Об утверждении Правил информационного обмена информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2015 года № 10553. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1277.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 30.12.2015 № 1277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила информационного обмена информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сарсенову С.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестиция и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 142
Правила
информационного обмена информационной системы мониторинга
оказания государственных услуг с информационными системами

Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесінің ақпарттық жүйелермен ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 наурызда № 10553 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1277 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 30.12.2015 № 1277 (алғаш рет ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы № 217 Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесінің ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (С.С. Сәрсенов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімдік баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды жариялау;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрі міндетін атқарушысының
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 142 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесінің
ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила информационного обмена информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "Об информатизации" и определяют порядок информационного обмена информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами.
2. Информационному обмену информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами в соответствии с данными Правилами не подлежат сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан.
3. Используемые в процессе информационного обмена сведения равнозначны сведениям из документов на бумажном носителе.
4. Информационный обмен информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами обеспечивает исключение (минимизацию) бумажного документооборота при оказании государственных услуг, при котором гражданам необходимо предоставлять государственным органам и должностным лицам минимальное число документов, подтверждающих юридически значимые факты.
5. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) информационная система - система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
2) информационное взаимодействие - процесс межсетевого соединения для организации информационного обмена и передачи сведений между информационными системами "электронного правительства";
3) услугополучатель - физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
4) услугодатель - центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее - НУЦ РК) - юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесінің ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 6-бабы 5-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі көрсетілетін қызметті берушілердің ақпараттық жүйелерімен ақпарат алмасу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесінің ақпараттық жүйелерімен алмасуға жатпайды.
3. Ақпарат алмасу процесінде пайдаланылатын мәліметтердің қағаз тасығыштағы құжаттардың мәліметтерімен мәні бірдей болады.
4. Ақпарат алмасу мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға заңдық мәні бар фактілерді растайтын құжаттардың аз санын ұсынудың қағаз құжат айналымын болдырмауды (азайтуды) қамтамасыз етеді.
5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық жүйе - ақпаратты сақтау, өңдеу, іздеу, тарату, беру және ұсынуға, аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдануға арналған жүйе;
2) ақпараттық өзара іс-қимыл - "электрондық үкімет" ақпараттық жүйелерінің арасында ақпарат алмасуды және мәліметтер беруді ұйымдастыру үшін желі аралық байланыстыру процесі;
3) көрсетілетін қызметті алушы - орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар.
4) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі - ҚР ҰКО) - электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дұрыстығын растайтын заңды тұлға;

6) информационная система мониторинга оказания государственных услуг - информационная система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через центры обслуживания населения;
7) сообщение - форма предоставления информации из информационной системы мониторинга в государственную информационную систему и обратно;
8) центр обслуживания населения (далее - ЦОН) - юридическое лицо, осуществляющее организацию работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечивающее оказание государственных услуг в электронной форме посредством получения сведений из информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) электронная цифровая подпись - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
2. Порядок информационного
обмена информационной системы мониторинга оказания
государственных услуг с информационными системами
6. Информационный обмен информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами услугодагелей подразумевает интеграцию систем по трем категориям:
1) по получению статуса оказания государственной услуги;
2) по получению сведений по документам, содержащихся в государственных базах данных и информационных системах иных услугодателей;
3) по получению и передаче заявки на оказание государственных услуг услугополучателем.
Интеграция по получению статуса оказания государственной услуги предполагает передачу из информационных систем услугодателей в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг статусов по исполнению заявок на оказание государственных услуг, принимаемых услугодателем, с целью реализации мониторинга оказания государственных услуг.
Интеграция по получению сведений о запрашиваемых у услугополучателя документах предполагает передачу сведений по документам (или сведений по запросу) в электронном виде, которые требуются в процессе оказания государственных услуг или являются результатом оказания государственной услуги с целью исключения бумажных копий документов, сведения о которых содержатся в государственных базах данных и информационных системах иных услугодателей.
Интеграция по получению и передаче заявки на оказание государственных услуг предполагает передачу заявки на оказание государственных услуг услугодателю и выдачу результата.

6) мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі - мемлекеттік қызметтерді көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингіне арналған, оның ішінде халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін ақпараттық жүйе.
7) хабарлама - ақпараттық жүйесінен мемлекеттік ақпараттық жүйеге ақпаратты ұсыну және одан кері ұсыну нысаны;
8) халыққа қызмет көрсету орталығы (бұдан әрі - ХҚО) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыратын, сондай-ақ ақпараттық жүйелерден мәліметтер алу арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамассыз ететін заңды тұлға.
9) электрондық цифрлық қолтаңба - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігі мен мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалардың жиынтығы.
2. Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық
жүйесінің ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу тәртібі
6. Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесінің қызметті берушілердің ақпараттық жүйелерімен өзара ақпарат алмасуы үш санат бойынша:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсету мәртебесін алу;
2) мемлекеттік деректер қорында және басқа да көрсетілетін қызметті берушілердің ақпараттық жүйелерінде тұратын құжаттар бойынша мәліметтерді алу;
3) көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсетуге өтінімдер беру мен алу бойынша жүйелердің ықпалдасуын білдіреді.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәртебесін алу бойынша ықпалдастыру мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторнингін іске асыру мақсатында көрсетілетін қызметті берушілермен қабылданатын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге өтінімдерді орындау жөніндегі мәртебелерді мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингісі ақпараттық жүйесіне көрсетілетін қызметті берушілердің ақпараттық жүйелерінен беруді болжайды.
Көрсетілетін қызметті алушыдан сұралатын құжаттар туралы мәліметтерді алу бойынша ықпалдасу мемлекеттік қызметтерді көрсету процесінде талап етілетін электрондық түрдегі құжаттар бойынша мәліметтерді беруді болжайды немесе мемлекеттік деректер қорында және басқа да көрсетілетін қызметті берушілер ақпараттық жүйелерінде ұсталатыны туралы мәліметтер, құжаттардың қағаз көшірмелерін болдырмау мақсатында мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелері болып табылады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге өтінімдерді алу және беру бойынша ықпалдасу көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызметтерді көрсетуге өтінімдер беруді және нәтижесін ХҚО-ға беруді болжайды.

7. Процесс информационного обмена информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами формируется следующим образом:
1) после обращения услугополучателя в ЦОН или в уполномоченный орган для получения государственной услуги работник ЦОН или работник уполномоченного органа инициирует запрос сведений в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг (в случае отсутствия информационной системы в уполномоченном органе), с целью получения из них сведений по необходимым документам в соответствии со стандартами на оказание государственных услуг;
2) работник ЦОН или работник уполномоченного органа заполняет заявку на оказание государственной услуги в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг (в случае отсутствия информационной системы в уполномоченном органе) и прикладывает электронные копии документов, необходимых в соответствии со стандартами на оказание государственных услуг;
3) согласие на получение государственной услуги и соответствующей проверке предоставляемых услугополучателем документов и сведений подтверждается услугополучателем письменно, либо с применением электронной цифровой подписи;
4) сообщение в виде "запроса" формируется для информационной системы услугодателя и предназначено для передачи исходных сведений;
5) информационная система услугодателя принимает и обрабатывает запрос, формирует и передает сообщение "ответ" с результатом обработки запроса в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
8. С целью реализации мониторинга оказания государственных услуг статус обработки запроса отправляется в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в случае обращения услугополучателя за государственной услугой.
9. Факты отправки и получения сообщений фиксируются в информационных системах. При отсутствии электронной связи или возникновении других причин, препятствующих отправке сообщений, не доставленные сообщения накапливаются в очереди. После устранения аварийной ситуации или ошибок отправка недоставленных сообщений из очереди возобновляется, поступает и записывается в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг датой и временем фактической доставки сообщения по времени города Астана.
10. Фиксация всех временных параметров в процессе информационного обмена производится по местному времени.
11. Защита информации при информационном обмене информационной системы мониторинга оказания государственных услуг с информационными системами должна обеспечиваться как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и с применением программных средств гарантированной доставки информации.

7. Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінің ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу тәртібі төменде берілген:
1) көрсетілетін қызметті алушы ХҚО-ға немесе уәкілетті органға мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мақсатында жүгінген кезінде ХҚО жұмыскері немесе уәкілетті органның жұмыскері мемлекеттік қызметтерді көрсету стандарттарына сәйкес, қажетті құжаттар бойынша олардан мәліметтерді алу мақсатында мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінен (уәкілетті органның ақпараттық жүйесі болмаған жағдайда) сұрау салуға бастама жасайды.
2) ХҚО жұмыскері немесе уәкілетті органның жұмыскері мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингі ақпараттық жүйесінде мемлекеттік қызметтерді көрсетуге өтінім толтырады (уәкілетті органның ақпараттық жүйесі болмаған жағдайда) және мемлекеттік қызметтерді көрсету стандарттарына сәйкес қажетті құжаттардың электрондық құжаттарын қоса береді;
3) мемлекеттік қызметті алуға және көрсетілетін қызметті алушыға ұсынылатын құжаттар мен көрсетілген мәліметтерді тиісті тексеруге келісуді көрсетілетін қызметті алушы жазбаша немесе электронды цифрлы қолтаңбаны қолданумен растайды;
4) "сұрау салу" түріндегі хабарлама көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесі үшін қалыптастырылады және шығыс мәліметтерді беру үшін арналған.
5) көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесі сұрау салуды қабылдайды және өңдейді, мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне сұрау салуды өңдеу нәтижесімен "жауап" хабарламасын береді.
8. Сұрау салуды өңдеу мәртебесі мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингін іске асыру мақсатында қызметті алушының жүгінген жағдайында мемлекеттік қызмет көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне жіберіледі.
9. Хабарламаның жөнелту және алу фактісі ақпараттық жүйелерде тіркеледі. Электрондық байланыс болмаған кезде немесе хабарламаны жіберуде кедергі келтіретін басқа да себептер туындағанда жеткізілмеген хабарламалар кезекте жиналады. Апатты жағдайды жойғаннан кейін, жеткізілмеген хабарламаларды жіберу кезектен жаңартылады, Астана қаласының уақыты бойынша хабарламаның нақты жеткізілу мерзімі және уақытымен мемлекеттік қызмет көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне жазылады.
10. Ақпараттық алмасу үрдісінде барлық уақытша параметрлерді тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі. Ақпараттық алмасудың уақытша сипаттамалары мемлекеттік қызмет көрсетудің әрбір кезеңіне бөлінген уақыттан аспауы тиіс.
11. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған көліктік ортасын, ақпаратты кепілді жеткізудің бағдарламалық құралын пайдалану есебінен де, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздік бойынша ұйымдастырушылық іс-шараларын өткізу есебінен де қамтамасыз етілуі тиіс.

12. Сведения, подлежащие приему/передачи, заверяются электронной цифровой подписью уполномоченных лиц, оказывающих государственные услуги. Для организации защиты сведений при обмене используются регистрационные свидетельства, выданные НУЦ РК.

12. Қабылдауға/беруге жататын мәліметтер мемлекеттік қызметтерді көрсетілетін уәкілетті тұлғалардың электрондық цифрлық қолтаңбамен расталады. Алмасу кезінде деректердің қорғалуын ұйымдастыру үшін ҚР ҰКО берген тіркеу куәліктері пайдаланылады.