О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 июля 2013 года № 213-ОД "Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 274. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10872. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 июля 2013 года № 213-ОД "Об утверждении Правил утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8625, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 20 ноября 2013 года № 319 (27593), следующее изменение:
Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

"Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 17 шілдедегі № 213-НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 274 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10872 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 17 шілдедегі № 213-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8625 тіркелген, 2013 жылғы 20 қарашадағы № 257 (28196) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
Приложение
к приказу и.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 274
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 17 июля 2013 года № 213-ОД
Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок
сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы)
субъектов естественных монополий
1. Общие положения
1. Правила утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон) и иными нормативными правовыми актами в сфере естественных монополий и регулируемых рынках.
2. Настоящие Правила определяют порядок утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее - Субъект).
3. Проект предельного уровня тарифа (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) формируется Субъектами с учетом параметров (показателей), предусматриваемых в проекте инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) базовая тарифная смета – тарифная смета на первый год введения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) Субъекта, сформированная в соответствии с требованиями Особого порядка формирования затрат, применяемым при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее – Особый порядок), утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480);
2) прогнозируемая тарифная смета – тарифная смета на последующие годы среднесрочного или долгосрочного периода, сформированная с учетом показателей социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 274 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2013 жылғы 17 шілдедегі
№ 213-НҚ бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің
(бағалардың, алым ставкаларының) шекті деңгейін және
тарифтік сметаларды бекіту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алым ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алым ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту тәртібін айқындайды.
3. Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің және тарифтік сметалардың жобасын табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларының (жобаларының) жобаларында көзделетін параметрлерін (көрсеткіштерін) ескере отырып қалыптастырады.
4. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық тарифтiк смета – Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 нөмірмен тіркелген) Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбiнің (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) талаптарына сәйкес қалыптастырылған Субъект тарифтерінiң (бағаларының, алымдар ставкаларының) шектi деңгейi енгiзілген бірінші жылға тарифтiк смета;
2) болжанып отырған тарифтiк смета – Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының көрсеткіштері (инфляция) ескеріле отырып қалыптастырылған орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңнiң кейінгі жылдарына арналған тарифтiк смета;

3) компетентный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;
4) тарифный доход – доход Субъекта от оказания регулируемых услуг (товаров, работ) по утвержденному ведомством уполномоченного органа предельному уровню тарифов (цен, ставок сборов);
5) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
6) ведомство уполномоченного органа – Комитет по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
7) корректировка тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа – корректировка показателей тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа без увеличения утвержденного предельного уровня тарифа.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
5. Формирование предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности Субъекта.
6. Затраты, учитываемые при формировании прогнозируемой тарифной сметы на регулируемые услуги (товары, работы) должны соответствовать законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете, налоговому и иному законодательству Республики Казахстан с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
7. Прогнозируемые показатели тарифной сметы основываются на определении тарифного дохода Субъекта на среднесрочный или долгосрочный период.
Тарифный доход исчисляется отдельно на каждый год, входящий в среднесрочный или долгосрочный период. На основе тарифных доходов за весь период рассчитывается средневзвешенный тариф (цена, ставка сбора).
Тарифный доход определяется исходя из прогнозируемых объемов затрат на оказание регулируемых услуг (товаров, работ), расходов периода, а также допустимого уровня прибыли.
8. При принятии решения ведомством уполномоченного органа об утверждении предельных уровней тарифов (цен, ставок сборов) в виде чрезвычайных регулирующих мер требования пунктов 22, 23, 26, 29 настоящих Правил не распространяются.
9. В период действия предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) Субъекты предоставляют информацию в соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" по формам, согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.

3) құзыреттi орган – мемлекеттiк басқарудың тиiстi саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
4) тарифтiк кіріс – уәкiлеттi органның ведомствосы бекiткен тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейi бойынша Субъект реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуден алатын кіріс;
5) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
6) уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті;
7) тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің шекті деңгейін түзету – тарифтің бекітілген шекті деңгейін өсірусіз тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің шекті деңгейін түзету.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес қолданылады.
5. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін қалыптастыру Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызметі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебінің негізінде жүзеге асырылады.
6. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) болжанып отырған тарифтік сметаны қалыптастыру кезінде ескерілетін шығындар Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері (инфляция) ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасының салық және өзге де заңнамасына сәйкес келуге тиіс.
7. Тарифтік сметаның болжанып отырған көрсеткіштері Субъектінің орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған тарифтік кірісін айқындауға негізделеді.
Тарифтік кіріс орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге кіретін әрбір жылға жеке есептеледі. Бүкіл кезеңге арналған тарифтік кірістің негізінде орташа өлшенген тариф (баға, алым ставкасы) есептеледі.
Тарифтік кіріс реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуге арналған шығындардың болжанып отырған көлемдерінің, кезең шығыстарының, сондай-ақ пайданың ұйғарынды деңгейінің негізінде айқындалады.
8. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейлерін төтенше шара түрінде бекіту туралы шешім қабылдаған кезде осы Қағидалардың 22, 23, 26, 29-тармақтарының талаптары қолданылмайды.
9. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің қолданысы кезеңінде Субьект "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сай ақпарат ұсынады.

10. В период действия предельного уровня тарифов ведомство уполномоченного органа не снижает предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов), если Субъект снизил затратную часть предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов). Средства, полученные от сокращения затрат (возникшие в результате оптимизации затрат или применения более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг), Субъект направляет на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов.
11. Расходы на оплату труда включаемые в предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) определяются исходя из утвержденной нормативной численности персонала Субъекта.
Расходы на оплату труда, включаемые в предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) Субъектов в сфере водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи тепловой энергии, а также на энергопроизводящие организации с комбинированным производством электрической и тепловой энергии определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала Субъекта.
12. В среднесрочный (долгосрочный) период допускается утверждение предельных уровней тарифов на каждый год.
2. Порядок представления и принятия заявки на утверждение
предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов)
на регулируемые услуги (товары, работы) Субъектов
13. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа заявку в произвольной форме на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) за сто восемьдесят календарных дней до введения его в действие.
В случае пересмотра предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в том числе при увеличении стоимости стратегических товаров, субъект естественной монополии вместе с заявкой предоставляет тарифную смету и проекты предельных уровней тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые им регулируемые услуги (товары, работы), при этом требование части первой настоящего пункта в данном случае не распространяется.
14. К заявке на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) прилагаются:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов);
2) проект инвестиционной программы (проекта) на пятилетний срок и более);
3) проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) с прейскурантом с учетом отраслевых особенностей;

10. Тарифтердің шекті деңгейінің қолданысы кезеңінде уәкілетті органның ведомствосы, егер Субъект тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің шығын бөлігін төмендетсе, тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін төмендетпейді. Шығындарды қысқартудан алынған (шығындарды оңтайландыру немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді технологияларын және әдістерін қолдану нәтижесінде пайда болған) қаражатты Субъект жаңа өндірістік активтерді құруға, оларды кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, реконструкциялау мен техникалық қайта жарақтандыруға жұмсайды.
11. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне енгізілетін еңбеқақы шығыстары Субъект персоналының бекітілген нормативтік санына сүйене отырып айқындалады.
Cумен жабдықтау және (немесе) суды бұру, жылу энергиясын өндіру, беру саласындағы Субъектілер үшін тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне, сондай-ақ электр және жылу энергиясының құрамдастырылған өндірісі бар энергия өндіруші ұйымдарына енгізілетін еңбеқақы шығыстары Субъект персоналының бекітілген нормативтік санымен айқындалады.
12. Орта мерзімді (ұзақ мерзімді) кезеңге тарифтердің шекті деңгейлерін жыл сайын бекітуге жол беріледі.
2. Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар
ставкаларының) шекті деңгейін бекітуге өтінімді ұсыну мен
қабылдау тәртібі
13. Субъект уәкiлеттi органға тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн бекiтуге өтiнiмді олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн күнтізбелік бiр жүз сексен күн бұрын ұсынады.
Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) төтенше реттеуші шаралар ретінде қайта қаралған жағдайда, оның ішінде стратегиялық тауарлардың құнын арттыру кезінде табиғи монополия субъектісі өтініммен бірге өзі ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтік сметаны және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің жобаларын береді, бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы мұндай жағдайда қолданылмайды.
14. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекітуге арналған өтінімге мыналар:
1) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіту қажеттілігі туралы түсіндірме жазба;
2) бес жылдың және одан да көп мерзімге бекітілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) жобасы;
3) салалық ерекшеліктер ескеріле отырып, прейскурантпен тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің жобасы;

4) бухгалтерский баланс за два предшествующих календарных года, по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452);
5) отчет о прибылях и убытках за два предшествующих календарных года по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452);
6) отчет о движении денежных средств за два предшествующих календарных года, по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452;
7) отчет об инвестиционной деятельности за два предшествующих календарных года по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 27 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9910);
8) отчет по труду за два предшествующих календарных года по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 71 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10125);
9) отчет о размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям за два предшествующих календарных года по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 71 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10125);
10) отчет о финансово-хозяйственной деятельности предприятия за два предшествующих календарных года по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 50 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10074);
11) отчет о состоянии основных фондов за два предшествующих календарных года по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 50 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10074);
12) проект тарифной сметы регулируемых услуг (товаров, работ), в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;

4) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі бухгалтерлік теңгерім;
5) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі кірістер мен шығыстар туралы есеп;
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6452 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі ақшаның қозғалысы туралы есеп;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 28 қазандағы № 27 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9910 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі инвестициялық қызмет туралы есеп;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10125 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі еңбек бойынша есеп;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 71 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10125 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі жекелеген лауазымдар мен кәсіптер бойынша қызметкерлер жалақысының мөлшерлері туралы мәліметтер;
10) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 14 қарашадағы № 50 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10074 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі кәсіпорынның қаржылық-шаруашылық қызмет туралы есеп;
11) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 14 қарашадағы № 50 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10074 нөмірмен тіркелген) бекітілген нысан бойынша өткен күнтізбелік екі жыл ішіндегі негізгі қорлардың жағдайы туралы есеп;
12) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтік сметасының жобасы;

13) расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности за два предшествующих календарных года;
14) расшифровка прочих и других расходов за два предшествующих календарных года;
15) проект на утверждение на пятилетний срок и более:
нормативной численности персонала в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках";
технических и технологических норм расхода в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках";
нормативных технических потерь в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках";
16) утвержденная Субъектом и согласованная ведомством уполномоченного органа на пятилетний срок и более смета затрат, направляемая Субъектом на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
17) решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке материальных, финансовых ресурсов, оборудования и услуг за предшествующий календарный год;
18) расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
19) информация о начислении амортизационных отчислений на основные средства, используемые до реализации инвестиционной программы (проекта), и вводимые в эксплуатацию при реализации инвестиционной программы (проекта) в среднесрочный или долгосрочный период с разбивкой по годам;
20) условия финансирования и возмещения заемных ресурсов (проценты за кредиты, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки погашения и другие);
21) решение органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров, а также системы их премирования и иного вознаграждения (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства).
Вместе с заявкой на утверждение предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) субъектом одновременно представляется на утверждение инвестиционная программа (проект).
15. При изменении объемов оказанных услуг в связи с уменьшением количества потребителей без приборов учета субъект естественной монополии представляет заявку на утверждение дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией, в том числе без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил, с приложением обосновывающих материалов:

13) алдыңғы күнтізбелік екі жыл ішіндегі дебиторлық және кредиторлық берешектің толық жазылуы;
14) алдыңғы күнтізбелік екі жыл ішіндегі өзге және басқа да шығыстардың толық жазылуы;
15) бес және одан астам жылдарға бекітуге:
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес персоналдың нормативтік санының;
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес шығыстың техникалық және технологиялық нормаларының;
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың жобасы.
16) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін Субъектінің ағымдағы және күрделі жөндеулер мен басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындардың белгіленген тәртіппен бес және одан астам жылға бекітілген және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген сметасы;
17) өткен күнтізбелік жыл ішіндегі материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдық пен қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері;
18) қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда ставкасының есебі;
19) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асырғанға дейін пайдаланылатын және орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезінде пайдалануға енгізілетін негізгі құралдарға амортизациялық аударымдарды жылдарға бөліп көрсете отырып, есептеу туралы ақпарат;
20) қарыз ресурстарын қаржыландыру және өтеу шарттары (кредиттер үшін пайыздар, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемдер, өтеу мерзімдері мен басқалар);
21) басшылардың, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлердің еңбегіне ақы төлеу қорын және лауазымдық жалақыларын, сондай-ақ оларға сыйлықақы және өзге де сыйақы беру жүйесін (мемлекеттік кәсіпорындар не мемлекет қатысуының басым үлесі бар кәсіпорындар үшін) белгілеу туралы мемлекеттік мүлікті немесе мемлекеттік кәсіпорынды басқару жөніндегі органның шешімі қоса беріледі.
Субъектімен тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекітуге өтініммен бірге бір уақытта инвестициялық бағдарлама (жоба) бекітуге ұсынылады.
15. Табиғи монополия субъектісі есепке алу аспаптарынсыз тұтынушылар санының азаюына байланысты көрсетілген қызметтер көлемі өзгерген кезде жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты, оның ішінде осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей сараланған тарифтерді бекітуге мына негіздейтін материалдарды:

1) пояснительная записка о необходимости утверждения дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета, в том числе без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил;
2) расчет дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета;
3) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями, относящимся к группе населения, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей - физических лиц, относящимся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов;
4) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии прочими потребителями, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов;
5) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями (в том числе с разбивкой по физическим лицам и прочим потребителям), проживающими или расположенными в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии;
6) перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии.
16. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку на утверждение дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа в течение двадцати календарных дней. Срок рассмотрения исчисляется с момента подачи заявки.
17. Прилагаемые в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы представляются с соблюдением следующих процедур:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью и подписью руководителя Субъекта. При этом, финансовые документы подписываются первым руководителем и главным бухгалтером Субъекта, либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью Субъекта;

1) жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты, оның ішінде осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей сараланған тарифтерді бекіту қажеттілігі туралы түсіндірме жазбаны;
2) есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтердің есебін;
3) негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, халықтың тобына жататын тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак үлгідегі үйлерде тұрып жатқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды бөліп көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпаратты;
4) басқа да тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайларда, барак үлгідегі үйлерде орналасқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпаратты;
5) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак үлгідегі үйлерде тұрып жатқан немесе орналасқан тұтынушылардың (оның ішінде жеке тұлғаларға және басқа тұтынушыларға бөліп көрсете отырып) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпаратты;
6) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайлардың, барак үлгідегі үйлердің тізбесін қоса бере отырып өтінім ұсынады.
16. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылумен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді бекітуге өтінімді күнтізбелік жиырма күн ішінде қарайды. Қарау мерзімі өтінім берілген сәттен бастап есептеледі.
17. Осы қағидалардың 14-тармағына сәйкес өтiнiмге қоса берiлетiн есептер мен негiздеушi материалдар мынадай тәртіп сақталып ұсынылады:
1) өтiнiм материалдары тiгiледі, нөмiрленеді, Субъект басшысының мөрiмен және қолымен расталады. Бұл ретте қаржы құжаттарына Субъектiнiң бiрiншi басшысы мен бас бухгалтерi не оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды және Субъектiнiң мөрiмен расталады;

2) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы (цены, ставки сборов) в обоснование принимаются данные в расчете на год;
4) при расчете проектов тарифов (цен, ставок сборов) за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг (товаров, работ) за предыдущий календарный год;
5) при снижении объемов регулируемых услуг (товаров, работ) представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;
6) подготовлены в отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом естественной монополии.
18. К заявке на утверждение предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды;
2) проект тарифной сметы в соответствии с требованиями Особого порядка по форме, указанной в приложении 3 к настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров;
3) документы, подтверждающие необходимость утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды.
В случае увеличения стоимости стратегических товаров, в качестве документов, подтверждающих необходимость утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры к заявке на утверждение предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) прилагаются конкурсная документация, решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат, информация о наличии утвержденных на предстоящий период нормативных технических потерях, нормах расхода стратегического товара, изменение стоимости которого является причиной представления заявки на утверждение предельного уровня тарифа в качестве чрезвычайной регулирующей меры.
19. Ведомство уполномоченного органа в течение семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных обосновывающих материалов и в письменном виде уведомляет Субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с указанием причин отказа, за исключением случаев утверждения дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.
Ведомство уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта естественной монополии для принятия решения в качестве чрезвычайной регулирующей меры о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.

2) негiздеушi материалдар ретiнде өтiнiм беруден бұрынғы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) тарифтерге (бағаларға, алымдар ставкаларына) көлемдердің маусымдық ауытқу әсерін болдырмау мақсатында жылға есептелген деректер негізге алынады;
4) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын есептеу кезінде базаға өткен күнтізбелік жыл ішіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) нақты көлемдері алынады;
5) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерi төмендеген кезде төмендеудi негiздеушi және растаушы материалдар ұсынылады;
6) табиғи монополия субъектiсi жүзеге асыратын қызметтердiң әрбiр түрiне жеке дайындалады.
18. Тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін және тарифтік сметаны төтенше реттеуші шара ретінде бекітуге арналған өтінімге:
1) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін және тарифтік сметаны бекіту себептері көрсетілген түсіндірме жазба;
2) Ерекше тәртіптің талаптарына сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген нысан бойынша тарифтік сметаның жобасы қоса беріледі. Бұл ретте стратегиялық тауарлардың құнын арттыру жағдайында тарифтік сметаның стратегиялық тауарларды пайдалануды қамтитын шығын баптары ғана түзетіледі;
3) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін және тарифтік сметаны бекіту қажеттігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Стратегиялық тауарлардың құнын арттырған жағдайда, төтенше реттеуші шара ретінде тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін және тарифтік сметаны бекіту қажеттігін растайтын құжаттар ретінде өтінімге конкурстық құжаттама, тауарларды сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері, шарттар, шот-фактуралар, шығын деңгейінің есептері, алдағы кезеңге бекітілген нормативтік техникалық ысыраптар, стратегиялық тауарлар құнының өзгеруі тарифтерді төтенше реттеуші шара ретінде бекіту үшін өтінім беруге себеп болған осы тауарлар шығысының нормалары туралы ақпарат қоса беріледі.
19. Осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді бекіткен жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосы өтінім алған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде ұсынылған негіздеуші материалдардың толықтығын тексереді және Субъектіні өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінімді қараудан бас тартқаны туралы бас тартудың себептерін келтіре отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.
Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және табиғи монополия субъектісін төтенше реттеуші шара ретінде шешім қабылдау үшін өтінімдерді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінімдерді қарауға қабылдаудан бас тартқандығы туралы бас тарту себептерін келтіре отырып жазбаша түрде хабардар етеді.

20. Причинами отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению являются:
1) нарушение Субъектом сроков представления заявки;
2) непредставление Субъектом документов, указанных в пунктах 14 и 18 настоящих Правил;
3) несоответствие представленных документов подпунктам 1), 2) и 6) пункта 17 настоящих Правил.
3. Порядок утверждения проекта
предельного уровня (цен, ставок сборов)
21. Проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) Субъекта рассматривается ведомством уполномоченного органа в течение ста сорока пяти календарных дней с момента подачи заявки при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с настоящими Правилами.
Проекты предельных уровней тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий для принятия решения в качестве чрезвычайной регулирующей меры рассматриваются ведомством уполномоченного органа в течение двадцати календарных дней.
22. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу проекта предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет:
1) на основе анализа представленных Субъектом с заявкой обосновывающих документов и расчетов, а также сравнительного анализа показателей деятельности Субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности;
2) с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, Субъекта, представившего проект.
23. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемый Субъектом проект предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) на обсуждение при проведении публичных слушаний.
24. Ведомство уполномоченного органа по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет с указанием срока его действия.
Срок действия тарифов устанавливается на период не более, чем предусмотрено на реализацию Субъектом инвестиционной программы (проекта).
25. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) или отказе в утверждении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) Субъекта оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа Субъекту не позднее тридцати пяти календарных дней до введения их в действие.
Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа Субъекту не позднее десяти календарных дней до введения их в действие.

20. Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тарту себептері:
1) Субъектінің өтінімді ұсыну мерзімдерін бұзуы;
2) Субъектінің осы Қағидалардың 14 және 18-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 17-тармағының 1), 2) және 6) тармақшаларына сәйкес келмеуі болып табылады.
3. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті
деңгейінің жобасын бекіту тәртібі
21. Уәкiлеттi органның ведомствосы Субъектінің тарифтерi (бағалары, алымдар ставкалары) шектi деңгейiнiң жобасын осы Қағидаларға сәйкес экономикалық негiзделген есептерді ұсынған жағдайда, өтiнiмдi беру сәтiнен бастап күнтізбелік бiр жүз қырық бес күн iшiнде қарайды.
Уәкiлеттi органның ведомствосы төтенше реттеуші шара ретінде шешім қабылдау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің жобаларын күнтізбелік жиырма күн ішінде қарайды.
22. Уәкiлеттi органның ведомствосы тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің және тарифтік сметалардың жобасына:
1) Субъект өтініммен бірге ұсынған негіздеуші құжаттар мен есептерді талдау, сондай-ақ қызметтің осындай түрімен айналысатын Субъектілер қызметінің көрсеткіштерін салыстырмалы талдау негізінде;
2) бұл үшін тәуелсіз сарапшыларды, мемлекеттік органдарды, тұтынушыларды және олардың қоғамдық бірлестіктерін, жобаны ұсынған Субъектіні тарта отырып, сараптама жүргізеді.
23. Уәкiлеттi органның ведомствосы Субъект ұсынып отырған тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейінің жобасын жария тыңдаулар өткізу кезінде талқылауға салады.
24. Уәкiлеттi органның ведомствосы жүргiзiлген сараптаманың нәтижелерi бойынша тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн және тарифтiк сметаларды қолданыс мерзiмiн көрсете отырып, бекiту туралы шешiм қабылдайды.
Тарифтердiң қолданыс мерзiмi Субъектiнiң инвестициялық бағдарламаны (жобаны) iске асыруы көзделген кезеңнен аспайтын мерзiмге белгiленедi.
25. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту немесе реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекітуден бас тарту туралы уәкілетті органның шешімі уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкiлеттi орган олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірмей Субъектiге жолдайды.
Осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді бекіту туралы уәкілетті органның шешімі уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті орган олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей Субъектiге жолдайды.

26. Введение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов), осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
27. Субъект доводит до сведения потребителей информацию о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие.
В случае утверждения предельного уровня тарифа (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии в качестве чрезвычайной регулирующей меры информация об их изменении доводится субъектом естественной монополии до сведения потребителя не позднее, чем за пять календарных дней до введения их в действие.
Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию о введении дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией без изменения предельного уровня тарифа, утвержденного в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил не позднее, чем за десять календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии осуществляет свою деятельность.
28. Субъект в течение пяти календарных дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
29. Если субъект не уведомит потребителей о введении предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, то указанный предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) не вводится с даты указанной в решении ведомства уполномоченного органа. Введение утвержденного предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов).
30. Для корректировки тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора), утвержденных в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, субъект естественной монополии до конца текущего года обращается в уполномоченный орган с предложением о корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора).
При обращении с предложением о корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) субъект естественной монополии представляет в уполномоченный орган проект тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы с учетом корректировок и материалы, обосновывающие внесение корректировок.

26. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін енгізу тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіту айынан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
27. Субъект тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн енгiзу туралы ақпаратты оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушылардың назарына жеткiзедi.
Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейі төтенше реттеуші шара ретінде өзгертілген жағдайда, табиғи монополия субъектісі олардың өзгергені туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жеткізеді.
Табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес бекітілген тарифтің шекті деңгейін өзгертпей жылу энергиясымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді енгізу туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілгенге дейін он күнтізбелік күннен кешіктірмей аталған ақпаратты табиғи монополия субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру арқылы тұтынушының назарына жеткізеді.
28. Субъект уәкiлеттi органның ведомствосына күнтізбелік бес күн iшiнде тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн енгiзу туралы тұтынушыларды хабардар ету фактiсі туралы ақпаратты ұсынады.
29. Егер субъект тұтынушыларды осы Қағидаларда көзделген мерзімде тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін енгізу туралы хабардар етпесе, онда көрсетілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейі уәкілетті органның шешімінде көрсетілген күнінен бастап енгізілмейді. Бекітілген тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) деңгейін енгізу тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіту айынан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
30. Табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес бекітілген тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін түзету үшін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға ағымдағы жылдың аяғына дейін тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін түзету туралы ұсыныспен өтініш бере алады.
Тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін түзету туралы ұсыныспен өтініш берген кезде табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға түзетулерді ескере отырып, тарифтің (бағаның, алым ставкасының) және тарифтік сметаның жобасын және түзетулерді енгізуді негіздейтін материалдарды ұсынады.

31. Прилагаемые к тарифной смете материалы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя субъекта естественной монополии. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта естественной монополии либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью субъекта естественной монополии.
32. Ведомство уполномочнного органа рассматривает документы по корректировке тарифной сметы и (или) предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) в течение тридцати календарных дней с момента представления.
Приложение 1
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных
смет на регулируемые услуги
(товары, работы) субъектов
естественных монополий
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сведения об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс ИТС-1
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополии, за исключением
региональной электросетевой компании
Куда представляется форма: Комитет по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
Срок представления – ежегодно не позднее 1 мая года, следующего
за отчетным периодом, за исключением региональной электросетевой
компании
Наименование
показателей*
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически
сложившиеся
показатели тарифной
сметы
Отклонение
в %
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
Затраты на
производство товаров и
предоставление услуг, всего, в т. ч.
тыс. тенге
Материальные затраты, всего, в т.ч.
- " -
Сырье и материалы
- " -
покупные изделия
- " -
горюче-смазочные материалы
- " -
топливо
- " -
Энергия
- " -
Расходы на
оплату труда,
всего, в т. ч.
- " -
заработная плата
производственного
персонала
- " -
социальный налог
- " -
Амортизация
- " -
Ремонт, всего, в т. ч.
- " -
Капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных фондов
- " -
Прочие затраты (расшифровать)
- " -
Расходы периода
всего, в т.ч.
- " -
Общие и
административные
расходы, всего:
в том числе:
- " -
Заработная плата
административного
персонала
- " -
социальный налог
- " -
Налоги
- " -
Прочие расходы
(расшифровать)
- " -
Расходы на выплату
вознаграждений
- " -
Всего затрат на предоставление
услуг
- " -
Доход (РБА*СП)
- " -
Регулируемая база задействованных
активов (РБА).
- " -
Всего доходов
- " -
Объем оказываемых
услуг (товаров, работ)
в натуральных
показателях
Нормативные технические потери
%
Тариф
тенге/ на ед.
оказываемых услуг (товаров,
работ)
* - затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
Наименование организации ______________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _________________________________
Руководитель __________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Дата " " ______________ 20 года
М.П.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги

31. Тарифтік сметаға қоса беріліп отырған материалдар тігіледі, нөмірленеді және табиғи монополия субъектісі басшысының мөрімен және қолымен расталады. Қаржылық құжаттарға табиғи монополия субъектісінің басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды және олар табиғи монополия субъектісінің мөрімен расталады.
32. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтік сметаны және (немесе) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шекті деңгейін түзету бойынша құжаттарды ұсынылған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Табиғи монополия субъектілерінің
Реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің
(бағалардың, алымдар ставкаларының)
шекті деңгейін және тарифтік сметаларды
бекіту қағидаларына 1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы
туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: ТСО-1
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, табиғи монополия субъектілері
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті
Ұсыну мерзімі – өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
% ауытқу
ауытқудың себептері
1
2
3
4
5
6
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
- " -
Шикізат және материалдар
- " -
сатып алынатын бұйымдар
- " -
жанар-жағармай материалдары
- " -
отын
- " -
Энергия
- " -
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
өндірістік персоналдың жалақысы
- " -
әлеуметтік салық
- " -
Амортизация
- " -
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
- " -
Өзге шығындар (таратып жазу)
- " -
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
- " -
Әкімшілік персоналдың жалақысы
- " -
әлеуметтік салық
- " -
Салықтар
- " -
Өзге шығыстар (таратып жазу)
- " -
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
- " -
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығындар
- " -
Кіріс (АРБ*ПС)
- " -
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
- " -
Барлық кіріс
- " -
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне арналған
* - шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін
Ұйымның атауы _________________________________________________
Мекен-жайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық почтаның мекен-жайы _______________________________
Орындаушының тегі және телефоны _______________________________
Басшысы _______________________________________________________
(Т.А.Ә. қолы)
Күні 20 жылғы " " ______________
М.О.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру жөніндегі түсіндірме
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы
туралы мәліметтер

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии, за исключением региональной электросетевой компании, отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги. Тарифная смета – это утверждаемые ведомством уполномоченного органа в разрезе регулируемых услуг (товаров, работ) показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа.
При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов (цен, ставок сборов), в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, ведомство уполномоченного органа и субъекты естественной монополии руководствуются Особым порядком, иными нормативными правовыми актами в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, включая отраслевые методики расчета тарифов (цен, ставок сборов), в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, на товары (работы, услуги) субъектов естественной монополии и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством.
Утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии может производиться не чаще одного раза в двенадцать месяцев, за исключением утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет в качестве чрезвычайной регулирующей меры и случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках". Введение в действие новых тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифов (цен, ставок сборов).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" субъект естественной монополии обязан ежегодно представлять отчет об исполнении тарифной сметы не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, за исключением региональной электросетевой компании, с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.
2. Пояснения по заполнению формы
1 графа – указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые ведомством уполномоченного органа в разрезе регулируемых услуг (товаров, работ) показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа;
2 графа – указывается единица измерения показателей тарифной сметы;
3 графа – указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии;
4 графа – указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы;
5 графа – указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
6 графа – указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
Приложение 2
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных
смет на регулируемые услуги
(товары, работы) субъектов
естественных монополий
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: ФВЗ-1
Периодичность: квартальная
Представляют: субъекты естественных монополий, имеющим
инвестиционную программу (проект)
Куда представляется форма: Комитет по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
Срок представления: – ежеквартально до 25 числа, следующего за
отчетным периодом
Наименование показателей
Единица измерения
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
....
Обязательства по выплате:
тыс. $*
млн. тенге*
процентов за кредиты
тыс. $
млн. тенге
комиссионных выплат, премий
и т.д.
тыс. $
млн. тенге
основной суммы займа
тыс. $
млн. тенге
Направлено в резервный
фонд
тыс. $
млн. тенге
Фактическое наличие средств в резервном
фонде на конец отчетного
периода
тыс. $
млн. тенге
Суммы начисления
вознаграждения на накопленные средства
тыс. $
млн. тенге
* В случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам.
** Указывать курс тенге к доллару США.
Наименование организации ______________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _________________________________
Руководитель __________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Дата " " ______________ 20 года
М.П.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по
займам

1. Жалпы нұсқаулық
Осы түсіндірме өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаны орындау туралы есепті дайындауына арналған. Тарифтік смета – бұл уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бойынша бекітетін кірістер мен шығыстар баптары, реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері туралы көрсеткіштер және уәкілетті органның ведомствосы бекіткен нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері.
Тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) жобаларын, оның ішінде сараланған тарифтерді бекіту туралы өтінімді беру және олар бойынша шешім қабылдау, сондай-ақ тарифтік сметалардың орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы және табиғи монополия субъектілері Ерекше тәртіпті, тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын), оның ішінде сараланған тарифтерді есептеудің салалық әдістемелерін қоса алғанда, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) тарифтік сметалардың орындалуы туралы есепті қарау кезінде бухгалтерлік есеп, салық заңнамасы стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
Тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаларды төтенше реттеуші шара ретінде бекіту және "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн және тарифтiк сметаларды бекiту он екі айда бiр реттен жиi жүргiзiлмейдi. Жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаларды қолданысқа енгізу тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) бекітілген айдан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес табиғи монополия субъектісі өңірлік электр желілік компаниясын қоспағанда, тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей табыс етуге міндетті.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
1-баған – уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бөлінісінде бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, кірістер мен шығыстар баптары, реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері туралы көрсеткіштер және уәкілетті органның ведомствосы бекітетін нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
2-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
3-баған – бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдері және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
4-баған – тарифтік сметаның кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдері туралы нақты қалыптасқан көрсеткіштері және тарифтік сметаны орындау туралы есепті ұсыну кезеңінде табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
5-баған – тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштерінен тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
6-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
Табиғи монополия субъектілерінің
Реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің
(бағалардың, алымдар ставкаларының)
шекті деңгейін және тарифтік сметаларды
бекіту қағидаларына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу
туралы ақпарат
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: ҚНТ-1
Кезең: тоқсан сайын
Ұсынатын: инвестициялық бағдарламасы (жобасы) бар табиғи монополиялар субъектілері
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті
Ұсынатын мерзімі: тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі 25 күніне дейін
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
...
Төлем бойынша міндеттемелер:
мың $*
млн. теңге*
Кредиттер үшін пайыздар
мың $
млн. теңге
Комиссиялық төлемақы, сыйақылар, және т.б.
мың $
млн. теңге
Қарыздың негізгі сомасы
мың $
млн. теңге
Резервтік қорға жіберілді
мың $
млн. теңге
Есепті кезең аяғында резервтік қорда қаражаттардың нақты болуы
мың $
млн. теңге
Жинақталған қаражатқа сыйақы есептеу сомалары
мың $
млн. теңге
* Егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерге төлемақының нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен беріледі.
** АҚШ долларына теңгенің бағамын көрсету.
Ұйымның атауы _________________________________________________
Мекен-жайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық почтаның мекен-жайы _______________________________
Орындаушының тегі және телефоны _______________________________
Басшысы _______________________________________________________
(Т.А.Ә. қолы)
Күні 20 жылғы " " ______________
М.О.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу
туралы мәліметтер

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии информации о фактической выплате наступивших обязательств по займам.
Указанная информация представляется субъектами естественной монополии, имеющим инвестиционную программу (проект) ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом, с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.
2. Пояснение по заполнению формы
В предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) включаются затраты на выплату вознаграждений за кредиты для реализации инвестиционной программы (проекта). Изменение размера вознаграждений (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) по полученным кредитам в период реализации инвестиционной программы (проекта) допускается только в сторону снижения.
Вознаграждения за кредиты, полученные в иностранной валюте, включаются в предельный уровень тарифов (цен, ставок сборов) с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
1 графа – указывается наименование показателей на выплату вознаграждений за кредиты для реализации инвестиционной программы (проекта), по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа.
2 графа – указывается единица измерения показателей (в случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам. Кроме того, указывается курс тенге к доллару США).
3 графа – указывается информация показателей на выплату вознаграждений за кредиты по кварталам соответствующего года.
Приложение 3
к Правилам утверждения
предельного уровня тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных
смет на регулируемые услуги
(товары, работы) субъектов
естественных монополий
Тарифная смета ___________________ на
(наименование СЕМ)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг (товаров, работ)
№ п/п
Наименование
показателей*
Ед.
изм.
Принято
в
действую
щей
тарифной
смете
Фактические
показатели
за предшествующий
законченный
год
Фактические показатели
за предшествующие
4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
за весь
период
реализации
проекта, в том
числе
1-ый
(базовый)
год
реализации
проекта
2-ой год
реализации
проекта
i-й год реализации
проекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в т. ч.
тыс.
тенге
1
материальные
затраты, всего, в т.ч.
1.1
Сырье и материалы
-"-
1.2
покупные изделия
- " -
1.3
горюче-смазочные материалы
1.4
топливо
1.5
Энергия
2
Расходы на оплату труда, всего, в т. ч.
- " -
2.1
заработная плата производственного
персонала
2.2
социальный налог
- " -
3
Амортизация
- " -
4
Ремонт, всего,
в т. ч.
4.1
Капитальный
ремонт, не
приводящий
к увеличению
стоимости
основных
фондов
5
Прочие затраты (расшифровать)
- " -
II
Расходы периода
всего, в т.ч.
- " -
6
Общие и административные
расходы, всего:
в том
числе:
- " -
6.1
Заработная плата
административного
персонала
- " -
6.2
социальный налог
- " -
6.3
Налоги
- " -
6.4
Прочие расходы
(расшифровать)
-"-
7
Расходы на
выплату
вознаграждений
-"-
III
Всего затрат на
предоставление услуг
- " -
IV
Доход (РБА*СП)
- " -
V
Регулируемая база
задействованных
активов
(РБА).
- " -
VI
Всего доходов
- " -
VII
Объем оказываемых
услуг (товаров,
работ)
в натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф
тенге/ на ед. оказываемых услуг (товаров, работ)
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
производственного
- " -
8.2
административного
- " -
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в т. ч.
тенге
9.1
производственного персонала
- " -
9.2
административного персонала
- " -
10
Капитальный ремонт, приводящий к увеличению стоимости основных средств
тыс. тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
- " -
12
Текущий (планово-предупредительный) ремонт, выполняемый хозяйственным способом, всего, в т. ч.
- " -

1. Жалпы нұсқаулық
Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қарыздары бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы ақпаратты дайындауға арналған.
Көрсетілген ақпаратты инвестициялық бағдарламасы (жобасы) бар табиғи монополиялар субъектілері тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі 25 күніне дейін қол жеткізілген нақты көрсеткіштерді құжаттармен растап және олар келісілген нұсқадан ауытқыған жағдайда себептерін түсіндіріп ұсынады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін кредиттерге сыйақылар төлеуге арналған шығындар енгізіледі. Алынған кредиттер бойынша сыйақылар мөлшерін (кредиттер үшін пайыздарды, комиссиялық төлемдерді) өзгерту инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезеңінде тек төмендету жағына рұқсат беріледі.
Шетел валютасымен алынған кредиттер үшін сыйақылар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштерінің (инфляция) негізінде теңге бағамының шетел валютасына болжамды өзгерілуі ескеріле отырып, тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейіне енгізіледі.
1-баған – инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін кредиттерге сыйақылар төлеуге көрсеткіштердің атауы уәкілетті орган ведомствосы бекіткен нысан бойынша көрсетіледі;
2-баған – көрсеткіштердің өлшем бірлігі көрсетіледі (егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерге төлемақының нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен беріледі. АҚШ долларына теңгенің бағамын көрсетіледі.
3-баған – тиісті жылдың тоқсандары бойынша кредиттер үшін сыйақылар төлемдері көрсеткіштерінің ақпараты көрсетіледі.
Табиғи монополия субъектілерінің
Реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің
(бағалардың, алымдар ставкаларының)
шекті деңгейін және тарифтік сметаларды
бекіту қағидаларына 3-қосымша
___________________________________________________
(ТМС атауы))
_____________________________________________ тарифтік сметасы
реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрінің атауы
№ р/с№
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолда-ныстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдың-ғы аяқтал-ған жыл ішіндегі нақты көрсет-кіштер
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсан ішіндегі нақты көрсеткіштер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жобаны іске асыру-дың барлық кезеңі-не, оның ішінде
Жобаны іске асыру-дың 1 - (базалық) жылы
Жобаны іске асыру-дың 2 - жылы
Жобаны іске асыру-дың і-жылы
І
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
- " -
1.1
Шикізат және материалдар
- " -
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
- " -
1.3
жанар-жағармай материалдары
- " -
1.4
отын
- " -
1.5
Энергия
- " -
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
2.1
өндірістік персоналдың жалақысы
- " -
2.2
әлеуметтік салық
- " -
3
Амортизация
- " -
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
- " -
5
Өзге шығындар (таратып жазу)
- " -
ІІ
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
- " -
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
- " -
6.2
әлеуметтік салық
- " -
6.3
Салықтар
- " -
6.4
Өзге шығыстар
(таратып жазу)
- " -
7
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
- " -
ІІІ
Қызметтерді ұсынуға арналған барлық шығын
- " -
ІV
Кіріс (АРБ*ПС)
- " -
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
- " -
Барлық кіріс
- " -
VІІ
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
VІІІ
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
заттай көрсеткіштерде
ІХ
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне арналған
Анықтамалық:
8
Персоналдың орташа тізім бойынша саны,
адам
оның ішінде:
8.1
өндірістік
- " -
8.2
әкімшілік
- " -
9
орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
өндірістік персоналдың
- " -
9.2
әкімшілік персоналдың
- " -
10
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (толық жазу)
- " -
12
Шаруашылық тәсілмен орындалатын ағымдағы (жоспарлы-алдын алу) жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -