Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2015 года № 19-2/508. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2015 года № 11836.
В соответствии с пунктом 3 статьи 83 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования и утверждения требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ А. Исекешев
15 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
3 июля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 июня 2015 года № 19-2/508
Правила
разработки, согласования и утверждения требований
нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и
метрологического обеспечения контроля и учета вод
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 83 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (далее – Кодекс), пунктом 4 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года (далее – Кодекс о здоровье), со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений (далее – Закон) и определяют порядок разработки, согласования и утверждения требований нормативно–технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод.

Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 1 маусымдағы 19-2/508 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 тамызда № 11836 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 83-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 25 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінiң
2015 жылғы 1 маусымдағы
№ 19-2/508 бұйрығымен бекiтілген
Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық,
санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету
талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексiнің (бұдан әрі – Кодекс) 83-бабының 3-тармағына, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Денсаулық кодексі) 12-бабының 4-тармағына, "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2004 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабына сәйкес әзiрлендi және суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту тәртiбiн анықтайды.

2. Система нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод включает национальные стандарты, санитарно-эпидемиологические правила, методики выполнения измерений.
3. Требования нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод разрабатываются в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
4. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по изучению и использованию недр – государственный орган, осуществляющий функции по реализации государственной политики и контролю в сфере геологического изучения, рационального и комплексного использования недр, а также иные функции в сфере недропользования, установленные законодательством Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения за пределами населенных пунктов;
3) уполномоченный орган технического регулирования и метрологии – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии.
5. Методики выполнения измерений, применяемые в сферах осуществления государственного метрологического контроля, подлежат обязательной метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
6. В соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона, к применению допускаются приборы контроля и учета вод, зарегистрированные в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и поверенные.
2. Порядок разработки, согласования, утверждения требований
нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического
и метрологического обеспечения контроля и учета вод
7. Разработка требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 83 Кодекса, подпунктом 2) статьи 7-1 Кодекса о здоровье, статьей 8 Закона, санитарными правилами и гигиеническими нормативами.
8. При разработке требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод используются результаты научно-исследовательских, опытно-конструкторских, опытно-технологических, проектных работ, результаты патентных исследований, информация о современных достижениях отечественной и зарубежной науки, техники и технологии.

2. Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету жүйесi ұлттық стандарттарды, санитариялық-эпидемиологиялық қағидаларды, өлшемдерді орындау әдістемелерін қамтиды.
3. Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптары Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес әзiрленедi.
4. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган – жер қойнауын геологиялық зерттеу, ұтымды және кешенді пайдалану саласында мемлекеттік саясатты іске асыру және бақылау жөніндегі функцияларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – елді мекендер шегінен тыс жерлерде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
5. Мемлекеттiк метрологиялық бақылау жүзеге асырылатын салаларда қолданылатын өлшемдердi орындау әдiстемелерi мiндеттi метрологиялық аттестатталуға және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесi тiзiлiмiнде тiркелуге тиiс.
6. Заңның 17-бабының 3-тармағына сәйкес өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiнің тiзiлiмiнде тіркелген және салыстырып тексерілген суды бақылау мен есепке алу аспаптарын қолдануға рұқсат етіледі.
2. Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық,
санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету
талаптарын әзiрлеу, келiсу, бекiту тәртібі
7. Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу Кодекстің 83-бабының 3-тармағына, Денсаулық кодексінің 7-1-бабының 2) тармақшасына, Заңның 5-бабына, санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу кезiнде ғылыми-зерттеу, тәжiрибелiк-конструкторлық, тәжiрибелiк-технологиялық, жобалау жұмыстарының нәтижелерi, патенттiк зерттеулердiң нәтижелерi, отандық және шетелдiк ғылымның, техника мен технологияның заманауи жетiстiктерi туралы ақпарат пайдаланылады.

9. Утверждение требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод осуществляется:
1) уполномоченным органом по изучению и использованию недр в рамках подготовки проектов нормативно-технических актов по вопросам контроля и учета подземных вод, по согласованию уполномоченным органом и ведомством уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) уполномоченным органом в рамках подготовки проектов нормативно-технических актов по вопросам контроля и учета поверхностных вод, по согласованию с ведомством уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) уполномоченным органом в рамках подготовки проектов нормативных правовых актов и нормативных документов по метрологическому обеспечению контроля и учета вод, по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии;
4) ведомством уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения в рамках подготовки проектов нормативно-технических актов по вопросам контроля и учета санитарно- эпидемиологического состояния вод, по согласованию с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии.
10. Срок рассмотрения и согласования проектов нормативно-технических актов, содержащих требования нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод в уполномоченных государственных органах, указанных в пункте 9 настоящих Правил, не более тридцати календарных дней.

9. Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын бекітуді:
1) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлетті орган уәкілетті органмен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның ведомствосымен келiсiм бойынша жер асты суларын бақылау мен есепке алу мәселелерi бойынша нормативтiк-техникалық актілер жобаларын дайындау шеңберiнде;
2) уәкілетті орган халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның ведомствосымен келiсiм бойынша жер үсті суларын бақылау мен есепке алу мәселелерi бойынша нормативтiк-техникалық актілер жобаларын дайындау шеңберiнде;
3) уәкілетті орган техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша суларды бақылау мен есепке алуды метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттар жобаларын әзірлеу шеңберінде;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның ведомствосы уәкілетті органмен және техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органмен келiсiм бойынша судың санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйiн бақылау мен есепке алу мәселелерi бойынша нормативтiк-техникалық актілер жобаларын дайындау шеңберiнде жүзеге асырады.
10. Суды бақылау мен есепке алуды нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптары қамтылатын нормативтiк-техникалық актiлер жобаларын осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетiлген уәкiлеттi мемлекеттiк органдарда қарау және келiсу мерзiмi отыз күнтiзбелiк күннен аспайды.