О некоторых вопросах оценки эффективности управления персоналом
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12693. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 23 мая 2017 года № 109 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 23.05.2017 № 109 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Во исполнение пункта 45 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Методику оценки эффективности управления персоналом, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику оценки эффективности управления персоналом Национального Банка Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 10 ноября 2014 года № 23 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления персоналом и Методики оценки эффективности управления персоналом Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9953, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 2 апреля 2015 года);
2) пункт 1 Перечня приказов Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, в которые вносятся изменения, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 8 октября 2015 года № 297 "О внесении изменений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12189, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 9 ноября 2015 года).
3. Департаменту формирования государственного аппарата Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан обеспечить:

Персоналды басқару тиімділігін бағалаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 26 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12693 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 23 мамырдағы № 109 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 23.05.2017 № 109 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 45-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Персоналды басқару тиімділігін бағалау әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Персоналды басқару тиімділігін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Персоналды басқару тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Персоналды басқару тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 10 қарашадағы № 23 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9953 болып тіркелген, 2015 жылдың 2 сәуірінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2015 жылғы 8 қазандағы № 297 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының өзгерістер енгізілетін бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12189 болып тіркелген, 2015 жылдың 9 қарашасында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Мемлекеттік қызмет департаменті:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить
на заместителя Министра по делам государственной службы Республики Казахстан, курирующего вопросы государственной службы.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр по делам
государственной службы
Республики Казахстан
Т. Донаков
Приложение 1
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 26
Методика оценки эффективности управления персоналом
1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности управления персоналом (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система).
2. Методика предназначена для определения эффективности мер по управлению персоналом в центральных государственных и местных исполнительных органах областей, города республиканского значения, столицы.
3. Оценка эффективности управления персоналом осуществляется Министерством по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Министерство).
Объектами оценки эффективности управления персоналом являются центральные государственные органы и их ведомства, территориальные подразделения центральных государственных органов и их ведомств в областях, городах Астана и Алматы, за исключением районных подразделений, а также местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы.
Оценка эффективности управления персоналом в отношении Министерства осуществляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Канцелярия Премьер-Министра).
4. Для проведения оценки эффективности управления персоналом в Министерстве создается рабочая группа, являющаяся подгруппой Экспертной комиссии по ежегодной оценке эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (далее – Рабочая группа). Состав Рабочей группы утверждается приказом Министра.

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрінің мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрі
Т.Донақов
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 26 бұйрығына
1-қосымша
Персоналды басқару тиімділігін бағалау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Персоналды басқару тиімділігін бағалаудың осы әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Жүйе) іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Әдістеме орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарында персоналды басқару жөніндегі шаралардың тиімділігін анықтауға арналған.
3. Персоналды басқару тиімділігін бағалауды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) жүзеге асырады.
Орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволары, орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аудандық бөлімшелерін қоспағанда, облыстар, Астана және Алматы қалаларындағы аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары персоналды басқару тиімділігін бағалау объектісі болып табылады.
Министрлікке қатысты персоналды басқару тиімділігін бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі (бұдан әрі – Премьер-Министр Кеңсесі) іске асырады.
4. Персоналды басқару тиімділігін бағалауды өткізу үшін Министрлікте орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жөніндегі Сараптамалық комиссияның кіші тобы болып табылатын жұмыс тобы (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрылады. Жұмыс тобының құрамы Министрдің бұйрығымен бекітіледі.

5. Оценка эффективности управления персоналом осуществляется ежегодно по итогам отчетного (календарного) года согласно Графику, утвержденному Администрацией Президента (далее – График).
6. Информация для проведения оценки эффективности управления персоналом представляется в Министерство согласно Графику центральными государственными органами, аппаратами акимов областей, городов Астаны и Алматы на бумажных и электронных носителях.
7. Заключение о результатах оценки эффективности управления персоналом готовится Министерством по форме согласно Приложению 1 к настоящей Методике.
Заключения о результатах оценки эффективности управления персоналом в центральных государственных и местных исполнительных органах областей, города республиканского значения, столицы представляются в уполномоченный орган по государственному планированию и оцениваемые государственные органы.
Заключение о результатах оценки эффективности управления персоналом в Министерстве, подготовленное Канцелярией Премьер-Министра, представляется в уполномоченный орган по государственному планированию.
8. Баллы выставляются по критериям и показателям для оценки эффективности управления персоналом согласно Приложению 2 к настоящей Методике.
9. Оценка эффективности управления персоналом осуществляется по результатам анализа информации государственных органов, представляемой в Министерство согласно приложениям 3-8 к настоящей Методике, опроса государственных служащих.
10. Источниками информации для проведения оценки эффективности управления персоналом являются:
1) статистические данные государственных органов и данные автоматизированной электронно-пропускной системы;
2) результаты проверок, проведенных уполномоченными государственными органами по направлениям, соответствующим критериям Методики;
3) результаты опросов государственных служащих;
4) информация Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
11. В соответствии с пунктом 51 Системы, Министерством осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов.
12. Оценка эффективности управления персоналом осуществляется по следующим критериям:
1) эффективность использования человеческих ресурсов;
2) обучение государственных служащих;
3) эффективность работы по профилактике коррупции;
4) уровень удовлетворенности государственных служащих.
2. Критерий "Эффективность использования человеческих ресурсов"
13. Оценка по данному критерию проводится на основе представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами информации по форме согласно Приложениям 3, 4, 5, 6 к настоящей Методике.

5. Персоналды басқару тиімділігін бағалау есепті (күнтізбелік) жылдың қорытындылары бойынша жыл сайын Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі бекіткен Кестеге (бұдан әрі – Кесте) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Персоналды басқару тиімділігін бағалауды өткізу үшін орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің аппараттары ақпаратты Министрлікке Кестеге сәйкес қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынады.
7. Персоналды басқару тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды Министрлікпен осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарда персоналды басқару тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындылар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және бағаланушы мемлекеттік органдарға ұсынылады.
Премьер-Министр Кеңсесімен әзірленген Министрлікте персоналды басқару тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады.
8. Персоналды басқару тиімділігін бағалау үшін өлшемдер мен көрсеткіштер бойынша баллдар осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес беріледі.
9. Персоналды басқару тиімділігін бағалау Министрлікке осы Әдістемеге 3-8-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік органдар жолдаған ақпаратты талдау, мемлекеттік қызметшілердің арасында сауалнама жүргізу нәтижелері бойынша жүргізіледі.
10. Мыналар персоналды басқару тиімділігін бағалау үшін ақпарат көздері болып табылады:
1) мемлекеттік органдардың статистикалық деректері және автоматтандырылған электрондық өткізу жүйесінің мәліметтері;
2) осы Әдістеменің өлшемдеріне сәйкес келетін бағыттар бойынша уәкілетті органдар жүргізген тексерістердің барысында алынған мәліметтер;
3) мемлекеттік қызметшілерге жүргізілген сауалнамалардың нәтижелері;
4) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің ақпараты.
11. Жүйенің 51-тармағына сәйкес Министрлік бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараттарындағы мәліметтерге қайта тексеру жүргізеді.
12. Персоналды басқару тиімділігін бағалау мынадай өлшемдер бойынша іске асырылады:
1) адам ресурстарын пайдаланудың тиімділігі;
2) мемлекеттік қызметшілерді оқыту;
3) сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмысының тиімділігі;
4) мемлекеттік қызметшілердің қанағаттану деңгейі;
5) персоналдың сапалық құрамы.
2. "Адам ресурстарын пайдаланудың тиімділігі" өлшемі
13. Осы өлшем бойынша бағалау орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар осы Әдістемеге 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ұсынатын ақпарат негізінде жүргізіледі.

14. При проведении оценки по показателю "уровень текучести кадров" учитываются соответствующие данные отчетов государственных органов по мониторингу состояния кадров государственной службы по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, предоставляемых в Министерство ежегодно.
15. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
К1 = Р1 + Р2 + Р3 + Р4 + Р5
где К1 – оценка государственного органа по данному критерию;
Р1 – показатель "уровень текучести кадров";
Р2 – показатель "продвижение работников государственного органа";
Р3 – показатель "фактическая продолжительность рабочего времени в государственном органе";
Р4 – показатель "своевременность предоставления трудового отпуска";
Р5 – показатель "качественный состав персонала".
Максимальное значение по данному критерию составляет 38 баллов.
16. Оценка по показателю "уровень текучести кадров" рассчитывается по следующей формуле:
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 14);
a – количество государственных служащих, уволенных в отчетном периоде;
b – среднее количество административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа;
5 – показатель жесткости.
Среднее количество административных государственных должностей определяется как среднее значение суммы количества административных государственных должностей государственного органа с первого по четвертый квартал включительно.
При расчете оценки по сменяемости не учитываются государственные служащие, уволенные:
в связи с выходом на пенсию;
в связи с реорганизацией государственного органа или сокращением штата;
по болезни, в связи со смертью;
в связи с назначением на политическую должность;
в связи с уходом в военные и правоохранительные органы, специальные государственные органы;
в связи с выходом на работу основного работника (из отпуска по уходу за ребенком, из отпуска без сохранения заработной оплаты в связи с прохождением обучения по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих, на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом);
в связи с переводом на должность, к которой установлены более высокие требования по стажу государственной службы, чем к последней занимаемой должности, в том числе в связи с переводом на государственную административную должность корпуса "А".
Не учитываются также сотрудники, уволенные в системе одного центрального государственного органа (из центрального аппарата в комитет или в областные подразделения или наоборот, из комитетов в их областные подразделения или наоборот, из областного подразделения в районное).
Также не учитываются сотрудники, уволенные в системе государственной службы (уволенные с одного государственного органа и назначенные на должность в другом государственном органе по результатам конкурса). При этом, перерыв не превышает один рабочий день. По запросу Министерства государственные органы предоставляют копии приказов об освобождении от занимаемой должности и назначения на должность в качестве подтверждающих документов.
Если после смены политических государственных служащих государственного органа (министр, заместители министра, акимы областей, столицы, города республиканского значения (далее – аким), заместители акимов, руководители аппаратов акимов), а также, после смены некоторых административных государственных служащих корпуса "А" (ответственные секретари, руководители аппарата), увольняются по собственному желанию более 3% сотрудников руководящего звена (председатели комитетов, их заместители, директора департаментов и их заместители, руководители управлений, заместители руководителей аппарата акима, заведующие отделами и главные инспектора аппарата акима, руководители областных местных исполнительных органов и их заместители) в течение следующих 3 месяцев, отнимается 3 балла.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, государственному органу по данному показателю ставится значение 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 14 баллов.

14. "Кадрлардың ауысушылығы деңгейі" көрсеткіші бойынша бағалау жүргізу барысында мемлекеттік органдар есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйі мониторингі жөнінде Министрлікке жыл сайын ұсынатын тиісті есеп деректері ескеріледі.
15. Баға мынадай формуламен есептеледі:
К1 = Р1 + Р2 + Р3 + Р4+Р5
К1 – осы өлшем бойынша мемлекеттік органның бағасы;
Р1 – "кадрлардың ауысушылығы деңгейі" көрсеткіші;
Р2 – "мемлекеттік органның қызметкерлерін жоғарылату" көрсеткіші;
Р3 – "мемлекеттік органдағы жұмыс уақытының нақты ұзақтығы" көрсеткіші;
Р4 – "еңбек демалысын өз уақытында беру" көрсеткіші;
Р5 – "персоналдың сапалық құрамы" көрсеткіші.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәні 38 балл болып саналады.
16. "Кадрлардың ауысушылығы деңгейі" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (14-ке тең);
a – есепті кезеңде жұмыстан шығарылған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес мемлекеттік әкімшілік лауазымдардың орташа саны;
5 – қатаңдық көрсеткіші.
Мемлекеттік әкімшілік лауазымдардың орташа саны мемлекеттік органның бірінші тоқсаннан бастап төртінші тоқсанға дейінгі қоса есептелетін мемлекеттік әкімшілік лауазымдардың орташа саны сомасының орташа мәні ретінде анықталады.
Ауысу бойынша бағалауды есептеген кезде төмендегідей жағдайда жұмыстан шығарылған мемлекеттік қызметшілер есептелмейді:
зейнетке шығуына байланысты;
мемлекеттік органның қайта құрылуы немесе штаттың қысқартылуына байланысты;
ауруға, қайтыс болуына байланысты;
саяси қызметке тағайындалуына байланысты;
әскери және құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдарына кетуіне байланысты;
негізгі қызметкердің жұмысқа шығуына байланысты (бала күтіміне байланысты демалыстан, мемлекеттік тапсырыс немесе шетелде кадрлар даярлау бойынша Республикалық комиссия бекіткен басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлау мемлекеттік бағдарламалары бойынша оқу оқуына байланысты еңбекақысы сақталмайтын демалыстан);
бұрынғы лауазымына қарағанда мемлекеттік қызмет өтілі бойынша жоғары талаптар белгіленетін лауазымға, оның ішінде "А" корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымына ауысуға байланысты.
Сонымен бірге, бір орталық мемлекеттік орган жүйесінде (орталық аппараттан комитетке немесе облыстық бөлімшелерге, немесе керісінше комитеттерден олардың облыстық бөлімшелеріне, немесе керісінше облыстық бөлімшелерден аудандарға) жұмыстан босатылған қызметкерлер де есептелмейді.
Сонымен қатар, мемлекеттік қызмет жүйесінде (бір мемлекеттік органнан жұмыстан босатылып және конкурс нәтижесі бойынша басқа мемлекеттік органда лауазымға тағайындалғандар) жұмыстан босатылған қызметкерлер есептелмейді. Бұл ретте, үзіліс бір жұмыс күнінен аспауы тиіс. Министрліктің сұратуы бойынша мемлекеттік органдар лауазымнан босату туралы және лауазымға тағайындау туралы бұйрықтардың көшірмелерін растайтын құжат ретінде ұсынады.
Егер мемлекеттік органнан саяси мемлекеттік қызметшілер (министр, министр орынбасарлары, облыстар, астана, республикалық маңызы бар қалалар әкімдері (бұдан әрі – әкім), әкім орынбасарлары, әкім аппаратының басшылары), сондай-ақ "А" корпусының кейбір әкімшілік қызметшілері (жауапты хатшылар, аппарат басшылары) ауысқаннан кейін өз еркімен жұмыстан шыққан басшылық қызметтегі қызметкерлер (комитеттер төрағалары, олардың орынбасарлары, департамент директорлары мен олардың орынбасарлары, басқармалар басшылары, әкім аппараты басшысының орынбасарлары, бөлім меңгерушілері мен әкім аппаратының бас инспекторлары, облыстық жергілікті атқарушы органдар басшылары мен олардың орынбасарлары) саны 3%-дан жоғары болса (үш ай ішінде), онда 3 балл алынып тасталады.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 14 балл болып саналады.

17. Оценка по показателю "продвижение работников государственного органа" рассчитывается по следующей формуле:
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в данном государственном органе из числа работников данного государственного органа;
b – общее количество государственных служащих, назначенных на должности в данном государственном органе (кроме категорий С-5, С-О-6, D-5, D-O-5).
В случае, если в государственном органе не производились назначения на вышестоящие должности в связи с отсутствием вакантных вышестоящих должностей, государственному органу по данному показателю ставится 3 балла.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.
18. Оценка по показателю "фактическая продолжительность рабочего времени в государственном органе" рассчитывается по следующей формуле:
Р3 = k (2 – a/b)
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – среднее количество человекочасов в государственном органе;
b – установленная трудовым законодательством продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период (40 часов в неделю).
Среднее количество человекочасов определяется по следующей формуле:
а = m / n
m – общее количество человекочасов, отработанных государственными служащими в течении отчетного периода, включая работы в сверхурочное время, а также по праздничным и выходным дням (за исключением человекочасов, отработанных государственными служащими по письменному распоряжению первого руководителя государственного органа, его заместителей, а также ответственного секретаря (в акиматах – руководитель аппарата) при наличии письменных подтверждений распоряжений, а также компенсационных выплат за переработку в соответствии с пунктом 4 статьи 32 Закона "О государственной службе Республики Казахстан");
n – средняя штатная численность государственного органа (суммируется штатная численность должностей в органе по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4)).
Общее количество человекочасов, отработанных государственными служащими в течении отчетного периода будут рассчитаны посредством данных автоматизированной электронно-пропускной системы.
Установленная трудовым законодательством продолжительность рабочего времени определяется:
b = (d-e)*f
d – установленная трудовым законодательством количество рабочих дней в совокупности за отчетный период;
e – количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в соответствии с трудовым законодательством;
f – установленная трудовым законодательством продолжительность рабочего дня.
В случае отсутствия в государственном органе автоматизированной электронно-пропускной системы, государственному органу по данному показателю ставится значение 0.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, государственному органу по данному показателю ставится значение 0.
Местные исполнительные органы не оцениваются по данному показателю.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.

17. "Мемлекеттік органның қызметкерлерін жоғарылату" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (6-ға тең);
a – осы мемлекеттік органның қызметкерлері ішінен осы мемлекеттік органда жоғары лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – осы мемлекеттік органда лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің жалпы саны (С-5, С-О-6, D-5, D-O-5 санаттарын қоспағанда).
Егер бос жоғары лауазымдардың болмауына байланысты мемлекеттік органда жоғары лауазымға тағайындау жүргізілмесе, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 3 балл қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 6 балл болып саналады.
18. "Мемлекеттік органдағы жұмыс уақытының нақты ұзақтығы" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
Р3 = k (2 – a/b)
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (6-ға тең);
a – мемлекеттік органда орташа адам-сағат саны;
b – еңбек заңнамасымен белгіленген жұмыс уақытының ұзақтығы (аптасына 40 сағат).
Орташа адам-сағат мынадай формуламен есептеледі:
а = m / n
m – есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты, оның ішінде мерзiмiнен тыс, мереке және демалыс күндердегi жұмыс (мемлекеттік органның бірінші басшысының, оның орынбасарларының, сондай-ақ жауапты хатшының (әкімдікте – аппарат басшысының) жазбаша өкiмi бойынша мемлекеттік қызметшілердің жұмыс істеген адам-сағаттарын қоспағанда, егер "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңның 32-бабы 4-тармағына сәйкес өкімдерді растайтын жазбаша құжаттар болса, сондай-ақ артық жұмыс үшін өтемақы төлемдері төленсе);
n – мемлекеттік органның орташа штат саны (мемлекеттік органдағы лауазымдардың штат саны әрбір тоқсанның соңғы күндегі жағдайы бойынша есептеледі және жылдың әрбір тоқсан санына бөлінеді (4)).
Есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты автоматтандырылған электрондық өткізу жүйесінің мәліметтері арқылы есептелетін болады.
Еңбек заңнамасымен белгіленген жұмыс уақытының ұзақтығы келесідей анықталады:
b = (d-e)*f
d – еңбек заңнамасымен белгіленген есептік кезеңдегі жұмыс күндер санының жиынтығы;
e – еңбек заңнамасына сәйкес, ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы күндерінің саны;
f – еңбек заңнамасымен белгіленген жұмыс күнінің ұзақтығы.
Автоматтандырылған электрондық өткізу жүйесі болмаған жағдайда, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Жергілікті атқарушы органдар осы көрсеткіш бойынша бағаланбайды.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 6 балл болып саналады.

19. Оценка по показателю "своевременность предоставления трудового отпуска" рассчитывается по следующей формуле:
P4 = k a/30 b/90
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – среднее количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в государственном органе;
b – доля государственных служащих, которым предоставлен ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск в отчетном периоде из числа подлежащих;
30 – пороговое значение;
90 – пороговое значение.
Если государственному служащему, отозванному из оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, вместо предоставления ему неиспользованной части отпуска в другое время по его согласию произведена компенсационная выплата за дни неиспользованной части оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в соответствии с трудовым законодательством, отпуск считается полностью использованным.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.
20. Оценка по показателю "качественный состав персонала" рассчитывается по следующей формуле:
P5 = k (a+ b + c + 0,5 d)/e
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – количество государственных служащих, имеющих степень кандидата наук;
b – количество государственных служащих, имеющих степень доктора наук;
с – количество государственных служащих, имеющих степень доктора PhD;
d – количество государственных служащих, имеющих степень магистра;
e – среднее количество административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.
3. Критерий "Обучение государственных служащих"
21. Оценка по данному критерию проводится на основе представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами информации о государственных служащих, подлежащих прохождению и прошедших повышение квалификации и переподготовку по форме согласно Приложению 7 к настоящей Методике.
22. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
K2 = k (a/b + c/d)
где K2 – оценка государственного органа по данному критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 10);
a – количество государственных служащих, прошедших повышение квалификации в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее – Академия), региональных центрах переподготовки и повышения квалификации государственных служащих
(далее – центры), ведомственных и других организациях образования, тематика которых соответствовала профилю деятельности, а также поставленным перед государственным органом целям и задачам; в отчетном периоде, из числа подлежащих;
b – количество государственных служащих, подлежащих прохождению повышения квалификации в отчетном периоде;
c – количество государственных служащих, прошедших переподготовку в Академии и центрах, в отчетном периоде, из числа подлежащих;
d – количество государственных служащих, подлежащих прохождению переподготовки согласно разнарядке по контингенту обучаемых, формируемой Академией на соответствующий отчетный период.
В случае отсутствия государственных служащих, подлежащих повышению квалификации, a/b = 1.
В случае отсутствия государственных служащих, подлежащих переподготовке, c/d = 1.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.

19. "Еңбек демалысын өз уақытында беру" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
P4 = k a/30 b/90
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (6-ға тең);
a – есептік кезеңде мемлекеттік органдағы жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы күнінің орташа саны;
b – есептік кезеңде берілуге тиістілер ішінен жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы берілген мемлекеттік қызметшілердің үлесі;
30 – бастапқы мәні;
90 – бастапқы мәні.
Егер жыл сайынғы ақылы еңбек демалыстан шақыртып алынған мемлекеттік қызметшіге оның келісімі бойынша демалыстың пайдаланылмаған бөлігін басқа уақытта берудің орнына еңбек заңнамасына сәйкес оған жыл сайынғы ақылы еңбек демалысының пайдаланылмаған бөлігінің күндері үшін өтемақы төлемі жүргізілсе, демалыс толық пайдаланған болып саналады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 6 балл болып саналады.
20. "Персоналдың сапалық құрамы" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
P5 = k (a + b + c + 0,5 d)/e
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (6-ға тең);
а – ғылым кандидаты дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны;
b – ғылым докторы дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны;
с – PhD докторы дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны;
d – магистр дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны;
е – мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес мемлекеттік әкімшілік лауазымдардың орташа саны.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 6 балл.
3. "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" өлшемі
21. Осы өлшем бойынша бағалау орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынатын ақпарат негізінде жүргізіледі.
22. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
К2 = k (a/b + c/d)
К2 – мемлекеттік органның осы өлшем бойынша бағасы;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (10-ға тең);
a – есепті кезеңде өтуге тиістілер ішінен тақырыптары қызмет бейініне, сондай-ақ мемлекеттік органның алдына қойылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келетін, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында (бұдан әрі – Академия), мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау және олардың біліктілігін арттырудың өңірлік орталықтарында (бұдан әрі – орталықтар), ведомстволық және басқа да білім беру ұйымдарында біліктілікті арттырудан өткен мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – есепті кезеңде біліктілікті арттырудан өтуге жататын мемлекеттік қызметшілердің саны;
с – есепті кезеңде өтуге тиістілер қатарынан Академияда және орталықтарда қайта даярлаудан өткен мемлекеттік қызметшілердің саны;
d – тиісті есепті кезеңге Академия қалыптастыратын білім алушылар контингенті бойынша бөлу қағазына сәйкес қайта даярлаудан өтуге жататын мемлекеттік қызметшілердің саны.
Біліктілікті арттырудан өтуге тиісті мемлекеттік қызметшілер болмаған жағдайда, a/b = 1.
Қайта даярлаудан өтуге тиісті мемлекеттік қызметшілер болмаған жағдайда, c/d = 1.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 20 балл болып саналады.

4. Критерий "Эффективность работы по профилактики коррупции"
23. Оценка проводится на основе представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами информации по форме согласно Приложению 8 к настоящей Методике, а также информации Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
24. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
К3 = Р1 + Р2+ Р3
где К3 – оценка государственного органа по данному критерию;
Р1 – показатель "количество государственных служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения преступления";
Р2 – показатель "количество государственных служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, в том числе являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения правонарушения";
Р3 – показатель "доля государственных служащих, занимающих руководящие должности, добровольно опубликовавших на сайте своего государственного органа декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу".
Максимальное значение по данному критерию составляет 21 баллов.
25. Оценка по показателю "количество государственных служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения преступления" рассчитывается по следующей формуле:
P1 = 7 – 0,4 а
a – количество государственных служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения преступления;
0,4 – показатель жесткости оценки.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, по данному показателю ставится значение 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 7 баллов.
26. Оценка по показателю "количество государственных служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, в том числе являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения правонарушения" рассчитывается по следующей формуле:
P2 = 7 – 0,3 а
a – количество государственных служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения а также лиц, являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения правонарушения;

4. "Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмысының тиімділігі" өлшемі
23. Осы өлшем бойынша бағалау орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынатын ақпараты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің ақпараты негізінде жүргізіледі.
24. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
К3 = Р1 + Р2 + Р3
К3 – аталған өлшем бойынша мемлекеттік органның бағасы;
Р1 – "сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған мемлекеттік қызметшілердің, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болғандар саны" көрсеткіші;
Р2 – "сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған мемлекеттік қызметшілердің, оның ішінде құқық бұзушылық жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болғандар саны" көрсеткіші;
Р3 – "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны мемлекеттік органның сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдардағы мемлекеттік қызметшілердің үлесі" көрсеткіші.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәні 21 балл болып саналады.
25. "Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған мемлекеттік қызметшілердің, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болғандар саны" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
P1 = 7 – 0,4 а
a – сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болған мемлекеттік қызметшілердің саны;
0,4 – бағалау қатаңдығы көрсеткіші.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 7 балл болып саналады.
26. "Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған мемлекеттік қызметшілердің, оның ішінде құқық бұзушылық жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болғандар саны" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
P2 = 7 – 0,3 а
а – сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған қызметшілердің, оның ішінде құқық бұзушылық жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болған мемлекеттік қызметшілердің саны;

0,3 – показатель жесткости оценки.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, по данному показателю ставится значение 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 7 баллов.
27. Оценка по показателю "доля государственных служащих, занимающих руководящие должности, добровольно опубликовавших на сайте своего государственного органа декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу" рассчитывается по следующей формуле:
Р3= k•a/b
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 7);
a – количество государственных служащих, занимающих руководящие должности (ответственные секретари, председатели комитетов, их заместители, директора департаментов, руководители аппаратов акимов областей (города республиканского значения, столицы), их заместители, руководители территориальных подразделений центральных государственных органов и их ведомств в областях, городах Астана и Алматы, руководители местных исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета) добровольно опубликовавших на сайте своего государственного органа декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу, представленную в отчетном периоде в органы государственных доходов в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
b – количество государственных служащих, занимающих руководящие должности (по состоянию на 1 января следующего за отчетным периодом).
Максимальное значение по данному показателю составляет 7 баллов.
5. Критерий "Уровень удовлетворенности государственных служащих"
28. Оценка по данному критерию определяется по результатам проведенного Министерством и его территориальными органами опросов государственных служащих центральных государственных и местных исполнительных органов.
29. Опросы осуществляются в виде анонимного анкетирования. Государственные служащие заполняют опросный лист по форме согласно Приложению 9 к настоящей Методике.
Службы управления персоналом (кадровые службы) обеспечивают участие государственных служащих в анкетировании.
30. Оценка по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
К4 = k (r1 + r2 + r3+ r4 + r5 + r6+ r7)
где К4 – оценка государственного органа по данному критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 3);
r1 – степень вовлеченности работников в деятельность государственного органа;
r2 – степень удовлетворенности системой поощрения и социальным обеспечением;
r3 – степень удовлетворенности возможностями карьерного роста;
r4 – степень удовлетворенности организацией труда;
r5 – степень удовлетворенности порядком подбора персонала;
r6 – степень удовлетворенности системой оценки государственных служащих;
r7 – степень удовлетворенности системой обучения государственных служащих.
Степень вовлеченности работников в деятельность государственного органа рассчитывается по следующей формуле:

0,3 – бағалау қатаңдығы көрсеткіші.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 7 балл болып саналады.
27. "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны мемлекеттік органның сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдардағы мемлекеттік қызметшілердің үлесі" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
P3 = k.a/b
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (7-ге тең);
a – есептік кезеңде Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны мемлекеттік органның сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдарды атқарып отырған (жауапты хатшылар, комитет төрағалары, олардың орынбасарлары, департамент директорлары, облыс әкімдіктерінің (елорданың, республикалық маңызы бар қаланың) аппарат басшылары, олардың орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының облыстар, Астана және Алматы қалаларындағы аумақтық бөлімшелерінің басшылары, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың басшылары) мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – басшылық лауазымдарды атқарып отырған мемлекеттік қызметшілердің саны (есепті кезеңнен кейінгі 1 қаңтардағы жағдай бойынша).
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 7 балл болып саналады.
5. "Мемлекеттік қызметшілердің қанағаттану деңгейі" өлшемі
28. Осы өлшем бойынша бағалау Министрліктің және оның аумақтық бөлімшелерінің орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілеріне жүргізген сауалнама нәтижелері бойынша анықталады.
29. Сауалнама анонимдік сұрау жүргізу түрінде жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметшілер осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес сауалнама нысанын толтырады.
Персоналды басқару қызметтері (кадр қызметтері) мемлекеттік қызметшілердің сауалнамаға қатысуын қамтамасыз етеді.
30. Осы өлшем бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
К4 = k (r1 + r2 + r3 + r4 + r5 + r6+ r7)
К4 – осы өлшемі бойынша мемлекеттік органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (3-ке тең);
r1 – қызметкерлердің мемлекеттік орган қызметіне қатысу дәрежесі;
r2 – көтермелеу жүйесімен қанағаттану дәрежесі;
r3 – мансаптық өсу мүмкіндіктерімен қанағаттану дәрежесі;
r4 – еңбектің ұйымдастырылуымен қанағаттану дәрежесі;
r5 – персоналды іріктеу тәртібімен қанағаттану дәрежесі;
r6 – мемлекеттік қызметшілерді бағалау жүйесімен қанағаттану дәрежесі;
r7 – мемлекеттік қызметшілердің оқыту жүйесіне қанағаттану дәрежесі.
Қызметкерлердің мемлекеттік орган қызметіне қатысу дәрежесі мынадай формуламен есептеледі:

r1= (a1 + b1 + d1)/3c
где а1 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 1 опросного листа;
b1 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 2 опросного листа;
d1 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 3 опросного листа;
с – количество опрошенных государственных служащих.
Степень удовлетворенности системой поощрения и социальным обеспечением рассчитывается по следующей формуле:
r2= (a2 + b2 + d2)/3c
где а2 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 4 опросного листа;
b2 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 5 опросного листа;
d2 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 6 опросного листа;
с – количество опрошенных государственных служащих.
Cтепень удовлетворенности возможностями карьерного роста рассчитывается по следующей формуле:
r3= (a3 + b3 + d3)/3c
где а3 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 7 опросного листа;
b3 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 8 опросного листа;
d3 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 9 опросного листа;
с – количество опрошенных государственных служащих.
Cтепень удовлетворенности организацией труда рассчитывается по следующей формуле:
r4= (a4 + b4 + d4)/3c
где а4 – количество работников, ответивших "нет" на вопрос
10 опросного листа;
b4 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 11 опросного листа;
d4 – количество работников, ответивших "нет" на вопрос 12 опросного листа;
с – количество опрошенных государственных служащих.
Cтепень удовлетворенности порядком подбора персонала рассчитывается по следующей формуле:
r5= (a5 + b5 + d5)/3c
где а5 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 13 опросного листа;
b5 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 14 опросного листа;
d5 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 15 опросного листа;
с – количество опрошенных государственных служащих.
Степень удовлетворенности системой оценки государственных служащих рассчитывается по следующей формуле:
r6= (a6 + b6)/2c
где а6 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 16 опросного листа;
b6 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 17 опросного листа;
с – количество опрошенных государственных служащих.
Степень удовлетворенности системой обучения государственных служащих рассчитывается по следующей формуле:
r7= (a7 + b7)/2c
где а7 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 18 опросного листа;
b7 – количество работников, ответивших "да" на вопрос 19 опросного листа;
с – количество опрошенных государственных служащих.
Максимальное значение по данному критерию составляет 21 баллов.

r1= (a1 + b1 + d1)/3c
a1 – сауалнаманың 1-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b1 – сауалнаманың 2-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
d1 – сауалнаманың 3-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – сұралған мемлекеттік қызметшілердің саны.
Көтермелеу жүйесімен қанағаттану дәрежесі бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
r2= (a2 + b2 + d2)/3c
а2 – сауалнаманың 4-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b2 – сауалнаманың 5-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
d2 – сауалнаманың 6-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – сұралған мемлекеттік қызметшілердің саны.
Мансаптық өсу мүмкіндіктерімен қанағаттану дәрежесі бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
r3= (a3 + b3 + d3)/3c
а3 – сауалнаманың 7-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b3 – сауалнаманың 8-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
d3 – сауалнаманың 9-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – сұралған мемлекеттік қызметшілердің саны.
Еңбектің ұйымдастырылуымен қанағаттану дәрежесі бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
r4= (a4 + b4 + d4)/3c
а4 – сауалнаманың 10-сұрағына "жоқ" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b4 – сауалнаманың 11-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
d4 – сауалнаманың 12-сұрағына "жоқ" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – сұралған мемлекеттік қызметшілердің саны.
Персоналды іріктеу тәртібімен қанағаттану бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
r5= (a5 + b5 + d5)/3c
а5 – сауалнаманың 13-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b5 – сауалнаманың 14-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
d5 – сауалнаманың 15-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – сұралған мемлекеттік қызметшілердің саны.
Мемлекеттік қызметшілерді бағалау жүйесімен қанағаттану дәрежесі баға мынадай формуламен есептеледі:
r6= (a6 + b6)/2c
а6 – сауалнаманың 16-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b6 – сауалнаманың 17-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – сұралған мемлекеттік қызметшілердің саны.
Мемлекеттік қызметшілердің оқыту жүйесіне қанағаттану дәрежесі мынадай формуламен есептеледі:
r7= (a7 + b7)/2c
а7 – сауалнаманың 18-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b7 – сауалнаманың 19-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – сұралған мемлекеттік қызметшілердің саны.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 21 балл болып саналады.

6. Итоговая оценка эффективности управления персоналом
31. Итоговая оценка эффективности управления персоналом определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
О = К1 + К2 + К3 + К4
где О – итоговая оценка центрального государственного и местного исполнительного органа по управлению персоналом;
К1 – оценка по критерию "Эффективность использования человеческих ресурсов";
К2 – оценка по критерию "Обучение государственных служащих";
К3 – оценка по критерию "Эффективность работы по профилактике коррупции";
К4 – оценка по критерию "Уровень удовлетворенности государственных служащих".
32. Заключение о результатах оценки по управлению персоналом содержит:
наименование оцениваемого государственного органа;
таблицу оценок по всем критериям;
анализ эффективности деятельности государственного органа по критериям;
выводы и рекомендации.
33. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа. Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 49,99 баллов.
7. Оценка реорганизованных и упраздненных государственных органов
34. При реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии года отчетного периода, оценка данного государственного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа-правопреемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа-правопреемника.
35. При реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа во втором полугодии года отчетного периода, оценка данного органа не осуществляется.
36. Анализ деятельности государственного органа, реорганизованного или упраздненного во втором полугодии года отчетного периода, учитывается в рамках оценки государственного органа-правопреемника, используется в качестве рекомендаций.
37. Оценка деятельности государственного органа, реорганизованного или упраздненного во втором полугодии года отчетного периода, не включается в итоговый балл государственного органа-правопреемника.
8. Перепроверка результатов оценки
38. Перепроверка достоверности данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка) осуществляется Министерством в соответствии с пунктом 51 Системы.
39. Перепроверка осуществляется непосредственно в оцениваемом государственном органе путем анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, протокола, письма, результаты проверок других государственных органов и другое), а также просмотра информационных систем.

6. Персоналды басқару тиімділігі бойынша қорытынды баға
31. Персоналды басқару тиімділігін қорытынды бағалау барлық өлшемдер бойынша алынған есептердің нәтижелерін қосу жолымен анықталады:
О = К1 + К2 + К3 + К4 + К5
О – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың персоналды басқару бойынша қорытынды бағасы.
К1 – "Адам ресурстарын пайдаланудың тиімділігі" өлшемі бойынша бағалау;
К2 – "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" өлшемі бойынша бағалау;
К3 – "Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмысының тиімділігі" өлшемі бойынша бағалау;
К4 – "Мемлекеттік қызметшілердің қанағаттану деңгейі" өлшемі бойынша бағалау.
32. Персоналды басқару бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытынды:
бағаланатын мемлекеттік органның атауын;
барлық өлшемдер бойынша бағалау кестесін;
мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін өлшемдер бойынша талдауды;
тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтуы тиіс.
33. Алынған нәтижеге сәйкес мемлекеттік органның қызмет тиімділігі анықталады. Мемлекеттік орган қызметі тиімділігінің жоғарғы дәрежесі бағалаудың 90-100 балына, орташа дәрежесі – 70-89,99 балға, төменгі дәрежесі 50-69,99 балға сәйкес келеді. Бағалау нәтижесі бойынша 49,99-ден төмен балл алған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп саналады.
7. Қайта құрылған және таратылған мемлекеттік органдарды бағалау
34. Есепті кезеңдегі жылдың бірінші жартыжылдығында қайта құрылған немесе таратылған мемлекеттік органдарды бағалау жағдайда, құқықты мирасқор-мемлекеттік органды бағалау, осы мемлекеттік органды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады және құқықты мирасқор-мемлекеттік органды бағалаудың қорытынды балын есептеген кезінде ескеріледі.
35. Бағаланатын мемлекеттік органдар есепті кезеңнің екінші жартыжылдығында қайта құрылған немесе таратылған жағдайда оны бағалау жүзеге асырылмайды.
36. Бағаланатын мемлекеттік органдар есепті кезеңнің екінші жартыжылдығында қайта құрылған немесе таратылған жағдайда осы мемлекеттік органдардың қызметін талдау құқықтық мирасқор-мемлекеттік органды бағалау шеңберінде ескеріліп, ұсынымдар есебінде қолданылады.
37. Бағаланатын мемлекеттік органдар есепті кезеңнің екінші жартыжылдығында қайта құрылған немесе таратылған мемлекеттік органдардың бағасы құқықтық мирасқор-мемлекеттік органның қорытынды балына қосылмайды.
8. Бағалау нәтижелерін қайта тексеру
38. Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру (бұдан әрі – қайта тексеру) Министрлікпен Жүйенің 51-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
39. Қайта тексеру тікелей бағаланатын мемлекеттік органда растайтын құжаттарға (ведомстволық есептер, хаттамалар, хаттар, басқа мемлекеттік органдардың тексеру нәтижелері және т.б.) талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарау арқылы жүргізіледі.

40. Сроки проведения перепроверки определяются Графиком проведения оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.
9. Порядок обжалования результатов оценки
41. Порядок обжалования результатов оценки осуществляется в соответствии с главой 6 Системы оценки.
42. Со дня получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней направляет возражения с подтверждающими документами в Министерство.
В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения представляет в Министерство соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
43. Для проведения процедуры обжалования в Министерстве формируется Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав специальной комиссии определяются уполномоченным на оценку государственным органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
44. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, Министерством формируются и вносятся на рассмотрение Специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам оценки эффективности деятельности государственных органов (далее – Таблица разногласий) по форме согласно Приложению 11 к настоящей Методике.
45. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.
46. По результатам заседаний Специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем Специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
47. В течение пятнадцати календарных дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов Министерство направляет в рабочий орган Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы, обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений. В случае принятия возражений одновременно направляются скорректированные заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственных органов.
48. Заключения Министерства о принятии либо непринятии возражений являются окончательными и обжалованию не подлежат.

40. Қайта тексеруді жүргізудің мерзімдері орталық мемлекеттік және облыстар, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу Кестесімен анықталады.
9. Бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
41. Бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі Жүйенің 6-тарауына сәйкес жүргізіледі.
42. Бағалау нәтижелері жөнінде қорытынды алған күннен бастап бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күн ішінде Министрлікке дәлелді құжаттармен бірге қарсылықтарын жолдайды.
Бағалау қорытындыларына қарсылықтар болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелері жөнінде қорытынды алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Министрлікке тиісті хабарлама жолдайды. Бағаланатын мемлекеттік органдардың белгіленген мерзімнен кейін жолдаған қарсылықтары қабылданбайды.
43. Қарсылықтарды қарау үшін Министрлікте шағымдарды ұсынған мемлекеттік органдардың бағалауына қатысқан қызметкерлер кіре алмайтын Арнайы комиссия құрылады. Арнайы комиссияның саны мен құрамы Министрлік өзі анықтайды және құрамы 5 адамнан кем болмауы тиіс.
44. Бағаланатын мемлекеттік органдардан тиісті дәлелдейтін құжаттарымен қоса қарсылықтар түскен күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Министрлікпен осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес нысанда Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесі (бұдан әрі – Келіспеушіліктер кестесі) әзірленіп, Арнайы комиссияның қарауына енгізіледі.
45. Арнайы комиссия қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің объективтілігін анықтау бойынша қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдардың, сондай-ақ мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер шақырылған отырыстар өткізеді.
46. Арнайы комиссия отырыстарының қорытындылары бойынша Келіспеушіліктер кестелері пысықталып, Арнайы комиссия төрағасымен қол қойылады және бағаланатын мемлекеттік органның назарына жеткізіледі.
47. Бағаланатын мемлекеттік органдардан қарсылықтар келіп түскен күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде Министрлік Сараптамалық комиссияның жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдарға қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамау жөніндегі дәлелденген қорытындыларды жолдайды. Қарсылықтар қабылданған жағдайда мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау жөніндегі пысықталған қорытындылар қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдарға бірге жолданады.
48. Министрліктің қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамау жөніндегі қорытындылары тұжырымды болып табылады және шағымдануға жатпайды.

10. Представление государственными органами неполной и
некачественной информации
49. Оцениваемый государственный орган представляет в Министерство полную и достоверную отчетную информацию согласно Приложениям 3-8 к настоящей Методике в сроки, установленные Графиком.
В случае непредставления своевременной, полной или достоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по данному направлению вычитаются штрафные баллы за каждый вид нарекания.
50. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная в Министерство позже срока, предусмотренного Графиком.
За представление государственным органом несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла за каждый день просрочки. Сумма вычитаемых за представление несвоевременной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.
51. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей), предусмотренные приложениями к настоящей Методике.
За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание 2 штрафных баллов.
52. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
Указанные факты фиксируются в акте сверки данных, предоставленных в Министерство согласно Приложению 10 к настоящей Методике, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов.
За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.
Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа.
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Заключение о результатах оценки эффективности
управления персоналом
________________________
__________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
1
Эффективность использования человеческих ресурсов
2
Обучение государственных служащих
3
Эффективность работы по профилактике коррупции
4
Уровень удовлетворенности государственных служащих
Общая оценка:
Значение общей оценки:
Анализ эффективности деятельности центрального государственного/местного исполнительного органа по критериям оценки:
Выводы и рекомендации:
Заместитель министра/
Руководитель соответствующего отдела Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
_______________
_____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Министерства/ Руководитель соответствующего структурного подразделения Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
_______________
_____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____ " __________20___г.
Приложение 2
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
Критерии и показатели для оценки эффективности
управления персоналом
№ п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
1
Эффективность использования человеческих ресурсов
38
1.1.
Уровень текучести кадров
14
1.2.
Продвижение работников государственного органа
6
1.3.
Фактическая продолжительность рабочего времени в государственном органе
6
1.4.
Своевременность предоставления трудового отпуска
6
1.5.
Качественный состав персонала
6
2
Обучение государственных служащих
20
3
Эффективность работы по профилактике коррупции
21
3.1.
Количество государственных служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения преступления
7
3.2.
Количество государственных служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, в том числе являвшихся государственными служащими данного государственного органа на момент совершения правонарушения
7
3.3.
Доля государственных служащих, занимающих руководящие должности, добровольно опубликовавших на сайте своего государственного органа декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу
7
4
Уровень удовлетворенности государственных служащих
21
Всего

10. Мемлекеттік органдардың толық емес және сапасыз ақпараттар ұсынуы
49. Бағаланатын мемлекеттік орган толық және анық есепті ақпаратты осы Әдістеменің 3-8 қосымшаларға сәйкес, Кестемен бекітілген мерзімде Министрлікке ұсынады.
Толық немесе анық есепті ақпарат уақтылы ұсынылмаған жағдайда, сөгістің әрбір түрі үшін мемлекеттік органның осы бағыттағы қорытынды бағасынан айыппұл баллдары шегеріледі.
50. Министрлікке Кестемен қарастырылған мерзімнен кейін ұсынылған Есепті ақпарат уақтылы ұсынылмаған деп танылады.
Уақытылы ұсынылмаған есепті ақпаратты ұсынған мемлекеттік органнан әр мерзімі өткен күн үшін 1 айыппұл баллдан шегеру қарастырылған. Уақытылы ұсынылмаған ақпарат бойынша шегеру айыппұл баллы 5 баллдан аспауы тиіс.
51. Осы Әдістеменің қосымшаларында қарастырылып бекітілген есепті ақпараттың құрылымдық талаптарына сәйкес элементтер (қосымшалар, тараулар, бөлімдер, кестелер, көрсеткіш мәндері және т.с.с.) болмаса есепті ақпарат толық емес деп танылады.
Толық емес есепті ақпаратты ұсынған мемлекеттік органнан 2 айыппұл баллдарын шегеру қарастырылады.
52. Қайта тексеру барысында шындыққа сай келмейтін фактілер анықталған жағдайда есепті ақпарат анық емес деп танылады.
Бағаланатын мемлекеттік органдардың есепті ақпараттарында, мәліметтерді қайта тексерудің қорытындысымен жасалған, көрсетілген фактілер тексеру актісінде осы Әдістеменің 10-қосымшасына сәйкес бекітеді.
Анық емес есепті ақпаратты ұсынған мемлекеттік органнан әр белгіленген дерек үшін 0,2 айыппұл баллдарын шегеру қарастырылады. Анық емес есепті ақпаратты ұсынған үшін шегерілген баллдардың сомасы 5 баллдан жоғары артып кетпеу тиіс.
Мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды "Тұжырымдар мен ұсыныстар" тарауында анықталған фактілер туралы ақпарат қамтылады.
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 1-қосымша
нысан
Персоналды басқаруды бағалау нәтижелері бойынша қорытынды
_____________________________________________________________________
____________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы орган атауы)
________________
(есепті кезең)
Бағалау өлшемі
Әр өлшемнің бағалау баллдары
1
Адам ресурстарын пайдалану тиімділігі
2
Мемлекеттік қызметшілерді оқыту
3
Cыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмысының тиімділігі
4
Мемлекеттік қызметшілердің қанағаттану деңгейі
5
Персоналдың сапалық құрамы
Жалпы баға:
Жалпы бағаның мәні:
Орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігін
бағалау өлшемдері бойынша талдау:
Қорытындылар мен ұсынымдар:
Министрдің орынбасары/Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрі
Кеңсесінің тиісті бөлімінің
басшысы
_____________ ___________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Министрліктің тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы/Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрі
Кеңсесінің тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
_____________ ___________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
20___ж. "____ "______________
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 2-қосымша
Персоналды басқару бағалау үшін өлшемдер мен көрсеткіштер
р\с №
Өлшемнің/көрсеткіштің атауы
Балл
1
Адам ресурстарын пайдаланудың тиімділігі
38
1.1.
Кадрлардың ауысушылығы деңгейі
14
1.2.
Мемлекеттік органның қызметкерлерін жоғарылату
6
1.3.
Мемлекеттік органдағы жұмыс уақытының нақты ұзақтығы
6
1.4.
Еңбек демалысын өз уақытында беру
6
1.5
Персоналдың біліктілік деңгейі
6
1.6
Ішкі конкурс нәтижесі бойынша үміткерлерді іріктеу
6*
2
Мемлекеттік қызметшілерді оқыту
20
3
Cыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмысының тиімділігі
21
3.1.
Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған мемлекеттік қызметшілердің, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болғандар саны
7
3.2.
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған мемлекеттік қызметшілердің, оның ішінде құқық бұзушылық жасаған уақытта осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі болғандар саны
7
3.3.
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны мемлекеттік органның сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдардағы мемлекеттік қызметшілердің үлесі
7
4
Мемлекеттік қызметшілердің қанағаттану деңгейі
21
Барлығы

100
Приложение 3
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Информация о продвижении работников государственного органа
п/п
ФИО (при его наличии) лица, назначенного на вышестоящую должность внутри государственного органа
Полное наименование занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием государственного органа
Полное наименование ранее занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием государственного органа
Дата принятия на должность, номер приказа о назначении
Итого
Информация о государственных служащих, назначенных на
должности в данном государственном органе
(кроме категорий С-5, С-О-6, D-5, D-O-5)
п/п
ФИО (при его наличии) лица, назначенного на должность
Полное наименование занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием госоргана
Дата принятия на должность, номер приказа о назначении
Итого
Руководитель государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"_________20___г.
Приложение 4
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Информация о количестве человекочасов, отработанных
государственными служащими
п/п
Полное наименование структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием государственного органа
Количество человекочасов, отработанных государственными служащими
Средняя штатная численность структурного подразделения (суммируется штатная численность должностей в структурном подразделении по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4))
Средняя штатная численность государственного органа
(суммируется штатная численность должностей в органе по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4))
1
2
Итого
Руководитель государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"_________20___г.
Приложение 5
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Информация о своевременности предоставления ежегодного
оплачиваемого трудового отпуска
Наименование
Общее количество государственных служащих
Количество государственных служащих, которым предоставлен трудовой отпуск в оцениваемом году
Среднее количество дней ежегодного оплачиваемого трудового отпуска в государственном органе
Центральный аппарат, в том числе комитеты
Территориальные подразделения, ведомства
Всего
Руководитель государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"_________20___г.
Приложение 6
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Информация о качественном составе персонала
Количество государственных служащих, имеющих степень кандидата наук
Количество государственных служащих, имеющих степень доктора наук
Количество государственных служащих, имеющих степень доктора PhD
Количество государственных служащих, имеющих степень магистра
Руководитель государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"_________20___г.
Приложение 7
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Информация о государственных служащих, подлежащих
прохождению и прошедших повышение квалификации
Наименование
Ф.И.О. (при его наличии) лиц, подлежащих повышению квалификации, полное наименование занимаемой должности, структурного подразделения (управления, департамента)
Прошедших повышение квалификации в установленные сроки
Тематика
Прошедших повышение квалификации позже установленных сроков
Не прошедших повышение квалификации
1
2
3
4
5
6
Центральные аппараты, в том числе комитеты, аппарат акима области
Территориальные подразделения центральных госорганов, управления областного акимата
Всего
Информация о государственных служащих, подлежащих
прохождению и прошедших переподготовку
Наименование
Ф.И.О. (при его наличии) лиц, подлежащих переподготовке, полное наименование занимаемой должности, структурного подразделения (управления, департамента)
Ф.И.О. (при его наличии) лиц, прошедших переподготовку, полное наименование занимаемой должности, структурного подразделения (управления, департамента)
Ф.И.О. (при его наличии) лиц, не прошедших переподготовку, полное наименование занимаемой должности, структурного подразделения (управления, департамента)
Впервые принятые на адм. госслужбу
Назначенные на руководящую должность
Впервые принятые в установленные сроки
Впервые принятые, позже установленных сроков
Назначенные на руководящую должность в установленные сроки
Назначенные на руководящую должность, прошедшие позже установленных сроков
Впервые принятые на адм. госслужбу
Назначенные на руководящую должность
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Центральные аппараты, в том числе комитеты, аппарат акима области
Территориальные подразделения центральных государственных органов, управления областного акимата
Всего
Руководитель государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________20___г.
Приложение 8
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Информация о количестве государственных служащих,
занимающих руководящие должности, добровольно
опубликовавших на сайте своего государственного органа
декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу
п/п
Полное наименование руководящих должностей в соответствии со штатным расписанием государственного орган по состоянию на 1 января следующего за отчетным периодом*
ФИО (при его наличии) государственных служащих, занимающих руководящие должности
Опубликовал/не опубликовал
Ссылки на интернет-ресурс
1
2
Итого
*К руководящим должностям относятся ответственные секретари, председатели комитетов, их заместители, директора департаментов, руководители аппаратов акимов областей (города республиканского значения, столицы), их заместители, руководители территориальных подразделений центральных государственных органов и их ведомств в областях, городах Астана и Алматы, руководители местных исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета.
Руководитель государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 9
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Опросный лист
Министерство по делам государственной службы Республики Казахстан проводит опрос в целях определения эффективности мер, принимаемых Вашим государственным органом по мотивации персонала. Опрос носит анонимный характер

100
* Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органдар 2017 жылдан бастап бағаланатын болады.
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 3-қосымша
нысан
Мемлекеттік орган қызметшілерін жоғарылату туралы ақпарат
р/с
Мемлекеттік орган ішінде жоғары лауазымға тағайындалған адамның аты-жөні (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (департамент, басқарма, бөлім) толық атауы көрсетіле отырып, лауазымның толық атауы
Мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (департамент, басқарма, бөлім) толық атауы көрсетіле отырып, бұрынғы атқарған лауазымының толық атауы
Лауазымға тағайындалған күні, тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
Барлығы
Сол мемлекеттік органда лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілер туралы ақпарат
(С-5, С-О-6, D-5, D-O-5 санаттарын қоспағанда)
р/с
Лауазымға тағайындалған адамның аты-жөні (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (департамент, басқарма, бөлім) толық атауы көрсетіле отырып, лауазымның толық атауы
Лауазымға тағайындалған күні, тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
...
Барлығы
Мемлекеттік органның
басшысы
________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
________ ___________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
20___ж. "____ "______________
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 4-қосымша
нысан
Мемлекеттік қызметшілердің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты туралы
ақпарат
Штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (департамент, басқарма, бөлім) толық атауы
Мемлекеттік қызметшілердің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты
Құрылымдық бөлімшенің орташа штат саны (лауазымдардың штат саны әрбір тоқсанның соңғы күндегі жағдайы бойынша есептеледі және жылдың әрбір тоқсан санына бөлінеді (4))
Орташа штат саны (лауазымдардың штат саны әрбір тоқсанның соңғы күндегі жағдайы бойынша есептеледі және жылдың әрбір тоқсан санына бөлінеді (4))
1
2
Барлығы
Мемлекеттік органның басшысы
________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Мемлекеттік органның
тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
________ ___________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
20___ж. "____ "______________
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 5-қосымша
нысан
Жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысын өз уақытында беру туралы ақпарат
Атауы
Мемлекеттік қызметшілерінің жалпы саны
Есептік кезеңде жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы берілген мемлекеттік қызметшілердің саны
Мемлекеттік органдағы жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы күнінің орташа саны
Орталық аппараттар, оның ішінде комитеттер
Аумақтық бөлімшелер, ведомстволар
Барлығы
Мемлекеттік органның
басшысы
______________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Мемлекеттік органның
тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
_______________ ____________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 6-қосымша
нысан
Персоналдың сапалық құрамы туралы ақпарат
Ғылым кандидаты дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны
Ғылым докторы дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны
PhD докторы дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны
Магистр дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілер саны
Мемлекеттік органның
басшысы
_______________ ____________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Мемлекеттік органның
тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
________________ ____________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 7-қосымша
нысан
Біліктілігін арттыруға тиіс және біліктілікті арттырудан өткен мемлекеттік қызметшілер туралы ақпарат
Атауы
Біліктілікті арттыруға тиісті адамның аты-жөні (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының, құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) толық атауы
Белгіленген мерзімде біліктілікті арттырудан өткендер
Тақырыбы
Белгіленген мерзімнен кейін біліктілікті арттырудан өткендер
Біліктілікті арттырудан өтпегендер
1
2
3
4
5
6
Орталық аппараттар, оның ішінде комитеттер, облыс әкімдерінің аппараттары
Орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері, облыстық әкімдіктердің басқармалары
Барлығы
Қайта даярлаудан өтуге тиіс және қайта даярлаудан өткен мемлекеттік қызметшілер туралы ақпарат
Атауы
Қайта даярлаудан өтуге тиіс адамның аты-жөні (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының, құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) толық атауы
Қайта даярлаудан өткен адамның аты-жөні (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының, құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) толық атауы
Қайта даярлаудан өтпеген адамның аты-жөні (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының, құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) толық атауы
Мемлекеттік қызметке алғаш рет қабылданғандар
Басшылық лауазымға тағайындалғандар
Белгіленген мерзімде алғаш рет қабылданғандар
Белгіленген мерзімнен кейін алғаш рет қабылданғандар,
Белгіленген мерзімде басшылық лауазымға тағайындалғандар
Белгіленген мерзімнен кейін өткен, басшылық лауазымға тағайындалғандар
Мемлекеттік әкімшілік қызметке алғаш рет қабылданғандар,
Басшылық лауазымға тағайындалғандар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Орталық аппараттар, оның ішінде комитеттер, облыс әкімдерінің аппараттары
Орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері, облыстық әкімдіктердің басқармалары
Барлығы
Мемлекеттік органның
басшысы
________________ ____________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Мемлекеттік органның
тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
________________ ____________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 8-қосымша
нысан
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны мемлекеттік органның сайтында өз еркімен жариялаған басшы лауазымдардағы мемлекеттік қызметшілердің саны туралы
р/н
Есепті кезеңнен кейінгі 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес басшы лауазымдардың толық атауы*
Басшы лауазымдарды атқарып жатқан мемлекеттік қызметшілердің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жариялады/
Жарияламады
Интернет-ресурсқа сілтеме
1
2
Барлығы
*Басшы лауазымдарға жауапты хатшылар, комитет төрағалары, олардың орынбасарлары, департамент директорлары, облыс әкімдіктерінің (елорданың, республикалық маңызы бар қаланың) аппарат басшылары, олардың орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының облыстар, Астана және Алматы қалаларындағы аумақтық бөлімшелерінің басшылары, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың басшылары жатады.
Мемлекеттік органның
басшысы
________________ ____________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Мемлекеттік органның
тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
________________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 9-қосымша
нысан
Сауалнама парағы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сіз жұмыс істейтін мемлекеттік органда персоналды көтермелеу бойынша қабылданатын шаралардың тиімділігін анықтау мақсатында сауалнама жүргізеді. Сауалнама анонимді болып табылады

1. Степень вовлеченности служащих в деятельность государственного органа
1.
Мне понятны и ясны цели моей работы в данном государственном органе (на занимаемой должности)
Да
Нет
2.
Мое мнение учитывается при принятии важных решений руководством
Да
Нет
3.
У меня хорошие отношения с большинством моих коллег
Да
Нет
2. Удовлетворенность системой поощрения и социальным обеспечением
4.
В моем государственном органе применяются меры нематериального поощрения (награды, грамоты, благодарности, доска почета)
Да
Нет
5.
Премии мотивируют меня к улучшению качества моей работы
Да
Нет
6.
Моей заработной платы и премий достаточно для обеспечения меня и моей семьи
Да
Нет
3. Удовлетворенность возможностями карьерного роста
7.
Я в полном объеме пользуюсь своим опытом и знаниями на своей работе
Да
Нет
8.
Я думаю, что у меня есть перспектива повышения по карьерной лестнице
Да
Нет
9.
Работа в моем государственном органе престижна
Да
Нет
4. Удовлетворенность организацией труда
10.
Я задерживаюсь на работе и/или работаю в выходные дни
Да
Нет
11.
Работа в моем структурном подразделении распределена равномерно между сотрудниками
Да
Нет
12.
Я планирую переходить на работу в частный сектор
Да
Нет
5. Удовлетворенность порядком подбора персонала
13.
Я полностью доверяю процедуре конкурсного отбора при подборе кадров
Да
Нет
14.
Я считаю, что при расстановке кадров и подборе персонала наибольшее влияние имеет руководитель соответствующего структурного подразделения
Да
Нет
15.
Я считаю, что действующие процедуры конкурсного отбора на государственную службу обеспечивают открытость и прозрачность при поступлении на государственную службу
Да
Нет
6. Удовлетворенность системой оценки государственных служащих
16
Я считаю, что оценка учитывает мои профессиональные и личностные качества
Да
Нет
17.
Я считаю, что решения по карьерному продвижению основываются на результатах оценки государственных служащих
Да
Нет
7. Удовлетворенность системой обучения государственных служащих
18.
Я считаю, что тематика семинаров повышения
квалификации/курсов переподготовки соответствует
целям и задачам госоргана, а также профилю моей
деятельности
Да
Нет
19.
Знания и умения, полученные мной на семинаре повышения квалификации или курсах переподготовки, носят практический характер, и я применяю их в своей работе
Да
Нет
Дополнительные вопросы касательно организации труда
(ответы данного раздела используются только для анализа)
1
Как часто проводятся совещания в Вашем государственном органе?
А) один раз в неделю
Б) два раз в неделю
В) три и более раз в неделю
Г) другое ________________
2
В среднем на сколько часов Вы задерживаетесь на работе сверхурочно?
А) на 1 час
Б) на 2 часа
В) на 3 часа
Г) на 4 и более часов
3
Что является основной причиной нарушения нормативов труда государственных служащих в вашем государственном органе?
А) неправильная организация работы
Б) нехватка специалистов
В) поступление срочных поручений из вышестоящих государственных органов
Г) неурегулированные информационные потоки (отчеты, дублирующие поручения и др.)
Д) укажите другую причину: ________________
4
Как Вы считаете, что необходимо предпринять для соблюдения нормативов труда?
А) проводить тренинги по тайм-менеджменту
Б) установить ответственность должностных лиц за нарушения режима труда
В) отменить практику проведения совещаний под конец рабочего дня или недели
Г) упорядочить потоки информации
Д) исключить практику краткосрочных поручений
Ваше предложение: ________________
Cведения о респонденте
Ваш пол
Мужской
Женский
Ваша должность
Руководящая (начальник управления/отдела и выше)
Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и др.)
Стаж работы
до 3 лет

1. Қызметшілердің мемлекеттік орган қызметіне қатысу дәрежесі
1.
Осы мемлекеттік органда (атқаратын лауазымда) жұмысымның мақсаттары түсінікті және айқын
Иә
Жоқ
2.
Маңызды шешім қабылдағанда менің пікірім басшылықпен ескеріледі
Иә
Жоқ
3.
Әріптестерімнің көпшілігімен қарым-қатынасым жақсы
Иә
Жоқ
2. Көтермелеу жүйесіне және әлеуметтік қамтамасыз етуге қанағаттану
4.
Қызмет ететін мемлекеттік органда материалдық емес көтермелеу шаралары қолданылады (наградалар, мақтау қағаздары, алғыс хаттар, құрмет тақтасы)
Иә
Жоқ
5.
Сыйақылар мені жұмысымның сапасын арттыруға ынталандырады
Иә
Жоқ
6.
Жалақым және сыйақылар мені және отбасымды қамтамасыз етуге жеткілікті
Иә
Жоқ
3. Мансаптық өсу мүмкіндіктеріне қанағаттану
7.
Жұмыста өзімнің тәжірибемді және білімімді толық қолданамын
Иә
Жоқ
8.
Менде қызметтік баспалдақ бойынша өсу перспективасы бар деп ойлаймын
Иә
Жоқ
9.
Қызмет ететін мемлекеттік органда жұмыс абыройлы
Иә
Жоқ
4. Еңбекті ұйымдастыруға қанағаттану
10.
Жұмыста кідіріп қаламын және/немесе демалыс күндері жұмыс істеймін
Иә
Жоқ
11.
Менің құрылымдық бөлімшеде қызметкерлер арасында жұмыс бірдей бөлінген
Иә
Жоқ
12.
Мен жеке сектордағы жұмысқа өтуді жоспарлап жатырмын
Иә
Жоқ
5. Персоналды іріктеу тәртібіне қанағаттану
13.
Кадрларды іріктеу кезінде конкурстық іріктеу рәсіміне толықтай сенемін
Иә
Жоқ
14.
Кадрларды орналастыру және персоналды іріктеу кезінде тиісті құрылымдық бөлімше басшысының ең үлкен әсері бар деп есептеймін
Иә
Жоқ
15.
Мемлекеттік қызметке конкурстық іріктеудің қолданыстағы процедуралары мемлекеттік қызметке кірудің ашықтығын және айқындығын қамтамасыз етеді
Иә
Жоқ
6. Мемлекеттік қызметшілерді бағалау жүйесімен қанағаттану
16.
Менің ойымша, бағалау менің кәсіби және жеке қабілеттерімді ескереді
Иә
Жоқ
17.
Менің ойымша, мансаптық ілгерлету бойынша шешімдер мемлекеттік қызметшілерді бағалаудың нәтижелеріне негізделеді
Иә
Жоқ
7. Мемлекеттік қызметшілердің оқыту жүйесіне қанағаттану дәрежесі
18.
Біліктілікті арттыру семинарларының/қайта даярлау курсының тақырыбы менің қызмет бейініне және мемлекеттік органның мақсаты мен міндетіне сәйкес келеді
Иә
Жоқ
19.
Мен алған білім мен ептілік тәжірибелік сипатқа ие және өз қызметімде қолданамын
Иә
Жоқ
Еңбекті ұйымдастыруға қатысты қосымша сұрақтар
(бұл бөлімнің жауаптары тек талдау үшін қолданылады)
1
Сіз жұмыс істейтін мемлекеттік органда жиналыстар қаншалықты жиі
болып тұрады?
А) аптасына бір рет
Б) аптасына екі рет
В) үш және одан артық
Г) басқа ________________
2
Орта есеппен Сіз жұмыстан тыс қанша уақытқа қаласыз?
А) 1 сағат
Б) 2 сағат
В) 3 сағат
Г) 4 және одан көп сағат
3
Мемлекеттік органда мемлекеттік қызметшілердің жұмыс нормативтерінің бұзылуының негізгі себебі қандай?
А) жұмысты дұрыс ұйымдастырмау
Б) қызметкерлердің жеткіліксіздігі
В) жоғары тұрған мемлекеттік органнан шұғыл тапсырмалардың келуі
Г) реттелмеген ақпараттық ағын (есептер, тапсырмалардың қайталануы)
Д) өзге себеп: ________________
4
Сіздің ойыңызша жұмыс нормативтерін сақтау үшін не істеу керек?
А) тайм-менеджмент бойынша тренинг өткізу
Б) жұмыс режимдерін бұзғаны үшін лауазымды тұлғалардың
жауаптылығын қарастыру
В) жұмыс немесе апта соңына қарай жиналыс өткізу тәжірибесін
қысқарту
Г) ақпараттық ағындарды реттеу
Д) қысқа мерзімді тапсырмаларды қысқарту
Сіздің ұсынысыңыз: ________________
Толтырушы туралы мәліметтер
Жынысыңыз
Ер
Әйел
Лауазымыңыз
Басқарушы (басқарма/бөлім басшысы және жоғары)
Атқарушы (сарапшы, бас сарапшы, маман және т.б.)
Еңбек өтіліңіз
3 жылға дейін

с 3 до 7 лет
выше 7
Приложение 10
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Акт сверки данных, предоставленных
в Министерство по делам государственной службы РК
____________________________________________________________
(наименование органа)
для оценки управления персоналом по итогам 20__ года
п/п
Наименование критерия/показателя
Данные органа
Уточненные данные
Данные органа
Уточненные данные
1
Центральный аппарат
ведомство/
территориальное подразделение/
областное управление
Критерий 1
2
Показатель 1.1.
3
Показатель 1.2.
4
Показатель …
5
Критерий 2
6
Показатель 2.1.
7
Показатель 2.2.
8
Показатель …
Сотрудник МДГС, осуществивший сверку
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения органа
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________20___г.
Приложение 11
к Методике оценки эффективности
управления персоналом
форма
Таблица разногласий по результатам оценки
эффективности деятельности государственных органов
______________________________________________________________
(наименование органа)
________________
(отчетный период)
Заключение уполномоченного органа
Вид нарекания
Возражение оцениваемого органа
Решение по итогам обжалования
Примечание
1
2
3
4
Общий балл с учетом итогов обжалования составил ___ .
Председатель Комиссии, должность ________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
С итогами обжалования
ознакомлен, возражений не имею
Представитель органа, должность ________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" __________20___г.
Приложение 2
к приказу Министра по делам
государственной службы
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 26
Методика оценки эффективности управления персоналом
Национального Банка Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности управления персоналом (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система).
2. Методика предназначена для определения эффективности мер по управлению персоналом в Национальном Банке Республики Казахстан
(далее – Национальный Банк).
3. Оценка эффективности управления персоналом осуществляется Министерством по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Министерство).
Объектами оценки эффективности управления персоналом является центральный аппарат Национального Банка и его филиалы и представительство.

3 жылдан 7 жылға дейін
7 жылдан жоғары
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 10-қосымша
нысан
Мемлекеттік қызмет істері минисрлігіне ұсынылған деректерді
салыстырып тексеру актісі
________________________________________________________________
(орган атауы)
20__ жыл қорытындылары бойынша персоналды басқаруды бағалау үшін
№ т
Өлшем/
көрсеткіштің атауы
Мемлекеттік органның деректері
Анықталған деректері
Мемлекеттік органның деректері
Анықталған деректері
1
Орталық аппарат
ведомство/
аумақтық бөлімше/
облыс басқармасы
1-өлшем
2
1.1.-көрсеткіш
3
1.2.-көрсеткіш
4
...-көрсеткіш
5
1-өлшем
6
2.1.-көрсеткіш
7
2.2.-көрсеткіш
8
...-көрсеткіш
Салыстырмалы тексеру жүргізген
МҚІА қызметкері
________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Мемлекеттік органның басшысы
________ ____________________ (қолы) (қолтаңбаның
толық жазылуы)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________ _________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
20___ж. "____" ______________
Персоналды басқару тиімділігін
бағалау әдістемесіне 11-қосымша
нысан
Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері
бойынша келіспеушілік кестесі
________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
________________
(есепті кезең)
Уәкілетті органның қорытындысы
Сөгу түрі
Бағаланушы мемлекеттік органның қарсылығы
Шағым қорытындылары бойынша шешім
Ескертпе
1
2
3
4
Шағым қорытындыларын ескере отырып, жалпы балл ___ құрады.
Комиссияның төрағасы, оның
лауазымы
______ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Шағым қорытындыларымен таныстым, қарсы емеспін
Мемлекеттік органның өкілі, оның
лауазымы
_____ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
20___ж. "____" ______________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 26 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің персоналды басқару тиімділігін бағалау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Персоналды басқару тиімділігін бағалаудың осы әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Жүйе) іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Әдістеме Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) персоналды басқару жөніндегі шаралардың тиімділігін анықтауға арналған.
3. Персоналды басқару тиімділігін бағалауды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) жүзеге асырады.
Ұлттық Банктің орталық аппараты және оның филиалдары мен өкілдігі персоналды басқару тиімділігін бағалау объектілері болып табылады.

4. Для проведения оценки эффективности управления персоналом в Министерстве создается рабочая группа, являющаяся подгруппой Экспертной комиссии по ежегодной оценке эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (далее – Рабочая группа). Состав Рабочей группы утверждается приказом Министра.
5. Оценка эффективности управления персоналом осуществляется ежегодно по итогам отчетного (календарного) года согласно Графику, утвержденному Администрацией Президента (далее – График).
6. Информация для проведения оценки эффективности управления персоналом представляется в Министерство согласно Графику Национальным Банком на бумажных и электронных носителях.
7. Заключение о результатах оценки эффективности управления персоналом готовится Министерством по форме согласно Приложению 1 к настоящей Методике.
Заключение о результатах оценки эффективности управления персоналом представляется в уполномоченный орган по государственному планированию и в Национальный Банк.
8. Баллы выставляются по критериям и показателям для оценки эффективности управления персоналом согласно Приложению 2 к настоящей Методике.
9. Оценка эффективности управления персоналом осуществляется по результатам анализа информации Национального Банка, представляемой в Министерство согласно приложениям 3-9 к настоящей Методике, опроса служащих Национального Банка.
10. Источниками информации для проведения оценки эффективности управления персоналом являются:
1) статистические данные Национального Банка и данные автоматизированной электронно-пропускной системы;
2) результаты проверок, проведенных уполномоченными государственными органами по направлениям, соответствующим критериям Методики;
3) результаты опросов служащих Национального Банка;
4) информация Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
11. В соответствии с пунктом 51 Системы Министерством осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации Национального Банка.
12. Оценка эффективности управления персоналом Национального Банка осуществляется по следующим критериям:
1) эффективность использования человеческих ресурсов;
2) обучение служащих Национального Банка;
3) эффективность работы по профилактике коррупции;
4) уровень удовлетворенности служащих Национального Банка.
2. Критерий "Эффективность использования человеческих ресурсов"
13. Оценка по данному критерию проводится на основе представляемой Национальным Банком информации по форме согласно Приложениям 3, 4, 5, 6, 7 к настоящей Методике.

4. Персоналды басқару тиімділігін бағалауды өткізу үшін Министрлікке орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жөніндегі Сараптамалық комиссияның кіші тобы болып табылатын жұмыс тобы (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрылады. Жұмыс тобының құрамы Министрдің бұйрығымен бекітіледі.
5. Персоналды басқару тиімділігін бағалау есепті (күнтізбелік) жылдың қорытындылары бойынша жыл сайын Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі бекіткен Кестеге (бұдан әрі – Кесте) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Персоналды басқару тиімділігін бағалауды өткізу үшін ақпаратты Министрлікке Ұлттық Банктің Кестесіне сәйкес қағаз және электрондық тасымалдағыштарда ұсынады.
7. Персоналды басқару тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды Министрлікпен осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
Персоналды басқару тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындылар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және Ұлттық Банкке ұсынылады.
8. Персоналды басқару тиімділігін бағалау үшін өлшемдер мен көрсеткіштер бойынша баллдар осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес беріледі.
9. Персоналды басқару тиімділігін бағалау Министрлікке осы Әдістемеге 3-9 қосымшаларға сәйкес Ұлттық Банк жолдаған ақпаратты талдау, Ұлттық Банктің қызметшілері арасында сауалнама жүргізу арқылы жүргізіледі.
10. Мыналар персоналды басқару тиімділігін бағалау үшін ақпарат көздері болып табылады:
1) Ұлттық Банктің статистикалық деректері және автоматтандырылған электрондық өткізу жүйесінің мәліметтері;
2) осы Әдістеменің өлшемдеріне сәйкес келетін бағыттар бойынша уәкілетті органдар жүргізген тексерістердің барысында алынған мәліметтер;
3) Ұлттық Банкінің қызметшілеріне жүргізілген сауалнамалардың нәтижелері;
4) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің ақпараты.
11. Жүйенің 51-тармағына сәйкес Министрлік Ұлттық Банктің есептік ақпараттарындағы мәліметтерге қайта тексеру жүргізеді.
12. Ұлттық Банктің персоналды басқару тиімділігін бағалау мынадай өлшемдер бойынша іске асырылады:
1) адам ресурстарын пайдалану тиімділігі;
2) Ұлттық Банк қызметшілерін оқыту;
3) сыбайлас жемқорлық деңгейі;
4) Ұлттық Банк қызметшілерінің қанағаттану деңгейі.
2. "Адам ресурстарын пайдаланудың тиімділігі" өлшемі
13. Осы өлшем бойынша бағалау Ұлттық Банктің осы Әдістемеге 3, 4, 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ұсынатын ақпарат негізінде жүргізіледі.

14. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
К1 = Р1 + Р2 + Р3 + Р4 + Р5
где К1 – оценка Национального Банка по данному критерию;
Р1 – показатель "уровень текучести кадров";
Р2 – показатель "продвижение служащих Национального Банка";
Р3 – показатель "фактическая продолжительность рабочего времени в Национальном Банке";
Р4 – показатель "своевременность предоставления трудового отпуска";
Р5 – показатель "качественный состав персонала".
Максимальное значение по данному критерию составляет 38 баллов.
15. Оценка по показателю "уровень текучести кадров" рассчитывается по следующей формуле:
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 14);
a – количество служащих, уволенных в отчетном периоде;
b – количество должностей в соответствии со штатным расписанием Национального Банка;
5 – показатель жесткости.
При расчете оценки по сменяемости не учитываются служащие, уволенные:
в связи с выходом на пенсию;
в связи с реорганизацией Национального Банка или сокращением штата;
по болезни, в связи со смертью;
в связи с назначением на политическую должность;
в связи с уходом в военные и правоохранительные органы;
в связи с выходом на работу основного работника (из отпуска по уходу за ребенком, из отпуска без сохранения заработной оплаты в связи с прохождением обучения, в том числе по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих, на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом).
Не учитываются также служащие, уволенные в системе Национального Банка (из центрального аппарата в филиалы и представительство, из филиалов и представительства в центральный аппарат).
Если после смены политических государственных служащих Национального Банка (председатель, заместители председателя) увольняется по собственному желанию более 3% служащих руководящего звена (председатели комитетов, их заместители, директора департаментов и их заместители, руководители самостоятельных управлений и их заместители) в течении следующих 3 месяцев, отнимается 3 балла.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, по данному показателю ставится значение 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 14 баллов.
16. Оценка по показателю "продвижение служащих Национального Банка" рассчитывается по следующей формуле:
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – количество служащих, назначенных на вышестоящую должность из числа работников Национального Банка;
b – общее количество служащих Национального Банка, назначенных на должности в порядке перевода.
В случае, если в Национальном Банке не производились назначения на вышестоящие должности в связи с отсутствием вакантных вышестоящих должностей, по данному показателю ставится 3 балла.
В случае, если в Национальном Банке производились назначения на вышестоящие должности, однако не производились назначения на должности в порядке перевода, то по данному показателю ставится максимальное значение.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.

14. Баға мына формуламен есептеледі:
К1 = Р1 + Р2 + Р3 + Р4 + Р5 + Р6
К1 – осы өлшем бойынша Ұлттық Банктің бағасы;
Р1 – "кадрлардың ауысушылығы деңгейі" көрсеткіші;
Р2 – "Ұлттық Банк қызметшілерін жоғарылату" көрсеткіші;
Р3 – "Ұлттық Банкте нақты жұмыс уақытының ұзақтығы" көрсеткіші;
Р4 – "еңбек демалысын өз уақытында беру" көрсеткіші;
Р5 – "персоналдың сапалық құрамы" көрсеткіші.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәні 38 балл болып саналады.
15. "Кадрлардың ауысушылығы деңгейі" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (14-ке тең);
a – есепті кезеңде жұмыстан шығарылған қызметшілер саны;
b – Ұлттық Банктің штат кестесіне сәйкес лауазымдар саны;
5 – қатаңдық көрсеткіші.
Ауысу бойынша бағалауды есептеген кезде төмендегідей жағдайда жұмыстан шығарылған қызметшілер есептелмейді:
зейнетке шығуына байланысты;
Ұлттық Банктің қайта құрылуы немесе штаттың қысқартылуына байланысты;
ауруға, қайтыс болуына байланысты;
саяси қызметке тағайындалуына байланысты;
әскери және құқық қорғау органдарына кетуіне байланысты;
негізгі қызметкердің жұмысқа шығуына байланысты (бала күтіміне байланысты демалыстан, мемлекеттік тапсырыс немесе шетелде кадрлар даярлау бойынша Республикалық комиссия бекіткен басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлау мемлекеттік бағдарламалары бойынша оқу оқуына байланысты еңбекақысы сақталмайтын демалыстан).
Сонымен бірге, Ұлттық Банк жүйесінде (орталық аппараттан бөлімшелерге және өкілдікке, бөлімшелер және өкілдіктен орталық аппаратқа) жұмыстан босатылған қызметшілер де есептелмейді.
Егер Ұлттық Банктен саяси мемлекеттік қызметшілер (төраға, төрағаның орынбасарлары) ауысқаннан кейін өз еркімен жұмыстан шыққан басшылық қызметтегі қызметшілер (комитеттер төрағалары және олардың орынбасарлары, департамент директорлары және олардың орынбасарлары, жеке басқармалардың басшылары және орынбасарлары) саны 3%-тен жоғары болса (үш ай ішінде), онда 3 балл алынып тасталады.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 14 балл болып саналады.
16. "Ұлттық Банктің қызметшілерін жоғарылату" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (7-ге тең);
a – Ұлттық Банк қызметшілері ішінен жоғары лауазымға тағайындалған қызметшілердің саны;
b – Ұлттық Банкте ауысу тәртібімен тағайындалған қызметшілердің жалпы саны.
Егер бос жоғары лауазымдардың болмауына байланысты Ұлттық Банкте жоғары лауазымға тағайындау жүргізілмесе, осы көрсеткіш бойынша 3 балл қойылады.
Егер Ұлттық Банкте жоғары лауазымдарға тағайындаулар жүргізілсе, алайда ауысу тәртібімен тағайындаулар жүргізілмесе, осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 7 балл болып саналады.

17. Оценка по показателю "фактическая продолжительность рабочего времени в Национальном Банке" рассчитывается по следующей формуле:
Р3 = k (2 – a/b)
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – среднее количество человекочасов в Национальном Банке;
b – установленная трудовым законодательством продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период (40 часов в неделю).
Среднее количество человекочасов определяется по следующей формуле:
а = m / n
m – общее количество человекочасов, отработанных служащими Национального Банка в течении отчетного периода, включая работы в сверхурочное время, а также по праздничным и выходным дням
(за исключением человекочасов, отработанных служащими по письменному распоряжению Председателя Национального Банка, его заместителей, директоров департаментов при наличии письменных подтверждений распоряжений, а также компенсационных выплат за переработку);
n – средняя штатная численность Национального Банка (суммируется штатная численность должностей в Национальном Банке по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4)).
Общее количество человекочасов, отработанных служащими Национального Банка в течение отчетного периода будут рассчитаны посредством данных автоматизированной электронно-пропускной системы.
Установленная трудовым законодательством продолжительность рабочего времени определяется:
b = (d-e)*f
d – установленная трудовым законодательством количество рабочих дней в совокупности за отчетный период;
e – количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в соответствии с трудовым законодательством;
f – установленная трудовым законодательством продолжительность рабочего дня.
В случае отсутствия автоматизированной электронно-пропускной системы, Национальному Банку по данному показателю ставится значение 0.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, по данному показателю ставится значение 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.
18. Оценка по показателю "своевременность предоставления трудового отпуска" рассчитывается по следующей формуле:
P4 = k•a/30•b/90
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – среднее количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в Национальном Банке;
b – доля служащих, которым предоставлен ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск в отчетном периоде из числа подлежащих;
30 – пороговое значение;
90 – пороговое значение.
Если служащему, отозванному из оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, вместо предоставления ему неиспользованной части отпуска в другое время по его согласию произведена компенсационная выплата за дни неиспользованной части оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в соответствии с трудовым законодательством, отпуск считается полностью использованным.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, государственному органу по данному показателю ставится оценка 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.

17. "Ұлттық Банкте нақты жұмыс уақытының ұзақтығы" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
Р3 = k (2 – a/b)
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (7-ге тең);
a – Ұлттық Банкте орташа адам-сағат саны;
b – есептік кезеңде еңбек заңнамасымен белгіленген жұмыс уақытының жалпы ұзақтығы (аптасына 40 сағат).
Орташа адам-сағат мына формуламен есептеледі:
а = m / n
m – есептік кезеңде Ұлттық Банк қызметшілерінің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты, оның ішінде мерзiмiнен тыс, мереке және демалыс күндердегi жұмыс (Ұлттық Банктің Төрағасы және оның орынбасарларының, департамент директорларының жазбаша өкiмi бойынша қызметшілердің жұмыс істеген адам-сағаттарын қоспағанда, егер өкімдерді растайтын жазбаша құжаттардың болcа, сондай-ақ артық жұмыс үшін өтемақы төлемдері төленсе);
n – Ұлттық Банктің орташа штат саны (Ұлттық Банктегі лауазымдардың штат саны әрбір тоқсанның соңғы күндегі жағдайы бойынша есептеледі және жылдың әрбір тоқсан санына бөлінеді (4)).
Есептік кезеңде Ұлттық Банк қызметшілерінің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты автоматтандырылған электрондық өткізу жүйесінің мәліметтері арқылы есептелетін болады.
Еңбек заңнамасымен белгіленген жұмыс уақытының ұзақтығы келесідей анықталады:
b = (d-e)*f
d – еңбек заңнамасымен белгіленген есептік кезеңдегі жұмыс күндер санының жиынтығы;
e – еңбек заңнамасына сәйкес, ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы күндерінің саны;
f – еңбек заңнамасымен белгіленген жұмыс күнінің ұзақтығы.
Автоматтандырылған электрондық өткізу жүйесі болмаған жағдайда, Ұлттық Банкке осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 6 балл болып саналады.
18. "Еңбек демалысын өз уақытында беру" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
P4 = k·а/30·b/90
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (7-ге тең);
a – есептік кезеңде Ұлттық Банктегі жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы күнінің орташа саны;
b – есептік кезеңде берілуге тиістілер ішінен жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы берілген қызметшілердің үлесі;
30 – бастапқы мәні;
90 – бастапқы мәні.
Егер жыл сайынғы ақылы еңбек демалыстан шақыртып алынған қызметшіге оның келісімі бойынша демалыстың пайдаланылмаған бөлігін басқа уақытта берудің орнына еңбек заңнамасына сәйкес оған жыл сайынғы ақылы еңбек демалысының пайдаланылмаған бөлігінің күндері үшін өтемақы төлемі жүргізілсе, демалыс толық пайдаланған болып саналады.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 6 балл болып саналады.

19. Оценка по показателю "качественный состав персонала" рассчитывается по следующей формуле:
P5 = k (a+ b + c + 0,5 d)/e
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 6);
a – количество служащих, имеющих степень кандидата наук;
b – количество служащих, имеющих степень доктора наук;
с – количество служащих, имеющих степень доктора PhD;
d – количество служащих, имеющих степень магистра;
e – среднее количество должностей в соответствии со штатным расписанием Национального Банка.
Максимальное значение по данному показателю составляет 6 баллов.
3. Критерий "Обучение служащих Национального Банка"
20. Оценка по данному критерию проводится на основе представляемой Национальным Банком информации о служащих, подлежащих прохождению и прошедших повышение квалификации по форме согласно Приложениям 8 к настоящей Методике.
21. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
К2 = Р1
где К2 – оценка Национального Банка по данному критерию;
Р1 – показатель "прохождение служащими Национального Банка повышение квалификации".
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.
22. Оценка по показателю "прохождение служащими Национального Банка повышение квалификации" рассчитывается по следующей формуле:
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 20);
a – количество служащих Национального Банка, прошедших повышение квалификации в отчетном периоде, из числа подлежащих;
b – количество служащих Национального Банка, подлежащих прохождению повышение квалификации в отчетном периоде.
В случае отсутствия служащих Национального Банка, подлежащих повышению квалификации по данному показателю ставится максимальное значение.
Максимальное значение по данному показателю составляет 20 баллов.
4. Критерий "Эффективность работы по профилактики коррупции"
23. Оценка проводится на основе представляемой Национальным Банком информации по форме согласно Приложению 9 к настоящей Методике, а также информации Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
24. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
К3 = Р1 + Р2 + Р3
где К3 – оценка Национального Банка по данному критерию;
Р1 – показатель "количество служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения преступления";
Р2 – показатель "количество служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения правонарушения";
Р3 – показатель "доля служащих, занимающих руководящие должности, добровольно опубликовавших на сайте Национального Банка декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу".
Максимальное значение по данному критерию составляет 21 баллов.

19. "Персоналдың сапалық құрамы" көрсеткіші бойынша баға мынадай формуламен есептеледі:
P5 = k (a + b + c + 0,5 d)/e
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (6-ға тең);
а – ғылым кандидаты дәрежесі бар қызметшілер саны;
b – ғылым докторы дәрежесі бар қызметшілер саны;
с – PhD докторы дәрежесі бар қызметшілер саны;
d – магистр дәрежесі бар қызметшілер саны;
е – Ұлттық Банктің штат кестесіне сәйкес лауазымдардың орташа саны.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 6 балл болып саналады.
3. "Ұлттық Банк қызметшілерін оқыту" өлшемі
20. Осы өлшем бойынша бағалау осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің біліктілігін арттыруға тиіс және біліктілікті арттырудан өткен қызметшілер туралы ұсынатын ақпарат негізінде жүргізіледі.
21. Бағалау мына формула бойынша есептеледі:
К2 = Р1
К2 – органның осы өлшем бойынша бағасы;
Р1 – "Ұлттық Банк қызметшілерінің біліктілікті арттырудан өтуі" көрсеткіші.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәні 20 балл болып саналады.
22. "Ұлттық Банк қызметшілерінің біліктілікті арттырудан өтуі" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (20-ға тең);
a – есепті кезеңде өтуге тиістілер ішінен біліктілікті арттырудан өткен Ұлттық Банк қызметшілерінің саны;
b – есепті кезеңде біліктілікті арттырудан өтуге тиісті Ұлттық Банк қызметшілерінің саны.
Біліктілікті арттыруға тиісті Ұлттық Банктің қызметшілері болмаған жағдайда, осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 20 балл болып саналады.
4. "Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмысының тиімділігі" өлшемі
23. Осы өлшем бойынша бағалау орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынатын ақпараты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің ақпараты негізінде жүргізіледі.
24. Бағалау мына формула бойынша есептеледі:
К3 = Р1 + Р2 + Р3
К3 – аталған өлшем бойынша органның бағасы;
Р1 – "сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған қызметшілердің, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны" көрсеткіші;
Р2 – "сыбайлас жемқорлық құқықбұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған қызметшілердің, оның ішінде құқықбұзушылық жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны" көрсеткіші;
Р3 – "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны Ұлттық Банктің сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдардағы қызметшілердің үлесі" көрсеткіші.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәні 21 балл болып саналады.

25. Оценка по показателю "количество служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения преступления" рассчитывается по следующей формуле:
P1 = 7 – 0,4 а
a – количество служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения преступления;
0,4 – показатель жесткости оценки.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, по данному показателю ставится значение 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 7 баллов.
26. Оценка по показателю "количество служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения правонарушения" рассчитывается по следующей формуле:
P2 = 7 – 0,3 а
a – количество служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения правонарушения;
0,3 – показатель жесткости оценки.
Если полученный результат составил значение со знаком минус, по данному показателю ставится значение 0.
Максимальное значение по данному показателю составляет 7 баллов.
27. Оценка по показателю "доля служащих, занимающих руководящие должности, добровольно опубликовавших на сайте Национального Банка декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу" рассчитывается по следующей формуле:
Р7= k•a/b
где k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 7);
a – количество служащих, занимающих руководящие должности (директора департаментов, руководители филиалов и представительства Национального Банка), добровольно опубликовавших на сайте Национального Банка декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу, представленную в отчетном периоде в органы государственных доходов в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
b – количество служащих, занимающих руководящие должности (по состоянию на 1 января следующего за отчетным периодом).
Максимальное значение по данному показателю составляет 7 баллов.
5. Критерий "Уровень удовлетворенности служащих Национального Банка"
28. Оценка по данному критерию определяется по результатам проведенного Министерством и его территориальными подразделениями опросов служащих Национального Банка.
29. Опросы осуществляются в виде анонимного анкетирования. Служащие Национального Банка заполняют опросный лист по форме согласно Приложению 10 к настоящей Методике.
Кадровые службы обеспечивают участие служащих Национального Банка в анкетировании.

25. "Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған қызметшілердің, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
P1 = 7 – 0,4 а
a – сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған қызметшілердің, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны;
0,4 – бағалау қатаңдығы көрсеткіші.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 7 балл болып саналады.
26. "Сыбайлас жемқорлық құқықбұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған қызметшілердің, оның ішінде құқықбұзушылық жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
P2 = 7 – 0,3 а
а – сыбайлас жемқорлық құқықбұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған қызметшілердің, оның ішінде құқықбұзушылық жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны;
0,3 – бағалау қатаңдығы көрсеткіші.
Егер алынған нәтиже минус белгісімен болса, осы көрсеткіш бойынша 0 мәні қойылады.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 7 балл болып саналады.
27. "Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны Ұлттық Банктің сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдардағы қызметшілердің үлесі" көрсеткіші бойынша баға мына формуламен есептеледі:
Р7= k·a/b
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (7-ға тең);
a – есептік кезеңде Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны Ұлттық Банктің сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдарды атқарып отырған (Ұлттық Бакктің департамент директорлары, филиалдары мен өкілдігінің басшылары) қызметшілердің саны;
b – басшылық лауазымдарды атқарып отырған қызметшілердің саны (есепті кезеңнен кейінгі 1 қаңтардағы жағдай бойынша).
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 7 балл болып саналады.
5. "Ұлттық Банк қызметшілерінің қанағаттану деңгейі" өлшемі
28. Осы өлшем бағалау Министрліктің және оның аумақтық бөлімшелерінің Ұлттық Банк қызметшілері арасында жүргізген сауалнама нәтижелері бойынша анықталады.
29. Сауалнама анонимдік сұрау жүргізу түрінде жүзеге асырылады. Қызметшілер осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес сауалнама нысанын толтырады.
Кадр қызметтері Ұлттық Банктің қызметшілерінің сауалнамаға қатысуын қамтамасыз етеді.

30. Оценка по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
К4 = k (r1 + r2 + r3+ r4 + r5 + r6+ r7)
где К4 – оценка Национального Банка по данному критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (равен 4);
r1 – степень вовлеченности служащих в деятельность Национального Банка;
r2 – степень удовлетворенности системой поощрения;
r3 – степень удовлетворенности возможностями карьерного роста;
r4 – степень удовлетворенности организацией труда;
r5 – степень удовлетворенности порядком подбора персонала;
r6 – степень удовлетворенности системой оценки служащих;
r7 – степень удовлетворенности системой обучения.
Степень вовлеченности служащих в деятельность Национального Банка рассчитывается по следующей формуле:
r1= (a1 + b1 + d1)/3c
где а1 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 1 опросного листа;
b1 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 2 опросного листа;
d1 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 3 опросного листа.
с – количество опрошенных служащих Национального Банка.
Степень удовлетворенности системой поощрения рассчитывается по следующей формуле:
r2= (a2 + b2 + d2)/3c
где а2 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 4 опросного листа;
b2 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 5 опросного листа;
d2 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 6 опросного листа.
с – количество опрошенных служащих Национального Банка.
Степень удовлетворенности возможностями карьерного роста рассчитывается по следующей формуле:
r3= (a3 + b3 + d3)/3c
где а3 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 7 опросного листа;
b3 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 8 опросного листа;
d3 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 9 опросного листа.
с – количество опрошенных служащих Национального Банка.
Степень удовлетворенности организацией труда рассчитывается по следующей формуле:
r4= (a4 + b4 + d4)/3c
где а4 – количество служащих, ответивших "нет" на вопрос 10 опросного листа;
b4 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 11 опросного листа;
d4 – количество служащих, ответивших "нет" на вопрос 12 опросного листа.
с – количество опрошенных служащих Национального Банка.
Степень удовлетворенности порядком подбора персонала рассчитывается по следующей формуле:
r5= (a5 + b5 + d5)/3c
где а5 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 13 опросного листа;
b5 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 14 опросного листа;
d5 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 15 опросного листа;
с – количество опрошенных служащих Национального Банка.
Степень удовлетворенности системой оценки служащих рассчитывается по следующей формуле:

30. Осы өлшем бойынша баға мына формуламен есептеледі:
К4 = k (r1 + r2 + r3 + r4 + r5 + r6+ r7)
К4 – осы өлшемі бойынша Ұлттық Банктің бағасы;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (4-ке тең);
r1 – қызметшілердің Ұлттық Банк қызметіне қатысу дәрежесі;
r2 – көтермелеу жүйесімен қанағаттану дәрежесі;
r3 – мансаптық өсу мүмкіндіктерімен қанағаттану дәрежесі;
r4 – еңбектің ұйымдастырылуымен қанағаттану дәрежесі;
r5 – персоналды іріктеу тәртібімен қанағаттану дәрежесі;
r6 – қызметшілерді бағалау жүйесімен қанағаттану дәрежесі;
r7 – қызметшілердің оқыту жүйесіне қанағаттану дәрежесі.
Қызметшілердің Ұлттық Банк қызметіне қатысу дәрежесі бойынша баға мына формуламен есептеледі:
r1= (a1 + b1 + d1)/3c
a1 – сауалнаманың 1-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
b1 – сауалнаманың 2-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
d1 – сауалнаманың 3-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
с – Ұлттық Банктің сұралған қызметшілерінің саны.
Көтермелеу жүйесімен қанағаттану дәрежесі бойынша баға мына формуламен есептеледі:
r2= (a2 + b2 + d2)/3c
а2 – сауалнаманың 4-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
b2 – сауалнаманың 5-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
d2 – сауалнаманың 6-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
3
с – Ұлттық Банктің сұралған қызметшілерінің саны.
Мансаптық өсу мүмкіндіктерімен қанағаттану дәрежесі бойынша баға мына формуламен есептеледі:
r3= (a3 + b3 + d3)/3c
а3 – сауалнаманың 7-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
b3 – сауалнаманың 8-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
d3 – сауалнаманың 9-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
с – Ұлттық Банктің сұралған қызметшілерінің саны.
Еңбектің ұйымдастырылуымен қанағаттану дәрежесі бойынша баға мына формуламен есептеледі:
r4= (a4 + b4 + d4)/3c
а4 – сауалнаманың 10-сұрағына "жоқ" деп жауап берген қызметшілердің саны;
b4 – сауалнаманың 11-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
d4 – сауалнаманың 12-сұрағына "жоқ" деп жауап берген қызметшілердің саны;
с – Ұлттық Банктің сұралған қызметшілерінің саны.
Персоналды іріктеу тәртібімен қанағаттану дәрежесі мына формуламен есептеледі:
r5= (a5 + b5 + d5)/3c
а5 – сауалнаманың 13-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
b5 – сауалнаманың 14-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
d5 – сауалнаманың 15-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
с – Ұлттық Банктің сұралған қызметшілерінің саны.
Қызметшілерді бағалау жүйесімен қанағаттану дәрежесі мына формуламен есептеледі:

r6= (a6 + b6)/2c
где а6 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 16 опросного листа;
b6 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 17 опросного листа;
с – количество опрошенных служащих Национального Банка.
Степень удовлетворенности системой обучения рассчитывается по следующей формуле:
r7= (a7 + b7)/2c
где а7 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 18 опросного листа;
b7 – количество служащих, ответивших "да" на вопрос 19 опросного листа;
с – количество опрошенных служащих Национального Банка.
Максимальное значение по данному критерию составляет 21 баллов.
6. Итоговая оценка эффективности управления персоналом
31. Итоговая оценка эффективности управления персоналом определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
О = К1 + К2 + К3 + К4
где О – итоговая оценка Национального Банка по управлению персоналом;
К1 – оценка по критерию "Эффективность использования человеческих ресурсов";
К2 – оценка по критерию "Обучение служащих Национального Банка";
К3 – оценка по критерию "Эффективность работы по профилактике коррупции";
К4 – оценка по критерию "Уровень удовлетворенности служащих Национального Банка".
32. Заключение о результатах оценки по управлению персоналом содержит:
наименование оцениваемого органа;
таблицу оценок по всем критериям;
анализ эффективности деятельности Национального Банка по критериям;
выводы и рекомендации.
33. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности Национального Банка. Высокая степень эффективности Национального Банка соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность Национального Банка, набравшего по результатам оценки менее 49,99 баллов.
7. Перепроверка результатов оценки
34. Перепроверка достоверности данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка) осуществляется Министерством в соответствии с пунктом 51 Системы.
35. Перепроверка осуществляется непосредственно в оцениваемом государственном органе путем анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, протокола, письма, результаты проверок других государственных органов и другое), а также просмотра информационных систем.
36. Сроки проведения перепроверки определяются Графиком проведения оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.

r6= (a6 + b6)/2c
а6 – сауалнаманың 16-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
b6 – сауалнаманың 17-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметшілердің саны;
с – Ұлттық Банктің сұралған қызметшілерінің саны.
Қызметшілердің оқыту жүйесіне қанағаттану дәрежесі мына формуламен есептеледі:
r7= (a7 + b7)/2c
а7 – сауалнаманың 18-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
b7 – сауалнаманың 19-сұрағына "иә" деп жауап берген қызметкерлердің саны;
с – Ұлттық Банктің сұралған қызметшілерінің саны.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 21 балл болып саналады.
6. Персоналды басқару тиімділігі бойынша қорытынды баға
31. Органның қорытынды бағасы барлық өлшемдер бойынша алынған есептердің нәтижелерін қосу жолымен анықталады:
О = К1 + К2 + К3 + К4
О – Ұлттық Банктің персоналды басқару бойынша қорытынды бағасы.
К1 – "Адам ресурстарын пайдалану тиімділігі" өлшемі бойынша баға;
К2 – "Ұлттық Банк қызметшілерін оқыту" өлшемі бойынша баға;
К3 – "Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмыстарының тиімділігі" өлшемі бойынша баға;
К4 – "Ұлттық Банк қызметшілерінің қанағаттану деңгейі" өлшемі бойынша баға.
32. Персоналды басқару бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытынды келесілерді қамтиды:
бағаланатын органның атауы;
барлық өлшемдер бойынша бағалау кестесі;
орган қызметінің тиімділігін өлшемдер бойынша талдау;
тұжырымдар мен ұсынымдар.
33. Алынған нәтижеге сәйкес мемлекеттік органның қызмет тиімділігі анықталады. Мемлекеттік орган қызметі тиімділігінің жоғарғы дәрежесі бағалаудың 90-100 балына, орташа дәрежесі – 70-89,99 балға, төменгі дәрежесі 50-69,99 балға сәйкес келеді. Бағалау нәтижесі бойынша 49,99-ден төмен балл алған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп саналады.
7. Бағалау нәтижелерін қайта тексеру
34. Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру (бұдан әрі – қайта тексеру) Министрлікпен Жүйенің 51-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
35. Қайта тексеру тікелей бағаланатын мемлекеттік органда растайтын құжаттарға (ведомстволық есептер, хаттамалар, хаттар, басқа мемлекеттік органдардың тексеру нәтижелері және т.б.) талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарау арқылы жүргізіледі.
36. Қайта тексеруді жүргізудің мерзімдері орталық мемлекеттік және облыстар, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу Кестесімен анықталады.

46. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная в Министерство позже срока, предусмотренного Графиком.
За представление Национальным Банком несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла за каждый день просрочки. Сумма вычитаемых за представление несвоевременной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.
47. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей), предусмотренные приложениями к настоящей Методике.
За представление Национальным Банком неполной отчетной информации предусматривается вычитание 2 штрафных баллов.
48. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
Указанные факты фиксируются в акте сверки данных, предоставленных в Министерство по форме согласно Приложению 11 к настоящей Методике, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации Национального Банка.
За представление Национальным Банком недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.
Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" заключения о результатах оценки эффективности деятельности Национального Банка.
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Заключение о результатах оценки эффективности
управления персоналом
___________________________________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
1
Эффективность использования человеческих ресурсов
2
Обучение служащих Национального Банка
3
Эффективность работы по профилактики коррупции
4
Уровень удовлетворенности служащих Национального Банка
Общая оценка:
Значение общей оценки:
Анализ эффективности деятельности Национального Банка по критериям оценки:
Выводы и рекомендации:
Заместитель Министра/Руководитель соответствующего отдела Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
_______________
_____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Министерства/ Руководитель соответствующего структурного подразделения Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
_______________
_____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 2
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
Критерии и показатели для оценки эффективности
управления персоналом
№ п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
1
Эффективность использования человеческих ресурсов
38
1.1.
Уровень текучести кадров
14
1.2.
Продвижение служащих Национального Банка
6
1.3.
Фактическая продолжительность рабочего времени в Национальном Банке
6
1.4.
Своевременность предоставления трудового отпуска
6
1.5.
Качественный состав персонала
6
2
Обучение служащих Национального Банка
20
2.1.
Прохождение служащими Национального Банка повышение квалификации
20
3
Эффективность работы по профилактики коррупции
21
3.1.
Количество служащих, осужденных за совершение коррупционного преступления, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения преступления
7
3.2.
Количество служащих, привлеченных к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, в том числе являвшихся служащими Национального Банка на момент совершения правонарушения";
7
3.3.
Доля служащих, занимающих руководящие должности, добровольно опубликовавших на сайте Национального Банка декларацию по индивидуальному подоходному налогу и имуществу
7
4
Уровень удовлетворенности служащих Национального Банка
21
Всего

46. Министрлікке Кестемен қарастырылған мерзімнен кейін ұсынылған Есепті ақпарат уақытылы ұсынылмаған деп танылады.
Уақытылы ұсынылмаған есепті ақпаратты ұсынған Ұлттық Банктен әр мерзімі өткен күн үшін 1 айыппұл баллдан шегеру қарастырылған. Уақтылы ұсынылмаған ақпарат бойынша шегеру айыппұл баллы 5 баллдан аспауы тиіс.
47. Осы Әдістеменің қосымшаларында қарастырылып бекітілген есепті ақпараттың құрылымдық талаптарына сәйкес элементтер (қосымшалар, тараулар, бөлімдер, кестелер, көрсеткіш мәндері және т.с.с.) болмаса, есепті ақпарат толық емес деп танылады.
Толық емес есепті ақпаратты ұсынған органнан 2 айыппұл баллдарын шегеру қарастырылады.
48. Қайта тексеру барысында шындыққа сай келмейтін фактілер анықталған жағдайда есепті ақпарат анық емес деп танылады.
Аталған фактілер Ұлттық Банктің есепті ақпараттарында қамтылған мәліметтерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша жасалған, осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Министрлікке ұсынылған деректерді тексеру актісінде тіркеледі.
Анық емес есепті ақпаратты ұсынған органнан әр белгіленген дерек үшін 0,2 айыппұл баллдарын шегеру қарастырылады. Анық емес есепті ақпаратты ұсынған үшін шегерілген баллдардың сомасы 5 баллдан жоғары артып кетпеу тиіс.
Анықталған фактілер бойынша ақпарат Ұлттық Банк қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындының "Тұжырымдар мен ұсыныстар" тарауында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 1-қосымша
Персоналды басқаруды бағалау нәтижелері бойынша қорытынды
________________
(есепті кезең)
Бағалау өлшемі
Әр өлшемнің бағалау баллдары
1
Адам ресурстарын пайдалану тиімділігі
2
Ұлттық Банк қызметшілерін оқыту
3
Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмысының тиімділігі
4
Ұлттық Банк қызметшілерінің қанағаттану деңгейі
Жалпы баға*:
Жалпы бағаның мәні**:
Ұлттық Банк қызметінің тиімділігін бағалау өлшемдері бойынша талдау:
Тұжырымдар мен ұсыныстар:
Министрдің орынбасары/Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрі
Кеңсесінің тиісті бөлімінің
басшысы
____________ ___________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Министрліктің тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы/Қазақстан
Республикасы Премьер-Министрі
Кеңсесінің тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
______________ ___________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____ "______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 2-қосымша
Персоналды басқару тиімділігін бағалау үшін
өлшемдер мен көрсеткіштер
р\с №
Өлшемнің/көрсеткіштің атауы
Балл
1
Адам ресурстарын пайдаланудың тиімділігі
38
1.1.
Кадрлардың ауысушылығы деңгейі
14
1.2.
Ұлттық Банк қызметшілерін жоғарылату
6
1.3.
Ұлттық Банктегі нақты жұмыс уақытының ұзақтығы
6
1.4.
Еңбек демалысын өз уақытында беру
6
1.5.
Персоналдың сапалық құрамы
6
1.6.
Ішкі конкурс нәтижесі бойынша үміткерлерді іріктеу
6*
2
Ұлттық Банк қызметшілерін оқыту
20
2.1.
Ұлттық Банк қызметшілерінің біліктілікті арттырудан өтуі
20
3
Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жұмыстарының тиімділігі
21
3.1.
Cыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін сотталған қызметшілердің, оның ішінде қылмыс жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны
7
3.2.
Cыбайлас жемқорлық құқықбұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған қызметшілердің, оның ішінде құқықбұзушылық жасаған уақытта Ұлттық Банктің қызметшілері болғандар саны
7
3.3.
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны Ұлттық Банктің сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдардағы қызметшілердің үлесі
7
4
Ұлттық Банк қызметшілерінің қанағаттану деңгейі
21
Барлығы

100
Приложение 3
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Информация по текучести кадров
Указывается количество служащих Национального Банка, освобожденных от занимаемых должностей за отчетный период в разбивке по должностям, отдельно для руководящего состава и не руководящего состава
Причины увольнения
Количество уволенных служащих
Всего
руководящих работников
не руководящих работников
1
- по отрицательным мотивам, в том числе:
- по отрицательным результатам аттестации;
- вследствие дисциплинарного взыскания;
- в связи с коррупционным правонарушением;
- по другим отрицательным причинам.
2
- в связи с уходом на пенсию;
3
- в связи с переводом по схеме "центр -регион", "регион – центр", "регион – регион"
4
- в связи с уходом на политическую государственную должность;
5
- в связи с переводом на вышестоящую должность*;
6
- в связи с переводом на равнозначную должность**;
7
- в связи с переводом на нижестоящую должность***;
8
- по болезни, в связи со смертью;
9
- в связи с реорганизацией Национального Банка или сокращением штата;
10
- в связи с выходом основного работника (из отпуска по уходу за ребенком, отпуска без сохранения заработной платы в связи с учебой за границей и в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан)
11
- по собственному желанию, в том числе:
- в связи с уходом в негосударственную структуру;
- в связи с уходом в военные и правоохранительные органы;
- без определения будущего места работы
ВСЕГО
* должность, к которой установлены более высокие требования по стажу, чем к последней занимаемой должности.
** должность, к которой установлены требования по стажу, равные требованиям к последней занимаемой должности.
*** должность, к которой установлены требования по стажу ниже требований к последней занимаемой должности.
Сменяемость при смене политических государственных служащих
Заполняется в случае смены политических государственных служащих в Национальном Банке
Указывается дата и номер акта о назначении политических государственных служащих, количество служащих Национального Банка руководящего состава, уволенных до конца отчетного года
Причины увольнения
Количество уволенных
руководящих работников
1
- по отрицательным мотивам, в том числе:
- по отрицательным результатам аттестации;
- вследствие дисциплинарного взыскания;
- в связи с коррупционным правонарушением;
- по другим отрицательным причинам.
2
- в связи с уходом на пенсию;
3
- в связи с переводом по схеме "центр -регион", "регион – центр", "регион – регион"
4
- в связи с уходом на политическую государственную должность;
5
- в связи с переводом на вышестоящую должность*;
6
- в связи с переводом на равнозначную должность**;
7
- в связи с переводом на нижестоящую должность***;
8
- по болезни, в связи со смертью;
9
- в связи с реорганизацией Национального Банка или сокращением штата;
10
- в связи с выходом основного работника (из отпуска по уходу за ребенком, отпуска без сохранения заработной платы в связи с учебой за границей и в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан)
11
- по собственному желанию, в том числе:
- в связи с уходом в негосударственную структуру;
- в связи с уходом в военные и правоохранительные органы;
- без определения будущего места работы
ВСЕГО
Информация о средней штатной численности руководящих
должностей
Руководящие должности
Не руководящие должности
Средняя штатная численность (суммируется штатная численность должностей в Национальном Банке по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4))
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 4
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Информация о продвижении служащих Национального Банка
п/п
ФИО (при его наличии) лица, назначенного на вышестоящую должность внутри Национального Банка
Полное наименование занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием Национального Банка
Полное наименование ранее занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием Национального Банка
Дата принятия на должность, номер приказа о назначении
Итого
Информация о служащих Национального Банка, назначенных на
должности в порядке перевода
п/п
ФИО (при его наличии) лица, назначенного на должность
Полное наименование занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием Национального Банка
Дата принятия на должность, номер приказа о назначении
Итого
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 5
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Информация о количестве человекочасов, отработанных
служащими Национального Банка
п/п
Полное наименование структурного подразделения Национального Банка (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием Национального Банка
Количество человекочасов, отработанных служащими Национального Банка
Средняя штатная численность структурного подразделения Национального Банка (суммируется штатная численность должностей в структурном подразделении по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4))
Средняя штатная численность Национального Банка (суммируется штатная численность должностей в органе по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4))
1
2
Итого
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 6
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Информация о своевременности предоставления ежегодного
оплачиваемого трудового отпуска
Наименование
Общее количество служащих
Количество служащих, которым предоставлен трудовой отпуск в оцениваемом году
Среднее количество дней ежегодного оплачиваемого трудового отпуска в Национальном Банке
Центральный аппарат
Филиалы, представительство
Всего
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 7
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Информация о качественном составе персонала
Количество служащих, имеющих степень кандидата наук
Количество служащих, имеющих степень доктора наук
Количество служащих, имеющих степень доктора PhD
Количество служащих, имеющих степень магистра
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 8
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Информация о служащих, подлежащих прохождению и прошедших
повышение квалификации
Наименование
ФИО (при его наличии) лиц, подлежащих повышению квалификации, полное наименование занимаемой должности, структурного подразделения (управления, департамента)
Прошедших повышение квалификации в установленные сроки
Тематика
Прошедших повышение квалификации позже установленных сроков
Не прошедших повышение квалификации
1
2
3
4
5
6
Центральный аппарат, в том числе комитеты
Филиалы, ведомства
Всего
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 9
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Информация о количестве служащих, занимающих руководящие
должности, добровольно опубликовавших на сайте
Национального Банка декларацию по индивидуальному
подоходному налогу и имуществу
п/п
Полное наименование руководящих должностей в соответствии со штатным расписанием Национального Банка по состоянию на 1 января следующего за отчетным периодом*
ФИО (при его наличии) служащих, занимающих руководящие должности
Опубликовал/не опубликовал
Ссылки на интернет-ресурс
1
2
Итого
*К руководящим должностям относятся директора департаментов, руководители филиалов и представительства Национального Банка.
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.
Приложение 10
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Опросный лист
Министерство по делам государственной службы Республики Казахстан проводит опрос в целях определения эффективности мер, принимаемых Вашим государственным органом по мотивации персонала. Опрос носит анонимный характер

100
* Осы көрсеткіш бойынша Ұлттық Банк 2017 жылдан бастап бағаланатын болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 3-қосымша
нысан
Кадрлардың ауысуы бойынша ақпарат
Есепті кезеңде лауазымдарынан босатылған Ұлттық Банктің қызметшілерінің саны лауазымдарға бөле отырып, басшылық құрамына және басшы емес құрамға жеке-жеке көрсетіледі
Жұмыстан босату негіздері
Жұмыстан босатылған қызметшілердің саны
Барлығы
Басшы қызметкерлер
Басшы емес қызметкерлер
1
- теріс негіздермен, оның ішінде:
- аттестация нәтижесінде теріс негіздермен;
- тәртіптік жаза салдарынан;
- сыбайлас жемқорлықты құқықбұзушылыққа байланысты;
- басқа теріс негіздермен
2
- зейнетке шығуына байланысты;
3
- "орталық-өңір", "өңір-орталық", "өңір-өңір" сызбасы бойынша ауысуына байланысты;
4
- мемлекеттік саяси қызметке кетуіне байланысты
5
- жоғары тұрған лауазымға ауысуына байланысты *
6
- тең лауазымға ауысуына байланысты **
7
- төмен тұрған лауазымға ауысуына байланысты ***;
8
- ауру, қайтыс болуына байланысты;
9
- Ұлттық Банктің қайта құрылуы немесе штаттың қысқаруына байланысты;
10
- негізгі қызметшінің жұмысқа шығуына байланысты (бала күтімі бойынша, шетелде және Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында оқуына байланысты еңбекақысы сақталмайтын демалыстан)
11
- өз еркімен, оның ішінде:
- мемлекеттік емес құрылымға кетуіне байланысты;
- әскери және құқық қорғау органдарына кетуіне байланысты;
- кеткен жұмыс орны белгісіз
БАРЛЫҒЫ
* қызмет өтілі бойынша соңғы атқарған лауазымына қарағанда аса жоғары талаптар белгіленген лауазым.
** қызмет өтілі бойынша соңғы атқарған лауазымындағы талаптарға тең талаптар белгіленген лауазым.
*** қызмет өтілі бойынша соңғы атқарған лауазымындағы талаптардан төмен талаптар белгіленген лауазым.
Мемлекеттік саяси қызметшілердің ауысуы кезінде ауысушылығы Ұлттық Банкте мемлекеттік саяси қызметшілері ауысқан жағдайда толтырылады
Мемлекеттік саяси қызметшілердің тағайындалуы актінің уақыты мен нөмірі, есепті жылдың соңына дейін жұмыстан босатылған басшылық құрамдағы қызметшілер саны
Жұмыстан босату негіздері
Жұмыстан босатылған қызметшілердің саны
Барлығы
Басшы қызметшілер
1
- теріс негіздермен, оның ішінде:
- аттестация нәтижесінде теріс негіздермен;
- тәртіптік жаза салдарынан;
- сыбайлас жемқорлықты құқықбұзушылыққа байланысты;
- басқа теріс негіздермен
2
- зейнетке шығуына байланысты;
3
- басқа мемлекеттік органға "орталық-өңір", "өңір-орталық", "өңір-өңір" сызбасы бойынша ауысуына байланысты;
4
- мемлекеттік саяси қызметке кетуіне байланысты;
5
- жоғары тұрған лауазымға ауысуына байланысты *
6
- тең лауазымға ауысуына байланысты **
7
- төмен тұрған лауазымға ауысуына байланысты ***
8
- ауру, қайтыс болуына байланысты;
9
- Ұлттық Банктің қайта құрылуы немесе штаттың қысқаруына байланысты;
10
- негізгі қызметшінің жұмысқа шығуына байланысты (бала күтімі бойынша, шетелде және Қазақстан республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында оқуына байланысты еңбекақысы сақталмайтын демалыстан)
11
- өз еркімен, оның ішінде:
- мемлекеттік емес құрылымға кетуіне байланысты;
- әскери және құқық қорғау органдарына кетуіне байланысты;
- кеткен жұмыс орны белгісіз
БАРЛЫҒЫ
Басшы лауазымдардың орташа штат саны туралы ақпарат
Басшы лауазымдар
Басшы емес лауазымдар
Орташа штат саны (Ұлттық Банктің лауазымдарының штат саны әрбір тоқсанның соңғы күндегі жағдайы бойынша есептеледі және жылдың әрбір тоқсан санына бөлінеді (4))
Ұлттық Банктің Төрағасы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____ "______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 4-қосымша
нысан
Ұлттық Банктің қызметшілерін жоғарылату туралы ақпарат
р/с
Ұлттық Банктің ішінде жоғары лауазымға тағайындалған адамның аты-жөні (бар болған жағдайда)
Ұлттық Банктің штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (бөлім, басқарма, департамент) толық атауы көрсетіле отырып, лауазымның толық атауы
Ұлттық Банктің штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (бөлім, басқарма, департамент) толық атауы көрсетіле отырып, бұрынғы атқарған лауазымының толық атауы
Лауазымға тағайындалған күні, тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
Барлығы
Ауысу тәртібінде лауазымдарға тағайындалған Ұлттық Банктің қызметшілері туралы ақпарат
р/с
Лауазымға тағайындалған адамның аты-жөні (бар болған жағдайда)
Ұлттық Банктің штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (бөлім, басқарма, департамент) толық атауы көрсетіле отырып, лауазымның толық атауы
Лауазымға тағайындалған күні, тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
Барлығы
Ұлттық Банктің Төрағасы
_____________ _______________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
_____________ _______________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____ "______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 5-қосымша
нысан
Ұлттық Банк қызметшілерінің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты туралы ақпарат
Штат кестесіне сәйкес Ұлттық Банктің құрылымдық бөлімшесінің (бөлім, басқарма, департамент) толық атауы
Ұлттық Банк қызметшілерінің жұмыс істеген жалпы адам-сағаты
Ұлттық Банктің құрылымдық бөлімшесінің орташа штат саны (лауазымдардың штат саны әрбір тоқсанның соңғы күндегі жағдайы бойынша есептеледі және жылдың әрбір тоқсан санына бөлінеді (4))
Ұлттық Банктің орташа штат саны (лауазымдардың штат саны әрбір тоқсанның соңғы күндегі жағдайы бойынша есептеледі және жылдың әрбір тоқсан санына бөлінеді (4))
1
2
Барлығы
Ұлттық Банктің Төрағасы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____ "______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 6-қосымша
нысан
Жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысын өз уақытында беру
туралы ақпарат
Атауы
Қызметшілерінің жалпы саны
Бағаланатын жылы еңбек демалысы берілген қызметшілердің саны
Ұлттық Банкте жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы күнінің орташа саны
Орталық аппарат
Филиалдар, өкілдік
Барлығы
Ұлттық Банктің Төрағасы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____ "______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 7-қосымша
нысан
Персоналдың сапалық құрамы туралы ақпарат
Ғылым кандидаты дәрежесі бар қызметшілер саны
Ғылым докторы дәрежесі бар қызметшілер саны
PhD докторы дәрежесі бар қызметшілер саны
Магистр дәрежесі бар қызметшілер саны
Ұлттық Банктің Төрағасы
________________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
________________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 8-қосымша
нысан
Біліктілігін арттыруға тиіс және біліктілікті арттырудан өткен қызметшілер туралы ақпарат
Атауы
Біліктілікті арттыруға тиісті адамның аты-жөні (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының, құрылымдық бөлімшенің (басқарманың, департаменттің) толық атауы
Белгіленген мерзімде біліктілікті арттырудан өткендер
Тақырыбы
Белгіленген мерзімнен кейін біліктілікті арттырудан өткендер
Біліктілікті арттырудан өтпегендер
1
2
3
4
5
6
Орталық аппарат, оның ішінде комитеттер
Филиалдар, ведомстволар
Барлығы
Ұлттық Банктің Төрағасы
_____________ _______________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____ "______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 9-қосымша
нысан
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны Ұлттық Банктің
сайтында өз еркімен жариялаған басшылық лауазымдардағы
қызметшілердің саны туралы
р/н
Есепті кезеңнен кейінгі 1 қаңтардағы жағдай бойынша Ұлттық Банктің штат кестесіне сәйкес басшы лауазымдардың толық атауы*
Басшы лауазымдарды атқарып жатқан қызметшілердің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жариялады/
Жарияламады
Интернет-ресурсқа сілтеме
1
2
Барлығы
*Басшы лауазымдарға Ұлттық Бакктің департамент директорлары, филиалдары мен өкілдігінің басшылары жатады.
Ұлттық Банктің Төрағасы
_____________ _______________________ (қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы
_____________ _______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____ "______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 10-қосымша
нысан
Сауалнама парағы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі Сіз жұмыс істейтін мемлекеттік органда персоналды көтермелеу бойынша қабылданатын шаралардың тиімділігін анықтау мақсатында сауалнама жүргізеді. Сауалнама анонимді болып табылады

1. Степень вовлеченности служащих в деятельность Национального Банка
1.
Мне понятны и ясны цели моей работы в Национальном Банке (на занимаемой должности)
Да
Нет
2.
Мое мнение учитывается при принятии важных решений руководством
Да
Нет
3.
У меня хорошие отношения с большинством моих коллег
Да
Нет
2. Удовлетворенность системой поощрения и социальным обеспечением
4.
В Национальном Банке применяются меры нематериального поощрения (награды, грамоты, благодарности, доска почета)
Да
Нет
5.
Премиальные вознаграждения стимулируют к улучшению качества моей работы
Да
Нет
6.
Моей заработной платы, включая премиальных вознаграждений, достаточно для обеспечения меня и моей семьи
Да
Нет
3. Удовлетворенность возможностями карьерного роста
7.
Я в полном объеме пользуюсь своим опытом и знаниями на своей работе
Да
Нет
8.
Я думаю, что у меня есть перспектива повышения по карьерной лестнице
Да
Нет
9.
Работа в Национальном Банке престижна
Да
Нет
4. Удовлетворенность организацией труда
10.
Я задерживаюсь на работе и/или работаю в выходные дни
Да
Нет
11.
Работа в моем структурном подразделении распределена равномерно между сотрудниками
Да
Нет
12.
Я планирую переходить на работу в частный сектор
Да
Нет
5. Удовлетворенность порядком подбора персонала
13.
Я полностью доверяю процедуре конкурсного отбора при подборе кадров
Да
Нет
14.
Я считаю, что при расстановке кадров и подборе персонала наибольшее влияние имеет руководитель соответствующего структурного подразделения
Да
Нет
15.
Я считаю, что действующие процедуры конкурсного отбора обеспечивают открытость и прозрачность при поступлении на службу
Да
Нет
6. Удовлетворенность работой кадровой службы
16.
Я считаю, что оценка учитывает мои профессиональные и личностные качества
Да
Нет
17.
Я считаю, что решения по карьерному продвижению основываются на результатах оценки служащих
Да
Нет
7. Удовлетворенность системой обучения служащих
18.
Я считаю, что тематика семинаров повышения квалификации соответствует целям и задачам Национального банка, а также профилю моей деятельности
Да
Нет
19.
Знания и умения, полученные мной, носят практический характер, и я применяю их в своей работе
Да
Нет
Дополнительные вопросы касательно организации труда
(ответы данного раздела используются только для анализа)
1
Как часто проводятся совещания в Национальном Банке?
А) один раз в неделю
Б) два раз в неделю
В) три и более раз в неделю
Г) другое ________________
2
В среднем на сколько часов Вы задерживаетесь на работе сверхурочно?
А) на 1 час
Б) на 2 часа
В) на 3 часа
Г) на 4 и более часов
3
Что является основной причиной нарушения нормативов труда служащих в Национальном Банке?
А) неправильная организация работы
Б) нехватка специалистов
В) поступление срочных поручений из вышестоящих государственных органов
Г) неурегулированные информационные потоки (отчеты, дублирующие поручения и др.)
Д) укажите другую причину: ________________
4
Как Вы считаете, что необходимо предпринять для соблюдения нормативов труда?
А) проводить тренинги по тайм-менеджменту
Б) установить ответственность должностных лиц за нарушения режима труда
В) отменить практику проведения совещаний под конец рабочего дня или недели
Г) упорядочить потоки информации
Д) исключить практику краткосрочных поручений
Ваше предложение: ________________
Сведения о респонденте
Ваш пол
Мужской
Женский
Ваша должность
Руководящая (начальник управления/отдела и выше)
Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и др.)
Стаж работы
до 3 лет

1. Қызметшілердің Ұлттық Банк қызметіне қатысу дәрежесі
1.
Ұлттық Банкте (атқаратын лауазымда) жұмысымның мақсаттары түсінікті және айқын
Иә
Жоқ
2.
Маңызды шешім қабылдағанда менің пікірім басшылықпен ескеріледі
Иә
Жоқ
3.
Әріптестерімнің көпшілігімен қарым-қатынысым жақсы
Иә
Жоқ
2. Көтермелеу жүйесіне және әлеуметтік қамтамасыз етуге қанағаттану
4.
Ұлттық Банкте материалдық емес көтермелеу шаралары қолданылады (наградалар, мақтау қағаздары, алғыс хаттар, құрмет тақтасы)
Иә
Жоқ
5.
Сыйақылар мені жұмысымның сапасын арттыруға ынталандырады
Иә
Жоқ
6.
Менің жалақым, оның ішінде сыйақылар мені және отбасымды қамтамасыз етуге жеткілікті
Иә
Жоқ
3. Мансаптық өсу мүмкіндіктеріне қанағаттану
7.
Мен жұмыста өзімнің тәжірибемді және білімімді толық қолданамын
Иә
Жоқ
8.
Менде қызметтік баспалдақ бойынша өсу перспективасы бар деп ойлаймын
Иә
Жоқ
9.
Ұлттық Банкте жұмыс абыройлы
Иә
Жоқ
4. Еңбекті ұйымдастыруға қанағаттану
10.
Жұмыста кідіріп қаламын және/немесе демалыс
күндері жұмыс істеймін
Иә
Жоқ
11.
Менің құрылымдық бөлімшеде қызметкерлер арасында жұмыс бірдей бөлінген
Иә
Жоқ
12.
Мен жеке сектордағы жұмысқа өтуді жоспарлап жатырмын
Иә
Жоқ
5. Персоанлды іріктеу тәртібіне қанағаттану
13.
Кадрларды іріктеу кезінде конкурстық іріктеу рәсіміне толықтай сенемін
Иә
Жоқ
14.
Кадрларды орналастыру және персоналды іріктеу кезінде тиісті құрылымдық бөлімше басшысының ең үлкен әсері бар деп есептеймін
Иә
Жоқ
15.
Қызметке конкурстық іріктеудің қолданыстағы рәсімдері қызметке кірудің ашықтығын және айқындығын қамтамасыз етеді
Иә
Жоқ
6. Қызметшілерді бағалау жүйесімен қанағаттану
16.
Менің ойымша, бағалау менің кәсіби және жеке қабілеттерімді ескереді
Иә
Жоқ
17.
Менің ойымша, мансаптық ілгерлету бойынша шешімдер қызметшілерді бағалаудың нәтижелеріне негізделеді
Иә
Жоқ
7. Қызметшілердің оқыту жүйесіне қанағаттану дәрежесі
18.
Біліктілікті арттыру семинарларының/қайта даярлау курсының тақырыбы менің қызмет бейініне және Ұлттық Банктің мақсаты мен міндетіне сәйкес келеді
Иә
Жоқ
19.
Мен алған білім мен ептілік тәжірибелік сипатқа ие және өз қызметімде қолданамын
Иә
Жоқ
Еңбекті ұйымдастыруға қатысты қосымша сұрақтар
(бұл бөлімнің жауаптары тек талдау үшін қолданылады)
1
Ұлттық Банкте жиналыстар қаншалықты жиі болып тұрады?
А) аптасына бір рет
Б) аптасына екі рет
В) үш және одан артық
Г) басқа ________________
2
Орта есеппен Сіз жұмыстан тыс қанша уақытқа қаласыз?
А) 1 сағат
Б) 2 сағат
В) 3 сағат
Г) 4 және одан көп сағат
3
Ұлттық Банкте қызметшілердің жұмыс нормативтерінің бұзылуының
негізгі себебі қандай?
А) жұмысты дұрыс ұйымдастырмау
Б) қызметкерлердің жеткіліксіздігі
В) жоғары тұрған мемлекеттік органнан шұғыл тапсырмалардың
келуі
Г) реттелмеген ақпараттық ағын (есептер, тарсырмалардың
қайталануы)
Д) өзге себеп: ________________
4
Сіздің ойыңызша жұмыс нормативтерін сақтау үшін не істеу
керек?
А) тайм-менеджмент бойынша тренинг өткізу
Б) жұмыс режимдерін бұзғаны үшін лауазымды тұлғалардың
жауаптылығын қарастыру
В) жұмыс немесе апта соңына қарай жиналыс өткізу тәжірибесін
қысқарту
Г) ақпараттық ағындарды реттеу
Д) қысқа мерзімді тапсырмаларды қысқарту
Сіздің ұсынысыңыз: ________________
Толтырушы туралы мәліметтер
Жынысыңыз
Ер
Әйел
Лауазымыңыз
Басқарушы (басқарма/бөлім басшысы және жоғары)
Атқарушы (сарапшы, бас сарапшы, маман және т.б.)
Еңбек өтіліңіз
3 жылға дейін

с 3 до 7 лет
выше 7
Приложение 11
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Акт сверки данных, предоставленных
в Министерство по делам государственной службы РК
Национальный Банк Республики Казахстан
для оценки управления персоналом по итогам 20__ года
№ п/п
Наименование критерия/показателя
Данные Национального Банка
Уточненные данные
Данные Национального Банка
Уточненные данные
1
Центральный аппарат
ведомство/филиалы
Критерий 1
2
Показатель 1.1.
3
Показатель 1.2.
4
Показатель …
5
Критерий 2
6
Показатель 2.1.
7
Показатель 2.2.
8
Показатель …
Сотрудник МДГС, осуществивший сверку
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Председатель Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения Национального Банка
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ___________20___г.
Приложение 12
к Методике оценки эффективности
управления персоналом Национального
Банка Республики Казахстан
форма
Таблица разногласий по результатам оценки эффективности
деятельности государственных органов
Национальный Банк Республики Казахстан
(отчетный период)
Заключение уполномоченного органа
Вид нарекания
Возражение Национального Банка
Решение по итогам обжалования
Примечание
1
2
3
4
Общий балл с учетом итогов обжалования составил ___
Председатель Комиссии, должность
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
С итогами обжалования
ознакомлен, возражений не имею
Представитель Национального Банка, должность
________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"___________ 20___г.

3 жылдан 7 жылға дейін
7 жылдан жоғары
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 11-қосымша
нысан
ҚР Мемлекеттік қызмет істері министрлігіне ұсынылған деректі салыстырып тексеру актісі
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
20__ жыл қорытындылары бойынша персоналды басқаруды бағалау үшін
№ т
Өлшем/
көрсеткіштің атауы
Ұлттық Банктің деректері
Анықталған деректері
Ұлттық Банктің деректері
Анықталған деректері
1
Орталық аппарат
ведомство/өкілдік
1-өлшем
2
1.1.-көрсеткіш
3
1.2.-көрсеткіш
4
...-көрсеткіш
5
1-өлшем
6
2.1.-көрсеткіш
7
2.2.-көрсеткіш
8
...-көрсеткіш
Салыстырмалы тексеру жүргізген
МҚІА қызметкері
________ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің Төрағасы
_______ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Ұлттық Банктің тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
________ _________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____" ______________20___ж.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Персоналды басқару тиімділігін бағалау
әдістемесіне 12-қосымша
нысан
Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша келіспеушілік кестесі
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
________________
(есепті кезең)
Уәкілетті органның қорытындысы
Сөгу түрі
Ұлттық Банктің қарсылығы
Шағым қорытындылары бойынша шешім
Ескертпе
1
2
3
4
Шағым қорытындыларын ескере отырып, жалпы балл ___ құрады.
Комиссияның Төрағасы, лауазымы
______ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
Шағым қорытындыларымен таныстым,
қарсы емеспін
Ұлттық Банктің өкілі, лауазымы
_____ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық
жазылуы)
"____" ______________20___ж.