45-177*
ПО 00
Производственное обучение
576
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских
126
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков
450
ПА 00
Промежуточная аттестация
36
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемая форма итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (01, 04, 06).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 103
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Техническое обслуживание и ремонт
горного электромеханического оборудования"

45-177*
ӨО 00
Өндірістік оқыту
576
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика
126
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика
450
АА 00
Аралық аттестаттау
36
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
1440
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
1656
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (01, 04, 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 103-қосымша
"Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары

Сноска. Наименование приложения 103 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка.
Терминология по специальности.Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1 - БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
БК 1 - БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 1,
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах.
Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур.
Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях.
Машиностроительное черчение. Чтение простейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

Ескерту. 103-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (белгіленген деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс)тілінің синтаксисі.Мамандық бойынша терминология.Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен).Кәсіптік қарым-қатынас.Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс)тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 1-БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде).Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ 1-БҚ 4
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі.Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене шынықтыру жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ 1,
БҚ8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ереже-лері.Сызбалардағы геометр-иялық құрылулар.Сызбалар-дағы проекциялық көріністер.Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы.Геометриялық фигуралардың жаймалары.Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер.Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау.Машинажасау сызуы.Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар.Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.

БК 1 - БК 8
ПК 1.26.7
ОПД 02
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы.
Металлы и сплавы, их строение и свойства. Основные вопросы теории сплавов. Сплавы черных и цветных металлов. Обработка металлов и сплавов. Неметаллические конструкционные материалы. Электротехнические материалы.
Знания:
-структур и свойств конструкционных, электротехнических материалов, металлов и сплавов, методов их обработки.
Умения:
- различать сплавы, конструкционные и электротехнические материалы, применяемые в горном электромеханическом оборудовании.
БК 1 - БК 8
ПК 1.26.5
ОПД 03
Основы технической механики.
Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов.
Кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали и сборочные единицы. Классификация, назначение и требования к ним. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения).
Механизмы передачи вращательного движения.
Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячҒные). Назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема.
Передаточное число. Абсолютно твердое тело.
Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряҒжения.
Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжеҒния.
Знания:
-классификации машин и механизмов;
- видов соединений деталей;
- видов передач вращательного движения;
- основных видов деформаций;
- действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжений.
Умения:
-различать детали и сборочные единицы;
- определять передаточное число;
- различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
БК 1 - БК 8
ПК 1.26.4
ОПД 04
Электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока.
Электрические устройства.
Электроизмерительные приборы. Электронные приборы и устройства. Трансформаторы. Электрические машины и аппараты. Производство, распределение, использование электроэнергии.
Электрические станции, сети и электроснабжение.
Основы электропривода.
Знания:
-электрических и магнитных цепей;
- электрических цепей переменного тока;
- электрических устройств;
- производства, распределения и использования электроэнергии;
- электропривода и электроавтоматики.
Умения:
-читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики;
- пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования и средств автоматики.

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.26.7
ЖКП 02
Металдар технологиясы, конструкциялық және электртехникалық материалдар.
Металдар мен қорытпалар, олардың құрылымы мен қасиеттері.Қорытпалар теориясының негізгі мәселелері. Қара және түрлі-түсті металдар қорытпалары.Металдар мен қорытпаларды өңдеу. Металды емес конструкциялық материалдар.Электртехникалық материалдар.
Білімдер:
- конструкциялық, электртехникалық материалдардың, металдар мен қорытпалардың құрылымы мен қасиеттерін, оларды өңдеу әдістерін.
Іскерліктер:
- тау-кен электрмеханикалық жабдықтарында қолданылатын қорытпаларды, конструкциялық және электртехникалық материалдарды айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.26.5
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Механизмдер мен машиналар жіктеуі.Механизмдер бөліктері.Механизмдер кинематикасы (механизм және машина, киҒнематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері).Бөлшектер мен жиналмалы бірліктер.Жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар.Бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын).Айналу қозғалысының беріліс механизмдері.Айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы). Арналуы, сипаты, құрылымы,белгіленуі және кинематикалық схемасы. беріліс саны.Абсолюттік қатты дене.Деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу.Сыртқы күштер және олардың түрлері.Серпімділік пен кернеудің ішкі күштері.Істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдер жіктеуін;
- бөлшектерді байланыстыру түрлерін;
- айналу қозғалысының беріліс түрлерін;
- деформацияның негізгі түрлерін;
- шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу;
- беріліс сандарын анықтау;
-серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.26.4
ЖКП 04
Электртехника.
Электрлік және магнитті тізбектер.Ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері.Электрлік құрылғылар, электрөлшеуіш аспаптары.Электронды аспаптар мен құрылғылар.Трансформаторлар.Электрлік машиналар мен аппараттар.Электрқуатын өндіру, тарату және қолдану.Электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету.Электржетек негіздері.
Білімдер:
- электрлік және магниттік тізбектерін;
- ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін;
- электрлік құрылғыларын;
- электр қуатының өндірілуін, таралуын және қолданылуын;
- электржетекті және электравтоматиканы.
Іскерліктер:
- электржабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу;
- электржабдықтары және автоматика құралдарына қызмет көрсету мен жөндеу барысында электрөлшеуіш аспаптарын қолдану.

БК 1 - БК 8
ПК 1.26.2,
ПК 1.26.4
ОПД 05
Основы электроники.
Электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы, интегральные схемы микроэлектроники.
Знания:
-основ электроники и микропроцессорной техники.
Умения:
-пользоваться электровакуумными и газоразрядными приборами при работах по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования и средств автоматики.
БК 1 - БК 8
ПК 1.26.4
ОПД 06
Основы информатизации и автоматизации производства.
Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую.
Двоичная арифметика.Формальная, математическая логика. Понятие модели. Типы моделей. Понятие алгоритма. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Автоматическое регулирование.
Регулируемый параметр.
Объект регулирования, его свойства, схемы.
Автоматические регуляторы их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
-видов ОС WINDOWS; текстового редактора WORD;
- электронных таблиц EXCEL;
- векторного редактора CorelDRAW;
- защиты от вирусов;
- архиватора WinZip;
- ОС DOS;
- программы-оболочки Norton Commander;
- языков программирования;
- основ автоматического регулирования;
- принципов действия, функциональных и структурных схем автоматических регуляторов.
Умения:
-пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
- осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
БК 1 - БК 8
ПК 1.26.3,
ПК 1.26.4
ОПД 07
Охрана труда.
Меры безопасности при ведении горных работ.
Промышленная санитария.
Производственные опасности и вредности.
Основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
Знания:
-правил поведения в подземных горных выработках;
- запасных выходов;
- газового режима в горных выработках.
Умения:
-соблюдать правила охраны труда;
- пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
- различать опасные и вредные факторы.
БК 1 - БК 8
ПК 1.26.8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Горное дело и буровзрывные работы.
Основные технологические процессы горного производства. Вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки. Очистные и подготовительные забои.
Технология ведения очистных и подготовительных работ.
Паспорт крепления и управления кровлей очистного забоя. Паспорт проведения и крепления подготовительной выработки. Проветривание шахты, очистных и подготовительных забоев.
Пылегазовый режим шахты, очистных и подготовительных забоев.
Подготовленность шахты и еҰ объектов к ликвидации аварии.
Знания:
- технологии основных и вспомогательных работ;
- видов горных выработок, очистных и подготовительных забоев;
- расположения средств пожаротушения и самоспасения.
Умения:
- выполнять самостоятельно вспомогательные работы;
- помогать в проведении и креплении подготовительных выработок.
БК 1- БК 4,
БК 6,

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.26.2,
КҚ 1.26.4
ЖКП 05
Электроника негіздері.
Электрвакуумды және газразрядтау аспаптары, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар, микроэлектрониканың интегралды схемалары.
Білімдер:
- электроника және микропроцессорлық техника негіздерін.
Іскерліктер:
- электржабдықтары және автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстары барысындаэлектрвакуумды және газразрядтау аспаптарын қолдана білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.26.4
ЖКП 06
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері.
Ақпаратты кодтау. Сандық жүйелер. Бір жүйеден екінші жүйеге ауысу. Екілік арифметика. Формалды, математикалық логика.Модель түсінігі.Модельдер типтері.Алгоритм түсінігі.Алгоритмдер типтері.Бағдарламалау тілі.Бағдарлама, оны құрылымдау.Автоматты реттеу.Реттелетін параметр.Реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар.Автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары.Басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары.
Процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
Білімдер:
- ОС WINDOWS түрлерін;
- WORD мәтіндік редакторын;
- EXCEL электронды кестелерін;
- Corel DRAW векторлық редакторын;
- вирустардан қорғануын;
- WinZip архиваторын;
- ОС DOS;
- Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын;
- бағдарламалық тілдерін;
- автоматты реттеу негіздерін;
- автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын.
Іскерліктер:
- жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану;
-автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.26.3,
КҚ 1.26.4
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары.Өнеркәсіп санитариясы.Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар.Өрт профилактикасы және тау-кен құтқару ісінің негіздері.
Білімдер:
- жерасты тау-кен қазбаларында өзін-өзі ұстау ережелерін;
-адам шығатын қосалқы жерлерін;
-кен қазбаларындағы газ режимін.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау ережелерін ұстану;
-өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; - қауіпті және зиянды факторларды айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.26.8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кен ісі және бұрғыжарылыс жұмыстары.
Кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері. Тік, еңісті және жазық кен қазбалары.Тазартым және даярлық забойлары.Тазартымжәне даярлық жұмыстарын жүргізу технологиясы.Тазартым забойының төбесін бекіту және басқару құжаты.Даярлық қазбасын жүргізу және бекіту құжаты.Шахтаны, тазартым және даярлық забойларын желдету.Шахтаның, тазартым және даярлық забойларының шаң-газ режимі.Шахтаның және оның объектілерінің апатты жоюға даярлығы.
Білімдер:
- негізгіжәне қосалқы жұмыстар технологияларын;
-кен қазбаларының, тазартым және даярлықзабойларының түрлерін;
- өрт сөндіру және өзін құтқару құралдарының орналасуын.
Іскерліктер:
- өзіндік қосалқы жұмыстарды орындау;
-даярлау қазбаларын өткізу мен бекітуде кемектесу.
БҚ 1-БҚ 6,

ПК 1.26.1,
ПК 1.26.7
СД 02
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий.
Особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования.
Электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В. Электроснабжение горных предприятий.
Электрические сети горных предприятий. Защита электроустановок.
Освещение горных выработок. Рудничная сигнализация и связь.
Защита от поражения электрическим током.
Знания:
- конструкций и принципа действия электромеханического оборудования;
- способов управления приводами электродвигателей с помощью контакторов и реле;
- правил безопасной эксплуатации электроустановок;
- устройства, назначения защитного заземления.
Умения:
- производить запуск электродвигателей с помощью магнитных и тиристорных пускателей;
- определять требования к устройству заземляющей сети;
- эксплуатировать электрооборудование.
БК 5 - БК 7
ПК 1.26.2,
ПК 1.26.3,
ПК 1.26.6,
ПК 1.26.7
СД 03
Горные машины и комплексы.
Основы гидро- и пневмопривода.
Отбойные молотки и бурильные машины.
Оборудование и комплексы для подготовительных и очистных работ, устройство и технические характеристики.
Буровые станки, принцип работы и область применения. Выемочные, погрузочные и транспортные машины, комплексы.
Вспомогательное оборудование для горных работ, устройство, назначение и области применения. Особенности конструкций машин и механизмов, применяемых в горной промышленности.
Знания:
-устройства, назначения отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
- принципа действия, области применения очистных и подготовительных комбайнов, механизированных комплексов;
- правил безопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
- назначения и устройства вспомогательного оборудования для горных работ.
Умения:
-правильно и безопасно эксплуатировать горную технику;
- помогать при техническом обслуживании и ремонте горных машин и механизмов.
БК 5 - БК 7,
ПК 1.26.4,
ПК 1.26.7
СД 04
Рудничная автоматика и телемеханика.
Основы автоматики и телемеханики.
Технические средства автоматизации.
Автоматизация производственных процессов. Автоматизация забойных машин и комплексов. Автоматизация транспорта. Автоматизация стационарных установок.
Знания:
- основ автоматики и телемеханики горного производства.
Умения:
- обращаться с аппаратурой автоматизации.
БК 5 - БК 7
ПК 1.26.4
СД 05
Монтаж, техобслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования и средств автоматики.
Износ оборудования, его виды. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта горногоэлектрооборудования, машин и средств автоматики.
Технология ремонта оборудования, деталей и сборочных единиц.
Смазка машин и агрегатов.
Монтаж горного электромеханического оборудования.
Знания:
-способов монтажа, техобслуживания и ремонта горного электромеханического оборудования,организации монтажных, демонтажных и ремонтных работ на горных предприятиях.
Умения:
-помогать примонтаже, техобслуживании и ремонте горного электромеханического оборудования.
БК 5 - БК 7
ПК 1.26.4,

КҚ 1.26.1,
КҚ 1.26.7
АП 02
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтарымен электр қуатын жеткізу.
Кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері.
1140В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы.Кен кәсіпорын-дарының электр қуатымен жабдықталуы.Кен кәсіпорын-дарының электр жүйелері.Электр қондырғыларының қорғанышы.Кен қазбаларын жарықтандыру.Кеніштегі белгі беру мен байланыс.Электр тоғына түсуден қорғану.
Білімдер:
- электр механикалық жабдықтардың конструкцияларынжәне әрекет ету принципін;
-түйістіргі және тоқ реттегіш (реле) көмегіменэлектр қозғалтқыштар жетектерін басқару тәсілдерін;
-электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану ережелерін;
- қорғанышжерге қосу құрылғыларын, арналуын.
Іскерліктер:
- магнитті және тиристорлы қосқыштардың көмегімен электр қозғалтқыштарды іске қосуды жүргізу;
-жерге қосу желісінің құрылғысына қойылатын талаптарды анықтау;
- электр жабдықтарын пайдалану.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 1.26.2,
КҚ 1.26.3,
КҚ 1.26.6,
КҚ 1.26.7
АП 03
Кен машиналары мен кешендері.
Гидро-және пневмажетектер негіздері.Уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары.Дайындау және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаттамалары.Бұрғылау станоктары.Жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы.Қазу, тиеу және көлік машиналары, кешендері.Тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылуаумағы.Тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдердіңконструкциялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарыныңқұрылымын, арналуын;
-тазарту және дайындау комбайндарының, механикаландырылған кешендердіңжұмыс істеу принципін, қолдану аумағын;- тау-кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз қолдану ережелерін;
- тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын.
Іскерліктер:
- кен техникасын дұрыс және қауіпсіз пайдалану;
- кен машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу барысында көмектесу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 1.26.4,
КҚ 1.26.7
АП 04
Кеніштік автоматика және телемеханика.
Автоматика және телемеханика негіздері.Автоматтандырудыңтехникалық құралдары.Өндірістік процестерді автоматтандыру.Забой машиналары мен кешендерін автоматтандыру. Көлікті автоматтандыру. Жылжымайтын қондырғыларды автоматтандыру.
Білімдер:
- кен өндірісінің автоматика және телемеханика негіздерін.
Іскерліктер:
- автоматтандыру аппаратурасын қолдану білу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 1.26.4
АП 05
Кен электрмеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарынмонтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жабдықтардың тозуы, оның түрлері.Кен электржабдықтарына, машиналар мен автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру мен жүргізу.Жабдықтарды, бөлшектерді және құрастыру бірліктерді жөндеу технологиясы.Машиналар мен агрегаттарды майлау.Кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау.
Білімдер:
- кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау тәсілдерін, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді, кен кәсіпорындарында монтаждау, бөлшектеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу барысында көмектесу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 1.26.4,

ПК 1.26.5
СД 06
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование.
Травматизм и профессиональные заболевания. Классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количествупострадавших. Создание здоровых и безопасных условий труда на производстве. Система управления охраной труда на предприятии. Порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту. Меры безопасности при ведении горных работ.
Производственные опасности и вредности.
Оказание первой медицинской помощи. Защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
- основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики и горноспасательного дела;
- техники безопасности при ведении горных работ;
- производственных опасностей и вредностей;
- классификации травматизма и профессиональных заболеваний.
Умения:
- соблюдать требования Правил безопасности;
- производить замеры вредных и ядовитых газов;
- сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования;
- оказывать первую помощь травмированному человеку.
БК 5 - БК 8
ПК 1.26.8
СД 07
Основы рыночной экономики в горнодобывающей отрасли.
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение.
Рыночная система, монополия и конкуренция.
Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий.
Маркетинг и реклама.
Цена и ценообразование.
Эффективность производства – хозяйственной деятельности.
Налоги и налогообложение.
Знания:
- наименования и характеристик продукта товара;
- понятия конкуренции,ее сущности и функции;
- определения функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- понятия и сущности маркетинга, его целей и задач;
- рекламы, видов рекламы;
- определения цены;
- видов налогов.
Умения:
- рассчитывать доходы, расходы;
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера).
БК 1,
БК 3,
БК 4,
БК 6
ПК 1.26.7
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских.
Ознакомление с основными процессами слесарной и механической обработки металлов и применяемым оборудованием, инструментами,приспособлениями.
Организация рабочего места слесаря и станочника, основы нормирования труда.
Приобретение необходимых умений и навыков практической деятельности по обработкеметаллов.
Умения:
- читать машиностроительные чертежи;
- работать с нормативно-технической документацией.
Навыки:
- распознавания металлов и материалов;
- пользования измерительными инструментами;
- составления карты технологического процесса обработки деталей.

КҚ 1.26.5
АП 06
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Зақымдану және кәсіби аурулар.Ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі.Өндірісте салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын құру.Кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқару жүйесі.Өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі.Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар. Зардап шегушілерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы мен кен құтқару ісі негіздерін;
- тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын;
- өндіріс қауіптіліктері мен зияндылықтарын;
-зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану;
-зиянды және улы газдарды өлшеу;
- жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету;
- жарақаттанған адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 1.26.8
АП 07
Кенөндіру саласындағы нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға ену. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлік пен нарықтық қатынастар субъектілерін дамыту. Кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық шығындары мен нәтижелері. Маркетинг және жарнама. Баға және баға қалыптасу. Шаруашылық іс-әрекеті өндірісінің тиімділігі. Салық және салық салу.
Білімдер:
- тауар өнімінің атаулары мен сипаттамаларын;
- бәсекелестік, оның мәні мен міндеттері туралы ұғымдарды;
- банктер міндеттерін анықтауды;
- шығындар, нарық субъектілері бойынша негізгі ұғымдарды;
- маркетинг туралы ұғым мен мәнін, оның мақсаттарын және міндеттерін;
- жарнамаларды, жарнамалар түрлерін;
- бағаны анықтауды;
- салықтар түрлерін.
Іскерліктер:
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзiндiк құны бағасын, өндiрiс бағасын, көтерме бағаны, бөлшек сауда бағасын (үлгi әдiсімен) анықтау.
БҚ1-БҚ 6,
КҚ 1.26.7
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика.
Металдарды слесарлық және механикалық өңдеудің негізгі процестерімен және қолданылатын жабдықтармен, құрал-саймандармен, керек-жарақтармен танысу. Слесарьмен станокшының жұмыс орнын ұйымдастыру,еңбектi нормалау негiздерi. Металдарды өңдеу бойынша тәжірибелік іс-әрекеттің қажетті ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Іскерліктер:
- машинажасау сызбаларын оқу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- металдар мен материалдарды танып білу;
- өлшеуіш құрал-саймандарын пайдалану;
- бөлшектерді өңдеу бойынша технологиялық процесс картасын құрастыру.

БК 5 - БК 8
ПК 1.26.5
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков.
Закрепление теоретических знаний в условиях учебного горного полигона или горнорудного предприятия.
Ознакомление с работой стационарного оборудования горнорудных предприятий, рудничного транспорта, малой механизации.
Ознакомление со схемой проветривания очистного и подготовительного забоев, схемой водоотлива шахты.
Ознакомление с основными операциями по ремонту, монтажу и наладке электрооборудования, аппаратуры иавтоматических устройств.
Ознакомление с содержанием текущего осмотра и ремонта оборудования.
Умения:
- проверять действие горного оборудования;
- определять соответствие технического состояния горного оборудования требованиям нормативных документов;
- выполнять монтажные и демонтажные работы;
- руководствоваться планом ликвидации аварий применительно к рабочему месту, с запасными выходами;
-применять правила пользования защитной и пусковой аппаратурой, правила проверки оборудования на взрыво- и искробезопасность;
- читать схемы распределения электрической энергии на предприятии и оборудованиях распределительных пунктов.
Навыки:
- управления горными машинами и механизмами;
- заземления установок;
- безопасного выполнения операций по установке крепи, настилке рельсового пути, бурению шпуров;
- выполнения монтажных и демонтажных работ;
- пользования защитной и пусковой аппаратурой;
-работы на стационарном оборудовании горнорудных предприятий, рудничном транспорте, малой механизации.
БК 5 - БК 8,
ПК 1.26.1,
ПК 1.26.2,
ПК 1.26.3
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
0707000 – "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования"
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.Синтаксис казахского(русского) языка.
Терминология поспециальности.Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 2 -БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
-читать ипереводить (со словарем)профессионально ориентированные тексты.
БК 2-БК 4
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологическихоснов физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах.
Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур.
Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях.
Машиностроительное черчение. Чтениепростейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали,деталирование посборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 1.26.5
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика.
Оқу кен полигоны немесе тау-кен кәсіпорны жағдайларында теориялық білімдерді бекіту. Тау-кен кәсіпорындары тұрақты жабдықтарының, кеніш көлігінің, аздаған механикаландырудың жұмысымен танысу. Тазартым және даярлау забойларының желдету сұлбасымен және шахтаның сутөккі сұлбасымен танысу. Электржабдықтарды, аппаратуралар мен автоматты құрылғыларды жөндеу, монтаждау және баптау бойынша негізгі операциялармен танысу. Жабдықтарды ағымда қарап шығу және жөндеу мазмұнымен танысу.
Іскерліктер:
- кен жабдықтарының әрекет етуін тексеру;
- нормативтік құжаттар талаптарына кен жабдықтарының техникалық күйінің сәйкестігін анықтау;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қосалқы шығатын есігі бар жұмыс орнына қарай апаттарды жою жоспарына жетекшілік ету;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану ережелерін, жабдықтарды жарылыс және ұшқын қауіпсіздігіне тексеру ережелерін қолдану;
- кәсіпорында электр қуатын тарату және тарату бекеттері жабдықтарының схемаларын оқу.
Дағдылар:
- кен машиналары мен механизмдерін басқару;
- қондырғыларды жерге қосу;
- бекітпені орнату, рельс жолын төсеу, теспелерді бұрғылау бойынша операцияларды қауіпсіз орындау;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану;
- тау-кен кәсіпорындарының тұрақты жабдықтарында, кеніш көлігінде, аздаған механикаландыруда жұмыс істеу.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 1.26.1- КҚ 1.26.3
0707000 – "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс)тілінің синтаксисі.Мамандық бойынша терминология.Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен).Кәсіптік қарым-қатынас.Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс)тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ2-БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде).Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ2-БҚ 4
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 0 4
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі.Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ережелері.Сызбалардағы геометр-иялық құрылулар.Сызбалардағы проекциялық көріністер.Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы.Геометриялық фигуралардың жаймалары.Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер.Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау.Машинажасау сызуы.Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар.Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.

ПК 2.11.5,
ПК 2.13.4,
ПК 2.14.6,
ПК 2.15.2,
ПК 2.16.4,
ПК 2.18.2,
ПК 2.20.2,
ПК 2.21.2,
ПК 2.22.2,
ПК 2.23.2,
ПК 2.24.2,
ПК 2.25.2,
ПК 2.27.2,
ПК 2.29.2
ОПД 07
Охрана труда.
Меры безопасности при ведении горных работ.
Промышленная санитария.
Производственные опасности и вредности.
Основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
Знания:
-правил поведения в подземных горных выработках;
- запасных выходов;
- газового режима в горных выработках.
Умения:
-соблюдать правила охраны труда;
- пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
- различать опасные и вредные факторы.
БК 1 - БК 8
ПК 2.2.8,
ПК 2.6.8,
ПК 2.10.10,
ПК 2.11.10,
ПК 2.13.8,
ПК 2.14.8,
ПК 2.15.6,
ПК 2.16.9,
ПК 2.18.10,
ПК 2.20.12,
ПК 2.21.10,
ПК 2.22.7,
ПК 2.23.8,
ПК 2.24.9,
ПК 2.25.7,
ПК 2.27.9,
ПК 2.29.8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Горное дело и буровзрывные работы.
Основные технологические процессы горного производства. Вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки. Очистные и подготовительные забои.
Технология ведения очистных и подготовительных работ.
Паспорт крепления и управления кровлей очистного забоя. Паспорт проведения и крепления подготовительной выработки. Проветривание шахты, очистных и подготовительных забоев.
Пылегазовый режим шахты, очистных и подготовительных забоев.
Подготовленность шахты и еҰ объектов к ликвидации аварии.
Знания:
-основных технологических процессов горного производства;
- содержания и порядка составления паспортов крепления и управления кровлей очистного забоя, проведения и крепления подготовительной выработки;
- схем и способов проветривания шахты, очистных и подготовительных забоев;
- расположения средств пожаротушения и самоспасения.
Умения:
-соблюдать требования паспортов крепления и управления кровлей в очистном забое, проведения и крепления подготовительной выработки;
- контролировать состояние пылегазового режима на рабочем месте.
БК 5 - БК 7
ПК 2.2.1,
ПК 2.6.1
ПК 2.10.1,
ПК 2.10.8,
ПК 2.11.1
ПК 2.13.1,
ПК 2.14.1,
ПК 2.15.1,
ПК 2.16.1,
ПК 2.18.1,
ПК 2.20.1,
ПК 2.20.2,
ПК 2.20.3,
ПК 2.21.1,
ПК 2.21.4,
ПК 2.22.1,
ПК 2.23.1,
ПК 2.23.5,
ПК 2.24.1,
ПК 2.24.5,
ПК 2.25.1,
ПК 2.27.1,
ПК 2.27.5,
ПК 2.29.1
СД 02
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий.
Особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горногоэлектрооборудования.
Электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В. Электроснабжение горных предприятий.
Электрические сети горных предприятий. Защита электроустановок.
Освещение горныхвыработок. Рудничная сигнализация и связь.
Защита от поражения электрическим током.
Знания:
-видов конструктивного исполнения горного электрооборудования;
- правил прокладки электрических кабелей по горным выработкам;
- параметров освещения горных выработок;
- способов проверки защитных устройств.
Умения:
-проверять работоспособность защитных устройств;
- прокладывать кабельные линии по горным выработкам;
- эксплуатировать электрооборудование.

КҚ 2.11.5,
КҚ 2.13.4,
КҚ 2.14.6,
КҚ 2.15.2,
КҚ 2.16.4,
КҚ 2.18.2,
КҚ 2.20.2,
КҚ 2.21.2,
КҚ 2.22.2,
КҚ 2.23.2,
КҚ 2.24.2,
КҚ 2.25.2,
КҚ 2.27.2,
КҚ 2.29.2
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары.Өнеркәсіп санитариясы.Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар.Өрт профилактикасы және тау-кен құтқару ісінің негіздері.
Білімдер:
- жерасты тау-кен қазбаларында өзін-өзі ұстау ережелерін;
-адам шығатын қосалқы жерлерін;
-кен қазбаларындағы газ режимін.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау ережелерін ұстану;
-өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; - қауіпті және зиянды факторларды айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.6.8,
КҚ 2.10.10,
КҚ 2.11.10,
КҚ 2.13.8,
КҚ 2.14.8,
КҚ 2.15.6,
КҚ 2.16.9,
КҚ 2.18.10,
КҚ 2.20.12,
КҚ 2.21.10,
КҚ 2.22.7,
КҚ 2.23.8,
КҚ 2.24.9,
КҚ 2.25.7,
КҚ 2.27.9,
КҚ 2.29.8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кен ісі және бұрғыжарылыс жұмыстары.
Кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері. Тік, еңісті және жазық кен қазбалары.Тазартым және даярлық забойлары.Тазартымжәне даярлық жұмыстарын жүргізу технологиясы.Тазартым забойының төбесін бекіту және басқару құжаты.Даярлық қазбасын жүргізу және бекіту құжаты.Шахтаны, тазартым және даярлық забойларын желдету.Шахтаның, тазартым және даярлық забойларының шаң-газ режимі.Шахтаның және оның объектілерінің апатты жоюға даярлығы.
Білімдер:
- кен өндірісініңнегізгі технологиялық процестерін;
- тазартым забойының төбесін бекіту және басқару, даярлыққазбасын жүргізу және бекіту құжаттарыныңмазмұнымен толтыру тәртібін;
-шахтаның, тазартым және даярлықзабойларынжелдету схемалары мен тәсілдерін;
- өрт сөндіру және өзін құтқару құралдарының орналасуын.
Іскерліктер:
- тазартым забойының төбесін бекіту және басқару, даярлық қазбасын жүргізу және бекіту құжаттарының талаптарын ұстану;
-жұмыс орнындағы шаң-газ режимінің күйін бақылау.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.6.1
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.10.8,
КҚ 2.11.1
КҚ 2.13.1,
КҚ 2.14.1,
КҚ 2.15.1,
КҚ 2.16.1,
КҚ 2.18.1,
КҚ 2.20.1-
КҚ 2.20.3,
КҚ 2.21.1,
КҚ 2.21.4,
КҚ 2.22.1,
КҚ 2.23.1,
КҚ 2.23.5,
КҚ 2.24.1,
КҚ 2.24.5,
КҚ 2.25.1,
КҚ 2.27.1,
КҚ 2.27.5,
КҚ 2.29.1
АП 02
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтарымен электр қуатын жеткізу.
Кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері.
1140В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы.Кен кәсіпорын-дарының электр қуатымен жабдықталуы.Кен кәсіпорын-дарының электр жүйелері.Электр қондырғыларының қорғанышы.Кен қазбаларын жарықтандыру.Кеніштегі белгі беру мен байланыс.Электр тоғына түсуден қорғану.
Білімдер:
- кен электр жабдықтарының конструкциялық орындалу түрлерін;
- кен қазбалары бойынша электр ішексымдарын іліп тарту ережелерін;
- кен қазбаларын жарықтандыру параметрлерін;
- қорғаныш құрылғыларды тексеру тәсілдерін.
Іскерліктер:
- қорғаныш құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
- кен қазбалары бойынша ішексым тізбектерін іліп тарту;
- электр жабдықтарын қолдану.

БК 5 - БК 8,
ПК 2.2.1,
ПК 2.6.1
ПК 2.10.1,
ПК 2.11.1
ПК 2.13.1,
ПК 2.14.1,
ПК 2.15.1,
ПК 2.16.1,
ПК 2.18.1,
ПК 2.20.1,
ПК 2.21.1,
ПК 2.22.1,
ПК 2.23.1,
ПК 2.24.1,
ПК 2.25.1,
ПК 2.27.1,
ПК 2.29.1
ПП 00
Профессиональнаяпрактика
ПП 01
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Общее знакомство с горнорудным предприятием по добыче полезного ископаемого. Знакомство с технологией проведения горных выработок, комплексом технологических процессов при ведении очистных работ. Знакомство с работой горно-шахтного стационарного оборудовании, задачами и организацией работы участков буровзрывных работ (БВP), вентиляции и техники безопасности (ВТБ).
Изучение опыта организации работы ремонтных бригад.
Овладение обучающимися комплексом работ, указанных в Государственном общеобязательном стандарте образования для рабочей профессии соответствующего разряда повышенного уровня.
Умения:
- применять правила поведения в шахте, основные требования правил безопасности (ПБ) при производстве работ;
- пользоваться приборами по замеру вредных и ядовитых газов в рудничной атмосфере;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты, средствами противопожарной защиты.
Навыки:
- пользования приборами по замеру вредных и ядовитых газов в рудничной атмосфере; - пользования индивидуальными средствами защиты от пыли, газов, вибрации, шума и поражения электрическим током, средствами противопожарной защиты.
БК 5 - БК 8
ПК 2.2.5,
ПК 2.6.4,
ПК 2.10.4,
ПК 2.11.3,
ПК 2.13.7,
ПК 2.14.4,
ПК 2.15.3,
ПК 2.16.5,
ПК 2.18.3,
ПК 2.20.9,
ПК 2.21.4,
ПК 2.22.4,
ПК 2.23.4,
ПК 2.24.4,
ПК 2.25.4,
ПК 2.27.3,
ПК 2.29.3
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии. Иметь представление о современном мире, осознавать себя и свое место в обществе.
БК 2
Знать основы Конституции РК, обладать экологической, правовой, информационной и коммуникационной культурой, элементарным умением общаться на государственном, русском и иностранном языках
БК 3
Проявлять готовность к постоянному приобретению новых знаний, профессиональному росту и потребностью в реализации личностного потенциала.
БК 4
Осуществлять поиск необходимой информации и уметь пользоваться ею для реализации своей профессиональной деятельности.
БК 5
Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
БК 6
Работать качественно на результат, быть ответственным за свою работу, оборудование, расход материалов и ресурсов.
БК 7
Соблюдать последовательность технологического процесса,выбирать наиболее рациональные способы и средства для выполнения поставленных учебных и производственных задач.
БК 8
Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ.
Таблица2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист установленного уровня

БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.6.1
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.11.1
КҚ 2.13.1,
КҚ 2.14.1,
КҚ 2.15.1,
КҚ 2.16.1,
КҚ 2.18.1,
КҚ 2.20.1,
КҚ 2.21.1,
КҚ 2.22.1,
КҚ 2.23.1,
КҚ 2.24.1,
КҚ 2.25.1,
КҚ 2.27.1,
КҚ 2.29.1
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптікдағдыларды қалыптастыру және бекіту бойынша практика.
Пайдалы қазбаны өндіру бойынша тау-кен кәсіпорнымен жалпы танысу. Тазартым жұмыстарын жүргізу кезіндегі кен қазбаларын өткізу технологиясымен, технологиялық процестер кешенімен танысу. Кен-шахталық тұрақты жабдықтардың жұмысымен, бұрғыжарылыс жұмыстары (БЖЖ) бөлікшелерінің міндеттерімен және жұмысын ұйымдастырумен, желдету және қауіпсіздік техникасы (ЖҚТ) жұмысымен танысу. Жөндеу бригадаларының жұмыстарын ұйымдастыру тәжірибесін зерделеу. Жоғары деңгейдің тиісті дәрежелі жұмысшы мамандығы үшін Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында көрсетілген жұмыстар кешенін білім алушылардың меңгеріп алуы.
Іскерліктер:
- шахтада мінез-құлық ережелерін, жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережелерінің (ҚЕ) негізгі талаптарын қолдану;
- кеніштік атмосферада зиянды және улы газдарды өлшеу бойынша аспаптарды пайдалану;
- дербес қорғану құралдарын, өртке қарсы қорғану құралдарын пайдалану.
Дағдылар:
- кеніштік атмосферада зиянды және улы газдарды өлшеу бойынша аспаптарды пайдалану;
- шаңнан, газдардан, дірілден, шуылдан және электр тоғына түсуден қорғайтын дербес құралдарды, өртке қарсы қорғану құралдарын пайдалану.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.6.4,
КҚ 2.10.4,
КҚ 2.11.3,
КҚ 2.13.7,
КҚ 2.14.4,
КҚ 2.15.3,
КҚ 2.16.5,
КҚ 2.18.3,
КҚ 2.20.9,
КҚ 2.21.4,
КҚ 2.22.4,
КҚ 2.23.4,
КҚ 2.24.4,
КҚ 2.25.4,
КҚ 2.27.3,
КҚ 2.29.3
Ескерту:
Базалық құзыреттер 1кесте
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну. Қазіргі әлем туралы ұғымға ие болу, қоғамда өзін және өз орнын жете түсіну.
БҚ 2
ҚР Конституциясыныңнегіздерін білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттықжәнекоммуникациялықмәдениетке ие болу, мемлекеттік, орысжәнешеттілдерінде қарапайым ептілікпен тілдесу.
БҚ 3
Тұрақты түрде жаңабілімдерді қалыптастыруға, кәсібиөсугежәнежеке басыныңәлеуетінжүзеге асыруда қажеттілікке деген даярлығын білдіру.
БҚ 4
Қажетті ақпаратты іздестіруді жүзеге асыру және өзінің кәсіби іс-әрекетін іске асыру үшін оны пайдалана білу.
БҚ 5
Схемаларды және сызбаларды орындаудың тәжірибелік ептіліктері мен дағдыларына ие болу, техникалық құжаттаманы оқу, өлшеуіш құрал-саймандарды және аспаптарды пайдалану.
БҚ 6
Нәтиже сапасына жұмыс істеу, өз жұмысына, жабдықтарға, материалдар мен қорлардың шығынына жауапты болу.
БҚ 7
Технологиялық процестің бірізділігін ұстану, қойылған оқу және өндіріс міндеттерін орындау үшін барынша тиімді тәсілдер мен құралдарды таңдау.
БҚ 8
Өз денсаулығына жауапты болу, тәжірибелік жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін ұстану.
Кәсіптік құзыреттер 2 кесте
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Белгіленген деңгей маманы

070726 1 -Ламповщик
ПК 1.26.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 1.26.2 Заправлять и заряжать шахтные лампы различных систем.
ПК 1.26.3 Устанавливать аккумуляторные батареи на зарядные столы и заряжать их.
ПК 1.26.4 Обслуживать зарядные агрегаты, наблюдать за показаниями средств измерений, регулировать процесс зарядки по показаниям приборов.
ПК 1.26.5 Очищать контактные части аккумулятора от ржавчины, грязи, солей и щелочей.
ПК 1.26.6 Чистить, проверять исправность и опломбировать шахтные лампы, сдавать их в ремонт и получать из ремонта.
ПК 1.26.7 Выдавать, принимать, осматривать и учитывать лампы, самоспасатели, газоанализаторы и производить их мелкий ремонт.
ПК 1.26.8 Поддерживать безопасные условия труда.
Специалист повышенного уровня
070702 2 - Машинист подъемной машины
ПК 2.2.1 Подготавливать свое рабочее место, принимать смену, осматривать техническое состояние подъемной установки.
ПК 2.2.2 Проверять состояние сигнализации, тормозной системы, барабанов, канатов, защитных, пусковых и контрольно-измерительных приборов и наблюдать за ними.
ПК 2.2.3 Смазывать узлы и детали.
ПК 2.2.4 Управлять подъемными установками при транспортировке людей, различных грузов и материалов, регулировать степень загрузки подъемной машины.
ПК 2.2.5 Наблюдать за режимом работы и техническим состоянием обслуживаемых машин, механизмов и другого оборудования и вести записи в журнале о работе установок.
ПК 2.2.6 Выявлять и устранять мелкие неисправностии неполадки установок в процессе работы. Выполнять текущий ремонт и участвовать в более сложных видах ремонта оборудования.
ПК 2.2.7 Выполнять работы по сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, приводить их в надлежащее состояние.
ПК 2.2.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070706 2 - Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования
ПК 2.6.1 Подготавливать рабочее место для технического обслуживания и ремонта горного оборудования.
ПК 2.6.2 Подготавливать к обслуживанию и ремонту горное оборудование (очищать от пыли и грязи, обеспечивать доступ к оборудованию и др.).
ПК 2.6.3 Производить демонтаж горного оборудования.
ПК 2.6.4 Осуществлять ремонт и наладку горного оборудования, заменять и подключать контрольно-измерительные приборы.
ПК 2.6.5 Обслуживать преобразовательные установки, подстанции, средства СЦБ (сигнализации, централизации и блокировки) и автоматической сфетофорной блокировки (АСБ) рельсового транспорта.

070726 1 – Шам жасаушы
КҚ 1.26.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 1.26.2 Әртүрлі жүйедегі шахталық шамдарға электролит құю және қуаттандыру.
КҚ 1.26.3 Қуаттандыру үстелдеріне аккумуляторлы батареяларды орнату және оларды қуаттандыру.
КҚ 1.26.4 Қуаттандыру агрегаттарына қызмет көрсету, өлшеуіш құралдарының көрсеткіштерін қадағалау, аспаптар көрсеткіштері бойынша қуаттандыру процесін реттеу.
КҚ 1.26.5 Аккумулятордың түйісу (контакт) бөліктерін тоттан, кірден, тұздардан және сілтіден тазалау.
КҚ 1.26.6 Шахта шамдарын тазалау, жарамдылығын және пломбылауынтексеру, оларды жөндеуге тапсыру және жөндеуден қабылдап алу.
КҚ 1.26.7 Шамдарды, өзіқұтқарғыштарды, газталдаушыларды тарату, қабылдау, тексеріп қарау мен есепке алу және олардың аздаған жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 1.26.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
Жоғары деңгей маманы
070702 2 – Көтергіш машинаның машинисі
КҚ 2.2.1 Өз жұмыс орнын дайындау, ауысымды қабылдап алу, көтергі машинасының техникалық күйін қарап шығу.
КҚ 2.2.2 Сигнал беру, тежеуіш жүйесінің, барабандар, арқандар, қорғаныш, іске қосу және бақылау-өлшеуіш аспаптарының күйін тексеру және оларды қадағалау.
КҚ 2.2.3 Буындар мен бөлшектерді майлау.
КҚ 2.2.4 Адамдарды, жүктер мен материалдарды тасымалдау кезінде көтергі қондырғыларын басқару, көтергі машинасының тиеу дәрежесін реттеу.
КҚ 2.2.5 Қызмет көрсетілетін машиналар, механизмдер және басқа да жабдықтардың жұмыс режимі мен техникалық күйін бақылау және қондырғылардың жұмысы туралы журналға жазба жүргізу.
КҚ 2.2.6 Жұмыс процесінде қондырғылардың аздаған ақаулықтары мен олқылықтарын табу және жою. Ағымдағы жөндеуді орындау және жабдықтарды жөндеудің өте күрделі түрлеріне қатысу.
КҚ 2.2.7 Ауысымды тапсыру, жұмыс орнын, керек-жарақтарды, құрал-саймандарды жинау бойынша жұмыстарды орындау, оларды тиісті күйге келтіру.
КҚ 2.2.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070706 2 - Жабдықтарды жөндеу жөніндегі кезекші электр слесарі (слесарі)
КҚ 2.6.1 Кен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге арналған жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.6.2 Кен жабдықтарын оларға қызмет көрсету мен жөндеу (шаңнан және кірден тазарту, жабдықтарға және т.б. рұқсат беруді қамтамасыз ету) үшін дайындау.
КҚ 2.6.3 Кен жабдықтарын бөлшектеуді жүргізу.
КҚ 2.6.4 Кен жабдықтарын жөндеу мен баптауды жүзеге асыру, бақылау-өлшеуіш аспаптарын ауыстыру және іске қосу.
КҚ 2.6.5 Түрлендіргіш қондырғыларға, қосалқы станцияларға, сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау (СОБ) және рельстік көлікті автоматты бағдаршамдық бұғаттау (АББ) құралдарына қызмет көрсету.

ПК 2.6.6 Обслуживать механические и электрические части сложных машин, узлов и механизмов, аппаратуры, контрольно-измерительных приборов, установок автоматического действия, средств телемеханики.
ПК 2.6.7 Проводить опробование и сдачу в эксплуатацию горного оборудования.
ПК 2.6.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070710 2 –
Машинист конвейера
ПК 2.10.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.10.2 Управлять конвейерами, элеваторами, шнеками, питателями, перегрузочными тележками, приводной станцией конвейера.
ПК 2.10.3 Реверсировать и переключать движение конвейеров, регулировать натяжные устройства и ход ленты, степень их загрузки.
ПК 2.10.4 Наблюдать за исправным состоянием перегрузочных течек, натяжных барабанов, редукторов питателей, автоматических устройств, установленных на конвейере.
ПК 2.10.5 Участвовать в наращивании и переноске конвейеров, соединении лент и цепей.
ПК 2.10.6 Координировать работу самоходного конвейера с работой экскаватора.
ПК 2.10.7 Смазывать ролики и привод, очищать ленту, ролики, роликоопоры и течки, заменять вышедшие из строя ролики.
ПК 2.10.8 Удалять с конвейерной ленты посторонние предметы, убирать просыпавшуюся горную массу,
ликвидировать заторы в лотках.
ПК 2.10.9 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.10.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070711 2 - Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений
ПК 2.11.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.11.2 Производить эксплуатационное обслуживание элементов систем контроля и управления под руководством электрослесаря более высокой квалификации.
ПК 2.11.3 Выявлять и устранять дефекты или заменять пусковую и отключающую аппаратуры в электрических схемах управления.
ПК 2.11.4 Заменять сигнальные лампы.
ПК 2.11.5 Балансировать измерительные и электронные блоки автоматических регуляторов.
ПК 2.11.6 Выполнять ремонтные и наладочные работы по распоряжениям.
ПК 2.11.7 Участвовать в опробовании блокировок и сигнализации.
ПК 2.11.8 Включать, отключать и налаживать системы управления.
ПК 2.11.9 Регулировать концевые выключатели исполнительных механизмов.
ПК 2.11.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070713 2 -Машинист перегружателей
ПК 2.13.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.13.2 Обслуживать силовые установки гидравлических перегружателей.
ПК 2.13.3 Запускать и останавливать перегружатели.
ПК 2.13.4 Регулировать работу механизмов перегружателей по показаниям контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.13.5 Настраивать контрольно-измерительный инструмент и приспособления.

КҚ 2.6.6 Күрделі машиналардың, буындар мен механизмдердің, аппаратуралардың, бақылау-өлшеуіш аспаптардың, автоматты әрекет ететін қондырғылардың, телемеханика құралдарының механикалық және электрлік бөлімдеріне қызмет көрсету.
КҚ 2.6.7 Кен жабдықтарын сынамалау және пайдалануға тапсыру.
КҚ 2.6.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070710 2 – Конвейер машинисі
КҚ 2.10.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.10.2 Конвейерлерді, элеваторларды, шнектерді, қоректендіргіштерді, қайта тиегіш арбашаларды, конвейердің жетек станцияларын басқару.
КҚ 2.10.3 Конвейерлердің қозғалысын кері бағыттау және қосып ажырату, кермелі құрылғылар мен таспа жүрісін, олардың тиеу дәрежесін реттеу.
КҚ 2.10.4 Конвейерде орнатылған қайта тиегішті ағыстардың, кермелі барабандардың, қоректендіргішті редукторлардың, автоматты құрылғылардың қалыпты күй-жәйін бақылау.
КҚ 2.10.5 Конвейерлерді жалғау және жылжыту, таспалар мен шынжырларды қосу жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.10.6 Экскаватор жұмысымен өзіжүргі конвейердің жұмысын координациялау.
КҚ 2.10.7 Аунақшаларды және жетекті майлау, таспаларды, аунақшаларды, аунақша тіректерді және ағыстарды тазалау, істен шыққан аунақшаларды ауыстыру.
КҚ 2.10.8 Конвейер таспасынан бөгде заттарды алып тастау, шашылған кен массасын жинау, науашадағы бітелімді жою.
КҚ 2.10.9 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.10.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070711 2 – Автоматика мен өлшеуіш құралдарын жөндейтін және қызмет көрсететін электр слесарі
КҚ 2.11.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.11.2 Біліктілігі жоғары электр слесарь жетекшілігімен қолданыстағы бақылау және басқару жүйелері элементтеріне қызмет көрсету.
КҚ 2.11.3 Электрлі басқару схемаларындағы іске қосатын және тоқтататын аппаратураның ақауларын табу мен жою немесе оны ауыстыру.
КҚ 2.11.4 Сигнал беру шамдарын ауыстыру.
КҚ 2.11.5 Автоматты реттеуіштердің өлшеуіш және электронды блоктарын баланстау.
КҚ 2.11.6 Тапсырыстар бойынша жөндеу және баптау жұмыстарын орындау.
КҚ 2.11.7 Бұғаттаулар мен сигнал беруді сынамалауға қатысу.
КҚ 2.11.8 Басқару жүйелерін қосу, ажырату және баптау.
КҚ 2.11.9 Атқарушы механизмдердің шеткі ажыратқыштарын реттеу.
КҚ 2.11.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070713 2 – Қайта тиегіштердің машинисі
КҚ 2.13.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.13.2 Гидравликалық қайта тиегіштердің қуатты қондырғыларына қызмет көрсету.
КҚ 2.13.3 Қайта тиегіштерді қосу және тоқтату.
КҚ 2.13.4 Тексеруші-өлшеуіш аспаптарының көрсеткіштері арқылы қайта тиегіштер механизмдері жұмыстарын реттеу.
КҚ 2.13.5 Тексеруші-өлшеуіш құрал-саймандары мен керек-жарақтарын күйге келтіру.

ПК 2.13.6 Устранять неисправности в работе механизмов перегружателей.
ПК 2.13.7 Участвовать во всех видах ремонта обслуживаемого оборудования.
ПК 2.13.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070714 2-Машинист компрессорных установок
ПК 2.14.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.14.2 Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры давлением до 1 МПа или свыше 1 МПа, при работе на неопасных газах с приводом от различных двигателей и при работе на опасных газах, давлением до 1 МПа.
ПК 2.14.3 Обслуживать насосные станции оборотного водоснабжения, дренажные насосы, насосы высокого давления и сосуды, работающие под давлением, емкостью до 20 куб.м.
ПК 2.14.4 Устанавливать и поддерживать оптимальный режим работы компрессоров.
ПК 2.14.5 Наблюдать за работой двигателей, компрессоров, приборов, вспомогательного оборудования и механизмов.
ПК 2.14.6 Участвовать в осмотре, капитальном и текущем ремонте и обкатке оборудования компрессорных установок при приеме их в эксплуатацию.
ПК 2.14.7 Очищать воздух от влаги и масел, собирать отработанные масла.
ПК 2.14.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070715 2-Машинист вакуумной установки
ПК 2.15.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.15.2 Обслуживатьвакуумные установки.
ПК 2.15.3 Выполнять слесарные работы по ремонту строительных или других подобных по сложности машин.
ПК 2.15.4 Выявлять причины возникновения неисправностей.
ПК 2.15.5 Устранять неисправности разными способами.
ПК 2.15.6 Поддерживать безопасные условия труда.
070716 2-Машинист насосных установок
ПК 2.16.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.16.2 Обслуживать насосные станции, оборудованные насосами и турбонасосами различных систем с суммарной подачей насосных агрегатов от 2500 до 10 000 м3/ч воды, пульпы и других невязких жидкостей.
ПК 2.16.3 Выполнять работы с использованием гидромониторов.
ПК 2.16.4 Запускать, регулировать режимы работы и останавливать двигатели и насосы.
ПК 2.16.5 Контролировать обеспечение заданного давления жидкости, газа и пульпы в сети обслуживаемого участка.
ПК 2.16.6 Определять и устранять неполадки в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.16.7 Вести технический учет и отчетность о работе насосного оборудования.
ПК 2.16.8 Выполнять текущий и участвовать во всех других видах ремонта насосного оборудования.
ПК 2.16.9 Поддерживать безопасные условия труда.

КҚ 2.13.6 Қайта тиегіштер механизмдері жұмыстарында ақауларды жою.
КҚ 2.13.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жөндеу жұмыстарының барлық түрлеріне қатысу.
КҚ 2.13.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070714 2 - Сығымдағыш қондырғының машинисі
КҚ 2.14.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.14.2 Әр түрлі қозғалтқыштар жетегімен қауіпсіз газдарда жұмыс істеу барысында және қысымы 1 МПа дейінгі қауіпті газдарда жұмыс істеу барысында қысымы 1 МПа немесе 1 МПа жоғары тұрақты сығымдағыштар мен турбо сығымдағыштарға қызмет көрсету.
КҚ 2.14.3 Айналымды сумен қамтамасыз ететін сорғы станцияларына, құрғатым (дренаж) сорғыларына, жоғары қысымды сорғыларға және сыйымдылығы 20 текше м дейінгі, қысыммен жұмыс істейтін, сауыттарға қызмет көрсету.
КҚ 2.14.4 Сығымдағыштардың оңтайлы жұмыс режимін тағайындау және ұстану.
КҚ 2.14.5 Қозғалтқыштардың, сығымдағыштардың, аспаптардың, көмекші жабдықтар мен механизмдердің жұмысын бақылау.
КҚ 2.14.6 Сығымдағыш қондырғыларының жабдықтарын қарап шығуда, күрделі және ағымды жөндеуде және оларды пайдалануға қабылдау барысында жаттықтандырудан өткізуде қатысу.
КҚ 2.14.7 Дымқылдан және майлардан ауаны тазарту,
өңделген майларды жинау.
КҚ 2.14.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070715 2 – Вакуумдық қондырғылар машинисі
КҚ 2.15.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.15.2 Вакуумдық қондырғыларға қызмет көрсету.
КҚ 2.15.3 Құрылыстық немесе басқа да күрделілігі ұқсас машиналарды жөндеу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау.
КҚ 2.15.4 Ақаулықтардың пайда болу себептерін табу.
КҚ 2.15.5 Ақаулықтарды әртүрлі тәсілдермен жою.
КҚ 2.15.6 Еңбектің қауіпсіз жағдайын ұстану.
070716 2 – Сорғы қондырғыларының машинисі
КҚ 2.16.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.16.2 Сомалы шығыны 2500 -нан 10 000м3/с дейінгі су, қойыртпақ және басқа да тұтқырлы емес сұйықтықтарға арналған сорғы агрегаттарының әр жүйедегі сорғыларымен және турбосорғыларымен жабдықталған сорғы станцияларына қызмет көрсету.
КҚ 2.16.3 Суатқыштарды пайдалана отырып жұмыстарды орындау.
КҚ 2.16.4 Қозғалтқыштар мен сорғыларды іске қосу, жұмыс ережелерін (режимдерін) реттеу және оларды тоқтату.
КҚ 2.16.5 Қызмет көрсетілетін бөлімшенің жүйесінде сұйықтықтардың, газ бен қойыртпақтың алдын - ала берілген қысымын ұстануды бақылау.
КҚ 2.16.6 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
КҚ 2.16.7 Сорғы жабдықтарының жұмысы туралы техникалық есепке алуды және есептемені жүргізу.
КҚ 2.16.8 Қызмет көрсетілетін сорғы жабдықтарын жөндеу жұмыстарының барлық басқа да түрлеріне қатысу.
КҚ 2.16.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.

070718 2-Электрослесарь-монтажник подземного горнопроходческого оборудования
ПК 2.18.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.18.2 Выполнять монтаж, демонтаж, ремонт, наладку, испытание механической и электрической части породопогрузочных и подъемных машин, буровых станков, скиповых подъемов, большегрузных вагонеток, вентиляционных и насосных установок и другого подземного горнопроходческого оборудования средней сложности.
ПК 2.18.3 Производить монтаж и демонтаж силовых высоковольтных сетей, трубопроводов диаметром до 200 мм.
ПК 2.18.4 Маркировать трубы, кабели и отводы, подбирать трубы с кабелем по маркам.
ПК 2.18.5 Осуществлять монтаж, ревизию и сушку силового электрооборудования массой до 50 кг.
ПК 2.18.6 Резать кабели для напряжения более 10 кВ.
ПК 2.18.7 Устанавливать компенсаторы, прожекторы, сигнальные приборы и аппараты.
ПК 2.18.8 Соединять трубы между собой и с переходными коробками.
ПК 2.18.9 Выполнять монтаж, демонтаж и ремонт более сложного оборудования под руководством электрослесаря-монтажника подземного горнопроходческого оборудования V–VIразрядов.
ПК 2.18.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070720 2-Машинист экскаватора
ПК 2.20.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.20.2 Управлять одноковшовым экскаватором с ковшом вместимостью до 0,40 м3 при производстве вскрышных, добычных, переэкскавационных, зачистных, отвальных и погрузочно-разгрузочных работ.
ПК 2.20.3 Планировать забой и обеспечиватьтехнически правильную разработкуи перемещение горной массы и грунта при эффективном использовании экскаватора.
ПК 2.20.4 Погружать полезное ископаемое и породу в железнодорожные составы, думпкары, на платформы, автомашины и в бункера.
ПК 2.20.5 Укладывать породу в выработанное пространство и на отвал.
ПК 2.20.6 Регулировать и опробовать ходовые механизмы.
ПК 2.20.7 Проверять заземление и включать в сеть силовой кабель.
ПК 2.20.8 Заправлять экскаватор горючими и смазочными материалами и водой.
ПК 2.20.9 Наблюдать за показаниями средств измерений, прочностью канатов, креплением двигателей, тормозными устройствами.
ПК 2.20.10 Осуществлять профилактический осмотр и участвовать в ремонте экскаватора.
ПК 2.20.11 Вести установленную техническую документацию.
ПК 2.20.12 Поддерживать безопасные условия труда.
070721 2-Машинист буровой установки
ПК 2.21.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.21.2 Управлять буровыми станками и установками различных типов, управлять процессом бурения в зависимости от геологических условий, возникновения осложнений, состояния бурового оборудования и инструмента.

070718 2 – Жер асты тау-кен қазба жабдықтарын монтаждаушы электр слесарі
КҚ 2.18.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.18.2 Жыныс тиеу мен көтергі машиналары, бұрғылау станоктары, скипті көтергілері, көлемді вагонеткалары, желдеткіш пен сорғы қондырғыларының және басқа да күрделілігі орташа деңгейдегі жер асты кен үңгілеу жабдықтарының механикалық және электрлі бөлімдерін монтаждау, бөлшектеу, жөндеу, баптау мен сынамалау.
КҚ 2.18.3 Жоғары вольтті қуатты желілерін, диаметрі 200 мм дейінгі құбыр тізбектерін монтаждау және бөлшектеу.
КҚ 2.18.4 Құбырлар, ішек сымдар мен тармақтарды таңбалау, құбырлар мен ішек сымдарды маркасы бойынша таңдау.
КҚ 2.18.5 Салмағы 50 келіге дейінгі қуатты электржабдықтарын монтаждау, ревизиялау және кептіру.
КҚ 2.18.6 Кернеуі 10 кВ жоғары ішек сымдарын кесу.
КҚ 2.18.7 Компенсаторлар, прожекторлар, сигнал беру аспаптары мен аппараттарын орнату.
КҚ 2.18.8 Құбырларды өзара және өтпелі қораптармен қосу.
КҚ 2.18.9 Жер асты кен үңгілеу жабдықтарының V-VI разрядты электрслесарь-монтажшысы жетекшілігімен өте күрделі жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу және жөндеу.
КҚ 2.18.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070720 2 – Экскаватор машинисі
КҚ 2.20.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.20.2 Аршу, қазу, қайта экскавациялау, тазарту, үю және арту-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде шөмішінің сыйымдылығы 0,40м3 дейінгі біршөмішті экскаваторды басқару.
КҚ 2.20.3 Экскаваторды тиімді пайдалану барысында забойдытегістеу және техникалық ережелерге сай қазуды және кен массасы мен топырақты ығыстыруды қамтамасыз ету.
КҚ 2.20.4 Пайдалы қазбалар мен жыныстарды теміржол құрамдарына, думпкарларға, платформаларға, автокөліктерге және шанаптарға тиеу.
КҚ 2.20.5 Жыныстарды қазылған кеңістіктерге және үйінділерге қалау.
КҚ 2.20.6 Жүрісті механизмдерді реттеу және сынамалау.
КҚ 2.20.7 Қуатты кабельді желіге қосу және жерлендіруді тексеру.
КҚ 2.20.8 Экскаваторды жанармаймен және майлау материалдарымен, сумен толтыру.
КҚ 2.20.9 Өлшеуіш құралдарының көрсеткіштерін, болатарқандардың мықтылығын, қозғалтқыштардың бекітілуін, тежегіш құрылғылардың жағдайын бақылау.
КҚ 2.20.10 Экскаваторды профилактикалық тексеруден өткізу және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.20.11 Белгіленген техникалық құжаттамаларды жүргізу.
КҚ 2.20.12 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070721 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі
КҚ 2.21.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.21.2 Әр түрлі бұрғылау станоктары мен қондырғыларын басқару, геологиялық жағдайларға, кез келген қиындықтарға, бұрғылау жабдықтары мен құрал-саймандары күй-жәйіне сәйкес бұрғылау процесін басқару.

ПК 2.21.3 Производить монтаж, демонтаж, перемещение, подготовку к работе, установку и регулирование бурового оборудования.
ПК 2.21.4 Осуществлять цементацию, тампонаж, крепление скважин обсадными трубами, выполнять другие работы.
ПК 2.21.5 Подбирать буры, долота и буровые коронки, заменять их в процессе бурения, чистить, промывать, желонить скважины.
ПК 2.21.6 Обслуживать компрессоры, установленные на буровом оборудовании, выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.21.7 Бурить геологоразведочные скважины буровыми установками первого и второго класса (грузоподъемностью до 1,5 т).
ПК 2.21.8 Бурить скважины несамоходными станками ударно-вращательного бурения, самоходными станками вращательного бурения с мощностью двигателя до 50 кВт.
ПК 2.21.9 Разбуривать негабариты самоходными буровыми установками, перфораторами, электросверлами.
ПК 2.21.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070722 2-Помощник машиниста экскаватора
ПК 2.22.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.22.2 Управлять одноковшовым экскаватором при производстве вскрышных, добычных, переэкскавационных, зачистных, отвальных и погрузочно-разгрузочных работ.
ПК 2.22.3 Планировать забой, вестиразработкуи перемещение горной массы и грунта, укладывать породу в выработанное пространство и на отвал при эффективном использовании экскаватора.
ПК 2.22.4 Наблюдать за работой экскаватора и предупреждать машиниста о неисправностях.
ПК 2.22.5 Помогать машинисту в подготовке и передаче машины сменщикам, участвовать в техническом обслуживании экскаватора.
ПК 2.22.6 Вести установленную техническую документацию.
ПК 2.22.7 Поддерживать безопасные условия труда.
ПРИМЕЧАНИЕ: помощники машинистов экскаваторов, освоившие весь комплекс работ, предусмотренных в тарифно-квалификационной характеристике машиниста экскаватора, тарифицируются на один разряд ниже машиниста экскаватора, с которым они работают, и на два разряда ниже, если весь комплекс работ ими не освоен.
070723 2-Машинист дробильных установок
ПК 2.23.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.23.2 Запускать и останавливать дробильную установку, вести технологический процесс дробления (измельчения) горной массы.
ПК 2.23.3 Наблюдать за загрузкой дробилок, качеством и степенью дробления (измельчения), равномерной загрузкой, скоростью и производительностью.
ПК 2.23.4 Определять окончание процесса дробления, дробленый материалсортировать,выгружать и транспортировать.
ПК 2.23.5 Производить контроль качества сырья, материалов.
ПК 2.23.6 Наблюдать за техническим состоянием оборудования.

КҚ 2.21.3 Бұрғылау жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу, жылжыту, жұмысқа дайындау, орнату және реттеу.
КҚ 2.21.4 Ұңғымаларды керіштендіру, тығындау, шегенді құбырлармен бекіту, басқа да жұмыстарды орындау.
КҚ 2.21.5 Бұрғыларды, қашауларды және бұрғытәждерді таңдау, бұрғылау процесінде оларды ауыстыру, ұңғымаларды тазалау, сумен шаю, науашықтау.
КҚ 2.21.6 Бұрғылау жабдықтарында орналасқан компрессорлерге қызмет көрсету, қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысы барысындағы ақаулықтарды табу және жою.
КҚ 2.21.7 Бірінші және екінші класты (1.5т дейінгі жүккөтергіштік) бұрғылау қондырғыларымен геологиялық барлау ұңғымаларын бұрғылау.
КҚ 2.21.8 Өздігінен жүре алмайтын айналсоқ бұрғылау станоктарымен, қозғалтқышы 50 кВт дейін қуаттылығы бар өзі жүргі айналмалы бұрғылау станоктарымен ұңғымаларды бұрғылау.
КҚ 2.21.9 Өзі жүргі бұрғы қондырғыларымен, перфораторлармен, электрбұрғылармен шойтастарды кеңейтіп бұрғылау.
КҚ 2.21.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070722 2 - Экскаватор машинисінің көмекшісі
КҚ 2.22.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.22.2 Аршу, қазу, қайта экскавациялау, тазарту, үю және арту-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде біршөмішті экскаваторды басқару.
КҚ 2.22.3 Экскаваторды тиімді пайдалану барысында забойдытегістеу, қазуды және кен массасы мен топырақты ығыстыруды жүргізу, жыныстарды қазылған кеңістіктерге және үйінділерге қалау.
КҚ 2.22.4 Экскаватордың жұмысын бақылау және ақаулар туралы машиниске айту.
КҚ 2.22.5 Машинаны ауысымға дайындауда және тапсыруда машиниске көмектесу, экскаваторға техникалық қызмет көрсетуде қатысу.
КҚ 2.22.6 Белгіленген техникалық құжаттамаларды жүргізу.
КҚ 2.22.7 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
ЕСКЕРТУ:
- экскаватор машинисінің тарифті-біліктілік сипаттамасында қаралған жұмыстың барлық түрлерін меңгерген экскаватор машинисінің көмекшілері өздерімен бірге істейтін экскаватор машинисінен бір разряд төмен тарифтелінеді, ал жұмыстың барлық түрлерін меңгермеген - екі разряд төмен тарифтелінеді.
070723 2 – Ұсатқыш қондырғылар машинисі
КҚ 2.23.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.23.2 Ұсатқыш қондырғысын қосу және тоқтату,
кен массасын ұсату (ұнтақтау) технологиялық процесін жүргізу.
КҚ 2.23.3 Ұсатқыштардың толтырылуын, сапасы мен ұсату (ұнтақтау) дәрежесін, біргелкі толтырылуын, жылдамдығын және өнімділігін бақылау.
КҚ 2.23.4 Ұсату процесінің аяқталуын анықтау, ұсатылған материалдарды сұрыптау, түсіру және тасымалдау.
КҚ 2.23.5 Шикізаттардың, материалдардың сапасын тексеру.
КҚ 2.23.6 Жабдықтардың техникалық күй-жәйін бақылау.

ПК 2.23.7 Обслуживать дробилки, дробильные агрегаты, дробильно-сортировочные установки всех системи производить ремонт.
ПК 2.23.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070724 2-Машинист экскаватора роторного
ПК 2.24.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.24.2 Управлять роторным экскаватором.
ПК 2.24.3 Вести технологический процесс разработки горной массы при эффективном использовании экскаватора.
ПК 2.24.4 Планировать забой, транспортировать вскрышные породы и полезные ископаемые, удалять породу в отвал.
ПК 2.24.5 Производить селективную выемку маломощных пластов и разносортных пропластков полезного ископаемого.
ПК 2.24.6 Погружать полезное ископаемое в железнодорожные составы, складировать материалы.
ПК 2.24.7 Проводить техническое обслуживание оборудования, осуществлять профилактический осмотр и участвовать в ремонте экскаватора.
ПК 2.24.8 Вести установленную техническую документацию.
ПК 2.24.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070725 2 -Машинист штабелеформирующей машины
ПК 2.25.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.25.2 Управлять штабелеформирующей машиной при перемещении и укладке сырья в штабели с помощью программирующих устройств.
ПК 2.25.3 Настраивать машину на требуемый режим работы и переводить на автоматическую работу с помощью программирующего устройства.
ПК 2.25.4 Контролировать взаимодействие вспомогательных механизмов и агрегатов и своевременную подачу сырья к машине.
ПК 2.25.5 Наблюдать за работой контрольно-измерительной аппаратуры.
ПК 2.25.6 Проводить техническое обслуживание оборудования, выявлять неисправности в работе штабелеформируюшей машины и выполнять текущий ремонт машины.
ПК 2.25.7 Поддерживать безопасные условия труда.
070727 2 -Машинист горных выемочных машин
ПК 2.27.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.27.2 Управлять добычными и проходческими комбайнами, выемочными агрегатами и струговыми установками.
ПК 2.27.3 Наблюдать за работой секций гидрофицированной крепи.
ПК 2.27.4 Раскреплять приводные головки и закреплять их на новом месте.
ПК 2.27.5 Проверять состояние кровли, кабелей, труб, шлангов, погрузочных механизмов.
ПК 2.27.6 Проводить техническое обслуживание оборудования, опробование машины, проверку и замену зубков, клеваков, резцов, ножей.
ПК 2.27.7 Регулировать исполнительный орган в процессе работы, управлять системой орошения, предохранительными лебедками и маслостанциями.
ПК 2.27.8 Участвовать в планово-предупредительных ремонтах по монтажу и демонтажу обслуживаемых машин.
ПК 2.27.9 Поддерживать безопасные условия труда.

КҚ 2.23.7 Ұсатқыштарға, ұсатқыш агрегаттарға, ұсатқыш-іріктеуіш қондырғылардың барлық жүйесіне қызмет көрсету және жөндеуді жүргізу.
КҚ 2.23.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070724 2 – Роторлы экскаватор машинисі
КҚ 2.24.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.24.2 Роторлы экскаваторды басқару.
КҚ 2.24.3 Экскаваторды тиімді пайдалану барысында кен массасын қазудың технологиялық процесін жүргізу.
КҚ 2.24.4 Забойды тегістеу, аршылым жыныстары мен пайдалы қазбаларды тасымалдау, жыныстарды үйіндіге тастау.
КҚ 2.24.5 Пайдалы қазбалардың қалыңдығы аз мөлшердегі қаттарын және әр сұрыпты қабатшаларын селективті тәсілмен қазу.
КҚ 2.24.6 Темір жол құрамдарына пайдалы қазбаларды тиеу, материалдарды қоймалау.
КҚ 2.24.7 Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, экскаваторды профилактикалық тексеруден өткізу және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.24.8 Белгіленген техникалық құжаттамаларды жүргізу.
КҚ 2.24.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070725 2 - Қатар қалыптастыратын машина машинисі
КҚ 2.25.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.25.2 Бағдарламалау құрылғыларының көмегімен шикізаттарды қаттамаларға (штабельдерге) жылжыту мен қалау барысында қатар қалыптастыратын машинаны басқару.
КҚ 2.25.3 Керекті жұмыс режиміне машинаны баптау және бағдарламалау құрылғысының көмегімен машинаны автоматты жұмысқа ауыстыру.
КҚ 2.25.4 Көмекші механизмдердің және агрегаттардың өзара жұмыс істеуін және шикізаттың машинаға уақытылы берілуін бақылау.
КҚ 2.25.5 Тексеруші-өлшеуші аппаратураның жұмысын бақылау.
КҚ 2.25.6 Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, қатар қалыптастыратын машинаның жұмысындағы ақауларды табу, машинаның ағымды жөндеу жұмысын орындау.
КҚ 2.25.7 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070727 2 – Қазып суыратын тау-кен машинасының машинисі
КҚ 2.27.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.27.2 Өндіру және үңгілеу комбайндарын, қазып алу агрегаттарын және жоңқалау қондырғыларын басқару.
КҚ 2.27.3 Гидравликалы бекітпелер секцияларының жұмысын бақылау.
КҚ 2.27.4 Шеткі жетектерді бекітпелеу және оларды жаңа орындарда бекіту.
КҚ 2.27.5 Кен қазба төбесі, ішексымдары (кабель), құбырлары, құбыршектері, тиеуші механизмдері жағдайын тексеру.
КҚ 2.27.6 Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, машиналарды сынамалау, тістерін, клевактарын, кескіштерін, пышақтарын тексеру мен ауыстыру.
КҚ 2.27.7 Жұмыс барысында атқарушы органды реттеу және суландыру жүйесін, қорғаушы шығырлары мен майстанциаларын басқару.
КҚ 2.27.8 Қызмет көрсетілетін машиналардың монтаждау және бөлшектеу бойынша алдын-ала жоспарлы жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.27.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.

070729 2-Машинист вибропогрузочной установки
ПК 2.29.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.29.2 Управлять вибропогрузочной установкой при выпуске и доставке горной массы, погрузке ее в рудоспуск, из рудоспуска в вагон и на другие транспортные средства.
ПК 2.29.3 Производить маневровые работы по перемещению транспортных сосудов с помощью средств дистанционного управления.
ПК 2.29.4 Орошать горную массу.
ПК 2.29.5 Ликвидировать заторы.
ПК 2.29.6 Участвовать в монтаже и демонтаже вибропогрузочной установки и ее ремонте.
ПК 2.29.7 Проводить техническое обслуживание оборудования, опробование, регулировкуи ремонт механизмов вибропогрузочной установки.
ПК 2.29.8 Поддерживать безопасные условия труда.
Приложение 104
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0708000 - Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)
Квалификация:
070801 2 - Аппаратчик сгустителей
070802 2 – Грохотовщик
070803 2 - Дробильщик
070804 2 - Контролер продукции обогащения
070806 2 – Сепараторщик

070729 2 – Вибротиеу қондырғысы машинисі
КҚ 2.29.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.29.2 Кен массасын шығару мен жеткізуде, оны кенқұдыққа, кенқұдықтан вагонға және басқа да көлік құралдарына тиегенде вибротиеу қондырғысын басқару.
КҚ 2.29.3 Қашықтықтан басқаратын құралдардың көмегімен көлік сауыттарын жылжыту арқылы маневрлік жұмыстарды өндіру.
КҚ 2.29.4 Кен масасын сулау.
КҚ 2.29.5 Кептелімдерді жою.
КҚ 2.29.6 Вибротиеу қондырғысын монтаждағанда, бөлшектегенде және оны жөндегенде қатысу.
КҚ 2.29.7 Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, вибротиеу қондырғысы механизмдерінің жұмысын сынамалау, реттеу және жөндеу.
КҚ 2.29.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 104-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0700000 - Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0708000 - Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)
Біліктілігі:
070801 2 -Қоюлатқыштар аппаратшысы
070802 2 -Елекші
070803 2 -Ұнтақтаушы
070804 2 -Байыту өнімінің бақылаушысы
070806 2 -Сепараторшы

2880
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемая форма итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам ( 01, 02, 05).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 106
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Обогащение полезных ископаемых
(углеобогащение)"
Сноска. Наименование приложения 106 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматический материал по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
-читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур. Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Машиностроительное черчение. Чтение простейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

2880
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан ( 01, 02, 05).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 106-қосымша
"Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 106-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалып
тасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен). Кәсіптік қарым-қатынас. Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс) тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 2 - БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал. Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде). Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ 2 - БҚ 4
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ереже-лері. Сызбалардағы геометр-иялық құрылулар. Сызбалар-дағы проекциялық көріністер. Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы. Геометриялық фигуралардың жаймалары. Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер.Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау. Машинажасау сызуы. Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар. Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.

БК 1- БК 8,
ПК 2.1.7,
ПК 2.2.8,
ПК 2.3.2,
ПК 2.4.6,
ПК 2.6.2,
ПК 2.7.8,
ПК 2.8.7,
ПК 2.9.1,
ПК 2.11.6,
ПК 2.12.4
ОПД 02
Основы технической механики.
Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, киҒнематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали и сборочные единицы. Классификация, назначение и требования к ним. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячҒные). Назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число. Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряҒжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжеҒния.
Знания:
-классификации машин и механизмов;
- видов соединений деталей;
- видов передач вращательного движения;
- основных видов деформаций;
- действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжений.
Умения:
-различать детали и сборочные единицы;
- определять передаточное число;
- различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
БК 1- БК 8,
ПК 2.1.6,
ПК 2.2.8,
ПК 2.3.2,
ПК 2.4.5,
ПК 2.6.7,
ПК 2.7.8,
ПК 2.8.7,
ПК 2.9.5,
ПК 2.11.8,
ПК 2.12.2
ОПД 03
Общая электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Электроизмерительные приборы. Электронные приборы и устройства. Трансформаторы. Электрические машины и аппараты. Производство, распределение, использование электроэнергии. Электрические станции, сети и электроснабжение. Основы электропривода.
Знания:
-электрических и магнитных цепей;
- электрических цепей переменного тока;
- электрических устройств;
- производства, распределения и использования электроэнергии;
- электропривода и электроавтоматики.
Умения:
-читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики;
- пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования и средств автоматики.
БК 1- БК 8,
ПК 2.1.6,
ПК 2.2.8,
ПК 2.3.2,
ПК 2.4.5,
ПК 2.6.7,
ПК 2.7.8,
ПК 2.8.7,
ПК 2.9.5,
ПК 2.11.8,
ПК 2.12.2
ОПД 04
Основы информатизации и автоматизации производства.
Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую. Двоичная арифметика. Формальная, математическая логика. Понятие модели. Типы моделей. Понятие алгоритма. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Автоматическое регулирование. Регулируемый параметр. Объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
-видов ОС WINDOWS;
- текстового редактора WORD;
- электронных таблиц EXCEL;
- векторного редактора Corel DRAW;
- защиты от вирусов;
- архиватора WinZip;
- ОС DOS;
- программы-оболочки Norton Commander;
- языков программирования;
- основ автоматического регулирования;
- принципов действия, функциональных и структурных схем автоматических регуляторов.
Умения:
-пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
- осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
БК 1- БК 8,

БҚ 1- БҚ 8,
КҚ 2.1.7,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.4.6,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.7.8,
КҚ 2.8.7,
КҚ 2.9.1,
КҚ 2.11.6,
КҚ 2.12.4
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Механизмдер мен машиналар жіктеуі.Механизмдер бөліктері.Механизмдер кинематикасы (механизм және машина, киҒнематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері).Бөлшектер мен жиналмалы бірліктер.Жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар.Бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын).Айналу қозғалысының беріліс механизмдері.Айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы). Арналуы, сипаты, құрылымы,белгіленуі және кинематикалық схемасы.Беріліс саны.Абсолюттік қатты дене.Деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу.Сыртқы күштер және олардың түрлері.Серпімділік пен кернеудің ішкі күштері.Істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдер жіктеуін;
- бөлшектерді байланыстыру түрлерін;
- айналу қозғалысының беріліс түрлерін;
- деформацияның негізгі түрлерін;
- шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу;
- беріліс сандарын анықтау;
-серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.1.6,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.4.5,
КҚ 2.6.7,
КҚ 2.7.8,
КҚ 2.8.7,
КҚ 2.9.5,
КҚ 2.11.8,
КҚ 2.12.2
ЖКП 03
Жалпы электртехника.
Электрлік және магниттік тізбектер.Ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері.Электрлік құрылғылар. Электрөлшеуіш аспаптар.Электронды аспаптар мен құрылғылар.Трансформаторлар.Электрлік машиналар мен аппараттар.Электрқуатын өндіру, тарату және қолдану.Электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету.Электржетек негіздері.
Білімдер:
- электрлік және магниттік тізбектерін;
- ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін;
- электрлік құрылғыларын;
- электр қуатының өндірілуін, таралуын және пайдаланылуын;
- электржетекті және электравтоматиканы.
Іскерліктер:
- электржабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу;
- электржабдықтары және автоматика құралдарына қызмет көрсету мен жөндеу барысында электрөлшеуіш аспаптарын пайдалану.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.1.6,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.4.5,
КҚ 2.6.7,
КҚ 2.7.8,
КҚ 2.8.7,
КҚ 2.9.5,
КҚ 2.11.8,
КҚ 2.12.2
ЖКП 04
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері.
Ақпаратты кодтау. Сандық жүйелер. Бір жүйеден екінші жүйеге ауысу. Екілік арифметика. Формалды, математикалық логика.Модель түсінігі.Модельдер типтері.Алгоритм түсінігі.Алгоритмдер типтері.Бағдарламалау тілі.Бағдарлама, оны құрылымдау.Автоматты реттеу.Реттелетін параметр.Реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар.Автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары.Басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары.
Процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
Білімдер:
- ОС WINDOWS түрлерін;
- WORD мәтіндік редакторын;
- EXCEL электронды кестелерін;
- Corel DRAW векторлық редакторын;
- вирустардан қорғануын;
- WinZip архиваторын;
- ОС DOS;
- Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын;
- бағдарламалық тілдерін;
- автоматты реттеу негіздерін;
- автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын.
Іскерліктер:
- жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану;
-автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру.
БҚ 1-БҚ 8,

ПК 2.1.5,
ПК 2.2.5,
ПК 2.3.8,
ПК 2.4.8,
ПК 2.6.8,
ПК 2.7.5,
ПК 2.8.6,
ПК 2.9.3,
ПК 2.9.4,
ПК 2.11.7,
ПК 2.12.3
ОПД 05
Материаловедение.
Строение и свойства металлов, сплавов. Коррозия металлов. Пластмассы, древесина, резина и лакокрасочные изделия. Способы обработки материалов. Виды сварки, резания. Отделочные и электрофизические материалы.
Знания:
- металлов, сплавов, их структуры и свойств;
- способов борьбы с коррозией;
- видов обработки металлов, сплавов и др. материалов;
Умения:
- различать по видам и свойствам металлы и сплавы;
- использовать по назначению различные материалы при выполнении работ на обогатительных предприятиях.
БК 1- БК 8,
ПК 2.1.1,
ПК 2.2.4,
ПК 2.3.7,
ПК 2.4.3,
ПК 2.6.8,
ПК 2.9.7,
ПК 2.11.2,
ПК 2.12.1
ОПД 06
Физическая и коллоидная химия.
Кристаллическое и аморфное состояние тел. Природа газообразного состояния веществ. Понятия об идеальном и реальном газе. Жидкое состояние веществ. Понятия об идеальном и реальном растворе. Растворимость твердого вещества в жидкостях. Понятия о законах термодинамики, Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люссака, Дальтона, Гесса. Электрохимия. Электролитическая диссоциация. Понятия об электролитах и электропроводности. Электрохимическая коррозия металлов и способы защиты от неҰ.
Знания:
- состояния тел и природы газообразного состояния веществ;
-законов термодинамики, Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люссака, Дальтона, Гесса;
- процессов электролитической диссоциации;
- электролитов и их электропроводность;
- способов защиты от электрохимической коррозии металлов;
Умения:
- применять в работе способы защиты металлов от электрохимической коррозии.
БК 1- БК 8,
ПК 2.1.5,
ПК 2.2.6,
ПК 2.4.5,
ПК 2.6.6,
ПК 2.9.6,
ПК 2.11.5,
ПК 2.12.1
ОПД 07
Геология и основы горного дела.
Основные закономерности развития Земли и земной коры. Экзогенные и эндогенные геологические процессы. Кристаллография. Минералогия. Классификация горных пород по происхождению. Текстурно-структурные особенности угля при обогащении. Физические свойства угля и вмещающих пород. Типы месторождений угля. Разработка угольных месторождений открытым и подземным способом.
Знания:
- основных положений кристаллографии, минералогии и классификации горных пород;
- химических и физических свойств угля и вмещающих пород;
- способов разработки угольных месторождений;
- текстурно-структурных свойств угля при обогащении;
Умения:
- определять текстуру и структуру угля, предназначенного для обогащения.

КҚ 2.1.5,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.3.8,
КҚ 2.4.8,
КҚ 2.6.8,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.8.6,
КҚ 2.9.3,
КҚ 2.9.4,
КҚ 2.11.7,
КҚ 2.12.3
ЖКП 05
Материалтану.
Металдардың, қорытпалардың құрылымы мен қасиеттері. Металдардытот басу. Пластмассалар ағаштар, рәзеңке және лакпен сырлайтын бұйымдар.Материалдарды өңдеу тәсілдері.Дәнекерлеу, кесу түрлері.Әрлеу және электрфизикалық материалдар.
Білімдер:
-металдарды, қорытпаларды олардың құрылымы мен қасиеттерін;
- тот басумен күресу тәсілдерін;
- металдарды, қорытпаларды және басқа даматериалдарды өңдеудің түрлерін.
Іскерліктер:
-металдар мен қорытпаларды түрлері және қасиеттері бойынша айыра білу;
- байыту кәсіпорындарында жұмыстарды орындау барысында әр түрлі материалдарды арналуы бойынша пайдалана білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.2.4,
КҚ 2.3.7,
КҚ 2.4.3,
КҚ 2.6.8,
КҚ 2.9.7,
КҚ 2.11.2,
КҚ 2.12.1
ЖКП 06
Физикалы және коллоидты химия.
Денелердіңкристалдық және аморфтық күйлері. Заттардыңгаз түріндегі күйлерінің табиғаты. Идеалдыжәне реалды газ туралы түсінік. Заттардыңсұйық күйлері. Идеалдыжәне реалды ерітінді туралы түсінік. Қаттызаттың сұйықтықтарда еруі. Термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдары туралы түсінік. Электрхимия.Электрлиттікдиссоциация. Электрлиттермен электр өтімділігі туралы түсінік. Металдардыңэлектр химиялық тотығуы және одан қорғану тәсілдері.
Білімдер:
- денелердің жағдайын және заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғатын;
- термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдарын;
- электрлиттік диссоциация процестерін;
- электрлиттер және олардың электр өтімділігін;
- металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін.
Іскерліктер:
-металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін жұмыста қолдана білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.1.5,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.4.5,
КҚ 2.6.6,
КҚ 2.9.6,
КҚ 2.11.5,
КҚ 2.12.1
ЖКП 07
Геология және кен ісі негіздері.
Жер және жер қыртысы дамуының басты заңдылықтары. Экзогендіжәне эндогенді геологиялық процестер. Кристаллография. Минералогия. Жаратылысыбойынша кен жыныстарының жіктелуі. Байытукезіндегі көмірдің текстуралық-құрылымдық ерекшеліктері.Көмірдіңжәне оның құрамындағы жыныстардың физикалық қасиеттері. Көміркенорындарының типтері. Көміркенорындарын ашық және жерасты тәсілдерімен қазу.
Білімдер:
-кристаллография, минералогия және кен жыныстары жіктелуінің негізгі ережелерін;
- көмірдің және оның құрамындағы жыныстардың химиялық және физикалық қасиеттерін;
- көмір кенорындарын қазу тәсілдерін;
- байыту кезіндегі көмірдің текстуралық-құрылымдық қасиеттерін.
Іскерліктер:
- байытуға арналған көмірдің текстурасы мен құрылымын анықтай алу.

БК 1- БК 8,
ПК 2.1.1,
ПК 2.2.1,
ПК 2.3.1,
ПК 2.4.1,
ПК 2.6.1,
ПК 2.7.1,
ПК 2.8.1,
ПК 2.9.1,
ПК 2.11.1,
ПК 2.12.1
ОПД 08
Основы гидравлики, теплотехника и водовоздушное хозяйство обогатительных фабрик.
Основы гидравлики и гидродинамики. Водоснабжение углеобогатительных фабрик. Насосы и насосные станции. Воздухоснабжение углеобогатительных фабрик, компрессоры и воздуходувные машины. Применение вакуума и вентиляции на углеобогатительных фабриках. Основы теплотехники. Котельные установки и вспомогательные устройства.
Знания:
- основ гидравлики и гидродинамики, теплотехники;
- схем водоснабжения углеобогатительных фабрик;
- оборудование для водоснабжения;
- принципы воздухоснабжения обогатительных фабрик;
- типы компрессоров и воздуходувных машин;
- котельные установки и их вспомогательные устройства;
Умения:
- управлять насосами, компрессорами и воздуходувными машинами, котельными установками, производить их техническое обслуживание и ремонт.
БК 1- БК 8,
ПК 2.7.7,
ПК 2.8.4,
ПК 2.1.2,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.4,
ПК 2.2.5,
ПК 2.7.3,
ПК 2.7.4,
ПК 2.7.7,
ОПД 09
Основы стандартизации, метрологии и качества продукции.
Основные понятия и определения в области стандартизации. Категории и виды стандартов. Основные понятия и определения в области метрологии. Единицы физических величин. Виды и погрешности измерений. Средства измерений и их технические характеристики. Контроль качества продукции. Оценка уровня качества продукции. Аттестация, сертификация и испытания продукции.
Знания:
- основные положения стандартизации, метрологии и контроля качества продукции;
- единицы физических величин;
- виды и погрешности измерений;
- технические характеристики средств измерений;
- методы контроля и оценки качества продукции;
Умения:
- различать категории, виды стандартов;
- пользоваться средствами измерений и определять погрешности при производстве измерений;
- вести контроль качества продукции;
- производить аттестацию, сертификацию и испытания продукции.
БК 1- БК 8,
ПК 2.1.1,
ПК 2.2.4,
ПК 2.2.6,
ПК 2.3.5,
ПК 2.4.2 -
ПК 2.4.7,
ПК 2.6.4,
ПК 2.7.5,
ПК 2.8.2,
ПК 2.9.6,
ПК 2.11.4,
ПК 2.11.5,
ПК 2.12.1,
ПК 2.12.3
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Обогащение полезных ископаемых.
Методы обогащения и их технологические показатели. Углеподготовка дезинтеграцией и промывкой. Гравитационные процессы обогащения, отсадка, обогащение в тяжелых средах, обогащение на концентрационных столах. Гравитационный анализ. Флотация. Специальные методы обогащения.
Знания:
- методов обогащения и их технологические показатели;
Умения:
- вести процессы обогащения; - контролировать технологические процессы на своем рабочем месте.

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.6.1,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.8.1,
КҚ 2.9.1,
КҚ 2.11.1,
КҚ 2.12.1
ЖКП 08
Байыту фабрикаларының гидравликасы негіздері, жылу техникасы және су-ауалы шаруашылығы.
Гидравликажәне гидродинамика негіздері. Көмірбайыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету. Сорғыларжәне сорғы станциялары. Көмірбайыту фабрикаларына ауажеткізу, компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналары.Көмірбайыту фабрикаларында вакуум мен желдетуді пайдалану. Жылутехникасы негіздері.Қазандық қондырғылар және қосалқы құрылғылар.
Білімдер:
-гидравлика және гидродинамика, жылу техникасы негіздерін;
- көмір байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету схемаларын;
- сумен қамтамасыз етуге арналған жабдықтарды;
- байыту фабрикаларының ауажеткізу принциптерін;
- компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналардың типтерін;
-қазандық қондырғыларды және олардың қосалқы құрылғыларын.
Іскерліктер:
- сорғыларды, компрессорларды және ауаүрлегіш машиналарды, қазандық қондырғыларды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.1.2-
КҚ 2.1.4,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.7.3,
КҚ 2.7.4,
КҚ 2.7.7,
КҚ 2.8.4
ЖКП 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасының негіздері.
Стандарттауаумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар. Стандарттардыңсанаты мен түрлері. Метрологияаумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар. Физикалықшамалардың бірліктері. Өлшеулердіңтүрлері мен ауытқулары. Өлшеуішқұралдары және олардың техникалық сипаттамалары. Өнімсапасын тексеру. Өнімсапасының деңгейін бағалау.Өнімдіаттестаттау, сертификаттау және сынау.
Білімдер:
-стандарттау, метрология және өнім сапасын тексерудің негізгі ережелерін;
- физикалық шамалардың бірліктерін;
- өлшеулердің түрлері мен ауытқуларын;
- өлшеуіш құралдарының техникалық сипаттамаларын;
- өнім сапасын тексеру және бағалау әдістерін.
Іскерліктер:
-стандарттардың санаттарын, түрлерін айыра білу;
- өлшеулерді жүргізу кезінде өлшеуіш құралдарын қолдану және ауытқуларды анықтау;
- өнім сапасын тексеруді жүргізу;
- өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынауды жүргізу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.2.4,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.3.5,
КҚ 2.4.2-
КҚ 2.4.7,
КҚ 2.6.4,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.8.2,
КҚ 2.9.6,
КҚ 2.11.4,
КҚ 2.11.5,
КҚ 2.12.1,
КҚ 2.12.3
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пайдалы қазбаларды байыту.
Байытуәдістері және олардың технологиялық көрсеткіштері. Дезинтеграцияжәне шаю арқылы көмір қабаттарын дайындау. Байытудыңгравитациялық процестері, тұндыру, ауыр ортада байыту, шоғырлау үстелдерінде байыту, гравитациялық талдау. Флотация. Байытудыңарнайы әдістері.
Білімдер:
- байыту әдістерін және олардың технологиялық көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- байыту процестерін жүргізу;
- өз жұмыс орнындағы технологиялық процестерді бақылау.

БК 5 – БК 7,
ПК 2.1.5,
ПК 2.2.2,
ПК 2.3.4,
ПК 2.3.6,
ПК 2.3.8,
ПК 2.6.3,
ПК 2.6.8,
ПК 2.7.2,
ПК 2.7.7,
ПК 2.8.2,
ПК 2.8.3,
ПК 2.8.5,
ПК 2.9.2,
ПК 2.9.7,
ПК 2.11.2,
ПК 2.11.3
СД 02
Электрооборудование обогатительных фабрик.
Основы теории электропривода. Электрические машины и аппараты, применяемые на углеобогатительных фабриках. Управление электроприводом; электроснабжение углеобогатительных фабрик. Освещение углеобогатительных фабрик. Диспетчерское управление на углеобогатительных фабриках.
Знания:
- основ теории электропривода;
- типов электрических машин и аппаратов;
- параметров освещения;
- схем диспетчерского управления;
Умения:
- управлять электроприводом машин и механизмов углеобогатительных фабрик;
- производить осмотр, обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов.
БК 5 – БК 7,
ПК 2.1.6,
ПК 2.1.7,
ПК 2.2.3,
ПК 2.2.7,
ПК 2.2.8,
ПК 2.3.2,
ПК 2.3.3,
ПК 2.6.2,
ПК 2.6.5,
ПК 2.6.7,
ПК 2.7.8,
ПК 2.8.6,
ПК 2.8.7,
ПК 2.8.8,
ПК 2.9.4,
ПК 2.9.5,
ПК 2.11.6,
ПК 2.11.8
СД 03
Транспортные устройства и склады.
Транспортные устройства непрерывного действия. Транспортирование под действием собственного веса. Гидравлический, пневматический и канатный транспорт. Бункерное и складское хозяйство углеобогатительных фабрик. Транспортирование и хранение реагентов.
Знания:
- устройства, принципа действия, области применения различных транспортных устройств углеобогатительных фабрик;
- бункерного и складского хозяйства;
Умения:
- управлять транспортными устройствами и производить их техническое обслуживание и ремонт.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.3.7,
ПК 2.7.6,
ПК 2.12.2,
ПК 2.12.4,
ПК 2.12.5
СД 04
Автоматизация производственных процессов.
Основные понятия и определения. Классификация систем автоматического управления и регулирования. Типовые динамические звенья. Устойчивость и качество процессов регулирования
Знания:
- основ автоматического управления и регулирования углеобогатительного производства;
- принципов построения автоматизированных систем управления и регулирования;
Умения:
- читать схемы автоматизации различных процессов углеобогатительного производства;
- обслуживать средства автоматизации.
БК 5 – БК 7,
ПК 2.9.3,
ПК 2.9.5,
ПК 2.11.7,
СД 05
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование.
Травматизм и профессиональные заболевания. Классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших. Порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту. Производственные опасности и вредности. Меры безопасности при ведении различных процессов обогащения.
Знания:
- основ трудового законодательства;
- классификации травматизма и профессиональных заболеваний;
- производственных опасностей и вредностей;
- техники безопасности при ведении работ;
Умения:
- проверять работоспособность защитных устройств;
- прокладывать кабельные и проводные линии в карьерах (разрезах);
- эксплуатировать электрооборудование.

БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.1.5,
КҚ 2.2.2,
КҚ 2.3.4,
КҚ 2.3.6,
КҚ 2.3.8,
КҚ 2.6.3,
КҚ 2.6.8,
КҚ 2.7.2,
КҚ 2.7.7,
КҚ 2.8.2,
КҚ 2.8.3,
КҚ 2.8.5,
КҚ 2.9.2,
КҚ 2.9.7,
КҚ 2.11.2,
КҚ 2.11.3
АП 02
Байыту фабрикаларының электр жабдықтары.
Электржетек теориясының негіздері. Көмірбайыту фабрикаларында қолданылатын электрлі машиналары мен аппараттар. Электржетекпен басқару. Көмірбайыту фабрикаларын электр қуатымен қамтамасыз ету. Көмірбайыту фабрикаларын жарықтандыру. Көмірбайыту фабрикаларында диспетчерлік басқару.
Білімдер:
- электр жетек теориясының негіздерін;
- электрлі машиналары мен аппараттарының типтерін;
- жарықтандыру параметрлерін;
- диспетчерлік басқару схемаларын.
Іскерліктер:
- көмір байыту фабрикаларының машиналары мен механизмдерін электр жетекпен басқару;
- электрлі машиналары мен аппараттарын қарап шығу, қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
БҚ 5- БҚ 7,
КҚ 2.1.6,
КҚ 2.1.7,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.2.7,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.3.3,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.6.5,
КҚ 2.6.7,
КҚ 2.7.8,
КҚ 2.8.6-
КҚ 2.8.8,
КҚ 2.9.4,
КҚ 2.9.5,
КҚ 2.11.6,
КҚ 2.11.8
АП 03
Транспортты құрылғылар және қоймалар.
Үздіксізжұмыс істейтін транспортты құрылғылар. Өзсалмағының әсерімен тасымалдау. Гидравликалық, пневматикалық және арқанды транспорт. Көмірбайыту фабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы. Реагенттерді тасымалдау және сақтау.
Білімдер:
- көмір байыту фабрикаларының әртүрлі транспортты құрылғылары құрылымын, іс-әрекет принципін, қолданылу аумағын;
- шанақ және қойма шаруашылығын.
Іскерліктер:
- транспортты құрылғыларын басқару және оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
БҚ 5- БҚ 7,
КҚ 2.3.7,
КҚ 2.7.6,
КҚ 2.12.2,
КҚ 2.12.4,
КҚ 2.12.5
АП 04
Өндіріс процестерін автоматтандыру.
Негізгітүсініктер және анықтамалар. Автоматтыбасқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі. Типтідинамикалық тізбектер. Реттеупроцестерінің тұрақтылығы мен сапасы.
Білімдер:
- көмір байыту өндірісін автоматты басқару және реттеудің негіздерін;
- басқару мен реттеудің автоматтандыру жүйелерін құру принциптерін.
Іскерліктер:
- көмір байыту өндірісінің әртүрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу;
- автоматтандыру құралдарына қызмет көрсету.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.9.3,
КҚ 2.9.5,
КҚ 2.11.7
АП 05
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Зақымдану және кәсіби аурулар.Ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі.Өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі. Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар. Байытудың әртүрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы негіздерін;
- зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін;
- өндіріс қауіптіліктері мен зияндылықтарын;
-жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын.
Іскерліктер:
- қорғаныш құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
-карьерлерде (тіліктерде) ішексым және ашық сымжелiлерін тарту;
- электржабдықтарды пайдалану.

БК 5 – БК 7,
ПК 2.1.8,
ПК 2.2.9,
ПК 2.3.9,
ПК 2.4.9,
ПК 2.6.9,
ПК 2.7.9,
ПК 2.8.8,
ПК 2.9.8,
ПК 2.11.9,
ПК 2.12.6
СД 06
Основы рыночной экономики в отрасли.
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства – хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Знания:
-определения продукта товара;
- определения конкуренции, ее сущности и функций;
- определения функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- сущности, принципов и определения маркетинга;
- рекламы, видов рекламы;
- определения цены;
- видов налогов;
Умения:
-рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
БК 5 – БК 7,
ПК 2.2.4,
ПК 2.3.7,
ПК 2.4.7,
ПК 2.4.8,
ПК 2.12.4
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских.
Ознакомление с основными процессами слесарной и механической обработки металлов и применяемым оборудованием, инструментами и приспособлениями. Организация рабочего места слесаря и станочника, основы нормирования труда. Приобретение необходимых умений и навыков практической деятельности по обработкеметаллов.
Умения:
- чтения машиностроительных чертежей;
- работы с нормативно-технической документацией;
Навыки:
- распознавания металлов и материалов;
- пользования измерительными инструментами;
- составления карты технологического процесса обработки деталей.
БК 5- БК 8,
ПК 2.1.7,
ПК 2.2.7,
ПК 2.3.2,
ПК 2.4.4,
ПК 2.6.5,
ПК 2.7.8,
ПК 2.8.7,
ПК 2.9.6,
ПК 2.11.6,
ПК 2.12.2
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков.
Ознакомление со структурой обогатительной фабрики. Подготовительные процессы, предшествующие обогащению полезных ископаемых.
Технологическая схема обогатительной фабрики. Общие принципы построения схем обогащения с учетом свойств обогащаемого сырья. Основные виды обогатительного оборудования, их назначение.Принцип работы основных обогатительных аппаратов и показатели их работы. Транспортирование, перегрузка, обезвоживание и окускование продуктов обогащения. Способы отгрузки готовой продукции.
Умения:
- наблюдать за технологическим процессом;
- наблюдать за работой грохотов, сит и другого оборудования;
- удалять посторонние предметы;
- контролировать качество грохочения;
- разбивать крупные куски, слежавшуюся и смерзшуюся массу;
- наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования и его маслохозяйства;
- принимать и подавать сигналы;
-заполнять сушилку материалом для сушки.
Навыки:
- регулирования работы грохотов, сит, питателей и подачи воды при мокром грохочении;
- проведения ситовых и других анализов и механических испытаний;
- топки сушильных печей и регулирования температуры печи;
- регулирования давления сжатого воздуха в пневматических флотационных машинах;
- выпуска хвостов флотации;
- соблюдения технологии и режима сушки;
- очищения, промывки и замены фильтрующих материалов.

БҚ 5 - БҚ 7,
КҚ 2.1.8,
КҚ 2.2.9,
КҚ 2.3.9,
КҚ 2.4.9,
КҚ 2.6.9,
КҚ 2.7.9,
КҚ 2.8.8,
КҚ 2.9.8,
КҚ 2.11.9,
КҚ 2.12.6
АП 06
Саладағы нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға ену. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлік пен нарықтық қатынастар субъектілерін дамыту. Кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық шығындары мен нәтижелері. Маркетинг және жарнама. Баға және баға қалыптасу. Шаруашылық іс-әрекеті өндірісінің тиімділігі. Салық және салық салу.
Білімдер:
- тауар өнімін анықтауды;
- бәсекелестікті, оның мәні мен міндеттерін анықтауды;
- банктер міндеттерін анықтауды;
- шығындар, нарық субъектілері бойынша негізгі ұғымдарды;
- маркетингтің мәнін, принциптерін және оны анықтауды;
- жарнамаларды, жарнамалар түрлерін;
- бағаны анықтауды;
- салықтар түрлерін.
Іскерліктер:
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзiндiк құны бағасын, өндiрiс бағасын, көтерме бағаны, бөлшек сауда бағасын (үлгi әдiсімен) анықтау;
- бизнес-жоспарды құру;
- салықтың мәнін түсіндіру.
БҚ 5 - БҚ7,
КҚ 2.2.4,
КҚ 2.3.7,
КҚ 2.4.7,
КҚ 2.4.8,
КҚ 2.12.4
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика.
Металдарды слесарлық және механикалық өңдеудің негізгі процестерімен және қолданылатын жабдықтармен, құрал-саймандармен, керек-жарақтармен танысу. Слесарьмен станокшының жұмыс орнын ұйымдастыру,еңбектi нормалау негiздерi. Металдарды өңдеу бойынша практикалық іс-әрекеттің қажетті ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Іскерліктер:
- машинажасау сызбаларын оқу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- металдар мен материалдарды танып білу;
- өлшеуіш құрал-саймандарын пайдалану;
- бөлшектерді өңдеу бойынша технологиялық процесс картасын құрастыру.
БҚ 5 - БҚ 8,
КҚ 2.1.7,
КҚ 2.2.7,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.6.5,
КҚ 2.7.8,
КҚ 2.8.7,
КҚ 2.9.6,
КҚ 2.11.6,
КҚ 2.12.2
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика.
Байыту фабрикасының құрылымымен танысу. Пайдалықазбалардыбайыту алдында болатын даярлық процестер. Байыту фабрикасының технологиялық схемасы. Байытылатын шикізаттың қасиеттерін есепке ала отырып байыту сұлбаларын құрудың жалпы принциптері. Байыту жабдықтарының негізгі түрлері, олардың арналуы. Негізгі байыту аппараттарының жұмыс істеу принципі және олардың жұмысының көрсеткіштері. Байыту өнімдерін тасымалдау, қайта тиеу, сусыздандыру және кесектендіру. Дайын өнімді тиеп қою тәсілдері.
Іскерліктер:
- технологиялық процесті бақылау;
- тас електердің, елеуіштердің және басқа да жабдықтардың жұмысын бақылау;
- бөтен заттарды алып тастау;
- елеу сапасын бақылау;
- ірі кесектерді, нығыздалған және мұз боп қалған массаны бұзу;
- қызмет көрсетілетін жабдықтардың техникалық күйін және оның май шаруашылығын бақылау;
- сигналдарды қабылдау және беру;
- кептіру үшін кептіргішті материалмен толтыру.
Дағдылар:
- тас електердің, елеуіштердің, қоректендіргіштердің жұмыстарын және сулы елеу барысында судың берілісін реттеу;
- елеуіштік және басқа да талдаулар мен механикалық сынақтарды өткізу;
- кептіру пештерін жағу және пештің температурасын реттеу;
- пневматикалық флотациялау машиналарындағы сығылған ауаның қысымын реттеу;
- флотация қалдықтарын шығару;
- кептіру технологиясы мен режимін ұстану;
- сүзгі материалдарын тазалау, жуып шаю және ауыстыру.

БК 5- БК 8,
ПК 2.1.1,
ПК 2.2.1,
ПК 2.3.1,
ПК 2.4.1,
ПК 2.6.1,
ПК 2.7.1,
ПК 2.8.1,
ПК 2.9.1,
ПК 2.11.1,
ПК 2.12.5
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Обучение на рабочем месте в цехах дробления или обогащения, на участках измельчения, флотации, фильтрации, в отделах технического контроля и т.д.
Теоретические знания и практические навыки в объемах требований квалификационной характеристики по осваиваемой рабочей профессии..
Умения:
- соблюдать правила поведения на предприятии;
- выполнять работы согласно квалификационной характеристике;
- систематизировать практические и теоретические знания.
Навыки:
- пользования индивидуальными средствами защиты;
- соблюдения ПБ и требований инструкций по эксплуатации технологического оборудования.
БК 5- БК 8,
ПК 2.1.5,
ПК 2.2.2,
ПК 2.3.8,
ПК 2.4.6,
ПК 2.6.8,
ПК 2.7.2,
ПК 2.8.2,
ПК 2.9.2,
ПК 2.11.2,
ПК 2.12.1
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии. Иметь представление о современном мире, осознавать себя и свое место в обществе.
БК 2
Знать основы Конституции РК, обладать экологической, правовой, информационной и коммуникационной культурой, элементарным умением общаться на государственном, русском и иностранном языках.
БК 3
Проявлять готовность к постоянному приобретению новых знаний, профессиональному росту и потребностью в реализации личностного потенциала.
БК 4
Осуществлять поиск необходимой информации и уметь пользоваться ею для реализации своей профессиональной деятельности.
БК 5
Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
БК 6
Работать качественно на результат, быть ответственным за свою работу, оборудование, расход материалов и ресурсов.
БК 7
Соблюдать последовательность технологического процесса,выбирать наиболее рациональные способы и средства для выполнения поставленных учебных и производственных задач.
БК 8
Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист повышенного уровня
070801 2 - Аппаратчик сгустителей
ПК 2.1.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.1.2 Замерять плотность слива.
ПК 2.1.3 Распределять раствор по сгустителям.
ПК 2.1.4 Поддерживать определенный уровень воды в водосборниках.
ПК 2.1.5 Регулировать процесс осветления оборотной воды и сгущения шлама.

БҚ 5 - БҚ 8,
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.6.1,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.8.1,
КҚ 2.9.1,
КҚ 2.11.1,
КҚ 2.12.5
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру мен бекіту бойынша практика.
Ұсату немесе байыту цехтарында, ұнтақтау, флотациялау, сүзу бөлікшелерінде, техникалық бақылау бөлімдерінде және т.б. үйрету. Меңгерген жұмысшы мамандығы бойынша біліктілік сипаттамасының талабы көлемдеріндегі теориялық білімдері мен практикалық дағдылары.
Іскерліктер:
- кәсіпорында мінез-құлық ережелерін ұстану;
- біліктілік сипаттамасына сәйкес жұмыстарды орындау;
- практикалық және теориялық білімдерін жүйелендіру.
Дағдылар:
- дербес қорғаныш құралдарын пайдалану;
- ҚЕ және технологиялық жабдықтарды пайдалану бойынша нұсқаулық талаптарын ұстану.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 2.1.5,
КҚ 2.2.2,
КҚ 2.3.8,
КҚ 2.4.6,
КҚ 2.6.8,
КҚ 2.7.2,
КҚ 2.8.2,
КҚ 2.9.2,
КҚ 2.11.2,
КҚ 2.12.1
Ескерту:
Базалық құзыреттер 1 кесте
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну. Қазіргі әлем туралы ұғымға ие болу, қоғамда өзін және өз орнын жете түсіну.
БҚ 2
ҚР Конституциясының негіздерін білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникациялық мәдениетке ие болу, мемлекеттік, орыс және шет тілдерінде қарапайым ептілікпен тілдесу.
БҚ 3
Тұрақты түрде жаңа білімдерді қалыптастыруға, кәсіби өсуге және жеке басының әлеуетін жүзеге асыруда қажеттілікке деген даярлығын білдіру.
БҚ 4
Қажетті ақпаратты іздестіруді жүзеге асыру және өзінің кәсіби іс-әрекетін іске асыру үшін оны пайдалана білу.
БҚ 5
Схемаларды және сызбаларды орындаудың тәжірибелік ептіліктері мен дағдыларына ие болу, техникалық құжаттаманы оқу, өлшеуіш құрал-саймандарды және аспаптарды пайдалану.
БҚ 6
Нәтиже сапасына жұмыс істеу, өз жұмысына, жабдықтарға, материалдар мен қорлардың шығынына жауапты болу.
БҚ 7
Технологиялық процестің бірізділігін ұстану, қойылған оқу және өндіріс міндеттерін орындау үшін барынша тиімді тәсілдер мен құралдарды таңдау.
БҚ 8
Өз денсаулығына жауапты болу, тәжірибелік жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін ұстану.
Кәсіптік құзыреттер 2 кесте
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
Жоғары деңгей маманы
070801 2 - Қоюлатқыштар аппаратшысы
КҚ 2.1.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.1.2 Құйылыс тығыздығын өлшеу.
КҚ 2.1.3 Ерітіндіні қойылтқыштарға бөліп құю.
КҚ 2.1.4 Су жинағыштардағы судың белгілі бір деңгейін ұстап тұру.
КҚ 2.1.5 Айналма суды мөлдірлендіру және шламды қойылту процесін реттеу.

ПК 2.1.6 Выявлять и устранять неисправности.
ПК 2.1.7 Участвовать в подготовке к ремонту и ремонте обслуживаемого оборудования.
ПК 2.1.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070802 2Грохотовщик
ПК 2.2.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.2.2Вести процесс грохочения материалов на вибрационных грохотах.
ПК 2.2.3 Наблюдать за работой грохотов, сит и другого оборудования.
ПК 2.2.4 Контролировать качество грохочения.
ПК 2.2.5 Регулировать работу грохотов, сит, питателей и подачу воды при мокром грохочении.
ПК 2.2.6 Отбирать пробы для анализа.
ПК 2.2.7 Чистить и смазывать трущиеся части обслуживаемого оборудования.
ПК 2.2.8 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.2.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070803 2 -Дробильщик
ПК 2.3.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.3.2 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования и его маслохозяйства.
ПК 2.3.3 Осуществлять пуск и останов дробилок, питателей, конвейеров, питающих дробилку.
ПК 2.3.4 Наблюдать за равномерным поступлением и распределением сырья и материалов на дробилки.
ПК 2.3.5 Контролировать качество дробления сырья и материалов.
ПК 2.3.6 Определять окончание процесса дробления.
ПК 2.3.7 Распределять дробленый материал по бункерам в зависимости от сортности.
ПК 2.3.8 Дробить уголь и сланец на дробилках, дробильных агрегатах и дробильно-сортировочных установках различных систем.
ПК 2.3.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070804 2
Контролер продукции обогащения
ПК 2.4.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.4.2 Контролировать исполнение установленной технологии.
ПК 2.4.3 Принимать исходное сырье по качеству.
ПК 2.4.4 Отбирать, разделывать, упаковывать, маркировать, доставлять, хранить пробы.
ПК 2.4.5 Проводить анализы и механические испытания.
ПК 2.4.6 Проверять соответствие качества продукции действующим техническим условиям и стандартам.
ПК 2.4.7 Вести журнал по опробованию и испытанию сырья и продукции по классам и сортаменту.
ПК 2.4.8 Учитывать добываемое или отгружаемое полезное ископаемое.
ПК 2.4.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070806 2 –
Сепараторщик
ПК 2.6.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.6.2 Наблюдать за работой обслуживаемых сепараторов, промывателей, гидросмесителей.
ПК 2.6.3 Регулировать подачу угля, воды, выход продуктов обогащения.
ПК 2.6.4 Распределять и регулировать подачу материалов на сепараторы.
ПК 2.6.5 Наблюдать за показаниями средств измерений.
ПК 2.6.6 Определять щелочность пульпы при гидросепарации.
ПК 2.6.7 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.

КҚ 2.1.6 Ақауларды табу және жою.
КҚ 2.1.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеуге дайындауға және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.1.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070802 2 – Елекші
КҚ 2.2.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.2.2 Дірілдеуіш електерде материалдарды елеу процесін жүргізу.
КҚ 2.2.3 Тас електердің, елеуіштердің және басқа да жабдықтардың жұмысын бақылау.
КҚ 2.2.4 Таспен електеу сапасын бақылау.
КҚ 2.2.5 Тас електердің, елеуіштердің, қоректендіргіштердің және ылғалды тас електеу кезінде су беру жұмыстарын реттеу.
КҚ 2.2.6 Талдама үшін сынама алу.
КҚ 2.2.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың үйкелетін бөлшектерін тазалау және майлау.
КҚ 2.2.8 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.2.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070803 2 -Ұнтақтаушы
КҚ 2.3.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.3.2 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың және оның майшаруашылығының техникалық жағдайын бақылау.
КҚ 2.3.3 Ұсатқыштарды, қоректендіргіштерді, ұсатқыштарды қоректендіретін конвейерлерді іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.3.4 Ұсатқыштарға шикізат пен материалдардың бірқалыпты түсуін және бөлініп таралуын бақылау.
КҚ 2.3.5 Шикізат пен материалдарды ұсату сапасын бақылау.
КҚ 2.3.6 Ұсату процесінің аяқталуын анықтау.
КҚ 2.3.7 Ұсатылған материалдарды сұрыптарына қарай шанаптарға бөліп тарату.
КҚ 2.3.8 Көмір мен тақта тасты ұсатқыштарда, ұсатқыш агрегаттарда және әртүрлі жүйелердің ұсатқыш-сұрыптау құрылғыларында ұсату.
КҚ 2.3.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070804 2 – Байыту өнімінің бақылаушысы
КҚ 2.4.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.4.2 Қондырылған технологияның орындалуын бақылау.
КҚ 2.4.3 Бастапқы шикізатты сапасына қарай қабылдау.
КҚ 2.4.4 Сынамаларды таңдау, бөлу, орау, таңбалау, жеткізу, сақтау.
КҚ 2.4.5 Талдаулар мен механикалық сынамаларды жүргізу.
КҚ 2.4.6 Өнім сапасының әрекеттегі техникалық жағдайлар мен стандарттарға сәйкестігін тексеру.
КҚ 2.4.7 Шикізат пен өнімді класы мен сұрыпына қарай сынау және зерттеу бойынша журналды жүргізу.
КҚ 2.4.8 Өндірілетін немесе артып жіберілетін пайдалы қазбаны есепке алу.
КҚ 2.4.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070806 2 -Сепараторшы
КҚ 2.6.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.6.2 Қызмет көрсетілетін айырғыштардың, шайғыштардың, суараластырғыштардың жұмысын бақылау.
КҚ 2.6.3 Көмірді, суды беруді, байыту өнімінің шығымын реттеу.
КҚ 2.6.4 Материалдардың айырғыштарға берілуін реттеу және бөліп тарату.
КҚ 2.6.5 Өлшеуіш құралдарының көрсеткіштерін бақылау.
КҚ 2.6.6 Сумен айыру кезінде қойыртпақтардың сілтілігін анықтау.
КҚ 2.6.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.

ПК 2.6.8 Вести процесс сепарации на магнитных, пневматических, адгезионно-липкостных, электромагнитных, валковых, коронно-электростатических и трибоэлектрических сепараторах.
ПК 2.6.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070807 2 – Сушильщик
ПК 2.7.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.7.2 Вести технологический процесс сушки пиритных и флюоритовых концентратов.
ПК 2.7.3 Чистить газопроводы, колосники, патрубки, топки.
ПК 2.7.4 Замерять температуру в сушильных печах, загрузочных и разгрузочных камерах.
ПК 2.7.5 Регулировать влажность продукта, разрежение, температуру в соответствии с инструкциями.
ПК 2.7.6 Перекрывать шиберы и течки для распределения продуктов разных сортов по бункерам.
ПК 2.7.7 Обеспечивать заданный тепловой режим и скорость потока воздуха, пара, газов.
ПК 2.7.8 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.7.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070808 2–
Флотатор
ПК 2.8.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.8.2 Вести процесс флотации по заданной схеме.
ПК 2.8.3 Обеспечивать установленный режим флотации и поддерживать плотность пульпы.
ПК 2.8.4 Регулировать давление сжатого воздуха в пневматических флотационных машинах.
ПК 2.8.5 Выпускать хвосты флотации.
ПК 2.8.6 Управлять и обслуживать флотационное и вспомогательное оборудование.
ПК 2.8.7 Выявлять и устранять неисправности, чистить и смазывать оборудование.
ПК 2.8.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070809 2 – Центрифуговщик
ПК 2.9.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.9.2 Вести процесс осветления (отбеливания) загрязненных жидкостей или твердых продуктов, разделения плохо фильтрующихся неоднородных смесей.
ПК 2.9.3 Производить автоматическую выгрузку и загрузку продукта под действием центробежной силы, промывать, пропаривать.
ПК 2.9.4 Контролировать и регулировать по показаниям средств измерений загрузку продукта, выгрузку измельченного или промытого осадка.
ПК 2.9.5 Налаживать центрифуги на заданный режим.
ПК 2.9.6 Проводить контрольные анализы продукта.
ПК 2.9.7 Определять окончание процесса центрифугирования.
ПК 2.9.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070811 2 - Аппаратчик углеобогащения
ПК 2.11.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.11.2 Вести технологические процессы обогащения угля (сланца), отсадки, флотации, сепарации на отсадочных, флотационных машинах, сепараторах.
ПК 2.11.3 Производить сепарацию угольного гранулированного порошка.
ПК 2.11.4 Контролировать и регулировать процесс по данным технического и экспресс-анализов.
ПК 2.11.5 Производить экспресс-анализ расслоения отобранных проб рядового угля и продуктов обогащения.

КҚ 2.6.8 Магниттік, пневматикалық, адгезиялық-жабысқақ, электромагниттік, валдық, короналы-электрстатикалық және трибоэлектрлік айырғыштарда айыру процесін жүргізу.
КҚ 2.6.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070807 2 – Құрғатушы
КҚ 2.7.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.7.2 Пириттік және флюориттік концентраттарды құрғатудың технологиялық процесін жүргізу.
КҚ 2.7.3 Газ құбырларын, оттықтарды, келте құбырларды, пештің оттығын тазалау.
КҚ 2.7.4 Құрғату пештеріндегі, арту және түсіру камераларындағы температураны өлшеу.
КҚ 2.7.5 Өнімнің ылғалдылығын, сұйықтығын, нұсқаулықтармен сәйкес температураны реттеу.
КҚ 2.7.6 Өнімдердің әртүрлі сұрыптарын шанаптарға бөліп таратуға арналған сырма қақпақтар мен ағынды құрылғыларды жабу.
КҚ 2.7.7 Берілген жылу режимін және ауа ағынын, будың, газдың жылдамдығын қамтамасыз ету.
КҚ 2.7.8 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.7.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070808 2 – Флотатор
КҚ 2.8.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.8.2 Берілген схема бойынша флотациялау процесін жүргізу.
КҚ 2.8.3 Флотациялаудың белгіленген режимін қамтамасыз ету және қойыртпақтың тығыздығын ұстану.
КҚ 2.8.4 Пневматикалық флотациялау машиналарындағы сығылған ауа қысымын реттеу.
КҚ 2.8.5 Флотацияның қалдықтарын шығару.
КҚ 2.8.6 Флотациялау және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету мен басқару.
КҚ 2.8.7 Жабдықтардағы ақауларды табу мен жою, тазалау және майлау.
КҚ 2.8.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070809 2 - Үйірткілеуші
КҚ 2.9.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.9.2 Ластанған сұйықтықтарды немесе қатты өнімдерді мөлдірлендіру (ағарту) процесін жүргізу, нашар сүзілетін бірдей емес қоспаларды бөлу.
КҚ 2.9.3 Өнімді ортадан тепкіш күштің әсері арқылы автоматты түрде түсіру және арту, шаю, булау.
КҚ 2.9.4 Өнімді артуды, ұсатылған немесе шайылған тұнбаны түсіруді өлшеуіш құралының көрсеткіштері бойынша бақылау және реттеу.
КҚ 2.9.5 Үйірткілеуіштерді берілген режимге қою.
КҚ 2.9.6 Өнімге алдын ала бақылау жүргізу.
КҚ 2.9.7 Үйірткілеу процесінің аяқталуын анықтау.
КҚ 2.9.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070811 2 – Көмір байыту аппаратшысы
КҚ 2.11.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.11.2 Көмірді (тақта тасты) байыту, тұндыру, флотациялау, тұндыру, флотациялау машиналарында, айырғыштарында айырудың технологиялық процестерін жүргізу.
КҚ 2.11.3 Көмірдің түйіршіктелген ұнтағын айыру.
КҚ 2.11.4 Берілген техникалық және экспресс-талдамалардың мәліметтері бойынша процесті бақылау мен реттеу.
КҚ 2.11.5 Қатардағы көмір мен байыту өнімдерінің сұрыпталған сынамаларын қабаттаудың экспресс-талдауын жүргізу.

Сноска. Наименование приложения 112 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержаниеобразовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка.Терминология по специальности.Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.Профессиональное общение.Развитие речи.
Знания:
-основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
-читать и переводить (со словарем)профессионально ориентированные тексты.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста.Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей.Геометрические построения на чертежах.Проекционные изображения на чертежах.Чертеж и изометрическая проекция детали.Развертки геометрических фигур. Расположение изображений на чертежах.Сечения и разрезы.Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях.Машиностроительное черчение.Чтение простейших машиностроительных чертежей.Разъемные соединения.Неразъемные соединения.Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
-читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

Ескерту. 112-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (белгіленген деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалып
тасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс)тілінің синтаксисі.Мамандық бойынша терминология.Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен).Кәсіптік қарым-қатынас.Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс)тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ1- БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде).Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ1- БҚ4
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі.Дене тәрбиесі әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ережелері.Сызбалардағы геометриялық құрылулар.Сызбалардағы проекциялық көріністер.Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы.Геометриялық фигуралардың жаймалары.Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер.Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау.Машинажасау сызуы.Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар.Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.

БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.8,
ПК 1.19.9,
ПК 1.20.6,
ПК 1.20.7,
ПК 1.21.11
ОПД 02
Основы технической механики.
Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар).
Детали и сборочные единицы. Классификация, назначение и требования к ним. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные). Назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число.
Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряҒжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжеҒния.
Знания:
- классификации машин и механизмов;
- видов соединений деталей;
- видов передач вращательного движения;
- основных видов деформаций;
- действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжений.
Умения:
-различать детали и сборочные единицы;
- определять передаточное число;
- различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.7,
ПК 1.19.7,
ПК 1.20.6,
ПК 1.20.7,
ПК 1.21.10
ОПД 03
Общая электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Электроизмерительные приборы.Электронные приборы и устройства.Трансформаторы. Электрические машины и аппараты. Производство, распределение, использование электроэнергии. Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроника.
Знания:
- электрических и магнитных цепей;
- электрических цепей переменного тока;
- электрических устройств;
- производства, распределения и использования электроэнергии;
- электропривода и электроавтоматики.
Умения:
-читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики;
- пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования и средств автоматики.
БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.8,
ПК 1.19.9,
ПК 1.19.10,
ПК 1.20.1,
ПК 1.21.10
ОПД 04
Основы информатизации и автоматизации производства.
Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую. Двоичная арифметика. Формальная, математическая логика. Понятие модели. Типы моделей. Понятие алгоритма.Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация.
Автоматическое регулирование. Регулируемый параметр. Объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы, их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- видов ОС WINDOWS;
- текстового редактораWORD;
- электронных таблиц EXCEL;
- векторного редактораCorelDRAW;
- защиты от вирусов;
- архиватораWinZip;
- ОС DOS;
- программы-оболочки Norton Commander;
- языков программирования;
- основ автоматического регулирования;
- принципов действия, функциональных и структурных схем автоматических регуляторов.
Умения:
-пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
- осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.8,
КҚ 1.19.9,
КҚ 1.20.6,
КҚ 1.20.7,
КҚ 1.21.11
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Механизмдер мен машиналар жіктеуі.Механизмдер бөліктері.Механизмдер кинематикасы (механизм және машина, киҒнематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері).Бөлшектер мен жиналмалы бірліктер.Жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар.Бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын).Айналу қозғалысының беріліс механизмдері.Айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы). Арналуы, сипаты, құрылымы,белгіленуі және кинематикалық схемасы.Беріліс саны.Абсолюттік қатты дене.Деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу.Сыртқы күштер және олардың түрлері.Серпімділік пен кернеудің ішкі күштері.Істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдер жіктеуін;
- бөлшектерді байланыстыру түрлерін;
- айналу қозғалысының беріліс түрлерін;
- деформацияның негізгі түрлерін;
- шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу;
- беріліс сандарын анықтау;
-серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.7,
КҚ 1.19.7,
КҚ 1.20.6,
КҚ 1.20.7,
КҚ 1.21.10
ЖКП 03
Жалпы электртехника.
Электрлік және магниттік тізбектер.Ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері.Электрлік құрылғылар. Электрөлшеуіш аспаптар.Электронды аспаптар мен құрылғылар.Трансформаторлар.Электрлік машиналар мен аппараттар.Электрқуатын өндіру, тарату және қолдану.Электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету.Электржетек және электроника.
Білімдер:
- электрлік және магниттік тізбектерін;
- ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін;
- электрлік құрылғыларын;
- электр қуатының өндірілуін, таралуын және пайдаланылуын;
- электржетекті және электравтоматиканы.
Іскерліктер:
- электржабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу;
- электржабдықтары және автоматика құралдарына қызмет көрсету мен жөндеу барысында электрөлшеуіш аспаптарын пайдалану.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.8,
КҚ 1.19.9,
КҚ 1.19.10,
КҚ 1.20.1,
КҚ 1.21.10
ЖКП 04
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері.
Ақпаратты кодтау. Сандық жүйелер. Бір жүйеден екінші жүйеге ауысу. Екілік арифметика. Формалды, математикалық логика.Модель түсінігі.Модельдер типтері.Алгоритм түсінігі.Алгоритмдер типтері.Бағдарламалау тілі.Бағдарлама, оны құрылымдау.Автоматты реттеу.Реттелетін параметр.Реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар.Автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары.Басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары.
Процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
Білімдер:
- ОС WINDOWS түрлерін;
- WORD мәтіндік редакторын;
- EXCEL электронды кестелерін;
- Corel DRAW векторлық редакторын;
- вирустардан қорғануын;
- WinZip архиваторын;
- ОС DOS;
- Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын;
- бағдарламалық тілдерін;
- автоматты реттеу негіздерін;
- автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын.
Іскерліктер:
- жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану;
-автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру.

БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.5,
ПК 1.19.8,
ПК 1.20.5,
ПК 1.21.6
ОПД 05
Материаловедение.
Строение и свойства металлов, сплавов. Коррозия металлов. Пластмассы, древесина, резина и лакокрасочные изделия. Способы обработки материалов. Виды сварки, резания. Отделочные и электрофизические материалы.
Знания:
- металлов, сплавов их структуры и свойств;
- способов борьбы с коррозией;
- видов обработки металлов, сплавов и др. материалов.
Умения:
-различать по видам и свойствам металлы и сплавы;
- использовать по назначению различные материалы при выполнении работ на обогатительных предприятиях.
БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.9,
ПК 1.19.5,
ПК 1.20.11,
ПК 1.21.1
ОПД 06
Физическая и коллоидная химия.
Кристаллическое и аморфное состояние тел. Природа газообразного состояния веществ.Понятия об идеальном и реальном газе.Жидкое состояние веществ.Понятия об идеальном и реальном растворе.Растворимость твердого вещества в жидкостях.Понятия о законах термодинамики Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люсака, Дальтона, Гесса.Электрохимия.Электролитическая диссоциация.Понятия об электролитах и электропроводности.Электрохимическая коррозия металлов и способы защиты от неҰ.
Знания:
- состояния тел и природы газообразного состояния веществ;
-законов термодинамики Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люсака, Дальтона, Гесса;
- процессов электрической диссоциации;
- электролитов и их электропроводности;
- способов защиты от электрохимической коррозии металлов.
Умения:
-применять в работе способы защиты металлов от электрохимической коррозии.
БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.2,
ПК 1.7.3,
ПК 1.19.1,
ПК 1.20.2,
ПК 1.21.1
ОПД 07
Геология и основы горного дела.
Основные закономерности развития Земли и земной коры.Экзогенные и эндогенные геологические процессы.Кристаллография.Минералогия.Классификация горных пород по происхождению.Текстурно-структурные особенности руд при обогащении.Физические свойства руд и вмещающих пород.Типы месторождений руд.Месторождения руд цветных, черных, редких и благородных металлов.Разработка месторождений полезных ископаемых открытым и подземным способом.
Знания:
- основных положений кристаллографии, минералогии и классификации горных пород;
- химических и физических свойств руд и вмещающих пород;
- способов разработки месторождений полезных ископаемых;
- текстурно-структурных особенностей руд при обогащений.
Умения:
-различать руды цветных, черных, редких и благородных металлов от вмещающих пород.

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.5,
КҚ 1.19.8,
КҚ 1.20.5,
КҚ 1.21.6
ЖКП 05
Материалтану.
Металдардың, қорытпалардың құрылымы мен қасиеттері. Металдардытот басу. Пластмассалар ағаштар, рәзеңке және лакпен сырлайтын бұйымдар.Материалдарды өңдеу тәсілдері.Дәнекерлеу, кесу түрлері.Әрлеу және электрфизикалық материалдар.
Білімдер:
-металдарды, қорытпаларды олардың құрылымы мен қасиеттерін;
- тот басумен күресу тәсілдерін;
- металдарды, қорытпаларды және басқа даматериалдарды өңдеудің түрлерін.
Іскерліктер:
-металдар мен қорытпаларды түрлері және қасиеттері бойынша айыра білу;
- байыту кәсіпорындарында жұмыстарды орындау барысында әр түрлі материалдарды арналуы бойынша пайдалана білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.9,
КҚ 1.19.5,
КҚ 1.20.11,
КҚ 1.21.1
ЖКП 06
Физикалы және коллоидты химия.
Денелердіңкристалдық және аморфтық күйлері. Заттардыңгаз түріндегі күйлерінің табиғаты. Идеалдыжәне реалды газ туралы түсінік. Заттардыңсұйық күйлері. Идеалдыжәне реалды ерітінді туралы түсінік. Қаттызаттың сұйықтықтарда еруі. Термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдары туралы түсінік. Электрхимия. Электрлиттікдиссоциация. Электрлиттермен электр өтімділігі туралы түсінік. Металдардыңэлектр химиялық тотығуы және одан қорғану тәсілдері.
Білімдер:
- денелердің жағдайын және заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғатын;
- термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдарын;
- электрлиттік диссоциация процестерін;
- электрлиттер және олардың электр өтімділігін;
- металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін.
Іскерліктер:
-металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін жұмыста қолдана білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.2,
КҚ 1.7.3,
КҚ 1.19.1,
КҚ 1.20.2,
КҚ 1.21.1
ЖКП 07
Геология және кен ісі негіздері.
Жер және жер қыртысы дамуының басты заңдылықтары. Экзогендіжәне эндогенді геологиялық процестер. Кристаллография. Минералогия. Жаратылысыбойынша кен жыныстарының жіктелуі. Байытукезіндегі кендердің текстуралық-құрылымдық ерекшеліктері.Кендердіңжәне оның құрамындағы жыныстардың физикалық қасиеттері. Кендер кенорындарының типтері.Түсті, қара, сирек кездесетін және асыл металдар кендерінің кенорындары. Пайдалы қазбалар кенорындарын ашық және жер асты тәсілімен қазу..
Білімдер:
-кристаллография, минералогия және кен жыныстары жіктелуінің негізгі ережелерін;
- кендердің және оның құрамындағы жыныстардың химиялық және физикалық қасиеттерін;
- пайдалы қазбалар кенорындарын қазу тәсілдерін;
- байыту кезіндегі кендердің текстуралық-құрылымдық ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- құрамындағы жыныстардан түсті, қара, сирек кездесетін және асыл металдар кендерін айыра білу.

БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.1,
ПК 1.19.1,
ПК 1.20.3,
ПК 1.21.1
ОПД 08
Основы гидравлики, теплотехника и водовоздушное хозяйство обогатительных фабрик.
Основы гидравлики и гидродинамики.Водоснабжение обогатительных фабрик.Насосы и насосные станции.Воздухоснабжение обогатительных фабрик, компрессоры и воздуходувные машины.Применение вакуума и вентиляции на обогатительных фабриках.Основы теплотехники.Котельные установки и вспомогательные устройства.
Знания:
- основ гидравлики и гидродинамики, теплотехники;
- схем водоснабжения обогатительных фабрик;
- оборудования для водоснабжения;
- принциповвоздухоснабжения обогатительных фабрик;
- типов компрессоров и воздуходувных машин;
- котельных установок и их вспомогательных устройств.
Умения:
-управлять насосами, компрессорами и воздуходувными машинами, котельными установками, производить их техническое обслуживание и ремонт.
БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.4,
ПК 1.19.2,
ПК 1.19.4,
ПК 1.20.8,
ПК 1.21.2,
ПК 1.21.3,
ПК 1.21.4,
ПК 1.21.8
ОПД 09
Основы стандартизации, метрологии и качества продукции.
Основные понятия и определения в области стандартизации.Категории и виды стандартов.Основные понятия и определения в области метрологии.Единицы физических величин.Виды и погрешности измерений.Средства измерений и их технические характеристики.Контроль качества продукции.Оценка уровня качества продукции.Аттестация, сертификация и испытания продукции.
Знания:
- основных положений стандартизации, метрологии и контроля качества продукции;
- единиц физических величин;
- видов и погрешностей измерений;
- технических характеристик средств измерений;
- методов контроля и оценки качества продукции.
Умения:
-различать категории виды стандартов;
- пользоваться средствами измерений и определять погрешности при производстве измерений;
- вести контроль качества продукции;
- производить аттестацию, сертификацию и испытания продукции.
БК 1,
БК 1 - БК 8,
ПК 1.7.3,
ПК 1.19.3,
ПК 1.20.9,
ПК 1.21.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Обогащение полезных ископаемых.
Состав и классификация полезных ископаемых по обогатимости. Кондиции. Методы обогащения и их технологические показатели. Продукты обогащения. Конструкции и классификация оборудования. Технико-экономические параметры.
Знания:
- состава и классификации полезных ископаемых по обогатимости;
- методов обогащения;
- конструкции и классификации оборудования;
- расположения цехов обогатительных фабрик.
Умения:
- определятьтехнологические показатели кондиции;
- распознавать продукты обогащения;
- контролировать технологические процессы на своем рабочем месте.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4,
БК 6,

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.1,
КҚ 1.19.1,
КҚ 1.20.3,
КҚ 1.21.1
ЖКП 08
Байыту фабрикаларының гидравликасы негіздері, жылу техникасы және су-ауалы шаруашылығы.
Гидравликажәне гидродинамика негіздері.Байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету. Сорғыларжәне сорғы станциялары.Байыту фабрикаларына ауажеткізу, компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналары.Байыту фабрикаларында вакуум мен желдетуді қолдану. Жылутехникасы негіздері.Қазандық қондырғылар және қосалқы құрылғылар.
Білімдер:
-гидравлика және гидродинамика, жылу техникасы негіздерін;
- байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету схемаларын;
- сумен қамтамасыз етуге арналған жабдықтарды;
- байыту фабрикаларының ауажеткізу принциптерін;
- компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналардың типтерін;
-қазандық қондырғыларды және олардың қосалқы құрылғыларын.
Іскерліктер:
- сорғыларды, компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналарды, қазандық қондырғыларды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.4,
КҚ 1.19.2,
КҚ 1.19.4,
КҚ 1.20.8,
КҚ 1.21.2-
КҚ 1.21.4,
КҚ 1.21.8
ЖКП 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасының негіздері.
Стандарттауаумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар. Стандарттардыңсанаты мен түрлері. Метрологияаумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар. Физикалықшамалардың бірліктері. Өлшеулердіңтүрлері мен ауытқулары. Өлшеуішқұралдары және олардың техникалық сипаттамалары. Өнімсапасын тексеру. Өнімсапасының деңгейін бағалау.Өнімдіаттестаттау, сертификаттау және сынау.
Білімдер:
-стандарттау, метрология және өнім сапасын тексерудің негізгі ережелерін;
- физикалық шамалардың бірліктерін;
- өлшеулердің түрлері мен ауытқуларын;
- өлшеуіш құралдарының техникалық сипаттамаларын;
- өнім сапасын тексеру және бағалау әдістерін.
Іскерліктер:
-стандарттардың санаттарын, түрлерін айыра білу;
- өлшеулерді жүргізу кезінде өлшеуіш құралдарын пайдалану және ауытқуларды анықтау;
- өнім сапасын тексеруді жүргізу;
- өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынауды жүргізу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ1.7.3,
КҚ 1.19.3,
КҚ 1.20.9,
КҚ 1.21.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пайдалы қазбаларды байыту.
Байытылғыштығы бойынша пайдалы қазбалардың құрамы мен жіктелуі. Сапашарттар. Байытуәдістері және олардың технологиялық көрсеткіштері.Байыту өнімдері. Жабдықтардың конструкциялары мен жіктелуі. Техника-экономикалық параметрлер.
Білімдер:
- байытылғыштығы бойынша пайдалы қазбалардың құрамы мен жіктелуін;
- байыту әдістерін;
- жабдықтардың конструкциялары мен жіктелуін;
- байыту фабрикалары цехтарының орналасуын.
Іскерліктер:
- технологиялық көрсеткіштерді, сапашарттарды анықтау;
- байыту өнімдерін танып білу;
- өз жұмыс орнындағы технологиялық процестердітексеру.
БҚ1-БҚ 6,

ПК 1.7.1,
ПК 1.19.1,
ПК 1.20.1,
ПК 1.21.11
СД 02
Электрооборудование обогатительных фабрик.
Электрические машины и аппараты, применяемые на обогатительных фабриках. Управление электроприводом машин и механизмов. Освещение обогатительных фабрик. Электрооборудование, обслуживаемое специалистом установленного уровня квалификации.
Знания:
- типов электрических машин и аппаратов;
- способов управления электроприводом;
- параметров освещения рабочих мест.
Умения:
- выполнять работы по управлению и обслуживанию электрических машин и аппаратов на своем рабочем месте.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.7.7,
ПК 1.7.8,
ПК 1.19.9,
ПК 1.20.6,
ПК 1.20.7,
ПК 1.21.10
СД 03
Транспортные устройства и склады.
Бункерное и складское хозяйство обогатительных фабрик. Транспортирование и хранение реагентов. Бункерные затворы. Питатели. Подъемно-транспортные устройства. Конвейерный и элеваторный транспорт. Гидравлический и пневматический транспорт.
Знания:
- бункерного и складского хозяйства, их устройства и назначения;
- видов транспорта и питателей;
- способов транспортирования и хранения реагентов.
Умения:
-управлять транспортными устройствами и обслуживать бункерное и складское хозяйство обогатительной фабрики.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.7.4,
ПК 1.19.6,
ПК 1.20.4.
ПК 1.20.9,
ПК 1.21.5
СД 04
Автоматизация производственных процессов.
Основные понятия автоматики и телемеханики. Элементы цифровой техники. Технические средства автоматизации. Автоматизация технологических процессов. Перспективные направления развития автоматизации обогатительного оборудования и технологических процессов.
Знания:
- основ автоматики и телемеханики обогатительного производства.
Умения:
- обращаться с аппаратурой автоматизации.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.7.5,
ПК 1.19.8,
ПК 1.20.7,
ПК 1.21.6
СД 05
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование.
Травматизм и профессиональные заболевания.Классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших.Порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту.Меры безопасности при ведении различных процессов обогащения.Производственные опасности и вредности.Защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
-основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики;
-классификации травматизма и профессиональных заболеваний;
- техники безопасности при ведении работ;
- производственных опасностей и вредностей;
- требований по защите окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов.
Умения:
-соблюдать требования Правил безопасности;
- сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования;
- оказывать первую помощь травмированному человеку.
БК 5,
БК 6,
БК 7,

КҚ1.7.1,
КҚ 1.19.1,
КҚ 1.20.1,
КҚ 1.21.11
АП 02
Байыту фабрикаларының электр жабдықтары.
Байыту фабрикаларында қолданылатын, электрлі машиналаржәне аппараттар. Машиналармен механизмдердің электржетектерін басқару. Байыту фабрикаларын жарықтандыру.Біліктіліктің белгіленген деңгей маманы қызмет көрсететін электр жабдықтар.
Білімдер:
- электрлі машиналары мен аппараттардың типтерін, электржетекті басқару тәсілдерін;
- жұмыс орындарын жарықтандыру параметрлерін.
Іскерліктер:
- өз жұмыс орнындағы электрлі машиналарымен аппараттарды басқару және оларға қызмет көрсету.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 1.7.7,
КҚ 1.7.8,
КҚ 1.19.9,
КҚ 1.20.6,
КҚ 1.20.7,
КҚ 1.21.10
АП 03
Транспортты құрылғылар және қоймалар.
Байытуфабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы. Реагенттердітасымалдау және сақтау. Шанақ қақпақтары. Қоректендіргіштер. Көтергі-транспортты құрылғылар. Конвейерлікжәне элеваторлық транспорт. Гидравликалықжәне пневматикалық транспорт.
Білімдер:
- шанақ және қойма шаруашылығын, олардың құрылымы мен арналуын, транспорт және қоректендіргіштер түрлерін;
- реагенттерді тасымалдау мен сақтау тәсілдерін.
Іскерліктер:
- байыту фабрикаларының транспортты құрылғыларын басқару және шанақ пен қойма шаруашылықтарына қызмет көрсету.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ1.7.4,
КҚ 1.19.6,
КҚ 1.20.4.
КҚ 1.20.9,
КҚ 1.21.5
АП 04
Өндіріс процестерін автоматтандыру.
Автоматика мен телемеханиканың негізгі ұғымдары. Сандық техника элементтері. Автоматтандырудың техникалық құралдары. Технологиялық процестерді автоматтандыру. Байыту жабдықтары мен технологиялық процестерді автоматтандыруды дамытудың келешектік бағыттары.
Білімдер:
- байыту өндірісінің автоматикасы мен телемеханикасы негіздерін.
Іскерліктер:
- автоматтандыру аппаратурасын қолдана білу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ1.7.5,
КҚ 1.19.8,
КҚ 1.20.7,
КҚ 1.21.6
АП 05
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Зақымдану және кәсіби аурулар.Ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі.Өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі. Байытудың әртүрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы негіздерін;
- зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін;
- жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын;
- өндіріс қауіптіліктері мен зияндылықтарын;
-қоршаған ортаны қорғау және табиғи қорларды тиімді пайдалану талаптарын.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік ережелерінің талаптарын ұстану;
-жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету;
- зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 5-БҚ 7,

ПК 1.7.10,
ПК 1.19.11,
ПК 1.20.12,
ПК 1.21.12
СД 06
Основы рыночной экономики в отрасли.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принҒципы экономической теории. Формы и виды собственности, управление собственностью. Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование. Методы экономического обосҒнования планов и разработҒки прогнозов. Бизнес-планирование; экономический анализ. Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.7.6,
ПК 1.19.10,
ПК 1.20.10,
ПК 1.21.9
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских.
Ознакомление с основными процессами слесарной и механической обработки металлов и применяемым оборудованием, инструментами и приспособлениями.
Организация рабочего места слесаря и станочника, основы нормирования труда.
Приобретение необходимых умений и навыков практической деятельности по обработкеметаллов.
Умения:
- читать машиностроительных чертежей;
- работать с нормативно-технической документацией.
Навыки:
- распознавания металлов и материалов;
- пользования измерительными инструментами;
- составления карты технологического процесса обработки деталей.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
БК 8,
ПК 1.7.8,
ПК 1.19.9,
ПК 1.20.7,
ПК 1.21.10
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков.
Закрепление теоретических знаний в условиях учебного горного полигона или горнорудного предприятия.
Ознакомление с работой стационарного оборудования горнорудных предприятий, рудничного транспорта, малой механизации.
Ознакомление со схемой проветривания очистного и подготовительного забоев, схемой водоотлива шахты.
Ознакомление с основными операциями по ремонту, монтажу и наладке электрооборудования, аппаратуры иавтоматических устройств.
Ознакомление с содержанием текущего осмотра и ремонта оборудования.
Умения:
- освоить принципы работы обогатительного оборудования;
- выполнять монтажные и демонтажные работы;
- руководствоваться планом ликвидации аварий применительно к рабочему месту, с запасными выходами;
-применять правила пользования защитной и пусковой аппаратурой, правила проверки оборудования на взрыво- и искро-безопасность.
- читать схемы распределения электрической энергии на предприятии и оборудования распределительных пунктов.
Навыки:
- управления горными машинами и механизмами;
- заземления установок;
- безопасного выполнения операций по установке крепи, настилке рельсового пути, бурению шпуров;
- выполнения монтажных и демонтажных работ;
- пользования защитной и пусковой аппаратурой;
-работы на стационарном оборудовании горнорудных предприятий, рудничном транспорте, малой механизации.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
БК 8,

КҚ1.7.10,
КҚ 1.19.11,
КҚ 1.20.12,
КҚ 1.21.12
АП 06
Саладағы нарықтық экономика негіздері.
Мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері. Меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару. Жоспарлартүрі, олардың басты сатылары, мазмұны, стратегиялық жоспарлануы.Жоспарлардыэкономикалық негіздеу және болжауды әзірлеу әдістері.Бизнес- жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау. Нарықтықинфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты.Іскерліктер:
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану.
БҚ5-БҚ7,
КҚ1.7.6,
КҚ 1.19.10,
КҚ 1.20.10,
КҚ 1.21.9
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика.
Металдарды слесарлық және механикалық өңдеудің негізгі процестерімен және қолданылатын жабдықтармен, құрал-саймандармен, керек-жарақтармен танысу. Слесарьмен станокшының жұмыс орнын ұйымдастыру,еңбектi нормалау негiздерi. Металдарды өңдеу бойынша практикалық іс-әрекеттің қажетті ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Іскерліктер:
- машинажасау сызбаларын оқу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- металдар мен материалдарды танып білу;
- өлшеуіш құрал-саймандарын пайдалану;
- бөлшектерді өңдеу бойынша технологиялық процесс картасын құрастыру.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ1.7.8,
КҚ 1.19.9,
КҚ 1.20.7,
КҚ 1.21.10
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика.
Оқу тау-кен полигоны немесе тау-кен кәсіпорны жағдайларында теориялық білімдерін бекіту. Тау-кен кәсіпорындары тұрақты жабдықтарының, кеніш көлігінің, аздаған механикаландырудың жұмысымен танысу. Тазартым және даярлау забойларының желдету сұлбасымен және шахтаның сутөккі сұлбасымен танысу. Электржабдықтарды, аппаратуралар мен автоматты құрылғыларды жөндеу, монтаждау және баптау бойынша негізгі операциялармен танысу. Жабдықтарды ағымда қарап шығу және жөндеу мазмұнымен танысу.
Іскерліктер:
- байыту жабдықтарының жұмыс істеу принциптерін меңгеру;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қосалқы шығатын есігі бар жұмыс орнына қарай апаттарды жою жоспарына жетекшілік ету;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану ережелерін, жабдықтарды жарылыс және ұшқын қауіпсіздігіне тексеру ережелерін қолдану;
- кәсіпорында электр қуатын тарату және тарату бекеттері жабдықтарының схемаларын оқу.
Дағдылар:
- кен машиналары мен механизмдерін басқару;
- қондырғыларды жерге қосу;
- бекітпені орнату, рельс жолын төсеу, теспелерді бұрғылау бойынша операцияларды қауіпсіз орындау;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану;
- тау-кен кәсіпорындарының тұрақты жабдықтарында, кеніш көлігінде, аздаған механикаландыруда жұмыс істеу.
БҚ 5-БҚ 8,

БК 1 - БК 8,
ПК 2.1.1,
ПК 2.2.1,
ПК 2.3.1,
ПК 2.4.1,
ПК 2.5.1,
ПК 2.6.1,
ПК 1.7.1,
ПК 2.8.1,
ПК 2.9.1,
ПК 2.10.1,
ПК 2.11.1,
ПК 2.12.1,
ПК 2.13.1,
ПК 2.15.1,
ПК 2.16.1,
ПК 2.17.1
ОПД 08
Основы гидравлики, теплотехника и водовоздушное хозяйство обогатительных фабрик.
Основы гидравлики и гидродинамики. Водоснабжение обогатительных фабрик. Насосы и насосные станции. Воздухоснабжение обогатительных фабрик, компрессоры и воздуходувные машины. Применение вакуума и вентиляции на обогатительных фабриках. Основы теплотехники. Котельные установки и вспомогательные устройства.
Знания:
- основ гидравлики и гидродинамики, теплотехники;
- схем водоснабжения обогатительных фабрик;
- оборудования для водоснабжения;
- принциповвоздухоснабжения обогатительных фабрик;
- типов компрессоров и воздуходувных машин;
- котельных установок и их вспомогательных устройств.
Умения:
-управлять насосами, компрессорами и воздуходувными машинами, котельными установками, производить их техническое обслуживание и ремонт.
БК 1 - БК 8,
ПК 2.1.5,
ПК 2.2.3,
ПК 2.2.5,
ПК 2.2.6,
ПК 2.4.3,
ПК 2.5.3,
ПК 2.5.6,
ПК 2.6.4,
ПК 2.6.6,
ПК 2.8.4,
ПК 2.8.6,
ПК 2.8.8,
ПК 2.10.3,
ПК 2.10.4,
ПК 2.10.5,
ПК 2.11.4,
ПК 2.11.5,
ПК 2.11.7,
ПК 2.11.8,
ПК 2.12.3,
ПК 2.15.4,
ПК 2.15.5,
ПК 2.15.6,
ПК 2.15.8,
ПК 2.16.5
ОПД 09
Основы стандартизации, метрологии и качества продукции.
Основные понятия и определения в области стандартизации. Категории и виды стандартов.Основные понятия и определения в области метрологии.Единицы физических величин.Виды и погрешности измерений. Средства измерений и их технические характеристики.Контроль качества продукции.Оценка уровня качества продукции.Аттестация, сертификация и испытания продукции.
Знания:
- основных положений стандартизации, метрологии и контроля качества продукции;
- единиц физических величин;
- видов и погрешностей измерений;
- технических характеристик средств измерений;
- методов контроля и оценки качества продукции.
Умения:
-различать категории виды стандартов;
- пользоваться средствами измерений и определять погрешности при производстве измерений;
- вести контроль качества продукции;
- производить аттестацию, сертификацию и испытания продукции.
БК 1 - БК 8,
ПК 2.1.4,
ПК 2.1.6,
ПК 2.2.8,
ПК 2.3.6,
ПК 2.4.5,
ПК 2.4.8,
ПК 2.4.10,
ПК 2.5.9,
ПК 2.6.6,
ПК 2.8.5,
ПК 2.9.2,
ПК 2.9.4,
ПК 2.9.5,
ПК 2.9.6,
ПК 2.9.8,
ПК 2.13.6,
ПК 2.15.2,
ПК 2.16.2,
ПК 2.16.4,
ПК 2.17.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Обогащение полезных ископаемых.
Методы обогащения и их технологические показатели. Рудоподготовка дезинтеграцией и промывкой. Гравитационные процессы обогащения, отсадка, обогащение в тяжелых средах, обогащение на концентрационных столах, обогащение на шлюзах и желобах, гравитационный анализ.Магнитные и электрические методы обогащения.Флотация.Специальные методы обогащения.Обезвоживание, пылеулавливание и очистка сточных вод.Опробование, контроль и учет.Расположение цехов обогатительных фабрик.
Знания:
- методов обогащения и их технологических показателей;
- способов обезвоживания, пылеулавливания и очистки сточных вод;
- порядка отбора проб, ведения контроля и учета;
- расположения цехов обогатительных фабрик.
Умения:
-вести процессы обогащения, обезвоживания, пылеулавливания и очистки сточных вод различными методами;
- отбирать пробы, вести контроль и учет на рабочем месте;
- контролировать технологические процессы на своем рабочем месте;
- разделывать и обрабатывать пробы.
БК 5,
БК 6,
БК 7,

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ2.1.1,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.6.1,
КҚ 1.7.1,
КҚ 2.8.1,
КҚ 2.9.1,
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.11.1,
КҚ 2.12.1,
КҚ 2.13.1,
КҚ 2.15.1,
КҚ 2.16.1,
КҚ 2.17.1
ЖКП 08
Байыту фабрикаларының гидравликасы негіздері, жылу техникасы және су-ауалы шаруашылығы.
Гидравликажәне гидродинамика негіздері.Байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету. Сорғыларжәне сорғы станциялары.Байыту фабрикаларына ауажеткізу, компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналары.Байыту фабрикаларында вакуум мен желдетуді пайдалану. Жылутехникасы негіздері.Қазандық қондырғылар және қосалқы құрылғылар.
Білімдер:
-гидравлика және гидродинамика, жылу техникасы негіздерін;
- байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету схемаларын;
- сумен қамтамасыз етуге арналған жабдықтарды;
- байыту фабрикаларының ауажеткізу принциптерін;
- компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналардың типтерін;
-қазандық қондырғыларды және олардың қосалқы құрылғыларын.
Іскерліктер:
- сорғыларды, компрессорларды және ауаүрлегіш машиналарды, қазандық қондырғыларды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ2.1.5,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.4.3,
КҚ 2.5.3,
КҚ 2.5.6,
КҚ 2.6.4,
КҚ 2.6.6,
КҚ 2.8.4,
КҚ 2.8.6,
КҚ 2.8.8,
КҚ 2.10.3-
КҚ 2.10.5,
КҚ 2.11.4,
КҚ 2.11.5,
КҚ 2.11.7,
КҚ 2.11.8,
КҚ 2.12.3,
КҚ 2.15.4-
КҚ 2.15.6,
КҚ 2.15.8,
КҚ 2.16.5
ЖКП 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасының негіздері.
Стандарттауаумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар. Стандарттардыңсанаты мен түрлері. Метрологияаумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар. Физикалықшамалардың бірліктері. Өлшеулердіңтүрлері мен ауытқулары. Өлшеуішқұралдары және олардың техникалық сипаттамалары. Өнімсапасын тексеру. Өнімсапасының деңгейін бағалау.Өнімдіаттестаттау, сертификаттау және сынау.
Білімдер:
-стандарттау, метрология және өнім сапасын тексерудің негізгі ережелерін;
- физикалық шамалардың бірліктерін;
- өлшеулердің түрлері мен ауытқуларын;
- өлшеуіш құралдарының техникалық сипаттамаларын;
- өнім сапасын тексеру және бағалау әдістерін.
Іскерліктер:
-стандарттардың санаттарын, түрлерін айыра білу;
- өлшеулерді жүргізу кезінде өлшеуіш құралдарын қолдану және ауытқуларды анықтау;
- өнім сапасын тексеруді жүргізу;
- өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынауды жүргізу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ2.1.4,
КҚ2.1.6,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.3.6,
КҚ 2.4.5,
КҚ 2.4.8,
КҚ 2.4.10,
КҚ 2.5.9,
КҚ 2.6.6,
КҚ 2.8.5,
КҚ 2.9.2,
КҚ 2.9.4-
КҚ 2.9.6,
КҚ 2.9.8,
КҚ 2.13.6,
КҚ 2.15.2,
КҚ 2.16.2,
КҚ 2.16.4,
КҚ 2.17.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пайдалы қазбаларды байыту.
Байытуәдістері және олардың технологиялық көрсеткіштері. Дезинтеграцияжәне шаю арқылы кен қабаттарын даярлау. Байытудыңгравитациялық процестері, тұндыру, ауыр ортада байыту, шоғырлау үстелдерінде байыту, шлюздар мен науаларда байыту, гравитациялық талдау. Магниттіжәне электрлі байыту әдістері. Флотация. Байытудыңарнайы әдістері.Сусыздану, шаңтұту және ағын суларды тазалау. Сынамалау, тексеру және есепке алу. Байыту фабрикалары цехтарының орналасуы.
Білімдер:
- байыту әдістерін және олардың технологиялық көрсеткіштерін;
- сусыздандыру, шаңтұту және ағын суларды тазалаудың әдістерін;
- сынама алудың тәртібін, тексеру мен есепке алуды жүргізуді;
- байыту фабрикалары цехтарының орналасуын.
Іскерліктер:
- байыту, сусыздандыру, шаңтұту және ағын суларды тазалау процестерін әртүрлі әдістерде жүргізу;
- жұмыс орнында сынама алу, тексеру мен есепке алуды жүргізу;
- өз жұмыс орнындағы технологиялық процестерді тексеру;
- сынамаларды бөлектеу мен өңдеу.
БҚ 5-БҚ 7,

ПК 2.1.2,
ПК 2.2.2,
ПК 2.3.10,
ПК 2.4.2,
ПК 2.5.2,
ПК 2.5.7,
ПК 2.5.8,
ПК 2.5.10,
ПК 2.6.2,
ПК 2.8.2,
ПК 2.8.3,
ПК 2.8.7,
ПК 2.9.2,
ПК 2.9.10,
ПК 2.10.5,
ПК 2.11.2,
ПК 2.12.3,
ПК 2.15.2,
ПК 2.16.3,
ПК 2.17.4
СД 02
Электрооборудование обогатительных фабрик.
Основы теории электропривода.Электрические машины и аппараты, применяемые на обогатительных фабриках.Управление электроприводом.Электроснабжение обогатительных фабрик.Освещение обогатительных фабрик.Диспетчерское управление на обогатительных фабриках.
Знания:
- основ теории электропривода;
- типов электрических машин и аппаратов;
- параметров освещения;
- схем диспетчерского управления.
Умения:
- управлять электроприводом машин и механизмов обогатительных фабрик;
- производить осмотр, обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.9,
ПК 2.2.9,
ПК 2.2.10,
ПК 2.3.2,
ПК 2.3.3,
ПК 2.4.6,
ПК 2.4.7,
ПК 2.5.4,
ПК 2.5.5,
ПК 2.5.11,
ПК 2.6.8,
ПК 2.8.10,
ПК 2.9.7,
ПК 2.10.6,
ПК 2.10.7,
ПК 2.11.6,
ПК 2.11.9,
ПК 2.12.2,
ПК 2.13.2,
ПК 2.13.7,
ПК 2.15.10,
ПК 2.16.6,
ПК 2.16.9
СД 03
Транспортные устройства и склады.
Транспортные устройства непрерывного действия. Транспортирование под действием собственного веса. Гидравлический, пневматический и канатный транспорт. Бункерное и складское хозяйство обогатительных фабрик. Транспортирование и хранение реагентов.
Знания:
-устройства, принципа действия, области применения различных транспортных устройств обогатительных фабрик;
- бункерного и складского хозяйства.
Умения:
-управлять транспортными устройствами и производить их техническое обслуживание и ремонт.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.7,
ПК 2.1.8.
ПК 2.3.4,
ПК 2.3.9,
ПК 2.4.4,
ПК 2.4.11,
ПК 2.6.3,
ПК 2.8.2,
ПК 2.9.4,
ПК 2.10.3,
ПК 2.12.4,
ПК 2.12.5,
ПК 2.12.6,
ПК 2.13.3,
ПК 2.13.4,
ПК 2.13.5,
ПК 2.15.7,
ПК 2.16.4
СД 04
Автоматизация производственных процессов.
Основные понятия и определения. Классификация систем автоматического управления и регулирования. Приборы автоматического контроля. Регулирующие приборы и устройства. Автоматизация процессов дробления, грохочения, измельчения, классификации, флотационного, гравитационного и магнитного обогащения, обезвоживания и сушки, опробования.
Знания:
-основ автоматического управления и регулирования обогатительного производства;
- принципов построения автоматизированных систем управления и регулирования.
Умения:
-читать схемы автоматизации различных процессов обогатительного производства;
- обслуживать средства автоматизации.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.5,
ПК 2.2.2,
ПК 2.3.7,
ПК 2.3.8,
ПК 2.4.9,
ПК 2.6.5,
ПК 2.11.3,
ПК 2.16.8
СД 05
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование.
Травматизм и профессиональные заболевания.Классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших. Система управления охраной труда на предприятии. Порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту. Меры безопасности при ведении различных процессов обогащения. Производственные опасности и вредности. Защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
-основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики;
-классификации травматизма и профессиональных заболеваний;
- системы управления охраной труда;
- техники безопасности при ведении работ;
- производственных опасностей и вредностей;
- требований по защите окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов.
Умения:
-соблюдать требования Правил безопасности;
- сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования;
- оказывать первую помощь травмированному человеку.
БК 5,
БК 6,
БК 7,

КҚ2.1.2,
КҚ 2.2.2,
КҚ 2.3.10,
КҚ2.4.2,
КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.7,
КҚ 2.5.8,
КҚ 2.5.10,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.8.2,
КҚ 2.8.3,
КҚ 2.8.7,
КҚ 2.9.2,
КҚ 2.9.10,
КҚ 2.10.5,
КҚ 2.11.2,
КҚ 2.12.3,
КҚ 2.15.2,
КҚ 2.16.3,
КҚ 2.17.4
АП 02
Байыту фабрикаларының электр жабдықтары.
Электржетек теориясының негіздері. Байыту фабрикаларында қолданылатын электрлі машиналары мен аппараттар. Электржетекпен басқару. Байытуфабрикаларын электр қуатымен қамтамасыз ету. Байытуфабрикаларын жарықтандыру. Байыту фабрикаларында диспетчерлік басқару.
Білімдер:
- электр жетек теориясының негіздерін;
- электрлі машиналары мен аппараттарының типтерін;
- жарықтандыру параметрлерін;
- диспетчерлік басқару схемаларын.
Іскерліктер:
- байыту фабрикаларының машиналары мен механизмдерін электржетекпен басқару;
- электрлі машиналары мен аппараттарын қарап шығу, қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.1.3,
КҚ2.1.9,
КҚ 2.2.9,
КҚ 2.2.10,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.3.3,
КҚ 2.4.6,
КҚ 2.4.7,
КҚ 2.5.4,
КҚ 2.5.5,
КҚ 2.5.11,
КҚ 2.6.8,
КҚ 2.8.10,
КҚ 2.9.7,
КҚ 2.10.6,
КҚ 2.10.7,
КҚ 2.11.6,
КҚ 2.11.9,
КҚ 2.12.2,
КҚ 2.13.2,
КҚ 2.13.7,
КҚ 2.15.10,
КҚ 2.16.6,
КҚ 2.16.9
АП 03
Транспортты құрылғылар және қоймалар.
Үздіксізжұмыс істейтін транспортты құрылғылар. Өзсалмағының әсерімен тасымалдау. Гидравликалық, пневматикалық және арқанды транспорт. Байытуфабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы. Реагенттерді тасымалдау және сақтау.
Білімдер:
- байыту фабрикаларының әртүрлі транспортты құрылғылары құрылымын, іс-әрекет принципін, қолданылу аумағын;
- шанақ және қойма шаруашылығын.
Іскерліктер:
- транспортты құрылғыларын басқару және оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ2.1.7,
КҚ2.1.8.
КҚ 2.3.4,
КҚ 2.3.9,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.4.11,
КҚ 2.6.3,
КҚ 2.8.2,
КҚ 2.9.4,
КҚ 2.10.3,
КҚ 2.12.4-
КҚ 2.12.6,
КҚ 2.13.3-
КҚ 2.13.5,
КҚ 2.15.7,
КҚ 2.16.4
АП 04
Өндіріс процестерін автоматтандыру.
Негізгі түсініктер және анықтамалар. Автоматтыбасқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі. Автоматтытексеру аспаптары. Реттеу аспаптары және құрылғылар.Ұсату, елеу, ұнтақтау, жіктеу, флотациялы, гравитациялы және магнитті байытулар, сусыздандыру және құрғату, сынамалау процестерін автоматтандыру.
Білімдер:
- байыту өндірісін автоматты басқару және реттеу негіздерін;
- басқару мен реттеудің автоматтандыру жүйелерін құру принциптерін.
Іскерліктер:
- байыту өндірісінің әртүрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу;
- автоматтандыру құралдарына қызмет көрсету.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ2.1.5,
КҚ 2.2.2,
КҚ 2.3.7,
КҚ 2.3.8,
КҚ 2.4.9,
КҚ 2.6.5,
КҚ 2.11.3,
КҚ 2.16.8
АП 05
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Зақымдану және кәсіби аурулар. Ауырлықдәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі. Кәсіпорындағыеңбекті қорғаудың басқару жүйесі. Өндірістегіжәне тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі.Байытудыңәртүрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өндірістікқауіптіліктер мен зияндылықтар. Қоршағанортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы негіздерін;
- зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін;
- еңбекті қорғаудың басқару жүйесін;
-жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын;
-өндіріс қауіптіліктері мен зияндылықтарын;
- қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану;
- жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету;
- зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 5-БҚ 7,

ПК 2.1.3 Наблюдать за работой грохотов, сит и другого оборудования.
ПК 2.1.4 Контролировать качество грохочения.
ПК 2.1.5 Регулировать работу грохотов, сит, питателей и подачу воды при мокром грохочении.
ПК 2.1.6 Отбирать пробы для анализа.
ПК 2.1.7 Чистить и смазывать трущиеся части обслуживаемого оборудования.
ПК 2.1.8 Устанавливать, чистить и заменять сита и колосники.
ПК 2.1.9 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.1.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070902 2 -Дозировщик
ПК 2.2.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.2.2 Управлять дозировочными устройствами производительностью от 60 до 400 т/ч.
ПК 2.2.3 Обслуживать реагентопроводы, дозирующие установки из четырех и более секций.
ПК 2.2.4 Осуществлять дозировку компонентов шихты, массы.
ПК 2.2.5 Регулировать равномерную подачу сырья на дозировочные и смешивающие устройства.
ПК 2.2.6 Переносить и распределять поступающие растворы реагентов по расходным бачкам и точкам питания.
ПК 2.2.7 Смешивать концентраты и шихту для получения заданного состава.
ПК 2.2.8 Контролировать качество шихтуемых материалов.
ПК 2.2.9 Производить пуск, останов и наблюдать за работой дозировочных устройств (установок) различных видов и вспомогательного оборудования.
ПК 2.2.10 Выявлять и устранять мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.2.11 Поддерживать безопасные условия труда.
070903 2 -Дробильщик
ПК 2.3.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.3.2 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования и его маслохозяйства.
ПК 2.3.3 Осуществлять пуск и останов дробилок, питателей, конвейеров, питающих дробилку.
ПК 2.3.4 Наблюдать за равномерным поступлением и распределением сырья и материалов на дробилки, грохоты, сита, питатели, конвейеры и др. оборудование.
ПК 2.3.5 Контролировать качество дробления сырья и материалов.
ПК 2.3.6 Передавать дробленое сырье и материалы на повторное дробление, на последующую переработку или хранение.
ПК 2.3.7 Управлять дистанционно работой дробилок.
ПК 2.3.8 Управлять оборудованием при строповке и извлечении негабаритов и посторонних предметов.
ПК 2.3.9 Определять окончание процесса дробления и распределять дробленый материал по бункерам в зависимости от сортности.
ПК 2.3.10 Дробить сырье, материалы и полуфабрикаты (кроме угля и сланца) на дробилках, дробильных агрегатах и дробильно-сортировочных установках различных систем производительностью от 50 до 200 т/ч.

КҚ 2.1.3 Тас електердің, елеуіштердің және басқа да жабдықтардың жұмысын бақылау.
КҚ2.1.4 Таспен електеу сапасын бақылау.
КҚ2.1.5 Тас електердің, елеуіштердің, қоректендіргіштердің жұмыстарын және ылғалды тас електеу барысында судың берілісін реттеу.
КҚ2.1.6 Талдама үшін сынама алу.
КҚ2.1.7Қызмет көрсетілетін жабдықтардың үйкелетін бөлшектерін тазалау және майлау.
КҚ2.1.8Елеуіштер мен оттықтарды орнату, тазалау және ауыстыру.
КҚ 2.1.9 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.1.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070902 2 -Мөлшерлеуші
КҚ 2.2.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.2.2 Өнімділігі 60-тан 400 т/с дейінгі дозалағыш құрылғыларды басқару.
КҚ 2.2.3 Төрт және одан да көп секциялары бар дозалағыш қондырғыларына, реагент тізбектеріне қызмет көрсету.
КҚ 2.2.4 Шихта, масса компоненттерін дозалау.
КҚ 2.2.5 Мөлшерлегіш және араластырғыш құрылғыларға шикізаттың бірқалыпты берілуін реттеу.
КҚ 2.2.6 Келіп түсетін реагенттердің ерітінділерін шығын бөшкелері мен қоректендіру нүктелеріне тасымалдау және бөлу.
КҚ 2.2.7 Берілген құрамды алу үшін концентраттар мен шихтаны араластыру.
КҚ 2.2.8 Шихталайтын материалдардың сапасын тексеру.
КҚ 2.2.9 Әртүрлі мөлшерлегіш құрылғылар (қондырғылар) мен көмекші жабдықтардың жұмысын бақылау, іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.2.10 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды табу және жою.
КҚ 2.2.11 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070903 2 -Ұнтақтаушы
КҚ 2.3.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.3.2 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың және оның майшаруашылығының техникалық жағдайын бақылау.
КҚ 2.3.3 Ұсатқыштарды, қоректендіргіштерді, ұсатқыштарды қоректендіретін конвейерлерді іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.3.4 Ұсатқыштарға, тас електерге, елеуіштерге, қоректендіргіштерге, конвейерлерге және басқа да жабдықтарға шикізат пен материалдардың бірқалыпты түсуін және бөліп таратуды бақылау.
КҚ 2.3.5 Шикізат пен материалдарды ұсату сапасын бақылау.
КҚ 2.3.6 Ұнтақталған шикізатты және материалдарды қайта ұсатуға, әрі қарай қайта өңдеуге немесе сақтауға жіберу.
КҚ 2.3.7 Ұсатқыштардың жұмысын дистанциялық бақылау.
КҚ 2.3.8 Іліп тасу және шойтастар мен бөтен заттарды алу барысында жабдықтарды басқару.
КҚ 2.3.9 Ұсату процесінің аяқталуын анықтау және ұсатылған материалдарды сұрыптарына қарай шанаптарға бөліп тарату.
КҚ 2.3.10 Шикізаттар, материалдар және жарым-жарты дайын өнімдерді (көмір мен тақта тастан басқасын) өнімділігі 50-ден 200 т/с дейінгі әртүрлі жүйелердегі ұсатқыштарда, ұсату агрегаттарында және ұсату-сұрыптау қондырғыларында ұсату.

ПК 2.3.11 Поддерживать безопасные условия труда.
070904 2-Концентраторщик
ПК 2.4.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.4.2 Вести процесс концентрации материалов обогащения на отсадочных машинах.
ПК 2.4.3 Регулировать равномерное питание отсадочных машин водой и исходным материалом.
ПК 2.4.4 Проверять состояние сеток и искусственной постели отсадочной машины.
ПК 2.4.5 Контролировать качество разделения материала обогащения на основании анализа отобранных проб всех продуктов отсадки.
ПК 2.4.6 Осуществлять пуск и останов отсадочных машин и вспомогательного оборудования.
ПК 2.4.7 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.4.8 Соблюдать технологический процесс отсадки.
ПК 2.4.9 Регулировать обслуживаемые механизмы и установки.
ПК 2.4.10 Соблюдать нормы выхода и требования, предъявляемые к качеству конечных продуктов.
ПК 2.4.11 Обслуживать отсадочные машины производительностью до 100 т/ч.
ПК 2.4.12 Поддерживать безопасные условия труда.
070905 2-Машинист мельницы
ПК 2.5.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.5.2 Вести процесс измельчения, классификации, сепарации и просева сухих и взрывоопасных материалов на мельничном оборудовании.
ПК 2.5.3 Регулировать подачу материалов или жидких компонентов, реагентов и воздуха в мельницы.
ПК 2.5.4 Обслуживать насосные установки.
ПК 2.5.5 Обслуживать и наблюдать за работой мельниц, истирательных машин, классификаторов, сепараторов и др.
ПК 2.5.6 Наблюдать за наличием и температурой масла в масляной системе мельниц.
ПК 2.5.7 Загружать материалы, шары, стержни в мельницы.
ПК 2.5.8 Регулировать степень измельчения материалов.
ПК 2.5.9 Контролировать качество продукции.
ПК 2.5.10 Выгружать продукт из мельниц и сливать пульпу.
ПК 2.5.11 Выявлять и устранять неисправности.
ПК 2.5.12 Поддерживать безопасные условия труда.
070906 2-Машинист промывочных машин
ПК 2.6.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.6.2 Производить обогащение железных, марганцевых, хромистых и других руд на промывочных машинах производительностью до 50 т/ч.
ПК 2.6.3 Наблюдать за равномерной загрузкой и разгрузкой промывочных машин.
ПК 2.6.4 Наблюдать за правильным ходом процесса промывки, за работой элеваторов, насосов, водораспределительной сети.
ПК 2.6.5 Регулировать режим работы промывочной машины.
ПК 2.6.6 Контролировать качество обогащения, расход и давление воды, производительность промывочной машины.
ПК 2.6.7 Выявлять и устранять неисправности.
ПК 2.6.8 Участвовать в текущем ремонте обслуживаемого оборудования.
ПК 2.6.9 Поддерживать безопасные условия труда.

КҚ 2.3.11 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070904 2 - Концентраторшы
КҚ 2.4.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.4.2 Шөктіру машиналарында байыту материалдарына концентраттау процесін жүргізу.
КҚ 2.4.3 Шөктіру машиналарын сумен және шығу материалдарымен бірқалыпты қоректендіруді реттеу.
КҚ 2.4.4 Шөктіру машинасының торлары мен жасанды төсемі жағдайын тексеру.
КҚ 2.4.5 Байыту материалының бөліну сапасын шөктірудің барлық өнімдерінен алынған сынаманы талдау негізінде тексеру.
КҚ 2.4.6 Шөктіру машиналары мен көмекші жабдықтарды іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.4.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.4.8 Шөктірудің технологиялық процесін ұстану.
КҚ 2.4.9 Қызмет көрсетілетін механизмдер мен қондырғыларды реттеу.
КҚ 2.4.10 Соңғы өнімдер сапасына қойылатын шығым нормалары мен талаптарды ұстану.
КҚ 2.4.11 Өнімділігі 100 т/с дейінгі шөктіру машиналарына қызмет көрсету.
КҚ 2.4.12 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070905 2 - Диірмен машинисі
КҚ 2.5.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.5.2 Диірмен жабдықтарында құрғақ және жарылысқауіпті материалдарды ұнтақтау, айыру мен елеу процесін жүргізу.
КҚ 2.5.3 Материалдардың немесе сұйық компоненттердің, реагенттердің және ауаның диірменге берілуін реттеу.
КҚ 2.5.4 Сорғы қондырғыларына қызмет көрсету.
КҚ 2.5.5 Диірмендер, қажау машиналарының, жіктеуіштердің, сепараторлардың және т.б. жұмыстарын бақылау және қызмет көрсету.
КҚ 2.5.6 Диірмендердің май жүйесіндегі майдың болуын және температурасын бақылау.
КҚ 2.5.7 Диірмендерге материалдарды, шарларды, өзектерді арту.
КҚ 2.5.8 Материалдардың ұнтақтау дәрежесін реттеу.
КҚ 2.5.9 Өнім сапасын тексеру.
КҚ 2.5.10 Диірмендерден өнімді артып шығару және қойыртпақты ағызу.
КҚ 2.5.11 Ақауларды табу және жою.
КҚ 2.5.12 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070906 2 –
Жуу машинасының машинисі
КҚ 2.6.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.6.2 Өнімділігі 50 т/с дейінгі жуу машиналарында темір, мырыш, хром және басқа да кендерді байыту.
КҚ 2.6.3 Жуу машиналарына жүктің бір қалыпты артылуы мен түсірілуін бақылау.
КҚ 2.6.4 Жуу процесінің дұрыс жүруін, элеваторлардың, сорғылардың сутаратқыш желілердің жұмысын бақылау.
КҚ 2.6.5 Жуу машиналарының жұмыс режимін реттеу.
КҚ 2.6.6 Байыту сапасын тексеру, судың шығыны мен қысымын, жуу машиналарының өнімділігін тексеру.
КҚ 2.6.7 Ақауларды табу және жою.
КҚ 2.6.8 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың ағымдағы жөндеу жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.6.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.

070908 2-Обжигальщик
ПК 2.8.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.8.2 Вести процесс обжига руды, сырья, концентратов, шламов, оборотных материалов, заготовок электродной продукции и других материалов и сырья.
ПК 2.8.3 Наблюдать за температурой в обслуживаемых печах, давлением воздуха в зонах печи.
ПК 2.8.4 Проверять состояние топки, исправность газовой аппаратуры.
ПК 2.8.5 Отбирать пробы.
ПК 2.8.6 Рассчитывать потребность газа и воздуха.
ПК 2.8.7 Осаживать шихту.
ПК 2.8.8 Регулировать тягу и ход обслуживаемой печи.
ПК 2.8.9 Вести техническую документацию.
ПК 2.8.10 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.8.11 Поддерживать безопасные условия труда.
070909 2-Контролер продукции обогащения
ПК 2.9.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.9.2 Контролировать исполнение установленной технологии.
ПК 2.9.3 Принимать исходное сырье по качеству.
ПК 2.9.4 Отбирать, разделывать, упаковывать, маркировать, доставлять, хранить пробы.
ПК 2.9.5 Проводить ситовые и другие анализы и механические испытания.
ПК 2.9.6 Проверять соответствие качества продукции действующим техническим условиям и стандартам.
ПК 2.9.7 Наблюдать за состоянием и работой измерительной аппаратуры.
ПК 2.9.8 Вести журнал по опробованию и испытанию сырья и продукции по классам и сортаменту.
ПК 2.9.9 Учитывать добываемое или отгружаемое полезное ископаемое.
ПК 2.9.10 Контролировать технологию и качество сырья, полуфабрикатов и продуктов обогащения, имеющих в схемах: свыше двух стадий дробления, свыше двух классов классификации по крупности, свыше одной стадии сухого и мокрого обогащения.
ПК 2.9.11 Поддерживать безопасные условия труда.
070910 2-Аппаратчик сгустителей
ПК 2.10.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.10.2 Замерять плотность слива.
ПК 2.10.3 Распределять раствор по сгустителям.
ПК 2.10.4 Поддерживать определенный уровень воды в водосборниках.
ПК 2.10.5 Регулировать процесс осветления оборотной воды и сгущения шлама.
ПК 2.10.6 Выявлять и устранять неисправности.
ПК 2.10.7 Участвовать в подготовке к ремонту и ремонте обслуживаемого оборудования.
ПК 2.10.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070911 2-Фильтровальщик
ПК 2.11.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.11.2 Вести процессы фильтрации пульпы.
ПК 2.11.3 Управлять и обслуживать фильтровальные аппараты.
ПК 2.11.4 Наблюдать за работой насосов и другого обслуживаемого оборудования.
ПК 2.11.5 Контролировать и регулировать разрежение.
ПК 2.11.6 Осуществлять пуск и останов обслуживаемого оборудования.
ПК 2.11.7 Чистить фильтры, промывать фильтровальные рамы и трубопроводы.

070908 2 - Күйдіруші
КҚ 2.8.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.8.2 Кен, шикізат, концентраттар, шламдар, айналым материалдары, дайындалған электродтық өнімдер мен басқа да материалдарды және шикізаттарды күйдіру процесін жүргізу.
КҚ 2.8.3 Қызмет көрсетілетін пештердегі температураны, пеш аймағындағы ауа қысымын бақылау.
КҚ 2.8.4 Оттық жағдайын, газ аппаратурасының дұрыстығын тексеру.
КҚ 2.8.5 Сынамаларды алу.
КҚ 2.8.6 Газ және ауа қажеттілігін есептеу.
КҚ 2.8.7 Шихтаны отырғызу.
КҚ 2.8.8 Қызмет көрсетілетін пештің жүрісі мен тартуын реттеу.
КҚ 2.8.9 Техникалық құжаттамаларды жүргізу.
КҚ 2.8.10 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.8.11 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070909 2 -Байыту өнімін бақылаушы
КҚ 2.9.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.9.2 Қондырылған технологияның орындалуын бақылау.
КҚ 2.9.3 Бастапқы шикізатты сапасына қарай қабылдау.
КҚ 2.9.4 Сынамаларды таңдау, бөлу, орау, таңбалау, жеткізу, сақтау.
КҚ 2.9.5 Елеуіштік және басқа да талдаулар мен механикалық сынамаларды жүргізу.
КҚ 2.9.6 Қолданыстағы техникалық жағдайлар мен стандарттарға өнім сапасының сәйкестігін тексеру.
КҚ 2.9.7 Өлшеуіш аппаратурасының жағдайы мен жұмысын бақылау.
КҚ 2.9.8 Шикізат пен өнімді класы мен сұрыпына қарай сынамалау және сынау бойынша журналды жүргізу.
КҚ 2.9.9 Өндірілетін немесе артып жіберілетін пайдалы қазбаларды есепке алу.
КҚ 2.9.10 Ұсатудың екі сатысынан жоғары, ірілігі бойынша жіктелуінің екі класынан жоғары, құрғақ және ылғал байытудың бір сатысынан жоғары схемаларында бар жарым-жарты дайын өнім мен байыту өнімдерін, шикізаттардың технологиясы мен сапасын бақылауды жүргізу.
КҚ 2.9.11 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070910 2 - Қоюлатқыштар аппаратшысы
КҚ 2.10.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.10.2 Құйылыс тығыздығын өлшеу.
КҚ 2.10.3 Қойылтқыштарға ерітіндіні бөліп құю.
КҚ 2.10.4 Су жинағыштарда судың белгілі бір деңгейін ұстану.
КҚ 2.10.5 Айналма суды мөлдірлендіру және шламды қойылту процесін реттеу.
КҚ 2.10.6 Ақауларды табу және жою.
КҚ 2.10.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеуге дайындауға және жөндеуге қатысу.
КҚ 2.10.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070911 2 -Сүзгілеуші
КҚ 2.11.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.11.2 Қойыртпақты сүзу процестерін жүргізу.
КҚ 2.11.3 Сүзу аппараттарын басқару және қызмет көрсету.
КҚ 2.11.4 Сорғылар мен басқа да қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысын бақылау.
КҚ 2.11.5 Сиреуді тексеру және реттеу.
КҚ 2.11.6 Қызмет көрсетілетін жабдықтарды іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.11.7 Сүзгілерді тазалау, сүзгіш жақтаулары мен құбыр тізбектерін жуу.

ПК 2.11.8 Выполнять периодическую отдувку осевшего гидрата сжатым воздухом.
ПК 2.11.9 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.11.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070912 2- Слесарь по обслуживанию и ремонту оборудования
ПК 2.12.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.12.2 Производить монтаж, демонтаж, ремонт, опробование и техническое обслуживание механической части машин, узлов и механизмов.
ПК 2.12.3 Осуществлять наблюдение, контроль над состоянием трубопроводов, работой транспортеров, состоянием сопряжений металлоконструкций, тросов и блоков.
ПК 2.12.4 Вести такелажные работы.
ПК 2.12.5 Смазывать узлы оборудования.
ПК 2.12.6 Выполнять слесарную обработку и изготовление простых узлов и деталей.
ПК 2.12.7 Обрабатывать металлы и производить электрогазосварочные работы.
ПК 2.12.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070913 2- Слесарь по ремонту агрегатов
ПК 2.13.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.13.2 Ремонтировать, собирать и испытывать агрегаты средней сложности.
ПК 2.13.3 Выполнять (при ремонте) слесарные операции.
ПК 2.13.4 Устранять выявленные дефекты при сборке, проверке и испытании ремонтируемых агрегатов.
ПК 2.13.5 Выполнять операции по доводке и подгонке деталей по месту с обеспечением требуемой точности.
ПК 2.13.6 Осуществлять правильное применение технологии ремонта деталей, узлов и сборки агрегатов.
ПК 2.13.7 Читать сложные чертежи и функциональные схемы.
ПК 2.13.8 Уметь обрабатывать материалы различными способами.
ПК 2.13.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070915 2-Сушильщик
ПК 2.15.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.15.2 Вести технологический процесс сушки пиритных и флюоритовых концентратов.
ПК 2.15.3 Подготавливать и загружать материалы, изделия и полуфабрикаты в сушильные печи.
ПК 2.15.4 Чистить газопроводы, колосники, патрубки, топки.
ПК 2.15.5 Замерять температуру в сушильных печах, загрузочных и разгрузочных камерах.
ПК 2.15.6 Регулировать влажность продукта, разрежение, температуру в соответствии с инструкциями.
ПК 2.15.7 Перекрывать шиберы и течки для распределения продуктов разных сортов по бункерам.
ПК 2.15.8 Обеспечивать заданный тепловой режим и скорость потока воздуха, пара, газов.
ПК 2.15.10 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.15.11 Поддерживать безопасные условия труда.
070916 2- Флотатор
ПК 2.16.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.16.2 Вести процесс флотации по заданной схеме.

КҚ 2.11.8 Тұнып қалған гидратты сығылған ауамен үрлеп отыру.
КҚ 2.11.9 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.11.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070912 2 -Құрал-жабдықтарға қызмет көрсету және оларды жөндеу слесарі
КҚ 2.12.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.12.2 Машиналардың, буындар мен механизмдердің механикалық бөлімдерін монтаждау, бөлшектеу, жөндеу, сынамалау және техникалық қызмет көрсету.
КҚ 2.12.3 Құбырлар тізбектерінің жағдайын, тасымалдағыштар жұмысын, металл құрастыру, арқансым мен блоктардың тоғысуы күй-жәйін бақылау, тексеру.
КҚ 2.12.4 Такелажды жұмыстарды жүргізу.
КҚ 2.12.5 Жабдықтардың буындарын майлау.
КҚ 2.12.6 Қарапайым буындар мен бөлшектерді слесарлы өңдеу және жасауды орындау.
КҚ 2.12.7 Металдарды өңдеу және электргазды дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.12.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070913 2 -Агрегат жөндеу слесарі
КҚ 2.13.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.13.2 Күрделілігі орташа деңгейдегі агрегаттарды жөндеу, жинау және сынау.
КҚ 2.13.3 Слесарлық операцияларды (жөндеу барысында) орындау.
КҚ 2.13.4 Жөнделудегі агрегаттарды жинау, тексеру және сынау барысында табылған ақауларды жою.
КҚ 2.13.5 Қажетті дәлдікті қамтамасыз ете отырып орны бойынша бөлшектерді жетілдіру және қиюластыру операциясын орындау.
КҚ 2.13.6 Бөлшектерді, буындарды жөндеу және агрегаттарды жинау технологиясын дұрыс қолдануды жүзеге асыру.
КҚ 2.13.7 Күрделі сызбаларды және функциялы схемаларды оқу.
КҚ 2.13.8 Әртүрлі тәсілдермен материалдарды өңдеуді білу.
КҚ 2.13.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070915 2 -Кептіруші
КҚ 2.15.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.15.2 Пириттік және флюориттік концентраттарды құрғатудың технологиялық процесін жүргізу.
КҚ 2.15.3 Материалдарды, бұйымдарды және жарым-жарты дайын өнімдерді құрғату пештеріне дайындау және арту.
КҚ 2.15.4 Газ құбырларын, оттықтарды, келте құбырларды, пештің оттығын тазалау.
КҚ 2.15.5 Кептіру пештеріндегі, арту және түсіру камераларындағы температураны өлшеу.
КҚ 2.15.6 Өнімнің ылғалдылығын, сұйықтығын, температураның ережеге сәйкестігін реттеу.
КҚ 2.15.7 Өнімдердің әртүрлі сұрыптарын шанаптарға бөліп таратуға арналған сырма қақпақтар мен ағынды құрылғыларды жабу.
КҚ 2.15.8 Берілген жылу режимімен, ауа ағынының жылдамдығымен, бумен және газбен қамтамасыз ету.
КҚ 2.15.10 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.15.11 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070916 2 - Флотатор
КҚ 2.16.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.16.2 Берілген схема бойынша флотациялау процесін жүргізу.

ПК 2.16.3 Обеспечивать установленный режим флотации и поддерживать плотность пульпы.
ПК 2.16.4 Наблюдать за непрерывным и равномерным поступлением пульпы, выходом и качеством продуктов обогащения.
ПК 2.16.5 Регулировать давление сжатого воздуха в пневматических флотационных машинах.
ПК 2.16.6 Наблюдать за работой автоматических приборов.
ПК 2.16.7 Выпускать хвосты флотации.
ПК 2.16.8 Управлять и обслуживать флотационное и вспомогательное оборудование.
ПК 2.16.9 Выявлять и устранять неисправности, чистить и смазывать оборудование.
ПК 2.16.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070917 2- Лаборант минералогического анализа
ПК 2.17.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.17.2 Выделять минералы из шлиха в тяжелых жидкостях.
ПК 2.17.3 Сокращать пробы с помощью струйчатого делителя или квартования.
ПК 2.17.4 Выделять в мономинеральную фракцию основной минерал месторождения.
ПК 2.17.5 Выполнять визуальное определение примесей в мономинеральной фракции под бинокулярным микроскопом.
ПК 2.17.6 Применять тяжелые жидкости, кислоты и другие реактивы.
ПК 2.17.7 Оформлять и записывать результаты анализов.
ПК 2.17.8 Поддерживать безопасные условия труда.
Специалист установленного уровня
070907 1 -Растворщик реагентов
ПК 1.7.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 1.7.2 Приготавливать растворы реагентов необходимой концентрации для флотации.
ПК 1.7.3 Регулировать концентрацию растворов.
ПК 1.7.4 Перекачивать растворы реагентов в дозировочное отделение.
ПК 1.7.5 Наблюдать за работой вытяжных шкафов и вентиляторов.
ПК 1.7.6 Учитывать расход реагентов.
ПК 1.7.7 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 1.7.8 Участвовать в ремонте.
ПК 1.7.9 Выполнять периодическую очистку баков от нерастворимых осадков.
ПК 1.7.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070919 1-Регулировщик хвостового хозяйства
ПК 1.19.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 1.19.2 Разливать хвосты по участку при самотечном намыве дамбы.
ПК 1.19.3 Наблюдать за состоянием дамбы хвостового хранилища.
ПК 1.19.4 Регулировать скорость потока хвостов по участку.
ПК 1.19.5 Наблюдать за чистотой слива и наполнением шламоотстойников, состоянием колодцев.
ПК 1.19.6 Возводить и наращивать дамбы, закреплять и выравнивать их.
ПК 1.19.7 Выявлять неисправности в трубопроводах и на дамбах.
ПК 1.19.8 Обслуживать насосы, сифоны, пульпопроводы и другие сооружения хвостового хозяйства.
ПК 1.19.9 Участвовать в ремонте.
ПК 1.19.10 Обслуживать хвостовое хозяйство с интенсивностью намыва дамб до 1,5 млн.куб. м в год.
ПК 1.19.11 Поддерживать безопасные условия труда.

КҚ 2.16.3 Флотациялаудың белгіленген режимін қамтамасыз ету және қойыртпақтың тығыздығын ұстану.
КҚ 2.16.4 Қойыртпақтың үздіксіз және бірқалыпты түсіп тұруын, байыту өнімдерінің сапасы мен шығымын бақылау.
КҚ 2.16.5 Пневматикалық флотациялау машиналарында сығылған ауа қысымын реттеу.
КҚ 2.16.6 Автоматты аспаптардың жұмысын бақылау.
КҚ 2.16.7 Флотацияның қалдықтарын шығару.
КҚ 2.16.8 Флотациялық және қосалқы жабдықтарды басқару мен оларға қызмет көрсету.
КҚ 2.16.9 Жабдықтардағы ақауларды табу мен жою, тазалау және майлау.
КҚ 2.16.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070917 2 -Минералогиялық талдау зертханашысы
КҚ 2.17.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.17.2 Ауыр сұйықтықтарда шлихтардан минералдарды бөлу.
КҚ 2.17.3 Бөлуші ағыншалар көмегімен немесе ширектеумен сынамаларды қысқарту.
КҚ 2.17.4 Кенорындарының негізгі минералын мономинералды фракцияға бөлу.
КҚ 2.17.5 Дүрбілі микроскоп арқылы мономинералды фракциялардағы қоспаларды көзбен шолып анықтауды орындау.
КҚ 2.17.6 Салмақты сұйықтықтар, қышқылдық және басқа да реактивтерді қолдану.
КҚ 2.17.7 Талдау нәтижелерін рәсімдеу және жазу.
КҚ 2.17.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
Белгіленген деңгей маманы
070907 1 -Реагенттерді ерітуші
КҚ 1.7.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 1.7.2 Флотациялауға арналған қажетті концентрат реагенттерінің ерітінділерін дайындау.
КҚ 1.7.3 Ерітінділер концентратын реттеу.
КҚ 1.7.4 Реагенттер ерітінділерін дозалау бөліміне айдамалау.
КҚ 1.7.5 Ауа тарту шкафтары мен желдеткіштердің жұмысын бақылау.
КҚ 1.7.6 Реагенттер шығынын есепке алу.
КҚ 1.7.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 1.7.8 Жөндеуге қатысу.
КҚ 1.7.9 Бактарды ерімейтін тұнбалардан тазалап отыру.
КҚ 1.7.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070919 1 - Қалдық шаруашылығын реттеуші
КҚ 1.19.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 1.19.2 Бөгеттің өзбетімен ағып шайылуы барысында бөлімшелерге қалдықтарды тарата құю.
КҚ 1.19.3 Қалдық қоймасы бөгетінің жағдайын бақылау.
КҚ 1.19.4 Бөлімше бойымен қалдықтар ағынының жылдамдығын реттеу.
КҚ 1.19.5 Төгіндінің тазалығын және шлам тұндырғыштың толуын, құдықтардың жағдайын бақылау.
КҚ 1.19.6 Бөгеттерді тұрғызу және ұзарту, оларды бекіту мен түзету.
КҚ 1.19.7 Құбыр тізбектері мен бөгеттердегі ақауларды табу.
КҚ 1.19.8 Сорғылар, сифондар, қойыртпақ құбырларына және басқа да қалдық шаруашылығының ғимараттарына қызмет көрсету.
КҚ 1.19.9 Жөндеуге қатысу.
КҚ 1.19.10 Бөгеттері жылына 1,5 млн м3 дейін қарқынды шайылатын қалдық шаруашылығына қызмет көрсету.
КҚ 1.19.11 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.

ПК 2.16.3,
ПК 2.16.8,
ПК 2.18.10
СД 03
Машины и комплексы для открытых горных работ.
Основы гидро- и пневмопривода.
Отбойные молотки и бурильные машины.
Оборудование и комплексы для вскрышных и добычных работ, устройство и технические характеристики.
Буровые станки, принцип работы и область применения. Выемочно- погрузочные и транспортные машины, комплексы.
Оборудование для дробления, измельчения и сортировки, устройство, назначение и области применения. Особенности конструкции машин и механизмов, применяемых в карьерах и разрезах.
Знания:
-устройства, назначения отбойных молотков и бурильных машин;
- принципа действия, области применения оборудования для вскрышных и добычных работ;
- правил безопасной эксплуатации карьерных машин и механизмов;
- назначения и устройства вспомогательного оборудования для карьеров и разрезов.
Умения:
-правильно и безопасно эксплуатировать карьерную технику;
- производить техническое обслуживание и ремонт карьерных машин и механизмов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.1,
ПК 2.1.2,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.4,
ПК 2.2.2,
ПК 2.2.4,
ПК 2.2.5,
ПК 2.2.7,
ПК 2.2.9,
ПК 2.2.10,
ПК 2.2.11,
ПК 2.2.14,
ПК 2.4.1,
ПК 2.4.3,
ПК 2.5.1,
ПК 2.5.3,
ПК 2.5.5,
ПК 2.5.6,
ПК 2.9.2,
ПК 2.10.1,
ПК 2.10.2,
ПК 2.11.3,
ПК 2.11.4,
ПК 2.11.5,
ПК 2.12.4,
ПК 2.12.6,
ПК 2.12.7,
ПК 2.14.3,
ПК 2.15.2,
ПК 2.16.4,
ПК 2.17.2,
ПК 2.17.5,
ПК 2.17.7,
ПК 2.18.2,
ПК 2.18.3,
ПК 2.18.7,
ПК 2.18.8
СД 04
Автоматика и телемеханика в карьерах.
Основы автоматики и телемеханики.
Технические средства автоматизации.
Автоматизация производственныхпроцессов. Автоматизация забойных машин и комплексов. Автоматизация транспорта. Автоматизация стационарных установок.
Знания:
-устройства и принципа действия аппаратуры автоматического управления, защиты и телекоммуникаций.
Умения:
- собирать и испытывать схемы автоматического управления, защиты и передачи информации по телекоммуникационным каналам.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.7,
ПК 2.2.12,
ПК 2.2.13,
ПК 2.2.15,
ПК 2.4.1,
ПК 2.4.4,
ПК 2.6.1,
ПК 2.7.1,
ПК 2.7.2,
ПК 2.9.3,
ПК 2.9.4,
ПК 2.10.1,
ПК 2.10.2,
ПК 2.10.3,
ПК 2.11.1,
ПК 2.11.2,
ПК 2.16.5,
ПК 2.17.2
СД 05
Монтаж, техобслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования и средств автоматики.
Износ оборудования, его виды. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта карьерного электрооборудования, машин и средств автоматики.
Технология ремонта оборудования, деталей и сборочных единиц.
Смазка машин и агрегатов.
Монтаж карьерного электромеханического оборудования.
Знания:
-способов монтажа, техобслуживания и ремонта карьерного электромеханического оборудования;
-организации монтажных, демонтажных и ремонтных работ на карьерах и разрезах.
Умения:
-производитьмонтаж, техобслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.1,

КҚ2.16.3,
КҚ2.16.8,
КҚ 2.18.10
КҚ2.6.8,
КҚ2.7.1-
КҚ2.7.6,
КҚ2.9.2-
КҚ2.9.4,
КҚ2.10.4-
КҚ2.10.6,
КҚ2.10.8,
КҚ2.11.6,
КҚ 2.12.9
АП 03
Ашық тау-кен жұмыстарына арналған машиналар мен кешендер.
Гидро- және пневможетектер негіздері.Уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары.Аршу және өндіру жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы және техникалық сипаттамалары.Бұрғылау станоктары,жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы.Қазып алу-тиеу және көлік машиналары, кешендері.Ұсату, ұнтақтау және сұрыптауға арналған жабдықтар. Құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы.Карьерлерде және тіліктерде қолданылатын машиналар мен механизмдердіңконструкциялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналарыныңқұрылымын, арналуын;
-аршу және өндіружұмыстарына арналған жабдықтардың әрекет ету принципін, қолданылу аумағын;
- карьерлік машиналар мен механизмдерді қауіпсіз пайдалану ережелерін;
-карьерлер мен тіліктерге арналған қосалқы жабдықтардың арналуын және құрылымын.
Іскерліктер:
- карьерлік техниканы дұрыс және қауіпсіз пайдалану;
-карьерлік машиналар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ2.1.4,
КҚ2.1.8,
КҚ2.2.3,
КҚ2.2.4,
КҚ2.2.7,
КҚ2.3.1,
КҚ2.3.2,
КҚ2.3.5,
КҚ2.4.1,
КҚ2.4.4,
КҚ2.4.5,
КҚ2.4.8,
КҚ2.5.1-
КҚ2.5.7,
КҚ2.6.1-
КҚ2.6.8,
КҚ2.7.1,
КҚ2.7.5,
КҚ2.7.6,
КҚ2.9.2-
КҚ2.9.4,
КҚ2.9.6,
КҚ2.9.7,
КҚ2.10.2,
КҚ2.10.7,
КҚ2.11.2-
КҚ2.11.6,
КҚ2.12.2,
КҚ2.12.3,
КҚ2.12.5-
КҚ2.12.7,
КҚ 2.12.9
КҚ2.14.3,
КҚ2.15.2,
КҚ2.16.4,
КҚ2.17.2,
КҚ2.17.5,
КҚ2.17.7,
КҚ2.18.2,
КҚ2.18.3,
КҚ2.18.7,
КҚ 2.18.8
АП 04
Карьерлердегі автоматика және телемеханика.
Автоматика және телемеханика негіздері.Автоматтандырудыңтехникалық құралдары.Өндірістік процестерді автоматтандыру.Забой машиналары мен кешендерін автоматтандыру. Көлікті автоматтандыру. Тұрақты қондырғыларды автоматтандыру.
Білімдер:
- автоматты басқару, қорғаныш және телекоммуникация аппаратурасының құрылымы мен әрекет ету принципін.
Іскерліктер:
- автоматты басқару,қорғаныш және телекоммуникацияарналары бойынша ақпараттарды беру схемаларын жинау мен сынау.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ2.1.8,
КҚ2.2.1,
КҚ2.2.4,
КҚ2.2.7,
КҚ2.3.5,
КҚ2.4.2-
КҚ2.4.4,
КҚ2.4.6,
КҚ2.4.7,
КҚ2.5.2,
КҚ2.5.4,
КҚ2.6.4,
КҚ2.7.2,
КҚ2.7.6,
КҚ2.9.4,
КҚ2.9.5,
КҚ2.10.2-
КҚ2.10.4,
КҚ2.11.6,
КҚ 2.12.7
КҚ2.16.5,
КҚ 2.17.2
АП 05
Карьерлік электрмеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Жабдықтардың тозуы, оның түрлері.Карьерлік электржабдықтарына, машиналар мен автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру мен жүргізу.Жабдықтарды, бөлшектерді және құрастыру бірліктерді жөндеу технологиясы.Машиналар мен агрегаттарды майлау.Карьерлік электрмеханикалық жабдықтарды монтаждау.
Білімдер:
- карьерлік электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау тәсілдерін;
- карьерлер мен тіліктерде монтаждау, бөлшектеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- карьерлік электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жүргізу.
БҚ 5-БҚ 7,

ПК 2.15.7,
ПК 2.18.12
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских.
Ознакомление с основными процессами слесарной и механической обработки металлов и применяемым оборудованием, инструментами и приспособлениями.
Организация рабочего места слесаря и станочника, основы нормирования труда.
Приобретение необходимых умений и навыков практической деятельности по обработкеметаллов.
Умения:
- читать машиностроительные чертежи;
- работать с нормативно-технической документацией.
Навыки:
- распознавания металлов и материалов;
- пользования измерительными инструментами;
- составления карты технологического процесса обработки деталей.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
БК 8,
ПК 2.1.2,
ПК 2.2.16,
ПК 2.3.3,
ПК 2.4.6,
ПК 2.5.4,
ПК 2.6.5,
ПК 2.7.4,
ПК 2.9.5,
ПК 2.10.6,
ПК 2.11.6,
ПК 2.12.6,
ПК 2.14.4,
ПК 2.15.5,
ПК 2.16.6,
ПК 2.17.5,
ПК 2.18.13
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков.
Закрепление теоретических знаний в условиях учебного горного полигона или горнорудного предприятия.
Ознакомление с работой стационарного оборудования горнорудных предприятий, рудничного транспорта, малой механизации.
Ознакомление со схемой проветривания очистного и подготовительного забоев, схемой водоотлива шахты.
Ознакомление с основными операциями по ремонту, монтажу и наладке электрооборудования, аппаратуры и автоматических устройств.
Ознакомление с содержанием текущего осмотра и ремонта оборудования.
Умения:
- осваивать принципы работы;
- выполнять монтажные и демонтажные работы;
- руководствоваться планом ликвидации аварий применительно к рабочему месту, с запасными выходами;
-применять правила пользования защитной и пусковой аппаратурой, правила проверки оборудования на взрыво- и искро-безопасность.
- читать схем распределения электрической энергии на предприятии и оборудованиях распределительных пунктов.
Навыки:
- управления горными машинами и механизмами;
- заземления установок;
- безопасного выполнения операций по установке крепи, настилке рельсового пути, бурению шпуров;
- выполнения монтажных и демонтажных работ;
- пользования защитной и пусковой аппаратурой;
-работы на стационарном оборудовании горнорудных предприятий, рудничном транспорте, малой механизации.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
БК 8,
ПК 2.1.4,
ПК 2.2.1,
ПК 2.3.6,
ПК 2.4.5,
ПК 2.5.5,
ПК 2.6.4,
ПК 2.7.3,
ПК 2.9.1,
ПК 2.10.3,
ПК 2.11.7,
ПК 2.12.1,
ПК 2.14.1,
ПК 2.15.1,
ПК 2.16.1,
ПК 2.17.1,
ПК 2.18.1
ПП 00
Профессиональнаяпрактика
ПП 01
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Общее знакомство с горнорудным предприятием по добыче полезного ископаемого.
Знакомство с правилами безопасности при эксплуатации горного механического и электрического оборудования.
Знакомство с низковольтной и высоковольтной электрической аппаратурой. Изучение схем заземления электрооборудования на горном предприятии, знакомство с общей заземляющей сетью карьера.
Изучение опыта организации работы ремонтных бригад.
Знакомство сосновными операциями по ремонту, монтажу и наладке электрооборудования, аппаратуры и автоматических устройств.
Овладение обучающимися комплексом работ, указанных в Государственном общеобязательном стандарте образования для рабочей профессии соответствующего разряда повышенного уровня.
Умения:
- соблюдать ПБ и требования инструкций по эксплуатации электромеханического оборудования;
- проверять заземление;
- определять вид бурового станка по способу разрушения горных пород;
- определять тип экскаватора по типу рабочего оборудования;
- выявлять мелкие неисправности в работе горнотранспортных машин;
- выбирать тип вагона в зависимости от вида транспортируемой горной массы;
- проводить осмотр, проверку оборудования комплекса, осуществлять пуск и останов узлов и агрегатов;
- производить монтаж и демонтаж датчиков и простейших релейных схем.
Навыки:
- снятия показаний с контрольно-измерительных приборов;
- разделки бронированного и гибкого кабеля, подвески кабелей;
- визуального определения исправности местного заземления;
- пользования приборами для измерения сопротивления заземления;
- пуска и остановки различных механизмов и агрегатов, контроля их работы;
- выполнения комплекса работ по эксплуатации аппаратуры автоматизации горных машин и стационарных установок.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
БК 8,
ПК 2.1.1,
ПК 2.2.2,
ПК 2.3.1,

КҚ2.15.7,
КҚ 2.18.12
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика.
Металдарды слесарлық және механикалық өңдеудің негізгі процестерімен және қолданылатын жабдықтармен, құрал-саймандармен, керек-жарақтармен танысу. Слесарьмен станокшының жұмыс орнын ұйымдастыру,еңбектi нормалау негiздерi. Металдарды өңдеу бойынша практикалық іс-әрекеттің қажетті ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Іскерліктер:
- машинажасау сызбаларын оқу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- металдар мен материалдарды танып білу;
- өлшеуіш құрал-саймандарын пайдалану;
- бөлшектерді өңдеу бойынша технологиялық процесс картасын құрастыру.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ2.1.4-
КҚ2.1.6,
КҚ2.2.8,
КҚ2.3.1,
КҚ2.3.3,
КҚ2.3.6,
КҚ2.4.8,
КҚ2.5.1,
КҚ2.5.2,
КҚ2.5.4,
КҚ2.6.4,
КҚ2.6.7,
КҚ2.7.1,
КҚ2.7.4,
КҚ2.7.5,
КҚ 2.9.7,
КҚ2.10.8,
КҚ2.11.6,
КҚ2.12.5,
КҚ2.12.6,
КҚ 2.12.9
КҚ2.15.7,
КҚ 2.18.12
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика.
Оқу кен полигоны немесе тау-кен кәсіпорны жағдайларында теориялық білімдерді бекіту. Тау-кен кәсіпорындары тұрақты жабдықтарының, кеніш көлігінің, аздаған механикаландырудың жұмысымен танысу. Тазартым және даярлау забойларының желдету сұлбасымен және шахтаның сутөккі сұлбасымен танысу. Электржабдықтарды, аппаратуралар мен автоматты құрылғыларды жөндеу, монтаждау және баптау бойынша негізгі операциялармен танысу. Жабдықтарды ағымда қарап шығу және жөндеу мазмұнымен танысу.
Іскерліктер:
- жұмыс принциптерін игеру;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қосалқы шығатын есігі бар жұмыс орнына қарай апаттарды жою жоспарына жетекшілік ету;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану ережелерін, жабдықтарды жарылыс және ұшқын қауіпсіздігіне тексеру ережелерін қолдану;
- кәсіпорында электр қуатын тарату және тарату бекеттері жабдықтарының схемаларын оқу.
Дағдылар:
- кен машиналары мен механизмдерін бақылау;
- қондырғыларды жерге қосу;
- бекітпені орнату, рельс жолын төсеу, теспелерді бұрғылау бойынша операцияларды қауіпсіз орындау;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану;
- тау-кен кәсіпорындарының тұрақты жабдықтарында, кеніш көлігінде, аздаған механикаландыруда жұмыс істеу.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.3.7,
КҚ 2.4.6,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.6.6,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.9.1,
КҚ 2.9.6,
КҚ 2.10.1-
КҚ 2.10.3,
КҚ 2.11.1-
КҚ 2.11.3,
КҚ 2.12.1-КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.1,
КҚ 2.14.1,
КҚ 2.15.1,
КҚ 2.16.1,
КҚ 2.17.1,
КҚ 2.18.1
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру және бекіту бойынша практика.
Пайдалы қазбаларды өндіру бойынша тау-кен кәсіпорнымен жалпы танысу. Тау-кен механикалық және электрлік жабдықтарды пайдалану барысында қауіпсіздік ережелерімен танысу. Төменгі вольтті және жоғары вольтті электр аппаратурасымен танысу. Тау-кен кәсіпорнындағы электржабдықтарды жерге қосу схемаларын зерделеу, карьердің жалпы жерге қосу желісімен танысу. Жөндеу бригадаларының жұмыстарын ұйымдастыру тәжірибесін зерделеу. Электржабдықтарды, аппаратуралар мен автоматты құрылғыларды жөндеу, монтаждау және баптау бойынша негізгі операциялармен танысу. Жоғары деңгейдің тиісті дәрежелі жұмысшы мамандығы үшін Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында көрсетілген жұмыстар кешенін білім алушылардың меңгеріп алуы.
Іскерліктер:
- электрмеханикалық жабдықтарды пайдалану бойынша ҚЕ және нұсқаулық талаптарын ұстану;
- жерге қосуды тексеру;
- тау-кен жыныстарын бұзу тәсілі бойынша бұрғылау станогының түрін анықтау;
- жұмысшы жабдықтарының типі бойынша экскаватор типін анықтау;
- тау-кен көлік машиналарының жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды табу;
- тасымалданатын кен массасының түріне қарай вагон типін таңдау;
- кешеннің жабдықтарын қарап шығуды, тексеруді жүргізу, буындарды және агрегаттарды іске қосу мен тоқтатуды жүзеге асыру;
- датчиктер мен қарапайым релелік схемаларға монтаждауды және бөлшектеуді жүргізу.
Дағдылар:
- бақылау-өлшеуіш аспаптарынан көрсеткіштерді алу;
- сауытталған және иілгіш ішек сымды бөлектеу, ішек сымдарды іліп тарту;
- жергілік жерге қосу дұрыстығын көзбен шолып анықтау;
- жерге қосу кедергілерін өлшеуге арналған аспаптарды пайдалану;
- әртүрлі механизмдер мен агрегаттарды іске қосуды және тоқтатуды, олардың жұмысын бақылауды;
- тау-кен машиналары мен тұрақты қондырғыларды автоматтандыру аппаратурасын пайдалану бойынша жұмыстар кешенін орындау.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ2.1.8,
КҚ2.2.1,
КҚ2.2.4,
КҚ2.2.7,
КҚ2.2.8,
КҚ2.3.2,
КҚ2.3.5,
КҚ2.3.7,

ПК 2.4.1,
ПК 2.5.1,
ПК 2.6.1,
ПК 2.7.1,
ПК 2.9.3,
ПК 2.10.1,
ПК 2.11.1,
ПК 2.12.2,
ПК 2.14.8,
ПК 2.15.2,
ПК 2.16.2,
ПК 2.17.2,
ПК 2.18.2
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии. Иметь представление о современном мире, осознавать себя и свое место в обществе.
БК 2
Знать основы Конституции РК, обладать экологической, правовой, информационной и коммуникационной культурой, элементарным умением общаться на государственном, русском и иностранном языках
БК 3
Проявлять готовность к постоянному приобретению новых знаний, профессиональному росту и потребностью в реализации личностного потенциала.
БК 4
Осуществлять поиск необходимой информации и уметь пользоваться ею для реализации своей профессиональной деятельности.
БК 5
Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
БК 6
Работать качественно на результат, быть ответственным за свою работу, оборудование, расход материалов и ресурсов.
БК 7
Соблюдать последовательность технологического процесса, выбирать наиболее рациональные способы и средства для выполнения поставленных учебных и производственных задач.
БК 8
Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ.
Таблица2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист повышенного уровня
071001 2 - Монтажник дробильно-размольного оборудования и оборудования для сортировки и обогащения
ПК 2.1.1 Монтировать, демонтировать, производить ремонт, опробование и техническое обслуживание механической части простых машин, узлов и механизмов, распределительных устройств.
ПК 2.1.2 Производить окраску, нанесение надписей, смазку монтируемого оборудования.
ПК 2.1.3 Отбирать пробы масла и осуществлять его замену.
ПК 2.1.4 Разбирать, собирать, промывать, опробовать, смазывать и производить профилактический ремонт пневматического инструмента.
ПК 2.1.5 Выполнять такелажные и стропальные работы.
ПК 2.1.6 Поддерживать безопасные условия труда.
071002 2- Машинист дробильно-помольно-сортировочных механизмов
ПК 2.2.1 Подготавливать свое рабочее место.

КҚ2.4.1,
КҚ2.4.2,
КҚ2.4.8,
КҚ2.5.1,
КҚ2.5.2,
КҚ2.5.4,
КҚ2.6.1-
КҚ2.6.4,
КҚ2.6.8,
КҚ2.7.1-
КҚ2.7.6,
КҚ2.9.2-
КҚ2.9.4,
КҚ2.10.4-
КҚ2.10.6,
КҚ2.10.8,
КҚ2.11.6,
КҚ 2.12.9
КҚ2.14.8,
КҚ2.15.2,
КҚ 2.16.2,
КҚ2.17.2,
КҚ 2.18.2
Ескерту:
Базалық құзыреттер 1 кесте
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну. Қазіргі әлем туралы ұғымға ие болу, қоғамда өзін және өз орнын жете түсіну.
БҚ 2
ҚР Конституциясының негіздерін білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникациялық мәдениетке ие болу, мемлекеттік, орыс және шеттілдерінде қарапайым ептілікпен тілдесу.
БҚ 3
Тұрақты түрде жаңа білімдерді қалыптастыруға, кәсіби өсуге және жеке басының әлеуетін жүзеге асыруда қажеттілікке деген даярлығын білдіру.
БҚ 4
Қажетті ақпаратты іздестіруді жүзеге асыру және өзінің кәсіби іс-әрекетін іске асыру үшін оны пайдалана білу.
БҚ 5
Схемаларды және сызбаларды орындаудың тәжірибелік ептіліктері мен дағдыларына ие болу, техникалық құжаттаманы оқу, өлшеуіш құрал-саймандарды және аспаптарды пайдалану.
БҚ 6
Нәтиже сапасына жұмыс істеу, өз жұмысына, жабдықтарға, материалдар мен қорлардың шығынына жауапты болу.
БҚ 7
Технологиялық процестің бірізділігін ұстану, қойылған оқу және өндіріс міндеттерін орындау үшін барынша тиімді тәсілдер мен құралдарды таңдау.
БҚ 8
Өз денсаулығына жауапты болу, тәжірибелік жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін ұстану.
Кәсіптік құзыреттер 2кесте
ТжКБ деңгейі
Біліктілік:
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
Жоғары деңгей маманы
071001 2 – Уату-ұнтау жабдығын және сұрыптау мен байытуға арналған жабдықты монтаждаушы
КҚ 2.1.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.1.2 Жеке тораптар мен бөлшектерден алынған електерді, массасы 5 т. көбірек жиналған електерді монтаждау.
КҚ 2.1.3 Материалдарды беру және бұру үшін елеуіштерді, жаншығыштарды, науаларды и ағындарды монтаждау.
КҚ 2.1.4 Бөлшектерді белгілеу, тесіктерді бұрғылау жәнебұранды, фланецтiк қосылыстарды құрастыру.
КҚ 2.1.5 Бұрандыны қолмен ою, металл конструкцияларын түзету.
КҚ 2.1.6 Монтаждау болттарымен жапсарларды бекіту.
КҚ 2.1.7 Алаңдарды, қоршауларды және қорғаныш қаптамаларды жинау және орнату.
КҚ 2.1.8 Тексеру процесінде машиналар мен жабдықтардың жеке тораптарын жинау.
КҚ 2.1.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071002 2 – Ұсату-ұнтақтау жабдығының және сұрыптау механизмінің машинисі
КҚ 2.2.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын дайындау, ұсатқыштарды, қоректендіргіштерді, ұсатқыштың конвейерлерін іске қосу және тоқтату.

ПК 2.2.2 Вести процесс дробления сырья, материалов, полуфабрикатов всеми способами на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках различных систем, дезинтеграторах, копрах, истирателях с сортировкой (рассевом).
ПК 2.2.3 Запускать и останавливать дробилки, питатели, конвейера, питающие дробилку.
ПК 2.2.4 Наблюдать за равномерным поступлением и распределением сырья и материалов на дробилки, грохоты, сита, питатели, конвейеры и другое обслуживаемое оборудование.
ПК 2.2.5 Регулировать подачу воды на орошение, равномерность загрузки и скорости, производительности, зазоры между рабочими механизмами дробилок в зависимости от вида сырья, материалов и их крупности.
ПК 2.2.6 Наблюдать за выходом продукции, контролировать качество продукции.
ПК 2.2.7 Управлять подъемно-транспортным оборудованием при строповке и извлечении негабаритов, посторонних предметов, некачественного сырья и материалов из дробилок.
ПК 2.2.8 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в его ремонте.
ПК 2.2.9 Вести процесс измельчения, классификации, сепарации и просева материалов на мельничном оборудовании.
ПК 2.2.10 Регулировать подачу материалов или жидких компонентов, реагентов и воздуха в мельницы.
ПК 2.2.11 Наблюдать за наличием и температурой масла в масляной системе мельниц.
ПК 2.2.12 Обслуживать процесс измельчения и классификации на автоматическом контроле.
ПК 2.2.13 Производить наладку обслуживаемых мельниц на заданный грануляционный состав материалов, заменять их сита и футеровку.
ПК 2.2.14 Выгружать продукт из мельниц и сливать пульпу.
ПК 2.2.15 Управлять сортировочными механизмами и установками, наблюдать за их техническим состоянием и нормальной работой.
ПК 2.2.16 Наблюдать за защитными, контрольно-измерительными приборами, пусковой аппаратурой, реверсивными и сигнальными устройствами, заземлением и соединением питающего кабеля.
ПК 2.2.17 Поддерживать безопасные условия труда.
071003 2 - Слесарь-ремонтник
ПК 2.3.1 Производить монтаж, демонтаж, заземление, ремонт, опробование и техническое обслуживание электрической и механической частей простых машин, узлов и механизмов, средств сигнализации и освещения, распределительных, абонентских кабельных и телефонных сетей.
ПК 2.3.2 Передвигать опоры линий электропередачи.
ПК 2.3.3 Осуществлять замену и подключение контрольно-измерительных приборов: амперметров, вольтметров, манометров.
ПК 2.3.4 Замерять силу тока, напряжение в цепях переменного и постоянного тока низкого напряжения.
ПК 2.3.5 Изготавливать и монтировать заземляющие контуры.
ПК 2.3.6 Вулканизировать гибкие кабели, с нанесением надписей.
ПК 2.3.7 Заряжать аккумуляторные батареи, с доливкой и заменой электролита.
ПК 2.3.8 Выполнять стропальные и такелажные работы с применением кранов и других грузоподъемных машин.
ПК 2.3.9Осматривать и ремонтировать электротехническое оборудование неавтоматизированных машин и агрегатов.
ПК 2.3.10 Поддерживать безопасные условия труда.
071004 2- Помощник машиниста электровоза карьерного
ПК 2.4.1 Управлять карьерным электровозом под руководством машиниста.
ПК 2.4.2 Наблюдать за показаниями приборов и путевыми сигналами при движении электровоза.
ПК 2.4.3 Дублировать показания путевых сигналов машинисту карьерного электровоза.
ПК 2.4.4 Поддерживать связь с диспетчером по поручению машиниста электровоза.
ПК 2.4.5 Контролировать состояние прицепных устройств электровоза карьерного во время сцепки с вагонами.
ПК 2.4.6 Выполнять обслуживание механической части электровоза (смазка, протирка, покраска, осмотр и т.п.).
ПК 2.4.7 Поддерживать безопасные условия труда.

КҚ 2.2.2 Шикі заттар мен материалдарды қабылдау және дайындау, олардың қалыпты толтырылуын қамтамасыз ете отырып шанақтарға бөліп тарату.
КҚ 2.2.3 Агрегаттар мен механизмдерге материалдардың және сулау үшін судың берілісін реттеу.
КҚ 2.2.4 Ұсатқыштарда, ұсату агрегаттарында, әртүрлі жүйелі ұсату-іріктеу қондырғыларында, дезинтеграторларда, коперларда, майдалап сұрыптайтын қажалғыштарда барлық тәсілдермен шикі затты, материалдарды, жартылай дайындалған өнімдерді ұсату процесін жүргізу.
КҚ 2.2.5 Өнімнің шығуын қадағалау, өнім сапасын бақылау, диірмендерден алынған өнімді түсіру.
КҚ 2.2.6 Жабдықтар жұмыстарының көрсеткіштері және шикі заттарды, материалдар мен шикіқұрамаларды есепке алу жазбаларын жүргізу.
КҚ 2.2.7 Сұрыптау механизмдері мен қондырғыларын басқару, олардың техникалық күйін және қалыпты жұмысын қадағалау.
КҚ 2.2.8 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою, оны жөндеуге қатысу.
КҚ 2.2.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071003 2 – Слесарь-жөндеуші
КҚ 2.3.1 Қарапайым машиналардың, тораптар мен механизмдердің, таратқыш құрылғылардың механикалық бөліктеріне монтаждауды, бөлшектеуді, жөндеуді, сынамалауды және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
КҚ 2.3.2 Сыйымдылық жабдықтарынан алынған бақылауыш сақтандырғыш қақпақтарын ауыстыруды және іске қосуды жүзеге асыру.
КҚ 2.3.3 11-12 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындау.
КҚ 2.3.4 Жөндеу жабдықтарын құрастыру мен монтаждауға арналған керек-жарақтарды жасап шығару.
КҚ 2.3.5 Жөндеуден кейін жабдықтарды сынауды, реттеуді және тапсыруды өткізу.
КҚ 2.3.6 Жөндеу жұмыстарына арналған ақаулық тізімдемелерді жасау.
КҚ 2.3.7 Крандар мен басқа да жүк көтергі машиналарын қолдана отырып жүк ілу-түсіру және такелаждық жұмыстарды орындау.
КҚ 2.3.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071004 2 – Ашық кеніш электровозы машинисінің көмекшісі
КҚ 2.4.1 Электровозды жұмысқа дайындау (жабдықтау, тораптары мен бөлшектерін майлау).
КҚ 2.4.2 Электровоздың қозғалысы барысында аспаптардың және жол белгілерінің көрсеткіштерін бақылау.
КҚ 2.4.3 Электровоз машинисінің тапсырмасы бойынша диспетчермен байланыста болу.
КҚ 2.4.4 Электровозды күтіп ұстау және жол жүру барысында оның тораптары мен агрегаттарының күйін бақылау бойынша машинистің тапсырмасын орындау.
КҚ 2.4.5 Электровозды бірінші вагонға тіркеу және оны құрамнан ағыту.
КҚ 2.4.6 Жолдың бостығын, поездық және маневрлік бағытты дайындау дұрыстығын, электровоз қозғалысы процесіндегі бағдаршамдар сигналдарының, белгілерінің, нұсқағыштарының көрсеткiштерiн бақылау.
КҚ 2.4.7 Белгіленген сигналдарды беру және поездардың қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың шұғыл тапсырмаларын орындау.
КҚ 2.4.8 Жұмыстар тізбесіне сай механикалық, электрлік, тежегіштік және қосалқы жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуде қатысу.
КҚ 2.4.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.

071005 2- Помощник машиниста дизельпоезда карьерного
ПК 2.5.1 Управлять карьерным дизельпоездом под руководством машиниста.
ПК 2.5.2 Наблюдать за показаниями путевых сигналов и приборов при движении карьерного дизельпоезда.
ПК 2.5.3 Заправлять дизельпоезд горюче-смазочными материалами.
ПК 2.5.4 Участвовать в профилактическом осмотре и ремонте.
ПК 2.5.5 Вести контроль за наличием масла и рабочего давления в системе смазки двигателя, также за уровнем охлаждающей жидкости в системе охлаждения.
ПК 2.5.6 Выполнять другие работы по указанию машиниста дизельпоезда.
ПК 2.5.7 Поддерживать безопасные условия труда.
071006 2- Машинист конвейера
ПК 2.6.1 Управлять конвейерами, элеваторами, шнеками, питателями, перегрузочными тележками, приводной станцией конвейера.
ПК 2.6.2 Реверсировать и переключать движение конвейеров, регулировать степень их загрузки.
ПК 2.6.3 Регулировать натяжные устройства и ход ленты.
ПК 2.6.4 Наблюдать за исправным состоянием перегрузочных течек, натяжных барабанов, редукторов питателей, автоматических устройств, установленных на конвейере, за правильной разгрузкой материалов в приемные агрегаты.
ПК 2.6.5 Участвовать в наращивании и переноске конвейеров, соединении лент и цепей.
ПК 2.6.6 Координировать работу самоходного конвейера с работой экскаватора.
ПК 2.6.7 Смазывать ролики и привод, очищать ленту, ролики, роликоопоры и течки, заменять вышедшие из строя ролики.
ПК 2.6.8 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.6.9 Поддерживать безопасные условия труда.
071007 2-Электрослесарь по ремонту и обслуживанию автоматики и средств измерений
ПК 2.7.1 Выполнять несложные работы на ведомственных электростанциях, трансформаторных электроподстанциях с полным их отключением от напряжения оперативных переключений в электросетях, ревизией трансформаторов, выключателей, разъединителей и приводов к ним без разборки конструктивных элементов.
ПК 2.7.2 Регулировать нагрузку на электрооборудование, установленное на обслуживаемом участке.

071005 2 – Ашық кеніш дизельді пойызы машинисінің көмекшісі
КҚ 2.5.1 Дизельді пойызды жұмысқа дайындау (жабдықтау, тораптары мен бөлшектерін майлау)..
КҚ 2.5.2 Жұмыстар тізбесіне сай механикалық, электрлік және қосалқы жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуде қатысу.
КҚ 2.5.3 Жұмыстар тiзбесіне сай дизельпоезды өздiгiнен қозғалмайтындай қылып бекiту.
КҚ 2.5.4 Ашық кеніш дизельді пойзының қозғалысы барысында жол белгілерінің, аспаптардың көрсеткіштерін, тораптар мен агрегаттардың күйін бақылау.
КҚ 2.5.5 Белгіленген сигналдарды беру және поездардың қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың шұғыл тапсырмаларын орындау.
КҚ 2.5.6 Дизельді пойызға жанармай-майлау материалдарын құю.
КҚ 2.5.7 Қозғалтқыштың майлау жүйесіндегі майдың болуы мен жұмыс қысымын, сонымен қатар салқындату жүйесіндегі суыту сұйығының деңгейін бақылауды жүргізу.
КҚ 2.5.8 Дизельді пойыз машинисінің нұсқауы бойынша басқа да жұмыстарды орындау.
КҚ 2.5.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071006 2 – Конвейер машинисі
КҚ 2.6.1 Конвейерлерді, элеваторларды, шнектерді, қоректендіргіштерді, қайта тиегіш арбаларды, конвейердің жетек станцияларын басқару.
КҚ 2.6.2 Конейерлер қозғалысын өзгерту және кері бағыттау, оларды жүктеу деңгейін реттеу.
КҚ 2.6.3 Лентаның кермелік құрылғыларын және жүрісін реттеу.
КҚ 2.6.4 Қайта тиеу ағыншаларының, керме барабандарының, қоректендіргіш редукторларының, конвейерде орнатылған автоматты қондырғылардың қалыпты жағдайын, қабылдау агрегаттарына материалдарды дұрыс түсіруді бақылау.
КҚ 2.6.5 Конвейерлерді жалғауға және көшіруге, ленталар мен шынжырларды қосуға қатысу.
КҚ 2.6.6 Өзіжүргі конвейер жұмысын экскаватор жұмысымен үйлестіру.
КҚ 2.6.7 Роликтер мен жетектерді майлау, ленталарды, роликтерді, роликтіреулерді және ағыншаларды тазарту, істен шыққан роликтерді ауыстыру.
КҚ 2.6.8 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.6.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071007 2 – Автоматика мен өлшеуіш құралдарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр слесарі
КҚ 2.7.1 Қарапайым машиналардың, тораптар мен механизмдердің, белгі және жарық беру, тарату құралдарының, абоненттік кабельдік және телефон желілерінің электрлік бөліктерін монтаждау мен бөлшектеу, жерге қосу, жөндеу, сынамалау және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.7.2 Бақылау-өлшеуіш (амперметрлер, вольтметрлер, манометрлер) және электр жарық беру (белгі беру құрылғылары, электршамдар, электрпатрондар) аспаптарын ауыстыру, іске қосу.

ПК 2.7.3 Выполнять ремонт, зарядку и установку взрывобезопасной арматуры.
ПК 2.7.4 Осуществлять разделку, сращивание, изоляцию и пайку проводов напряжением свыше 1000 В.
ПК 2.7.5 Поддерживать безопасные условия труда.
071009 2 - Машинист перегружателей
ПК 2.9.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.9.2 Обслуживать силовые установки гидравлических перегружателей.
ПК 2.9.3 Запускать и останавливать перегружатели.
ПК 2.9.4 Регулировать работу механизмов перегружателей по показаниям контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.9.5 Настраивать контрольно-измерительный инструмент и приспособления.
ПК 2.9.6 Устранять неисправности в работе механизмов перегружателей.
ПК 2.9.7 Участвовать во всех видах ремонта обслуживаемого оборудования.
ПК 2.9.8 Поддерживать безопасные условия труда.
071010 2- Машинист компрессорных установок
ПК 2.10.1 Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры с давлением до 1 МПа и подачей от 5 до 100 куб. м/мин или с давлением свыше 1 МПа и подачей до 5 куб. м/мин каждый при работе на неопасных газах с приводом от различных двигателей.
ПК 2.10.2 Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры, работающие на опасных газах с давлением до 1 МПа, с подачей до 5 куб. м/мин каждый.
ПК 2.10.3 Запускать и регулировать режимы работы компрессоров, турбокомпрессоров и двигателей.
ПК 2.10.4 Поддерживать требуемые параметры работы компрессоров и переключать отдельные агрегаты.
ПК 2.10.5 Выявлять и предупреждать ненормальности в работе компрессорной станции.
ПК 2.10.6Вести отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемых компрессоров, машин и механизмов.
ПК 2.10.7 Участвовать в ремонте агрегатов компрессорной станции.
ПК 2.10.8 Поддерживать безопасные условия труда.
071011 2- Машинист насосных установок
ПК 2.11.1 Обслуживать насосные установки, оборудованные поршневыми и центробежными насосами с суммарной производительностью до 1000 м3/ч воды, кислот, щелочей, пульпы и других невязких жидкостей, насосные установки по перекачке нефти, мазута, смолы и т.п. с производительностью насосов до 100 м3/ч.
ПК 2.11.2 Обслуживать вакуум-насосные установки по дегазации с суммарной производительностью насосов до 6000 м3/ч метановоздушной смеси.
ПК 2.11.3 Регулировать подачу воды, нефти и других перекачиваемых жидкостей.

КҚ 2.7.3 Төменгі кернеу тізбектеріндегі тоқтың күшін, кернеуін өлшеу және жерге қосу контурларын жасау.
КҚ 2.7.4 Икемді кабельдерді вулканизациялау, жалғағыш муфталарын ауыстыру, жазбаларын жүргізу.
КҚ 2.7.5 Төменгі кернеулі тұрақты және ауыспалы тоқтың электр қозғалтқыштарын тексеріп шығу және ағымдық жөндеуді орындау.
КҚ 2.7.6 Жөндеуден өткен электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынақтан өткізу.
КҚ 2.7.7 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071009 2 – Қайта тиегіштер машинисі
КҚ 2.9.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.9.2 Гидравликалық қайта тиегіштердің қуатты қондырғыларын басқару.
КҚ 2.9.3 Қайта тиегіштерді іске қосу және тоқтату.
КҚ 2.9.4 Бақылау-өлшеуіш аспаптарының көрсеткіштері бойынша қайта тиегіштер механизмдерінің жұмысын реттеу.
КҚ 2.9.5 Бақылау-өлшеуіш құрал-саймандары мен керек-жарақтарын күйге келтіру.
КҚ 2.9.6 Дизель-генераторлар, турбо сорғыларының, құбырлар тізбектерінің және басқа да механизмдердің жұмысын бақылау.
КҚ 2.9.7 Қайта тиегіштер механизмдерінің жұмысындағы ақаулар мен олқылықтарды табу және жою.
КҚ 2.9.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071010 2 – Компрессорлық қондырғылар машинисі
КҚ 2.10.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.10.2 Әртүрлі қозғалтқыштардың жетегімен қауіпсіз газдарда жұмыс істеу барысында әрқайсысы 5-тен 100 куб м/мин дейін шығыны, 1МПа дейінгі қысымдағы немесе 5 куб. м/мин дейін шығыны, 1 МПа-ден жоғары қысыммен тұрақты компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету.
КҚ 2.10.3 Әрқайсының шығыны 5 куб м/мин дейін 1МПа қауіпті газдарда жұмыс істейтін тұрақты компрессорлар мен турбокомпрессорларға қызмет көрсету.
КҚ 2.10.4 Компрессорлар, турбокомпрессорлар және қозғалтқыштар жұмысын іске қосу мен режимдерін реттеу.
КҚ 2.10.5 Компрессорлар жұмыстарының талап етілген параметрлерін ұстану және жеке агрегаттарды қайта қосу.
КҚ 2.10.6 Комперссорлық станцияның жұмысындағы ақауларды табу және алдын-ала ескерту.
КҚ 2.10.7 Қызмет көрсетілетін комперссорлар, машиналар және механизмдердің жұмысы туралы есептік-техникалық құжаттаманы толтыру.
КҚ 2.10.8 Компрессорлық станцияның агрегаттарын жөндеуге қатысу.
КҚ 2.10.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071011 2 – Сорғы қондырғыларының машинисі
КҚ 2.11.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.11.2 Су, қышқылдар, сілтілер, қойыртпақ және басқа да тұтқырлы емес сұйықтарды жалпы өнімі 1000-3000 м3 сағ. піспек және сыртқа тепкіш сорғылармен жабдықталған сорғы қондырғыларына, мұнай, мазут, шайыр және т.с.с. айдайтын 100-500 м 3/сағ. дейін өнім беретін сорғылы қондырғыларға қызмет көрсету.
КҚ 2.11.3 Метан-ауалық қоспаны 6000-18000м3/сағ. дейін сорғылардың жалпы өнімділігі бар көмір шахталарын газсыздандыру бойынша вакуум-сорғылы қондырғыларға қызмет көрсету.

ПК 2.11.4 Сливать и перекачивать нефть и мазут из цистерн и барж.
ПК 2.11.5 Подогревать жидкое топливо при сливе и подаче его к месту хранения или потребления.
ПК 2.11.6 Наблюдать за состоянием фильтров и очищать их.
ПК 2.11.7 Выявлять и устранять неполадки в работе оборудования, выполнять текущий ремонт и участвовать в более сложных видах ремонта оборудования.
ПК 2.11.8 Вести записи в журнале о работе установок.
ПК 2.11.9 Поддерживать безопасные условия труда.
071012 2 -Гидромониторщик
ПК 2.12.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.12.2 Управлять гидромонитором при разработке (подрезке, обрушении), смыве, размыве, транспортировке грунтов и горных пород, оформлении выработки, погружении кессонов и опускных колодцев, намыве дамб и других земляных сооружений и отвалов.
ПК 2.12.3 Заиливать по пульпопроводам очаги пожаров, выполнять профилактическое заиливание отработанных самовозгорающихся угольных пластов, заиловывать трещины и провалы.
ПК 2.12.4 Обеспечивать равномерность размыва, необходимое направление и давление струи.
ПК 2.12.5 Производить разборку, сборку, передвижку и балансировку гидромонитора.
ПК 2.12.6 Выполнять разборку, сборку, наращивание и укорачивание водоводов и пульпопроводов.
ПК 2.12.7 Открывать и закрывать задвижки высоконапорного става.
ПК 2.12.8 Наблюдать за состоянием желобов, пульпопроводных и водоводных коммуникаций, вылавливать посторонние предметы.
ПК 2.12.9 Выполнять обслуживание и профилактический ремонт гидромониторов.
ПК 2.12.10 Поддерживать безопасные условия труда.
071014 2 - Машинист отвалообразователя
ПК 2.14.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.14.2 Подготавливать дороги для передвижки отвалообразователей.
ПК 2.14.3 Доливать топливо, воду, смазочные, горючие, обтирочные материалы.
ПК 2.14.4 Очищать габариты железнодорожных путей и автодорог.
ПК 2.14.5 Расчищать площадки и укладывать настил под отвалообразователь.
ПК 2.14.6 Наматывать на барабан кабель и участвовать в его переноске.
ПК 2.14.7 Зачищать откосы верхней бровки уступов.
ПК 2.14.8 Обирать линии забоя после экскавации или взрывных работ.
ПК 2.14.9 Смазывать узлы отвалообразователей.
ПК 2.14.10 Поддерживать безопасные условия труда.
071015 2 - Машинист скрепера
ПК 2.15.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.15.2 Управлять прицепными и самоходными скреперами при разработке, перемещении и складировании горной массы, грунта на открытых горных работах.
ПК 2.15.3 Обеспечивать технически правильную разработку забоя и эффективного использования скрепера.

КҚ 2.11.4 Айдамалайтын сұйықтықтардың (газдың) берілген қысымын қамтамасыз ету және сорғылардың үздіксіз жұмыс істеуін бақылау.
КҚ 2.11.5 Сүзгілердің күйін бақылау және оларды тазарту.
КҚ 2.11.6 Қондырғылар жабдықтарының жұмысындағы олқылықтарды табу және жою, сорғы жабдықтарының ағымдағы жөндеуін орындау және оның орташа немесе күрделі жөндеуіне қатысу.
КҚ 2.11.7 Сорғы жабдықтарының жұмысы туралы техникалық есепке алу мен есеп берушілікті жүргізу.
КҚ 2.11.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071012 2 - Гидромониторшы
КҚ 2.12.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.12.2 Топырақ пен кен жыныстарын қазу (тілу, құлату), жуып шаю, айдап шаю, тасымалдау, қазбаларды рәсімдеу, кессон мен түсірмелі құдықтарды батырып түсіру, дамбаларды және басқа да топырақты құрылыстар мен үйінділерді шаю барысында гидромониторды басқару.
КҚ 2.12.3 Қойыртпаққұбырлар бойымен өрт көздерін лайлау, өңделген өздігінен жанатын көмір қаттарына, жарықшақтар мен табаншұңқырларға профилактикалық лайлауды жасау.
КҚ 2.12.4 Біркелкі айдап шаюды, ағыншаның қажетті бағыты мен қысымын қамтамасыз ету.
КҚ 2.12.5 Гидромониторды бөлшектеуді, жинауды, жылжытуды және теңгеруді жүргізу.
КҚ 2.12.6 Суөткізгіштер мен қойыртпаққұбырларды бөлшектеу, жинау, жалғау және қысқарту.
КҚ 2.12.7 Жоғары қысымды құбыр тізбегін ашу және ысырмаларын жабу.
КҚ 2.12.8 Науа, қойыртпаққұбыр және су өткізу коммуникациясының күйін бақылау, бөтен заттарды алу.
КҚ 2.12.9 Гидромониторларға қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.12.10 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
071014 2 – Үйінділеу машинисі
КҚ 2.14.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ2.14.2Үйінділеуіштердің қозғалысына арналған жолдарды дайындау.
КҚ 2.14.3Отынды, суды құю және майлау, жанармай, сүрту материалдарын жеткізу.
КҚ 2.14.4Теміржол және автокөлік жолдарының габариттерін тазалау.
КҚ 2.14.5Үйінділеуіштің астын алдын - ала тазарту және табандықты төсеу.
КҚ 2.14.6Ішек сымды барабанға орауға және оны жылжытуға қатысу.
КҚ 2.14.7Кертпештердегі жоғарғы ернеулер қиябеттерін тазалау.
КҚ 2.14.8Экскавациялау мен жарылыс жұмыстарынан кейін забой сызығын шабақтау.
КҚ 2.14.9Үйінділеуіштердің буындарын майлау.
КҚ 2.14.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071015 2 – Скрепер машинисі
КҚ 2.15.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.15.2 Ашық тау-кен жұмыстарында кен массасын, топырақты қазу, ысыру мен қаттамалау барысында тіркеме және өзіжүргі ысырмаларды басқару.
КҚ 2.15.3 Забойды техникалық дұрыс қазуды және ысырманы тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.

БК 1 - БК 8,
ПК 2.1.5,
ПК 2.2.6,
ПК 2.3.2,
ПК 2.4.2,
ПК 2.5.2,
ПК 2.6.5,
ПК 2.7.5,
ПК 2.7.7,
ПК 2.10.2,
ПК 2.10.5,
ПК 2.10.7,
ПК 2.12. 4,
ПК 12.2.5,
ПК 2.13.7
ОПД 05
Основы геологии.
Земля и космос. Экзогенные и эндогенные геологические процессы. Минералогия, петрография и кристаллография. Основные свойства минералов. Месторождения полезных ископаемых. Генезис, методика поиска и разведки месторождений. Геологоразведочные работы, гидрогеология.
Знания:
- строения Земли и Солнечной системы;
- процессов образования минералов и горных пород и их свойств;
- способов геологоразведочных работ.
Умения:
- различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
БК 1 - БК 8,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.4,
ПК 2.2.3,
ПК 2.2.4,
ПК 2.3.4,
ПК 2.3.5,
ПК 2.4.4,
ПК 2.5.3,
ПК 2.6.4,
ПК 2.7.2,
ПК 2.7.5,
ПК 2.7.6,
ПК 2.10.2,
ПК 2.13.3,
ПК 2.13.5
ОПД 06
Основы геодезии и маркшейдерского дела.
Геодезия.
Системы координат. Измерение углов, расстояний и превышений, геодезические приборы. Геодезические сети. Топографические съемки.
Маркшейдерское дело: Подземная теодолитная съемка. Съемочные работы в нарезных и очистных выработках. Вертикальные съемки. Маркшейдерская документация. Маркшейдерский контроль за безопасным ведением горных работ.
Знания:
- систем координат;
- порядка измерения углов, расстояний и превышений;
- геодезических и маркшейдерских приборов;
- видов маркшейдерских съемок.
Умения:
-читать маркшейдерские схемы и планы горных работ;
- применять маркшейдерские средства контроля за правильным и безопасным ведением работ.
БК 1 - БК 8,
ПК 2.1.4,
ПК 2.2.3,
ПК 2.3.3,
ПК 2.4.4,
ПК 2.5.1,
ПК 2.6. 3.
ПК 2.7.5,
ПК 2.10.8.
ПК 2.12. 1,
ПК 2.13.2,
ПК 2.13.4
ОПД 07
Охрана труда.
Меры безопасности при ведении горных работ. Промышленная санитария. Производственные опасности и вредности. Основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
Знания:
-правил поведения в подземных горных выработках;
- запасных выходов;
- газового режима в горных выработках.
Умения:
-соблюдать правила охраны труда;
- пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
- различать опасные и вредные факторы.
БК 1 - БК 8,
ПК 2.1.8,
ПК 2.2.9,
ПК 2.3.7,
ПК 2.4.8,
ПК 2.6. 8,
ПК 2.7.9,
ПК 2.10.10,
ПК 2.12.8,
ПК 2.13.10
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификации: 071202 2- Проходчик
071203 2- Бурильщик шпуров
071206 2- Горнорабочий подземный
071213 2- Проходчик на поверхностных работах
СД 01
Горное дело.
Основные технологические процессы горного производства. Вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки. Очистные и подготовительные забои. Технология ведения капитальных горно-строительных работ. Паспорт проведения и крепления капитальной подготовительной горной выработки. Проветривание капитальных подготовительных забоев, в т.ч. забоев вертикальных стволов. Пылегазовый режим подготовительных забоев капитальных выработок. Подготовленность объектов капитального строительства шахты к ликвидации аварии.
Знания:
-основных технологических процессов горного производства;
- содержания и порядка составления паспортов крепления и управления кровлей очистного забоя, проведения и крепления подготовительной выработки;
- схем и способов проветривания шахты, очистных и подготовительных забоев;
- расположения средств пожаротушения и самоспасения.
Умения:
-соблюдать требования паспортов крепления и управления кровлей в очистном забое, проведения и крепления подготовительной выработки;
- контролировать состояние пылегазового режима на рабочем месте.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4,
БК 6,

БҚ 1-БҚ 8,
КҚ2.1.5,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.4.2,
КҚ 2.5.2,
КҚ 2.6.5,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.7.7,
КҚ 2.10.2,
КҚ 2.10.5,
КҚ 2.10.7,
КҚ 2.12. 4,
КҚ 12.2.5,
КҚ 2.13.7
ЖКП 05
Геология негіздері.
Жер және ғарыш.Экзогенді және эндогенді геологиялық процестер. Минералогия, петрография және кристаллография. Минералдардың негізгі қасиеттері. Пайдалы қазбалардың кен орындары. Кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері. Геологиялық барлау жұмыстары,гидрогеология.
Білімдер:
-Жер мен Күн жүйесі құрылымдарын;
- минералдар мен тау-кен жыныстарының пайда болу процестерін және олардың қасиеттерін;
- геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдері.
Іскерліктер:
-бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ2.1.3,
КҚ 2.1.4,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.2.4,
КҚ 2.3.4,
КҚ 2.3.5,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.5.3,
КҚ 2.6.4,
КҚ 2.7.2,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.7.6,
КҚ 2.10.2,
КҚ 2.13.3,
КҚ 2.13.5
ЖКП 06
Геодезия және маркшейдер ісі негіздері:
Геодезия. Координаттар жүйелері. Бұрыштарды, ара-қашықтықтары мен артықтықтарды өлшеу. Геодезиялықаспаптар. Геодезиялықтармақтар. Топографиялықтүсірілімдер.Маркшейдерлік іс.Жер астылық теодолиттітүсірілім.Тілгі және тазартымқазбаларындағытүсірілім жұмыстары. Тіктүсірілімдер. Маркшейдерлікқұжаттама. Тау-кен жұмыстарының қауіпсіз жүргізілуін маркшейдерлік бақылау.
Білімдер:
- координаттар жүйелерін;
- бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу ретін;
-геодезиялық және маркшейдерлік аспаптарын;
-маркшейдерлік түсірілімдер түрлерін.
Іскерліктер:
-маркшейдерлік схемалар мен кен жұмыстарының пландарын оқу;
- жұмыстардың дұрыс және қауіпсіз жүргізілуін бақылайтын маркшейдерлік құралдарды қолдану.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ2.1.4,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.3.3,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.6. 3.
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.10.8.
КҚ 2.12. 1,
КҚ 2.13.2,
КҚ 2.13.4
ЖКП 07
Еңбекті қорғау:
Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өнеркәсіпсанитариясы. Өндірістікқауіптіліктер мен зияндылықтар. Өртпрофилактикасы және тау-кен құтқару ісі негіздері.
Білімдер:
-жерасты тау-кен қазбаларында өзін ұстау ережелерін;
- шығатын қосалқы жерлерді;
-тау-кен қазбаларындағы газ режимін.
Іскерліктер:
-еңбекті қорғау ережелерін ұстану;
- өзін өзі құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану;
-қауіпті және зиянды факторларды айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ2.1.8,
КҚ 2.2.9,
КҚ 2.3.7,
КҚ 2.4.8,
КҚ 2.6. 8,
КҚ 2.7.9,
КҚ 2.10.10,
КҚ 2.12.8,
КҚ 2.13.10
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 071202 2 -Үңгілеуші
071203 2 -Шпур бұрғылаушы
071206 2 -Жер асты тау-кен жұмысшысы
071213 2 -Үстіңгі жұмыстардағы үңгілеуші
АП 01
Кен ісі.
Кенөндірісінің негізгі технологиялық процестері. Тік, еңіс және көлденең кен қазбалары. Тазартым және даярлау забойлары.Күрделі кен-құрылыс жұмыстарын жүргізу технологиясы.Күрделі тау-кен дярлау қазбасын жүргізу мен бекіту құжаты. Күрделі даярлау забойларын, сонымен бірге тік оқпандар забойларын желдету. Күрделі тау-кен қазбаларын даярлау забойларының шаң-газ режимі. Шахтаның күрделі құрылыс объектілерінің апатты жоюға дайындығы.
Білімдер:
- кен өндірісініңнегізгі технологиялық процестерін;
- тазартым забойының төбелерін бекіту және басқару, даярлау қазбасын өткізу мен бекіту құжаттарын жасау мазмұнынжәне толтырылу тәртібін;
- шахтаны, тазартым және даярлау забойларын желдету схемалары мен тәсілдерін;
- өрт сөндіру және өзін өзі құтқару құралдарының орналасуын.
Іскерліктер:
- тазартым забойындағы төбелерді бекіту және басқару, даярлау қазбасын өткізу мен бекіту құжаттарының талаптарын ұстану;
- жұмыс орнындағы шаң-газ режимінің күйін бақылау.
БҚ1-БҚ 6,

ПК 2.2.1,
ПК 2.2.3,
ПК 2.2.7,
ПК 2.3.1,
ПК 2.3.3,
ПК 2.6.1,
ПК 2.6. 3,
ПК 2. 6.4,
ПК 2.6.7,
ПК 2.13.1,
ПК 2.13.4,
ПК 2.13.6,
СД 02
Горнопроходческие и строительные машины.
Отбойные молотки, перфораторы, электрические и пневматические сверла, их назначение, устройство и эксплуатация. Машины и инструменты для бурения. Погрузочные машины, проходческие комбайны и щиты. Проходческие комплексы и машины для проходки и углубки стволов шахт. Оборудование для возведения крепи. Строительно-дорожные машины. Оборудование для приготовления и транспортирования бетонов и растворов. Машины для приготовления арматуры.
Знания:
- устройства и назначения отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
- принципа действия и области применения проходческих комбайнов, механизированных комплексов для проходки стволов;
- технических характеристик погрузочных машин и оборудования для возведения крепи;
- правил безопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
назначения и устройства вспомогательного оборудования для подземных капитальных горных работ.
Умения:
- правильно и безопасно эксплуатировать горно-строительную технику; производить техническое обслуживание и ремонт горно-строительных машин и механизмов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2. 2,
ПК 2.2.4,
ПК 2.2.5,
ПК 2.2.6,
ПК 2.2.7,
ПК 2.3.1,
ПК 2.3.2,
ПК 2.3.4,
ПК 2.3.5,
ПК 2.3.6,
ПК 2.6. 3,
ПК 2. 6.4.
ПК 2.6.7,
ПК 2.13.2,
ПК 2.13.3,
ПК 2.13.5
СД 03
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий.
Особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования.
Электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В. Электроснабжение горных предприятий. Электрические сети горных предприятий. Защита электроустановок. Освещение горных выработок. Рудничная сигнализация и связь. Защита от поражения электрическим током.
Знания:
-видов конструктивного исполнения горного электрооборудования;
- правил прокладки электрических кабелей по горным выработкам;
- параметров освещения горных выработок;
- способов проверки защитных устройств.
Умения:
-проверять работоспособность защитных устройств;
- прокладывать кабельные линии по горным выработкам;
- эксплуатировать электрооборудование.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.5,
ПК 2.2.6,
ПК 2.3.1,
ПК 2.6.6,
СД 04
Горная механика.
Основы теории турбомашин. Вентиляторные, водоотливные, пневматические и подъҰмные установки, их виды, конструкции и принцип действия. Регулирование производительности. Выбор оборудования и привода, их эксплуатация.
Знания:
- основных законов гидравлики;
- типов вентиляторов, насосов, компрессоров, калориферов, подъемных машин.
Умения:
- управлять основными видами стационарных горных машин.
БК 5,
БК 6,
БК 7,

КҚ2.2.1,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.2.7,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.3.3,
КҚ 2.6.1,
КҚ 2.6. 3,
КҚ 2. 6.4,
КҚ 2.6.7,
КҚ 2.13.1,
КҚ 2.13.4,
КҚ 2.13.6
АП 02
Кен үңгілеу және құрылыс машиналары.
Уатқыш балғалар, перфораторлар, электрлі және пневматикалық бұрғылар, арналуы, құрылымы және оларды пайдалану. Бұрғылауға арналған машиналар мен құрал-саймандар.Тиегіш машиналар, үңгілеу комбайндары және қалқалар. Шахта оқпандарын үңгілеу мен тереңдетуге арналған үңгілеу кешендеріжәне машиналар. Бекітпені орнатуға арналған жабдықтар. Құрылыс-жол машиналары. Бетондар мен ерітінділерді дайындауға және тасымалдауға арналған жабдықтар. Арқауларды дайындауға арналған машиналар.
Білімдер:
- уатқыш балғалар, бұрғылау құрал-саймандаржәне бұрғылау машиналарының құрылымы мен арналуын;
-оқпандарды үңгілеуге арналған үңгілеу комбайндарының, механикаландырылған кешендердің іс-әрекеті принциптерін және қолданылу аумағын;
- тиегіш машиналардың және бекітпелерді орнатуға арналған жабдықтардың техникалық сипаттамаларын;
- кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз пайдалану ережелерін;
-жер асты күрделі тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын.Іскерліктер:
-кен-құрылыс техникасын дұрыс және қауіпсіз пайдалану;
-кен-құрылыс машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.2. 2,
КҚ 2.2.4 - КҚ 2.2.7,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.3.4 - КҚ 2.3.6,
КҚ 2.6. 3,
КҚ 2. 6.4.
КҚ 2.6.7,
КҚ 2.13.2,
КҚ 2.13.3,
КҚ 2.13.5
АП 03
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу.
Кенэлектржабдықтарының пайдаланылу ерекшеліктері менконструкциялық орындалуы.1140В дейінгі және одан жоғары кернеуді басқару және қорғанышэлектр аппаратурасы. Кенкәсіпорындарының электр қуатымен жабдықталуы. Кенкәсіпорындарының электр желілері. Электрқондырғыларының қорғанышы.Кен қазбаларын жарықтандыру.Кеніштік белгі беру мен байланыс. Электртоғына түсуден қорғану.
Білімдер:
- тау-кен электр жабдықтарының конструкциялық орындалу түрлерін;
- кен қазбалары бойымен электр ішексымдарын іліп тарту ережелерін;
-кен қазбаларын жарықтандыру параметрлерін;
- қорғаныш құрылғыларын тексеру тәсілдерін.
Іскерліктер:
-қорғаныш құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
-кен қазбалары бойымен ішексым тізбектерін іліп тарту;
- электр жабдықтарын пайдалану.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ2.2.5,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.6.6
АП 04
Кен механикасы.
Турбомашиналартеориясының негіздері. Желдеткіш, сутөкпе, пневматикалық және көтергі қондырғылары, олардың түр-лері, конструкциялары, жұмыс істеупринципі.Олардың өнімділігін реттеу. Жабдықтар мен жетектерді таңдау, оларды пайдалану.
Білімдер:
- гидравликаның негізгі заңдарын;
- желдеткіштер, сорғылар, компрессорлар, калориферлер, көтергі машиналарының типтерін.
Іскерліктер:
-жылжымайтын тау-кен машиналарының негізгі түрлерін басқару.
БҚ 5-БҚ 7,

ПК 2.2.8,
ПК 2.6.5,
ПК 2.6.6,
ПК 2.6.7,
ПК 2.13.3,
ПК 2.13.9
СД 05
Строительное дело.
Виды строительных материалов, деталей и изделий. Их характеристики и свойства. Природные материалы: лесные, каменные и др. Минеральные вяжущие вещества, растворы и бетоны. Основания и фундаменты. Сборные железобетонные и бетонные строительные детали и конструкции. Земляные, каменные, бетонные и железобетонные работы. Горнотехнические здания и сооружения.
Знания:
- видов строительных материалов, их основные физико-механические свойства; марки растворов и бетонов; типы и конструктивное решение горнотехнических зданий и сооружений.
Умения:
выполнять земляные, каменные, бетонные, железобетонные и др. строительные работы; различать типы и конструкции горнотехнический зданий и сооружений.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.3,
ПК 2.6.2,
ПК 2.6. 3,
ПК 2. 6.4,
ПК 2.13.4,
ПК 2.13.6,
ПК 2.13.7,
ПК 2.13.8
СД 06
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование.
Травматизм и профессиональные заболевания. Классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших. Создание здоровых и безопасных условий труда на производстве. Система управления охраной труда на предприятии. Порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту. Меры безопасности при ведении горных работ. Производственные опасности и вредности. Оказание первой медицинской помощи. Защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
-основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики и горноспасательного дела;
- классификации травматизма и профессиональных заболеваний;
- системы управления охраной труда;
- техники безопасности при ведении горных работ;
- производственных опасностей и вредностей;
- требований по защите окружающей среды и рациональному использованию недр.
Умения:
-соблюдать требования Правил безопасности;
- производить замеры вредных и ядовитых газов;
- сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования;
- оказывать первую помощь травмированному человеку.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.9,
ПК 2.3.7,
ПК 2.6.8,
ПК 2.13.10
СД 07
Основы рыночной экономики в горнодобывающей отрасли.
Введение в рыночную экономику.Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование.Эффективность производственно – хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Знания:
-определения продукта товара;
- определения конкуренции сущности и функции;
- определения функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- сущности, принципов и определения маркетинга;
- рекламы, видов рекламы;
- определения цены;
- видов налогов.
Умения:
-рассчитывать доходы, расходы;
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составлять бизнес-план;
- объяснять сущность налога.
БК 1,
БК 3,
БК 4,
БК 6,

КҚ2.2.8,
КҚ 2.6.5-
КҚ 2.6.7,
КҚ 2.13.3,
КҚ 2.13.9
АП 05
Құрылыс ісі.
Құрылысматериалдары, бөлшектеріжәне бұйымдарының түрлері.Олардың сипаттамалары мен қасиеттері. Табиғи материалдар: ағаш, тас және т.б. Минералдытұтқыр заттар, ерітінділер мен бетондар. Табандар мен фундаменттер. Жиналмалы темірбетонды және бетонды құрылыс бөлшектері мен конструкциялар. Топырақты, тасты, бетонды және темірбетонды жұмыстар.Кен техникалық ғимараттар мен құрылыстар.
Білімдер:
-құрылыс материалдарының түрлерін, олардың физика-механикалық қасиеттерін, ерітінділер мен бетондар маркаларын;
- кентехникалық ғимараттары менқұрылыстарының типтерін және конструкциялық шешімін.
Іскерліктер:
- топырақты, тасты, бетонды, темірбетонды және басқа да құрылыс жұмыстарын орындау;
- кен техникалық ғимараттар типтерін жәнеконструкцияларын айыра білу.
БҚ 5-БҚ 7
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.6.2 - КҚ 2. 6.4,
КҚ 2.13.4,
КҚ 2.13.6-
КҚ 2.13.8
АП 06
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Зақымдану және кәсіби аурулар. Ауырлықдәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі.Өндірісте салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын құру. Кәсіпорындағыеңбекті қорғаудың басқару жүйесі. Өндірістегіжәне тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі.Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өндірістікқауіптіліктер мен зияндылықтар.Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету. Қоршағанортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы және кен-құтқару ісі негіздерін;
- зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін;
- еңбекті қорғаудың басқару жүйесін;
- тау-кенжұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын;
-өндіріс қауіптіліктері мен зияндылықтарын;
- қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану;
- зиянды және улы газдарды өлшеуді жүргізу;
- жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету;
- зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ2.2.9,
КҚ 2.3.7,
КҚ 2.6.8,
КҚ 2.13.10
АП 07
Кенөндіру саласындағы нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға ену. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлік пен нарықтық қатынастар субъектілерін дамыту. Кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық шығындары мен нәтижелері. Маркетинг және жарнама. Баға және баға қалыптасу. Шаруашылық іс-әрекеті өндірісінің тиімділігі. Салық және салық салу.
Білімдер:
- тауар өнімін анықтауды;
- бәсекелестікті, оның мәні мен міндеттерін анықтауды;
- банктер міндеттерін анықтауды;
- шығындар, нарық субъектілері бойынша негізгі ұғымдарды;
- маркетингтің мәнін, принциптерін және оны анықтауды;
- жарнамаларды, жарнамалар түрлерін;
- бағаны анықтауды;
- салықтар түрлерін.
Іскерліктер:
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзiндiк құны бағасын, өндiрiс бағасын, көтерме бағаны, бөлшек сауда бағасын (үлгi әдiсімен) анықтау;
- бизнес-жоспарды құру;
- салықтың мәнін түсіндіру.
БҚ1-БҚ6,

ПК 2.2.1,
ПК 2.3.1,
ПК 2.13.6,
Квалификации: 071201 2- Машинист проходческого комплекса
071204 2- Машинист горных выемочных машин
071205 2- Машинист погрузочной машины
071207 2- Машинист буровой установки
071210 2- Машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением
071212 2- Машинист холодильной установки по замораживанию грунтов
СД 01
Горное дело.
Основные технологические процессы горного производства. Вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки. Очистные и подготовительные забои. Технология ведения очистных и подготовительных работ. Паспорт крепления и управления кровлей очистного забоя. Паспорт проведения и крепления подготовительной выработки. Проветривание шахты, очистных и подготовительных забоев.
Пылегазовый режим шахты, очистных и подготовительных забоев. Подготовленность шахты и еҰ объектов к ликвидации аварии.
Знания:
-основных технологических процессов горного производства;
- содержания и порядка составления паспортов крепления и управления кровлей очистного забоя, проведения и крепления подготовительной выработки;
- схем и способов проветривания шахты, очистных и подготовительных забоев;
- расположения средств пожаротушения и самоспасения.
Умения:
-соблюдать требования паспортов крепления и управления кровлей в очистном забое, проведения и крепления подготовительной выработки;
- контролировать состояние пылегазового режима на рабочем месте.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.1,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.4.
ПК 2.4.1,
ПК 2.4.4,
ПК 2.5.1,
ПК 2.7.1,
ПК 2.7.4,
ПК 2.7.6,
ПК 2.10.1,
ПК 2.10.8,
ПК 2.12. 1
СД 02
Проходка и углубка шахтных стволов.
Проходка стволов шахт в обычных и сложных горно-геологических условиях. Форма и размеры поперечных сечений стволов. Технологические схемы проходки стволов. Оборудование при проходке стволов. Возведение крепи стволов. Водоотлив и прочее оборудование при проходке стволов. Армирование шахтных стволов. Углубка шахтных стволов.
Знания:
- форм и размеров поперечных сечений стволов;
- технологии проходки стволов в разных горно-геологических условиях;
- основного и вспомогательного оборудования для проходки стволов;
- способов возведения крепи и армировки стволов;
- схем углубки стволов.
Умения:
- выполнять основные и вспомогательные операции технологического процесса проходки стволов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.4,
ПК 2.4.1,
ПК 2.5.2,
ПК 2.7.1,
ПК 2.7.6,
ПК 2.10.1,
ПК 2.10.3,
ПК 2.10.4,
ПК 2.10.8
СД 03
Горнопроходческие и строительные машины.
Отбойные молотки, перфораторы, электрические и пневматические сверла, их назначение, устройство и эксплуатация. Машины и инструменты для бурения. Погрузочные машины, проходческие комбайны и щиты. Проходческие комплексы и машины для проходки и углубки стволов шахт. Оборудование для возведения крепи. Строительно-дорожные машины. Оборудование для приготовления и транспортирования бетонов и растворов. Машины для приготовления арматуры.
Знания:
- устройства и назначения отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
- принципа действия и области применения проходческих комбайнов, механизированных комплексов для проходки стволов;
- технических характеристик погрузочных машин и оборудования для возведения крепи;
- правил безопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
назначения и устройства вспомогательного оборудования для подземных капитальных горных работ.
Умения:
- правильно и безопасно эксплуатировать горно-строительную технику; производить техническое обслуживание и ремонт горно-строительных машин и механизмов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.1.2,
ПК 2.1.3,
ПК 2.1.4,
ПК 2.1.5,
ПК 2.1.6,
ПК 2.4.1,

КҚ2.2.1,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.13.6
Біліктілік: 071201 2 -Өту жолы кешенінің машинисі
071204 2 - Тау-кен қазып суыратын машина машинисі
071205 2 -Тиегіш машина машинисі
071207 2 -Бұрғылау қондырғысының машинисі
071210 2 -Толық қимамен шахта оқпандарын бұрғылауға арналған құрылғылардың машинисі
071212 2 -Топырақты қатыруға арналған тоңазытқыш қондырғылардың машинисі
АП 01
Кен ісі.
Кенөндірісінің негізгі технологиялық процестері. Тік, еңіс және көлденең кен қазбалары. Тазартым және даярлау забойлары. Тазартым және даярлау жұмыстарын жүргізу технологиясы.Тазартым забойының төбелерін бекіту және басқару құжаты. Даярлау қазбасын өткізу және бекіту құжаты. Шахтаны, тазартым және даярлық забойларын желдету. Шахтаның, тазартым және даярлау забойларының шаң-газ режимі. Шахтаның және оның объектілерінің апатты жоюға дайындығы.
Білімдер:
- кен өндірісініңнегізгі технологиялық процестерін;
- тазартым забойының төбелерін бекіту және басқару, даярлау қазбасын өткізу мен бекіту құжаттарын жасау мазмұнынжәне толтырылу тәртібін;
- шахтаны, тазартым және даярлау забойларын желдету схемалары мен тәсілдерін;
- өрт сөндіру және өзін өзі құтқару құралдарының орналасуын.
Іскерліктер:
- тазартым забойындағы төбелерді бекіту және басқару, даярлау қазбасын өткізу мен бекіту құжаттарының талаптарын ұстану;
- жұмыс орнындағы шаң-газ режимінің күйін бақылау.
БҚ1-БҚ 6,
КҚ2.1.1,
КҚ 2.1.3,
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.7.4,
КҚ 2.7.6,
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.10.8,
КҚ 2.12. 1
АП 02
Шахта оқпандарын үңгілеу және тереңдету.
Қарапайымжәне күрделі кен-геологиялық жағдайларда шахта оқпандарын үңгілеу. Оқпандардыңкөлденең қималарының пішіні мен өлшемдері. Оқпандарды үңгілеудің технологиялық схемалары. Оқпандарды үңгілеу барысындағы жабдықтар. Оқпандар бекітпелерін орнату. Оқпандарды үңгілеубарысындағы сутөкпе және басқа да жабдықтар. Шахталық оқпандарды арқаулау. Шахта оқпандарын тереңдету.
Білімдер:
-оқпандардың көлденең қималарының пішіндері мен өлшемдерін;
- әртүрлі кенгеологиялық жағдайларда оқпандарды үңгілеу технологиясын;
- оқпандарды үңгілеуге арналған негізгі және қосалқы жабдықтарды;
-бекітпені орнату және оқпандарды арқаулау тәсілдерін;
- оқпандарды тереңдету схемаларын.
Іскерліктер:
- оқпандарды үңгілеудегі технологиялық процестің негізгі және қосалқы операцияларын орындау.
БҚ 5-БҚ 7
КҚ 2.1.3,
КҚ 2.1.4,
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.5.2,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.7.6,
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.10.3,
КҚ 2.10.4,
КҚ 2.10.8
АП 03
Кен үңгілеу және құрылыс машиналары.
Уатқыш балғалар, перфораторлар, электрлі және пневматикалық бұрғылар, арналуы, құрылымы және оларды пайдалану. Бұрғылауға арналған машиналар мен құрал-саймандар.Тиегіш машиналар, үңгілеу комбайндары және қалқалар. Шахта оқпандарын үңгілеу мен тереңдетуге арналған үңгілеу кешендеріжәне машиналар. Бекітпені орнатуға арналған жабдықтар. Құрылыс-жол машиналары. Бетондар мен ерітінділерді дайындауға және тасымалдауға арналған жабдықтар. Арқауларды дайындауға арналған машиналар.
Білімдер:
- уатқыш балғалар, бұрғылау құрал-саймандаржәне бұрғылау машиналарының құрылымы мен арналуын;
-оқпандарды үңгілеуге арналған үңгілеу комбайндарының, механикаландырылған кешендердің іс-әрекеті принциптерін және қолданылу аумағын;
- тиегіш машиналардың және бекітпелерді орнатуға арналған жабдықтардың техникалық сипаттамаларын;
- кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз пайдалану ережелерін;
-жер асты күрделі кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын.Іскерліктер:
-кен-құрылыс техникасын дұрыс және қауіпсіз пайдалану;
-кен-құрылыс машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу.
БҚ 5-БҚ 7
КҚ 2.1.2-КҚ 2.1.6,
КҚ 2.4.1,

ПК 2.1.1,
ПК 2.2.1,
ПК 2.3.1,
ПК 2.4.1,
ПК 2.5.1,
ПК 2.6.1,
ПК 2.7.1,
ПК 2.10.1,
ПК 2.12.1,
ПК 2.13.1
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Общее знакомство с горнорудным предприятием по добыче полезного ископаемого. Знакомство с технологией проведения горных выработок, комплексом технологических процессов при ведении очистных работ. Знакомство с работой горно-шахтного стационарного оборудования. Изучение опыта организации работы ремонтных бригад.
Овладение обучающимися комплексом работ, указанных в Государственном общеобязательном стандарте образования для рабочей профессии соответствующего разряда повышенного уровня.
Умения:
- применять правила поведения в шахте, основные требования правил безопасности (ПБ) при производстве работ;
- пользоваться приборами по замеру вредных и ядовитых газов в рудничной атмосфере;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты, средствами противопожарной защиты.
Навыки:
- пользования приборами по замеру вредных и ядовитых газов в рудничной атмосфере; - пользования индивидуальными средствами защиты от пыли, газов, вибрации, шума и поражения электрическим током, средствами противопожарной защиты.
- пользования правилами безопасности (ПБ) и правилами технической эксплуатации (ПТЭ).
БК 5,
БК 6,
БК 7,
БК 8,
ПК 2.1.3,
ПК 2.2.3,
ПК 2.3.4,
ПК 2.4.2,
ПК 2.5.2,
ПК 2.6. 3,
ПК 2.7.5,
ПК 2.10.2,
ПК 2.12.2,
ПК 2.13.2
Типовая образовательная учебная программа технического и профессионального образования по специальности:
0712000 – "Строительство подземных сооружений"
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1-БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
-читать и переводить (со словарем)профессионально ориентированные тексты.
БК 1-БК 4
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 1,
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и еҰ роль в жизни общества. Становление культуры. Культура и цивилизация. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период ХVII-ХIХ веков.
Культура Казахстана в ХХ в.Современная культура.
Знания:
- конфуцианства, даосизма, искусства Древнего Китая;
- особенностей древне-индийской культуры и ее основных достижений.
- возникновения ислама, его особенностей;
- основных принципов христианского учения и его ценностных ориентаций;
- особенностей ашельской культуры – развития литературы, философии;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- культурного фундамента казахского этноса в период средневековья;
- влияния тюрской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
- основных периодов и материальных основ развития образования, науки и культуры.
Умения:
- раскрывать особенностикультуры древней Азии;
- свободно пользоваться поҒнятиями культурологии;
- показывать специфику материҒальной и духовной культуры кочевников, ее место в общеҒственной культуре.
БК 1-БК 4,
ПК 3.9.8
СЭД 02
Основы философии.
Философия, предмет, функции. Материализм и идеализм – как основной вопрос философии. ОсновҒные вехи мировой филоҒсофской мысли. Природа человека и смысл его существования: человек и Бог, человек и вселенная.Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Акмеология и природа ценностей. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философҒского, религиозного и научного видения мира, смысла жизни человека;
- представления о роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов, социальных и этических проҒблем;
Умения:
- определять сущность сознания, сознательное и бессознательное в его поведении.
БК 1-БК 4,
ПК 3.9.8
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Предмет политологии политическая власть и властные отношения. Государство – главный институт политической системы. Политическая система и
политический режим, политическая партия и общественные объединения. Многопартийность. Внутренняя и внешняя политика. Организация власти в Казахстане. Социология как наука. Классовый и стратификационный подходы в социологии. Роль личности и ее социальное поведение.
Знания:
- понятий политических систем политических режимов;
-принципов разделения власти;
- отличительных особенностей политических партий от общественных организаций;
- представления о социальной структуре, социальном взаимодействии;
Умения:
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-различать закономерности развития и функционирования общества и личности.
БК 1-БК 4,
ПК 3.9.8
СЭД 04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принҒципы. Формы и виды собственности, управление собҒственностью. Виды планов, их основные этапы, содержание, стратеҒгическое планирование. МеҒтоды экономического обосҒнования планов и разработҒки прогнозов. Бизнес-планирование. Экономический анализ. Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономиҒческой теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкоҒномики, налоговой, денежҒно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1-БК 4,

КҚ2.1.1,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.6.1,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.12.1,
КҚ 2.13.1
КП 00
Кәсіптікпрактика
КП 01
Кәсіптікдағдыларды қалыптастыру және бекіту бойынша практика.
Пайдалы қазбаларды өндіру бойынша тау-кен кәсіпорнымен жалпы танысу. Тазартым жұмыстарын жүргізу барысында кен қазбаларын өткізу технологиясымен, технологиялық процестер кешенімен танысу. Кен-шахталық тұрақты жабдықтардың жұмысымен танысу. Жөндеу бригадаларының жұмыстарын ұйымдастыру тәжірибесін зерделеу. Жоғары деңгейдің тиісті дәрежелі жұмысшы мамандығы үшін Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында көрсетілген жұмыстар кешенін білім алушылардың меңгеріп алуы.
Іскерліктер:
- шахтада мінез-құлық ережелерін, жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережелерінің (ҚЕ) негізгі талаптарын қолдану;
- кеніштік атмосферада зиянды және улы газдарды өлшеу бойынша аспаптарды пайдалану;
- дербес қорғану құралдарын, өртке қарсы қорғану құралдарын пайдалану.
Дағдылар:
- кеніштік атмосферада зиянды және улы газдарды өлшеу бойынша аспаптарды пайдалану;
- шаңнан, газдардан, дірілден, шуылдан және электр тоғына түсуден қорғайтын дербес құралдарды, өртке қарсы қорғану құралдарын пайдалану;
- қауіпсіздік ережелерін (ҚЕ) және техникалық пайдалану ережелерін (ТПЕ) пайдалану.
БҚ 5-БҚ 8
КҚ2.1.3,
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.3.4,
КҚ 2.4.2,
КҚ 2.5.2,
КҚ 2.6. 3,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.10.2,
КҚ 2.12.2,
КҚ 2.13.2
0712000 - "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен). Кәсіптік қарым-қатынас. Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс) тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 1-БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал. Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде). Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ 1-БҚ 4
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ 1,
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі. Мәдениеттің құрылуы. Мәдениет және өркениет. Конфуций және Дао мәдениетінің түрі. Мәдениеттің Үнді-буддалық түрі. Ислам мәдениетінің әлемі. Мәдениеттің христиандық түрі. Батыс Европа мәдениеті және оның қазіргі кезеңдегі дүние жүзінің дамуына ықпалы. Африка мәдениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі. Көшпенділік өркениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі. Орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті. XVII-XIX ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері. XX-ғасырдағы Қазақстан мәдениеті. Қазіргі замандағы мәдениет.
Білімдер:
-конфуциандылықты, даосизмді, ежелгі Қытай өнерін;
- Ежелгі Үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның басты жетістіктерін;
- ислам пайда болуын, оның ерекшеліктерін;
- христиан білімінің негізгі принциптерін және оның құнды бағыттарын;
- Ашель мәдениетінің ерекшеліктері - әдебиетінің дамуы, философиясы;
- көшпенділердің өмірі және құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасырдағы қазақ этнасының мәдени негізі туралы;
- Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне түрк және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
- білім, ғылым және мәдениет дамуының негізгі кезеңдері мен материалдық негіздерін.
Іскерліктер:
- ежелгі Азия мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсете білу.
БҚ 1-БҚ 4
КҚ 3.9.8
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия, пән, функциялар. Материализм және идеализм – философияның негізгі мәселесі. Әлемдік философиялық ойдың негізгі белгілері. Адам табиғаты және оның тіршілік ету мәні: адам және Құдай, адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі. Құндылықтардың акмеологиясы және табиғаты. Адами таным және қызметі. Ғылым және оның ролі. Ғаламдық мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, діни және ғылыми көрінісін, адамның тіршілік ету мәнін;
- ғылымның және ғылыми таным ролі, оның құрылымдары, түрлері және әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы түсінігін.
Іскерліктер:
- адамның тәртібіндегі саналы және санасыз мінез-құлығын, санасының мәнін анықтай алу.
БҚ 1-БҚ 4
КҚ 3.9.8
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Саясаттану пәні саяси үкімет және билік қарым-қатынастары. Мемлекет – саяси жүйенің басты институты. Саяси жүйе және саяси тәртіп, саяси партия және қоғамдық ұйымдар. Көппартиялық. Сыртқы және ішкі саясат. Қазақстандағы билікті ұйымдастыру. Әлеуметтану ғылым ретінде. Әлеуметтанудағы кластық және стратификациялық көзқарастар. Тұлға ролі және оның әлеуметтік мінез-құлқы.
Білімдер:
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы ұғымдарды;
- биліктің бөліну принциптерін;
- қоғамдық ұйымдардан саяси партиялардың айырмашылық ерекшеліктерін;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қарым-қатынас туралы түсінігін.
Іскерліктер:
- үкімет маңыздылығын, саясат субъектлерін, саяси қарым-қатынас және процестерді (Қазақстанда және тұтас дүние жүзінде) аша білу;
- қоғам мен тұлғаның дамуы және қызмет етуінің заңдылықтарын айыру.
БҚ 1-БҚ 4
КҚ 3.9.8
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Мақсаттары, басты ұғымдары, қызметтері, мәні, принциптері. Меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару. Жоспарлар түрі, олардың басты кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлануы. Жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері және болжамдарды әзірлеу. Бизнес- жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін.
Іскерліктер:
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажет экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану.
БҚ 1-БҚ 4

ПК 3.9.5
СЭД 05
Основы права.
Право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время.История развития права в Казахстане. Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы.Всеобщая декларация прав человека – международный политический документ.Правовое государство –верховенство закона и гражданское общество.Основные отрасли права.Судебная система РК. Правоохранительные органы.
Знания:
- прав и обязанностей гражданина, механизмов их реализации;
- сущности Конституции, принципов разделения власти, деятельности парламента и правительства;
- субъектов и объектов права;
- правонарушения и преступления;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК 1-БК 4,
ПК 3.9.8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур. Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Машиностроительное черчение. Чтение простейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
БК 1 - БК 8,
ПК 3.9.5,
ПК 3.9.6
ОПД 02
Основы технической механики.
Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, киҒнематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали и сборочные единицы. Классификация, назначение и требования к ним. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячҒные). Назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число. Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.
Знания:
-классификации машин и механизмов;
- видов соединений деталей;
- видов передач вращательного движения;
- основных видов деформаций;
- действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжений.
Умения:
-различать детали и сборочные единицы;
- определять передаточное число;
- различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.

КҚ 3.9.5
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық – ұғым, жүйе, көздері. Құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы. Құқықтың Қазақстандағы даму тарихы. ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі. Адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат. Құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам. Құқықтың басты салалары. ҚР сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтың құқықтарын және міндеттерін, оларды іске асыру механизмдерін;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптерін, парламент және үкімет қызметін;
- құқықтың субъектілері мен объектілерін;
- құқық бұзу және қылмысты.
Іскерліктер:
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 1-БҚ 4
КҚ 3.9.8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ережелері. Сызбалардағы геометриялық құрылулар. Сызбалардағы проекциялық көріністер. Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы. Геометриялық фигуралардың жаймалары. Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер. Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбаларын орындау. Машинажасау сызуы. Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар. Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электрмеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
- машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 3.9.5,
КҚ 3.9.6
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Механизмдер мен машиналар жіктеуі. Механизмдер бөліктері. Механизмдер кинематикасы (механизм және машина, киҒнематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері). Бөлшектер мен жиналмалы бірліктер. Жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар. Бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын). Айналу қозғалысының беріліс механизмдері. Айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы). Арналуы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы. Беріліс саны. Абсолюттік қатты дене. Деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу. Сыртқы күштер және олардың түрлері. Серпімділік пен кернеудің ішкі күштері. Істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдер жіктеуін;
- бөлшектерді байланыстыру түрлерін;
- айналу қозғалысының беріліс түрлерін;
- деформацияның негізгі түрлерін;
- шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу;
- беріліс сандарын анықтау;
-серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу.

071201 2 - Машинист проходческого комплекса
ПК 2.1.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.1.2 Проводить профилактический осмотр и подготовку обслуживаемого оборудования и горных машин для выполнения полученного задания.
ПК 2.1.3 Производить разрушение горной породы различными способами (буровзрывным, механическим, гидравлическим, ручным, комбинированным).
ПК 2.1.4 Производить выемку разрушенной горной породы с помощью горных выемочных машин.
ПК 2.1.5 Осуществлять выключение горных машин и оборудования, передачу оборудования следующей смене.
ПК 2.1.6 Выявлять и устранять неисправности в работе механизмов комплекса и укладчика.
ПК 2.1.7 Вести установленную техническую документацию.
ПК 2.1.8 Поддерживать безопасные условия труда.
071202 2 – Проходчик
ПК 2.2.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.2.2 Погружать, разгружать, доставлять материалы и оборудование.
ПК 2.2.3 Выполнять работы по проходке горизонтальных, наклонных и вертикальных горных выработок.
ПК 2.2.4 Скреперовать и погружать горную массу погрузочными, погрузочно-доставочными машинами и вручную в зоне забоя.
ПК 2.2.5 Производить монтаж и демонтаж проходческих комплексов.
ПК 2.2.6 Управлять погрузочными, погрузочно-доставочными машинами, перегружателями, гидромониторами, скреперными лебедками и другими применяемыми в работе машинами и механизмами и обслуживать их.
ПК 2.2.7 Осуществлять проходку горных выработок по завалу.
ПК 2.2.8 Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, приведение их в надлежащее состояние.
ПК 2.2.9 Поддерживать безопасные условия труда.
071203 2- Бурильщик шпуров
ПК 2.3.1 Подготавливать рабочее место, бурильные механизмы и буровые установки к выполнению производственного наряда.
ПК 2.3.2 Управлять самоходными буровыми установками.
ПК 2.3.3 Производить разметку расположения шпуров в соответствии с паспортом буровзрывных работ.
ПК 2.3.4 Бурить шпуры ручными и колонковыми перфораторами и электросверлами массой до 35 кг, ручными бурами на открытых работах.
ПК 2.3.5 Бурить шпуры буровыми установками, кроме установок, оборудованных дизельными двигателями.
ПК 2.3.6 Продувать, промывать шпуры, заменять буры и коронки в процессе бурения, подбирать буры, долота, коронки.
ПК 2.3.7 Поддерживать безопасные условия труда.
071204 2- Машинист горных выемочных машин
ПК 2.4.1 Подготавливать рабочее место, горные машины и оборудования к выполнению задания.
ПК 2.4.2 Управлять добычными и проходческими комбайнами, выемочными агрегатами и струговыми установками.

071201 2 -Өту жолы кешенінің машинисі
КҚ 2.1.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.1.2 Алынған тапсырманы орындау үшiнқызмет көрсетiлетiн жабдықтармен тау-кен машиналарынапрофилактикалық байқау және дайындық жүргізу.
КҚ 2.1.3 Әртүрлi (бұрғыжарылыс, механикалық, гидравликалық, қол, құрамдастырылған) тәсiлдермен тау-кен жыныстарын бұзуды жүргізу.
КҚ 2.1.4 Тау-кен қазып алу машиналарының көмегімен бұзылған тау-кен жыныстарын қазып алуды жүргізу.
КҚ 2.1.5 Тау-кен машиналары мен жабдықтарын сөндіруді, келесі ауысымға жабдықтарды беруді жүзеге асыру.
КҚ 2.1.6 Кешен мен төсегіш механизмдерінің жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.1.7 Белгіленген техникалық құжаттаманыжүргізу.
КҚ 2.1.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071202 2 -Үңгілеуші
КҚ 2.2.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.2.2 Материалдар мен жабдықтарды тиеу, түсіру, жеткізу.
КҚ 2.2.3 Көлденең, ылди, және тік кен қазбаларын үңгілеу бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.2.4 Забой аймағындатиегішпен, тиеп-жеткізу машиналарымен және қолмен кен массасын ысырмалау мен тиеу.
КҚ 2.2.5 Үңгілеу кешендерінмонтаждау және құрастыру.
КҚ 2.2.6 Тиеу, тиеп-жеткізу машиналарын, қайта тиегіштер, суатқыштар, ысырма шығырларын және басқа да жұмыста қолданылатын машиналар мен механизмдерді басқару және оларға қызмет көрсету.
КҚ 2.2.7 Опырылым бойынша кен қазбаларын үңгілеу.
КҚ 2.2.8 Ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, керек-жарақтарды, құрал-саймандарды жинау бойынша жұмыстарды орындау, оларды тиісті күйге келтіру.
КҚ 2.2.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071203 2 -Шпур бұрғылаушы
КҚ 2.3.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын, бұрғы механизмдері мен бұрғы қондырғыларын дайындау.
КҚ 2.3.2 Өзіжүргі бұрғылау қондырғыларын басқару.
КҚ 2.3.3 Бұрғыжарылыс жұмыстарының төлқұжатына сәйкес шпурлардың орналасуын белгілеу.
КҚ 2.3.4 Салмағы 35 келіге дейінгі ұстынды және қол перфораторлармен және электрбұрғылармен,қол бұрғылармен ашық жұмыстарда, шпурларды бұрғылау.
КҚ 2.3.5 Дизельді қозғалтқыштармен жабдықталған, қондырғылардан басқа, бұрғылау қондырғыларымен шпурларды бұрғылау.
КҚ 2.3.6 Шпурларды желмен үрлеу, сумен шаю, бұрғылау процесінде бұрғыларды және бұрғытәждерді ауыстыру, бұрғыларды, қашауларды, бұрғытәждерді таңдау.
КҚ 2.3.7 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071204 2 - Тау-кен қазып суыратын машина машинисі
КҚ 2.4.1 Тапсырманы орындау үшін жұмыс орнын, тау-кен машиналарын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.4.2 Өндіру және үңгілеу комбайндарын, қазып алу агрегаттары мен жоңқалау құрылғыларын басқару.

ПК 2.4.3 Обеспечивать материально-техническими средствами и доставлять их в ходе выполнения производственного процесса.
ПК 2.4.4 Изучать материалы по объекту работ.
ПК 2.4.5 Организовывать и управлять горным оборудованием согласно заданию на ведение горных работ.
ПК 2.4.6 Участвовать в планово-предупредительных ремонтах по монтажу и демонтажу обслуживаемых машин.
ПК 2.4.7 Выключать горные машины и оборудование, передавать оборудование следующей смене.
ПК 2.4.8 Поддерживать безопасные условия труда.
071205 2 - Машинист погрузочной машины
ПК 2.5.1 Подготавливать рабочее место и проверять тормоза и действие предохранительных устройств.
ПК 2.5.2 Управлять погрузочной машиной и универсальным ковшовым погрузчиком.
ПК 2.5.3 Погружать горную массу на транспортер или в вагонетки.
ПК 2.5.4 Заправлять машину горюче-смазочными материалами.
ПК 2.5.5 Выявлять и устранять мелкие неисправности в работе погрузочной машины.
ПК 2.5.6 Поддерживать безопасные условия труда.
071206 2 - Горнорабочий подземный
ПК 2.6.1 Подготавливать рабочее место к выполнению задания.
ПК 2.6.2 Принимать элементы материально-технического обеспечения в ходе выполнения производственного процесса.
ПК 2.6.3 Проводить, крепить, восстанавливать и чистить водоотливные, дренажные канавы и колодцы.
ПК 2.6.4 Осматривать состояние горных выработок, обирать и затягивать бока и кровлю.
ПК 2.6.5 Выполнять работы по подземным устройствам.
ПК 2.6.6 Принимать участие в ремонте и обслуживании машин, механизмов, приспособлений.
ПК 2.6.7 Выполнять вспомогательные работы при проходке и очистной выемке полезного ископаемого.
ПК 2.6.8 Поддерживать безопасные условия труда.
071207 2 - Машинист буровой установки
ПК 2.7.1 Подготавливать свое рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.7.2 Подбирать буры, долота и буровые коронки, заменять их в процессе бурения, чистить, промывать, желонить скважины.
ПК 2.7.3 Производить монтаж, демонтаж, перемещение, подготовку к работе, установку и регулирование бурового оборудования.
ПК 2.7.4 Осуществлять цементацию, тампонаж, крепление скважин обсадными трубами, выполнять другие работы.
ПК 2.7.5 Управлять буровыми станками и установками различных типов, управлять процессом бурения в зависимости от геологических условий, возникновения осложнений, состояния бурового оборудования и инструмента.
ПК 2.7.6 Выбирать метод процесса бурения в зависимости от геологических условий, возникновения осложнений, состояния бурового оборудования и инструмента.
ПК 2.7.7 Обслуживать компрессоры, установленные на буровом оборудовании, выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.

КҚ 2.4.3 Кен-техникалық талаптарға және кен-геологиялық жағдайларға байланысты үңгі машиналарымен әртүрлі үңгілерді жүргізу.
КҚ 2.4.4 Жұмыс процесінде буындар мен бөлшектердің күйін бақылау, ақаулықтарды табу және жою.
КҚ 2.4.5 Пайдалы қазбалардықазып алудың дұрыс бағытын қадағалау.
КҚ 2.4.6 Қызмет көрсетілетін машиналарды монтаждау және бөлшектеу бойынша жоспарлы-алдын ала ескерту жөндеуіне қатысу.
КҚ 2.4.7 Комбайнды өз жүрісімен забойдан забойға ауыстыру.
КҚ 2.4.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071205 2 -Тиегіш машина машинисі
КҚ 2.5.1 Жұмыс орнын дайындау, тежегіштерді және сақтандыратын құрылғылардың іс-әрекетін тексеру.
КҚ 2.5.2 Тиегіш машинасы мен әмбебап шөмішті тиегішті басқару.
КҚ 2.5.3 Тасымалдағышқа немесе вагонеткаларға кен массасын тиеу.
КҚ 2.5.4 Жанармай-майлау материалдарын машинаға құю.
КҚ 2.5.5 Тиегіш машинасының жұмысындағыаздаған ақауларды табу және жою.
КҚ 2.5.6 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071206 2 -Жер асты тау-кен жұмысшысы
КҚ 2.6.1 Тапсырманы орындау үшін жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.6.2 Өндірістік процесті орындау барысында материалды-техникалық қамтамасыз ету элементтерін қабылдау.
КҚ 2.6.3 Сутөкпе, құрғатым жыралары мен құдықтарды өткізу, бекіту, қалпына келтіру және тазалау.
КҚ 2.6.4 Тау-кен қазбаларының күйін қарап шығу, бүйірлері мен төбесін керту және тарту.
КҚ 2.6.5 Жер асты құрылғылары бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.6.6 Машиналарды, механизмдерді, керек-жарақтарды жөндеуге және оларға қызмет көрсетуге қатысу.
КҚ 2.6.7 Пайдалы қазбаларды үңгілеу және тазартым алу барысында қосалқы жұмыстарды орындау.
КҚ 2.6.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071207 2 -Бұрғылау қондырғысының машинисі
КҚ 2.7.1 Өндірістік нарядты орындау үшін өз жұмыс орнын, бұрғы механизмдері мен бұрғы қондырғыларын дайындау.
КҚ 2.7.2 Бұрғыларды, қашауларды және бұрғытәждерді таңдау, бұрғылау үрдісінде оларды ауыстыру, ұңғымаларды тазалау, сумен шаю, науашықтау.
КҚ 2.7.3 Бұрғылау жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу, жылжыту, жұмысқа дайындау, орнату және реттеу.
КҚ 2.7.4 Ұңғымаларды көміртектендіру, тығындау, шегенді құбырлармен бекіту, басқа да жұмыстарды орындау.
КҚ 2.7.5 Әртүрлі типті бұрғылау станоктары мен қондырғыларын басқару.
КҚ 2.7.6 Геологиялық жағдайларға, кез келген қиындықтарға, бұрғылау жабдықтары мен құрал-саймандары күй-жәйіне байланысты бұрғылау процесінің әдісін таңдау.
КҚ 2.7.7 Бұрғылау жабдықтарында орналасқан компрессорлерге қызмет көрсету, қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.

ПК 2.7.8 Разбуривать негабариты самоходными буровыми установками, перфораторами, электросверлами.
ПК 2.7.9 Поддерживать безопасные условия труда.
071210 2- Машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением
ПК 2.10.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.10.2 Управлять буровой установкой при бурении ствола (шурфа) шахты.
ПК 2.10.3 Наблюдать за работой и техническим состоянием комплекса бурового оборудования.
ПК 2.10.4 Собирать и разбирать буровую колонну, осматривать буровой инструмент, менять шарошки и заменять отработанные долота.
ПК 2.10.5 Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.10.6 Соблюдать режим бурения.
ПК 2.10.7 Управлять кранами, передвижными тележками, талевой системой, электротельферами при креплении и армировке ствола (шурфа) шахты.
ПК 2.10.8 Устанавливать и собирать тюбинговую крепь, подавать в ствол шахты элементы армировки и т.д.
ПК 2.10.9 Участвовать в планово-профилактическом ремонте обслуживаемого оборудования.
ПК 2.10.10 Поддерживать безопасные условия труда.
ПРИМЕЧАНИЕ: получение прав машиниста установки по бурению стволов шахт полным сечением выпускниками учебных заведений ТиПО возможно при наличии квалификации помощника машиниста установки по бурению стволов шахт полным сечением.
071212 2- Машинист холодильной установки по замораживанию грунтов
ПК 2.12.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.12.2 Обслуживать холодильную установку, оборудованную компрессорами под руководством машиниста более высокой квалификации.
ПК 2.12.3 Запускать и останавливать обслуживаемые агрегаты, обеспечивать их бесперебойную работу.
ПК 2.12.4 Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов и сигнальных устройств.
ПК 2.12.5 Регулировать температурный режим работы холодильной установки по замораживанию грунтов.
ПК 2.12.6 Выявлять, предупреждать и устранять неисправности в работе холодильной установки.
ПК 2.12.7 Участвовать во всех видах ремонтных работ.
ПК 2.12.8 Поддерживать безопасные условия труда.
071213 2- Проходчик на поверхностных работах
ПК 2.13.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 2.13.2 Выполнять проходческие работы средней сложности при строительстве открытым способом тоннелей, станций метрополитенов.
ПК 2.13.3 Разрабатывать грунт отбойными молотками.
ПК 2.13.4 Обирать профиль выработки.
ПК 2.13.5 Разрабатывать взорванный грунт.
ПК 2.13.6 Выполнять ремонт крепи шурфов, котлованов и траншей.
ПК 2.13.7 Устанавливать опалубку, нагнетать бетонный раствор.
ПК 2.13.8 Заделывать стыки, расшивать швы.

КҚ 2.7.8 Шойтастарды өзіжүргі бұрғы қондырғыларымен, перфораторлармен, электрбұрғылармен бұрғылау.
КҚ 2.7.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071210 2 -Толық қимамен шахта оқпандарын бұрғылауға арналған құрылғылардың машинисі
КҚ 2.10.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.10.2 Шахта оқпанын (шурфын) бұрғылау барысында бұрғылау қондырғысын басқару.
КҚ 2.10.3 Бұрғылау жабдықтары кешенінің жұмысы мен техникалық күйін бақылау.
КҚ 2.10.4 Бұрғылау мұнараларын жинау және бөлектеу, бұрғылау құрал-саймандарын қарап шығу, қажаутасты және қажалған қашауды ауыстыру.
КҚ 2.10.5 Өлшеуші-тексеруші аспаптардың көрсеткіштерін бақылау.
КҚ 2.10.6 Бұрғылау тәртібін ұстану.
КҚ 2.10.7 Шахта оқпанын (шурфын) бекіту және арқаулау барысында крандарды, жылжыма арбашаларды, таль жүйесін, электртельферлерді басқару.
КҚ 2.10.8 Тюбингті бекітпелерді орнату және жинау, шахта оқпанына арқаулау элементтерін және т.б. жіберу.
КҚ 2.10.9 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жоспар бойынша профилактикалық жөндеу жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.10.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
ЕСКЕРТУ: Т және КБ оқыту мекемесінің бітірушілеріне шахта оқпандарын толық қимасымен бұрғылау қондырғысының машинисі құқығын алу мүмкіндігі шахта оқпандарын толық қимасымен бұрғылау қондырғысының машинисі көмекшісі біліктілігі иесінде болады.
071212 2 -Топырақты қатыруға арналған тоңазытқыш қондырғылардың машинисі
КҚ 2.12.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.12.2 Біліктілігі барынша жоғары машистің жетекшілігімен компрессорлармен жабдықталған тоңазытқыш қондырғысына қызмет көрсету.
КҚ 2.12.3 Қызмет көрсетілетін агрегаттарды қосу және тоқтату, олардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
КҚ 2.12.4 Тексеруші-өлшеуші аспаптардың көрсеткіштерін және белгі беру құрылғыларын бақылау.
КҚ 2.12.5 Топырақтарды қатыру бойынша тоңазытқыш қондырғысының температуралық режимін реттеу.
КҚ 2.12.6 Тоңазытқыш қондырғысының жұмысында пайда болған ақауларды табу, алдын-ала ескерту және жою.
КҚ 2.12.7 Жөндеу жұмыстарының барлық түрлеріне қатысу.
КҚ 2.12.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
071213 2 -Үстіңгі жұмыстардағы үңгілеуші
КҚ 2.13.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.13.2 Тоннелдердің, метрополитен станциялардың ашық тәсілдегі құрылысы барысында күрделілігі орта деңгейдегі үңгілеу жұмыстарын орындау.
КҚ 2.13.3 Уатым балғаларымен топырақты қазу.
КҚ 2.13.4 Қазба пішінін шабақтау.
КҚ 2.13.5 Жарылған топырақты қазу.
КҚ 2.13.6 Шурфтардың, қазаншұңқырлардың және орлардың бекітпелерін жөндеу.
КҚ 2.13.7 Қалыпты орнату, бетонды ерітінділерді айдамалау.
КҚ 2.13.8 Түйісу беттерін бітемелеу, жапсарларын аршу.

ПК 2.13.9 Крепить рельсы к шпалам и брусьям.
ПК 2.13.10 Поддерживать безопасные условия труда.
Специалист среднего звена.
071209 3-Техник-строитель
ПК 3.9.1Организовывать и осуществлять работу на производственном участке горно-строительного предприятия.
ПК 3.9.2 Выбирать и правильно эксплуатировать горнопроходческое и строительное оборудование.
ПК 3.9.3Управлять одним из видов горнопроходческой и строительной техники.
ПК 3.9.4 Обеспечивать выполнение установленного наряда.
ПК 3.9.5 Разрабатывать проектно-сметную документацию на ведение подземных горнопроходческих и строительных работ.
ПК 3.9.6 Осуществлять контроль над работой вентиляционных систем и составом атмосферы в горных выработках.
ПК 3.9.7 Решать технические задачи с использованием информационных технологий.
ПК 3.9.8 Применять действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
ПК 3.9.9 Соблюдать нормы охраны труда, промышленной санитарии и противопожарной защиты. Быть ответственным за безопасные условия труда.
Приложение 127
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль специальности: 0700000 – Геология, горно-добывающая промышленность и добыча полезных ископымаех
Специальность: 0713000 – Геодезия и картография

КҚ 2.13.9 Шпалдарға және білеулерге рельстерді бекіту.
КҚ 2.13.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
Орта буын маманы.
071209 3 - Техник-технолог
КҚ 3.9.1 Тау-кен-құрылыс кәсіпорнының өндірістік бөлікшесіндегі жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру.
КҚ 3.9.2 Кен үңгілеу және құрылыс жабдықтарын таңдау және дұрыс пайдалану.
КҚ 3.9.3 Кен үңгілеу және құрылыс техникасының бір түрін басқару.
КҚ 3.9.4 Белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 3.9.5 Жер астылық кен үңгілеу және құрылыс жұмыстарын жүргізуге жобалық-сметалық құжаттаманы жасау.
КҚ 3.9.6 Кен қазбаларындағы желдеткіштік жүйелердің жұмысын және атмосфера құрамын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.9.7 Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып техникалық есептерді шешу.
КҚ 3.9.8 Өндірістік іс-әрекетке жанасатын қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану.
КҚ 3.9.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныш нормаларын ұстану. Еңбектің қауіпсіз жағдайларына жауапты болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 127-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0713000 – Геодезия және картография

144
ПП. 04
Освоение геоинформационных технологий
108
ПА
Промежуточная аттестация
210
ИА 00
Итоговая аттестация
78
ИА 01
Итоговая аттестация**
66
ОУППК
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовая работа (проект), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации экзамены по специальным дисциплинам (СД 01, 03).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 128
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль специальности: 0700000 – Геология, горно-добывающая промышленность и добыча полезных ископымаех
Специальность: 0713000 – Геодезия и картография

144
КП. 04
Геоақпараттық технологияларды меңгеру
108
АА
Аралық аттестаттау
210
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
78
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
66
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жоба (жұмыс), бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: арнайы пәндер (АП 01, 03) бойынша емтихан.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 128-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 – Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0713000 – Геодезия және картография

144
ПП. 04
Освоение геоинформационных технологий
108
ПА
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ОУППК
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовая работа (проект), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: экзамен по общепрофессиональной дисциплине (ОПД 03) и комплексный экзамен по специальным дисциплинам (СД 03, 04)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 133
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Геодезия и картография"
Сноска. Наименование приложения 133 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста;
БК 2
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
ОГД. 04
История Казахстана
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация.
Становление культуры.
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры.
Христианский тип культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры.
Проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья.

144
КП. 04
Геоақпараттық технологияларды игеру
108
АА
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жоба (жұмыс), бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: жалпы кәсіптік пәннен (ЖКП 03) емтихан және арнайы пәндер (АП 03, 04) бойынша кешенді емтихан.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 133-қосымша
"Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 133-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖББП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілдерінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология.
Кәсіптік бағдардағы мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілі синтаксисі;
- кәсіптік қарым-қатынас;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіптік бағдардағы мәтіндерінді аудару (сөздікпен).
БҚ 2
ОГД. 02
Кәсіптік шетел тілі:
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал. Сөйлеу қызметінің түрлері мен сөйлеу нысандарын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық). Кәсіптік бағдарлау сөз тіркестерін аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша
лексикалық-грамматикалық материалды білу;
Іскерліктер:
- сөйлеу қызметінің түрлері мен сөйлеу нысандарын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білу;
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыруы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық өзін жетілдіру негіздері.
Білімдер:
- Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруы;
- физикалық және спорттық өзін жетілдіру.
БҚ
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі. Мәдениетті зерттеудегі әр алуан көзқарастар.
Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы. Конфуцийлік-даосистік мәдениет типі. Үнді-буддийстік мәдениет типі. Ислам мәдениетінің әлемі. Христиан мәдениетінің типі. Батыс Еуропа мәдениеті және оның қазіргі әлемнің дамуына ықпалы.
Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі. Нәсілшілдік мәселесі.

Культурные традиции казахов в период 17-19 веков.
Культура современного Казахстана.
Знания:
-основные понятия:
- конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуры Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 2
СЭД. 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представления о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представления о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК 4
СЭД. 03
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 4
СЭД. 04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
-общих положений экономической теории;
-экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
-основ макро- и микроэкономики, налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 7
СЭД. 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республика Казахстан,
правоохранительные органы.
Знания:
-прав и свобод человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
квалификация 0713013 – Техник-геодезист
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на казахском языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финан-соворасчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- системы и организации делопроизводства на предприятиях.
Умения:
- составлять основные деловые документы, относящиеся к деятельности на данном предприятии.
БК 4
ОПД. 02
Физическая география:
Общая физическая география.
Геоморфология: общие сведения о рельефе, формы рельефа, обусловленные выветриванием и гравитационными процессами, эрозионно-аккумулятивные формы рельефа, карстово-суффозионный и оползневый рельеф, ледниковые формы рельефа, криогенные формы рельефа, эоловый рельеф, рельеф морских берегов и шельфа, антропогенные и биогенные формы рельефа, рельеф гор, рельеф равнин.
Знания:
- общей физической географии;
- общих сведений о Земле, литосфере, атмосфере, биосфере, географической оболочке;
- общие сведения о геоморфологии;
Умения:
- характеризовать формы и обуславливать процессы геоморфологии.
БК 1
БК 7
ПК 1
ПК 2
ОПД.03
Геодезия:
предмет и задачи геодезии; роль геодезии в народном хозяйстве и обороне страны; определение положения точек на земной поверхности; системы координат и высот; ориентирование направлений;
разграфка и ноҒменклатура топографических карт и планов, условные знаки; линейные измерения; приборы для линейных измерений; основные части угломерных геодезических приборов; типы и устройство теодолитов; измерение горизонтальных и вертикальных углов; порядок и проложение теодолитного хода; вычисление и уравнивание координат точек теодолитного хода; тригонометрическое нивелирование; геометрическое нивелирование; типы и устройство нивелиров; нивелироҒвание IY класса; уравнивание нивелирноҒго хода; определение азимутов направлений с точностью 30"; топографические съемки; электронная тахеометрия; основы теории погрешностей; полевая подготовка аэрофотоснимков; обновление топографических карт и планов; нормаҒтивно-технические документы в области геодезии.
Знания:
- общих сведений о Земле, о еҰ физической фигуре и математической; масштабы; ориентирование линий на местности; разграфку и номенклатуру топографических карт и планов и их содержание;
устройство теодолитов и нивелиров технической точности; способы создания съҰмочных сетей; методы топографических съҰмок; способы обновления топографических карт масштабного ряда.
Умения:
- читать топографические карты
и планы, производить на них необходимые измерения;
выполнять поверки и юстировки
технических теодолитов и нивелиров; выполнять линейные и угловые измерения при проложении теодолитных ходов;
выполнять вычисления и уравнивание координат точек теодолитного хода; выполнять тригонометрическое нивелирование, вычисление и уравнивание высот точек по результатам измерений; выполнять нивелирование
IY класса вычисление и уравнивание хода; производить тахеометрическую и мензульную топографические съемки; определять астрономические азимуты направлений
с точностью 30"; выполнять полевое и камеральное дешифрирование аэроснимков.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ПК 16
ОПД. 04
Геоинформационные системы:
- Определение и терминология геоинформационных систем (ГИС); отображение объектов ГИС средствами компьютерной графики; структура и составные части ГИС; цифровая картографическая информация (ЦКИ) – информационная основа ГИС; цифровые и электронные карты; цифровая модель местности; цифровая модель рельефа; классификация и кодировка ЦКИ; технология создания ЦКИ; технические и программные средства создания цифровых топографических карт (ЦТК); автоматизированная информационная система
государственного городского кадастра; технические и программные средства создания ГИС; использование приложений ГИС для решения экспериментальных и расчҰтных задач.
Знания:
- структуры геоинформационных систем; способы создания цифровых и электронных карт;
классификацию кодировки цифровой картографической информации (ЦКИ); технические и программные средства создания цифровой топографической информации
Умения:
- использовать технические и программные средства создания геоинформационных систем для сбора и систематизации топографо-геодезической и картографической информации; использовать геоинформационные технологии
для решения экспериментальных и расчетных задач.
ПК 2
ПК 16
ОПД. 05
Топографическое и строительное черчение
Основы топографического черчения: чертежные материалы, инструменты, принадлежности Черчение карандашом. Шрифт для вычисления. Работа чертежным пером, рейсфедером, кривоножкой, кронциркулем. Картографические шрифты Т-132, БМ-431. Вычерчивание
шрифтов (Т-132, БМ-431) масштаба 1:5 000 и 1:2 000. Вычерчивание топографического плана масштаба

Көшпенді өркениеттің пайда болуы мен бірегейлігі; Орта ғасыр кезіндегі Қазақстан мәдениеті. 17-19 ғасырлар аралығындағы қазақтардың мәдени дәстүрлері. Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер:
- конфуцийлік; даосизм; Қытай өнері;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; құрайыш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиандық оқудың негізгі қағидалары және оның құнды бағдарлары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, Галлдар, франктер, әдебиет, философия; көшпенділердің тұрмыс қалпы мен құндылық жүйесі;
- орта ғасыр кезіндегі қазақ этносының мәдениет іргетасы туралы білім;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениеттерінің ықпалы туралы.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану түсінігін еркін пайдалана білу;
- бақылау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 2
ӘЭП. 02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белестері.
Адам табиғаты және оның өмір сүрудегі мән-мағынасы.
Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам және қоғам, өркениет және мәдениет. Еркіндік және жеке тұлғаның жауапкершілігі. Адам танымы мен қызметі. Ғылым және оның ролі. Ғаламдық мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттер мен адам өмірінің мәні туралы түсінігі;
- ғылым мен ғылыми түсініктің ролі туралы көзқарас, оның құрылымы, түрі мен әдісі, әлеуметтік және этикалық мәселелері;
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамалардағы адам мінез-құлқын анықтау, оның санасының мәні, саналы және санасыз мінез-құлқы;
- қоғамдыға адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу;
БҚ 4
ӘЭП. 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам -әлеуметтік мәдениет ретінде. Әлеуметтік жалпылық. Әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынастар. Әлеуметтік үдерістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Тұлға: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінез-құлқы. Саясаттану пәні. Саяси билік пен әмірлік қарым-қатынас. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үдерістер. Экономика негіздері:
экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік көзқарас туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы түсініктер;
- тұлғаның әлеуметтену үдерісінің ерекшеліктерін, реттеу түрлерін білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды және әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа факторларын дамыту;
- билік мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас пен үдерістерді (Қазақстанда және бүкіл әлемде) анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіп туралы көзқарастыран жазу.
БҚ 4
ӘЭП. 04
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметтері, маңызы, қағидалары.
Меншік нысандары мен түрлері, меншікті басқару. Жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері және жобаларды әзірлеу.
Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының жағдайына және қызметіне талдау.
Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдайды білу;
- макро- және микроэкономика, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін білу;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
БҚ 7
ӘЭП. 05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, негіздер, Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы, тұлға, құқықтық мемлекет, құқықтық жауапкершілік пен оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азамат құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік-әдептік нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
0713013 – Техник-геодезист біліктілігі
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Кәсіпорындағы іс қағаздары туралы түсінік, жүйесі мен оны ұйымдастыру.
Ұйымдастыру-тарату, нормативті-құқықтық, ақшалай-қаржылық-есеп айырысу және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттық негізгі әдістемесі. АБЖ-ны іс қағаздарын жүргізуде қолдану. Істерді рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа тапсыру.
Білімдер:
- кәсіпорындағы іс жүргізудің жүйесі және оны ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- кәсіпорын қызметіне қатысты негізгі іскер құжаттарды құрастыру;
БҚ 4
ЖКП. 02
Физикалық география:
Жалпы физикалық география.
Геоморфология: желдетумен және гравитациялық үдерістері әсерінен пайда болған бедер, бедердің түрлері туралы жалпы мәліметтер, бедердің эрозиялық-аккумулятивті түрлері, карст-суффозиялық және шөгу бедері, бедердің мұздық түрлері, бедердің
криогенді түрлері, эололық бедер, теңіз жағалаулары мен шельфтер бедері, антропогенді және биогенді бедер түрлері, тау бедері, жазықтықтар бедері.
Білімдер:
- жалпы физикалық география;
- Жер туралы жалпы мәлімет,
литосфера, атмосфера, биосфера, географиялық қабықша;
- геоморфология туралы жалпы мәліметтер;
Іскерліктер:
- геоморфологияның түрлерін сипаттау және үдерістерін ескерту.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 2
ЖКП.03
Геодезия:
Геодезия пәні және міндеттері;
Халық шаруашылығы мен ел қорғанысындағы геодезияның ролі;
Жер бетіндегі нүктелердің қалпын анықтау; координаттар мен биіктіктер жүйесі; бағыттарды бағдарлау;
Топографиялық карталар мен пландардың жолақтап сызылуы мен номенклатурасы, шартты белгілер; сызықтық өлшеулер: сызықтық өлшемдерге арналған құралдар; бұрыш өлшеу геодезиялық құралдарының негізгі бөлшектері; теодолиттердің типтері мен құрылысы; горизонталь және вертикаль бұрыштарды өлшеу; теодолиттік жүріс тәртібі мен оны салу; теодолиттік жүріс нүктелерінің координаттарын есептеу және теңестіру; тригонометриялық нивелирлеу;
Геометриялық нивелирлеу; нивелирлердің типтері мен құрылысы; IY классты нивелирлеу; нивелирлік жүрісті теңестіру; 30" дәлдіктегі азимуттар бағытын анықтау; топографиялық түсірулер; электронды тахеометрия; қателіктер теориясының негізі; аэрофотосуреттерді далалық дайындаулар; топографиялық карталар мен пландарды жаңарту;
Геодезия саласындағы нормаҒтивті-техникалық құжаттар.
Білімдер:
- Жер туралы жалпы мәліметті, оның физикалық және математикалық пішіні туралы білу;
Масштабтар; жерге сызықтарды бағдарлау;
Топографиялық карталар мен пландардың жолақтап сызылуы мен номенклатурасын және оның мазмұнын; Техникалық дәлдіктегі теодолиттер мен нивелирлердің құрылысы; түсіру торларын жасаудың тәсілдері; топографиялық түсірімдердің әдістері; масштабты қатардағы топографиялық карталарды жаңарту тәсілдері.
Іскерліктер:
- топографиялық карталар мен пландарды оқу, оларда қажетті өлшеу жұмыстарын жүргізу;
Техникалық теодолиттер мен нивелирлерге тексеріс және түзету жұмыстарын орындау;
Теодолиттік жүрістерді салу кезінде сызықтық және бұрыштық өлшеулерді орындау; теодолиттік жүріс нүктелерінің координаттарын есептеу мен теңестірулерін жүргізу; тригонометриялық нивелирлеу жұмысын орындау, өлшеу нәтижелері бойынша нүктелер биіктігін есептеу және теңестіру; IY класс нивелирлеуін орындау, жүрісті есептеу және теңестіру; тахеометрлік және мензульдік топографиялық түсірімдер жүргізу; 30" дәлдіктегі астрономиялық азимуттар бағытын анықтау; аэросуреттерді далалық және камералық дешифрлеу.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 16
ЖКП. 04
Геоақпараттық жүйелер:
- геоақпараттық жүйелерді анықтау және терминология;
Компьютерлік кесте құралдарымен геоақпараттық жүйелер объектілерін суреттеу; геоақпараттық жүйелердің құрылымы мен құрамдас бөліктері; сандық картографиялық ақпарат – геоақпараттық жүйелердің ақпараттық негізі; сандық және электронды карталар; Жердің сандық моделі;
Бедердің сандық моделі; Сандық картографиялық ақпаратты (СКА) кодтау және жіктеу; Сандық картографиялық ақпаратты құрудың технологиясы; сандық топографиялық карталарды құрудың техникалық және бағдарламалық құралдары;
Мемлекеттік қалалық кадастрдың автоматты ақпараттық жүйесі; Геоақпараттық жүйелерді құрудың техникалық және бағдарламалық құралдары; эксперименттік және есептік міндеттерді шешу үшін геоақпараттық жүйелердің қосымшаларын пайдалану.
Білімдер:
- геоақпараттық жүйелер құрылымы; сандық және электронды карталарды жасаудың тәсілдері;
Сандық картографиялық ақпаратты (ЦКИ) кодтаудың жіктелуі; сандық топографиялық ақпаратты құрудың техникалық және бағдарламалық құралдары.
Іскерліктер:
- топографиялық-геодезиялық және картографиялық ақпаратты жинау және жүйелеу үшін геоақпараттық жүйелерді құрудың техникалық және бағдарламалық құралдарын пайдалану; эксперименттік және есептік міндеттерді шешу үшін геоақпараттық технологияларды пайдалану.
КҚ 2
КҚ 16
ЖКП. 05
Топографиялық және құрылыстық сызу
Топографиялық сызу негіздері: сызу материалдары, құралдар, керек-жарақтар.
Қарындашпен сызу.
Есептеу үшін шрифт. Сызу қаламұшымен, рейсфедермен, кривоножкамен, кронциркульмен жұмыс.
Т-132, БМ-431 картографиялық шрифтері. 1:5 000 және 1:2 000 масштабты шрифтерді (Т-132, БМ-431) сызу.

1:2000. Основы технического черчения: шрифт ГОСТ 2.304-81.Основные сведения по графическому оформлению чертежей. Графическое обозначение материалов. Виды, разрезы, сечения. Генеральные планы. Условные обозначения для чертежей генпланов. Особенности выполнения строительных чертежей. Чертежи строительных конструкций и зданий. Чтение чертежей.
Основы компьютерной графики;
Использование графических программ для вычерчивания топографических планов и строительных чертежей
Знания:
- чертежных материалов и принадлежностей; картографических штифтов; условных знаков топографических планов масштабов 1: 5 000 – 1: 500;
основ строительного черчения, условных обозначений для чертежей генпланов; основ компьютерной графики.
Умения:
- вычерчивать чертежными инструментами и оформлять топографические планы;
читать чертежи строительных конструкций и зданий
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 10
ОПД. 06
Картография:
Определение картографии;
Понятие о географических картах, классификация географических карт;
Основные элементы содержания карт; математическая основа карт; основные картографические проекции; составление и редактирование топографических карт; картографическая генерализация; подготовка карт к изданию; компьютерные технологии составления и подготовки карт к изданию.
Знания:
- классификации географических карт; математическую основу карт; технологию составления и подготовки топографических карт к изданию.
Умения:
- вычерчивать составительские оригиналы планов крупных масштабов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ОПД. 07
Электротехника и электроника:
Электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; трансформатоҒры; передача и распределение электрической энергии;
Электроника: физические
основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро- ЭВМ; принципы осуществления передачи информации с помощью световых и радиоволн.
Знания:
- теоретических основ свето- и радиодальномерной техники.
Умения: пользоваться электронно-измерительными приборами для определения основных параметров простейших электронных систем.
БК 7
ПК 7
ПК 8
ОПД. 08
Электронные геодезические средства измерений:
Теоретические основы геодезических свето и радиодальномеров. Обобщенные схемы современных дальномеров и их основные компоненты. Основные типы дальномеров. Методика измерений и
вычислений длин линий, измеренных свето –
и радиодальномерами.
Тахеометры; основные типы электронных тахеометров, принципиальные схемы устройства. методика работы при проложении полигонометрических ходов и при определении координат и высот точек земной поверхности.
Знания:
теоретических основ геодези
ческих фазовых дальномеров; устройство топографических фазовых дальномеров; устройство электронных тахеометров и методику работы с вышеперечисленными приборами.
Умения:
измерять линии топографическими фазовыми дальномерами;
измерять линии и определять координаты и высоты точек земной поверхности электронными тахеометрами
ПК 1
ПК 2
ПК 11
ПК 13
ОПД. 09
Метрология, стандартизация и сертификация:
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации;
метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор;
стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством, международная и региональная стандартизация; Государственная система стандартизации Республики Казахстан
Межгосударственная стандартизация в СНГ
Знания:
- основные положения Государственной системы стандартизации Республики Казахстан и систем (комплексов) общетехнических и организационно-методических стандартов;
- Положение о метрологической службе государственной стандартизации в СНГ.
Умения:
- применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов;
- применять документацию систем качеств;
- применять основные правила и документы системы сертификации Республики Казахстан.
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ОПД. 10
Правовое обеспечение профессиональной деятельности:
Правовое обеспечение профессиональной деятельности;
понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор и порядок его заключения, основания и прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении занятости населения; дисциплинарная и материальная ответственность работника; административные правонарушения и административная ответственность; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров;
основные положения закона Республики Казахстан "О геодезии и картографии".
Знания:
прав и обязанностей работников в сфере профессиональной
деятельности; законодательных актов и других нормативных документов, регулирующих правоотношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2
ОПД. 11
Организация и управление производством:
Основы управления производством. Основные методы и технологические схемы производства топографо-геодезических работ. Организация топографо-геодезического производства. Организация нормирования и производительность труда. Организация оплаты труда. Производственные ресурсы предприятий. Составление технических проектов и смет на топографо-геодезические работы. Планирование и финансирование топографо - геодезических работ. Учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности в топографо-геодезическом производстве.
Знания:
организации производственных и технологических процессов;
материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия), показатели их эффективного использования;
механизмов ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
методики разработки бизнес-плана;
Умения:
рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ОПД. 12
Безопасность жизнедеятельности:
Организация защиты и жизнеобеспечения населения в чрезвычайных ситуациях; содержание и организация мероприятий по локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций; средства защиты; основы военной службы: основы обороны государства; Вооруженные силы Республики Казахстан, боевые традиции, символы
воинской чести; основы медицинских знаний.
Знания:
принципов обеспечения устойчивости объектов экономики, прогнозирования развития событий и оценки последствий при техногенных чрезвычайных ситуациях и стихийных явлениях;
Умения:
Организовывать и проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций;
знать основы военной службы и обороны государства;
оказывать первую медицинскую помощь.
БК 3
БК 6
БК 7
ОПД. 13
Охрана труда:
Общие вопросы охраны труда. Анализ причин производственного травматизма: расследование и учет несчастных случаев; гигиена труда и производственная санитария на полевых и камеральных топографо-геодезических работах. Охрана труда и техника безопасности. Общие вопросы охраны труда. Техника безопасности: организация безопасного ведения полевых топографо-геодезических работ.
Знания:
особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности; правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии и в полевой бригаде.
Умения:
проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 9
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Высшая геодезия:
Предмет и основные задачи высшей геодезии; общие сведения о форме и размерах Земли; понятие о фигуре Земли; Государственная геодезическая сеть, методы создания, схемы построения, назначение и классификация, густота и закрепление пунктов сети;
основные положения о Государственной нивелирной сети;
обследование и восстановление плановых и высотных пунктов.
Высокоточное нивелирование: приборы, организация и производство работ.
Триангуляция: приборы, угловые измерения, предварительные вычисления; понятие об измерении базисных сторон; проектирование и рекогносцировка сетей триангуляции.
Полигонометрия и трилатерация.
Земной эллипсоид и геодезическая система координат. Прямоугольные координаты на плоскости в проекции Гаусса-Крюгера. Преобразование прямоугольных координат из одной зоны в смежную. Основные сведения о методах космической геодезии.

1:2000 масштабты топографиялық планды сызу. Техникалық сызу негіздері: МС 2.304-81
шрифті.
Сызуды кестемен безендірудің негізгі мәліметтері.
Материалдарды кестемен белгілеу.
Түрлері, кесіктері.
Негізгі пландар. Негізгі пландардың сызулары үшін шартты белгілеулер. Құрылыс сызуларын орындаудың ерекшеліктері. Құрылыс конструкциялары мен ғимараттардың сызулары. Сызуларды оқу. Компьютерлік кесте
негіздері.
Топографиялық пландар мен құрылыс сызуларын сызу үшін графикалық бағдарламаларды пайдалану.
Білімдер:
- сызу материалдары мен керек-жарақтарын білу;
Картографиялық штифтер;
1: 5 000 – 1: 500 масштабты топографиялық пландардың шартты белгілері;
Құрылыстық сызудың негіздерін, негізгі пландарды сызу үшін шартты белгілеулерді; компьютерлік график негіздерін.
Іскерліктер:
- сызу құралдарымен сызу және топографиялық пландарды безендіру;
Құрылыс конструкцияларының және ғимараттардың сызуын оқу.
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 10
ЖКП. 06
Картография:
Картографияның анықтамасы.
Географиялық карталар туралы түсінік, географиялық карталардың жіктелуі.
Карталар мазмұнының негізгі элементтері; карталардың математикалық негіздері;
Негізгі картографиялық проекциялар; топографиялық карталарды құрастыру және редакциялау;
Картографиялық генерализация; карталарды баспаға дайындау; карталарды баспаға дайындаудың және құрудың компьютерлік технологиясы.
Білімдер:
- географиялық карталардың жіктелуі; карталардың математикалық негізін білу;
Топографиялық карталарды құрудың технологиясы мен баспаға дайындауды білу.
Іскерліктер:
- ірі масштабты пландарды құрастырудың түпнұсқаларын сызу.
БҚ1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
ЖКП. 07
Электротехника және электроника:
Электротехника: электр өрісі; тұрақты және ауыспалы тоқтың электр
тізбегі; электромагнетизм; электр өлшемдері; трансформатоҒрлар; электр энергиясын тарату және бөлу;
Электроника: элекҒтрониканың физикалық негіздері;
Электронды құралдар; элекҒтронды түзеткіштер және стабилизаторлар; электронды күшейткіштер; электронды генераторлар мен өлшеу аспаптары; автоматиканың электронды құрылысы және есептеу техникасы; микропроцесҒсорлар және микро- ЭЕМ; жарық және радиотолқын көмегімен ақпаратты жіберуді жүзеге асырудың қағидалары.
Білімдер:
- жарық және радиоқашықөлшеу техникасының теориялық негіздері.
Іскерліктер:
қарапайым электронды жүйелердің негізгі параметрлерін анықтау үшін электронды өлшеу аспаптарын пайдалану.
БҚ 7
КҚ 7
КҚ 8
ЖКП. 08
Электронды геодезиялық өлшеу құралдары:
Геодезиялық жарық және радиоқашықөлшеуіштердің теориялық негіздері.
Заманауи қашықөлшеуіштердің жинақталған сұлбалары және олардың негізгі компоненттері.
Қашықөлшеуіштердің негізгі типтері.
Жарық және радиоқашықөлшеуіштермен өлшенген сызықтар ұзындығын өлшеу және есептеу әдістемесі.
Тахеометрлер; электронды тахеометрлердің негізгі типтері, құрылысының принципті сұлбалары;
Полигонометриялық жүрістерді салулар кезіндегі және жер беті нүктелерінің координаттары мен биіктіктерін анықтау кезіндегі жұмыс әдістемесі.
Білімдер:
Геодезиялық фазалық қашықөлшеуіштердің теориялық негіздері; топографиялық фазалық қашықөлшеуіштердің құрылысы; электронды тахеометрлердің құрылысы және жоғарыда аталған құралдармен жұмыс істеу әдістемесін білу.
Іскерліктер:
Сызықтарды топографиялық фазалық қашықөлшеуіштермен өлшеу; электронды тахеометрлермен жер беті нүктелерінің координаттары мен биіктіктерін анықтау және сызықтарды өлшеу.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 11
КҚ 13
ЖКП. 09
Метрология, стандарттау және сертификаттау:
Метрологияның, стандарттаудың және сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, қағидалары, объектілері және құралдары.
Метрология: негізгі түсініктер мен анықтамалар; өлшеу бірізділігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер;
Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау;
Стандарттау: стандарттау саласындағы және сапаны басқарудағы негізгі терминдер мен анықтамалар, халықаралық және аймақтық стандарттау;
Қазақстан Республикасы стандарттауының мемлекеттік жүйесі, ТМД мемлекетаралық стандарттау.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы стандартизациясының Мемлекеттік жүйесінің і және жалпы техникалық, ұйымдастыру-әдістемелік стандарттар жүйесінің (кешені) негізгі ережелері.
- ТМД мемлекеттік стандарттаудың метрологиялық қызметі туралы ережелер.
Іскерліктер:
- өнім мен үдерістердің негізгі түрлеріне қойылатын нормативті құжаттар талаптарын қолдану;
- сапа жүйесінің құжаттауын қолдану;
- Қазақстан Республикасының сертификаттау жүйесінің
негізгі ережелері мен құжаттарын қолдану.
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
ЖКП. 10
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету:
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету; кәсіптік қызмет аясындағы құқықтық реттеу түсінігі; кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық ережелері; заңды тұлғалардың ұйымдастырушылық-құқықтық түрлері; еңбек құқығы; еңбек келісім шарты және оны құру тәртібі, негіздері мен тоқтату; еңбек ақысы; халықты қамтамасыз етуді реттеудегі мемлекеттің ролі;
Қызметкердің тәртіптік және материалдық жауапкершілігі;
Әкімшілік құқықбұзушылық және әкімшілік жауапкершілік;
Азаматтардың әлеуметтік қорғау құқығы;
Бұзылған құқықтарды қорғау және дауларды шешудегі сот тәртібі;
"Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының негізгі ережелері.
Білімдер:
Кәсіптік қызмет саласындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері;
Кәсіптік қызмет үдерісінде құқықтық қарым-қатынасты реттейтін заңнамалық актілер мен басқа да нормативті құжаттар.
Іскерліктер:
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2
ЖКП. 11
Өндірісті ұйымдастыру және басқару:
Өндірісті басқарудың негіздері.
Топографиялық-геодезиялық жұмыстардың негізгі әдістері мен өндірістің технологиялық сұлбасы.
Топографиялық-геодезиялық өндірісті ұйымдастыру.
Нормалауды ұйымдастыру және еңбек өнімділігі.
Еңбекақысын төлеуді ұйымдастыру.
Кәсіпорынның өндіріс ресурстары.
Топографиялық-геодезиялық жұмыстарға техникалық жобалар және сметалар құру. Топографо – геодезиялық жұмыстарды жоспарлау және қаржыландыру.
Топографиялық-геодезиялық өндірістегі есепке алу және өндірістік-шаруашылық қызметке талдау.
Білімдер:
Өндірістік және технологиялық үдерістерді ұйымдастыру; саланың және ұйымның (кәсіпорынның) материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары, оларды тиімді пайдаланудың көрсеткіштері;
Өнімнің (қызметтің) бағасын белгілеу механизмі, қазіргі жағдайда еңбек ақысын төлеу түрлері; бизнес-жоспарды дайындау әдістері;
Іскерліктер:
Ұйым қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін қабылданған әдістеме бойынша есептеу.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
ЖКП. 11
Өмір қауіпсіздігі:
Төтенше жағдайларда халықты қорғау және тіршілігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Төтенше жағдайлар салдарын оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар мазмұны мен ұйымдастыру; қорғаныс құралдары.
Әскери қызметтің негізі;
Мемлекет қорғанысының негізі; Қазақстан Республикасының Қарулы күштері; әскери ардың жауынгерлік дәстүрлері, белгілері; медициналық білім негіздері.
Білімдер:
Экономика объектілерінің тұрақтылығын қамтамасыз ету қағидаларын, оқиғалардың дамуын болжау және техногенді төтенше жағдайлар мен стихиялық құбылыстардың салдарын бағалау.
Іскерліктер:
Қызмет атқаратындарды және халықты төтенше жағдайлардың жағымсыз ықпалынан қорғау бойынша іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу;
Әскери қызмет негіздерін және мемлекеттің қорғанысын білу;
Алғашқы медициналық қызмет көрсету.
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП. 12
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтары. Өндірістік жарақаттылықтың себептерін талдау: бақытсыз жағдайларды тергеу және есепке алу;
Еңбек тазалығы және далалық, камералық
топографиялық-геодезиялық жұмыстардағы өндірістік санитария. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтары.
Қауіпсіздік техникасы: далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
Кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктері;
Кәсіпорында және дала бригадасында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативті және ұйымдастырушылық негіздерін білу.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет сферасында жарақат қауіпсіздігі мен зиянды факторлар талдауын жүргізу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 9
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Жоғары геодезия:
Жоғары геодезия пәні және негізгі міндеттері. Жердің пішіні мен көлемі туралы жалпы мәліметтер.
Жер пішіні туралы түсінік. Мемлекеттік геодезиялық тор, жасау әдістері, құру сұлбасы, арналауы және жіктелуі, пункттердің жиілігі және оларды бекіту.
Мемлекеттік нивелирлеу торы туралынегізгі ережелер; пландық және биіктік пункттерін тексеру және қайта қалпына келтіру.
Жоғары дәлдіктегі нивелирлеу: құралдары, ұйымдастыру және жұмыстарды өндіру.
Триангуляция: құралдары, бұрыштық өлшемдер, алдын ала есептеулер;
Базистік жақтарды өлшеу туралы түсінік; триангуляция торларын жобалау және бақылап зерттеу. Полигонометрия және трилатерация.
Жер эллипсоиды және геодезиялық координаттар жүйесі. Гаусс-Крюгер проекциясы жазықтықтығындағы тікбұрышты координаттар.

Понятие о геоцентрических системах координат ПЗ-90, СК-95. Понятия об использовании спутниковых систем GPS для создания геодезических сетей.
Уравнительные вычисления; основы метода наименьших квадратов.
Знания:
- схемы построения Государственной геодезической сети стран СНГ и методы ее создания; схему построения Государственной нивелирной сети и методы ее создания; общие сведения о фигуре Земли; системы координат, применяемые в геодезии; высокоточные теодолиты и нивелиры; методы высокоточных угловых измерений и высокоточного нивелирования; предварительную обработку полевых измерений и способы уравнительных вычислений.
Умения:
- выполнять поверки, юстировки и испытания высокоточных теодолитов и нивелиров;
проектировать сети триангуляции и полигонометрии
выполнять угловые измерения на пунктах триангуляции; выполнять линейные и угловые измерения на пунктах полигонометрии; производить предварительные вычисления и выполнять уравнивание результатов методами наименьших квадратов; проектировать линии высокоточного нивелирования; выполнять высокоточное нивелирование, вычислять и уравнивать высоты пунктов;
преобразовывать прямоугольные координаты из одной зоны в смежную.
ПК 1
ПК 3
ПК 7
СД.02
Основы фотограмметрии:
Общие сведения об аэрофототопографических методах создания топографических карт;
Топографическая аэрофотосъемка. Основы теории перспективы. Геометрические свойства аэрофотоснимков. Элементы ориентирования аэрофотоснимка. Фотосхемы. Плановая фототриангуляция. Трансформирование аэрофотоснимков и создание фотопланов. Основы стереоскопии и стереофотограмметрии. Элементы ориентирования пары аэрофотоснимков, определение элементов взаимного ориентирования
Стереофотограмметрические методы создания карт. Фотограмметрические способы сгущения геодезического обоснования топографических съемок различными способами. Понятие о цифровой модели местности и ее использовании. Наземная фототопографическая (фототеодолитная) съемка. Обновление топографических карт; способы обновления карт масштабного ряда;
Технологическая схема обновления карт по материалам новой аэрофотосъемки; содержание фотограмметрических работ при обновлении карт; способы исправления карт; использование космических снимков. Использование фотограмметрических и стереофотограмметрических методов для решения инженерных задач. Перспективы развития фотограмметрии и стереофотограмметрии.
Знания:
- технологические схемы комбинированного и стереотопографического методов создания топографических карт; общие сведения об аэрофотосъемочных работах; геометрические свойства аэрофотоснимков; фотограмметрические и стереофотограмметрические приборы и методику работы на них; общие сведения о цифровой фотограмметрии; фотограмметрические способы
сгущения съемочного обоснования; технологию обновления топографических карт; использование методов фотограмметрии для решения инженерных задач.
Умения:
- выполнять фотолабораторные работы; производить оценку качества аэрофотосъемочных материалов; составлять фотосхемы; выполнять трансформирование аэрофотоснимков и выполнять монтаж фотопланов на равнинные районы местности; выполнять операции по ориентированию и измерению аэрофотоснимков на универсальных стереоприборах.
ПК 2
ПК 3
ПК 7
СД.03
Прикладная геодезия:
Геодезическая подготовка проекта сооружения для переноса его в натуру. Построение геодезического планового и высотного обоснования для производства разбивочных работ и съемок. Геодезические работы при выносе проекта в натуру. Геодезические работы при строительстве промышленных сооружений. Геодезические работы при проектировании и строительстве городов. Геодезические работы при строительстве тоннелей и подземных сооружений. Геодезические работы при сооружении подземных коммуникаций. Геодезические работы при наблюдении деформации промышленных и гидротехнических сооружений. Геодезические работы при проектировании и строительстве гидротехнических сооружений. Исполнительная съемка.
Знания:
- содержание геодезических работ на различных стадиях проектирования, строительства
и эксплуатации инженерных сооружений.
Умения:
- создавать плановое и высотное геодезическое обоснование на строительной площадке; выполнять вынос проектов в натуру; осуществлять контроль монтажа строительных конструкций; выполнять исполнительные съемки; выполнять геодезические работы по наблюдению за осадками и деформацией инженерных сооружений.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ПК 13
ПК 14
СД.04
Инженерно-геодезические изыскания:
Инженерно-геодезические изыскания: Общие сведения об инженерных изысканиях. Инженерно-геологические изыскания: горные выработки, геодезические методы разведки. Инженерно-геодезические изыскания линейных сооружений: полевое и камеральное трассирование автодорог, проектирование продольного профиля дорог. Геодезические работы при строительстве автодорог. Изыскания каналов, линий электропередач, применение аэрометодов изыскания площадных сооружений, крупномасштабные съемки, промышленное строительство, изыскания аэропортов. Инженерно-гидрологические изыскания.; Гидрологические и гидрографические работы, составление продольных профилей рек. Топографо-геодезические работы при проектировании ГЭС, изыскания водохранилищ; изыскания мостовых переходов.
Знания:
- содержание топографо-геодезических и картографических работ на стадии проектирования и изыскания инженерных сооружений; полевое и камеральное трассирование инженерных сооружений линейного типа; возможности использования аэрометодов при изыскании и строительстве инженерных сооружений.
Умения:
- использовать геоинформационные системы для сбора топографо-геодезической и картографической информации для проектирования инженерных сооружений;
выполнять крупномасштабные топографические съемки на стадии изысканий сооружений.
ПК 3
ПК 4
ПК 12
ПК 13
СД.05
Основы инженерных сооружений:
Общие сведения об инженерных сооружениях. Строительные материалы и их свойства. Конструкция зданий и сооружений: общие сведения о зданиях, основание и фундамент, части зданий и их элементы, городские и промышленные сооружения, гидротехнические сооружения, тоннели и подземные сооружения. Основные положения и понятия организации и технологии строительного производства: подготовительные работы, общие сведения о земляных работах, монтаж сборных железобетонных конструкций. Геодезические методы решения инженерных задач.
Знания:
- строительные материалы и их свойства; конструкции зданий и сооружений; основные понятия технологии строительного производства.
Умения:
- читать строительные чертежи.
ПК 13
ПК 14
СД.06
Основы государственного кадастра:
Правовая основа государственного кадастра. Основные виды государственных кадастров. Принципы формирования данных государственных кадастров. Организация государственных кадастровых служб. Техническое и технологическое обеспечение автоматизированных кадастровых систем. Основы государственных кадастровых служб. Техническое и технологическое обеспечение автоматизированных кадастровых систем. Основы цифровой информации. Аэрофототопографический способ сбора цифровой информации.
Знания:
- правовую основу государственного кадастра;
- основные виды государственных кадастров;
- принципы формирования данных государственных кадастров;
- организацию государственных кадастровых служб;
- основы государственных кадастровых служб;
- основы цифровой информации;
Умения:
- применять различные способы сбора топографической информации; использовать программные средства автоматизированного сбора и обработки кадастровой информации.
БК 5
БК 8
ПК 2
ПК 2
ПК 4
ПК 16
СД.07
Спутниковые навигационные системы:
спутниковые системы для определения местоположения объектов; методы определения пространственных координат с помощью систем GPS, ГЛОНАС; радиотехнические средства космического сектора и аппаратуры потребителя; дифференциальные методы измерений; подготовка аппаратуры к измерениям; методика выполнения работ при различных видах съемок; обработка результатов измерений; основные источники погрешностей измерений и способы уменьшения их влияния.
Знания:
- структуру спутниковых навигационных систем;
- принцип определения координат с помощью систем GPS, ГЛОНАС;
- программные средства для обработки результатов определений.
Умения:
- определять координаты пунктов с помощью геодезических приемников
GPS, ГЛОНАС.
ПК 3
ПК 4
ПК 10
СД.08
Информационные технологии в профессиональной деятельности:
- основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в топографо-геодезическом производстве; интегрированные информационные системы; пакеты прикладных программ для решения геодезических и аэрофотогеодезических задач.
Работа с пакетом программ, позволяющим автоматизировать процесс расчетов полевых геодезических измерений, автоматизировать создание крупномасштабных топографических планов на основе данных наземных топографических съемок; решение задач моделирования линейных и площадных сооружений, создание плана трассы с продольными и поперечными профилями, выполнение расчетов параметров закруглений углов поворота, вычисление объемов насыпи и выемки между поверхностями; решение других инженерно-геодезических задач прикладного назначения.
Знания:
- основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий;
- интегрированные информационные системы.
Программа должна быть ориентирована на использование в учебном процессе компьютерных программ (AutoCad, Micro Station, Credo, Liskad, Мар 2003, Credo, и других).
Умения:
- выполнять автоматизированный процесс расчетов полевых геодезических измерений; автоматизированное создание крупномасштабных топографических планов на основе данных наземных топографических съемок; решать задачи моделирования линейных и площадных сооружений; создавать план трассы с продольными и поперечными профилями, выполнять расчеты параметров закруглений углов поворота, вычислять объемы насыпи и выемки между поверхностями.
ПК 2
ПК 4
ПК 9
ПК 16
ДО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования*
ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика (учебная, технологическая, преддипломная)
ПП.01
Учебная практика
Создание планового обоснования топографических съемок проложением теодолитных ходов
Создание высотного обоснования топографических съемок методом геометрического нивелирования IY класса

Тікбұрышты координаттарды бір зонадан шектес зонаға қайта құру. Ғарыштық геодезия әдістері туралы негізгі мәліметтер. Геооратлықтандырылған координаттар ПЗ-90, СК-95 жүйесі туралы түсінік. Геодезиялық торларды құру үшін
GPS серіктік жүйесін пайдалану туралы түсінік.
Теңестіру есептеулері;
Ең кіші квадраттар әдісінің негізі.
Білімдер:
- ТМД елдерінің Мемлекеттік геодезиялық торларды құру сұлбалары және оны жасау әдістері;
Мемлекеттік нивелирлеу торын құру сұлбасы және оны жасау әдістері;
Жердің пішіні туралы жалпы мәліметтер;
Геодезияда қолданылатын координаттар жүйесі;
Жоғары дәлдіктегі
теодолиттер және нивелирлер;
жоғары дәлдіктегі бұрыштық өлшеулер мен жоғары дәлдіктегі нивелирлеу әдістерін білу;
далалық өлшеулерді алдын ала өңдеуді және теңестіру есептеулерінің тәсілдерін білу.
Іскерліктер:
- жоғары дәлдіктегі теодолиттер мен нивелирлердің тексеруін, түзетуін және сыналуын орындау;
Триангуляция мен полигонометрия торларын жобалау;
Триангуляция пункттерінде бұрыштық өлшеулерді орындау; полигонометрия пункттерінде сызықтық және бұрыштық өлшеулерді орындау;
Алдын ала есептеулер жүргізу және ең кіші квадраттар әдісімен нәтижелерді теңестіруді орындау;
Жоғары дәлдіктегі нивелирлеу сызықтарын жобалау;
Жоғары дәлдіктегі нивелирлеуді орындау, пункттердің биіктіктерін есептеу және теңестіру;
Тікбұрышты координаттарды бір зонадан шектес зонаға қайта құру.
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 7
АП.02
Фотограмметрия негіздері:
Топографиялық карталарды жасаудың аэрофототопографиялық әдістері туралы жалпы мәліметтер; Топографиялық аэрофототүсірім. Перспектива теориясының негіздері. Аэрофотосуреттердің
геометриялық қасиеттері. Аэрофотосуретті бағдарлаудың элементтері.
Фотосұлбалар. Жоспарлы фототриангуляция. Аэрофотосуреттерді өзгерту және фотопландар құру.
Стереоскопия және стереофотограмметрия негіздері. Аэрофотосуреттер жұбын бағдарлау элементтері, өзара бағдарлау элементтерін анықтау. Карталарды жасаудың стереофотограмметриялық әдістері. Топографиялық түсірімдердің геодезиялық негіздерін фотограмметриялық жиілендіру тәсілдері. Жердің сандық моделі туралы және оны пайдалану туралы түсінік. Жердегі фототопографиялық (фототеодолиттік) түсірім. Топографиялық карталарды жаңарту; масштабты қатардағы карталарды жаңартудың тәсілдері;
Жаңа аэрофототүсірім материалдары бойынша карталарды жаңартудың
технологиялық сұлбасы; карталарды жаңарту кезіндегі фотограмметриялық жұмыстардың мазмұны; карталарды түзетудің тәсілдері;
ғарыштық суреттерді пайдалану.
Инженерлік есептерді шешу үшін фотограмметриялық және стереофотограмметриялық әдістерді пайдалану. Фотограмметрия және стереофотограмметрияны дамытудың болашағы.
Білімдер:
- топографиялық карталарды жасаудың аралас және стереотопографиялық әдістерінің технологиялық сұлбаларын білу;
Аэрофототүсірім жұмыстары туралы жалпы мәліметтер;
Аэрофотосуреттердің геометриялық қасиеттері;
Фотограмметриялық және стереофотограмметриялық құралдар және оларда жұмыс істеу әдістемесін;
Сандық фотограмметрия туралы жалпы мәліметтер;
Түсіру негізін фотограмметриялық жиілету тәсілдері;
Топографиялық карталарды жаңартудың технологиясы;
Инженерлік есептерді шешу үшін фотограмметрия әдістерін пайдалану.
Іскерліктер:
- фотозертханалық жұмыстарды орындау;
Аэрофототүсіру материалдарының сапасын бағалауды жүзеге асыру; фотосұлбалар құрастыру;
Аэрофотосуреттерді өзгертуді орындау және жердің жазық далаларына фотопландарды монтаждауды орындау;
Әмбебап стереоқұралдарда аэрофотосуреттерді бағдарлау мен өлшеу бойынша операцияларды орындау.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 7
АП.03
Қолданбалы геодезия:
Құрылыс жобасын затқа, өнімге айналдыру үшін геодезиялық дайындық.
Бөлу жұмыстары мен түсірімдерді өндіру үшін пландық және биіктік геодезиялық негіздер құру. Жобаны өнімге шығару кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
Өнеркәсіп ғимараттарын құру кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Қалаларды жобалау мен құру кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
Туннельдер мен жоласты құрылыстарын жүргізу кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
Жер асты коммуникацияларын құру кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Өнеркәсіптік және гидротехникалық құрылыстардың өзгеруін бақылау кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
Гидротехникалық құрылыстарды жобалау мен құру кезіндегі геодезиялық жұмыс. Атқару түсірімдері.
Білімдер:
- инженерлік құрылыстарды жобалаудың, құрудың және пайдаланудың түрлі сатыларындағы геодезиялық жұмыстардың мазмұны.
Іскерліктер:
- құрылыс алаңында пландық және биіктік геодезиялық негіздер құру;
Жобаны өнімге шығаруды (айналдыруды) орындау;
Құрылыс конструкцияларын монтаждауды бақылауды жүзеге асыру;
Атқару түсірімдерін орындау; инженерлік құрылыстардың шөгулері мен деформациясын бақылау бойынша геодезиялық жұмыстарды орындау.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 13
КҚ 14
АП.04
Инженерлік-геодезиялық іздестірулер:
Инженерлік-геодезиялық іздестірулер: инженерлік іздестірулер туралы жалпы мәліметтер. Инженерлік- геологиялық іздестірулер: тау-кен қазбалары, барлаудың
геодезиялық әдістері. Сызықтық құрылыстардың инженерлік –геодезиялық
іздестірулері: автожолдарды далалық және камералық трассалау, жолдың бойлық бейінін жобалау. Автожол құрылысы кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
Каналдарды, электртарату желілерін іздестіру, алаңдық құрылыстарды іздестіруде аэроәдістерді қолдану, ірі масштабты түсірімдер, өнеркәсіптік құрылыс, әуежайларды іздестіру.
Инженерлік –гидрологиялық іздестірулер; Гидрологиялық және гидрографиялық жұмыстар, өзендердің бойлық сұлбаларын құрастыру. СЭС жобалаудағы топографиялық-геодезиялық жұмыстар, су қоймаларын іздестіру жұмыстары; көпірлік өткелдерді іздестіру жұмыстары.
Білімдер:
- жобалау мен инженерлік құрылыстарды іздестіру сатысындағы топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың мазмұны;
Сызықтық типтегі инженерлік құрылыстардың далалық және камералық трассаны белгілеуі;
Инженерлік құрылыстарды іздестіру мен құру кезінде аэроәдістерді пайдаланудың мүмкіндіктері.
Іскерліктер:
- инженерлік құрылыстарды жобалау үшін топографиялық-геодезиялық және картографиялық ақпаратты жинау үшін геоақпараттық жүйелерді пайдалану;
Құрылыстарды іздестіру сатысында ірі масштабты топографиялық түсірімді орындау.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 12
КҚ 13
АП.05
Инженерлік құрылыс негіздері:
Инженерлік құрылыстар туралы жалпы мәлімет. Құрылыс материалдары және олардың қасиеттері. Ғимарат пен құрылыс конструкциясы: ғимараттар туралы жалпы мәліметтер, негіз бен іргетас, ғимараттың бөліктері және олардың элементтері, қалалық және өнеркәсіптік құрылыстар, гидротехникалық құрылыстар, туннельдер мен жер асты құрылыстары. Құрылыстық өндірісті ұйымдастыру мен технологиясы туралы негізгі ережелер мен түсініктер: дайындық жұмыстары, жер қазу жұмыстары туралы жалпы мәліметтер, жинамалы темірбетон конутрукциялар.
Инженерлік есептерді шығарудың геодезиялық әдістері.
Білімдер:
- құрылыс материалдары және олардың қасиеттері;
Ғимараттар мен құрылыстардың конструкциялары;
Құрылыстық өндіріс технологиясының негізгі түсініктері.
Іскерліктер:
- құрылыс сызбаларын оқу.
КҚ 13
КҚ 14
АП.06
Мемлекеттік кадастр негіздері:
Мемлекеттік кадастрдың құқықтық негіздері. Мемлекеттік кадастрдың негізгі түрлері. Мемлекеттік кадастр деректерін қалыптастырудың қағидалары.
Мемлекеттік кадастр қызметін ұйымдастыру. Автоматтандырылған кадастр жүйесін техникалық және технологиялық қамтамасыз ету. Мемлекеттік кадастр қызметінің негіздері.
Сандық ақпараттар негіздері.
Сандық ақпаратты жинаудың
аэрофототопографиялық тәсілі.
Білімдер:
- Мемлекеттік кадастрдың құқықтық негіздерін;
- Мемлекеттік кадастрдың негізгі түрлерін;
- Мемлекеттік кадастр деректерін қалыптастырудың қағидаларын;
- Мемлекеттік кадастр қызметін ұйымдастыруды;
- Мемлекеттік кадастр қызметінің негіздерін;
- Сандық ақпараттар негіздерін.
Іскерліктер:
- топографиялық ақпаратты жинаудың түрлі тәсілдерін қолдану;
- кадастрлық ақпаратты автоматты түрде жинау мен өңдеудің бағдарламалық құралдарын пайдалану.
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 16
АП.07
Серіктік навигациялық жүйелер:
Объектілердің орналасу орынын анықтауға арналған серіктік жүйелер;
GPS, ГЛОНАС жүйелерінің көмегімен кеңістік координаттарын анықтау әдістері;
Ғарыштық сектордың радиотехникалық құралдары және тұтынушы аппаратурасы;
өлшеудің дифференциалды әдістері;
аппаратураны өлшеу жұмыстарына дайындау; түрлі түсірім жүргізу кезінде жұмыстарды орындаудың әдістемесі;
өлшеу нәтижелерін өңдеу; өлшеу қателіктерінің негізгі көздері және олардың ықпалын азайту тәсілдері.
Білімдер:
- серіктік навигациялық жүйелер құрылымын;
- GPS, ГЛОНАС жүйелерінің көмегімен координаттарды анықтау қағидасы;
- анықталған нәтижелерді өңдеуге арналған бағдарламалық құралдар.
Іскерліктер:
- GPS, ГЛОНАС геодезиялық қабылдағыштар көмегімен
пункттер координаттарын анықтау.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 10
АП.08
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар:
ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидаларын, әдістерін және қасиеттерін, олардың тиімділігін; автоматтандырылған жұмыс орындары (АРМ), олардың жергілікті және салалық желілері; қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және топографиялық-геодезиялық өндірістегі ақпараттық ресурстар;
интегралданған ақпараттық жүйелер;
геодезиялық және аэрофотогеодезиялық есептерді шешуге арналған қолданбалы бағдарламалар пакеттері.
Далалық геодезиялық өлшеулерді есептеу үдерістерін автоматтандыруға мүмкіндік беретін бағдарламар пакетімен жұмыс;
Жердегі топографиялық түсірімдер деректері негізінде ірі масштабты топографиялық пландарды құрастыруды автоматтандыру; Сызықтық және алаңдық құрылыстардың модельдеу есептерін шығару; Бойлық және көлденең сұлбалармен трасса планын құрастыру, бұрылыс бұрыштарының дөңгелектенуінің параметрлерін есептеуді орындау, салынатын топырақ көлемін және үстіндегі ойықтарды есептеу. Қолданбалы сипаттағы басқа инженерлік-геодезиялық есептерді шығару.
Білімдер:
- ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидаларын, әдістерін және қасиеттерін;
- интегралданған ақпараттық жүйелер.
Бағдарлама оқу үдерісінде компьютерлік бағдарламаларға (AutoCad, Micro Station, Credo, Liskad, Мар 2003, Credo, т.б.) бағдарланған болуы керек.
Іскерліктер:
- далалық геодезиялық өлшеулерді есептеудің автоматтандырылған үдерісін орындау;
Жердегі топографиялық түсірімдер деректері негізінде ірі масштабты топографиялық пландарды автоматты түрде құрастыру;
Сызықтық және алаңдық құрылыстардың модельдеу есептерін шығару;
Бойлық және көлденең сұлбалармен трасса планын құрастыру, бұрылыс бұрыштарының дөңгелектенуінің параметрлерін есептеуді орындау, салынатын топырақ көлемін және үстіндегі ойықтарды есептеу.
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 9
КҚ 16
6. БҰАП.00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
КП.00
Кәсіптік практика (оқу, технологиялық, дипломалды)
КП.01
Оқу практикасы
Теодолиттік жүрістер сала отырып, топографиялық түсірімдердің пландық негізін жасау.
IY классты геометриялық нивелирлеу әдісімен топографиялық түсірімдердің биіктік негіздерін құрастыру.

Тахеометрическая съемка в масштабе 1: 2 000
Комбинированная съемка в масштабе 1: 5 000
Нивелирование II класса
Триангуляционные работы
Автономные способы определения координат пунктов геодезической сети
Полигонометрия с измерением сторон светодальномером
Прикладная геодезия
Умения:
-выполнять комплекс полевых и камеральных работ при создании геодезических сетей различными методами;
-производить топографическую и другие виды съемок местности;
-оценивать качество выполненной работы в соответствии с требованиями нормативных документов
Навыки:
- выполнения комплекс инженерно-геодезических изыскательских работ, полевого и камерального трассирования линейных сооружений;
-выполнять геодезическую подготовку для обеспечения проектирования и разработки генеральных планов объектов строительства.
ПК 1
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
ПК 17
ПК 18
ПП.02
Производственная технологическая практика
Трудоустройство. Ознакомление с организационной структурой предприятия и его подразделений.
Получение приборов, оборудования, материальных ценностей, необходимых для выполнения работы
Изучение необходимых разделов инструкций, указаний и предписаний, по производству топографо-геодезических работ
Производство полевых топографо-геодезических работ
Подготовка и сдача технического отчета
Умения:
Выполнять геодезическую подготовку для обеспечения проектирования и разработки генеральных планов объектов строительства.
Выполнять комплекс инженерно-геодезических изыскательских работ, полевого и камерального трассирования линейных сооружений.
Выносить в натуру проекты инженерных сооружений, выполнять обмерные работы и составлять исполнительную документацию.
Навыки:
- выполнения комплекс инженерно-геодезических изыскательских работ, полевого и камерального трассирования линейных сооружений;
-выполнять геодезическую подготовку для обеспечения проектирования и разработки генеральных планов объектов строительства.
-обработки результатов полевых и камеральных измерений и оформления материалов с использованием компьютерных программ
БК 1
БК 7
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
ПК 17
ПК 18
ПП.03
Камеральная практика по профилю специальности
Разбивка инженерных сооружений
Геодезические работы при вертикальной планировке
Геодезические работы при изысканиях гидротехнических и линейных сооружений
Геодезические работы при строительстве тоннелей
Геодезические методы измерений деформации сооружений
Умения:
Выполнять геодезическую подготовку для обеспечения проектирования и разработки генеральных планов объектов строительства
Выполнять комплекс инженерно-геодезических изыскательских работ, полевого и камерального трассирования линейных сооружений.
Вести геодезический контроль в процессе ведения строительства.
Навыки:
Выполнения топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ
ПК 2
ПК 1
ПК 8
ПП.04
Освоение геоинформационных технологий
Подготовка исходных геодезических и картографических данных
Математическая обработка результатов измерений. Вычисление координат. Уравнивание систем ходов, геодезических сетей
Сканирование растровых подложек, трансформирование карт и фотоснимков местности, формирование планшетов ГИС
Создание учебной ГИС, заполнение БД. Оцифровка элементов карты. Построение ЦММ. Редактирование электронной карты
Построение 3Д-моделей местности. Решение прикладных инженерных задач по учебной ГИС
Умения:
Математической обработки результатов измерений. Уравнивание систем теодолитных и полигонометрических ходов, триангуляционных сетей, решение геодезических задач, засечек, вычисление координат точек, обработка материалов тахеометрической съемки.
Сканирование растровых подложек, трансформирование карт и фотоснимков местности средствами прикладных программ ГИС, монтаж фотопланов, формирование планшетов ГИС, дешифрирование объектов территории учебной ГИС.
Оцифровка (векторизация) элементов растровой карты. Редактирование электронной карты. Построение ЦММ. Конвертирование и загрузка каталогов координат, формирование скелета рельефа, формирование и редактирование ЦММ. Решение инженерных задач по ЦММ (построение профилей, определение объемов, площади объектов).
Навыки:
Использования современных технологий топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ.
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 16
квалификация 0713033 – Техник-аэрофотогеодезист
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на казахском языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финан-соворасчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- системы и организации делопроизводства на предприятиях.
Умения:
- составлять основные деловые документы, относящиеся к деятельности на данном предприятии.
БК 4
ОПД.02
Физическая география:
Общая физическая география.
Геоморфология: общие сведения о рельефе, формы рельефа, обусловленные выветриванием и гравитационными процессами, эрозионно-аккумулятивные формы рельефа, карстово-суффозионный и оползневый рельеф, ледниковые формы рельефа, криогенные формы рельефа, эоловый рельеф, рельеф морских берегов и шельфа, антропогенные и биогенные формы рельефа, рельеф гор, рельеф равнин.
Знания:
- общую физическую географию;
- общие сведения о Земле, литосфере, атмосфере, биосфере, географической оболочки;
- общие сведения о геоморфологии;
Умения:
- характеризовать формы и обуславливать процессы геоморфологии;
БК 1
БК 7
ПК 1
ПК 2
ОПД.03
Геодезия:
Общие сведения. Масштабы. Ориентирование. Топографические карты и планы: классификация и назначение, разграфка и номенклатура, условные знаки. Теодолитные работы: инструменты, измерение линий и углов, поверки инструментов. Плановые и высотные съемочные сети: теодолитные ходы и их обработка, высотные съемочные сети и их обработка. Топографические съемки: тахеометрическая, мензульная, комбинированная. Полевая подготовка аэрофотоснимков: плановая, высотная, дешифрирование. Элементы теории погрешностей, равноточные и неравноточные измерения. Определение азимута астрономическими методами: по высоте Солнца, по часовому углу Солнца и Полярной. Определение азимута гироскопическим методом. Обновление топографических карт. Съемка шельфа внутренних водоемов. Топографические работы при инженерно-геодезических изысканиях и строительстве. Автоматизация топографо-геодезического производства и перспективы развития.
Знания:
- общие сведения, масштабы, ориентирование линий;
- плановые и высотные съемочные сети;
- методы топографических съемок;
- полевую подготовку аэрофотоснимков;
- определение азимута направления астрономическими и гироскопическим методами;
способы автоматизации топографо-геодезических работ, перспективы развития геодезии;
- принципы обновления топографических карт, съемки шельфа внутренних водоемов;
- элементы теории погрешностей, равноточные и неравноточные измерения;
Умения:
- выполнять поверки и юстировки технических теодолитов, нивелиров и приборов для линейных измерений;
- выполнять линейные, угловые измерения, тригонометрическое и геометрическое нивелирование с целью создания съемочного обоснования топографических съемок;
- выполнять топографические съемки инструментальными способами;
- выполнять полевую планово-высотную подготовку аэрофотоснимков и топографическое дешифрирование при стереотопографической съемке и при обновлении карт;
- выполнять топографические работы при инженерно-геодезических изысканиях и строительстве.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ОПД.04
Геоинформационные системы:
- Определение и терминология геоинформационных систем (ГИС); отображение объектов ГИС средствами компьютерной графики; структура и составные части ГИС; цифровая картографическая информация (ЦКИ) – информационная основа ГИС; цифровые и электронные карты; цифровая модель местности; цифровая модель рельефа; классификация и кодировка ЦКИ; технология создания ЦКИ; технические и программные средства создания цифровых топографических карт (ЦТК); автоматизированная информационная система
государственного городского кадастра; технические и программные средства создания ГИС; использование приложений ГИС для решения экспериментальных и расчетных задач.
Знания:
структуру геоинформационных систем; способы создания цифровых и электронных карт;
классификацию кодировки цифровой картографической информации (ЦКИ); технические и программные средства создания цифровой топографической информации
Умения:
- использовать технические и программные средства создания геоинформационных систем для сбора и систематизации топографо-геодезической и картографической информации; использовать геоинформационные технологии
для решения экспериментальных и расчетных задач.
ПК 11
ПК 18
ОПД.05
Картографическое черчение:

1: 2 000 масштабындағы
тахеометрлік түсірім.
1: 5 000 масштабындағы аралас түсірім.
II классты нивелирлеу. Триангуляциялық жұмыстар. Геодезиялық тор пункттерінің координаттарын анықтаудың автономды тәсілдері. Жарыққашық өлшеуіштермен жақтарын өлшеу полигонометриясы.
Қолданбалы геодезия.
Іскерліктер:
- түрлі әдістермен геодезиялық торларды құрастыру кезінде далалық және камералық жұмыстар кешенін орындау;
- жердің топографиялық және басқа да түсірім түрлерін жасау;
- орындалған жұмыстардың сапасын нормативті құжаттар талаптарына сәйкестігін бағалау.
Дағдылар:
- инженерлік-геодезиялық іздестіру жұмыстарының, сызықтық құрылыстардың далалық және камералық трассалауының кешендерін орындау;
- құрылыс объектілерінің бас планын жобалауды және әзірлеуді қамтамасыз ету үшін геодезиялық дайындықты орындау.
КК 1
КК 8
КК 9
КК 10
КК 11
КК 12
КК 13
КК 14
КК 15
КК 16
КК 17
КК 18
КП.02
Өндірістік технологиялық практика
Жұмыспен қамтамасыз ету.
Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымымен және оның бөлімшелерімен танысу.
Жұмысты орындауға қажетті құралдарды, жабдықтарды, материалдық құндылықтарды алу.
Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтардың қажетті бөлімдерін, нұсқау мен нұсқамаларды оқу.
Далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау.
Техникалық есепті дайындау және тапсыру.
Іскерліктер:
Құрылыс объектілерінің бас планын жобалауды және әзірлеуді қамтамасыз ету үшін геодезиялық дайындықты орындау.
Инженерлік-геодезиялық іздестіру жұмыстарының, сызықтық құрылыстардың далалық және камералық трассалауының кешендерін орындау;
Инженерлік құрылыстар жобаларын жүзеге асыруды орындау, өлшеу жұмыстарын орындау және атқару құжаттамасын құрастыру.
Дағдылар:
- Инженерлік-геодезиялық іздестіру жұмыстарының, сызықтық құрылыстардың далалық және камералық трассалауының кешендерін орындау;
- Құрылыс объектілерінің бас планын жобалауды және әзірлеуді қамтамасыз ету үшін геодезиялық дайындықты орындау.
- далалық және камералық өлшеулер нәтижелерін өңдеу және материалдарды компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып рәсімдеу.
БҚ 1
БҚ 7
КК 1
КК 2
КК 3
КК 4
КК 5
КК 6
КК 7
КК 8
КК 9
КК 10
КК 11
КК 12
КК 13
КК 14
КК 15
КК 16
КК 17
КК 18
КП.03
Мамандық бейіні бойынша камералдық практика
Инженерлік құрылыстарды бөлу.
Вертикальды жоспарлау кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Гидротехникалық және сызықтық құрылыстарды іздестіру кезіндегі геодезиялық жұмыстар.
Туннельдер құру кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Құрылыстардың өзгерісін өлшеудің геодезиялық әдістері.
Іскерліктер:
Құрылыс объектілерінің бас планын жобалауды және әзірлеуді қамтамасыз ету үшін геодезиялық дайындықты орындау.
Инженерлік–геодезиялық іздестіру жұмыстарының кешендерін орындау,
сызықтық құрылыстардың далалық және камералық трассалауын орындау.
Құрылыс жүргізу үдерісінде геодезиялық бақылау жүргізу.
Дағдылар:
Топографиялық-геодезиялық және инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау.
КК 2
КК 1
КК 8
КП.04
Геоақпараттық технологияларды меңгеру
Бастапқы геодезиялық және картографиялық деректерді дайындау.
Өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу.
Координаттарды есептеу.
Геодезиялық торлар жүрісі жүйесін теңестіру. Карталарды және жердің фотосуретін өзгерту, растр етегін сканерлеу, ГАЖ (ГИС) планшеттерін қалыптастыру. оқу ГАЖ (ГИС) құру, деректер базасын толтыру. Карта элементтерін цифрлеу. Жерді сандық модельдеуді құру. Электронды картаны редакциялау. Жердің 3Д-моделін құрастыру. Оқу ГАЖ (ГИС) бойынша қолданбалы инженерлік есептер шығару.
Іскерліктер:
Өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу.
Теодолиттік және полигонометриялық жүрістерді, триангуляциялық торларды теңестіру, геодезиялық есептерді, таңбаларды шешу, нүктелер координатын есептеу, тахеометрлік түсіріс материалдарын өңдеу.
ГАЖ (ГИС) қолданбалы бағдарламалар құралдарымен карталарды және жердің фотосуретін өзгерту, растр етегін сканерлеу, фотопландарды монтаждау, ГАЖ (ГИС) планшеттерін қалыптастыру, оқу ГАЖ (ГИС)
аумағы объектілерін дешифрлеу (бажайлау).
Растрлық карта элементтерін цифрландыру (векторлау).
Жерді сандық модельдуді құру. Электронды картаны редакциялау.
Координаттар каталогын конверциялау және жүктеу, бедер сұлбасын қалыптастыру, Жерді сандық модельдеуді қалыптастыру және редакциялау.
Жерді сандық модельдеу бойынша инженерлік есептер шығару (сұлбалар құрастыру, көлемдерді, объектілердің аумақтарын анықтау).
Дағдылар:
Топографиялық-геодезиялық және инженерлік –геодезиялық жұмыстардың заманауи технологияларын пайдалану.
КК 2
КК 3
КК 4
КК 16
Біліктілік: 0713033 – Техник-аэрофотогеодезист
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
ЖКП.02
Физикалық география:
Жалпы физикалық география.
Геоморфология: бедер туралы жалпы мәлімет, бедер түрлері. Желдетумен және гравитациялық үдерістермен келісілген,
эрозиялық-аккумулятивті бедер түрі;
бедердің мұздақ түрі; бедердің криогенді түрі; эолды бедер; теңіз жағалаулары бедері мен шельфтер; бедердің антропогенді және биогенді түрлері; тау бедері; жазықтықтар бедері.
Білімдер:
- жалпы физикалық географияны; Жер туралы, литосфера, атмосфера, биосфера туралы жалпы мәлімет.
- Жер туралы, географиялық қыртыстар туралы жалпы мәліметтер;
- геоморфология туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- геоморфология үдерістерін қамтамасыз ету және үлгілерін сипаттау.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 2
ЖКП.03
Геодезия:
Жалпы мәліметтер. Масштабтар. Бағдарлау. Топографиялық карталар және пландар: жіктелуі және арналуы, жолақтау және номенклатура, шартты белгілер. Теодолиттік жұмыстар: құралдар, сызықтар мен бұрыштарды өлшеу, құралдарды, құралдарды тексеру. Пландық және биіктік түсіру торлары: теодолиттік жүрістері және оларды өңдеу. Биік түсіру торлары және оларды өңдеу. Топографиялық түсірулер: тахеометриялық, мензульдік, аралас. Аэрофотосуреттерді далалық дайындау: пландық, биіктік, дешифрлеу (бажайлау).
Қателіктер теориясының элементтері, тең дәлдіктегі және тең дәлдіктегі емес өлшеулер. Астрономиялық әдістермен азимутты анықтау: Күннің биіктігі бойынша, Күннің және Полярдың сағат бұрышы бойынша. Гироскопиялық әдіспен азимутты анықтау. Топографиялық карталарды жаңарту. Ішкі суқоймалар шельфін түсіру.
Инженерлік-геодезиялық іздестірулер мен құрылыстар кезіндегі топографиялық жұмыстар. Топографиялық-геодезиялық өндірісті автоматтандыру және даму болашағы.
Білімдер:
- Жалпы мәліметтер, масштабтар, сызықтарды бағдарлау;
- пландық және биіктік түсіру торлары;
- топографиялық түсірімдер әдістері;
- аэрофотосуреттерді далалық дайындау;
- астрономиялық және гироскопиялық әдістермен бағыт азимутын анықтау;
- топографиялық-геодезиялық жұмыстарды автоматтандыру тәсілдері; геодезияның даму келешегі;
- топографиялық карталарды жаңарту қағидалары;
- жаңарту қағидалары, ішкі суқоймалар шельфін түсіру;
- қателіктер теориясының элементтері, тең дәлдіктегі және тең дәлдіктегі емес өлшеулер.
Іскерліктер:
- техникалық теодолиттер, нивелирлер мен сызықтық өлшеулерге арналған құралдарды түзету;
- топографиялық түсірімдердің түсіру негізін құру мақсатында сызықтық, бұрыштық өлшеулер орындау, тригонометриялық және геометриялық нивелирлеу жүргізу;
- құрал-жабдық тәсілімен топографиялық түсіруді орындау;
- стереотопографиялық түсірім кезінде және карталарды жаңарту кезінде аэрофотосуреттердің далалық пландық-биіктік дайындығын және топографиялық дешифрлеуді (бажайлауды) орындау;
- инженерлік-геодезиялық іздестірулер мен құрылыстар кезінде топографиялық жұмыстарды орындау.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
ЖКП.04
Геоақпараттық жүйелер:
- геоақпараттық жүйелер анықтамасы мен терминологиясы. Компьютерлік графика құралдарымен геоақпараттық жүйелер объектілерінің бейнеленуі; Геоақпараттық жүйелердің бөлімдері мен құрамдас бөліктері; Сандық картографиялық ақпарат – геоақпараттық жүйелердің ақпараттық негізі;
Сандық және электронды карталар;
Жердің сандық моделі; Бедердің сандық моделі; сандық картографиялық ақпаратты кодтау және жіктеу. Сандық топографиялық ақпаратты құрудың технологиясы.
Сандық топографиялық карталарды құрастырудың техникалық және бағдарламалық құралдары. Мемлекеттік қалалық кадастрдың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі. Геақпараттық жүйелерді құрудың техникалық және бағдарламалық құралдары; эксперименттік және есеп айырысу есептерін шешу үшін геоақпараттық жүйелердің қосымшасын пайдалану.
Білімдер:
Геоақпараттық жүйелер құрылымын; сандық және электронды карталарды құрастыру тәсілдерін;
Сандық картографиялық ақпаратты кодтаудың жіктелуін;
Сандық топографиялық ақпаратты құрудың
техникалық және бағдарламалық құралдары.
Іскерліктер:
- топографиялық-геодезиялық және картографиялық ақпаратты жинау және жүйелендіру үшін
геоақпараттық жүйелерді құрудың техникалық және бағдарламалық құралдарын пайдалану;
эксперименттік және есеп айырысу есептерін шешу үшін геоақпараттық технологияларды пайдалану.
КҚ 11
КҚ 18
ЖКП.05
Картографиялық сызу:

Чертежные материалы, инструменты и принадлежности. Шрифт ГОСТ 2.304. 81.
Вычислительный шрифт. Черчение карандашом, черчение пером, кривоножкой и кронциркулем. Картографические шрифты Т-132, БМ-431, условные знаки для планов масштабов 1:2000 – 1:5000, вычерчивание планов масштаба 1:5000. Работа акварельными красками. Условные знаки для карт масштаба 1:25000. Наклейки надписей и деколи. Вычерчивание листа масштаба 1:25 000. Черчение на пластике и фотоматериале, гравирование на пластике.
Знания:
- основы топографического черчения;
- основы черчения карандашом;
- шрифт для вычисления;
- виды картографических шрифтов;
- принцип вычерчивания шрифтов.
- план вычерчивания топографического плана масштаба 1: 2 000 – 1: 5 000
- основы технического черчения.
- основные сведения по графическому оформлению чертежей.
Умения:
- работать чертежным пером, рейсфедером, кривоножкой, кронциркулем.
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 12
ОПД.06
Картография:
Общие сведения о географических картах. Основы редактирования и составления карт. Общая схема создания оригинала карты. Картографические материалы. Редакционно-подготовительные работы. Составительские работы. Способы перенесения изображения с исходного картографического материала на основу составляемой карты. Картографическая генерализация. Подготовка карт к изданию. Технологические схемы подготовки карт к изданию. Издание карт.
Знания:
Основы редактирования и составления карт. Общую схему создания оригинала карты.
Технологические схемы подготовки карт к изданию.
Умения:
- выполнять составительские работы, картографическую генерализацию, подготовку карт к изданию.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ОПД.07
Электротехника и электроника:
Электротехника и электроника:
Электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; трансформаторы; передача и распределение электрической энергии;
Электроника: физические
основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро- ЭВМ; принципы осуществления передачи информации с помощью световых и радиоволн.
Знания:
- общую электротехнику;
- основы радиоэлектроники;
- основные типы дальномеров;
- методику измерений и вычислений длины линий;
Умения:
- применять теоретические основы геодезических радио- и светодальномеров;
- схематически обобщать современные дальномеры и их основные компоненты;
БК 7
ПК 7
ПК 8
ОПД.08
Электронные геодезические средства измерений:
Основы радиоэлектроники. Теоретические основы гео-дезических радио и светодальномеров. Обобщенные схемы современных дальномеров и их основные компоненты. Методика измерений и вычислений длины линии.
Электронные тахеометры:
- схемы устройства, методика измерений сторон, горизонтальных, вертикальных углов и направлений, превышений, высот точек.
Знания:
- теоретические основы геодезических фазовых дальномеров.
Умения:
Измерять линии геодезическими и топографическими дальномерами, электронными тахеометрами и производить компьютерную обработку измерений.
ПК 11
ПК 12
ПК 1
ПК 17
ПК 18
ОПД.09
Метрология, стандартизация и сертификация:
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации;
метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор;
стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством, международная и региональная стандартизация; Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Межгосударственная стандартизация в СНГ.
Знания:
- основные положения Государственной системы стандартизации Республики Казахстан и систем (комплексов) общетехнических и организационно-методических стандартов;
- Положение о метрологической службе государственной стандартизации в СНГ.
Умения:
- применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов.
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 7
ПК 8
ПК 12
ОПД.10
Правовое обеспечение
профессиональной деятельности:
Правовое обеспечение профессиональной деятельности;
понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор и порядок его заключения, основания и прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении занятости населения; дисциплинарная и материальная ответственность работника; административные правонарушения и административная ответственность; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров;
основные положения закона Республики Казахстан "О геодезии и картографии".
Знания:
- Права и обязанности работников в сфере профессиональной
деятельности; законодательные акты и другие нормативные документы, регулирующие правоотношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 12
ОПД.11
Организация и управление производством:
- Основы управления производством. Основные методы и технологические схемы производства топографо-геодезических работ. Организация топографо-геодезического производства. Организация нормирования и производительность труда. Организация оплаты труда. Производственные ресурсы предприятий. Составление технических проектов и смет на топографо-геодезические работы. Планирование и финансирование топографо-геодезических работ. Учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности в топографо-геодезическом производстве.
Знания:
- Организацию производственных и технологических процессов;
материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия), показатели их эффективного использования;
механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
знать методику разработки бизнес-плана;
Умения:
- Рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ОПД.12
Безопасность жизнедеятельности:
- Организация защиты и жизнеобеспечения населения в чрезвычайных ситуациях; содержание и организация мероприятий по локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций; средства защиты; основы военной службы: основы обороны государства; Вооруженные силы Республики Казахстан, боевые традиции, символы
воинской чести; основы медицинских знании.
Знания:
- Принципы обеспечения устойчивости объектов экономики, прогнозирования развития событий и оценки последствий при техногенных чрезвычайных ситуациях и стихийных явлениях;
Умения:
- Организовывать и проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций;
- знать основы военной службы и обороны государства;
- оказывать первую медицинскую помощь.
БК 3
БК 6
БК 7
ОПД.13
Охрана труда:
Общие вопросы охраны труда. Анализ причин производственного травматизма: расследование и учет несчастных случаев; гигиена труда и производственная санитария на полевых и камеральных топографо-геодезических работах. Охрана труда и техника безопасности. Общие вопросы охраны труда. Техника безопасности: организация безопасного
ведения полевых топографо-геодезических работ.
Знания:
- Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии и в полевой бригаде.
Умения:
- Проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 9
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Высшая геодезия:
Предмет и основные задачи высшей геодезии; общие сведения о форме и размерах Земли; понятие о фигуре Земли; Государственная геодезическая сеть, методы создания, схемы построения, назначение и классификация, густота и закрепление пунктов сети;
основные положения о Государственной нивелирной сети;
обследование и восстановление плановых и высотных пунктов.
Высокоточное нивелирование: приборы, организация и производство работ.
Триангуляция: приборы, угловые измерения, предварительные вычисления; понятие об измерении базисных сторон; проектирование и рекогносцировка сетей триангуляции.
Полигонометрия и трилатерация.
Земной эллипсоид и геодезическая система координат. Прямоугольные координаты на плоскости в проекции Гаусса-Крюгера. Преобразование прямоугольных координат из одной зоны в смежную. Основные сведения о методах космической геодезии.

Сызу материалдары, құралдары мен керек-жарақтары. МС 2.304. 81. шрифті.
Есептеу шрифті. Қарындашпен сызу, қаламұшпен, кривоножкамен, кронциркульмен сызу. Т-132, БМ-431
картографиялық шрифттар, 1:2000 – 1:5000 масштабты пландар үшін шартты белгілер; 1:5000 масштабты планды сузы.
Акварельбояуларымен жұмыс. 1:25000 масштабты карталар үшін шартты белгілер. Жазбаларды жапсыру және деколи.
1:25 000 масштабты қағазды сызу. Пластикте және фотоматериалда сызу, пластикте оюлау.
Білімдер:
- топографиялық сызу негіздері;
- қарындашпен сызу негіздері;
- есептеуге арналған шрифт;
- картограафиялық шрифт түрлері;
- шрифтарды сызудың қағидалары;
- 1: 2 000 – 1: 5 000 масштабты топографиялық планды сызудың жоспары;
- техникалық сызудың негіздері;
- сызуды графикалық безендіру бойынша негізгі мәліметтер.
Іскерліктер:
- қаламұшпен, рейсфедермен, кривоножкамен, кронциркульмен жұмыс.
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 12
ЖКП.06
Картография:
Географиялық карталар туралы жалпы мәліметтер. Карталарды редакциялаудың және құрастырудың негіздері. Карта түпнұсқасын құрудың жалпы сұлбасы.
Картографиялық материалдар. Редакциялық дайындық жұмыстары. Құрастыру жұмыстары. Кескінді бастапқы картографиялық материалдан құрастырылатын карта негізіне көшіру.
Картографиялық генерализация. Карталарды баспаға дайындау. Карталарды баспаға дайындаудың технологиялық сұлбасы.
Карталарды басып шығару.
Білімдер:
Карталарды редакциялаудың және құрастырудың негіздері.
Карта түпнұсқасын құрудың жалпы сұлбасы.
Карталарды баспаға дайындаудың технологиялық сұлбасы.
Іскерліктер:
- Құрастыру жұмыстарын, картографиялық генерализациялауды, карталарды баспаға дайындауды орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
ЖКП.07
Электротехника және электроника:
Электротехника және электроника:
Электротехника: электр алаңы;тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбегі; электромагнетизм; электр өлшеулері; трансформатоҒрлар; электр энергиясын беру және тарату;
Электроника:
элекҒтрониканың физикалық негіздері;
электронды құралдар; элекҒтронды түзеткіштер және стабилизаторлар;
электронды күшейткіштер; электрон генераторлар және өлшеу аспаптары;
автоматика мен есептеу техникасының электронды құралдары; микропроцесҒсорлар және микро- ЭЕМ; жарық және радиотолқындар көмегімен ақпаратты жіберуді жүзеге асыру қағидалары.
Білімдер:
- жалпы электротехниканы;
- радиоэлектроника негіздерін;
- дальномерлердің негізгі типтерін;
- сызықты өлшеу мен ұзындығын есептеу әдістемесі;
Іскерліктер:
- геодезиялық радио және жарық-қашық өлшеуіштердің теориялық негіздерін қолдану;
- заманауи қашықөлшеуіштерді және олардың негізгі компоненттерін сұлбалық түрде жинақтау.
БҚ 7
КҚ 7
КҚ 8
ЖКП.08
Электрондық геодезиялық өлшеу құралдары:
Радиоэлектроника негіздері. Геодезиялық радио және жарық-қашық өлшеуіштердің теориялық негіздері.
Заманауи қашықөлшеуіштердің жинақталған сұлбасы және олардың негізгі компоненттері.
Сызықтың ұзындығын өлшеудің және есептеудің әдістемесі.
Электронды тахеометрлер:
- құрылысының сұлбасы,
Қабырғаларын, горизонталь және вертикаль бұрыштары мен бағыттарын, шегінен шығуларды, нүктелер биіктігін өлшеудің әдістемесі.
Білімдер:
- геодезиялық фазалық қашықөлшеуіштердің теориялық негіздері.
Іскерліктер:
Сызықтарды геодезиялық және
топографиялық қашықөлшеуіштермен, электронды тахеометрлермен өлшеу және өлшеулерді компьютерлік өңдеуді жүзеге асыру.
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 1
КҚ 17
КҚ 18
ЖКП.09
Метрология, стандарттау және сертификаттау:
Метрология, стандарттау және сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, қағидалары, объектілері және құралдары.
Метрология: негізгі түсініктері мен анықтамалары; Өлшеудің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау; Стандартизация: стандарттау мен сапаны басқарудағы негізгі терминер мен анықтамалар, халықаралық және аймақтық стандарттау. Қазақстан Республикасының стандарттау мемлекеттік жүйесі. ТМД-дағы мемлекетаралық стандарттау.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының стандарттау Мемлекеттік жүйесінің негізгі ережелері және жалпы техникалық, ұйымдастыру-әдістемелік стандарттары жүйесінің (кешендерінің) ережесі.
- ТМД-дағы мемлекеттік стандарттау метрологиялық қызметі туралы ережелер.
Іскерліктер:
- негізгі өнім мен үдерістерге нормативті құжаттар талаптарын қолдану.
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 12
ЖКП.10
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету:
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету; кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық реттеу түсінігі; Кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық ережелері;
Заңды тұлғалардың ұйымдастырушылық-құқықтық нысандары; Еңбек құқығы; еңбек келісім шарты және оны құрудың тәртібі, негіздері және тоқтатылуы; еңбек ақысын төлеу; халықтың еңбекпен қамтамасыз етілуіндегі мемлекеттік реттеудің ролі; қызметкердің тәртіптік және материалдық жауапкершілігі; Әкімшілік құқықбұзушылық және әкімшілік жауапкершілік;
Азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; бұзылған құқықтарын қорғау және дауларды шешудің сотқа жататын тәртібі; "Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізгі ережелері.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында қызмет атқаратындардың құқықтары мен міндеттері;
Кәсіптік қызмет үдерісінде құқықтық қарым-қатынасты реттейтін заңнамалық актілер мен басқа нормативті құжаттар.
Іскерліктер:
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 12
ЖКП.11
Өндірісті ұйымдастыру және басқару:
Өндірісті басқарудың негіздері.
Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндірудің негізгі әдістері мен технологиялық сұлбалары. Топографиялық-геодезиялық өндірісті ұйымдастыру. Нормалау мен еңбек өнімділігін ұйымдастыру. Еңбекті төлеуді ұйымдастыру. Кәсіпорынның өндіріс ресурстары. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарға техникалық жобалар мен сметалар құрастыру. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жоспарлау және қаржыландыру. Топографиялық-геодезиялық өндірісте өндірістік-шаруашылық қызметті есепке алу және талдау.
Білімдер:
Өндірістік және технологиялық үдерістерді ұйымдастыруды; Саланың және ұйымның (кәсіпорынның) материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын, оларды тиімді пайдаланудың көрсеткішьерін;
Өнімнің (қызметтің) бағасын белгілеу механизмі, қазіргі замандағы еңбекті төлеу түрлері; бизнес-жоспарды әзірлеудің әдістемесін білу.
Іскерліктер:
Қабылданған әдістеме бойынша ұйым қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
ЖКП.11
Өмір қауіпсіздігі:
- төтенше жағдайларда халықтың қорғанысын және тіршілікті қамтамасыз етуін ұйымдастыру;
Төтенше жағдайлар салдарын оқшаулау мен жою бойынша іс-шаралар мазмұны мен ұйымдастырылуы;
Қорғау құралдары;
Әскери қызмет негіздері:
Мемлекет қорғанысы негіздері; Қазақстан Республикасының Әскери күшетері, жауынгерлік дәстүрлер, әскери ардың символдары; медициналық білім негіздері.
Білімдер:
- экономика объектілерінің тұрақтылығын қамтамасыз ету қағидалары, жағдайлардың дамуы және техногендік төтенше жағдайлар мен стихиялық құбылыстар салдарын болжау.
Іскерліктер:
- төтенше жағдайлардың жағымсыз ықпалынан қызметкерлер мен халықты қорғау бойынша іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу.
- әскери қызметтің және мемлекет қорғанысы негіздерін білу;
- алғашқы медициналық көмек көрсетуді білу.
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП.12
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтары.
Өндірістік жарақат себептерін талдау: бақытсыз жайттарды зерттеу және есепке алу;
Далалық және камералық топографиялық-геодезиялық жұмыстардағы еңбек тазалығы және өндірістік тазалық.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Еңбек қорғаудың жалпы сұрақтары.
Техника қауіпсіздігі: далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктері; кәсіпорында және дала бригадасында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативті және ұйымдастырушылық негіздерін білу.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласындағы қауіпті және зиянды факторларға талдау жасау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 9
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Жоғары геодезия:
Жоғары геодезия пәні және оның негізгі міндеттері;
Жердің пішіні мен көлемі туралы жалпы мәліметтер; Жер пішіні туралы түсінік; мемлекеттік геодезиялық тор, оны құрудың әдістері, құрылысының сұлбасы, арналуы және жіктелуі, жиілігі мен тор пункттерін бекіту; Мемлекеттік нивелирлеу желісі туралы негізгі ережелер; Пландық және биіктік пункттерін зерттеу және қалпына келтіру. Жоғарғы дәлдіктегі нивелирлеу: құралдар, жұмыстарды ұйымдастыру және өндіру. Триангуляция: құралдар, бұрыштық өлшеулер, алдын ала есептеулер;
Базистік қабырғаларды өлшеу туралы түсінік; Триангуляция торларын жобалау және байқап зерттеу. Полигонометрия және трилатерация. Жер эллипсоиды және координаттардың геодезиялық жүйесі.
Гаусс-Крюгер проекциясындағы жазықтықтағы тікбұрышты координаттар.
Тікбұрыш координаттарды бір зонадан шектес зонаға қайта құру.

Понятие о геоцентрических системах координат ПЗ-90, СК-95. Понятия об использовании спутниковых систем GPS для создания геодезических сетей.
Уравнительные вычисления; основы метода наименьших квадратов.
Знания:
- Схему построения Государственной геодезической сети стран СНГ и методы ее создания; схему построения Государственной нивелирной сети и методы ее создания; общие сведения о фигуре Земли; системы координат, применяемые в геодезии; высокоточные теодолиты и нивелиры; методы высокоточных угловых измерений и высокоточного нивелирования; предварительную обработку полевых измерений и способы уравнительных вычислений.
Умения:
- Выполнять поверки, юстировки и испытания высокоточных теодолитов и нивелиров;
проектировать сети триангуляции и полигонометрии
выполнять угловые измерения на пунктах триангуляции; выполнять линейные и угловые измерения на пунктах полигонометрии; производить предварительные вычисления и выполнять уравнивание результатов методами наименьших квадратов; проектировать линии высокоточного нивелирования; выполнять высокоточное нивелирование, вычислять и уравнивать высоты пунктов;
преобразовывать прямоугольные координаты из одной зоны в смежную.
ПК 1
ПК 3
ПК 7
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ПК 13
ПК 17
ПК 18
ПК 19
СД.02
Основы уравнительных вычислений:
Основы метода наименьших квадратов: сущность и основные способы, составление и решение нормальных уравнений. Уравнивание геодезических сетей: корелатным и параметрическими способами. Уравнивание нивелирных сетей. Уравнивание полигонометрии
Знания:
- основы метода наименьших квадратов.
Умения:
- выполнять уравнивание геодезических сетей корелатным и параметрическими способами.
ПК 1
ПК 3
ПК 12
ПК 18
ПК 19
СД.03
Основы аэрофотосъемки:
- авиационные летательные аппараты, применяемые для аэрофотосъемки; навигационные технические средства для аэросъемочного самолетовождения; аэрофотосъемочное оборудование: аэрофотоаппараты, аэрофотоустановки, приборы для определения элементов внешнего ориентирования аэрофотоснимков; геометрические параметры топографической аэрофотосъемки; выполнение топографической аэрофотосъемки.
Знания:
- состав технических средств для аэрофотосъемки.
Умения:
- выполнять расчеты основных параметров топографической аэрофотосъемки.
ПК 5
ПК 9
ПК 14
ПК 15
ПК 16
СД.04
Основы аэрофотографии:
особенности воздушного фотографирования; физико-химические основы фотопроцессов на галоидосеребряных слоях; фотоматериалы, их классификация и характеристики, аэропленки черно-белые, цветные и спектрозональные; основы фотографической сенситометрии: оптическая плотность изображения, сенситометрические свойства фотоматериалов; понятия об освещенности, яркости, спектральном коэффициенте яркости; факторы, влияющие на качество фотографического изображения; понятие о цифровой фотографии; сканирование аэрофотоснимков.
Знания:
- физико-химические основы фотопроцессов на галоидосеребряных слоях.
Умения:
- выполнять контактную и проекционную печать аэрофотоснимков;
- выполнять оценку фотографического качества аэрофотоматериалов.
ПК 5
ПК 6
ПК 8
ПК 9
СД.05
Фотограмметрия:
предмет и задачи фотограмметрии; способы получения изображения земной поверхности; общие сведения об аэросъемочных работах; теория одиночного и стереопары снимков;
стереофотограмметрические приборы и системы; трансформирование снимков и создание фотопланов; пространственная фототриангуляция; создание карт и планов цифровых моделей местности на стереофотограмметрических приборах и системах; аэротопографические методы создания и обновления карт и планов; наземная стереофотограмметрическая съемка; освоение новых технологий создания и обновления карт.
Знания:
- основы теории одиночного и стереопары аэрофотоснимков;
- технологические схемы аэрофототопографических съемок;
- возможности применения методов фотограмметрии для решения не топографических задач.
Умения:
- создавать фотосхемы и фотопланы;
- выполнять стереотопографические работы на аналоговых стереофотограмметрических приборах.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 5
ПК 6
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
ПК 18
СД.06
Дешифрирование аэрофотоснимков:
физиологические основы дешифрирования; аэрофотографические основы дешифрирования; дешифровочные признаки; географические основы дешифрирования; топографическое дешифрирование; тематическое дешифрирование; дешифрирование нефотографических изображений; особенности дешифрирования космических снимков; автоматизация процесса дешифрирования
Знания:
- дешифровочные признаки аэрофотоснимков; особенности дешифрирования космических снимков.
Умения:
- выполнять полевое и камеральное топографическое дешифрирование аэрофото- и космических снимков.
ПК 2
ПК 5
ПК 9
ПК 14
ПК 18
ПК 19
СД.07
Обновление топографических карт:
цели и задачи обновления топографических карт; виды и методы обновления; дежурная карта; картографические материалы, используемые при обновлении; основные способы обновления топографических карт по материалам новой аэрофотосъемки; общая технологическая схема обновления карт (подготовительные, камеральные и полевые работы); обновление цифровых карт и планов; обновление карт по космическим снимкам.
Знания:
- технологическую схему обновления карт масштабного ряда по материалам аэрофото- и космических съемок;
Умения:
- выполнять фотограмметрические работы при обновлении карт;
-исправление карт на фотоплане, на прозрачной основе и цифровыми способами.
ПК 5
ПК 8
ПК 9
ПК 14
ПК 19
СД.08
Спутниковые навигационные системы:
спутниковые системы для определения местоположения объектов; методы определения пространственных координат с помощью систем GPS, ГЛОНАС; радиотехнические средства космического сектора и аппаратуры потребителя; дифференциальные методы измерений; подготовка аппаратуры к измерениям; методика выполнения работ при различных видах съемок; обработка результатов измерений; основные источники погрешностей измерений и способы уменьшения их влияния.
Знания:
- структуру спутниковых навигационных систем;
- принцип определения координат с помощью систем GPS, ГЛОНАС;
- программные средства для
обработки результатов измерений.
Умения:
определять пространственные координат с помощью систем GPS, ГЛОНАС.
ПК 3
ПК 4
ПК 10
ПК 11
ПК 18
ПК 19
СД.09
Информационные технологии в профессиональной деятельности:
- основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в топографо-геодезическом производстве; интегрированные информационные системы; проблемно ориентированные пакеты прикладных программ для решения геодезических и аэрофотогеодезических задач; системы поддержки принятия решений, моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности при создании модели местности и рельефа.
Знания:
- основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий;
- интегрированные информационные системы.
Программа должна быть ориентирована на использование в учебном процессе компьютерных программ (AutoCad, Micro Station, Credo, Liskad, Мар 2003, Credo, цифровых фотограмметрических систем и других).
Умения:
- выполнять автоматизированный процесс расчетов полевых геодезических измерений; автоматизированное создание крупномасштабных топографических планов на основе данных наземных топографических съемок; выполнять фотограмметрические и стереофотограмметрические процессы цифровыми методами.
ПК 2
ПК 4
ПК 9
ПК 11
ПК 12
ПК 18
ПК 19
СД.10
Дисциплины, определяемые организацией образования*
ПП. 00
Производственное обучение и профессиональная практика (учебная, технологическая, преддипломная)
ПП. 01
Учебная практика:
Создание планового обоснования топографических съемок проложением теодолитных ходов
Создание высотного обоснования топографических съемок методом геометрического нивелирования IY класса

Ғарыштық геодезия әдістері туралы негізгі мәліметтер. ПЗ-90, СК-95 геоцентрлық координаттар жүйесі туралы түсінік.
Геодезиялық торларды құруға арналған GPS серіктік жүйелерін пайдалану туралы түсінік.
Теңдеулік есептеулері; ең кіші квадраттар әдісінің негізі.
Білімдер:
- ТМД елдерінің Мемлекеттік геодезиялық торының құрылу сұлбасын және оны құрудың әдістерін;
Мемлекеттік нивелирлеу торын құрудың сұлбасын және оны құрудың әдісін; Жер пішіні туралы жалпы мәліметтер; геодезияда қолданылатын координаттар жүйесі; жоғарғы дәлдіктегі теодолиттер мен нивелирлер; жоғарғы дәлдіктегі бұрыштық өлшеулер әдістері мен жоғарғы дәлдіктегі нивелирлеу;
Далалық өлшеулерді алдын ала өңдеу және теңдеулік есептеулерінің тәсілдері.
Іскерліктер:
- жоғарғы дәлдіктегі теодолиттер мен нивелирлерді тексеру, түзету және сынап көру.
Триангуля ия және полигонометрия торларын жобалау;
Триангуляция пункттерінде бұрыштық өлшеулерді орындау;
Полигонометрия пункттерінде сызықтық және бұрыштық өлшеулерді орындау; алдын ала есептеулерді жүргізу және ең кіші квадраттар әдісімен нәтижелерді теңестіруді орындау.
Жоғары дәлдіктегі нивелирлеу сызықтарын жобалау;
Жоғары дәлдіктегі нивелирлеуді орындау, пункттердің биіктіктерін есептеу және теңестіру;
Тікбұрыш координаттарды бір зонадан шектес зонаға қайта құру.
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 7
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 13
КҚ 17
КҚ 18
КҚ 19
АП.02
Теңдеулік есептер негіздері:
Ең кіші квадраттар әдісінің негіздері: маңызы мен негізгі тәсілдері, қалыпты теңдеуліктерді құрастыру және шешу.
Геодезиялық торларды теңестіру: корелат және параметрлік тәсілдермен
Нивелирлеу торларын теңестіру. Полигонометрияны теңестіру.
Білімдер:
- ең кіші квадраттар әдісінің негіздері.
Іскерліктер:
- корелат және параметрлік тәсілдермен геодезиялық торларды теңестіру.
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 12
КҚ 18
КҚ 19
АП.03
Аэрофототүсіру негіздері:
- Аэрофототүсіру үшін қолданылатын авиациялық ұшу аппараттары;
Аэротүсірімдік ұшақ жүргізу үшін қолданылатын навигациялық техникалық құралдар; аэрофототүсірімдік құрал-жабдық: аэрофотоаппараттар, аэрофотоқондырғылар, аэрофотосуреттерді ң сыртқы элементтерін анықтауға арналған құралдар; аэрофотосуреттерді бағдарлау құралдары. Топографиялық аэрофотосуреттердің геометриялық параметрлері;
Топографиялық аэрофототүсіруді орындау.
Білімдер:
- аэрофототүсірім үшін техникалық құралдардың құрамы.
Іскерліктер:
- топографиялық аэрофототүсірімнің негізгі параметрлерін есептеуді орындау.
КҚ 5
КҚ 9
КҚ 14
КҚ 15
КҚ 16
АП.04
Аэрофотография негіздері:
Әуеден суретке түсіру ерекшеліктері; галоидокүміс қабаттардағы фотоүдерістердің физика-химиялық негіздері; фотоматериалдар, олардың жіктелуі мен сипаттамасы, ақ-ұара, түсті және спектрозональды аэропленкалар; фотографиялық сенситометрия негіздері; бейненің оптикалық тығыздылығы; фотоматериалдардың сенситометриялық қасиеттері; жарықталғандық, жарықтық, жарықтықтың спектрлық коэффициенті туралы түсінік; фотографиялық суреттердің сапасына ықпал ететін факторлар; сандық фотография туралы түсінік; аэрофотосуреттерді сканерлеу.
Білімдер:
- галоидокүміс қабаттардағы фотоүдерістердің
физика-химиялық негіздері.
Іскерліктер:
- аэрофотосуреттердің түйісу және проекциялық басылымдарын орындау;
- аэрофотоматериалдардың фотографиялық сапасына бағалауды орындау.
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 8
КҚ 9
АП.05
Фотограмметрия:
Фотограмметрия пәні және міндеттері;
Жер беті бейнесін алудың тәсілдері; аэротүсіру жұмыстары туралы жалпы мәліметтер; жалғыздану (одиночный) теориясы және суреттердің стереопарлары;
Стереофотограмметриялық құралдар мен жүйесі; суреттерді қайта құру және фотопландар жасау; кеңістіктік фототриангуляция; стереофотограмметриялық құралдар мен жүйелерде жердің сандық модельдерінің карталары мен пландарын жасау; карталар мен пландарды жасау мен жаңартудың аэротопографиялық әдістері; жердегі стереофотограмметриялық түсірім; карталарды жасау мен жаңартудағы жаңа технологияларды меңгеру.
Білімдер:
- аэрофотосуреттердің жалғызданған теория негіздері және стереопарлар;
- аэрофототопографиялық түсірудің технологиялық сұлбасы;
- топографиялық емес есептерді шығару үшін фотограмметрия әдісін қолданудың мүмкіндіктері.
Іскерліктер:
- фотосұлбалар мен фотопландар құру;
- ұқсас стереофотограмметриялық құралдарда стереотопографиялық жұмыстарды орындау.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 15
КҚ 16
КҚ 18
АП 06
Аэрофотосуреттерді дешифрлеу (бажайлау):
Дешифрлеудің физиологиялық негіздері;
дешифрлеудің аэрофотографиялық негіздері; дешифрлеу белгілері; дешифрлеудің географиялық негіздері; топографиялық дешифрлеу; тақырыптық дешифрлеу;
фотографиялық емес бейнелерді
дешифрлеу; ғарыштық суреттерді дешифрлеудің ерекшеліктері; дешифрлеу үдерісін автоматтандыру.
Білімдер:
- аэрофотосуреттердің
дешифрлік белгілері; ғарыштық суреттерді дешифрлеудің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- аэрофото- және ғарыштық суреттерді далалық және камералық топографиялық дешифрлеуін орындау.
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 9
КҚ 14
КҚ 18
КҚ 19
АП.07
Топографиялық карталарды жаңарту:
Топографиялық карталарды жаңартудың мақсаттары мен міндеттері;
Жаңартудың түрлері мен әдістері; кезекші карта; Жаңарту кезінде пайдаланылатын картографиялық материалдар; жаңа аэрофототүсірім материалдары бойынша
топографиялық карталарды жаңартудың негізгі тәсілдері; карталарды жаңартудың жалпы технологиялық сұлбасы (дайындық, камералық және далалық жұмыстар);
сандық карталар мен пландарды жаңарту;
ғарыштық суреттер бойынша карталарды жаңарту.
Білімдер:
- аэрофото- және ғарыштық түсірімдердің материалдары бойынша масштабты қатар карталарын жаңартудың
технологиялық сұлбасы;
Іскерліктер:
- карталарды жаңарту кезінде фотограмметриялық жұмыстарды орындау;
- карталарды фотопланда, мөлдір негізде және сандық тәсілдермен түзету.
КҚ 5
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 14
КҚ 19
АП.08
Серіктік навигациялық жүйелер:
Объектілердің орналасқан орынын анықтау үшін арналған серіктік жүйелер;
GPS, ГЛОНАС жүйелерінің көмегімен кеңістік координаттарын анықтау әдістері;
Ғарыштық сектор мен тұтынушы аппаратурасының радиотехникалық құралдары; өлшеудің дифференциалды әдістері; аппаратураны өлшеулерге дайындау; түсірімнің әртүрлі түрлері кезіндегі жұмыстарды орындау әдістемесі; өлшеу нәтижелерін өңдеу; өлшеу қателіктерінің негізгі көздері және олардың ықпалын азайту тәсілдері.
Білімдер:
- Серіктік навигациялық жүйелердің құрылымы;
- GPS, ГЛОНАС жүйелерінің көмегімен координаттарды анықтау қағидасы;
- өлшеу нәтижелерін өңдеу үшін бағдарламалық құралдар.
Іскерліктер:
GPS, ГЛОНАС жүйелерінің көмегімен кеңістік координаттарын анықтау.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 18
КҚ 19
АП.09
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар:
- ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидалары, әдістері және қасиеттері, олардың тиімділігі; автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО), олардың локальды және салалық желілері; Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және топографиялық-геодезиялық өндірістегі ақпараттық ресурстар; интегралданған ақпараттық жүйелер; геодезиялық және аэрофотогеодезиялық есептерді шығаруға арналған проблемалық бағдарланған қолданбалы бағдарламалар пакеті; шешім қабылдаудағы қолдау жүйелері, кәсіптік қызметтегі жер мен бедер моделін жасау кезіндегі модельдеу мен болжау.
Іскерліктер:
- ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың негізгі қағидалары, әдістері және қасиеттері;
- интегралданған ақпараттық жүйелер.
Бағдарлама оқу үдерісінде компьютерлік бағдарламаларды
(AutoCad, Micro Station, Credo, Liskad, Мар 2003, Credo, сандық фотограмметриялық жүйелерді және т.б.) пайдалануға бағдарлануы қажет.
Іскерліктер:
- далалық геодезиялық өлшеулерді есептеудің автоматты үдерісін орындау;
Жердегі топографиялық түсірімдердің деректері негізінде ірі масштабты топографиялық пландарды
автоматты түрде жасау;
сандық әдістермен фотограмметриялық және стереофотограмметриялық үдерістерді орындау.
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 9
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 18
КҚ 19
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы таңдайтын пәндер
КП. 00
Кәсіптік практика (оқу, технологиялық, дипломалды)
КП. 01
Оқу практикасы:
Теодолиттік жүрістерді сала отырып, топографиялық түсірімдердің пландық негіздерін жасау.

Тахеометрическая съемка в масштабе 1: 2 000
Дешифрирование аэроснимков
Полевая подготовка аэроснимков для комбинированной и стереотопографической съемки масштабов 1:5 000 - 1:10 000
Комбинированная съемка в масштабе 1: 5 000
Нивелирование II класса
Триангуляционные работы
Полигонометрия с измерением сторон светодальномером
Автономные способы определения координат пунктов геодезической сети
Умения:
- выполнять комплекс полевых и камеральных работ при создании геодезических сетей различными методами,
- производить аэрофото- топографическую и другие виды съемок местности;
- оценивать качество выполненной работы в соответствии с требованиями нормативных документов
Навыки:
выполнения комплекса полевых и камеральных работ при создании геодезических сетей различными методами, производить аэрофототопографическую и другие виды съемок местности
выполнения полевого и камерального дешифрирования аэрофото и космических снимков.
выполнения поверок геодезических средств измерений
обработки результатов полевых и камеральных измерений и оформления материалов с использованием компьютерных программ
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 13
ПК 14
ПК 17
ПК 18
ПК 19
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Трудоустройство. Ознакомление с организационной структурой предприятия и его подразделений.
Получение приборов, оборудования, материальных ценностей, необходимых для выполнения работы
Изучение необходимых разделов инструкций, указаний и предписаний, по производству топографо-геодезических работ
Производство полевых топографо-геодезических работ
Подготовка и сдача технического отчета
Умения:
должен уметь выполнять комплекс полевых и камеральных работ при создании геодезических сетей различными методами, производить аэрофототопографическую и другие виды съемок местности.
Выполнять полевое и камеральное дешифрирование аэрофото – и космических снимков.
Выполнять фотограмметрические работы по созданию фотосхем и фотопланов.
Выполнять стереотопографические работы на аналоговых фотограмметрических приборах и цифровыми методами фотограмметрии при создании и обновлении топографических карт и планов.
Выполнять поверки геодезических средств измерений.
Обрабатывать результаты полевых и камеральных измерений и оформлять материалы с использованием компьютерных программ.
Оценивать качество выполненной работы в соответствии с требованиями нормативных документов.
Навыки:
выполнять комплекс полевых и камеральных работ при создании геодезических сетей различными методами, производить аэрофототопографическую и другие виды съемок местности
Выполнять стереотопографические работы на аналоговых фотограмметрических приборах и цифровыми методами фотограмметрии при создании и обновлении топографических карт и планов.
ПК 1
БК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
ПК 17
ПК 18
ПК 19
ПП. 03
Камеральная практика по профилю специальности
Стереотопографическая съемка на универсальных стереофотограмметрических приборах
Вычерчивание планшета
Камеральное дешифрирование аэроснимков
Исправление карты
Предварительные вычисления в триангуляции и вычисления рабочих координат
Предварительные вычисления в полигонометрии
Умения:
производить аэрофото- топографическую и другие виды съемок местности;
- оценивать качество выполненной работы в соответствии с требованиями нормативных документов.
Навыки:
Выполнять полевое и камеральное дешифрирование аэрофото – и космических снимков
Выполнять стереотопографические работы на аналоговых фотограмметрических приборах и цифровыми методами фотограмметрии при создании и обновлении топографических карт и планов
Обрабатывать результаты полевых и камеральных измерений и оформлять материалы с использованием компьютерных программ
ПК 1
ПК 5
ПК 9
ПК 10
ПК 18
ПК 19
ПП. 04
Освоение геоинформационных технологий
Подготовка исходных геодезических и картографических данных
Математическая обработка результатов измерений. Вычисление координат. Уравнивание систем ходов, геодезических сетей
Сканирование растровых подложек, трансформирование карт и фотоснимков местности, формирование планшетов ГИС
Создание учебной ГИС, заполнение БД. Оцифровка элементов карты. Построение ЦММ. Редактирование электронной карты
Построение 3Д-моделей местности. Решение прикладных инженерных задач по учебной ГИС
- подготовка аэрофотоматериалов;
- подготовка исходных геодезических и картографических данных и материалов
Изучение состава ЦФС, изучение последовательности и методики обработки проекта
Фотограмметрическое сгущение съемочного обоснования на ЦФС
Векторизация в стереорежиме по стереопаре в модуле Stereo Draw
Построение цифровой модели рельефа
Построение ортофотопланов
Умения:
Обрабатывать результаты полевых и камеральных измерений и оформлять материалы с использованием компьютерных программ.
Навыки:
Работы с современным программным обеспечением
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 9
ПК 18
ПК 3
ПК 4
квалификация 0713043 – Техник - картограф
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на казахском языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финан-соворасчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- системы и организации делопроизводства на предприятиях.
Умения:
- составлять основные деловые документы, относящиеся к деятельности на данном предприятии.
БК 4
ОПД. 02
Физическая и экономическая география:
Общая физическая география: общие сведения о Земле, литосфера, атмосфера, гидросфера биосфера, географическая оболочка. Геоморфология: общие сведения о рельефе, формы рельефа, обусловленные выветриванием и гравитационными процессами, эрозионноаккумулятивные формы рельефа, карстово-суффозионный и оползневый рельеф, ледниковые формы рельефа, криогенные формы рельефа, эоловый рельеф, рельеф морских берегов и шельфа, антропогенные и биогенные формы рельефа, рельеф гор, рельеф равнин. Физическая география СНГ и Казахстана. Экономическая география СНГ и Казахстана: природные условия и ресурсы, география промышленности, сельского хозяйства, транспорта. Общий экономико-географический обзор Казахстана.
Знания:
- общую физическую географию;
- общие сведения о Земле, литосфере, атмосфере, биосфере, географической оболочки;
- общие сведения о геоморфологии;
-природные условия Казахстана и СНГ; общую экономико-географическую характеристику Казахстана.
Умения:
- характеризовать формы и отображать процессы геоморфологии при топографических и картографических работах.
БК 1
БК 7
ПК 1
ПК 2
ОПД.03
Геодезия:
предмет и задачи геодезии; роль геодезии в народном хозяйстве и обороне страны; определение положения точек на земной поверхности; системы координат и высот; ориентирование направлений;
разграфка и номенклатура топографических карт и планов, условные знаки; линейные измерения; приборы для линейных измерений; основные части угломерных геодезических приборов; типы и устройство теодолитов; измерение горизонтальных и вертикальных углов; порядок и проложение теодолитного хода; вычисление и уравнивание координат точек теодолитного хода; тригонометрическое нивелирование; геометрическое нивелирование; типы и устройство нивелиров; нивелирование IY класса; уравнивание нивелирного хода; определение азимутов направлений с точностью 30"; топографические съемки; электронная тахеометрия; основы теории погрешностей; полевая подготовка аэрофотоснимков; обновление топографических карт и планов; нормативно-технические документы в области геодезии.
Знания:
- общие сведения о Земле, о ее физической фигуре и математической; масштабы; ориентирование линий на местности; разграфку и номенклатуру топографических карт и планов и их содержание;
устройство теодолитов и нивелиров технической точности; способы создания съемочных сетей; методы топографических съемок; способы обновления топографических карт масштабного ряда.
Умения:
- Читать топографические карты
и планы, производить на них необходимые измерения;
выполнять поверки и юстировки
технических теодолитов и нивелиров; выполнять линейные и угловые измерения при проложении теодолитных ходов;
выполнять вычисления и уравнивание координат точек теодолитного хода; выполнять тригонометрическое нивелирование, вычисление и уравнивание высот точек по результатам измерений; выполнять нивелирование
IY класса вычисление и уравнивание хода; производить тахеометрическую и мензульную топографические съемки; определять астрономические азимуты направлений
с точностью 30"; выполнять полевое и камеральное дешифрирование аэроснимков.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ОПД. 04
Геоинформационные системы:
- Определение и терминология геоинформационных систем (ГИС); отображение объектов ГИС средствами компьютерной графики; структура и составные части ГИС; цифровая картографическая информация (ЦКИ) – информационная основа ГИС; цифровые и электронные карты; цифровая модель местности; цифровая модель рельефа; классификация и кодировка ЦКИ; технология создания ЦКИ; технические и программные средства создания цифровых топографических карт (ЦТК); автоматизированная информационная система
государственного городского кадастра; технические и программные средства создания ГИС; использование приложений ГИС для решения экспериментальных и расчетных задач.
Знания:
- структуру геоинформационных систем; способы создания цифровых и электронных карт;
классификацию кодировки цифровой картографической информации (ЦКИ); технические и программные средства создания цифровой топографической информации
Умения:
- использовать технические и программные средства создания геоинформационных систем для сбора и систематизации топографо-геодезической и картографической информации; использовать геоинформационные технологии
для решения экспериментальных и расчетных задач.
ПК 11
ОПД. 05
Картографическое черчение:
Чертежные материалы, инструменты и принадлежности. Шрифты ГОСТ2.303-31, вычислительный. Черчение карандашом, чертежным пером, кривоножкой, кронциркулем и рейсфедером. Шрифты топографические: Т-132, БМ-431, Д-432. Условные знаки для планов масштаба
1: 5 000. Работа акварельными красками. Шрифты мелких кеглей, деколи. Условные знаки карт масштаба 1:25000. Наклейка надписей на карту. Условные знаки мелкомасштабных и тематических карт. Черчение и гравирование на пластике.
Знания:

IY классты геометриялық нивелирлеу әдісімен топографиялық түсірімнің биіктік негізін жасау. 1: 2 000 масштабындағы тахеометриялық түсірім.
Аэросуреттерді дешифрлеу.
1:5 000 - 1:10 000 масштабты аралас және стереотопографиялық түсірімдер үшін аэросуреттерді далалық дайындау.
1: 5 000 масштабындағы аралас түсірім.
II классты нивелирлеу.
Триангуляциялық жұмыстар.
Қабырғаларды жарыққашықөлшеуіштермен өлшеу полигонометриясы. Геодезиялық торлар пункттерінің координаттарын анықтаудың автономды тәсілдері.
Іскерліктер:
- түрлі әдістермен геодезиялық торларды құру кезінде далалық және камералық жұмыстар кешенін орындау.
- жердің аэрофототопографиялық және басқа да түсірімдерін орындау;
- нормативті құжаттар талаптарына сай орындалған жұмыстың сапасын бағалау.
Дағдылар:
түрлі әдістермен геодезиялық торларды құру кезінде далалық және камералық жұмыстар кешенін орындау;
жердің аэрофототопографиялық және басқа да түсірімдерін орындау; аэрофото және ғарыштық суреттердің далалық және камералық дешифрлеуін орындау.
Геодезиялық өлшеу құралдарына тексеру жүргізу, далалық және камералық өлшеулер нәтижелерін өңдеу және материалдарды компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып безендіру.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 17
КҚ 18
КҚ 19
КП. 02
Өндірістік технологиялық практика:
Жұмысқа орналастыру. Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымымен және оның бөлімшелерімен таныстыру. Жұмысты орындау үшін қажетті құралдарды, жабдықтарды, материалдық құндылықтарды алу. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтардың қажетті бөлімдерін, нұсқау мен нұсқамаларды оқу. Далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау. Техникалық есепті дайындау және тапсыру.
Іскерліктер:
Түрлі әдістермен геодезиялық торларды құру кезінде далалық және камералық жұмыстар кешенін орындай білуі керек,
Жердің аэрофототопографиялық және басқа да түсірулерін жүргізу.
Аэрофото- және ғарыштық суреттерді далалық және камералық дешифрлеуді (бажайлауды) орындау.
Фотосхемалар мен фотопландарды құру бойынша
фотограмметриялық жұмыстар орындау.
Топографиялық карталар мен пландарды құру мен жаңарту кезінде стереотопографиялық жұмыстарды ұқсас фотограмметриялық құралдарда және фотограмметрияның сандық әдісімен орындау.
Геодезиялық өлшеу аспаптарына тексеру жүргізу.
Далалық және камералық өлшеу нәтижелерін өңдеу және материалдарды компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып безендіру.
Орындалған жұмыстар сапасының нормативті құжаттар талаптарына сәйкестігін бағалау.
Дағдылар:
Түрлі әдістермен геодезиялық торларды құру кезінде далалық және камералық жұмыстар кешенін орындау;
Жердің аэрофототопографиялық және басқа да түсірулерін жүргізу.
Топографиялық карталар мен пландарды құру мен жаңарту кезінде стереотопографиялық жұмыстарды ұқсас фотограмметриялық құралдарда және фотограмметрияның сандық әдісімен орындау.
КҚ 1
БҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 15
КҚ 16
КҚ 17
КҚ 18
КҚ 19
КП. 03
Мамандық бейіні бойынша камералдық практика
Әмбебап стереофотограмметриялық құралдарда стереотопографиялық түсірімдер.
Планшетті сызу. Аэросуреттерді камералық дешифрлеу (бажайлау). Картаны түзету. Триангуляцияда алдын ала есептеулер мен жұмыс координаттарын есептеулер.
Полигонометрияда алдын ала есептеулер.
Іскерліктер:
Жердің аэрофототопографиялық және басқа да түсірулерін жүргізу.
- Орындалған жұмыстар сапасының нормативті құжаттар талаптарына сәйкестігін бағалау.
Дағдылар:
Аэрофото- және ғарыштық суреттерді далалық және камералық дешифрлеуді (бажайлауды) орындау.
Топографиялық карталар мен пландарды құру мен жаңарту кезінде стереотопографиялық жұмыстарды ұқсас фотограмметриялық құралдарда және фотограмметрияның сандық әдісімен орындау.
Далалық және камералық өлшеулер нәтижелерін өңдеу және материалдарды компьютерлік бағдарламаларды пайдалана безендіру.
КҚ 1
КҚ 5
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 18
КҚ 19
КП. 04
Геоақпараттық технологияларды меңгеру
Бастапқы геодезиялық және картографиялық деректерді дайындау. Өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу. Координаттарды есептеу. Торлар жүйелерін, геодезиялық желілерді теңестіру. Растр төс етегін сканерлеу, жердің карталары мен фотосуреттерін қайта өзгерту, ГАЖ планшеттерін қалыптастыру.
Оқу ГАЖ-ын құру, деректер базасын толтыру. Карта элементтерін сандық жүйеге салу. Жердің сандық модельдеуін (ЖСМ) құру. Электронды карталарды редакциялау. Жердің 3Д-моделін құру. Оқу ГАЖ бойынша қолданбалы инженерлік есептерді шығару.
Іскерліктер:
Далалық және камералық өлшеу нәтижелерін өңдеу және материалдарды компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып безендіру.
Дағдылар:
Заманауи бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 9
КҚ 18
КҚ 3
КҚ 4
Біліктілік: 0713043 – Техник-картограф
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Кәсіпорындағы іс қағаздары туралы түсінік, жүйесі мен оны ұйымдастыру.
Ұйымдастыру-тарату, нормативті-құқықтық, ақшалай-қаржылық-есеп айырысу және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттық негізгі әдістемесі. АБЖ-ны іс қағаздарын жүргізуде қолдану. Істерді рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа тапсыру.
Білімдер:
- кәсіпорындағы іс жүргізудің жүйесі және оны ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- кәсіпорын қызметіне қатысты негізгі іскер құжаттарды құрастыру;
БҚ 4
ЖКП. 02
Физикалық және экономикалық география:
Жалпы физикалық география: Жер туралы жалпы мәліметтер, литосфера, атмосфера, гидросфера, биосфера, географиялық қабық. Геоморфология: бедер туралы жалпы мәлімет, бедер түрлері; желдетумен және гравитациялық үдерістермен шарттасқан бедердің эрозиялық-аккумулятивті түрлері; карстово-суффозиялық және шайылмалы бедер; Бедердің мұз түрлері; бедердің криогенді түрлері; эолды бедер; теңіз жағалаулары мен шельф бедері; бедердің антропогенді және биогенді түрлері; тау бедері; жазықтықтар бедері.
Қазақстанның және ТМД елдерінің физикалық географиясы. Қазақстанның және ТМД елдерінің экономикалық географиясы: табиғи жағдайлары және ресурстары, өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік географиясы. Қазақстанның жалпы экономико-географиялық шолуы.
Білімдер:
- жалпы физикалық географияны; Жер туралы жалпы мәліметтер, литосфера, атмосфера, биосфера, географиялық қабық;
- геоморфология туралы жалпы мәліметтер;
- Қазақстанның және ТМД елдерінің табиғи жағдайлары;
- Қазақстанның жалпы экономико-географиялық сипаттамасы.
Іскерліктер:
- топографиялық және картографиялық жұмыстар кезіндегі геоморфология түрлерін сипаттау және үдерістерін суреттеу.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 2
ЖКП.03
Геодезия:
Геодезия пәні мен міндеттері, геодезияның халық шаруашылығы мен ел қорғанысындағы ролі; жер бетіндегі нүктелердің орынын анықтау; координаттар мен биіктіктер жүйесі; бағыттарды бағдарлау; топографиялық карталарды және пландарды жол-жол қылып сызу мен номенклатурасы, шартты белгілері; сызықтық өлшеулер; сызықтық өлшеулерге арналған аспаптар;
Бұрыш өлшейтін геодезиялық құралдардың негізгі бөлшектері; теодолиттердің типтері мен құрылысы;
Горизонталь және вертикаль бұрыштарды өлшеу; Теодолиттік жүріс тәртібі мен оны салу; Теодолиттік жүріс нүктелерінің координаттарын есептеу және теңестіру;
Тригонометриялық нивелирлеу;
Геометриялық нивелирлеу; нивелирлердің типтері мен құрылысы; IY классты нивелирлеу; Нивелирлік жүрісті теңестіру;
30" дәлдік бағыттағы азимуттарды анықтау; топографиялық түсірімдер;
Электронды тахеометрия; қателіктер теориясының негізі; Аэрофотосуреттерді далалық дайындау; Топографиялық карталар мен пландарды жаңарту; Геодезия саласындағы нормаҒтивті –техникалық құжаттар.
Білімдер:
- Жер туралы жалпы мәліметтер, оның физикалық пішіні мен математикалық пішіні туралы; масштабтар; жердегі сызықтарды бағдарлау;
топографиялық карталарды және пландарды жол-жол қылып сызу мен номенклатурасы және олардың мазмұны;
техникалық дәлдіктегі теодолиттер мен нивелирлердің құрылысы; түсірім торларын құрудың тәсілдері; топографиялық түсірімдердің әдістері; масштабты қатардағы топографиялық карталарды жаңартудың тәсілдері.
Іскерліктер:
- топографиялық карталар мен пландарды оқу, оларда қажетті өлшеулерді жүргізу; техникалық теодолиттер мен нивелирлерге тексеру және түзету жұмыстарын жүргізу;
Теодолиттік жүрістерді салу кезінде сызықтық және бұрыштық өлшеулерді орындау;
Теодолиттік жүріс нүктелерінің координаттарын есептеу және теңестіру;
Тригонометриялық нивелирлеуді орындау, өлшеу нәтижелері бойынша нүктелер биіктігін есептеу және теңестіру;
IY классты нивелирлеуді орындау;
Нивелирлік жүрісті есептеу және теңестіру;
Тахеометрлік және мензульді топографиялық түсірімді орындау; 30" дәлдік бағыттағы астрономиялық азимуттарды анықтау;
Аэросуреттерді далалық және камералық дешифрлеуді (бажайлауды) орындау.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
ЖКП. 04
Геоақпараттық жүйелер:
- геоақпараттық жүйелерді анықтау және терминология;
Компьютерлік кесте құралдарымен геоақпараттық жүйелер объектілерін суреттеу; геоақпараттық жүйелердің құрылымы мен құрамдас бөліктері; сандық картографиялық ақпарат – геоақпараттық жүйелердің ақпараттық негізі; сандық және электронды карталар; Жердің сандық моделі;
Бедердің сандық моделі; Сандық картографиялық ақпаратты (ЦКИ) кодтау және жіктеу; Сандық картографиялық ақпаратты құрудың технологиясы; сандық топографиялық карталарды құрудың техникалық және бағдарламалық құралдары;
Мемлекеттік қалалық кадастрдың автоматты ақпараттық жүйесі; Геоақпараттық жүйелерді құрудың техникалық және бағдарламалық құралдары; эксперименттік және есептік міндеттерді шешу үшін геоақпараттық жүйелердің қосымшаларын пайдалану.
Білімдер:
- геоақпараттық жүйелер құрылымы; сандық және электронды карталарды жасаудың тәсілдері;
Сандық картографиялық ақпаратты (ЦКИ) кодтаудың жіктелуі; сандық топографиялық ақпаратты құрудың техникалық және бағдарламалық құралдары.
Іскерліктер:
- топографиялық-геодезиялық және картографиялық ақпаратты жинау және жүйелеу үшін геоақпараттық жүйелерді құрудың техникалық және бағдарламалық құралдарын пайдалану; эксперименттік және есептік міндеттерді шешу үшін геоақпараттық технологияларды пайдалану.
КҚ 11
ЖКП. 05
Картографиялық сызу:
Сызу материалдары, құралдары мен керек-жарақтары. МС 2.303-31 шрифтері, есептеу шрифтері. Қарындашпен, сызу қаламұшымен, рейсфедермен, кривоножкамен, кронциркульмен сызу.
Т-132, БМ-431, Д-432 топографиялық шрифтері. 1: 5 000 масштабты пландардың шартты белгілері. Акварель бояуларымен жұмыс. Кіші кегльдер, деколи шрифтері. 1:25000 масштабты карталардың шартты белгілері. Картаға жазбаларды жапсыру. Кіші масштабты және тақырыптық карталардың шартты белгілері. Пластикте сызу және оюлау.
Білімдер:
- Сызу материалдары мен керек-жарақтары; картографиялық штифттер.

- Чертежные материалы и принадлежности; картографические штифты. Условные знаки топографических планов масштабов 1: 5 000 – 1: 500. Условные знаки масштаба 1:25 000, мелкомасштабных и тематических карт.
Умения:
- вычерчивать чертежными инструментами и оформлять топографические планы;
выполнять гравирование содержание карт на пластике; производить тоновую отмывку акварельными красками; производить наклейки надписей на картах.
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 12
ОПД. 06
Фотограмметрия и дешифрирование аэроснимков:
Топографическая аэрофотосъемка. Основы теории перспективы. Геометрические свойства аэрофотоснимков. Элементы ориентирования аэрофотоснимка. Фотосхемы. Трансформирование аэрофотоснимков и создание фотопланов. Основы стереоскопии и стереофотограмметриии. Элементы ориентирования пары снимков, определение элементов взаимного ориентирования. Стереофотограмметрические методы создания карт. Фотограмметрические способы сгущения геодезического обоснования топографических съемок различными способами. Понятие о цифровой модели местности и ее использование.
Дешифрирование аэрофотоснимков; особенности дешифрирования космических снимков; Обновление карт: Технологическая схема обновления карт; фотограмметрические работы при обновлении карт; способы исправления карт; использование
данных дистанционного зондирования земли (ДДЗЗ).
Знания:
- Общие сведения об аэрофотосъемке; оценку качества материалов аэрофотосъемки; геометрические свойства аэрофотоснимков; основы фотограмметрических работ по монтажу фотосхем и фотопланов; теоретические основы стереопары;
Устройство аналоговых стереофотограмметрических приборов и методику создания карт на них; технологию обновления карт. возможности использования ДДЗЗ.
Умения:
- Выполнять накидной монтаж;
монтировать фотосхемы; производить трансформирование аэрофотоснимков и выполнять монтаж фотопланов на равнинные районы; выполнять ориентирование аэроснимков на стереоприборах и выполнять простейшие измерения модели; выполнять дешифрирование аэрофото и космических снимков.
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ОПД. 07
Электротехника и электроника:
Электротехника и электроника:
Электротехника: электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические измерения; трансформаторы; передача и распределение электрической энергии;
Электроника: физические
основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро- ЭВМ; принципы осуществления передачи информации с помощью световых и радиоволн.
Знания:
- общую электротехнику;
- основы радиоэлектроники;
- основные типы дальномеров;
- методику измерений и вычислений длины линий;
Умения:
- применять теоретические основы геодезических радио- и светодальномеров;
- схематически обобщать современные дальномеры и их основные компоненты
БК 7
ПК 7
ПК 8
ОПД. 08
Электронные геодезические средства измерений:
Основы радиоэлектроники. Теоретические основы гео-дезических радио и светодальномеров. Обобщенные схемы современных дальномеров и их основные компоненты. Методика измерений и вычислений длины линии.
Электронные тахеометры:
- схемы устройства, методика измерений сторон, горизонтальных, вертикальных углов и направлений, превышений, высот точек.
Знания:
- теоретические основы геодезических фазовых дальномеров.
Умения:
Измерять линии геодезическими и топографическими дальномерами, электронными тахеометрами и производить компьютерную обработку измерений.
ПК 11
ПК 12
ОПД. 09
Метрология, стандартизация и сертификация:
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации;
метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор;
стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством, международная и региональная стандартизация; Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Межгосударственная стандартизация в СНГ.
Знания:
- основные положения Государственной системы стандартизации Республики Казахстан и систем (комплексов) общетехнических и организационно-методических стандартов;
- Положение о метрологической службе государственной стандартизации в СНГ.
Умения:
- применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов.
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 7
ПК 8
ПК 12
ОПД. 10
Правовое обеспечение профессиональной деятельности:
Правовое обеспечение профессиональной деятельности;
понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор и порядок его заключения, основания и прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении занятости населения; дисциплинарная и материальная ответственность работника; административные правонарушения и административная ответственность; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров;
основные положения закона Республики Казахстан "О геодезии и картографии".
Знания:
- Права и обязанности работников в сфере профессиональной
деятельности; законодательные акты и другие нормативные документы, регулирующие правоотношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 12
ОПД. 11
Организация и управление производством:
Предприятие - главный субъект микроэкономики. Структура управления экономикой Республики Казахстан, топографо-геодезическим и картографическим производством. Организация производственных процессов картографического производства. Связь производственных подразделений. Организация топографо-геодезического и картографического производства. Связь производственных подразделений:
справочной картографической службы, редакционных картосоставительских, оформительских и корректурных работ. Организация технического редактирования, печать тиражей. Производительность труда, техническое нормирование труда, организация оплаты труда. Производственные ресурсы предприятий. Планирование и финансирование картографических работ. Учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятия.
Знания:
- Организацию производственных и технологических процессов;
материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия), показатели их эффективного использования;
механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
знать методику разработки бизнес-плана;
Умения:
- Рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
ПК 6
ПК 7
ПК 8
ПК 9
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ОПД. 12
Безопасность жизнедеятельности:
- Организация защиты и жизнеобеспечения населения в чрезвычайных ситуациях; содержание и организация мероприятий по локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций; средства защиты; основы военной службы: основы обороны государства; Вооруженные силы Республики Казахстан, боевые традиции, символы
воинской чести; основы медицинских знаний.
Знания:
- Принципы обеспечения устойчивости объектов экономики, прогнозирования развития событий и оценки последствий при техногенных чрезвычайных ситуациях и стихийных явлениях;
Умения:
- Организовывать и проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций;
- знать основы военной службы и обороны государства;
- оказывать первую медицинскую помощь.
БК 3
БК 6
БК 7
ОПД. 13
Охрана труда:
Общие требования к технике безопасности, санитарно-технические требования к рабочим помещениям. Требования к метеорологическим условиям, к освещению, производственная пыль, газ, пары, производственный шум. Защитные и предохранительные средства, вентиляционные установки. Несчастные случаи на производстве, первая помощь. Профессиональные заболевания. Контроль за состоянием охраны труда и техники безопасности. Противопожарная техника. Требования к технике безопасности в цехах и отделах картографических предприятий.
Знания:
- Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии и в полевой бригаде.
Умения:
- Проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 9
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Картография:
Определение картографии и ее задачи; структура картографии; картография в системе наук; определение карты и ее свойства; классификация карт: общегеографические и тематические карты; элементы карты, другие картографические произведения; основные этапы создания оригинала карты и их характеристика; редакционно-подготовительные работы; справочно-картографическая служба; дежурные карты; проектирование карты, программа карты; редакционный план карты; руководства, инструкции; автоматизация процессов на этапе редакционно-подготовительных работ;
картосоставительские работы: составительский оригинал и требования к нему; математическая основа карт; подписи на географических картах; нормализация географических названий; каталоги географических названий; корректура составительских оригиналов; сущность картографической генерализации, виды и факторы; генерализация отдельных элементов содержания на картах различных масштабов; автоматизация процессов на этапе картосоставительских работ; основные направления использования карт. Исторические сведения о развитии картографии, основные направления и перспективы развития.
Знания:
- Исторические сведения о развитии картографии, основные направления и перспективы;
структуру картографии; роль картографии в системе наук; классификацию общегеографических карт; основные направления использования карт.
Умения:
- Выполнять редакционно-подготовительные работы;
проектирование карт;
картографическую генерализацию на картах различных масштабов.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 10
ПК 11
ПК 12
ПК 13
СД.02
Математическая картография:

1: 5 000 – 1: 500 масштабты топографиялық пландардың шартты белгілері. Кіші масштабты және тақырыптық карталардың, 1:25 000 масштабтың шартты белгілері.
Іскерліктер:
- топографиялық карталарды сызу құралдарымен сызу және рәсімдеу;
- пластиктегі карталардың мазмұнын оюлауды (өрнектеуді) орындау.
Акварель бояуларымен түстік жууды өндіру.
Картаға жазбаларды жапсыруды орындау.
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 12
ЖКП. 06
Фотограмметрия:
Топографиялық аэрофототүсірім. Перспектива теориясының негіздері.
Аэрофотосуреттердің геометриялық қасиеттері. Аэрофотосуреттердің бағдарлау элементтері. Фотосұлбалар. Аэрофотосуреттерді өзгерту және фотопландар жасау. Стереоскопия мен стереофотограмметрия негіздері.
Қос суретті бағдарлаудың элементтері, өзара бағдарлау элементтерін анықтау. Картаны құрастырудың стереофотограмметрия-лық әдістері. Түрлі амалдармен топографиялық түсірімдердің геодезиялық негіздерін
фотограмметриялық қоюландыру тәсілдері.
Жердің сандық моделі туралы түсінік және оны пайдалану. Аэрофотосуреттерді
дешифрлеу; ғарыштық суреттерді дешифрлеу ерекшеліктері; карталарды жаңарту: карталарды жаңартудың технологиялық сұлбасы; карталарды жаңарту кезіндегі фотограмметриялық жұмыстар; карталарды түзетудің тәсілдері;
Жерді қашықтан зондылаудың деректерін пайдалану.
Білімдер:
- аэрофототүсірім туралы жалпы мәліметтер;
Аэрофототүсірім материалдарының сапасын бағалау; аэрофотосуреттердің
Геометриялық қасиеттері; фотосұлбалар мен фотопландардың монтажы бойынша фотограмметриялық жұмыстардың негіздері; стереопардың теориялық негіздері.
Ұқсас стереофотограмметриялық құралдардың құрылысын және оларда карта құрастырудің әдістемесін; карталарды жаңартудың технологиясын, Жерді қашықтан зондылаудың деректерін пайдаланудың мүмкіндіктерін.
Іскерліктер:
- қосымша монтажды орындау; фотосхемаларды монтаждау; аэрофотосуреттерді қайта өзгертуді өндіру және жазық аудандарға фотопландарды монтаждауды орындау; стереоқұралдарда аэросуреттерді бағдарлауды орындау және модельді қарапайым өлшеуді орындау;
Аэрофото және ғарыштық суреттерді дешифрлеуді орындау.
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
ЖКП. 07
Электротехника және электроника:
электр өрісі; тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбегі; электромагнетизм; электр өлшемдері; трансформатоғрлар; электр энергиясын тарату және бөлу;
Электроника: элек-трониканың физикалық негіздері; Электронды құралдар; элекғтронды түзеткіштер және стабилизаторлар; электронды күшейткіштер; электронды генераторлар мен өлшеу аспаптары; автоматиканың электронды құрылысы және есептеу техникасы; микропроцесғсорлар және микро- ЭЕМ; жарық және радиотолқын көмегімен ақпаратты жіберуді жүзеге асырудың қағидалары.
Білімдер:
- жалпы электротехниканы;
- радиоэлектроника негіздерін;
- қашықөлшеуіштердің негізгі типтерін;
- сызықтың ұзындығын өлшеудің және есептеудің әдістемесін.
Іскерліктер:
- радио және жарыққашықөлшеуіштердің теориялық негіздерін пайдалану;
- заманауи қашықөлшеуіштерді және олардың негізгі компоненттерін схема түрінде түсіндіру.
БҚ 7
КҚ 7
КҚ 8
ЖКП. 08
Электрондық геодезиялық өлшеу құралдары:
Радиоэлектроника негіздері.
Геодезиялық жарық және радиоқашықөлшеуіштердің теориялық негіздері. Заманауи қашықөлшеуіштердің жинақталған сұлбалары және олардың негізгі компоненттері. Сызықтың ұзындығын өлшеудің және есептеудің әдістемесін. Электронды тахеометрлер:
- құрылғының схемасы, қабырғаларды өлшеу әдістемесін, горизонтальды және, вертикальды бұрыштар мен бағыттарын, шегінен шығуларды, нүктелер биіктігін.
Білімдер:
- геодезиялық фазалық қашықөлшеуіштердің теориялық негіздерін.
Іскерліктер:
Сызықтарды геодезиялық және топографиялық қашықөлшеуіштермен, электронды тахеометрлермен өлшеу және өлшеулерді компьютерлік өңдеуді жүзеге асыру.
КҚ 11
КҚ 12
ЖКП. 09
Метрология, стандарттау және сертификаттау:
Метрологияның, стандарттаудың және сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, қағидалары, объектілері және құралдары. Метрология: негізгі түсініктер мен анықтамалар; өлшеу бірізділігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер;
Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау; Стандарттау: стандарттау саласындағы және сапаны басқарудағы негізгі терминдер мен анықтамалар, халықаралық және аймақтық стандарттау;
Қазақстан Республикасы стандарттауының мемлекеттік жүйесі, ТМД мемлекетаралық стандарттау.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы стандартизациясының Мемлекеттік жүйесінің және жалпы техникалық, ұйымдастыру-әдістемелік стандарттар жүйесінің (кешені) негізгі ережелері.
- ТМД мемлекеттік стандарттаудың метрологиялық қызметі туралы ережелер.
Іскерліктер:
- өнім мен үдерістердің негізгі түрлеріне қойылатын нормативті құжаттар талаптарын қолдану.
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 12
ЖКП. 10
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету:
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету; кәсіптік қызмет аясындағы құқықтық реттеу түсінігі; кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық ережелері; заңды тұлғалардың ұйымдастырушылық-құқықтық түрлері; еңбек құқығы; еңбек келісім шарты және оны құру тәртібі, негіздері мен тоқтату; еңбек ақысы; халықты қамтамасыз етуді реттеудегі мемлекеттің ролі; Қызметкердің тәртіптік және материалдық жауапкершілігі;
Әкімшілік құқықбұзушылық және әкімшілік жауапкершілік; Азаматтардың әлеуметтік қорғау құқығы; Бұзылған құқықтарды қорғау және дауларды шешудегі сот тәртібі;
"Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының негізгі ережелері.
Білімдер:
- Кәсіптік қызмет саласындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері;
Кәсіптік қызмет үдерісінде құқықтық қарым-қатынасты реттейтін заңнамалық актілер мен басқа да нормативті құжаттар.
Іскерліктер:
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 12
ЖКП. 11
Өндірісті ұйымдастыру және басқару:
Кәсіпорын - микроэкономиканың басты субъектісі. Қазақстан Республикасының топографиялық-геодезиялық және картографиялық өндірісі экономикасын басқару құрылымы.
Картографиялық өндірістің өндіріс үдерістерін ұйымдастыру. Өндірістік бөлімшелердің байланысы.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық өндірісті ұйымдастыру. Өндірістік бөлімшелердің байланысы: анықтамалық картографиялық қызметтің, редакциялық картақұрастырушылық, безендіру және түзету жұмыстарының.
Техникалық редакциялауды ұйымдастыру, тираждарды басып шығару. Еңбек өнімділігі, еңбекті техникалық нормалау, еңбекті төлеуді ұйымдастыру. Кәсіпорынның өндірістік ресурстары. Картографиялық жұмыстарды жоспарлау және қаржыландыру. Кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау.
Білімдер:
Өндірістік және технологиялық үдерістерді ұйымдастыруды;
саланың және ұйымның (кәсіпорынның) материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын, оларды тиімді пайдаланудың көрсеткіштерін;
Өнімнің (қызметтің) бағасын белгілеу механизмін, қазіргі жағдайда еңбек ақысын төлеу түрлерін; бизнес-жоспарды дайындау әдістерін;
Іскерліктер:
Ұйым қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін қабылданған әдістеме бойынша есептеу.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
ЖКП. 12
Өмір қауіпсіздігі:
Төтенше жағдайларда халықты қорғау және тіршілігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Төтенше жағдайлар салдарын оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар мазмұны мен ұйымдастыру; қорғаныс құралдары.
Әскери қызметтің негізі;
Мемлекет қорғанысының негізі; Қазақстан Республикасының Қарулы күштері; әскери ардың жауынгерлік дәстүрлері, белгілері; медициналық білім негіздері.
Білімдер:
Экономика объектілерінің тұрақтылығын қамтамасыз ету қағидаларын, оқиғалардың дамуын болжау және техногенді төтенше жағдайлар мен стихиялық құбылыстардың салдарын бағалау.
Іскерліктер:
- Қызмет атқаратындарды және халықты төтенше жағдайлардың жағымсыз ықпалынан қорғау бойынша іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу;
- Әскери қызмет негіздерін және мемлекеттің қорғанысын білу;
- Алғашқы медициналық қызмет көрсету.
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП. 13
Еңбекті қорғау:
Қауіпсіздік техникасына жалпы талаптар, жұмыс орындарына санитарлық-техникалық талаптар. Метеорологиялық жағдайларға, жарыққа қойылатын талаптар, өндірістік шаң, газ, бу, өндірістік шу.
Қорғаныс және сақтандыратын құралдар, вентиляциялық қондырғылар. Өндірістегі бақытсыздық жағдайлары, алғашқы көмек. Кәсіптік аурулар. Еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы жағдайларын бақылау. Өртке қарсы техника.
Цехтар мен картографиялық кәсіпорындардың бөлімшелеріндегі қауіпсіздік техникасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- Кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктері;
Кәсіпорында және дала бригадасында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативті және ұйымдастырушылық негіздерін білу.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет сферасында жарақат алу қауіпсіздігі мен зиянды факторлар талдауын жүргізу.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 9
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Картография:
Картография анықтамасы және оның міндеттері; картография құрылымы;
картография ғылымдар жүйесінде;
картаны және оның қасиеттерін анықтау; карталардың жіктелуі: жалпыгеографиялық және тақырыптық картлар; картаның элементтері, басқа картографиық туындылар; карта түпнұсқасын жасаудың негізгі кезеңдері және олардың сипаттамасы; редакциялық-дайындық жұмыстары;
анықтамалық-картографиялық қызмет;
кезекші карталар; картаны жобалау, карта бағдарламасы; картаның редакциялық жоспары; құралдар, нұсқаулықтар;
редакциялық-дайындық жұмыстар кезеңінде үдерістерді автоматтандыру.
Карта құрастыру жұмыстары: құрастыру түпнұсқасы және оған қойылатын талаптар;
Карталардың математикалық негізі; географиялық карталардағы қолтаңбалар; географиялық атауларды нормалау; географиялық атаулар каталогы; құрастыру түпнұсқаларын түзету;
Картографиялық генерализацияның маңыздылығы, түрлері мен факторлары; түрлі масштабтағы карталар мазмұнының жеке элементтерінің генерализациялануы; карта құрастыру жұмыстарының кезеңдерінде үдерістерді автоматтандыру; карталарды пайдаланудағы негізгі бағыттар. Картографияның дамуы туралы тарихи мәліметтер, негізгі бағыттары мен перспективасы.
Білімдер:
- картографияның дамуы туралы тарихи мәліметтер, негізгі бағыттары мен перспективасы; картографияның құрылымы; картографияның ғылымдар жүйесіндегі ролі;
Жалпыгеографиялық карталардың жіктелуі; карталарды пайдаланудың негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
- редакциялық-дайындық жұмыстарды орындау; карталарды жобалау;
Түрлі масштабтағы карталарда картографиялық генерализацияны.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 10
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 13
АП.02
Математикалық картография:
Картографиялық проекциялардың жалпы теориясы:
жер эллипсоиды, географиялық координаттар, карталардағы бұрмалаулар, картографиялық проекциялардың жіктелуі. Конустық проекциялар: негізгі ережелері, қалыпты теңбұрышты, тең шамалы және тең аралық.
Азимуттық және перспективті проекциялар. Цилиндрлік проекциялар:: негізгі ережелері, қалыпты теңбұрышты, тең шамалы және тең аралық, қиғаш және көлденең, перспективті-цилиндрлік. Жалған конустық және жалған цилиндрлік, поликонустық проекциялар.
Кіші масштабты карталардың кейбір проекциялары.

Общая теория картографических проекций: земной эллипсоид, географические координаты, искажения на картах, классификация картографических проекций. Конические проекции: основные положения, нормальные равноугольные, равновеликие и равнопромежуточные. Азимутальные и перспективные проекции. Цилиндрические проекции: основные положения, нормальные равноугольные, равновеликие и равнопромежуточные, косые и поперечные, перспективно-цилиндрические. Псевдоконические и псевдоцилиндрические, поликонические проекции. Некоторые проекции мелкомасштабных карт. Проекции номенклатурных карт от масштаба 1: 2 500 000 и крупнее. Проекция Гаусса-Крюгера. Краткое ознакомление с простейшими картометрическими работами.
Знания:
- линии и плоскости эллипсоида;
картографические проекции, эллипс искажений;
классификацию картографических проекций.
Умения:
- строить математическую основу мелкомасштабных карт.
ПК 1
ПК 10
ПК 11
СД.03
Составление общегеографических карт:
Общие географические карты, их классификация и содержание. Основы редактирования и составления карт: общая схема создания оригинала карты, картографические материалы, редакционно-подготовительные работы, способы переноса изображения исходного материала на основу составляемой карты, картографическая генерализация. Составление топографических карт масштабов 1: 25 000, 1: 50 000,1: 100 000. Составление карт масштабов1: 200 000, 1: 500 000, 1: 1 000 000. Подготовка карт к изданию: издательский оригинал, технологическая схема. Составление и технология создания морских карт, общегеографических атласов. Использование материалов космической съемки в картографии.
Знания:
- Основные этапы создания оригиналов топографических карт и их характеристику; технологическую схему подготовки карт к изданию
Умения:
- Составлять и редактировать оригиналы топографических карт масштабов 1: 25 000, 1: 50 000, 1: 100 000.; составлять оригиналы карт масштабов 1:200000, 1:500 000, 1: 1 000 000.
ПК 4
ПК 5
ПК 8
ПК 12
ПК 13
ПК 14
ПК 15
СД.04
Составление тематических карт:
определение тематических карт, их классификация, применение; особенности проектирования и редактирования тематических карт; особенности составления тематических карт; авторские оригиналы; способы изображения явлений на тематических картах; гипсометрические, политические, политико-административные, административные, социально-экономические, туристические, учебные карты; технология составления тематических и комплексных атласов: важнейшие тематические атласы и их характеристика; особенности составления атласов комплексного содержания;
сведения об истории развития картографии;
использование материалов космических съемок при создании общегеографических и тематических карт;
автоматизация картографических процессов при создании тематических карт.
Знания:
- Технологии проектирования, редактирования, составления и подготовки к изданию общегеографических, тематических и специальных карт разных масштабов традиционными и компьютерными методами;
Умения:
- Проектировать, составлять и редактировать тематические карты и комплексные атласы;
разрабатывать и осуществлять дизайн картографического произведения.
ПК 2
ПК 3
ПК 12
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
СД.05
Цифровая картография:
основные понятия и определения цифрового картографирования; формы представления цифровой картографической информации (ЦКИ);
основные технологии создания цифровых карт; технические средства цифрового картографирования; цифровые топографические карты; создание цифровых карт с использованием дигитайзеров;
технология создания цифровых карт с использованием сканеров; средства ведения архива цифровых карт; редактирование и подготовка карт к изданию на основе компьютерных издательских систем (КИС);
программно-аппаратные средства КИС; подготовка исходных картматериалов; компьютерная обработка изображений; корректура и редакционный просмотр принтерных проб;
электронные карты; подготовка к тиражированию; компьютерные технологии подготовки карт к изданию;
электронные атласы, технология их создания.
Знания:
- Технические и программные средства цифрового картографирования; редактирование
и подготовка карт к изданию на основе компьютерных издательских систем (КИС);
Умения:
создавать цифровые карты с использованием сканеров и компьютерных информационных систем.
ПК 8
ПК 9
ПК 11
ПК 12
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
ПК 17
СД.06
Подготовка карт к изданию:
- издательские оригиналы и требования к ним; виды издательских оригиналов; технологические схемы подготовки карт к изданию черчением на бумаге, черчением на пластике, гравированием, одновременным составлением, компьютерными технологиями; сканирующие устройства, выводные устройства, графические станции, прикладные программы;
корректура издательских оригиналов;
вспомогательные материалы;
создание красочных оригиналов; значение цветового оформления карт; основы цветоделения; способы и технические приемы оформления карт; понятие о колориметрии и колориметрических системах; цветовое и светотеневое оформление рельефа на картах; оформление красочных оригиналов тематических карт.
Знания:
- технологические схемы подготовки карт к изданию;
Умения:
- составлять издательские оригиналы черчением на бумаге, черчением на пластике, гравированием, компьютерными технологиями.
ПК 17
ПК 18
СД.07
Картографический дизайн:
Основы цветоделения: цветовое зрение как средство познания цветовых свойств предметов, значение цветового оформления карт и атласов, цветовая гармония в шрифтовом и фоновом оформлении. Художественное оформление тематических карт и атласов: основные приемы оформления, штриховое оформление издательских оригиналов, художественные шрифты и рамки. Оформление красочных оригиналов: фоновое оформление, красочные шкалы, красочное оформление физической карты. Изображение рельефа пластическими способами. Корректура и оформление оригинала.
Знания:
- основы цветового и шрифтового оформления карт и атласов,
Умения:
- выполнять художественное оформление физических, тематических карт и атласов.
ПК 8
ПК 9
ПК 17
ПК 18
СД.08
Издание карт и атласов:
Понятие об издании карт; издательский оригинал карты; фоторепродукционные процессы; фоторепродукционное оборудование и фотографические материалы; сущность и способы цветоделения; технология изготовления копий на бумаге и пластике; получение диапозитивов фоновых элементов карты; технология изготовления печатных форм; офсетный станок; офсетные печатные машины; печатание карт; отделка карт и атласов; техническое редактирование; составление графика тонового оформления; понятие о репрографии; компьютерные издательские системы.
Знания:
- Аналоговую технологию издания карт; общие сведения о компьютерных издательских системах.
Умения:
получение и печать карт и атласов
получение и изготовление копий на бумаге и пластике
ПК 9
ПК 19
СД.09
Информационные технологии в профессиональной деятельности:
АРМ (автоматизированные рабочие места) для решения профессиональных задач:
- технические средства;
- программное обеспечение.
Пакеты основных прикладных программ для решения профессиональных задач:
-назначение и состав программного обеспечения АРМ;
- сетевые ОС и их отличительные особенности;
- локальные сети. аппаратное обеспечение сети, установка сети, доступ к ресурсам.
Защита файлов:
- объекты, цели и задачи защиты информации; виды мер обеспечения информационной безопасности.
Информация и формы ее представления:
- поиск информации, программы поиска файлов;
- ввод информации с бумажных носителей с помощью сканера; ввод информации с внешних носителей; обмен информацией с внешними компьютерными носителями; - технология обработки и преобразования информации; - современные технологии сбора и обработки пространственной информации;
- представление информации, способы представления информации;
печать документов с помощью принтеров; аудио- и видеоотображение информации.
Использование Internet и его служб.
Знания:
АРМ (автоматизированные рабочие места) для решения профессиональных задач:
- технические средства;
- программное обеспечение.
Умения:
- осуществлять сбор информации с
бумажных носителей с помощью картографических сканеров и с помощью внешних носителей; осуществлять обмен информации между внешними носителями;
осуществлять обработку растровой и цифровой информации; представлять информацию в виде печати на принтерах и плоттерах, а, также, в виде аудио- и видеоотображении.
ПК 11
ПК 18
ПК 24
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования*
ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика (учебная, технологическая, преддипломная )
ПП.01
Учебная практика
Создание планового обоснования топографических съемок проложением теодолитных ходов
Создание высотного обоснования топографических съемок методом геометрического нивелирования IY класса

1: 2 500 000 масштабтан одан ірі масштабқа дейінгі номенклатуралық карталардың проекциясы.
Гаусс-Крюгер проекциясы. Қарапайым
картометриялық жұмыстармен қысқаша таныстыру.
Білімдер:
- эллипсоидтың сызықтары мен жазықтықтары;
- картографиялық проекцилар, бұрмалау эллипсі; картографиялық проекциялардың жіктелуі.
Іскерліктер:
- кішімасштабты карталардың математикалық негізін құру.
КҚ 1
КҚ 10
КҚ 11
АП.03
Жалпыгеографиялық карталарды құрастыру:
Жалпыгеографиялық карталар, олардың жіктелуі мен мазмұны.
Карталарды редакциялау мен құрастырудың негізі:
Карта түпнұсқасын құрастырудың жалпы сұлбасы, картографиялық материалдар, редакциялық –дайындық жұмыстары, бастапқы материал бейнесін құрастырылатын картаның негізіне ауыстыру тәсілі, картографиялық генерализация.
1: 25 000, 1: 50 000, 1: 100 000 масштабты топографиялық карталарды құрастыру. 1: 200 000, 1: 500 000, 1: 1 000 000 масштабты карталарды құрастыру.
Карталарды баспаға дайындау: баспа түпнұсқасы, технологиялық сұлба. Теңіз карталарын, жалпыгеографиялық атластарды құрастыру және жасау технологиясы. Ғарыштық түсірім материалдарын картографияда пайдалану.
Білімдер:
- топографиялық карталардың түпнұсқасын құрастырудың негізгі кезеңдері мен олардың сипаттамасы;
Іскерліктер:
1: 25 000, 1: 50 000, 1: 100 000 масштабты топографиялық карталардың түпнұсқаларын құрастыру және редакциялау.
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 8
КҚ 12
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 15
АП.04
Тақырыптық карталарды құрастыру:
Тақырыптық карталарды анықтау, олардың жіктелуі, қолданылуы;
Тақырыптық карталарды жобалау және редакциялау ерекшеліктері; қатырыптық карталарды құрастыру ерекшеліктері;
Авторлық түпнұсқалар; тақырыптық карталарда құбылыстарды бейнелеу тәсілдері;
Гипсометриялық, саяси-әкімшілік, әкімшілік, әлеуметтік-экономикалық, саяхатшылық, оқу карталары;
тақырыптық карталарды және кешенді атластарды құрастыру технологиясы;
маңызды тақырыптық карталар және олардың сипаттамсы; кешенді мазмұндағы атластарды құрастыру ерекшеліктері;
картографияның даму тарихы туралы мәліметтер; жалпыгеографиялық және тақырыптық карталарды жасау кезінде ғарыштық түсірім материалдарын пайдалану; тақырыптық карталарды жасау кезінде картографиялық үдерістерді автоматтандыру.
Білімдер:
- түрлі масштабтағы жалпыгеографиялық, тақырыптық және арнайы карталарды дәстүрлі және компьютерлік әдістермен жобалау, редакциялау, құрастыру және баспаға дайындау.
Іскерліктер:
- тақырыптық карталарды және кешенді атластарды жобалау, құрастыру және редакциялау;
Картографиялық туындының дизайнын әзірлеу және жүзеге асыру.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 12
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 15
КҚ 16
АП.05
Сандық картография:
Сандық картографияның негізгі түсініктері мен анықтамасы;
Сандық картография ақпараттарын ұсыну түрлері; сандық карталарды құрастырудың негізгі технологиясы; сандық
картографиялаудың техникалық құралдары; сандық топографиялық карталар; дигитайзерлерді пайдалана отырып, сандық карталарды жасау; сканерлерді пайдалана отырып, сандық карталарды құрастыру технологиясы;
сандық карталар мұрағатын жүргізу құралдары; компьютерлік баспа жүйелері негізінде карталарды редакциялау және баспаға дайындау;
компьютерлік баспа жүйелері нің бағдарламалық-аппараттық құралдары;
бастапқы картматериалдарды дайындау; суреттерді компьютерлік өңдеу;
принтерлік сынамаларды түзету және редакциялық қарап шығу;
электронды карталар;
тираждауға дайындау; карталарды баспаға дайындаудың компьютерлік технологиясы;
электронды атластар, оларды құрастыру технологиясы.
Білімдер:
- сандық картографиялаудың
техникалық және бағдарламалық құралдары;
компьютерлік баспа жүйелері негізінде карталарды редакциялауға және баспаға дайындау;
Іскерліктер:
Сканерлер мен компьютерлік ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып сандық карталарды жасау.
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 11
КҚ 12
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 15
КҚ 16
КҚ 17
АП.06
Карталарды баспаға дайындау:
- баспа түпнұсқалары және оларға қойылатын талаптар; баспа түпнұсқаларының түрлері; қағазда сызумен, пластикте сызумен, оюмен, компьютерлік технологиялармен баспа түпнұсқаларын дайындаудың технологиялық сұлбалары; сканерлеу құрылғылары, шығарушы құрылғылар,
графикалық станциялар, қолданбалы бағдарламалар; баспа түпнұсқаларын түзету;
қосымша материалдар;
көркем түпнұсқаларды жасау; карталарды түстік безендірудің маңыздылығы; түстік ажырату негіздері;
карталарды безендірудің тәсілдері мен техникалық амалдары; колориметрия және колориметрия жүйесі туралы түсінік; бедерді картада түстік және көлеңкелі безендіру; тақырыптық карталардың көркем түпнұсқаларын безендіру.
Білімдер:
- карталарды баспаға дайындаудың
технологиялық сұлбалары;
Іскерліктер:
- қағазда сызумен, пластикте сызумен, оюмен, компьютерлік технологиялармен баспа түпнұсқаларын құрастыру.
КҚ 17
КҚ 18
АП.07
Картографиялық дизайн:
Түс ажырату негіздері: түстік көру - заттардың түстік қасиеттерін тану құралы ретінде, карталар мен атластарды түстік безендірудің маңызы; шрифтік және реңдік безендіру үндестігі.
Тақырыптық карталар мен атластарды көркем безендіру: безендірудің негізгі амалдары, баспа түпнұсқаларын штрихты безендіру, көркем шрифтер мен рамалар. Көркем түпнұсқаларды безендіру: реңдік безендіру, бояу шкалалары, физикалық карталарды көркем безендіру. Пластикалық тәсілдермен бедерді бейнелеу. Түпнұсқаны түзету және рәсімдеу.
Білімдер:
- карталар мен атластарды түстік және шрифтік безендіру негіздері;
Іскерліктер:
- физикалық, тақырыптық карталар мен атластарды көркем безендіруді орындау.
КҚ 8
КҚ 9
КҚ 17
КҚ 18
АП.08
Карталар мен атластарды баспадан шығару:
Карталарды басылымдау туралы түсінік; картаның баспа түпнұсқасы; фоторепродукциялық үдерістер; фоторепродукциялық құрал-жабдық және фотографиялық материалдар; түс ажырату маңыздылығы мен тәсілдері;
Қағаз бен пластикте жасау технологиясы;
Картаның реңдік элементтерінің диапозитивтерін алу;
Баспа түрлерін дайындау технологиясы;
Офсетті станок; офсеттік баспа машиналары; карталарды баспадан шығару; карталар мен атластарды өңдеу;
Техникалық редакциялау; реңдік безендіру кестесін құрастыру; репрография туралы түсінік;
Компьютерлік баспа жүйесі.
Білімдер:
- карталарды басылымдаудың ұқсас технологиялары; компьютерлік баспа жүйелері туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
Карталар мен атластарды алу және басып шығару;
Қағаз бен пластикте жасау және көшірмесін алу.
КҚ 9
КҚ 19
АП.09
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар:
Кәсіптік міндеттерді шешу үшін автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО):
- техникалық құралдар;
- бағдарламалық қамтамасыз ету; кәсіптік міндеттерді шешу үшін негізгі қолданбалы бағдарламалар пакеті:
- автоматтандырылған жұмыс орындарын (АЖО) бағдарламалық қамтамасыз етудің арналуы және құрамы;
- желілік операциялық жүйелер және олардың айырмашылық ерекшеліктері;
- локальді торлар, торлардың аппараттық қамтамасыз етілуі, торларды орнату, ресурстарға кіруге мүмкіндік.
Файлдарды қорғау:
- объектілер, ақпараттарды қорғау мақсаттары мен міндеттері; ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің шаралар түрі. Ақпарат және оларды жеткізу түрлері:
- ақпаратты іздестіру, файлдарды іздестіру бағдарламалары;
- ақпаратты сканер көмегімен қағаз тасымалдаушылардан енгізу;
- ақпаратты сыртқы тасымалдаушылардан енгізу;
- сыртқы компьютерлік тасымалдаушылармен ақпаратпен алмасу;
- ақпаратты өңдеу және қайта құру технологиясы;
- кеңістіктік ақпаратты жинау және өңдеудің заманауи технологиясы;
- ақпаратты жеткізу және ақпаратты жеткізудің тәсілдері;
- принтерлер көмегімен құжаттарды басып шағыру;
- ақпаратты аудио- және бейне суреттеу. Internet және оның қызметтерін пайдалану.
Білімдер:
Кәсіптік міндеттерді шешу үшін автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО):
- техникалық құралдар;
- бағдарламалық қамтамасыз ету;
Іскерліктер:
- картографиялық сканерлер көмегімен қағаз тасымалдаушыдан және сыртқы тасымалдаушылар көмегімен ақпаратты жинауды жүзеге асыру.
Растарлық және сандық ақпараттарды өңдеуді жүзеге асыру; ақпаратты принтер баспасы түрінде көрсету, сонымен қатар аудио және бейне сурет ретінде көрсету.
КҚ 11
КҚ 18
КҚ 24
КП. 00
Кәсіптік практика (оқу, технологиялық, дипломалды)
КП.01
Оқу практикасы:

Тахеометрическая съемка в масштабе 1:2 000
Геоморфологическая практика
Составление фотосхем и фотопланов
Дешифрирование аэроснимков
Комбинированная съемка масштаба 1:5 000
Картография
Составление и редактирование общегеографических карт
Умения:
Создание топографических карт и планов и определение положения точек на земной поверхности с помощью основных угломерных геодезических приборов,
фотограмметрические методы создания топокарт.
Навыки:
выполнять комплекс полевых и камеральных работ при создании геодезических сетей различными методами
ПК 2
ПК 8
ПК 10
ПК 12
ПК 16
ПК 17
ПП.02
Производственная технологическая практика
Трудоустройство. Ознакомление с организационной структурой предприятия и его подразделений.
Получение приборов, оборудования, материальных ценностей, необходимых для выполнения работы
Изучение необходимых разделов инструкций, указаний и предписаний, по производству топографо-геодезических работ
Производство полевых топографо-геодезических работ
Подготовка и сдача технического отчета
Умения:
Готовить источники для составления карты, разрабатывать содержание и легенду карты.
Должен уметь редактировать и составлять оригиналы карт и атласов на базе географических и информационных систем.
Осуществлять техническое составление оригинала карты традиционными и компьютерными способами и проводить генерализацию элементов содержания.
Подготовить карту к изданию на компьютерных картографических системах, осуществлять корректуру на всех стадиях составления и подготовки к изданию.
Навыки: Ориентироваться в процессах фоторепродукции, изготовления печатных форм и печати карт с помощью электронного цветоделения
Рекламировать картографическую продукцию.
БК 1
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 7
ПК 12
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
ПК17
ПК 18
ПП.03
Камеральная практика по профилю специальности
Составление программы карты
Расчет и построение географической основы
Составление гидрографии,
населенных пунктов, дорожной сети,
составление границ, зарамочное оформление,
корректура.
Умения:
Осуществлять техническое составление оригинала карты традиционными и компьютерными способами и проводить генерализацию элементов содержания.
Навыки:
Должен уметь редактировать и составлять оригиналы карт и атласов на базе географических и информационных систем.
ПК 5
ПК 9
ПК 10
ПК 12
ПК 15
ПК 17
ПП.04
Освоение геоинформационных технологий
Сканирование растрового материала
Трансформирование и регистрация растрового изображения
Векторизация содержания топографической карты
Печать обновленной карты в растровом виде на плоттере
Умения:
Подготовить карту к изданию на компьютерных картографических системах, осуществлять корректуру на всех стадиях составления и подготовки к изданию.
Навыки:
редактировать и составлять оригиналы карт и атласов на базе географических и информационных систем.
ПК 13
ПК 14
ПК 15
ПК 16
ПК 17
ПК 24
Примечание. Таблица 2. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Владеть основами гуманитарных наук, уметь использовать полученные знания и методы этих наук в профессиональной и иной деятельности, знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу, окружающей природной среде, обновлять свои знания и навыки в течении всей жизни;
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан – казахским и языком официального употребления – русским. Грамотно использовать профессиональную лексику, уметь применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности;
Соблюдать морально нравственные нормы, иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
Обладать широким кругозором, быть способным к осмыслению жизненных явлений, к самостоятельному поиску истины, к критическому восприятию противоречивых идей, быть способным к системному действию в профессиональной ситуации;
Собирать и систематизировать необходимую информацию для использования ее в общественной и профессиональной деятельности;
Обладать коммуникативными способностями;
Иметь целостное представление о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов, понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
Уметь пользоваться оргтехникой, стандартами, положениями, инструкциями при документальном оформлении материалов жизнедеятельности.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена

Теодолиттік жүрістерді сала отырып, топографиялық түсірімдердің пландық негізін жасау. IY классты геометриялық нивелирлеу әдісімен топографиялық түсірімнің биіктік негізін құру. 1:2 000 масштабындағы тахеометрлік түсірім.
Геоморфологиялық тәжірибе.
Фотосхемалар мен фотопландарды құру.
Аэросуреттерді дешифрлеу. 1:5 000 масштабындағы аралас түсірім. Картография. Жалпыгеографиялық карталарды құрастыру және редакциялау.
Іскерліктер:
Топографиялық карталар мен пландарды жасау және негізгі геодезиялық бұрышөлшеу құралдарымен жер бетіндегі нүктенің орынын анықтау, топокарталарды жасаудың фотограмметриялық әдістері.
Дағдылар:
Түрлі әдістермен геодезиялық торларды құру кезінде далалық және камералық жұмыстар кешенін орындау.
КҚ 2
КҚ 8
КҚ 10
КҚ 12
КҚ 16
КҚ 17
КП.02
Өндірістік технологиялық практика:
Жұмысқа орналастыру.
Кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымымен және оның бөлімшелерімен таныстыру.
Жұмысты орындау үшін қажетті құралдарды, жабдықтарды, материалдық құндылықтарды алу.
Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды өндіру бойынша нұсқаулықтардың қажетті бөлімдерін, нұсқау мен нұсқамаларды оқу.
Далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау.
Техникалық есепті дайындау және тапсыру.
Іскерліктер:
Карта құрастыру үшін негіз дайындау, картаның мазмұны мен аңызын әзірлеу.
Географиялық және ақпараттық жүйелер базасында карталар мен атластар түпнұсқасын редакциялау мен құрастыруды орындай білуі керек.
Карта түпнұсқасын дәстүрлі және компьютерлік тәсілдермен техникалық құрастыруды жүзеге асыру және мазмұны элементтерін генерализациялауды жүзеге асыру.
Картаны компьютерлік картографиялық жүйелерде басып шығаруға дайындау, баспаға дайындаудың және құрастырудың барлық сатысында түзету жұмыстарын жүзеге асыру.
Дағдылар:
Фоторепродукця үдерістерінен хабардар болу, карталардың баспа түрлерін дайындау және электронды түс ажырату көмегімен басып шығару.
Картографиялық өнімді жарнамалау.
БҚ 1
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 7
КҚ 12
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 15
КҚ 16
ПК17
КҚ 18
КП.03
Мамандық бейіні бойынша камералдық практика:
Карта бағдарламасын құрастыру. Географиялық негізді есептеу және құру.
Гидрографияны, елді мекендерді, жол тораптарын, шекараларды құру, рамалық безендіру, түзету.
Іскерліктер:
Карта түпнұсқасын дәстүрлі және компьютерлік тәсілдермен техникалық құрастыруды жүзеге асыру және мазмұны элементтерін генерализациялауды жүзеге асыру.
Дағдылар:
Географиялық және ақпараттық жүйелер базасында карталар мен атластардың түпнұсқасын редакциялауды және құрастыруды істей білуі керек.
КҚ 5
КҚ 9
КҚ 10
КҚ 12
КҚ 15
КҚ 17
КП.04
Геоақпараттық технологияларды меңгеру:
Растр материалын сканерлеу. Растр бейнелерін өзгерту және тіркеу. Топографиялық картаның мазмұнын
векторлау. Жаңартылған картаны растр түрінде плоттерде басып шығару.
Іскерліктер:
Компьютерлік картографиялық жүйелерде картаны баспаға дайындау, баспаға дайындаудың және құрастырудың барлық сатысында түзету жұмыстарын жүргізу.
Дағдылар:
Географиялық және ақпараттық жүйелер базасында карталар мен атластардың түпнұсқасын редакциялау және құрастыру.
КҚ 13
КҚ 14
КҚ 15
КҚ 16
КҚ 17
КҚ 24
Ескерту. 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Гуманитарлық ғылымдар негізін білу, бұл ғылымдардан алған білімдері мен әдістерін кәсіптік және басқа да қызметте дұрыс пайдалана білу, Қазақстан Республикасының Конституция негіздерін білу, адамның адамға, қоғамға, қоршаған табиғат ортасына қарым-қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды, өмір бойы өзінің білімі мен дағдыларын жаңартып отыру;
Ойлау мәдениетін білу, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілі мен бірге ресми қолданыстағы тіл – орыс тілін білу. Кәсіптік лексиканы сауатты қолдану, өзінің кәсіптік қызметінде шет тілінен алған білімін қолдана білу;
Моральдық адамгершілік нормаларды сақтау, салауатты өмір салты туралы түсінігі болу, физикалық өзін жетілдіру біліктіліктері мен дағдыларын білу;
Кең ой-өрісі болу, өмірлік құбылыстарды түсінуге қабілетті болу, өзбетімен шындықты іздеуге, қайшы идеяларды сыни қабылдауға, кәсіптік жағдайда жүйелі әрекет жасауға қабілетті болу;
Қоғамдық және кәсіптік қызметінде пайдалану үшін қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу;
Коммуникативті қабілеттерге ие болу;
Технико-технологиялық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып, кәсіптік мәселелерді шешуге қажетті табиғат пен қоғамда болып жатқан үдерістер мен құбылыстар туралы біртұтас көзқарас болу; адам, қоғам және қоршаған ортаның саяси және әлеуметтік қарым-қатынасы аспектілерін түсіну;
Тіршілік әрекеті материалдарын құжат ретінде рәсімдеу кезінде оргтехника, стандарттар, ережелер мен нұсқаулықтарды пайдалана білу.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
Орта буын маманы

071301 3 – Техник-геодезист
ПК 1 Знать устройство геодезических приборов, предназначенных для решения геодезических и инженерно-геодезических задач, их поверки, юстировки и способы эксплуатации;
ПК 2 Знать современные технологии топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ;
ПК 3 Знать современные технологии инженерно-изыскательных и проектных работ при строительстве и эксплуатации инженерных объектов;
ПК 4 Современные технологии геодезического обеспечения эксплуатации городского хозяйства, землеустройства и ведения кадастра застроенных территорий;
ПК 5 Знать основы организации деятельности предприятия и управления им;
ПК 6 Знать основные показатели производственно-хозяйственной деятельности предприятия;
ПК 7 Знать основные направления современного развития топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ;
ПК 8 Знать системы координат, применяемые в геодезии при различныз видах работ;
ПК 9 Знать основные требования государственной системы обеспечения единства измерений;
ПК 10 Выполнять геодезическую подготовку для обеспечения проектирования и разработки генеральных планов объектов строительства;
ПК 11 Владеть методами крупномасштабных топографических съемок и создания изыскательских планов;
ПК 12 Выполнять комплекс инженерно-геодезических изыскательских работ, полевого и камерального трассирования линейных сооружений;
ПК 13 Выносить в натуру проекты инженерных сооружений, выполнять обмерные работы и составлять исполнительную документацию;
ПК 14 Вести геодезический контроль в процессе ведения строительства;
ПК 15 Создавать геодезическое обеспечение для кадастровых работ;
ПК 16 Использовать информационные технологии для обработки топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ;
ПК 17 Выполнять расчеты основных технико-экономических показателей деятельности участка, оценивать эффективность производственной деятельности;
ПК 18 Анализировать и оценивать состояние техники безопасности на производственном участке.
071303 3 - Техник – аэрофото-геодезист
ПК 1 знать основные требования руководящих нормативно-технических документов к выполнению полевых и камеральных работ по созданию геодезических сетей, необходимых при создании и обновлении топографических карт;
ПК 2 Знать методику выполнения полевых топографо-геодезических работ;
ПК 3 Знать способы создания и сгущения государственной геодезической сети;
ПК 4 Знать виды основных геодезических производственных процессов и работ специального назначения;
ПК 5 Знать основные методы обновления топографических карт и планов, а также получения топографической информации в электронной форме;
ПК 6 Знать виды фотограмметрических процессов;
ПК 7 Знать устройство и принцип работы геодезических и электронных приборов;
ПК 8 Знать устройство и принцип работы фотограмметрических приборов и методику работы на них;
ПК 9 Знать технологию фотограмметрической обработки и дешифрирования аэрофото – и космических снимков;
ПК 10 Знать системы координат, применяемые в геодезии при различных видах работ;
ПК 11 Знать основные направления современного развития топографо-геодезических работ и современные способы дистанционного зондирования Земли;
ПК 12 Знать основные требования государственной системы обеспечения единства измерений;
ПК 13 Уметь выполнять комплекс полевых и камеральных работ при создании геодезических сетей различными методами, производить аэрофототопографическую и другие виды съемок местности;
ПК 14 Выполнять полевое и камеральное дешифрирование аэрофото – и космических снимков;
ПК 15 Выполнять фотограмметрические работы по созданию фотосхем и фотопланов;
ПК 16 Выполнять стереотопографические работы на аналоговых фотограмметрических приборах и цифровыми методами фотограмметрии при создании и обновлении топографических карт и планов;
ПК 17 Выполнять поверки геодезических средств измерений;
ПК 18 Обрабатывать результаты полевых и камеральных измерений и оформлять материалы с использованием компьютерных программ;
ПК 19 Оценивать качество выполненной работы в соответствии с требованиями нормативных документов.

071301 3 – Техник-геодезист
КҚ 1 Геодезиялық және инженерлік-геодезиялық мәселелерді шешу үшін арналған геодезиялық аспаптар құрылысын білу, олардың тексерулерін, түзетулері мен пайдалану тәсілдерін;
КҚ 2 Топографиялық-геодезиялық және инженерлік-геодезиялық жұмыстардың заманауи технологияларын білу;
КҚ 3. Инженерлік объектілерді құру мен пайдалану кезіндегі инженерлік-іздестірулер және жобалау жұмыстарының заманауи технологияларын білу;
КҚ 4. Қала шаруашылығын пайдаланудағы, жерге орналастыру мен құрылыс салынған аумақтар кадастрын жүргізудегі геодезиялық қамтамасыз етудің заманауи технологияларын білу;
КҚ 5. Кәсіпорын қызметін ұйымдастыру негізін және оны басқаруды білу;
КҚ 6. Кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін білу;
КҚ 7. Топографиялық-геодезиялық және инженерлік-геодезиялық жұмыстардың заманауи дамуының негізгі бағыттарын білу;
КҚ 8. Геодезияда әртүрлі жұмыстар түрінде 9. Бірыңғай өлшеуді қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің негізгі талаптарын білу.
КҚ 9 Өлшеу бірлігін қамтамасыз ететін мемлекеттік жүйенің негізгі талаптарын білу;
КҚ 10 Құрылыс объектілерінің жобалаулары мен бас планын әзірлеуді қамтамасыз ету үшін геодезиялық дайындықты орындау;
КҚ 11 Ірі масштабты топографиялық түсірулер мен іздестіру пландарын жасау әдістерін білу;
КҚ 12 Сызықтық құрылыстардың инженерлік-геодезиялық іздестіру жұмыстарының кешенін, далалық және камералық трассалауды орындау;
КҚ 13 Инженерлік құрылыс жобаларын жүзеге асыру, өлшеу жұмыстарын орындау және атқаруға қажетті құжаттаманы құрастыру;
КҚ 14 Құрылысты жүргізу үдерісінде геодезиялық бақылау жүргізу;
КҚ 15 Кадастрлық жұмыстар үшін геодезиялық қамтамасыз етуді құру;
КҚ 16 Топографиялық-геодезиялық және инженерлік-геодезиялық жұмыстар үшін ақпараттық технологияларды пайдалану;
КҚ 17 Телім қызметінің технико-экономикалық көрсеткіштерінің негізгі есептеулерін орындау, өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
КҚ 18 Өндіріс орынындағы техника қауіпсіздігі жағдайын талдау және бағалау.
0713033 - Техник – аэрофотогеодезист
КҚ 1. Топографиялық карталарды құрастыру мен жаңалау кезінде қажет болатын геодезиялық торларды құру бойынша далалық және камералық жұмыстарды орындауда негізгі басшылыққа алатын нормативті-техникалық құжаттардың талаптарын білу;
КҚ 2. Далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындаудың әдістемесін білу;
КҚ 3. Мемлекеттік геодезиялық торларды құру тәсілдері мен жиіліктерін білу;
КҚ 4. Арнайы бекітілген негізгі геодезиялық өндірістік үдерістердің түрлерін мен жұмыстарын білу;
КҚ 5. Топографиялық карталар мен пландарды жаңартудың негізгі әдістерін және топографиялық ақпаратты электронды түрде алуды білу;
КҚ 6. Фотограмметриялық үдерістердің түрлерін білу;
КҚ 7. Геодезиялық және электронды аспаптардың құрылысы мен жұмыс қағидасын білу;
КҚ 8. Фотограмметриялық аспаптардың құрылысы мен жұмыс істеу қағидасын және олардың жұмыс істеу әдістемесін білу;
КҚ 9. Аэрофото және ғарыштық түсірімдерді фотограмметриялық өңдеу мен бажайлау (дешифрлеу) технологиясын білу;
КҚ 10. Геодезияда әртүрлі жұмыс түрлерін орындау барысында қолданатын координаттар жүйесін білу;
КҚ 11. Топографиялық-геодезиялық жұмыстардың заман талабына сай дамуының негізгі бағыттарын және Жерді қашықтан бақылаудың заманауи тәсілдерін білу;
КҚ 12. Өлшеудің бірыңғайлығын қамтамасыз ететін мемлекеттік жүйенің негізгі талаптарын білу.
КҚ 13 Әртүрлі әдістермен геодезиялық желілер құрастыру кезінде далалық және камералық жұмыстар кешенін орындай білу, жердің аэрофототопографиялық және басқа да түсіру түрлерін орындай білу;
КҚ 14 аэрофото және ғарыштық түсірулерді далалық және камералық дешифрлеуді (бажайлауды) орындау;
КҚ 15 Фотосхемалар мен фотопландарды құрастыру бойынша фотограмметриялық жұмыстар орындау;
КҚ 16 Топографиялық карталар мен пландарды құрастыру мен жаңарту кезінде ұқсас фотограмметриялық аспаптармен және фотограмметрияның сандық әдістерімен стереотопографиялық жұмыстар орындау;
КҚ 17 Геодезиялық өлшеу аспаптарын тексеруді орындау;
КҚ 18 Далалық және камералық өлшеулер нәтижелерін өңдеу және компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, материалдарды рәсімдеу;
КҚ 19 Нормативті құжаттар талаптарына сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын бағалау.

071304 3 – Техник-картограф
ПК 1 Выпускник должен знать общие сведения о Земле, внутреннее строение
Земли, литосферу, атмосферу, гидросферу, биосферу, рельеф, его типы и формы;
ПК 2 Географическое положение и границы республики Казахстан, физикo –
географическое районирование Казахстана, политико-административное деление Казахстана;
ПК 3 Природные, трудовые ресурсы и особенности развития промышленности, сельского хозяйства, транспорта и т.д. в условиях экономического районирования Казахстана;
ПК 4 Топографические карты и планы и определение положения, точек на земной поверхности с помощью основных угломерных геодезических приборов,
фотограмметрические методы создания топокарт;
ПК 5 Техник-картограф должен знать основные требования руководящих нормативно-технических документов по составлению и редактированию топографических карт масштабного ряда, географических и тематически карт и подготовки их к изданию;
ПК 6 Знать методику выполнения полевых топографо-геодезических работ;
ПК 7 Знать основные методы обновления топографических карт и планов;
ПК 8 Знать технологию составления, редактирования и подготовки карт и атласов к изданию;
ПК 9 Иметь представление о технологии издательских работ;
ПК 10 Знать системы координат, и картографические проекции, применяемые в геодезии и картографии;
ПК 11 Знать основные направления современного развития топографо-геодезических и картографических работ и современные способы дистанционного зондирования Земли;
ПК 12 Готовить источники для составления карты, разрабатывать содержание и легенду карты;
ПК 13 Ориентироваться в автоматизации процессов сбора и учета цифровых данных и банках картографических данных;
ПК 14 Должен уметь редактировать и составлять оригиналы карт и атласов на базе географических и информационных систем;
ПК 15 Пользоваться редакционным планом карты и другими нормативными и справочными материалами;
ПК 16 Осуществлять техническое составление оригинала карты традиционными и компьютерными способами и проводить генерализацию элементов содержания;
ПК 17 Оформлять карту, используя навыки картографического и компьютерного дизайна;
ПК 18 Подготовить карту к изданию на компьютерных картографических системах, осуществлять корректуру на всех стадиях составления и подготовки к изданию;
ПК 19 Ориентироваться в процессах фоторепродукции, изготовления печатных форм и печати карт с помощью электронного цветоделения;
ПК 20 Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности картографического предприятия и его структурных подразделений;
ПК 21 Рекламировать картографическую продукцию;
ПК 22 Разбираться в маркетинговой деятельности картографического производства;
ПК 23 Планировать деятельность коллектива;
ПК 24 Использовать информационные технологии в профессиональной деятельности.
Сокращения и обозначения
ГОСТ
-
государственный стандарт
СНГ
-
Содружество Независимых Государств
ЭВМ
-
электронная вычислительная машина
ЦКИ
цифровая картографическая информация
ГЭС
-
гидроэлектростанция
GPS
Global Positioning System, аббревиатура общепринятого названия глобальной навигационной системы определения местоположения (США)
ГЛОНАСС
-
глобальная навигационная спутниковая система (Россия)
ГИС
-
геоинформационные системы
ЦММ
-
цифровое моделирование местности
АСУ
-
автоматизированная система управления
АРМ
автоматизированные рабочие места
БД
база данных
КИС
компьютерные издательские системы
ОС
оперативные системы
Приложение 134
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0816000 – Химическая технология и производство (по видам)

071304 3 – Техник-картограф
КҚ 1. Түлек Жер туралы жаопы мәліметті, Жердің ішкі құрылысын, литосфераны, атмосфераны, гидросфераны, биосфераны, рельефті және оның типтері мен түрлерін білу керек;
КҚ 2. Қазақстан Республикасының географиялық жағдайы мен шекараларын, Қазақстанның физико-географиялық аудандарға бөлінулерін, Қазақстанның саяси-әкімшілік бөлінулерін білу;
КҚ 3. Қазақстанның экономикалық аудандарға бөліну жағдайындағы өндірістің, ауыл шаруашылығының, көліктің және т.б. табиғи, еңбек ресурстары мен даму ерекшеліктерін білу;
КҚ 4. Негізгі бұрыш өлшейтін геодезиялық аспаптар көмегімен жер бетіндегі нүктелердің қалпын анықтау және топографиялық карталар мен пландарды білу; топокарта жасаудың фотограмметриялық әдістерін білу;
КҚ 5. Техник-картограф масштабты қатардағы топографиялық карталарды, географиялық және тақырыптық карталарды және оларды баспаға дайындау, құрастыру мен редакциялау бойынша жетекшілік ететін нормативті-техникалық құжаттардың негізгі талаптарын білу керек;
КҚ 6. Далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстардың орындалу әдістемесін білу;
КҚ 7. Топографиялық карталар мен пландарды жаңартудың негізгі әдістерін білу;
КҚ 3.1.8. Аэрофото және ғарыштық түсірімдерді фотограмметриялық өңдеу мен дешифрлеу (бажайлау) технологиясын білу;
КҚ 8. Карталар мен атластарды баспаға дайындау, құрастыру және редакциялау технологиясын білу;
КҚ 9. Баспа жұмыстары технологиясы туралы көзқарастары болу;
КҚ 10. Геодезия мен картографияда қолданылатын координаттар жүйесі мен картографиялық проекцияларды білу;
КҚ 11. Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың заман талабына сай дамуының негізгі бағыттарын және Жерді қашықтан бақылаудың заманауи тәсілдерін білу.
КҚ 12 Карта құрастыру үшін негіз дайындау, картаның мазмұны мен тарихын дайындау;
КҚ 13 Сандық деректер мен картографиялық деректер банкінің жинау үдерістерін автоматтандыру мен есепке алуынан хабардар болу;
КҚ 14 Географиялық және ақпараттық жүйелер базасында карталар мен атластардың түпнұсқасын редакциялау мен құрастыруды білулері керек;
КҚ 15 Картаның редакциялық планымен және басқа нормативті және анықтамалық материалдармен пайдалана білу;
КҚ 16 Карта түпнұсқасын техникалық құрастыруды дәстүрлі және компьютерлік тәсілмен жүзеге асыру және мазмұнының элементтерін генерализациялауды өткізу;
КҚ 17 Картографиялық және компьютерлік дизайн дағдыларын пайдалана отырып, картаны безендіру;
КҚ 18 Картаны компьютерлік картографиялық жүйелерде баспаға дайындау, баспаға дайындау мен құрастырудың барлық сатыларында түзетулерді жүзеге асыру;
КҚ 19 Фоторепродукция үдерістерінен хабардар болу, баспа түрлерін дайындау және электронды түсті бөлу көмегімен карта басып шағару;
КҚ 20 Картографиялық кәсіпорындар мен оның құрылымдық бөлімшелерінің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
КҚ 21 Картографиялық өнімді жарнамалау;
КҚ 22 Картографиялық өндірістің маркетингтік қызметін түсіну;
КҚ 23 Ұжым қызметін жоспарлау;
КҚ 24 Ақпараттық технологияларды кәсіптік қызметте пайдалану.
Қысқартулар мен белгілер
МС
-
мемлекеттік стандарт
ТМД
-
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ЭЕМ
-
электрондық есептеу машинасы
СКА
сандық картографиялық ақпарат
СЭС
-
су электр станциясы
GPS
Global Positioning System, орынды анықтаудың жаһандық навигациялық жүйесінің жалпы қабылданған атауының аббревиатурасы (АҚШ)
ГЛОНАС
-
Ресейлік жаһандық навигациялық спутниктік жүйелер
ГАЖ
-
геоақпаратық жүйелер
ЖСМ
-
жерді сандық модельдеу
АБЖ
-
автоматтандырылған басқару жүйесі
АЖО
автоматтандырылған жұмыс орындары
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 134-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0816000 – Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)

162
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация **
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовой проект (работа), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по общепрофессиональным и специальным дисциплинам: ОПД (04), СД (01), (03).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0816000 – Химическая технология и производство (по видам)

162
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау **
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жоба (жұмыс), бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: ЖКП (04), АП (01, 03) жалпы кәсіптік және арнайы пәндері бойынша кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 135-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0816000 – Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)

504
ПП. 03
Преддипломная практика и выполнение дипломного проекта
522
ПА. 00
Промежуточная аттестация
162
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация**
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовой проект (работа), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 148
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Химическая технология и
производство (по видам)"
Сноска. Наименование приложения 148 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: лексический и грамматический минимум по казахскому и русскому языкам, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана
БК 2
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организации и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 1
БК 4
ОПД. 02
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Основы выполнения чертежей с применением компьютерных программ. Построение диаграмм и графиков. Шрифт чертежный по ГОСТ. Масштабы. Геометрические построения. Оформление текстовых документов по ГОСТ. Правила оформления формул, таблиц, иллюстраций. Техническое черчение. Обозначения условные графические в схемах. Схемы по специальности.
Знания: линии чертежа, чертежные шрифты, условные обозначения в схемах, правила и приҰмы выполнения графиков, диаграмм, текстовых документов.
Умения: выполнять геометрические построения, выбирать масштаб, наносить основные и дополнительные надписи; оформлять текстовые и графические документы различными методами; графически оформлять результаты анализов, в том числе с применением компьютерной техники.

504
КП. 03
Диплом алды практикасы, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
522
АА. 00
Аралық аттестаттау
162
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жоба (жұмыс), бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 148-қосымша
"Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 148-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті қазақ және орыс тілдері бойынша лексикалық және грамматикалық минимумы.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер. Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесідың ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесідың әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін Дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және Дене тәрбиесіды өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
БҚ 2
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың қолданысы мен құжаттандыру әдістері. Құжаттама жүйесі, құжаттардың құрылысы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істерді ұймдастыру және құру тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және қызметтерін; оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасын, оларды кәсіпорынның ұйымдастыру және басқару процестеріне еңгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздарды құру: өтініш, бұйрықтар, қызыметтік хаттар және т.б.; құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, олардың есебін жүргізу, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 4
ЖКП. 02
Сызу
БЖҚҚ-ға сай сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың пішіні мен бағыты. Сызуға жазуларды орындау. Компьютерлік бағдарламаларды қолданып сызбаларды орындау негіздері. Диаграммалар мен кестелерді құру. МС бойынша сызба әріпі. Масштабтары. Геометриялық құрулар. МС бойынша мәтіндік құжаттарды рәсімдеу. Формулаларды, кестелерді, суреттемелерді рәсімдеу ережесі. Техникалық сызу. Сызбадағы шартты графикалық белгілер. Мамандықтар бойынша сызбалар.
Білімдер: сызбаның сызықтарын, сызбаның әріптерін, сұлбадағы шартты белгілерді, графиктерді, диаграммаларды, мәтін құжаттарын орындаудың ережесі мен әдістерін.
Іскерліктер: геометриялық құруларды орындауды, масштабын таңдауды, негізгі және қосымша жазуларды салуды; түрлі әдістермен мәтіндік және графикалық құжаттарды рәсімдеуді; компьютерлік техниканы қолдана отырып, талдаулардың нәтижелерін графикалық рәсімдеуді.

ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.2.7
ОПД. 03
Общая и специальная электротехника
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Электроника. Электронные приборы. Электрический ток в газах. Полупроводниковые приборы. Электрические источники света в спектральном анализе. Интегральные микросхемы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификация измерительных приборов и принцип действия.
Умения: пользоваться измерительными приборами, снимать показания с приборов; менять режимы работы оборудования; осуществлять пуск машины постоянного тока; характеризовать элементы электрической схемы и их влияние на аналитические показатели.
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ОПД. 04
Аналитическая химия
Химические методы исследования качественного и количественного состава вещества. Методы и способы выполнения качественных аналитических реакций. Классификации катионов и анионов, характерные реакции на них. Действие групповых реагентов. Дробный и систематический анализ. рН растворов, буферные системы их назначение. Окислительно-восстановительные реакции. Комплексные соли. Методы количественного анализа: гравиметрия и титриметрия. Расчеты по данным анализов.
Знания: характеристики аналитических реакций; качественные реакции на катионы и анионы; способы выражения концентраций растворов; математическое выражения закона действия масс, закона разбавления Оствальда; условия получения аморфных и кристаллических осадков, методы и сущность титриметрического анализа; виды индикаторов.
Умения: проводить дробный и систематический анализ по готовой методике; приготавливать растворы различной концентрации; рассчитывать навеску; устанавливать титр растворов; определять процентное содержание вещества в пробе гравиметрическим и титриметрическими методами анализа; обрабатывать результаты эксперимента.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ОПД. 05
Общая химическая технология
Сырье и энергетика химической промышленности. Теоретические основы и сущность технологических процессов и способов производства важнейших химических продуктов. Производство минеральных кислот, аммиака. Производство минеральных удобрений, керамики, вяжущих веществ. Металлургия чугуна и стали. Производство цветных металлов. Методы переработки нефти и нефтепродуктов. Схемы технологических процессов, взаимосвязь отдельных производств. Состав и свойства сырья, готовой продукции, соответствие их ГОСТам.
Знания: характеристика сырья и продуктов основных химических производств, производства черных и цветных металлов; химизм процессов, область применения продукции.
Умения: читать принципиальные технологические схемы; объяснять условия протекания процессов производства основных продуктов неорганического и органического синтеза, металлургии чугуна, стали, цветных металлов.

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.7
ЖКП. 03
Жалпы және арнайы электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтардың электр тізбектері. Электромагнетизм; электрлік өлшем; тұрақты және айналмалы тоқтардың электр машиналары. Трансформаторлар. Электроника. Электронды аспаптар. Газдардағы электр тоғы. Жартылайөткізгіштік аспаптар. Спектрлік талдаудағы жарықтың электр көздері. Интегралды микросызбалар.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңдарын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және қызмет принципін.
Іскерліктер: өлшеу аспаптарын қолдануды, аспаптардан көрсеткіштер алуды; жабдықтардың жұмыс режимін ауыстыруды; тұрақты тоқ машинасын іске қосуды; электрлік сызбаның элементтерін сипаттауды және олардың аналитикалық көрсеткіштерге әсерін.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
ЖКП. 04
Аналитикалық химия
Заттардың құрамын сапалық және сандық зерттеудің химиялық әдістері. Сапалы аналитикалық реакцияларды орындаудың әдістері мен тәсілдері. Катиондар мен аниондарды жіктеу, оларға тән реакциялар. Топтық реагенттердің әрекеті. Бөлшектік және жүйелі талдау. рН – ерітіндісі, буферлі жүйелер және олардың қолданылуы. Тотығу – тотықсыздану реакциялары. Сандық талдаудың әдістері: гравиметрлеу және титрметрлеу. Талдаудың мәліметтері бойынша есептеулер.
Білімдер: аналитикалық реакциялардың сипаттамасын; катиондар мен аниондарға сапалы реакцияларды; ерітінділердің концентрациясын білдіру әдістерін; масса әрекеті заңының, Оствальдтің сұйылту заңының математикалық өрнегін; аморфты және кристалды тұнбаларды алу шартын; титрметрлік талдаудың әдістері мен мәнін; индикаторлардың түрлерін.
Іскерліктер: дайын әдіс бойынша бөлшекті және жүйелі талдау жүргізуді; әр түрлі концентрациядағы ерітінділер дайындауды, өлшендіні есептеуді, ерітінділердің титрін белгілеуді; талдаудың гравиметрлік және титрметрлік әдістерімен сынамадағы заттардың пайыздық құрамын анықтауды; эксперименттің нәтижелерін өңдеуді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
ЖКП. 05
Жалпы химиялық технология
Химиялық өндірістің шикізаты мен энергетикасы. Технологиялық процестердің теориялық негіздері мен мәні және маңызды химиялық өнімдерді өндіру әдістері. Минералды қышқылдар, аммиак өндірісі. Минералды тыңайтқыштар, керамика, тұтқыр заттар өндірісі. Болат пен шойын металлургиясы. Түсті металдар өндірісі. Мұнай және мұнай өнімдерін қайта өндеу әдістері. Технологиялық процестердің сызбалары, жеке өндірістердің өзара байланысы. Шикізаттың, дайын өнімнің құрамы мен қасиеті, олардын МС-ға сәйкес келуі.
Білімдер: негізгі химиялық өндірістің шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасын; қара және түсті металдар өндірісін; процестердің химизмін; өнімді қолдану аймағын.
Іскерліктер: принциптік технологиялық сызбаларды оқуды; органикалық және бейорганикалық синтездің, шойын, болат металлургиясының, түсті металдардың негізгі өнімдер өндірісіндегі процестердің жүру шарттарын түсіндіруді.

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ОПД. 06
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции. Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации. Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан. Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор. Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ОПД. 07
Основы экономики производства
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ОПД. 08
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда. Организация работы по охране труда в химических лабораториях. Производственный травматизм, гигиена труда. Токсичность химических веществ и меры защиты. Техника безопасности при работе с кислотами, щелочами, ядовитыми веществами. Меры безопасности при подготовке и разделке проб. Меры безопасности при эксплуатации сосудов со сжиженными газами и сосудов, работающих под давлением. Основы электробезопасности. Основы противопожарной защиты. Научные основы экологии. Правовые и социальные вопросы природопользования. Загрязнения окружающей среды промышленными предприятиями. Охрана атмосферного воздуха, водоемов, почв. Природоресурсный потенциал, принципы и методы рационального природопользования. Основы создания ресурсосберегающих технологий. Экологический аудит.
Знания: организация работы по охране труда в лабораториях аналитического контроля; виды инструктажа; травмирующие факторы в лабораториях химического и спектрального анализа; средства индивидуальной защиты; причины пожаров и средства пожаротушения; правила оказания первой доврачебной помощи пострадавшему на рабочем месте;
задачи экологии; критерии качества окружающей среды; источники загрязнения; способы очистки газообразных промышленных выбросов; типы схем промышленного водообеспечения; структура, назначение и виды деятельности лабораторий по контролю за промышленными выбросами.
Умения: применять средства индивидуальной защиты; оценивать степень опасности производственной ситуации; классифицировать аналитические задачи по профилю лабораторий.
БК 8
СД. 02
Контрольно-измерительные приборы и средства автоматического контроля
Автоматизация аналитического контроля. Основные понятия и определения. Автоматизированные системы аналитического контроля. Погрешности результатов анализа. Методика измерения состава анализируемой среды. Чувствительный элемент автоматического анализатора. Методы анализа состава технологических газов и паров. Методы анализа состава технологических жидкостей, суспензий и эмульсий. Автоматические анализаторы, применяемые в автоматизированных системах аналитического контроля в химической промышленности.
Знания: современные автоматические средства аналитического контроля показателей качества сырья, полупродуктов, продуктов; автоматизация контроля показателей рабочей зоны.
Умения: снимать показания приборов, анализировать информацию.
БК 10

КҚ2.1.2;
КҚ 2.2.2
ЖКП. 06
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын арттырудағы рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
ЖКП. 07
Өндіріс экономикасының негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызыметінің нәтижелері. Еңбекті ұйымдастыру және еңбек төлемақы. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігі. Салықтар және салықсалу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбекті халықаралық бөлу.
Білімдер: кәсіпорын жұмыстарын ұйымдастыру және құрылысы; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысы; еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеуді формаларын; бағаның құрылуы мен кәсіпорын табыстарын алу механизімдерін.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның тиімді қызметін бағалауды.
БҚ 6
ЖКП. 08
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс істеу. Графика.Сызбалар мен сұлбаларды орындау кезінде жалпыкәсіптік және арнайы пәндер бойынша есептер шығару үшін бағдарламаларды қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару, сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді.
Іскерліктер: компьютерде үлгілік технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ 3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңдылықтар негізі. Химиялық зертханалардағы еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру. Өндірістік жарақат және еңбек тазалығы. Химиялық заттардың улылығы және қорғану шаралары. Қышқылдармен, сілтілермен, улы заттармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техникасы. ережесі. Сынаманы дайындау және бөлу кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Сұйылтылған газдармен және қысым астында жұмыс істеген ыдыстарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Электрқауііпсіздік негіздері. Өртке қарсы қорғану негіздері. Экологияның ғылыми негіздері. Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері. Өндірістік кәсіпорындармен қоршаған ортаны ластау. Атмосфералық ауаны, су қоймаларын, топырақты қорғау. Табиғат ресурстарының потенциалы, табиғатты пайдаланудың ұтымды әдістеріі мен принциптері. Ресурс жинақтау технологияларын құру негіздері. Экологиялық аудит.
Білімдер: аналитикалық бақылау зертханасында еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды; нұсқаудың түрлерін; химиялық және спектрлік талдау зертханаларындағы зақымдану факторларын, жеке қорғану құралдарын; өрттің себептері мен өрт сөндіру амалдарын; жұмыс орнында зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін; экологияның міндеттерін; қоршаған орта сапасының белгілерін; ластанудың көздерін; газтәрізді өндірістік қалдықтарды тазарту әдістерін; өндірістік сумен қамтамасыз ету сызбасының түрлерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды, өндірістік жағдайлардың қауіпті дәрежесін бағалауды; зертхана бейіні бойынша аналитикалық тапсырмаларды жіктеуді.
БҚ 8
АП. 02
Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматты бақылау құралдары
Аналитикалық бақулауды автоматтандыру. Негізгі түсініктер және анықтамалар. Аналитикалық бақылаудың автоматтандырылған жүйелері. Талдау нәтижелерінің қателіктері. Талданатын орта құрамын өлшеу әдістемесі. Автоматты талдағыштың сезгіштік элементі. Технологиялық газдар мен булардың құрамын талдау әдістері. Технологиялық сұйықтықтардың, жүзгіндердің және эмульсиялардың құрамын талдау әдістері. Химиялық өндірісті аналитикалық бақылаудың автоматтандырылған жүйлерінде қолданылатын автоматты талдағыштар.
Білімдер: шикізаттың, жартылай өнімдердің, өнімдердің сапа көрсеткішін аналитикалық бақылаудың қазіргі заманғы автоматтандырылған құралдары; жұмыс орны көрсеткіштерін бақылауды автоматтандыру.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіш алу, ақпаратты талдау.
БҚ 10

ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
СД. 03
Технический анализ и контроль производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и стандартов в техническом анализе. Анализ нефтепродуктов, продуктов органического синтеза. Анализ воды. Анализ газов, газовых смесей. Анализ неорганических соединений, продуктов неорганического синтеза. Анализ твердого топлива. Анализ металлов и сплавов. Анализ шлаков, руд, агломератов, силикатов.
Знания: методы контроля качества сырья, полупродуктов и готовой продукции; конструкцию и принцип действия лабораторных приборов и оборудования.
Умения: отбирать пробы согласно ГОСТов, готовить стандартные растворы, проводить анализ различными методами согласно методике; собирать приборы, установки; производить вычисления результатов анализа.
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
СД. 04
Организация работы заводских лабораторий
Организация заводской лаборатории и ее функции. Программа производственного контроля. Функции, основная документация, структура, штаты, объем работы заводской лаборатории. Требования к организации производственной лаборатории и факторы, влияющие на эффективность ее работы.
Знания: структуры аналитического контроля предприятия; функции заводских лабораторий, ЦЗЛ, ОТК и др.; взаимосвязь между лабораториями, структурами лабораторий.
Умения: характеризовать функции лабораторий.
БК 4
Квалификация 081601 2 – Лаборант спектрального анализа
СД. 05
Спектральный анализ
Современное представление о природе света. Происхождение спектров испускания и поглощения. Источники света, приборы и приемники света атомно-эмиссионного анализа. Спектрографы, квантометры, стилоскопы, стилометры. Методы качественного и количественного эмиссионного анализа. Основные методы отбора и подготовки проб.
Знания: теорию происхождение спектров, источники света, конструкцию спектральных приборов, принцип действия приемно-регистрирующих устройств, основные методы качественного и количественного анализа.
Умения: расшифровывать спектрограммы, пользоваться атласами спектральных линий, работать на спектральных приборах и делать заключение о качественном и количественном составе вещества.
ПК 2.1.1 – 2.1.7
СД. 06
Физико-химические методы анализа
Теоретические основы фотометрического, турбидиметрического, нефелометрического методов анализа. Основы люминесцентного метода анализа. Оптическая активность вещества, поляриметрический метод анализа, рефрактометрия. Сущность, теоретические основы, практическое применение электрохимических методов анализа. Устройство, принцип работы основного оборудования. Роль физико-химических методов анализа в повышении качества продукции.
Знания: сущность физико-химических методов анализа веществ, конструкцию приборов и принцип их действия.
Умения: производить измерения физико-химических показателей проб веществ на приборах; делать заключение о составе и качестве исследуемых проб.
ПК 2.1.1 – 2.1.7

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
АП. 03
Техникалық талдау және өндірісті бақылау
Өндірістегі техникалық талдаудың ролі. Шикізат, жартылай өнім мен дайын өнімді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың түрлері:таңбалы, жеделді, бақылау және арбитражды. Стандарттық үлгілер.Техникалық талдаудағы МС пен стандарттардың рөлі. Мұнай өнімдерін, органикалық синтез өнімдерін талдау. Суды талдау. Газдар мен газдық қосылыстарды талдау. Бейорганикалық қосылыстар және бейорганикалық синтез өнімдерін талдау. Қатты отынды талдау. Металдар мен құймаларды талдау. Қождарды, кендерді, кесектер мен силикаттарды өңдеу.
Білімдер: шикізаттың, жартылай өнім мен дайын өнімнің сапасын бақылау әдістерін; жабдықтар мен зертханалық аспаптардың құрылымын және әсер ету принципін.
Іскерліктер: МС-қа сәйкес сынамаларды іріктеуді, стандарттық ерітінділер дайындауды, әдістемеге сәйкес әр түрлі әдістермен талдау жүргізуді; аспаптарды, құрылғыларды жинауды; талдау нәтижелеріне есептеулер жүргізуді.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.6
АП. 04
Зауыттық зертханалардың жұмысын ұйымдастыру
Зауыттық зертханалардың жұмысын ұйымдастыру және оның қызметтері. Өндірістік бақылау бағдарламасы. Зауыттық зертхананың қызметтері, негізгі құжаттамасы, жұмыс көлемі. Өндірістік зертхананы ұйымдастыруға қойылатын талапта және оның жұмыс тиімділігіне әсер ететін факторлар.
Білімдер: кәсіпорынды аналитикалық бақылау құрылымдары; зауыттық зертханалардың қызметтері, ОЗЗ, ТББ және т.б.; зертханалар, зертханалар құрылымдары арасындағы өзара байланыс.
Іскерліктер: зертхана қызметтерін сипаттау.
БҚ 4
Біліктілігі 081601 2 – Спектрлік талдау зертханашысы
АП. 05
Спектрлік талдау
Жарық табиғаты туралы қазіргі кездегі түсінік. Спектрлердің жұтылуы мен шығарылуының пайда болуы. Жарықтың қайнар көзі, атомды-эмиссиондық талдаудың аспаптары және жарық қабылдағыштары. Спектрографтар, квантометрлер, стилоскоптар, стилометрлер. Сапалық және сандық эмиссионды талдау әдістері. Сынаманы дайындау мен іріктеудің негізгі әдістері.
Білімдер: спектрлердің пайда болу теориясын, жарықтың қайнар көзін, спектрлік аспаптардың құрылымын, қабылдау-тіркеу құрылғыларының қызмет принципін, сандық және сапалық талдаудың негізгі әдістерін.
Іскерліктер: спектрграммалық шифрді ашуды, спектрлік сызықтар атласын қолдануды, спектрлік аспаптарда жұмыс істеу мен заттардың сапалық және сандық құрамына қорытынды жасауды.
КҚ 2.1.1 – 2.1.7
АП. 06
Талдаудың физика-химиялық әдістері
Талдаудың фотометрлік, турбидиметрлік, нефелометрлік әдістерінің теориялық негіздері. Талдаудың люминесценттік әдісінің негіздері. Заттардың оптикалық белсенділігі, талдаудың поляриметрлік әдісі, рефрактометрлеу. Талдаудың электрхимиялық әдістерінің мәні, теориялық негіздері, практикалық қолданылуы. Негізгі жабдықтардың құрылымы, жұмыс принциптері. Өнімнің сапасын арттырудағы талдаудың физика-химиялық әдістерінің рөлі.
Білімдер: заттарды талдаудың физика-химиялық әдістерінің мәнін, аспаптардың құрылымын және олардың әсер ету принципін.
Іскерліктер: аспаптағы заттардың сынамасының физика-химиялық көрсеткіштеріне өлшеулер жүргізуді; зерттелетін сынамалардың құрамы мен сапасы туралы қорытынды жасауды.
КҚ 2.1.1 – 2.1.7

Квалификация 081602 2 – Лаборант химического анализа
СД. 05
Инструментальные методы анализа
Теоретические основы фотометрического, нефелометрического методов анализов. Сущность, теоретические основы, практическое применение электрохимических методов анализа. Хроматография. Сущность спектрального анализа. Основные методы и приборы спектрального анализа.
Знания: сущность и законы, лежащие в основе фотометрического, нефелометрического методов анализов, электрохимических методов анализа, хроматографии, спектрального анализа; конструкцию и принцип действия приборов; теорию происхождения спектров, виды источников света, конструкцию спектральных приборов, принцип действия приемно-регистрирующих устройств, методики работы на приборах, сущность основных методов качественного и количественного анализа.
Умения: производить измерения физико-химических показателей проб веществ различными методами, ориентироваться в спектре вещества, пользоваться атласами спектральных линий; обрабатывать результаты.
ПК 2.2.1 – 2.2.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПО. 02
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Оборудование лаборатории. Правила ТБ и противопожарной безопасности. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда, мерная посуда. Мытье и сушка химической посуды. Монтаж простейших приборов, приборы для получения и хранения газа. Весы и взвешивание. Растворение. Растворы и реактивы. Приготовление растворов заданной концентрации. Нагревание, охлаждение, прокаливание. Измерение температуры, определение температуры кипения и плавления. Фильтрование и центрифугирование. Выпаривание, упаривание и кристаллизация. Высушивание. Определение влажности. Перегонка, дистилляция. Определение плотности. Возгонка. Экстрагирование. Работа с вредными и ядовитыми веществами.
Умения: отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации и другие операции; пользоваться приборами для определения температур плавления и кипения; уметь определять плотность жидких и твердых веществ, пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; работы с мерной посудой, заполнения бюретки, работы с пипеткой, приготовления растворов в мерных колбах; использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, промывания осадка на фильтре; работы с насосом Комовского; определения температуры кипения и плавления; в определении относительной плотности и удельного веса веществ, работы с пикнометрами и ареометрами.

Біліктілігі 081602 2 – Химиялық талдау зертханашысы
АП. 05
Талдаудың аспаптық әдістері
Талдаудың фотометрлік, нефелометрлік әдістерінің теориялық негіздері. Талдаудың электрхимиялық әдістерінің практикада қолданылуы, мәні, теориялық негіздері. Хроматография. Спектрлік талдауың мәні. Спектрлік талдаудың негізгі әдістері мен аспаптары.
Білімдер: фотометрлік, нефелометрлік талдау әдістерінің, талдаудың электрхимиялық әдістерінің, хроматографияның, спектрлік талдаудың негізіндегі талдаудың мәнін және заңдарын; аспаптардың қызмет принципі мен құрылымын; спектрлердің пайда болу теориясын, жарық көздерінің түрлерін, спектрлік аспаптардың құрылымын, қабылдау - тіркеу құрылғыларының қызмет принципін, аспаптарда жұмыс істеу әдістерін, талдаудың сапалық және сандық негізгі әдістерінің мәнін.
Іскерліктер: әр түрлі әдістермен заттардың сынамасының физика-химиялық көрсеткіштеріне өлшеу жүргізуді; заттардың спектрінде бағдарлар болуды; спектрлік жолдың атласын қолдануды; нәтижелермен жұмыс істеуді.
КҚ 2.2.1 – 2.2.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
ӨО. 02
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертхана жабдықтары. Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздік ережелері. Зерханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыс, өлшеу ыдысы. Химиялық ыдыстарды жуу және кептіру. Жай аспаптарды жинақтау, газды алу және сақтау үшін аспаптар. Таразы және өлшеу. Еру. Ерітінділер және реактивтер. Берілген концентрация бойынша ерітінділер дайындау. Қыздыру, салқындату, қатты қыздыру. Температураны өлшеу, қайнау және балқу температурасын анықтау. Сүзу және үйірткілеу. Суалту, булау және кристалдау. Кептіру. Ылғалды анықтау. Айдау, дистилляциялау. Тығыздықты анықтау. Ұшыру. Айырып алу. Зиянды және улы заттармен жұмыс істеу.
Іскерліктер: түрлі қолданыстағы ыдстарды айыра білуді және оларды пайдалануды, техно-химиялық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеуді; қыздыру, салқындату, суалту, қатты қыздыру, кристалдау,кептіру және басқа да процестерді жүргізуді; балқу және қайнау температурасын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды,; қатты және сұйық заттардың тығыздығын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды, анықтамалық кестелерді пайдалануды; жай зертханалық қондырғыларға жинақтау мен құрастыру жүргізуді.
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; өлшем ыдыстарымен жұмыс істеуде; өлшеуірлерді толтыруда, тамшуырда жұмыс істегенде; өлшеу құтыларында ерітінділер дайындауда; электрқыздырғыш және басқа аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфелді пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізгенде, тұнбаны сүзгіште шаюда; Комовскийдің сорғысында жұмыс істегенде; қайнау және балқу температурасын анықтауда; заттардың салыстырмалы тығыздығын және үлес салмағын анықтауда; немергіштер және ареометрлермен жұмыс істегенде.

ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПО. 03
Обучение в лабораториях предприятия
Ознакомление с организацией химической лаборатории (лаборатории спектрального анализа). Изучение лабораторного оборудования, приборов. Знакомство с производственными методиками, методами проведения анализов. Изучение основных приемов проведения анализов на рабочем месте и безопасных методов работы.
Умения: производить отбор и подготовку проб к анализу, проводить химический (спектральный) анализ сырья, полупродуктов и готовой продукции, оформлять результаты анализов.
Навыки: организации рабочего места и безопасных приемов работы; правильного пользования лабораторным оборудованием, приборами, инструментами, химической посудой; работы с методиками, выполнения несложных анализов.
БК 1 – 10
ПК 2.1.1 – 2.1.7
ПК 2.2.1 – 2.2.7
Квалификация 081602 2 – Лаборант химического анализа
ПО. 04
Практикум по синтезу веществ
Правила работы и организация рабочего места в лабораториях неорганического и органического синтеза. Растворы. Приготовление растворов. Адсорбция и адсорбенты. Очистка неорганических веществ. Получение оксидов, гидроксидов и кислот. Регенерация отработанных остатков. Основные методы очистки и разделения органических веществ. Синтез органических веществ. Идентификация органических веществ. Правила сборки установок для проведения синтезов органических и неорганических веществ.
Умения: выполнять основные операции по синтезу и очистке веществ; проводить расчеты, оформлять отчеты и пользоваться справочной литературой.
Навыки: умения пользования посудой общего и специального назначения; выделения и очистки неорганических и органических веществ, определения концентрации и плотности растворов неорганических веществ, приготовления и разбавления растворов, сбора лабораторной установки для синтеза неорганических и органических веществ, выделения неорганических и органических веществ из отходов производства, соблюдения правил техники безопасности, оказания первой доврачебной помощи.
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Предвыпускная производственная практика
Закрепление навыков проведения производственных анализов физическими, физико-химическими и химическими методами.
Умения: проводить анализ по методике в производственных условиях.
Навыки: организации рабочего места, выполнения основных лабораторных операций с соблюдением правил техники безопасности, выполнения анализов согласно квалификационным требованиям.
БК 1 – 10
ПК 2.1.1 – 2.1.7
ПК 2.2.1 – 2.2.7
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0816000 – Химическая технология и производство (по видам)
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: лексический и грамматический минимум по казахскому и русскому языкам, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана
БК 2
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Понятие культуры. Культура и цивилизация. Формы и типы культур. Основные культурно-исторические центры мира. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама.
Знания: понятия, формы и функции культуры; основные мировые цивилизации, мировые религии; культуру народов Казахстана и перспективы ее развития.
Умения: сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре.
БК 2
СЭД. 02
Основы философии
Философия и ее роль в обществе. Исторические типы философии. Бытие. Материя. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Бытие человека как проблемы философии: личность, свобода и ответственность. Сознание как отражение и деятельность, познание и творчество. Нравственные проблемы философии.
Знания: основные методы научного познания; законы и категории диалектики; формы бытия; свойства и структуру сознания.
Умения: анализировать социальные и профессиональные ситуации с точки зрения законов и категорий диалектики; применять методы научного познания при изучении специальных дисциплин и во время практического обучения; применять теорию относительности при изучении естественно - научных и специальных дисциплин; применять этические и нравственные понятия в своей жизнедеятельности.
БК 2
СЭД. 03
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны. Финансы. Денежно-кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания: общие положения экономической теории, основные моменты экономической ситуации в Казахстане; структуру экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем.
Умения: оценивать текущую социально – экономическую ситуацию в масштабах региона и страны; находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния в отрасли.
БК 6
СЭД. 04
Основы политологии и социологии
Основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Политическая система. Государство – основное звено политической системы. Политические партии и движения. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания: основные понятия и категории социологии и политологии; политические режимы, основные политические партии Казахстана и мирового сообщества; причины социальных конфликтов.
Умения: анализировать и сопоставлять общественные отношения, их развитие с точки зрения субъекта и объекта.
БК 2
СЭД. 05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания: права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации:
правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения: использовать нормативно – правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 1
БК 4
ОПД. 02
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Основы выполнения чертежей с применением компьютерных программ. Построение диаграмм и графиков. Шрифт чертежный по ГОСТ. Масштабы. Геометрические построения. Оформление текстовых документов по ГОСТ. Правила оформления формул, таблиц, иллюстраций. Техническое черчение. Обозначения условные графические в схемах. Схемы по специальности.
Знания: линии чертежа, чертежные шрифты, условные обозначения в схемах, правила и приҰмы выполнения графиков, диаграмм, текстовых документов.
Умения: выполнять геометрические построения, выбирать масштаб, наносить основные и дополнительные надписи; оформлять текстовые и графические документы различными методами; графически оформлять результаты анализов, в том числе с применением компьютерной техники.

КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
ӨО. 03
Кәсіпорын зертханаларында оқыту
Химиялық зертханаларды ұйымдастырумен танысу (спектрлік талдаудың зертханасы). Зертханалық жабдықтарды, аспаптарды оқып-үйрену. Өндірістік әдістермен, талдаулар жүргізу әдістерімен танысу. Жұмыс орнында талдаулар жүргізудің негізгі әдістерін және қауіпсіз жұмыс істеу әдістерін оқып-үйрену.
Іскерліктер: іріктеме жүргізуді және талдауға сынаманы дайындауды, шикізатқа, жартылай өнім мен дайын өнімге химиялық (спектрлік) талдау жүргізуді, талдаулар нәтижелерін рәсімдеуді.
Дағдылар: жұмыс орнын ұйымдастыруда және қауіпсіз жұмыс әдістерінде; зертханалық жабдықтарды, аспаптарды, құралдарды, химиялық ыдыстарды дұрыс пайдалануда; әдістермен жұмыста, жай талдаулар жүргізуде.
БҚ 1 – 10
КҚ 2.1.1 – 2.1.7
КҚ 2.2.1 – 2.2.7
Біліктілігі 081602 2 – Химиялық талдау зертханашысы
ӨО. 04
Заттардың синтезі бойынша практикум
Органикалық және бейорганикалық синтез зертханаларында жұмыс істеу ережелері мен жұмыс орнын ұйымдастыру. Ерітінділер. Ерітінділер дайындау. Адсорбция және адсорбенттер. Бейорганикалық заттарды тазарту. Оксидтерді, гидроксидтерді және қышқылдарды алу. Шыққан қалдықтарды қайта калпына келтіру. Органикалық заттарды тазарту мен бөлудің негізгі әдістері. Органикалық заттардың синтезі. Органикалық заттарды сәйкестендіру. Органикалық және бейорганикалық заттардың синтезін жүргізу үшін құрылғыларды жинау ережесі.
Іскерліктер: синтез және заттарды тазарту бойынша негізігі операцияларды орындауды; есептеулер жүргізуді, есеп беруді рәсімдеу мен анықтамалық әдебиеттерді қолдануды.
Дағдылар: жалпы және арнайы қолданыстағы ыдыстарды пайдалана білуде; бейорганикалық және органикалық заттарды белгілеуде және тазартуда; бейорганикалық заттар ерітінділерінің концентрациясын және тығыздығын анықтауда; ерітінділерді дайындауда және суылтуда, бейорганикалық және органикалық заттардың синтезінде зертханалық қондырғыларды жинауда, өндіріс қалдықтарынан бейорганикалық және органикалық заттарды бөлуде; қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауда, алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете білуде.
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Бітіру алдындағы өндірістік практика
Физикалық, физика-химиялық және химиялық әдістерімен өндірістік талдауларды өткізуге дағдыландыру.
Іскерліктер: өндірістік жағдайдағы әдіс бойынша талдау жүргізуді.
Дағдылар: жұмыс орнын ұйымдастыруды, қауіпсіздік техниканың ережелерін сақтай отырып негізгі зертханалық операцияларды жүргізуде; біліктілік талаптарына сәйкес талдаулар жүргізуде.
БҚ 1 – 10
КҚ 2.1.1 – 2.1.7
КҚ 2.2.1 – 2.2.7
0816000 – Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті қазақ және орыс тілдері бойынша лексикалық және грамматикалық минимумы.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене шынықтыру
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене шынықтырудың әлеуметтік – биологиялық және психо-физиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене шынықтыру-спорттық қызметті пайдалануды, және дене шынықтыруды өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
БҚ 2
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдениет түсінігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің формасы мен түрлері. Әлемнің негізгі тарихи-мәдени орталықтары. Қазақстан аумағындағы мәдениеттер мен өркениеттер. Әртүрлі тарихи кезендердегі Қазақстанның тарихи мәдиниеті. Қазіргі кезеңдегі Қазақстанның ғылымы мен мәдениеті. Діннің мазмұны және оның рөлі. Дiннiң шығу тегi және оның түрлері. Христианның және исламның негізгі жағдайлары.
Білімдер: мәдениеттің түсініктері, формалары және қызметтері, негізгі әлемдік өркениеттер, әлемдік діндер; Қазақстан халықтарының мәдениетін және оларды дамыту болашақтарын.
Іскерліктер: мәдениеттің негізгі даму кезеңдерін қазіргі заманғы мәдиниеттегі процестерімен салыстыруды.
БҚ 2
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия және оның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи түрлері. Болмыс. Материя. Диалектика және оның баламалары. Қоғамды филисофиялық түсіну. Қоғам өздігінен даму жүйе ретінде. Адам болмысы философия мәселелері ретінде: жеке тұлға, бостандық және жауапкершілік. Сана сезім бұл шағылысу және қызмет, тану және шығармашылық. Философияның өнегелі мәселелері.
Білімдер: ғылыми түсінудің негізгі әдістерін; диалектика заңдары мен дәрежелерін; болмыстың түрлерін; сананың қасиеті мен құрылымы.
Іскерліктер: диалектиканың заңдары мен дәрежелері көзқарасында әлеуметтік және кәсіптік жағдайларды талдауды; арнайы пәндерді оқу кезінде және тәжірибелік оқуда ғылыми таным әдістерін қолдануды; жаратылыстану - ғылымдарын және арнай пәндерді оқыған кезде салыстырмалылық теорияны қолдануды; өз тiршiлiк әрекетiнде әдеп пен болмыс ұғымдарын қолдануды.
БҚ 2
ӘЭП. 03
Экономика негіздері
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Экономика және оның негізгі мәселелері. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық бағақұрылым механизмі. Бәсекелестік. Фирма қызметінің экономикалық негіздері. Монополияға қарсы реттеушілік. Халық табысы. Әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу. Макроэкономика. Ел экономикасының кұрылымы. Қаржы. Несие-ақша және салық жүйесі. Инфляциялық процестер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсу мәселелері. Қазақстан экономикасындағы микро- және макроэкономикалық мәселелер. Еңбекті халықаралық бөлу. Сауданың, қызмет көрсетудің және валюталардың әлемдік нарығы. Бизнес негіздері.
Білімдер: экономикалық теорияның жалпы ережелерін, Қазақстандағы экономикалық жағдайдың негізгі кезеңдерін; елдің экономикалық құрылымын, әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу кезеңдерін.
Іскерліктер: аймақ пен ел масштабындағы ағымдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайларды бағалауды; саладағы экономикалық жағдайды талдау үшін қажетті ақпараттарды табуды және пайдалануды.
БҚ 6
ӘЭП. 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтанудың негізгі түсініктері мен дәрежелері. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Жеке тұлға қоғамдық қатынастардың субъектісі мен объектісі ретінде. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік жанжалдар, оларды шешу механизмі. Саясаттанудың негізгі түсініктері мен дәрежелері. Саясат және саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет - саяси жүйенің негізгі түйіні. Саяси партиялар және қозғалыстар. Сыртқы саяси қызмет және дүниежүзілік саяси процесс.
Білімдер: әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі түсініктері мен дәрежелерін, саяси режімдерін, Қазақстандағы негізгі саяси партияларды және әлемдік қауымдастық; әлеуметтік жанжалдардың себептерін.
Іскерліктер: қоғамдық қарым қатынастарды салыстыру мен талдаудың, олардың дамуына субъект және объект көзқарасында қарауды.
БҚ 2
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпы бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер: адамның және азаматтың құқығы мен бостандығын, оларды іске асыру механизімдері: кәсіптік қызмет шеңберінде құқықтық және өнегелі-этикалық нормалар.
Іскерліктер: маманның кәсіптік қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ 4
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың қолданысы мен құжаттандыру әдістері. Құжаттама жүйесі, құжаттардың құрылысы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істерді ұймдастыру және құру тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және қызметтерін; оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасын, оларды кәсіпорынның ұйымдастыру және басқару процестеріне еңгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздарды құру: өтініш, бұйрықтар, қызыметтік хаттар және т.б.; құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, олардың есебін жүргізу, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 4
ЖКП. 02
Сызу
КҚБЖ сәйкес сызуларды графикалық безендіру. Сызудың пішіні мен бағыты. Сызуға жазуларды орындпу. Компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып сызуларды орындау негіздері. Диаграммалар мен графиктерді құру. МС бойынша сызу қаріпі. Масштабтар. Геометриялық құрулар. МС бойынша мәтіндік құжаттарды рәсімдеу. Формулаларды, кестелерді, суреттерді рәсімдеу ережесі. Техникалық сызу. Сызбадағы шартты графикалық белгілер. Мамандық бойынша сызбалар.
Білімдер: сызудың бағытын, сызудың қаріптерін, сызбадағы шартты белгілерді, графиктерді, диаграммаларды, мәтіндік құжаттарды орындаудың ережесі мен әдістерін.
Іскерліктер: геометриялық құрулар орындауды, масштабын таңдауды, негізгі және қосымша жазулар салуды; түрлі әдістермен мәтіндік және графикалық құжаттарды рәсімдеуді; компьютерлік техниканы пайдалана отырып талдаулар нәтижелерін графикалық рәсімдеуді.

ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ОПД. 03
Общая и специальная электротехника
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Электроника. Электронные приборы. Электрический ток в газах. Полупроводниковые приборы. Электрические источники света в спектральном анализе. Интегральные микросхемы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификация измерительных приборов и принцип действия; электрические схемы типового лабораторного оборудования, применяемого в различных методах анализа.
Умения: пользоваться измерительными приборами, снимать показания с приборов; менять режимы работы оборудования; осуществлять пуск машины постоянного тока; характеризовать элементы электрической схемы и их влияние на аналитические показатели.
БК 10
ПК 3.5.3
ОПД. 04
Химия элементов
Положение элементов в таблице Д.И.Менделеева. Нахождение элементов в природе. Физические и химические свойства элементов и их соединений, способы получения и применение. Свойства неметаллов и металлов. Расчеты по химическим формулам и уравнениям реакций.
Знания: типичные химические свойства элементов на основании их положения в таблице Менделеева и атомного строения; физико-химические свойства простых и сложных неорганических веществ, способы их получения и нахождение в природе; основные области применения.
Умения: устанавливать химическую природу элемента на основании положения в периодической системе; составлять уравнения химических реакций, характерных для химического элемента и его соединений; производить стехиометрические расчеты по уравнениям реакции.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД. 05
Органическая химия
Теоретические основы органической химии. Элементарный анализ органических соединений. Общие вопросы химического строения органических соединений. Классификация, строение, химические свойства, способы получения и применение углеводородов, соединений с однородными функциями, гетерофункциональных соединений. Нефть, состав, способы переработки. Элементы биоорганической химии. Высокомолекулярные соединения.
Знания: классы и номенклатура органических соединений; основные способы получения, физические и химические свойства органических веществ; область применения.
Умения: составлять формулы веществ, уравнения реакций, решать расчетные задачи, схемы превращений.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД. 06
Физическая и коллоидная химия
Физическая химия. Молекулярно-кинетическая теория агрегатных состояний вещества. Основные законы физической химии, физико-химическая сущность химических процессов и способы управления ими в лабораторных и производственных условиях. Законы термодинамики. Основы химической кинетики и химическое равновесие. Основные свойства растворов. Поверхностное явление. Катализ. Основы электрохимии. Основы коллоидной химии.
Знания: основные закономерности протекания химических процессов, законы термодинамики, кинетические уравнения, основные свойства растворов.
Умения: делать выводы о возможности протекания химических процессов, выявлять оптимальные условия протекания химических процессов.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД. 07
Аналитическая химия
Методы исследования химического качественного и количественного состава вещества. Чувствительность, избирательность, специфичность аналитических реакций и реактивов. Классификации катионов и анио-нов, характерные реакции на них. Действие групповых реагентов. Дробный и системати-ческий анализ. рН растворов, буферные системы их назначение. Электролитическое диссоциация, произведение растворимости, амфотерность электролитов, гидролиз. Окислительно-восстановительные реакции. Комплексные соли, их использование в качественном анализе. Методы количествен-ного анализа: гравиметрия и титриметрия.
Знания: методы и способы выполнения качественных аналитических реакций; классификацию катионов и анионов, характерные реакции на них; методы количественного анализа и условия их проведения.
Умения: проводить дробный и систематический анализ, готовить растворы различной концентрации; рассчитывать навеску; устанавливать титр растворов; определять процентное содержание вещества в пробе гравиметрическим и титриметрическими методами анализа.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3

КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
ЖКП. 03
Жалпы және арнайы электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм; электрлік өлшемдер; тұрақты және айналмалы тоқтың электр машиналары. Трансформаторлар. Электроника. Электронды аспаптар. Газдағы электр тоғы. Жартылайөткізгіштік аспаптар. Спектрлік талдаудағы жарықтың электр көздері. Интегралды микросызбалар.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңдарын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, тізбектің негізгі элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылысын және қызмет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және қызмет принципін; талдаудың түрлі әдістерінде қолданылатын үлгілік зертханалық жабдықтардың электрлік сызбаларын.
Іскерліктер: өлшеу аспаптарын қолдануды, аспаптардан көрсеткіштер алуды; жабдықтардың жұмыс режімін ауыстыруды; тұрақты тоқ машинасын іске қосуды; электрлік сызбалардың элементтері мен олардың аналитикалық көрсеткіштерге әсерін сипаттауды.
БҚ 10
КҚ 3.5.3
ЖКП. 04
Элементтер химиясы
Д.И Менделеев кестесіндегі элементтердің орналасуы. Табиғатта элементтердің орналасуы. Элементтердің физикалық және химиялық қасиеттері және олардың қосылстары, алу әдістері мен қолданылуы. Металдар мен бейметалдардың қасиеттері. Реакция теңдеуі мен химиялық формулалар бойынша есептеулер.
Білімдер: Менделеев кестесінде орналасу негізіндегі элементтерге тән олардың химиялық қасиеттерін және атом құрылысын; жай және күрделі бейорганикалық заттардың физика-химиялық қасиеттерін, оларды алу әдістері мен табиғаттағы орнын; негізгі қолдану аймақтарын.
Іскерліктер: периодтық жүйеде орналасу негізіндегі элементтердің химиялық табиғатын белгілеуді; химиялық элемент пен оның қосылыстары үшін өздеріне тән химиялық реакция теңдеуін құруды, реакция теңдеуі бойынша стехиометрлік есептеулер жүргізуді.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
ЖКП. 05
Органикалық химия
Органикалық химияның теориялық негіздері. Органикалық қосылыстарды элементарлық талдау. Органикалық қосылыстардың химиялық құрылысының жалпы мәселелері. Көмірсутектердің жіктелуі, құрылысы, химиялық қасиеттері, алу әдістері мен қолданылуы, біртекті функциялармен қосылысы, гетерофункционалды қосылыстар. Биоорганикалық химияның элементтері. Жоғарғы молекулалы қосылыстар.
Білімдер: органикалық қосылыстардың номенклатурасы мен класстарын, негізгі алу әдістерін, органикалық заттардың физикалық және химиялық қасиеттерін, қолдану аймағын.
Іскерліктер: заттардың формулаларын құруды, реакциялар теңдеулерін, есептеу тапсырмаларды шешуді, айналу сызбаларын.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
ЖКП. 06
Физикалық және коллоидты химия
Физикалық химия. Заттардың агрегат күйінің молекулярлық-кинетикалық теориясы. Физикалық химияның негізгі заңдары, химиялық процестердің физика-химиялық сипаттары, оларды зертханалық және өндірістік жағдайларда басқару. Термодинамика заңдары. Химиялық тепе-теңдік пен химиялық кинетиканың негіздері. Ерітінділердің негізгі қасиеттері. Беттік құбылыстар. Катализ. Электрхимияның негіздері. Коллоидты химия негіздері.
Білімдер: химиялық процес ағымының негізгі заңдылықтарын, термодинамика заңдарын, кинетикалық теңдеулерді, ерітінділердің негізгі қасиеттерін.
Іскерліктер: химилық процестер ағымының мүмкіндіктері туралы қорытынды жасауды, химиялық процестердің ағымына қолайлы талаптарды айқындау, химиялық процестер ағымының оптималды жағдайларын табуды.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
ЖКП. 07
Аналитикалық химия
Заттардың химиялық сапалық және сандық құрамын зерттеу әдістері. Аналитикалық реакциялар мен реактивтердің сезгіштігі, таңдаушылығы, ерекшелігі. Катиондар мен аниондарды жіктеу, оларға тән реакциялар. Топтық реагенттердің қызметі. Бөлшектік және жүйелік талдау. Ерітіндінің рН, буферлік жүйелер олардың қолданысы. Электролиттік диссоциация, ерігіштік көбейтіндісі, электролиттердің амфотерлігі, гидролиз. Тотығу-тотықсындану реакциялары. Комплексті тұздар оларды сапалық талдауда қолдану. Сандық талдау әдістері: гравиметрлеу және титрметрлеу.
Білімдер: сапалы аналитикалық реакцияны орындаудың әдістері мен тәсілдерін, катиондар мен аниондардың жіктелуін; оларға тән реакцияларды, сандық талдау әдістерін және оларды жүргізу жағдайын.
Іскерліктер: бөлшектік және жүйелік талдау жүргізуді, әр түрлі концентрацияда ерітінділер даярлауды; өлшендіні есептеуді; ерітінділердің титрін белгілеуді; талдаудың титрметрлік және гравиметрлік әдістерімен сынамадағы заттардың пайыздық құрамын анықтауды.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3

ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ОПД. 08
Общая химическая технология
Теоретические основы и сущность технологических процессов основных химических производств. Сырье и энергетика химической промышленности. Производство минеральных кислот, аммиака, хлора, щелочей. Производство минеральных удобрений, керамики, вяжущих веществ. Металлургия чугуна и стали. Производство цветных металлов. Технология органических веществ; технология переработки нефти и газа. Технология полимеров. Схемы технологических процессов, конструкция и принцип действия типового оборудования, взаимосвязь отдельных производств. Состав и свойства сырья, готовой продукции, соответствие их ГОСТам.
Знания: химизм и технологические стадии производства основных продуктов химической отрасли, производства стали и чугуна, характеристику сырья и продуктов, требования ТУ.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции; объяснять условия протекания технологического процесса основных химических производств.
ПК 3.5.2
ОПД. 09
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции. Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации. Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан. Основные понятия и определения метрологии. Государственный метрологический контроль и надзор. Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции. Сущность и содержание сертификации. Международная сертификация.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности; рассчитывать погрешность измерения и выбирать средства измерения.
ПК 3.5.4
ОПД. 10
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении курсовых работ и дипломного проектирования.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
ПК 3.5.7
ОПД. 11
Основы менеджмента
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм. Функции менеджмента. Управление персоналом. Внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента. Маркетинг в системе менеджмента.
Знания: характеристики внутренней и внешней среды предприятия; функции управления, принципы управления, модели организационных структур предприятия; стили управления, структуру полномочий, способы разрешения конфликтных ситуаций; факторы, влияющие на эффективность работы группы; правовое регулирование; функции и принципы маркетинга.
Умения: применять на практике методы и принципы управления, проектировать структуру предприятия; определять модель выбора стиля управления; определять эффективность использования рабочего времени; давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
БК 4
БК 5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда. Организация работы по охране труда в химических лабораториях. Производственный травматизм, гигиена труда. Токсичность химических веществ и меры защиты. Техника безопасности при работе с кислотами, щелочами, ядовитыми веществами. Меры безопасности при подготовке и разделке проб. Меры безопасности при эксплуатации сосудов со сжиженными газами и сосудов, работающих под давлением. Основы электробезопасности. Основы противопожарной защиты.
Научные основы экологии. Правовые и социальные вопросы природопользования. Загрязнения окружающей среды промышленными предприятиями. Охрана атмосферного воздуха, водоемов, почв. Природоресурсный потенциал, принципы и методы рационального природопользования. Основы создания ресурсосберегающих технологий. Экологический аудит.
Знания: нормативно-техническая документация по безопасности труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности; свойства и действия на организм человека токсичных веществ, предельно-допустимые концентрации химических веществ, средства индивидуальной защиты;
структура, назначение и виды деятельности лабораторий по контролю за промышленными выбросами;
задачи экологии; критерии качества окружающей среды; источники загрязнения окружающей среды; способы очистки газообразных промышленных выбросов; типы схем промышленного водообеспечения; основные направления малоотходных и безотходных технологий.
Умения: применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему; работать с сосудами со сжиженными сжатыми и растворенными газами, находящимися под давлением; классифицировать аналитические задачи по профилю лабораторий;
вести контроль качества очистки газообразных выбросов, сточных вод; классифицировать вторичные материальные ресурсы.
БК 8
БК 9
СД. 02
Инструментальные методы анализа

КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
ЖКП. 08
Жалпы химиялық технология
Негізгі химиялық өндірістің технологиялық процестерінің мәні және теориялық негіздері. Химиялық өндірістің шикізаты және энергетикасы. Минералды қышқылдар, аммиак, хлор, сілті өндірісі. Минералды тынайтқыштар, қыш, тұтқыр заттар өндірісі. Болат пен шойын металургиясы. Түсті металдар өндірісі. Органикалық заттар технологиясы. Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы. Полимерлер технологиясы. Технологиялық процестердің сызбалары, үлгілік жабдықтардың құылымы және әрекет принципі, жеке өндірістердің өзара байланысы. МС-қа сәйкес шикізат пен дайын өнімдердің құрамы мен қасиеттері.
Білімдер: химия саласындағы негізгі өнімдер өндірісінің химизімін және технологиялық кезеңдерін, болат пен шойын өндірісін, шикізат пен өнімдердің сипаттамасын, ТШ талаптарын.
Іскерліктер:
технологиялық сызбаларды оқуды, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді; негізгі хииялық өндірістің технологиялық процестерінің өту жағдайларын түсіндіруді.
КҚ 3.5.2
ЖКП. 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттаудың, метрологияның өнім сапасын арттырудағы рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсініктері мен анықтаулары. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау. Өнімнің сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау. Сертификаттаудың мәні мен мазмұны. Халықаралық сертификаттау.
Білімдер: метрологияның, стандарттаудың сертификаттау мен өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін; сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызметте сапа жүйесінің негізгі принциптері мен құжаттарын қолдануды; өлшеу қателіктерін есептеуді және өлшеу құралдарын таңдауды.
КҚ3.5.4
ЖКП. 10
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс істеу. Графика. Курстық жұмыстар мен дипломдық жобалауды орындау кезінде жалпыкәсіптік және арнайы пәндер бойынша есептер шығару үшін бағдарламаларды қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару, сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді.
Іскерліктер: компьютерде технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ 3
КҚ 3.5.7
ЖКП. 11
Менеджмент негіздері
Әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формалардағы ұйымдарды басқарудың мақсаты және міндеттері. Менеджмент қызметтері. Қызметкерлерді басқару. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасы. Еңбекті мотивациялау жүйесі. Іскерлік қарым-қатынас этикасы. Менеджмент психологиясы. Менеджмент жүйесіндегі маркетинг.
Білімдер: кәсіпорынның ішкі және сыртқы орта сипаттарын; басқару қызметін, басқару принциптерін, кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымдық моделдерін; басқару стилін, жанжалды жағдайларды шешу тәсілдерін; топтардың жұмыс қарқындылығына әсер ететін факторларды; құқықтық реттеуді; маркетингтің қызметі мен принциптерін.
Іскерліктер: басқарудың әдістері мен принциптерін практикада қолдануды, кәсіпорын құрылымын жобалауды; басқару стилін таңдау моделдерін анықтауды; жұмыс уақытын тиімді пайдалануды анықтауды; ұжымдағы іскерлік және жеке өз басылық қатынастарға баға беруді.
БҚ 4
БҚ 5
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңдылықтар негізі. Химиялық зертханаларда еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру. Өндірістік жарақат және еңбек тазалығы. Химиялық заттардың улылығы және қорғану шаралары. Қышқылдармен, сілтілермен, улы заттармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техникасы. Сынаманы дайындау мен бөлу кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Сұйылтылған газдармен және қысым астында жұмыс істеген ыдыстарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Электрқауіпсіздік негіздері. Өртке қарсы қорғану негіздері.
Экологияның ғылыми негіздері. Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері. Өндірістік кәсіпорындармен қоршаған ортаның ластануы. Атмосфералық ауаны, су қоймаларын, топырақты қорғау. Табиғат ресурстарының потенциалы, табиғатты ұтымды пайдаланудың принциптері мен әдістері. Ресурстарды үнемдеу технологиясын құру негіздері. Экологиялық аудит.
Білімдер: еңбек қауіпсіздігін, өндірістік санитарияны және өртқауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттамаларды; уландырғыш химиялық заттардың адам ағзасына әсерін және қасиетін, шекті мүмкімдік концентрациясын, жеке қорғану құралдарын;
өндірістік қалдықтарды бақылау бойынша зертхана қызметінің құрылымын, қолданысын және түрлерін; экология міндеттерін; қоршаған орта сапасының белгілерін; қоршағн ортаны ластаудың көздерін; газтәрізді өндірістік қалдықтарды тазарту әдістерін; өндірістік сумен қамтамасыз ету сызбасының түрлерін; қалдықсыз және аз қалдықты технологияның негізгі бағыттарын.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын; зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді; қысым бойынша сұйытылған түтікшелермен және еріген газдармен жұмыс істеуді; зертхана бейіні бойынша аналитикалық тапсырмаларды жіктеуді; газтәрізді қалдықтарды, ағынды суларды тазартуға сапалы бақылау жүргізуді; екіншілік материалды қорларды жіктеуді.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Талдаудың аспаптық әдістері

СД. 02.1
Физико-химические методы анализа
Теоретические основы фотометрического, турбидиметрического, нефелометрического методов анализа. Основы люминесцентного метода анализа. Оптическая активность вещества, поляриметрический метод анализа, рефрактометрия. Сущность, теоретические основы, практическое применение электро-химических методов анализа. Устройство и принцип работы основного оборудования. Роль физико-химических методов анализа в повы-шении качества продукции. Гибридные методы анализа. Теоретические основы хроматогра-фических разделений с возможностями систем ввода, разделения и детектирования, опреде-ляющими выбор хроматографического метода в решении аналитических задач; ознакомление с приемами качественного и количественного анализа многокомпонентных проб.
Знания: сущность физико-химических методов анализа веществ, конструкцию приборов и принцип их действия.
Умения: производить измерения физико-химических показателей проб веществ на приборах; делать заключение о составе и качестве исследуемых проб.
ПК 3.5.1 – 3.5.8
СД. 02.2
Спектральный анализ
Современные представления о природе света. Происхождение спектров испускания и поглощения. Источники света, приборы и приемники света атомно-эмиссионного анализа. Спектрографы, квантометры, стилоскопы, стилометры. Методы качественного и количественного эмиссионного анализа. Анализ по спектрам поглощения. Атомно-абсорбционный анализ. Молекулярные спектры поглощения. Приборы атомно-абсорбционного и молекулярно-абсорбционного анализа. Основные методы отбора и подготовки проб. Первоначальные сведения о неоптических методах.
Знания: теория происхождения спектров, источники света, конструкция спектральных приборов, принцип действия приемно-регистрирующих устройств, основные методы качественного и количественного анализа.
Умения: расшифровывать спектрограммы, пользоваться атласами спектральных линии, работать на спектральных приборах и делать заключение о качественном и количественном составе вещества.
ПК 3.5.1 – 3.5.8
СД. 03
Контрольно-измерительные приборы и средства автоматического контроля
Автоматизация аналитического контроля. Основные понятия и определения. Автоматизированные системы аналитического контроля. Погрешности результатов анализа. Методика измерения состава анализируемой среды. Чувствительный элемент автоматического анализатора. Методы анализа состава технологических газов и паров. Методы анализа состава технологических жидкостей, суспензий и эмульсий. Автоматические анализаторы, применяемые в автоматизированных системах аналитического контроля в химической промышленности.
Знания: современные автоматические средства аналитического контроля показателей качества сырья, полупродуктов, продуктов; автоматизация контроля показателей рабочей зоны.
Умения: снимать показания приборов, анализировать информацию.
БК 10

АП. 02.1
Талдаудың физика-химиялық әдістері
Талдаудың фотометрлік, турбидиметрлік, нефелометрлік әдістерінің теориялық негіздері. Талдаудың люминесценттік әдісінің негіздері. Заттардың оптикалық белсенділігі, талдаудың поляриметрлік әдісі, рефрактометрия. Талдаудың электрхимиялық әдістерінің мәні, теориялық негіздері, практикалық қолданылуы. Негізгі жабдықтардың құрылымы, қызмет принциптері. Өнім сапасын жоғарлатуда талдаудың физика-химиялық әдістерінің рөлі. Талдаудың гибридтік әдістері. Аналитикалық тапсырмаларды шешуде хроматографты әдістерді таңдауды анықтайтын кіргізу, бөлу және детекторлау жүйелерінің мүмкіндіктерімен хроматографты бөлудің теориялық негіздері; көпқұраышты сынамаларды сапалық және сандық талдау тәсілдерімен танысу.
Білімдер: заттардың физика-химиялық талдау әдісінің мәнін, аспаптардың құрылымын және олардың қызмет принципін.
Іскерліктер: аспаптағы заттар сынамасының физика-химиялық көрсеткіштеріне өлшеу жүргізуді, зерттелетін сынамалардың құрамы мен сапасы туралы қорытынды жасауды.
КҚ 3.5.1 – 3.5.8
АП. 02.2
Спектрлік талдау
Жарық табиғаты туралы қазіргі кездегі түсінік. Жұтылу мен шығару спектрлерінің пайда болуы. Жарықтың қайнар көзі, атомды-эмиссиондық талдаудың аспаптары және жарық қабылдағыштар. Спектрографтар, квантометрлер, стилоскоптар, стилометрлер. Сапалық және сандық эмиссиондық талдау әдістері. Жұтылу спекторы бойынша талдау. Атомды-абсорбциялық талдау. Жұтылудың молекулярлық спектрлері. Атомды-абсорбциялық және молекулярлы-абсорбциялық аспаптар. Сынаманы іріктеу мен дайындаудың негізгі әдістері. Бейоптикалық әдістер туралы бастапқы мәліметтер.
Білімдер: спектрлердің пайда болу теориясын, жрықтың қайнар көзін, спектрлік аспаптардың құрылымын, қабылдау – тіркеу құрылғыларының қызмет принципін, сапалық және сандық талдаудың негізгі әдістерін.
Іскерліктер: спектрграммалардың шифрін ашуды, спектрлік сызықтардың атластарын қолдануды, спектрлік аспаптармен жұмыс істеуді және заттардың сапалық және сандық құрамына қорытынды жасауды.
КҚ 3.5.1 – 3.5.8
АП. 03
Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматты бақылау құралдары
Аналитикалық бақулауды автоматтандыру. Негізгі түсініктер және анықтамалар. Аналитикалық бақылаудың автоматтандырылған жүйелері. Талдау нәтижелерінің қателіктері. Талданатын орта құрамын өлшеу әдістемесі. Автоматты талдағыштың сезгіштік элементі. Технологиялық газдар мен булардың құрамын талдау әдістері. Технологиялық сұйықтықтардың, жүзгіндердің және эмульсиялардың құрамын талдау әдістері. Химиялық өндірісті аналитикалық бақылаудың автоматтандырылған жүйлерінде қолданылатын автоматты талдағыштар.
Білімдер: шикізаттың, жартылай өнімдердің, өнімдердің сапа көрсеткішін аналитикалық бақылаудың қазіргі заманғы автоматтандырылған құралдары; жұмыс орны көрсеткіштерін бақылауды автоматтандыру.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіш алу, ақпаратты талдау.
БҚ 10

ПК 3.5.3
СД. 04
Технический анализ и контроль производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и стандартов в техническом анализе. Анализ нефтепродуктов, продуктов органического синтеза. Анализ воды. Анализ газов, газовых смесей. Анализ неорганических соединений, продуктов неорганического синтеза. Анализ твердого топлива. Анализ металлов и сплавов. Анализ шлаков, руд, агломератов, силикатов.
Знания: виды анализов, назначение стандартных образцов и ГОСТов, основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции органического и неорганического синтеза, металлов и сплавов.
Умения: работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы, анализ воды, газовый анализ, анализ неорганических, органических веществ, металлов и сплавов, твердого топлива, нефтепродуктов.
ПК 3.5.1 – 3.5.8
СД. 05
Организация работы заводских лабораторий
Организация заводской лаборатории и ее функции. Программа производственного контроля. Функции, основная документация, структура, штаты, объем работы заводской лаборатории. Требования к организации производственной лаборатории и факторы, влияющие на эффективность ее работы.
Знания: структуры аналитического контроля предприятия; функции заводских лабораторий, ЦЗЛ, ОТК и др.; взаимосвязь между лабораториями, структурами лабораторий.
Умения: характеризовать функции лабораторий.
ПК 3.5.6
СД. 06
Курсовая работа по специальным дисциплинам
Схема аналитического контроля технологичес-кого процесса. Анализ сырья и готовой про-дукции. Сущность методик анализа определяе-мого компонента. Выбор оптимальной методики. Аппаратурное оформление метода анализа. Область применения методики анализа. Ссылки действующих стандартов и технических условий для характеристик сырья и готовой продукции.
Знания: химические и инструментальные методы установления качественного и количественного состава веществ; физико-химические свойства исследуемых материалов; сущность методики анализа; алгоритм постановки эксперимента.
Умения: работать с ГОСТ, ТУ; работать с информационными источниками; осуществлять выбор методики анализа; проводить эксперимент согласно методики; обрабатывать результаты эксперимента.
ПК 3.5.1 – 3.5.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов. Работа с вредными ядовитыми веществами. Монтаж и сборка простейших лабораторных установок.
Умения: отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации и другие операции; пользоваться приборами для определения температур плавления и кипения; уметь определять плотность жидких и твердых веществ, пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; работы с мерной посудой, заполнения бюретки, работы с пипеткой, приготовления растворов в мерных колбах; использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, промывания осадка на фильтре; работы с насосом Комовского; определения температуры кипения и плавления; в определении относительной плотности и удельного веса веществ, работы с пикнометрами и ареометрами.

КҚ 3.5.3
АП. 04
Техникалық талдау және өндірісті бақылау
Өндірістегі техникалық талдаудың рөлі. Шикізат, жартылай өнім мен дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың таңбалы, тездетілген, бақылау, арбитражды түрлері; Стандарттық үлгілер. Техникалық талдаудағы стандарт пен МС-ң рөлі. Мұнай өнімдерін, органикалық синтез өнімдерін талдау. Суды талдау. Газдар мен газды қосылыстарды талдау. Бейорганикалық қосылыстарды талдау, бейорганикалық синтез өнімдерін талдау. Қатты отынды талдау. Металдар мен құймаларды талдау. Қождарды, кендерді, агломераттарды, силикаттарды талдау.
Білімдер: талдаудың түрлерін, МС-пен стандарттық үлгілер мен МС-ың қолданысын, органикалық және бейорганикалық синтез шикізатын, жартылай өнім мен дайын өнімін талдаудың негізгі әдістерін; металдар мен құймаларды.
Іскерліктер: МС-мен жұмысты, орта сынама іріктемесін жүргізуді, суды талдауды, газды талдауды, органикалық және бейорганикалық заттарды талдауды; металдар мен құймаларды, қатты отынды, мұнай өнімдерін талдауды.
КҚ 3.5.1 – 3.5.8
АП. 05
Зауыттық зертханалардың жұмысын ұйымдастыру
Зауыттық зертханалардың жұмысын ұйымдастыру және оның қызметтері. Өндірістік бақылау бағдарламасы. Зауыттық зертхананың қызметтері, негізгі құжаттамасы, жұмыс көлемі. Өндірістік зертхананы ұйымдастыруға қойылатын талапта және оның жұмыс тиімділігіне әсер ететін факторлар.
Білімдер: кәсіпорынды аналитикалық бақылау құрылымдары; зауыттық зертханалардың қызметтері, ОЗЗ, ТББ және т.б.; зертханалар, зертханалар құрылымдары арасындағы өзара байланыс.
Іскерліктер: зертхана қызметтерін сипаттау.
КҚ 3.5.6
АП. 06
Арнайы пәндер бойынша курстық жұмыс
Технологиялық процесті аналитикалық бақылаудың сызбасы. Шикізатты және дайын өнімдерді талдау. Құрауышты анықтайтың талдау әдістемелерінің мәні. Тиімді әдістемені таңдау. Талдаудың әдісін аппараттық рәсімдеу. Талдау әдістемесін қолдану аймағы. Шикізат және дайын өнімдердің сипаттамалары үшін әрекеттегі стандарттар мен техникалық жағдайларға негізделу.
Білімдер: заттардың сапалық және сандық құрамын белгілеудің химиялық және аспаптық әдістері; зерттелетін материалдардың физика-химиялық қасиеттері; талдау әдістемелерінің мәні; экспериментті қою алгоритімі.
Іскерліктер: МС, ТШ-мен жұмыс істеу; ақпараттық көздермен жұмыс істеу; талдау әдістемелерін таңдауды іске асыру; әдістемеге сәйкес эксперимент жүргізу; эксперимент нәтижелерін өңдеу.
КҚ 3.5.1 – 3.5.8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, филтрлеу, құрғату, ерітінділерді дайындау. Улы, зиянды заттармен жұмыс істеу. Жай зертханалық құрылғыларды жинақтау және құрастыру.
Іскерліктер: түрлі қолданыстағы ыдстарды айыра білуді және оларды пайдалануды; техно-химиялық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеуді; электрқыздырғыш аспаптарды пайдалануды; қыздыру, салқындату, суалту, қатты қыздыру, кристалдау және кептіру процестерін жүргізуді; балқу және қайнау температурасын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды, қатты және сұйық заттардың тығыздығын анықтай білу, анықтамалық кестелерді пайдалануды; жай зертханалық қондырғыларға монтаж және құрастыру жүргізуді.
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; өлшем ыдыстарымен жұмыс істеуде; өлшеуірлерді толтыруда, тамшуырда жұмыс істегенде; өлшеу құтыларында ерітінділер дайындауда; электрқыздырғыш және басқа аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфелді пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізгенде, тұнбаны сүзгіште шаюда; Комовскийдің сорғысында жұмыс істегенде; қайнау және балқу температурасын анықтауда; заттардың салыстырмалы тығыздығын және үлес салмағын анықтауда; немергіштер және ареометрлермен жұмыс істегенде.

ПК 3.5.5
ПО. 02
Практикум по неорганическому синтезу
Организация рабочего места. Приборы, материалы, посуда. Растворы. Способы выражения концентрации растворов кислот, щелочей и солей. Адсорбция и адсорбенты. Приготовление адсорбентов. Подготовка к работе и регенерация ионообменных смол. Химические реактивы, классификация и хранение. Методы очистки неорганических веществ. Получение оксидов, оснований и кислот. Получение солей. Регенерация отработанных остатков.
Умения: выполнять основные операции по синтезу и очистке веществ; проводить расчеты, оформлять отчеты и пользоваться справочной литературой.
Навыки: пользование посудой общего и специального назначения; выделение и очистки неорганических веществ, определение концентрации и плотности растворов неорганических веществ, приготовление и разбавление растворов, очистки неорганических веществ, сбор лабораторной установки для синтеза неорганических веществ, выделение неорганических веществ из отходов производства, соблюдение правил техники безопасности, оказание первой доврачебной помощи.
ПК 3.5.2
ПО. 03
Практикум по органическому синтезу
Изучение основных методов очистки и синтеза органических веществ, применяемых в заводских и научно-исследовательских лабораториях. Сборка аппаратуры, проведение синтеза органических веществ по реакциям галогенирования, алкилирования, окисления, ацилирования, нитрования и др. Организация рабочего места, пользование справочной литературой, составление отчетов. Освоение правил техники безопасности при работе в лаборатории.
Умения: выполнять основные операции по синтезу и очистке органических веществ; проводить расчеты, оформлять отчеты и пользоваться справочной литературой.
Навыки: умение пользования посудой общего и специального назначения; определение температуры плавления и кипения, выделения и очищения органических веществ, сборка технологических лабораторных установок для синтеза органических веществ, соблюдение правил техники безопасности, оказания первой медицинской помощи.
ПК 3.5.2
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Производственная практика
Изучение структуры предприятия, организации контроля производства в цеховых, центральных лабораторий и служб ОТК (отдела технического контроля). Освоение производственных методик и стажировка в качестве лаборанта на конкретном рабочем месте.
Умения: в качестве стажера выполнять функциональные обязанности лаборанта (руководителя участка в лаборатории).
Навыки: организационной работы техника, лаборанта химического производства; навыков работы на приборах и оборудовании.

КҚ 3.5.5
ӨО. 02
Бейорганикалық синтез бойынша практикум
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Аспаптар, материалдар, ыдыстар. Ерітінділер. Қышқылдар, сілтілер және тұздар ерітінділерінің концентрациясын білдіру тәсілдері, Адсорбция және адсорбенттер. Адсорбенттерді дайындау. Ион алмастарғыш шайырларды жанғырту және жұмысқа дайындау. Химиялық реактивтер, оларды жіктеу және сақтау. Бейорганиқалық заттарды тазалау әдістері. Оксидтерді, негіздерді және қышқылдарды алу. Тұздарды алу. Пайдаланылған қалдықтарды қайта жаңғырту.
Іскерліктер: заттарды тазарту мен синтез бойынша негізгі операцияларды орындауды, есептеулер жүргізуді, есеп берулерді рәсімдеу мен анықтамалық әдебиеттерді қолдануды.
Дағдылар: жалпы және арнайы қолданыстағы ыдыстарды пайдалана білуде; бейорганикалық заттарды белгілеуде және тазартуда; бейорганикалық заттар ерітінділерінің концентрациясын және тығыздығын анықтауда; ерітінділерді дайындауда және суылтуда, бейорганикалық заттарды тазартуда, бейорганикалық заттардың синтезінде зертханалық қондырғыларды жинауда, өндіріс қалдықтарынан бейорганикалық заттарды бөлуде; қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауда, алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете білуде.
КҚ 3.5.2
ӨО. 03
Органикалық синтез бойынша практикум
Зауыттар мен ғылыми-зерттеу зертханаларында қолданылатын органикалық заттардың синтезі мен тазартудың негізгі әдістерін оқып үйрену. Аппараттарды құрастыру, галогендеу, алкилдеу, тотығу, ацилдеу, нитрлеу және т.б. реакциялар бойынша органикалық заттардың синтезін жүргізу. Жұмыс орнын ұйымдастыру, анықтамалық әдебиеттерді қолдану, есеп беруді құрастыру. Зертханада жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгеру.
Іскерліктер: органикалық заттарды синтездеу мен тазартудың негізігі операцияларын орындауды, есептер жүргізуді, есеп беруді рәсімдеу мен анықтамалық әдебиеттерді қолдануды.
Дағдылар: жалпы және арнайы қолданыстағы ыдыстарды пайдалана білуде; балқу және қайнау температурасын анықтауда; органикалық заттарды бөлуде және тазартуда; органикалық заттардың синтезі үшін технологиялық зертханалық қондырғыларды құруда; қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауда, алғашқы дәрігерлік көмек көрсете білуде.
КҚ 3.5.2
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Өндірістік практикасы
Кәсіпорынның, цехтың, орталық зертханалар мен ТББ (техникалық бақылау бөлімінің) қызметіндегі өндірісті бақылау ұйымдарының құрылымын оқып үйрену. Нақты жұмыс орнында лаборант ретінде сынақ мерзімін өту және өндірістік әдістемелерді меңгеру.
Іскерліктер: стажер ретінде лаборанттың функционалдық міндеттерін орындауды (зертханадағы учаске жетекшiсi).
Дағдылар: химиялық өндірістің техник-лаборантының ұйымдастырушылық жұмысында; аспаптар мен жабдықтарды ұмыс істеу дағдысында.

ПК 2.3.1 – 2.3.3
ПО. 02
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов. Работа с вредными ядовитыми веществами.
Умения: отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации и другие операции; пользоваться приборами для определения температур плавления и кипения; уметь определять плотность жидких и твердых веществ, пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; работы с мерной посудой, заполнения бюретки, работы с пипеткой, приготовления растворов в мерных колбах; использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, промывания осадка на фильтре; работы с насосом Комовского; определения температуры кипения и плавления; в определении относительной плотности и удельного веса веществ, работы с пикнометрами и ареометрами.
ПК 2.3.9
ПО. 03
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 2.3.7
ПО. 04
Обучение в лаборатории процессов и аппаратов химического производства
Обслуживание оборудования механических и гидромеханических процессов. Практическое ознакомление с устройством трубопроводов и запорной арматуры. Обслуживание трубопроводов. Машины для перемешивания жидкостей. Практическое ознакомление с устройством и правилами обслуживания насосов, вакуум-насосов. Фильтры и центрифуги. Практическое ознакомление с устройством фильтров, центрифуг и способами их обслуживания. Обслуживание оборудования тепловых процессов. Обслуживание оборудования массообменных процессов. Сушилки. Практическое изучение схемы сушильных установок и конструкций сушилок. Обслуживание сушилок. Холодильники. Практическое изучение конструкций холодильных машин. Обслуживание холодильных установок.
Умения: определять параметры работы установок и оборудования; составлять алгоритм профилактического осмотра оборудования.
Навыки: приемов обслуживания оборудования.

КҚ 2.3.1 – 2.3.3
ӨО. 02
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, сүзу, құрғату, ерітінділер дайындау. Улы зиянды заттармен жұмыс істеу.
Іскерліктер: түрлі қолданыстағы ыдстарды айыра білуді және оларды пайдалануды, техно-химиялық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеуді; қыздыру, салқындату, суалту, қатты қыздыру, кристалдау,кептіру және басқа да процестерді жүргізуді; балқу және қайнау температурасын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды,; қатты және сұйық заттардың тығыздығын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды, анықтамалық кестелерді пайдалануды; жай зертханалық қондырғыларға жинақтау мен құрастыру жүргізуді.
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; өлшем ыдыстарымен жұмыс істеуде; өлшеуірлерді толтыруда, тамшуырда жұмыс істегенде; өлшеу құтыларында ерітінділер дайындауда; электрқыздырғыш және басқа аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфелді пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізгенде, тұнбаны сүзгіште шаюда; Комовскийдің сорғысында жұмыс істегенде; қайнау және балқу температурасын анықтауда; заттардың салыстырмалы тығыздығын және үлес салмағын анықтауда; немергіштер және ареометрлермен жұмыс істегенде.
КҚ 2.3.9
ӨО. 03
Слесарлық практика
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсетуі мен негізгі және қосымша жабдықтарын жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.3.7
ӨО. 04
Химиялық өндірістің процестері мен аппараттары зертханасында оқыту
Механикалық және гидромеханикалық процестер жабдықтарына қызмет көрсету. Құбыр сымдары мен тиек арматураларының құрылысын практикалық таныстыру. Құбыр сымдарының қызмет көрсетуі. Сұйық заттарды араластыру үшін машиналар. Сорғылар мен вакуумды сорғылардың құрылысымен, қызмет көрсету ережесімен практикалық танысу. Сүзгілер мен центрофугалар. Сүзгілер мен центрофугалардың құрылысын және қызмет көрсету тәсілдері мен практикалық танысу. Жылу процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Масса айырбас процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Кептіргіштер. Кептіру қондырғылары мен кептіру құрылымын сызба-нұсқасын практикалық оқып білу. Кептіргіштердің қызмет көрсетуі. Тоңазытқыштар. Тоңазытқыш машиналарының құрылымын практикалық оқып білу. Тоңазытқыш қондырғыларының қызмет көрсетуі.
Іскерліктер: қондырғылар мен жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды; жабдықтардың профилактикалық тексеру алгоритімін құруды.
Дағдылар: жабдықтардың қызмет көрсету әдістерінде.

ПК 2.3.1
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПО. 05
Химические методы анализа
Организация рабочего места в химической лаборатории. Основы качественного анализа. Качественные реакции на катионы и анионы. Основы количественного анализа. Гравиметрические и титриметрические методы анализов. Лабораторное оборудование методов анализа. Основные формулы расчета.
Умения: различать виды лабораторных анализов; проводить соответствие используемого оборудования, химической посуды ГОСТам.
Навыки: владения основной терминологией в области аналитического контроля.
ПК 2.3.9
ПО. 06
Обучение на предприятии в химической лаборатории
Ознакомление с организацией химической лаборатории. Изучение лабораторного оборудования, приборов. Методы аналитического контроля производства, анализ готовой продукции по ГОСТам.
Умения: производить отбор проб на анализ; оценивать ход технологического процесса по результатам анализов; оформлять результаты анализов.
Навыки: правильного пользования лабораторным оборудованием, пробоотборниками, химической посудой.
БК 10
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПО. 07
Обучение в лаборатории контрольно – измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.15
ПК 2.3.9
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
БК 1 – 10
ПК 2.3.1 – 2.3.10
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики. Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения: выполнять работы в соответствии с присвоенным разрядом аппаратчика на основе технической документации предприятии.
Навыки: аппаратчика (оператора) 3 разряда в объеме профессионально-квалификационной характеристики.
БК 1 – 10
ПК 2.3.1 – 2.3.10
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0816000 – Химическая технология и производство (по видам)

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
ӨО. 05
Талдаудың химиялық әдістері
Химиялық зертханада жұмыс орнын ұйымдастыру. Сапалық талдаудың негіздері. Катиондар мен аниондарға сапалық реакциялар. Сандық талдаудың негіздері, Талдаудың гравиметрлік және титрметрлік әдістері. Талдау әдістерінің зертханалық жабдықтарыг. Есептеудің негізгі формулалары.
Іскерліктер: зертханалық талдаулардың түрлерін айыра білуді; пайдаланылатын жабдықтарға, химиялық ыдыстарға МС-тар бойынша сәйкестеме жүргізуді.
Дағдылар: аналитикалық бақылау саласында негізгі терминологияны меңгеруде.
КҚ 2.3.9
ӨО. 06
Кәсіпорынның химиялық зертханасында оқыту
Химиялық зертхана ұйымымен танысу. Зертханалық жабдықтарды, аспаптарды оқып үйрену. Өндірісті аналитикалық бақылаудың әдістері, МС бойынша дайын өнімді талдау.
Іскерліктер: талдауға сынама іріктемесін жүргізуді, талдау нәтижелері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауды; талдаулардың нәтижелерін рәсімдеуді.
Дағдылар: жабдықтардымен, үлгi жинағыштармен, химиялық ыдыстарды дұрыс пайдалануда.
БҚ 10
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
ӨО. 07
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика (БӨАжА) зертханасындағы оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтерімен және технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауылдарды табуды және оларды жоюды, технологиялық жорналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауылдарды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.15
КҚ 2.3.9
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Бастапқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламентті оқып білу. Процестің оптималды режімінің параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі және процесті жүргізу бойынша жұмыс нұсқауларды оқып білу. Технологиялық процестің жабдықтарының қызмет көрсетуінің практикалық тәсілдерін меңгеру. Технологиялық процесті бақылаудың әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіліенген технологиялық регламентке сәйкес технологиялық процесті жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен аутқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.
БҚ 1 – 10
КҚ 2.3.1 – 2.3.10
КП. 02
Оқуды бітіру алдындағы өндірістік практика, сонын ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе кешенді емтиханға дайындық
Біліктілік пен дағдыны тығыз меңгеру, кәсіптік-біліктілік сипаттамалары талаптары көлемінде жұмыстың барлық түрлерін өздігінен орындау. Дипломдық жұмыс және/немесе кешенді емтиханға дайындыққа материалдар жинау.
Іскерліктер: кәсіпорынның техникалық құжаттамасы негізінде аппаратшының разряд алуына сәйкес жұмыстарды орындауды.
Дағдылар: 3 разрядты аппаратшының (оператордың) кәсіптік-біліктілік сипатының көлемінде.
БҚ 1 – 10
КҚ 2.3.1 – 2.3.10
0816000 – Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары

ПК 3.4.1
ПК 3.4.8
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики. Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил. Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия. Момент сил. Центробежная и центростремительная силы. Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация. Расчет на прочность, жесткость и устойчивость. Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения. Работа и мощность. Коэффициент полезного действия. Трение. Роль трения в технике. Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике. Виды передач. Передаточное отношение. Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; КПД механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 3.4.3
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификация измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
БК 10
ПК 3.4.6
ОПД. 05
Физико-химические основы технологии
Агрегатные состояния вещества, их свойства, основные закономерности протекание химических процессов, химическая термодинамика и химическая кинетика. Принципы химического и фазового равновесия, свойства растворов и законы, связанные с ними. Физико-химические основы сорбционных, каталитических и электрохимических процессов. Химико-технологические процессы и управление ими. Химические реакторы.
Знания: основные закономерности протекания химических процессов, законы термодинамики.
Умения: рассчитывать термодинамические величины физико-химических процессов; делать выводы о возможности протекания химических процессов, выявлять оптимальные параметры.

КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.8
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Қималардың ауырлық центрлерінің орналасуы. Қималардың геометриялық сипаттамалары. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күштер моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Пішінсіздену күйінің түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі пішінсіздену. Беріктікке, қаттылыққа және орнықтылыққа есептеу. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысының түрлері. Денелердің жәй қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және қуат. Пайдалы әсер коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы рөлі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизімдер мен машиналардың тетіктері. Жай механизімдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизімдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың қолданысы мен құрылғысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есептеулер негіздерін; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизімдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жәй механизімдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; механизмдердің кинематикалық сызбаларын құруды және оқуды, олардың құрылымдық ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 3.4.3
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңы, Кирхгоф заңдары, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, тізбектің негізгі элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылысын және қызмет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және қызмет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтардың принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудін, кедіргінің манызды есептеулерін жүргізуді.
БҚ 10
КҚ 3.4.6
ЖКП. 05
Технологияның физика-химиялық негіздері
Заттардың агрегаттық күйі, олардың касиеттері, химиялық процестердің өтуінің негізгі заңдылықтары, химиялық термодинамика және химиялық кинетика. Химиялық және фазалық тепе-теңдік принциптері, оларға байланысты ерітінділердің қасиеттері мен заңдары. Сіңіргіштік, өршіткілі және электрхимиялық процестердің физика-химиялық негіздері. Химиялық-технологиялық процестер және оларды басқару. Химиялық реакторлар.
Білімдер: химиялық процестер ағымының негізгі заңдылықтарын, термодинамика заңдарын.
Іскерліктер: физика-химиялық процестердің термодинамикалық шамасын есептеуді; химиялық процестердің жүру мүмкіндіктері туралы қорытынды жасауды, оптималды параметрлерді айқындауды.

ПК 3.4.3
ОПД. 06
Аналитическая химия
Качественный химический анализ. Теоретические основы аналитической химии. Характеристики качественного анализа. Качественный анализ катионов. Качественный анализ анионов. Количественный анализ. Гравиметрический анализ. Вычисления в гравиметрическом анализе. Титриметрический анализ. Вычисления в титриметрическом анализе. Метод нейтрализации. Оксидиметрия. Методы осаждения. Метод комплексометрии. Физические и физико-химические методы. Способы выполнения анализа. Спектральные методы анализа. Молекулярная спектрометрия. Флуометрический анализ. Фототурбидиметрия и фотонефелометрия. Электрохимические методы анализа (ЭХМА). Кондуктометрия. Потенциометрия. Вольтампераметрия. Амперометрическое титрование. Кулонометрия. Хроматографические методы анализа.
Знания: сущность аналитического контроля технологического процесса, качества сырья и продукции; назначение служб аналитического контроля и их структуру.
Умения: различать виды лабораторных анализов; выполнять качественные реакции капельным, пробирочным и микрокристаллическим методом; определять катионы и анионы в аналитической смеси; проводить взвешивание, растворение, осаждение, фильтрование, промывание осадка, производить отбор аликвоты и титрование; делать расчеты по результатам гравиметрического и титриметрического анализов; проводить различными инструментальными методами несложный качественный и количественный анализ веществ по установленной методике.
ПК 3.4.4
ПК 3.4.6
ОПД. 07
Процессы и аппараты химической промышленности
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные. Механические процессы и аппараты. Гидростатика. Гидродинамика. Критерии гидродинамического подобия. Перемещение жидкостей и газов. Центрифугирование Основы теплопередачи. Теплообменные аппараты, искусственное охлаждение. Основы массопередачи. Кристаллизация. Адсорбция. Ректификация. Сушка. Дистилляция. Перегонка. Основные сведения о химических процессах. Реакторные устройства. Материальный и тепловой балансы химических процессов.
Знания: основные законы гидромеханики, теплопередачи, массопередачи, механика твердых тел; критерии протекания оптимальных режимов гидромеханических и тепловых процессов; устройство, принцип действия и правила эксплуатации типовых аппаратов физико-химических процессов; основные формулы и алгоритм расчета механических, гидромеханических, тепло- и массообменных процессов, химических процессов; формулы расчета конструкционных параметров.
Умения: работать с ГОСТами по выбору типовых аппаратов; определять рациональные технологические схемы; читать схемы аппаратов; составлять и производить расчет материального и теплового баланса; конструкционный расчет аппарата; рассчитывать критерии подобия гидромеханических и механических процессов.

КҚ 3.4.3
ЖКП. 06
Аналитикалық химия
Сапалық химиялық талдау. Аналитикалық химияның теориялық негіздері. Сапалық талдаудың сипаттамалары. Катиондарды сапалық талдау. Аниондарды сапалық талдау. Сандық талдау. Гравиметрлік талдау. Гравиметрлік талдаудағы есептеулер. Титриметрлік талдау. Титриметрлік талдаудағы есептеулер. Бейтараптау әдісі. Оксидиметрлеу. Тұндыру әдісі. Комплексометрлеу әдісі. Талдаудың физикалық және физика-химиялық әдістері. Талдауды жүргізу әдістері. Талдаудың спектрлік әдістері. Молекулалық спектрметрлеу. Флуометрлік талдау. Фототурбидиметрлеу және фотонефелометрлеу. Талдаудың электрхимиялық әдістері (ТЭХӘ). Кондуктометрлеу. Потенциометрлеу. Вольтамперметрлеу. Амперметрлік титрлеу. Кулонометрлеу. Талдаудың хроматографиялық әдістері.
Білімдер: технологиялық процесті аналитикалық бақылаудың мәнін, шикізат пен өнімнің сапасын; аналитикалық бақылау қызметінің қолданысын және олардың құрылысын.
Іскерліктер: зертханалық талдаудың түрлерін айыра білуді; тамшылық, сынауықты және микрокристалдық әдіспен сапалық реакциялар орындауды; аналитикалық қоспалардан катиондар мен аниондарды анықтауды; өлшеу, еріту, тұндыру, сүзу, тұнбаны шаюды жүргізуді, аликвоталар мен титрлеуге іріктеу жүргізуді; гравиметрлік және титрметрлік талдаулар нәтижелері бойынша есептеулер жүргізуді; түрлі аспаптық әдістермен белгіленген әдістеме бойынша заттарға күрделі емес сапалық және сандық талдаулар жүргізуді.
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.6
ЖКП. 07
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары
Негізгі процестердің жіктелуі: механикалық, гидромеханикалық, жылу және массаайырбастау, химиялық процестер, мерзімдік және үздіксіз. Механикалық процестер мен аппараттар. Гидростатика. Гидродинамика. Гидродинамикалық белгілер. Газдар мен сұйықтықтарды жылжыту. Үйірткілеу. Жылу алмасудың негіздері. Жылуалмасу аппараттары, жасанды мұздату. Масса тасымалдау негіздері. Кристалдану. Абсорбция. Ректификация. Кептіру. Дисстиляция. Айдау. Химиялық процестер туралы негізгі мәліметтер. Реакторлық қондырғылар. Хиимялық процестердің материалдық және жылу балансы.
Білімдер: гидромеханиканың, жылу тасымалдаудың, масса тасымалдаудың, қатты дене механикасының негізгі заңдарын; гидромеханикалық және жылу процестерінің оптималды режімінің өту белгілерін; физика-химиялық процестердің үлгілік аппараттарының құрылысын, қызмет принципін және пайдалану ережелерін; химиялық процестердің негізгі формулаларын және механикалық, гидромеханикалық, жылу- және масса айырбас процестерін есептеу алгоритімін; құрылымдық параметрлерді есептеу формулаларын.
Іскерліктер: үлгілік аспаптарды таңдау бойынша МС-пен жұмысты; тиімді технологиялық сызбаларды анықтауды; аспаптардың сызбаларын оқуды; материалдық және жылу балансының есебін құруды және жүргізуді; аппараттың құрылым есебін; гидромеханикалық және механикалық процестердің сәйкес белгілерін есептеуді.

ПК 3.4.1
ПК 3.4.5
ОПД. 08
Общая химическая технология
Теоретические основы и сущность технологических процессов основных химических производств. Сырье и энергетика химической промышленности. Технология неорганических веществ. Производство минеральных кислот, аммиака, хлора, щелочей. Производство минеральных удобрений, керамики, вяжущих веществ. Технология органических веществ; технология переработки нефти и газа. Схемы технологических процессов, конструкция и принцип действия типового оборудования, взаимосвязь отдельных производств. Состав и свойства сырья, готовой продукции, соответствие их ГОСТам.
Знания: технологические схемы, сырье и продукты основных химических производств; химизм процессов, область применения продукции; виды типового оборудования.
Умения: читать и составлять технологические схемы различных видов производств; выполнять эскизы типового оборудования; составления материального и энергетического балансов.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ОПД. 09
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции. Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации. Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан. Основные понятия и определения метрологии. Государственный метрологический контроль и надзор. Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции. Сущность и содержание сертификации. Международная сертификация.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности; рассчитывать погрешность измерения и выбирать средства измерения.
ПК 3.4.4
ПК 3.4.9
ОПД. 10
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении курсовых работ и дипломного проектирования.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
ПК 3.4.5
ПК 3.4.8
ОПД. 11
Основы менеджмента
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм. Функции менеджмента. Управление персоналом. Внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента. Маркетинг в системе менеджмента.
Знания: характеристики внутренней и внешней среды предприятия; функции управления, принципы управления, модели организационных структур предприятия; стили управления, структуру полномочий, способы разрешения конфликтных ситуаций; факторы, влияющие на эффективность работы группы; правовое регулирование; функции и принципы маркетинга.
Умения: применять на практике методы и принципы управления, проектировать структуру предприятия; определять модель выбора стиля управления; определять эффективность использования рабочего времени; давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
БК 4
БК 5
БК 6
ОПД. 12
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Основные понятия об автоматизации производственных процессов. Контроль основных технологических параметров производства и контрольно-измерительные приборы. Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации. Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами. Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом.
Умения: автоматизировать аппарат, участок технологической схемы или схему в целом, снимать показания приборов и оценивать достоверность информации.

КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.5
ЖКП. 08
Жалпы химиялық технология
Негізгі химиялық өндірістің технологиялық процестерінің мәні және теориялық негіздері. Химиялық өндірістің шикізаты мен энергетикасы. Бейорганикалық заттардың технологиясы. Минералды қышқылдар, аммиак, хлор, сілтілер өндірісі. Минералды тынайтқыштар, қыш, тұтқыр заттардың өндірісі. Органикалық заттар технологиясы; мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы. Технологиялық процесстердің сызбалары, үлгілік жабдықтардың құылымы мен қызмет принципі, жеке өндірістердің өзара байланысы. МС-қа сәйкес шикізат пен дайын өнімдердің құрамы мен қасиеттері.
Білімдер: технологиялық сызбаларды, негізгі химиялық өндірістің шикізаты мен өнімдерін; процестердің химизмін, өнімдерді қолдану аймағын; үлгілік жабдықтардың түрлерін.
Іскерліктер: өндірістің әр түрлі түрлерінің технологиялық сызбаларын оқу мен құруды; үлгілік жабдықтардың нобайларын орындауды; материалдық және энергетикалық баланстарын құруды.
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
ЖКП. 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттаудың, метрологияның өнім сапасын арттырудағы рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсініктері мен анықтаулары. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау. Өнімнің сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау. Сертификаттаудың мәні мен мазмұны. Халықаралық сертификаттау.
Білімдер: метрологияның, стандарттаудың сертификаттау мен өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін; сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызметте сапа жүйесінің негізгі принциптері мен құжаттарын қолдануды; өлшеу қателіктерін есептеуді және өлшеу құралдарын таңдауды.
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.9
ЖКП. 10
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс істеу. Графика. Курстық жұмыстар мен дипломдық жобалауды орындау кезінде жалпыкәсіптік және арнайы пәндер бойынша есептер шығару үшін бағдарламаларды қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару, сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді.
Іскерліктер: компьютерде технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, сызбаларды рәсімдеуде.
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.8
ЖКП. 11
Менеджмент негіздері
Әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формалардағы ұйымдарды басқарудың мақсаты және міндеттері. Менеджмент қызметтері. Қызметкерлерді басқару. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасы. Еңбекті мотивациялау жүйесі. Іскерлік қарым-қатынас этикасы. Менеджмент психологиясы. Менеджмент жүйесіндегі маркетинг.
Білімдер: кәсіпорынның ішкі және сыртқы орта сипаттарын; басқару қызметін, басқару принциптерін, кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымдық моделдерін; басқару стилін, жанжалды жағдайларды шешу тәсілдерін; топтардың жұмыс қарқындылығына әсер ететін факторларды; құқықтық реттеуді; маркетингтің қызметі мен принциптерін.
Іскерліктер: басқарудың әдістері мен принциптерін практикада қолдануды, кәсіпорын құрылымын жобалауды; басқару стилін таңдау моделдерін анықтауды; жұмыс уақытын тиімді пайдалануды анықтауды; ұжымдағы іскерлік және жеке өз басылық қатынастарға баға беруді.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП. 12
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автаматтандыру туралы негізгі түсініктер. Өндірістің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық поцестерді басқару кезіндегі микропроцесорлық техникасы. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматтық жабдықтарының құрылғысын, реттеу, қорғау және тоқтатуды, жеке аспаптардың және жалпы процестердің автоматтандырылған сызбасын.
Іскерліктер: аспапты, технологиялық сызба учаскесін немесе жалпы сызбаны автоматтандыруды, аспаптардың көрсіткіштерін алуды және ақпарат анықтығын бағалауды.

ПК 3.4.6
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Виды: "Химическая технология неорганических веществ",
"Химическая технология органических веществ и высокомолекулярных соединений"
ОПД. 13
Конструкционные материалы химической аппаратуры
Основные требования, предъявляемые к химической аппаратуре. Материалы химического машиностроения: углеродистые и легированные стали, чугун, цветные металлы, неметаллические материалы органического происхождение, неметаллические материалы неорганического происхождение. Основные узлы и детали химической аппаратуры: назначение и конструкционные материалы.
Знания: классификация, свойства и область применения материалов химического машиностроения.
Умения: сделать обоснованный выбор конструкционного материала для узла, детали химической аппаратуры.
БК 10
ПК 3.4.3
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Вид: "Химическая технология неорганических веществ"
ОПД. 14
Неорганическая химия
Основные понятия и законы химии. Строение атома. Периодический закон и периодическая система химических элементов Д.И. Менделеева. Химическая связь и строение молекул. Окислительно-восстановительные реакции. Растворы. Электрохимические процессы. Металлы. Неметаллы. Комплексные соединения.
Знания: основные законы химии, классы и номенклатуру неорганических соединений; основные способы получения, физические и химические свойства неорганических веществ.
Умения: устанавливать химическую природу элемента на основании положения в периодической системе; составлять уравнения химических реакций, характерных для химического элемента и его соединений; производить стехиометрические расчеты по уравнениям реакции.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Вид: "Химическая технология органических веществ и высокомолекулярных соединений"
ОПД. 14
Органическая химия
Теоретические основы органической химии. Элементарный анализ органических соединений. Общие вопросы химического строения органических соединений. Классификация, строение, химические свойства, способы получения и применение углеводородов, соединений с однородными функциями, гетерофункциональных соединений. Нефть, состав, способы переработки. Элементы биоорганической химии. Высокомолекулярные соединения.
Знания: классы и номенклатуру органических соединений; основные способы получения, физические и химические свойства органических веществ; область применения.
Умения: составлять формулы органических соединений и давать названия веществам по различным номенклатурам; различать типы органических реакций, классы органических соединений; решать схемы превращения по способам получения и химическим свойствам различных классов органических веществ; объяснять химические свойства органических веществ в зависимости от строения.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Вид: "Электрохимическое производство"
ОПД. 13
Неорганическая химия
Основные понятия и законы химии. Строение атома. Периодический закон и периодическая система химических элементов Д.И. Менделеева. Химическая связь и строение молекул. Окислительно-восстановительные реакции. Растворы. Основные характеристики растворов и других дисперсных систем. Свойства растворов электролитов. Металлы. Неметаллы.
Знания: классы и номенклатуру неорганических соединений; типы химической связи и строение неорганических веществ; сущность процесса окисления-восстановления; типичные химические свойства элементов на основании их положения в таблице Менделеева и атомного строения; физико-химические свойства простых и сложных неорганических веществ, способы их получения и нахождение в природе; основные области применения.
Умения: устанавливать химическую природу элемента на основании положения в периодической системе; составлять уравнения химических реакций, характерных для химического элемента и его соединений; производить стехиометрические расчеты по уравнениям реакции.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ОПД. 14
Органическая химия
Теоретические основы органической химии. Классификация, строение, химические свойства, способы получения и применение углеводородов, соединений с однородными функциями, гетерофункциональных соединений. Элементы биоорганической химии. Высокомолекулярные соединения.
Знания: основные положения теории химического строения органических веществ А.М. Бутлерова; классы и номенклатуру органических соединений; основные способы получения, физические и химические свойства органических веществ; область применения.
Умения: составлять формулы органических соединений и давать названия веществам по различным номенклатурам; различать типы органических реакций, классы органических соединений; решать схемы превращения по способам получения и химическим свойствам различных классов органических веществ; объяснять химические свойства органических веществ в зависимости от строения.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы законодательства РК по охране труда. Организация работы с персоналом по технике безопасности. Права и обязанности персонала. Анализ несчастных случаев. Требования по технике безопасности к территориям, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструментам и приспособлениям. Воздействие негативных факторов на человека. Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности. Экологический кодекс РК. Источники выделения вредных веществ в химическом производстве. Основные сведения об очистке выбросов в атмосферу. Классификация пылеулавливающего оборудования. Техническая характеристика, принцип работы и область применения. Способы и аппаратура, применяемые для снижения выбросов химического производства, улавливания и переработки химических продуктов. Схемы аспирационных систем. Общие сведения об очистке сточных вод. Классификация сточных вод. Биохимическая очистка вод производства. Понятие об утилизации отходов производства. Общие направления создания экологически безопасных технологий. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; опасные факторы производства, причины производственного травматизма и профессиональных заболеваний; индивидуальные средства защиты; правила безопасности при работе на обслуживаемом оборудовании; правила поведения в огнеопасных местах и при пожарах; основные статьи экологического кодекса РК, действие вредных веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; типы и характеристику пылеулавливающего оборудования; методы очистки сточных вод; меры по снижению уровня шума.
Умения: оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять средства индивидуальной защиты и противопожарной безопасности, оказывать первую медицинскую помощь пострадавшему.
БК 8
БК 9
СД. 02
Основы моделирования химико-технологических процессов
Основы проектных расчетов и аппаратов для проведения типовых процессов производства (по профилю). Числовые расчеты. Схемы установок, общие виды и узлы основных химических аппаратов. Аппаратурно-технологический расчет производства (по профилю) в целом или какого-либо цикла. Разработка технологической схемы производства. Вычерчивание графической части средствами САПР.
Знания: технологические схемы производства (по профилю), процессы и аппараты химических производств.
Умения: проведение числовых расчетов типовых процессов и оборудования, проектирование схемы, аппаратов.

КҚ 3.4.6
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрлері: "Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы";
"Органикалық заттар мен жоғары молекулалы қосылыстардың химиялық технологиясы"
ЖКП. 13
Химиялық аппараттардың құрылым материалдары
Химиялық аппараттарға қойылатын негізгі талаптар. Химиялық машина құру материалдары: көміртекті және легірленген болат, шойын, түрлі түсті металдар, органикалық тектің бейметалл материалдары; бейорганикалық тектің бейметалл материалдары; Химиялық аппараттардың негізгі түйіндері мен бөлшектері: қолданысы мен құрылым материалдары.
Білімдер: химиялық машинақұру материалдарын жіктеуді, қасиеттері мен қолдану аймағын.
Іскерліктер: химиялық аппараттардың түйіндері мен бөлшектері үшін құрылымдық материалдарға дәйекті таңдау жүргізуді.
БҚ 10
КҚ 3.4.3
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрі: "Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы"
ЖКП. 14
Бейорганикалық химия
Химияның негізгі заңдары мен түсініктері. Атом құрылысы. Периодтық заң және Д.И.Менделеевтің химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық байланыс және молекулалар құрылысы. Тотығу-тотықсыздану реакциялары. Ерітінділер. Электрхимиялық процестер. Металдар. Бейметалдар. Комплексті қосылыстар.
Білімдер: химияның негізгі заңдарын, бейорганикалық қосылыстардың номенклатурасы мен класстарын, алудың негізгі тәсілдерін, бейорганикалық заттардың физикалық және химиялық қасиеттерін.
Іскерліктер: периодтық жүйеде орналасу негізіндегі элементтердің химиялық табиғатын белгілеуді; химиялық элемент пен оның қосылыстары үшін өздеріне тән химиялық реакция теңдеуін құруды, реакция теңдеуі бойынша стехиометрлік есептеулер жүргізуді.
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрі: "Органикалық заттар мен жоғары молекулалы қосылыстардың химиялық технологиясы"
ЖКП. 14
Органикалық химия
Органикалық химияның теориялық негіздері. Органикалық қосылыстардың элементарлық талдауы. Органикалық қосылыстардың химиялық құрылысының жалпы мәселелері. Көмірсутектерді жіктеу, құрылысы, химиялық қасиеттері, алу әдістері мен қолданылуы, гетерофункционалды қосылыстардың біркелкі функциялармен бірігуі. Мұнай, құрамы, өңдеу әдістері. Биоорганикалық химияның элементтері. Жоғарғы молекулалы қосылыстар.
Білімдер: органикалық қосылыстардың номенклатурасы мен кластарын, алудың негізгі тәсілдерін, органикалық заттардың физикалық және химиялық қасиеттерін, қолдану аймағын.
Іскерліктер: органикалық қосылыстардың формулаларын құруды және түрлі номенклатуралар бойынша заттарға атау беруді; органикалық реакциялардың түрлерін, органикалық қосылыстар кластарын айыра білуді; органикалық заттардың түрлі кластарын алу әдістері бойынша және химиялық қасиеттері бойынша айналу сызбаларын шешуді; құрылысына байланысты органикалық заттардың химиялық қасиеттерін түсіндіруді.
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрі: "Электрхимиялық өндіріс"
ЖКП. 13
Бейорганикалық химия
Химияның негізгі заңдары мен түсініктері. Атом құрылысы. Периодтық заң және Д.И. Менделеевтің химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық байланыс және молекула құрылысы. Тотығу-тотықсыздану реакциялары. Ерітінділер. Ерітінділер мен басқа да майда жүйелердің негізгі сипттары. Электролит ерітінділердің қасиеті. Металдар. Бейметалдар.
Білімдер: бейорганикалық қосылыстардың кластары мен номенклатурасын; химиялық байланыстың түрлері мен бейорганикалық заттардың құрылысын; тотығу-тотықсыздану процесінің мәнін; элементтердің Менделеев кестесінде орналасу негізіндегі химиялық қасиетін және атомдық құрылысын; жай және күрделі бейорганикалық заттардың физика-химиялық қасиетін; оларды алу әдістері мен табиғатта кездесуін; қолданудың негізгі аймақтарын.
Іскерліктер: периодтық жүйеде орналасу негізінде элементтердің химиялық табиғатын белгілеуді; химиялық элемент пен оның қосылыстары үшін өздеріне тән химиялық реакция теңдеуін құруды, реакция теңдеуі бойынша стехиометрлік есептеулер жүргізуді.
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
ЖКП. 14
Органикалық химия
Органикалық химияның теориялық негіздері. Көмірсутектердің жіктелуі, құрылысы, химиялық қасиеттері, алу әдістері мен қолданылуы, біртекті функциялармен қосылысы, гетерофункционалды қосылыстар. Биоорганикалық химияның элементтері. Жоғарғы молекулалы қосылыстар.
Білімдер: А.М.Бутлеровтың органикалық заттардың химиялық құрылысы теориясының негізгі ережелерін; органикалық қосылыстарды кластары мен номенклатурасын; алудың негізгі әдістерін, органикалық заттардың физикалық және химиялық қасиеттерін, қолдану аймағын.
Іскерліктер: органикалық қосылыстардың формулаларын құруды және түрлі номенклатуралар бойынша заттарға атаулар беруді; органикалық реакциялардың түрлерін айыра білуді; органикалық қосылыстардың кластарын; органикалық заттардың түрлі кластарының химиялық қасиеттері мен алу әдістері бойынша айналу сызбаларын шешуді; құрылысына байланысты органикалық заттардың химиялық қасиеттерін түсіндіруді.
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша ҚР заңдылықтарының негіздері. Қауіпсіздік техникасы бойынша қызметкермен жұмысты ұйымдастыру. Қызметкердің құқығы мен міндеттері. Бақытсыз жағдайларды талдау. Өндіріс алаңдары мен жұмыс орындарындағы, жабдықтарға, аспаптарға, еңбек қауіпсіздігі бойынша талаптар. Адамға зиянды факторлардың әсері. Қауіпті техникалық жүйелер мен технологиялық процестерден қоғану әдістері мен тәсілдері. Кәсіптік қызметте қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктері. ҚР экологиялық кодексі. Химиялық өндірісінде зиянды заттарды тудыру көздері. Атмосферадағы қалдықтарды тазарту туралы негізгі мағлұматтар. Шаң-тозаң тұту жабдықтарын жіктеу. Техникалық сипаттамасы, қызмет принципі және қолдану аймағы. Химиялық өндірісі қалдықтарын азайту үшін қолданылатын әдістер және аппараттар, химиялық өнімдерді тұту және қайта өңдеу. Аспирациялық Аспирациялық жүйелер сызбалары. Ақаба суларды тазарту туралы жалпы мағлұматтар. Ақаба суларды жіктеу. Өндірістік суларды биохимиялық тазарту. Өндіріс қалдықтарын қайта пайдалану туралы түсінік. Экологиялық қауіпсіз технологияларды құрудың жалпы бағыттары. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; улы заттардың адам организміне әсері; рұқсат етілген шектік концентрацияларды (РШК) және жеке қорғану құралдары; өндірістің қауіпті факторларын, өндірістік жарақат пен кәсіптік аурулардың себептерін;, қызымет көрсету жабдықтарында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін, өртқауіпті орындарда және өрт болған жағдайдағы мінез-құлық ережелерін; ҚР экологиялық кодексінің негізгі баптарын, шаң тұтқыш жабдықтардың түрлері мен сипаттамасын; шаң тұтқыш жабдықтардың қызымет көрсетуі бойынша қауіпсіздік шарасын; шу деңгейін азайту бойынша шаралар; ақаба суларды тазарту тәсілдерін; табиғатты қорғау қызыметінің мәнін және қолданысын.
Іскерліктер: қоршаған орта мен қызметкер үшін қауіпті өндірістік жағдайлар дәрежесін бағалауды; жеке қорғану және өртке қарсы қауіпсіздік құралдарын қолдануды; зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Химиялық-технологиялық процестерді моделдеу негіздері
Өндірістің үлгілік процестерін (бейін бойынша) жүргізу үшін жобалық есептеулердің және аппараттардың негіздері. Сандық есептеулер. Негізгі химиялық аппараттар құрылғыларының сызбалары, жалпы түрлері және түйіндері. Жалпы өндірістің (бейін бойынша) немесе қандайда бір циклдың аппараттық-технологиялық есебі. Өндірістің технологиялық сызбасын құрастыру. АЖЖ құралдарымен графикалық бөлшектерін сызу.
Білімдер: өндірістің (бейін бойынша) технологиялық сызбалар, химиялық өндірістің процестері мен аппараттары.
Іскерліктер: үлгілік процестер мен жабдықтардың сандық есептеулерін жүргізу, аппараттардың сызбаларын жобалау.

ПК 3.4.5
СД. 03
Технический анализ и контроль производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья полупродуктов и готовой продукции. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и стандартов в техническом анализе. Анализ нефтепродуктов, продуктов органического синтеза. Анализ воды. Анализ газов, газовых смесей. Анализ неорганических соединений, продуктов неорганического синтеза. Анализ твердого топлива. Анализ металлов и сплавов. Анализ шлаков, руд, агломератов, силикатов.
Знания: виды анализов, назначение стандартных образцов и ГОСТов, основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции неорганического синтеза.
Умения: работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы, анализ воды, газовый анализ, несложный анализ неорганических веществ.
ПК 3.4.4
ПК 3.4.6
СД. 04
Организация и планирование производства
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания: экономическая сущность процессов химического производства, эффективность организации предпринимательской деятельности; организация работы и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация труда, механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях.
Умения: находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния предприятия; рассчитывать по принятой методике производительность труда, заработную плату, себестоимость и цену продукции, оценивать эффективность деятельности организации.
БК 4
БК 6
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Вид: "Химическая технология неорганических веществ"
СД. 05
Химическая технология неорганических веществ
Роль промышленности по производству неорганических веществ в развитии экономики. Сырьевые источники для получения продуктов неорганического синтеза. Роль вторичных материальных ресурсов для производства неорганических веществ. Основной неорганический синтез. Получение технических газов и продуктов на их основе (водорода, кислорода, оксидов углерода, редких газов, аммиака, метанола, азотной и серной кислот, карбамида и др.). Принципиальные технологические схемы производства продуктов основного неорганического синтеза. Основы технологии минеральных солей, щелочей и содопродуктов. Минеральные удобрения, их классификация по видам. Технология азотных, фосфорных и калийных удобрений. Получение фосфора, термической фосфорной кислоты, ацетилена, карбидов металлов, катализаторов, адсорбентов.
Знания: характеристики сырья и основных продуктов неорганического синтеза; физико-химические основы и принципиальные схемы технологических процессов; правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительные приборы производства минеральных удобрений, солей, щелочей, абсорбентов, катализаторов и других неорганических веществ.
Умения: анализировать параметры технологического процесса и прогнозировать их влияние на качество продукции; составлять технологические схемы; производить расчет материального и теплового баланса отдельного аппарата и технологического процесса, в том числе с применением компьютерных программ.
ПК 3.4.1 – 3.4.5
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Вид: "Химическая технология органических веществ и высокомолекулярных соединений"
СД. 05
Химическая технология органических веществ и высокомолекулярных соединений
Основное сырье для промышленности органического и нефтехимического синтеза. Важнейшие продукты основного органического синтеза. Технологические схемы процессов галогенирования, гидролиза, гидратации, алкилирования, сульфирования и нитрования, окисления. Процессы дегидрирования и гидрирования. Синтезы на основе окиси углерода. Технология высокомолекулярных соединений.
Знания: сырье органического синтеза и способы его подготовки, технологические схемы переработки углеводородного сырья и получения основных продуктов органического синтеза, методы и способы контроля параметров технологических процессов;устройство и правила технической эксплуатации основного оборудования цехов органического синтеза; Умения: анализировать параметры технологического процесса и прогнозировать их влияние на качество продукции; составлять технологические схемы; производить расчет материального и теплового баланса отдельного аппарата и технологического процесса, в том числе с применением компьютерных программ; выполнять технологические расчеты и конструктивный расчет основного технологического оборудования; работать с справочниками и другими информационными источниками.
ПК 3.4.1 – 3.4.5
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Вид: "Электрохимическое производство"
СД. 05
Основы электрохимии
Характеристика растворов и расплавов электролитов. Электродные потенциалы. Электроды и гальванические элементы. Скорость электрохимических реакции. Электролиз.
Знания: характеристики растворов и расплавов электролитов, виды электродов, законы электролиза, виды и принцип работы гальванических элементов; кинетика электродных процессов.
Умения: составлять окислительно-восстановительные схемы катодных и анодных процессов; рассчитывать выход по току, по энергии, скорость электрохимических реакций.
ПК 3.4.3
СД. 06
Технология электрохимических производств
Роль электрохимических процессов для промышленного производства неорганических и органических продуктов. Электролиз водных растворов. Электрохимическое производство водорода, кислорода, хлора. Электрохимический синтез неорганических соединений. Электрохимический синтез органических соединений. Химические источники тока. Производство защитных покрытий. Электролиз расплавленных сред. Гидроэлектрометаллургия. Технологические схемы электрохимических производств: неорганических и органических веществ, защитных покрытий, химических источников тока. Показатели качества, виды брака продукции.
Знания: сущность и основные технологические параметры различных видов электрохимических процессов; характеристика сырья, продукции; конструктивные особенности оборудования и его основные виды; опасные факторы технологического процесса.
Умения: рассчитывать технико-экономические показатели процесса и разрабатывать несложные схемы технологических процессов.
ПК 3.4.1 – 3.4.5
СД. 07
Оборудование электрохимических производств
Классификация электрохимического оборудования. Конструктивные особенности и принцип действия: электролизеров, автоматов гальванопокрытий, гальванических ванн. Оборудование для подготовки сырья, переработки, приемки, хранения конечных продуктов. Организация электрохимического производства.
Знания: назначение основного и вспомогательного оборудования электрохимического производства, технические характеристики, конструктивные особенности, принцип работы и правила эксплуатации.
Умения: производить подбор оборудования для составления технологических схем и выполнять конструктивный расчет.
ПК 3.4.3
СД. 08
Коррозия и основы гальваностегии
Классификация, виды коррозии и коррозионных разрушений. Электрохимическая коррозия. Факторы, влияющие на скорость коррозии металлов и сплавов. Классификация гальванических покрытий. Технология нанесения гальванопокрытий. Технические сплавы и их коррозионные свойства. Основы гальваностегии. Методы исследования и контроля коррозионных процессов.
Знания: виды коррозии, коррозионных разрушений и их причины; классификация гальванических покрытий и технология их нанесения.
Умения: характеризовать конструкционные материалы на коррозионную стойкость, рассчитывать скорость коррозии; рассчитывать срок эксплуатации оборудования с учетом коррозионных процессов.
ПК 3.4.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8

КҚ 3.4.5
АП. 03
Техникалық талдау және өндірісті бақылау
Өндірістегі техникалық талдаудың рөлі. Шикізатты, жартылай өнім мен дайын өнімді талдаудың негізгі әдістері. Стандартты үлгілер. Техникалық талдаудағы МС пен стандарттардың рөлі. Мұнай өнімдерін, органикалық синтез өнімдерін талдау. Суды талдау. Газдар мен газдық қосылыстарды талдау. Бейорганикалық қосылыстар және бейорганикалық синтез өнімдерін талдау. Қатты отынды талдау. Металдар мен құймаларды талдау. Қождарды, кендерді, агломераттарды силикаттарды талдау.
Білімдер: талдаудың түрлерін, МС пен стандарттық үлгілердің қолданысын; бейорганикалық синтездің шикізатын, жартылай өнім мен дайын өнімін талдаудың негізгі әдістерін.
Іскерліктер: МС-пен жұмыс істеуді, орташа сынамаға іріктеме жүргізуді, суды талдауды, газды талдауды, бейорганикалық заттардың күрделі емес талдауын.
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.6
АП. 04
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Кәсіпорынды ұйымдастыру түрлері, олардың ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымдары. Өндіріс түрлері; олардың сипаттамасы. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы қаражаты. Еңбек ресурстары. Ұйымдастыру, нормалау және еңбек төлемақы. Өнімнің өзіндікқұны. Бағаның құрылуы. Ұйымның тиімді қызметін бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсікеге қабілеттілігі.
Білімдер: химиялық өңдіріс простерінің экономикалық мәнің; кәсіпкерлік қызметті тиімді ұйымдастыруды; жұмыстың ұйымдастырылуын және кәсіпорын құрылысын, жұмыс істеп жатқан өндірістің жағдайындағы кәсіпорындағы түрлі кәсіптердің жұмысын, еңбекті ұйымдастыруды; өнімге бағаның құрылу механизімін және қазіргі жағдайдағы еңбек төлемақы түрлерін.
Іскерліктер: кәсіпорынның экономикалық күйін талдау үшін қажетті ақпараттарды табуды және қолдануды; еңбек өнімділігінің берілген әдіс бойынша есептеу; еңбекақыны; өзіндік құнды және өнімнің бағасын; ұйым әрекетінің тиімділігін бағалай білуді.
БҚ 4
БҚ 6
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрі: "Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы"
АП. 05
Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы
Бейорганикалық заттар өндірісі бойынша экономиканы дамытудағы өнеркәсіптің рөлі. Бейорганикалық синтездің өнімдерін алу үшін шикізат көздері. Бейорганикалық заттар өндірісі үшін екіншілік материалдық ресурстардың рөлі. Негізгі бейорганикалық синтез. Техникалық газдарды және олардың негізіндегі (сутек, оттек, көмір оксидтері, сирек газдар, аммиак, метанол, азот және күкірт қышқылтары, карбамид және т.б.) өнімдерін алу. Негізгі бейорганикалық синтездің өнімдерін өндірудің принциптік технологиялық сызбалары. Минералды тұздар, сілтілер және содаөнімдері технологиясының негіздері. Минералды тынайтқыштар, оларды түрлері бойынша жіктеу. Азот, фосфор және калий тынайтқыштарының технологиясы. Фосфорды, термиялық фосфор қышқылын, ацетиленді, карбидтерді, металдарды, өршіткілерді адсорбенттерді алу.
Білімдер: бейорганикалық синтездің шикізаты мен негізгі өнімдерінің сипаттамасын; технологиялық процестердің физика-химиялық негіздері мен принциптік сызбаларын; қызмет көрсету жабдықтарын техникалық пайдалану ережелерін; минералды тынайтқыштар, тұздар, сілтілер, абсорбенттер, өршіткілер және т.б. бейорганикалық заттар өндірісінің бақылау-өлшеу аспаптарын.
Іскерліктер: технологиялық процестің параметрлерін талдауды және олардың дайын өнім сапасына болжалауды; технологиялық сызбаларды құруды; жеке аппараттар мен технологиялық процестің материалдық және жылу балансын компъютер бағдарламаларын қолданып есептеуді.
КҚ 3.4.1 – 3.4.5
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрі: "Органикалық заттар мен жоғары молекулалы қосылыстардың химиялық технологиясы"
АП. 05
Органикалық заттар және жоғары молекулалы қосылыстардың технологиясы
Органикалық және мұнайхимиялық синтез өнеркәсіптері үшін негізгі шикізат. Негізгі органикалық синтездің маңызды өнімдері. Галогендеу, гидролиз, гидратация, алкилдеу, сульфирлеу және нитрлеу, тотығу процестерінің технологиялық сызбалары. Сутексіздеу және сутектеу процестері. Көміртек тотығы негізіндегі синтездер. Жоғарғы молекулалы қосылыстардың технологиясы.
Білімдер: органикалық синтез шикізатын және оны дайындау әдісін; көмірсутекті шикізатты қайта өндеудің техникалық сызбасын және органикалық синтездің негізгі өнімдерін алуды; технологиялық процестердің параметрлерін бақылаудың әдістері мен тәсілдерін.
Іскерліктер: технологиялық процестің параметрлерін талдауды және өнім сапасына олардың әсерін болжамалуды; технологиялық сызбалар құруды; жеке аппараттар мен технологиялық процестердің материалдық және жылу баланстарына есептеулер жүргізуді, соның ішінде компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып; технологиялық есептеулер орындау: кокстеуге шикіқұрамды, кокс батареяларының материалдық және жылу баланстарын; негізгі технологиялық процестердің құрылымдық есептулерін жүргізуді; анықтамалық және басқа да ақпарат көздерімен жұмыс істеуді.
КҚ 3.4.1 – 3.4.5
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрі: "Электрхимиялық өндіріс"
АП. 05
Электрхимия негіздері
Ерітінділері мен электролит балқымалардың сипаттамасы. Электродты әлуеттер. Электродтар мен гальваникалық элементтер. Электрхимиялық реакциялардың жылдамдығы. Электрыдырау.
Білімдер: ерітінділері мен электролит балқымалардың сипаттамасын, электродтардың түрлерін, электрыдырау заңдарын, гальваникалық элементтердің жұмыс істеу принципі мен түрлерін, электродты процестердің кинетикасын.
Іскерліктер: катодты және анодты процестердің тотығу-тотықсыздану сызбасын құруды, тоқ бойынша, энергия бойынша шығынды есептеуді, электрхимиялық реакциялардың жылдамдығын.
КҚ 3.4.3
АП. 06
Электрхимиялық өндірістің технологиясы
Органикалық және бейорганикалық өнімдерін өнеркәсіптік өндірудегі электрхимиялық процестердің рөлі. Су ерітінділерінің электрыдырауы. Сутектің, оттектің, хлордың электрхимиялық өндірісі. Бейорганикалық қосылыстардың электрхимиялық синтезі. Тоқтың химиялық көздері. Қорғаныш қаптамалар өндірісі. Балқыған орталардың электрыдырауы. Гидроэлектрметаллургия. Электрхимиялық өндірістің технологиялық сызбасы: органикалық және бейорганикалық заттардың, қорғаныш қаптамалардың, токтың химиялық көзідерінің. Өнімнің сапа көрсеткіштері, ақаудың түрлері.
Білімдер: электрхимиялық процестердің әр түрлі түрлерінің негізгі технологиялық параметлері мен мәнін; шикізат, өнімінің сипаттамасын, жабдықтың құрылымдық ерекшеліктері мен оның негізгі түрлерін, технологиялық процестің қауіпті факторларын.
Іскерліктер: процестің техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді және технологиялық процестердің күрделі емес сызбаларын өңдеуді.
КҚ 3.4.1 – 3.4.5
АП. 07
Электрхимиялық өндірістің жабдықтары
Электрхимиялық жабдықтарды жіктеу. Электрыдыратқыштардың, гальваноқаптамалар мен гальваноастаулардың құрылымдық ерекшеліктері мен қызмет принциптері. Шикізат, қайта өңдеулер, қабылдаулар, соңғы өнімдерді сақтау үшін жабдықтар. Электрхимиялық өндірісті ұйымдастыру.
Білімдер: электрхимиялық өндірістің негізгі және қосымша жабдықтарының қолданысын, техникалық сипаттамасын, құрылымдық ерекшеліктерін, жұмыс істеу принципі мен пайдалану ережесін.
Іскерліктер: технологиялық сызбаларды құру үшін жабдықтарға таңдау жасауды; құрылымдық есептеу жасауды.
КҚ 3.4.3
АП. 08
Коррозия және гальваностегия негіздері
Коррозия мен коррозиялық бүлінудің жіктелуі, түрлері. Электрхимиялық коррозия. Металдар мен құймалардың коррозиясы жылдамдығына әсер ететін факторлар. Гальваникалық қаптамаларды жіктеу. Гальваникалық қаптамаларды салу технологиясы. Техникалық құймалар және олардың коррозиялық қасиеттері. Гальваностегия негіздері. Зерттеу әдістері және коррозиялық процестерді бақылау.
Білімдер: коррозия түрлерін, коррозиялық бүлінулер мен олардың себептерін, гальваникалық қаптамалардың жіктелуін және оларды салу технологиясын.
Іскерліктер: құрылымдық материалдардың коррозияға төзімділігін сипаттауды; коррозия жылдамдығын есептеуді; коррозиялық процестерді ескере отырып жабдықтарды пайдалану мерзімін есептеуді.
КҚ 3.4.3
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8

ПК 3.4.1 – 3.4.4
ПО. 02
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов. Работа с вредными ядовитыми веществами.
Умения: отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации и другие операции; пользоваться приборами для определения температур плавления и кипения; уметь определять плотность жидких и твердых веществ, пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; работы с мерной посудой, заполнения бюретки, работы с пипеткой, приготовления растворов в мерных колбах; использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, промывания осадка на фильтре; работы с насосом Комовского; определения температуры кипения и плавления; в определении относительной плотности и удельного веса веществ, работы с пикнометрами и ареометрами.
ПК 3.4.6
ПО. 03
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 3.4.7
ПО. 04
Практикум по спецтехнологии
Составление материального баланса процессов получения неорганических (органических – по виду "Химическая технология органических веществ и высокомолекулярных соединений") веществ. Сборка установок для проведения синтезов неорганических (органических) веществ. Организация рабочего места. Проведение синтеза с соблюдением правил техники безопасности. Контроль параметров проведение синтеза. Анализ влияния отклонений от заданных параметров на выход и качество продуктов.
Умения: собирать лабораторную установку, синтезировать вещества; определять конец реакции; вести наблюдение за процессом; выбирать оптимальный технологический режим; определять выход продукта; производить расчет элементов материального баланса; проводить несложные анализы продуктов реакций; пользоваться стандартами на продукты.
Навыки: в проведении процессов получения неорганических (органических) продуктов в лабораторных условиях, построения графиков зависимостей, работы со справочной литературой, в выполнении необходимых расчетов, составления материального баланса.
ПК 3.4.10
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Виды: "Химическая технология неорганических веществ"; "Электрохимическое производство"
ПО. 05
Практикум по неорганическому синтезу
Организация рабочего места. Приборы, материалы, посуда. Растворы. Способы выражения концентрации растворов кислот, щелочей и солей. Адсорбция и адсорбенты. Приготовление адсорбентов. Подготовка к работе и регенерация ионообменных смол. Химические реактивы, классификация и хранение. Методы очистки неорганических веществ. Получение оксидов, оснований и кислот. Получение солей. Регенерация отработанных остатков.
Умения: выполнять основные операции по синтезу и очистке веществ; проводить расчеты, оформлять отчеты и пользоваться справочной литературой.
Навыки: умения пользования посудой общего и специального назначения; выделения и очистки неорганических веществ, определения концентрации и плотности растворов неорганических веществ, приготовления и разбавления растворов, очистки неорганических веществ, сбора лабораторной установки для синтеза неорганических веществ, выделения неорганических веществ из отходов производства, соблюдения правил техники безопасности, оказания первой доврачебной помощи.
ПК 3.4.10
Квалификация: 081604 3 – Техник-технолог
Вид "Химическая технология органических веществ и высокомолекулярных соединений"
ПО. 05
Практикум по органическому синтезу
Изучение основных методов очистки и синтеза органических веществ, применяемых в завод-ских и научно-исследовательских лаборато-риях. Сборка аппаратуры, проведение синтеза органических веществ по реакциям галогени-рования, алкилирования, окисления, ацилиро-вания, нитрования и др. Организация рабочего места, пользование справочной литературой, составление отчетов. Освоение правил техники безопасности при работе в лаборатории.
Умения: выполнять основные операции по синтезу и очистке органических веществ; проводить расчеты, оформлять отчеты и пользоваться справочной литературой.
Навыки: умения пользования посудой общего и специального назначения; определения температуры плавления и кипения, выделения и очищения органических веществ, сборки технологических лабораторных установок для синтеза органических веществ, соблюдения правил техники безопасности, умения оказания первой медицинской помощи.
ПК 3.4.10
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.

КҚ 3.4.1 – 3.4.4
ӨО. 02
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, сүзу, құрғату, ерітінділер дайындау. Улы зиянды заттармен жұмыс істеу.
Іскерліктер: түрлі қолданыстағы ыдстарды айыра білуді және оларды пайдалануды; техно-химиялық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеуді; электрқыздырғыш аспаптарды пайдалануды; қыздыру, салқындату, суалту, қатты қыздыру, кристалдау және кептіру процестерін жүргізуді; балқу және қайнау температурасын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды, қатты және сұйық заттардың тығыздығын анықтай білу, анықтамалық кестелерді пайдалануды; жай зертханалық қондырғыларға монтаж және құрастыру жүргізуді.
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; өлшем ыдыстарымен жұмыс істеуде; өлшеуірлерді толтыруда, тамшуырда жұмыс істегенде; өлшеу құтыларында ерітінділер дайындауда; электрқыздырғыш және басқа аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфелді пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізгенде, тұнбаны сүзгіште шаюда; Комовскийдің сорғысында жұмыс істегенде; қайнау және балқу температурасын анықтауда; заттардың салыстырмалы тығыздығын және үлес салмағын анықтауда; немергіштер және ареометрлермен жұмыс істегенде.
КҚ 3.4.6
ӨО. 03
Слесарлық практика
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, беріктігі, тоқырасыздық, жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: слесарлық-жөндеу технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 3.4.7
ӨО. 04
Арнайы технология бойынша практикум
Бейорганикалық заттарды алу процестерінің материалдық балансын (органикалық - түрі бойынша "органикалық заттар мен жоғарғы молекулалық қосыылыстардың химиялық технологиясы") құру. Бейорганикалық (органикалық) заттардың синтезін жүргізу үшін құрылғыларды құрастыру. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып синтез жүргізу. Синтез жүргізудің параметрлерін бақылау. Өнім сапасы мен шығымға берілген параметрлерден ауытқу әсерін талдау.
Іскерліктер: зертханалық қондырғыларды жинауды; заттарды синтездеуді; реакция соңың анықтауды; процеске бақылау жүргізуді; қолайлы технологиялық режімді таңдауды; өнім шығымын анықтауды; материалдық баланс элементеріне есептеу жүргізуді; реакция өнімдеріне жай талдау жүргізуді; өнімге стандартты пайдалануды.
Дағдылар: зертханалық жадайда бейорганикалық (органикалық) өнімдерді алу процестерін жүргізуде; тәуелділік кестесін құрауда; анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеуде; қажетті есептеулерді жүргізуде; материалдық балансты құруда.
КҚ 3.4.10
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрлері: "Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы"; "Электрхимиялық өндіріс"
ӨО. 05
Бейорганикалық синтез бойынша практикум
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Аспаптар, материалдар, ыдыстар. Ерітінділер. Қышқылдар, сілтілер және тұздар ерітінділерінің концентрациясын білдіру тәсілдері, Адсорбция және адсорбенттер. Адсорбенттерді дайындау. Ион алмастарғыш шайырларды жанғырту және жұмысқа дайындау. Химиялық реактивтер, оларды жіктеу және сақтау. Бейорганиқалық заттарды тазалау әдістері. Оксидтерді, негіздерді және қышқылдарды алу. Тұздарды алу. Пайдаланылған қалдықтарды қайта жаңғырту.
Іскерліктер: заттарды тазарту мен синтез бойынша негізгі операцияларды орындауды, есептеулер жүргізуді, есеп берулерді рәсімдеу мен анықтамалық әдебиеттерді қолдануды.
Дағдылар: жалпы және арнайы қолданыстағы ыдыстарды пайдалана білуде; бейорганикалық заттарды белгілеуде және тазартуда; бейорганикалық заттар ерітінділерінің концентрациясын және тығыздығын анықтауда; ерітінділерді дайындауда және суылтуда, бейорганикалық заттарды тазартуда, бейорганикалық заттардың синтезінде зертханалық қондырғыларды жинауда, өндіріс қалдықтарынан бейорганикалық заттарды бөлуде; қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауда, алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете білуде.
КҚ 3.4.10
Біліктілігі 081604 3 – Техник-технолог
Түрі: "Органикалық заттар мен жоғары молекулалы қосылыстардың химиялық технологиясы"
ӨО. 05
Органикалық синтез бойынша практикум
Зауыттар мен ғылыми-зерттеу зертханаларында қолданылатын органикалық заттардың синтезі мен тазартудың негізгі әдістерін оқып үйрену. Аппараттарды құрастыру, галогендеу, алкилдеу, тотығу, ацилдеу, нитрлеу және т.б. реакциялар бойынша органикалық заттардың синтезін жүргізу. Жұмыс орнын ұйымдастыру, анықтамалық әдебиеттерді қолдану, есеп беруді құрастыру. Зертханада жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгеру.
Іскерліктер: органикалық заттарды синтездеу мен тазартудың негізігі операцияларын орындауды, есептер жүргізуді, есеп беруді рәсімдеу мен анықтамалық әдебиеттерді қолдануды.
Дағдылар: жалпы және арнайы қолданыстағы ыдыстарды пайдалана білуде; балқу және қайнау температурасын анықтауда; органикалық заттарды бөлуде және тазартуда; органикалық заттардың синтезі үшін технологиялық зертханалық қондырғыларды құруда; қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауда, алғашқы дәрігерлік көмек көрсете білуде.
КҚ 3.4.10
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Бастапқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі мен процесті жүргізу бойынша жұмыс нұсқауын оқу. Технологиялық процесс жабдықтарының қызмет көрсетуінің практикалық тәсілдерін меңгеру. Технологиялық процесті бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіліенген технологиялық регламентке сәйкес технологиялық процестті жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен аутқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.

БК 1 – 10
ПК 3.4.1 – 3.4.10
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, дублирование работы линейного руководителя (начальника смены, мастера), сбор материала для курсового проекта.
Умения: вести технологический процесс в качестве аппаратчика (оператора) 3-4 разряда и дублера линейного руководителя.
Навыки: по предупреждению и устранению нарушений процесса.
БК 1 – 10
ПК 3.4.1 – 3.4.10
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, дублирование работы линейного руководителя.
Умения: выполнять обязанности линейных руководителей цеха, работать с нормативно-технической документацией, оформлять результаты анализа, деловую документацию, разбираться в плановой документации, производить расчет заработной платы, анализировать смету цеховых расходов.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК 1 – 10
ПК 3.4.1 – 3.4.10
Примечание. Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
владеть лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
иметь навыки позитивного общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
осуществлять поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
планировать и организовывать работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
объективно оценивать результаты своей работы и команды в целом;
управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики;
владеть навыками здоровьесбережения;
применять знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
владеть навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
владеть междисциплинарным подходом при решении производственных ситуаций.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции
2. Повышенный уровень
2.1. 081601 2 – Лаборант спектрального анализа
2.1.1 знать сущность методов, лежащих в основе проводимых методик анализа;

БҚ 1 – 10
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
КП. 02
Өндірістік технологиялық практика
Цехтағы (бөлімшелер) технологиялық процесті үйрену, біліктілікке сәйкес мамандықтар бойынша дублер ретінде жұмыс, сызықтық жетекшiнiң жұмысын қоса атқару (ауысым басшысы, шеберлер), қурстық жоба үшін материал жинау.
Іскерліктер: 3-4 разрядты аппаратшының (оператордың) және сызықтық жетекші жұмысын дублер ретінде технологиялық процестерді жүргізуді.
Дағдылар: процестегі ақауларды ескерту және болдырмау бойынша.
БҚ 1 – 10
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
КП. 03
Диплом алды практика, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпараттар жинау, сызықтық жетекшiнiң жұмысын қоса атқару.
Іскерліктер: цехтың сызықтық жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік-техникалық құжаттамалармен жұмыс істеуді; талдау нәтижелерін, іскерлік құжаттамаларды рәсімдеуді, жоспарлау құжаттамасынан хабарлар болуды, еңбектөлем ақысына есептеу жүргізуді, цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар:
сызықтық жетекшінің; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативтік-техникалық құжаттамалармен жұмыста.
БҚ 1 – 10
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
Ескерту. 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
тұлға аралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларын қолдана біледі;
көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессионалдық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасауда позитивтік әдеттердің болуы;
кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ізденулерді, ақпараттарды қолдана білу;
Қазақстан Республикасының еңбек кодексімен және бекітілген салалық нормативті құжаттарға сәйкес өндіріс орындарында (жеке және ұжымдық) жұмысты ұйымдастырады және жоспарлайды;
өзінің және жалпы ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалайды;
жеке өз басының және кәсіби дамуын басқарады, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделеді;
денсаулық сақтау дағдырларын біледі;
өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелерін қолданады;
зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдарларын меңгереді;
қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдау белсінділігін танытады.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
Жоғары деңгей
2.1. 081601 2 – Спектрлік талдау зертханашысы
2.1.1 талдаудың әдістемелерін жүргізу негізіндегі әдістердің мәнін білу;

2.1.2 знать свойства анализируемых проб и реактивов, способы их получения;
2.1.3 знать конструкцию и электрические схемы лабораторного оборудования и приборов, правила пользования приборами;
2.1.4 знать требования, предъявляемые к качеству проб и анализов;
2.1.5 знать основные положения техники лабораторных работ;
2.1.6 проводить анализ образцов чугунов, сталей, цветных металлов и сплавов на их основе спектральными методами анализа, а также владеть основами химического и физико-химических методов анализа;
2.1.7 обрабатывать и оформлять результаты анализа, в том числе графически.
2.2. 081602 2 – Лаборант химического анализа
2.2.1 знать сущность методов, лежащих в основе проводимых методик анализа;
2.2.2 знать свойства анализируемых проб и реактивов, способы их получения;
2.2.3 знать конструкцию и электрические схемы лабораторного оборудования и приборов, правила пользования приборами;
2.2.4 знать требования, предъявляемые к качеству проб и анализов;
2.2.5 знать основные положения техники лабораторных работ;
2.2.6 анализировать пробы химическими и физико-химическими методами анализа для установления качественного и количественного состава веществ;
2.2.7 обрабатывать и оформлять результаты анализа, в том числе графически.
3. Специалист среднего звена
3.1. 081605 3 – Техник
3.5.1 знать сущность методов, лежащих в основе проводимых методик анализа;
3.5.2 знать свойства анализируемых проб и реактивов, способы их получения;
3.5.3 знать конструкцию и электрические схемы лабораторного оборудования и приборов, правила пользования приборами;
3.5.4 знать требования, предъявляемые к качеству проб и анализов;
3.5.5 знать основные положения техники лабораторных работ;
3.5.6 знать структуру аналитического контроля качества технологического процесса предприятия;
3.5.7 обрабатывать и оформлять результаты анализа, в том числе графически;
3.5.8 проводить качественные и количественные анализы природных и промышленных материалов с применением химических и инструментальных методов анализа.
2. Повышенный уровень
2.1. 081603 2 – Аппаратчик (всех наименований)
2.3.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
2.3.2 знать свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.3.3 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.3.4 знать стандарты и технические условия;
2.3.5 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.3.6 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.3.7 выявлять и устранять неисправности в работе оборудования и коммуникаций;
2.3.8 подготавливать и загружать сырье и материалы в аппараты;
2.3.9 контролировать и регулировать параметры технологического процесса по показаниям КИП и результатам анализов;
2.3.10 оформлять техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
3. Специалист среднего звена
3.1. 081604 3 – Техник-технолог по видам:
– "Химическая технология неорганических веществ";
– "Химическая технология органических веществ и высокомолекулярных соединений";
– "Электрохимическое производство"

2.1.2 талданатын сынамалар мен реактивтердің қасиетін, оларды алу әдістерін білу;
2.1.3 зертханалық жабдықтар мен аспаптардың құрылымы мен электрлік сызбаларын, аспаптарды қолдану ережесін білу;
2.1.4 сынамалар мен талдаулар сапасына қойылатын талаптарды білу;
2.1.5 зертханалық жұмыстар техникасының негізгі ережелерін білу;
2.1.6 талдаудың спектрлік әдістері негізінде шойынның, болаттың, түсті металдар мен құймалардың үлгілеріне талдаулар жүргізу, сонымен қатар талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістерінің негіздерін меңгеру;
2.1.7 талдаудың нәтижелерін өңдеу және рәсімдеу, сонымен қатар графикалық.
2.2. 081602 2 – Химиялық талдау зертханашысы
2.2.1 талдаудың әдістемелерін жүргізу негізіндегі әдістердің мәнін білу;
2.2.2 талданатын сынамалар мен реактивтердің қасиетін, оларды алу әдістерін білу;
2.2.3 зертханалық жабдықтар мен аспаптардың құрылымы мен электрлік сызбаларын, аспаптарды қолдану ережесін білу;
2.2.4 сынамалар мен талдаулар сапасына қойылатын талаптарды білу;
2.2.5 зертханалық жұмыстар техникасының негізгі ережелерін білу;
2.2.6 заттардың сандық және сапалық құрамын анықтау үшін талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістерімен сынамаларды талдамалау;
2.2.7 талдаудың нәтижелерін өңдеу және рәсімдеу, сонымен қатар графикалық.
2.3. 081603 2 – Аппаратшы (барлық аталымдар)
2.3.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
2.3.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін білу;
2.3.3 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.3.4 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.3.5 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.3.6 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режімнен шығару;
2.3.7 жабдықтар мен коммуникациялар жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
2.3.8 шикізат пен материалды аппараттарға дайындау және тиеу;
2.3.9 бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесс параметрлерін бақылау және реттеу;
2.3.10 техникалық құжаттаманы қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес ресімдеу.
Орта буын маманы
3.1. 081605 3 – Техник
3.5.1 талдаудың әдістемелерін жүргізу негізіндегі әдістердің мәнін білу;
3.5.2 талданатын сынамалар мен реактивтердің қасиетін, оларды алу әдістерін білу;
3.5.3 зертханалық жабдықтар мен аспаптардың құрылымы мен электрлік сызбаларын, аспаптарды қолдану ережесін білу;
3.5.4 сынамалар мен талдаулар сапасына қойылатын талаптарды білу;
3.5.5 зертханалық жұмыстар техникасының негізгі ережелерін білу;
3.5.6 кәсіпорынның технологиялық процесін аналитикалық бақылаудың құрылымын;
3.5.7 талдаудың нәтижелерін өңдеу және рәсімдеу, сонымен қатар графикалық;
3.5.8 талдаудың химиялық және аспаптық әдістерін пайдаланып табиғи және өндірістік материалдарға саңдық және сапалық талдаулар жүргізу.
3.2. 081604 3 – Техник-технолог түрлері бойынша:
– "Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы";
– "Органикалық заттар мен жоғары молекулалы қосылыстардың химиялық технологиясы";
– "Электрхимиялық өндіріс"

3.4.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
3.4.2 знать свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
3.4.3 знать основы технологии производства, типовое технологическое оборудование, знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
3.4.4 знать технические требования, предъявляемые к сырью, материалам, готовой продукции, качеству технологических операций; методы лабораторного контроля;
3.4.5 знать основы расчета для проектирования установок и аппаратов типовых процессов химической технологии;
3.4.6 контролировать качество сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом;
3.4.7 участвовать в пуско-наладочных работах технологического оборудования;

3.4.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
3.4.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін білу;
3.4.3 өндіріс технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу; технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
3.4.4 шикізатқа, материалдарға, дайын өнімдерге, технологиялық операциялардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды; зертханалық бақылау әдістерін білу;
3.4.5 химиялық технологияның үлгілік процестерінің құрылғыларын және аппараттарын жобалау үшін есептеу негіздерін білу;
3.4.6 технологиялық регламентке сәйкес шикізаттың және дайын өнімнің сапасын, талдау және бақылау-өлшеу аспаптар қорытындысы бойынша технологиялық процестің барысын бақылау;
3.4.7 технологиялық жабдықтарды іске қосу - баптау жұмысына қатысу;

504
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
522
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация**
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовой проект (работа), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 153
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Коксохимическое производство"
Сноска. Наименование приложения 153 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: лексический и грамматический минимум по казахскому и русскому языкам, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 1
БК 4
ОПД. 02
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Техническое черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначения резьб. Разъемные и неразъемные соединения. Чертежи и эскизы деталей. Чертежи по специальности. Чтение и деталирование сборочных чертежей.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: выполнять и читать чертежи, эскизы и схемы по специальности.

504
КП. 03
Диплом алды практикасы, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
522
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық (жоба) жұмыс, бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: дипломдық жоба қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 153-қосымша
"Коксохимиялық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 153-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: кәсіби бағыттағы мәтінді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті қазақ және орыс тілдері бойынша лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдану, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алу.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін қажетті болып табылатын мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумды қолдану.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесідың ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесідың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздері, ұйықтау және физикалық жүктеме тәртібі, дұрыс тамақтану.
Іскерліктер: дене тәрбиесі мен спортты денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін және өзін физикалық жетілдіру үшін пайдалану.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың қолданысы мен құжаттандыру әдістері. Құжаттама жүйесі, құжаттардың құрылысы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істерді ұймдастыру және құру тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданылуы, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережесі; құжаттарды құру әдістері және олардың қызметтері; оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорынның ұйымдастыру және басқару процестеріне еңгізу және қолдану.
Іскерліктер: іскерлік қағаздарды құру: өтініш, бұйрықтар, қызметтік хаттар және т.б.; құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, олардың есебін жүргізу, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалану.
БҚ 1
БҚ 4
ЖКП. 02
Сызу
ҚҚБЖ, МС түсінігі. ҚҚБЖ-не сәйкес сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызба сызықтары, сызбалардың пішімдері. Сызбалардағы жазуларды орындау. Масштабтар. Өлшемдер салу. Бөлшектердің контурларын орындау әдістері. Техникалық сурет. Сызу геометриясының негіздері және проекциялық сызу негіздері. Техникалық сызу. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері: түрлері, тіліктер, қималар, бұранданың кескіні мен белгілері. Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстар. Бөлшектердің сызбалары мен нобайлары. Мамандықтар бойынша сызбалар. Құрастырма сызбаларды оқу мен бөлшектеу.
Білімдер: құрылымдау құжаттардың бірыңғай жүйесін (ҚҚБЖ), сызбалар мен нобайларды орындаудың әдістерін және тәсілдерін; сызбалы геометрия мен жобалық сызу негіздерін.
Іскерліктер: мамандық бойынша сызуларды, нобайларды және сызбаларды орындау мен оқуды.

ПК 2.1.1 – 2.5.1
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики. Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил. Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия. Момент сил. Центробежная и центростремительная силы. Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация. Расчет на прочность, жесткость и устойчивость. Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения. Работа и мощность. Коэффициент полезного действия. Трение. Роль трения в технике. Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике. Виды передач. Передаточное отношение. Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 2.1.3 – 2.5.3
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.5 – 2.5.5
ПК 2.1.6 – 2.5.6
ОПД. 05
Основы аналитической химии
Качественный химический анализ. Теоретические основы аналитической химии. Характеристики качественного анализа. Качественный анализ катионов. Качественный анализ анионов. Количественный анализ. Гравиметрический анализ. Вычисления в гравиметрическом анализе. Титриметрический анализ. Вычисления в титриметрическом анализе. Метод нейтрализации. Оксидиметрия. Методы осаждения. Метод комплексометрии. Физические и физико-химические методы. Способы выполнения анализа. Спектральные методы анализа. Молекулярная спектрометрия. Флуометрический анализ. Фототурбидиметрия и фотонефелометрия. Электрохимические методы анализа (ЭХМА). Кондуктометрия. Потенциометрия. Вольтампераметрия. Амперометрическое титрование. Кулонометрия. Хроматографические методы анализа.
Знания: сущность аналитического контроля технологического процесса, качества сырья и продукции; назначение служб аналитического контроля и их структуру; сущность основных аналитических методов определения качества химических веществ; аппаратурное оформление методов.
Умения: различать виды лабораторных анализов; проводить соответствие используемого оборудования, химической посуды ГОСТам.
БК 10
ПК 2.1.2 – 2.5.2
ОПД. 06
Процессы и аппараты химической промышленности
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные. Основы гидравлики. Перемещение жидкостей и газов. Разделение жидких и газовых гетерогенных систем. Перемешивание в жидких средах. Тепловые процессы и аппараты. Основы теплопередачи. Теплообменная аппаратура. Нагревание и охлаждение. Источники энергии, промышленные способы подвода и отвода теплоты в химической аппаратуре. Выпаривание. Кристаллизации. Искусственное охлаждение. Массообменные процессы и аппараты. Основы массопередачи. Абсорбция. Перегонка и ректификация. Сушка. Механические процессы и аппараты. Измельчение, смешивание и перемещение твердых материалов.
Знания: классификация и физический смысл основных процессов, используемых в технологии коксохимического производства; условия их протекания; назначение, конструкция, принцип действия тепловых, массообменных и механических аппаратов.
Умения: различать процессы по сущности, характеризовать основные технологические стадии коксохимического производства по типу процессов; производить расчет материального и теплового баланса процессов.
ПК 2.1.1 – 2.5.1
ОПД. 07
Общая химическая технология
Общие закономерности химических процессов. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натра и соляной кислоты, хлора. Технология твердого топлива. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Технология полимеров. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания: типы процессов; технико-экономические показатели химико-технологических процессов; требования, предъявляемые к воде в промышленных целях; применение серной кислоты, едкого натра, хлора и соляной кислоты в производстве, их свойства и получение; методы переработки древесины, получение и применение целлюлозы; технологию получения метанола, ацетилена, стирола, этанола, уксусной кислоты и других продуктов переработки угля и нефти; методы очистки сточных вод; мероприятия по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха.
Умения: характеризовать технологический процесс по технико-экономическим показателям; читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции.
ПК 2.1.2 – 2.5.2
ОПД. 08
Конструкционные материалы химической аппаратуры
Основные требования, предъявляемые к химической аппаратуре. Материалы химического машиностроения: углеродистые и легированные стали, чугун, цветные металлы, неметаллические материалы органического происхождения, неметаллические материалы неорганического происхождения. Основные узлы и детали химической аппаратуры: назначение и конструкционные материалы.
Знания: классификация, свойства и область применения материалов химического машиностроения.
Умения: прогнозировать срок службы изделия (детали) с учетом технологических свойств материала и области применения; делать обоснованный выбор по рациональному использованию материалов, конструкционного материала для узла, детали технологического оборудования.
ПК 2.1.1 – 2.5.1

КҚ 2.1.1 – 2.5.1
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Қималардың ауырлық центрлерінің орналасуы. Қималардың геометриялық сипаттамалары. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күштер моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Пішінсіздену күйінің түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі пішінсіздену. Беріктікке, қаттылыққа және орнықтылыққа есептеу. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысының түрлері. Денелердің қарапайым қозғалысы. Ілгерілемелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және қуат. Пайдалы әсер коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы рөлі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машиналардың тетіктері. Қарапайым механизмдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалысты түрлендіру механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизмі, жұдырықшалы механизм; олардың қолданысы мен құрылысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтары, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысы; беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есептеулер негіздері; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтау; механизмдердің ПӘК-і, машина тетіктері негіздері, олардың қосылысы мен берілісі; қарапайым механизмдер.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдану, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізу; механизмдердің кинематикалық сызбаларын құру және оқу, олардың құрылымдық ерекшеліктерін талдау.
КҚ 2.1.3 – 2.5.3
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқты электрлік машиналар. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңы, Кирхгоф заңдары, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтау, тізбектің негізгі элементтері, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылысы және жұмыс істеу принципі; өлшеу аспаптарының жіктелуі және қызмет принципі.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алу, электржабдықтардың принциптік электр сызбаларын оқу; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып, тоқтың, кернеудін, кедіргінің манызды есептеулерін жүргізу.
КҚ 2.1.5 – 2.5.5
КҚ 2.1.6 – 2.5.6
ЖКП. 05
Аналитикалық химия негіздері
Сапалық химиялық талдау. Аналитикалық химияның теориялық негіздері. Сапалық талдаудың сипаттамалары. Катиондарды сапалық талдау. Аниондарды сапалық талдау.
Сандық талдау. Гравиметрлік талдау. Гравиметрлік талдаудағы есептеулер. Титриметрлік талдау. Титриметрлік талдаудағы есептеулер. Бейтараптау әдісі. Оксидиметрлеу. Тұндыру әдісі. Комплексометрлеу әдісі.
Физикалық және физика-химиялық әдістер. Талдауды орындау әдістері. Талдаудың спектрлік әдістері. Молекулалық спектрометрлеу. Флуориметрлік талдау. Фототурбидиметрлеу және фотонефелометрлеу. Талдаудың электрхимиялық әдістері (ТЭХӘ). Кондуктометрлеу. Потенциометрлеу. Вольтампераметрлеу. Амперометрлік титрлеу. Кулонометрлеу. Талдаудың хроматографтық әдістері.
Білімдер: технологиялық процесті аналитикалық бақылаудың мәні, шикізат пен өнімнің сапасы; аналитикалық бақылау қызметінің белгіленуі және олардың құрылысы; химиялық заттардың сапасын анықтаудың негізгі аналитикалық әдістерінің мәні; әдістерді аппараттық рәсімдеу.
Іскерліктер: зертханалық талдаулардың түрлерін айыра білу; пайдаланылатын жабдықтарға, химиялық ыдыстарға МС-тар бойынша сәйкестеме жүргізу.
БҚ 10
КҚ 2.1.2 – 2.5.2
ЖКП. 06
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары
Негізгі процестерді жіктеу: механикалық, гидромеханикалық, жылуылық, және масса айырбастау, химиялық процестер, мерзімділік және үзіліссіз. Гидравлика негіздері. Сұйық заттар мен газдарды араластыру. Сұйық және газды гетерогенді жүйелерді бөлу. Сұйық ортада араластыру. Жылу процестері мен аспаптары. Жылуберу негіздері. Жылуалмасу аспабы. Қыздыру және салқындату. Энергияның көздері, жылудың химиялық аспаптарға келіп және кетудің өндірістік әдістері. Буландыру. Кристалдандыру. Жасанды салқындатқыш. Масса айырбас процестері және аспаптар. Масса беріліс негіздері. Абсорбция. Айдау және ректификация. Шайғындау. Кептіру. Механикалық процестер және аспаптар. Қатты материалдарды үгіту, араластыру.
Білімдер: кокс химиясы өндірісінің технологиясында қолданылатын негізгі процестердің жіктелуі және физикалық мәні; олардың өту шарттары; жылулық, масса айырбастық және механикалық аппараттардың қолданылуы, құрылысы, жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер: мәні бойынша процестерді айыра білу, кокс химиясы өндірісіндегі процестердің түріне байланысты негізгі технологиялық сатыларды сипаттауды; процестердің материалдық және жылулық балансының есебін құру.
КҚ 2.1.1 – 2.5.1
ЖКП. 07
Жалпы химиялық технология
Химиялық процестердің жалпы заңдылықтары. Судың технологиясы. Күкірт қышқылы өндірісі. Кальциленген сода өндірісі. Тұз қышқылы, хлор, күйдіргіш натрий. Қаты отын технологиясы. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерін өндіру. Полимерлердің технологиясы. Ақаба суды және атмосферадағы өндірістік қалдықтарды тазарту.
Білімдер: процестер түрлерін; химия-технологиялық процестердің техника-экономикалық көрсеткіштерін; өндірістік мақсаттағы суға қойылатын талаптарды; күкірт қышқылын, күйдіргіш натрий, хлор және тұз қышқылдарын өндірісте қолдануды, олардың қасиеттері және алынуы; ағашты өңдеу әдістері, цилиллозаны, метанолды, ацетиленді, стиролды, этанолды, сірке қышқылын және көмір мен мұнай өндіру өнімдерін алудың технологиясын; ағынды суды тазарту тәсілдері; атмосферадағы ауаның ластануын болдырмауды.
Іскерліктер: технологиялық процестерді техника-экономикалық көрсеткіштері бойынша сипаттауды; технологиялық сызба-нұсқаларды оқуда, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді.
КҚ 2.1.2 – 2.5.2
ЖКП. 08
Химиялық аппараттардың конструкциялық материалдары
Химиялық аппараттарға қойылатын негізгі талаптар. Химиялық машинажасаудың материалдары, көміртекті және қоспасыз болат, шойын, түрлі-түсті металдар, органика текті бейметалл материалдар, бейорганика текті бейметалл материалдар. Химиялық аппараттардың негізгі түйіндері мен бөлшектері: қолданылуы және конструкциялық материалдары.
Білімдер: топтастыруы, химиялық машинақұрылысының материалдарын қолдану аумағымен қасиеттері.
Іскерліктер: материалдың технологиялық қасиеті мен қолдану аймағын ескеріп бұйымдардың (тетіктің) қызмет ету мерзімін болжаулауды; технологиялық жабдықтардың материалдарын, түйіндер үшін конструкциялық материалдарды, тетіктерді ұтымды пайдалану үшін негізделген таңдау жүргізуді.
КҚ 2.1.1 – 2.5.1

ПК 2.1.3 – 2.5.3
ОПД. 09
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Основные понятия об автоматизации производственных процессов. Контроль основных технологических параметров коксохимического производства и контрольно-измерительные приборы. Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации. Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами. Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных узлов агрегатов и машин; схемы управления типовыми системами автоматического управления; методы и средства контроля технологических параметров.
Умения: обосновывать применение контрольно-измерительных приборов на определенном участке технологической схемы; анализировать работу систем дистанционной передачи; читать функциональную схему.
ПК 2.1.2 – 2.5.2
ПК 2.1.5 – 2.5.5
ОПД. 10
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции. Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации. Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан. Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор. Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.2 – 2.5.2
ПК 2.1.4 – 2.5.4
ПК 2.1.5 – 2.5.5
ОПД. 11
Основы экономики производства
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ОПД. 12
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3

КҚ 2.1.3 – 2.5.3
ЖКП. 09
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автаматтандыру туралы негізгі түсініктер. Коксхимия өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық поцестерді басқару кезіндегі микропроцессорлық техникасы. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматты құралдар құрылысын, реттеуді, қорғаулар мен блокировкаларды, агрегаттар мен машиналардың жеке түйіндерінің автоматтандыру сызба-нұсқасын; автоматтық басқару жүйелерінің үлгідегі басқару сызба-нұсқасын; технологиялық параметрлерді бақылаудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер: бақылау-өлшеуіш аспаптарды белгілі бөлімге орнатып қолданудың технологиялық сызба-нұсқасын; қашықтықтық беріліс жүйесінің жұмысын талдауды; функционалды сызба-нұсқаны оқуды, автоматтандыру жүйесін реттеудің (АЖР) құрылыс сызбасын құруды.
КҚ 2.1.2 – 2.5.2
КҚ 2.1.5 – 2.5.5
ЖКП. 10
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын арттырудағы рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау, сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.
КҚ 2.1.2 – 2.5.2
КҚ 2.1.4 – 2.5.4
КҚ 2.1.5 – 2.5.5
ЖКП. 11
Өндіріс экономикасының негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызыметінің нәтижелері. Еңбекті ұйымдастыру және еңбек төлемақы. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігі. Салықтар және салықсалу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбекті халықаралық бөлу.
Білімдер: кәсіпорын жұмыстарын ұйымдастыру және құрылысы; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысы; еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеуді формаларын; бағаның құрылуы мен кәсіпорын табыстарын алу механизмдерін.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның тиімді қызметін бағалауды.
БҚ 6
ЖКП. 12
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс істеу. Графика.Сызбалар мен сұлбаларды орындау кезінде жалпыкәсіптік және арнайы пәндер бойынша есептер шығару үшін бағдарламаларды қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару, сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді.
Іскерліктер: компьютерде үлгілік технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ 3

ПК 2.1.1 – 2.5.1
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда. Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма. Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия. Технические и аппаратурные источники опасности в коксохимическом производстве. Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов. Производственная санитария и гигиена труда. Основные профилактические и защитные мероприятия. Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК. Основные источники загрязнения газовоздушной среды и сточных вод коксохимического производства. Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в коксохимическом производстве. Пути разрешения экологических проблем. Переработка и использование отходов. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения: применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды.
БК 8
БК 9
СД. 02
Технология коксохимического производства
Коксохимическое производство, его значение. Состав коксохимических предприятий, ассортимент продукции, назначение цехов предприятий. Характеристика и происхождение каменного угля. Основные схемы приема и дробления углей, дозирование, обогащение углей. Физико-химические основы и технологическая схема процесса коксования угля. Коксовые печи: типы, назначение, устройство, принцип работы. Оборудование коксовых печей: назначение, устройство, принцип работы, виды неисправностей и методы их устранения. Технологическое оборудование, механизмы и машины коксовых печей. Улавливание и переработка химических продуктов коксования. Переработка каменноугольной смолы. Контроль качества готовой продукции. Причины брака и меры по их предупреждению. Энерго- и ресурсосберегающие технологии коксохимического производства. ГОСТ (ТУ), предъявляемые к качеству кокса.
Знания: состав и свойства исходного сырья коксохимического производства; принципиальные схемы технологических процессов; контрольно-измерительные приборы производства; конструкция основного оборудования цехов коксохимического производства; факторы, определяющие качество кокса, ГОСТы и технические условия (ТУ) на продукцию коксохимического производства; организация технического контроля на коксохимическом производстве.
Умения: читать технологические схемы, анализировать влияние технологических параметров на качество и безопасность химических процессов.

КҚ 2.1.1 – 2.5.1
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар және бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы.
Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтардағы еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
Коксхимия өндірісіндегі техникалық және аспаптық қауіптілік көздері. Негізгі шикізаттар, жартылай өнімдер, дайын өнімдер, қалдықтар мен қоқыстардың уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті заттардың сипаттамасы. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғаныс шаралары. Өртқауіпсіздік шаралары. Өртқауіпсіздік құрылғылары, аспаптар мен сигнал беру, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Коксхимия өндірісіндегі ластанудын негізгі көздері ақаба сулар, газды ауа ортасы. Коксхимия өндірісінде ақаба сулар мен газды ауаны қалдықтардан тазарту әдістері. Экологиялық проблемеларды шешудің жолдары.
Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында еңбек қауіпсіздігін қамтамассыз ету ерекшеліктерін; өндірісте еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін; жеке қорғаныш құралдарын; өрт болған жағдайды және жарылысты ескертуді; техногендік процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғаныш құралдарын қолдануды және өртке қарсы қауіпсіздікті, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді; қызметкерлер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Кокс-химия өндірісінің технологиясы
Коксхимия өндірісі, оның маңызы. Коксхимиялық өндірістердің құрамы, өнім түржиыны, кәсіпорын цехтарының тағайындалуы.
Тас көмірдің сипаттамасы және пайда болуы. Көмірді қабылдау мен ұсақтаудың негізгі сызбалары, мөлшерлеу, көмірді байыту.
Көмірді кокстеу процесінің физика-химиялық негіздері және технологиялық сызбасы. Кокс пештері: түрлері, қолданысы, құрылысы, қызмет принципі. Кокс пештерінің жабдықтары:қолданысы, құрылысы, қызмет принципі, кемшіліктерінің түрлері және оларды болдырмау әдістері. Кокс пештерінің технологиялық жабдықтары, механизмдері және машиналары.
Кокстеудің химиялық өнімдерін тұту және қайта өңдеу. Таскөмір шайырды қайта өңдеу. Дайын өнімнің сапасын бақылау. Ақаудың себептері және оларды есерту бойынша шаралар. Коксхимия өндірісінің энергия- және ресурстарды үнемдейтін технолгиялары. Кокс сапасына қойылатын МС мен ТЖ талаптары.
Білімдер: коксхимия өндірісінің бастапқы өнімінің құрамы мен қасиетін; технологиялық процестердің принциптік сызбасын; өндірістің бақылау-өлшеу аспаптарын; коксхимиялық өндіріс цехтарындағы негізгі жабдықтардың құрылымын; кокстың сапасын анықтайтын факторларды; коксхимиялық өндіріс өнімдерінің МС пен ТЖ; коксхимиялық өндірісінде техникалық бақылауды ұйымдастыруды.
Іскерліктер: технологиялық үлгілерді оқуды, технологиялық параметрлердің химиялық процестердің сапасы мен қауіпсіздігіне әсерін талдауды.

ПК 2.1.3 – 2.5.3
Квалификация 081701 2 – Газовщик коксовых печей
СД. 03
Эксплуатация технологического оборудования
Отопительные газы коксовых печей. Методы контроля состава, физико-химических свойств отопительного газа. Отопительная и газоотводящая арматура коксовых печей. Обслуживание и ремонт арматуры коксовых печей. Ведение обогрева коксовых печей. Контроль гидравлического и температурного режимов коксовых печей. Правила технической эксплуатации, пуск и остановка оборудования. Определение причин неполадок в работе оборудования, их предупреждение и устранение.
Знания: технологический процесс коксования; устройство и принцип работы коксовых печей, кантовочных механизмов, кантовочных клапанов, клапанных коробок и другой обслуживаемой аппаратуры; схема работ регуляторов; гидравлический и температурный режимы работы печей; приемы регулирования гидравлического и температурного режимов работы коксовых печей; методика и способы замера температуры; способы остановки обогрева коксовых печей и пуска отопительного газа и воздуха для обогрева; коммуникации газоотводящей и газоподводящей арматуры; расположение регулирующих приспособлений; состав и физико-химические свойства отопительных газов; назначение, содержание и порядок ведения эксплуатационной документации.
Умения: определять причины отказа работы оборудования; составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования.
ПК 2.1.3 – 2.1.5
Квалификация 081702 2 – Люковой
СД. 03
Эксплуатация технологического оборудования
Загрузка камер коксовых печей. Технология подготовки шихты. Оборудование для загрузки печей шихтой. Дробильные и помольные механизмы. Подъемно-транспортные механизмы. Техническое обслуживание и ремонт загрузочного оборудования. Газоотводящая арматура. Герметизация и обслуживание крышек загрузочных люков.
Знания: технологический процесс коксования; устройство и правила технической эксплуатации коксовых печей и газоотводящей арматуры; способы загрузки камер печей; приемы герметизации крышек загрузочных люков; установленную сигнализацию; назначение, содержание и порядок ведения эксплуатационной документации.
Умения: определять причины отказа работы оборудования; составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования.
ПК 2.2.3 – 2.2.5
Квалификация 081703 2 – Аппаратчик производства формованного кокса
СД. 03
Эксплуатация технологического оборудования
Устройство, принцип работы обслуживаемого оборудования. Схема коммуникаций трубопроводов. Правила корректировки теплового режима печей. Правила технической эксплуатации, пуск и остановка оборудования. Определение причин неполадок в работе оборудования, их предупреждение и устранение.
Знания: основы технологического процесса производства формованного кокса; правила обслуживания систем нагрева шихты, автодозаторов, механизмов узла сброса отходов; методы корректировки теплового режима; режим тушения отходов и формовок; назначение, содержание и порядок ведения эксплуатационной документации.
Умения: определять причины отказа работы оборудования; составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования.

КҚ 2.1.3 – 2.5.3
Біліктілігі 081701 2 – Кокс пештерінің газдаушысы
АП. 03
Технологиялық жабдықтарды пайдалану
Кокс пештерінің отындық газдары. Отындық газдың құрамын, физика-химиялық қасиетін бақылау әдістері. Кокс пештерінің отындық және газшығарғыш арматурасы. Кокс пештері арматурасына қызмет көрсетуі мен жөндеу.Кокс пештеріне жылытқышты енгізу. Кокс пештерінің гидравликалық және температуралық режімін бақылау. Жабдықтарды техникалық пайдалану, іске қосу және тоқтату ережесі. Жабдықтардың жұмысындағы ақау кемшіліктерді анықтау оларды ескерту және болдырмау.
Білімдер: кокстеудің технологиялық процесін; кокс пештерінің құрылысы мен қызмет принципін; аударғыш механизмдерін, аударғыш алапандарды, клапанды қорапшаларын және басқа да қызмет көрсету аппараттарын; реттегіштердің жұмыс істеу сызбасын, пештердің гидравликалық және температуралық жұмыс режімін, кокс пештерінің гидравликалық және температуралық жұмыс режімін реттеу әдістерін; температураны өлшеудің әдіс тәсілдерін; кокс пештерін қыздыруды тоқтату және қыздыру үшін отынды газ бен ауаны шығару әдістерін; газшығарғыш және газкелтіргіш арматуралар коммуникациясын; реттегіш қондырғыларының орналасуын; отынды газдардың құрамы мен физика-химиялық қасиеттерін; пайдалану құжаттамаларын жүргізу тәртібін.
Іскерліктер: жабдықтардың жұмыс істемеу себептерін анықтауды, жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімін құруды.
КҚ 2.1.3 – 2.1.5
Біліктілігі 081702 2 – Люктеуші
АП. 03
Технологиялық жабдықтарды пайдалану
Кокс пештерінің камераларын тиеу. Шикіқұрамды дайындау технологиясы. Пештерді шикіқұраммен тиеу үшін жабдықтар. Уатқыш және үгу механизмдері. Көтеру-тасымалдау механизмдері. Тиеу жабдықтарының техикалық қызмет көрсетуі және жөндеу. Газшығару арматурасы. Тұмшалауыштану және тиеу жүктесіктерінің қақпақтарының қызмет көрсетуі.
Білімдер: кокстеудің технологиялық процесін; кокс пештері мен газшығару арматураларының құрылысын және техникалық пайдалану ережесін; пеш камераларын тиеу әдістерін; тиеу жүктесігі қақпағының тұмшалану әдістерін; қондырылған сигнализацияларды; қолданылуын, мазмұнын және пайдалану құжаттамаларын жүргізу тәртібін.
Іскерліктер: жабдықтардың жұмыс істемеу себептерін анықтауды, жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімін құруды.
КҚ 2.2.3 – 2.2.5
Біліктілігі 081703 2 – Қалыптағы коксты өндіру аппаратшысы
АП. 03
Технологиялық жабдықтарды пайдалану
Қызмет көрсету жабдықтарының құрылысы, қызмет принципі. Құбыржол коммуникацияларының сызбасы. Пештердің жылу режімін түзету ережесі.
Жабдықтарды техникалық пайдалану, іске қосу және тоқтату ережесі. Жабдықтардың жұмысындағы ақау кемшіліктерді анықтау оларды ескерту және болдырмау.
Білімдер: коксты пішіндеу өндірісінің негізгі технологиялық процесін; шикіқұрамның, автомөлшерлегіштердің, қалдықтарды тастау түйінінің механизмдерін; жылу ежімін түзету әдістерін; қалдықтар мен қалыптауды сөндіру режімін; қолданылуын, мазмұнын және пайдалану құжаттамаларын жүргізу тәртібін.
Іскерліктер: жабдықтардың жұмыс істемеу себептерін анықтауды, жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімін құруды.

ПК 2.3.3 – 2.3.5
Квалификация 081704 2 – Аппаратчик термообработки коксуемой шихты
СД. 03
Эксплуатация технологического оборудования
Технологический процесс термообработки коксуемой шихты. Устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования. Определение причин неполадок в работе оборудования, их предупреждение и устранение.
Знания: основы технологического процесса термообработки коксуемой шихты; устройство, принцип работы обслуживаемого оборудования; требования государственных стандартов к составу шихты теплоносителю и сбросным газам; систему сигнализации и автоблокировки; назначение, содержание и порядок ведения эксплуатационной документации.
Умения: определять причины отказа работы оборудования; составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования.
ПК 2.4.3 – 2.4.5
Квалификация 081705 2 – Оператор коксосортировки
СД. 03
Эксплуатация технологического оборудования
Технологическая схема сортировки и транспортировки кокса. Правила технической эксплуатации, пуск и остановка агрегата коксосортировки. Определение причин неполадок в работе оборудования, их предупреждение и устранение. Правила загрузки и выдача кокса из печей.
Знания: принцип работы электродвигателей, пусковой аппаратуры, дистанционного управления шиберами и автоматику разгрузочных тележек и других механизмов коксосортировки, транспортеров и грохотов; технологическая схема сортировки и транспортировки кокса; схема автоблокировок предупредительной и переговорной сигнализации; требования государственных стандартов, предъявляемые к качеству кокса; назначение, содержание и порядок ведения эксплуатационной документации.
Умения: определять причины отказа работы оборудования; составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования.
ПК 2.5.3 – 2.5.5
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8

КҚ 2.3.3 – 2.3.5
Біліктілігі 081704 2 – Коксталатын шихтаны жылу өңдеу аппаратшысы
АП. 03
Технологиялық жабдықтарды пайдалану
Кокстейтін шикіқұрамды термоөңдеудің технологиялық процесі. Қызмет көрсету жабдықтарының құрылысы, қызмет принципі және техниалық пайдалану ережесі.
Жабдықтардың жұмысындағы ақау кемшіліктерді анықтау оларды ескерту және болдырмау.
Білімдер: кокстейтін шикіқұрамды термиялық өңдеудің негізгі технологиялық процесін; қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысын, қызмет принципін; жылу тасымалдағыштар мен шығарылған газдардың шикіқұрам құрамына МС- дың талаптарын; дабылдағыш пен бұғаттау жүйелерін; қолданылуын, мазмұнын және пайдалану құжаттамаларын жүргізу тәртібін.
Іскерліктер: жабдықтардың жұмыс істемеу себептерін анықтауды, жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімін құруды.
КҚ 2.4.3 – 2.4.5
Біліктілігі 081705 2 – Коксты сұрыптау операторы
АП. 03
Технологиялық жабдықтарды пайдалану
Коксты сұрыптау мен тасымалдаудың технологиялық сызбасы.
Кокс сұрыптау агрегатын техникалық пайдалану, іске қосу мен тоқтату ережесі.
Жабдықтардың жұмысындағы ақау кемшіліктерді анықтау, оларды ескерту және болдырмау. Тиеу ережесі және пештен коксты алу.
Білімдер: электрқозғалтқыштардың, іске ққосу аппараттарының, сұқпажапқышты қашықтықтан басқарудың және жүк түсіру арбашығы автоматының және т.б. кокс сұрыптау механизмдерінің қызмет принциптерін, тасымалдағыштар менжіктегіштердің; коксты сұрыптау мен тасымалдаудың технологиялық сызбасын; ескертпе автобұғаттау мен сөйлесу дабылдағыштың сызбасын; кокс сапасына қойылатын МС-дың талаптарын; қолданылуын, мазмұнын және пайдалану құжаттамаларын жүргізу тәртібін.
Іскерліктер: жабдықтардың жұмыс істемеу себептерін анықтауды, жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімін құруды.
КҚ 2.5.3 – 2.5.5
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8

ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики. Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил. Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия. Момент сил. Центробежная и центростремительная силы. Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация. Расчет на прочность, жесткость и устойчивость. Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения. Работа и мощность. Коэффициент полезного действия. Трение. Роль трения в технике. Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике. Виды передач. Передаточное отношение. Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 3.6.3
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификация измерительных приборов и принцип действия;
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 3.6.3
ОПД. 05
Органическая химия
Элементарный анализ органических соединений. Общие вопросы химического строения органических веществ. Классификация, строение, химические свойства, способы получения и применения углеводородов. Природный газ, нефть, каменный уголь, коксование каменных углей. Соединения с однородными функциями, гетерофункциональные соединения, гетероциклические и синтетические высокомолекулярные соединения, полимеризационные высокомолекулярные соединения. Классификация полимеров, способы получения. Производство синтетических смол и пластмасс. Производство синтетических материалов, применяемых в коксохимии.
Знания: классы и номенклатура органических соединений; основные способы получения, физические и химические свойства органических веществ; область применения;
Умения: составлять формулы веществ, уравнения реакций, решать расчетные задачи, схемы превращений.

КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Қималардың ауырлық центрлерінің орналасуы. Қималардың геометриялық сипаттамалары. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күштер моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Пішінсіздену күйінің түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі пішінсіздену. Беріктікке, қаттылыққа және орнықтылыққа есептеу. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысының түрлері. Денелердің қарапайым қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және қуат. Пайдалы әсер коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы рөлі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машиналардың тетіктері. Жай механизмдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизмі, бағдартқыш механизмі; олардың қолданысы мен құрылғысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке, қатаңдыққа, орнықтылыққа есептеулер негіздерін; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизмдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; қарапайым механизмдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; механизмдердің кинематикалық сызбаларын құруды және оқуды, олардың құрылымдық ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 3.6.3
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңы, Кирхгоф заңдары, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, тізбектің негізгі элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылысын және қызмет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және қызмет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтардың принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудін, кедіргінің манызды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 3.6.3
ЖКП. 05
Органикалық химия
Органиалық қосылыстарды элементерлы тадау. Органикалық заттардың химиялық құрылымының жалпы сұрақтары. Көмірсутектерді жіктеу, құрылысы, химиялық қасиеттері, алу әдістері мен қолданылуы.
Табиғи газ, мұнай, тас көмір, тас көмірді кокстеу.
Біртекті функциялармен қосылысы, гетерофункционалды қосылыстар, гетероциклды және синтетикалық жоғарғы молекулалы қосылыстар. Полимерлерді жіктеу,алу әдістері. Синтетикалық шайырлар мен пластмассалар өндірісі. Коксхимия өндірісінде қолданылатын синтетикалық материалдар өндірісі.
Білімдер: органикалық қосылыстардың номенклатурасы мен класстары, негізгі алудың тәсілдері, органикалық заттардың физикалық және химиялық қасиеттері, қолдану аумағы.
Іскерліктер: заттардың формулаларын құру, реакциялардың теңдеулері, есеп айыратын тапсырмаларды шешу, айналулар үлгісі.

ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ОПД. 06
Физическая и коллоидная химия
Основные законы физической химии, физико-химическая сущность химических процессов и способы управления ими в лабораторных и производственных условиях. Основные свойства агрегатных состояний вещества. Законы термодинамики. Основы химической кинетики и химическое равновесие. Основные свойства растворов. Поверхностное явление. Катализ. Основы электрохимии. Основы коллоидной химии. Классификация дисперсных систем, источники пылеобразования в коксохимическом производстве, способы очистки от пыли. Условия образования эмульсий, практическое применение эмульсий и пен в химической технологии; применение растворов высокомолекулярных соединений в химической технологии.
Знания: основные закономерности протекания химических процессов, законы термодинамики, кинетические уравнения, основные свойства растворов.
Умения: делать выводы о возможности протекания химических процессов, выявлять оптимальные условия протекания химических процессов.
ПК 3.6.3
ОПД. 07
Аналитическая химия
Качественный химический анализ. Теоретические основы аналитической химии. Характеристики качественного анализа. Качественный анализ катионов. Качественный анализ анионов. Количественный анализ. Гравиметрический анализ. Вычисления в гравиметрическом анализе. Титриметрический анализ. Вычисления в титриметрическом анализе. Метод нейтрализации. Оксидиметрия. Методы осаждения. Метод комплексометрии. Физические и физико-химические методы. Способы выполнения анализа. Спектральные методы анализа. Молекулярная спектрометрия. Флуометрический анализ. Фототурбидиметрия и фотонефелометрия. Электрохимические методы анализа (ЭХМА). Кондуктометрия. Потенциометрия. Вольтампераметрия. Амперометрическое титрование. Кулонометрия. Хроматографические методы анализа.
Знания: сущность аналитического контроля технологического процесса, качества сырья и продукции; назначение служб аналитического контроля и их структуру.
Умения: различать виды лабораторных анализов; выполнять качественные реакции капельным, пробирочным и микрокристаллическим методом; определять катионы и анионы в аналитической смеси; проводить взвешивание, растворение, осаждение, фильтрование, промывание осадка, производить отбор аликвоты и титрование; делать расчеты по результатам гравиметрического и титриметрического анализов; проводить различными инструментальными методами несложный качественный и количественный анализ веществ по установленной методике.
ПК 3.6.4
ОПД. 08
Процессы и аппараты химической промышленности
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные. Механические процессы и аппараты: процессы измельчения, классификация измельчителей, основные законы измельчения. Гидростатика. Гидродинамика. Критерии гидродинамического подобия. Перемещение жидкостей и газов. Центрифугирование Основы теплопередачи: теплопроводность, конвекция, теплоизлучение, теплообменные аппараты, искусственное охлаждение. Основы массопередачи: классификация массообменных процессов, основные законы массопередачи. Кристаллизация. Адсорбция. Ректификация. Сушка. Дистилляция. Перегонка. Основные сведения о химических процессах. Реакторные устройства. Материальный и тепловой балансы химических процессов.
Знания: теоретические основы массо- и теплопередачи, механических процессов, основы гидростатики и гидродинамики; конструкции реакторных устройств, основного и вспомогательного оборудования.
Умения: производить расчет материального и теплового балансов химических процессов и аппаратов; конструктивные расчеты аппаратов.

КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
ЖКП. 06
Физикалық және коллоидтық химия
Физикалық химияның негізгі заңдары, химиялық процесстердің физикалық-химиялық сипаттары, оларды зертханалық және өндірістік жағдайларда басқару. Заттардың агрегаттық қалпындағы негізгі касиеттері, оның зертханада қолданылуы. Термодинамика заңы. Химиялық теңдестік және химиялық кинетиканың негізі. Ерітінді қолданудың негізгі қасиеттері. Катализ. Беткі құбылыс. Электрхимия негіздері. Коллоидты химия негіздері. Дисперсті жүйелерді жіктеу, коксхимия өндірісіндегі шаң-тозаң түзу көздері, шаң-тозаңнан тазарту әдістері. Эмульсиялардың түзілу шарттары, химиялық технологияда эмульсиялар мен көбіктерді практикалық қолдану; химиялық технологияда жоғарғы молекулалы ерітінділерді қолдану.
Білімдер: химиялық процестердің өтуінің негізгі заңдылықтарын, термодинамика заңдарын, кинетикалық теңдеулерді, ерітінділердің негізгі қасиеттерін.
Іскерліктер: химилық процестердің өту мүмкіндігіне қорытынды жүргізуді; химиялық процестердің өтуіне қолайлы жағдайларды айқындауды.
КҚ 3.6.3
ЖКП. 07
Аналитикалық химия
Сапалық химиялық талдау. Аналитикалық химияның теориялық негіздері. Сапалық талдаудың сипаттамалары. Катиондарды сапалық талдау. Аниондарды сапалық талдау.
Сандық талдау. Гравиметрлік талдау. Гравиметрлік талдаудағы есептеулер. Титриметрлік талдау. Титриметрлік талдаудағы есептеулер. Бейтараптау әдісі. Оксидиметрлеу. Тұндыру әдісі. Комплексометрлеу әдісі.
Талдаудың физикалық және физика-химиялық әдістері. Талдауды жүргізу әдістері. Талдаудың спектрлік әдістері. Молекулалық спектрметрлеу. Флуометрлік талдау. Фототурбидиметрлеу және фотонефелометрлеу. Талдаудың электрхимиялық әдістері (ТЭХӘ). Кондуктометрлеу. Потенциометрлеу. Вольтамперметрлеу. Амперметрлік титрлеу. Кулонометрлеу. Талдаудың хроматографиялық әдістері.
Білімдер: технологиялық процесті аналитикалық бақылаудың мәнін, шикізат пен өнімнің сапасын; аналитикалық бақылау қызметінің қолданысын және олардың құрылысын.
Іскерліктер: зертханалық талдаудың түрлерін айыра білуді; тамшылық, сынауықты және микрокристалдық әдіспен сапалық реакциялар орындауды; аналитикалық қоспалардан катиондар мен аниондарды анықтауды; өлшеу, еріту, тұндыру, сүзу, тұнбаны шаюды жүргізуді, аликвоталар мен титрлеуге іріктеу жүргізуді; гравиметрлік және титрметрлік талдаулар нәтижелері бойынша есептеулер жүргізуді; түрлі аспаптық әдістермен белгіленген әдістеме бойынша заттарға күрделі емес сапалық және сандық талдаулар жүргізуді.
КҚ 3.6.4
ЖКП. 08
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары
Негізгі процестердің классификациясы, механикалық, гидромеханикалық, жылу және массаайырбастау, химиялық процестер, ағымдағы және үздіксіз механикалық процестермен аппараттар: ұсақтау процесі, ұсақтаудың классификациясы, ұсақтаудың негізгі заңдары.
Гидростатика. Гидродинамика. Гидродинамикалық өлшем негізі. Газдар мен сұйықтарды жылжыту. Үйірткілеу. Жылу алмасудың негіздері: жылыөткізу, конвекция, жылы сәулелендіру, жылуалмасу аппараттары, жасанды мұздату. Масса тасымалдау негіздері: масса алмасу процесінің классификациясы, масса тасымалдаудың негізгі заңы. Кристаллизациясы.
Ректификация. Абсорбция. Кептіру. Дисстиляция. айдау. Химиялық процестердің негізгі мәліметтері. Реакторлық қондырғылар. Хиимялық процестердің материалдық және жылу балансы.
Білімдер: масса және жылуберудің, механикалық процестердің теориялық негіздерін, гидростатика мен гидродинамиканың негіздерін, негізгі және көмекші жабдықтардың реакторлық құрылыстарының конструкциясын.
Іскерліктер: химиялық процестер мен аппараттардың материалдық және жылу балансына есептер жүргізуді, аппараттарға құрылымдық есептулер жүргізуді.

ПК 3.6.1
ПК 3.6.5
ОПД. 09
Общая химическая технология
Теоретические основы и сущность технологических процессов основных химических производств. Сырье и энергетика химической промышленности. Производство минеральных кислот, аммиака, хлора, щелочей. Производство минеральных удобрений, керамики, вяжущих веществ. Металлургия чугуна и стали. Производство цветных металлов. Технология органических веществ; технология переработки нефти и газа. Схемы технологических процессов, конструкция и принцип действия типового оборудования, взаимосвязь отдельных производств. Состав и свойства сырья, готовой продукции, соответствие их ГОСТам.
Знания: технологические схемы, сырье и продукты основных химических производств; химизм процессов, область применения продукции; виды типового оборудования.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции.
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ОПД. 10
Конструкционные материалы химической аппаратуры
Основные требования, предъявляемые к химической аппаратуре. Материалы химического машиностроения. Углеродистые и легированные стали, чугун, цветные металлы. Неметаллические материалы органического происхождения. Пластмассы, каучук и резина, текстильные, прокладочные и уплотнительные материалы. Неметаллические материалы неорганического происхождения. Силикатные материалы, графит и графитовые изделия. Основные узлы и детали химической аппаратуры: назначение и конструкционные материалы. Методы измерения параметров и свойств материалов. Коррозия и защита металлов; способы защиты от коррозии. Влияние условий эксплуатации на коррозию оборудования.
Знания: классификация, свойства и область применения материалов химического машиностроения.
Умения: прогнозировать срок службы изделия (детали) с учетом технологических свойств материала и области применения; делать обоснованный выбор по рациональному использованию материалов, конструкционного материала для узла, детали технологического оборудования.
ПК 3.6.3
ПК 3.6.7
ОПД. 11
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Основные понятия управления технологическими процессами: технологический объект управления, управляющая система, система автоматического управления. Метрологические требования РК. Технические средства автоматизации: приборы и средства для управления тепловыми, массообменными, гидромеханическими, механическими, химическими процессами. Система автоматического регулирования технологического процесса.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом.
Умения: автоматизировать аппарат, участок технологической схемы или схему в целом; снимать показания приборов и оценивать достоверность информации.

КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.5
ЖКП. 09
Жалпы химиялық технология
Маңызды химиялық өндірістің технологиялық процестерінің мәні және теориялық негіздері. Химиялық өндірістің шикізаты және энергетикасы.
Минералды қышқылдар, аммиак, хлор, сілтілер өндірісі. Минералды тынайтқыштар,қыш, тұтқыр заттардың өндірісі. Болат пен шойын металургиясы. Түсті металдардың өндірісі. Органикалық заттар технологиясы. Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы. Технологиялық процесстердің сызбалары, үлгілік жабдықтардың құылымы және әрекет принципі, жеке өндірістердің өзара байланысы. МС-қа сәйкес шикізат пен дайын өнімдердің құрамы мен қасиеттері.
Білімдер: технологиялық сызбаснұсқаларды, негізгі химиялық өндірістін шикізаттар мен өнімдерін; процестердің химизмы, өнімдерді қолдану саласын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаснұсқаларды оқи білу; шикізат пен дайын өнімге сипаттама беру.
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
ЖКП. 10
Химиялық аппараттардың конструкциялық материалдары
Химиялық аппараттарға қойылатын негізгі талаптар. Химиялық машинажасаудың материалдары. Көміртекті және қоспасыз болат, шойын, түрлі-түсті металдар. Органикалық тектің бейметалл материалдары.
Пластмассалар, көксағыздар және резеңке, тоқыма, төелгіш және тығыздағыш материалдар. Бейорганикалық ьектің бейметалл материалдары. Силикатты материалдар, графит жән графитті бұйымдар.
Химиялық аппараттардың негізгі түйіндері мен бөлшектері: қолданысы мен конструкциялық материалдары.
Параметрлерін өлшеу және материалдар қасиеті. Металдар коррозиясы және қорғау, коррозиядан қорғау әдістері. Жабдықтар коррозиясына пайдалану жағдайларының әсері.
Білімдер: топтастыруы, химиялық машинақұру материалдарын жіктеуді, қолдану аймағы мен қасиеттерін.
Іскерліктер: материалдың технологиялық қасиеті мен қолдану аймағын ескеріп бұйымдардың (тетіктің) қызмет ету мерзімін болжаулауды; технологиялық жабдықтардың материалдарын, түйіндер үшін конструкциялық материалдарды, тетіктерді ұтымды пайдалану үшін негізделген таңдау жүргізуді.
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.7
ЖКП. 11
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түініктері: басқарудың техногияық обьектісі, басқаратын жүйе, автоматты басқару жүйесі.
ҚР метрологиялық талаптары. Автоматтандырудың техникалық құралдары:жылу, масса айырбас, гидромеханикалық, механикалық, химиялық процестермен басқару үшін аспаптар мен құралдар. Технологиялық процестерді автоматты реттеу жүйесі.
Білімдер: бақылаудың автоматты құралдар құрылысын, реттеуді, қорғаулар мен блокировкаларды, агрегаттар мен машиналардың жеке түйіндерінің автоматтандыру сызба-нұсқасын; автоматтық басқару жүйелерінің үлгідегі басқару сызба-нұсқасын; технологиялық параметрлерді бақылаудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер: бақылау-өлшеуіш аспаптарды белгілі бөлімге орнатып қолданудың технологиялық сызба-нұсқасын; қашықтықтық беріліс жүйесінің жұмысын талдауды; функционалды сызба-нұсқаны оқуды, автоматтандыру жүйесін реттеудің (АЖР) құрылыс сызбасын құруды.

ПК 3.6.5
СД. 03
Технология коксохимического производства
Коксохимическое производство, его значение. Характеристика и происхождение каменного угля, методы термической переработки топлива. Контроль качества сырья. Основные схемы приема и дробления углей, дозирование, обогащение углей. Технологические схемы и оборудование обогатительных фабрик; особенности высокотемпературного коксования, материальный баланс коксования. Конструкции коксовых печей, разогрев и пуск печей. Оборудование коксовых печей. Загрузка, выдача и ремонт печей. Основы теплотехники коксовых печей, регулировка обогрева печей. Улавливание и переработка химических продуктов коксования. Летучие продукты коксования. Первичное охлаждение коксового газа. Производство сульфата аммония и пиридиновых оснований. Улавливание бензоловых углеводородов. Переработка сырого бензола. Способы очистки коксового газа от сероводорода. Получение серной кислоты. Контроль качества готовой продукции. Причины брака и меры по их предупреждению. Переработка каменноугольной смолы. Производство электродного пекового кокса. Очистка сточных вод. Энерго- и ресурсосберегающие технологии коксохимического производства. Состав коксохимических предприятий, ассортимент продукции, назначение цехов предприятий. Правила технической эксплуатации, пуск и остановка оборудования. Определение причин неполадок в работе оборудования, их предупреждение и устранение. Правила безопасности эксплуатации оборудования. Методика замера температур в коксовых печах. Схемы межцеховых коммуникаций. Эксплуатация запорных и предохранительных устройств, колодцев и коммуникационных тоннелей. Организация контроля технологических процессов, качества сырья, материалов и готовой продукции. Коррозия аппаратов оборудования, меры по ее предупреждению.
Знания: состав и свойства исходного сырья коксохимического производства; физико-химические основы технологии коксохимического производства; принципиальные схемы технологических процессов; контрольно- измерительные приборы производства; устройство и правила технической эксплуатации основного оборудования цехов коксохимического производства; факторы, определяющие качество кокса, состав и выход химических продуктов коксования; классификация коксовых печей, особенности коксовых печей различных конструкций; основные направления повышения производительности коксовых печей и совершенствования технологии коксования; характеристика и свойства огнеупоров для строительства коксовых печей; виды ремонта кладки коксовых печей; способы контроля и регулирования параметров технологических процессов; назначение, состав и технологический регламент цехов коксохимического производства; взаимосвязь цехов коксохимического производства; причины основных неполадок в работе цехов коксохимического производства, меры их предупреждения и устранения; причины возможных аварий, планы их ликвидации; операции по поддержанию заданного температурного и гидравлического режима оборудования; ГОСТы и технические условия (ТУ) на продукцию коксохимического производства; организация технического контроля на коксохимическом производстве.
Умения: анализировать параметры технологического процесса и прогнозировать их влияние на качество продукции; составлять технологические схемы; производить расчет материального и теплового баланса отдельного аппарата и технологического процесса, в том числе с применением компьютерных программ; выполнять технологические расчеты: шихты на коксование: материального и теплового балансов коксовых батарей; выполнять конструктивный расчет основного технологического оборудования; работать с справочниками и другими информационными источниками.

КҚ 3.6.5
АП. 03
Кокс-химия өндірісінің технологиясы
Коксхимия өндірісі және оның маңызы. Тас көмірдің сипаттамасы және пайда болуы, отынды термиялық қайта өңдеу әдістері. Шикізат сапасын бақылау. Көмірді қабылдау мен ұсақтаудың негізгі сызбалары, мөлшерлеу, көмірді байыту. Байыту фабриаларының технологиялық сызбалары мен жабдықтары; жоғарғы температурада кокстеудің ерекшеліктері, кокстеудің материалдық балансы. Кок пештерінің құрылымы, пешті қыздыру және іске қосу. Кокс пештерінің жабдықтары. Пештерді тиеу, тапсыру және жөндеу. Кокс пештерінің жылутехника негіздері, пештің жылытуын реттеу. Кокстеудің химиялық өнімдерін тұту және қайта өңдеу. Кокстеудің ұшқыш өнімдері. Кокс газын алғашқы салқындату. Аммоний сульфаты жәе пиридинді негідер өндірісі. Бензолды көмірсутектерді тұту. Шикі бензолды қайта өңдеу. Кокс газын күкіртсутктен тазарту әдістері. Күкірт қышқылын алу. Дайын өнім сапасын бақылау. Ақаудың себептері және оларды ескерту бойынша шаралар. Таскөмір шайырды қайта өңдеу. Электордты қыздырылған кокс өндірісі. Ақаба суды тазарту. Коксхимия өндірісінің энергия - және ресурстарды үнемдейтін технолгиялары. Коксхимиялық кәсіпорындар құрамы, өнімнің түржиыны, кәсіпорын цехтарын таайындау. Техникалық пайдаланудың ережесі және жабдықтарды іске қосу мен тоқтату. Жабдықтардың жұмысындағы кемшіліктердің себептерін анықтау, оларды ескерту және болдырмау. Жабдықтарды пайдаланудың қауіпсізік ережесі. Кокс пештеріндегі температураны өлшеу тәсілі. Цех аралық коммуникациялар сызбалары. Тетік және сақтандырғыш қондырғыларын, құдықтарды және коммуникациялық тоннельдерді пайдалану. Технологиялық процестерді, шикізат пен дайын өнімді, материалдарды бақылауды ұйымдастыру. Аппараттардың жабдықтарының коррозиясы, оларды ескерту бойынша шаралар.
Білімдер: коксхимялық өндірістің бастапқы шикізатының құрамын және қасиетін; коксхимиялық өндіріс технологияларының физика-химиялық негіздерін; технологиялық процестердің принциптік сызбаларын; өндірістің бақылау-өшеу аспаптарын; коксхимиялық өндіріс цехтарының негізгі жабдықтарының құрылысы мен техникалық пайдалану ережесін; кокстің сапасын анықтайтын факторларды, химиялық өнімдерді кокстеудің құрамы мен шығымын; кокс пештерін жіктеуді; түрлі құрылымдағы кокс пештерінің ерекшеліктерін; кокс пештерінің өнімділігін арттырудың негізгі бағыттарын және кокстеу технологиясын дамытуды; кокс пештерінің құрылысы үшін оттөзімділердің сипаттамасын және қасиетін; кокс пештерінің қалауын жөндеу түрлерін; технологиялық процестердің параметрлерін бақылау мен реттеу әдістерін; кокс химиялық өндіріс цехтарының қолданысын, құрамын және технологиялық регламентті; коксхимия өндірісінің байланыстарын; коксхимия өндірісі цехтарындағы негізгі ақаулардың себептерін, оларды ескерту шаралары мен болдырмауды; мүмкін болатын авариялардың себептерін; оларды болдырмау жоспарларын; жабдықтардың берілген температуралық және гидравликалық режімін қолдау бойынша операцияларды; коксхимия өндірісі өнімдерінің МС мен ТЖ–ын; коксхимиялық өндірісте техникалық бақылауды ұйымдастыруды.
Іскерліктер: технологиялық процестің параметрлерін талдауды және өнім сапасына олардың әсерін болжамалуды; технологиялық сызбалар құруды; жеке аппараттар мен технологиялық процестердің материалдық және жылу баланстарына есептеулер жүргізуді, соның ішінде компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып; технологиялық есептеулер орындау: кокстеуге шикіқұрамды, кокс батареяларының материалдық және жылу баланстарын; негізгі технологиялық процестердің құрылымдық есептулерін жүргізуді; анықтамалық және басқа да ақпарат көздерімен жұмыс істеуді.

ПК 3.6.1 – 3.6.5
СД. 04
Технический анализ и контроль производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и ТУ в техническом анализе. Отбор и разделка проб углей. Технический анализ углей. Определение влажности угля. Определение золы в аналитической пробе угля. Ситовый анализ угля. Определения коксуемости углей пластометрическим методом. Технический анализ кокса. Фотоколориметрическое определение фосфора в коксе. Анализ каменноугольной смолы и продуктов ее переработки. Газовый анализ. Инструментальные методы анализа, применяемые в контроле производства кокса и коксопродуктов.
Знания: виды анализов, назначение стандартных образцов, ГОСТов, ТУ; основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции коксохимического производства.
Умения: работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы, анализ воды, газовый анализ, несложный анализ сырья и продуктов коксования.
БК 10
ПК 3.6.4
ПК 3.6.6
СД. 05
Организация и планирование производства
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания: экономическая сущность процессов химического производства, эффективность организации предпринимательской деятельности; организация работы и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация труда, механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях.
Умения: находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния предприятия; рассчитывать по принятой методике производительность труда, заработную плату, себестоимость и цену продукции, оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8

КҚ3.6.1 – 3.6.5
АП. 04
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Өндірістегі техникалық талдаудың ролі. Шикізат және жартылай, дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың таңбалық, бақылау, арбитраждық түрлері. Стандарттық үлгілер. Техникалық талдаудағы МС-ң, ТЖ ролі. Көмір сынамаларын іріктеу және бөлу. Көмірді техникалық талдау. Көмірдің ылғалдылығын анықтау. Көмірдің аналитикалық сынамасындағы күлді анықтау. Көмірді елеуіштік талдау. Пластометрлік әдіспен көмірдің кокстелуін анықтау. Коксті техникалық талдау. Кокстағы фосфорды фотокалориметрлік анықтау. Таскөмірлі шайырларды және оның қайта өңделген өнімдерін талдау. Газды талдау. Кокс және кокс өнімдері өндірісін бақылауда қолданылатын талдаудың аспаптық әдісі.
Білімдер: талдаудың түрлерін, стандарттық үлгілерді тағайындауды, МС-ды, ТЖ; коксхимиялық өндірістің шикізатын, жартылай өнімі мен дайын өнімін, талдаудың негізгі әдісін.
Іскерліктер: МС-пен жұмыс істеуді, орташа сынамалы сұрыптау жүргізуді, суға талдау жүргізуді, газдың талдауды, шикізат пен кокс өнімдеріне күрделі емес талдау жүргізуді.
БҚ 10
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.6
АП. 05
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Кәсіпорынды ұйымдастыру түрлері, олардың ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымдары. Өндіріс түрлері; олардың сипаттамасы. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы қаражаты. Еңбек ресурстары. Ұйымдастыру, нормалау және еңбек төлемақы. Өнімнің өзіндікқұны. Бағаның құрылуы. Ұйымның тиімді қызметін бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсікегеқабілеттілігі.
Білімдер: химиялық өңдіріс простерінің экономикалық мәнің; кәсіпкерлік қызметті тиімді ұйымдастыруды; жұмыстың ұйымдастырылуын және кәсіпорын құрылысын, жұмыс істеп жатқан өндірістің жағдайындағы кәсіпорындағы түрлі кәсіптердің жұмысын, еңбекті ұйымдастыруды; өнімге бағаның құрылу механизмін және қазіргі жағдайдағы еңбек төлемақы түрлерін.
Іскерліктер: кәсіпорынның экономикалық күйін талдау үшін қажетті ақпараттарды табуды және қолдануды; еңбек өнімділігінің берілген әдіс бойынша есептеу; еңбекақыны; өзіндікқұнды және өнімнің бағасын; ұйым әрекетінің тиімділігін бағалай білуді.
БҚ 6
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8

2. Повышенный уровень
2.1. 081701 2 – Газовщик коксовых печей
2.1.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
2.1.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.1.3 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.1.4 знать стандарты и технические условия;
2.1.5 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.1.6 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.1.7 выявлять и устранять неисправности в работе оборудования и коммуникаций;
2.1.8 обеспечивать равномерный обогрев камер коксовых печей по длине каждой батареи;
2.1.9 контролировать температурный и гидравлический режим коксовых батарей;
2.1.10 устанавливать и соблюдать правильную расстановку пластин на газовоздушных клапанах; проверять состояние регенераторов, отопительных простенков, корнюров, подовых каналов и газоподводящей арматуры и организовывать уход за ними;
2.1.11 обеспечивать нормальное орошение газа в газосборниках и клапанных коробках, производить замену регулирующих устройств в узлах подвода газа в простенки и отопительные каналы.
2.2. 081702 2 – Люковой
2.2.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
2.2.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.2.3 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.2.4 знать стандарты и технические условия;
2.2.5 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.2.6 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.2.7 выявлять и устранять неисправности в работе оборудования и коммуникаций;
2.2.8 открывать и закрывать загрузочные люки, производить чистку крышек и седловин люков от графита;
2.2.9 обеспечивать полноту и равномерность загрузки камер коксования;
2.2.10 осуществлять контроль за готовностью машин к выдаче кокса;
2.2.11 наблюдать за планированием шихты, снятием и установкой дверей с машинной и коксовой стороны, за правильной установкой коксовыталкивателя, коксонаправляющей и тушильного вагона;
2.2.12 контролировать исправность коммуникаций паровой инжекции.
2.3. 081703 2 – Аппаратчик производства формованного кокса
2.3.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
2.3.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.3.3 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;

2. Жоғары деңгей
2.1. 081701 2 – Кокс пештерінің газдаушысы
2.1.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
2.1.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.1.3 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.1.4 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.1.5 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.1.6 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.1.7 жабдықтар мен коммуникация жұмысында ақауларды анықтау және жою;
2.1.8 әр батарея ұзындығы бойынша кокс пештерін біркелкі қыздырумен қамтамасыз ету;
2.1.9 кокс батареяларының температуралық және гидравликалық режімін бақылау;
2.1.10 ауа газ клапандарындағы тілімшелерді орнықтыру және оларды дұрыс орналастыруды қарастыру; регенераторлардың, жылыту қабырғаларының, корнюрларды, арна және газ келтіретін арматуралардың күйін тексеру және оларды күтуді ұйымдастыру;
2.1.11 газ жинағыш пен клапан қорапшаларында қалыпты газдың суландыруын қамтамасыз ету, жылыту қабырғалары мен каналдарында газды келтіру, түйіндерін реттеу, қондырғыларын ауыстыруды жүргізу.
2.2. 081702 2 – Люктеуші
2.2.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
2.2.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.2.3 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.2.4 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.2.5 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.2.6 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.2.7 жабдықтар мен коммуникация жұмысында ақауларды анықтау және жою;
2.2.8 жүктеуші люктерді ашып жабу, қақпақ пен люктың ершігін графиттен тазартуды жүргізу;
2.2.9 кокстеу камераларының толық және біркелкі жүктелуін қамтамасыз ету;
2.210 машиналардың коксты беруге дайындығын бақылауды іске асыру;
2.2.11 шикі құрамды жоспарлауды, машинамен және кокс жағынан есіктерді алу мен орнықтыруды, коксты итеріп шығарғыштың, коксбағыттаушының және сөндіру вагонының дұрыс орнығуын қадағалау;
2.2.12 бумен ауа сору коммуниациясының дұрыстығын бақылау.
2.3. 081703 2 – Қалыптағы коксты өндіру аппаратшысы
2.3.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
2.3.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.3.3 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;

2.3.4 знать стандарты и технические условия;
2.3.5 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.3.6 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.3.7 выявлять и устранять неисправности в работе оборудования и коммуникаций;
2.3.8 осуществлять управление подачей шихты в систему скоростного нагрева;
2.3.9 контролировать скоростной нагрев шихты до температуры пластичности и регулировать тепловые нагрузки на отдельных ступенях нагрева;
2.3.10 управлять режимом получения в прессформовочной машине пластичных угольных формовок.
2.4. 081704 2 – Аппаратчик термообработки коксуемой шихты
2.4.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
2.4.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.4.3 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.4.4 знать стандарты и технические условия;
2.4.5 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.4.6 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.4.7 выявлять и устранять неисправности в работе оборудования и коммуникаций;
2.4.8 наблюдать за работой труб-сушилок;
2.4.9 контролировать работу загрузочных и разгрузочных устройств, питателей, контрольно-измерительных приборов;
2.4.10 контролировать работу пылеочистной аппаратуры и систем очистки отработанного теплоносителя;
2.4.11 производить очистку сбросных газов до санитарных норм.
2.5. 081705 2 – Оператор коксосортировки
2.5.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
2.5.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.5.3 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.5.4 знать стандарты и технические условия;
2.5.5 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.5.6 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.5.7 выявлять и устранять неисправности в работе оборудования и коммуникаций;
2.5.8 переключать потоки кокса по заполнению отдельных емкостей.
3. Специалист среднего звена
3.1. 081706 3 – Техник-технолог
3.6.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
3.6.2 знать свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
3.6.3 знать основы технологии производства, типовое технологическое оборудование, знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;

2.3.4 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.3.5 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.3.6 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.3.7 жабдықтар мен коммуникация жұмысында ақауларды анықтау және жою;
2.3.8 шикі құрамды жедел қыздыру жүйесіне беруді басқаруды іске асыру;
2.3.9 шикі құрамды иілімділік температурасына дейін қыздыру жылдамдығын бақылау және қыздырудың жеке сатыларында жылу жүктемесін реттеу;
2.3.10 иілімді көмір қалыптарын баспаққалып машинасында алу режімін басқару.
2.4. 081704 2 – Коксталатын шихтаны жылу өңдеу аппаратшысы
2.4.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
2.4.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.4.3 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.4.4 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.4.5 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.4.6 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.4.7 жабдықтар мен коммуникация жұмысында ақауларды анықтау және жою;
2.4.8 кептіргіш-түтіктерінің жұмысын қадағалау;
2.4.9 жүктеу және жүк түсіру қондырғыларының, қоректендіргіштердің, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын қадағалау;
2.4.10 шаңтазарту аппараттары мен жетілдірілген жылу алып келгіштерді тазарту жүйесі жұмыстарын бақылау;
2.4.11 тастанды газдарға санитарлық нормаға дейін тазарту жүргізуді іске асыру.
2.5. 081705 2 – Коксты сұрыптау операторы
2.5.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
2.5.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.5.3 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.5.4 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.5.5 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.5.6 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.5.7 жабдықтар мен коммуникация жұмысында ақауларды анықтау және жою;
2.5.8 жеке сыйымдылықтардың толтырылуы бойынша кокс ағындарын ауыстыру.
3. Орта буын маманы
3.1. 081706 3 – Техник-технолог
3.6.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
3.6.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін білу;
3.6.3 өндіріс технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу; технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;

3.6.4 знать технические требования, предъявляемые к сырью, материалам, готовой продукции, качеству технологических операций; методы лабораторного контроля;
3.6.5 знать основы расчета для проектирования установок и аппаратов типовых процессов химической технологии;
3.6.6 контролировать качество сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом;
3.6.7 участвовать в пуско-наладочных работах технологического оборудования;
3.6.8 оформлять технологическую документацию;
3.6.9 выявлять причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента качества;
3.6.10 участвовать в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов.
Приложение 154
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0818000 – Технология химического производства (по профилю)

3.6.4 шикізатқа, материалдарға, дайын өнімдерге, технологиялық операциялардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды; зертханалық бақылау әдістерін білу;
3.6.5 химиялық технологияның үлгілік процестерінің құрылғыларын және аппараттарын жобалау үшін есептеу негіздерін білу;
3.6.6 технологиялық регламентке сәйкес шикізаттың және дайын өнімнің сапасын, талдау және бақылау-өлшеу аспаптар қорытындысы бойынша технологиялық процестің барысын бақылау;
3.6.7 технологиялық жабдықтарды іске қосу - баптау жұмысына қатысу;
3.6.8 технологиялық құжаттаманы ресімдеу;
3.6.9 сапа менеджменті жүйесі аясында өнімнің жарамсыздығы себебін анықтау, оны алдын-алу және жою шараларын жасау;
3.6.10 жаңа технологиялық процестерді меңгеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 154-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 – Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0818000 – Химиялық өндірістің технологиясы (бейін бойынша)

ПК 2.1.4 – 2.8.4
ПК 2.1.5 – 2.8.5
ОПД. 05
Химия кремния
Свойства кремния, оксидов кремния и кремниевых кислот. Разновидности силикатов. Соединения кремния, используемые или получаемые в производстве силикатных материалов и изделий. Силициды, их получение и применение. Кремнийорганические соединения. Природные соединения кремния.
Знания: основные природные соединения кремния; физические и химические свойства кремния и его соединений; получение силикатов в промышленности; области применения природных и искусственных силикатов.
Умения: составлять формулы веществ, уравнения реакций химических процессов, решать расчетные задачи, давать физическую и химическую характеристику важнейших силикатных соединений.
ПК 2.1.4 – 2.8.4
ОПД. 06
Материаловедение и конструкционные материалы
Предмет и основные задачи материаловедения. Материал, вещество, полуфабрикат, состав, структура, свойства, технология, отрасль, материаловедение. Роль материалов в технике и технологии. Классификация технических материалов Металлы и сплавы: классификация, маркировка, механические и технологические свойства металлов и сплавов; области применения. Порошковые металлические материалы и покрытия. Неметаллические конструкционные материалы: их свойства и области применения. Конструкционные материалы для основных узлов и деталей оборудования в производстве стекла, стекловолокна и стеклоизделий. Конструкционные материалы для запорной и регулирующей арматуры.
Знания: классификация, технологические свойства и область применения материалов химического машиностроения; требования, предъявляемые к конструкционным материалам.
Умения: делать обоснованный выбор конструкционного материала для узла, детали технологического оборудования.
ПК 2.1.1 – 2.8.1
ОПД. 07
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Принципы измерения, контроля, регулирования и автоматического управления параметрами технологического процесса, контрольно-измерительная аппаратура. Автоматизация процессов производства вяжущих, керамических, огнеупорных и стекломатериалов и изделий на их основе. Автоматизированные системы управления технологическими процессами. Применение микропроцессорной техники в производстве стекла, стекловолокон и стеклоизделий.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных машин и агрегатов производства стекловолокон и стеклоизделий.
Умения: обосновывать применение контрольно-измерительных приборов на определенном участке технологической схемы.
ПК 2.1.2 – 2.8.2
ПК 2.1.4 – 2.8.4
ОПД. 08
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции. Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации. Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан. Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор. Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.2 – 2.8.2
ПК 2.1.3 – 2.8.3
ПК 2.1.4 – 2.8.4
ОПД. 09
Основы экономики производства
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ОПД. 10
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда. Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма. Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия. Технические и аппаратурные источники опасности в химическом производстве. Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов. Производственная санитария и гигиена труда. Основные профилактические и защитные мероприятия. Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК. Основные источники загрязнения газовоздушной среды и сточных вод химического производства. Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в химическом производстве. Пути разрешения экологических проблем. Переработка и использование отходов. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения: применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды.
БК 8
БК 9
СД. 02
Общая технология силикатов
Классификация, характеристика и назначение силикатных материалов и изделий. Сырьевые материалы силикатной промышленности; основные технологические процессы производства вяжущих, керамических, огнеупорных и стекломатериалов и изделий на их основе. Характеристика технологического оборудования. Требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции. Анализ брака полуфабрикатов, материалов и изделий. Внедрение ресурсо- и энергосберегающих технологий.
Знания: сырьевая база, химизм процессов и технологические схемы производства силикатных материалов и изделий; область применения продукции; факторы повышения качества продукции.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья, готовой продукции, технологического оборудования.
ПК 2.1.1 – 2.8.1
СД. 03
Основы технологии производства стекла
Стекло и его свойства в твердом и жидком состоянии. Сырьевые материалы и приготовление шихты: главные сырьевые материалы, вспомогательные материалы, подготовка сырьевых материалов, приготовление шихты. Теоретические основы стекловарения: силикатообразование и стеклообразование, осветление и гомогенизация, студка стекломассы, стеклообразование при высоких температурах. Практика варки стекла: факторы, обусловливающие скорость процесса стекловарения, тонкослойная варка, типовые режимы варки стекла, пороки стекломассы. Особенности технологий производства стекла различного сорта. Печи стекольного производства: типы печей, устройство печей, механизм работы, печи с электрическим и газоэлектрическим обогревом.
Знания: свойства стекла и стекломассы, главные и вспомогательные сырьевые материалы; основные стадии производства стекла; типовые режимы варки стекла; сортамент стекла; типы и устройства печей стекольного производства.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции; сопоставлять технологические параметры процесса варки стекла и прогнозировать качество выпускаемой продукции.
ПК 2.1.1 – 2.8.1
ПК 2.1.2 – 2.8.2
ПК 2.1.3 – 2.8.3
ПК 2.1.4 – 2.8.4
СД. 04
Инструментальные методы анализа
Роль инструментальных методов анализа в современном производстве. Физико-химические и спектральные методы анализа в контроле качества сырья, полупродуктов и готовых изделий из стекла. Классификация методов, их сущность, аппаратурное оформление, область применения.
Знания: значение аналитического контроля технологического процесса, качества сырья и продукции;
сущность основных инструментальных методов определения качества стекла и стеклоизделий;
аппаратурное оформление методов.
Умения: различать виды инструментальных анализов; проводить соответствие используемого оборудования и методов, ГОСТам.
ПК 2.1.2 – 2.8.2

КҚ 2.1.4 – 2.8.4
КҚ 2.1.5 – 2.8.5
ЖКП. 05
Кремний химиясы
Кремнийдің, кремний оксидтерінің және кремний қышқылының қасиеті. Сликаттардың әртүрлілігі. Силикат материалдары мен бұйымдары өндірісінды алатын және қолданатын кремний қосылыстары. Силицидтер, оларды алу және қолдану. Кремний органикалық қосылыстар. Кремнийдің табиғи қосылыстары.
Білімдер: кремнийдің негізгі табиғи қосылыстарын; кремний мен оның қосылыстарының физикалық және химиялық қасиеттерін; өндірісте силикаттарды алуды; табиғи және жасанды силикаттарды қолдану аймағын.
Іскерліктер: маңызды силикатты қосылыстар заттарының формуласын құруды, химиялық процестердің реакция теңдеуін, есептеу тапсырмаларын шешуді, физикалық-химиялық сипаттамалар беруді.
КҚ 2.1.4 – 2.8.4
ЖКП. 06
Материалтану және конструкциялық материалдар
Материалтану пәні мен негізгі міндеттері. Материалтанудың материалы, заттары, жартылай өнімі, құрамы, құрылымы, қасиеттері, технологиясы, саласы. техника мен технологиядағы материалдардың рөлі. Техникалық материалдарды жіктеу. Металдар мен құймалар: жіктелуі, таңбалануы, металдар мен құймалардың механикалық және технологиялық қасиеттері, қолдану аймағы. Ұнтақталған темір материалдар және қаптамалар. Бейметалл құрылым материалдары: олардың қасиеті мен қолдану аймағы. Шыны, шыныталшық және шыныбұйымдары өндірісіндегі негізгі түйіндер мен тетіктер жабдықтарының құрылымдық материалдары. Тиек және реттеу арматурасы үшін құрылым материалдары.
Білімдер: химиялық машинажасау материалдарын жіктеуді, технологиялық қасиетін және қолдану аймағын; құрылым материалдарына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: технологиялық жабдықтардың тетіктері мен түйіндері үшін құрылымдық материалға дұрыс таңдау жүргізуді.
КҚ 2.1.1 – 2.8.1
ЖКП. 07
Химия өндірісінің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Өлшеу, бақылау, реттеу мен технологиялық процестің параметрлерін автоматты басқару принциптерін, бақылау-өлшеу аспабы. Тұтқыр, керамикалық, отқа төзімді және шыны материалдар мен олардың негізіндегі бұйымдар өндірісінің процестерін автоматтандыру. Технологиялық прцестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі. Шыны, шыны талшық және шыныбұйымдары өндірісінде микропроцессорлық техниканы қолдану.
Білімдер: бақылау, реттеу және блокировкалаудың автоматтандырылған құралдарының құрылғысын; шыныталшық және шыныбұйымдары өндірісінің жеке машиналары мен агрегаттарының автоматтандыру сызбаларын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаның белгіленген учаскесіінде бақылау-өлшеу аспаптарын қолдануды негіздеуді.
КҚ 2.1.2 – 2.8.2
КҚ 2.1.4 – 2.8.4
ЖКП. 08
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын арттырудағы рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.
КҚ 2.1.2 – 2.8.2
КҚ 2.1.3 – 2.8.3
КҚ 2.1.4 – 2.8.4
ЖКП. 09
Өндіріс экономикасының негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызыметінің нәтижелері. Еңбекті ұйымдастыру және еңбек төлемақы. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметтің тиімділігі. Салықтар және салықсалу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбекті халықаралық бөлу.
Білімдер: кәсіпорын жұмыстарын ұйымдастыру және құрылысы; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысы; еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеуді формаларын; бағаның құрылуы мен кәсіпорын табыстарын алу механизімдерін.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның тиімді қызметін бағалауды.
БҚ 6
ЖКП. 10
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс істеу. Графика.Сызбалар мен сұлбаларды орындау кезінде жалпыкәсіптік және арнайы пәндер бойынша есептер шығару үшін бағдарламаларды қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару, сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді.
Іскерліктер: компьютерде үлгілік технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ 3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар және бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы.
Қауіпсіздік техникасының міндеттері. Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
Химиялық өндірісіндегі техникалық және аспаптық қауіптілік көздері. Негізгі шикізаттар, жартылай өнімдер, дайын өнімдер, қалдықтар мен қоқыстардың уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті заттардың сипаттамасы. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғаныс шаралары. Өртқауіпсіздік шаралары. Өртқауіпсіздік құрылғылары, аспаптар мен сигнал беру, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Химиялық өндірісіндегі ластанудын негізгі көздері ақаба сулар, газды ауа ортасы. Химиялық өндірісінде ақаба сулар мен газды ауаны қалдықтардан тазарту әдістері. Экологиялық проблемеларды шешудің жолдары.
Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында еңбек қауіпсіздігін қамтамассыз ету ерекшеліктерін; өндірісте еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін; жеке қорғаныш құралдарын; өрт болған жағдайды және жарылысты ескертуді; техногендік процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғаныш құралдарын қолдануды және өртке қарсы қауіпсіздікті, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді; қызметкерлер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Силикаттардың жалпы технологиясы
Силикат материалдары мен бұйымдарын жіктеу, сипаттамасы және қолданысы. Силикат өндірісінің шикізат материалдары; тұтқыр, керамикалық, отқа төзімді және шыны материалдар мен олардың негізіндегі бұйымдар өндірісінің негізгі технологиялық процестері. Технолгиялық жабдықтардың сипаттамасы. Шикізат, жартылай өнім мен дайын өнім сапасыына қойылатын талаптар. Жатылай өнімдер, материалдар мен бұйымдар ақауларын талдау. Қор және энергия сақтау технологиясын енгізу.
Білімдер: силикат материалдары мен бұйымдары өндірісінің шикізат базасын, процестер химизімін және технологиялық сызбаларын; өнімдерді қолдану аймағын; өнімнің сапасын арттыыру факторларын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаларды оқуды,, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді, технологиялық жабдықтарды.
КҚ 2.1.1 – 2.8.1
АП. 03
Шыны өндірісі технологиясының негіздері
Шыны және оның қатты және сұйық күйлерінің қасиеттері. Шикізат материалдары және шихталарды даярлау: басты шикізат материалдары, қосымша материалдар, шикізат материалдарын даярлау, шихтаны дайындау. Шыныпісірудің теориялық негіздері: силикат түзілу және шынытүзілу, ашықтүстілендіру және гомогендеу, шынымассасын қоймалжыңдандыру, жоғарғы температурада шынытүзілу. Шыныны пісіру практикасы: шыныпісіру процесінің жылдамдығын ескертетін факторлар, жұқақабатты пісіру, шыныпісірудің үлгілік режімі, шынымассасының кемістіктері. Әр түрлі түрдегі шыны өндірісі технологиясының ерекшеліктері. Шыны өндірісінің пештері: пеш электрлік және газэлектрлік қыздырылатын пештер.
Білімдер: шыны және шынымассасының қасиетін, басты және қосымша шикізат маатериалдарын, шыны өндірісінің негізгі кезеңдерін, шыны пісірудің үлгілік режимідерін, шынының түр жиынтығын, шыны өндірісі пештерінің түрлері мен құрылымын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаларды оқуды, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді, шыны пісіру процесінің технологиялық параметрлерін салыстыруды және шығарылатын өнімнің сапасын болжауды.
КҚ 2.1.1 – 2.8.1
КҚ 2.1.2 – 2.8.2
КҚ 2.1.3 – 2.8.3
КҚ 2.1.4 – 2.8.4
АП. 04
Талдаудың аспаптық әдістері
Қазіргі заманғы өндірістегі талдаудың аспаптық әдістерінің рөлі. Шикізаттың, жартылай өнім мен шыныдан жасалған дайын бұйымдарының сапасын бақылауда талдаудың физика-химиялық және спектрлік әдістері. Әдістерді жіктеу, олардың мәні, аспаптық рәсімдеу, қолдану аймағы.
Білімдер: технологиялық процесті аналитикалық бақылаудың маңызы, шикізат пен өнімнің сапасы; шыны және шыныбұйымдарының сапасын анықтаудың негізгі аспаптық әдістерінің мәні; әдістерді аппараттық рәсімдеу.
Іскерліктер: аспаптық талдаулардың түрлерін айыра білуді; пайдаланылатын жабдықтарға және әдістерге МС-тар бойынша сәйкестеме жүргізуді.
КҚ 2.1.2 – 2.8.2

Квалификации: 123201 2 – Аппаратчик изготовления нетканых стекловолокнистых материалов, 123202 2 – Оператор получения непрерывного стекловолокна, 123204 2 – Размотчик стеклонити, 123205 2 – Оператор установок изготовления стеклопластиковых конструкций, 123207 2 – Оператор установки изготовления гофрированных листовых стеклопластиков
СД. 05
Технология производства стекловолокна, стеклопластиков и изделий из них
Сырье и материалы, применяемые в производстве стекловолокна, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков. Подготовка сырья и оборудования к производственному процессу. Устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования. Параметры и методы контроля технологического процесса производства стекловолокна, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков. Основные дефекты продукции, причины их возникновения, способы их устранения, предупреждения. Техническое обслуживание и ремонт оборудования, применяемого в производстве стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков.
Знания: характеристика сырья и материалов, применяемых в производстве стекловолокна, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков; устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования; параметры технологического процесса; методы и приемы технического обслуживания оборудования, применяемого в производстве стекловолокна, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков.
Умения: сопоставлять параметры технологического процесса, прогнозировать качество выпускаемой продукции, составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования, применяемого в производстве стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков.
ПК 2.1.1 – 2.1.4
ПК 2.2.1 – 2.2.4
ПК 2.4.1 – 2.4.4
ПК 2.5.1 – 2.5.4
ПК 2.7.1 – 2.7.4
Квалификации: 123203 2 – Оператор выдувного полуавтомата,
123206 2 – Оператор пульта управления электропечей, 123208 2 – Выдувальщик стеклоизделий
СД. 05
Технология производства стеклоизделий
Теоретические основы формования стекла. Способы формования: прессование, выдувание, вытягивание, прокат, центробежное формование. Параметры и методы контроля технологического процесса производства стеклоизделий. Основные дефекты продукции, причины их возникновения, способы их устранения, предупреждения. Техническое обслуживание и наладка технологического оборудования, применяемого в производстве стеклоизделий.
Знания: свойства стекломассы, способы формования стекла; параметры и методы контроля технологического процесса производства; устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования; методы и приемы технического обслуживания оборудования, применяемого в производстве стеклоизделий.
Умения: сопоставлять параметры технологического процесса, прогнозировать качество выпускаемой продукции, составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования, применяемого в производстве стеклоизделий.

Біліктіліктері: 123201 2 – Маталық емес шыныталшықты материалдарды өндіру аппаратшысы, 123202 2 – Үздіксіз шыны талшықтарын алу операторы, 123204 2 – Шыны жіптерін ораушы, 123205 2 – Шыны пластик құрастырылымдарын дайындайтын қондырғылардың операторы, 123207 2 – Бүрмеленген шыны пластик табақтарын дайындау қондырғысының операторы
АП. 05
Шыныталшықтар, шыныпластиктер және олардан жасалған заттар өндірісінің технологиясы
Шыныталшықтар, шыныталшық материалдары мен шыныпластиктерден жасалған заттар өндірісінде қолданылатын шикізат пен материалдар. Шикізат пен жабдықтарды өндірістік процеске дайындау. Негізгі және қосымша жабдықтардың құрылысы мен қызмет принципі. Шыныталшықтар, шыныталшық материалдары мен шыныпластиктерден жасалған заттар өндірісінің технологиялық процесін бақылау әдістері және параметрлері. Өнімнің негізгі ақаулары, оларды болдырмау, ескерту тәсілдері. Шыныталшық материалдар мен олардан жасалған заттар өндірісінде қолданылатын жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу.
Білімдер: шыныталшықтар, шыныталшық материалдары мен шыныпластиктерден жасалған бұйымдар өндірісінде қолданылатын шикізат пен материалдар сипаттамасын; негізгі және қосымша жабдықтардың құрылысы мен қызмет принципін; технологиялық процестің параметрлерін; шыныталшықтар, шыныталшық материалдары мен шыныпластиктерден жасалған бұйымдар өндірісінде қолданылатын жабдықтардың қызмет көрсету әдіс тәсілдерін;
Іскерліктер: технологиялық працестің параметрлерін құруды, шығарылатын өнімнің сапасын болжалауды; шыныталшықтар, шыныталшық материалдары мен шыныпластиктерден жасалған бұйымдар өндірісінде қолданылатын жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі іс әрекет алгоритімін құруды.
КҚ 2.1.1 – 2.1.4
КҚ 2.2.1 – 2.2.4
КҚ 2.4.1 – 2.4.4
КҚ 2.5.1 – 2.5.4
КҚ 2.7.1 – 2.7.4
Біліктіліктері: 123203 2 – Үрлеуші жартылай автомат операторы,
123206 2 – Электр пештерін басқару пультінің операторы, 123208 2 – Шыны заттарды үрлеуші
АП. 05
Шыныдан жасалған заттар өндірісінің технологиясы
Шыны қалыптаудың теориялық негіздері. Қалыптасу тәсілдері: нығыздау, үрлеу, созу, тығыздау, орталықтан тепкіш қалыптау. Шыныдан жасалған заттар өндірісінің технологиялық процесін бақылаудың параметрлері мен әдістері. Өнімнің негізгі ақаулары, олардың пайда болу себептері, оларды жою, ескерту әдістері. Шыны және шыныдан жасалған заттар өндірісінде қолданылатын технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және оларды баптау.
Білімдер: шыны массасының қасиетін, шыныны қалыптау тәсілдерін, өндірістің технологиялық процесін бақылаудың параметрлері мен әдістерін; негізгі және қосымша жабдықтардың құрылысы мен қызмет принципін; шыныбұйымдары өндірісінде қолданылатын жабдықтардың техникалық қызмет көрсету әдіс тәсілдерін.
Іскерліктер: технологиялық працестің параметрлерін құруды, шығарылатын өнімнің сапасын болжалауды; шыныталшықтар, шыныталшық материалдары мен шыныпластиктерден жасалған бұйымдар өндірісінде қолданылатын жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі іс әрекет алгоритімін құруды.

ПК 2.3.1 – 2.3.4
ПК 2.6.1 – 2.6.4
ПК 2.8.1 – 2.8.4
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8
ПК 2.1.1 – 2.8.1
ПК 2.1.2 – 2.8.2
ПО. 02
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 2.1.5 – 2.8.5
ПО. 03
Обучение в лаборатории механического оборудования
Организация рабочего места и безопасность труда при работе в технологических цехах. Практическое ознакомление с дробильно-размольным оборудованием, сушильными установками, смесителями, оборудованием для весовой дозировки, оборудование для подготовки керамической массы и формования огнеупорных изделий. Машины и оборудование формования и обработки стекла, стеклоизделий и выработки стеклянного волокна. Назначение, изучение устройства, обслуживание.
Умения: проводить внешний осмотр механического оборудования; осуществлять его пуск и останов; составлять алгоритм действий обслуживания механического оборудования в нормальном и аварийном режимах, обслуживать вспомогательное оборудование.
Навыки: по определению технического состояния механического оборудования; выполнять монтаж и регулировку механического оборудования; эксплуатации механического оборудования; устранения мелких неисправностей; пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования.
ПК 2.1.5 – 2.8.5
ПО. 04
Обучение в лаборатории теплотехнического оборудования
Практическое ознакомление с устройством рекуператоров, регенераторов, котлов - утилизаторов, переводных клапанов, дымососов, газопроводов. Назначение, изучение устройства, обслуживание.
Умения: определять параметры работы теплотехнического оборудования и осуществлять их контроль; выявлять характер неисправностей и способы их устранения.
Навыки: по определению технического состояния теплотехнического оборудования; выполнять монтаж и регулировку теплотехнического оборудования; эксплуатации теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей; пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования.
ПК 2.1.5 – 2.8.5
ПО. 05
Обучение в лаборатории контрольно – измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.

КҚ 2.3.1 – 2.3.4
КҚ 2.6.1 – 2.6.4
КҚ 2.8.1 – 2.8.4
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8
КҚ 2.1.1 – 2.8.1
КҚ 2.1.2 – 2.8.2
ӨО. 02
Слесарлық практика
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсетуі мен негізгі және қосымша жабдықтарын жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.1.5 – 2.8.5
ӨО. 03
Механикалық жабдықтар зертханасында оқыту
Технологиялық цехтарда жұмыс істеу кезінде жұмыс орнын және еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру. Ұсақтау-үгу жабдықтарымен, кептіру қондырғыларымен, араластырғыштармен, салмақты дәл мөлшерлеу үшін жабдықтармен, керамикалық массалар мен отқа төзімді заттарды дайындау үшін жабдықтармен практиалық танысу. Шыны, шыныдан жасалған заттар және шыныталшықтарды қалыптау және өңдеу машиналары мен жабдықтары.
Іскерліктер: механикалық жабдықтарға сырттай байқау өткізуді, оны қосу мен тоқтатуды іске асыруды; қалыпты және апатты режімде механикалық жабдықтардың қызмет көрсетуінің әрекет алгоритімін құруды; қосымша жабдықтардың қызмет көрсетуін.
Дағдылар: механикалық жабдықтардың техникалық күйін анықтауда; механикалық жабдықтарға жинақтау мен реттеу жүргізуде; механикалық жабдықтарды пайдалануда; ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда; жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда; жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда; жабдықтардың сызбаларымен жұмыс істеуде.
КҚ 2.1.5 – 2.8.5
ӨО. 04
Жылутехника жабдықтары зертханасында оқыту
Рекуператорлар, жаңғыртқыштар, кәдеге жарату-қазандарының, аудармалы клапандардың, түтін тартқыштардың, газөткізгіштердің құрылысымен практикалық танысу. Қолданысы, құрылысын оқып білу, қызмет көрсету.
Іскерліктер: жылутехникалық жабдықтардың жұмыс істеу параметрлерін анықтауды және оларды бақылауды іске асыруды; ақаулылық сипатын табуды және оларды жою әдістерін.
Дағдылар: жылутехникалық жабдықтардың техникалық күйін анықтауда; жылутехникалық жабдықтарға жинақтау мен реттеу жүргізуде; жылутехникалық жабдықтарды пайдалануда; ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда; жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда; жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда; жабдықтардың сызбаларымен жұмыс істеуде.
КҚ 2.1.5 – 2.8.5
ӨО. 05
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика (БӨАжА) зертханасындағы оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтерімен және технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауылдарды табуды және оларды жоюды, технологиялық жорналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауылдарды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.

ПК 3.18.3
СД. 03
Основы моделирования химико-технологических процессов
Основы проектных расчетов и аппаратов для проведения типовых процессов производства (по профилю). Числовые расчеты. Схемы установок, общие виды и узлы основных химических аппаратов.
Аппаратурно-технологический расчет производства (по профилю) в целом или какого-либо цикла. Разработка технологической схемы производства. Вычерчивание графической части средствами САПР.
Знания: технологические схемы производства (по профилю), процессы и аппараты химических производств.
Умения: проведение числовых расчетов типовых процессов и оборудования, проектирование схемы, аппаратов.
ПК 3.18.5
ПК 3.18.10
СД. 04
Теплотехника и теплотехническое оборудование
Законы термодинамики; виды теплообмена. Основы процесса горения топлива, расчеты и составление баланса процесса горения, определение температуры горения. Теплотехнические процессы производства силикатных материалов и изделий; тепловой расчет теплотехнического оборудования. Устройство и правила технической эксплуатации теплотехнического оборудования. Способы рационального использования топливно-энергетических ресурсов.
Знания: законы термодинамики, виды теплообмена; основное теплотехническое оборудование и приемы его эксплуатации производства силикатных материалов и изделий.
Умения: делать расчеты и составлять баланс процесса горения; производить тепловой расчет теплотехнического оборудования.
ПК 3.18.3
СД. 05
Технология производства стекла, стекловолокон и стеклоизделий
Стекло и его свойства в твердом и жидком состоянии. Стекловидные вещества, промышленные стекла. Свойства расплава стекломассы. Сырьевые материалы и приготовление шихты. Теоретические основы стекловарения: силикатообразование и стеклообразование, осветление и гомогенизация, студка стекломассы, стеклообразование при высоких температурах. Стекловаренные печи. Типовые режимы варки стекла, пороки стекломассы. Технология производства листового, полированного и других видов стекол. Основы технологии стеклоизделий: теоретические основы формования, вытягивание, прокат, выдувание, прессование, центробежное формование. Стеклянное волокно и изделия из него.
Знания: свойства стекла и стекломассы, главные и вспомогательные сырьевые материалы; основные стадии производства стекла; типовые режимы варки стекла; сортамент стекла; типы и устройства печей стекольного производства; характеристику сырья и материалов, применяемых в производстве стекловолокна, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков; устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования; параметры технологического процесса; методы и приемы технического обслуживания оборудования, применяемого в производстве стекловолокна, стекловолокнистых материалов и изделий из стеклопластиков; способы формования и обработки стеклоизделий; причины брака и меры его предупреждение.
Умения: выбирать оптимальную технологическую схему процесса производства стекла, стекловолокон и стеклоизделий и обосновывать еҰ целесообразность; выполнять технологические расчеты.
ПК 3.18.1–3.18.5
СД. 06
Механическое оборудование производства стекла, стекловолокон и стеклоизделий
Оборудование составного и керамического цехов для подготовки сырья и шихты: дробильно-размольное, обогащения, обезвоживания и сушки сырья, весовой дозировки, смешивания компонентов шихты, подготовки керамической массы и формования огнеупорных изделий. Теоретические основы формования стекла. Питатели стекломассы. Формовое хозяйство. Машины для выработки полых стеклянных изделий. Машины и оборудование для выработки листового стекла. Машины и автоматические линии для выработки труб и штабиков. Оборудование для выработки стеклянного волокна, шлифовки и полировки листового стекла, для обработки полых стеклянных изделий.
Знания: устройство, принцип действия и назначение основного и вспомогательного оборудования подготовки сырья и шихты; машины и оборудование формового хозяйства, выработки стекловолокон и стеклоизделий; приемы безопасного обслуживания механического оборудования.
Умения: составлять алгоритм действий обслуживания механического оборудования в нормальном и аварийном режимах; читать принципиальные схемы машин и оборудования производства стекла стекловолокон и стеклоизделий; производить подбор механического оборудования по заданным условиям и техническим характеристикам.
ПК 3.18.1–3.18.5
СД. 07
Инструментальные методы анализа
Роль инструментальных методов анализа в современном производстве. Физико-химические и спектральные методы анализа в контроле качества сырья, полупродуктов и готовых силикатных изделий. Классификация методов, их сущность, аппаратурное оформление, область применения.
Знания: сущность физико-химических и спектрального методов анализа, применяемых в контроле качества сырья, полупродуктов и готовых силикатных изделий; принцип действия лабораторного оборудования и физико-химические показатели силикатов, определяемых на нем.
Умения: проводить несложные анализы по установленной методике, сопоставлять полученные данные с нормами ГОСТов.

КҚ 3.18.3
АП. 03
Химиялық-технологиялық процестерді моделдеу негіздері
Өндірістің үлгілік процестерін (бейін бойынша) жүргізу үшін жобалық есептеулердің және аппараттардың негіздері. Сандық есептеулер. Негізгі химиялық аппараттар құрылғыларының сызбалары, жалпы түрлері және түйіндері. Жалпы өндірістің (бейін бойынша) немесе қандайда бір циклдың аппараттық-технологиялық есебі. Өндірістің технологиялық сызбасын құрастыру. АЖЖ құралдарымен графикалық бөлшектерін сызу.
Білімдер: өндірістің (бейін бойынша) технологиялық сызбалар, химиялық өндірістің процестері мен аппараттары.
Іскерліктер: үлгілік процестер мен жабдықтардың сандық есептеулерін жүргізу, аппараттардың сызбаларын жобалау.
КҚ 3.18.5
КҚ 3.18.10
АП. 04
Жылу техникасы және жылутехникалық жабдықтар
Термодинамика заңдары; жылуалмасу түрлері. Отынның жану процесінің негіздері, жану процессінің балансын құру және есептеу, жану температурасын анықтау. Силикат материалдар мен бұйымдар өндірісінің жылутехникалық процестері; жылутехникалық жабдықтардың жылулық есебі. Жылутехникалық жабдықтарды техникалық пайдалану ережесі мен құрылысы. Отын – энергетикалық ресурстарды рационалды қолдану тәсілдері.
Білімдер: химиялық термодинамика заңдарын, жылуалмасу түрлерін; силикат материалдар мен бұйымдар өндірісінің негізгі жылутехникалық жабдықтарын және оны пайдалану әдістерін.
Іскерліктер: жану процесінің балансын құруды және есептей білуді, жылутехникалық жабдықтардың жылулық есебін жүргізуді.
КҚ 3.18.3
АП. 05
Шыны, шыныталшық, шыныдан жасалған заттар ндірісінің технологиясы
Шыны және оның қатты және сұйық күйлерінің қасиеттері. Шынытүріндегі заттар, өндірістік шыны. Шынымасса балқымасының қасиеті. Шикізат материалдары және шихталарды даярлау. Силикаттүзілу және шынытүзілу, ашықтүстілендіру және гомогендеу, шынымассасын қоймалжыңдандыру, жоғарғы температурада шынытүзілу. Шыныны пісіру пештері. Шыныпісірудің үлгілік режімі, шынымассасының кемістіктері. Табақшалы, жылтыраған және басқа түрлі шыны өндірісінің технологиясы. Шыныбұйымдарының негізгі технологиялары: қалыптаудың теориялық негіздері, созу, илем, үрлеу, нығыздау, ортадан тепкішті қалыптау. Шыныдан талшықтар және одан жасалған бұйымдар.
Білімдер: шыны және шынымассасының қасиетін, басты және қосымша шикізат маатериалдарын,, шыны өндірісінің негізгі кезеңдерін, шыны пісірудің үлгілік ?ежимідерін, шынының түр жиынтығын, шыны өндірісі пештерінің түрлері мен құрылымын; шыныталшықтар, шыныталшық материалдар және шыны пластиктерден жасалған бұйымдар өндірісінде қолданылатын шикізаттар мен материалдардың сипаттамасын; қосымша және негізгі жабдықтардың құрылысы мен қызмет принципін; технологиялық процестің параметрлерін; шыныталшық, шыныталшық материалдар және шыны пластиктан жасалған бұйымдар өндірісінде қолданылатын жабдықтардың техникалық қызмет көрсетуінің әдістері мен тәсілдерін; шыныбұйымдарын қалыптау мен өңдеу әдістерін; ақаудың себептері мен оларды ескерту шараларын.
Іскерліктер: шыны, шыныталшық және шыны бұйымдар өндірісі процесінің қалыпты технологиялық сызбасын таңдауды және оның мақсаттылығын дәйектеуді; технолгиялық есептеулер жүргізуді.
КҚ 3.18.1–3.18.5
АП. 06
Шыны, шныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісінің механикалық жабдықтары
Шикізат пен шихта дайындау үшін құрамдық және керамикалық цехтардың жабдықтары: ұсақтау-үгу, байыту, шикізатты сусыздандыру және кептіру, салмақтық мөлшерлеу, шихта құрамдарын араластыру, керамикалық масса дайындау мен отқа төзімді бұйымдар қалыптау. Шыныны қалыптаудың теориялық негіздері. Шыны массасын қоректендіргіштер. Қалыптау шаруашылығы. Бос шыныбұйымдарын өндіру үшін машиналар. Парақ шыныларды өңдеу үшін маашиналар. Құбырларды өндіру үшін машиналар мен автоматты жолдар. Шыныталшықтарды, ажарлау және парақ шыныларды жылтырату, бос шыныбұйымдарын өндіру үшін жабдықтар.
Білімдер: шихта және шикізат дайындайтын негізгі, қосымша жабдықтардың құрылысын, қызмет принципін және қолданыысын; қалыптау шаруашылығының машиналарыы мен жабдықтарын, шыныталшықтар мен шыныбұйымдарын өндіруді; механикалық жабдықтардың қауіпсіз қызмет көрсету әдістерін.
Іскерліктер: қалыпты және апаттық режимде мехиникалық жабдықтардың жұмыс істеу алгоритмін құруды; шыныталшықтары мен шыныбұйымдарын өндіру жабдықтарымен машиналарының сызбаларын оқуды; берілген шарттар мен техникалық сипаттамаларына сай механикалық жабдықтарды таңдай білуді.
КҚ 3.18.1–3.18.5
АП. 07
Талдаудың аспаптық әдістері
Қазіргі заманғы өндірістегі талдаудың аспаптық әдістерінің рөлі. Шикізат, жартылай өнімдер мен дайын силикат бұйымдардың сапасын бақылаудағы талдаудың физика-химиялық және спектрлік әдістері. Әдістерді жіктеу, олардың мәні, аспаптық рәсімдеу. Қолдану аймағы.
Білімдер: шикізат, жартылай өнімдер мен дайын силикат бұйымдардың сапасын бақылаудағы талдаудың физика-химиялық және спектрлік әдістерінің мәнін; зертханалық жабдықтардың қызмеи принципін және онда анықталатын силикаттардың физика-химиялық көрсеткіштерін.
Іскерліктер: белгіленген әдістеме бойынша күрделі емес талдаулар жүргізуді, алынған мәліметтерді МС салыстыра білуді.

ПК 3.18.6
ПО. 03
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 3.18.7
ПО. 04
Практикум по химическому анализу силикатов
Организация рабочего места. Основная химическая посуда, оборудование и операции, применяемые в химической лаборатории. Роль химического анализа и химических методов контроля в производстве силикатных изделий. Средняя проба: отбор средней пробы сырьевых материалов. Отбор средней пробы готовых изделий. Подготовка проб к испытанию. Химический анализ силикатных и несиликатных сырьевых материалов. Химический анализ готовой продукции.
Умения: отобрать среднюю пробу согласно методике, подготовить ее к испытанию; провести несложный химический анализ силикатных и несиликатных сырьевых материалов, готовой продукции.
Навыки: отбора проб; сборки приборов; навыки работы с реактивами, химической посудой, с приборами; навыки проведения всех операций гравиметрического и титриметрического анализов; фотометрии и хроматографии; навыки вычислений, связанные с приготовлением растворов и результатов анализа; навыки соблюдения правил безопасной работы при выполнении анализов.
ПК 3.18.6
ПК 3.18.9
ПК 3.18.10
ПО. 05
Практикум по общей технологии силикатов
Определение химического состава сырьевых материалов в производстве силикатов. Лабораторная варка стекла: расчет состава шихты, приготовление шихты, варка стекла. Определение физико-механических, термических свойств силикатов.
Умения: производить расчет состава шихты; определять основные физико-механические показателей силикатов.
Навыки: постановки эксперимента и обработки результатов эксперимента.
ПК 3.18.6
ПК 3.18.9
ПК 3.18.10
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.

КҚ 3.18.6
ӨО. 03
Слесарлық практика
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, беріктігі, тоқырасыздық, жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: слесарлық-жөндеу технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 3.18.7
ӨО. 04
Силикаттарды химиялық талдау бойынша практикум
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Негізгі химиялық ыдыстар, жабдықтар және химиялық зертханада қолданылатын операциялар. Силикат бұйымдар өндірісіндегі химиялық талдаудың рөлі мен бақылаудың химиялық әдістері. Орташа сынама: шикізат материалдардың орташа сынамасын таңдау. Дайын бұйымдардың орташа сынамасын таңдау. Сынамаларды сыынаққа дайындау. Силикат және силикат емес шикізат материалдарын химиялық талдау. Дайын өнімді химиялық талдау.
Іскерліктер: әдістемеге сай орташа сыынаманы іріктеуді, оны сынаққа дайындауды, силикат және силикат емес шикізат метериалдарына, дайын өнімдерге күрделі емес химиялық талдаулар жүргізуді.
Дағдылар: сынамалар іріктеуде; аспаптарды құрастыруда; реактивтермен, химиялық ыдыстармен, аспаптармен жұмыс істеу дағдысында; гравиметрлік және титрметрлік талдаулардың барлық операцияларын жүргізу дағдыларында; фотометрде және хроматографияда; ерітінділер дайындау және талдау нәтижелеріне байланысты есептеу дағдыларында; талдауларды орындау кезіндегі қауіпсіз жұмыс ережелерін сақтау дағдыларында.
КҚ 3.18.6
КҚ 3.18.9
КҚ 3.18.10
ӨО. 05
Силикаттардың жалпы технологиясы бойынша практикумы
Силикат өндірісіндегі шикізат материалдарының химиялық құрамын анықтау. Шыныны зертханалық балқыту: шихта құрамын есептеу, шихта дайындау, шыныны балқыту. Силикаттардың физико-механикалық, термикалық қасиеттерін анықтау.
Іскерліктер: шихта құрамына есептеу жүргізуді, силикаттардың негізгі физика-механикалық көрсеткіштерін анықтауды.
Дағдылар: экспериментті жүргізуде және эксперименттің нәтижелерін өңдеуде.
КҚ 3.18.6
КҚ 3.18.9
КҚ 3.18.10
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Бастапқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі мен процесті жүргізу бойынша жұмыс нұсқауын оқу. Технологиялық процесс жабдықтарының қызмет көрсетуінің практикалық тәсілдерін меңгеру. Технологиялық процесті бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіліенген технологиялық регламентке сәйкес технологиялық процестті жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен аутқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.

2.1.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.1.3 знать стандарты и технические условия;
2.1.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.1.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.1.6 подготавливать сырьҰ к работе, связующие растворы;
2.1.7 заправлять рамки стеклонитью;
2.1.8 контролировать и регулировать температурный режим сушки и полимеризации;
2.1.9 осуществлять промежуточный контроль качества изделий; контролировать качество готовых изделий.
2.2. 123202 2 – Оператор получения непрерывного стекловолокна
2.2.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.2.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.2.3 знать стандарты и технические условия;
2.2.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.2.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.2.6 вести технологический процесс получения непрерывного стекловолокна заданной толщины (текса);
2.2.7 ликвидировать возникающие технологические нарушения и перерывы процесса вытягивания;
2.2.8 затравка элементарных волокон при технологических перерывах.
2.3. 123203 2 – Оператор выдувного полуавтомата
2.3.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.3.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.3.3 знать стандарты и технические условия;
2.3.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.3.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.3.6 изготавливать из стекломассы полые стеклоизделия на выдувном полуавтомате: флаконов с винтовым горлом и под притертую пробку, фигурных бутылок, хозяйственных банок и склянок на черновой форме;
2.3.7 наблюдать за состоянием форм и регулировать их охлаждение;
2.3.8 контролировать качество продукции.
2.4. 123204 2 – Размотчик стеклонити
2.4.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.4.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.4.3 знать стандарты и технические условия;
2.4.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.4.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;

2.1.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.1.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.1.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.1.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.1.6 жұмысқа шикізат пен біріктіргіш ерітіндіні даярлау;
2.1.7 жақтаушаны шыныжіппен толықтыру;
2.1.8 кептіру мен полимерленуді бақылау және температуралық режимін реттеу;
2.1.9 заттардың сапасына аралық бақылауды іске асыру; дайын өнімнің сапасын бақылау.
2.2. 123202 2 – Үздіксіз шыны талшықтарын алу операторы
2.2.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.2.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.2.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.2.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.2.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.2.6 берілген қалыңдықтағы үздіксіз шыныталшықты алудың технологиялық процесін жүргізу;
2.2.7 пайда болған технологиялық бұзушылықтарды және созу процесіндегі үзілістерді болдырмау;
2.2.8 технологиялық үзілістер кезіндегі қарапайым талшықтарды түртпелеу.
2.3. 123203 2 – Үрлеуші жартылай автомат операторы
2.3.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.3.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.3.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.3.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.3.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.3.6 үрлегішті жартылай автоматта шыны массасынан бос шыны бұйымдарын жасау: қақпақшалы бұрамалы және ықпаланған тығынды флакондар, мәнерлі бөтелкелер, тұрмыстық құтылар мен алғашқы формадағы шыны сауыттарды жасау;
2.3.7 формалардың күйін бақылау және олардың салқындауын реттеу;
2.3.8 өнімдердің сапасын бақылау.
2.4. 123204 2 – Шыны жіптерін ораушы
2.4.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.4.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.4.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.4.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.4.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;

2.4.6 устанавливать бобины на размоточных машинах на бобинодержателе и заправлять нити на патрон;
2.4.7 производить заправку и регулировку натяжения нити при размотке и перемотке, ликвидировать обрывы нити;
2.4.8 контролировать качество готовой продукции.
2.5. 123205 2 – Оператор установок изготовления стеклопластиковых конструкций
2.5.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.5.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.5.3 знать стандарты и технические условия;
2.5.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.5.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.5.6 контролировать и координировать работу всех узлов установки;
2.5.7 устранять неисправности в работе оборудования;
2.5.8 регулировать технологический процесс при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам анализа сырья.
2.6. 123206 2 – Оператор пульта управления электропечей
2.6.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.6.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.6.3 знать стандарты и технические условия;
2.6.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.6.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.6.6 наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, регулировать силу, напряжение тока и режим работы электропечи;
2.6.7 производить включение и выключение электропечи;
2.6.8 производить замену приборов автоматического регулирования температуры.
2.7. 123207 2 – Оператор установки изготовления гофрированных листовых стеклопластиков
2.7.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.7.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.7.3 знать стандарты и технические условия;
2.7.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.7.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.7.6 вести процесс пропитки нити, холстов;
2.7.7 контролировать режим дозировки сырья, температуру давления вакуума;
2.7.8 регулировать технологический процесс при помощи контрольно-измерительных приборов и по результатам анализов сырья.
2.8. 123208 2 – Выдувальщик стеклоизделий
2.8.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;

2.4.6 иіршік ұстағыштарда тарқатушы машиналарда иіршікті орнықтыру және патрондарға жіпті сабақтау;
2.4.7 тарқату мен қайта төгу кезіндегі сабақтауды және жіптің созылуын реттеу, жіптің үзілуін болдырмау;
2.4.8 дайын өнімнің сапасын бақылау.
2.5. 123205 2 – Шыны пластик құрастырылымдарын дайындайтын қондырғылардың операторы
2.5.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.5.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.5.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.5.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.5.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.5.6 қондырғының барлық түйіндерінің жұмысын бақылау мен қадағалау;
2.5.7 жабдықтардың жұмысындағы ақауларды болдырмау;
2.5.8 бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және шикізатты талдаудың нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу.
2.6. 123206 2 – Электр пештерін басқару пультінің операторы
2.6.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.6.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.6.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.6.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.6.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.6.6 бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау, тоқтың күшін, қуатын реттеу және электрпештердң жұмыс режімін бақылау;
2.6.7 электрпештерін қосу мен тоқтатуды іске асыру;
2.6.8 температураны автоматты реттеу аспаптарын алмастыруды іске асыру.
2.7. 123207 2 – Бүрмеленген шыны пластик табақтарын дайындау қондырғысының операторы
2.7.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.7.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.7.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.7.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.7.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.7.6 жіптерді, жайғақтарды өңдеу процесін жүргізу;
2.7.7 шикізат мөлшерінің режімін, вакуумның қысым температурасын бақылау;
2.7.8 бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен және шикізатты талдаудың нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу.
2.8. 123208 2 – Шыны заттарды үрлеуші
2.8.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;

2.8.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.8.3 знать стандарты и технические условия;
2.8.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.8.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.8.6 набирать стекломассу на баночку или выдувную трубку в количестве, соответствующем размеру и весу изготавливаемых стеклоизделий;
2.8.7 закатывать баночки в катальники, раздувать и передавать стеклоизделия для дальнейшей обработки;
2.8.8 определять пригодность стекломассы для выработки стеклоизделий.
2.9. 123209 2 – Кварцедув
2.9.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.9.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.9.3 знать стандарты и технические условия;
2.9.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.9.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.9.6 регулировать пламя газовой и газокислородной горелок;
2.9.7 проплавлять и удалять дефекты, выжигать пузыри из кварцевого стекла;
2.9.8 выполнять внутренние и наружные спаи;
2.9.9 отжигать изготавливаемые изделия в пламени газовой горелки.
2.10. 123210 2 – Стеклодув
2.10.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.10.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.10.3 знать стандарты и технические условия;
2.10.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.10.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.10.6 регулировать пламя газовой и газокислородной горелок;
2.10.7 проплавлять и удалять дефекты, выжигать пузыри из кварцевого стекла;
2.10.8 выполнять внутренние и наружные спаи;
2.10.9 отжигать изготавливаемые изделия в пламени газовой горелки.
2.11. 123211 2 – Кварцеплавильщик
2.11.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.11.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.11.3 знать стандарты и технические условия;
2.11.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.11.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.11.6 подготавливать к работе плавильную машину;

2.8.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.8.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.8.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.8.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.8.7 дайындайтын шыны бұйымдарының салмағы мен өлшеміне сәйкес сандық шынымассаны құтыға немсе үрлегіш түтікке салу;
2.8.8 құтыларды домалатқыштарда домалату, үрлеу және шыны бұйымдарды келесі өңдеуге беру;
2.8.9 шыны бұйымдарын өндіру үшін шыны массасының жарамдылығын анықтау.
2.1. 123209 2 – Кварц үрлеуші
2.9.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.9.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.9.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.9.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.9.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.9.6 газды және газ оттекті жанарғысының жалынын реттеу;
2.9.7 ақауларды қайта балқыту мен жою, кварц шынысынан көпіршіктерді күйдіру;
2.9.8 ішкі және сыртқы қосылықтарды орындау;
2.9.9 дайындайтын бұйымдарды газ жанарғысы жалынында күйдіру.
2.2. 123210 2 – Шыны үрлеуші
2.10.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.10.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.10.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.10.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.10.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.10.6 газды және газ оттекті жанарғысының жалынын реттеу;
2.10.7 ақауларды қайта балқыту мен жою, кварц шынысынан көпіршіктерді күйдіру;
2.10.8 ішкі және сыртқы қосылықтарды орындау;
2.10.9 дайындайтын бұйымдарды газ жанарғысы жалынында күйдіру.
2.3. 123211 2 – Кварцты балқытушы
2.11.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.11.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.11.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.11.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.11.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.11.6 балқыту машинасын жұмысқа дайындау;

2.11.7 регулировать режим плавки;
2.11.8 вести журнал плавки.
2.12. 123212 2 – Оператор стеклоформующих машин
2.12.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.12.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.12.3 знать стандарты и технические условия;
2.12.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.12.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.12.6 изготавливать изделия и заготовки из дрота на стеклоформующих машинах;
2.12.7 формовать стеклоизделия и подавать их на отжиг;
2.12.8 наблюдать за состоянием обслуживаемого оборудования и форм, работой конвейеров;
2.12.9 контролировать качество изделий и заготовок.
2.13. 123213 2 – Полировщик стекла и стеклоизделий
2.13.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.13.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.13.3 знать стандарты и технические условия;
2.13.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.13.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.13.6 подготавливать обслуживаемое оборудование к работе;
2.13.7 регулировать подачу полирующих суспензий, давление полировальников на стекло;
2.13.8 вести наладку обслуживаемого оборудования;
2.13.9 контролировать качество обрабатываемой поверхности.
2.14. 123214 2 – Шлифовщик стеклоизделий
2.14.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.14.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.14.3 знать стандарты и технические условия;
2.14.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.14.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.14.6 подбирать форму для шлифования и устанавливать на станок, проверять заданную точность обработки;
2.14.7 выполнять точное шлифование внутренних и наружных поверхностей заготовок;
2.14.8 наносить на изделия средней сложности украшения алмазным гранением.
2.15. 123215 2 – Шлифовщик стекла
2.15.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.15.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.15.3 знать стандарты и технические условия;

2.11.7 балқыту режимін реттеу;
2.11.8 балқыту жорналын жүргізу.
2.4. 123212 2 – Шыны қалыптаушы машиналардың операторы
2.12.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.12.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.12.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.12.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.12.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.12.6 шынықалыптау машиналарында дроттан бұйымдар мен дайындамалар жасау;
2.12.7 шыны бұйымдарын қалыптау және оларды күйдіруге беру;
2.12.8 қызмет көрсететін жабдықтар мен түрлерінің күйін, конвейерлердің қызметін бақылау;
2.12.9 бұйымдар мен дайындамалардың сапасын бақылау.
2.5. 123213 2 – Шыны және шыныдан жасалған заттарды сүрлеуші
2.13.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.13.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.13.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.13.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.13.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.13.6 қызмет көрсететін жабдықтарды жұмысқа дайындау;
2.13.7 жылтыратқыш жүзгіндердің берілісін, шыныны жылтыратқыш қысымын реттеу;
2.13.8 қызмет көрсетуші жабдықтарды баптауды жүргізу;
2.13.9 өңделетін беттің сапасын бақылау.
2.6. 123214 2 – Шыны заттарды әрлеуші
2.14.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.14.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.14.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.14.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.14.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.14.6 тегістеу үшін форма таңдау және оны білдекке орнату, өңдеудің белгіленген дәлдігін тексеру;
2.14.7 дайындаманың ішкі және сыртқы беттерін дәл тегістеуді орындау;
2.14.8 бұйымдарға орташа күрделі алмаз қырланған әшекейлерді жасау.
2.7. 123215 2 – Шыны әрлеуші
2.15.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.15.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.15.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;

2.15.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.15.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.15.6 проверять заданную точность обработки;
2.15.7 осуществлять наладку, установку и подбор шлифовальных приспособлений;
2.15.8 шлифовать поверхность стекла, зеркальных отражателей на шлифовальных машинах, полуавтоматах и кругах.
2.16. 123216 2 – Резчик стекла
2.16.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.16.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.16.3 знать стандарты и технические условия;
2.16.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.16.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.16.6 производить разметку листов стекла, настройку стеклорезов;
2.16.7 выполнять резку листового стекла, зеркал по шаблонам вручную и на раскройных станках – полуавтоматах;
2.16.8 удалять неровности раскроя зачисткой.
2.17. 123217 2 – Отдельщик выдувных изделий
2.17.1 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование;
2.17.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
2.17.3 знать стандарты и технические условия;
2.17.4 знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2.17.5 подготавливать оборудование к безопасному пуску и выводить оборудование из технологического режима;
2.17.6 производить разогрев стеклоизделий в печи до нужной температуры;
2.17.7 проводить операцию отделки стеклоизделий средней сложности с помощью инструментов и приспособлений;
2.17.8 производить развертку в горячем виде краев стеклоизделий;
2.17.9 оплавлять и править стеклоизделия в соответствии с требованиями технологии.
3. Специалист среднего звена
3.1. 123218 3 – Техник-технолог
3.18.1 знать типовые процессы и аппараты химических производств;
3.18.2 знать свойства и методы контроля сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов;
3.18.3 знать основы технологии производства продукции предприятия, типовое технологическое оборудование, знать параметры технологического процесса и правила их регулирования;
3.18.4 знать технические требования, предъявляемые к сырью, материалам, готовой продукции, качеству технологических операций; методы лабораторного контроля;
3.18.5 знать основы расчета для проектирования установок и аппаратов типовых процессов химической технологии;

2.15.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.15.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.15.6 өңдеудің белгіленген дәлдігін тексеру;
2.15.7 тегістеуші құрылғыларды баптауды, орнықтыруды, таңдауды іске асыру;
2.15.8 тегістеу машиналарында, жартылай автоматтар мен шарықтастарда шынының, айна шағылдырғыштардың бетін тегістеу.
2.8. 123216 2 – Шыны кесуші
2.16.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.16.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.16.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.16.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.16.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.16.6 шыны табақтарын белгілеуді, шыны кескіштерге баптау жүргізу;
2.16.7 табақты шыныны, айнаны үлгі бойынша қолмен және кескіш білдектерде - жартылай автоматтарда кесу;
2.16.8 пішімнің тегіс еместігін тазалау арқылы кетіру.
2.9. 123217 2 – Үрленетін заттарды бөлуші
2.17.1 кәсіпорынның өнімдер өндіру технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу;
2.17.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін және бақылау әдістерін білу;
2.17.3 стандарттарды және техникалық жағдайларды білу;
2.17.4 технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
2.17.5 жабдықты қауіпсіз қосуға дайындау және жабдықты технологиялық режимнен шығару;
2.17.6 қажетті температураға дейін пеште шыны бұйымдарына қыздыру жүргізу;
2.17.7 құрылғылар мен аспаптардың көмегімен орташа күрелі әрлеу операциясын жүргізу;
2.17.8 шыны бұйымдардың шеттеріне ыстық күйінде ұңғылау жүргізу;
2.17.9 технологиялық талаптарға сай шыны бұйымдарды балқытпалау және түзету.
3.1. 123218 3 – Техник-технолог
3.18.1 химиялық өндірістің үлгілік процестерін және аппараттарын білу;
3.18.2 шикізаттың, дайын өнімнің, қосымша материалдардың қасиеттерін білу;
3.18.3 өндіріс технологияларының негіздерін, үлгілік технологиялық жабдықтарды білу; технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу ережесін білу;
3.18.4 шикізатқа, материалдарға, дайын өнімдерге, технологиялық операциялардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды; зертханалық бақылау әдістерін білу;
3.18.5 химиялық технологияның үлгілік процестерінің құрылғыларын және аппараттарын жобалау үшін есептеу негіздерін білу;

864
ПП 02
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4 часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемая форма итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам: СД (01, 02).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 173
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1235000 – Отделочное производство (по профилю)
Квалификации:

864
КП 02
Диплом алдындағы практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультация
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКББ МЖМС сәйкес үлгілік оқу бағдарламада пәндер тізбесі орындау үшін міндетті болып табылады. Бақылау түрлері (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар саны), пәндерді оқу тәртібі (курстар бойынша бөлу) үлгілік болып табылады және оқу түріне, мамандық ерекшелігіне, жергілікті және өзге де жағдайларға тәуелді, соның ішінде жұмыс берушілер талаптарын ескере отырып, өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндердің сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдерінің сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен артуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттаудың ұсынылған түрлері: АП (01, 02) пәндері бойынша кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының үлгілік тізбесі тиісті біліктілік пәндері бойынша білім беру бағдарламалары мазмұнынан негізге ала отырып анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтауға арналған оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының тізбесі жұмыс бағдарламаларын есепке алумен, оқу орны және оларға кадр даярлайтын серіктес-кәсіпорындармен бірлесе отырып анықталады. Бұл ретте сала дамуының болашағын ескере отырып, ІТ-технологияны, 3D-технологияны, АКТ, қашықтан, модульдік, дуалды, кредитті оқыту ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 173 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
Техникалық және кәсіптік білім (жоғары деңгей)
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1235000 – Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)
Біліктілігі:

- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности.
БК 3,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 3,4,6
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 8
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 1, БК 6
ОПД 02
Электротехника и элекҒтроника
Электротехника: электричеҒские поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнеҒтизм; электрические измерения; электрические машины постоянного и пеҒременного токов; трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электричеҒской энергии; электроника: физические основы электроҒники; электронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устҒройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения
характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов
Умения:
- подбирать параметры элементов
по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей.

-мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқып, аудару үшін (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану.
БҚ 3,4,6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалдар; сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік); кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
БҚ 3,4,6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздерін.
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін;
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтау және нығайтуда дене тәрбиесі білімдерін қолдану.
БҚ 8
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгіленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Берілістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көріністің сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- құрастырма құжаттардың бірыңғай жүйесі (ҚҚБЖ);
- сызбалар мен схемаларды орындаудың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- техникалық суреттер және сызу арқылы ойды дұрыс жеткізе білу;
- күрделілігі орташа эскиздер мен детальдарды орындауды
БҚ 1, БҚ 6
ЖКП 02
Электротехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегі; электромагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электржетек негіздері; электр энергияны беру және үлестіру; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік токтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты токтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы үрдістердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- тұрақты ток және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды.

БК 1, БК 3, БК 8
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства - хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цеҒну, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК 1, БК 4, БК 6
ОПД 04
Стандартизация и метрология, управление качеством
Метрология: основные поняҒтия и определения; метролоҒгические службы, обеспечиҒвающие единства измерений; государственный метрологиҒческий контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качестҒва. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- правила проведения испытаний и приемки продукции
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и
пользоваться ими;
- применить документацию систем качества.
БК 1, БК 3, БК 6, БК 7
ОПД 05
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование разҒличных видов лингвистичеҒских словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводҒства на предприятиях, оргаҒнизациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текҒстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 8
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторинп, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құн және өзіндік құн; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетинг анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтаулар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтаулар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және кондыру жүйелері; техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттерін, маңызын, принциптерін, объектілерін, субъектілерін, әдістерін, құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- өнімді қабылдау және сынақтан өткізу ережелерін
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білуді;
- сапа жүйесіндегі құжаттарды қолдануын.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 6, БҚ 7
ЖКП 05
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Өйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық қүжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Мұрағат. Мемлекеттік және мекеме мұрағаттары. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және лингвистикалық сөздіктер түрлерін;
- ақпараттық және іс қүжаттарының жіктелуін;
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөліктерін
Іскерліктер:
- әртүрлі құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыруды;
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- мұрағаттық құжаттардың текстілері үлгілерін талдауды;
- мұрағатқа қүжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруды.

БК 1, БК 3, БК 5, БК 7
ОПД 06
Материаловедение
Сырье, используемое в процессе отделочного производства. Требования, предъявляемые к его качеству. Основы материаловедения; заготовка сырья; строение и хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье; области применения материалов.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию сырья, применяемых в отделочном производстве
Умения:
- ориентироваться в материалах и в материаловедении для отделочного производства.
БК 1, БК 6, БК 7
ОПД 07
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических
процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 1, БК 4, БК 6, БК 8
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 123501 2 – Красильщик
СД 01
Технология производства
Процесс крашения; современная теория процесса крашения; фазы крашения; факторы, влияющие на процесс крашения; синтетические красители; группы красителей: кислотные; кислотно-протравные; прямые; кубовые; сернистые; азокрасители; черный анилин; активные (проционовые); красители для ацетатных, синтетических и других волокон; окраска поверхностей при помощи трафарета; технология мраморной окраски поверхностей; технология окраски поверхностей для придания различных эффектов; порошковая окраска поверхностей.
Знания:
- современную теорию процесса крашения;
- факторы, влияющие на процесс крашения;
- технологию окраски поверхностей для придания различных эффектов.
Умения:
- пользоваться синтетическими и др. красителями.
БК 1, БК 4, ПК 2.1.1, ПК 2.1.2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.4, ПК 2.1.5, ПК 2.1.6, ПК 2.1.7, ПК 2.1.8
СД 02
Оборудование
Оборудование для окраски: краскопульты, нагнетательные баки, компрессоры, насосы, фильтр сжатого воздуха, вытяжки с фильтром; комплекты оборудования для порошковой окраски; оборудования для линии порошковой окраски: камеры полимеризации (печи полимеризации), камеры напыления, автоматические краскораспылители пневматического (воздушного), безвоздушного и комбинированного распыления, а также электростатические; оборудование для окраски, как оборудование для нанесения лкм в горячем состоянии: преимущества такого метода нанесения краски; красильные аппараты непрерывного и периодического действия ХК-110, ЛКВ-3 и т.д.
Знания:
- оборудования для окраски;
- красильные аппараты непрерывного и периодического действия
Умения:
- пользоваться комплектом оборудования для окраски.
БК 1,
БК 3, БК 4, ПК 2.1.1, ПК 2.1.2, ПК 2.1.3, ПК 2.1.4, ПК.1.5,ПК 2.1.6, ПК 2.1.7

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 7
ЖКП 06
Материалтану
Әрлеу өндірісінің үрдісінде қолданылатын шикізаттар мен оның сапасына қойылатын талаптар. Материалтану негіздері; шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізаттарға әрекет ететін стандарттар; материалдарды қолдану аймақтары.
Білімдер:
- әрлеу өндірісінде қолданылатын шикізат жіктемесін, құрылысын, физикалы-механикалық және технологиялық қасиеттерін
Іскерліктер:
- әрлеу өндірісінде материалды және материалтануды дұрыс қолдану.
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7
ЖКП 07
Еңбек қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелер мен технологиялық үрдістердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық үрдістердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6, БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 123501 2 – Бояушы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Бояу үрдісі; бояу үрдісінің осы заманғы теориясы; бояу фазалары; бояу үрдісіне әсер ететін факторлар; синтетикалық бояғыштар; бояғыштар тобы: қышқылдық, қышқылдық-күйдіру; тікелей, көкешіл түсті; күкіртті; азобояғыштар; қара анилин; белсенді (проционды); ацетатты, синтетикалық және басқа талшықтарға арналған бояғыштар; беттерді трафарет бойынша бояу; беттерді мрамор бояу; түрлі эффектілер беру арқылы бояу; беттерді ұнтақ арқылы бояу.
Білімдер:
- бояу үрдісінің осы заманғы теориясын;
- бояу үрдісіне әсер ететін факторларды;
- түрлі эффектілер беру арқылы бояудың технологиясын.
Іскерліктер:
- синтетикалық және басқа бояғыштарды пайдалануды.
БҚ 1, БҚ 4, КҚ 2.1.1, КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.3, КҚ 2.1.4, КҚ 2.1.5, КҚ 2.1.6, КҚ 2.1.7, КҚ 2.1.8
АП 02
Жабдықтар
Бояуға арналған жабдықтар: бояу пульттары, қысым бактары, компрессорлар, сораптар, қысымдалған ауаға арналған сүзгіштер; сүзгішті сорғыштар; ұнтақпен бояуға арналған кешенді жабдықтар; ұнтақпен бояуға арналған жабдықтар желісі: полимерлеу камерасы, шашу камерасы, автоматты ауамен, ауасыз және кешенді бояу шашқыштар және электростатикалық; ыстық жағдайда лбм шашу жабдықтары; осы әдістің артықшылықтары; үздіксіз және мерзімді әрекеттегі бояу аппараттары ХК-110, ЛКВ-3 және т.б.
Білімдер:
- бояуға арналған жабдықтарды;
- үздіксіз және мерзімді әрекеттегі бояу аппараттары
Іскерліктер:
- бояуға арналған кешенді жабдықтарды пайдалануды
БҚ 1,
БҚ 3, БҚ 4, КҚ 2.1.1, КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.3, КҚ 2.1.4, КҚ 2.1.5, КҚ 2.1.6, КҚ 2.1.7

ПК 2.1.8
Квалификация: 123502 2 – Каландровщик
СД 01
Технология производства
Каландрование; физическая сущность метода каландрования; использование каландров для непрерывного формования тонкого полимерного изделия (полимерной пленки, листа); использование каландров для нанесения слоя полимерного материала (покрытия) на основу, в качестве которой могут быть использованы бумага, ткань, полимерная пленка, нетканый материал и т.д.; использование каландров для дублирования предварительно сформированных полимерных пленок или лент, листов и покрытий, а также пленок с иными материалами; использование каландров для промазывания основы полимерными связующими.
Знания:
- физическую сущность метода каландрования
Умения:
- использовать каландров для непрерывного формования тонкого полимерного изделия.
БК 1, БК 4, БК 8, ПК 2.2.1, ПК 2.2.2, ПК 2.2.3, ПК 2.2.4, ПК 2.2.5.
СД 02
Оборудование
Каландры – многовалковые агрегаты; использование двухвалковых, трехвалковых, четырехвалковых и многовалковых каландров: дублирование, тиснение и др отделочные операций; тиснение и промазывание; использование для калибрования (листования), в процессе которого формуемое полотно утоняется до заданной толщины; возможности многовалковых каландров: осуществление в одном агрегате весь цикл технологических операций получения готового изделия; валки и их рабочие поверхности каландров; теплоносители для валков; окружная скорость валков; система электронного регулирования скорости вращения валков; оптимальные величины фрикции; технология получения пленочных материалов; основные технологические схемы; выбор и подготовка сырья; методы компенсации прогиба валков каландра; получение непрерывного листа или пленку в процессе каландрирования; каландры – предназначенные для переработки резины; схемы каландровой установки; компоненты сырья: смолы, пластификаторы, стабилизаторы, красители и т.д.; возможности технологии горячего каландрирования.
Знания:
- систему электронного регулирования скорости вращения валков;
- оптимальные величины фрикции;
- технологию получения пленочных материалов;
- основные технологические схемы
Умения:
- использовать каландров для дублирования, тиснения и др отделочных операций;
- подготовить сырье для каландров.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.2.1, ПК 2.2.2, ПК 2.2.3, ПК 2.2.4, ПК 2.2.5, ПК 2.2.6, ПК 2.2.7
Квалификация: 123503 2 – Сушильщик
СД 01
Технология производства
Технология сушки; технология распылительной сушки; аэрофонтанная сушка; сублимационная сушка; сушка в кипящем слое; лопастная сушка; циркуляционная сушка; барабанная сушка; сушка перенасыщенным паром; технологические режимы сушки; определение технологического режима сушки в зависимости от ассортимента и цвета изделий, вида и волокнистого состава материала.
Знания:
- технологии сушки;
- технологические режимы сушки.
Умения:
- определить технологический режим сушки в зависимости от ассортимента изделий.

КҚ 2.1.8
Біліктілігі: 123502 2 – Каландршы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Каландрлеу; каландрлеудің физикалық мәні; үздіксіз жұқа полимер бұйымдарды (полимер үлбірлер, парақшалар) қалыптастыру; полимер материалдардың қабатын негізге жағу (негіз ретінде қағаз, мата, полимер үлбір, мата емес материал және т.б.); каландарды алдын – ала қалыптасқан полимер үлбірлер, таспалар немесе парақшалар мен жабындарды қайталау үшін пайдалану; негіздерді полимер байланыстырушылармен майлау; каландрлерді пайдалану.
Білімдер:
- каландрлеудің физикалық мәнін
Іскерліктер:
- каландрлерде үздіксіз жұқа полимер бұйымдарды қалыптастыруды.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 8, КҚ 2.2.1, КҚ 2.2.2, КҚ 2.2.3, КҚ 2.2.4, КҚ 2.2.5.
АП 02
Жабдықтар
Каландрлер – көпбілікті агрегаттар; екі білікті кадандрлерді пайдалану; үш-, төрт және көпбілікті каландрлерді пайдалану; қайталау, өрнек салу, майлау, калибрлеу; көпбілікті каландрлердің мүмкіндіктері: дайын өнім шығарудың технологиялық циклы; біліктер мен каландрлердің жұмыс беттері; біліктерге арналған жылу берілу түрлері; біліктердің айналымдық жылдамдығы; біліктер жылдамдығын реттегіш электрондық жүйе; фрикциялардың оптималдық шамалары; үлбір материалдарды алудың технологиялары; негізгі технологиялық схемалар; шикізатты таңдау мен дайындау; каландр білігінің майысуын өтемдеу әдістері; резеңкені өңдеуге арналған каландрлер; каландр құрылғыларыныың схемалары; шикізат құрамдары: смолалар, пластификаторлар, тұрақтандырғыштар; бояғыштар және т.б.; ыстықтай каландрлеудің мүмкіндіктері.
Білімдер:
- біліктер жылдамдығын реттегіш электрондық жүйелерді;
- фрикциялардың оптималдық шамаларын;
- үлбір материалдарды алудың технологияларын;
- негізгі технологиялық схемаларды
Іскерліктер:
- каландрлерде қайталау, өрнек салу, майлау, калибрлеуді қалыптастыруды;
- каландрлер үшін шикізат дайындауды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.2.1, КҚ 2.2.2, КҚ 2.2.3, КҚ 2.2.4, КҚ 2.2.5, КҚ 2.2.6, КҚ 2.2.7
Біліктілігі: 123503 2 – Кептіруші
АП 01
Өндіріс технологиясы
Кептіру технологиясы; тозаңдату арқылы кептіру технологиясы; аэробұрқақтық кептіру; сублимациялық кептіру; қайнаған қабатта кептіру; қалақты кептіру; циркуляциялық кептіру; барабанды кептіру; қаныққан бумен кептіру; кептірудің технологиялық режимдері; бұйымдардың ассортименті мен түрлеріне, материалдың талшықты құрамына және т.б. байланысты кептірудің технологиялық режимдерін анықтау.
Білімдер:
- кептіру технологиясын;
- кептірудің технологиялық режимдерін.
Іскерліктер:
- бұйымдардың ассортиментіне байланысты кептірудің технологиялық режимдерін анықтау.

БК 1, БК 5, БК 8, ПК 2.3.1, ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5, ПК 2.3.6
СД 02
Оборудование
Устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания сушильных?установок; устройство, принцип действия форсунки; рециркуляционные вентиляторы; устройства камер полимеризации, насосы подачи дизтоплива к форсункам; устройства и назначение вентиляторов отсоса из камеры полимиризации; основные виды и принципы неполадок этого оборудования и способы их устранения; сушка изделий, пряжи, отрезов ткани в кулисных?сушилках, камерах или барабанах; загрузка сырья и материалов в сушильные установки; вихревая сушилка; сушилки колонного типа; применение новых технологических оборудований; инфракрасное и конвективное сушильное оборудование; микроволновая сушка; конвективная и акустическая сушка; виды брака и способы его предупреждения и устранения; производственная сигнализация.
Знания:
- устройства, принцип действия форсунки;
- устройства, принцип действия рециркуляционных вентиляторов;
- устройства камер полимеризации, насосов подачи дизтоплива к форсункам;
- устройство и назначение вентиляторов отсоса из камеры полимиризации;
- основные виды и принципы неполадок
Умения:
- устранять неполадки рециркуляционных вентиляторов;
- проверять наличие смазки в буксах подшипников;
- наличие дизтоплива в баках и исправность насоса подачи дизтоплива;
- наличие напряжения в цепи управления вентиляторов;
- наличие напряжения на щите управления.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.3.1, ПК 2.3.2, ПК 2.3.3, КҚ 2.3.4
ПК 2.3.5, ПК 2.3.6
Квалификация: 123504 2 – Аппаратчик плюсования
СД 01
Технология производства
Роль пропитки в технологии отделки текстильных полотен; особенности процесса плюсования тканей; классификация видов плюсовок; трехзальные плюсовки фирмы "Кляйневеферс"; плюсовки фирмы "Меццера"; трехвальные плюсовки фирмы "Матекс" с комбинированным расположением валов; четырехвальные плюсовки; плюсовки фирмы "Беннингер"; удорожание энергоресурсов: сушильное оборудование отделочных фабрик потребляет до 40% всего расходуемого тепла и до 30% электроэнергии; снижение влагосодержания тканей после пропитки; плюсовки ПВР с энергосберегающей пропиткой; процесс пропитывания химическими растворами ткани, полотна на плюсовке, сагрегированной с сушильными барабанами.
Знания:
- особенности процесса плюсования тканей;
- классификация видов плюсовок;
- особенности работы плюсовок иностранных фирм;
- свойства применяемых химических материалов;
Умения:
- пропитывать химическими растворами ткани, полотна на плюсовке.

БҚ 1, БҚ 5, БҚ 8, КҚ 2.3.1, КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5, КҚ 2.3.6
АП 02
Жабдықтар
Кептіру қондырғыларының құрылысы, техникалық пайдалану ережелері, оларға күтім көрсету; форсунканың құрылысы, жұмыс принципі; рециркуляциялық желдеткіштер; полимерлеу камераларының құрылысы; полимерлеу камерасына кері айдау сораптарының қызметі; осы жабдықтардың негізгі ақаулары және оларды жою; форсункаға май айдаушы сораптардың құрылысы; мата бөлшектерін, иірілген жіптерді және басқа бұйымдарды кулисалық кептіргіштерді, камераларды немесе барабанды кептіргіштерді кептіру; кептіру машиналарына бұйымдар мен материалдарды жүктеу; құйынды кептіргіштер; бағана типіндегі кептіргіштер; жаңа технологиялық жабдықтарды қолдану: инфрақызыл және конвективтік кептіру жабдықтары; микротолқынды кептіргіштер; кондуктивтік және акустикалық кептіргіштер; ақаулар түрлері және оларды жою; өндірістік сигнализация.
Білімдер:
- форсунканың құрылысы мен жұмыс принципін;
- рециркуляциялық желдеткіштер, құрылысы мен жұмыс принципін;
- полимерлеу камераларын, полимерлеу камерасына кері айдау сораптарының құрылысы мен жұмыс принципін;
- негізгі ақаулардың түрлері мен олардың пайда болу принциптерін.
Іскерліктер:
- рециркуляциялық желдеткіштердің ақауларын жоюды;
- мойынтірек буксаларында майлайтын майды тексеруді;
- дизель отынын айдайтын сораптың ақаусыздығын және бакта жанармайдың болуын;
- желдеткіштерді басқару тізбегінде электр кернеуінің болуын;
- басқару қалқанында кернеудің болуын.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.3.1, КҚ 2.3.2, КҚ 2.3.3, КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5, КҚ 2.3.6
Біліктілігі: 123504 2 – Қосындылау аппаратшысы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Тоқыма кенептерді өңдеу барысындағы сіңдірудің рөлі; маталарға қосындылау үрдісінің ерекшеліктері; қосындылау түрлерінің жіктемесі; "Кляйневеферс" фирмасының қосындылаушылары; "Меццер" фирмасының қосындылаушылары; үшбілікті "Матекс" фирмасының қосындылаушылары; төртбілікті біліктері құрамдасып орналастырылған қосындылаушылар; "Беннингер" фирмасының қосындылаушылары; энергоресурстардың қымбаттауы: өңдеу фабрикаларында жылудың 40%, ал электр энергиясының 30% кептіру жабдықтарын тұтынады; сіңдіруден кейін маталар құрамының ылғалды ұстауын азайтудың қажеттілігі; ПВР қосындылаушыларындағы энергия үнемдеу жабдықтары; маталар мен кездемелерді химиялық ерітінділермен қосындылау (қосындылау жабдықтары кептіру барабандарымен агрегатталған) үрдісі.
Білімдер:
- маталарға қосындылау үрдісінің ерекшеліктерін;
- қосындылау түрлерінің жіктемесін;
- шетел фирмалары қосындылаушыларының ерекшеліктерін;
- қосылатын химиялық ерітінділердің қасиеттерін
Іскерліктері:
- маталар мен кездемелерді химиялық ерітінділермен қосындылауды.

БК 1, БК 4, БК 5, БК 8, ПК 2.4.2, ПК 2.4.3
СД 02
Оборудование
Заправка ткани и полотен в плюсовку; приготовление и наполнение ванн раствором и водой; нагрев раствора до необходимой температуры; наблюдение за процессом пропитки, отжима и сушки, движения ткани, нетканых полотен в плюсовке; периодическая проверка качества пропитывания и отжима ткани; промывка ванн; вырезка образцов для лабораторных испытаний; клеймение, транспортирование ткани, полотна и изделий в установленное место; проверка заправочных роликов.
Знания:
- устройства и назначение обслуживаемого оборудования;
- контрольно-измерительные приборы, правила эксплуатации и ухода за ними;
- ассортимент ткани, полотна, свойства применяемых химических материалов;
- режим пропитки и сушки ткани;
- требования, предъявляемые к качеству пропитки
Умения:
- готовить рабочих растворов;
- регулировать устройства и контрольно-измерительные приборы.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.4.1, ПК 2.4.2,
ПК 2.4.3, ПК 2.4.4, ПК 2.4.5,
ПК 2.4.6 ПК 2.4.7.
Квалификация: 123505 2 – Аппаратчик пропитки
СД 01
Технология производства
Назначение пропитки; процессы пропитывания пряжи химическими суспензиями, промывки, кисловки, мыловки, подсиньки, умягчения, замочки и других видов обработки пряжи на кисловочно-промывных, пропиточных машинах и аппаратах, пропитывания хлопка, ворса искусственного меха водоотталкивающими, противогнилостными и другими составами в плюсовках, котлах, аппликаторных машинах и красильных линиях; этапы заполнения обмотки пропиточным составом: сушка до пропитки, пропитка и сушка после пропитки; существующие технологии пропитки: горячее погружение в лак; струйный способ; вакуум-нагнетательная; цель сушки перед пропиткой: улучшение диэлектрических свойств изоляции, обеспечение наиболее глубокого проникновения лака (компаунда) в изоляцию; выбор времени сушки в зависимости от выбранной температуры; способы пропитки; стадии сушки пропитанного изделия: удаление растворителя и термообработка, необходимая для отверждения смолы.
Знания:
- назначение пропитки;
- процессы пропитывания пряжи химическими суспензиями, промывки, кисловки, мыловки, подсиньки, умягчения, замочки и других видов обработки пряжи;
- этапы заполнения обмотки пропиточным составом;
- способы пропитки
Умения:
- определить время сушки в зависимости от выбранной температуры;
- удалить растворителя и провести термообработку.
БК 1, БК 2, ПК 2.5.1, ПК 2.5.2,
ПК 2.5.3
СД 02
Оборудование
Подготовка сырья к процессу пропитки: надевание пряжи на колки или катушки, заправка полотна искусственного меха в пропиточную машину; сшивка кусков полотна; приготовление пропиточного раствора и загрузка им ванн, пуск пара; поддержание установленного технологического режима работы и уход за обслуживаемым оборудованием наблюдение за нормальным поступлением химического раствора, равномерным нанесением его на ворс, степенью погружения щеток в раствор, правильным натяжением и отжимом, скоростью прохождения продукции в обслуживаемых машинах, исправным состоянием оборудования и его ограждений; перекачка раствора в котел; чистка и смазка трущихся поверхностей применяемых машин и оборудования; транспортирование продукции в установленное место.
Знания:
- устройство и правила регулирования обслуживаемого оборудования и механизмов;
- подготовка сырья к процессу пропитки;
- приготовление пропиточного раствора
Умения:
- поддержать установленный технологический режим работы и уход за обслуживаемым оборудованием.

БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 8, КҚ 2.4.2, КҚ 2.4.3
АП 02
Жабдықтар
Қосындылаушыға маталар мен кенептерді жүктеу; ерітіндіні дайындап, ваннаны сумен және ерітіндімен толтыру; ерітіндіні қажетті температураға дейін қыздыру; қосындылаудағы маталарға, мата емес материалдарға сіңдірілу үрдісінің барысын, сығылуы мен кептірілу үрдістерін бақылау; мерзімімен маталарға сіңдірілу және сығылуды қадағалау; ваннаны жуу; зертханалық зерттеулер үшін үлгілер кесіп алу; матаға белгі соғу, тасымалдау; жүктеуші роликтерді тексеру.
Білімдер:
- жабдықтардың құрылысы мен қызметін;
- бақылау-өлшеу аспаптарын, оларды пайдалану мен оларға күтім көрсетуді;
- маталар мен кенептердің ассортиментін, қосылатын химиялық ерітінділердің қасиеттерін;
- матаны кептіру мен сіңдіру режимдерін;
- сіңдіру сапасына қойылатын талаптарды
Іскерліктер:
- жұмысшы ерітінділерді дайындау;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарды реттеу.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.4.1, КҚ 2.4.2,
КҚ 2.4.3, КҚ 2.4.4, КҚ 2.4.5,
КҚ 2.4.6 КҚ 2.4.7.
Біліктілігі: 123505 2 – Сіңдіру аппаратшысы
АП 01
Өндірістің технологиясы
Сіңдірудің мәні; сіңдіру, қышқылдау-жуу машиналары мен аппараттарында иірілген жіпке химиялық суспензияны сіңдіру, жуу, қышқылдау, сабындау, нілдеу, жұмсарту, жібіту және басқа да иірілген жіптерді өңдеу үрдістерін жүргізу; бояйтын желілерде, аппликаторлық машиналарда, қазандарда, қосындылауда мақтаға, жасанды былғарының түгіне су жұқпайтын, шірітпейтін және басқа да құрамдарды сіңдіру үрдістерін жүргізу; орамды сіңдіру құрамымен толтыру кезеңдері; сіңдіруге дейінгі кептіру, сіңдіру, сіңдіруден кейінгі кептіру; сіңдірудің қазіргі кезеңдегі технологиялары: ыстық күйінде лакқа батыру; ағындық әдіс; вакуум-айдау; сіңдіру алдындағы кептірудің мақсаты: бұйымның диэлектриктік оқшаулау қасиеттерін арттыру, лактың оқшаулағышқа барынша сіңуін қамтамасыз ету; температураға байланысты кептіру уақытын таңдау; сіңдіру әдістері; сіңдірілген бұйымдарды кептіру кезеңдері: еріткіштен тазалау және смоланы қатыру үшін жылумен өңдеу (қыздыру).
Білімдер:
- сіңдірудің мәнін;
- иірілген жіпке химиялық суспензияны сіңдіру, жуу, қышқылдау, сабындау, нілдеу, жұмсарту, жібіту және басқа да иірілген жіптерді өңдеу үрдістерін жүргізуді;
- орамды сіңдіру құрамымен толтыру кезеңдерін;
- сіңдіру әдістерін
Іскерліктер:
- температураға байланысты кептіру уақытын таңдау;
- еріткіштен тазалау және жылумен өңдеу (қыздыру).
БҚ 1, БҚ 2, КҚ 2.5.1, КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.3
АП 02
Жабдықтар
Сіңдіру үрдісіне шикізатты дайындау: иірілген жіпті шарғыларға немесе таяқшаларға кигізу, сіңдіру машинасына жасанды былғары кенебін салу; кенеп бөліктерін құрастырып тігу; сіңдіру сұйығын дайындау, оны ваннаға құю, буды жіберу; белгіленген технологиялық режимді ұстап тұру және қызмет көрсетілетін жабдықтарға күтім көрсету; химиялық ерітіндінің қалыпты келуін, мата түгіне бірқалыпты тиюін, шөткелердің ерітіндіге батырылу дәрежесін, дұрыс тартылып, сығылуын, қызмет көрсететін машиналардан өнімнің өту жылдамдығын, жабдықтардың ақаусыз болуын және олардың қоршауын бақылау; ерітіндіні қазандыққа қайта құю; қолданылатын машиналар мен жабдықтардың үйкелетін беттерін тазалау мен майлау; өнімді белгіленген жерге тасымалдау.
Білімдер:
- қызмет көрсететін жабдықтар мен механизмдердің
құрылғысын және реттеу
ережесін;
- сіңдіру үрдісіне шикізатты дайындауды;
- сіңдіру сұйығын дайындауды
Іскерліктер:
- белгіленген технологиялық режимді ұстап тұру және қызмет көрсетілетін жабдықтарға күтім көрсету.

БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.5.1, ПК 2.5.2,
ПК 2.5.3, ПК 2.5.4, ПК 2.5.5,
ПК 2.5.6. ПК 2.5.7.
Квалификация: 123506 2 – Аппаратчик мерсеризации
СД 01
Технология производства
Введение; процесс мерсеризаций; облагораживание хлопчатобумажных тканей; машины для мерсеризаций: цепные и валковые для мерсеризации тканей; назначение цепных машин; назначение валковых машин; этапы технологического процесса; продолжительность мерсеризации; мерсеризация полотна; технология мерсеризации трикотажного полотна.
Знания:
- процесс мерсеризаций;
- назначение цепных и валковых машин;
- технологию мерсеризации трикотажного полотна
Умения:
- облагораживать хлопчатобумажные ткани на машинах.
БК 1, БК 2, ПК 2.6.2, ПК 2.6.3,
ПК 2.6.4. ПК 2.6.5. ПК 2.6.6. ПК 2.6.7.
СД 02
Оборудование
Работа и устройства оборудований, входящие в состав цепной линии ЛМЦ-140: заправочное устройство; трехвальная плюсовка ПТЩ-140; цепная мерсеризационная машина ММЦ-140; выщелачиватель В-140; нейтрализационно-промывная часть, состоящая из ВИМ-140 и пропиточной ВИП-140-1; сушильно-барабанной машины СБМ2-3/140; цепная мерсеризационная линия фирмы "Киото"; схема цепной мерсеризационной линии фирмы "Киото"; ведение процесса мерсеризации хлопчатобумажной суровой или крашеной пряжи и ткани на мерсеризационных машинах; прием пряжи; заправка ткани в мерсеризационную машину; наблюдение за уровнем и концентрацией химических растворов в емкостях, добавлением в необходимых случаях раствора или воды; чистка и промывка мерсеризационной машины, смазка трущихся частей.
Знания:
- принцип действия мерсеризационных машин;
- правила и графики ухода за ними;
- виды и линейную плотность пряжи, ассортимент обрабатываемых тканей;
- требуемую ширину ткани после обработки;
- режим мерсеризации;
- концентрацию применяемых растворов и их действие на ткань.
Умения:
- готовить требуемую концентрацию применяемых растворов.
БК 1, БК 2, БК 3,
БК 4, БК 5, ПК 2.6.1, ПК 2.6.2,
ПК 2.6.3, ПК 2.6.4, ПК 2.6.5,
ПК 2.6.6. ПК 2.6.7.
Квалификация: 123507 2 – Оператор ширильного оборудования
СД 01
Технология производства
Назначение и сущность процесса ширения; его теоретические основы. Ассортимент обрабатываемых тканей. Технологический процесс обработки тканей на ширильной или уточно-расправительной машине. Технологические режимы процесса ширения. Пороки, возникающие при ширении; их причины и способы предупреждения.
Знания:
- устройства ширильного оборудования;
- правила эксплуатации ширильных машин и ухода за ним;
- ассортимент обрабатываемых тканей и их ширину по государственному стандарту.
Умения:
- устранять пороки, возникающие при ширении.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.5.1, КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.3, КҚ 2.5.4, КҚ 2.5.5,
КҚ 2.5.6. КҚ 2.5.7.
Біліктілігі: 123506 2 – Жұмсарту аппаратшысы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Кіріспе; мерсерлеу үрдісі; мақта-маталарды жақсарту; мерсерлеу машиналары; тізбекті машиналар қызметі; білікті машиналар қызметі; технологиялық үрдістердің кезеңдері; мерсерлеу уақыты; кенептерді мерсерлеу; трикотаж кенептерді мерсерлеу технологиясы.
Білімдер:
- мерсерлеу үрдісін;
- тізбекті және білікті машиналар қызметін;
- трикотаж кенептерді мерсерлеу технологиясын.
Іскерліктер:
- мерсерлеу машинасында мақта-маталарды жақсарту.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
КҚ 2.6.2, КҚ 2.6.3,
КҚ 2.6.4. КҚ 2.6.5. КҚ 2.6.6. КҚ 2.6.7.
АП 02
Жабдықтар
ЛМЦ-140 тізбекті желісінің және оның құрамына кіретін машиналрдың құрылысы мен қызметтері: жүктеу құрылғысы; ПТЩ-140 үшбілікті қосындылаушы; ММЦ-140 тізбекті мерсерлеу машинасы; В-140 сілтіден айыру машинасы; ВИМ-140 жуу және ВИП- 140-1 сіңдіру машиналары бар бейтараптандыру-жуу бөлімі; СБМ2-3/140 барабанды кептіру машинасы; "Киото" фирмасының тізбекті мерсерлеу машинасы; оның схемасы; ағартылмаған мақта-мата және боялған иірілген жіптер мен маталарды мерсерлеу машинасында мерсерлеу үрдісін жүргіу; жіптерді қабылдап алу; матаны мерсерлеу машинасына жүктеу; ыдыстардағы химиялық ерітінділердің деңгейі мен концентрациясын бақылап, қажет болған жағдайда су немесе ерітіндіні қосу; мерсерлеу машинасын тазалау және жуу, үйкелетін бөліктерін майлау.
Білімдер:
- мерсерлеу машиналарының жұмыс принципін;
- машиналарға техникалық күтім көрсету ережелерін және оның графигін;
- жіптердің түрлері мен сызықтық тығыздығын, өңделетін маталар ассортиментін;
- өңделгеннен кейінгі маталардың енінің талапқа сай болуын;
- мерсерлеу режимін.
Іскерліктер:
- қолданылатын ерітінділердің тиісті концентрациясын дайындау.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3,
БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.6.1, КҚ 2.6.2,
КҚ 2.6.3, КҚ 2.6.4, КҚ 2.6.5,
КҚ 2.6.6. КҚ 2.6.7.
Біліктілігі: 123507 2 – Ширату жабдығының операторы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Ширату үрдісінің мәні мен қызметі; оның теориялық негіздері; өңделетін маталар ассортименті; маталарды ширату және арқау-жазу машиналарында өңдеудің технологиялық үрдістері; ширату үрдісінің технологиялық режимдері; ширату кезеңінде қалыптасатын ақаулар; олардың себептері және олардың алдын алу.
Білімдер:
- ширату машиналарының құрылысын;
- ширату машиналарын пайдалану ережелері мен оларға күтім көрсетуді;
- өңделетін маталар ассортиментін және маталар еніне арналған Мемлекеттік стандарттарды.
Іскерліктер:
- ширату кезінде қалыптасатын ақауларды жою

БК 1, БК 3, БК 5, БК 7, ПК 2.7.1. ПК 2.7.2 ПК 2.7.3. ПК 2.7.4. ПК 2.7.5.
СД 02
Оборудование
Оборудования, применяемые для технологии ширения и выправления перекоса тканей; порядок и правила заправки тканей в машину; технологические режимы обработки; порядок и правила регулирования технологических параметров; порядок и правила транспортировки ткани; параметры технологических процессов; Государственные стандарты на ширину ткани; эксплуатация технологического оборудования; устройство, работа и правила эксплуатации оборудования, и уход за ним; контроль за ходом технологических процессов (увлажнение, подпаривание, ширение ткани); контроль качества продукции.
Знания:
- оборудования, применяемые для технологии ширения и выправления перекоса тканей; - порядок и правила заправки тканей в машину;
- технологические режимы обработки;
- порядок и правила регулирования технологических параметров
Умения:
- эксплуатировать технологическое оборудование.
БК 1, БК 5, ПК 2.7.1. КП 2.7.2 ПК 2.7.3. ПК 2.7.4. ПК 2.7.5., ПК 2.7.6. ПК 2.7.7.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика
В период учебной практики обучающиеся ознакомятся с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией. Базой для проведения практики являются учебно-производственные, производственно-отделочные, красильные, сушильные и т.д. мастерские и другие вспомогательные объекты учебного заведения, а также производственные объекты социальных партнеров и работодателей и др.
Умения:
- проводить работы с соблюдением норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений
Навыки:
- оформления первичной документации
БК 1, БК 2, БК 3
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Производственно-технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучений специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности. Во время прохождения производственно-технологической практики на производственной базе социальных партнеров и работодателей, обучающиеся выполняют соответствующие работы на оборудованиях по отделочному производству, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего распорядка, установленного в хозяйстве (предпрятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных отделочных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия (цеха)
Навыки:
- по обслуживанию технологического оборудования;
- по проведению анализов состава сырья, готовой продукции.

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 7, КҚ 2.7.1. КҚ 2.7.2 КҚ 2.7.3. КҚ 2.7.4. КҚ 2.7.5.
АП 02
Жабдықтар
Маталардың қиғаш ауытқуын түзету және ширату технологиясында қолданылатын жабдықтар; маталарды машинаға жүктеу ережелері мен тәртібі; өңдеудің технологиялық режимдері; технологиялық параметрлерді реттеудің ережелері мен тәртібі; маталарды тасымалдаудың ережелері мен тәртібі; технологиялық үрдістердің параметрлері; маталар еніне арналған Мемлекеттік стандарттар; технологиялық жабдықтарды пайдалану; жабдықтардың құрылысы, жұмысы және оларды пайдалану ережелері мен оларға күтім көрсету; технологиялық үрдістердің барысын (ылғалдау, булау, ширату) бақылау; өнім сапасын бақылау.
Білімдер:
- маталардың қиғаш ауытқуын түзету және ширату технологиясында қолданылатын жабдықтарды;
- өңдеудің технологиялық режимдерін;
- технологиялық параметрлерді реттеудің ережелері мен тәртібін;
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды пайдалану.
БҚ 1, БҚ 5, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 2.7.1. КҚ 2.7.2 КҚ 2.7.3. КҚ 2.7.4. КҚ 2.7.5., КҚ 2.7.6. КҚ 2.7.7.
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Оқу тәжірибесі кезеңінде білім алушылар өздерінің алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық процестерімен танысады. Оқу тәжірибесінің базасы ретінде оқу-өндірістік, өндірістік-өңдеу, бояу, кептіру және т.б. ұстаханалары, оқу орнының қосымша нысандары мен әлеуметтік серіктестердің, сондай-ақ жұмыс берушілердің өндірістік базалары және т.б. пайдаланылады.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі шараларын сақтай отырып, жұмыстар атқарады;
- бақылау журналын толтырады
Дағдылар:
- алғашқы құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндірістік технологиялық тәжірибені өту нәтижесінде білім алушылар арнайы пәндерден алған теориялық білімдерін кәсіпорындардың өндірістік базасында алған дағдылармен нақтылайды. Өндірістік технологиялық тәжірибені әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өту барысында білім алушылар тиісті өндірістік жұмыстар атқарып, өңдеу машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- өндірістік процестерді ұйымдастырады;
- қосымша өңдеу материалдары мен шикізат қажеттілігін есептейді;
- өндірістік цехтағы бір жұмыс орнында бекітілген ұстаның бақылауымен белгілі жұмыстарды орындайды.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді;
- дайын өңделген бұйымдарына, шикізат сапасына талдау жүргізе алады.

БК 2, БК 3, БК 4,
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Обучающиеся производствено-преддипломную практику будут проходить на производственных базах работодателей и социальных партнеров; собирает исходные докуҒменты и материалы для выполнения дипломного проҒекта, знакомятся внутренними производственными работами предприятия, получают практические навыки работы на отделочных машинах и оборудованиях отделочного производства в реальных условиях работы, заполняют дневники.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплин, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- казахского (русский) языка и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1, БК 3
ОГД 02
Профессиональный иноҒстранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-граммaтический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1, БК 3
ОГД 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активҒность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 1, БК 3,
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование разҒличных видов лингвистичеҒских словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводҒства на предприятиях, оргаҒнизациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текҒстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и нформационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.

БҚ 2, БҚ 3, БҚ 4,
КП 03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Диплом жұмысына материалдар жинақтайды, мекеменің ішкі өндірістік жұмыстарымен жете танысады, өңдеу өндірісінің машиналарымен, жабдықтарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді.
Іскерліктер:
- шығарылатын бұйымдар мен өнімдердің сапасын арттыру мақсатында жетілдіру шараларын қарастырады;
- өзінің кәсіптік жұмысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды игереді
Дағдылар:
- жаңа өнімдер мен бұйымдар шығаруда қажетті техникалық құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 2, БҚ 3
Пәндер циклі және кәсіби практика бойынша білім бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл белгілері
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптастырылатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырлықтардың коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және
жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана
алуды.
БҚ 1, БҚ 3
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу.
БҚ 1, БҚ 3
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі қүрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін
Іскерліктер:
- спортпен айналысу,физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.
БҚ 1, БҚ 3,
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Өйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық қүжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Мұрағат. Мемлекеттік және мекеме мұрағаттары. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық және лингвистикалық сөздіктер
түрлерін;
- ақпараттық және іс қүжаттарының жіктелуін;
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөліктерін
Іскерліктер:
- әртүрлі құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыруды;
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- мұрағаттық құжаттардың текстілері үлгілерін талдауды;
- мұрағатқа қүжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруды.

БК 1, БК 3, БК 4, БК 6
ОПД 05
Материаловедение
Сырье, используемое в процессе отделочного производства. Требования, предъявляемые к его качеству. Основы материаловедения; заготовка сырья; строение и хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье; области применения материалов.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию сырья, применяемых в отделочном производстве
Умения:
- ориентироваться в материалах и в материаловедении для отделочного производства.
БК 1, БК 6, БК 7
ОПД 06
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 1, БК 4, БК 6, БК 8
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 123508 2 – Отделочник ткани
СД 01
Технология производства
Технология отделки тканей; технологические режимы отделки; артикулы обрабатываемых тканей; сущность заключительной отделки тканей, ее теоретические основы и назначение; основные процессы и операции заключительной отделки тканей; технологические процессы и технологические параметры отделки тканей различных артикулов и на машинах различных типов; Государственные стандарты на готовую продукцию; порядок и правила снятия и укладки тканей; порядок и правила регулирования параметров технологических процессов отделки; факторы, влияющие на технологическую усадку; способы контроля технологической усадки; требования к качеству продукции; причины возможных пороков тканей при обработке; способы их предотвращения; порядок, правила и сроки оформления паспортов; устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов; автоматические регулирующие устройства, способы их наладки; режимы чистки оборудования и смазки трущихся деталей
Знания:
- сущность заключительной отделки тканей, ее теоретические основы и назначение;
- технологические процессы и технологические параметры отделки тканей различных артикулов;
- Государственные стандарты на готовую продукцию;
- факторы, влияющие на технологическую усадку;
- причины возможных пороков тканей при обработке;
- порядок, правила и сроки оформления паспортов
Умения:
- устранять пороки, возникающие в процессе отделки ткани

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 4, БҚ 6
ЖКП 05
Материалтану
Әрлеу өндірісінің үрдісінде қолданылатын шикізаттар мен оның сапасына қойылатын талаптар. Материалтану негіздері; шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізаттарға әрекет ететін стандарттар; материалдарды қолдану аймақтары.
Білімдер:
- әрлеу өндірісінде қолданылатын шикізат жіктемесін, құрылысын, физикалы-механикалық және технологиялық қасиеттерін
Іскерліктер:
- әрлеу өндірісінде материалды және материалтануды дұрыс қолдану.
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7
ЖКП 06
Еңбек қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелер мен технологиялық үрдістердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық үрдістердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6, БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 123508 2 – Мата безендірушісі
АП 01
Өндіріс технологиясы
Маталарды безендіру технологиясы; безендірудің технологиялық режимдері; өңделетін маталардың артикулдары; маталарды қорытынды безендірудің мәні, оның теориялық негіздері мен міндеті; маталарды қорытынды безендірудің операциялары мен үрдістері; түрлі артикулдағы маталарды түрлі типтегі машиналармен безендірудің технологиялық параметрлері мен үрдістері; дайын өнімдердің Мемлекеттік стандарттары; маталарды алу мен жайғастырудың тәртібі; безендірудің технологиялық үрдістерін реттеудің ережелері мен тәртібі; технологиялық апшуға (отыруға) әсер ететін факторлар; технологиялық апшуды бақылау әдістері; өнім сапасына талаптар; маталарды өңдеу кезеңдерінде пайда болатын ақаулар; олардың алдын алу әдістері; төлқұжаттарды рәсімдеу мерзімдері, тәртібі және ережелері; пайдаланылатын жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен пайдалану ережелері; автоматты түрде реттеуші құрылғылар, оларды түзеу тәсілдері; жабдықты тазалау мен үйкелетін бөлшектерін майлау режимдері
Білімдер:
- маталарды қорытынды безендірудің мәні, оның теориялық негіздері мен міндетін;
- түрлі артикулдағы маталарды безендірудің технологиялық параметрлері мен үрдістерін;
- дайын өнімдердің Мемлекеттік стандарттарын;
- технологиялық апшуға әсер ететін факторларды;
- маталарды өңдеу кезеңдерінде пайда болатын ақауларды;
- төлқұжаттарды рәсімдеу мерзімдері, тәртібі және ережелерін.
Іскерліктер:
- маталарды безендіру үрдісі кезеңінде пайда болатын ақауларды жою

БК 1, БК 2, БК 6, ПК 2.8.1., ПК 2.8.2., ПК 2.8.3., ПК 2.8.4., ПК 2.8.5., ПК 2.8.6., ПК 2.8.7.
СД 02
Оборудование
Отделочное оборудование; оборудование для отделки ткани: назначение, устройство, работа и правила эксплуатации; контрольно-измерительные приборы, регуляторы параметров технологического процесса: устройство, назначение, правила эксплуатации; правила и способы регулирования технологических параметров при отделке тканей; ведение процесса обработки ткани на отделочных машинах, агрегатах для безусадочной отделки тканей в соответствии с заданными технологическими параметрами; регулирование технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов; обеспечение заданного процента технологической усадки и ее контроль; контроль качества продукции; подготовка к работе, эксплуатация и обслуживание технологического оборудования, контрольноизмерительных приборов и автоматических регулирующих устройств
Знания:
- оборудования для отделки ткани;
- контрольно-измерительные приборы, регуляторы параметров технологического процесса;
- правила и способы регулирования технологических параметров при отделке тканей;
- регулирование технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Умения:
- подготовить к работе и эксплуатировать технологические оборудования и контрольно- измерительные приборы
БК 1, БК 2, БК 7, БК 8, ПК 2.8.1., ПК 2.8.2., ПК 2.8.3., ПК 2.8.4., ПК 2.8.5., ПК 2.8.6., ПК 2.8.7.
Квалификация: 123509 2 – Отбельщик
СД 01
Технология производства
Технология отбеливания и отваривания текстильной продукции; технологические режимы обработки; препараты и текстильно-вспомогательные вещества, применяемые при отбеливании текстильных материалов; рецептура и технологические особенности их приготовления и применения, правила обращения; назначение и сущность отбеливания; его теоретические основы; ассортимент обрабатываемых тканей; технология процесса; технологические режимы процесса беления различными способами; возможные пороки текстильных материалов в процессе отбеливания, причины их возникновения, меры предупреждения и способы устранения; требования к качеству текстильных материалов после отбеливания; порядок и правила регулирования технологических параметров; ассортимент обрабатываемой продукции; взаимодействие химических материалов с различными видами волокон; порядок и правила промывки отбеленной продукции; состав рабочих растворов и порядок их приготовления; нормы расхода химических материалов; правила безопасности при работе с рабочими растворами и химическими материалами; порядок и правила загрузки и выгрузки продукции; порядок и правила регулирования параметров технологических процессов; требования, предъявляемые к качеству продукции. Причины возможных пороков тканей при обработке. Способы их предотвращения. Устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, регулирующих устройств, контрольно-измерительных приборов и защитных приспособлений. Правила эксплуатации погрузочно-разгрузочного оборудования
Знания:
- сущность отбеливания текстильной продукции и технологические режимы обработки;
- препараты и текстильно-вспомогательные вещества, применяемые при отбеливании текстильных материалов;
- технологические режимы процесса беления различными способами
Умения:
- устранять пороки, возникающие в процессе отбелки

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 6, КҚ 2.8.1., КҚ 2.8.2., КҚ 2.8.3., КҚ 2.8.4., КҚ 2.8.5., КҚ 2.8.6., КҚ 2.8.7.
АП 02
Жабдықтар
Безендіру жабдықтары; маталарды безендіру жабдықтары: қызметі, құрылысы; жұмысы мен пайдалану ережелері; технологиялық үрдістердің параметрлерін реттегіштер, бақылау-өлшеу аспаптары: құрылысы, қызметі, пайдалану ережелері; маталарды безендіру кезеңдерінде технологиялық параметрлерді реттеу әдістері мен ережелері; берілген технологиялық параметрлер бойынша маталарды апшусыз безендіру агрегаттары және машиналарында маталарды өңдеу үрдістерін жүргізу; бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үрдістерді реттеу; технологиялық апшудың берілген пайызын қамтамасыз ету және оны бақылау; өнім сапасын бақылау; технологиялық жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматты түрде реттегіштерді жұмысқа дайындау; пайдалану және оларға күтім көрсету
Білімдер:
- маталарды безендіру жабдықтарын;
- технологиялық үрдістердің параметрлерін реттеу мен бақылау-өлшеу аспаптарын;
- маталарды безендіру кезеңдеріндегі технологиялық параметрлерді реттеу әдістері мен ережелерін;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үрдістерді реттеуді.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарын жұмыста қолдану
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 2.8.1., КҚ 2.8.2., КҚ 2.8.3., КҚ 2.8.4., КҚ 2.8.5., КҚ 2.8.6., КҚ 2.8.7.
Біліктілігі: 123509 2 – Ағартушы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Тоқыма өнімдерді ағарту мен қайнату технологиясы; өңдеудің технологиялық режимдері; тоқыма материалдарды ағартуда қолданылатын препараттар мен қосымша-тоқыма заттар; оларды дайындаудың технологиялық ерекшеліктері мен рецептілері, қолдану ережелері; ағартудың мәні мен қызметі; оның теориялық негіздері; өңделетін маталар ассортименті; үрдіс технологиясы; түрлі тәсілдермен ағартудың технологиялық режимдері; ағарту үрдісінде тоқыма материалдарда пайда болатын түрлі ақаулар, олардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және оларды жою тәсілдері; ағартудан кейінгі тоқыма материалдар сапасына қойылатын талаптар; технологиялық параметрлерді реттеудің тәртібі мен ережелері; өңделетін өнімдер ассортименті; түрлі талшықты химиялық материалдардың өзара әсерлесуі; ағартылған өнімдерді жуудың тәртібі мен ережелері; жұмыс істеу үшін қолданылатын ерітінділердің құрамы мен оларды дайындау тәртібі; химиялық материалдар және жұмысқа қолданылатын ерітінділермен жұмыс кезеңдеріндегі қауіпсіздік ережелері; өнімді жүктеу және қайтадан шығару ережелері мен тәртібі; технологиялық үрдістердің параметрлерін реттеудің ережелері мен тәртібі; өнім сапасына қойылатын талаптар; өңдеу кезінде маталарда пайда болатын ақаулардың себептері; олардың алдын алу әдістері; қорғау құрылғыларына, автоматты реттеу құрылғыларына, бақылау-өлшеу аспаптарына, жабдықтарға техникалық күтім көрсетіп, оларды пайдалану; жүктеу-түсіру жабдықтарын пайдалану ережелері.
Білімдер:
- тоқыма бұйымдарды ағартудың мәнін және өңдеудің технологиялық режимдерін;
- тоқыма материалдарды ағартуда қолданылатын препараттар мен қосымша-тоқыма заттарды;
- түрлі тәсілдермен ағартудың технологиялық режимдерін
Іскерліктер:
- ағарту үрдісі кезеңінде пайда болатын ақауларды жою

БК 1, БК 3, БК 5, ПК 2.9.1., ПК 2.9.2., ПК 2.9.3., ПК 2.9.4., ПК 2.9.5., ПК 2.9.5., ПК 2.9.7.
СД 02
Оборудование
Оборудование для отбеливания; оборудование для отбеливания текстильных материалов: назначение, устройство, работа и правила эксплуатации; контрольно-измерительные приборы, регулирующие устройства и защитные приспособления: устройство, назначение, правила эксплуатации; правила и способы регулирования технологических параметров при отбеливании текстильных материалов; безопасность труда; ведение процесса отбеливания и отваривания хлопка, пряжи, ровницы, полотен и другой продукции на оборудовании различных типов в соответствии с установленным технологическим режимом; промывка отбеленной продукции: приготовление и заливка рабочих растворов; загрузка и выгрузка продукции; контроль за ходом технологического процесса; контроль качества продукции; эксплуатация технологического и погрузочно-разгрузочного оборудования.
Знания:
- оборудования для отбеливания текстильных материалов;
- контрольно-измерительные приборы и регуляторы параметров технологического процесса;
- правила и способы регулирования технологических параметров при отбеливании тканей;
- регулирование технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Умения:
- подготовить к работе и эксплуатировать технологические оборудования и контрольно-измерительные приборы
БК 1, БК 3, БК 7, БК 8 ПК 2.9.1., ПК 2.9.2., ПК 2.9.3., ПК 2.9.4., ПК 2.9.5., ПК 2.9.5., ПК 2.9.7.
Квалификация: 123510 2 – Отварщик
СД 01
Технология производства
Технология отваривания; технологические режимы отваривания; ассортимент обрабатываемой продукции; виды и взаимодействие химических материалов с различными видами волокон; рецептура рабочих растворов и порядок их приготовления; нормы расхода химических материалов; правила безопасности при работе с рабочими растворами и химическими материалами; порядок и правила загрузки оборудования и выгрузки продукции; порядок и правила ведения технологического журнала; порядок и правила регулирования технологических параметров; требования, предъявляемые к
качеству продукции; причины возможных пороков тканей при обработке; способы их предотвращения; устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, подъемных механизмов, регу-
лирующих устройств, контрольно-измерительных приборов, уход за ним; препараты и текстильно-вспомогательные вещества, применяемые при отварке текстильных материалов; рецептура отварочного раствора, способы его приготовления и правила обращения, назначение и сущность процессов отваривания и промывки; их теоретические основы; ассортимент обрабатываемых материалов; технология процесса; технологические режимы процесса отваривания и промывки; возможные пороки текстильных материалов в процессе отваривания, причины их возникновения, меры предупреждения и способы устранения; требования к качеству обработки; безопасность труда.
Знания:
- сущность отваривания текстильной продукции и технологические режимы обработки;
- препараты и текстильно-вспомогательные вещества, применяемые при отваривании текстильных материалов;
- технологические режимы процесса отваривания различными способами
Умения:
- устранять пороки, возникающие в процессе отварки

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, КҚ 2.9.1., КҚ 2.9.2., КҚ 2.9.3., КҚ 2.9.4., КҚ 2.9.5., КҚ 2.9.5., КҚ 2.9.7.
АП 02
Жабдықтар
Ағарту жабдықтары; тоқыма материалдарды ағарту жабдықтары: қызметі, құрылысы, жұмысы және қолдану ережелері; қорғау жабдықтары, бақылау-өлшеу аспаптары мен реттеуші құрылғылар: құрылысы, қызметі, қолдану ережелері; тоқыма материалдарды ағартудағы технологиялық параметрлерді реттеудің ережелері мен тәртібі; белгіленген технологиялық режимдерге сәйкес түрлі типтегі жабдықтарда мақта, иірілген жіп, білте, кенеп, және басқа өнімдерді қайнату мен ағарту үрдістерін жүргізу; ағартылған өнімдерді жуу: жұмысшы ерітінділерді дайындау және құю; өнімдерді жүктеу және қайта шығару; технологиялық үрдістің барысын қадағалау; өнім сапасын қадағалау; көтеру-түсіру және технологиялық жабдықтарды қолдану.
Білімдер:
- маталарды ағарту жабдықтарын;
- технологиялық үрдістердің параметрлерін реттеу мен бақылау-өлшеу аспаптарын;
- маталарды ағарту кезеңдеріндегі технологиялық параметрлерді реттеу әдістері мен ережелерін;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үрдістерді реттеуді.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарын жұмыста қолдану
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 7, БҚ 8 КҚ 2.9.1., КҚ 2.9.2., КҚ 2.9.3., КҚ 2.9.4., КҚ 2.9.5., КҚ 2.9.5., КҚ 2.9.7.
Біліктілігі: 123510 2 – Қайнатушы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Қайнату технологиясы; қайнатудың технологиялық режимдері; өңделетін бұйымдар ассортименті; түрлі талшықты химиялық материалдардың өзара әсерлесуі және олардың түрлері; жұмысшы ерітінділерді дайындау рецептері және оларды дайындау тәртіптері; химиялық материалдарды жұмсау нормалары; химиялық материалдар және жұмысшы ерітінділермен жұмыс кезеңіндегі қауіпсіздік ережелері; жабдықты жүктеу және өнімді шығарудың ережелері мен тәртібі; технологиялық журналды толтырудың ережелері мен тәртібі; технологиялық параметрлерді реттеудің ережелері мен тәртібі; өнім сапасына қойылатын талаптар; өңдеу кезінде маталарда пайда болатын ақаулардың себептері; олардың алдын алу әдістері; көтеру механизмдеріне, автоматты реттеу құрылғыларына, бақылау-өлшеу аспаптарына, жабдықтарға техникалық күтім көрсетіп, оларды пайдалану ережелері; тоқыма материалдарды қайнатуда қолданылатын препараттар мен қосымша-тоқыма заттар; қайнату мен жуу үрдістерінің мәні мен қызметі, қайнату ерітіндісінің рецептурасы, оны дайындау әдісі мен қолдану тәртібі мен ережелері; олардың теориялық негіздері; өңделетін материалдар ассортименті; үрдіс технологиясы; жуу мен қайнату үрдістерінің технологиялық режимдері; қайнату кезеңдерінде тоқыма материалдарда пайда болатын ақаулар, олардың пайда болу себептері және олардың алдын алу және жою әдістері; өңдеу сапасына қойылатын талаптар; еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- тоқыма бұйымдарды қайнатудың мәнін және өңдеудің технологиялық режимдерін;
- тоқыма материалдарды қайнатуда қолданылатын препараттар мен қосымша-тоқыма заттарды;
- түрлі тәсілдермен қайнатудың технологиялық режимдерін
Іскерліктер:
- қайнату үрдісі кезінде пайда болатын ақауларды жою

БК 1, БК 3, БК 4, БК 5, ПК 2.10.1., ПК 2.10.2., ПК 2.10.3., ПК 2.10.4., ПК 2.10.5., ПК 2.10.6., ПК 2.10.7.
СД 02
Оборудование
Оборудование для отваривания; назначение, устройство, работа и правила эксплуатации оборудования для отваривания текстильных материалов; контрольно-измерительные приборы, регулирующие устройства и подъемные механизмы: устройство, назначение, правила эксплуатации; правила и способы регулирования технологических параметров при отваривании текстильных материалов; ведение процесса отваривания пряжи, ткани, мотков шелка, хлопка на различных видах оборудования в соответствии с технологическим режимом; приготовление отварочного раствора; загрузка и выгрузка обрабатываемого материала; ведение записей в технологическом журнале; регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализа; контроль качества продукции; эксплуатация технологического оборудования, подъемных механизмов, регулирующих устройств, контрольно-измерительных приборов
Знания:
- устройства, принцип действия форсунки;
- устройства, принцип действия рециркуляционных вентиляторов;
- устройства камер полимеризации, насосов подачи дизтоплива к форсункам;
- устройство и назначение вентиляторов отсоса из камеры полимиризации;
- основные виды и принципы неполадок
Умения:
- устранять неполадки рециркуляционных вентиляторов;
- проверять наличие смазки в буксах подшипников;
- наличие дизтоплива в баках и исправность насоса подачи дизтоплива;
- наличие напряжения в цепи управления вентиляторов;
- наличие напряжения на щите управления.
БК 1, БК 6, БК 7, БК 8, ПК 2.10.1., ПК 2.10.2.,ПК 2.10.3.,ПК 2.10.4., ПК 2.10.5., ПК 2.10.6., ПК 2.10.7.
Квалификация: 123511 2 – Аппаратчик аппретирования
СД 01
Технология производства
Технологические процессы аппретирования, стабилизации, обработки латексом, термообработки, пропитки, промывки, ширения и сушки тканей, ковров, полотна, полипропиленовой пленочной ткани, ворса искусственного меха, текстильно-галантерейных изделий, нетканых полотен и других изделий для несминаемой, водоотталкивающей, огнеупорной, малоусадочной и других видов отделок; виды обрабатываемых материалов, технологические особенности их обработки; используемые растворы, их физико-химические свойства, порядок и правила работы с ними; параметры технологического
процесса аппретирования стабилизации изделий; порядок и правила их регулирования; требования, предъявляемые к качеству аппретирования; технические условия на готовую продукцию; виды дефектов продукции; содержание профилактических работ по предупреждению дефектов готовой продукции; устройство, работа и взаимодействие механизмов обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительных приборов, автоматических регулирующих устройств; правила эксплуатации и ухода за ним; возможные неполадки; способы их устранения; отделочные препараты и текстильно-вспомогательные вещества, применяемые при аппретировании текстильных изделий; аппреты: рецептура и технологические особенности приготовления и применения, правила обращения; назначение и сущность процессов аппретирования и стабилизации; их теоретические основы; основные технологические процессы и операции аппретирования и стабилизации на различном оборудовании; способы нанесения аппретов на ткань; требования, предъявляемые к аппретированию, термостабилизации и сушке; пороки, возникающие при аппретировании и стабилизации; их причины и способы предупреждения
Знания:
- назначение и сущность процессов аппретирования;
- параметры технологического
процесса аппретирования изделий;
- требования, предъявляемые к качеству аппретирования;
- технические условия на готовую продукцию;
- виды дефектов продукции;
- содержание профилактических работ по предупреждению дефектов готовой продукции;
- устройство, работа и взаимодействие механизмов обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительных приборов, автоматических регулирующих устройств;
Умения:
- использовать растворы для аппретирования

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5, КҚ 2.10.1., КҚ 2.10.2., КҚ 2.10.3., КҚ 2.10.4., КҚ 2.10.5., КҚ 2.10.6., КҚ 2.10.7.
АП 02
Жабдықтар
Қайнату жабдықтары; тоқыма материалдарды қайнатуға арналған жабдықтардың қызметі, құрылысы, жұмысы және оларды қолдану ережелері; бақылау-өлшеу және реттеу құрылғылары мен көтеру механизмдері: құрылысы, қызметі, қолдану ережелері; тоқыма материалдарды қайнату кезеңдеріндегі технологиялық параметрлерді реттеудің әдістері мен ережелері; технологиялық режимдерге сәйкес түрлі типтегі жабдықтарда мақтаны, жібек бумасын, маталарды, иірілген жіптерді қайнату үрдісін жүргізу; қайнату ерітіндісін дайындау; қайнатылатын материалдарды жүктеу және шығару; технологиялық журналға жазу; талдау қорытындысына және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсетуіне сәйкес технологиялық үрдістерді реттеу; өнім сапасын бақылау; бақылау-өлшеу, реттеу аспаптарын, көтеру механизмдерін және технологиялық жабдықтарды қолдану.
Білімдер:
- маталарды қайнату жабдықтарын;
- технологиялық үрдістердің параметрлерін реттеу мен бақылау-өлшеу аспаптарын;
- маталарды қайнату кезеңдеріндегі технологиялық параметрлерді реттеу әдістері мен ережелерін;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үрдістерді реттеуді.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарын жұмыста қолдану
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 2.10.1., КҚ 2.10.2., КҚ 2.10.3., КҚ 2.10.4., КҚ 2.10.5., КҚ 2.10.6., КҚ 2.10.7.
Біліктілігі: 123511 2 – Аппретирлеу аппаратшысы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Маталарды, кілемдерді, кенептерді, полипропилен үлбірлі маталарды, жасанды былғары түктерін, тоқыма-галантерея бұйымдарын, мата емес кенептерді және басқа бұйымдарды су өтпейтін, отқа төзімді, апшуы кем, қатпарланбайтын және де басқа өңдеу үшін оларды кептіру, ширату, жуу, сіңдіру, ыстықтай өңдеу, латекспен өңдеу, тұрақтандыру мен Аппретирлеудің технологиялық үрдістері; өңделетін материалдардың түрлері және оларды өңдеудің технологиялық ерекшеліктері; қолданылатын ерітінділер, олардың физика-химиялық қасиеттері, олармен жұмыс істеудің ережелері мен тәртібі; Аппретирлеу сапасына қойылатын талаптар; дайын өнімдердің техникалық шарттары; өнімдердегі ақаулар түрлері; дайын өнімдердегі ақаулардың алдын алу үшін атқарылатын профилактикалық жұмыстардың мазмұны; қолданылатын жабдықтардың құрылысы, жұмысы, механизмдерінің өзара әрекеттестігі, бақылау-өлшеу аспаптары, автоматты реттеуші құрылғылар; оларды пайдалану ережелері және оларға күтім көрсету; ақаулары, оларды жою әдістері; тоқыма бұйымдарды Аппретирлеуде қолданылатын безендіру препараттары мен қосымша-тоқыма заттар; аппреттер: оларды дайындау рецептері, дайындау мен қолданудың технологиялық ерекшеліктері, қолдану ережелері; тұрақтандыру мен Аппретирлеудің мәні мен қызметі; теориялық негіздері; түрлі жабдықтардағы Аппретирлеу мен тұрақтандырудың технологиялық операциялары мен үрдістері; матаға аппреттерді жағудың әдістері; кептіру, ыстықтай тұрақтандыру мен Аппретирлеуге қойылатын талаптар; тұрақтандыру мен Аппретирлеу кезеңдерінде пайда болатын ақаулар және олардың алдын алу әдістері.
Білімдер:
- аппреттеу үрдістерінің мәні мен қолданылуын;
- бұйымдарды аппреттеу үрдісінің технологиялық параметрлерін;
- аппреттеу сапасына қойылатын талаптарды;
- дайын өнімдердің техникалық шарттарын;
- өнімдердегі ақаулар түрлерін;
- дайын өнімдердегі ақаулардың алдын алу үшін атқарылатын профилактикалық жұмыстардың мазмұнын;
- қолданылатын жабдықтардың құрылысын, жұмысын, механизмдерінің өзара әрекеттестігін, бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматты реттеу құрылғыларын.
Іскерліктер:
- аппреттеу ерітінділерін қолдану

БК 1, БК 2, БК 3, ПК 2.11.1., ПК 2.11.2., ПК 2.11.3., ПК 2.11.4., ПК 2.11.5., ПК 2.11.6., ПК 2.11.7.
СД 02
Оборудование
Оборудование для аппретирования; аппараты (линии) для аппретирования и стабилизации тканей различных типов; основное технологическое оборудование, входящее в линии: назначение, устройство, принцип работы и взаимодействие, правила эксплуатации; правила и способы регулирования технологических параметров; безопасность труда; ведение процесса аппретирования, стабилизации, обработки латексом, термообработки, пропитки, промывки, ширения и сушки тканей, ковров, полотна, полипропиленовой пленочной ткани, ворса искусственного меха, текстильно-галантерейных изделий, нетканых полотен и других изделий для несминаемой, водоотталкивающей, огнеупорной, малоусадочной и других видов отделок на аппретурно-сушильном барабане, сушильно-ширильном агрегате, аппретурно-сушильно-ширильных и сушильно-стабилизационных агрегатах, на плюсовках сагрегатированных и несагрегатированных с сушильной машиной; обеспечение непрерывности процесса аппретирования в соответствии с заданными технологическими параметрами; стабилизация изделий; контроль качества вырабатываемой продукции; эксплуатация и техническое обслуживание оборудования, контрольно-измерительных приборов, автоматических регулирующих устройств
Знания:
- технологические процессы аппретирования;
- контрольно- измерительные приборы и регуляторы параметров технологического процесса;
- правила и способы регулирования
технологических параметров при аппретировании;
- регулирование технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов.
Умения:
- подготовить к работе и эксплуатировать технологические оборудования и контрольно-измерительные приборы
БК 1, БК 4, БК 5, БК 7, БК 8, ПК 2.11.1., ПК 2.11.2., ПК 2.11.3., ПК 2.11.4., ПК 2.11.5., ПК 2.11.6., ПК 2.11.7.
Квалификация: 123512 2 – Контролер качества обработки изделий
СД 01
Технология производства
Физикохимические основы процессов отварки, беления, мерсеризации; технология процесса подготовки текстильных материалов из различных волокон; оборудование для подготовки текстильных материалов; физико-химические основы процесса крашения и печатания текстильных материалов; крашение текстильных материалов различными классами красителей: технология, оборудование; общие задачи и принципы заключительной отделки; повышение формоустойчивости, износостойкости; специальные виды отделки; технология и оборудование для заключительной отделки; контроль качества обработки изделий на различных этапах технологического процесса
Знания:
- процессы отварки, беления, мерсеризации;
- физико-химические основы процесса крашения и печатания текстильных материалов;
- технические требования, предъявляемые к качеству обработки на всех этапах технологического процесса;
- методы технического контроля качества обработки
Умения:
- маркировать изделия;
- комплектовать производственные партии

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, КҚ 2.11.1., КҚ 2.11.2., КҚ 2.11.3., КҚ 2.11.4., КҚ 2.11.5., КҚ 2.11.6., КҚ 2.11.7.
АП 02
Жабдықтар
Аппреттеуге арналған жабдықтар; түрлі типтердегі маталарды тұрақтандыру мен аппреттеуге арналған аппараттар мен желілер; желіге кіретін негізгі технологиялық жабдықтар: қолдану аясы, құрылысы, жұмыс принципі, өзара әрекеттестігі, пайдалану ережелері; технологиялық параметрлерді реттеудің әдістері мен ережелері; еңбек қауіпсіздігі; маталарды, кілемдерді, кенептерді, полипропилен үлбірлі маталарды, жасанды былғары түктерін, тоқыма-галантерея бұйымдарын, мата емес кенептерді және басқа бұйымдарды су өтпейтін, отқа төзімді, апшуы кем, қатпарланбайтын және де басқа өңдеу үшін оларды кептіру, ширату, жуу, сіңдіру, ыстықтай өңдеу, латекспен өңдеу, тұрақтандыру мен аппреттеудің технологиялық үрдістерін аппреттеу-кептіру барабанында, кептіру-ширату агрегатында, кептіру машинасымен агрегатталаған және агрегатталмаған қосындылау машиналарында жүргізу; берілген технологиялық параметрлерге сәйкес аппреттеу үрдісінің үзіліссіз өтуін қамтамасыз ету; бұйымдарды тұрақтандыру; шығатын өнімдер сапасын бақылау; автоматты реттеуші құрылғыларға, бақылау-өлшеу аспаптарына, жабдықтарға техникалық күтім көрсетіп, оларды пайдалану.
Білімдер:
- аппреттеудің технологиялық үрдістерін;
- технологиялық үрдістердің параметрлерін реттеу және бақылау-өлшеу аспаптарын;
- аппреттеу кезеңдеріндегі технологиялық параметрлерді реттеу әдістері мен ережелерін;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үрдістерді реттеуді.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды және бақылау-өлшеу аспаптарын жұмыста қолдану
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 2.11.1., КҚ 2.11.2., КҚ 2.11.3., КҚ 2.11.4., КҚ 2.11.5., КҚ 2.11.6., КҚ 2.11.7.
Біліктілігі: 123512 2 – Бұйымды өңдеу сапасын бақылаушы
АП 01
Өндіріс технологиясы
Мерсерлеу, ағарту, қайнатудың негізгі физика-химиялық үрдістері; түрлі талшықтардан тоқыма материалдар дайындаудың технологиялық үрдісі; тоқыма материалдар дайындауға арналған жабдықтар; тоқыма материалдарды басып шығару мен бояудың негізгі физико-химиялық үрдістері; түрлі сыныпты бояғыштармен тоқыма материалдарды бояу: технологиясы, жабдықтары; ең соңғы өңдеудің принциптері мен міндеттері; қалпының тұрақты болып, тозуға қарсылығын асыру; өңдеудің арнайы түрлері; ең соңғы өңдеудің технологиясы мен жабдықтары.
Білімдер:
- мерсерлеу, ағарту, қайнатудың негізгі физика-химиялық үрдістерін;
- тоқыма материалдарды басып шығару мен бояудың негізгі физико- химиялық үрдістерін;
- технологиялық процестердің барлық кезеңдерінде өңделген бұйымдар сапасына қойылатын талаптарды;
- өңдеу сапасын техникалық бақылау әдістерін
Іскерліктер:
- бұйымдарды белгі соғу;
- өндірістік партияларды толымдайды

БК 1, БК 4, БК 6, ПК 2.12.1., ПК 2.12.2., ПК 2.12.3., ПК 2.12.4., ПК 2.12.5., ПК 2.12.6.
СД 02
Контроль качества готовых изделий
Возврат на приемные пункты изделий, принятых без указания дефектов или по некомплектности заказов; проверка правильности определения видов технологической обработки, проведения подготовительных операций и соблюдения правил комплектования производственных партий; просмотр изделий и определение качества обработки в соответствии с действующими технологическими инструкциями, стандартами предприятий, республиканскими стандартами и техническими условиями; отбор изделий с дефектами обработки и установление причин брака; оформление соответствующей документации на забракованные изделия с указанием вида и характера брака; направление испорченных изделий для составления акта; учет проверенных и забракованных изделий.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению заказов, принимаемых в обработку;
- порядок возврата на приемные пункты неправильно принятых или оформленных заказов;
- действие растворителей, химических материалов и красителей на изделия и материалы отделки;
- действующие в производстве технологические инструкции, стандарты предприятия, республиканские стандарты и технические условия;
- виды производственного брака, методы его предупреждения и устранения
Умения:
- оформления документации по качеству оказываемых услуг и неисправимому браку.
БК 1, БК 4, БК 6, БК 7, БК 8, ПК 2.12.1., ПК 2.12.2., ПК 2.12.3., ПК 2.12.4., ПК 2.12.5., ПК 2.12.6.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика
В период учебной практики обучающиеся ознакомятся с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией. Базой для проведения практики являются учебно-производственные, производственно-отделочные, красильные, сушильные и т.д. мастерские и другие вспомогательные объекты учебного заведения, а также производственные объекты социальных партнеров и работодателей и др.
Умения:
- проводить работы с соблюдением норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений
Навыки:
- оформления первичной документации
БК 1, БК 4, БК 5, БК 6, БК 7
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Производственно-технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучений специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности. Во время прохождения производственно-технологической практики на производственной базе социальных партнеров и работодателей, обучающиеся выполняют соответствующие работы на оборудованиях по отделочному производству, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего распорядка, установленного в хозяйстве (предпрятии, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных отделочных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия (цеха)
Навыки:
- по обслуживанию технологического оборудования;
- по проведению анализов состава сырья, готовой продукции.

БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6, КҚ 2.12.1., КҚ 2.12.2., КҚ 2.12.3., КҚ 2.12.4., КҚ 2.12.5., КҚ 2.12.6.
АП 02
Дайын бұйым сапасын қадағалау
Ақаулары көрсетілмей қабылданған бұйымдарды немесе тапсырысы толымсыз қабылданған тапсырыстарды қабылдау пунктіне қайтару; өндірістік партиялардың толымдылығы ережелерін сақтау және дайындау операцияларын өткізу, технологиялық операцияларды өткізу түрлерінің дұрыстығын анықтауды тексеру; бұйымдарды қарап шығып, олардың өңделу сапасының республикалық стандарттар мен техникалық шарттарға, мекемелер стандарттарына, өндірістегі әрекеттегі технологиялық нұсқауларға сәйкестігін анықтау; ақаулары бар бұйымдарды таңдап алып, олардың ақаулар себебін анықтау; ақаулары бар бұйымдардың ақауларының түрлерін, оның сипатын көрсете отырып тиісті құжаттарды толтыру; бүлінген бұйымдарды акт түзу үшін бағыттау; тексерілген және жарамсыз бұйымдар есебін жүргізу.
Білімдер:
- өңдеуге алынған бұйымдар тапсырысын рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- қабылдау пункттеріне дұрыс рәсімделмеген тапсырыстарды қайтару тәртібін;
- өңделетін бұйымдар мен материалдарға ерітінділердің, химиялық материалдар мен бояғыштардың әсерін;
- республикалық стандарттар мен техникалық шарттарды, мекемелер стандарттарын, өндірістегі әрекеттегі технологиялық нұсқауларды;
- өндірістік ақаулардың түрлерін, оларды жою мен олардың алдын алудың әдістерін
Іскерліктер:
- көрсетілген қызмет сапасы бойынша және жойылмаған ақау бойынша құжаттар рәсімдеу
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 2.12.1., КҚ 2.12.2., КҚ 2.12.3., КҚ 2.12.4., КҚ 2.12.5., КҚ 2.12.6.
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КТ 01
Оқу практикасы
Оқу тәжірибесі кезеңінде білім алушылар өздерінің алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық үрдістерімен танысады. Оқу тәжірибесінің базасы ретінде оқу-өндірістік, өндірістік-өңдеу, бояу, кептіру және т.б. ұстаханалары, оқу орнының қосымша нысандары мен әлеуметтік серіктестердің, сондай-ақ жұмыс берушілердің өндірістік базалары және т.б. пайдаланылады.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі шараларын сақтай отырып, жұмыстар атқарады;
- бақылау журналын толтырады
Дағдылар:
- алғашқы құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндірістік технологиялық тәжірибені өту нәтижесінде білім алушылар арнайы пәндерден алған теориялық білімдерін кәсіпорындардың өндірістік базасында алған дағдылармен нақтылайды. Өндірістік технологиялық тәжірибені әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өту барысында білім алушылар тиісті өндірістік жұмыстар атқарып, өңдеу машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- өндірістік процестерді ұйымдастырады;
- қосымша өңдеу материалдары мен шикізат қажеттілігін есептейді;
- өндірістік цехтағы бір жұмыс орнында бекітілген ұстаның бақылауымен белгілі жұмыстарды орындайды.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді;
- дайын өңделген бұйымдарына, шикізат сапасына талдау жүргізе алады.

БК 1, БК 3, БК 4, БК 5, БК 6, БК 8
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Обучающиеся производственно-преддипломную практику будут проходить на производственных базах работодателей и социальных партнеров; собирать исходные документы и материалы для выполнения дипломного проҒекта, знакомятся внутренними производственными работами предприятия, получают практические навыки работы на отделочных машинах и оборудованиях отделочного производства в реальных условиях работы, заполняют дневники.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.
БК 1, БК 3, БК 5, БК 6
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей
терминологией в отрасли;
- устранять ошибки в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности
БК 1, БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-граммaтический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой
деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1, БК 5, БК 6
ОГД 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические
и психофизиологические основы физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активҒность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 8
КП 03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Диплом жұмысына материалдар жинақтайды, мекеменің ішкі өндірістік жұмыстарымен жете танысады, өңдеу өндірісінің машиналарымен, жабдықтарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді.
Іскерліктер:
- шығарылатын бұйымдар мен өнімдердің сапасын арттыру мақсатында жетілдіру шараларын қарастырады;
- өзінің кәсіптік жұмысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды игереді
Дағдылар:
- жаңа өнімдер мен бұйымдар шығаруда қажетті техникалық құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 6
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1, БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі
Мамандық бойынша іскер тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық терминдер. Аудару техникасы (сөздік бойынша). Кәсіби бағдар беретін мәтіндер. Кәсіби қарым-қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
- мамандықтар бойынша лексикалық, грамматикалық материал
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік бойынша) грамматикалық минимумды пайдалану.
БҚ 1, БҚ 5, БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу негізінің жүйелері; салауатты өмір сүруді анықтайтын факторлар; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі қүрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану.

БК 1, БК 4
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоҒведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию КазахҒстана; культура древних циҒвилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веҒков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; куль тура Казахстана в 16-17 веҒках; развитие культуры КаҒзахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половиҒне 19 века; развитие культуҒры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное обраҒзование, литература и искусҒство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с сереҒдины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положеҒния христианства, христианҒские общины на территории Казахстана. Ислам.
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы хриcтианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на среднеҒвековую культуру КазахҒстана
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее историҒческие типы.
БК 1, БК 4, БК 5
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познаҒния, его структуре, формах и методах, социальных и
этических проблемах
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательно го поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1, БК 5
СЭД 03
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории; история полиҒтической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форҒма осуществления власти; политическая система; государство- как ее основное звеҒно; политические партии и партийные системы; общестҒвенные организации и двиҒжения; человек в системе политики; политическая деяҒтельность: сущность и цели; средства и методы политиҒческой деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельҒность и мировой политичеҒский процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и
политических режимах.
БК 1, БК 5
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планироваҒние; методы экономического обоснования планов и разраҒботки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроҒ экономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.

БҚ 1, БҚ 4
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы; дінтану негіздері: мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет; қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен IX-XIII ғасырлардағы қазақ хандықтарының ортағасырлық мәдениеті. ХІV-ХV ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХVІ-ХVІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХVIІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. XIX ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (XIX ғасырдың 2-жартысындағы және XX ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін - қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді,
- түсініктер: конфуцилік, даосизм, Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- түсініктер: Ислам, қурайш, Мухаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін,
кроманьондықтарды, галдарды, франктарды,
әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне тигізген әсерін білу
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, философиялық ойлаудың негіздері; адам табиғаты және оның өмір сүруі, адам және Құдай, адам және ғарыш, адам, қоғам, өркениет, мәдениет; жеке адамның еркіндігі мен жауапкершілігі, адам түсінігі мен қызметі, дүниежүзілік мәселелер алдындағы адамгершілік.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми, дін сипаты туралы түсінік;
- ғылым мен ғылыми түсініктің ролі, оның құрылымын, түрі мен әдістерін, әлеуметтік және этикалық мәселелерді
Іскерліктер:
- адамның рухани дамуының биологиялық және әлеуметтік бастамасын анықтауды; оның ойлау мәні;
- қоғамдағы адамдар арасындағы мінез-құлықты реттеуді.
БҚ 1, БҚ 5
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылымы. Қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі. Әлеуметтік қоғам. Әлеуметтік және ұлттық қатынас. Жекелік: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі. Әлеуметтік қақтығыс және тәсілдері. Олардың рұқсаты. Саясаттану негіздері. Саяси үкімет және саяси қатынас. Саяси сана. Саяси мәдениет. Әлемдік саясат және халықаралық қатынастар. Қазақстанда әлеуметті-саяси процестер.
Білімдер:
- әлеуметтану ғылым ретінде, қоғам әлеумет мәдени жүйе ретінде; әлеуметтік және этноәлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік процестер және әлеуметтік институттар мен ұйымдар, жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінез-құлқы
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа да факторлары және әлеуметтік қозғалыстарды дамытуды;
- үкіметтің мәнін, саясаттың субъектісін, саяси қарым-қатынастарды және процестерді айқындауды,
- саяси жүйе мен саяси тәртіпті құрастыруды.
БҚ 1, БҚ 5
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктері, мәні мен функциясы, принциптері; меншіктің түрлері және меншікті басқара білу; жоспардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны және стратегиялық жоспарлау; жоспарды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамды өңдеу; бизнес жоспарлау, экономикалық талдау, халыққа қажетті тауарлар нарығын талдау, нарық инфрақұрылымы.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- мемлекеттегі және шет елдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестиция саясаты туралы
Іскерліктер:
- кәсіби қызметке қажетті экономикалық ақпаратты тауып, қолдана білу.

БК 1, БК 2, БК 5, БК 6
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, исҒточники; Конституция РесҒпублики Казахстан – ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие
профессиональную деятельность специалиста.
БК 1, БК 3, БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование разҒличных видов лингвистичеҒских словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводҒства на предприятиях, оргаҒнизациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текҒстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам
делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.
БК 1, БК 3, БК 5, БК 7
ОПД 02
Техническая механика
Основы теоретической механики: статика: плоская и пространственная система сил; кинематика; кинематика точҒки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеҒты на срез и смятие; кручеҒние; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряҒженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин: плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкҒций; характеристики мехаҒнизмов и машин.
Знания:
- основные понятия и аксиомы теоретической механики;
- основные положения статики, кинематики, динамики;
- приемы и методы испытания материалов;
- расчеты деталей машин на
прочность, жесткость, устойчивость;
- основные виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики
Умения:
- выполнять соединения деталей машин;
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе.
БК 1, БК 3, БК 6, БК 7, БК 8
ОПД 03
Основы элекҒтроники и общей электротехники
Электротехника: электричеҒские поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнеҒтизм; электрические измерения; электрические машины постоянного и пеҒременного токов; трансформаторы; основы электропривода; передача и распределение электричеҒской энергии; электроника: физические основы электроҒники; электронные приборы; электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, генераторы и измерительные приборы; электронные устҒройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов
Умения:
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять
основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
БК 1, БК 3, БК 6, БК 7, БК 8
ОПД 04
Материаловедение
Сырье, используемое в процессе отделочного производства. Требования, предъявляемые к его качеству. Основы материаловедения; заготовка сырья; строение и хранение сырья; строение и свойства материалов; действующие стандарты на сырье; области применения материалов.
Знания:
- строение, физико-механические, технологические свойства и классификацию сырья, применяемых в отделочном производстве
Умения:
- ориентироваться в материалах и в материаловедении для отделочного производства.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 5, БҚ 6
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық: түсінік, көздері, жүйесі. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы. Жекелік, құқық, құқықты мемлекет. Адамның заңгерлік жауаптылығы. Құқықтың негізгі саласы. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- құқық түсінігі, Қазақстан Республикасының Конституциясы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы, адамның заңды жауапкершілігі
Іскерліктер:
- заңды жауапкершілік.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе қүжаттарын жүргізу негізі. Өйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық қүжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану. Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Мұрағат. Мемлекеттік және мекеме мұрағаттары. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- пәннің мазмұны мен мақсатын;
- техникалық жәнелингвистикалық сөздіктер түрлерін;
- ақпараттық және ісқүжаттарының жіктелуін;
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөліктерін
Іскерліктер:
- әртүрлі құжаттардыжіктеуді;
- құжаттар формулярынтолтыруды;
- әкімшілік-ұйымдастыруқұжаттарымен жұмыс жасауды;
- мұрағаттық құжаттардың текстілері үлгілерін талдауды;
- мұрағатқа қүжаттардыдайындап, сақтауға тапсыруды.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 7
ЖКП 02
Техникалық механика
Теориялық механиканың негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; динамика; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс; материалдар кедергілері; ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылумен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы.
Білімдер:
- теориялық механиканың аксиомалары мен негізгі ұғымын;
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін;
- машина бөлшектерін беріктікке, қатандыққа, орнықтылыққа есептей алуды;
- материалдарды сынау әдістері мен тәсілдерін;
- механизмдердің негізгі түрлерін, олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамасын
Іскерліктер:
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтауды;
- машиналар бөлшектерін қосып жалғауды.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8
ЖКП 03
Жалпы электротехника және электроника негіздері
Электротехника: электр өрісі; тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электржетек негіздері; электр энергияның тасымалдау және бөлу; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік токтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты токтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін
Іскерліктер:
- тұрақты ток және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8
ЖКП 04
Материалтану
Әрлеу өндірісінің үрдісінде қолданылатын шикізаттар мен оның сапасына қойылатын талаптар. Материалтану негіздері; шикізаттарды дайындау және сақтау; материалдар құрылымы және қасиеттері; шикізаттарға әрекет ететін стандарттар; материалдарды қолдану аймақтары.
Білімдер:
- әрлеу өндірісінде
қолданылатын шикізат жіктемесін, құрылысын, физикалы-механикалық және технологиялық қасиеттерін
Іскерліктер:
- әрлеу өндірісінде материалды және материалтануды дұрыс қолдану.

БК 1, БК 6, БК 7
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные поняҒтия и определения; метролоҒгические службы, обеспечиҒвающие единства измерений; государственный метрологиҒческий контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качестҒва. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- правила проведения испытаний и приемки продукции
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества.
БК 1, БК 3, БК 4, БК 6
ОПД 06
Органическая химия
Классификация, строение и номенклатура органических соединений; классификация органических реакций; равновесия и скорости, механизмы, катализ органических реакций; свойства основных классов органических соединений: алканы, циклоалканы, алкены, алкины, алкадиены, ароматические соединения, галогенпроизводные углеводородов, спирты, фенолы, эфиры, тиоспирты, тиофенолы, тиоэфиры, нитросоединения, амины альдегиды и кетоны, хиноны, карбоновые кислоты, гетероциклические соединения, элементоорганические соединения; элементы биоорганической химии: пептиды, белки, протеиногенные аминокислоты, углеводы; основные методы синтеза органических соединений.
Знания:
- правила техники безопасности при обращении с растворами, газами и твердыми химическими веществами;
- классификацию, строения и номенклатуру органических соединений;
- классификацию органических реакций;
- основные методы синтеза органических соединений
Умения:
- различать элементы органической химии
БК 1, БК 6, БК 7, БК 8
ОПД 07
Физическая и коллоидная химия
Основы химической термодинамики; начала термодинамики; термодинамические функции, химический потенциал и общие условия равновесия систем; фазовые равновесия и свойства растворов: термодинамические свойства растворов; химическое равновесие; равновесия в растворах электролитов; термодинамическая теория ЭДС; химическая кинетика; поверхностные явления и дисперсные системы; термодинамика поверхностных явлений; адсорбция, смачивание и капиллярные явления: адгезия и смачивание; адсорбция на гладких поверхностях и пористых адсорбентах; капиллярная конденсация; поверхностно-активные вещества; механизмы образования и строение двойного электрического слоя; электрокинетические явления; оптические явления в дисперсных системах; системы с жидкой и газообразной дисперсионной средой: золи, суспензии, эмульсии, пены, пасты.
Знания:
- правила техники безопасности при обращении с растворами, газами и твердыми химическими веществами;
- важнейшие природные химические ресурсы Казахстана, их особенности;
- химические продукты, производимые на их основе;
- особенности химических реакций промышленного производства, физические и химические свойства, области применения получаемых продуктов;
Умения:
- вести поиск научно-технической информации в области химии, химической технологии и экологии, их аналитико-синтетическую обработку и применения на практике;
- обрабатывать полученные экспериментальные данные, представить результаты в виде таблиц, рисунков, графиков и отчетов и интерпретировать их на основе существующих теорий, законов и закономерностей
БК 1, БК 6, БК 7, БК 8
ОПД 08
Аналитическая химия
Элементный, молекулярный, фазовый анализ; качественный анализ; методы разделения и концентрирования веществ; методы количественного анализа: гравиметрический анализ, титриметрический анализ, кислотно-основное, окислительно-восстановительное, осадительное и комплексонометрическое титрование; физико-химические методы анализа; электрохимические методы анализа; хроматографический анализ.
Знания:
- качественный анализ;
- методы разделения и концентрирования веществ;
- физико-химические методы анализа;
- электрохимические методы анализа;
- хроматографический анализ
Умения:
- проводить химические исследования в рамках учебного проекта
БК 1, БК 6, БК 7, БК 8
ОПД 09
Экономика отрасли
Предприятие в условиях рыночной системы: основные направления экономического развития сферы услуг в РК, предприятие – основное звено экономики, основные фонды предприятия, оборотные средства; организация производства и обслуживание населения, формы организации производства, производительность труда, организация труда, нормирование труда, кадры предприятия; планирование и прогнозирование деятельности предприятия: основные разделы и показатели годового плана; ценообразование; налоги и другие обязательные платежи.
Знания:
- структуру экономики государства, современное положение дел в РК;
- состояние реформ и их движение к рынку;
- организацию обслуживания населения, принципы производства;
- значение производительности труда, техническое нормирование труда, организацию оплаты труда;
- структуру и содержание бизнес-плана;
- виды налогов и других обязательных платежей
Умения:
- определять показатели использования основных фондов, сумму амортизации, показатели оборачиваемости оборотных средств;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- производить фотографирование рабочего времени, хронометража;
- рассчитывать нормы труда, заработок рабочих;
- составлять смету затрат, начислять основные виды налогов;
- рассчитывать технико-экономические прказатели предприятия.

БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7
ЖКП 05
Метрология, стандарттау және сапаны басқару
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау облысындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері. Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; сертификация ережелері және реті; шектер және кондыру жүйелері; техникалық өлшеулер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның міндеттерін, маңызын, принциптерін, объектілерін, субъектілерін, әдістерін, құқықтық негіздерін;
- халықаралық және аумақтық стандартттардың құрылымын;
- өнімді қабылдау және сынақтан өткізу ережелерін
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білуді;
- сапа жүйесіндегі құжаттарды қолдануын.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 4, БҚ 6
ЖКП 06
Органикалық химия
Жіктемесі; органикалық қосындылардың құрылысы мен номенклатурасы; органикалық реакциялардың жіктемесі; органикалық реакциялардың тепе-теңдігі мен жылдамдығы, механизмдері, катализ; негізгі органикалық қосындылар сыныбының қасиеттері: алкандар, циклоалкандар, алкендер, алкиндер, алкадиендер, хошиісті қосылыстар, галоген туынды көмірсутектер, спирттер, фенолдар, эфирлер, тиоспирттер, тиофенолдар, тиоэфирлер, нитроқосылыстар, аминдер альдегидтер мен кетондар, хинондар, карбондық қышқылдар, гетероциклді қосылыстар, органикалық элементті қосылыстар.
Білімдер:
- ерітінділермен, газдармен және қатты химиялық заттармен зертханада және күнделікті өмірде жұмыс істегендегі қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- жіктемесін; органикалық қосындылардың құрылысы мен номенклатурасын;
- органикалық реакциялардың жіктемесін;
- органикалық қосылыстар синтезінің негізгі әдістері
Іскерліктер:
- органикалық химияның элементтерін ажырата алады
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8
ЖКП 07
Физикалық және коллоидты химия
Термодинамиканың химиялық негіздері; термодинамиканың бастауы; термодинамика функциялары, жүйелердің тепе-теңдігінің жалпы шарттары және химиялық потенциал; фазалық тепе-теңдік және ерітінділердің қасиеттері: ерітінділердің термодинамикалық қасиеттері; химиялық тепе-теңдік; электролит ерітінділеріндегі тепе-теңдік; ЭҚК термодинамикалық теориясы; химиялық кинетика; беттік құбылыстар және дисперстік жүйелер; беттік құбылыстардың термодинамикасы; адсорбция, капиллярлық құбылыстар мен жұғу: адгезия және жұғу; тесікті адсорбенттер мен тегіс беттердегі адсорбция; капиллярллық конденсация; беттік-белсенді заттар; жұп электр қабатарының құрылымы мен олардың пайда болу механизмі; электрокинетикалық құбылыстар; дисперстік жүйелердегі оптикалық құбылыстар; сұйық және газтәріздес дисперстік орта жүйелері: күлдер, суспензиялар, эмульсиялар, көбіктер, пасталар
Білімдер:
- ерітінділермен, газдармен және қатты химиялық заттармен зертханада және күнделікті өмірде жұмыс істегендегі қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- Қазақстанның маңызды табиғи химиялық ресурстарын;
- олардың негізінде өнімдер өндірудің негізгі басым бағыттары мен мүмкіндіктерін;
- алынатын өнімдердің қолданылу саласын, түсініктерді
Іскерліктер:
- химия саласында ғылыми-техникалық ақпараттарды іздестіруді, және оларды практикада қолдануды, өз бетінше білім алуды және дами білуді;
- химиядан теориялық есептер мен эксперименттік есептерді шешуді, алынған эксперимент мәліметтерді өңдеуді, нәтижелерді модельдеуді, кесте, сурет, график және есеп түрінде беруді
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8
ЖКП 08
Аналитикалық химия
Фазалық, молекулярлық, элементтік талдау; сапалық талдау; заттарды жию және бөлу әдістері; сандық талдау әдістері; гравометриялық талдау; титриметриялық талдау; негізді-қышқылдық, қалпына келтіру-тотығу, шөгінді және комплексанометриялық титрлеу; талдаудың физика-химиялық әдістері; талдаудың электрохимиялық әдістері; хроматографиялық талдау.
Білімдер:
- сапалық талдау;
- заттарды жию және бөлу әдістері;
- талдаудың физика-химиялық әдістері;
- талдаудың электрохимиялық әдістері;
- хроматографиялық талдау
Іскерліктер:
- алынған білімдерді, әдістерді және әрекет ету тәжірибесін экологиялық-сауатты, адам денсаулығына қауіпсіз нақты жағдайда қолдануды
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8
ЖКП 09
Сала экономикасы
Нарықтық жүйе жағдайындағы кәсіпорын: ҚР қызмет көрсету саласындағы экономикалық дамудың негізгі бағыттары; кәсіпорын – экономикадағы негізгі буын, кәсіпорынның негізгі қорлары, айналым құралдары; өндірісті ұйымдастыру формалары; еңбек өнімділігі; еңбекті ұйымдастыру; еңбекті нормалау; кәсіпорын кадрлары; кәсіпорынның қызметін жоспарлау және болжамдау: жылдық жоспардың негізгі бөлімдері мен көрсеткіштері; бағаның құралуы; салықтар мен басқа міндетті төлемдер.
Білімдер:
- ҚР қазіргі жағдайын, мемлекеттік экономикалық құрылымын;
- реформалар жағдайы мен олардың нарықтағы қозғалысын;
- тұрғындарға қызмет көрсетуді ұйымдастыру, өндіріс принциптерін;
- еңбек өнімділігінің маңызын, еңбекті техникалық нормалауды, еңбек жалақысын ұйымдастыруды;
- бизнес-жоспардың құрылымы мен мазмұнын;
- салықтар түрлері мен басқа міндетті төлемдерді
Іскерліктер:
- негізгі қорларды пайдаланудың көрсеткіштерін анықтауды, амортизация суммаларын, айналыс құралдарының айналым көрсеткіштерін;
- еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеуді, жұмыс уақытының суретін, хронометражды жасауды;
- еңбек нормасын, қызметкердің жалақысын есептеуді;
- шығын сметасын жасауды, салықтардың негізгі түрлерін есептеуді;
- кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді.

БК 1, БК 2, БК 3, БК 6, БК 7
ОПД 10
Менеджмент
Основы менеджмента. Научное и практическое знаҒчение менеджмента. Элементы организации и проҒцесса управления. Элементы внутренней и внешней сисҒтемы управления. Функции менеджмента в прядильных фабриках. Основы маркетинҒга. Маркетинг и основные направления его развития. Окружающая среда маркеҒтинга. Информация для маркетинговых решений и маркетинговые исследования. Рынок, как объект маркетинҒга: сегментирования рынка. Товарная политика предприҒятий (услуги предприятий). Реклама, стимулирования сбыта, личная продажа, сисҒтема маркетинговых коммуҒникаций. Цена и ценовая политика перерабатывающих предприятий, стратегия, планирование и контроль маркетинга. Издержки производства и доход. Заработная плата на перерабатыҒвающих предприятиях. БанҒки и кредитно-денежная политика. Бюджет. Налоги. Налоговая система в условиҒях рынка. Биржа и биржевая деятельность. Виды договоҒров. Правовое обеспечение предпринимательской деятельности. Учет и отчетҒность при рыночных отноҒшениях, и анализ хозяйственной деятельности. Внешнеэкономическая деятельность. Совместные предприятия. Валютный счет. Составление бизнес-плана.
Знания:
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия (организации), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практичеҒские решения.
БК 1, БК 2, БК 3, БК 6
ОПД 11
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальным и средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме.

БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 6, БҚ 7
ЖКП 10
Менеджмент
Менеджменттің негіздері. Менеджменттің ғылыми және практикалық маңызы, ұйымдастыру элементтері және басқару процестері, ішкі және сыртқы басқару жүйесінің элементтері. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындардағы менеджменттің функциялары. Маркетинг негіздері. Маркетинг және оның дамуының негізгі бағыттары. Маркетинг шешімдері және маркетингтік зерттеулер үшін ақпараттар. Нарық маркетингінің объектісі. Нарықты сигменттеу. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарының тауар саясаты. Сервис ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарының қосымша қызметі. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарындағы баға және баға саясаты, маркетингті стратегиялау, жоспарлау және бақылау. Өндірістік шығын және табыс. Ауылшаруашылық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарындағы жалақы. Банктер және несие ақша саясаты. Бюджет, салық. Нарық жағдайындағы салық жүйесі. Биржа және биржа қызметі. Шарт түрлері. Кәсіпкерлік қызметті құқықтық жағынан қамтамасыз ету. Нарықтық қатынастар кезіндегі есеп және есеп беру. Шаруашылық қызметін талдау. Сыртқы экономикалық қызмет. Біріккен кәсіпорын. Валюталық шот. Бизнес жоспарды құру.
Білімдер:
- өндірістік және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсіпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиімді қолданудың көрсеткіштерін;
- өнімге (қызметке) баға
белгілеудің механизмін және қазіргі жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдістемесін
Іскерліктер:
- ұйымның қызметін негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері қабылданған
әдістемелік бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтік жоспардың көрсеткіштерін есептеуді
және олар арқылы практикалық шешім қабылдауды.
БҚ 1, БҚ 2, БҚ 3, БҚ 6
ЖКП 11
Еңбек қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелер мен технологиялық үрдістердің қауіп-қатерлерінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық үрдістердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.

БК 1, БК 3, БК 5, БК 7, БК 8
ОПД 12
Основы текстильного колорирования
Учение о цвете; колориметрические системы измерения цвета; особенности колорирования текстильных изделий; современные методы воспроизводства цвета; измерение малых цветовых различий и применение результатов измерений для оценки качества окраски
Знания:
- колориметрические системы измерения цвета;
- особенности колорирования текстильных изделий
Умения:
- измерять малые цветовые различия и применять результаты измерений для оценки качества окраски
БК 1, БК 4, БК 5, БК 6, БК 8
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 123513 3 – Техник-механик
СД 01
Автоматизация и механизация производственных процессов
Подъемно-транспортные системы; транспортная технолоҒгия; грузозахватные приспособления; транспортные грузоперевозки; краны, контейнеры; погрузочно-разгрузочные машины; напольный транспорт; вспомогательные устройства промышленного транспорта. Механические характеристики приводов. Автоматическое управление приводами. Привод машин, агрегатов и поточных машин. Автоматическое регулиҒрование: понятие, определеҒние, регулируемый параҒметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и струкҒтурные схемы, органы наҒстройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- основные положения технической механики, механизмов;
- нормативы простоя подвижного состава и контейнеров под погрузочно-разгрузочными
операциями;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно
Умения:
- контролировать техническое состояние соответствующих видов транспорта;
- использовать подъемно-транспортные механизмы;
- автоматическое управление приводами;
применять автоматичеҒское регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1, БК 6, БК 8, ПК 3.1.1., ПК 3.1.2., ПК 3.1.3., ПК 3.1.4., ПК 3.1.5., ПК 3.1.6.
СД 02
Эксплуатация и ремонт технологического оборудования
Конструкционные материаҒлы деталей машин и оборуҒдования, их свойства; рациональная эксплуатация оборудования; смазка оборудования и диагностика; коррозия и ее виды; типовой технологический процесс ремонта оборудоваҒния: методы ремонта деталей машин; механические спосоҒбы восстановления деталей; система технического обслуживания и ремонта оборудования; планирование ремонта и его документация; ремонт и монтаж специализированного оборудования и методы его наладки.
Знания:
- систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования;
- методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов;
- правила технической эксплуатации и требования
безопасности труда
Умения:
- применять участие в проверке технического состояния оборудования, качества ремонтных работ;
- выявлять причины преждевременного износа;
- рассчитывать потребность смазочных материалов, машин и оборудования.

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 7, БҚ 8
ЖКП 12
Тоқыманы реңктеудің негіздері
Түс туралы ілім; түсті өлшеудің реңдік (колориметрлік) жүйелері; тоқыма бұйымдарды реңктеудің ерекшеліктері; түсті ұдайы өндірудің осы заманғы әдістері; аз түр айырмашылықтарын өлшеу арқылы бояу сапасын бағалау
Білімдер:
- түсті өлшеудің реңдік (колориметрлік) жүйелері;
- тоқыма бұйымдарды реңктеудің ерекшеліктері
Іскерліктер:
- аз түр айырмашылықтарын өлшеу арқылы бояу сапасын бағалау
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 123513 3 – Техник-механик
АП 01
Өндірістік үрдістерді механикаландыру және автоматтандыру
Көтергіш-транспортты жүйелер; транспорт технологиясы; жүк қармағыш құрал-саймандар; транспортты жүк тасымалдағыштар; крандар, контейнерлер; жүк тиеу-түсіру машиналары; жерде тұратын транспорттар; өнеркәсіп транспортының қосалқы құрылғылары. Жетектің механикалық сипаттамасы. Жетекті автоматты басқару. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны /объектісі/, олардың қасиеттері мен схемалары. Автоматты ретеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс істеу приципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше.
Білімдер:
- техникалық механика,
механизмдердің негізгі ережелерін;
- жүк тиеу-түсіру операциясынан контейнердің және қозғалмалы құрамның бос тұрып қалу нормаларын;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру ретін
Іскерліктер:
- көліктердің техникалық күйін тексеруді;
- көтергіш көлік механизмдерін қолдануды;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 8, КҚ 3.1.1., КҚ 3.1.2., КҚ 3.1.3., КҚ 3.1.4., КҚ 3.1.5., КҚ 3.1.6.
АП 02
Технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу
Жабдықтар мен машина бөлшектерінің конструкциялық материалдары және олардың қасиеттері; жабдықтарды тиімді пайдалану теориясының негіздері; жабдықтарды майлау және диагностикасы; тот басу және оның түрлері; жабдықтарды жөндеудің типтік технологиялық процестері: машина бөлшектерін жөндеу әдістері; бөлшектерді қалпына келтірудің механикалық әдістері; жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйелері; жөндеуді жоспарлау және оның құжаттамасы; мамандандырылған жабдықтарды жөндеу мен құрастыру және оның баптау әдістері.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану және жоспарлы-ескертілген жөндеу жүйелерін;
- жабдықтарды тексеру және ақауларын табудың әдістерін;
- техникалық пайдалану ережелерін және еңбек қауіпсіздігі талаптарын
Іскерліктер:
- жөндеу жұмыстарының сапасын және жабдықтың техникалық күйін тексеруіне қатынаса алуды;
- мезгілсіз тозудың себептерін айқындауды;
- жабдықтар мен машинаның, майлайтын материалдың қажеттігін есептеп шығаруды.

БК 1, БК 7, БК 8, ПК 3.1.1., ПК 3.1.2., ПК 3.1.3., ПК 3.1.4., ПК 3.1.5., ПК 3.1.6.
СД 03
Подъемно-транспортные механизмы и их оборудования
Подъемно-транспортные системы отделочного производства; грузозахватные приспособления; транспортные грузоперевозки; краны, контейнеры; погрузочно-разгрузочные машины; напольный транспорт; механические характеристики приводов; автоматическое управление приводами; электронагревательные и электротехнические установки; электронагревательные установки для тепловой обработки и сушки
Знания:
- основные положения технической механики, механизмов;
- механические характеристики приводов;
- принцип работы электроприводов вентиляционных установок
Умения:
- использовать по инструктажу подъемно-транспортные механизмы;
- применять электронагревательные установки для тепловой обработки и сушки
БК 1, БК 3, БК 7, БК 8, ПК 3.1.1., ПК 3.1.2., ПК 3.1.3., ПК 3.1.4., ПК 3.1.5., ПК 3.1.6.
СД 04
Технический контроль технологических процессов отделочного производства
Определения качества тканей; контроль скорости крашения тканей; контроль качества обрабатываемых тканей; контроль процесса фиксации красителя на волокне; контроль уровня красильных растворов в ваннах и плюсовках; контроль за технологическими режимами с помощью приборов и механизмов; контроль движения ткани через машины и аппараты красильной линии; контроль качества ткани после крашения; регулирование скорости технологических процессов; регулирование работу технологического оборудования, скорости движения ткани, качество обработки ткани; регулирование уровня красильного раствора; фиксирование показаний приборов при контроле за технологическим режимом, качеством крашения, промывки и сушки ткани; определение качество крашения ткани; оформление технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой
Знания:
- основные правила разработки, оформления технологической документации;
- виды технологического брака и причины их появления;
- методы и способы контроля качества сырья, процессов и продукции;
- технологические нормы и требования к качеству продукции;
- технологические режимы работы оборудования
Умения:
- регулироваать работу технологического оборудования;
- регулировать уровень красильного раствора
БК 1, БК 3, БК 6, БК 7, ПК 3.1.1., ПК 3.1.2., ПК 3.1.3., ПК 3.1.4., ПК 3.1.5., ПК 3.1.6.
СД 05
Техническая экспертиза
Экспертиза, сертификация и контроль качества материалов отделочного производства; Экспертиза волокнистого состава тканей; методы идентификационной экспертизы текстильных товаров; особенности проведения товарной экспертизы текстильных товаров; отечественная система сертификации текстильных товаров, идентификация пороков тканей; анализ материалов отделочного производства; международные стандарты, регламентирующие качество материалов отделочного производства; способы фальсификации материалов отделочного производства и текстильных товаров; информационная, видовая и ассортиментная, сырьевая и качественная фальсификация текстильных товаров и материалов отделочного производства;.проведение токсикологических исследований текстильных и материалов отделочного производства; материалов; Экспертиза пряжи и нитей. Оценка качества пряжи и нитей: показатели, градации.
Знания:
- основные понятия, термины, определения, объекты, субъекты, средства, методы товарной экспертизы текстильных товаров;
- идентифицирующие признаки, методы идентификации
Умения:
- работать с отечественными и международными стандартами в области безопасности и качества текстильных товаров и материалов отделочного производства, экспертизы и сертификации и другими нормативными и техническими документами;
- проводить идентификационную и товарную экспертизу текстильных товаров и материалов отделочного производства, применять современные методы исследования для целей идентификации и экспертизы

БҚ 1, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 3.1.1., КҚ 3.1.2., КҚ 3.1.3., КҚ 3.1.4., КҚ 3.1.5., КҚ 3.1.6.
АП 03
Көтергіш транспорттардың механизмдері мен құрал-жабдықтары
Әрлеу өндірісіндегі көтергіш-транспорт жүйелері; жүк қармағыш құрал-саймандар; транспортты жүк тасымалдағыштар; крандар, контейнерлер; жүк тиеу-түсіру машиналары; жерде тұратын транспорттар; жетектің механикалық сипаттамасы; жетекті автоматты басқару; электр қыздырғыш және электротехникалық қондырғылар; өнімдерді жылу арқылы өңдеуге және кептіруге арналған электрмен қыздыру қондырғылары
Білімдер:
- техникалық механика, механизмдердің негізгі ережелерін;
- жетектің механикалық сипаттамасын;
- желдеткіш қондырғысындағы электр жетегінің жұмыс істеу принциптерін
Іскерліктер:
- көтергіш транспорт механизмдерін нұсқаулық бойынша қолдануды;
- жылу арқылы өңдеуге және құрғатуға арналған электрмен қыздыру қондырғыларын пайдалана алуды
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 3.1.1., КҚ 3.1.2., КҚ 3.1.3., КҚ 3.1.4., КҚ 3.1.5., КҚ 3.1.6.
АП 04
Әрлеу өндірісінің технологиялық үрдістерін техникалық бақылау
Маталардың сапасын анықтау; маталардың боялу жылдамдығын бақылау; өңделетін маталардың сапасын бақылау; талшықтарға бояғыштың жабысу үрдісін бақылау; ванналар мен қосындылаушыдағы бояғыш ерітінділердің деңгейін бақылау; түрлі механизмдер және аспаптар көмегімен технологиялық режимдерді бақылау; бояу желісіндегі аппараттар мен машиналар арқылы матаның қозғалуын бақылау. Боялған матаның сапасын бақылау; технологиялық үрдістердің жылдамдығын реттеу; технологиялық жабдықтардың жұмысын, мата қозғалысының жылдамдығын, матаның өңделу сапасын реттеу; бояғыш ерітіндінің деңгейін реттеу; боялу сапасы, матаның жуылуы мен кептірілуі кезеңдеріндегі технологиялық режимді бақылау аспаптарының көрсетуін белгілеу; нормативтік құжаттарға сәйкес тиісті техникалық және басқа құжаттарды рәсімдеу
Білімдер:
- технологиялық құжаттарды түзу мен рәсімдеу ережелерін;
- технологиялық ақаулардың түрлерін және олардың пайда болу себептерін;
- шикізаттарды, үрдістер мен өнімдерді бақылаудың әдістері мен тәсілдерін;
- өнім сапасына қойылатын технологиялық талаптар мен нормаларды;
- жабдықтардың технологиялық жұмыс режимдерін.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеуді;
- бояушы ерітіндінің деңгейін реттеуді
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 6, БҚ 7, КҚ 3.1.1., КҚ 3.1.2., КҚ 3.1.3., КҚ 3.1.4., КҚ 3.1.5., КҚ 3.1.6.
АП 05
Техникалық сараптама
Әрлеу өндірісі материалдарының сапасын бақылау, сараптама жасау және сертификаттау; маталардың талшықты құрамына сараптама жасау; тоқыма бұйымдарға әйкестендіру сараптамасын жасау әдістері; тоқыма тауарларға тауарлық сараптама өткізудің ерекшеліктері; тоқыма тауарларды сертификаттаудың отандық жүйесі; маталардың ақаулары мен кемістіктерін сәйкестендіру; әрлеу өндірісінің материалдарын талдау; әрлеу өндірісі материалдарын регламенттеуші халықаралық стандарттар; тоқыма тауарлар мен әрлеу өндірісінің материалдарын жалған жасау әдістері; тоқыма тауарлар мен әрлеу өндірісінің материалдарын жалған жасаудың ақпараттық, түрлері бойынша, ассортименттік, шикізаттық және сапалық жалған жасау; әрлеу өндірісінің және тоқыма материалдардың құрамындағы улы заттарды тексеруге зерттеу өткізу; иірілген жіптерді сараптау; олардың сапасын бағалау; көрсеткіштері, градациясы.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді, терминдерді, анықтауларды, нысандар мен субъектілерді, тоқыма тауарларды сараптаудың әдістерін;
- сәйкестендіру әдістерін, сәйкестендіру белгілерін
Іскерліктер:
- әрлеу өндірісінің материалдары мен тоқыма тауарлардың сапасы мен қауіпсіздігіне сараптама жүргізуде отандық және халықаралық стандарттармен жұмыс істеу;
- әрлеу өндірісінің материалдары мен тоқыма тауарлардың сапасы мен қауіпсіздігіне сараптама жүргізуде сәйкестендіруді өткізу

БК 1, БК 4, БК 6, БК 7, ПК 3.1.1., ПК 3.1.2., ПК 3.1.3., ПК 3.1.4., ПК 3.1.5., ПК 3.1.6.
СД 06
Организация труда в производственном подразделении
Планирование и организация работы коллектива производственного подразделения; контроль выполнения производственных заданий; обеспечения соблюдения технологической дисциплины; обеспечения безопасности и охраны труда; квалификационные требования, предъявляемые к рабочему, мастеру отделочного производства
Знания:
- планирование и организацию работы коллектива производственного подразделения;
- обеспечения соблюдения технологической дисциплины
Умения:
- контроль выполнения производственных заданий
БК 1, БК 3, БК 5, БК 7, БК 8, ПК 3.1.1., ПК 3.1.2., ПК 3.1.3., ПК 3.1.4., ПК 3.1.5., ПК 3.1.6.
Квалификация: 123514 3 – Техник-технолог
СД 01
Технология и оборудование отделочного производства
Химические свойства и строение текстильных волокон; физико-химические основы процессов отварки, беления, мерсеризации; технология процесса подготовки текстильных материалов из различных волокон; оборудование для подготовки текстильных материалов; физико-химические основы процесса крашения и печатания текстильных материалов; крашение текстильных материалов различными классами красителей: технология, оборудование; общие задачи и принципы заключительной отделки; повышение формоустойчивости, износостойкости; специальные виды отделки; технология и оборудование для заключительной отделки
Знания:
- выбор оптимальных технологических процессов согласно ассортименту и назначению тканей;
- контроль работы основного и вспомогательного оборудования и средств автоматизации
Умения:
- выбирать основные технологические процессы и режимы отделки, оборудование и рецептуры растворов для обработки текстильных материалов и изделий;
- оформлять технологическую документацию;
- выбирать краситель для конкретного изделия;
- составлять последовательность технологических процессов отделочного производства;
- рассчитать технологические параметры отделочного производства;
- выбирать отделочные материалы и способы отделки различных тканей
БК 1, БК 4, БК 6, БК 7, ПК 3.2.1., ПК 3.2.2., ПК 3.2.3., ПК 3.2.4., ПК 3.2.5., ПК 3.2.6.
СД 02
Организация труда в производственном подразделении
Планирование и организация работы коллектива производственного подразделения; контроль выполнения производственных заданий; обеспечения соблюдения технологической дисциплины; обеспечения безопасности и охраны труда; квалификационные требования, предъявляемые к рабочему, мастеру отделочного производства
Знания:
- планирование и организацию работы коллектива производственного подразделения;
- обеспечения соблюдения технологической дисциплины
Умения:
- контроль выполнения производственных заданий

БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6, БҚ 7, КҚ 3.1.1., КҚ 3.1.2., КҚ 3.1.3., КҚ 3.1.4., КҚ 3.1.5., КҚ 3.1.6.
АП 06
Өндірістік бөлімшелердегі еңбекті ұйымдастыру
Өндірістік бөлімшелердегі ұжымның еңбегін ұйымдастыру және жоспарлау; өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау; технологиялық тәртіптің орындалуын қамтамасыз ету; еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету; әрлеу өндірісінің жұмысшысы мен ұстасына қойылатын біліктілік талаптары
Білімдер:
- өндірістік бөлімшелердегі ұжымның еңбегін ұйымдастыру және жоспарлауды;
- технологиялық тәртіптің орындалуын қамтамасыз етуді
Іскерліктер:
- өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 3.1.1., КҚ 3.1.2., КҚ 3.1.3., КҚ 3.1.4., КҚ 3.1.5., КҚ 3.1.6.
Біліктілігі: 123514 3 – Техник-технолог
АП 01
Әрлеу өндірісінің технологиясы мен жабдықтары
Тоқыма талшықтардың құрылымы мен химиялық қасиеттері; мерсерлеу, ағарту, қайнатудың негізгі физико-химиялық үрдістері; түрлі талшықтардан тоқыма материалдар дайындаудың технологиялық үрдісі; тоқыма материалдар дайындауға арналған жабдықтар; тоқыма материалдарды басып шығару мен бояудың негізгі физико- химиялық үрдістері; түрлі сыныпты бояғыштармен тоқыма материалдарды бояу: технологиясы, жабдықтары; ең соңғы өңдеудің принциптері мен міндеттері; қалпының тұрақты болып, тозуға қарсылығын асыру; өңдеудің арнайы түрлері; ең соңғы өңдеудің технологиясы мен жабдықтары
Білімдер:
- технологиялық құжаттарды түзу мен рәсімдеу ережелерін;
- технологиялық ақаулардың түрлерін және олардың пайда болу себептерін;
- шикізаттарды, үрдістер мен өнімдерді бақылаудың әдістері мен тәсілдерін;
- өнім сапасына қойылатын технологиялық талаптар мен нормаларды;
- жабдықтардың технологиялық жұмыс режимдерін.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеуді;
- бояушы ерітіндінің деңгейін реттеуді
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6, БҚ 7, КҚ 3.2.1., КҚ 3.2.2., КҚ 3.2.3., КҚ 3.2.4., КҚ 3.2.5., КҚ 3.2.6.
АП 02
Өндірістік бөлімшелердегі еңбекті ұйымдастыру
Өндірістік бөлімшелердегі ұжымның еңбегін ұйымдастыру және жоспарлау; өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау; технологиялық тәртіптің орындалуын қамтамасыз ету; еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету; әрлеу өндірісінің жұмысшысы мен ұстасына қойылатын біліктілік талаптары
Білімдер:
- өндірістік бөлімшелердегі ұжымның еңбегін ұйымдастыру және жоспарлауды;
- технологиялық тәртіптің орындалуын қамтамасыз етуді
Іскерліктер:
- өндірістік тапсырмалардың орындалуын бақылау

БК 1, БК 3, БК 5, БК 7, БК 8, ПК 3.2.1., ПК 3.2.2., ПК 3.2.3., ПК 3.2.4., ПК 3.2.5., ПК 3.2.6.
СД 03
Химия красителей
Методы синтеза промежуточных продуктов; физические основы цветности; положения современной теории цветности; классификация и номенклатура красителей; основные представления о синтезе красителей; строение и свойства красителей; связь между строением красителей его колористическими и прочностными характеристиками
Знания:
- методы синтеза промежуточных продуктов;
- классификацию и номенклатуру красителей;
- физические основы цветности
Умения:
- передавать объемы предметов в плоскости листа, используя законы светотени
БК 1, БК 6, БК 7, ПК 3.2.1., ПК 3.2.2., ПК 3.2.3., ПК 3.2.4., ПК 3.2.5., ПК 3.2.6.
СД 04
Процессы и аппараты в химическом производстве
Основы теории переноса количества движения, теплоты, массы; гидродинамика и гидродинамические процессы; гидродинамическая структура потоков; перемешивание в жидких средах; тепловые процессы и аппараты: основы теории передачи теплоты, промышленные способы подвода и отвода теплоты; массообменные процессы и аппараты в системах со свободной границей раздела фаз; адсорбция, сушка, ионный обмен, растворение и кристаллизация; мембранные процессы химической технологии
Знания:
- основы теории переноса количества движения, теплоты, массы;
- основы теории передачи теплоты
Умения:
- промышленные способы подвода и отвода теплоты
БК 1, БК 4, БК 6, ПК 3.2.1., ПК 3.2.2., ПК 3.2.3., ПК 3.2.4., ПК 3.2.5., ПК 3.2.6.
СД 05
Технический контроль технологических процессов отделочного производства
Определения качества тканей; контроль скорости крашения тканей; контроль качества обрабатываемых тканей; контроль процесса фиксации красителя на волокне; контроль уровня красильных растворов в ваннах и плюсовках; контроль за технологическими режимами с помощью приборов и механизмов; контроль движения ткани через машины и аппараты красильной линии; контроль качества ткани после крашения; регулирование скорости технологических процессов; регулирование работу технологического оборудования, скорости движения ткани, качество обработки ткани; регулирование уровня красильного раствора; фиксирование показаний приборов при контроле за технологическим режимом, качеством крашения, промывки и сушки ткани; определение качество крашения ткани; оформление технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой
Знания:
- основные правила разработки, оформления технологической документации;
- виды технологического брака и причины их появления;
- методы и способы контроля качества сырья, процессов и продукции;
- технологические нормы и требования к качеству продукции;
- технологические режимы работы оборудования
Умения:
- регулироваать работу технологического оборудования;
- регулировать уровень красильного раствора

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 3.2.1., КҚ 3.2.2., КҚ 3.2.3., КҚ 3.2.4., КҚ 3.2.5., КҚ 3.2.6.
АП 03
Бояғыштар химиясы
Аралық өнімдерді синтездеу әдістері; түстердің физикалық негіздері; түстердің осы заманғы теориясының жағдайы; бояғыштардың жіктемесі мен номенклатурасы; бояғыштар синтезі туралы негізгі түсініктер; бояғыштардың құрылымы мен қасиеттері; бояғыштардың құрылым мен оның колористік және тұрақтылық сипаттамалары арасындағы байланыс
Білімдер:
- аралық өнімдерді синтездеу әдістерін;
- бояғыштардың жіктемелері мен номенклатурасын;
түстерді физикалық негіздерін
Іскерліктер:
- жарық-көлеңкелік заңдарын пайдаланып бұйымдар көлемін парақты жазықтығына беру
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7, КҚ 3.2.1., КҚ 3.2.2., КҚ 3.2.3., КҚ 3.2.4., КҚ 3.2.5., КҚ 3.2.6.
АП 04
Химия өнеркәсібіндегі үрдістер мен аппараттар
Масса, жылу, қозғалыс мөлшерінің тасымалдық теориясының негіздері; гидродинамика мен гидродинамикалық үрдістер; ағындардың гидродинамикалық құрылымы; сұйық орталардағы араласу; аппараттар мен жылу үрдістері; жылу берілу теориясының негіздері, өндірістік жылуды беру мен алудың өндірістік әдістері; фазалар шекарасы еркін жүйелердегі масса алмасу үрдістері мен аппараттар; масса берілуінің теориясы; адсорбция, кептіру, иондық алмасу, еру және кристаллизация; химиялық технологияның мембрандық үрдістері
Білімдер:
- масса, жылу, қозғалыс мөлшерінің тасымалдық теориясының негіздерін;
- жылу берілу теориясының негіздерін
Іскерліктер:
- өндірістік жылуды беру мен алу
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 6, КҚ 3.2.1., КҚ 3.2.2., КҚ 3.2.3., КҚ 3.2.4., КҚ 3.2.5., КҚ 3.2.6.
АП 05
Әрлеу өндірісінің технологиялық үрдістерін техникалық бақылау
Маталардың сапасын анықтау; маталардың боялу жылдамдығын бақылау; өңделетін маталардың сапасын бақылау; талшықтарға бояғыштың жабысу үрдісін бақылау; ванналар мен қосындылаушыдағы бояғыш ерітінділердің деңгейін бақылау; түрлі механизмдер және аспаптар көмегімен технологиялық режимдерді бақылау; бояу желісіндегі аппараттар мен машиналар арқылы матаның қозғалуын бақылау. Боялған матаның сапасын бақылау; технологиялық үрдістердің жылдамдығын реттеу; технологиялық жабдықтардың жұмысын, мата қозғалысының жылдамдығын, матаның өңделу сапасын реттеу; бояғыш ерітіндінің деңгейін реттеу; боялу сапасы, матаның жуылуы мен кептірілуі кезеңдеріндегі технологиялық режимді бақылау аспаптарының көрсетуін белгілеу; нормативтік құжаттарға сәйкес тиісті техникалық және басқа құжаттарды рәсімдеу
Білімдер:
- технологиялық құжаттарды түзу мен рәсімдеу ережелерін;
- технологиялық ақаулардың түрлерін және олардың пайда болу себептерін;
- шикізаттарды, үрдістер мен өнімдерді бақылаудың әдістері мен тәсілдерін;
- өнім сапасына қойылатын технологиялық талаптар мен нормаларды;
- жабдықтардың технологиялық жұмыс режимдерін.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеуді;
- бояушы ерітіндінің деңгейін реттеуді

БК 1, БК 6, БК 7, ПК 3.3.1., ПК 3.3.2., ПК 3.3.3., ПК 3.3.4. ПК 3.3.5., ПК 3.3.6., ПК 3.3.7.
СД 03
Композиция
Вопросы композиции в декоративно- прикладном и изобразительном искусстве. Организация композиции. Законы композиции. Равновесие. Единство и соподчинение. Композиционный центр. Виды композиции. Фронтальная композиция. Объемная композиция. Глубинно-пространственная композиция.
Знания:
- законы композиции;
- равновесие;
- единство и соподчинение;
- композиционный центр;
- виды композиции;
- фронтальная композиция;
- объемная композиция
Умения:
- организация композиции;
- выбирать графические средства в соответствии с тематикой и задачами проекта отделочного производства
БК 1, БК 4, БК 5, ПК 3.3.1., ПК 3.3.2., ПК 3.3.3., ПК 3.3.4. ПК 3.3.5., ПК 3.3.6., ПК 3.3.7.
СД 04
Декоративно-прикладная живопись
Декоративно-прикладное искусство - как широкий раздел искусства, направленной на создание художественных изделий с утилитарными и художественными функциями. Отличие декоративно-прикладного искусства от произведений изящного искусства. Практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни. Характеристики декоративно-прикладного искусства: эстетическое качество, рассчитанное на художественный эффект. Оформления быта и интерьера. Произведения декоративно-прикладного искусства: одежда, плательные и декоративные ткани, ковры, мебель, художественное стекло, фарфор, фаянс, ювелирные и другие художественные изделия. Классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу (металл, керамика, текстиль, дерево), по технике выполнения (резьба, роспись, вышивка, набойка, литьҰ, чеканка, интарсия и т.д.) и по функциональным признакам использования предмета (мебель, посуда, игрушки).
Знания:
- отличие декоративно-прикладного искусства от произведений изящного искусства;
- классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу (металл, керамика, текстиль, дерево), по технике выполнения (резьба, роспись, вышивка, набойка, литьҰ, чеканка, интарсия и т.д.) и по функциональным признакам использования предмета (мебель, посуда, игрушки);
- характеристики декоративно-прикладного искусства
Умения:
- практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни;
- оформления быта и интерьера.
БК 1, БК 5, БК 6, БК 7, ПК 3.3.1., ПК 3.3.2., ПК 3.3.3., ПК 3.3.4. ПК 3.3.5., ПК 3.3.6., ПК 3.3.7.
СД 05
Цветоведение в отделочном производстве
Введение в цветоведение. Цветоведение, комплексная наука о цвете. Колористика, раздел науки о цвете, изучающий теорию применения цвета на практике в различных областях человеческой деятельности. Ахроматические и хроматические цвета. Розетка Гете. Деление всех оттенков цветового спектра на гармоничные триады. Применение теплых ярких цветов для выявления активных элементов композиции. Особенности холодных цветов. Действие цвета на психику человека и способность вызывать самые различные чувства и переживания: радовать и огорчать, бодрить и угнетать. Разделение цветов на активные и пассивные по степени воздействия на психику человека. Активные цвета. Пассивные цвета. Действие зеленого цвета на работоспособность человека. Декоративно-прикладное искусство - как широкий раздел искусства, направленной на создание художественных изделий с утилитарными и художественными функциями. Практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни. Характеристики декоративно-прикладного искусства: эстетическое качество, рассчитанное на художественный эффект. Оформления быта и интерьера. Произведения декоративно-прикладного искусства: одежда, плательные и декоративные ткани, ковры, художественное стекло, ювелирные и другие художественные изделия. Классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу, по технике выполнения и по функциональным признакам использования предмета
Знания:
- применение теплых ярких цветов для выявления активных элементов композиции;
- действие цвета на психику человека
Умения:
- деление всех оттенков цветового спектра на гармоничные триады;
- существующие семь вариантов цветовой гармонии, построенных на сходстве;
- отличие декоративно-прикладного искусства от произведений изящного искусства;
- классификация отраслей декоративно-прикладного искусства по материалу, по технике выполнения и по функциональным признакам использования предмета;
- характеристики декоративно-прикладного искусства
Умения:
- деление всех оттенков цветового спектра на гармоничные триады;
- существующие семь вариантов цветовой гармонии, построенных на сходстве;
- практическое употребление декоративно-прикладной живописи в повседневной жизни;
- оформления быта и интерьера
БК 1, БК 5, БК 6, БК 7, ПК 3.3.1., ПК 3.3.2., ПК 3.3.3., ПК 3.3.4.
ПК 3.3.5., ПК 3.3.6., ПК 3.3.7.
СД 06
Рисунок и перспектива
Основы специального рисунка; восприятие окружаюшего мира в пропорциях и соразмерностях; компоновка предметов; перспектива; основные законы перспективы; классификация шрифтов; пропорции шрифта; психология восприятия шрифта; оптические иллюзии и их устранение; требования к шрифтам; шрифт и иллюстрация; книжные, газетные, плакатно-афишные, картографические, декоративные, рекламные шрифты; характеристики шрифтов: кегль шрифта: текстовые, титульные; гарнитура шрифта; условные названия: литературная, обыкновенная, плакатная и др. - начертание шрифтов: светлые, полужирные и жирные; растровые и векторные шрифты; основы художественной графики; художественная графика с позиций воспитания эстетической культуры, активности, самостоятельности, творческого отношения к делу и интереса к профессии
Знания:
- основные понятия о перспективе;
- классификацию шрифтов;
- пропорции шрифта;
- психология восприятия шрифта;
- оптические иллюзии и их устранение;
- требования к шрифтам;
- знание художественной графики с позиций воспитания эстетической культуры, активности, самостоятельности, творческого отношения к делу и интереса к профессии;
- особенности художественной графики и отличие графического изображения от реалистического;
- все способы цветного изображения относящийся к графике, в том числе и изображения, созданные с помощью компьютерных технологий
- способы компоновки предметов;
Умения:
- шрифт и иллюстрации;
- книжные, газетные, плакатно-афишные, картографические, декоративные, рекламные шрифты;
- использование асимметрии для выделения главных элементов композиции;
- модульные (арифметические) и геометрические пропорции отдельных частей композиции.

БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7, КҚ 3.3.1., КҚ 3.3.2., КҚ 3.3.3., КҚ 3.3.4. КҚ 3.3.5., КҚ 3.3.6., КҚ 3.3.7.
АП 03
Композиция
Композиция; сәндік-қолданбалы және бейнелеу өнеріндегі композиция мәселелері; композицияны ұйымдастыру; композиция заңдары. Тепе-теңдік. Тұтастық және қатар бағыну. Композициялық орталық. Композиция түрлері. Фронтальдық композиция. Көлемдік композиция. Терең-кеңістіктік композиция.
Білімдер:
- композиция заңдары;
- тепе-теңдік. Тұтастық және қатар бағыну;
- композициялық орталық.
Композиция түрлері. Фронтальдық композиция. Көлемдік композиция
Іскерліктер:
- композицияны ұйымдастыру;
- әрлеу өндірісі жобасының тақырыбы мен міндеттеріне байланысты графикалық жолдарды таңдап алу
БҚ 1, БҚ 4, БҚ 5, КҚ 3.3.1., КҚ 3.3.2., КҚ 3.3.3., КҚ 3.3.4. КҚ 3.3.5., КҚ 3.3.6., КҚ 3.3.7.
АП 04
Көркем-қолданбалы кескіндеме
Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функциялары. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің әсемдік өнерінен айырмашылығы. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамалары. Интерьер мен тұрмыста қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің бұйымдары: киім, киімдік және сәндік маталар, кілемдер, мебель, көркем шыны, фарфор, фаянс, әшекей және басқа көркем бұйымдар. Материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесі (металл, керамика, тоқыма, ағаш), (ойып салу, тігу, құю, интарсия және т.б.), (жиһаз, ыдыстар, ойыншықтар).
Білімдер:
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функцияларын;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің әсемдік өнерінен айырмашылығын;
- материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесін;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамалары
Іскерліктер:
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдануды;
- интерьер мен тұрмыста қолдануды.
БҚ 1, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, КҚ 3.3.1., КҚ 3.3.2., КҚ 3.3.3., КҚ 3.3.4. КҚ 3.3.5., КҚ 3.3.6., КҚ 3.3.7.
АП 05
Әрлеу өндірісіндегі түстану
Түстануға кіріспе. Түстану - түстер туралы кешенді ғылым. Колористика. Ахроматикалық және хроматикалық түстер. Гете розеткасы. Түс спекторындағы барлық реңктердің гармониялық триадаларға бөлінуі. Композицияның белсенді элементтерін анықтау үшін жылы ашық түстерді пайдалану. Суық түстердің ерекшеліктері. Адам психикасына түстердің әсері және олардың бөлінуі. Белсенді түстер. Пассив түстер. Жасыл түстердің адамның жұмыс қабілетіне әсері. Ұқсастығы бойынша түс үйлесімділігінің жеті нұсқасы. Қарама-қарсы түстер. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функциялары. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамалары. Интерьер мен тұрмыста қолдану. Көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің бұйымдары: киім, киімдік және сәндік маталар, кілемдер, әшекей және басқа көркем бұйымдар. Материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесі
Білімдер:
- композицияның белсенді элементтерін анықтау үшін жылы ашық түстерді пайдалануды;
- адам психикасына түстердің әсерін;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің атқаратын көркемдік және практикалық функцияларын;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің әсемдік өнерінен айырмашылығын;
- материалдары, орындалу техникасы және функциональдық белгілері бойынша көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің жіктемесін;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерінің сипаттамаларын
Іскерліктер:
- түс спекторының барлық реңктерінің гармониялық триадаларға бөлінуі;
- ұқсастығы бойынша түс үйлесімділігінің жеті нұсқасы;
- көркем-қолданбалы кескіндеме өнерін күнделікті өмірде қолдануды;
- интерьер мен тұрмыста қолдануды.
БҚ 1, БҚ 5, БҚ 6, БҚ 7, КҚ 3.3.1., КҚ 3.3.2., КҚ 3.3.3., КҚ 3.3.4. КҚ 3.3.5., КҚ 3.3.6.,
КҚ 3.3.7.
АП 06
Сурет және перспектива
Арнайы сурет негіздері; қарапайым геометриялық денелердің суретін салу; натюрморттардың, драпировкалардың (гризайль, графика) суретін салу; сәндік суреттер салу (орнамент); перспектива; оның заңдары; оптикалық иллюзия (сағым) және оны жою; қаріптерге қойылатын талаптар; қаріптер және безендіру; жарнамалық, сәндік, картографиялық, плакаттық-жарқағаздық, газеттік және кітап қаріптері; қаріптер сипаттамасы; қаріп кеглі: мәтіндік, титулдық; қаріптер гарнитуры; шартты атаулары: әдеби, әдеттегі, плакаттық және т.б.; растрлық және векторлық қаріптер; Көркем графика негіздері. Өз кәсібіне қызығушылық, әрі шығармашлықпен қарау, дербестік, белсенділік, эстетикалық мәдениетті тәрбиелеудегі көркем графиканың рөлі. Көркем графиканың ерекшеліктері. Көркем графиканың нақтылықтан айырмашылығы. Көркем графикадағы тұжырымдардың нақтылығы, артық нәрселерден бас тарту, кейбір шарттылықтар мен сәнділіктер. Көркем графика: түрлі-түсті бейнелер, оның ішінде компьютерлік технологияларды қолдану арқылы салынған бейнелер
Білімдер:
- арнайы сурет негіздерін: заттың сызықтық-құрастыру сызбасының салынуын, көлемдегі заттың бейнеленуінің болашақ заңдылықтары, композициялары;
- кескіндеме жұмыстарының әр түрлі техникасын;
- қазақтың ұлттық орнаменттерін бейнелеу дәстүрлерін;
- стиль заңдылықтарын
перспектива туралы түсінік;
- қаріптер жіктемесін;
- қаріптер пропорциясын;
- қаріпті қабылдау психологиясын;
- оптикалық иллюзия (сағым) және оны жоюды;
- қаріптерге қойылатын талаптарды;
- көркем графиканың ерекшеліктері мен көркем графиканың нақтылықтан айырмашылығын;
- көркем графикадағы тұжырымдардың нақтылығы, артық нәрселерден бас тарту, кейбір шарттылықтар мен сәнділіктер;
- көркем графиканы: түрлі-түсті бейнелер, оның ішінде компьютерлік технологияларды қолдану арқылы салынған бейнелерді
Іскерліктер:
- сурет салуға арналған құралдар мен жабдықтарды дұрыс пайдалануды;
- кеңістіктегі геометриялық бейнені дұрыс бейнелеуді;
- заттардың суреттерін, болашақ заңдылықтарды, түстердің көлеңкелері мен материалдардың берілуін ескере отырып салуды; кескіндеменің әр түрлі техникасын пайдалануды;
- түстік үйлесімдерді табуды;
- орнамент түрлерін айыра білуді және оны түстерде бейнелеуді;
- неге арналғандығына қарай ұлттық өрнектерді орындауды;
- тапсырмаларды пайдалануды және оны шеше білуді.
- перспектива туралы түсінік;
- қаріптер жіктемесі;
- қаріптер пропорциясын;
- қаріпті қабылдау психологиясын;
- оптикалық иллюзия (сағым) және оны жою;
- қаріптерге қойылатын талаптарды;
- көркем графиканың ерекшеліктері мен көркем графиканың нақтылықтан айырмашылығын;
- көркем графикадағы тұжырымдардың нақтылығы, артық нәрселерден бас тарту, кейбір шарттылықтар мен сәнділіктер;
- көркем графиканы: түрлі-түсті бейнелер, оның ішінде компьютерлік технологияларды қолдану арқылы салынған бейнелерді
Іскерліктер:
- қаріптер және безендіру;
- жарнамалық, сәндік, картографиялық, плакаттық-жарқағаздық, газеттік және кітап қаріптерін
- қаріптер және безендіру;
- жарнамалық, сәндік, картографиялық, плакаттық-жарқағаздық, газеттік және кітап қаріптерін

БК 1, БК 3, БК 4, БК 6, ПК 3.3.1., ПК 3.3.2., ПК 3.3.3., ПК 3.3.4. ПК 3.3.5., ПК 3.3.6., ПК 3.3.7.
СД 07
Компьютерная графика в отделочном производстве
Способы импортирования графических изображений, созданных с помощью компьютерных программ, в создаваемый проект отделочного производства; создание рисованных и графических образов с помощью программных средств векторной и растровой графики; способы применения спецэффектов и спецподпрограммы (утилиты) программ компьютерной анимаций для создания объектов отделочного производства
Знания:
- создание рисованных и графических образов проектов в отделочном производстве;
- применения спецэффектов и спецподпрограммы (утилиты) программ компьютерной анимаций для создания объектов отделочного производства
Умения:
- импортирует графические изображения, созданных с помощью компьютерных программ, в создаваемый проект отделочного производства
БК 1, БК 6, БК 7, БК 8, ПК 3.3.1., ПК 3.3.2., ПК 3.3.3., ПК 3.3.4. ПК 3.3.5., ПК 3.3.6., ПК 3.3.7.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика
В период учебной практики обучающиеся ознакомятся с основными технологическими процессами производства в соответствии с получаемой квалификацией. Базой для проведения практики являются учебно-производственные, производственно-отделочные, красильные, сушильные и т.д. мастерские и другие вспомогательные объекты учебного заведения, а также производственные объекты социальных партнеров и работодателей и др.
Умения:
- проводить работы с соблюдением норм техники безопасности;
- вести журнал наблюдений
Навыки:
- оформления первичной документации
БК 1, БК 5, БК 6
ПП 02
Производственно-технологическая практика
Производственно-технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучений специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности. Во время прохождения производственно-технологической практики на производственной базе социальных партнеров и работодателей, обучающиеся выполняют соответствующие работы на оборудованиях по отделочному производству, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего распорядка, установленного в хозяйстве (предпрятий, организации), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- организовать производственные процессы;
- рассчитывать потребности в сырье и вспомогательных отделочных материалах;
- работать на одном из рабочих мест ведущих производственных профессий предприятия (цеха)
Навыки:
- по обслуживанию технологического оборудования;
- по проведению анализов состава сырья, готовой продукции.

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 4, БҚ 6, КҚ 3.3.1., КҚ 3.3.2., КҚ 3.3.3., КҚ 3.3.4. КҚ 3.3.5., КҚ 3.3.6., КҚ 3.3.7.
АП 07
Әрлеу өндірісіндегі компьютерлік графика
Жаңадан түзілетін әрлеу өндірісінің жобаларына компьютерлік бағдарламалар арқылы жасалған графикалық бейнелерді көшіру әдістері; векторлық және растрлық графиканың бағдарламалық әдістерінің көмегімен сурет пен графикалық бейнелер жасау; әрлеу өндірісінің нысандарын түзу үшін компьютерлік анимацияның арнайы эффектілер мен арнайы кіші бағдарламаларын (утилиттерін) пайдалану әдістері
Білімдер:
- әрлеу өндірісінде сурет пен графикалық бейнелер жобасын жасауды;
- арнайы эффектілер мен арнайы кіші бағдарламаларын (утилиттерін) пайдалану әдістерін
Іскерліктер:
- жаңадан түзілетін әрлеу өндірісінің жобаларына компьютерлік бағдарламалар арқылы жасалған графикалық бейнелерді көшіру
БҚ 1, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8, КҚ 3.3.1., КҚ 3.3.2., КҚ 3.3.3., КҚ 3.3.4. КҚ 3.3.5., КҚ 3.3.6., КҚ 3.3.7.
БҰАП 00
Білім ұйымдарымен анықталатын пәндер
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Оқу тәжірибесі кезеңінде білім алушылар өздерінің алатын біліктіліктеріне сәйкес өндірістің негізгі технологиялық үрдістерімен танысады. Оқу тәжірибесінің базасы ретінде оқу-өндірістік, өндірістік-өңдеу, бояу, кептіру және т.б. ұстаханалары, оқу орнының қосымша нысандары мен әлеуметтік серіктестердің, сондай-ақ жұмыс берушілердің өндірістік базалары және т.б. пайдаланылады.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі шараларын сақтай отырып, жұмыстар атқарады;
- бақылау журналын толтырады
Дағдылар:
- алғашқы құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 1, БҚ 5, БҚ 6
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндірістік технологиялық тәжірибені өту нәтижесінде білім алушылар арнайы пәндерден алған теориялық білімдерін кәсіпорындардың өндірістік базасында алған дағдылармен нақтылайды. Өндірістік технологиялық тәжірибені әлеуметтік серіктестер мен жұмыс берушілердің өндірістік базаларында өту барысында білім алушылар тиісті өндірістік жұмыстар атқарып, өңдеу машиналарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, оларда жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді, берілген тапсырмаларды орындап, мекеменің ішкі тәртібін сақтайды.
Іскерліктер:
- өндірістік процестерді ұйымдастырады;
- қосымша өңдеу материалдары мен шикізат қажеттілігін есептейді;
- өндірістік цехтағы бір жұмыс орнында бекітілген ұстаның бақылауымен белгілі жұмыстарды орындайды.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді;
- дайын өңделген бұйымдарына, шикізат сапасына талдау жүргізе алады.

БК 1, БК 3, БК 7, БК 8
ПП 03
Производственно-преддипломная практика
Обучающиеся производственно-преддипломную практику будут проходить на производственных базах работодателей и социальных партнеров; собирать исходные документы и материалы для выполнения дипломного проҒекта, знакомятся внутренними производственными работами предприятия, получают практические навыки работы на отделочных машинах и оборудованиях отделочного производства в реальных условиях работы, заполняют дневники.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
Навыки:
- оформлять техническую документацию по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции.
БК 1, БК 3, БК 5, БК 6
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Обновлять свои знания и навыки в течении всей жизни
БК 2
Постоянно углублять знания по основам автоматизации и АСУТП производства
БК 3
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения
БК 4
Работать самостоятельно и в команде
БК 5
Планирование работы
БК 6
Систематизация и применение необходимой информации
БК 7
Работа с технической документацией
БК 8
Соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 123501 2 – Красильщик
ПК 2.1.1. Проверка технической исправности оборудовании и агрегатов линии для крашения
ПК 2.1.2. Сшивать концы ткани для заправки в красильную линию и заправлять ткань в красильную линию
ПК 2.1.3. Наладка и регулирования режимов работы оборудования и установка необходимых механизмов и приспособлений для проведения технологического процесса
ПК 2.1.4. Причины возникновения дефектов и брака в процессе крашения и методы их устранения ПК 2.1.5. Эффективно использовать химические материалы для снижения уровня загрязнения окружающей среды
ПК 2.1.6. Пользоваться контрольно-измерительными приборами для контроля технологического процесса
ПК 2.1.7. Приготовление рабочих растворов
ПК 2.1.8. Чистка и промывка оборудований
2.2. 123502 2 – Каландровщик
ПК 2.2.1. Производить заправку полотна в каландры
ПК 2.2.2. Контролировать и регулировать усилие прижима между валами каландров, натяжение полотна
ПК 2.2.3. Наблюдение за процессом каландрирования с помощью контрольно-измерительных приборов
ПК 2.2.4. Контролировать процесс каландрирования с использованием автоматизированных систем управления технологическим процессом (АСУТП)

БҚ 1, БҚ 3, БҚ 7, БҚ 8
КП 03
Диплом алдындағы өндірістік практика
Диплом жұмысына материалдар жинақтайды, мекеменің ішкі өндірістік жұмыстарымен жете танысады, өңдеу өндірісінің машиналарымен, жабдықтарымен нақты өндіріс жағдайында танысып, жұмыс істеуге дағдыланады, күнделік жүргізеді.
Іскерліктер:
- шығарылатын бұйымдар мен өнімдердің сапасын арттыру мақсатында жетілдіру шараларын қарастырады;
- өзінің кәсіптік жұмысында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды игереді
Дағдылар:
- жаңа өнімдер мен бұйымдар шығаруда қажетті техникалық құжаттарды рәсімдей алады.
БҚ 1, БҚ 3, БҚ 5, БҚ 6
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттің коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңартып отыру
БҚ 2
Өндіріс экономикасы және автоматтандыру негіздері мен АЖБТП жөніндегі білімдерін тереңдету
БҚ 3
Адамаралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау
БҚ 4
Өз бетінше және командамен жұмыс істей білу
БҚ 5
Жеке еңбек қызметін жоспарлау
БҚ 6
Керекті ақпаратты қолдану және жүйелеу
БҚ 7
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу
БҚ 8
Жабдықтарды пайдалану кезінде өрт және техника қауіпсізідігін, еңбек қорғау ережелерін сақтау
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 123501 2 – Бояушы
КҚ 2.1.1. Бояуға арналған желінің агрегаттары мен жабдықтарының техникалық дұрыстығын тексеру
КҚ 2.1.2. Мата ұштарын тігіп, матаны бояу желісіне жүктеу
КҚ 2.1.3. Жабдықтардың жұмыс істеу режимдерін реттеу мен түзеу және технологиялық үрдісті жүргізу үшін қажетті механизмдер мен тетіктерді орната алады
КҚ 2.1.4. Бояу үрдісінде кемістіктер мен ақаудың пайда болу себептерін және оларды жою әдістерін
КҚ 2.1.5. Қоршаған ортаның ластануын төмендету мақсатында химиялық материалдарды тиімді пайдалану
КҚ 2.1.6. Технологиялық үрдістерді бақылау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану
КҚ 2.1.7. Жұмысшы ерітінділерді дайындай алу
КҚ 2.1.8. Жабдықты тазарту және жуу
2.2. 123502 2 – Каландршы
КҚ 2.2.1. Каландрге кенепті салу
КҚ 2.2.2. Каландрлердің біліктерінің арасында шикізаттың қысылуын, сондай-ақ кенептің тартылуын реттеу және бақылау
КҚ 2.2.3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен каландрлеу үрдісін бақылау
КҚ 2.2.4. Технологиялық үрдістерді автоматты басқару жүйелерін (ТҮАБЖ) пайдалану арқылы каландрлеу үрдісін бақылау

ПК 2.2.5. Выявлять и устранять причины возникновения дефектов полотна в процессе каландрирования
ПК 2.2.6. Фиксирование цвета с трафарета на ткань на трансферном печатном каландре
ПК 2.2.7. Эксплуатация графического трансферного печатного каландра для сублимации и фиксации рисунка, напечатанного цифровым принтером
2.3. 123503 2 – Сушильщик
ПК 2.3.1. Проверка технической исправности оборудовании и агрегатов для промывки и сушки тканей
ПК 2.3.2. Наблюдение за температурой и давлением пара в сушильных цилиндрах с помощью контрольно-измерительных приборов
ПК 2.3.3. Регулировать подачу пара в цилиндры и отвод конденсата
ПК 2.3.4. Управлять работой теплорекуперационной системы
ПК 2.3.5. Контролировать работу сушильной части с использованием автоматизированных систем управления технологическим процессом (АСУТП)
ПК 2.3.6. Загрузка сушильной машины
2.4. 123504 2 – Аппаратчик плюсования
ПК 2.4.1. Пропитка химическим раствором ткани и нетканые полотна на плюсовке
ПК 2.4.2. Заправлять ткани и полотна в плюсовку, сшивать концы ткани
ПК 2.4.3. Наблюдение за процессом пропитки, отжима и сушки, движения ткани, нетканых полотен в плюсовке
ПК 2.4.4. Периодическая проверка качества пропитывания и отжима ткани
ПК 2.4.5. Заполнять ванны раствором и водой
ПК 2.4.6. Вырезка образцов для лабораторных испытаний
ПК 2.4.7. Транспортировка в установленное место изделий и полотна, ткани и их маркировка
2.5. 123505 2 – Аппаратчик пропитки
ПК 2.5.1. Приготовление пропиточного раствора и загрузка им ванн, пуск пара
ПК 2.5.2. Наблюдение за нормальным поступлением химического раствора, равномерным нанесением его на изделия, степенью погружения щеток в раствор, правильным натяжением и отжимом, скоростью прохождения продукции в обслуживаемых машинах, исправным состоянием оборудования и его ограждений
ПК 2.5.3. Поддержание установленного технологического режима работы
ПК 2.5.4. Регулирование процесса пропитки по показаниям контрольно-измерительных приборов
ПК 2.5.5. Свойства применяемых химических растворов, назначение и правила обращения с ними;
ПК 2.5.6. Устройство обслуживаемого оборудования, правила эксплуатации и ухода за ним
ПК 2.5.7. Чистка и смазка трущихся поверхностей применяемых машин и оборудования
2.6. 123506 2 – Аппаратчик мерсеризации
ПК 2.6.1. Сшивать концы ткани для заправки в машину, заправлять ткани в мерсеризационную машину
ПК 2.6.2. Предупреждать пороки ткани при мерсеризации
ПК 2.6.3. Регулировать натяжение ткани, скорость движения, уровня концентрации растворов в ваннах
ПК 2.6.4. Опеспечивать сопряженность в работе машин мерсеризационного оборудования

КҚ 2.2.5. Каландрлау үрдісінде кенептерде пайда болатын ақаулар себебін тауып, оларды жою
КҚ 2.2.6. Трансферлік басып шығару каландрінде трафареттен түсті матаға бекіту
КҚ 2.2.7. Түрлі-түсті принтерлерде басылған суреттерді графикалық трансферлік басып шығару каландрында сублимациялау және бекіту
2.3. 123503 2 – Кептіруші
КҚ 2.3.1. Маталарды жуу мен кептіруге арналған жабдықтар мен агрегаттардың техникалық дұрыстығын тексеру
КҚ 2.3.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен кептіру цилиндрлеріндегі бу қысымы мен температурасын бақылау
КҚ 2.3.3. Цилиндрлерге бу берілуін реттеу және конденсатты шығару
КҚ 2.3.4. Жылурекуперациялық жүйенің жұмысын басқару
КҚ 2.3.5. Технологиялық үрдістерді автоматты басқару жүйелерін (ТҮАБЖ) пайдалану арқылы кептіру бөлімінің жұмысын бақылау
КҚ 2.3.6. Кептіру машинасын жүктеу
2.4. 123504 2 – Қосындылау аппаратшысы
КҚ 2.4.1. Қосындылауда матаға, беймата жаймаларға химиялық ерітіндіні сіңдіру
КҚ 2.4.2. Қосындылаудағы мата мен жайманы жүктеу, шеттерін тігу
КҚ 2.4.3. Қосындылаудағы мата, беймата жаймалардың қозғалысын, оларға сіңдіру мен оларды сығу және кептіру үрдісін бақылау
КҚ 2.4.4. Матаның сіңіру және сығылу сапасын мерзімді тексеру
КҚ 2.4.5. Ваннаны ерітінді және сумен толтыру
КҚ 2.4.6. Зертханалық сынақ үшін үлгілерді қию
КҚ 2.4.7. Белгіленген орынға мата, жайма, және бұйымды тасымалдау және белгі қою
2.5. 123505 2 – Сіңдіру аппаратшысы
КҚ 2.5.1. Сіңдіру ерітіндісін дайындауды, оны ваннаға құюды, буды жіберуді орындау
КҚ 2.5.2. Химиялық ерітіндінің қалыпты келуін, бұйымдарға бірқалыпты тиюін, шөткелердің ерітіндіге батырылу дәрежесін, өнімнің дұрыс тартылып, сығылуын, қызмет көрсететін машиналардан өнімнің өту жылдамдығын, жабдықтардың ақаусыз болуын және олардың қоршауын бақылау
КҚ 2.5.3. Белгіленген технологиялық режимді ұстап тұру
КҚ 2.5.4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіші бойынша сіңіру үрдісін реттеу
КҚ 2.5.5. Қолданылатын химиялық ерітінділердің қасиеттерін, оларды пайдалану ережелерін және олардың қызметін
КҚ 2.5.6. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысын, оларды пайдалану ережелерін және оларға күтім көрсету
КҚ 2.5.7. Қолданылатын машиналар мен жабдықтардың үйкелетін беттерін тазалау мен майлау
2.6. 123506 2 – Жұмсарту аппаратшысы
КҚ 2.6.1. Мата ұштарын тігіп, маталарды мерсерлеу машинасына жүктеу
КҚ 2.6.2. Мерсерлеу үрдісінде маталарда ақау болуының алдын алу
КҚ 2.6.3. Маталардың керілуін, қозғалыс жылдамдығын, ванналардағы ерітінді концентрациясының деңгейін реттеу
КҚ 2.6.4. Мерсерлеу жабдықтары машиналарының бірІнен кейін бірі ілеспелі жұмыс істеуін қамтамасыз ету

ПК 2.6.5. Выполнение подачи щелочного раствора с установленной скоростью
ПК 2.6.6. Определение дефектов и недостатков в работе коммуникации и оборудований и их устранение
ПК 2.6.7. Подготовка оборудований к ремонту
2.7. 123507 2 – Оператор ширильного оборудования
ПК 2.7.1. Вести процесс ширения ткани
ПК 2.7.2. Накалывание ткани на иглы
ПК 2.7.3. Наблюдение за прохождением ткани из плюсовки в ширильное поле обслуживаемой машины
ПК 2.7.3. Контролировать работу и обеспечивать безопасную эксплуатацию основного и вспомогательного оборудования, технологических линий, контрольно-измерительных приборов (КИП) и средств автоматизации
ПК 2.7.5. Предупреждение образования пороков ткани при ширении
ПК 2.7.6. Чистка обслуживаемой машины и смазка ее трущихся поверхностей
ПК 2.7.7. Транспортировка ткани к убслуживаемой машине
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.8. 123508 2 – Отделочник ткани
ПК 2.8.1. Ведение на отделочных машинах отделки тканей в соответствии с технологическим режимом
ПК 2.8.2. Факторы, влияющие на величину усадки и обработка их на отделочных агрегатах для придания противоусадочных свойств
ПК 2.8.3. Способы наладки приборов автоматического регулирования и технического контроля
ПК 2.8.4. Правила регулирования давления валов обслуживаемых машин, управления гидравлическим насосом
ПК 2.8.5. Требования, предъявляемые к качеству ткани
ПК 2.8.6. Ассортимент обрабатываемых тканей
ПК 2.8.7. Подготавливать оборудование к проведению ремонтных работ различного характера
2.9. 123509 2 – Отбельщик
ПК 2.9.1. Ведение процессов очистки от шлихты и отбеливания хлопка, пряжи, ровницы, ткани, полотен на агрегатах непрерывного действия, аппаратах и др оборудованиях
ПК 2.9.2. Эффективно использовать химические материалы для снижения уровня загрязнения окружающей среды, экономии химических материалов
ПК 2.9.3. Подготавливать оборудование к работе
ПК 2.9.4. Загрузка ткани в машину
ПК 2.9.5. Обеспечение необходимого уровня воды и рабочего раствора в рабочей емкости
ПК 2.9.6. Промывка продукции после отбеливания
ПК 2.9.8. Контроль качества изделий в разных этапах технологического процесса
2.10. 123510 2 – Отварщик
ПК 2.10.1. Заправлять ткани в отварочные аппараты и ведение процесса отварки согласно технологическому режиму
ПК 2.10.2. Использовать инновационные технологии для отварки хлопка, пряжи, ткани, рулонов шелка согласно технологического режима отваривания
ПК 2.10.3. Подготовка оборудований для отварки
ПК 2.10.4. Транспортировка в установленное место химических материалов и продукции

КҚ 2.6.5. Сілті ерітіндісін бекітілген жылдамдықпен беруді орындай алу
КҚ 2.6.6. Жабдықтар мен коммуникациялар жұмысындағы кемістіктерді анықтау және жою
КҚ 2.6.7. Жабдықтарды жөндеуге дайындау
2.7. 123507 2 – Ширату жабдығының операторы
КҚ 2.7.1. Ширату үрдісін орындау
КҚ 2.7.2 Матаны инеге ілмектеу
КҚ 2.7.3. Матаның қосындылаудан қызмет көрсетілетін машинаның ширату аумағына өтуін бақылау
КҚ 2.7.4. Негізгі және қосымша жабдықтарды, технологиялық желілерді, бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандыру құралдарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету және жұмысты бақылау
КҚ 2.7.5. Матаны ширату үрдісінде пайда болатын ақаудың алдын алу
КҚ 2.7.6. Қызмет көрсету машинасын тазарту және үйкелетін беттерін майлау
КҚ 2.7.7. Қызмет көрсету машинасына матаны тасымалдау
Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.8. 123508 2 – Мата безендірушісі
КҚ 2.8.1. Безендіру агрегатында матаны безендіруді технологиялық режимдерге сәйкес жүргізе алу
КҚ 2.8.2. Матаның апшу факторлары және матаны апшымайтындай етіп безендіру агрегатында матаны өңдеу
КҚ 2.8.3. Техникалық бақылау және автоматты реттеу аспаптарын реттеу әдістерін игеру
КҚ 2.8.4. Сұйықтық сорабын басқару және қызмет көрсетілетін машиналардың біліктеріндегі қысымды реттеу ережелерін
КҚ 2.8.5. Мата сапасына қойылатын талаптар
КҚ 2.8.6. Безендірілетін маталардың ассортиментін
КҚ 2.8.7. Түрлі сипаттағы жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жабдықтарды дайындау
2.9. 123509 2 – Ағартушы
КҚ 2.9.1. Үздіксіз ағарту агрегаттарында, аппараттарда және т.б. жабдықтарда мақта, жіп, созба, мата, кенептерді шлихтадан тазарту, ағартуды орындау
КҚ 2.9.2. Химиялық материалдарды үнемдеу және оларды тиімді жұмсау арқылы қоршаған орта ластануының деңгейін төмендету
КҚ 2.9.3. Қызмет көрсетілетін жабдықты жұмысқа даярлау
КҚ 2.9.4. Қызмет көрсетілетін машинаға матаны жүктеу
КҚ 2.9.5. Жұмыс ыдысындағы ерітінді мен судың қажетті деңгейін қамтамасыз ету
КҚ 2.9.6. Ағартылған өнімді жуу
КҚ 2.9.7. Технологиялық үрдістің түрлі кезеңдерінде бұйымды өңдеу сапасын бақылау
2.10. 123510 2 – Қайнатушы
КҚ 2.10.1. Маталарды қайнату аппаратына жүктеу және технологиялық режимге сәйкес қайнату үрдісін іске асыру
КҚ 2.10.2. Технологиялық кестеге сай қайнату аппараттарында және т.б. мақта, иірілген жіп, мата, жібек орамын қайнату үшін жаңа технологияларды қолдану
КҚ 2.10.3. Бұйымды қайнатуға қажетті жабдықтарды дайындау
КҚ 2.10.4. Белгіленген орынға өнім мен химиялық материалдарды тасымалдау

ПК 2.10.5. Приготовление растворов для процесса отварки
ПК 2.10.6. Загрузка ткани к отварочным машинам, доведение концентрации раствора согласно технологическому режиму и ведение процесса отварки и их регулирование
ПК 2.10.7. Наблюдение за процессом отваривания и натяжения ткани
2.11. 123511 2 – Аппаратчик аппретирования
ПК 2.11.1. Ведение процесса аппретирования, стабилизации, обработки латексом, термообработки, пропитки, промывки, ширения и сушки тканей, ковров, полотна, полипропиленовой пленочной ткани, ворса искусственного меха, текстильно-галантерейных изделий, нетканых полотен и других изделий для несминаемой, водоотталкивающей, огнеупорной, малоусадочной и других видов отделок на аппретурно-сушильном барабане, сушильно-ширильном агрегате, аппретурно-сушильно-ширильных и сушильно-стабилизационных агрегатах, на плюсовках сагрегатированных и несагрегатированных с сушильной машиной
ПК 2.11.2. Эффективно использовать химические материалы для снижения уровня загрязнения окружающей среды, экономии химических материалов
ПК 2.11.3. Приготовить рабочий раствор
ПК 2.11.4. Загрузка плюсовки крахмальным аппретом
ПК 2.11.5. Подготавливать оборудование к проведению ремонтных работ различного характера
ПК 2.11.6. Контролировать работу и обеспечивать безопасную эксплуатацию основного и вспомогательного оборудования, технологических линий, контрольно-измерительных приборов (КИП) и средств автоматизации
ПК 2.11.7. Приготовление и варка различных видов аппрета в варочных емкостях по заданной рецептуре в соответствии с технологическим режимом, взвешивание приготовленного аппрета и подача его по трубопроводу к варочным емкостям
2.12. 123512 2 – Контролер качества обработки изделий
ПК 2.12.1. Контроль качества изделий в разных этапах технологического процесса
ПК 2.12.2. Возврат на приемные пункты принятых без указания дефекта или неправильно оформленных заказов
ПК 2.12.3. Проверка правильности определения видов технологической обработки
ПК 2.12.4. Просмотр изделий и определение качества обработки в соответствии с действующими технологическими инструкциями, стандартами предприятий, республиканскими стандартами и техническими условиями
ПК 2.12.5. Отбор изделий с дефектами обработки и установление причин брака
ПК 2.12.6. Оформление соответствующей документации на забракованные изделия с указанием вида и характера брака
3. Специалист среднего звена
3.1. 123513 3 – Техник-механик
ПК 3.1.1. Обеспечение качественного ремонта, правильной эксплуатаций, безаварийной и надежной работы всех оборудований и устройств, а также их обновление по возможности

КҚ 2.10.5. Қайнату үшін ерітіндіні дайындау
КҚ 2.10.6. Машиналарға матаны жүктеу, қайнатудың технологиялық кестесі талап ететіндей деңгейге ерітіндіні жеткізу, қайнату үрдісі және оларды реттеу
КҚ 2.10.7. Матаның тартылуын бақылау және қайнату үрдісін қадағалау
2.11. 123511 2 – Аппретирлеу аппаратшысы
КҚ 2.11.1. Маталарды, кілемдерді, кенептерді, полипропилен үлбірлі маталарды, жасанды былғары түктерін, тоқыма-галантерея бұйымдарын, мата емес кенептерді және басқа бұйымдарды су өтпейтін, отқа төзімді, апшуы кем, қатпарланбайтын және де басқа өңдеу үшін оларды кептіру, ширату, жуу, сіңдіру, ыстықтай өңдеу, латекспен өңдеу, тұрақтандыру мен аппреттеудің технологиялық үрдістерін аппреттеу-кептіру барабанында, кептіру-ширату агрегатында, кептіру машинасымен агрегатталаған және агрегатталмаған қосындылау машиналарында жүргізу
КҚ 2.11.2. Химиялық материалдарды үнемдеу және оларды тиімді жұмсау арқылы қоршаған орта ластануының деңгейін төмендету
КҚ 2.11.3. Жұмыс ерітіндісін даярлай алу
КҚ 2.11.4. Қосындылауды крахмал аппретімен толтыру
КҚ 2.11.5. Түрлі сипаттағы жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жабдықтарды дайындай алу
КҚ 2.11.6. Негізгі және қосымша жабдықтарды, технологиялық желілерді, бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандыру құралдарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету және жұмысты бақылау
КҚ 2.11.7. Белгіленген рецепт бойынша тиісті технологиялық режимде түрлі аппреттерді қайнатып дайындау, өлшеу және оларды құбырлар арқылы қайнату ыдыстарына айдай алу
2.12. 123512 2 – Бұйымды өңдеу сапасын бақылаушы
КҚ 2.12.1. Технологиялық үрдістің түрлі кезеңдерінде бұйымды өңдеу сапасын бақылау
КҚ 2.12.2. Ақауы көрсетілмеген немесе тапсырыс кезінде толық толтырылмай қабылданған бұйымдарды қабылдау пунктіне қайтару
КҚ 2.12.3. Технологиялық өңдеу түрлерін анықтаудың дұрыстығын тексеру
КҚ 2.12.4. Бұйымдарды көріп шығып, олардың өңделу сапасының қолданыстағы технологиялық нұсқаулықтарға, кәсіпорын стандартына, республикалық стандарттар мен техникалық шарттарға сай өңделуін анықтау
КҚ 2.12.5. Өңдеудің ақауы бар бұйымды іріктеу және ақаудың себебін анықтау
КҚ 2.12.6. Ақауға шыққан бұйымдардың түрін және ақау сипатын анықтап, тиісті құжаттамаларды рәсімдеу
Орта буын маманы
3.1. 123513 3 – Техник-механик
КҚ 3.1.1. Түрлі типтердегі жабдықтар мен құрылғылардың апатсыз әрі сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету, оларды дұрыс пайдалану, оларға осы заманғы сапалы жөндеу жүргізу және оларды жаңалау

ПК 3.1.2. Контролировать технические состояния и ремонт ограждений механических оборудований, сооружений и зданий цеха
ПК 3.1.3. Участвовать в работах по приему и установки новых оборудований, ведение работ по рационализации рабочих мест, внедрение средств автоматизации и механизации трудоемких процессов
ПК 3.1.4. Вести учет устаревших и истекшие амортизационные сроки эксплуатаций оборудований, а также других оборудований и подготовить документы для списания
ПК 3.1.5. Оценивать соответствия технологии и оборудование производственному заданию
ПК 3.1.6. Подготовить и внедрить рациональные методы ремонтных и восстановительных работ узлов и деталей машин
3.2. 123514 3 – Техник-технолог
ПК 3.2.1. Проверка и анализ качества сырья, материалов и готовой продукции
ПК3.2.2. Оформление технической документации и ведение расчетов о необходимых технологиях
ПК 3.2.3. Пороки, возникающие продукциях; их причины и способы предупреждения
ПК 3.2.1. Контролировать соблюдение правил техники безопастности
ПК 3.2.5. Оформление документов для внесения частичных изменений на технологические режимы и процессы отделочного производства
ПК 3.2.6. Рассчитывать расходы топлива и энергии, сырья, материалов, нормативы и оборудования, а также экономическую эффективность проектируемых технологических процессов
3.3. 123515 3 – Художник-дизайнер
ПК 3.3.1. Оценка эстетического уровня аналогичных отечественных и зарубежных изделий в отделочном производстве и проведение относительного анализа
ПК 3.3.2. Использовать информационную среду электронных баз данных, медиатек, информационно-телекоммуникационных сетей в области создания творческих проектов для отделочного производства
ПК 3.3.3. Создавать технологическую документацию по реализации различных творческих проектов в отделочном производстве
ПК 3.3.4. Подготовка материалов для выполнения работ по стандартизаций в отраслях художественного дизайна
ПК 3.3.5. Проверка соответствия рабочих чертежей и технологического оборудования художественно-дизайнерских проектов изделий
ПК 3.3.6. Рецензировать и подготовить заключение для новых проектов дизайна отделочного производства, а также рационализаторских предложений и изобретений
ПК 3.3.7. Оформление документов и отчетов по законченным художественно-дизайнерским заготовкам, а также разрабатывать колористическое решение проекта отделочного производства
Приложение 181
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0821000 – Технология добычи нефти и газа
Квалификации: 0821013 Технолог по бурению и обслуживанию буровой и подъемной установки
Форма обучения: очная

КҚ 3.1.2. Цех ғимараттарын, механикалық жабдықтардың қорғаушы құрылғысын жөндеу және олардың техникалық жағдайын қадағалауды жүзеге асыру
КҚ 3.1.3. Жаңа жабдықтар қабылдау мен орнатуға қатысу, жұмыс орнын рационалдау бойынша жұмыстар жүргізу, көп еңбекті қажет ететін және ауыр жұмыстарды автоматтандыру мен механикаландыру құралдарын енгізу
КҚ 3.1.4. Ескірген және амортизациялық мерзімі өткен жабдықтарға, басқа түрдегі жабдықтарға да есептеме жүргізу және оларды есептен шығару құжаттарын дайындау
КҚ 3.1.5. Өндірістік тапсырмаларды орындауға арналған жабдықтар мен технологиялардың сәйкестігін бағалау
КҚ 3.1.6. Механизмнің бөлшектері мен түйіндерін қалпына келтіру және жөндеудің тиімді әдістерін әзірлеу, енгізу
3.2. 123514 3 – Техник-технолог
КҚ 3.2.1. Шикізаттың, материалдың, дайын өнімнің сапасын тексеру және талдау
КҚ 3.2.2. Қажетті технологиялық есептемелер жүргізу және техникалық құжатнамаларды рәсімдеу
КҚ 3.2.3. Өнімдердегі ақауларды табу, олардың себептерін анықтау, олардың алдын алу және жою
КҚ 3.2.4. Техника қауіпсіздігі ережесінің сақталуына бақылау жүргізу
КҚ 3.2.5. Әрлеу өндірісінің режимі мен технологиялық процестеріне өзгерістер енгізуде техникалық құжатнамаларды рәсімдеу
КҚ 3.2.6. Жобаланған технологиялық үрдістің экономикалық тиімділігін, шикізаттың, материалдардың, жабдықтардың, отын мен энергия шығындарын және нормативтерді есептей алу
3.3. 123515 3 – Суретші дизайнер
КҚ 3.3.1. Әрлеу өндірісіндегі отандық және шетелдік ұқсас өнімдерге салыстырмалы талдау жасау, олардың эстетикалық деңгейін бағалау
КҚ 3.3.2. Шығармашылық жобаларды даярлау үшін ақпараттық телекоммуникациялық тораптарды, мәліметтердің электрондық базасын, медиатекаларды пайдалану
КҚ 3.3.3. Әрлеу өндірісіндегі түрлі шығармашылық жобаларды іске асыру үшін технологиялық құжатнамаларды даярлау
КҚ 3.3.4. Көркемдік дизайн саласындағы стандарттау бойынша жұмыстарды атқару үшін материалдар дайындау
КҚ 3.3.5. Көркемдік-дизайнерлік жобаның технологиялық жабдығына және бұйымның жұмыс сызбаларына сәйкестігін тексеріп отыру
КҚ 3.3.6. Әрлеу өндірісіндегі дизайн жобаларға, ұсыныстар мен өнер тапқыштарға пікір жазу, қорытынды дайындау
КҚ 3.3.7. Аяқталған көркемдік-дизайнерлік дайындамаға құжатнамалар рәсімдеу, оларды орындау кезеңінде атқарылған жұмыстардың есебін құрастыру, сондай-ақ әрлеу өндірісінің жобасына колористік шешімдер шығару
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 181-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0800000 – Мұнай- газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0821000 – Мұнай және газ өндіру технологиясы
Біліктілігі: 082101 3 Бұрғылау мен көтергіш қондырғыларға қызмет көрсету және бұрғылау бойынша технолог
Оқыту түрі: күндізгі

252
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 182
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000– Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0821000 – Технология добычи нефти и газа

252
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(ҚДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті арттыру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жоба қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының үлгілік тізбесі тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламалары мазмұнынан негізге ала отырып анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтауға арналған оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының тізбесі жұмыс бағдарламаларын есепке алумен, оқу орны және оларға кадр даярлайтын серіктес-кәсіпорындармен бірлесе отырып анықталады. Бұл ретте сала дамуының болашағын ескере отырып, ІТ-технологияны, 3D-технологияны, АКТ, қашықтан, модульдік, дуалды, кредитті оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 182-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0800000 – Мұнай- газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0821000 – Мұнай және газ өндіру технологиясы

082101 3 - Технолог по бурению и обслуживанию буровой и подъемной установки
ПК 3.1.1. Проведение буровых работ в соответствии с технологическим регламентом;
ПК 3.1.2. Выбирать оптимальный вариант проводки глубоких и сверхглубоких скважин в различных горно – геологических условиях;
ПК 3.1.3. Планирование и организация работ производственного персонала;
ПК 3.1.4. Выбирать способы и средства контроля технологических процессов бурения;
ПК 3.1.5. Решать технические задачи по предотвращению и ликвидации осложнений и аварийных ситуаций;
ПК 3.1.6. Проводить работы по подготовке скважин к ремонту, осуществлять подземный ремонт скважин;
ПК 3.1.7. Проводить обслуживание и эксплуатацию бурового оборудования;
ПК 3.1.8. Призводить выбор бурового оборудования в соответствии с с геолого – техническими условиями проводки скважин;
ПК 3.1.9. Производить техническое обслуживание бурового оборудования, готовить буровое оборудование к транспортировке;
ПК 3.1.10. Проводить проверку работы контрольно – измерительных приборов, автоматов, предохранительных устройств, противовыбросового оборудования;
ПК 3.1.11.Осуществлять оперативный контроль за техническим состоянием наземного и подземного бурового оборудования;
ПК 3.1.12. Оформлять технологическую и техническую документацию по обслуживанию и эксплуатации бурового оборудования;
ПК 3.1.13. Производить техническое обслуживание и эксплуатацию подъемников по опробованию (испытанию пласта);
ПК 3.1.14. Вести эксплуатацию и обслуживание подъемно – транспортных средств и вспомогательных механизмов;
ПК 3.1.15. Вести контроль заданных режимов работы двигателей и силовых агрегатов;
ПК 3.1.16. Вести контроль учета работы двигателей, силовых агрегатов и расхода горюче- смазочных средств;
ПК 3.1.17. Управлять силовым электрогенератором, установленном на подъемнике;
ПК 3.1.18. Осуществлять техническую поддержку и предоставлять услуги в области разведки, добычи нефти и газа, геофизики и осуществлять геологическое сопровождение разработки месторождений нефти и газа;
ПК 3.1.19 Обслуживать передвижные электростанции;
ПК 3.1.20 Разрабатывать и внедрять мероприятия по предупреждению неполадок в работе силовых агрегатов, дизель – генераторных и других станций т;
ПК 3.1.21 Контролировать качество бурового и тампонажного растворов и провер-ку колонны на герметичность;
ПК 3.1.22 Проведение и содействие в проведении экологического аудита, в разработке мер по минимизации нежелательных экологических последствий от разработки новых или увеличении отдачи старых нефтегазовых месторождених, а также в развитии системы управления отходами и других процедур, связанных с экологической безопасностью;

082101 3 - Бұрғылау мен көтергіш қондырғыларға қызмет көрсету және бұрғылау бойынша технолог
КҚ 3.1.1. Технологиялық регламентке сәйкес бұрғылау жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.1.2. Әр түрлі тау – геологиялық жағдайларда терең және өте терең скважиналарды бұрғылаудың тиімді вариантын таңдау;
КҚ 3.1.3. Өндірістік персоналдың жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру;
КҚ 3.1.4. Бұрғылаудың технологиялық процесін бақылау құралдарын және тәсілдерін таңдау;
КҚ 3.1.5. Қиыншылықтар мен апаттық жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша техникалық мәселелерін шешу;
КҚ 3.1.6. Скважиналарды жөндеуге дайындау жұмыстарын жүргізу, скважиналарда жер асты жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.1.7. Бұрғылау жабдықтарын пайдалану және қызмет көрсету;
КҚ 3.1.8. Скважиналарды қазудың геолого – техникалық жағдайларына байланысты бұрғылау жабдықтарын таңдау;
КҚ 3.1.9. Бұрғылау жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, бұрғылау жабдықтарын тасымалдауға дайындау;
КҚ 3.1.10. Бақылау - өлшеу аспаптарының, автоматтардың, қорғау құрылғылардың, атқылауға қарсы жабдықтардың жұмысын тексеру;
КҚ 3.1.11. Бұрғылау жабдықтарының жер үсті және жер асты жабдықтарының техникалық жағдайына оперативті бақылау жүргізу;
КҚ 3.1.12. Бұрғылау жабдықтарын пайдалану және қызмет көрсету бойынша технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу;
КҚ 3.1.13. Қабаттарды сынау (тексеру) көтергіштерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету;
КҚ 3.1.14. Көтергіш – транспортты және көмекші механизмдерді пайдалану және қызмет көрсету;
КҚ 3.1.15. Қозғалтқыштар мен күштік агрегаттардың жұмысының берілген режимдерін бақылау;
КҚ 3.1.16. Қозғалтқыштардың, күштік агрегаттардың жұмысын және жанармай – майлау заттардың шығынының есебіне бақылау жүргізу;
КҚ 3.1.17. Көтергіште орнатылған күштік электргенераторды басқару;
КҚ 3.1.18. Барлау, мұнай және газды өндіру, геофизика саласында техникалық көмек, қызмет көрсету, мұнай және газ кенорындарын игеруді геологиялық қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.19 Жылжымалы электрстанцияларды қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.20 Күштік агрегаттардың, дизель – генераторлардың және басқа станциялардың жұмысыңдағы ақаулықтардың алдын алу шараларды өңдеу және енгізу;
КҚ 3.1.21 Бұрғылау және тампонаж ерітінділерінің сапасын бақылау және тізбекті саңылаусыздығына тексеру;
КҚ 3.1.22 Экологиялық аудитті жүргізу және жүргізуге көмек көрсету, жаңадан игеріліп жатқан және ескі мұнай газ кен орындарынан мұнай өндірісін ұлғайту тәсілдерін қолдану кезіндегі экологиялық зардаптарын азайтуға бағытталған шараларға, сонымен қатар экологиялық қауіпсіздікпен байланысты процедураларға және шығындарды басқару жүйелерді дамытуына қатысу;

ПК 3.1.23 Организовывать безопасное выполнение производственного задания в соответствии с санитарно – техническими требованиями и требованиями охраны труда;
ПК 3.1.24 Обрабатывать и анализировать информацию с применением программных систем и вычислительной техники;
ПК 3.1.25 Ориентироваться в современном состоянии мировой экономики, оценивать роль нефти и газа в ее развитии.
Обозначения и сокращения
ГОСТ – государственный стандарт
СИ (Система Интернациональная) – международная система единиц
ЭВМ – электронно – вычислительная машина
БПО-база производственного обслуживания
УБР-управления буровых работ
АСУТП-Автоматизированные системы управления технологическими процессами
Приложение 184
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0822000 – Эксплуатация месторождений

КҚ 3.1.23 Санитарлық-техникалық талаптарға және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес өндірістік тапсырмаларды қауіпсіз орындауын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.24 Бағдарламалық жүйелерді және есептеуіш техниканы қолдану арқылы ақпараттарды өндеу және талдау;
КҚ 3.1.25 Дүниежүзілік экономиканың қазіргі жағдайындағы жаңалықтарға хабардар болу, оның дамуындағы мұнай мен газдың ролін бағалау.
Қысқартулар мен белгілер
МЕМСТ-Мемлекеттік Стандарт
ЭЕМ-электрлік –есептеу машинасы
ӨҚБ-өндірістік қызмет базасы
БЖБ-бұрғылау жұмысын басқару
ТПБАЖ – технологиялық процестерді автоматты басқару жүйелері
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 184-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім бейіні мен коды: 0800000 – Мұнай- газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0822000 - Кен орындарын пайдалану

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 189
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Технология химического
инжиниринга"
Сноска. Наименование приложения 189 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплины)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Деловая лексика и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума, необходимого для чтения и перевода (со словарем);
- основных терминов по специальности.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально-ориентированного текста.
БК 5
БК 9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума для профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально-ориентированного текста.
БК 5
БК 9
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном развитии человека;
- основ физического и спортивного самосовершенствования;
- правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнений и участии в спортивных играх;
- правил игры в баскетбол, волейбол, ходьбы на лыжах, выполнения гимнастических упражнений на снарядах;
- правил пользования компасом, ориентирования на местности.
Умения:
- выполнять нормативы по физической культуре.
БК 10
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация, становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий о культурах народов мира;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- культурного фундамента казахского этноса в период средневековья;
- влияния тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- анализировать многообразность подходов в исследовании культуры;
- показать особенности духовной культуры народов Казахстана.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 11
СЭД 02
Основы философии.
Философия и еҰ роль в жизни общества. Исторические типы философии. Понятие бытия. Материя и движение. Пространство и время. Природа сознания. Диалектика и еҰ альтернативы. Философское понимание общества. Формы и содержание общественного развития. Познание и еҰ формы. Общественное сознание и еҰ формы.
Природа человека и смысл его существования. Понятие личности. Свобода и ответственность. Социальное предвидение: виды, типы, методы. Глобальные проблемы современности. Мораль как форма оценочного отношения к действительности.
Знания:
- представления о философской, научной и религиозной картине мира;
- представления о смысле жизни человека;
- нравственных норм регулирования отношений между людьми в обществе.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом, социальном и духовном началах;
- анализировать условия формирования личности, еҰ свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 11
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система. Социально-экономические и политические процессы в Казахстане.
Знания:
- социологии как науки;
- этнонациональных отношений;
- социальных институтов и организаций;
- социальных ролей и социального поведения личности;
- значения политической власти и властных отношений;
- понятия политической системы;
- социально-экономических и политических процессов в Казахстане.
Умения:
- объяснять развитие социального движения и других факторов социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъектов политики, политических отношений и процессов;
- составлять представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 11
СЭД 04
Основы экономики.
Экономика и ее основные проблемы: цели, основные понятия, функции, сущность, принципы. Формы и виды собственности, управление собственностью. Основные функции рынка. Причины функционирования рынка. Многообразие видов рынка, их характеристика. Субъекты рыночной экономики и их взаимодействие. Определение спроса и предложения. Банки: их роль и виды. Банковская система государства. Налоги, современная налоговая политика Республики Казахстан. Основополагающие принципы налогообложения.
Знания:
- основ экономической теории;
- экономических функций государства;
- форм и методов государственного регулирования экономики;
- финансово-кредитной системы Республики Казахстан, ее структуры.
Умения:
- характеризировать основные проблемы, цели, понятия, функции, сущность, принципы экономики, формы и виды собственности, управление собственностью;
- применять знания о многообразии видов рынка, их характеристики, субъектов рыночной экономики и их взаимодействия;
- характеризировать современную налоговую политику Республики Казахстан.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
СЭД 05
Основы права.
Основы права: понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – главный источник государственного права. Избирательное право РК. Административное право РК.
Понятия, источники и принципы гражданского права. Трудовой договор и порядок его заключения. Понятие уголовного права.
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деяҒтельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинҒство;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 11
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Инженерная и компьютерная графика.
Элементы начертательной геометрии.
Задание точки, прямой, плоскости и многогранников на комплексном чертеже Монжа. Позиционные задачи и метрические задачи, способы преобразования чертежа. Многогранники.
Инженерная графика.
Конструкторская документация. Оформление чертежей. Изображения, надписи, обозначения. Аксонометрические проекции деталей. Изображения и обозначения элементов деталей. Рабочие чертежи и эскизы деталей. Изображения сборочных единиц. Сборочные чертежи деталей.
Понятие о компьютерной графике. Геометрическое моделирование и его задачи. Графические объекты. Примитивы и их атрибуты. Применение интерактивных графических систем для выполнения и редактирования изображений и чертежей. Решение задач геометрического моделирования.
Знания:
- конструкторской документации;
- правил оформления чертежей;
- элементов геометрии деталей, изображения
проекции деталей, сборочных чертежей
изделий;
- компьютерной графики;
- представления видеоинформации и ее
машинной генерации;
- графических языков;
- современных стандартов компьютерной графики;
- графических диалоговых систем;
- применения интерактивных графических систем.
Умения:
- строить аксонометрические проекции деталей;
- выполнять эскизы деталей машин, сборочные чертежи изделий;
- реализовывать аппаратно-программные модули графических систем.
БК 1
БК 8
БК 9

4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстары, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдаламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 189-қосымша
"Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 189-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіптік лексика және терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумы;
- мамандық бойынша негізгі терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 5
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынасы;
- мамандық бойынша негізгі сөздері мен терминдері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 5
БҚ 9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
Дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психофизиологиялық негізі.
Өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Дене тәрбиесінің кәсіби-қолданбалы дайындығы
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі;
- спорттық жаттығуларды орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері, волейбол, баскетбол ойыны ережелері, шаңғыда жүру ережесі, гимнастикалық жаттығуларды орындау ережесі, компаспен бағдарды анықтау.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау.
БҚ 10
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдағы ролі. Мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігі.
Мәдениет және өркениет, мәдениеттің қалыптасуы.
Мәдениеттің конфуцийлік-даосистік типі.
Мәдениеттің үнді-будда типі. Ислам мәдениетінің әлемі. Мәдениеттің христиандық типі. Батысевропалық мәдениет және оның қазіргі заман дамуына тигізген әсері. Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі. Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі. Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті. ХVІІ-ХІХ ғғ. қазақтардың мәдени дәстүрлері.
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
- халықтар мәдениеті туралы негізгі ұғымдар;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдени негізі жөніндегі білімінің қалыптастыруы;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері.
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігін білу;
- рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия және оның қоғамдағы ролі.
Философияның тарихи типтері.
Болмыс түсінігі. Материя және қозғалыс. Кеңістік және уақыт. Сана табиғаты. Диалектика және оның баламалары. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғамдық дамудың формалары және мазмұны.
Таным және оның түрлері. Қоғамдық сана және оның түрлері. Адам табиғаты және оның өмір сүруінің мәні. Жеке тұлға. Еркіндік және жауапкершілік. Әлеуметтік болжау түрлері, типтері, әдістері. Қазіргі глобальдық проблемалар. Мораль – дүниеге шынайы бағалық қатынас формасы.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни бейнелері туралы ілім;
- адам өмірінің мағынасы туралы;
- қоғамдағы адамдардың ара-қатынастарын реттеудің адамгершілік нормасы.
Іскерліктер:
- адамдағы биологиялық және әлеуметтік және рухани байланыстарды анықтау;
- жеке тұлғаның қалыптасу шарттарын, оның бостандығы және өмірді сақтау үшін жауаптылығын, мәдениетін, қоршаған ортаны қорғау туралы ілімді пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтану ғылымы. Әлеуметтік қауымдастық.
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар.
Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар және ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні.
Саяси билік және биліктік қатынастар.
Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- әлеуметтану ғылымы;
- этноұлттық қатынастар;
- әлеуметтік институттар және ұйымдар;
- жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі;
- саяси билік және биліктік қатынастар;
- саяси жүйе;
- Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларының дамуын түсіндіруі;
- биліктің мәнін, саясат субьектілерін, саяси қатынастар мен үрдістердің анықтауы;
- саяси жүйе және саяси тәртіп туралы ұғымын қалыптастыруы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Экономика және оның негізгі мәселелері, мақсаттары, негізгі түсініктері, принциптері, нысандары және меншіктің түрлері, меншікті басқару. Нарықтың негізгі қызметі. Нарықтың жұмыс істеу себептері. Нарықтың түрлері және оның сипаттамасы. Нарықтың экономикалық субъектілері және олардың өзара іс-қимылдары. Сұраныс пен ұсыныстың анықтамалары. Банктер ролі және түрлері. Мемлекеттің банктік жүйесі.
Салықтар. Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты. Салық салудың негізгі принциптері.
Білімдер:
- экономикалық теория негіздері;
- мемлекеттің экономикалық қызметі;
- экономиканы мемлекеттік реттеудің нысандары және әдістері;
- Қазақстан Республикасының қаржы және несие жүйесі, олардың құрылымы.
Іскерліктер:
- экономика және оның негізгі мәселелерін, мақсаттарын, принциптерін, нысандарын және меншіктің түрлерін, басқаруды түсінуі;
- нарықтың түрлері және оның сипаттамасын, нарықтың экономикалық субъектілерін және олардың өзара іс-қимылдарын білуі;
- сұраныс пен ұсыныстың анықтамаларын пайдалануы;
- Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты принциптерін түсінуі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі.
Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің негізі. Қазақстан Республикасының сайлау құқығы. Қазақстан Республи-касының әкімшілік құқығы.
Азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары. Еңбек шарты және оны жасау тәртібі.
Қылмыстық құқық ұғымдары.
Білімдер:
- құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесі;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығы;
- Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы;
- азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары;
- еңбек шарты және оны жасау тәртібі;
- қылмыстық құқық ұғымдары.
Іскерліктер:
- құқық негіздерін, түсініктерін, көздерін, жүйесін түсінуі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесін мойындауы;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығын білуі;
- еңбек шартын және оны жасау тәртібін түсінуі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 11
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік және компьютерлік графика.
Сызба геометриясынын элементтері комплексті сызбаларда нүктені, тік сызықты, жадықты және көпқырлыны сызу
Монжа.
Позициялық және метрикалық тапсырмалары, сызбаларды кескіндеу тәсілдері. Көпқырлылар. Инженерлік графика.
Конструкциялық кұжаттар. Сызбаны безендіру кесіндер, жазбалар, белгілер. Бөлшектердің аксионометриялық проекциялары. Бөлшек элементірінің кескіні және белгіленуі.
Жұмыс сызбасы және бөлшектер эскизы. Жинақтау бірлігінің сызбасы. Бөлшектердің жинақтау сызбасы.
Компьютерлік графика туралы түсінік: геометриялық мөделдеу және оның мақсаты; графикалық объектері, қарапайымдылығы және олардың атрибуттері; сызбалармен кескіндерді редакциялауда; геометриялық мөделдеу тапсырмаларын сызу; интерактивті графикалық жүйелерді қолдануы.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттар;
- сызбаларды дайындау;
- бөлшектердің геометриялық элементтерің және олардың проекцияларын бейнелеу, бұйымның жинақтама сызбасы;
- компьютерлік графика, бейне ақпарат туралы түсінік және оның машиналық генерациясын жасақтау, графикалық тілдер;
- компьютерлік графиканын қазіргі заманғы стандарттары;
- графикалық диалогтық жүйелер, интерактивті графикалық жүйелерді қолдану.
Іскерлік:
- бөлшектердің аксонометриялық проекцияларын құру, машина бөлшектерінің эскиздерімен бұйымдардың жинақтама сызбаларын сызу, графикалық жүйелердің аппаратты – бағдарламалық модулдерін жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 8
БҚ 9

ПК 3.1.13
ПК 3.2.9
ОПД 02
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Электрический ток. Расчет электрических цепей постоянного тока. Электрическое и магнитное поле.
Электромагнитная индукция. Синусоидальный ЭДС и ток. Элементы и параметры электрических цепей переменного тока. Симметричные трехфазные электрические цепи. Электронные лампы. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы. Электронные выпрямители, усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники. Электронные устройства в автоматических системах. Современные схемы электроснабжения промышленных предприятий. Защитное заземление, назначение, устройства, контроль состояния.
Знания:
- классификации электронных приборов, их устройства и области применения;
- основных законов электротехники;
- основных правил эксплуатации электрооборудования и методов измерения электрических величин;
- основ теории электрических машин, принципов работы типовых электрических устройств;
- параметров электрических схем и единиц их измерения;
- принципов выбора электрических и электронных устройств и приборов;
- принципов действия, устройства, основных характеристик электротехнических и электронных
устройств и приборов;
- способов получения, передачи и использования
электрической энергии.
Умения:
- подбирать устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками;
- правильно эксплуатировать электрооборудование
и механизмы передачи движения технологических машин и аппаратов;
- снимать показания и пользоваться электроизмерительными приборами и устройствами.
БК 1
БК 7
БК 8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.5
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика и ее разделы.
Основные понятия и аксиомы статики.
Кинематика. Основные понятия кинематики.
Динамика. Основные понятия и аксиомы динамики. Работа и мощность. Теория динамики. Сопротивление материалов. Виды деформации.
Детали машин. Соединения деталей и узлов. Расчеты на прочность детали и машин. Виды соединения. Общие сведения и виды передач.
Валы и оси. Подшипники. Муфты. Детали корпусов и пружины.
Знания:
- основных понятий статики, кинематики, динамики;
- плоской системы сил, моментов сил;
- элементов кинематики и динамики;
- основ сопротивления материалов;
- основ деталей машин;
- основных видов деформаций;
- методов расчетов на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкции;
- видов соединений деталей машин;
- видов передач.
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма;
- анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;
- определять реакции связи, кинематические характеристики;
- определять внутренние силовые факторы при различных деформациях;
- производить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций;
- выполнять расчеты передач.
БК 1
БК 7
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
ОПД 04
Аналитическая химия и физико-химические методы анализа.
Теоретические основы аналитической химии.
Понятия о количественном и качественном анализе. Качественный анализ. Аналитические группы катионов и анионов. Задачи и методы количественного анализа. Гравиметрический, титриметрический анализы. Методы кислотно-основного титрования, оксидиметрии, комплексонометрии, осаждения. Индикаторы, реактивы и рабочие растворы. Физико-химические методы анализа. Сущность этих методов, принцип, проведение анализов.
Знания:
- теоретических основ аналитической химии;
- понятий о количественном и качественном анализе;
- задач и методов количественного анализа;
- гравиметрического метода анализа;
- титриметрического метода анализа;
- физико-химических методов анализа.
Умения:
- правильно произвести расчет результатов анализа;
- пользоваться технической и справочной литературой;
- правильно работать на аналитических весах;
- выполнять операции гравиметрического анализа;
- применять различные приемы титрования;
- работать с приборами (ФЭК, рефрактометр, хроматограф, рН-метр и др.).
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.13
ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
ОПД 05
Органическая химия.
Предмет органической химии. Теория химического строения органических соединений А.М.Бутлерова. Углеводороды. Алканы. Алкены. Алкины. Алкадиены. Ароматические углеводороды. Природные источники углеводородов. Нефть. Природные и попутные газы. Производство кокса. Кислородосодержащие, серосодержащие и азотосодержащие соединения.
Гетерофункциональные и гетероциклические соединения. Биоорганические соединения. Полимеры. Углеводы.
Знания:
- основ органической химии;
- теории химического строения органических соединений;
- углеводородов (алканы, алкены, алкины, алкадиены, ароматические углеводороды);
- природных источников углеводородов (природные и попутные газы, нефть, кокса);
- кислородосодержащих, серосодержащих и азотосодержащих соединений;
- гетерофункциональных и гетероциклических соединений;
- биоорганических соединений;
- полимеров;
- углеводов.
Умения:
- практически определять химический состав органических веществ;
- составлять формулы гомологов и изомеров органических веществ;
- составлять уравнения химических реакций и применять их при решении задач.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.13
ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
ОПД 06
Физическая и коллоидная химия.
Молекулярно-кинетическая теория агрегатных состояний вещества. Основы химической термодинамики. Первый закон термодинамики. Термохимия. Второй закон термодинамики.
Элементы термодинамики пара. Учение о скорости химической реакции. Основной закон химической кинетики. Константа скорости реакции. Факторы, влияющие на скорость реакции. Правило Вант-Гоффа. Катализ: основные понятия, особенности процесса, современные представления о механизме, мультиплетная теория. Значение катализа в химической технологии, перспективы развития каталитических процессов в нефтегазопереработке и нефтехимии. Принципы химического и фазового равновесия, свойства растворов. Электрохимия и коррозия. Основы коллоидной химии и свойства растворов ВМС.
Высокомолекулярные соединения.
Знания:
- роли физической и коллоидной химии в нефтегазопереработке и нефтехимии;
- молекулярно-кинетической теории агрегатных состояний вещества;
- основ химической термодинамики;
- основных понятий химической кинетики;
- катализа, особенностей процесса, современных представлений о механизме;
- применения каталитических процессов в нефтегазопереработке;
- разделения газов хромотографическим методом;
- принципов химического и фазового равновесия;
- электрохимии и коррозии;
- основ коллоидной химии и свойств растворов высокомолекулярных соединений.
Умения:
- производить расчеты свойств параметров газов и газовых смесей;
- определять теплоемкость аналитическим путем и по справочным данным;
- рассчитывать тепловые эффекты реакций;
- определять параметры состояния рабочего тела;
- предсказывать направленность химического процесса, применять на практике принцип Ле-Шателье;
- производить расчеты коллигативных свойств растворов и способов разделения бинарных жидких систем;
- отличать коллоидные системы от истинных растворов, составлять схему строения мицеллы.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.13
ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
ОПД 07
Конструкционные материалы.
Краткий исторический обзор развития отечественного нефтяного и химического машиностроения. Общие вопросы технологического оборудования нефтегазоперерабатывающих заводов.
Классификация оборудования, стандарты на оборудование аппаратуры. Материалы, применяемые для изготовления оборудования нефтегазового и химического производства.
Углеродистые и легированные стали. Чугун.
Цветные металлы и сплавы. Неметаллические материалы. Коррозионный износ оборудования и способы защиты от коррозии. Основное технологическое оборудование, его эксплуатация.
Знания:
- развития отечественного нефтяного и химического машиностроения;
- общих вопросов технологического оборудования нефтегазоперерабатывающих заводов;
- классификации оборудования, стандартов на оборудование аппаратуры;
- материалов, применяемых для изготовления оборудования;
- углеродистых и легированных сталей и чугунов;
- цветных металлов и сплавов;
- неметаллических материалов;
- коррозионного износа оборудования и способов защиты от коррозии;
- основного технологического оборудования, его эксплуатации.
Умения:
- выбирать по параметрам оборудование;
- определять давление и температуру;
- испытывать аппарат и оборудование на прочность и плотность;
- выполнять правильный выбор материала для изготовления оборудования;
- подбирать оптимальный вид защиты оборудования от коррозии.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.9
ЖКП 02
Жалпы электротехника электроника негіздерімен.
Электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы.
Электр тоғы. Тұрақты тоқтың электр тiзбегiнің есебі.
Электрлік және магниттiк өрiс.Электрмагниттiк индукция. Синусоидтық ЭҚК және тоқ.
Айнымалы тоқтың электр тізбегінің параметрлері мен элементтері. Симметриялы үш фазалы электр тiзбегі. Электронды лампалар. Жартылай өткiзгiштi, фотоэлектронды құрылғылар.
Электронды түзеткiштер, күшейткiштер. Электронды генераторлар және өлшеу құралдары. Микроэлектрониканың интегральды схемалары. Автоматты жүйедегі электронды құрылғылар.
Кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары.
Қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Білімдер:
- электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы;
- электрмагниттiк өрiс және электрмагниттiк индукция;
- үш фазалы электр тiзбегі;
- жартылай өткiзгiштiгi құрылғылар;
- фотоэлектронды құрылғылар;
- электронды түзеткiштер жәнекүшейткiштер;
- микроэлектрониканың интегральды схемалары;
- автоматты жүйедегі электронды құрылғылар;
- кәсіпшілік мекемелерін электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары;
- қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Іскерліктер:
- сызбада электр тізбегінің негізгі элементтерін бейнелеуі;
- берілген элементтермен электр тізбегін құруы;
- Ом, Кирхгофф және Джоул-Ленц заңдарын есеп шығаруға қолдануы;
- тоққа, кернеуге, энергия қуатына және кедергіге өлшеужүргізуі;
- электрмен коректендіруші тізбектің қысқартылған есебін шығаруы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика және оның бөлiмдерi.
Статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi.
Кинематика. Кинематиканың негiзгi түсiнiгi.
Динамика. Динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi.
Жұмыс және қуат. Динамика теориясы.
Материалдар кедергісі. Деформация түрлері.
Машина бөлшектерi.
Бөлшектер мен түйіндердің байланысуы. Бөлшектер және машиналар беріктігіне, есептеулер.
Қосылыстар түрлері.Берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері. Бiлiктер мен осьтер.Подшипниктер.
Муфталар. Корпус бөлшектері және серіппелер.
Білімдер:
- теориялық механика және оның түрлері;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгi;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi;
- материалдар кедергісі;
- машина бөлшектерi;
- бөлшектер мен машиналар беріктігіне есептеулер;
- қосылыстар түрлері;
- берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері;
- бiлiктер мен осьтер;
- подшипниктер;
- муфталар;
- корпус бөлшектері және серіппелер.
Іскерліктер:
- теориялық механика негізiн түсіндіруі;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдануы;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгiн білуі;
- динамика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдануы;
- материалдар кедергісін, машина бөлшектерi беріктігін есептеуі;
- қосылыстар түрлерін, берiлiстер түрлерін білуі;
- бiлiктер мен осьтерді, подшипниктерді, муфталарды таңдауы
- беріктікке, қаттылыққа және төзімділікке есеп жүргізуі;
- төзімділік шегі коэффициентінің төмендеуін анықтауы.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
ЖКП 04
Аналитикалық химия және талдаудың физика-химиялық әдістері.
Аналитикалық химияның теориялық негізі.
Сапалық талдау және сандық талдау туралы түсінік.Сапалық талдау
Катиондардың және аниондардың аналитикалық топтары.Сандық талдаудың әдістері мен мақсаты.
Гравиметриялық және титриметриялық талдау.
Қышқыл - негіз титрлеу, тотығу – тотықсыздану арқылы титрлеу, комплексонометриялық титрлеу, тұндырып титрлеу әдісі. Индикаторлар, реактивтер және жұмыстық ерітінділер.
Физико – химиялық талдау әдістері.Бұл әдістердің мәні, принципі және талдау жасау.
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негізі;
- сапалық талдау туралы түсінік;
- сандық талдаудың әдістері мен мақсаты;
- гравиметриялық (салмақтық) талдау әдісі;
- титриметриялық (көлемдік) талдау әдісі;
- физико – химиялық талдау әдістері.
Іскерліктер:
- жуғыш заттарды дайындауды, зертханалық ыдыстарды жууды, оның тазалық дәрежесін анықтауы;
- талдау қорытындысына дұрыс есептеу жүргізуі;
- техникалық және анықтама әдебиеттерді қолдануы;
- аналитикалық таразыда дұрыс жұмыс жасауы;
- гравиметриялық талдау операцияларын жүргізуі;
- әр түрлі титрлеу әдістерін қолдануы;
- аспаптармен жұмыс жасауы (ФЭК рефрактометр, хроматограф, рН-метр).
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
ЖКП 05
Органикалық химия.
Органикалық химия пәні.
А.М.Бутлеровтің органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясы.
Көмірсутектер.Алкандар. Алкендер. Алкиндер. Алкадиендер. Ароматты көмірсутектер.
Көмірсутектердің табиғи көздері.Мұнай.
Табиғи және ілеспе газдар.
Кокс өндірісі. Оттекті, күкіртті және азотты қосылыстар.
Гетерофункциональді және гетероциклды қосылыстар.
Биоорганикалық қосылыстар. Полимерлер.
Көмірсулар.
Білімдер:
- органикалық химия негізі;
- А.М.Бутлеровтің органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясы;
- көмірсутектер (алкандар, алкендер, алкиндер, алкадиендер, ароматты көмірсутектер);
- көмірсутектердің табиғи көздері (табиғи және ілеспе газдар, мұнай, кокс өндірісі);
- оттекті, күкіртті және азотты қосылыстар;
-гетерофункциональді және гетероциклды қосылыстар;
- биоорганикалық қосылыстар;
- полимерлер;
- көмірсулар.
Іскерліктер:
- органикалық қосылыстардың химиялық құрамын анықтауы;
- органикалық заттардың гомологтарының және изомерлерінің формуласын құрастыруы;
- химиялық реакцияларының теңдеулерін құрастырып, оны есеп шығаруға пайдалануы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
ЖКП 06
Физикалық және коллоидтық химия.
Заттардың агрегаттық күйінің молекулалық – кинетикалық теориясы.
Химиялық термодинамиканың негізі.
Термодинамиканың бірінші заңы. Термохимия.
Термодинамиканың екінші заңы.
Будың термодинамикалық элементтері.
Химиялық реакция жылдамдығы туралы ілім. Химиялық кинетиканың негізгі заңы.
Реакция жылдамдығының константасы. Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін негізгі факторлар. Вант-Гофф ережесі.
Катализ. Процестің ерекшеліктері және негізі түсініктері. Катализ механизмі туралы қазіргі түсінік және мультиплет теориясы.
Мұнай және газ өңдеу және мұнайхимия өндірісіндегі каталитикалық процестердің даму перспективалары.
Химиялық және фазалық тепе-теңдіктің принциптері, ерітінділердің қасиеттері.
Электрохимия және коррозия.
Коллоидтық химия негізі және жоғары молекулалы қосылыстар ерітінділерінің қасиеттері.
Жоғары молекулалы қосылыстар.
Білімдер:
- мұнай, газ өңдеудегі, мұнайхимиядағы физикалық және коллоидтық химияның маңызы;
- заттардың агрегаттық күйінің молекулалық – кинетикалық теориясы;
- химиялық термодинамиканың негізі;
- химиялық кинетиканың негізгі түсініктері;
- катализ, процестің ерекшеліктері, механизмі туралы қазіргі түсінік және мультиплет теориясы, мұнай, газ өңдеудегі каталитикалық процестердің қолданылуы, газдарды бөлудің хромотографиялық әдістері;
- химиялық және фазалық тепе-теңдіктің принциптері, ерітінділердің қасиеттері;
- электрохимия және коррозия;
- коллоидтық химия негізі және жоғары молекулалы қосылыстар ерітінділерінің қасиеттері.
Іскерліктер:
- газ және газ қоспаларының параметрлерiнiң есебiн жүргізуі;
- аналитикалық жолмен және анықтама әдебиеттеріндегі мәндер бойынша жылу сыйымдылықты анықтау, реакция теңдеуi бойынша жылу эффектілерін есептеуді, жұмыс денесінің күй параметрлерін анықтауы;
- химиялық процестің бағытын болжау, практикада Ле-Шателье принципін қолдануы;
- ерiтiндiлердiң коллигативті қасиеттерi есебiн және сұйық бинарлы жүйелердi бөлу тәсiлдерiн жүргізуі;
- коллоидты жүйелерді шынайы ерітінділерден айыруы, мицелла құрылысын схемасын құруы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
ЖКП 07
Конструкциялық материалдар.
Отандық мұнай және химия өндірісі машина құрастыруының дамуының қысқаша тарихына шолу.
Мұнай және газ өңдеу зауыттарының технологиялық жабдықтары туралы түсінік.
Жабдықтардың жіктелуі, жабдықтар аппараттарының стандарттары.
Жабдықтар дайындауға қолданылатын материалдар.
Көміртекті және легирленген болат.
Шойын.
Түстi металдар және құймалары.
Металл емес материалдар. Жабдықтар коррозиясы және коррозиядан қорғау.
Негізгі технологиялық жабдықтар және оны пайдалану.
Білімдер:
- отандық мұнай және химия өндірісі машина құрлысының дамуы;
- мұнай және газ өңдеу зауыттарының технологиялық жабдықтары туралы түсінік;
- жабдықтардың жіктелуі, жабдықтар аппараттарының стандарттары;
- жабдықтар дайындауға қолданылатын материалдар;
- көміртекті және легирленген болат және шойын;
- түстi металдар және құймалары;
- металл емес материалдар;
- жабдықтар коррозиясы және коррозиядан қорғау әдістері;
- негізгі технологиялық жабдықтар және оны пайдалану.
Іскерліктер:
- параметрлері бойынша жабдықтарды таңдауы;
- қысым мен температураны есебін жүргізуі;
- аппараттар мен жабдықтарды беріктік пен тығыздыққа сынауы;
- жабдықтар дайындауға қажетті материалды таңдауды дұрыс орындауы;
- жабдықтарды коррозиядан қорғаудың тиімді түрін таңдауы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.6
ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.2.1
ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
ОПД 08
Стандартизация, сертификация продукции нефтепереработки.
Современные методы управления качеством продукции. Общие представления о метрологии, стандартизации и сертификации. Общие сведения о метрологии. Классификация. Основные задачи современной метрологии. Система единиц физических величин СИ. Классификация основных видов измерений. Понятие метрологической службы. Крупнейшие метрологические центры в РК. Схема утверждения типа и поверки средств измерений при государственном метрологическом контроле. Общие сведения о стандартизации, ее основные функции. Виды стандартов. Правовые основы стандартизации. Объекты стандартизации: стандарты на продукцию, на процессы (работу), услуги. Основные организации и системы по стандартизации в сфере нефтегазового комплекса. Сертификация. Основные понятия и определения в сфере подтверждения соответствия. Цели и объекты. Функции участников сертификации. Система сертификации ГОСТ РК. Схемы сертификации продукции и услуг в РК. Модули оценки соответствия в странах ЕС. Содержание протокола испытаний продукции. Вид и содержание сертификата соответствия на продукцию. Отбор проб продукции для сертификации. Основные правила проведения сертификационных испытаний. Сертификация систем качества предприятий. Сертификация персонала, ее особенности. Категория специалистов, подлежащих сертификации. Аудит качества. Виды аудитов качества. Инспекционный контроль.
Знания:
- понятий, определений и терминологии в области стандартизации и сертификации продукции нефтепереработки;
- законодательных и нормативных актов РК в области стандартизации и сертификации;
- объектов сертификации, их свойств и методов контроля;
- обязательных требований, направленных на обеспечение безопасности продукции или услуг для здоровья человека и охраны окружающей среды;
- мирового опыта в области стандартизации и сертификации.
Умения:
- применять нормативные документы при сертификации продукции и услуг;
- проводить экспертизу качества нефтепродуктов.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ОПД 09
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Производственная структура предприятия.
Производственная структура нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической промышленности. Материально-техническая база и средства предприятия. Кадры и производительность труда. Организация оплаты труда. Прибыль, рентабельность, конкурентоспособность. Технико-экономические показатели деятельности нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического предприятия. Себестоимость ремонта. Организация основного и вспомогательного производства. Техническое развитие производства. Повышение эффективности производства. Основы управления хозяйством и предприятием. Основы организации управления производством. Основы планирования на предприятиях нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической отрасли.
Знания:
- производственной структуры предприятия;
- материально-технической базы нефтеперерабатывающего предприятия;
- классификации основных фондов;
- структуры кадров;
- содержания себестоимости выпускаемой продукции;
- методов расчета отдельных статей калькуляции;
- основных направлений научно-технического прогресса в нефтегазопереработке;
- основ экономических расчетов по переработке нефти и газа;
- новых технологий по переработке нефти и газа.
Умения:
- рассчитывать производительность труда;
- рассчитывать сдельную расценку, фонд оплаты труда бригады;
- рассчитывать численность рабочих;
- рассчитывать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения;
- анализировать структуру основных фондов;
- рассчитывать заработную плату рабочих;
- производить расчет экономической эффективности организационно-технических мероприятий;
- самостоятельно работать с информационно-технической литературой;
- пользоваться нормативами на выполнение ремонтных работ.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 9

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
ЖКП 08
Мұнай өңдеу өнімдерін стандарттау, сертификаттау.
Өнімнің сапасын басқарудың заманауы әдәстері. Метрология, стандартау және сертификатау жөніндегі жалпы үғымдар.
Заманауы метрологияның негізгі мақсаттары. Өлшеудің негізгі түрлерің жіктеуі. Метрологиялық қызмет ұғымы.
Стандарттау туралы жалпы мәліметтер, оның негізгі функциялары. Стандарттар түрлері. Стандартаудың құқықтық негіздері.
Мұнай- газ кешені аясындағы стандарттау бойынша негізгі мекемелер және жүйелер. Сертефикаттау. Негізгі ұғымдар және анықтамалар. ЕО елдеріндегі сәйкестілікті бағалау модулдері.
Сертификаттау үшін өнім снамасын іріктеп алу. Сертификаттау сынақтарын өткізудің негізгі ережелері. Сапа аудиты. Аудит турлері. Инспекциялық бақылау.
Білімдері:
- сертификаттау аумағындағы түсініктер, анықтаулар және терминологиясы;
- ҚР сертификаттау аумағындағы нормативті және заңдалық акттер;
-сертификаттау объектілері, олардың қасиеттері мен бақылау тәсілдері;
-өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған міндетті талаптар және қоршаған ортаны қорғау мен адам денсаулығына арналған қызмет;
- сертификаттау аумағындағы әлемдік тәжірибе.
Іскерліктер:
- қызмет көрсету және өнімді сертификаттау кезінде нормативті құжаттарды қолдану;
- мұнай өнімінің сапасына сараптама жүргізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
ЖКП 09
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Мекеменің өндірістік құрылымы.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия өнеркәсібінің өндірістік құрылымы. Мекеменің материалдық – техникалық базасы және құралдары.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi. Еңбек ақыны ұйымдастыру. Пайда, рентабельдiк, бәсекеге қабілеттілік.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының технико-экономикалық көрсеткіштері.
Жөндеу жұмысының өзіндік құны. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Өндірістің техникалық дамуы. Өндірістің тиімділігін арттыру.
Өндірісті басқаруды ұйымдастыру негізі.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының Жұмысын жоспарлау негізі.
.
Білімдер:
- мекеменің өндірістік құрылымы;
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің материалдық техникалық базасы;
- негiзгi қор классификациясы;
- кадрлар құрылымы,
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің жабдықтарын жөндеу жұмыстарының өзіндік құнының құрылымы;
- калькуляцияның жеке баптарын есептеу әдістері;
- мұнай – газ өңдеудегі ғылыми техникалық прогрестiң негiзгi бағыттары;
- мұнай және газ өңдеудің негізгі экономикалық есептері;
- мұнай және газ өңдеудің жаңа технологиялары.
Іскерліктер:
- еңбек өнімділігін есептеуі;
- жеке бағалауды, еңбек бригадасының еңбек ақы қорын есептеуі;
- жұмысшылар санын есептеуі;
- калькуляцияның жеке баптары бойынша шығындарды есептеуі;
- оперативтік жоспарлар көрсеткіштерін есептеуі, сол бойынша шешім қабылдауы;
- негізгі қорлар құрылымына анализ жасауы;
- айналым заттарын қолдану көрсеткіштерін есептеу және анализ жасауын;
- жұмысшының жалақысын есептеуді;
- ұйымдастыру техникалық шараларының экономикалық тиімділігін есептеуді жүргізу;
- ақпараттық және техникалық оқулықтармен өз бетінше жұмыс жасауы;
- жөндеу жұмыстарын орындаудың нормативтік құжаттарын пайдалануы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 9

ПК 3.1.6
ПК 3.1.10
ПК 3.1.13
ПК 3.1.16
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
ОПД 10
Моделирование и информационные системы в химической технологии.
Математическое моделирование и системный анализ химико-технологических процессов: ректификация, абсорбция, дистилляция, экстракция, сушка, фильтрация, процессы полимеризации, агломерация и классификация сыпучих материалов, кристаллизация из растворов и газовых фаз, реакторные процессы, комбинированные процессы. Иерархическая структура химических производств и их математических моделей. Основные приемы моделирования: эмпирический, структурный и комбинированный. Синтез гибких производственных систем. Алгоритмы гибких химико-технологических систем управления.
Создание обучающих программ для операторов химических производств. Построение алгоритмов моделирования, анализа и диагностики повреждений в химическом производстве. Компьютерные научно-исследовательские системы, нацеленные на решение проблем, связанных с оптимизацией параметров и функционированием химических реакторов и массообменных аппаратов. Компьютерные системы проектирования химических процессов.
Компьютерный анализ и синтез ресурсо- и энергосберегающих и безотходных производственных систем. Компьютерный синтез систем оптимального управления. Базы знаний для процессов химической технологии. Экологические проблемы. Компьютерные системы для идентификации и контроля газовых отходов. Компьютерные системы для мониторинга выбросов тяжелых металлов в водоемы. Информационные системы для экологии, включающие базы данных твердых отходов, свойства и их влияние на экосистемы.
Очистка сточных вод.
Знания:
- принципов математического моделирования и системного анализа химико-технологических процессов: ректификация, абсорбция, дистилляция, экстракция, сушка, фильтрация, процессы полимеризации, агломерация и классификация сыпучих материалов, кристаллизация из растворов и газовых фаз, реакторные процессы, комбинированные процессы.
Умения:
- разрабатывать алгоритмы гибких химико-технологических систем управления;
- разрабатывать алгоритмы моделирования, анализа и диагностики повреждений в химическом производстве.
БК 1
БК 8
БК 11
ПК 3.1.4
ПК 3.1.9
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.9
ОПД 11
Современный инжиниринг в нефтепереработке.
Задачи инженерно-технических и научных работников нефтеперерабатывающей отрасли. Классификация процессов и обоҒрудования в химической технологии топлива и углеродных материалов. Углубленная переработка нефти и газа. Поточные системы нефтеперерабатывающих заводов топливного профиля. Проблемы экологизации технологии нефтепереработки. Методы расчета интегрального показателя уровня качества нефтепродуктов и его оптимальные возможности. Основы оценки прогрессивности технологической структуры и анализ направлений структурно-технологического развития нефтеперерабатывающего завода. Оптимизация производительности технологических установок НПЗ. Модель взаимосвязанной оптимизации производительности комплекса технологических установок НПЗ. Концепция построения автоматических систем управления процессами химической технологии. Классификация процессов как объектов управления. Объем задач управления для некоторых процессов переработки нефти. Конструктивное оформление реакционных аппаратов. Введение в расчет реакционной аппаратуры. Расчет и аппаратурное оформление процессов разделения. Типы и конструкции абсорберов и адсорберов. Расчет абсорберов, адсорберов и десорберов.
Знания:
- теоретических основ реакций, протекающих в реакторах;
- основ теории процесса в химическом реакторе проточного типа;
- основных реакционных процессов и реакторов химической и нефтехимической технологии;
- методологий исследования взаимодействия процессов химических превращений и явлений массо- и теплопереноса в нем;
- основ теории процесса в химическом ректоре, принципы организации производства, методов оценки эффективности производства, общих закономерностей химических процессов;
- методологий исследований взаимодействия процессов химических превращений и явлений переноса на всех масштабных уровнях, методики выбора реактора и расчета процесса в нем;
- значимости экологической безопасности при переработке природных энергоносителей;
- перспектив развития химической технологии и нефте- и газопереработки.
Умения:
- ориентироваться в системе научных знаний;
- производить выбор типа реактора;
- производить расчет технологических параметров для заданного процесса;
- определять параметры наилучшей организации процесса в химическом реакторе;
- выбирать рациональную схему производства заданного продукта;
- применять аналитические и численные методы решения поставленных задач, использовать современные информационные технологии, проводить обработку информации с использованием прикладных программ профессиональной сферы деятельности;
- размещать техническое оборудование и технически оснащать химико-технологический процесс;
- оценивать технологическую эффективность производства;
- оценивать критерии эффективности процессов химической технологии;
- рассчитывать основные характеристики химического процесса.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.16
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
ЖКП 10
Химия технологиясындағы моделдеу және ақпараттық жүйелер.
Химия технологиясы процестерін жүйелі талдау және математикалық моделдеу. Химия өндірісінің иерархиялық құрылымы және олардың математикалық моделі.
Моделдеудің негізгі түрлері: эмпириялық, құрылымдық және құрастырылған.
Икемді өндірістік жүйелердің синтезі.
Икемді химия – технологиялық басқару жүйелерінің алгоритмы; химиялық өндіріс операторларына оқыту бағдарламасың құру; химиялық өндірістіндегі ақаулардың диагностикасын, талдауын, моделдеудің алгоритмдерін құру.
Химия процестерінің жобалауға арналған компьютер жүйелері.
Қор мен энергия сақтау және қалдықсыз өндіріс жүйелерін компьютерлік талдау және синтездеу; тиімді басқару жүйелерін компьютерлі синтездеу; химия технология процестерінің білім негіздері; газ қалдықтарын бақылайтын және индектификациялайтын компьютерлік жүйелер; ауыр металл қалдықтар лақтырысына мониторинг жұргізетін компьютерлік жүйелер; экологияға арналған ақпараттық жүйелер. Ағынды суларды тазалау
Білімдер:
- химия технологиялық процестердің математикалық моделдеу принципі және жүйелі талдануы ректификация, абсорбция, дистилляция, экстракция, кептіру, сүзгілеу, полимерлеу, процестері;
- газ фазасымен ерітінділерді кристалдау реакциялық процестер, біріккен процестері.
Іскерліктер:
икемді химия -технологиялық басқару жүйелерінің алгоритмін, химиялық өндірістегі операторлар үшін оқу бағдарламаларын, моделдеу алгоритмдері, химиялық өндірістегі зақымдалу диагностикасы және талдануын игеру.
БҚ 1
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.9
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.9
ЖКП 11
Мұнайды өндеу өндірісіндегі заманауи инжиниринг.
Мұнай өңдеу саласының инженер – техникалық және ғылыми қызыметкерлерінің мақсаттары. Отын және көмірсутектік материалдардың химия технологиясындағы процестермен жабдықтардың жіктелуі. Мұнай мен газды терең өңдеу. Отындық профилді мұнай өңдейтін зауттардың ағынды схемалары. Мұнай өндеу технологиясынын экологиялық проблемалары. Мұнай өнімдерінің интегралды сапа деңгей көрсеткішін есептеу әдістері және оның тиімді мүмкіншілігі. Технологиялық құрылымның прогрессивтігін бағалау негізі және МӨЗ құрылымды- технологиялық бағытының дамуын талдау. МӨЗ технологиялық қондырғыларының өнімділігін оптимизациялау. МӨЗ технологиялық қондырғылар кешенінің өзара байланысың өнімділігін оптимизациялау моделі. Химия технологиясының процестерін басқару автоматты жүйесін құрастыру концепциясы. Басқару объекті ретінде процестерді жіктеу. Кейбір мұнай өңдеу процестерді басқару көлемі. Реакциялық аппараттарды конструктивті безендіру. Реакциялық аппараттарды есептеу. Мұнай мен мұнай өнімдерін бөлуге арналған аппараттар және оларды есептеу. Абсорбер және адсорбер түрлері мен конструкциялары. Десорбер, адсорбер және абсорберледі есептеу.
Білімдер:
реакторлардағы жүретін реакциянын теориялық негіздері;
мұнай химия және химиялық технологиядағы реакторлар мен негізгі реакциялық процестер;
химиялық реакторда жүретін процестің теориялық негізі, өндірісті үйымдастыру принципі, өндірістің тиімділігін бағалау әдістері, химиялық процестердің жалпы заңдылықтары;
процестердегі химиялық өзгерісті өзара әрекетін зерттеу әдістемесі және барлық масштабыты деңгейдегі тасымал құбылысы, реакторды таңдау әдістемесі мен оңдағы процесс есебі;
табиғи энергоресурстарды өңдеу кезіндегі экологиялық қауіпсіздіктің маңызы;
мұнай, газ өндеу және химиялық технологияның даму көрінісі.
Іскерліктер:
ғылыми білім жүйесінен хабардар бөлу;
реактор типін таңдауды жүргізу;
берілген процесс үшін технологиялық параметрлер есебін жүргізу;
химиялық реакторда процестің тиімді параметрмерін анықтау;
берілген өнімді өндірудің тиімді схемасын таңдау;
қойылған мақсатты шешу барысында аналитикалық сандық әдісті қолдану;
жаңа ақпараттық технологияларды қолдану;
қызмет аумағында қолданбалы бағдарламаны пайдалану арқылы ақпаратты өңдеуді жүргізу;
химия технологиялық процестерді техникалық жабдықтармен қамту;
өндірістік технологиялық тиімділігін бағалау;
химия технологиялық процестерінің тиімділік критерилерін бағалау;
химиялық процестердің негізгі сипаттамаларын есептеу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
ПК 3.2.6
ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
ПК 3.2.11
ОПД 12
Промысловая подготовка нефти.
Сбор и подготовка нефти на промысле. Основные понятия и определения. Технологическая схема, система сбора и подготовки нефти и газа. Исходные данные для разработки технологических схем промысловой подготовки нефти и газа. Ступени сепарации. Типы газосепараторов, горизонтальные и вертикальные сепараторы. Основные секции в сепарационных аппаратах. Процессы сепарации. Гидродинамические каплеобразователи. Конструкции, основные параметры. Конструкции отстойной аппаратуры. Унифицированные схемы промысловой подготовки нефти.
Знания:
- физико-химических основ процесса промысловой подготовки нефти и газа;
- методов расчета процессов сепарации, каплеобразования, отстаивания при промысловой подготовке нефти и газа;
- методов анализа и выбора технологических режимов и аппаратов технологии промысловой подготовки нефти и газа;
- методов формирования технологических схем подготовки нефти и газа;
- компьютерных технологий при исследовании и анализе процессов промысловой подготовки нефти и газа.
Умения:
- решать конкретные задачи при исследовании и оптимизации промысловой подготовки нефти и газа;
- использовать современные программы для анализа процессов промысловой подготовки нефти и газа.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.8
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ОПД 13
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса.
Деятельность в сфере бизнеса. Менеджмент: вид деятельности и система управления. Основы организации менеджмента. Динамика групп и лидерство в системе менеджмента. Мир информации. Информация в бизнесе. Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований. Политика ценообразования. Методы распространения товаров. Запасы сырья и готовой продукции.
Долговые права к клиентам.
Знания:
- менеджмента как вида деятельности и системы управления;
- основ организации менеджмента;
- динамики групп и лидерства в системе менеджмента;
- циклических развитий бизнеса;
- жизненного цикла предприятий;
- маркетинга в системе менеджмента;
- социальных основ маркетинга: удовлетворение людских потребностей;
- процесса управления маркетингом;
- ценообразований;
- методов распространения товаров;
- запасов сырья и готовой продукции;
- долговых прав к клиентам;
- долговых обязательств поставщикам.
Умения:
- знать основы управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
- анализировать в сфере бизнеса рыночные возможности;
- пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 9

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
ЖКП 12
Мұнайды кәсіпшілік дайындау.
Мұнайды кәсіпшілікте жинау және дайындау негізгі ұғымдар мен анықтаулар. Мұнай мен газды жинау және дайындау жүйесі, технологиялық сызбасы. Мұнай мен газды кәсіпшілік дайындаудың технологиялық сызбасын жасақтауға арналған бастапқы мәліметтері.
Сепарация сатылары. Газосепаратор типтері: колденнең және тік сепараторлар. Сепарациялық аппараттардың негізгі секциялары. Сепарация процестері.
Гидродинамикалық тамшытүзгіштер. Конструкциялары, негізгі параметірлері. Тундырғыш аппараттардың конструкциясы. Мұнайды кәсіпшілік дайындаудың бірынгайлау схемалары.
Білімдер:
мұнай мен газды кәсіпшілік дайындау процестерінің физико-химиялық негіздері;
мұнай мен газды кәсіпшілік дайындау барасында сепарация, тамшытұзу және тұндыру процестерін есептеу әдістері;
мұнай мен газды кәсіпшілік дайындау технологиясының технологиялық режимі мен аппараттарды таңдау және талдау әдістері;
мұнай мен газды дайындау үшін технологиялық схемаларды құрастыру әдістері;
мұнай мен газды кәсіпшілік дайындау процессін талдау және зерттеу жүргізуде қолданатын компьютерлік технологиялар.
Іскерліктер:
мұнай мен газды кәсіпшілік дайындауды оптимизациялау және зерттеу кезінде нақты тапсырмаларда шешу;
мұнай мен газды кәсіпшілік дайындауда қолданатын процестерді талдауда жаңа бағдарламаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
ЖКП 13
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет. Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi. Менеджментті ұйымдастыру түрлері.
Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк. Ақпарат әлемі. Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету. Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі. Баға саясаты.
Тауарларды тарату әдістері. Дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры. Тұтынушылардың қарыздық құқықтары.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру түрлері;
- топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк;
- бизнестің циклдік дамуы;
- кәсіпорынның өмірлік циклы;
- менеджмент жүйесіндегі маркетинг;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың жүйесі;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарларды тарату әдістері;
- дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білуі;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтауы;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдауы;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтауы.
- бизнес саладағы қызмет барысында нарықтың мүмкiндiгiн талдауы;
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалануы;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтауы;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлауы;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалануы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 9

ПК 3.1.15
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ОПД 14
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей.
Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники.
Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей;
- понятия о сборниках документов;
- понятия о фонде документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять и сдавать на хранение дела в архив.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Процессы и аппараты химической технологии.
Классификация основных процессов и аппаратов.
Гидростатическое давление, виды, свойства. Давление абсолютное, избыточное, вакуум.
Удельная энергия жидкости. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости, их физическая сущность. Измерение скорости и расхода жидкости. Режим движения жидкости. Критерий Рейнольдса. Гидравлические процессы. Гидромеханические процессы. Насосы и компрессоры. Основы теплопередачи. Способы проведения тепловых процессов. Виды передач тепла. Тепловой баланс. Определение тепловой нагрузки для различных случаев теплообмена. Основное уравнение теплопередачи. Нагревание и охлаждение. Виды нагревающих и охлаждающих агентов. Теплообменные аппараты. Трубчатые печи. Основы теории массопередачи, теория перегонки. Ректификация. Абсорбция. Десорбция. Экстракция. Адсорбция. Гидравлика сыпучих материалов. Основные сведения о химических процессах. Классификация реакторных устройств: кожухотрубчатых, змеевиковых, колонного типа, с перемешивающими устройствами.
Знания:
- классификации основных процессов и аппаратов;
- гидростатического давления, видов, свойств жидкости;
- насосов и компрессоров: устройства, принципов работы, основных показателей работы;
- основ теплопередачи;
- классификации и устройства теплообменных аппаратов;
- холодильных установок: видов, принципов работы;
- основ теории массообменных процессов;
- аппаратов, используемых при проведении массообменных процессов;
- теории процесса перегонки;
- теоретических основ ректификации, абсорбции и десорбции, экстракции, адсорбции;
- гидромеханических процессов;
- основ ведения химических процессов, реакторных устройств, принципов работы.
Умения:
- классифицировать основные процессы и аппараты;
- проводить гидравлические расчеты аппаратов;
- измерять скорость и расход жидкости;
- определять режим движения жидкости, критерий Рейнольдса;
- определять виды передач тепла, тепловой баланс, тепловую нагрузку для различных случаев теплообмена;
- определять основные уравнения и коэффициенты теплопередачи и теплоотдачи;
- различать виды нагревающих и охлаждающих агентов;
- анализировать работы насосов, компрессоров, теплообменных аппаратов, трубчатых печей, других аппаратов;
- анализировать сущность процессов ректификации, абсорбции (десорбции), экстракции, адсорбции;
- представлять химический процесс, выбирать оборудование;
- проводить расчеты материальных и тепловых балансов процессов и аппаратов нефтегазопереработки;
- анализировать работу нефтезаводского оборудования и процесса протекающего в нем.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.15
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
ЖКП 14
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі.
Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік.
Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуі;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы түсiнiк;
- құжаттар қоры туралы түсінік.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдануы;
- әртүрлi құжаттарды жіктеуі;
- құжаттар формулярын толтыруы;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауы;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауы;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Химия технологиясының процестері және аппарттары.
Негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуі. Гидростатикалық қысым, түрлері, қасиеттері. Абсолюттік, вакуумдық, артық қысым. Сұйықтың меншікті энергиясы. Идеалдық және реал сұйықтар үшін Бернулли теңдеуі, оның физикалық мәні. Сұйықтың жылдамдығы мен жұмсалуын өлшеу. Сұйық қозғалысының режимі. Рейнольдс критериі. Гидравликалық процестер. Гидромеханикалық процестер. Сораптар мен компрессорлар. Жылу берілу негізі. Жылулық процестерді жүргізу әдістері. Жылу берілу түрлері. Жылулық баланс. Жылу алмасу түріне қарай жылу жүктемесін анықтау. Жылу берілудің негізгі теңдеулері. Қыздыру және салқындату. Қыздырғыш және салқындатқыш агенттердің түрлері. Жылу алмастырғыш аппараттар. Құбырлы пештер. Зат алмасу теориясының негізі, айдау теориясы. Ректификация. Абсорбция. Десорбция. Экстракция. Адсорбция. Сусымалы материалдар гидравликасы. Химиялық процестер туралы мәліметтер. Реактор құрылғыларының жіктелуі: қаптама құбырлы, имектелген, араластырғыш құрылғымен жабдықталған колонна типті реакторлар.
Білімдер:
- негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуі;
- гидростатикалық қысым, түрлері, сұйықтар қасиеттері;
- сораптар мен компрессорлар;
- жылу беру негiздерi,
- жылу алмасу аппараттарының жiктелуi және құрылысы;
- мұздатқыш қондырғылары, түрлері, құрылысы, жұмыс істеу принциптері;
- масса алмасу процесiнiң теориялық негiздерi;
- айдау процесiнiң теориясы;
- ректификация, абсорбция және десорбция, экстракция, адсорбция процестері, теориялық негіздері;
- гидромеханикалық процестер;
- химиялық процестердi жүргiзу негiздерi, реакторлар түрлері, құрылысы, жұмыс істеу принциптері.
Іскерліктер
- негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуін анықтауы;
- гидростатикалық қысымды анықтауы;
- идеалдық және реал сұйықтар үшін Бернулли теңдеуін құруы;
- сұйықтың жылдамдығы мен шығынын өлшеуі;
- сұйық қозғалысының режимі, Рейнольдс критериі анықтауы;
- жылу берілу түрлері, жылулық баланс, жылу алмасу түріне қарай жылу жүктемесін анықтауы;
- жылу берілу және жылу өткізгіштік коэффициенттерін және теңдеулерін анықтауы;
- қыздырғыш және салқындатқыш агенттердің түрлерін білуі;
- сораптар мен компрессорлар, жылу алмастырғыш аппараттар, құбырлы пештер, т.б аппараттар қызметін талдауы;
- ректификация, абсорбция (десорбция), экстракция, адсорбция процестерінің мәнін талдауы;
- химиялық процестер туралы мәліметтер білуі.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.17
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
СД 02
Химическая технология топлива и углеводородных материалов.
Химический и фракционный состав нефти.
Классификация нефти и нефтепродуктов.
Эксплуатационные свойства товарных нефтепродуктов. Перегонка нефти. Вторичная перегонка. Термические процессы переработки. Термокаталитические процессы переработки нефтяных фракций. Переработка нефтяных газов.
Очистка светлых нефтепродуктов. Производство нефтяных масел. Производство продуктов различного назначения. Современный НПЗ и ГПЗ.
Экономическая целесообразность комбинированных процессов переработки нефти.
Принципиальные схемы переработки сернистой нефти по топливному варианту с высоким уровнем отбора светлых нефтепродуктов.
Схемы переработки нефти по топливно-масляному варианту.
Возможность совмещение нефтепереработки с нефтехимическими производствами.
Знания:
- химического и фракционного состава нефти;
- классификации нефти и нефтепродуктов;
- подготовки нефти к переработке;
- процесса первичной переработки нефти и газа;
- процесса вторичной перегонки нефтяных фракций;
- термических процессов;
- термокаталитических процессов переработки нефтяных фракций;
- процесса переработки нефтяных газов;
- очистки светлых нефтепродуктов;
- производств нефтяных масел;
- экономической целесообразности комбинированных установок переработки нефти;
- схем переработки сернистой нефти по топливному варианту с высоким уровнем отбора светлых нефтепродуктов;
- схем переработки нефти по топливно-масляному варианту.
Умения:
- анализировать фракционный и групповой состав нефти и нефтепродуктов;
- применять основные группы товарных нефтепродуктов;
- соблюдать технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции;
- выбирать типовые технологические схемы установок и режимы производства;
- применять основное технологическое оборудование;
- сравнивать достоинства и недостатки укрупнения установок по различным процессам;
- соблюдать нормативы расхода сырья, топлива, электроэнергии, правила техники безопасности.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.1-ПК3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.12
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
СД 03
Химмотология.
Свойства топлив и масел, их химмотологическое значение. Газовые топлива, бензины, реактивные топлива. Дизельное топливо. Керосин. Печные и газотурбинные топлива. Судовые тяжелые дизельные топлива и котельные топлива. Масла: моторные трансмиссионные гидравлические, энергетические турбинные, трансформаторные, индустриальные масла. Пластичные смазки. Присадки и добавки к маслам. Нефтепродукты специального назначения. Жидкие парафины, методы их выделения. Нефтяные битумы, растворители, нефтяной кокс.
Знания:
- химических, физико-химических и эксплуатационных свойства веществ;
- методов и приборов определения состава и свойств материалов;
- организации контроля качества материалов и продуктов;
- процессов и методов обеспечений экологической безопасности при использовании продуктов химической технологии;
- процессов, происходящих в топливах и маслах при их транспортировке и хранении;
- процессов, происходящих в горючесмазочных материалах, находящихся внутри двигателя внутреннего сгорания во время их работы;
- взаимосвязи показателей качества топлив и масел с параметрами двигателей машин;
- новых методов квалификационной оценки свойств горючесмазочных материалов.
Умения:
- измерять показатели качества нефти и природного газа;
- определять фракционный состав продуктов и их свойства;
- составлять техническую документацию (паспорта качества, графики работ, инструкции, планы, сметы).
- применять аналитические и численные методы для решения поставленных задач;
- использовать современные информационные технологии, проводить обработку информации с использованием прикладных программ профессиональной сферы деятельности.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.17
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
АП 02
Отын мен көмірсутектік материалдардың химиялық технологиясы.
Мұнай өнімдерінің химиялық және фракциялық құрамы. Мұнай өнімдерінің жіктелуі. Тауарлы мұнай өнімдерін пайдалану қасиеттері.
Өңдеудің термиялық процестері. Мұнай фракцияларын өңдеудің термокаталитикалық процестері.
Мұнай газдарын өңдеу.
Мөлдір мұнай өнімдерін тазалау. Мұнай майлары өндіру. Әртүрлі мақсаттағы өнімдерді өндіру.
Қазіргі заманғы МӨЗ және ГӨЗ.
Мұнай өңдеудің біріккен процестерінің экономикалық тиімділігі.
Отын әдісі бойынша түсті өнімдерді жоғары шығыммен алу мақсатында күкіртті мұнайды өңдеу схемасы.
Отын-май әдісі бойынша мұнайды өңдеу схемасы.
Мұнай өңдеуді мұнай химия өндірісімен байланыстыру мүмкіндігі.
Білімдер:
- мұнай өнімдерінің химиялық және фракциялық құрамы;
- мұнай өнімдерінің жіктелуі;
- мұнай фракцияларын екіншi реттiк өңдеу;
- термиялық процестер;
- мұнай фракцияларын өңдеудiң каталитикалық процестерi;
- газдарды өңдеу.
- түсті мұнай өнімдерін тазарту;
- мұнай майлары өндірісі;
- біріккен мұнай өңдеу қондырғыларының экономикалық тиімділігі;
- отын әдісі бойынша түсті өнімдерді жоғары шығыммен алу мақсатында күкіртті мұнайды өңдеу схемасы;
- отын-май әдісі бойынша мұнайды өңдеу схемасы.
Іскерліктер:
- мұнайдың химиялық және фракциялық құрамын талдауы;
- тауарлы мұнай өнімдерін пайдалануы;
- шикізатқа, дайын өнімге және қосымша материалдарға қойылатын техникалық талаптарды сақтауы;
- қондырғының технологиялық сызбаларын және өндірістің режимдерін таңдауы;
- негізгі технологиялық жабдықтарды және олардың жұмыс принципін қолдануы;
- біріккен қондырғылардың кемшіліктері мен артықшылықтарын салыстыра білуі;
- шикізаттың, отынның, электр энергиясының, жұмсалу нормасын, техника қауіпсіздігін сақтауы.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.1-КҚ3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
АП 03
Химмотология.
Отын мен майлардың қасиеттері, олардың химотоллогиялық мағынасы. Газ отындар, бензиндер, реактивті отындар. Дизел отыны. Керосиндер. Пештік және газатурбинді отындар. Кемелік ауыр дизель отындар және қазандық отындар. Майлар: моторлық, трансмиссиялық, гидравликалық, турбиналық, транформаторлық, индустриалдық. Иілімді майлағыштар. Майларға қосатын қоспалар және присадқалар. Арнайы мұнай өнімдері. Сүйық парафиндер, оларды алу әдістері. Мұнай битумы, еріткіштер, мұнай коксы.
Білімдер:
заттардың химиялық,физико – химилық және пайдалану қасиеттері;
материалдардың құрамы мен қасиеттерін анықтауға арналған аспаптар және әдістері;
өнімдер мен материалдардың сапасын бақылауды ұйымдастыру;
химия технологиясының өнімдерін қолдану барысында экологиялық қауіпсіздікті қамту процестері мен әдістері;
отын мен мұнай майларын тасмалдау және сақтау кезіндегі жұретін процестер;
жұмыс істеп тұрған іштен жанатын қозғалтқыштын ішіндегі жанғыш – майлағыш материалдармен өтетіп процесстер;
отын мен майлардын сапа көрсеткіштерінің машина қозғалтқышының параметірлері мен өзара байланысы;
жанғыш – майлағыш материалдардын қасиеттерін квалификациялық бағалаудың жаңа әдістері.
Іскерліктер:
табиғи газбен мұнайдын сапа көрсеткіштерін анықтау;
өнімдердің фракциялық құрамы мен қасиеттерін анықтау;
техникалық құжаттарды (сапа паспорты, жұмыс графигі, нүсқаулар, жоспарлар, сметалар) жасақтау;
тапсырманы орындау барасында аналитикалық және сандық әдістерді, жаңа ақпараттық технологияларды қолдану;
қызмет аймағында ақпаратты өңдеуде қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.6
ПК 3.1.9
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.2.1
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
СД 04
Технология нефтехимического и органического синтеза.
Нефтехимическая промышленность. Значение нефтехимической промышленности в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран. Получение и подготовка сырья НХС. Виды сырья.
Основные нефтехимические продукты: мономеры, полимеры, спирты, кетоны, моющие и ПАВ. Сущность и значение процессов окисления,
полимеризации, изомеризации, алкилирования.
Производство СМС и ПАВ. Производство присадок, смазок, водорода и серы, серной кислоты, аммиака, карбамида.
Знания:
- разновидностей нефтехимического процесса;
- значения нефтехимической промышленности в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран;
- получения и подготовки сырья НХС;
- основных нефтехимических продуктов;
- сущности и значения процессов окисления, полимеризации, изомеризации, алкилирования;
- производства СМС и ПАВ;
- производства присадок, смазок, водорода и серы, серной кислоты, аммиака, карбамида.
Умения:
- анализировать значение нефтехимической промышленности;
- выбирать основные виды сырья;
- вычерчивать технологические схемы процессов;
- выбирать основное оборудование;
- выбирать оптимальные параметры процессов;
- читать технологическую схему процессов;
- автоматизировать технологическую схему;
- решать задачи, содержащие производственные ситуации.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
СД 05
Охрана окружающей среды в нефтепереработке.
Основные понятия о загрязнении окружающей среды. Показатели качества окружающей среды. Технологии очистки сточных вод промышленных предприятий. Переработка и утилизация твердых промышленных и бытовых отходов. Учет и прогнозирование ПО и загрязнений. Экономические аспекты природопользования.
Закон РК "Об охране окружающей среды". Нормативно-правовые основы РК по охране окружающей среды. Международное сотрудничество и законодательные акты в области охраны окружающей среды. Источники загрязнения природной среды вредными веществами. Охрана водного бассейна.
Знания:
- Законов и нормативов РК об охране окружающей среды;
- охраны окружающей среды от загрязнения промышленными выбросами;
- технологических процессов в соответствии с регламентом;
- методов защиты окружающей среды.
Умения:
- соблюдать требования охраны окружающей среды в процессе добычи, транспорта и переработки нефти;
- анализировать основные источники загрязнения окружающей среды в процессе переработки нефти и газа;
- проводить мероприятия по снижению вредных выбросов в атмосферу и образования сточных вод.
БК 6
БК 11

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
СД 04
Органикалық және мұнай химия синтезі технологиясы.
Мұнайхимия өндірісі.
Қазақстан Республикасы және басқа елдердің дамуы үшін мұнайхимия өндірісінің маңызы.
Мұнайхимия шикізатын алу және дайындау.
Шикізат түрлері.
Мұнайхимия өндірісі өнімдері: мономерлер, полимерлер, спирттер, кетондар, жуғыш заттар және БАЗ.
Тотығу, полимерлеу, изомерлеу, алкилдеу процестерінің мәні және маңызы.
Синтетикалық жуғыш заттар және БАЗ өндірісі.
Қоспалар, майлағыштар, сутегі, күкірт қышқылы, аммиак және карбамид өндірісі.
Білімдер:
- мұнайхимия процесінің көптүрлілігі;
- Қазақстан Республикасы және басқа елдердің дамуы үшін мұнайхимия өндірісінің маңызы;
- мұнайхимия шикізатын алу және дайындау;
- мұнайхимия өндірісі өнімдері;
- тотығу, полимерлеу, изомерлеу, алкилдеу процестерінің мәні және маңызы;
- синтетикалық жуғыш заттар және БАЗ өндірісі.;
- қоспалар, майлағыштар, сутегі, күкірт қышқылы, аммиак және карбамид өндірісі.
Іскерліктер:
- мұнайхимия өндірісінің маңызын талдауы;
- негізгі шикізат түрлерін таңдауы;
- процестің технологиялық сызбаларын сызуы;
- негізгі жабдықтарын таңдауы;
- процестің тиімді параметрлерін таңдауы;
- процестің технологиялық сызбасын оқуды;
- технологиялық сызбаны автоматтандыруы;
- өндірістік жағдайлар есебін шешуді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
АП 05
Мұнай өңдеу өнеркәсібіндегі қоршаған ортаны қорғау.
Қоршаған ортаны ластау жөніндегі негізгі ұғымдар. Қоршаған орта сапасынын көрсеткіштері. Өнеркәсіп кәсіпорындарындағы ағынды сүларды тазалау технологиясы. Өнеркәсіптін қатты және тұрмыстық қалдықтарды өңдеу және пайдан асыру. Өнеркәсіптік қалдықтарды және ластанудың есептеу және болжамдау. Табигатты пайдаланудың экономикалық аспектері.
Білімдер:
регламентке сәйкес технологиялық процестіңжұру кезінде қоршаған ортаны қорғау әдістері.
Іскерліктер:
мұнайды игеру, өңдеу және тасмалдау кезінде қоршаған ортаны қорғау әдістерін таңдау.
БҚ 6
БҚ 11

ПК 3.1.17
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
СД 06
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Общие вопросы охраны труда, организация работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболеваниях и мерах по их предотвращению. Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводах. Безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением. Хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ. Основы пожарной безопасности. Методы и средства тушения пожаров.
Знания:
- общих вопросов охраны труда, организации работы по охране труда, основ законодательства по охране труда;
- систем стандартов безопасности труда, организации работы по охране труда;
- понятий о производственном травматизме, профзаболеваниях и мерах по их предотвращению;
- правил техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводах;
- безопасности оборудования, безопасности эксплуатации оборудования, работающих под давлением;
- основ электробезопасности;
- токсичности применяемых веществ и средств индивидуальной защиты;
- общих санитарно-гигиенические требований к производственным помещениям;
- основ пожарной безопасности;
- организаций пожарной охраны на предприятиях.
Умения:
- проводить инструктаж по охране труда;
- соблюдать требования техники безопасности и охраны труда;
- соблюдать правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организовать службу пожарной охраны.
БК 6
БК 11
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.17
ПК 3.2.4
ПК 3.2.11
СД 07
Химия и технология нефти.
Современные представления о происхождении нефти. Основные положения современной органической теории происхождения нефти. Элементный, химический и фракционный состав нефти. Распределение групповых углеводородных компонентов по фракциям нефти. Смолисто-асфальтеновые вещества нефти. Основные физические свойства нефти. Классификация нефти: химическая и технологическая. Основные направления переработки нефти. Классификация процесса переработки нефти.
Знания:
- перспектив развития нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической промышленности;
- фракционного и химического состава нефти;
- способов подготовки нефти к переработке;
- процесса первичной перегонки нефти и технологических схем установок;
- влияния норм технологического режима на качество и выход продукции;
- возможных причин отклонения от технологического режима, способов, метоҒдов предотвращения и устранения;
- требований безопасного проведения технологического процесса;
- аппаратурного оформления технологического процесса;
- мер по обеспечению экологической безопасности технологических процессов и охране окружающей среды.
Умения:
- обосновать выбор параметров технологического процесса;
- составлять и читать технологическую схему;
- рассчитать материальный баланс процесса и отдельного аппарата;
- использовать информационные технологии при решении экспериментальных задач;
- пользоваться ГОСТами, нормативно-справочной литературой.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.17
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
АП 06
Өндірістегі қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау.
Еңбектi қорғаудың негiзгi түсiнiктерi еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары,
кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттанудың жалпы түсiнiктерi және олардың алдын алу шаралары.
Электр тоғы әсері және тоқ соққан кездегі алғашқы көмек.
Мұнай, газ өңдеу және химия зауыттарындағы техника қауіпсіздігі ережелері.
Қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік.
Қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау.
Өрт қауіпсіздігі. Өрт сөндiру құралдары және әдістері.
ҚР "Қоршаған ортаны қорғау туралы заңы".
ҚР қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құқық негіздері.
Қоршаған ортаны қорғаудың заңнамалық актілері мен Халықаралық ынтымақтастық.
Табиғатты зиянды заттармен ластау көздері.
Су бассейнiн қорғау.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы мәліметтері, еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары, еңбек қорғаудың заңдық негіздері;
- еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі, еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру;
- өндірістік жарақаттану және кәсіби аурулар түсінігі және олардың алдын алу шаралары;
- мұнай және газды өңдеу және химия зауыттарының қауіпсіздік техникасы ережелері;
- механикалық және технологиялық жабдықтардың қауіпсіздігі, қысыммен жұмыс жасайтын жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- электроқауіпсіздік негіздері;
- қолданатын заттардың зияндылығы және жеке қорғаныс құралдары;
- өндірістік бөлмелерге қойылатын санитарлы-гигиеналық талаптар;
- өнеркәсіптің зиянды лақтырыстарынан қоршаған ортаны қорғау;
- өртке қарсы қорғау негіздері;
- кәсіпорынды өрттен қорғауды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- еңбек қорғау ережелерін сақтау;
- қысыммен жұмыс жасайтын ыдыстарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- өрттен қорғау қызметін ұйымдастыруы;
- ҚР қоршаған ортаны қорғау заңдарын білуі;
- мұнай мен газды өңдеу басқармасының қоршаған ортаны ластауының негізгі көздерін талдауы;
- атмосфераға жіберілетін лас заттарды және қалдық су түзілуін азайту шараларын алуы.
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.17
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.11
АП 07
Мұнай химиясы мен технологиясы.
Мұнайдың пайда болуы туралы заманауи түсініктер. Мұнайдың пайда болуының заманауи органикалық теориясының негізгі ережелері. Мұнайдың элементтік, химиялық және фракциялық құрамы. Мұнай фракцияларындағы көмірсутек топтарының компонентерінің таралуы. Мұнайдағы шайырлы – асфальтенді заттар. Мұнайдың негізгі физикалық қасиеттері. Мұнайдың жіктелуі. Химиялық және технологиялық. Мұнайды өндеудің негізгі бағыттары. Мұнайды өндеу процестердің жүктелуі.
Білімдер:
- мұнай газ өңдеу және мұнай химия өнеркәсібінің дамуы перспективасы;
- мұнайдың фракцикциялық және химиялық құрамы;
- мұнайды өңдеуге дайындау тәсілдері;
- мұнайды алгашқы айдау және қондырғылардың технологияларық схемалары;
-өнімнің сапасымен шығыуына технологиялық режим норманың әсері;
- технологиялық режимның ауытқу себептері және оларды болдырмау тәсілдері әдістері, жою жолдары;
-технологиялық процесті қауіпсіз өткізу талаптары;
-технологиялық процестерді аппараттық безендіру;
-технологиялық процесті экологиялық қауіпсіздік қамту және қоршаған ортаны қорғау.
Іскерліктер:
технологиялық процестің параметрлерін таңдауды дәлелдеу;
технологиялық схеманы құрастыру және оқу;
жеке аппараттын және процестің материалдық балансын есептеу;
эксперименттік тапсырманы орындауда ақпараттық технологияларды қолдану;
МЕМСТ, нормативті – анықтамалық әдебиеттерді қолдану.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.1-
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.12
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
Квалификация:
082301 3 – Техник-технолог обработки нефти, газа, химических процессов и компонентов
СД 08
Введение в специальность.
Значимость выбранной профессии и ее востребованность. Характеристика области и объектов профессиональной деятельности техника-технолога по химическому инжинирингу. Требования к профессиональным знаниям техника-технолога в области химической технологии нефти и газа. Экологические аспекты химической технологии. Современный этап переработки углеводородного сырья. Структура отрасли и нефтеперерабатывающего завода.
Знания:
- особенностей химической технологии, еҰ места и значимости в научно-практических знаниях;
- характеристики и назначения нефтепереработки;
- особенностей современного этапа развития химической технологии;
- сырьевой базы химической технологии;
- организации нефтеперерабатывающей отрасли;
- значимости экологической безопасности при переработке природных энергоносителей;
- перспективы развития химической технологии и нефтегазопереработки.
Умения:
- ориентироваться в системе научных знаний;
- понимать назначение и ответственность техника-технолога химического инжиниринга в профессиональной деятельности;
- определять направление развития химической технологии нефти и газа и свое место в будущей профессии.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
ПК 3.1.10
СД 09
Промышленный катализ и технология катализатора.
Общие положения катализа. Адсорбция
Кинетика каталитических реакций. Кинетика и механизм элементарных актов нa поверхности. Приготовление и функционирование катализаторов. Кислотно-основной катализ. Катализ соединениями переходных металлов. Катализ на оксидах и каталитическое окисление. Kaтaлиз на металлах и реакции с участием водорода. Важнейшие каталитические процессы нефтепереработки и нефтехимии. Катализ в переработке природного газа.
Знания:
- основ химической кинетики и природы катализа, его закономерностях,
- теории гомогенного, гетерогенного, металлокомплексного катализа;
- классификации катализаторов и каталитических процессов;
- сути каталитического действия;
- требований, предъявляемых к современным катализаторам;
- кинетики гетерогенно-каталитических реакций в потоке;
- принципов приготовления активных катализаторов методами пропитки носителя активным компонентом, осаждением гидроксидов, смешением исходных веществ, стадии формования и термообработки катализатора.
Умения:
- работать на лабораторных установках проточного и импульсного типа;
- рассчитывать каталитическую активность,
- рассчитывать селективность реакций;
- пользоваться микрошприцем;
- пользоваться программой статистической обработки данных;
- анализировать и рассчитывать хроматограммы.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
Біліктілігі: 082301 3 – Мұнай, газ, химиялық процестер мен компоненттерді өңдеу техник-технологы
АП 08
Мамандыққа кіріспе.
Таңдалған мамандықтың маңызы мен техник – технологтың қажеттілігі. Химиялық инжиниринг саласындағы техник – технологтың қызмет көрсету аумағы мен объектітердің сипаттамасы. Мұнай газ химия технологиясы аумағында қызмет көрсететін техник – технологтың кәсіптік біліміне қойылатын талаптар. Химия технологиясының экологиялық аспекттері. Көмірсутекті шикізатты өңдеудің қазіргі заманғы кезеңі. Мұнай өңдеу зауытының және мұнай өңдеу өнеркәсібінің саласының құрылымы.
Білімдер:
химия технологиясының ерекшеліктері және оның ғылыми – тәжірибелік білімде алатын орны мен маңызы.
мұнай өңдеудің мақсаты мен сипаттамасы;
химия технологиясының қазіргі заманғы даму кезендерінің ерекшеліктері;
химия технологиясының шикізат бағасы;
мұнай өңдеу саласының ұйымдастырылуы;
энергоресурстрарды өңдеу кезіндегі экологиялық қауіпсіздіктің маңызы;
мұнай - газ өңдеу және химия технологиясының даму перспективтері.
Іскерліктер:
ғылыми білім жүйесінде хабардар болу;
химия технологиясының техник – технологының міндетін түсіну және қызмет көрсету барысында оның жауапкершілігін бағалап білу;
мұнай, газ химия технологиясының даму бағытын және болашақ қызметте өз орнын білу.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
АП 09
Өнеркәсіп катализі және катализаторды өндіру технологиясы.
Катализ туралы жалпы түсінік. Адсорбция. Каталитикалық реакциялардын кинетикасы. Катализатор беттігіндегі қарапайым реакциялардың кинетикасы мен механизмдері. Катализаторды дайындау және оның жұмыс істеуі. Қышқылдық – негіздік катализ. Ауыспалы металдар қоспасымен катализдің жүруі. Оксидтерде жүретін катализ және каталитикалық тотығу. Металда жүретін катализ және сутек қатысындағы реакциялар. Мұнайхимия және мұнайтаңдау саласындағы маңызды каталитикалық процестер. Табиғи газды өңдеудегң катализ.
Білімдер:
химиялық кинетикасы негіздері, катализдың мәні туралы түсінік және оның заңдылығы;
гомогенді, гетерогенді және металқұрамды катализ теориясы;
катализаторлар мен каталитикалық процестің жіктелуі;
каталитикалық әрекеттің мәні;
қазіргі заманғы катализаторларға қойылатын талаптар;
ағында өтетін гетерогенді каталитикалық реакциялардың кинетикасы;
катализатор тасығыштарды белсенді компонентпен қанықтыру әдісімен, гидрооксидтерді тұндыру, бастапқы заттарды арналастыру арқылы белсенді катализаторды дайындау принциптері, катаизатордың қурылу сапасы мен термиялық өңделуі.
Іскерліктер:
ағымды және импульсті типтегі зертханалық қондырғыларда жұмыс істеу;
каталитикалық белсенділікті есептеу;
реакциялардың таңдамалығын есептеу;
микрошприцті қолдану;
мәліметтерді статистикалық өңдеу бағдарламасымен қолдана білу;
хроматограмаларды есептеу және талдау;
ұжымда және топта жұмыс жасау.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.4
ПК 3.1.8
СД 10
Система управления химико-технологическими процессами.
Основы автоматизации производства и АСУТП. Основы автоматизации технологических процессов. Автоматический регулятор. Классификация регуляторов по виду регулируемой величины. Закон регулирования.
Основы метрологии. Классификация средств автоматизации. Система автоматического контроля, регулирования. Определение давления, средства измерения давлений. Роль приборов измерения расхода и количества сырья, материалов, готовой продукции и энергоресурсов.
Измерение уровня, классификация уровнемеров.
Измерения температуры. Классификация средств измерения температуры. Классификация газоанализаторов. Единицы измерения концентрации газов. Измерение плотности жидкостей. Измерение влажности газов, твердых тел. Автоматизация с тепловыми, массообменными, гидромеханическими, механическими, химическими процессами. Автоматизация производственных процессов.
Знания:
- основ автоматизации технологических процессов;
- автоматического контроля технологических параметров;
- понятий автоматизированной системы управления технологическими процессами;
- автоматизации основных процессов в нефтеперерабатывающих и нефтехимических производствах.
Умения:
- строить структурную схему системы автоматического управления;
- выбирать различные типы регуляторов в соответствии со свойствами объекта;
- производить измерение параметров состояния;
- пользоваться приборами для измерения расхода и количества сырья, готовой продукции, энергоресурсов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
СД 11
Технический анализ и контроль производства.
Значения технического анализа в контроле производства на нефтегазоперерабатывающих заводах. Методы технического анализа. Методы оценки уровня качества продукции. Правила внутреннего распорядка в лабораториях, организация рабочего места. Противопожарные мероприятия и правила техники безопасности при выполнении лабораторных работ. Анализ газов. Хроматография газов. Общие методы анализа нефти и нефтепродуктов. Анализ нефтяного топлива. Анализ нефтяных масел. Анализ консистентных смазок. Анализ твердых нефтепродуктов. Анализ продуктов нефтехимического синтеза. Анализ катализаторов. Анализ технической воды.
Знания:
- значения технического анализа в контроле производства на нефтегазоперерабатывающих заводах;
- методов технического анализа;
- методов оценки уровня качества продукции;
- правил внутреннего распорядка в лабораториях, организации рабочего места;
- противопожарных мероприятий и правил техники безопасности при выполнении лабораторных работ;
- анализа газов, хроматографии газов;
- общих методов анализа нефти и нефтепродуктов;
- анализа нефтяного топлива;
- анализа нефтяных масел;
- анализа твердых нефтепродуктов;
- анализа продуктов нефтехимического синтеза;
- анализа катализаторов;
- анализа технической воды.
Умения:
- определять основные показатели качества нефтепродуктов, вспомогательных материалов, реагентов, катализаторов;
- проводить испытания нефти и нефтепродуктов по ГОСТу;
- соблюдать правила техники безопасности при проведении анализа нефти и нефтепродуктов;
- определять устройство и принцип работы основных приборов, применяемых для анализа в заводских лабораториях;
- работать со справочной литературой;
- вести запись результатов испытаний.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
АП 10
Химия технологиялық процесстерді басқару жүйесі.
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ.
Технологиялық процестерді автоматтандыру негізі.
Автоматты реттегіштер.
Реттейтін бірліктердің түрі бойынша реттегіштерді жіктеу. Реттеу заңы. Метрология негiздерi.
Автоматтандыру құралдарын жіктеу. Автоматты бақылау жүйелерi, реттеу.
Қысымды анықтау, қысымды өлшеу құралдары.
Шикізат, материал, өнім және энергия шығынын және санын өлшеу аспаптарының ролі.
Деңгейді өлшеу және деңгейлегіштерді жіктеу.
Температураны өлшеу. Температураны өлшеу құралдарын жіктеу.
Газанализаторларды жіктеу. Газ концентрациясын өлшеу бірліктері.
Сұйықтықтың тығыздығын өлшеу. Газ және қатты дененің ылғалдылығын есептеу.
Химиялық, механикалық, гидромеханикалық, масса алмасу және жылу алмасу процестерін автоматтандыру. Өндірістік процестерді автоматтандыру
Білімдер:
- технологиялық процестерді автоматтандыру негізі;
- технологиялық көрсеткiштердi автоматты бақылау;
- технологиялық процестердi басқарудың автоматты жүйесi туралы мағлұмат;
- мұнай өңдеу және мұнайхимиялық өндiрiстерiнiң негiзгi процестерiн автоматтандыру.
Іскерліктер:
- автоматты бақылау жүйесінің құрылымдық схемасын құру;
- объектінің қасиетіне байланысты реттегіштердің түрлерін таңдауы;
- күй параметрлеріне өлшеу жүргізуі;
- шикізаттың, дайын өнімнің энергияресурсы шығынын және мөлшерн анықтауға арналған аспаптарды қолдануы.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
АП 11
Өндірісті бақылау және техникалық талдау.
Мұнай және газ өңдеу зауыттарында өндірісті бақылау және техникалық анализ жасаудың маңызы.
Техникалық анализ әдістері. Өнім сапасы деңгейін бағалау әдістері.
Зертханада жұмыс орнын ұйымдастыру және ішкі тәртіп ережелері.
Лабораториялық жұмысты орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі және өрттің алдын алу шаралары.
Газдар анализі. Газдар хроматографиясы.
Мұнай және мұнай өнімдері анализінің жалпы әдістері. Мұнай отыны анализі.
Мұнай майлары анализі. Консистентті майлағыштар анализі.
Мұнайдың қатты өнімдерінің анализі.
Мұнайхимия синтезі өнімдерінің анализі.
Катализаторлар анализі. Техникалық сулар анализі.
Білімдер:
- мұнай және газ өңдеу зауыттарында өндірісті бақылау және техникалық анализ жасаудың маңызы;
- техникалық анализ әдістері;
- өнім сапасы деңгейін бағалау әдістері;
- зертханада жұмыс орнын ұйымдастыру және ішкі тәртіп ережелері;
- газдар анализі, газдар хроматографиясы;
- мұнай және мұнай өнімдері анализінің жалпы әдістері;
- мұнай отыны анализі;
- мұнай майлары анализі;
- мұнайдың қатты өнімдерінің анализі;
- мұнайхимия синтезі өнімдерінің анализі;
- катализаторлар анализі;
- техникалық сулар анализі.
Іскерліктер:
- мұнай өнімдерінің, реагенттердің, қосымша материалдардың, катализаторлардың негізгі сапа көрсеткіштерін анықтауы;
- МемСТ бойынша мұнайды және мұнай өнімдерін сынау әдістерін жүргізуі;
- мұнайдың және мұнай өнімдерінің анализі кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауы;
- зауыт зертханасында талдауға қолданылатын негізгі аспаптардың жұмыс принципін білуі.
- анықтамалық әдебиеттерді қолдануды;
- талдау қорытындысы бойынша құжат толтыруды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.13
Специальные дисциплины:
082302 3 – Техник-мехатроник
СД 08
Основы микропроцессорной техники.
Аналоговые и цифровые системы управления. Микропроцессорная система. Типы памяти. Магистрали адреса, данных, управления. Структура универсального микропроцессора. Введение в программирование. Система команд микропроцессора. Способы адресации. Команды загрузки и пересылки. Понятие о сопроцессорах. Типовые признаки условий в микропроцессорах. Триггеры условий в регистре признаков и комбинационные признаки. Организация ветвления программ. Команды управления. Механизм вызова подпрограмм. Понятие стека. Направления развития микропроцессорных систем. Модульная технология при разработке микропроцессорных систем. Типовые периферийные модули микропроцессорной системы. Подсистема памяти. Полупроводниковые ПЗУ с произвольным доступом. Типы ПЗУ. Параллельный синхронный и асинхронный интерфейсы. Двунаправленные порты ввода/вывода. Понятие о программно-настраиваемой периферии, регистры специальных функций (регистры управления). Инициализация системы. ЦАП и АЦП. Функциональное назначение, статические и динамические характеристики, погрешности. Элементы сопряжения ЦАП и АЦП с микропроцессорной системой. Подсистема реального времени. Таймеры общего назначения. Режимы работы таймеров. Последовательный ввод/вывод. Алгоритмы обмена, стандарты последовательных интерфейсов. Подсистема прямого доступа к памяти. Алгоритмы работы микропроцессорных систем в реальном времени. Процессоры событий и сигнальные процессоры.
Знания:
- архитектуры и интерфейса микропроцессоров;
- микропроцессорного комплекта;
- способов, методов и цикла обмена, видов адресации;
- систем команд;
- микроконтроллеров;
- модульных микропроцессорных систем; - устройства сопряжения с объектом управления;
- процессов, состояний процессов, событий, диспетчеров и мониторов;
- непосредственного, последовательного и параллельного программирования;
- каналов, маршрутов и пакетов в локальных сетях, физических и канальных уровней.
Умения:
- применять стандартные программы САПР для проектирования микропроцессорных систем; - обосновывать технические требования к микропроцессорным системам по общему техническому заданию.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.2.1
ПК 3.2.5
ПК 3.2.2
ПК 3.2.6
ПК 3.2.10
.
СД 09
Основы мехатроники и робототехники.
Определение мехатроники как новой области науки и техники. Триединая сущность мехатронных систем. Тенденции изменения и ключевые требования мирового рынка в области мехатроники. Поколения мехатронных модулей. Методы построения мехатронных устройств. Промышленный робот, определение. Функциональная схема ПР. Структурная схема ПР. Поколения роботов. Роботы с программным управлением, адаптивные роботы, интеллектуальные роботы. Типы приводов, используемых в мехатронике и робототехнике, их сравнительный анализ. Пневмоприводы промышленных роботов, область их применения. Принцип действия поршневых пневмоприводов. Элементы схем управления пневмоприводов. Типовые принципиальные пневматические схемы приводов.
Знания:
- области применения мехатронных и робототехнических систем, концепции их построения;
- определения и терминологию в мехатронике и робототехнике.
Умения:
- выбирать необходимые типы мехатронных и робототехнических систем, определять для них способы и системы управления.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
Біліктілігі: 082302 3 – Техник-мехатроник
АП 08
Микропроцессорлық техника негіздері.
Үйлестік және сандық басқару жүйелері. Микропроцессорлық жүйе жады типтері. Басқару, мәліметтер және адрес магистралдері. Әмбебап микропроцессор құрылымы. Бағдарламауға кіріспе. Микропроцессордің команда жүйелері. Адрессаттау тәсілдері. Жіберу және жүктеу командалары. Сопроцессорлар туралы уғымдар. Микропроцессордағы шарттардың типтік белгілері. Белгі регистріндегі тригер шарттары және құрастырмалы белгілер. Бағдарламаны тармақтауды үйымдастыру. Басқару командасы. Бағдарлама бөліктерін шақыру механизмі. Стек ұғымы. Микропроцессорлық жүйелердің даму бағыттары. Микропроцессорлық жүйелерді игерудегі модулдік технология. Микропроцессорлық жүйелердің типтік шеттегі модулі. Бағдарлама бөліктерінің жадылары. Еркін енетің жартылай өткізгіштік ТЗСҚ. ТЗСҚ типтері. Параллелді асинхронды және синхронды интерфейстер. Еңгізу – шығарудың қосбағытты порттары. Шектікке келтірудегі бағдарламалық ұғым, арнайы функциялар регистрі (басқару регистрі) Жүйенің аталуы ЦАТ және АЦТ. Функционалдық мағынасы, статикалық және динамикалық сипаттамалары, қателіктері. ЦАТ және АЦТ микропроцессор жүйелерінің түйісу элементтері. Нақты уақыттағы бағдарлама бөліктері. Жалпы міндетті таймерлер. Таймерлердің жұмыс режимі. Тізбектей еңгізу – шығару. Ауысу алгоритмдері, бірізді интерфейстер стандарты. Жадыға тікелей ену бағдарлама бөліктері. Нақты уақыттағы микропроцессорлар жүйелерінің жұмыс алгоритмдері. Дабылдық және оқиға процессорлары.
Білімдер:
микропроцессорлардың архитектурасы және интерфейсі;
микропроцессорлық комплект;
тәсілдері, әдістері және ауыстыру циклдер, адресаттау түрлері;
команда жүйесі;
микробақылаушылар;
модульді микропроцессорлық жүйелер;
басқару объектілерімен түйістіретін құрылғы;
процессорді, процессордің жағдайлары, оқиғалар, диспетчерлер және мониторлар;
тікелей, бір ізді және паралельді бағдарламалау;
жергілікті желісінің командалары, жолдары және пакеттері, физикалық және жергілікті деңгейлер.
Іскерліктер:
микропроцессорлық жүйелерді жобалауда стандартты АЖЖ бағдарламасын қолдану;
техникалық тапсырма бойынша микропроцессорлық жүйелере қойылған техникалық талаптарды дәлелдеу.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.10
АП 09
Роботехника және мехатроника негіздері.
Ғылым мен техниканың жаңа аумағы ретінде мехатрониканы анықтау. Мехатронды жүйелердің үштік біріккен маңызы. Мехатроника аумағына әлемдік рыноктың қойатын негізгі талаптары мен өзгеріс тенденциялары. Мехатронды модулдердің буыны. Мехатронды құрылғыларды құру тәсілдері. Өнеркәсіптік робот, анықтамасы. ӨР функционалды схемасы. ӨР құрылымдық схемасы. Роботтар буыны. Бағдарламалық басқарудағы роботтар, адаптивті роботтар, интелектуалды роботтар. Робототехника мен мехатроникада қолданылатын жетектер типтері, олардың салыстырмалы талдауы. Өнеркәсіптік роботтардың пневможетектері, олардың қолдану аймағы. Поршенді пневможетектін әрекет принципі. Пневможетекті басқарудың схема элементтері. Типтік жетектің принципиалды пневматикалық схемасы.
Білімдер:
мехатроника және роботехника жүйелерді қолдану аймағы оларды құру концепциялары;
мехатроника мен робототехникадағы анықтаулар және терминдер.
Іскерліктер:
мехатронды және робототехникалық жүйелердің қажетті түрлерін таңдау, оларды басқару тәсілдерімен жүйелерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
СД 10
Электронные устройства мехатронных систем.
Электрические сигналы. Основные операции обработки сигналов: усиление, фильтрация, преобразование спектра, хранение, передача. Электропроводность полупроводников. Основные характеристики, применение в САУ. Биполярные транзисторы. Физические принципы управления выходным током, основные характеристики, модели. Мощные полевые транзисторы. Управляемые источники света и элементы на их основе. Преобразователи световой энергии в электрическую (фотоприемники, фоторезисторы, фотодиоды, фототранзисторы).
Основные характеристики усилителей. Обратная связь. Линейные усилители мощности. Линейные стабилизаторы постоянного напряжения. Классификация ИВЭП. Ключевые стабилизаторы постоянного напряжения. Устройства управления. Примеры использования рассмотренных устройств в мехатронике и робототехнике.
Знания:
- принципов действия мехатронных и робототехнических систем;
- состава конструкторской проектной документации электрических и электронных узлов мехатронных и робототехнических систем;
- основных законов естественнонаучных дисциплин;
- методов моделирования процессов и систем;
- методов теоретического и экспериментального исследования;
- сущности и значение информации в развитии современного информационного общества.
Умения:
- разрабатывать функциональные схемы;
- вести расчеты электрических цепей аналоговых и цифровых электронных устройств;
- оценивать проектируемые узлы и агрегаты по экономической эффективности;
- ставить цели и выбирать пути их достижения;
- применять методы моделирования процессов и систем в профессиональной деятельности;
- работать с информацией в компьютерных сетях.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5-
ПК 3.2.10
СД 11
Программное обеспечение мехатронных систем.
Системное программное обеспечение. Программа начального запуска. Программа – монитор. Редактор текста. Программа – ассемблер. Отладчик. Языки программирования высокого уровня. Интерпретаторы и компиляторы. Служебные инструкции. Отладочные системы. Назначение, особенности работы на отладочных системах. Методы подготовки программ с использованием средств отладки. Программы – драйверы. Состав комплексов отладочных систем. Программаторы. Алгоритмы управления. Методы построения алгоритмов. Математические основы задания законов управления. Классические законы управления. Табличное задание законов управления. Численные методы решения. Управление скоростью двигателя, регуляторы положения, скорости, тока. Обработка информации с измерительных устройств.
Система команд микроконтроллера. Методы адресации. Типы команд, формат команд, особенности выполнения. Команды работы с битами. Примеры программирования. Вычислительные задачи. Задачи ввода и вывода дискретной информации. Программирование устройств управления технической системой.
Знания:
- основных архитектур устройств управления роботов и РТС;
- основных синтаксических конструкций современных языков программирования;
- основных шаблонов проектирования высокоуровневого программного обеспечения, применяющихся для управления и моделирования РТС;
- основных алгоритмов управления движением мобильного робота.
Умения:
- анализировать архитектуры устройств управления роботов и РТС;
- применять основные методы проектирования сложных систем программного обеспечения с использованием объектно-ориентированного подхода;
- создавать высокоуровневые алгоритмы моделирования и управления сложными РТС, такими как мультиагентные системы мобильных роботов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
АП 10
Мехатронды жүйенің электронды құрылғылары.
Электрлік дабылдар. Дабылды өңдеудің негізгі операциялары: күшейту, сүзгілеу, спектрді түрлендіру, сақтау, беру. Жартылай өткізгіштің электр өткізгіштігі. БАЖ-ды қолдану, негізгі сипаттамалары. Биполярлы транзисторлар. Шығыс тоғымен басқарудың физикалық принциптері, негізгі сипаттамалары, моделдері. Қуатты далалық транзисторлар. Шамдық басқару көздері және осы негіздегі элементтер. Шамдық энергияны элетр энергиясына түрлендіріштер фоторезисторлар фотодиодтар, фототранзисторлар. Күшейткіштің негізгі сипаттамалары. Кері байланыс. Қуатты сызықтық күшейткіштер. Тұрақты кернеудегі сызықтық стабилизаторлар. ҚҚБК жіктелуі. Тұрақты кернеудегі негізгі тұрақтандырғыштар. Басқару құрылғысы. Роботехника мен мехатроникада қарастырылған құрылғыларды пайдалану.
Білімдер:
мехатронды және робототехника жүйелерінің әрекеті;
мехатронды және роботехника жүйелерінің электрлік және электрондық түйіндерін жобалайтын конструкторлық құжаттарының құрамы;
ғылыми пәндерінің негізгі заңдары;
жүйелер мен процестерді моделдеу әдістері;
теориялық және эксперименттік зерттеу әдістері;
қазіргі ақпараттық қоғамның дамуындағы ақпараттын мәні және маңызы.
Іскерліктер:
функционалды схемаларды жасақтау;
үқсас және сандық электронды құрылғылардың электр тізбектерін есептеу;
жобаланатын түйіндер мен агрегаттарды экономикалық тиімділігі бойынша бағалау;
мақсат кою және оны орындау жолдарын таңдау;
кәсіпшілік қызыметте процесстерді және жүйелерді моделдеу әдістерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5-
КҚ 3.2.10
АП 11
Мехатронды жүйелерді бағдарламалық қамту.
Жүйелік бағдарламалық қамту. Бастапқы бағдарламаны жүргізу. Бағдарлама – монитор. Мәтін редакторы. Бағдарлама-ассемблер. Үйлестіргіш жоғары деңгейлі бағдарламалау тілі. Интерпретаторлар және компиляторлар. Қызмет нусқаулары. Үйлестіргіш жүйлер. Үйлестіргіш жүйлердің қызыметі және жұмыс істеу ерекшеліктері. Үйлестіргіш құралдарды қолдана отырып бағдарламаларды дайындау әдістері. Бағдарламалар-драйверлер. Үйлестіргіш жүйелер кешенінің құрамы. Бағдарламағыштар. Басқару алгоритмі. Алгоритмдерді құрастыру әдістері. Басқару заң тапсырмаларының математикалық негіздері. Классикалық басқару заңдары. Басқару заңдарының кестелік тапсырмалары. Есептеу сандық әдістері. Қозғалтқыш жылдамдығын басқару, күй жағдайды, жылдамдықты, тоқты реттегіштер. Өлшегіш құрылғыларының ақпаратын өңдеу. Микробақлаушының команда беру жүйесі. Адресаттау әдістері. Команда беру түрлері, команда форматтары, орындау ерекшелері. Биталармен жұмыс жасау командалары. Бағдарламалау түрлері. Есептік тапсырмалар. Дискреттік ақпаратты еңгізу және шығару.
Білімдер:
роботтарды басқаруға қолданатын құрылғылардың негізгі архитектурасы;
жаңа бағдарламалау тілдерінің негізгі синтаксистік құрылымы;
РТЖ-ті моделдеу және баскаруда қолданылатын жоғары деңгейлі бағдарламаны жобалауда негізгі үлгілерін меңгеруді;
мобилді роботтың қозғалысын басқарудын негізгі алгоритмін.
Іскерліктер:
РТЖ және роботтарды басқару құрылғысының архитектурасын талдау;
объектті-бағытталған әдісті қолданып күрделі бағдарламалық қамту жүйесін жобалаудың негізгі әдістерін қолдану;
күрделі РТЖ модулдеуде және басқаруда жоғары деңгейдегі алгоритмдерді жасақтау, мысалы мультиагентті мобилді робот жүйесі.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11

ПК 3.2.1-
ПК 3.2.3
ПК 3.2.5-
ПК 3.2.10
СД 12
Теория автоматического управления.
Основные понятия управления. Объекты управления, их классификация. Особенности технических систем управления. Понятие декомпозиции системы и задач управления. Автоматические и автоматизированные системы управления Динамические системы и их виды. Структурные схемы систем управления. Элементарные звенья и типовые связи между ними. Типовые линейные алгоритмы регулирования и структурные схемы регуляторов. Структурные схемы автоматических систем регулирования. Понятие запаса устойчивости системы. Показатели и критерии качества процесса регулирования. Расчет оптимальных параметров настройки в одноконтурных автоматических системах регулирования с типовыми линейными алгоритмами. Возмущающие воздействия в автоматических системах регулирования. Преобразование случайных сигналов линейными динамическими системами. Оптимальные алгоритмы регулирования.
Знания:
- принципов управления теплотехническими объектами, функций и задач автоматических и автоматизированных систем управления;
- свойств объектов управления, динамических систем, типовых алгоритмов автоматического управления и методов анализа систем управления;
- основных методов, способов и средств получения, хранения, переработки информации.
Умения:
- применять методы моделирования, теоретического и экспериментального исследования в прикладной теории управления;
- анализировать информацию о новых алгоритмах автоматического управления и методах анализа автоматических систем управления.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 8
БК 11
ПК 3.2.6-
ПК 3.2.10
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Слесарная практика.
Общее понятие о разметке. Плоскостная и пространственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требования по технике безопасности при выполнении разметки. Специальные требования по технике безопасности. Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий. Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубки, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участка. Техника безопасности при выполнении рубки, резки и правки металла. Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей. Назначение процессов шабровки, притирки. Устройство токарных станков и инструментов. Основные виды токарных работ и операций. Техники безопасности при работе на станках.
Умения:
- выполнять разметку,
- выполнять рубку, резку и правку металла;
- применять инструменты и приспособления для рубки, резки и правки металла;
- проверить правильность оснащения рабочего места и участка;
- управлять и эксплуатировать однотипные токарные станки;
- применять инструменты, приспособления и оборудование при сверлильных работах.
Навыки:
- самостоятельно выполнять разметку;
- производить правильный уход за инструментами;
- самостоятельно выполнять операции при рубке, резке и правке металла;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- опиливать плоские поверхности;
- выполнять заготовки с широкими поверхностями;
- опиливать поверхности, расположенные под углом;
- применять на практике приемы развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдать правила техники безопасности и выполнять противопожарные мероприятия.
БК 1
БК 2
БК 11

КҚ 3.2.1-
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.5-
КҚ 3.2.10
АП 12
Автоматты басқару теориясы.
Басқарудың негізгі ұғымдары. Басқару объетілері, олардың жіктелуі. Басқару техникалық жүйелерінің ерекшеліктері. Жүйенің декомпозициясы үғымдары және басқарудың мақсаты. Автоматты және автоматтандырылған басқару жүйелері. Динамикалық жүйелер және олардың түрлері. Басқару жүйелерінің құрылыс схемасы. Қарапайым түйіндер және олардың өзара тиіптік байланысы. Реттеудің тиіптік сызықтық алгоритімдері және реттегіштердің құрылымдық схемалары. Автоматты реттеу жүйелерінің құрылымдың схемалары. Жүйенің тұрақтылық қоры туралы ұғымдар. Реттеу процесінің сапа көрсеткіштері мен критерийлері. Типтік сызықтық алгоритмдері бар бірконтурлы автоматты реттегіш жүйелерін қүйге келтіру тиімді параметрлерін есептеу. Автоматты реттеу жүйелеріндегі ауытқулардың әсерлері. Сызықтық динамикалық жүйелердің кездесоқ дабылдарын өзгерту. Реттеудің тиімді алгоритмдері
Білімдер:
технологиялық объектерді басқару принциптері, автоматты және автоматтандырылған басқару жүйелерінін міндеттері мен мақсаттары;
басқару объекттері мен динамикалық жүйелердің автоматты басқарудың типтік алгоритмдері және басқару жүйесін талдау әдісі;
ақпаратты алу құралдарын сақтау және өңдеу негізгі әдістері, тәсілдері;
компьютер – ақпаратпен жұмыс жасайтын құрылғы.
Іскерліктер:
қолданбалы басқару теориясында моделдеу, теориялық және зерттеу әдістерді қолдану;
автоматты басқаруда жана алгоритмдер туралы ақпараттарды және автоматты басқару жүйелерін талдау әдістері.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 3.2.6-
КҚ 3.2.10
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым.
Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу.
Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат.
Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк.
Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды,
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарын және шабуға арналған құрылғыларды қолдануды;
- жұмыс орнын және аймақты дұрыс жабдықталуын тексеруді;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқаруды;
- бұрғылап тесу жұмыстары кезінде құралдарды, саймандарды және жабдықтарды қолдануды.
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралдарға дұрыс күтiм жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындауы;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды орындауы;
- бұрыш астында орналасқан беттердi егелеуі;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдануы;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 11

ПП 01.2
Практика по химии и технологии переработки нефти.
Определение плотности нефти. Определение механических примесей. Определение содержание воды. Определение фракционного состава. Определение кислотности. Определение золы. Определение солей. Определение серы и сернистых соединений. Определение низкотемпературных свойств нефти.
Умения:
- определять общую характеристику лабораторных работ, их содержание, цели;
- представлять особенности работы в лаборатории химии и технологии нефти;
- соблюдать требования при выполнении лабораторных работ;
- проводить сборку лабораторных установок;
- проверять установку на герметичность;
- проводить лабораторные работы в соответствии с действующими стандартами.
Навыки:
- рассчитывать выход продуктов и их анализ;
- вести рабочий журнал, оформлять и сдавать отчеты;
- работать со справочной литературой и стандартами;
- соблюдать правила техники и противопожарной безопасности при проведении лабораторных работ;
- работать с лабораторным оборудованием.
БК 1
БК 7
БК 11
ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
ПП 01.3
Практика по решению производственных ситуаций.
Аварийная ситуация на технологических установках нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводов.
Умения:
- изучить обязанности оператора технологических установок;
- определять причины возникновения возможных аварийных ситуаций на технологических установках нефтегазоперерабатывающих заводов.
Навыки:
- определять причины аварийных ситуаций на технологических установках;
- устранять возможные неполадки на технологических установках;
- заполнять вахтовый журнал, журнал регистраций аварий или других осложнений на установках.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 11
ПК 3.1.2
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
ПК 3.1.12
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5-
ПК 3.2.7
ПК 3.2.11
Квалификация: 082301 3 – Техник-технолог обработки нефти, газа, химических процессов и компонентов
ПП 01.4
Практика по органическому синтезу.
Аппаратура и техника лабораторных работ. Основные методы работы, выделения и очистки органических веществ. Определение основных физических констант органических веществ. Синтезы органических веществ.
Умения:
- определять общую характеристику лабораторных работ, их содержание, цели;
- представлять особенности работы в лаборатории органического синтеза;
- соблюдать требования к выполнению лабораторных работ;
- проводить сборку приборов и установок;
- проводить проверку установок на герметичность;
- проводить лабораторные работы по выделению и очистке органических веществ: кристаллизации, возгонки (сублимация), экстракции, перегонке, хроматографии и.т.д.
Навыки:
- снимать показатели процесса;
- производить расчеты и анализ продуктов;
- вести рабочий журнал, оформлять и сдавать отчеты;
- работать со справочной литературой;
- определять температуру плавления и кипения;
- определять плотность жидкого вещества;
- определять показатели преломления;
- пользоваться особенностями синтеза органических веществ;
- соблюдать правила техники и противопожарной безопасности при проведении лабораторных работ.
БК 1
БК 7
БК 11

КП 01.2
Мұнай химиясы мен өңдеу технологиясы бойынша практика.
Мұнайдың тығыздығын анықтау. Механикалық қоспаларды анықтау. Су мөлшерін анықтау. Фракциялық құрамын анықтау. Қышқылдылығын анықтау. Күлділігін анықтау. Түздарды анықтау. Күкірт және күкіртші қосылыстарды анықтау. Мұнайдың төмен температуралық қасиеттерін анықтау.
Іскерліктер:
зертханалық жұмыстардың жалпы сипаттамасын, мақсатын және мазмұны анықтау;
мұнай химия технологиясы зертханасында жүргізілетін жұмыстардың ерекшеліктерін уғу;
зертханалық жұмыстарды орындауда талаптарды орындау;
зертханалық қондырғыны жинақтау;
қондырғыны сауылаусыздыққа тексеру;
зертханалық жұмыстарды казіргі стандартарға сәйкес жүргізу.
Дағдылар:
шыққан өнімнің мөлшерін есептеу және оларға талдау өткізу;
жұмыс журналын жасақтау, жүргізу және есеп тапсыру;
стандарттармен және анықтама әдебиеттерімен жұмыс жасау;
зертханалық жұмыстарды жүргізу кезінде техника және өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
зертханалық жабдықтармен жұмыс жасау.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 11
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
КП 01.3
Өндірістік жағдайларды шешу бойынша практика.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия зауыттарының технологиялық қондырғыларындағы апатты жағдайлар.
Іскерліктер:
- технологиялық қондырғы операторының міндеттерін үйрену;
- мұнайгаз өңдеу зауыттарының технологиялық қондырғыларындағы мүмкін апатты жағдайларды анықтау.
Дағдылар:
- технологиялық қондырғылардағы пайда болатын ақаулардың себептерін анықтауы;
- технологиялық қондырғылардағы мүмкін апаттарды жоюы;
- вахталық журналға, апатты тіркеу журналына және қондырғылардағы басқа да ақаулық жағдайларды толтыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5-
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.11
Біліктілігі: 082301 3 – Мұнай, газ, химиялық процестер мен компоненттерді өңдеу техник-технологы
КП 01.4
Органикалық синтезі бойынша практика.
Лабораториялық жұмыстар аппаратурасы және техникасы.
Жұмыстың негiзгi әдiстерi, органикалық заттарды бөлу және тазарту.
Органикалық заттардың негiзгi физикалық тұрақтыларын анықтау. Органикалық заттарды синтездеу.
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстардың жалпы сипаттамасын, мазмұнын, мақсатын игеру;
- органикалық синтез зертханасының жұмыс ерекшелiктерiн білу;
- зертханалық жұмысты орындау кезiнде қойылатын талаптарды сақтау;
- аспаптарды және қондырғыларды құрастыру;
- қондырғының саңылаусыздануын тексеру;
- жұмыстың негiзгi әдiстерiн білу;
- органикалық заттарды бөлу және тазарту, кристалдану, возгонкалау (сублимация), экстракциялау, айдау, хромотографиялау т.б. зертханалық жұмыстарды жасау.
Дағдылар:
- процестің көрсеткіштерін алу;
- өнімге талдау жасап, есебін шығару;
- жұмыс журналын толтыру, жұмыс есебiн дайындау және тапсыру;
- анықтама әдебиетпен жұмыс iстеу;
- балқу, қайнау температурасын анықтау;
- сұйық заттардың тығыздығын анықтау;
- сыну көрсеткiштерiн анықтау;
- органикалық заттарды синтездеудің ерекшеліктерін пайдалану;
- зертханалық жұмыс жүргізу кезінде техника және өрт қауіпсіздігін сақтауы.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 11

ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
ПП 01.5
Практика по нефтехимическому синтезу.
Общие положения работы в лаборатории нефтехимического синтеза. Организация работы в лаборатории. Обработка опытных данных и метод планирования эксперимента. Практические работы по нефтехимическому синтезу. Процессы гидрирования и дегидрирования. Процессы алкилирования. Процессы окисления. Процессы этерификации, гидролиза, гидратации, дегидратации. Процессы присоединения и конденсации по карбонильной группе. Процессы сульфирования и сульфатирования.
Умения:
- определять разновидности нефтехимического процесса;
- представлять теоретические основы, химизм и катализаторы процессов нефтехимии;
- определять основные параметры процесса нефтехимии;
- определять основные нефтехимические продукты;
- выявлять экологические проблемы нефтехимических производств и эффективные пути их решения.
Навыки:
- проводить сборку установок и проверку ее на герметичность;
- вести лабораторный журнал;
- соблюдать меры предосторожности при работе;
- работать с токсичными, легковоспламеняющимися и горючими веществами;
- работать с взрывоопасными веществами;
- соблюдать меры по предотвращению пожаров;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
БК 1
БК 7
БК 11
ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
Квалификация:
082302 3 – Техник-мехатроник
ПП 01.4
Практика по микропроцессорной технике.
Знакомство с оборудованием компьютерного класса. Техника безопасности. Условия работы. Изучение отдельных блоков Simulink. Знакомство с окнами настройки блоков. Создание элементарных моделей на базе одного – двух звеньев. Исследование элементарных звеньев при подаче на вход единичного, синусоидального и других видов сигналов и при замыкании их обратными связями. Исследование систем, состоящих из нескольких элементарных звеньев, соединенных последовательно, и с различными обратными связями. Построение ЛАЧХ и ФЧХ для некоторых моделей. Библиотека электрических машин и силовых элементов. Знакомство с математической средой MATLAB в части моделирования электромеханических систем. Моделирование двигателя постоянного тока в среде MATLAB и получение графиков переходных процессов при пуске и торможении.
Умения:
- обобщать, анализировать, воспринимать информацию, ставить цель и выбирать пути ее достижения;
- переоценивать накопленный опыт в условиях развития науки и изменяющейся социальной практики;
- анализировать свои возможности,
- приобретать новые знания, использовать различные средства и технологии обучения;
- самостоятельно работать, принимать решения в рамках своей профессиональной деятельности;
- анализировать научно-техническую информацию, изучать отечественный и зарубежный опыт по тематике исследования;
- использовать современные информационные технологии, управлять информацией с применением прикладных программ;
- использовать сетевые компьютерные технологии, базы данных и пакеты прикладных программ в своей предметной области.
Навыки:
- пользоваться основными методами, способами и средствами получения, хранения, переработки информации,
- использовать компьютер как средство работы с информацией;
- участвовать в дискуссиях по профессиональной тематике;
- применять полученную информацию при проектировании элементов микропроцессорного управления электроприводами.
БК 1
БК 7
БК 8

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
КП 01.5
Мұнай химия синтезі бойынша практика.
Мұнайхимия синтезі зертханасындағы жұмыстың жалпы ережелері. Зертханадағы жұмысты ұйымдастыру. Тәжірибелік мәндерді өңдеу және экспериментті жоспарлау әдістері. Мұнайхимия синтезі бойынша зертханалық жұмыстар.
Гидрлену және дегидрлену процестері.
Алкилдеу процестері. Тотығу процестері. Этерификациялау, гидролиз, гидратациялау, дегидратациялау процестері. Карбонил тобы бойынша конденсациялану және қосылу процестері. Сульфирлеу және сульфаттау процестері.
Іскерліктер:
- мұнайхимия өндірісі, оның шығу тегі, мұнайхимия өндірісінің Қазақстан Республикасы және басқа да мемлекеттердің экономикалық потенциалының дамуына әсерін түсінуі;
- мұнайхимия процестерінің әртүрлілігін анықтауы;
- мұнайхимия процестерінің теориялық негіздерін, химизмін, катализаторларын білуі;
- мұнайхимия процесінің негізгі параметрлерін анықтауы;
- негізгі мұнайхимия өнімдерін білу;
- мұнайхимия өндірісінің экологиялық проблемалары және оларды шешудің тиімді жолдарын үйрену.
Дағдылар:
- қондырғыны жинауды жүргізу және оның саңылаусыздануын тексеру;
- зертханалық журналды толтыру;
- зертханалық жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шараларын сақтау;
- улы, жеңіл тұтанатын және жанғыш заттармен жұмыс жасау;
- жарылу қаупі бар заттармен жұмыс жасау;
- өртті болдырмау шараларын сақтау;
- бақытсыз жағдайларда алғашқы медициналық көмекті ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 11
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
Біліктілігі: 082302 3 – Техник-мехатроник
КП 01.4
Микропроцессорлық техника бойынша практика.
Компьютерлік сыныптын жабдықтарылан танысу. Техника қауіпсіздігі. Жұмыс істеу шарттары. Simulink жеке блоктарымен танысу. Блоктардың қүйге келтіру терезелерімен танысу. Бір екі түйін негізінде қарапайым моделді құру. Кіріспе жеке, синусоидалды және әр түрлі дабылдарды еңгізу және кері байланыспен тұйықталу кезіндегі. Қарапайым тұйіндерді зерттеу. Тізбектен қосылған және әр түрлі кері байланысы бар. Бір неше қарапайым тұйіндерден тұратын жүйені зерттеу. Моделдеу ЛАЖС және ФЖС құру. Күш элементер мен электр машиналарының кітапханалары. Электромеханикалық жүйелерді моделдеу барысында МАТLAB математикалық ортасымен танысу және қосу мен тежеу кезіндегі ауыспалы процестердің графигін алу.
Іскерліктер:
ақпаратты қабылдау, талдау, қорыту, мақсат қою және оны орындау жолдарын таңдау;
ғылымның дамуы мен әлеуметтік тәжірибенің өзгерде барысында жинақталған тәжірибесі бағалай білу;
өзіндік мүмкініндіктерді талдау;
жаңа білімді қабылдауға дайын болу, әр түрлі құралдармен оқу технологияларын қолдану;
өзіндік қызмет ету бабында өз бетімен жұмыс жасауға және шешім қабылдауға;
ғылыми техникалық ақпаратты талдау, зерттеу тақырыбы бойынша отандық және шеттелдік тәжірибесі оқу;
жаңа ақпараттық технологияны қолдану, қолданбалы бағдарламаны қолдана отырып ақпаратты басқару;
желілік компютерлік технологияларды мәлімет базасын және қолданбалы бағдарлама пакетін өз қызметінде қолдану.
Дағдылар:
ақпаратын өңдеу, сақтау, алу құралдарымен негізгі әдіс тәсілдерін пайдалану;
ақпаратпен жұмыс жасау куралы ретінде компютерді қолдану;
қызмет тақырыбы бойынша талқылауда қатысу;
электр жетектерді микропроцессорлық басқару элементтердің жобалау кезінде алынған ақпаратты қолдану.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.2.1-
ПК 3.2.3
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПК 3.2.10
ПП 01.5
Практика по автоматическому управлению качеством продукции.
Оценка качества продукции. Показатели и основные факторы, определяющие конкурентоспособность продукции. Система управления качеством на предприятии. Составление схемы разновидности методов управления качеством. Разработка программа по управлению качеством. Система сертификации продукции. Экономическое взаимное соотношение в процессе сертификации. Ответственность за нарушение правил выполнения работ по сертификации. Совершенствование процедуры сертификации. Документирование системы менеджмента качества в соответсвии со стандартами. Законодательные основы подтверждения соответсвия. Информационное обеспечение стандартизации. Документы в области стандартизации и сертификации.
Умения:
- использовать необходимую информацию при решении вопросов качества;
- определять факторов влияющие на качества продукции;
- использовать современные методы контроля и управлением качеством.
Навыки:
- владеть методами групповой работы при решении конкретных производственных проблем;
- владеть комплексной системой управления качеством продукции;
- использовать государственные и международные стандарты и системы качества.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
БК 8
БК 9
ПК 3.2.12
ПК 3.2.13
ПП 02
Ознакомительная практика.
Знакомство с предприятием. Знакомство с работой вспомогательных цехов. Введение в специальность. Знакомство с термическими и термокаталитическими процессами. Знакомство с производством смазочных масел. Знакомство с работой ЦЗЛ. Охрана окружающей среды.
Умения:
- соблюдать правила безопасного поведения на территории предприятия по переработке нефти и газа;
- изучить структуру управления предприятия, состава обслуживающего персонала установок, их квалификацию;
- определять сырьевые источники, продукты, вспомогательные материалы предприятия и отдельных процессов:
- изучить принципы действия основных аппаратов отдельных цехов предприятия;
- представлять конструкцию основных аппаратов;
- знать места хранения и транспортировки нефти, нефтепродуктов трубопроводами;
- определять возможные источники загрязнения окружающей среды;
- определять источники топливно–водо–электро–воздухо–пароснабжения предприятия.
Навыки:
- различать отдельные технологические аппараты, оборудования;
- определять отдельные технологические узлы, аппараты, оборудование технологической установки на территории предприятия;
- различать теплообменные, массообменные, термические, термокаталитические процессы;
- вести рабочую тетрадь, делать краткие записи;
- вычерчивать некоторые детали и узлы, обвязки аппаратов.
БК 1
БК 2
БК 11
ПП 03
Производственно-технологическая практика

КҚ 3.2.1-
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.10
КП 01.5
Өнімнің сапасың автоматты басқару бойынша практика.
Өнімнің сапасын бағалау. Өнімнің бәсеке қабылетін анықтайтын негізгі көрсеткіштер және факторлар. Кәсіпорында сапасы басқаратын жүйе. Сапа бақылайтын әр түрлі әдістердің схемасын құру. Сапаны басқаратын бағдарламаны құру. Өнімді сертификаттау жүйесі. Сертикаттау кезіндегі өзара экономикалық байланыс. Сертификаттау кезіндегі істелетін жұмыс ережелерін бүзған жағдайда қарастырылатын жауап кершілік. Сертификаттау атқару тәртібін жетілдіру. Стандартқа сәйкес сапа менеджмент жүйесін құжаттау. Сәйкестікті расстайтын құқық негіздері. Стандарттауды ақпараттың қамту. Стандарттау және сертификаттау аймағындағы құжаттар
Іскерліктер:
- сапа талаптарын шешуде қажетті ақпаратты қолдану;
- өнім сапасына әсер ететін факторларды анықтау;
-сапаны басқару мен бақылаудың қазіргі заманғы әдістерін қолдану.
Дағдылар:
нақты өндіріс проблемасын шешуде топтық жұмыс жасау тәсілдеріне ие болды;
өнімнің сапасын басқаруда кешенді жүйеге ие болу;
мемлекеттік, халқаралық және сапа жүйелерін стандартарды қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.13
КП 02
Танысу практикасы.
Мекемемен таныстыру. Қосымша цехтар жұмысымен танысу. Мамандыққа кiрiспе. Термиялық және термокаталтикалық процестермен танысу. Сылау майлары өндiрiсiмен танысу.
Орталық зертхана жұмысымен танысу. Қоршағанортаны қорғау.
Іскерліктер:
- мұнай мен газ өңдеу мекемелері аймағындағы қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- басқару мекемесі құрылымын, қондырғыға қызмет көрсетушілер құрамын, олардың біліктілігін түсінуі;
- мекеменің және жекелеген процестердің шикізат көздерін, өнімдерін және қосымша материалдарын анықтауы;
- мекеменің жеке цехтарының негізгі аппараттарын, жұмыс принципін үйренуі;
- негізгі аппараттардың құрылымын игеруі;
- мұнай және мұнай өнімдерін сақтау орнын, құбырмен тасымалдауын білуі;
- қоршаған ортаны ластау көздерін анықтауы;
- мекеменің отынмен, сумен, электрмен, ауамен және бумен қамтылуын анықтауы.
Дағдылар:
- жеке технологиялық аппараттар мен жабдықтарды ажыратуы;
- мекеме, технологиялық қондырғы аймағындағы жабдықтарды, аппараттарды, жеке түйіндерді анықтауы;
- жылу алмасу, масса алмасу, термиялық, термокаталитикалық процестерді айыруы;
- жұмыс дәптерін жүргізуі, қысқаша мәліметтер жазуы;
- жеке бөлшектер мен түйіндерді және аппараттар байланысын сызуы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 11
КП 03
Өндірістік-технологиялық практика

ПП 03.1
Практика по получению рабочей профессии. Подготовительный период, инструктаж по технике противопожарной безопасности.
Знакомство с рабочим местом.
Стажировка на рабочем месте.
Сдача квалификационного экзамена.
Умения:
- знать правила внутреннего распорядка на предприятии;
- соблюдать основные требования к сырью и продукции;
- понять технологическую схему процессов;
- соблюдать основные требования к работе основных и вспомогательных аппаратов;
- знать особенности ведения контроля и регулирования технологических процессов;
- соблюдать правила проведения лабораторного контроля качества сырья и продуктов;
- выполнять основные принципы пуска и остановки аппаратов, блока и установок в целом.
Навыки:
- самостоятельно работать на установке в качестве оператора 3 разряда.
БК 1 – БК 11
ПК 3.1.1-
ПК 3.1.4
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11-
ПК 3.1.13
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.11
ПП 03.2
Технологическая практика.
Вводная беседа.
Общее знакомство с заводом.
Работа в составе технологической бригады на оплачиваемых рабочих местах.
Сбор материалов для курсового проектирования и составление отчета по практике.
Умения:
- знать взаимосвязь основных и вспомогательных цехов завода;
- читать поточную схему завода;
- определять нормы технологического режима и их влияние на качество выпускаемой продукции;
- проводить технологический процесс установки под руководством мастера или старшего оператора установки;
- регулировать работу предохранительной арматуры;
- проводить инструктаж по технике и противопожарной безопасности;
- проводить реконструкцию и другое усовершенствование в целях дальнейшей интенсификации производства;
- организовать мероприятия по охране окружающей среды от вредных выбросов и очистке сточных вод;
- предотвращать аварийные ситуации на установках;
- рассчитывать технико-экономические показатели установок;
- рассчитывать систему оплаты труда, тарифные сетки и ставки, систему премирования и др.;
- знать принципиальную схему автоматизации технологической установки, датчиков температуры, давления, расхода, уровня и места их расположения;
- знать схему энерго- и водоснабжения технологических установок.
Навыки:
- работать в качестве оператора технологической установки (машиниста насосных установок, машиниста компрессорных установок, лаборанта по анализу газов и пыли).
БК 1 – БК 11
ПК 3.1.1-
ПК 3.1.17
ПК 3.2.1-
ПК 3.2.7
ПК 3.2.10-
ПК 3.2.11
ПП 04, 05
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Ознакомление с предприятием, инструктаж по технике безопасности. Период дублирования обязанностей инженерно-технического персонала. Изучение работы отдельных подразделений предприятия.
Систематизация материала, собранного для дипломного проекта.
Умения:
- определять структуру завода, его сырьевую базу, ассортимент выпускаемой продукции;
- вычерчивать поточную схему завода, взаимосвязь основных и вспомогательных цехов;
- составлять систему снабжения сырьем, реагентами, водой, топливом, электроэнергией, технологическим воздухом, катализаторами;
- соблюдать правила внутреннего распорядка и инструкции по технике безопасности и противопожарной безопасности;
- вычитывать технико-экономические показатели работы предприятия;
- контролировать качество выпускаемой продукции;
- определять технологическую схему установки, ее аппаратурное оформление, нормы технологического режима, ГОСТы, ТУ и стандарты предприятия на выпускаемую продукцию;
- вести технологическую документацию, используемую на установке и цехе;
- выбирать параметры автоматического контроля и регулирования;
- выполнять общие требования безопасного ведения технологического процесса;
- выполнять мероприятия по обеспечению пожаро-взрывобезопасности производства;
- контролировать качество выпускаемой продукции на установке.
Навыки:
- составлять технологический регламент, технологическую карту, режимный лист, вахтенный журнал, журнал распоряжений, график отбора проб; и т.д.
- работать в качестве оператора или техника-технолога технологической установки (техника-мехатроника).

КП 03.1
Жұмысшы мамандығын алу бойнша практика.
Дайындық кезеңi, техника мен өрт қауiпсiздiгiнен инструктаждан өту.
Жұмыс орнымен танысу. Жұмыс орнында стажировкадан өту. Квалификациялық емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- мекеменің iшкi тәртiбі ережелері білу;
- шикізат пен дайын өнімге қойылатын негізгі талаптарды сақтау;
- қондырғының технологиялық сызбасын түсіну;
- негiзгi және қосымша аппараттарына қойылатын негiзгi талаптарды сақтау;
- технологиялық процестi реттеу мен бақылау жүргізудің ерекшеліктері ескеру;
- шикiзат пен өнiмнiң сапасына зертханалық бақылау жүргізу ерекшеліктерін сақтау;
- аппаратты, блокты түгелiмен қондырғыны iске қосу мен тоқтатудың негізгі принциптерін орындау.
Дағдылар:
- өз бетімен 3-шi санатты оператор ретінде қондырғыда жұмыс жасау.
БҚ 1 – БҚ 11
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11-
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.11
КП 03.2
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме.
Зауытпен жалпы таныстыру. Технологиялы бригада құрамында ақылы жұмыс жасау.
Курстық жобалау үшiн материалдарды жинақтау және тәжiрибе бойынша есептi дайындау.
Іскерліктер:
- зауыттың неізгі және қосымша цехтарының өзара байланысын білуі;
- дайын өнiм сапасына әсер ететiн негiзгi технологиялық режим нормасын анықтауы;
- қондырғы шеберінің немесе аға оператор басшылығымен қондырғының технологиялық процесін жүргізуі;
- сақтандырғыш арматураларды реттеуі;
- техника және өрт қауiпсiздiгiнен инструктаж жүргізуі;
- өндірісті жетілдіру мақсатында қайта жасақтау және жаңарту жүргізуі;
- қоршаған ортаны қорғау шараларын және қалдық суларға зиянды заттардың кетуiн және оны тазарту жолдарын ұйымдастыруы;
- апатты жағдайлардың алдын алуы;
- қондырғының технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеуі;
- еңбек ақы төлеу жүйесiн, тарифтiк ақы мен мөлшерiн және марапаттау жүйесiн есептеуі;
- қондырғыны автоматтандырудың прициптерiн сызбасын, температураны, қысымды, жұмсалу деңгейiн анықтайтын приборларды және олардың орнын білуі;
- технологиялық қондырғыны энергиямен және сумен қамту сызбасын білуі.
Дағдылар:
- технологиялық қондырғы операторы (Насос қондырғысы машинисі, Компрессор қондырғысы машинисі, Газ бен шаң анализі лаборанты) ретінде жұмыс жасау.
БҚ 1 – БҚ 11
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.17
КҚ 3.2.1-
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.10-
КҚ 3.2.11
КП 04, 05
Диплом алды практикасы және дипломдық жобалау.
Мекемемен танысу, техника қауіпсіздігі инструктажы. Инженер-техникалық қызметкердiң басшылығымен қондырғымен танысу. Мекеменiң жеке бөлiмдерiнiң жұмысын оқып үйрену.
Дипломдық жоба тақырыбына жинаған материалдарын бiр жүйеге келтiру.
Іскерліктер:
- зауыттың құрылымы, оның шикiзат базасын, дайын өнiм ассортиментiн анықтауы;
- зауыттың құрылымдық сызбасы, негiзгi және көмекшi цехтарына өзара байланысын сызуы;
- шикiзатпен, реагентпен, суымен, отынмен, электр энергиясымен, техникалық ауамен, катализатормен қамту жүйесiн құруы;
- ішкi тәртiп ережелерiн, техника қауiпсiздiгi және өрт қауiпсiздiгi инструкцияларын сақтауы;
- мекеменiң техника-экономикалық көрсеткiштерiн есептеуі;
- шығарылатын өнiмнiң сапасын бақылауы;
- қондырғының технологиялық жүйесiн, оныңаппараттарының сипаттамасын, технологиялық режим нормасын, шығарылатын өнiмге қойылатын мекеменiң стандарттарын, МЕМСТ, ТШ т.б. көрсеткiштерiн анықтауы;
- қондырғының және цехтың технологиялыққұжаттарын жүргізуі;
- автоматты басқарылатын және реттелетiн параметрлердi таңдауы;
- технологиялық процестi қауiпсiз iске асырудың жалпы талаптарын орындауы;
- өрт және жарылыс қаупiн сақтау электр қаупiнен қорғау шараларын орындауы;
- қондырғының шығарған өнiмiнiң сапасын бақылауы
Дағдылар:
- технологиялық регламент, технологиялық карта, режимдiк бейне, вахта журналы, жұмыс бөлу журналы, сынама алу графигiн, т.б. құру;
- технологиялық қондырғы операторы немесе техник-технолог ретінде жұмыс жасау.

БК 1 – БК 11
ПК 3.1.1-
ПК 3.1.17
ПК 3.2.1-
ПК 3.2.13
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Владеть культурой мышления, быть способным к обобщению, анализу, восприятию информации, постановке цели и выбору путей ее достижения.
БК 2
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
БК 3
Использовать нормативные правовые документы в своей деятельности.
БК 4
Использовать основные положения и методы социальных, гуманитарных и экономических наук при решении социальных и профессиональных задач.
БК 5
Знать государственный, официальный и иностранные языки.
БК 6
Владеть основными методами защиты производственного персонала и населения от возможных последствий аварий, катастроф, стихийных бедствий.
БК 7
Использовать основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности.
БК 8
Применять информационные технологии, методы моделирования в профессиональной деятельности.
БК 9
Понимать сущность и значение информации в развитии современного информационного общества, осознавать опасности и угрозы, возникающие в этом процессе, соблюдать основные требования информационной безопасности, в том числе защиты государственной тайны.
БК 10
Владеть средствами самостоятельного, методически правильного использования методов физического воспитания и укрепления здоровья, достичь должного уровня физической подготовленности для обеспечения полноценной социальной и профессиональной деятельности.
БК 11
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
082301 3 – Техник-технолог обработки нефти, газа, химических процессов и компонентов
ПК 3.1.1. Контролировать эффективность использования оборудования.
ПК 3.1.2. Обеспечивать безопасную эксплуатацию оборудования и коммуникаций при ведении технологического процесса.
ПК 3.1.3. Готовить оборудование к проведению ремонтных работ различного характера.
ПК 3.1.4. Вести технологический процесс на установках и обеспечивать синхронность работы всех технологических блоков.
ПК 3.1.5. Осуществлять входной и выходной контроль параметров технологических процессов обслуживаемого блока.
ПК 3.1.6. Контролировать эффективность использования материалов, топливно-энергетических ресурсов.
ПК 3.1.7. Выполнять правила по охране труда, промышленной и пожарной безопасности при эксплуатации технологического оборудования и коммуникаций.

БҚ 1 – БҚ 11
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.17
КҚ 3.2.1-
КҚ 3.2.13
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Ойлау мәдениетіне, талдап қорыту қабілеттілігіне, талдау жүргізе білуге, ақпаратты қабылдауға ие болу, мақсат қоя білуге және оларға жету жолдарына ие болу.
БҚ 2
Әкімшілік және әріптестермен тиімді катынасу, ұжымда жұмыс жасау.
БҚ 3
Өз қызметі барысында нормативтік құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 4
Әлеуметтік, гуманитарлық және экономикалық ғылымдардың негізгі жағдайлары мен әдістерін әлеуметтік және кәсіпшіліктік тапсырмаларды орындау.
БҚ 5
Мемлекеттік, ресми және шет тілдерін білу.
БҚ 6
Дәстүрлі емес, қайғылы оқиға және апаттардың мүмкін болатын зардаптарынан тұрғындар мен өндірістік қызметкерлерді қорғаудың негізгі әдістеріне ие болу
БҚ 7
Кәсіптік қызметінде жаратылыстану бағытындағы пәндердің негізгі заңдылықтарын қолдана білу.
БҚ 8
Кәсіптік қызметінде ақпараттық технологияларды, моделдеу әдістерді қолдану.
БҚ 9
Қазіргі заманғы ақпараттық қоғамның дамуындағы ақпараттың мәні және маңызың ұғынү және осы процесс барысында пайда болатын қауіп- қатерді жете түсіну ақпараттық қауіпсіздіктің негізгі талаптарын сақтау, оның ішінде мемлекеттік қупияны қорғай білу.
БҚ 10
Денсаулықты қалыптастыру мақсатына дене тәрбиесі әдістерін және өз бетімен әдістемелік құралдарды дұрыс қолдана білуге ие болу әлеуметтік және кәсіптік қызметті толықтай қамтамасыз етуге дене шынықтыру бойынша дайындығы қажетті деңгейге жету үшін дайын болу.
БҚ 11
Қауіпсіздік техникасын, енбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауәпсіздікті сақтау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта буын маманы
082301 3 - Мұнай, газ, химиялық процестер мен компоненттерді өңдеу техник-технологы
КҚ 3.1.1 Жабдықтарды тиімді қолданылуын бақылау.
КҚ 3.1.2. Технологиялық процесс барысында жүргізу коммуникациялар мен жабдықтарды қауіпсіз пайдалануын қамтамасыз ету.
КҚ 3.1.3 Әр түрлі жөндеу жұмыстарын жүргізуге жабдықты дайындау.
КҚ 3.1.4 Қондырғыдағы технологиялық процестің жүргізуін білу және барлық технологиялық блоктарының жұмысының синхронды жұруін қамтамасыз ету.
КҚ 3.1.5. Қызмет көрсететін блокта кіріс және шығыс технологиялық процесс параметрлерінің бақылау.
КҚ 3.1.6. Отын-энергетикалық ресурстарды, материалдарды тиімді қолдануын бақылау.
КҚ 3.1.7. Технологиялық жабдықтарды және коммуникацияларды пайдалану кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіп және өртсөндіру қауіпсізідігі ережелерін орындау.

ПК 3.1.8. Выполнять правила безопасной эксплуатации производственных объектов.
ПК 3.1.9. Принимать участие в проведении экспериментальных работ.
ПК 3.1.10. Предупреждать и устранять возникающие производственные конфликтные ситуации.
ПК 3.1.11. Анализировать причины отказа, повреждения технических устройств и принимать меры по их устранению.
ПК 3.1.12. Анализировать причины отклонения от режима технологического процесса и принимать меры по их устранению.
ПК 3.1.13. Составлять и оформлять технологическую документацию.
ПК 3.1.14. Контролировать и регулировать технологический режим с использованием средств автоматизации и результатов анализов.
ПК 3.1.15. Контролировать качество сырья, получаемых продуктов.
ПК 3.1.16. Контролировать расход сырья, продукции, реагентов, катализаторов, топливно-энергетических ресурсов.
ПК 3.1.17. Обеспечивать соблюдение правил охраны окружающей среды.
082302 3Техник-мехатроник
ПК 3.2.1. Обеспечивать технологичность изделий и процессов их изготовления, контролировать соблюдение технологической дисциплины при изготовлении изделий.
ПК 3.2.2. Проверять техническое состояние и остаточный ресурс технологического оборудования.
ПК 3.2.3. Организовывать профилактический осмотр и текущий ремонт оборудования.
ПК 3.2.4. Проводить мероприятия по профилактике производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
ПК 3.2.5. Контролировать соблюдение экологической безопасности проводимых работ.
ПК 3.2.6. Систематически изучать научно-техническую информацию, отечественного и зарубежного опыта по профилю подготовки.
ПК 3.2.7. Обеспечивать моделирование технических объектов и технологических процессов с использованием стандартных пакетов и средств автоматизированного проектирования.
ПК 3.2.8. Проводить эксперименты по заданным методикам с обработкой и анализом результатов.
ПК 3.2.9. Принимать участие в работах по расчету и проектированию деталей и узлов машиностроительных конструкций в соответствии с техническими заданиями и использованием стандартных средств автоматизации проектирования.
ПК 3.2.10. Проводить предварительное технико-экономическое обоснование проектных решений.
Сокращения и обозначения
ГОСТ – государственный стандарт
ЭДС – электродвижущая сила
ФЭК – фотоэлектроколориметр
ВМС – высокомолеклярные соединения
Страны ЕС – страны Европейского Союза
СИ (Система Интернациональная) – международная система единиц
НПЗ – нефтеперерабатывающий завод
ГПЗ – газоперерабатывающий завод
АСУ – автоматизированная система управления
АСУТП – автоматизированная система управления технологическим процессом
НХС – нефтехимическое сырье
СМС – синтетические моющие средства
САПР – система автоматизированного проектирования
ПАВ – поверхностно-активные вещества
ПО – промышленные отходы
ПЗУ – постоянное запоминающее устройство
ЦАП – цифро-аналоговый преобразователь
АЦП – аналогово-цифровой преобразователь
ПР – промышленный робот
РТС – робототехнические системы
САУ – система автоматического управления
ИВЭП – источники вторичного электропитания
ЛАЧХ – логарифмическая амплитудно-частотная характеристика
ФЧХ – фазо-частотная характеристика
ЦЗЛ – центральная заводская лаборатория
ТУ – технические условия
Продолжениесм. V15011690_3

КҚ 3.1.8. Өндірістік объектілерін қауіпсіз пайдалану ережелерін орындау.
КҚ 3.1.9 Эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
КҚ 3.1.10. Өндірісте болуы мүмкін дау – жанжал жағдайлардың алдын – алу және жою.
КҚ 3.1.11. Техникалық құрылғылардың істен шығуы және бүліну себептерін талдау және оларды жоюға шаралар қабылдау.
КҚ 3.1.12. Технологиялық процестің жүргізу барасында режимінен ауытқу себебтерін талдау және оларды жою шараларын қолдану.
КҚ 3.1.13 Технологиялық құжаттарды жасап дайындау.
КҚ 3.1.14 Талдау қортындысын және автоматты құрылғыларды қолдана отырып технологиялық режимді реттеу және бақылау.
КҚ 3.1.15 Шикізатпен, алынатын өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 3.1.16. Отын-энергетикалық ресурстын, катализатордың, реагенттін, өнім мен шикізаттын шығынын бақылау.
КҚ 3.1.17 Қоршаған ортаны қорғау ережелерінің сақталуын қамтамасыз етуі.
082302 3- Техник - мехатроник
КҚ 3.2.1. Бұйымды дайындау процесттерін мен оның технологиясын қамтамасыз ету, бүйымды дайындау кезінде технологиялық тәртіпті сақтауды бақылау.
КҚ 3.2.2. Технологиялық жабдықтын техникалық жағдайын және қалдық ресурсін тексеру.
КҚ 3.2.3 Жабдықтын ағымды жөндеуін және профилактика тексердуді ұйымдастыру.
КҚ 3.2.4 Кәсіптік аурулармен өндірістік жарақатттандырудың алдын алу және шараларды жүргізу.
КҚ 3.2.5.Жұргізілген жұмыстардын экологиялық қауіпсіздігінің ақталуын бақылау.
КҚ 3.2.6. Отандық және шет елдік тәжірибемен ғылыми – техникалық ақпаратты дайындау профилі бойынша жүйелі оқу.
КҚ 3.2.7. Стандартты пакеттерді және жобалауға арналған автоматтандырылған технологиялық процестермен техникалық объекттерді моделдеуді қамтамасыз ету.
КҚ 3.2.8.Берілген әдістеме бойынша жүргізілген эксперименттің нәтижелерің өңдеу және талдау.
КҚ 3.2.9.Техникалық тапсырмаға сәйкес және жобалаудың автоматты стандартты қуралдарын пайдалана отырып, машина құрылысының бөлшектері мен түйңндерін есептеу және жобалау жұмыстарына қатысу.
КҚ 3.2.10. Жобалау шешімдеріне алдын-ала технико-экономикалық талдау жүргізу.
Қысқартулар мен белгілер
МЕМСТ – мемлекеттік стандарт
ЭҚК – электр қозғаушы күш
ФЭК – фотоэлектроколориметр
ЕО елдері – Европа Одағы елдері
МӨЗ – мұнай өндеу зауыты
ГӨЗ – газ өндеу зауыты
БАЖ – басқарудың автоматтандырылған жүйесі
ТПБАЖ – технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
АЖЖ – автоматтандырылған жобалау жүйесі
БАЗ – беттік активтік заттар
ТЗСҚ – тұрақты зерделік сақтаушы құралғы
ЦАТ – цифрлы-аналогтық түрлендіргіш
АЦТ – аналогты-цифрлық түрлендіргіш
ӨР – өнеркәсіптік робот
РТЖ – робототехникалық жүйелер
ҚҚБК – қайталама қуат беру көзі
ЛАЖС – логарифмдік амплитудалық-жиіліктік сипаттама
ФЖС – фазалық-жиіліктік сипаттама
ТШ – техникалық шарттар
жалғасы