Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2015 года № 11690. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Примечание РЦПИ!
См. начало V15011690_7
Приложение 689
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 689 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1408000 – Строительство и эксплуатация городских путей сообщения
Квалификация: 1408013 – Техник-строитель
Форма обучения: очная

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 шілдеде № 11690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
басы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 689-қосымша
Ескерту. Бұйрық 689-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1408000 Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану
Біліктілігі: 140801 3 Құрылысшы-техник
Оқу нысаны: күндізгі

252
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 690
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 690 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1408000 - Строительство и эксплуатация городских путей сообщения
Квалификация: 1408013 - Техник-строитель
Форма обучения: очная

252
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДБ БТ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың барлығы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтары
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту:ЖБП– Жалпы білімдердер беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 690-қосымша
Ескерту. Бұйрық 690-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 - құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1408000 - Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану
Біліктілігі: 140801 3 - Құрылысшы-техник
Оқу нысаны: күндізгі

180
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 691
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 691 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1408000 - Строительство и
эксплуатация городских путей сообщения
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
(специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие
Знания:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение развитие.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная "коллективизация", политика оседлости и ее последствия.
Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДБ БТ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтары
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту:ЖБП– Жалпы білімдердер беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білімдердер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 691-қосымша
Ескерту. Бұйрық 691-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"1408000 - Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік үлгілік білім беретін оқу
бағдарламалары
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша бағдарламасының мазмұны
(орта буынды маман)
Цикл индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы мен негізгі тараулары
Қалыптастырылатын білімдер, біліктіліктері және дағдылары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіби қарым-қатынас даму
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіби қарым-қатынас даму.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.02
Кәсби шетел тілі
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіби қарым-қатынас даму.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын қолдану (сөздікпен).
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен атқаратын ролі. Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Арқайым - әлемдік өркениет ошағы. Қазақстан тарихындағы моңғол кезеңі. ХVI- XVIII ғ.ғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы.
Патша үкіметінің Қазақстандағы отаршылдық саясаты. ХХ ғасыр басындағы, азаматтық қарсы тұру кезіндегі Қазақстан. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметінің құлауы.
Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы. Кеңес үкіметін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС).
Индустрияландыру және күштеп "ұжымдастыру", отырықшыландыру саясаты және оның салдары. Ауыл шаруашылығын отырықшыландырудың Сталиндык-Голощекиндік моделі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси репрессиялар.

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- формировать здоровый образ жизни;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
БК3,8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 2,3,4,5
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2,3,4,5
СЭД.03
Основы социологии и политологии
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2,3,4,5
СЭД.04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 2,3,4,5

Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның қосқан үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру. Тың игеру. Республиканы дамытудағы қарқындылық. Саяси қарама-қайшылықтар (1969, 1979, 1986).
Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпелі өркениеттің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуі;
- XVII-XVIII ғ.ғ. жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес;
- ХХғ.ғ. 20-80 жылдарындағы бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер
- ХХғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстанның мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз төңкерісі және оның жеңілуі;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін анықтау
- алғашқы мемлекеттік одақтарға сипаттама беру;
- жер аударушылық саясаттың негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістердің жеңіліс табу себептерін сараптау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортациялар;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның ролін ашу
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.04
Дене тәрбиесі Маманның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене бітімінің және спорттық өздігінен кемелденудің негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене тәрбиесі.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- дене бітімін және спорттық жағынан кемелдену
БҚ 3,8,9
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Мәдениеттің негізі мен атқаратын қызметі: негізгі мектептер, мәдениеттегі қағидалар мен бағыттар, әлемдік және отандық мәдениет тарихы. Әлемдік және ұлттық мәдени мұраны сақтау. Жергілікті өлкетанушылық мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін түсіндірудегі негізгі тұжырымдамалар мен бағыттар;
- әртүрлі мәдениеттердің ерекшеліктері мен заманауи өркениетке қосқан жалпы үлестері
Іскерліктер:
- ұлттық және әлемдік мәдени мұраны сақтау;
- жергілікті өлкетанушылық және мәдени мұраны пайдалану
БҚ 2,3,4,5
ӘЭП.02
Философия негіздері. Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері.
Адамзат табиғаты және оның өмір сүру мәні. Адам және Құдай. Адам және космос. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі. Адам танымы және іскерлігі. Ғылым және оның ролі. Глобалдық мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылым мен ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, формалары мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелер туралы.
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлқын биологиялық және әлеуметтік, тәндік және рухани бастамаларында, оның есінің маңызын, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу
БҚ 2,3,4,5
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Әлеуметтану ғылым ретінде.
Қоғам – әлеуметтік мәдени жүйе.
Әлеуметтік қоғамдастықтар.
Әлеуметтік этноұлыстық қарым-қатынас. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінез-құлқы.
Саясаттану пәні. Саяси билік және билеуші қарым-қатынас.
Саяси жүйе. Қазақстандағы саяси-экономикалық үрдістер. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
- заңдылықтар түсінігіндегі әлеуметтік жол туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік әсерлілік туралы түсінік;
- тұлғаның әлеуметтану ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгеріс пен дамудың әлеуметтік қозғалысы мен басқа да факторларын дамыту;
- биліктің болмысын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас пен үрдістерді (Қазақстандағы және тұтас әлемдегі) анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік қалыптастыру.
БҚ 2,3,4,5
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі түсініктері, функциялары, болмысы, қағидалары. Меншік формалары мен түрлері меншікті басқару. Жоспардардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау.
Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжамдарды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық сараптама. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері нарығының жағдайын сараптау. Нарықтық инфраструктура
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- еліміз бен шетелдердегі экономикалық ахуал;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, қаржылық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби әрекетін бағыттауға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану
БҚ 2,3,4,5

ПК 3.1.11
СЭД.05
Основы права
Право, понятие, система, источники,
Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республики Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 2,3,4,5,8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
БК 1,2,3,4,5,6,7
ПК 3.1.1
ОПД.02
Черчение
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Топографическая основа генеральных планов; архитектурно-строительные чертежи. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи
Знания:
- основные правила построения чертежей и схем;
- правила разработки и оформления конструкторской документации.
Умения:
- пользоваться нормативной документацией при составлении строительных чертежей;
- спроецировать чертеж;
- рисовать технически;
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 1,2,3,4,5,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.4,
3.1.5, 3.1.8, 3.1.9
ОПД.03
Основы технической механики и статика сооружений
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие. Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Устойчивость центрально-сжатых стержней. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Статика сооружений.
Исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем. Многопролетные статически определимые балки.
Статически определимые плоские рамы. Статически определимые плоские фермы. Определение перемещений в статически определимых плоских системах. Неразрезные балки. Подпорные стены.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
- способы исследования геометрической структуры сооружений;
- методы построения эпюр в многопролетных балках, рамах, арках.
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений;
- строить эпюры в многопролетных балках и рамах;
- определять усилие в арках и фермах;
- строить линии влияния в балках и фермах и определять по ним усилия.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.2,
3.1.8, 3.1.9,
3.1.10
ОПД.04
Электротехника и электроника
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Интегральные схемы микроэлектроники. Энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительной площадке.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ.
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислитель ной техники.
БК 1,2,3,4,6,8,9

КҚ 3.1.11
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық, түсінік, жүйе, ақпарат көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы.
Адам құқығының жалпы декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдыжауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары, оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіби әрекет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқытық құжаттарды пайдалана білу
БҚ 2,3,4,5,8
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс-қағаздарын жүргізу; құжаттар, олардың атқаратын қызметі және құжаттау тәсілдері; құжаттардың құрылымы; құжаттарды жинау мен сақтау; іс жүргізуді ұйымдастыру және оның технологиясы істі ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі. Кеңселік және құжаттау жұмысының негіздері.
Білімдер:
-құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар;
- қызметтік хатты құрастыру әдістемесі, құжаттардың жіктелуі мен қозғалысы.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құрастыру және ресімдеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7
КҚ 3.1.1
ЖКП.02
Сызу
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері. Проекцияны түрлендіру тәсілдері. Мамандық бойынша сызбаларды орындау, құрылыс сызбасының элементтері. Негізгі жоспарлардың топографиялық негізі; сәулеткерлік-құрылыс сызбалары. Машина құрастыру және құрылыс сызбаларының стандарттары.
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастырудың негізгі ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және ресімдеу ережелері.
Іскерліктер:
-құрылыс сызбаларын құрастыру кезінде нормативтік құжаттарды пайдалану;
- сызбаны проекциялау;
- техникалық бейнелеу;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін қолдану;
- инженерлік графика құралдарын қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.4,3.1.5, 3.1.8, 3.1.9
ЖКП.03
Техникалық механика негіздері және құрылымдар статикасы
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары. Тоғысатын күштердің жазық жүйесі. Бейтарап орналасқан күштердің жазық жүйесі. Кеңістіктік күштер жүйесі. Ауырлық центрі. Тепе-теңдіктің тұрақтылығы. Материалдардың қарама-қайшылық негіздері. Созылу – сығымдалу. Кесік пен сығымдалудың есептелуі. Жазық қиылыстардың геометриялық сипаттамасы.
Түзу бөрененің иілуі. Көлбеу иілу және центрден тыс сығымдалу. Түзу қиылысты бөренелерді жылжыту және бұрау. Орталықтан сығымдалған ұштардың тұрақтылығы. Динамикалық және қайталама-ауыспары жүктемелердің әрекеті туралы түсінік.
Құрылымдар статикасы. Жазық ұштар жүйесінің геометриялық өзгермеушілігін зерттеу.
Көп бойлықты статикалық анықталатын бөренелер. Статикалық анықталатын жазық рамалар. Статикалық анықталатын жазық фермалар.
Статикалық анықталатын жазық жүйелердегі орын ауыстыруды анықтау. Кесілмеген бөренелер. Тіреп тұратын қабырғалар.
Білімдер:
- күштердің негізгі жүйелері;
- күш жүйесінің тепе-теңдік жағдайы;
- күш моментінің нүкте мен оське қатынасы;
- деформацияланатын дененің қасиеті мен деформацияның сипаты туралы негізгі гипотезалар мен болжамдар;
- беріктік, қаттылық және тұрақтылық жағдайлары;
- құрылымдардың геометриялық құрылымын зерттеу тәсілдері;
- көп бойлылық бөренелердегі, рамалар мен аркалардағы эпюраларды құру әдістері.
Іскерліктер:
- тіреуіш реакцияларды сараптап анықтау;
- әртүрлі күш жүйелері бойынша тапсырмаларды шешу;
- қарапайым және күрделі қиылыстардың ауырлық центрінің орналасуын анықтау;
- болатты илемдеу сортаментін пайдалану;
- қиылыстыру әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күш факторлары мен кернеулерінің эпюрасын құру;
- көп бойлықты бөренелер мен рамаларда эпюраларды құру;
- аркалар мен фермалардағы күш салуды анықтау;
- балкалар мен фермаларда әсер ету сызықтарын құру және сол бойынша күш салуды анықтау.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.04
Электротехника және электроника
Электрлі кеңістік.
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм.
Өткізгіш өнімдер және электризоляциялық материалдар. Электрлі өлшемдер; Ауыспалы жәніе тұрақты токтың электрлі машиналары.
Трансформаторлар.
Электр жетек негіздері.
Электрониканың физикалық негіздері.
Электрондық аспаптар.
Электрондық генераторлар және өлшегіш аспаптар. Автоматика мен есептегіш техниканың электрондық қондырғылары. Микроэлектрониканың интегралдық сұлбалары. Энергия сақтаушы технологиялар; құрылыс алаңындағы электр қауіпсіздігі.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформатордың түрлері;
- электржетек негіздері;
- электроника негіздері;
- электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар;
- микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дердің жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электризоляциялаушы материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшегіштерді қолдану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электрлі машиналарын пайдалану;
- электр энергиясын беру және тарату;
- электрондық аспаптарды қолдану;
- автоматика мен есептегіш техниканың электрондық қондырғыларын қолдану.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9

ПК 3.1.1, 3.1.3, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ОПД.05
Строительные материалы и изделия
Основные свойства строительных материалов. Каменные материалы, органические вяжущие материалы, асфальтобетон, асфальтобетонные смеси, минеральные вяжущие материалы, цементобетон, цементобетонные смеси и их основные свойства. Грунты, укрепленные вяжущими материалами, местные строительные материалы. Новое в науке о строительных материалах и изделиях; ресурсо- и энергосберегающие технологии при производстве строительных изделий.
Знания:
- физические, механические технологические свойства и области применения строительных материалов и изделий, правила их приемки и складирования.
Умения:
- определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строи тельных материалов и изделий;
- производить технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.06
Геология и грунтоведение
Основы геологии и гидрогеологии.
Состав и строение земли. Минералы земной коры. Геологическая деятельность внутренних и внешних сил земли, горные породы и подземные воды.
Основы инженерной геологии.
Квалификация, состав и основные физико-механические свойства грунтов.
Лабораторные испытания и классификация грунтов. Основы инженерно- геологических исследований. Инженерно-геологическое обследование вдоль трассы, поиски и разведка месторождений дорожно-строительных материалов.
Знания:
- состав и строение Земли;
- основные физические, механические свойства грунтов и почв, их классификацию;
- законы движения подземных вод;
- стадии инженерно-геологических обследований;
- горнотехнические понятия и терминологию.
Умения:
- распознавать, определять и использовать продукты извержения вулканов;
- определять состав и свойства грунтов;
- составлять паспорт месторождений.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ОПД.07
Геодезия
Основы геодезии, масштабы, изображения ситуации местности и рельефа на планах и картах. Измерения и определение площадей участков местности по планам и картам. Ориентирование линий на местности, угломерные приборы и угловые измерения, линейные измерения. Определение превышений. Приборы и построение высотной опорной сети. Тахеометрическая съемка, нивелирование поверхности по квадратам. Полевые и камеральные работы по вертикальной Планировке линейных сооружений. Решение простейших инженерных задач по определению положения проектной точки, проектной величины по заданным параметрам (координатам). Основные виды геодезических работ при проектировании, строительстве, эксплуатации городских путей сообщения.
Знания:
- инструкции, руководящие указания по проведению геодезических работ;
- устройство и использование геодезических приборов и инструментов;
- производство наземных съемок и технико-вычислительные работы.
Умения:
- читать топографическую карту, определять по карте длины и ориентационные углы проектных линий, координаты и высоты;
- по известным координатам определять положение точки и проектной величины на местности инструментальными методами;
- производить геодезические работы на строительной площадке.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6,
3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.08
Строительные машины и средства малой механизации
Основные сведения о деталях машин и их соединениях. Силовое оборудование и приводные устройства. Транспортные средства, транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины, грузозахватные устройства, строительные краны и подъемники, машины для подготовительных работ, водоотлива и водопонижения; землеройно-транспортные
машины; экскаваторы и специализированное оборудование для земляных работ; машины и оборудование для буровых и свайных работ;
оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент; машины и оборудование для отделочных работ; машины и механизмы для строительства, содержания и ремонта городских путей сообщения; классификация, назначение, устройство, принцип работы.
Основы эксплуатации строительных машин; меры безопасности при эксплуатации грузоподъемных и строительных машин и механизмов.
Знания:
- назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации, правила их эксплуатации.
Умения:
- определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных работ;
- вести оперативный учет работы строительных машин, энергетических установок, транспортных средств.
БК 1,2,3,4,6,8,9

КҚ 3.1.1, 3.1.3, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.05
Құрылыс материалдары мен өнімдері
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеттері. Тас материалдар, органикалық тұтқыр материалдар, асфальтобетон, асфальтобетон қоспалары, минералдық тұтқыр материалдар, цементобетон, цементобетон қоспалары және олардың негізгі қасиеттері. Тұтқыр материалдармен беріктелген топырақтар, жергілікті құрылыс материалдары. Құрылыс материалдары мен өнімдері туралы ғылымдағы жаңалықтар; құрылыс өнімдерін өндіру кезіндегі ресурс және энергия сақтаушы технологиялар.
Білімдер:
- құрылыс материалдары мен өнімдерінің физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері және оларды қолдану саласы, оларды қабылдау және жинақтау ережелері.
Іскерліктер:
- сырт келбеті мен маркасын қарап, құрылыс материалдары мен өнімдерінің түрі мен сапасын анықтау;
- нақты пайдалану жағдайларына қарай құрылыс материалдары мен өнімдерінің техникалық және экономикалық негізделген түрін өндіру.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.06
Геология және топырақтану
Геология және гидрогеология негіздері.
Жер құрамы мен құрылымы. Жер қабығының минералдары. Жердің ішкі және сыртқы күштерінің геологиялық әрекеті, тау жыныстары және жерасты сулары.
Инженерлік геология негіздері.
Топырақтың жіктелуі, құрамы және физико-механикалық қасиеттері. Топырақты зертханалық зерттеу және жіктелуі. Инженерлік-геологиялық зерттеу негіздері.
Трасса бойындағы инженерлік-геологиялық зерттеулер, жол-құрылыс материалдарының кен орындарын іздеу және тексеру.
Білімдер:
- Жер құрамы мен құрылысы;
- топырақ пен жер бедерінің негізгі физикалық, механикалық қасиеттері және олардың жіктелуі;
- жерасты суларының қозғалыс заңдары;
- инженерлік-геологиялық зерттеу сатылары;
- тау техникалық түсініктер мен терминология.
Іскерліктер:
- жанартау атқылауының өнімдерін танып білу, анықтау және пайдалану;
- топырақтың құрамы мен құрылымын анықтау;
- кен орындарының төлқұжатын құрастыру.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.07
Геодезия
Геодезия негіздері, масштабтар, жоспар мен карталарда жергілікті жер мен рельеф жағдайының бейнеленуі. Жоспарлар мен карталар бойынш жергілікті жердің учаскелік алаңдарының аумағын өлшеу және анықтау. Сызықтың жергілікті жерде бағытталуы, бұрыш өлшегіш аспаптар және бұрыш өлшемдері, сызықтық өлшемдер. Асып кетулерді анықтау. Биіктік тіреуші желінің аспаптары мен құрылуы. Тахеометриялық түсірілім, шаршылар бойынша бетті тегістеу. Сызықтық құрылымдарды жоспарлаудағы вертикаль бет бойынша егістік және өңдеуші жұмыстар. Жобалық нүктені, берілген параметрлер бойынша жобалық өлшемді анықтау бойынша қарапайым инженерлік тапсырмаларды орындау. Жобалау, құрылыс, қала қатынасы жолдарын пайдалану кезіндегі геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері.
Білімдер:
- геодезиялық жұмыстарды орындау бойынша нұсқаулар мен жетекшілік ұсынымдар;
- геодезиялық аспаптар мен құралдарды пайдалану;
- жерүсті және техникалық-есептегіш жұмыстардың өндірісі.
Іскерліктер:
- топографиялық карталарды оқу, карта бойынша жоба сызықтарының ұзындығы мен ориентациялық бұрыштарын, координаталары мен биіктіктерін анықтау;
- белгілі координаталар бойынша биіктіктерін құралдар әдісімен жергілікті жерде нүкте мен жобалық өлшемнің орналасуын анықтау;
- құрылыс алаңында геодезиялық жұмыстарды жүзеге асыру.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6,3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.08
Құрылыс машиналары және шағын механизация құралдары
Машиналардың бөлшектері мен олардың байланыс тораптары туралы негізгі мәліметтер. Күш жабдықтары және жетек қондырғылары. Көлік құралдары, тасымалдаушы және тиеуші-түсіруші машиналар, жүк қармаушы қондырғылар, құрылыс крандары мен көтергіштері, дайындау жұмыстарына, су қайтаруға, су төмендетуге арналған машиналар; жер қазушы көлік машиналары; жер жұмыстарына арналған экскаваторлар мен арнайы жабдықтар; бұрғылау және сыналау жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтар;
бетон және темірбетон жұмыстарына арналған жабдықтар; механизацияланған құрылыс құралы; тегістеу жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтары; қала қатынасы жолдарын салу, қалыпта ұстау және жөндеуге арналған машиналар мен жабдықтар; жіктелуі, атқаратын қызметі, құрылғысы, жұмыс істеу принципі.
Құрылыс машиналарын пайдалану негіздері; жүк көтергіш және құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Білімдер:
- негізгі құрылыс машиналары мен шағын механизаиялау құралдарының атқаратын қызметі, жұмыс істеу принципі, техника-экономикалық және пайдаланушылық көрсеткіштері, оларды пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
- механизацияланған жұмыстарды орындау үшін құрылыс машиналары мен шағын механизациялау құралдарының жиынтығын іріктеу және өндіргіштігін анықтау;
- құрылыс машиналарының, энергетикалық қондырғылардың, көлік құралдарының оперативтік есебін жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9

ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8., 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.09
Прикладная информатика
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения операционных систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в профессиональной деятельности. Моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления;
- принцип работы текстовых и графических редакторов.
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 1,2,3,4,6,8,9
ПК 3.1.1 – 3.1.11
ОПД.10
Экономика производства
Место строительной отрасли в экономике страны. Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при строительстве и эксплуатации городских путей сообщения. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета.
Умения:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рас считывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.
БК 1 – 9
ПК 3.1.1, 3.1.7,
3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ОПД.11
Охрана труда и окружающей среды
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8., 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.09
Қолданбалы информатика
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметі және типтері. Операциялық жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, арнайы бағдарламалар. Кәсіби әрекеттегі қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және ақпараттық қор. Кәсіби әрекетті модельдеу және болжамдау.
Білімдер:
- басқарудың автоматтандырылған жүйелеріндегі ДК-ның жұмыс істеу принципі, басқару теориясы және ЭЕМ ролі;
- мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалану, курстық және диплом жобаларын орындау, өндірістегі жобалық жұмысты жүзеге асыру кезінде бағдарламалық құралдарды пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,6,8,9
КҚ 3.1.1 – 3.1.11
ЖКП.10
Өндіріс экономикасы
Ел экономикасындағы құрылыс саласының орны. Кәсіпорындардың негізгі және айналымдық қоры, жеке меншіктіліктің әртүрлі формаларындағы кәсіпорындардың жұмыс істеу ерекшеліктері. Қала қатынас жолдарының құрылысы мен пайдаланылуы кезінде өндірістік үрдістің ұйымдастырылуы. Ғылыми ұйым және еңбекті нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, кірістерді, пайданы және жұмыс рентабельділігін жоспарлау. Өндірістік үрдістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық түсініктері, кәсіпорындардың өндірістік қорлары, менеджмент және маркетинг негіздері және өндірісті жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық болмысын, сметалық құжаттарды зірлеу тәртібін, маркетинг пен менеджмент негіздерін, жоспарлау мен есепке алу әдістерін.
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорларының көрсеткіштерін есептеу, сметалық есепті жүзеге асыру, өндірістік бағдарламаны есепке алу;
- өндірістік шығындарды есептеу, жұмыстардың сметасы мен материалдық ресурстардың қажеттілігін, экономикалық тиімділікті есептеу және шаруашылық жұмыстың сараптамасын өткізу.
БҚ 1 – 9
КҚ 3.1.1, 3.1.7,3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11
ЖКП.11
Еңбек және қоршаған ортаны қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындардағы еңбекті ұйымдастыру және еңбек қорғау бойынша тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайын, жарақаттану себебін, және кәсіби сырқаттану себептерін сараптау және олардың алдын-алу бойынша шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық үрдістердің қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктері, кәсіпорындардағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақаттану қаупі бар және зиянды факторлардың сараптамасын жүргізу;
- экобиоқорғаныстың және өртке қарсы техниканы қолдану.

БК 1,3,4, 8,9
ПК 3.1.4, 3.1.5,
3.1.6, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ОПД.12
Проектно-сметное дело Основы организации строительного проектирования (основные этапы и стадии проектирования; организация проектного дела; основные технико-экономические показатели, характеризующие проектное решение; оценка экономичности проектных решений); нормирование труда, особенности ценообразования, структура сметной стоимости строительства; сметы (виды сметной документации; система сметных цен и норм); разработка, согласование, экспертиза и утверждение проектно-сметной документации.
Знания:
- цели, состав и методы инженерных изысканий при проектировании и строительстве городских путей сообщения;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях; методику раз работки бизнес-плана.
Умения:
- разрабатывать, согласовывать, проводить экспертизу и утверждение проектно-сметной документации.
БК 1,2,3,4,6
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Инженерные сети и оборудование территорий и стройплощадок
Инженерное благоустройство территорий: основные принципы организации и подготовки территории, сеть улиц и дорог, вертикальная планировка территорий.
Инженерные сети и оборудование населенных мест: основы гидравлики; основы водоснабжения населенных мест; раздельная и коллекторная прокладка инженерных сетей; проходные и полупроходные коллекторы.
Канализация: основы канализации, канализование населенных мест; формирование поверхностного стока. Водостоки: проектирование водостоков в плане и продольном профиле.
Энергоснабжение: теплоснабжение – источники и системы теплоснабжения, тепловые сети. Газоснабжение – основы газоснабжения населенных мест. Электроснабжение населенных мест, электросиловое оборудование, электроосвещение, слаботочные устройства. Инженерное оборудование строительной площадки: инженерные сети, электроснабжение строительных площадок.
Знания:
- основные сведения гидравлики, гидрогеологии, гидрометрии, необходимые для проектирования и строительства инженерных сетей и оборудования населенных мест;
- основные принципы организации и подготовки территорий и стройплощадок.
Умения:
- использовать конструктивные решения при инженерном оборудовании строительной площадки энергоснабжением и газоснабжением;
- осуществлять проектирование и производство канализирования населенных мест, формирование поверхностного стока.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.02
Городские улицы и дороги
Система планировки городов и улично-дорожной сети; классификация и элементы городских улиц и дорог; транспортно-социологические обследования; проектирование плана улиц, продольного и поперечного профилей городских улиц, земляного полотна. Транспортные узлы с пересечениями на одном и разных уровнях, типы транспортных узлов, их характеристики и технико-экономические обследования выбора. Классификация и типы дорожных одежд, расчетные нагрузки и интенсивность движения, конструирование, основы расчета прочности дорожной одежды жесткого и нежесткого типа.
Знания:
- конструктивные решения при строительстве городских улиц и дорог, рельсовых путей, городских дорожно-транспортных сооружений;
- мероприятия по охране природы и природных ресурсов, учитываемые при трассировании городских дорог;
- состав дорожного проекта;
- методы проектирования городских улиц, дорог.
Умения:
- работать с нормативными документами, проектно-сметной и технологической документацией, справочной литературой;
- вести геодезический контроль на изысканиях и разных этапах строительства городских путей сообщения.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.03
Городские рельсовые и подъездные пути сообщения
Виды основного полотна и его элементы. Устройство верхнего строения пути на прямых и кривых участках; монолитные бетонные конструкции, конструкции стрелочных переводов и узлов. Проектирование продольного профиля, плана трассы рельсовых путей, в том числе трамвайных путей. Статический и динамический расчет верхнего строения пути. Конструкции путей для скоростных трамваев, бесстыковой путь, структура управления рельсовым хозяйством.
Знания:
- виды основного полотна и его элементы;
- основные конструкции стрелочных переводов и узлов, путей и способы их проектирования;
- методы расчета верхнего строения пути; ливневой канализации;
- методы проектирования рельсовых путей и дорожного хозяйства.
Умения:
- осуществлять вариантное проектирование трасс, продольных и поперечных профилей.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.04
Городские искусственные сооружения
Классификация искусственных сооружений: общие сведения о мостах и других искусственных сооружениях. Технические нормы проектирования искусственных сооружений; основные положения расчета искусственных сооружений; действующие нагрузки. Особенности строительства мостов: основы конструирования и сооружения фундаментов и опор мостов на естественном основании, буровых сваях, оболочках, столбах и опускных колодцах. Основные принципы проектирования и расчеты балочных пролетных строений. Конструкции арочных, рамных и комбинированных железобетонных мостов. Основные сведения о металлических мостах. Основы проектирования деревянных мостов и подмостей; каменных мостов; способы усиления, реконструкции мостов. Основные сведения о водопропускных трубах, подпорных стенках, лотках, тоннелях, пешеходных переходах; открытых и подземных автостоянках. Правила эксплуатации городских искусственных сооружений.
Знания:
- основные конструкции фундаментов, применяемых в мостостроении и их расчет;
- основы проектирования мостов и других искусственных сооружений.
Умения:
- читать и выполнять рабочие чертежи, схемы поперечных сечений мостов различных конструкций;
- определять расчетные расходы воды для водопропускных сооружений;
- разрабатывать технологические схемы монтажа опор балок пролетных строений, малых и средних мостов, путепроводов;
- составлять производственно-технологическую документацию.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.05
Ремонт и содержание городских дорог и искусственных сооружений
Требования к транспортно-эксплуатационному состоянию городских дорог и искусственных сооружений; состав работ по ремонту и содержанию городских дорог и искусственных сооружений; современные технологии по ремонту и содержанию городских дорог и искусственных сооружений. Особенности содержания городских путей сообщения. Учет интенсивности движения и паспортизация городских путей сообщения. Контроль качества работ. Охрана труда. Техника безопасности и безопасность движения при содержании и ремонте улиц, дорог и искусственных сооружений. Зарубежный опыт ремонта и содержания городских путей сообщения. Инженерная подготовка и благоустройство территории.
Знания:
- правила эксплуатации и содержания мостов и транспортных сооружений;
- методы реконструкции и усиления транспортных сооружений;
- правила техники безопасности при выполнении строительных, транспортных и погрузочно-разгрузочных работ;
- задачи и методы выполнения работ по благоустройству территории.
Умения:
- составлять схемы технологической последовательности производства работ по ремонту и содержанию городских дорог и искусственных сооружений;
- пользоваться материалами изысканий;
- составлять дефектную ведомость осмотра дорожно-транспортных сооружений;
- осуществлять контроль качества работ;
- соблюдать технику безопасности и безопасность движении при содержании и ремонте улиц, дорог и искусственных сооружений.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.06
Технология и организация строительства городских путей сообщения
Общие сведения о строительно-монтажных работах и их особенностях: подготовительные работы; сооружение земляного полотна; технология сооружения ливневой канализации, дренажей, сетей водоснабжения, канализации. Технология строительства городских улиц и дорог; рельсовых и подъездных путей; мостовых. Различные виды покрытий; покрытия верхнего строения пути; балластировка рельсового пути. Технология строительства проезжей части, тротуаров, пешеходных дорожек. Технология возведения городских искусственных сооружений; проект производства работ, сдача и приемка работ. Безопасность движения и техника безопасности при производстве дорожных работ.
Знания:
- технологию и организацию работ по возведению земляного полотна, дорожной одежды, путей, сетей водоснабжения и канализации и правила их эксплуатации;
- технологию строительства искусственных сооружений и правила их эксплуатации;
- требования строительных норм и правил на производство и приемку строительно-монтажных работ.
Умения:
- осуществлять производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом строительства городских путей сообщения, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов;
- пользоваться Указателем государственных стандартов, строительными нормами и правилами (СНиПами) и другой документацией;
- выполнять замеры и расчеты объемов строительно-монтажных работ;
- соблюдать правила техники безопасности и противопожарной защиты при выполнении строительно-монтажных работ.
БК 1-9,
ПК 3.1.1-3.1.11
СД.07
Правила и безопасность дорожного движения Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
БК 1-9,
ПК 3.1.5, 3.1.6,
3.1.8, 3.1.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО.01
Ознакомительная практика
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Знания:
- виды и типы предприятий, выполняющих строительство и эксплуатацию городских путей сообщения
- представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.02
Геодезическая практика
Работа с геодезическими приборами Топографическая съемка местности Нивелирование
Умения:
- выполнять полевые и камеральные работы по топографическим съемкам местности.
Навыки:
- проведения исследований, поверок и юстировок геодезических приборов и систем;
- использования компьютерных и спутниковых технологий для автоматизации полевых измерений и создания оригиналов топографических планов;
- в освоении инновационных методов топографических работ
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.03
Геологическая практика
Обследование почв и грунтов Составление сводных ведомостей по обследованию грунтов
Умения:
- выполнять геолого-поисковые работы;
- составлять документацию при проведении инженерно-геологических обследований;
- определять состав и свойства грунтов различными способами;
- составлять геологические разрезы и схемы.
Навыки:
- в измерении гидравлических характеристик открытых водоемов;
- в определении методов искусственного понижения уровня грунтовой воды и меры закрепления плывунов;
- в определении гранулометрического состава грунтов.
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.04
Разбивочная практика
Производство линейных и угловых измерений заданной точности
Трассирование дороги.
Создание строительной геодезической сетки
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений;
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПО.05
Практика на освоение рабочей профессии
Освоение рабочей профессии Получение навыков по производству разбивочных работ, подготовительных работ, устройству подготовительных сооружений, строительству (ремонту) городских путей сообщения
Умения:
- выполнять основные разбивочные работы и подготовительные работы;
- составлять рабочие чертежи для детальной разбивки элементов дороги;
- осуществлять контроль за соблюдением положения и размеров элементов дороги в процессе строительства
Навыки:
- в проведении плановой и высотной разбивки земляного полотна, водоводов и искусственных сооружений;
- в организации работы строительных рабочих на производственных участках
БК 1-6, 8, 9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по профилю специальности (производственно-технологическая)
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах; Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов в строительстве; Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- разрабатывать задания бригадам;
- рассчитывать потребность в дорожно-строительных материалах при строительстве и проектировании городских путей сообщения;
- проводить диагностические работы по определению технического состояния городских путей сообщения.
Навыки:
- организации технологических и производственных процессов в строительстве.
- выполнение основных технологических операций

БҚ 1,3,4, 8,9
КҚ 3.1.4, 3.1.5,3.1.6, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10
ЖКП.12
Жобалық-сметалық іс Құрылыс жобаларын ұйымдастыру негіздері (жобалаудың негізгі кезеңдері мен сатылары; жобалық істі ұйымдастыру; жобалық шешімді сипаттайтын негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер; жобалық шешімдердің үнемділігін бағалау); еңбекті нормалау, құн қалыптастырудың негіздері; құрылыстың сметалық құнының құрылымы; сметалар (сметалық құжат түрлері, сметалық баға мен нормалар жүйесі); жобалық-сметалық құжаттарды әзірлеу, келісу, сараптау және бекіту.
Білімдер:
- қала қатынасы жолдарын жобалау және салу кезіндегі инженерлік зерттеулердің мақсаты, құрамы мен әдістері;
- өнімге (қызметтерге) құн қалыптастырудың механизмдері, қазіргі жағдайларда еңбекті төлеу формалары; бизнес-жоспарды әзірлеу әдістемесі.
Іскерліктер:
- жобалық-сметалық құжаттарды әзірлеу, келісу, сараптама жүргізу және бекіту.
БҚ 1,2,3,4,6
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Территориялар мен құрылыс алаңдарындағы инженерлік желілер мен жабдықтар
Территорияның инженерлік көгалдандырылуы: территорияны ұйымдастыру мен дайындаудың негізгі қағидалары, көшелер мен жолдар желісі, территорияның вертикаль жоспарлануы. Елді-мекендердегі инженерлік желілер мен жабдықтар: гидравлика негіздері; елді-мекендерді сумен қамтамасыздандыру негіздері; инженерлік желілерді бөлек және коллекторлық салу, өткізгіш және жартылай өткізгіш коллекторлар.
Канализация: канализация негіздері, елді-мекендерді канализацияоандыру, беткі ағыстың қалыптасуы. основы канализации.
Су ағыстары: жоспарда және бойлық кескінде су ағыстарын жобалау.
Энергиямен жабдықтау: жылумен жабдықтау – жылумен жабдықтау көздері мен жүйелері, жылулық желілер. Газбен жабдықтау – елді-мекендерді газбен жабдықтау негіздері. Елді-мекендерді электрмен жабдықтау, электрлі күш жабдықтары, электр жарықтандыру, төмен ағысты қондырғылар. Құрылыс алаңын инженерлік жабдықтау:
инженерлік желілер, құрылыс алаңдарын электрмен жабдықтау.
Білімдер:
- елді-мекендерді жабдықтау бойынша инженерлік желілерді жобалау мен құрылысына қажетті гидравликаның, гидрогеологияның, гидрометрияның негізгі мәліметтері;
- территориялар мен құрылыс алаңдарын ұйымдастыру мен дайындаудың негізгі қағидалары.
Іскерліктер:
- құрылыс алаңын энергиямен және газбен қамтамасыз етуді инженерлік жабдықтау кезінде құрастырушылық шешімдерді қолдану;
- елді-мекендерді канализацияландыруды жобалау мен жүзеге асыруды орындау, беткі ағысты қалыптастыру.
БК 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.02
Қала көшелері мен жолдары
Қалалар мен көше-жол желісін жоспарлау жүйесі; қала көшелері мен жолдарының жіктелуі және элементтері; көліктік-әлеуметтік зерттеулер; көшелердің жоспарын, қала көшелерінің бойлық және көлденең кескіндерін, жер жабынын жобалау. Бір немесе әртүрлі деңгейлерде қиылысатын көлік тораптары, көлік тораптарының типтері және олардың сипаттамасы мен таңдау тексерісінің техникалық-экономикалық сипаттамасы. Жол жабындарының жіктелуі мен типтері, есептік жүктемелер, қозғалыс қарқындылығы, құрастыру, қатты және қатты емес типті жол жабынының мықтылығын есептеу негіздері.
Білімдер:
- қала көшелері мен жолдарын, рельс жолдарды, қалалық жол-көлік құрылымдарын салу кезіндегі құрастырушылық шешімдер;
- қала жолдарын трассалау кезінде есепке алынатын табиғи ресурстар мен табиғатты қорғау бойынша іс-шаралар;
- жол жобасының құрамы;
- қала көшелері мен жолдарын жобалау әдістері.
Іскерліктер:
- нормативтік құжаттармен, жобалық-сметалық құжаттармен, технологиялық құжаттармен және анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу;
- қала қатынасы жолдары құрылысының әр сатысында және зерттеу кезінде геодезиялық бақылау жасау.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.03
Қаланың рельстік және кіре беріс қатынас жолдары
Негізгі төсем және оның түрлері. Түзу және қисық учаскелерде жолдың беткі құрылысын орналастыру; монолиттік бетон құрастырылымдар, стрелкалы ауыстырулар мен тораптардың құрастырылымы. Бойлық кескінді, рельс жолдары трассасының жоспарын, оның ішінде трамвай жолдарын жобалау. Жолдың жоғарғы құрылымының статикалық және динамикалық есебі. Жылдам трамвайларға арналған жолдардың құрастырылуы, қиылыссыз жол, рельстік шаруашылықты басқару құрылымы.
Білімдер:
- негізгі төсем түрлері және оның элементтері;
- стрелкалы ауыстырылымдар мен тораптардың, жолдардың негізгі құрастырылымы және оларды жобалау тәсілдері;
- жолдың беткі құрылымын, ағыстық канализацияны есептеу әдістері;
- рельс жолдары мен жол шаруашылығын жобалау әдістері.
Іскерліктер:
- трассалардың, бойлық және көлденең кескіндердің нұсқалық жобалануын жүзеге асыру.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.04
Қалалық жасанды құрылымдар
Жасанды құрылымдардың жіктелуі: көпірлер мен басқа да жасанды құрылымдар туралы жалпы мәліметтер. Жасанды құрылымдарды жобалаудың техникалық нормалары; жасанды құрылымдарды есептеудің негізгі ережелері; әрекет етуші жүктемелер. Көпір құрылысының ерекшеліктері: табиғи негіздерде, бұрғылау сыналарында, бағаналар мен түсіргіш құдықтарда ірге тас пен көпір тіреуіштерін құрастыру мен тұрғызу негіздері. Жобалаудың негізгі қағидалары және бөренелі бойлық құрылымдардың есептелуі. Аркалы, рамалы және темірбетонды құрамдастырылған көпірлердің құрастырылуы. Металл көпірлер туралы негізгі мәліметтер. Ағаш көпірлер мен көпір асты тіреулерін, тас көпірлерді жобалаудың негіздері; көпірлерді нығайту және қайта салу тәсілдері. Су өткізгіш құбырлар, тіреуіш қабырғалар, қайықшалар, тоннельдер, жаяу жүргінші жолдары, ашық және жерасты автотұрақтары туралы негізгі мәліметтер. Қалалық жасанды құрылымдарды пайдаланудың ережелері.
Білімдер:
- көпір құрылысында қолданылатын іргетастардың құрастырылымы және олардың есептелуі;
- көпірлер мен басқа да жасанды құрылымдарды жобалау негіздері.
Іскерліктер:
- жұмыс сызбаларын, әртүрлі құрастырылымды көпірлердің көлденең қиылыстарының сұлбаларын оқу және орындау;
- су өткізгіш құрылымдарға арналған есептік су шығынын анықтау;
- бойлық құрылымдардың, шағын және орташа көпірлердің, жол көрсеткіштердің тіреуіш бөренелерінің технологиялық сұлбасын әзірлеу;
- өндірістік-технологияны құжаттарды құрастыру.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.05
Қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу және қалыпта ұстау
Қала жолдары мен жасанды құрылымдардың көліктік-пайдаланушылық жағдайына қойылатын талаптар; қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу мен қалыпта ұстау бойынша жұмыс құрамы; қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу мен қалыпта ұстау бойынша заманауи технологиялар. Қала қатынас жолдарын қалыпта ұстаудың ерекшеліктері. Қозғалыс қарқындылығын есепке алу және қала қатынасы жолдарын паспортизациялау. Жұмыс сапасын бақылау. Еңбек қорғау. Көшелерді, жолдарды және жасанды құрылымдарды жөндеу және қалыпта ұстау кезіндегі қауіпсіздік техникасы және жол жүру қауіпсіздігі. Қала қатынасы жолдарын жөндеу мен қалыпта ұстаудағы шетелдік тәжірибе. Аумақты инженерлік дайындау және көгалдандыру.
Білімдер:
- көпірлер мен көлік құрылымдарын пайдалану мен қалыпта ұстау ережелері;
- көлік құрылымдарын қайта құрастыру мен нығайту әдістері;
- құрылыс, көлік және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері;
- аумақты көгалдандыру бойынша жұмыстарды орындау әдістері.
Іскерліктер:
- қала жолдары мен жасанды құрылымдарды жөндеу мен қалыпта ұстау бойынша жұмыс өндіру тәртібінің технологиялық сұлбасын құру;
- зерттеулердің материалдарын пайдалану;
- жол-көлік құрылымдарын тексерудің ақаулар ведомосын құру; - жұмыс сапасын бақылауды жүзеге асыру;
- көшелерді, жолдарды және жасанды құрылымдарды қалыпта ұстау мен жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы мен жол жүру қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.06
Қала қатынасы жолдарының құрылысы технологиясы және оны ұйымдастыру
Құрылыс-монтаждау жұмыстары туралы және олардың ерекшеліктері туралы жалпы мәліметтер: дайындық жұмыстары; жер төсемінің құрастырылуы; ағыстық канализацияны, дренаждарды, сумен қамтамасыз ету желілерін, канализацияны салу технологиясы. Қала көшелері мен жолдарын, рельстік және кіре беріс жолдарды, көпір жолдарын салу технологиясы. Төсемдердің әр түрлері, жолдың беткі қабатының төсемі, рельс жолын балластирлеу. Автомобиль жолының, тротуарларды, жаяу жүргінші жолдарының құрылыс технологиясы. Қалалық жасанды құрылымдарды салу технологиясы; жұмыстың өндірілу жобасы; жұмысты тапсыру және қабылдау. Жол жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру кезіндегі қозғалыс қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- жер төсемін, жол жабынын, жолдарды, сумен қамтамасыз ету желілерін, канализацияны салу бойынша жұмыстардың технологиясы және оларды ұйымдастыру, оларды пайдалану ережелері;
- жасанды құрылымдарды салу технологиясы және оларды пайдалану ережелері;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын өндіру мен қабылдау кезіндегі құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптары.
Іскерліктер:
- қала қатынасы жолдарының құрылыс жобасы, жұмыс сызбалары және нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарының өндірілуін жүзеге асыру;
- мемлекеттік стандарттың нұсқауларын, құрылыс нормалары және ережелерін (ҚНжәнеЕ) және басқа да құжаттарды қолдану;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемін өлшеп есептеуді жүзеге асыру;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері мен өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.1-3.1.11
АП.07
Жол жүру ережелері мен қауіпсіздігі
Жол жүру ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психофизиологиясының негізі, жүргізушінің кәсіби әдебі. Жол-көлік оқиғалары; автомобильдің жол жүру қауіпсіздігіне әсер ететін техникалық-пайдаланушылық қасиеттері; жол жағдайы; жолдарда төтенше жағдайларға тап болғандарға алғашқы көмек; адам анатомиясы мен физиологиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; жапа шеккендерге көмек көрсету кезіндегі әрекеттің бірізділігі; алкоголь, есірткі және олардың жүргізушіге әсері.
Білімдер:
- жол белгілері, олардың атқаратын қызметі және пайдалану тәсілдері;
- жол белгілері және оларға қойылатын талаптар;
- көше қиылысынан өту ережелері;
- көлік құралын автотұраққа қою тәсілдері;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын жағдайлар.
Іскерліктер:
- жол белгілерін және реттеушінің белгілерін жетекшілікке алу;
- көше қиылысының типін анықтау және оны кесіп өту ережелері;
- жүкті орналастыру және белгілеу;
- жол жүру алдында жолаушыларға нұсқаулар беру;
- ЖКА кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 1-9,
КҚ 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу практикасы
Саладағы кәсіпорындардың типтері мен функцияларын танып білу
Іскерліктер:
- қала қатынасы жолдарының құрылысы мен пайдаланылуын жүзеге асыратын кәсіпорындардың түрлері мен типтері
- таңдалған мамандық мамандарының өндірістік жұмыс туралы түсінігі
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ӨО.02
Геодезиялық практика
Геодезиялық аспаптармен жұмыс істеу.
Жергілікті жердің топографиялық түсірілімі. Нивелирлеу.
Іскерліктер:
- жергілікті жердің топографиялық түсірілімін жасау бойынша егістік және камералық жұмыстарды орындау.
Дағдылар:
- геодезиялық аспаптар мен жүйелерді жерттеуді, тексеруді өткізу;
- егістік өлшемдерді автоматтандыру мен топографиялық жоспарлардың түпнұсқасын жасау үшін комьютерлік және спутниктік технологияларды пайдалану;
- топографиялық жұмыстардың инновациялық әдістерін игеру
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4,3.1.5
ӨО.03
Геологиялық практика
Жер мен топырақты зерттеу.
Топырақты зерттеу бойынша ведомосттер жиынтығын құрастыру.
Іскерліктер:
- геологиялық-зерттеу жұмыстарын орындау;
- инженерлік-геологиялық тексеріс жүргізу кезінде құжаттарды әзірлеу;
- әртүрлі әдістермен топырақтың құрамы мен қасиеттерін анықтау;
- геологиялық кескіндер мен сұлбаларды құрастыру.
Дағдылар:
- ашық су көздерінің гидравликалық сипаттамасын өлшеу кезінде;
- топырақ суының деңгейінің жасанды түрде төмендеуі мен қалтқыларды бекіту әдістерін анықтауда;
- топырақтың гранулометриялық құрамын анықтауда.
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ӨО.04
Бөлініс практикасы
Берілген дәлдіктің сызықтық және бұрыштық өлшемдерін өлшеуді жүзеге асыру.
Жолды трассалау.
Құрылыстық геодезиялық тордың құрылымы
Іскерліктер:
- негізгі бөлініс және дайындау жұмыстарын жүзеге асыру;
- жол элементтерін бөлшектеп бөлу үшін жұмыс сызбаларын әзірлеу;
- құрылыс үрдісінде жол элементтерінің орналасуы мен өлшемдерін сақталуын бақылауды жүзеге асыру
Дағдылар:
- жер төсемін, су жібергіштерді және жасанды құрылымдарды жоспарлы және сатылап бөлу;
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
ӨО.05
Жұмысшы мамандығын меңгеруге бағытталған практика
Жұмысшы мамандығын меңгеру.
Бөлініс жұмыстарын, дайындау жұмыстарын жүзеге асыру, дайындаушы құрылымдарды орналастыру, қалалық қатынас жолдарын салу (жөндеу) бойынша дағдыларды қалыптастыру.
Іскерліктер:
- негізгі бөлініс жұмыстары мен дайындау жұмыстарын орындау;
- жол элементтерін бөлшектеп бөлуге арналған жұмыс сызбаларын әзірлеу;
- құрылыс үрдісі кезінде жол элементтерінің орналасуы мен өлшемдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру
Дағдылар:
- жер төсемін, су өткізгіштерді және жасанды құрылымдарды жоспарлы және сатылап бөлуді өткізу кезінде;
- өндірістік учаскелерде құрылыс жұмысшыларының жұмысын ұйымдастыруда
БҚ 1-6, 8, 9
КҚ 3.1.1, 3.1.4, 3.1.5
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Мамандық бейіні бойынша практика (өндірістік-технологиялық)
Білімдердер алушылардың тікелей жұмыс орнында орындайтын технологиялық, өндірістік үрдістер туралы түсінігін тереңдету және кеңейту, Құрылыстағы технологиялық үрдістердің маңызы мен орны туралы нақты түсінігін қалыптастыру, өндірістік жағдайларда нақты тапсырмаларды шешу үрдісінде алған білімдердердерін белсенді қолдану біліктіліктерін дамыту
Іскерліктер:
- бригадаларға тапсырмаларды әзірлеу;
- қала қатынасы жолдарының жобалануы мен құрылысы кезінде жол-құрылыс материалдарына қажеттілікті есептеу;
- қала қатынасы жолдарының техникалық жағдайын анықтау бойынша диагностикалық жұмыстарды өткізу.
Дағдылар:
- құрылыстағы технологиялық және өндірістік үрдістерді ұйымдастыруда.
- негізгі технологиялық операцияларды орындау

БК 1-10,
ПК 3.1.1., 3.1.4. – 3.1.8
ПП.02
Преддипломная практика и подготовка дипломного проекта
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту.
Умения:
- составлять планы работы и графики проведения обслуживания и ремонта городских путей сообщения;
- руководить работой строительной бригады и обеспечивать высококачественный ремонт и обслуживание городских путей сообщения
Навыки:
- использования контрольно-измерительных приборов и инструментов
- анализ действующих на производстве технологических процессов,
- организация рабочих мест.
БК 1-10,
ПК 3.1.1. – 3.1.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Использовать полученные профессиональные знания.
БК 3
Выполнять наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности.
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами.
БК 6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 8
Обеспечивать соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
БК 9
Обеспечивать соблюдение норм и требований охраны окружающей среды
БК 10
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
1408013 Техник - строитель
ПК 3.1.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию.
ПК 3.1.2 Выполнять основные расчеты по теоретической механике и сопротивлению материалов.
ПК 3.1.3 Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей.
ПК 3.1.4 Проводить геодезические работы и геологические обследования при изысканиях, проектировании, строительстве, реконструкции, ремонте городских путей сообщения.
ПК 3.1.5 Выполнять разбивочные работы.
ПК 3.1.6 Осуществлять путевые и дорожные работы.
ПК 3.1.7 Определять производительность и подбирать комплекты строительных машин и средств малой механизации для осуществления путевых и дорожных работ.
ПК 3.1.8 Контролировать и организовывать работы с соблюдением строгой технологической последовательности.

БҚ 1-10,
КҚ 3.1.1., 3.1.4. – 3.1.8
КП.02
Диплом алдындағы практика және диплом жобасын дайындау
Білімдердер алушылардың білімдердер алу үрдісінде алған алдыңғы қатарлы технологиялық жұмыстар, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс экономикасы, таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық біліктіліктерін иелену, шығыс материалдарын дипломдық жобалауға дайындау бойынша білімдердердері мен практикалық дағдыларын жалпыландыру және кемелдендіру
Іскерліктер:
- қала қатынасы жолдарына қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу бойынша жұмыс жоспары мен кестесін құру;
- құрылыс бригадасының жұмысына жетектілік ету және қала қатынасы жолдарына қызмет көрсету мен жөндеудің жоғары сапалы болуын қамтамасыз ету
Дағдылар:
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану
- өндірісте әрекет ететін технологиялық үрдістерді сараптау,
- жұмыс орындарын ұйымдастыру.
БҚ 1-10,
КҚ 3.1.1. – 3.1.11
Ескерту: 1-ші кесте базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттері
БҚ 1
Қолайлы еңбек жағдайын қалыптастыру.
БҚ 2
Алған кәсіби білімдердерін қолдану.
БҚ 3
Жұмысты жүзеге асырудың барынша рационалды тәсілдері мен құралдарын қолдану.
БҚ 4
Екіұштылық жағдайында өз бетінше әрекет етуге дайын болу.
БҚ 5
Әріптестерімен оң көзқараста қарым-қатынас жасауға және өзара әрекеттесуге дайын болу.
БҚ 6
Ұдайы кәсіби тұрғыдан өсуге және жаңа білімдердерді игеруге дайын болу.
БҚ 7
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқығын қорғай білуге.
БҚ 8
Қауіпсіздік техникасының, еңбек қорғаудың нормалары мен ережелерінің, өндірістік санитарияның, өрт қауіпсіздігінің сақталуын қамтамасыз ету.
БҚ 9
Қоршаған ортаны қорғау нормалары мен талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
БҚ 10
Қазақстан Республикасы заңнамаларының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын орындау.
Ескерту: 2-кесте. кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіби құзыреттілігі (КҚ)
Орта буынды маман
1408013
Құрылысшы-техник
КҚ 3.1.1 Жобалық-құрастырушылық, технологиялық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.1.2 Теориялық механика мен материалдар кедергісі бойынша негізгі есептерді орындау.
КҚ 3.1.3 Қарапайым электрлі және магнит тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу.
КҚ 3.1.4 Қала қатынасы жолдарын зерттеу, жобалау, салу, қайта құрастыру және жөндеу кезінде геодезиялық жұмыстар мен геологиялық тексерулер өткізу.
КҚ 3.1.5 Бөлініс жұмыстарын орындау.
КҚ 3.1.6 Жол және көше жұмыстарын жүзеге асыру.
КҚ 3.1.7 Жол және көше жұмыстарын орындау үшін құрылыс машиналары мен шағын механизациялау құралдарының өндіргіштігін анықтау және жиынтықтарын таңдау.
КҚ 3.1. 8 Технологиялық жағынан қатаң бірізділікті қажет ететін жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау.

ПК 3.1.9 Осуществлять контроль качества материалов и работ по строительству и благоустройству городских путей сообщения в соответствии с проектом работ, рабочими чертежами и требованиями нормативных документов.
ПК 3.1.10. Внедрять новую технику и технологии.
ПК 3.1.11 Участвовать в оценке экономической эффективности производственной деятельности
Приложение 692
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 692 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль специальности: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1418000 - Архитектура

КҚ 3.1.9 Жұмыс жобасына, жұмыс сызбаларына және нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес қала қатынасы жолдарының құрылысы мен абаттандырылуы бойынша жұмыстар мен материалдардың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.1.10. Жаңа техника мен технологияны енгізу.
КҚ 3.1.11 Өндірістік әрекеттің экономикалық тиімділігін бағалауға ат салысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 692-қосымша
Ескерту. Бұйрық 692-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000- Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1418000 – Сәулет өнері

288
7
ПА. 00
Промежуточная аттестация
216
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 693
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 693 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль специальности: 1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1418000 - Архитектура

288
7
АА
Аралық аттестаттау
216
ҚА
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП –жалпыкәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 693-қосымша
Ескерту. Бұйрық 693-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1418000 – Сәулет өнері

Сноска. Приказ дополнен приложением 695 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство ветеринария и экология
Специальность: 1501000 - Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники

Ескерту. Бұйрық 695-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000- Ауыл шаруашылығы, ветеринария және
экология
Мамандығы: 1501000 – Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет
көрсету және жөндеу

ПК 2.1.8 Выполнять регулировочные работы на применяемых тракторах и машинах;
ПК 2.1.9 Выполнять техническое обслуживание и ремонт тракторов и машин.
150102 2 – Мастер по эксплуатации и ремонту машин и механизмов
ПК 2.2.1 Проводить регулировочные работы;
ПК 2.2.2 Выявлять и устранять дефекты оборудования при его эксплуатации и ремонте;
ПК 2.2.3 Тестировать оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам;
ПК 2.2.4 Составлять дефектные акты на ремонт оборудования;
ПК 2.2.5 Выполнять другие родственные по содержанию обязанности.
Приложение 698
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 698 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность: 1504000 – Фермерское хозяйство (по профилю)
Квалификация: 150403 2 – Плодоовощевод*
150404 2 – Повар*
150405 2 – Продавец*
150408 2 – Водитель автомобиля*
150410 2 – Слесарь-ремонтник*
Форма обучения: очная

ҚК 2.1.8 Машиналар мен тракторларда қолданылатын реттеу жұмыстарын орындау;
ҚК 2.1.9 Тракторлар мен машиналарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді орындау.
2.2 150102 2 – Машина механизмдерін жөндеу және пайдалану мастері
ҚК 2.2.1 Реттеу жұмыстарын жүргізу;
ҚК 2.2.2 Қондырғыларды пайдалану кезінде және жөндеу барысында ақауларын тауып, жөндеуді;
ҚК 2.2.3 Пайдалану талаптарына сәйкес қондырғыларды тестілеу;
ҚК 2.2.4 Қондырғыны жөндеуге ақау туралы актіні құрастыруды;
ҚК 2.2.5 Мазмұны ұқсас басқа да міндеттерді орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 698-қосымша
Ескерту. Бұйрық 698-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы,
ветеринария және экология
Мамандығы: 1504000 – Фермер шаруашылығы (бейіндері бойынша)
Біліктілігі: 150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші*
150404 2 – Аспазшы*
150405 2 – Сатушы*
150408 2 – Автомобиль жүргізуші*
150410 2 – Жөндеуші дәнекерлеуші*
Оқыту нысаны: күндізгі

2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Итоговая аттестация
1. Комплексные экзамены по специальным дисциплинам
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 699
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 699 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство ветеринария и экология
Специальность: 1504000 – Фермерское хозяйство (по профилю)
Квалификация: 150401 2 – Бухгалтер*
150402 2 – Оператор машинного доения
150403 2 – Плодоовощевод*
150404 2 – Повар*
150405 2 – Продавец*
150406 2 – Тракторист–машинист сельскохозяйственного производства*
150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов*
150408 2 – Водитель автомобиля*
150409 2 – Электромонтер по обслуживанию электрооборудования*

2880
2028
1120
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмайтын мөлшерде қарастырылады
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмайтын теориялық сабақ есебімен қарастырылады
Барлығы:
3312
1. Арнайы пәндер бойынша кешенді емтихандар
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 699-қосымша
Ескерту. Бұйрық 699-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 - Ауыл шаруашылығы,
ветеринария және экология
Мамандығы: 1504000 – Фермер шаруашылығы (бейіндері бойынша)
Біліктілігі: 150401 2 – Бухгалтер*
150402 2 – Машинамен сиыр сауу операторы
150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші*
150404 2 – Аспазшы*
140405 2 – Сатушы*
150406 2 – Ауыл шаруашылық өндірісіндегі
тракторшы-машинист*
150407 2 – Ауыл шаруашылығында машина мен трактор
реттеуші*
150408 2 – Автомобиль жүргізуші*
150409 2 – Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі
электрмонтер*

150401 2 – Бухгалтер
150402 2 – Оператор машинного доения
150403 2 – Плодоовощевод
150404 2 – Повар
150405 2 – Продавец
150406 2 – Тракторист–машинист сельскохозяйственного производства
150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
150408 2 – Водитель автомобиля
150409 2 – Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
150410 2 – Слесарь-ремонтник
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный (русский) казахский язык
(в группах с не казахским языком обучения):
Синтаксис казахского языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на казахском языке. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение.
Знания:
Государственного языка и владение лексическим (1200 – 1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
Терминологии по специальности.
Умения:
Грамотного использования профессиональной лексики, быть способным применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности;
Общения на государственном языке для работы в сфере своей профессиональной деятельности.
БК 1,
БК 3,
БК 4
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
Лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
Различия видов речевой деятельности и форм речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1,
БК 3,
БК 4
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
Основ здорового образа жизни, закономерностей жизнедеятельности организма человека, способов поддержания и укрепления здоровья
Умения:
Развития физического и спортивного самосовершенствования.
БК 1,
БК 3,
БК 4
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация: 150401 2 – Бухгалтер
ОПД. 01
Технология отрасли
Организация сельскохозяйственного производства. Основы организации в АПК. Организация производства продукции сельского хозяйства в АПК.
Основы агрономии. Условия жизни сельскохозяйственных растений. Систематика. Почва и ее плодородие. Типы почв Казахстана. Бонитировка. Зональные системы земледелия. Севообороты. Система удобрений и их применение. сборочных чертежей и схем.
Знания:
Значения сельского хозяйства и перспектив его развития, связи с другими отраслями; Специализации сельского хозяйства по зонам; Организации использования ресурсов в сельском хозяйстве; Форм организации; Задач по совершенствованию организации производства продукции сельского хозяйства; Экологической безопасности.
Умения:
Определения хозяйственной ценности растений; Использования агрометериологической информации в практической работе; Производства расчет норм внесения удобрений; Распознавания основных распространенных вредителей и болезни; Организации мер борьбы с болезнями и вредителями; Оформления документов на семена; Изучения морфологических признаков сельхозкультур.
БК1, БК 3, БК 5; ПК 2.1.1; ПК 2.1.3;
ОПД. 02
Праворегулирование хозяйственной деятельности предприятия
Хозяйственное право в механизме управления рыночной экономикой. Принципы, методы и источники хозяйственного права. Субъекты хозяйственных правоотношений. Виды и организационно-правовые формы юридических лиц и их правовой статус. Вещные и обязательные права в хозяйственных правоотношениях. Правовое регулирование организации и деятельности акционерных обществ.
Знания:
Понятий, видов и форм юридических лиц; Правового статуса юридических лиц; Вещных и обязательных прав юридических лиц; Правового регулирования организаций и деятельности акционерных обществ; Регулирования производственной деятельности.
Умения:
Применения правовых норм, работы с нормативно-правовыми актами.
БК1, БК 5; ПК 2.1.2.; ПК 2.1.3
ОПД. 03
Охрана труда и техника безопасности
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности
БК 3, БК 5; ПК 2.1.3.; ПК 2.1.5.
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы бухгалтерского учета
Бухгалтерский учет, его сущность и значение. Предмет и метод бухгалтерского учета. бухгалтерский баланс и отчетность. Счета бухгалтерского учета и двойная запись. Классификация и план счетов бухгалтерского учета. Документация и инвентаризация. Оценка и калькуляция. Учет хозяйственных процессов. Учетные регистры и формы бухгалтерского учета.
Знания:
Понятия хозяйственного учета и его видов;
Видов измерителей, используемых в учете, методов, основных принципов и задач бухгалтерского учета; Состава и классификации имущества предприятия; Характеристики активов и пассивов предприятия; Характеристики элементов метода бухгалтерского учета; Понятия, значения, строения, структуры, видов бухгалтерского баланса, изменений в балансе, вызываемых хозяйственными операциями;
Отчетности на предприятии. Бухгалтерского счета и двойной записи, корреспонденции счетов, ее видов и значения.
Умения:
Пользования законодательными и инструктивными материалами. Производства группировки имущества предприятия по составу и размещению, источникам образования. Применения элементов метода бухгалтерского учета: документации и инвентаризации, оценки и калькуляции, баланса и отчетности, счета и двойной записи. Составления бухгалтерского баланса на основе данных бухгалтерского учета об остатках хозяйственных средств и источниках их образования.
БК 5,
ПК 2.1.3.;
СД.02
Финансовый учет
Значение, место и роль бухгалтерского учета.
Стандарты бухгалтерского учета.
Предмет и методы бухгалтерского учета.
Документация хозяйственных операций.
Регистры и формы бухгалтерского учета. Инвентаризация хозяйственных средств. Оценка и калькуляция, финансовая отчетность.
Учет денежных средств в кассе, на расчетном и специальном счетах в банке. Учет финансовых инвестиций. Учет дебиторской задолженности и обязательств.
Знания:
Организации бухгалтерского учета, в соответствии со стандартами бухгалтерского учета Республики Казахстан, с Генеральным планом счетов, налоговой политики и системы налогообложения в Республике Казахстан; Положения о ведении бухгалтерского учета и статистической отчетности.
Умения:
Составления первичных и сводных бухгалтерских документов по хозяйственным операциям;
Отражения их на счетах бухгалтерского учета, составления форм квартальной и годовой отчетности.
БК 3,
БК 5,

Біліктілігі: 150401 2 – Бухгалтер*
150402 2 – Машинамен сауу операторы
150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші*
150404 2 – Аспазшы*
150405 2 – Сатушы*
150406 2 – Ауыл шаруашылық өндірісіндегі
тракторшы-машинист*
150407 2 – Ауыл шаруашылығында машина мен тракторды
реттеуші*
150408 2 – Автокөлік жүргізуші*
150409 2 – Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі
электрмонтер*
150410 2 – Жөндеуші дәнекерлеуші*
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде оқытпайтын топтардағы)
Қазақ тілінің синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандық бойынша терминология. Қазақ тілінде іс жүргізу. Аударма техникасы, (сөздікпен), кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- мемлекеттік тіл және кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқуға арналған қажетті лексикалық (1200 – 1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимуҒмды меңгеру;
- мамандық бойынша терминология.
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы сауатты пайдалану;
- өздерінің кәсіби қызметтерінде қазақ және орыс тілінен алған білімдерін пайдалану.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 4
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал. Тілдік қызметтің түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық). Кәсіби бағдарланған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандықтар бойынша лексикалық, грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- тілдік қызметтің түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық).
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 4
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Осы заманғы заманғы әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен ролі. Қазақстан аумағындағы алғашқы тұрмыстық құрылыс. Арқайым – дүниежүзілік өркениет ошағы. Қазақстан тарихындағы монғолдық кезең. ХVI- XVIII ғғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық тарихы. Қазақстандағы патша үкіметінің отаршылдық саясаты. ХХ ғ. басындағы, азаматтық қарсыласу кезеңіндегі Қазақстан. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша өкіметінің құлауы. Қазан төңкерісі, азамат соғысы және шетелдік интервенция. Кеңес өкіметінің орнауы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализм құрылысы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС). Индустриаландыру және күштеп "ұжымдастыру", отырықшыландыру саясаты және оның зардаптары. Ауыл шаруашылығын ұжымдастырудың Сталиндік-Голощекиндік үлгісі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси қуғын-сүргіндер. Екінші дүниежүзілік соғыс басталғанға дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және Қазақстанның фашизмді жеңуге қосқан үлесі. Соғыстан кейінгі дәуір және халық шаруашылығын қалпына келтіру. Тың игеру. Республика дамуындағы интенсивтендіру. Саяси қарсы тұрулар (1969, 1979, 1986 жж.). Қайта құру дәуірі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- Қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпелі өркениеттің пайда болуы;
- ұлы Жібек Жолы және оның тарихи маңызы;
- қазақстанның Ресейдің құрамына қосылуы;
- XVII-XVIII ғғ. жоңғар басқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күресі;
- XX ғ. 20-80-жж. бас көтерулер, қозғалыстар және көтерілістер;
- XX ғ. 20-30-жж.;
- Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың бүкіл дүниежүзілік құрылтайы;
- Алматы қаласындағы 1986 ж.;
- желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі.
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- қоныстандыру саясатының басты мақсаттарын анықтау;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдау;
- жаңа экономикалық саясаттың, ұжымдастырудың мәнін ашу. 20-30-жж. этнодемографиялық ахуал.
- қуғын-сүргіндер мен халықтарды күштеп қоныс аударту;
- картмен жұмыс;
- Қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы және Қазақстанның соғыстан кейінгі дәуірдегі Қазақстанның ролін ашу.
БК 2,3,4,5, 6
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Мамандарды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Жеке тұлғаны және спортты жетілдіру негіздері Кәсіби жеке тұлғаны дайындау.
Білімдер:
- салауатты өмір салты негіздері;
- адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы білу.
Іскерліктер:
- денсаулықты нығайту үшін алған білімдерін пайдалану,
- өмір жетістігі және кәсіби мақсаты үшін, жеке тұлғаны жетілдіре білуге тырысу керек.
БҚ 1,
БҚ 3,
БҚ 4
Біліктілігі: 150401 2 – Бухгалтер*
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сала технологиясы
Ауыл шаруашылық өндірісті ұйымдастыру. АӨК-ті ұйымдастыру негіздері. АӨК-те ауыл шаруашылық өнімдерін өндіруді ұйымдастыру. Агрономия негіздері. Ауыл шаруашылық өсімдіктерінің өмір сүру жағдайы. Жүйелілік. Топырақ және топырақ түрлері. Қазақстандағы топырақ түрлері. Бонитировка. Жер шаруашылығының аймақтық жүйесі. Ауыспалы егіс. Тыңайтқыштар жүйесі және оны қолдану. Топырақты өңдеу. Мелиорация және эрозиямен күресу шаралары.ауылшаруашылық дақылдарын өсірудің погрессивті технологиясы.
Білімдер:
- ауылшаруашылығының маңызы мен даму жолдарын;
- басқа салалармен байланысын;
- ауыл шаруашылығын аймақтар бойынша мамандандыру;
- ауылшаруашылығында ресурстарды пайдалануды ұйымдастыру;
- ұйымдастыру түрлері;
- ауыл шаруашылық өнімдерін өндіруді ұйымдастыруды жетілдіру бойынша мәселелер;
- экологиялық қауіпсіздікті.
Іскерліктер:
- өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
- тәжірибелік жұмыста агрометеорологиялық ақпаратты пайдалану;
- тыңайтқыш сіңіру нормасын есептеу өндірісі;
- негізгі таралған зиянкестер мен ауруларды тану;
- зиянкестермен және аурулармен күресті ұйымдастыру;
- тұқымға құжаттарды ресімдеу;
- ауыл шаруашылық дақылдарының морфологиялық белгілерін зерделеу.
БҚ1,
БҚ 3,
БҚ 5;
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.3;
ЖКП. 02
Кәсіпорынның шаруашылық қызметін құқықтық реттеу
Нарықтық экономиканы басқару механизмінде шаруашылық құқықтар. Шаруашылық құқықтың принциптері мен тәсілдері. Және көздері. Шаруашылық құқықтық қатынастың субъектісі. Заңды тұлғалардың ұйымдастыру құқықтық түрлері және олардың статусы. Шаруашылық қарым қатынаста міндетті құқықтарды. Акционерлік қоғамдарды ұйымдастыру мен қызметтерін құқықтық реттеу.
Білімдер:
- заңды тұлғалардың түрлері мен түсінігін;
- заңды тұлғалардың құқықтық статусын.заңды тұлғалардың міндетті құқықтары;
- акционерлік қоғамдарды ұйымдастыру мен қызметтерін құқықтық реттеу;
- өндірістік қызметтерді реттеу;
- шаруашылық келісімдердің түрлері мен түсінігі;
- салық жүйесінің құқықтық негіздерін.
Іскерліктер:
- құқықтық нормаларды қолдана білу және нормативті құқықты актілермен жұмыс жасауды.
БҚ1,
БҚ 5;
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.3
ЖКП. 03
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Өрт қауіпсізідігі.
Құрал жабдықтардың жіктелуі:
Белгілері, құрылысының ерекшеліктері, таңдау критерилері, пайдаланудағы қауіпсіздік ережелерін, еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік аурулар мен зақымдану; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар, техника қауіпсіздігі, сақтандыру шаралары, түрлері және құралдары.
Білімдер:
-өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
-қауіпсіздік техникасын;
-электроқауіпсіздік негізін;
-өрт қауіпсіздігі туралы жалпы түсінік.
Іскерліктер:
- тазалық ережелері мен техника қауіпсізідігін сақтай білуді;
- электроқауіпсізідікті сақтай білуді;
- өндірістік заықмдану кезінде көмек көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 3,
БҚ 5;
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.5.
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бухгалтерлік есептің орны, маңызы және ролі. Бухгалтерлік есептің стандарттары. Бухгалтерлік есептің пәні мен әдістері. Шаруашылық операцияларының құжаттамасы. Бухгалтерлік есептің тіркеуіштері мен нысандары. Шаруашылық құралдарын түгендеу. Бағалау, калькуляция және қаржы есептілігі. Кассадағы, банктегі есеп айырысу және арнаулы шоттардағы ақша қаражатының есебі. Қаржы инвестицияларының есебі. Дебиторлық берешек пен міндеттемелер есебі.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп стандарттарына, Қазақстан Республикасындағы шоттардың, салық саясатының және салық салу жүйесінің Бас жоспарына;
- бухгалтерлік есепті және статистикалық есептілікті жүргізу туралы ережеге сәйкес бухгалтерлік есепті ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- шаруашылық операциялары бойынша алғашқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарды құрастыру;
- оларды бухгалтерлік есеп шоттарда көрсету, тоқсандық және жылдық есептілік нысандарын құрастыру.
БҚ 5,
КҚ 2.1.3.
АП.02
Қаржылық есеп
Нарықтық қатынас кезінде Қазақстан Республикасының экономикасында бухгалтерлік есептің орны, ролі және мәні. Субъектінің қаржылық шаруашылық қызметінде бухгалтерлік есептің стандарттары және бас шоттар жоспары.
Бухгалтерлік есептің пәні мен әдісі. Шаруашылық операция құжаттары. Бухгалтерлік есеп түрлері мен регистрлері. Шаруашылық құралдарды түгендеу. Қаржылық есеп беруді бағалау және калькуляция.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының бухгалатерлік есеп стандарттарына, Бас шоттар жоспарына, Қазақстан Республикасының салық салу жүйесі салық саясатына сәйкес бухгалтерлік есепті ұйымдастыруды;
- бухгалтерлік есепті жүргізу туралы ережені және статистикалық есеп беруді.
Іскерліктер:
Шаруашылық операциялар бойынша алғашқы және жинақтық құжаттарды құрастыруды; бухгалтерлік есеп шоттарында көрсете білуді; тоқсандық және жылдық есеп беруді; субъектінің қаржылық ныәтижелерін анықтауды және оныы есепте көрсете білуді.
БҚ 3,
БҚ 5,

ПК 2.1.6,
ПК 2.1.8
СД.03
Финансы и кредит в агропромышленном комплекс
Сущность и назначение финансов.
Государственный бюджет. Финансово-кредитная система.
Государственное управление банками.
Основы организации расчетов.
Знания:
Форм, состава и деятельности государственного бюджета;
По деятельности банков первого и второго уровня, формирования и использования государственных и частных фондов социальной поддержки населения;
Налогового кодекса Республики Казахстан.
Умения:
Применения знаний по Государственному управлению банками;
Применения основ организации расчетов.
БК2,
БК5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
СД.04
Налоги и налогообложение
Экономическая сущность налогов, налоговая система, этапы развития налоговой системы РК, виды налогов: земельный, подоходный, на транспортные средства, на добавленную стоимость, акцизы, индивидуальный и корпоративный подоходные налоги, социальный налог, специальные налоговые режимы и другие налоговые платежи.
Знания:
По происхождению налогов;
Признаков налогов, функций налогов, принципов налогообложения, видов налоговых ставок, классификации налогов.
Умения:
Анализа изменений, происходящих в налоговом законодательстве как следствия изменений в экономике;
Определения объекта обложения, работы с Налоговым Кодексом;
Решения производственных ситуации на исчисление всех видов налогов, заполнения счет-фактур, бланков расчетов сумм текущих платежей и деклараций по налогам; Решения задач на определение: облагаемого оборота, суммы НДС, относимого в зачет и подлежащего уплате в бюджет, отчетного периода.
БК2,
БК5,
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
СД.05
Анализ финансовой отчетности
Содержание и методы анализа финансового положения хозяйствующего субъекта. Финансовая отчетность и ее анализ. Анализ финансовой устойчивости, доходности, деловой активности, эффективности деятельности, потенциального банкротства хозяйствующего субъекту и предпринимательского риска.
Знания:
Понятия и сущности финансового положения предприятия, необходимости изучения, значения результатов анализа в принятии управленческих решений, задач, показателей, методов и приемов анализа финансового положения предприятия;
Системы информационного обеспечения финансового анализа, видов финансовой отчетности и способов их анализа, системы финансовых коэффициентов.
Умения:
Работы со специальной литературой и источниками данных, составления таблицы и расчета показателей, обобщения полученных результатов;
Расчета показателей, используемых в анализе финансовой отчетности, анализа состояния имущества предприятия, определения ликвидности баланса и платежеспособности предприятия; Определения необходимых источников данных для анализа финансовой устойчивости, анализа изменения в составе и структуре капитала, обобщения полученных результатов.
БК2,
БК5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.7;
СД.06
Экономический анализ
Виды экономического анализа. Организация аналитической работы. Анализ состояния и использования земли, основных средств. Анализ производства продукции. Анализ бытовой деятельности. Анализ использования продукции. Анализ финансового состояния. Комплексная оценка результатов деятельности.
Знания:
Методов и приемов экономического анализа хозяйственной деятельности, источников исходных данных для проведения анализа, основных показателей для оценки работы предприятия.
Умения:
Проведения экономического анализа предприятия, расчета себестоимости продукции, определения результатов финансовой деятельности, выявления потери и нахождения путей их устранения.
БК2,
БК5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
СД.07
Аудит и ревизия
Теория аудита, его сущность, роль, задачи в условиях рыночной экономики. Метод, приемы и виды аудита и их характеристика. Организация аудита и его основные этапы. Стандарты и нормативы аудита. Аудит в сфере компьютерных систем. Аудит на с/х предприятиях. Аудит денежных средств, расчетных и кредитных операций.
Знания:
Понятий и определений, основных задач аудита, принципов аудита, функций аудита, методов аудита, элементов аудита, внешнего и внутреннего аудита;
Основания для проведения аудита, договора, письма;
Закона об аудиторской деятельности, этапов проведения аудита.
Умения:
Ведения учета, отчетности, расчетно-аналитических и документальных обобщений, выявления резервов, применения приемов документального и фактического контроля, организации и проведения компьютерной обработки экономической информации;
Проведения контроля данных, анализа работы, оценки риска.
БК2,
БК5,
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.8;
СД.08
1С бухгалтерия
ПК и их характеристики. Основы работы с программой 1С Бухгалтерия. Базовые общие понятия системы. Установление периода перерасчета бухгалтерских итогов. Справочники. Формирование вступительного баланса. Учет основных, денежных средств и расчетов, труда и его оплата, приобретения и реализация товаров, учет затрат на производство.
Знания:
Устройства и состава ПК, ТБ при работе на ПК, плана счетов, журналов, их назначения, просмотра.
Умения:
Работы на ПК, запуска программы, работы с меню, "горячими" клавишами списками, с окнами. Работы со справочниками, формирования вступительного баланса, ведения всех видов учета, определения налогооблагаемых доходов, формирования баланса.
БК2,
БК5,

КҚ 2.1.6,
КҚ 2.1.8
АП.03
Агроөндірістік кешендегі қаржы және несие
Қаржының мәні мен маңызы. Мемлекеттік бюджет. Қаржылы-несиелі жүйе. Банктерді мемлекеттік басқару. Есеп айырысуды ұйымдастыру негізі.
Білімдер:
- мемлекеттік бюджеттің түрлері мен қызметтерін; бірінші және екінші деңгейдегі банктер қызметін, тұрғындарды әлеметтік тұрғыда көмек беру үшін жеке және мемлекеттік қорлардың құрылуы мен пайдалануды;
- Қазақстан Республикасының салық кодексін.
Іскерліктер:
- бюджет бойынша шығыстар мен табыстардың сметасын құрастыруды;
- банктте шот ашу үшін құжаттарды толтыра білуді және төлем құжаттарын толтыра білуді;
- әлеуметтік сақтандыру аударымдары бойынша есеп айрысуды жүргізуді;
- салықтың барлық түрі бойынша декларация толтыру.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
АП.04
Салық және салық салу
ҚР салық жүйесінің даму кезеңдері, салық жүйесі, экономикалық мәні, салық түрлері: жер, табыс, көлікке салынатын, қосылған құн, акциздер, жеке және корпоротивті салық, әлеуметтік салық,арнайы салық мерзімдері мен және басқа да төлемдер.
Білімдер:
- салықтың шығу тарихын, салық белгілерін, салық функциясын, салық салу принциптерін;
- салық мөлшерлерінің түрлерін,салықтың жіктелуін;
- іскерліктер:
салық заңдылықтарында болған өзгерістерді экономикада болған өзгерістер ретінде талдау жүргізу;
- салық салу объектісін анықтауды;
- салық кодексімен жұмыс істей білуі, салықтың барлық түрі бойынша есептеулерді есептегенде өндірістік жағдайларды шешу;
- шот-фактураларды, ағымдағы төлемдермен есеп айырысу бланкілерін, салықтар бойынша декларацияларды толтыра білу.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
АП.05
Қаржылық есеп беруді талдау
Шаруашылық субъектінің қаржылық жағдайын талдау әдістері мен мазмұны. Қаржылық есеп беру мен оны талдау. Қаржылық белсенділікті талдау, қызметтің тиімділігі, кәсіпорын тәуелділігі мен шаруашылық субъектінің құлдырауы.
Білімдер:
- кәсіпорынның қаржылық жағдайының мәні мен түсінігін;
- басқару шешімдерді қабылдаған кезде талдау нәтижелерінің маңызы мен меңгеру қажеттілігі, кәсіпорынның қаржылық жағдайын талдау әдістері мен тәсілдерін, көрсеткішетірн және пәнін;
- қаржылық талдудың жүйесін, қаржылық есеп беру түрлерін және оларды талдауды, қаржылық коэффициенттер жүйесін.
Іскерліктер:
- арнаулы әдебиеттермен жұмыс істей білу, кесте құрастырып және көрсеткіштерді есептей алуды, алынған мәліметтерді меңгеруді, қаржылық есеп беруді талдауда қолданылған көрсеткіштерді есептеуді, кәсіпорынның мүлкітерінің жағдайын талдауды, кәсіпорынның төлеу қабілеті мен балансты жоюды анықтауды.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.7;
АП.06
Экономикалық талдау
Экономикалық талдау түрлері. Аналитикалық жұмыстарды ұйымдастыру. Жерді, негізгі құралдардың жағдайы мен пайдалануды талдау.Өнімді өндіруді талдау. Тұрмыстық қызметті талдау.өнімді қолдануды талдау.қаржылық жағдайды талдау. Қызметтің нәтижесін кешенді бағалау.
Білімдер:
- шаруашылық субъектінің экономикалық талдау әдістері мен тәсілдерін,талдауды жүргізудегі мәліметтер көздерін, кәсіпорын жұмысының бағалау үшін негізгі көрсеткіштерді.
Іскерліктер:
- кәсіпорынға экономикалық талдау жүргізуді, өнімнің өзіндік құнын анықтауды, қаржылық қызметтің нәтижесін анықтауды,шығындарды тауып, оны жабу жолдарын анықтауды.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
АП.07
Аудит және ревизия
Аудит негіздерін, мәні мен міндеттерін және нарықтық экономикадағы орнын,.аудиттің әдістер, түрлері мен тәсілдері және сипаттамасы. Аудыитті ұйымдастыру және негізгі кезеңдері. Аудиттің стандарттары мен нормативтері.компьютерлік саладағы аудит. Ауылшаруашылық кәсіпорындағы аудит. есеп айырысу мен несие операцияларындағы, ақша қаражаттарындағы аудит. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер аудиті.
Білімдер:
- аудиттің принциптері, функциялары мен әдістерін, элементтерін және негізгі түсінігі мен анықтамаларын, ішкі және сыртқы аудитті;
- аудитті жүргізу негіздері мен келісім шарттары мен хаттарды, аудиторлық қызмет туралы Заңды, аудитті жүргізу кезеңдерін;
- негізгі талаптары мен постулаттарды, аудит стандарттарын, аудит нормативтерін.
Іскерліктер:
- есеп беруді, резервтерді табуды,құжатты және нақты бақылау тәсілдерін қолдануды,экономикалық мәліметтерді компьютерлік өңдеуді ұйымдастыру және жүргізуді, мәліметтерді бақылауды, жұмысты талдауды, тәуекелдікті бағалауды, қаржылық есеп беру түрлерінің барлығына аудит жүргізуді.
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.8;
АП.08
1С бухгалтерия
ДК және оның сипаттамасы.1 С Бухгалтерия бағдарламасымен жұмыс жасау негіздері. Жүйенің базалық және жалпы түсінігі. Бухгалтерлік нәтижені есептеу кезеңін құрастыру. Анықтамалар. Енгізу балансының құралуы. Негізгі, ақша қаражаттары, есеп айырысу мен еңбек ақы, тауарларды сату мен сатып алу есебі, өндіріс шығындары есебі. Салықсалу табысын анықтау.
Білімдер:
- ДК құрылым мен құрамын, ДК жұмыс істеудегі ТҚ шот жоспарын, журналдарды, олардың белгілерін.
Іскерліктер:
- ДК жұмыс істеуді, бағдарламаны қосуды, терезелермен, тергішпен жұмыс істей білуді, анықтамалармен жұмыс атқаруды, балансты құрастыруды, есептің барлық түрін жүргізуді, салық салудағы тбысты анықтауды.
БҚ2,
БҚ5,

ПК 2.1.1;
ПК 2.1.2;
ПК 2.1.3;
ПК 2.1.4;
ПК 2.1.7;
Квалификация: 150402 2- Оператор машинного доения
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Охрана труда и техника безопасности
Правовые и организационные основы охраны труда. Закон РК об охране труда. Законадательные акты РК об охране труда. Требование охраны труда в нормативно-правовых актах. Производственная санитария. Производственная санитария, ее значение и задачи. Вредные вещества в рабочей зоне и нормализация их параметров
Агрессивные и ядовитые вещества и меры защиты от них. Производственный шум, ультразвук, вибрация и нормализация их параметров.
Знания:
Правовых и организационных основ охраны труда;
Общих сведений о производственной санитарии;
Технике безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК1,
БК2,
БК5,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.3;
ПК 2.2.7;
ОПД.02
Охрана окружающей среды
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
Структуры современной экологии;
Истории развития экологии;
Аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
Об экологических факторах и их классификации;
О факторах среды, популяции, сообществе и биоценозе;
Об экологических системах и их классификации;
О биогеохимических циклах;
Об экологических сукцессиях;
Об учении В. И. Вернадского – о биосфере.
Умения:
Решения экологических проблем природоохранной деятельности, агроэкологии;
Определения: биогеохимических круговоротов основных химических элементов;
Определения экологических факторов и их влияния на живые организмы;
БК2,
БК4,
БК6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.6;
ОПД.03
Основы электротехники и применение электрической энергии в сельском хозяйстве
Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм.
Электрические цепи однофазного переменного тока. Электрические цепи трехфазного переменного тока. Электротехнические измерения и приборы. Трансформаторы.
Электрические машины переменного тока.
Знания:
Трехфазных цепи переменного тока и способов подключения к ней потребителей; Электрических машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры; Простейших электронных приборов, применяемых в системе автоматики;
Устройства и принципов действия трансформатора.
Умения:
Составления схем электрических цепей, выполнения расчетов однофазного и трехфазного электрических цепей постоянного тока; Определения основных параметров простейших электрических цепей постоянного тока; Выполнения простых расчетов цепей постоянного тока, измерения основных параметров электрических цепей, Разбираться в особенностях электроцепей, разбираться в видах соединений, собирать простейшие схемы управления электродвигателями.
БК2,
БК4,
БК6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы зоотехнии
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных, кормление сельскохозяйственных животных. Разведение сельскохозяйственных животных. Скотоводство, овцеводство, коневодство, свиноводство, птицеводство, пчеловодство, пушное звероводство, прудовое рыбоводство.
Знания:
Понятия: анатомия, физиология, организм, клетка, ткани, органы, системы органов в организме животных;
Общего строения и функции всего организма;
Отдельных органов и систем органов, отраслей животноводства, пчеловодства и звероводства.
Умения:
Применения знания основ анатомии и физиологии при работе с животными.
БК2,
БК4,
БК6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.6;
ПК 2.2.8;
СД.02
Механизация и автоматизация производственных процессов в животноводстве
Общее устройство, размещение и санитарно-техническое оборудование животноводческих ферм и комплексов. Типы, планировка и размещение животноводческих ферм и комплексов. Вентиляция, отопление, теплоснабжение, освещение и отопление помещений.
Знания:
Понятий о системе машин для животноводства и ее структуре; Классификации, современных типов ферм, их санитарно-технического оборудования, устройства и работы машин для доения коров;
Первичной обработки и переработки молока, современных систем машин для комплексной механизации.
Умения:
Применения средств комплексной механизации, устранения легких неисправности, проводить регулировку и испытания работ систем, механизмов водоснабжения, выполнять пуск и остановку доильных аппаратов, установок, молочных сепараторов, пастеризаторов, холодильных установок, их регулировку и диагностирование.
БК2,
БК4,
БК6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.7;
СД.03
Зоогигиена с основами ветеринарии
Влияние атмосферных факторов и микроклимата помещений на здоровье сельскохозяйственных животных. Гигиена почвы, водоснабжения и поения сельскохозяйственных животных. Гигиена кормов и кормления животных. Санитарно-гигиенические требования к животноводческим помещениям. Гигиена стойлового содержания животных.
Знания:
Влияния на здоровье и продуктивность сельскохозяйственных животных физических, химических, биологических и механических показателей атмосферных факторов; Значения солнечной радиации;
Значения полноценного кормления и качества кормов, профилактики заболеваний животных, предупреждения заболеваний животных, оценки качества кормов, заготовки кормов.
Умения:
Соблюдения санитарно-гигиенического режима на фермах и условий работы, личной гигиены; Определения температуры, влажности, скорости движения воздуха, концентрации вредных газов, освещенности в разных точках животноводческого помещения.
БК2,
БК4,
БК6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.8;
СД.04
Основы молочного дела
Химический состав, физические и биохимические свойства молока. Получение доброкачественного молока. первичная обработка молока в хозяйстве. Сепарирование молока. Технологические свойства молока и их изменения при переработке в питьевое молоко, кисломолочные продукты, масло, сыр, молочные консервы.
Знания:
Состава, физико-химических и технологических свойств молока; Питательной и технологической ценности его отдельных составных веществ; Особенностей химического состава молозива;
Основных факторов, влияющих на изменение состава и свойств молока;
Требования к доброкачественному молоку;
Пороков молока и мер их предупреждения; Правил получения и использования молока от больных животных; Устройства и условий работы сепараторов, сепараторов-молокоочистителей.
Умения:
Осуществления контроли за качеством продукции, отбора средних проб молока по удоям и консервирования их; Организации органолептической оценки молока и вырабатываемых из него продуктов;
Определения плотности, кислотности, жирности, содержания белка, сухого вещества, сухого обезжиренного молочного остатка; Степени чистоты и бактериальной обсемененности молока.
БК2,
БК6,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.4;
ПК 2.2.6;
СД.05
Технология производства молока
Молочная продуктивность крупного рогатого скота и ее связь с экстерьером и типом конституции. Породы скота молочного направления. воспроизводство стада и технология выращивания ремонтного молодняка. Технология содержания и ухода за животными в молочном животноводстве. Технология кормления и правила скармливания кормов животным. Машинное доение коров.
Знания:
Основных понятий и определений, развития и народнохозяйственного значения скотоводства; Методов интенсивного ведения скотоводства, приемов селекционной работы по выращиванию высокопродуктивных племенных животных; Технологии современных систем содержания, ухода, кормления, доения коров и правил эксплуатации доильной аппаратуры, поточно-цеховой системы производства молока, молочных пород животных, технологии содержания, кормления в молочном животноводстве.
Умения:
Разработки плановых заданий по надою молока, получению привесов, приплода и доведения их до исполнителей;
Заполнения форм учета и отчетности, проведения контрольной дойки, взвешивания, мечения животных, расчета среднего поголовья скота по срокам и периодам года; Подсчета удой за лактацию и на фуражную корову; Проведения оценки коров и телок по экстерьеру и конституции; Определения по форме вымени и свойствам молокоотдачи пригодности коров к машинному доению.
БК2,
БК4,
ПК 2.2.1;
ПК 2.2.2;
ПК 2.2.8;

КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.1.7;
Біліктілігі: 150402 2 – Машинамен сауу операторы
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Өрт қауіпсізідігі.
Құрал жабдықтардың жіктелуі:
Белгілері, құрылысының ерекшеліктері, таңдау критерилері, пайдаланудағы қауіпсіздік ережелерін, еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік аурулар мен зақымдану; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар, техника қауіпсіздігі, сақтандыру шаралары, түрлері және құралдары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- қауіпсіздік техникасын;
- электроқауіпсіздік негізін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы түсінік.
Іскерліктер:
- тазалық ережелері мен техника қауіпсізідігін сақтай білуді;
- электроқауіпсізідікті сақтай білуді;
- өндірістік заықмдану кезінде көмек көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ1,
БҚ2,
БҚ5,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.7;
ЖКП.02
Қоршаған ортаны қорғау
Экология және қоршаған ортаны қорғау, экологиялық факторлар мен организмдер. Популяция. Биоценоз. Экожүйе. Биосфера және адамның құралу қызметі. Жасанды биоценоздар. Агробиоценоз.
Ауыл шаруашылық өндірісте табиғат ресурстарын қорғауды. Табиғатқа антропогенді әсер ету. Шуылдан қорғау. Электромагнитті және иноды сәулелендіруден қорғау. Нарық жағдайындағы экология және табиғат мәселлері.
Атмосфера ауасын қорғау. Жер және жер қойнауларын қорғау және рационалды пайдалану. Өсімдік және жануарлар әлемін қорғау.
Білімдер:
- экология жайлы жалпы түсінікті, популяцияны, биоценоз, симбиоз;
- экожүйені;
- атмосфераны, биотехнологиялық туралы,
- осы заманғы экологиян құрылымын, міндеттерін, агробиоценозды;
- экологиялық зерттеу әдістерін;
- қоршаған табиғат ортасытуралы дүниежүзілік мәселесі туралы.
Іскерліктер:
- экологиялық зерттеу әдістерін қолдануды
- қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды жүргізуді.
БҚ2,
БҚ4,
БҚ6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.6;
ЖКП.03
Ауыл шаруашылығындағы электротехника және электр энергисян пайдалану негіздері
Тұрақты тоқтың электрлі тізбегі. Электромагнетизм.
Ауыспалы тоқтың бірфазалы электротізбегі. Ауымпалы тоқтың үшфазалы электротізбегі. Электротехникалық өлшемдер мен құралдар. Трансформаторлар.
Ауыспалы тоқтың электромашиналары. Тұрақты тоқтың электромашиналары.
Электрлі қозғалтқыштарды пайдалану. Басқарудың аппаратурасы мен электрожелі. Ішкі электрлі сымдар. Сымдар мен желіліредің түрлері менқиылысуын таңдау. Ионды және электровакумды құралдар.
Білімдер:
- ауыспалы тоқтың үшфазалы тізбегі және оларды қосу тәсілдері;
- тұрақты және аусыпалы тоқтың электрлі машиналарын, іске қосу және қорғау аппаратураларын;
- автоматика жүйесінде қолданылатын қарапайым электрондық құралдарды, трансформатордың жұмыс істеу құрылысы мен принципі.
Іскерліктер:
- электрлі тізбектің сызбасын құрастыруды, тұрақты тоқтың бір және үшфазалы электрлі тізбегін есептеуді, тұрақты тоқтың қарапайым электрлі тізбегінің негізгі параметрлерін анықтауды, тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есептеулерін орындауды,электрлі тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, электротізбегінің ерекшеліктерін ажырата білуді, қосулардың түрін ажырата білу.
БҚ2,
БҚ4,
БҚ6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Зоотехния негіздері
Аауылшаруашылық анатомиясы мен физиологиясы, ауылшаруашылық малдарды азықтандыру. Ауылшаруашылық малдарды өсіруді. Сиыршаруашылығы, қой шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, құс шаруашылығы, ара шаруашылығы,мамық жүнді аң шаруашылығы, балық шаруашылығы.
Білімдер:
- түсінік: малдардың организмдегі органдар жүйесіндегі анатомия, физиология, организм, клетка, ұлпалар, мүшелер;
- түсінігі болу керек: организмнің, жеке мүшелердің, мүшелер жүйесінің жалпы құрылыс мен фукциялары жайлы, малшаруашылығы, арашаруашылғы және аңшаруашылығы салалары жайлы.
Іскерліктер:
- малдармен жұмыс жасаған кезде анатомия мен физиология негіздерін қолдана білуді.
БҚ2,
БҚ4,
БҚ6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.6;
КҚ 2.2.8;
АП.02
Мал шаруашылығындағы үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру
Мал шаруашылығындағы кешендер мен фермалардағы санитралы техникалық құралдардың жалпы құрылысы мен орналасуы.мал шаруашылығының фермалары мен кешендерінің түрлері, жоспарлауы, орналасуы.ғимараттарды жарықтандыру, желдету, жылыту. Сумен қаматамасыздандыру механизациясы. Жүктерді тиеу мен тасымалдау үшін машиналар мен құралдар. Азықтарды дайындау механиациясы. Сиырларды сауу механизациясы, сүтті алғашқы және қайта өңдеу: сауу аппараты.
Білімдер:
- мал шаруашылығындағы машиналар жүйесі мен оның құрылымы туралы түсінікті,осы заманғы фермаларды және олардың санитарлы техникалық құралдарын, сиырларды саууға арналған машиналардың құрылымы мен жұмысын, сүтті алғашқы және қайта өңдеуді, кешенді механизация үшін осы заманғы машиналар жүйесін.
Іскерліктер:
- кешенді механизация құралдарын қолдануды, жеңіл ақауларды жөндеуді, сумен қаматамасыздандыру механизмін реттеуді және сынақтан өткізуді, сауу аппаратын, құрылғыларды, сеператорларды, пасетризаторларды, тоңазытқыш құралдарды іске қосуды және тоқтатуды, реттеуді, жөндеуді.
БҚ2,
БҚ4,
БҚ6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.7;
АП.03
Зоогигиена ветеринария негіздерімен
Ауыл шаруашылығы жануарларының денсаулығына ғимараттың климаты мен атмосфералық факторларының тигізетін әсері. Ауыл шаруашылығы малдарын суару және топырақ, сумен қамтамасыздандыру гигиенасы.малдарды азықтандыру мен азықтардың гигиенасы. Малшаруашылығы ғимаратына қойылатын санитарно гигиеналық талаптар. Малдарды байлап ұстау гигиенасы.малдардың жазғы күтіп баптау гигиенасы.
Білімдер:
- күн радиациясының мәнін;
- азықтың құрамы мен малдарды толық азықтандырудың мәнін және азық сапасын, мал ауруларының алдын алуды, азықтың сапасын бағалауды, азықты дайындауды;
- азықтың сапасы мен сақталуының санитарлы гигиеналы бақылауды;
- малшаруашылығы кәсіпорындары мен ветеринарлы объектілердің технологиялық жоспарлаудың мөлшерін;
- малдардың әр түріне арналған ғимараттарға қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- фермаларды санитарлы гигиеналы тәртіпті сақтауды, жұмыс жағдайын, жеке гигиенаны;
- мал шаруашылығы ғимаратындағы температураны, ылғалдылықты, ауа айналысының жылдамдығын, зиянды газдардың қоспасын, жарықтандыруды анықтай білу;
- мал шаруашылығы ғимаратындағы микроклиматты бағалауды;
- судың химиялық құрамын (иіс, дәмін, тұнықтылығын) және химиялық қоспаларын (окисляемость, аммонийный азот, нитраты, азот нитратов, хлориды, сульфаты, сұйықтық) анықтау.
БҚ2, БҚ4, БҚ6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.8;
АП.04
Сүт шаруашылығы негіздері
Сүттің химиялық құрамы мен биохмиялық, физикалық қасиеті. Сапалы сүт өндіру. Сүтті тарту. Сүттің технологиялық қасиеті және олардан қышқыл сүтті өнімдерді, сыр, май жіне сүт консервілерін өндірудіге қасиеттің өзгеруі. Сүтті қайта өңдеу және алынған өнімдерді пайдалану.сүт шаруашылығындағы есеп.
Білімдер:
- сүттің физико-химиялық және технологиялық құрамын, жеке құрамының азықтық және технологиялық бағалығын,сүттің құрамдық заттарын, химиялық қарымының ерекшеліктерін, сүттің құрамы мен қасиетін өзгертетін негізгі факторлар, сүттің сапасына қойылатын негізгі талаптар;
- ауру малдардан сүтті алу ережесі мен оны пайдалану талапатары, сеператорлармен, сүт тазалағыш құралдардың құрылымы мен онымен жұмыс істеу ережесін.
Іскерліктер:
- өнімнің сапасына бақылау жасауды, сауылғаны бойынша сүттің орташасын алып, оны консервілеуді, сүттің және одан жасалған өнімдердің органолептикалық бағасын алуды, сүттің тығыздылығын, қышқылдығын, майлылығын, ақуыздың құрамын, құрғақ заттарды, майсыз заттардың қалдығын және тазалығының деңгейін анықтауды.
БҚ2,
БҚ6,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.4;
КҚ 2.2.6;
АП.05
Сүт өндірісінің технологиясы
Ірі қара малдың сүттілігі мен оның мал конституциясы мен экстерьермен байланысы.сүт бағытындағы сиыр тұқымдары, табынды қалыптатыру. Сүт шаруашылығында малдарды бағып қағу технологиясы. Малдарды азықтандыру ережелері.сиырларды машинамен сауу. Сүтті өндірудің ағымды-цехты жүйесі. Сүт бағытындағы мал шаруашылығындағы тұқымдық жұмыстар мен зоотехникалық есеп.
Білімдер:
- сиыршаруашылығының халық шаруашылығындағы маңызы, дамуы, негізгі түсінігі, сиыршаруашылығын интенсивті енгізу әдістері, жоғарыөнімді тұқымды малдарды өсіру бойынша селекция жұмыстарының тәсілдерін, сиырларды сауудың, азықтандырудың осы заманғы күтіп баптау технологиясын, сауу аппаратын пайдалану ережесін, сүтті өндірудің ағымды цехты жүйесін, малдардың сүтті тұқымын, мал шаруашылығында күтіп баптау технологиясын.
Іскерліктер:
- сүтті сауу бойынша жоспарлық тапсырманы орындауды, салмақ қосуды, төл алуды және берілген тапсырмаға жеткізуді, есеп беру формаларын толтыруды, малдарды өлшеуді, қайталап саууды, жасы мен мерзіміне қарай малдардың орташа төл басын санауды, конституциясы бойынша сиырлар мен бұзауларды бағалауды, ірі есеп жүргізу үшін бонитировка жасауды, азық пен жайылымның қажеттілігін анықтауды, малдардың физиологиялық жағдайы мен жасына қарай азықтың рационын құрастыруды.
БҚ2,
БҚ4,
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.2;
КҚ 2.2.8;

ПК 2.4.7;
ПК 2.4.9;
Квалификация: 150405 2 -Продавец
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Торговые вычисления
Задачи, содержание и характеристика дисциплины "Торговые вычисления". Основные положения вычислений. Меры и измерения. Виды и методы вычислений. Электронные вычислительные приборы. Виды микрокалькуляторов и их особенности.
Знания:
Международных систем единиц измерения, понятий о цене и ценообразовании, методах и средствах вычислений, приемах упрощения вычислений по расчетным таблицам, классификации и принципов работы ВТ, техники безопасности, понятий о массе брутто и нетто.
Умения:
Преобразования над числами в процессе вычислений, использования рациональных методов вычислений, применения навыков устного счета, применения средства ВТ в торговле, применения микрокалькуляторов в торговых вычислениях, проведения процентных вычислений.
БК 5,
БК 10,
БК 12,
ПК 2.5.2;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.8;
ОПД.02
Учет и отчетность
Характеристика хозяйственного учета: бухгалтерского, оперативного и статистического. Материальная ответственность в торговле. Документы. Бухгалтерский учет. Документооборот. Поступление товаров. Учет движения денежных средств. Учет движения основных средств, малоценных и быстроизнашивающихся предметов. Учет товарных операций.
Знания:
О сущности, роли, значении и видах учета; Измерителей, применяемых в учете, понятий, основных признаков, видов, форм и условий поступлений, понятий о документах, классификации, основным реквизитов, требований к оформлению и хранению, порядку составления, источников поступления товаров, о договорных отношениях с поставщиками, порядка получения и оприходования товаров, понятия денежных средств.
Умения:
Организации составления бухгалтерского учета, составления договора о материальной ответственности, ведения первичного учета, правильного оформления и хранения документов, проведения финансовой обработки документов, учета товаров и тары в торговых точках, составления сопроводительных документов, проведения приемки товаров по количеству и качеству, расчета товарных потерь, списания, возмещения и переоценки товаров.
БК 1,
БК 3,
БК 9,
ПК 2.5.1;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.6;
ОПД.03
Эстетика и этика
Деловая культура. Эстетическая культура. Этикет. Роль искусства в эстетическом воспитании. Этическая культура. Нравственные требования к профессиональному поведению работника торговли.
Знания:
Понятий о культуре, ее роли в обществе, об общих понятиях, о сущности культуры общения, общих сведений об эстетике, эстетической культуры, ее роли в профессиональной деятельности, сферы эстетической культуры, сущности эстетического воспитания и его значения.
Умения:
Выполнения эстетических требований к внешнему облику работника торговли, соблюдения нравственных принципов, профессиональной этики.
БК 3,
БК 4,
БК 9,

КҚ 2.4.7;
КҚ 2.4.9;
Біліктілік: 150405 2 – Сатушы*
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сауда есебі
"Сауда есептеулері" пәнінің мәні мен мазмұны, міндеті. Есептеу теориясының негізгі ережелері. Сауда есептеулерінің пәні. өлшеу шамалары. Есептеу әдістері мен түрлері. Электронды есептеуіш құралдары. Микрокалькуляторлар түрлері және оларды ерекшеліктері.
Білімдер:
- өлшеу бірліктерінің халықаралық жүйесі, баға және бағаның құралуы туралы түсінікті, есептеу әдістері мен тәсілдерін, есептеу таблицаларын, ЕТ жұмысының жіктелуі мен принциптері, техника қауіпсізідігі, брутто және нетто түсінігі.
Іскерліктер:
- есептеудің рационалды әдісін қолдану, ауызша есептеу дағдысы, саудада ЕТ құралдарын қолдану, сауда есептеулерінде микрокалькуляторларды қолдану, проценті есептеуді жүргізу, орташа шамаларды қолдану, пропорциялы бөлу, тауарлық есептеу, тауардың массасы мен құнын есептеу.
БҚ 5, БҚ 10,
БҚ 12,
КҚ 2.5.2;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.8;
ЖКП.02
Есеп және есеп беру
Шаруашылық есептің сипаттамасы: бухгалтерлік, жедел және статистикалық. Сауда орындағы материалдық жауапкершілік. Құжаттар. Бухгалтерлік есеп. Құжат айналымы. Тауарлардың түсімі.ақша қаражаттарының қозғалысы есебі. Негізгі құралдардың, арзан және тез тозатынзаттардың қозғалыс есебі. Тауарлық операциялар есебі.
Білімдер:
- есептің мәні, рөлі, маңызы мен мағынасы, есепте қолданатын өлшеулер, түскен тауарлардың жағдайы, түрлері, негізгі нышандарын, құжаттар туралы түсінік, жіктелуін, негізгі реквизиттарын, сақтауға қойылатын талаптар, тауарды қабылдау көздері, жабдықтаушылармен келісім шарттар, тауарларды қабылдау және кіріске алу тәртібі, ақша қаражаттары туралы түсінік.
Іскерліктер:
- бухгалтерлік есепті ұйымдастыру, материалды жауапкершілік туралы келісім шарт жасау, алғашқы есепті жүргізу, құжаттарды дұрыс толтыру және сақтау, құжаттарды бухгалтерлік өңдеу, сауда нүктелерінде тауарлардың есебін жүргізу, ілеспе құжаттарды дайындау, саны мен сапасына қарай тауарларды қабылдау, тауарлық жоғалту есебін, тауарлардың артығын істен шығаруды, қайта бағалау.
БҚ 1, БҚ 3,
БҚ 9,
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.6;
ЖКП.03
Эстетика және этика
Іскерлік мәдениет. Эстетикалық мәдениет. Этикет. Эстетикалық тәрбиедегі өнердің ролі. Эстетикалық мәдениет. Сауда орындарындағы жұмысшыларға қойылатын мінез құлықтық талаптар.
Білімдер:
- мәдениет туралы түсінік және оның қоғамдағы ролі, қарым-қатынас туралы жалпы түсінік, қарым қатынас мәдениетінің мәні, эстетика, этика туралы жалпы түсінік, олардың кәсіби қызметтегі ролі, эстетикалық мәдениет саласы, эстетикалық тәрбие мәні және оның маңызы, эстетикалық талғам туралы түсінік, этика және этикалық мәдениет, жеке тұлғаның қалыптасуындағы моралдың ролі.
Іскерліктер:
- сауда орындағы жұмысшының эстетикалық талаптарын орындай білу, кәсіби этика.
БҚ 3, БҚ 4,
БҚ 9,

ПК 2.5.1;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.7;
ОПД.04
Психология делового общения
Психология общения. Культура делового общения. Коммуникация и ее особенности. Содержание и сущность речевого общения
Знания:
Основных сведений о психологических процессах, свойствах и психологическом состоянии человека, психологических основ общения.
Понятия личности; Специфики трудовой деятельности работника торговли;
Характеристик процесса делового общения; Видам, принципов действия, основных факторов эффективной коммуникации, каналов коммуникации, средств, стилей делового общения, жестов.
Умения:
Учета в работе психологически аспектов общения, Соблюдения культуры межличностного общения, не допущения и устранения причин и источников межличностных конфликтов.
БК 1,
БК 4,
БК 7,
ПК 2.5.1;
ПК 2.5.2;
ПК 2.5.5;
ОПД.05
Санитария и гигиена
Гигиена труда. Профессиональная вредность, производственный травматизм. Санитарный режим работы. Санитарная гигиена. Медико-санитарное обследование. Санитарные требования. Санитарное законодательство и организация санитарного надзора.
Знания:
Понятий производственной и личной гигиены, Санитарных требований к устройству и содержанию торговых предприятий, к оборудованию, инструментам, инвентарю, к транспортировке и хранению товаров и обслуживанию покупателей;
Значения профилактических прививок;
Санитарного законодательства.
Умения:
Соблюдения правил личной и производственной гигиены, санитарных требований, предупреждения производственного травматизма, оказания первой доврачебной помощи, проведения санитарно-гигиенического надзора.
БК 5,
ПК 2.5.2;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.12;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Товароведение сельскохозяйственных товаров
Общая часть товароведения. Качество сельскохозяйственных товаров. Стандартизация и сертификация. Сельскохозяйственная продукция. Основные зерновые культуры. Плодоовощные товары. Вкусовые товары. Пряности, приправы. Напитки. Крахмал, сахар и кондитерские товары. Молочные товары. Пищевые жиры. Мясные товары. Яичные товары. Рыба. Меховые товары.
Знания:
Задач товароведения, понятий об ассортименте и товарном сорте; Определения качества сельхозпродукции и факторов, влияющих на него; Показателей качества зерна и продуктов из него: круп, муки, хлебопродуктов, макаронных изделий, плодоовощных товаров, продуктов переработки плодов, овощей и грибов, вкусовых товаров, напитков, мучных, молочных, кондитерских, мясных, яичных товаров, пищевых жиров, рыбы.
Умения:
Определения классификации, характеристики основных видов, показателей качества, упаковки, маркировки, условий и сроков хранения сельскохозяйственных, плодоовощных товаров, продуктов переработки плодов, овощей и грибов, вкусовых товаров, напитков, мучных, молочных, кондитерских, мясных, яичных товаров.
БК 10,
БК 12,
ПК 2.5.1;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.8;
СД.02
Оборудование торговых предприятий
Задачи дисциплины. Немеханическое оборудование и инвентарь. Весы: товарные, контрольные, автоматические, полуавтоматические. Механическое и тепловое оборудование. Оборудование для нарезки продуктов, упаковки товаров. Контрольно-кассовое оборудование. Холодильное оборудование. Торговые автоматы. Подъемно-транспортное оборудование.
Знания:
Видов торгового оборудования, правил эксплуатации и классификации контрольно-кассовых машин и другого торгового оборудования; Назначения, видов, классификации торгового оборудования, подсобных помещений; Типов и особенностей торговых конструкций и требований к ним; Правил размещения инвентаря и инструментария на рабочем месте и в подсобном помещении. Типов весов, их назначения, устройства, требований к ним, условий эксплуатации.
Умения:
Освоения новой техники, соблюдения правил эксплуатации и безопасности труда при эксплуатации инвентаря и торгового оборудования, весоизмерительного оборудования. Проверки, настройки весов, взвешивания товаров, комплектации и ухода за гирями весов различных типов, проведение клеймения.
БК 2,
БК 10,
БК 11,
ПК 2.5.2;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.8;
СД.03
Стандартизация и сертификация
Стандартизация; возникновение и развитие стандартизации;
закон РК "О стандартизации"; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация; международное сотрудничество.
средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации".
Знания:
Основ стандартизации;
Истории возникновения и развития стандартизации;
Закона РК "О стандартизации";
Принципов стандартизации в предприятиях питания;
Основ метрологии;
Основ сертификации;
Закона РК "О сертификации";
Средств измерений;
Эталонов величин.
Умения:
Сотрудничества с международной региональной стандартизацией;
Сертифицирования;
применения терминов и их определения;
оказание сертификации услуг на предприятиях питания;
Определения качества продукции и декларации о соответствии.
БК 5,
БК 6,
ПК 2.5.1;
ПК 2.5.2;

КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.7;
ЖКП 04
Іскерлік қатынас психологиясы
Қатынас психологиясы. Іскерлік қатынас мәдениеті. Коммуникация және оның ерекшеліктері. Тіл қарым қатынасының мәні мен маңызы
Білімдер:
- психологиялық процестер, психологиялық қасиет, пен адамның психологиялық жағдайы туралы негізгі мәліметтер, қарым қатынастың психологиялық негізі,жеке тұлға түсінігін, сауда орындарындағы қызметкердің еңбек қызметінің спецификасын, іскерлік қарым қатынас процесінің сипатын, тиімді коммуникацияның негізгі факторлары, коммуникация каналдары, іскерлік қатынастың құралдарын, стилін, ұрыс керістің көздерін, және оны тоқтату тәсілдерін.
Іскерліктер:
- жұмыста қарым қатынастың психологиялық аспектілерін есепке алуды, аралық қатынастың мәдениетін сақтауды, ұрыс керісті болдырмауды.
БҚ 1
БҚ 4,
БҚ 7,
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.2;
КҚ 2.5.5;
ЖКП.05
Санитария және гигиена
Еңбек гигиенасы. Кәсіби зиянкес және өндірістік зақымдану. Санитарлы жұмыс кестесі.санитарлы гигиена. Медициналы санитарлық тексеру. Санитарлық талаптар. Санитарлық заңдар және санитарлық қадағалауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- өндірістік және жеке гигиена түсінігін, сауда кәсіпорындарындағы құралдарға, жабдықтарға және тасымалдауға тауарларды сақтауға қойылатын санитарлық талаптарды, алдын алу екпелерді және санитарлық заңдылықарды.
Іскерліктер:
- жеке және өндірістік гигиенаны сақтай білуі керек, санитарлық талаптарды, өндірістік зақымданудың алдын алуды, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді, санитарлы гигиеналық бақылау жүргізуді.
БҚ 5,
КҚ 2.5.2;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.12;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Ауыл шаруашылық тауарларының тауартануы
Ауыл шаруашылық тауартануы. Ауыл шаруашылық тауарларының сапасы. Стандарттау мен сертификаттау. Ауыл шаруашылық өнімдері. Негізгі дәнді дақылдар. Жеміс-көкөніс тауарлары. Дәмдік тауарлар. Тәтті тағамдар, дәмтатымдық тағамдар. Сусындар. Крахмал, қант және кондитерлік тауарлар. Сүт тауарлары. Азықтық майлар. Ет тауарлары. Жұмыртқа тауарлары. Балық. Елтірі тауарлары.
Білімдер:
- тауартанудың міндеттерін, ассортимент және тауарлық сұрып туралы ұғымдарды;
- ауыл шаруашылық өнімдерінің сапасын және оған ықпал ететін факторларды;
- астық және одан алынатын өнімдердің – жарманың, ұнның, нан өнімдерінің, макарон өнімдерінің, жеміс-көкөніс тауарларының, жемістерді, көкөністерді және саңырауқұлақтарды қайта өңдеу тауарларының, дәмді тауарлардың, сусындардың, ұн, сүт, кондитерлік, ет, жұмыртқа тауарларының, азықтық майлардың, балықтың сапа көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- негізгі түрлерінің жіктелуін, сапа көрсеткіштерін, орамын, маркасын, анықтауды, ауыл шаруашылық, көкөніс тауарларының сақталуын, қайта өңделген, тәтті, сүт, ет, жұмыртқа, ет және ұн тағамдарының сақталуын.
БҚ10,
БҚ12,
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.8;
АП.02
Сауда орындарындағы құрал-жабдықтар
Пәннің міндеттері. Механикалық емес құралдар мен жабдықтар. Таразы: тауарлық, бақылау, автоматты, жартылай автоматты. Механикалық және жылу жабдықтары. Өнімдерді кесуге арналған жабдықтар, тауарларды орау. Бақылау-кассалық жабдықтар. Тоңазыту жабдықтары. Сауда автоматтары. Көтеру-тасымалдау жабдықтары.
Білімдер:
- сауда жабдықтарының түрлерін, бақылау-кассалық машиналарды және басқа да сауда жабдықтарын пайдалану ережесін және жіктелуін;
- сауда жабдықтарының, қосалқы үйжайлардың бағытын, түрлерін жіктелуін;
- сауда құрастырмаларының типтері мен ерекшеліктерін, оларға қойылатын талаптарды;
- жұмыс орнына және қосалқы үйжайға мүліктер мен аспаптарды орналастыру ережесін;
- таразы типтерін, олардың бағытын, құрылысын, оларға қойылатын талаптарды, пайдалану жағдайларын.
Іскерліктер:
- жаңа техниканы игеруді, мүлікті, сауда және таразы-өлшеу жабдықтарын пайдалану кезіндегі пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтауды;
- таразы тексеруді, орналастыруды және тауарды өлшеп, салуды, әр түрлі салмақтағы гирмен тауарды өлшеуді.
БҚ 2
БҚ 10,
БҚ 11,
КҚ 2.5.2;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.8;
АП.03
Стандарттау мен сертификаттау негіздері
Стандарттау және оның пайда болуы мен дамуы "Стандарттау туралы" ҚР Заңы. Тамақтану кәсіпорындарында стандарттау қағидаттары. Халықаралық аймақтық стандарттау. Халықаралық ынтымақтастық. Өлшеу құралдары. Шама эталондары. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Атаулар мен анықтамалар. "Сертификаттау туралы" ҚР Заңы.
Білімдер:
- стандарттау негіздерін;
- стандарттаудың пайда болу тарихы мен дамуын;
- "стандарттау туралы" ҚР Заңын;
- тамақтандыру кәсіпорындарындағы стандарттау қағидаттарын;
- метрология негіздерін;
- сертификаттау негіздерін;
- "Сертификаттау туралы" ҚР Заңын;
- өлшеу құралдарын;
- шама эталондарын.
Іскерліктер:
- халықаралық аймақтық старттаумен ынтымақтастықты;
- сертификаттауды;
- атаулар мен олардың анықтамаларын қолдануды;
- тамақтандыру кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметін көрсетуді;
- өнім сапасын анықтауды және сәйкестік туралы декларацияны.
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.2;

ПК 2.5.5;
СД.04
Технология розничной торговли
Сущность, задачи и формы розничной торговли. Розничная торговая сеть. Технологические процессы. Специализированные торговые фирмы. Специализация торговой сети. Технология снабжения и завоза товара на розничные торговые предприятия. Правила и техника укладки и погрузки товаров при транспортировке. Организация закупки товаров.
Знания:
Понятия розничной торговли, характеристики розничной торговой сети, органов управления и контроля в торговле, сущности технологических процессов, типов розничных торговых предприятий, видов технологических планировок торговых залов и магазинов, основных типов магазинов.
Умения:
Составления заявки на завоз и документы на получение товара, применения технологии приемки товара, заполнения и составления сопроводительных документов, актов на установленное расхождение в количестве и качестве товара.
БК 5,
БК 6,
ПК 2.5.1;
ПК 2.5.3;
ПК 2.5.4;
Квалификация: 150406 2–Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Знания:
Понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, виды проекций,
Умения:
Выполнения надписи, вычерчивания контуров; Чтения сборочных чертежей и схем; Выполнения геометрических построений, пользования стандартами при оформлении чертежей.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;
ОПД.02
Основы электротехники и применение электрической энергии в сельском хозяйстве
Основы электротехники. Применение электрической энергии на тракторах и комбайнах. Система зажигания от магнето высокого напряжения. Генераторы. электрический пуск двигателей внутреннего сгорания. Электрическое освещение и вспомогательное оборудование тракторов и комбайнов. Схема электрооборудования тракторов и комбайнов.
Знания:
Общих устройств, принципов работы, конструкции и характеристик электрооборудования, аккумуляторов, генераторов, реле-генераторов, стартеров, приборов систем зажигания; Правил подготовки автомобилей и тракторов и их эксплуатация; Правил ТО и ремонта.
Умения:
Проверки технического состояния электрооборудования автомобилей и тракторов;
Определения и устранения неисправностей электрооборудования автомобилей и тракторов.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ОПД.03
Технология конструкционных металлов и материаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии.
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов.
Умения:
Различать металлы по их видам и свойствам.
БК 2,
БК 8,
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.3;
ПК 2.6.8;
ОПД.04
Охрана труда и техника безопасности
Правовые и организационные основы охраны труда. Закон РК об охране труда. Законадательные акты РК об охране труда. Требование охраны труда в нормативно-правовых актах. Производственная санитария. Производственная санитария, ее значение и задачи. Вредные вещества в рабочей зоне и нормализация их параметров
Агрессивные и ядовитые вещества и меры защиты от них. Производственный шум, ультразвук, вибрация и нормализация их параметров.
Знания:
Правовых и организационных основ охраны труда;
Общих сведений о производственной санитарии;
Технике безопасности;
Основам электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;
ОПД.05
Охрана окружающей среды
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве.
Знания:
Структуры современной экологии;
Истории развития экологии;
Аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере;
Об экологических факторах и их классификации;
О факторах среды, популяции, сообществе и биоценозе;
Об экологических системах и их классификации;
О биогеохимических циклах;
Об экологических сукцессиях;
Об учении В. И. Вернадского – о биосфере.
Умения:
Решения экологических проблем природоохранной деятельности, агроэкологии;
Определения: биогеохимических круговоротов основных химических элементов;
Определения экологических факторов и их влияния на живые организмы;
БК 2,
БК 8,
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.3;
ПК 2.6.8;
ОПД.06
Организация и технология механизированных работ
Комплектование агрегатов. Производительность с/х агрегатов. Диспетчерская служба. Способы движения агрегата. Технология вспашки. Технологии подготовки и внесения удобрений, боронования и лущения стерни, сплошной культивации, посева, посадки картофеля, рассады, уборки трас на сено, картофеля, овощей.
Знания:
По проведению производственных операций и урожайности сельскохозяйственных культур;
Общей классификации сельскохозяйственных агрегатов; Эксплуатационных
показателей и свойств сельскохозяйственных машин. КПД агрегатов.
Умения:
Готовить и вносить удобрения;
Соблюдения агротехнических требований по уходу сельскохозяйственных культур, к агрегатам, уборке сельскохозяйственных культур;
Комплектации агрегатов и подготовки их к уборке сельскохозяйственных культур.
БК 1,
БК 5,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.4;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Устройство и техническое обслуживание тракторов
Общее устройство и классификация тракторов, приемы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм, блок и головка цилиндра, распределительный механизм, система питания двигателей, регуляторы, система связки двигателей, система охлаждения двигателей, пусковые устройства двигателей.
Знания: Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора;
Основных частей тракторов и автомобилей; Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения; Технических характеристик двигателей;
Понятия о рабочих циклах двигателей.
Умения:
Разборки и сборки, выполнения регулировки основных механизмов двигателя, ведущего моста, нахождения и исправления неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
БК 1,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.5;
СД.02
Сельскохозяйственные машины и оборудование для животноводства
Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов. Зерноуборочные машины. Кукурузоуборочные машины. Машины для послеуборочной обработки зерна.
Знания: Агротехнических требований, назначения, устройства и принципов работы сельскохозяйственных машин. Технических характеристик сельскохозяйственных машин, правил технического обслуживания машин, техники безопасности.
Умения:
Подготовки сельхозмашины к работе в соответствии с агротехническими требованиями; Установки, выполнения регулировки сельхозмашин и установок.
БК 1,
БК 5,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.3;
ПК 2.6.4;
СД.03
Техническое обслуживание и ремонт машин
Общее устройство и классификация тракторов, приемы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм, блок и головка цилиндра, распределительный механизм, система питания двигателей, регуляторы, система смазки двигателей, система охлаждения двигателей, пусковые устройства двигателей, двигатели самоходных комбайнов, муфты сцепления и коробки передач, задний мост и механизм управления тракторами, ходовая часть трактора, гидравлическая навесная система и другое оборудование, техническое обслуживание тракторов.
Капитальный ремонт машин и оборудования: общие сведения о ремонте, дефектация и комплектование деталей и сопряжений. Ручная и механизированная сварка, пайкосварка, наплавка. Ремонт сборочных единиц машин и оборудования: несущих конструкций, каркасов и кабин, блок-картеров, головок цилиндров, корпусных деталей и кожухов, деталей цилиндро – поршневой группы, кривошипно-шатунных и газораспределительных механизмов насосов, фильтров, радиаторов и турбокомпрессоров, топливной и гидравлической аппаратуры. Капитальный ремонт аккумуляторов и электрооборудования. Восстановление валов, катков, роликов, ступиц, дисков, шестерен, подшипников качения, ведущих колес и звеньев гусениц, рессор, деталей рулевого управления и передних мостов, цилиндров, гидросистем. Восстановление сельхозмашин и оборудования животноводческих ферм. Ремонт холодильных установок, пастеризаторов и сепараторов, оборудования для стрижки овец. Ремонт электродвигателей и низковольтной пускозащитной аппаратуры оборудования животноводческих ферм.
Знания:
Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора;
Основных частей тракторов и автомобилей;
Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначение;
Технических характеристик двигателей;
Понятия о рабочих циклах двигателей;
Устройства и работы основных механизмов и систем двигателя, назначения деталей, материалов обработки;
Устройств, основных неисправностей систем и механизмов двигателя, муфты сцепления и коробки передач, заднего моста и механизмов управления тракторами, ходовой части трактора, гидравлической навесной системы и другого оборудования, способов их устранения; Об общем устройстве, принципах работы, правил подготовки, проверке электрооборудования транспортных средствах, трансмиссии и сцеплении, коробке передач, раздаточной коробке, карданной передаче, мостовой, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования;
О правилах техники безопасности при ремонтно-восстановительных работах;
Общих сведений о ремонте, дефектации и комплектовании деталей и сопряжений.
Умения:
Проведения сборки, разборки и регулировки основных механизмов двигателя, ведущего моста;
Нахождения и исправления неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования;
Выполнения технической диагностики и планово-предупредительной системы ТО, выполнения контрольного и ежедневного технического обслуживания.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.5;
СД.04
Правила дорожного движения
Общие положения. основные понятия и термины обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Дорожные знаки. Дорожная разметка и ее характеристика. Порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, регулирование дорожного движения, проезд перекрестков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов.
Знания:
Правил поведения всех участников движения: пешехода, пассажира, водителя автотранспорта, дорожных, номерных и опознавательных знаков, обязанностей всех участников движения.
Умения:
Соблюдения правил поведения всех участников при организации, регулировке движения, создания благоприятных условий для движения.
БК 1,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;
СД.05
Основы агрономии
Растения и условия их жизни, способы их регулирования. Образование, состав и свойства почвы, почвообразовательный процесс.
Сорняки и борьба с ними. Севообороты. Обработка почвы (задачи и приемы обработки почвы, системы обработки почвы, защита почв от эрозии).
Зональные системы земледелия. Болезни и вредители сельскохозяйственных культур, меры борьбы с ними. Удобрения и их применение.
Знания:
Строения растений; Значения растений в природе, жизни человека; Структуры основных вегетативных органов покрытосеменных, строения репродуктивных органов покрытосеменных, процесса образования семян и плодов; Почвообразования; Состава, строения и свойств основных типов почв.
Умения:
Проведения морфологического анализа растений, определения растения с помощью определителя; Определения хозяйственной ценности растений; Использования агрометериологической информации в практической работе; Определения содержания гумуса в почве, механического состава, поглотительных способностей и реакции почвы; Проведения расчета норм внесения удобрений.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ПК 2.6.6;

КҚ 2.5.5;
АП.04
Бөлшек сауда технологиясы
Бөлшек сауданың мәні, міндеті, нысандары. Бөлшек сауда желісі. Технологиялық үрдістер. Мамандандырылған сауда фирмалары. Сауда желісін мамандандыру. Бөлшек сауда кәсіпорындарын тауармен жабдықтау және әкелу технологиясы. Тасымалдау кезінде тауарларды реттеу және тиеу ережесі және техникасы. Тауарларды сатып алуды ұйымдастыру.
Білімдер:
- бөлшек сауда түсінігі, бөлшек сауда желісінің сипаттамасы, саудадағы басқару және бақылау органдары, технологиялық процестердің мәні, бөлшек сауда кәсіпорындарының түрлері, сауда дүкендері мен залын технологиялық жоспарлау түрлері, дүкендердің негізгі түрлері.
Іскерліктер:
- тауарлармен қамтамасыз ету үшін тапсырыс беру және тауарларды қабылдау құжаттарын құрастыруды, тауарларды қабылдау технологиясын қолдануды, ілесу құжаттарын, тауар сапасы мен санын растайтын актілерді құрастыру және толтыруды.
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.5.4;
Біліктілігі: 150406 2 –Ауыл шаруашылық өндірісіндегі тракторшы-машинист*
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Құрастырмалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (ҚҚБЖ) құрылымы мен арналуы. Сызбаларды графикалық ресімдеу. Жобалық сызу. Техникалық сурет және сызу. Сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
- ұғымдар: сызба, нобай, рұқсат, отырғызу, кесінді, қиылысу, жалпы көрініс, жоғарыдан көрініс, бүйірден көрініс, МЕМСТ бойынша форматтардың мөлшері, жобалаулардың түрлері.
Іскерліктер:
- жазуларды орындау, контурларды сызу;
- жинау сызбалары мен сұлбаларын оқу;
- геометриялық салуларды орындау, сызбаларды ресімдеу кезінде стандарттарды пайдалану.
БҚ 1, БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6
ЖКП.02
Ауыл шаруашылығында электр энергиясын қолдану, электротехника негіздері
Электротехника негіздері. Тракторлар мен комбайндарда электр энергиясын қолдану. Жоғары қуатты магнетодан жану жүйесі. Генераторлар. Іштен жану қозғалтқыштарын электрлік іске қосу. Тракторлар мен комбайндарды электрлік жарықтандыру және қосымша жабдықтары. Тракторлар мен комбайндардың электрлік жабдықтарының сұлбасы.
Білімдер:
- электрлік жабдықтардың, аккумуляторлардың, генераторлардың, реле-генераторлардың, стартерлердің, жану жүйесі саймандарының жалпы құрылысы, жұмыс істеу қағидаттары, құрастырмалары және сипаттамалары;
- тракторлар мен комбайндарды дайындау және оларды пайдалану ережесі;
- ТҚ және жөндеу ережесі.
Іскерліктер:
- автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының техникалық жай күйін тексеру;
- автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының ақауларын анықтау және жою.
БК 1, БК 5,
БК 6,
ПК 2.6.1;
ПК 2.6.2;
ЖКП.03
Құрастырма металдар технологиясы және материалтану
Қара металдар, түсті металдар және қорытпалар. Металдарды термиялық өңдеу, қосымша материалдар, бөлшектердің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
- металдардың, қорытпалардың түрлері, химиялық және физикалық қасиеттері.
Іскерліктер:
- металдарды түрлері мен қасиеттері бойынша ажырату.
БҚ 2, БҚ 8,
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.3;
КҚ 2.6.8;
ЖКП.04
Еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдық негіздері. "Еңбекті қорғау туралы" ҚР Заңы. Еңбекті қорғау туралы ҚР заң актілері. Нормативтік-құқықтық актілердегі еңбекті қорғау талаптары. Өндірістік санитария. Оның маңызы және міндеттері. Жұмыс аймағындағы зиянды заттар және олардың параметрлерін қалыптандыру. Басқыншы және улы заттар және олардан қорғау шаралары. Өндірістік шу, ультрадыбыс, діріл және оларды параметрлерін қалыптандыру.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдық негіздері;
- өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтер;
- қауіпсіздік техникасы;
- электр қауіпсіздігі негіздерін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасын және санитария ережелерін сақтай білу;
- электр қауіпсіздігін сақтау;
- өдірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6;
ЖКП.05
Қоршаған ортаны қорғау
Экология негіздері: экология туралы ұғым, экологиялық факторлар және организмдер. Популяция, биоценоз экожүйе. Биосфера және адам. Агробиоценоздар. Қоршаған табиғи ортаны қорғау және табиғи ат ресурстарды ұтымды пайдалану. Ауыл шаруашылық өндірісіндегі қоршаған ортаны қорғаудың осы заманғы мәселелері.
Білімдер:
- осы заманғы экологияның құрылымы;
- экологияның даму тарихы;
- аутэкология, демэколоҒгия, синэкология және биосфера;
- экологиялық факторлар және олардың жіктелуі туралы;
- орта факторлары, популяция, қауымдастық және биоценоз туралы;
- об экологиялық жүйелер және олардың жіктелуі туралы;
- биогеохимиялық оралымдар туралы;
- экологиялық сукцессиялар туралы;
- В. И. Вернадскийдің биосфера туралы ілімі жөнінде.
Іскерліктер:
- табиғатты қорғау қорғау қызметінің, агроэкология мәселелері;
- негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық айналымын анықтау;
- экологиялық факторларды және олардың тірі оргаҒнизмдерге ықпал етуін анықтау.
БҚ 2, БҚ 8,
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.3;
КҚ 2.6.8;
ЖКП.06
Механикаландырылған жұмыстардың технологиясы
Агрегаттарды кешендеу. А/ш агрегаттарының өнімділігі. Диспетчерлік қызмет. Агрегаттардың қозғалыс тәсілдері. Жырту технологиясы. Тыңайтқыштарды енгізу және дайындау, культивация, картопты егу, себу, көкөністерді жинау кезіндегі техно-логиясы.
Білімдер:
- ауыл шаруашылық дақылдарының өнімділігі және өндірістік операциялар бойынша;
- ауыл шаруашылық агрегаттардың жалпы жіктелуі;
- ауыл шаруаышылқ машиналардың қасиеті мен пайдалану көрсеткіштерін;
- агрегаттардың ПӘК-і.
Іскерліктер:
- тыңайтқыштарды дайындау мен сіңіруді;
- ауыл шаруашылық дақылдарды күту бойынша агротехникалық шараларды орындау, агрегаттарды жинақтап, дақылдарды жинауға дайындау.
БҚ 1, БҚ 5,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.4;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Тракторлардың құрылғысы
Тракторлардың жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторларды басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі,реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, озғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы мост, трактордың жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракорларды техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
- тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін;
- тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктерін;
- қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі механизмі мен жүйелерін олардың белгілерін;
- қозғалтқыштардың техникалық сипатын;
- қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді;
- негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын.
Іскерліктер:
- қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, трансмиссия, сцепления, коробка передач, тарату коропкасын, карданной передачи, мостов, жүргізуші бөліктерін, рулевого управления, тормозной системы, кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді;
- техникалық қызмет көрсету жүйесінің жоспарлы сақтандыру және техникалық диагностиканы орындауды, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді.
БҚ 1,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.5;
АП.02
Ауыл шаруашылық машиналары мен мал шаруашылығына арналған жабдықтар
Топырақ өңдеуші машиналар мен құрылғылар, егу және себу машиналары. Тыңайтқыштарды енгізу машиналары. Өсімдіктерді химиялық қорғау машиналары. Азық дайындау машиналары. Астық жинау машиналары. Жүгері жинау машиналары. Астықты жинағаннан кейінгі өңдеу машиналары.
Білімдер:
- ауыл шаруашылық машиналардың агртоехникалық талаптарын, белгілерін, құрылғыларын, жұмыс істеу принциптерін, техникалық сипаттамасын, машиналарды техникалық қызметк көрсету, техника қауіпсіздігін.
Іскерліктер:
- агротехникалық талаптарға сай мал шаруашылығына а/ш машиналарын жұмысқа дайындауды, мал шаруашылығына арнап а\ш машиналарын реттеу және жөндеуді.
БҚ 1, БҚ 5,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.3;
КҚ 2.6.4;
АП.03
Машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Тракторлардың жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторларды басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі,реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, озғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы белдік, трактордың жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракорларды техникалық қызмет көрсету. Машиналар мен жабдықтарды күрделі жөндеу: жөндеу туралы жалпы мәліметтер, бөлшектер мен қарсылықтарды ақауландыру және жинақтау. Қолмен және механикаландырылған дәнекерлеу, пайкамен дәнекерлеу, пісіру. Машиналар мен жабдықтардың жинау бірліктерін жөндеу: алынбалы құрастырмалар, каркастар мен кабиналар, блок-картерлер, цилиндрлердің бастары, корпустық бөлшектер мен кожухалар, цилиндр–поршень тобының бөлшектері, насостардың кривошип-шатун және газ тарату тетіктері, сүзгілер, радиаторлар мен турбокомпрессорлар, отын және гидравликалық аппаратура. Аккумуляторлар мен электрлік жабдықтарды күрделі жөндеу. Біліктерді, катоктарды, роликтерді, ступицаларды, дискілерді, шестерняларды, айдау айгөлектерін, жетекші доңғалақтар мен шынжыр табанның буындарын, рессорларды, рөлдік басқару және алдыңғы мостылардың, цилиндрлердің, гидрожүйелердің бөлшектерін қалпына келтіру. Ауыл шаруашылық машиналары мен мал шаруашылық фермаларының жабдықтарын қалпына келтіру. Тоңазыту қондырғыларын, пастеризаторларды және сепараторларды, қой қырқуға арналған жабдықтарды жөндеу. Мал шаруашылық фермаларының электрлік қозғалтқыштарын және төмен вольтты іске қосу қорғау аппаратураларын, жабдықтарын жөндеу.
Білімдер:
- тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін;
- тракторлар мен автомникалық сипатын;
- қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді;
- негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын;
- бөлшектердің белгілерін, өңдеу материалдарын;
- тракторлардың қозғалтқыш жүйелері мен тетіктерінің, ілініс муфтасы мен беріліс қорабының, артқы мосты мен басқару тетіктерінің, жүріс бөлігінің, гидҒравликалық аспалы жүйесінің және басқа да жабдықтарының құрылғыларын, негізгі ақауларын, оларды жою тәсілдерін;
- көлік құралдарының электрлік жабдықтарының, трансмиссия мен ілініс, беріліс қорабының, карданды берілістің, рульдік басқару, тежеуіш жүйесі, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтардың жалпы құрылғысы, жұмыс істеу қағидаттары, дайындау ережелері, оларды тексеру туралы;
- жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері туралы;
- бөлшектер мен қарсыласуларды жөндеу, ақауландыру және жинақтау туралы жалпы мәліметтерді.
Іскерліктер:
- қозғалтқыштың негізгі тетіктерін, жетекші мостыны, жинау, бөлшектеу және ретке келтіру;
- қозғалтқыш жүйелері мен тетіктерінің, трансмиссия мен ілініс, беріліс қорабының, карданды берілістің, рульдік басқару, тежеуіш жүйесі, кабинаның, платформаның және қосымша жабдықтардың ақауларын табуды және түзетуді;
- техникалық диагностиканы және ТҚ жоспарлы-алдын алу жүйелерін орындауды, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді орындауды.
БҚ 1, БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.5;
АП.04
Жолда жүру ережелері
Жалпы ережелер. Жаяу жүргіншінің, жолаушының және жүргізушінің негізгі түсініктері мен терминдері. Жол белгілері. Жол таңбалары және оның сипаттамасы. Жолда жүру тәртібі, көлік құралдарының бекеті, жол қозғалысын реттеу, қиылысуларды, жаяу жүргіншілердің жолын кесіп өту, жалпылай пайдаланылатын аялдамалар мен темір жол аялдамаларындағы қозғалыс тәртібі, жол жүру қозғалысын реттеу.
Білімдер:
- қозғалысқа қатысушылардың ережелерін: жаяу жүргінші, жолаушы, автокөлік жүргізуші, номерлі және тану белгілерін, жол жүргіншілерінің міндеттерін.
Іскерліктер:
- қозғалысты ұйымдастыру мен жағдай жасау кезінде жол жүргіншілердің ережелерін сақтауды,жолды реттеу, қозғалыс үшін жағдай жасауды.
БҚ 1,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6;
АП.05
Агрономия негіздері
Өсімдіктер және олардың өмір сүру жағдайлары, оларды реттеу тәсілдері. Топырақтың түзілуі, құрамы және қасиеттері, топырақ түзілу үрдісі. Арамшөптер және олармен күрес. Ауыспалы егіс. Топырақты өңдеу (топырақты өңдеудің міндеттері мен амалдары, жүйесі, топырақты эрозиядан қорғау). Аймақтық егіншілік жүйелері. Ауылшаруашылық дақылдарының аурулары мен зиянкестері, олармен күрес шаралары. Тыңайтқыштар және оларды қолдану.
Білімдер:
- өсімдік құрылысы;
- табиғаттағы, адам өміріндегі өсімдіктің маңызы;
- жабық тұқымдастықтарының вегативті мүшелерінің негізгі құрылғылары, жабық тұқымдастықтарының репродуктивті құрылысы, тұқымдар мен жемістердің пайда болу процесі;
- топырақтың құрылуы;
- топырақтың негізгі түрлерінің құрамы, құрылыс және қасиеті.
Іскерліктер:
- анықтауыштың көмегімен өсімдікке морфологиялық талдау жүргізу;
- өсімдіктің шаруашылық құндылығын анықтау;
- тәжірибелік жұмыста агрометрологиялық ақпаратты қолдану;
- топырақтағы гумус құрамын, топырақтың механикалық құрамын, сіңіргіштік қабілеттерін және реакциясын анықтау;
- тыңайтқыш сіңіру мөлшерін есептеу.
БҚ 1, БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.6.1;
КҚ 2.6.2;
КҚ 2.6.6;

Квалификация: 150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Охрана труда и техника безопасности
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
ПК 2.7.4;
ОПД.02
Черчение
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Знания:
Понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, видов проекций.
Умения:
Выполнения надписей, вычерчивания контуров, чтения сборочных чертежей и схем, выполнения геометрических построений, использования стандартов при оформлении чертежей; выполнения технического рисования, чертежей деталей, эскизов, разрезов, сечений.
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.4;
ПК 2.7.5;
ОПД.03
Материаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. Термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов,
Умения:
Различия металлов по их видам и свойствам
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
ПК 2.7.4;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы электротехники, электрическое оборудование тракторов и комбайнов
Основы электротехники. Применение электрической энергии на тракторах и комбайнах. Система зажигания от магнетовысокого напряжения. Генераторы. электрический пуск двигателей внутреннего сгорания. Электрическое освещение и вспомогательное оборудование тракторов и комбайнов
Знания:
Общего устройства, принципов работы, конструкции и характеристик электрооборудования, аккумуляторов, генераторов, реле-генераторов, стартеров, приборов систем зажигания;
Правил подготовки автомобилей и тракторов и их эксплуатацию, правила ТО и ремонта.
Умения:
Осуществления проверки технического состояния электрооборудования автомобилей и тракторов;
Определения и устранения неисправности электрооборудования автомобилей и тракторов; Осуществления эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
ПК 2.7.5;
СД.02
Слесарно-ремонтное дело
Слесарное дело, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьб, клепка, шабрение и притирка, паяние, лужение, заливка, запрессовка и выпрессовка.
Знания:
Техники безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, способов разметки, рубки металлов, правки и гибки, резания металлов, отливания металлов, сверления, зенкования, развертывания, нарезания резьбы, клепки, шабрения и притирки, паяния, лужения, заливки, запрессовки и выпрессовка. Видов ремонтных работ.
Умения:
Определения величины и характера износа деталей, применения соответствующих технических средств. Выполнения ремонтных работ, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, площадки водителя.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
СД.03
Устройство и техническое обслуживание тракторов
Общее устройство и классификация тракторов, приемы управления трактором, основы работы двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм, блок и головка цилиндра, распределительный механизм, система питания двигателей, регуляторы, система связки двигателей, система охлаждения двигателей, пусковые устройства двигателей, двигатели самоходных комбайнов, муфты сцепления и коробки передач, задний мост и механизм управления тракторами, ходовая часть трактора
Знания: Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типу, устройству, ходовой части, тяговые классы трактора;
Основных частей тракторов и автомобилей; Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения. Технических характеристик двигателей.
Умения:
Разборки и сборки, выполнения регулировки основных механизмов двигателя, ведущего моста, нахождения и исправления неисправностей систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
СД.04
Сельскохозяйственные машины
Почвообрабатывающие машины и орудия, посевные и посадочные машины. Машины для внесения удобрения. Машины для химической защиты растений. Машины для заготовки кормов. Зерноуборочные машины. Кукурузоуборочные машины. Машины для послеуборочной обработки зерна. Машины для уборки клубнеплодов, корнеплодов и прядильных культур.
Знания:
Агротехнического требования, назначения, устройства и принципов работы, технических характеристик сельскохозяйственных машин, правил технического обслуживания машин, техники безопасности.
Умения:
Приготовления сельхозмашины к работе в соответствии с агротехническими требованиями, установки, выполнения регулировки сельхозмашин и установок.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;
СД.05
Диагностирование автомобилей, сельхозтехники и тракторов
Основные положения технической диагностики и технического обслуживания. порядок диагностирования, диагностирование тракторов. диагностирование комбайнов. Диагностирование автомобилей. Прогнозирование остаточного ресурса машин. классификация средств диагностирования машин. Контрольно-диагностические средства. Приборы и приспособления для диагностирования состояния МТП. Электронные диагностические приборы.
Знания:
Классификации видов технической диагностики;
Задач технической диагностики;
Методов диагностики; Технологии диагностирования, технического обслуживания и экспертизы КШГ, цилиндропоршневой группы, газораспределительного механизма, системы охлаждения и смазки, сборочных единиц и агрегатов комбайна, системы питания и очистки воздуха, подшипниковых сопряжений, приводных механизмов наклонной камеры и молотилки зерноуборочных комбайнов, механизмов управления и ходовых систем комбайнов;
Умения:
Определения технического состояния двигателя, трансмиссии, ходовой части и рулевого управления, тормозных систем автомобилей, гидравлических систем комбайнов и тракторов по диагностическим признакам и с помощью простейших диагностических приборов;
Составления контрольно-диагностической карты.
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.7.1;
ПК 2.7.2;

Біліктілігі: 150407 2 – Ауыл шаруашылығында машина мен тракторды реттеуші*
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Өрт қауіпсізідігі. Жабдықтардың жіктелуі. Белгілері, құрылысының ерекшеліктері, таңдау критерилері, пайдаланудағы қауіпсіздік ережелерін, еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік аурулар мен зақымдану; еңбек жағдайына әсерін тигізетін факторлар, еңбекті қорғау бойынша шаралар, техника қауіпсіздігі, сақтандыру шаралары, түрлері және құралдары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәліметтерді;
- қауіпсіздік техникасын;
- электр қауіпсіздігі негіздерін;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтерді.
Іскерліктер:
- санитария ережелері мен техника қауіпсізідігін сақтауды;
- электр қауіпсіздігін сақтауды;
- өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1, БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
КҚ 2.7.4;
ЖКП.02
Сызу
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) құрылымы мен арналуы. Сызбаларды графикалық безендіру. Проекциялық сызу. Техникалық сурет және сызу. Бөлшектердің сызбалары мен нобайларын орындаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
- құрастырма құжаттарының бірыңғай жүйесі (КҚБЖ);
- сызбалар мен нобайларды орындауды қабылдау және ережесі;
- геометриялық сызу негіздері және проекциялық сызу.
Іскерліктер:
- мамандықтар бойынша сызбаларды безендіру және орындау, оның ішінде компьютерлік графика әдістері.
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.4;
КҚ 2.7.5;
ЖКП.03
Материалтану
Қара металдар, түсті металдар және қорытпалар. Металдарды термиялық өңдеу. Қосымша материалдар. Бөлшектердің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
- металдардың түрлерін, химиялық және физикалық қасиеттерін.
Іскерліктер:
- металдарды түрлеріне қарай ажырата білуді.
БҚ 1, БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
КҚ 2.7.4;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Тракторлар мен комбайндардың электрлік жабдықтары және электротехника негіздері
Электротехника негіздері. Тракторлар мен комбайындарда электр энергиясын қолдану.
Жоғары қуатты магнитодан жану жүйесі
Генератолар. Іштен жану қозғалтқыштарын электрлік іске қосу.
Тракторлар мен комбайындарды электрлік жарықтандыру және қосымша жабдықтары
Білімдер:
- электрлік жабдықтардың, аккумуляторлардың, генераторлардың, реле генераторлардың, стартерлердің, жану жүйесі саймандарының жалпы құрылысы, жұмыс істеу қағидаттары, құрастырмалары және сапаттамалары;
- втомобильдер мен таркторларды дайындау және оларды пайдалану ережесі, ТҚ және жөндеу ережесі.
Іскерліктер:
- автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының техникалық жағдайын тексеру;
- автомобильдер мен тракторлардың электрлік жабдықтарының ақауларын анықтау және жою;
- электрлік жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
БҚ 1, БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
КҚ 2.7.5;
АП.02
Слесарлық-жөндеу ісі
Слесарлық іс, өлшеу техникасы, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу.
Білімдер:
- слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу тәсілдері;
- жөндеу жұмыстары.
Іскерліктер:
- бөлшектердің тозу мөлшері мен сипатын анықтауды, сәйкес техникалық құралдарды қолдануды;
- жөндеу жұмыстарын орындауды, КТМ, ЖЖМ, қоректендіру, салқындату, майлау жүйелерін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаны, жүргізуші алаңын жөндеуді.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
АП.03
Тракторлардың құрылғылары және техникалық қызмет көрсету
Тракторлардың жіктелуі мен жалпы құрылымы, тракторларды басқару тәсілдері, ішкі жану қозғалтқышының негізгі жұмысы, кривошатунды механизм, цилиндр блогы мен басы, тарату механизмі, қозғалтқыштың қоректену механизмі,реттеуіштер, қозғалтқыштың байланыс жүйесі, озғалтқыштың суыту жүйесі, қозғалтқыштың іске қосу құрылысы, ілесу муфтасы және беріліс қорабы, тракторларды басқару механизмі және артқы мост, трактордың жүргізуші бөлігі, гидравликалық жүйе және басқа да құралдар, тракорларды техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
- тракторлар мен автомобильдерді құрылысы, белгілері, типтері, жүргізу бөліктері бойынша жіктелуін;
- тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктерін;
- қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі механизмі мен жүйелерін олардың белгілерін;
- қозғалтқыштардың техникалық сипатын;
- қозғалтқыштардың жұмыс циклі туралы түсініктерді;
- негізгі механизмдер мен қозғалтқыш жүйелерінің құрылым мен жұмысын.
Іскерліктер:
- қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, трансмиссия, ілініс, беріліс қорабы, тарату қорабы, карданды беріліс, белдіктер, жүргізуші бөліктерін, рульдік басқару, тежеуіш жүйесі, кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді;
- техникалық қызмет көрсету жүйесінің жоспарлы сақтандыру және техникалық диагностиканы орындауды, бақылау және күнделікті техникалық қызмет көрсетуді.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
АП.04
Ауыл шаруашылық машиналары
Топырақ өңдеуші машиналар мен құрал-саймандар, егу және себу машиналары. Тыңайтқыштарды сіңіру машиналары. Өсімдіктерді химиялық қорғау машиналары. Жем-шөп дайындау машиналары. Астық жинау машиналары. Жүгері жинау машиналары. Астықты жинағаннан кейінгі өңдеу машиналары. Түйнек жемістілерді, тамыр жемістілерді және талшықты дақылдарды жинау машиналары.
Білімдер:
- ауыл шаруашылық машиналардың агртоехникалық талаптарын, белгілерін, құрылғыларын, жұмыс істеу принциптерін, техникалық сипаттамасын, машиналарды техникалық қызметк көрсету, техника қауіпсіздігін.
Іскерліктер:
- агротехникалық талаптарға сай мал шаруашылығына а/ш машиналарын жұмысқа дайындауды, мал шаруашылығына арнап а\ш машиналарын реттеу және жөндеуді.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;
АП.05
Автомобильдер, ауыл шарушылық техникалары және тракторлар диагностикасы
Техникалық қызмет көрсету және техникалық диагностиканың негізгі ережелері. Диагностикалау тәртібі. Тракторлар мен комбайндарды диагностикалау. Автомобильдерді диагностикалау.машиналардың қалдық ресурстарын диагностикалау. Машиналарды диагностикалау құралдарының жіктелуі. Бақылау диагностикалау құралдары. МТП жағдайын диагностикалаудың құралдары. Электрондық диагностикалық саймандар.
Білімдер:
- техникалық диагностика түрлерінің жіктелуі;
- техникалық диагностика міндеттері;
- диагностика тәсілдері.;
- диагностиклау тәсілдері, КШТ, цилиндрлі топтар, газ таратушы механизм, суыту және майлау жүйесі, комбаин агрегаттарын техникалық қызмет көрсету, диагносикасын және сараптау, қоректену жүйесі, ауа тазартқыш, камералар, комбайндардың механизмдерін сараптау және техникалық қызмет көрсету.
Іскерліктер:
- диагностикалық нышандары мен қарапайым диагностикалық құралдар бойынша автомомбильдер мен тракторлардың қозғалтқыштары, жүргізуші бөліктері, басқару рульдерінің, трансмиссияларының және комбайнның гидравликалық жүйесінің техникалық жағдайларын анықтау;
- диагностикалық бақылау карталарын құрастыру.
БҚ 1,
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.7.1;
КҚ 2.7.2;

Квалификация: 150408 2 –Водитель автомобиля
ОПД.00
Общепрофесиональные дисциплины
ОПД.01
Техника безопасности и противопожарные мероприятия
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности;
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказание помощи при производственной травме;
Соблюдение пожарной безопасности
БК 2,
БК 8,
БК 9,
ПК 2.8.2;
ПК 2.8.3;
ПК 2.8.8;
ОПД.02
Оказание первой доврачебной помощи пострадавшим при ДТП
Дорожно-транспортный травматизм. Медицинское оснащение автомобиля. Основы анатомии и физиологии человека. Первая помощь при травмах и несчастных случаях. Последовательность действий водителя при оказании первой помощи. Профессиональная прикладная подготовка водителей.
Знания:
Содержания медицинской аптечки транспортного средства. Основных систем организма человека, их строения. Видов кровотечений, способов остановки, признаков и причин инфекций, способов борьбы с ней. Признаков и причин ушибов, вывихов, растяжений, переломов, травматического токсикоза.
Умения:
Остановки кровотечения наложением жгута, давящей повязкой, прижатием артерии, максимальным сгибанием конечности, с помощью подручных средств. Оказания первой помощи при травмах, накладывания повязки, и мобилизация конечности. Проведения искусственного дыхания, непрямого массажа сердца, предкардиального удара, оказания первой медицинской помощи.
БК 2,
БК 3,
БК 6,
ПК 2.8.1;
ПК 2.8.3;
ПК 2.8.6;
ОПД.03
Материаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. Термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов,
Умения:
Различия металлов по их видам и свойствам
БК 1,
БК 5,
БК 6,
ПК 2.8.1;
ПК 2.8.2;
ПК 2.8.9;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы электротехники, электрическое оборудование автомобилей
Основы электротехники. Применение электрической энергии в автомобилях. Система зажигания от магнето высокого напряжения. Генераторы. Электрический пуск двигателей внутреннего сгорания. Электрическое освещение и вспомогательное оборудование автомобилей.
Знания:
Общего устройства, принципов работы, конструкции и характеристик электрооборудования, аккумуляторов, генераторов, реле-генераторов, стартеров, приборов систем зажигания. Правил подготовки автомобилей и их эксплуатации, правил ТО и ремонта.
Умения:
Проверки технического состояния электрооборудования автомобилей. Определения и устранения неисправностей электрооборудования автомобилей. Осуществления эксплуатации и технического обслуживания электрооборудования.
БК 1,
БК 6,
БК 8,
ПК 2.8.1;
ПК 2.8.3;
ПК 2.8.9;
СД.02
Слесарно-ремонтное дело
Слесарное дело, техника измерений, заправка инструментов, разметка, рубка металлов, правка и гибка, резание металлов, отливание металлов, сверление, зенкование, развертывание, нарезание резьб, клепка, шабрение и притирка, паяние, лужение, заливка, запрессовка и выпрессовка.
Знания:
Техники безопасности при проведении слесарно-ремонтных работ, способов разметки, рубки металлов, правки и гибки, резания металлов, отливания металлов, сверления, зенкования, развертывания, нарезания резьбы, клепки, шабрения и притирки, паяния, лужения, заливки, запрессовки и выпрессовка. Видов ремонтных работ.
Умения:
Определения величины и характера износа деталей, применения соответствующих технических средств. Выполнения ремонтных работ, ремонт КШМ, ГСМ, систем питания, охлаждения, смазки, силовой передачи, ходовой части, рам, площадки водителя.
БК 1,
БК 3,
БК 7,
ПК 2.8.2;
ПК 2.8.4;
ПК 2.8.9;
СД.03
Устройство и техническое обслуживание транспортных средств
Классификация, общее устройство автомобилей. Система технического обслуживания автомобилей. Безопасность труда. Двигатели: общее устройство и рабочий цикл двигателя внутреннего сгорания, кривошипно-шатунный механизм и газораспределительный механизм., система охлаждения, система смазывания. Система питания и ее разновидности, система питания карбюраторного, дизельного двигателей, система питания двигателя газобаллонного автомобиля. Источники тока.
Знания:
Правил техники безопасности. Классификации тракторов, самоходных шасси, автомобилей по назначению, типов, устройств, ходовой части, тяговых классов транспортных средств. Основных частей автомобилей. Классификации двигателей, основных механизмов и систем двигателей, их назначения. Технических характеристик двигателей.
Умения:
Разбирать и собирать, выполнять регулировку основных механизмов двигателя, ведущего моста, находить и исправлять неисправности систем и механизмов двигателя, трансмиссий и сцепления, коробки передач, раздаточной коробки, карданной передачи, мостов, ходовой части, рулевого управления, тормозной системы, кабины, платформы и дополнительного оборудования.
БК 2,
БК 4,
ПК 2.8.2;
ПК 2.8.4;
ПК 2.8.6;
СД.04
Безопасность движения и основы автотранспортного права
Обеспечение безопасности дорожного движения. Действия водителя в опасных дорожно-транспортных и критических ситуациях. Приемы и техника экономичного управления автомобилем. Дорожно-транспортные происшествия. Профессиональная надежность водителя. Психофизиологическая характеристика водителя. Прогнозирование дорожной обстановки. Этика поведения водителя. Эксплуатационные свойства автомобиля.
Знания:
Обязанностей водителей, пешеходов, пассажиров, понятий и терминов правил дорожного движения, источников автотранспортного права, признаков юридических лиц, видов предприятий, правового положения АТП. Положений об обязательствах и договорах.
Умения:
Различия транспортных средств по категориям, составления проекта договора на перевозку грузов, составления протокола разногласий к договору.
БК 2,
ПК 2.8.1;

Біліктілік: 150408 2 – Автомобиль жүргізуші*
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Техника қауіпсіздігі, өртке қарсы шаралар
Өрт қауіпсіздігі. Құралдардың жіктелуі: белгілері, жұмыс істеу қағидаттары, құрылысының ерекшеліктері, таңдау белгілері, қауіпсіз пайдалану ережесі. Еңбекті қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Өндірістік жарақат және аурулар. Еңбек жағдайларына әсер ететін факторлар. Еңбекті қорғау бойынша шаралар. Техника қауіпсізідігі: сақтандыру түрлері, құралдары, шаралары.
Білімдер:
- өндрістік санитария туралы жалпы мәліметтерді;
- техника қауіпсізідігін;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін;
- өрт қауіпсізідігі туралы жалпы мәліметтерді.
Іскерліктер:
- техника қауіпсізідігі мен санитария ережелерін сақтау;
- электр қауіпсізідігін сақтау;
- өндірістік жарақаттану жәрдем көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 2
БҚ 8,
БҚ 9,
КҚ 2.8.2;
КҚ 2.8.3;
КҚ 2.8.8;
ЖКП.02
Жол-көлік оқиғасы кезінде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы жәрдем көрсету
Көлік жол зақымдануы. Автомобильді медициналық жарықтандыру. Адамның анатомиялық және физиологиялық негіздері. Жарақаттану кезіндегі алғашқы көмек. Алғашқы көмек көрсету кезіндегі жүргізушінің көмегі. Жүргізушінің қолданбалы кәсіптік дайындығы.
Білімдер:
- көлік құралдарында медициналық дәрі-дәрмек қорабының болуы;
- адам организмнің негізгі жүйесі мен олардың құрылысы;
- қан кету түрлері және оларды тоқтату тәсілдері, инфекция себептері және нышандары, олармен күресу шаралары;
- клиникалық өлімнің себебі, реанимация техникасы, естен тану түрлері.
Іскерліктер:
- оқатты байлау, қолдағы құралдармен қан тоқтату, жарақат алған кезде алғашқы көмек көрсету: таңу, жүрекке массаж жасау арқылы, жасанды жолмен тыныс алдыру;
- жарақат алған адамды автомобильден түсіріп, дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
БҚ 2
БҚ 3,
БҚ 6,
КҚ 2.8.1;
КҚ 2.8.3;
КҚ 2.8.6;
ЖКП.03
Материалтану
Қара металдар, түсті металдар және қорытпалар. Металдарды термиялық өңдеу. Қосымша материалдар. Бөлшектердің бетін коррозиядан қорғау.
Білімдер:
- металдардың түрлерін, химиялық және физикалық қасиеттері.
Іскерліктер:
- металдарды түрлеріне қарай ажырата білу.
БҚ 1
БҚ 5,
БҚ 6,
КҚ 2.8.1;
КҚ 2.8.2;
КҚ 2.8.9;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Автомобильдердің электрлік жабдықтары, электротехника негіздері
Электротехника негіздері. Электр энергиясын автомобильдерге қолдану. Жоғары қуат кезіндегі магнетоның жану жүйесі. Генераторлар. Іштен жану қозғалтқышын электрлік іске қосу. Автомобильдерді электрлік жарықтандыру және қосалқы жабдықтары.
Білімдер:
- электроқондырғылардың, аккумуляторлардың, генераторлардың, реле- генераторлардың, стартерлердің, жану жүйесінің жалпы құрылысы, жұмыс істеу қағидаты, құрастырмасы және сипаттамалары;
- автомобильдерді дайындау және оларды пайдалану ережелері, ТҚ ережесі.
Іскерліктер:
- автомобильдердің электрлік жабдықтарының техникалық жағдайын тексеру;
- автомобильдердің электрлік жабдықтарының ақауларын анықтау және жою;
- электрлік жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
БҚ 1
БҚ 6,
БҚ 8,
КҚ 2.8.1;
КҚ 2.8.3;
КҚ 2.8.9;
АП.02
Слесарлық жөндеу ісі
Слесарлық іс, өлшеу техникасы, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу.
Білімдер:
- слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі, аспаптарды толтыру, металдарды белгілеу, кесу, түзету, майыстыру, құю, бұрғылау, бұрау, бұранда кесу, қысу, пісіру, шыңдау, сығу тәсілдері;
- жөндеу жұмыстары.
Іскерліктер:
- бөлшектердің тозу мөлшері мен сипатын анықтауды, сәйкес техникалық құралдарды қолдануды;
- жөндеу жұмыстарын орындауды, КТМ, ЖЖМ, қоректендіру, салқындату, майлау жүйелерін, күш берілісін, жүріс бөлігін, қаңқаны, жүргізуші алаңын жөндеуді.
БҚ 1
БҚ3,
БҚ 7,
КҚ 2.8.2;
КҚ 2.8.4;
КҚ 2.8.9;
АП.03
Көлік құралдарының құрылысы мен техникалық қызмет көрсету
Автомобильдердің жіктелуі, жалпы құрылысы. Автомобильдердің техникалық қызмет көрсету жүйесі. Еңбек қауіпсіздігі. Қозғалтқыштар: іштен жану қозғалтқышының жалпы құрылысы және жұмыс оралымы, кривошип-шатун тетігі, салқындату жүйесі, майлау жүйесі. Қоректену жүйесі және оның түрі, карбюраторлы, дизельді қозғалтқыштың, газ баллонды автомобильдің қоректену жүйесі. Ток көздері.
Білімдер:
- техника қауіпсіздігі ережесін;
- көлік құралдарының құрылысы, белгілері, типтері, жүріс бөліктері, тарту сыныптары бойынша тракторлардың, өздігінен жүретін шассилердің, автомобильдердің жіктелуін;
- автомобильдердің негізгі бөліктерін;
- қозғалтқыштардың жіктелуін, қозғалтқыштардың негізгі тетіктері мен жүйелерін, олардың бағытын;
- қозғалтқыштардың техникалық сипаттамаларын.
Іскерліктер: - қозғалтқыштардың негізгі механизмін, жүргізуші мостын шашуды, жинауды, реттеуді және ақауларын тауып, жөндеуді, трансмиссия, ілініс, беріліс қорабы, тарату қорабы, карданды беріліс, белдіктер, жүргізуші бөліктерін, рульдік басқару, тежеуіш жүйесі, кабинаның, платформаның және қосымша құралдарының ақауларын тауып жөндеуді.
БҚ 2,
БҚ 4,
КҚ 2.8.2;
КҚ 2.8.4;
КҚ 2.8.6;
АП.04
Автокөлік құқығының негіздері мен қозғалыс қауіпсіздігі
Жол қозғалысының қауіпсізідігін қамтамасыз ету. Қауіпті жол-көлік және қиын жағдайлардағы жүргізушінің іс-әрекеттері. Автомобильді үнемді басқару техникасы мен амалдары. Жол көлік оқиғасы. Жүргізушінің кәсіби сенімділігі. Жүргізушінің психофизиологилық сипаттамасы. Жол жағдайын болжау. Жүргізушінің мінез құлық әдебі. Автомобильдің пайдалану қасиеттері.
Білімдер:
- жүргізушілердің, жолаушылардың, жаяу жүргіншілердің міндеттерін, жолда жүру ережесінің ұғымдары мен атауларын, автокөлік құқығының қайнар көздерін, заңды тұлғалардың белгілерін, кәсіпорындардың түрлерін, АӨК-тің құқықтық жағдайын;
- міндеттемелер мен келісімдер туралы ережелерді.
Іскерліктер:
- санаттары бойынша бойынша көлік құралдарын ажыратуды, жүктерді тасымалдауға шарт жобасын құрастыруды, шартты бекітуге хаттама толтыруды.
БҚ 2,
КҚ 2.8.1;

ПК 2.8.5;
ПК 2.8.7;
СД.05
Правила дорожного движения
Общие положения. Основные понятия и термины обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Дорожные знаки. Дорожная разметка и ее характеристика. Порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, регулирование дорожного движения, проезд перекрестков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов.
Знания:
Правил поведения всех участников движения: пешехода, пассажира, водителя автотранспорта, дорожных, номерных и опознавательных знаков, обязанностей всех участников движения.
Умения:
Соблюдения правил поведения всех участников при организации, регулировке движения, создания благоприятных условий для движения.
БК 8,
БК 9,
ПК 2.8.2;
ПК 2.8.4;
ПК 2.8.6;
Квалификация: 150409 2 – Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Цели и задачи предмета. Структура и назначение единой системы конструкторской документации /ЕСКД/.
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение. Техническое рисование и черчение. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Знания:
Понятий: чертеж, эскиз, допуск, посадка, разрез, сечение, общий вид, вид сверху, с боку, размеры форматов по ГОСТу, видов проекций.
Умения:
Выполнения надписей, вычерчивания контуров, чтения сборочных чертежей и схем, выполнения геометрических построений, использования стандартов при оформлении чертежей; выполнения технического рисования, чертежей деталей, эскизов, разрезов, сечений.
БК 1,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.3;
ПК 2.9.6;
ПК 2.9.8;
ОПД.02
Электробезопасность
Пожарная безопасность.
Классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
Знания:
Общих сведений о производственной санитарии;
Техники безопасности;
Основ электробезопасности;
Общих сведений о пожарной безопасности.
Умения:
Соблюдения техники безопасности и правил санитарии;
Соблюдения электробезопасности;
Оказания помощи при производственной травме;
Соблюдения пожарной безопасности.
БК 1,
БК 4,
БК 6,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.3;
ПК 2.9.6;
ОПД.03
Электротехника
Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм.
Электрические цепи однофазного переменного тока. Электрические цепи трехфазного переменного тока. Электротехнические измерения и приборы. Трансформаторы.
Электрические машины переменного тока. Электрические машины постоянного тока.
Знания:
Трехфазных цепей переменного тока и способов подключения к ней потребителей; Электрических машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры; простейших электронных приборов, применяемых в системе автоматики; Устройств и принципов действия трансформатора.
Умения:
Составления схемы электрических цепей; Выполнения расчетов однофазного и трехфазного электрических цепей постоянного тока; Определения основных параметров простейших электрических цепей постоянного тока; Выполнения простых расчеты цепей постоянного тока; Измерения основных параметров электрических цепей.
БК 1,
БК 4,
БК 6,

КҚ 2.8.5;
КҚ 2.8.7;
АП.05
Жолда жүру ережелері
Жалпы ережелер. Жүргізушілер, жаяу жүргіншілер, және жолаушылар міндеттерінің негізгі ұғымдары мен атаулары. Жол белгілері. Жол таңбалары және олардың сипаттамасы. Қозғалыс тәртібі, көлік құралдарының аялдамасы және тұрағы, жол қозғалысын реттеу, қиылыстардан жаяу жүргіншілердің жолды кесіп өтуін, жалпы пайдаланылатын көлік құралдарының аялдамаларындағы және темір жол өтпелеріндегі қозғалыс тәртібін реттеу.
Білімдер:
- барлық қозғалысқа қатысушылардың - жаяу жүргіншінің, жолаушының, автокөлік жүргізушінің мінез-құлық ережелерін, жол, нөмірлі және тану белгілерін, барлық қозғалысқа қатысушылардың міндеттерін.
Іскерліктер:
- қозғалысты ұйымдастыру мен реттеу кезінде барлық қатысушылардың мінез-құлық ережелерін сақтауды, қозғалыс үшін қолайлы жағдай жасауды.
БҚ8,
БҚ 9,
КҚ 2.8.2;
КҚ 2.8.4;
КҚ 2.8.6;
Біліктілігі: 150409 2 – Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер*
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Пәннің мақсаттары мен міндеттері. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) құрылымы мен арналуы. Сызбаларды графикалық безендіру. Проекциялық сызу. Техникалық сурет және сызу. Бөлшектердің сызбалары мен нобайларын орындаудың жалпы ережелері.
Білімдер:
- құрастырма құжаттарының бірыңғай жүйесі (КҚБЖ);
- сызбалар мен нобайларды орындауды қабылдау және ережесі;
- геометриялық сызу негіздері және проекциялық сызу.
Іскерліктер:
- мамандықтар бойынша сызбаларды безендіру және орындау, оның ішінде компьютерлік графика әдістері.
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.3;
КҚ 2.9.6;
КҚ 2.9.8;
ЖКП.02
Электроқауіпсіздік Құралдардың жіктелуі: белгілері, жұмыс істеу принциптері, құрылысының ерекшеліктері техника қауіпсізідігінің ерекшеліктері пайдаланудағы қауіпсіздік ережелері; еңбекті қорғау, құқықтық және нормативтік база; өндірістік зақымдану мен аурулар; еңбек жағдайын әсерін тигізетін факторлар еңбекті қорғау бойынша шаралар техника қауіпсізідіг. Түрлері, сақтандыру шаралары.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы түсінік;
- техника қауіпсізідігін;
- электроқауіпсізідік негіздерін;
- өрт қауіпсізідігі туралы жалпы мәліметті.
Іскерліктер:
- техника қауіпсізідігін орындауды;
- электроқауіпсізідігін орындауды;
- өндірістік зақымдану кезіндегі алғашқы көме көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 6,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.3;
КҚ 2.9.6;
ЖКП.03
Электротехника теоретикалық негіздері
Тұрақты тоқтың электрлі тізбегі. Электромагнетизм.
Ауыспалы тоқтың бірфазалы электротізбегі. Ауымпалы тоқтың үшфазалы электротізбегі. Электротехникалық өлшемдер мен құралдар. Трансформаторлар.
Ауыспалы тоқтың электромашиналары. Тұрақты тоқтың электромашиналары.
Білімдер:
- ауыспалы тоқтың үшфазалы тізбегі және оларды қосу тәсілдері;
- тұрақты және аусыпалы тоқтың электрлі машиналарын, іске қосу және қорғау аппаратураларын;
- автоматика жүйесінде қолданылатын қарапайым электрондық құралдарды, трансформатордың жұмыс істеу құрылысы мен принципі туралы.
Іскерліктер:
- электрлі тізбектің сызбасын құрастыруды, тұрақты тоқтың бір және үшфазалы электрлі тізбегін есептеуді, тұрақты тоқтың қарапайым электрлі тізбегінің негізгі параметрлерін анықтауды, тұрақты тоқ тізбегінің қарапайым есептеулерін орындауды, электрлі тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, электротізбегінің ерекшеліктерін ажырата білуді, қосулардың түрін ажырата білу.
БҚ 1,
БҚ 4,
БҚ 6,

ПК 2.9.1;
ПК 2.9.4;
ПК 2.9.6;
ПК 2.9.7;
ОПД.04
Электроматериаловедение
Черные металлы, цветные металлы и сплавы. термическая обработка металлов, вспомогательные материалы, защита поверхностей деталей от коррозии. Электромагнитные свойства металлов.
Знания:
Видов, химических и физических свойств металлов, сплавов.
Умения:
Определения металлов по их видам, свойствам, электропроводимости.
БК 1,
БК 4,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.3;
ПК 2.9.5;
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Электрооборудование и автоматизация сельскохозяйственных агрегатов, установок и нетрадиционных источников электроэнергии
Установки для электрического освещения и облучения. Основы электропривода. автоматизированный электропривод машин, агрегатов и поточных линий. электронагревательные и электротехнологические установки.
Знания:
Основных понятий и определений, величин и единиц измерения; Приборов для изучения излучений и измерений; Методик расчетов осветительных установок с различными лампами;
Требований отраслевых норм освещения; Системы размещения светильников и облучателей в пространстве.
Умения:
Включения в сеть и исследования работы схем с различными источниками излучения; Проведения измерения освещенности и облученности, измерения нормируемой освещенность помещения люксметром; Ведения расчета стационарных и подвижных установок ультрафиолетового излучения животных и птиц.
БК 1,
БК 4,
ПК 2.9.1;
ПК 2.9.2;
ПК 2.9.5;
СД.02
Электроснабжение сельского хозяйства
Общие свойства о производстве, передаче и распределении электрической энергии. Провода, кабели, выбор их по допустимому нагреву. Устройство внутренних проводок и кабельных линий. устройство и строительство воздушных линий электропередачи. Графики нагрузки и потери энергии в электрических сетях.
Знания:
Электрических и физико-механических характеристик проводов, марки проводов, кабелей, шнуров; Требований к внутренней проводке, установочных материалов;
Способов прокладки изолированных проводов и кабелей; Правил и норм устройства внутренней проводки в системе 380/220 В,
Габаритов воздушных линий, типов и марки изоляторов, крюков, штырей, типов опор, устройств ввода в здание.
Умения:
Определения допустимого тока, выбора по таблицам сечений проводов и кабелей;
Выбора и проверки плавкой вставки предохранителей и автоматов;
Проведение разделки проводов и кабелей; Проведение монтажа линий электропередач; Регулировки стрелы провеса;
Определения качества электроэнергии; Определения активного и индуктивного полного сопротивления линий, падения и потери напряжения;
Проведение расчетов проводов из цветного металла, сети с двусторонним питанием, суммирования нагрузки по участкам электрических линий.
БК 1,
БК 4,

КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.4;
КҚ 2.9.6;
КҚ 2.9.7;
ЖКП.04
Электроматериалтану
Қара, түсті металдар. Металдарды термикалық өңдеу. Қосымша материалдар. Бөлшектерді коррозиядан қорғау. Металдардың электромагниттік қасиеттері.
Білімдер:
- мателлдардың түрлері, химиялық және физикалық қасиеттері.
Іскерліктер:
- металдарды түрлері, қасиеттері, электр өткізгіштігі бойынша ажырату.
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.3;
КҚ 2.9.5;
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Ауыл шаруашылық агрегаттары мен дәстүрлі емес электр энергиясы көздерін электрлік жабдықтау және автоматтандыру
Электрлік жарықтандыруға және сәулелендіруге арналған қондырғылар. Электр жетегінің негіздері. Машиналардың,, агрегаттардың және ағындық желілердің автоматтандырылған электр жетегі. Электрлік қыздыру және электротехнологиялық қондырғылар.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар мен анықтамалар, өлшеу шамалары мен бірліктері;
- сәулелендіру мен өлшеуді оқып үйренуге арналған саймандар;
- әр түрлі шамды жарықтандыру қондырғыларын есептеу әдістемелері;
- салалық жарықтандыру талаптары;
- шырақтар мен сәулелендіргіштердің кеңістікте орналасу жүйесі.
Іскерліктер:
- әр түрлі сәулелендіру көздерінен сұлбаларды желіге қосуды және жұмысын зерттеу;
- люксметрмен үйжайдың жарықтандырылуын және сәулелендірілуі, қалыпты жарықтандырылуын өлшеу;
- стационарлық және жылжымалы жануарлар мен құстарды ультракүлгін сәулелендіру қондырғыларын есептеуді жүргізу.
БҚ 1,
БҚ 4,
КҚ 2.9.1;
КҚ 2.9.2;
КҚ 2.9.5;
АП.02
Ауыл шаруашылығын электрмен жабдықтау
Электрлі қуатын тарату, өндіру туралы жалпы мәлімет. Өткізгіштер мен желілер. Сымдар, кабельдер, оларды жеткілікті қыздыру бойынша таңдау. Ішкі сымдар мен желілердің құрылысын, электр желілірендегі шығындардың немесе жүктемелердің кестесі.
Білімдер:
- өткізгіштердің электрлік және физикалық-механикалық сипаттамалары, өткізгіштердің, кабельдердің, баулардың маркалары;
- ішкі өткізгішке, орнату материалдарына қойылатын талаптар;
- оқшауланған өткізгіштер мен кабельдерді төсеу тәсілдері;
- 380/220 В жүйесіндегі ішкі өткізгіш құрылғысының ережесі мен нормалары.
Іскерліктер:
- зәкірді орауды, жинауды, машиналарды жинауды, есептеуді, тұрақты тоқың қозғалтқышының бағытын өзгертуді, қуаттылықты реттеуді, жұмыс істеу сипатын, үшфазалы асинхронды қозғалтқышты қолдануды.
БҚ 1,
БҚ 4,

2. Повышенный уровень
2.1. 150401 2 – Бухгалтер
ПК 2.1.1. Составлять смету расходов и доходов по бюджету;
ПК 2.1.2. Производить необходимые расчеты по удержаниям;
ПК 2.1.3. Составлять декларации по всем видам налогов
ПК 2.1.4. Проводить статистические наблюдения, обобщать и анализировать полученные данные, используя основные методы и приемы анализа информации;
ПК 2.1.5. Проводить экономический анализ предприятия.
ПК 2.1.7. Выполнять бухгалтерский и финансовый учеты с применением вычислительной техники и систем автоматизированных расчетов
ПК 2.1.8. Выполнять действия, предусмотренные финансовыми операциями
2.2. 150402 2 – Оператор машинного доения
ПК 2.2.1. Применять знания основ анатомии и физиологии при работе с животными
ПК 2.2.3. Подготавливать доильный аппарат, молочный сепаратор, пастеризатор, холодильные установки к работе
ПК 2.2.4. Организовывать санитарно-гигиенические мероприятия перед доением животных
ПК 2.2.5. Применить знания зоофизиологические и анатомические особенности сельскохозяйственных животных и учитывать их при работе
ПК 2.2.6. Использовать перспективные и инновационные методы производства молока
ПК 2.2.7. Определить пригодность коров к машинному доению
ПК 2.2.8. Выполнить оперативный контроль за качеством молока
2.3. 150403 2 – Плодоовощевод
ПК 2.3.1. Организовывать полевые работы
ПК 2.3.1. Готовить посадочный материал, почву к посадке
ПК 2.3.1. Готовить и вносить удобрения в почву
ПК 2.3.1. Выполнять необходимые приемы по выращиванию и сбору урожая, выращивать и ухаживать за посадками
ПК 2.3.1. Учитывать биологические особенности возделываемых сельскохозяйственных культур и их регулирование
ПК 2.3.1. Использовать перспективные районированные сорта сельскохозяйственных культур
2.4. 150404 2 – Повар
ПК 2.4.1. Готовить холодные блюда и закуски
ПК 2.4.2. Готовить первые блюда
ПК 2.4.3. Готовить холодные и горячие соусы
ПК 2.4.4. Готовить горячие блюда из овощей и грибов
ПК 2.4.5. Готовить горячие блюда из рыбы и морепродуктов
ПК 2.4.6. Готовить горячие блюда из мяса и мясных продуктов
ПК 2.4.7. Готовить диетические, детские и вегетарианские блюда
ПК 2.4.8. Составлять меню, заявки на полуфабрикаты и продукты
ПК 2.4.9. Вести технологический процесс механической кулинарной обработки сырья
ПК 2.4.10. Готовить блюда и кулинарные изделия
ПК 2.4.11. Определять качество приготовляемой пищи
2.5. 150405 2 – Продавец
ПК 2.5.1. Знать классификацию сельскохозяйственных товаров
ПК 2.5.2. Определять товароведенные характеристики товаров
ПК 2.5.3. Определять соответствие качества товаров нормативной документации, товарному знаку

2. Жоғары деңгей
2.1. 150401 2 – Бухгалтер*
КҚ 2.1.1. б Бюджет бойынша шығыстар мен кірістер сметасын құрастыру
КҚ 2.1.2. Ұстап қалу бойынша қажетті есептер жүргізу
КҚ 2.1.3. Барлық салық түрлері бойынша декларация құрастыру
КҚ 2.1.4. Ақпаратты талдаудың негізгі әдістері мен амалдарын пайдаланып статистикалық бақылау жүргізу, алған мәліметтерді жинақтау және талдау
КҚ 2.1.5. Кәсіпорынға экономикалық талдау жүргізу.
КҚ 2.1.6. Есептеу техникасы мен автоматтандырылған есептеу жүйелерін қолданумен бухгалтерлік және қаржы есебін орындау
КҚ 2.1.7. Қаржы операцияларында қарастырылған іс-әрекеттерді орындау
2.2. 150402 2 – Машинамен сиыр сауу операторы
КҚ 2.2.1. Жануарлармен жұмыс істеген кезде анатомия және физиология негіздерін білімге қолдану
КҚ 2.2.2. Сауын аппаратын, сүт сепараторын, пастеризаторды, тоңазыту қондырғыларын жұмысқа дайындау
КҚ 2.2.3. Мал сауу алдындағы санитарлық-гигиеналық шараларды ұйымдастыру
КҚ 2.2.4. Малдың зоофизиологиялық және анатомиялық ерекшеліктерін білімге қолдану және оларды жұмыс кезінде есепке алу
КҚ 2.2.5. Сүт өндірісінің болашақ және инновациялық әдістерін пайдалану
КҚ 2.2.6. Сиырдың машинамен саууға жарамдылығын анықтау
КҚ 2.2.7. Сүттің сапасын жедел бақылауды орындау
2.3. 150403 2 – Жеміс-көкөніс өсіруші*
КҚ 2.3.1. Егіс жұмыстарын ұйымдастыру
КҚ 2.3.2. Отырғызу материалын, топырақты отырғызуға дайындау
КҚ 2.3.3. Тыңайтқышты дайындау және топыраққа сіңіру
КҚ 2.3.4. Өсіру және өнім жинау бойынша қажетті амалдарды орындау, өсіру және күтім жасау
КҚ 2.3.5. Егіп өсірілген ауыл шаруашылық дақылдарының биологиялық ерекшеліктерін есепке алу және оларды реттеу
КҚ 2.3.6. Ауыл шаруашылық дақылдарының болашақ аудандастырылған сұрыптарын пайдалану
2.4. 150404 2 – Аспазшы*
КҚ 2.4.1. Салқын тағамдар мен дәмтатымдарды дайындау
КҚ 2.4.2. Алғашқы тағамдарды дайындау
КҚ 2.4.3. Салқын және ыстық қоспалар дайындау
КҚ 2.4.4. Көкөністер мен саңырауқұлақтардан ыстық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.5. Балықтан және теңіз өнімдерінен ыстық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.6. Еттен және ет өнімдерінен ыстық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.7. Диеталық, балалар және вегетариандық тағамдар дайындау
КҚ 2.4.8. Мәзір құрастыру, жартылай фабрикаттар мен өнімдерге тапсырыстар беру
КҚ 2.4.9. Шикізатты механикалық аспаздық өңдеудің технологиялық үрдісін жүргізу
КҚ 2.4.10. Тамақ және аспаздық өнімдер дайындау
КҚ 2.4.11. Дайындалған тамақ сапасын анықтау
2.5. 150405 2 – Сатушы*
КҚ 2.5.1. Ауыл шаруашылық тауарларын жіктеуді білу
КҚ 2.5.2. Тауарлардың тауартанушылық сипаттамасын анықтау
КҚ 2.5.3. Тауар сапасының нормативтік құжаттамаға, тауарлық белгіге сәйкестігін танушылық сипаттамасын анықтау

ПК 2.5.4. Изучать ассортимент сельскохозяйственных товаров
ПК 2.5.5. Принимать товары по количеству и качеству
ПК 2.5.6. Уметь вести учетную и отчетную документацию
ПК 2.5.7. Вести технологический процесс продажи сельскохозяйственной продукции
ПК 2.5.8. Изучать основные правила работы торговых точек
ПК 2.5.9. Консультировать покупателей о товарных качествах, характеристиках и цене сельскохозяйственной продукции
2.6. 150406 2 – Тракторист – машинист сельскохозяйственного производства
ПК 2.6.1. Организовывать и контролировать работу сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.6.2. Управлять тракторами и сельскохозяйственными машинами
ПК 2.6.3. Производить техническое обслуживание и текущий ремонт техники, регулировку и наладку механизмов и систем двигателей
ПК 2.6.4. Соблюдать агротехнические требования к выполняемым механизированным работам
ПК 2.6.5. Организовывать работу сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.6.6. Читать схемы агрегатов, узлов
ПК 2.6.7. Соблюдать технику обслуживания тракторов и сельхозмашин
ПК 2.6.8. Выполнять простейшие регулировочные операции на применяемых тракторах и машинах
ПК 2.6.9. Выполнять техническое обслуживание и ремонт тракторов и машин
2.7. 150407 2 – Наладчик сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.7.1. Регулировать работу сельскохозяйственных машин и тракторов
ПК 2.7.2. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при его ремонте
ПК 2.7.3. Проверять отремонтированное оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам под нагрузкой и без нагрузки
ПК 2.7.4. Составлять дефектные акты на ремонт оборудования
ПК 2.7.5. Выполнять регулировочные работы по ремонту тракторов, сельскохозяйственных агрегатов, установок, машин и оборудования
ПК 2.7.6. Выполнять техническое обслуживание деталей и узлов различной сложности в процессе наладки сельхозмашин и тракторов
ПК 2.7.7. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта, сборки и эксплуатации сельхозмашин и тракторов
2.8. 150408 2 – Водитель автомобиля
ПК 2.8.1. Организовывать и контролировать работу автомобильного транспорта;
ПК2.8.2. Управлять автотранспортом;
ПК 2.8.3. Соблюдать режим работы, контролировать качество выполняемых работ;
ПК 2.8.4. Производить техническое обслуживание и текущий ремонт автотранспорта;
ПК 2.8.5. Выбирать наиболее оптимальный режим работы транспортных средств
ПК 2.8.6. Рассчитывать потребность в ГСМ
ПК 2.8.7. Соблюдать правила и ТБ при использовании ГСМ

КҚ 2.5.4. Ауыл шаруашылық тауарларын ассортиментін оқып үйрену
КҚ 2.5.5. Саны және сапасы бойынша тауар қабылдау
КҚ 2.5.6. Есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізуді меңгеру
КҚ 2.5.7. Ауыл шаруашылық өнімдерін сатудың технологиялық үрдісін жүргізу
КҚ 2.5.8. Сауда нүктелері жұмысының негізгі ережелерін оқып үйрену
КҚ 2.5.9. Сатып алушыларға ауыл шаруашылық өнімдерінің тауарлық сапасы, сипаттамасы және бағасы туралы кеңес беру
2.6. 150406 2 – Ауыл шаруашылық өндірісіндегі тракторшы–машинист*
КҚ 2.6.1. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының жұмысын ұйымдастыру және бақылау
КҚ 2.6.2. Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарын басқару
КҚ 2.6.3. Техникаға техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу жүргізу, қозғалтқыштардың тетіктері мен жүйелерін ретке келтіру және реттеу
КҚ 2.6.4. Орындалған механикаландырылған жұмыстарға қойылатын агротехникалық талаптарды сақтау
КҚ 2.6.5. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының жұмысын ұйымдастыру
КҚ 2.6.6. Агрегаттардың, тораптардың сұлбаларын оқу
КҚ 2.6.7. Тракторлар мен ауыл шаруашылық машиналарына қызмет көрсету техникасын сақтау
КҚ 2.6.8. Тракторлар мен машиналарға қолданатын қарапайым реттеу операцияларын орындау
КҚ 2.6.9. Тракторлар мен машиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау
2.7. 150407 2 – Ауыл шаруашылығында машина мен тракторды реттеуші*
КҚ 2.7.1. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларының жұмысын реттеу
КҚ 2.7.2. Жабдықтарды пайдалану уақытында және оны тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою
КҚ 2.7.3. Жөнделген жабдықтың жүктемемен және жүктемесіз пайдалану сипаттамасына сәйкестігін тексеру
КҚ 2.7.4. Жабдықтарды жөндеуге ақаулық актілер құрастыру
КҚ 2.7.5. Тракторларды, ауыл шаруашылық агрегаттарын, қондырғыларын, машиналарын және, жабдықтарын жөндеу бойынша реттеу жұмыстарын орындау
КҚ 2.7.6. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларын реттеу кезінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау
КҚ 2.7.7. Ауыл шаруашылық машиналары мен тракторларын жөндеуге, жинауға және пайдалануға арналған күрделілігі әр түрлі құрал-саймандар дайындау
2.8. 150408 2 – Автомобиль жүргізуші*
КҚ 2.8.1. Автомобиль көлігінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
КҚ 2.8.2. Автокөлікті басқару
КҚ 2.8.3. Жұмыс тәртібін сақтау, орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
КҚ 2.8.4. Автокөлікке техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу жүргізу
КҚ 2.8.5. Көлік құралдары жұмысының барынша оңтайлы тәртібін таңдау
КҚ 2.8.6. ЖЖМ-ға қажеттілікті есептеу
КҚ 2.8.7. ЖЖМ-ді пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау

ПК 2.8.8. Выполнять техническое обслуживание и ремонт автомобилей
2.9. 150409 2 – Электромонтер по обслуживанию электрооборудования
ПК 2.9.1. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации электрооборудования и при проверке его в процессе ремонта
ПК 2.9.2. Составлять дефектные акты на ремонт электрооборудования
ПК 2.9.3. Составлять и читать схемы электрических цепей
ПК 2.9.4. Знать назначение инструментов, уметь их применять и хранить
ПК 2.9.5. Знать технические характеристики проводов и кабелей, их назначение
ПК 2.9.6. Иметь навыки электрической сварки
ПК 2.9.7. Осуществлять техобслуживание, выполнять сборку, монтаж, регулировку, ремонт и проверку электрооборудования
ПК 2.9.8. Проверять отремонтированное электрооборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам
2.10. 150410 2 – Слесарь-ремонтник
ПК 2.10.1. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке его в процессе ремонта
ПК 2.10.2. Проверять отремонтированное оборудование на соответствие эксплуатационным характеристикам
ПК 2.10.3. Составлять дефектные акты на ремонт оборудования
ПК 2.10.4. Выполнять другие родственные по содержанию обязанности
ПК 2.10.5. Выполнять сборочно-монтажные работы по ремонту сельскохозяйственных агрегатов, установок, машин, оборудования
ПК 2.10.6. Выполнять слесарную обработку, деталей и узлов различной сложности в процессе ремонта, сборки и обкатки
ПК 2.10.7. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта и сборки
ПК 2.10.8. Владеть навыками использования ремонтно-технического оборудования
3. Специалист среднего звена
3.1. 150411 3 - Фермер
ПК 3.11.1. Определять требуемое количество кормов для содержания животных и птиц;
ПК 3.11.2. Разводить, выращивать животных и птиц, ухаживать за ними;
ПК 3.11.3. Проводить санитарно-профилактические работы;
ПК 3.11.4. Вести учет продуктивности животных и птиц;
ПК 3.11.5. Выращивать, собирать, хранить, транспортировать и реализовывать сельскохозяйственную продукцию;
ПК 3.11.6. Сопровождать животных и птиц при транспортировке.
ПК 3.11.7. Осуществлять контроль за соблюдением персоналом службы стандартов гигиены, обеспечением санитарной чистоты оборудования и инвентаря, технического состояния сельхозмашин и оборудования
Приложение 704
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 704 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность: 1505000 Рыбное хозяйство

КҚ 2.8.8. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау
2.9. 150409 2 – Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромонтер*
КҚ 2.9.1. Электрлік жабдықтарды пайдалану уақытында және оны жөндеу үрдісінде тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою
КҚ 2.9.2. Электрлік жабдықтарды жөндеуге ақаулық актілер құрастыру КҚ 2.9.3. Электрлік тізбектердің сұлбаларын құрастыру және оқу
КҚ 2.9.3. Аспаптардың бағытын білу, оларды қолдану мен сақтауды меңгеру
КҚ 2.9.4. Өткізгіштер мен кабельдердің техникалық сипаттамаларын, олардың бағытын білу
КҚ 2.9.5. Электрлік дәнекерлеу дағдысы
КҚ 2.9.6. Электрлік жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру, жинауды, монтаждауды, жөндеуді және тексеруді орындау
КҚ 2.9.7. Жөнделген электрлік жабдықтың пайдалану сипаттамасына сәйкестігін тексеру
2.10. 150410 2 – Жөндеуші дәнекерлеуші*
КҚ 2.10.1. Жабдықтарды пайдалану уақытында және оны жөндеу үрдісінде тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою
КҚ 2.10.2. Жөнделген жабдықтың пайдалану сипаттамасына сәйкестігін тексеру
КҚ 2.10.3. Жабдықтарды жөндеуге ақаулық актілер құрастыру
КҚ 2.10.4. Мазмұны бойынша ұқсас басқа да міндеттерді орындау
КҚ 2.10.5. Ауыл шаруашылық агрегаттарын, қондырғыларын, машиналарын, жабдықтарын жөндеу бойынша жинау-монтаждау жұмыстарын орындау
КҚ 2.10.6. Жөндеу, жинау және жүргізіп сынау үрдісінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді орындау
КҚ 2.10.7. Жөндеу мен жинауға арналған күрделілігі әр түрлі құрал-саймандар дайындау
КҚ 2.10.8. Жөндеу-техникалық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру
3. Орта буын маманы
150411 3 - Фермер
КҚ 3.11.1. Мал мен құсты ұстауға арналған талап етілетін жем-шөп мөлшерін анықтау
КҚ 3.11.2. Мал мен құсты бағу, өсіру, күтіп бағу
КҚ 3.11.3. Санитарлық-алдын алу жұмыстарын жүргізу
КҚ 3.11.4. Мал мен құстың өнімділігіне есеп жүргізу
КҚ 3.11.5. Ауыл шаруашылық өнімдерін өсіру, жинау, сақтау, тасымалдау және өткізу
КҚ 3.11.6. Тасымалдау кезінде мал мен құсты алып жүру
КҚ 3.11.7. Қызметкерлердің гигиена стандарттарын сақтауына, жабдықтар мен мүліктің санитарлық тазалығын, ауыл шаруашылық машиналары мен жабдықтарының техникалық жайкүйін қамтамасыз етуіне бақылауды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 704-қосымша
Ескерту. Бұйрық 704-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және
экология
Мамандығы: 1505000 Балық шаруашылығы

144
ПА.00
Промежуточная аттестация
72
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 711
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 711 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1505000 –
"Рыбное хозяйство"
Содержание общеобразовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
Лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем). Деловую лексику и термины. Составлять тексты. Вести диалоги. Переводить тексты по специальности.
Умения:
Перевести и пересказать текст с использованием терминов.
БК 1, 5, 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы общения на английском языке: фонетика, лексика, фразеология, грамматика. Основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины, техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение с лоцманом, администрацией порта и таможни, штабом, представителями компаний
Знания:

144
АА.00
Аралық аттестаттау
72
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02
(ҚДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгеін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 711-қосымша
Ескерту. Бұйрық 711-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1505000 - Балық шаруашылығы мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік үлгілік оқу бағдарламалары
Циклдық пәндер және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
1505012 "Балық өсіруші", 1505022 "Балықшы"
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика. Сөз сөйлеу дамуы. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби сөз қатынасы
Білімдер:
Оқу мен аударуға қажетті Лексикалық және грамматикалық минимум (сөздікпен), кәсіби лексика мен терминдер. Мәтіндер құрастыру. Әңгімелесу, мамандықтарына қатысты мәтіндерді аудару.
Іскерліктер:
Термин сөздерді қолдана отырып мәтіндерді аудару, түсінігін айту.
БҚ 1, 5, 8
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Ағылшын тілінде сөз қатынасы негіздері: фонетика, лексика, фразеология, грамматика. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері; кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер, кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Лоцманмен, порт және кеден әкімшілігімен, штабпен, компания өкілдерімен кәсіби сөз қатынасы.
Білімдер:

Лексический (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) английских терминов и текстов профессиональной направленности
Овладеть достаточным умением общения на английском языке.
Умения:
Перевести и пересказать текст с использованием терминов. Вести диалоги.
БК 1, 8, 5
ОГД.03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Понятие "образ жизни". Формирование здорового образа жизни; здоровый образ жизни, как основа долголетия; Анатомо-физические основы полового созревания; вредные привычки; правильное питание
Знания:
Представление о роли физической культуры и общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека; видов физической подготовки. знать основы здорового образа жизни
Умения:
Развивать профессионально-прикладную физическую культуру: народные игры, борьбу, ежедневную разминку и оздоровительный бег.
БК4,7, 10
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Основы компьютерной техники
Характеристика персонального компьютера; понятие операционной системы; основы работы в Windows XP; Электронный офис; Утилиты; всемирная компьютерная сеть Интернет
Знания:
общие сведения о персональных компьютерах, функциональную схему ЭВМ, правила и порядок работы на ЭВМ
Умения:
обрабатывать текстовую, графическую, звуковую информацию; пользоваться Интернетом; осуществлять решение задач.
БК 6, 8, 10
ПК2.1.8
ПК2.2.4
ОПД.02
Аналитическая химия
Важнейшие понятия и законы химии; химическая связь и строение вещества; металлы и неметаллы; Углеводороды; Спирты и Фенолы; Белки и нуклеиновые кислоты. Понятие об ионной связи. Значение и роль катионов и анионов в растворах. Качественный анализ смесей и растворов.
Знания:
таблицу Менделеева, определение валентности, порядкового номера, писать химические уравнения, важнейшие направления развития химической промышленности на основе научно-технического прогресса.
Умения:
владеть навыками работы с учебниками и дидактическим материалом, использовать теоретические знания в формировании понимания химических закономерностей.
БК 8, 10
ПК2.1.4
ПК2.2.4
ОПД.03
Органическая химия
Органическая химия; Теория химического строения А.М. Бутлерова; Гомологический ряд, изомеры, свойства и получение алканов; Ненасыщенные углеводороды; Ароматические углеводороды; синтетические и высокомолекулярные вещества.
Знания:
значение теории органических веществ А.М. Бутлерова и основные направления ее дальнейшего развития.
Умения:
проводить наблюдения и химические эксперименты; объяснять строения атома химических элементов; вычислять формулу вещества используя массовые доли элементов; вычислять по известной массе сложного вещества массы элементов входящих в его состав.
БК 8, 10
ПК 2.1.4.;
ПК2.2.4
ОПД.04
Микробиология
Разнообразие мира микроорганизмов; морфология, физиология, систематика и генетика микробов; роль микробов в круговороте веществ и в природе; микробы в почве, воде и атмосфере; факторы определяющие жизнедеятельность микроорганизмов; использование микробов в промышленности и сельском хозяйстве; влияние микробов на состояние рыбных организмов; микробное число, Колититр и колииндекс.
Знания:
роль и значение микробов в природе, их морфологию, физиологию, систематику, экологию;
Умения:
владеть методикой использования микроорганизмов в промышленной биотехнологии и устранения их вредного влияния на живые биоресурсы.
БК 7, 8, 10
ПК2.1.4
ПК2.2.6
ОПД.05
Зоология беспозвоночных
Общие свойства живых организмов; выживание животных и их приспособление. История развития живого вещества в биосфере. Систематика животного мира; тип простейшие; характеристика губок; кишечнополостных; различных видов червей моллюсков типа членистоногих (ветвистоусых и веслоногих рачков,мизид, бокоплавов). Десятиногие раки; класс насекомые; тип иглокожие.Роль беспозвоночных в биологическом круговороте; роль беспозвоночных в формировании пищевых цепей, в повышении продуктивности естественных водоемов
Знания:
систематику животного мира: типа простейших, кишечнополостных, круглых червей, двустворчатых моллюсков, класса насекомых.
Умения:
Различать качественный состав кормовой базы естественных водоемов, давать характеристику типу простейших, губок, веслоногих, классу насекомых, их влияние на продуктивность водоемов.
БК 7, 8, 10

Кәсіптік бағыттағы қажетті ағылшын терминдері мен мәтіндердің Грамматикалық және лексикалық минимумын (1200-1400 лексикалық бірліктер), ағылшын тілінде қатынасты жеткілікті меңгеру.
Іскерліктер:
Термин сөздерді қолдана отырып мәтіндерді аудару және түсінігін айту. Әңгімелесу.
БҚ 1, 8, 5
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Дене шынықтырудың маманың даярлаудағы, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы рөлі. Оқушылардың физикалық дайындығы, салауатты өмір салтының негіздері. Кәсіптік қолданбалы спорт түрлері.
Білімдер:
Адамның кәсіби және әлеуметтік дамуындағы физикалық дайындық түрлерінің дене тәрбиесі мен жалпы мәдениеттегі көрінісі.
Іскерліктер:
Кәсіби қолданбалы дене шынықтыруды дамыту: ұлттық ойындар, күрес, туризм.
БҚ 4, 7, 10
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Компьютерлік техника негіздері
Дербес компьютер сипаттамасы; операциялық жүйе түсінігі;Windows XP-де жұмыс істеу негіздері; Утилиттер; Электронды кеңсе; Дүниежүзілік компьютерлік Интернет жүйесі.
Білімдер:
Дербес компьютер туралы жалпы мағлұмат, ЭЕМ функциалды кестесі, ЕЭМ ережесі мен жұмыс тәртібі.
Іскерліктер:
Ақпаратты түсіну, ақпарат қасиеттерін, ақпаратты кодпен жазуын, ақпаратты өлшеу бірліктерін. Есептеуіш техниканың тарихын, стандарттық қосымшалар.
БҚ 6
КҚ2.1.8.; КҚ 2.2.4.
ЖКП.02
Аналитикалық химия
Маңызды химиялық заңдар түсінігі; зат алмасу және химиялық байланыс; металлдар; көмірсутектер; спирттер және фенолдар; ақуыз және қышқылдар.
Білімдер:
Менделеевтің периодтық заңдары, валенттілік, химиялық элементтердің саны мен қатарлары. Химиялық байланыстар, тепе теңдік, атомдар құрылысы.
Менделеевтің кестесін пайдалана Білімдер:, валенттілігін анықтау, реттік қатары, химиялық теңдіктерді жазу, химиялық символдарды жазу және Білімдер:;
Іскерліктер:
Дидактикалық материалдармен оқулықтарды пайдалана отырып жұмыстық Дағдылар:ды игеру; пәнаралық байланыс жасақтау, химиялық эксперементтер және қадағалау жүргізу, бірігудегі химиялық байланысты анықтау. Күнделікті өмірмен байланысты ескере отырып, химиялық заңдылықтарды түсіндіруде шығармашылықпен қарау.
БҚ 8, 10
КҚ2.1.4.;
КҚ2.2.4.
ЖКП.03
Органикалық химия
Органикалық химия; А.М. Бутлеровтың химиялық қалыптасу теориясы; гомологиялық қатар, изомерлер, көмірсутектер, иісті көмірсутектер. Синтетикалық және жоғары молекулалы заттар.
Білімдер:
А.М. Бутлеровтың органикалық заттар теориясы және негізгі бағыттағы дамуы.
Іскерліктер:
Химиялық эксперементтер және қадағалау жұмыстарын жүргізу. Қазақстандағы пайдалы қазбалардың негізгі орындарын атау; қышқылды элементтердің валенттілігін анықтау; химиялық байланыстарды анықтау. Химиялық атом элементтер атарын түсіну;
БҚ 8, 10
КҚ 2.1.4.; КҚ 2.2.4.
ЖКП.04
Микробиология
Микроорганизмдер әлемінің көптүрлілігі.; микробтардың морфологиясы, физиологиясы, жүйеленуі және генетикасы; микробтардың табиғатта зат айналымындағы рөлі; топырақтағы, судағы және атмосферадағы микробтар; микроорганизмдердің тіршілігін айқындайтын факторлар; патогенді микробтар және олардың вируленттігі;бациллажұқтырғыштық; И.И.Мечниковтың фагоциттік теориясы; фагоцитоз; иммунитет; вакциналар мен сарысулар, оларды қолдану; микробтарды өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында пайдалану; микробтардың балық шаруашылығы жағдайындағы рөлі; микробтар саны, колититр және колииндекс.
Білімдер:
Табиғаттағы микробтардың маңызы мен мағынасын, олардың морфологиясын, физиологиясын, экологиясын
Іскерліктер:
Өндірістік биотехнологияда микроорганизмдердің әдістерін қолдану.
БҚ 7, 8, 10
КҚ 2.1.4.; КҚ 2.2.6.
ЖКП.05
Омыртқасыздар зоологиясы
Тірі организмдердің жалпы қасиеттері; жануарлардың аман қалуы және олардың бейімделуі; биосферадағы жанды зат; жануарлар әлемінің жүйеленуі; қарапайымдылар типі; губкалар сипаттамасы; қуысшектілер; жалпақ құрттар; дөңгелек құрттар; қосжармақты моллюскалар; басаяқты моллюскалар; бунақаяқтылар типтері; тармақмұрттылар мен ескекаяқтылар; мизидтер отряды; бүйірімен жүзгіштер отряды; онаяқты шаяндар; жәндіктер класы; инелілер типі; омыртқасыздардың биологиялық процестердегі рөлі; табиғи су қоймаларын мекендеушілердің жем қорындағы омыртқасыздардың рөлі.
Білімдер:
Жануарлар әлемінің систематикасын: қарапайым, дөңгелек құрттар түрлері, ұлулар, насекомдар тобы.
Іскерліктер:
Ағзаларды ажыраталу білімдері:, қоректік базалар, насекомдар тобына мінездеме беру.
БҚ 7, 8, 10

БК 6, 8
ПК 2.1.3
СД.07
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Классификация орудий лова. Отцеживающие, объячеивающие, крючковые и стационарные орудия лова. Назначение сетеснастных материалов, способы их изготовления и применения. Технология постройки орудий лова и ремонта. Износ орудий лова и уход за их состоянием.
Знания:
Способов использования различных орудий лова рыбы и других гидробионтов в море, озерах, реках и водохранилищах.
Умения:
Выполнять вязку, шворку и ремонт сетей, вентеря, неводов, использования различных методов добычи гидробионтов
БК 3, 5, 9
ПК 2.1.4
Квалификация: 150502 2- Рыбак
СД.01
Ихтиология
Морфология и анатомия рыб. Внешние признаки рыб и формы тела. Плавники и их роль. Скелет и мышцы рыб. Внутреннее строение рыбы. Экология рыб. Миграции рыб факторы, влияющие на них. Рост, развитие и размножение рыб. Методы ихтиологических исследований. Районы промысла и их характеристика. Общее состояние рыбных запасов, перспективы освоения мировых запасов, факторы, влияющие на их состояние. Классификация рыб по Л.С.Бергу. Систематика рыб. Характеристика основных семейств и особенности биологии основных промысловых видов рыб. Основы рационального использования рыбных запасов. Биологические основы регулирования промыслов.
Знания:
биологию, анатомию и физиологию биологии рыб, особенности их поведения, районы скоплений и концентрации
Умения:
Определять признаки рыб по видам, возрасту, темпу роста, стадии зрелости и упитанности.
БК 4, 8, 9
ПК2.2.1
ПК2.2.2
СД.02
Аквакультура
Основные направления аквакультуры. История искусственного рыборазведения, краткая характеристика объектов разведения. Прудовое рыбоводство. Рыбоводство в естественных водоемах. Промысловый возврат, процент выживания молоди и икры. Заготовка и отбор производителей. Племенная и селекционная работа. Биотехника выращивания ценных видов рыб в прудах и бассейнах, в садковых хозяйствах приморской зоны. Карпо-утиные хозяйства. Марикультура. Акклиматизация рыб и кормовых объектов.
Знания:
Биологические основы разведения рыб и кормовых объектов в рыбопитомниках и прудовых хозяйствах.
Умения:
Определять этапы, закономерности индивидуального развития рыб, проводить работы по физиологическому стимулированию производителей, выращиванию молоди рыб и товарной рыбы

БҚ 6, 8
КҚ 2.1.3.
АП.07
Өндірістік балық аулау эксплуатация кұрылғылары мен қондырғылары
Аулау құралдарының сипаттамасы. Классификация орудий лова. Аулаудың стационарлық және ілмектік құралдары. Сетенастық материалдардың белгіленуі, оларды дайындау мен қолданудың әрекеттері. Орнату технологиясының аулау құралдары мен жөндеуі. Аулау құралдарының жағдайына қарап істен алып кету.
Білімдер::
Әр түрлі балық аулау құралдары мен гидробионттардың теңізде, өзенде, көлде, су қоймаларында қолданудың тәсілдері.
Іскерліктер::
Гидробионттарды өндіруде қолданылған әртүрлі әдістер.
БҚ 3, 5, 9
КҚ 2.1.4.
Біліктілік "Балықшы"
АП.01
Ихтиология
Балықтардың морфологиясы мен анатомиясы; балық денесінің сыртық белгілері мен формалары, қаңқасы, бұлшық еттері; балықтардың ішкі органдары; тыныс алу, қан айналу, ас қорыту органдары; жүйке жүйесі, зәр бөлу және жыныс жүйесі; балық экологиясы: топтары, қоректенуі, көбеюі, өсуі, дамуы, мінез-құлық ерекшеліктері; ихтиологиялық зерттеу әдістері; балықтардың жүйелестірілуі; дөңгелек ауыздылар класы; шеміршекті балықтар класы; бекіретәрізділер тобы; шабақ тәрізділер тобы; арқанбалық тәрізділер тобы; тұқытәрізділер тобы; жайынтәрізділер тобы; нәлімтәрізділер тобы; кефалтәрізділер тобы; алабұғатәрізділер тобы; Қазақстанда мекендейтін балық түрлері.
Білімдер:
Биологияны,анатомия мен балықтардың физиологиялық биологиясын, оларды жүргізудің негізі,топтау мен жиын ауданы.
Іскерліктер:
Балықтардың түрлері, өсу қарқыны, кемелденген және күйленген кезеңдерін анықтайтын белгілер.
БҚ 4, 8, 9
КҚ 2.2.1.;
КҚ 2.2.2.
АП.02
Аквакультура
Аквакультура туралы түсінік; пән мақсаты мен негізгі бағыттары; ТМД елдеріндегі жасанды балық өсіру тарихы; өсіру нысандарының қысқаша сипаттамасы. Жыныс органдарының дамуы, овогенез және спермогенез, партогенез туралы түсінік; жыныс органдарының жетілу сатысы; уылдықырқыт ұрықтандыру тәсілдері; уылдырықты инкубациялау, оның дамуына қажет жағдайлар; аман қалу және өнеркәсіптік қайтарым көрсеткіштері; балық аурулары мен жаулары; индустриалдық балық өсіру туралы түсінік; тоған шаруашылығының типтері, жүйесі және айналымы; тоған түрлері мен олардың маңызы; зауыттан тыс өсіруге арналған жабдықтар; бекіре, арқан балық және тұқы балықтардың уылдырықтарына арналған инкубациялық аппараттар; личинкалар мен тұқымдық балықты ұстауға арналған торлар; ВНИРО бассейндері; балық шаруашылығындағы селекция мен гибридтеу; балықтарды тоғанда өсіру; балықтарды торда өсіру; тірі жемдерді өсіру және тірі жемдерді тамақтандыру; бекіре балықтары мен олардың гибридтерін өсірудің биотехникасы; өсімдік қоректі балықтарды өсіру биотехникасы; арқан балықтарды және тұқы балықтарды және жаңа бейімделуші акклиматизанттарды өсіру биотехникасы; қоректік теңіз нысандарын өсіру;
Білімдер:
Балық өсіретін және тоған шаруашылығындағы балықтарды көбейту және азық обьектілерінің биологиялық негізі.
Іскерліктер:
Балықтардың жеке дамуындағы заңдылығын анықтау кезеңдері,өндірушілердің физиологиялық ынталандыру бойынша жұмыс орындау,тауар балықтары мен ұсақ балықтарды өсіру.

БК 4, 8, 9
ПК2.2.1
СД.03
Основы устройства и управления маломерными судами.
Устройство и техническая эксплуатация маломерного судна, типы современных конструкций. Судовые устройства. Рулевые, швартовые, буксирные работы и их проведение. Рангоут, такелаж, правила их проведения. Управление маломерным судном при плавании в узостях. Судовые средства сигнализации и связи.
Правила подбора экипажа правовое обеспечение безопасности. Правила проведения ремонта и комплектации.
Знания:
Конструкцию маломерного судна, мореходные качества, проектирование, постройку и технический надзор, правила работы на приморской территории
Умения:
Классифицировать маломерные суда по внешнему виду, выполнять мелкий ремонт элементов промысловых и палубных механизмов, судовых систем, насосов.
БК 3, 5, 9
ПК2.2.3
СД.04
Охрана и рациональное использование биоресурсов
Классификация природных ресурсов Р. Оуэна. Формы нарушения природного равновесия. Основные законы по охране биоресурсов; источники загрязнения природных источников; Закон Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях"; ограничения на пользование объектами животного мира Урало-Каспийского бассейна; экономические основы платежей для природопользователей; Правила рыболовства в водоемах Республики Казахстан; ответственность за нарушения; мероприятия по восстановлению биоресурсов в естественных водоемах
Знания:
Законодательные акты и нормы международного права, регулирующие хозяйственную деятельность на водоемах, промысел гидробионтов, порядок определения ущерба наносимого водным биоресурсам и принципы его компенсации; задачи и структура органов рыбоохраны, права и обязанности инспектора рыбоохраны.
Умения:
Соблюдать Правила рыболовства на тонях; организовать рациональный промысел с выполнением требований рыбоохранного законодательства
БК 5, 9,13
ПК2.2.1
СД.05
Основы морского и рыболовного права
Правовые вопросы управления и планирования рыбного хозяйства; морское судно; экипаж морского судна; правовое обеспечение безопасности мореплавания и ведения промысла; международно-правовой режим морских пространств; международно-правовое регулирование промысла живых ресурсов Мирового океана; правовая охрана морей от загрязнения; правовой режим научных исследований в Каспийском море; защита прав и интересов флота рыбной промышленности за рубежом; правовое регулирование перевозки грузов на судах флота рыбной промышленности; договор лизинга судна; агентирование морских судов; морская буксировка; морское страхование; спасение и оказание помощи на море; правовое регулирование подъема затонувших судов.
Знания:
Конструкцию корпуса судна, мореходные качества, проектирование, постройку и технический надзор за судами флота рыбной промышленности; конструкцию и назначение судовых перекрытий и отдельных элементов корпуса судна; значение, устройство общесудовых систем, промысловых устройств
Умения:
Классифицировать суда по внешнему виду, выполнять мелкий ремонт элементов промысловых и палубных механизмов, судовых систем, насосов.

БҚ 4, 8, 9
КҚ 2.2.1.
АП.03
Шағын кемелердің құрылысы және басқару негіздері
Кеменің құрылысы және техникалық пайдалану; кеме туралы жалпы мағлұматтар, техникалық қадағалау; кеме құрылғылары: кемені басқару: ҚР флотының кемелерінде қызметті ұйымдастыру, кеменің маневр жасау элементтері, кемені якорға қойған кезде және якордан алған кезде басқару, тар жолмен жүзген кезде кемені басқару,
Білімдер:
кеме корпусының құрылысы, кемедегі рөлдік, шварттық, якорлық, сүйретпе, жүк, құтқару бөлмелері, кеме жүйелері, ҚР кемелеріндегі ҚТ; рангоут, такелаж, кеме жабдықтарының бұйымдары;
Іскерліктер:
кемені көзге көріну шектелген жағдайда басқару, кемені тайыздан алып шығу, кемедегі апаттық қызметтер, мұз жағдайында жүзген кезде кемені басқару, кемедегі сигнал беру және байланыс құралдары.
БҚ 3, 5, 9
КҚ 2.2.3.
АП.04
Балық қорын қорғау
Қоршаған ортаны қорғаудың құрамды бөлігі ретіндегі пән туралы түсінік; Р.Оуэннің табиғи ресурстарды жіктеуі; биоценоздар, тағам тізбектері; табиғатты қорғау жөніндегі негізгі нормативтер мен заңдар; табиғи су көздерін ластаудың негізгі көздері; қалдық суларды тазалаудың қазіргі заманғы тәсілдері; Қазақстан Республикасының "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы"; Жайық-Каспий бассейніндегі жануарлар әлемі нысандарын пайдалануға қойылған шектеулер; табиғатпайдаланушыларға арналған төлемдердің экономикалық негіздері; Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заңбұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
Білімдер:
Халықаралық құқықтың заңды актілері. табиғи тепе-теңдіктің бұзылу формалары; популяция, қауымдастық, балық қорғау органдарының тапсырмалары мен құрылысы. Балық қорғау инспекторларының міндеттері мен құқықтары
Іскерліктер:
Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заңбұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
БҚ 5, 9
КҚ 2.2.1.
АП.05
Теңіз және балық аулау құқығы негіздері
Балық шаруашылығын басқару және жоспарлаудың құқықтық сұрақтары; теңіз кемесі; теңіз кемесінің экипажы; теңізде жүзу мен кәсіпшілік жүргізудің қауіпсіздігін құқықтық қамтамасыз ету; теңіз кеңістіктерінің халықаралық-құқықтық режимі; Әлемдік мұхиттың жанды ресурстар кәсіпшілігін халықаралық-құқықтық реттеу; теңіздерді ластаудан құқықтық қорғау; Каспий теңізіндегі ғылыми зерттеулердің құқықтық режимі; балық шаруашылығы флотының құқықтары мен мүддесін шетелде қорғау; балық шаруашылығы кемелерінде жүк тасымалдауды құқықтық реттеу; кеме лизингі келісім-шарты; теңіз кемелерін агенттеу; теңізде сүйреу; теңізде сақтандыру; теңізде құтқару және көмек көрсету; суға батқан кемелерді көтеруді құқықтық реттеу.
Білімдер:
балық шаруашылығы флотының құқықтары мен мүддесін шетелде қорғау; балық шаруашылығы кемелерінде жүк тасымалдауды құқықтық реттеу; кеме лизингі келісім-шарты; теңіз кемелерін агенттеу;
Іскерліктер:
сырқы пішініне қарап кемелерді топтастырау; кеме жүйелері мен насостарына шағын жөндеу жұмыстарын жүргізе

БК 4, 9
ПК2.2.3
ПК2.2.7
СД.06
Хранение и переработка гидробионтов
Технологические свойства гидробионтов и их технологические особенности. Методы транспортировки и сохранения качества сырья, Теоретические основы посола, производства соленой продукции, пресервов, икорной продукции. Сушка, вяление, копчение. Тепловая обработка, фасовка и укупоривание. Тара и тарные материалы. Кормовые продукты. Технология переработки и консервации жиров
Знания:
Технологические свойства гидробионтов и их пищевые качества
Умения:
Выбирать способы технологической обработки сырья и получения выгодного ассортимента готовой продукции
БК 6, 8
ПК2.2.6
СД.07
Механизация и автоматизация процессов промышленного рыболовства
Классификация рыбопромыслового флота. Общесудовые характеристики судов по промысловому применению. Степень автоматизации энергетических установок. Контейнеризация и пакетизация на рыболовных судах. Береговые роульсы для подачи речного закидного невода. Грузовые стрелы и подъемные лебедки. Установка для монтажа морского ставного невода. Транспортер для приема и подачи рыбы в бункер. Рыбонасосные установки. Оборудование для пресервного отделения. Линия для производства рыбного фарша. Холодильные установки на рыболовных судах. Требования техники безопасности по работе с оборудованием на рыбном промысле.
Знания:
Устройства оборудования для лова рыбы и переработки сырья, и методы их применения
Умения:
Устанавливать и эксплуатировать механизмы автоматизированных процессов промышленного рыболовства, устранения их неполадок.
БК 5, 8, 10
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД.08
Ихтиопатология с основами токсикологии
Основы общей патологии, эпизоотологии и паразитологии. Инфекционные, инвазионные и незаразные болезни рыб. Болезни рыб с невыясненной этиологией. Рыбы как переносчики болезней человека и животных. Диагностика болезней у рыб и пути профилактики. Формы профилактической борьбы с болезнями в аквакультуре: карантин, летование,вакцинация.Асфикция у рыб.Токсикологические отравления у рыб, экспертиза качества сырья.
Знания:
Пути распространения болезней рыб, причины возникновения токсикологии и последствия отравлений.
Умения:
Проводить отбор проб на патологию, определять и проводить карантинные мероприятия
БК 5, 9, 10
ПК2.2.1
СД.09
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Классификация орудий лова. Отцеживающие, объячеивающие, крючковые и стационарные орудия лова. Назначение сетеснастных материалов, способы их изготовления и применения. Технология постройки орудий лова и ремонта. Износ орудий лова и уход за их состоянием.
Знания:
Способы использования различных орудий лова рыбы и других гидробионтов в море, озерах, реках и водохранилищах.
Умения:
Выполнять вязку, шворку и ремонт сетей, вентеря, неводов, использования различных методов добычи гидробионтов

БҚ 4, 9
КҚ2.2.3.;
КҚ 2.2.7.
АП.06
Гидробионттарды сақтау және қайта өңдеу
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың технологиялық ерекшеліктері: физикалық-химиялық сипаттамасы, балықемес нысандардың сипаттамасы; шикізатты тасымалдау, сақтау және алдын ала дайындау; салқындатып консервациялау: салқындату, тоңазыту, мұздату; балық пен уылдырықты тұздау: тұздаудың теориялық негіздері, тұзды өнімдерді, пресервтерді, уылдырық өнімдерін өндіру; кептіру, қақтау, ыстау; консерв технологиясы: ассортимент, жылу өңдеу, орау және тығындау, стерильдеу; құрамы мен құрылымы берілген өнімдер: формаланған, эмульсиялық, құрылымдық өнімдер; жем азықтық өнімдер; май технологиясы;
Білімдер:
Гидробионттардың технологиялық қасиеттері және олардың азықтық сапасы.
Іскерліктер:
Дайын өнімдерді алудың тиімді түрлері,шикізатты жасақтаудың технологиялық әдістерін таңдау.
БҚ 6, 8
КҚ 2.2.6.
АП.07
Балық аулау өнеркәсібі процесіндегі механизация мен автоматизация.
Балық кәсібінің флотына сипаттама. Кәсіп бойынша қолданылатын кемелерге жалпыкемелік сипаттама. Энергетикалық қондырғылардың автоматизациялық дәрежесі.. Балық аулау кемелеріндегі контейнерлеу мен пакеттеу. Өзенге лақтырылған тор үшін жағалық роульстер. Жүк көтеретін арба және жүк стрелалары Теңізге қондырылған торды монтаждау үшін қондырғылар. Бункерге балықтарды қабылдау және беру үшін транспортерлер. Балық насосының қондырғылары. Пресервтік бөлімдерге арналған қондырғылар.Балық турамасын өндіру үшін бағыт. Балық кемесіндегі мұздатқыштық қондырғылар. Балық кәсіпшілігінде құралдармен жұмыс жасау бойынша техника қауіпсіздігінің талабы.
Білімдер::
Балық аулау үшін және шикізатты қайта өндіруде құралдардың орналастырылуы мен оларды қолданудың әдістері.
Іскерліктер::
Олқылықтарды жою Механизмдерді қондыру және қайта өңдеу.
БҚ 5, 8, 10
КҚ 1.2.2.;
КҚ 1.2.4.;
КҚ 1.2.5.
АП.08
Ихтиопатология
Жалпы паразитология және эпизоотология, патологияның негіздері. Балықтардың инфекциялық, инвазиондық және жұқпалы емес аурулары. Балықтардың анықталмаған аурулары. Балықтар адамдар мен жануарлар арасында ауру таратушылар. Балықтардағы аурулар диагностикасы және профилактика жолы. Аквакультурадағы аурулармен күресте профилактиканың формалары: карантин, жаздық кептіру, вакцинация.
Білімдер::
Уланудың және токсикологияның пайда болуының салдарынан балықтардың ауруын тарататын жолдар.
Іскерліктер::
Патологияга іріктеуді жүргізу, карантиндік шараларды өткізіп және анықтау.
БҚ 5, 9, 10
КҚ 2.2.1
АП.09
Өндірістік балық аулау эксплуатация кұрылғылары мен қондырғылары
Аулау құралдарының сипаттамасы. Аулаудың стационарлық және ілмектік құралдары. Сетенастық материалдардың белгіленуі, оларды дайындау мен қолданудың әрекеттері. Орнату технологиясының аулау құралдары мен жөндеуі.Аулау құралдарының жағдайына қарап істен алып кету.
Білімдер::
Әр түрлі балық аулау құралдары мен гидробионттардың теңізде,өзенде, көлде, су қоймаларында қолданудың тәсілдері.
Іскерліктер::
Гидробионттарды өндіруде қолданылған әртүрлі әдістер.

БК 4, 5, 8
ПК2.2.2
ПК2.2.5
ПК2.2.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Ознакомительная практика
Характеристика образовательной деятельности специалиста по анализу состояния рыбных запасов, регулированию промысла и воспроизводству.
Понятие о разграничении отраслей рыбного хозяйства, ознакомление с технологией выращивания рыб и последующей переработкой рыбной продукции, ознакомление с готовой продукцией.
Образцы выполнения практических, курсовых и дипломных работ.
Умения:
Определить место рыбной отрасли в реализации продовольственной программы Республики Казахстан
Навыки:
Разграничения полномочий и разделения труда по отдельным отраслям рыбного хозяйства
ПК2.1.1
ПК2.2.1
ПО.02
Учебная практика
Научиться применять полученные теоретические знания, приобрести практические навыки и умения будущей профессии.
Умения:
Овладеть методикой сбора и консервирования ихтиологических материалов; особенности осетровых, карповых, окуневых и других рыб. Определение плодовитости рыб, пола, стадии зрелости, возраста рыб по чешуе и костям. Значение растений и зоопланктона. Промерять глубины в водоеме; измерять скорость течения поплавка и гидрометрической вертушки; определять расходы воды в водотоке.
Навыки:
Определять виды водной растительности и оформлять гербарии водных растений; определять виды фито и зоопланктона; представителей, численность и биомассу бентоса.
ПК2.1.2
ПК2.2.2
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая практика
Вводная беседа, цели и задачи практики
Оформление на предприятие рыбоводного хозяйства или лабораторию НИИ рыбного хозяйства. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Распределение по технологическим участкам
Ознакомление со структурой предприятия. Экскурсия по производственно-технологическим участкам предприятия.
Работа в производственной бригаде по обеспечению технологического процесса рыбоводного хозяйства или в научно-исследовательских лабораториях. Обобщение материалов практики и их оформление
Умения:
Применять основные методы интенсификации рыбоводных работ; знать запрещенные места и способы лова; промысловую меру основных промысловых рыб; требования основных Правил любительского и промышленного рыболовства
Навыки:
Определять ячею в промысловых орудиях лова; рассчитать материальный ущерб от гибели рыбы; применять законные средства лова рыбы; определить рацион молоди, составлять кормовые смеси; проводить гипофизарные инъекции, инкубацию икры; проведения биологического анализа рыбы и порядка проведения рыбоводных работ; применять методы облова и вылова производителей; определить биомассу водоема и его продуктивность; выявлять водоемы с замороопасной обстановкой; Выяснять причину заболачивания водоемов; Ознакомиться с технологией обработки рыбы и сохранения сырья; проведения спасения молоди и основных мелиоративных работ на водоемах.
ПК2.1.5
ПК2.1.8
ПК2.1.7
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ПК2.2.8
ПП.02
Преддипломная практика
Приобрести организаторские умения. Систематизировать знания. Совершенствовать умения по специальности. Накопить опыт практической работы. Самостоятельно применять полученные профессиональные знания по специальности. Организовывать безопасные условия труда.
Умения:
Оформлять документацию на обслуживание; проводить инструктаж на рабочем месте;
оформлять и закрывать наряды на выполнение работ;
проведения основных производственных процессов по воспроизводству; контроля за соблюдением основных правил рыболовства и разработке по их усовершенствованию.
ПК2.1.9
ПК2.1.6
ПК2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
Содержание общеобразовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
150503 3 - Техник
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
Лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем). Деловую лексику и термины. Составлять тексты. Вести диалоги. Переводить тексты по специальности.
Умения:
Перевести и пересказать текст с использованием терминов.
БК 1, 5, 8
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы общения на английском языке: фонетика, лексика, фразеология, грамматика. Основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины, техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение с лоцманом, администрацией порта и таможни, штабом, представителями компаний
Знания:
Лексический (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) английских терминов и текстов профессиональной направленности
Овладеть достаточным умением общения на английском языке.
Умения:
Перевести и пересказать текст с использованием терминов. Вести диалоги.

БҚ 4, 5, 8
КҚ 2.2.2.;
КҚ 2.2.5.;
КҚ 2.2.8.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Танысу практика
Ұйым мен мекемелерге мінездеме. Балық шаруашылығы саласында түсінік, балықты өсіру және балық өнімдерін өңдеу технологиясының түсінігі. Тәжірибелік, курстық және дипломдық жұмыстардың орындалу үлгілері.
Іскерліктер:
Кәсіби беталыс; өндірістің барлық бағытындағы құрылымы; негізгі өндірістік процестер
Дағдылар:
Балық шаруашылығы саласы бойынша өкілеттілікті шектеужәне еңбекті бөлу
КҚ 2.1.1.;
КҚ 2.2.1.
ӨО.02
Оқу практикасы
Алған теориялық Білімдер:ін қолдана Білімдер:ді үйрену, болашақ кәсібінің тәжірибелік Дағдылар: мен біліктерін игеру.
Іскерліктер:
Ихтиологиялық материалдарды жинау және консервациялау әдістерін Білімдер:. Бекіре, тұқы және алабұғатұқымдас және басқа да балықтардың ерекшеліктерін Білімдер:. Балықтың өсімталдығын, жынысын, кемеліне келу стадиясын, қабыршағы мен сүйектеріне қарап балық жасын анықтай Су өсімдіктерінің түрлерін анықтауды су өсімдіктері гербариін безендіруді;
Дағдылар:
Өсімдіктер мен зоопланктон маңызын Су қоймасындағы тереңдікті өлшеуді; қалтқының және гидрометрлік зырылдауықтың ағыс жылдамдығын өлшеуді су ағынындағы су шығынын анықтай
КҚ 2.1.2.;
КҚ 2.2.2.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01.
Технологиялық практика
Мамандығы бойынша біліктері мен Дағдылар:н жетілдіру; жиынтық технологиялық біліктер, Дағдылар:, ұйымдастыру қабілетін игеру. Арнайы пәндерді оқып үйренген кезде алған Білімдер:ін бекіту; кәсіпорынмен және оның өндірістік қызметімен, өндірістегі еңбекті қорғаумен танысу;
Іскерліктер:
Балық өндірудің дамыған жолдары, құмаршылық және өндірістік балық аулаудың ережелері, балықтардың негізгі кәсіпшілік шектеуі
Дағдылар:
Инкубациялық құралдарды жеткізу, балық аулау құрылғыларының заңды пайдаланылуы.
КҚ 2.1.5.;
КҚ 2.1.8.;
КҚ 2.1.7.;
КҚ 2.2.5.;
КҚ 2.2.6.;
КҚ 2.2.8.
КП.02.
Дипломалды практика
Ұйымдастырушылық білікті меңгеру. Білімдер:ін жүйелеу. Мамандығы бойынша біліктерін жетілдіру. Жұмыс практикан жинақтау. Мамандығы бойынша алған кәсіби білімін өз бетімен қолдану. Қауіпсіз еңбек жағдайын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
Құжаттар дайындау, инструктаж жұргізу
Дағдылар:
Балық аулау мен жасақтауда негізгі өндірістік бақылау жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.9.; КҚ
2.1.6.;
КҚ 2.1.10.;
КҚ 2.2.1.;
КҚ 2.2.4.;
КҚ 2.2.7.;
КҚ 2.2.8.
Циклдық пәндер және кәсіптік практика бойынша жалпы білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
150503 3 "Техник"
Цикл белгілері
Пәндер мен тәжірибелердің атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасқан білім, Іскерліктер: мен Дағдылар:
Қалыптасқан құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика. Сөз сөйлеу дамуы. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби сөз қатынасы
Білімдер:
Оқу мен аударуға қажетті Лексикалық және грамматикалық минимум (сөздікпен), кәсіби лексика мен терминдер. Мәтіндер құрастыру. Әңгімелесу, мамандықтарына қатысты мәтіндерді аудару.
Іскерліктер:
Термин сөздерді қолдана отырып мәтіндерді аудару, түсінігін айту.
БҚ 1, 5, 8
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Ағылшын тілінде сөз қатынасы негіздері: фонетика, лексика, фразеология, грамматика. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері; кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер, кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Лоцманмен, порт және кеден әкімшілігімен, штабпен, компания өкілдерімен кәсіби сөз қатынасы.
Білімдер:
Кәсіптік бағыттағы қажетті ағылшын терминдері мен мәтіндердің Грамматикалық және лексикалық минимумын (1200-1400 лексикалық бірліктер), ағылшын тілінде қатынасты жеткілікті меңгеру.
Іскерліктер:
Термин сөздерді қолдана отырып мәтіндерді аудару және түсінігін айту. Әңгімелесу.

БК 1, 5, 8
ОГД.03
Физическая культура
Значение физической культуры в профессиональной подготовке специалиста, основы здорового образа жизни, физическая подготовка учащихся. Естественные основы физического воспитания. Профессионально-прикладные виды спорта.
Знания:
Роль физической культуры и общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека; видами физической подготовки.
Умения:
Развивать профессионально-прикладную физическую культуру: народные игры, борьбу, туризм
БК 4, 7, 10
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Общество и культура. Развитие культуры, традиции и новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Древняя Русь и Великая Степь. Тюркская письменность. Художественная культура средневековых наров Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана. как часть мировой цивилизации.
Знания:
Исходное и современное понятие терминов "культура", "цивилизация", виды, формы, типы, функции культуры.
Особенности развития культуры независимого Казахстана.
Сущность религии и ее роль. Основные положения буддизма, христианства, ислама.
Умения:
Связывать достижения современного культурного развития Казахстана с его корнями. Сформировать твердую и сознательную, научную позицию в оценке культурных и религиозных событий.
БК 1, 2, 6
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Бог и Человек. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация и культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество и глобальные проблемы.
Знания:
Философские, научные и религиозные аспекты смысла жизни человека, о соотношении версии происхождения сознания; основные законы общественного развития.
Умения:
ориентироваться в типах философии.
Иметь диалектический взгляд на мир,и проблемы личности и свободы, нравственные проблемы.

БҚ 1, 5, 8
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Дене шынықтырудың маманды даярлаудағы, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы рөлі. Оқушылардың физикалық дайындығы, салауатты өмір салтының негіздері. Кәсіптік қолданбалы спорт түрлері.
Білімдер:
Адамның кәсіби және әлеуметтік дамуындағы физикалық дайындық түрлерінің дене тәрбиесі мен жалпы мәдениеттегі көрінісі.
Іскерліктер:
Кәсіби қолданбалы дене шынықтыруды дамыту: ұлттық ойындар, күрес, туризм.
БҚ 4, 7, 10
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Қазақстан мәдениеті әлемдік өркениеттің бір бөлігі ретінде. Мәдениеттің, дәстүрдің және жаңашылдықтың дамуы. Мәдениет сабақтастығы. Мәдениеттегі ұлттық және жалпы адамзаттық құрам. Өз халқыңның, ұлтыңның мәдени-тарихи құндылықтарын жалпы адамзаттық мәдениет жетістіктерімен қатарластыра тану. Өнердегі алғашқы қадамдар туындауынан бастап ерте қола дәуіріне дейінгі Қазақстан мәдениетінің даму тарихы. Қазақстан аумағы әлемдік өркениет ошақтарының бірі ретінде. Ежелгі Русь және Ұлы Дала. Түркі жазулары. Қазақстанның ортағасырлық халықтарының көркем мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, әдет-ғұрыптары және халық өнері. Қазіргі заманғы Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
Анықтамалар, негізгі категориялар; гуманитарлық білім жүйесіндегі және ғылымдағы орны мен маңызы. "өркениет", "мәдениет" терминдерінің жаңашыл түсініктері, түрлері, формалары, мәдениет функциялары. Жаңашыл мәдениеттің ұлттық және жалпыадамдық байланыстары. "мәдениет" және "имандылық", "мәдениет" және "табиғат" ұғымының байланыстары. Мәдени еібекпен өндірістің мазмұны, қатынасы, саяси және экономикалық мәдениет. Бұрынғы уақыттан қазіргі уақытқа дейінгі Қазақстан мәдениетінің негізгі кезеңдік дамуы. Тәуелсіз Қазақстан мәдениетінің даму ерекшеліктері. Діннің маңызы мен рөлі. Діннің қалыптасуы және оның тарихи кезеңдері.
Ислам, буддизм, христиан діндерінің негізгі жағдайлары.
Іскерліктер:
Қазақстанның өткен мәдениеті мен жаңашыл мәдениетін байланыстыру. Әлемдік мәдениет құндылықтары ретінде мәдениет байланысын анықтау және бағалау.
БҚ 1, 2, 6
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия негіздері, әлемдік философиялық ойдың негізгі даму кезеңдері. Адам жаратылысы және оның тіршілік мәні. Құдай және Адам. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет және мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адам танымы және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат және ғаламдық проблемалар.
Білімдер:
Философиялық ғылыми және әлемдік діни сауаттылықты көрсету, адам өмірінің мағынасын, жаңашыл қоғамда адам қалыптасуының маңыздылығы, материалдық құндылықтардың қатынасы. Қоғам, өркениет; дүниеге деген көзқарастың қалыптасуы табиғи, әлеуметтік және нақты мәдени ортаға тәуелді.
Іскерліктер:
Қазіргі заманның күрделі болмысына философиялық, ғылыми, діни талдау жасауға; философиялық білім дамуының маңызды кезеңдерімен, бағыттармен қайнарларымен таныстыру.

БК 1, 2
СЭД.03
Основы социологии и политологии
Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическая система. Субъекты политики. Политическое сознание. Политическая культура. Мировая политика. Социология, как наука об обществе. Общество и социальная система. и личность. Мировая политика и международные отношения. Социальные конфликты и способы их разрешения. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
Иметь представление о функционировании и развитии общества и личности; о сущности власти, субъектах политики, политических отношениях и процессах
Иметь представление о политических системах и политических режимах, человеческим измерениям политики
Умения:
Различать особенности развития современной политики Республики Казахстан;
БК 1,6,9,10
СЭД.04
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; доходы населения; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая система государства; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; международное разделение труда; основы бизнеса;
Знания:
микро- и макроэкономические ситуации в стране и за рубежом, денежно – кредитную и налоговую политику; основные проблемы негосударственной экономики.
Умения:
Находить и использовать необходимую экономическую информацию
для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 3, 6, 8,16
СЭД.05
Основы права
Право: понятие, источники, система. Конституция РК – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
Основные положения Конституции РК; основы государственного, административного, гражданского, трудового, семейного, уголовного права РК; правовые и нравственно-правовые нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
Отстаивать права и свободы гражданина механизмы их реализации.
БК 6,8,9,10
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Основы компьютерной техники
Характеристика персонального компьютера; понятие операционной системы; основы работы в Windows XP; Электронный офис; Утилиты; всемирная компьютерная сеть Интернет
Знания:
Общие сведения о персональных компьютерах, функциональную схему ЭВМ, правила и порядок работы на ЭВМ
Умения:
Создавать документы, пользоваться Интернетом;
операционными системами.
БК 6

БҚ 1, 2
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Саясат субъектілері. Саяси сана. Саяси мәдениет. Әлемдік саясат. Әлеуметтану қоғам туралы ғылым ретінде. Әлеуметтану пәні. Қоғам және әлеуметтік жүйе. Әлеуметтік жүйе және тұлға. Әлемдік саясат және халықаралық қатынастар. Әлеуметтік жанжалдар және оларды шешу тәсілдері. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
Білімдер:
Саясаттану пәнінің міндеттері мен әдістерінің маңызын; дүниежүзілік саяси ойлардың даму тарихын, оның баламаларын, саяси қатынастар үлгілерін; саяси билік мазмұнын; саяси жүйе қызметін және даму тарихын; қазіргі Қазақстан Республикасының саясатының даму ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
Қазақстан Республикасының жаңашыл саясатының даму құндылықтарын ажырата қоғамды тануда әлеуметтік зерттеулерді қолдану
БҚ 1, 6, 9, 10
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары. Микроэкономика; ресурстар; нарықтық баға қою тетіктері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; халық кірістері; макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржы; мемлекеттің ақша-несие және салық жүйесі; инфляция процестері; жұмыссыздық; экономикалық өсу проблемалары; еңбектің халықаралық бөлінуі; бизнес негіздері.
Білімдер:
Экономикалық теорияның жалпы жағдайын; елдегі және шет елдегі макро және микроэкономикалық жағдайларын, салық саясаты және аша несие жағдайларын; мемлекеттік емес экономиканың негізгі мәселелері.
Іскерліктер:
Қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану; нарықтық экономика құрылымын, кәсіпкерлік және іс. Жаңашыл өндіріс туралы, оның жағдайы жөнінде мағлұматтар өз кәсібіне қатысты қажетті экономикалық ақпараттарды табу.
БҚ 3, 6, 8
СЭД.05
Құқық негіздері
Құқық: түсінігі, шығу көздері, жүйесі. ҚР Конституциясы - құқықтық жүйе ядросы. Жалпыға бірдей адам құқығы декларациясы. Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңдық жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқыққорғау органдары.
Білімдер:
Қазақстан Республикасының Конституциясы; Қазақстан Республикасының мемлекеттікғ әкімшілік, азаматтық, еңбек, отбасылық, қылмыстық құқықтарын;
Іскерліктер:
Нормативтік құқықтық актілерді жүйелеу, құқықтық нормаларды іске асыру және оған түсінік беру; құқық және азамат бостандығы және оның дамуы мен механизмі.
БҚ 6, 8, 9, 10
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Компьютерлік техника негіздері
Дербес компьютер сипаттамасы; операциялық жүйе түсінігі;Windows XP-де жұмыс істеу негіздері; Утилиттер; Электронды кеңсе; Дүниежүзілік компьютерлік Интернет жүйесі.
Білімдер:
Дербес компьютер туралы жалпы мағлұмат, ЭЕМ функциалды кестесі, ЕЭМ ережесі мен жұмыс тәртібі.
Іскерліктер:
Ақпаратты түсіну, ақпарат қасиеттерін, ақпаратты кодпен жазуын, ақпаратты өлшеу бірліктерін. Есептеуіш техниканың тарихын, стандарттық қосымшалар.
БҚ 6

ПК 3.3.8.
ОПД.02
Аналитическая химия
Важнейшие понятия и законы химии; химическая связь и строение вещества; металлы и неметаллы; Углеводороды; Спирты и Фенолы; Белки и нуклеиновые кислоты. Понятие об ионной связи. Значение и роль катионов и анионов в растворах. Качественный анализ смесей и растворов.
Знания:
таблицу Менделеева, определять валентность, порядковый номер, писать химические уравнения, важнейшие направления развития химической промышленности на основе научно-технического прогресса.
Умения:
Владеть навыками работы, используя учебники и дидактические материалы, использовать теоретические знания в формировании понимания химических закономерностей,.
БК 8, 10
ПК3.3.9
ОПД.03
Органическая химия
Органическая химия; Теория химического строения А.М. Бутлерова; Гомологический ряд, изомеры, свойства и получение алканов; Ненасыщенные углеводороды; Ароматические углеводороды; синтетические и высокомолекулярные вещества.
Знания:
Значение теории органических веществ А.М. Бутлерова и основные направления ее дальнейшего развития.
Умения:
Проводить наблюдения и химические эксперименты;; определять химические связи в соединениях; объяснять строения атома химических элементов; вычислять формулу вещества используя массовые доли элементов; вычислять по известной массе сложного вещества массы элементов входящих в его состав.
БК 8, 10
ПК 3.3.9
ОПД.04
Микробиология
Разнообразие мира микроорганизмов; морфология, физиология, систематика и генетика микробов; роль микробов в круговороте веществ и в природе; микробы в почве, воде и атмосфере; факторы определяющие жизнедеятельность микроорганизмов; использование микробов в промышленности и сельском хозяйстве; влияние микробов на состояние рыбных организмов; микробное число, Колититр и колииндекс.
Знания:
роль и значение микробов в природе, их морфологию, физиологию, систематику, экологию;
Умения:
Владеть методикой использования микроорганизмов в промышленной биотехнологии и устранения их вредного влияния на живые биоресурсы.
БК 7, 8, 10
ПК 3.3.9
ОПД.05
Зоология беспозвоночных
Общие свойства живых организмов; выживание животных и их приспособление. История развития живого вещества в биосфере. Систематика животного мира; тип простейшие; характеристика губок; кишечнополостных; различных видов червей моллюсков; типа членистоногих (ветвистоусых и веслоногих рачков, мизид, бокоплавов). Десятиногие раки; класс насекомые; тип иглокожие. Роль беспозвоночных в биологическом круговороте; роль беспозвоночных в формировании пищевых цепей, в повышении продуктивности естественных водоемов
Знания:
Систематику животного мира: типа простейших, кишечнополостных, круглых червей, двустворчатых моллюсков, класса насекомых.
Умения:
Различать качественный состав кормовой базы естественных водоемов, давать характеристику типу простейших, губок, веслоногих, классу насекомых, их влияние на продуктивность водоемов.
БК 7, 8, 10
ПК 3.3.9
ОПД.06
Охрана труда
Производственная опасность и вредные условия труда на флоте, рыбоводных и индустриальных хозяйствах; травматизм, производственная санитария, инструктаж по охране труда; техника безопасности на рыбоводных предприятиях, плавучих базах, больших морозильных траулерах.
Знания:
Нормативно-правовые акты по охране труда РК; Правила оказания первой помощи в экстремальных условиях, в открытом море пострадавшим.
Умения:
Владеть практическими навыками по технике безопасности, проводить инструктаж по ТБ, проводить на производстве трехступенчатый инструктаж.
БК 7, 8, 9,21
ПК3.3.4
ПК 3.3.5
ОПД.07
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации. Качество продукции, показатели качества продукции, методы их оценки, испытания и контроль продукции.
Знания:
Технические условия, отраслевые стандарты на рыбную продукцию.
Умения:
Применять на производстве и соблюдать контроль по изготовлению продукции соответствующие стандартам. Правильно проводить сертификацию продукции, метрологические испытания на технологическое оборудование и своевременную поверку контрольно- измерительных приборов.

КҚ 3.3.8.
ЖКП.02
Аналитикалық химия
Маңызды химиялық заңдар түсінігі; зат алмасу және химиялық байланыс; металлдар; көмірсутектер; спирттер және фенолдар; ақуыз және қышқылдар.
Білімдер:
Менделеевтің периодтық заңдары, валенттілік, химиялық элементтердің саны мен қатарлары. Химиялық байланыстар, тепе теңдік, атомдар құрылысы.
Менделеевтің кестесін пайдалана отырып валенттілігін анықтау, реттік қатары, химиялық теңдіктерді жазу, химиялық символдарды жазу
Іскерліктер:
Дидактикалық материалдармен оқулықтарды пайдалана отырып жұмыстық Дағдыларды игеру; пәнаралық байланыс жасақтау, химиялық эксперементтер және қадағалау жүргізу, бірігудегі химиялық байланысты анықтау. Күнделікті өмірмен байланысты ескере отырып, химиялық заңдылықтарды түсіндіруде шығармашылықпен қарау.
БҚ 8, 10
КҚ 3.3.9.
ЖКП.03
Органикалық химия
Органикалық химия; А.М. Бутлеровтың химиялық қалыптасу теориясы; гомологиялық қатар, изомерлер, көмірсутектер, иісті көмірсутектер. Синтетикалық және жоғары молекулалы заттар.
Білімдер:
А.М. Бутлеровтың органикалық заттар теориясы және негізгі бағыттағы дамуы.
Іскерліктер:
Химиялық эксперементтер және қадағалау жұмыстарын жүргізу. Қазақстандағы пайдалы қазбалардың негізгі орындарын атау; қышқылды элементтердің валенттілігін анықтау; химиялық байланыстарды анықтау. Химиялыө атом элементтер өатарын түсіну;
БҚ 8, 10
КҚ 3.3.9.
ЖКП.04
Микробиология
Микроорганизмдер әлемінің көптүрлілігі.; микробтардың морфологиясы, физиологиясы, жүйеленуі және генетикасы; микробтардың табиғатта зат айналымындағы рөлі; топырақтағы, судағы және атмосферадағы микробтар; микроорганизмдердің тіршілігін айқындайтын факторлар; патогенді микробтар және олардың вируленттігі;бациллажұқтырғыштық; И.И.Мечниковтың фагоциттік теориясы; фагоцитоз; иммунитет; вакциналар мен сарысулар, оларды қолдану; микробтарды өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында пайдалану; микробтардың балық шаруашылығы жағдайындағы рөлі; микробтар саны, колититр және колииндекс.
Білімдер:
Табиғаттағы микробтардың маңызы мен мағынасын, олардың морфологиясын, физиологиясын, экологиясын Білімдер:.
Іскерліктер:
Өндірістік биотехнологияда микроорганизмдердің әдістерін қолдану.
БҚ 7, 8, 10
КҚ 3.3.9.
ЖКП.05
Омыртқасыздар зоологиясы
Тірі организмдердің жалпы қасиеттері; жануарлардың аман қалуы және олардың бейімделуі; биосферадағы жанды зат; жануарлар әлемінің жүйеленуі; қарапайымдылар типі; губкалар сипаттамасы; қуысішектілер; жалпақ құрттар; дөңгелек құрттар; қосжармақты моллюскалар; басаяқты моллюскалар; бунақаяқтылар типтері; тармақмұрттылар мен ескекаяқтылар; мизидтер отряды; бүйірімен жүзгіштер отряды; онаяқты шаяндар; жәндіктер класы; инелілер типі; омыртқасыздардың биологиялық процестердегі рөлі; табиғи су қоймаларын мекендеушілердің жем қорындағы омыртқасыздардың рөлі.
Білімдер:
Жануарлар әлемінің систематикасын: қарапайым, дөңгелек құрттар түрлері, ұлулар, насекомдар тобы.
Іскерліктер:
Ағзаларды ажырата Білімдер:, қоректік базалар, насекомдар тобына мінездеме беру.
БҚ 7, 8, 10
КҚ 3.3.9.
ЖКП.06
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау міндеттері; Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік актілер; флоттағы, балық өсіру және индустриалдық шаруашылықтардағы өндірістік қауіптілік және зиянды еңбек жағдайлары; травматизм, оның көрсеткіштері, тергеу және есепке алу; өндірістік санитария; еңбекті қорғау туралы өндірістік нұсқаулық; электр қауіпсіздігі; өрт қауіпсіздігі; зақымдалушыларға алғашқы медициналық көмек беру ережелері; флоттағы, балық өсіру кәсіпорындардағы қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі құқықтық нормативтік актілері, ашық теңізде жапа шеккендерге экстремалды жағдайда алғашқы көмек көрсету ережесі
Іскерліктер:
Техника қауіпсіздігінің ережесін игеру, жұмыс жүргізу.
БҚ 7, 8, 9
КҚ 3.3.4.; 231.5.
ЖКП.07
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология, стандарттау және сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаты, міндеті, принциптері, объектілері және құралдары. Метрология түсінігі, метрологиялық қызмет, мемлекеттік метрологиялық бақылау, қалағалау.
Стандарттау және сапаны басқару саласындағы негізгі терминдер, анықтамалар, ТМД-ғы халықаралық стандарттау. Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері, сертификаттау жүйесі, сертификаттау тәртібі мен ережесі, міндетті және ерікті сертификаттау, сертификаттау схемасы.
Білімдер:
Стандарттау, сетификаттау және метрология дегеніміз не. Құқықтық база, мемлекеттік стандарттар, техникалық жағдайлар. Іскерліктер:
Стандартқа сәйкес өнімді дайындауда өндірісте қолдану. Қнімді сертификаттауда дұрыс жұмыс жүргізу.

БК 5, 7, 10
ПК 3.3.10
ОПД.08
Экономика отрасли
Организационно-правовые и экономические основы функционирования предприятия; Ресурсы предприятий и их производственное использование; Результаты и особенности хозяйственной деятельности предприятия.
Знания:
Основы ведения предпринимательской деятельности; виды и определения конкуренции, товара; виды реклам; основы управления персоналом.
Умения:
Подобрать материалы для презентации товара, фирмы; планировать работу персонала; вести подбор и расстановку кадров на рабочие места;
БК 4, 5, 8
ПК 3.3.11
ОПД.09
Геодезия с основами черчения
Геодезия, форма и основные размеры земли. Изображение земной поверхности на геодезических чертежах, обозначение точек на местности. Составление планов и вычисление чертежей, вычисление площадей по измерениям на местности и на плане. Рельеф местности, съемка и изображение его горизонталями. Съемка больших площадей, понятие об аэрофотосъемке.
Знания:
Измерение горизонтальных и вертикальных углов местности, измерение высот, масштабы, составление по румбам сторон. Деление площадей земельных участков.
Умения:
Проводить глазомерные съемки, вычислительную обработку результатов измерения, графическое построение планов, карт, профилей и аэрофотопланов. Проводить нивелирные работы относительно поверхности воды в местных водоемах или относительно любой условной высоты.
БК 7, 8
ПК 3.3.12
ОПД.10
Гидрология и гидрохимия
Общие понятия о гидросфере, виды поверхностных и подземных вод, проблемы их использования. Факторы, влияющие на их состояние.
Состав и строение атмосферы; осадки образующие на поверхности земли и выпадающие осадки из облаков, конденсация и сублимация водяного пара; термометры; химический состав естественных водоемов, водохранилищ, озер, характеристика рек. Общие требования при работе в гидрохимической лаборатории; определение мутности, запаха, щелочности, жесткости и гидрохимический режим реки Урал.
Знания:
Физические и химические свойства природных вод, водный баланс, гидрометрию, водный режим, движение природных вод. Факторы, определяющие состояние источников загрязнения природных вод и меры по их охране и предупреждению от истощения.
Умения:
Рассчитывать речной сток, объем воды, начертить гидрограф воды, составить морфологическую характеристику водоема; выполнять современные методы анализа природных вод в полевых и стационарных условиях; выполнять гидрохимический анализ воды.
БК 5, 8
ПК 3.3.4
ОПД.11
Экологические основы природопользования
Современное состояние окружающей среды; принципы рационального использования природопользования; природные ресурсы и ресурсный цикл; оценка качества природной среды; предельно допустимая концентрация вредных веществ; мониторинг окружающей среды; Экспертиза и оценка вредных веществ, очистка газовых выбросов; экологическая экспертиза; природоохранное законодательство; международное сотрудничество в области окружающей среды; глобальные экологические проблемы.
Знания:
Современное состояние биосферы и глобальные проблемы окружающей среды; принципы природопользования, воспроизводства и развития живых систем; рациональное использование природных ресурсов, основы экологического права в соответствии с международными и национальными требованиями по охране окружающей среды.
Умения:
Проводить в рамках законодательных актов анализ при использовании природных ресурсов; мониторинг окружающей среды, рассчитывать эффективность использования природных ресурсов.
БК 2, 5, 7,20
ПК3.3.1;
ПК 3.3.4
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 150503 3- Техник
СД.01
Ихтиология
Морфология и анатомия рыб. Внешние признаки рыб и формы тела. Плавники и их роль. Скелет и мышцы рыб. Внутреннее строение рыбы. Экология рыб. Миграции рыб факторы, влияющие на них. Рост, развитие и размножение рыб. Методы ихтиологических исследований. Районы промысла и их характеристика. Общее состояние рыбных запасов, перспективы освоения мировых запасов, факторы, влияющие на их состояние. Классификация рыб по Л.С.Бергу. Систематика рыб. Характеристика основных семейств и особенности биологии основных промысловых видов рыб. Основы рационального использования рыбных запасов. Биологические основы регулирования промыслов.
Знания:
Биологию, анатомию и физиологию биологии рыб, особенности их поведения, районы скоплений и концентрации
Умения:
Определять признаки рыб по видам, возрасту, темпу роста, стадии зрелости и упитанности.

БҚ 5, 7, 10
КҚ 3.3.10
ЖКП.08
Салалық экономика
Салалық экономика ұйымдары; экономика дамуындағы жағдайлар; бәсекелестік және оның түрлері; кәсіпкерлік қызмет; маркетинг туралы түсінік; қаржыландыру негіздері; тауар; Жарнама; арнайы және кадрлық саясат. Ішкіэкономикалық кәсіпкерлік қызмет; менеджмент оның тапсырмалары; Макроэкономика; Инфляция;
Білімдер:
Салалық экономиканың негізгі заңдары, іскерлік қызметті жүргізу негіздері; тауар, бәсекелестіктің анықтамасы мен түрлері; жарнама түрлері;
Іскерліктер:
Тауар мен фирмаларды презентациялауда материалдар таңдау; жұмыс жоспарлау;
БҚ 4, 5, 8
КҚ 3.3.11.
ЖКП.09
Геодезия сызу негіздерімен
Геодезия, жердің негізгі пішіндері мен формасы. Геодезиялық сызуларда жердің беткі қабатын түсіру, нүктесін анықтау. Жоспарлар жасақтау, сызуларды есептеу. Аэрофотосьемканың түсінігі
Білімдер:
Геодезиялық өлшеулер, жер бетінің сызықтарын өлшеу. Тігінен және көлденең бұрыштарын өлшеу, масштабтары. Жер учаскесінің көлемін бөлу.
Іскерліктер:
Өлшеу есептерін жүргізу, графикалық жоспарлар құрастыру, аэрофото жоспармен карта жасақтау.
БҚ 7, 8
КҚ 3.3.12.
ЖКП.10
Гидрология және гидрохимия
Ауаның құрамы мен құрылысы, бұлттардан жауатын жауын-шашын және жердің бетіндегі жауын-шашын,су буларының конденсациясы мен сублимациясы,термолметрлер,су қоймаларының табиғи химиялық құрамы,су сақтайтын қойма,көлдер,өзендерге сипатт ама. Гидрохимиялық зертханалардағы жұмыс кезіндегі жалпы талаптар;судың лайлылығын, сілтілігін,иісін,қаттылығын және Орал өзенінің гидрохимиялық режимін анықтау.
Білімдер:
Табиғи сулардың физикалық қасиеттерін, гидробонттарға олардың әсері,табиғаттағы сулардың айналуы, су тепе-теңдігі, гидрометрияны, су режимін, табиғи судың қозғалысы.Еріткіш ретінде судың құрамы мен қасиеті,табиғи су мен факторлардың химиялық құрамы, оның табиғи судың ластығының көзін және қорғаудағы мөлшерін анықтайтын;
Іскерліктер:
өзен стогын есептеу,судың көлемін, судың гидрографын сызу,су қоймасының морфоологиялық сипаттамасын қайта жасау; көлдердің морфометрикалығын санау,далалық және стационарлық жағдайда табиғи сулардың қазіргі заманғы сараптама әдістерін орындау; судың гидрохимиялық сараптамасын орындау.
БҚ 5, 8
КҚ 3.3.4.
ЖКП.11
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негізі.
Қоршаған ортаның қазіргі заманғы жағдайы; табиғатты пайдаланудың рациональды пайдаланудың принциптері; табиғи ресурстар мен ресурстық цикл; табиғи ортаның сапа бағасы; зиянды заттардың шамамен жіберілген концентрациясы; қоршаған ортаның мониторингі; лақтырылған газдардың тазартылуы,зиянды заттардың сараптамасы мен бағасы;экологиялық сараптама; табиғатты қорғау жөнінде заңшығарушы; қоршаған ортада халықаралық ынтымақтастық; үлкен экологиялық проблемалар.
Білімдер::
Қоршаған ортаның глобальды проблемалары мен биосфераның қазіргі заманғы жағдайы;тіршілік жүйелерінің дамуы және қайта өңдеу, табиғатты пайдаланудың принциптері;қоршаған ортаны қорғау бойынша халықаралық және ұлттық талаптарға сәйкес экологиялық құқықтардың негізі,табиғи ресурстардың рациональдық қолданысы;
Іскерліктер::
Табиғат ресурстарын қолдануда заң шығару шеңберінде сараптама жүргізу;қоршаған ортаның мониторингі;табиғат ресурстарын қолдануда тиімділігін есептеу;
БҚ 2, 5, 7
КҚ 3.3.1.; 3.3.4.
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік "Техник"
АП.01
Ихтиология
Балықтардың морфологиясы мен анатомиясы; балық денесінің сыртқы белгілері мен формалары, қаңқасы, бұлшық еттері; балықтардың ішкі органдары; тыныс алу, қан айналу, ас қорыту органдары; жүйке жүйесі, зәр бөлу және жыныс жүйесі; балық экологиясы: топтары, қоректенуі, көбеюі, өсуі, дамуы, мінез-құлық ерекшеліктері; ихтиологиялық зерттеу әдістері; балықтардың жүйелестірілуі; дөңгелек ауыздылар класы; шеміршекті балықтар класы; бекіретәрізділер тобы; шабақ тәрізділер тобы; арқанбалық тәрізділер тобы; тұқытәрізділер тобы; жайынтәрізділер тобы; нәлімтәрізділер тобы; кефалтәрізділер тобы; алабұғатәрізділер тобы; Қазақстанда мекендейтін балық түрлері.
Білімдер:
Биологияны,анатомия мен балықтардың физиологиялық биологиясын, оларды жүргізудің негізі,топтау мен жиын ауданы.
Іскерліктер:
Балықтардың түрлері, өсу қарқыны, кемелденген және күйленген кезеңдерін анықтайтын белгілер.

БК 5, 7, 8
ПК 3.3.3
СД.02
Аквакультура
Основные направления аквакультуры. История искусственного рыборазведения, краткая характеристика объектов разведения. Прудовое рыбоводство. Рыбоводство в естественных водоемах. Промысловый возврат, процент выживания молоди и икры. Заготовка и отбор производителей. Племенная и селекционная работа. Биотехника выращивания ценных видов рыб в прудах и бассейнах, в садковых хозяйствах приморской зоны. Карпо-утиные хозяйства. Марикультура. Акклиматизация рыб и кормовых объектов.
Знания:
Биологические основы разведения рыб и кормовых объектов в рыбопитомниках и прудовых хозяйствах.
Умения:
Определять этапы, закономерности индивидуального развития рыб, проводить работы по физиологическому стимулированию производителей, выращиванию молоди рыб и товарной рыбы
БК 5, 7, 9
ПК 3.3.4
СД.03
Рыбохозяйственная гидротехникка
Типы рыбоводных хозяйств. Общая характеристика гидротехнических сооружений. Низконапорные русловые земляные плотины и дамбы. Водосбросные сооружения. Сооружения рыбосборно – осушительной системы. Водоподающая система и сооружения на ней. Рыбозаградительные и рыбозащитныесооружения. Схема водоснабжения с механическим подъемом воды. Гидротехнические сооружения рыбоводных заводов. Строительные работы и строительные материалы. Земляные, бетонные и железобетонные, каменные и другие работы. Работы с применением полимерных материалов.
Знания:
- Типы хозяйств;
- конструкцию дамб, водосборных и водоплавающих устройств;
- каналов и трубопроводов;
- плотины, их устройство и назначение.
Умения:
- Рассчитать прудовые площади;
- проводить компоновку прудов;
- определять уровень воды водохранилище;
- уметь составлять сметную документацию.
ПК 3.3.2
ПК 3.3.6
СД.04
Механизация и автоматизация процессов промышленного рыболовства
Гибкие подъемы и тяговые органы стальные канаты; приводы промысловых и грузоподъемных машин: устройства для регулирования скорости тяги; рассчет орудий рыболовства.Расчет материальной части орудий рыболовства
Знания:
- Способы и методы подбора основных параметров механизма лова рыбы;
- определения суточной производительности, коэффициента механизации.
Умения:
- Выполнять технологические процессы;
- проводить текущий ремонт орудий рыболовства;
ПК 3.3.4;
ПК 3.3.7
СД.05
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Классификация орудий лова. Отцеживающие, объячеивающие, крючковые и стационарные орудия лова. Назначение сетеснастных материалов, способы их изготовления и применения. Технология постройки орудий лова и ремонта. Износ орудий лова и уход за их состоянием.
Знания:
Способы использования различных орудий лова рыбы и других гидробионтов в море, озерах, реках и водохранилищах.
Умения:
Выполнять вязку, шворку и ремонт сетей, вентеря, неводов, использования различных методов добычи гидробионтов
ПК3.3.2
ПК3.3.6
СД.06
Охрана и рациональное использование биоресурсов
Классификация природных ресурсов Р. Оуэна. Формы нарушения природного равновесия. Основные законы по охране биоресурсов; источники загрязнения природных источников; Закон Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".; ограничения на пользование объектами животного мира Урало-Каспийского бассейна; экономические основы платежей для природопользователей; Правила рыболовства в водоемах Республики Казахстан; ответственность за нарушения; мероприятия по восстановлению биоресурсов в естественных водоемах
Знания:
Законодательные акты и нормы международного права, регулирующие хозяйственную деятельность на водоемах, промысел гидробионтов, порядок определения ущерба наносимого водным биоресурсам и принципы его компенсации; задачи и структура органов рыбоохраны, права и обязанности инспектора рыбоохраны.
Умения:
Соблюдать Правила рыболовства на тонях; организовать рациональный промысел с выполнением требований рыбоохранного законодательства
БК 5

БҚ 5, 7, 8
КҚ 3.3.3.
АП.02
Аквакультура
Аквакультура туралы түсінік; пән мақсаты мен негізгі бағыттары; ТМД елдеріндегі жасанды балық өсіру тарихы; өсіру нысандарының қысқаша сипаттамасы. Жыныс органдарының дамуы, овогенез және спермогенез, партогенез туралы түсінік; жыныс органдарының жетілу сатысы; уылдырақты ұрықтандыру тәсілдері; уылдырықты инкубациялау, оның дамуына қажет жағдайлар; аман қалу және өнеркәсіптік қайтарым көрсеткіштері; балық аурулары мен жаулары; индустриалдық балық өсіру туралы түсінік; тоған шаруашылығының типтері, жүйесі және айналымы; тоған түрлері мен олардың маңызы; зауыттан тыс өсіруге арналған жабдықтар; бекіре, арқан балық және тұқы балықтардың уылдырықтарына арналған инкубациялық аппараттар; личинкалар мен тұқымдық балықты ұстауға арналған торлар; ВНИРО бассейндері; балық шаруашылығындағы селекция мен гибридтеу; балықтарды тоғанда өсіру; балықтарды торда өсіру; тірі жемдерді өсіру және тірі жемдерді тамақтандыру; бекіре балықтары мен олардың гибридтерін өсірудің биотехникасы; өсімдік қоректі балықтарды өсіру биотехникасы; арқан балықтарды және тұқы балықтарды және жаңа бейімделуші акклиматизанттарды өсіру биотехникасы; қоректік теңіз нысандарын өсіру;
Білімдер:
Балық өсіретін және тоған шаруашылығындағы балықтарды көбейту және азық обьектілерінің биологиялық негізі.
Іскерліктер:
Балықтардың жеке дамуындағы заңдылығын анықтау кезеңдері,өндірушілердің физиологиялық ынталандыру бойынша жұмыс орындау,тауар балықтары мен ұсақ балықтарды өсіру.
БҚ 5, 7, 9
КҚ 3.3.4.
АП.03
Балық шаруашылық гидротехникасы
Балық аулау шаруашылығының тоғандық құрылғысының кестесі. Тоған конструкциялары. Балық аулауда қолданылған гидротехникалық құралдардың сипаттамасы. Гидротехникалық жалғауларды түсіну. Жер плотинасының түрлері. Жер плотинасының төменгі күшке көрсетілген талаптар. Плотинадағы фильтрге қарсы құрылғы. Дренаж. Жер тас плотинасы. Жер плотинасына типтік жобалардың байланысуы. Балық аулау шаруашылығындағы бас желілердің мүмкіндік кестесі. Сушашудың автоматикалық әрекеттері. Шығарылған мұз қорғау жарлары және басқа да мұз қорғау құрылғылары және олардың қолданылуы. Балық аулау тоғандарындағы балық аулауды шектеу құрылғысы. Су беру жүйесіндегі шебіндік және торлы балық қорғаныштары. Балық жинау тоғандарындағы балық қорғаныштары. Өзеннен сумен қамтамасыз етудегі құрылғылар. Каналдар, қайықтар трубажүйелер; оларды бақылаушы құрылғылар. Майысқыш және ауыспалы құрылғылар. Тоғандағы Балық жинау, кептіру жүйесі, су жіберу, қалдық каналдар. Су қабылдағышқа талаптар. Көлденең аққан судың мөлшерінің көбеюі, ағынның түзетілуі және тереңдетілуі, бекітілуі. Балық аулау зауыттарындағы сумен қамтамасыз ету және канализациялық жүйелер. Жабық жүйедегі балық өсіру бойынша сумен қамтамасыз ету құрылғысының ерекшелігі.
Білімдер::
Су өтпейтін грунттарды қолдану, оларға мінездеме, сипаттама беру; су берудің механикалық жалпы жүйесінің элементтері. Инкубациялық процесте суды қолданудағы дайындықтардың ерекшеліктері. Балық аулау өндірісіндегі негізгі гидротехникалық құрылғы. Зақымдалған ашық және трубалық Су жіберудің себептері. Гидротехникалық құрылғының жазғы және қысқы мазмұны.
Іскерліктер:
Судың тазалығын және оның кері мағынасын анықтау. Плотина мен дамбалардың зақымдалу себептерін анықтау. Плотинадағы, магистралды каналдардағы жер жұмыстарының көлемін анықтау, шабақтарды құтқару жұмыстарын жүргізу. Механикалық және химиялық күрес әдістерін жүргізу.
КҚ 3.3.4.;
КҚ 3.3.7.
АП.04
Өнеркәсіптік балық аулау үрдісін механикаландыру және автоматтандыру
Икемді көтергіш, тартқыш бөлшектер,. Болат арқандар. Кәсіптік жүк көтергіш машиналардың жетегі. Тарту жылдамдығын реттеуші құралдар. Балық аулау құралдарының материалдық бөлігінің есебі.
Білімдер:
- балық аулау механизмінің негізгі өлшемдерін іріктеудің тәсілдері мен әдістері;
- механикаландыру коэффициентінің бір күндік өнімділігін анықтау.
Іскерліктер:
- технологиялық үрдістерді орындай білу;
- балық аулау құралдарына ағымдағы жөндеуді жүргізе білу;
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
АП.05
Өндірістік балық аулау эксплуатация кұрылғылары мен қондырғылары
Аулау құралдарының сипаттамасы. Классификация орудий лова. Аулаудың стационарлық және ілмектік құралдары. Сетенастық материалдардың белгіленуі, оларды дайындау мен қолданудың әрекеттері. Орнату технологиясының аулау құралдары мен жөндеуі.Аулау құралдарының жағдайына қарап істен алып кету.
Білімдер::
Әр түрлі балық аулау құралдары мен гидробионттардың теңізде,өзенде, көлде,су қоймаларында қолданудың тәсілдері.
Іскерліктер::
Гидробионттарды өндіруде қолданылған әртүрлі әдістер.
БҚ 3, 5
КҚ 3.3.6.
АП.06
Балық қорын қорғау
Қоршаған ортаны қорғаудың құрамды бөлігі ретіндегі пән туралы түсінік; Р.Оуэннің табиғи ресурстарды жіктеуі; биоценоздар, тағам тізбектері; табиғатты қорғау жөніндегі негізгі нормативтер мен заңдар; табиғи су көздерін ластаудың негізгі көздері; қалдық суларды тазалаудың қазіргі заманғы тәсілдері; Қазақстан Республикасының "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы"; Жайық-Каспий бассейніндегі жануарлар әлемі нысандарын пайдалануға қойылған шектеулер; табиғатпайдаланушыларға арналған төлемдердің экономикалық негіздері; Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заңбұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.
Білімдер:
Халықаралық құқықтың заңды актілері. табиғи тепе-теңдіктің бұзылу формалары; популяция, қауымдастық, балық қорғау органдарының тапсырмалары мен құрылысы. Балық қорғау инспекторларының міндеттері мен құқықтары
Іскерліктер:
Қазақстан Республикасы су қоймаларында балық аулау ережелері; заңбұзушылық үшін жауапкершілік; табиғи су қоймаларындағы балық қорларын қалпына келтіру жөніндегі шаралар.Соблюдать
БҚ 5

2. Повышенный уровень
2.1. 150501 2 Рыбовод
ПК 2.1.1. Использовать законодательные и иные нормативные правовые акты.
ПК 2.1.2. Применять полученные знания для решения конкретных экспериментальных и практических задач
ПК 2.1.3. Проводить производственную, научно-исследовательскую работу.
ПК 2.1.4. Определять практическую значимость популяций промысловых видов рыб
ПК 2.1.5. Рассчитывать сырьевые запасы
ПК 2.1.6. Производить промышленный лов рыбы, мелиоративные работы по спасению молоди
ПК 2.1.7. Проводить операции по отбору, отсадке, транспортировке и содержанию производителей ценных видов рыб
ПК 2.1.8. Использовать программы автоматизированной обработки экономической информации
ПК 2.1.9. Составлять отчетные калькуляции себестоимости продукции
ПК 2.1.10. Соблюдать законодательство о труде Республики Казахстан
2.2 150502 2 Рыбак
ПК 2.2.1 Использовать методы управления поведением рыбы
ПК 2.2.2 Проводить совершенствование и использование разновидностей орудий промышленного рыболовства
ПК 2.2.3 Уметь использовать рыбопромысловые судовые механизмы, их эксплуатацию и ремонт
ПК 2.2.4 Оценивать параметры и техническое состояние орудий промышленного рыболовства
ПК 2.2.5 Проводить расчет расхода сетематериалов с использованием посадочных коэффициентов.
ПК 2.2.6 Проводить кройку и ремонт сетеснастных материалов
ПК 2.2.7 Обеспечивать своевременный уход и соответствующее хранение орудий лова
ПК 2.2.8 Уметь использовать средства маломерного флота
ПК 2.2.9 Устанавливать ставные сети, вентеря, ставные морские и кошельковые невода, эрлифты и рыбонасосы для отлова пресноводных и морских рыб.
3.Специалист среднего звена
3.1. 150503 3 Техник
ПК 3.3.1. Знать состояние используемого водоема и состав его биоресурсов
ПК 3.3.2. Знать и соблюдать Правила промышленного рыболовства, методы и приемы их применения
ПК 3.3.3. Знать пищевую ценность сырья, правила его переработки, хранения и выработки широкого ассортимента пищевой продукции
ПК 3.3.4. Знать состояние запасов и роль искусственного воспроизводства биоресурсов.
ПК 3.3.5. Проектировать и проводить рыбохозяйственные мероприятия
ПК 3.3.6. Участвовать в спасении молоди их отшнурованных водоемов
ПК 3.3.7. Участвовать в бонитировке естественных водоемов для повышения их рыбопродуктивности
ПК 3.3.8. Использовать программы автоматизированной обработки экономической информации
ПК 3.3.9. Применять полученные знания для решения конкретных экспериментальных и практических задач
ПК 3.3.10. Использовать законодательные и иные нормативные правовые акты.
ПК 3.3.11. Составлять отчетные калькуляции себестоимости продукции

2. Жоғары деңгей
2.1.
1505012 Балық өсіруші
КҚ 2.1.1 Заңдар және басқа да нормативтік құқықтық актілерді қолдану
КҚ 2.1.2.Алған білімді нақты ғылыми, тәжірибелік мәселелерді шешуде қолдану
КҚ 2.1.3.Ғылыми-зерттеу, өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
КҚ 2.1.4.Өндірістік балықтардың тәжірибелік қажеттілігін анықтау
КҚ 2.1.5.Шикізат қорларын есептеу
КҚ 2.1.6.Балықтарды өндірістік аулауды жүргізу, шабақтарын қорғауда мелиоративтік жұмыстарды жүргізу
КҚ 2.1.7.Бекіре тұқымдас балықтарды өндірушілердің мазмұнын және іріктеуді, транспорттауды жүргізу
КҚ 2.1.8.Экономикалық ақпараттармен өңделген қазіргі заманғы бағдарламаларды пайдалану
КҚ 2.1.9.Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын есептеуді құрастыру
КҚ 2.1.10.Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңын сақтау
2.2.
150502 2 "Балықшы"
КҚ 2.2.1. Балықтардың мінез-құлқын басқару бойынша әдістерін қолдану
КҚ 2.2.2. Өндірістік балық аулау құралдарының әртүрлілігі мен жіктелуін жүргізу
КҚ 2.2.3.Кеме механизмінде балық аулауды пайдалана білу, оны жөндеу
КҚ 2.2.4. Өндірістік балық аулау құралдарының техникалық жағдайы мен параметрлерін бағалау
КҚ 2.2.5. Балық аулау құралдарының шығыны мен коэффициентін есептеу жүргізу
КҚ 2.2.5. Балық аулау құралдарын жөндеуді жүргізу
КҚ 2.2.6. Балық аулау құралдарының жағдайына баға беру және сақтауды қамтамасыз ету
КҚ 1.2.7. Кіші флот құралдарын пайдалана білу
КҚ 2.2.8. Ауларды орнату, құру және балықтарды аулау үшін ілгекті құралдар мен ұстамаларды пайдалану.
3 Орта буын маманы
3.1
150503 3 Техник
КҚ 3.3.1 Пайдаланылатын табиғи судың жағдайын және оның биоресурс құрамын білу
КҚ 3.3.2. Өндірістік балық аулаудың тәртібін, оларды қолдану әдістерін білу және қадағалау.
КҚ 3.3.3. Шикізаттың тағамдық құндылығын, қайта өңделу ережесін, тағамдық өнімнің ассортименттерін сақтау және жасақтау.
КҚ 3.3.4. Тірі ресурстардың жасанды өндірілуін және оның қорларының жағдайын білу.
КҚ 3.3.5. Балық шаруашылығына қатысты іс-шаралар жобалау және өткізу.
КҚ 3.3.6. Шабақтарды құтқару жұмыстарына қатысу.
КҚ 3.3.7. Балық өндіру үшін табиғи балық қорларын жақсартуға ат салысу.
КҚ 3.3.8. Экономикалық ақпараттармен өңделген қазіргі заманғы бағдарламаларды пайдалану
КҚ 3.3.9. Алған білімді нақты ғылыми, тәжірибелік мәселелерді шешуде қолдану
КҚ 3.3.10. Заңдар және басқа да нормативтік құқықтық актілерді қолдану
КҚ 3.3.11. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын есептеуді құрастыру

ПК 3.3.12. Проводить производственную, научно-исследовательскую работу.
ПК 3.3.13. Уметь использовать средства маломерного флота
ПК 3.3.14. Соблюдать законодательство о труде Республики Казахстан.
3.2. 150504 3 Техник-рыбовод
ПК 3.4.1. Знать биологические основы повышения продуктивности водоемов
ПК 3.4.2. Знать достижения рыбохозяйственной науки и практики в области акклиматизации и переселения гидробионтов, достижения, направления и методы племенной работы в разведении биоресурсов.
ПК 3.4.3. Использовать средства автоматизации и механизации промышленного рыбоводства
ПК 3.4.4. Владеть технологиями разведения и выращивания молоди ценных промысловых видов рыб
ПК 3.4.5. Использовать технологические особенности выращивания товарной рыбы в теплых водах ТЭС, приморских лиманах и садках
ПК 3.4.6. Владеть способами отлова, выдерживания и физиологического стимулирования состояния производителей ценных видов рыб
ПК 3.4.7. Разбираться в динамике численности стада рыб и рационального управления промыслом
ПК 3.4.8. Использовать законодательные и иные нормативные правовые акты.
ПК 3.4.9. Проводить производственную, научно-исследовательскую работу.
ПК 3.4.10. Составлять отчетные калькуляции себестоимости продукции.
Приложение 712
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 712 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство ветеринария и экология
Специальность: 1510000 - Механизация сельского хозяйства

КҚ 3.3.12. Ғылыми-зерттеу, өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
КҚ 3.3.13. Кіші флот құралдарын пайдалана білу
КҚ 3.3.14. Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңын сақтау
3.2
150504 3
Техник-балық өсіруші
КҚ 3.4.1. Қорлардың өнімділігін арттыру үшін биологиялық негіздерді білу
КҚ 3.4.2. Балық шаруашылығының ғылыми жетістіктері мен акклиматизация бойынша тәжірибені білу, гидробионттардың көшіп қонуы, тұқымдық жұмыстарының жетістіктерін, әдістерін, бағытын білу.
КҚ 3.4.3. Балық өнеркәсібінің механизациясының және автоматизациясының құралдарын пайдалану.
КҚ 3.4.4. Бағалы тұқымды балық түрлерінің тұқымының өсіру мен көбейту технологияларын білу
КҚ 3.4.5. Саудаға шығатын балықтың жылы суда өсірудегі технологиялық ерекшеліктерін білу
КҚ 3.4.6. Аулау әдістерін, бағалы тұқымды балықтарының физиологиялық жағдайынан хабардар болу
КҚ 3.4.7. Балық қорының өсу динамикасынан және өндірудегі үнемді басқарудан хабардар болу
КҚ 32.8. Заңдар және басқа да нормативтік құқықтық актілерді қолдану
КҚ 3.4.9. Ғылыми-зерттеу, өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
КҚ 3.4.10. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын есептеуді құрастыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 712-қосымша
Ескерту. Бұйрық 712-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және
экология
Мамандығы: 1510000 –Ауыл шаруашылығын механикаландыру

3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 715
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 715 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство ветеринария и экология
Специальность: 1510000 - Механизация сельского хозяйства
Квалификация: 151003 3 – Техник по механизации трудоемких процессов
151004 3 - Техник-механик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 6 месяцев
на базе: основного среднего образования
3.4.1 План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
экзамен
зачет
количество контрольных
работ
курсовой
проект (работа)
Всего
из них:
теоритические занятия
практические (лабораторно-практические
занятия)
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины

3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 715 қосымша
Ескерту. Бұйрық 715-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және
экология
Мамандығы: 1510000 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Біліктілігі: 151003 3 – Еңбек сыйымдылығы үрдісін механикаландыру
бойынша техник
151004 3 – Техник-механик
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 6 ай
Негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлар бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Оның ішінде
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық – практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП. 00
Жалпы білім беру пәндері

ПК 2.2.2. Выполнять слесарную обработку деталей и узлов различной сложности в процессе ремонта;
ПК 2.2.3. Изготавливать приспособления различной сложности для ремонта и монтажа;
ПК 2.2.4. Владеть навыками использования ремонтно-технологического оборудования;
ПК 2.2.5. Выполнять регулировочные работы после ремонта и сборки техники.
151003 3 – Техник по механизации трудоемких процессов
ПК 3.3.1. Управлять работой персонала;
ПК 3.3.2. Осуществлять контроль за соблюдением техники безопасности;
ПК 3.3.3. Осуществлять контроль за эффективностью механизации с наибольшим коэффициентом полезного действия;
ПК 3.3.4. Стимулировать и контролировать разработки нестандартного оборудования;
ПК 3.3.5. Внедрять в производство отдельные новые агрегаты и новые механизированные комплексы;
ПК 3.3.6. Уметь оценивать целесообразность применяемых технологий.
151004 3 – Техник – механик
ПК 3.4.1. Управлять работой персонала;
ПК 3.4.2. Осуществлять контроль за соблюдением техники безопасности;
ПК 3.4.3. Осуществлять контроль за эффективностью механизации с наибольшим коэффициентом полезного действия;
ПК 3.4.4. Стимулировать и контролировать разработки нестандартного оборудования;
ПК 3.4.5. Внедрять в производство отдельные новые агрегаты и новые механизированные комплексы;
ПК 3.4.6. Уметь оценивать целесообразность применяемых технологий.
Приложение 717
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 717 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность 1516000 - Пожарная безопасность

ҚК 2.2.2. Техника қауіпсіздігін сақтауға бақылауды жүзеге асыру;
ҚК 2.2.3. Пайдалы әсер коэффициенті үлкен механикаландырудың тиімділігі үшін бақылауды жүзеге асыру;
ҚК 2.2.4. Стандартты емес жабдықтарды әзірлеуді тұрақтандыру және бақылау;
ҚК 2.2.5 Жекелеген жаңа агрегаттарды және жаңа механикаландырылған кешендерді өндіріске енгізу
ҚК 2.2.6 Қолданған технологиялардың мақсатқа бағытталуын бағалай білу.
2. Орта буын маманы
3.1. 151003 3 – Көлемі көп еңбек процестерін механикаландыру жөніндегі техник
ҚК 3.3.1. Ауылшаруашылық машиналары мен қондырғыларын шашу-құрастыру және ақаулық жұмыстарын орындау;
ҚК 3.3.2. Жөндеу үрдісінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді орындыу;
ҚК 3.3.3. Жөндеу мен монтажға арналған күрделілігі әр түрлі керек-жарақтарды дайындау;
ҚК 3.3.4. Жөндеу технологиялық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру;
ҚК 3.3.5. Техниканы жөндеу мен жинаудан кейінгі ретке келтіру жұмыстаррын орындау;
3.1. 151004 3 – Техник-механик
ҚК 3.4.1. Ауылшаруашылық машиналары мен қондырғыларын шашу-құрастыру және ақаулық жұмыстарын орындау;
ҚК 3.4.2. Жөндеу үрдісінде күрделілігі әр түрлі бөлшектер мен тораптарды слесарлық өңдеуді орындыу;
ҚК 3.4.3. Жөндеу мен монтажға арналған күрделілігі әр түрлі керек-жарақтарды дайындау;
ҚК 3.4.4. Жөндеу технологиялық жабдықтарды пайдалану дағдыларын меңгеру;
ҚК 3.4.5. Техниканы жөндеу мен жинаудан кейінгі ретке келтіру жұмыстаррын орындау;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 717-қосымша
Ескерту. Бұйрық 717-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні - 1500000 Ауыл шаруашылығы, ветеринария
және экология
Мамандығы – 1516000 Өрт қауіпсіздігі

180
ИА.00
Итоговая аттестация:
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
ОУППК
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
340
Ф
Факультативные занятия
300
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 719
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 719 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1516000 - Пожарная безопасность
Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной практике
(специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско- даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана;
Знания:
- основных понятий;
- понятие: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции:
Ашельскую культуру, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценной кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрывать особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельности;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК 2
БК 4
БК 5
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социально и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 4
БК 5
БК 6
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
социология как наука; общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы; социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения; политическая система; социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- Знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы(в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 4
БК 5
СЭД 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 4
БК 6
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского (русского) языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания: государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК4
БК6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК4
БК6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане.
социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества. Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания: хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития "Казахстан - 2030".
Умения: составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период; раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
БК4
БК5
БК6
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания: основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
Умения: использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК5
БК6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение (с основами строительного черчения)
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение. Схемы. Строительное черчение. Методы и средства машинной графики.
Знания: единую систему конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
БК 3
БК4
БК5
ОПД.02
Основы технической механики
Основы теоретической механики; статистика; плоская и пространственная система сил; кинематика; кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основы теоретической механики;
- аксиомы статики;
- плоскую и пространственную систему сил;
- основные понятия кинематики;
- аксиомы динамики, движение материальной точки;
- детали механизмов и машин: передачи (фрикционные, зубчатые, передача винт-гайка, червячные, ременные, цепные);
- плоские механизмы;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин;
Умения:
- выполнять методы сечения;
- выполнять растяжение и сжатие;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней;
- выполнять соединения деталей машин.
БК2
БК3
БК4
ОПД.03
Основы электротехники и электроники
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания: основы электротехники и электропривода; основы электроники и микропроцессорной техники; параметры электрического поля и электромагнетизма; сущность явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях; элементы устройства и основные характеристики электроизмерительных приборов;
Умения: производить расчет параметров электропривода; выполнять расчет простейших электрических цепей; читать и составлять несложные электрические цепи; пользоваться средствами электроизмерений.
БК2
БК3
БК5

180
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА.01
Қортынды аттестаттау
60
ҚА.02
КДДБ
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы.
4320
К
Консультация
340
Ф
Факультативтік сабақтар
300
БАРЛЫҒЫ:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 719-қосымша
Ескерту. Бұйрық 719-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1516000 - Өрт қауіпсіздігі мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклі мен кәсіптік іс-тәжірибе бойынша бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ӘЭП.00
Әлеуметтік- экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі,мәдениетті зерттеудің әртүрлі тәсілдері, мәдениет және өркениет, мәдениеттің қалыптасуы, мәдениеттің конфуциалды-даосистік типі, мәдениеттің үнді-буддалық типі, ислам мәдениетінің әлемі, мәдениеттің христиандақ типі, Батыс Европалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері, Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі,расизм мәселесі, көшпелі тұрмыстың туындауы мен ерекшелігі, орта ғасырдағы Казақстан мәдениеті, 17-19 ғасырдағы казақтардың мәдени дәстүрлері, қазіргі Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер:
- конфуция, даосизм түсініктері; Кытай өнерін;
-үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктері.
- ислам; құрайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері;
- христиандық оқытудың негізгі принциптер және оның құндылықты бағыты;
Франция мәдениеті, Ашель мәдениеті, проманьондықтардың, галдардың, франктардың әдебиеті мен философиясы;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысы мен құндылықтары;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыру;
- түрік –араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне тигізген әсері;
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшелігін ашу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәні;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінік,оның құрылысы, әлеуметтік және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, жаратылыс және рухани бастамаларындағы адам іс- әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдық адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу;
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП. 03
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Меншікті басқару. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес – жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау. Нарық инфрақұрылымы.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ӘЭП.04
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде, қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі ретінде, әлеумет қоғамдастықтары, әлеуметтік және этностық – ұлттық қатынастар. Әлеуметтік үдерістер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға, оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінез –құлқы.
Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары,саяси жүйе,Қазақстандағы мемлекеттік, әлеуметтік - экономикалық ұйымдардың әлеуметтік - экономикалық үдерістері. Экономика негіздері:экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік тұрғыда түсіну туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінік, әлеуметтік жіктелу, әрекеттестік, тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктері, реттеу формалары
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнін, саясат субъктілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстан және әлемде) аша білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйе, дереккөздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылама декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндіңгі, оларды жүзеге асыру механизмі;
-кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік, этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметті реттеуі, нормативтік – құқықтық құжаттарды қолдана білуі.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі
Кәсіптік тілдің ролі.
Қазақ (орыс)  тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Сөздікпен кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша диалог және әңгімелер құру.
Білімдер:
қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
-әр саладағы терминологияны колданып құжаттар оқу, диалог жүргізу,
-өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жою;
-мамандық бойынша анықтамалық қолдана алу.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік қарым -қатынас жасау, тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика- грамматикалық материалдар;
Іскерліктер:
-кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және сөздікпен аудару, кәсіптік қатынас үшін грамматикалық минимумды қолдана білу.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП.03
Қазақтан тарихы
Қазақстан Республикасының заманауи әлемдегі орны мен ролі;
Ежелгі Казақстан, орта ғасырдың басындағы Казақстан, Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі.Қазақ халқының білім алуы. Қазақстанның Ресей империясы құрамына енуі. Казақстаның Ресейге қосылардағы және Ресей империясы құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы, ұлт–азаттық қозғалыстар. ХХ ғасырдың басындағы саяси партиялардың мәні мен ағымы. Ұлт-азаттық көтеріліс, Қазан төнкерісі Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат, ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы Қазақстанның әлеуметтік- экономикалық және қоғамдық саяси жағдайы.
Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарындағы этно-демографиялық жағдай, қазақ деаспорасының білім алуы. Қазақстан Ұлы Отан соғыс жылдарында. Ұлы Отан соғыс жылдарындағы жеңіске Қазақстанның қосқан үлесі. Соғыстан кейінгі кезең, 50-80 жылдардағы Қазақстанның саяси жағдайы. Тың игеру. Демократтық қоғамның басталуы. Тәуелсіздік пен егемендіктін құрылуы. Қазақстан Кеңес Одағының тоқырау кезеңінде. Қазақстан Республикасындағы Тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
Қазақстанның тарихи кезендерінің хронологиялық негізі; көшпелі өркениеттің тарихтағы ролі және әлемдік тарихта алатын орны, Қазақстан жерінде мемлекеттің құрылуы және дамуы. Ресей империясының Қазақстанды жаулап алуы және бодандықта ұстауы, ұлт-азаттық қозғалыстар мен олардын себептері. ХХ ғасырдың басындағы саяси партиялардың мәні мен ағымы. 20-30 жылдардағы ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайы, 1931-1932 ж.ж. ашаршылықтың себептері мен зардаптары.
Кеңес Одағының ыдырауы мен тоқырауының себептері. Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары және олардың нәтижесі туралы. "Қазақстан -2030" стратегиялық бағдарламасының дамуы.
Іскерліктер:
Қысқаша тарихи әңгіме құрастыру, картамен жұмыс, көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу. Қазақстан жерінде мемлекеттік бірігуді сипаттау, қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, өрістеуін сипаттау, социалистік және капиталистік қоғамның айырмашылығын дәлелдеу, материалдық және рухани мәдениетке сипаттама беру. Тарихи кезеңдерді талдау, сипаттау. Көтерілістің жеңілу себептерін талдау және экономикалық саясаттың, колхоздастырудың,индустриялаудың мәнін ашу. 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайды талдау, қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу. Ұлы Отан Соғысы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның ролі мен үлесі. ХХ ғасырдың басындағы саяси партиялардың мәні мен ағымы.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Мамандарды даярлаудағы дене тәрбиесінің ролі.; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері: физикалық және спорттық негіздерді қалыптастыру, кәсіби – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
-салауатты өмір сүру негіздері;
-адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің алатын ролі.
Іскерліктер:
-денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану;
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу (құрылыстық сызу негіздерімен)
ҚҚБЖ талаптарына сәйкес сызуларды графикалық рәсімдеу:
Проекциялық сызулар және техникалық бейнелеу.Машина графикалық құралдары мен әдістері. Машина құрылымы сызбалары. Схемалар,құрылыстық сызбалар.
Білімдер:
-жобалау құжаттарының
бірыңғай жүйесі(ҚҚБЖ);
-эскиздер мен сызбаларды орындаудың тәсілдері мен ережесі;
-жобалық сызба мен сызу геометриясының негіздері;
Іскерліктер:
-мамандық бойынша сызбаларды рәсімдеу, орындау және оқу, компьютерлік графиканың әдістерін білу;
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖКП.02
Техникалық механика негіздері
Теориялық механика негіздері; статистика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі; кинематика;нүкте мен қатты дене кинематикасы;динамика; инерция күші;үйкеліс; жұмыс және қуат;
Материалдар кедергісі; ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және сығылу;кесу мен майысуды есептеу;бүгіліс;беріктік пен қаттылықты есептеу;токтағы кернеу күйі;эквиваленттік кернеулік күй;беріктік гипотезалары және олардың қолданылуы;қажу кедергісі;сызылған стерженьдер тұрақтылығы; механизмдер тұрақтылығы; механизмдер мен машиналардың бөлшектері; жалпақ механизмдер;біліктер мен осьтер; муфталар;машина бөлшектерінің байланыстары;құрылым элементтері; механиздер мен машиналардың сипаттамалары.
Білімдер:
-теориялық механика негіздері;
-статика аксиомалары;
-күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі;
-кинематиканың негізі ұғымдары;
-динамика аксиомаларын;
-материалдық нүкте қозғалысын;
-механизмдер мен машиналардың бөлшектерін:берілістерді(фракциялық,тісті, винт-гайка берілісі, червякты, белдікі,тізбекті)
- жалпақ механизмдерді;
-құрылым элементтерін;
-механизмдер мен машиналардың сипаттамаларын;
Іскерліктер:
-қима әдістерін орындау;
- созылу мен сығылуды орындау;
-кесінді мен майысудың есептеуін жүргізу;
-беріктік пен қаттылықты есептеуді жүзеге асыру;
-қажу кедергісін анықтау;
-сығылған стерженьдер тұрақтылығын анықтау;
- машина бөлшектерінің байланысын орындау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП.03
Электротехника және электроника негіздері
Электротехника:,электржазығы, тұрақты және айнымалы тоқтардың электр тізбектері:
электромагнетизм, электр өлшемдері, тұрақты және айнымалы тоқтардың электр машиналары трансформаторлар, электр өткізгіш негіздері, электр энергиясын беру және тарату.
Электроника:
Электрониканың физикалық негіздері, электрондық құралдар,электрондық түзеткіштер және тұрақтаңдырғыштар, электронды түзеткіштер, электрондық генераторлар мен өлшеу құралдары, электронды автоматиканың құрылымы және есептеу техникасы микро-ЭВМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
-электротехника және электрөткізгіш негіздері, микропроцессорлық техника және электроника негіздері, элктромагнетизм мен электр жазығының өлшемдері, электр және магниттік тізбелерін пайда болуы, электр өлшеуіш құралдарың негізгі сипатамасы мен құрылымы.
Іскерліктер:
Электрөткізгіш өлшемдерді есептей білу, қарапайым электр тізбегінің есебін орындау, қүрделі емес электр тізбелерін құру және оқу, электр өлшегіш құралдарды қолдана білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5

ПК3.1.1
ПК3.1.12
ОПД.04
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов; методы измерения параметров и свойств материалов; области применения материалов; чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы; текстильные и лакокрасочные материалы; конструкционные материалы, их свойства, виды, способы обработки и применение в химической промышленности.
Знания: физические свойства материалов; строение металлов и сплавов; технологические свойства, механические свойства; методы испытания материалов;
Умения: давать характеристику применяемым материалам; выбирать материалы в соответствие с их свойствами.
БК 4
БК5
БК6
ПК2
ПК3.1.11.
ОПД.05
Безопасность жизнедеятельности
Среда обитания и жизнедеятельность человека, обеспечение комфортных условий жизнедеятельности. Понятие безопасности. Понятие опасностей и их классификации, воздействие негативных факторов на человека и среду обитания. Природные опасности. Литосферные опасности. Землетрясения. Сель. Снижение лавины. Оползни и обвалы, наводнение. Гидросферные опасности. Атмосферные опасности. Биологические опасности и социально- значимые болезни. Система предупреждения ЧС. Формирования здорового образа жизни, методы и средства повышения безопасности жизнедеятельность человека. Гражданская оборона. Законодательство по охране труда.
Знания:
- факторы, определяющие условия обитания человека.
- воздействие негативных факторов,
- методы и средства повышения безопасности жизнедеятельности,
- организацию Гражданской обороны на объектах экономики.
Умения:
- классифицировать негативные факторы воздействия на человека
- выполнять требования безопасности использования технических средств и технологических процессов
- применять нормативно-правовые акты по безопасности труда.
БК1
БК2
БК5
ПК3.1.1.
ОПД.06
Основы термодинамики и теплопередачи
Техническая термодинамика.
Основные понятия и определения термодинамики. Законы термодинамики.
Термодинамические процессы, термодинамические свойства жидкостей и паров.
Теплопередача в пожарном деле. Основные понятия и определения теории теплообмена.
Теплопроводность при стационарном и нестационарном режиме. Теплопередача при свободном движении жидкости. Теплообмен при изменении агрегатного состояния. Теплообмен излучением. Конвективный тепломассообмен. Термодинамика пожаров в помещении.
Знания:
- основные понятия и определения технические термодинамики,
- основные задачи теории теплообмена,
- виды переноса теплоты,
- теплопроводность конвекция и излучение,
- актуальные задачи противопожарной защиты объектов хозяйствования,
- механизм передачи теплоты в разных материалов
Умения:
- классифицировать термодинамические процессы,
- анализировать различные физические и термодинамические процессы,
- производить измерения основных теплофизических характеристик строительных и конструкционных материалов,
- применять законы термодинамики и теплопередачи в целях противопожарной защиты.
БК4
ПК3.1.1.
ПК3.1.2.
ПК3.1.11.
ОПД.07
Пожарная безопасность в строительстве
Сущность архитектуры; основы архитектурно-строительного проектирования гражданских, промышленных зданий и комплексов; конструктивные элементы; физико-технические основы проектирования, основы градостроительства, объемно-планировочные и конструктивные решения жилых, общественных и производственных зданий, комплексов, основные частим зданий и сооружений, различные виды их конструктивного решения, способы производства, механизмы и инструменты, применяемые при ведении земляных, каменных, бетонных и железобетонных, монтажных работ, инженерная разведка в условиях ЧС, обследование зданий и сооружений в условиях ЧС, технология ведения работ по разборе и разрушению строительных зданий и сооружений.
Знания:
- основные части зданий и сооружений;
- способы производства строительно-монтажных работ;
- строительные элементы инженерного оборудования зданий;
- основы расчета строительных конструкций;
- способы ведения инженерных работ в условиях чрезвычайных ситуациях;
Умения:
- рассчитывать и проектировать строительные конструкций;
- оценивать характер работы частей зданий и сооружений в условиях чрезвычайных ситуаций;
- определять визуально изменение прочности в простейших конструкциях;
- определять показатели огнестойкости строительных конструкций, зданий и сооружений;
БК2
БК4
БК5
ПК3.1.1.
ПК3.1.2

КҚ 3.1.1
КҚ3.1.12
ЖКП.04
Материалтану
Материалтанудың физикалық негіздері, материалдардың ерекшеліктері мен құрылымы, материалдардың ерекшеліктері мен өлшем бірліктері, материалдарды қолдану саласы;шойын,құрыш, пласмасса,силикат материалдары, тоқыма және лак, бояу материалдары, жобалық материалдар, олардың ерекшеліктері, өндеу тәсілдері және химиялық өнеркәсіпте қолдану.
Білімдер:
материалдардың физикалық ерекшеліктері,металдар мен қорытпалардың құрылысы, техникалық және механикалық ерекшеліктері, материалдарды сынау әдістері.
Іскерліктер:
қолданатың материалдарға сипаттама беру, материалдарды ерекшелік талаптарына сәйкес тандай білу.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.11
ЖКП.05
Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі
Адамның өмір сүретін ортада тіршілік етуі мен әрекет етуіне қолайлы жағдай туғызу. Қауіпсіздік ұғымы. Қауіптілік түсінігі, оның жіктемесі. Қолайсыз факторлардың адам мен тіршілік ету ортасына әсері. Табиғи қауіптер.
Литосферолық қауіптер.
Жер сілкінісі. Сел тасқыны. Қар көшкіні. Дауыл және қатты жел. Су тасқыны. Гидросфералық қауіптер. Атмосфералық қауіптер. Биологиялық қауіптер және әлеуметтік маңызды дерттер. Төтенше жағдайдан сақтандыру жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру,адам тіршілігінің қаупсіздігін арттырудың әдістері мен тәсілдері,Азаматтық қорғаныс, еңбекті қорғау заңдылықтар.
Білімдер:
-адам, тіршілік ететін ортаның жағдайын анықтайтын факторлар;
-қолайсыз факторлардың әсері,
-адам тіршілігінің қауіпсіздігін, тіршілік қауіпсіздігін арттырудың әдістері мен тәсілдері;
-экономикалық объектілерде Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- қолайсыз жағдайлардың адамға әсерін жіктемелеу;
- техникалық тәсілдер мен технологиялық процестерді қолдану, қауіпсіздік талаптарын орындау;
-еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ететін нормативтік-құқықтық актілерді қолдану.
БҚ1
БҚ2
БҚ5
КҚ3.1.1
ЖКП.06
Термодинамика және жылу беру негіздері
Техникалық термодинамика.
Негізгі түсінік және термодинамиканың анықтамасы. Термодинамика заңдары. Термодинамикалық процестер, сұйық пен будың термодинамикалық ерекшеліктері. Өрт ісіндегі жылу берілу. Жылу алмасу теориясының анықтамасы, негізгі түсінік, стационарлық және стационарлық емес қалыптағы жылу берілу.
Еркін қозғалыстағы сұйықта жылудың берілуі. Агрегаттық жағдайды өзгерткендегі жылу алмасу. Сәулелі жылу алмасу. Конвективті жылу алмасу. Ғимарат ішіндегі өрт термодинамикасы.
Білімдер:
-техникалық темодинамиканың аңықтамасы мен негізгі түсінігі;
-жылу алмасу теориясының негізгі міндеттері;
-жылу берілу түрлері
-жылу берілу конвекциасы және сәуле;
-шаруашылық объектілері өрттен қорғаудың актуальды міндеттері;
-түрлі материалдық жылу берілу механизмі.
Іскерліктер:
-термодинамикалық процестерді жіктеу;
-түрлі физикалық және термодинамикалық процестерді талдау;
-құрылыс және конструктивті материалдың негізін, жылу физикалық белгілерін өлшей білу;
- өрттен қорғау мақсатында термодинамика және жылу берілу заңдарын қолдану.
БҚ 4
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.11
ЖКП.07
Құрылыстағы өрт қауіпсіздігі
Сәулеттің мәні, азаматтық сәулет-құрылыс жобаларының, кәсіпорындар мен кешендердің, конструктивті элементтердің, негіздері, жобалаудың физико-техникалық негіздері, қалалық құрылыстың негіздері, тұрғын үйлердің, қоғамдық және өндірістік орындардың көлемдік жоспарлауы мен конструктивті міндеттері, ғимараттар мен құрылыстардың негізгі бөліктері, олардың конструктивті шешімдерінің түрлері, монтаж, бетон, темір бетон, тас және топырақ жұмыстарын қолданудың тәсілдері, механизм мен құралдарды, төтенше жағдай кезінде ғимараттар мен нысандарды зерттеу, бүлінген құрылыс нысандары мен ғимараттарды реттеу жұмыстарын жүргізу технологиясы.
Білімдер:
-ғиммараттар мен нысандардың негізгі бөлімдері;
-өндірістік құрылыс-монтаж жұмыстарының тәсілдері;
-ғимараттың инженерлік жабдықталуының құрылыстық элементтері;
-төтенше жағдайда инженерлік жұмысты жүргізу тәсілдері.
Іскерліктер:
-құрылыстық конструкцияны есептеу;
-төтенше жағдай кезінде нысандардағы жұмыс барысын бағалау;
-қарапайым конструкциялардың мықтылығын ойша анықтай білу;
-ғимараттар мен нысандардың, құрылыстық жобалаулардың отқа төзімділігін анықтау.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2

ПК3.1.3
ПК3.1.4
ОПД.08
Психологическая подготовка
Понятие психологии; структура, задачи, методология, морально-психологический статус, социальное значение, функции и этика спасателя, характеристика личности спасателя, ее психологические свойства, психические состояния и способы влияния на них, психологическая подготовка спасателей к действиям в ЧС, физические и психологические резервы организма, условия их мобилизации, психологические особенности поведения населения в ЧС; экстренная психологическая помощь.
Знания:
- о психологии и ее структуре, о психологических состояниях и способах влияния на них;
- физические и психологические резервы организма и условия их мобилизации;
- психологию поведения спасателей и населения в ЧС;
- методы психотерапии, аутогенной тренировки, способы релаксации.
Умения:
- характеризовать личность спасателя, ее психологические свойства, психические состояния и способы влияния на них;
- психологической подготовки спасателей к действиям в ЧС;
- оказать экстренную психологическую помощь.
БК2
БК5
ОПД.09
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов. Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация.
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации, носителей, назначения, составных частей, правил оформления документов;
- значения, задач, перспектив, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
- работать с организационно-административными документами;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
- оформлять документы на ПЭВМ.
ПК 3.1.6
СД.00
Специальные дисциплины
СД. 01
Пожарная тактика
Пожарная тактика и ее задачи, тактические возможности подразделений ОПС; разведка пожара, спасение людей развертывание и тушение пожара; организация тушения пожара в городах и сельской местности, тушение пожаров в зданиях различного типа, тушение пожаров на открытом пространстве, хлебных полях и лесных массивах; тушение газовых и нефтяных фонтанов и нефтепродуктов. Оперативный штаб на пожаре, управление боевыми действиями, боевые участки и тыл на пожаре. Тактическая подготовка личного состава ОПС.
Знания:
- теоретические основы пожарной тактики;
- тактические задачи и возможности подразделений ОПС;
- способы организации и тактику ведения работ по оперативной локализации и ликвидации очагов пожара на различных объектах;
- руководство боевыми действиями при пожаре;
- различные способы и приемы ведения боевых действий
Умения:
- использовать различные способы и приемы ведения боевых действий по тушению пожаров на различных объектах хозяйствования;
- организовать пожарно-тактическую и психологическую подготовку личного состава;
- производить расчет сил и средств, руководить боевыми действиями и проводить разбор пожара;
БК2
БК3
БК7

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
ЖКП.08
Психологиялық дайындық
Психология түсінігі, құрылысы, міндеттері,әдістемесі,моральдік психологиялық мәртебесі,әлеуметтік маңызы құтқарушының этикасы мен міндеттері, құтқарушының жеке мінездемесі, оның психологиялық ерекшелігі, психикалық жағдайы мен әсер ету тәсілдері, төтенше жағдайдағы іс-әрекетке құтқарушының психологиялық дайындығы, ағзаның физикалық және психологиялық резервтері.
Төтенше жағдайдағы халықтын мінез құлқындағы ерекшеліктер, оларға шұғыл психологиялық көмек көрсетуді жұмылдыру.
Білімдер:
-психология мен оның құрылысы туралы, психологиялық жағдай және оған әсірету тәсілдері;
-ағзаның физикалық және психологиялық резервтері және оларды төтенше жағдай кезінде жұмылдыру;
-ТЖ кезіндегі халық пен құтқарушылардың психологиясы;
-психотерапиялық әдістер, аутогенді жаттығулар, релаксация тәсілдер.
Іскерліктер:
-құтқарушының жеке басының мінезін, оның психологиялық ерекшелерін, психикалық жағдайы және оған әс ерету жолдарын меңгеру;
-ТЖ әрекетіне психологиялық дайындығы, шұғыл психологиялық көмек көрсету.
БҚ 2
БҚ 5
ЖКП.09
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.Кәсіпорындарында, мекемелерде іс қағаздарын жүргізудің түсінігі, жүйесі және ұйымдастыруы. Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі. Ұйымдастыруөкімдік, құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Құжаттарды тізімдеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- құжаттарды құру тәсілдері және міндеті;
әні, мақсаты және мазмұны;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі;
- іс қағаздарын компьютерлендірудің мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Іскерліктер:
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
-ДЭЕМда құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.1.6
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Өрт сөндіру тактикасы
Өрт тактикасы оның міндеттері, өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктері, өртті барлау, адамдарды құтқару, жауынгерлік іс – қимылды өрістету және өрт сөндіру.
Қалалар мен ауылдық елді мекендерде өрт сөндіруді ұйымдастыру, әр түрлі типтегі ғимараттарда өрт сөндіру.
Ашық кеңістіктегі, егіс даласындағы, орман алқабындағы өртті сөндіру, газ және мұнай фонтандары мен мұнай өнімдерін өшіру, өрт кезіндегі штаб, шұғыл жауынгерлік іс-қимылды басқару, өрттегі жауынгерлік учаскелер және тыл. Өртке қарсы қызмет бөлмінің жеке құрамының тактикалық дайындығы.
Білімдер:
-өрт тактикасының теориялық негі;
-өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктері мен міндеттері;
-түрлі объектілердегі өрт көздерін жою және оқшаулау жұмыстарын жүргізу тактикасы мен ұйымдастыру тәсілдері;
-өрт кезіндегі жауынгерлік іс-қимылға басшылық жасау;
-жауынгерлік іс-қимылдарды енгізудің түрлі әдіс-тәсілдері.
Іскерліктер:
-шаруашылықтын түрлі объектілерінде өрт сөндіру кезіндегі жауынгерлік іс-қимылдың түрлі әдіс тәсілдері;
-жеке құрамның өрт-тактикалық және психологиялық дайындығын ұйымдастыру;
-өртті талдау, жауынгерлік іс-қимылды басқару, жұмылдырылған құралдар мен күштерді есептей білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7

ПК3.1.1
ПК3.1.5
ПК3.1.6
ПК3.1.7
ПК3.1.8
ПК3.1.13
СД. 02
Расследование и экспертиза пожаров
Уголовное право в деятельности противопожарной службы, понятия преступления, классификация преступления, признаки преступления; основы уголовного процесса: понятие, система, стадии, доказательства, расследования поджогов, дознание по делам о пожарах, расследование поджогов и преступных нарушений правил пожарной безопасности, исследования места пожара: осмотр, построение и проверка экспертных версий, пожарно-техническая экспертиза.
Знания:
- нормативно- правовые акты в области обеспечения пожарной безопасности
- работу органов дознания; планирование и поведение расследования дела, назначение и проведение пожарно-технической экспертизы
Умения:
- применять правовые нормы и проводить расследования поджогов и других преступных нарушений правил пожарной безопасности, проводить осмотр места пожара, порядок изъятия вещ. доков
- участвовать в проведении пожаро-технической экспертизы
БК2
БК3
ПК3.1.1
ПК3.1.9
ПК3.1.11
ПК3.1.12
СД. 03
Тактика спасательных работ и ликвидации ЧС
Нормативно-правовые основы спасательных работ, оповещение и связь при ЧС
- разведка зоны ЧС, передвижение основы выживания и жизнедеятельности - организация и поиск, всестороннее обеспечение действие сил,
- ликвидация последствий ЧС, организация жизнеобеспечения населения,
- определение ущерба, охрана труда
- отчетная документация.
Знания:
- правовые основы чрезвычайного положения и чрезвычайных ситуации
- способы передвижения спасателей в различных условиях
- поиски и эвакуация пострадавших
- ориентирование на местности
- правила безопасности и факторы выживания,
- психологический климат охрана труда
Умения:
- определить первоочередные мероприятия и организовать работу по спасению людей;
- составлять схемы организации работ, определить способы поиска;
- организовать поиск пострадавших и их транспортировку;
- выбирать способ связи в экстремальных условиях;
- определить порядок действия по выживанию, по ликвидации последствий ЧС
- определить психологический климат в группе выживания.
БК1
БК 2
БК6
БК7
ПК3.1.5
ПК3.1.8
ПК3.1.13
ПК3.1.14
СД. 04
Пожарная техника и аварийно-спасательное оборудование
Основные виды пожарной техники, назначение, основные технические характеристики, основные узлы и системы, техническое обслуживание и эксплуатация.
Классификация аварийно-спасательных средств, машины и оборудование, механизмы и средства, приборы, аппаратура, инструменты и снаряжение.
Знания:
- назначение, виды, технические характеристики, эксплуатацию и обслуживание пожарной техники;
- роль и место аварийно-спасательного оборудование, правила применения, использование и техническое обслуживание, техника безопасности при эксплуатации
Умения:
- организовать техническое обслуживание, эксплуатацию пожарной техники;
- применять спасательное оборудование и средства, осуществлять контроль за правильным применением обслуживанием техники и оборудования.
БК 2
БК3
БК7

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.13
АП.02
Өрт оқиғасын тергеу және сараптама жүргізу.
Өртке қарсы қызмет саласындағы қылмыстық құқық, қылмыс ұғымы, қылмыс жіктемесі, белгілері. Қылмыстық процестің негіздері: түсінігі, жіктемесі, дәрежесі, дәлелдері.Өртті тексеру, өртті анықтау ісі және өрт қауіпсіздігі ережесінің қылмыстық бұзылуы. Өрт болған жерді тексеру: байқау, сараптама версияларын бақылау, тіркеу. Өрт техникалық сараптамасы.
Білімдер:
-өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуде нормативтік - құқықтық актілерді білу;
-ұйым жұмыстарын анықтау, жоспарлау және істі тексеруден өткізу;
-өрт техникалық сараптаманы тағайындау және өткізу;
Іскерліктер:
-өрт қауіпсіздігі ережесін қылмыстық бұзу мен өрт қоюға байланысты тексеру жүргізу және құқықтық нормаларды қолдану, өрт болған жерге байқау жүргізу, дәлелдейтін заттарды алу тәртібі;  -өрт техникалық сараптама жүргізуге қатысу.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
АП.03
Құтқару жұжұмыстарының тәсілі және Т.Ж залалсыздандыру
Құтқару жұмыстарының нормативті-құқықтық негіздері, Т.Ж кезіндегі байланыс пен хабар беру:
-Т.Ж аймағын бақылау, тірі қалу мен тіршілік әрекеттерінің негіздері – іздеу жұмыстарын ұйымдастыру, күштері жан-жақты қамтамасыз ету.
-Т.Ж зардаптарын жою, халықтың тұрмыстық жағдайын ұйымдастыру
-Есеп құжаттарын әзірлеу.
Білімдер:
-төтенше жағдай мен төтенше жағдай кезіндегі құқықтық негіздер;
-түрлі жағдайда құтқарушыларды жұмсау тәсілдері;
-зардап шеккендері іздестіру мен орналастыру;
-жер жағдайын бағдарлау;
-тірі қалу факторлары мен қауіпсіздік ережелері;
-еңбекті қорғаудың психологиялық климаты.
Іскерліктер:
-адамдарды құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және алғаш істелетін іс-шараларды анықтау;
-зардап шеккендерді іздеуді және көлікпен жеткізуді ұйымдастыру;
-шұғыл жағдайларда байланысудың әдістерін таңдай білу жұмысын ұйымдастыруды білу;
-ТЖ зардаптарын залалсыздандыру, тірі қалу әрекетінің тәртібін анықтау;
-тірі қалған топтардың психологиялық жағдайын анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП.04
Өрт сөндіру техникасы және апаттан құтқару жабдықтары
Өрт сөндіру техникасының түрлері манызы, техникалық сипаттамасы, негізгі байланыстары мен жүйесі, техника қызмет көрм;
қосалқы және пайдалану матерсету және пайдалану.
Апаттан құтқару құралдардың, машиналардың және құрал жабдықтардын аспаптардын жіктемесі;
Білімдер:
-өрт сөндіру құралдарының маңызы, түрлері, техникалық сипаттамасы, қолдану және қызмет етуі,
-апаттан құтқару құралдарының ролі мен орны,қолдану ережесі, қолдану кезіндегі техникалық қаупсіздігі және техникалық қызмет көрсету.
Іскерліктер:
- өрт сөндіру техникасын пайдалану, техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
-құтқару құрал жабдықтарын қолдану, дұрыс қолдану және техникалық қызмет көрсетуге бақылау жасау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7

ПК3.1. 7
ПК3.1.10
ПК3.1.13
СД. 05
Теоретические основы процессов горения и тушения пожаров
Виды и режимы горения; физико-химические и тепломассообменные процессы и явления, сопровождающие горение; материальный и тепловой баланс процесса горения; возникновение горения по механизмам самовоспламенения и самовозгорания, вынужденного воспламенения; пожарная опасность горючих веществ и материалов; флегматизация горючих смесей и основы прекращения горения; способы предотвращения воспламенения веществ и материалов; понятие о механизме прекращения горения с помощью огнетушащих веществ; виды огнетушащих веществ, их свойства, область применения.
Знания:
- физико-химические основы процессов возникновения, распространения и прекращения горения жидкостей, газов, твердых горючих веществ и материалов, смесей веществ;
- основные показатели пожаро-взрывоопасности веществ и материалов и методы их определения;
- основные огнетушение веществ, механизм их действия;
- классификацию пожарных горючих веществ и материалов;
Умения:
- выявить причины возникновение горения по механизмам самовоспламенения и самовозгорания, вынужденного воспламенения;
- определять горения по газам, жидкостям, пылевоздушным смесям и твердым веществам и материалам.
БК1
БК4
ПК3.1.1
ПК3.1.2
СД. 06
Гидравлика и противопожарное водоснабжение
Гидравлика, определение, потеря напора, аварийный слив жидкости, гидравлический удар, противопожарное водоснабжение, водоснабжение предприятий и населенных пунктов, водопроводные сооружения, экспертиза проектов наружного и внутреннего противопожарного водопровода прием в эксплуатацию и обследование систем противопожарного водоснабжения.
Знания:
- систему противопожарного водоснабжения,
- методы и способы подачи воды по насосно- рукавным системам,
- виды и способы противопожарного водоснабжения объектов и населенных пунктов,
- принцип взаимодействия с другими службами.
Умения:
- проверять противопожарное водоснабжение,
- определять потери напора,
- производить расчет насосно-рукавных систем,
- проводить экспертизу проектов наружного и внутреннего противопожарного водопровода,
- провести приемку в эксплуатацию системы противопожарного водоснабжения.
БК 2
БК3
ПК 3.1.1
ПК3.1.3
ПК3.1.5
ПК3.1.13
СД.07
Пожарная безопасность электроустановок
Общая электротехника; пожарная безопасность электроустановок: классификация среды, окружающей электроустановки; электрооборудование общего назначения и взрывозащищенное; выбор электрооборудования по условиям окружающей среды; расчет электрических сетей по нагреву; защита зданий и сооружений от статического и атмосферного электричества; пожарно-техническая экспертиза электротехнической части проектов; пожарно-техническое обследование электрооборудования на объектах; исследование причин пожаров от электрооборудования.
Знания:
- устройство, принцип работы, правила эксплуатации электроустановок:
- основные типы электрооборудования
- способы защиты зданий и сооружений от статического и атмосферного электричества;
Умения:
- выбирать электрооборудования по условиям окружающей среды;
- вести расчет электрических сетей по нагреву;
- проводить пожарно-техническую экспертизу электротехнической части проектов;
- исследовать причины пожаров от электрооборудования.
БК3
БК6

КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.13
АП.05
Өрт сөндіру және жану процестерінің теориялық негіздері
Жанудың түрлері мен тәртібі, физико-химиялық және жылу алмасу процестері, олардың пайда болуы, жанғыштығы, жанудың материалдық және жылу баланстық процесі, өздігінен тұтанатын, өздігінен жанатын және амалсыз тұтанатын механизмдерден жанудың пайда болуы, жанғыш заттар мен материалдардың өрт қауіптілігі, жанғыш қоспалар флегматизациясы мен жануды тоқтату негіздері, заттар мен материалдардың тұтануына жол бермеу тәсілдері, өрт сөндігіш заттар көмегімен жануды тоқтататын мезанизмдер туралы ұғым, өрт сөндіргіш заттардың түрлері, олардың қасиеттері, қолдану облысы.
Білімдер:
- сұйық, газ, қатты жанғыш заттар мен материалдардың,аралас заттардың қалыптасуы,таралу және тоқтатылу процесінің физикалық-химиялық негіздері;
-өрт қауіпті-жарылғыш заттар мен материалдардың негізгі түрлері және оны аңықтау әдістері;
-негізгі өрт сөндіру заттары, олардың әрекеті;
-өрт тұтандырғыш және жаңғыш заттар мен материалдардың жіктемесі;
Іскерліктер:
-өз бетімен тұтанатын және өздігінен жанатын, еріксіз тұтанатын механизмдердің жану себептерін анықтау;
-газ, сұйық, лас ауа қосындысы мен қатты заттар мен материалдардың жануын анықтау;
БҚ 1
БҚ 4
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
АП.06
Гидравлика және өртке қарсы сумен жабдықтау
Гидравлика,анықтамасы,қысымның жоғалуы, сұйықтың апатты құйылысы, гидравликалық соққы,өртке қарсы сумен жабдықтау, кәсіпорындар мен елді мекендерді сумен жабдықтау, су өткізгіш құралдары, сыртқы және ішкі өртке қарсы сақтық су құбыры жобаларының сараптамасы, өртке қарсы сақтық сумен жабдықтау жүйелерін тексеру және пайдалану тәсілдері.
Білімдер:
өртке қарсы сумен жабдықтау,
-сорапты – қолдық жүйелер арқылы сумен жабдықтаудың тәсілдері мен әдістері,
-нысандар мен елді мекендендердегі өртке қарсы сумен жабдықтаудын түрлері мен тәсілдері,
-басқа қызмет түрлерімен бірлесе әрекет ету принциптері.
Іскерліктер:
-өртке қарсы сумен жабдықтауды тексеру,
-қысым шығынын анықтау,
- сорапты – қолдық жүйелердің есебін жүргізу,
- сыртқы және ішкі өртке қарсы су өткізгіштерінің жобасының сараптамасы,
- өртке қарсы сақтық сумен жабдықтау жұйелерін тексеру және пайдалану тәсілдері.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.13
АП.07
Электрқондырғыларының өрт қауіпсіздігі
Жалпы электортехника;
электрқондырғыларының өрт қауіпсіздігі: электрқондырғыларды қоршаған ортаның жіктемесі; жалпы тағайындалған және жарылыстан қорғайтын элекроқұралдар; қоршаған ортаға байланысты электрқұралдарын тандау; қыздырмы бойынша электр байланысының есебі; атмосфералық және статистикалық жарықтан ғиматраттар мен нысандарды қорғау. Электротехникалық бөлімді жобалаудын өрт техникалық сараптамасы, электроқондырғыдан болған өрттің себебін зерттеу.
Білімдер:
-электр қондырғыларды пайдалану ережесі, жұмыс принципі, құрылысы:
-жарық құралдарының негізгі типтері;
Іскерліктер:
- атмосфералық және статистикалық жарықтан ғимараттар мен нысандарды қорғау;
- қыздырмы бойынша электр байланысының есебі;
- электротехникалық бөлімді жобалаудың өрт техникалық сараптамасы;
БҚ 3
БҚ 6

ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.13
СД. 08
Пожарная безопасность объектов хозяйствования
Определение категории помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности.
Производственные источники зажигания на объектах хозяйств, пожарная опасность теплового проявления, механической, электрической энергии, аппаратов и других источников.
Пожарная безопасность в гражданских зданиях:
- новостройках, зданиях повышенной этажности,
- лечебных, детских, учебных заведениях,
- в театрально-зрительных, культурных объектах
- на складах хранения, элеваторах, на объектах переработки древесины,
- на объектах энергетики, кабельных сооружениях
- на объектах металлургии и машиностроения
- на объектах торговли, питания,
- на объектах хранения нефти и нефтепродуктов, газов,
- на объектах по производству синтетических, пластмассовых изделий,
- на объектах железной дороги, метрополитена, речного и морского флота, аэропорта,
- ПБ открытых пространств, лесных массивов, хлебных полей.
Пожарная безопасность зданий и сооружений, термины и определения основная нормативно-техническая документация, планировка, технические решения, обеспечивающие пожарной безопасность зданий и помещений. Пожарно-техническая экспертиза архитектурно-строительной части проектов зданий, пожарная безопасность при эксплуатации.
Знания:
- требования нормативных документов, регламентирующих пожарную безопасность объектов хозяйствование,
- методику пожарно-технической экспертизы проектов и пожарно-технического обследования действующих объектов,
- категорирование помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности,
Умения:
- анализировать пожарную опасность объектов и разрабатывать мероприятия, обеспечивающие их безопасность.
БК4
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.11
СД 09
Государственный пожарный надзор
Обеспечение пожарной безопасности на объектах различной сферы деятельности, проведение пожарно-технических обследований и проверок, изучение основных способов качественного проведения надзорных и профилактических функций в области пожарной безопасности, проведения противопожарной пропаганды и обучения населения, административно – правовая деятельность пожарных инспекторов.
Знания:
- Закон РК "О пожарной безопасности" и другие нормативно правовые акты,
- виды пожарно-технических обследований,
- задачи и методы противопожарной пропаганды,
- пожарную безопасность объектов различной сферы деятельности,
- надзорные и профилактические функции пожарного инспектора.
Умения:
- планировать и организовать работу органов пожарного надзора,
- проводить пожарно-техническое обследование и проверки,
- составлять необходимую документацию при пожарно-техническом обследовании,
- применять кодекс об административных правонарушениях,
- вести учет и анализ пожаров,
- пользоваться регламентирующими документами по пожарной профилактике и охране труда.
БК1
БК2
БК6

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.13
АП.08
Шаруашылық объектілеріндегі өрт қауіпсіздігі
Ғимараттар мен нысанды өрт қауіптілігі мен жарылғыш өрт санаттары бойынша анықтау. Шаруашылық объектілерін жағудың өндірістік көздері, механикалық және электр энергиялық жылу берудегі өрт қауіптілігі және өрт жағудың басқа да көздері:
- азаматтық нысандардағы өрт қауіпсіздігі,
- жаңа құрылыстағы, биік қабатты нысандардағы,
-емдеу орындарындағы, балалар мекемелері мен оқу орындарындағы
-театр, көрермен залдары мен мәдениет орындарындағы
-сақтау қоймалары, элеваторлар, ағаштарды қайта өндеу объектілеріндегі
-энергетика объектілері, кабельді нысандарда
-металлургия мен машина жасау объектілерінде
-сауда, тамақтандыру объектілерінде
-мұнай және мұнай өнімдерін, газ өнімдерін сақтау объектілерінде
-синтетикалық, пластмассалық өнімдер өндеу объектілерінде
-темір жол, әуежай, өзен және теңіз флоттарында, метрополитенде
-орман массивтері, егін даласы мен ашық алаңқойлардағы өрт қауіпсіздігі. Ғимараттар мен нысандардың өрт қауіпсіздігі, терминдер мен нормативті-техникалық құжаттар негіздерінің аңықтамасы, жоспарлау, ғимараттар мен нысандардың өрт қауіпсіздігі қамтамасыз ететін техникалық шешімдер. Ғимараттарды жобалауда сәулет-құрылыс бөлімдерінің өрт- техникалық сарапаттамасы, қолдану кезіндегі өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
-шаруашылық объектілерінің өрт қауіпсізділік талаптар шектейтін нормативтік құжаттар талаптары;
-әрекет етуші объектілердің өрт-техникалық тексеруін және жобаларға техникалық сапаттама жасаудың әдістемесі;
-өрт қауіпсіздігі мен жарылысты өрт бойынша ғимараттар мен нысандарды санаттарға бөлу.
Іскерліктер:
-объектілердің өрт қауіптілігің талдай білу және олардың қауіпсіздігін қампамасыз ететін іс –шараларды әзірлеу.
БҚ 4
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.11
АП.09
Мемлекеттің өрттерді қадағалауы
Қызметті ұйымдастыру:
өртті күзету жүйесіндегі мемлекеттің өрттерді қадағалаудағы орны және рөлі; МӨҚ жұмыстарын ұйымдастырудың әдістері, оларды қолданудың реті және маңызы, Мемлекеттің өрттерді қадағалауын жүзеге асыру және ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттары;
төтенше жағдай кезіндке МӨҚ органдарының жұмысы; МӨҚ негізгі мақсаттары және бағыттары; тексерулер мен зерттеулер;нормативтік-техникалық жұмыстар;объектілерді пайдаланудағы қабылдауы;әкімшілік практика; өрт жөніндегі істермен тексеру және тергеу;өрттердің есебі; өрт қауіпсіздігі облысында өртке қарсы оқыту және насихаттау, ақпаратпен қамтамасыз ету; қадағалау және басқа да құқық қорғау органдарымен, ішкі істер органдарының қызметкерлерімен өзара әрекеттестігі; құжаттардың тәртіппен рәсімделуі;
Білімдер:
-өрт күзетудегі еңбекті қорғаудың ережелерін;
-өрт–профилактикалық жұмысының негіздерін, формалары мен әдістерін;
-іс-қағаздарды жүргізудің негіздерін;
-ғимараттар, үйлер мен объектілерді мақсатты тексеру мен тергеуді жүргізу;
-өртке қарсы күрес тәртібін қамтамасыз ету бойынша шаралар әзірлеу;
-ғимараттар, үйлер, объектілерді пайдалануды және қайта жөндеу,құрылыстар, жобалау кезіндегі өрт қауіпсіздік ережелері мен нормаларына қойылатын талаптардың сақталуын қадағалау;
Іскерліктер:
-өрт қауіпсіздігі облысында оқыту мен насихаттауды жүргізу;
-мемлекеттің өрттерді қадағалауды тексеру мен тергеулер жүргізу;
-нормитивтік-техникалық жұмыстарды орындау;
-объектілерді пайдаланудағы қабылдауды іске асыру;
-өрт жөніндегі істер мен тексеру және тергеулерді жүргізе алу;
-өрттер есебін жасау;
-ҚР сертификаттау жүйесінің құжаттарын және негізгі ережелерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6

ПК3.1
ПК3.2
ПК3.3
ПК3.1.4
СД 10
Пожарная автоматика
Технические средства пожарной и охранно-пожарной сигнализации: основные системы и приборы производственной автоматики; приемные станции пожарной сигнализации; сигнально-пусковые устройства; приемно-контрольные устройства охранн-пожарной сигнализаций; проверка рабортоспособности и пожарно-техническое обследование установок автоматической пожарной и и охранно-пожарной сигнализации; автоматические установки пожаротушения: установки водяного,пенного, газового, порошкового пожаротушения; проверка работоспособности и пожаро-техническое обследование установок пожаротушения;эксплуатация средств пожарной автоматики; нормативные требования.
Знания:
- основные виды приборов и систем производственной автоматики и их роль в обеспечении и поддержании пожарной и аварийно безопасности зданий и помещений;
- основные автоматические установки обнаружения и тушения пожаров, и систем противодымной защиты, требования к их эксплуатации;
- принцип работы приемной станций пожарной сигнализации;
- назначение сигнально-пусковых устройств;
Умения:
- проводить проверку работоспособности автоматических систем обнаружения, тушения пожаров и систем противодымной защиты.
- пользоваться средствами радиосвязи;
- регулировать автоматические установки пожаротушения;
- эксплуатировать средства пожарной автоматики.
БК3
БК4
ПК3.1.11
ПК3.1.12
ПК3.1.13
СД 11
Медицина катастроф
Правовые основы функционирования службы медицины катастроф, организационная структура и основные задачи, медицинские средства индивидуальной защиты, основы гигиенических знаний, оказание первой медицинской помощи, приемы и порядок оказания, мероприятия по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС.
Знания:
- правовые основы службы медицины катастроф,
- характеристику и механизм негативного воздействия на человека основных поражающих факторов,
- медицинские средства индивидуальной защиты,
- оказание первой доврачебной помощи пострадавшим
Умения:
- определять виды поражения в ЧС,
- оказывать первую медицинскую помощь в порядке самопомощи и взаимопомощи.
БК1
БК7
ПК3.1.14
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомительная практика
Ознакомление обучающихся с территориальным Управлением ЧС, с государственной противопожарной службой, с подразделениями ОПС, с общей системой и требованиями противопожарной службы, с видами профессиональной деятельности.
Экскурсии, встречи, наблюдения.
Умения, навыки
Ориентирование в структуре и подчинении противопожарной службы, ориентирование в дислокации и порядке действии ОПС.
БК1
ПК3.1.1
ПП.02
Учебная практика
Основные руководящие документы, регламентирующие деятельность органов противопожарной службы, требования техники безопасности в подразделениях противопожарной службы, порядок проведения инструктажа перед выходом на дежурство, перед проведением специальных работ.
Порядок ведения и оформления документации ГПС по видам.
Изучение технических характеристик основных видов спасательного оборудования.
Изучение функциональных обязанностей и порядок работы отдельных подразделений и сотрудников ОПС.
Практика по получению рабочей квалификации
Устройство, технические характеристики, техническое обслуживание и эксплуатация автомобилей.
При изучении ПДД на факультативных занятиях (или самостоятельно) организация учебной езды на грузовых автомобилях, пожарных машинах.
Присвоение рабочей квалификации – водитель категории "В,С".
Умения, навыки
Умение планировать деятельность в условиях нестандартной ситуации; разрабатывать мероприятия по обеспечению безопасности жизни и сохранения здоровья при осуществлении профессиональной деятельности.
- Навыки работы с документами;
- навыки работы по руководству и организации работы подразделения, по само организации.Умение планировать, организовывать, анализировать, руководствоваться.
Проведение техобслуживания, подготовка к эксплуатации и вождение.
БК1
БК2
БК4

КҚ 3.1
КҚ 3.2
КҚ 3.3
КҚ 3.1.4
АП.10
Өрт автоматикасы
Өрт және өрттен қорғайтын техникалық құралдар сигнализациасы:
өндірістік автоматика құралдары мен олардың негізгі жүйесі, өрт дабылын қабылдау станциялары, дабыл жіберу құрылғылары, өрт қорғаныс сигнализациасының қабылдау және бақылау құрылғылары. Автоматты өрт және өрттен қорғау сигналдарының жұмыс істеу қаблеттілігін тексеру, өрт сөндірудің автоматты қондырғылары, сулы, көбікті, газды, ұнтақты өрт сөндіру қондырғылары, өрт сөндіру қондырғыларын зерттеу, жұмыс істеу қабілетін тексеру, өрт автоматикасы құралдарын пайдалану, нормативтік талаптар.
Білімдер:
-өндірістік автоматика жүйесі мен құралдарының негізгі түрлері, олардың ғимараттар мен нысандарда өрт және апат қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі ролі;
-өрт сөндіру, түтіннен қорғану жүйесі, оларды қолдануда қойылатын талаптар, өрт сөндіру және автоматты құралдардың негіздері;
-өрт дабылын қабылдау станцияларының жұмыс принципі;
-сигнал жіберу құрылғыларын тағайындау.
Іскерліктер:
-өртті байқайтын, сөндіретін және түтіннен қорғайтын автоматтандырылған жүйенің жұмыс істеу қабілетін тексеру;
-радиобайланыс құралдарын қолдану білу;
-өрт сөндірудің автоматты қондырғыларын басқара білу
-өрт автоматика құралдарын пайдалана білу.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
АП.11
Апаттар медицинасы
Апаттар медицинасының құқықтық негіздері,ұйымдастыру, құрылымы мен негізгі міндеттері,жеке қорғанудын медициналық құралдары, гигиена білімінің негізі,алғашқы дәрігерлік көмекті көрсетуді ұйымдастыру мен тәртібі,ТЖ зардаптарын залалсыздандыруда медико-санитарлық іс-шараларды ұйымдастыру.
Білімдер:
-апаттар медицинасының құқықтық негіздері;
-негізгі залалдаушы факторларын адамға қолайсыз әсе рету механизмі және оның сипаттамасы;
-жеке қорғанудын медициналық құралдары;
-зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
Іскерліктер:
- ТЖ-дан зардап шегу түрлерін анықтау;
- өзбетімен және өзара көмек беру тәртібін ұйымдастыру, алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 3.1.14
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Танысу практикасы
Білім алушыларды аймақтық төтенше жағдайлар басқармасымен, мемлекеттік өртке қарсы қызметпен, өртке қарсы қызмет бөлімшелерімен, өртке қарсы қызметтің жалпы жүйесімен, талаптарымен, кәсіптік қызметтің түрлерімен таныстыру.
Іскерлігі, дағдысы.
Өртке қарсы қызмет бағыныштылығы мен құрылысын бағдарлай білу. Өртке қарсы қызметтің іс-әрекет тәртібі мен дисклокациясын бағдарлау.
БҚ 1
КҚ 3.1.1
КП.02
Оқу практикасы
Басшылыққа алатын құжаттар негіздері,өртке қарсы қызмет ұйымдарының қызметін белгілеу,өртке қарсы қызмет бөлімшелерде техника қауіпсіздігі талаптары,арнайы жұмыстар жүргізу алдында, кезекшілікке шығар алдында нұсқаулық өткізу тәртібі.
Мемлекеттік өрт қызметі түрлері бойынша құжаттарды рәсімдеу мен жүргізу тәртібі.
Құтқару құралдарының негізгі түрлерінің техникалық сипаттамасын оқыту.
Өртке қарсы қызмет ұйымдары мен бөлімшелерінің жұмыс тәртібі мен функциальдық міндеттерін оқыту.
Автокөліктің құрылысы,техникалық сипаттамасы,автокөлікті қолдану және техникалық қызмет көрсету.
Жол қозғалысы ережесін факультативтік сабақ (өз бетімен) ретінде оқу барысында өрт сөндіру және жүк көліктерін жүргізуді үйретуді ұйымдастыру.
"В,С" санатты жүргізуші –жұмысшы мамандығын алу.
Іскерлігі, дағдысы
Қалыпты емес жағдайдағы қызметті жоспарлай білу,кәсіптік қызметті жүзеге асыру мақсатында қауіпсіз өмір мен денсаулықты сақтауды қамтамасыз ететін іс-шараларды әзірлей білу.
Құжатпен жұмыс істеу дағдылары. Бөлімше жұмыстарын ұйымдастыру мен басшылық жасау жұмыстарына дағдыландыру.
Жоспарлау,ұйымдастыру, талдау, басшылық ету дағдылары.
Көлікті қолдану, техникалық қызмет көрсету және көлікті жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4

ПК3.1.7
ПК3.1.10
ПК3.1.11
ПП.03
Полигонная практика
Техника безопасности, основы безопасности жизнедеятельности, тактические приемы выживания в неординарной ситуации, умение пользоваться спасательным оборудованием, общая физическая подготовка, ориентирование на местности, хождения по азимуту, нормативные упражнения с пожарно-техническим вооружением, лестницами, рукавами, веревками, укладка рюкзаков, установка палатки, разжигание костра, приготвление пищи, преодаление водной преграды, подъем и спуск, страховка, прыжки, пользованием противогазом, переноска пострадавщих, оказание первой медицинской помощи.
Умения, навыки
Тактические приемы выживания, умение пользоваться оборудованием, инвентарем;
- приемы изготовления необходимого инвентаря из подручных средств, приемы пользования противогазом
- приемы оказания первой доврачебной помощи в разных случаях;
- приемы пользовании средствами индивидуальной защиты;
- навыки физической и боевой готовности
БК5
БК7
ПК3.1.13
ПК3.1.14
ПП.04
Производственно-технологическая практика
Организация и проведение технологических работ с пожарно-техническим оборудованием, техникой, оперативной документацией.
Противопожарное оборудование
Оснащения и вооружения, пожарные рукава, виды и типы, вооружение для забора воды, гидранты, стволы, лестницы, веревки, инструменты, средства испытания и постановка в боевой расчет.
Пожарные автомобили
Порядок применения, технического обслуживания и ремонта.
Автоматические установки пожаротушения
Виды и типы установок, пожарные извещатели, системы охранно-пожарной сигнализации.
Порядок ведения и оформления документации гарнизона противопожарной службы
Подразделения, пункты, помещения, депо, посты, башни, КПП.
Функциональные обязанности и техника безопасности в гарнизоне.
Пожарно-техническое обследование и целевые проверки объектов, зданий и сооружений.
Надзор за соблюдением требований норм и правил пожарной безопасности при проектировании, строительстве, реконструкции объектов зданий и сооружений.
Учет пожаров и их анализ.
Противопожарная пропаганда и обучение граждан, персонала объектов хозяйствования правилам пожарной безопасности.
Умения, навыки
Применять пожарно-техническое оборудование, оснащения и вооружения.
Обслуживать и применять пожарные автомобили.
Использовать автоматические установки пожаротушения и эксплуатировать охранно-пожарную сигнализацию.
Вести и оформлять документацию гарнизона противопожарной службы.
Планировать и проводить пожарно-техническое обследование и разные виды проверок, составлять документы при ПТО.
Проводить надзор за соблюдением норм и правил пожарной безопасности.
Вести учет пожаров и их анализ.
Планировать и проводить обучение и пропаганду.
БК2
БК 4
БК5

КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КП.03
Полигондық практика
Техника қауіпсіздігі, тіршілік әрекетінің қауіпсіздік негіздері, қалыпты емес жағдайда тірі қалудың тәсілдері, құтқару құралдарын қолдана білу, жалпы физикалық дайындық, жергілікті орынды бағдарлау, азимутпен жүру, өрт техникалық құралдармен, баспалдақпен, өрт сөндіру жеңдерімен,жіптермен нормативтік жаттығулар, жүк қапшығын жинап салу, шатырларды орналастыру, от жағу, ас дайындау, сулы бөгеттерден өту, өрге шығу, төменге түсу, қауіптен сақтану, секіру, газтұтқышты /противогаз/ пайдалану, зардап шеккендерді алып жүру, алғашқы көмек көрсету.
Іскерлігі, дағдысы
Тірі қалудың тактикалық тәсілдері,құрал-жабдықтарды қолдана білу.
Қолда бар құралдарды пайдаланып, кез-келген қажетті затты жасай білу.
Түрлі жағдайда дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық қызмет көрсету.
Өздік қорғаныс құралдарын қолдану тәсілдері.
Физикалық және әскери дайындық қа дағдылану.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КП.04
Технологиялық практика
Өрт-техникалық құралдармен, шұғыл құжаттармен технологиялық жұмысты ұйымдастыру мен өткізу.
Өртке қарсы құралдар.
Өртсөндіру жеңдері,олардың түрлері мен типтерін жарақтау және жаңарту,су толтыру жабдықтары,гидранттар, стволдар, басқыштар,жіптер, құрал-жабдықтар,сынақ құралдары және оларды әскери есепке қою.
Өрт автокөліктері
Қолдану тәртібі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Өрт сөндірудің автоматты қондырғылары
Қондырғылардың түрлері мен типтері,өрт хабарлағыштар, күзет-өрт сигнализациясының жүйесі.
Өртке қарсы қызмет гарнизоны құжаттарын рәсімдеу мен жүргізу тәртібі.
Бөлімшелер,пункттер,мекемелер,депо,бекеттер, башня, өткізу-бақылау бекеттері.
Гарнизондағы техника қауіпсіздігі мен функционалдық міндеттер.
Өрт-техникалық зерттеу және ғимараттар,нысандар мен мекемелерді мақсатты тексеру.Ғимараттар мен нысандарды жобалауда,салуда және қайта жаңартуда өрт қауіпсіздігі ережесінің нормалық талаптарының сақталуын бақылау.Өртті есепке алу және талдау жүргізу.Өртке қарсы үгіт-насихат жұмыстары және шаруашылық объектілері қызметкерлерін, азаматтарды өрт қауіпсіздігі ережесіне оқыту.
Іскерлігі, дағдысы
Өрт-техникалық құралдарды қолдану, жаңарту, жарақтау.
Өрт автокөліктерін қолдану және қызмет көрсету. Өрт сөндірудің автоматты қондырғыларын қолдану және күзет-өрт сигнализациясын пайдалану. Өртке қарсы қызмет гарнизоны құжаттарын рәсімдеу және жүргізу.
Әр деңгейдегі бақылау мен өрт-техникалық зерттеуді жоспарлау және өткізу, өрт-техникалық зерттеу құжаттарын құру.Өрт қауіпсіздігі ережесінің талаптарының орындалуына бақылау жасау. Өрттердің есебін жүргізу және талдау жасау.Оқыту мен үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5

ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
ПП.05
Практика по медицине катастроф
Проведение мероприятий по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС, оказание первой доврачебной помощи пострадавшим, использование средств индивидуальной защиты, проведение пропаганды основ медицинских знаний и личной гигиены.
Умения, навыки
Планировать и проводить мероприятия по ликвидации медико-санитарных последствий ЧС.
Владеть навыками оказания первой доврачебной помощи, Умения применять индивидуальные средства защиты, проводить инструктаж перед дежурством, оказывать психологическую помощь пострадавшим.
БК7
ПК3.1.14.
ПП.06
Преддипломная практика
Примечание Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес и уважение;
Умения планировать и организовывать работу других, системно действовать в профессиональной ситуации;
Решать конкретные проблемы и быть нацеленным на результат;
Быть способным научно организовывать свой труд, быть готовым к применению инновационных технологий и приобретению новых знаний;
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству;
Умения развивать коммуникативные навыки, быть лидером;
Умения видеть и анализировать ситуацию, принимать решение и оперативно действовать в условиях неопределенности и чрезвычайности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена
3. 1.Код и наименование квалификации 3.1 151601 3 – Инспектор пожарный *
ПК3.1.1.Применять на практике законодательство,регулирующее отношения в области борьбы с пожарами, стандарты, нормы и правила пожарной безопасности;
ПК3.1.2.Анализировать пожарную опасность объектов, зданий, сооружений, основных технологических процессов;
ПК3.1.3.Разрабатывать мероприятия по обеспечению их пожарной безопасности и надзору;
ПК3.1.4. Проводить обследования и целевые проверки действующих, строящихся и реконструируемых объектов, противопожарную пропаганду и обучение граждан и сотрудников объектов;
ПК3.1.5. Организовывать тушение пожаров и проведение связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ на различных объектах и в населенных пунктах;
ПК3.1.6. Разрабатывать и вести служебную документацию по организации службы пожаротушения;
ПК3.1.7.Руководить работой личного состава, эксплуатацией и обслуживанием пожарной техники и оборудования;
ПК3.1.8. Принимать решение в условиях неопределенности и чрезвычайности, управлять боевыми действиями на пожарах.

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КП.05
Апаттар медицина бойынша практика
ТЖ зардаптарын залалсыздандыру үшін медико-санитарлық іс-шаралар өткізу,зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету, жеке қорғану құралдарын қолдану, жеке бас тазалығы мен медициналық білім негіздері жөнінде үгіт- насихат жұмыстарын жүрзізу.
Іскерлігі, дағдысы
ТЖ зардаптарын залалсыздандыру үшін медико-санитарлық іс-шараларды жоспарлау және өткізу.Дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларын игеру,жеке қорғаныс құралдарын қолдана білу,кезекшілік алдында нұсқаулық жүргізу, зардап шеккендерге психологиялық көмек көрсету.
БҚ 7
КҚ 3.1.14
КП.06
Өндірістік практика
Ескерту: 1кесте Базалық құзыреттіліктер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттіліктері
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
Келешек мамандығының әлеуметтік маңыздылығын және мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылығын көрсету;
Басқалардың жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыруды білу, кәсіби жағдайда жүйелі әрекет ету;
Нақты мәселелерді шешу және нәтижеге жетуге талпыну;
Өз еңбегін ғылыми түрде ұйымдастыруға икемді болу, инновациялық техногогия қолдану және жаңа білімді игеруге дайын болу;
Әріптестермен қарым-қатынас жасауға және позативті өзара әрекеттесуге әзір тұру;
Коммуникативті дағдыларын дамытуға, лидер болуға икемді болу;
Белгісіздік және төтенше жағдайда шұғыл әрекет ету, шешім қабылдау, жағдайды талдауға икемді болу.
2 кесте Кәсіптік құзыреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі:
Кәсіптік құзыреттіліктері
Орта буын маманы
3.1. Біліктілік атауы мен коды
151601 3 – "Өрт инспекторы"
КҚ 3.1.1. Өрт қауіпсіздігі стандарттарын, нормалары мен ережелерін өртпен күресу саласындағы қатынасты реттейтін заңдылықтарды тәжірибеде қолдану;
КҚ 3.1.2. Ғимараттар, мекемелер, құрылыстардың негізгі технологиялық процестерінің өрт қауіптілігіне талдау жасау;
КҚ 3.1.3. Олардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен бақылаудың іс-шараларын әзірлеу;
КҚ 3.1.4. Жұмыс істейтін, салынып жатқан және қайта жабдықталған нысандарды мақсатты тексеру және зерттеулер жүргізу, өртке қарсы үгіт жұмыстарын жүргізу, нысандардың қызметкерлері мен азаматтарды оқыту;
КҚ 3.1.5. Түрлі нысандар мен елді мекендерде бірінші кезектегі апатты-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіруді ұйымдастыру;
КҚ 3.1.6.Өрт сөндіру қызметін ұйымдастыру бойынша қызметтік құжаттарды әзірлеу және жүргізу;
КҚ 3.1.7.Жеке құрам жұмысына өрт техникасы мен жабдықтарды қолдану мен жұмсауға басшылық жасау;
КҚ 3.1.8.Өрт кезінде әскери әрекетке басшылық ету, белгізіздік және төтенше жағдайда шешім қабылдай білу.

ПК3.1.9. Использовать в профессиональной деятельности нормы и правила, регулирующие отношения в области борьбы с пожарами, стандарты, нормы и правила противопожарной безопасности, Устава службы ОГПС;
ПК3.1.10. Вести служебную документацию, разрабатывать и согласовывать инструкции по осуществлению взаимодействия со службами жизнеобеспечения, разрабатывать план гарнизонных мероприятий;
ПК3.1.11.Применять методы классификации материалов и пожаро-взрывоопасных веществ, пожаров, снимать показатели и определять параметры;
ПК3.1.12.Использовать комплекс технических средств связи, применяемых в противопожарной службе;
ПК3.1.13. Владеть методикой проведения защитных мероприятий, техники безопасности для обеспечения безопасных условий при выполнении профессиональных задач;
ПК3.1.14. Владеть способами и методами проведения спасательных работ и оказания первой медицинской и психологической помощи пострадавшим в ЧС.
Приложение 720
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 720 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность: 1518000 - Электрификация и автоматизация сельского хозяйства

КҚ 3.1.9.Кәсіби қызметте өртке қарсы қызмет жарғысын, өрт қауіпсіздігі стандарттарын, нормалары мен ережесін және өртпен күресу саласындағы қатынасты реттейтін заңдылықтарды қолдану;
КҚ 3.1.10. Гарнизондық іс-шаралар жоспарын әзірлеу, өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету нұсқаулықтарын әзірлеу және келісу, қызметтік құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.1.11.Өрт және жарылғыш қауіпті заттар мен материалдарды жіктеу әдістерін қолдану, көрсеткіштерін алу, өлшемдерін аңықтау;
КҚ 3.1.12.Өртке қарсы қызметте қолданылатын техникалық байланыс құралдарының кешенін қолдану;
КҚ 3.1.13.Қорғаныс шараларын өткізу әдістемесін кәсіптік міндеттерді орындауда қауіпсіз жағдайды қамтамасыз ететін техника қауіпсіздігін меңгеру;
КҚ 3.1.14.ТЖ-да зардап шеккендерге психологиялық және алғашқы медициналық көмек көрсету, құтқару жұмыстарын жүргізудің әдіс-тәсілдерін меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 720-қосымша
Ескерту. Бұйрық 720-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1500000 - Ауылшаруашылығы, ветеринария және
экология
Мамандығы: 1518000 – Ауыл шаруашылығын электрлендіру
және автоматтандыру

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
1656
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 721
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 721 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность: 1518000 - Электрификация и автоматизация сельского хозяйства
Квалификации: 151801 2 - Электромонтер
151802 2 - Электрослесарь
Форма обучения: очная

1440
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы тиіс
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
1640
Ескерту:ЖБП– Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 721-қосымша
Ескерту. Бұйрық 721-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білімдер беру коды және бейіні: 1500000 Ауылшаруашылығы,
ветеринария және экология
Мамандығы: 1518000 – Ауыл шаруашылығын электрлендіру және
автоматтандыру
Біліктілігі: 151801 2 – Электр монтері
151801 2 – Электр слесарі
Оқыту нысаны: күндізгі

141
2,3,4,5,6
Ф 06
Информатика
45
1
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 726
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

141
2,3,4,5,6
Ф 06
Информатика
45
1
Барлығы
4960
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер;ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 726-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 726 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: "0112000 –
Исламоведение"
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского языка;
- необходимого лексического (2300 лексических единиц) и грамматического минимумов;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки.
БК 1,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,4,6
ОГД 03
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХҮ-ХҮІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIXвв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии "Алаш". Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа "Казахстан - 2050". Казахстан и СНГ.Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХҮ-ХҮІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии "Алаш" и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики "Военного коммунизма";
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
- об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
- раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.
БК 4,7
ОГД 04
Физическая культура.
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 7
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени
(ХҮІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
Знания:
- периодизации развития первобытной культуры;
- основных этапов развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- о культуре ХХ в;
Умения:
- раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
- показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
- анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
- описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
- анализировать поэзию средневекового Востока;
- дать сравнительный анализ художественных стилей ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХвв;
- охарактеризовать особенности культуры ХХ в;
- рассказать о взаимосвязях культуры и религии.
БК 4,7
СЭД 02
Основы философии:
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
Знания:
- процесса формирования научно - философского мировоззрения;
- о понятии "материя" и ее основных формах существования;
- законов и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества.
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- дать характеристику истории развития философской мысли;
- охарактеризовать бытие и его типы;
- охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
- раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
- дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
- охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
- дать анализ глобальных проблем человечества.
БК 4,7
СЭД 03
Основы политологии и социологии:
История политической мысли и современные политические школы. История развития общественной мысли в Казахстане. Политика. Политическая власть. Понятие и типы политических систем. Государство. Политические партии, общественные организации и движения. Политические процессы. Социология, ее место и роль в науке и обществе.
Знания:
- о возникновении и развитии политологии как науки;
- об объектах и субъектах, функциях политики;
- о понятии, структуре, функциях политической системы;
- об эволюции формирования политических партий;
- понятия, структуры, функции общества;
- истории развития социологической мысли.
Умения:
- охарактеризовать исторические периоды развития политической мысли;
- выразить свое мнение о состоянии политического развития Казахстана;
- раскрыть суть политических режимов (тоталитарный, авторитарный, демократический);
- раскрыть причины образования государства его признаки и функции;
- дать оценку деятельности политических партий и общественных движений Казахстана в жизни общества;
- охарактеризовать структуру и значение политических процессов;
- охарактеризовать взгляды мыслителей, внесших вклад в процесс становления социологии как науки.

Ескерту. Бұйрық 726-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"0112000 - Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының мазмұны
(орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Іскерлік құжаттар.
Кәсіби құжаттар.
Кәсіби терминдер.
Кәсіби қарым – қатынас. Іс жүргізу.
Білімдер:
қазақ тілі, қажетті лексикалық және грамматикалық минимум (2300 лексикалық бірлік);
тілдік нормалар;
фонетикалық, сөзжасамдық жүйе, морфологиялық, синтаксистік құрылым;
іскерлік құжаттар;
кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б.) дағдылары;
түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыру;
өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзету;
кәсіби бағыттағы іскерлік қағаздарын, мәтіндерді өңдеу, жетілдіру.
БҚ 1,4,6
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика, фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
үйретілетін тіл;
мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
іскерлік әңгімелесу;
диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ 1,4,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы
(XV – XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ.ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж. ж.). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж.ж.). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
“Қазақстан-2030”- стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
"Алаш" партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік – экономикалық даму ерекшеліктері;
Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттау;
Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ 4,7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер.
Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
қауіпсіздік техникасы ережелері;
спорт түрлері бойынша ережелер;
гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
дене жаттығуларын дұрыс орындау;
волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
БҚ 7
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;
17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- Индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; курайш ұғымдары; Мұхаммед; Құран; Аллаһ; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
-көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 4,7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
материя ұғымы және оның негізгі формалары;
диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
Іскерліктер:
философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ 4,7
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
саясаттанудың ғылымның дербес пән ретінде пайда болуы мен дамуы;
саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс - әрекеттерін бағалау;
саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.

БК 7,8
СЭД 04
Основы экономики:
Введение в экономическую теорию. Микроэкономика. Макроэкономика. Мировая экономика. Основы теории переходной экономики.
Знания:
- о предмете, функциях экономической теории, о роли экономики в обществе;
- истории развития экономической мысли;
- о спросе и предложении товаров, услуг, равновесной цене, о рыночном механизме;
- теории конкуренции и монополии;
- об экономическом росте, социальной политике государства;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период;
Умения:
- дать полное описание экономики как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- назвать основные методы подсчета ВВП и ВНП;
- объяснить экономические аспекты глобальных проблем современности;
- охарактеризовать пути социально – экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики.
БК 4,7
СЭД 05
Основы права и охрана труда.
Основы права
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права. Основы финансового и экологического права
Охрана труда
Государственный надзор и общественный контроль за соблюдением законодательства о труде.
Организация работы по охране труда в учреждениях образования
Основы трудового законодательства
Основы санитарно-технических требований к помещениям учреждений образования.Травматизм.
Работа по предупреждению детского травматизма.
Основные требования к электробезопасности.
Основные требования к пожаробезопасности.
Знания:
- об общественно-исторических условиях способствовавших становлению государства и права;
- Конституции РК, законов РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства;
- о формах и разновидностях организаций работы по охране труда;
- закона "О безопасности и охране труда";
- об отношениях между работодателем и работником;
- о видах контроля за состоянием охраны труда;
- об объекте управления охраны труда как подразделении по обеспечению безопасных условий труда;
- санитарных норм, установленных и допустимых температур помещений.
Умения:
- формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- дать определение уголовного закона, состава преступления;
- использовать нормативно-правовые акты;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
- анализировать содержание правовых документов;
- дать сравнительный анализ санитарно-гигиенических, лечебно- профилактических, эргонометрических мероприятий;
- различать средства защиты человека от поражений электротоком;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- использовать знания по охране труда при решений вопросов производственной деятельности.

БҚ 7,8
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика.
Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
экономикалық теория пәні, қоғамдағы экономиканың рөлі;
экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
дүниежүзілік экономика дамуының бағыттары;
өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
Іскерліктер:
экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін ашу;
экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіру;
нарықтың әлеуметтік- экономикалық теорияның мәнін талдау.
БҚ 4,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері және еңбекті қорғау:
Құқық негіздері:
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Экологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік.
Еңбекті қорғау.
Еңбек туралы Заңның сақталуын мемлекеттік тексеру және қоғамдық бақылау. Білім беру мекемелеріндегі еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Еңбек заңдарының негіздері.
Білім беру мекемелеріне арналған санитарлық-техникалық талап негізі. Зақымдану. Бала зақымдануының алдын-алу жұмыстары.
Электр қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Білімдер:
мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастырудың түрлері мен формалары;
"Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" Заңы;
жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы қарымқатынас;
еңбекті қорғау жағдайын бақылау түрлері;
қауіпсіз еңбекпен қамтамасыз ететін бөлім ретінде еңбекті қорғауды басқару нысаны;
бөлме температурасының бекітілген және рұқсат етілетін санитарлық нормалары;
Іскерліктер:
мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
құқық бұзушылық фактілерін талдау;
қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
құқықтық құжаттар мазмұнын талдау.
санитарлық-гигиеналық, алды-алу, емдік, эргонометриялық шараларға салыстырмалық талдау жасау;
адамды электр тогынан қорғауға арналған құралдарды айыру;
төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсету;
өндірістік қызметке байланысты сұрақтарды шешуде еңбекті қорғау бойынша білімдерін қолдану.

БК 4,6,7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Ахлак (этика ислама):
Значение ахлака. Место ахлака в обществе и личной жизни человека. Этика взаимоотношений в исламе. Этика воспитания. Право на жизнь. Взгляды ислама на национальные традиции и ценности. Взаимоотношения с родителями. Черты характера пророка Мухаммеда (с.а.с.). Благородный мусульманин.
Знания:
– формировать этику воспитания ислама;
– народных традиций и значение человеческих взаимоотношений
Умения:
– применить полученные знания в профессональной деятельности;
– работать со справочной литературой;
Навыки:
– работать с техническими средствами, справочной литературой.
БҚ 1,2,6
ПК 3.1.4
ПК 3.1.10
ОПД 02
Древнетюркский язык:
Памятники древнетюркской письменности. История и особенности древнетюркской письменности. Древнетюркские архаизмы. Заимствованные слова. Лексика кипчакского языка. Стили лексики кипчакского языка. Арабо-персидские заимствования в кумано-кипчакском языке.
Знания:
– основные понятия о древнетюркском языке;
– основные достижения и особенности древнетюркского языка;
– формирование знаний о древнетюркском языке;
Умения:
– применение исторической литературы о древнетюркском языке, памятник, словарей;
– умение читать оригинальные тесты по специальности;
– работа с техническими средствами, справочной литературой;
– понимание книг написанных на древнетюркском языке и умение их применять;
– создавать научные проекты и проводить научные изыскания, делать переводы по сохранившимся национальным памятникам и архивным материалами.
БК 1,8
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
ПК 3.1.14
ОПД 03
Практический арабский язык:
Законы арабского языка. Составление правильной письменной речи. Диалог на литературном арабском языке. Ежедневное общение на арабском языке. Составление диалога. Овладение четырьмя видами речевой деятельности. Фонетические, лексические, грамматические материалы. (Межкультурная коммуникация.)
Знания:
– правил и лексико-грамматических явлений языка, материалов для межкультурного и профессионального общения и коммуникативной деятельности учащихся.
Умения:
Формировать аргументационно-полемической деятельности для проведения дебат, дискуссии, интервью;
– знание традиций, истории, культуры, законов, правил поведения и социальную характеристику представителей изучаемого языка.
БК 1,4,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.14
ОПД 04
Арабский язык:
Арабский алфавит. Звуковая система, особенности, гласные и согласные звуки. Слоги. Ударение. Махраж букв. Их своеобразное прозношение и написание. Твердые звуки. Иногда твердо, иногда мягко прозносимые звуки. Харакаты. Фатха, дамма, касра. Слова с изменяемыми и неизменяемыми окончаниями. Тануин, сукун, ташдид. Та-марбута. Буквы "Алиф-Лам" артикли, шамсия и камария. Буквы, алиф, уау, ияй. Знак мадда, алиф мамдуда и алиф максура. Хамза и особенности ее написания. Уасыл хамза. Катьи хамза. Словосочетания. Ассимиляция, дифтонг, лигатура. Слоги, виды слогов. Знаки препинания. Части речи. Падежи, падежные окончания. Виды предложений. Лексикология, лексикография. Словари.
Знания:
– фонетических особенностей арабского языка;
– структуры арабского предложения, порядок слов в предложении;
– виды предложений в арабском языке.
Умения:
– использовать фонетические и грамматические правила языка при аудировании, разговорной речи, чтении, письме;
– работать со справочной литературой.
БК 1,2,4,5,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.14
ОПД 05
Сарф (морфология арабского языка):
Части речи: Имя существительное, глагол, харф. Виды глаголов: простое и сложное. Глаголы маьлум и мажһул. Настоящее время, прошедщее и будущее времена (син, сауфа). Глаголы повелительного наклонения и запрета. Корень глагола, состоящий из основных трех или более букв. Полные и неполные глаголы. Масдар. Исмул-фаьил, исмуль-мафьул, сифату мушаббаһа. Исму тафдил, мубалагату исми фаьил, исму заман және макан. Исму алат, исму тасгир, исму мансуб. Единственное, двойственное, множественное число. Законы флекции: Идгам. Ибдал и иьлал. Морфологические формы, именные слова, термины, состав корней, состав именных слов и глаголов. Словообразование.
Знания:
– составить арабские слова морфологическим способом.
Умения:
– использовать словари для различения арабских корней слов;
– овладеть видами речевой деятельности;
– работать со справочной литературой.

БҚ 4,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Ахлақ:
Ахлақтың мағынасы. Ахлақтың жеке адамның өміріндегі, сондай-ақ қоғамдағы орны. Исламдағы қарым-қатынас әдептілігі. Тәрбие әдебі. Тіршілік құқығы. Исламның ұлттық әдет-ғұрыптар мен құндылықтарға деген көзқарасы. Ата-анамен қарым-қатынас. Пайғамбарымыз Мұхаммедтің (с.а.у.) қасиеттері. Құран ахлағымен тәрбиеленген кәміл мұсылман.
Білімдер:
– исламдағы әдеп пен тәрбие негізін қалыптастыру;
– ұлттық салт-дәстүр, адами қарым-қатынастың маңыздылығын білу.
Іскерліктер:
– кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімін қолдану;
– анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу;
Дағдылар:
– техникалық құралдармен, анықтама әдебиетпен жұмыс.
БҚ 1,2,6
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
ЖКП 02
Көне түркі тілі:
Көне және ескі түркі жазба ескерткіштері. Түркі жазу ерекшеліктері, тарихы. Дауысты дыбыстар емлесі. Дауыссыз дыбыстар. Дауысты дыбыстар жүйесі. Дауыссыздардың тіркесі. Дауысты және дауыссыз дыбыстардың түсіп қалуы. "Қыстырынды" дыбыстардың таңбалануы. Дыбыс алмасуы. Ескі қыпшақ тілінің буын жүйесі. Дауысты дыбыстардың өзара алмасуы. Буын үндестігі. Ерін үндестігі. Қыстырылма дыбыстар. Дауысты дыбыстардың түбір сөз құрамында жұмсалуы. Үндестік заңы. Дауыссыз дыбыстар. Метатеза. Қосарлы дауыссыздар. Буын және оның құрамы. Сөз тұлғалары. Біріккен сөздер. Қос сөздер. Күрделі сөздер. Сөз таптары. Зат есім. Жалпы есімдер. Көптік жалғауы. Тәуелдік жалғауы. Септік жалғаулары. Қосымшалар. Есім сөздерінен туынды зат есім тудыратын жұрнақтар. Етістік түбірге жалғанып есім тудыратын жұрнақтар. Көмекші есімдер. Сын есім. Сын есімнің шырайлары. Сан есім. Есімдік. Етістік. Есімдерден етістік жасайтын жұрнақтар. Көмекші етістіктер. Есімше. Көсемше. Рай категориясы. Шақ категориясы. Үстеу. Одағай. Көне түркі тілдерімен ортақ сөздер. Басқа тілдерден енген сөздер. Қыпшақ тілі лексикасының мағыналық топтары. Ескі қыпшақ тілі лексикасының стильдік топтары. Қуман қыпшақтары тіліндегі араб-парсы лексикасы.
Білімдер:
– көне түркі тілі туралы негізгі ұғымдар;
– көне түркі тілінің ерекшеліктері мен басты жетістіктері;
– көне түркі тілі туралы білімін қалыптастыру.
Іскерліктер:
– көне түркі тіліне қатысты тарихи әдебиеттерді, жәдігерлерді, сөздіктерді қолдану;
– кәсіптік іс-әрекетте осы алған білімін қолдану, түпнұсқа мәтінін оқи алу:
– түрлі ақпараттық техникалық құралдармен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу;
– көне түркі тілінде жазылған кітаптарды оқып түсіну, еркін қолдана алу;
– ұлттық мұрамызда сақталып жатқан еңбектерді тауып аударма, түрлі ғылыми жобаларға қатысу және ғылыми ізденістер жасау мүмкіндігіне ие болу;
– ғибадат исләмия кітабында берілген тазалық, намаз, ораза, зекет, қажылық секілді шариғат мәселелерін ханафи мазһабы бойынша үйреніп шығу.
БҚ 1,8
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
ЖКП 03
Практикалық араб тілі:
Практикалық араб тілі заңдылықтары. Жазбаша дұрыс сөйлем құру. Әдеби араб тілінде сөйлесу. Күнделікті ауыз-екі тілде еркін сөйлесу. Диалогтар құру. Оқудың төрт түрін меңгеру. Фонетикалық, лексикалық, грамматикалық материалдар. (Мәдениетаралық коммуникация.)
Білімдер:
– тілдің лексикалық-грамматикалық құбылыстары және заңдылықтары, оқушылардың кәсіби, мәдениетаралық коммуникативтік әрекетіне арналған материалдар.
Іскерліктер:
– пікірталас, интервью, әнгіме жүргізе алуы үшін аргументациялық-полемикалық іскерлігін ары қарай қалыптастыра алу;
– оқып үйренетін тіл елінің дәстүрін, тарихын, мәдениетін, заң ережелерін және тіл өкілдерінің әлеуметтік мінез-құлық ережесін білу.
БҚ 1,4,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.14
ЖКП 04
Араб тілі:
Араб алфавиті. Араб тілінің дыбыстық жүйесі, ерекшелігі, дауысты және дауыссыз дыбыстар. Буын. Екпін. Харіптердің махражы. Түрлері басқа, махражы ұқсас әріптердің арасындағы айырмашылықтар. Жуан оқылатын әріптер. Кейде жуан кейде жіңішке оқылатын әріптер. Харакаттар. Фатха, дамма, кәсра. Сөз соңы өзгеретін және өзгермейтін сөздер. Тануин, сукун, ташдид. Тә-марбута. "Алиф-Ләм" артиклі, шамсия және қамария әріпері. Мәд әріптері, Алиф, уау, ияй. Мадда белгісі, алиф мамдуда және алиф максура. Хамза және оның жазылу ерекшеліктері. Уасыл хамза. Катьи хамза. Сөз тіркестері. Ассимиляция, дифтонг, лигатура. Буын, буынның түрлері. Тыныс белгілері. Сөз таптары. Септіктер, септеуліктер. Сөйлем түрлері. Лексикология, лексикография. Сөздіктер.
Білімдер:
– араб тілі фонетикасының ерекшеліктері;
– араб сөйлемінің құрылымдары, сөйлем мүшелерінің орын тәртібі;
– араб тіліндегі құрылымы мен түрлері әртүрлі сөйлемдер.
Іскерліктер:
– сөйлесім, оқылым, айтылым, жазылым барысында фонетикалық, грамматикалық заңдылықтарды пайдалана білу;
– анықтама әдебиетпен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,4,5,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.14
ЖКП 05
Сарф:
Сөз табы: Есім, етістік, харф. Етістіктің түрлері: Салт және сабақты етістік. Маьлум және мажһул етістік. Осы шақ, өткен шақ, келер шақ етістіктері. (син, сауфа). Бұйрық рай. Әмір және наһи түрлері. "Суласи-мужаррад" (негізгі үш әріптен тұратын түбір етістік) және "Суласи мазид" етістіктері: "Рубаьи" баптар, "Хумаси" баптар, "Судаси" баптар, "Рубаьи-мужаррад" (негізі төрт әріптен тұратын түбір) етістік. "Рубаьи мазид" етістіктер: "Хумаси" және "Судаси" баптар.Әлсіз әріптер. Ақсам. Масдар. Исмул-фаьил, исмуль-мафьул, сифату мушәббаһа. Исму тафдил, мубалағату исми фаьил, исму заман және макан. Исму әлат, исму тасғир, исму мансуб. Зат есімнің жекеше, екілік және көпше түрлері. Флекция заңдылықтары: Идғам. Ибдал және иьлал. Сиға, есім сөздер терминдерінің құрылымы, түбірлердің құрылымы, есім сөздердің және етістіктердің құрылымы. Сөзжасам.
Білімдер:
– морфологиялық формалар арқылы араб сөздерінің жасалу ерекшеліктерін білу.
Іскерліктер:
– араб тіліндегі сөз түбірін ажырата білу арқылы сөздіктерді пайдалану ережесін үйрену;
– тілдік іс-әрекет түрлерін меңгеру;
– анықтама әдебиетпен жұмыс істеу.

БК 1,4,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ОПД 06
Нахв (синтаксис арабского языка):
Составление предложений в арабском языке. Слова, которые изменяются и не изменяются окончания. Имя существительное. Склонение существительных. Подлежащее и сказуемое. Глагол. Склонение глаголов. Глагол "кана", "инна" и подобные им. Словосочетание. Обстоятельство времени, места. Имя числительное. Главные и второстепенные предложения. Связь между предложениями.
Знания:
– различных видов слов, состав, разбор, известные и неизвестные виды обстоятельств;
– конструктировать именные и глагольные предложения.
Умения:
– использовать практические навыки синтаксического разбора предложений;
- различить видов речевой деятельности.
БК 1,2,4,5,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.14
ОПД 07
Педагогика и психология:
Цель и задачи психологии. Методические основы педагогики. Исследовательские методы педагогики. Этапы и состав
педагогического процесса. Теория воспитания. Основные направления воспитательной работы. Воспитание казахстанского патриотизма. Трудовое, экономическое, экологическое, эстетическое, физическое и правовое воспитание. Дидактика как теория обучения и воспитания, его основные положения.
Процесс обучения и его основные виды. Методы обучения, средства и их организация. Оценка и контроль знаний и умений обучающихся. Предмет психологии. Цель и задачи. Методы психологии. Развитие духа и сознания. Основные направления психологии. Понятие о личности. Понятие о деятельности. Состав деятельности. Основные виды и свойства деятельности. Эмоции. Понятие о транспорентности. Восприятие. Понятие о памяти. Мышление и речь. Представления.
Знания:
– освоить основные постулаты педагогики и психологии;
– освоить новые технологии педагогики и психологии;
– основных направлений, понятий педагогики мен психологии Умения:
– опираться на знания педагогики и психологии;
– найти и применить в своей деятельности педагогические и психологические информации;
– использовать в повседневной жизни педагогические и психологические знания.
Навыки:
– анализ, логическое мышление;
– применить словари и справочники.
БК 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ПК 3.1.1-3.1.14
ОПД 08
История религий:
- Первые религии
- История буддизма
- История христианства
- История ислама.
Генезис и эволюция религии в истории общества; Мифологическое сознание; Появление первых религиозных представлений (фетешизм, тотемизм, магия, анимализм, анимизм) и их роль в формировании человека и общества. Родовые религии, развитие религий в периоды распада и формирования формаций; древние политеистические религии;государственные религии восточных народов (конфуцианство, даосизм, синтоизм, брахманизм), формирование монотеистических религий (иудаизм, зороастризм); создание мировых религий, их эволюция, религии современного мира.
Знания:
– теоретическое, практическое содержание предмета;
– сведения об истории религий;
– причины появления религий, структура, развитие, формирование;
– особенности современных религиозных вероубеждений.
Умения:
– использовать полученные знания в профессиональной деятельности;
– анализировать структуры, эволюции религий;
– раскрыть особенности современных религий.
Навыки:
– социологические исследования;
– анализ, логическое мышление.

БҚ 1,4,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
ЖКП 06
Нахв:
Араб тіліндегі сөйлем құрылысы. Иғраб және бинә. Мұғраб етістіктер. Мәбни етістіктер. Мәбни есімдер. Есім. Есімдердің септелуі. Етістік. Етістіктердің септелуі. Фаил. Наиб фаил. Бастауыш пен баяндауыш. Кәнә және оның ұқсастары. Иннә және оның ұқсастары. Сөз тіркестері. Амилдер. Мезгіл пысықтауыш. Мекен пысықтауыш. Сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелері. Арнайы қызмет атқаратын сөздер. Сөйлемдер арасындағы байланыс. Сан есім.
Білімдер:
– сөздің түрлері, құрылымы, талдануы, белгілі және белгісіз хал түрлері;
– есімдік және етістікті сөйлемдердің құрылысын, жасалу жолдарын білу.
Іскерліктер:
– практикалық синтаксистік зерттеу жасауды қолдана отырып, жеке өзіндік ережені емес, синтаксистік ережені қолдана алу;
– тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату.
БҚ 1,2,4,5,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.14
ЖКП 07
Педагогика және психология:
Педагогиканың мақсаты мен мәселелері. Педагогиканың әдістемелік негіздері. Педагогикадағы зерттеу әдістері.
Педагогикалық үрдістің құрылымы мен кезеңдері. Тәрбиелеу теориясы. Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары. Қазақстандық ұлтжандылықты тәрбиелеу. Өнегелі, еңбек, экономикалық, экологиялық, эстетикалық, физикалық және құқықтық тәрбие. Дидактика, білім беру мен оқытудың теориясы ретінде, оның негізгі санаттары.
Оқыту үрдісі және оның түрлері. Оқытудың әдістері, құралдары және ұйымдастыру нысандары. Оқушылардың білімін, іскерлігін, дағдылары тексеру және бағалау.
Психология пәні. Мақсаты мен мазмұны. Психология әдістері. Рух пен сананың дамуы. Психологияның негізгі бағыттары. Тұлға туралы ұғым. Іс-әрекет туралы ұғым. Іс-әрекеттің құрылымы. Іс-әрекеттің негізгі түрлері мен қасиеттері. Сезіну. Бейімделу туралы ұғым. Қабылдау. Жады туралы ұғым. Ойлау туралы ұғым. Ойлау мен сөйлеудің бірлігі. Елестету туралы ұғым. Эмоциялар мен сезімдер туралы ұғым.
Білімдер:
– педагогика және психология саласындағы білімді меңгеру;
– педагогика және психологиялық жаңа технологияларды үйрену;
– педагогика мен психологиядағы негізгі бағыттарды, құрылымдарды, ұғымдарды білу.
Іскерліктер:
– педагогикалық және психологиялық біліміне сүйене білу;
– кәсіптік қызметіне қажетті педагогикалық және психологиялық ақпаратты тауып, пайдалану;
– күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте педагогика мен психологиядан алған білімдерін дұрыс қолдану.
Дағдылар:
– өзіндік талдау, логикалық ойлау;
– сөздіктер, анықтамаларды пайдалану.
БҚ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
КҚ 3.1.1-3.1.14
ЖКП 08
Діндер тарихы:
-Алғашқы діндер
-буддизм тарихы
-христиан тарихы
-ислам тарихы.
Қоғам тарихындағы діннің генезисі мен эволюциясы; Мифологиялық сана; Діни сенімнің алғашқы құрылымдық түрлері (фетешизм, тотмизм, магия, анимализм, анимизм) және олардың адам мен қоғамның қалыптасуындағы ролі. Рулық діндер, рлық қауымдық қатынастардың ыдырау дәуіріндегі діни көріністің дамуы; ежелгі әлемнің полетеистік діндері; шығыстың ұлттық мемлекеттік діндері (конфуциандық, даосизм, синтоизм, брахманизм) монотеистік діндердің қалыптасуы (иудаизм, зороастризм); әлем діндерінің құрылуы мен эволюциясы, қазіргі заманның діні.
Білімдер:
– пәннің теориялық, практикалық мазмұны;
– діндер тарихынан мәліметтер;
– діндердің шығу себептері, құрылымы, дамуы, қалыптасуы;
– қазіргі заман діндерінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
– пәннен алған білімін кәсіптік іс-әрекетте қолдану;
– діндердің құрылымын, эволюциясын талдау;
– қазіргі заман дінінің ерекшеліктерін ашу.
Дағдылар:
– әлеуметтік зерттеулер;
– өзіндік талдау, логикалық ойлау.

БК 1,2,3,5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.6
ПК 3.1.9
ПК 3.1.14
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке:
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношений. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- основ делопроизводства;
- служебной документации;
- профессиональных терминов;
- служебного этикета;
Умения:
- вести делопроизводств;
- оформлять, хранить и сдачи дел в архив;
- совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Коран:
Введение в Корановедение. Сведения о Коране, история сбора и создании книги. Уахи и пояснения о нем. Причины возникновения аятов. Появление и развитие Корана. Постоянные сочетания и сравнения. Тайные смыслы Корана. Суры из Мекки и Медины. Порядок сур. Семь диалектов. Ораторские особенности и художесвенные достоинства Корана. Формирование на основе аятов Корана правой культуры и воспитания этики.
Знания:
– формировать на основе аятов Корана правой культуры и воспитания этики;
– овладеть Коран и корановедение;
– терминов, сведений, аятов;
– овладеть должностные структуры и делопроизводство.
Умения:
– нормативно-правовых сторон профессиональной деятельности;
– использовать в своей профессиональной деятельности полученных знаний.
БК 1,2,3,4,6,9
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.14
СД 02
Тажуид:
Норма шариата в учении тажуида и его значение. Чтение Корана по правилам тажуид. Языковое и терминологическое значение слова тажуид. Виды и правила чтения, его особенности. Основатели учения тажуид.
Правила тажуид: нормы и формы чтения.
Особенности произношения арабских букв.
Знания:
– овладеть основные правила учения тажуид;
– читать Коран по правилам тажуид;
– использовать термины, литературы, постановлении, документы учения тажуид.
Умения:
– освоить учение тажиуда;
- правильного и свободного использования правил учения тажиуд;
– использовать и выполнить рекомендации республиканских религиозных управлений;
Работать со справочной литературой.
Навыки:
– анализ, логическое мышление.
БК 1,2,4
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СД 03
Акида (вера):
Цели, задачи, значение предмета акиды. История и основы предмета акида. Вера в Аллаха. Вера в ангелов. Вера в Книги. Вера в Пророков. Вера в судный день. Вера в судьбу. Значение и содержание слова Ислам учение таухид. Имена и описание Аллаха. Суть Ислама и его связь с верой.
Знания:
- содержание предмета, цели, задачи, основы учения, история;
- основные понятия имана;
- учение таухид, значение слова ислам, связь с иманом.
Умения:
- свободно использовать основные понятия предмета;
- уважать религиозные ценности;
- анализ полученных знаний, высказывание личного отношения, доказательность, критичность.
БК 1,2,5
ПК 3.1.1
СД 04
Фикх (вопросы шариата):
Терминологическое и лингвистическое значение слова "фикх". Роль и значение учения фикха в Исламе. Различные взгляды в учении фикха и причины возникновения мазхабов. Основы норм шариата: Коран, сунна, ижма, кыяс, истихсан, маслахатуль мурсала, урф, истихсаб. Значение религиозных терминов: фарз, уажиб, сунна, мустахаб, мубах, харам, макрух и муфсид. Пути издания законов шариата. Вопросы шариата: омовение, намаз, закят, пост, поломничество, никях, кормление грудью, развод, клятва, торговля, шафъа, разделение имуществ, подарок, аренда, арият, аманат, гасб, поручительство, денежный перевод, представительство, общество, мудараба, земляное хозяйство, целина, фонд, карахият, спиртные напитки, бойня, жертвоприношение, охота, находка, брошенный ребенок, принятие решений, свидетельство, признание, иск, соглашение, статья наказаний, воровство, введение войны, преступление, штрафы, запрет, завещание, двухполый и их решения по ханафитскому мазхабу.
Знания:
- формировать знание учения исламского права;
- ценностные ориентиры учения фикха;
- основы норм и различные вопросы шариата, решение путем ханафитского мазхаба.
Умения:
- применить полученные знания в профессиональной деятельности;
- знать и понимать учения фикха;
- освоение ритуалов женитьбы и др.

БҚ 1,2,3,5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.14
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
іс-қағаздарын жүргізу негіздері;
қызметтік құжаттар;
кәсіптік терминдер;
қызметтік этикет;
Іскерліктер:
іс-қағаздарын жүргізу;
істі безендіру, сақтау, мұрағатқа тапсыру;
кәсіптік бағыттағы мәтінді, іскерлік құжаттарды өңдеу және жетілдіру.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Құран:
Құрантануға кіріспе. Құран туралы мағлұмат, тарихы және кітап болып жинақталуы. Уаһи және оның түсіндірмесі. Аяттардың түсу себептері. Құран ілімінің пайда болуы және дамуы. Құрандағы теңеулер, тұрақты тіркестер. Құран аяттарының құпиялық сырлары. Сүрелердің алғашқы және соңынан түсуіне қарай Меккелік және Мединелік болуы. Сүрелердің тәртібі. Жеті диалекті. Құран көркемдігінің шешендікке қатысы. Құран Кәрім аяттары негізінде құқық мәдениетін және ахлақ тәрбиесін қалыптастыру.
Білімдер:
– аяттар негізіндегі құқық мәдениеті, ахлақ тәрбиесі;
– Құран мен құрантануды меңгеру;
– Құранға байланысты терминдерді, мәліметтерді, аяттарды т.б. жетік білу;
– лауазымдық құрылымды, құжаттау технологиясын меңгеру.
Іскерліктер:
– маманның кәсіптік іс-әрекетінің нормативтік-құқықтық жақтарын білу;
– Құран туралы мағлұматтарды, алған білімін болашақ мамандығында сауатты түрде пайдалана алу.
БҚ 1,2,3,4,6,9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.14
АП 02
Тәжуид:
Тәжуид ілімін оқудың шариғи үкімі мен оның маңыздылығы. Құранды тәжуид ережелеріне сәйкес оқудың үкімі. Тәжуид сөзінің тілдік жіне терминдік мағынасы. Қирағат түрлері, ережелері, оның ерекшелігі. Тәжуид ілімін негізін салушылар.
Тәжуид ережелері:
Әл-истиғаза мен әл-басмаланың үкімдері және олардың оқылу формалары. Сүкінді нун мен тануинге қатысты ережелер: Изһар, Идғам, Ихфа, Иқлаб. Сүкінді мимге қатысты ережелер: Идғам мисләйн. Ихфә шәфәуи. Шаддалы нунмен шаддалы мимге қатысты үкімдер.
Ғұннаның анықтамасы. Идғам: әл-мутақарибәйн, әл-утажәнисәйн, әл-тутәбәғидәйн ережелері. Қалқала ережесі. Ләмға қатысты ережелер: Изһар, Идғам, Ләм әл-фиғл, Ләм әл-харф. Мәд – созылып оқылатын әріптерге қатысты ережелер: Мәд әт-табиғи. Мәд әл-муттасил. Мәд әл-мунфасил. Мәд әл-ләзим. Мәд әл-арыд. Мәд лин ләзим. Мәд лин арыд. "Ра" әрпінің бес жағдайда "тәфхим" (жуан) және төрт жағдайда "тарқиқ" (жіңішке) болып қалу ережелері.
Әріптердің "махраждары" (шығатын орындарына) қатысты ережелері. "Сәктәлардың" оқылу ережелері.
Білімдер:
– тәжуид ілімінің негізгі ережелерін меңгеру;
– Құранды тәжуид ережелеріне сай оқуды білу;
– тәжуид іліміне қатысты терминдерді, әдебиеттерді, үкімдерді, құжаттарды пайдалану.
Іскерліктер:
– пәннен алған біліміне сай тәжуид ілімін жақсы меңгеру;
– тәжуид ережелерін дұрыс, еркін пайдалан алу;
– республикадағы діни басқармалар мен орталықтардың нұсқауларын, ережелерін т.б. басшылыққа алу, пайдалану;
– анықтама әдебиетпен жұмыс істеу.
Дағдылар:
– оқу ақпаратын логикалық құрылымдау.
БҚ 1,2,4
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
АП 03
Ақида:
Ақида пәнінің мәні, мақсаты және міндеттері. Ақида ілімінің негіздері, тарихы. Аллаһқа иман. Періштелерге иман. Кітаптарға иман. Пайғамбарларға иман. Ақыретке иман. Тағдырға иман. Ислам сөзінің мәні және оның мағынасы. Тәухид ілімі. Аллаһ Тағаланың есімдері мен сипаттары. Исламның мән-мағынасы және оның иманмен байланысы.
Білімдер:
- пәннің мазмұны, мақсаты, міндеттері, ақида ілімінің негізі, тарихы;
- иманға қатысты ұғымдар;
- тәухид ілімі, ислам сөзінің мәні, иманмен байланысты.
Іскерліктер:
- пәннің негізгі ұғымдарын еркін пайдалану;
- діни құндылықтарды қадірлеу;
- пәннен алған біліміне еркін сүйене білу, сын айта алу, дәлелдеу, талдау жасай алу.
БҚ 1,2,5
КҚ 3.1.1
АП 04
Фиқһ:
Фиқһ сөзінің тілдік және терминдік мағыналары. Исламдағы фиқһ ілімінің маңыздылығы мен орны. Фиқһ саласында түрлі көзқарастар мен мәзһабтардың шығу себептері. Имам Ағзам. Имам Шафи. Имам Ханбали. Имам малики. Шариғи үкімдер алынатын Құран, сүннет, ижмағ, қияс, истихсан, маслахатүл мүрсәлә, ғұрып, истихсаб негіздері. Парыз, уәжіп, сүннет,мустахаб, мубах, харам, макруһ және муфсид сөздерінің діни терминдік мағынасы. Шариғи үкімдерді шығару жолдары
Тазалық, намаз, зекет, ораза, қажылық, неке, емізу, талақ,серт, сауда, шафъа, қисмат, сый, аренда, арият, аманат, ғасб, кепілдік, хауалә, өкілеттілік, серіктік, мудараба, егіншілік, жерді құнарландыру,уақф, караһият, ішімдіктер, мал бауыздау, құрбандық, ау аулау, жоғалған мал, тастанды бала, үкім шығару, куәлік, иқрар, дағуа, келісім, жаза, ұрлық, жиһад, қылмыс, құн, тыйым, өсиет, хунсә секілді шариғи мәселелерді ханафи мазһабы бойынша үйрену.
Білімдер:
- исламдағы фиқһ ілімі туралы білімін қалыптастыру;
- фиқһ ілімінің құндылық бағыттары;
- фиқһ негіздерін үйрену.
- намазға байланысты білім негізі, әлеуметтік, адамдық құндылықтар.
Іскерліктер:
- кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімдерін қолдану;
- фиқһ ілімі қамтитын мәселелерді түсіну, білу;
- үйленуге т.б. байланысты рәсімдерді меңгеру.
- исламдағы фиқһ ілімі туралы білімін қалыптастыру;
- фиқһ ілімінің құндылық бағыттары;

БК 1,2,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ПК 3.1.14
СД 05
Хадис:
Значение слова "Хадис". Роль хадиса в Исламской религии. Педагогическое и воспитательное значение. Эпоха сбора в Исламе хадисов. Актуальные проблемы и формирование хадисоведения. Виды Хадисов. Известные знатоки хадисов имам аль-Бухари, Муслим, Абу Дауд, имам ат-Термизи, Насаи, Ибн Мажа, и о творчестве других. История хадисов, общеесодержание и проблемы фикха. Роль проповедей сподвижников и их значение в Исламе.Чтение хадисов на арабском языке и глубокое их понимание.
Знания:
- содержание теории и практики предмета;
- понятие хадис и сунна в Исламе;
- написание, систематизация и распространение хадисов;
- история, виды хадисов;
- известные хадисы.
Умения:
- использование знаний о видах, понятиях, истории хадисов;
- знание методов поиска информации.
Навыки:
- работа со специальной информационной, религиозной документацией.
БК 1,2,6,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СД 06
История Ислама:
История Ислама в независимом Казахстане, Состояние Ислама на арабском полуострове.
Жизнь пророка Мухаммеда. Деятельность пророка Мухаммеда в Мекке (610-622) и Медине (622-632). Время первого халифата (хулафаи рашидини). Халифат Омеяда. Халифат Аббасида. Распространение Ислама в Центральной Азии (Маварауннахр). Роль Мауеранахр в истории Ислама. Современный Ислам.
Модернизация Ислама. Новые тапсиры, фатуа, исламские партии, вооруженные столкновения, международный терроризм, ислам и политика, использование ислама экстремистскими и террористическими течениями.
История, содержание и направление течении суфизма – Иассауия, Накшбандия, Кубрауия и др. Роль Ислама в истории независимого Казахстана.
Знания:
- История Ислама в Казахстане;
- руководящая роль Мухаммеда в возникновении и развитии Ислама;
- проблемы в современной Исламской религии, их анализ, раскрытие, конкретизация, выводы.
Умения:
- составление небольшого рассказа по содержанию предмета;
- анализ причин возникновения и развития и ислама;
- применение полученных знаний в профессиональной деятельности.

БҚ 1,2,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.14
АП 05
Ислам тарихы:
Құранда аттары келген 25 пайғамбардың тарихы. Адам, Нұх, Ибрахим, Жақып әулеті, Мұса, Иса т.б. пайғамбарлардың қиссасы.
Мұхаммедтің (с.а.у.) дүниеге келуі, жастық шағы. Мекке (610-622) және Мадинада (622-632) кезеңі.
Алғашқы төрт халифаның дәуірі. Омеядтар халифаты. Аббаситтер халифаты. Орта Азияда (Мәуренахр) ислам дінінің жайылуы. Ислам тарихындағы Мәуренахрдың орны. Қазіргі кезеңдегі ислам. Исламда модернизация қозғалысы. Жаңа тәпсірлер, фәтуалар, ислами партиялар, қарулы күрес, халықаралық терроризм, ислам және саясат, ислам дінін бетперде еткен экстремистік және террорристік ағымдар.
Сопылық ағымдары – Иассауия, Нақшбандия, Кубрауия және тағы басқалардың даму тарихы, мазмұны, бағыты. Егеменді Қазақстан тарихында ислам дінің орны.
Білімдер:
- Қазақстандағы ислам дінінің тарихы;
- ислам дінінің дүниеге келуі мен дамуындағы Мұхаммед пайғамбардың (с.а.у.) жетекшілігі;
- қазіргі кездегі ислам дініндегі мәселелер, оларды талдау, ашу, нақтылау, қорытындылау.
Іскерліктер:
- пән мазмұнына сай қысқаша әңгіме құру;
- ислам дінінің пайда болуы мен дамуы, қалыптасуы себептерін талдау;
- кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімін дұрыс қолдану.
БҚ 1,2,6,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
АП 06
Мазһабтар тарихы:
Мазһаб сөзінің анықтамасы. Тарихы. Мазһабтардың шығу себептері. Саяси себептері. Географиялық себептері. Мазһабтардың Пайғамбар дәуірінен алшақтаумен болған шығу себептері. Мазһабтардың жер-жүзінде етек жаюуы. Мазһабсыз шариғи амалдармен өмір сүрудің мүмкін еместігі. Мазһабсыз шариғатпен өмір сүруге болат дегендердің қателесуі. Сенім бойынша мазһабқа бөліну. Құқықтық мазһабтарға бөлігу. Саяси мазһабтардың түрлері мен тарих сахынасына шығулары. Сенім мазһабындағы негізгі Әһли Суннат Уал Жамаға мазһабы имам әл-Матрудидің көзқарастары. Матруди ақидасының шығу тарихы. Методы. Құқықтық мазһабтардың шығу тарихы. Етек жайған өлкелері. Метод ерекшеліктері. Көрнекті ғалымдары. Саяси мазһабтардың шығу тарихы. Қазіргі кездегі Қазақстан аумағындағы мазһабтар. Қазақстан мұсылмандарының ұстанатын негізгі мазһабы. Сенімдегі мазһабы. Құқықтағы мазһабы. Дүние-жүзіндегі мұсылман халықтарының көпшілігінің ұстанатын мазһабы. Қазіргі таңда мазһабқа бөлінудің басты проблемалары.
Білімдер:
- мазһабтардың тарихы;
- мазһабтардың шығу себептері, дамуы, әлемге жайылуы, қалыптасуы;
- мазһабтың қазіргі кездегі басты мәселелері;
- Қазақстандағы негізгі мазһаб.
Іскерліктер:
- анықтама әдебиеттермен жұмыс істей алу;
- мазһабтың пайда болу, таралу себептерін ашу;
- кәсіптік іс-әрекетте осы пәннен алған білімін қолдану.
Дағдылар:
- оқу ақпаратын іздеу жұмысы;
- мәліметтер базасы ретінде ақпаратты жүйелеу.

БК 1,2,4
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СД 07
История мазхабов:
Определение слова мазхаб. История мазхабов. Причины возникновния мазхабов. Политические причины. Географические причины. Причины возникновния мазхабов в связи с отдалением по времени с эпохой Пророка. Распространение мазхабов в разных точках мира. Невозможность жизнедеятельности без мазхаба только с помощью шариатских подходов. Ошибочность мнения о том, что можно прожить жизнь с помощью шариата без мазхаба. Деление на мазхабы на основе веры. Правовое деление на мазхабы. Виды политических мазхабов и выход их на политическую арену. Основной мазхаб веры Ахл сунна уал джамага и взгляды имама аль-Матуриди. История возникновения акиды Матуриди. Методы. История возникновения правового мазхаба. Ареалы распространения. Особенности методов. Известные ученые. История возникновения политических мазхабов. Мазхабы на территории современного Казахстана. Мазхаб, которого придерживаются мусульмане Казахстана. Мазхаб веры. Мазхабы права. Мазхаб, которого придерживаются большинство мусульман мира. Проблемы деления на мазхабы на современном этапе.
Знания:
- история мазхабов;
- причины возникновения мазхабов, формирование развитие, распространение в мире;
- основные современные проблемы мазхабов;
- основной мазхаб в Казахстане.
Умения:
- работа со справочной литературой;
- раскрытие прчин возникновения мазхабов, раскрытие причин их распространения;
- применение полученных знаний в профессиональной деятельности
Навыки:
- работо по поиску информации;
- систематизация информационной базы.
БК 1,2,6,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.9
СД 08
Тафсир:
Цель и задачи предмета тафсир. Известные представители Насафи, Замахшари, Суюти, Ибн Касир, Табари и толкование учений др. Проблемы наследия, брака, семьи права в Коране. Вопросы помощи путешественникам, нуждающимся, родителям, сиротам. Коран об охране и сохранениии окружающей среды. Коран о воспитании физического здоровья и духа будущего поколения Коран о мире, терпеливости, толерантности, гуманности, доброжелательности.
Знания:
- толкование известных тафсиров;
- Предмет тафсира, цели и задачи;
- Гуманистические и социологические проблемы в Коране.
Умения:
- исследование учения о мусульманстве в Коране;
- использование аятов Корана об окружающем мире;
- развитие научно-профессионального языка, умение работать с научными трудами.
Навыки:
- работа с религиозной литературой и документацией.
БҚ 1,2,5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.13
СД 09
Казахские мыслители:
Шакарим Кудайбердиев, Абай /Ибраһим/ Кунанбаев. Ақтамберди Сарыулы. Ахмед Иугинеки. Махмуд Кашкари. Каблиса (Кабан) жырау. Шалкииз жырау. Шал ақын. Ыбырай /Ибраһим/ Алтынсарин.
Знания:
- Формировать знание о казахских философах;
- показать роль казахских мыслителей в духовном развитии казахского народа.
Умения:
- словари, рекомендации, работа с литературой;
- работа с историческими документами и исследованиями о казахских мыслителях,
- доклады, рефераты и др. работы о деятельности казахских мыслителей.
Навыки:
- примение различных новых технологий;
- работа с политической, культурной, литературной информацией.

БҚ 1,2,4
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
АП 07
Тәпсір:
Тәпсір пәнінің мақсаты мен міндеттері. Атақты тәпсіршілер Насафи, Замахшари, Суюти, Ибн Касир, Табари және тағы басқалардың тәпсірлерінің түсіндірмесі. Құранда күнделікті намазда және жиындарда оқылатын қысқа сүре және аяттармен қоса, иман, ислам, ғибадат, неке, отбасы секілді адам өмірінде қажетті болған тақырыптағы аяттарды, сондай-ақ бейбітшілік, сабырлылық, төзімділік, ізгілік, адамгершілік, мейірімділікке үндейтін аяттардың түсіндірмелерін біліп бару.
Білімдер:
- Тәпсір пәні, мақсаты, міндеттері;
- Құран Кәрімдегі әлеуметтік, адамдық мәселелер
– атақты тәпсіршілер
түсіндірмесі;
- аяттар негізіндегі құқық мәдениеті, ахлақ тәрбиесі;
– қысқа сүрелер мен аяттардың түсіндірмелерін меңгеру;
– Құранға байланысты терминдерді, мәліметтерді, аяттарды білу;
– лауазымдық құрылымды, құжаттау технологиясын меңгеру.
Іскерліктер:
- Құрандағы мұсылмандыққа байланысты ілімді зерттеу;
- ғылыми-кәсіби тілді дамыту, ғылыми еңбектермен жұмыс істей алу.
Дағдылар:
- діни әдебиеттермен, құжаттармен жұмыс.
БҚ 1,2,7,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.9
АП 08
Хадис:
"Хадис" сөзінің мағынасы. Хадистердің ислам дініндегі орны. Педагогикалық-тәрбиелік мәні. Ислам дініндегі хадистерді жинақталу кезеңі. Хадистанудың қалыптасуы және оның өзекті проблемалары. Хадистің түрлері. Атақты хадисшілер имам аль-Бұхари, Муслим, Әбу Дәуіт, имам ат-Термизи, Насаи, Ибн Мәжа, және тағы басқалардың шығармалары жайлы. Хадистердің тарихы, жалпы мағыналары және фиқһтық мәселелер. Хадистерде сахабалардың риуаяттары және олардың Исламда алатын орны. Хадистердің арабша мәтінін терең үйрену, мағынасын түсініп оқу. Иман, ілім іздеу, өнер үйрену, ата-ананы құрмет ету, бала тәрбиесі, спорт, шүкір, тәубе, ислам, тәрбие, тазалық, адалдық, имандылық, садақа, жақсылық жасау, бауырластық, күнадан арылу, үйлену, байлық, сауда-саттық т.б. тақырыптарға қатысты хадистерді жаттау, оның мағыналарын түсініп оқу.
Білімдер:
- пәннің теориясы мен практикасының мазмұны;
- исламдағы хадис және сүннет ұғымы;
- хадистердің жазылуы, таралуы, жүйеленуі;
- хадистердің түрлері, тарихы, олардың тарихи қалыптасуы;
- атақты хадисшылар.
Іскерліктер:
- хадистердің түрлері мен ұғымдарын, тарихын, қалыптасуына байланысты білімдерін қолдану;
- оқу ақпаратын іздеу әдісін білу.
Дағдылар:
- ақпараттық, діни, арнайы құжаттармен жұмыс.
БҚ 1,2,6,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.9
АП 09
Қазақ ойшылдары:
Шәкәрім Құдайбердіұлы, Абай /Ибраһим/ Құнанбайұлы. Ақтамберді Сарыұлы. Ахмед Иүгінеки. Махмұд Қашқари. Қаблиса (Қабан) жырау. Шалкиіз жырау. Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы). Ыбырай /Ибраһим/ Алтынсарин.
Білімдер:
- қазақ ойшылдары туралы білімдерін қалыптастыру;
- қазақ ойшылдарының қазақ халқының рухани дамуындағы алар орнын ашып көрсету.
Іскерліктер:
- сөздіктер, нұсқаулықтар, әдебиеттермен жұмыс;
- қазақ ойшылдары туралы тарихи құжаттармен, зерттеулермен жұмыс;
- қазақ ойшылдарының өмірі мен қызметі туралы баяндама, реферат т.б. дайындау жұмысы.
Дағдылар:
- түрлі жаңа технологияларды қолдану;
- әдеби, мәдени, саяси, т.б. әдебиеттермен жұмыс.

БК 1,2,5,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
ПК 3.1.10
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:
Практика обучения проводится с целью формирования практических навыков. Предполагается овладение компьютерными технологиями и работа с прикладными программами. Профессиональная практика организуется при кафедрах и лабораториях, при необходимости может быть организована в других учреждениях, оснащенных оборудованием и обеспеченных специалистами.
Практика организуется с целью ознакомления с теоретическими и методическими достижениями иностранных ученых. Студенты осваивают новые технологии
И учатся применять их в своей практике. Практикуются в освоении арабского языка, чтении Корана и учатся применять полученные знания в деятельности.
Для продолжения своей учебы осваивают системные знания по специальным предметам. Сравнивают культуру, народные традиции, обогащают свой словарный запас. Осваивают нормы поведения, этики и языка. Совершенствуют традиционные и нетрадиционные уроки и знания по информационным технологиям. Углубляют знания по воспитательной работе.
Умения:
- использование технических средств для выполнения практической работы;
- умение находить и применять информацию;
- умение писать курсовые, рефераты, доклады.
Навыки:
- работа с техническими средствами;
- применять теоретические знания;
- работать в коллективе.
ПК 3.1.8
ПК 3.1.4
ПК 3.1.10
ПП 02
Предипломная практика:
Совершенствуют знания Корана и каноны Ислама, осваивают навыки чтения Корана и пополняют знания по другим религиям. Развитие профессиональных навыков по руководству отдельных групп;
- навыки по умению использовать информации по будущей профессии;
- обучение навыкам будущей профессии; знакомство с структурой профессиональных организациии; усвоение навыков организации бубдущей работы, сбор материала для дипломной работы; умение использовать выводы практики в своей работе.
Умения:
- анализ производственного отдела;
- Умение выбирать дипломную работу и собирать материал для ее написания;
- умение выполнять должностные обязанности
Навыки:
- работать с техническими средсвами и документацией;
- управлять отдельной группой
- проводить инструктаж на рабочем месте.
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПП 03
Производственно-педагогическая практика:
Цель производственно-педагогическойпрактики:
Освоение закрепление учащимися теоретических и практических знаний по общепрофессиональным и специальным предметам. Место проведения: учреждения по профессиям, учебно-производственные отделы и лаборатории.
Практика проходит по учебной программе. В этот период учащиеся учатся применять соответствующую литературу, технические средства. Учатся организовывать свою профессиональную деятельность, читать лекции, проповедовать. Учатся систематизировать теоретический материал, совершенствуют умения контролировать свою деятельность и правильно ее организовывать ее. Углубляют свои навыки исследовательской работы.
Учатся применять полученные во время практики знания и умения в будущей деятельности. Во время практики совершенствуются знания по теории. Осваивают профессию имама и преподавателя по основам ислама.
Умения:
- наблюдение, выбор, доклад, дисскуссия; использовать технические средства; планировать,создавать программы;
- применять оборудование по назначению;
- консультировать по специальности;
- учиться использовать правила безопасности и применять технические средства.
Навыки:
- работа с техническими средствами;
- применять теоретические знания;
- работать в коллективе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.14
1-таблица. Базовые компетенции
Коды компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимание социального значения будущей профессии и проявление к нему постоянного интереса;
БК 2
умение анализировать, планировать свою профессиональную деятельность, проявлять инициативу в нестандартных ситуациях;
БК 3
готовность решать проблемы, возникшие в профессиональной деятельности, ответственно относиться к своей работе;
БК 4
способность к практическим действиям в реализации профессиональных обязанностей в разных организационно-правовых учреждениях; освоение профессиональной лексики;
БК 5
способность к научной организации труда, готовность к использованию компьютерной техники;
БК 6
готовность к дружелюбным и добрым отношениям к коллегам;
БК 7
стремление к профессиональному росту, к пополнению знаний, постоянному творческому самосовершенствованию;
БК 8
знание основ и особенностей профессиональных функций;
БК 9
решение практических задач на основе поиска и использования информации.
2-таблица. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ 1,2,5,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
ӨО КҚ 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО КҚ 01
Оқу практикасы:
Практика оқытудың практикалық дағдылары мен әдістемесін қалыптастыру мақсатында өткізіледі. Сондай-ақ ЖЭЕМ-де, сонымен қатар компьютерлік қолданбалы бағдарламалармен жұмыс істеуге дағдыландыру қарастырылады.
Практика кәсіби оқу орнының кафедралары мен лабораторияларында, сондай-ақ қажетті маман-кадрлармен және ғылыми-техникалық әлеуеттермен қамтамасыз етілген өзге де ұжымдарда ұйымдастырылуы мүмкін.
Практика отандық және шетелдік ғылымдағы жаңа теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктермен, ғылыми зерттеудің қазіргі әдістерімен, оларды зерттеп сұрыптау жолдарымен таныстыру мақсатында атқарылады.
Білім алушылар жаңа технологияларды меңгеріп, оларды пәндер бойынша материалдарды практика жүзінде қолданғанында пайдалануға дағдылануы керек. Жалпы мамандық бойынша еңбектің озық әдіс-тәсілдерін қолдануға үйрету.
Араб тілін жақсы меңгеріп, құран оқу тәжірибесінің нәтижелерін пайдалана отырып алынған теориялық білімдерді практика жүзінде ой елегінен өткізуге және қорытындылауға жаттығады.
Оқуын жоғары оқу орнында жалғастыруы үшін арнайы пәндер бойынша кешенді білімдерді меңгеруді көздейді. Діни мәдениетті, халықтардың салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын салыстыруды, өзіндік сөздік қорын білімнің әртүрлі салаларын зерделеу арқылы толықтыруды үйренеді.
Ресми және бейресми жағдайларда өзін-өзі ұстауды; тәртіп және тіл мәдениетін меңгереді.
Дәстүрден тыс дәрістер және ақпараттық технологиялар туралы білімі мен білігін жетілдіреді. Тәрбие жұмысының тиімді түрлері туралы білімін тереңдете түседі.
Іскерліктер:
- білім беру құралдарын тиімді пайдалану; практикалық жұмыстарды жасау үшін техникалық құралдарды пайдалану;
- ақпараттық материалдарды іздеп тауып, дұрыс қолдануға жаттығу;
- курстық жұмыстарды, рефераттарды, баяндамаларды жаза алу.
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
ӨО КҚ 02
Оқу-өндірістік практика:
Оқу-өндірістік практиканың мақсаты – шәкірттердің жалпы кәсіби және арнайы пәндерді оқып-үйрену барысында алған теориялық және практикалық білімдерін бекіту.
Практиканың өтетін орны: мамандыққа сай кәсіпорындар, оқу-өндірістік бөлімшелер және оқу орнының зертханалары.
Білім алушылардың өндірістік практикасы оқу барысында алған теориялық білімін практикада қолдануға, практикалық дағды мен біліктілікті, сонымен қатар, алдыңғы қатарлы тәжірибелерді игеруге бағытталған.
Практика оқу жоспарында көрсетілгендей жеке іс жоспарындағы мерзімге сай іске асады. Осы мерзім ішінде болашақ мамандығына керекті техникалық құралдарды, түрлі әдебиет көздерін т.б. дұрыс қолдануға дағдыландыру көзделеді. Болашақта ұстаздық етуге байланысты жүктелетін жұмыстар шеңберінде тікелей дәріс беру, уағыз айту, жұмыс орнын тәртіппен дұрыс ұстау, ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру қарастырылады.
Практиканы ұйымдастыруға арналған пәндердің теориялық негіздерінен жиналған материалдарды жүйеге келтіріп, өздік жұмыс дағдыларын, бақылау және өзін-өзі бақылау дағдыларын молайтады.
Пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістемесі туралы түсінігін тереңдетеді.
Оқу-өндірістік практикасының нәтижелерін кәсіби жұмыс барысында пайдалануды үйренеді.
Пәндердің теориялық негіздерін білім алушы оқу-өндірістік практика саласында тереңдете түседі.
Имам және ислам негізінің мұғалімі жұмысының дағдыларын меңгереді.
Іскерліктер:
- бақылау, таңдау, баяндау, пікірлесу т.б. білу; кәсіби жұмыстарды жүргізу үшін техникалық құралдарды пайдалану;
- жоспарлар, бағдарламалар жасау;
- біліктілікке сәйкес жабдықтарды дұрыс қолдану;
- қажет болған жағдайда өзгелерге кәсіби мамандық бойынша көмек көрсету;
- болашақ кәсібі орнында қауіпсіздік шараларын сақтауға, оған қажетті құралдарды пайдалануды үйрену.
Дағдылар:
- техникалық құралдармен жұмыс істеу;
- практикада теориялық ілімдерін пайдалану;
- ұжымда жұмыс істеу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.14
ӨО КҚ 03
Диплом алды практикасы:
Ислам канондары мен Құранның мазмұнын біліп, Құран оқу іскерлігін меңгеріп, басқа діндер туралы түсінігін молайтады. Кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін жұмыстар шеңберінде жеке топты басқару дағдыларын дамыту;
- болашақ кәсібіне қажет ақпараттық құралдарды қолдануға дағдыландыру;
- болашақ қызметінің тікелей жұмыс процесін оқыту; кәсіпорындардың, кәсіби ұйымдардың жалпы құрылымымен таныстыру; таңдап алынған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалау үшін материалдарды жинау; практика кезіндегі өзінің қорытындыларын пайдалануға жаттығады.
Іскерліктер:
- өндірістік бөлімшенің жұмысын талдау;
- кәсіби мамандыққа қажетті құжаттаманы оқып, дипломдық жобаның тақырыбын таңдап алу және дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды алу;
- білім алушы лауазымында кәсібі бойынша қызмет көрсету
Дағдылар:
- техникалық құралдармен және құжаттамамен жұмыс істеу;
- жеке топты басқару
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
Ескерту:1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету қабілеті болу керек, өзінің іс-әрекетін талдап, жобалауға, белгісіз жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу керек;
БҚ 3
орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға, кәсіптік іс-әрекет саласында проблемаларды тиімді шешуге дайын болу;
БҚ 4
әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу, творчестволық өзін-өзі жетілдіруге талпыну;
БҚ 8
Кәсіпкерлік қызмет негіздерін және кәсіптік салада кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу;
БҚ 9
Ақпаратты өз бетінше іздеу және табу негізіне тәжірибелік міндеттерді шешу;
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

3. специалист среднего звена
0112013 – Имам хатиб, 0112023 –Учитель основ Ислама
ПК 3.1.1 Понимание социального, политического, культурного значения будущей профессии;
ПК 3.1.2 Сохранение требований законов РК и нормативных документов;
ПК 3.1.3 Своевременное и сознательное выполнение профессиональных обязанностей исламоведа;
ПК 3.1.4 Обеспечение глубоких знаний, высокого политического и культурного уровня, патриотизма, сознательности;
ПК 3.1.5 Умение планировать и организовывать профессиональную деятельность;
ПК 3.1.6 Развивать навыки самоменеджмента, планирования работы,принимать решения в разных проблемных ситуациях;
ПК 3.1.7 Коммуникативные: освоение казахского, русского, иностранного языков, коммуникативные технологии, педагогическую риторику, конфликтологию, коммуникативную стратегию, овладение умениями и навыками конструктивного диалога, быть толерантным и способным к взаимодействию в поликультурном, полиэтническом, поликонфессиональном обществе;
ПК 3.1.8 Технологический: овладение знаниями в области педагогической инноватики, педагогической технологии, использование новых инфорамационных технологий, овладение умениями и навыками оценивания,анализа, быть прогрессивным,стремиться к совершенствованию профессионального мастерства, быть трудолюбивым и инициативным;
ПК 3.1.9 Контролирующий: Освоение знаний в областименеджмента, реализации педагогического мониторинга, создание системы педагогических измерителей и индикаторов, подготовка контрольно-оценочных материалов, освоение умений и навыков объяснения полученных результатов, быть мотивированным к самоконтролю и самоцениванию, стремление к справедливости;
ПК 3.1.10 Познавательно-практический: формирование религиозного, философского и лингвистического познания, развитие языка, совершенствование творческих способностей, понимание значения культуры речи, развитие умений дисскутировать, обучение проведению научных изысканий, удовлетворение познавательного интереса, формирование логического мышления, усвоение норм литературного языка, развитие религиозной и языковой грамотности, воспитание эстетического вкуса;
ПК 3.1.11 Оценка качества профессиональной деятельности;
ПК 3.1.12 Умение отчитываться по показателям профессиональной деятельности;
ПК 3.1.13 Оценивание результатов своей работы;
ПК 3.1.14 Использование информационно-технического оборудования и средств.
Приложение 727
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

3. Орта буын маманы
0112013 –Имам хатиб, 0112023–Ислам негізінің мұғалімі
КҚ 3.1.1Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік, саяси, мәдени т.б. маңызын түсіну;
КҚ 3.1.2 Қазақстан Республикасының заңдары мен кәсіби нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау;
КҚ 3.1.3 Исламтанушының кәсіби міндеттерін дер кезінде саналы әрі сапалы орындау;
КҚ 3.1.4 Кәсібіне сай міндеттерді орындауға қажетті сана, ақыл-ой, саяси, мәдени, отан сүйгіштік деңгейінің жоғары болуы;
КҚ 3.1.5 Кәсіптік міндеттерін орындауға керек іс-әрекет жоспарларын және қажетті жұмысты ұйымдастыра алу;
КҚ 3.1.6 Өзінің жеке бас қабілеттерін жетілдіру мен өз іс-әрекетін дұрыс ұйымдастыра, жоспарлай алу дағдылары, түрлі проблемалық жағдайларды шеше алу икемділіктері болуы;
КҚ 3.1.7 Коммуникативтік: қазақ, орыс, шетел тілдері, қарым-қатынас технологиясы, педагогикалық риторика және конфликтология, коммуникативті стратегия саласындағы білімдерді меңгеру, конструкциялық диалог ауқымындағы біліктері мен дағдыларының болуы, көпмәдениетті, көпэтникалы, көпконфессионалды қоғамдағы қарым-қатынас, ынтымақтастыққа қабілетті және толерантты болуы;
КҚ 3.1.8 Технологиялық: педагогикалық инноватика, педагогикалық технология саласындағы білімдерді меңгеру, жаңа ақпараттық технологияларды пайдалану мен осы салада іздену, бағалау, саралау және қолдану біліктері мен дағдыларын меңгеру, жаңашылдыққа қабілетті болу, кәсіби шеберлікті жетілдіруге ұмтылу, ынталылығы мен еңбекқорлығын көрсете білуі;
КҚ 3.1.9 Бақылаушылық: менеджмент саласындағы білімдерді меңгеру, педагогикалық мониторингті іске асыру, педагогикалық өлшемдер мен индикаторлар жүйесін жасау, бақылау-бағалау материалдарын әзірлеу, алынған нәтижелерді түсіндіріп беру біліктері мен дағдыларын меңгеру, өзін-өзі бағалау мен өзін-өзі бақылауға, әділдікке, ақиқатқа ұмтылуы;
КҚ 3.1.10 Танымдық-практикалық: діни, философиялық және лингвистикалық дүние танымды қалыптастыру, тіл дамыту, шығармашылық қабілетті жетілдіру, сөз мәдениетінің мәнін ұғыну, пікірталас мәдениетін жетілдіру, ғылыми ізденіс бағытындағы жұмыс түрлеріне төселдіру, танымдық қызығушылықты арттыру, логикалық ойлауды қалыптастыру, әдеби тіл нормаларын меңгеру, тілдік және діни сауаттылықты арттыру, тілдік-эстетикалық талғамдарды қалыптастыру;
КҚ 3.1.11 Мамандық бойынша атқарылатын жұмыстардың сапасын бақылау;
КҚ 3.1.12 Мамандық бойынша қызметінің негізгі көрсеткіштеріне есеп бере алу;
КҚ 3.1.13 Өзінің қызметінің тиімділігін бағалау;
КҚ 3.1.14 Мамандыққа қажетті түрлі ақпараттық техникалық жабдықтарды, құралдарды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 727-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 727 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0109000 – Безопасность жизнедеятельности и валеология
Квалификация: 010901 3 – Учитель основы безопасности жизнедеятельности и валеологии основного образования
Форма обучения: очная

Ескерту. Бұйрық 727-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 – Білім
Мамандығы: 0109000 – Өмір қауіпсіздігі және валеология
Біліктілігі: 010901 3 – Өмір қауіпсіздігі және валеология пәнінің
негізгі орта білім беру мұғалімі
Оқыту нысаны: күндізгі

ПП 2.4
Обеспечение безопасности жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях
108
ПП 2.5
Пробные уроки
288
ПП. 03
Преддипломная практика
288
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
**Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
***Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.10, СД.06,СД 09) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.09,СД 10).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 728
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КП. 2.4
Төтенше жағдайларда өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету
108
КП. 2.5
Байқау сабақтары
288
КП. 03
Дипломалды практика
288
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 10, АП 06,АП 10) немесе арнайы пәндердің біреуінен(АП 09, АП 1 0) емтихан және дипломдық жұмыс
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 728-қосымша

ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ОПД 02
Педагогика.
Предмет педагогики. Возникновение и развитие педагогики как науки. Система педагогических наук. Связь педагогики с другими науками. Категориальный аппарат педагогики. Методы педагогических исследований.
Введение в педагогическую деятельность. Профессиональная деятельность и личность педагога. Общая и профессиональная культура педагога. Профессиональная этика. Общие закономерности развития. Личность. Возрастные и индивидуальные особенности развития.
Теория и методика воспитания. Общие закономерности и принципы воспитания. Дидактика как педагогическая теория обучения. Процесс обучения как целостная система. Основные законы, закономерности и принципы обучения. Содержание общего образования. Нормативные документы, регламентирующие содержание образования.
Методы и приемы обучения. Классификация методов обучения. Средства обучения. Формы организации обучения. Система контроля и оценки знаний. Диагностика и мониторинг. Инновационные образовательные процессы.
Этнопедагогика. Методология казахской этнопедагогики, значение, содержание, методы и приемы. Система образования в Казахстане.
Управление образовательными системами.
Знания:
- предмет педагогики, основные педагогические понятия, современные задачи образования, методы научно-педагогических исследований;
- требования к личности и профессиональной компетентности педагога;
- факторы, влияющие на развитие личности;
- возрастная периодизация и особенности воспитания детей различных возрастных групп;
- система, цели и сущность, логика и движущие силы воспитательного процесса;
- средства и формы воспитательного процесса, технологии воспитания;
- категориальный аппарат дидактики;
- сущность и функции, закономерности и принципы процесса обучения;
- нормативные документы, регламентирующие содержание образования;
- методы и приемы, средства обучения, инновационные технологии обучения;
- формы организации учебно-познавательной работы;
- методы контроля знаний, умений, навыков, формы организации контроля, критерии качества знаний, умений и навыков
- основные функции педагогического управления;
- принципы государственной политики в сфере образования.
Умения:
- анализировать и приводить примеры связей педагогики с другими науками;
- применять основные методы исследования в педагогике;
- называть и характеризировать основные категории педагогики;
- описывать группы профессионально значимых качеств личности педагога;
- владеть этикой педагога и управленческой деятельности, методологической культурой педагога;
- владеть методиками диагностики развития;
- сравнивать факторы воспитания личности;
- сопоставлять критерии оценки воспитательного процесса;
- классифицировать и характеризовать методы воспитания;
- организовывать и проводить различные формы внеурочной воспитательной работы;
- сравнивать современные дидактические системы;
- различать закономерности и принципы обучения;
- руководствоваться необходимыми нормативными документами;
- классифицировать методы и средства обучения;
- различать типы и структуру уроков;
- сравнивать деятельность учителя и ученика в различных моделях обучения;
- использовать интерактивные методы обучения;
- планировать учебную деятельность, анализировать уроки и проводить коррекционную работу;
- диагностировать результаты учебно-воспитательного процесса, управлять качеством образования;
- организовывать контроль и оценку, проводить мониторинг;
- давать характеристику типам и видам современных образовательных учреждений;
- конструировать различные формы психолого-педагогической деятельности, моделировать образовательные и педагогические ситуации.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
ЖКП 02
Педагогика.
Педагогика пәні, ғылым ретiндегi пайда болуы, дамуы. Педагогика ғылымының салалары, педагогиканың басқа ғылымдармен байланысы. Негiзгi педагогикалық ұғымдар.
Педагогиканың зерттеу әдістері. Педагогикалық қызметке кіріспе. Педагог тұлғасы, кәсіби қызметі. Педагогтың жалпы және кәсіби мәдениеті. Педагогтың кәсіби-тұлғалық қалыптасуы мен дамуы. Кәсіби әдеп. Дамудың жалпы заңдылықтары. Жеке тұлға. Дамудың жас және жеке ерекшеліктері.
Тәрбие теориясы мен әдістемесі. Тәрбиенің жалпы заңдылықтары мен принциптері.
Дидактика оқытудың педагогикалық теориясы ретінде. Оқыту үдерісі тұтас жүйе ретінде. Оқыту принциптері мен жалпы заңдылықтары.
Жалпы білім берудің мазмұны. Білім мазмұнын реттеуші мөлшерлік құжаттар.
Оқытудың әдіс-тәсілдері. Оқыту құралдары. Оқытуды ұйымдастыру формалары. Білімді есепке алу және бағалау жүйесі. Диагностика және мониторинг. Инновациялық білім беру.
Этнопедагогика. Қазақ этнопедагогикасының әдіснамасы, мәні, мазмұны, түрлері мен әдістері.
Қазақстандағы білім беру жүйесі. Білім беру жүйесін басқару.
Білімдер:
педагогика пәні, негізгі педагогикалық ұғымдар, білім берудің қазіргі мәселелері, ғылыми- педагогикалық зерттеу әдістері;
педагог тұлғасына және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар;
жеке тұлғаның дамуына әсер ететін факторлар;
жас кезеңдерін және түрлі жас топтарындағы балалар тәрбиесінің ерекшеліктері;
тәрбие үдерісі жүйесі, мақсаттары, мәні, логикасы және қозғаушы күштері;
тәрбие үдерісінің құралдары мен формалары, технологиялары;
дидактиканың ұғымдық аппараты;
оқыту үдерісінің мәні, қызметі және принциптері;
білім мазмұнын реттеуші мөлшерлік құжаттар;
оқыту әдістері мен тәсілдері, оқыту құралдары, оқытудың инновациялық технологиялары;
оқу-танымдық жұмысты ұйымдастырудың формалары;
білім, білік, дағдыны бақылау әдістері, бақылауды ұйымдастыру формалары, білім, білік, дағды сапалары өлшемдері;
педагогикалық басқаруың негізгі қызметі;
білім беру саласындағы мемлекеттік саясат принциптері.
Іскерліктер:
педагогиканың басқа ғылымдармен байланысын талдай алады;
педагогикадағы негізгі зерттеу әдістерін қолдана алады, педагогиканың негізгі категорияларын сипаттай алады;
педагог тұлғасының кәсіби сапаларын сипаттай алады;
педагог және басқару қызметінің этикасын, педагогтың әдіснамалық мәдениетін сақтай алады;
дамуды диагностикалаудың әдістемесін біледі;
жеке тұлғаны тәрбиелеу факторларын салыстыра алады;
тәрбие үдерісін бағалаудың өлшемдерін салыстыра алады;
тәрбие әдістерін жіктеп, сипаттай алады;
сабақтан тыс тәрбие жұмыстарының түрлі формаларын ұйымдастырып, өткізе алады;
қазіргі дидактикалық жүйелерді салыстыра алады;
оқытудың заңдылықтары мен принциптерін ажырата алады;
қажетті мөлшерлік құжаттармен жұмыс жасай біледі;
оқытудың әдіс-тәсілдерін жіктей алады;
сабақ түрлері мен құрылымын ажырата алады;
оқытудың түрлі модельдеріндегі мұғалім мен оқушының әрекетін салыстыра алады;
оқытудың интерактивті әдістерін қолдана біледі;
оқу әрекетін жоспарлап, сабақтарды талдай алады және түзету жұмыстарын жүргізе біледі;
оқу-тәрбие үдерісінің нәтижесін диагностикалап, оқыту сапасын басқара алады, мониторинг жүргізе біледі;
қазіргі білім беру мекемелерінің типтері мен түрлеріне сипаттама бере алады;
психологиялық-педагогикалық әрекеттің түрлі формаларын құрастырып, педагогикалық және білім беру жағдаяттарын модельдей алады.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4

ПП. 1.1
Внеклассная и внешкольная воспитательная работа
Закрепление и расширение психолого-педагогических знаний обучающихся по теории и методике воспитания. Выработка педагогических умений и навыков организации и проведения внеклассной и внешкольной воспитательной работы.
Умения:
- анализировать содержание
- внеклассной и внешкольной
- воспитательной работы;
- изучать и сопоставлять содержание и систему воспитательной деятельности учителя-валеолога образовательных и оздоровительных учреждений;
Навыки:
- планировать внеклассную и внешкольную воспитательную работу в образовательных учреждениях;
- планировать воспитательный процесс на основе этнопедагогики, этнопсихологии и этнокультуры;
- использовать различные средства воспитания в активизации деятельности учащихся и развитии их интересов с целью социальной адаптации к жизни.
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПП.1.2
Работа в летнем оздоровительном лагере и валеологических центрах.
Выработка педагогических умений организации и проведения оздоровительно-воспитательных работ в летнем оздоровительном лагере и валеологических центрах.
Закрепление знаний по организации и проведению воспитательно-оздоровительных работ.
Сформирование у практикантов умений и навыков организации летнего отдыха детей и подростков. Исследование проблем педагогического управления досугом детей и подростков.
Подготовка к осуществлению воспитательно-оздоровительных работ в образовательных и оздоровительных организациях
Умения:
- исследовать проблемы педагогического управления досугом детей и подростков;
- диагностировать поведенческие проявления детей и подростков;
- освоить формы и методы индивидуальной и групповой работы с детьми в летних оздоровительных лагерях;
- анализировать основные направления работы учителя-валеолога в летних оздоровительных лагерях;
- расширение на практике своих профессионально-педагогических знаний по методике проведения воспитательной работы с детьми и подростками в летний период.
Навыки:
- планировать оздоровительно-воспитательные работы в летних оздоровительных лагерях;
- планировать творческий досуг детей и подростков;
- планировать спортивно-оздоровительные работы;
- планировать и готовить к проведению познавательно-творческие работы и тренинги.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПП. 1.3
Гигиена образовательных учреждений
Разработать систему промежуточного контроля для отслеживания состояния здоровья учащихся и качества обучения на разных ступенях образования.
Организовать повышение квалификации педагогов по внедрению здоровьесберегающих технологий через освоение дифференцированного подхода в отборе содержания учебного предмета.
Умения:
- систематизировать мировоззренческие позиции и уровни образования по вопросам здоровья и здорового образа жизни у учащихся и педагогов;
- обобщать мониторинг по комплексному отслеживанию уровня здоровья и качества образования учащихся.
Навыки:
- проводить анализ учебного расписания, учитывающего сложность предметов, физиолого-гигиенические требования, определяемые динамикой изменения физиологических функций и работоспособности учащихся;
- подготовить план проверки методики и дозировки домашних заданий, осуществления контроля рациональной организации урока, координации сроков проверочных и зачетных работ;
- разрабатывать методические рекомендации для учителей и родителей по корректировке суммарной статической нагрузке школьников в течении дня, по организации здорового образа жизни.

КП. 1.1
Сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысы.
Білім алушылардың тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі бойынша психологиялық-педагогикалық білімдерін бекіту және кеңейту. Сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысын ұйымдастыру және өткізуге байланысты педагогикалық біліктерді ұштау.
Іскерліктер:
сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысының мазмұнына талдау жасайды;
білім беру және сауықтыру мекемелеріндегі валеолог-мұғалімнің тәрбиелік іс-әрекетінің мазмұны мен жүйесін зерттеп, салыстырады.
Дағдылар:
білім беру мекемелерінде сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысын өткізуді жоспарлайды;
тәрбие үдерісін этнопедагогика, этнопсихология және этномәдениет негізінде ұйымдастыруды жоспарлайды;
оқушыларды өмірге әлеуметтік бейімдеу, олардың іс-әрекетін белсенді ету және қызығушылықтарын дамытуға бағдарланған тәрбиелік іс-шараларды жоспарлайды.
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КП.1.2
Валеологиялық орталықтар мен жазғы сауықтыру лагерлеріндегі жұмыс.
Жазғы сауықтыру лагерлері мен валеологиялық орталықтарда сауықтыру-тәрбиелік шараларын ұйымдастыру мен өткізуге байланысты педагогикалық біліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Балалар мен жасөспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыруды педагогикалық басқару мәселелерін зерттеу.
Білім беру және сауықтыру мекемелерінде сауықтыру-тәрбиелік шараларын жүргізуге дайындық.
Іскерліктер:
балалар мен жасөспірімдер демалысын педагогикалық басқару мәселелерін зерттейді;
балалар мен жасөспірімдер мінез-құлқындағы құбылыстарға диагностика жасайды;
жазғы сауықтыру лагерлерінде балалармен жеке және топтық жұмыс жүргізудің әдіс-тәсілдерін меңгереді;
жазғы сауықтыру лагерлеріндегі валеолог-мұғалімнің жұмысының негізгі бағыттарына талдау жасайды;
тәжірибе жинақтау уақытында балалармен жазғы демалыс кезіндегі жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесі бойынша білімдерін жетілдіреді.
Дағдылар:
жазғы сауықтыру лагерлерінде тәрбиелік-сауықтыру шараларын жоспарлай алады;
балалар мен жасөспірімдердің шығармашылық демалысын ұйымдастыруды жоспарлай біледі;
спорттық-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыруды жоспарлай біледі;
танымдық-шығармашылық жұмыстар мен тренингтерді ұйымдастыруды жоспарлай алады.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КП.1.3
Білім беру мекемелерінің гигиенасы.
Білім берудің түрлі басқыштарында оқушылар денсаулығының жай-күйін және оқыту сапасын қадағалап отыру үшін аралық бақылау жүйесін дайындау.
Оқу пәнінің мазмұнын сұрыптау, саралау арқылы денсаулықсақтаушы технологияларды енгізуге байланысты мұғалімдер біліктілігін жетілдіруді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
оқушылар мен мұғалімдердің денсаулығы мен салауатты өмір салты мәселелері бойынша дүниетанымдық көзқарасы мен білім деңгейін жүйелейді;
оқушылардың оқу сапасы мен денсаулық деңгейін кешенді бақылау мониторингісін жасай алады, қорытындылар бойынша түзету жұмыстарын жоспарлай алады.
Дағдылар:
оқу пәндерінің қиындық деңгейін, физиологиялық-гигиеналық талаптарды, оқушылардың жұмыс қабілетін ескере отырып, оқу кестесіне талдау жасай біледі;
үй тапсырмасының көлемі мен қиындық деңгейін анықтап, талдай біледі;
сабақтың оңтайлы ұйымдастырылуына, бақылау жұмыстарының мерзімін үйлестіруге қадағалау жасай біледі;
оқушыларға бір тәулікте түсетін статикалық жүктемені түзетуге, салауатты өмір салтын ұйымдастыруға байланысты мұғалімдерге және ата-аналарға арналған әдістемелік нұсқаулық дайындай біледі.

ПК 3.1.1
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПП. 1.4
Обеспечение безопасности жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях.
Организация гражданской обороны медицинской службы. Оказание первой медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных обстоятельствах, при несчастных случаях, ранениях. Первая медицинская помощь пострадавшим отравляющими веществами. Инфекционные заболевания и борьба с ними. Медицинская перевязка и их виды. Транспортировка раненых.
Умения:
- решать задачи по экстренной защите населения, предотвращению развития или по уменьшению воздействия последствий ЧС и подготовке к выполнению спасательных и других неотложных работ;
- определение состава, численности и группировки сил и средств ГО и
ЧС, привлекаемых для спасательных и неотложных работ.
Навыки:
- подготовить план организации медицинской помощи пораженным и эвакуации их в лечебные учреждения, а также вывода населения в безопасные места;
- подготовить план осуществления соответствующих мер безопасности при ведении спасательных работ.-
ПК 3.1.1
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПП. 1.5
Пробные уроки
Подготовка обучающихся к педагогической деятельности учителя-валеолога. Формирование у практикантов умения наблюдать за учебным процессом и анализировать его результаты. Изучение практикантами содержания и системы планирования учебной работы учителя валеологии. Формирование умений и навыков организации учебной работы. Вооружение обучающихся способами и методами проведения уроков, управления учебным процессом.
Умения:
- анализировать структуру и содержание образовательного процесса в школе, особенности работы учителя-предметника;
- анализировать опыт учителей, описать и применить их эффективные методы и приемы;
- самостоятельно и творчески применить знания и способы деятельности, которые были изучены в процессе освоения специальных и психолого-педагогических дисциплин.
Навыки:
- планировать различные виды учебных занятий в формате здоровьесберегающих образовательных технологий – эффективных и соответствующих условиям конкретной школы;
- составить психологическую характеристику ученика и школьного класса.
ПК 3.1.6
ПК 3.1.9
ПП.02
Производственно-технологическая практика
ПП.2.1
Внеклассная и внешкольная воспитательная работа.
Закрепление и расширение психолого-педагогических знаний обучающихся по теории и методике воспитания. Выработка педагогических умений и навыков организации и проведения внеклассной и внешкольной воспитательной работы.
Закрепление знаний по организации и проведению воспитательных и оздоровительных работ.
Обучение изучению содержания и системы внеклассной и внешкольной воспитательной деятельности учителя-валеолога. Подготовка к осуществлению воспитательно-оздоровительных работ в образовательных и оздоровительных организациях.
Умения:
- закреплять и расширять психолого-педагогические знания по организации и проведению внеклассной и внешкольной воспитательной работы;
- анализировать содержание внеклассной и внешкольной воспитательной работы;
- изучать и сопоставлять содержание и систему воспитательной деятельности учителя-валеолога образовательных и оздоровительных учреждений;
Навыки:
- исследовать проблемы в системе внеклассной и внешкольной воспитательной работы образовательных учреждений;
- планировать и организовать внеклассную и внешкольную воспитательную работу в образовательных учреждениях;
- организовывать воспитательный процесс на основе этнопедагогики, этнопсихологии и этнокультуры;
- использовать различные средства воспитания в активизации деятельности учащихся и развитии их интересов с целью социальной адаптации к жизни;
- применять продуктивные методы воспитания, развивающие личность ученика, адекватные целям и содержанию образования;
- применять здоровьесберегающие технологии в организаций внеклассных и внешкольных воспитательных работ.

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КП.1.4
Төтенше жағдайларда өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Азаматтық қорғаныс пен медициналық қызметті ұйымдастыру. Төтенше және қайғылы жағдайларда, жарақаттануларда зардап шегушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету. Улы заттардан зардап шегушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету. Жұқпалы аурулармен күрес жүргізу. Медициналық таңу түрлерімен жұмыс. Жарақат алғандар мен зардап шеккендерді тасымалдау.
Іскерліктер:
-тұрғындарды шұғыл қорғауға, төтенше жағдайлардың зардаптарының әсерін жоюға, құтқару жұмыстары мен шұғыл шараларды орындауға байланысты мәселелерді шеше алады.
Дағдылар:
жарақат алғандарға алғашқы медициналық көмек көрсете алады, оларды емдеу мекемелеріне эвакуациялауды ұйымдастыру жұмыстарын жоспарлай алады;
тұрғындарды қауіпсіз орындарға орналастыруды ұйымдастыруды жоспарлай алады;
құтқару жұмыстарын жүргізуде тиісті шараларды дайындай және ұйымдастыра алады.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КП.1.5
Байқау сабақтары.
Білім алушыларды валеолог-мұғалімнің педагогикалық қызметіне дайындау. Машықтанушыларда оқу үдерісіне бақылау жасау және оның нәтижелеріне талдау жасау біліктерін қалыптастыру. Машықтанушылардың валеология пәнінің мұғалімі ретінде оқу үдерісінің мазмұнын және жоспарлау жүйесін зерттеуі. Оқу жұмысын ұйымдастыру біліктері мен дағдыларын қалыптастыру. Білім алушыларды сабақ өткізудің, оқу үдерісін басқарудың әдіс-тәсілдерімен қаруландыру.
Іскерліктер:
мектептегі оқу үдерісінің құрылымы мен мазмұнына, валеолог-мұғалімнің жұмыс мазмұнының ерекшеліктеріне талдау жасай алады;
озат мұғалімдердің іс-тәжірибесіне талдау жасай біледі, олардың тиімді әдіс-тәсілдерін сипаттап, қолдана біледі;
арнайы және педагогикалық-психологиялық пәндерді меңгеру барысында алған білімдерін өз бетінше және шығармашылықпен қолдана біледі.
Дағдылар:
нақты мектептің жағдайына сәйкес келетін тиімді оқыту технологияларын қолдана отырып, оқу сабақтарын жоспарлай алады;
оқушыға және сынып ұжымына психологиялық мінездеме құрастыра біледі.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КП. 02
Өндірістік-технологиялық практика
КП.2.1
Сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысы.
Білім алушылардың тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі бойынша психологиялық-педагогикалық білімдерін бекіту және кеңейту. Сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысын ұйымдастыру және өткізуге байланысты педагогикалық біліктерді ұштау.
Сауықтыру жұмыстарын ұйымдастырып-өткізуге байланысты кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру.
Валеолог-мұғалімнің сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысының мазмұны мен жүйесін зерттеу, үйрену.
Іскерліктер:
сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысының мазмұнына талдау жасайды;
білім беру және сауықтыру мекемелеріндегі валеолог-мұғалімнің тәрбиелік іс-әрекетінің мазмұны мен жүйесін зерттеп, салыстырады.
Дағдылар:
білім беру мекемелерінде сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмысын жоспарлап, ұйымдастырады;
тәрбие үдерісін этнопедагогика, этнопсихология және этномәдениет негізінде ұйымдастырады;
оқушыларды өмірге әлеуметтік бейімдеуде, олардың іс-әрекетін белсенді етуде және қызығушылықтарын дамытуда тәрбиенің түрлі құралдарын қолданады.

ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПП.2.2
Работа в летнем оздоровительном лагере и валеологических центрах.
Закрепление знаний обучающихся по методике работ в летних оздоровительных лагерях и валеологических центрах. Выработка педагогических умений организации и проведения оздоровительно-воспитательных работ в летнем оздоровительном лагере и валеологических центрах.
Закрепление знаний по организации и проведению воспитательно-оздоровительных работ.
Сформирование у практикантов умений и навыков организации летнего отдыха детей и подростков. Исследование проблем педагогического управления досугом детей и подростков.
Подготовка к осуществлению воспитательно-оздоровительных работ в образовательных и оздоровительных организациях
Умения:
- исследовать проблемы педагогического управления досугом детей и подростков;
- диагностировать поведенческие проявления детей и подростков;
- освоить формы и методы индивидуальной и групповой работы с детьми в летних оздоровительных лагерях;
- анализировать основные направления работы учителя-валеолога в летних оздоровительных лагерях;
- расширять на практике своих профессионально-педагогических знаний по методике проведения воспитательной работы с детьми и подростками в летний период;
Навыки:
- планировать и организовать оздоровительно-воспитательные работы в летних оздоровительных лагерях;
- организовать и провести творческий досуг детей и подростков;
- организовать и провести спортивно-оздоровительные работы;
- организовать и провести познавательно-творческие работы и тренинги.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПП.2.3
Гигиена образовательных учреждений.
Обобщить систему работы по сохранению здоровья всех участников образовательного процесса на основе взаимодействия и сотрудничества социально-психолого-валеологической службы, семьи и педагогического коллектива, включая программу по профилактике правонарушений и предупреждению антисоциальных проявлений.
Создать модель здоровьесберегающего пространства обучения и воспитания, обеспечивающую развитие каждого ученика в соответствии с его здоровьем, склонностями, интересами и возможностями.
Разработать систему промежуточного контроля для отслеживания состояния здоровья учащихся и качества обучения на разных ступенях образования.
Организовать повышение квалификации педагогов по внедрению здоровьесберегающих технологий через освоение дифференцированного подхода в отборе содержания учебного предмета.
Умения:
- анализ и корректировка условий для сохранения и укрепления физического, психического и социального здоровья детей и их образования;
- систематизация мировоззренческих позиций и уровня образования по вопросам здоровья и здорового образа жизни у учащихся и педагогов;
- обобщение мониторинга по комплексному отслеживанию уровня здоровья и качества образования учащихся;
Навыки:
- проводить анализ учебного расписания, учитывающего сложность предметов, физиолого-гигиенические требования, определяемые динамикой изменения физиологических функций и работоспособности учащихся;
- проводить проверки методики и дозировки домашних заданий, осуществлять контроль рациональной организации урока, координации сроков проверочных и зачетных работ;
- разрабатывать методические рекомендации учителям и родителям по корректировке суммарной статической нагрузки школьников в течении дня, по организации здорового образа жизни.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПП.2.4
Обеспечение безопасности жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях.
Оповещение населения и объектов хозяйствования об опасности бедствия или возникших опасных последствиях аварий и катастроф.
Ведение разведки, установления степени и объема разрушений, определение размеров зон поражения, скорости распространения и
возможных границ затопления или наводнения, размеров очагов, районов и направлений распространения пожаров и выявления других данных.
Определение объектов и населенных пунктов, которым непосредственно угрожает опасность от стихийного бедствия, аварий
и катастроф.
Организация гражданской обороны медицинской службы. Оказание первой медицинской помощи пострадавшим при чрезвычайных обстоятельствах, при несчастных случаях, ранениях. Первая медицинская помощь пострадавшим отравляющими веществами. Инфекционные заболевания и борьба с ними. Медицинская перевязка и их виды. Транспортировка раненых.
Умения:
- определение состава, численности и группировки сил и средств ГО и ЧС, привлекаемых для спасательных и неотложных работ;
- организация управления силами и средствами ГО и ЧС в районе бедствия, аварий и катастроф;
- организация медицинской помощи пораженным и эвакуация их в лечебные учреждения, а также вывод населения в безопасные места;
- подготовка и осуществление соответствующих мер безопасности при ведении спасательных работ.
Навыки:
- решать задачи по экстренной защите населения, предотвращению развития или по уменьшению воздействия последствий ЧС и подготовке к выполнению спасательных и других неотложных работ.
ПК 3.1.6
ПК 3.1.9
ПП.2.5
Пробные уроки.
Подготовка обучающихся к педагогической деятельности учителя-валеолога. Формирование у практикантов умения наблюдать за учебным процессом и анализировать его результаты. Изучение практикантами содержания и системы планирования учебной работы учителя валеологий. Формирование умений и навыков организации учебной работы. Вооружение обучающихся способами и методами проведения уроков, управление учебным процессом.
Умения:
- анализировать структуру и содержание образовательного процесса в школе, особенности работы учителя-предметника;
- анализировать опыт учителей, описать и применить их эффективные методы и приемы;
- самостоятельно и творчески применить знания и способы деятельности, которые были изучены в процессе освоения специальных и психолого-педагогических дисциплин.
Навыки:
- планировать, проводить, анализировать различные виды учебных занятий в формате образовательных технологий эффективных и соответствующих условиям конкретной школы;
- составить психологическую характеристику ученика и школьного класса.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПП.03
Преддипломная практика.
Определить уровень готовности выпускников к самостоятельной педагогической деятельности. Формирование и совершенствование педагогической деятельности. Проведение уроков и внеклассных мероприятий. Проведение родительских собраний. Проведение индивидуальной работы с детьми. Знакомство передовыми педагогическими опытами,
с методической работой школы. Знакомство с работой педагогического совета и участие в работе методического объединения. Обновление содержания портфолио учителя.
Умения:
- принимать участие в планировании учебно-воспитательной работы в классе, работы методического объединения, педагогического совета;
- владеть способами поиска методической информации по предметам;
Навыки:
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить педагогический эксперимент и творческую работу для курсовых и дипломных работ;
- проводить родительские собрания, устанавливать связь с родителями учащихся;
- проводить профориентационную работу;
- исследовать и обобщать опыт учителей;
- заполнять дневник в период практики.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
Примечание: Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии
БК 2
Ставить цель и сформулировать задачи, связанные с реализацией профессиональных функций, уметь использовать для их решения методы других наук
БК 3
Обладать организационно-деятельностными умениями, необходимыми для самоанализа, самооценки, самореализации, находить, принимать и реализовывать управленческие решения в своей профессиональной деятельности
БК 4
Быть готовым к кооперации с коллегами по работе в коллективе, знать методы управления
БК 5
Быть способным к проектной деятельности в профессиональной сфере, демонстрировать творчество в разработке различных проектов
БК 6
Быть готовым психологически и методически к изменению вида и характера своей профессиональной деятельности
БК 7
Саморазвиваться и самосовершенствоваться, обновляя знания и навыки в течении всей жизни
БК 8
Владеть культурой мышления, применяя логические операции, преобразовывать, сохранять и осуществлять перенос информации при помощи современных информационных-коммуникационных технологий
БК 9
Быть готовым соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения, социальной и профессиональной этики, уметь решать проблемы и принимать решения, соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
0109000 – Безопасность жизнедеятельности и валеология. 0109013-Учитель основы безопасности жизнедеятельности и валеологии основного образования.
ПК3.1.1 Владеть методами валеологического обеспечения педагогической деятельности, руководствуясь гигиеническими нормами, требованиями и положениями;
ПК 3.1.2 Организовывать учебно-воспитательный процесс по безопасности жизнедеятельности и валеологии на инновационной основе; оборудовать необходимую методическую базу;

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КП.2.2
Валеологиялық орталықтар мен жазғы сауықтыру лагерлеріндегі жұмыс.
Жазғы сауықтыру лагерлері мен валеологиялық орталықтарда сауықтыру-тәрбиелік шараларын ұйымдастыру мен өткізуге байланысты педагогикалық біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, білімдері мен біліктерін жетілдіру.
Балалар мен жасөспірімдердің жазғы демалысын ұйымдастыруды педагогикалық басқару мәселелерін зерттеу.
Білім беру және сауықтыру мекемелерінде сауықтыру-тәрбиелік шараларын жүргізуге дайындық.
Іскерліктер:
балалар мен жасөспірімдер демалысын педагогикалық басқару мәселелерін зерттейді;
балалар мен жасөспірімдер мінез-құлқындағы құбылыстарға диагностика жасайды;
жазғы сауықтыру лагерлерінде балалармен жеке және топтық жұмыс жүргізеді;
жазғы сауықтыру лагерлеріндегі валеолог-мұғалімнің жұмысының негізгі бағыттарына талдау жасайды;
тәжірибе жинақтау уақытында балалармен жазғы демалыс кезіндегі жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесі бойынша біліктерін жетілдіреді.
Дағдылар:
жазғы сауықтыру лагерлерінде тәрбиелік-сауықтыру шараларын жоспарлайды және ұйымдастырады;
балалар мен жасөспірімдердің шығармашылық демалысын ұйымдастырады және өткізеді;
спорттық-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастырады және өткізеді;
танымдық-шығармашылық жұмыстар мен тренингтерді ұйымдастырады және өткізеді.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КП.2.3
Білім беру мекемелерінің гигиенасы.
Білім берудің түрлі басқыштарында оқушылар денсаулығының жай-күйін және оқыту сапасын қадағалап отыру үшін аралық бақылау жүйесін дайындау.
Оқу пәнінің мазмұнын сұрыптау, саралау арқылы денсаулықсақтаушы технологияларды енгізуге байланысты мұғалімдер біліктілігін жетілдіруді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
оқушылар мен мұғалімдердің денсаулығы мен салауатты өмір салты мәселелері бойынша дүниетанымдық көзқарасы мен білім деңгейін жүйелейді;
оқушылардың оқу сапасы мен денсаулық деңгейін кешенді бақылау мониторингісін жасайды, қорытындылайды.
Дағдылар:
оқу пәндерінің қиындық деңгейін, физиологиялық-гигиеналық талаптарды, оқушылардың жұмыс қабілетін ескере отырып, оқу кестесіне талдау жасайды;
үй тапсырмасының көлемі мен қиындық деңгейін анықтап, талдайды; сабақтың оңтайлы ұйымдастырылуына, бақылау жұмыстарының мерзімін үйлестіруге бақылау жүргізіп, нәтижелерді талдайды;
оқушыларға бір тәулікте түсетін статикалық жүктемені түзетуге, салауатты өмір салтын ұйымдастыруға байланысты мұғалімдерге және ата-аналарға арналған әдістемелік нұсқаулық дайындайды.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КП.2.4
Төтенше жағдайларда өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Азаматтық қорғаныс пен медициналық қызметті ұйымдастыру. Төтенше және қайғылы жағдайларда, жарақаттануларда зардап шегушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету. Улы заттардан зардап шегушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету. Жұқпалы аурулармен күрес жүргізу. Медициналық таңу түрлерімен жұмыс. Жарақат алғандар мен зардап шеккендерді тасымалдау.
Іскерліктер:
тұрғындарды шұғыл қорғауға, төтенше жағдайлардың зардаптарының әсерін жоюға, құтқару жұмыстары мен шұғыл шараларды орындауға байланысты мәселелерді шешу.
Дағдылар:
жарақат алғандарға алғашқы медициналық көмек көрсетуді, оларды емдеу мекемелеріне эвакуациялауды ұйымдастырады, тұрғындарды қауіпсіз орындарға орналастыруды ұйымдастырады;
құтқару жұмыстарын жүргізуде тиісті шараларды дайындап, ұйымдастырады және өткізеді.
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.9
КП.2.5
Байқау сабақтары.
Білім алушыларды валеолог-мұғалімнің педагогикалық қызметіне дайындау. Машықтанушыларда оқу үдерісіне бақылау жасау және оның нәтижелеріне талдау жасау біліктерін қалыптастыру. Машықтанушылардың валеология пәнінің мұғалімі ретінде оқу үдерісінің мазмұнын және жоспарлау жүйесін зерттеуі. Оқу жұмысын ұйымдастыру біліктері мен дағдыларын қалыптастыру. Білім алушыларды сабақ өткізудің, оқу үдерісін басқарудың әдіс-тәсілдерімен қаруландыру.
Іскерліктер:
мектептегі оқу үдерісінің құрылымы мен мазмұнына, валеолог-мұғалімнің жұмыс мазмұнының ерекшеліктеріне талдау жасайды;
озат мұғалімдердің іс-тәжірибесіне талдау жасайды, олардың тиімді әдіс-тәсілдерін сипаттап, талдау жасайды;
арнайы және педагогикалық-психологиялық пәндерді меңгеру барысында алған білімдерін өз бетінше және шығармашылықпен қолданады.
Дағдылар:
нақты мектептің жағдайына сәйкес келетін тиімді оқыту технологияларын қолдана отырып, оқу сабақтарын жоспарлайды, өткізеді және талдау жасайды;
оқушыға және сынып ұжымына психологиялық мінездеме құрастырады.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КП.03
Диплом алдындағы практика.
Бітірушілердің өз бетінше педагогикалық қызмет атқаруға даярлық деңгейін анықтау. Бітірушілердің педагогикалық-психологиялық құзыреттілігін жетілдіру. Сабақтар мен сыныптан тыс шараларды өткізу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Оқушылармен жеке жұмыстарды жүргізу. Озат педагогикалық іс-тәжірибемен, мектептің әдістемелік жұмысымен танысу. Педагогикалық кеңес жұмысымен танысу, әдістемелік бірлестік жұмысына қатысу. Мұғалім портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Іскерліктер:
сыныптағы оқу-тәрбие жұмысын жоспарлауға, әдістемелік бірлестіктің және педагогикалық кеңестің жұмысына қатысады;
пән бойынша әдістемелік ақпараттарды іздестіру тәсілдерін меңгереді.
Дағдылар:
сабақта оқытудың инновациялық технологияларын қолданады;
курстық және дипломдық жұмыстар үшін педагогикалық эксперимент пен шығармашылық жұмыстарды жүргізеді;
оқушылардың ата-аналарымен байланыс орнату, ата-аналар жиналысын өткізу;
кәсіби бағдар беру жұмыстарын жүргізу;
мұғалімдердің іс-тәжірибесін зерттеп, қорытынды талдау жасау;
тәжірибе жинақтау кезінде күнделік толтыру.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
Ескерту: 1 – кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну
БҚ 2
Кәсіптік қызметті жүзеге асырумен байланысты мақсат-міндеттерді қоя білу, оларды шешу үшін басқа ғылымдар әдістерін қолдану
БҚ 3
Өзіндік талдауға, өзіндік бағалауға, өзін-өзі жүзеге асыруға қажетті ұйымдастырушылық-басқарушылық іскерлікке ие болу
БҚ 4
Ұжымда әріптестерімен бірігуге дайын болу, басқару әдістерін білу
БҚ 5
Кәсіптік салада жобалаушылық қызметке дайын болу; түрлі жобаларды жасауда шығармашылық таныту
БҚ 6
Өзінің кәсіби қызметінің түрі мен сипатының өзгеруіне психологиялық және әдістемелік тұрғыда дайын болу
БҚ 7
Білімі мен дағдыларын өмір бойы жаңғыртып, өзін-өзі үнемі дамытып, жетілдіріп отыру
БҚ 8
Ойлау мәдениетін меңгеріп, логикалық операцияларды қолдана отырып, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың көмегімен ақпараттарды жинай, сақтай, өңдей білу
БҚ 9
Тұлғааралық және коммуникативтік мінез-құлық ережелерін, әлеуметтік және кәсіби этика ережелерін, еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелері мен нормаларын сақтау
2 – кесте Кәсіптік құзырет
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Орта буын маманы
0109000 – "Өмір қауіпсіздігі және валеология"
0109013 – "Өмір қауіпсіздігі негіздері және валеология пәнінің негізгі орта білім беру мұғалімі"
КҚ 3.1.1 Гигиеналық нормаларды, талаптар мен ережелерді басшылыққа ала отырып, педагогикалық қызметті валеологиялық қамтамасыз етудің әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1.2 Өмір қауіпсіздігі және валеология пәндері бойынша оқу-тәрбие үдерісін инновациялық тұрғыда ұйымдастыру; қажетті оқу-әдістемелік базаны жабдықтау;

ПК3.1.3 Определять качество здоровья обучающихся, проводить мониторинг;
ПК3.1.4 Организовывать работу валеологической службы и массовые оздоровительные мероприятия в образовательных учреждениях, уметь организовать оздоровительную и просветительскую работу с целью повышения информированности учителей и родителей;
ПК3.1.5 Организовывать внешкольную и внеклассную деятельность учащихся по предметам безопасность жизнедеятельности и валеология, совершенствовать жизненные навыки, необходимые для здорового образа жизни;
ПК3.1.6 Использовать методику прогнозирования чрезвычайных ситуаций и их последствий, проводить мероприятия по их своевременной ликвидации, организовать спасательные работы;
ПК3.1.7 Участвовать в учебно-методических сборах, учениях и других плановых мероприятиях с целью профессионального развития; исследовать передовые достижения и новшества обучения по своей специальности, собирать нужную информационную базу, совершенствовать профессиональную квалификацию и компетентность;
ПК3.1.8 Организовывать просветительскую работу с целью повышения информированности учителей и родителей о безопасности жизни, здоровом образе жизни;
ПК3.1.9 Организовывать совместную работу с организациями валеологической направленности, со структурными подразделениями отраслевых учреждений, ответственных за безопасность жизнедеятельности.
Приложение 730
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 730 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0110000 - Лаборант организации образования
Квалификация: 011001 3 - Лаборант
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по по курсам*
Всего
из них
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
теоретические занятия
практические (лабораторно- практические занятия)
курсовой проект (работа)
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

КҚ 3.1.3 Білім алушылардың денсаулығының сапасын анықтап, мониторинг жүргізу;
КҚ 3.1.4 Білім беру мекемелеріндегі валеологиялық қызметті, валеологиялық бағыттағы бұқаралық сауықтыру шараларын ұйымдастыру, мұғалімдер мен ата-аналардың ақпараттану деңгейін арттыру мақсатында сауықтыру, ағарту жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ3.1.5 Өмір қауіпсіздігі негіздері және валеология пәндері бойынша оқушылардың мектептен және сабақтан тыс әрекеттерін ұйымдастырып, салауатты және қауіпсіз өмір сүруге қажетті өмірлік дағдыларын жетілдіру;
КҚ 3.1.6 Төтенше жағдай және оның зардаптарын болжау әдістемесін пайдалана отырып, оларды дер кезінде жоюдың шараларын жүзеге асыру; төтенше жағдайлардағы құтқару жұмыстарын жүргізе алу;
КҚ 3.1.7 Оқу-әдістемелік жиындар, оқулар мен жаттығуларға және басқа да жоспарлы іс-шараларға қатысып, тәжірибе алмасу, өз мамандығы бойынша оқытудың озық жетістіктерін зерттеу, ақпараттық қор жинақтау, кәсіби біліктілігі мен құзыреттілігін үнемі шыңдап отыру;
КҚ 3.1.8 Мұғалімдер мен ата-аналардың өмір қауіпсіздігі, салауатты өмір салты туралы ақпараттануын арттыру мақсатында ағарту жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.9 Салауаттылық бағытындағы ұйымдармен, салалық мекемелердің өмір қауіпсіздігіне жауапты құрылымдық бөлімшелерімен бірлескен жұмыстарды ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 730-қосымша
Ескерту. Бұйрық 730-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0110000 – Білім беру ұйымдарындағы зертханашы
Біліктілігі: 011001 3 - Зертханашы
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Курстар бойынша бөлу*
Барлығы
оның ішінде
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер

ПП 03.1
Пробная практика
612
ПП 03.2
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
ВСЕГО
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 03) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 731
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 731 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0110000 - Лаборант организации образования
Квалификация: 0110013 - Лаборант
Форма обучения: очная

КП 03.1
Байқау практикасы
612
КП 03.2
Диплом алды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестация
216
ҚА 00
Қорытынды аттестация
36
ҚА 01
Қорытынды аттестация***
24
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік дайындық пен біліктілік иеленудің бағалау деңгейі
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) немесе арнайы пәндердің (АП 02) емтихан және дипломдық жұмыс
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 731-қосымша
Ескерту. Бұйрық 731-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0110000 - Білім беру ұйымдарындағы зертханашы
Біліктілігі: 011001 3 - Зертханашы
Оқу нысаны: күндізгі

ПП 03.1
Пробная практика
576
ПП 03.2
Преддипломная практика
216
ПА.00
Промежуточная аттестация
144
ИА00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Итого
3312
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 03) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД 02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 732
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 732 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
0110000 - Лаборант организации образования.
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисцип лин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формиру емой компетен ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Основные составляющие языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие о нормах литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля; лексика; использование в речи изобразительно-выразительных средств; лексические нормы; лексикография; основные типы словарей; фонетика; основные фонетические единицы; фонетические средства языковой выразительности; орфография; принципы орфографии; словообразовательные нормы; морфология; грамматические категории и способы выражения в современном языке; морфологические нормы; синтаксис; основные единицы синтаксиса; пунктуация; лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
-переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составить письменные тексты на иностранном языке;
- излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК 5
ОГД 03
История Казахстана.
БК 1
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 10
ОГД 05
Самопознание.
Понятие самопознания и саморазвития; становление внутреннего мира человека. Модели и барьеры саморазвития; развитие рефлексии, произвольности, целеполагание и предвосхищения результатов собственного поведения; понятие “педагогическая поддержка” процесса самопознания и саморазвития; развитие личности ребенка на основе самопознания и совместной творческой деятельности в сообществах детей и взрослых; личностное и профессиональное самоопределение; формирование культуры самовоспитания личности.
Знания:
- содержания понятий "самопознание" и "саморазвитие";
- процесса становления внутреннего мира человека;
- содержания понятия "рефлексия".
Умения:
- осуществить развитие личности ребенка на основе самопознания и совместной творческой деятельности;
- проводить рефлексию;
- оказать помощь в профессиональном самоопределении учащихся;
- оказать психологическую помощь учащимся;
- обучить учащихся основам планирования.
- планировать результаты собственного поведения.

КП 03.1
Байқау практикасы
576
КП 03.2
Диплом алды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) немесе арнайы пәндердің (АП 02) емтихан және дипломдық жұмыс
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 732-қосымша
Ескерту. Бұйрық 732-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0110000 – Білім беру ұйымдарындағы зертханашы мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Тілдің негізгі құрамдас бөліктерін; тіл және сөйлеу; ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігі; әдеби тіл нормалары туралы түсінік, норма түрлері; сөйлеу стильдері, әр стилдің ерекшелігі және жанры, лексика; сөйлеу барысында көркемдеуіш құралдарды пайдалану; лексикалық нормалар; лексикография; сөздіктердің негізгі типтері; фонетика; негізгі фонетикалық бірліктер; тіл мәнерінің фонетикалық құралдары; орфография; орфография принциптері; сөзжасам нормалары; морфология; қазіргі тілдегі грамматикалық категориялар және сөзді жеткізу мәнерінің амал-тәсілдері; морфологиялық нормалары; синтаксис; синтаксистің негізгі бірліктері; пунктуация; мәтін лингвистикасы.
Білімдер:
- ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігін және мазмұнын;
- әдеби тіл нормаларын;
- әдеби стильдерді, әр стильдің өзіне тән ерекшелігін, жанрларын;
- тіл білімінің негізгі бөлімдерінің мазмұнын.
Іскерліктер:
- әдеби нормаларға сәйкес сөйлем құру;
- сөйлеу барысында көркемдегіш құралдарды пайдалану;
- әр түрлі сөздіктерді пайдалану;
- әр түрлі талдаулар жасауды өткізу (сөз және сөйлемдерді).
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіби тілдесуге қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалды;
Сөйлеу әрекетінің түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша лексикалық материалды,
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу нысандарын;
- шетел тілінің грамматикасын;
Іскерліктер:
- шетел тілінде мәтіндерді оқу;
- орыс (қазақ) тілінен шетел тіліне және керісінше аудару;
- шетел тілінде жазбаша мәтіндер құрау;
- монологтық және диалогтық нысанда материалдарды ауызша мазмұндау.
БҚ 5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
БҚ 1
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
-спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау.
БҚ 10
ЖГП 05
Өзін-өзі тану.
Өзін-өзі тану және өзін-өзі дамыту түсініктері; адамның ішкі жандүниесінің қалыптасуы; өзін-өзі дамыту үлгілері және кедергілері; рефлексия, еріктіліктің, дамуы және өз жүріс-тұрысын бағдарлай білу; өзін-өзі тану және өзін-өзі дамыту үрдісінің "педагогикалық қолдау" түсінігі; балалар мен үлкендер қоғамдастығында өзін-өзі тану және бірлескен шығармашылық жұмыстар негізінде баланың жеке тұлғасының дамуы; тұлғалық және кәсіптік тұрғыда өз орнын анықтау; жеке тұлғаның өзін-өзі тәрбиелеу мәдениетін қалыптастыру.
Білімдер:
- "өзін-өзі тану" және "өзін-өзі дамыту" түсініктерінің мазмұнын;
- адамның ішкі жандүниесінің қалыптасу үрдісін;
- "рефлексия" түсінігінің мәні.Іскерліктер:
- өзін-өзі тану және бірлескен шығармашылық қызмет негізінде баланың жеке тұлғасын дамытуды жүзеге асыруды;
- оқушыларға өзін-өзі кәсіби анықтауда көмек көрсету;
- психологиялық көмек көрсету;
- өз жүріс-тұрысын жоспарлау және оқушыларды жоспарлау негіздеріне оқыту;
- рефлексияны өткізу.

БК 1,9
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества.
Определение культуры, многообразность подходов в исследовании культуры; черты и функции культуры. Становление культуры. Культура и цивилизация. Этапы развития культуры. Типы культуры:
конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип
культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-20 веков; противоречия и достижения культуры советского периода; культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий курса;
- особенностей китайского, индийского, христианского, исламского типов культуры и их основных достижений;
- западноевропейской культуры;
- системы ценностей кочевников;
- содержания культурного фундамента казахского этноса;
- влияния тюркской и арабской культуры на культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности культуры разных народов;
- проследить связь между периодами развития культуры;
- показать специфику культуры кочевников.
БК 11
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Онтология. Гносеология. Диалектика и метафизика.
Природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основных понятий философии;
- философской, научной и религиозной картины мира;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов,
- социальных и этических проблем.
Умения:
- анализировать содержание понятий;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 11
СЭД 03
Основы экономики.
Микроэкономика. Макроэкономика. Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
рыночная инфраструктура, анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики,
- содержания экономической политики государства.
Умения:
- находить, использовать экономическую информацию, необходимую для профессиональной деятельности.
БК 1
СЭД 04
Основы политологии и социологии.
Предмет, функции, методы политологии; политическая власть и властные отношения; политические институты; политическая система; социально-политические
процессы в Казахстане. Социология как наука; общество как социокультурная система; социальные общности; социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы; социальные институты и организации; личность, ее социальные роли и социальное поведение.
Знания:
- основных понятий политологии и социологии;
- особенностей процесса социализации личности;
Умения:
- анализировать социально-политические движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявить сущность социально-политических отношений и процессов в мире и в Казахстане;
- анализировать политические системы и политические режимы.
БК 11
СЭД 05
Основы права.
Право - понятие, система, источники. Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, правовое государство. Основные отрасли права, их характеристика.
Знания:
- основных понятий курса;
- основных отраслей права;
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- Конституции Казахстана;
- структуры нормативных актов об образовании;
- особенностей применения административного и трудового законодательства в системе образования.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы в профессиональной деятельности.
- защитить права детей.
БК 11
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология.
Психология как наука. Значение психологии в работе организатора воспитательной работы и руководителя кружка. Структура, задачи и методы современной психологии: эксперимент, наблюдения, диагностические методы, психологические тесты. Понятие о личности. Индивид и личность. Личность в деятельности и общении. Психомоторика в трудовой деятельности человека. Стресс и методы его профилактики. Межличностные отношения в процессе общения; конфликты в процессе общения. Понятие "тревожность". Отклоняющееся поведение. Познавательная деятельность: внимание, ощущение, восприятие, память, мышление, воображение, интеллект. Эмоционально - волевая сфера: чувства и эмоции, воля. Эмоции и состояние человека. Темперамент. Характер. Способности. Предпосылки и движущие силы развития. Психология воспитания и самовоспитания как целенаправленный процесс формирования личности. Актуальные проблемы возрастной психологии в современных условиях.
Знания:
- содержания общей и возрастной психологии;
- структуры, задач и методов и понятий современной психологии;
- содержания познавательной и эмоционально-волевой сфер личности;
- психологических особенностей развития личности;
— психологических основ социально-педагогической деятельности.
Умения:
- осуществить профилактику стресса;
- диагностировать отклоняющееся поведение;
- применить имеющиеся психологические знания в практике работы.
БК 9
ПК 3.1.1
ОПД 02
Педагогика.
Предмет и задачи педагогики. Возникновение и развитие педагогики как науки. Педагогика в Древней Греции. Проблемы педагогики в Средние века и в эпоху Возрождения. Я.А. Коменский основатель педагогики. Педагогика XVIII века. Основные идеи педагогики XIX века. Дидактическая система К.Д. Ушинского. Особенности школьного образования и педагогических теорий в XX веке (идеи А.С. Макаренко, В.А. Сухомлинского; педагоги-новаторы). Развитие педагогической мысли в Казахстане. Методологические положения современной педагогики. Педагогическая наука и педагогическая практика. Методы исследования в педагогике. Структура и этапы педагогического процесса. Ведущие виды деятельности. Общие закономерности развития. Возрастные особенности развития. Возможности развивающего обучения. Цель воспитания, ее социальная обусловленность. Требования к профессии педагога. Закон Республики Казахстан "Об образовании". Воспитание в целостном педагогическом процессе. Дидактика: система, структура, закономерности, содержание воспитательного процесса. Диагностика воспитанности. Основные принципы воспитания. Система методов, форм и средств воспитания. Классики педагогической мысли о взаимосвязи личности и сотрудничестве педагога и воспитанника. Технология воспитательного процесса. Теоретические и методические основы процесса обучения. Сущность современных дидактических концепций. Законы и закономерности процесса обучения. Основные дидактические принципы. Методы обучения. Средства и формы организации учебного процесса. Личностно - ориентированное обучение. Образовательные технологии.
Знания:
- предмета и задач педагогики как науки; истории развития педагогической мысли;
- методологической базы педагогики, структуры и этапов педагогического процесса;
- основных положений Закона Республики Казахстан "Об образовании";
- содержания воспитательной работы;
- теоретических и методических основ процесса обучения;
- сущности современных дидактических концепций и образовательных технологий.
Умения:
- установить педагогически целесообразные взаимоотношения с детьми и родителями;
— моделировать различные педагогические ситуации;
— использовать диагностические методы исследования;
- использовать в своей работе возможности развивающего обучения;
- организовать учебный процесс.
БК 1,9
ПК 3.1.1
ОПД 03
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарями по делопроизводству. Нормативы в области документирования на государственном языке и вопросы обеспечения документами (шаблонами, стандартными формами и др.). Правила составления докуменов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Основные направления делопроизводства. Виды деловой переписки. Контроль исполнения деловых документов.
Знания:
- нормативов в области документирования на государственном языке и вопросов обеспечения документами (шаблонами, стандартными формами и др.);
- правил составления докуменов, входящих в перечень административно-организационных документов;
- основ офисной и документационной работы;
- основных направлений делопроизводства и видов деловой переписки.
Умения:
— правильно выбирать деловой стиль;
— составить и оформить административно-организационные документы;
- работать со словарями по делопроизводству;
- контролировать исполнение деловых документов.
БК 1
ОПД 04
Основы медицинских знаний.
Понятие "здоровый образ жизни"; здоровье и факторы, его определяющие; основные факторы риска в разных возрастных периодах, их причины, распространенность; норма и отклонения от нормы у детей и подростков; система самооздоровления и самосовершенствования; адаптация и стресс; детские болезни, их классификация; инфекционные заболевания и их профилактика; детский травматизм и его предупреждение.
Знания:
- содержания понятий;
- основных факторов риска в разных возрастных периодах,
- понятий нормы и отклонения от нормы;
- симптомов детских и инфекционных болезней;
- основных положений системы самооздоровления.
Умения:
- определять нормы и отклонения в развитии детей;
- использовать систему самооздоровления;
- диагностировать детские и инфекционные заболевания;
- оказать первую помощь при травме.
БК 10
ПК 3.1.1, 3.1.7
ОПД 05
Возрастная анатомия, физиология и гигиена.
Человек как целостная биологическая система. Основные закономерности роста и развития организма человека. Анатомо-физиологические особенности организма детей и подростков. Психофизиологические функции на разных этапах развития детей и подростков. Физическая и умственная работоспособность в различные периоды развития организма ребенка. Психофизиологические особенности полового развития детей и подростков. Адаптация. Понятие об адекватности физических и психических нагрузок функциональным возможностям организма детей и подростков.
Знания:
- основных закономерностей роста и развития организма человека;
- анатомо-физиологических особенностей организма детей и подростков;
- психофизиологических функций и особенностей развития детей и подростков на разных этапах;
- основных понятий курса.
Умения:
- выполнить дозирование физических нагрузок;
- определить степень утомления и переутомления детей разного возраста.
БК 10
ПК 3.1.1, 3.1.7
ОПД 06
Основы культуры речи.
Правильность, стилистическая целесообразность, выразительность речи. Основные речевые качества. Структура речи. Нормы акцентологические, произносительные, лексические, морфологические, синтаксические. Вариантность нормы. Нормы устной и письменной речи. Стилистическая дифференциация языковых средств. Социальные и собственно языковые причины изменений в языке. Точность, логичность, чистота, богатство, выразительность, уместность речи. Речевая культура в научном, учебном общении, публичном выступлении, в молодежной среде. Словари и справочники. Требования к речи лаборанта. Основы ораторского искусства.
Знания:
- структуры речи;
- речевых норм и качества;
- причин изменений в языке;
- требований к речи педагога.
Умения:
- стилистически правильно использовать речевые обороты;
- пользоваться справочной литературой;
- точно, логично, выразительно и доступно излагать свои мысли.
БК 5

БҚ 1,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік- экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдағы рөлі.Мәдениетті зерттеудегі көзқарастардың әр алуандығы;
мәдениет көрінісі мен қызметі.Мәдениет және өркениет.
Мәдениеттің қалыптасу кезеңдері. Мәдениет үлгілері:
мәдениеттің конфуциялық-даостикалық типі;
мәдениеттің үнді-буддалық типі;ислам әлемі мәдениеті;
христиан мәдениетінің түрі.
Батыс еуропа мәдениеті және оның қазіргі әлемге әсері;
көшпенділер өркениетінің пайда болуы және бірегейлігі; Ортағасыр кезеңіндегі Қазақстанның мәдениеті;
17- 20 ғасылардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
кеңес кезеңіндегі мәдениеттің қайшылықтары және жетістіктері;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- курстың негізгі түсініктерін;
-түсініктері: конфуцианство; даосизм; Қытай өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшелігі және оның жеткен жетістіктері.
-түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімдерінің негізгі ұстанымдары және оның құнды бағыттары;
- Франция мәдениеті; ашельмәдениеті, кроманьонцылар, галлы, франктер;
- көшпенділердің өмір салттары және олардың жүйесінің құндылықтары туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының мазмұны;
- түркі және араб мәдениетінің ортағасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері.
Іскерліктер:
-әр түрлі халықтардың мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану түсініктерін еркін пайдалану;
- мәдениеттің негізгі даму кезеңдері арасындағы байланысты бақылау;
- көшпенділердің мәдениетінің өзіне тән ерекшелігін көрсету.
БҚ 11
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық толғаулардың негізгі белестері. Онтология. Гносеология. Диалектика и метафизика.
Адам табиғаты және оның өмір сүру мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш;
адам, қоғам, өркениет, мәдениет; жеке тұлғаның еркіндігі және жауапершілігі. Адамзат жаһандық мәселелер алдында.
Білімдер:
- дүниежүзінің философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы түсініктерді, адамның өмір сүруінің мәнін;
-ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы, оның құрылымы, нысандары және әдістерін, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті.
Іскерліктер:
- адамды биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастамаларында анықтау, оның сана-сезімінің мәнділігін, саналылық және санасыздық жүріс-тұрысты анықтау;
- адамдар арасындағы адамгершілік нормаларының қарым-қатынасын реттеу.
БҚ 11
ӘЭП 03
Экономика негіздері.
Микроэкономика. Макроэкономика. Мақсаты, негізгі түсініктер, қызметтері, мәні, ұстанымдары; меншік нысандары мен түрлері, меншікті басқару, нарықтық инфрақұрылым; халық тұтынатын тауарлар мен қызмет көрсетулерді талдау; жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; экономикалық жоспарлар және әзірлемелерді болжау әдістері; бизнес-жоспар; экономикалық анализ.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздері,
- мемлекеттің салық, қаржы-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатының мазмұны.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағыт алуға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану.
БҚ 1
ӘЭП 04
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Саясаттану пәні; қызметі, саясаттану әдістері, саяси билік және биліктік қарым-қатынастар; саяси институттар, саяси жүйе; Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үрдістер.Әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі ретінде; әлеуметтік ортақтастықтар; әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынастар; әлеуметтік үрдістер; әлеуметтік институттар және ұйымдар;
жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік жүріс-тұрысы.
Білімдер:
- Заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік көзқарастар туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік таптар, әлеуметтік өзара қарым-қатынас туралы түсінік;
- жеке тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін реттеу нысандарын.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарға және әлеуметтік өзгерістегі басқа да факторларға анализ жасау және дамыту;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар және үрдістерді (Қазақстандағы және дүниежүзіндегі) айқындау;
- саяси жүйелер және саяси тәртіптер туралы түсінікті құру.
БҚ 11
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық, түсінігі, жүйесі, көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқықтық жүйе ядросы.
Жалпыға бірдей адам құқығы декларациясы, жеке тұлға; құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары.
Білімдер:
-адам және азаматтың құқықтары мен бостандығын, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларын;
Іскерліктер:
- маманнның кәсіби қызметін регламенттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану.
- балалар құқығын қорғау.
БҚ 11
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология.
Психология ғылым ретінде. Тәрбие жұмысын ұйымдастырушының және үйірме жетекшісінің жұмысындағы психологияның маңыздылығы. Қазіргі психологияның құрылымын, міндеттері мен әдістері құрылымы: эксперимент, бақылау, диагностикалық әдістер, психологиялық тестер. Жеке тұлға туралы түсінік. Индивид және жеке тұлға. Қызметтегі және тілдесудегі жеке тұлға. Адамның еңбек іс-әрекетіндегі психомоторика. Есеңгіреу және оның алдын алу әдістері. Тілдесу үрдісіндегі тұлға аралық қарым-қатынастар; тілдесу үрдісіндегі қақтығыстар. "Мазасыздық" түсінігі. Ауытқушылық жүріс-тұрыс.Танымдық қызмет:зейін, сезім, қабылдау, ес,есте сақтау, ойлау, қиял,ақыл-ой. Көңіл-күй-ерік-жігер саласы: сезім және көңіл-күй, ерік-жігер. Эмоция және адамның көңіл- күй қалпы. Темперамент. Мінез. Қабілет. Дамудың алғы шарттары және қозғалыс күштері. Тәрбие психологиясы және өзін-өзі тәрбиелеу жеке тұлғаны қалыпастыру мақсатына бағытталған үрдіс ретінде. Қазіргі жағдайдағы жас ерекшелік психологиясының өзекті мәселелері.
Білімдер:
- жалпы және жас ерекшелік психологиясының мазмұнын;
- тәрбие жұмысын ұйымдастырушы және үйірме жетекшісі жұмысындағы психологияның маңызы;
- қазіргі психологияның құрылымын, міндеттері мен әдістерін;
- жалпы және жас ерекшелік психологиясының негізгі түсініктері;
- жеке тұлғаның танымдық және көңіл- күй, ерік-жігер саласының мазмұны;
- жеке тұлғаны дамытудың психологиялық ерекшеліктері;
— әлеуметтік-педагогикалық қызметтің психологиялық негіздері: құрылымын, техникасын, педагогикалық шеберлікті меңгеру жолдары; структуру, технику, педагогикалық жетекшілік жасау стилдерін, тәрбие жұмысын ұйымдастырушысының кәсіби маңызды жеке сапаларын.
Іскерліктер:
- есеңгіреудің алдын алу;
- ауытқушылық жүріс-тұрысқа диагностика жасай білуі;
- жұмыс практикасында меңгерілген психологиялық білімдерді қолдану.
БҚ 9
КҚ 3.1.1
ЖКП 02
Педагогика.
Педагогика пәні және міндеттері. Педагогиканың ғылым ретінде пайда болуы және дамуы. Ежелгі Грециядағы педагогика. Орта ғасырлардағы және Қайта жаңғыру кезеңдеріндегі педагогика проблемалары. Я.А.Коменский педагогиканың негізін салушы. XVIII ғасырдағы педагогика. ХІХ ғасыр педагогикасының негізгі идеялары. К.Д.Ушинскийдің дидактикалық жүйесі. ХХ ғасырдағы мектептегі білім беру мен педагогикалық теорияның ерекшеліктері ( А.С.Макаренко, В.А.Сухомлинский идеялары; жаңашыл-педагогтер). Қазақстандағы педагогикалық ойлардың дамуы. Қазіргі педагогиканың методологиялық ережелері. Педагогикалық ғылым мен педагогикалық практика. Педагогикадағы зерттеу әдістері. Педагогикалық үрдістің құрылымы және кезеңдері. Қызметтің жетекші түрлері. Дамудың жалпы заңдылықтары. Дамудың жас ерекшеліктері.Дамыта оқыту мүмкіншіліктері. Тәрбие мақсаты, оның әлеуметтік шарты. Педагог мамандығына қойылатын талаптар. ҚР "Білім туралы" заң. Бүтін педагогикалық үрдісте тәрбиелеу. Тәрбие үрдісінің дидактикасы, жүйесі, құрылымы, заңдылығы, мазмұны. Тәрбиелік диагностикасы. Тәрбиенің негізгі ұстанымдары. Әдістер, нысандар және құралдар жүйесі. Жеке тұлғаның өзара байланысы және педагог пен тәрбиеленушінің ынтымақтастығы туралы педагогикалық ойлардың классиктері. Тәрбие үрдісінің технологиясы. Оқыту үрдісінің теориялық және әдістемелік негіздері. Қазіргі дидактикалық концепциялардың мәні. Оқыту үрдісінің заңдары және заңдылықтары. Негізгі дидактикалық ұстанымдар. Оқыту әдістері. Оқу үрдісін ұйымдастыру қралдары және нысандары. Білім беру технологиялары. Жеке тұлғалы бағдарлы оқыту.
Білімдер:
- ғылым ретіндегі педагогика пәні және міндеттері; педагогикалық ойлардың даму тарихы, атақты педагогтардың негізгі идеялары мен теорияларын;
- педагогиканың методологиялық базасын, педагогикалық үрдістің құрылымы мен кезеңдерін;
- Қазақстан Республика сының "Білім туралы" заңының негізгі ережелерін, тәрбие мазмұнын;
-тәрбие жұмысының мазмұнын,
-оқыту үрдісінің теориялық және әдістемелік негіздерін, заңдар мен заңдылықтарды;
- негізгі дидактикалық ұстанымдар және оқыту әдістері; оқу үрдісін ұйымдастырудың құралдары мен нысандары;
- қазіргі дидактикалық концепциялардың мәні;
- білім беру технологиялары;
-жеке-тұлғалы бағдарлы оқыту.
Іскерліктер:
- балалар және олардың ата-аналарымен педагогикалық мақсатқа бағытталған өзара қарым-қатынас орната білуі;
- әртүрлі педагогикалық жағдаяттарды үлгілеу;
- зерттеудің диагностикалық әдістерін пайдалану;
- өз жұмысында дамыта оқыту мүмкіншіліктерін пайдалану;
- оқу үрдісін ұйымдастыру.
БҚ 9
КҚ 3.1.1
ЖКП 03
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу сөздіктерімен жұмыс. Мемлекеттік тілде іс жүргізу саласындағы нормативтер және қжаттарды қамтамасыз ету сұрақтары (шаблондармен, стандарттық нысандармен және т.б.); басқару-ұйымдастырушылық құжаттарына кіретін құжаттарды құру ережесі кеңселік және құжаттамалық жұмыс негіздері;
іскерлік хат жазысулардың түрлері;
іскерлік құжаттардың орындалуын бақылау.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде құжаттау саласындағы нормативтер және құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары (шаблондармен, стандарттық нысандармен және т.б.);
- басқару-ұйымдастырушылық құжаттарына кіретін құжаттарды құру ережесі;
- кеңселік және құжаттамалық жұмыс негіздері;
- іс жүргізудің негізгі бағыттары және іскерлік хат жазысулардың түрлері.
Іскерліктер:
-іскерлік стилді дұрыс таңдау;
-басқару-ұйымдастыру құжаттарын құру және ресімдеу;- іс жүргізу сөздіктерімен жұмыс;
- іскерлік құжаттардың орындалуын бақылау.
БҚ 1
ЖКП 04
Медициналық білім негіздері.
"Cалауатты өмір салты" түсінігі және денсаулықты анықтайтын факторлар; әр түрлі жастағы қатердің негізгі факторлары, олардың себептері, таралуы;
- балалардағы және жасөспірімдердегі мөлшер және мөлшерден ауытқушылықтар;
- өзін-өзі сауықтыру және өзін-өзі жетілдіру жүйесі; бейімделу және күйзеліс; балалар аурулары, олардың жіктелуі; жұқпалы аурулар және олардың алдын алу; балалар жарақаты және оның алдын алу.
Білімдер:
- "салауатты өмір салты" түсінігі және денсаулықты анықтайтын факторлар;
- әр түрлі жастағы қатердің негізгі факторлары,
- норма және нормадан ауытқу түсінігі;
- балалар аурулары және жұқпалы аурулардың белгілері;
- өзін-өзі сауықтыру және өзін-өзі жетілдіру жүйесінің негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- балалардың дамуындағы және одан ауытқуларындағы нормаларды анықтау;
- өзін-өзі сауықтыру жүйесін пайдалану;
- негізгі балалар және жұқпалы ауруларды диагностикалау;
- жарақат кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ 10
КҚ 3.1.1, 3.1.7
ЖКП 05
Жас ерекшелік физиологиясы, анатомия және гигиена.
Адам біртұтас биологиялық жүйе ретінде. Адам ағзасының өсуінің және дамуының негізгі заңдылықтары. Балалар мен жасөспірімдер ағзасының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Балалар және жасөспірімдердің әр түрлі кезеңдерде дамуындағы психофизиологиялық қызметтері. Бала ағзасының әр түрлі даму кезеңдеріндегі дене және ақыл-ойының жұмысқа қабілеттілігі. Балалар және жасөспірімдердің жыныстық дамуының психофизиологиялық ерекшеліктері. Бейімделу. Балалар мен жасөспірімдер ағзасының дене және психикалық адекваттылығы туралы түсінік.
Білімдер:
- адам ағзасының өсуі мен дамуының негізгі заңдылықтары;
- балалар және жасөспірімдер ағзасының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері;
- балалар және жасөспірімдердің әр түрлі кезеңдердегі дамуындағы психофизиологиялық қызметтері және ерекшеліктері;
-курстың негізгі түсініктері.
Іскерліктер:
-дене жүктемелерінің мөлшерін орындау; әр жастағы кезеңдердегі балалардың шаршау және мөлшерден тыс шаршау деңгейлерін анықтау;
-әлеуметтік гигиенаны сақтауды қамтамасыз ету және адам денсаулығын ұйымдастыру.
БҚ 10
КҚ 3.1.1, 3.1.7
ЖКП 06
Сөйлеу мәдениеті негіздері.
Негізгі тілдік сапалар. Тіл құрылымы. Акценттік, айту, лексикалық, морфологиялық, синтакиситік нормалар. Мөлшерлер варианттылығы. Ауызша және жазбаша сөйлеу нормалары. Тіл құралдарының стилистикалық саралануы. Тілдің өзгеруінің себептері. Ғылыми, оқу тілінде, жұрт алдында сөйлеу мәдениеті. Сөздіктер мен анықтамалар.. Зертханашының сөйлеу тіліне қойылатын талаптар. Шешендік өнер негіздері
Білімдер:
-сөйлеу құрылымын;
- сөйлеу нормалары мен сапаларын;
- тілдегі өзгерістердің болу себептерін;
- педагогтің сөйлеу тіліне қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- тілдік айналымдарды стильдік жағынан дұрыс пайдалану;
- анықтамалық әдебиеттерді пайдалану;
- өз ойын нақты, логикалық, мәнерлі және түсінікті етіп жеткізу.
БҚ 5

ПК 3.1.7
ОПД 07
Профессиональное обеспечение деятельности лаборанта организации образования.
Правовое обеспечение профессиональной деятельности.
Образовательное право: аспекты, функции, источники; образовательные правоотношения; государственная политика в области образования. Закон Республики Казахстан "Об образовании". Структура нормативных актов об образовании; правовой статус образовательного учреждения; защита прав и законных интересов образовательного учреждения; особенности применения административного и трудового законодательства в системе образования; международное образовательное право; охрана прав и защита интересов детей.
Этика деловых взаимоотношений.
История становления этических традиций. Основные категории этики. Мораль как форма регулирования поведения, взаимообщения индивида в сообществе. "Золотое правило этики". Формирование этического сознания. Многообразие функций профессиональной морали. Этические основы работы лаборанта. Профессиональный этический кодекс. Нормы и правила деловых взаимоотношений. Способы коммуникативного взаимодействия. Этическая регламентация в сфере деловых взаимоотношений. Передовой опыт этических деловых взаимоотношений.
Основы безопасности жизнедеятельности.
Чрезвычайные ситуации мирного и военного времени природного и техногенного характера, их последствия; устойчивость производств в условиях чрезвычайных ситуаций; назначение и задачи гражданской обороны; организация защиты, жизнеобеспечения населения в чрезвычайных ситуациях; содержание и организация мероприятий по локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций; средства защиты; негативное воздействие на организм человека курения табака.
Знания:
- аспектов, функций, источников образовательного права;
- государственной политики в области образования;
- Закона Республики Казахстан "Об образовании";
- структуры нормативных актов об образовании;
- особенностей применения административного и трудового законодательства в системе образования;
- международного образовательного права.
- истории развития, основных категорий, содержания этики;
- сущности и функций морали;
- правил деловых взаимоотношений в общении;
- профессионально значимых личных качеств педагога;
- содержания предмета "Основы безопасности жизнедеятельности";
- содержания и последствий чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени природного и техногенного характера;
- назначения и задач гражданской обороны;
- содержания мероприятий по локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;
- негативного воздействия на организм человека курения табака.
Умения:
- использовать источники образовательного права;
- защищать права детей;
- формировать этическое сознание обучающихся;
- использовать нормы деловых взаимоотношений и проявлять педагогический такт в общении;
- предупредить и разрешить конфликты;
- развивать в себе профессионально значимые личные качества;
- заниматься самообразованием и самовоспитанием;
- организованно вести себя при локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;
- использовать средства защиты.
БК 1,2, 5, 10
ПК 3.1.1, 3.1.3, 3.1.6,
3.1.7
ОПД 08
Основы экологических знаний.
Особенности взаимодействия общества и природы; природоресурсный потенциал, принципы и методы рационального природопользования; размещение производства и проблема отходов; понятие мониторинга окружающей среды, экологическое регулирование, прогнозирование последствий природопользования; правовые и социальные вопросы природопользования; охраняемые природные территории; концепция устойчивого развития; международное сотрудничество в области природопользования и охраны окружающей среды.
Знания:
- системы отношений общества и природы;
- принципов и методов рационального природопользования;
- понятия мониторинга окружающей среды;
- правовых и социальных вопросов природопользования;
- основных положений международного сотрудничества в области природопользования и охраны окружающей среды.
Умения:
- прогнозировать последствия природопользования;
- анализировать и применять концепцию устойчивого развития;
- осуществить мониторинг окружающей среды.
БК 5

КҚ 3.1.7
ЖКП 07
Білім беру ұйымының зертханашы қызметін кәсіптік қамтамасыз ету.
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету.
Білім беру құқығы: аспектілері, қызметтері, көздері; білім берудегі құқықтық қарым-қатынастар; білім беру саласындағы мемлекеттік саясат Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңы; білім туралы нормативті актілердің құрылымы; білім беретін мекеменің құқықтық мәртебесі; білім беру мекемесінің құқығы мен заңды мүдделерін қорғау; білім беру жүйесінде әкімшілік және еңбек заңнамасын қолдану ерекшеліктері; халықаралық білім беру құқығы; балалар құқығы мен мүддесін қорғау.
Іскерлік өзара қарым-қатынастар этикасы.
Этикалық дәстүрлердің қалыптасу тарихы. Әдептің негізгі санаттары. Адамгершілік индивидтің қоғамда өзара тілдесуін, жүріс-тұрысын реттеудің нысаны ретінде. "Әдептің алтын ережесі". Этика түсінігінің қалыптасуы. Кәсіби өнеге іс-әрекетінің әр алуандылығы. Тәрбиені ұйымдастыру жұмысының этикалық негіздері. Кәсіби этика кодексі. Іскерлік қарым-қатынастардың нормалары мен ережелері. Коммуникативтік өзара әрекеттердің амал-тәсілдері. іскерлік қарым-қатынастардағы педагогикалық әдеп. Педагогикалық шеберлік -педагогтың жеке басының ерекшеліктерінің кешені ретінде; кәсіби білімдер, іскерліктер, дағдылар; педагогикалық техника; педагогикалық қабілеттер, кәіби маңызды жеке қасиеттер; педагогикалық тілдесу, оның тиімді ету;
Қақтығыстардың алдын алу және шешу; педагогикалық әдеп; топтық іс-әрекетті ұйымдастыру; педагогкиалық өзара іс-әрекеттерді жобалау; оқу үрдісінде, оқу сабақтарында белсенді танымдық және дамыту қызметтерін ынталандыру; біртұтас педагогикалық үрдіс пен оның жекелеген элементтерінің тиімділігіне психология-педагогикалық талдау жасау және бағалауды жүзеге; кәсіптік шеберлікті жетілдірудің факторы ретінде өзі бетімен білім алуды және өзін-өзі тәрбиелеуді пайдалану.
Өмір сүру қаіпсіздігі негіздері.
Бейбіт және әскери уақыттағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың мазмұны, оның зардаптарын; төтенше жағдайлар кезіндегі өндірістің тұрақтылығы; азаматтық қорғаныстың мақсат, міндеттері; төтенше жағдайларда қорғанысты ұйымдастыру, тұрғындардың өмірін қамтамасыз ету; төтенше жағдайлардың зардаптарын оқшаулау және жою іс-шараларының мазмұны;
қорғаныс құралдары; шылым шегудің адам ағзасына жағымсыз әсері.
Білімдер:
- білім беру құқығының аспектілері, қызметтері, көздерін;
- білім беретін құқықтық қарым-қатынастардың мазмұнын;
- білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты;
- қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңын;
- білім беру туралы нормативті актіледің құрылымын; білім беру жүйесіндегі әкімшілік және еңбек заңнамасын қолдану ерекшеліктерін;
- халықаралық білім беру құқығы;
- даму тарихын және әдептің негізгі санаттарын;
- адамгершіліктің мәні және қызметтерін;
- педагогикалық әдептің мазмұнын;
- тілдесуде іскерлік өзара қарым-қатынастар ережелері;
- тәрбиені ұйымдастыру жұмыстарының этикалық негіздері,
- "педагогикалық шеберлік" түсінігінің мазмұны;
- педагогтың кәсіби маңызды жеке сапалары;
- "Өмір сүру қауіпсіздігі негіздері" пәнінің мазмұны;
- бейбіт және әскери уақыттағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың мазмұны мен зардаптарын;
- азаматтық қорғаныс міндеттері мен мақсаттарын;
- төтенше жағдайлар зардаптарын оқшаулау және жою іс-шараларының мазмұнын;
- шылым шегудің адам ағзасына зиянын;
Іскерліктер:
- білім беру құқығының көздерін;
- жұмыс барысында Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңын пайдалану;
- балалар құқығы мен мүддесін қорғау.
- оқушылардың этика туралы түсінігін қалыптастыру;
- балалар және әріптестермен тілдесуде іскерлік өзара қарым-қатынастардың нормаларын пайдалану;
- балалармен, ата-аналармен, сонымен қатар күнделікті тілдесуде педагогикалық әдептілік таныту;
- қақтығыстардың алдын алу және шешу;
- өзінде кәсіби маңызды жеке қасиеттерін дамыту;
- оқу және оқудан тыс үрдісте оқушылардың белсенді танымдық және дамыту қызметін ынталандыру;
- біртұтас педагогикалық үрдіс пен оның жекелеген элементтерінің тиімділігіне талдау жасау және бағалауды жүзеге асыру;
- кәсіптік шеберлікті жетілдірудің факторы ретінде өзі бетімен білім алуды және өзін-өзі тәрбиелеуді пайдалану.
- төтенше жағдайлардың зардаптарын оқшаулау және жоюда өзін жинақы ұстау;
- қорғаныс құралдарын пайдалануы;
БҚ 1,2, 5,10
КҚ 3.1.1, 3.1.3., 3.1.6,
3.1.7
ЖКП 08
Экологиялық білім негіздері.
Қоғам мен табиғаттың өзара әрекеттерінің ерекшеліктері; табиғи қорлардың әлеуеті, табиғатты оңтайлы пайдаланудың принциптері мен әдістері; өндірісті орналастыру және қалдықтар мәселесі; қоршаған орта мониторингі, экологиялық реттеу түсінігі; табиғатты пайдаланудың зардаптарын болжау; табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік сұрақтары; қорғалатын табиғи аумақтар; тұрақты даму тұжырымдамасы; табиғатты пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастық.
Білімдер:
- қоғам мен табиғат қарым-қатынасының жүйесін;
- табиғатты тиімді қолдану принциптері мен әдістері;
- қоршаған орта мониторингі түсінігі;
- табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік сұрақтары;
- табиғатты пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- табиғатты пайдаланудың зардаптарын болжау;
- тұрақты даму тұжырымдамасын талдау және қолдану;
-қоршаған орта мониторингін жүзеге асыру.
БҚ 5

ПК 3.1.11,
3.1.12
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы общей физики.
Значение физики для изучения явлений природы. Физические величины.
Кинематика. Динамика материальной точки. Основные положения молекулярно-кинетической теории.
Парообразование и конденсация. Характеристика жидкого состояния вещества. Характеристика твердого состояния вещества. Плавление и кристаллизация.
Электризация тел. Закон Кулона. Электрическое поле. Силовая характеристика поля. Потенциал. Электроемкость проводника. Конденсаторы. Электрический ток. Сила тока. Электродвижущая сила. Напряжение. Закон Ома для участка цепи и для полной цепи. Сопротивление. Виды соединения проводников. Работа, мощность, тепловое действие электрического тока.
Магнитное поле и его свойства. Сила Ампера. Магнитная индукция. Сила Лоренца. Магнитные свойства веществ. Явление электромагнитной индукции. Закон Ленца. Величина ЭДС. Явление самоиндукции.
Волновые свойства света и их проявление. Постулаты теории относительности. Волновая и квантовая теория света.
Фотоэффект.
Открытие электрона. Радиоактивные элементы. Закон радиоактивного распада. Планетарная модель атома. Радиоактивные превращения. Постулаты Бора. Открытие нейтрона. Состав ядра атома. Ядерные силы. Ядерные реакции. Энергия связи атомных ядер.
Знания:
- понятия физической величины;
- характеристики движений;
- законов Ньютона, всемирного закона тяготения;
- основных положений молекулярной теории;
- основных уравнений МКБ идеального газа и его частных случаев;
- I начал термодинамики, необратимости тепловых процессов, II закона термодинамики;
- особенностей строения жидкостей и твердого состояния вещества;
- электрического поля;
- понятий: заряд, напряженность и разность потенциалов, электроемкость конденсатора, закон сохранения заряда, закон Кулона;
- единиц сопротивления и их физического смысла;
- формулы мощности, работы теплового действия электрического тока, закона Ома;
- характеристики магнитного поля;
- законов отражения и преломления;
- физического содержания постулатов теории относительности;
- квантовой теории;
- природы радиоактивного распада и его закономерностей;
- модели ядра атома, ядерных сил.
Умения:
- пользоваться таблицей " Международная система единиц (СИ) ";
- определять размерность производных единиц измерения физических величин;
- находить абсолютную и относительную погрешности измерения физических величин.
- рассчитать кинематические характеристики движения материальной точки;
- применять законы Ньютона,
- рассчитать мощность кинетической и потенциальной энергии;
- применять закон сохранения импульсов и энергии;
- применить основные положения МКТ;
- рассчитать напряженность, напряжение и электроемкость;
- собирать электрическую цепь, работать с амперметром и вольтметром,
- рассчитать несложную электрическую цепь;
- объяснить результат при помощи эксперимента.

КҚ 3.1.11,
3.1.12
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Жалпы физика негіздері.
Табиғат құбылыстарын зерттеудегі физиканың маңызы. Физикалық шамалар.
Кинематика. Материалдық нүктенің қозғалысы. Молекулалық-кинетикалық теорияның негізгі ережелері..
Булану және конденсация. Заттың сұйық күйіне сипаттама. Заттың қатты күйіне сипаттама Балқыту және кристалдану. Денелердің электрлену. Кулон заңы. Электр өрісі. Өрістің күштік сипаты. Потенциал. Өткізгіштің электрсыйымдылығы.. Конденсаторлар. Электр тоғы. Тоқ күші. Электрқозғаушы күші. Кернеу. Тізбек учаскесі және толық тізбекке арналған Ом заңы. Кедергі. Өткізгіштерді біріктіру түрлері. Жұмыс, қуаттылық, электр тоғының жылу беруі..
Магниттік өріс және оның ерекшелігі. Ампер күші. Магниттік индукция. Лоренц күші. Заттардың магниттік ерекшелгі. Электромагниттік индукция құбылысы. Ленц заңы. ЭДС шамасы. Өздік индукция құбылысы. Жарықтың толқынды ерекшелігі және олардың көрінуі. Салыстырмалылық теориясының постулаттары. Жарықтың толқынды және кванттық теориясы.
Фотоэффект.
Электронды ашу. Радиоактивті элементтер. Радиоактивті ыдырау заңы. Планетарная модель атома. Радиоактивті түрлену. Бор постулаттары. Нейтронның ашылуы. Атом ядросының құрамы. Ядро күші. Ядролық реакция. Атомдық ядролар байланысының энергиясы.
Білімдер:
- физикалық шама түсінігін,
- қозғалыс сипаттарын,
- Ньютон заңдары, бүкіл әлемдік тартылыс күші;
- молекула теориясының негізгі ережелері;
- идеал газдардың МКБ негізгі теңдіктері және оның жекелеген жағдайлары;
- Термодинамиканың басталуы, жылу үрдісінің қайтымсыздығы, ІІтермодинамика заңы;
- сұйықтықтың және заттың қатты күйі құрылымының ерекшелігін;
- электрондық өріс;
-түсініктер: заряд, кернеулік және потенциалдардың әртүрлігі, конденсатордың электр сыйымдылығы, зарядтың сақталу заңы, Кулон заңы,
- кедергі бірліктері және олардың физикалық мәні;
- электр тоғының жылу беру жұмысы, Ом заңы;
- магниттік өріс сипаттамасын
- шағылу және сыну заңдары;
- салытырмалылық теориясының постулаттарының физикалық мазмұны;
- квант теориясын;
- радиоактивті ыдырау табиғатын, және оның заңдылықтарны;
- атом ядросының моделін, ядролық күштер.
Іскерліктер:
- "Бірліктердің халықаралық жүйесі"(СИ) " кестесін қолдану;
- физикалық шамаларды өлшеудің туынды бірлігінің өлшемін анықтау;
- физикалық шамаларды өлшеудің абсолюттік және қатыстық қателерін табу.
- материалдық нүкте қозғалысының кинематикалық сипатын есептеу;
- Ньютон заңын қолдану;
- кинетикалық және потенциалдық энергияның қуатын есептеу;
- импульстар және энергияларды сақтау заңын қолдану;
- МКТ негізгі ережелерін қолдану;
- кернеулік, кернеу және электр сыйымдылығын есептеу;
- электр тізбегін құру, амперметрмен, вольтметрмен жұмыс,
- қарапайым электр тізбегін есептеу;
- эксперимент көмегімен нәтижені түсіндіру.

БК 3,4
ПК 3.1.4,
3.1.5
СД 02
Электроника и электрооборудование.
Линейные электрические цепи постоянного тока.
Определения, топология, элементы, законы Ома, Кирхгофа, мощность, баланс мощностей.
Методы расчета сложных электрических цепей. Линейные электрические цепи синусоидального тока.
Комплексный метод расчета электрических цепей синусоидального тока.
Резонанс в электрических цепях. Трехфазные цепи.
Способы изображения симметричной системы ЭДС. Способы соединения фаз трехфазных источников. Коэффициент мощности, способы его повышения.
Законы магнитных цепей. Электромагнитные устройства постоянного тока. Электрические измерения и приборы. Электрические машины.
Трансформаторы. Принцип работы. Назначение. Уравнение электрического состояния. Режимы работы. Машины постоянного тока. Двигатели с короткозамкнутым и фазным ротором. Основы промышленной электроники.
Электронные приборы. Источники вторичного электропитания.
Знания:
- законов Ома;
- законов Кирхгофа;
- методов расчета сложных электрических цепей;
- элементов цепей синусоидального тока;
- способов соединения элементов электрической цепи;
- элементов трехфазной сети;
- способов соединения фаз;
- законов электромагнитных цепей;
- электрических измерений и приборов;
- электрических машин;
- характеристик, параметров, назначения полупроводниковых приборов;
- основных логических операций и их реализации на микросхемах.
Умения:
- выполнить расчеты сложных электрических цепей;
- выполнить расчеты линейных электрических цепей синусоидального тока;
- выполнить расчеты трехфазных электрических цепей;
- выполнить расчеты магнитных цепей;
- выполнить измерения в электрических цепях;
- управлять электрическими машинами постоянного и переменного тока;
- разбираться в логических операциях и их реализации на микросхемах.
БК 3, 4, 8
ПК 3.1.4,
3.1.5,
3.1.7
СД 03
Охрана труда
Единая Государственная система охраны жизни и здоровья детей. Основные законодательные акты по охране труда в Республике Казахстан. Надзор и контроль за соблюдением законов Республики Казахстан. Причины травматизма детей. Мероприятия по предупреждению травматизма. Организация работ по охране труда в школе. Обязанности работников школы по охране труда. Обучение и инструктаж по ТБ, охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии. Санитарно – гигиенические требования к помещениям школы. Требования безопасности при проведении занятий и мероприятий в школе. Основы медицинских знаний. Пожарная безопасность в школе.
Знания:
- основных законодательных актов по охране труда Республики Казахстан;
- правил ТБ, производственной санитарии, пожарной безопасности в школе;
- видов инструктажей по ТБ, производственной санитарии и пожарной безопасности;
- мероприятий по предупреждению травматизма в школе;
- санитарно – гигиенических требований к помещениям школы;
- мер пожарной безопасности.
Умения:
- оформить документацию по ТБ в учебном кабинете, лаборатории;
- проводить инструктаж по ТБ;
- работать с наглядной агитацией;
- организовать безопасные условия воспитания и обучения детей в школе;
- пользоваться первичными средствами тушения пожаров;
- оказать первую медицинскую помощь.
БК 8

БҚ 3,4
КҚ 3.1.4,
3.1.5
АП 02
Электроника және электржабдығы.
Тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі.
Анықтамалар, топология, Ом, Кирхгоф заңдары, қуаттылық, қуаттылық балансы.
Күрделі электр тізбегін есептеу әдістері. Синусоидалдық токтың сызықтық электрлік тізбегі. Синусоидалдық тоқтың электрлік тізбегін есептеудің кешендік әдісі.
Электр тізектеріндегі резонанс. Үш фазалық тізбектер.
ЭДС симметриялық бейнелеудің әдіс-тәсілдері.Үш фазалық көздердің фазаларын біріктіру тәсілдері. Қуаттылық коэффициенті, оны арттыру тәсілдері.
Магниттік тізбек заңдары. Тұрақтытоктың электромагниттік құрылғылары. Электр өлшемдері және құралдаы. Электр машиналары.
Трансформаторлар. Жұмыс принциптері. Міндеті. Электр қалпын теңестіру. Жұмыс тәртібі. Тұрақты ток беретін машиналар. Қысқа тұйықталған және фазалық роторлы қозғалтқыш. Өнеркәсіптік электроника негіздері. Электрондық құралдар. Екінші рет электрмен қоректендіру көздері.
Білімдер:
-Ом заңын;
- Кирхгоф заңдарын;
- күрделі электр тізбектерін есептеу әдістерін;
- синусоидалдық ток тізбегінің элементтерін;
- электр тізбегінің элементтерін біріктіру әдіс-тәсілдері;
- үш фазалық желілер элементтері;
- фазаларды біріктірудің әдіс-тәсілдері;
- электромагниттік тізбектер заңы;
- электр өлшемдері және құралдары;
- электр машиналары;
- сипаттамалары, параметрлері, жартылай өткізгіш құралдардың міндеттері;
- негізгі логикалық операциялар және оларды микросызбаларда іске асыру.
Іскерліктер:
- күрделі электр тізбектерін есептеу;
- синусоидтық токтың түзу электрлік тізбегін есептеу;
- үш фазалық электр тізбегін есептеу;
- магниттік тізбекті есептеу;
-электр тізбектерінде өлшеуді орындау;
- тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарын басқару;
- логикалық операцияларды білу және оларды микросызбаларда жүзеге асыру.
БҚ 3, 4, 8
КҚ 3.1.4,
3.1.5,
3.1.7
АП 03
Еңбек қорғау.
Балалар өмірі мен денсаулығын қорғаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі. Балалар денсаулығы мен өмірін қорғау бойынша Қазақстан Республикасындағы заңдардың негізгі ережелері. Білім беретін мекемелерде зақымдану себептері. Жарақаттанудың алдын алу бойынша іс-шаралар. Қауіпсіздік техникасын оқыту және нұқсаулық беру. Білі беретін мекемелердің жайларына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар. Білім беру мекемелерінде сабақтар мен іс-шаралар өткізу барысындағы қауіпсіздік талаптары. Білім беру мекемелеріндегі өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының негізгі заңдары (ҚР Конституциясы, "Еңбек туралы" заң");
- білім беретін мекемелердегі жарақат алудың негізгі себептері;
- техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтардың түрлері;
- жарақаттың алдын алу бойынша іс-шаралар;
- қауіпсіздік белгілері;
- жарықтандыру нормалары, ауа-жылу түзімдері.
Іскерліктер:
- балалардың зақымдануының алдын алу бойынша жұмысты жоспарлау;
- көрнекі насихаттау құралдарымен жұмыс істеу;
- тәрбиелеу мен оқытудың қауіпсіз іс-шараларын ұйымдастыру;
- ТҚ бойынша нұсқаулықтар әзірлеу;
- жұмыс қауіпсіздігінің амал-тәсілдері бойынша оқушылармен нұсқаулық жүргізу.
БҚ 8

ПК 3.1.1.,
3.1.6,
3.1.7
СД 04
Методика организации и проведения лабораторно-практических занятий в школе.
Сущность понятия "лабораторно – практический практикум". Теоретические основы обучения методам лабораторно – практических работ. Методика организации лабораторно – практических работ. Структура и этапы выполнения лабораторно – практических работ. Основные требования к лабораторно – практическим работам. Технолого - педагогические подходы к организационной деятельности учащихся при выполнении лабораторно – практических работ. Роль и место лабораторно – практических работ в дисциплинах. Учебно – научное общение при выполнении лабораторных занятий. Использование компьютера при проведении лабораторного занятия. Обеспечение проведения всех лабораторных опытов и практических занятий, предусмотренных программой.
Методика обучения химии как науке. Цели, содержание, организационные формы, средства и методы исследования. Химический кабинет как необходимое условие осуществления полноценного обучения химии в средней школе. Химические реактивы, обращение с ними, условие их хранения, приготовление. Лабораторный практикум и его роль в обучении химии. Формы организации лабораторных практикумов по химии. Индивидуальное и групповое выполнение лабораторных работ.
Методика обучения физике как науке. Кабинет физики как необходимое условие осуществления полноценного обучения физике в средней школе. Оборудование, приборы, используемые в процессе преподавания курса физики. Лабораторный практикум и его роль в обучении физике. Формы организации лабораторных практикумов по физике. Индивидуальная и групповая лабораторная работа.
Основы практического применения персонального компьютера.. Операционная система.. Классификация программного обеспечения. Инструментальные пакетные средства. Локальные вычислительные сети. Глобальная сеть Интернет. Электронная почта. Текстовые, графические редакторы. Табличные процессоры. MS Power Point СУБД Access.
Знания:
- правил расчета электрических цепей;
- назначения, устройства и принципа действия измерительных устройств и приборов;
- общих приемов работы с газами;
- требований к кабинету и лаборатории химии, физики и биологии (техники безопасности и гигиены труда, методические, технические);
- организации лабораторных опытов, практических занятий, лабораторных практикумов;
- назначения аппаратного обеспечения компьютера;
- состава и назначения программного обеспечения;
- основных характеристик ОС;
- компьютерных вирусов и борьбу с ними;
- элементов рабочего листа, их форматов;
- правил использования формул и функций;
- настройки печати;
- правил управления данными;
- СУБД Аccess;
- назначения локальных сетей; электронной почты; Интернета.
Умения:
- подготовить и пользоваться лабораторным оборудованием;
- применять теоретические знания, законы, формулы на практике;
- объяснить и читать схемы, чертежи, рисунки;
- готовить растворы с определенной массовой долей растворенного вещества;
- выполнить опыты, наблюдать и объяснить химические явления, фиксировать результаты опытов, сравнить, вычленить существенное, установить причинно – следственные связи, делать соответствующие обобщения;
- соблюдать правила ТБ при проведении химических опытов и работе с приборами по физике;
- решить расчетные и экспериментальные задачи;
- оказать первую медицинскую помощь;
- работать в операционных системах и программах;
- задать нужную конфигурацию вычислительной системы;
- использовать команды операционных систем для работы с дисками директориями и файлами;
- владеть методами работы с информацией;
- работать с антивирусными программами, с текстом, таблицами, формулами, электронной почтой, с Интернетом.

КҚ 3.1.1.,
3.1.6,
3.1.7
АП 04
Мектепте зертханалық-практикалық сабақтарды ұйымдастыру және өткізу әдістемесі.
"Зертханалық -практикалық практикум" түсінігінің мәні. Зертханалық-практикалық жұмыстардың әдістеріне оқытудың теориялық негіздері. Зертханалық-практикалық жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесі. Зертханалық-практикалық жұмыстарды орындау кезеңдері және құрылымы. Зертханалық-практикалық жұмыстарға қойылатын басты талаптар. Зертханалық-практикалық жұмыстарды орындау барысында оқушыларды ұйымдастыру әрекетіне технологиялық-педагогикалық тұрғыда қарау. көзқ қойылатын Пәндердегі зертханалық-практикалық жұмыстардың рөлі және алатын орны. Зертханалық сағаттарды орындау кезіндегі ғылыми-оқу тұрғыда тілдесу. Зертханалық сағаттарды өткізуде компьютерді қолдану. Бағдарламада қарастырылған барлық Зертханалық тәжірибелер мен практикалық сағаттарды қамтамасыз ету.
Химия ғылым ретінде оқыту әдістемесі. Зерттеу мақсаты, мазмұны, ұйымдастыру нысандары, құралдары және әдістері. Химия кабинеті орта мектепте химияны толыққанды оқытуды жүзеге асырудың шарты ретінде. Химиялық реактивтер, олармен жұмыс жасау, оларды сақтау, әзірлеу шарттары. Зертханалық практикум және химияға оқытудағы оның рөлі. Химиядан Зертханалық практикумдарды ұйымдастыру нысандары. Зертханалық жұмыстарды жеке және топпен орындау.
Физиканы ғылым ретінде оқыту әдістемесі. Физика кабинеті орта мектепте химияны толыққанды оқытуды жүзеге асырудың шарты ретінде Физика курсын оқыту үрдісінде қолданылатын құрал-жабдықтар. Зертханалық практикум және оның физиканы оқытудағы рөлі. Физикадан Зертханалық практикумдарды ұйымдастыру нысандары Жеке және топпен Зертханалық жұмыс жасау.
Жеке компьютерді практкиада қолдану негіздері. Операциялық жүйе. Бағдарламалық қамтамасыз етудің жіктелуі. Жергілікті есептеу желілері. Жаһандық желі. Интернет. Электрондық пошта. Мәтіндік, графикалық редакторлар. Кесте лік процессорлар.. MS Power Point СУБД Access.
Білімдер:
- электр тізбектерін есептеу ережелерін;
- құрылғының атқаратын қызметін және өлшеу құрылғылары мен құралдарының әрекет ету принциптерін;
- газбен жұмыс жасаудың жалпы әдіс-тәсілдері;
- кабинетке және химия, физика және биология зертханаларына қойылатын талаптар (қауіпсіздік техникасы және еңбек гигиенасы, әдістемелік, техникалық);
- Зертханалық тәжірибелерді, практикалық сағаттарды, Зертханалық практикумдарды ұйымдастыру;
- компьютерді аппараттық қамтамасыз етудің мақсатын;
- бағдарламалық қамтамасыз ету құрамын және атқаратын қызметін;
- ОС негізгі сипаттамасын;
- компьютерлік вирустар және олармен күресті;
- жұмыс парағының элементтерін, олардың форматтарын;
-Формулаларды пайдалану ережелерін және олардың қызметтерін;
- басып шығаруды реттеу;
- деректерді басқару ережелерін;
- СУБД Аccess;
- жергілікті желілердің, электрондық поштаның атқаратын міндеттерін; интернет.
Іскерліктер:
- Зертханалық жабдықтарды дайындау және пайдалану;
- теориялық білімдерін, заңдарды, формулаларды практикада қолдану;
- сызба, сұлба, суреттерді түсіндіру және оқу;
- үлес салмағы белгілі мөлшердегі еріту заттарымен ерітінді дайындау;
- тәжірибелер жасау, химиялық құбылыстарды байқау және түсіндіру, тәжірибелердің нәтижелерін белгілеу, салыстыру, маңыздысын іріктеу, себеп-салдарын анықтау, сәйкес қорытыды жасау;
- химиялық тәжірибелер жасауда және физикадан жұмыс барысында құралдарды пайдалануда техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- есептеу және эксперименттік міндеттерді шешу;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- операциялық жүйеде және бағдарламаларда жұмыс жасау;
- есептеу жүйесінің қажетті конфигурациясын қою;
- диск директориялармен және файлдармен жұмысқа арналған операциялық жүйелер командасын пайдалану;
-ақпаратпен жұмыс әдістемесін меңгеру;
- вируске қарсы бағдарламалар, мәтінмен, кестемен, формулалармен, электрондық поштамен, Интернетпен жұмыс жасау.

БК 1-11
ПК 3.1.1-3.1.12
СД 05
Основы общей химии и биологии.
Периодический закон и периодическая система Д.И.Менделеева. Квантомеханическая теория строения атома. S-, p-, d-, f- орбитали. Электронные структуры атомов элементов.
Энергетика химических процессов. Катализатор. Химическое равновесие.
Окислительно-восстановительные реакции. Обзор химии элементов и их важнейших соединений.
Эволюционное учение. Краткие сведения о додарвинском периоде развития биологии. Основные положения эволюционного учения Ч.Дарвина. Происхождение человека.
Основы цитологии. Возникновение жизни на земле.
Основы генетики. Задачи современной селекции. Биосфера и научно-технический прогресс.
Знания:
- строения атома и порядка заполнения электронами атомных орбиталей;
- положения неметаллов и металлов в периодической системе Д.И.Менделеева, зависимость их свойств от строения атома;
- основных типов химических связей;
- основных закономерностей протекания химических реакций;
- основных положений учения Ч.Дарвина;
- основных положений клеточной теории и теории возникновения жизни на Земле;
- основных закономерностей наследственности и изменчивости в свете законов генетики и эволюционного учения.
Умения:
- характеризовать свойства элементов по строению атомов и положению в периодической системе элементов Д.И.Менделеева;
- составить уравнения окислительно-восстановительных реакций;
- проводить наблюдения, устанавливать взаимосвязи, составлять схемы, описывать, сравнивать, анализировать, оценивать биологические объекты и явления.
БК 3,4
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.8-
.1.12
СД 06
Неорганическая химия.
Атомно- молекулярное учение в химии и характеристика основных химических законов.
Периодический закон и периодическая система химических элементов Д.И.Менделеева.
Химическая связь. Строение вещества.
Важнейшие классы неорганических соединений, их свойства.Типы химических реакций.
Теория электролитической диссоциации.
Роль химии в жизни человека, в развитии национального хозяйства Республики Казахстан.
Знания:
- основных положений атомно-молекулярного учения;
- основных классов неорганических соединений, их важнейших химических свойств;
- типов химических реакций;
- сущности электролитической диссоциации.
Умения:
- выполнить химические опыты, фиксировать результаты опытов, делать соответствующие выводы, обобщения;
- решить химические задачи расчетного и теоретического характера;
- соблюдать правила ТБ при работе в кабинете химии.
БК 3,4
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.8
СД 07
Органическая химия.
Значение органической химии в формировании материалистического мировоззрения. Основные положения теории химического строения органических веществ А.М. Бутлерова. Изомерия. Теория направленных валентностей. Важнейшие классы и типы органических соединений на основе их генетической связи в порядке усложнения строения от сравнительно простых веществ до наиболее сложных, составляющих организмов. Функциональные группы и свойства, их обусловливающие. Важнейшие органические соединения и их экономическое значение. Современные достижения в теории органической химии, промышленном органическом синтезе. Развитие химической промышленности в Казахстане.
Знания:
- основных положений теории химического строения органических веществ А.М.Бутлерова, гомологию, изомерию;
- видов связей и их влияния на свойства веществ;
- важнейших функциональных групп органических веществ и обусловливаемых ими свойств веществ;
- правила работы с органическими веществами, оборудованием, токсичность и пожарную безопасность органических соединений.
Умения:
- составить структурные формулы, называть вещества по современной номенклатуре;
- составить уравнения реакций, характеризующих свойства органических веществ, их генетическую связь;
- решить экспериментальные задачи на получение и распознавание органических веществ.
БК 3,4
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.8
СД 08
Устройство персонального компьютера и компьютерных сетей.
Технические средства реализации информационных процессов. Базовая система элементов компьютерных систем. Функциональные узлы компьютерных систем. Архитектуры вычислительных систем сосредоточенной обработки информации. Функциональная организация персонального компьютера. Внешние запоминающие устройства. Перспективы развития технических средств обработки информации. Системное программное обеспечение. Базовое программное обеспечение. Операционные системы. Процессы и потоки. Управление памятью. Ввод-вывод. Драйверы устройств. Файловые системы. Рассмотрение конкретных операционных систем UNIX LINUX, WINDOWS. Служебные программы. Утилиты. Сжатие информации. Программы резервирования данных. Программы записи компакт-дисков. Программы просмотра и конвертации. Программы сравнения файлов.
Знания:
- содержания аппаратного обеспечения компьютера;
- состава базового комплекта компьютера;
- микропроцессора, его назначения и основных характеристик - тактовой частоты и разрядности;
- основных характеристик ОС;
- видов и назначения компьютерной и оргтехники.
Умения:
- работать в вышеуказанных операционных системах и программах;
- выполнять стандартные функции этих операционных систем и программ;
- использовать команды операционных систем для работы с дисками, директориями и файлами;
- владеть методами обработки информации;
- использовать вспомогательные программы;
- готовить документы к печати и распечатывать.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
СД 09
Операционные системы и программное обеспечение вычислительных комплексов.
Принцип работы компьютера. Классификация моделей компьютеров. Основные устройства ПК, их назначение. Внешние устройства ПК и работа с ними. Состав и назначение программного обеспечения (ПО).
Операционная система MS-DOS. Общие сведения. Основные модули. Файловая система. Файлы и каталоги. Основные команды MS – DOS. Работа с магнитными дисками. Командные файлы MS – DOS. Общая характеристика WINDOWS. Основные понятия WINDOWS. Рабочий стол. Элементы управления рабочего стола. Управление файлами и папками. Работа с дисками. Утилиты для их обслуживания. Файловые оболочки. Общая характеристика и назначение. Назначение функциональных клавиш. Управляющее меню. Сжатие информации. Понятие об архивации и ее видах. Программы – архиваторы. Создание архивных файлов и извлечение файлов с помощью различных программ - архиваторов (для DOS и WINDOWS). Компьютерные вирусы и борьба с ними. Понятие вируса. Распространение вирусов. Типы вирусов.
Текстовые редакторы. Графические редакторы. Табличные процессоры.
Знания:
- назначения аппаратного обеспечения компьютера;
- операционной системы MS-DOS;
- файловой системы, файлов и каталогов;
- основных команд MS – DOS;
- основных характеристик ОС;
- характеристики устройств, их технического и материального обеспечения;
- программ – архиваторов;
- компьютерных вирусов и борьбы с ними;
- видов прикладных систем;
- команд MS-DOS для работы с файлами, каталогами,,дисками.
Умения:
- работать в вышеуказанных операционных системах и программах;
- выполнить стандартные функции этих операционных систем и программ;
- владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
- использовать вспомогательные программы;
- работать в среде MS-DOS, знать команды для работы с каталогами;
- создавать файл AUTOEXEC.BAT и файл конфигурации системы MS-DOS CONFIG.SYS;
- работать в программе архиваторов для DOS и WINDOWS (zip, arj, rar) и с антивирусными программами;
- работать с текстовыми, графическими редакторами;
- работать в табличном процессоре.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
СД 10
Современные средства мультимедийного и интерактивного оборудования.
Принтеры, использующие технологию термопечати.
Принтеры коллективного пользования. Языки управления принтерами. Сканеры: принципы работы, виды, программное обеспечение. Программные интерфейсы и TWAIN.
Копировальные аппараты, их виды. Модемы: типы, индикаторы. Протоколы обмена данными. Протоколы передачи файлов. Факс модемы. Факсимильные аппараты. Стандарты факсимильной связи. Принцип работы современных телефаксов. Современные факсимильные системы. Факс-сервер. Факс по запросу. Факс-рассылка. Видеокомпоненты AGP. Графические процессоры и карты. Мультимедийная техника. Интерактивная доска. Цифровая видеокамера. Видеоцифровой фотоаппапарат.
Знания:
- видов и назначения компьютерной и оргтехники;
- характеристики устройств, их технического и материального обеспечения;
- сканирования изображения;
- основ работы с интерактивной доской.
Умения:
- владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
- выполнять настройку параметров в Панели управления;
- готовить документы к печати и распечатывать;
- работать с принтером, сканером, ксероксом, факсом;
- работать с цифровой видео камерой;
- работать с видеоцифровым фотоаппаратом;
- работать с универсальным проигрывателем.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
СД 11
Основы программирования.
Алгоритм. Язык алгоритма. Языки программирования ( Turbo Paskal, Cи). Язык Паскаля. Алфавит языка Паскаль. Графические процедуры и функции. Си Центр программирования (Visual Basic, Borland Delphi). Формы. Создание проекта. Программирование с использованием объектов. Форматы файлов программы Visual Basic, Borland Delphi.
Знания:
- алгоритма, свойств, средств изображения алгоритма;
- понятия системы команд исполнителей;
- строения программы и правила написания;
- алфавита языка; типов сведения, характеристик;
- формата операторов;
- понятия массивов и их характеристик;
- правил работы с понятиями вспомогательного алгоритма и внутренней программы;
- графических процедур и функций.
Умения:
- строить алгоритмы различными методами;
- обработать сведения разных типов;
- записать арифметические уравнения на любом уровне на языке программирования;
- использовать формат различных операторов;
- делать обработку массивов;
- организовать сочетание циклов;
- обработать символические непостоянства и функции;
- строить вспомогательные алгоритмы и внутренние программы;
- использовать суммы при обработке текстов и массивов;
- выполнить графические процедуры и объекты;
- делать вычисление игровых, обучающих и контрольных программ.
БК 4,5,7,8
ПК 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика

БҚ 1-11
КҚ 3.1.1-3.1.12
АП 05
Жалпы химия және биология негіздері.
Д.И.Менделеевтің периодтық заңы және периодттық жүйесі Атом құрылысының Квантомеханикалық теориясы строения атома. S-, p-, d-, f- орбиталдар. Атом элементтерінің электрондық құрылымы.
Химиялық үрдістердің энергетикасы. Катализатор. Химиялық тепе-теңдік.
Тотықтырғыш-тотықсыздандырғыш реакциясы. Химиялық элементтерге және олардың маңызды қосылыстарына шолу.
Эволюциялық ілім. Дарвинге дейінгі биологияның даму кезеңдері туралы қысқаша мәлімет. Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі мазмұны. Адамның пайда болуы. Цитология негіздері.
Жер бетінде өмірдің пайда болуы.
Генетика негіздері. Қазіргі селекцияның міндеттері. Биосфера және ғылыми-техникалық үрдіс.
Білімдер:
- атом құрылысы және атом орбитальдарының электрондармен толығуы;
- Д.И.Менделеевтің периодттық жүйесіндегі бейметалдар мен металдардың орналасуы, олардың ерекшелігінің атом құрылысына тәуелділігі;
- химиялық байланыстардың негізгі типтері;
- химиялық реакциялардың негізгі заңдылықтары;
- Ч.Дарвиннің негізгі ілімі;
- жасуша теориясы мен Жер бетіндегі өмірдің пайда болу теориясының басты ережелері;
- тұқымқуалаушылық және генетика заңдары мен эволюция ілімі өзгергіштігінің негізгі заңдылықтары.
Іскерліктер:
- элементтерді атомдар құрылысы бойынша және Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесіндегі орналасуы бойынша ерекшеліктерін сипаттау;
- тотықтырғыш-тотықсыздандырғыш реакцияларының теңдігін құру;
- биологиялық объектілер мен құбылыстарды бақылау, өзара байланыс орнату, сұлбалар құру, сипаттау, салыстыру, талдау.
БҚ 3,4
КҚ 3.1.1,
3.1.4,
3.1.8-3.1.12
АП 06
Бейорганикалық химия.
Химиядағы атомдар мен молекулалар ілімі және негізгі заңдарға сипаттама.
Д.И.Менделеевтің периодтық заңы және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық байланыс.
Заттардың құрылысы.
Бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластары, олардың қасиеттері.
Химиялық реакциялар типтері.
Электролиттік диссоциация.
Адам өміріндегі, ұлттық шаруашылық пен Қазақстан Республикасындағы өнеркәсіптің дамуындағы химияның рөлі.
Білімдер:
- атомдар мен молекулалар ілімнің негізгі ережелері;
-бейорганикалық қос ылыстардың негізгі кластары, олардың маңызды химиялық ерекшеліктері;
- химиялық реакция типтері;
- электролиттік диссоциацияның мәні.
Іскерліктер:
- химиялық тәжірибелер жасау, тәжірибелер нәтижесін белгілеу, сәйкес қорытынды шығару, жинақтау;
- есептеу және теориялық сипаттағы химиялық тапсырмаларды шығару;
- химия кабинетінде жұмыс жасау барысында ТҚ ережелерін сақтау.
БҚ 3,4
КҚ 3.1.1,
3.1.4,
3.1.8
АП 07
Органикалық химия.
Материалдық дүниетанымды қалыптастырудағы органикалық химияның мәні. А.М.Бутлеровтың органикалық заттардың химиялық құрылысы теориясының негізгі ережелері Изомерия. Бағытталған іліктілік теориясы. Ағзаны құрайтын қарапайым заттардан күрделі заттарға дейінгі құрылымның күрделену тәртібі бойынша генетикалық байланыс негізіндегі органикалық қосылыстардың маңызды кластары мен типтері. Функционалдық топтар және қасиеттері, олардың шартты белгілері. Маңызды органикалық қосылыстар және олардың экономикалық маңызы. Органикалық химия теориясындағы, өнеркәсіптік органикалық синтездегі қазіргі жетістіктер. Қазақстанда химия өнеркәсібінің дамуы.
Білімдер:
- А.М.Бутлеровтың органикалық заттардың химиялық құрылысы теориясының негізгі ережелері, гомологияны, изомерияны;
- байланыс түрлері және олардың заттардың қасиетіне әсері;
- органикалық заттардың маңызды функционалдық топтары және олар белгілеген заттар қасиеті;
- органикалық заттармен, жабдықтармен жұмыстың ережелерін, органикалық байланыстардың өрт қауіпсіздігін, уыттылығын.
Іскерліктер:
- құрылымдық формулалар құру, заттарды қазіргі номенклатура бойынша атау;
- органикалық заттардың қасиетін, олардың генетикалық байланысын сипаттайтын реакцияның теңдігін құру;
- органикалық заттарды алуға және тануға қатысты сарамандық тапсырмаларды орындау.
БҚ 3,4
КҚ 3.1.1,
3.1.4,
3.1.8
АП 08
Дербес компьютер мен компьютерлік желілердің құрылымы.
Ақпараттық үрдістерді жүзеге асырудың техникалық құралдары. Компьютерлік жүйе элементтерінің базалық жүйесі. Компьютерлік жүйенің функционалдық тораптары. Ақпараттық өңдеуді есептеу жүйелерінің архитектуралары. Жеке компьютердің жұмысын ұйымдастыру. Ішкі есте сақтау құрылғылары. Ақпаратты өңдеудің техникалық құралдарын дамытудың болашағы. Жйелік бағдарламалық қамтамасыз ету. Базалық бағдарламалық қамтамасыз ету. Операциялық жүйелер. Үрдістер мен ағымдар. Жадыны басқару. Енгізу-шығару. Құрылғылар драверлері. Файлдық жүйелер. UNIX LINUX, WINDOWS. Нақты операциялық жүйелерді қарастыру. Қызметтік бағдарламалар. Утилиттер. Ақпаратты қысу. Деректерді резервтеу бағдарламалары. Компакт-дисктерге жазу бағдарламалары. Қарау және конвертация бағдарламалары. Файлдарды салыстыру бағдарламалары.
Білімдер:
- компьютерді аппараттық қамтамасыз ету мазмұнын;
- компьютердің базалық жинақталуы құрамын;
- микропроцессор, оның атқаратын қызметі және басты сипаттамасы – тактілік жиілік пен разрядтылық;
- операциялық жүйенің басты сипаттамасы;
- компьютерліқ және оргтехниканың түрлері мен атқаратын қызметтерін;
Іскерліктер:
- жоғарыда көрсетілген операциялық жүйелерде және бағдарламаларда жұмыс жасау;
- осы операциялық жүйелердің және бағдарламалардың стандарттық қызметтерін орындау;
- дисктермен, директориямен және файлдармен жұмысқа арналған операциялық жүйелер командасын пайдалану;
- ақпаратты өңдеу әдістерін меңгеру;
- қосымша бағдарламаларды пайдалану;
- құжаттарды басылымға дайындау және басып шығару;
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
АП 09
Операциялық жүйелер және есептеу кешендерінің бағдарламалық қамтамассыз ету.
Компьютер жұмысының принципі. Компьютер моделінің жіктелуі. Дербес компьютердің негізгі құрылғылары, олардың атқаратын міндеттері. Жеке компьютердің сыртық құрылғылары және олармен жұмыс. Бағдарламалық қамтамассыз ету құрамы және атқаратын қызметі.
MS-DOS операциалық жүйесі. Жалпы мәліметтер. Негізгі модульдер. Файлдық жүйе. Файлдар және тізбелер. MS – DOS негізгі командалары. Магниттік дисктермен жұмыс. MS – DOS командалық файлдары. WINDOWS жалпы сипаттама. Жұмыс үстелі. Жұмыс үстелінің басқару элементтері. Файлдар мен папкаларды бөлек басқару. Дисктермен жұмыс. Оларға қызмет көрсетуге арналған утилиттер. Файлдық қоршамдар. Жалпы сипаттамасы және атқаратын міндеті. Пернелердің атқаратын міндеті. Басқару мәзірі. Ақпаратты қысу. Мұрағаттау және олардың түрлері туралы түсінік. Мұрағаттау бағдарламалы. Мұрағаттау файлдарын құру және мұрағаттаудың әр түрлі бағдарламаларының көмегімен алу (DOS және WINDOWS). Компьютерлік вирустер және олар мен күрес. Вирус түсінігі. Вирустың таралуы. Вирус типтері. Мәтіндік редакторлар. Графиктік редакторлар. Кестелік процессорлар.
Білімдер:
- компьютерді аппараттық қамтамасыз ету мақсатын;
- MS-DOS операциялық жүйесін;
- файлдық жүйені файлдар мен тізбелерді;
- MS – DOS негізгі командаларын;
- ОЖ негізгі сипаттамасын;
- құрылғылар сипаттамасын, олардың техникалық және материалдық қамтамассыз етілуі;
- мұрағаттау бағдарламаларын;
- компьютерлік вирустер және олармен күрес;
- қолданбалы жүйе түрлері;
- файл және диск, тізбелермен жұмыс жасауға арналған MS-DOS командалары.
Іскерліктер:
- жоғарыда көрсетілген операциялық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс;
- аталған операциялық жүйелер мен бағдарламалардың стандарттық қызметтерін орындау;
- ақпаратты жинақтау, сақтау және өңдеудің компьютерлік әдістерін меңгеру;
- қосымша бағдарламаларды пайдалану;
- MS-DOS аясында жұмыс істеу, тізбелермен жұмыс жасауға арналған командаларды білу;
- AUTOEXEC.BAT файлын және MS-DOS CONFIG.SYS конфигурация жүйесінің файлын құру;
- DOS және WINDOWS арналған мұрағаттау бағдарламасында және (zip, arj, rar) вируске қарсы бағдарламаларда жұмыс істеу;
- мәтіндік, графикалық редакторлармен жұмыс істеу;
- кестелік процессорда жұмыс жасау.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
АП 10
Мультимедиялық және интерактивті құрылғылардың заманауи құралдары.
Термобасылым технологиясымен шығаратын принтерлер. Ұжым пайдаланатын принтерлер.
Принтерлерді басқару тілдері. Сканерлер. Сканерлердің жұмыс принциптері. Үстел сканерлері. Портативтік сканерлер. Түрлі-түсті сканерлер.
Сканерлерді бағдарламалық қамсыздандыру. Бағдарламалық интерфайстер жіне TWAIN.
Көшіру аппараттары және олардың түрлері.
Модемдер, олардың типтері. Модем индекаторлары.
Деректерді алмастыру хаттамалары. Файлдарды беру хаттамалары. Факс модемдер.Факсимилды аппараттар. Фиксималды байланыстың стандарттары. Қазіргі телефакстердің жұмыс жасау принциптері.
Қазіргі заманның факс жүйесі. Факс-сервер. Сұраныс бойынша факс. Жіберу факсі. AGP бейне компоненттері. Графикалық процессорлар және карталар. Мультимедиалық техника. Интерактивті тақта. Сандық бейнекамера. Сандық бейне фотоаппарат.
Білімдер:
- компьтерлер және оргтехниканың түрлері мен атқаратын қызметі;
- құрылғыларға сипаттама, олардың техникалық және материалдық қамтамассыз етілуі;
- бейнені сканерлеу;
- интерактивті тақтамен жұмыс жасау негіздері;
Іскерліктер:
- ақпаратты жинақтау, сақтау және өңдеудің компьютерлік әдістерін меңгеру;
- Басқару панелінің параметрлерін баптау;
- құжаттарды басылымға дайындау және басып шығару;
- принтермен, сканермен, ксерокспен, факспен;
- сандық видео камерамен жұмыс істеу;
- бейнелі сандық фотоаппаратпен жұмыс істеу;
- әмбебап ойнатқышпен жұмыс істеу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
АП 11
Бағдарламалау негіздері.
Алгоритм. Алгоритм тілі.
Бағдарлама тілдері (Turbo Paskal, Cи+ +).
Паскаль тілі.Тіл алфавиті Паскаль. Графикалық процедуралар және олардың атқаратын қызметі. Бағдарламалаудың Си орталығы (Visual Basic, Borland Delphi). Формалары. Жобаны құру. Объектілерді пайдалана отырып, бағдарлама құру. Visual Basic, Borland Delphi бағдарлама файлдарының форматтары.
Білімдер:
- алгоритм, ерекшелігі алгоритмді бейнелеу құралдары;
- орындаушылар командасының жүйесі түсінігін;
- бағдарлама құрылымын және жазу ережелерін;
- тіл алфавитін; мәліметтер типтерін
- операторлар форматын;
-массивтер сипаттамасын;
- қосымша алгоритм және ішкі бағдарлама түсініктерімен жұмыс жасау;
- негізгі графикалық процедуралар және олардың атқаратын қызметі.
Іскерліктер:
- алгоритмдерді әртүрлі әдістермен құру;
- әртүрлі типті мәліметтерді өңдеу;
- бағдарламалау тілінде әртүрлі деңгейде арифметикалық теңдікті жазу;
-әртүрлі операторлардың форматтарын пайдалану;
- массивтерді өңдеу;
- топтамалардың үйлесуін ұйымдастыру;
- символикалық тұрақсыздық пен атқаратын қызметтерді өңдеу;
- қосымша алгоритмдерді және ішкі бағдарламаларды құру;
- мәтіндер мен масиивтерді өңдеуде сомаларды қолдану;
- негізгі графикалық процедураларды және объекттерді орындау;
- ойын, оқыту және бақылау бағдарламаларын есептеу.
БҚ 4,5,7,8
КҚ 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
ОӨ және КП
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы

ПП 01.1
Медико-санитарная практика.
Общая характеристика детских заболеваний.
Краткая характеристика особенностей детского организма.
Основные детские болезни, их симптомы и способы лечения. Карантин.
Оказание первой медицинской помощи.
Показания к проведению искусственного дыхания. Проведение искусственного дыхания.
Симптомы сердечной недостаточности. Проведение непрямого массажа сердца.
Ранения колющими и режущими предметами. Оказание медицинской помощи при ранениях.
Укусы клещей, ядовитых змей, пауков. Оказание первой медицинской помощи.
Кровотечения. Подручные средства для остановки кровотечений. Оказание медицинской помощи при кровотечениях.
Переломы, их виды. Медицинские и подручные средства при переломах. Оказание медицинской помощи при переломах.
Ожоги. Степени ожогов, их характеристика. Оказание медицинской помощи при ожогах.
Отравления. Оказание медицинской помощи при различных отравлениях.
Аллергия, ее характеристика. Виды аллергии. Признаки аллергической реакции. Первая помощь при аллергии.
Использование средств индивидуальной защиты.
Средства индивидуальной защиты органов дыхания и кожи. Профессиональные и подручные средства защиты. Противогаз, устройство, пользование противогазом.
Умения:
- определить заболевание по симптомам болезни;
- организовать первую медицинскую помощь;
- охарактеризовать особенности детского организма.
Навыки:
- использования средств индивидуальной защиты;
- оказания медицинской помощи при различных заболеваниях и несчастных случаях.
ПК 3.1.1,
3.1.6,
3.1.7
ПП 01.2
Подготовка к пробной практике.
Алгоритм работы лаборанта организации образования. Учет возрастных особенностей детей.
Знакомство с системой деятельности школ региона. Общая характеристика школ региона. Особенности работы школ региона по материалам педагогической печати.
Умения:
- организовать деятельность обучающихся в процессе лабораторной работы;
- развивать творческие возможности детей, расширять их кругозор;
- учитывать возрастные особенности учащихся и учебно-воспитательного режима конкретного детского учреждения.
Навыки:
- организации деятельности детей в процессе занятий;
- использования различных образовательных технологий.
ПК 3.1.1- 3.1.12
ПП 01.3
Работа с интернетом и интерактивным оборудованием.
Теоретическая часть.
Введение в Интернет.Сервисы сети Интернет.
Поиск информации в Интернете. Средства поиска информации. Теория поиска информации.
Практическая часть.
Подключение к Интернету. Регистрация почтового адреса. Электронная почта. Навигация в Интернете.
Поиск и систематизация образовательных ресурсов.
Архивы учебных программ. Знакомство с официальными сайтами Республики Казахстан.
Самостоятельная работа.
Систематизация материала. Работа с поисковой системой Яндекс. Работа с поисковой системой Google.
Умения:
- эффективного поиска информации в различных поисковых средствах;
- владеть языком запросов, формулировать "сложных" запросы на разные темы;
- создавать электронную почту;
- сохранения информации из Интернета.
Навыки:
- эффективного поиска информации, в том числе с использованием языка запросов;
- преобразования информации из Интернета;
- работы с официальными сайтами.

КП 01.1
Дәрігерлік-санитарлық практика.
Балалар ауруының жалпы мінездемесі.
Балалар ағзасының ерекшеліктеріне қысқаша мінездеме.
Негізгі балалар ауруы, олардың белгілері мен емделу жолдары. Карантин.
Алғашқы медициналық көмек көрсету.
Қолдан дем алдыру көрсеткіштерін көрсету. Қолдан дем алдыруды өткізу.
Жүрек талмасының белгілері. Жанама жүрек массажын жасау.
Өткір және үшкір заттармен жаралану. Жаралану кезінде медициналық көмек көрсету.
Кене, улы жылан, бүйе шағу. Оған алғашқы медициналық көмек көрсету.
Қансырау. Қан тоқтатуға арналған құралдар. Қансырау кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету.
Сынық, олардың түрлері.. Сынған кездегі медициналық көмек көрсету.
Медициналық көмек көрсету.
Күйіктер. Күйік дәрежесі және мінездеме. Күйік кезінде медициналық көмек көрсету.
Улану. Түрлі улануларда медициналық көмек көрсету.
Аллергия және оның мінездемесі. Аллергия түрлері. Аллергиялық реакциялар белгілері. Аллергия кезінде алғашқы көмек көрсету.
Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
Тыныс және тері ағзаларын қорғайтын жеке құралдар. Кәсіптік және қолдың қорғау құралдары. Газтұтқыш, құрылымы, газтұтқышты пайдалану.
Іскерліктер:
- аурудың белгілері бойынша анықтай білу;
- алғашқы медициналық қызмет көрсету;
- балалар ағзасының ерекшеліктерін сипаттай білу:
Дағдылар:
-жеке қорғаныс құралдарын қолдана білу;.
-жаралану кезінде, әртүрлі аруларға медициналық көмек көрсету.
КҚ 3.1.1,
3.1.6
3.1.7
КП 01.2
Байқау практикасына дайындық.
Білім беру ұйымы зертханашының жұмыс алгоритмі. Балалардың жас ерекшеліктерін есептеу.
Аймақ мектептерінің жұмыс жүйесімен танысу. Аймақ мектептеріне жалпы мінездеме. Педагогикалық материалдар басылымы бойынша аймақ мектептерінің жұмыс ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыс үдерісінде білім алушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру;
- балалардың шығармашылық мүмкіншіліктерін дамыту, олардың дүниетанымдарын кеңейту;
- нақты балалар мекемесі оқушыларының жас ерекшеліктерін, оқу-тәрбие түзімін есепке алу.
Дағдылар:
- сабақ үдерсінде балалр әрекетін ұйымдастыру;
- түрлі білім берудің технрологияларын пайдалану.
КҚ 3.1.1- 3.1.12
КП 01.3
Интернетпен және интерактивті құрылғылармен жұмыс.
Теориялық бөлім.
Интернетке кіріспе. Интернет желісінің сервистері. Интернетте ақпараттарды іздеу. Ақпараттарды іздеу құралы. Ақпараттарды іздеу теориясы.
Практикалық бөлім.
Интернетке қосылу. Пошталық мекенжайды тіркеу. Электрондық пошта. Интернеттегі навигация. Білім беру ресурстарын іздеу және жүйелеу. Оқу бағдарламаларының архивтері. Қазақстан Республикасының ресми сайтымен танысу.
Өзіндік жұмыс.
Материалдардың жүйеленуі. Яндекс іздеу жүйесімен жұмыс. Google іздеу жүйесімен жұмыс.
Іскерліктер:
- түрлі іздеу құралдарынан ақпараттарды нәтижелі іздеу;
-түрлі тақырыптарға "қиын" сұрауларды қалыптастыру;
-интернеттен ақпараттарды сақтау.
Дағдылар:
-сұрау тілін пайдаланып, ақпараттарды тиімді түрде іздеу;
- Интернеттен ақпараттарды сақтау.

ПК 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
ПП 01.4
Подготовка к преддипломной практике.
Документация. Портфолио. Рефлексивный самоанализ.
Проблемно-творческий диалог. Деловая игра.
Анализ видеороликов и слайдовых презентаций лабораторно-практических работ.
Обсуждение индивидуальных исследовательских заданий. "Анализ портфолио". Выставка портфолио.
Анализ документации по пробной практике.
Проведение конференции по итогам пробной практики.
Инструктивный семинар по преддипломной практике.
Распределение по базам практики.
Заполнение документации.
Самоанализ подготовки к преддипломной практике.
Умения:
- аналитической деятельности;
- составления портфолио.
Навыки:
- самоанализа профессиональной деятельности;
- взаимооценки профессиональной деятельности;
- работы с учебной документацией;
- выполнения научно-исследовательских заданий по педагогической практике.
ПК 3.1.1- 3.1.12
ПП 02
Ознакомительная практика
ПП 02.1
Введение в специальность. Знакомство с работой лаборанта в школе.
Знакомство с профессиограммой учителя.
Составление программы саморазвития на основе профессиограммы.
Соблюдение техники безопасности и норм этики.
Деловая этика учителя. Виды педагогического взаимодействия.
Характеристика основных направлений работы. Экскурсия по школе. Учебные кабинеты, их методическое оснащение. Вспомогательные помещения.
Знакомство с учебной и методической документацией.
Методический комплекс учителя. Систематизация материалов. Компьютерная база данных, ее значимость в деятельности учителя. Отчетная документация лаборанта. Знакомство с материалами педагогического опыта школы. Оформление.
Посещение уроков учителей. Наблюдение за деятельностью учителя на уроке.
Пропаганда ЗОЖ. Мероприятия по пропаганде ЗОЖ.
Изучение опыта работы лучших учителей; знакомство с передовым педагогическим опытом.
Подготовка и защита творческого проекта.
Умения:
- выполнить профессиональные требования лаборанта;
- анализировать работу школ различного типа;
- взаимодействовать с различными субъектами образовательного процесса.
Навыки:
- составления программы личностного роста учителя;
- организаторской деятельности по профилю работы;
- аналитического и конструктивного мышления;
- систематизации материалов;
- работы с документацией;
- подготовки и защиты творческого проекта.
ПК 3.1.1- 3.1.12
ПП 03
Технологическая практика и преддипломная практики
ПП 03.1
Пробная практика.
Знакомство, изучение базы практики.
Знакомство с документацией.
Изучение плана работы учителя, условий работы и техники безопасности.
Знакомство с техникой безопасности, с нормами санитарной гигиены в помещениях и на рабочих местах.
Знакомство с опытными учителями, составление памяток передового опыта.
Ознакомление с работой учителя. Наблюдение за работой учителя, за проведением занятий с группой, с отдельными учениками.
Оказание помощи учителю в подготовке, проведении открытого урока, внеклассного мероприятия.
Самостоятельная разработка плана урока, составление конспекта урока, проведение урока.
Требования к ведению дневника наблюдений. Основные разделы.
Умения:
- организовать деятельность обучающихся в процессе лабораторной работы;
- развивать творческие возможности детей, расширять их кругозор;
- учитывать возрастные особенности учащихся и учебно-воспитательного режима конкретного детского учреждения.
Навыки:
- организации деятельности детей в процессе занятий;
- работы с документацией;
- проведения занятий и мероприятий в школе;
- составления конспекта урока и дневника наблюдений;
- использования различных образовательных технологий.

КҚ 3.1.3-3.1.5,
3.1.7
КП 01.4
Диплом алдындағы практикаға дайындық.
Құжаттар. Портфолио. Рефлексивті өзін-өзі тексеру. Мәселелік-шығармашылық диалог. Іскерлік ойын. Зертханалық-практикалық жұмыстың видеороликтік және слайдтық ұсынымдық анализі.
Жеке зерттеу тапсырмаларын талқылау, "Анализ портфолио". Портфолио көрме. Байқау практикасы бойынша құжаттар анализі. Байқау практикасының қорытындысы бойынша конференция жүргізу. Диплом алдындағы практика бойынша нұсқаулық семинар. Практика базасы бойынша бөлу. Құжаттарды толтыру. Диплом алдындағы практикаға өзін-өзі тексеру бойынша дайындық.
Іскерліктер:
Аналитикалық іс-әрекеті;
Портфолио жинақтау;
Дағдылар:
- кәсіптік қызмет бойынша өз-өзіне талдау жасай білу;
- кәсіптік қызметті өзара бағалауын.
- оқу құжаттарымен жұмыс істеуді.
- педагогикалық практика бойынша ғылыми-зерттеу тапсырмаларының орындалуын.
КҚ 3.1.1- 3.1.12
КП 02
Оқу-танысу практикасы
КП 02.1
Мамандыққа кіріспе. Мектептегізертханашыныңжұмысымен танысу.
Мұғалімнің профессиограммасымен танысу.
Профессиограмма негізінде өзін-өзі дамыту бағдарламасын құру.
Әдеп нормасы мен техникалық қауіпсіздікті сақтау.
Мұғалімнің іскерлік әдебі. Педагогикалық өзара қарым-қатынастың түрлері.
Жұмыстың негізгі бағытының мінездемесі. Мектептегі саяхат. Оқу кабинеттері, олардың әдістемелік жабдықталуы.
Көмекші ғимарат.
Оқу және әдістемелік құжаттармен танысу.
Ұстаздардың әдістемелік кешені. Материалдардың жүйеленуі. Компьютерлік маліметтер базасы, оның ұстаздар қызметіндегі маңызы. Зертханашының есептік құжаты. Мектептің педагогикалық тәжірибе құжаттарымен танысу. Рәсімдеу.
Мұғалімдердің сабақтарына қатысу. Сабақта мұғалімдердің қызметін бақылау.
СӨС насихат. СӨС насихаттау бойынша іс-шара.
Мықты ұстаздардың жұмыс тәжірибесін үйрену; алдағы педагогикалық тәжірибемен танысу.
Шығармашылық жобаны дайындау және қорғау.
Іскерліктер:
- зерханашының кәсіптік талабын орындау;
- түрлі типтегі мектептердің жұмыстарын сараптау;
Дағдылар:
- мұғалімнің жеке жоғарлау бағдарламасын құру;
- ұйымдастыру қызметінің қабілетін айқындау;
- аналитикалық және конструктивтік ойлау.
КҚ 3.1.1- 3.1.12
КП 03
Технологиялық практика және диплом алдындағы практика
КП 03.1
Байқау практикасы.
Практика базасымен танысу, үйрену.
Құжаттармен танысу.
Мұғалімнің жұмыс жоспарын оқып үйрену, жұмыс шарты және техникалық қауіпсіздігі.
Ғимараттарда және жұмыс орындарында санитарлық гигиена нормасымен және техникалық қауіпсіздігімен танысу.
Тәжірибелі мұғалімдермен танысып, алдағы тәжірибе жаднамасын құрау.
Мұғалімнің жұмысымен танысу. Мұғалімнің жұмысын, топпен және жеке оқушымен өткізген сабақтарын бақылау.
Сыныптан тыс іс-шаралар, ашық сабақ жүргізуге дайындықта мұғалімге көмек көрсету.
Оқу жоспарын өз бетімен құру, сабақ конспектін құрау, сабақ өткізу.
Бақылау күнделігінің кіріспесіне талап қою.
Іскерліктер:
- білім алушылардың қызметін ұйымдастыру;
- балалардың шығармашылық мүмкіндіктерін дамыту, ойлау қабілетін дамыту;
- нақты балалар мекемесінде оқушылардың жас ерекшеліктерін және оқу-тәрбие режимін ескеру.
Дағдылар:
- берілген бағыт бойынша сабақты дайындау;
- сабақ үрдісінде балалар қызметін ұйымдастыру;
-әр- түрлі білім беру технологиясының қолданылуында дағдыларды иелену.

ПК 3.1.1- 3.1.12
ПП 03.2
Преддипломная практика.
Документация лаборанта.
Организация профессиональной деятельности.
Работа с приборами, макетами, коллекциями и т.д.
Выполнение расчетов и измерений.
Организация лабораторных опытов, практических занятий, лабораторных практикумов;
Использование компьютера и оргтехники;
Работа с интерактивной доской.
Умения:
- осуществить подготовку лабораторно-практических работ в соответствии с современными требованиями психологии, педагогики и методики проведения лабораторной работы в школе;
- руководить познавательной деятельностью школьников,
- работать в соответствии с требованиями к кабинету информатики и лаборатории химии, физики и биологии (техники безопасности и гигиены труда, методические, технические).
Навыки:
- планирования работы с учетом возрастных и индивидуальных особенностей учащихся;
- использования в процессе работы интерактивных технологий и компьютерных средств обучения;
- отбора и систематизации практического материала при проведении лабораторных работ;
- ведения документации;
- выполнения расчетов и измерений;
- управления приборами;
- проведения инструктажа по технике безопасности;
- организации лабораторных опытов, практических занятий, лабораторных практикумов;
- работы с веществами;
- работы с оборудованием;
- основ работы с интерактивной доской.
ПК 3.1.1- 3.1.12
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
БК 2
Использовать стандарты образования по предмету; уметь определять цели, задачи предстоящей деятельности.
БК 3
Быть способным к осознанному, системному действию в профессиональной ситуации, к постановке целей, анализу и планированию своей деятельности, самостоятельным действиям в новых условиях.
БК 4
Быть способным квалифицированно и ответственно выполнять работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности на основе применения умений и навыков работы с различными материалами, инструментами и приборами.
БК 5
Обладать высоким уровнем коммуникативной культуры, формировать исследовательский интерес у учащихся; владеть навыками формирования политехнических понятий и навыками экологического воспитания.
БК 6
Быть способным самостоятельно пользоваться источниками информации, владеть методикой перспективного, недельного, текущего планирования; уметь составлять план лабораторных исследований в соответствии с учебным планом.
БК 7
Владеть методами научно-педагогического исследования по выявлению технического уровня учащихся, выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления профессиональной деятельности в организациях образования.
БК 8
Быть способным научно организовать свой труд, быть готовым к применению информационных технологий в сфере профессиональной деятельности, быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
БК 9
Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции, саморазвитию).
БК 10
Обладать знаниями основ здорового образа жизни и стремиться к их использованию.
БК 11
Обладать педагогическим тактом, коммуникативной культурой; осуществлять помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3 Специалист среднего звена
3.1 - 011001 3 - Лаборант

КҚ 3.1.1- 3.1.12
КП 03.2
Диплом алды практикасы
- Зертханашы құжаттамасы.
- кәсіптік әрекетін ұйымдастыру.
- құралдармен, макеттермен, коллекциялармен және т.б. жұмыс жасау.
- есеп және өлшемдерді орындау.
- зертханалық тәжірибелерін, практикалық сабақтарын, зертханалық практикумдарын ұйымдастыру;
-компьютер және ұйымдастыру техникаларын қолдану;
-интерактивті тақталармен жұмыс жасау.
Іскерліктер:
- мектептерде зертханалық жұмыстарды ұйымдастыруда педагогика-психологиялық талаптардың орындалуында зертханалық-практикалық жұмыстарды іске асыру;
- информатика және зертхана, химии, физики и биологии (қауіпсіздік техникасы және еңбек гигиенасы, әдістемелік, техникалық) кабинеттерінің талаптарына сәйкес жұмыс жасау.
Дағдылар:
- оқушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып жұмысын жоспарлау;
- оқыту барысында оқытудың интерактивті технологиялары мен компьютерлік құралдарын пайдалану;
- зертханалық жұмыстарын жүргізу кезіндегі практикалық материалды жинау және жүйелеу;
- құжаттаманы жүргізу;
-есептер және өлшемдерді орындау;
-құралдармен басқару;
- кауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізу;
- зертханалық тәжірибелерін, практикалық сабақтарын, зертханалық практикумдарын ұйымдастыру;
- заттармен жұмыс жасау;
- жабдықтармен жұмыс жасау;
- интерактивті тақтамен жұмыс жасаудың негізі.
КҚ 3.1.1- 3.1.12
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
БҚ 2
Пән бойынша білім стандартын пайдалану; алдағы қызметтің мақсаты мен тапсырмаларын анықтай білу
БҚ 3
Кәсіби жағдаяттарда дұрыс жүйелі әрекет жасауға, мақсат қоюға, өз қызметін сараптап, жоспарлауға, жаңа жағдайларда дербестілік танытуға қабілетті болу;
БҚ 4
Орындалатын жұмысқа біліктілік пен жауапкершілік танытуға, түрлі материалдар, құралдар және құрылғылармен жұмыс істеуде кәсіби қызмет саласындағы мәселелерді дербес және тиімді шешуге қабілетті болу;
БҚ 5
Қарым-қатынас мәдениетінің жоғары деңгейін меңгеру; оқушылардың зерттеуге қызығушылығын қалыптастыру; саяси түсінік пен экологиялық тәрбие дағдыларын қалыптастыруды үйрету.
БҚ 6
Ақпарат көздерін өздігінен пайдалана алуға қабілетті болу, келешегі бар, апталық, ағымдағы жоспарламалар әдістемесін меңгеру; оқу жоспарымен қатар зертханалық зерттеулер жоспарын құра білу
БҚ 7
Оқушылардың техникалық деңгейін айқындау үшін ғылыми-педагогикалық зерттеулер әдістемесін меңгеру, білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметті іске асыру үшін неғұрлым тиімді әдістер мен құралдарды таңдау
БҚ 8
Өз еңбегін ғылыми тұрғыда ұйымдастыруға, ақпараттық технологияларды кәсіби қызметте пайдалануға қабілетті болу, жаңа білім алуға дайын болу;
БҚ 9
Өзін-өзі жетілдіруге тұрақты талпыну (өзін-өзі тану, өзін-өзі бақылау, өзін-өзі бағалау, өзін-өзі дамыту);
БҚ 10
Салауатты өмір салты негіздерін меңгеру және оларды қолдануға талпыну;
БҚ 11
Педагогикалық әдеп, коммуникативтілік мәдениетін меңгеру; кіші төменгі сынып оқушылары мен жасөспірімдердің құнды бағдарларын қалыптастыруға көмек көрсету.
2- кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3 Орта деңгейдегі маман
011001 3 Зертханашы

ПК 3.1.1. Знать закономерности жизнедеятельности организма человека, способы поддержания и укрепления здоровья; применять знание норм физических нагрузок и степени утомления и переутомления, правил техники безопасности и охраны труда, обеспечивать соблюдение условий социальной гигиены и защиты организма человека.
ПК 3.1.2. Выполнять задачи и функциональные обязанности лаборанта организаций образования; использовать нетрадиционные формы организации лабораторных исследований в различных условиях; знать методику планирования и организации лабораторной работы.
ПК 3.1.3. Определять специфику деятельности учебно-лабораторных кабинетов, особенности работы лаборанта кабинетов химии, информатики, физики, биологии, экологии;
ПК 3.1.4. Проводить лабораторные исследования и наблюдения, использовать простейшие приборы, определять особенности использования технических средств в работе образовательных учреждений; осуществлять наладку лабораторного оборудования; работать с показаниями приборов, владеть навыками их обработки, систематизации и оформления, ведения рабочих журналов.
ПК 3.1.5. Пользоваться технической документацией используемых в учебном процессе приборов; работать с инструкциями и другой технической документацией, изучать и использовать периодическую печать по профилю деятельности учебного кабинета.
ПК 3.1.6. Соблюдать санитарно-гигиенические требования организации жизнедеятельности детей при проведении лабораторных исследований.
ПК 3.1.7. Знать, выполнять и контролировать выполнение правил техники безопасности и охраны труда; владеть умениями и навыками работы с различными материалами, инструментами и техническими приборами; организовать инструктаж по соблюдению правил техники безопасности.
ПК 3.1.8. Принимать участие в проведении опытов, экспериментов, наблюдений по предметам; выполнять лабораторные анализы, испытания, измерения; проводить фенологические наблюдения; составлять и читать план местности;
ПК 3.1.9. Осуществлять контроль над сохранением коллекций влажных препаратов, фиксированных в формалине.
ПК 3.1.10. Работать с табличным фондом, их сохранением и систематизацией; моделировать, изготавливать разнообразные приборы, механизмы, гербарии, коллекции;
ПК 3.1.11. Уметь составлять календарь природы на основе знаний биоморфологических признаков растений и животных, явлений неживой природы.
ПК 3.1.12. Принимать участие в озеленении пришкольного участка; владеть навыками описания растений и животных с целью составления их характеристик; оказывать помощь в экологическом воспитании учащихся; проводить природоохранные мероприятия.
Приложение 733
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КҚ 3.1.1. Адам ағзасының өмір сүру заңдылықтарын білу, денсаулықты қолдау және нығайту әдіс-тәсілдерін білу; дене жүктемелерінің нормаларын және шаршау және шамадан тыс шаршау деңгейлерін, техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелерін білу, адам ағзасын қорғауды және әлеуметтік гигиена шарттарының сақталуын қамтамасыз ету
КҚ3.1.2. Білім беру ұйымы зертханашының қызметтік міндеттерін орындау; түрлі жағдайда зертханалық зерттеулер ұйымдастырудың дәстүрден тыс нысандарын пайдалану; зертханалық жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру әдістемесін білу
КҚ 3.1.3. Пән кабинеттерінің зертханашы жұмысының мақсаттары, міндеттері бойынша білім негізінде білім беру жүйесі зертханашының қызметтік міндеттерін орындау
КҚ 3.1.4. Зертханалық зерттеулер және бақылау жүргізу, қарапайым құралдарды қолдану, білім беру мекемесі жұмысында техникалық құралдарды пайдаланудың ерекшеліктерін анықтау; зертханалық жабдықтардың дұрыс жұмыс істеуін іске асыру; құралдар көрсеткішімен жұмыс жасау, оларды өңдеу, жүйелеу, ресімдеу, жұмыс журналдарын жүргізу дағдыларын меңгеру
КҚ 3.1.5. Оқу үрдісінде қолданылатын құралдардың техникалық құжаттарын пайдалану; нұсқаулықтар және басқа да техникалық құжаттармен жұмыс жасау, оқу кабиені қызметінің бейіні бойынша мерзімді басылымды зерделеу және пайдалану
КҚ 3.1.6. Зертханашының зерттеу жұмысы барысында балалар өмірін ұйымдастыруда санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
КҚ 3.1.7. Техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелерін білу, орындау және бақылау; түрлі материалдармен және техникалық құралдармен жұмыс жасау дағдылары мен іскерліктерін меңгеру; техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау жөніндегі нұсқаулықты ұйымдастыру
КҚ 3.1.8. Пәндерден тәжірибелер, эксперименттер, бақылаулар өткізуге қатысу; зертханалық талдау жасау; сынақтан өткізу, өлшеу; фенологиялық бақылаулар жүргізу; жергілікті жердің жоспарын құру және оқу
КҚ 3.1.9. Формалинде белгіленген ылғалды препараттар жиынтығының сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыру
КҚ 3.1.10. Кесте қорымен, оларды сақтау және жүйеге келтіру бойынша жұмыс жасау; түрлі құралдарды, механизмдерді, гербарийлерді, түржиындарды үлгілеу
КҚ 3.1.11. Өсімдіктер және жануарлардың биоморфологиялық белгілері, жансыз табиғаттағы құбылыстар негізінде табиғат күнтізбесін құра білу
КҚ 3.1.12. Мектеп маңындағы учаскені көгалдандыруға ат салысу; оларға сипаттама беру мақсатында жануарлар мен өсімдіктерге сипаттама беру дағдыларын меңгеру; оқушыларға экологиялық тәрбие беруде көмек көрсету; табиғат қорғау іс-шараларын өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 733-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 733 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 – Образование
Специальность: 0111000 - Основное среднее образование
Квалификация: 011101 3 - Учитель казахского языка и литературы
Форма обучения: очная

Ескерту. Бұйрық 733-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 –Білім беру
Мамандығы: 0111000 - Негізгі орта білім беру
Біліктілігі: 011101 3 - Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Оқыту нысаны: күндізгі

828
ПП 02.1
Технология внеклассной работы
144
ПП 02.2
Фольклорная практика
36
ПП 02.3
Практика по выбору обучающихся
216
ПП 02.4
Пробная практика
324
ПП 02.5
Летняя практика в оздоровительном лагере
108
ПП 03
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
252
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по общепрофессиональным дисциплинам (ОПД.01,ОПД.02, ОПД. 03, ОПД.04, ОПД.05, ОПД.07) и по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03,СД.09,СД.10, СД.12, СД.13); или защита дипломной работы по спецдисциплинам и сдача комплексного экзамена по общепрофессиональным дисциплинам.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 736
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

828
КП 2.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы
144
КП 2.2
Фольклорлық практика
36
КП 2.3
Білім алушының таңдау пәні бойынша практика
216
КП 2.4
Байқау практикасы
324
КП 2.5
Сауықтыру лагеріндегі жазғы практика
108
КП 03
Дипломалды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестаттау
252
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5760
К 00
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф 00
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайыпәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: жалпы кәсіптік пәндерден (ЖКП.01,ЖКП.02,ЖКП.03,ЖКП.04,ЖКП.05,ЖКП.07) және арнайы пәндерден (АП. 01,АП.02,АП.03, АП.09, АП.10, АП.12, АП.13) кешенді емтихандар; немесе арнайы пәндерден дипломдық жұмыс және жалпы кәсіптік пәндерден кешенді емтихан.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 736-қосымша

ПП 02.4
Наблюдения и пробная практика
720
ПП 02.5
Практика по выбору дисциплины обучаемых
72
ПП 03
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
252
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ (проектов), контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: 1) сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 11) или защита дипломной работы (проекта);
2) сдача комплексного экзамена по общепрофессиональным (ОПД 02, ОПД 01) и специальным дисциплинам (СД 05, СД 14) или защита дипломной работы (проекта).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 744
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КП 02.4
Байқау және бақылау практикасы
720
КП 02.5
Білім алушылардың таңдау пәні бойынша практика
72
КП 03
Дипломалды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестаттау
252
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бақылау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф 00
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың (жобалардың), бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
** Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25 %-ға дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
* Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: 1.арнайы пәндер (АП 01, АП 11) бойынша кешенді емтихан немесе дипломдық жұмыс (жоба) қорғау;
2. жалпы кәсіби пәндер (ЖКП 02, ЖКП 01) және арнайы пәндер (АП 05, АП 14) немесе дипломдық жұмыс (жоба) қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 744-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 756 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0111000 – Основное среднее образование
Содержание учебных программ по циклам дисциплин, производственного обучения и профессиональной практике (специалист среднего звена)
специальности 0111000 – "Основное среднее образование",
квалификации 011104 3 – "Учитель узбекского языка и литературы"
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Основные вопросы теории культурологии.
Понятие культурологии.
История развития всемирной культуры.
Античная культура.
Средневековая культура арабов и персов.
Культура эпохи Возрождения и Нового времени.
Культура России.
Отечественная культура.
Цивилизация Древних тюрков.
Письменность и литература.
Средневековый период казахской культуры.
Ценности кочевой цивилизации.
Традиционная казахская культура.
Устное народное творчество.
Культура Казахстана второй половины ХІХ века и начала ХХ века.
Развитие культуры Казахстана советского периода.
Современная казахская культура.
История развития религиозных взглядов и религиозное познание казахского народа.
Направление Конфуций-Дао.
Культура Будды.
Цивилизация религий христианства и ислама.
Знания:
дать теоретические основы истории становления науки культурологии;
освоить понятие о науке культурологии, историю ее развития, принципы культурологии и их взаимосвязь с цивилазацей
дать понятие истории развития всемирной культуры;
дать понятие становлению и развитию Вавилонской культуры, творчества и культуры Древнего Китая, основных этапов развития культуры Древней Индии;
дать понятие философии Греции, становления историографии Рима;
уметь описывать и анализировать труды великих философов как Фалес, Анаксимен, Гераклит, Сократ, Платон, Аристотель и др;
освоить влияние арабско-персидской культуры на культуру тюрков;
дать характеристику арабской культуре, отличительным особенностям духовной и материальной культуре стран, принявших ислам;
освоить труды великих ученных и мыслителей стран Востока периуда средневековья;
раскрыть основные этапы развития культуры эпохи Возрождения;
усвоить содержание эпохи Возрождения, и вкладе мыслителей в мировую культуру, содержание науки и техники периода Нового времени;
освоить направления культур как рационализм, просветительство;
дать понятие науке и техническом прогрессе эпохи Нового времени;
раскрыть культурные ценности Древней Руси, архитектуры ХVІІ-ХVІІІ веков;
знать творчество русских просветителей;
освоить понятие о древнеславянском мировоззрении;
описать историю теории отечественной культуры, культуры ХХ века;
раскрыть сущность петроглифов, культуры Бегазы-Дандыбай, развития с древнейщих времен скифо-сакской культуры, культуры гуннов, уйсуней и т.д.;
усвоить понятие о Орхонно-Енисейских рукописях, памятниках Культегин, Бильге каган, рукописи Иртыша и Таласа раскрыть отличительные особенности древнетюркской цивилизации;
раскрыть сущность наследия Аль-Фараби идеи мыслителей как Коркыт, М.Кашгари, Ж.Баласагун, А.Иассауи и их вклад мировой культуру;
знать развитие письменной культуры периода "Мусульманского Ренессаанса", наследие Аль-Фараби, исторические памятники как книга о "Коркыт Ата", "Оғызнама", а также труды М.Кашгари и Ж.Баласагун;
описать особенности цивилизации кочевников и их обычаи;
раскрыть содержание цивилизации кочевников, традиции казахской культуры, космогонические представления и их вклад в мировую культуру;
знать понятие устного народного творчества, подвиги батыров, айтыс, лирические поэмы: "Козы Корпеш-Баян Сулу", "Қыз Жибек" и др.;
раскрыть становление просветительского направления второй половины ХІХ века в трудах Чокана Валиханова, Ыбырая Алтынсарина, Абая Кунанбаева и их вклад в культуру казахского народа;
раскрыть достижения, особенности и противоречия культуры ХХ века;
знать типы казахской культуры современное творчество, изобразительное искусство, рисунок, кино, театр и др.;
знать религиозные взгляды казахского народа;
раскрыть содержание мировоззрения китайского народа, о социально-этических нормах направления учения Конфуция, дать понятие нравственной модели его учения знать историю распространения индийской культуры;
раскрыть сущность религии в культуре Индии, становление философских направлений (учений) таких, как "джайнизм", "буддизм" и др., основанных на учениях о ведах;
дать понятие возникновению религии христианства, их социально-культурным предпосылкам, проблеме нравственности, о направлениях в религии христианства;
определять роль религи христианства в Европейской цивилизации;
раскрыть возникновение религии ислам и его распространение.
Умения:
Раскрывать сущность понятия культурологии как науки;
осваивать основные понятия, касающиеся типологии культурологии;
исследует основные взаимоотношения цивилизации культуры;
раскрывает роль античной культуры и ее влияние на культуру современной Европы;
различать труды великих философов;
осваивать исторические ценности культуры персов, различает взаимосвязь культуры персов и культуры ислама;
описывать творческие сочинения эпохи Нового времени;
различать особенности эпохи Ренессанса;
различать взаимосвязь культур;
анализировать работы русских просветителей как: М.В. Ломоносов, А.Г. Радищев, характеризовать сущность их творчества;
анализировать работы А.Х. Маргулана, К.А. Акишева, А. Максимова;
описывать ценности памятников Культегин, Тонеукук, Бильге Каган;
различать особенности тюркского мировоззрения казахской культуры;
различать труды мыслителей исламского мировоззрения и их направления;
различать особенности цивилизации кочевников, и их социальное бытие;
различать особенности традиционной казахской культуры, их материальные и духовные ценности;
анализировать сочинения казахских композиторов;
описывать взаимосвязь столетий, в том числе национально-демократическое направление;
анализировать роль казахской культуры и ее вклад в мировую культуру;
описывать религиозное познание казахского народа.
БК 2,3,5,
11,12,14
СЭД 02
Основы философии.
О роле философии в современном мере. Основные исторические этапы философии.
Основные методы и формы материи
Сознание. Возниковение и развитие сознания.
Развитие. Теория о развитии в философии.
Основные законы и категории диалектики.
Теория познания.
Проблема человека в философии.
Основные вопросы современной философии.
Знания:
определять роль философии и ее связь с другими науками;
различать основные направления философии: материализм, идеализм;
раскрывать содержание исторических этапов развития философии: философия Древнего Китая, Древней Индии, Греции, Запада;
описывать мировоззрение философов и их сочинений;
дать понятие материи и бытию;
дать понятие основным формам и методам бытия;
знать высказывания мыслителей и ученых:
дать понятие альтернативам диалектики, основным историческим формам и типам диалектики: стихийное, и диалистическое, материалистическое;
дать характеристику законам и категориям диалектики причина и следствие и др;
раскрывать виды познание: научное, ненаучное, чувственное и рациональное познание, понятие агностицизма;
расскрывает основную сферу бытия социума и их виды: материальная, духовная, социальная: структура общественного сознания: гносеологическое, социологическое.
Умения:
раскрывает содержание термина философии, мировоззрения;
различает основные направления в философии
определяет роль философии и ее отличие от других наук;
отличает исторические типы развития философии (Китая, Индии, Греции и т.д.) а также философские школы и их направления;
знает имена философов (Сократ, Платон, Аристотель, Аль-Фараби, Дж.Бруно и др.);
описывает основные виды бытия, форм материи;
раскрывает содержание категорий диалектики;
различает и знает законы диалектики: закон отрицания,
отрицания, закон единства и борьбы противоположностей.

Ескерту. Бұйрық 756-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"0111000 – Негізгі орта білім беру" мамандығының
011104 3 - Өзбек тілі мен әдебиеті мұғалімі біліктілігі бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін
оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы).
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану теориясының жалпы мәселелері.
Мәдениеттану жайлы ұғым.
Дүниежүзілік мәдениеттің даму тарихы.
Антикалық мәдениет.
Орта ғасырлық араб-парсы мәдениеті.
Еуропалық қайта өрлеу және жаңа заман кезеңіндегі мәдениет.
Ресей мәдениеті.
Отандық мәдениет.
Ежелгі түркі өркениеті.
Жазба және әдебиет.
Қазақ мәдениетінің ортағасырлық кезеңі.
Көшпелі өркениеттер құндылықтары.
Дәстүрлі қазақ мәдениеті.
Халық ауыз әдебиеті мен шешендік өнер.
ХІХ ғасыр екінші жартысы мен ХХ ғасыр басындағы Қазақстан мәдениеті.
Қазіргі қазақ мәдениеті.
Діни көзқарастардың шығу тарихы және қазақ халқының діни нанымдары.
Конфуций-Дао ілімі.
Будда мәдениеті.
Христиан, ислам өркениеті.
Білімдер:
-мәдениеттану ғылымының қалыптасу тарихы мен теориялық негізін меңгереді;
- ойшылдардың мәдениеттанушылық тұғырнамаларын, мәдениет ұғымдарының даму логикасы мен тарихын, өркениет пен байланысын меңгереді;
- дүниежүзілік мәдениеттің даму тарихын зерттеуді игереді;
- Вавилон мәдениетінің қалыптасуы мен ерекшелігін, Ежелгі Қытай өнері, Үнді мәдениетінің негізгі бағыттарын меңгереді;
- Месопотамия, Греция, Рим мәдениеті мен антикалық мәдениетінің негізгі кезеңдерімен танысады;
- Грек философиясы, Рим тарихнамасының қалыптасуы, Ұлы философтар: Фалес, Анаксимен, Гераклит, Сократ және т.б. еңбектерін меңгереді;
- Орта ғасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының дастандарын меңгереді;
- Ортағасырлық араб мәдениетін, исламды қабылдаушы елдердің рухани және материалдық мәдениеттеріндегі ерекшеліктерін игереді;
- қайта өрлеу дәуірі, ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесін жаңа заман кезеңіндегі ғылым мен техниканың маңызын меңгереді;
- қайта өрлеу мәдениетінің кезеңдерін, мәдениеттегі рационализм, ағартушылық кезеңіндегі Еуропа мәдениетін, жаңа дәуір кезеңіндегі ғылым мен техниканың маңызы туралы мәліметтерді меңгереді;
- Ежелгі Русь мәдениетін, XVII- XVIII ғасырлардағы архитектура мен құрылыс өнерін, орыс ағартушыларының еңбектерін, ежелгі славяндардың дүниетанымын игереді;
- қазақ мәдениетінің түп негізін, Андронов мәдениеті, сақ өнері дамуын меңгереді;
- қазақ жеріндегі петроглифтер сырын, Беғазы-Дәндібай мәдениеті туралы, көне заманнан бастау алатын скиф, сақ, ғұн, үйсін тайпалар туралы түсінік алады;
- ежелгі түркі өркениетінің ерекшеліктерін игереді;
- түрік мәдениетіне араб парсы мәдениетінің ықпалын игереді;
- Орхон-Енисей ескерткіші, Күлтегін, Тоныкөк, Білге қаған ескерткіштері туралы, көне түркі өркениетіндегі Ертіс, Талас жазбалары туралы ілімдерді меңгереді;
-Әл-Фараби, Қорқыт ата, М.Қашғари, Ж.Баласағұн, А.Иассауи ұлы ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесін сипаттауды игереді;
-"Мұсылман Ренессансы" дәуіріндегі жазба мәдениетінің дамуы, Әль-Фараби мұралары, Ортағасырлық кезеңіндегі тарихи ескерткіштер: "Қорқыт ата" кітабы, "Оғызнама", М.Қашқари, Ж.Баласағұн еңбектерімен танысады;
- көшпелі өркениеттің ерекшеліктерін анықтауды игереді;
- көшпелі дүние таным, дәстүрлі қазақ мәдениетінің табиғи-ғарыштық негіздері, әдет-ғұрыптары, әлемдік өркениетке қосқан үлесі туралы түсініктерді меңгереді;
- дәстүрлі қазақ мәдениетінің ерекшеліктерін ажыратуды үйренеді;
- халық ауыз әдебиеті жанрындағы батырлар бейнесі, айтыс өнері, халық ауыз әдебиетіндегі лирикалық поэмалар: "Қозы Көрпеш-Баян Сұлу","Қыз-Жібек" және т.б. танысады;
- ХІХ, ХХ ғасырлардың басындағы Қазақстан мәдениетін сипаттауды меңгереді;
- ХІХ ғасырдың екінші жартыжылдығының ағартушылық бағыттың қалыптасуы Шоқан Уалиханов, Абай Құнанбаев, Ыбырай Алтынсарин мұраларының қазақ мәдениетіне қосқан үлесін, Шәкәрім мұраларын, Қазақ мәдениетінің жаңа кезеңін меңгереді;
- Кеңестік кезендегі Қазақстан мәдениетінің даму тарихын зерттеуді меңгереді;
- қазіргі қазақ мәдениетінің жетістіктерін меңгереді;
- әлемдік өркениеттегі Қазақстан мәдениетінің алатын орны туралы меңгереді;
- XX ғасырдағы мәдениеттің дамуындағы қайшылықтары мен ерекшеліктерін, қазақ мәдениетінің типтері, қазіргі өнер: сурет, кино, театр, бейнелеу және т.б. меңгереді;
- діни көзқарастардың шығу тарихын зерттеуді игереді;
- қазақ халқының діни нанымдарымен танысады;
- діннің және діни ұғымдардың пайда болуы мен оның тарихи түрлерін, Ш.Уәлихановтың зерттеу еңбектеріндегі қазақтың діни нанымдары мен дүнитанымдарын меңгереді;
- Конфуций-Дао ілімдерінің, Қытай мәдениетінің дамуына қосқан үлесін меңгереді;
- Қытай этносының дүниетанымдық көзқарасы туралы, іліміндегі әлеуметтік-этика нормалар, әлеуметтік тәртіп моделін құруды меңгереді;
- Будда мәдениетінің таралу тарихын сипаттауды үйренеді;
-Үнді мәдениетіндегі діннің алатын орны туралы, ведалар негізінде қалыптасқан философиялық ілімдер: джайнизм, буддизм және т.б. туралы ұғымдарды меңгереді;
- христиан дінінің Еуропа өркениетіндегі орнын анықтауды меңгереді;
- христиан дінінің шығыуының әлеуметтік-мәдени алғышарттар, адамгершілік мәселесі, христиан дінінің ағымдары туралы түсініктерді меңгереді;
- ислам мәдениеттерінің шығу тарихы мен таралу жолдарын меңгереді.
Іскерліктер:
- мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашады;
мәдениет типологиясы туралы қазіргі түсініктер туралы білімін кеңейеді;
- антикалық мәдениеттің қазіргі Еуропалық мәдениетіне тигізетін әсерін анықтай алады;
- ұлы философтардың еңбектерін ажыратады;
- Парсы мәдениетінің құндылықтарын, араб мәдениеті мен ислам мәдениетінің байланыстылығын ажыратады;
- Қайта өрлеу дәуірінің өнер туындыларын, Ренессанс өркениет пен мәдениет арасындағы қарым-қатынасын зерттей біледі;
- М.Ломоносов, А.Н.Радищев және т.б. орыс ағартушыларының еңбектеріне баға береді, шығармаларын талдайды;
- Ә.Х.Марғұлан, Қ.А.Ақышев, А.Максимовалардың еңбектерін талдайды;
- Күлтегін, Тоныкөк, Білге қаған жырларын талдай алады;
- ислам дүниетанымы бағытындағы жазылған еңбектерді ажырата алады;
- көшпелі өркениеттің ерекшелігі, көшпенділердің әлеуметтік тектік типтерін ажырата алады;
- дәстүрлі қазақ мәдениетінің ерекшеліктерін анықтайды;
- материалдық және рухани құндылықтарды ажырата алады;
- қазақ сазгерлерінің шығармаларын талдайды;
- алғашқы қауымдық мәдениет ерекшеліктерін көрсете алады;
- қазіргі Қазақстан мәдениетінің жетістіктерін, әлемдік өркениеттегі Қазақстан мәдениетінің алатын орны туралы көзқарасын білдіреді.
БҚ 2,3,5,11, 12,14
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Қазіргі мәдени өмірдегі философияның алатын орны.
Философия дамуының негізгі тарихи кезеңдері.
Материя және оның өмір сүру тәсілдері мен формалары.
Сана. Сананың пайда болуы мен дамуы.
Даму. Дамудың философиялық теориясы.
Диалектиканың негізгі заңдылықтары мен категориялары.
Таным теориясы. Философиядағы адам проблемасы.
Қазіргі философияның өзекті мәселелері.
Білімдер:
- философияның рөлі мен басқа ғылымдармен байланысын меңгереді;
- философияның негізгі бағыттарын (материализм, идеализм және т.б.) меңгереді;
- Ежелгі Қытай, Грек, Батыс және т.б. елдердегі философиялық мектептер мен бағыттар;
- философтардың көзқарастарын, шығармаларын игереді;
- болмыс пен материяның негізгі формаларын, тәсілдерін, түрлерін; ойшылдардың, ғалымдардың материя туралы пікірлерімен танысады;
- диалектиканың тарихи формаларын, типтерін: стихиялық, идеалистік, материалистік, негізгі категорияларын: жекеше, өзгеше, жалпы себеп-салдарын меңгереді;
- танымның түрлерін: ғылыми, ғылыми емес; сезімді және рационалды танымның диалектикасы, агностицизмнің түсінігі туралы мәліметтерді игереді;
- социум болмысының негізгі сферасы: материалды, әлеуметтік, саяси, рухани түрлерін, қоғамдық сананың құрылымын: гносеологиялық, социологиялық меңгереді.
Іскерліктер:
- дүниеге көзқарастарын қалыптастыруға дағдыланады;
- философияның негізгі бағыттарын ажыратады;
- философияның тарихи типтерін (Қытай, Индия, Греция және т.б.) философиялық мектептер мен бағыттарды ажырата алады;
- философтармен жете танысады (Сократ, Платон, Аристотель, Аль-Фараби, Дж.Бруно және т.б);
- болмыс ұғымының негізгі түрлерін, материяның құрылысының мәнін ашады; негізгі заңдарын: сан мен мөлшерлік ауысу, қарама-қарсылықтың бірлігі мен күресін, айырмашылықтарын ажырата алады;

совершает бег: общее развитие бега, поднятие уровня общеразвивающих упражнений, бегает на длинные дистанции (2000-3000 м);
принимает участие в эстафете, выполняет специальные упражнения, принимает и передает эстафетную палочку на дистанцию 4 х 100 м;
бегает с низкого старта, выполняет средний бег, бегает с ускорением до финиша;
метает гранату: использует технику и элементы метания гранаты, держит гранату, совершает разбег, делает скрестные шаги, финальное усилие, специальные упражения, метает гранату с места, с короткого и полного разбега;
прыгает в длину с места, соблюдает технику прыжка, стартовое положение, толчок, совершает полет, приземление;
совершает бег на короткие дистанции: выполняет специальные упражнения, низкий старт, стартовый разбег, бег на дистанции, пробегание финишной отметки с максимальной скоростью, бег с низкого старта на 100 м;
играет в баскетбол: совершает бег с ведением мяча, ведение мяча с места и в движении, левой и правой рукой, передает мяч на месте и в движении, штрафной бросок двумя руками с близкого и среднего расстояния;
делает передвижения вперед, при сопротивлении поворотов во время игры;
выполняет зонную защиту, выбор места, стойку игрока при защите, передвижение спиной вперед;
выполняет технику защиты, выбор места, стойка игрока при защите, перемещение с медленной с постепенным переходом на шаг назад;
играет в волейбол: в процессе игры подает мяч, совершает нижнюю и верхнюю подачу мяча;
выполняет приемы мяча: прием мяча от стены, прием мяча снизу и передачу мяча, прием мяча с задней линии;
соблюдает технику защиты: защиту с перемещением вперед, защиту с перемещением назад, командно-тактические действия при защите;
использует способы одиночного и группового блока, страховку при нападающем ударе и блокировании, блокирование на месте и при перемещении с одной зоны на другую зону;
занимается гимнастикой: выполняет строевые упражнения на месте, повторение и закрепление предыдущих упражнений, способы передвижений, бег с высоким подниманием бедра, бег на носках, бег со скрестым шагом размыкания и смыкания, разведения и сведения;
выполняет акробатические упражнения с положения сидя, лежа с согнутыми коленями, кувырки вперед, в группировке, в группировке со стойки на лопатках, с согнутыми коленями, кувырки вперед, из различных исходных положений вперед, с шага;
выполняет опорные прыжки, согнув ноги, ноги врозь через козла в ширину и в длину;
выполняет прыжки в длину, высоту;
играет в казахские национальные и подвижные игры, предназначенные для развития опорно-двигательного аппарата: "Аударыспақ", "Асық", "Хан талапай", "Тымақ ұру" и другие.
БК 1,4,5,
9,12,13
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология.
Введение в психологию.
Предмет психология, ее методы и значение.
Происхождение психики и ее развитие.
История развития психологии.
Связь предмета психологии с другими науками.
Психологический тест.
Диагностический метод.
Психологические особенности личности.
Личность и ее направления.
Темперамент.
Характер.
Способность. Познавательные процессы личности.
Ощущения.
Восприятие.
Память.
Мышление.
Речь.
Воображение.
Эмоции личности, волевые процессы. Эмоции и чувства.
Воля.
Внимание, действие, навыки.
Психология воспитания.
Психология педагога.
Знания:
знать содержание, задачи, методы обучения предмета психологии;
освоить значение психологии;
знать общее понятие о происхождении и развитии психики;
знать о развитии разума человека;
иметь общие понятия о личности, его интересах;
определять связь психологии с другими науками;
знать методологическую основу науки психология;
иметь общее понятие о темпераменте;
знать психологическое описание темперамента;
знать особенности познавательных процессов;
иметь общее понятие о характере;
определять индивидуальные особенности в сфере способностей и воспитание способностей;
знать особенности психологического развития личности;
определять возрастные и индивидуальные особенности личности;
знать основные закономерности ощущений;
иметь понятие о наблюдении и наблюдательности;
иметь общее понятие о памяти;
различать виды памяти;
определять память и ее особенности;
иметь общее понятие о мышлении, формах мышления, операциях мышления;
иметь общее понятие о речи, видах речи, вображении, видах вображения, воссознании вображения;
иметь общее понятие об эмоциях и чувствах;
иметь общее понятие о воле, волевых качествах; общие понятия о внимании, видах внимания;
знать про учебную, игровую, трудовую деятельность.
раскрыть роль учителя в формировании психологии обучаемых.
Умения:
проводит самостоятельную работу с учебной литературой по психологии;
анализирует психологические особенности ребенка;
определяет материалистическое понимание психики личности и анализирует рефлекторную деятельность мозга;
определяет особенности познавательных процессов у детей;
различает анатомические, физиологические особенности психики у детей;
учитывает особенности личности обучаемых в учебном процессе;
применяет методы исследований для развития педагогических способностей, профессиональных качеств будущего учителя.
БК 1-5,7,9, 10,
12-15
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
ОПД 02
Педагогика.
Общие основы педагогики.
Теория и методика воспитания.
Дидактика как теория образования и обучения.
Система образования в школе.
Управление работой в школе.
Порядок и особенности выполнения курсовых работ.
Знания:
освоить основные понятия предмета педагогики, методику обучения;
знать цели и задачи предмета педагогики;
различать структуру педагогических наук и ее связь с другими науками;
освоить этапы развития личности, общие закономерности развития личности, возрастные и индивидуальные особенности развития;
иметь понятие о педагогике сотрудничества;
освоить развитие системы образования в Республике Казахстан, ее перспективы развития;
определять роль и задачи учителя в педагогическом процессе, цели и задачи воспитания, виды, методику обучения;
освоить методы воспитания, принципы воспитания, понятие о коллективе, его влиянии на личность, значение самовоспитания и перевоспитания;
различать стадии формирования научного мировоззрения;
иметь понятие о целях, задачах, видах, формах и путях организации нравственного, умственного, трудового, экономического, физического, правового воспитания;
формировать сотрудничество школы, семьи и общественных организаций;
определять общие задачи дидактики;
освоить закономерности и принципы обучения;
освоить целостность педагогического процесса;
знать систему образования в школе;
освоить формы и методы обучения, типы, виды и средства обучения уроков, подготовку к урокам, составление поурочных и календарных планов, контроль, оценку и учет познавательных способностей обучаемых, процесс руководства работой школы;
освоить основные направления деятельности организации общественных органов молодежи;
определять значение, задачи и принципы всеобщего обучения;
освоить пути научной организации педагогического труда;
освоить пути повышения педагогического и методического уровня учителей;
управлять процессом обучения;
освоить формы методики управления учебным процессом;
определять функции руководителя школы, формы методических работ;
определять роль народной педагогики и семьи.
Умения:
использует методы научно-педагогических исследований;
использует в учебно-воспитательном процессе основные идеи педагогики сотрудничества;
использует нормативные документы, касающиеся образования и воспитания в Республике Казахстан;
систематизирует систему образования;
решает педагогические проблемы;
классифицирует методику воспитания;
использует методы, средства и формы воспитания;
определяет пути и средства формирования мировоззрения обучаемых;
воспитывает и приобщает к культуре учебного труда;
проводит систему профориентационных работ обучаемых;
определяет пути и задачи экономического, экологического, эстетического, физического, правового воспитания;
составляет план урока в сответствии с типом урока;
использует формы контроля, оценки и навыков обучаемых;
внедряет в жизнь единство самоуправления обучаемых со школой;
планирует, организовывает и проводит общенациональное воспитание;
строит взаимоотношения между коллективом и личностью;
изучает и собирает материалы передового педагогического опыта;
использует методы и стили управления школой;
пропагандирует и развивает народную педагогику, традиции и обычаи народа.
БК 1-5,9,10,
12-16
ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.16
ОПД 03
Этнопедагогика.
Предмет этнопедагогика, место среди других наук, задачи иследования. Методологические основы педагогики. Семейное воспитание.
Традиции и обычаи народа.
Основные этапы истории этнопедагогики.
Древне-тюркские изречения. Изречения наставников средневековья.
Изречения наставников поэтов и писателей
XV-XVII веков.
Педагогико-психологические высказывания поэтов и писателей
XIX-XX веков.
Основные направления системы народного воспитания: физическое, трудовое, умственное, нравственное, эстетическое, экологическое, правовое.
Знания:
освоить задачи предмета этнопедагогики;
знать методологические основы этнопедагогики;
раскрыть содержание семейного воспитания;
освоить национальные обычаи и традиции.
Умения:
различает основные этапы истории этнопедагогики;
использует древне-тюркские изречения;
анализирует высказывания поэтов и писателей XV-XVII веков;
берет за основу педагогико-психологические высказывания поэтов и писателей XIX-XX веков;
- использует основные направления народного воспитания.

- жүгіру: жалпы төзімділікті дамытуға бағытталған жүгіру дайындығының деңгейін арттыруға арналған жалпы дамыту және арнайы дене жаттығулары, ұзақ уақытқа жүгіреді (2000-3000 м);
- эстафеталық жүгіру; арнайы дене жаттығулары, ауыспалы жүгіру 4х100 м, қашықтыққа бірден орташа және барынша жылдамдықпен (төменгі сөреге дейін) жүгіреді;
- граната лақтыру: лақтыру техникасының элементтерін, жүгіру қадамдарын біртіндеп жеделдете адымдау, арнайы еліктеу жаттығуларын, снаряды бар қолды сермеп, жылдамдатусыз жүгіреді, жүгіре-айқастыру қадамын орындайды, техника мен нәтижелерді ескере отырып, лақтырады;
- ұзындыққа секіру: орнынан ұзындыққа секіру техникасын, қол сермеу және табандарын айналдыру, серпілу, ұшу, тізелерді кеудеге таман көтеруін, жерге түсуге дайындайды;
- қысқа қашықтыққа жүгіру: арнайы дене жаттығулары, қысқа қашықтыққа еркін жүгіруден кейін жүгіру жылдамдығын ұлғайтады, мәре белгісінен барынша жылдамдықпен жүгіріп өтеді, уақытты ескере отырып, төменгі сөреден барынша жылдамдықпен 100 м жүгіреді;
- баскетбол: допты алып жүгіру, допты бір орнынан және қозғалыс барысында оң және сол қолмен жүргізеді;
- допты алу-беру: допты бір орнынан және қозғалыс барысында береді;
- допты шеңберге тастау: допты бір орнынан, жақын және орта қашықтықтан, кеудеден екі қолмен лақтырады, екі қолмен кеудеден айыптық доп лақтырады;
- шабуыл техникасы: шабуылдағы ойын техникасы, кідірістер, бұрылулар, өрнекті ойындар алға қарай қозғалуды орындайды;
- зоналық қорғану: орын ауыстыру, қорғаныс тұрысы, артымен алға қарай қозғауды жасайды;
- қорғану техникасы: орын ауыстырулар, қорғаныс тұрысы, жай және адымдап алға, қапталға, артқа қарай қозғалуды орындайды;
- волейбол: допты ойынға қосу, беру, төмендете түзу беру, жоғарыдан жоспарлы беру, бүйірмен төмендете беруді орындайды;
- допты қабылдау әдістері; қабырғаның жанында қабылдау, допты білектен беру және пас беру, берілген допты артқы сызықта қабылдауды орындайды;
- қорғану әдістері: "Алға бұрыштау", "Артқа бұрыштау" қорғанысы, қорғаныстағы командалық тактикалық әрекеттерді жасайды;
- жеке, топтасып блок қою әдістері: шабуылдаушы соққыға жалаң тосқауыл қою, төзімділікке тосқауыл қою, бір орында және орын ауыстырғаннан кейін тосқауыл қоюды орындайды;
- гимнастика: қатардағы және саптағы жаттығулар, бұрын үйренген саптық тәсілдерді қайталау және бекіту, қозғалу түрлері, тізені жоғары көтере, аяқтық ұшымен жүгіру, тізесін бүгіп алға ұмтыла, аяқтарын айқастырып және ауыстыра отырып, алға және қапталға қарай қозғалу әдістерін қолданады;
- акробатикалық жаттығулар: топтасу, отырып, жатып, тізе бүгіп, аунау, топтасуда - тізе бүккен күйде артқа және кері аунау, артқа аунап, жауырынға тұру, тізелеп отырған күйден алға қарай аунау, домалау, алға-тізе бүккен күйден, аяқтарын алшақ қойып, қадам жасап, алға қарай ұзақ домалауды орындайды;
- тіректен секіру жаттығулары: жай секірулер, таңбалау бойынша, ұзындыққа, биіктікке секіру, таянып секіру, ағаш ат аяқтарының арасын ашып секіру, аяқтарын бүгіп секіру, ағаш ат снарядтарының ені арқылы жанымен секіру әдістерін пайдаланады;
- қазақтың ұлттық және қимыл-қозғалыс ойындарын: "Аударыспақ", "Асық", "Хан талапай", "Тымақ ұру" және т.б. қолданады.
БК 1,4,5,9 12,13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология.
Психология пәніне кіріспе.
Психология пәні, әдістері мен маңызы.
Психологияның даму тарихы.
Психология ғылымының пәнаралық байланысы.
Психологиялық тест.
Диагностикалық әдістер.
Бала дамуының психологиялық өзгешеліктері.
Жеке адамның психологиялық өзгешеліктері.
Жеке адам және оның бағыты.
Темперамент. Мінез. Қабілет.
Жеке адамның тану процестері.
Түйсіктер. Қабылдау.
Ес. Ойлау. Сөйлеу. Қиял.
Жеке адамның эмоциясы, ерік процестері.
Эмоциялар мен сезімдер.
Ерік. Зейін, әрекет, дағды. Тәрбие психологиясы.
Ұстаз психологиясы.
Білімдер:
- психология пәнінің мазмұнын, міндеттерін, оқыту әдістерін игереді;
- психологияның маңызын түсінуді игереді;
- психологияның салаларын меңгереді;
- психология ғылымының басқа ғылымдармен байланысын жасауды меңгереді;
- психология ғылымының әдіснамалық негізін анықтауды үйренеді;
- жеке тұлғаның дамуының, психологиялық ерекшеліктерін анықтауды үйренеді;
- психиканың пайда болуы және дамуы туралы жалпы ұғымы қалыптасуын меңгереді;
- адам санасының дамуымен танысуды игереді;
- жеке адам туралы жалпы түсінігін, қызығуларын ажыратуды меңгереді;
- темпераменттің психологиялық сипаттамасын анықтауды игереді;
- мінез туралы жалпы ұғымы қалыптасуын меңгереді;
- қабілет туралы жалпы ұғымын сипаттауды үйренеді;
- қабілет саласындағы дара айырмашылықтарын ажыратуды меңгереді;
- таным процестерінің ерекшеліктерін түсінуді игереді;
- жеке адамның жас және дербес ерекшеліктерін ажыратуды меңгереді;
- қабілетті анықтауды және тәрбиелеуді үйренеді;
- байқау және байқағыштықты анықтауды игереді;
- ес туралы ұғымды қалыптасуын игереді;
- естің түрлерін ажыратуға үйренеді;
- ес және оның ерекшеліктерін анықтауды меңгереді;
- ойлау, ойлау формаларын меңгереді;
- ой операцияларын, сөйлеу, сөйлеу түрлерін анықтауды үйренеді;
- қиял, қиял түрлерін меңгеруді игереді;
- қиялдың жасалу жолдарын игереді;
- эмоциялар мен сезімдер туралы ұғымдарын меңгереді;
- ерік, ерік сапаларын меңгереді;
- зейін, зейін түрлерін ажыратуды үйренеді;
- оқу, ойын, еңбек әрекетін меңгереді;
- білім алушылардың психологиясының қалыптастырудағы мұғалімнің рөлі.
Іскерліктер:
- психология пәні бойынша оқу әдебиеттерімен өз бетінше жұмыс жүргізе алады;
- баланың психикалық ерекшеліктеріне талдау жасайды;
- жеке тұлғаның психологиялық қасиеттерін тануды және зерттеуде мидың рефлекторлық іс-әрекетін талдай алады;
- балалардың таным процестерінің ерекшеліктерін анықтайды;
- балалардың психикалық және анатомиялық, физиологиялық ерекшеліктерін тани алады;
- оқу үдерісінде білім алушылардың жеке тұлғасының ерекшеліктерін ескереді;
- зерттеу әдістерін қолдану, болашақ мұғалімнің кәсіби-мағыналы сапаларын, педагогикалық қабілеттерін дамыту жолдарын қолданады.
БК 1-5,7, 9,10 12-15
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.16
ЖКП 02
Педагогика.
Педагогиканың әдістемелік негіздері.
Тәрбие теориясы және әдістемесі.
Дидактика, оқытудың теориялық және әдістемелік негіздері.
Мектептегі білім жүйесі.
Мектеп жұмысын басқару.
Курстық жұмыстардың орындалу тәртібі мен ерекшеліктері.
Білімдер:
- педагогика пәнінің негізгі ұғымдарын, оқыту әдістерін меңгереді;
- педагогика пәнінің мақсаты мен міндеттерін айқындауды игереді;
- педагогика ғылымдарының құрылымы, оның басқа ғылымдармен байланысын ажыратуды меңгереді;
- тұлғаның даму кезеңдерін, тұлғаның жалпы даму заңдылықтарын, балалардың жас және дербес ерекшеліктерін меңгереді;
- ынтымақтастық педагогика жайлы ұғымы қалыптасуын меңгереді;
- Қазақстан Республикасындағы білім беру жүйесінің дамуын, оның даму перспективасын игереді;
- педагогикалық үдерісте мұғалімнің рөлі мен міндеттерін анықтауды үйренеді;
- тәрбиенің мақсаты мен міндеттерін айқындайды; оның түрлерін, оқыту әдістемесін игереді;
- тәрбие әдістерін, тәрбие принциптерін, ұжым, оның білім алушы тұлғасына әсерін, өзін-өзі тәрбиелеу және қайта тәрбиелеу жолдарын меңгереді;
- ғылыми дүниетанымды қалыптастыру кезеңін ажыратады;
- жалпы адамдық мораль туралы құлық тәрбиесінің міндеттері мен мазмұнын, білім алушылардың ақыл-ой, еңбек, экономикалық, экологиялық, эстетикалық, дене тәрбиесінің, құқықтық тәрбие мақсат-міндеттерін, түрлерін, ұйымдастыру формаларын меңгереді;
- мектеп, отбасы және қоғамдық мекемелердің ынтымақтастығын қалыптастыруды игереді;
- дидактиканың жалпы мәселелерін айқындауды үйренеді;
- оқыту үдерісінің заңдылықтары мен принциптерін игереді;
- тұтас педагогикалық процесс оқыту, білім және тәрбие бірлігінің негізін меңгереді;
- мектептегі білім жүйесімен танысады;
- оқытудың формаларын, әдіс-тәсілдерін, сабақтың типтері мен түрлерін, олардың оқыту құралдарын, мұғалімнің сабаққа дайындалуын, тақырыптық және сабақ жоспарын, білім алушылардың танымдық іс-әрекетінің нәтижесін бақылау, бағалау және есепке алуды, мектеп жұмысын басқару процесін меңгереді;
- халыққа білім беру ісінің мәні, міндеттері және принциптерін айқындауды игереді;
- педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру жолдарын игереді;
- мұғалімдердің педагогикалық және әдістемелік деңгейін жетілдіруді игереді;
- оқыту жүйесін басқаруды игереді;
- мектепте оқыту үдерісін басқаруды ұйымдастыру әдістемесін меңгереді;
- мектеп басшысының қызметін, мектептегі әдістемелік жұмыстарды үйымдастыруды игереді;
- адамзат тәрбиесіндегі халық педагогикасының рөлін, үйелменнің ұрпақты тәрбиелеуде ұлттық педагогикада алатын орнын айқындауды меңгереді;
Іскерліктер:
- педагогикалық зерттеу әдістерін қолданады;
- ынтымақтастық педагогикалық негізгі идеяларын, оларды оқу-тәрбие үдерісінде іске асырады;
- Қазақстан Республикасының білімге, тәрбиеге қатысты нормативтік құжаттарын қолданады;
- білім беру жүйесін жүйелейді;
- педагогикалық жағдаяттарды шешеді;
- тәрбие әдістерін жіктеп, оған әртүрлі көзқарас тұрғысынан қарайды;
- тәрбие әдістерін, құралдарын, формаларын қолдана алады;
- білім алушылардың дүние танымын қалыптастырудың құралдары мен жолдарын қолдана алады;
- жалпы адамдық мораль туралы ұғым қалыптасады;
- оқу еңбегінің мәдениетіне тәрбиелейді;
- сабақтың типіне, түріне сәйкес сабақ жоспарын құрастырады;
- білімдік, іскерлік дағдыларын бақылау және бағалау формаларын қолданады;
- білім алушыларға кәсіптік бағдар береді, экономикалық, дене тәрбиесі, құқық тәрбиесінің маңызын айқындайды;
- тәрбиені жоспарлайды, ұйымдастырады, өткізеді;
- ұлттық ұжыммен және жеке тұлғамен қарым-қатынас орнатады;
- педагогикалық озат тәжірибені зерттеп, жинақтайды;
- мектепті басқару әдістері және стилін ажыратады;
- халық педагогикасын насихаттау мен дамыту, үйелмен тәрбиесінде әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлерін қолданады.
БК 1-5, 9,10, 12-16
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.16
ЖКП 03
Этнопедагогика.
Этнопедагогика пәні және оның ғылым ретінде орны, зерттеу міндеттері.
Халықтық педагогика -этнопедагогиканың зерттеу объектісі.
Этнопедагогиканың методологиялық негіздері.
Отбасындағы бала тәрбиесі.
Ұлттың салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптары.
Этнопедагогика тарихының негізгі кезеңдері.
Ежелгі түркі тағылымдары.
Орта ғасыр тәлімгерлік ой-пікірлері.
XV-XVII ғасырлардығы ақын-жыраулар шығармаларындағы тәлімгерлік ой-пікірлер.
XIX-XX ғасырлардағы ақын-жыраулардың педагогикалық-психологиялық ой-пікірлері.
Тәрбиенің халықтық жүйесінің негізгі бағыттары: дене, еңбек, ақыл-ой, адамгершілік, эстетикалық, экологиялық, құқықтық тәрбие.
Білімдер:
- этнопедагогика пәні және оның ғылым ретінде орнын зерттеу міндеттерін меңгереді;
- этнопедагогиканың методологиялық негіздерін меңгереді;
- отбасы тәрбиесінің мәнін ашуды үйренеді;
- ұлттық салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды игереді.
Іскерліктер:
- этнопедагогиканың тарихының негізгі кезеңдерін ажыратады;
-ежелгі түркі тағлымдарын қолданады;
- XV-XVII ғасырлардығы ақын-жыраулардың ой-пікірлерін талдайды;
- XIX-XX ғасырлардағы ақын-жыраулардың педагогикалық-психологиялық ой-пікірлерін басшылыққа алады;
- тәрбиедегі халықтық жүйесінің негізгі бағыттарын ажыратады.

БК 1-3, 5,7,11,12
ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.10
3.4.12
3.4.14
ОПД 04
Методика воспитательной работы.
Основные направления работы воспитания школьников.
Методы воспитания, его виды, формы проведения.
Требования к воспитанию в современной школе.
Пути коллективной подготовки.
Планирование воспитательной работы.
Общественные организации в школах.
Основные задачи и функции классного руководителя.
Взаимосвязь школы и семьи.
Внеклассные и внешкольные виды работ.
Внушение и его роль
в процессе воспитания.
Роль народной педагогики в воспитании школьников.
Оценка воспитательной работы.
Знания:
знать цели и задачи воспитания, его содержание;
знать пути развития общества и разностороннее воспитание личности;
определять объективные и субъективные факторы в развитии и воспитании личности;
знать основное содержание воспитания подрастающего поколения, особенности воспитательного процесса;
иметь общее понятие о воспитательном процессе;
знать принципы воспитания;
определять пути самопознания и перевоспитания;
знать формы организации воспитательного процесса;
знакомиться с содержанием работ общественных организаций;
формировать понятия об основных задачах и функциях классного руководителя;
освоить формы работ с родителями;
планировать воспитательную работу в соответствии с планом школы;
знать роль убеждения в процессе воспитания;
определять методы и формы внушительных работ по убеждению;
оценить показатели диагностики оценки уровня воспитания школьников;
использовать народную педагогику в учебно-воспитательном процессе;
знать направления, цели, обязанности в воспитательной работе;
определять средства и методы воспитания;
планировать воспитательную работу;
знать функции классного руководителя.
Умения:
планирует воспитательную работу;
проводит воспитательную работу;
использует методы, способы, средства воспитания;
проводит внеклассные мероприятия в различных формах;
организует работу классного руководителя;
использует в народной педагогике виды воспитательных работ;
определяет компоненты в системе воспитания школы;
определяет содержание, сущность системы воспитания школы;
определяет основные пути формирования классного коллектива;
применяет методы диагностики формирования коллектива;
использует основные формы и методы убеждения обучаемых.
БК 1-5,10,
12-16
ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
ОПД 05
Анатомия, физиология и гигиена школьника.
Общее развитие организма человека и строение клетки.
Закономерности роста и развития.
Нервная система. Значение и функции нервной системы.
Высшая нервная деятельность.
Сущность функции высшей нервной системы.
Учения И.М. Сеченова и И.П. Павлова в развитии высшей нервной деятельности.
Анализаторы.
Строение и функции анализаторов.
Кровь, функция крови.
Движения крови по сосудам.
Строение сердца.
Органы дыхания. Строение органов дыхания и их функции.
Пищеварительная система.
Строение и гигиена органов пищеварения.
Обмен веществ и энергии. Мочеиспускание.
Выделение.
Строение и функции органов выделения.
Кожа.
Строение и функции кожи.
Закаливание.
Железы внутренней секреции.
Понятие о внутренних, внешних, смешанных железах.
Санитарно-оздоровительные работы.
Гигиенические требования при проведении воспитательных работ
в учреждениях.
Знания:
различать черты, сходства и отличия человека и млекопитающих;
знать строение, химический состав клетки;
определять признаки живого организма:
определять по микроскопу части клетки;
согласно поставленной цели делать соответствующие выводы;
различать строение и функции нервной системы;
знать рефлекторную и проводниковую строение и функции спинного мозга;
определять строение головного мозга;
определять функции деятельности высшей нервной системы;
иметь понятие о санитарно-гигиенических требованиях к проведению уроков письма и чтения;
освоить гигиену и меры придотвращения усталости;
знать о роли анализаторов и их особенностях;
освоить строение крови и ее функции;
освоить меры предотвращения анемии
знать правила оказания первой медицинской помощи при кровотечениях;
знать болезни органов дыхания;
различать строение органов пищеварительной системы и ее функции;
знать гигиену питания;
знать основы профилактической работы заболеваний желудочно-кишечного тракта;
иметь понятие о процессах ассимиляции и диссимиляции;
различать особенности обмена веществ у школьника;
уметь определять важность пищеварения;
знать строение и функции мочевыделительной системы;
знать пути предотвращения почечных заболивании;
уметь различать виды желез внутренней секреции;
знать пути предотвращения почечных заболевании;
определять взаимодействия желез внутренней секреции;
знать о гигиенических требованиях при проведений воспитательных работ в учреждениях;
освоить виды инфекционных заболеваний, - знать об оказании первой медицинской помощи.
Умения:
объясняет механизмы условных рефлексов;
определять различия безусловных и условных рефлексов;
определять торможения условных рефлексов;
составляет таблицу нервной систем;
излагает расположения симпатических, парасимпатических узлов вегетативной нервной системы;
делает анализ о деятельности обучаемого в процессе режима распорядка дня и во время проведения внеклассной работы;
правильно определяет место расположения анализаторов по таблице;
разъясняет работу опорно-двигательной системы;
останавливает кровь при кровотечениях, делает перевязку;
определяет значимость органов дыхания;
своевременно выявляет болезни органов дыхания;
составляет суточный рацион питания школьника;
определяет закономерности развития обмена веществ в соответствии с возрастными особенностями школьника;
изображает наглядно органы мочевыделительной системы;
работает по таблице "Строение кожи";
делает выводы;
в классе, школе организует "Уголок здоровья" и выставки по профилактике оздоровительных работ;
проводит мероприятия по предотвращению инфекционных заболеваний;
- оказывает первую медицинскую помощь при укусах.

БҚ 1-3,5,7,11,12
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.10
3.4.12
3.4.14
ЖКП 04
Тәрбие жұмысының әдістемесі.
Мектептегі тәрбие жұмысының негізгі бағыттары.
Тәрбие әдістері, түрлері, ұйымдастыру формалары.
Қазіргі замандағы мектептегі тәрбиеге қойылатын талаптар.
Оқушылар ұжымын ұйымдастыру жолдары.
Тәрбие жұмысын жоспарлау.
Қазіргі мектептердегі қоғамдық ұйымдар.
Сынып жетекшісінің негізгі міндеттері.
Мектеп пен отбасы арасындағы байланыс.
Сыныптан және мектептен тыс жұмыстар.
Сендіру және оның тәрбие процесіндегі рөлі.
Оқушыларға тәрбие берудегі халықтық тәрбиенің рөлі.
Тәрбие қорытындысын бағалау.
Білімдер:
- тәрбиенің мақсат-міндеттері, мазмұнын ашуды игереді;
қоғам дамуының негізгі кепілі – жеке тұлғаны жан-жақты дамыту жолдарын меңгереді;
- жеке тұлғаны дамытуға әсер ететін объективті және субъективті факторларын айқындауды үйренеді;
- жас ұрпақты тәрбиелеудің негізгі мазмұнын, тәрбие процесі ерекшеліктерімен танысуды игереді;
- тәрбие процесі туралы жалпы түсінігі қалыптасуын игереді;
- тәрбие принциптерін айқындауды үйренеді;
- өзін-өзі тәрбиелеу және қайта тәрбиелеу жолдарын қарастыруды үйренеді;
- тәрбие процесін түрлі формаларда ұйымдастыруды үйренеді;
- қоғамдық ұйымдардың жұмыс мазмұнымен танысуды игереді;
- сынып жетекшісінің негізгі міндеті мен қызметі туралы түсінігін қалыптастыруды игереді;
- ата-аналармен жұмыс жүргізу формаларын меңгереді;
- тәрбие жұмысын тәрбие жоспарларына сәйкес жоспарлауды үйренеді;
- сендіру, оның тәрбие процесіндегі рөлін анықтауды меңгереді;
- білім алушылармен сендірудің формалары мен әдістерін игереді;
- білім алушылардың тәрбиелік деңгейінің бағалау көрсеткіштерін айқындауды игереді;
- оқу-тәрбие жұмысында халықтық педагогиканы қолдануды игереді;
- тәрбие жұмысының мақсаты мен міндеттерін, бағыттарын айқындауды үйренеді;
- тәрбие құралдарын, әдістерін қолдануды игереді;
- тәрбие жұмысын жоспарлауды үйренеді:
- сынып жетекшісінің мақсат-міндеттерін үйренеді.
Іскерліктер:
- тәрбие жұмысын жоспарлайды;
- тәрбие жұмысын өткізеді;
- тәрбие әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдана біледі;
- сыныптан тыс іс-шараларды әртүрлі формада өткізеді;
- сынып жетекші жұмысын ұйымдастырады;
- халықтық педагогикада тәрбие түрлерін қолданады;
- мектептің тәрбие жүйесінің мәнін, мазмұны, тәрбиелік жүйе компоненттерін анықтай алады;
- сынып ұжымын құру мен топтастырудың негізгі жолдарын қолдана алады;
- ұжымды қалыптастырудағы диагностикалау әдістерін қолданады;
- білім алушыларға сендірудің негізгі формалары мен әдістерін қолдануға үйретеді.
БК 1-5,10,12-16
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
ЖКП 05
Анатомия, физиология, мектеп оқушы гигиенасы.
Адам ағзасының дамуы және жасуша туралы мәлімет.
Өсу мен даму заңдылықтары.
Жүйке жүйесі. Жүйке жүйесінің маңызы.
Жоғары дәрежелі жүйке қызметі.
Жоғары дәрежелі жүйке қызметінің маңызы. И.М.Сеченов пен И.П.Павловтың жоғары дәрежелі жүйке қызметі туралы ілімі.
Анализаторлар.
Анализаторлардың маңызы, құрылысы.
Қанның қызметі және құрамы. Жүрек тамыр жүйкесі. Жүректің құрылымы.
Тыныс алу жүйесі.
Тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен атқаратын қызметі.
Ас қорыту мүшелерінің құрылысы мен гигиенасы.
Зат және энергия алмасуға жалпы сипаттама.
Зәр шығару. Несеп шығару, несеп шығару жүйесінің маңызы мен құрылысы.
Тері. Терінің қызметі, құрылысы.
Шынықтыру. Ішкі секреция бездері. Ішкі секреция бездерінің түрлері.
Санитарлық ағарту жұмыстары. Мекемедегі тәрбие жұмыстарын ұйымдастырудағы гигиеналық талаптар.
Білімдер:
- сүтқоректі жануарлар мен адамның дене бөліктерінің арасында ұқсастықтарын игереді;
- жасушаның құрылысын, жасушаның химиялық құрамын меңгереді;
- тіршілік әрекетін ажыратуды үйренеді;
- микроскоптағы дайындалған препаратты қарап, олардың қай ұлпа екендігін анықтауды игереді;
- белгіленген мақсат бойынша қорытынды жасауды үйренеді;
- жүйке жүйесінің маңызын, бөлімдерін, құрылысын анықтайды;
- жұлынның құрылысын, қызметін меңгереді;
- мидың құрылысын игереді;
- ми бөліктерінің қызметін меңгереді;
- жоғары дәрежелі жүйке қызметінің типтерін ажыратуды үйренеді;
- білім алушылардың оқу және жазу сабақтарына қойылатын талаптарын анықтауды үйренеді;
- шаршаудың алдын алу шараларын, гигиенасын меңгереді;
- анализаторлар және олардың ерекшеліктерін игереді;
- қанның құрамы және қызметін ажыратуды игереді;
- қан аздықты болдырмау шараларын меңгереді;
- қан кеткенде алғашқы көмек көрсетуін игереді;
- тыныс алу мүшелерінің құрылысын меңгереді;
- ас қорыту мүшелерінің құрылысы мен қызметтерін меңгереді;
- тамақтанудың гигиенасын игереді;
- ас қорыту мүшелерінің гигиенасын меңгереді;
- зат алмасудың реттелуін айқындауды үйренеді;
- ассимиляция, диссимиляция жайлы ұғымдарын игереді;
- ас қорытудың маңызын анықтауды үйренеді;
- зат шығару жүйесінің құрылысын, қызметтерін айқындайды;
- бүйрек ауруларының алдын алуын меңгереді;
- ішкі секреция бездерінің түрлерін ажыратуды үйренеді;
- бездердің өзара байланысын және олардың әрекетінің реттелуін айқындауды меңгереді;
- мекемедегі тәрбие жұмыстарын ұйымдастырудағы гигиеналық талаптарды игереді;
- жұқпалы аурулар түрлерін ажыратуды игереді;
- алғашқы жәрдем көрсетуді меңгереді.
Іскерліктер:
- шартты рефлекстердің тізім механизмін айқындайды;
- шартты және шартсыз рефлекстердің айырмашылығын анықтайды;
- шартты рефлекстердің тежелеуін айқындайды;
- жүйке жүйесі құрылымын кестеде көрсетеді;
- жүйке жүйесінің құрылысын ішкі мүшелердің қызметіне әсер етуін түсіндіреді;
- симпатикалық және парасимпатикалық түрлері туралы түсіндіреді;
- білім алушының күн режиміне талдау жасайды және сыныптан тыс сабақтың мөлшерін анықтайды;
- анализаторларды кестеде көрсетеді;
- жарақаттанғанда таңғыш салуды көрсетеді;
- тірек-қимыл жүйесінің гигиеналық шараларын жоспарлайды;
-тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметтердің ерекшеліктерін айқындайды;
- мектеп оқушыларының бір күндік тамақ құрамының мөлшерін анықтайды;
- мектеп оқушыларының жас ерекшеліктеріне байланысты зат алмасу ерекшеліктерін бақылайды;
- зәр шығару жүйесінің құрылысын кестеде көрсетеді;
- "Терінің құрылысы" кестесімен жұмыс істейді;
- сыныпта, мектепте "Денсаулық бұрышын" және санитарлық көрмелер ұйымдастырады;
- ата-аналармен жүргізілетін ағарту жұмыстарын жүргізеді;
- балаларда кездесетін жұқпалы аурулардың алдын алу жолдарын жүргізеді;
- шаққан кезде алғашқы жәрдем көрсетеді.

БК 1,4,5, 7,9,10, 12,15
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
ОПД 06
Методика научно-педагогических исследований.
Понятие о научных знаниях и научных исследованиях.
Методы педагогического исследования.
Методы эмпирических исследований и моделирование.
Исследование литературы и документации.
Методы исследования коллектива и личности.
Исследования педагогических опытов
в школе.
Педагогический эксперимент.
Методы проведения педагогических исследований.
Методы статистических разработок результатов исследования.
Знания:
освоить цели и задачи научно-исследовательских работ;
знать методы и формы организации научно-исследовательских работ;
освоить технику и структуру организации научного исследования и требования к нему;
анализировать состояние исследуемой проблемы: исследовать литературные очаги, собирать факты педагогической практики;
делать анализ о педагогическом исследовании;
использовать методы педагогического исследования: оценка и контроль, диагностический рейтинг;
освоить логическую структуру педагогических исследований;
внедрять в жизнь программу педагогического исследования;
знать содержание художественного оформления научно-исследовательских работ;
использовать теоретические и эмпирические методы педагогических исследований.
Умения:
определяет цели и задачи исследования;
использует методы исследования;
составляет содержание научно-исследовательского аппарата;
организовывает практико- экспериментальную работу;
художественно оформляет научно-исследовательскую работу;
использует педагогический опыт, методы его исследования и обобщения;
составляет моделирование педагогического исследования и определяет его виды;
использует графические методы в разработке результатов эксперимента: статистические материальные методы, тест.
БК 1-5,7,9,
12,13
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.14
ОПД 07
Новые педагогические технологии.
Введение в образовательную технологию.
Понятие о педагогической технологии.
Педагогические технологии:
Система обучения литературы на основе формирования нравственности (Е.И.Ильин).
Технология обучения на основе развития и воодушевления действия обучаемого:
Технология обучения через игры;
Технология дифференцированного обучения;
Проблемное обучение;
Технология модульного обучения;
Технология обучения через опорные сигналы.
Технология обучения на основе эффективного управления и организации учебного процесса:
Технология программного обучения;
Технология коллективного обучения;
Компьютерная технология.
Технология ступенчатого комплексного разбора языкового материала:
Альтернативная технология обучения;
Технологии развивающего обучения;
Педагогические технологии в авторских школах;
Технология ступенчатого комплексного разбора (А.Оразакынова);
Педагогическая мастерская.
Знания:
раскрыть содержание педагогической инновации;
освоить современные технологии обучения:
гуманизация обучения;
обучение через игры;
дифференцированное обучение;
развивающее обучение;
модульное обучение;
программное обучение;
коллективное обучение;
компьютерная технология;
технология ступенчатого комплексного разбора языковых материалов;
знать особенности новых педагогических технологий;
освоить содержание и приемы обучающих технологий, пути внедрения новых педагогических технологий;
знать информирование и организацию инноваций и поиски нового в обучении;
внедрять новшества в учебно-воспитательный процесс с учетом проведения начального контроля;
исследовать пути использования инновационных методов в учебно-воспитательном процессе;
использовать технологию оценивания результатов новшеств и внедрять их в учебно-воспитательный процесс.
Умения:
делает разбор определениям "Педагогическая технология", "Технология обучения учебных предметов";
делает разбор и описание педагогических технологий, используемых в учебном процессе при обучении предметов в основной школе;
делает разбор новых современных видов педагогических технологий, используемых в обучении предметов;
конкретизирует свои взгляды и направления о современных инновационных технологиях и их идеях;
выбирает и составляет из определенных педагогических технологий педагогические процессы.
БК 1-5,
7,9,10,
12,13
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
ОПД 08
Компьютерные технологии.
Общие сведения об ЭВМ.
Операционные системы.
Текстовый редактор Microsoft Word. Электронная таблица Microsoft Excel.
Мультимедийные возможности.
Графический редактор Microsoft Power Point.
База данных Microsoft Access.
Компьютерные сети.
Знания:
соблюдать правила техники безопасности в кабинете вычислительной техники;
знать историю развития электронно-вычислительных машин;
пользоваться новейшими современными компьютерными устройствами;
усвоить рабочую продуктивность новейших компьютеров;
пользоваться списком аппаратных оборудований ЭВМ;
пользоваться элементной базой персонального ЭВМ;
освоить основные блоки персонального компьютера;
усвоить названия дисково-информационных накопителей;
пользоваться устройствами ввода, вывода и сохранения информаций на компьютере;
пользоваться дополнительными устройствами персонального компьютера;
усвоить функции операционной системы MS DOS;
пользоваться основными понятиями и обозначениями операционной системы;
изучить каталоги файлов, маршрутов, запоминать названия неиспользуемых файлов;
освоить виды стандартных названий файлов;
различать отличия резидентных команд от транзитных;
усвоить основы работы с операционной системой Windows;
пользоваться основными функциями операционной системы и их условными знаками обозначения, графическими ссылками;
знать основные технологические принципы операционной системы;
пользоваться справочной системой операционной среды Windows;
уметь пользоваться основными операциями, выполняющиеся окнами в системе Windows;
пользоваться стандартными элементами диалогового окна;
освоить общие сведения о текстовом редакторе Microsoft Word;
пользоваться стандартными элементами окна текстового редактора;
отличать функции в текстовом редакторе панелей инструментов: стандартная и форматирования;
составлять набор текстов и их пути сохранения в текстовом редакторе;
показывать пути открытия сохраненных документов на диске;
знать пути определения параметров основных шрифтов;
выполнять действия форматирования символов, шрифтов;
знать установку междустрочных интервалов;
использовать формулы редакторов;
знать пути создания таблиц и их обработку;
освоить общие сведения об электронной таблице Microsoft Excel;
знать пути ввода информации в ячейку: текста, числа, формулы;
освоить операции, выполняющиеся со строками, столбцами и блоками;
знать пути удаления ячеек и их очистку;
знать правильность написания адресов и блоков в абсолютном, сравнительном и смешанном виде;
использовать графические возможности электронной таблицы;
изучить пути построения и изменения типов, размеров, цветов и перемещения диаграмм;
знать пути форматирования информаций и пояснений;
усвоить пути печати диаграмм;
знать технологию построения графиков функций;
освоить использование электронной таблицы в виде информационной базы данных;
изучить основы работы с мультимедийными файлами;
различать типы аудио и видео форматных файлов, знать регистрацию файлов;
знать пути введения звуковых файлов в документ;
освоить возможности графического редактора Microsoft PowerPoint;
знать пути работы с образцами;
знать пути оформления презентаций;
усвоить пути построения графиков и покрытия узором, использовать рисунки из библиотеки ClipArt;
составлять презентации с помощью мастера;
использовать пути ввода и оформления текста;
освоить использование анимационных эффектов в тексте;
знать пути установки гиперссылки между слайдами;
составлять рисунки образцов украшений;
освоить возможности работы с базами данных Microsoft Access;
освоить понятие о базе данных;
отличать фактографические и документные базы;
знать структуру реляционных баз данных;
знать отличие между централизованными и отдельными базами данных;
усвоить форматирование типов полей;
пользоваться действиями, выполняющиеся в базе данных;
знать назначение операций в базе данных;
пользоваться технологией обработки базы данных в компьютере;
освоить работу над записями в базе данных;
знать пути обработки базы данных, подбора базы;
проводить фильтрацию данных;
знать пути ввода задачи на печать;
усвоить теоретические основы компьютерных сетей;
показывать пути объединения компьютерных сетей;
освоить пути подключения принтера через переключатель к компьютеру;
научиться пользоваться принтером в локальной сети;
соединять топологии шины, кольца, звездчатую топологию локальной сети;
усвоить объединение локальных и общих сетей;
усвоить разделение внешних и внутренних видов модемов;
знать отличие единых сетей от иерархических.
Умения:
использует оборудования правил техники безопасности в кабинете вычислительной техники;
строит магистральные чертежи ЭВМ;
проводит регистрацию новейших компьютерных сетей;
анализирует аппаратные оборудования ЭВМ;
делает технологические чертежи основных блоков персонального компьютера;
сравнивает названия информационных дисковых накопителей;
пользуется устройствами ввода, вывода и сохранения информаций в компьютере;
пользуется системами файлов и их групповых обозначений на практике;
находит каталоги файлов, маршрутов, названия неиспользуемых файлов;
определяет отличия резидентных от транзитных команд;
находит пути использования основных функций операционной системы, условных знаков обозначения;
запускает основные операции, выполняющиеся окнами в системе Windows;
определяет пути установки стандартных элементов диалогового окна;
использует стандартные элементы окна текстового редактора, показывает установку панели стандартная и форматирования в текстовом редакторе;
набирает тексты и их пути сохранения в текстовом редакторе;
находит пути открытия сохраненных документов в диске;
определяет основные параметры шрифтов;
проводит установку параметров форматирования шрифтов и символов;
устанавливает междустрочные интервалы;
применяет пути запуска формул редакторов;
создает таблицы и умеет их обрабатывать;
умеет использовать информации в ячейках: текста, числа, формулы, решения задач;
выполняет операции со строками, столбцами и блоками;
находит пути удаления ячеек и их очистку;
проводит вычисления адресов ячеек и блоков в абсолютном, сравнительном и смешанном виде;
строит и изменяет типы, размеры, цвета и перемещение диаграмм;
дает пояснения, умеет выполнять форматирование информаций;
умеет печатать составленные диаграммы с использованием принтера;
различает типы мультимедийных файлов и проводит регистрацию файлов;
делает выбор аудио и видео форматных файлов;
делает звукозаписи и умеет их вводить в документ;
выполняет презентацию, используя художественные украшения;
рисует, украшает графики;
вводит в слайд рисунки из библиотеки ClipArt;
строит слайды для презентации с помощью мастера автосодержания;
составляет текст и вводит его в редактор;
применяет анимационные эффекты в текстах;
пользуется гиперссылкой между слайдами и файлами;
выполняет работу с фактографическими и документными базами;
строит структуру реляционных баз данных;
определяет структуру типов полей;
строит чертежи технологической обработки базы данных на компьютере;
показывает проведение данных через фильтр;
выполняет пути печати задач;
конструирует варианты чертежей объединения компьютерных сетей;
подключает принтер к компьютеру с помощью переключателя;
составляет топологии шины, структуру кольцевой, звездчатой топологии;
выполняет варианты чертежей общих сетевых топологий;
объединяет локальные и общие сети;
делает установку и использует аппаратные оборудования;
устанавливает операционную систему Windows ХР;
использует форматирование в текстовом редакторе Microsoft Word;
делает установку графиков в текстовом редакторе и выполняет их обработку;
пользуется формулами в электронной таблице Microsoft Excel при проведении сложных вычислений;
вводит, выводит и обрабатывает мультимедийные файлы в компьютере;
готовит презентацию, используя анимационные эффекты в графическом редакторе Microsoft PowerPoint;
строит базу данных библиотеки в базе данных Microsoft Access.

БК 1,4,5,7,9,10, 12,15
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
ЖКП 06
Ғылыми-педагогикалық зерттеулер әдістемесі.
Ғылыми білім және ғылыми зерттеу жұмысы туралы түсінік.
Педагогикалық зерттеу әдістері.
Эмпирикалық зерттеу әдістері, модельдеу.
Әдебиеттері мен құжаттарды зерттеу.
Ұжым және тұлғаны зерттеу әдістері.
Педагогикалық эксперимент.
Педагогикалық зерттеуді жүргізу әдістемесі.
Зерттеу нәтижелерін статистикалық өңдеу әдістері.
Мектептегі озық педагогикалық іс-тәжірибелерді зерттеу.
Білімдер:
- ғылыми-зерттеу жұмыстарының мақсаты мен міндеттерін меңгереді;
- ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру әдістері мен формаларын игереді;
- ғылыми зерттеуді ұйымдастыру техникасын, құрылымын, оларға қойылатын талаптарды меңгереді;
- зерттелетін мәселенің жағдайын талдап, әдеби көздерді зерттейді, педагогикалық практика фактілерін жинақтауды үйренеді;
- педагогикалық зерттеудегі ұғымдарға талдау жасауды меңгереді;
- педагогикалық зерттеу, бақылау және бағалау әдістерін, диагностикалық рейтингті пайдалануды игереді;
- педагогикалық зерттеулердің логикалық құрылымын меңгереді;
- педагогикалық зерттеу бағдарламасын жүзеге асыруды меңгереді;
- ғылыми-зерттеу жұмыстарын әдеби көркемдеуді үйренеді;
- педагогикалық зерттеудің теориялық және эмпирикалық әдістерін қолдануды игереді.
Іскерліктер:
- зерттеу мақсаты мен міндеттерін анықтайды;
- зерттеу әдістерін қолданады;
- ғылыми-зерттеу аппаратының мазмұнын құрады;
- тәжірибелік-эксперименталдық жұмыстарын ұйымдастырады;
- ғылыми-зерттеу жұмыстарын әдеби безендіреді;
- педагогикалық тәжірибе, оны зерттеу мен жалпылау әдістерін пайдаланады;
- педагогикалық зерттеудегі модельдеу, оның түрлерін ажыратады;
- эксперимент нәтижелерін анықтауда қолданады.
БК 1-5,7 9,12,13
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.14
ЖКП 07
Жаңа педагогикалық технологиялар.
Білімдік технологияға кіріспе.
Педагогикалық технология туралы түсінік.
Педагогикалық технологиялар:
-Адамгершілікті қалыптастыруға негізделген әдебиетті оқыту жүйесі (Е.И.Ильин).
Оқушы әрекетін жандандыру және жетілдіру негізіндегі оқыту технологиялары:
- Ойын арқылы оқыту технологиясы;
- Деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы;
- Проблемалық оқыту технологиясы;
- Модульдік оқыту технологиясы;
-Тірек-сигналдар арқылы оқыту технологиясы.
Оқу үдерісін ұйымдастыру және басқару тиімділігіне негізделген оқыту технологиялары:
-Бағдарламалап оқыту технологиясы;
-Ұжымдық оқыту технологиясы;
Компьютерлік технология.
Тілдік материалдарды сатылай комплексті талдау технологиялары:
- Альтернативті оқыту технологиясы;
- Дамыта оқыту технологиялары.
Авторлық мектептегі педагогикалық технологиялар:
- Сатылай-комплексті талдау технологиясы (А.Оразақынова);
- Педагогикалық шеберхана технологиясы.
Білімдер:
- педагогикалық инновацияның мәнін ашуды үйренеді;
- оқытудың қазіргі технологияларын меңгереді: білім беруді ізгілендіру, ойын арқылы оқыту, деңгейлеп-саралап оқыту, дамыта оқыту, модульдік оқыту технологиясын, бағдарламалап оқыту, ұжымдық оқыту, компьютерлік технологиясын, тілдік материалдарды сатылай комплексті талдау технологиясын қолдануды игереді;
- жаңа педагогикалық технологияның ерекшеліктерін игереді;
- оқыту технологиясының мазмұны мен әдістерін, жаңа педагогикалық технологияны ендіру жолдарын меңгереді;
- ақпараттандыру және инновацияларды ұйымдастыруды, жаңалықтарды іздестіруді игереді;
- оқу-тәрбие үдерісінде жаңалықтарды алғашқы байқаудан өткізуді үйренеді;
- оқу-тәрбие үдерісінде инновациялық әдіс-тәсілдерді пайдалануды игереді;
- оқу-тәрбие үдерісіне енгізілген жаңалықтардың нәтижесін бағалауды игереді.
Іскерліктер:
- "Педагогикалық технология", "Оқыту технологиясы" ұғымдарына берілген анықтамаларға талдау жасайды;
- негізгі мектептегі пәндерді оқыту барысында қолдануға болатын педагогикалық технологияларға сипаттама беріп, оларға талдау жасайды;
- пәндерді оқыту барысында қолдануға болатын қазіргі заманғы педагогикалық технологиялардың түрлерін біліп, оларға сипаттама жасап, талдайды;
- қазіргі заманғы инновациялық технологиялар мен идеялар жөнінде өзіндік бағыт-бағдар алады;
- белгілі бір педагогикалық технологиялар бойынша педагогикалық процесті таңдайды және құрайды.
БК 1-5,7,10, 12,13
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
ЖКП 08
Компьютерлік технологиялар.
ЭЕМ туралы жалпы мағлұматтар.
Операциялық жүйелер.
Microsoft Word мәтіндік редакторы.
Microsoft Excel электрондық кесте.
Мультимедия мүмкіндіктері.
Microsoft Power Point графикалық редакторы.
Microsoft Access мәліметтер қоры.
Компьютерлік желілер.
Білімдер:
- есептеуіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерімен танысуды меңгереді;
- электронды есептеу машиналарының даму тарихын меңгереді;
- қазіргі заманғы компьютердің аппараттық жабдықталуын игереді;
- жаңа үлгідегі компьютерлердің жұмыс өнімділігін меңгереді;
- ЭЕМ-дің аппараттық жабдықтарының тізімімен танысуды игереді;
- дербес ЭЕМ-нің элементтік базасын анықтауды игереді;
- дербес компьютердің негізгі блоктарын игереді;
- дискідегі мәлімет жинақтауыштардың аттарын меңгереді;
- компьютерге ақпараттарды енгізу, сақтау, шығару құрылғыларын игереді;
- дербес компьютердің қосымша құрылғыларын анықтауды меңгереді;
- MS DOS операциялық жүйесінің қызметін меңгереді;
- операциялық жүйенің негізгі түсініктері мен белгілеулерімен танысуды игереді;
- файлдар жүйесі, оларды топтап белгілеуін анықтауды меңгереді;
- файлдар каталогын, маршрутын, пайдалануға болмайтын файл аттарын есте сақтауды игереді;
- файл аттарының стандартты түрлерін меңгереді;
- резидентті және транзитті командалардың айырмашылықтарын анықтауды игереді;
- Windows операциялық жүйесімен жұмыс жасау негіздерін меңгереді;
- операциялық жүйесінің негізгі функциялары, шартты белгілері, графикалық сілтемелерімен танысуды меңгереді;
- операциялық жүйесінің негізгі технологиялық принциптерін игереді;
- Windows ортасының анықтамалық жүйесін меңгереді;
- Windows жүйесінде терезелермен орындалатын негізгі операцияларын қолдануын меңгереді;
- сұхбаттасу терезелерінің стандартты элементтерін игереді;
- Microsoft Word мәтіндік редакторы туралы жалпы мағлұматтарын игереді;
- мәтіндік редактор терезесінің стандартты элементтерін анықтауды меңгереді;
- мәтіндік редактордың стандартты және форматтау саймандар тақталарының қызметі мен айырмашылықтарын ажыратуды үйренеді;
- мәтіндік редакторында құжатты теру, оларды сақтау жолдарын меңгереді;
- дискіде бұрын жазылған құжаттарды ашу жолдарын игереді;
- қаріптердің негізгі параметрлерін анықтау жолдарын меңгереді;
- символдарды, қаріптерді форматтау әрекеттерін орындауды меңгереді;
- қатар аралық интервалдарды орнатуын игереді;
- формулалар редакторын пайдалануын игереді;
- кестелерді құру, оларды өңдеу жолдарын игереді;
- Microsoft Excel электрондық кестесі туралы жалпы мағлұматтарын игереді;
- ұялар ішіндегі мәліметтер, мәтін, сандар, формулалар енгізу жолдарын көрсетуін үйренеді;
- қатарлар, бағаналар, блоктармен орындалатын операцияларын меңгереді;
- ұяларды өшіру, оларды тазалау әрекеттерін игереді;
- ұялар мен блоктардың адрестерін абсолютті, салыстырмалы және аралас түрде жазылуын салыстыруға үйренеді;
- электронды кестенің графикалық мүмкіндіктерін пайдалануды игереді;
- диаграмма тұрғызу, көлемін, типін, түсін өзгерту, оларды жылжыту жолдарын меңгереді;
- түсінік беру, мәліметтерін форматтау жолдарын игереді;
- диаграмманы баспаға шығару жолдарын меңгереді;
- функция графигін тұрғызуын игереді;
- электронды кестені мәліметтер қоймасы ретінде пайдалануын игереді;
- мультимедиялық файлдармен жұмыс істеу негіздерін меңгереді;
- аудио және видео форматты файлдарды таңдауын анықтауды үйренеді;
- дыбыстық файлдарды құжатқа енгізу жолдарын меңгереді;
- Microsoft Power Point графикалық редакторының мүмкіндіктерін игереді;
- үлгімен жұмыс жасау жолдарын меңгереді;
- тұсаукесерді көркем безендіру әрекеттерін пайдалануға үйренеді;
- графиканы, өрнектеудің суретін салуын, ClipArt кітапханасындағы суреттерді пайдалануын меңгереді;
- тұсаукесерді шебер арқылы жүргізуін көрсетуге үйренеді;
- мәтінді безендіру және енгізу әрекеттерін қолдануды меңгереді;
- мәтінге анимациялық эффектілер енгізуін игереді;
- слайдтар арасындағы гипербайланыстар орнату жолдарын меңгереді;
- әшекей үлгілерін салуын игереді;
- Microsoft Access мәліметтер қорымен жұмыс жасау мүмкіндіктерін меңгереді;
- деректер базасы түсінігін игереді:
- фактографиялық, құжаттық базаларының айырмашылықтарын ажыратуға үйренеді;
- реляциялық деректер базасының құрылымын меңгереді;
- орталықтандырылған және бөлектелінген деректер базасының арасындағы айырмашылығын ажыратуды игереді;
- өрістердің типтерін форматтауды меңгереді;
- деректер базасында орындалатын әрекеттерін пайдалануға үйренеді;
- деректер базасындағы операцияларын меңгереді;
- компьютерде деректер базасын өңдеу технологиясын игереді;
- деректер базасында жазбалармен жұмыс атқаруын игереді;
- деректер базасын өңдеу, базаны сұрыптау жолдарын пайдалануды меңгереді;
- деректерді сүзгіден өткізуін қолдануды игереді;
- есептерді баспадан шығаруды меңгереді;
- компьютерлік желілердің теориялық негіздерін меңгереді;
- компьютерлерді желілерге біріктіру жолдарын көрсетуге үйренеді;
- принтерді ауыстырып, қосқыш арқылы компьютерлерге жалғау жолдарын меңгереді;
- жергілікті желідегі принтерді пайдалануды меңгереді;
- шиналық, сақиналы, жұлдыз бейнелі, жалпы желі топологияларын жалғауды меңгереді;
- жергілікті және жалпы желілердің бірігуін меңгереді;
- модемдердің сыртқы және ішкі түрге бөлінуін игереді;
- бірыңғай және иерархиялық желілердің айырмашылықтарын игереді.
Іскерліктер:
- есептеуіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін, құрал-жабдықтарды пайдалануды іске асырады;
- электронды есептеу машиналарының магистралды сызбасын тұрғызады;
- қазіргі заманғы компьютерлік желілер тіркемесін салу жолдарын пайдаланады;
- ЭЕМ-дің аппараттық жабдықтарды талдайды;
- дербес компьютердің негізгі блоктарының технологиялық сызбасын тұрғызу жолдарын қолданады;
- дискідегі мәлімет жинақтауыштардың аттарын салыстырады;
- компьютерге ақпараттарды енгізу, сақтау, шығару құрылғыларын қолдана алады;
- файлдар жүйесі, оларды топтап белгілеуін тәжірибе жүзінде көрсетеді;
- файлдар каталогын, маршруттың, пайдалануға болмайтын файл аттарын ажыратады;
- резидентті және транзитті командаларының құрылымын анықтайды;
- операциялық жүйесінің негізгі функциялары, шартты белгілерін қолдану жолдарын іске асырады;
- Windows жүйесінде терезелермен орындалатын негізгі операцияларының іске қосылуын қолдана алады;
- сұхбаттасу терезелерінің стандартты элементтерін орнату жолдарын көрсетеді;
- редактор терезесінің стандартты элементтерін қолданады, редактордың стандартты және форматтау саймандар тақталарын орнатылуын ажыратады;
- мәтіндік редакторында құжатты теру, оларды сақтау жолдарын жасайды;
- дискіде бұрын жазылған құжаттарды ашу жолдарын көрсетеді;
- қаріптердің негізгі параметрлерін анықтайды;
- символдарды, қаріптерді форматтау параметрлерін орнатуын іске қосады;
- қатар аралық интервалдарды орнатуын жасайды;
- формулалар редакторын іске қосуын орнатады;
- кестелерді құру, оларды өңдеу әрекеттерін жасайды;
- ұялар ішіндегі мәліметтер, мәтін, сандар, формулалар пайдаланып, есептер шығаруын пайдаланады;
- қатарлар, бағаналар, блоктармен орындалатын операцияларын көрсетеді;
- ұяларды өшіру, оларды тазалау жолдарын жасайды;
- ұялар мен блоктардың адрестерін абсолютті, салыстырмалы және аралас түрде есептеулерді ажыратады;
- диаграмма тұрғызу, көлемін, типін, түсін өзгерту, оларды жылжыта отырып, олардың жүзеге асыру жолдарын пайдаланады;
- түсінік беру, мәліметтерін форматтау жолдарын іске асырады;
- принтерді пайдаланып, диаграмманы баспадан шығару дұрыстығын тексереді;
- мультимедиялық файлдардың типі, файлдардың тіркелуін, ажырату әрекеттерін көрсетеді;
- аудио және видео форматты файлдарды тағайындайды;
- дыбыстарды жазу, оларды құжаттарға енгізу жолдарын көрсетеді;
- тұсаукесерді көркем, әшекей үлгілерін пайдаланып, безендіру жұмыстарын жүргізеді;
- графиканың, өрнектеудің суретін салады;
- ClipArt кітапханасындағы суреттерді пайдаланып, слайдқа енгізеді;
- тұсаукесерді шебер автомазмұн арқылы слайдтар тұрғызады;
- мәтінді безендіреді және іске асырады;
- мәтінге әртүрлі анимациялық эффектілерді енгізуін жасайды;
- слайдтар, файлдар арасында гипер байланыстар орнатады;
- фактографиялық, құжаттық базаларымен жұмыс жасайды;
- реляциялық деректер базасының құрылымымен жұмыс жасайды;
- өрістердің типтерінің құрылымын ажыратады;
- компьютерде деректер базасын өңдеу технологиясының сызбасын тұрғызады;
- деректерді сүзгіден өткізуді көрсетеді;
- есептерді баспаға шығару жолдарын көрсетеді;
- компьютерлерді желілерге біріктіруінің сызба нұсқасын құрастырады;
- принтерді ауыстырып, қосқыш арқылы компьютерлерге жалғау жолдарын көрсетеді;
- шиналық топологиясын ұйымдастырады, сақиналы топологиясы құрылымын көрсетеді, жұлдыз бейнелі топологиясының технологиялық принциптерін қолданады;
- жалпы желі топологиясы сызба нұсқасын құрастырады;
- жергілікті және жалпы желілердің бірігулерін ұйымдастырады;
- аппараттық құралдарды пайдалану барысында олармен жұмыс жүргізеді;
- Windows ХР операциялық жүйесін орнатады;
- Microsoft Word мәтіндік редакторында мәтінмен форматтау әрекеттерін жүргізеді;
- мәтіндік редакторында графиканы орнатады, өңдейді;
- Microsoft Excel электрондық кестесінде формулаларды қолданып, күрделі есептеулер жүргізеді;
- компьютердің мультимедия файлдарды енгізуде өңдеуді жасай алады;
- Microsoft Power Point графикалық редакторында анимациялық эффектілерді қолданып, тұсаукесер (презентация) даярлайды;
- Microsoft Access мәліметтер қорында кітапхана деректер қорын ұйымдастырады.

БК 5,7,9,10,16
ПК 3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, содержание и задачи курса.
Документ, его назначение и cпособы ведения документов.
Система документации.
Структура документа.
Сборник документов.
Технология ведения документов и работа с ними.
Электронное делопроизводство.
Знания:
знать основные понятия и их развитие в делопроизводстве и области обеспечения документами;
освоить работу со словарями;
определять значение деловых бумаг в жизни человека и общества;
выделять роль деловых бумаг в области управления;
знать закономерности и особенности ведения деловых бумаг в различных исторических периодах;
знать формирование документации и цели их ведения;
определять управленческие, исторические и правовые аспекты ведения документов;
определять государственную стандартизацию деловых документов;
распределять функции информационных документов;
знать социально-коммуникативную роль деловых бумаг;
давать историческую характеристику деловых документов и документирования;
знать историческую характеристику документов иопределять исторические этапы развития методов документирования;
определять группировку информации в документах;
знать способы подготовки документов, их появление, содержание, наименование, место составления, уровень достоверности, рассмотренные проблемы, срочность, цели, их группировку согласно законодательной силы;
научиться заполнять формуляры личных и типовых документов;
формировать систему документации;
знать единую систему документов;
использовать опыт международной стандартизации документации;
употреблять формуляры документов, их структурные элементы;
знать индивидуальные и типовые формуляры документов;
знать проблемы документирования;
знать оформлении и составлении документов;
определять роль бланков в оформлении документов;
- знать порядок составления бланка;
- знать порядок оформления документов несколькими
клиентами;
- освоить утверждение документов;
знать состав отметки утверждения и порядок его оформления;
согласовывать документы;
выполнять контроль над документами и делать отметку об его выполнении;
знать порядок сообщения текстов документов
делать первоначальный сбор текстов и документов;
собирать документы заведения, организации и структурных подразделений;
организовать документооборот;
знать структуру документооборота и общее ее описание;
знать порядок исполнения принятия прохождения входящих документов;
проводить регистрацию документов и организацию составления справочных информаций;
организовывать делопроизводство по заявлению граждан;
знать формирование и сохранение дел в делопроизводстве;
определять номенклатуру дел, его использование и требования к ним;
определять ценность документов в делопроизводстве, подготовку дел для передачи в ведомственный архив.
Умения:
глубоко понимает сущность терминов и понятий, касающихся учебного предмета и использование их в учебном процессе;
различает, анализирует, пишет деловые бумаги в соответствии со свойственными им строениями;
осваивает навыки высказывания собственного мнения по каждой теме, сохраняя свои взгляды;
находит сходство некоторых деловых бумаг и их различие;
свободно владеет в любой сфере общественной жизни деловыми бумагами;
определяет исследования терминов законов языка;
анализирует Законы РК: "О государственной службе",
"О языках", "Об образовании"; государственные стандарты
оформления документов и делопроизводства, особенности
языка законов и направления их развития;
оформляет протоколы;
определяет характер протоколов в государственных правительственных системах управления и акиматах;
исследует языковый характер малых деловых стилей курьирования;
применяет сведения, часто используемые в письме, заключении;
составляет автобиографию и определяет строение его видов;
выделяет виды и строение заявлений;
использует печать и знает его виды определяет порядок постановки печати в документах, распознает особенности использования штампа;
делает копии из приказов и протоколов;
систематизирует документы организации в соответствии с правилами;
оформляет административные документы;
составляет инструкции, указы, уставы в соответствии с правилами;
выносит постановления, решения, приговоры;
использует информационно-справочные документы, отправляет документы, передаваемые через факс, телефоннограмму, телеграмму и справки;
применяет содержание и структуру трудового договора;
выделяет особенности оформления договора;
использует единое оформление документов для передачи в архив;
- проводит электронное делопроизводство.
БК 1,5,
7,9,10,
15,16;

БК 5,7,9,10,16
КҚ 3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Курстың пәні, мазмұны мен міндеттері.
Құжат, оның қызметі және құжаттау тәсілдері.
Құжаттама жүйелері.
Құжат құрылымы.
Құжат жиынтығы.
Іс жүргізу технологиясы және ұйымдастырылуы.
Электронды құжат айналымы.
Білімдер:
- іс жүргізу және құжатпен қамтамасыз ету саласындағы негізгі түсініктермен танысуды меңгереді;
- сөздіктермен жұмыс жасауды үйренеді;
- құжаттың адам және қоғам өміріндегі алатын орнын анықтауды игереді;
- басқару саласындағы құжаттың рөлін айқындауды үйренеді;
- құжатпен жұмыс жүргізудің әр түрлі тарихи кезеңдердегі ерекшеліктері мен заңдылықтарын меңгереді;
- құжаттың қалыптасуы, оның жүргізу мақсатын игереді;
- құжаттың құқықтық, басқару және тарихи аспектілерін игереді;
- құжаттың мемлекеттік стандарттық анықтамасын игереді;
- құжаттың ақпараттық қызметін, меңгереді;
- құжаттың әлеуметтік коммуникативтік қызметін айқындауды меңгереді;
- құжаттардың және құжаттаудың тарихи сипатын игереді;
- құжаттау тәсілдері дамуының тарихи кезеңдерін айқындауды меңгереді;
- құжаттағы ақпаратты топтастыруды игереді;
- құжаттарды дайындау тәсілін, шығу төркінін, мазмұнын, атауын, құрастырылған жерін, түпнұсқалық деңгейін, көрсетілген мәселелердің, жеделдігін, мақсатын, заңдық күші бойынша топтастырылуын меңгереді;
- құжаттама жүйесінің қалыптасуын игереді;
- құжаттардың бір ізге келтірілген жүйелерін қолдануды меңгереді;
- құжаттардың халықаралық стандарттарының іс тәжірибелерін пайдалануға үйренеді;
- құжат формулярын және оның құрамдас бөліктерін меңгереді;
- құжаттың жеке және типтік формулярын қолдануды игереді;
- құжаттау мәселелерін игереді;
- құжатты құрастырады және рәсімдеуді меңгереді;
- құжатты рәсімдей бланктің рөлін, бланкте құрастыру тәртібін, құжаттың бірнеше алушылармен рәсімделу тәртібін, құжаттарды бекітуін меңгереді;
- құжатты келісуді, келісу белгісінің құрамын, оның рәсімделу тәртібін меңгереді;
- құжатты бақылауға алу, құжаттың орындалуы туралы белгілерді тиімді пайдалануды меңгереді;
- құжат мәтінін баяндау тәртібін, мәтіннің, құжаттардың алғашқы жиынтығын жасауды игереді;
- мекемелер, ұйымдар және құрылымдық бөлімшелер құжаттарының жиынтықтарын құрастыруды меңгереді;
- құжат айналымын ұйымдастыруын үйренеді, құжат айналымдарының құрылымын және жалпы сипаттамасын беруді меңгереді;
- кіріс құжаттарының қабылдануын, өтуін, орындалуын, тәртібін меңгереді, құжаттарды тіркеу және анықтамалық ақпаратты құрастыруға, азаматтардың өтініштері бойынша іс жүргізуді ұйымдастыруды меңгереді;
- іс жүргізуде істерді қалыптастыру және сақтау тәртібін игереді;
- істер номенклатурасының анықтамасын, оның қолданылу талаптарын меңгереді;
- іс жүргізуде құжат құндылығын сараптап, ведомостволық мұрағатқа істерді өткізуге үйренеді.
Іскерліктер:
- оқу пәніне қатысты терминдер мен ұғымдардың мәнін терең түсінеді, оларды оқу үдерісінде қолданады;
- іс қағаздарының әрқайсысының өзіне тән құрылымын ажыратып, талдап, жаза алады;
- әрбір тақырып бойынша өз тұжырымын, пікірін сақтай отырып, толық, еркін меңгеру, дағдысын жетілдіреді;
- кейбір іс қағаздарының ұқсастығын танып, олардың айырмашылығын ажыратады;
- қоғамдық өмірдің кез келген саласында іс қағаздарын еркін меңгеретін дәрежеге жетеді;
- заң тілі терминдерінің зерттелуі ерекшеліктері, ҚР "Мемлекеттік қызмет туралы" Заңы, ҚР "Тіл туралы" Заңы, ҚР "Білім туралы" Заңын талдау, іс қағаздары мен ресми құжаттардың мемлекеттік стандарттары, Заң тілінің ерекшеліктері мен даму бағытын әртүрлі мәселелерді шешуде қолданады;
- хаттама жазу жолдарын жасай алады;
- мемлекеттік, үкіметтік басқару жүйесінде, әкімшілік орындарындағы хаттама сипатын жасайды;
- елшілік шағын ресми стильдің зерттелуін, тілдік сипатын ажыратады;
- түйіндеме жазуда жиі қолданылатын мәліметтерді пайдаланады;
- өмірбаян және оның түрлерінің құрылымын ажыратады;
- арыздардың түрлерін анықтайды, олардың құрылымын жасайды;
- мөрлер, олардың түрлері мен қолданылуын, мөр соғудың тәртібін, бұрыштаманың ерекше қолданылуын жасайды;
- бұйрықтан, хаттамадан көшірме жасайды;
- ұйымдық құжаттарын құрастырады;
- қағида, жарғы, нұсқау ережелерін, әкімдік құжаттарымен жұмыс жасайды;
- қаулы, шешім, үкімдерін жасайды;
- ақпаратты-анықтамалық құжаттарын, анықтама, баяндама, жеделхат, телефонхат, факс арқылы жіберілетін құжаттарын жұмыс барысында тиімді пайдаланады;
- еңбек келісімнің мазмұны мен құрылымын жасайды;
- келісім шарттың жазылу ерекшелігін құрастырады;
- мұрағатқа өткізілетін талаптарды жүйелейді;
- электронды құжат айналымын жүргізеді.
БК 1,5,7,9,10 15,16

ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.6
3.4.8
3.4.12
3.4.14
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Современный узбекский язык.
Фонетика.
Орфография, орфоэпия.
Звуки языка, их классификация.
Правильное произношение.
Слог.
Ударение.
Произношение букв.
Лексикология.
Слово и его значение.
Прямое и переносное значение слов.
Смысловые группы слов.
Диалектные слова, слова профессионализмы и термины, лексикография.
Словообразование.
Произношение целого слова.
Корень и окончания.
Простые и сложные слова: составные слова, сложносокращенные слова, сложение основ, сложение основ и суффиксации.
Морфология.
Связь морфологии с лексикой, фонетикой, словообразованием.
Основные способы словообразования частей речи.
Словосочетание, их виды.
Синтаксис.
Виды связи слов
в словосочетаниях. Предложения.
Виды предложений по составу.
Обособленные члены предложения.
Однородные члены предложения.
Члены предложений. Виды простых и сложных предложений.
Прямая и косвенная речь.
Пунктуация.
Знаки препинания
в предложениях.
Правильное употребление знаков препинания.
Знания:
определять фонемы, фонетические свойства звуков, лексическое значение слов, взаимосвязь звуков;
усвоить взаимосвязь и дать характеристику народного узбекского языка, понять культуру и взаимосвязь звукового сочетания и сингармонизма звуков;
делить звуки на гласные и согласные, различать артикуляции и произношения звуков;
правильно использовать лексические термины;
определять связь лексики с другими разделами языка;
различать синонимы, антонимы, омонимы, их особенности, их взаимосвязь и группировать их по значению;
использовать словосочетания, пословицы и поговорки, различать эмоционально-экспрессивную окраску, уметь употреблять в речи синонимичные и антонимичные пары слов;
знать основные способы словообразования, их особенности и различия;
различать особенности производных и непроизводных слов, определять их как части речи;
определять смысловое единство новых слов, образованных сложением, объединением и сочетанием, определять характер их употребления;
знать имя существительное, имя прилагательное, имя числительное как части речи, их употребление и роль в предложениях;
определять глагол как часть речи, его формы, изменение и употребление глаголов в речи;
знать морфологический способ образования слов, умение их объяснять;
употреблять части речи и знать связь их с культурой речи, способы связи через приемы управления, усвоенных частей речи;
отличать части речи, связанные путем примыкания;
освоить связь синтаксиса с лексикой, фонетикой, словообразованием и морфологией, основные понятия предложения, пути деления предложений по структуре и содержанию;
определять компоненты, входящие в состав предложения;
различать члены предложения, их виды, знать свойственные им особенности;
различать виды сложных предложений и их знаки препинания, особенности сложносочиненных и сложноподчиненных предложений, особенности прямой и косвенной речи и слов автора, ставить знаки препинания;
знать постановку знаков препинания в предложениях, в конце предложения, выделять однородные члены предложения и обобщающие слова, обособленные члены, их знаки препинания и интонационно выделять их в предложениях.
Умения:
правильно употребляет фонетические термины, различает языковые категории;
различает звуки и буквы, их соотношение и правильное произношение;
правильно произносит слова в соответствии орфоэпическим нормам;
дает точное понятие с помощью слов, терминов, использует их в соответствии с научным стилем;
определяет обобщающий характер языка, дифференцирует пути пополнения и обогащения словарного состава;
определяет способы лексического образования слов;
осваивает слова, образованные синтаксическим путем попарно и сочетаясь;
различает родственные и однокоренные слова;
определяет значение культуры речи, употребляет группы слов в устной и письменной форме с соблюдением орфографических норм, делит слова на виды, их особенности: объясняет возможности изменения значений слов в контексте;
делает синтаксический разбор предложений;
различает в предложении виды членов предложений;
правильно различает синтаксические понятия друг от друга;
использует словосочетания в предложении, соблюдая логическое значение слов и их применение;
находит предложения со сложной конструкцией в художественных произведениях;
определяет роль знаков препинания в различных стилях;
правильно использует знаки препинания по цели высказывания;
объясняет с научной точки зрения причины постановки знаков препинания;
в целях улучшения процесса обучения выбирает разнообразные эффективные технологии обучения;
развивает способности обучаемых и формирует методы развития;
в процессе качественного и системного освоения знания связывает жизнь с творчеством;
уделяет внимание методам поисковой и самостоятельной творческой работы обучаемых.
БК 1,2,5,
6-9,11,
14,16

КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.6
3.4.8
3.4.12
3.4.14
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Қазіргі өзбек тілі.
Фонетика.
Орфография, орфоэпия.
Тіл дыбыстары, олардың классификациялық процестері.
Үндестік заңы.
Буын.
Екпін.
Әріптердің емлесі.
Лексикология.
Сөз және оның мағынасы.
Сөздің тура мағынасы және ауыспалы мағынасы.
Сөздердің мағыналық топтары.
Диалект сөздер, кәсіби сөздер, терминдер, лексикография.
Сөзжасам.
Сөз тұлғасы және емлесі.
Түбір мен қосымша.
Дара және күрделі сөздер: қос сөз, қысқарған сөз, біріккен сөз, тіркескен сөздер.
Морфология.
Морфологияның лексикамен, фонетикамен, сөзжасаммен байланысы.
Сөз таптарының реті мен жүйесінің негізгі заңдылықтары.
Синтаксис.
Сөз тіркесі, оның түрлері.
Сөйлем, сөйлемнің түрлері.
Сөйлемнің құрамы және мүшелері.
Айқындауыш, біріңғай мүше.
Жай және құрмалас сөйлемнің түрлері.
Төл сөз бен төлеу сөз.
Пунктуация.
Сөйлем ішінде және сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер.
Тыныс белгілердің қолданылатын орындары.
Білімдер:
- дыбыстардың фонемалық қасиетін, сөздердің лексикалық мағынасы мен дыбыстардың өзара байланысын анықтауды игереді;
- өзбек тілінің халықтық сипатын танытатын тілден дыбыстық үйлесім мен үндестіктің тіл мәдениеті мен байланыстылығын меңгереді;
- дауысты, дауыссыз дыбыстардың іштей жіктелуін, оларды артикуляциясына қарай ажыратуды игереді;
- лексикалық терминдерді дұрыс қолдану, лексиканын тіл білімі салалары мен байланысын айқындауды игереді;
- синоним, антоним, омоним сөздердің ерекшеліктерін, өзара байланыстылығын түсіну, сөздерді мағыналық сипаттарына қарай ажыратып топтауға үйренеді;
- тұрақты сөз тіркестері мен мақал-мәтелдердің эмоционалдық-экспрессивтік мәнін айқындап, олардың қолданыстағы орнына қарай, синонимдес, антонимдес сыңарларын ажыратуды меңгереді;
- сөздердің жасалу жолдарын бір-бірінен ажыратуды меңгереді;
- негізгі, туынды сөздердің ерекшелігін, олардың сөз таптарына қатыстылығын айқындауды меңгереді;
- бірігу, қосарлану, тіркесу жолымен жасалған жаңа сөздердің мағыналық тұтастығына көз жеткізу, қолданылу сипатын меңгереді;
- зат есім, сын есім, сан есімдердің түрлену жолдарын, оларды қызметіне сай қолдануды игереді;
- етістіктердің түрлену жолдарын ажыратып, оларды пайдалануды меңгереді;
- сөз жасаудағы морфологиялық тәсілдерді білу, оларды дәлелдей алуын айқындауды игереді;
- сөз таптарының әрқайсысының тіл мәдениетімен қатысын меңгереді;
- меңгеріле байланысатын сөз таптарын меңгерудің тәсілдері арқылы байланыстырын игереді;
- жанаса байланысатын сөз таптарын айыру үйлестіріп құрауды меңгереді;
- синтаксистің лексикамен, фонетикамен, сөзжасаммен, морфологиямен байланысын игереді;
- сөйлемнің өзіне тән белгілерін меңгереді;
- сөйлемнің мағынасына және құрылымына қарай бөліну жолдарын айқындауды игереді;
- сөйлемнің құрамына енетін компоненттерді ажыратуды меңгереді;
- сөйлем мүшелерінің түрлерін, оған тән белгілерді ажыратуды меңгереді;
- құрмалас сөйлемнің мағыналық түрлері мен олардың тыныс белгісін игереді;
- салаласа, сабақтаса байланысқан құрмалас сөйлемдердің өзіндік белгілерін меңгереді;
- төл сөз бен төлеу сөз, автор сөздерінің ерекшеліктері мен тыныс белгілерін ажыратуды меңгереді;
- сөйлем ішінде келетін тыныс белгілерді анықтауды игереді;
- сөйлем соңында келетін тыныс белгілердің қолданылу жағдайларын меңгереді;
- бірыңғай мүшелермен, жалпылауыш сөздермен, айқындауыш және оқшау сөздермен келген сөйлемнің тыныс белгілерін дұрыс қоя білу және оларды дауыс сазына сай айта алуын меңгереді.
Іскерліктер:
- фонетикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, тілдік категориялардың мәнін дұрыс ажыратады;
- дыбыс пен әріптің айырмашылығы мен бірлігін, арақатынасын анықтайды;
- сөздерді орфоэпиялық нормаларға сай жазып көрсетеді;
- термин сөздер арқылы ұғымдарды дәл атап, ғылыми стиль талаптарына сай анықтайды;
- сөздік құрам тармақтарының баю, толығу жолдарын саралап, тілдің қоғамдық сипатын, сөздердің лексикалық тәсіл арқылы жасалуын түсіндіреді;
- синтаксистік жолмен бірге, қосарлана, тіркесе жасалған сөздерді пайдалануды көрсетеді;
- түбір сөз бен туынды сөздерді айыра алуды түсіндіре алады;
- сөз таптарының ауызша және жазбаша тіл мәдениетімен байланыстыруды жасайды, орфографиялық нормаларды, сөз таптарының түрлену ерекшелігін, тілдің ішкі заңдылықтары мен мүмкіндіктерін түсінудің негізі екендігін ажыратады;
- сөйлемге синтаксистік талдау жасайды;
- сөйлем мүшелерінің түрлерін ажыратады;
- синтаксистік ұғымдарды бір-бірінен дұрыс ажыратады;
- сөздердің мағынасы мен логикалық байланысына қарай тіркестіре білу, оларды талғампаздықпен жұмсай алады;
- көп құрамды құрмалас сөйлемдерді көркем шығармалардан тауып, ажыратады;
- тыныс белгілердің стильдің түрлеріне қарай атқаратын рөлін анықтайды;
- тыныс белгілердің сөйлеу мақсатына қарай орынды қолданады;
- тыныс белгілердің қойылу себептерін ғылыми тұрғыдан түсіндіреді;
- оқытудың тиімділігін арттыру мақсатында, оқыту технологияларының оңтайлы жақтарын таңдап алады;
- өзбек тілі сабағында білім алушылардың қабілетін арттыру және дамытудың әдісін қалыптастырады;
- өз ойын еркін жеткізу барысында тіл шеберлігіне мән бөледі;
- білімді сапалы, жүйелі меңгертуде, өмірмен байланыстырады;
-ізденіске баулып, өз бетімен жұмыс істеуге, шығармашылық белсенділігін арттырады.
БК 1,2,5, 6-9,11 14,16

ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.6
3.4.7
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.14
СД 02
Введение в языкознание.
Содержание и задачи предмета введение в языкознание.
Задачи и объект обучения фонетике. Классификация гласных и согласных звуков.
Закон сингармонизма.
Лексика.
Понятие о лексикологии и семасиологии.
Омонимы, синонимы, антонимы.
Табу, эвфемизм, этимология, фразеология, лексикография.
Синтаксис.
Словосочетание и его виды.
Предложения.
Виды предложений.
Типы предложений.
Сложные предложения, их виды.
Письмо.
Фонография, буквы, их обозначения, алфавит.
Орфография.
Орфоэпия.
Транслитерация.
Зарождение и развитие языка.
Классификация языков.
Знания:
различать взаимосвязь звуков речи;
различать согласные звуки в речи, их произношение и написание;
знать гласные и согласные звуки, их классификацию;
знать об изменении значения слов в узбекском языке, развитии и использовании их в широком масштабе;
различать омонимы, синонимы, антонимы, их особенности;
правильно использовать лексические термины, различать и определять связь лексики с разделами языка;
устанавливать взаимосвязь этимологических особенностей табу и эвфемизмов;
устанавливать связь синтаксиса с лексикой, фонетикой, словообразованием, морфологией;
знать своеобразные особенности предложения;
знать пути деления предложений по значению и структуре;
различать компоненты, входящие в состав предложения;
различать виды членов предложений, члены предложения;
распознавать сложное предложение, их типы, значения и особенности;
знать появление человеческого языка, конкретных языков, связь письменности с языком, графему, идеографию и особенности фонографии;
определять возникновение письменности, историю пиктографии, идеографии, фонографии;
различать образцы последних письменностей, письменности Лаоса, Индии, арабов, славян; фонографию, буквы и графику, алфавит, соотношение звуков и букв.
Умения:
правильно использует фонетические термины;
определяет сходство и различие звуков и букв;
выделяет и группирует слова по смысловым характеристикам;
анализирует пути пополнения и обогащения словарного запаса, определяет общественный характер языка;
устанавливает связь лексики с лексикографией;
делает синтаксический разбор предложений;
различает члены предложений;
отличает синтаксические понятия друг от друга;
определяет функции предложения с разными типами связи;
определяет различные изменения в развитии языка: в фонетике, лексике, грамматике;
определяет происхождение языка с появлением мышления и развитие языка с развитием мышления;
определяет значение языка и его общественную функцию;
использует язык как общее средство высказывания мысли, обмена мнений и общения;
различает генелогическую и типологическую группировку языков;
определяет связь фонетической системы и грамматического строения и словарный состав языка;
раскрывает языковые единицы и языковые ступени, определения по сходству и различию мастерства языка;
использует основные понятия языкознания при знакомстве с терминами, изложения ее теоретических принципов;
раскрывает сущность языковых закономерностей в сответствии использования определений на уроках;
свободно передает свои мысли, используя языковое мастерство.
БК 1,2,5,
7,9,16

КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.6
3.4.7
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.14
АП 02
Тіл біліміне кіріспе.
Тіл біліміне кіріспе пәнінің мазмұны, міндеттері.
Фонетиканың үйрену объектісі және міндеттері.
Дауысты және дауыссыз дыбыстардың классификациясы.
Үндестік заңы.
Лексика.
Лексикология, семасиология туралы түсінік.
Омоним, синоним, антонимдер.
Табу, эвфемизм, этимология, фразеология, лексикография.
Синтаксис.
Сөз тіркесі, оның түрлері.
Сөйлем, сөйлемнің түрлері.
Сөйлемнің құрамы және құрмалас сөйлемнің түрлері.
Жазу. Фонография, әріп және белгі, алфавит.
Орфография, орфоэпия. Транслетерация.
Тілдің пайда болуы және дамуы.
Тілдің классификациясы.
Білімдер:
- дыбыстардың өзара байланысын ажыратуды меңгереді;
- тілдегі дауыссыз дыбыстардың ішінде екі дауыссыз дыбыс бар екенін игереді;
- дауысты және дауыссыз дыбыстардың классификациясын меңгереді;
- өзбек тілінде сөз мағынасын өзгеріп, дамып, кеңейіп отыратын өте күрделі құбылыс екендігін ажыратуға үйренеді;
- омоним, синоним, антоним сөздердің ерекшеліктерін, өзара байланыстылығын түсіну;
- лексикалық терминдерді дұрыс қолдануды, лексиканың тіл білімінің салалары мен байланысын игереді;
- табу және эвфемизм этимологиялық ерекшеліктерінің өзара байланысын меңгереді;
- синтаксистің лексикамен, фонетикамен, сөзжасаммен, морфологиямен байланысын меңгереді;
- сөйлемнің өзіне тән белгілерін игереді;
- сөйлемнің мағынасына және құрылымына қарай бөліну жолдарын меңгереді;
- сөйлемнің құрамына енетін компоненттерді ажыратады;
- сөйлем мүшелерінің түрлерін, оған тән белгілерін ажыратуды меңгереді;
- құрмалас сөйлемнің мағыналық түрлері мен олардың ерекшеліктерін игереді;
- адамзат тілінің шығуын, жеке, нақтылы тілдердің шығуын, жазудың тілге байланыстылығын, графема, идеография және фонографияның ерекшеліктерін меңгереді;
- жазудың пайда болуын, пиктографиялық, идеографикалық, фонографиялық жазу тарихын меңгереді;
- ең соңғы үлгідегі жазуларды, лаос, индия, араб, славян жазуларын игереді;
- фонография, әріп және белгі, алфавит, идеал графика, дыбыс және әріптің байланыстылығын ажыратуды үйренеді.
Іскерліктер:
- фонетикалық терминдерді дұрыс пайдаланады;
- дыбыс пен әріптің айырмашылығы мен бірлігін анықтай алады;
- сөздердің лексикалық тәсіл арқылы жасалу жолдарын, сөздерді мағыналық сипаттарына қарай ажыратып, топтайды;
- сөздік құрам тармақтарының баю, толығу жолдарын саралап, тілдің қоғамдық сипатын анықтайды;
- лексиканың лексикографиямен тығыз байланыстылығын анықтайды;
сөйлемге синтаксистік талдау жасайды;
- сөйлем мүшелерінің түрлерін анықтайды;
- синтаксистік ұғымдарды бір-бірінен дұрыс ажыратады;
- көп құрамды құрмалас сөйлемдерді айқындаудағы қызметін анықтайды;
- тілдің, ойлаудың пайда болуы мен тілдің, ойлаудың дамуымен тығыз байланыста болуын анықтайды;
- тілдің фонетикада, лексикада, грамматикада түрлі өзгерістер жасалу арқылы тіл ұдайы даму күйінде қалатыны түсінеді;
- тілдің қоғамдық қызметін айқындайды;
- тіл ойды білдірудің, пікір алысудың, қатынас жасаудың кең көлемде қолданылатын жалпылама құралы екендігін анықтай алады;
- тілдердің генеологиялық, типологиялық топтастырылуын ажыратады;
- тілдердің сөздік қоры мен фонетикалық жүйесі және грамматикалық құрылысы жағынан бір-біріне жақындығын пайдаланады;
- тілдік бірліктер мен тілдік қабаттардың түрлері, бір-бірімен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын тіл шеберлігіне қарай ашады;
- тіл білімінің негізгі ұғымдарын, терминдерімен таныстырылуын, олардың басты теориялық қағидаларын баяндап бере алады;
- сабақ үстінде тілдік заңдарын қолданып, олардың мәнін ашады;
-өз ойын тіл шеберлігіне қарай еркін жеткізеді.
БК 1,2,5,7,9,16

ПК 3.4.1
3.4.2.
3.4.6
3.4.11
3.4.12
СД 03
Узбекская диалектология.
Цели и задачи диалектологии.
Классификация узбекской диалектологии.
Фонетика.
Замена гласных и согласных звуков в узбекской диалектологии.
Морфология.
Синтаксис.
Словообразование, словосочетание, члены предложения, их особенности в узбекской диалектологии.
Лексикология.
Омонимы, синонимы, антонимы, многозначные слова в диалектах.
Устаревшие и новые слова, их происхождение.
Синекдоха, эвфемизм.
Знания:
знать особенности классификации диалектов;
различать особенности фонетического произношения, изменение и замену звуков в речи, их непостоянство;
освоить чередование звуков йя, же, о, иа, встречающихся в двух-трех словах одновременно;
знать порядок звуков в слове или слогах, которые встречаются в чередовании друг с другом;
употреблять варианты окончаний -лар множественного числа;
освоить особенности взаимосвязи падежных окончаний и служебных частей речи;
знать функциональное чередование узбекских диалектов;
знать особенности использования падежных окончаний;
использовать диалектные слова в прямом и переносном значениях;
составлять синонимический ряд, данный в карлукском, огузском, кыпчакском диалектах, в простых и сложных сочетаниях;
выделять виды омонимов;
знать полисемию, особенности и различие омонимов;
знать особенности архаизмов, историзмов, неологизмов.
Умения:
различает особенности и недостатки классификации;
выявляет систему звуков в слове, характеризующих их непостоянство;
различает твердое и мягкое произношение слов;
определяет морфологические особенности узбекских диалектов языка, связанные с глаголами;
различает образование в литературе новых диалектных слов при помощи суффиксов, определяет их связь с морфологией;
выявляет особенности употребления падежных окончаний в предложениях;
определяет способы связи слов в словосочетании;
анализирует высказывания исследователей об особенностях диалектов узбекского языка, их классификации и связи с национальным литературным языком;
объясняет образование диалектов в связи с изменением формации, экономики и исторического развития языка в обществе;
учит обучающихся по месту жительства применять диалектные слова и анализировать их;
анализирует особенности узбекской диалектологии, их связи с национальным языком;
объясняет образование диалектологии, их связи с национальным языком;
анализирует местные слова-диалекты;
определяет особенности узбекских диалектов;
проводит работу над правильным обьяснением слов-диалектов через художественную литературу.
БК 1,2,
5-7, 9,
11,13,14

КҚ 3.4.1
3.4.2
3.4.6
3.4.11
3.4.12
АП 03
Өзбек диалектологиясы.
Диактеологияның мақсаты, міндеттері.
Өзбек диалектологиясының классификациясы.
Фонетика.
Өзбек диалектологиясында дауысты, дауыссыз дыбыстардың алмасуы.
Морфология.
Синтаксис.
Өзбек диалектологиясында сөз жасалуы, сөз тіркесі, сөйлем мүшелерінің ерекшеліктері.
Лексикология.
Диалектердегі омоним, синоним, антоним, көп мағыналы сөздер.
Ескірген, жаңадан пайда болған сөздер.
Синекдоха, эвфемизм.
Білімдер:
- ғалымдардың диалектерді классификацияларының өзіне тән ерекшелігін ажыратуды меңгереді;
- фонетикалық ерекшеліктерді, жеке дыбыстардың бір-бірімен алмасуын, кейбір дыбыстардың тұрақсыздығын меңгереді;
- екі-үш сөздің төңірегінде кездесетін алмасулар: йя, же, о және а ларды меңгереді;
- сөз ішінде қатар тұрған дыбыс не буынның өзара араласып кететінін игереді;
лар көптік жалғаудың түрлерін қолдануды меңгереді;
- септік жалғау, шылау түрлеріне байланысты ерекшеліктерін, өзбек диалектінде функционал алмасып келуін игереді;
- септік жалғаудың белгілі және белгісіз қолдану ерекшеліктерін анықтауды үйренеді;
- әдеби тілде белгілі бір мағынада қолданылатын сөз диалектінде қосымша мағынада қолдануын меңгереді;
- қарлұқ, оғыз, қыпшақ диалектінде берілген синонимдік қатар, дара және күрделі тіркесін игереді;
- омонимдердің түрлерін меңгереді;
- полисемия және омонимдердің айырмашылықтары мен ерекшеліктерін ажыратуды меңгереді;
- архаизм және историзм, неологизмдердің ерекшеліктерін меңгереді.
Іскерліктер:
- классификациялардың ерекшеліктері және кемшіліктерін ажыратады;
- сөз ішінде тұрақсыздықпен сипатталатын дыбыстардың жүйелілігін анықтайды;
- сөздер айтылуында, олардың не бірыңғай жуан, не бірыңғай жіңішке айтылу ерекше атауын анықтайды;
- өзбек диалектіндегі морфологиялық ерекшеліктердің басым көпшілігі етістіктермен байланыстылығын ажыратады;
- морфологиямен байланысты әдеби тілдегі кейбір жұрнақтардың диалектілік туынды сөздердің жасалуына қатысуын анықтайды;
- сөйлем ішінде кейбір септік жалғаулардың өзара алмасып келуін сипаттайды;
- сөз тіркестерінің құрамындағы сөздердің байланысу тәсілін анықтайды;
- өзбек тіліндегі диалектілік ерекшеліктердің сипаты, жіктелуі, олардың ұлттық әдеби тілге қатысы жайында зерттеушілердің әр пікірлеріне талдау жасайды;
- кейбір тарихи жағдайлар қоғамдық-экономикалық формациялар жергілікті диалектілердің дамуына, тілдегі диалектілік ерекшеліктердің молаюына қолайлы болғанын түсіндіреді;
- білім алушыларды өзі тұратын жеріндегі диалектілік сөздерді үйреніп, оларды талдайды;
- өзбек тіліндегі диалектілік ерекшеліктерін түсіндіреді;
- көркем әдебиетті оқыту арқылы диалектілік сөздер мен тұлғаларға көңіл аудару, дұрыс айтылмаған сөздер мен сөйлемдерді білім алушылардың өздеріне түзету жұмыстарын орындайды.
БК 1,2, 5-7,9,11 13,14

ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.9
3.4.10
3.4.14
СД 09
Литература древних веков.
Памятники литературы древних веков.
Турецкие письменные памятники
VІ-ІХ веков.
Древние письменные памятники.
Памятники Авеста, Орхон-Енисей, Култегин, эпосы "Билқа қаон", "Тон юқуқ".
Литература Х-ХІІІ веков: жизнь и творчество Махмуда Кашгари, Юсуфа Хас Хажиба, Ахмада Югнакий, Ахмеда Ясауи, Дивани Хикмета, Литература ХІV-ХVІ веков:
жизнь и творчество Рабгузий, Хорезми, Сараий, Атоий, Саккокий, Лутфий.
Лирика А.Навои: "Хазойин-ул-маоний",
Произведение "Хамса".
Знания:
знать этапы развития истории узбекской литературы;
освоить памятники древней литературы;
знать мифы, лгенды и сказания и их виды;
осмыслить героические эпосы "Шырақ", "Томирис", "Зарина и Стриангия";
изучить памятники исторической письменности Авеста, Орхон-Енисея;
освоить литературу Х-ХІІІ веков: жизнь Юсуфа Хас Хажиба, эпос "Қутадғу билиг"; жизнь и творчество Ахмета Югнакий и вера его исповедения, его эпос "Хибатул хақайық"; А.Ясауи – великого поэта тюркской литературы, богатство и бесценное значение его назидании; творчество и биография Атоий, Саккокий, Рабгузий, Харазми, Сайфи Сарайи, Лутфий;
изучить А. Навои – великого поэта, мастера, донесшего литературу на высокую ступень; лирику А. Навои;
знать содержание произведений "Хазойин-ул-маоний, Девони-Фонин", тему произведения "Хамса", идею, композиционный строй, изобразительные особенности, язык и воспитательное значение.
Умения:
самостоятельно изучает и анализирует памятники древней литературы;
определяет сведения историко- литературного характера художественного произведения;
определяет стиль произведения;
конкретизирует мысли автора произведения, обобщает понятие о познавательных методах;
анализирует произведения в соответствии с усвоенными знаниями, оценивает и делает заключения, определяет нравственно-эстетическое положение и авторскую идею;
выразительно читает художественные произведения древних литературных памятников, определяет их значения;
анализирует изобразительные средства текста;
определяет выводы и сведения с историко-литературной точки зрения;
составляет заключения о первоначальной идее стиля произведения;
пересказывает содержание произведения и высказывает свое мнение;
использует полученные теоретические знания по всем темам на практике.
БК 1,4,7,
9,11,13

КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.9
3.4.10
3.4.14
АП 09
Ежелгі дәуір әдебиеті.
Ежелгі дәуір әдебиеті ескерткіштері.
VІ-ХІІІ ғасырлардағы түркі әдеби ескерткіштері.
Көне жазба ескерткіштері: Авеста "Орхон-Енисей" ескерткіштері, Құлтегін, "Билқа Қаон", "Тон-юкук" жырлары.
Х-ХІІІ ғасырлар әдебиеті:
Юсуф хос Хожиб, Ахмад Югнакий, Махмуд Қошқарий "Диуани луғат ат-түрік", Ахмад Иассауидің "Диуани Хикмет" өмірбаяны мен шығармашылығы.
ХІV-XVI ғасырлар әдебиеті:
Рабғузий, Хорезмий, Сароий, Атоий, Саккокий Лутфий, А.Науаидің өмірбаяны мен шығармашылығы.
А.Науаи лирикасы,"Хазойин – ул-маоний", "Хамса" шығармалары.
Білімдер:
- өзбек әдебиеті тарихының дамуы мен кезеңдерін меңгереді;
- ежелгі әдебиет ескерткіштерін меңгереді;
- мифтер мен әпсаналарды, өлең және оның түрлерін меңгереді;
- қаһармандық эпосы "Шырақ", "Томирис", "Зарина мен Стриангия" көне жазба ескерткіштерін игереді;
- Авеста, "Орхон-Енисей" ескерткіштерін меңгереді;
- Х-ХІІІ ғасырлар әдебиеті: Қошқарий "Диуани луғат ат-түрік", Юсуф Хос Хожиб өмірбаяны мен "Қутадғу білік дастаны" материалдарын игереді;
- Ахмад Югнакидің өмірбаяны мен "Хибатул хақойық" дастанын меңгереді;
- А.Иассауи түркі халықтары әдебиетінің ұлы ақыны, хикметтердің көркемдік құндылығын игереді;
- Рабғузий, Хорезмий, Сайфи Сароий, Атоий, Саккокий, Лутфийлардың өмірбаяны мен шығармаларын меңгереді;
- А.Науаи - өзбектің ұлы ақыны және әдебиетін жоғары дәрежеге жеткізген сөз шебері екендігін меңгереді;
- А.Науаи лирикасы: "Хазойин – ул - маоний", "Девони Фоний" шығармаларының мазмұнын, "Хамса" шығармасы тақырыбын, идеясын, композициялық құрылысын, көркемдік ерекшеліктерін, тілін, тәрбиелік мәнін анықтайды, меңгереді;
Іскерліктер:
- көне әдебиет ескерткіштерді өз бетімен оқып шығып, талдайды;
- тарихи-әдеби сипаттағы мағлұматтардан көркем туындының шығармашылығынан жекелеген деректер жайлы түсінік бере алады;
- тасқа жазылған тарихи ескерткіштер жайлы мағлұматтарды практикада пайдаланады;
- шығармадағы автордың өз ой топшылауы мен танымын таныту тәсілдері жайындағы түсініктерін жинақтауын анықтайды;
- шығарма стилі жөнінде бастапқы ой қорытады;
- игерілген әдеби-теориялық білімге сәйкес шығарманы талдау, бағалау, түйіндеу, көркем туындының адамгершілік, эстетикалық жағдайын айқындай білу және оны авторлық идеяға салып, түсіндіре талдайды;
- көне әдебиет ескерткіштерін, әдеби шығармаларын мәнерлеп оқып, маңызын анықтайды;
- мәтіндегі көркемдегіш құралдарды талдайды;
- тарихи-әдеби сипаттағы мағлұматтарды тұжырымдайды;
- шығарма стилі жөнінде бастапқы ой қорытындылайды;
- шығарма мазмұнын жүйелі түрде айтып беруге және оған өзінің қөзқарасын білдіреді;
- барлық тақырыптар бойынша алған теориялық білімдерін практикада пайдаланады.
БК 1,4,7,9,11,13

ПК 3.4.1
3.4.2
3.4.5
3.4.9
3.4.12
3.4.15
СД 10
Узбекская устная народная литература.
Основные признаки устного народного творчества.
История узбекского фольклора.
Жанры фольклора.
Поэтика и историзм фольклора.
Исследования устной народной литературы.
Основные принципы исследований. Художественные особенности и воспитательная роль произведений устной народной литературы.
Детский фольклор, особенности его жанров.
Творчество устной народной литературы.
Произведения, связанные с бытом и традициями.
Знания:
освоить историю расцвета и роста устной литературы, протянувшейся на долгие годы пути развития;
освоить жанры фольклора, историзм и поэтику;
знать принципы исследования устной народной литературы;
различать особенности и своеобразие свойственное пословицам;
освоить развитие загадок как жанра с далеких времен до наших дней;
применять приемы связи с жизнью лирических образов в песнях;
различать сказки как художественный рассказ, возникший в древние времена;
исследовать легенды, характеризующие значимые части художественных произведений;
использовать в жизни слова, связанные с играми;
знать, что в народных песнях заключена правда;
освоить особенности жанра - сказки;
знать содержание произведений, дошедших до наших дней;
освоить значимость праздничных мероприятий, обычаев, традиций, обрядов, занимающих особое место в жизни народа.
Умения:
делает анализ структуры произведений из устной народной литературы;
раскрывает воспитательное значение песен;
определяет варианты и содержание легенд;
дает полную хронологию загадок;
выделяет лаконичность, краткость содержания, точность выражений и язык пословиц;
выразительно пересказывает сказки, определяет своеообразное построение сказок, выделяет их художественные особенности;
читает и объясняет все жанры устной народной литературы;
определяет соответствие народным желаниям общественного мнения, процесса развития, формирования произведений устной литературы;
анализирует употребление многозначных слов в контексте, где слово имеет свое значение;
различает употребление в диалектах в большинстве качественных прилагательных, чем относительных;
выявляет возможность употребления в диалекте некоторых слов разных по значению, одинаковых по смыслу и употребляет их на практике;
знакомит с основными вопросами устной народной литературы, общей характеристикой и особенностями диалектов языка и с их исследованием;
раскрывает воспитательное значение жанров устной народной литературы, связь видов и содержания легенд с жизнью;
выразительно пересказывает рассказы, действий в них, раскрывает художественные особенности героев сказок;
раскрывает общественное мнение на процесс развития устной литературы;
использует пословицы, поговорки, загадки на уроках.
БК 1,4,5,
7,9,14

КҚ 3.4.1
3.4.2
3.4.5
3.4.9
3.4.12
3.4.15
АП 10
Өзбек халық ауыз әдебиеті.
Халық ауыз әдебиетінің өзіне тән белгілері.
Өзбек фольклорының тарихы. Фольклордың жанрлары. Фольклордың тарихилығы, поэтикасы.
Ауыз әдебиетінің зерттеулері. Зерттеудің негізгі принциптері.
Ауыз әдебиеті шығармаларының көркемдік ерекшеліктері және тәрбиелік маңызы.
Балалар фольклоры, оның жанр ерешеліктері.
Халық ауыз әдебиетінің шығармашылығы.
Тұрмыс-салтына байланысты туған шығармалар.
Білімдер:
- ауыз әдебиетінің өсіп-өркендеу тарихы, ұзақ уақытқа созылған даму жолдарын меңгереді;
- фольклордың жанрлары, таршылығы жайлы материалды меңгереді;
- ауыз әдебиетінің негізгі принциптерін меңгереді;
- мақалдың өзіне тән ерекшеліктері мен өзгешеліктерін анықтауды игереді;
- жұмбақтардың ерте заманнан бүгінгі күнге дейін дамып келе жатқан жанр екендігін меңгереді;
- өлеңдердегі лирикалық образдарды өмірмен байланыстыру тәсілдерін игереді;
- ертегілер ерте заманда шығарылған көркем әңгімесі екендігін меңгереді;
- аңыз-әңгімелер көркем шығармаларының елеулі бір саласы екендігін зерттеу арқылы игереді;
- сөздермен байланысты ойындарын өмірде қолдануын меңгереді;
- халық өлеңдеріндегі шындықты айтуды игереді;
- ертегілердегі жанрлардың ерекшеліктерін меңгереді;
- тұрмыс-тіршілік өмірінде, әдет-салтында елеулі орын алған және ерте заманнан келген салт-дәстүр, әдет-ғұрып, мерекелек күндердің өткізілуін меңгереді.
Іскерліктер:
- ауыз әдебиетіндегі шығарманың құрылымына талдау жасайды;
- өлеңдердің тәрбиелік мәнін ашады;
- аңыз-әңгімелердің түрі мен мазмұнын анықтайды;
- жұмбақтардың толық хронологиясын пайдаланады;
- мақалдардың сөз саралауында мағынасының ықшам келетінін түсінеді;
- ертегілердің өзіндік құрылысы, көркемдік ерекшеліктерін анықтап, әңгімесін мәнерлеп айтады;
- халық ауыз әдебиетіндегі барлық жанрларын оқып, түсіндіреді;
- ауыз әдебиетінің шығармаларының қалыптасуын, даму процесін, қоғамдық көзқарастарын, халық тілегіне сәйкес келуін түсіндіреді;
- бір сөздің мағыналары үйлеспей, әр жерде әр түрлі мағынада жұмсалуын талдайды;
- диалектілерде сапалық сын есімдерге қарағанда қатыстық сын есімдердің мол кездесуін анықтайды;
- кейбір сөздердің әр түрлі мағыналарының бірдей болып диалект ішінде табылу мүмкіндігін біледі, практика жүзінде пайдаланады.
- білім алушыларды халық ауыз әдебиеті саласындағы өзекті мәселелермен, тілдегі диалектілік ерекшеліктердің жалпы сипатымен және олардың зерттелу жайымен таныстырады;
- халық ауыз әдебиетінде жанр түрлерінің тәрбиелік мәнін ашады, аңыз-әңгімелердің түрі мен мазмұнын өмірмен байланыстырып, түсіндіреді;
- ертегілердегі кейіпкерлердің көркемдік ерекшеліктерін, іс-әрекеттерін, әңгімелерін мәнерлеп айтады;
- ауыз әдебиетінің даму процесінде қоғамдық көзқарастарын ашуды көздейді;
-мақал-мәтел, жұмбақтарды сабақ үстінде пайдаланады.
БК 1,4,5,7,9,14

ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.9
3.4.10
3.4.14
СД 11
Узбекская литература.
Продолжение узбекской литературы ХIV-XVI веков:
А.Навои - "Лисан-ут тайр", "Махбуб ул кулуб".
Научная деятельность А.Навои:
"Мухокамат-ул луғатайн", "Мажолис-ун нафоис".
Лирика З.М.Бобура. Произведение "Бобурнома".
Литература XVI-ХІХ веков:
Лирика Мужрим Абида.
Ш.Мунис, Машраб, Т.Фараги, Увайси, Надира, Агахий, Мукими.
Узбекская литература второй половины ХІХ века и начала ХХ века.
Знания:
анализировать поэму А.Навои "Лисан-ут тайр", сочинение "Махбуб-ул кулуб", научные работы А.Навои "Мухакамат-ул луғатайн", "Мажолис-ун нафоис";
изучать жизнь и творчество З.М.Бобура как поэта-лирика, сочинение "Бобурнома" – бесценное наследие узбекского народа;
знать узбекскую литературу ХVI-XIX веков как продолжение литературно-эстетической традиции; произведения М.Абида, Ш.Муниса, Гулханий, Махмура, Машраба, Фараги, Увайси, Нодира, Агахи;
раскрыть расцвет узбекской литературы в эпоху развития нации;
исследовать творчество К.Харезми, Мукими, Фурқат, Завки, Анбар, Атына в 1865-1905 годах;
знать узбекскую литературу 1905-1917 годов и творчество Жадида. Жизнь и творчество М.Бехбуди, А.Авлоний, Фитрата, Х. Ниязи.
Умения:
раскрывает богатство видов и содержания в литературе, имеет представление о развитии литературы в определенный период времени, определяет общественное значение литературы;
определяет пути творческого создания лучших произведений, описанные в них эпохи и их значение в наши дни;
раскрывает в художественном произведении индивидуальные и общие описания каждого героя, характеризует главного героя и оценивает его;
различает средства, описывающие внутренний мир, волнения и переживания героев;
выразительно читает текст стихотворений наизусть;
дает оценку главным героям произведений, предназначенных для внеклассного чтения, и самостоятельно раскрывает их тему и основную идею;
пользуется энциклопедиями, словарями, словарем литературных терминов;
раскрывает в прочитанном лирическом произведении идейно-художественные особенности и, понимая, сопереживая сердцем, давать им оценку;
определяет навыки проведения работ по выразительному чтению литературных произведений и в литературном разборе;
оценивает развитие всех видов жанров и этапов узбекской литературы;
системно пересказывает содержание произведения и высказывает свое мнение;
делает разбор историко-социального значения и идейного направления произведения;
раскрывает основную идею произведения, анализирует его и составляет план;
раскрывает воспитательное значение произведения;
рассматривает ситуацию в историко-социальном единстве, овладевает полными сведениями о поэтах и писателях ХVI-XX веков.
БК 1,3,5,
7,9,13,14

КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.9
3.4.10
3.4.14
АП 11
Өзбек әдебиеті.
ХІV-ХVІ ғасырлардағы өзбек әдебиетінің жалғасы.
А.Науаи "Лисон-ут тайр", "Махбуб-ул кулуб" А.Науаидің ғылыми шығармашылығы: "Мухокамат-ул луғатайн", "Мажолисун-нафоис". З.М.Бобур лирикасы: "Бобурнама". Ш.Мунис "Машраб" шығармасы.
ХVІ-ХІХ ғасырлар әдебиеті.
Мужрим Обид лирикасы.
ХІХ ғасырдың екінші жартысы мен ХХ ғасыр басындағы өзбек әдебиеті.
Білімдер:
- А. Науаидің "Лисан – ут тайр" дастанының, "Махбуб-ул кулуб" шығармасының, А.Науаидің "Мухакомат ул-луғатайн", "Мажолис-ун нафоис" ғылыми шығармалаларының мазмұнын талдауды игереді;
- З. М. Бобурдың өмірбаяны мен шығармашылығын меңгереді;
- З.М.Бобур - лирикалық ақын екендігін игереді;
- "Бобурнома" шығармасы - құнды ескерткіш екендігін меңгереді;
- ХVІ - ХІХ ғасырлар әдебиеті – әдеби-эстетикалық дәстүрлерінің жалғасын меңгереді;
- Мужрим Обид, Ш.Мунис, Гулханий, Махмур, Машраб, Фароғий, Увайсий, Нодира, Огахий шығармаларын меңгереді;
- ұлттық даму дәуіріндегі өзбек әдебиетін игереді;
- 1865-1905 жылдардағы Х.Хоразмий, Муқимий, Фурқат, Завқий, Анбар Отин шығармашылығын зерттеуді меңгереді;
- 1905-1917 жылдардағы Жадидизм, Жадид әдебиетін, М.Бехбудий, А. Авлоний, Фитрат, Х.Х. Ниязинің өмірбаяны мен шығармашылығын зерттеуді игереді.
Іскерліктер:
- белгілі бір уақыт аясындағы әдебиет дамуы жайлы, әдебиеттегі түр мен мазмұнның байлығы, әдебиеттің қоғамдық маңызы жайлы түсінік бере алады;
- үздік туындылардың шығармашылық тарихы жайлы, оларда бейнеленген дәуір және бұл туындының бүгінгі заман үшін маңызы туралы мәлімет бере алады;
- көркем туынды кейіпкерлерінің әрқайсысының жекелік және жалпы сипаттарын аша отырып, бас кейіпкерлеріне мінездеме береді және бағалайды;
- кейіпкерлердің толғаныс, тебіреністерін, жан дүниесін суреттеу құралдарын ажыратады;
- өлең текстерін жазып, мәнерлеп оқиды;
- сыныптан тыс оқуға арналған туындылардың бас кейіпкерлерін, негізгі идеяларын, тақырыптарын өз бетінше айқындайды, кейіпкерлерге баға береді;
- энциклопедияларды, сөздіктерді, әдебиеттану терминдері сөздіктерін пайдаланады;
- оқылған лирикалық туындыда идеялық-көркемдік ерекшеліктерді пайымдау және өз жүрегінен өткізе түсіну-сезіну негізінде баға береді;
- әдеби шығармаларды мәнерлеп оқып, әдеби талдау жасап, жұмыс істеу дағдыларын анықтап, өзбек әдебиетінің кезеңдерін, барлық саласының және жанрларының даму сипаттарына баға береді;
- шығарманың мазмұнын жүйелі түрде айтып береді және өзінің көзқарасын білдіреді;
- шығарманың идеялық бағыты мен тарихи әлеуметтік маңызын талдайды;
- шығарманың негізгі идеясын ашады, оны талдап, жоспар құрастырады;
- шығармалардың тәрбиелік мәнін анықтайды;
-ХVІ-ХХ ғасырлардағы ақын-жазушылары туралы толық мағлұмат беріп, тарихи-әлеуметтік жағдайлармен бірлікте қарайды.
БК 1,3,5,7, 9,13,14

освоить социально-политический период 1930-1950 годов и развитие узбекской литературы;
знать жизнь и творчество Айбека, У. Насира, Г. Гуляма, Х. Алимжана;
освоить социальный и политический период 1960-1990 годов и развитие узбекской литературы;
изучить жизнь и творчество, знать место в узбекской литературе писателей А.Каххара, М.Шайхзода, Миртемира, Камил Яшина, Зулфии, А.Мухтара, Саид Ахмада, А.Яқубова, П.Кадирова, Э.Вахидова, А.Арипова, У.Хашимова, Ш.Х.Халмырзаева, Р.Парфи;
знать современный узбекский литературный процесс.
Умения:
самостоятельно читает и анализирует произведения, считающиеся в развитии отечественной литературы этапными произведениями;
пересказывает основные эпизоды и сценарии прочитанного произведения, применяя авторское повествование, описание и используя аналитический разбор:
дает характеристику эпических и драмматических произведений главным героям, правильно оценивает их;
определяет авторское заключение и особенности внутреннего мира героев, понимает, что их действия зависимы от общественной среды и с ситуациями в жизни;
объясняет методы повествования автора, знакомящие с изученным произведением и их взаимосвязь с одной из родов и жанров литературы;
сообщает и раскрывает полностью, опираясь на доказательства, определенные проблемы и вопросы по средствам целенаправленных размышлений;
самостоятельно определяет цели и проблемы, планирует и систематизирует их, уместно использует необходимые сведения эпиграфа, цитаты и делает заключения;
проводит литературно-творческие работы: высказывает свое мнение, пишет рецензию, поддерживает диалог, проводит интервью, составляет объявления, пишет доклады, делает рекламы, составляет сценарии, инсценировки, делает литературный монтаж.
БК 1,4,5,
7,9,14
ПК 3.4.1
3.4.5
3.4.9
3.4.12
3.4.14
3.4.15
СД 13
Практикум по выразительному
чтению.
Понятие о выразительном чтении.
Выразительное чтение и история ораторства.
Выразительное чтение с соблюдением правильно поставленного голоса, дикции и норм литературной речи.
Виды пауз, постановка ударения.
Понятие о фонетической акустике.
Произношение гласных звуков.
Сочетания согласных звуков.
Упражнения
в выразительном чтении.
Особенности выразительного чтения
художественных произведений.
Темп голоса.
Выступления и его виды.
Мимика и движение рук.
Выразительное чтение учителя.
Инсценирование. Постановка для зрителей.
Виды театра.
Игра на сцене, постановка.
Знания:
изучать историю чтения и пересказа художественного текста;
освоить голос человека и его слова со своеобразной мелодикой, передающей настроение, направленные на слушателя;
определять силу голоса и чистоту, устойчивость, способность;
знать постановку правильного ритма голоса в соответствии с содержанием;
знать методику техники чтения;
освоить методы работы по совершенствованию выразительного произношения слов обучаемых;
знать орфоэпические правила и речевое мастерство;
умело использовать произношение и пути использования мимики.
Умения:
правильно использует силу голоса;
при чтении художественнного текста делает паузы и исправляет ритм голоса;
соблюдает особенности жанров художественных произведений;
читает произведения Аристотеля, Демосфена, Цицерона;
сочетает корень и аффиксы;
передает мысли и чувства, внутреннее состояние героев произведений через ритм голоса;
упражняется в фонетическом произношении слов, звуков, различает правильную постановку ударения в словах и словосочетаниях;
вовремя исправляет ошибки при неправильном произношении и формирует навыки чтения;
правильно использует влияние выразительного чтения, делает паузы в ритме голоса;
обучает фонетике и грамматике, знает звуковой строй узбекского языка, отдельное произношение каждого звука, читает звуки в слове, произносит, объясняет протяжное звучание гласных звуков;
проводит творческие работы, обращает внимание на выразительное чтение и рассказывание;
определяет в достаточной мере работу анатомических и звуковых органов речи для выразительного чтения художественного произведения, образования звуков речи и проведения упражнений в процессе обучения;
работает с книгой, различает основную мысль текста, связывает друг с другом мысли каждой части, сравнивает особенности, сходства, различия.
БК 1,5,7,
9,11,13,
14,16

- 1930-1950 жылдардағы әлеуметтік саяси кезеңді, әдебиеттің дамуын меңгереді;
- Ойбек, У.Носир, Ғ.Ғулом, Х.Әлімжон өмірбаяны мен шығармаларын игереді;
- 1960-1990 жылдардағы әлеуметтік саяси кезеңді, әдебиеттің дамуын меңгереді;
- А.Қаххор, М.Шайхзода, Миртемир, Комил Яшин, Зулфия, А.Мұхтор, Саид Ахмад, О.Екубов, П.Қодиров, Ә. Вохидов, А.Орипов, У.Хошимов, Ш.Холмырзаев, Рауф Парфилардың өмірі мен шығармашылығы және әдебиеттегі орнын игереді;
- қазіргі әдеби процесін меңгереді.
- Іскерліктер:
- отандық әдебиеттің дамуы үшін кезеңдік туындылар саналатын шығармаларды өз бетімен оқып, талдайды;
- оқылған туындыдағы негізгі эпизодтар мен сценарийлерді автордың баяндау, суреттеу, ішінара аналитикалық талдауды қолдана отырып, пайдаланады;
- эпикалық және драмалық туындылардағы басты кейіпкерлерге мінездеме береді және бағалайды;
- олардың іс- әрекеттерінің өмірдегі жағдаяттарға, қоғамдық ортаның әсеріне тәуелді екенін түсінеді және авторлық тұжырымдама мен кейіпкерлердің ішкі жан әлемінің ерекшелігін анықтайды;
- оқып меңгерген туындының, әдебиеттің белгілі бір тегі мен жанрына қатыстылығын танытатын автордың бейнелеу әдісін түсіндіреді;
- белгіленген мәселені, сұрақты, мақсатты ой-толғау арқылы дәйекті, дәлелді, толық ашып, баяндайды;
- өз бетінше мәселелер, мақсаттар айқындай, оны жоспарлайды, жүйелейді, эпиграфын қажетті дерек, цитаталарды орынды пайдаланып, тұжырымдар жасайды;
- әдеби шығармашылық жұмыстар атқарады: пікір айту, рецензия жазу, сұхбат, интервью жүргізеді, хабарлама, баяндама жасайды, жарнамалар құрастырады, сценарийлер, инсценировкалар, әдеби монтаждарды пайдаланады.
БК 1,4,5, 7,9,14
КҚ 3.4.1
3.4.5
3.4.9
3.4.12
3.4.14
3.4.15
АП 13
Мәнерлеп оқу практикумы.
Мәнерлеп оқу туралы ұғым.
Мәнерлеп оқу және ораторлық мәнерлеп оқудың тарихы.
Мәнерлеп оқуда дауыс, дикция, дұрыс әдеби сөйлесу, екпін қоя білу, үзіліс түрлері.
Фонетикалық акустика туралы түсінік.
Дауысты дыбыстардың айтылуы.
Дауыссыз дыбыстардың үндесуі, дауыс ырғағы, баяндауыш және олардың түрлері, мимика және қол қимылы.
Мұғалімнің мәнерлі оқуы. Сахналау.
Көпшілікке арналған қойылым, тану түрлері.
Сахнада ойнау, қойылым.
Мәнерлеп оқуға жаттықтыру.
Көркем шығармаларды мәнерлеп оқудың ерекшеліктері.
Білімдер:
- көркем мәтінде оқу мен әңгімелеудің тарихын меңгереді;
- дауыс адамның сөзін өзіндік үнін, көңіл күйін тыңдаушыға бағытталғанын меңгереді;
- дауыстың күшін, тазалығын, беріктігін, икемділігін игереді;
- мазмұнға сай дауыс ырғағын дұрыс қоя білуін меңгереді;
- оқу техникасының әдістемесін меңгереді;
- білім алушылардың сөйлеу мәнерлігін жетілдіру жұмыстарының тәсілдерін игереді;
- сөйлеу шеберлігі мен орфоэпия талаптарын меңгереді;
- сөйлеу шапшаңдығын, ишарат пен мимикасын қолдану жолдарын меңгереді.
Іскерліктер:
- дауыс қарқынын дұрыс пайдаланады;
- көркем мәтіндерді оқуда тиісті жерінде кідіріс жасап, дауыс ырғағын дұрыстайды;
- көркем шығармалардағы жанрларының ерекшеліктерін ажыратады;
- Аристотель, Демосфен, Цицерондардың шығармаларымен танысуда мәнерлеп оқу әдістерін пайдаланады;
- кейіпкерлердің көңіл күйі мен ішкі сезімін, жан дүниесін дауыс ырғағы арқылы жеткізуін түсіндіреді;
- дауыстың сапаларын жұмылдырып, фонетикалық дыбыстардың жаттығуларын жасап, сөзге, сөз тіркестеріне қойылатын екпінін ажыратады;
- мәнерлеп оқуда жіберген қателерді дер кезінде дұрыстап, оқу дағдысын қалыптастырады;
- мәнерлеп оқу әсерлігін дауыс ырғағындағы кідірістерді анықтауда дұрыс қолданады;
- өзбек тілінің дыбыстық құрылымын, әрбір дыбыстың жеке айтылуын, сөз ішінде оқылуын, естілуін, дауысты дыбыстардың созылмалы саздылығын түсіндіріп, фонетика мен грамматиканы жеттік қолданады;
- мәнерлеп оқуына, әңгімелеуіне назар аударып, үнемі шығармашылықпен жұмыс жүргізеді;
- көркем шығарманы мәнеріне келтіріп, әсерлі етіп оқуы үшін анатомиялық, дыбыстау мүшелерінің қызметін жетік біліп, оқыту барысында жаттығуларды орындайды;
- кітаппен жұмыс істей отырып, мәтіндегі негізгі ойды ажыратуға, әрбір бөліктер арасындағы айтылған ойлардың бір-бірімен байланысын, өзгешелігін, ұқсастығын, айырмашылығын салыстырады.
БК 1,5,7, 9,11, 13,14,16

ПК 3.4.1
3.4.5
3.4.6
3.4.10
3.4.11
3.4.12
3.4.13
СД 14
Методика обучения узбекской литературе.
Методика обучения, методологические основы узбекской литературы.
Пути развития и самообразования учителя на уроках литературы.
Учебная программа узбекской литературы и понятие об учебнике.
Научно-исследовательские методы методики обучения литературы и ее принципы.
Строение и содержание предмета литература.
Методы организации уроков узбекской литературы.
Подготовка к чтению литературного произведения.
Знакомство с произведением, его анализ.
Виды чтения по содержанию художественного произведения.
Изготовление наглядностей на уроках литературы и их эффективное использование.
Нетрадиционные виды уроков.
Методы и приемы обучения в литературе.
Виды уроков литературы.
Организация внеклассных работ.
Уроки литературы, пути развития самообразования учителя.
Эффективность использования инновационных технологий на уроках литературы.
Знания:
правильно использовать эффективные виды, методы, пути и приемы системы обучения;
определять суть основного знания, этапы выдачи знания, знать основные понятия, искать эффективные пути их объяснения;
правильно подбирать типы и виды уроков литературы в изучении и воспитании;
эффективно использовать пути интеграционного обучения;
применять способы и средства использования дидактического материала;
знать методы групповой, попарной и индивидуальной работы, прививать интерес к познавательно-исследовательской работе;
знать пути совершенствования знаний и навыков обучаемых;
определять пути взаимосвязи уроков с воспитанием при чтении литературы.
Умения:
планирует образовательную, развивающую, воспитательную цели обучения;
сохраняет систему логического мышления, выделяет основные идеи содержания знания;
изучает дополнительную литературу, ежедневно пополняет свои знания;
работает с научно-методической литературой и справочниками;
находит в произведениях художественные слова и проводит словарную работу с ними;
показывает свое отношение к тексту, творчески работать над текстом;
обогащает духовный мир, давая эстетическое, интеллектуальное, художественно-нравственное и гражданское воспитание;
использует нужные знания и навыки, воспринимает описанное в произведениях писателя с эстетической точки зрения;
рационально использует проблемы интеграционного обучения литературе;
при обучении литературе использует новые образовательные технологии;
результативно применяет дидактические материалы;
использует пути совершенствования знаний и деловых навыков;
использует художественную историю народа, как учебник для воспитания национального познания;
умеет упорядочить логику мышления, формировать культуру устной и письменной речи;
правильно использует наглядный материал на уроках узбекской литературы;
руководит познавательной деятельностью обучающихся и направляет их поиски на творческую работу.
БК 1,5,
7-10,
14,15

КҚ 3.4.1
3.4.5
3.4.6
3.4.10
3.4.11
3.4.12
3.4.13
АП 14
Өзбек әдебиетін оқыту әдістемесі.
Әдебиетті оқыту әдістемесі пәнінің методологиялық негіздері.
Әдебиет пәнінің оқу бағдарламасы мен оқулығы туралы түсінік.
Әдебиетті оқыту әдістемесінің ғылыми-зерттеу тәсілдері және принциптері.
Мектептегі әдебиет пәнінің құрылымы мен мазмұны.
Әдебиет сабағын ұйымдастыру тәсілдері.
Әдеби шығарманы оқуға дайындау.
Шығармамен танысу, оны талдау.
Көркем шығарманы мазмұнына қарай оқу түрлері.
Әдебиет сабақтарында көрнекіліктердің жасалуы және оларды тиімді пайдалану.
Қалыптан тыс сабақ түрлері.
Әдебиетті оқыту әдіс-тәсілдері. Әдебиет сабағының түрлері.
Сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру.
Әдебиет пәні мұғалімінің өзін-өзі жетілдіру жолдары.
Инновациялық технологияларды әдебиет сабағында қолданудың тиімділігі.
Білімдер:
- әдіс-тәсілдер мен оқу жүйелерінің тиімді түрлерін сұрыптап алу, ұтымды пайдалану жолдарын меңгереді;
- берілетін білімнің ең негізгі мәйегін, түйінін нақты білім беру кезеңдерін сұрыптауды, бөліп алуды, негізгі ұғымдарды анықтауды, оларды білім алушыға жеткізудің нәтижелі жолдарын іздестіруді меңгереді;
- әдебиетті оқытуда, тәрбие беруде сабақ түрлері мен үлгілерін іздестіруді меңгереді;
- интеграциялап оқыту мәселелерін тиімді пайдалану жолдарын игереді;
- оқулықпен, кітаппен жұмыс істеудің, пайдаланудың тиімді жолдарын меңгереді;
- дидактикалық материалдарды нәтижелі пайдалануды игереді;
- топтық, жұптық және жеке жұмыстарды білім алушыларды танымдық-іздендіруші, зерттеу бағытындағы, ғылыми сипаттағы жұмыстарға баулу әдістемелерін меңгереді;
- білім алушының білім мен іскерлік дағдыларын жетілдіру жолдарын меңгереді;
- әдебиетті оқытуда сабақты тәрбиемен байланыстыру жолдарын игереді.
Іскерліктер:
- білім, тәрбие беру, дамыта оқытудың кешенді мақсатын жоспарлайды;
- берілетін білім мазмұнының логикалық жүйесін сақтай отырып, негізгі түйінді шығарады;
- қосымша әдебиеттер оқып, білімін тереңдетіп, күнделікті толықтырып отырады;
- ғылыми-әдістемелік, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс жасайды;
- шығармадағы көркем сөздерді тауып, сөздік жұмыс жүргізеді;
- мәтінге деген көзқарасын білдіріп, мәтінге байланысты өз шығармашылығы бойынша жұмыстар жүргізеді;
- білім алушылардың рухани дүниесін байыта отырып, эстетикалық, интеллектуалдық, көркемдік, адамгершілік, азаматтық тәрбие береді;
- жазушы туындысында бейнеленген дүниелерді эстетикалық тұрғыдан қабылдауға қажетті білім алады және біліктілігі арттырылады;
- әдебиетті интеграциялап оқытудың мәселесін тиімді пайдаланады;
- әдебиетті оқытуда жаңа технологиялардың түрлерін қолданады;
- дидактикалық материалдарды нәтижелі пайдаланады;
- білім, іскерлік және дағдыларын жетілдіру жолдарын қалыптастырады;
- әдебиет пәнін халқымыздың көркем тарихы, ұлттық сананы тәрбиелейтін өмір оқулығы ретінде пайдаланады;
- білім алушының логикалық ойын арттыруда ауызша сөйлеу және жазба тіл мәдениеті қалыптасады;
-өзбек әдебиеті сабақтарында үлестірмелі көрнекі құралдарды тиімді пайдаланып, білім алушылардың танымдық әрекетіне басшылық жасап, оларды ізденіске бағыттайды.
БК 1,5, 7-10, 14,15

ПК 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.5
3.4.9
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.15
СД 15
Дисциплина по выбору обучаемых
СД 15.1
Обучение казахскому языку в основной узбекской школе
СД 15.1.1
Современный казахский язык.
Фонетика.
Орфоэпия.
Лексика.
Фразеология.
Морфология.
Синтаксис.
Знания:
правильно произносить и писать специфические звуки казахского языка;
систематически осваивать гласные и согласные звуки
знать закон сингармонизма;
использовать слова в разных значениях;
находить в контексте лексическое значение слов;
находить в тексте омонимы, синонимы, антонимы, устаревшие слова, неологизмы и обьяснять их значения;
знать значения сложных, сложносокращенных слов, использовать их в речи и грамотно говорить;
определять части речи, их грамматические показатели;
различать предложения от словосочетания;
знать порядок разбора простых и сложных предложений;
различать виды сложносочиненных предложений;
различать виды сложноподчиненных предложений по значению;
определять способы связи простых предложений в сложные смешанного типа;
определять и находить однородные члены предложений;
различать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения;
составлять предложения, включая в них прямую и косвенную речь и слова автора.
Умения:
делает фонетический разбор слов;
работает с орфоэпическими, орфографическими словарями;
определяет устойчивые словосочетания;
находит в предложениях междометия, звукоподражательные слова и правильно использует их в речи;
делает разбор предложений по цели высказывания, по структуре, по эмоциональной окраске, по наличию главных членов;
из двух и более простых предложений составляет сложносочиненные предложения;
различает виды придаточных частей сложноподчиненных предложениях;
находит главную и придаточную часть в составе сложного;
находит в предложении прямую речь, переделывает их в косвенную;
правильно ставит знаки препинания в простых предложениях с однородными членами и вводными словами.
БК 1,5-7,
9,11,16
ПК 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.5
3.4.7
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.14
СД 15.1.2
Методика обучения казахского языка.
Методика обучения произношению слов казахского языка.
Методика проведения работ с иллюстрациями, таблицами, диафильмами, видеосюжетами и другими наглядными пособиями.
Методика обучения специфических звуков и букв казахского языка.
Методика правописания и развития речи.
Методика развития речи и обучение чтению.
Методика проведения словарной работы и переводы на уроках.
Связь методики грамматики и развития речи, методика обучения связной речи.
Методика внеклассной работы.
Знания:
знать содержание материала, данного в учебнике, ставить вопросы и составлять предложения, отвечая на вопросы;
применять способы правильного произношения специфических звуков казахского языка;
использовать методику работы с иллюстрациями, таблицами, диафильмами, видеосюжетами и другими наглядными пособиями;
использовать методы и приемы обучения специфических звуков казахского языка;
научиться читать текст и слушать его;
использовать требования, предьявляемые к чтению текста;
знать требования к обучаемым во время уроков;
переводить слова и тексты;
проводить грамматический, сопоставительной разбор в устной и письменной формах;
использовать правила связного разговора на уроках казахского языка;
знать цели и задачи внеклассных работ, организаванных на казахском языке.
Умения:
делает методический разбор материалов учебника;
проводит методическую работу с учебниками;
внедряет методы по использованию новых технологий;
составляет развернутый план урока;
использует в учебном процессе методику обучения грамматике;
проводит различные формы уроков соответственно новым требованиям;
использует наглядности и словари;
делает разбор ошибок, допущенных в письменных работах;
проводит разнообразную словарную работу;
использует различные методы и приемы обьяснения новых слов по темам;
планирует и организует внеклассную работу.
БК 1,2,4,
5,7-10,
12,16

КҚ 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.5
3.4.9
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.15
АП 15
Білім алушылардың таңдау пәні
АП 15.1
Негізгі өзбек мектебінде қазақ тілін оқыту
АП 15.1.1
Қазіргі қазақ тілі.
Фонетика.
Орфоэпия.
Лексика.
Фразеология.
Морфология.
Синтаксис.
Білімдер:
- қазақ тілінің ерекше дыбыстарын дұрыс айта және жаза білуін меңгереді;
- дауысты және дауыссыз дыбыстарды жүйелі түрінде игереді;
- үндестік заңын меңгереді;
- контекстегі сөздердің лексикалық мағынасын ажырата білуді, бір сөзді әр түрлі мағынада қолдануды меңгереді;
- мәтіннен омоним, синоним, антоним, ескірген сөздерді, неологизмдерді тауып, олардың мәнін түсіндіруді игереді;
- қос сөз, біріккен сөз, қысқарған сөздердің мағынасын еркін түсінуді, оларды қолдана отырып, сауатты сөйлей білуді игереді;
- сөз таптарын, олардың грамматикалық көрсеткіштерін анықтауды меңгереді;
- сөйлемді сөз тіркестерінен ажыратуды үйренеді;
- жай сөйлем мен құрмалас сөйлемдерді талдауды меңгереді;
- салалас құрмалас сөйлемдердің мағынасына қарай жіктелуді игереді;
- сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлерін ажыратуды меңгереді;
- аралас құрмалас сөйлемдердің құрамындағы жай сөйлемдердің байланысу амалдарын меңгереді;
- сөйлемнің бірыңғай мүшелерін анықтауды және табуды игереді;
- салалас және сабақтас құрмалас сөйлемдерді ажыратуды меңгереді;
- төл сөз бен төлеу сөз, автор сөзін енгізе отырып, сөйлемдер құрастыруды үйренеді.
Іскерліктер:
- сөздерге дыбыстық талдау жасайды;
- орфоэпиялық, орфографиялық сөздіктермен жұмыс істейді;
- тұрақты сөз тіркестерінің мағынасына қарай түрлерін ажыратады;
- сөйлем ішінде одағайларды, еліктеу сөздерді орынды қолданады;
- сөйлемдерді құрылысына, сипатына, айтылу мақсатына қарай, жай сөйлемнің түрлеріне қарай талдайды;
- екі не одан көп жай сөйлемнен салалас құрмалас сөйлемді құрастырады;
- сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрмалас сөйлемдердің өзге бағыныңқы түрлерінен ажыратады;
- құрмаластың құрамындағы басыңқы және бағыныңқы сөйлемдерді табады;
- сөйлемнен төл сөзді табады, оны төлеу сөзге айналдырады;
- жай және құрмалас сөйлемдердің, бірыңғай мүшелердің, оқшау сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қояды.
БК 1,5,6,7,9 11,16
КҚ 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.5
3.4.7
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.14
АП 15.1.2
Қазақ тілін оқыту әдістемесі.
Қазақ тіліндегі сөздерді дұрыс айтуға үйрету әдістемесі.
Сурет, кесте, диафильм, видеосюжет және т.б. көрнекіліктермен жұмыс жүргізу әдістемесі.
Қазақ тіліне тән дыбыстар мен әріптерді оқыту әдістемесі.
Жазу және тіл дамыту әдістемесі.
Оқу, мәтінді оқу және тілді дамыту әдістемесі.
Аударма сабақтары және сөздік жұмыстарын жүргізу әдістемесі.
Грамматика және тіл дамыту әдістемесін байланыстырып, сөйлеуді дамыту әдістемесі.
Сыныптан тыс өткізілетін жұмыстардың әдістемесі.
Білімдер:
- оқулықта берілген материалдар негізінде сұрақ қою, сұраққа жауап беру арқылы сөйлемдер құрастыруды меңгереді;
- қазақ тіліне тән дыбыстардың дұрыс айтылуын қадағалауды игереді;
- сурет, кесте, диафильм, видеосюжет және т.б. көрнекіліктермен жұмыс жүргізу әдістемесін меңгереді;
- қазақ тіліне тән дыбыстарды оқытудың әдіс-тәсілдерін меңгереді;
- мәтінді оқуға, оны тыңдай білуге үйренеді;
- мәтінді оқуға қойылатын талаптарды анықтауды меңгереді;
- оқу сабағында білім алушыларға қойылатын талаптарды анықтауды игереді;
- қазақ тілінен өзбек тіліне сөздерді, мәтіндерді аударуды меңгереді;
- ауызша және жазбаша грамматикалық материалдарды салыстырып, талдауды игереді;
- қазақ тілі сабағында байланыстырып сөйлеуді меңгереді;
- қазақ тілінде ұйымдастырылатын сыныптан тыс жұмыстардың мақсаты мен міндеттерін анықтауды үйренеді.
Іскерліктер:
- оқулыққа енген материалға әдістемелік талдау жасайды;
- оқулықтармен жұмыс істеу әдістерін қолданады;
- жаңа технологияларды оқыту әдістемесін пайдаланады;
- сабақ жоспарын құрастырады;
- грамматиканы меңгеруде оқыту әдістерін оқу үдерісінде тиімді қолданады;
- сабақ түрлерін сабақ типіне қарай түрлендіреді;
- көрнекіліктер мен сөздіктерді пайдаланады;
- жазба жұмыстарында жіберілген қателерді талдайды;
- сөздік жұмыстарын түрлендіре өткізеді;
- тақырыптарға қатысты жаңа сөздерді түсіндіруде оқыту әдіс- тәсілдерін жетік қолданады;
- сыныптан тыс жұмыстарды жоспарлайды және ұйымдастырады.
БК 1,2,4,5,7-10 12,16

ПК 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.11
3.4.12
3.4.14
СД 15.1.3
Сопоставительная грамматика казахского и узбекского языков.
Фонетика.
Орфоэпия.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис.
Организация сопоставительной работы казахского и узбекского языков.
Знания:
знать сходства и различия звуков и букв двух языков;
различать гласные и согласные звуки;
различать слоги и их виды;
объяснять лексическое значение слов;
освоить особенности употребления устойчивых сочетаний;
определять состав слов и части речи двух языков;
делать разбор тюркских языков, сопоставляя их, а также знать основные требования к ним;
разбирать слова казахского и узбекского языков в соответсвии с требованиями;
объяснять и различать виды предложений в казахском и узбекском языках;
освоить сложные предложения и их виды;
выделять прямую и косвенную речь.
Умения:
пишет и произносит слова в соответствии с орфографическими и орфоэпическими нормами;
правильно ставит ударения и произносит слова, соблюдая интонацию;
правильно использует лексические термины;
правильно использует многозначные слова и слова с переносным значением;
уместно вставляет и употребляет фразеологизмы и пословицы-поговорки;
различает морфологические сходства и различия частей речи двух языков;
определяет виды сложных предложений двух языков, место и способы связи предложения в составе сложного;
составляет, переводит и сравнивает диалоги;
обращает прямую речь в косвенную.
БК 1,5,7,
9-15
ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8
3.4.12
3.4.14
СД 15.1.4
Основы языкознания.
Языкознание и его связь с другими науками.
Язык и мышление.
Характеристика языковых знаков.
Синхрония и диахрония.
Фонетика.
Лексикология.
Фразеология.
Грамматика.
Морфология.
Синтаксис.
Знания:
определять связь языкознания с другими разделами науки;
освоить формирование языкознания как науки;
знать задачи курса языкознания;
давать характеристику языков;
давать характеристику строения и классификации языка;
освоить понятия синхронии и диахронии;
знать понятие о фонетике, его основные вопросы;
освоить лингвистический аспект исследования звуков языка;
знать артикуляционные и акустические аспекты;
иметь понятие о сингармонизме;
освоить понятия о редукции и элизии;
исследовать лексикологию, типы слов и их варианты;
иметь понятия об омоформах, омографах, омофонах, паронимах, каламбуре;
изучить этимологию, фразеологические обороты и их образования;
освоить грамматику и их разделы, объекты исследования;
знать лексико-грамматические группы слов;
определять части речи и их классификацию;
различать синтаксис, словосочетание и виды предложений;
знать типологическую классификацию языков.
Умения:
показывает в фонетическом разборе изменения звуков и сингармонизм;
различает причины изменения значения слов и употребления в переносном значении;
рассматривает вопрос о частях речи в языкознании;
различает этапы развития письма;
делает разбор предложений и различает их виды, проводит синтаксический разбор предложения.
БК 1,5,7,
13-15

КҚ 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.11
3.4.12
3.4.14
АП 15.1.3
Қазақ және өзбек тілдерінің салыстырмалы грамматикасы.
Фонетика.
Орфоэпия.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис.
Қазақ және өзбек тілдерінің салыстырмалы түрде ұйымдастыру.
Білімдер:
- екі тілдегі дыбыспен әріптің айырмашылығы мен бірлігін игереді;
- дыбыстардың дауысты, дауыссыз түрлерін ажыратуды меңгереді;
- буын, оның түрлерін ажыратуды игереді;
- сөздің лексикалық мағынасын түсіндіруді игереді;
- тұрақты тіркестердің қолдану ерекшеліктерін меңгереді;
- сөз құрамын, екі тілдегі сөз таптарын анықтауды үйренеді;
- түркі тілдерін салыстырмалы тұрғысынан талдау және оған қойылатын негізгі талаптарын табуды игереді;
- қазақ және өзбек тілдерінің сөздерін қазіргі талапқа сай талдауды игереді;
- қазақ және өзбек тілдерінде сөйлем түрлерін түсіндіре және ажыратуды меңгереді;
- құрмалас сөйлем, оның түрлерін меңгереді;
- төл сөз бен төлеу сөзді ажыратуды игереді.
Іскерліктер:
- сөздерді орфографиялық, орфоэпиялық нормаға сай айтады, жазады;
- сөздерге тиісті екпіндерді дұрыс түсіріп, интонациясын сақтап, айтады;
- лексикалық терминдерді дұрыс қолданады;
- ауыспалы мағыналы сөздер мен көп мағыналы сөздерді дұрыс қолданады;
- фразеологизмдер мен мақал- мәтелдерді орынды кірістіріп, пайдаланады;
- екі тілдегі сөз таптарының морфологиялық тұрғысынан ұқсастығы мен айырмашылықтарын ажыратады;
- екі тілдегі құрмалас сөйлемдердің түрлерін құрамындағы сөйлемдердің орын тәртібін, байланысу тәсілдерін айқындайды;
- диалогты құрастыру мен аударуды салыстырады;
- төл сөзді төлеу сөзге айналдырады.
БК 1,5,7, 9-15
КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8
3.4.12
3.4.14
АП 15.1.4
Тіл білімінің негіздері.
Тіл білімі және оның басқа ғылымдармен байланысы.
Тіл және ойлау.
Тілдің таңбалық сипаты. Синхрония мен диахрония
Фонетика.
Лексикология.
Фразеология.
Грамматика.
Морфология.
Синтаксис.
Білімдер:
- тіл білімінің негіздері ғылымның әр түрлі салаларымен байланысын айқындауды меңгереді;
- тіл білімінің ғылым ретінде қалыптасуын меңгереді;
- тіл білімінің курсының міндеттерін игереді;
- тілдің таңбалық сипатын меңгереді;
- тілдің жүйелік, құрылымдық сипатын игереді;
- синхрония және диахрония туралы ұғымдарын меңгереді;
- фонетика туралы ұғым, оның негізгі мәселелерін игереді;
- тіл дыбыстарын зерттеудің лингвистикалық аспектісін меңгереді;
- артикуляциялық, акустикалық аспектілерін игереді;
- сингармонизм туралы ұғымды меңгереді;
- редукция және элизия туралы ұғымдарын меңгереді;
- лексикология, сөздердің типтері мен нұсқауларын зерттеуді меңгереді;
- омоформа, омограф, омофон, пароним, коламбур туралы түсініктерді қалыптастыруды меңгереді;
- этимология, фразеологиялық оралымдардың пайда болу зерттеуін игереді;
- грамматика, оның салаларын, зерттеу объектілерін меңгереді;
- сөздердің лексика-грамматикалық топтарын меңгереді;
- сөз таптары және олардың классификациясын айқындауды игереді;
- синтаксис, сөз тіркесі және сөйлем түрлерін ажыратуды меңгереді;
- тілдің типологиялық классификациясын меңгереді.
Іскерліктер:
- дыбыстардың өзгеруі мен үндесуін, фонетикалық талдауда көрсетеді;
- сөз мағынасының өзгеру себептері мен ауыспалы мағынада қолдану тәсілдерін ажыратады;
- сөз таптары туралы мәселенің тіл білімінде қойылысын қарастырады;
- жазу және оның даму кезеңдерін ажыратады;
-сөйлемдерді талдап, олардың түрлерін, синтаксистік талдауын жасайды.
БК 1,5,7, 13-15

ПК 3.4.1
3.4.5
3.4.8
3.4.14
СД 15.1.5
История литературного казахского языка.
Сведения об истории языка.
Казахский язык - это одна из ветвей тюркских языков и наследие кипчакского языка.
Первый образец казахского письма.
Руническое древне-тюркское письмо.
Особенности использования исторически заимствованных слов в лексике казахского языка, их фонетическое описание.
Этнолингвистика.
Ораторское мастерство.
Знания:
иметь понятие о формирований семьи тюркских языков;
освоить понятие о том, что первый образец казахского письма - руническое и древнетюркское письмо;
различать современные языки, которые входят в кипчакскую группу;
иметь понятие об исторической фонетике;
знать об истории закона сингармонизма;
изучить историческую лексикологию;
знать особенности использования в казахском языке исторически заимствованных слов;
освоить фонетическое описание
освоить названия традиций и обычаев, связанных с воспитанием детей;
знать названия бытовых обычаев и традиций;
знать социально-культурных обычаев и традици;
освоить названия народных измерений;
знать историю ораторского слова;
определять нормы и требования к ораторскому мастерству;
различать лексико-грамматические обозначения ораторских слов.
Умения:
разливает устаревшие слова, используемые казахами и тюрками;
понимает смысл раздела этнолингвистики;
различает национальные понятия;
обогащает словарный состав мудрыми понятиями и народными высказываниями;
пишет, свободно говорит, используя в речи народные измерения;
владеет особенностями ораторского мастерства;
определяет место применения ораторского мастерства;
использует ораторское мастерство;
использует нормы и законы ораторского мастерства;
слушает ораторов, знакомится с их культурой речи, вполняет упражнения;
определяет общественные положения, оказавшие воздействие на развитие и становление ораторского мастерства.
БК 1,7,9, 13,15
ПК 3.4.1
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
СД 15.2
Обучение русскому языку в основной узбекской школе
СД 15.2.1
Современный русский язык.
Фонетика.
Орфоэпия.
Графика.
Орфография.
Лексика.
Фразеология.
Словообразование.
Морфология.
Части речи:
имя существительное,
имя прилагательное,
имя числительное, местоимение, глагол, наречие, служебные части речи, междометие.
Синтаксис.
Словосочетание.
Простое предложение. Виды простых предложений.
Главные и второстепенные члены предложения.
Сложное предложение.
Типы сложных предложений.
Прямая и косвенная речь.
Текст.
Стили речи.
Культура речи.
Знания:
правильно произносить гласные звуки русского языка в различных позициях (под ударением и в безударной позиции);
различать на слух и произносить твердые и мягкие, глухие и звонкие согласные русского языка;
различать звуки и буквы, правильно произносить согласные и гласные в разных позициях;
знать правила пользования орфографическим словарем;
уметь различать лексические значения слов в контексте, употреблять в речи слова в различных значениях, пользоваться толковым словарем в работе с многозначными словами;
знать особенности нахождения в тексте фразеологических единиц и объяснять их значения, используя толковые и фразеологические словари,
заменять слова близкими по значению фразеологическими единицами в речи;
знать способы образования слов;
давать характеристику разрядов существительного и употреблять в речи существительные различных разрядов;
согласовывать прилагательные с существительными в различных падежах и употреблять их в речи;
употреблять в речи в правильной форме местоимения;
знать способы нахождения в предложениях глаголов и устанавливать морфологические признаки (определять переходность, непереходность, возвратность, вид, наклонение, лицо, число, спряжение);
знать правила выделения в предложении наречия и характеризовать их грамматические свойства;
употреблять служебные части речи;;
знать условия вычленения словосочетания в предложении, определять главное и зависимое слово по основным его признакам, выделять из предложения слова и словосочетания;
от слова и словочетания по основным его признакам, интонировать предложения;
различать предложения по составу;
уметь выделять и определять главные члены предложения;
употреблять второстепенные члены предложения;
выделять простые предложения по составу;
составлять сложные предложения и отличать их от простых;
отличать сложносочиненные предложения от простых с однородными членами;
выделять сложноподчиненные предложения;
выделять в предложении прямую речь и преобразовывать прямую речь в косвенную и наоборот;
проводить виды работ по определению типов текстов, уметь определять главные слова;
строить сыязный текст.
Умения:
определяет фонетический строй языка;
употребляет орфоэпические нормы современного русского языка;
правильно использует орфографические правила;
пользуется лексикой современного русского языка;
выделяет фразеологические единицы;
определяет части речи и делает морфологический разбор;
различает служебные части речи, употребляет их в речи;
определяет способы связи слов в словосочетаниях;
находит способы выражения главных и второстепенных членов предложения;
определяет виды сложных предложений;
различает типы текстов;
различает стили речи.
БК 1,3,5-7,
9-11,14,16

КҚ 3.4.1
3.4.5
3.4.8
3.4.14
АП 15.1.5
Қазақ әдеби тілінің тарихы.
Тіл тарихына қатысты мәліметтер.
Қазақ тілі - түркі тілдерінің бір бұтағы және қыпшақ тілінің мұрагері.
Қазақ жазуының алғашқы үлгісі.
Руникалық көне түркі жазуы.
Қазақ лексикасындағы тарихи кірме сөздердің қазақ тілінде игерілу ерекшеліктері, олардың фонетикалық сипаты. Этнолингвистика.
Шешендік сөз.
Білімдер:
- түркі тіл семьясы туралы түсінігін қалыптастыруды меңгереді;
- қазақ жазуының алғашқы үлгісі – руникалық және көне түркі жазу екендігін хабардар болу екенін игереді;
- қыпшақ тобына кіретін қазіргі тілдерді ажыратуды меңгереді;
- тарихи фонетика туралы ұғымдарды білуді игереді;
- үндестік заңы тарихын меңгереді;
- тарихи лексикологияны меңгереді;
- тарихи кірме сөздердің қазақ тілінде игерілу ерекшеліктерін игереді;
- фонетикалық сипатын игереді;
- бала тәрбиесіне қатысты салт-дәстүр атауларын меңгереді;
- тұрмыс салт-дәстүр атауларын игереді;
- әлеуметтік-мәдени салт-дәстүр атауларын игереді;
- халықтың өлшем атауларын меңгереді;
- шешендік сөздің тарихын игереді;
- шешен сөйлеудің тілдік нормаларын, талаптарын айқындауды игереді;
- шешендік сөздердің лексико-грамматикалық белгілерін ажыратуды меңгереді.
Іскерліктер:
- қазақтың және түркіден қолданылып келе жатқан байырғы сөздерін ажыратады;
- этнолингвистикалық саланың мәнін түсінеді;
- ұлағатты ұлттық ұғымдарды айқындайды;
- ұлағатты ұғымдар, халықтық атаулармен сөздік қорын байытады;
- халықтық өлшемдерді қатыстырып, еркін сөйлейді, жазады;
- шешендік сөздің өзіндік ерекшеліктерін анықтайды;
- шешендік өнердің қолданылатын орындарын айқындайды;
- шешендік сөздерді оқуда қолданады;
- шешен сөйлеудің заңдылықтары мен нормаларын қолданады;
- шешендерді тыңдап, олардың сөйлеу мәдениетімен танысып, жаттығуларды орындайды;
-шешендік сөздердің дамып қалыптасуына әсер еткен қоғамдық жағдайларды айқындайды.
БК 1,7,9, 13,15
КҚ 3.4.1
3.4.5
3.4.12
3.4.14
3.4.16
АП 15.2
Негізгі өзбек мектебінде орыс тілін оқыту
АП 15.2.1
Қазіргі орыс тілі.
Фонетика.
Орфоэпия.
Графика.
Орфография.
Лексика.
Сөзжасам.
Морфология.
Сөз таптары: зат есім, сын есім, сан есім, есімдік, етістік, үстеу, шылау.
Синтаксис.
Сөз тіркесі.
Жай сөйлем.
Жай сөйлемнің түрлері.
Сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелері.
Құрмалас сөйлемнің түрлері.
Төл сөз және төлеу сөз.
Мәтін.
Сөйлеу стилі.
Сөйлеу мәдениеті.
Білімдер:
- орыс тіліндегі дауысты дыбыстарды түрлі позицияларда (екпін түскен және екпін түспеген позиция) дұрыс айтуын меңгереді;
- орыс тіліндегі жуан, жіңішке, қатаң және ұяң дыбыстардың айтылуын ажыратуды игереді;
- дыбыс пен әріптерді ажырата алады, түрлі позицияларда дауысты және дауыссыз дыбыстарды дұрыс айтуды меңгереді;
- орфографиялық сөздіктерді қолдануды игереді;
- контекстегі сөздің лексикалық мағынасын анықтайды, сөйлеу барысында түрлі мағынадағы сөздерді қолдану, жұмыс барысында көп мағыналы сөздерді пайдалануды игереді;
- мәтіндегі фразеологиялық бірлікті табады, түсіндірмелі және фразеологиялық сөздіктерді қолдана отырып, олардың мағыналарын түсінуді игереді;
- сөйлеу барысында фразеологиялық бірліктермен сөздерді мағынасына қарай ауыстыруды меңгереді;
- зат есімнің түрлерін анықтауды үйренеді және сөйлеуде зат есімнің әр түрлі разрядтарын сөйлеуде қолдануды меңгереді;
- түрлі септіктегі сын есімдерді зат есімдермен байланыстыруды және осы тіркестерді сөйлеуде қолдануды меңгереді;
- есімдіктерді сөйлеу барысында дұрыс формада қолдануды игереді;
- сөйлемдерде етістіктерді табу және морфологиялық сынын анықтай алуды: салт, сабақтың түрі, шағы, жағы, жіктелуін меңгереді;
- сөйлемдерде үстеуді және грамматикалық ерекшеліктерін анықтауды игереді;
- шылауларды қолдануды меңгереді;
- сөйлемдегі сөз тіркестерінің бөліп алуды, басыңқы және бағыныңқы сөздерін анықтауды игереді;
- басты белгілері бойынша сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемнен ажыратуды меңгереді;
- сөйлемдерді құрамына қарай ажыратуды игереді;
- сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажыратып, белгілеуді үйренеді;
- сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін қолдануды меңгереді;
- жай сөйлемдерді мағынасына қарай ажыратуды игереді;
- құрмалас сөйлемдерді құрастыра білу және жай сөйлемдерді ажыратуды меңгереді;
- салалас құрмалас сөйлемдерді бірыңғай мүшелі жай сөйлемдерден ажыратуды игереді;
- сабақтас құрмалас сөйлемдерді ажыратуды меңгереді;
- сөйлемдегі төл сөздерді табуды және төлеу сөзден төл сөзге айналдыруды үйренеді;
- мәтін түрлерін ажыратуды және тірек сөздерді табуды үйренеді;
- мәтін құруды игереді.
Іскерліктер:
- тілдің фонетикалық құрылысын анықтайды;
- қазіргі орыс тілінің орфоэпиялық нормаларын қолданады;
- орфографиялық ережелерді дұрыс пайдаланады;
- қазіргі орыс тілінің лексикасын қолданады;
- фразеологиялық бірліктерді айқындайды;
- сөз таптарын және оларға морфологиялық талдау жасай алады;
- шылауларды ажыратады және оларды сөйлеуде қолданады;
- сөз тіркестерінің байланысу тәсілдерін анықтайды;
- тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелердің жасалу жолдарын қарастырады;
- құрмалас сөйлемдердің түрлерін ажыратады;
- мәтіннің түрлерін анықтайды;
-сөйлеу стильдерін ажыратады.
БК 1,3, 5-7, 9-11,14,16

ПК 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.5
3.4.6
3.4.7
3.4.8
3.4.12
3.4.14
СД 15.2.2
Методика обучения русского языка.
Общие вопросы методики обучения русскому языку в национальной школе. Обучение русскому произношению. Обогащение словарного запаса.
Обучение русской грамматике.
Методика обучения чтению.
Обучение правописанию.
Внеклассная работа по русскому языку.
Знания:
знать специфику обучения русскому языку обучающихся национальных школ;
глубоко изучать программный материал, учебники и учебные пособия по русскому языку для национальных школ;
знать методику овладения практическими навыками организации и проведения уроков русского языка;
знать требования по русскому языку к обучаемым, окончившим национальную школу;
определять общедидактические и специфические принципы обучения русскому языку обучающихся национальных школ;
знать методику работы над произношением;
знать методику работы над ударением и интонацией;
определять содержание и структуру предварительного устного курса;
знать методику работы со словарем и связной речью;
выявлять систему работы в букварный период;
знать методику обучения чтению слогов в составе слов, отдельных предложений, связных текстов;
определять особенности работы по усвоению грамматических форм в начальный период обучения;
знать требования к чтению на русском языке;
выделять этапы работы при чтении текста и развитию устной речи;
знать правила употребления строчных и прописных букв;
организовать внеклассную работу, знать основные формы проведения внеклассной работы по русскому языку.
Умения:
определяет цели и задачи русского языка в национальной школе;
определяет содержание обучения русскому языку в национальной школе;
составляет календарно-тематический план по темам школьной программы;
анализирует учебный план и учебники в обучении русскому языку;
дает характеристику учебников и учебных пособий по русскому языку;
проводит дидактические игры на русском языке;
анализирует учебники и дидактические пособия;
делает разбор текстов и упражнений, обеспечивающих практическое усвоение грамматического материала;
составляет планы и конспекты утренника на русском языке.
БК 1,5,
7-9,12
ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.13
3.4.14

КҚ 3.4.1
3.4.2
3.4.3
3.4.5
3.4.6
3.4.7
3.4.8
3.4.12
3.4.14
АП 15.2.2
Орыс тілін оқыту әдістемесі.
Ұлттық мектепте орыс тілін оқыту әдістемесінің мәселелері.
Дыбыстардың айтылуын үйрету.
Сөздік қорын байыту.
Орысша оқуға, жазуға үйрету.
Орыс тілі грамматикасының ұғымдарын үйрету.
Оқуға үйрету әдістемесі.
Көркем жазуға үйрету.
Орыс тілінен сыныптан тыс жұмыстар.
Білімдер:
- ұлттық мектептегі оқитын білім алушылардың орыс тілін оқыту ерекшеліктерін меңгереді;
- ұлттық мектептерге арналған орыс тілінің бағдарламасын, оқулықтарын, оқу құралдардағы материалдарды терең меңгереді;
- орыс тілі сабақтарын өткізу және ұйымдастырудың практикалық дағдыларын меңгеруді қалыптастырады;
- ұлттық мектепті бітірген білім алушыларға орыс тілі бойынша талаптарын айқындауды меңгереді;
- ұлттық мектепте оқитын білім алушыларға орыс тілін оқытудың жалпы дидактикасы бойынша талаптарын және спецификалық принциптерін ажыратуды игереді;
- орфоэпиялық талаптарға сай сөздерді дұрыс айту бойынша жұмыс әдістемесін меңгереді;
- интонация мен екпін бойынша жүмыс әдістемесін игереді;
- әліппеге дейін ауызша курсының мазмұны мен құрылымын анықтауды меңгереді;
- сөздікпен байланыс сөйлеу бойынша жұмыс әдістемесін меңгереді;
- әліппе кезеңіндегі жұмыс жүйесін игереді;
- буындарды сөздер құрамында, жеке сөйлемдерде, мәтіндерде оқыту әдістемесін меңгереді;
- бастапқы оқыту кезеңінде грамматикалық формаларды меңгеру жұмысының ерекшеліктерін пайдалануды игереді;
- орыс тілінде оқудың талаптарын игереді;
- ауызша сөйлеудің дамуы мен мәтінді оқу кезіндегі жұмыс кезеңдерін меңгереді;
- кіші және үлкен әріптерді қолдану ережелерін игереді;
- орыс тілінен сыныптан тыс жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі формаларын меңгереді.
Іскерліктер:
- ұлттық мектепте орыс тілінің мақсаты мен міндеттерін анықтайды;
- ұлттық мектептегі орыс тілінің оқыту мазмұнын анықтайды;
- мектеп бағдарламасы тақырыптары бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспар құрастыра алады;
- орыс тілі бойынша оқулық пен оқу құралдарына мінездеме береді;
- орыс тілінде дидактикалық ойындарды өткізеді;
- оқулықтар мен дидактикалық құралдарға талдау жасай алады;
- грамматикалық материалды практикалық жолмен меңгеруге қамтамасыз ететін мәтіндер мен жаттығуларды талдай алады;
- орыс тілінде таңертеңгіліктерді өткізу жоспары мен конспектілерін құрастырады.
БК 1,5, 7-9, 12
КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.13
3.4.14

СД 15.2.3
Сопоставительная грамматика русского и узбекского языков.
Сопоставительная классификация звуков русского и узбекского языков.
Основные способы словообразования в русском и узбекском языках.
Сопоставительная
морфология русского и узбекского языков. Сопоставительный синтаксис узбекского и русского языков.
Знания:
освоить сопоставительную классификацию звуков русского и узбекского языков;
знать способы словообразования в русском и узбекском языках;
знать правила определения рода, числа имен существительных;
освоить правила определения степени сравнения имен прилагательных;
различать разряды имен числительных, правильно употреблять числительные с существительными;
определять лексико-семантические разряды местоимений;
различать переходные и непереходные глаголы, виды глагола;
освоить правила изменения глаголов по лицам и числам;
различать глагольные формы – причастие и деепричастие в русском и узбекском языках;
различать служебные части речи;
освоить синтаксические особенности русского и узбекского языков.
Умения:
определяет фонетический строй русского и узбекского языков;
выделяет основные способы словообразования в русском и узбекском языках и их особенности;
отличает типы формообразования в обоих языках;
выделяет части речи в обоих языках и их сходства и различия;
сочетает синтаксические особенности русского и узбекского
языков.
БК 1,2,7, 9-11, 13,16
ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.6
3.4.11
3.4.12
3.4.13
3.4.14
СД 15.2.4
Основы языкознания.
Язык и мышление, закономерности развития языков.
Классификация языков.
Фонетика.
Лексикология.
Основные вопросы разделов морфологии и синтаксиса.
Знания:
определять связь языкознания с другими науками;
изучить вопросы о происхождении и закономерностях развития языков;
определять уровни и единицы языка;
знать классификацию звуков языка;
определять законы сингармонизма, ассимиляции и диссимиляции;
освоить морфемный состав слов;
различать лексическое и грамматические значения слов;
знать словарный состав языка;
освоить типы грамматических категорий;
освоить типы связи слов
в словосочетании и предложении;
различать виды предложений по структуре;
знать типологическую классификацию языка.
Умения:
определяет закономерности развития языков;
определяет классификацию звуков речи;
делает синтаксический разбор словосочетаний и предложений;
различает виды предложений
по структуре;
определяет способы связи слов
в словосочентании.
БК 1,5,9,10,
13-15

АП 15.2.3
Орыс және өзбек тілдерінің салыстырмалы грамматикасы.
Орыс және өзбек тілдерінің салыстырмалы фонетикасы.
Орыс және өзбек тілдеріндегі сөзжасамның негізгі түрлері.
Орыс және өзбек тілдерінің салыстырмалы морфологиясы.
Орыс және өзбек тілдерінің салыстырмалы синтаксисі.
Білімдер:
- орыс және өзбек тілдеріндегі сөзжасамдардың түрлерін қолдануды меңгереді;
- екі тілдегі сөзжасамның типтерін игереді;
- зат есімнің тек, түрін ажыратуға үйренеді;
- сын есімнің шырай категориясын анықтауды меңгереді;
- сан есімнің түрлерін ажыратуды, зат есіммен сан есімді дұрыс қолдануды меңгереді;
- есімдіктің лексико-семантикалық түрлерін анықтауды игереді;
- салт және сабақты етістіктерді, етістіктің түрлерін ажыратуды үйренеді;
- етістікті жақ пен түрлеріне қарай өзгертуді меңгереді;
- орыс және өзбек тілдеріндегі етістіктің екі түрлерін – есімше мен көсемшені ажыратуды меңгереді;
- шылауларды игереді;
- орыс және өзбек тілдерінің синтаксистік ерекшеліктерін меңгереді.
Іскерліктер:
- орыс және өзбек тілінің фонетикалық құрылымын айқындайды;
- орыс және өзбек тілінің сөзжасамының негізгі түрлерін ажыратады;
- екі тілдегі сөздердің сөзқұрамының типтерін ажыратады;
- екі тілдегі сөз таптарын және олардың ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды;
-өзбек және орыс тілдерінің синтаксистік ерекшеліктерін ескереді.
БК 1,2,7,9-11 13,16
КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.6
3.4.11
3.4.12
3.4.13
3.4.14
АП 15.2.4
Тіл білімінің негіздері.
Тіл және ойлау, олардың байланысы мен заңдылықтары.
Тілдер классификациясы. Фонетика.
Лексика.
Морфология және синтаксис бөлімдерінің негізгі мәселелері.
Білімдер:
- тіл білімінің негіздерінің басқа ғылымдармен байланысын айқындауды игереді;
- тілдердің даму заңдылықтары мен сұрақтардың шығу тарихын зерттеуді меңгереді;
- тілдің деңгейі мен бірлігін айқындауды игереді;
- тіл дыбыстарының классификациясын меңгереді;
- сингармонизм, ассимиляция мен диссимиляция заңдылықтарын игереді;
- сөздің морфемалық құрамын меңгереді;
- сөздің лексикалық және грамматикалық мағынасын ажыратуды игереді;
- тілдің сөздік құрамын меңгереді;
- грамматикалық категорияларының типтерін меңгереді;
- сөйлем мен сөз тіркестерінің байланысу типтерін игереді;
- сөйлемдердің құрамы бойынша түрлерін ажыратуды игереді;
- тілдің типологиялық классификациясын меңгереді.
Іскерліктер:
- тілдер дамуының заңдылықтарын анықтайды;
- дыбыстардың классификациясын анықтайды;
- сөз тіркестері мен сөйлемдерге синтаксистік талдау жасайды;
- сөйлемдерді құрылымы бойынша ажыратады;
- сөздердің сөз тіркесіндегі байланысу тәсілдерін анықтайды.
БК 1,5,9, 10, 13-15

ПК 3.4.1
3.4.5
3.4.8
3.4.12
3.4.14
СД 15.2.5
История литературного русского языка.
История развития русского литературного языка.
История фонетики.
Понятие о морфологии.
Древнеязычные материалы..
Знания:
различать литературный язык и разговорную речь;
освоить основные нормы литературного языка;
изучить этапы истории развития русского литературного языка;
знать предпосылки для образования русского литературного языка;
освоить пути формирования русского литературного национального языка (доломоносовского, ломоновского, карамзинского, пушкинского);
освоить современное состояние русского языка.
Умения:
опеределяет историю русского литературного языка;
определяет закономерности развития языков;
составляет классификацию звуков речи;
делает синтаксический разбор словосочетаний и предложений;
различает виды предложений по структуре;
- определяет способы связи слов в словосочетании.
БК 1,5,9,
13,14
ПК 3.4.1
3.4.5
3.4.8
3.4.12
СД 15.3
Обучение английскому языку в основной узбекской школе
СД 15.3.1
Современный английский язык.
Фонетика.
Артикуляция звуков.
Интонация на английском языке предложений.
Ударение.
Лексика.
Аффиксация.
Лексикология. Морфология.
Синтаксис.
Виды предложений.
Согласование времен.
Стилистика.
Текст и понятие о стиле и культуре речи.
Знания:
соблюдать интонацию в предложениях английского языка;
знать значение и употребление слов;
использовать правила грамматических материалов;
использовать формы глаголов во временах;
освоить виды предложений, стили речи;
освоить классификацию звуков, пути их образования и произношения;
использовать фонетическую стилистику и особенности культуры речи;
использовать закон сингармонизма, диссимиляцию звуков и место их применения;
освоить связь стилистики с фонетикой, лексикой, грамматикой;
освоить технику правильного говорения.
Умения:
владеет всеми звуками английского языка;
владеет всеми видами интонации;
ставит правильно ударения;
проводит работу со словарями;
выполнет упражнения, правильно использует порядок слов;
применяет графическую и грамматическую форму слов записи
в предложении;
устанавливает взаимосвязь слов в предложениях;
воспроизводит многократно используемые слова;
выполняет упражнения, способствующие усвоению грамматического материала;
различает формы глагола, сопоставляя с родным языком;
правильно употребляет грамматические формы при говорении;
делает фонетический разбор слова в тексте;
развивает способности обучаемых при устном и письменном переводах текстов;
правильно использует культуру речи в устной и письменной форме;
пользуется словарем, справочной литературой.

КҚ 3.4.1
3.4.5
3.4.8
3.4.12
3.4.14
АП 15.2.5
Орыс әдеби тілінің тарихы.
Орыс әдеби тілінің даму тарихы.
Тарихи фонетика.
Морфология туралы түсінік.
Көне тілдік материалдар.
Білімдер:
- әдеби және ауызекі сөйлеу тілі ажыратуды меңгереді;
- әдеби тілдің негізгі нормаларын игереді;
- орыс әдеби тілі тарихының кезеңдерін меңгереді;
- орыс әдеби тілдің негізін анықтауды игереді;
- орыс әдеби ұлттық тілдің даму жолдарын (ломоносовқа дейін, ломоносовтік, карамзиндік, пушкиндік) меңгереді;
- орыс әдеби тілдің қазіргі жағдайын меңгереді.
Іскерліктер:
- орыс әдеби тілінің тарихын айқындайды;
- тілдердің даму заңдылықтарын анықтайды;
- тіл дыбыстарын классификациялайды;
- сөз тіркестерге және сөйлемдерге синтаксистік талдау жасайды;
-сөйлемдерді құрамы бойынша ажыратады;
-сөз тіркестерінің байланысу түрлерін анықтайды.
БК 1,5,9, 13,14
КҚ 3.4.1
3.4.5
3.4.8
3.4.12
АП 15.3
Негізгі өзбек мектебінде ағылшын тілін оқыту
АП 15.3.1
Қазіргі ағылшын тілі.
Фонетика.
Дыбыстардың артикуляциясы.
Ағылшын сөйлемдерінің интонациясы.
Екпін.
Лексика.
Аффиксация.
Лексикология.
Морфология.
Синтаксис.
Сөйлем түрлері.
Шақ үйлесімдері.
Стилистика.
Мәтін және сөйлеу стилі мен мәдениеті.
Білімдер:
- шет тіліндегі сөйлемдердің, дауыс ырғағын сақтауын игереді;
- сөздердің мағыналары мен олардың қолданылуын игереді;
- грамматикалық материалдарды меңгереді;
- етістік шақтарының формаларын игереді;
- сөйлем түрлерін және сөйлеу стилін игереді;
- тіл дыбыстарының жүйеленуін, олардың жасалуын және айтылуына қарай жіктелуін игереді;
- фонетикалық стилистика және сөйлеу мәдениетіне байланысты кездесетін ерекшеліктерді меңгереді;
- сөйлемде буын үндестігін, дыбыс үндестігін, олардың кездесетін орындарын анықтауды ұйренеді;
- стилистиканың фонетика, лексика және грамматикамен байланыстарын игереді;
- әсерлі сөйлеу тілін игереді.
Іскерліктер:
- шет тілінің барлық дыбыстарын меңгереді;
- интонация түрлерін меңгереді;
- екпін дұрыс қоя біледі;
- сөздіктермен жұмыс жүргізеді;
- сөз тәртібін дұрыс қолдана отырып, жаттығулар орындайды;
- графикалық және грамматикалық сөз үлгілерін сөйлемде дұрыс қолдану дәлдігін пайдаланады;
- сөйлемде сөздердің байланысуын жасай алады;
- көп қайталанған сөздерді қабылдай алуын қолданады;
- грамматиканы меңгере отырып, жаттығулар топтамасын орындайды;
- ана тілімен салыстыра отырып етістік формаларын ажыратады;
- сөйлеу кезінде грамматикалық формаларды дұрыс қолданады;
- мәтінге дыбыстық талдау жасайды;
- ауызша және жазбаша мәтіндерді аудару қабілетін дамытады;
- ауызша сөйлеуде, жазбаша ойын жеткізуде тіл мәдениетін сақтайды;
- сөздік, әдеби анықтамалармен жұмыс жасай алады.

БК 2,6,7,11,16
ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.14
СД 15.3.2
Методика обучения английского языка.
Цели и задачи обучения английскому языку.
Образовательные, развивающие, воспитательные, практические цели обучения английского языка.
Содержание обучения английскому языку.
Основные компоненты обучения английскому языку.
Принципы обучения английскому языку.
Методы и приемы обучения английскому языку.
Средства обучения английскому языку. Технология обучения английскому языку.
Задачи и цели внеклассной работы при обучении английскому языку.
Контроль знаний, навыков и коммукативных умений в обучений английского языка
Знания:
изучить методику обучения английского языка;
освоить содержание работы по национальным, человеческим и идейно-политическим воспитаниям;
освоить методику работы по развитию логического мышления, памяти, воображения;
изучить методику работы по развитию интеллектуальных способностей обучаемого;
знать систему обучения английскому языку, научиться излагать последовательно свои мысли;
изучить основы самоконтроля передовых технологий обучения;
использовать пути совершенствования правильного изложения своей речи;
освоить специфические и общие дидактические принципы обучения;
изучить методы и приемы обучения;
освоить функции обучения английскому языку;
изучить классификацию средств обучения;
научиться приемам умелого использования дидактических материалов;
освоить фонетические звуки, особенности произношения звуков;
использовать фонетические, морфологические, традиционные принципы письма;
изучить грамматику английского языка;
освоить формирование культуры речи;
изучить методику освоения ведения урока;
использовать требования, предъявляемые к уроку английского языка;
использовать виды проведения уроков и их различия;
изучить воспитательное значение внеклассных работ;
освоить организацию видов внеклассных работ.
Умения:
читает, понимает, говорит, пишет предложения на английском языке;
произносит все звуки в соответствии с фонетическими нормами;
исправляет деффекты при произношении разных звуков;
пользуется правилами правильного произношения звуков;
применяет приемы обучения графическим, фонематическим соответствиям;
воспринимает значение слов через слуховые анализаторы;
через слуховые восприятия пишет слова, предложения;
развивает познавательную активность;
расширяет кругозор;
повышает культуру, развивает эмоциональную, мотивационную сферу личности;
развивает разговорные навыки речи;
умело использует принципы обучения английскому языку;
рационально пользуется техническими средствами обучения;
уместно пользуется раздаточными материалами;
оформляет кабинет английского языка;
строит связное высказывание (монолог);
принимает участие в диалоге;
делает анализ грамматического материала при работе с текстом;
прививает знания, умения, навыки при освоении грамматического материала;
пользуется на уроке дидактическими играми, пословицами-поговорками;
проводит урок в соответствии его видам;
строит структуру урока и составляет его план;
использует аналитико-имитивный подход при изучении английского языка;
работает над произношением на каждом уроке;
внимательно слушает звучащую речь;
проводит внеклассную работу по предмету;
организует разные виды внеклассных работ при обучении английскому языку.

БК 2,6,7, 11,16
КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8
3.4.11
3.4.12
3.4.14
АП 15.3.2
Ағылшын тілін оқыту әдістемесі.
Ағылшын тілін оқытудың мақсаты мен міндеттері.
Ағылшын тілін оқытудың білімділік, дамытушылық, тәрбиелік және практикалық мақсаттары.
Ағылшын тілін оқыту мазмұны.
Оқыту мазмұнының компоненттері.
Ағылшын тілін оқытудың принциптері.
Ағылшын тілін оқытудың әдістері мен тәсілдері.
Ағылшын тілі құралдары.
Ағылшын тілін оқыту технологиясы.
Сабақтан тыс жұмыстың мақсаты мен міндеттері.
Ағылшын тілін оқытуда білімді, дағдыны және коммуникативті іскерлікті бақылау.
Білімдер:
- ағылшын тілін оқыту әдімтемесін меңгереді;
- ұлттық, адамгершілік, адамзаттық, саяси тәрбиені жүзеге асыруды меңгереді;
- ойлау, есте сақтау, қиялын дамытуды игереді;
- оқушының ақыл-ой әрекеттерін арттыруды меңгереді;
- ағылшын тілін оқыту жүйесін және жүйелі сөйлеуге үйренуді меңгереді;
- оқудың ұтымды тәсілдерін қалыптастырып, оқытудың озық технологиясы негізінде өзін-өзі бақылауды игереді;
- ауызша сөйлеуде өз ойын дұрыс жеткізуді меңгереді;
- арнайы және жалпы дидактикалық принциптерінің ерекшеліктерін анықтауды меңгереді;
- оқытудың әдіс-тәсілдерін игереді;
- ағылшын тілін оқудың қызметін меңгереді;
- оқу-құралдарының жіктеуін үйренеді;
- дидактикалық материалдарды дұрыс қолдана білуді меңгереді;
- фонетикалық дыбыстарды, олардың дыбысталу ерекшеліктерін меңгереді;
- жазудағы фонетикалық, морфологиялық және дәстүрлі принциптерді меңгереді;
- ағылшын тілі грамматикасын игереді;
- сөйлеу мәдениетін қалыптастыруды игереді;
- сабақты жүргізу ерекшеліктерін ұғынуды меңгереді;
- ағылшын тілі сабағына қойылатын талаптарын меңгереді;
- сабақтың түрлерін қолдананды және оларды ажыратуды игереді;
- сабақтан тыс жұмыстардың тәрбиелік мәнін меңгереді;
- сабақтан тыс жұмыс түрлерінің ұйымдастыру жолдарын игереді.
Іскерліктер:
- ағылшын тілінде сөйлемдерді оқып, түсініп, жазады;
- дыбыстау жүйесіндегі фонетикалық дыбыстарды айта алады;
- әр түрлі дыбыстардың қате айтылуын түзете алады;
- дыбыстарды дұрыс айтады;
- оқыту әдісінде графикалық, фонемалық сәйкестілікке оқытуға дағдыландырады;
- есту арқылы сөздердің мағынасын түсіне алады;
- сөздерді, сөйлемдерді тыңдау арқылы оларды жаза біледі;
- танымдық белсенділігін арттыру жолдарын дамытады;
- ой-өрісінің даму жолдарын қолдана алады;
- мәдениетін, эмоциялық, мотивтік әрекетін дамытады;
- сөйлеу дағдылары қалыптасады;
- ағылшын тілін оқыту принциптерінің ережелерін қолдана алады;
- оқу-техникалық құралдарын тиімді қолданады;
- үлестірмелі материалды орнымен пайдаланады;
- ағылшын тілі кабинетін жабдықтайды;
- монологты құра алады;
- әңгімелесуге қатысады;
- мәтінмен жұмыс жүргізу барысында грамматикалық материалды талдайды;
- грамматикалық материалдарды меңгеру кезінде білім, білік дағдыларды қалыптастырады;
- сабақ үстінде дидактикалық ойындарды, мақал-мәтелдерді пайдаланады;
- сабақтың түріне қарай оны өткізеді;
- сабақтың құрылымын және жоспарын жасай алады;
- ағылшын тілін меңгеруде аналитикалық – имитивті тәсілді пайдаланады;
- әр сабақта сөздердің дыбысталуына көңіл біледі;
- әңгімені мұқият тыңдайды;
- сабақтан тыс іс-шараларды жүргізеді;
- ағылшын тілін меңгеруде сыныптан тыс жұмыстың түрлерін ұйымдастырады.

БК 2,3,5, 12,13,14
ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
СД 15.3.3
Основы языкознания.
Язык и мышление.
Общественное значение английского языка, его система и содержание.
Наука о языке.
Обучение языку.
Фонетика.
Лексика.
Лексикология.
Грамматика.
Сведения о частях речи.
Письмо и основные этапы его развития.
Состав слова и понятие о нем.
Мировые языки и их разделы.
Лексикология и семасиология.
Знания:
освоить назначение языка;
изучить язык и мышление, их взаимосвязь;
освоить работу органов речи;
освоить артикуляцию звуков;
изучить различные виды фонем и их обозначение;
изучить лексические и грамматические значения языка;
освоить систему знаковых обозначений;
освоить возникновение письменности в соответствии с потребностями человека;
изучить появление письменности
во времена неолита;
изучить графическое изображение букв;
освоить орфографию - правила о системе правильного правописания.
Умения:
работает с органами речи;
связывает разделы языкознания
с теоретическим содержанием обучения;
использует фразеологизмы в работе
с текстом;
использует новые слова и их образование с помощью значимых частей слова;
различает виды словосочетаний;
употребляет синонимы, антонимы, полисемию, омонимы в английском языке;
отличает и использует лексическое значение слов;
использует закономерности языковых структур;
определяет связь имени существительного, имени прилагательного, имени числительного, местоимения со стилистикой и культурой речи;
перебирает состав слов.
БК 1,3,
6,11,16
ПК 3.4.5
3.4.6
3.4.8
3.4.11
3.4.14
СД 15.3.4
История литературного английского языка.
Классификация языков.
История возникновения языка.
Закономерности развития английского языка.
Развитие английского языка в эпоху феодолизма.
Архаизмы.
Пиктография.
Идеография.
Английский язык в период возрождения. Закономерности развития английского языка в эпоху неологизма.
Знания:
освоить закономерности развития языка;
изучить историю изучаемого языка;
изучить новые слова в развитии культуры;
изучить появление наскальной, настенной живописи;
изучить появление новых слов;
освоить разнообразие диалектов: местного и других;
изучить процветание английского языка во всех исторических периодах.
Умения:
делит языки на группы;
использует диалекты разговорной речи;
употребляет неологизмы в английском языке;
различает лексическое значение слова;
определяет появление новых и устаревших слов;
работает со словарями;
использует в разговорной речи слова профессиональной лексики;
использует слова, архаизмы в своей речи.
БК 1-3,6,
11,12,14

БК 2,3,5, 12, 13,14
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
АП 15.3.3
Тіл білімінің негіздері.
Тіл және ойлау.
Ағылшын тілінің қоғамдық мәні, оның жүйесі мен құрылымы.
Тіл туралы ғылым.
Тіл білімі.
Фонетика.
Лексика.
Лексикология.
Грамматика.
Сөз таптары туралы мәлімет.
Жазу және оның даму кезеңдері.
Сөз құрамы туралы түсінік.
Әлем тілдері және оларды жіктеу лексикология және семасиология.
Білімдер:
- тілдің қызметін меңгереді;
- тіл мен ойдың байланысын үйренеді;
- сөйлеу мүшелерінің қызметін меңгереді;
- дыбыстардың артикуляциясын игереді;
- фонемалар әр түрлі белгілермен белгіленетіндігін меңгереді;
- лексиканың және грамматиканың маңызын меңгереді;
- жазу белгілер жүйесін игереді;
- жазу адам қажеттілігіне байланысты туғандығын игереді;
- жазу – неолит дәуірінде пайда болуын игереді;
- графикалық әріптердің кескінін меңгереді;
- орфография – сөздің біркелкі жазылу ережесінің жүйесін меңгереді.
Іскерліктер:
- сөйлеу мүшелерімен жұмыс жасай алады;
- тіл білімі тараулары және оның теориялық білім мазмұнымен тығыз байланыстырады;
- тұрақты сөз тіркестерін мәтінде қолданады;
- әр сөз табына сөз тудырушы, сөз түрлендіруші жұрнақтарды, жаңа сөздерді жасайды;
- сөз тіркесінің түрлерін ажыратады;
- синоним, антоним, полисемия және омонимдерді ағылшын тілінде қолдана алады;
- сөздің лексикалық мағыналарын ажыратады және қолданады;
- әріптерді кескіндей алады;
- тілдік құрылымдардың заңдылықтарын қолдана алады;
- зат есім, сын есім, сан есім, есімдіктердің стилистика және сөйлеу мәдениетімен байланыстырады;
- сөз құрамы мен қосымша сөздерді іріктейді;
- етістіктің жасалу тәсілін, жазылу емлесін сөйлеу барысында дұрыс қолданады.
БК 1,3,6,11,16
КҚ 3.4.5
3.4.6
3.4.8
3.4.11
3.4.14
АП 15.3.4
Ағылшын әдеби тілінің тарихы.
Тілдердің жүйеленуі.
Тілдің даму жүйесі.
Ағылшын тілінің даму заңдылықтары.
Феодализм кезіндегі ағылшын тілі.
Архаизмдер.
Пиктография.
Идеография.
Әр түрлі тарихи дәуірдегі ағылшын тілі.
Неологизм кезіндегі ағылшын тілінің даму заңдылықтары.
Білімдер:
- тілдің даму заңдылықтарын меңгереді;
- тілдің шығу тарихын меңгереді;
- мәдениеттің өркендеу кезіндегі жаңа сөздерді меңгереді;
- жаңа сөздер ұғымының шығуын үйренеді;
- жергілікті ерекшеліктер мен говорларды ажыратуды меңгереді;
- әр түрлі тарихи дәуірдегі ағылшын тілінің өркендеуін үйренеді.
Іскерліктер:
- тілдерді топтарға бөле алады;
- сөйлеу диалектілерін қолданады; - ағылшын тілінде неологизмдерді пайдаланады;
- сөздің лексикалық мағыналарын ажыратады;
- жаңа сөздердің пайда болуын және қажет емес сөздердің жоғалып кетуін анықтайды;
- сөздіктермен жұмыс жасайды;
- кәсіби сөздердің сөйлеуде қолданады;
-сөйлеу барысында сөздер және архаизмдердің алуан түрлі түрін дұрыс, орынды қолдана алады.
БК 1-3,6,11, 12,14

ПК 3.4.6
3.4.9
3.4.10
3.4.11
СД 15.3.5
Страноведение.
Государства, входящие в состав страны изучаемого языка.
Географическое положение, экономика, государственные символы.
Природа, погода.
Численность населения, площадь.
Национальная культура, искусство, традиции и обычаи.
Английская детская литература.
Художники XVI-XIX вв.
Архитектура.
Монарх и семья.
Великие люди.
Система образования государства.
Политическая система Великобританий.
Знания:
изучить историю государственных символов;
изучить историю государства, национальный состав;
освоить состояние сельского хозяйства;
освоить руководство индустрии и их производства;
изучить систему образования в Великобритании;
освоить виды школ;
изучить систему начального образования;
изучить развитие культуры Великобритании;
изучить историю великих художников XVI-XIX веков и их произведения;
изучить развитие архитектуры и музеев.
Умения:
находит местоположение государства на карте;
определяет места производства индустрии на карте;
дает характеристику сельскому хозяйству;
дает характеристику направления
в области образования частных и государственных заведений;
заучивает песни английских поэтов и писателей;
различает цели и задачи государственных форм получения образования;
Различает архитектурные памятники.
БК 1-3, 6,11,15, 16
ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.8
3.4.10
3.4.14
СД 15.4
Педагог-социолог
СД 15.4.1
Социальная психология.
Наука о социальной психологии.
Формирование и развитие социальной психологии.
Социальная среда.
Влияние человека на человека.
Знания:
знать о формировании и развитии социальной психологии;
определять, что личность - это феномен социальной психологии;
иметь понятие о группе, его видах;
знать социальную среду и отношение личности к ней;
определять виды действий;
знать социальные и психологические проблемы;
иметь понятие о формировании социальных потребностей, их удовлетворении;
знать национальные особенности психологии человека;
определять, что разговор - это социально-психологическая проблема;
знать общие процессы использования средств массовой информации;
определять условия и средства, влияющие на формирование личности;
знать социальную волю и личность;
иметь понятие о коллективе, о состоянии коллектива;
исследовать психологические аспекты организации и управления коллективом;
использовать формы воспитания вне коллектива;
знать психологию религии.
Умения:
формирует социальную психологию;
создает отношения в социальной среде;
выполняет функции социального психолога;
формирует психологические потребности социальной среде;
понимает значимость национальной психологии;
решает социальные психологические проблемы;
влияет на людей;
развивает социальную волю;
управляет состоянием коллектива.
БК 1,3,5,
12,15

КҚ 3.4.6
3.4.9
3.4.10
3.4.11
АП 15.3.4
Елтану.
Тілін оқып жатқан елдің құрамына кіретін мемлекеттер, олардың құрылымы.
Мемлекеттердің географиялық орны, экономикасы, рәміздері.
Табиғаты, ауа райы.
Халық саны, жер көлемі.
Ұлттық мәдениеті, өнері, салт-дәстүрлері.
Ағылшын балалар әдебиеті.
ХVІ-ХІХ ғасырлардағы суретшілер.
Сәулет өнері.
Монарх және отбасы.
Әйгілі адамдар.
Мемлекеттің білім беру жүйесі.
Ұлыбританияның саяси жүйесі.
Білімдер:
- мемлекет рәміздерінің тарихын меңгереді;
- мемлекеттің тарихын, халық құрамын игереді;
- ауылшаруашылық жағдайын меңгереді;
- өнеркәсіптің жетекші салалары мен өнімдерін меңгереді;
- Ұлыбританияның білім беру жүйесін меңгереді;
- мектеп түрлерін меңгереді;
- бастауыш білім беру жүйесін игереді;
- Ұлыбритания мәдениетінің дамуын меңгереді;
- ХVІ-ХІХ ғасырлардағы ұлы шеберлердің суретшілер мен суреттерінің даму тарихын меңгереді;
- сәулет өнері мен мұражайларының дамуын меңгереді.
- Іскерліктер:
- картада елдердің орналасуын таба алады;
- өнеркәсіп пен оның өнімінің орнын картада ораналасуын табады;
- ауылшаруашылығын сипаттайды;
- мемлекеттік, жекеменшік білім беру бағыт-бағдарын, өзіндік сипаттарын анықтайды;
- ағылшын ақын және жазушыларының өлеңдерін жаттап алады;
- мемлекеттің білім беру түрлерінің мақсат-міндеттерін ажыратады;
- ағылшын ақын-жазушыларының әндерін жаттап алады;
- сәулет өнерін ажырата алады.
БК 1-3,6, 11 15,16
КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.8
3.4.10
3.4.14
АП 15.4
Әлеуметтік педагог
АП 15.4.1
Әлеуметтік психология.
Әлеуметтік психология ғылымы.
Әлеуметтік психологияның қалыптасуы және дамуы.
Әлеуметтік орта.
Адамның адамға ықпалы.
Білімдер:
- әлеуметтік психологияның қалыптасуын және дамуын меңгереді;
- жеке адам - әлеуметтік психологиялық феномен болу екені туралы түсінігі қалыптасады;
- топ ұғымы, оның түрлерін ажыратуды меңгереді;
- әлеуметтік орта мен жеке адамның қарым-қатынасын айқындауды игереді;
- іс-әрекет түрлерін меңгереді;
- әлеуметтік, психологиялық проблемасын шешуді игереді;
- әлеуметтік қажеттіліктің қалыптасуы, оны қанағаттандыруын меңгереді;
- адамдар психологиясының ұлттық ерекшеліктерін игереді;
- сөйлеу - әлеуметтік-психологиялық проблемасын айқындауды меңгереді;
- жалпы бұқаралық көпшілік ақпараттар процесін меңгереді;
- жеке адамды қалыптастырудың шарттары мен құралдарын игереді;
- әлеуметтік ерік және жеке адамды игереді;
- ұжым туралы ұғымды қалыптастыруды игереді;
- ұжымның ахуалын зерттеуді меңгереді;
- ұжымды ұйымдастыру мен басқарудың психологиялық аспектілерін қолдануды игереді;
- ұжымнан тыс тәртіптің формаларын игереді;
- дін психологиясын меңгереді.
Іскерліктер:
- әлеуметтік психологияны қалыптастырады;
- әлеуметтік ортада қарым-қатынас орнатады;
- әлеуметтік психологтың іс-әрекетін анықтайды;
- әлеуметтік ортада психологиялық қажеттіліктің қалыптастырады;
- ұлттық психологияны зерттейді;
- әлеуметтік психологиялық проблемаларды шешеді;
- адамдардың ықпалын анықтайды;
- әлеуметтік ерікті дамытады;
- ұжымның ахуалын басқарады.
БК 1,3,5,12,15

ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.12
3.4.16
СД 15.4.2
Социальная педагогика.
Понятия о социальной педагогике.
Инфраструктура социальной педагогики.
Права взаимоотношений социальной педагогики.
Национальные традиции и обычаи социальной педагогики.
Знания:
знать предмет социальной педагогики, его цели и задачи;
освоить особенности ведения диагностики в соответствии семейного положения, места жительства, педагогической деятельности;
исследовать инфраструктуру: социально-педагогическую семью, школу, группу, социума, микросоциума;
определять методы и средства проведения диагностики в соответствии семейного положения, места жительства;
организовывать работу с подростками в различных кружках и секциях;
знать правовые основы взаимоотношения социального педагога с детьми в микросоциуме, семьей;
осуществлять социально-педагогическую работу с детьми по охране их жизни и здоровья;
проводить действия социального педагога с детьми и подростками в соответствии их места жительства;
знать особенности воспитательной работы в семье на основе национальных традиций и обычаев;
знать, что школа является центром педагогической деятельности;
знать работу социального педагога с трудными детьми;
проводить воспитательную работу с детьми, не поддающимися воспитанию.
Умения:
ведет диагностику в соответствии с семейным положением и местом жительства;
ведет работу с подростками;
организует мероприятия по охране здоровья и жизни детей;
ведет воспитательную работу на основе национальных традиций и обычаев;
ведет работу с трудными детьми.
БК 1-5, 12-16
ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.16
СД 15.4.3
Организация работы социального педагога.
Сотрудничество социального педагога со средой.
Внешкольные мероприятия, проводимые социальным педагогом.
Знания:
знать основы сотрудничества в работе социального педагога;
освоить содержание работы творческих центров;
проводить мероприятия, связанные со здоровым образом жизни во внешкольных заведениях;
определять роль народной педагогики в организации работы социального педагога;
знать методику проведения индивидуальных, групповых и коллективных работ.
Умения:
планирует работу социального педагога;
оформляет внешкольные мероприятия и планирует работу их проведения;
связывает работу социального педагога с народной педагогикой;
проводит коллективную работу.
БК 1,3-5,
12-15
ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
СД 15.4.4
Культура взаимоотношений.
Общение людей.
Чувства.
Народные традиции и обычаи.
Воспитание общения.
Знания:
осмыслить основные приципы жизни людей в общении;
знать основные приметы и особенности общения в обществе;
освоить функции общения;
знать культуру чувства;
научить культуре общения;
осмыслить самостоятельный эталон общения людей между собой;
определять роль самовоспитания и самоконтроля;
знать культуру общения с окружающими;
освоить национальные традиции и обычаи в культуре общения.
Умения:
использует основные принципы существования человечества в работе социального педагога;
решает основные функции культуры общения;
влияет на воспитание через самоконтроль;
определяет роль национальных традиций и обычаев в общении.

КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.12
3.4.16
АП 15.4.2
Әлеуметтік педагогика.
Әлеуметтік педагогиканың ұғымдары.
Әлеуметтік педагогиканың инфрақұрылымы.
Әлеуметтік педагогиканың қарым-қатынас құқықтары.
Әлеуметтік педагогиканың ұлттық салт-дәстүрлері.
Білімдер:
- әлеуметтік педагогика пәні, оның мақсаты мен міндеттерін айқындауды меңгереді;
- отбасы, мекен-жайына байланысты әлеуметтік педагогикалық кезеңдерге диагностика жүргізуді игереді;
- әлеуметтік-педагогикалық инфрақұрылымын: отбасы, мектеп, еріктілер тобы, социум (орта) микросоциум құруын меңгереді;
- отбасы, мекен-жайына байланысты диагностика жүргізу әдіс-тәсілдерін меңгереді;
- ересектердің көмегімен әртүрлі бірлестіктер ұйымдастыруды игереді;
- әлеуметтік педагогтың микросоциумдағы балалармен, отбасы мен қарым-қатынасының құқықтық негіздерін игереді;
- әлеуметтік-педагогикалық іс-әрекеттегі балалардың өмірі мен денсаулығын сақтауды игереді;
- әлеуметтік педагогтың балалар және жасөспірімдермен мекен-жайына байланысты іс-әрекетін жоспарлауды меңгереді;
- отбасында ұлттық салт-дәстүрлер негізінде тәрбиелеуді игереді;
- мектеп - ұйымдастырушы- педагогикалық орталық болатынын игереді;
- әлеуметтік педагогтың қиын тәрбиеленетін балалармен жүргізілетін іс-әрекетін меңгереді;
- педагогикалық тәрбиеден кеткен балалармен жүргізілетін тәрбие жұмыстарын жүргізуді меңгереді.
Іскерліктер:
- мекен-жайы, отбасы жағдайларына байланысты диагностикалар жүргізеді;
- ересектермен жұмыс жүргізуді ұйымдастырады;
- балалардың өмірі мен денсаулығын сақтауға байланысты іс-шараларды жоспаралайды;
- ұлттық салт-дәстүрлер негізінде тәрбиелейді;
-қиын тәрбиеленген балалармен жұмыс жасайды.
БК 1-5, 12-16
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.16
АП 15.4.3
Әлеуметтік педагог қызметін ұйымдастыру.
Әлеуметтік педагогтың ортамен ынтымақтастығы.
Әлеуметтік педагогтың мектептен тыс өткізетін іс-шаралары.
Білімдер:
әлеуметтік педагог ісіндегі ынтымақтастығын игереді;
шығармашылық орталықтарды зерттеуді, олардың жұмысының мазмұнын меңгереді;
мектептен тыс мекемелердегі салауатты өмір салтын қалыптастыруға байланысты іс-шараларын басқару, өткізуді меңгереді;
әлеуметтік педагог қызметін ұйымдастыруда халықтық педагогиканың алатын орнын анықтауды игереді;
жеке топтық және ұжымдық жұмыстарды өткізуді меңгереді.
Іскерліктер:
әлеуметтік педагогтың жұмысын жоспарлайды;
мектептен тыс іс-шараларға байланысты безендіру, жоспарлау жұмыстарын өткізеді;
халықтық педагогикамен байланыс жасайды;
ұжымдық жұмыстарды өткізеді.
БК 1,3-5, 12-15
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
АП 15.4.4
Қарым-қатынас мәдениеті.
Адамдардың қарым-қатынасы.
Сезім.
Ұлттық әдет-ғұрыптар.
Қарым-қатынас тәрбиесі.
Білімдер:
- адамдардың қарым-қатынас жасауда өмір сүруінің негізгі принциптерін меңгереді;
- қоғамдағы қарым-қатынастың негізгі белгілері мен ерекшеліктерін анықтауды игереді;
- қарым-қатынас фукцияларын меңгереді;
- сезім мәдениетін игереді;
- қарым-қатынас мәдениетін меңгереді;
- адамдардың өзара қарым-қатынас жасауының өзіндік эталонын меңгереді;
- өзіндік тәрбие мен өзіндік бақылаудың рөлін анықтауды игереді;
- қоршаған ортамен қарым-қатынас жасаудың мәдениетін игереді;
- қарым-қатынас мәдениетіндегі ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлерді меңгереді.
Іскерліктер:
- адамзаттық өмір сүрудің негізгі принциптерін қолданады;
- қарым-қатынас мәдениетінің негізгі функцияларын шешеді;
- өзіндік бақылаудың тәрбиеге әсерін анықтайды;
- ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлердің қарым-қатынастағы орнын айқындайды.

БК 1,4,5, 13,15
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.16
СД 15.5
Педагог-логопед в школе
СД 15.5.1
Логопедия.
Цели и задачи науки логопедии.
Основы логопедии.
Принципы и методы логопедии.
Знания:
знать особенности логопедии;
освоить проблемы современной логопедии;
знать этнологию нарушения языка;
определить принципы анализа нарушения языка;
освоить нарушения темпа речи: заикание, афазия, адалия, нарушение письменной речи; при тяжелых формах - развитие дефектов речи.
Умения:
определяет особенности проведения логопедических работ с умственно отсталыми детьми;
работает в специальных школах для детей с нарушенной речью;
распределяет детей в специальные школы;
организует логопедическую помощь детям с нарушенной речью.

БК 1,4,5, 13,15
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.16
АП 15.5
Мектептегі педагог-логопед
АП 15.5.1
Логопедия.
Логопедия ғылымының мақсаты мен міндеттері. Логопедияның негіздері. Логопедияның принциптері мен әдістері.
Білімдер:
- логопедияның өзіндік ерекшеліктерін айқындауды игереді;
- қазіргі логопедияның мәселелерін меңгереді;
- тілдің бұзылу этнологиясын меңгереді;
- тілдің бұзылуын талдау принциптерін айқындауды игереді;
- сөйлеу жылдамдығының бұзылуын, тұтылу, адалия, афазия, жазу тілінің бұзылуы, деффект дамуының ауыр жағдайының логопедиялық жұмыстарын жүргізуді меңгереді.
Іскерліктер:
- ойлау қабілеті жеткіліксіз балалармен жүргізілетін логопедиялық жұмысының ерекшеліктерін айқындайды;
- тіл кемістігі бар балаларға арналған арнайы мекеме жүйесін зерттейді;
- арнайы мекемеге балаларды іріктейді;
- логопедиялық көмек ұйымдастырады.

СД 15.5.4
Основы логопедии.
Основы методики логопедии.
Общая база знаний
по приемам диалектики.
Научная методология общей логопедии.
Знания:
освоить влияние внутренних и внешних факторов на мыслительное и речевое развитие детей;
знать процессы развития речи и психики;
определять движущуюся силу развития психики.
Умения:
определяет методическую основу логопедии;
пользуется диалектическими методами.
БК 1,3,5, 6,9,10,14

АП 15.5.4
Логопедия негіздері.
Логопедияның әдістемелік негізі, танып-білудің диалектикалық әдісінің жалпы базасы.
Логопедияның жалпы ғылыми методологиясы.
Білімдер:
- бала тілінің бұзылуын оқытуда сөйлеу мен ойлаудың тіл дамыту мен іс-әрекетінің сыртқы және ішкі факторлардың өзара әсерін меңгереді;
- психикалық және сөйлеуді дамыту процестерін игереді;
- психикалық дамуындағы қозғалыс күштерін анықтауды игереді.
Іскерліктер:
- логопедияның әдістемелік негізін анықтайды;
-диалектикалық әдісін қолданады.
БК 1,3,5,6, 9 10,14

ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.11
3.4.12
3.4.14
СД 15.5.5
Логопедическая психология.
Общая патология развития речи.
Определение дефектов речи.
Устранение дефектов речи.
Отклонения в устной и письменной речи.
Специальные школы для детей с дефектами речи.
Знания:
осознать особенности развития речи, мышления, восприятия;
определять развитие разговорной речи у детей;
обогащать словарный запас;
обучать связной речи;
освоить звуковой состав слова, обращать всестороннее внимание на их развитие.
Умения:
строит работу по развитию у детей устной речи и культуры речи;
проводит работу по обучению и воспитанию детей с дефектами речи;
проводит упражнения при дисграфии с детьми;
планирует логопедическую работу в специализированных школах.
БК 1,2,5,
7,9,11-13
ПК 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8

КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.11
3.4.12
3.4.14
АП 15.5.5
Логопедтік психология.
Тіл дамуының жалпы паталогиясы.
Тіл мүкісін анықтау.
Тіл мүкісін болдырмау жолдары.
Ауызша және жазбаша сөйлеу кемістіктер.
Тіл мүкісі бар балаларға арналған оқу мекемелері.
Білімдер:
- балалардың сөйлеу, ойлау, қабылдау, даму ерекшеліктерін меңгереді;
- балалардың сөйлеу тілін дамытуды анықтауды игереді;
- балалардың сөздік қорын байытуды меңгереді;
- байланыстырып сөйлеуге үйретуді игереді;
- сөздің дыбыстық құрамын меңгерту мәселелеріне жан-жақты көңіл бөлуді меңгереді.
Іскерліктер:
- баланың тілін дамыту ауызекі, мәдениетті сөйлеуге үйретеді;
- тіл мүкістігі бар балаларды оқыту және тәрбиелеуде басқарады;
- дисграфиялық балалармен өткізілетін жаттығуларды ұйымдастырады, жүргізеді;
-арнайы мекемелерде логопедтік жұмыстарды жоспарлайды.
БК 1,2,5,7,9,11 12,13
КҚ 3.4.1
3.4.3
3.4.5
3.4.8

3.4.11
3.4.12
3.4.14
ПО и
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Производственное обучение
ПО 01.1
Введение в педагогическую деятельность.
Подготовка к полному педагогическому процессу.
Изучение внутренних правил школы, исследование учебно- воспитательного плана классного руководителя.
Ознакомление
с содержанием плана работы классного руководителя и учителей-предметников, их контроль.
Ознакомление
с нормативными документами, их составление, контроль взаимоотношений учеников с учителями и классным руководителем основной средней школы.
Исследование взаимоотношений дисциплины и поведения учеников в коллективе, подготовка их документов для исследования.
Умения:
наблюдает за учебно-воспитательной работой учителя, который способствует всестороннему развитию учеников основной средней школы и анализирует его результаты;
ведет наблюдения за методами и приемами преподавания учителя;
делает анализ психофизиологическим отношениям между учителем и учениками;
делает анализ методики ведения воспитательных мероприятий и внеклассных занятий по предмету;
знакомится со строением и содержанием личных дел учеников и планом классного руководителя;
анализирует педагогическую работу классного руководителя основной средней школы;
уделяет внимание на взаимоотношения учителя с учениками;
определяет психологическую и общественную роль учителя;
помогает усвоить во время урока национальные и мировые культурные ценности;
понимает смысл ведения практики педагогической работы в подготовке к будущей педагогической работе.
Навыки:
знакомится с нормативными документами учебно-воспитательного процесса;
следит за применением полученных дидактических знаний по теории воспитания, а также по методикам отдельных предметов;
использует оборудование класса;
знакомится с планом воспитательной работы по внедрению этичных взаимоотношений между учащимися и родителями, между учителями;
знакомится с планом работы классного руководителя с родителями;
анализирует работу, проводимую классным руководителем с трудными детьми;
определяет виды работ, проводимые классным руководителем со слабоуспевающими учениками;
изучает план работы классного руководителя с одаренными детьми;
знакомится с планом работы, связанной с посещением кружков и общественной работы детей основной средней школы;
обращает внимание на значимость использования педагогического мастерства в процессе проведения урока;
определяет пути рационального использования инновационных технологий в процессе учебно-воспитательной работы с детьми основной средней школы.

3.4.11
3.4.12
3.4.14
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Өндірістік оқыту
ӨО 01.1
Педагогикалық қызметке кіріспе.
Тұтас педагогикалық үрдісімен танысуға дайындау.
Мектептің ішкі ережелерін, сынып жетекшісінің оқу-тәрбие жұмыстары жоспарын зерттеу.
Пән мұғалімдерінің, сынып жетекшілерінің жұмыс жоспарымен, жұмыстарының мазмұнымен таныстыру, бақылау.
Нормативті құжаттарымен танысу, жасақтау, негізгі мектеп сынып мұғалімінің, сынып жетекшісінің оқушылармен қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы оқушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу, олардың құжаттарын зерттеуге дайындау.
Іскерліктер:
- негізгі мектеп сынып білім алушыларының жан-жақты қалыптастырудағы мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысын бақылайды және оның нәтижесін талдайды;
- мұғалімнің сабақты жүргізу әдіс-тәсілдерін бақылайды;
- мектеп білім алушысы мен мұғалімнің арасындағы психофизиологиялық қарым-қатынасына талдау жасайды;
- пән бойынша сыныптан тыс сабақтар мен тәрбиелік іс-шараларды жүргізу әдістерін бақылайды;
- білім алушылардың жеке құжаттарының, сынып жетекшісінің жоспарының құрылысы мен мазмұнымен танысады;
- негізгі мектеп сынып мұғалімінің педагогикалық қызметімен танысады;
- мұғалімнің мектеп білім алушылармен қарым-қатынас жасай алу қабілеттерін байқайды;
- мұғалімнің психологиялық, әлеуметтік рөлін түсінеді;
- сабақ барысында ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарын қолданады;
- болашақ педагогикалық қызметке дайындау ретінде педагогикалық қызметке кіріспе практиканың мәнін түсінеді.
Дағдылар:
- оқу-тәрбие үдерісіндегі нормативті құжаттарын қолданады;
- теория мен тәрбие және жеке пәндер әдістемелері, дидактиканы оқытудан алған білімдерін іске асыру жолдарын бақылайды;
- сынып жабдықтарын пайдалану білім алушы мен ата-ана, мұғалім арасындағы қарым-қатынас этикетін жүзеге асыратын тәрбие жұмыстарының жоспарымен танысады;
- сынып жетекшісінің ата-аналармен жүргізетін жұмыс жоспарымен танысады;
- сынып жетекшісінің тәрбиесі қиын балалармен жүргізілетін жұмыс түрлерімен танысады;
- сынып жетекшісінің үлгерімі нашар оқушылармен жүргізілетін жұмыстарымен танысады;
- сынып жетекшісінің дарынды балалармен жүргізілетін жұмыстың жоспарымен танысады;
- негізгі мектеп сынып балалардың қоғамдық жұмыстарға, үйірмелерге қатысуына байланысты жоспарын жасайды;
- сабақ барысында педагогикалық шеберлікті қолдану жолдарын пайдаланады;
- негізгі мектеп балалармен жүргізілетін оқу-тәрбие жұмысын ұтымды ұйымдастырады.

ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ПО 01.2
Практика по компьютерной технологии.
Общие сведения об ЭВМ.
Операционная система Windows ХР.
Текстовый редактор Microsoft Word. Электронная таблица Microsoft Excel.
Мультимедийные возможности.
Графический редактор Microsoft Power Point.
База данных Microsoft Access.
Компьютерные сети.
Умения:
осваивает работу на электронно-вычислительной машине;
усваивает исправление аппаратного оборудования и его установку;
работает с папками и ярлыками на операционной системе Windows;
ведет работу с пакетом Microsoft Officce;
ведет работу с текстом на текстовом редакторе Microsoft Word;
усваивает построения таблиц и их пути форматирования в текстовом редакторе;
усваивает типы диаграмм и их расположение;
на базе данных Microsoft Access строит библиотеку базы данных;
Навыки:
сканирует текстовые и графические информации;
устанавливает панели инструментов на текстовом редакторе Microsoft Word;
показывает пути построения таблиц и форматирует их в текстовом редакторе;
вставляет, обрабатывает графические объекты на текстовом редакторе;
проводит сложные вычисления, используя формулы в электронной таблице Microsoft Excel;
строит диаграммы в электронной таблице Microsoft Excel;
применяет пути ввода, вывода и обработку мультимедийных файлов на компьютере;
строит слайды на графическом редакторе Microsoft Power Point;
готовит презентации, используя анимационные эффекты на графическом редакторе Microsoft PowerPoint;
устанавливает компьютерные сети в локальную сеть;
ведет работу в сети Интернет.
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ПП 01.3
Диалектология и сбор материалов по устной народной литературе.
Ознакомление с задачами практики.
Ведение дневника во время прохождения практики.
Практика общения
с местным населением.
Сбор диалектных материалов.
Написание собранных материалов
в транскрипции.
Снятие собранных материалов
по диалектологии и устному народному творчеству на видео и аудио кассеты.
Умения:
определяет различия диалектов (карлук, чыгыл-уйгур, огуз кыпшак);
составляет транскрипцию собранных материалов;
определяет важность исследования местных диалектов;
различает местные диалекты от литературного языка;
использует особенности языка той или иной местности и художественной литературы.
Навыки:
определяет фонетические, лексические, грамматические различия местных диалектов;
собирает образцы устного народного творчества.
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ПО 01.4
Подготовка к наблюдению и пробной практике.
Участие и анализ уроков основной средней школы.
Ознакомление с педагогическими технологиями, связанными с проведением уроков.
Знакомство с особенностями составления планов уроков.
Знакомство с особенностями работы
с интерактивной доской и интернетом.
Построение психофизиологических отношений с учащимися
и учителями основной средней школы. Знакомство с нормативными документами, связанными с образованием.
Составление плана-конспекта урока.
Требования, предъявляемые
к оборудованию класса.
Ознакомление с работой, связанную с родителями.
Знакомство с общественно-полезным и производственным трудом.
Умения:
использует методику обучения предметов;
формирует в себе деловые качества, пополняет свои знания, умения как учителя основной средней школы;
следит за методами и приемами ведения уроков учителями-предметниками;
владеет методами поиска информации по обучаелым предметам;
наблюдает за методами проведения воспитательных мероприятий и внеклассных занятий по предмету;
знакомится с календарно-тематическим планом изучаемых предметов;
знакомится с расположеним оборудования в классе в целях рационального их использования, проводит воспитательную работу, где наблюдаются этичные взаимоотношения между учителем, учеником и родителями;
знакомится с передовым педагогическим опытом работы учителя основной средней школы во время прохождения профессиональной практики.
Навыки:
использует во время пробной практики материалы интернета и интерактивную доску;
ищет пути использования инновационных технологий;
делает анализ психофизиологических взаимоотношений между учителем и учеником;
дает профессиональные направления, организовывая с учащимися основной средней школы общественно-полезный и производственный труд;
строит культурные взаимоотношения с учениками, родителями и учителями;
проверяет тетради, ведет документацию школы (школьный журнал, дневники учеников);
проводит индивидуальную работу с родителями;
использует различные методы воспитательной работы с населением, с учащимися основной средней школы по месту жительства;
собирает материалы педагогического эксперимента, творческих исследовательских работ для написания курсовых работ.

КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ӨО 01.2
Компьютерлік технология бойынша практика.
ЭЕМ туралы жалпы мағлұматтар.
Windows ХР операциялық жүйесі.
Microsoft Word мәтіндік редакторы.
Microsoft Excel электрондық кестесі.
Мультимедия мүмкіндіктері.
Microsoft Power Point графикалық редакторы.
Microsoft Access мәліметтер қоры.
Компьютерлік желілер.
Іскерліктер:
- электронды есептеуіш машинамен жұмыс жасайды;
- аппараттық құралдарды бағдарламалық жабдықтайды;
- Windows операциялық жүйесінде бумалар мен жарлықтармен жұмыс жасайды;
- Microsoft Оfficсe пакетімен жұмыс жүргізеді;
- Microsoft Word мәтіндік редакторында мәтінмен жұмыс жүргізеді;
- мәтіндік редакторында кестелер құрып, форматтау жолдарын көрсетеді;
- диаграмманың типтері, олардың орналасуын көрсетеді;
- Microsoft Access мәліметтер қорында кітапхана деректер қорын тұрғызуады.
Дағдылар:
- мәтіндік және графикалық ақпараттарды сканерлейді;
- Microsoft Word мәтіндік редакторында саймандар тақталарын орнатады;
- мәтіндік редакторында кесте құрып, оларды форматтау жолдарын көрсетеді;
- мәтіндік редакторында графикалық объектілерді енгізеді, өңдейді;
- Microsoft Excel электрондық кестесінде формулаларды қолданып, күрделі есептеулер жүргізеді;
- Microsoft Excel электрондық кестесінде диаграммалар тұрғызады;
- компьютердің мультимедиялық файлдарды енгізу, өңдеу, таңдау әрекеттерін қолданады;
- Microsoft Power Point графикалық редакторында слайдтар тұрғызады;
- Microsoft Power Point графикалық редакторында анимациялық эффектілерді қолданып, тұсаукесер даярлайды;
- компьютерлік желілерді жергілікті желіге орнатады;
- Интернет желісімен жұмыс жасайды.
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ӨО 01.3
Диалектология және халық ауыз әдебиетінен материалдар жинау.
Практиканың міндеттерімен танысу.
Жұмыс барысында күнделікті жүргізу.
Жергілікті халқымен қарым-қатынас жасау.
Диалект материалдарын жинақтау.
Жиналған материалдарын транскрипцияда жазу.
Диалектология және халық ауыз әдебиетінен жиналған материалдарды видео, аудио таспаларға басып шығару.
Іскерліктер:
- диалекттердің айырмашылығынын анықтайды (қарлұқ, чығыл-ұйғыр, оғыз, қыпшақ);
- жиналған материалдарының транскрипциясын жазады;
- жергілікті диалектілерді зерттеудің маңызын қарастырады;
- жергілікті диалектілер мен әдеби тілін түсінеді;
- жергілікті тіл ерекшеліктері мен көркем әдебиетті айқындайды.
Дағдылар:
- жергілікті диалектінің фонетикалық, лексикалық, грамматикалық айырмашылығын ажыратады;
- халық ауыз әдебиеті үлгілерін жинақтайды.
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ӨО 01.4
Байқау және бақылау практикасына дайындық.
Негізгі мектептегі сыныптың сабақтарына қатысу және талдау.
Пәндерге байланысты сабақты өтудің педагогикалық технологияларымен танысу.
Сабақтың жоспарларының түзілу ерекшеліктерімен танысу.
Интернетпен, интерактивті тақтамен жұмыс жасау ерекшеліктерімен таныстыру.
Негізгі мектеп сынып оқушыларымен, мұғалімдер арасындағы психофизиологиялық қарым-қатынасты түзу.
Нормативті құжаттарымен танысу.
Сабақ жоспарын түзе білу.
Сынып жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру.
Ата-аналармен жүргізілетін жұмыстарымен таныстыру.
Қоғамдық пайдалы өндірістік еңбекті ұйымдастырумен таныстыру.
Іскерліктер:
- негізгі мектептің сынып пәндерін оқыту әдістемелерімен танысады;
- негізгі мектеп сынып мұғалімдерінің сабақтарына қатысу және одан қажетті білім, білік, іскерлікті өз бойында қалыптастырады;
- мұғалімнің сабақты жүргізу әдіс-тәсілдерін байқайды;
- байқау сабақтарының конспектісін құру және кесте бойынша сабақ өткізуге дайындалады;
- пәндер бойынша оқыту ақпаратын іздеу тәсілдерін анықтайды;
- байқау сабақтарын өткізуде интернет көздерін, интерактивті тақта мүмкіндіктерін тиімді пайдаланады;
- инновациялық технологияларды пайдалану жолдарын қарастыруды анықтайды;
- оқу-тәрбие жұмысын бақылау және оның нәтижесін талдайды;
- білім алушы мен мұғалім арасындағы психофизиологиялық қарым-қатынасына талдау жасайды;
- пән бойынша сыныптан тыс сабақтар мен тәрбиелік іс-шараларды жүргізу әдістерін қолданады.
Дағдылар:
- күнтізбелік-тақырыптық жоспарымен танысады;
- сынып жабдықтарының орналасуын, пайдалану тиімділігін анықтайды;
- білім алушы мен ата-ана, мұғалім арасындағы қарым-қатынас этикасын байқайтын тәрбие жұмыстарын жүргізеді;
- негізгі мектеп оқушыларымен қоғамдық пайдалы және өндірістік еңбекті ұйымдастырып, кәсіптік бағдар беруді көздейді;
- балалармен, ата-аналармен, мұғалімдермен мәдениетті қарым-қатынас жасай білуді анықтайды;
- мектеп құжаттарын (сынып журналы, білім алушылардың күнделіктері) жүргізуге үйрену, дәптерлер тексеруді көздейді;
- ата-аналармен дербес жұмыс жүргізеді;
- негізгі мектеп білім алушылардың жергілікті жерлерінде, халық арасында тәрбие жұмысын ұйымдастыру әдістерінің түрлерін анықтайды;
- курстық жұмысты жазуда педагогикалық эксперимент, шығармашылық зерттеу жұмыстарын жүргізуде материалдар жинақтайды;
-кәсіби практика кезінде озат педагогикалық тәжірибелерді, негізгі мектеп мұғалімдердің іс-тәжірибесімен танысады.

ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ПП 01.5
Подготовка к практике по выбору дисциплины обучаемых.
Знакомство с государственными всеобщими обязательными стандартами образования Республики Казахстан.
Знакомство с календарно-тематическим и поурочным планами.
Составление и оформление поурочного плана.
Определение целей урока в зависимости от темы урока.
Знакомство с путями использования технических средств обучения (интерактивная доска, мультимедийные средства).
Подготовка дидактических материалов.
Знание строения и содержания портфолио.
Умения:
использует свои теоретические знания по содержанию предметов на практике;
систематизирует и собирает дидактические материалы;
рационально использует технические средства обучения, средства информации.
Навыки:
использует методы исследования работ по предметам;
диагностирует результаты успеваемости обучаемых.
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14

КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ӨО 01.5
Білім алушылардың таңдау пәні бойынша практикасына дайындық.
Қазақстан Республикасының жалпыға міндетті білім беру стандартымен танысу.
Күнтізбелік-тақырыптық жоспар, сабақ жоспарымен танысу.
Сабақ жоспарын жасау және безендіру.
Сабақтың тақырыбына сай сабақтың мақсат-міндеттерін айқындау, оқытудың техникалық (интерактивті тақта, мультимедиа) құралдарын пайдалану жолдарымен танысу. Дидактикалық материалдар дайындау.
Портфолионың мазмұны мен құрылымын білу.
Іскерліктер:
- пән мазмұны бойынша теориялық білімдерін практикада пайдаланады;
- дидактикалық материалдарды жүйелейді, жинақтайды;
- оқытудың техникалық құралдары мен ақпарат материалдарын тиімді қолданады.
Дағдылар:
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін қолданады;
- білім алушылардың үлгерім нәтижелерін диагностикалайды.
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14

3.4.16
ПО 01.6
Подготовка к летней практике.
Проведение семинара при подготовке к летней практике.
Знакомство с планом работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере.
Знакомство с планом мероприятий и коллективных творческих работ, особенностями их составления в летнем оздоровительном лагере.
Сбор портфолио воспитателя.
Презентация проектов документов, сделанных для прохождения летней практики.
Умения:
знакомится с планом воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере и делает его анализ;
составляет сценарии коллективных, творческих воспитательных мероприятий;
рационально организует свободное время по интересам детей;
осваивает методы поиска учебной информации;
использует службу интернет связи и компьютера;
оформляет портфолио данных.
Навыки:
использует правила техники безопасности;
оказывает скорую медицинскую помощь;
составляет планы в оздоровительном и трудовом лагерях;
составляет сценарии, планы мероприятий, проводимых с отдыхающими детьми;
проводит воспитательную работу во дворце школьников;
организует праздники, конкурсы, спортивные игры во дворе школы, в местных дворовых клубах;
составляет план и проводит дебаты, КВН (клуб веселых и находчивых), конференции, интеллектуальные игры "Звездный час","Лидер ХХІ века", встречи, экскурсии;
проводит различные работы с родителями;
проводит конкурс по подготовке к летней практике.
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ПО 01.7
Подготовка
к преддипломной практике.
Анализ и контроль уроков учителей основной средней школы.
Пути использования новых педагогических технологий для формиравания
у учащихся основной средней школы умений, навыков, знаний.
Составление планов по предметам и внеклассным мероприятиям.
Знакомство с материальной базой учебного заведения, представляемого для прохождения практики.
Посещение уроков методистами, отведенными для них, изготовление наглядных пособий, поиск дидактического материала.
Умения:
использует новые педагогические технологии обучения узбекскому языку и литературе, которые изучаются в основной средней школе;
использует методы поиска учебной информации по изучаемым предметам;
использует приемы использования компьютера, интерактивной доски и службы интернет связи;
знакомится с педагогическим коллективом и материально-технической базой школы, где проходит практика;
знакомится с планом воспитательной работы закрепленного класса, делает анализ и проводит подготовительную работу с ним;
знакомится с документацией учителя, классного руководителя, посещает уроки и внеклассные занятия учителя основной средней школы;
знакомится с инструкцией о соблюдении техники безопасности;
знакомится с видами работ, организуемыми с родителями.
Навыки:
составляет планы внеклассных мероприятий и конспекты уроков по предметам;
использует на уроках рациональные инновационные технологии;
оформляет портфолио учителя;
составляет календарно-тематитеский план по изучаемым предметам и план воспитательной работы;
готовит необходимые наглядные пособия, дидактический материал для проведения уроков, внеклассной работы;
составляет план урока и план воспитательного внеклассного часа;
проводит инструктаж о прохождении преддипломной практики;
составляет характеристику на класс, исследуя психолого-педагогические особенности развития основной средней школы;
проводит конкурс-презентацию по подготовке к преддипломной практике

3.4.16
ӨО 01.6
Жазғы практикаға дайындық.
Практика өтушілерімен семинар өткізу.
Жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбиешілердің жұмыс жоспарымен танысу, оны талдау әдістерімен таныстыру.
Жазғы сауықтыру лагерінде жүргізілетін іс-шаралардың және ұжымдық шығармашылық жұмыстардың жоспарларымен, олардың түзілу ерекшеліктерімен таныстыру.
Тәлімгер портфолиосын жинақтау.
Жазғы практика бойынша жасаған құжаттар жобаны презентациялау.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен танысады, талдайды;
- ұжымдық, шығармашылық тәрбиелік іс-шараларының сценарийлерін құрастырады;
- лагерьде балалардың қызығушылықтарына қарай олардың бос уақытын тиімді ұйымдастырады;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін қолданады.
Дағдылар:
- компьютер және интернет желісі қызметтерін пайдаланады;
- мәліметтер портфолиосын безендіреді;
- қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы нұсқауды қолданады;
жедел медициналық көмек көрсетеді;
жазғы сауықтыру, еңбек лагеріне жоспар құрастырады;
- балалармен өтілетін іс-шаралардың түрлеріне жоспар, сценарий жасайды;
- оқушылар сарайында тәрбие жұмыстарын ұйымдастырады;
- мектеп ауласында, жергілікті аула клубтарында спорттық ойындар, сайыстар, мерекелерді ұйымдастырады;
- пікірталас, КТК (көңілді тапқырлар клубы), конференция, "Жұлдызды сәт", "ХХІ ғасырдың көшбасшысы" интеллектуалды ойындарды, кездесулер, саяхаттар жоспарын жасап, ұйымдастырып, өткізеді;
- ата-аналармен жұмыс түрлерін ұйымдастырады;
- жазғы практика дайындығы бойынша байқауын өткізеді.
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ӨО 01.7
Дипломалды практикасына дайындық.
Негізгі мектеп сынып мұғалімдерінің сабақтарын бақылау, талдау.
Негізгі мектеп сыныбындағы білім алушылардың білім, білік, дағдыларын қалыптастыруда жаңа педагогикалық технологияларын қолдану жолдарын қарастыру.
Пәндер бойынша сабақтың және сыныптан тыс іс-шаралардың жоспарларын құру.
Бөлінген оқу мекемелерінің материалдық базасымен, ұжыммен танысу.
Әдіскерлердің әр сабақ бойынша берілген сабақтарына қатысып, қажетті көрнекі құралдарды, дидактикалық материалдарды әзірлеу.
Іскерліктер:
- негізгі мектепте оқытылатын өзбек тілі және әдебиеті пәндерінің оқыту технологияларын пайдаланады;
- пәндер бойынша сабақтың конспект жоспары мен сыныптан тыс іс-шаралар жоспарын құрастырады;
- пәндер бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін қалыптастырады.
Дағдылар:
- компьютер, интерактивтік тақта, интернет желісі қызметтерін қолданады;
- сабақта тиімді инновациялық технологияларды пайдаланады;
- мұғалімнің портфолиосын безендіреді;
- практиакаға бөлінген мектептің материалдық-техникалық базасы мен педагогикалық ұжыммен танысады;
- бөлінген сыныптарының күнтізбелік-тақырыптық, тәрбие жұмысының жоспарларымен танысады, оларды талдайды, дайындық жұмыстарын жүргізеді;
- қажетті көрнекі құралдарды, дидактикалық материалдарды әзірлейді;
- негізгі мектеп сынып мұғалімінің сабақтарына қатысып, құжаттарымен танысады;
- сабақ жоспарын, сыныптан тыс тәрбие сағаттарының жоспарларын құрастырады;
- дипломалды практика жөнінде нұсқау алады;
- қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы нұсқауларымен танысады;
- негізгі мектеп білім алушылардың психологиялық-педагогикалық даму ерекшеліктерін зерттеп, мінездеме жазады;
- ата-аналармен ұйымдастырылатын жұмыс түрлерімен танысады;
- дипломалды практикаға дайындығы бойынша байқауын өткізеді.

ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
ПП 02
Профессиональная практика
ПП 02.1
Педагогико-психологические наблюдения.
Знакомство с работой психологического наблюдения учащихся основной средней школы.
Составление характеристики каждому ученику закрепленного класса основной средней школы.
Сущность стилей взаимоотношения учителей основной средней школы
с учениками.
Исследование, определение психологических особенностей учащихся основной средней школы.
Проведение работы
по развитию мышления, восприятия, внимания
у учащихся основной средней школы.
Определение темперамента учащихся основной средней школы.
Определение и развитие творческих способностей учащихся основной средней школы.
Определение трудных детей, знакомство
с работой, проводимой
с ними.
Умения:
использует виды образцов инструкций, направленных для индивидуального ознакомления с учеником основной средней школы;
знает его фамилию, имя, дату рождения, состояние здоровья, положение в семье, взаимоотношения со старшими, положительные формы воспитания в семье;
строит взаимоотношения со школой и коллективом учащихся;
определяет индивидуальные особенности памяти, степень и характеристику памяти учащихся основной средней школы;
определяет степень увлеченности учащихся;
выявляет пути повышения заитересованности учащихся основной средней школы к учебно-воспитательному процессу;
определяет особенности способностей учащихся в определенных ситуациях;
знает их мечты, умения ставить перед собой цель;
определяет, какие ситуации действуют на изменение настроения.
Навыки:
контролирует уровень знаний, заинтересованность к предметам, успеваемость ученика основной средней школы;
владеет сведениями об особенностях внимания, развития внимания, его глубину, постоянство;
дает характеристику учащемуся основной средней школы;
определяет полное выполнение правил школы;
определяет положительные и отрицательные стороны характера учащихся основной средней школы;
выявляет их темпераментные особенности;
исследует достижения и недостатки индивидуального развития учащихся основной средней школы;
определяет уровень развития ума и качество нравственного воспитания;
определяет причину недостатков;
определяет постоянство настроения
учащихся основной средней школы.
ПК 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
ПП 02.2
Практика по внеклассной и внешкольной работе.
Знакомство с учебно-материальной базой школы.
Ознакомление
с внутренними правилами школы.
Содержание внешкольной и внеклассной воспитательной работы, организуемой
с учащимися основной средней школы.
Нормативные документы, связанные
с организацией внеклассных мероприятий.
Составление плана мероприятий, его анализ.
Использование новых технологий при проведении внешкольных мероприятий.
Выбор внеклассной работы с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей основной средней школы.
Умения:
выбирает тему и форму внеклассной воспитательной работы;
выбирает учеников, которые будут участвовать в воспитательной работе;
готовит материалы, группирует их и составляет план воспитательной работы;
раскрывает главную часть воспитательного мероприятия (полностью ли раскрылась тема воспитательной работы, как дети участвовали в ней, результаты, воспитательное значение и др.);
готовит заключительное слово (влияние внеклассного мероприятия на участников, поздравление их, высказывание пожелания и др.);
определяет содержание и особенности внеклассных воспитательных работ, понятия о функциональных обязанностях учителя и воспитателя;
использует знания, полученные по теории воспитания и использует их в решении конкретных педагогических обязанностей;
знакомится с учебно-материальной базой школы и документацией класса;
знакомится с педагогическим коллективом и классным руководителем;
исследует особенности психолого-педагогического развития детей разного возраста.
Навыки:
организует и проводит воспитательные работы в классах основной средней школы;
использует рациональные методы изучения и использования дидактического материала (стихи, танцы, песни и др.);
проводит оформительские работы: выпускает стенгазеты, готовит плакаты, рисунки, диски и др.;
подбирает музыку и проводит оформительские работы во время проведения внутришкольных воспитательных мероприятий;
составляет выступление для вступительной части (конкретность цели работы, влияние и воспитательное значение работы);
использует мастерство во время проведения внеклассных воспитательных работ с детьми класса;
организует и проводит внеклассные воспитательные работы в школах разного типа;
развивает и формирует в профессиональных отраслях педагогические знания, умения и навыки будущих учителей;
применяет методы воспитательной работы с учетом индивидуальных особенностей детей основной средней школы;
выполняет обязанности дежурного при проведении воспитательной работы в условиях школы и в определеных местах основной средней школы;
поддерживает связь с семьями учащихся и участвует вместе с родителями в общественно-полезных работах.

КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.16
КП 02
Кәсіптік практика
КП 02.1
Педагогикалық-психологиялық бақылау.
Негізгі мектеп сынып оқушыларының педагогикалық- психологиялық бақылау жұмыстарымен таныстыру.
Мектептің әрбір оқушыға мінездеме беру.
Мектеп мұғалімінің оқушылармен қарым-қатынас стилінің мәнін түсіндіру.
Оқушылардың психологиялық ерекшеліктерін анықтау, зерттеу.
Негізгі мектеп сынып оқушыларының ойын, түйсігін, зейінін, қабылдауын дамытуға байланысты жұмыстар жүргізу.
Негізгі мектеп сынып оқушыларының темпераментін анықтау.
Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін анықтау, дамыту.
Тәрбиесі қиын балаларды анықтау, олармен жүргізілетін жұмыстарымен танысу.
Іскерліктер:
- негізгі мектеп оқушының жеке басын танып білуге арналған үлгі нұсқаудың бағыттарын анықтайды;
- оның аты-жөні, туған жылы, денсаулығы, отбасындағы тұрмыс-тіршілігі, үлкендермен қарым-қатынасы, жанұя тәрбиесіндегі негізгі бағыттың дұрыстығын анықтайды;
- оның мектеппен және оқушылар ұжымымен өзара қарым-қатынасын зерттейді;
- негізгі мектеп оқушыларының сабаққа үлгерімін, пәндерге ықыласы мен қызығушылығын, білім деңгейін бақылайды;
- зейін ерекшелігі, зейіннің ырықты даму дәрежесі, оның шоғырлануы, тұрақтылығы, бөлінуі жайлы мәліметтерін анықтайды;
- негізгі мектеп оқушылардың есте сақтаудың дәрежесі мен сипатын, есте сақтаудың жеке дара ерекшеліктерін анықтайды;
- оқу әрекетіндегі мектеп оқушылардың ынта-жігерінің дәрежесін анықтауды көздейді;
- негізгі мектеп оқушыларының оқу-үдерісіне қызығушылығын арттыру жолдарын көздейді;
- негізгі мектеп оқушылардың қайсыбір әрекетінде қабілетінің ерекшеліктерін анықтайды;
- олардың арманы, келешекте алдына мақсат қоюын зерттейді.
Дағдылар:
- негізгі мектеп оқушысының мінез-құлқына сипаттама береді;
- мектептің ережесін толық орындайтынын анықтайды;
- негізгі мектеп оқушылардың мінезіндегі оң және теріс қасиеттерін анықтайды;
- олардың бойындағы темпераменттік ерекшеліктерін ажыратады;
- негізгі мектеп оқушылардың жеке басының қалыптасуындағы арнайы жетістік пен кемшіліктерді зерттейді;
- ақыл-ой деңгейінің дамуын және адамгершілік тәрбиесінің сапасын анықтайды;
- кемшіліктердің себебін анықтайды;
- негізгі мектеп оқушыларының көңіл-күйлерінің тұрақтылығын анықтайды;
- көңіл-күйінің өзгеруіне қандай жағдай әсер ететінін анықтайды.
КҚ 3.4.3
3.4.4
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
КП 02.2
Сыныптан тыс және мектептен тыс тәрбие жұмыстары.
Мектептің оқу-материалдардық базасымен танысу.
Мектептің ішкі ережелерімен таныстыру.
Негізгі мектеп сынып оқушыларымен ұйымдастырылатын сыныптан тыс және мектептен тыс тәрбие жұмыстарының мазмұны.
Сыныптан тыс іс-шараларды ұйымдастыруға байланысты нормативтік құжаттар. Іс-шараларға жоспар жасау, талдау. Сыныптан тыс және мектептен тыс тәрбие жұмыстарын жүргізуде жаңа педагогикалық технологияларды қолдану.
Негізгі мектеп сынып оқушылардың жас және дербес ерекшеліктерін ескере отырып, жұмыстарды таңдап алу.
Іскерліктер:
- негізгі мектеп сыныбындағы тәрбие жұмысын ұйымдастырады, өткізеді;
- сыныптан тыс тәрбие жұмысының тақырыбын және оны өткізу формасын таңдайды;
- тәрбие жұмысын ұйымдастыруға және оған қатысатын оқушыларды таңдап алады;
- тәрбие жұмысы бойынша материалды дайындайды, жүйелейді, өткізу жоспарын құрастырады;
- дидактикалық материалдарды (өлең, би, тақпақ және т.б.) қарастыруда тиімді әдістерді қолданады;
- безендіру жұмыстарын жүргізеді: қабырға газетін шығару, плакаттар, сурет, үн таспа және т.б. дайындайды;
- мектепішілік тәрбиелек іс-шараларды өткізу барысында көркемдеу жұмыстарын, музыканы қолданады;
- кіріспе сөзді құрастырады (жұмыс мақсатының нақтылығы, жұмыстың әсерлігі, тәрбиелік мәні);
- тәрбие іс-шаранын негізгі бөлімді ашады (тәрбие жұмыстың тақырыбы толық ашылды ма, балалар оған қалай қатысты, нәтижесі, тәрбиелік мәні және т.б.);
- соңғы сөзді дайындайды (қатысушыларға сыныптан тыс іс-шараның тигізген әсері, оларды құттықтау, айтылатын тілектер және т.б.);
- сыныптарда балалармен сабақтан тыс тәрбие жұмыстарын жүргізгенде қажетті іскерліктерді қолданады;
- сабақтан тыс тәрбие жұмыстарының мазмұны мен ерекшеліктері, мұғалім мен тәрбиешінің функционалдық міндеттері жайлы ұғым, түсініктерді анықтайды;
- тәрбие теориясынан алған білімдерін нақты педагогикалық міндеттерді шешуде қолдана алады.
Дағдылар:
- әр түрлі типтегі мектептерде сыныптан тыс тәрбие жұмыстарын ұйымдастырады, өткізеді;
- болашақ мұғалімдердің бойында педагогикалық біліктері мен дағдыларды, кәсіптік мәні бар салаларын қалыптастырады және дамытады;
- негізгі мектеп оқушылардың жас және дербес ерекшеліктерін зерттеп-танудың әдістері мен жүргізілетін жұмыс түрлерін қолданады;
- мектептің оқу-материалдық базасы және құжаттарымен танысады;
- педагогикалық ұжыммен, сынып жетекшісімен танысады;
- әр жастағы балалардың психологиялық-педагогикалық даму ерекшеліктерін зерттейді;
- негізгі мектеп оқушылармен тәрбие жұмыстарын жүргізуде мектеп жағдайында және тұрақты жерінде мұғалімдер мен тәрбиешілерге кезекшілік міндеттерін атқарады;
-ата-аналармен қоғамдық пайдалы жұмыстарға қатысып, мектеп оқушыларының отбасымен байланыс жасайды.

ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
ПП 02.3
Летняя практика.
Знакомство с планом работы летней практики.
Организация внеклассных воспитательных мероприятий и коллективных творческих работ.
Рациональное проведение свободного времени детей во время летней практики.
Планирование и организация подвижных и спортивных игр.
Составление образца педагогико-психологической харектеристики коллективу учащихся.
Организация работ по самоуправлению учащихся во время летней практики.
Умения:
проводит ежедневную и сезонную воспитательную работу с учетом индивидуальных особенностей детей;
организует работу по самоуправлению учащихся;
проводит коллективную и творческую работу;
планирует с отдыхающими детьми различные формы внеклассных работ;
ведет дневник наблюдения во время прохождения летней практики;
делает анализ проведенных внеклассных работ и дает отчеты по ним;
использует методику проведения внеклассной работы по предметам и других мероприятий с учащимися основной средней школы.
Навыки:
заполняет педагогические дневники;
посещает собрания и педагогические советы во время летней практики;
определяет цели и задачи воспитательной работы в процессе прохождения летней практики;
строит педагогически этичные взаимоотношения с детьми;
делает анализ педагогической деятельности практикантов по проведению внеклассных мероприятий во время летней практики;
составляет педагогико-психологическую характеристику на коллектив учащихся;
контролирует воспитательный процесс, анализирует его результаты;
для формирования познавательных способностей отдыхающих детей уместно использует интерактивные методы и передовые технологии при проведении внеклассных мероприятий.
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
ПП 02.4
Наблюдения и пробная практика.
Знакомство с содержанием работ учителей-предметников.
Посещение показательных уроков учителей основной средней школы, проведение наблюдений и анализ.
Посещение и анализ традиционных и нетрадиционных уроков, проводимых учителями основной средней школы.
Выявление учителями основной средней школы новых педагогических технологий, пути их рационального использования в учебно-воспитательном процессе.
Использование необходимых методов и приемов в учебно-методическом комплексе при составлении планов- конспектов уроков и внеклассных занятий по узбекскому языку и литературе.
Руководство познавательной деятельностью учащихся основной средней школы.
Обновления портфолио будущих учителей.
Организация презентации творческих работ по наблюдениям и пробной практике.
Умения:
контролирует учебно-воспитательный процесс, анализирует его результаты;
составляет планы уроков узбекского языка и литературы, внеклассных мероприятия;
выбирает необходимые формы и методы проведения уроков;
собирает материалы по передовым педагогическим технологиям обучения и рационально применяет их на уроках;
выбирает методы учебно-воспитательных работ с учетом психологических особенностей развития учащихся основной средней школы.
Навыки:
применяет рациональные передовые педагогические технологии обучения на уроках, формирует у учащихся познавательные способности;
систематически применяет на практике знания, полученные по методикам предметов, дидактике, методике воспитательной работы;
рационально использует на уроках научную, учебную, методическую литературу, школьные учебники, наглядные пособия и технологические средства обучения;
оформляет, составляет планы уроков, внеклассных и воспитательных мероприятий;
подбирает для уроков и воспитательных часов дидактические материалы, наглядные и технические средства обучения.

КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
КТ 02.3
Жазғы практика.
Жазғы практиканың жұмыс жоспарымен таныстыру.
Сыныптан тыс тәрбиелік іс-шараларды және ұжымдық шығармашылық жұмыстарды ұйымдастыру.
Жазғы тәжірибе кезінде оқушылардың бос уақытын тиімді өткізу.
Қимыл-қозғалыс, спорттық ойындарын ұйымдастыруды жоспарлау.
Оқушылар ұжымына педагогикалық-психологиялық мінездеме беру үлгісі.
Жазғы практика баланың өзін-өзі басқару жұмыстарын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- жазғы практика кезінде өткізілетін педагогикалық кеңестерге, жиналыстарға қатысып, педагогикалық күнделікті толтырып отырады;
- практика өту барысында тәрбие жұмысының мақсаты мен міндеттерін анықтайды;
- балалардың жас ерекшеліктері мен жеке басының қабілетін ескере отырып, күнделікті және ауысымдық тәрбие жұмысын өткізеді;
- баланың өзін-өзі басқару жұмыстарын ұйымдастырады;
- ұжымдық, шығармашылық жұмыстарды өткізеді;
- демалыстағы балалармен әр түрлі формада өткізілетін жұмыстарды жоспарлайды;
- балалармен педагогикалық әдепті және біртұтас қарым-қатынасты орнатады;
- педагог қызметкерлердің өткізетін іс-шаралары мен практикаға талдау жасайды.
Дағдылар:
- практика барысында күнделікті жүргізеді;
- өткізген жұмыстары туралы талдау жасап, есеп береді;
- балалар ұжымына педагогикалық-психологиялық мінездеме жазады;
- тәрбие үрдісін бақылайды, оның нәтижесін талдайды;
- демалыста болатын балалармен сыныптан тыс іс-шараны жүргізу барысында олардың танымдық қабілеттерін қалыптастыруда тәрбиелеудің озық технологияларын, интерактивті әдістерін орнымен пайдаланады;
- негізгі мектеп оқушыларына пән бойынша сыныптан тыс сабақтар мен тәрбиелік іс-шараларды жүргізудің әдістерін қолданады.
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
КП 02.4
Байқау және бақылау практикасы.
Пән мұғалімдерінің жұмыстарының мазмұнымен таныстыру.
Негізгі мектеп сынып мұғалімдерінің үлгі сабақтарына қатысып, бақылау, талдау жұмыстарын жүргізу.
Мектеп мұғалімдерінің дәстүрлі, дәстүрден тыс өткізілетін сабақтарына қатысу, талдау.
Мектеп мұғалімдерінің оқу-тәрбие үдерісінде қолданылатын жаңа педагогикалық технологияларды анықтау, олардың тиімді жақтарын іздестіру.
Оқу-әдістемелік кешенін пайдаланып, өзбек тілі және әдебиеті пәндері бойынша сабақтың жоспар-конспектісін, сыныптан тыс сағаттарының жоспарын құруда тиімді әдіс-тәсілдерін қолдану.
Негізгі мектеп сынып оқушыларына танымдық іс-әрекеттеріне басшылық жасау.
Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
Байқау және бақылау практикасы бойынша шығармашылық жұмыстар презентациясын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- қала және ауыл мектептері мұғалім, сынып жетекшілерінің оқу-тәрбие жұмыстарын жүргізуде әдіс-тәсілдерді, іскерліктерді қолданады;
- мектептің, педагогикалық ұжымның оқу-тәрбие үдерісінде материалдық-техникалық базамен қамтамасыз ету істерімен танысады;
- мектептің, мұғалімдер мен тәрбиешілердің оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесімен танысады;
- негізгі мектеп оқушыларының психологиялық, педагогикалық тұрғыдан зерттейді: жеке құжаттары, дәрігерлік карта, сынып журналдары, күнделіктерімен танысады;
- негізгі мектептің сынып мұғалімдері, сынып жетекшілері, пәндік бірлестіктер, педагогикалық кеңес, әдістемелік бірлестік жұмыстарымен танысады;
- сабақ және тақырыптық оқу жұмыстарын, сыныптан тыс жұмыстарын жоспарлайды;
- өз беттерінше сабақты дайындап өткізу, мектеп оқушылардың оқу материалын терең қабылдауына жағдай жасау, дүниетанымын, ойлау қабілетін, ауызша және жазбаша жұмыстар мәдениетін көтеруге, пәнге деген ықыласын, олармен қосымша сабақтар жүргізу, көрнекі құралдар, дидактикалық материалды дайындайды;
- негізгі мектеп оқушыларымен кешенді тұрғыдан әр мазмұндағы сыныптан және мектептен тыс тәрбие жұмыстарын жүргізеді;
- негізгі мектеп оқушылармен қоғамдық пайдалы және өндірістік еңбекті ұйымдастырып, кәсіптік білім бағдар береді;
- балалармен, ата-аналармен, мұғалімдермен мәдениетті қарым-қатыныстар жасайды.
Дағдылар:
- мектеп құжаттарын жүргізеді:
- сынып журналы, оқушылардың күнделіктері, дәптерлер;
- ата-аналармен дербес жұмыстар жүргізеді;
- сыныптағы ата-аналар жиналысында отбасы тәрбиесінің мәселелері бойынша хабарлама жасайды;
- оқушылардың жергілікті жерлерінде, халық арасында тәрбие жайлы насихаттау жұмыстарын ұйымдастырады;
- курстық жұмыстарын жазуға қолдану мақсатында педагогикалық эксперимент, шығармашылық зерттеу жұмыстарын жүргізеді;
- практика кезінде озық тәжірибелі мұғалімдердің іс-тәжірибесін тиімді пайдаланады;
- практика нәтижелі өткізу барысында, мектеп оқушысы өзін-өзі бақылауды, өз бетінше білімдерін көтеріп, іскерліктері мен дағдыларын қалыптастырады;
- негізгі мектеп оқушыларының білімдерін жан-жақты дамытуда, олардың бос уақыттарын тиімді пайдалануда әр түрлі жұмыс түрлерін қолданады;
- сыныпта ұйымдастырылатын тәрбие жұмыстарына ата-аналармен байланыс жасайды;
- мұғалімдер мен ата-аналардың балаларға тәрбие берудегі педагогикалық қарым-қатынастарын құрады;
- негізгі мектеп оқушыларының оқу-тәрбие жұмысы нәтижесін белгілеуде, олардың ұжымда, жеке басына ықпал етуде дәрежесін ескертеді;
- кәсіптік бағыт-бағдардың қалыптасу көлемдерін, практикаға жауапкершілікпен қарау белсенділігін көздейді;
- тапқырлығын, тәртіптілігін, тиянақтылығын көрсетеді;
- жеке педагогикалық қызметін теориялық және әдістемелік тұрғыда қарастырып, оның мақсат, міндетін, мазмұнын тиянақты орындап шығудың нәтижесін белгілейді;
- мамандыққа практикалық тұрғыдан дайындауда осы бағдарламаны кәсіптік іскерліктерін қалыптастырудағы дәрежесін айқындайды.

ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
ПП 02.5
Практика по выбору дисциплины обучаемых.
Знакомство с материально-технической базой школы.
Знакомство с правилами техники безопасности.
Знакомство с учебно-воспитательным процессом школы и класса.
Посещение и анализ уроков учителей и практикантов.
Знакомство с методами и приемами обучения.
Составление календарно-тематического плана по предметам.
Составление плана урока, сохраняя структуру урока.
Использование технических средств обучения, дидактических материалов в обучении, повышение квалификации.
Сбор портфолио будущего учителя.
Умения:
организует учебно-воспитательный процесс с учетом возрастных осбенностей учащихся;
составляет календарно-тематические планы и планы уроков;
использует инновационные технологии обучения;
организует разные формы обучения.
Навыки:
ведет учет и контроль знаний, умений и навыков обучаемых;
использует методы исследования обучаемых;
составляет портфолио будущего учителя.
ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
ПП 03
Преддипломная практика.
Знакомство с материально-технической базой основной средней школы и педагогическим коллективом.
Планы, методы и приемы, используемые учителем школы, классным руководителем в процессе учебно-воспитательной работы.
Планирование учебно-
воспитательной работы учителей-предметников, классного руководителя основной средней школы.
Организация творческих работ учащихся с учетом их возрастных индивидуальных особенностей.
Формирование компетентности практикантов в роли учителя основной средней школы.
Ознакомление с видами работ, проводимыми с родителями.
Умения:
использует методы и приемы проведения учебно-воспитательных работ классного руководителя и учителей-предметников школ города и села;
знакомится с материально-технической базой, обеспечивающей учебно-воспитательный процесс педагогического коллектива основной средней школы;
знакомится с системой планирования учебно-воспитательных работ учителей-предметников, классного руководителя основной средней школы;
знакомится с работой учителей-предметников, классного руководителя, методического объединения, педагогического совета, предметных комиссий основной средней школы;
делает сообщения по вопросам семейного воспитания на родительских собраниях класса, школы;
рационально использует передовой опыт учителей во время практики;
формирует умения и навыки, повышает знания учащихся, контролирует себя для результативного проведения практики;
Навыки:
планирует уроки и тематические учебные работы, внеклассные работы;
самостоятельно готовится и проводит уроки, создает условия учащимся основной средней школы;
проводит внеклассную и внешкольную комплексную воспитательную работу разного содержания с учащимися основной средней школы;
заполняет школьную документацию: классный журнал,
дневники учащихся, проверяет тетради;
проводит индивидуальную работу с родителями;

КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
КТ 02.5
Білім алушылардың таңдау пәні бойынша практика.
Мектептің материалдық-техникалық базасымен таныстыру.
Техникалық қауіпсіздік ережелерімен танысу. Мектептің, сыныптың оқу-тәрбие үдерісімен танысу.
Мұғалімдер мен машықкерлердің сабақтарына қатысу және талдау жасау, оқытудың әдіс-тәсілдерін үйрену.
Пән бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспарды түзу.
Сабақ құрылымын сақтай отырып, сабақ жоспарын түзу.
Оқытудың техникалық құралдарын, дидактикалық материалдарды пайдалану, біліктіліктерін жетілдіру. Болашақ мұғалім портфолиосын жинақтау.
Іскерліктер:
- білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастырады;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын жасайды;
- оқытудың инновациялық технологияларын пайдаланады.
- оқытудың әр түрлі формаларын ұйымдастырады.
Дағдылар:
- оқушылардың білім, білік, дағдыларын бағалайды, бақылайды;
- білім алушыларды зерттеуде инновациялық оқыту әдістерін қолданады;
- мұғалімдердің жеке портфолиосын жасайды.
КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
КП 03
Дипломалды практикасы.
Жалпы білім беретін мектептің материалдық-техникалық базасымен, мұғалімдер ұжымымен танысу.
Сыныптағы оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастырудың жоспалары мен әдіс-тәсілдері.
Сынып жетекшілерінің, пән мұғалімдерінің оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесі.
Жас ерекшеліктеріне байланысты шығармашылық жұмыстарды жеке оқушылармен ұйымдастыру.
Жалпы білім беретін метепте тәлімгерлердің мұғалім ретінде кәсіби құзіреттілігін қалыптастыру.
Ата-аналармен өткізілетін жұмыс түрлерімен танысу..
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесімен танысады;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлауына қатысады;
- сынып жетекшілерінің, пән мұғалімдерінің оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесімен танысады;
- пән бойынша әдістемелік ақпаратты іздеу тәсілдерін қолданады;
- мектепте, сыныпта жанұя тәрбиесі туралы хабарламалар жасайды.
- практика кезінде алдыңғы қатарлы ұстаздардың тәжірибесін ұтымды пайдаланады.
- оқушылардың білімділік дағдыларын жетілдіріп, нәтижелі практиканы өткізуге өзіне бақылау жасайды.
- Дағдылар:
- пән бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың конспект-жоспарларын құрастырады;
- өзбетімен сабаққа әзірленеді, сабақ өткізеді;
- Әртүрлі мазмұндағы сыныптан тыс оқу-тәрбие жұмыстарын жүргізеді;
- мектеп құжаттарын толтырады:
- сынып журналдары, оқушы күнделіктері, жұмыс дәптерлері;
- ата-аналармен жеке жұмыс жүргізеді.

ПК 3.4.3
3.4.5
3.4.11
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Знать постановления, нормативные документы, касающиеся образования: Конституцию РК, Законы РК "Об образовании",
"О языках", Конвенцию о правах ребенка, государственную программу развития образования РК на 2011-2020 годы, государственную программу технического и профессионального образования
БК 2
Понять сущность и социальную значимость педагогической специальности, строить взаимоотношения с обучаемыми на доверии, выносливости, сдержанности, доброте и относиться к ним с пониманием
БК 3
Понимать и применять духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств
БК 4
Освоить особенности научной организации педагогического труда и его основные направления
БК 5
Использовать в учебно-воспитательном процессе эффективные инновационные технологии, представляемые педагогической наукой
БК 6
Освоить лексические и грамматические понятия государственного, официального и мировых языков
БК 7
Знать информационные технологии обучения, их особенности, использовать технические средства обучения, электронные учебники, средства мультимедии, систему Онлайн
БК 8
Делать разбор содержания учебников и учебно-методических пособий по узбекскому языку и узбекской литературе
БК 9
Использовать нетрадиционные формы (мониторинг, диагностику, рейтинг, тест) оценки, контроля и учета знаний обучаемых
БК 10
Освоение компьютерной грамотности и оформление учебно-методических материалов и разработка информации на компьютере
БК 11
Освоить способы свободного общения в устной и письменной форме
БК 12
Знать возрастные и индивидуальные педагогико-психологические особенности развития личности
БК 13
Соблюдать нормы и правила педагогической этики
БК 14
Разделять ценности и нормы, основанные на идеалах добра, справедливости, чести, долга, толерантности, любви к детям и к своей профессии
БК 15
Знать и защищать свои права в соответствии с Законом РК " О труде"
БК 16
Освоить информационную и коммуникативную культуру, методы общения на государственном и иностранном языках
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
011104 3 - Учитель узбекского языка и литературы
ПК 3.4.1 Освоить научные тенденции и достижения науки, сведения о достижениях в языкознании
ПК 3.4.2 Знать содержание и требования учебных программ по узбекскому языку и узбекской литературе
ПК 3.4.3 Уметь работать с государственными стандартами, учебно-нормативными документами, научной и методической литературой

КҚ 3.4.3
3.4.5
3.4.11
3.4.12
3.4.13
3.4.14
3.4.16
Ескерту:1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР "Білім туралы", ҚР "Тіл туралы" Заңдарын, "Балалар құқықтары туралы" Конвенцияны, ҚР 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік білім беруді дамытудың бағдарламаласы және білім беруге қатысты нормативтік құжаттарды, техникалық және кәсіптік білімді дамытудың мемлекеттік бағдарламасын білу
БҚ 2
Мұғалім мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, білім алушыларға түсіністік таныту, сенімділік ұялату, төзімділік, сабырлық, мейірімділік таныту
БҚ 3
Рухани-адамгершілік құндылық нормаларын білу, қолдану
БҚ 4
Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастырудың ерекшеліктерін, негізгі бағыттарын білу
БҚ 5
Оқу-тәрбие үдерісінде педагогика ғылымы ұсынған оқытудың инновациялық технологияларын ұтымды пайдалану
БҚ 6
Мемлекеттік, ресми және әлеуметтік тілдердің лексикалық және граматикалық ұғымдарын меңгеру
БҚ 7
Оқытудың ақпараттық технологияларын, олардың өзіндік ерекшеліктерін білу, оқытудың техникалық құралдарын, электрондық оқулықтарды, мультимедия құралдарын, Онлайн жүйесін қолдану
БҚ 8
Өзбек тілі және өзбек әдебиеті оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдарының мазмұнын талдай білу
БҚ 9
Білім алушылардың білімін бағалау, бақылау және есепке алудың дәстүрден тыс формаларын (мониторинг, диагностика, рейтинг, тест) қолдану
БҚ 10
Компьютерлік сауаттылықты меңгеру, оқу-әдістемелік материалдарды рәсімдеу жене компьютерде ақпараттарды өңдей білу
БҚ 11
Ауызша және жазбаша еркін қарым-қатынас тәсілдерін меңгеру
БҚ 12
Жеке тұлғаның педагогилалық, психологиялық даму ерекшеліктерін, дербес ерекшеліктерін білу
БҚ 13
Педагогикалық этикалық нормалары мен ережелерін сақтау
БҚ 14
Өзінің кәсібіне және балаларға сүйіспеншілікпен қарау, толеранттылық, ар-ождан, әділдік, мейірімділік, ізгілік үлгілеріне негізделген құндылықтар мен нормаларымен бөлісу
БҚ 15
ҚР "Еңбек" Заңына сәйкес өз құқығын білу және қорғай алу
БҚ 16
Ақпараттық және коммуникативтік мәдениетті, мемлекеттік және шетел тілдерінде қарым-қатынас жасау әдістерін меңгеру
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта буын маманы
011104 3 – Өзбек тілі мен әдебиеті мұғалімі
КҚ 3.4.1 Жалпы тіл білімінің ғылыми концепциялары мен жетістіктері туралы ғылыми мәліметтірді меңгеру
КҚ 3.4.2 Өзбек тілі және өзбек әдебиеті пәндеріне арналған оқу бағдарламаларының мазмұны мен талаптарын білу
КҚ 3.4.3 Мемлекеттік стандартпен, нормативтік оқу құжаттарымен, ғылыми және әдістемелік әдебиеттерімен жұмыс істей білу

Сноска. Приказ дополнен приложением 757 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0111000 – Основное среднее образование, квалификации: 0111053 – Учитель самопознания
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Лексико-грамматический материал. Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- необходимый лексический и грамматический минимум;
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональное общение;
- основные термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 3, 4, 5, 9
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Профессиональная лексика по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины.
Умения:
- применять профессиональную лексику по специальности;
- пользоваться переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 3, 4, 5, 9
ОГД.03
Самопознание.
В поисках истины. По пути самопознания. Быть собой.
Верить в себя. Привычки, характер. Сила позитивной мысли. Мое призвание. Моя жизненная позиция, жизненные ценности и цели. Самодисциплина, самоконтроль, ответственность. Личностный рост и самосовершенствование личности. Искры творчества. Радость общения. Взаимопонимание и дружба.
В зеркале дружбы. Философия любви. Сила любви. Я и ты. Доброта спасет мир. О богатстве реальном и мнимом. Человек в потоке истории. Качества истинного лидера. Казахстан - наш общий дом. Мы - дети Земли. В гармонии с природой. В стремлении к красоте. Целостное здоровье. Счастье – в служении.
Знания:
- смысла и значения общечеловеческих ценностей;
- необходимости любить себя, мир, людей, быть внутренне свободным и наполненным энергией;
- качеств совершенного характера, качеств истинного лидера;
- понимание того, как жить среди людей, дружить, любить, радоваться, а значит быть счастливым практически в любой ситуации;
- значения саморазвития и самовоспитания для нравственно-духовного совершенствования;
- важности гармоничных отношений с окружающим миром, сознательного выбора профессии, создания собственной семьи;
- значения воображения, позитивного отношения к жизни, ответственности за свои поступки, за свой выбор, равного общения с людьми, совместной работы с ними.
Умения:
- активно слушать, вести дискуссию, свободно выражать свои мысли и чувства; аргументировать свое мнение, отстаивать свои принципы и убеждения, формулировать вопросы, трудиться в команде, сотрудничать;
- осмысливать и проявлять в жизни общечеловеческие ценности: истину, любовь, праведное поведение, внутренний покой, ненасилие.
- давать нравственную оценку событиям и своим поступкам, анализировать собственные роли и личные переживания;
- объективно соизмерять желания и возможности, различать потребности материального и духовно-нравственного плана, отдавая предпочтение последним;
- самостоятельно принимать решения в соответствии с общечеловеческими ценностями, исследовать ситуации, предотвращать и разрешать конфликты;
- позитивно общаться с людьми, быть толерантным к людям с иными взглядами и убеждениями;
- находить и чувствовать прекрасное в обыденной жизни;
- проявлять эстетический вкус, хорошие манеры, творить повседневную жизнь по законам красоты;
- понимать и анализировать окружающую действительность;
- планировать и осуществлять действия для позитивных изменений, применять на практике навыки служения обществу;
- быть гражданином, любить свою Родину - Республику Казахстан;
-бережно относиться к истории, отечественному и мировому культурному наследию;
- уважительно относиться к государственному языку и казахским национальным традициям, языкам и традициям представителей всех этносов Республики Казахстан;
- управлять своим поведением, физическим и психическим состоянием, уметь вырабатывать свой здоровый стиль жизни и вести здоровый образ жизни;
- проявлять созидательную активность в познании мира и самого себя;
- руководствоваться в жизненных и профессиональных ситуациях нравственными критериями;
- ответственно относиться к природе, окружающей среде,
осознанно следовать здоровому образу жизни, поддерживать в норме свое физическое и эмоционально-духовное состояние.

Ескерту. Бұйрық 757-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0111000 – Негізгі орта білім мамандығы, 0111053 – Өзін-өзі тану
мұғалімі біліктілігі бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пән циклдері мен кәсіптік тәжірибе бойынша бағдарламасының мазмұны
(орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі.
Лексикалық-грамматикалық материалдар.
Орыс тілі синтаксисі. Мамандық терминологиясы.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
-қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдар;
- қазақ (орыс) тілі синтаксисі;
- кәсіби қарым-қатынас
- негізгі терминдер;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 3,4,5, 9
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандықтар бойынша кәсіптік лексика
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы мамандық бойынша пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 3,4,5,9
ЖГП. 03
Өзін-өзі тану.
Ақиқатты іздеу. Өзін-өзі тану жолында. Өзіңмен өзің болу. Өзіңе өзің сену. Әдеттер, мінез. Жағымды ойлаудың күші. Менің жаратылысым. Менің өмірлік бағыттарым, өмірлік құндылықтар мен мақсаттар. Өзіндік тәртіп, өзін-өзі қадағалау, жауапкершілік. Жеке тұлғаның өзін-өзі жетілдіруі және өзіндік өсуі. Шығармашылық ұшқын. Қарым-қатынас қуанышы. Достық және өзара түсіністік. Достық айнасында. Махаббат философиясы. Сүйіспеншілік күші. Мен және сен. Қайырымдылық әлемді құтқарады. Шынайы байлық және жалғандық. Адамның тарихи жолы. Қазақстан – бәрімізге ортақ үй. Біз – Ғаламшар балаларымыз. Табиғатпен үйлесімді болу. Сұлулыққа ұмтылу. Денсаулықтың біртұтастығы. Қызмет етудегі бақыт.
Білімдер:
- жалпыадамзаттық құндылықтардың мәні мен маңызы;
- өзіңді-өзің, адамдарды, әлемді жақсы көру, ішкі еркіндік және ішкі қуаттың жеткілікті болу қажеттілігі;
- мінездің жоғарғы сапасы, шынайы лидердің көрсеткіші;
- адамдар арасында қалай өмір сүруді, достасу, оларды жақсы көру, шаттана білуді түсіну, яғни барлық жағдайларда бақытты бола білуді ұғыну;
- өзіңді адамгершілік-рухани жетілдіру үшін, өзіңді өзің жетілдірудің және өзіңді өзің тәрбиелеудің мағынасын түсіну;
-қоршаған әлеммен үйлесімді өмір сүрудің, мамандық таңдаудың, өз отбасын құрудың маңыздылығын түсіну;
- өмірге деген жағымды, танымды қарым-қатынастың, өз іс-әрекетіне жауапкершіліпен қараудың, өз таңдауының, адамдармен тең қарым-қатынас жасауының, олармен бірге жұмыс істеуінің маңыздылығы;
Іскерліктер:
- белсенді тыңдау, дискуссия жүргізу, өз ойыңды және сезіміңді еркін жеткізу, өз ойыңды дәлелдеу, өзінің ұстанымыңда тұру және сұрақтарын құрастыру, топта жұмыс істеу, іскерлік қарым-қатынас құру;
- өмірде жалпыадамзаттық құндылықтарды түсіну және іске асыру: ақиқат, сүйіспеншілік, дұрыс әрекет, ішкі тыныштық, қиянат жасамау;
- өз ісіне және оқиғаға адамгершілік тұрғысынан баға бере отырып, оған өзіндік қатысы мен күйзелісін сараптау;
- қалауы мен мүмкіндіктерін саналы өлшеу, материалдық және рухани-адамгершілік тұрғыдағы қалауын ажырата білу, соңғысына баса көңіл аудару;
- жалпыадамзаттық құндылықтарға сәйкес өзінің жеке шешімін шығару, жағдайды зерттеу, кикілжіңнің алдын алу және шешімін табу;
- адамдармен жағымды қарым-қатынас жасау, басқа көзқарастағы және сенімдегі адамдарға төзімділік таныта білу;
- күнделікті өмірдегі ғажайыпты табу және сезіне білу;
- сұлулық заңдылығына сәйкес эстетикалық талғаммен, жақсы әдеттермен күнделікті өмірді сүре білу;
- айналадағы шынайылылықты түсіну және сараптау;
- жағымды өзгеріс үшін әрекетті жоспарлау және іске асыру, қоғамға қызмет ету дағдысын тәжірибе жүзінде қолдану;
- Қазақстан Республикасының азаматы болу, өз Отанын сүю;
-тарихына, отандық және әлемдік мәдени мұраға ұқыптылықпен қарау;
- мемлекеттік тілге және қазақ халқының ұлттық салт-дәстүріне, Қазақстан Республикасының барлық этностарының тілдері мен салт-дәстүріне құрметпен қарау;
- өзінің іс-әрекетін, физикалық және психологиялық жағдайын басқару, салауатты өмір сүру стилін қалыптастыра білу және салауатты өмір сүру;
-әлемді және өзін-өзі тануда жасампаз белсенділік таныту;
-өмірлік және кәсіби жағдайларда адамгершілік өлшемдерді басшылыққа алу;
- табиғатқа, қоршаған ортаға жауапкершілікпен қарау, салауатты өмір салтын саналы түрде ұстану, өзінің эмоционалдық-рухани және физикалық жағдайын қалыпты жағдайда ұстай білу.

БК 1, 2, 3, 4, 5, 7
ОГД.04
История Казахстана.
ОГД.05
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культурой;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
БК 4, 11
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология.
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим).
Культура Средневековья (Средневековый Восток, Средневековая Европа).
Культура Нового времени (XVII-XIX вв.).
Культура XX в.
Культура и религия.
Знания:
- периодизация развития первобытной культуры;
- основные этапы развития культуры Древнего мира;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- особенности реализма, символизма, натурализма и импрессионизма;
- о культуре XX в.
Умения:
- определять предмет и задачи культурологи как научной дисциплины;
- анализировать историческую ценность памятников культуры;
- описывать памятники архитектуры;
- давать сравнительный анализ художественных стилей XVII- XX вв.
БК 1, 2, 3, 4
СЭД. 02
Основы философии.
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Единство теории и методологии.
Проблемы социальной философии.
Знания:
- о процессе формирования научно-философского мировоззрения;
- о понятии "материя" и ее основных формах существования;
- законы и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества.
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- давать характеристику истории развития философской мысли;
- характеризовать бытие и его типы;
- давать характеристику диалектике как науке и как методу познания действительности;
- раскрывать закономерности развития гносеологии в философии;
- давать анализ экономическому базису и идеологической надстройке общества в их взаимосвязи;
- раскрывать отрицательное влияние НТР на человечество;
- анализировать глобальные проблемы человечества.
БК 1, 2, 3, 4
СЭД. 03
Основы экономики.
Введение в экономическую теорию.
Микроэкономика.
Макроэкономика.
Мировая экономика.
Основы теории переходной экономики.
Знания:
- о предмете экономической теории, о роли экономики в обществе;
- историю экономической мысли и современные направления, школы в развитии экономической теории;
- различия между понятиями спрос и предложение товаров, услуг и равновесной ценой;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период.
Умения:
- давать полное описание экономике как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснять понятие рынка, называть основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрывать причины образования биржи и ее значение в современной экономике;
- называть основные факторы экономического роста, уровни и виды экономического роста;
- объяснять экономические аспекты глобальных проблем современности;
- характеризовать пути социально-экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики.

БҚ1,2,3,4,5,7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы.
ЖГП. 05
Дене тәрбиесі
Маман даярлаудағы, оның салауатты өмір сүру салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің рөлі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Физикалық және спорттық өзіндік жетілуінің негіздері.
Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
-дене тәрбиесі арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыру;
-физикалық және спорттық өзіндік жетілу.
БҚ 4,11
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану.
Мәдениет теориясы. Ежелгі дәуір мәдениеті (Үнді, Қытай, Месопотамия, Грек, Рим). Орта ғасыр мәдениеті. (Орта ғасырдағы Шығыс, Орта ғасырдағы Еуропа). Жаңа заман мәдениеті (XVII- XIXғ.ғ). XX ғасыр мәдениеті. Мәдениет және дін.
Білімдер:
- алғашқы мәдениеттің даму кезеңдері;
- Ежелгі дәуір мәдениеті дамуының негізгі кезеңдері;
- ұлы ғалымдардың, Шығыс ақындарының, Қайта өрлеу ұлы тұлғаларының әлемдік мәдениетке қосқан үлестері;
-реализм, символизм, натурализм және импрессионизм ерекшеліктері;
- XX ғасырдағы мәдениет жайында.
Іскерліктер:
- мәдениеттануды ғылыми пән ретінде қарастырып, мақсатын анықтау;
- ескерткіштер мәдениетінің тарихи құндылығын сараптау;
-архитектуралық ескерткіштерді сипаттау;
- XVII – XX ғасырлардағы көркемдік стилдерге салыстырмалы сараптама беру.
БҚ 1,2,3,4
ӘЭП. 02
Философия негіздері:
Философия, оның пәні, қалыптасу және даму тарихы. Методология және теория бірлігі. Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
- ғылыми-философиялық әлемтанудың қалыптасу үдерісі жайында;
- "материя" ұғымы және оның болмысының негізгі түрлері;
- диалектиканың заңдары мен санаттары;
-қоғамның экономикалық, саяси, әлеуметтік ортасы туралы;
Іскерліктер:
- ғылым жүйесінде философияның орны мен рөлін сараптау;
- философиядан негізгі сұрақтардың мәнін ашу;
- философиялық ойлардың даму тарихына мінездеме беру;
- тұрмыс және оның типін мінездеу;
- диалектиканы ғылым ретінде және шынайылықты түсіну әдісі ретінде мінездеме беру;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылығын ашу;
- экономикалық базис пен қоғамның идеологиялық бетбұрысындағы өзара байланысына сараптама беру;
- адамзатқа ҒТТ жағымсыз әсерін ашу;
- адамзаттың ғаламдық проблемаларын сараптау.
БҚ 1,2,3,4
ӘЭП. 03
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика.
Әлемдік экономика.
Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
- экономикалық теория пәні мен қоғамдағы экономиканың рөлі туралы;
- экономикалық ойдың тарихы және заманауи бағыттары, зкономикалық теорияны дамытудағы мектептер;
- тауарға деген сұраныс пен ұсыныс, қызмет және бағаның тепе-теңдігі туралы түсініктердің айырмашылығын ажырата білу;
- әлемдік экономика дамуының тенденциялары туралы;
- өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі туралы;
Іскерліктер:
- экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
- экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін түсіну;
- нарыққа түсінік беру, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін атау;
- биржаның қалыптасу себептерін ашу және оның қазіргі экономикадағы мәні;
- экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін анықтау;
- заманауи ғаламдық мәселелердің экономикалық аспектілерін түсіндіру;
- қоғамның әлеуметтік- экономикалық даму жолдарын талдау;
- нарықтық экономиканың теориясын сараптау, бағалау.

БК 1, 2, 3, 4, 5
СЭД. 04
Основы права.
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права.
Знания:
-об общественно-исторических условиях, способствовавших становлению государства и права;
- Конституцию РК, законы РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства.
Умения:
- проявлять уважение к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- давать определения составу преступления;
- пользоваться нормативно-правовыми актами;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
- анализировать содержание правовых документов.
БК 1, 3, 4, 5, 6
СЭД. 05
Охрана труда.
Государственный надзор и общественный контроль за соблюдением законодательства о труде.
Организация работы по охране труда в учреждениях образования.
Основы трудового законодательства.
Основы санитарно-технических требований к помещениям учреждений образования.
Травматизм. Работа по предупреждению детского травматизма.
Основные требования к электробезопасности.
Основные требования к пожаробезопасности.
Знания:
- о формах и разновидностях организаций работы по охране труда;
- закона "О безопасности и охране труда";
- об отношениях между работодателем и работником;
- о видах контроля за состоянием охраны труда;
- об объекте управления охраны труда как подразделении по обеспечению безопасных условий труда;
- санитарных норм, установленных и допустимых температур помещений.
Умения:
- анализировать содержание правовых документов, дать сравнительный анализ санитарно-гигиенических, лечебно- профилактических, эргонометрических мероприятий;
- различать средства защиты человека от поражений электротоком;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- использовать знания по охране труда при решений вопросов производственной деятельности.
БК 5, 6, 7, 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Психология.
Введение в психологию. Познавательные процессы: ощущение, восприятие, внимание, память, мышление, воображение.
Основы возрастной психологии.
Основы педагогической психологии.
Знания:
- содержания, задач, методов психологии, строения мозга и психики, психологических свойств личности;
- особенностей познавательных и эмоционально-волевых процессов;
- психологических, возрастных особенностей подросткового и старшего школьного возраста;
- педагогических основ обучения и воспитания, педагогических способностей и качеств личности учителя.
Умения:
- определять и изучать психологические свойства личности, анализировать рефлекторную деятельность мозга;
- определять и характеризовать особенности и развитие познавательных процессов у учащихся;
- различать анатомо-физиологические, психологические особенности детей разных возрастов;
- диагностировать и учитывать индивидуальные особенности учащихся в процессе обучения и воспитания.
БК 1, 4, 5, 7
ПК 3.1.1., 3.1.2.,
3.1.4.
ОПД. 02
Педагогика.
Общие основы педагогики:
предмет и задачи педагогики, методы исследования, система образования в Республике Казахстан, факторы развития, формирования личности.
Теория воспитания: цели, задачи, методы, содержание, направления воспитания. Дидактика. Основы школоведения.
Знания:
- предмета, основных понятий, методов педагогики;
- этапов развития, истории системы образования;
- задач, содержания направлений воспитания;
- задач, функций классного руководителя;
- дидактических понятий, видов, принципов, методов, форм обучения;
- о работе педагогического совета, методических объединений;
- о методах, стилях руководства;
- о передовом педагогическом опыте и инновации.
Умения:
- применять методы педагогического исследования;
- руководствоваться в своей работе государственными документами об образовании Республики Казахстан;
- систематизировать информацию о системе образования;
- изучать учащихся, составлять характеристику на ученика, класс;
- планировать содержание и применять методы, средства, формы обучения и воспитания;
- осуществлять формы контроля и оценки знаний, умений и навыков учащихся;
- устанавливать целесообразные формы взаимодействия с учащимися.
БК 1, 4, 5, 7
ПК 3.1.1., 3.1.2.,
3.1.4.
ОПД. 03
Этнопедагогика.
Казахская этнопедагогика, ее теория и научно-методологическая основа. Виды воспитания в народной педагогике:
физическое, трудовое, эстетическое, умственное, патриотическое, экологическое.
Семейное воспитание в народной педагогике.
Казахская этнопедагогика в системе образования.
Знания:
- целей, задач, предмета, методов исследования этнопедагогики;
- средств умственного, трудового, эстетического, патриотического, экологического воспитания.
Умения:
- осуществлять сбор песен, поговорок, пословиц о воспитании казахского народа;
- применять исследования казахстанских педагогов об этнопедагогике в учебно-воспитательной работе;
- планировать работу по национальному воспитанию.
БК 1, 4, 5, 7
ПК 3.1.1., 3.1.2.,
3.1.4.
ОПД. 04
Методика воспитательной работы.
Основные направления воспитательной работы, методы, формы воспитания, деятельность классного руководителя, планирование воспитательной, внеклассной работы.
Планирование и проведение классных часов.
Народная педагогика о национальном воспитании учащихся.
Знания:
- о целях, задачах, направлениях воспитательной работы в школе;
- о методах, приемах, средствах и формах воспитания;
- особенности планирования воспитательной работы;
- обязанности и функции классного руководителя;
- о роли народной педагогики в воспитании учащихся.
Умения:
- планировать и проводить воспитательную работу;
- применять разнообразные методы, приемы, средства воспитания;
- организовывать различные виды классной, внеклассной, внешкольной воспитательной работы;
- осуществлять работу классного руководителя;
- проводить работу с родителями.
БК 1, 4, 5, 7
ПК 3.1.5., 3.1.7.
ОПД. 05
Методика научно-педагогического исследования.
Методология педагогических исследований, анализ состояния исследуемого вопроса, наблюдение, педагогический опыт, педагогический эксперимент. Опросные методы.
Первичные документы, используемые в области педагогического исследования образования: книги, научные статьи, тезисы докладов, энциклопедии, справочники, отчеты и диссертации, нормативно-технические документы (стандарты и др.), патенты и другие правоохранительные документы.
Аналитико-синтетическая переработка документальных источников информации.
Вторичные документы: аннотация, реферат и обзоры.
Библиографические и реферативные издания.
Логика и структура студенческого исследования, оформление итогов научной работы.
Знания:
- о методах педагогических исследований: эксперименте, наблюдениях, опросных методах;
- о логике и структуре исследования;
- о процессе изучения и внедрения педагогического опыта.
Умения:
- проводить наблюдения, эксперимент, опрос;
- изучать, обобщать педагогический опыт учителей;
- оформлять итоги научных работ.
БК 10 ПК 3.1.1., 3.1.2.,

БҚ 1,2,3,4,5
ӘЭП. 04
Құқық негіздері:
Мемлекет және құқық теориясы. Конституциялық құқық. Азаматтық құқық. Меншіктік, отбасылық, әкімшілік, қылмыс, еңбек құқықтары негіздері.
Білімдер:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар туралы;
- ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы туралы;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар және қолданылатын шаралар;
- еңбек және ұжымдық келісім-шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі туралы;
- қоғамды демократизациялау, құқықтық мемлекет құру туралы;
Іскерліктер:
- мемлекеттің негізгі заңына, мемлекеттік рәміздерге құрмет көрсету;
- азаматтық құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
- құқық бұзушылық фактілерін талдау;
- қылмыс құрамына анықтама беру;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
- құқықтық тәрбие әдістерін таңдау және дұрыс қолдану;
-құқықтық құжаттардың мазмұнын сараптау.
БҚ 1,3,4,5,6
ӘЭП. 05
Еңбекті қорғау:
Еңбек заңнын сақтауға мемлекеттік тексеру және қоғамдық бақылау. Білім беру ұйымдарындағы еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Еңбек заңдарының негіздері.
Білім беру мекемелерінің ғимараттарына арналған санитарлық-техникалық талаптар негізі. Жарақаттану. Бала жарақаттануының алдын-алу жұмыстары.
Электр қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастырудың түрлері мен формалары туралы;
- "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" заңы;
жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы қарымқатынас туралы;
- еңбекті қорғау жағдайын бақылау түрлері туралы;
- қауіпсіз еңбек жағдайымен қамтамасыз ететін бөлім ретіндегі еңбекті қорғау басқармасы нысаны туралы;
- бөлме температурасының бекітілген және рұқсат етілетін санитарлық нормалары.
Іскерліктер:
- құқықтық құжаттардың мазмұнын сараптау;
- санитарлық-гигиеналық, емдік-профилактикалық, эргонометриялық шараларға салыстырмалы сараптама беру;
- адамды электр тогынан қорғауға арналған құралдарды айыра білу;
- төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік қызметке байланысты сұрақтарды шешуде еңбекті қорғау бойынша білімдерін пайдалану.
БҚ 5,6,7,8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Психология.
Психология пәніне кіріспе.
Таным процестері: сезіну, қабылдау, ойлау, зейін, есте сақтау, қиял.
Жас ерекшелік психологиясының негіздері. Педагогикалық психологияның негіздері.
Білімдер:
- психологияның мазмұны, міндеттері, әдістері, ми және психиканың, жеке тұлғаның психологиялық сипаттарының қалыптасуы;
- танымдық, эмоционалдық – еріктік процестерінің ерекшеліктері;
- жасөспірім және жоғарғы мектеп жасындағы балалардың психологиялық және жасына сай ерекшеліктері;
- мұғалім тұлғасының білім берудегі және тәрбиелеудегі педагогикалық негізі, қабілеттері мен сапалары.
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның психологиялық сипатын анықтау және зерттеу, мидың рефлекторлық қызметін талдау;
- оқушылардың таным процестерінің ерекшеліктері мен дамуын анықтау және сипаттау;
- әртүрлі жастағы балалардың анатомиялық- физиологиялық және психикалық ерекшеліктерін айыра білу;
- білім беру және тәрбиелеу үрдісінде оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін ескеру және диагностикалау.
БҚ 1,4,5,7
КҚ 3.1.1.,
3.1.2.,
3.1.4.
ЖКП.02
Педагогика.
Педагогиканың жалпы негіздері: педагогика пәні және міндеттері, зерттеу әдістері, Қазақстан Республикасындағы білім беру жүйесі, жеке тұлғаның даму факторлары, қалыптасуы.
Тәрбие теориясы: тәрбиенің мақсаты, міндеттері, мазмұны, әдістері, тәрбие бағыттары. Дидактика. Мектептану негіздері.
Білімдер:
- педагогика пәні, негізгі ұғымдары, әдістері;
- білім беру жүйесінің даму тарихы, кезеңдері;
- тәрбиелеу бағытының міндеттері, мазмұны;
- сынып жетекшісінің міндеттері, қызметі;
- білім берудің дидактикалық түсініктері, түрлері, ұстанымдары, әдістері, формалары;
- педагогикалық кеңес, әдістемелік бірлестік жұмыстары туралы;
- басқару әдістері, стилдері туралы;
- озат педагогикалық тәжірибе және инновация туралы.
Іскерліктер:
- педагогикалық зерттеу әдістерін қолдану;
- Қазақстан Республикасының білім туралы мемлекеттік құжаттарын өз жұмысында басшылыққа алу;
- білім беру жүйесі туралы ақпараттарды жүйелеу;
- оқушыларды зерттеу, оқушыға, сыныпқа мінездеме беру;
- білім беру мен тәрбиелеудің мазмұнын жопарлау және әдіс-тәсілдерін, формаларын қолдану;
- оқушыларды бақылау және білімін бағалау формаларын, іскерлік пен дағдыларын жүзеге асыру;
- оқушылармен өзара мақсатты әрекет ұйымдастыру.
БҚ 1,4,5,
КҚ 3.1.1.
3.1.2.,
3.1.4.
ЖКП.03
Этнопедагогика.
Қазақ этнопедагогикасы, теориясы және ғылыми-әдістемелік негізі. Халық педагогикасындағы тәрбиенің түрлері: дене, еңбек, эстетикалық, ақыл-ой, елжандылық, экологиялық.
Халық педагогикасындағы отбасы тәрбиесі. Білім беру жүйесіндегі қазақ этнопедагогикасы.
Білімдер:
- этнопедагогиканың пәні, мақсаты, міндеттері, зерттеу әдістері;
- ақыл-ой, еңбек, эстетикалық, елжандылық, экологиялық тәрбиенің құралдары.
Іскерліктер:
- қазақ халқының тәрбие туралы мақал-мәтелдерін, әндерін жинақтау;
- Қазақстандық педагогтардың этнопедагогикалық зерттеулерін оқу-тәрбие жұмысында қолдану;
- ұлттық тәрбие бойынша жұмысты жоспарлау.
БҚ 1,4,5,
КҚ 3.1.1.
3.1.2.,
3.1.4.
ЖКП.04
Тәрбие жұмысының әдістемесі.
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары, тәрбиенің әдістері, формалары, сынып жетекшісінің қызметі, сыныптан тыс тәрбие жұмысын жоспарлау. Сынып сағаттарын жоспарлау және өткізу. Халықтық педагогикада оқушыларды ұлттық тәрбиелеу жайында.
Білімдер:
- мектептегі тәрбие жұмысының мақсаты, міндеттері, бағыттары;
- тәрбие әдістері, тәсілдері, құралдары;
- тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктері;
- сынып жетекшісінің міндеттері және функциялары;
- оқушыларды тәрбиелеудегі халықтық педагогиканың рөлі;
Іскерліктер:
тәрбие жұмысын жоспарлау және өткізу;
- тәрбиенің алуан түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдану;
- сыныпта, сыныптан тыс, мектептен тыс тәрбиелік іс- шаралардың алуан түрін ұйымдастыру;
- сынып жетекшісінің жұмысын жүзеге асыру;
- ата-аналармен жұмыс жүргізу.
БҚ 1,4,5,7
КҚ 3.1.5.,.
3.1.7.
ЖКП.05
Ғылыми педагогикалық зерттеу әдістемесі.
Педагогикалық зерттеудің әдіснамасы, зерттелген мәселе жағдайына талдау жасау, бақылау, педагогикалық тәжірибе, педагогикалық эксперимент. Сұрау әдістері. Білім берудің педагогикалық зерттеу аясындағы қолданылатын бастапқы құжаттар: кітаптар, ғылыми мақалалар, баяндау тезисі, энциклопедия, анықтамалар, есеп беру анықтамалары мен диссертациялар, нормативтік-техникалық құжаттар (стандарттар және т.б.), патенттер және басқа құқық қорғаушылық құжаттар. Ақпараттың құжаттық негізіне аналитикалық- синтетикалық өңдеу.
Екінші құжаттар: аннотациялар, рефераттар және шолулар.
Библиографиялық және рефераттық басылымдар.
Білім алушылардың зерттеу жұмыстарының логикасы және құрылымы, ғылыми жұмыстың нәтижелерін рәсімдеу.
Білімдер:
- педагогикалық зерттеулердің әдістері туралы: эксперимент, бақылау, сұрау әдістері;
- зерттеудің логикасы және құрылымы;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу және енгізу үдерісі туралы;
Іскерліктер:
- бақылау, сауалнама, шағын эксперимент жүргізу;
- оқытушылардың педагогикалық тәжірибесін зерттеу, тарату;
- ғылыми жұмыс нәтижелерін рәсімдеу.
БҚ 10-4,6,8
КҚ 3.1.1.
3.1.2.,

3.1.8.
ОПД. 06
Анатомия, физиология и школьная гигиена.
Введение. Морфофункциональная организация организма человека. Строение, функции и гигиена нервной и двигательной систем. Сердечнососудистая система. Органы дыхания. Органы пищеварения. Обмен веществ. Органы выделения. Кожа. Закаливание организма. Гигиенические требования к окружающей среде школьников.
Знания:
- основных механизмов, обеспечивающих целостное единство организма;
- о взаимосвязи между строением и функциями органов, между организмом и окружающей средой;
- строения клеток и тканей, их функциональных особенностей;
- значения, строения и основных свойств нервной системы;
- современной теории высшей нервной деятельности, видов торможения;
- определения и классификации сенсорных систем;
- строения и функций опорно-двигательного аппарата, его физиологических особенностей в каждом возрастном периоде;
- значения и структуры желез внутренней секреции;
- значения и видов обменных процессов в организме;
- значения и системы кровообращения, строения сердца и его работы;
- значения и строения дыхательного аппарата;
- значения и строения органов пищеварения;
- строения и значения кожи.
Умения:
- проводить антрометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
- работать с немыми таблицами по строению ЦНС и вегетативной нервной системы, по строению сенсорных систем, по строению органов выделения;
- различать типы и возрастные особенности высшей нервной деятельности;
- анализировать правильность составления расписания, с учетом возрастных особенностей работоспособности;
- анализировать гигиенические требования к освещенности, окраске и оборудованию комнат для занятий;
- определять показатели основного обмена веществ у детей школьного возраста;
- дать краткие сведения о заболеваниях детей и подростков и их профилактике;
- определять методы изучения функционального состояния сердца;
- определять роль печени в пищеварении;
- соблюдать гигиену и режим питания детей и подростков;
- составлять правила закаливания воздухом, солнцем, водой;
- оказывать первую доврачебную помощь при ожоге, обморожении.
БК 4, 11
ПК 3.1.4.
ОПД. 07
Новые педагогические технологии.
Основные виды педагогических технологий: педагогические технологии на основе гуманизации и демократизации педагогических отношений, педагогические технологии на основе активизации и интенсификации деятельности учащихся, педагогические технологии на основе методического усовершенствования и дидактического реконструирования учебного материала, педагогические технологии на основе эффективности организации и управления процессом обучения, развивающие технологии обучения,
Технология обучения в авторских школах.
Компьютерная технология. Мультимедиа-технология.
Сетевая технология, Интернет-технология.
Технология дистанционного обучения.
Интерактивная технология.
Информацонно-коммуникационная технология.
Готовность будущего учителя к методической работе в условиях электронно-методической системы.
Знания:
- значение, структуру технологии обучения;
- виды педагогических технологий;
- особенности, содержание модульной, компьютерной, развивающей, диференцированной, игровой технологий обучения, технологии укрупнения дидактических единиц, технологии сотрудничества, проблемного обучения, технологии группового и коллективного обучения;
- основы компьютерной технологии;
- представление о принципах работы мультимедиа-технологии;
- типы, топологии сетей, локальные и глобальные сети;
- о дистанционном обучении, о путях организации дистанционного обучения;
- об ИКТ, интерактивной технологии;
- виды систем управления базами данных.
Умения:
- анализировать и различать, классифицировать педагогические технологии;
- модулировать учебную информацию;
- планировать уроки с использованием новых педагогических технологий;
- применять педагогические технологии на практике;
- применять возможности компьютера, интерактивной доски, интерактивного, графического планшета, электронной указки, карандаша, аппараты постоянной "обратной связи", цифровых аудио- и видео технологий;
- использовать контролирующие и тестирующие программы Интернет, электронную почту, чат в учебных целях.
БК10, ПК 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.8.
ОПД. 08
Основы педагогического мастерства:
Педагогическая техника. Речь учителя.
Культура общения учителя и учащихся.
Мастерство учителя в управлении учебно- воспитательным процессом.
Знания:
- элементов педагогического мастерства: гуманистической направленности, педагогических способностей, профессиональных знаний, педагогической техники;
- компонентов педагогической техники;
- дидактических, организаторских, коммуникативных умений;
- педагогического общения, его функций, стилей, структуры;
- методов убеждения и внушения.
Умения:
- повышать уровень своего педагогического мастерства;
- формировать подробности в самопознании;
- мобилизовать учащихся на интенсивную деятельность, уметь устанавливать общение с коллективом и отдельной личностью, вести наблюдения, организовывать коллектив;
- строить отношения с учащимся, руководить познавательной деятельностью на основе сотрудничества.
БК10, ПК 3.1.1,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.8.
ОПД. 09
Основы менеджмента:
Менеджмент как наука. Эволюция теории управленческой мысли.
Направления и школы в развитии менеджмента как науки. Управленческая наука. Управленческая культура. Методы управления.
Сущность, методы и функции менеджмента.
Система комплексного управления внутренней и внешней средой. Функции управления. Нетрадиционное научное управление. Уровни менеджмента.
Менеджер предприятия и эффективность управления.
Менеджер как руководитель. Индивидуальный подход к работнику. Широкий спектр деятельности менеджера. Разработка плана. Высокая результативность работы.
Планирование как система управления предприятием.
Бизнес – план. Структура бизнес - плана.
Теория, методика и технология педагогического менеджмента.
Знания:
- направлений школы в развитии менеджмента;
- системы сущности, функций, уровней менеджмента;
- об педагогическом менеджменте;
- методов управления и самоуправления;
- принципов микросоциального управления;
- спектра деятельности менеджера;
- структуры бизнес-плана.
Умения:
- регулировать человеческие отношения и поведение;
- использовать методы управления;
- обеспечивать конкурентоспособность;
- использовать принципы микросоциального управления;
- находить индивидуальный подход к сотрудникам;
- разрабатывать бизнес-план.

3.1.8.
ЖКП.06
Анатомия, физиология және мектеп гигиенасы.
Кіріспе. Адам ағзасының морфофункционалдық топтамасы. Жүйке жүйесі және тірек қимыл жүйесінің құрылымы, қызметі, гигиенасы. Жүрек –қан тамырлар жүйесі. Тыныс алу мүшелері. Ас қорыту мүшелері. Зат алмасу. Зәр шығару мүшелері. Тері. Ағзаны шынықтыру. Оқушылардың қоршаған ортасына қойылатын гигиеналық талаптар.
Білімдер:
- ағзаның біртұтастығын қамтамасыз ететін негізгі механизмдері;
- мүшелердің құрылымы мен функциясы арасындағы, ағза мен қоршаған орта арасындағы өзара байланысы;
- жасуша мен ұлпалардың құрылымы, олардың қызмет ерекшеліктері;
- жүйке жүйесінің маңызы, құрылымы және негізгі сипаттары;
- жоғары жүйке қызметінің заманауи теориясы, тежелу түрлері;
- сезім жүйесінің анықтамасы, классификациясы;
- тірек –қимыл аппаратының құрылымы және қызметі, оның әрбір жас ерекшелік дамуындағы физиологиялық ерекшеліктері;
- ішкі секреция бездерінің құрылысы мен маңызы;
- зат алмасудың ағзадағы маңызы, түрлері;
- қан айналымы жүйесі және маңызы, жүректің құрылысы, қызметі;
- тыныс алу аппаратының маңызы, құрылымы;
- ас қорыту жүйесінің құрылымы, маңызы;
- терінің маңызы, құрылымы.
Іскерліктер:
- антрометриялық өлшемді жүргізу, оны орта статистикалық көрсеткіштермен салыстыру;
- ОЖЖ құрылымы және вегетативті жүйке жүйесі, сезім жүйесі, зәр шығару жүйесі құрылымдары бойынша мылқау таблицамен жұмыс істеу;
- жоғары жүйке қызметінің жасына сай ерекшелігін және түрін айыра білу;
- жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс қабілеттерін ескере отырып, сабақ кестесінің дұрыс құрылғанына сараптама жасау;
- сабақ бөлмесіндегі жылу мен жарыққа қойылатын гигиеналық талаптарды сараптау;
- мектеп жасындағы балалардың негізгі зат алмасу көрсеткіштерін анықтау;
- балалар мен жасөспірімдердің аурулары, олардың алын алу шаралары туралы қысқаша мағлұмат беру;
- жүректің функционалдық жағдайын зерттеудің әдістерін анықтау;
- ас қорытудағы бауырдың маңызын анықтау;
- балалар мен жасөспірімдердің тамақтану тәртібін, гигиенасын сақтау;
- ауа, күн, сумен шынығудың ережесін құру;
- күю, үсу кезінде алғашқы жәрдем көрсету.
БҚ 4,11
КҚ 3.1.4.
ЖКП.07
Жаңа педагогикалық технологиялар.
Педагогикалық технологиялардың негізгі түрлері: ізгілікті және демократиялы педагогикалық қарым-қатынас негізіндегі педагогикалық технологиялар, білім алушылардың белсендірілген және күшейтілген іс-әрекетінің негізіндегі педагогикалық технологиялар, оқу материалын әдістемелік жетілдіру және дидактикалық қайта құрастыру негізіндегі педагогикалық технологиялар, оқыту үдерісін тиімді ұйымдастыру және басқару негізіндегі педагогикалық технологиялар, оқытудың дамытушылық технологиялары.
Авторлық мектептердің оқыту технологиясы.
Компьютерлік технология. Мультимедия технологиясы.
Желілік технология, Интернет-технология.
Қашықтықтан оқыту технологиясы.
Интерактивті технология.
Ақпараттық-коммуникациялық технология. Электрондық-әдістемелік жүйе жағдайында болашақ мұғалімнің әдістемелік жұмысқа дайындығы.
Білімдер:
- оқыту технологиясының мәні мен құрылымын;
- педагогикалық технология түрлері;
- оқытудың модульдік, компьютерлік, дамытушылық, дифференциалдық, ойын технологиялары, дидактикалық бірліктерді ірілендіру, іскерлік, проблемалық оқыту, топтық және ұжымдық оқыту технологияларының ерекшеліктері мен мазмұны;
- компьютерлік технология негіздері;
- мультимедиа- технологиясы жұмысының принциптері туралы түсінік;
- желілердің түрлері мен топологиясы, локальды және ғаламдық желілер;
- қашықтықтан оқыту, оны ұйымдастыру жолдары туралы;
- интерактивті технология туралы;
- мәліметтер қорын басқару жүйесінің түрлері.
Іскерліктер:
- педагогикалық технологияларды сараптау, ажырата білу, жүйелеу;
- оқу ақпаратын модулдеу;
- сабақтарды жаңа педаго-гикалық технологияларды қолдана отырып жоспарлау;
- тәжірибеде педагогикалық технологияларды қолдану;
- компьютердің, интерактивті тақтаның, интерактивті, графикалық планшеттің, электронды нұсқағыштың, қарындаштың, тұрақты "кері байланысты" аппараттарының, сандық аудио және видео технологияларының мүмкіндіктерін пайдалану;
- оқу мақсатында Интернеттің бақылаушы және тестілеу бағдарламаларын, электрондық поштаны, чатты қолдану.
БҚ 10КҚ
3.1.1.,
3.1.5.,
3.1.6.
3.1.8.
ЖКП.08
Педагогикалық шеберлік негіздері:
Педагогикалық техника. Мұғалімнің сөзі. Мұғалім мен оқушылар қарым-қатынасының мәдениеті.
Мұғалімнің оқу-тәрбие үдерісін басқарудағы шеберлігі.
Білімдер:
- педагогикалық шеберлік элементтері: ізгілікті бағыт, педагогикалық қабілет, кәсіптік білім, педагогикалық техника;
- педагогикалық техника компоненттері;
- дидактикалық, ұйымдастырушылық, коммуникативтік біліктері;
- педагогикалық қарым-қатынас, оның қызметі, стильдері, құрылымы;
- сендіру мен әсер ету тәсілдері.
Іскерліктер:
- өзінің педагогикалық шеберлік деңгейін көтеру,
- өзін-өзі тануда нақтылықты қалыптастыру;
- оқушыларды танымдық жұмысқа жұмылдыру, ұжыммен және жеке тұлғамен қарым-қатынас орната білу, бақылау жүргізу, ұжымды ұйымдастыру;
- оқушылармен өзара әрекет орнату;
- ынтымақтастық негізінде оқушылармен қарым-қатынас орнату, танымдық іс-әрекетін басқару.
БҚ 10
КҚ
3.1.1.,
3.1.5.,
3.1.6.
3.1.8.
ЖКП.09
Менеджмент негіздері:
Менеджмент ғылым ретінде. Басқару ойлары теориясының дамуы. Менеджменттің ғылым ретінде дамуының бағыттары мен мектептері.
Басқару ғылымы.
Басқару мәдениеті.
Басқару әдістері. Менеджмент болмысы, әдістері мен қызметі.
Ішкі және сыртқы ортаны кешенді басқару жүйесі.
Басқару қызметі. Дәстүрлі емес ғылыми басқару.
Менеджмент деңгейлері.
Кәсіпорын менеджері және басқару тиімділігі.
Менеджер басқарушы ретінде. Қызметкерлерге жеке қарым-қатынас. Менеджер қызметінің кең ауқымдылығы. Жоспар құру. Жұмыстың жоғары нәтижелілігі.
Жоспарлау -кәсіпорынды басқару жүйесі ретінде.
Бизнес – жоспар. Бизнес – жоспар құрылымы.
Педагогикалық менеджмент теориясы, әдістемесі және технологиясы.
Білімдер:
- менеджментті дамытудағы мектептердің бағыттары;
- менеджмент болмысының, қызметінің, деңгейінің жүйесі;
- педагогикалық менеджмент туралы;
- басқару және өзін-өзі басқару әдістері;
- микроәлеуметтік басқару принциптері;
- менеджер қызметінің спектрі;
- бизнес-жоспар құрылымы.
Іскерліктер:
- адами қарым-қатынасын және әрекетін реттеу;
- басқару әдістерін қолдану;
- бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін қолдану;
- қызметкерлермен жеке қарым-қатынас орнату;
- бизнес-жоспар жасақтау.

3.1.9
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Введение в специальность:
Профессиональная педагогическая деятельность. Принципы педагогической деятельности. Личность педагога. Единство мысли, слова и дела как основа профессиональной деятельности учителя. Ш.А. Амонашвили о роли учителя. Философские истоки духовно-нравственного самосовершенствования. О важности позитивного настроя в жизни учителя. Мысль и воспитание мыслью. Профессионально-педагогическая культура учителя. Личностно-творческий компонент профессионально-педагогической культуры. Технология самообразовательной деятельности и культура умственного труда.
Знания:
- о специфике учительского труда;
- функции и роли учителя;
- о сущности и принципах системы образования, о структуре системы образования, государственных приоритетах в области образования;
- о великих педагогах Казахстана и зарубежных стран;
- о сущности и социальной роли педагогической деятельности, главные направления педагогической деятельности и профессионально-личностного самосовершенствования;
- методологические основы личностно-ориентированного, индивидуального и компетентностного подхода к обучению, воспитанию и механизм их реализации.
Умения:
- формировать и развивать способности для избранной профессии;
- использовать передовой опыт учителей-новаторов;
- применять профессионально-педагогическую терминологию, общенаучную и профессиональную лексику;
- выстраивать гармоничные отношения с самим собой и окружающим миром.
БК 1
ПК
3.1.1,
3.1.4,
3.1.6.
СД.02
Теоретические основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание".
Актуальность нравственно-духовного образования в современном мире. Глобальные проблемы современности. Общепланетарное единство человечества. Духовно-нравственный характер глобальных проблем человечества.
Цель и сущность программы НДО "Самопознание".
Исторические основы программы НДО "Самопознание". Духовно-нравственное наследие человечества как основа содержания программы НДО "Самопознание". Становление и развитие НДО в Республике Казахстан.
Ключевые понятия нравственно-духовного образования. Духовность, нравственность, их взаимосвязь. Вечные общечеловеческие ценности.
Психологические основы процесса нравственно-духовного образования.
Сознание - высшая способность личности.
Принципы программы НДО "Самопознание".
Возрождение духовно-нравственных ценностей как единственная возможность выживания человечества. Исторические основы аксиологии. Классификация ценностей. Абсолютные ценности. Общечеловеческие ценности как основа содержания программы "Самопознание". Связь общечеловеческих ценностей друг с другом, с человеком и природой. Истина как цель самопознания. Истина абсолютная и относительная. Сила настоящего момента. Любовь – основополагающий принцип самопознания. Виды любви. Бескорыстная и безусловная любовь. Любовь – это энергия, которая поддерживает жизнь на земле. Практика праведного поведения как основа жизни. Качества, присущие праведному поведению. Совесть как мерило праведного поведения. Бескорыстное служение. Покой как внутренняя природа человека. Ненасилие – результат гармоничного развития личности. Новая философия науки: восстановление духовно-нравственных основ в современной науке. Интеграция самопознания и других учебных дисциплин. Виды интеграции и пути интеграции. Самопознание через внеучебную деятельность.
Роль учителя в программе НДО "Самопознание".
Условия реализации НДО "Самопознание" в школах.
Знания:
- духовно-гуманные тенденции в современном образовании;
- концептуальные основы программы нравственно-духовного образования "Самопознание", цель и сущность программы;
- особенности духовного наследия человечества в мировой исторической ретроспективе;
- смысл и значение общечеловеческих ценностей;
- структуру сознания и процесс восприятия информации;
- принципы программы НДО "Самопознание";
- понятие "аксиология";
- исторические основы аксиологии;
- классификация ценностей;
- сущность общечеловеческих ценностей: истины, любви, праведного поведения, внутреннего покоя, ненасилия.
- виды и пути интеграции самопознания и других дисциплин.
- предназначение и роль учителя в программе НДО "Самопознание";
- условия реализации НДО "Самопознание" в школах.
Умения:
- анализировать мировую философскую, педагогическую, психологическую мысль в контексте духовно-нравственного содержания;
- различать между истинными (вечными) и ложными (временными) ценностями в жизни;
- анализировать мировую философско-историческую мысль в контексте аксиологии;
- выявлять связь общечеловеческих ценностей друг с другом, с человеком и природой;
- развивать позитивное мышление и позитивное отношение к себе и другим людям;
- выстраивать нравственную педагогическую позицию, следуя принципу единства мысли, слова и дела;
- руководствоваться в жизненных и профессиональных ситуациях нравственными критериями, принимать ответственные решения в соответствии с общечеловеческими ценностями.

3.1.9
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Мамандыққа кіріспе.
Кәсіби педагогикалық қызмет. Педагогикалық қызметтің принциптері. Педагог тұлғасы. Ой, сөз және іс-әрекет бірлігі оқытушының кәсіби қызметінің негізі ретінде. Ш.А.Амонашвили мұғалімнің рөлі туралы. Рухани-адамгершілік жетілудің философиялық қайнар көзі. Оқытушы өміріндегі жағымды көңіл-күйдің маңыздылығы. Ой және ойды тәрбиелеу. Оқытушының кәсіби-педагогикалық мәдениеті. Кәсіптік-педагогикалық мәдениеттің жеке-шығармашылық компоненті. Ақыл-ой еңбегінің мәдениеті және өзіндік білім алу қызметінің технологиясы.
Білімдер:
- оқытушы еңбегінің ерекшелігі туралы;
- оқытушы қызметі мен рөлі;
- білім беру жүйесінің принциптері мен мәні, білім беру жүйесінің құрылымы, білім беру саласындағы мемлекеттік приоритет туралы;
- Қазақстан және шетел ұлы педагогтары туралы;
- педагогикалық қызметтің әлеуметтік рөлі мен мәні туралы, педагогикалық қызметтің және кәсіби-тұлғалық өзіндік жетілудің басты бағыттары туралы;
- білім беруге, тәрбиелеуге тұлғалық-бағытталған, жеке және құзіреттілік тұрғысынан қарастырудың методологиялық негіздері және оларды тарату механизмі туралы;
Іскерліктер:
- таңдаған мамандығы бойынша қабілеттерін қалыптастыру және дамыту;
- жаңашыл мұғалімдердің озық тәжірибелерін пайдалану;
- кәсіби-педагогикалық терминдерді, жалпы ғылыми және кәсіби лексиканы қолдану;
- өз-өзімен және қоршаған әлеммен үйлесімді қарым-қатынас орнату.
БҚ 1
КҚ
3.1.1,
3.1.4,
3.1.6.
АП.02
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының теориялық негіздері.
Қазіргі замандағы рухани-адамгершілік білім берудің маңыздылығы.
Қазіргі таңдағы ғаламдық мәселелер. Жалпы ғаламдық адамзат бірлігі. Адамзаттың ғаламдық мәселелерінің рухани-адамгершілік сипаты.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының мәні мен мақсаты.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының тарихи негізі. Адамзаттың рухани-адамгершілік мұрасы "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасы мазмұнының негізі. Қазақстан Республикасындағы рухани-адамгершілік білім берудің қалыптасуы және дамуы.
Рухани-адамгершілік білім берудегі басты түсініктер. Руханилық, адамгершілік, олардың өзара байланысы. Мәңгілік жалпыадамзаттық құндылықтар.
Рухани-адамгершілік білім беру үдерісінің психологиялық негіздері.
Сана – жеке тұлғаның жоғарғы қабілеті.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының принциптері.
Адамзаттың өмір сүруінің бір мүмкіндігі рухани-адамгершілік құндылықтардың қайта жандануында. Аксиологияның тарихи негіздері. Құндылықтарды классификациялау. Абсолютті құндылықтар. Жалпыадамзаттық құндылықтар "Өзін-өзі тану" бағдарламасы мазмұнының негізі. Жалпыадамзаттық құндылықтардың бір-бірімен, адаммен және табиғатпен байланысы. Ақиқатты тану - өзін-өзі танудың негізгі мақсаты. Абсолютті және салыстырмалы ақиқат. Осы сәттің күші. Сүйіспеншілік - өзін-өзі танудың негізін қалаушы принцип. Сүйіспеншіліктің түрлері. Риясыз және шартсыз сүйіспеншілік. Сүйіспеншілік – жер бетіндегі өмірді сақтап тұрған ұлы күш. Дұрыс әрекет тәжірибесі - өмір сүрудің негізі. Дұрыс әрекет қасиеттері. Ар-ұждан - дұрыс әрекеттің өлшемі. Риясыз қызмет ету. Тыныштық - адамның ішкі табиғаты сияқты. Қиянат жасамау – жеке тұлғаның үйлесімді дамуының нәтижесі. Ғылымның жаңа философиясы: заманауи ғылымда рухани-адамгершілік негіздердің қайта жандануы. Өзін-өзі тану мен басқа оқу пәндерінің ықпалдасуы. Ықпалдастырудың түрлері мен жолдары. Өзін-өзі тану оқудан тыс іс-шараларда.
Білімдер:
-қазіргі білім берудегі рухани-ізгілік тенденциясы;
- "Өзін-өзі тану" рухани- адамгершілік білім беру бағдарламасының концептуалдық негізі, бағдарламаның мақсаты мен мәні;
- адамзаттың рухани мұрасының әлемдік тарихи көне көзқарастағы ерекшелігі;
- жалпыадамзаттық құндылықтардың мәні мен маңызы;
- сананың құрылымы және ақпаратты қабылдау үдерісі;
- "Өзін-өзі тану" РАББ бағдарламасының ұстанымдары;
- "аксиология" ұғымы;
- аксиологияның тарихи негіздері;
-құндылықтар классификациясы;
-жалпыадамзаттық құндылықтардың: ақиқат, сүйіспеншілік, дұрыс әрекет, ішкі тыныштық, қиянат жасамаудың мәні;
- өзін-өзі тануды басқа оқу пәндерімен ықпалдастырудың түрлері және оның жолдары;
- "Өзін-өзі тану" рухани адамгершілік білім беру бағдарламасындағы мұғалімнің рөлі мен орны;
- "Өзін-өзі тану" рухани- адамгершілік білім беру бағдарламаларын мектептерде тарату жағдайы.
Іскерліктер:
- әлемдік философиялық, педагогикалық, психологиялық ойларды рухани-адамгершілік мазмұндағы контексте талдай білу;
- өмірдегі құндылықтардың ақиқаты (мәңгілік) мен жалған (уақытша) аралығын ажырата білу;
- аксиология контексіндегі әлемдік философиялық-тарихи ойларды талдау;
- жалпыадамзаттық құндылықтардың бір-бірімен, адаммен және табиғатпен байланысын анықтау;
- өзіне және басқа адамдарға деген жағымды ойлары мен жағымды қарым-қатынастарын дамыту;
- ой, сөз және іс-әрекет бірлігі принциптерін басшылыққа ала отырып, өзіндік педагогикалық адамгершілік ұстанымын қалыптастыру;
- өмірлік және кәсіптік жағдайларда адамгершілік қағидаларды басшылыққа алу, жалпыадамзаттық құндылықтарға сәйкес жауапты шешім қабылдау.

БК 1, 2, 3, 4.
ПК
3.1.2.
СД. 03
Основы гуманной педагогики и психологии:
Гуманизм как феномен культуры: история и современность.
Гуманизм как современное мировоззрение. Гуманистическое понимание человека. Базовые принципы гуманистического мировоззрения. Гуманизм как система ценностей.
Гуманистическое направление в современной западной психологии. (К. Юнг, К. Роджерс, А. Маслоу, Э. Фромм"). Особенности гуманистической психологии.
Историческое наследие гуманной педагогики. Гуманистические идеи в философских и педагогических воззрениях мыслителей Казахстана (аль-Фараби, Ю. Баласагуни, Абай, Шакарим, А.Байтурсынов, М.Жумабаев и др.).
Великие педагоги-гуманисты (Я. А. Коменский, И.Г. Песталоцци, К. Д. Ушинский, А.С.Макаренко, В.А. Сухомлинский, И.А. Ильин, Я. Корчак).
Гуманная педагогика в современной образовательной парадигме. Идея целостного образования. Сущность и значение гуманной педагогики.
Новые подходы к гуманизации современного образования. (В.И. Андреев, В.А. Сластенин, И.Ф. Исаев, Т. К. Стефановская). Международный Центр Гуманной Педагогики Ш.А. Амонашвили. Сущность и значение духовного гуманизма. "Манифест гуманной педагогики".
Педагогические идеи С.А. Назарбаевой.
Сущность и особенности гуманистического понимания педагогики. Основные идеи и принципы гуманной педагогики.
Гуманизм, глобальные проблемы и будущее человечества.
Знания:
- история зарождения и развития гуманизма;
- базовые определения гуманизма, человека как носителя гуманистических добродетелей, общие принципы гуманизма;
- психологические основы гуманного поведения, позитивные ресурсы психологии человека;
- основные положения духовно-гуманистической педагогики;
- глобальные достижения человечества и глобальные проблемы современности.
Умения:
- определять роль и место гуманизма в современном мире;
- анализировать гуманизм как систему ценностей;
- рассматривать гуманизм как естественный результат мировой эволюции;
- определять современные тенденции перехода от гуманной педагогики к педагогике духовного гуманизма;
- выстраивать собственные жизненные цели на основе духовного гуманизма;
- анализировать гуманистическую педагогическую мысль в мировой исторической ретроспективе;
- осуществлять самопознание и профессиональное самосовершенствование в соответствии с гуманистическими идеалами.
БК 1, 3,4.
ПК
3.1.1,
3.1.2.
СД. 04
Основы педагогической этики:
Профессиональная этика в системе прикладного этического знания. Духовное творчество и нравственная культура педагога.
Зарождение и развитие педагогической этики.
Нормативные характеристики профессиональной этики. Морально-этический кодекс педагога. Правила для учителей. Совершенствование духовного мира учителя как основа нравственного оздоровления общества.
Принципы педагогической морали.
Основные категории педагогической этики. Нравственный долг и моральная ответственность педагога.
Моральное самосознание личности педагога.
Нравственные проблемы педагогической деятельности.
Этика отношений в системе "педагог - учащийся". Принципы гуманизма и демократизма как основа общения в системе "педагог - учащийся".
Этика отношений в системе "педагог - педагог". Этика и культура межличностного общения педагога.
Этикет в профессиональной культуре педагога.
Знания:
- предмет, функции и задачи педагогической этики;
- моральные нормы отношения педагога к своему труду;
- принципы и основные категории педагогической этики;
- сущность духовно-нравственного самосознания личности педагога;
- особенности отношений в системе "педагог - учащийся", общения "по вертикали";
- нормы и требования к общению в системе "педагог – учащийся";
- особенности профессионально-деловых отношений в педагогическом коллективе;
- основы служебного этикета, его нормы и правила.
Умения:
- определять специфику деятельности педагога и нравственные основы его отношения к своему труду;
- выстраивать перспективы собственной профессиональной деятельности в соответствии с принципами педагогической этики;
- различать гуманные и негуманные подходы в педагогической деятельности, определять истинное и сущностное в исполнении педагогического долга;
- решать проблемные ситуации педагогической деятельности в соответствии с нравственными нормами;
- анализировать роль и место поступка в нравственной деятельности педагога;
- управлять своими эмоциями, чувствами, мыслями, воспитывать в себе положительное отношение, чувство любви к учащимся;
- проявлять доброжелательность, доверие и терпимость к взглядам и личности учащегося;
- осуществлять профессиональное общение с коллегами на основе общечеловеческих ценностей и профессиональных регулятивных норм;
- следовать правилам этикета, развивать профессиональную культуру педагога.
БК
1, 4, 5.
ПК
3.1.1,
3.1.2.
СД. 05
Нормативное и учебно-методическое обеспечение образовательного процесса по самопознанию
Значение нормативных документов в профессиональной деятельности учителя. Особенности современных образовательных стандартов. Компоненты ГОСО – основные объекты стандартизации в НДО. Принципы построения и особенности учебных программ по самопознанию. Тематическое планирование. Понятие об УМК. Структура УМК. Особенности программы НДО "Самопознание": творческий подход к использованию материала учебников, методических пособий и рабочих тетрадей ученика по самопознанию, новые требования к оформлению кабинетов и оцениванию.
Знания:
- ГОСО РК по предмету "Самопознание";
- учебные программы, алгоритм работы учителя с учебной программой;
- особенности учебно-методических материалов по программе НДО "Самопознание".
Умения:
- планировать и организовать свою деятельность в соответствии с требованиями стандарта;
- составлять тематическое планирование по предмету "Самопознание" в соответствии с программой НДО "Самопознание";
- применять в процессе обучения учебно-методический комплекс по самопознанию.

БҚ 1, 2, 3, 4.
КҚ
3.1.2.
АП.03
Ізгілік педагогикасы мен психология негіздері.
Ізгілік - мәдениет феномені ретінде: тарихы мен қазіргісі. Ізгілік қазіргі көзқарас ретінде.
Адамның ізгілікті түсінігі. Ізгілікті көзқарастың базалық принциптері. Ізгілік құндылықтар жүйесі ретінде.
Батыс психологиясындағы ізгі бағыттар. ( К. Юнг, К. Роджерс, А. Маслоу, Э. Фромм). Ізгілік психологиясының ерекшеліктері. Ізгілік педагогикасының тарихи мұрасы.
Қазақстан ойшылдарының (әл-Фараби, Ж. Баласағұн, Абай, Шәкәрім, А.Байтұрсынов, М.Жұмабаев және т.б.)
философиялық және педагогикалық көзқарастарындағы ізгі ойлары. Ұлы ізгі педагогтар (Я. А. Коменский, И.Г. Песталоцци, К. Д. Ушинский, А.С.Макаренко, В.А. Сухомлинский, И.А. Ильин, Я. Корчак).
Ізгілік педагогикасы қазіргі білім беру парадигмасында.
Біртұтас білім беру идеясы. Ізгілік педагогикасының маңызы мен мәні.
Қазіргі білім берудің ізгілікке жаңаша келуі. (В.И. Андреев, В.А. Сластенин, И.Ф. Исаев, Т. К. Стефановская).
Ш.А.Амонашвилидің Ізгілік Педагогикасының Халықаралық Орталығы. Рухани ізгіліктің маңызы мен мәні. "Ізгілік педагогикасының манифесі".
С.А.Назарбаеваның педагогикалық ойлары.
Педагогиканы ізгілікті түсінудің мәні мен ерекшеліктері. Ізгілік педагогикасының негізгі ойлары мен ұстанымдары.
Ізгілік, ғаламдық мәселелер және адамзаттың болашағы.
Білімдер:
- ізгіліктің тарихи бастауы мен дамуы;
- ізгіліктің базалық анықтамасы,
адам ізгілікті мейірімділікті алып жүруші ретінде, ізгіліктің жалпы ұстанымдары;
-ізгілікті әрекеттің психологиялық негіздері, адам психологиясының жағымды ресурстары;
-рухани- ізгілік педагогикасының негізгі ережелері;
- адамзаттың ғаламдық жетістіктері және қазіргі таңдағы ғаламдық мәселелер.
Іскерліктер:
- қазіргі заманда ізгіліктің орны мен рөлін анықтау;
- ізгілікті құндылықтың жүйесі ретінде қарастыру;
- ізгілікті әлемдік эволюцияның нәтижесі ретінде қарастыру;
- ізгілік педагогикасынан рухани ізгілік педагогикасына өтудің заманауи тенденциясын анықтау;
-рухани ізгілік негізінде өзінің өмірлік мақсатын қалыптастыру;
-әлемдік тарихи көне көзқарастағы ізгі педагогикалық ойларды талдау;
-өзін-өзі тануды және кәсіби өзін-өзі жетілдіруді ізгілікті идеалдарға сәйкес іске асыру.
БҚ 1, 3, 4.
КҚ
3.1.1., 3.1.2.
АП.04
Педагогикалық этиканың негіздері
Кәсіби этика қолданбалы этикалық білім жүйесінде.
Педагогтың рухани шығармашылығы мен адамгершілік мәдениеті.
Педагогикалық этиканың пайда болуы және дамуы.
Кәсіби этикаға нормативтік сипаттама. Педагогтың моральдық -этикалық кодексі.
Мұғалімдерге арналған ережелер.
Қоғамды адамгершілік сауықтырудың негізі ретінде мұғалімдердің рухани әлемін жетілдіру.
Педагогикалық моральдың принциптері. Педагогикалық этиканың негізгі категориялары. Педагогтың моральдық жауапкершілігі мен адамгершілік парызы. Педагогтың моральдық өзін-өзі сезінуі. Педагогикалық қызметтің адамгершілік мәселелері.
"Педагог-оқушы" жүйесіндегі қарым-қатынас этикасы. Ізгі және демократиялық ұстанымдар "Педагог-оқушы" жүйесіндегі қарым-қатынастың негізі.
"Педагог- педагог" жүйесіндегі қарым-қатынас этикасы. Педагогтың өзіндік қарым-қатынасының этикасы мен мәдениеті. Педагогтың кәсіби мәдениетіндегі этикет.
Білімдер:
- педагогикалық этика пәні, атқаратын қызметі және міндеттері;
- педагогтың өз еңбегіне моральдық өлшем қатынастары;
- педагогикалық этиканың ұстанымдары мен басты категориялары;
- педагогтың тұлғалық рухани-адамгершілік тұрғысынан өзін-өзі түсіну мәні;
- "педагог-оқушы" жүйесіндегі қарым-қатынас ерекшеліктері, "вертикаль бойынша қарым-қатынас;
- "педагог-оқушы" жүйесіндегі қарым-қатынас ережелері мен талаптары;
- педагогикалық ұжымдағы кәсіби - іскерлік қарым-қатынас ерекшеліктері;
- қызметтік этиканың негіздері, оның өлшемдері мен ережелері.
Іскерліктер:
- педагог қызметінің ерекшелігін және оның өз еңбегіне деген адамгершілік көзқарасының негіздерін анықтау;
- педагогикалық этиканың принциптерін өзінің кәсіптік қызметінің болашағына сәйкес қалыптастыру;
- педагогтік қызметтегі ізгілікті және ізгілікті емес қатынастарды ажырата білу, педагогтық парызын орындауда шынайылығы мен мәнін анықтау;
- педагогтық қызметтегі мәселелі жағдайларды адамгершілік ережелеріне сәйкес шешу;
- педагогтың адамгершілік қызметіндегі іс-әрекетінің орны мен рөлін сараптау;
- өз эмоциясын, сезімін басқара білу, өз бойында оқушыларға деген жағымды қарым-қатынасын, сүйіспеншілік сезімін тәрбиелеу;
- оқушының жеке басына, көзқарасына мейірімділік, сенімділік, шыдамдылық көрсету;
- жалпыадамзаттық құндылықтар және кәсіби реттеуші өлшемдер негізінде қызметтестерімен кәсіптік қарым-қатынас орнату;
- педагогтың кәсіби мәдениетін этикет ережелерімен дамыту.
БҚ 1, 4, 5.
КҚ
3.1.1,
3.1.2.
АП.05
Өзін-өзі тану бойынша білім беру үдерісін нормативтік және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету.
Мұғалімнің кәсіби қызметіндегі нормативтік құжаттардың орны. Заманауи білім беру стандартының ерекшеліктері. МЖМБС компоненттері – рухани-адамгершілік білім беру стандартының негізгі нысандары. Өзін-өзі тану бойынша оқу бағдарламасының құрастырылу принциптері мен ерекшеліктері. Тақырыптық жоспарлау. ОӘК туралы түсінік. ОӘК құрылымы.
"Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік бағдарламасының ерекшелігі: оқулықтағы пайдаланатын материалдарға, әдістемелік құралдарға, өзін-өзі тану бойынша оқушы жұмыс дәптеріне шығармашылықпен қарау, оқу кабинетерінің жабдықталуына және бағалануына қойылатын жаңа талаптар.
Білімдер:
- "Өзін-өзі тану" пәні бойынша ҚР МЖМБС;
- оқу бағдарламалары, мұғалімнің оқу бағдарламасымен жұмыс істеу алгоритмі;
- "Өзін-өзі тану" рухани – адамлергшілік білім беру бағдарламасы бойынша оқу-әдістемелік материалдардың өзгешеліктері.
Іскерліктер:
- стандарт талаптарына сәйкес өз қызметін жоспарлау және ұйымдастыру;
- "Өзін-өзі тану" пәні бойынша тақырыптық жоспарлауды "Өзін-өзі тану" рухани – адамгершілік білім беру бағдарламасына сәйкес құрастыру;
- оқу үдерісінде өзін-өзі тану бойынша оқу-әдістемелік кешенді пайдалану.

3.1.3.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ДОО01
Основы проектной деятельности
Предмет, сущность, особенности проектного метода. Требования к методу проектов. Этапы работы над проектом. Система действий учителя и учащихся в работе над проектом. Организация работы по составлению проекта.
Знания:
- о методе проектов, историю проектного метода;
- о классификации учебных проектов;
- требования к использованию метода проектов, к оформлению проектной работы;
- этапы работы над проектом;
- деятельность учителя и учащихся на стадиях работы с проектом.
Умения:
- организовывать работу над проектом соответственно возрастным особенностям учащихся;
- развивать творческие способности учащихся;
- анализировать ход, содержание и результаты проектной деятельности;
- систематизировать, анализировать результаты проектной деятельности.
БК 10
ПК
3.1.5.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПП 01
Учебная практика
ПП 1.1
Введение в педагогическую деятельность:
Подготовка к знакомству со специальностью и учебно-воспитательным процессом места прохождения практики. Изучение и наблюдение за работой учителя самопознания. Знакомство со школьной документацией и порядком ее заполнения. Изучение взаимоотношений учащихся в коллективе.
Знания:
учебно-воспитательной работы в школе по всестороннему формированию школьников;
- структуру педагогической деятельности учителя самопознания в основной школе;
- значимость педагогической практики, как средства подготовки к будущей педагогической деятельности.
Умения:
понимать роль педагогического труда и необходимость постепенного вхождения в мир профессий учителя;
понимать значимость выбора будущей сферы профессиональной деятельности;
вести дневник наблюдений и анализировать проделанную во время педагогической практики работу;
наблюдать за учебно-воспитательной деятельностью учителя самопознания, поведением и деятельностью школьников.
БК 1,5
ПК 3.1.1,
3.1.4.
3.1.7.
ПП 1.2
Технология внеклассной работы:
Изучение системы планирования воспитательной работы, системы работы классного руководителя, учителя самопознания.
Подготовка к изучению психолого-педагогических особенностей развития детей различного возраста. Подготовка материалов анкетирования, тренинга, методик психологического исследования.
Наблюдение и анализ различных форм внеклассной и воспитательной работы. Оформление портфолио классного руководителя. Структурирование и определение содержание плана воспитательной работы учителя самопознания. Владение методикой самоанализа и самооценки своей деятельности.
Знания:
- структура и содержание плана воспитательной работы учителя самопознания и классного руководителя;
- методов, средств и формы организации воспитания учащихся, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий.
Умения:
- наблюдение за воспитательной деятельностью учителя самопознания и составление анализа;
- наблюдение за поведением и деятельностью школьников, вести протокол наблюдения,
анализировать его;
- подготовки, составления план-сценарий и проведения различных воспитательных мероприятий по НДО;
- организации и проведения с учащимися коллективных творческих дел.

3.1.3.
БҰАП 00
Білім алушының таңдау пәні
БҰАП 01
Жобалау іс-әрекеті негіздері:
Жобалау әдістемесінің пәні, мазмұны, ерекшеліктері. Жобалау әдістемесіне қойылатын талаптар. Жобамен жұмыс жасау кезеңдері. Жобалау жұмысындағы оқытушы мен білім алушының іс-әрекет жүйесі. Жобаны құрастыруда жұмысты жоспарлау.
Білімдер:
- жобалау әдістері, жобалау әдістерінің тарихы;
- оқу жобаларының жіктелуі;
- жоба әдістерін пайдалануға, жоба жұмысын рәсімдеуге қойылатын талаптар;
- жобамен жұмыс кезеңдері;
- жобамен жұмыс барысында білім алушы мен мұғалімнің өзара әрекеті.
Іскерліктер:
- білім алушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жобамен жұмыс атқаруын ұйымдастыру;
- оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту;
жобалық жұмыс барысы, мазмұны мен нәтижелерін талдау;
- жоба жұмысы нәтижелерін жүйелеу және талдау.
БҚ 10
КҚ
3.1.5.
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 1.1
Педагогикалық қызметке кіріспе.
Практика өтетін орындарда оқу-тәрбие үдерісі және мамандықпен таныстыруға дайындық. Өзін-өзі тану мұғалімінің жұмыстарын зерттеу және бақылау. Мектеп құжаттарының толтыру тәртібімен танысу. Ұжымдағы оқушылардың өзара қарым-қатынасын зерттеу.
Білімдер:
-оқушыларды жан-жақты қалыптастыру бойынша мектептегі оқу-тәрбие жұмысы;
- негізгі мектепте өзін-өзі тану мұғалімінің педагогикалық қызметінің құрылымы;
- педагогикалық тәжірибе болашақ педагогикалық қызметке дайындаудың құралы ретіндегі мәні.
Іскерліктер:
- педагогикалық еңбектің ролін және біртіндеп мұғалім мамандығының әлеміне ену қажеттігін түсіну;
- кәсіптік қызмет саласында болашақ мамандық таңдаудың маңыздылығын түсіну;
- бақылау күнделігін жүргізу және педагогикалық тәжірибе барысында жүргізілген жұмыстарды талдау;
- өзін-өзі тану мұғалімінің оқу-тәрбие қызметін, оқушының тәртібін және іс-әрекетін бақылау.
БҚ 1,5
КҚ
3.1.1.
3.1.4.
3.1.7
КП 1.2
Сыныптан тыс жұмыстың технологиясы:
Тәрбие жұмысының, сынып жетекші жұмысының, өзін-өзі тану мұғалімінің жоспарының жүйесін зерттеу. Әр жастағы балалардың психологиялық-педагогикалық даму ерекшеліктерін зерттеуге дайындық. Сауалнамалар, тренингтер, психологиялық зерттеу әдістерінің материалдарын дайындауға. Әртүрлі тәрбие жұмыстары мен сыныптан тыс жұмыстарды қадағалау мен талдау. Сынып жетекшілерінің портфолиосын рәсімдеу. Өзін-өзі тану мұғалімінің тәрбие жұмыс жоспарының мазмұнын және құрылысын анықтау. Өз қызметіне өзіндік қорытынды жасау, өзін-өзі бағалай алу әдісін үйрену, білу.
Білімдер:
- өзін-өзі тану мұғалімі мен сынып жетекшісінің тәрбие жұмысы жоспарының құрылымы мен мазмұны;
- оқушыларды тәрбиелеуді ұйымдастыру әдістерін, құралдарын және формаларын, тәрбиелік іс- шараларды дайындау және өткізу әдістері;
Іскерліктер:
-өзін-өзі тану мұғалімінің тәрбие қызметін бақылау және талдау;
- оқушылардың іс-әрекеті мен қызметін бақылау, бақылау хаттамаларын жүргізу, оларды зерттеу;
-адамгершілік білім беру бойынша әр түрлі тәрбиелік шаралар өткізу және жоспарлар құру;
оқушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізу;

БК 1,5
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.7.
ПП 1.3
Работа с Интернетом:
Практическая работа с оргтехникой. Выход в Интернет. Поиск и обработка информации. Обзор сайтов. Работа с электронной почтой. Дистанционное обучение. Учебное телевидение.
Знания:
использование возможностей компьютера, оргтехники;
способы поиска и обработки учебной информации;
WEB-сайты и –страницы;
информационные ресурсы Интернет.
Умения:
самостоятельно работать с браузерами;
копировать информацию с различных серверов в Интернете;
применять способы поиска и обработки учебной информации;
вести поиск научно-технической и научно-педагогической информации на традиционных носителях и с помощью глобальной сети Интернет.
БК 10
ПК
3.1.5.
ПП 1.4
Подготовка к летней практике:
Составление примерного плана работы отряда.
Подготовка к изучению системой работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере. Разработка план-конспектов, сценарий воспитательных мероприятий, связанные с организацией трудовой, игровой, художественно-творческой, спортивной деятельности детей.
Составление пробных сценариев коллективных творческих дел. Разработка материалов диагностирования личности ребенка и коллектива. Методы исследования детей и коллектива: социометрия, методики определения активности, эмоции, творческого уровня, интереса детей.
Знания:
структуры и особенностей плана
воспитательной работы на каждую смену, на каждый день;
особенности детей и их интересы,
организацию мероприятий по направлениям воспитания.
Умения:
составлять план работы воспитателя в летнем оздоровительном лагере;
организовывать и проводить коллективные творческие дела.
БК 1
ПК

БҚ 1,5
КҚ
3.1.1.-3.1.4.
3,1.5
3.1.7.
КП 1.3
Интернетпен жұмыс.
Оргтехникамен практикалық жұмысқа дайындық. Интернетке шығу. Ақпарат іздеу және өңдеу. Сайттарға шолу. Электрондық поштамен жұмыс. Қашықтықтан оқу. Оқу телевидениесі.
Білімдер:
-компьютер, оргтехника мүмкіндіктерін пайдалануда білімдерін қолдану;
- оқу ақпаратын іздеу және өңдеу тәсілдерін меңгеру;
- WEB-cайттар және беттер;
- интернеттегі ақпарат қорлары.
Іскерліктер:
- өзбетімен браузермен жұмыс жасау;
-интернеттегі әртүрлі серверлерден ақпараттар көшіру;
- оқу ақпаратын іздеу және өңдеу тәсілдерін меңгеру;
-қарапайым тасымалдаушы және интернет желісі көмегімен ғылыми-техникалық және ғылыми-педагогикалық ақпараттарды іздеу;
БҚ 10
КҚ
3.1.5.
КП 1.4
Жазғы практикаға дайындық:
Отряд жұмысының үлгілік жоспарын құрастыру.
Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жүйесінмен танысуға дайындық.
Балалардың еңбек, көркем-шығармашылық, спорттық қызметін ұйымдастыру үшін жоспар-конспекттілер, тәрбиелік іс-шаралардың сценарийлері және ұжымдық шығармашылық жұмыстар жоспарын құрастыру. Ұжымдық шығармашылық жұмысты ұйымдастыру үшін үлгілік сценарийлерін құрастыру, баланың жеке басын және ұжымды диагностикалау материалдарын дайындау. Балалар мен ұжымның зерттеу әдістемесі: балалардың қызығушылығын, социометрия, белсенділігін анықтау әдістемесі, көңіл-күй, шығармашылық деңгейін анықтау.
Білімдер:
-күнделікті және әр ауысымға тәрбие жұмысының жоспарының ерекшелігі мен құрылымы;
-балалардың өзіндік ерекшеліктері мен олардың қызығушылығы;
- тәрбиенің бағыттары бойынша шараларды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбиешінің жұмыс жоспарын құрастыру;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарды ұйымдастыру және өткізу;
БҚ 1
КҚ

3.1.4,
3.1.6,
3.1. 7.
ПП 1.5
Подготовка к пробной практике:
Составление пробных конспектов уроков и воспитательных мероприятий с применением электронных учебников. Посещение и анализ уроков учителей самопознания. Организация "урока в уроке" и внеклассных занятий по самопознанию. Подготовка к изучению психолого-педагогических особенностей развития детей различного возраста. Подготовка материалов анкетирования, тренинга, методик психологического исследования.
Сбор портфолио будущего учителя.
Знания:
структуру и содержание учебного плана и учебных программ;
структуру и содержание планирования учителем самопознания учебной работы;
методы обучения учащихся;
определения цели и задач уроков и внеклассных мероприятий по НДО;
структуру и содержание различных типов уроков, методику их подготовки и проведения.
Умения:
изготовливать и применять учебно-наглядные пособия;
составлять календарно- тематические и поурочные планы уроков;
организовать уроки самопознания и внеклассные мероприятия по НДО;
пользоваться методическими пособиями и учебниками, использовать наглядности и технические средства обучения;
наблюдать за учебно-воспитательной деятельностью учителя самопознания, осуществлять ее анализ.
БК 1
ПК

3.1.4
3.1.6.
3.1.7.
КП 1.5
Байқау практикасына дайындық:
Электрондық оқулықтарды пайдаланып байқау сабағының және тәрбиелік шаралар конспектісін құру. Өзін-өзі тану мұғалімдерінің сабақтарына кіру және талдау. Өзін-өзі тану пәнінен "сабақ үстіндегі сабақты" және сыныптан тыс сабақтарды ұйымдастыру. Әр жастағы балалар психологиялық-педагогикалық даму ерекшелігін зерттеуге дайындық. Болашақ мұғалім портфолиосын жинақтау.
Білімдер:
-оқу жоспары мен оқу бағдарламаларының құрылымы мен мазмұны;
- өзін-өзі тану мұғалімінің оқу жұмысы жоспарау құрылымы және мазмұны;
-оқушыларды оқыту әдістемесі;
- АББ бойынша сабақтар мен сыныптан тыс шаралардың мақсаты мен міндеттерін анықтау;
- сабақтың әр түрлерінің мазмұны мен құрылымы, оларды дайындау және өткізу әдістері;
Іскерліктер:
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтау және қолдану;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
-АББ бойынша өзін-өзі тану сабақтарын және сыныптан тыс шараларды ұйымдастыру;
- әдістемелік құралдарды және оқулықтарды, көрнекіліктер және оқытудың техникалық құралдарын пайдалану;
- өзін-өзі тану мұғалімінің оқу-тәрбие қызметін бақылау.
БҚ 1
КҚ

3.1.2,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.7,
3.1.9.
ПП 1.6
Подготовка к преддипломной практике:
Проведение открытых уроков по самопознанию и внеклассных мероприятий по НДО. Организация воспитательной работы с детьми. Участие в планировании учебно-воспитательной работы в школе. Индивидуальная работа с детьми. Работа с родителями. Изучение передового педагогического опыта. Исследовательская, экспериментальная работа. Оформление документации. Защита портфолио выпускника. Приобщение их к будущей трудовой деятельности.
Знания:
содержание работы и полномочия педагогического совета школы;
систему методической работы с учителями самопознания;
систему планирования учебно-воспитательной работы учителя самопознания.
Умения:
определять цель и задачи урока и в соответствии с ними отбирать содержание и методы обучения;
проводить учебно-воспитательную работу с учащимися основной школы;
составлять планы-конспекты уроков самопознания и внеклассных мероприятий по НДО;
анализировать уроки и внеклассные мероприятия по НДО.
БК 1
ПК
3.1.1,
3.1.2,

3.1.2,
3,1,4,
3,1,5,
3,1,6,
3.1.7.
3.1.9.
КП 1.6
Дипломалды практикасына дайындық:
Өзін-өзі танудан ашық сабақтар және АББ бойынша сыныптан тыс шараларды өткізу. Балалармен тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру. Мектепте жоспарланған оқу- тәрбие жұмысытарына қатысу. Балалармен жеке жұмыс. Ата-аналармен жұмыс. Үздік педагогтардың тәжірибе жұмысымен танысу. Зерттеу, экспериметтік жұмыс. Құжаттарды рәсімдеу. Бітірушінің портфолиосын қорғауы. Болашақ еңбек қызметіне баулу.
Білімдер:
- мектептің педогогикалық кеңес жұмысының мазмұны және өкілеттілігі;
- өзін-өзі тану мұғалімдерімен әдістемелік жұмыс жүйесін;
- өзін-өзі тану мұғалімінің оқу-тәрбие жұмысын жоспарлану жүйесі;
Іскерліктер:
-сабақтың мақсаты мен міндетін, және оған байланысты оқытудың мазмұны мен әдісін анықтау;
- негізгі мектепте оқушылармен оқу-тәрбие жұмысын жүргізуді;
-өзін-өзі тау сабақтарынан және АББ бойынша сыныптан тыс шаралардың конспект- жоспарларын құру;
- АББ бойынша сабақтарды және сыныптан тыс шараларды талдау.
БҚ 1
КҚ
3.1.1
3.1.2.

3.1.4,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.7,
3.1.8,
3.1.9.
ПП.02
Педагогическая практика
ПП.2.1
Введение в педагогическую деятельность:
Знакомство с организацией учебного и воспитательного процесса в школе. Наблюдение за деятельностью учителя и учащихся в учебно-воспитательном процессе. Изучение школьной документации. Наблюдение за деятельностью классного руководителя с учащимися и родителями. Проведение воспитательных мероприятий, классных часов. Составление профессиограммы учителя. Тренинг профессионально-личностного самоопределения и самосовершенствования учителя.
Знания:
- структуру педагогической деятельности учителя самопознания;
- роль педагогического труда и необходимость постепенного вхождения в мир профессий учителя;
- значимость педагогической практики как средства подготовки к будущей педагогической деятельности;
- методы педагогического исследования и их использование учителем самопознания для изучения личности школьников.
Умения:
- изучать учебно-воспитательную работу школы, учителя по всестороннему формированию школьников;
- проявлять осознанный интерес к мировоззренческим проблемам, собственному социальному статусу в коллективе;
- иметь потребность в овладении ценностями национальной и мировой культур;
- вести дневник наблюдений и анализировать проделанную во время педагогической практики работу.
БК 1,5
ПК 3.1.1,
3.1.4.
3.1.7.

3.1.4.
3.1.5.
3.1.6.
3.1.7.
3.1.8.
3.1.9.
КП 02
Педагогикалық практика
КП 2.1
Педагогикалық қызметке кіріспе:
Мектептің оқу-тәрбие үдерісімен танысу. Оқу-тәрбие үдерісінде мұғалім мен оқушының іс-әрекетін бақылау. Мектеп құжаттарымен танысу. Сынып жетекшісінің оқушылармен және ата-аналарымен жұмыс барысын бақылау. Тәрбие іс-шараларын, сынып сағаттарын өткізу. Мұғалімнің кәсібилілігін анықтау. Мұғалімнің кәсіби-тұлғалық өзіндік айқындауының және өзін-өзі жетілдіруінің тренингі.
Білімдер:
- өзін-өзі тану пәні мұғалімінің педагогикалық қызметінің құрылымы;
- педагогикалық еңбектің ролін және біртіндеп мұғалім мамандығының әлеміне ену қажеттігін түсіну;
- болашақ педагогикалық қызметке дайындық құралы ретінде педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- педагогикалық зерттеулердің әдістері және оларды өзін-өзі тану мұғалімінің оқушы тұлғасын зерттеуге қолдану.
Іскерліктер:
- оқушыны жан-жақты қалыптастырудағы мектептің, мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысымен танысу;
- әлемдік көзқарастағы мәселелерге, ұжымдағы өзіндік әлеуметтік статусқа қызығушылық таныту;
- ұлттық және әлемдік мәдениеттің құндылықтарын игеруге деген қажеттілік;
- бақылау күнделігін арнау және педагогикалық тәжірибе барысында атқарылған жұмыстарды талдау.
БҚ 1,5.
КҚ
3.1.1
3.1.4.
3.1.7.

ПП.2.2
Технология внеклассной работы:
Знакомство с учебно-методической базой и документацией школы. Знакомство с педагогическим коллективом школы, системой работы учителя самопознания и классного руководителя. Изучение психолого-педагогических особенностей развития детей. Психология педагогической деятельности и личности учителя.
Оказание помощи учителям, организаторам внеклассной работы в проведении воспитательной работы в школе. Развитие профессионального мышления, привитие умения организаторской деятельности и приобретение практического опыта профессиональной деятельности в организациях образования. Разработка сценариев и проведение классных часов по плану школы. Организация и проведение с учащимися коллективных творческих дел.
Знания:
- структуру и содержание плана воспитательной работы учителя самопознания;
- методы, средства и формы организации воспитания учащихся,
- методику подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
- содержание и формы совместной работы учителя самопознания с родителями школьников.
Умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы учителя самопознания;
- наблюдать за воспитательной деятельностью учителя самопознания, анализировать ее;
- наблюдать за поведением и деятельностью школьников, вести протокол наблюдения, анализировать его;
- составлять план-сценарий и проводить воспитательные мероприятий по НДО;
- организовывать и проводить с учащимися коллективные творческие дела.
БК 1,5
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.7.
ПП.2.3
Пробные уроки по самопознанию:
Овладение студентами методами и приемами проведения учебных занятий и внеклассных мероприятий по самопознанию. Пробные уроки по самопознанию. Посещение и анализ пробных уроков, факультативных занятий и внеклассных мероприятий по предмету "Самопознание".
Знания:
- структуру и содержание учебного плана и учебных программ;
- структуру и содержание планирования учителем самопознания учебной работы;
- методы обучения учащихся;
- определения цели и задачи уроков и внеклассных занятий;
- структуру и содержание различных типов уроков, методику их подготовки и проведения;
- виды домашних учебных заданий и степень самостоятельности младших школьников в их выполнении;
- содержание и особенности организации внеурочной учебной работы по НДО.
Умения:
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы уроков;
- проводить уроки и внеклассные занятия по самопознанию;
- пользоваться методическими пособиями и учебниками, использовать наглядности и технические средства обучения, творчески отбирать учебных материалов к уроку;
- наблюдать за учебно-воспитательной деятельностью учителя самопознания, осуществлять ее анализ.
БК 1
ПК

КП 2.2
Сыныптан тыс жұмыстардың технологиясы:
Мектептің құжаттарымен, оқу-әдістемелік базасымен танысу. Мектеп мұғалімдер ұжымымен танысу, өзін-өзі тану мұғалімнің және сынып жетекшісінің жұмыс жүйесімен танысу. Бала дамуының психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін оқып үйрену. Мұғалімнің педагогикалық қызметі мен тұлғалық психологиясы. Мектепте тәрбие жұмыстарының өткізілуіне, сыныптан тыс іс-шараларды ұйымдастыруға мұғалімге көмек көрсету. Кәсіби ойлаудың дамуы, ұйымдастыру қабілетінің пайда болуы, ұйымдастыру кезіндегі кәсіби деңгейдің қалыптасуы. Мектеп жоспары бойынша сценарийлер құрастыру және сынып сағаттарын өткізу. Оқушылармен топтық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
- өзін-өзі тану пәні мұғалімі тәрбие жұмысы жоспарының құрылымы;
- оқушыларды тәрбиелеу әдістерін, құралдарын және формаларын ұйымдастыру;
- тәрбиелік іс-шараларды ұйымдастыр және өткізу әдістері;
- өзін-өзі тану пәні мұғалімінің оқушы ата-анасымен бірлесе іс-әрекетінің мазмұны мен түрлері;
Іскерліктер:
- өзін-өзі тану пәні мұғалімі тәрбие жұмысының жоспарын құрру, мазмұнын анықтауды;
- өзін-өзі тану пәні мұғалімінің тәрбиелік қызметін бақылау және талдауды;
- оқушылардың мінез- құлқы мен іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдау;
- РАББ бойынша тәрбиелеу іс-шараларының жоспар- сценарийін құру және өткізу;
- Оқушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
БҚ 1,5.
КҚ
3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.7.
КП 2.3
Өзін-өзі тану пәнінен байқау сабақтары:
Өзін-өзі танудан оқу сабақтары мен сыныптан тыс іс-шаралардың өткізілу әдісін білім алушылардың меңгеруі. Өзін-өзі танудан сабақ үлгілері. "Өзін-өзі тану" пәнінен сыныптан тыс іс-шаралар мен факультативтік сабақтарына, байқау сабақтарына қатысу, талдау.
Білімдер:
- оқу жоспарының және оқу бағдарламаларының құрылымы мен мазмұнын;
- өзін-өзі тану пәні мұғалімінің оқу жұмысын жоспарлауының құрылымы мен мазмұны;
- оқушыларды оқыту әдістері;
- сабақтардың және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндетін анықтау;
- сабақтың әр түрлерінің құрылымы мен мазмұнын, оларды дайындау және өткізу әдістерін;
- үй тапсырмасының түрлері және оларды орындаудағы кіші мектеп оқушыларының өзбетінше орындау мүмкіндігі;
- РАББ бойынша сабақтан тыс оқу жұмыстарын ұйымдастыру мазмұны мен ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- оқу-көрнекі құралдарын дайындау және қолдану;
- өзін-өзі тану сабағының тақырыптық - күнтізбелік жоспарын және сабақ жоспарларын құрастыру;
- өзін-өзі тану пәні бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- әдістемелік құралдарды және оқулықтарды, көрнекі құралдарды және оқытудың техникалық құралдарын пайдалану, сабаққа оқу материалдарын сәйкесінше таңдау;
- өзін-өзі тану мұғалімінің оқу-тәрбие қызметін бақылау және талдау.
БҚ 1.
КҚ

3.1.2,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.7.
ПП.2.4
Летняя практика в оздоровительном лагере:
Знакомство с организационно-педагогической работой в лагере. Эстетическая работа с детьми, подростками. Спортивно-оздоровительная работа. Занимательная работа с детьми. Организация досуга детей, проведение занимательных игр с детьми, игровых тренингов. Участие в педагогических советах.
Знания:
- разработку плана воспитательной работы на каждую смену лагеря;
- способы организации мероприятия по направлениям воспитания;
- использования всех систем педагогического воздействия с учетом возрастных особенностей детей.
Умения:
- составлять план работы воспитателя в летнем оздоровительном лагере, работать по плану и анализировать;
- организовать самоуправление во временных объединениях детей;
- организовать и проводить коллективные творческие работы;
- организовывать досуг детей по интересам на базе лагеря;
- пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в детском оздоровительном лагере.
БК 1
ПК
3.1.4,
3.1.6,
3.1. 7.

3.1.2,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.7.
КП 2.4
Сауықтыру лагеріндегі жазғы практика:
Лагерьдің педагогикалық-ұйымдастыру жұмыстарымен танысу. Жасөспірімдер мен балалар арасында эстетикалық жұмыстар. Спорттық- сауықтыру жұмыстары. Балалармен қызықты жұмыстар. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру, ойындармен шұғылдану, ойын тренингтері. Педагогикалық кеңестерге қатысу.
Білімдер:
- лагердің әр ауысымына тәрбие жұмысы жоспарын дайындау;
- тәрбиелік іс-шараларды ұйымдастыру түрлері;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып педагогикалық әсер ету жүйелерінің барлығын қолдану.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарын құру, жоспар бойынша жұмыс істеу, талдау;
- балалардың уақытша ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарды ұйымдастыру және өткізу;
- лагерде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- балалар сауықтыру лагеріндегі бақылау және өз қызметін өзіндік бақылау нәтижелерін қолдану.
БҚ 1.
КҚ
3.1.4,
3.1.6,
3.1.7.

ПП.2.5
Производственная преддипломная практика:
Проведение открытых уроков по самопознанию и внеклассных занятий по НДО. Организация воспитательной работы с детьми. Участие в планировании учебно-воспитательной работы в школе. Проведение родительских собраний. Индивидуальная работа с детьми. Знакомство с передовым педагогическим опытом, с работой педагогического совета и участие в работе методического объединения учителей.
Знания:
- содержание работы и полномочия педагогического совета школы;
- систему методической работы с учителями самопознания;
- содержание работы методического объединения учителей самопознания;
- систему планирования учебно-воспитательной работы учителя;
- психолого-педагогическую диагностику.
Умения:
- определять цель и задачи урока и в соответствии с ними отбирать содержание и методы обучения;
- проводить учебно-воспитательную работу;
- стимулировать учебно-познавательную деятельность школьников по усвоению содержания учебного материала;
- использовать разнообразные методы и формы организации обучения и воспитания школьников;
- применять ИКТ на уроке;
- учитывать в процессе обучения и воспитания возрастные и индивидуальные особенности развития школьников;
- проводить совместную работу с родителями;
- использовать разнообразные методы педагогического исследования для изучения личности школьника;
- принимать участие в планировании учебно-воспитательной работы в классе, работы методического объединения, педагогического совета;
- составлять планы-конспекты уроков и внеклассных мероприятий по самопознанию;
- владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить педагогический эксперимент или творческую работу с целью сбора материала и использования его при подготовке курсовой и дипломной работ;
- устанавливать связь с родителями учащихся, проводить родительские собрания;
- проводить профориентационную работу;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио учителя.
БК 1
ПК
3.1.1,
3.1.2,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.7,
3.1.8,
3.1.9.
Примечание. Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность духовно-нравственных ценностей и норм, положительных качеств личности и социального опыта, накопленного человечеством.
БК 2
Иметь целостные представления о современной научной и нравственно-духовной картине мира, понимать взаимосвязанность частей мира как единой системы.
БК 3
Осознавать значимость влияния духовных факторов, социально-культурного уровня людей на современные общественные тенденции и противоречия.
БК 4
Осознавать необходимость самопознания, нравственного совершенствования и гармоничного личностного развития.
БК 5
Применять правила нравственно-ориентированного поведения в процессе профессиональной, общественной и личной коммуникации.
БК 6
Применять знания Закона Республики Казахстан "Об образовании", Конвенцию о правах ребенка, государственный стандарт образования.
БК 7
Определять проблемы в различных ситуациях, принимать ответственные решения, оценивать последствия своего решения.
БК 8
Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 9
Владеть способами свободного устного и письменного общения на государственном, русском, английском языках.
БК 10
Владеть различными методами сбора, хранения и обработки информации, методами поиска информации в Интернете, пользования электронной почтой, владеть ИКТ.
БК 11
Осознавать необходимость ответственного отношения к здоровью, значимость здорового образа жизни; развивать физические способности.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена

КП 2.5
Диплом алды өндірістік тәжірибе:
Өзін-өзі тану бойынша ашық сабақтар және РАББ бойынша сыныптан тыс сабақтар өткізу. Балалармен тәрбие жұмысын жүргізу. Мектепте жоспарланған оқу-тәрбие жұмыстарына қатысу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Балалармен жеке жұмыс жүргізу. Үздік педагогикалық тәжірибелермен, педагогикалық кеңестің жұмысымен танысу, мұғалімдердің әдістемелік бірлестік жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
- педагогикалық кеңес жұмысының мазмұны және өкілеттілігі;
- өзін-өзі тану пәні мұғалімдерімен әдістемелік жұмыстың жүйесі;
- өзін-өзі тану пәні мұғалімдері әдістемелік бірлестігі жұмысының мазмұны;
- мұғалімнің оқу-тәрбиелік жұмысын жоспарлау жүйесі;
- психологиялық-педагогикалық диагностика.
Іскерліктер:
- сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау, соған сәйкес оқытудың мазмұны мен әдістерін таңдау;
- оқу – тәрбие жұмыстарын жүргізу;
- оқу материалдарының мазмұнын игеруде оқушылардың оқу-танымдық қызметін ынталандыру;
- оқушыларға білім беру және тәрбиелеуді ұйымдастырудың әртүрлі әдістері мен түрлерін пайдалану;
- сабақта АКТ пайдалану;
- білім беру және тәрбиелеу үдерісінде оқушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескеру;
- ата-аналармен бірлесе жұмыс атқару;
- оқушыны зерттеуде педагогикалық зерттеулердің әртүрлі әдістерін пайдалану;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатысу;
- пәндер бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың конспект-жоспарларын құрастыру:
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін пайдалану тәсілдерін меңгеру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- курстық және диплом жұмыстарын дайындауда педагогикалық эксперимент немесе шығармашылық жұмыс жүргізу;
- ата – аналар жиналысын өткізу, оқушылардың ата – аналарымен байланыс орнату;
- кәсіптік бағдарлау жұмыстарын жүргізу;
- тәжірибе барысында күнделік жүргізу;
- мұғалім портфолиосының мазмұнын жаңарту.
БҚ 1
КҚ
3.1.1
3.1.2.
3.1.4.
3.1.5.
3.1.6.
3.1.7.
3.1.8.
3.1.9.
Ескерту:1 кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер (БК)
БҚ 1
Адамзатта қалыптасқан рухани-адамгершілік құндылықтар мен нормалардың, жеке тұлға бойындағы жағымды қасиеттерін және әлеуметтік тәжірибесінің болмысын түсіну.
БҚ 2
Әлемнің заманауи ғылыми және рухани-адамгершілік болмасты тұтастай түсіну, әлемдегі бөліктердің өзара байланысын біртұтас жүйе ретінде ұғыну.
БҚ 3
Рухани факторлардың, адамдардың әлеуметтік-мәдени деңгейінің заманауи қоғамдық бағытқа және қарсылығына әсер ету маңыздылығын сезіну.
БҚ 4
Өзін-өзі танудың, рухани қалыптасудың және тұлғалық үйлесімді дамуының қажеттілігін ұғыну.
БҚ 5
Кәсіптік, қоғамдық және жеке қарым-қатынас үдерісінде адамгершілікке бағытталған тәртіп ережесін қолдану.
БҚ 6
ҚР "Білім туралы" Заңын, бала құқығы туралы Конвенцияны, мемлекеттік білім беру стандартын қолдану.
БҚ 7
Әртүрлі жағдайлардағы мәселелерді анықтау, жауапты шешім қабылдау, өз шешімінің салдарын бағалау.
БҚ 8
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғау.
БҚ 9
Мемлекеттік тілде, орыс, ағылшын тілдерінде еркін ауызша және жазбаша қарым-қатынас әрекеттерін меңгеру.
БҚ 10
Ғаламтордан ақпараттар іздеуді, электрондық почтаны қолдануды, АКТ қолдануды, сақтау және ақпаратты өңдеуді, жинақтаудың әртүрлі әдістерін меңгеру.
БҚ 11
Денсаулығына жауапкершілікпен қарау қабілеттілігін, салауатты өмір салтының мәнін ұғыну, физикалық қабілетін дамыту.
2 кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжәнеКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.

Сноска. Приказ дополнен приложением 758 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0111000 – Основное среднее образование квалификации: 0111083 - Учитель иностранного языка
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени
(ХҮІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
Знания:
- о периодизации развития первобытной культуры;
- основных этапов развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- особенностей реализма, символизма, натурализма и импрессионизма;
- о культуре ХХ в..
Умения:
- раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
- показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
- анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
- описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
- анализировать поэзию средневекового Востока;
- дать сравнительный анализ художественных стилей ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХв.в.;
- охарактеризовать особенности культуры ХХ в.;
- рассказать о взаимосвязях культуры и религии.
БК 1,2,4,5,7,9
СЭД 02
Основы философии.
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
Знания:
- о процессе формирования научно-философского мировоззрения;
- о понятии "материя" и ее основных формах существования;
законов и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества.
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- дать характеристику истории развития философской мысли;
- охарактеризовать бытие и его типы;
- охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
- раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
- дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
- охарактеризовать влияние научно-технической революции на человечество;
- дать анализ глобальной проблемы человечества.
БК 1,2,4,5,7,9
СЭД 03
Основы экономики.
Введение в экономическую теорию. Микроэкономика. Макроэкономика. Мировая экономика. Основы теории переходной экономики.
Знания:
- о предмете, функциях экономической теории, о роли экономики в обществе;
- истории развития экономической мысли;
- о понятиях спрос и предложение, товар и услуга, равновесная цена, рыночный механизм;
- теории конкуренции и монополии;
- об экономическом росте, социальной политике государства;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период;
Умения:
- дать полное описание экономики как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- определять основные методы подсчета ВВП и ВНП;
- объяснять экономические аспекты глобальных проблем современности;
- охарактеризовать пути социально -экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики.
БК 1,2,4,5,7,9
СЭД 04
Основы права.
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права. Основы финансового и экологического права.
Знания:
- об общественно-исторических условиях, способствовавших становлению государства и права;
- Конституции РК, законов РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства;
Умения:
- формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- дать определение уголовного закона, состава преступления;
- использовать нормативно-правовые акты;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9
СЭД 05
Охрана труда.
Государственный надзор и общественный контроль за соблюдением законодательства о труде.
Организация работы по охране труда в учреждениях образования.
Основы трудового законодательства.
Основы санитарно-технических требований к помещениям учреждений образования.
Травматизм. Работа по предупреждению детского травматизма.
Основные требования к электробезопасности.
Основные требования к пожаробезопасности.
Знания:
- о формах и разновидностях организаций работы по охране труда;
- закона "О безопасности и охране труда";
- об отношениях между работодателем и работником;
- о видах контроля за состоянием охраны труда;
- об объекте управления охраны труда как подразделении по обеспечению безопасных условий труда;
- санитарных норм, установленных и допустимых температур помещений.
Умения:
- анализировать содержание правовых документов, дать сравнительный анализ санитарно-гигиенических, лечебно- профилактических, эргонометрических мероприятий;
- различать средства защиты человека от поражений электротоком;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- использовать знания по охране труда при решений вопросов производственной деятельности.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины.
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение. Делопроизводство.
Знания:
- казахского языка;
- необходимого лексического (2300 лексических единиц) и грамматического минимумов;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису;
- служебных документаций;
- профессиональных терминов.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД 03
Самопознание.
Новое общество. Играют ли взрослые в игры? Общение- роскошь, которой надо учиться. Что за горизонтом. Ценностный компас. Путь длинную в жизнь.
Знание:
- теоретической основы предмета "Самопознание";
- о гражданском статусе студента;
- о духовно-нравственных ценностях;
- о самооценке и самоконтроля;
- своих достижений и недостатков;
- об определении жизненной позиции.
Умение:
- поддерживать нравственные основы взаимоотношении;
- хранить состояние равновесия в природе, социальной системе взаимодействии;
- определять жизненную позицию;
- правильно выбирать профессию;
- принимать самостоятельное решение при любых жизненных ситуациях.
БК 1,2,4,5,7,8,9
ОГД 04
История Казахстана.
ОГД 05
Физическая культура.
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Плавание. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах;
- участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 1,2,4,5,
7,8,9
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Психология.
Введение в психологию. Познавательные процессы: ощущение, восприятие, внимание, память, мышление, воображение.
Основы возрастной психологии.
Основы педагогической психологии.
Знания:
- содержания, задач, методов психологии, строения мозга и психики, психологических свойств личности;
- особенностей познавательных и эмоционально-волевых процессов;
- психологических, возрастных особенностей подросткового и старшего школьного возраста;
- педагогических основ обучения и воспитания, педагогических способностей и качеств личности учителя.
Умения:
- определять и изучать психологические свойства личности, анализировать рефлекторную деятельность мозга;
- определять и характеризовать особенности и развитие познавательных процессов у детей;
- различать анатомо-физиологические, психологические особенности детей разных возрастов;
- диагностировать и учитывать индивидуальные особенности учащихся в процессе обучения и воспитания.
БК 1,2,4,5,
7,9
ПК

Ескерту. Бұйрық 758-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0111000 – Негізгі орта білім беру мамандығы, 011108 3 - Шетел
тілі мұғалімі біліктілігі бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік –экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениет теориясы. Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим). Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–ХІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
Білімдер:
- алғашқы қауымдық мәдениеттің даму кезеңдері туралы;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі даму кезеңдерін;
- Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі туралы;
- реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктерін;
- ХХ ғ. мәдениеті туралы;
Іскерліктер:
- мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәні мен міндеттерін ашу;
- Беғазы-Дәндібай мәдениеті ескерткіштерінің ерекшеліктерін көрсету;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
- Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттау;
- Ортағасырлық Шығыс поэзиясын сараптама жасау;
- ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ.ғ. өнер стильдеріне салыстырма талдау жасау;
- ХХ ғ. мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттама беру;
- мәдениет пен діннің өзара арақатынасы туралы әңгімелеу.
БҚ 1,2,4,
5,7,9
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, оның қалыптасу және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
- ғылыми-философиялық көзқарастың қалыптасу үрдісі туралы;
- "материя" ұғымы және оның негізгі формалары туралы;
- диалектиканың заңдары мен категорияларын;
- қоғамның экономикалық, саяси, әлеуметтік салалары туралы.
Іскерліктер:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орны мен ролін айыра білу;
- философияның басты мәселесінің мәнін аша білу;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
- болмыс және оның түрлеріне сипаттама бере алу;
- диалектиканы әрі ғылым, әрі шындықты танып-білу әдісі ретінде сипаттау;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың өзара қарым-қатынасына сараптама беру;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әсеріне сипаттама беру;
- адамзаттың ғаламдық проблемаларын талдау.
БҚ 1,2,4,
5,7,9
ӘЭП 03
Экономика негіздері.
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика. Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
- экономикалық теория пәні, қызметі, қоғамдағы экономиканың рөлі туралы;
- экономикалық ойдың даму тарихы туралы;
- тауар мен қызметке сұраныс және ұсыныс, бағаның тепе-теңдігі, нарықтық механизм түсінігі туралы;
- бәсекелестік және монополия теориясы туралы;
- экономикалық өсуі, мемлекеттің әлеуметтік саясаты туралы;
- дүниежүзілік экономиканың даму бағыттары туралы;
- өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі туралы;
Іскерліктер:
- экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
- экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін ажырата білу;
- нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіре білу;
- биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін аша білу;
- жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерді анықтай білу;
- қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіре алу;
- қоғамның әлеуметтік- экономикалық даму жолдарына сипаттама беру;
- нарықтық экономика теориясын талдай, бағалай алу.
БҚ 1,2,4,5,
7,9
ӘЭП 04
Құқық негіздері.
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық. Азаматтық құқық. Меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы және еңбек құқығы негіздері. Экологиялық және қаржы құқығы негіздері.
Білімдер:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық-тарихи жағдайлар туралы;
- ҚР Конституциясын, ҚР заңдарын;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы туралы;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар туралы;
- еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі туралы;
- қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру туралы.
Іскерліктер:
- мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
- азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану, қабілеттерін қалыптастыру;
- құқық бұзушылық фактілерін талдай алу;
- қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама бере алу;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдана алу;
- құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау және дұрыс қолдана алу;
- құқықтық құжаттардың мазмұнын талдай алу.
БҚ 1,2,3,4,
5,6,7,9
ӘЭП 05
Еңбекті қорғау.
Еңбек туралы Заңның сақталуын мемлекеттік тексеру және қоғамдық бақылау. Білім беру ұйымдарындағы еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Еңбек заңдарының негіздері.
Білім беру мекемелерінің бөлмелеріне арналған санитарлық-техникалық талаптар негіздері. Зақымдану. Балалардың зақымдануының алдын-алу жұмыстары.
Электр қауіпсіздігіне қойылатын негізгі талаптар.
Өрт қауіпсіздігіне қойылатын негізгі талаптар.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастырудың түрлері мен формалары туралы;
- "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" туралы Заңды;
- жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы қарымқатынас туралы;
- еңбекті қорғау жағдайын бақылау түрлері туралы;
- қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ететін бөлім ретінде еңбекті қорғауды басқару нысаны туралы;
- бөлме температурасының бекітілген және рұқсат етілетін санитарлық нормалары туралы.
Іскерліктер:
- құқықтық құжаттардың мазмұнына талдау, санитарлық-гигиеналық, емдік, алдын-алу, эргонометриялық іс-шараларға салыстырмалы талдау жасай алу;
- адамды электр тогынан қорғауға арналған құралдарды айыра білу;
- төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсете алу;
- өндірістік іс-әрекетке байланысты сұрақтарды шешуде еңбекті қорғау бойынша білімдерін қолдана білу.
БҚ 1,2,3,4,
5,6,7,9
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер.
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Іскерлік құжаттар. Кәсіби құжаттар. Кәсіби терминдер. Кәсіби қарым – қатынас. Іс жүргізу.
Білімдер:
- орыс тілін;
- қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды (2300 лексикалық бірлік);
- тілдік нормаларды;
- фонетикалық, сөзжасамдық жүйе, морфология, синтаксис туралы негізгі мәліметтерді;
- іскерлік құжаттарды;
- кәсіби терминдерді;
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б. жүргізу) дағдыларын пайдалана білу;
- түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыра білу;
- сөйлеуде өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзетіп отыру.
БҚ 1,2,4,5,
7,9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика,
фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тілдің теориясын;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтарын;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгіме жүргізе білу;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдей алу;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны т.б. қолдана алу.
БҚ 1,2,4,5,
7,9
ЖГП 03
Өзін-өзі тану.
Жаңа қауымдастық. Ересектер ойын ойнай ма? Пікірлесе білу - баға жетпес байлық, оған да үйрену қажет. Көкжиектің ар жағында не бар. Құндылық компасы. Ғұмыр ұзақтығындай жол.
Білімдер:
- "Өзін-өзі тану" пәнінің теориялық негіздерін;
- студенттің азаматтық мәртебесі туралы;
- рухани-адамгершілік құндылықтары туралы;
- өзін-өзі бақылау, бағалау жайлы;
- өз жетістіктері мен кемшіліктерін;
- өмірлік ұстанымын айқындау туралы.
Іскерліктер:
- өзара қарым-қатынастың адамгершілік негіздерін қолдау;
- табиғатта, әлеуметтік әрекеттесу жүйесіндегі тепе-теңдікті сақтау;
- өмірлік көзқарасын анықтау;
- кәсібін дұрыс таңдау.
БҚ 1,2,4,5,
7,8,9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖГП 05
Дене тәрбиесі.
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қозғалмалы ойындар.
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- спорт түрлері бойынша ережелерді;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру техникасын;
- гранат, ядро лақтыру, шаңғымен жүру техникасын;
- спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар ережесін;
- туристің жеке жабдықтарының тізімін.
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау;
- снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру;
- туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
БҚ 1,2,4,5,
7,8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер.
ЖКП 01
Психология.
Психология пәніне кіріспе.
Таным процестері: зейін, түйсік, қабылдау, ес, ойлау, сөйлеу, қиял. Жас ерекшелік психологиясының негіздері. Педагогикалық психологияның негіздері.
Білімдер:
- психологияның мазмұны, міндеттері, әдістері, ми және психика, жеке тұлғаның психикалық қасиеттерін;
- танымдық, эмоциялық – ерік процестерінің ерекшеліктерін;
- жеткіншек және жасөспірім балалардың психологиялық, жас ерекшеліктерін;
- мұғалім тұлғасының сапалары мен педагогикалық қабілеттері, оқу – тәрбие үрдісінің педагогикалық негіздерін.
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның психологиялық қасиеттерін тану және зерттеу, мидың рефлекторлық іс-әрекетін талдай алу;
- оқушылардың таным үрдістерінің ерекшеліктерін анықтау және сипаттау;
- әртүрлі жастағы балалардың психикалық және анатомиялық- физиологиялық ерекшеліктерін айыра білу;
- оқыту және тәрбиелеу үрдісінде оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін ескеру және диагностикалау.
БҚ 1,2,4,5,
7,9
КҚ

3.1.1,
3.1.4-3.1.8
ОПД 02
Педагогика.
Общие основы педагогики:
предмет и задачи педагогики, методы исследования, система образования в Республике Казахстан, факторы развития, формирования личности.
Теория воспитания: цели, задачи, методы, содержание, направления воспитания. Дидактика. Основы школоведения.
Знания:
- предмета, основных понятий, методов педагогики;
- этапов развития, истории системы образования;
- задач, содержания направлений воспитания;
- задач, функций классного руководителя;
- дидактических понятий, видов, принципов, методов, форм обучения;
- о работе педагогического совета, методических объединений;
- о методах, стилях руководства;
- о передовом педагогическом опыте и инновации.
Умения:
- применять методы педагогического исследования;
- руководствоваться в своей работе государственными документами об образовании Республики Казахстан;
- систематизировать информацию о системе образования;
- изучать ребенка, учащихся, составлять характеристику на ребенка, ученика, класс;
- планировать содержание и применять методы, средства, формы обучения и воспитания;
- планировать обучение и воспитание детей дошкольного возраста;
- осуществлять формы контроля и оценки знаний, умений и навыков ребенка и учащихся;
- устанавливать целесообразные формы взаимодействия с учащимися.
БК 1,2,3,4,
5, 6,7,8,9
ПК
3.1.1, 3.1.2,
3.1.4 - 3.1.12
ОПД 03
Этнопедагогика.
Казахская этнопедагогика,
ее теория и научно –методологическая основа. Виды воспитания в народной педагогике: физическое, трудовое, эстетическое, умственное, патриотическое, экологическое. Семейное воспитание в народной педагогике.
Казахская этнопедагогика в системе образования.
Знания:
- целей, задач, предмета, методов исследования этнопедагогики;
- средств умственного, трудового, эстетического, патриотического, экологического воспитания.
Умения:
- осуществлять сбор песен, поговорок, пословиц о воспитании казахского народа;
- применять исследования казахстанских педагогов об этнопедагогике в учебно-воспитательной работе;
- планировать работу по национальному воспитанию.
БК 1,2,4,5,
7,9
ПК
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11
ОПД 04
Методика воспитательной работы.
Основные направления воспитательной работы, методы, формы воспитания, деятельность классного руководителя, планирование воспитательной, внеклассной работы. Планирование и проведение классных часов. Модель формирования личности. Народная педагогика о национальном
воспитании учащихся.
Знания:
- целей, задач, направлений воспитательной работы в школе;
- методов, приемов, средств и форм воспитания;
- особенностей планирования воспитательной работы;
- обязанностей и функций классного руководителя;
- народной педагогики в воспитании учащихся.
Умения:
- планировать и проводить воспитательную работу;
- применять разнообразные методы, приемы средства воспитания;
- организовать различные виды классной, внеклассной, внешкольной воспитательной работы;
- осуществлять работу классного руководителя;
- проводить работу с родителями.
БК 1,2,4,
5,6, 7,8,9
ПК
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11
ОПД 05
Методика научно-педагогического исследования.
Методология педагогических исследований, анализ состояния исследуемого вопроса, наблюдение, педагогический опыт, педагогический эксперимент. Опросные методы.
Первичные документы, используемые в области образования: книги, научные статьи, тезисы докладов, энциклопедии, справочники, отчеты и диссертации, нормативно-технические документы (стандарты и др.), патенты и другие правоохранительные документы. Аналитико-синтетическая переработка документальных источников информации. Вторичные документы: аннотация, реферат и обзоры. Библиографические и реферативные издания (реферативные журналы).
Логика и структура студенческого исследования, оформление итогов научной работы.
Знания:
- методов педагогических исследований; видов эксперимента, наблюдения, опросных методов;
- логики и структуры исследования;
- процесса изучения и внедрения педагогического опыта.
Умения:
- проводить наблюдения, эксперимент, опрос;
- изучать, обобщать педагогический опыт учителей;
- оформлять результаты научных работ.

3.1.1,
3.1.4-3.1.8
ЖКП 02
Педагогика.
Педагогиканың жалпы негіздері: педагогика пәні және міндеттері, зерттеу әдістері, Қазақстан Республикасындағы білім беру жүйесі, жеке тұлғаның даму, қалыптасу факторлары.
Тәрбие теориясы: тәрбиенің мақсаты, міндеттері, мазмұны, әдістері, бағыттары. Дидактика. Мектептану негіздері.
Білімдер:
- педагогика пәні, негізгі ұғымдары, әдістерін;
- білім беру жүйесінің даму тарихы, кезеңдерін;
- тәрбиенің мақсаттарын, бағыттарының мазмұнын;
- сынып жетекшінің мақсаттарын, қызметтерін;
- дидактикалық ұғымдарды, оқытудың түрлерін, принциптерін, әдістерін, формаларын;
- педагогикалық кеңес, әдістемелік бірлестік жұмысы туралы;
- басқару әдістері, стилдері туралы;
- озат педагогикалық тәжірибе және инновация туралы.
Іскерліктер:
- педагогикалық зерттеу әдістерін қолдана білу;
- Қазақстан Республикасының білім туралы мемлекеттік құжаттарын өз жұмысы барысында басшылыққа алу;
- білім беру жүйесі туралы ақпараттарды жүйелеу;
- оқушыны зерттеу, оқушыға, сыныпқа мінездеме беру;
- оқыту және тәрбиелеу мазмұнын жоспарлау, әдістерін, құралдарын, формаларын қолдану;
- оқушылардың білім, іскерлік, дағдыларын бақылау және бағалау формаларын жүзеге асыру;
- оқушылармен өзара мақсатты әрекет ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,
5, 6,7,8,9
КҚ
3.1.1, 3.1.2,
3.1.4 - 3.1.12
ЖКП 03
Этнопедагогика.
Қазақ этнопедагогикасы: теориясы және ғылыми-әдіснамалық негізі. Халық педагогикасындағы тәрбиенің түрлері: дене, еңбек, эстетикалық, ақыл-ой, елжандылық, экологиялық.
Халық педагогикасындағы отбасы тәрбиесі. Білім беру жүйесіндегі қазақ этнопедагогикасы.
Білімдер:
- этнопедагогиканың пәнін, мақсатын, міндеттерін, зерттеу әдістерін;
- ақыл-ой, еңбек, эстетикалық, елжандылық, экологиялық тәрбиенің құралдарын.
Іскерліктер:
- қазақ халқының тәрбие туралы мақал-мәтелдерін, әндерін жинақтау;
- қазақстандық педагогтардың этнопедагогикалық зерттеулерін оқу-тәрбие жұмысында қолдану;
- ұлттық тәрбие бойынша жұмысты жоспарлау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11
ЖКП 04
Тәрбие жұмысының әдістемесі.
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары, тәрбиенің әдістері, формалары, сынып жетекшісінің іс - әрекеті, сыныптан тыс тәрбие жұмысын жоспарлау. Сынып сағаттарын жоспарлау және өткізу. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделі. Оқушыларға ұлттық тәрбие берудегі халықтық педагогика.
Білімдер:
- мектептегі тәрбие жұмысының мақсаттарын, міндеттерін, бағыттарын;
- тәрбие әдістерін, тәсілдерін, құралдарын;
- тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктерін;
- сынып жетекшісінің міндеттері және функцияларын;
- оқушыларды тәрбиелеуде халықтық педагогиканы қолдану туралы.
Іскерліктер:
- тәрбие жұмысын жоспарлау және өткізу;
- тәрбиенің алуан түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдану;
- сынып, сыныптан тыс, мектептен тыс іс-шаралардың алуан түрлерін ұйымдастыру;
- сынып жетекші жұмысын жүзеге асыру;
- ата-аналармен жұмыс жүргізу.
БҚ 1,2,4,5,6, 7,8,9
КҚ
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11
ЖКП 05
Ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістемесі.
Педагогикалық зерттеудің әдіснамасы, зерттелетін мәселенің жағдайын талдау. Зерттеу әдістері: бақылау, педагогикалық тәжірибе, педагогикалық эксперимент. Сұрау әдістері.
Математикалық білім беру саласындағы алдыңғы құжаттар: кітаптар, ғылымимақалалар, тезис-баяндамалар, энциклопедиялар, анықтамалық кітаптар, есептер мен диссертациялар, нормативті-техникалық құжаттар (стандарттар және т.б.), патенттер және басқа құқық қорғайтын құжаттар.
Екінші деңгейлі құжаттар: аннотация, реферат және шолулар. Библиографиялық және реферативті басылымдар (реферативті журналдар).
Студенттердің зерттеу жұмыстарының логикасы мен құрылымы, ғылыми жұмыстың нәтижелерін безендіру.
Білімдер:
- педагогикалық зерттеу әдістерін, эксперимент түрлерін, бақылау, сұрау әдістерін;
- зерттеудің логикасы және құрылымын;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу және енгізу үрдісін.
Іскерліктер:
- бақылау, сауалнама, эксперимент өткізу;
- мұғалімдердің педагогикалық тәжірибесін зерттеу, жинақтау;
- ғылыми жұмыс нәтижелерін безендіру.

БК 1,2,4,7,9
ПК
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12
ОПД 06
Анатомия, физиология и школьная гигиена.
Введение. Морфофункциональная организация организма человека. Строение, функции и гигиена нервной и двигательной систем. Сердечно-сосудистая система. Органы дыхания. Органы пищеварения. Обмен веществ. Органы выделения. Кожа. Закаливание организма. Гигиенические требования к окружающей среде школьников.
Знания:
- об основных механизмах, обеспечивающих целостное единство организма;
- о взаимосвязи между строением и функциями органов, между организмом и окружающей средой;
- строения клеток и тканей, их функциональных особенностей;
- значения, строения и основных свойств нервной системы;
- современной теории высшей нервной деятельности, видов торможения;
- определения и классификации сенсорных систем;
- строения и функций опорно-двигательного аппарата, его физиологических особенностей в каждом возрастном периоде;
- значения и структуры желез внутренней секреции;
- значения и видов обменных процессов в организме;
- значения и системы кровообращения, строения сердца и его работы;
- значения и строения дыхательного аппарата;
- значения и строения органов пищеварения;
- строения и значения кожи.
Умения:
- проводить антрометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
- работать с немыми таблицами по строению ЦНС и вегетативной нервной системы, по строению сенсорных систем, по строению органов выделения;
- различать типы и возрастные особенности высшей нервной деятельности;
- анализировать правильность составления расписания, с учетом возрастных особенностей работоспособности;
- анализировать гигиенические требования к освещенности, окраске и оборудованию комнат для занятий;
- определять показатели основного обмена веществ у детей школьного возраста;
- дать краткие сведения о заболеваниях детей и подростков и их профилактике;
- определять методы изучения функционального состояния сердца;
- определять роль печени в пищеварении;
- соблюдать гигиену и режим питания детей и подростков;
- составлять правила закаливания воздухом, солнцем, водой;
- оказывать первую доврачебную помощь при ожоге, обморожении.
БК 1,2,4,7,8,9
ПК
3.1.1, 3.1.4
ОПД 07
Новые педагогические технологии:
Основные виды педагогических технологий: технология развивающих игр, педагогические технологии на основе гуманизации и демократизации педагогических отношений, педагогические технологии на основе активизации и интенсификации деятельности учащихся, педагогические технологии на основе методического усовершенствования и дидактического реконструирования учебного материала, педагогические технологии на основе эффективности организации и управления процессом обучения, развивающие технологии обучения.
Технология обучения в авторских школах.
Компьютерная технология. Мультимедиа-технология.
Сетевая технология, Интернет-технология.
Технология дистанционного обучения.
Интерактивная технология.
Информацонно-коммуникационная технология.
Готовность будущего учителя к методической работе в условиях электронно-методической системы.
Знания:
- значения, структуры технологии обучения;
- видов педагогических технологий;
- особенностей, содержания модульной, компьютерной, развивающей, диференцированной, игровой технологий обучения, технологии укрупнения дидактических единиц, технологии сотрудничества, проблемного обучения, технологии группового и коллективного обучения;
- об информационно-обучающей среде;
- о компьютерной технологии;
- принципов работы мультимедиа- технологии;
- о возможностях сетевой и Интернет-технологии;
- о дистанционном обучении;
- об ИКТ, интерактивной технологии.
Умения:
- анализировать и различать, классифицировать педагогические технологии;
- модулировать учебную информацию;
- планировать уроки с использованием новых педагогических технологий;
- применять педагогические технологии на практике;
- применять возможности компьютера, интерактивной доски и дополнительных устройств, мультимедиа -технологий;
- использовать электронные ресурсы, электронные обучающие программы, возможностей Интернета в учебных целях.

БҚ 1,2,4,7,9
КҚ
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12
ЖКП 06
Анатомия, физиология және мектеп гигиенасы.
Кіріспе. Адам ағзасының морфофункциясы. Жүйке жүйесі және тірек-қимыл жүйесінің құрылысы, қызметі және гигиенасы. Жүрек –қан тамырлар жүйесі. Тыныс алу жүйесі. Ас қорыту жүйесі. Зат алмасу. Зәр шығару жүйесі. Тері. Ағзаны шынықтыру. Оқушыларды қоршаған ортаға қойылатын гигиеналық талаптар.
Білімдер:
- ағзаның біртұтастығын қамтамасыз ететін негізгі механизмдерді;
- ағза мен қоршаған орта, құрылысы және қызметі арасындағы байланыстар туралы;
- жасуша мен ұлпалардың құрылысын, олардың қызмет ерекшеліктерін;
- жүйке жүйесінің негізгі қасиеті, құрылысы, маңызын;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің теориялары, тежелу түрлерін;
- сезім мүшелерінің жіктелуін, анықтамасын;
- тірек–қимыл аппаратының құрылысы мен қызметін, оның әрбір жас кезеңіндегі физиологиялық өзгешеліктерін;
- ішкі секреция бездерінің құрылысы мен маңызын;
- ағзадағы зат алмасудың маңызы мен түрлерін;
- қан айналым жүйесі мен маңызын, жүректің құрылысы мен қызметін;
- тыныс алу жүйесінің құрылысы мен маңызын;
- ас қорыту жүйесінің құрылысы мен маңызын;
- терінің құрылысы мен маңызын.
Іскерліктер:
- антрометриялық өлшемдер өткізу, оны орта статистикалық көрсеткіштермен салыстыру;
- ОЖЖ және вегетативті жүйке жүйесі, сезім мүшелері, зәр шығару жүйесі құрылыстары туралы мылқау кестелермен жұмыс істеу;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің түрлері мен жас ерекшеліктерін ажырата білу;
- жас ерекшеліктеріне байланысты жұмысқа қабілеттіктерін ескере отырып, сабақ кестесінің дұрыс құрылуын талдау;
- сабақ бөлмесінің жарықтылығы, боялуы, жабдықталуына қойылатын гигиеналық талаптарды талдау;
- мектеп жасындағы балалардың негізгі зат алмасу көрсеткіштерін анықтау;
- балалар мен жасөспірімдерде туындайтын аурулар, олардың алдын алу жолдарымен жұмыс;
- жүрек жұмысының жағдайын зерттеу әдістерін анықтау;
- бауырдың асқорытудағы маңызын анықтау;
- балалар мен жасөспірімдердің тамақтану тәртібін, гигиенасын сақтау;
- ауа, күн, сумен шынығудың ережесін құру;
- күйіп қалу, үсіп қалу кезінде алғашқы жәрдем көрсету.
БҚ 1,2,4,7,8,9
КҚ
3.1.1,3.1.4
ЖКП 07
Жаңа педагогикалық технологиялар.
Педагогикалық технология түсінігі, түрлері: дамытушылық ойындар технологиясы, педагогикалық қарым-қатынаста жеке тұлғаны ізгілендіру және демократияландыруға негізделген технологиялар, оқушылардың іс-әрекетін белсендіру және күшейту негізіндегі педагогикалық технологиялар, әдістемелік білім жетілдіру және дидактикалық қайта құрастыру негізіндегі педагогикалық технологиялар, оқыту үрдісін тиімді басқару және ұйымдастыру негізіндегі педагогикалық технологиялар, дамыта оқыту технологиялары.
Авторлық мектептердегі оқыту технологиялары.
Компьютерлік технология. Мультимедиа-технология.
Желілік технология, Интернет-технология.
Қашықтықтан оқыту технологиясы.
Интерактивтік технология
Ақпараттық-коммуникациялық технология. Электрондық-әдістемелік жүйе жағдайында болашақ мұғалімнің әдістемелік жұмысқа дайындығы.
Білімдер:
- оқыту технологиясының мәні, құрылымын;
- педагогикалық технология түрлерін;
- ынтымақтастық педагогикасы, жеке ізгілік, проблемалық оқыту, ойын дидактикалық бірліктерді ірілендіру, модульдік, компьютерлік, дамыту, деңгейлеп-саралап, оқытудың ұжымдық және топтық тәсілі, түсіндіре басқарып оза оқыту т.б. технологиялардың ерекшеліктері мен мазмұнын;
- ақпараттық-оқыту ортасы туралы;
- компьютерлік технология туралы;
- мультимедиа технологиясының жұмыс принциптерін;
- желілік және Интернет-технологиясы мүмкіндіктерін;
- қашықтықтан оқыту туралы;
- АКТ, интерактивті оқыту технологиялары туралы.
Іскерліктер:
- педагогикалық технологияларды жіктеу, талдау және айыру;
- оқу ақпаратын модульдеу;
- жаңа педагогикалық технологияларды пайдаланып сабақтарды жоспарлау;
- практикада педагогикалық технологияларды қолдану;
- компьютер, интерактивті тақта және қосымша құрылғыларын, мультимедиа-технологияны пайдалану;
- оқу мақсатында электрондық қорларды, электрондық оқыту бағдарламаларын, Интернет мүмкіндіктерін қолдану.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12
ОПД 08
Основы педагогического мастерства.
Педагогическая техника. Речь учителя.
Культура общения учителя и учащихся.
Мастерство учителя в управлении учебно- воспитательным процессом.
Знания:
- элементов педагогического мастерства: гуманистической направленности, педагогических способностей, профессиональных знаний, педагогической техники;
- компонентов педагогической техники;
- дидактических, организаторских, коммуникативных умений;
- педагогического общения, его функций, стилей, структуры;
- методов убеждения и внушения.
Умения:
- повышать уровень своего педагогического мастерства;
- воспитать потребность в самопознании;
- мобилизовать учащихся на интенсивную деятельность, уметь устанавливать общение с коллективом и отдельной личностью, вести наблюдения, организовывать коллектив;
- строить отношения с учащимся, руководить познавательной деятельностью на основе сотрудничества.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11
ОПД 09
Основы менеджмента.
Менеджмент как наука. Эволюция теории управленческой мысли.
Направления и школы в развитии менеджмента как науки. Управленческая наука. Управленческая культура. Методы управления.
Сущность, методы и функции менеджмента.
Система комплексного управления внутренней и внешней средой. Функции управления. Нетрадиционное научное управление. Уровни менеджмента.
Менеджер предприятия и эффективность управления.
Менеджер как руководитель. Индивидуальный подход к работнику. Широкий спектр деятельности менеджера. Разработка плана. Высокая результативность работы.
Планирование как система управления предприятием.
Бизнес – план. Структура бизнес - плана.
Теория, методика и технология педагогического менеджмента.
Знания:
- направлений школы в развитии менеджмента;
- системы сущности, функций, уровней менеджмента;
- об педагогическом менеджменте;
- методов управления и самоуправления;
- принципов микросоциального управления;
- о спектре деятельности менеджера;
- о структуре бизнес-плана
Умения:
- регулировать человеческие отношения и поведение;
- использовать методы управления;
- обеспечивать конкурентоспособность;
- использовать принципы микросоциального управления;
- находить индивидуальный подход к сотрудникам;
- разрабатывать бизнес-план.
БК 1,2,4,7,9
ПК
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12
ОПД 10
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношении. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- основы делопроизводства;
- служебной документации;
- профессиональных терминов;
- служебного этикета;
Умения:
- вести делопроизводство;
- оформлять, хранить и сдавать дела в архив;
- совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12
ЖКП 08
Педагогикалық шеберлік негіздері.
Педагогикалық техника. Мұғалімнің сөйлеуі. Оқушылар мен мұғалімнің қарым-қатынас мәдениеті.
Мұғалімнің оқу-тәрбие үрдісін басқарудағы шеберлігі.
Білімдер:
- педагогикалық шеберлік элементтері: ізгілендіру бағыты, педагогикалық қабілет, кәсіптік білім, педагогикалық техниканы;
- педагогикалық техника компоненттерін;
- мұғалімнің дидактикалық, ұйымдастырушылық, коммуникативтік біліктерін;
- педагогикалық қарым-қатынас, қызметі, стильдері, құрылымын;
- сендіру мен әсер ету тәсілдерін.
Іскерліктер:
- өз педагогикалық шеберлігі деңгейін көтеру;
- өзін-өзі тануға қажеттілікті қалыптастыру;
- оқушыларды танымдық жұмысқа жұмылдыру, ұжыммен және жеке тұлғамен қарым-қатынас орнату, бақылау жүргізу, ұжымды ұйымдастыру;
- оқушылармен өзара әрекет орнату;
- оқушылармен қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық педагогикасы негізінде танымдық қызметтерін басқару.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11
ЖКП 09
Менеджмент негіздері.
Менеджмент ғылым ретінде. Басқару ойлары теориясының дамуы. Менеджменттің ғылым ретінде дамуының бағыттары мен мектептері. Басқару ғылымы. Басқару мәдениеті. Басқару әдістері.
Менеджмент мазмұны, әдістері мен қызметі.
Ішкі және сыртқы ортаны басқарудың кешенді жүйесі.
Басқару функциялары. Дәстүрден тыс ғылыми басқару.
Менеджмент деңгейлері.
Кәсіпорын менеджері және басқару тиімділігі.
Менеджер басқарушы ретінде. Қызметкерлерге жеке қарым-қатынас. Менеджер қызметінің кең ауқымдылығы. Жоспар құру. Жұмыстың жоғары нәтижелілігі.
Жоспарлау -кәсіпорынды басқару жүйесі ретінде.
Бизнес – жоспар. Бизнес – жоспар құрылымы.
Педагогикалық менеджмент теориясы, әдістемесі мен технологиясы.
Білімдер:
- менеджменттің дамуындағы мектептердің бағыттарын;
- менеджмент жүйесі мәні, функциялары мен деңгейлерін;
- педагогикалық менеджмент туралы;
- басқару және өзін-өзі басқару әдістері;
- микроәлеуметтік басқару принциптері;
- менеджер қызметінің спектрі;
- бизнес-жоспар құрылымы.
Іскерліктер:
- адами қарым-қатынастарды және тәртіптерін реттеу;
- басқару әдістерін қолдану;
- бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін қолдану;
- қызметкерлерге жеке қарым-қатынас таба алу;
- бизнес-жоспар жасақтау.
БҚ 1,2,4,7,9
КҚ
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және іс-жүргізуді ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
- іс-қағаздарын жүргізу негіздерін;
- қызметтік құжаттарды;
- кәсіптік терминдерді;
- қызметтік этикетті;
Іскерліктер:
- іс-қағаздарын жүргізу;
- істі рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа тапсыру;
- кәсіптік бағыттағы мәтінді, іскерлік құжаттарды өңдеу және жетілдіру.

БК 4,5,6,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.5, 3.1.9
СД. 00
Специальные дисциплины.
СД 01
Практикум по иностранному (английскому) языку.
Практика устной и письменной речи. Аудирование и говорение аутентичных текстов и диалогов в монологической и диалогической и полилогической речи. Чтение: вслух и про себя. Письмо.
Знания:
- основных единиц языка и использования их при решении элементарных коммуникативных задач;
- правильного графического написания всех букв алфавита, звукобуквенных соответствий;
- разных видов речевой деятельности (аудирование, чтение, говорение, письмо);
- использования устной диалогической и монологической речи в пределах бытовой, общественно-политической, литературной и научно-педагогической тематики;
- письменной передачи содержания диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- передачи содержания рассказа в очень сжатом виде с помощью 6-8 предложений;
- написания самостоятельного сочинения с различного рода опорами.
Умения:
- использовать правильную интонацию в зависимости от коммуникативной цели;
- использовать речевые формулы приветствия, прощания, благодарности, извинения;
- воспринимать речь на слух, выполнять конкретные задания на понимание;
- грамматически правильно строить простые и сложные повествовательные и вопросительные предложения;
- активно использовать в речи 800-1000 слов из средней школы; 750-850 – 1 курс; 700-800 – 2 курс; 450-500 – 3 курс;
- вести диалог, соблюдая речевой этикет в общении;
- воспринимать с достаточной степенью понимания чужую речь, произнесенную в темпе, приближающемся к нормальному для носителей данного языка;
- делать грамотный перевод на родной язык иностранного литературного текста;
- сообщать информацию о себе, описывать картинки;
- писать информацию личного характера (о себе, семье, друзьях).
Навыки:
- речевой деятельности (аудированием, чтением, говорением и письмом) и диалогическими формами общения;
- устной диалогической и монологической речью в пределах бытовой, общественно-политической, литературной и научно-педагогической тематики;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 02
Теоретическая грамматика.
Морфология. Знаменательные части речи. Служебные части речи. Синтаксис. Простое предложение. Сложное предложение.
Знания:
- основных грамматических единиц иностранного языка;
- грамматических категорий иностранного языка;
- методов грамматического анализа.
Умения:
- различать знаменательные и служебные части речи и определять их функцию в предложении;
- различать главные и второстепенные члены предложения.
Навыки:
- разделения простого и сложного предложений на члены предложения.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 03
Практическая грамматика.
Части речи. Наклонение. Согласование времен. Структура английского предложения. Типы вопросов. Части речи. Имя существительное (множественное число и притяжательный падеж). Местоимения и его виды. Прилагательные и наречия. Числительные: количественные и порядковые. Артикль. Модальные глаголы. Активный и страдательный залог глагола.
Знания:
- классификации иностранных частей речи, отличительных и специфических особенностей иностранных частей речи в отличие от родного языка;
- правил образования притяжательного падежа существительных;
- системы английских местоимений;
- о степенях сравнения прилагательных и наречий;
- о классификации числительных;
- о системе артиклей;
- видовременных форм глагола групп Indefinite, Continuous, Perfect, Perfect Continuous;
- об образовании действительного и страдательного залога;
- правил согласования времен, перевода прямой речи в косвенную речь;
- модальные глаголы, эквиваленты.
Умения:
- использовать множественное число существительных;
- определять функции и место наречий в предложении;
- образовывать количественные и порядковые числительные;
- определять основные функции артикля.
Навыки:
- использовать модальные глаголы и их эквиваленты;
- образования и изменения разных частей речи;
- употреблять активного и страдательного залога.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 04
Теоретическая фонетика.
Фонетическая структура английского языка. Английское литературное произношение на Британских островах. Английское литературное произношение в Соединенных Штатах Америки. Механизмы речи. Артикуляционная база английского языка. Фонологический аспект звуков речи. Слоговая структура английских слов. Интонационная структура английских предложений. Фонетическая структура иностранного языка.
Знания:
- связи фонетики с другими лингвистическими и нелингвистическими науками;
- о различных видах фонетики;
- понятия об интонации;
- основных типов литературного произношения в Британии.
Умения:
- различать английское и американское произношение;
- определять три типа ударения.
Навыки:
- произносить предложения с правильной интонацией;
- различать виды речевой деятельности;
- определять артикуляцию английских гласных и согласных.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 05
Практическая фонетика.
Артикуляция английских звуков. Интонация. Фундаментальные интонационные структуры.
Определение звука. Ударение и интонация. Графическое изображение звуков и интонации. Аспирация, палатализация. Деление предложение на смысловые группы и их интонационные оформление.
Знания:
- понятий о звуковом строе языка и его компонентах;
- звукового и буквенного состава слова;
- о фонетической транскрипции и произносительной норме иностранного языка;
- классификации гласных и согласных звуков;
- об интонационной структуре и ее основных элементах;
- о способах расстановки ударений;
- особенностей деления на слоги в иностранном языке;
- о количественной и качественной редукции;
- о правилах аспирации;
- о палатализации и ассимиляции;
- об основных компонентах интонационной структуры;
- об основных видов ударений.
Умения:
- определять основные компоненты интонации;
- составлять коммуникативные типы предложения.
Навыки:
- использовать правила артикуляции английских звуков.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 06
Лексикология иностранного языка. Морфологическая структура слова. Словарь английского языка: антоним, синоним и омоним. Словообразование. Английские диалекты. Фразеология. Лексикография.
Тенденции развития словарного состава иностранного языка.
Семантическая, грамматическая и фонетическая характеристика слова..
Знания:
- связи лексикологии с другими науками: фонетикой, грамматикой, стилистикой;
- семантических структур слов;
- типов лексических значений;
- о свободных и связанных морфемах;
- суффиксов, префиксов;
- определения слова по составу;
- синонимов, антонимов и омонимов;
- о заимствовании;
- английского диалекта;
- концепции фразеологии;
- о типах лексикографии.
Умения:
- моделировать слова;
- определять признаки фразеологических единиц;
- пользоваться фразеологическим словарем.
Навыки:
- определять морфологическую структуры слова;
- выявления основных путей и способов развития словаря;
- употребления и перевода на родной язык фразеологических единиц;
- определения слова с точки зрения его семантической, грамматической и фонетической характеристик.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 07
Общественно-политическая лексика.
Подготовка к чтению газеты. Особенности работы с основными газетными жанрами. Работа с газетными статьями. Работа с информационными сообщениями.
Характеристика особенностей общественно-политической лексики. Этапы работы над газетным материалом. Работа с заголовками.
Знания:
- важности общественно-политической лексики в обучении иностранному языку;
- специфических терминов печатного языка;
- путей сбора, переработки, накопления и сохранения информации;
- способов составления плана работы с газетным материалом;
- содержания, стиля, художественных приемов организации передовиц;
- способов передачи краткого и полного содержания передовых статей;
- способов организации обсуждения на базе прочитанной статьи;
- способов передачи содержания прочитанной статьи с опорой на план;
- способов ведения словарной работы со специфическим газетным материалом.
Умения:
- выполнять творческие задания на основе газетной статьи;
- задавать вопросы на материале прочитанного сообщения с целью получения расширенных ответов;
- интерпретировать газетный материал.
БК 1,2,4,
5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 08
Стилистика.
Стилистическая классификация словарного состава английского языка. Фонетические выразительные средства и стилистические приемы. Лексические выразительные средства и стилистические приемы. Синтаксические выразительные средства. Лексико-синтаксические приемы. Функциональные стили языка. Языковая вариативность. Фонетические, лексические, синтаксические, лексико-синтаксические выразительные средства и стилистические приемы. Функциональные стили иностранного языка.
Знания:
- о стилистике;
- о стилистической классификации словарного состава английского языка;
- о составе и особенностях специального литературного вокабуляра;
- о понятиях: сленг, жаргон, профессиональные слова, диалект, вульгаризмы, разговорное создание новых слов и выражений;
- понятий: звукоподражание, аллитерация, рифма, ритм;
- об особенностях употребления устойчивых выражений;
- синтаксических выразительных средств и стилистических приемов;
- понятий: инверсия, особенные и параллельные конструкции, хиазм, полисиндетон, псиндетон, риторический вопрос;
- понятий: экспрессивность отрицания, литота, антитеза, кульминация.
Умения:
- определять принадлежность текста к тому или иному функциональному стилю;
- использовать сленг, жаргон, профессиональные слова, диалект, вульгаризмы, разговорное создание новых слов и выражений.
Навыки:
- использовать лексических выразительных средств и стилистических приемов;
- использовать фонетических выразительных средств и стилистических приемов;
- использовать лексико-синтаксических выразительных средств и стилистических приемов.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 09
История иностранного (английского) языка.
Германские языки. Английский язык - один из германских языков. Основные исторические события древнего периода. Образование английского языка. Проблема периодизации истории английского языка. Формирование английского национального языка. Основные исторические события современного периода. Распространение английского языка в мире.
Предмет и задачи курса истории иностранного языка. Этапы и эволюция изучаемого языка в связи с историей народа. Основные тенденции развития звуковой системы, грамматического строя, словарного состава.
Знания:
- об истории английского языка;
- о связи истории английского языка с историей страны.
Умения:
- определять этапы истории английского языка;
- сравнивать этапы;
- анализировать исторические события;
- сравнивать основные особенности каждого этапа;
- определять диалекты каждого этапа;
- определять германские языки и народности страны.
Навыки:
- определять значение слов по его составу;
- рассказать о важных этапах развития истории английского языка;
- выделять основные исторические события современного периода.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 10
Детская иностранная литература.
Памятники древней литературы для детей. Английская детская литература. Американская детская литература. Детская литература других стран. Древняя и средневековая литература народов мира. Особенности английской детской литературы. Английский фольклор. Система жанров английской литературы. Характеристика детской американской литературы. Краткий обзор датской и французской детской литературы.
Знания:
- историко-литературного значения произведений античности;
- понятий: миф, мифология, оракул, героический эпос, сага, фольклор, библейская символика, мистика, готика;
- содержания ряда древнегреческих мифов, библейских сказаний и скандинавских эпических песен, английского героического эпоса "Беофульф";
- детских песен, потешек, небылиц, сказок;
- характерных черт детского английского фольклора;
- содержания старинных шотландских баллад, баллад о Робине Гуде;
- биографии и творчества детских писателей;
- особенностей жанра приключенческого романа;
- понятий: фольклор, баллада, новелла, притча, памфлет, сентиментализм, лимерик, абсурд, нонсенс и сонет;
- понятий: романтизм, гуманизм, гипербола, реализм, юмор, сатира, модернизм, новаторство, прагматизм;
- американского детского фольклора и его собирателя Д. Харриса;
- общих направлений в детской литературе в Америке, Дании, Франции и Германии;
- о научных гипотезах в романах Ж. Верна.
Умения:

БҚ 4,5,6,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.5, 3.1.9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Шетел (ағылшын) тілі практикумы.
Жазбаша және ауызша сөйлеу машығы.
Берілген мәтін бойынша сөйлеу және тыңдап-тыңдап түсіну, диалогтық және монологтық сөйлеу. Оқу: ішінен және дауыстап оқу. Жазу.
Білімдер:
- тілдің негізгі бірліктерін және қарапайым коммуникативтік тапсырмаларды шешуде қолдануды;
- әліпби әріптерін графикалық дұрыс жазылуы, дыбыстық, әріптік сәйкестікті;
- тілдік іс-әрекет түрлерін (тыңдап-түсіну, оқу, сөйлеу, жазу);
- тұрмыстық, қоғамдық-саяси, әдеби, ғылыми-педагогикалық тақырыптарға ауызша диалог және монологтық сөйлеуді қолдануды;
- диалогтық әңгімені жазбаша беру немесе әңгімені диалог түрінде беруді;
- шығарма мазмұнын өте қысқа түрде, 6-8 сөйлеммен беруді;
- әртүрлі тірек-сызбаны пайдалана отырып, өздігінен шығарма жазуды.
Іскерліктер:
- қарым-қатынас жасау мақсатында дұрыс дауыс ырғағын пайдалану;
- сәлемдесу, рахмет айту, қоштасу, кешірім сұрау кезінде қысқа сөз тіркестерін пайдалану;
- сөзді түсініп, қабылдау, түсінуге берілген тапсырманы орындау;
- жай және құрмалас, лепті және сұраулы сөйлемдерді грамматикалық тұрғыдан дұрыс құру;
- орта мектеп деңгейіндегі сөздік қорында 800-1000 сөзді қолдануы қажет, 1 курс–750-850; 2 курс –700-800; 3 курс –450-500;
- әңгімелесудегі этикет нормаларын сақтай отырып, диалог жүргізу;
- шетел тілі өкілімен әңгімеге өздігінен араласу, ойын қорытындылау, әңгімені аяқтау;
- шетел тілінен әдеби мәтіндерді ана тіліне сауатты аудару;
- өзі туралы хабарлама жасауы, суреттерді сипаттау;
- жеке сипаттағы мағлұматтар (өзі, отбасы, достары туралы) жазу.
- Дағдылар:
- тілдік іс-әрекеттің және сөйлесудің диалогтық формаларын (тыңдап-түсіну, оқу, сөйлеу, жазу);
- тұрмыстық, қоғамдық-саяси, әдеби және ғылыми-педагогикалық тақырыптар көлемінде ауызша диалогтық және монологтық сөйлеу;
- диалогтық әңгімені жазбаша беру немесе әңгімені диалог түрінде беру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 02
Теориялық грамматика.
Морфология. Негізгі сөйлем мүшелері. Сөйлемнің көмекші мүшелері. Синтаксис. Жәй сөйлем. Құрмалас сөйлем.
Білімдер:
- шетел тілі грамматикасының негізгі бірліктерін;
- шетел тілі грамматикасының категорияларын;
- грамматикалық талдау әдістерін.
Іскерліктер:
- атаулы және қызметтік сөйлем мүшелерін анықтау және сөйлемдегі орын тәртібін анықтау;
- тұрлаулы мен тұрлаусыз сөйлем мүшелерін айыру.
Дағдылар:
- жай және құрама сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне жіктеу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 03
Практикалық грамматика.
Сөз таптары. Етістіктің райлары. Шақтардың байланысуы. Ағылшын тілі сөйлемінің құрылымы. Сөз таптары. Зат есім (көпше түрі және тәуелді септеу). Есімдік және оның түрлері. Сын есім және үстеу. Сан есім: сандық және реттік. Артикль. Модальды етістіктер. Ырықты және ырықсыз етістер.
Білімдер:
- сөз таптарының жіктелуін, шетел тілі сөз таптарының ана тіліндегі сөз таптарынан айырмашылығын;
- зат есімнің тәуелді септелуінің жасалу ережесін;
- ағылшын тілі есімдіктер жүйесін;
- үстеу мен сын есімнің шырайлары туралы;
- сан есімдердің түрлері туралы;
- артиклдер жүйесі туралы;
- Indefinite, Continuous, Perfect, Perfect Continuous етістіктер тобы шақтарын;
- ырықты және ырықсыз етістердің жасалу жолдарын;
- шақтардың байланысу ережесін, төл сөзді төлеу сөзге айналдыруды;
- модальды етістіктер, баламаларын.
Іскерліктер:
- зат есімнің көпше түрін пайдалану;
- үстеудің сөйлемдегі орны мен оның қызметін анықтау;
- сандық және реттік сан есімдерді жасау;
- артиклдің негізгі қызметін анықтау.
Дағдылар:
- модальды етістіктерді және оның баламаларын қолдану;
- сөз таптарын құру мен өзгерту;
- ырықты және ырықсыз етістерді қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 04
Теориялық фонетика.
Ағылшын тілінің фонетикалық құрылымы. Британ аралының өзіндік дыбыстау ерекшеліктері. Америка Құрама Штатының өзіндік дыбыстау ерекшеліктері. Сөйлеу механизмі. Ағылшын тілінің артикуляциялық базасы. Дыбыстардың фонологиялық аспектісі. Ағылшын сөздеріндегі буынның құрылымы. Ағылшын тілі сөйлемдерінің интонациялық құрылымы. Шетел тілінің фонетикалық құрылымы.
Білімдер:
- фонетиканың басқа да лингвистикалық және лингвистикалық емес ғылымдармен байланысын;
- фонетиканың түрлері туралы;
- интонация туралы ұғымды;
- Британ әдеби тілінің негізгі түрлерін.
Іскерліктер:
- ағылшын және американдық дыбыстау ерекшеліктерін айыру;
- екпіннің үш түрін анықтау.
Дағдылар:
- сөйлемдерді дұрыс интонациямен айту;
- тілдік қызмет түрлерін айыру;
- ағылшын дауыстылары мен дауыссыздарының артикуляциясын анықтау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 05
Практикалық фонетика.
Ағылшын дыбыстарының артикуляциясы. Интонация. Негізгі интонациялық құрылымдар. Дыбысты айыру. Екпін және интонация. Дыбыс пен интонацияның графикалық белгіленуі. Аспирация, палатализация. Сөйлемнің мағыналы топтарға бөлінуі және олардың интонациясының белгіленуі.
Білімдер:
- тілдің дыбыстық құрылымы мен компоненттері туралы ұғымды;
- сөздің дыбыстық және әріптік құрылымын;
- шетел тілінде қолданбалы фонетикалық транскрипциясы мен айтылу нормасы туралы;
- дауысты, дауыссыз дыбыстардың жіктелуін;
- интонациялық құрылым мен оның негізгі элементтері туралы;
- екпіннің қойылу тәсілдері туралы;
- шетел тілінде буынға бөлудің ерекшеліктерін;
- сандық және сапалық редукция туралы;
- аспирация ережелері туралы;
- палатализация және ассимиляция туралы;
- интонация құрылымдарының негізгі компоненттері туралы;
- екпіннің негізгі түрлері туралы.
Іскерліктер:
- интонацияның басты компоненттерін анықтау;
- сөйлемнің коммуникативтік түрлерін құру.
Дағдылар:
- ағылшын дыбыстарын айту ережелерін қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 06
Шетел тілі лексикологиясы.
Сөздің морфологиялық құрылымы. Ағылшын тілінің сөздігі: антоним, синоним және омоним. Сөзжасам. Ағылшын диалектері. Фразеология.
Лексикография. Шетел тілі сөздік құрылымының даму бағыттары.
Сөздің семантикалық, грамматикалық, фонетикалық сипаттамасы.
Білімдер:
- лексикологияның фонетика, грамматика, стилистика және басқа ғылымдармен байланысын;
- сөздің семантикалық құрылымын;
- лексикалық мағына типтерін;
- дара және байланысты морфемаларды;
- жұрнақ пен қосымшаларды;
- сөзді құрылымы бойынша анықтауды;
- синоним, антоним және омонимдерді;
- кірме сөздер туралы;
- ағылшын диалектілерін;
- фразеологиялық концепцияларды;
- лексикографияның түрлері туралы.
Іскерліктер:
- сөздерді моделдеу;
- фразеологиялық бірліктердің белгілерін анықтау;
- фразеологиялық сөздікті пайдалану.
Дағдылар:
- сөздің морфологиялық құрылымын анықтау;
- сөздіктің дамуындағы негізгі жолдар мен әдістерді анықтау;
- фразеологиялық бірліктерді қолдану және ана тіліне аудару;
- сөзді семантикалық, фонетикалық, грамматикалық тұрғыдан анықтау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 07
Қоғамдық-саяси лексика.
Газет оқуға әзірлік. Газет негізгі жанрларымен жұмыс ерекшеліктері. Газет мақалаларымен жұмыс. Ақпараттық хабарламалармен жұмыс. Қоғамдық-саяси лексиканың негізгі ерекшеліктері. Газет материалымен жұмыстың кезеңдері. Тақырыппен жұмыс.
Білімдер:
- қоғамдық-саяси лексиканың шетел тілін оқытудағы маңызын;
- баспа тілінің арнайы терминдерін;
- ақпаратты жинақтау, қайта өңдеу және сақтау жолдарын;
- газет материалымен жұмыс жоспарын құрудың тәсілдерін;
- бас мақаланың мазмұны, стилі және көркем әдеби тәсілдерін;
- бас мақаланың қысқа және толық мазмұнын беру тәсілдерін;
- оқылған мақала бойынша талқылауды ұйымдастыру тәсілдерін;
- оқылған мақала мазмұнын жоспарға сүйене отырып беру тәсілдерін;
- арнайы газет материалдарымен сөздік жұмысын жүргізу тәсілдерін.
Іскерліктер:
- газет мақаласы негізінде шығармашылық тапсырмалар орындау;
- оқылған хабарлама бойынша толық жауап алу мақсатында сұрақтар қою;
- газет материалын түрлендіру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 08
Стилистика.
Ағылшын тілі сөздік қорының стилистикалық сипаттамасы. Фонетикалық тіл құралдары мен стилистикалық тәсілдер. Лексикалық тіл құралдары мен стилистикалық тәсілдер. Синтаксистік тіл құралдары. Лексикалық-синтаксистік тәсілдер. Тілдің функционалдық стилі. Тілдің көптүрлілігі. Фонетикалық, лексикалық, синтаксистік, лексикалық – синтаксистік тіл құралдары мен стилистикалық тәсілдер. Шетел тілінің функционалдық стилі.
Білімдер:
- стилистика ғылымы туралы;
- ағылшын тілінің сөздік құрамының стилистикалық жіктелуін;
- арнайы әдеби және тіл сөздігінің құрамы мен ерекшелігін;
- сленг, жаргон, кәсіби сөздер, диалект, вульгаризм ұғымдарын, жаңа сөздер мен сөз тізбектерінің тілдік құрылымын;
- дыбыстауға еліктеу, рифм, аллитерация және ритм ұғымдарын;
- нақты сөз тізбектерінің ерекшеліктері туралы;
- синтаксистік тіл құралдары мен стилистикалық тәсілдерді;
- инверсия, параллельді құрылым, хиазм, полисиндетон, псиндетон, риторикалық сұрақ түсініктерін;
- терістеудің экспрессивтілігі, литота, антитеза, кульминация ұғымдарын.
Іскерліктер:
- мәтіннің сол немесе басқа функциональдық стильге жататынын анықтау;
- сленг, жаргон, кәсіби сөздер, диалектілер, вульгаризмдер, жаңа сөздер мен сөз тіркестерінің жасалуын қолдану.
Дағдылар:
- лексикалық тіл құралдары мен стилистикалық тәсілдерді қолдану;
- фонетикалық тіл құралдары мен стилистикалық тәсілдерді қолдану;
- лексикалық-синтаксистік тіл құралдары және стилистикалық тәсілдерді пайдалану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 09
Шетел (ағылшын) тілі тарихы.
Герман тілдері. Герман тілдерінің бірі- ағылшын тілі. Ерте кезеңнің негізгі тарихи оқиғалары. Ағылшын тілінің құрылуы. Ағылшын тілі тарихын кезеңдеу мәселелері. Ұлттық ағылшын тілінің қалыптасуы. Жаңа кезеңнің негізгі тарихи оқиғалары. Ағылшын тілінің әлемге таралуы. Ағылшын тілі тарихы пәнінің мақсат-міндеттері. Үйреніп жатқан тілдің халық тарихымен байланысының кезеңі мен дамуы. Дыбыстық жүйе, грамматикалық құрылым, сөздік құрамының даму шарттары.
Білімдер:
- ағылшын тілінің тарихы туралы;
- ағылшын тілі тарихының өз елінің тарихымен байланысы туралы.
Іскерліктер:
- ағылшын тілі тарихының кезеңдерін айыру;
- кезеңдерін салыстыру;
- тарихи оқиғаларды талдау;
- әрбір кезеңнің негізгі ерекшеліктерін салыстыру;
- әр кезеңнің диалектін анықтау;
- герман тілдері мен халықтарын айыра білу.
Дағдылар:
- сөздің құрамына қарай мағынасын анықтау;
- шетел тілі тарихының маңызды оқиғаларын баяндау;
- қазіргі заманғы негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 10
Шетел балалар әдебиеті.
Көне балалар әдебиетінің ескерткіштері. Ағылшын балалар әдебиеті. Американдық балалар әдебиеті. Өзге елдердің балалар әдебиеті. Көне және орта ғасырдағы дүниежүзі халықтарының әдебиеті. Ағылшын балалар әдебиетінің ерекшелігі. Ағылшын фольклоры. Ағылшын әдебиетінің жанрлық жүйесі. Американдық балалар әдебиетіне сипаттама. Дат және француз балалар әдебиетіне қысқаша шолу.
Білімдер:
- көне шығармалардың тарихи-әдеби маңызын;
- миф, мифология, оракул, қаһарлы эпос, сага, фольклор, библия символикасы, мистика және готика туралы түсінікті;
- көне грек мифы, библия ертегілері, скандинавиялық әндер, әйгілі "Беовульф" ағылшын эпосының мазмұнын;
- балалар әндерін, ғажайып оқиғалар мен ертегілерді;
- ағылшын тіліндегі балалар фольклорының ерекшеліктерін;
- көне шотланд балладасын, Робин Гуд туралы балладаны;
- балалар жазушыларының биографиясы мен шығармаларын;
- шытырман оқиғалы роман жанрының ерекшеліктерін;
- фольклор, баллада, новелла, памфлет, притча, памфлет, сентиментализм, лимерик, абсурд, нонсенс және сонета ұғымдарын;
- романтизм, гуманизм, гипербола, реализм, әзіл, сатира модернизм, жаңашылдық, прагматизм ұғымдарын;
- американдық балалар фольклоры және оны жинақтаушы Д.Харристі;
- балалар әдебиетінің Америка, Дания, Франция және Германияда жалпы даму бағыттарын;
- Ж.Верн романының ғылыми гипотезын.
Іскерліктер:

- дать характеристику английской детской литературе 17-18 в.в.;
- определять нравственные идеалы, отраженные в сказках братьев Гримм.
Навыки:
- определять исторический период произведений английской, американской, датской и французской литературы.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 11
Домашнее чтение.
Чтение и анализ адаптированных произведений. Различные виды пересказа. Составление плана. Работа с лексикой художественных произведений.
Знания:
- основных принципов грамматического строя языка;
- стилистических средств изучаемого языка;
- работы с различными видами словарей;
- художественных особенностей английской литературы.
Умения:
- делать сообщения по пройденной тематике;
- описывать картины;
- делать пересказ прочитанного текста;
- читать и понимать без перевода на родной язык незнакомый оригинальный художественный текст;
- *осмысливать литературный текст;
- составлять характеристику образам героев;
- описывать какого- либо эпизода из произведения;
- пересказывать рассказ от имени его героев или автора.
Навыки:
- организовывать обсуждение;
- организовывать диалоги между действующими лицами;
- применять интерпретацию текста;
- анализировать произведения самостоятельно;
- работать со словарями, книгами, справочниками;
- читать и анализировать адаптированные произведения;
- пересказать, составлять план;
- работать с активной лексикой художественных произведений.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 12
Страноведение.
Основные исторические этапы развития Великобритании. Население Великобритании, его численность и география. Государственное устройство Великобритании. Образование. Печать, радио и телевидения. Изобразительное искусство и архитектура.
Пути исторического развития Великобритании. Физическая и экономическая география страны. Население. Общественно-политическое устройство: структура власти и многопартийность. Система образования. Культура. Телевидение. Печать. Радио. Праздники, обычаи и традиции. Спорт.
Знания:
- основных исторических этапов развития Великобритании;
- о государственном строе;
- о размещении населения;
- о городах;
- о законодательной и исполнительной власти;
- об избирательной системе;
- о системе образования;
- о средствах массовой информации;
- о художественных галереях;
- об архитектуре;
- имен известных художников;
- праздников, обычаев и традиций;
- национальных видов спорта.
Умения:
- различать палаты парламента;
- сравнивать систему образования Великобритании и Казахстана;
- сравнивать традиции и обычаи Великобритании и Казахстана;
- пользоваться лингвострановедческими словарями, атласами и картами.
Навыки:
- обоснования основных исторических этапов развития Великобритании;
- описать географию Великобритании и Казахстана;
- составлять рассказ о государственном устройстве, многопартийности, печати, радио и телевидении;
- составлять рассказа о традициях, обычаях и праздниках;
- описать основные виды спорта.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
СД 13
Методика обучения иностранному языку.
Теоретические основы методики обучения:
цели обучения, содержание обучения, принципы обучения, методы и приемы обучения, средства обучения, этапы обучения.
Обучение фонетическим, лексическим и грамматическим навыкам. Содержание обучения фонетике, лексике, грамматике.
Обучение общению на иностранном языке: аудированию, говорению, чтению, письму.
Обучения говорению, аудированию, чтению и письме на иностранном языке.
Организация процесса обучения иностранному языку в основной школе.
Организация процесса обучения иностранному языку.
Требования к календарно-тематическому планированию.
Организация уроков английского языка.
Структура урока английского языка.
Схемы анализа и самоанализа урока.
Контроль и оценка деятельности учащихся. Факультативные занятия. Внеклассная работа.
Обучение иностранному языку дошкольников и учащихся начальной школы. Организация игровой деятельности на начальном этапе обучения с учетом психологических особенностей детей. Виды игр.
Знания:
- истории методики преподавания иностранных языков в школе;
- целей обучения;
- содержания и средств обучения;
- принципов обучения;
- трудностей в обучении аудированию;
- трудностей в обучении говорению;
- методики обучения чтению;
- методов и приемов обучения письму;
- трудностей при обучении произношению;
- методики обучения лексике;
- содержания, методов и приемов обучения грамматике;
- схемы анализа и самоанализа уроков,
- норм оценок знаний, умений и навыков учащихся;
- организации факультативных занятий;
- основных форм проведения урока и внеклассной работы;
- целей и задач раннего обучения иностранному языку;
- содержания и особенностей обучения;
- методики организации игровой деятельности.
Умения:
- обьяснять методы и приемы;
- применять технологию обучения аудированию, говорению, чтению и письму;
- отбирать фонетического и лексического материала;
- обьяснять главные принципы обучения грамматике;
- определять основные принципы обучения;
- изучать нормативные документы, учебно-методический комплекс по иностранному языку;
- составить календарно-тематические планы, поурочные планы;
- организовывать обучение иностранному языку.
Навыки:
- организовывать уроки иностранного языка;
- применять на уроках иностранного языка возможности ИКТ;
- проводить внеклассные и факультативные занятия;
- организовывать игровую деятельность.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК

- 17-18 ғасырдағы ағылшын балалар әдебиетін сипаттама беру;
- ағайынды Гриммдер ертегілерідегі адами тұлғаларды анықтау.
Дағдылар:
- ағылшын, америка, дат және француз әдебиеттері шығармаларының тарихи кезеңдерін анықтау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 11
Үйден оқу.
Бейімделген шығармаларды оқу және талдау. Қайтадан айтудың түрлері. Жоспар жасау. Көркем шығарманың лексикасымен жұмыс.
Білімдер:
- тілдің грамматикалық құрылымының негізгі қағидаларын;
- тілдің стилистикалық құралдарын;
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істеуді;
- ағылшын әдебиетінің көркемдік ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- өткен тақырып бойынша хабарлама жасау;
- суреттерді бейнелеу;
- оқылған мәтінді қайта айтып беру;
- таныс емес көркем мәтінді ана тіліне аудармасыз оқу және түсіну;
- әдеби мәтінді түсіну;
- шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
- шығармадағы бір эпизодты суреттеу;
- әңгімені автордың немесе кейіпкердің атынан баяндау.
Дағдылар:
- талқылауды ұйымдастыру;
- кейіпкерлер арасындағы диалогты құрастыру;
- мәтінді интерпретациялау;
- шығарманы өздігінен талдау;
- кітаппен, сөздікпен және анықтамалармен жұмыстану;
- көркем шығармаларды оқу және талдау;
- жоспар жасау, айтып беру;
- көркем шығарманың сөздік қорымен жұмыстану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 12
Елтану.
Ұлыбритания дамуының тарихи негізгі кезеңдері. Ұлыбританияның халық саны және географиясы. Ұлыбританияның мемлекеттік құрылымы. Білім беру. Баспасөз, радио, теледидар. Бейнелеу өнері және архитектура. Ұлыбритания тарихи дамуының жолдары. Физикалық және экономикалық географиясы. Халқы. Қоғамдық-саяси құрылымы: билік, көппартиялылық. Мәдениет. Теледидар. Баспа. Радио. Мерекелері мен салт-дәстүрлері. Спорт.
Білімдер:
- Ұлыбритания дамуының тарихи негізгі кезеңдерін;
- мемлекеттік құрылысы туралы;
- халқының орналасуы туралы;
- қалалары туралы;
- заңды және атқарушы билік туралы;
- сайлау жүйесі туралы;
- білім беру жүйесі туралы;
- бұқаралық ақпарат құралдары туралы;
- көркем галерея туралы;
- архитектура туралы;
- мерекелері мен салт-дәстүрлерін;
- ұлттық спорт түрлерін.
Іскерліктер:
- парламент палаталарын айыру;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның білім беру жүйесін салыстыру;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның мерекелері мен салт-дәстүрлерін салыстыру;
- лингво, елтану сөздіктерін, атлас, карталарды пайдалану.
Дағдылар:
- Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдерін негіздеу;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның географиясын сипаттау;
- мемлекеттік құрылымы, көппартиялылық, баспа, радио және теледидар туралы әңгіме құру;
- мерекелері мен салт-дәстүрлері туралы әңгімелеу;
- ұлттық спорт түрлерін сипаттау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.4, 3.1.7, 3.1.10
АП 13
Шетел тілін оқыту әдістемесі.
Әдістеменің теориялық негіздері: оқыту мақсаттары, оқытудың мазмұны, оқыту принциптері, оқытудың әдіс-тәсілдері, оқыту құралдары, оқытудың кезеңдері.
Фонетикалық, лексикалық, грамматикалық дағдыларды үйрету. Фонетикаға, лексикаға, грамматикаға оқытудың мазмұны.
Шетел тілінде тыңдап-түсіну, сөйлеу, оқу және жазу арқылы қарым – қатынас жасауға үйрету:
Шетел тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету.
Негізгі мектепте шет тілі сабағын ұйымдастыру.
Шетел тіліне оқыту үрдісін ұйымдастыру.
Күнтізбелік –тақырыптық жоспарға қойылатын талаптар, жоспарлар. Сабақты жоспарлау. Ағылшын тілі сабағының құрылымы.
Сабақ талдау және өзіндік талдау үлгісі.
Оқушылардың білімін бағалау мен бақылау. Факультативтік сабақтар. Сыныптан тыс жұмыстар.
Мектепке дейінгі, бастауыш сыныптарда шетел тілін оқыту.
Бастауыш сыныптарда ойын әрекетін балалардың психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып ұйымдастыру. Ойынның түрлері.
Білімдер:
- мектепте шетел тілін оқыту әдістемесінің тарихын;
- оқыту мақсаттарын;
- оқытудың мазмұны мен құралдарын;
- оқытудың принциптерін;
- тыңдауға үйретудегі қиындықтарды;
- сөйлеуге үйретудегі қиындықтарды;
- оқуға үйрету әдістемесін;
- жазуға үйрету әдістері мен тәсілдерін;
- айтуға үйретудегі қиындықтарды;
- лексиканы оқыту әдістемесін;
- грамматиканы оқыту мазмұны, әдістері мен тәсілдерін;
- сабақты талдау және өзіндік талдау сызбаларын;
- оқушылардың білім, білік, дағдыларын бағалау нормасын;
- факультатив сабақтарын ұйымдастыруды;
- сабақ және сыныптан тыс жұмыстардың негізгі түрлерін;
- оқытудың әдістері мен тәсілдерін;
- шетел тіліне ерте оқытудың мақсат-міндеттерін;
- оқытудың мазмұны мен ерекшеліктерін;
- ойын әрекетін ұйымдастыру әдістемесін.
Іскерліктер:
- әдіс-тәсілдерді түсіндіру;
- ағылшын тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету технологиясын қолдану;
- фонетикалық, лексикалық материалды іріктеу;
- грамматиканы оқытудың негізгі принциптерін түсіндіру;
- шетел тілінен нормативтік құжаттарды, оқу-әдістемелік кешенді зерттеу;
- күнтізбелік–тақырыптық жоспарлар, сабақ жоспарларын құрастыру;
- шетел тіліне оқытуды ұйымдастыру.
Дағдылар:
- шетел тілі сабақтарын ұйымдастыру;
- шетел тілін сабақтарында АКТ мүмкіндіктерін қолдану;
- сыныптан тыс және факультатив сабақтарын ұйымдастыру;
- ойын әрекетін ұйымдастыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ

3.1.2- 3.1.7, 3.1.9- 3.1.12
СД 14
Дисциплины по выбору обучающихся
СД 14.1
Родной язык в начальной школе
Современный русский язык:
Языковая политика Республики Казахстан. Фонетика. Орфоэпия. Графика. Орфография.
Лексика. Фразеология.
Словообразование и морфология.
Синтаксис. Словосочетание. Предложение.
Культура речи.
Методика русского языка:
Методика преподавания русского языка как наука. Методика обучения грамоте.
Методика обучения чтению. Методика обучения грамматике и правописанию. Методика развития речи. Методика внеклассной работы.
Каллиграфия:
Цели, задачи и принципы обучения чистописанию. Методические приемы обучения каллиграфическим навыкам письма.
Детская литература и практикум по выразительному чтению:
Детская литература как часть общей литературы. Произведения русских и казахских писателей ХІХ века. Художественная литература ХХ века. Произведения зарубежной литературы. Произведения современных казахстанских писателей.
Знания:
- функции языка в обществе, его происхождения и развития, сведений о богатстве русского языка;
- места и роли русского языка в образовательной системе РК;
- понятий о фонетике, фонетической транскрипции, классификации гласных и согласных звуков, их чередования, варианты литературных произносительных норм, соотношения звуков и букв, видов алфавитов, принципов русской орфографии;
- о предмете лексикологии, о типах лексических значений слов, о происхождении и употреблении, о фразеологических единицах, крылатых словах, пословицах и поговорках;
- морфологической структуры слова и способов его образования, принадлежность его к определенной части речи, наличие различных морфологических категорий, выраженных в системе всех его форм и их грамматических значений;
- основных понятий синтаксиса: синтаксические формы связи слов и синтаксические формы предикативности;
- о тексте как высшей информативной единице, синтаксического уровня языка, о композиционно-стилистической роли абзаца, о монологе и диалоге, представляющих собой акты речевой деятельности, о способах передачи чужой речи;
- предмета и задач, содержания разделов, научных основ методики русского языка;
- классификации методов, характеристики современного аналитико-синтетического метода обучения грамоте, организации и содержания работы в разные периоды первоначального обучения чтению и письму;
- методики классного и внеклассного чтения;
- системы и содержания обучения русского языку как учебному предмету в начальной школе;
- понятий о речи, путях ее развития, о видах работ и требованиях к речи учащихся начальной школы;
- задач, приемов, требований, особенностей к обучению современным шрифтам – прописям;
- требований к урокам чистописания в 1-4 классах;
- специфики детской литературы;
- понятий "детская литература" и "детское чтение";
- произведений русских и казахских писателей І и ІІ половины ХІХ века;
- истории развития литературы XX века, 50-90-х годов;
- содержания научно-художественной литературы ХХ века;
- произведений творчества зарубежных детских писателей;
- различия сказки и приключенческого жанра зарубежной детской литературы;
- произведений современных казахстанских поэтов и писателей.
Умения:
- производить полный фонетический анализ, толковать лексические значения слов по их многозначным, омонимичным, синонимичным и др. значениям, пользоваться толковыми и иностранными словарями;
- проводить полный морфемный и словообразовательный анализы, распознавать части речи по совокупности семантических, морфологических и синтаксических признаков, использовать их для решения языковых и речевых ситуаций;
- проводить полный лингвистический анализ текста, адекватно понимать и передавать информацию устного и письменного сообщения, воспроизводить текст с разной степенью свернутости;
- различать понятия "детская литература" и "детское чтение";
- выявлять идейно-тематическое многообразие произведений;
- выявлять национальные особенности каждого писателя;
- анализировать произведения, раскрывая идейный замысел писателя;
- обобщать и сопоставлять произведения разных поэтов, выявлять художественные особенности произведения.
Навыки:
- проводить лингвистический анализ текста, пользоваться различными типами словарей, обучения отчетливому, скорому, ритмическому, плавному каллиграфическому почерку учащихся начальных классов;
- создать различные по типу, стилю и жанру тексты с использованием выразительных средств языка;
- составлять планы – конспекты, календарные планы по русскому языку, литературному чтению и внеклассным мероприятиям;
- выступать с монологическими жанрами публичной речи и владения речевого этикета в различных ситуациях;
- выразительно рассказывать и читать произведений разных жанров;
- определять идеи и художественного своеобразия произведений, составлять речевые партитуры, подчеркивать логические ударные слова, проставлять паузы, мелодики речи.

3.1.2- 3.1.7, 3.1.9- 3.1.12
АП 14
Білім алушының таңдау пәні
АП 14.1
Бастауыш мектептегі ана тілі.
Қазіргі қазақ тілі:
Қазіргі қазақ тіл ғылымының қалыптасу және даму жолдары.
Фонетика. Орфоэпия. Графика. Лексика. Фразеология. Сөзжасам және морфология.
Синтаксис. Сөйлем. Сөйлеу мәдениеті.
Қазақ тілін оқыту әдістемесі:
Сауат ашу әдістемесі.
Әліппеге дейінгі кезең. Әліппе кезеңі. Әліппеден кейінгі кезең. Грамматиканы оқыту әдістемесі. Тіл дамыту әдістемесі. Кластан тыс жұмыстарды жүргізудің әдістемесі.
Каллиграфия:
Жазуға үйретудің мақсаты, әріптердің топтасуы. Жазуға үйрету әдістері. Жазу үлгісі.
Балалар әдебиеті және мәнерлеп оқу практикумы:
Халық ауыз әдебиеті- балалар әдебиеті негізі. Қазақ балалар әдебиетінің даму тарихы.
Қазақ балалар әдебиеті кезеңдері.
Қазақ балалар әдебиеті өкілдері. Балаларға арналған шығармалар.
Мәнерлеп оқу талаптары. Дауыс. Қарқын.
Кідіріс. Тембр. Екпін. Интонация. Сахналау. Кейіптендіру. Қойылымдар. Мәнерлеп оқуға шығармалар таңдау жолдары.
Білімдер:
- тіл заңдылықтары, ерекшеліктерін;
- сөз мағыналарын;
- қазақ тілінің лексикалық, фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік құрылымын, сөзжасамдық жүйесін, сөйлем құрылысы және олардың өзге тілдермен ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыруды;
- лингвистикалық талдауды;
- бағдарламаға талдау жасауды;
- оқытудың әдіс-тәсілдерін;
- оқу құралы түрлерін және қолдану әдістерін;
- оқытудың жаңа технологияларын;
- жазуға үйрету әдістерін;
- балаларға арналған басылымдар жайлы, әр кезеңдегі балалар әдебиетінің өкілдері, олардың шығармаларын;
- жүргізілген талдауға сәйкес шығарманы орындау әдісінің мәнерін;
- әңгімелесу, серігімен сөздік қарым-қатынас жасау, өз сөйлеуін қадағалау, тексті мәнерлеп оқу техникасын және оны оқыту үрдісінде жүзеге асыруды;
- балалар әдебиеті – шығармашылықтың ерекше бір түрі екендігі туралы;
- балалар кітаптарын көркемдеуші суретшілердің шығармашылығы туралы;
- кітаптардың негізгі түрлері және жазушылар мен олардың шығармашылыктары туралы.
Іскерліктер:
- тілдің лексикалық, сөз тудырушы, грамматикалық, стилистикалық нормаларын қолдана білу;
- байланыстырып сөйлеу, тіл мәдениеті талаптарын орындау;
- ереже, анықтамаларды қолдану;
- тілді оқытудағы пәнаралық байланысын жүзеге асыру;
- ақпарат құралдарын қолдану;
- әріптерді топтастыру;
- жазу үлгісін пайдалану;
- әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін жазу;
- балаларға арналған шығармаларға қойылатын негізгі талаптарды ажырату;
- бағдарламада көрсетілген жазушылар өмірбаяны туралы мәліметтер мен әдеби шығарманың мазмұнын ашу;
- қазіргі таңдағы балаларға арналған мерзімді басылымдарға шолу жасау;
- әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп айтып беру және оқу;
- мәнерлеп оқу талаптарын орындау;
- көркем шығарманың тәрбиелік-білімділік маңызын, эстетикалық кұндылығын жас ерекшелігіне сай анықтай отырып, талдау жасау;
- әртүрлі жанрдағы балалар әдебиеті шығармаларын талдау;
- жазушы туралы хабарлама дайындап, кітап көрмесін безендіру.
Дағдылар:
- қазақ тіліне арналған бағдарламалардың мазмұны мен талаптарын пайдалана білу;
- оқу құралдарының әдістемелік ақпараты мен мазмұнын талдау;
- білім алушыларды сауаттылыққа, жазуға, оқуға, грамматикаға, сөйлеуге үйретудің негізгі әдістері мен тәсілдерін ажырата білу;
- көрнекі құралдар мен оқытудың техникалық құралдарын пайдалану;
- балаларға арналған шығармалардың оқу интонациясын ажырата білу;
- шығарма жанрына талдау жасау;
- мәнерлеп және жатқа оқун;
- оқу техникасын сақтау;
- мәнерлеп оқуға шығарма таңдау;
- білім алушылардың сөйлеу мәнерлілігін жетілдіру жұмыстарының тәсілдері;
- сөйлеу шеберлігі мен орфоэпия талаптарын, дауыс ырғағы мен оқу логикасы күшін, дауыс тембрі мен жоғарылығын, сөйлеу шапшандығын, ишарат және мимиканы қолдану.

научная основа книговедения и истории книги; историяграфия истории книги; казахская рукописная книга; книгоиздательское дело в Казахстане ХІХ – начале ХХ вв.; зарождение и развитие книгоиздательского дела в Казахстане (1917-1927 гг.); книгоиздательское дело в Казахстане в 1927-1937 гг., в 1938-1941 гг.,в годы войны, в 1945-1949 гг., в 50-60 годы, 70-80 годы; современное состояние книгоиздательского дела в Республике Казахстан.
Знания:
- зарождение и развитие казахской печатной книги и книгоиздательского дела;
- развитие книгоиздательского дела в Казахстане;
- тематика и типы изданий;
- современное состояние книгоиздательского дела в Республике Казахстан.
Умения:
- классифицировать древнейшие казахские рукописи;
- подбирать древнейшие рукописные книги, эпические сказания.
БК 1
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.11.
СД. 06
Менеджмент и маркетинг в библиотечном деле.
элементы организации и процесса управления;
современный менеджмент;
основы менеджмента в библиотечной сфере; успешное управление;
социальная ответственность и этика; коммуникация;
связующие процессы;
принятые решения; модели и методы принятия решений;
план и его роль в управлении библиотек;
функции управления;
мотивация; контроль; групповая динамика, руководство, лидерство;
управление конфликтами, изменениями, стрессами;
управление трудовыми ресурсами; управление библиотеками в Казахстане;
процесс управления маркетингом;
социальные основы маркетинга и процесс его управления;
маркетинговая среда и система маркетинговых исследований; сеть и типы библиотек; разработка проводимых мероприятий;
претворение в жизнь маркетинговых мероприятий
Знания:
- задачи и перспективы библиотеки в условиях рыночной экономики;
- социальные функции библиотеки;
- различия социальной и юридической ответственности.
Умения:
- анализировать микроклимат в коллективе;
- сравнивать и отличать маркетинговую концепцию;
- выбирать методы определения оценки услуг;
- использовать принципы и методы менеджмента и маркетинга в библиотечном деле;
- отличать этапы элементов маркетинга и процесса управления;
- анализировать и определять общественные факторы, влияющие на развитие менеджмента в обществе;
- создавать программу по организации маркетингового места отдельных лиц.
БК 1
БК 8
БК 9
БК 10
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.5.
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.14.
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01.1
Учебная практика (по библиографии).
информационно-библиографическая работа;
организация библиографической работы библиотеки; справочно-библиографический аппарат библиотеки; библиографическое обслуживание пользователей библиотеки; библиографическая работа в помощь пропаганде литературы по отдельным отраслям знаний; библиографическое обслуживание читателей – детей.
Умения:
- вести поисковую работу по информационно-библиографическим ресурсам;
- обслуживать читателей разных категорий.
Навыки:
- пропагандировать и библиографировать литературу разных отраслей знаний;
- удовлетворять запросы пользователей, используя информационно-поисковую систему.

Кітаптану және кітап тарихының ғылыми негіздері; кітап тарихының тарихнамасы; қазақ жазба кітаптары; ХІХ ғ. мен ХХ ғ. бас кезеңіндегі Қазақстандағы кітап баспа ісі; 1917-1927 жж. Қазақстандағы кітап баспа ісі; 1927-1937 ж.ж., 1938-1941 ж.ж., соғыс кезіндегі, 1945-1949 ж.ж., 50-60-ші ж.ж., 70-80-ші ж.ж. Қазақстандағы кітап баспа ісі. Қазақстан Республикасының кітап баспа ісінің қазіргі жағдайы.
Білімдер:
- кітап бастыру және қазақ кітап баспасының тууы мен дамуын;
- Қазақстандағы кітап баспа ісінің дамуын;
- басылым түрлері мен тақырыптарын;
- қазіргі кезеңдегі Қазақстанда кітап баспаханаларды қалыптасуын.
Іскерліктер:
- ежелгі жазба кітаптарды жүйелеуді;
- ежелгі жазба кітаптарды, эпикалық айтылымдарды іріктеуді.
БҚ 1
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ
3.1.1.
КҚ
3.1.2.
КҚ
3.1.4.
КҚ
3.1.10.
КҚ
3.1.11.
АП. 06
Кітапхана ісіндегі менеджмент және маркетинг.
Ұйымдастыру және басқару үрдісінің элементтері;
қазіргі менеджмент; кітапхана ісіндегі менеджмент негіздері; табысты басқару; әлеуметтік жауапкершілік және әдеп; байланыстар; байланысу үрдістері; шешім қабылдау; шешім қабылдаудың әдістері мен модельдері; жоспар, оның кітапхананы басқарудағы орны; басқару қызметтері; мотивация; бақылау; топтық динамика, жетекшілік, лидерлік;
тартысты, стресстік жағдайды басқару; еңбек ресурстарын басқару;
Қазақстандағы кітапханаларды басқару;
маркетингтің әлеуметтік негіздері және оны басқару үрдісі; маркетингалық орта және маркетингалық зерттеу; кітапханалардың түрлері мен жүйелері; өткізілетін шараларды құрастыру; маркетингалық іс-шараларды жүзеге асыру.
Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайында кітапхана ісінің мақсаты мен міндеттерін;
- кітапхананың әлеуметтік міндеттерін;
- әлеуметтік жауапкершілік пен заңды жауапкершіліктің айырмашылығын.
Іскерліктер:
- ұжымдағы микроклиматты талдауды;
- маркетинг тұжырымдамасын салыстырып және ажыратуды;
- баға белгілеу әдісін анықтауды;
- кітапхана ісінде менеджмент және маркетинг ұстанымдарын пайдалануды;
- маркетинг элементтері мен басқару үрдісінің сатыларын ажыратуды;
- қоғамдағы менеджменттің дамуына қоғамдық факторлардың әсерін талдауды және анықтауды;
- жеке адамдардың маркетингалық орнын ұйымдастыруға бағдарлама құруды.
БҚ 1
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ
3.1.1.
КҚ
3.1.3.
КҚ
3.1.4.
КҚ
3.1.5.
КҚ
3.1.6.
КҚ
3.1.7.
КҚ
3.1.8.
КҚ
3.1.9.
КҚ
3.1.10.
КҚ
3.1.14.
БҰАП
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
КП. 00
Кәсіптік практика
КП.01.1
Оқу практикасы ("Библиографиятану").
Ақпараттық-библиографиялық жұмыс;
кітапханада библиографиялық жұмысты ұйымдастыру; кітапхананың анықтама библиографиялық аппараты; кітапхананы пайдаланушыларға библиографиялық қызмет көрсету; әр білім салалары бойынша әдебиеттерді насихаттаудағы библиографиялық жұмыс; бала оқырмандарға библиографиялық қызмет көрсету.
Іскерліктер:
- ақпараттық библиографиялық ресурстар бойынша іздеу жұмысын жүргізуді;
- әр түрлі категориядағы оқырмандарға қызмет көрсетуді;
Дағдылар:
- әртүрлі білім саласындағы әдебиеттерді насихаттау және библиографиялау;
- ақпараттық іздеу жүйесін қолдана отырып, тұтынушылардың сұраныстарын қанағаттандыру.

ПК 3.1.1. –
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.12.
ПП.01.2
Учебная практика (по библиотековедению). организация работы библиотеки; воспитание культуры чтения в библиотеке; работа с пользователями в библиотеке; массовая работа в библиотеке; работа библиотек различных типов с отраслевой и художественной литературой; специфика обслуживания пользователей отдельных групп;
организация работы библиотеки;
методическое руководство библиотеками;
оформительская работа в библиотеке; новые информационные технологии.
Умения:
- работать с документацией библиотеки;
- вести обслуживание пользователей;
- организовывать различные книжные выставки.
Навыки:
- составлять сценарии и проводить разные массовые мероприятия библиотеки;
- используя различные формы работы, пропагандировать отраслевую и художественную литературу;
обслуживать пользователей отдельных групп с учетом их особенностей;
- участвовать в подготовке и проведении методической работы по актуальной тематике.
ПК 3.1.1. –
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.14.
ПП.01.3
Учебная практика (по организации библиотечных фондов и каталогов).
работа с библиотечным фондом и каталогом;
комплектование библиотечных фондов;
описание произведений печати и других материалов;
алфавитный каталог;
библиотечная классификация;
систематический каталог;
организация каталогов произведений для детей;
учет произведений печати и других материалов;
определение авторских знаков; библиотечная обработка, расстановка и хранение фондов;
организация фондов и каталогов детской литературы.
Умения:
- обрабатывать литературу и комплектовать библиотечный фонд;
- делать библиографическое описание произведений печати для каталога.
Навыки:
- классифицировать произведения печати для систематического каталога;
- вести учет печатной продукции;
- вести работу по организации и расстановке фонда литературы по отдельным областям знаний.
ПК 3.1.1. –
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.13.
ПП.02.1
Технологическая практика (по библиографии).
библиографирование; технология библиографирования; виды библиографии; общие вопросы организации и управления библиографической деятельностью в библиотеке;
справочно-библиографический аппарат библиотеки; технология составления библиографического пособия; справочно-библиографическое обслуживание: организация и методики; библиографическое информирование: организация и методика;
рекомендательно-библиографическое обслуживание;
формирование библиографической культуры и распространение библиографических знаний: организация и методика;
литература и библиография по отраслям знаний.
Умения:
- анализировать библиографические пособия разного содержания;
- работать со справочной литературой;
- вести поиск по каталогам и картотекам библиотеки;
- пропагандировать и библиографировать произведения печати по отдельным отраслям знаний.
Навыки:
- обрабатывать информацию и вводить в базу данных;
- планировать библиографическую работу библиотеки;
- анализировать и классифицировать содержание непериодических изданий по отраслям знаний;
- характеризовать содержание периодических изданий разных отраслей знаний.

КҚ 3.1.1. –
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.12.
КП.01.2
Оқу практикасы ("Кітапханатану").
Кітапхана жұмысын ұйымдастыру; кітапханада оқу мәдениетіне тәрбиелеу; кітапхананы пайдаланушылармен жұмыс;
кітапхананың көпшілік жұмысы; әр түрлі типтегі кітапханалардың салалы және көркем әдебиеттермен жұмысы; жеке оқырмандарға қызмет көрсетудің ерекшелігі; кітапхана жұмысын ұйымдастыру;
кітапханаларға әдістемелік басшылық; кітапхананың өңдеу жұмысы; жаңа ақпарат технологиясы.
Іскерліктер:
- кітапхана құжаттарымен жұмыс жүргізуді;
- оқырмандарға қызмет көрсетуді;
- әртүрлі кітап көрмелерін ұйымдастыруды.
Дағдылар:
- кітапхананың әртүрлі көпшілік шараларының сценариін құрастыруды және өткізу;
- әртүрлі жұмыс формаларын қолдана отырып, салалы және көркем әдебиеттерді насихаттау;
- әртүрлі оқырмандар топтарының ерекшеліктерін ескере отырып, қызмет көрсету;
- өзекті тақырып бойынша әдістемелік жұмыстарды дайындау және өткізуді ұйымдастыруға қатынасу.
КҚ 3.1.1. –
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.14.
КП.01.3
Оқу практикасы (Кітапханалық қорларды және каталогтарды ұйымдастыру).
Кітапхана қорымен жұмыс жасау; кітапхана қорын толықтыру; баспа басылымдарына және басқа материалдарға библиографиялық сипаттама; алфавиттік каталог; кітапханалық-библиографиялық жіктеу;
жүйелік каталог; кітапханада каталогтар мен картотекаларды орналастыру; баспа басылымдарын және басқа материалдарды есепке алу;
авторлық белгіні анықтау; кітапханалық өңдеу, кітапхана қорын орналастыру және сақтау;
балалар әдебиетінің қоры мен каталогын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- басылымдарды өңдеу және кітапхана қорын жинақтауды;
- каталогтар үшін баспа басылымдарына библиографиялық сипаттама жазуды;
Дағдылар:
- жүйелі каталог үшін баспа басылымдарын жіктеу;
- баспа өнімдеріне есеп жүргізу;
- жеке білім салалары бойынша әдебиеттерді кітапхана қорына орналастыру және ұйымдастыру.
КҚ 3.1.1. –
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.13.
КП.02.1
Технологиялық практика ( "Библиографиятану").
Библиографиялау; библиографиялау технологиясы; библиография түрлері; кітапханадағы библиографиялық қызметтің ұйымдастырылуы және басқару жолдары; кітапхананың анықтама-библиографиялық аппараты; кітапханада библиографиялық құралдарды құрастыру технологиясы; анықтама-библиографиялық қызмет көрсету: ұйымдастырылуы мен әдісі; библиографиялық ақпаратттар: ұйымдастырылуы мен әдісі; ұсыныс библиографиялық қызмет көрсету; библиографиялық білімді тарату және библиографиялық мәдениетті қалыптастыру; ұйымдастырылуы және әдістері; білім салалары бойынша әдебиет пен библиография.
Іскерліктер:
- әртүрлі мазмұндағы библиографиялық құралдарды талдауды;
- анықтамалық-басылымдармен жұмыс істеуді;
- кітапхана каталогы мен картотекасы бойынша ізденіс жүргізуді;
- жеке білім салалары бойынша баспа басылымдарын насихаттауды және библиографиялауды.
Дағдылар:
- ақпаратты өңдеуді және мәліметтер базасына енгізу;
- кітапхананың библиографиялық жұмысын жоспарлау;
- білім салалары бойынша мерзімді емес басылымдар мазмұнын жіктеу және талдау;
- әртүрлі білім саласындағы мерзімді басылымдар мазмұнына сипаттама беру.

ПК 3.1.1. –
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.12.
ПП.02.2
Технологическая практика (по библиотековедению).
библиотеки и их социальные функции; обслуживание пользователей в библиотеках различных типов; работа библиотек различных типов с отраслевой и художественной литературой; специфика обслуживания отдельных групп пользователей; организация работы библиотеки.
Умения:
- руководствуясь нормативными документами, вести работу библиотеки;
- вести обслуживание читателей;
- соблюдать этические требования библиотекаря.
Навыки:
- изучение интересов читателей;
- пропагандировать отраслевую и художественную литературу;
- вести библиотечное обслуживание пользователей с учетом индивидуальных особенностей читателей;
- организовать массовую работу.
ПК 3.1.1. –
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.14.
ПП.02.3
Технологическая практика (по организации библиотечных фондов и каталогов).
библиотечный фонд; аналитико-синтетическая обработка документов; библиотечные каталоги; алфавитный каталог; индексирование документов; систематический каталог; комплектование библиотечного фонда; размещение, расстановка, хранение библиотечного фонда; учет библиотечных фондов.
Умения:
- производить аналитико-синтетическую обработку документов;
- составлять библиографическое описание произведений печати;
- пользоваться таблицей библиотечно-библиографической классификации;
Навыки:
- составлять проекты алфавитного каталога;
- составлять проекты систематического каталога.
ПК 3.1.1. –
ПК 3.1.10.
ПК 3.1.13.
ПП.03
Профессиональная преддипломная практика. организация работ библиотек; учет, отчетность, планирование работы; работа по обслуживанию читателей на абонементе; работа в читальном зале; массовая работа; работа с фондами и каталогами; информационная и справочно-библиографическая работа.
Умения:
- расставлять библиотечный фонд;
- пропагандировать печатную продукцию через активные формы и методы библиотечной работы;
Навыки:
- работать с библиографическими источниками;
- организовать справочно-библиографическое обслуживание и библиогрфическое информирование;
- производить техническую обработку документов;
- делать аналитико-синтетическую обработку документов;
- индексировать документы;
- производить организацию каталогов;
- организовывать массовую работу.
ПК 3.1.1. –
ПК 3.1.11.
ПК 3.1.13.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Организовать рабочее место, соблюдать правила техники безопасности и противопожарной безопасности;
Выполнять действия, предусмотренные методикой работы библиотеки;
Решать творческие и практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации;
Выполнять профессиональные требования;
Знать основные признаки и принципы правового государства, уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством;
Соблюдать правила коммуникативного поведения, этики делового стиля;
Участвовать в коллективном принятии решений по вопросам выбора наиболее эффективных путей создания творческой работы;
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
Соблюдать этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу, окружающей природной среде.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции
1 Специалист среднего звена

КҚ 3.1.1. –
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.12.
КП.02.2
Технологиялық практика ("Кітапханатану").
Кітапханалар және олардың әлеуметтік қызметі; әртүрлі типтегі кітапханаларда пайдаланушыларға қызмет көрсету; түрлі кітапханалардың білім салаларындағы әдебиетпен және көркем шығармалармен жұмысы; пайдаланушылардың жеке топтарына қызмет көрсетудің ерекшеліктері; кітапхана жұмысын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- нормативтік құжаттарды басшылыққа ала отырып, кітапхана жұмысын жүргізуді;
- әртүрлі топтағы оқырмандарға қызмет көрсетуді;
- кітапханашының этикалық талаптарды сақтауды.
Дағдылар:
- оқырмандар қызығушылығын зертеу;
- салалы және көркем әдебиеттерді насихаттау;
- оқырмандардың дербес ерекшеліктерін ескере отырып, кітапханалық қызмет көрсету;
- көпшілік жұмысты ұйымдастыру.
КҚ 3.1.1. –
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.14.
КП.02.3
Технологиялық практика
"Кітапханалық қорларды және каталогтарды ұйымдастыру").
Кітапхана қоры; құжаттарды аналитикалық-синтездік талдау; кітапхана каталогтары; алфавиттік каталог; құжаттарды нұсқа таңбалау; жүйелі каталог; кітапхана қорын толықтыру; кітапхана қорын жайғастыру, орналастыру, сақтау; кітапхана қорын есептеу.
Іскерліктер:
- құжаттарға аналитикалық-синтетикалық өңдеу жасауды;
- баспа басылымдарына библиографиялық сипаттама құрастыруды;
- кітапханалық- библиографиялық жіктеу кестесін қолдануды.
Дағдылар:
- алфавиттік каталог жобасын жасау;
- жүйелі каталог жобасын жасау.
КҚ 3.1.1. –
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.13.
КП.03
Диплом алдындағы практика.
Библиографиялық жұмыс; кітапхананың анықтама-библиографиялық аппараты;
библиографиялық қызмет көрсету; кітапханамен танысу; кітапхана жұмысын ұйымдастыру; кітапхананы пайдаланушыларға қызмет көрсету; көпшілік жұмыстары; әдістемелік жұмыс; маркетингалық жұмыс; кітапханалық эстетика және дизайн;
кітапхана жұмысындағы жоспарлау, есепке алу және есеп беру; кітапхана қоры; кітапхана қорын жинақтау; қорды есепке алу; қітапхана каталогы.
Іскерліктер:
- кітапхананың кітапхана қорын білім салалары бойынша орналастыруды;
- баспа басылымдарын кітапхана жұмысының әртүрлі жұмыс формалары мен әдістері арқылы насихаттауды.
Дағдылар:
- библиографиялық нысандарымен жұмыс жасау;
- анықтамалық- библиографиялық қызмет көрсету мен библиографиялық ақпарат жұмысын ұйымдастыру;
- құжаттарды техникалық өңдеу;
- құжаттарды аналитикалық- синтетикалық өңдеу;
- құжаттарды нұсқа таңбалау;
- каталогтарды ұйымдастыру;
- көпшілік жұмыстарды ұйымдастыру.
КҚ 3.1.1. –
КҚ 3.1.11.
КҚ 3.1.13.
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Жұмыс орнын ұйымдастыру, техника қауіпсіздігі мен өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
Кітапхана жұмысында әдістемелік қызметін орындау;
Өзіндік ізденіс жұмыстары негізінде мәлімет көздерін анықтау, оларды пайдаланып шығармашылық және тәжірибелік мақсаттарын шешу;
Кәсіби талаптарды орындау;
Құқықтық мемлекеттік белгілері мен принциптерін білу және еңбек заңдылықтарына сәйкес, өз құқықтарын қорғай білу;
Қарым – қатынаста этика, әдепті іскерлік стил ережелерін сақтау;
Шығармашылық жұмыстарының ең тиімді құрастыру жолдарын таңдау мәселесін ұжыммен бірлесе отырып шешу;
Өз білімін және дағдыларын үнемі жаңарту;
Кәсіптік қызметіндегі орындалған жұмысқа және проблемаларды өз бетімен тиімді шешуге жауапкершілікпен қарау;
Адам мен адам арасындағы, қоғаммен және қоршаған ортамен қарым-қатынасты реттейтін тәртіптік және құқықтық нормаларды сақтау.
2- кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
1. Орта буын маманы

3.1. Код и наименование квалификации
040101 3 – Библиотекарь
ПК 3.1.1. Сохраняя печатную продукцию, уметь распределять ее по отраслям;
ПК 3.1.2. Вести номенклатуру дел и контролировать ее исполнение и применение, составлять и оформлять служебную и личностную документацию;
ПК 3.1.3. Организовывать различные формы и виды труда;
ПК 3.1.4. Применять современные технические средства, соблюдая правила техники безопасности;
ПК 3.1.5. Вести плановую воспитательную работу с коллективом и личностью;
ПК 3.1.6. Проводить массовые мероприятия, используя различные формы библиотечной работы;
ПК 3.1.7. Среди пользователей пропагандировать литературу по всем отраслям, воспитывать эстетический и художественный вкус;
ПК 3.1.8. Используя различные формы библиотечной работы, вести пропаганду печатной продукции с учетом возрастных особенностей пользователей;
ПК 3.1.9. Проектировать оформление культурных мероприятий и фирменный стиль библиотеки;
ПК 3.1.10. По всем отраслям пропагандировать печатную продукцию на государственном языке и других национальных языках;
ПК 3.1.11. Уметь связывать развитие литературных жанров и литературы в целом с социально-политическими изменениями общества;
ПК 3.1.12. Организовывать работу библиотеки, руководствуясь основными законами, программами и положениями по деятельности библиотек, документами Правительства Республики Казахстан в области культуры и искусства;
ПК 3.1.13. Для организации и комплектования фонда, ведения поисковых работ и выполнения заказов уметь пользоваться библиотечными программами;
ПК 3.1.14. В библиотечном деле использовать принципы и методы менеджмента и маркетинга;
ПК 3.1.15. Реставрировать обветшалые, но ценные необходимые печатные материалы.
Приложение 763
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 763 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 0407000 - Пение
Квалификация: 040701 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист академического пения, солист ансамбля
040702 3 - Преподаватель детской музыкальной школы,
артист народного пения с домброй
040703 3 - Преподаватель детской музыкальной школы,
артист эстрадного пения

3.1. Біліктіліктің коды және атауы3.1 040101 3– "Кітапханашы"
КҚ 3.1.1. Мәдениет және өнер саласындағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңдарын, бағдарламаларын және ережелерін басшылыққа алып, кітапхана ісінің жұмысын ұйымдастыруды;
КҚ 3.1.2. Номенклатуралық құжаттарды жүргізіп, олардың орындалуын бақылау, қызмет және төл құжаттарды құрастыруды;
КҚ 3.1.3. Әртүрлі еңбек формалары мен турлерін ұйымдастыруды;
КҚ 3.1.4. Өмір қауіпсіздігінің ережелерін сақтай отырып, қазіргі техникалық құрал-жабдықтарды пайдалануды;
КҚ 3.1.5. Ұжым арасында және жеке тұлғамен тәрбие жұмысын жүргізуді;
КҚ 3.1.6. Көпшілік шараларын өткізуде әр түрлі кітапхана жұмыс әдіс-тәсілдерді пайдаланып, ұйымдастыруды;
КҚ 3.1.7. Пайдаланушылар арасында әр түрлі ғылым саласын насихаттау, эстетика мен әсемдікке бейімдеуді;
КҚ 3.1.8. Пайдаланушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, әр түрлі кітапхана жұмыс әдіс-тәсілдері арқылы әдеби шығармаларды насихаттауды;
КҚ 3.1.9. Мәдени шаралардың безендендіруін және кітапханалардың өзекті стилін жобалауды;
КҚ 3.1.10. Кітапхана ісінде мемлекеттік тілде және ұлт тілдерінде әр түрлі ғылым салаларында баспа басылымдарын насихаттауды;
КҚ 3.1.11. Әдеби жанрлардың қалыптасуына және көркем әдебиеттің дамуына қоғамның әлеуметтік-саяси жағдайларының (оқиғалардың) ықпалын байланыстыруды;
КҚ 3.1.12. Баспа басылымдарын сақтап, әдебиеттерді білім салалары бойынша анықтай білуді;
КҚ 3.1.13. Кітапхана қорын ұйымдастыруға және жинақтауға, іздеуге және тапсырысты орындауға кітапхана бағдарламаларымен пайдалануды;
КҚ 3.1.14. Кітапхана ісінде менеджмент және маркетинг принциптерін пайдалануды;
КҚ 3.1.15. Кітапханадағы ескірген, қолданысқа қажетті құнды басылымдарды қалпына келтіруді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 763-қосымша
Ескерту. Бұйрық 763-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0407000 - Ән салу
Біліктілігі: 040701 3 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы,
академиялық ән салу әртісі, ансамбль солисі
040702 3 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы,
домбырамен халық әндерін орындау әртісі
040703 3 – Балалар музыка мектебінің оқытушысы,
эстрадалық әндер орындау әртісі

19-940**
ДОО 01
Дисциплина по выбору
36
Итого теоретического обучения:
5482
ПП 00
Профессиональная практика
170
ПП 01
Педагогическая практика
+
136
ПП 02
Исполнительская практика
34
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация:
36
Всего на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам квалификация: 040701 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, Артист академического пения, солист ансамбля (СД.01, СД.02, СД.07), Квалификация: 040702 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист народного пения с домброй (СД.01, СД.02, СД.08), Квалификация: 040703 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист эстрадного пения (СД.01, СД.02, СД.07), Квалификация: 04074 3 - Артист хора (СД.01, СД.02, СД.08).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 764
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

19-940*
БҰАП 01
Таңдау бойынша пәндер
36
Теориялық оқытудың қорытындысы:
5482
КП 00
Кәсіптік практика
170
КП 01
Педагогикалық практика
+
136
КП 02
Орындаушылық практика
34
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: пәндер бойынша кешенді емтихан біліктілігі: 040701 3 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы, академиялық ән салу әртісі, ансамбль солисі (АП 01, АП 02, АП 07), біліктілігі:04072 3- Балалар музыка мектебінің оқытушысы, домбырамен халық әндерін орындау әртісі (АП 01, АП 02, АП 08), Біліктілігі: 040703 3 – Балалар музыка мектебінің оқытушысы, эстрадалық әндер орындау әртісі АП 01, АП 02, АП 07), Біліктілігі: 0407043- Хор әртісі (АП 01, АП 02, АП 08)
Өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 764-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 764 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0407000 – Пение
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц). Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания:
- профессиональной терминологии;
- системы казахского (русского) языка и правила оперирования языковыми средствами общения;
Умения:
- владеть техникой перевода;
- переводить без словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала.
БК 6
ПК 3.1.9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения (1200-1400 лексических единиц). Техника перевода профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение.
Знания:
- профессиональной терминологии;
-системы иностранного языка и правила оперирования языковыми средствами общения;
Умения:
- владеть техникой перевода;
- переводить без словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала;
БК 6
ПК 3.1.9
ОГД 03
Физическая культура (ритмика).
Роль физической культуры в формировании здорового образа жизни. Основы физического самосовершенствования, гармонического развития личности.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Занятия ритмикой для улучшения координации движения, выработка пластики, осанки, необходимых для дальнейшей профессиональной артистической деятельности.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном профессиональном и социальном развитии человека;
- основ здорового образа жизни;
Умения:
- использовать физкультурно-оздоровительную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей.
БК 12
ПК 3.1.10
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в обществе. Теория культуры. Культура и цивилизация. Развитие и становление культуры. Античные, средневековые представления о культуре; культура в эпоху Ренессанса; системы ценностей капитализма. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана.
Знания:
- материала по темам: общество и культура, культура и цивилизация, развитие культуры, традиции, преемственность, новаторство. Национальное и общечеловеческое в культуре.
-культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры;
-этапов развития культуры Казахстана от зарождения до современности.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
-объяснить специфику материальной и духовной культуры.
БК 8
БК 9
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основ философского учения о бытии;
- сущности процесса познания;
- основ научной, философской и религиозной картин мира;
- условий формирования личности, свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды;
- роли науки и научного познания, его структуре, формах и этических проблемах;
- основных категорий и понятия философии;
- роли философии в жизни человека и общества;
- социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижения науки и техники.
Умения:
-определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений людьми в обществе;
- ориентироваться в наиболее общих проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основа формирования культуры гражданина и будущего специалиста;
БК 4
БК 5
БК 9
СЭД 03
Основы социологии и политологии.
Функции социологии. Социологические концепции. Социологический анализ общностей; социальные процессы, институты, организации. Методики социологических опросов. Политика и ее роль в современном обществе. Политика и политология, системное представление об истории и этапах возникновения и развития зарубежной социально- политической мысли, генезисе и эволюции ее основных идей и теорий. Социальные группы и их роль в политике. Политическая власть, система, сущность, особенности политической культуры и ее компонентов. Внешняя политика и международные отношения. Казахстан в системе международных отношений. Глобальные проблемы современности и пути их преодоления.
Знания:
- понятий социологии;
-основ социальной структуры общества, ее критериев;
-видов социологических исследований;
- политологии как науку и учебную дисциплину;
- политической власти;
-основ международных организаций;
- основных политических прав граждан;
-основных принципов международных отношений;
-современных глобальных проблем;
Умения:
- выявлять сущность власти, субъектов политики;
-политические отношения и процессы в Казахстане и в мире в целом;
- составить представление о политических системах и режимах.
БК 6
БК 7
БК 8
СЭД 04
Основы экономики.
Экономическая теория в историческом плане. Сущность, формы, виды собственности. Понятие, виды, функции конкуренции. Сущность и условия возникновения рынка. Формирование основ рыночной экономики в Республике Казахстан. Спрос, предложение, рыночная цена. Предпринимательство и индивидуальная трудовая деятельность. Доход, прибыль. Виды государственного регулирования экономики. Национальная и мировые валютные системы
Знания:
- общих положений экономической теории;
- форм и видов собственности;
- формирования рыночной системы Казахстана;
- форм предпринимательства;
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию;
- ориентироваться в экономических терминах и понятиях;
- ориентироваться в мире экономики;
БК 8
БК 11
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализаций;
- правовых и нравственно – этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
-использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 7
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы музыкальной психологии и педагогики.
Предмет психологии. Понятие о личности. Вопросы общей психологии. Вопросы возрастной психологии. Основы педагогики. Педагогика, как предмет. Музыкальная педагогика. Процесс обучения, его основные принципы, формы, методы и средства. Средства обучения в детской музыкальной школе.
Знания:
-истории становления и развития музыкальной психологии и музыкальной педагогики;
-место музыкальной педагогики и психологии в системе психолого-педагогических наук и их прикладного значения;
- концепций и подходов, лежащих в основе современных принципов музыкальной педагогики и психологии;
- основных направлений развития наук на современном этапе, парадигм музыкального образования;
- проблем современного музыкального образования и музыкальной культуры;
- особенностей возрастной педагогики и психологии;
- особенностей работы с детьми в детской музыкальной школе;
- основных принципов, формы, методов и средств организаций музыкальных занятий;
Умения:
- свободно ориентироваться в современных психолого-педагогических концепциях в области музыкального образования;
- применять полученные знания на практике в собственной музыкально-творческой деятельности, музыкально-педагогической работе и повседневной жизни;
- организовать целостный музыкально-педагогический процесс в соответствии с требованиями современной действительности;
- использования современных тестовых методик диагностики музыкальных способностей, уровня развития психических процессов, психических состояний и др.
БК 3

Ескерту. Бұйрық 764-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0407000 - Ән салу мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Цикл (пәндер) индексы
Пәннің, практиканың атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер,іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасушы құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым- қатынас жасау үшін қажетті лексика- грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік); кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- кәсіби терминологияны;
- қазақ (орыс) тілі жүйесін және қарым-қатынас жасау тілдік құралдарының ережелерін.
Іскерліктер:
- аударма жасау техникасын білу;
- сөздіксіз ауызша және жазбаша бағдарламалық тілдік материал аясында аударма жасау.
БҚ 6
КҚ 3.1.9
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандықтары бойынша кәсіби қарым- қатынас жасау үшін қажетті лексика- грамматикалық материалдар (1200-1400 лексикалық бірлік); кәсіпке байланысты мәтіндерді аудару техникасы; кәсіби қарым- қатынас.
Білімдер:
- кәсіби териминологияны;
- шет тілінің жүйесін және қарым-қатынас жасау тілдік құралдарын пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
- аударма жасау техникасын меңгерген;
- аудармасыз, ауызша және жазбаша бағдарламалық тілдік материал аясында аударма жасау.
БҚ 6
КҚ 3.1.9
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі (ритмика)
Салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің ролі.
Тұлғаның дене тәрбиесі және жан-жақты дамуының негіздері. Кәсіби қолданбалы дене тәрбиесі.
Қимыл үйлестігін, болашақ кәсіби артистік қызметке қажетті дене мүшесінің икемдігі мен дене мүсінінің сұлулығын қалыптастыруға арналған ырғақтық гимнастика сабағы.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуындағы рөлі жайлы;
- салауатты өмір салтының негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі және сауықтыру қызметті денсаулықты нығайту, өмірлік және кәсіби мақсаттарға қол жеткізу үшін пайдалану.
БҚ 12
КҚ 3.1.10
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі. Мәдениет теориясы. Мәдениеттің қалыптасуы мен дамуы. Мәдениет туралы көне және орта ғасырлық түсінік. Ренессанс кезеңіндегі мәдениет. Капитализм құндылығындағы жүйелер;
Өз халқының мәдени- тарихи құндылықтарын тану, ұлттардың жалпы адамзаттық мәдениетке жетуі. Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері. Орта ғасырдағы Қазақстан халықтарының мәдениеті, оның салт-дәстүрі халықтың қөркем өнері. Қазіргі Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- тақырыптар бойынша материал: қоғам және мәдениет, мәдениет және өркениет, мәдениеттің дамуы, дәстүрлер, жалғастық, жаңашылдық. Мәдениеттегі ұлттық және жалпы адамзаттық.
- өз халқының, ұлттық мәдени-тарихи құндылықтары, жалпыадамзаттық мәдениет жетістіктерімен үндестікті;
- қазақстан мәдениетінің даму кезеңдерін, көнеден қазіргі заманға дейін мәдениеттің дамуын;
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалана білу;
- материалдық және рухани мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіре алу.
БҚ 8
БҚ 9
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың рухани негіздері; адам табиғаты мен оның тіршілігі;
Адам және Құдай; адам және космос; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі, адамзаттық таным мен қызметі; ғылым мен оның ролі; адамзат жаһандық кең мәселелердің қарсаңында.
Білімдер:
- әлем туралы философиялық, ғылыми және діни көзқарастар, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы, оның құрылымы, формалары және этикалық мәселелері туралы;
-адам мен қоғам өміріндегі философияның рөлін;
- философиялық білімнің болмыс туралы негіздерін;
- таным процесінің мәнін;
- әлем туралы ғылыми, философиялық және діни көзқарастардың негізін;
- тұлғаның қалыптасу жағдайларын;
- өмірді, мәдениетті, қоршаған ортаны сақтауға қатысты жауапкершілік пен ерік туралы ұғымдарды;
- ғылым, техника және технологиялардың дамуы мен жетістіктерін пайдаланумен байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелерді;
Іскерліктер:
- адамның биологиялық, әлеуметтік және дене тәрбиесі, рухани бастаулардағы мінез-құлқын анықтау;
- адамның ой-санасының, саналы, санасыз жүріс тұрысының мәнін талдау;
- қоғамдағы адамдармен арадағы адамгершілік қарым-қатынастарды реттеу;
- болмыстың, таным, құндылықтар, еркіндік және өмірдің мәніндегі жалпы мәселелерін қарастыру, олардың азаматтық және болашақ маманның мәдениетін қалыптастыру;
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
ӘЭП. 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Саясат және қазіргі қоғамдағы саясаттың рөлі. Саясат және саясаттану, шетелдік әлеуметтік саяси ойдың дамуы және пайда болу кезеңдері, оның идеялары мен теорияларының өзгерістері мен тегі туралы жүйелі түсінік. Әлеуметтік топтар және оның саясаттағы рөлі. Саяси билік жүйесі, пайда болуы, саяси мәдениет және оның компоненттерінің ерекшеліктері. Халықаралық қатынастар және ішкі саясат. Қазақстан халықаралық қатынастар жүйесінде. Оның даму жолындағы жаһандық мәселелері. Саяси әлеуметтанудың функциялары. Әлеуметтік концепциялар. Шағын орталарда әлеуметтік талдау; әлеуметтік процестер, институттар, ұйымдар. Әлеуметтік сұрақ жүргізу әдістері.
Білімдер:
- әлеуметтану ұғымы;
- қоғамның әлеуметтік құрылымын, оның критерийлерін;
- әлеуметтану зерттеулерінің түрлерін;
- саясаттанудың ғылым және оқу пәні ретінде түсінігінің болуы;
- саяси билік туралы ұғымды;
- азаматтардың негізгі саяси құқықтарын;
- негізгі халықаралық ұйымдарды;
- халықаралық қатынастардың негізгі принциптерін;
- қазіргі заманғы глобалдық мәселелерді;
Іскерліктер:
- биліктің мәнін, саяси тұлғаларды анықтау;
- Қазақстандағы, әлемдегі жалпы саяси қарым-қатынастар мен процесстерді түсініп, өз мамандық аясында қолдана білу;
- саяси жүйелер туралы көзқарас қалыптастыру.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Экономикалық теория тарихи жобада. Жекеменшік мәні, түрлері мен формалары; Бәселестіктің ұғымы, түрлері, қызметтері. Нарықтың пайда болуы және дамуы. Қазақстан Республикасының нарықтық экономикаға өту негіздері. Сұраныс, ұсыныс, нарықтық баға. Кәсіпкерлік және жеке еңбек қызметі. Кіріс, қосымша кіріс. Экономиканы мемлекеттік жүргізу түрлері. Ұлттық және әлемдік валюта жүйесі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- меншіктің формалары мен түрлерін;
- Қазақстанның нарық жүйесінің қалыптасуын;
- кәсіпкерлік формаларын;
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты тауып, пайдалана білу;
- экономикалық терминдер мен ұғымдарды ажырата білу; -экономика әлемінде бағдар таба білу.
БҚ 8
БҚ 11
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқық, түсінік, жүйе, деректеме. Қазақстан Республикасының Конституциясы
- құқық жүйесінің түйіні.
-Адам құқығының жалпы декларациясы. Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауаптылық және оның түрлері. Құқықтың негізгі тармақтары, Қазақстан Республикасының соттық жүйесі, құқыққорғау ұйымдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқы мен еркі, олардың жүзеге асу механизмдерін;
- кәсіби қызмет аясындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 7
БҚ 8
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Музыкалық психология мен педагогиканың негіздері
Психология пәні. Тұлға туралы ұғым. Жалпы психология мәселелері. Жас ерекшеліктеріне байланысты псхология мәселелері. Педагогика негіздері. Педагогика пән ретінде.. Музыкалық педагогика. Оқу процесі,оның негізгі принциптері, формалары, әдістері мен құралдары. Балалар музыка мектебінде білім берудің құралдары.
Білімдер:
- музыкалық психология мен музыкалық педагогиканың қалыптасу және даму тарихы;
- музыкалық педагогика мен психологияның психо-педагогикалық ғылымдар жүйесіндегі алатын орны және олардың қолданбалы маңызы;
- музыкалық педагогика мен психологияның қазіргі заманғы принциптері негізінде жатқан концепциялар мен тәсілдемесі;
- қазіргі кездегі музыкалық білім беру парадигмалары аясындағы ғылымдардың дамуындағы негізгі бағыттар;
- қазіргі заманғы музыкалық білім беру мен музыкалық педагогика мәселелері;
- жас ерекшеліктеріне байланысты педагогика мен психология ерекшеліктері;
- балалар музыка мектебінде балалармен жұмыс жасау ерекшеліктері;
- музыка сабақтарын ұйымдастырудағы негізгі принциптер, формалар мен әдістер, құралдар.
Іскерліктер:
- музыкалық білім беру саласындағы психология-педагогикалық концепцияларды еркін пайдалану;
- музыкалық педагогика мен психология саласынан алған теориялық білімін тәжірибеде қолдану;
-қазіргі заман талабына сай музыкалық-педагогикалық процесті толығымен ұйымдастыру;
-музыкалық қабілеттерді анықтаудық тестілік әдістерін пайдалану, психикалық процестер мен қалыптардың даму деңгейін анықтау.
БҚ 3

ПК 3.1.3
ОПД 02
Музыкальная грамота (групповая)
Музыкальная речь, нотация и правописание; введение в круг понятий, необходимых для первоначальных упражнений по развитию музыкального слуха
элементы музыкального языка: понятия звукоряда и лада, интервала, аккорда,
синтаксис музыкальной речи анализ нотного текста; характеристика выразительных средств в контексте содержания музыкального произведения;
навыки применения элементов музыкального языка на клавиатуре и в письменном виде.
Знания:
- важнейших элементов музыкального языка и их взаимосвязи;
- закономерностей музыкальной речи, различных музыкально-теоретических явлений, понятий, определений, терминологию.
Умения:
- строить и играть звукоряды, интервалы, аккорды;
- разрешать в тональности интервалы и аккорды;
- анализировать нотный текст.
БК 3
ПК 3.1.4
ОПД 03
Музыкальная грамота, теория музыки, основы гармонии (индивидуально).
Игра секвенций.
Игра последовательностей (ступеневых, интервальных, аккордовых).
Разрешения аккордов в тональности.
Письменные задания.
Анализ фрагментов из музыкальных произведений.
Знания:
- элементарного анализа нотного текста с объяснением роли выразительных средств в контексте музыкального произведения;
- транспонирования всеми известными способами;
- правил сочинения коротких эскизов в объеме восьми тактов по определенным заданиям педагога;
Умения:
- владения элементами музыкального языка на клавиатуре и в письменном виде;
- подбора аккомпанемента одноголосным мелодиям;
- гармонизации мелодии в четырехголосной аккордово-гармонической фактуре письменно и на фортепиано.
БК 3
ПК 3.1.4
ОПД 04
Теория музыки (групповая).
Музыкальная система (мелодия, фактура, склад, мелизмы, ритм, метр). Лад и тональность. Секвенции. Хроматизм и альтерация, хроматическая гамма. Интервалы. Аккорды. Отклонение, модуляция, сопоставление. Родство тональностей. Мелодия. Транспозиция. Мелизмы. Элементы строения музыкальной речи. Знаки сокращения нотного письма. Музыкальные термины.
Знания:
- принципов построения звукорядов тонального и модального типов, диатонических и хроматических интервалов, аккордов (трезвучия, септаккорды и нонаккорды), взаимоотношения мажорных и минорных тональностей;
- типов фактурного изложения музыкального материала;
- принципов группировки вокальной и инструментальной музыки в простых и сложных размерах;
Умения:
- свободно ориентироваться на клавиатуре в любой октаве и ключах "соль", "фа", "до";
- определять тональный план, хроматические, диатонические и аккордовые, неаккордовые звуки, форму небольшого музыкального отрывка;
- делать группировки вокальной и инструментальной музыки в простых и сложных размерах;
- делать транспозицию всеми известными способами;
- делать подбор известной мелодии одноголосно и с аккомпанементом
БК 3
ПК 3.1.4
ОПД 05
Основы гармонии (групповая).
Изучение важнейших закономерностей классической гармонии. Функции гармонии в музыке (конструктивно-композиционные, фонические, функционально-ладовые). Функциональность, функциональная система аккордов, гармонические обороты. Гармонизация мелодии и баса. Полная функциональная диатоническая система.
Знания:
-теоретических основ закономерностей музыкальной организации классической гармонии в объеме программы (диатоника);
- основных правил гармонизации мелодии и баса;
- важнейших закономерностей классической гармонии;
- выразительных и формообразующих возможностей гармонии.
Умения:
- анализировать музыкальную ткань с точки зрения ладовой системы, особенностей звукоряда гармонической системы (модальной и функциональной стороны гармонии), фактурного изложения материала (типов фактур), типов изложения музыкального материала;
-характеризовать гармонические средства в контексте с содержанием музыкального произведения;
- применять изучаемые средства в упражнениях на фортепиано, играть аккорды в различных мелодических положениях в тесном и широком расположении голосов, всех видов кадансов, гармонических оборотов, секвенций;
- применять изучаемые средства в письменных заданиях на гармонизацию.
БК 3
БК 10
ПК 3.1.4
ОПД 06
Сольфеджио.
Основа курса – развитие музыкального слуха. Практическое применение знаний, полученных в курсе теории музыки, гармонии:
- интонирование и определение на слух;
- чтение с листа;
- развитие техники записи музыкального одноголосного диктанта.
Знания:
- тональностей от камертона трех групп
- звукорядов гамм диатонических, полудиатонических, альтерированных, хроматических
- ладов ангемитонной пентатоники, первой гептатоники
- интервалов диатонических, полудиатонических и хроматических

КҚ 3.1.3
ЖКП 02
Музыкалық сауаттылық (топтық)
Музыкалық есту қабілетін дамытуға арналған алғашқы жаттығуларға қажетті ұғымдар.
Ноталау және жазу ережелерін; ырғақ, өлшем, екпін; интервалдар және олардың айналымдары, әуен, фраза, сөйлем, период, период түрлері туралы түсініктер, шығарманың жанрлық ырғақ сипатына қарай үлес-ырғақ құрылымдары, интервалдар және олардың айналымдарын, аккордтар және олардың айналымдарын есту арқылы анықтап, жазып, нота жазбасын клавиатурада ойнау.
Музыкалық тіл заңдылығын, түрлі музыкалы-теориялық құбылыстарды, түсініктерді, анықтамаларды, терминдерді қолдану.
Білімдер:
- музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын;
- музыкалық тілдің заңдылықтарын, түрлі музыкалы-теориялық құбылыстарды, ұғымдар, анықтамалар мен терминдерді.
Іскерліктер:
- Лад, аралықтар, аккордтарды құру, интонация жасау және бекіту;
- Тональдықтарда аралықтар мен аккордтарды шешу;
- тасымалдау.
- секвенциялар, аккордтық тізбектерді ойнай алады.
БҚ 3
КҚ 3.1.4
ЖКП 03
Музыкалық сауаттылық, музыка теориясы, гармония негіздері (жеке)
Секвенция ойнау.
Жүйеліктер ойнау (сатылы, интервалды, аккордты ).
Аккордтардың бар мүмкін лад пен үндестіліктерге шешілуі.
Жазба тапсырмалары. Музыкалық шығармаларды талдау.
Толық гармониялық талдау. Әуен мен басты гармониялау Аккордтық тізбектер мен молдуляциялар. Цифровкалар.
Білімдер:
- ноталық мәтінге музыкалық шығармадағы көркемдік құралдардың рөлін түсіндіру арқылы қарапайым талдау жасай білу;
- барлық белгілі тәсіл түрлерімен тасымалдау жасау;
- оқытушының нақты тапсырмалары бойынша сегіз такті көлемінде қысқа және модельдік құрылымдар шығара білу.
Іскерліктер:
- музыкалық тілдің клавиатура және жазба түрдегі қарапайым үлгілерін меңгеру;
- бір дауысты әуендерге сүйемелдеуді таңдай білу;
- әуендерге төрт дауысты-гармониялық фактурада фортепианода және жазбаша түрде гармония жасай білу.
БҚ 3
КҚ 3.1.4
ЖКП 04
Музыка теориясы (топтық)
Музыкалық жүйе (әуен, фактура, құрам, мелизмдер, ырғақ, метр). Лад пен тоналдық. Секвенциялар. Хроматизм мен альтерация, хроматикалық гамма. Аралықтар. Аккордтар. Ауытқулар, модуляция, салыстырулар. Тоналдықтардың туыстығы. Әуен. Тасымалдау. Мелизмдер. Музыкалық тілдің құрылу элементтері. Ноталық жазуды қысқарту белгілері. Музыкалық терминдер.
Білімдер:
- тоналды, модальды дыбыс тізбектерін, диатоникалық, хроматикалық аралықтарды, аккордтарды (үш үндіктер, септаккордтар мен нонаккордтар), құру принциптерін, мажорлық және минорлық тоналдықтардың ара-қатынастарын;
- хор партитураларының музыкалық материалық фактуралық баяндау түрлерін;
- вокалдық және аспаптық музыканы қарапайым және күрделі өлшемдерде топтаудың принциптарын.
Іскерліктер:
- клавиатурада кез келген октавада, кез-келген "соль", "фа", "до" кілттерінде еркін әрекет ете білу;
- тоналдық жоспарды, хроматикалық, диатоникалық, аккордтық, аккордтық емес дыбыстарды, шағын музыкалық үзіндінің формасын анықтай алу;
- вокалдық және музыкалық музыканы қарапайым және күрделі өлшемдерде топтастыра білу;
-тасымалдауды барлық тәсілдер арқылы жасай алу;
- танымал әуенді дауыспен және сүйемелдеу арқылы айту.
БҚ 3
КҚ 3.1.4
ЖКП 05
Гармония негіздері (топтық)
Классикалық гармонияның ең маңызды заңдылықтарын зерттеу. Музыкадаға гармонияның функциялары (құрылымдық, композициялық, фондық, функциялық, ладтық). Функционалдық, аккордтардың функционалдық жүйесі, гармоникалық оралымдар.
Гармоникалық әуен және бас.
Толық функционалдық жүйе. Хроматикалық жүйе: ауытқулар, 1-2 дәрежелі жақындықты үндестіліктер және алыс үндестілерге модуляциялар.
Гармония тарихына шолу жасау.
Білімдер:
- бағдарламалық көлемде классикалық гармонияны ұйымдастырудың теориялық негіздері (бірінші дәрежедегі туыстық модуляциясын ескергенде);
- әуен мен басты гармониялаудың негізгі ережелері;
- классикалық және романтикалық гармонияның маңызды заңдылықтары;
-гармонияның көркемдік және форма түзуші мүмкіндіктері.
Іскерліктер:
-музыкалық материалға ладтық жүйе, дыбыс тізбегінің ерекшелігі (диатоникалық, хроматикалық ладтар, ауытқулар мен модуляция) тұрғысынан, гармониялық жүйе (гармонияның модальдық және функционалдық жағы), материалдың фактуралық баяндалуы (фактуралардың түрі), музыкалық материалды баяндау типтері, модальдық типтер жағынан талдау жасау;
- гармониялық құралдарға музыкалық шығарманың мазмұнына қарай мінездеме беру;
- үйренетін құралдарды фортепианоға арналған жаттығуларда қолдану, аккордтарды түрлі әуендік қалыптарда дауыстардың кең және тар орналасуында, каданстардың барлық түрлерінде, гармониялық айналымдарда, диатоникалық және хроматикалық секвенцияда, бірінші дәрежедегі туыстық тоналдықтағы модуляцияларда шағын модуляциялық формула және период түрінде қолданады;
- үйренетін құралдарды гармониялауға арналған жазба тапсырмаларда қолданады.
БҚ 3
БҚ 10
КҚ 3.1. 4
ЖКП 06
Сольфеджио
Курс негізі – музыкалық есту қабілетін дамыту. Гармония, музыка теориясы курсында алған білімдерін тәжірибелі түрде қолдану:
-интонациялау және естуін анықтау;
- парақ бетінен оқи білу;
- бір дауыстан 4 дауысты музыкалық диктант жазу техникасын дамыту.
Білімдер:
- музыка теориясының негізі туралы.
- тональностей от камертона трех групп
- звукорядов гамм диатонических, полудиатонических, альтерированных, хроматических
- ладов ангемитонной пентатоники, первой гептатоники
- интервалов диатоничсеких, полудиатоничсеких и хроматических

- аккордов 4 видов трезвучия, 9 видов септаккордов
- гармонических оборотов, диатонических цепей, эффектов гармонического и натурального мажора и минора
Умения:
-сольфеджировать одноголосные, двухголосные музыкальные примеры;
-сольфеджировать один голос в двухголосных музыкальных примерах;
-записывать музыкальные построения, в соответствии с программными требованиями, по памяти с предварительным подробным анализом;
-пение с аккомпанементом;
-слышать, петь и анализировать ступеневые, интервальные и аккордовые последовательности;
-применять навыки владения элементами музыкального языка на клавиатуре и в письменном виде.
БК 3
ПК 3.1.4
ОПД 07
Казахская музыкальная литература и фольклор.
Профессиональное искусство устной традиции; региональные школы (песенные и инструментальные);
Становление профессиональной музыки письменной традиции; Творчество композиторов Казахстана (Е. Брусиловский, А. Жубанов, Л. Хамиди, М. Тулебаев и т.д.).
Основные жанры творчества композиторов Казахстана; Творчество композиторов и современная музыкальная культура Казахстана;
Основные виды и жанры казахского народного фольклора; народная песня; казахская народная инструментальная музыка, эпос; функционирование народной музыки.
Знания:
- богатого наследия казахского народа - древнейших пластов обрядового и бытового песенного и инструментального фольклора, а так же профессиональной композиторской музыки ХХ-ХХІ века;
- основных этапов развития казахской музыки;
-музыкального искусства древности и начало развития специфических элементов музыкальной речи;
- музыкального искусства 20 века- проблемы, тенденции развития;
- исторической периодизации и жанровой системы отечественного фольклора;
- методологии исследования народного творчества;
синкретической формы фольклора;
- народных и композиторских песен и кюйев; стилевых особенностей региональных песенных и инструментальных школ;
- основных исторических периодов развития казахской музыкальной культуры, основных направлений, стилей и жанров;
- формирования национальных композиторских школ;
- творческих биографий казахских композиторов и тот минимум произведений симфонического, оперного, камерно-вокального, камерно-инструментального и других жанров, который заложен в программу обучения.
Умения:
- работать с нотным текстом и литературой;
- профессионально грамотно излагать свои знания в устной и письменной форме;
- различать стилевые особенности региональных школ и стилевые черты профессиональных композиторов;
-анализировать и узнавать на слух произведения казахских композиторов за весь период развития музыкальной культуры;
- играть темы по казахской музыкальной литературе;
- писать рефераты по заданным темам.
БК 3
БК 7
БК 10
ПК 3.1.5
ОПД 08
Мировая музыкальная литература.
I раздел: Зарубежная музыкальная литература. Музыка как вид искусства и ее выразительные средства. Основные жанры музыки. Формирование и развитие
жанровых разновидностей
классического музыкального искусства (театральные, вокально-хоровые, симфонические и камерно-инструментальные жанры. Эволюция музыкального искусства; художественные течения – барокко, классицизм, романтизм, импрессионизм. Композиторы и их произведения от И. Баха до М. Равеля с учетом специальностей и общего музыкального и эстетического развития учащихся.
II раздел: русская музыкальная литература от М. Глинки до И. Стравинского. Основные оперы, симфонии, вокально-хоровые произведения: творческие кружки, исторические и художественные параллели.
III раздел: Музыка XX века (К. Орф, Онеггер, М. де Фалья, Б. Барток, Б. Бриттен, Гершвин) и советская музыка: (С. Прокофьев, Д. Шостакович, Г. Свиридов, Н. Гаврилин, Р. Щедрин).
Знания:
- роли и значения музыкального искусства в системе культуры;
- основных исторических периодов развития музыкальной культуры, основных направлений, стилей и жанров;
- основных этапов развития отечественной и зарубежной музыки от музыкального искусства древности и античного периода до современного периода, включая музыкальное искусство ХX–XXI вв.;
- особенностей национальных традиций, фольклорных истоков музыки;
- творческих биографий крупнейших русских и зарубежных композиторов;
-программного минимума произведений симфонического, оперного, камерно-вокального, камерно-инструментального и других жанров музыкального искусства (слуховые представления и нотный текст);
-теоретических основ музыкального искусства в контексте музыкального произведения:
Умения:
-ориентироваться в музыкальных произведениях различных направлений, стилей и жанров;
-выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения;
-характеризовать выразительные средства в контексте содержания музыкального произведения;
-анализировать незнакомое музыкальное произведение по следующим параметрам: стилевые особенности, жанровые черты, особенности формообразования, фактурные, метроритмические, ладовые особенности;
-выполнять сравнительный анализ различных редакций музыкального произведения;
БК 3
БК 10
ПК 3.1.5
ОПД 09
Анализ музыкальных произведений.
Жанры и виды музыки. Понятие о целостном анализе. Период, простые формы. Сложные формы. Формы вокальной камерной музыки. Контрастно-составные и концентрические формы. Рондо и вариационные формы. Сонатная форма, ее разновидности. Циклические формы. Полифонические формы. Свободные и смешанные формы.
Знания:
- закономерностей исторически сложившихся музыкальных форм, развития музыкального мышления и формообразования;
- определения простых и сложных форм, вариационную и сонатную форму, рондо и рондо-сонату;
понятие о циклических и смешанных формах;
- функции частей музыкальной формы;
- специфику формообразования в вокальных произведениях.
Умения:
- профессионально выполнять анализ и свободно ориентироваться в музыкальной форме по нотам и на слух;
- рассматривать музыкальные произведения в связи с жанром, стилем эпохи и индивидуальным стилем композитора;
- анализировать музыкальные произведения в единстве содержания и художественной формы;
- правильно оценивать достоинства музыкального произведения.
БК 3
БК 10
ПК 3.1.5
ОПД 10
Фортепиано.
правильная посадка и постановка рук.
Нотная грамота. Способы звукоизвлечения на фортепиано, развитие технических навыков. Работа над гаммами, арпеджио, упражнениями и этюдами; игра аккордов. Игра пьес различных жанров; пьесы с элементами полифонии;
Игра произведений крупной формы (сонатины, вариации, рондо);
Овладение необходимыми навыками самостоятельной работы над несложным репертуаром; овладение приемами чтения нот с листа, подбора по слуху, ансамблевой игры.
Знания:
- жанров, форм, стилей музыкального искусства;
- специальной музыкальной терминологии;
- творчества выдающихся композиторов;
Умения:
- навыков игры на фортепиано;
- разбирать нотный текст;
- самостоятельно работать над произведением;
- применять полученные знания и навыки в исполнительской и педагогической деятельности
БК 3

- аккордов 4 видов трезвучия, 9 видов септаккордов
- гармонических оборотов, диатоничсеких цепей, эффектов гармонического и натурального мажора и минора
Іскерліктер:
-бір дауысты-төрт дауысты музыкалық мысалдарды сольфеджио жасау;
- бір дауысты екі, үш, төрт дауысты хор партитураларындай дыбыстық сапты камертон бойынша нақты ұстау арқылы сольфеджио жасау;
- музыкалық мысалдың жанрына байланысты қосымша дауыстар немесе қосалқы дауыстарды ойдан шығара білу;
-музыкалық құрылымдарды бағдарламалық талаптарға сай жаза білу, сонымен қатар шағын хор партитураларын алдын ала талдау жасай отырып ойша жаза білу;
-полифониялық жанрлармен қоса, түрлі стиль, жанрлардағы әуендерді гармониялау;
- туыстас тоналдықтарға ауытқыған немесе модуляцияға ұшыраған сатылық, аралық, аккордтық тізбектерді ести, әндете, талдай білу;
- ұсынылған мелодиялық немесе гармониялық бөлікті аяғына дейін жеткізу;
- музыка тілінің қарапайым машықтарын клавиатура және жазуда қолдана білу, музыкалық шығармаға теориялық талдау жасай білу.
БҚ 3
КҚ 3.1.4
ЖКП 07
Қазақ музыка әдебиеті және фольклор
Дәстүрлі ауызекі кәсіби өнер; аймақтық мектептер (әндік және аспаптық);
Дәстүрлі жазба кәсіби музыкасының қалыптасуы;
Қазақстан композиторларының шығармалары
(Е. Брусиловский, А. Жұбанов, Л. Хамиди, М. Төлебаев және т.б.).
Қазақстан композиторларының шығармашылық негізгі жанрлары;
Қазақстанның қазіргі музыкалық мәдениеті мен композиторлардың шығармалары.
Қазақ ұлттық фольклорының негізгі түрлері мен жанрлары; қазақ ұлттық аспаптық музыкасы, эпос, халық музыкасының қызметі;
Білімдер:
- қазақ халқының бай мұрасы-көне тұрмыс -салттық ән және аспаптық фольклордың бір бөлігі, сонымен қатар ХХ-ХХІ ғасырдағы кәсіби композиторлық музыкасын;
- қазақ музыкасының негізгі даму кезеңдерін;
-ежелгі музыкалық өнер және музыкалық тілдің арнайы элементтерінің дамуы;
- 20 ғасырдың музыкалық өнері-өзекті мәселелер, даму тенденциялары;
- тарихи кезеңге бөлу және отандық фольклордың жанрлық жүйесі;
- халық шығармашылығын зерттеудің әдістемесі;
-фольклордың синкретикалық формасын;
- халықтық және композиторлардың әндері мен күйлерін білу және ажырата білу;
-аймақтық әншілік және аспаптық мектептердің стильдік ерекшеліктері;
- қазақ музыка мәдениетінің негізгі тарихи даму кезеңдері, негізгі бағыттар, стильдер мен жанрлар;
- ұлттық композиторлық мектептердің құрылуы;
- қазақ композиторларының шығармашылық өмірбаяндары;
-бағдарламаға енген симфониялық, камералық- вокалдық, камералық-аспаптық және өзге де жанрлардың үлгілерін білу.
Іскерліктер:
- ноталық мәтін және әдебиетпен жұмыс жасай білу;
- білімін жазба және ауызша түрде кәсіби тұрғыдан сауатты жеткізе білу;
-аймақтық мектептер мен кәсіби композиторлардың жеке- стильдік сипаттарын ажырата білу;
-музыка мәдениетінің бүкіл кезеңіндегі қазақ композиторларының шығармаларын тани, әрі талдау жасай білу;
- қазақ музыка әдебиетіне жататын әдебиеттерді ойнау, берілген тақырыптар бойынша рефераттар жазу.
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 3.1.5
ЖКП 08
Әлем музыка әдебиеті
І тарау. Шетел әдебиеті. Музыка өнер түрі ретінде және оның мәнерлік жүйелері. Музыканың негізгі жанрлары.
Классикалық музыка өнерінің әр алуан жанрларының дамуы мен қалыптасуы (театрлық, вокал-хорлық, симфониялық және камера-аспаптық жанрлары). Музыка өнерінің эволюциясы; көркемдік ағымдар- барокко, классицизм, романтизм,империализм.
Оқушылардың жалпы эстетикалық және музыкалық дамуын есепке ала отыра И.Бахтан М.Равельге дейінгі композиторлардың шығармалары.
ІІ тарау. Орыс музыка әдебиеті М.Глинкадан И.Стравинскийге дейін.
Опералық, симфониялық, вокал-хорлық негізгі шығармалары: шығармашылық ұйымдар, тарихи және көркемдік кескіндемелер.
ІІІ тарау: ХХ ғасырдың музыка (К.Орф, А. Онеггер, М. Де Фалья, Б.Барток, Б. Бриттен, Гершвин) және кеңес музыкасы (С. Прокофьев, Д.Шостакович, Г. Свиридов, В.Гаврилин, Р. Щедрин).
Білімдер:
- музыка өнерінің мәдениет жүйесіндегі рөлі мен маңызы туралы;
-музыка мәдениетінің негізгі тарихи даму кезеңдері, негізгі бағыттары, стильдері мен жанрлары;
- отандық және шет елдік музыканың ежелгі музыкалық өнерден антик дәуіріне дейінгі, одан соң қазіргі заманғы, сонымен қатар, ХХ-ХХІ ғғ. музыка өнеріне дейінгі негізгі даму кезеңдері;
- ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктері, музыканың фольклорлық бастаулары;
- орыс және шет елдік атақты композиторлардың шығармашылық өмірбаяндары;
-музыка өнерінің симфониялық, опералық, камералық-вокалдық, камералық-аспаптық және өзге де жанрларының бағдарламалық минимумын; (есту арқылы елестету, ноталық мәтін);
- музыкалық шығарма негізінде музыкалық өнердің теориялық негіздері;
-музыкалық тілдің элементтері, форматүзудің принциптері, гармониялық дамудың ерекшеліктері, гармонияның көркемдік және форматүзуші мүмкіндіктері.
Іскерліктер:
- түрлі музыкалық бағыттар, стильдер мен жанрларға жататын шығармаларды ажырата білу;
-музыкалық шығармаға теориялық және орындаушылық талдау жасай білу;
- музыкалық шығарманың мазмұнындағы көркемдік құралдарға сипаттама беру;
- бейтаныс музыкалық шығармаға төмендегідей талаптар бойынша талдау жасау: стильдік ерекшеліктер, жанрлық белгілер, формақұрушы ерекшеліктер, фактуралық, метр-ырғақты, ладтық ерекшеліктер;
-музыкалық шығарманың түрлі басылымдарына салыстырмалы талдау жасай білу;
- дыбыс жазу аппаратурасымен жұмыс жасай білу.
БҚ 3
БҚ 10
КҚ 3.1.5
ЖКП 09
Музыкалық шығармаларды талдау
Музыка түрлері мен жанрлары. Жалпы талдау туралы түсінік. Кезең, қарапайым түрлер.
Күрделі түрлері. Вокалды – камералық музыка түрлері.
Қарама-қарсылық құрас-тырмалы және шоғыр-ланған түрлері. Рондо және варияциялық түрлері. Сонаталық түрі және оның әр түрлілігі. Циклдық түрі. Еркін және аралас формалар.
Білімдер:
-тарихи қалыптасқан музыкалық формалардың заңдылығын білу;
-музыкалық ойлау мен форма түзудің дамуы туралы;
- қарапайым және күрделі формаларды анықтау, вариациалық және сонаталық, рондо-сонатаны;
-циклдық және аралас формалар туралы ұғым; музыкалық форманың бөліктері туралы;
- вокалдық шығармалардағы форматүзуші ерекшеліктер туралы.
Іскерліктер:
- кәсіби түрде талдау жасай алу және музыкалық формаға байланысты нота мен есту арқылы еркін анықтама жасай білу;
- музыкалық шығарманы жанр, стиль, дәуір және композитордың жеке стиліне қарай қарастыра алу;
-музыкалық шығарманы мазмұн тұтастығы және көркемдік форма жағынан талдау жасай білу;
- музыкалық шығарманың маңызына дұрыс баға беру.
БҚ 3
БҚ 10
КҚ 3.1.5
ЖКП 10
Фортепиано
қолдың дұрыс қойылуы; ноталық сауаттылық, фортепианодағы дыбыстың шығуының жолдары;
Аспаптың құрылымы мен клавиатураларымен танысу;
фортепианодағы дыбыстың шығуының жолдары;
техникалық дағдыларды дамыту;
гамма, арпеджио, жаттығулар, этюдтермен жұмыс жасау;
аккордты ойнау;
әртүрлі жанрдағы пьесаларды ойнау; полифониялы элементтерімен пьесалар; күрделі түрдегі шығармаларды ойнау (сонатина, вариация, рондо);
күрделі емес репертуармен өз бетімен жұмыс жүргізуіне қажетті дағдыларды меңгеру;
нотаны парақтан оқу,
естумен іріктеп алу, ансамбльдік ойын әдістерін меңгеру.
Білімдер:
-музыкалық өнердің жанрлары, формалары және стильдері;
- ансамбльдік және жеке музицирлеуі ерекшеліктері;
- белгілі композиторлардың шығармашылықтары туралы.
Іскерліктер:
- фортепианода ойнау дағдыларын қалыптастыру;
- ноталық мәтінді талдай алу;
- өз бетінше шығармамен жұмыс жасай білу;
орындаушылық және педагогикалық қызметінде алған білімі мен дағдыларын қолдану.
БҚ 3

ПК 3.1.2
СД 00
Специальные дисциплины
040701 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист академического пения, солист ансамбля
СД 01
Сольное пение (академическое).
Работа над дыханием, атакой звука, звуковедением на вокальных упражнениях и несложных произведениях. Выработка автоматизма в певческих навыках. Исполнительские навыки и художественные задачи первого года обучения: изучение 5-6 вокализов, 6-8 произведений с текстом, второго года обучения: 3 вокализа, 3 романса, 5 арий, 3 народные песни, третьего года обучения: усложнение исполнительских и художественных задач: расширение диапазона, развитие подвижности голоса, выразительность голоса; 8 вокализов; 7 арий, 4 романса, 4 песни композиторов Казахстана и зарубежных, 4 народных песни, четвертого года обучения: подготовка гос. программой, совершенствование вокально-технических навыков, 4-5 оперных арий, 5-6 романсов, 4 песни зарубежных и Казахстанских композиторов, 4 народных песни.
Знания:
- сольного исполнительского репертуара, включающий произведения различных вокальных жанров, стиль, эпох и направлений различной степени сложности;
- особенностей развития и постановки голоса;
- основ звукоизвлечения, технику дыхания;
- профессиональной терминологии
-особенностей работы в качестве солиста в составе ансамбля;
-художественно исполнительских приемов
Умения:
-применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности;
- самостоятельно решать профессиональные задачи с учетом современных требований
- пользоваться резонаторами, головным и грудным, регистрами головным, грудным и смешанным;
владеть различными штрихами, (легато, стоккато, нон легато, акценты, глиссандо, портаменто)
петь различные нюансы (пиано, форте, меццовоче и т.д.)
- чисто интонировать, дикционные, развития подвижности артикуляционного аппарата; знания орфоэпии;
-репетиционно работать в концертно-исполнительской и организаторской деятельности;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.8
СД 02
Вокальный ансамбль.
Виды ансамблевого исполнения произведения; изучение особенностей ансамблевого пения на примере несложных вокальных произведений (дуэты, трио, фрагменты из опер Зарубежных, Русских и Казахстанских композиторов); усложнение техники ансамблевого пения, подготовка государственной экзаменационной программы: народных песен, 2-3 фрагмента из классических опер Казахстана.
Знания:
-ансамблевый репертуар, включающий произведения основных вокальных жанров;
-исполнительские возможности голосов в вокальном ансамбле;
-специфику репетиционной работы вокального ансамбля
Умения:
-петь в ансамбле (дуэт, трио, квартет и т.д.)
-держать свою партию и слышать партнера (ов)
- применять ансамблевый репертуар, включающий произведения разных жанров и стилей в исполнительской деятельности;
-применять в исполнительской деятельности специфику ансамблевого исполнительства;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
СД 03
Хоровой класс.
Работа руководителя с хором, с исполнителями отдельных хоровых партий и отдельными певцами.
Работа учащихся с коллективом хорового класса. Анализ партитуры исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике, составление плана разучивания и исполнения произведения, Накопление репертуара, включающее произведения различных жанров, форм, стилей.
Знания:
- специфики формирования программы, как единого композиционно целого;
- камерных хоровых произведений классической, современной и народной музыки;
-репертуара средней сложности для хоровых коллективов различного типа, включающий произведения важнейших жанров (оратории, кантаты, мессы, концерты, поэмы, сюиты);
- ансамблевых разновидностей и работы над мелодическим и гармоническим строем в хоровой группе;
- координации движений, связанной с разучиванием произведения с сопровождением игры на фортепиано;
Умения:
- владеть вокально-хоровыми навыками;
- настроить хор по камертону в начале и в процессе работы с любого места в партитуре;
- позиционно правильно спеть любую партию;
- найти способ преодоления сложного эпизода в произведении;
- проследить и откорректировать процесс дыхания участников хора;
- решать вопросы дикции и артикуляции ( в частности), всего многообразия средств музыкальной выразительности- ( в целом):
хорового пения – дыхания (приемы дыхания), звукообразования (атака звук, округление звука;
- пользоваться резонаторами, головным и грудным, регистрами головным, грудным и смешанным;
- владеть различными видами тесситуры, развитие различных тембров хорового звучания, звуковедения,
- владетья различными штрихами, ансамблевыми навыками;
- держать строй, чисто интонировать, дикционные, развития подвижности артикуляционного аппарата; знания орфоэпии;
- читать с листа хоровые партии;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.1.2
ПК 3.1.7
СД 04
Основы физиологии и гигиены голоса.
Знание гигиены голосового аппарата и специфических особенностей работы с голосом, умение самостоятельно приготовить голосовой аппарат к работе.
Знания:
- основ физиологии и гигиены голоса;
- наиболее полезных упражнений и вокализов лучших педагогов вокалистов и певцов: Ламперти, Дюпре, Гарсиа, Варламова, Панофки, Зейдлер, Конконе и др.;
Умения:
-применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности
БК 12

КҚ 3.1.2
АП 00
Арнайы пәндер
040701 3 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы, академиялық ән салу әртісі, ансамбль солисі
АП 01
Жеке ән салу (Академиялық)
Вокалдық жаттығулар, күрделі емес шығармалар негізінде тыныс алу, дыбыс шабуылы, дыбысты алып жүрумен жұмыс жасау. Ән салуда автоматты дағдыларды қалыптастыру.
Бірінші оқу жылындағы орындаушылық машықтар мен көркемдік міндеттер: 5-6 вокализдер,мәтіні бар 6-8 шығарма, екінші оқу жылында: 3 вокализ, 3 романс, 5 ария, 3 халық әні, үшінші оқу жылында: орындаушылық және көркемдік мәндеттерді қиындату: диапазонды кеңейту, дауыстың иілгіштік қасиетін дамыту, дауыстың мәнерін көтеру; 8 вокализ; 7 ария, 4 романс, 4 Қазақстан және шетел композиторларының әндері, 4 халық әні, төртінші оқу жылында: мем. Бағдарламаны даярлау, вокалдық-техникалық дағдыларды дамыту, 4-5 опералық ария, 5-6 романс, 4 шетел және Қазақстан композиторларының әндері, 4 халық әнін үйрену.
Білімдер:
-түрлі вокалдық жанрлар, стиль, дәуірлер мен бағыттарға жататын түрлі қиындық дәрежесіндегі жеке орындаушылық репертуарды,
- дауысты қою және даму ерекшеліктерін біледі;
- дыбыс шығару, тыныс алу техникаларын біледі;
- кәсіби терминологиямен таныс.
- Ансамбль құрамында жеке орындаушы ретінде жұмыс жасау ерекшеліктері білу;
- көркемдік орындаушылық тәсілдер.
Іскерліктер:
- қол жеткізген білімдері мен дағдыларын орындаушылық қызметте қолдану;
- кәсіби міндеттерді қазіргі заман талаптарына сай шешу;
- бас, кеуде резонаторларын пайдалану,бас, кеуде және аралас регистрлерін пайдалану;
- түрлі штрихтарды меңгеру (легато, стоккато, нон легато, акцент, глиссандо, портаменто)
- түрлі ньюанстарды әндету (пиано, форте, меццофорте т.б.)
- таза интонацилау, таза интонациялау, дикциялықтар, артикуляциялық аппараттың қимылдауын дамыту, орфоэпияны білу;
- концерттік-орындаушылық және ұйымдастырушылық қызметте даярлық жасау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.8
АП 02
Вокалдық ансамбль
Шығарманы ансамбльдік орындау түрлері; қарапайым вокалдық шығармалар негізінде ансамбльдік ән салу ерекшеліктерін үйрену (дуэттер, трио, шетел, орыс және қазақстандық композиторлардың операларынан үзінділер); ансамбльдік ән салу техникасын қиындату; мемлекеттік емтихандық бағдарламаға дайындық: халық әндері, қазақстандық классикалық опералардан 2-3 үзінді.
Білімдер:
- басты вокалдық жанрларға жататын шығармаларды қамтитын ансамбльдік репертуар;
- вокалдық ансамбльдегі дауыстардың орындаушылық мүмкіндіктері;
- вокалдық ансамбльдің даярлық жұмысының ерекшелігі.
Іскерліктер:
- ансамбльде ән айту (дуэт, трио, квартет т,б,)
- өз партиясын ұстап тұру және әріптесін әріптесін ести білу,
- орындаушылық қызметтегі түрлі жанрлар, стильдерге жататын шығармалардан тұратын ансамбльдік репертуарды пайдалану;
- орындаушылық қызметте ансамбльдік орындаушылықтың ерекшелігін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
АП 03
Хор класы
Жетекшінің хормен жұмысы, жеке хор партияларын орындаушы, жеке әншілермен жұмысы;
Оқушылардың Хор класы ұжымымен жұмысы. Орындайтын шығармалардың партитураларына талдау жасау. теориялық білімдерін орындаушылық тәжірибеде қолдану, шығарманы үйрену және орындау жоспары құру. Түрлі жанр,форма, стильге жататын шығармалардан тұратын репертуарды топтау.
Білімдер:
- бағдарламаны бір композициялық тұтастық ретінде құрудың ерекшелігі;
- классикалық, қазіргі заманғы, халық музыкасына жататын камералық хор шығармаларын білу;
- маңызды жанрларға жататын шығармалардан (ораториялар, кантата, месса, концерттер, поэмалар, сюита) әртүрлі хор ұжымдарына арналған орта қиындықтағы репертуарды білу;
- хор тобындағы мелодиялық және гармониялық строймен жұмыс және ансамбльдік алуантүрлілікті білу;
- фортепианоның сүйемелдеуімен ойналатын шығарманы жаттаумен байланысты қимыл-қозғалыс тепе-теңдігін білу.
Іскерліктер:
- вокалдық-хор дағдыларын меңгеру;
- хорды камертон бойынша партитурамен жұмыстың басында және кез келген жерінде күйін келтіру;
- кез келген партияны позиция жағынан дұрыс айту;
- шығарманың күрделі тұсымен жұмыс жасаудың тәсілін табу;
- хор мүшелерінің тыныс алуларын қадағалап, түзету;
- дикция мен артикуляция мәселелерін шешу, музыкалық көркемдік құралдарының алуантүрлілігін толығымен білу:
- Хорда ән салу – тыныс алу (тыныс алу тәсілдері), дыбыстүзушілік (дыбыс шабуылы, дыбысты жұмырландыру;
-бас, кеуде және аралас резонаторларды қолдану;
- түрлі тесситура түрлерін қолдану, хорлық дыбысталу тембрінің бірнеше түрін дамыту; дыбысты алып жүру;
- түрлі штрихтарды, ансамбльдік дағдыларды меңгеру;
- таза интонациялау, дыбыстық күйді ұстап тұру, дикциялық, артикуляциялық аппараттың қимылдауын дамыту, орфоэпияны білу;
- хор партияларын парақтан оқу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
АП 04
Дауыс физиологиясы мен гигиенасының негіздері
Дауыс аппаратының гигиенасы және дауыспен жұмыс жасаудың өзіндік ерекшеліктерін білу, дауыс аппаратын өз бетімен жұмысқа даярлай білу.
Білімдер:
- дауыс физиологиясы мен гигиенасы негіздері;
- ең үздік вокалист педагогтар мен әншілердің ең пайдалы жаттығулары мен вокализдері: Ламперти, Дюпре, Гарсиа, Варламов, Панофки, Зейдлер, Конконе және т.б.
Іскерліктер:
- қол жеткізген білімдер мен дағдыларын орындаушылық қызметте пайдалана білу.
БҚ 12

ПК 3.1.6
СД 05
Культура речи.
Понятие культуры речи в пении; функциональные стили речи; нормы литературного произношения в исполняемом произведении; законы орфоэпии, речевой фонации, работа над дикцией, звуковедением в пении и речи. Логический разбор текста вокальных произведений.
Знания:
- особенностей выразительной речи в пении;
- законы орфоэпии и дикции
Умения:
- работать над текстами поэтических и вокальных произведений;
- выработать четкую дикцию.
БК 6
ПК 3.1.9
СД 06
Танец.
Элементы танца и система тренировочных упражнений для развития хореографических навыков и пластики танцевальных движений, необходимых для работы певца.
Выработка навыков сценического движения, актерского воображения на примере несложных по рисунку танцев, актерских этюдов.
Знания:
- основ фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев;
- основных элементов танца
Умения:
- исполнять элементы фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев;
- использовать базовые элементы движения фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев;
ПК 3.1.10
СД 07
Методика преподавания академического пения.
Педагогические принципы различных школ обучения пению детей с учетом возрастных особенностей. Обучение особенностям стиля пения оперных певцов. Формирование отечественной музыкально-педагогической школы, воспитание солистов. Изучение опыта выдающихся педагогов – певцов академического пения. Роль педагога в воспитании молодого музыканта. Приемы педагогической работы. Важнейшие предпосылки становления музыканта-исполнителя. Способы оценки и развития природных данных учащихся. Организация и планирование учебного процесса в классе "Академическое Пение (по видам)" в музыкальной школе. Методика проведения различных форм учебной работы. Ознакомление с произведениями различных жанров и стилей классического песенного искусства, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков.
Знания:
-педагогических принципов выдающихся педагогов
-методов вокального воспитания;
-особенностей детского голоса;
-основ певческого воспитания;
-вокальных упражнений
-этапов работы над репертуаром;
Умения:
-комплексно решать учебно-воспитательные задачи и систематически проверять и оценивать музыкальную деятельность учащихся;
-моделировать учебно-воспитательный процесс;
-прогнозировать музыкальное развитие учащихся;
-формировать навыки сознательной творческой деятельности учащихся.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.1.11
СД 08
Изучение репертуара ДМШ.
Формирование навыков самостоятельной работы студента над вокальным репертуаром. Ознакомление с произведениями различных жанров и стилей, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков.
Знания:
- специфики звучания детского голоса, его охраны;
- методов воспитания детского голоса и его развития;
Умения:
- составлять план постепенного развития детского голоса с учетом его возрастных особенностей;
- составлять план разучивания и исполнения произведения;
- работать с нотным материалом и аудионосителями;
- выбрать репертуар с учетом вокальных особенностей возраста учащихся и возможностей голосового аппарата.
БК 3
ПК 3.1.3
ПК 3.1.11
СД 09
История вокального исполнительского искусства.
Основные этапы становления и развития вокального исполнительского искусства.
Знания:
- основных этапов истории развития теории сольного вокального исполнительства. Особенностей музыкальных стилей и направлений. Творческих достижений выдающихся исполнителей вокального искусства, в т.ч. и Казахстана.
Умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности
БК 3

КҚ 3.1.6
АП 05
Тіл мәдениеті
Ән салудағы тіл мәдениеті ұғымы; орындалушы шығармадағы әдеби дыбысталу нормалары; орфоэпия, тілдік фонация заңдылықтары, дикциямен, ән салудағы дыбысты алып жүрумен жұмыс істеу.
Білімдер:
- ән салудағы мәнерлеп сөйлеудің ерекшеліктері;
- орфоэпия мен дикция заңдары
Іскерліктер:
- поэтикалық және вокалдық шығармалардың мәтіндерімен жұмыс жасау;
- нақты дикцияға қол жеткізу.
БҚ 6
КҚ 3.1.9
АП 06
Би
Хореография өнерінің тарихы; би элементтері мен хореографиялық машықтарды және би қимылдарына қажетті иілгіштік қасиеттерді дамытатын дайындық жаттығулардың жүйесі; олардың әнші жұмысындағы қажеттіліктері
Сахналық қимылдар мен актерлік қиялды би суреттері мен актерлік этюдтер мысалында шыңдау.
Білімдер:
- фольклорлық, классикалық, тарихи-тұрмыстық, бал билерінің негіздерін;
- би элементтерінің негіздерін.
Іскерліктер:
- Қазақстан композиторлары классикалық операларының сахналарынан алынған қарапайым үзінділерді орындау;
- хореографиядағы қазіргі заман бағыттарын пайдалану;
- би суреті мен хореографиялық мәтінді құру.
КҚ 3.1.10
АП 07
Академиялық ән салуды оқыту әдістемесі
Жас ерекшеліктерін ескере отырып балаларға ән салуды үйретудегі түрлі мектептердің педагогикалық принциптері. Опералық әншілердің ән салу мәнерінің ерекшеліктерін үйрету. Отандық музыкалық-педагогикалық мектепті қалыптастыру, жеке әншілерді тәрбиелеу. Атақты педагог академиялық ән салу әншілерінің тәжірибесін үйрену. Жас педагогтың жас музыкантты тәрбиелеудегі рөлі. Педагогикалық жұмыстың тәсіллдері. Орындаушы-музыканттың қалыптасуын көрсететін маңызды белгілер. Оқушылардың табиғи дарындарын бағалау мен дамыту тәсілдері. Музыкалық мектепте "Академиялық Ән салу (түрлері бойынша) сыныбындағы оқу процесін жоспарлау мен ұйымдастыру. Оқу жұмыстарының әртүрін өткізу әдістемесі. Балалар мен жасөспірімдерді оқытудың әртүрлі кезеңдерінде классикалық ән өнерінің түрлі жанрлары, стильдеріне жататын шығармалармен таныстыру.
Білімдер:
- атақты педагогтардың педагогикалық принциптері;
- вокалдық тәрбие беру әдістері;
- балалар дауысының ерекшеліктері;
- әншілік тәрбиелеудік негіздері;
- вокалдық жаттығулар
- репертуармен жұмыс жасау кезеңдерін білу.
Іскерліктер:
- оқу-тәрбиелік міндеттерді кешенді түрде шешу және оқышылардың қызметін жүйелі түрде тексеруп, бағалау;
- оқу-тәрбиелік процессті жобалау;
- оқушылардың музыкалық даму деңгейін болжау;
- оқушылардың саналы шығармашылық қызметін қалыптастыру.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.11
АП 08
БММ репертуарын оқу
Студенттің вокалдық репертуар бойынша өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Балалар мен жасөспірімдерді оқытудың әр түрлі кезеңдерінде өтілетін түрлі жанрлар мен стильдерге жататын шығармалармен танысу.
Білімдер:
- балалар дауысының дыбысталу ерекшеліктері және оны қорғау;
- балалар дауысы мен оның дамуын тәрбиелеу әдістері.
Іскерліктер:
- жас ерекшеліктерін ескере отырып балалар дауысының біртіндеп дамыту;
- шығарманы үйрену мен орындау жоспарын құру;
- ноталық материал мен аудиотасымалдағышпен жұмыс жасау;
- оқушылардың жасына сай вокалдық ерекшеліктері мен дауыс аппаратының мүмкіндіктеріне қарай репертуар таңдау.
БҚ 3
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.11
АП 09
Вокалдық орындаушылық өнер тарихы
Вокалдық орындаушылықты дамыту тарихының теориялық негіздері.
Білімдер:
- Жеке вокалдық орындаушылық теориясының даму тарихының басты кезеңдері. Музыкалық стильдер мен бағыттардың ерекшеліктері. Вокал өнерінің, қазақстандық өнерпаздарды қос алғанда, атақты орындаушыларының шығармашылық жетістіктері.
Іскерліктер:
- алған білімдері мен дағдыларын орындаушылық қызметті қолдану.
БҚ 3

ПК 3.1.8
СД 10
Основы дирижирования.
Принципы дирижерского жеста, тактирование, схемы дирижирования.
Дирижер - руководитель, организатор, педагог, воспитатель. Процесс дирижирования, его сущность, основные выразительные средства. Техника дирижирования, элементы автономии рук, приемы показа вступления, окончания, ферматы, паузы, снятия. Работа с камертоном. Подготовка к работе над партитурой. Проведение репетиций. Основы дирижерской техники: жест, динамика, ритмический рисунок, дирижирование в классе по партитуре. Смены темпов, весь спектр динамики. Методика работы над хором "acappella". Репетиционная работа с хором.
Знания:
-методов мануальных средств дирижирования, управления хоровой звучностью;
-методов управления развитой слуховой культурой;
-основ практической работы с хоровым коллективом различного состава;
- правил прочтения и охвата хорового произведения в целом, детального разбора авторского текста;
- методов репетиционной работы в качестве хормейстера;
Умения:
- отражать в дирижерском жесте ритмическую структуру произведения, как организующего начала;
- в жесте отразить стиль хорового произведения, его тембровую окрашенность, динамику, агогику;
- владеть различными штрихами для выработки характера звучания;
- использовать "рабочий жест", фиксирующий вокально – хоровые особенности произведения;
– слышать, анализировать и исправлять ошибки;
- увлечь собственным исполнением;
- делать анализ исполняемых произведений, применять теоретические знания в исполнительской практике;
- использовать научно- исследовательские труды в области теории хорового исполнительства, рекомендации и советы крупнейших музыкантов;
- делать сравнительный анализ исполнения произведения различными хоровыми коллективами;
- накапливать репертуар, включающий хоровые произведения различных жанров, форм, стилей;
- исполнять на фортепиано хоровые партитуры для различных типов хоров "a’cappella", аккомпанировать с транспонированием в другие тональности;
-дирижировать хоровые произведения различных типов: "a’cappella" и с сопровождением, исполняемых концертмейстером на фортепиано, с одновременным Пение (по видам) хоровых партий;
-анализировать эмоционально-образное содержание хорового произведения;
- определять жанр, форму, стиль хорового письма, вокально-хоровые особенности партитуры, музыкальные художественно - выразительные средства;
- выявлять трудности исполнения хоровых сочинений (вокальные, хоровые, дирижерские);
- применять навыки игры на фортепиано в работе над хоровыми произведениями

КҚ 3.1.8
АП 10
Дирижерлік ету негіздері
Дирижерлік ету: дирижерлік қағыстың принциптері, тактілеу, дирижерлік етудің сызбалары. Дирижер – жетекші, ұйымдастырушы, педагог, тәрбиеші. Дирижерлік ету процесі, оның мәні, негізгі көркемдік құралдар. Дирижерлік етудің техникасы, қолдардың автономиялық элементтері, қойылым тәсілдері, аяқталуы, ферматалар, үзілістер, түсірулер. Камертонмен жұмыс. Партитурамен жұмыс жасауға дайындық. Дайындықтарды өткізу. Дирижерлік техниканың негіздері: қолды сермеу, динамика,ырғақтық сурет, сыныпта партитура бойынша дирижерлік ету. Жылдамдықты өзгерту, динамиканың барлық спектрі. Методика работы над хором "acappella" хорымен жұмыс жасау әдістесмесі. Хормен дайындық жұмыс жасау.
Білімдер:
- дирижерлік етудің мануальдық құралдар әдістері, хор дыбысталуын меңгеру;
- дамыған есту мәдениетін меңгеру әдістері;
- түрлі құрамдағы хор ұжымымен жұмыс жасаудың практикалық негіздері;
- хор шығармасын оқу мен қамту ережелері, авторлық мәтінді детальдық талдау жасаудың ережелері;
- хормейстер ретінде даярлық жұмыс әдістері;
Іскерліктер;
- дирижерлік қол сермеуде шығарманың басынан бастап ұйымдастырылатын ырғақтық құрылымын көрсету;
- хор шығармасының стилін, онрың тембрлік бояуын, динамика, агогикасын дирижердің қол сермеуімен көрсету;
- хордың дыбысталуының түрлі сипаттамасын көрсету үшін керек түрлі штрихтарды меңгеру;
- шығарманың вокалдық-хор қабілеттерін көрсететін әжұмыс жестін" пайдалану;
– қателерді көріп, оларға талдау жасап және олармен жұмыс жасау;
- өз орындауымен қызықтыру;
- орындалатын шығармаға талдау жасау, теориялық білімдерін орындаушылық практикада қолдану;
- хордағы орындаушылық саласындағы теориялық зерттеу еңбектерін, атақты музыканттардың ұсыныстары мен кеңестерін пайдалану;
- шығарманы түрлі ұжымдармен орындауға салыстырмалы талдау жасау;
- Түрлі стиль, жанр, форма, стильдерге жататын шығармалардан тұратын репертуарды жинақтау;
- фортепианода "a’cappella" хорының әр түріне арналған хор партияларын орындау, өзге тоналдықтарға тасымалдау жасау арқылы сүйемелдеу;
- әртүрлі хор шығармаларына дирижерлік ету: "a’cappella" және концертмейстердің фортепианода сүйемелдеуімен, бір уақытта хор партияларын ән сала отырып (түрлері бойынша);
- хор шығармаларының мазмұнынына эмоциялық-бейнелі түрде талдау жасау арқылы;
- хорға арналған жазудың жанр, стильін арынқтау, партитураның вокалдық-хор ерекшеліктерін, музыкалық көркемдік-мәнерлік құралдарын;
- хор шығармаларын орындаудың қиындықтарын көрсету (вокалдық, хор, дирижерлік);
- хор шығармаларымен жұмыс жасаудағы фортепианода ойнау машықтарын қолдану.

ПК 3.1.7
СД 11
Изучение оперных сольных партий.
Владение информацией об оперном жанре – структуры и драматургического плана оперы;
Изучение оперных сольных партий мировых классических шедевров;
Формирование навыков самостоятельной работы студента над вокальным оперным репертуаром.
Знания:
- сольных партий оперного репертуара в ознакомительном объеме;
Умения:
- ориентироваться в оперном репертуаре;
- техническое владение музыкальным материалом (оперными ариями и ансамблями из опер)
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
СД 12
Основы мастерства актера, сценическое движение.
Виды сценического действия:
психологическое, физическое, словесное, их органическое единство и взаимосвязь; внимание, воображение, предлагаемые обстоятельства, конфликты. Развитие артистических способностей, освоение элементов актерского мастерства в работе над музыкальным произведением
Знания:
- видов сценического движения;
- элементов актерской работы на сценической площадке;
Умения:
- использовать навыки актерского мастерства в работе над сольными и ансамблевыми произведениями в сценических выступлениях;
- создать сценический образ, согласно тексту музыкального произведения;
БК 2
БК 4
ПК 3.1.10
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Педагогическая практика.
Соединение знаний и навыков, полученных в классах специального цикла, в педагогической работе, организация обучения учащихся с учетом базовых основ педагогики;
организация обучения учащихся пению с учетом их возраста и уровня подготовки; организация индивидуальной художественно-творческой работы с детьми с учетом возрастных и личностных особенностей;
Умения:
-делать педагогический анализ ситуации в классе индивидуального творческого обучения;
-использовать теоретические сведения о личности и межличностных отношениях в педагогической деятельности;
-делать педагогический анализ музыкальной (вокальной) литературы;
-пользоваться специальной литературой;
-определять важнейшие характеристики голоса обучающегося и планировать его дальнейшее развитие
Навыки:
-применения на практике основ теории воспитания и образования;
-психолого-педагогических особенностей работы с детьми школьного возраста;
-требования к личности педагога;
-творческие и педагогические вокальные школы, современные методики постановки голоса, преподавания специальных (вокальных дисциплин);
-педагогический (вокальный) репертуар Детских музыкальных школ и Детских школ искусств;
-порядок ведения учебной документации в учереждениях дополнительного образования детей, общеобразовательных школах.
БК 3

КҚ 3.1.7
АП 11
Опералық жеке партияларды үйрену Опералық жанр туралы ақпараттан- операның құрылымы мен драматургиялық жоспары туралы хабардар болу;
Әлемдік опералық жауһарлардың жеке опералық партияларын үйрену; Студенттің вокалдық опералық репертуармен өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
Білімдер:
- опералық репертуардың жеке партияларын танысу көлемінде.
Іскерліктер:
- опералық репертуар туралы біледі;
- музыкалық материалды техникалық жақтан меңгеру (опералық ариялар мен опералардағы ансамбльдерді).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
АП 12
Актерлік шеберлік негіздері, сахна қозғалысы
Сахналық көріністердің түрлері:
психологиялық, физикалықе, сөздік, олардың органикалық тұтастығы мен байланысы; зейін, қиял, ұсынылатын жағдайлар, шиеленістер, Әртістік қабілеттерді дамыту, актерлік шеберлік элементтерін дамыту, актерлік шеберлік элементтерін музыкалық шығармамен жұмыс барысында меңгеру.
Білімдер:
- сахналық қимыл-қозғалыс түрлерін;
- сахналық алаңда актерлік жұмыс элементтерін.
Іскерліктер:
- сахналық қойылымдағы жеке немесе ансамбльдік шығармамен жұмыс кезінде актерлік шеберлік дағдыларын пайдалану; - музыкалық шығарманың мәтініне сай сахналық образ жасау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.1.10
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Педагогикалық практика
Арнайы цикл сыныптарында алған білімдері мен дағдыларын педагогикалық жұмыста ұштастыру, оқушыларға білім беруді педагогика негіздеріне ескере отырып ұйымдастыру,
Ән салуды үйренетін оқышыларға сабақты ұйымдастыруда олардың жас ерекшеліктері мен дайындық деңгейін ескеру;
Балалармен жеке көркемдік-шығармашылық жұмысты ұйымдастыруда жас ерекшеліктері мен жеке тұлғалық ерекшеліктерін ескеру.
Іскерліктер:
- жеке шығармашылық білім беру сыныбында жағдайға педагогикалық талдау жасау;
- тұлға және адамдар арасындағы қарым-қатынастар жайында теориялық мәліметтерді педагогикалық қызметте пайдаға асыру;
- музыкалық (вокалдық) әдебиетке педагогикалық талдау жасау;
- арнайы әдебиетті пайдалану;
- оқушының дауысына қатысты маңызды сипаттаманы анықтау және оны одан әрі дамытуды жоспарлау.
Дағдылар:
- тәрбие мен білім беру теорияларын тәжірибеде қолдану;
- мектеп жасындағы балалармен жұмыс жасаудағы психолого-педагогикалық ерекшеліктерді ескері;
- педагог тұлғасына қойылатын талаптар;
- шығармашылық және педагогикалық мектептер, дауысты қоюдың қазіргі заманғы әдістері, арнайы пәндерді оқыту (вокалдық пәндер);
- Балалар музыкалық мектептерінде, Балалар Өнер мектептеріндегі педагогикалық (вокалдық) репертуар;
- Жалпыбілім беру мектептерде, қосымша білім беретін мекемелерде оқу құжаттарын жүргізу ретін ұйымдастыру.
БҚ 3

ПК 3.1.3
ПК 3.1.11
Специальные дисциплины
040702 3 Преподаватель детской музыкальной школы, артист народного пения с домброй
СД 01
Сольное пение (традиционное).
Развитие и постановка голоса; основы звукоизвлечения, техника дыхания;
работа с текстом; актерское воплощение исполняемых произведений; освоение репертуара.
Знания:
-особенностей народной (открытой, речевой) манеры пения и способов ее достижения на основе соединения регистров;
-особенностей народного песнетворчества, его специфических средств выразительности, многообразия певческих жанров и диалектов;
-специфики синкретизма народно-песенного творчества;
Умения:
-импровизировать в рамках заданных народных напевов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.2.1 ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
СД 02
Вокальный ансамбль.
Виды ансамблевого исполнения произведения; изучение особенностей ансамблевого пения на примере несложных вокальных произведений (дуэты, трио, фрагменты из опер Казахстанских композиторов); усложнение техники ансамблевого пения, подготовка государственной экзаменационной программы: народных песен, 2-3 фрагмента из классических опер Казахстана.
Знания:
-ансамблевого репертуара, включающего произведения основных вокальных жанров;
-исполнительских возможностей голосов в вокальном ансамбле;
-специфики репетиционной работы вокального ансамбля
Умения:
- применять ансамблевый репертуар, включающий произведения разных жанров и стилей в исполнительской деятельности;
-применять в исполнительской деятельности специфику ансамблевого исполнительства;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.2.2
ПК 3.2.7
СД 03
Хоровой класс.
Работа руководителя с хором, с исполнителями отдельных хоровых партий и отдельными певцами.
Работа учащихся с коллективом хорового класса. Анализ партитуры исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике, составление плана разучивания и исполнения произведения, Накопление репертуара, включающее произведения различных жанров, форм, стилей.
Знания:
- специфики формирования программы, как единого композиционно целого;
- камерных хоровых произведений классической, современной и народной музыки;
- репертуара средней сложности для хоровых коллективов различного типа, включающий произведения важнейших жанров (оратории, кантаты, мессы, концерты, поэмы, сюиты);
- ансамблевых разновидностей и работы над мелодическим и гармоническим строем в хоровой группе;
- координации движений, связанной с разучиванием произведения с сопровождением игры на фортепиано;
Умения:
- владеть вокально-хоровыми навыками;
- настроить хор по камертону в начале и в процессе работы с любого места в партитуре;
- позиционно правильно спеть любую партию;
- найти способ преодоления сложного эпизода в произведении;
- проследить и откорректировать процесс дыхания участников хора;
- решать вопросы дикции и артикуляции (в частности), всего многообразия средств музыкальной выразительности- (в целом):
хорового пения – дыхания (приемы дыхания), звукообразования (атака звук, округление звука;
- пользоваться резонаторами, головным и грудным, регистрами головным, грудным и смешанным;
- владеть различными видами тесситуры, развитие различных тембров хорового звучания, звуковедения,
- владетья различными штрихами, ансамблевыми навыками;
- держать строй, чисто интонировать, дикционные, развития подвижности артикуляционного аппарата; знания орфоэпии;
- читать с листа хоровые партии;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.2.2
ПК 3.2.7
СД 04
Постановка голоса.
Изучение строения голосового аппарата, формирования понятия "певческая установка", понятие гигиены голосового аппарата и специфических особенностей работы с голосом; изучение основ звукоизвлечения – техника дыхания; различные виды атаки звука, типы звуковедения, развитие певческого диапазона, работа с текстом; актерское воплощение исполняемых произведений. Изучение и освоение вокального репертуара различных степеней сложности, формирование навыка работы в ансамбле с аккомпаниатором.
Знания:
-вокальной орфоэпии,
-возможностей голосов различной тесситуры;
- правильной постановки дыхания;
- песенного репертуара.
Умения:
- петь распевки и вокализы;
БК 1
БК 2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.6
СД 05
Общая домбра.
Развитие навыков игры на домбре и использование их в концертно-исполнительской деятельности.
Знания:
Основных приемов звукоизвлечения и игры на домбыре;
-правил применения инструмента в работе над народной песней;
Умения:
-применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности;
-использовать технические навыки и приемы, средства исполнительской выразительности для грамотной интерпретации нотного текста песни
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
СД 06
Основы физиологии и гигиены голоса.
Знание гигиены голосового аппарата и специфических особенностей работы с голосом, умение самостоятельно приготовить голосовой аппарат к работе;
Знания:
- основ физиологии и гигиены голоса;
- наиболее полезных упражнений и вокализов лучших педагогов вокалистов и певцов: Ламперти, Дюпре, Гарсиа, Варламова, Панофки, Зейдлер, Конконе и др.;
Умения:
-применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности.
БК 12
ПК 3.2.6
СД 07
Сценическая речь.
Освоение общих норм языка, техники речи. Изучение принципов и форм сценической речи. Овладение искусством интонирования на разных языках. Практическое применение навыков речи в пении. Развитие артикуляционного аппарата.
Знания:
- особенностей выразительной речи в пении;
- законы орфоэпии и дикции
Умения:
- работать над текстами поэтических и вокальных произведений;
- владеть четкой дикцией.
БК 6

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.11
Арнайы пәндер
040702 3 Балалар музыка мектебінің оқытушысы, домбырамен халық әндерін орындау әртісі
АП 01
Жеке ән салу (дәстүрлі)
Дауысты қою мен дамыту; дыбысты шығару негіздері, тыныс алу техникалары; мәтінмен жұмыс жасау, орындайтын шығармаларына актерлік түрлену жасау, репертуарды меңгеру.
Білімдер:
- халық әнін орындау мәнері мен (ашық, тілдік) оған регистрлерді қосу арқылы қол жеткізу;
- халық әр шығару ерекшеліктері, оның өзіне тән көркемдік құралдары, ән салу жанрлары мен диалектерінің алуан түрлілігі;
- халықтық ән шығармашылығының өзіндік ерекшелігі.
Іскерліктер:
- берілген халық әуендері негізінде өз ойынаша түрлендіру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
АП 02
Вокалдық ансамбль
Шығарманы ансамбльдік орындау түрлері; қарапайым вокалдық шығармалар негізінде ансамбльдік ән салу ерекшеліктерін үйрену (дуэттер, трио, шетел, орыс және қазақстандық композиторлардың операларынан үзінділер); ансамбльдік ән салу техникасын қиындату; мем, емтихандық бағдарламаға дайындық: халық әндері, қазақстандық классикалық опералардан 2-3 үзінді.
Білімдер:
- негізгі вокалдық жанрларға жататын шығармалардан тұратын ансамбльдік репертуарды біледі;
- вокалдық ансамбльдегі дауыстардың мүмкіндіктерін;
- вокалдық ансамбльдың дайындық жұмыстарының ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- орындаушылық қызметтің түрлі жанр, стиліне жататын шығармалардан тұратын ансамбльдік репертуарды пайдалану;
- орындаушылық қызметте ансамбльдік орындаушылықтың ерекшелігін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.7
АП 03
Хор класы
Жетекшінің хормен жұмысы,жеке хор партияларын орындаушы, жеке әншілермен жұмысы;
Оқушылардың Хор класы ұжымымен жұмысы. Орындайтын шығармалардың партитураларына талдау жасау. теориялық білімдерін орындаушылық тәжірибеде қолдану, шығарманы үйрену және орындау жоспары құру. Түрлі жанр,форма, стильге жататын шығармалардан тұратын репертуарды топтау.
Білімдер:
- бағдарламаны бір композициялық тұтастық ретінде құрудың ерекшелігі;
- классикалық, қазіргі заманғы, халық музыкасына жататын камералық хор шығармаларын білу;
- маңызды жанрларға жататын шығармалардан (ораториялар, кантата, месса, концерттер, поэмалар, сюита) әртүрлі хор ұжымдарына арналған орта қиындықтағы репертуарды білу;
- хор тобындағы мелодиялық және гармониялық строймен жұмыс және ансамбльдік алуантүрлілікті білу;
- фортепианоның сүйемелдеуімен ойналатын шығарманы жаттаумен байланысты қимыл-қозғалыс тепе-теңдігін білу.
Іскерліктер:
- вокалдық-хор дағдыларын меңгеру;
- хорды камертон бойынша партитурамен жұмыстың басында және кез келген жерінде күйін келтіру;
- кез келген партияны позиция жағынан дұрыс айту;
- шығарманың күрделі тұсымен жұмыс жасаудың тәсілін табу;
- хор мүшелерінің тыныс алуларын қадағалап, түзету;
- дикция мен артикуляция мәселелерін шешу, музыкалық көркемдік құралдарының алуантүрлілігін толығымен білу:
- Хорда ән салу – тыныс алу (тыныс алу тәсілдері), дыбыстүзушілік (дыбыс шабуылы, дыбысты жұмырландыру;
- бас, кеуде және аралас резонаторларды қолдану;
- түрлі тесситура түрлерін қолдану, хорлық дыбысталу тембрінің бірнеше түрін дамыту; дыбысты алып жүру;
- түрлі штрихтарды, ансамбльдік дағдыларды меңгеру;
-таза интонациялау, дыбыстық күйді ұстап тұру, дикциялық, артикуляциялық аппараттың қимылдауын дамыту, орфоэпияны білу;
- хор партияларын парақтан оқу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.7
АП 04
Дауыс қою
Дауыс аппаратының құрылымын үйрену, " әншілік ұстаным" ұғымын қалыптастыру, дауыс аппаратының гигиенасы ұғымы және дауыспен жұмыс жасаудың өзіндік ерекшеліктері; дыбысшығару негіздерін үйрену -тыныс алу техникасы, дыбыс шабуылының түрлері, дыбысты алып жүру түрлері, әншілік диапазонды дамыту, орындайтын шығармаларын актерлік жақтан түрлендіру; түрлі қиындықтағы вокалдық репертуарды үйрену мен меңгеру, ансамбльде сүйемелдеуші арқылы жұмыс жасаудың дағдыларын қалыптастыру.
Білімдер:
- вокалдық орфоэпия,
- дауыс мүмкіндіктері, түрлі тесситуралар;
- тынысты дұрыс қою,
- ән репертуары.
Іскерліктер:
- вокализдер мен вокалдық шығармаларды орындау.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.6
АП 05
Жалпы домбра
Домбырада ойнау машықтарын дамыту және оларды концерттік-орындаушылық қызметте пайдалану.
Білімдер:
- Домбырада дыбыс шығарудың негізгі тәсілдерін білу; халық әнімен жұмыс жасауда домбыраны қолдану ережелерін білу.
Іскерліктер:
- алған білімдері мен дағдыларын орындаушылық қызметте қолдана білу;
- техникалық дағдылары мен тәсілдерін, орындаушылық мәнерліліктің құралдарын әннің ноталық мәтінін сауатты орындауда пайдалану.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
АП 06
Дауыс физиологиясы мен гигиенасының негіздері
Дауыс аппаратының гигиенасы және дауыспен жұмыс жасаудың өзіндік ерекшеліктерін білу, дауыс аппаратын өз бетімен жұмысқа даярлай білу.
Білімдер:
- дауыс физиологиясы мен гигиенасы негіздері;
- ең үздік вокалист педагогтар мен әншілердің ең пайдалы жаттығулары мен вокализдері: Ламперти, Дюпре, Гарсиа, Варламов, Панофки, Зейдлер, Конконе және т.б.
Іскерліктер:
- қол жеткізген білімдер мен дағдыларын орындаушылық қызметте пайдалана білу.
БҚ 12
КҚ 3.2.6
АП 07
Тіл мәдениеті
Ән салудағы Тіл мәдениеті ұғымы; орындалушы шығармадағы әдеби дыбысталу нормалары; орфоэпия, тілдік фонация заңдылықтары, дикциямен, ән салудағы дыбысты алып жүрумен жұмыс істеу.
Білімдер:
- ән салудағы мәнерлеп сөйлеудің ерекшеліктері;
- орфоэпия мен дикция заңдары.
Іскерліктер:
- поэтикалық және вокалдық шығармалардың мәтіндерімен жұмыс жасау;
- нақты дикцияға қол жеткізу.
БҚ 6

ПК 3.2.9
СД 08
Методика преподавания традиционного пения.
Педагогические принципы различных школ обучения пению детей с учетом возрастных особенностей. Обучение особенностям стиля пения казахских народных певцов. Формирование отечественной музыкально-педагогической школы, воспитание солистов. Изучение опыта выдающихся педагогов – певцов народного пения. Роль педагога в воспитании молодого музыканта. Приемы педагогической работы. Важнейшие предпосылки становления музыканта-исполнителя. Способы оценки и развития природных данных учащихся. Организация и планирование учебного процесса в классе "Народное Пение (по видам)" в музыкальной школе. Методика проведения различных форм учебной работы. Ознакомление с произведениями различных жанров и стилей народного песенного искусства, изучаемых на иразных этапах обучения детей и подростков.
Знания:
-педагогических принципов выдающихся педагогов
-методов вокального воспитания;
-особенностей детского голоса;
-основ певческого воспитания;
-вокальных упражнений
-этапов работы над репертуаром.
Умения:
-комплексно решать учебно-воспитательные задачи и систематически проверять и оценивать музыкальную деятельность учащихся;
-моделировать учебно-воспитательный процесс;
-прогнозировать музыкальное развитие учащихся;
-формировать навыки сознательной творческой деятельности учащихся.
БК 3
ПК 3.2.3
ПК 3.2.11
СД 09
Изучение репертуара ДМШ.
Формирование навыков самостоятельной работы студента над репертуаром по специальности "народное пение с домброй". Ознакомление с произведениями различных локальных школ и традиций, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков
Обучение простейших образцов народных песен и кара олен.
Обучение детей исполнению песен по слогам и по музыкальным фразам.
Знания:
- специфики звучания детского голоса, его охраны;
- методов воспитания детского голоса и его развития;
- простых образцов народных песен и кара олен;
- простых образцов проигрышей народных и народно-профессиональных песен.
Умения:
- правильно установить постановку рук ребенка на народном инструменте;
- составлять план постепенного развития вокально-инструментальных навыков детского голоса с учетом его возрастных особенностей;
- составлять план разучивания и исполнения произведения;
- научить ребенка самостоятельной работе с аудионосителями;
- выбрать репертуар с учетом вокальных особенностей возраста учащихся и возможностей голосового аппарата;
- разучивать песни по слогам и по музыкальным фразам;
самостоятельно сочинять проигрыши для простых образцов народных песен.
БК 3
ПК 3.2.3
3.2.11
СД 10
История традиционного исполнительского искусства.
Народное Пение (по видам) как составная часть традиционной народной кульуры, разновидность вокального искусства и школы; теоретические основы и история развития казахского народного исполнительства.
Знания:
-определения "народного пения";
-основных этапы истории и развития теории народного вокального исполнительства
– профессиональной терминологии.
Умения:
-применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности
БК 3

КҚ 3.2.9
АП 08
Дәстүрлі ән салуды оқытудың әдістемесі
Түрлі жас ерекшеліктерін ескере отырып түрлі педагогикалық мектептердің принциптері қолдану. Қазақтың халық әншілерінің ән салу стилін үйрету.
Отандық музыкалық-педагогикалық мектепті қалыптастыру, солистерді тәрбиелеу. Атақты педагогтардың –халық әнін орындаушылардың тәжірибесін оқыту. Жас музыкантты тәрбиелеудегі педагогтың рөлі. Педагогикалық жұмыстың тәсілдері. Орындаушы-музыканттың қалыптасуын көрсететін маңызды белгілер. Оқушылардың табиғи дарынын дамыту мен бағалаудың тәсілдері. Музыкалық мектепте "Халықтық Ән салу" (түрлері бойынша)сыныбында оқу процесін ұйымдастыру мен жоспарлау. Түрлі оқу жұмыстарын жүргізу әдістемесі. Балалар мен жасөспірімдерді үйретудің түрлі кезеңдерінде ән өнерінің түрлі жанрлары мен стиліне жататын шығармаларды үйрету.
Білімдер:
- атақты педагогтардың педагогикалық принциптері;
- вокалдық тәрбие беру тәсілдері;
- бала дауыстың ерекшеліктері;
- әншілік тәрбие берудің негіздері;
- вокалдық жаттығулар
- репертуармен жұмыс жасаудың кезеңдері.
Іскерліктер:
- оқу-тәрбиелік міндеттерді кешенді түрде шешу, оқышылардың музыкалық қызметін жүйелі түрде тексеру тұру;
- оқу-тәрбиелік процесті модельдеу –
- оқышылардың музыкалық дамуына болжам жасау;
- оқушылардың саналы шығармашылық қызметін қалыптастыру.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.11
АП 09
БММ репертуарын оқу
Студенттің "домбырамен халық әнін орындау" мамандығының репертуары бойынша өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Балалар мен жасөспірімдерді оқытудың әр түрлі кезеңдерінде өтілетін жергілікті түрлі мектептер мен дәстүрлерге жататын шығармалармен танысу. Халық әндері мен қара өлеңдердің қарапайым үлгілері үйрену. Балаларға әндерді буындар мен музыкалық фразалар бойынша орындауға үйрету.
Білімдер:
- балалар дауысының дыбысталу ерекшеліктері және оны қорғау;
- балалар дауысы мен оның дамуын тәрбиелеу әдістері;
- халық әндері мен қара өлеңдердің қарапайым үлгілерін;
- халық және халықтық-кәсіби әндердің әуендерінің қарапайым үлгілері.
Іскерліктер:
- баланың қолын ұлттық аспапта дұрыс қою;
- жас ерекшеліктерін ескере отырып балалар дауысының біртіндеп дамыту;
- шығарманы үйрену мен орындау жоспарын құру;
-балаларды дыбыстық тасымалдағыштармен өз бетімен жұмыс жасуды үйрету;
- жас ерекшеліктерін ескере отырып балалар дауысының біртіндеп дамыту;
- шығарманы үйрену мен орындау жоспарын құру;
-халық әндерінің қарапайым үлгілеріне арнап өз бетімен әуендерді жанынан шығару.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.11
АП 10
Дәстүрлі орындаушылық өнер тарихы
Халық әнін орындау (түрлері бойынша) дәстүрлі халық мәдениетінің құрамды бөлігі ретінде, вокалдық өнердің түрі мен мектебі; қазақ халық орындаушылық өнерінің тарихы.
Білімдер:
- "халық әнінің" анықтамасы;
- халық вокалдық орындаушылық өнері тарихының негізгі кезеңдері мен теориясын дамыту;
– кәсіби терминологиясы.
Іскерліктер:
- қол жеткізген білімдері мен дағдыларын орындаушылық қызметте қолдана алу.
БҚ 3

ПК 3.2.5
ПК 3.2.8
СД 11
Основы мастерства актера, сценическое движение.
Виды сценического действия:
психологическое, физическое, словесное, их органическое единство и взаимосвязь; внимание, воображение, предлагаемые обстоятельства, конфликты. Развитие артистических способностей, освоение элементов актерского мастерства в работе над музыкальным произведением
Знания:
- видов сценического движения;
- элементов актерской работы на сценической площадке.
Умения:
- использовать навыки актерского мастерства в работе над сольными и ансамблевыми произведениями в сценических выступлениях;
- создать сценический образ, согласно тексту музыкального произведения.
БК 2
БК 4
ПК 3.2.10
СД 12
Дополнительный инструмент (кобыз, домбыра, сырнай).
Развитие навыков игры на народных инструментах и использование их в концертно-исполнительских номерах.
Знания:
- основных приемов звукоизвлечения и игры на народных инструментах (кобыз, домбыра, сырнай);
- правил применения инструмента в работе над сольными вокальными произведениями
Умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности;
- использовать технические навыки и приемы, средства исполнительской выразительности для грамотной интерпретации нотного текста.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
СД 13
Практическое освоение региональных вокальных школ.
Региональные особенности певческих традиций; знакомство с творчеством личностей заложивших основы региональных певческих школ и их последователей (арка, батыс, жетысу, сырдарьинская школа)
Знания:
- особенностей региональных певческих традиций;
- творчества личностей заложивших основы региональных певческих школ и их последователей.
Умения:
- различать региональные особенности певческих традиций по аудиозаписям;
- применять штриховые особенности при исполнении песен различных локальных школ.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
ПК 3.2.11
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Педагогическая практика.
Соединение знаний и навыков, полученных в классах специального цикла, в работе над музыкально-сценическим образом и подготовкой концертных программ; формирование навыков самостоятельной работы учащегося над музыкальным репертуаром
Умения:
применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности;
- использовать технические навыки и приемы, средства исполнительской выразительности для грамотной интерпретации нотного текста;
- профессионально и психофизически владеть собой в процессе репетиционной и концертной работы с сольными программами;
- использовать слуховой контроль для управления процессом исполнения;
Навыки:
- самостоятельной работы с произведениями разных жанров, в соответствии с программными требованиями;
- аккомпанирования голосу в работе над произведениями разных жанров (в соответствии с программными требованиями);
- применения фортепиано в работе над сольными и ансамблевыми вокальными произведениями

КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.8
АП 11
Актерлік шеберлік негіздері, сахна қозғалысы
Сахналық көріністердің түрлері:
психологиялық, физикалық, сөздік, олардың органикалық тұтастығы мен байланысы; зейін, қиял, ұсынылатын жағдайлар, шиеленістер, Әртіктік қабілеттерді дамыту, актерлік шеберлік элементтерін дамыту, актерлік шеберлік элементтерін музыкалық шығармамен жұмыс барысында меңгеру.
Білімдер:
- сахналық қимыл-қозғалыс түрлері;
- сахналық алаңда актерлік жұмыс элементтері.
Іскерліктер:
- сахналық қойылымдағы жеке немесе ансамбльдік шығармамен жұмыс кезінде актерлік шеберлік дағдыларын пайдалану;
- музыкалық шығарманың мәтініне сай сахналық образ жасау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.2.10
АП 12
Қосымша аспап (қобыз, домбыра, сырнай)
Халық аспаптарында ойнау дағдыларын дамытып, оларды концерттік-орындаушылық нөмірлерде қолдану.
Білімдер:
- халық аспаптарында дыбыс шығарудың негізгі тәсілдерін білу (қобыз, домбыра, сырнай);
- жеке вокалдық шығармамен жұмыс жасау кезінде аспапты қолдану ережелерін білу.
Іскерліктер:
- қол жеткізген білімдері мен дағдыларын орындаушылық қызметте пайдалану, ноталық мәтінді ойнау үшін техникалық дағдалары мен тәсілдерді, орындаушылық мәнерлілік құралдарын пайдалану.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
АП 13
Өңірлік вокалдық мектептердің мәнерін практика жүзінде меңгеру
Әншілік дәстүрлердің жергілікті ерекшеліктері; жергілікті әншілік мектептердің (арқа, батыс, жетісу, сырдария мектептері) негізін салған тұлғаның және оның ізбасарларының шығармашылықтарымен танысу.
Білімдер:
- жергілікті әншілік дәстүрлердің ерекшеліктерін;
- жергілікті әншілік мектептердің негізін салушы тұлғалар мен олардың ізбасарларының шығармашылығын.
Іскерліктер:
- дыбыстық таспалар бойынша жергілікті әншілік дәстүрлерді айыры білу;
- түрлі жергілікті мектептердің әнді орындауындағы қағыстарының ерекшеліктері.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Педагогикалық практика
Арнайы цикл сыныптарында алған білімдері мен дағдыларын педагогикалық жұмыста ұштастыру, оқушыларға білім беруді педагогика негіздеріне ескере отырып ұйымдастыру,
Ән салуды үйренетін оқышыларға сабақты ұйымдастыруда олардың жас ерекшеліктері мен дайындық деңгейін ескеру;
Балалармен жеке көркемдік-шығармашылық жұмысты ұйымдастыруда жас ерекшеліктері мен жеке тұлғалық ерекшеліктерін ескеру.
Іскерліктер:
- жеке шығармашылық білім беру сыныбында жағдайға педагогикалық талдау жасау;
- тұлға және адамдар арасындағы қарым-қатынастар жайында теориялық мәліметтерді педагогикалық қызметте пайдаға асыру;
- музыкалық (вокалдық) әдебиетке педагогикалық талдау жасау;
- арнайы әдебиетті пайдалану;
- оқушының дауысына қатысты маңызды сипаттаманы анықтау және оны одан әрі дамытуды жоспарлау.
Дағдылар:
- тәрбие мен білім беру теорияларын тәжірибеде қолдану;
- мектеп жасындағы балалармен жұмыс жасаудағы психолого-педагогикалық ерекшеліктерді ескері;
- педагог тұлғасына қойылатын талаптар;
- шығармашылық және педагогикалық мектептер, дауысты қоюдың қазіргі заманғы әдістері, арнайы пәндерді оқыту (вокалдық пәндер);
- Балалар музыкалық мектептерінде, Балалар Өнер мектептеріндегі педагогикалық (вокалдық) репертуар;
- Жалпыбілім беру мектептерде, қосымша білім беретін мекемелерде оқу құжаттарын жүргізу ретін ұйымдастыру.
БҚ 3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.11
Арнайы пәндер

040703 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист эстрадного пения
СД 01
Сольное пение (эстрадное).
Работа над дыханием, на упражнениях, на народных и эстрадных песнях, выработка певческих навыков, приемов, манеры эстрадного пения, Пение под фонограмму (минус), работа с микрофоном. 1 курс - исполнение 8 вокализов, 8 песен в сопровождении фортепиано, 8 под фонограмму-минус;
2 курс - 8 вокализов, 2-4 народных песен, 4 песни казахстанских и зарубежных композиторов.
3 курс - усложнение исполнительских и художественных задач: расширение диапазона, развитие подвижности голоса, 4-8 вокализов, 2-4 народных песен, 4 песни казахстанских и зарубежных композиторов в сопровождении фортепиано, 8 песен под фонограмму-минус (казахстанских и зарубежных композиторов);
4 курс: подготовка государственной программы, совершенствование вокально-технических навыков; продолжение работы над выработкой индивидуальной манеры пения и совершенствование приемов эстрадного вокала. 2 народные песни, 8 песен казахстанских и зарубежных авторов в сопровождении фортепиано, 8 песен казахстанских и зарубежных авторов под фонограмму-минус; на гос.экзамен: 2 разноплановые песни в сопровождении фортепиано, 2 разнохарактерные песни под фонограмму-минус казахстанских и зарубежных композиторов.
Знания:
- сольного исполнительского репертуара, включающего произведения основных вокальных жанров различной степени сложности;
- особенностей развития и постановки голоса;
- основ звукоизвлечения, техники дыхания;
- профессиональной терминологии
- особенностей работы в качестве солиста в составе ансамбля;
Умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.8
СД 02
Вокальный ансамбль.
Виды ансамблевого исполнения произведения; изучение особенностей ансамблевого пения на примере несложных вокальных произведений (дуэты, трио) народных песен, джазовых вокальных произведений; усложнение техники ансамблевого пения, подготовка государственной экзаменационной программы: 5-6 песен разных по характеру, стилю.
Знания:
- ансамблевого репертуара, включающие произведения основных вокальных жанров;
- исполнительских возможностей голосов в вокальном ансамбле;
- специфики репетиционной работы вокального ансамбля
Умения:
- применять ансамблевый репертуар, включающий произведения разных эпох, жанров и стилей в исполнительской деятельности;
-применять в исполнительской деятельности специфику ансамблевого исполнительства.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.3.2
ПК 3.3.7
СД 03
Хоровой класс.
Работа руководителя с хором, с исполнителями отдельных хоровых партий и отдельными певцами.
Работа учащихся с коллективом хорового класса. Анализ партитуры исполняемых произведений. Применение теоретических знаний в исполнительской практике, составление плана разучивания и исполнения произведения, Накопление репертуара, включающее произведения различных жанров, форм, стилей.
Знания:
- специфики формирования программы, как единого композиционно целого;
- камерных хоровых произведений классической, современной и народной музыки;
- репертуара средней сложности для хоровых коллективов различного типа, включающий произведения важнейших жанров (оратории, кантаты, мессы, концерты, поэмы, сюиты);
- ансамблевых разновидностей и работы над мелодическим и гармоническим строем в хоровой группе;
- координации движений, связанной с разучиванием произведения с сопровождением игры на фортепиано;
Умения:
- владеть вокально-хоровыми навыками;
- настроить хор по камертону в начале и в процессе работы с любого места в партитуре;
- позиционно правильно спеть любую партию;
- найти способ преодоления сложного эпизода в произведении;
- проследить и откорректировать процесс дыхания участников хора;
- решать вопросы дикции и артикуляции ( в частности), всего многообразия средств музыкальной выразительности (в целом):
хорового пения – дыхания (приемы дыхания), звукообразования (атака звук, округление звука;
- пользоваться резонаторами, головным и грудным, регистрами головным, грудным и смешанным;
- владеть различными видами тесситуры, развитие различных тембров хорового звучания, звуковедения,
- владеть различными штрихами, ансамблевыми навыками;
- держать строй, чисто интонировать, дикционные, развития подвижности артикуляционного аппарата; знания орфоэпии;
- читать с листа хоровые партии;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.3.2
ПК 3.3.7
СД 04
Основы физиологии и гигиены голоса.
Знание гигиены голосового аппарата и специфических особенностей работы с голосом, умение самостоятельно приготовить голосовой аппарат к работе;
Знания:
- основ физиологии и гигиены голоса;
- наиболее полезных упражнений и вокализов лучших педагогов вокалистов и певцов: Ламперти, Дюпре, Гарсиа, Варламова, Панофки, Зейдлер, Конконе и др.;
Умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности.
БК 12

040703 3 Балалар музыка мектебінің оқытушысы, эстрадалық әндер орындау әртісі
АП 01
Жеке ән салу (эстрадалық)
Тыныс алумен жаттығулар, халық және эстрадалық әндер негізінде жұмыс жасау, әншілік дағдалырды, эстрадалық тәсілдерді, мәнерлерді қалыптастыру, Фонограммамен (минус) Ән салу (түрлері бойынша), микрофонмен жұмыс. Фортепианоның сүйемелдеуімен 8 вокализ, 8 ән айту, 8 ән фонограммамен; 2-ші курс: 8 вокализ, 2-4 халық әні, Қазақстандық және шетелдік композиторлардың 4 әні, 3-ші курс: орындаушылық және көркемдік мәндеттерді қиындату: диапазонды кеңейту, дауыстың иілгіштік қасиетін дамыту, 4-8 вокализ, 2-4 халық әні, 4 Қазақстандық және шетелдік композиторлардың әнін минус- фонограммамен орындау, 4 Қазақстандық және шетелдік композиторлардың әнін фортепианоның сүйемелдеуімен орындау, 4-ші курс:мем. Бағдарламаны дайындау, вокалдық-техникалық дағдыларды шыңдай түсу; эстрадалық вокал тәсілдерін шыңдау жұмысын жалғастыра беру. 2 халық әні, 8 қазақстандық және шетелдік авторлардың әнін фортепианоның сүйемелдеуімен орындау, 8 қазақстандық және шетелдік авторлардың әнін минус –фонограммамен орындау; Мем.емтиханға: фортепианоның сүйемелдеуімен 2 әртүрлі ән, қазақстандық және шетелдік компрозитордың 2 әнін минус-фонограммамен орындау.
Білімдер:
- жеке орындаушылық репертуар; негізгі вокалдық жанрларға жататын түрлі қиындық деңгейіндегі вокалдық шығармалардан тұратын репертуарді білу;
- дауысты қою мен дамытудың ерекшеліктерін;
- дыбыс шығару негіздері мен тыныс алу техникаларын;
- кәсіби терминологияны;
- ансамбль құрамында солист ретінде жұмыс жасау ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- қол жеткізген білімдер мен дағдыларын орындаушылық қызметте қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.8
АП 02
Вокалдық ансамбль
Шығарманы ансамбльдік орындау түрлері: қиын емес вокалдық шығармалар негізінде ансамбльдік ән салу ерекшеліктерін үйрену (дуэттер, трио) халық әндері, джаздық вокалдық шығармалар;
ансамбльдік ән салу техникасын күрделендіру, мемлекеттік емтихандық бағдарламаны дайындау: әртүрлі сипаттағы, стильдегі 5-6 ән.
Білімдер:
- негізгі вокалдық жанрға жататын шығармаларды білу;
- вокалдық ансамбльдегі дауыстардың орындаушылық мүмкіндіктерін білу;
- вокалдық ансамбльмен даярлық жұмыс жасаудың өзіндік ерекшеліктері.
Іскерліктері:
- орындаушылық қызметте түрлі дәуір, жанр мен стильдерге жататын шығармалардан тұратын ансамбльдік репертуарды қолдану;
- орындаушылық қызметте ансамбльдік орындаушылықтың өзіндік ерекшелігін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.7
АП 03
Хор класы
Жетекшінің хормен жұмысы, жеке хор партияларын орындаушы, жеке әншілермен жұмысы;
Оқушылардың хор класы ұжымымен жұмысы. Орындайтын шығармалардың партитураларына талдау жасау. теориялық білімдерін орындаушылық тәжірибеде қолдану, шығарманы үйрену және орындау жоспары құру. Түрлі жанр, форма, стильге жататын шығармалардан тұратын репертуарды топтау.
Білімдер:
- бағдарламаны бір композициялық тұтастық ретінде құрудың ерекшелігі;
- классикалық, қазіргі заманғы, халық музыкасына жататын камералық хор шығармаларын білу;
- маңызды жанрларға жататын шығармалардан (ораториялар, кантата, месса, концерттер, поэмалар, сюита) әртүрлі хор ұжымдарына арналған орта қиындықтағы репертуарды білу;
- хор тобындағы мелодиялық және гармониялық строймен жұмыс және ансамбльдік алуантүрлілікті білу;
- фортепианоның сүйемелдеуімен ойналатын шығарманы жаттаумен байланысты қимыл-қозғалыс тепе-теңдігін білу.
Іскерліктер:
- вокалдық-хор дағдыларын меңгеру;
- хорды камертон бойынша партитурамен жұмыстың басында және кез келген жерінде күйін келтіру;
- кез келген партияны позиция жағынан дұрыс айту;
- шығарманың күрделі тұсымен жұмыс жасаудың тәсілін табу;
- хор мүшелерінің тыныс алуларын қадағалап, түзету;
- дикция мен артикуляция мәселелерін шешу, музыкалық көркемдік құралдарының алуантүрлілігін толығымен білу:
- Хорда ән салу – тыныс алу (тыныс алу тәсілдері), дыбыстүзушілік (дыбыс шабуылы, дыбысты жұмырландыру;
- бас, кеуде және аралас резонаторларды қолдану;
- түрлі тесситура түрлерін қолдану, хорлық дыбысталу тембрінің бірнеше түрін дамыту; дыбысты алып жүру;
- түрлі штрихтарды, ансамбльдік дағдыларды меңгеру;
-таза интонациялау, дыбыстық күйді ұстап тұру, дикциялық, артикуляциялық аппараттың қимылдауын дамыту, орфоэпияны білу;
- хор партияларын парақтан оқу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.7
АП 04
Дауыс физиологиясы мен гигиенасының негіздері
Дауыс аппаратының гигиенасы және дауыспен жұмыс жасаудың өзіндік ерекшеліктерін білу, дауыс аппаратын өз бетімен жұмысқа даярлай білу.
Білімдер:
- дауыс физиологиясы мен гигиенасы негіздері;
- ең үздік вокалист педагогтар мен әншілердің ең пайдалы жаттығулары мен вокализдері: Ламперти, Дюпре, Гарсиа, Варламов, Панофки, Зейдлер, Конконе және т.б.
Іскерліктер:
- қол жеткізген білімдер мен дағдыларын орындаушылық қызметте пайдалана білу.
БҚ 12

ПК 3.3.6
СД 05
Культура речи.
Понятие культуры речи в пении; функциональные стили речи; нормы литературного произношения в исполняемом произведении; законы орфоэпии, речевой фонации, работа над дикцией, звуковедением в пении и речи. Логический разбор текста вокальных произведений.
Знания:
- особенностей выразительной речи в пении;
- законы орфоэпии и дикции.
Умения:
- работать над текстами поэтических и вокальных произведений;
- выработать четкую дикцию.
БК 6
ПК 3.3.9
СД 06
Танец.
Элементы танца и система тренировочных упражнений для развития хореографических навыков и пластики танцевальных движений, необходимых для работы певца
Выработка навыков сценического движения, актерского воображения на примере несложных по рисунку танцев, актерских этюдов.
Знания:
- основ фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных и современных танцев;
- основных элементов танца
Умения:
- исполнять элементы фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных и современных танцев;
- использовать базовые элементы движения фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных и современных танцев;
ПК 3.3.10
СД 07
Методика преподавания эстрадного пения.
Педагогические принципы различных школ обучения пению детей с учетом возрастных особенностей. Формирование отечественной музыкально-педагогической школы, создание детских эстрадно-вокальных коллективов, воспитание солистов. Изучение опыта выдающихся педагогов. Роль педагога в воспитании молодого музыканта. Приемы педагогической работы. Важнейшие предпосылки становления музыканта-исполнителя. Способы оценки и развития природных данных учащихся. Организация и планирование учебного процесса в классе "Эстрадного пения" в музыкальной школе. Методика проведения различных форм учебной работы. Ознакомление с произведениями различных жанров и стилей эстрадного искусства, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков.
Знания:
-педагогических принципов выдающихся педагогов
-методов вокального воспитания;
-особенностей детского голоса;
-организаций эстрадного коллектива-ансамбля;
-основ певческого воспитания;
-вокальных упражнений
-этапов работы над репертуаром.
Умения:
-комплексно решать учебно-воспитательные задачи и систематически проверять и оценивать музыкальную деятельность учащихся;
-моделировать учебно-воспитательный процесс;
-прогнозировать музыкальное развитие учащихся;
-формировать навыки сознательной творческой деятельности учащихся.
БК 3
ПК 3.3.3
ПК 3.3.11
СД 08
Изучение репертуара ДМШ.
Формирование навыков самостоятельной работы студента над вокальным репертуаром эстрадно-джазового направления. Ознакомление с произведениями различных жанров и стилей, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков
Знания:
- методов соединения вокальной строчки с клавиром;
-правил транспонирования произведений;
- специфики звучания детского голоса, его охраны;
- чтение с листа.
Умения:
- составлять план разучивания и исполнения произведения;
- работать с нотным материалом и аудионосителями;
- выбрать репертуар с учетом вокальных особенностей возраста учащихся.
БК 3
ПК 3.3.3
3.3.11
СД 09
История эстрадного вокального исполнительского искусства.
Основные этапы становления и развития эстрадного вокального исполнительского искусства.
Знания:
- основных этапов истории развития теории сольного вокального исполнительства
- особенностей музыкальных стилей и направлений
творческих достижений выдающихся исполнителей вокального искусства, в т.ч. и Казахстана.
Умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности.
БК 3

КҚ 3.3.6
АП 05
Тіл мәдениеті
Ән салудағы Тіл мәдениеті ұғымы; орындалушы шығармадағы әдеби дыбысталу нормалары; орфоэпия, тілдік фонация заңдылықтары, дикциямен, ән салудағы дыбысты алып жүрумен жұмыс істеу.
Білімдер:
- ән салудағы мәнерлеп сөйлеудің ерекшеліктері;
- орфоэпия мен дикция заңдары
Іскерліктер:
- поэтикалық және вокалдық шығармалардың мәтіндерімен жұмыс жасау;
- нақты дикцияға қол жеткізу.
БҚ 6
КҚ 3.3.9
АП 06
Би
Хореография өнерінің тарихы; би элементтері мен хореографиялық машықтарды және би қимылдарына қажетті иілгіштік қасиеттерді дамытатын дайындық жаттығулардың жүйесі; олардың әнші жұмысындағы қажеттіліктері
Сахналық қимылдар мен актерлік қиялды би суреттері мен актерлік этюдтер мысалында шыңдау.
Білімдер:
- фольклорлық, классикалық, тарихи-тұрмыстық, бал билерінің негіздерін;
- би элементтерінің негіздерін.
Іскерліктер:
- Қазақстан композиторлары классикалық операларының сахналарынан алынған қарапайым үзінділерді орындау;
- хореографиядағы қазіргі заман бағыттарын пайдалану;
- би суреті мен хореографиялық мәтінді құру.
КҚ 3.3.10
АП 07
Эстрадалық ән салуды оқыту әдістемесі
Жас ерекшеліктеріне сай балаларды ән салуға үйретудің педагогикалық принциптері. Отандық музыкалық-педагогикалық мектепін қалыптастыру, балалардың эстрадалық-вокалдық ұжымдарын құру, солистерді тәрбиелеу. Атақты педагогтардың тәжірибесімен танысу. Жас музыкантты тәрбиелеудегі педагогтың рөлі. Педагогикалық жұмыстың тәсілдері. Орындаушы-музыкантты қалыптасуын көрсететін маңызды белгілер.
Оқушылардың табиғи талантын бағалау мен дамыту тәсілдері. Музыкалық мектепте "Эстарадалық ән салу" сыныбындағы оқу процесін ұйымдастыру мен жоспарлау Оқу жұмысының алуын түрін өткізудің әдістемесі. Балалар мен жасөспірімдерді оқытудың түрлі кезеңдерінде эстрада өнерінің түрлі жанрлары мен стильдеріне жататын шығармалармен танысу.
Білімдер:
- атақты педагогтардың педагогикалық принциптерін;
- вокалдық тәрбие берудің әдістерін;
- бала дауыстың ерекшеліктерін;
- эстрадалық ұжым-ансамбльды ұйымдастыру;
- әншілік тәрбиенің негіздерін;
- вокалдық жаттығуларды;
- репертуармен жұмыс жасаудың кезеңдерін;
Іскерліктер:
- оқу-тәрбиелік міндеттерді кешенді түрде шешу және оқышылардың музыкалық қызметін жүйлі түрде бағалап тұру;
- оқу-тәрбюиелік жұмысты модельдеу;
- оқушылардың музыкалық дамуына болжам жасау;
- оқушылардың шығармашылық саналы қызметін қалыптастыру.
БҚ 3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.11
АП 08
БММ репертуарын оқу
Студенттің эстрадалық-джаз бағытындағы вокалдық репертуар бойынша өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Балалар мен жасөспірімдерді оқытудың әр түрлі кезеңдерінде өтілетін түрлі жанрлар мен стильдерге жататын шығармалармен танысу.
Білімдер:
- вокалдық жолды клавирмен байланыстыру әдістері;
- шығармаға тасымалдау жасау ережелері;
- балалар дауысының дыбысталу ерекшеліктері, оның қорғау;
- парақтан оқу.
Іскерліктер:
- шығарманы үйрену мен орындау жоспарын жасау;
- ноталық материал және дыбыстық тасымалдағышпен жұмыс жасай білу;
- оқушылардың жасына сай вокалдық ерекшеліктеріне қарай репертуар таңдау.
БҚ 3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.11
АП 09
Эстрадалық вокалдық орындаушылық өнер тарихы
Эстрадалық вокалдық орындаушылық өнердің даму және құр негізгі кезеңдері.
Білімдер:
- Жеке вокалдық орындаушылық теориясының даму тарихының басты кезеңдері. Музыкалық стильдер мен бағыттардың ерекшеліктері. Вокал өнерінің, қазақстандық өнерпаздарды қос алғанда, атақты орындаушыларының шығармашылық жетістіктері.
Іскерліктер:
- алған білімдері мен дағдыларын орындаушылық қызметті қолдану.
БҚ 3

ПК 3.3.8
СД 10
Основы мастерства актера, сценическое движение.
Виды сценического действия:
психологическое, физическое, словесное, их органическое единство и взаимосвязь; внимание, воображение, предлагаемые обстоятельства, конфликты. Развитие артистических способностей, освоение элементов актерского мастерства в работе над музыкальным произведением
Знания:
- видов сценического движения;
- элементов актерской работы на сценической площадке.
Умения:
- использовать навыки актерского мастерства в работе над сольными и ансамблевыми произведениями в сценических выступлениях;
- создать сценический образ, согласно тексту музыкального произведения.
БК 2
БК 4
ПК 3.3.10
СД 11
Основы джазовой импровизации.
Стили и направления джазовой музыки. Особенности джазовой музыки. Особенности строения мелодии, гармонии и структуры джазовых произведений. Изучения стиля композиторов джазовой музыки: Дж. Гершвин, Г. Уорен, Дж. Ширинг и др. Импровизация мелодии песни.
Знания:
- основ классической гармонии;
-стилей и направлений джаза;
- особенностей джазовой музыки;
Умения:
-гармонизовать мелодию;
-различать стили и направления джазовой музыки;
-использовать элементы импровизации в пении.
ПК 3.3.4
ПК 3.3.12
СД 12
Постановка концертных номеров.
Постановка сценического "оформления" исполняемого произведения (выход, поклон, танец, жест и т.д.). Методы постановки и режиссуры концертных номеров. Работа с техническими средствами, звукозаписи, запись песен в условиях студии.
Знания:
- основных методов постановки исполняемого произведения;
- методов режиссуры концертных номеров;
- видов профессиональных постановок концертных номеров.
Умения:
- творчески оформлять исполняемое произведение;
- работать с техническими средствами, звукозаписи при постановке номеров;
- записывать песни в условиях студии.
ПК 3.3.10
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Педагогическая практика.
Соединение знаний и навыков, полученных в классах специального цикла, в работе над музыкально-сценическим образом и подготовкой концертных программ; формирование навыков самостоятельной работы учащегося над музыкальным репертуаром
Умения:
применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности;
-использовать технические навыки и приемы, средства исполнительской выразительности для грамотной интерпретации нотного текста;
-профессионально и психофизически владеть собой в процессе репетиционной и концертной работы с сольными программами;
-использовать слуховой контроль для управления процессом исполнения;
Навыки:
- самостоятельной работы с произведениями разных жанров, в соответствии с программными требованиями;
- применения игры на фортепиано в работе над сольными и ансамблевыми вокальными произведениями
БК 3

КҚ 3.3.8
АП 10
Актерлік шеберлік негіздері, сахна қозғалысы
Сахналық көріністердің түрлері:
психологиялық, физикалықе, сөздік, олардың органикалық тұтастығы мен байланысы; зейін, қиял, ұсынылатын жағдайлар, шиеленістер, Әртіктік қабілеттерді дамыту, актерлік шеберлік элементтерін дамыту, актерлік шеберлік элементтерін музыкалық шығармамен жұмыс барысында меңгеру.
Білімдер:
- сахналық қимыл-қозғалыс түрлерін;
- сахналық алаңда актерлік жұмыс элементтерін.
Іскерліктер:
- сахналық қойылымдағы жеке немесе ансамбльдік шығармамен жұмыс кезінде актерлік шеберлік дағдыларын пайдалану; - музыкалық шығарманың мәтініне сай сахналық образ жасау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.3.10
АП 11
Джаз импровизациясы негіздері
Джаздық музыканың стильдері мен бағыттары. Джаздық музыканың ерекшеліктері. Джаздық шығармалардың әуендік құрылымы, гармониясы мен құрылымдарының ерекшеліктері. Джаз музыкасын жазатын композиторлардың стильдерін үйрену: Дж.Гершвин, Г. Уорен, Дж.Ширинг және т.б.. Ән әуенін өз ойынша түрлендіру.
Білімдер:
- классикалық гармония негіздері;
- джаздың стильдері мен бағыттары;
- джаздық музыканың ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- әуенді гармониялау;
- джаздық музыканың стильдері мен бағыттарын ажырату;
- ән салуда суырып салушылық элементтерді қолдану.
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.12
АП 12
Концерттік қойылымдар
Сахналық "әрлендіруді" қою "шығу, иілу, би, жест және т.б.) Концерттік нөмірлерді қою әдістері мен режисура. Техникалық құралдармен жұмыс, дыбыс жазу, студия жағдайларында ән жазу.
Білімдер:
- орындайтын шығарманы қоюдың негізгі әдістері;
- концерттік нөмірлер режисурасының әдістері;
- концерттік нөмірлерді қоюдың кәсіби түрлері;
Іскерліктер:
- орындайтын шығармасын шығармашылық тұрғыдан әрлеу;
- техникалық құралдармен жұмыс жасау, нөмірлерді қоюдағы дыбыс жазулар,
- студия жағдайларындағы ән жазу.
КҚ 3.3.10
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Педагогикалық практика
Арнайы цикл сыныптарында алған білімдері мен дағдыларын педагогикалық жұмыста ұштастыру, оқушыларға білім беруді педагогика негіздеріне ескере отырып ұйымдастыру,
Ән салуды үйренетін оқышыларға сабақты ұйымдастыруда олардың жас ерекшеліктері мен дайындық деңгейін ескеру;
Балалармен жеке көркемдік-шығармашылық жұмысты ұйымдастыруда жас ерекшеліктері мен жеке тұлғалық ерекшеліктерін ескеру.
Іскерліктер:
- жеке шығармашылық білім беру сыныбында жағдайға педагогикалық талдау жасау;
- тұлға және адамдар арасындағы қарым-қатынастар жайында теориялық мәліметтерді педагогикалық қызметте пайдаға асыру;
- музыкалық (вокалдық) әдебиетке педагогикалық талдау жасау;
- арнайы әдебиетті пайдалану;
- оқушының дауысына қатысты маңызды сипаттаманы анықтау және оны одан әрі дамытуды жоспарлау;
Дағдылар:
- тәрбие мен білім беру теорияларын тәжірибеде қолдану;
- мектеп жасындағы балалармен жұмыс жасаудағы психолого-педагогикалық ерекшеліктерді ескері;
- педагог тұлғасына қойылатын талаптар;
- шығармашылық және педагогикалық мектептер, дауысты қоюдың қазіргі заманғы әдістері, арнайы пәндерді оқыту (вокалдық пәндер);
- Балалар музыкалық мектептерінде, Балалар Өнер мектептеріндегі педагогикалық (вокалдық) репертуар;
- Жалпыбілім беру мектептерде, қосымша білім беретін мекемелерде оқу құжаттарын жүргізу ретін ұйымдастыру.
БҚ 3

ПК 3.4.6
СД 06
Культура речи.
Понятие культуры речи в пении; функциональные стили речи; нормы литературного произношения в исполняемом произведении; законы орфоэпии, речевой фонации, работа над дикцией, звуковедением в пении и речи. Логический разбор текста вокальных произведений.
Знания:
- особенностей выразительной речи в пении;
- законы орфоэпии и дикции.
Умения:
- работать над текстами поэтических и вокальных произведений;
- выработать четкую дикцию.
БК 6
ПК 3.4.9
СД 07
Танец.
Элементы танца и система тренировочных упражнений для развития хореографических навыков и пластики танцевальных движений, необходимых для работы певца
Выработка навыков сценического движения, актерского воображения на примере несложных по рисунку танцев, актерских этюдов.
Знания:
- основ фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев;
- основных элементов танца
Умения:
- исполнять элементы фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев;
- использовать базовые элементы движения фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев;
ПК 3.4.10
СД 08
Хороведение и методика работы с хором.
Роль педагога в воспитании молодого музыканта; Важнейшие предпосылки становления музыканта – исполнителя. Хоровое пение как искусство. Голосовой аппарат человека. Хор как вокальная организация, ансамбль, строй. Дикция и орфоэпия в пении. Метр и ритм в хоровом исполнительстве. Нюансы в хоровом исполнительстве, принципы распевания хора, жанры хоровой музыки.
Знания:
- истории развития зарубежного, русского, казахского хорового
исполнительства;
- основ теории хороуправления;
- видов и типов хоров, классификации голосов и определения певческого голоса;
- строения голосового аппарата, регистрового строения и тесситурных возможностей каждого голоса;
- упражнениий на развитие определҰнных видов дыхания, звуковедений в хоре (легато, нон легато, маркато, стаккато), выравнивание гласных в пении, теория резонансного пения.
- специфики работы с детским хоровым коллективом;
- наиболее известных методических систем хорового образования (отечественные и зарубежные);
- педагогического хорового репертуара детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств;
- методов обучения учащихся пению в хоре с учетом их возраста и уровня подготовки.
Умения:
- использовать методы и упражнения распевания хора;
-самостоятельно формировать музыкально-исполнительский замысел хорового произведения и воплощать его в процессе репетиционной работы в хоре, учитывая особенности формы произведения, его стиля и жанра, расстановки смысловых и звуковысотных кульминаций;
- развивать вокальный слух, художественный вкус (выразительность исполнения, ощущение и передачу красоты, стиля, формы и содержания хорового произведения в определенной вокальной манере, штрихах, нюансах).
- применять полученные знания в будущей исполнительской деятельности;
- принципов применения определения певческого голоса;
- самостоятельно исполнять разучиваемое произведение голосом (по партиям) и на (инструменте);
- работать с различными жанрами хоровой музыки (песня, хоровая миниатюра, частями развернутого хорового сочинения: хорового концерта, хоровой сцены, кантаты, оратории;
- творчески решать художественно-педагогические задачи в процессе работы над хоровым произведением.
БК 3
ПК 3.4.3
ПК 3.4.11
СД 09
Изучение репертуара ДМШ.
Формирование навыков самостоятельной работы студента над вокальным репертуаром эстрадно-джазового направления ознакомление с произведениями различных жанров и стилей, изучаемых на разных этапах обучения детей и подростков
Знания:
- методов соединения вокальной строчки с клавиром;
- правил транспонирования произведений;
- специфики звучания детского голоса, его охраны;
- чтение с листа.
Умения:
- составлять план разучивания и исполнения произведения;
- работать с нотным материалом и аудионосителями;
- выбрать репертуар с учетом вокальных особенностей возраста учащихся.
БК 3
ПК 3.4.3
3.4.11
СД 10
История вокального исполнительского искусства.
Основные этапы становления и развития вокального исполнительского искусства
Знания:
- основных этапов истории развития теории сольного вокального исполнительства. Особенностей музыкальных стилей и направлений. Творческих достижений выдающихся исполнителей вокального искусства, в т.ч. и Казахстана.
Умения:
- применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности.
БК 3

КҚ 3.4.6
АП 06
Тіл мәдениеті
Ән салудағы Тіл мәдениеті ұғымы; орындалушы шығармадағы әдеби дыбысталу нормалары; орфоэпия, тілдік фонация заңдылықтары, дикциямен, ән салудағы дыбысты алып жүрумен жұмыс істеу.
Білімдер:
- ән салудағы мәнерлеп сөйлеудің ерекшеліктері;
- орфоэпия мен дикция заңдары.
Іскерліктер:
- поэтикалық және вокалдық шығармалардың мәтіндерімен жұмыс жасау;
- нақты дикцияға қол жеткізу.
БҚ 6
КҚ 3.4.9
АП 07
Би
Хореография өнерінің тарихы; би элементтері мен хореографиялық машықтарды және би қимылдарына қажетті иілгіштік қасиеттерді дамытатын дайындық жаттығулардың жүйесі; олардың әнші жұмысындағы қажеттіліктері
Сахналық қимылдар мен актерлік қиялды би суреттері мен актерлік этюдтер мысалында шыңдау.
Білімдер:
- фольклорлық, классикалық, тарихи-тұрмыстық, бал билерінің негіздері;
- би элементтерінің негіздері.
Іскерліктер:
- Қазақстан композиторлары классикалық операларының сахналарынан алынған қарапайым үзінділерді орындау;
- хореографиядағы қазіргі заман бағыттарын пайдалану;
- би суреті мен хореографиялық мәтінді құру.
КҚ 3.4.10
АП 08
Хортану және хормен жұмыс жасау әдістемесі
Тасымалдау мен хор шығармаларын парақтан оқудың негізгі дағдыларын қалыптастыру;
Түрлі күрделілікті әртүрлі динамикалық өзгерістері бар хорларды фортепианода ойнау. Ірі көлемді хорларды фортепианода ойнауды меңгеру.
Білімдер:
- шет ел, орыс, қазақ хорда орындаушылықтың даму тарихын;
- хорды басқару теориясының негіздерін;
- хордың типтері мен түрлерін, дауыстардың классификациясын, әншілік дауысты анықтау; дауыс аппаратының құрылысы, регистрлік құрылым, әр дауыстың тесситуралық мүмкіндіктері;
- тыныс алудың нақты түрлерін дамытуға арналған жаттығулар, хордағы дыбысты алып жүру (легато, нон легато, маркато, стаккато), даустыларды ән салу барысында тегістеу, резонанстық ән салу теориясын.
- балалар хор ұжымдарымен жұмыс ерекшеліктерін;
- хорлық білім берудің ең танымал әдістемелік жүйелері (отандық және шет елдік);
- балалар музыкалық мектептерінің, балалар өнер мектептерінің, балалар көркемдік мектептерінің хор репертуарлары;
- балаларға хор сольфеджиосын оқытудың әдістемесі.
Іскерліктер:
- хорға жаттығу жасату әдістері мен жаттығулары;
- хор шығармасының музыкалық-орындаушылық ойын өз бетімен қалыптастыру, оны хормен даярлық жұмыс барысында жүзеге асыра білу, бұл ретте шығарманың формасын, стилі мен жанрын, мағыналық және дыбыстардың биіктік шарықтау шегін назарда ұстау;
- вокалдық есту қабілетін, көркемдік талғамды дамыту (орындаушылық мәнері, нақты орындаушылық мәнерде хор шығармасының сұлулығын, формасы мен мазмұнын, штрихтарын сезіне білу).
БҚ 3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.11
АП 09
БММ репертуарын оқу
Студенттің вокалдық репертуар бойынша өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Балалар мен жасөспірімдерді оқытудың әр түрлі кезеңдерінде өтілетін түрлі жанрлар мен стильдерге жататын шығармалармен танысу.
Білімдер:
- вокалдық жолды клавирмен байланыстыру әдістері;
- шығармаға тасымалдау жасау ережелері;
- балалар дауысының дыбысталу ерекшеліктері, оны қорғау;
- парақтан оқу.
Іскерліктер:
- шығарманы үйрену мен орындау жоспарын жасау;
- ноталық материал және дыбыстық тасымалдағышпен жұмыс жасай білу;
- оқушылардың жасына сай вокалдық ерекшеліктеріне қарай репертуар таңдау.
БҚ 3
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.11
АП 10
Вокалдық орындаушылық өнер тарихы
Вокалдық орындаушылықты дамыту тарихының теориялық негіздері.
Білімдер:
- Жеке вокалдық орындаушылық теориясының даму тарихының басты кезеңдері. Музыкалық стильдер мен бағыттардың ерекшеліктері. Вокал өнерінің, қазақстандық өнерпаздарды қос алғанда, атақты орындаушыларының шығармашылық жетістіктері.
Іскерліктер:
- алған білімдері мен дағдыларын орындаушылық қызметті қолдану.
БҚ 3

ПК 3.4.8
СД 11
Изучение оперных хоровых партий.
Выработка основных навыков транспонирования и чтения с листа оперных и хоровых произведений;
Исполнение на фортепиано хоров различной сложности с разнообразными динамическими изменениями.
Исполнение оперных хоровых партий в оперных спектаклях
Знания:
- специфику чтения с листа несложных хоровых произведений;
- особенности жанров народных хоров;
-особенности оперных хоров;
Умения:
- читать с листа и транспонировать хоровые партии;
- исполнять на фортепиано и транспонировать однородные и смешанные хоры на 2 – 3 - 4 строчках, произведения крупной формы со сложной фактурой.
- исполнять оперные хоровые партии в оперных спектаклях
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
СД 12
Основы мастерства актера, сценическое движение.
Виды сценического действия:
психологическое, физическое, словесное, их органическое единство и взаимосвязь; внимание, воображение, предлагаемые обстоятельства, конфликты. Развитие артистических способностей, освоение элементов актерского мастерства в работе над музыкальным произведением.
Знания:
- видов сценического движения;
- элементов актерской работы на сценической площадке.
Умения:
- использовать навыки актерского мастерства в работе над сольными и ансамблевыми произведениями в сценических выступлениях;
- создать сценический образ, согласно тексту музыкального произведения.
БК 2
БК 4
ПК 3.4.10
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Педагогическая практика.
Соединение знаний и навыков, полученных в классах специального цикла, в работе над музыкально-сценическим образом и подготовкой концертных программ; формирование навыков самостоятельной работы учащегося над музыкальным репертуаром.
Умения:
применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности;
-использовать технические навыки и приемы, средства исполнительской выразительности для грамотной интерпретации нотного текста;
-профессионально и психофизически владеть собой в процессе репетиционной и концертной работы с сольными программами;
-использовать слуховой контроль для управления процессом исполнения.
Навыки:
- самостоятельной работы с произведениями разных жанров, в соответствии с программными требованиями;
- аккомпанирования голосу в работе над произведениями разных жанров (в соответствии с программными требованиями);
- применения фортепиано в работе над сольными и ансамблевыми вокальными произведениями.
БК 3

КҚ 3.4.8
АП 11
Опералық хор партияларын үйрену Опералық және хор шығармаларына тасамалдау жасау, парақтан оқудың негізгі дағдаларын ұштау;
Фортепианода әртүрлі динамикалық өзгерістері кездесетін түрлі қиындық деңгейіндегі хорларды орындау. Опералық спектакльдардағы опералық хор партияларын орындау.
Білімдер:
- қиын емес хор шығармаларын парақтан оқу ерекшеліктерін;
- халық хорларының жанрлық ерекшеліктерін;
-опералық жанрлар ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- хор партияларын парақтан оқу және тасамал жасау;
- фортепианода біртектес және аралас хорларды 2-3-4 жолдарда орындау, күрделі фактуралы күрделі формадағы шығармаларды орындау, әрі оларға тасымалдау жасау;
- опералық спектакльдарда опералық хор партияларын орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
АП 12
Актерлік шеберлік негіздері, сахна қозғалысы
Сахналық көріністердің түрлері:
психологиялық, физикалықе, сөздік, олардың органикалық тұтастығы мен байланысы; зейін, қиял, ұсынылатын жағдайлар, шиеленістер, Әртіктік қабілеттерді дамыту, актерлік шеберлік элементтерін дамыту, актерлік шеберлік элементтерін музыкалық шығармамен жұмыс барысында меңгеру.
Білімдер:
- сахналық қимыл-қозғалыс түрлерін;
- сахналық алаңда актерлік жұмыс элементтерін.
Іскерліктер:
- сахналық қойылымдағы жеке немесе ансамбльдік шығармамен жұмыс кезінде актерлік шеберлік дағдыларын пайдалану; - музыкалық шығарманың мәтініне сай сахналық образ жасау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.4.10
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Педагогикалық практика
Арнайы цикл сыныптарында алған білімдері мен дағдыларын педагогикалық жұмыста ұштастыру, оқушыларға білім беруді педагогика негіздеріне ескере отырып ұйымдастыру,
Ән салуды үйренетін оқышыларға сабақты ұйымдастыруда олардың жас ерекшеліктері мен дайындық деңгейін ескеру;
Балалармен жеке көркемдік-шығармашылық жұмысты ұйымдастыруда жас ерекшеліктері мен жеке тұлғалық ерекшеліктерін ескеру;
Іскерліктер:
- жеке шығармашылық білім беру сыныбында жағдайға педагогикалық талдау жасау;
- тұлға және адамдар арасындағы қарым-қатынастар жайында теориялық мәліметтерді педагогикалық қызметте пайдаға асыру;
- музыкалық (вокалдық) әдебиетке педагогикалық талдау жасау;
- арнайы әдебиетті пайдалану;
- оқушының дауысына қатысты маңызды сипаттаманы анықтау және оны одан әрі дамытуды жоспарлау;
Дағдылар:
- тәрбие мен білім беру теорияларын тәжірибеде қолдану;
- мектеп жасындағы балалармен жұмыс жасаудағы психолого-педагогикалық ерекшеліктерді ескері;
- педагог тұлғасына қойылатын талаптар;
- шығармашылық және педагогикалық мектептер, дауысты қоюдың қазіргі заманғы әдістері, арнайы пәндерді оқыту (вокалдық пәндер);
- Балалар музыкалық мектептерінде, Балалар Өнер мектептеріндегі педагогикалық (вокалдық) репертуар;
- Жалпыбілім беру мектептерде, қосымша білім беретін мекемелерде оқу құжаттарын жүргізу ретін ұйымдастыру.
БҚ 3

ПК 3.4.3
3.4.11
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Организовывать собственную деятельность, определять методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество; работать в коллективе и команде, эффективно общаться с коллегами, руководством;
БК 3
Осуществлять поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием, осознанно планировать повышение квалификации;
БК 4
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности;
БК 5
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности, уметь решать проблемы, оценивать риски и принимать решения в нестандартных ситуациях;
БК 6
Знать нормы государственного и русского литературного языка, специфику устной и письменной речи, правила продуцирования текстов разных деловых жанров; уметь строить свою речь в соответствии с языковыми, коммуникативными и этическими нормами; уметь анализировать свою речь с точки зрения ее нормативности, уместности и целесообразности; устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи, владеть элементарными навыками общения на иностранном языке;
БК 7
Знать основные этапы и ключевые события истории Казахстана с древнейших времен до наших дней, биографии выдающихся деятелей истории Казахстана и современности; знать важнейшие достижения культуры и системы ценностей, сформировавшиеся в ходе исторического развития;
БК 8
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и природе, иметь представление о социальной структуре, основных социальных институтах общества и уметь учитывать полученные знания при решении профессиональных задач;
БК 9
Иметь представление о философских, научных, художественных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
БК 10
Ориентироваться в условиях частой смены технологий, быть готовым к применению элементарных знаний естественно-научных, математических дисциплин, использовать информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности
БК 11
Знать общие положения экономической теории, иметь представление об основах микро- и макроэкономики, экономической ситуации в стране и за рубежом, знать основы предпринимательской деятельности, уметь использовать особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 12
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования; иметь представление об условиях формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды
БК 13
Исполнять воинскую обязанность, в том числе с применением полученных профессиональных знаний для юношей и для девушек знания основ медико-санитарной подготовки.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена

КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.11
1- кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Өзінің қызметін ұйымдастыру, кәсіби міндеттерді орындау әдістері мен тәсілдерін анықтау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау, ұжым мен командада жұмыс істеу, әріптестер мен жетекшілікпен тиімді қарым-қатынас жасау;
БҚ 3
Кәсіби міндеттерді белгілеу мен шешуге қажетті ақпаратты іздеу, талдау және бағалай білу, кәсіби және жеке даму міндеттерін өз бетімен анықтау, өз бетімен білім іздеу, біліктілікті көтеруді саналы түрде жоспарлау;
БҚ 4
Кәсіби жағдайда жүйелі түрде әрекет етуге, өз қызметін талдау мен жобалауға қабілетті болу;
БҚ 5
Белгісіздік жағдайда өз бетімен шешім шығара білуге қабілетті болу, мәселелерді шеше білу, тәуекелдерді бағалау және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдай білу;
БҚ 6
Мемлекеттік және орыс тілінің әдеби тіл нормаларын білу, ауызекі және жазба тілдің ерекшеліктерін, түрлі іскерлік жанрдағы мәтіндердің туындау ережелерін, сөзін тілдік, коммуникативтік, этикалық нормаларға сай құрастыра білу, сөйлейтін сөзін оның нормативтігі, тиімділігі жағынан талдай білу, өзінің ауызекі және жазба тілдеріндегі олқылықтар мен қателіктерді жою, шет тілінде сөйлеудің қарапайым дағдаларын қалыптастыру;
БҚ 7
Қазақстан тарихының ежелгі дәуірден бастап біздің заманымызға дейінгі негізгі кезеңдері мен маңызды оқиғаларын білу, Қазақстан тарихында маңызды орны бар көрнекті тұлғалардың өмірбаяндарын білу, тарихи даму барысында қалыптасқан мәдениет пен құндылықтар жүйесіндегі маңызды жетістіктерді білу;
БҚ 8
Қазақстан Республикасы Консититуциясының негіздерін білу, адамдар арасындағы, қоғам мен табиғат қарым-қатынасты реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды білу, әлеуметтік құрылым, қоғамның негізгі әлеуметтік институттары туралы мағлұматы болу, алған білімдерін кәсіби міндеттерді шешу барысында алған білімдерін ескеру;
БҚ 9
Өмірдің философиялық, көркемдік, ғылыми және діни сипаттары туралы, адам өмірінің мәні туралы түсінігі болу;
БҚ 10
Технолоигялардың жиі ауысу жағдайында табиғи ғылыми, математикалық пәндерден қарапайым білімдерін қолдануға дайын болу, ақпараттық- коммуникациялық технологияларды кәсіби қызметін шыңдай түсуде пайдалана білу;
БҚ 11
Экономикалық теорияның жалпы жағдайларын білу, макро және микро экономика негіздері туралы түсінігінің болуы, елдегі және шетелдегі экономикалық жағдайдан хабары болу, кәсіби салада кәсіпкерлік ерекшеліктерін пайдалана білу;
БҚ 12
Салауатты өмір салты туралы ғылыми негізінің болуы, дене шынықтырудың іскерліктері мен дағдыларын болуы, тұлғаның қалыптасуы, оның өмірді, мәдениетті, қоршаған табиғи ортаны сақтау жөнінде еркі мен жауапкершілік туралы мағлұматының болуы.
БҚ 13
Әскери міндетті, соның ішінде жігіттер үшін кәсіби білімдерін, қыздар үшін дәрігерлік-санитарлық дайындық негіздерінен алған білімдерін қолдана отырып орындау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3. Орта буын маманы

040701 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист академического пения, солист ансамбля
ПК 3.1.1. Исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения, уметь самостоятельно осваивать сольный, ансамблевый репертуар;
ПК 3.1.2. Выявлять особенности исполнения классических, народных произведений и творчески их интерпретировать, осуществлять концертно-исполнительскую работу в условиях концертной аудитории;
ПК 3.1.3 Понимать особенности возрастной педагогики и психологии;
ПК 3.1.4. Применять основы теории музыки и гармонии в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.5. Знать историю развития мирового и отечественного музыкального искусства, выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения;
ПК 3.1.6. Знать основы физиологии и гигиены голоса, уметь следить за состоянием голосовых связок для профилактики профессиональных заболеваний.
ПК 3.1.7. Владеть основами ансамблевого и хорового пения, знать специфику репетиционной работы вокального ансамбля и хора, техникой дирижирования;
ПК 3.1.8. Отслеживать современные направления в классическом вокальном исполнительском искусстве;
ПК 3.1.9. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией.
ПК 3.1.10. Использовать навыки актерского мастерства в профессиональной деятельности, совершенствовать координацию, пластику, осанку, владеть навыками сценического движения.
ПК 3.1.11. Знать историю развития мирового и отечественного вокального искусства, знать специфику различных вокальных школ и направлений, уметь применить полученные знания в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.12. Самостоятельно осваивать учебно-педагогический репертуар, осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств и детских музыкальных школах.
040702 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист народного пения с домброй
ПК 3.2.1. Исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения, уметь самостоятельно осваивать сольный, ансамблевый репертуар;
ПК 3.2.2. Выявлять особенности исполнения произведений традиционного искусства и творчески их интерпретировать, осуществлять концертно-исполнительскую работу в условиях концертной аудитории;
ПК 3.2.3 Понимать особенности возрастной педагогики и психологии;
ПК 3.2.4. Применять основы теории музыки и гармонии в профессиональной деятельности;
ПК 3.2.5. Знать историю развития мирового и отечественного музыкального искусства, выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения;
ПК 3.2.6. Знать основы физиологии и гигиены голоса, уметь следить за состоянием голосовых связок для профилактики профессиональных заболеваний.

040701 3 – Балалар музыка мектебінің оқытушысы, академиялық ән салу әртісі, ансамбль солисі
КҚ 3.1.1. Музыкалық шығармаларды кәсіби деңгейде ойнау, жеке, ансамбльдік репертуарды өз бетімен меңгере алу;
КҚ 3.1.2. Классикалық, халықтық шығармалардың орындалу ерекшеліктерін анықтау және оларды шығармашылық жақтан өзгерту, концерттік-аудиториялық жағдайларында концерттік-орындаушылық жұмысын іске асыру;
КҚ 3.1.3 Жас ерекшеліктеріне қарай педагогика мен психология ерекшеліктерін түсіну;
КҚ 3.1.4. Музыка теориясы мен гармония негіздерін кәсіби қызметінде қолдану;
КҚ 3.1.5. Әлемдік және отандық музыка өнерінің тарихын білу, музыкалық шығармаға теориялық, орындаушылық талдау жасау;
КҚ 3.1.6. Дауыс физиологиясы мен гигиенасы негіздерін білу, кәсіби аурулардың алдын алу үшін дауыс аппаратының саулығын бақылай білу;
КҚ 3.1.7. Ансамбльдік және хорда ән салу негіздерін меңгеру, вокалдық ансамбль мен хордың дайындық жұмысының ерекшеліктерін білу;
КҚ 3.1.8. Классикалық вокалды орындаушылық өнерінің қазіргі заманғы бағыттарынан хабардар болу;
КҚ 3.1.9. Ауызекі және жазба тіл мәдениетін, кәсіби терминологияны меңгеру;
КҚ 3.1.10. Актерлік шеберліктің дағдыларын кәсіби қызметте пайдалану, қимыл қозғалыс тепе-теңдігін, дененің иілгіштік қабілетін, денені тік ұстап тұруды жетілдіру, сахналық қимыл-қозғалыс дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.1.11. Әлемдік және отандық ән салу өнерінің тарихын және әр түрлі ән салу мектептерінің ерекшеліктерін меңгеріп, кәсіби жұмыста пайдалану;
КҚ 3.1.12. Өз бетімен оқу-педагогикалық репертуарды меңгеріп, педагогикалық және оқу-әдістемелік қызметін бастауыш музыка және өнер мектептерінде қолдану.
040702 3 – Балалар музыка мектебінің оқытушысы, домбырамен халық әндерін орындау әртісі
КҚ 3.2.1. Музыкалық шығармаларды кәсіби деңгейде ойнау, жеке, ансамбльдік репертуарды өз бетімен меңгере алу;
КҚ 3.2.2. Классикалық, халықтық шығармалардың орындалу ерекшеліктерін анықтау және оларды шығармашылық жақтан өзгерту, концерттік-аудиториялық жағдайларында концерттік-орындаушылық жұмыс жасау;
КҚ 3.2.3 Жас ерекшеліктеріне қарай педагогика мен психология ерекшеліктерін түсіну;
КҚ 3.2.4. Музыка теориясы мен гармония негіздерін кәсіби қызметінде қолдану;
КҚ 3.2.5. Әлемдік және отандық музыка өнерінің тарихын білу, музыкалық шығармаға теориялық, орындаушылық талдау жасай алу;
КҚ 3.2.6. Дауыс физиологиясы мен гигиенасы негіздерін білу, кәсіби аурулардың алдын алу үшін дауыс аппаратының саулығын бақылай білу;

ПК 3.2.7. Владеть основами ансамблевого пения и знать специфику репетиционной работы вокального ансамбля;
ПК 3.2.8. Отслеживать современные направления в традиционном вокальном исполнительском искусстве;
ПК 3.2.9. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией.
ПК 3.2.10. Использовать навыки актерского мастерства в профессиональной деятельности, совершенствовать координацию, пластику, осанку, владеть навыками сценического движения;
ПК 3.2.11. Самостоятельно осваивать учебно-педагогический репертуар, осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств и детских музыкальных школах;
ПК 3.2.12. Знать историю развития отечественного традиционного искусства, знать специфику стилей и направлений основных традиционных школ, уметь применить полученные знания в профессиональной деятельности.
040703 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист эстрадного пения
ПК 3.3.1. Исполнять на профессиональном уровне музыкальные произведения, уметь самостоятельно осваивать сольный, ансамблевый репертуар;
ПК 3.3.2. Выявлять особенности исполнения эстрадно-джазовых произведений и творчески их интерпретировать, осуществлять концертно-исполнительскую работу в условиях концертной аудитории;
ПК 3.3.3 Понимать особенности возрастной педагогики и психологии;
ПК 3.3.4. Применять основы теории музыки и гармонии в профессиональной деятельности;
ПК 3.3.5. Знать историю развития мирового и отечественного музыкального искусства, выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения;
ПК 3.3.6. Знать основы физиологии и гигиены голоса, уметь следить за состоянием голосовых связок для профилактики профессиональных заболеваний.
ПК 3.3.7. Владеть основами ансамблевого и хорового пения, знать специфику репетиционной работы вокального ансамбля и хора;
ПК 3.3.8. Отслеживать современные направления в эстрадном вокальном исполнительском искусстве;
ПК 3.3.9. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией.
ПК 3.3.10. Использовать навыки актерского мастерства в профессиональной деятельности, совершенствовать координацию, пластику, осанку, владеть навыками сценического движения;
ПК 3.3.11. Самостоятельно осваивать учебно-педагогический репертуар, осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств и детских музыкальных школах;
ПК 3.3.12. Знать особенности джазовой музыки: гармонический язык, типичные ритмические струкуры, различать стили, владеть основами вокальной импровизации.

КҚ 3.2.7. Ансамбльдік және хорда ән салу негіздерін меңгерген, вокалдық ансамбль мен хордың дайындық жұмысының ерекшеліктерін білу;
КҚ 3.2.8. Классикалық вокалды орындаушылық өнерінің қазіргі заманғы бағыттарынан хабардар болып отыру;
КҚ 3.2.9. Ауызекі және жазба тіл мәдениетін, кәсіби терминологияны меңгеру;
КҚ 3.2.10. Актерлік шеберліктің дағдыларын кәсіби қызметте пайдалану, қимыл қозғалыс тепе-теңдігін, дененің иілгіштік қабілетін, денені тік ұстап тұруды жетілдіру, сахналық қимыл-қозғалыс дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.2.11. Өз бетімен оқу-педагогикалық репертуарды игеру, педагогикалық және оқу-әдістемелік қызметті өз бетімен балалар өнер мектептері мен балалар музыка мектептерінде жүзеге асыра алу;
КҚ 3.2.12. Отандық дәстүрлі ән салу өнерінің тарихын және жеке дәстүрлі орындаушылық мектептердің стильдік ерекшеліктерін меңгеріп, кәсіби жұмыста пайдалана алу.
040703 3 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы, эстрадалық әндер орындау әртісі
КҚ 3.3.1. Музыкалық шығармаларды кәсіби деңгейде ойнау, жеке, ансамбльдік репертуарды өз бетімен меңгере алу;
КҚ 3.3.2. Эстрадалық-джаз шығармаларды орындаудың ерекшеліктерін айқындау және оларды шығармашылық жақтан түрлендіре білу; концерттік-орындаушылық жұмысты концерттік аудитория жағдайында жүзеге асыру;
КҚ 3.3.3 Жас ерекшеліктеріне қарай педагогика мен психология ерекшеліктерін түсіну;
КҚ 3.3.4. Музыка теориясы мен гармония негіздерін кәсіби қызметінде қолдана алу;
КҚ 3.3.5. Әлемдік және отандық музыка өнерінің тарихын білу, музыкалық шығармаға теориялық, орындаушылық талдау жасай алу;
КҚ 3.3.6. Дауыс физиологиясы мен гигиенасы негіздерін білу, кәсіби аурулардың алдын алу үшін дауыс аппаратының саулығын бақылай білу;
КҚ 3.3.7. Ансамбльдік және хорда ән салу негіздерін меңгерген, вокалдық ансамбль мен хордың дайындық жұмысының ерекшеліктерін білу;
КҚ 3.3.8. Классикалық вокалды орындаушылық өнерінің қазіргі заманғы бағыттарынан хабардар болып отыру;
КҚ 3.3.9. Ауызекі және жазба тіл мәдениетін, кәсіби терминологияны меңгеру;
КҚ 3.3.10. Актерлік шеберліктің дағдыларын кәсіби қызметте пайдалану, қимыл қозғалыс тепе-теңдігін, дененің иілгіштік қабілетін, денені тік ұстап тұруды жетілдіру, сахналық қимыл-қозғалыс дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.3.11. Өз бетімен оқу-педагогикалық репертуарды игеру, педагогикалық және оқу-әдістемелік қызметті өз бетімен балалар өнер мектептері мен балалар музыка мектептерінде жүзеге асыра алу.
КҚ КҚ 3.3.12. Джаздық музыканың ерекшеліктерін, гармониялық тіл, әдеттегідей ырғақтық құрылымдарды білу, стильдерді ажырата алу, вокалдық суырып салушылықтың негіздерін меңгеру.

192
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация***
60
ИА.02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и приссвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача экзамена по общепрофессиональным дисциплинам (ОПД 04, ОПД 08, ОПД 09), концертные выступления (цирковые номера согласно выбранному жанру).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 766
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 484
Сноска. Приказ дополнен приложением 766 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0410000 - Цирковое искусство
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Развитие устной связной речи, развитие письменной речи; терминология по специальности; техника перевода (со словарем), профессиональное общение; информация, лексический минимум
Знания:
- лексический и грамматический минимум для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать;
- использовать литературу.
БК 4
БК 5
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной. монологической, диалогической).
БК 4
БК 5
БК 7
ОГД.03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Теоретические основы физического воспитания; физическая культура – одна из частей современной культуры; социально-биологическая основа физической культуры; здоровье и здоровый образ жизни; активная подвижность; психо-физическая и профессионально-прикладная подготовка; средства физического воспитания; гимнастика; легкая атлетика; лыжный спорт; плавание; туризм; спортивные игры; казахские национальные спортивные и подвижные игры
Знания:
- теоретические и методические основы физического воспитания;
- значение и назначение физического воспитания;
- технику выполнения физических упражнений;
- основные способы формирования физических возможностей тела;
- о необходимость занятия физическим воспитанием, об укреплении здоровья.
Умения:
- владеть навыками физического воспитания по здоровому образу жизни;
- выполнять систему физических упражнений;
- соблюдать требования и технологию, предъявляемые выполнению физических упражнений;
- пользоваться спортивным инвентарем.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

192
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (ҚДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5760
К
Консультация
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: (ЖКП 04, ЖКП 08, ЖКП 09) жалпы кәсіптік пәндерден емтихан және таңдаған жанрға сәйкес цирктік номермен концерттік бағдарламаларға шығу. Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 766-қосымша
Ескерту. Бұйрық 766-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0410000 – Цирк өнері мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының мазмұны
(орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі.
Ауызекі сөйлем құрауды дамыту; жазбаша сөйлем құрауды дамыту; кәсіби терминологиясы; аударма техникасы (сөздікпен); кәсіби қарым-қатынас; бағдарлама; лексикалық минимум
Білімдер:
- кәсіби мәтіндерді оқу және аудару үшін лексикалық және грамматикалық минимумды
Іскерліктер:
- конспектілеу, мағлұматты қабылдау;
- әдебиетті қолдануды
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіби тілдесу үшін мамандыққа сәйкес лексика-грамматикалық мәлімет; тіл түрлерінің қызметі және тіл түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа байланысты арнайы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- кәсіби тілдесуге арналған мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды
Іскерліктер:
- тіл түрлерін (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) және тіл қызметін ажырата алады
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖГП.03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің теориялық тнегіздері; дене тәрбиесі – қазіргі замандағы мәдениеттің бір бөлігі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық негіздері; ден саулық пен салауатты өмір салты; белсенділік; психо-физикалық және кәсіби қолданбалы дайындық; дене тәрбиесінің тәсілдері; гимнастика; жеңіл атлетика; шаңғы спорты; жүзу; туризм; спорттық ойындар; қазақ ұлттық спорт және сергек ойындары
Білімдер:
- дене тәрбиесінің теориялық және әдістемелік негіздерін;
- дене тәрбиесінің орны және мағынасын;
- дене жаттығуларын орындау техникасын;
- дене тәрбиесін қалыптастырудың жолдарын;
- салауатты өмір сүрудің дайындығына дене тәрбиесінің пайдасын;
Іскерліктер:
- салауатты өмір сүруде дене тәрбиесін дағдыландыруды;
- дене тәрбиедегі жаттығулар жүйесін орындауды;
- дене жаттығуларын орындау талаптарын және технологиясын бұзбауды;
- спорт құралдарын қолдануды
БҚ 4
БҚ 5
БҚ7
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдағы атқаратын ролі;
Мәдениетті зерттеудің алуан түрлі жолдары;
Мәдениет және өркениет; Мәдениеттің қалыптасуы;
мәдениеттің конфуцко – даосисттық түрі;
мәдениеттің үнді-буддалық түрі;
ислам мәдениетінің әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропа мәдениеті және қазіргі әлемнің дамуына оның ықпалы;
африка мәдениетінің ерекшелігі мен қайталанбаушылығы;
нәсілшілдік мәселесі;
көшпелі өркениеттің пайда болуы және қайталанбаушылығы;
орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті;

культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- ислам;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья.
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
-свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основные понятия философии;
- философскую, научную и религиозную картину мира.
- роль науки и научного познания, его структуру, формы и методы;
- социальные и этические проблемы.
Умения:
- анализировать содержание понятий;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основные понятия политологии и социологии;
- особенности процесса социализации личности.
Умения:
- анализировать социально-политические движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность социально-политических отношений и процессов в мире и в Казахстане;
- анализировать политические системы и политические режимы.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения и понятия экономической теории;
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики;
- содержание экономической политики государства.
Умения:
- находить, использовать экономическую информацию, необходимую для профессиональной деятельности.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- основные понятия курса;
- основные отрасли права;
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- Конституцию Казахстана;
- аспекты, функции, источники образовательного права.
- государственную политику в области образования;
- Закон Республики Казахстан "Об образовании";
- структуру нормативных актов об образовании;
- особенности применения административного и трудового законодательства в системе образования;
- международное образовательное право.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы в профессиональной деятельности;
- использовать источники образовательного права;
- защищать права детей.
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Грим.
Об истории возникновения косметики и причесок; о театральном гриме; технические средства гримирования; гримировальные средства и материалы, овладение навыками сценического грима
Знания:
- исторические условия появления маски-образа, грима
Умения:
- владеет практическими навыками работы с гримом.
БК 7

17-19 ғасырлардағы қазақ мәдени дәстүрлері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсінігін;
- түсінік: конфуцийшілдік; даосизм; Қытай өнерні;
- үндi мәдениетiнiң ерекшелiктерi және оның негiзгi жетістіктерін;
- ислам;
- христианин оқуының негізгі қағидаларын және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін;
- көшпелілердің құндылықтарының жүйесін және өмірі туралы;
- орта ғасыр дәуірінде қазақ нәсiлiнiң мәдени iргесi туралы білімін қалыптастыруды;
- Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалы туралы.
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалануды;
- көшпелілердің материалды және рухани мәдениетінің ерекшелігін және қоғамдық мәдениеттегі алатын орнын.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері; адам табиғаты және оның болу мағынасы; Құдай және адам;
адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; бостандық және адамның жауапкершілігі;
адамның танымы және қызметі;
ғылым және оның рөлі; ғылыми мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- адам өмірінің мағынасы, әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері туралы түсінігі;
- ғылым рөлі және ғылыми тану, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және әдеп мәселелері туралы түсінігін
Іскерліктер:
- қоғамда адамдар арасындағы қатынастардың бар болмысы мен нормаларын реттеуді;
- саналы және санасыз мінез-құлықты, оның мәнін, биологиялық және әлеуметтік, рухани бастауын анықтауды
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде;
Қоғам – әлеуметтік мәдени жүйе; әлеуметті қауымдастық;
Әлеуметті және этноұлттық қарым-қатынас; әлеуметтік процестер; әлеуметтік институттар және ұйымдар;
тұлға:оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі; саясаттану пәні; саясатты билік және өкіметтік қарым-қатынастар; саясат жүйесі; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер
Білімдер:
- саясаттану және әлеуметтанудың негізгі түсініктерін;
- тұлғаны әлеуметтеу процессінің ерекшеліктерін
Іскерліктер:
- әлеуметтік-саясат қозғалыстарын және әлеуметтің басқа да факторларының өзгерістері мен дамуына талдау жасауды;
- Қазақстанда және дүниежүзіндегі әлеуметтік-саясатты қарым-қатынастар мен процестердің мәнін айқындауды;
- саясаттың жүйесі мен саясаттың режимдерін талдауды.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП.04
Экономика негізі.
Мақсаты, негізгі түсінік, қызметі, мәні, ұстанымы; меншіктің формасы және түрлері, меншікпен басқару;
жоспар түрлері, оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлар; болжамдарды өңдеу және экономикалық жоспарды негіздеу әдістері;
бизнес-жоспарлау;
экономикалық талдау;
халық тұтынатын тауарлар және қызметтердiң нарық күйiн талдауы; нарықтық инфрақұрылым
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдегі экономикалық ахуалдарын;
- макро-және микроэкономикалар салықтық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатын;
Іскерліктер:
- өз кәсiби қызметiндегi бағыттары үшiн қажеттi экономикалық ақпаратты қолданады және табады
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП.05
Құқық негіздері.
Құқық, түсінік, жүйе, көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы;
адам құқығының барлығына ортақ декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтық негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:
- пәннің негізгі түсініктерін;
- құқықтың негізгі тарауларын;
- адам және азаматтың құқығы мен бостандығын, оны іске асыруын;
- Қазақстан Конституциясын;
- білім құқығының аспектілері, қызметтері, ақпараттарын;
- білім саласындағы мемелекеттік саясатын;
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының заңын;
- білім туралы нормативтік актілердің құрылымын;
- білім саласындағы еңбек және әкімшілік заңнамаларын қолдану ерекшеліктерін;
- халықаралық білім құқығын
Іскерліктер:
- нормативтік құқық құжаттарын кәсіби салада қолдануды;
- білім құқығының дерекнамаларын қолдануды;
- жасөспірімдердің құқығын қорғауды
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП.01
Грим.
Косметиканың, сәнді шаштың пайда болу тарихы; театр гримі туралы; гримнің техникалық әдістері; грим тәсілі және материалдары; сахналық гримді меңгеру
Білімдер:
- гримдегі маска-бейненің пайда болу тарихын
Іскерліктер:
- кәсіби түрде грим салуды
БҚ 7

ПК 3.1.2.
ОПД.02
Мастерство актера.
Элементы системы К.С. Станиславского с учетом специфики циркового искусства; основа актерского искусства-действия; трюк в цирковом номере как средство воздействия на зрителя; овладение элементами органического действия, развитие обостренного внимания, сосредоточенности, организованности, активности, наблюдательности и зрительной памяти; тренировка органов восприятия; логика физических действий, взаимодействие, развитие фантазии; фиксация материала в репетиционном процессе; общение со зрительской аудиторией
Знания:
- основных положений теории актерского мастерства.
Умения:
- владеет основами актерского мастерства, свободно применяет комплекс технологических навыков в выбранной профессии.
БК 7
ПК 3.1.3.
ОПД.03
Хореография.
Экзерсис классического танца (с учетом специфики циркового искусства); элементы на-родных, историко-бытовых и современных (эстрадных и бальных) танцев; постановка головы, рук, корпуса и ног; элементы координации; классический станок; характерный станок; основы танцевального искусства
Знания:
- смысловой и эмоциональной окраски музыки через движение
Умения:
- использует элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца в выбранном цирковом жанре при подготовке учебного номера.
БК 7
ПК 3.1. 5.
ОПД.04
История цирка.
Возникновение и развитие общественных формаций; периодизация истории цирка, балаганы, штукарство и шутовство; первые стационарные цирки; цирк братьев Ринглинг, цирки К.Гинне и Гаэтано, Чинизелли в Москве; московский цирк Соломонского; цирки Барнума и Бейли, Барнума и Коупа, Гагенбеки, братьев Никитиных, Буша, Сарразани, Кроне; развитие отечественного и зарубежного цирка; разновидности цирковых жанров, цирковые династии; значение отечественного, английского, немецкого, французского цирков в развитии мирового цирка; цирковая терминология
Знания:
- историю возникновения жанров циркового искусства;
- исторические условия появления маски-образа, грима, костюма, трюка
- бытовые, социальные и политические условия, в которых развиваются жанры циркового искусства;
- роль жанров циркового искусства в других видах искусства; роль балета и хореографии в цирковом искусстве
Умения:
- применяет теоретические знания в процессе поиска оформления циркового номера.
БК 7
ПК 3.1.1.
ОПД.05
Пантомима.
Приобретение навыков в пластическом решении образа и в работе с конкретным репертуаром; овладение комплексом психофизических навыков для снятия мышечного зажима; овладение методикой разделения сложной пластической задачи на более простые составляющие; методом возвращения к исходной, конкретной задаче по ступеням последовательного усложнения
Знания:
- особенности пантомимы, а также актерской манеры игры в комедии "дель-арте";
Умения:
- владеет средствами пластической выразительности.
БК 7

КҚ 3.1.2.
ЖКП.02
Актер шеберлігі.
Цирк өнерінің ерекшелігін ескере отырып
К.С. Станиславский жүйесі туралы; актер өнеріндегі әрекеттерінің негіздері; цирк өнеріндегі трюк арқылы көрермендерге әсер ету; органикалық әрекеттерді меңгеру; зейіннің күшейуін дамыту; жиналу, реттелу, белсенді болу, байқағыштық және көру зейінін дамыту; қарым-қатынас, қиялды дамыту, көрермендермен қарым-қатынас; репетиция кезінде материалдарды бекіту
Білімдер:
- актер өнеріндегі негізгі қағидаларын
Іскерліктер:
- актер өнерінің негіздерін қолдана алуды;
- таңдаған мамандығының технологиялық дағдыларының жиынтығын еркін қолдануды.
БҚ 7
КҚ 3.1.3.
ЖКП.03
Би
Классикалық бидің экзерсизі (цирк өнерінің ерекшелігін ескеру); халық, тарихи-тұрмыстық және заманауи (эстрадалық және классика) билерін; қолдың, бастың, аяқты және бойды қою; элементерді ұйымдастыру; классикалық станок; мамандыққа сәйкес станок; би өнерінің негіздері
Білімдер:
- би арқылы музыканың мағыналық және жалынды бояуын.
Іскерліктер:
- цирк жанрында оқу номерлерін дайындау кезінде классикалық, халық, тарихи-тұрмыстық және замануи билерді қолдануды.
БҚ 7
КҚ 3.1.5.
ЖКП.04
Цирк тарихы
Пайда болуы және дамуы; цирк тарихының кезеңдері, балагандар, " штукарство и шутовство"; алғашқы цирк; ағайынды Ринглингтердің циркі, К.Гинне және Гаэтано цирктері, Чинизелли Мәскеуде; мәскеудегі Соломонскийдің циркі; Барнум мен Бейли, Барнум мен Коуптың, Гагенбеки, ағайынды Никитиндердің, Буштың, Сарразанидің, Кроненің цирктері; отандық және шет ел цирктерінің дамуы; цирк жанрларының түрлері, цирк әулеттері; ағылшын, француз, неміс, отандық цирктерінің әлемде даму мағынасы; цирк терминдері
Білімдер:
- цирк өнерінде жанрларының пайда болуын;
- маска-образдарының, гримнің, костюмдердің, трюктердің пайда болу тарихи жағдайларын;
- цирк өнерінде жанрларының әлеуметтік-тұрмыстық жағдайда дамуын;
- цирк өнеріндегі жанрлардың орнын;
- цирк өнерінде балет пен хореографияның орнын.
Іскерліктер:
- теориялық білімдерін цирк номерін дайындау кезеңінде қолдана біледі.
БҚ 7
КҚ 3.1.1.
ЖКП.05
Пантомима.
Репертуар мен образдың пластикалық шешімін қабылдау кезеңінде іскерлікті меңгеру; бұлшық еттерді босата білудің психофизикалық іскерлікпен меңгеруі; күрделі пластикалық есепті қарапайым түрлеріне бөлу әдістерін меңгеруі; алда қойылған мақсатқа күрделендіру әдіспен қайта келу
Білімдер:
- "дель-арте" комедиясында актерлік нақышпен ойнау, пантомиманың ерекшелігін
Іскерліктер:
- пластикалық әдістерін қолданады
БҚ 7

ПК 3.1. 4.
ОПД.06
Охрана труда.
Освоение основных положений по охране труда; основные нормы и правила техники безопасности и производственной санитарии; организация труда в цирковом предприятии
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда в цирковом предприятии.
Умения:
- проводит анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
БК 7
ПК 3.1.6.
ОПД.07
Безопасность жизнедеятельности.
Общие сведения о чрезвычайных ситуациях; чрезвычайные ситуации мирного и военного времени, природного и техногенного характера, их последствия; устойчивость производств в условиях чрезвычайных ситуаций; назначение и задачи гражданской обороны; организация защиты и жизнеобеспечения населения в чрезвычайных ситуациях; содержание и организация мероприятий по локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций; средства защиты; основы медицинских знаний; негативное воздействие на организм человека курения табака
Знание:
- принципы обеспечения устойчивости объектов экономики, прогнозирования развития событий и оценки последствий при техногенных чрезвычайных ситуациях и стихийных явлениях;
- представление о медицинских знаниях.
Умения:
- организовывает и проводит мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций.
БК 7
ПК 3.1.6.
ОПД.08
Методика преподавания циркового жанра.
О роли и значении циркового искусства в системе культуры, в воспитании и развитии личности; о социальной роли искусства и особенностях его функционирования в современном обществе; о специальной литературе, как по профилю циркового искусства, так и по смежным областям художественного творчества; о качественных отличиях строения и функций организма человека, связанных с трудовой деятельностью артиста цирка
Знания:
- специальной литературы, как по профилю циркового искусства, так и по смежным областям художественного творчества.
Умения:
- организовывать обучение учащихся цирковым жанрам с учетом их возраста и уровня подготовки.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД.09
Основы психологии и педагогики.
Психологии; личность и межличностные отношения; познавательные процессы и эмоциональная сфера личности; психология художественного творчества, проблемы восприятия искусства; педагогическая профессия, требования к личности педагога; основы теории воспитания и образования; искусство педагогического общения; педагогика сотрудничества; индивидуальная художественно-творческая работа с детьми; семейное воспитание и семейная педагогика
Знания:
- представление о закономерностях психического развития, о роли сознания и самосознания в поведении человека, в развитии личности;
- психологические основы профессионального творчества;
- основные педагогические понятия, психолого-педагогические основы воспитания и обучения, цели, задачи, закономерности и принципы воспитания, концепции образования и обучения в современной дидактике.
Умения:
- дает психологическую характеристику личности;
- владеет приемами психической саморегуляции.
БК 7
ОПД.10
Делопроизводство на государственном языке.
Основные составляющие казахского языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие культуры речи; понятие о нормах казахского литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля;
Знания:
- нормы казахского литературного языка, специфику устной и письменной речи, правила продуцирования текстов разных деловых жанров.
Умения:
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами;
- использовать информацию, документы, литературу и другие материалы на казахском языке.
БК 7
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Акробатика.
Основные элементы акробатики, понятия координации, ориентировки в пространстве; статические упражнения; прыжки; кульбиты и каскады; произвольные прыжки; упражнения на гибкость и растягивание; темповые упражнения; упражнения с трамплина и мостика; парно-темповые упражнения; парно-групповые упражнения
Знания:
- приемы общения со зрительской аудиторией в условиях циркового представления;
- основных элементов акробатики;
- о понятии координации, ориентировки в пространстве.
умения:
- прыжки; кульбиты и каскады;
- произвольные прыжки;
- упражнения на гибкость и растягивание;
- парно-групповые упражнения.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
СД.02
Гимнастика.
Технические и художественные элементы упражнений на снарядах и аппаратах; понятие творческой инициативы; силовые и маховые комбинации на кольцах; формирование навыков упражнений на трапеции, на канате, в рамке, на батуте, на турнике
Знания:
- приемы общения со зрительской аудиторией в условиях циркового представления;
- понятие творческой инициативы;
- о технических и художественных элементах.
умения:
- силовые и маховые комбинации на кольцах;
- упражнений на трапеции, на канате, в рамке, на батуте, на турнике.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
СД.03
Жонглирование.
Технические приемы жонглирования; точность глазомера, быстрота движений, ловкость, темп; подбрасывание от трех до восьми предметов (булав, колец, шаров, тарелок, палок); комбинации правой и левой рукой; жонглирование тремя, четырьмя и пятью предметами с балансом на лбу; понятие перекидки (от трех до шести предметов с партнерами); понятие работы со шляпой, теннисной ракеткой, большим мячом, веревками с тяжестью на концах
Знания:
-приемы общения со зрительской аудиторией в условиях циркового представления;
- технические приемы жонглирования.
Умения:
- точность глазомера, быстрота движений, ловкость, темп.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
СД.04
Эквилибр ручной.
Развитие равновесия в разных положениях: в стойке на двух руках – на одной руке; на голове (копфштейн); стойке в упоре на локте; формирование навыков равновесия на специальных опорах: на площадке – кубиках, "стояках", тростях и руле, катушках; балансирование
Знания:
- приемы общения со зрительской аудиторией в условиях циркового представления;
- развития равновесия в разных положениях;
- формирования навыков равновесия на специальных опорах.
Умения:
- стойка на двух руках – на одной руке; на голове (копфштейн); стойка в упоре на локте;
- сохранения равновесия на специальных опорах: на площадке – кубиках, "стоялках", тростях и руле, катушках.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
СД.05
Эквилибр на свободной проволоке.
Формирование навыков сохранения равновесия на туго натянутой проволоке; владение веером, балансирование на правой и левой ноге, продвижение вперед и назад, приседание на колено, скольжение вперед на полупальцах, полушпагаты, повороты на 180Со, бег вперед и назад, подскоки, прыжки, арабеск, шпагат, арабское колесо с приходом на мостик; формирование навыков равновесия на свободно подвешенной проволоке; продвижение вперед и назад, приседание на колено, боковой качу, хождение, основная стойка с шестом, полуоборот с переброской шеста
Знание:
- о формировании навыков сохранения равновесия.
Умения:
- сохранение равновесия на туго натянутой проволоке;
- сохранение равновесия на свободно подвешенной проволоке.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Практика для получения первичных профессиональных навыков.
Основы цирковых жанров: акробатики, гимнастики, жонглирования, эквилибра на проволоке, ручного эквилибра
Умения:
- оказывает взаимопомощь в установке реквизита, подготовке манежа к выступлению.
Навыки:
- навыки работы в цирковых коллективах, цирковых программах.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по закреплению профессиональных навыков (на приобретение рабочей профессии).
Использовать современные педагогические методики и технологии преподавания циркового жанра
Умения:
- организовывать обучение учащихся цирковым жанрам с учетом их возраста и уровня подготовки.
Навыки:
- трудовой дисциплины, правила охраны труда и техники безопасности, установленные для цирков.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПП.02
Практика по профилю специальности (технологическая).
Применять теоретические знания в процессе оформления циркового номера
Умения:
- готовить учебный цирковой номер в соответствии с выбранной специализацией;
- импровизировать по предложенным сценариям.
Навыки:
- средства пластической выразительности, технику безопасных методов работы (пассировки).
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ПП.03
Практика преддипломная (концертно-исполнительская).
Работать в цирковых коллективах, цирковых программах; импровизировать по предложенным сценариям; общаться со зрительской аудиторией в условиях циркового представления; гримироваться перед выступлением; владеть средствами пластической выразительности, техникой безопасных методов работы (пассировка)
Умения:
- готовить концертное выступление в соответствии с выбранной специализацией.
- участвовать в цирковых представлениях и концертных программах.
Навыки:
- приемы общения со зрительской аудиторией в условиях циркового представления.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
- понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
- быть способным к осознанному, системному действию в профессиональной ситуации, к постановке целей, анализу и планированию своей деятельности, самостоятельным действиям в новых условиях;
- быть способным квалифицированно и ответственно выполнять работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
- обладать высоким уровнем коммуникативной культуры; быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству, соблюдать нравственно-этические нормы поведения;
- быть способным самостоятельно пользоваться источниками информации; владеть профессиональной лексикой;
- быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению информационных технологий в сфере профессиональной деятельности;
- быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1 Специалист среднего звена
1.1

КҚ 3.1. 4.
ЖКП.06
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың негізгі ережелерін меңгеруі; техникалық қауіпсіздіктің негізгі ережелері мен өндірістік санитария; цирк өндірісінде жұмысты ұйымдастыру
Білімдер:
- кәсіби қызметте техникалық қауіпсіздікті сақтау ерекшеліктерін, цирк өндірісінде құқықтық және нормативтік, ұйымдастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте зақымдау және зиянды факторларға талдау жасауды.
БҚ 7
КҚ 3.1.6.
ЖКП.07
Өмір қауіпсіздігі.
Төтенше жағдайлар туралы мағлұмат; бейбітшілік пен соғыс уақытындағы төтенше жағдайлар, табиғи және техногендік өзіндігі, олардың салдары; азаматтық қорғаудың міндеті мен мақсаты; төтенше жағдайлар кезінде халықтың өмірін сақтау; медициналық білім негіздері; төтенше жағдайларды өршітпеу; қорғану түрлері; темекі шегудің адамға зиян келтіруі
Білімдер:
- экономикалық объектілердің тұрақтылығын қамтамасыз ету, төтенше жағдайлардың салдарына баға беруін;
- медицинадан хабардар болуын.
Іскерліктер:
- төтенше жағдайларда халықты қорғау шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
БҚ 7
КҚ 3.1.6.
ЖКП.08
Цирк жанрын оқыту әдістемесі.
Мәдени ортада цирк өнерінің жеке тұлғаны тәрбиелеудегі орны мен мағынасы; қазіргі заманда дамуы, әлеуметтік орны; цирк өнері туралы арнайы әдебиеттерді және осы салаға жақын әдеби шығармалары туралы; цирк артисінің дене құрылысының ерекшелігі
Білімдер:
- цирк өнері туралы арнайы әдебиеттерін және осы салаға жақын әдеби шығармаларын.
Іскерліктер:
- білім алушыларға цирк жанрларын жасы және дайындығына қарай оқытуды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП.09
Педагогика мен психология негіздері.
Психология; тұлға және тұлғааралық қатынастар; танымдық процестер және тұлғаның эмоционалдық ортасы; көркем шығармашылық психологиясы, өнерді қабылдау мәселелері; педагогикалық маман, педагог тұлғасына қойылатын талаптар; тәрбие мен білімнің негізгі теориялары; педагогикалық қарым-қатынас өнері; педаҒгогикалық қызметтестік; балалармен жеке көркем-шығармашылық жұмыс; отбасылық тәрбие және отбасылық педагогика
Білімдер:
- психологиялық даму заңдылығы туралы түсінік, сана-сезім ролі және адам тәрбиесіндегі өзіндік сана, тұлғаның дамуын;
- кәсіби шығармашылықтың психологиялық негіздерін;
- негізгі педагогикалық түсінік, тәрбие мен оқытудың психология-педагогикалық негізі, мақсаты, міндеті, тәрбиенің заңдылығы мен принциптерін, білім берудегі тұжырымдама және қазіргі замандағы оқытуын.
Іскерліктер:
- тұлғаға психологиялық мінездеме беруді;
- психологиялық өзін-өзі реттеу амалдарын игеруді.
БҚ 7
ЖКП.10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Қазақ тілінің негізін құраушылар; тіл және сөйлем; ауызша және жазбаша тіл өзгешілігі; сөйлеу мәдениеті туралы түсінік; қазақ әдеби тіл нормалары туралы түсінік; норма түрлері; сөйлеу стилінің қызметі; специфика және әр жанр стилі;
Білімдер:
- қазақ әдеби тілінің нормаларын, ауызша және жазбаша тіл өзгешілігін, әр түрлі іс қағаздар мәтіннің рәсімдеу ережелерін.
Іскерліктер:
- халықаралық стандартқа сәйкес іс қағаздарын рәсімдеуді;
- қазақ тілінде ақпаратты, құжаттар, әдебиет және басқа материалдарды қолдануды.
БҚ 7
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Акробатика.
Акробатиканың негізгі элементтерін, кеңістіктегі координация және бағдарлау түсінігін; статикалық жаттығуларды; секіру; кульбиттер және каскадтар; еркін секіру; икемділікке арналған жаттығулар; екпін жаттығулар; трамплин және мостикпен жаттығулар; қос және топтық жаттығулар; қос екпін жаттығулар
Білімдер:
- цирк қойылымында көрермендермен қарым-қатынас құра білуді;
- акробатиканың негізгі элементтерін;
- кеңістіктегі координация және бағдарлау түсінігін.
Іскерліктер:
- секіру; кульбиттер және каскадтарды;
- еркін комбинацияларды;
- икемділікке арналған жаттығуларды;
- қос және топтық жаттығуларды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
АП.02
Гимнастика.
Арнаулы жабдықтарда техникалық және көркем элементтер, шығармашылық ынта туралы түсінігі; шығыршықта ( на кольцах) күш салу жаттығулар түрлері; трапециада, канатта, рамкада, батутта, турникте жаттығу жасауды машықтандыру
Білімдер:
- цирк қойылымында көрермендермен қарым-қатынас құра білуін;
- шығармашылық ынта туралы түсінігін;
- техникалық және көркем элементтерін
Іскерліктер:
- күш салу жаттығуларды;
- трапециада, канатта, рамкада, батутта, турникте жаттығуларды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
АП.03
Жонглерлеу.
Жонглерлеудің техникалық әдістері; жылдамдық, темп, дәлдік көз мөлшері, қимыл жылдамдығы, ептілік; үш, сегіз затты жоғары лақтыру (булав, колец, шаров, тарелок, палок); оң, сол қолдармен тәсіл; үш, төрт, бес заттармен және маңдайдағы баланспен жонглерлеу; аударма түсінігі (үш заттан алты затқа дейін серіктеспен жұмыс жасау); шляпамен жұмыс жасау түсінігі; теннис ракеткасымен, үлкен доппен, арқанға ауыр зат байлаумен
Білімдер:
-- цирк қойылымында көрермендермен қарым-қатынас құра біледі;
- жонглерлеудің техникалық әдістерін
іскерліктер:
- жылдамдық, темп, дәлдік көз мөлшері, қимыл жылдамдығы, ептілікті.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
АП.04
Қол эквилибрі.
Әр түрлі қалыпта тепе-теңдіктің дамуы: екі қолға тұру– бір қолға тұру; баспен тұру (копфштейн); шынтақпен таянып тұру; арнайы тіректе дағды қалыптастыру: алаңда – кубикпен, "стоялках", таяқта және тұтқада, орауышта; теңгеру
Білімдер:
- цирк қойылымы жағдайында көрерменмен қарым-қатынас әдістерін;
- әр түрлі қалыпта тепе-теңдіктің дамуын;
- арнайы тіректе дағды қалыптастыруын
Іскерліктер:
- екі қолға тұру– бір қолға тұру; баспен тұру (копфштейн); шынтақпен таянып тұруды;
- арнайы тіректе дағды қалыптастыру: алаңда – кубикпен, "стоялках", таяқта және тұтқада, орауышта, теңгеруді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
АП.05
Бос сымдағы эквилибр.
Тығыз тартылған сымда тепе-теңдікті сақтау; желпуішті меңгеру, оң және сол аяқпен теңгеру, алға және артқа жылжыту, тіземен отырып-тұру, алға жарты саусақпен жылжу, жартылай шпагат, 180Ү бұрылыс, алға және артқа жүгіру, подскоки, секіру, арабеск, шпагат, мостқа отыру араб дөңгелектерімен; Бос тартылған сымда тепе-теңдікті сақтау; алға және артқа жылжыту, тіземен отырып-тұру, жүру, сырықпен негізгі тұрыс, сырықпен ауыстырып айналым жасау.
Білімдер:
- дағдыны қалыптастыру туралы тепе-теңдікті сақтау
Іскерліктер:
- тығыз тартылған сымда тепе-теңдікті сақтауды;
- бос тартылған сымда тепе-теңдікті сақтауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Алғашқы кәсіптік дағдыға арналған практика.
Цирк жанрларының негізі: акробатика, гимнасҒтика, жонглирлеу, бос сымдағы эквилибр, қол эквилибрі
Іскерліктер:
- деректеме орнатуда бір-біріне көмек көрсете білу, манежді ойын көрсетуге дайындауды.
Дағдылар:
- цирк бағдарламаларында, цирк ұжымында жұмыс дағдысын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіпті дағдыны бекіту бойынша практика (жұмыс кәсібін игеру үшін)
Қазіргі заманғы педагогикалық әдісін қалыптастыру және цирк жанрын оқыту технологиясы
Іскерліктер:
- дайындық дәрежесіне және жас ерекшелігіне қарай цирк жанрларына оқытуды ұйымдастыруды.
Дағдылар:
- еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережесін және цирке бекітілген техника қауіпсіздігі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ПҚ3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КП.02
Мамандықтар бейіні бойынша практика (технологиялық).
Цирк номерін қою процесінде теоретикалық білімін қолдану
Іскерліктер:
- алынған мамандандыруға сәйкес оқу цирк номерін дайындауды;
- берілген сценарий бойынша енуді.
Дағдылар:
- әсем айқындық ортасы, жұмыс әдісінің техникалық қауіпсіздігі (пассировка).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
КП.03
Диплом алдындағы практика (концерттік-орындаушылық).
Цирк ұжымымен, цирк бағдарламаларымен жұмыс істеу; ұсынылған сценарий негізінде суырып салып орындау; цирк қойылымы жағдайында көрермен мен қарым-қатынас; сахнаға шығар алдында гримдеу; әсем айқындықты еркін меңгеру, жұмыс әдісінің техникалық қауіпсіздігі (пассировка)
Іскерліктер:
- алынған мамандық бойынша концерттік қойылым дайындауды;
- концерт бағдарламаларында және цирк қойылымдарына қатысуды.
Дағдылар:
- цирк қойылымы жағдайында көрерменмен қарым-қатынас тәсілі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1.
Өзінің болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2.
Кәсіби жағдаяттарда дұрыс жүйелі әрекет жасауға, мақсат қоюға, өз қызметін жоспарлауға, жаңа жағдайларда дербестік танытуға қабілетті болу;
БҚ 3.
Орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға, кәсіби қызмет саласындағы мәселелерді дербес және тиімді шешуге қабілетті болуға;
БҚ 4.
Қарым-қатынас мәдениетінің жоғары деңгейін меңгеру; өзара әрекет жасауға және бірлесіп қызмет етуге дайын болу, педагогтарға, ата-аналарға және білім алушыларға қатысты адамгершілік нормаларын сақтау;
БҚ 5.
Ақпарат көздерін өздігінен пайдалана алуға қабілетті болу; кәсіби лексиканы меңгеру;
БҚ 6.
Білім беру ұйымдарында кәсіби қызметті іске асырудың неғұрлым оңтайлы әдіс-тәсілдері мен құралдарын таңдау;
БҚ 7.
Өз еңбегін ғылыми тұрғыда ұйымдастыруға, ақпараттық технологияларды кәсіби қызметте пайдалануға қабілетті болу, жаңа білім алуға дайын болу.
2- кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзереттер (КҚ)
1 Орта буын маманы
3.1. Біліктіліктің коды және атауы

041001 3 – Артист цирка
ПК 3.1.1. Иметь необходимые знания о становлении и развитии циркового искусства;
ПК 3.1.2. Применять на практике навыки работы с гримом;
ПК 3.1.3. Владеть основами актерского мастерства, свободно применять комплекс технологических навыков в выбранной профессии;
ПК 3.1. 4. Владеть развитой координацией движений и пластикой;
ПК 3.1. 5. Использовать элементы танца в выбранном цирковом жанре при подготовке номера;
ПК 3.1.6. Соблюдать меры по обеспечению безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
ПК 3.1.7. Подготовить цирковой номер в соответствии с выбранным жанром
Приложение 767
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 767 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0411000 – Театрально-декоративное искусство (по профилю)

041001 3 - Цирк артисі
КҚ 3.1.1. Цирк өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы қажетті білімге ие болу;
КҚ 3.1.2. Гриммен жұмыс жасау дағдыларын практикада қолдану;
КҚ 3.1.3. Актер шеберлігінің негіздерін пайдалану, таңдаған мамандығында технологиялық дағдылар кешенін еркін қолдану;
КҚ 3.1.4. Дамыған қимыл координациясын және пластикасын игеру;
КҚ 3.1.5. Нөмірді дайындау кезінде цирк жанрында таңдалған бидің элементтерін қолдану;
КҚ 3.1.6. Кәсіптік қызмет саласында еңбек етудегі қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету шараларын сақтау;
КҚ 3.1.7. Таңдалған жанрында цирк номерін дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 767-қосымша
Ескерту. Бұйрық 767-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0411000 – Театр-декорациясы өнері (бейін бойынша)

ПК 3.6.1
ПК 3.7.2
Структура учебной программы технического и профессионального образования по специальности 0411000 – Театрально-декоративное искусство (по профилю) - повышенный уровень
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Курс профессионального языка должен расширять знания по профессиональной терминологии, и использовать в речи. Научить правильному оформлению профессиональных знаний в языке, правильному оформлению деловых бумаг (рецензии, рекомендации, описание и так далее)
Знания:
- основного лексического минимума профессионального языка;
- толкования устоявшихся профессиональных терминов;
- принципов построения речи;
- функции профессионального языка.
Умения:
- овладеть лингвистическими знаниями языка для формирования профессиональной речи
- применять знания профессионального языка в оформлении документации
- формировать навыки правильного использования профессиональной терминологии в речи, профессионального общения, переводить адекватно на казахский язык иноязычных терминов
- работать с терминологическими словарями
БК7
БК8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- активной лексики;
- времен глагола,
- модальных глаголов;
- артиклей;
- герундий;
- страноведческого материала
Умения
- использовать все виды речевой деятельности как
- аудирование и говорение;
чтение и письмо
БК7
БК8
ОГД 03
Физическая культура.
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни;
- социально-биологических основ;
- Законодательства РК о физической культуре и спорте.
Умения
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья
БК 8
БК 10
ОГД 04
История Казахстана.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Рисунок.
Композиция в рисунке. Общие понятия о строении формы и ее конструкции. Общие сведения о перспективе. Оптические иллюзии, понятия о пропорции, средства выявления формы. Светотень и ее закономерности. Геометрические фигуры и законы их построения. Рисунок гипсовых моделей с натуры. Рисунок простого натюрморта. Рисунок сложного натюрморта с изучением гипсовой розетки и капители. Анатомия и построение скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей. Свето- теневая моделировка в изображении портрета и фигуры человека. Свето – тональные соотношения в передаче объема.
Знания:
- законов композиции в рисунке;
- законов построения формы и ее конструкции;
- законов о линейной и воздушной перспективе;
- оптических иллюзий;
- пропорции, законов о распределении светотени по форме;
- законов построения геометрических фигур;
- правильности исполнения рисунка гипсовых моделей с натуры, рисунка простого натюрморта и с гипсовой розеткой, рисунка капители;
- анатомии и построения скелета, черепа человека, верхних и нижних конечностей на основе изучения гипсовой и живой моделей;
- законов свето – теневой моделировки в изображении портрета и фигуры человека
.Умения:
- правильно закомпоновать изображение на заданном формате;
- правильно построить форму (геометрическую, гипсовую модель: розетка, капитель и так далее) с учетом знаний о линейной перспективе;
- передать объем формы с помощью знаний о свето-теневой моделировки;
- грамотно изобразить анатомическую голову человека (череп), скелет, части лица (гипс), портрет, фигуру человека со знанием анатомии, правил построения и свето-теневой моделировки.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 02
Живопись.
Рисунок в живописи. Виды и жанры живописи. Цвет и тон в живописи. Ахроматические и хроматические цвета. Цветовой круг. Смешение цветов, смешение красок. Контраст и нюанс в живописи. Техника акварельной живописи особенности преимущества. Техника гуаши, темперной и масляной живописи особенности и преимущества. Живопись натюрморта. Плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте. Портрет в живописи. Лепка больших форм цветом и тоном. Моделировка объема. Колористическое единство в постановках.
Знания:
- рисунка в живописи;
- видов и жанров живописи;
- цвета и тона в живописи;
- ахроматических и хроматических цвета;
- цветового круга;
- контраста и нюанса в живописи;
- свето-теневых отношений в живописи
Умения:
- работать в технике акварельной живописи
- работать в технике гуашевой, темперной и масляной живописи.
- Компоновать натюрморт, портрет, фигуру на заданном формате и применить знания живописных приемов.
- передать плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте.
- моделировать объем, лепку больших форм цветом и тоном в портрете и фигуре.
- передать колористическое единство в постановках.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 03
Пластическая анатомия.
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
Знания:
- анатомии человека;
- костей;
- мышц;
- анатомических терминов.
Умения:
-изобразить суставные соединения в состоянии покоя и во время движения.
-показать конструктивный разбор частей человеческого тела.
-делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского)
-определять по пропорциям возраст, рост и так далее.
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 1
БК 3
БК 5
ОПД 04
Всемирная история искусств и художественная культура Казахстана.
Искусство, как специфическая форма художественно-образного освоения и преобразования мира. Многообразие функции искусства в обществе. Специфика прогресса в искусстве.
Искусство древнего мира Казахстана: искусство каменного и бронзового веков; искусство саков и гуннов. Искусство Казахстана в средние века: памятники Тюркского каганата; гончарное искусство Казахстана; орнаменты тюркских народов; великий художник тюркского мира К. Бекзад. Формирование и развитие традиционного казахского искусства: декоративно-прикладное искусство.
Формирование школы изобразительного искусства Казахстана
Знания:
- сведений об искусстве древнего Казахстана;
- особенностей эпох;
- понятий о саках и гуннах;
- памятников Тюркского каганата;
- гончарного искусстве;
- декоративно-прикладного искусства;
- новых стилей и новых направлений в изобразительном искусстве
Умения:
-описывать, анализировать и находить особенности произведений художников;
-определять особенности прикладного искусства;
-выявлять своеобразные особенности древних памятников.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 05
Шрифты.
История письменности. Стили шрифтов. Инструменты и материалы. Современные наборные шрифты. Создание шрифтовой композиции. Типографика.
Знания:
- истории письменности;
- стили шрифтов;
- инструментов и материалов;
- современных наборных шрифтов;
- типографики
Умения:
- создавать шрифтовые композиции.
- работать с инструментами и материалами.
БК 4
БК 5
БК 9
ОПД 06
Охрана труда.
Обеспечение безопасности труда.
Организация труда и технологические процессы.
Правовые и организационные вопросы охраны труда.
Производственная санитария и гигиена труда.
Техника безопасности.
Пожарная безопасность.
Знания:
- правовых вопросов;
- техники безопасности;
- производственной санитарии;
- противопожарной защиты;
- промышленных оборудований;
- технологических процессов
Умения:
- работать с инструментами;
- ликвидировать пожароопасные объекты;
- пользоваться системой организационных мероприятий;
- оказывать первую необходимую медицинскую помощь.
БК 5
БК 6
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Делопроизводство. Организация и ведение документации. Информационно-справочные документы. Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем)
профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
-государственного языка;
-основ делового государственного языка;
-языка и стиля инструктивно-методических документов
Умения:
-составлять деловые бумаги и профессионально работать на государственном языке.
БК 7
БК 10
СД 00
Специальные дисциплины (по профилю)
СД 01
Введение в специальность.
Цель курса "Введение в специальность" -дать целостное представление об основах сценографии, технических возможностях сцены и сценического оборудования:
-дать фундаментальные знания по театральной технике;
-сформировать представление о средствах и принципах сценографии;
-подготовить к изучению и познанию современных театральных оборудований;
- о технологических процессах изготовления, применяемых материалов, работы с различными материалами.
Знания:
- истории театрального- декорационного искусства, творчества крупнейших театральных художников;
- различных живописных системы и стилей, способов имитация их в оформлении спектакля:
- современных требований к зданию театра, оснащению сцены системами механизации, света, электроакустики и технологической связи;
- способов организации и оснащении производства театральных декораций и костюмов.
Умения:
- владеть технологиями изготовления декораций, обеспечивающими полноценную реализацию авторского проекта художника-постановщика;
- технологиями макетирования (предметного и компьютерного) теорией и практикой расчета театральных конструкций.
БК 4
БК 5

КҚ 3.6.1
КҚ 3.7.2
Техникалық және кәсіптік білім беру 0411000 – Театр-декорациясы өнері
(бейін бойынша) мамандығы бойынша бағдарламасының мазмұны (жоғары
буын)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі
Кәсіптік қазақ тілі курсы кәсіби терминология жөніндегі білімді дамытып және сөйлеуде қолдануды үйретеді. Кәсіби білімді дұрыс көркемдеуді үйрету, іс-қағаздарын дұрыс толтырды, үйрету (рецензия, кепілдеме, бейнелеме және т.б.)
Білімдер:
- кәсіби тілдің негізгі лексикалық мазмұны;
- тұрақталған кәсіби терминдердің түсініктемесі;
- тіл дамыту құрлымының принциптері;
- кәсіби тілдің қызметі
Іскерліктер:
- лингвистикалық білімді және тілдерді жетік білу арқылы кәсіби сөйлеу мәнерін жетілдіру;
- кәсіби тіл білімін, арнайы құжаттардытолтырғанда қолдану;
- кәсіби сөйлеуді, қазақша (орысша) және шетел тілі терминдерін дәл аудару, кәсіби сөйлеуде терминдерді қолдануды әдетке айналдыруы керек.
-терминдік сөздіктермен жұмыс істеу
БҚ7
БҚ8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Арнайы пәндер бойынша іскерлік тілдер негіздері, кәсіби дәріс, айналым және терминдер фразеологиясы. Кәсіби бағыт көрсету мәтіндерінің аудару техникасын дамыту (сөздікпен)
Білімдер:
- белсенді дәріс;
- етістіктің шақтары,
- етістіктің райлары
- артиклдер
- герундии
- мемлекеттану материалдары
Іскерліктер:
- сөйлеу түрлерінің барлық қызмет түрлерін қолдану
- аудитжәне сөйлеу;
БҚ7
БҚ8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуында алатын орны туралы мағлұматтар. Дене тәрбиесі мен салауатты өмір салтының негіздері. Спорттық құрал-жабдықтар мен спорттық жабдықтарды пайдалану ережелері, жеке гигиена, жарақаттанудың алдын алу.
Олимпиада ойындарының тарихы мен Қазақстан спортшыларының спорттық жетістіктері.
Білімдер:
-салауатты өмір сүрудің дайындығына дене тәрбиесінің пайдасы;
- әлеуметтік - кітапханалық негіздер;
- ҚР дене тәрбиесі және спорт заңдылықтары
Іскерліктер:
- жұмысқа деген қызығушылығын арттыру үшін дене тәрбиесін қолдану;
- өз бетімен дене тәрбиесімен айналысу және өз денсаулығының сау болуын бақылау.
БҚ8
БҚ10
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ЖКП00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сурет
Суреттегі шығармашылық форманың құрылымы мен құрастыру түсініктеме негіздері. Перспективаныңжалпы түсініктемесі. Оптикалық иллюзия, дене пішін құрылымының түсініктемесі, форманы шығаруамалдары. Жарық, көлеңке және оның заңдылықтары. Геометриялық денелер және оларды тұрғызузаңдылықтары. Гипстік модельдердің шынайы бейнесінің суреті. Қарапайым натюрморттық суреті. Гипстік розетка және капительді зерттеу арқылы күрделі натюрморттың суретін салу. Тірі адам дене бейнесі және гипстік денелердің негізінде қаңқаны адам бас сүйегінен бастап, аяқ байнесінің анатомиясымен тұрғызылуы.
Адам бет – бейнесі мен дене пішінінің бейнесін жарық көлеңкемен моделдеу. Көлемді көрсету барысындағы жарық тонды ара қатынас.
Білімдер:
- суреттегі шығармашылық заңдылықтары;
- форманы тұрғызуы және оның заңдылықтары;
- сызықты және кеңістік перспективасының заңдылықтары;
- оптикалық иллюзияның түсініктемесі;
- пішіннің үстіне түскен жарық көлеңкенің заңдылықтары мен пропорция заңдылықтары;
- геометриялық пішін құрастыру заңдылықтары;
- гипстік моделдерді көріп жақыннан салу, жай натюрморттың суреті және гипстік розетканың суреті, капитель суретінің дұрыс орындалуы;
- қаңқаның анатомиясы және тұрғызылуы, адам бейнесі және гипсті денелерді зерттеу арқылы адамның жоғарыдан төменге дене пішінін, аяқ – қолының орналасуын дұрыс салу жолдарын білу;
- адам, бет – әлпетімен дене пішінін дейнелеудегі жарық – көлеңке заңдылығы.
Іскерліктер:
-берілген форматта бейнені орналастыру;
-геометриялық, гипстік модельдер: розетка, капитель және т.б. заттардың пішінін сызбалы перспектива білімін қолдану арқылы дұрыс салу;
-пішіннің көлемін дұрыс шығару үшін жарық – көлеңке моделировка білімін қолдану;
-сауатты түрде адам бас сүйегінің қаңқасын (гппс) бет бөлшектерін, бет – әлпетін салу
БК1
БК2
БҚ3
ЖКП 02
Кескіндеме.
Кескіндемедегі сурет. Кескіндемедегі жанрлар және оның түрлері. Кескіндемедегі түс және тон. Архоматикалық және хроматикалық түстер. Түстер шеңбері. Түстер, бояулар араласуы. Қарама – қарсы және өзгешелік реңді түстер кескіндемеде. Сулы бояу техникасның кескіндемедегі ерекше артық жерлері. Гуаш, темпера және майлы бояу техникаларының кескіндемеде ерекшеліктері.
Білімдер:
-кескіндемедегі сурет;
-кескіндемедегі жанр және түрлер;
-архоматикалық және хроматикалық түстер;
-түстік шеңбер;
-кескіндемедегі қарама – қарсы түстер және реңді түстер;
-кескіндемедегі жарық – көлеңке ара – қатынастары
Іскерліктер:
-берілген форматтарда натюрморттарды, адам бейнесі мен дене пішінін кескіндемедегі амалдар білімін қолдану;
-натюрмортта жоспарлау;
- материалды ерекшелік, жалпылай қабылдау;
-көлемді модельдеу, портретті және дене пішіндерді бейнелеудегі түстер мен тондарды үлкен формаларға жазу;
-жинақтардағы колористтік бірліктілікті жеткізу;
-түстер мен бояуларды арластыру.
БК1
БК2
БҚ3
ЖКП 03
Пластикалық анатомия
Анатомия – адамның дене құрлысын зерттеу ғылымы. Пластикалық анатомияның тарихи мәлімдемесі. Анатомия, бейнелеу өнердегі ең керек пәндердің бірі. Анатомиялық терминдер. Адам бас сүйегінің пластикалық анатомиясы. Дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Дене бөлшектері. Сүйектер. Бұлшық еттер. Адам дене пішімінің пластикалық анатомиясы. Адам денесінің құрлымдық байланыстарының бөлшектенуі. Пропорциялар. Адам денесінің пропорциональді өлшемі, бойы.
Білімдер:
- адам анатомиясы.
- сүйектер.
- бұлшық еттер.
Іскерліктер:
- буындардың тыныштық және қозғалыс кезіндегі өз ара байланысуын бейнелеу.
- адам денесінің құрлысының бөлшектелуін көрсету.
- адам денесінің (ер адам, әйкл адамның) анатомиялық құрлысының айрмашылығын көрсету.
- пропоция арқылы жасын, бойын және т.б.анықтауға болады.
- тәжірбиелік жұмыстарда теориялық тұрғыда толықтырылған білімді қолдану.
БК1
БК3
БҚ5
ЖКП 04
Қазақстанның көркем мәдениеті және дүниежүзілік өнер тарихы
Көркемдік өнердің ерекше түрі меңгеру және қайта құру әлемі. Дамудың ерекше түрі – өнер.Қоғамдағы өнердің көп түрлілігі. Қазақстанның ежелгі дәуіріндегі өнер, тас және қола дәуіріндегі өнер: сактардың және гундардың өнері. Орта ғасырдағы Қазақстан өнері, Түрік қағанатының ескерткіштері, Қазақстанның қыш өнері, түрік елінің өрнектері, түрік әлемінің атақты суретшісі К. Бекзад. Қазақ өнерінің салт-дәстүрі мен қалыптасуы: сәндік – қолданбалы өнер. Мектептерде Қазақстан бейнелеу өнерін қалыптастыру.
Білімдер:
-Қазақстанның ежелгі өнері туралы;
-дәуір ерекшеліктерін;
-сақтар мен гундар туралы ұғым;
-түрік қағанатының ескерткіштері;
-қыш өнері;
-сәндік-қолднбалы өнерді;
-жер аударылған суретшілер жайында мәліметтер;
-сәндік өнердегі жаңа бағыт пен жаңа стиль
Іскерліктер:
-бейнелеу, қортындылау және суретшілер туындысындағы ерекшеліктерді табу;
-қолданбалы өнердегі ерекшеліктерді анықтау;
-ертедегі ескерткіштердің өз ара ерекшеліктерін табу.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ЖКП 05
Әріптер
Жазу жазудың пайда болу тарихы. Әріптер стилі. Құралдар мен материалдар.Заманауи әріптер терімі. Әріптік композитсияның пайда болуы. Баспахана.
Білімдер:
-жазу ілімінің тарихы.
-әріп стилі.
-құралдар және материалдар,
-қазіргі заман әріптер жинағымен жұмыс істеу.
-баспаханалық.
Іскерліктер:
-әріптік композициялар жасап шығу.
құралдар және материалдармен жұмыс істеу.
БК4
БК5
БҚ9
ЖКП06
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
Еңбекті ұйымдастыру және техника барысын қамту;
Еңбек қорғаудың құқықтық және ұйымдастырылу сұрақтары;
Өндірістік санитария және еңбек (гигиенасы) тазалығы;
Қауіпсіздік техникасы; өрт сөндіру ережесі;
Білімдер:
- құқық сұрақтары;
- қауіпсіздік техникасы;
- өндірістік санитария;
- өртке қарсы қорғану;
- өндірістік жабдықталу;
- технологиялық барыс
Іскерліктер:
-құрал-саймандармен жұмыс істеу;
-өртке қауіпті объектілерді жою;
-мерекелік шаралар ұйымдастыружүйелерін қолдану;
-қажетті бірінші медициналық көмеккөрсету;
БК5
БК6
ЖКП07
Мемлекеттік тілде іс – қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
-мемлекеттік тіл;
-мемлекеттік іскерлік тілдің негіздері;
-нұсқаулық – әдістемелік құжаттар тілі және бағыты.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс – қағаздарын және кәсіби жұмыстардықұрастыру.
БК7
БК10
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мамандыққа кіріспе "Мамандыққа кіріспе" -курсының мақсаты сахналық құралдардың және сахнаның техникалық мүмкіндіктерін, бүкіл сценография негізін түсіндіру:
театр техникасы бойынша түбегейлі білім беру,
-сценография ұғымындағы міндеттер мен тәсілдерді ұйымдастыру;
аманауи театрдың машиналарымен механизмдерін тануға және үйренуге дайындау.
Білімдер:
-театр –сәндеу өнері тарихын, атақты театр суретшілері шығармаларын, түрлі кескіндеме жүйесін және стилдерін, театр ғимаратының заманауи спектаклдерді безендіру талабына сай имитациялау;
-техникалық байланыс пен электроакустика, жарық, сахнаның механизация жүйелерін жабдықтау;
- костюм мен театр- сәндеу жабдықтарын өндіру.
Іскерліктер:
-сәндеу технологияларын жасау;
-суретші – қоюшының авторлық жобасын толық жүзеге асуын қамтамассыз ету;
- үлгілеу технологиясы (компютерлік және бұйымдық) театрлық құрылымды есептеу.
БҚ4
БҚ5

ПК 2.1.5
ПК 2.2.1
СД 02
Композиция.
Композиция в театрально-декорационном искусстве. Основы композиции: композиция на плоскости, объемно-пространственная композиция.
Сценография: классическая, казахская, зарубежная классическая драматургия.
Сценография музыкального театра, кукольного театра.
Пластический образ спектакля.
Понятие образа спектакля.
Знания:
-законов плоскостной и пространственной композиции;
- законов свето-теневой композиции;
-законов перспективы;
-истории костюма;
-истории античного театра;
-композиции, пропорции предметов бутафории;
-техники и технологии сцены;
-композиции костюма, оптических иллюзий ткани и ее фактуры;
-верхового оборудования сцены
Умения:
-анализировать, понять образ и характер персонажей;
-пользоваться разными материалами в исполнении макета;
-работать разными театральными фактурами;
-организовать планшет сцены и его механизацию;
- выполнять эскиз грима;
- обновлять износившиеся части костюма, с учетом композиционного решения модели;
- владеть различными композиционными приемами и средствами при изготовлении бутафорских изделий.
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 2.1.4
ПК 2.3.1
СД 03
История театрально-декоративного искусства.
История развития театрального искусства.
Значение терминов "Трагедия". "Комедия". Главные компоненты древнего театра. Античный театр. Древневосточный театр. Театр средних веков. Театр эпохи Возрождения. Классицизм.
Театр эпохи Просвещения. Театр Западной Европы IXX-XX века. Русский драматический театр. Казахский национальный театр.
Знания:
-классификации видов искусства;
-смысла, целей, задач театрально-декоративного искусства;
-основных жанров;
-стилей и направлений в театрально-декоративном искусстве;
-выдающихся мастеров театрально-декоративного искусства и их произведений
Умения:
-определять вид, жанр, технику выполнения произведения декоративного искусства;
-определять принадлежность произведения театрально-декоративного искусства и дизайна по его характерным признакам;
-анализировать произведения.
БК 1
БК 2
СД 04
Материаловедение и технология(по профилю).
Технология художественного оформления спектакля в театре.
Конструирование и технология в создании театральной декорации, макетирование и расчет театральных конструкций
Технология художественно- светового оформления спектакля.
Принципы формирования театрального пространства, технологии проектирования и изготовления декораций и бутафории.
Технологическая задача, методы конструирования декораций, расчет элементов театральных конструкций на прочность, жесткость и устойчивость.
Знания:
-технологии сценического театрального оформления спектакля;
- макетирования;
-расчета театральных конструкций;
- театрально-технологической графики;
-технических оборудований современного театра
Умения:
-использовать в своей работе новейшие достижения в области театрально-постановочной техники, технологии и материаловедении;
-творчески применять полученные знания при решении конкретных художественно-технологических задач, работать со справочной и специальной технической литературой, самостоятельно разбираться в направлениях и концепциях современной художественной жизни.
ПК 2.1.3

КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
АП 02
Композиция
Театр сәндеу өнерінің композициясы.
Негізгі композициялары:
жазықтықтағы композиция, көлемді –кеңістікті композиция.
Сценография: классикалық, қазақтық, шетелдік классикалық драматургия.
Музыкалық театр сценографиясы, куыршақ театры, Спектақльдің пластикалық бейнесі. Спектакль бейнесі ұғымы.
Білімдер:
-кеңістік композициясы мен жазықтық заңдылығы;
-жарық –көлеңке композиция заңды лығы;
-перспектива заңдылығы;
-костюм тарихы;
-антикалық театр тарихы;
-пішінде технологияны пайдалану;
-сахнаның технологиясы және техникасы;
-сәндеп әзірлеу технологиясы;
-архитектура стилі
Іскерліктер:
-кейіпкерлер мінез құлқын және бейнесін түсіну, талдау;
-пішінді орындау барысында түрлі материалдарды пайдалану;
-әр түрлі театрлық фактураларымен жұмыс жасау;
-түс тануды және академиялық суретті жақсы меңгеру.
БҚ3
БҚ4
БҚ5
КҚ 2.1.4
КҚ 2.3.1
АП 03
Театр –сәндк өнерінің тарихы
театр өнері тарихының дамуы. Терминдердің мағыналары "Трагедия" "Комедия". Ежелгі театрдың басты компоненттері. Антикалық театр. Ежелгі шығыс театры.Ортағасыр театры. Қайта өрлеу кезеңіндегі театр. Классицизм. Білімі мен мәдениеті жоғары дамыған заман театры. ХІХ- ХХ ғасырлардағы Батыс Еуропа театры. Орыс драма театры. Қазақ ұлттық театры.
Білімдер:
- Өнер түрлерін жіктеу;
- Театр –сәндеу өнерінің міндеті мақсаты, мағынасы;
- Негізгі жанрлары;
- Театр сәндеу өнерінің бағыты және стилі;
- Театр сәндеу өнерінің аса көрнекті шеберлері мен олардың туындылары
Іскерліктер:
- Сәндік өнер туындыларының орындалу техниксын, жанрын, түрлерін анықтау;
- Театр сәндеу өнерінің туындыларын және олардың қандай дизайн түріне жататындығын анықтау;
- Туындыларды талдау.
БҚ1
БҚ2
АП 04
Материалтану және технология
Театрда спектаклды көркем безендіру. Театрды сәндеудегі құрылым мен технология, театр құрылымындағы есеп пен макеттеу, спектаклды көркем –жарықпен безендіру технологиясы.
Бутафория мен сәндеуді дайындау және театр кеңістігін құру қағидаларын жобалау технологиясы. Технологиялық тапсырма, сәндік құрылым әдісін, театрлық құрылым элементтерінің мықтылығы, тұрақтылығы, нақтылығы бойынша есептеу.
Білімдер:
- Спектаклді театрлық -сақналық безендіру технологиясы;
- Макеттеу;
- Театр құрылымын есептеу;
- Театрлық –технологиялық графика;
- Заманауи театрдың техникалық жабдықтары
Іскерліктер:
- Өзінің жұмысында театр қойылымдарының техникасы, технология мен материалтану аймағындағы жаңа жетістіктерді қолдану.
- Нақты көркемдік технологиялық мақсаттарды шешу негізінде алынған білімдерді шығармашылық тұрғыда қолдану, анықтамалық және арнайы техникалық әдебиетпен жұмыс жасау,өз бетінше қазіргі заманғы көркем өмір тұжырымдарын және бағытын білу.
КҚ 2.1.3

ПК 2.1.5
ПК 2.2.1
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
СД 05
Мастерство.
Макетирование. Картон, бумага, папье-маше. Живописно-бутафорские изделия. Выполнение объемно-бутафорских изделий в натуральную величину. Выполнение ручного реквизита в натуральную величину. Техника "Паяния", "Аппликации". Исполнительское мастерство в театре: роспись и отделка костюмов, изготовление театральных бутафоров, имитация витража, имитация грубых поверхностей, подбор материала и изготовление костюмов.
Знания:
- основ общей и специальной театральной композиции;
- характеристики свойств бумаги и картона;
- способы применения инструментов и техники безопасности работы с ними;
- понятий о масштабе;
- особенностей живописно-декоративных и бутафорских работ в театре;
- специфики сценографии кукольного театра;
- истории национальных костюмов и головных уборов
Умения:
- владеть техническим арсеналом оборудования сцены в работе по созданию спектакля;
-работать с инструментами, развивать навыки правильной обработки материалов;
-изготавливать бутафорские изделия, объемные детали по технике папье-маше.
БК 3
БК 6
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.5
ПП 00
Профессиональная практика
ПП.01
Пленэр для всех квалификаций.
Натюрморт. Тематический натюрморт при солнечном освещении и в тени. Наброски, зарисовки расти тельных мотивов и животных. Пейзаж с ведением людей и группы людей. Пейзаж многоплановый, с архитектурным фрагментом. Портрет с натуры на фоне пейзажа.
Умения:
- владеть техникой акварельной живописи;
- работать технике гуашевой,
темперной и масляной
живописи.
- применять законы линейной и воздушной перспективы;
- применять законы свето – теневой моделировки в
изображении портрета и фигуры человека;
Навыки:
- построения, изображения формы с учетом пространственного размещения;
- применения законов композиции при выполнении работ;
-в построении, изображении формы в соответствии с линейно-конструктивным построением;
- в освоении основ изобразительной грамотности
БК 1
БК 17
ПК 2.1.1
ПК 2.3.2
ПП.02
Музейная практика для всех квалификаций.
Посещение музеев. Знакомство с экспозицией, экспонатами музей. Знакомство с произведениями искусств разных эпох. Знакомство с современными выставочными залами
Копии с работ старых мастеров. Копии с работ современных художников.
Умения:
-отличать произведения искусства по жанрам;
-применять традиционные навыки с использованием новых технологий;
-выполнять копии мастеров.
Навыки:
- имеет представление о мировых эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства;
-выбора материала и техники изготовления;
- использования технологического процесса;
- освоения на практике работ с применением традиционных техник
БК1
БК2
БК17

КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.6
АП 10
Шеберлік
Макеттеу. Картон, қағаз, папье-маше. Кескіндемелік –бутафорлық бұйымдар. Көлемді –бутафорлық бұйымдарды табиғи көлемде орындау. Табиғи көлемді реквизиттарды қолдан жасау. Техника "дәнекерлеу", "Аппликация". Театрдағы шебер орындаулар: костюмді өңдеу және әшекейлеу, театр бутафорларын даярлау, витраждарды имитациялау,
Дөрекі үстіртін имитациялау, костюмдерді даярлау және материалдар таңдау.
Білімдер:
-арнайы театр композициясы және жалпы негізі;
-картон мен қағаздың өзіне тән ерекшеліктері;
-құралдарды қолдану тәсілдері және қауіпсіздік техникасын сақтай орырып жұмыс жасау;
-масштабты ұғыну;
-театрдағы бутафорлық және кескіндемелі-сәндік жұмыстардың ерекшеліктері;
-қуыршақ театрының сахналық ерекшелігі;
-ұлттық костюм және баскиімдер тарихы
Іскерліктер:
-спектаклді құруда сахна құралдарының жұмысын техникалық арсеналын жетік меңгеру;
-материалды өңдеуде дұрыс жасауға дағдылануды дамыту, құрал саймандармен жұмыс жасау;
-папье –маше техникасындағы көлемді бөлшектер, бутафор бұйымдарын жасау;
-технологияны үлгіде пайдалану;
- сахна технологиясы және техникасы;
-сәндік технологиясын даярлау;
БҚ3
БҚ6
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.5
КП 00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы барлық мамандықтар бойынша
Шынайы бейнеден суреттеу. Натюрморт – графика, кескіндеме (гуашь); табиғат – сулы бояу; қарандаш, сангина,тушь және т.б. графика түрлерімен аңдардың және адам денесінің қозғалыстағы бейнесінің суретін салу;
Іскерліктер:
-кескіндемедегі сулы бояу техникасымен қолдана білу;
- кескіндемедегі гуаш, темпера жәнемайлы бояу техникаларымен қолданабілу;
- сызықтық және кеңістіктегі перспектива заңдылықтарын қолдану;
- адам бейнесі мен адам денесініңбейнесін суреттегенде жарық пенкөлеңкенің моделировказаңдылықтарын қолдану
Дағдылар:
- өз бетінше шығармашылық жұмысын жасау үшін мықты негіз қалау керек;
- кескіндеме мен сурет сабақтарында жинаған және алған білімдеріңді одан әрі жетілдірді.
БК1
БК17
ПК 2.1.1
ПК 2.3.2
КП.02
Мұражай практикасы барлық мамандықтар бойынша
Мұражайға бару.
Қала көрнісі. Бұрынғы шеберлердің жұмыстарын көшіру.Қазіргі заман график суретшілерінің жұмыстарынан көшірме. Сулы бояу, линогравюра және киім үлгілерін емін еркін тақырыпта орындау.
Іскерліктер:
-өнер туындыларын жанырларға бөліп, айыра білу;
-көшірме жұмыстарын жасау
Дағдылар:
- әлемдегіэстетикалық құндылықтарды біліп және оларды бағалай білу; әлемдік өнер тундыларының пішімдері, стильдері, және түрлері жайында әңгімелесу.
БК1
БК2
БК17

ПК2.1.1
ПК 2.3.3
ПП.03
Производственно-творческая практика для всех квалификаций.
Знакомство с производственными цехами в театре, телевидении. Изучение организационной структуры, технологических процессов и оборудования в театре. Практическая работа в театре.
Умения:
- создавать декорации;
- расписать театральные декорации, владеть техникой коллажа и аппликации;
-выполнять подготовительные работы по обслуживанию осветительной аппаратуры;
- работать над образом костюма с учетом колористического решения декораций и костюмов спектакля;
Навыки:
-профессионального выполнения декорационного оформления спектакля;
- использования сценических и световых эффектов в композиционном решении спектакля;
- технологической обработки сырьевого материала;
-организации смены картин действия посредством техники и других вид работ по специализации;
- в размещении и компоновки светотехнического оборудования;
- выполнения эскиза, умении рассчитывать ткани, имитации материалов, раскрытие образа через создание костюма.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
ПП.04
Преддипломная практика
для всех квалификаций.
Подготовительный этап. Сбор материала: пьесы, эскизы, зарисовки, чертежи, фотографии, репродукции. Знакомство с материалами в библиотеках. Разработка концепции темы дипломного проекта. Идейно-поисковая часть. Применение полученных знаний на практике.
Умения:
- выполнять работы под руководством специалиста более высокой квалификации: режиссера, художника-постановщика;
Навыки:
-эксплуатации оборудования и техники;
- управления различными сценическими эффектами;
- содействия режиссеру и художнику;
- применения практических навыков с использованием новых технологий.
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.5
ПП.05
Дипломное проектирование для всех квалификаций.
Идейно-поисковая часть.
Проектная часть. Пояснительная записка (Введение. Историческая часть. Идейно-композиционная часть. Графическая часть. Технологическая часть. Экономическая часть. Заключение. Литература). Часть, выполненная в материале. Оформление работы.
Умения:
- развивать самостоятельный творческий подход в работе;
- развивать концептуальное мышление;
- развивать образно- художественное мышление;
- применять приобретенные теоретические знания и умения;
Навыки:
-совершенствования приобретенных теоретических знаний умений;
- подбора материала по выполнению дипломного проекта;
-применения полученных теоретических знаний в профессиональной деятельности.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1

ПК2.1.1
ПК 2.3.3
КП00
Өндірістік-шығармашылық практика
КП01
Барлық мамандықтар бойынша Өндірістік-шығармашылық практика.
Театрда, телестудияларда өндірістік цехтармен танысу.
Театрлардың, телестудиялардың құрлымымен, технологиялық процесімен, жабдықтарымен және материалдарымен танысу Практикалық жұмысты театрда өткізу.
Іскерліктер:
-театрда сахна көрінісін жазу және құру;
-коллаж және түрлі –түсті қағаз техникасын меңгеру;
-жарық беру аппаратурасы жұмысна дайындау;
-декорация және спектакль киімдерінің бояу түстерінің шешімдерінің табу арқылы суреттегі костюм тігу.
Дағдылар:
-қойлымдағы декорациялық безендіруді дұрыс орындау;
-қойылымның сахналық және жарықтық әсерін қолдана отырып, композициялық шешімін табу;
-алғашқы үлгіні дайындау, маталардық шығынын есептей білу, материалды дайындау
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
КҚ2.1.5
КҚ2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.1
КҚ2.4.3
КП 02
Диплом алды практикасы
Барлық мандықтар бойынша диплом алды практикалық жұмыстар.
Дайындық кезеңі. Материалдар жинағы: пьессалар, эскиздер салған суреттер, сызбалар және көшірмелер. Теледидарда, театрда, музейде, кітапханада материалдармен танысу.Дипломдық жобаға негігі пікірлер дайындау. Идеялық ізденіс бөлімі. Алынған білімді практикада қолдану.
Іскерліктер:
-жұмысты жоғары квалификациялы маманың басқаруымен орындау;
-режиссер, суретші –қоюшымен;
-алынған теориялық білімді профессионалдық тұрғыда қолдану
Дағдылар:
-дипломдық жобаға материалдар жинақтау;
-дипломдық жобада дайындық жұмыстарын графикалық, технологиялық және экономикалық бөлімде қолдану
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК8
БК9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.5
КП 03
Диплом жобалау жұмыстары
КП 3.1
Барлық мамандықтар бойынша дипломдық жоба,
Идеалық ізденіс бөлімі. Жобалау бөлімі. Түсіндірме хат (Кіріспе. Тарихи бөлім. Идеалық композициялық бөлім. Графикалық бөлім. Технологиялық бөлім. Экономикалық бөлім. Қорытынды. Әдебиеттер)
Материалда орындалу бөлімі. Жұмысты безендіру.
Іскерліктер:
-жұмысқа деген жеке творчествалық дайындықпен келу;
-концептуалды ойлауды дамыту;
-көркем өнерді дамыту;
-алынған теориялық білімді пайдалана білу.
Дағдылар:
-алынған теориялық білім мен біліктілікті дамыту;
-дипломдық жоба үшін материалды таңдап, дайындау;
-алынған теориялық білімді кәсіби тұрғыда пайдалан білу
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1

КҚ 2.4.1
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Обладать общим представлением: о видах мирового искусства различных эпох;
об эстетических ценностях, формах, стилях и видах мирового театрального искусства.
БК 2
Иметь представление о традиции мирового искусства и ее влиянии на развитие культуры.
БК 3
Владеть графическими и живописными средствами, применять знания о композиции, перспективе, о пропорции, об оптических иллюзий, об оборудовании сцены.
БК 4
Применять традиционные навыки с использованием новых технологий, технические приемы в композиционном решении образа.
БК 5
Проявлять самостоятельность мышления, техническое и пространственное мышление, креативность, способность к решению проблем, оценочные способности.
БК 6
Выполнять работы под руководством специалиста более высокой квалификации:
режиссера, художника- постановщика.
БК 7
Обладать экологической, правовой, информационной, коммуникативной культурой, умением общения на государственном и иностранном языках.
БК 8
Проявлять ответственность, решать проблемы в профессиональной деятельности.
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 9
Быть способным научно организовать свой труд, применять компьютерную технику в сфере профессиональной деятельности.
БК 10
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 041101 2 – Бутафор
ПК2.1.1 Искусно выполняет предметы театральной бутафории.
ПК2.1.2 Выполняет работы с папье-маше, парафином, картонажные, осветительной бутафории, синтетические материалы.
ПК2.1.3 Выполняет лепную бумажную, скульптурную бутафорию в объеме из бумажной массы и пенопласта.
ПК2.1.4 Использует композицию, пропорции предметов бутафории.
ПК2.1.5 Применяет традиционные навыки с использованием новых технологий.
2. Повышенный уровень
2.2.041102 2 – Машинист сцены
ПК 2.2.1 Различает механическое оборудование и устройство и основные части сцены.
ПК2.2.2 Владеет механизмом устройства верхового и вспомогательного оборудования сцены.
ПК2.2.3 Владеет механизмом устройства планшета сцены, кулисных машин, подъемно-отпускных площадок.
ПК2.2.4 Использует различные виды театрального занавеса.
ПК2.2.5 Различает панорамы и горизонты, как элементы декорационного оформления сцены, технологии их изготовления.
2. Повышенный уровень
2.3 041103 2 – Гример-постижер
ПК2.3.1 Раскрывает внутреннюю сущность создаваемого образа, путем соответствующего преобразования внешности актера по эскизам грима, созданных художником- постановщиком.

КҚ 2.4.1
Ескерту:
Кесте 1 Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Әлемдік театрлық өнердің әртүрлі замандағы түрлері және оның эстетикалық құндылығы туралы, пішіні, стилі туралы түсінігі болу.
БҚ 2
Мәдениеттің дамуына дәстүрлі әлемдік өнердің тигізер әсері туралы мағлұмат алу.
БҚ 3
Графикалық және кескіндеме құралдарын еркін меңгеру. Оптикалық эллюзия, перспектива, пропорция, үйлестіру туралы түсінігі болу.
БҚ 4
Жаңа технологияны пайдалана отырып, өнердің дәстүрлі дағдыларды пайдалана білу.
БҚ 5
Бағалау қабілеті, проблеманы шешу қабілеті, креативтік, кеңістікте және техникалық ойлау, өз бетінше ойлау қабілеттерін анықтау.
БҚ6
Жоғары білікті маманның басшылығымен түрлі жұмыстар орындау: режиссермен, қоюшы-суретшімен.
БҚ 7
Мемлекттік және шет тіліндегі қарым-қатынас арқылы экологиялық, құқықтық, ақпараттық – коммуникативтік мәдениетті қалыптастыру.
БҚ 8
Кәсіби проблемаларды шешу жұмыстарына жауапкершілікпен қарау. Жаңалықтарды біле отырып, және үнемі кәсіби білімін жетілдіруге дайын болу.
БҚ 9
Компьютерлік техника арқылы, өз кәсіби еңбегіңнің нәтижесін ғылыми түрде ұйымдастыра білу.
БҚ 10
Қызметкерлер арасындағы әріптестік қарым-қатынасты жақсартуға дайын болу.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
Тжәне КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 0411012 –Бутафор
КҚ 2.1.1Театр бутафориясын шебер орындау.
КҚ 2.1.2 Жұмыстарды папье -машемен, парафинмен картонаж- бен, жарық бутафориясымен, синтетикалық материалдармен орындай білу.
КҚ 2.1.3 Қағаз массасынан және пенопластан көлемді бутафория мүсіндерін сомдай білу.
КҚ 2.1.4 Бутафория заттарының пропорциясымен композициясын пайдалана білу.
КҚ 2.1.5 Жаңа технологияны қолда-на отырып, өнердің дәстүрлі дағды-ларын пайдалана білу.
2. Жоғары деңгей
2.2 0411022 – Сахна ма шинисі
КҚ 2.2.1 Механикалық құралдармен құрылғыларын және сахнаның негізгі бөліктерінің айырмашы лықтарын білу.
КҚ2.2.2 Жоғарғы механикалық құрылғыларымен және көмекші құрал жабдықтарды игере білу
КҚ2.2.3 Механикалық құралдарды, сахна планшетін, кулис машиналарын, көтеріліп – түсірілетін алаңдарды игере білу. КҚ2.2.4 Театрлық шымылдықтың әртүрлі түрлерін білу.
КҚ2.2.5 Панорамалар мен көкжиектік сахна безендірілуінің сәндік элементтерін және олардың жасалу технологияларын ажырата білу
2. Жоғары деңгей
2.3. 0411032 – Гримші-пастижер
КҚ 2.3.1 Қоюшы-суретшінің жаса-ған актердің сыртқы эскиз гримі бойынша түбегейлі өзгертуге сәйкес жолмен құрған бейненің ішкі маңызын ашуды үйрену.

ПК2.3.2 Использует гримировальные принадлежности (грим, пуховка, пудра, шпатели для снятия грима) в композиционном решении театрального образа.
ПК2.3.3 Готовит для актеров парики, наклейки (усы, бороды, баки), гримерную, инструменты и материалы.
ПК2.3.4 Использует характерный грим и прическу, портретный грим, грим сказочных персонажей для спектаклей стилизованного, условного или сказочного характера.
2. Повышенный уровень
2.4 041104 2 – Костюмер
ПК2.4.1 Учитывает амортизацию костюма, обеспечивает сохранность и надлежащий вид.
ПК2.4.2 Контролирует чистоту костюма, чистоту сценической мебели и обыгрываемых частей декораций.
ПК2.4.3 Отвечает за все составные части костюма каждого актера, подписывает каждый костюм во избежание путаницы.
ПК2.4.4Различает виды костюмов, область применения.
ПК2.4.5 Выполняет несложную переделку и несложный ремонт театральных костюмов.
3. Специалист среднего звена
3.5 041105 3 –Художник декоратор
ПК3.5.1 Выполняет декорационно-живописные работы, владеет техникой коллажа и аппликации.
ПК3.5.2 Выполняет художественную обработку разными технологическими приемами: роспись павильонов, мягких декораций, тканей, имитации укрупненных фактур.
ПК3.5.3Владеет техникой клеевой живописи.
ПК3.5.4 Исполняет театральный макет спектакля.
ПК3.5.5 Определяет порядок изготовления составных частей художественного оформления спектакля.
ПК3.5.6 Исполняет и утверждает эскизы костюмов для актеров согласно режиссерскому замыслу
3. Специалист среднего звена
3.6 041106 3 – Оператор световой аппаратуры
ПК3.6.1Владеет механизмом устройства и работы театрально световых приборов.
ПК3.6.2 Использует сценические и световые эффекты в композиционном решении спектакля.
ПК3.6.3 Выполняет подготовительные работы по обслуживанию осветительной аппаратуры.
ПК3.6.4Руководит световой аппаратурой на сцене и в зале.
ПК3.6.5 Владеет правилами эксплуатации светотехнических оборудований и применяет защитные приспособления.
3. Специалист среднего звена
3.7. 041107 3 – Художник по костюмам
ПК3.7.1 Выполняет чертеж конструкций для изготовления лекал.
ПК3.7.2 Использует в композиционном решении костюма различные материалы.
ПК3.7.3 Участвует в художественном совете по выбору и утверждении эскиза костюмов.
ПК3.7.4 Проводит отбор тканей для костюмов, мебели, украшений, определяет порядок изготовления составных частей художественного оформления спектакля.
ПК3.7.5 Владеет техникой выполнения имитации материалов.
ПК3.7.6 Применяет технику "старения" костюма и специальные способы обработки костюма.
Приложение 774
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КҚ 2.3.2 Театрлық бейнедегі үйлес-тіру шешімдегі гримдеу керек- жарақтарын (грим, опа, гримді шешуге арналған қалақша) пайдалану.
КҚ 2.3.3 Әртістердің париктерін жапсырма (сақал, мұрт, т.б.) гримдеу құралдарымен материалдарын дайындау.
КҚ 2.3.4 Ертегі мазмұнындағы немесе стилденген шартты спектаклдердегі персонаждардың мінез-құлықын көрсететін гриммен шаш үлгісін, және портреттік гримдерді дұрыс қолдану.
2. Жоғары деңгей
2.4. 0411042 – Костюмер
КҚ 2.4.1 Костюмнің амортизаци-ясын ескере отырып оның сыртқы түрін сақтау.
КҚ 2.4.2 Костюм тазалығын және сахна жиһаздарының сәндік бөліктерінің тазалығын қадағалау.
КҚ 2.4.3 Әрбір костюмдердің бөліктерін, құрамын және костюмдердің шатасып кетпеуін қадағалау.
КҚ 2.4.4 Қолданыстағы костюм түрлерін ажырата білу.
КҚ 2.4.5 Театралдық костюмдерді жөндеу және жеңіл өзгертулер жұмыстарын жасай білу.
3 Орта буын маманы
3.5. 0411053 –Суретші-декоратор
КҚ 3.5.1 Сәндік –кескіндеме жұмыстарын жасау және аппликация, коллаж техникасын игере білу.
КҚ 3.5.2 Әртүрлі көркем –өңдеу технологиялық әдістерін: павильондарды әшекейлеу, жұмсақ сәндік маталар, фактураларды ірілендіру имитацияларын орындай алу.
КҚ 3.5.3 Кескіндеме жапсыру техникасын білу.
КҚ 3.5.4 Спектакльдің театрлық макетін орындай алу.
КҚ 3.5.5. Спектакльді көркем безендіруде бөліктерінің құрамынын тиянақты реттеу.
КҚ 3.5.6 Режиссер ойымен әртіс костюмдерінің эскизін келісе отырып орындау.
3 Орта буын маманы
3.6. 0411063 – Жарық аппараттары операторы
КҚ 3.6.1 Театрдағы жарық приборларының механикалық құрылымы мен жұмысын білу.
КҚ 3.6.2 Қойылым кезіндегі композициялық шешімге, сахналық жарық эффектілерін қолдана білу.
КҚ 3.6.3 Спектакльді көркем жа-рықтандырудағы әртүрлі жарық түсіру аппаратурасын пайдалана білу.
КҚ 3.6.4 Сахнада және залда жарық беретін аппаратураларды басқара білу.
КҚ 3.6.5 Жарық техникалық құрылымдары мен және қорғаныс қауіпсіздік ережесін білу.
3 Орта буын маманы
3.7.0411073- Костюмдер бойынша суретшісі
КҚ 3.7.1. Үлгіні дайындау, сызу конструкцияларын орындау тәсіл-дерін білу.
КҚ 3.7.2 Костюмді үйлестіру ше-шімінде әртүрлі материалдарды пайдалану.
КҚ 3.7.3 Костюм эскиздерін жасауда және таңдауда көркемдік кеңестерге қатысу.
КҚ 3.7.4 Костюм маталарын таңдауда, жиһаздарда, әшекей лерде, спектакльді көркем –безендіруде жасалған жұмыстарды реттеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 774-қосымша

- иностранного языка, лексического (1200-1400 ед) и грамматического уровня, необходимого для чтения текстов со словарем текстов социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 1,2
ОГД 03
Физическая культура.
Теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества; основные требования к организации здорового образа жизни; физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни; критерии эффективности здорового образа жизни; двигательные функции организма; повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды; личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи; режимы двигательной активности; легкая атлетика; гимнастика; лыжная подготовка;плавание; туризм; спортивные и подвижные игры;казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры.
Знания:
- закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста.
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля.

- мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға
БҚ 1,2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материал;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді
БҚ 1,2
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық
- талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізуді

БК 4,7
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация;
становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип
культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
Знания:
-основных понятий;
- понятий: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенностей индийской культуры и ее основных достижений;
- понятий: ислам; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностных ориентаций;
- культуры Франции: Ашельская культура, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1,2,3,8
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность; наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представления о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представления о роли науки и научного познания, его структурах, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1,2,3,6,8
СЭД 03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система; социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения; социальные процессы; социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; социально-экономические процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
-представления о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представления о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.

БҚ 4,7
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зерттеудің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; конфуциялық-даосистік мәдениет түрі;
үнді-буддалық мәдениет түрі; ислам мәдениетінің әлемі; христиан мәдениетінің түрі; батыс еуропалық мәдениет түрі және оның қазіргі әлем дамуына әсері; африка мәдениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі;
нәсіл мәселесі; көшпенділік өркениетінің пайда болуы мен ерекшелігі; Орта ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы аралығындағы қазақтардың мәдени әдет-ғұрыптары; қазіргі замандағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
негізгі ұғымдарын;
конфуциялық; даосизм; Кытай өнері; Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері туралы; ислам; Мұхаммед; Кұран; Алла; Мекке; христиан ілімінің негізгі принциптері және құнды бағыт-бағдарларын;
Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиет, философия;
көшпенділердің өмір салты және құндылықтар жүйесін; орта ғасырлардағы қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыру; Қазақстанның орта ғасыр мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсерін
Іскерліктер:
қытай мәдениетінің ерекшеліктерін көрсете білу;
мәдениеттану ұғымдарымен еркін қолдана білу;
көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету
БҚ 1,2,3,8
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия мәні, әлемдік философиялық түсініктің негізгі кезеңдері; адам табиғаты және оның тіршілік етуінің мәні; адам және Құдай; адам және ғарыш әлемі; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлға еркіндігі мен жауапкершілігі; адамдық таным және іс-әрекет; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында
Білімдер:
әлемнің философиялық, ғылыми және сенімдік бейнелері, адам өмірінің мәні туралы түсінік;
әлеуметтік және этикалық мәселелердегі ғылым және ғылыми таным, оның құрылымы, формалары мен әдістері туралы түсінік
Іскерліктер:
биологиялық және әлеуметтік, тәндік және рухани бастаулардағы адам әрекетін, оның санасының мәнін, саналы және санасыз түрдегі мінез-құлығын анықтау;
қоғамдағы адамдар арасындағы қатынастың тәрбиелік нормаларын реттеу
БҚ 1,2,3,6,8
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі ретінде;
әлеуметтік қауымдастық; әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; әлеуметтік үдерістер; әлеуметтік институттар және ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік әрекеттері; саясаттану мәні; саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үдерістер Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері
Білімдер:
заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік көзқарас туралы түсінік;
әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекет ету туралы түсінік;
тұлғаны әлеуметтендіру үдерісінің, реттеу формаларының ерекшеліктерін білу
Іскерліктер:
әлеуметтік қозғалыс және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың өзге де факторларын дамыту;
билік, саясат субъектісін, саяси қарым-қатынастар және үдерістер (Қазақстан және бүкіл әлемде ) мәндерін ашу;
саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік бере алу

ПК 3.1.1 Применять в работе законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся организации статистического учета в Республики Казахстан;
ПК 3.1.2 Применять в работе методы технико-экономического анализа показателей работы организации и ее подразделений, формы первичных документов по статистическому учету и отчетности, положения и инструкции по их заполнению;
ПК 3.1.3 Систематически на основе первичных документов, а также сводок, отчетов, представляемых подразделениями организации, накапливать данные о выполнении плановых заданий и др;
ПК 3.1.4 Рассчитывать суммарные, средние, процентные и другие величины, оформлять таблицы и графики.
ПК 3.1.5 Осуществлять проверку правильности полученных данных, их сопоставимость по отдельным подразделениям с данными за предшествующие периоды;
ПК 3.1.6 Систематизировать и обрабатывать цифровые данные (осуществлять их группировку, подсчитывать итоги, рассчитывать относительные показатели);
ПК 3.1.7 Составлять финансовые документы, рассчитывать проценты, комиссионные и гербовые сборы;
ПК 3.1.8 Принимать участие в работе по анализу производственной и хозяйственно-финансовой деятельности организации;
Приложение 784
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 784 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0801000 – Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)
Квалификации:
080101 2 – Моторист буровой установки*
080102 2 – Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ*
080103 2 – Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море*
080104 2 – Вышкомонтажник*
080105 2 – Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ*
080106 2 – Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море*
080107 2 – Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при электробурении*
080108 2 – Машинист буровой установки*
080109 2 – Моторист цементировочного агрегата*

КҚ 3.1.1 Қазақстан Республикасының статистикалық есепті ұйымдастыруға қатысы бар ҚР заң шығаратын және басқа да нормативтік құқықтық актілерді қолдана алу керек
КҚ 3.1.2 Мекемелер мен олардың бөлімшелерінің жұмыс көрсеткіштеріне техникалық-экономикалық талдау жасау тәсілдерін білу, статистикалық есеп пен есеп берушілік жөніндегі бастапқы құжаттардың үлгілерін және оларды толтыру жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды қолдана алу керек;
КҚ 3.1.3 Бастапқы құжаттар негізінде, сондай-ақ мекемелердің бөлімшелерінен түскен есептер мен мәліметтерден жоспарлы тапсырмалардың орындалуын жинақтау;
КҚ 3.1.4 Жиынтық, орташа есепті, пайыздарды, басқа да шамаларды есептеп, кестелер мен графиктерді толтыру
КҚ 3.1.5 Алынған мәліметтердің дұрыстығын тексеру, жекелеген бөлімшелер бойынша өткен кезеңдегі көрсеткіштермен салыстыру;
КҚ 3.1.6 Цифрлы мәліметтерді жүйеге келтіріп, өңдеу, оларды жинақтау, қорытындысын шығару, көрсеткіштерді салыстыра білу;
КҚ 3.1.7 Қаржылық құжаттарды жасап, пайыздық, комиссиялық алымдарын шығару;
КҚ 3.1.8 Мекеменің өндірістік және шаруашылық-қаржылық қызметін талдау жөніндегі жұмысқа қатысу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 784-қосымша
Ескерту. Бұйрық 784-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай газ және химиялық
өндірісі
Мамандығы: 0801000 – Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау және
бұрғылау жұмыстарының технологиясы (бейін бойынша)
Біліктілігі: 080101 2 - Бұрғылау қондырғысының моторисі*
080102 2 - Мұнай мен газға барлау және пайдалану
скважинасын бұрғылау бұрғышысы*
080103 2 - Теңіздегі қалқымалы бұрғылау агрегатының
бұрғышысы*
080104 2 - Мұнара құрастырушы*
080105 2 - Мұнай және газға барлау және пайдалану
скважинасын бұрғылау бұрғышы көмекшісі*
080106 2 - Теңіздегі қалқымалы бұрғылау агрегатының
бұрғышы көмекшісі*
080107 2 - Электр бұрғылаумен барлау және пайдалану
скважинасын бұрғылау бұрғышы көмекшісі*
080108 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі*
080109 2 - Цементтеу агрегатының моторисі*

ПП.02 1
Получение рабочей профессии.
Усвоение правил внутреннего распорядка и правил техники безопасности на предприятии и на рабочем месте при всех процессах и работах на буровой.
Инструктаж по технике безопасности, ознакомление с основными требованиями.
Работа у ротора при спускоподъемных операциях, наращивание инструмента, обслуживание насоса, пуск и остановка, обслуживание превенторной установки, работы при испытании скважины.
Практическое усвоение всего круга обязанностей второго помощника бурильщика. Практическое освоение приемами работы у ротора с машинными ключами и автоматическими ключами при СПО, спуска и крепление обсадных труб, методы и способы смазки оборудования, смена быстро изнашиваемых запчастей, бурового оборудования, его обслуживания.
Умения:
- соблюдать технику безопасности на предприятии, на рабочем месте при всех процессах и работах на буровой;
- использовать элементы малой механизации;
- применять средства индивидуальной защиты и пожаротушения;
- выполнять работу в должности второго помощника бурильщика;
- выполнять работу с элементами малой механизации;
- применять индивидуальные защитные средства;
- использовать правильные и безопасные приемы работ при обслуживании оборудования;
- поддерживать и соблюдать культуру на рабочем месте.
Навыки:
- по выбору технологического оборудования по каталогам в зависимости от условия проведения процесса;
- по определению основных показателей работы оборудования буровой установки;
- по планированию действия, необходимых для выполнения поставленных задач;
- по эффективному использованию сырья, продуктов, вспомогательных материалов;
- по контролированию технологии промывки в процессе бурения скважин на нефть и газ;
- по выполнению технических и технологических расчетов бурения;
- по соблюдению правила техники безопасности при бурении нефтяных и газовых скважин;
- по регулированию работы скважин;
- по определению дебиты нефтяных и газовых скважин;
- вести технологический процесс добычи нефти;
- по определению основных показателей работы насосного и компрессорного оборудования;
- по соблюдению правил техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования;
- по определению режима работы оборудования;
- на основании технологического расчета оборудования подобрать стандартное оборудование;
- знать принципы и методы добычи нефти и системы нефтебизнеса;
- выполнять разборку и сборку отдельных узлов и механизмов;
- управлять работой оборудования, применяемой при добыче и ремонте скважин;
- работать оператором по ремонту и помощником бурильщика ІІІ-разряда;
- грамотно применять теоретические знания на производстве;

КП 02 1
Жұмысшы мамандығын алу.
Iшкi тәртiбiнiң ережесiн және мекемеде, барлық процесс кезiнде жұмыс орнында, бұрғылау басында еңбек қауiпсiздiгiнiң ережесiн ұғыну.
Еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi нұсқау, негiзгi мiндеттермен танысу.
Түсiрiп-көтеру операциясы кезiнде ротор маңында жұмыс iстеу, сайманды ұзарту, сорапты қызмет ету, қосу және тоқтату, превентор қондырғысымен қызмет ету, скважинаны сынау кезiндегi жұмыстар.
Бұрғышының екiншi көмекшiсi мiндетiн тәжiрибе жүзiнде игеру. Түсiрiп-көтеру операциясы кезiнде ротор маңында машина және автомат кiлттерiмен жұмыс жасауды, кигiзбе құбырларды түсiру және бекiту жұмыстарын, жабдықтарды майлау әдiстерiн және түрлерiн, бұрғылау жабдықтарының бөлшектерiн ауыстыру және оларға қызмет ету жұмыстарын тәжiрибе жүзiнде игеру.
Іскерліктер:
- мекемеде, барлық процесс кезiнде жұмыс орнында, бұрғылау басында еңбек қауiпсiздiк ережесiн сақтауы;
- кiшi механизация элементтерiн қолдануы;
- өрт сөндiру және жеке қорғаныс тәсiлiн қолдануы;
- бұрғышының екiншi көмекшiсi мiндетiн орындауы;
- кiшi механизация элементтерiмен жұмыс жасауы;
- жеке қорғаныс тәсiлдерiн қолдануы;
- жабдықтарға қызмет ету кезiнде дұрыс және қауiпсiз жұмысты орындауы;
- жұмыс орнында мәдениеттi сақтауы.
Дағдылар:
- процесті жүргізу жағдайына байланысты каталог бойынша технологиялық жабдықтарды таңдау;
- бұрғылау қондырғысы жабдықтарының жұмысының негізгі көрсеткіштерін анықтау;
- қойылған міндетті орындау қажетті әрекеттерді жоспарлау;
- шикізатты, өнімді және қосымша материалды тиімді пайдалану;
- скважинаны мұнай мен газға бұрғылау процесінде жуу технологиясын бақылау;
- бұрғылаудың техникалық және технологиялық есептерін орындау;
- мұнай және газ скважиналарын бұрғылау кезінде техника қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- скважина жұмысын реттеу;
- мұнай және газ скважинасы өнімін анықтау;
- мұнай өндірудің технологиялық процесін жүргізу;
- сорап және компрессор жабдықтары жұмысының негізгі көрсеткіштерін анықтау;
- технологиялық жабдықтарды пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сқтау;
- жабдықтардың жұмыс режимін анықтау;
- жабдықтардың технологиялық есебі негізінде стандартты жабдықтарды таңдау;
- мұнай өндіру әдістері мен принциптерін және мұнай бизнесі жүйесін білу;
- механизмдер мен жеке тораптарды шешу және жинау жұмыстарын орындау;
- өндіру және скважинаны жөндеу кезінде қолданылатын жабдықтар жұмысын басқару;
- жөндеу операторының және ІІІ-дәрежелі бұрғышы көмекшісінің жұмыстарын жүргізу;
- өндірісте теориялық білімін жетік қолдану.

ПК2.6.1.- ПК2.6.6.
ПК2.7.4.-
ПК2.7.5.
ПК2.8.1.
ПК2.8.5.
ПК2.9.2.
ПК2.9.3.
ПК2.10.6.
ПК2.12.1.- ПК2.12.5.
ПК2.13.1.
ПК2.13.3.
ПК2.13.5.
ПК2.13.6.
ПК3.14.1.- ПК3.14.17.
ПК2.11.8.
ПК2.2.9.
ПК2.5.8.
БК 21
БК 27
БК 28
ПП.02 3
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Права и обязанности бурильщика и бурового мастера, нормативный состав вахты, буровой бригады. Виды работ, выполняемые вахтой, бригадой.
Существующий порядок профилактического обслуживания оборудования. Состояние первичной документации по бурению, правильность расшифровки индикаторных диаграмм.
Расшифровка картограммы, определена цену деления и произведена необходимых расчетов нагрузок.
Методы ликвидации характерных для данного района аварий, меры их профилактика, расследования происшедших аварий. Практические навыки работы за пультом бурильщика при бурении и спускоподъемных операциях, безопасные приемы работ при этом и на ремонтных работах.
Записи в вахтовом журнале и составление суточного рапорта мастера по индикаторной диаграмме. Методика составление месячного отчета мастера. Порядок учета расхода материалов и запасных частей, правила их хранения и складирования.
Порядок расследования несчастных случаев всех категорий и порядок сообщения о них.
Порядок допуска времени при строительстве скважин. Анализироваться использованного календарного времени по статьям затрат и замечание пути его улучшения.
Основные требования к организации работ, пожарной и общей безопасности работ при этом.
На протяжении всего времени пребывания на практике и специально в последние недели обучающиеся собирают материал по дипломному проектированию в соответствии с дипломным заданием.
Умения:
- составлять рабочий план и график прохождения практики;
- определять назначение и организационную структуру бурового предприятия;
- иметь представление о базе материального снабжения, энергетических ресурсах района работ, нефтегазоводности района;
- определять зоны возможных осложнений;
-определять основные функции отделов бурового предприятия, их задачи и структуры;
-пользоваться документацией по отделам;
- давать сравнительную оценку технико-экономическим показателям и планам буровых работ;
- выполнять проектно-сметную документацию на строительство скважин;
- планировать финансирования предприятия;
- составлять отчеты предприятия о производственной деятельности,
программу работ по научно-техническому прогрессу в области бурения на ближайший период;
- определять задачи БПО, структуру базы и систему складского хозяйство;
- выделять структуры и функции ЦИТС и РИТС, систему оперативного контроля за качеством строительства скважин;
- владеть правами и обязанностями бурильщика и бурового мастера;
- владеть методами безопасности приема работ за пультом бурильщика;
- соблюдать порядок учета расходов материалов и запасных частей, правила их хранения и складирования;
- применять основные требования к организации работ;
- выполнять порядок пуска в работу оборудования;
- пользоваться трехступенчатой системой очистки раствора;
- определять особенности всех типов буровых растворов и режимы их работы;
- соблюдать порядок забуривания наклонно-направленного ствола скважины;
- определять признаки начавшегося осложнение бурения;
- соблюдать порядок подготовки ствола скважины к спуску обсадной колонны и целентированию;
- применять технологию цементирования;
- выполнять типы резьбовых соединений обсадных труб, группы прочности материала труб;
- пользоваться оборудованием обвязки обсадных колонн на устье;
- определять методы оценки степени загрязнения и очистки призабойной зоны пласта;
- пользоваться оборудованием устья скважины для вызова притока из пласта;
- выполнять установку фонтанной арматуры;
- выделять особенности испытания пластов в разведочных скважинах.
Навыки:
- составлять основные производственно - технические и экономические документации;
- контролировать за работой цехов и составлять документацию на месте деятельности подразделений;
- составлять карточки отработки долот;
- расшифровать картограммы;
- определять цену деления и производить необходимые расчеты нагрузок;
- вести записи в вахтовом журнале и составлять суточный рапорт мастера по индикаторной диаграмме;
-анализировать использование календарного времени по статьям затрат;
- провести пусковую конференцию перед началом бурения скважины;
- производить установку превентора;
- замерять параметры бурового раствора;
- регулировать систему очистки раствора;
- выявлять порядок определения конструкции скважины;
-производить расчет обсадных колонн;
- определять частоты коллектора призабойной зоны пласта;
- подготовить устья и скважины к перфорации колонны;
- различать понятия испытание, опробование и освоение скважин.
БК 1-БК 42
ПК 2.10.7
ПК 2.12.6
ПК 3.14.1
ПК 3.14.17
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 15
БК 16
БК 17
БК 18
БК 19
БК 20
БК 21
БК 22
БК 23
БК 24
БК 25
БК 26
БК 27
БК 28
БК 29
БК 30
БК 31
БК 32
БК 33
БК 34
БК 35
БК 36
БК 37
БК 38
БК 39
БК 40
БК 41
БК 42
Организовать рабочее место;
Соблюдать правила и нормы охраны труда; правила техники безопасности и противопожарной защиты;
Обновлять свои знания и навыки;
Подготавливать информационно-справочную документацию предприятий;
Подготавливать карты технологического процесса, маршрутные и материальные карты и другую технологическую документацию;
Участвовать во внедрении нового технологического оборудования, в приеме и установке на производстве;
Участвовать в проведении работы по аттестации, модернизации и рационализации рабочих мест;
Участвовать во внедрении средств механизации тяжелых физических и трудоемких работ;
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
Принимать участие в разработке эффективных путей выполнения работы;
Выбирать наиболее экономичные способы и средства осуществления деятельности;
Знать этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу, окружающей природной среде;
Знать государственный, официальный и иностранные языки, владеть компьютерной грамотой;
Знать основные признаки и принципы правового государства, уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством;
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
Соблюдать правила коммуникативного поведения, делового стиля, участвовать в коллективном принятии решений по вопросам выбора наиболее эффективных путей выполнения работы;
Уметь работать в сети Интернета;
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом;
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
Знать основные сведения по геологии нефтяных и газовых месторождений;
Соблюдать правила эксплуатации и ремонта бурового оборудования;
Знать технологический процесс бурения;
Предупреждать возникновение возможных аварий;
Знать порядок чтения чертежей сложных конструкций и схемы расположения применяемого оборудования и коммуникаций;
Знать свойства материалов, применяемых при монтаже бурового оборудования;
Соблюдать правила при ведении работ технологического процесса бурения скважин на нефть, газ;
Знать правила обслуживания электрооборудования на буровых установках;
Предупреждать неисправности в работе цементировочного агрегата;
Предупреждать неисправности в работе подъемника;
Контролировать технологию бурения;
Вычерчивать схемы расположения наземных сооружений и бурового оборудования;
Организовать работу бригады;
Выбирать масштабы и правильно проставлять размеры оборудований на технологической схеме процесса;
Ведении работ технологического процесса бурения скважин на нефть, газ;
Анализировать экономический рост производства;
Изображать основные элементы электрической цепи в схемах при электрическом приводе;
Предупреждать и ликвидировать возникновение возможных аварий и осложнений;
Определять прочность оборудования нефтяной и газовой промышленности на основе свойства металлов;
Рассчитывать термодинамический процесс, производить его анализ;
Знать основные функции бурового раствора;
Знать технологию заканчивания скважин;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции

КҚ2.6.1.- КҚ2.6.6.
КҚ2.7.4.-
КҚ2.7.5.
КҚ2.8.1.
КҚ2.8.5.
КҚ2.9.2.
КҚ2.9.3.
КҚ2.10.6.
КҚ2.12.1.-
КҚ2.12.5.
КҚ2.13.1.
КҚ2.13.3.
КҚ2.13.5.
КҚ2.13.6.
КҚ3.14.1.-
КҚ3.14.17.
КҚ2.11.8.
КҚ2.2.9.
КҚ2.5.8.
КП 03
Дипломалды практикасы.
Бұрғышының және бұрғылау-шеберiнiң құқықтары мен мiндеттерi, бұрғылаушы бригадасының, вахтаның нормативтi құрылымы. Вахтамен, бригадамен орындайтын жұмыстар түрлерi.
Жабдықтардың профилактикалық қызмет көрсетудiң қазiргi ретi. Бұрғылау бойынша алған құжаттардың жағдайы, индикаторлы диаграмаларды шешiп оқудың дұрыстығы.
Картограммаларды шешiп оқу, бөлу бағасын анықтау және салалардың қажеттi есептерiн жүргiзу.
Бiр аймаққа тән апаттарды жою жолдары, оларды алдын-алу шаралары, тағы басқа апаттарды тергеу.
ТКО кезiнде және бұрғылау кезiнде бұрғышының пультте жұмыс жүргiзудiң тәжiрибелiк үйрету, бұл кезде жұмыстардың қауiпсiз және жөндеу жұмыстарында. Шебердiң айлық есеп дайындау әдiстемесi. Материалдардың және қор бөлшектердiң шығынын есептеу оларды сақтау және қоймаларға тасымалдау ретi.
Барлық категориялары бақытсыз жағдайларды тергеу, және олар туралы хабарлау ретi. Скважиналарды құру кезiнде уақыттың рұқсат етiлетiн ретi.
Күнпарақтық уақыттың пайдаланған шығын баптары бойынша талдау және оның қалпына келу жолдарын бақылап отыру.
Жұмыстарды өрт және жалпы қауiпсiздiк жұмыстарын ұйымдастыруға негiзделген талаптар.
Тәжiрибеде жүру уақытында білім алушы дипломдық тапсырмаларға сәйкес дипломдық жобалау бойынша материалдар жинайды.
Іскерліктер:
- негiзгi өндiрiстiк-техникалық және экономикалық құжаттарды құрауы;
- цехтардың жұмысын бақылауы және бөлімше қызметіне құжаттар дайындауы;
- жұмысшының жұмыс жасаған қашау карточкаларын дайындауы;
- картограммаларды оқуы, қажеттi есептеулердi жүргiзуi және бөлiм бағаларын анықтауы;
- вахталық журналда жазуларды жүргiзуi және индакаторлық диаграмма бойынша шебердiң тәулiктiк мәлiмдеме дайындауы;
- шығырлар баптары бойынша күнпарақтық уақыттың жұмсалуын талдауы;
- скважина бұрғылау алдында қосу конференциясын өткізуі;
- превенторларды қондыруы;
- бұрғылау ерітіндісінің параметірлерін өлшеуі;
- ерітінділерді тазалау жүйесін реттеуі;
- скважина конструкциясын анықтау ретiн айқындауы, кигiзбе тiзбектерiнiң есептеуiн жүргiзуi;
- қабаттың түп маңындағы аймақтың коллекторларының тазалығын анықтауы;
- саға мен шыңырауларды тiзбектi перфорациялауға дайындауы;
- скважиналарды сынау, сынамалау және игеру түстерiн айыруы.
Дағдылар:
- кенорнына байланысты газдың, мұнайдың және мұнай өнімдерінің қасиеттерін анықтау;
- скважинаны бұрғылау процесінің қосымша және негізгі операцияларын орындау;
- мұнай мен газды бұрғылау жұмыстарының технологиясына жаңа әдістерді енгізу;
- теңіз құрылғыларына бұрғылау жабдықтарын орналастыру схемасын құру;
- скважинаны бұрғылауға арналған құрылғылар және әдістерге негізделген жаңа технологиялық тәсілдерді игеру;
- техника қауіпсіздігін сақтау, теңізді, мұхитты ластанудан сақтау және қоршаған ортаны қорғау шараларын жүргізу;
- өндірісте теориялық білімін жетік қолдану;
- дипломдық жоба тақырыбына сәйкес материал жинау.
БҚ 1-БҚ 42
КҚ2.10.7.
КҚ2.12.6.
КҚ3.14.1.-
КҚ3.14.17.
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
БҚ 17
БҚ 18
БҚ 19
БҚ 20
БҚ 21
БҚ 22
БҚ 23
БҚ 24
БҚ 25
БҚ 26
БҚ 27.
БҚ 28.
БҚ 29
БҚ 30
БҚ 31
БҚ 32
БҚ 33
БҚ 34
БҚ 35
БҚ 36
БҚ 37
БҚ 38
БҚ 39
БҚ 40.
БҚ 41
БҚ 42
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
Еңбек қорғау ережесін және нормаларын, техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғану ережелерін сақтау;
Өзінің білімі мен дағдысын жетілдіру;
Мекемеде ақпарат-анықтамалық құжаттарды дайындау;
Технологиялық процестің картасын, материалдың және маршруттың картасын және тағы басқа технологиялық құжаттарды дайындау;
Өндіріске жаңа технологиялық жабдықтарды енгізуге, қабылдауға және құруға қатысу;
Жұмыс орнын аттестациялауға, жетілдіруге және жаңалық енгізу жұмыстарын өткізуге қатысу;
Ауыр дене және еңбек қиындығы жоғары жұмыстарға механикалық құралдарды енгізуге қатысу;
Жеке және коммуникативтік тәртіп ережелерін сақтау;
Жұмысты орындаудың тиімді әдістерін жасақтауға қатысу;
Қызметті іске асырудың ең тиімді экономикалық әдістерін және құралдарын таңдау;
Адам мен адам арасындағы, қоғаммен және қоршаған ортамен қарым-қатынасты реттейтін тәртіптік және құқықтық нормаларды білу;
Мемлекеттік, ресми және шетел тілдерін білу, компьютерлік сауаттылықты игеру;
Құқықтық мемлекеттік белгілері мен принциптерін білу және еңбек заңдылықтарына сәйкес, өз құқықтарын қорғай білу;
Кәсіптік қызметіндегі орындалған жұмысқа және проблемаларды өз бетімен тиімді шешуге жауапкершілікпен қарау;
Қарым – қатынаста этика, эстетика және іскерлік стил ережелерін сақтау, жұмысты орындаудың тиімді жолдарын таңдауда ұжыммен бірге шешім қабылдауға қатысу;
Интернет желiсiнде жұмыс жасап білу;
Технологиялық процесте қаралған жұмыс әрекеттерін орындау;
Қызметін іске асыруда ең тиімді құралдар мен әдістерін таңдау;
Жоғары білікті маманның басшылығымен жұмысты орындау;
Мұнай және газ кенорындарының геологиясы бойынша негізгі мәліметтерді білу;
Бұрғылау жабдықтарын жөндеу және пайдалану ережелерін сақтау;
Бұрғылаудың технологиялық процесін білу;
Апатты жағдай мүмкін болуын ескерту;
Күрделі конструкциялардың сызбаларын оқу ретін және қолданылатын жабдықтар мен коммуникациялардың орналасу схемасын білу;
Бұрғылау жабдықтарын құрастыруға пайдаланатын материалдардың қасиетін білу.
Скважинаны мұнай мен газға бұрғылаудың технологиялық процесі жұмыстарын жүргізу ережелерін сақтау;
Бұрғылау қондырғыларындағы электр жабдықтарына қызмет көрсету ережелерін білу;
Цементтеу агрегаты жұмысындағы ақауды ескерту;
Көтергіш жұмысындағы ақауды ескерту;
Бұрғылау технологиясын бақылау;
Бұрғылау жабдықтары мен жер үсті құрылымдарының орналасу схемаларын сызу;
Бригаданың жұмысын ұйымдастыру;
Процестің технологиялық схемасына жабдықтардың өлшемдерін дұрыс анықтап, масштабын таңдау;
Скважинаны мұнай мен газға бұрғылаудың технологиялық процесі жұмыстарын жүргізу;
Өндірістің экономикалық өсуін талдау;
Электр жетегі кезіндегі схемаға электр тізбегінің негізгі элементтерін бейнелеу;
Мүмкін апаттар мен қиындықтардың пайда болуын ескерту және жою;
Металл қасиеттері негізінде мұнай және газ өнеркәсібі жабдықтарының беріктігін анықтау;
Термодинамикалық процесті есептеу, оған талдау жүргізу;
Бұрғылау ерітіндісінің негізгі функциясын білу;
Скважинаны аяқтау технологиясын білу;
2- кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер

1. Повышенный уровень
2.1 Код и наименование квалификации
080101 2 - Моторист буровой установки*
ПК 2.1.1. Подготовить силовые агрегаты к пуску и их пуск;
ПК 2.1.2. Контролировать бесперебойную работу силовых агрегатов;
ПК 2.1.3. Производить осмотр двигателей и силовых агрегатов, устранить дефекты и принимать меры по предупреждению аварий;
ПК 2.1.4. Выполнять ремонт буровых оборудований, двигателей, силовых агрегатов и передаточных устройств;
ПК 2.1.5. Обслуживать, разбирать, ремонтировать и собирать турботрансформаторы и турбомуфты;
ПК 2.1.6. Вести техническую документацию.
2.
2.2. Код и наименование квалификации
080102 2 – Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ*
ПК 2.2.1. Вести технологический процесс бурения;
ПК 2.2.2. Проводить строительство скважин на нефть и газ, их эксплуатацию и испытание разведочных скважин;
ПК 2.2.3. Предупреждать и ликвидировать осложнения и аварии при бурении скважин;
ПК 2.2.4. Участвовать в работах по цементированию обсадных колонн;
ПК 2.2.5. Участвовать в ремонте бурового оборудования;
ПК 2.2.6. Участвовать в монтаже, демонтаже, транспортировке буровой установки;
ПК 2.2.7. Участвовать в работе по приготовлению, утяжелению и химической обработке буровых растворов;
ПК 2.2.8. Руководить работой вахты и вести первичную техническую документацию;
ПК 2.2.9. Применять контрольно – измерителные приборы и предохранительные устройства
3.
2.3. Код и наименование квалификации
080103 2 – Бурильщик плавучего бурильного агрегата на море*
ПК 2.3.1. Участвовать в установке бурильного плавучего агрегата на точке бурения в море;
ПК 2.3.2. Подготавливать бурильный агрегат к работе;
ПК 2.3.3. Вести и организовать технологический процесс бурения на море;
ПК 2.3.4. Участвовать в эксплуатации бурильного плавучего агрегата, контрольно-измерительных инструментов и приборов;
ПК 2.3.5. Производить бурение шурфов под сваи оснований морских буровых установок;
ПК 2.3.6. Выполнить спуск и подъем бурильного инструмента;
ПК 2.3.7. Участвовать при монтаже и эксплуатации комплекса подводного противовыбросового оборудования;
ПК 2.3.8. Вести установленную технологическую документацию.
4.
2.4. Код и наименование квалификации
080104 2 - Вышкомонтажник*
ПК 2.4.1. Подготовить к работе оборудование, инструменты, приспособления;
ПК 2.4.2. Подготовить буровую установку к монтажу и к сдаче в эксплуатацию после монтажа;
ПК 2.4.3. Выполнять монтаж, демонтаж бурового оборудования, механизмов по подъему и опусканию вышки;
ПК 2.4.4. Транспортировать буровое оборудование, буровые вышки, привышечные сооружения, механизмы по подъему и спуску вышек;

1. Жоғары деңгей
2.1. Біліктіліктің коды және атауы
080101 2 Бұрғылау қондырғысының моторисі*
КҚ2.1.1. Күштік агрегатты іске қосуға дайындау және іске қосу;
КҚ2.1.2. Күштік агрегаттың үздіксіз жұмыс жасауын бақылау;
КҚ2.1.3. Қозғалытқыштарға, күштік агрегаттарға тексеру жүргізу, ақауды жою және апатты ескерту шараларын алу;
КҚ2.1.4. Бұрғылау жабдықтарын, қозғалтқыштарды, күштік агрегаттарды және беріліс құрылғыларын жөндеу жұмысын орындау;
КҚ2.1.5. Құбырлы трансформаторды және құбырлы муфтаны жинау, жөндеу және қызмет көрсету;
КҚ2.1.6. Техникалық құжаттарды жүргізу.
2.
2.2. Біліктіліктің коды және атауы
080102 2 Мұнай мен газға барлау және пайдалану скважинасын бұрғылау бұрғышысы*
КҚ2.2.1. Бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу;
КҚ2.2.2. Мұнай және газға скважина құрылысын салуды орындауы, оны пайдалануы және барлау скважинасын сынау;
КҚ2.2.3. Скважинаны бұрғылау кезіндегі мүмкін апаттар мен қиындықтарды ескерту және жою;
КҚ2.2.4. Кигізбе тізбекті цементтеу жұмысына қатысу;
КҚ2.2.5. Бұрғылау жабдықтарын жөндеуге қатысу;
КҚ2.2.6. Бұрғылау қондырғысын құрастыруға, айыруға және көшіруге қатысу;
КҚ2.2.7. Бұрғылау ерітінділерін дайындауға, ауырлатуға және химиялық өңдеу жұмысына қатысу;
КҚ2.2.8. Техникалық құжат дайындауда кезек жұмысына басшылық жасау;
КҚ2.2.9. Бакылау-өлшеу аспаптарын және сақтандыру құрал-саймандарын қолдану;
3.
2.3. Біліктіліктің коды және атауы
080103 2 Теңіздегі қалқымалы бұрғылау агрегатының бұрғышысы*
КҚ2.3.1. Теңізде бұрғылау нүктесіне қалқымалы бұрғылау агрегатын қондыруға қатысу;
КҚ2.3.2. Бұрғылау агрегатын жұмысқа дайындау;
КҚ2.3.3. Теңізде бұрғылаудың технологиялық процесін ұйымдастыруы және жүргізу;
КҚ2.3.4. Қалқымалы бұрғылау агрегатын, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалануға қатысу;
КҚ2.3.5. Теңіздегі бұрғылау қондырғысы негізінің астынан шурфты бұрғылау;
КҚ2.3.6. Бұрғылау құралдарын көтеріп түсіруді орындау;
КҚ2.3.7. Су астында шығарып тастауға қарсы жабдықтар комплексін жинау және пайдалану жұмысына қатысу;
КҚ2.3.8. Бекітілген технологиялық құжаттарды жүргізу.
4.
2.4. Біліктіліктің коды және атауы
080104 2 Мұнара құрастырушы*
КҚ2.4.1. Жабдықтарды, құралдарды, саймандарды жұмысқа дайындау;
КҚ2.4.2. Бұрғылау қондырғысын құрастыруға дайындау және іске қосуға тапсыру;
КҚ2.4.3. Бұрғылау жабдықтарын және мұнараны көтеріп, түсіру механизмдерін құрастыруды, бөлшектеуді орындау;
КҚ2.4.4. Бұрғылау жабдықтарын, бұрғылау мұнараларын, мұнара жабдықтарын, мұнараны көтеріп түсіру механизмдерін тасымалдау;

ПК 2.4.5. Установить и проверить центровку буровой вышки;
ПК 2.4.6. Вести соответствующую документацию на буровую установку;
ПК 2.4.7. Определять основные свойства металлов, применяемых для изготовления бурового оборудования;
ПК 2.4.8. Испытывать сварные швы, определять дефекты в сварных швах и устранять их;
5.
2.5. Код и наименование квалификации
080105 2 – Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ*
ПК 2.5.1. Подготовить к пуску буровую установку;
ПК 2.5.2. Вести отдельные виды работ технологического процесса бурения скважин на нефть и газ
ПК 2.5.3. Приготавливать и обрабатывать буровой раствор;
ПК 2.5.4. Проводить процесс бурения под руководством бурильщика;
ПК 2.5.5. Участвовать в ликвидации осложнений и аварий;
ПК 2.5.6. Определять и устранять неисправности в работе буровых насосов;
ПК 2.5.7. Проводить профилактический ремонт бурового оборудования;
ПК 2.5.8. Участвовать в проведении работ по цементированию обсадных колонн в скважине;
6.
2.6. Код и наименование квалификации
080106 2 – Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата на море*
ПК 2.6.1. Участвовать в установке бурильного плавучего агрегата;
ПК 2.6.2. Подготовить агрегат к работе;
ПК 2.6.3. Проверить и подготовить инструменты и буровые оборудования плавучего агрегата;
ПК 2.6.4. Проводить процесс бурения на море под руководством бурильщика плавучего бурильного агрегата;
ПК 2.6.5. Вести контроль за безопасной эксплуатациейподводного противовыбросового оборудования;
ПК 2.6.6. Участвовать в спуске и подъеме бурильного инструмента;
ПК 2.6.7. Наблюдать за работой насосного агрегата и управлять им;
ПК 2.6.8. Проверять и подготавливать инструменты, наблюдать за исправностью применяемых инструментов.
7.
2.7. Код и наименование квалификации
080107 2 – Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин при электробурении*
ПК 2.7.1. Подготовить рабочее место к работе;
ПК 2.7.2. Обслуживать электрооборудование, буровые установки при бурении скважин на нефть, газ;
ПК 2.7.3. Наблюдать за правильной технической эксплуатацией токоподвода, электробура;
ПК 2.7.4. Проводить смену электробура, монтаж и демонтаж электрооборудования;
ПК 2.7.5. Проводить процесс бурения при бурении электробуром под руководством бурильщика;
ПК 2.7.6. Вести вахтовый журнал и учет расхода специальных материалов для обеспечения бесперебойной работы при бурении электробуром.
8.
2.8. Код и наименование квалификации
080108 2 - Машинист буровой установки*
ПК 2.8.1. Подготовить к работе двигатели силовых и дизельных электрических агрегатов;

КҚ2.4.5. Бұрғылау мұнарасын орнықтыруы және тексеру;
КҚ2.4.6. Бұрғылау қондырғысына тиісті құжаттарды жүргізу;
КҚ2.4.7. Бұрғылау жабдықтарын дайындауға қажетті металдардың қасиеттерін анықтау;
КҚ2.4.8. Пісірілген тігістерді сынау, пісірілген тігістердегі ақауды анықтау және оларды жою.
5.
2.5. Біліктіліктің коды және атауы
080105 2 Мұнай мен газға барлау және пайдалану скважинасын бұрғылау бұрғышы көмекшісі*
КҚ2.5.1. Бұрғылау қондырғысын іске қосуға дайындау;
КҚ2.5.2. Скважинаны мұнай мен газға бұрғылаудың технологиялық процесінің жеке жұмыс түрлерін жүргізу;
КҚ2.5.3. Бұрғылау ерітінділерін дайындау және өңдеу;
КҚ2.5.4. Бұрғышының басшылығымен бұрғылау процесін жүргізу;
КҚ2.5.5. Апат пен асқынуды жоюға қатысу;
КҚ2.5.6. Бұрғылау сорабы жұмыстарындағы ақауды анықтап жою;
КҚ2.5.7. Бұрғылау жабдықтарын алдын-ала жөндеуден өткізу.
КҚ2.5.8. Скважинаға түсірілген кигізбе тізбегін цементтеу жұмысын жүргізуге қатысу;
6.
2.6. Біліктіліктің коды және атауы
080106 2 Теңіздегі қалқымалы бұрғылау агрегатының бұрғышы көмекшісі*
КҚ2.6.1. Қалқымалы бұрғылау агрегатын орнатуға қатысу;
КҚ2.6.2. Агрегатты жұмысқа дайындау;
КҚ2.6.3. Қалқымалы агрегаттың бұрғылау жабдықтарын және құралдарын дайындау және тексеру;
КҚ2.6.4. Қалқымалы бұрғылау агрегаты бұрғышысының басшылығымен теңізде бұрғылау процесін жүргізу;
КҚ2.6.5. Су астында шығарып тастауға қарсы жабдықтарды қауіпсіз пайдалануға бақылау жүргізу;
КҚ2.6.6. Бұрғылау құралдарын көтеріп-түсіруге қатысу;
КҚ2.6.7. Сорап агрегаты жұмысын бақылау және оны басқару;
КҚ2.6.8. Пайдаланылатын құралдардың дұрыстығын бақылау, дайындау және тексеру.
7.
2.7. Біліктіліктің коды және атауы
080107 2 Электр бұрғылаумен барлау және пайдалану скважинасын бұрғылау бұрғышы көмекшісі*
КҚ2.7.1. Жұмыс орнын жұмысқа дайындау;
КҚ2.7.2. Мұнай мен газға скважинаны бұрғылау кезінде бұрғылау қондырғысының электр жабдықтарына қызмет көрсету;
КҚ2.7.3. Тоқ желісін және электр бұрғыны дұрыс техникалық пайдалануды бақылау;
КҚ2.7.4. Электр жабдықтарын құрастыру және бөлшектеу, электр бұрғыны ауыстыруды жүргізу;
КҚ2.7.5. Бұрғышы басшылығымен электр бұрғымен бұрғылау кезіндегі бұрғылау процесін жүргізу;
КҚ2.7.6. Кезек журналын толтыруы және электр бұрғымен бұрғылау кезінде тоқтаусыз жұмысты қамтамасыз ету үшін арнайы материалдың жұмсалу есебін жүргізу.
8.
2.8. Біліктіліктің коды және атауы
080108 2 Бұрғылау қондырғысының машинисі*
КҚ2.8.1. Қозғалтқышты, күштік және дизелдік электр агрегатын жұмысқа дайындау;

ПК 2.8.2. Проводить техническое обслуживание двигателей силовых и дизельных электрических агрегатов;
ПК 2.8.3. Регулировать заданный режим работы двигателей и силовых агрегатов в зависимости от условий бурения;
ПК 2.8.4. Участвовать в ремонте двигателей и силовых агрегатов;
ПК 2.8.5. Содержать все узлы и механизмы агрегата в работоспособном состоянии;
ПК 2.8.6. Вести учет работы двигателей и силовых агрегатов, учет расхода горюче-смазочных материалов.
9.
2.9. Код и наименование квалификации
080109 2 - Моторист цементировочного агрегата*
ПК 2.9.1. Подготовить цементировочный агрегат к работе;
ПК 2.9.2. Обслуживать силовые и технологические оборудования, ходовые части цементировочных агрегатов;
ПК 2.9.3. Обеспечить нормальную работу двигателей цементировочного агрегата;
ПК2.9.4. Устранить неполадки, возникающие в процессе работы цементировочного агрегата;
ПК 2.9.5. Выполнять профилактический и текущий ремонт цементировочного агрегата;
ПК 2.9.6. Вести документацию на произведенные работы;
ПК 2.9.7. Наблюдать за расходом жидкости, закачиваемой в скважину.
10.
2.10. Код и наименование квалификации
080110 2 - Машинист по цементажу скважин*
ПК 2.10.1. Подготовить оборудования, предназначенные для цементирования скважин;
ПК 2.10.2. Контролировать бесперебойную работу оборудования, предназначенную для цементирования скважин;
ПК 2.10.3. Обслуживать оборудования, предназначенные для цементирования скважин и регулировать ее работы;
ПК 2.10.4. Выявлять и предупреждать неисправности в работе оборудования;
ПК 2.10.5. Выполнять профилактический и текущий ремонт оборудования, предназначенного для цементирования скважин;
ПК 2.10.6. Производить обвязку нагнетательных линий с агрегатами и устьевой арматурой;
ПК 2.10.7. Вести техническую документацию.
11.
2.11. Код и наименование квалификации
080111 2 Лаборант
ПК 2.11.1. Подготовить приборы к работе;
ПК 2.11.2. Замерить параметры бурового и цементного растворов;
ПК 2.11.3. Составить рецепт обработки бурового и цементного раствора;
ПК 2.11.4. Знать сведения о качестве бурового цементного раствора;
ПК 2.11.5. Содержать лабораторные приборы в рабочем состоянии;
ПК 2.11.6. Вести первичную геологическую документацию;
ПК 2.11.7. Применять первое начало термодинамики для реальных газов;
ПК 2.11.8. Наблюдать за приготовлением химических реагентов.
12.
2.12. Код и наименование квалификации
080112 2 - Машинист подъемника по опробованию скважин*
ПК 2.12.1. Подготовить подъемник к работе на объекте;
ПК 2.12.2. Производить техническое обслуживание и ремонт подъемника по опробованию скважин;

КҚ2.8.2. Қозғалтқышты, күштік және дизелдік электр агрегатына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
КҚ2.8.3. Бұрғылау жағдайына байланысты қозғалтқыш пен күштік агрегаттың берілген жұмыс режимін реттеу;
КҚ2.8.4. Қозғалтқыш пен күштік агрегатты жөндеуге қатысу;
КҚ2.8.5. Агрегаттың механизмі және барлық түйіндерін жұмыс жағдайында сақтау;
КҚ2.8.6. Қозғалтқыш және күштік агрегат жұмысы есебін, және жану-майлау материалының жұмсалу есебін жүргізу.
9.
2.9. Біліктіліктің коды және атауы
080109 2 Цементтеу агрегатының моторисі*
КҚ2.9.1. Цементтеу агрегатын жұмысқа дайындау;
КҚ2.9.2. Цементтеу агрегатының қозғалмалы бөлігіне, күштік және технологиялық жабдықтарына қызмет көрсету;
КҚ2.9.3. Цементтеу агрегаты қозғалтқышының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ2.9.4. Цементтеу агрегатының жұмысы кезінде байқалған ақауларды жою;
КҚ2.9.5. Цементтеу агрегатының алдын ала және ағымдағы жөндеуін орындау;
КҚ2.9.6. Жасалған жұмыстардың құжатын жүргізу;
КҚ2.9.7. Скважинаға айдалатын сұйықтың жұмсалуын бақылау.
10.
2.10. Біліктіліктің коды және атауы
080110 2 Скважинаны цементтеу машинисі*
КҚ2.10.1. Скважинаны цементтеу үшін арналған жабдықтарды дайындау;
КҚ2.10.2. Скважинаны цементтеу үшін арналған жабдықтардың үздіксіз жұмыс жасауын бақылау;
КҚ2.10.3. Скважинаны цементтеу үшін арналған жабдықтарға қызмет көрсету және оның жұмысын реттеу;
КҚ2.10.4. Жабдықтың жұмысы кезіндегі ақауды анықтап ескерту;
КҚ2.10.5. Скважинаны цементтеу үшін арналған жабдықтың алдын-ала және ағымдағы жөндеуін орындау;
КҚ2.10.6. Айдау жүйесін агрегатпен және саға арматурасымен байланыстыруды жүргізу;
КҚ2.10.7. Техникалық құжаттарды жүргізу.
11.
2.11. Біліктіліктің коды және атауы
080111 2 Лаборант
КҚ2.11.1.Аспаптарды жұмысқа дайындау;
КҚ2.11.2. Бұрғылау және цемент ерітінділерінің параметрлерін өлшеу;
КҚ2.11.3. Бұрғылау және цемент ерітінділерін өңдеу рецептілерін құрастыру;
КҚ2.11.4. Бұрғылау және цемент ерітінділерінің сапасы туралы мәліметті білу;
КҚ2.11.5. Лабораториялық аспаптарды жұмыс жағдайында сақтау;
КҚ2.11.6. Алғашқы геологиялық құжаттарды жүргізу;
КҚ2.11.7. Реал газдар үшін термодинамиканың бірінші бастамасын қолдану.
КҚ2.11.8.Химиялық реагенттердің даярлауын бакылау;
12.
2.12. Біліктіліктің коды және атауы
080112 2 Скважинаны сынау көтергішінің машинисі;*
КҚ2.12.1. Объектіде көтергішті жұмысқа дайындау;
КҚ2.12.2. Скважинаны сынау кезінде көтергішке техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жүргізу;

ПК 2.12.3. Выявлять и устранять неисправности в работе оборудования подъемников по опробованию скважин;
ПК 2.12.4. Контролировать выполнение технологического процесса и другие виды работ по опробованию скважин;
ПК 2.12.5. Участвовать в подготовительно-заключительных работах, монтаже и демонтаже подъемника;
ПК 2.12.6. Вести журнал учета работы подъемника.
13.
2.13. Код и наименование квалификации
080113 2 – Мастер буровой установки*
ПК 2.13.1. Организовать действия рабочей вахты;
ПК 2.13.2. Осуществлять оперативный контроль за технологией бурения;
ПК 2.13.3. Контролировать техническое состояние бурового оборудования и инструментов;
ПК 2.13.4. Проверить комплектность и исправность всего технологического инструмента, материалов, труб, прибывающих на буровую;
ПК 2.13.5. Устранить и предупредить нарушения хода производственных процессов;
ПК 2.13.6. Устранить и ликвидировать возможные аварии и осложнения;
ПК 2.13.7. Вести технологические документации на буровой, работать с технологической схемой;
ПК 2.13.8. Производить оценку эффективности геолого-разведочных работ на основании их основных показателей.
14. Специалист среднего звена
3.1. Код и наименование квалификации
080114 3 – Техник - технолог
ПК 3.14.1. Знать технологию ведения буровых работ на нефть и газ в различных геологических, инженерно – технологических, климатических и дорожно – транспортных условиях;
ПК 3.14.2. Контролировать процессы бурения, крепления, вскрытия, опробования, испытания и освоения продуктивных пластов;
ПК 3.14.3. Контролировать технологию промывки в процессе бурения скважин на нефть и газа;
ПК 3.14.4. Предупреждать и ликвидировать возможные осложнения и аварии;
ПК 3.14.5. Производить контроль за эксплуатацией и обслуживанием, монтажом и ремонтом буровых установок;
ПК 3.14.6. Обеспечить выполнение требований по охране окружающей среды;
ПК 3.14.7. Проводить инструктаж по охране труда и техники безопасности на рабочем месте;
ПК 3.14.8. Производить установку контроль – измерительных приборов и средства автоматизации на буровом оборудовании;
ПК 3.14.9. Выполнять технические и технологические расчеты бурения;
ПК 3.14.10. Вести технологические производственные документы на буровых установках;
ПК 3.14.11. Составлять калькуляцию проведенных работ по бурению нефтяных и газовых скважин;
ПК 3.14.12. Производить расчеты на прочность, жесткость и упругость детали машин и оборудований;
ПК 3.14.13. Применять на практике уравнение для определения теплового потока;
ПК 3.14.14. Создавать графики и диаграммы, сводные таблицы и расчеты на листах рабочей книги;

КҚ2.12.3. Скважинаны сынау кезінде көтергіш жабдықтарының жұмысындағы ақауды анықтау және жою;
КҚ2.12.4. Скважинаны сынау бойынша жұмыстар түрлерін және технологиялық процестің орындалуын бақылау;
КҚ2.12.5. Көтергішті бөлшектеуге және құрастыруға дайындау және аяқтау жұмыстарына қатысу;
КҚ2.12.6. Көтергіш жұмысының есебі журналын жүргізу.
13.
2.13. Біліктіліктің коды және атауы
080113 2 Бұрғылау қондырғысының шебері*
КҚ2.13.1. Жұмыс кезегі әрекетін ұйымдастыру;
КҚ2.13.2. Бұрғылау технологиясын бақылауды іске асыру;
КҚ2.13.3. Бұрғылау жабдықтары мен құралдардың техникалық жағдайын бақылау;
КҚ2.13.4. Бұрғылауға тиісті жабдықтардың, құралдардың, материалдардың және құбырлардың ақаусыздығын және толықтығын тексеру;
КҚ2.13.5. Өндірістік процестер жүрісіндегі ақауларды ескерту және жою;
КҚ2.13.6. Мүмкін апаттар мен қиындықтарды ескерту және жою;
КҚ2.13.7. Бұрғылауда технологиялық құжаттарды жүргізу, технологиялық схемамен жұмыс жасау;
КҚ2.13.8. Негізгі көрсеткіштерге сүйеніп, геологиялық барлау жұмыстарының тиімділігіне баға беру.
14. Орта буын маманы
3.14. Біліктіліктің коды және атауы
080114 3 Техник-технолог
КҚ3.14.1. Геологиялық, инженер-технологиялық, климаттық және жол көлік жағдайында мұнай және газға бұрғылау жұмыстарын жүргізу технологиясын білу;
КҚ3.14.2. Құнарлы қабаттарды бұрғылау, бекіту, ашу, байқау, сынау, игеру процестерін бақылау;
КҚ3.14.3. Скважинаны мұнай мен газға бұрғылау процесінде жуу технологиясын бақылау;
КҚ3.14.4. Мүмкін апаттар мен асқынуларды ескерту және жою;
КҚ3.14.5. Бұрғылау қондырғыларын пайдалануға, қызмет көрсетуге, құрастыруға және жөндеуге бақылау жүргізу;
КҚ3.14.6. Сыртқы ортаны қорғау талаптарын орындауды қамтамасыз ету;
КҚ3.14.7. Жұмыс орнында еңбек қорғау және техника қауіпсіздігінен инструктаж өткізу;
КҚ3.14.8. Бұрғылау жабдықтарына бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандыру құралдарын орнатуды жүргізу;
КҚ3.14.9. Бұрғылаудың техникалық және технологиялық есебін орындау;
КҚ3.14.10. Бұрғылау қондырғыларында технологиялық өндірістік құжаттарды жүргізу;
КҚ3.14.11. Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау бойынша жүргізілген жұмыстардың калькуляциясын құру;
КҚ3.14.12. Жабдықтар және машиналар бөлшектерінің серпімділігіне, қаттылығына және беріктігіне есеп жүргізу;
КҚ3.14.13. Жылу ағынын анықтау теңдеуін тәжірибеде қолдану;
КҚ3.14.14. Жұмыс кітапшасы бетіне графиктер, диаграммалар, біріктірілген кестелермен есептеулер құру;

ПК 3.14.15. Рассчитывать основные технико-экономические показатели бурения;
ПК 3.14.16. Производить осмотр буровых оборудовании, двигателей и силовых агрегатов, устранить дефекты и принимать меры по предупреждению аварий;
ПК 3.14.17. Наблюдать за правильной работой и нагрузкой электродвигателей.
Приложение 790
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 790 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0802000 – Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ
Квалификации:

КҚ3.14.15. Бұрғылаудың негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
КҚ3.14.16. Бұрғылау қондырғыларына, қозғалытқыштарға және күштік агрегаттарға тексеру жүргізу, ақауды жою және апатты ескерту шараларын алу;
КҚ3.14.17. Электр қозғалытқыштардың жүктемесін және дұрыс жұмысын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 790-қосымша
Ескерту. Бұйрық 790-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000- Мұнай-газ және химиялық
өндірісі
Мамандығы: 0802000 – Мұнай-газ құбырлары мен қоймаларын салу және
пайдалану

288
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 794
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 794 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
0802000 – Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Основные составляющие языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие о нормах литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля; лексика; использование в речи изобразительно-выразительных средств; лексические нормы; лексикография; основные типы словарей; фонетика; основные фонетические единицы; фонетические средства языковой выразительности; орфография; принципы орфографии; словообразовательные нормы; морфология; грамматические категории и способы выражения в современном языке; морфологические нормы; синтаксис; основные единицы синтаксиса; пунктуация; лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
-переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
-излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Техническое черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение: крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение: условности в строительных чертежах. Генплан..
Знания:
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного и строительного черчения;
- основ проектирования деталей механизмов и машин общего назначения.
Умения:
- составления технологических схем и изучения чертежей магистральных газопроводов, схем согласно ГОСТу, ЕСКД,
-пользованиея справочниками, правильного выражения мысли при помощи чертежа.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 02
Основы технической механики
Теоретическая механика: основные понятия и аксиомы статики; плоская система сходящихся сил; пара сил; устойчивость равновесия; пространственная система сил; центр тяжести; кинематика точки; простейшие виды движения твердого тела; элементы динамики точки; работа и мощность. Сопротивление материалов: основные положения; растяжение и сжатие; практические расчеты на срез и смятие; геометрические характеристики плоских сечений; изгиб прямого бруса; косой изгиб и сжатие (растяжение) сдвиг и кручение брусьев круглого сечения; устойчивость центрально-сжатых стержней; понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Знания:
-основных понятий и аксиом статики и динамики твердого тела, сопротивления материалов, статики сооружений;
- основных положений статики, кинематики, динамики, методов расчета элементов машин и сооружений на прочность, жесткость и устойчивость.
Умения:
- свободно и точно ориентироваться в выборе посадок и допусков;
- проставлять величины параметров шероховатости поверхности;
- вести расчет допусков и посадок для разных соединений;
- проводить настройку измерительного инструмента;
- пользоваться нормативной документацией.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 03
Прикладная информатика
Практическая работа на ЭВМ, использование программного обеспечения ЭВМ на уровне оператора, работа с элементами операционной системы, программы- оболочки: выполняющие функции операционной системы, применение оболочки, применение редакторов текстовой информации в делопроизводстве и оформлении курсовых и дипломных работ, работа с графическим редактором, практические вопросы математического моделирования, алгоритмизация и реализация численных методов на ЭВМ, работа с электронной таблицей, работа с базами данных при курсовом и дипломном проектировании, применение ЭВМ при решении прикладных программ по спецпредметам.
Знания:
-регистрации исходящей и входящей корреспонденции, применения ЭВМ в делопроизводстве, хранения, оформления, передачи дел в архив;
-общих сведений о персональных компьютерах, структурно-функциональных схем ЭВМ;
-основных этапов технологического процесса.
Умения:
- производить решения задач на ЭВМ,
- подготавливать к работе периферийные устройства и работать с ними в различных режимах,
- работать по инструкциям с программными средствами.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 04
Общая электротехника с основами электроники Электрические цепи постоянного тока; закон Ома; закон Джоуля - Ленца; закон Кирхгофа; соединение резисторов; расчет электрических цепей. Электромагнетизм: закон электромагнитной индукции; закон полного тока; резонанс напряжений; мощности в цепях переменного тока. Расчет электрических цепей переменного тока; трехфазные цепи; соединение потребителей по схеме "звезда", роль нулевого провода; соединение потребителей по схеме "треугольник"; расчет электрических цепей по трехфазному току. Трансформаторы: устройства и принципы действия однофазного трансформатора; трехфазный трансформатор. Машины переменного тока: устройства и принципы действия трехфазного асинхронного электродвигателя. Электрические машины постоянного тока; двигатели постоянного тока. Электронные и полупроводниковые приборы: электровакуумный диод и триод; полупроводниковый диод. Аппаратура управления и защиты: схема управления двигателями; меры безопасности при работе. Электроснабжение: схема передачи электрической энергии; схема электроснабжения; электрические сети. Защитное заземление: назначение, электробезопасность.
Знания:
-сущности физических явлений, происходящих в электрических магнитных цепях, машинах, аппаратах и приборах;
-электробезопасности, учета и экономии электроэнергии.
Умения:
-выбора рационального и эффективного способа применения электрической энергии;
-чтения и сбора электрических схем установок;
- технически грамотное эксплуатировать электроустановки и устраненять их неисправности.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 05
Основа сварочного дела
Теоретические основы сварки плавлением. Электродуговая и контактная сварка. Газовая сварка и резка металлов. Сварка материалов. Специальные виды сварки, пайка и склеивание.
Знания:
- материалов, применяемых в системах газоснабжения, способов изготовления деталей, фасонных частей, литейного производства, обработки давлением, сварки, резания.
Умения:
- выбрать тип сварки;
- производства сварки трубопроводовпроводов;
- сварки стали, чугунов.

288
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
6588
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 794-қосымша
Ескерту. Бұйрық 794-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0802000 – Мұнай-газ құбырлары мен қоймаларын салу және
пайдалану мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ(орыс) тілі.
Тілдің негізгі құрамдас бөліктерін; тіл және сөйлеу; ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігі; әдеби тіл нормалары туралы түсінік, норма түрлері; сөйлеу стильдері, әр стилдің ерекшелігі және жанры, лексика; сөйлеу барысында көркемдеуіш құралдарды пайдалану; лексикалық нормалар; лексикография; сөздіктердің негізгі типтері; фонетика; негізгі фонетикалық бірліктер; Тіл мәнерінің фонетикалық құралдары; орфография; орфография принциптері; сөзжасам нормалары; морфология; қазіргі тілдегі грамматикалық категориялар және сөзді жеткізу мәнерінің амал-тәсілдері; морфологиялық нормалары; синтаксис; синтаксистің негізгі бірліктері; пунктуация; мәтін лингвистикасы.
Білімдер:
- ауызша және жазбаша сөйлеу ерекшелігін және мазмұнын;
- әдеби тіл нормаларын;
- әдеби стильдерді, әр стильдің өзіне тән ерекшелігін, жанрларын;
- тіл білімінің негізгі бөлімдерінің мазмұнын.
Іскерліктер:
- әдеби нормаларға сәйкес сөйлем құру;
- сөйлеу барысында көркемдегіш құралдарды пайдалану;
- әр түрлі сөздіктерді пайдалану;
- әр түрлі талдаулар жасауды өткізу (сөз және сөйлемдерді).
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік тілдесуге қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалды;
Сөйлеу әрекетінің түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша лексикалық материалды,
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу нысандарын;
- шетел тілінің грамматикасын;
Іскерліктер:
- шетел тілінде мәтіндерді оқу;
- орыс (қазақ) тілінен шетел тіліне және керісінше аудару;
- шетел тілінде жазбаша мәтіндер құрау;
- монологтық және диалогтық нысанда материалдарды ауызша мазмұндау.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
-спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
-дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Техникалық сызу.
Сызбаның түзуі және сызбадағы жазбалар. Сызба геометриясы негіздері, жобалау сызбасы, машина жасау сызбасы: бекіту бөлшектері мен бұрандалы біріктірулер. Жұмысшы үлгісі, құрылымды сызбалар. Құрылыс сызбалары: құрылыстық сызбалардағы талаптар. Бас жоба.
Білімдер:
- Сызба геометриясы негіздері мен жобалау сызбасы, машина жасау және құрылыс сызбалары;
- жалпы мақсаттағы машина мен механизмдердің бөлшектерін жобалау негіздері.
Іскерліктер:
- МС, ЕСКД нормаларына сәйкес сұлба, магистралды газ құбырының сызбаларын оқу және технологиялық сұлбаларды құрастыру;
- Анықтамалық әдебиеттерді пайдалану, сызба арқылы өз ойын дұрыс жеткізу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 0.2
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика: негізгі түсініктер мен статика аксиомалары; жазықтықтағы қиылысу күштер жүйесі; қос күштер; тепе-теңдік тұрақтылығы; кеңістіктегі күштер жүйесі; ауырлық орталығы; нүкте кинематикасы; қатты заттардың қозғалысының қарапайым түрлері; нүкте динамикасының элеметтері, жұмыс және қуаттылық. Материалдар кедергісі: негізгі ережелер; созылу және сығылу; жаншылу мен қиылуды практикалық есептеу; жазық қиманың геометриялық сипаттамасы; тіке брустың иілуі; дөңгелек қималы брустың бұралуы мен қозғалуы, қисықтап сығылу мен иілуі; орталықтан сығылған стержендердің тұрақтылығы; динамикалық және қайталама-ауыспалы жүктеменің іс-әрекеті туралы түсінік.
Білімдер:
- материалдар кедергісі, нысаналар статикасы, қатты заттар динамикасы мен статика аксиомалары туралы негізгі түсініктер;
- нысаналар мен машиналар элементтерін беріктік, қаттылық, тұрақтылыққа есептеу тәсілдері, статика, динамика және кинематиканың негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- қондырма және шақтаманы дәл және жеңіл таңдау;
- беттің кедір-бұдырлылық параметрлерінің мөлшерін құрастыру;
- әр түрлі біріктірулердегі қондырма мен шақтаманы есептеуді жүргізу;
- өлшеуіш құралды күйге келтіру;
- нормативтік құжаттаманы пайдалану.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 0.3
Қолданбалы информатика.
ЭЕМ практикалық жұмыс, оператор деңгейінде ЭЕМ бағдарламалық қамтуды пайдалану, операциялық жүйе элементтерімен жұмыс, қорапты-бағдарламалар: операциялық жүйенің функциясын орындайтындар, қораптарды қолдану, дипломдық және курстық жобаларды безендіруде, іс қағаздарын жүргізуде мәтіндік ақпараттарды өңдеу, графикалық редактормен жұмыс, математикалық модельдеудегі практикалық сұрақтар, ЭЕМ сандық әдісті алгоритмдеу және іске асыру, электрондық кестелермен жұмыс, курстық және дипломдық жобалауда мәліметтер базасымен жұмыс, арнайы пәндер бойынша қолданбалы бағдарламаларды шешуде ЭЕМ қолдану
Білімдер:
- шығыс және кіріс құжаттары тіркеу, іс қағаздарын жүргізуде, сақтауда, рәсімдеуде, мұрағатқа істерді беруде ЭЕМ қолдану;
- дербес компьютер, ЭЕМ құрылымдық
– функциональды сұлбасы туралы жалпы мәлімет;
- технологиялық үрдістердің негізгі кезеңдері.
Іскерліктер:
- ЭЕМде есептер шығара білу,
- шеткері құрылымдарды жұмысқа дайындау және түрлі режимде жұмыс істеу,
- бағдарламалық құралдардың нұсқауларымен жұмыс істеу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 0.4
Электроника негіздерімен жалпы электротехника. Тұрақты токтың электрлік тізбегі; Ом заңы, Джоуль-Ленц заңы, Кирхгоф заңы, резисторларды қосу, электрлік тізбекті есептеу.
Электромагниттілік: электромагниттік индукция заңы; толық ток заңы; кернеу резонансы; айнымалы ток тізбегінің қуаты. Айнымалы токтың электр тізбегін есептеу: үш фазалы тізбек: тұтынушыларды "жұлдыз" сұлбасы бойынша қосу, нольдік жетектің ролі; тұтынушыларды "үш бұрыш" сұлбасы бойынша қосу: үш фазалы токтың электр тізбегін есептеу; трансформаторлар: бір фазалы трансформатордың әрекет ету принципі мен құрылымы; үш фазалы трансформатор. Айнымалы ток машиналары: үш фазалы асинхронды электр қозғалтқышының әрекет ету принципі мен құрылымы. Тұрақты токтың электрлік машиналары; тұрақты ток қозғалтқыштары. Электрондық және жартылай өткізгіш құралдар: электр-вакуумды диод және триод; жартылай өткізгіш диод. Қорғау және басқару аппаратурасы: қозғалтқышты басқару сұлбасы; жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Электрмен қамту: электр энергиясын беру сұлбасы; электрмен жабдықтау сүлбесі; электрлік тораптар. Қорғау жерлендіру: тағайындалуы, электрлік қауіпсіздік.
Білімдер:
- құралдар мен аппараттар, машиналар, магнитті тізбектегі физикалық құбылыс;
- электрлі қауіпсіздік, электр энергиясын үнемдеу және есепке алу.
Іскерліктер:
- электр энергиясын тиімді және рационалды пайдалану тәсілін таңдау;
- құрылғылардың электр сұлбаларын оқу және жинау;
- электр қондырғыларын техникалық сауатты пайдалану және олардағы істен шығуларды жою.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 0.5
Пісіру ісінің негіздері.
Еріту арқылы пісірудің теориялық негіздері. Контактілі және электрдоғалық пісіру. Металды газбен пісіру және кесу. Материалды пісіру. Пісіру, желімдеу, дәнекерлеудің арнайы түрлері.
Білімдер:
- мұнай-газ саласында қолданылатын материалдар, үлгілік бөліктер мен бөлшектерді дайындау әдістері, үлгілік бөлшектер, құю өндірісі, қысыммен өңдеу, пісіру, кесу.
Іскерліктер:
- пісіру түрін таңдау;
- құбырларды пісіру;
- шойын мен болатты пісіру.

БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7ПК2.2.7, ПК2.3.6
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и технических измерений
Государственные системы стандартизации. Штриховые, рычажно-механические и оптические приборы. Допуски и посадки резьбовых соединений. Методы и средства измерения резьб. Допуски на шпоночные и шлицевые соединения. Допуски на зубчатые колеса
Знания:
- основ сертификации;
- основ метрологии;
- основ стандартизации.
Умения:
- производить инспекционный контроль за деятельностью в облаасти сертификации;
- определять классы точности систем измерении;
- производить надзор за соблюдением требованиям государственных стандартов.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 07
Гидравлика
Основные физические свойства жидкостей и газов. Гидростатика. Гидростатическое давление. Измерение давления. Основное управление гидростатики. Сила давления жидкости и газа на плоские и криволинейные стенки. Гидродинамика. Виды и режимы движения жидкостей и газов. Энергия потока и уравнение Бернулли. Движение жидкости газов по трубам. Истечение жидкости и газов через отверстия и посадки. Насосы и вентиляторы
Знания:
- основных физических свойств жидкостей и газов;
- законов гидростатики и гидродинамики;
- насосов и вентиляторов;
- законов движущейся жидкости.
Умения:
- производить необходимые гидравлические расчеты;
- определить толщину стенок труб и резервураров;
- определять расход жидкости.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 08
Основы термодинамики и теплотехники
Термодинамический процесс. Физическое состояние вещества. Законы идеальных газов. Смеси жидкостей, паров и газов. Теплоемкость вещества. Первое начало термодинамики. Термодинамические процессы изменения состояния. Второе начало термодинамики. Основы теплового расчета теплообменных аппаратов Основы теплотехники: Схема котельной установки. Условное топливо. Расход воздуха. Топки и топочные устройства. Двигатели внутреннего сгорания: назначение и область применения, классификация ДВС. Устройство и принцип действия ДВС. Принципы теплового расчета поршневых ДВС. Эксплуатация поршневых ДВС в нефтегазовой, промышленности. Газотурбинные установки. Тепловые установки.
Знания:
-параметров состояния жидкости;
- форм передачи тепла;
-основного закона теплопроводности.
Умения:
-решать и применять на практике уравнения для определения теплового потока;
-определять параметры состояния газов;
- применять основные газовые законы к реальным газам.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 09
Основы рыночной экономики
Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны, финансы. Кредитно-денежная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания:
-основ и функций менеджмента; обеспечения эффективной деятельности газовой отрасли; основ маркетинга; спроса и предложения рынка, учета и отчетности, анализа хозяйственной деятельности;
-определения продукта, товара
- определения конкуренции;
- определения и функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- видов реклам;
-определения цен;
-видов налогов.
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену;
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
- определять экономическую эффективность применяемого оборудования и систем газоснабжения;
- грамотно рассчитывать экономические показатели деятельности, анализировать и сопоставлять результаты повышения экономической эффективности производства в газовом хозяйстве.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 10
Основы нефтегазового дела
Значение нефти и газа в экономике Республики Казахстан; основные районы добычи и переработки нефти и газа; нефть и природный газ, их состав и свойства; краткие сведения о геологии нефти и газа; понятие о залежах и месторождениях; бурение нефтяных и газовых скважин; добыча нефти и газа; разработка и эксплуатация нефтяных и газовых месторождений; сбор, транспортировка и первичная обработка нефти и газа на промыслах; основные составные части нефте- и газопроводов; нефтебазы, резервуары для хранения нефти и нефтепродуктов; газораспределительные станции, газгольдеры, подземные хранилища.
Знания:
- основных понятий о геологии нефти и газа, состава и свойства нефти и газа, понятий о залежных месторождениях;
- этапов геологоразведочных работ на нефть и газ, региональных геофизических исследований;
- бурения, типов скважин по назначению, конструкций скважин;
- режимов залежей нефти и газа.
Умения:
- определять породы -коллекторы, породы-покрышки;
- читать топографические карты;
- определять продукты переработки нефти и газа;
читать чертежи нефтехранилищ.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОПД 11
Делопроизводство на государственном языке:
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
-предмета, целей и задач курса;
-общей характеристики средств оргтехники, их назначения;
-понятия о делопроизводстве и корреспонденции;
-способов создания и функций документов;
-классификации, носителей, назначения, составных частей, правил оформления документов;
-значения, задач, перспектив, составных частей, основных принципов компьютеризации делопроизводства;
Умения:
-организовать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, сохранять и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
СД 00
Специальные дисциплины

БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7, КҚ 2.2.7, КҚ 2.3.6
ЖКП 0.6
Стандарттау, сертификаттау және техникалық өлшеулер негіздері.
Мемлекеттік стандарттау жүйесі. Үзікті, иін-тіректі-механикалық және оптикалық құралдар. Бұрандалы біріктірудің қондырмасы және шақтамасы. Бұранданы өлшеу әдістері мен құралдары. Кілтекті және ойма-кілтекті біріктірулердің қондырмасы. Тісті дөңгелектердің қондырмасы.
Білімдер:
- сертификаттау негіздері;
- метрология негіздері;
- стандарттау негіздері.
Іскерліктер:
- сертификаттау саласында инспекциялық бақылау жүргізу;
- өлшем жүйесінің дәлдік класын анықтау;
- мемлекеттік стандарт талаптарының орындалуына бақылау жүргізу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 0.7
Гидравлика.
Сұйықтық пен газдардың негізгі физикалық қасиеттері. Гидростатика. Гидростатикалық қысым. Қысымды өлшеу.
Гидростатикадағы негізгі басқару. Қисық сызықты және жазық жарға газ бен сұйықтықтың қысым күші.
Гидродинамика. Сұйықтық пен газдар қозғалысының режимдері мен түрлері. Ағыс энергиясы мен Бернулли теңдеуі. Газ бен сұйықтықтардың құбырмен қозғалуы. Саңылау мен саптама арқылы сұйықтық пен газдың жануы. Сорғылар мен желдеткіштер.
Білімдер:
- сұйықтық пен газдардың негізгі физикалық қасиеттері;
- гидростатика мен гидродинамика заңдары;
- сорғы мен желдеткіштер;
- сұйықтың қозғалу заңдары;
Іскерліктер:
- қажетті гидравликалық есептеулерді жүргізу;
- резервуар мен құбыр жары қалыңдығын анықтау;
- сұйықтық шығынын анықтау.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 0.8
Термодинамика және жылу техникасы негіздері.
Термодинамикалық үдеріс. Заттың физикалық күйі. Идел газ заңдары. Сұйықтық, бу және газдың қоспалары. Заттың жылу сиымдылығы.
Термодинамиканың бірінші бастауы. Зат күйінің өзгеруінің термодинамикалық үдерістері. Термодинамиканың екінші бастауы. Жылу алмасу аппараттарын жылулық есептеу негіздері. Жылу техникасы негіздері. Қазан қондырғысының сұлбасы. Шартты отын. Оттық және оттық құрылғылар.
Іштен жану қозғалтқыштары: тағайындалуы мен қолдану аймағы. Іштен жану қозғалтқыштарының жіктелуі, құрылымы, әрекет ету принципі. Поршенді іштен жану қозғалтқыштарының жылулық есептеу принципі. Поршенді іштен жану қозғалтқыштарын мұнай-газ өнеркәсібінде пайдалану. Газтурбинды қондырғылар. Жылулық қондырғылар.
Білімдер:
- сұйықтық жағдайының параметрлері;
- жылудың тарау түрлері;
- жылу өткізгіштіктің негізгі заңы;
Іскерліктер:
- жылу ағынын анықтау үшін теңдеулерді шешу және тәжірибеде қолдану;
- газ күйінің параметрлерін анықтау;
- реалды газдарға қатысты негізгі газ заңдарын қолдану.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 0.9
Нарықтық экономика негіздері.
Экономика және оның негізгі мәселелері. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық құнды жасау механизмы. Бәсекелестік. Фирма ісінің экономикалық негіздері. Антимонополия-лық реттеу. Халықтың табысы. Әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу. Макроэкономика. Қаржы, ел экономикасының құрылымы. Несие-ақшалы және салық жүйесі. Инфляциялық үдерістер. Жұмыссыздық. Эконмикалық өсім мәселелері. Қазақстан экономикасының микро және макроэкономикалық мәселелері. Еңбекті халықаралық бөлу. Валюта, қызмет көрсету, тауардың әлемдік рыногы. Бизнес негіздері.
Білімдер:
- менеджмент негізі және функциялары; мұнай- газ саласының тиімді ісін қамту; маркетинг негіздері; нарықтың ұсынымы мен сұранымы; шаруашылық істі талдау, есепке алу және есеп беру;
- тауар мен өнімді анықтау;
- бәсекелестікті анықтау;
- банк қызметін анықтау;
- нарық субъектісі, шығын туралы негізгі түсінік;
- жарнама түрлері;
- құнды анықтау;
- нарық түрлері.
Іскерліктер:
- кіріс пен шығысты есептеу;
- тауардың өзіндік құнын, өндіріс құнын, көтерме сауда құнын анықтау;
- бизнес-жоспар құру;
- салық түсінігін түсіндіру;
- мұнай-газ саласында қолданылатын жабдықтардың экономикалық тиімділігін анықтау;
- мұнай-газ саласындағы өндірістің экономикалық тиімділігінің артуы салдарын салыстыру және талдау, қызметтің экономикалық көрсеткіштерін сауатты есептеу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 10
Мұнай-газ ісі негіздері.
Қазақстан Республикасы экономикасында мұнай мен газдың маңызы; мұнай мен газды өндіріп, өңдейтін негізгі аудандар; мұнай мен табиғи газ, оның құрамы мен қасиеті; мұнай мен газ геологиясы жайында қысқаша мәлімет; кенорындары мен шоғырлану туралы түсінік; мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау; мұнай мен газды өндіру; мұнай және газ кен орындарын пайдалану және өңдеу; мұнай мен газды кәсіпшілікте алғашқы өңдеу, жинақтау және тасымалдау; газ-мұнай құбырларының негізгі құрылымдық бөліктері; мұнай базалары, мұнай өнімдері мен мұнайды сақтау резервуарлары; газ таратушы станция, газгольдер, жер асты сақтағыштар.
Білімдер:
- мұнай-газ геологиясы жөнінде жалпы түсінік, мұнай мен газдың қасиеттері және құрамы; шоғырланған кен орындары туралы түсінік
- мұнай мен газды геологиялық барлау жұмыстарының кезеңдері, геофизикалық зерттеулер;
- бұрғылау, тағайындалуы бойынша ұңғыма түрлері, ұңғыма құрылымдары;
- мұнай мен газ шоғырының режимі, қысқаша сипаттамасы.
Іскерліктер:
- коллектор-жыныстар, қақпақты-жыныстарды анықтау;
- топографиялық карталарды оқу;
- мұнай мен газды өңдеуде пайда болатын өнімдерді анықтау; мұнай сақтағыштарының сызбасын оқу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖКП 11
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу.
Пәннің мақсаты мен есебі.
Ұйымдастыру техникасы құралдарының жалпы сипаттамасы, олардың тағайындалуы.
Іс жүргізу мен хат-хабар туралы түсінік.
Құжаттардың қызметі мен оларды құру әдістері. Жіктелуі, құралдар, тағайындалуы, құрамдық бөліктері, құжаттарды рәсімдеу ережелері.
Құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағысы, олардың түрлері. Тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау.
Іс жүргізуді компьютерлендіру: мақсаты, есебі, даму перспективалары, құрамдық бөліктері, негізгі принциптері, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- пәннің мақсаты мен есебі;
- ұйымдастыру техникасы құралдарының жалпы сипаттамасы, олардың тағайындалуы;
- іс жүргізу мен хат-хабар туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оларды құру әдістері;
- жіктелуі, құралдар, тағайындалуы, құрамдық бөліктері, құжаттарды рәсімдеу ережелері;
- іс жүргізуді компьютерлендірудің мақсаты, есебі, даму перспективалары, құрамдық бөліктері, негізгі принциптері.
Іскерліктер:
- құжат айналымы, құжат ағысымен жұмысты ұйымдастыру;
- құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау;
- ДЭЕМде құжаттарды рәсімдеу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7, БҚ8
АП. 00
Арнайы пәндер

080201 2 - Трубопроводчик линейный*
СД 01
Спецтехнология Транспортировка нефти и нефтепродуктов, конструкция железнодорожных, автомобильных цистерн, танкеров, баржей. Состав сооружений магистральных трубопроводов; основное и вспомогательное оборудования. Выбор основного оборудования, расстановка насосных станций на профиле; определение фактической пропускной способности трубопровода; механизм образования смеси; способы перекачки. Горячая. перекачка,
горячего нефтепровода; насосно-тепловые станции; транспорт газа; компрессорные станции; газораспределительные станции.
Знания:
-основных сооружений магистральных трубопроводов;
- ведения технологических процессов на трубопроводах.
Умения:
-производить монтаж трубопровода;
-производить замену отключающих устройств
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
080202 2 - Слесарь аварийно-восстановительных работ *
СД 01
Спецтехнология.
Состав сооружений линейной части; виды повреждений и причины их возникновения; классификация разрушений; разрывы трубопроводов. Гидравлические и пневматические испытания резервуаров на прочность; очистка резервуаров от парафина и механических осадков; методы ремонта резервуаров. Производство сварочных, изоляционных работ; дефектоскопия, ремонт подводных трубопроводов. Эксплуатация магистральных газопроводов; эксплуатация газоперекачивающих агрегатов; способы предупреждения образования гидратов, определение зоны гидратоообразования; очистка внутренней поверхности газопровода без прекращения перекачки газа; очистные устройства. Способы ликвидации аварий. Техника безопасности при аварийных работах.
Знания:
- приборов для определения утечек газа;
- мест отключения газопровода и нефтепровода;
- процессов устранения аварий на газопроводах и нефтепроводах;
- техники безопасности при устранении аварий.
Умения:
- определять места утечек газа;
- устранять аварии на подземных газопроводах и нефтепроводах;
- производить работы при взрывах и пожарах;
- оказывать первую медицинскую помощь.
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
ПК2.2.7
ПК2.2.8
ПК2.2.9
ПК2.2.10
080203 2 - Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов*
СД 01
Спецтехнология. Транспортировка нефти и нефтепродуктов, конструкция железнодорожных и автомобильных цистерн, танкеров, баржей. Состав сооружений магистральных трубопроводов; основное и вспомогательное оборудования, технологическое оборудование; система контроля и учета при работе нефте- и газопровода.
Знания:
- карты обхода трассы газопровода;
- приборов и оборудования для определения утечек газа;
- методов определения технического состояния газопроводов.
Умения:
- производить осмотр газопроводов;
- замерять давление в газопроводах;
- производить замену задвижек;
- устранять образование гидратов на газопроводах

080201 2 – Желілік құбыржолшысы*
АП 0.1
Арнайы технология.
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, теміржол, автомобиль цистерналары, танкер, баржаның құрылымы.
Магистралды құбырлардың нысаналарының құрамы; негізгі және көмекші жабдықтар.
Негізгі жабдықты таңдау, профилде сорғы станцияларын орналастыру; құбырдың нақты өткізу қабілетін анықтау; қоспаның пайда болу механизмі; айдау тәсілдері. Ыстық мұнай құбырын ыстықтап айдау; сорғы-жылулық станция; газды тасымалдау; компрессорлық станция; газды тарату станциясы.
Білімдер:
- магистралды құбырлардың негізгі нысаналары;
- құбырлардағы технологиялық үдерістердің орындалуы.
Іскерліктер:
- құбырларды құрастыру;
- ажырату құрылғыларын ауыстыру.
КҚ2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
080202 2 – Апаттық-қалпына келтіру жұмыстарының слесарі*
Арнайы технология.
Желілік бөліктің нысаналарының құрамы.
істен шығулардың түрлері және олардың пайда болу себептері; бұзылулардың жіктелуі; құбырлардағы жарықтар.
Резервуарды гидравликалық және пневматикалық сынақ арқылы беріктікке сынау; резервуарды механикалық қалдықтар мен парафиннен тазалау; резервуарды жөндеу тәсілдері.
Оқшаулау және пісіру жұмыстарын жүргізу; дефекоскопия, су асты құбырларын жөндеу.
Магистралды газ құбырын пайдалану; газ айдау агрегаттарын пайдалану;
гидрат түзілудің алдын-алу тәсілдері, гидрат түзілген аймақты анықтау; газ айдауды тоқтатпай газ құбырының ішкі бетін тазалау;
тазалау қондырғылары. Апатты жою тәсілдері.
Апаттық жұмыстардағы қауіпсіздік техникасы
Білімдер:
- газ шығуды анықтайтын аспаптар;
- газ және мұнай құбырларын айыру орындары;
- газ және мұнай құбырларында апаттың жою үдерісі;
- апатты жою кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Іскерліктер:
- газ шығу жерлерін анықтау;
- жер асты газ және мұнай құбырларында апатты жою;
- өрт және жарылыста жұмыс жүргізу;
- алғашқы медициналық көмек көрсету.
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
КҚ2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ2.2.8
КҚ2.2.9
КҚ2.2.10
080203 2 – Жер астындағы газ құбырларын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарі**
Арнайы технология.
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, теміржол, автомобиль цистерналары, танкер мен баржаның құрылымы. Магистралды құбырлары нысаналарының құрамы; негізгі және көмекші жабдықтар, технологиялық жабдықтар; газ және мұнай құбырларының жұмысын есепке алу және бақылау жүйесі
Білімдер:
- газ құбыры трассасын айналып өту картасы;
- газ шығуды анықтайтын аспаптар мен жабдықтар;
- газ құбырының техникалық жағдайын анықтау тәсілдері.
Іскерліктер:
- газ құбырын қарау;
- газ құбырындағы қысымды өлшеу;
- ысырмаларды ауыстыру;
- газ құбырындағы гидрат түзілуін жою.

ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
ПК2.3.6
СД 02
Технология металлов и конструкционных материалов.
Строение металлов, методы испытания металлов на растяжение, твердость, текучесть. Производство черных и цветных металлов, применяемых в газовом хозяйстве. Основные сведения из теории сплавов. Понятие о сплаве. Структура сплавов. Диаграмма состояния железо -цементит. Классификация и маркировка сталей. Сплавы на основе цветных металлов. Бронза латунь, их применение в газовом хозяйстве. Способы обработки металлов. Производство труб.
Знания:
- применения конструктивных материалов для изготовления труб;
- основных свойств и строения металлов и сплавов;
- маркировки по ГОСТу конструкционных материалов, применяемых для изготовления оборудования систем газоснабжения.
Умения:
-определять маркировку сталей;
-определять способы обработки металлов;
-определять виды сплавов.
ПК2.2.2
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.2.7
ПК2.3.2
СД 03
Охрана труда.
Общие вопросы охраны труда; общие требования техники безопасности; производственная санитария; основы пожарной безопасности; основы безопасности технологических процессов при эксплуатации газонефтепроводов.
Знания:
- законодательных и нормативных документов в области охраны труда и техники безопасности;
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности;
- систем управления охраной труда.
Умения:
-оказать помощь при производственной травме;
- обеспечить безопасность ведения работ и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности;
- анализировать причины травматизма и реализовать мероприятия по его профилактике;
- вести учет и отчетность по несчастным случаям;
- пользоваться средствами защиты и пожарной безопасности и определять потребность в них.
БК6
БК7
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК 2.2.11
ПК2.2.12
ПК2.3.7
СД 04
Основы промышленной экологии.
Организационные и правовые основы охраны среды. Государственная политика защиты окружающей среды. Международное сотрудничество в области природопользования и охраны окружающей среды.
Знания:
- организации охраны природы и заповедного дела, нормативно-правовой базы природоохранной деятельности в РК;
- проблем экологии нефтегазовых комплексов и населенных пунктов, источников и путей загрязнения окружающей среды, системы контроля.
Умения:
-обеспечивать выполнение требований по охране окружающей среды;
- применять на практике полученные знания.
БК6
БК7
ПК2.1.9
ПК2.1.10
ПК 2.2.11
ПК2.2.12
ПК2.3.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПП 01
Ознакомительная практика.
Ознакомление со специальностью, организация экскурсий на предприятия, занимающиеся монтажом, эксплуатацией и аварийными работами газонефтепроводов.
Умения:
- работы по данной специальности.
Навыки:
- ответственности перед выбором профессий.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ПП 02
Слесарно-механическая практика.
Умение пользоваться контрольно-измерительным инструментом слесаря. Разметка металла. Виды разметок. Разметочные обозначения на трубах. Резка металла. Приемы механизированной рубки металла. Приемы плавки и гибки труб вручную и на механизмах. Отпиливание, распиливание и зачистка металла. Зенкование и сверление сквозных отверстий ручной, электрической сверлильной машиной. Нарезание резьбы клуппами на механизмах. Прогонка резьбы на болтах и в гайках. Проверка качества резьбы. Накатывание резьбы. Изготовление хомута для труб с тягой для подвески, кронштейна для подвески, кронштейна из уголков с хомутами, кронштейна для крепления вертикального газопровода. Шабрение. Паяние, лужение. Клепка. Техника безопасности при ведении слесарных работ. Меры безопасности и защитные приспособления.
Умения:
- резки и рубки металла
-нарезания резьбы;
-гибки труб вручную.
Навыки:
- работы на сверлильных, заточных станках;
- изготовления фасонных частей.

КҚ2.3.1
КҚ2.3.2
КҚ2.3.3
КҚ2.3.4
КҚ2.3.5
КҚ2.3.6
АП 0.2
Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар.
Металдар құрылысы, Металдардағы қаттылық, созылу және ағушылық. Тексеру әдістері, қара және түсті металлдар өндірісі.
Қорытпалар теориясы туралы негізгі мәлімет. Қорытпа туралы мәлімет. Қорытпалар құрылымы. Темір-цементит күйінің диаграммасы. Болаттың жіктелуі мен белгіленуі. Түсті металдар негізіндегі қорытпалар. Газ шаруашылығындағы қола, жез. Металдарды өңдеу әдістері. Құбыр өндірісі
Білімдер:
- құбырларды дайындау үшін құрылымдық материалдарды қолдану, металдар мен қорытпалардың құрылымы мен негізгі қасиеттері, құрылымдық материалдардың МСТ бойынша белгіленуі.
Іскерліктер:
- болаттың белгіленуі бойынша анықтау;
- металды өңдеу әдістерін анықтау;
- қорытпа түрлерін анықтау.
КҚ2.2.2
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
КҚ2.2.7
КҚ2.3.2
АП 0.3
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғау бойынша жалпы сұрақтар: қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары; өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігі негіздері; газ-мұнай құбырын пайдалану кезіндегі технологиялық үдерістерінің қауіпсіздік негіздері.
Білімдер:
- еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша заң және нормативтік құжаттары;
- өндірістік санитария жөнінде жалпы мәлімет;
- қауіпсіздік техникасы;
- электрлік қауіпсіздік негіздері;
- өрт қауіпсіздігі жөнінде жалпы мәлімет;
- еңбекті қорғауды басқару жүйесі.
Іскерліктер:
- өндірістік жарақат алғанда көмек көрсету;
- жұмыс жүргізуде қауіпсіздікті қамтамасыз ету және еңбекті қорғау мен өрт қауіпсіздігінің ережелерінің сақталуын бақылау;
- жарақат алу салдарын талдау және оның алдын алу шараларын іске асыру;
- жазатайым оқиғаларды есепке алу және есеп беруі;
- өрт қауіпсіздігі мен қорғану заттарын пайдалану және олардың қажеттілігін анықтау.
БҚ6
БҚ7
КҚ2.1.9
КҚ2.110
КҚ2.2.11
КҚ2.2.12
КҚ2.3.7
АП 0.4
Өнеркәсіптік экология негіздері.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі құқықтық және ұйымдастырушылық негіздер. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттік саясат. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану саласындағы халықаралық серіктестік
Білімдер:
- ҚР табиғатты қорғаудың табиғатты қорғау ісінің нормативті-құқықтық базасы, қорық ісін және табиғатты қорғауды ұйымдастыру;
- қоршаған ортаның ластану жолдары мен көздері, бақылау жүйесі, елді-мекендер мен мұнай-газ кешендерінің экологиялық проблемалары.
Іскерліктер:
- қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
- білімдерін тәжірибе жүзінде қолдану.
БҚ6
БҚ7
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ2.2.11
КҚ2.2.12
КҚ2.3.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Таныстыру практикасы.
Мамандықпен таныстыру, газ-мұнай құбырларындағы апаттық жұмыстармен айналысатын және пайдалану, орналастырумен айналысатын кәсіпорындарға экскурсия ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- осы мамандық бойынша жұмыстарды орындау
Дағдылар:
- кәсіпті таңдау кезіндегі жауапкершлік
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7, БҚ8
ӨО. 02
Слесарлық-механикалық практика.
Слесардің бақылау-өлшеуіш құралдарын пайдалана білу.
Металды белгілеу. Белгілеу түрлері. Құбырларды таңбалаут белгілері. Металды кесу. Металды механикаландырып шабу.
Қолмен және механизмдермен құбырды майыстыру және балқыту. Металды арамен кесу, және тазалау. Қолды, электрлі тескіш бұрғылау машинасымен тесіп өтетін саңылаулар бұрғылау және үңгілеу. Механизмдердегі бұрандакескіш тұтқамен бұранданы кесу. Болттар мен гайкалардағы бұранданы өткізу. Бұранда сапасын тексеру. Бұранданы бүрлеу. Тік газ құбырын бекітуге кронштейн, бұрыштық қамыт кронштейні, ілуге арналған кроштейн, ілуге арналған құбыр қамыттарын даярлау.
Қыру. Дәнкерлеу, қалайылау. Тойтару. Слесарлық жұмыстарда қауіпсіздік техникасын сақтау. Қорғау құрылғысы мен қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- металлды кесу және шабу;
- бұранда кесу;
- құбырды майыстыру;
Дағдылар:
- бұрғылау, қайрау станоктарында жұмыс істеу;
- үлгілік бөліктерді дайындау

ПК2.1.1
ПК2.1.4
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.7
ПК2.2.8
ПК2.3.2
ПК2.3.6
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Для получения рабочей профессии.
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей слесаря. Сдача экзамена на получение рабочей профессии.
Умения:
- выполнения технологических процессов на газонефтепроводах;
- соблюдения правил техники безопасности при монтажных работах.
Навыки:
-работы с инструментом, оборудованием, используемых при эксплуатации газонефтепроводов.
БК 1-7
ПК 2.1.1-2.1.10
ПК 2.2.1-2.2.12
ПК 2.3.1-2.3.8
ПП 02
Технологическая практика.
Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства строительно-монтажных работ при строительстве газонефтепроводов. Участие в приемке объектов под монтаж; в разработке проекта производства работ и технологических карт; в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия.
Умения:
- ведения монтажных и ремонтных работ на газонефтепроводах.
Навыки:
-выполнения замены задвижек на газонефтепроводах;
- поиска утечек газа;
-замеров давлений на газопроводах.
БК1-7
ПК2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.12
ПК2.3.1-2.3.8
ПП 03
Преддипломная практика.
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей. Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Изучение прав и обязанностей мастера производства работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технического персонала. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание и сдача в эксплуатацию. Оформление дневника отчета по практике.
Умения:
- составлять наряд-допуск на проведение газоопасных работ;
-производить разбивку трассы газопровода, нефтепровода;
-производить испытание газопровода, нефтепровода.
Навыки:
-составлению отчетной документаций по выполнению работ, монтажных чертежей;
- работы в рабочей бригаде.
БК1 - 7
ПК2.1.1-2.1.10
ПК2.2.1-2.2.12
ПК2.3.1-2.3.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Основные составляющие языка; язык и речь; специфика устной и письменной речи; понятие о нормах литературного языка; виды норм; функциональные стили речи; специфика и жанры каждого стиля; лексика; использование в речи изобразительно-выразительных средств; лексические нормы; лексикография; основные типы словарей; фонетика; основные фонетические единицы; фонетические средства языковой выразительности; орфография; принципы орфографии; словообразовательные нормы; морфология; грамматические категории и способы выражения в современном языке; морфологические нормы; синтаксис; основные единицы синтаксиса; пунктуация; лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык. Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
-переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
-излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ОГД 04
История Казахстана
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип
культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.7
КҚ2.2.8
КҚ2.3.2
КҚ2.3.6
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Жұмысшы мамандығын алу практикасы.
Технологиялық үдерістер мен өндірістегі монтаждау және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасы мен технологиялық үдерістерімен танысу. Слесарьдің құқықтары мен міндеттерін оқыту. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- газ –мұнай құбырларында орындалатын технологиялық үдерістерді орындау;
- монтаждау жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- газ –мұнай құбырын пайдалануда қолданылатын жабдықтармен жұмыс істеу.
БҚ 1-7
КҚ 2.1.1-2.1.10
КҚ 2.2.1-2.2.12
КҚ 2.3.1-2.3.8
КП. 02
Өндірістік практика.
Механикаландыру дәрежесі, өндірістік үдерістерді автоматтандыру. Технологиялық үдерістер мен технологиялық карталарды газ-мұнай құбырлары құрылысы кезіндегі құрылыс-монтаждау жұмыстарының кестесін оқу. Объектіні құрастыруға қабылдау, технологиялық карта мен жұмыс өндірісі жобасын әзірлеу, жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау бойынша нұсқама өткізу; айлық жұмыс қорытындысын (жүктеме құру, есеп материалдарын жинақтау) жасауға қатысу. Мекеменің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысымен танысу.
Іскерліктер:
- газ-мұнай құбырларындағы монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
Дағдылар:
- газ құбырларында ысырмаларды ауыстыруды орындау;
- газ шығу жерлерін анықтау;
- газ құбырларында қысымды өлшеу
БҚ1-7
КҚ2.1.1-2.1.10
КҚ2.2.1-2.2.12
КҚ2.3.1-2.3.8
КП. 03
Диплом алдындағы практика.
Өндірісті басқару құрылымымен танысу. Кіріспе нұсқама. Тәжірибе объектісімен танысу, өндірістегі қауіпсіздік техникасы мен өрттен қорғану бойынша нұсқама.
Жұмыстың орындалуы жөніндегі есептік құжаттама. Техникалық құжаттаманы өңдеу және тіркеу, оны рәсімдеу тәртібі. Монтаждық сұлбаны құрастыру. Монтаждық-құрастырма жұмыстары. Қауіпсіздік техникасы. Объектідегі дайындамалар мен материалдарды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға қабылдау. Жұмыс өндірісі шеберінің құқығы мен міндеттерін оқу. Бригада ішіндегі еңбекті ұйымдастыру, инженерлік-техникалық персонал мен жұмысшылардың еңбегін төлеу. Объектіні монтаждауға даярлау. Даярлық жұмыстары. Монтаж жұмысының сапасын тексеру. Сынау және пайдалануға қабылдау. Тәжірибе бойынша есептің күнделігін толтыру.
Іскерліктер:
- газ қауіпті жұмыстарды жүргізуге рұқсаттама-жүктелім толтыру;
- газ және мұнай құбырының трассасын бөлу;
- газ құбыры мен мұнай құбырын сынақтан өткізу.
Дағдылар:
- монтаждық сұлба, жұмыстарды орындау бойынша есептік құжаттаманы құрастыру;
- жұмысшы бригадасындағы жұмыс.
БҚ1-7
КҚ 2. 2.1-2.2.10
КҚ2.2.1-2.2.12
КҚ2.3.1-2.3.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптаса
тын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық –грамматикалық материал;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін- өзі тексеру күнделігін жүргізуді.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП.00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану мен оның қоғам өміріндегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі әр алуан әдістер;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің қалыптасуы;
конфуциандық-даосисттік мәдениет түрі;
үнді-буддийсттік мәдениет түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
христиандық мәдениет түрі;
батыс еуропа мәдениеті мен оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
расалық мәселелер;
көшпенділер өркениетінің пайда болуы және оның бірегейлігі;
орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті;

ПК 3.1.5
СД 10
Эксплуатация газонефтепроводов
Состав сооружений линейной части; виды повреждений и причины их возникновения; классификация разрушений; разрывы трубопроводов. Гидравлические и пневматические испытания резервуаров на прочность; очистка резервуаров от парафина и механических осадков; методы ремонта резервуаров. Производство сварочных, изоляционных работ; дефектоскопия, ремонт подводных трубопроводов. Эксплуатация магистральных газопроводов; эксплуатация газоперекачивающих агрегатов; способы предупреждения образования гидратов, определение зоны гидратоообразования; очистка внутренней поверхности газопровода без прекращения перекачки газа; очистные устройства.
Знания:
-технологических схем процессов на газонефтепроводах;
-повреждений на газонефтепроводах;
-видов ремонта на газонефтепроводах.
Умения:
-производить испытания на газонефтепроводах;
-производить ремонт;
-оформлять испольнительную документацию.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.9
ПК 3.4.4
СД 11
Сварка трубопроводов и конструкций
Теоретические основы сварки плавлением. Электродуговая и контактная сварка. Газовая сварка и резка металлов. Сварка материалов. Специальные виды сварки, пайка и склеивание
Знания:
- металлургии и тепловых процессов при сварке, сварочных деформации и напряжения;
- электрической дуги, оборудования и приспособлений, технологии ручной сварки, оборудования для автоматической сварки;
- сварки стали, чугуна, цветных металлов, пластмасс.
Умения:
- определять вид деформации, подбирать режим сварки, читать маркировку сварочных материалов, различать источники питания, проводить визуаальный контроль качества;
- правильно устанавливать сварочные оборудование, подбирать режим сварки;
- подбирать для заданной марки металла технологию сварки.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ПК3.4.7, ПК3.4.6
СД 12
Сооружение нефтебаз и газонефтехранилищ
Организация строительства нефтебаз; строительный генеральный план; изготовление и монтаж стальных резервуаров и способы изготовления конструкций; испытания резервуаров и газгольдеров; методы производства работ при строительстве резервуаров и основного оборудования; техника безопасности. Подземные нефтегазохраналища. Монтаж газгольдеров, монтаж сухого газгольдера; изготовление монтажных элементов для сферических оболочек, монтаж опорных конструкций. Сооружение изотермических наземных резервуаров. Организация строительства резервуарных и газгольдерных парков.
Знания:
-генерального плана нефтебаз и газонефтехраанилищ;
-основных и вспомогателных сооружений нефтебаз и газохранилищ;
-техники безопасности.
Умения:
-осуществлять строительство нефтебаз и газонефтехранилищ;
-производить испытания резервуаров;
-оформлять документацию.
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.9
ПК 3.4.4
СД 13
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса
Деятельность в сфере бизнеса. Менеджмент: вид деятельности и система управления. Основы организации менеджмента. Интеграционные процессы менеджмента. Функции менеджмента. Динамика групп и лидерство в системе менеджмента. Маркетинг в системе менеджмента. Обеспечение эффективности деятельности организаций. Нововведения и перспективы менеджмента. Социальные основы маркетинга: удовлетворение людских потребностей. Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований и маркетинговой информации. Маркетинговая среда. Потребительские рынки и покупательское поведение потребителей. Изучение рынка. Установление цен на товары: задачи и политика ценообразования. Разработка товаров: подход к разработке новых товаров и проблемам жизненного цикла товаров. Методы распространения товаров: каналы распределения. Продвижение товаров: реклама, стимулирование сбыта и пропаганда.
Знания:
-понятий менеджмента, его необходимости;
-определения маркетинга и его роли в экономике;
-форм бизнеса и предпринимательства, их характеристики;
-преспектив развития нефтебизнеса РК на основе создания совместных предприятий.
Умения:
-различать этапы процесса управления;
-определять точки преимущества и недостатки различных форм бизнеса и предпринимательства;
-аргументировано доказывать роль инвестиций в развитии нефтебизнеса РК.

КҚ 3.1.5
АП 10
Газ-мұнай құбырларын пайдалану.
Желілік бөліктің нысаналар құрамы;
бүлінулер түрлері мен олардың пайда болу себептері; бұзылулардың жіктелуі;
құбырөткізгіштердің үзілуі.
Резервуарларды беріктікке гидравликалық және пневматикалық сынау; резервуарларды парафин және механикалық шөгінділерден тазарту;
резервуарды жөндеу тәсілдері. Пісіру және оқшаулауыш жұмыстарын жүргізу; дефектоскопия, су асты құбыр жолдарын жөндеу. Магистралды газ
құбырларды пайдалану, газ айдағыш агрегаттарды пайдалану; гидраттың пайда болуын алдын алу әдістері; гидрат пайда болған аймақты анықтау; газ құбырының ішкі қуысын газдың ағысын тоқтатпай тазалау; тазалау құрылғылары.
Білімдер:
- газ-мұнай құбырларындағы үрдістердің технологиялық сұлбасы;
- газмұнай құбырларындағы істен шығулар;
- газмұнай құбырларындағы жөндеу жұмыстарының түрлері.
Іскерліктер:
- газ-мұнай құбырларында сынақтарды өткізу;
- жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- атқарушы құжаттаманы рәсімдеу.
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.4
АП 11
Құбырөткізгіштер мен құрылымдарды пісіру.
Балқытумен пісірудің теориялық негіздері. Электродоғалы және контактілі пісіру. Металды газбен пісіру және кесу. Материалдарды пісіру. Пісірудің арнайы түрлері, дәнекерлеу және желімдеу.
Білімдер:
- пісіру деформациялары мен кернеулері, пісіру кезіндегі жылулық үдерістер мен металлургия;
- электрлік доға, жабдықтар мен құрылғылар, қолды пісіру технологиясы, автоматты пісіру жабдықтары;
- пластмасса, түсті металл, шойын мен болатты пісіру.
Іскерліктер:
- деформация түрін анықтау, пісіру режимін таңдау, пісіру материалының белгіленуін оқу, қоректендіру көзін айыра алу, сапаны сырт көзбен қарап тексеру;
- пісіру жабдығын дұрыс орналастыру, пісіру, пісіру режимдерін таңдау;
- берілген металл маркісіне сәйкес пісіру технологиясын таңдау.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7 КҚ3.4.7, КҚ3.4.6
АП 12
Мұнай қоймалары мен газ сақтығыштарының құрылысы.
Мұнай қоймалары құрылысын ұйымдастыру;
құрылыстың бас жоспары; болат резервуарларды даярлау және орналастыру, құрылымдарды әзірлеу тәсілдері; резервуарлар мен газгольдерді сынау; резервуар мен негізгі жабдық құрылысы кезіндегі жұмыс өндірісі әдістері; қауіпсіздік техникасы. Жер асты мұнай-газ сақтағыштары. Газгольдерді орналастру, құрғақ газгольдерді монтаждау; сфералық қабықша, тірек құрылымын орналастыру үшін құрылмалы элементтерді даярлау. Жер үсті изотермалық резервуардың құрылысы. Резервуар және газгольдер паркі құрылысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- газ-мұнай қоймалары мен мұнай сақтағыштарының бас жоспары;
- газмұнай қоймалары мен мұнай сақтағыштарының негізгі және көмекші нысаналары;
- қауіпсіздік техникасы.
Іскерліктер:
- газмұнай қоймалары мен мұнай сақтағыштарының құрылысын іске асыру;
- резервуарды сынақтан өткізу;
- құжаттаманы рәсімдеу.
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.4
АП 13
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет. Менеджмент:
басқару жүйесі және қызмет түрлері.
Менеджментті ұйымдастыру негіздері.
Менеджменттің интеграциялық үдерістері. Менеджмент қызметтері. Менеджмент жүйесіндегі топтар динамикасы және көшбасшылық.
Менеджмент жүйесіндегі маркетинг.
Ұйымдардың нәтижелі қызметін қамтамасыз ету. Менеджмент келешегі және жаңашылдықтар.
Маркетингтің әлеуметтік негіздері: адамдар
қажеттілігін қамтамасыз ету.
Маркетингтік басқару үдерісі. Маркетингілік ақпараттар және зерттеулер жүйесі. Маркетингілік орта. Тұтынушылардың сатып алушылық мінез құлқы және тұтынушылық нарық. Нарықты зерттеу.
Тауарларға баға қою: баға белгілеудің мақсаты және саясаты. Тауар дайындау: тауар өмірі кезеңінің проблемалары және жаңа тауар дайындауда жаңа әдістер. Тауарды тарату әдістері:
тарату жолдары. Тауарларды өткізу: жарнама,
сатып жеткізуді ынталандыру және насихаттану.
Білімдер:
- менеджмент түсінігі, оның қажеттілігі;
- маркетинг анықтамасы мен оның экономикадағы рөлі;
- бизнес пен кәсіпкерлік түрлері, олардың сипаттамалары;
- біріккен кәсіпорындар құру негізінде ҚР мұнай бизнесінің даму перспективалары.
Іскерліктер:
- басқару үдерісі кезеңдерін ажырату;
- кәсіпкерліктің немесе бизнестің әртүрлі формаларының кемшіліктері мен артықшылықтары;
- Қазақстан Республикасы мұнай бизнесінің өркендеуіне инвестицияның елеулі орын алатынын дәлелдеу.

ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Ознакомительная практика
Ознакомление со специальностью, организация экскурсий на предприятия, занимающиеся монтажом, эксплуатацией и аварийными работами газонефтепроводов.
Умения:
- работы по данной специальности
Навыки:
- ответственности перед выбором профессий
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ПК 3.4.1 -3.4.10
ПО 02
Слесарно-механическая практика
Умение пользоваться контрольно-измерительным инструментом слесаря. Разметка металла. Виды разметок. Разметочные обозначения на трубах. Резка металла. Приемы механизированной рубки металла. Приемы плавки и гибки труб вручную и на механизмах. Отпиливание, распиливание и зачистка металла. Зенкование и сверление сквозных отверстий ручной, электрической сверлильной машиной. Нарезание резьбы клуппами на механизмах. Прогонка резьбы на болтах и в гайках. Проверка качества резьбы. Накатывание резьбы. Изготовление хомута для труб с тягой для подвески, кронштейна для подвески, кронштейна из уголков с хомутами, кронштейна для крепления вертикального газопровода. Шабрение. Паяние, лужение. Клепка. Техника безопасности при ведении слесарных работ. Меры безопасности и защитные приспособления.
Умения:
- резки и рубки металла
-нарезания резьбы
-гнутья трубы
Навыки:
- работы на сверлильных, заточных станках
-изготовления фасонных частей
ПК3.4.1
ПК3.4.2
ПК3.4.3
ПК3.4.4
ПК3.4.6
ПК3.4.7
ПК3.2.8
ПО 03
Геодезическая практика
Подготовка (поверка и юстировка) геодезических приборов к работе. Учебно-тренировочные измерения: горизонтального и вертикального углов; превышение на станции; линии мерной лентой или дальномером. Заполнение соответствующих журналов. Плановая разбивка трассы трубопровода. Нивелирование трассы трубопровода. Построение продольного профиля в масштабе: горизонтальном 1:500, вертикальном 1:100. Проектирование трубопровода на проекции: с уклоном и минимальной глубиной заложения колодцев. Виды и случаи геодезических измерений. Проектирование на плане трассы газопровода и перенесение его характерных точек в натуру. Исполнительная съемка трубопроводов и сооружений. Полевой контроль: проверка практических навыков работы с геодезическими приборами и контроль измерений
Умения:
-производить разбивку трассы газопровода
Навыки:
- работы с теодолитом и нивелиром
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК6, БК7
ПК 3.4.1 -3.4.10
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Для получения рабочей профессии
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей слесаря. Сдача экзамена на получение рабочей профессии.
Умения:
- выполнения технологических процессов на газонефтепроводах
-соблюдения правил техники безопасности при монтажных работах
Навыки:
-работы с инструментом, оборудованием используемых при эксплуатации газонефтепроводов
БК1-7
ПК 3.4.1 -3.4.10
ПП 02
Технологическая практика
Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства строительно-монтажных работ при строительстве газонефтепроводов. Участие в приемке объектов под монтаж; в разработке проекта производства работ и технологических карт; в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия
Умения:
- ведения монтажных и ремонтных работ на газонефтепроводах
Навыки:
-выполнения замены задвижек на газонефтепроводах
- поиска утечек газа
-замеров давлений на газопроводах
БК1-7
ПК 3.4.1 -3.4.10
ПП 03
Преддипломная практика
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей. Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Изучение прав и обязанностей мастера производства работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технического персонала. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание и сдача в эксплуатацию. Оформление дневника отчета по практике.
Умения:
- составлять наряд-допуск на проведение газоопасных работ
-производить разбивку трассы газопровода, нефтепровода
-производить испытание газопровода, нефтепровода
Навыки:
-составлению отчетной документаций по выполнению работ, монтажных чертежей
- работы в рабочей бригаде
БК1-7
ПК 3.4.1 -3.4.10
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
Понимание сущности и социальной значимости своей будущей профессии;
Организация собственной деятельности, выбор способов выполнения профессиональных задач, оценивание их эффективности и качества;
Принятие решений в стандартных и нестандартных ситуациях;
Поиск и использование информации, необходимой для выполнения профессиональных задач;
Использование информационно-коммуникативных технологий в профессиональной деятельности;
Быть ответственным за работу членов команды (подчиненных), за результат выполнения задания;
Планирование своей деятельности с учетом поставленной цели.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

КҚ3.4.8
КҚ3.4.9
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Таныстыру практикасы.
Мамандықпен таныстыру, газ-мұнай құбырларындағы апаттық жұмыстармен айналысатын және пайдалану, орналастырумен айналысатын кәсіпорындарға экскурсия ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- осы мамандық бойынша жұмыстарды орындау.
Дағдылар:
- кәсіпті таңдау кезіндегі жауапкершілік.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
ӨО.02
Слесарлық-механикалық практика.
Слесардің бақылау-өлшеуіш құралдарын пайдалана білу.
Металды белгілеу. Белгілеу түрлері. Құбырларды таңбалаут белгілері. Металды кесу. Металды механикаландырып шабу.
Қолмен және механизмдермен құбырды майыстыру және балқыту. Металды арамен кесу, және тазалау. Қолды, электрлі тескіш бұрғылау машинасымен тесіп өтетін саңылаулар бұрғылау және үңгілеу. Механизмдердегі бұрандакескіш тұтқамен бұранданы кесу. Болттар мен гайкалардағы бұранданы өткізу. Бұранда сапасын тексеру. Бұранданы бүрлеу. Тік газ құбырын бекітуге кронштейн, бұрыштық қамыт кронштейні, ілуге арналған кроштейн, ілуге арналған құбыр қамыттарын даярлау.
Қыру. Дәнкерлеу, қалайылау. Тойтару. Слесарлық жұмыстарда қауіпсіздік техникасын сақтау. Қорғау құрылғысы мен қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- металлды кесу және шабу;
- бұранда кесу;
- құбырды майыстыру.
Дағдылар:
- бұрғылау, қайрау станоктарында жұмыс істеу;
- үлгілік бөліктерді дайындау.
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
ӨО. 03.
Геодезиялық практика.
Геодезиялық аспаптардың жұмысқа дайындығы (тексеру және жөндеу). Оқу-жаттығу өлшеулері: көлденең және тік бұрыштар; станциядағы биіктіктер; дальномер немесе өлшеуіш лентасының тізбектері. Сәкесінше журналдарды толтыру. Құбыр трассасын жоспарлы бөлу. Құбыр трассасын нивелирлеу. Масштабтағы көлденең профильді құрастыру: көлденең1:500, тік 1:100. Проекциядағы құбырды жобалау: еңістікпен және құдықтарды минималды салыну тереңдігі. Геодезиялық өлшеулердің түрлері мен жағдайлары. Газ құбыры трассасын жоспардағы жобалау және оның мінездемелік нүктелерін жобаға түсіру. Құбыр мен нысаналардың атқарушы түсірілімі. Далалық бақылау: өлшеу жұмыстарын бақылау және геодезиялық аспаптармен жұмыс істеудің практикалық дағдысын тексеру.
Іскерліктер:
- газ құбыры трассасын бөлу.
Дағдылар:
- теодолит пен нивелирмен жұмыс істеу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ6, БҚ7
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу практикасы.
Технологиялық үдерістер мен өндірістегі монтаждау және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасы мен технологиялық үдерістерімен танысу. Слесарьдің құқықтары мен міндеттерін оқыту. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- газ –мұнай құбырларында орындалатын технологиялық үдерістерді орындау;
- монтаждау жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- газ –мұнай құбырын пайдалануда қолданылатын жабдықтармен жұмыс істеу.
БҚ1-7
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
КП 02
Өндірістік практика.
Механикаландыру дәрежесі, өндірістік үдерістерді автоматтандыру. Технологиялық үдерістер мен технологиялық карталарды газ-мұнай құбырлары құрылысы кезіндегі құрылыс-монтаждау жұмыстарының кестесін оқу. Объектіні құрастыруға қабылдау, технологиялық карта мен жұмыс өндірісі жобасын әзірлеу, жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау бойынша нұсқама өткізу; айлық жұмыс қорытындысын (жүктеме құру, есеп материалдарын жинақтау) жасауға қатысу. Мекеменің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысымен танысу.
Іскерліктер:
- газ-мұнай құбырларындағы монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Дағдылар:
- газ құбырларында ысырмаларды ауыстыруды орындау;
- газ шығу жерлерін анықтау;
- газ құбырларында қысымды өлшеу.
БҚ1-7
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
КП 03
Диплом алдындағы практика.
Өндірісті басқару құрылымымен танысу. Кіріспе нұсқама. Тәжірибе объектісімен танысу, өндірістегі қауіпсіздік техникасы мен өрттен қорғану бойынша нұсқама.
Жұмыстың орындалуы жөніндегі есептік құжаттама. Техникалық құжаттаманы өңдеу және тіркеу, оны рәсімдеу тәртібі. Монтаждық сұлбаны құрастыру. Монтаждық-құрастырма жұмыстары. Қауіпсіздік техникасы. Объектідегі дайындамалар мен материалдарды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға қабылдау. Жұмыс өндірісі шеберінің құқығы мен міндеттерін оқу. Бригада ішіндегі еңбекті ұйымдастыру, инженерлік-техникалық персонал мен жұмысшылардың еңбегін төлеу. Объектіні монтаждауға даярлау. Даярлық жұмыстары. Монтаж жұмысының сапасын тексеру. Сынау және пайдалануға қабылдау. Тәжірибе бойынша есептің күнделігін толтыру.
Іскерліктер:
- газ қауіпті жұмыстарды жүргізуге рұқсаттама-жүктелім толтыру;
- газ және мұнай құбырының трассасын бөлу;
- газ құбыры мен мұнай құбырын сынақтан өткізу.
Дағдылар:
- монтаждық сұлба, жұмыстарды орындау бойынша есептік құжаттаманы құрастыру;
- жұмысшы бригадасындағы жұмыс.
БҚ 1-7
КҚ 3.4.1 – 3.4.10
Ескерту:
Кесте 1. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
Өзінің болашақ кәсібінің мағынасы мен әлеуметтік мәнін түсіну;
Өзінің жеке ісін ұйымдастыру, кәсіби есептерін орындау тәсілін таңдау, сапа мен оның тиімділігін бағалау;
Қалыпты және оқыс жағдайларда шешімдер қабылдау;
Кәсіби есептерді шешуге қажетті ақпаратты іздеу және пайдалану;
Кәсіптік ісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
Команда мүшелері (қол астындағы жұмысшылар) жұмысы және тапсырманы орындау қорытындысына жауапкершілікті болу;
Қойылған мақсаттарға сәйкес өзінің ісін жоспарлау.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейлері
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

2.1. 080201 2 - Трубопроводчик линейный*
ПК 2.1.1. Знать схему и устройство всех сооружений трубопроводов;
ПК 2.1.2. Знать правила продувки и опрессовки трубопроводов;
ПК 2.1.3. Знать нормы на испытание трубопроводов, сосудов и узлов переключения;
ПК 2.1.4. Знать схему расположения трубопроводов и устройство оборудования нефтепродуктоперекачивающих, газораспределительных станций (пунктов) и аварийно-ремонтных пунктов;
ПК 2.1.5. Уметь читать чертежи и эскизы;
ПК 2.1.6. Знать технологию сварочных работ;
ПК 2.1.7. Знать устройство трубопроводной арматуры;
ПК 2.1.8. Производить регулировку систем газонефтепроводов
ПК 2.1.9. Знать и применять средства индивидуальной защиты;
ПК 2.1.10. Знать правила оказания первой медицинской помощи.
2.2. 080202 2 - Слесарь аварийно-восстановительных работ*
ПК 2.2.1. Выполнять монтажные и восстановительные работы на трубопроводах с производством сварки;
ПК 2.2.2. Производить ревизию и ремонт задвижек и кранов;
ПК 2.2.3. Производить демонтаж и установку контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.4. Осуществлять продувку и опрессовку участков трубопровода;
ПК 2.2.5. Управлять кранами, трубоукладчиками и экскаваторами при прокладке трубопроводов;
ПК 2.2.6. Обслуживать вакуумную передвижную установку для сбора различных нефтей или нефтепродуктов при авариях;
ПК 2.2.7. Сваривать трубопроводы, работающие под высоким давлением;
ПК 2.2.8. Проводить разметку для различного рода врезок, отводов и арматуры;
ПК 2.2.9. Проверять наличие конденсата в пониженных местах трубопровода;
ПК 2.2.10. Проводить ревизию и ремонт оборудования нефтеперекачивающих, газораспределительных станций (пунктов) и аварийно-ремонтных пунктов;
ПК 2.2.11. Выполнять требования безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и внутреннего распорядка;
ПК 2.2.12. Оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
2.3. 080203 2 - Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов*
ПК 2.3.1. Знать схему расположения и устройство всех сооружений трубопроводов;
ПК 2.3.2. Выполнять требования, предъявляемые к монтажу переходов, захлестав и катушек;
ПК 2.3.3. Выполнять продувку и опрессовку трубопроводов;
ПК 2.3.4. Знать нормы на испытание трубопроводов, сосудов и узлов переключения;
ПК 2.3.5. Уметь читать чертежи и эскизы;
ПК 2.3.6. Знать технологию сварочных работ;
ПК 2.3.7. Выполнять требования безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и внутреннего распорядка;
ПК 2.3.8. Оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
Специалист среднего звена

2.1. 080201 2 – Желілік құбыржолшысы*
КҚ 2.1.1. Құбырдың барлық нысандарының орналасуы мен сұлбасын білу;
КҚ 2.1.2. Құбырды қысыммен сынау және үрлеу ережелерін білу;
КҚ 2.1.3. Құбыр, ыдыстар мен ауыстыру түйіндерін сынау нормаларын білу;
КҚ 2.1.4. Апаттық-жөндеу пункттері, газ таратушы станция (пункт), мұнай өнімдерін тасымалдау жабдықтарының құрылымы мен құбырдың орналасу сұлбасын білу;
КҚ 2.1.5. Сызбалар мен эскиздерді оқи білу;
КҚ 2.1.6. Пісіру жұмыстары технологиясын білу;
КҚ 2.1.7. Құбыр арматурасының құрылымын білу;
КҚ 2.1.8. Газ-мұнай құбырлары жүйесін реттеуді орындау;
КҚ 2.1.9. Жеке қорғаныс құралдарын білу және қолдана алу;
КҚ 2.1.10. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін білу.
2.2. 080202 2 – Апатты қалпына келтіру жұмыстарының слесарі*
КҚ 2.3.4. Пісіру арқылы құбыр жолдарындағы құрастыру (монтаждық) және қайта құру жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.2. Ысырма мен крандардың тексерісі мен жөндеуін орындау;
КҚ 2.2.3. Бақылау өлшеуіш құралдарын орналастыру және қайта құрастыру;
КҚ 2.2.4. Құбыр учаскесін қысыммен сынау және үрлеу;
КҚ 2.2.5. Құбырды салу кезінде экскаватор мен құбырсалушы, крандарды басқару;
КҚ 2.2.6. Апат кезіндегі әр түрлі мұнай және мұнай өнімдерін жинақтауға арналған вакуумды қозғалмалы құрылғыға қызмет көрсету;
КҚ 2.2.7. Жоғары қысымда жұмыс жасайтын құбырларды пісіру;
КҚ 2.2.8. Арматура, бұрма және әр алун түрлі біріктірулер үшін белгілеу жасау;
КҚ2.2.9. Құбырдың ең төменгі жерлеріндегі конденсаттың болуын тексеру;
КҚ 2.2.10. Апаттық-жөндеу пункттері, газ таратушы станция (пункт), мұнай өнімдерін тасымалдау жабдықтарын тексеру және жөндеу;
КҚ 2.2.11.Ішкі тәртіп ережелері, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындау;
КҚ 2.2.12. Жазатайым оқиғаларында алғашқы медициналық көмек көрсету
2..3. 080203 2 - Жер астындағы газ құбырларын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарі *
КҚ 2.3.1. Құбырдың барлық нысандарының орналасуы мен сұлбасын білу;
КҚ 2.3.2. Катушка, құбыр өткелдерін құрастыруға қойылатын талаптарды орындау;
КҚ 2.3.3. Құбыр учаскесін қысыммен сынау және үрлеу;
КҚ 2.3.4. Құбыр, ыдыстар мен ауыстыру түйіндерін сынау нормаларын білу;
КҚ 2.3.5. Сызбалар мен эскиздерді оқи білу;
КҚ 2.3.6. Пісіру жұмыстары технологиясын білу;
КҚ 2.3.7. Ішкі тәртіп ережелері, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындау;
КҚ 2.3.8. Жазатайым оқиғаларында алғашқы медициналық көмек көрсету
Орта буын маманы

3.4. 080204 3 - Техник-механик
ПК 3.4.1. Осуществлять эксплуатацию и оценивать состояние оборудования и систем по показания приборов;
ПК 3.4.2. Рассчитывать режимы работы оборудования;
ПК 3.4.3. Осуществлять ремонтно-техническое обслуживание оборудования;
ПК 3.4.4. Выполнять строительные работы при сооружении газонефтепроводов и газонефтехранилищ;
ПК 3.4.5. Обеспечивать техническое обслуживание газонефтепроводов и газонефтехранилищ, контролировать их состояние;
ПК 3.4.6. Обеспечивать проведение технологического процесса транспорта, хранения и распределения нефтепродуктов;
ПК 3.4.7. Вести техническую и технологическую документацию;
ПК 3.4.8. Осуществлять текущее и перспективное планирование деятельности производственного участка, контроль выполнения мероприятий по освоению производственных мощностей;
ПК 3.4.9. Рассчитывать основные технико-экономические показатели работы производственного участка;
ПК 3.4.10. Обеспечивать безопасное ведение работ на производственном участке, соблюдать правила техники безопасности и охраны труда.
Приложение 795
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 795 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0803000 – Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов
Квалификации:

3.4. 080204 3 - Техник-механик
КҚ 3.4.1. Аспаптардың көрсеткіштеріне қарап торап пен жабдықтың күйін бағалау және пайдалану жұмыстарын істеу;
КҚ 3.4.2. Жабдық жұмысы режимін есептеу
КҚ 3.4.3. Жабдыққа жөндеу-техникалық қызмет көрсету;
КҚ 3.4.4. Газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймаларын салу кезінде құрылыс жұмыстарын жасау;
КҚ 3.4.5. Газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймаларына техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету, олардың күйін бақылау;
КҚ 3.4.6. Мұнай өнімдерін сақтау және тарату, тасымалдаудың технологиялық үдерісінің өтуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.7. Техникалық және технологиялық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 3.4.8. Өндірістік қуаттылықты игеру бойынша шаралардың орындалуын бақылау, өндірістік учаске ісін ағымдағы және болашақты жоспарлау;
КҚ 3.4.9. Өндірістік учаске жұмысының негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
КҚ 3.4.10. Өндірістік учаскедегі жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз ету, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелерін сақтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 795-қосымша
Ескерту. Бұйрық 795-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай газ және химиялық
өндірісі
Мамандығы: 0803000 – Компрессорлық стансалардың және жер асты
құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет
көрсету

180
ПП 04
Дипломное проектирование
252
ПА. 00
Промежуточная аттестация
216
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 799
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 799 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0803000 – Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист повышенного уровня)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Развитие речи. Речевая коммуникация.
Текст. Принцип текста.
Профессионально-деловое общение.
Основные виды производственных документов. Правила их оформления и составления. Деловые письма. Личные деловые бумаги. Порядок слов в служебных документах.
Основные средства модификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Знания:
- казахского языка и владение необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- особенностей публицистического и официально-делового стиля казахского литературного языка, признаков, жанра, норм делового казахского языка;
- основных принципов казахской орфографии и пунктуации;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- создавать письменные устные тексты различных жанров;
- владеть различными профессиональными речевыми средствами;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 3
БК 6
КК2.3.10.
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Основы профессионального иностранного языка.
Профессиональные термины и фразеологические обороты.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика.
Устное деловое профессиональное общение и его нормы.
Основные средства кодификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов общение.
Знания:
- иностранный язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковые нормы, владеть стилистикой деловой сферы общения.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 3
БК 6
КК2.3.10.
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном, развитии человека;
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Основы физического и спортивного самосовершенствования; Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном развитии человека;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
- правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнений и участии в спортивных играх, правил игр в баскетбол, волейбол, правил ходьбы на лыжах, правил выполнения гимнастических упражнений на снарядах, правил пользования компасом, ориентирования на местности.
Умения:
- выполнять нормативы по физической культуре.
БК 5
ОГД.04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей.
Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве.
Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники.
Понятие о фонде документов.
Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей;
- понятия о сборниках документов;
- понятия о фондах документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять и сдать хранение дел в архив.
БК 3
БК 6
КК2.3.10.
ОПД 02
Черчение.
Форматы чертежей. Масштабы.
Графическое оформление чертежей.
Контуры технических деталей.
Призмы, пирамиды, цилиндры, параллелепипед, куб, конус.
Винтовые поверхности линий на поверхности. Общие правила выполнения чертежей.
Чертежи деталей и эскизов. Сборочный чертеж.
Способ замены плоскостей проекций.
Назначение эскиза и его отличие от рабочего чертежа. Порядок и последовательность выполнения эскиза детали.
Нанесение размеров по ГОСТу. Основные надписи и их содержание.
Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- выполнения чертежей графических работ;
- контуров технических деталей;
- общих правил выполнения чертежей;
- чертежей деталей и эскизов;
- понятия о сборочных чертежах;
- порядка и последовательности выполнения эскиза деталей;
- по нанесению размеров по ГОСТу;
- чертежей и схем по специальности.
Умения:
- применять условности и основные правила оформление чертежей по ЕСКД;
- обозначать на чертеже строчные буквы для последующего выполнения шрифтом;
- вычерчивать контуры деталей;
- выбирать масштабы и правильно проставлять размеры на чертеже;
- проецировать геометрические тела;
- выполнять эскизы деталей;
- читать чертежи деталей;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
ПК2.1.1.
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика и его разделы. Основные понятия и аксиомы статики.
Кинематика. Основные понятия кинематики.
Динамика. Основные понятия и аксиомы динамики. Работа и мощность. Теория динамики. Сопротивление материалов. Виды деформации.
Детали машин. Соединения деталей и узлов. Расчеты на прочность детали и машин.
Виды соединения. Общие сведения ивиды передач.
Валы и оси. Подшипники. Муфты.
Детали корпусов и пружины
Знания:
- теоретической механики и его основные виды;
- статики, основные понятия и аксиомы статики;
- основных понятий кинематики;
- основных понятий и аксиомы динамики;
- сопротивление материалов;
- детали машин;
- расчетов на прочность деталей и машин;
- видов соединений;
- общих сведений о передачах и видах передач;
- о валах и оси;
- о подшипниках;
- о муфтах;
- деталей корпусов и пружины.
Умения:
- объяснять основы теоретической механики;
- применять знание об основных понятиях и аксиомы статики;
- знать основные понятия кинематики;
- применять знание об основных понятиях и аксиомы динамики;
- рассчитать сопротивление материалов на прочность деталей машин;
- знать виды соединения и виды передач;
- знать валы и оси, подшипники и муфты;
- производить расчеты на прочность, жесткость и упругость;
- определять коэффициент снижения предела выносливости.
БК 2
ОПД 04
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока.
Основные характеристики электрического поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов.
Электрический ток.
Электропроводность. Электрический ток в проводниках.
Электрический ток в вакууме.
Электрический ток в полупроводниках.
Электрическая цепь. Определение и классификация электрической цепи. Преобразование электрической энергии в другие виды энергии: тепловую, световую, химическую.
Режимы электрических цепей.
Схемы электрических цепей.
Расчет простых электрических цепей постоянного тока.
Электромагнитное поле и магнитное поле. Магнитные цепи. Электромагнитная индукция.
Электрические цепи переменного тока.
Начальные сведения о переменном токе.
Элементы и параметры электрических цепей переменного тока.
Расчет электрических цепей переменного тока с помощью векторных диаграмм.
Закон Ома и Кирхгофа.
Трехфазные симметричные и несимметричные цепи.
Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами.
Переходные процессы в электрических цепях.
Знания:
- основы теоретической электротехники, законы электромагнитной индукции;
- правила сборки электрических схем;
- основные характеристики электрического поля;
- удельное электрическое сопротивление, электрическое сопротивление проводов;
- закон Ома;
- закон Кирхгофа;
- способы свертывания сложных схем;
- примеры нелинейных элементов;
- закон Ампера;
- классификацию магнитных полей;
- зависимость ЭДС индукции от потокосцепления;
- правила левой руки, правило правой руки;
- принцип работы электрических машин и трансформаторов;
- способы получения резонанса, область применения резонансных явлениий.
Умения:
- производить сборку электрических схем;
- использовать информационные технологии для развития профессиональных навыков;
- применять характеристики электрического поля для расчета электростатических цепей;
- применять знания законов физики и математики для анализа электрических цепей;
- преобразовать сложные схемы с несколькими источниками;
- определять необходимые количество уравнений для определения токов;
- применять законы Кирхгофа и другие методы расчетов;
- определять направление ЭДС индукции;
- определять направление электромагнитной силы, действующей на проводник;
- применять законы электромагнитной индукции в изучении электрических машин и трансформаторов;
- получить резонанс напряжений в практической работе;
- определять направление ЭДС индукции, электромагнитной силы, действующей на провод.
ПК2.1.1.

180
КП. 04
Дипломдық жобалау
252
АА. 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жоба қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 799-қосымша
Ескерту. Бұйрық 799-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0803000 – Компрессорлық стансалардың және жер асты құбырларының
электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей біліктілігі)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Тілді дамыту. Тілдік коммуникация.
Мәтін. Мәтін принципі.
Кәсіптік – іскерлік тілдесу.
Өндірістік құжаттардың негізгі түрлері. Оларды құрастыру мен рәсімдеудің ережелері. Іскерлік хаттар. Жеке іскерлік қағаздар. Іскерлік құжаттардағы сөз тәртібі.
Тілдік модификация факторларының негізгі құралдары: сөздік, анықтамалық, техникалық тесттер.
Білімдер:
- орыс тілін білу, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдер;
- орыс әдеби тілінің публицистикалық және ресми-іскерлік орыс тілінің нормалары, белгілері, жанрлары;
- орыс орфографиясы мен пунктуациясының негізгі принциптері;
- фонетика, сөзжасам, морфология және синтаксис бойынша негізгі мәліметтер;
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- түрлі жанрдағы жазбаша, ауызша мәтіндер құруы;
- кәсіптік түрлі тілдік құралдарды меңгеруі;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді редакциялау және жетілдіру.
БҚ 3
БҚ 6.
КҚ2.3.10.
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі.
Кәсіптік шетел тілдерінің негізі. Кәсіптік терминдер мен фразеологиялық айналымдар.
Мамандығы бойынша кәсіптік, іскерлік тіл негізі.
Ауызша кәсіптік іскерлік қарым-қатынас және оның нормалары.
Тілдік факторлардың негізгі кодтары: сөздік, анықтамалық, техникалық мәтін.
Аударма техникасы (сөздікпен), кәсіптік мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- шетел тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеу және грамматикалық минимумды меңгеру;
- тілдік нормаларды, тілдесудің іскерлік аясындағы стилистикасын игеру;
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- іс құжаттарын редакциялауы;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді жетілдіру, редакциялауы.
БҚ 3
БҚ 6.
КҚ 2.3.10.
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
Дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психофизиологиялық негізі.
Өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Дене тәрбиесінің кәсіби-қолданбалы дайындығы
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін өзі жетілдірудің дене тәрбиесі және спорттық негізі;
- спорттық жаттығуларды орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері, волейбол, баскетбол ойыны ережелері, шаңғыда жүру ережесі, гимнастикалық жаттығуларды орындау ережесі, компасты қолдану ережесі;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау
БҚ 5
ЖГП.04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағазын жүргізу.
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі.
Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық, ақша-финанс-есептік, және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік.
Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуі;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы түсiнiк;
- құжаттар қоры туралы түсінік.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдануы;
- әртүрлi құжаттарды жіктеуі;
- құжаттар формулярын толтыруы;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауы;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауы;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруы.
БҚ3
БҚ 6
КҚ2.3.10.
ЖКП 02
Сызу.
Сызба форматтары. Масштабы.
Сызбалардың графикалық орындалуы.
Техникалық бөлшектердің контурлары.
Призма, пирамида, цилиндр, параллелепипед, куб, конус.
Винттiк қозғалыстар мен сызықтар, винттiк беттер мен бұрандалар.
Сызбаларды орындаудың жалпы ережелерi.
Бөлшектердің сызбалары және эскиздері.
Құрастыру сызбасы.
Эскиздің мақсаты және оның жұмыс сызбасынан ерекшелігі. Тетік эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігi.
МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу.
Сызбаға жазылатын жазулар және олардың мазмұны.
Мамандықтар бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызбалардың графикалық орындалуы;
- техникалық бөлшектердің контурлары;
- сызбаларды орындаудың жалпы ережелерi;
- бөлшектердің сызбалары және эскиздері:
- құрастыру сызбасы туралы жалпы түсiнiк;
- тетік эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігi;
- МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемалар.
Іскерліктер:
- шартты белгілер мен негізгі ережелерді МЕМСТ бойынша сызбада безендіруі;
- шрифтімен орындау үшін сызбада әріптерді белгілеуі;
- бөлшектердің контурын сызуы;
- масштабты таңдауы, сызбаға өлшемдерін дұрыс салуы;
- геометриялық денелерді проекциялауы;
- бөлшектердің эскизін орындауы;
-бөлшектердің сызбасын оқуы;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемаларды сызуы.
КҚ2.1.1.
ЖКП 03
Техникалық механика негізі.
Теориялық механика және оның бөлiмдерi.
Статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi.
Кинематика. Кинематиканың негiзгi түсiнiгi.
Динамика. Динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi.
Жұмыс және қуат. Динамика теориясы.
Материалдар кедергісі. Деформация түрлері.
Машина бөлшектерi.
Бөлшектер мен түйіндердің байланысуы. Бөлшектер және машиналар беріктігіне, есептеулер.
Қосылыстар түрлері.
Берiлiстер туралы түсінік және түрлері.
Бiлiктер мен осьтер.
Подшипниктер. Муфталар.
Корпус бөлшектері және серіппелер.
Білімдер:
- теориялық механика және оның бөлiмдерi;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгi;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi;
- материалдар кедергісі;
- машина бөлшектерi;
- бөлшектер машиналар беріктігіне есептеулер;
- қосылыстар түрлері;
- берiлiстер туралы түсінік және оның түрлері;
- бiлiктер мен осьтер;
- подшипниктер;
- муфталар;
- корпус бөлшектері және серіппелер.
Іскерліктер:
- теориялық механика және оның бөлiмдерiн талдауы;
- статика аксиомалары және олардың негiзi туралы түсiнiгi болуы;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгiн білуі;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгiн талдауы;
- материалдар кедергісіне, машина бөлшектерiне, бөлшектер беріктігіне есептеулер жасауы;
- қосылыстар түрлеріне, берiлiстер түрлерін талдауы;
- бiлiктер мен осьтерді, подшипниктерді, муфталарды таңдауы
- беріктікке, қаттылыққа және төзімділікке есеп жүргізуі;
- төзімділік шегі коэффициентінің төмендеуін анықтауы;
БҚ 2
ЖКП 04
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбегі.
Электр өрісінің негізгі сипаттамасы: кернеу, электр потенциалы, электр кернеуі, потенциалдар айырмасы.
Электр тогы.
Электр өткізгіштік. Өткізгіштердегі электр тогы.
Вакуумдағы электр тоғы. Жартылай өткізгіштердегі электр тогы.
Электр тізбегі.
Электр тізбегінің жіктелуі мен анықтамасы.
Электр энергиясының басқа энергияға айналуы: жылулық, жарық, химиялық.
Электр тізбегінің режимі. Электр тізбегінің схемасы. Тұрақты токтың қарапайым электр тізбегінің есебі. Электр магниттік өріс және магниттік өріс. Магниттік тізбек. Электрмагниттік индукция.
Айнымалы токтың электр тізбегі.
Айнымалы ток туралы алғашқы мәліметтер. Айнымалы токтың электр тізбегінің параметрлері мен элементтері.
Вектор диаграммасы көмегімен айнымалы токтың электр тізбегінің есебі.
Ом және Кирхгофф заңдары.
Үш фазалы симметриялық және симметриялы емес тізбектер.
Синусоидтық емес периодты кернеу және токты электр тізбегі.
Электр тізбегіндегі өтпелі процестер.
Білімдер:
- электротехниканың теориялық негіздері, электромагниттік индукция заңдары;
- электр сұлбаларын құру ережелері;
- электр өрісінің негізгі сипаттамалары;
- меншікті электрлік кедергі, сымдардың электрлік кедергісі;
- Ом заңы;
- Кирхгроф заңы;
- күрделі сұлбалардың оралу тәсілдері;
- желілік емес элементтердің үлгілері;
- Ампер заңы;
- магнит өрістерінің жіктелуі;
- индукция ЭҚК ток ілінісіне тәуелділігі;
- сол қол ережесі, оң қол ережесі;
- электр машиналары мен трансформаторларының жұмыс принципі;
- резонансты алу тәсілдері, резонанстық құбылыстардың қолданылу саласы;
Іскерліктер:
- электр сұлбаларын құруы;
- кәсіптік дағдыларын артыру үшін ақпараттық технологияны пайдалануы;
- электростатикалық тізбекті есептеу үшін электрлік өрістің сипаттамасын қолдануы;
- электр тізбектерін талдау үшін физика және математика заңы білімдерін қолдануы;
- бірнеше көздермен күрделі сұлбаларды түрлендіруі;
- токты анықтау үшін теңдеудің қажетті мөлшерін анықтауы;
- Кирхгоф заңын және есептеудің басқа әдістерін қолдануы;
- индукция ЭҚК бағытын анықтауы;
- өткізгішке әсер ететін электромагниттік күш бағытын анықтауы;
- электр машиналары мен трансформаторларын оқуда электр магниттік индукция заңдарын қолдануы;
- практикалық жұмыста кернеу резонансын алуы;
- индукция ЭҚК, өткізгішке әсер ететін электромагниттік күш бағытын анықтауы;
КҚ2.1.1.

ПК2.1.2.
ОПД 05
Электротехнические материалы и измерения.
Строение и свойства металлов и сплавов.
Основы термической и химико-термической обработки металлов.
Цветные металлы и их сплавы.
Проводниковые материалы.
Электромеханические характеристики проводниковых материалов.
Сортамент проводов и кабелей.
Электроизоляционные материалы.
Физика диэлектриков. Механические, тепловые и физико-химические характеристики диэлектриков. Газообразные и жидкие диэлектрики.
Пластмассы, пленочные материалы.
Лаки, эмали, компаунды. Волокнистые диэлектрики.
Керамические электроизоляционные материалы.
Магнитные материалы.
Сварка, пайка металлов.
Виды обработки металлов и неметаллических материалов.
Основы метрологии.
Термины и определения в метрологии. Меры основных электрических величин. Средства измерений электрических величин.
Измерительные трансформаторы.
Измерение электрических и магнитных величин.
Измерение неэлектрических величин.
Измерительно-информационные системы: назначение, виды и принципы построения измерительно-информационных систем.
Знания:
- классификацию металлов; процесс кристаллизации металлов, виды кристаллических решеток;
- маркировки сталей и чугуна, цветных металлов и сплавов;
- область применения сплавов;
- маркировку проводов и кабелей; область их применения;
- зависимость электрической прочности электроизоляционных материалов от характеристик;
- электропроводность газообразных диэлектриков, зависимость электрической прочности газа от различных факторов;
- факторы, влияющие на электрическую прочность жидких диэлектриков, достоинства и недостатки жидких диэлектриков;
- достоинства и недостатки резины; область ее применения;
- маркировку лаков, эмалей, компаундов; основные требования к ним; область их применения;
- классификацию электроизоляционных материалов на основе слюды;
- основные характеристики магнитных материалов;
- о технологии электрической и газовой сварки;
- классификацию электротехнической керамики и стекла; об их электрической прочности;
- классы точности электроизмерительных приборов;
- характеристики электроизмерительных приборов (погрешность, вариация показаний, чувствительность приборов к измеряемой величине, потребляемая мощность, время установления показаний, надежность);
- назначение мер измерительных приборов;
- общие сведения о цифровых измерительных приборах, их классификацию и область применения;
- принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей;
- назначение измерительных трансформаторов тока и напряжения;
- схемы включения трансформаторов;
- назначение, конструкцию, принцип действия оптико-электронных измерительных трансформаторов;
- меры безопасности при выполнении электрических измерений;
- принцип действия потенциометров, способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму;
- источники информации о новейших достижениях электроизмерительной техники.
Умения:
- давать характеристику сплава в зависимости от состава;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
- работать с таблицами выбора газообразных и жидких диэлектриков для практической работы;
- использовать новейшие достижения в электро- материаловедении для развития профессиональных навыков;
- определить электрическую прочность электроизоляционных материалов;
- подбирать измерительные трансформаторы;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
- подобрать регистрирующий прибор;
- измерять ток и напряжение в цепях постоянного и переменного токов;
- измерять сопротивление посредством омметров, мегомметров, методом амперметра, вольтметра, одинарным и двойным мостом;
- измерять параметры индуктивных катушек.

КҚ2.1.2.
ЖКП 05
Электр материалдары және өлшемдері.
Металдардың және қорытпалардың құрылысы мен қасиеттері.
Металдарды термиялық, термо-химиялық өңдеудің негізі.
Түсті металдар және олардың құймалары. Өткізгіш материалдар. Өткізгіш материалдардың электр механикалық сипаттамалары.
Жетектер мен кабелдер сорттары.
Электр оқшаулау материалдары. Диэлектриктер физикасы. Диэлектриктердің механикалық, жылулық және физико-химиялық сипаттамалары.
Газ тәрізді және сұйық диэлектриктер.
Пластмассалар, жарғақ материалдар.
Лактар, эмалдар, компаундтар.
Талшықты диэлектриктер. Керамикалық электр оқшаулау материалдары. Магниттік материалдар. Металдарды дәнекерлеу және пайкалау. Металдар мен бейметалдар материалдарды өңдеу түрлері.
Метрология негіздері. Метрологиядағы анықтамалар мен терминдер. Электр бірліктерінің негізгі шамалары. Электр бірліктерін өлшеу құралдары.
Өлшеу трансформаторлары. Электрлік және магниттік бірліктер өлшемдері.
Электрлік емес бірліктерді өлшеу.
Өлшем-ақпараттық жүйелердің мақсаты, түрлері және өлшем-ақпараттық жүйелерді құру принциптері.
Білімдер:
- металдардың жіктелуі, кристалдану процесі, кристалл торлардың түрлері;
- Болат пен шойынның, түсті металдар мен қорытпалардың маркасы;
- қорытпалардың қолданылу саласы;
- сымдар мен кабельдердің маркасы, қолданылу саласы;
- электр оқшаулама материалдардың электрлік беріктігінің сипаттамаларына тәуелділігі;
- газ тәрізді диэлектриктердің электр өткізгіштігі, газдың электрлік беріктігінің әртүрлі факторлардан тәуілділігі;
- сұйық диэлектриктердің электрлік беріктігіне әсер етуші факторлар, сұйық диэлектриктердің артықшылықтары мен кемшіліктері;
- резинаның артықшылығы мен кемшіліктері; қолданылу саласы;
- лактардың, эмальдардың, компаундтардың маркасы, оларға қойылатын негізгі талаптар, қолданылу саласы;
- слюдадан жасалған электр оқшаулама материалдарының жіктелуі,
- магниттік материалдардың негізгі сипаттамалары;
- электрлік және газбен пісіру технологиясы;
- электротехникалық керамика мен шынының жіктелуі, электрлік беріктік қасиеті;
- электр өлшеу аспаптарының дәлдік класы;
- электр өлшеу аспаптарының сипаттамалары (қателіктері, көрсеткіштері вариациясы, аспаптардың өлшенетін шамаға сезгіштігі, тұтынылатын қуатты, көрсеткіштерді орнату уақыты, сенімділігі);
- өлшеу аспаптары шамаларының белгіленуі;
- сандық өлшеу аспаптары туралы жалпы мәліметтерді, олардың жіктелуі мен қолданылу саласы;
- тіркеуші аспаптардың және түрлендіргіштердің жұмыс принципі;
- ток және кернеу өлшеу трансформаторларының белгіленуі;
- трансформаторларды іске қосу сұлбасы;
- оптико-электронды өлшеу трансформаторларының белгіленуі, конструкциясы, жұмыс принципі;
- электрлік өлшеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
- потенциометрлердің жұмыс принципі, өлшенетін шамалардың сандық түрге түрлену тәсілдері;
- электр өлшеу техникасының жаңа жетістіктері туралы ақпарат көздері;
Іскерліктер:
- құрамына байланысты қорытпаларға сипаттама беруі;
- сымдар мен кабельдердің шифрін оқуы;
- электр оқушаулама материалдардың электрлік беріктігін анықтауы;
- газ тәрізді және сұйық диэлектриктерді тәжірибелік жұмыс үшін таңдау кестесімен жұмыс істеуі;
- кәсіптік дағдыларын дамыту үшін электроматериалтануда жаңа жетістіктерді пайдалануы;
- электрлік оқшаулама материалдардың электрлік беріктігін анықтауы;
- өлшеу трансформаторларын таңдауы;
- дәл өлшейтін аспаптарды пайдалануы және іске қосу сұлбаларын орындауы;
- тіркеу аспаптарын таңдап алуы;
- тұрақты және айнымалы ток тізбектерінде ток пен кернеуді өлшеуі;
- омметр, мегаомметр арқылы, амперметр, вольтметр, бір немесе екі көпір әдісімен кедергіні өлшеуі;
- индуктивтілік катушкалардың параметрлерін өлшеуі.

ПК2.1.3.
ОПД 06
Электрические машины и трансформаторы.
Коллекторные машины: принцип работы и устройство коллекторных машин постоянного тока.
Трансформаторы: устройство и рабочий процесс трансформатора, схемы, группы соединения обмоток и параллельная работа трансформаторов.
Общие вопросы теории безколлекторных машин переменного тока.
Асинхронные машины. Синхронные машины.
Знания:
- различие между синхронными и асинхронными машинами;
- назначение и устройство, принцип работы трансформаторов силовых, сварочных, измерительных;
- принцип работы электромашин, электроприборов и электроаппаратов подвижного состава;
- основные технические характеристики электрооборудования;
- рабочий процесс и основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- синхронные двигатели для автоматических устройств.
Умения:
- выполнять ремонт обмоток и катушек электрических машин постоянного и переменного тока;
- определять дефекты ремонтируемого электрооборудования и устранять их;
- рассчитать и построить развернутую схему обмоток;
- рассчитать магнитную цепь машины;
- рассчитывать параметры и характеристики трансформаторов;
- рассчитывать потери и КПД синхронной машины; угловые характеристики;
- работать со справочной литературой.
ПК2.1.4.
ОПД 07
Гидравлика.
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Закон Архимеда.
Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах.
Потери напора при равномерном движении жидкости.
Коэффициент гидравлического сопротивления.
Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основы гидравлики, основные физические свойства жидкости;
- основные понятия и определения гидродинамики;
- гидравлические элементы потока;
- энергетический смысл уравнения Бернулли;
- режимы движения жидкости и критерии его определения;
- зависимость потерь напора и давления от различных факторов;
- возможные способы снижения потерь напора в трубах;
- влияние гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости;
- основные формулы для расчета трубопроводов;
- гидравлический удар в трубопроводах;
- влияние числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- вязко-пластичные жидкости и их свойства.
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости(абсолютное, избыточное, вакуумное);
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
-определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- рассчитать коэффициенты местных сопротивлений;
-производить расчет простого и сложного трубопроводов;
- строить кривые течения, реограммы, номограммы по формулам.

КҚ2.1.3.
ЖКП 06
Электр машиналары мен трансформаторлар.
Коллектор машиналары: тұрақты токтың коллекторлық машиналарының құрылысы және жұмыс принципі.
Трансформаторлар: құрылысы және жұмыс процесі, схемасы, орамдар байланысының топтары және трансформатордың параллель жұмыстары.
Айнымалы токтың коллекторсыз машинасының жалпы теориялық негізі.
Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар.
Білімдер:
- синхронды және асинхронды машиналар арасындағы айырмашылықтар;
- күштік, пісіру, өлшеу трансформаторларының белгіленуі және құрылғысы, жұмыс принципі;
- электр машиналарының, электр аспаптарының және жылжымалы құрамның электр аппараттарының жұмыс принципі;
- электржабдығының негізгі техникалық сипаттамалары;
- үш фазалы асинхронды машиналардың жұмыс режимі мен теория негіздері, жұмыс процесі мен негізгі сипаттамалары;
- автоматтық құрылғылар үшін синхронды қозғалтқыштар;
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы ток электрлік машиналарының орамалары мен катушкаларын жөндеуі;
- жөнделетін электржабдығының ақауларын анықтауы және оларды жоюы;
- орамалардың жайылған сұлбасын оқуы және құруды;
- машиналардың магниттік тізбегін есептеуі;
- трансформаторлардың параметрлері мен сипаттамаларын есептеуі;
- синхронды машиналар шығындары мен ПӘК есептеуі;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеуі;
КҚ2.1.4.
ЖКП 07
Гидравлика.
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Архимед заңы.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі.
Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы.
Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- гидравликаның негізі, сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi,
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағынасы;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібін және оларды анықтау критериясын;
- әртүрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қасиеттері;
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдануды;
- сұйықтықтың қысымын анықтауды (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеуді;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен шығын өлшегішті қолдануды;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеуді;
- Рейнольдс санын есептеуді;
- сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтауды;
- жергілікті кедергі коэффициентін есептеуді;
- жай және күрделі құбыр желісін есептеуді;
- формула бойынша номограмма, реограмма және ағын қисықты құруды.

ПК 2.1.5.
ОПД 08
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Экономические основы производства.
Кадры, производительность труда и заработная плата.
Издержки производства и себестоимости работ по ремонту и обслуживанию электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов.
Прибыль, рентабельность, конкурентоспособность продукции.
Технико-экономические показатели деятельности предприятий компрессорных станций и их структурных подразделений.
Экономические проблемы научно-технического прогресса.
Сущность повышения эффективности экономического производства.
Управление предприятием. Основы организации управления производством.
Основы планирования на предприятиях компрессорных станций.
Знания:
- производственная структура компрессорной станции;
- материально-техническая база и средства предприятия;
- кадры и производительность труда;
- организация оплаты труда;
- прибыль, рентабельность и конкурентоспособность;
- технико-экономические показатели
основного и вспомогательного производства;
- себестоимость проведенный работы;
- техническое развитие производства;
- повышение эффективности производства;
- основы планирования на предприятиях компрессорной станции.
Умения:
- давать оценку структуры кадров;
- рассчитывать производительность труда, фонд оплаты труда бригады;
- рассчитывать численность рабочих;
- рассчитывать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- составлять калькуляцию текущего и капитального ремонта оборудования;
- определять прибыль и рентабельность предприятия;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК 10
ПК2.1.8.
ОПД 09
Основы автоматизации производства и оборудований.
Понятие механизированного и автоматизированного технологического процесса.
Значение автоматического контроля и автоматизации в развитии техники и технологии по ремонту и обслуживанию электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов.
Основы метрологии и система автоматического контроля.
Измерение давления.
Измерение уровня жидкости.
Измерение температуры.
Общие сведения об автоматическом регулировании.
Объект управления и система управления.
Общие сведения о проектировании автоматизированных систем.
Автоматизация объектов компрессорных станций и подземных трубопроводов.
Знания:
- классификацию приборов, определение всех видов погрешностей, виды автоматической системы контроля;
- классификацию приборов, принцип работы, особенности их установки;
- понятие о системах автоматического контроля транспортировки нефти;
- системы единиц физических величин;
- метрологические характеристики приборов;
- основные определения и принципы автоматического регулирования;
- правила построения и чтения схем автоматизации;
- принципы работы устройства защиты, блокировки, сигнализации.
Умения:
- отличать по внешнему виду элементы КИПиА, установленные на оборудовании, и обращаться с ними;
- определять пригодность приборов к эксплуатации.
- определить классы точности приборов;
- определить свойства объектов;
- составлять и читать функциональные схемы для контроля уровня;
- составлять спецификации на средства контроля для регулирования системы автоматизации;
- выбирать качественные показатели процесса регулирования;
- приводить примеры механизации и автоматизации производства.
ПК2.1.7. ПК2.2.3. ПК2.3.5.

КҚ2.1.5.
ЖКП 08
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Өндiрiстiк экономиканың негiздерi.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi және еңбек ақы.
Компрессорлық стансалардың және жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарының өзiндiк құны және кәсiпорын шығыны.
Пайда, рентабельдiк, өндiрiстiк кәсiпорынның табысы.
Компрессорлық стансалардыңжәне оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметтерiнiң техникалық-экономикалық көрсеткiштерi.
Ғылыми техникалық прогрестiң экономикалық проблемалары.
Өндiрiстiң экономикалық тиiмдiлiгiн көтеру маңыздылығы.
Өндiрiстi басқару.
Өндiрiстiң басқаруды ұйымдастыру негізі.
Компрессор стансалары мекемелері жұмыстарын жоспарлау негiзi.
Білімдер:
- компрессор станциялары басқармасының өндірістік құрылымы;
- кәсiпорынның материалдық- техникалық базасы және қаржылары;
- кадрлар және еңбек өнiмдiлiгi;
- еңбек ақыны ұйымдастыру;
- пайда, бәсекеге қабілеттілік және рентабельдiк;
- өндiрiстiк кәсiпорынның және оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметтерiнiң техникалық-экономикалық көрсеткiштерi;
- жасалған жұмыстың өзіндік құны;
- өндірістің техникалық дамуы;
- өндірістің тиімділігін көтеру;
- компрессор станциялары мекемелерін жоспарлау негізі.
Іскерліктер:
- мамандар құрылымына баға беруі;
- еңбек өнiмдiлiгiнiң өсiмiн, бригаданың еңбек ақысын есептеуі;
- жұмысшы санын есептеуі;
- калькуляцияның жеке бабы бойынша шығынды есептеуі;
- ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарының калькуляциясын құруы;
- кәсіпорынның пайдасын, рентабелділігін анықтауы;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауы.
БҚ 10.
КҚ2.1.8.
ЖКП 09
Өндірісті және жабдықтарды автоматтандыру негізі.
Механикаландырылған және автоматтандырылған технологиялық процестер түсінігі.
Компрессорлық стансалардың және жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету техникасы мен технологиясы дамуында автоматтандыру және автоматты бақылаудың маңызы.
Метрология негіздері және автоматты бақылау жүйелері.
Қысымды өлшеу. Сұйықтық деңгейін өлшеу.
Температураны өлшеу.
Автоматты реттеу туралы жалпы түсінік.
Басқару объектісі және басқару жүйесі. Автоматтандыру жүйелерін жобалау туралы түсінік.
Компрессорлық стансалардың және жер асты құбырларының объектілерін автоматтандыру.
Білімдер:
- аспаптар жіктелуі, барлық ауытқу түрлерінің анықталуы, автоматты бақылау жүйесі түрлері;
- аспаптар жіктелуі, жұмыс принципін, оны қондыру ерекшелігі;
- мұнайды тасымалдауды бақылаудың автоматты жүйесі туралы түсінік;
- физикалық бірліктердің өлшемдері жүйесі;
- аспаптардың метрологиялық сипаттамасы;
- автоматты реттеу түсінігі және негізгі анықтамалары;
- автоматтандыру сызбасын құру ережелері және оны оқу;
- қорғау, оқшаулау және белгі беру құрылғылары;
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарда орнатылған БӨАжА сыртқы түріне байланысты анықтауды, оны қолдануды;
- құрылғылардың жарамдылығын анықтауды;
- құрылғылардың дәлдік класын анықтауды,
- объект қасиеттерін анықтауды;
- деңгейді бақылау үшін функциональдық сызба құрастыруды және оны оқуды;
- автоматтандыру жүйесін реттеу үшін бақылау құралдарын құрастыруды;
- реттеу процесінің сапалы көрсеткіштерін таңдауды;
- өндірісті автоматтандыру мен механикаландырудың мысалдарын келтіруді.
КҚ2.1.7.
КҚ2.2.3
КҚ2.3.5

ПК2.3.7.
ОПД 10
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Основы трудового законодательства.
Законы, регулирующие трудовые отношения.
Организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению.
Метеорологические условия производственной среды.
Техника безопасности при обслуживании электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов.
Правила безопасности при эксплуатации электрооборудования электроустановок.
Правила безопасности при обслуживании подземных сооружений и коммуникаций связи.
Правила безопасности при продувке, испытании и ввод в эксплуатацию отремонтированных участков подземных трубопроводов.
Основы пожарной безопасности.
Методы и средства тушения пожаров.
Основы промышленной экологии
Организационно-правовые управления природопользования и охрана окружающей среды.
Источники загрязнения и загрязняющие вещества. Экологическая опасность.
Водные бассейны, недра и их охрана от загрязнении нефтью и нефтепродуктами.
Знания:
- законы Республики Казахстан об охране труда;
- отличие несчастного случая от профессионального заболевания;
-правила безопасности при эксплуатации электрооборудования электрических систем компрессорных станции и подземных трубопроводов;
-правила безопасности при обслуживании подземных сооружений и коммуникаций связи;
-правила безопасности при продувке, испытании и ввод в эксплуатацию отремонтированных участков подземных трубопроводов;
- причины возникновения пожаров;
- назначение и использование огнегасящих средств;
- организацию службы пожарной охраны.
- определение и задачи экологии как науки;
- систему контроля уровня загрязнения окружающей природной среды.
- общие требования к осуществлениюпротивокоррозионной защиты подземных металлических сооружений (наружной поверхности магистральных нефтепроводов, кабелей связи);
- критерии опасности коррозии подземных металлических сооружений;
Умения:
- заполнять акт по форме Н-1, Н-2;
- пользоваться средствами индивидуальной защиты;
- оказывать первую доврачебную помощь при поражениях электрическим током;
- пользоваться средствами защиты при обслуживании электроустановок;
-пользоваться огнетушителями и первичным пожарным инвентарем.
- выбирать наиболее эффективные методы очистки сточных вод и газовых выбросов для конкретного технологического процесса.
- соблюдать технику безопасности при транспортировке нефти и нефтепродуктов по трубопроводам;
- соблюдать требования электрохимической защиты и методы контроля;
- соблюдать технику безопасности при обследовании коррозионного состояния магистральных нефтепроводов;
- определять основные неисправности в работе компрессоров, причины и способы их устранения;
- соблюдать технику безопасности при обслуживании газокомпрессорных станций;
БК 1

КҚ2.3.7
ЖКП 10
Еңбек қорғау және өндірістік экология.
Еңбек заңының негiздерi. Еңбектi қатынастарын реттейтін заңдар.
Еңбек қорғау жұмыстарын ұйымдастыру, өндiрiстiк жарақаттанудың түсiнiктерi, кәсiби аурулар және оның алдын алу.
Өндiрiстiк ортаның метереологиялық жағдайы.
Компрессорлық стансалардың және жер асты құбырларының электр жүйесіне қызмет көрсету кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электр қондырғыларының электр жабдықтарын пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Байланыстың жер асты жабдықтары мен коммуникациясын пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Жер асты құбырларының жөндеуден өткен бөлігін үрлеу, сынау және пайдалануға беру кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Өрт қауіпсіздігі негізі.
Өрт сөндіру құралдары мен әдістері.
Өндірістік экология негізі.
Табиғатты пайдалануды басқаратын құқықтық ұйымдастыру ережелерi және қоршаған ортаны қорғау.
Ластанған және ластайтын заттардың көздерi.
Экологиялық қауiптiлiк.
Су бассейнi, жер қойнауы және оларды мұнай мен мұнай өнiмдерімен ластануынан қорғау.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңын;
- кәсіптік ауру мен бақытсыздық жағдайының айырмашылығын;
- компрессорлықстансалардың және жер асты құбырларының электр жүйесінің электр жабдықтарын пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігін;
- байланыстың жер асты жабдықтары мен коммуикациясын пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігін;
- жер асты құбырларының жөндеуден өткен бөлігін үрлеу, сынау және пайдалануға беру кезіндегі техника қауіпсіздігін;
- өрттiң пайда болу себебiн;
- өрт сөндiргiш заттардың мақсатын және оны пайдалануды;
- өрттен қорғау қызметiн ұйымдастыруын;
- экологияның ғылым ретiндегi мiндеттерiн;
- қоршаған табиғи ортаның ластану деңгейін бақылау жүйесін.
- жер асты металл құрылымын коррозияға қарсы қорғауды іске асырудың жалпы талаптарын (мұнай құбырларының сыртқы бетін, байланыс кабелін);
- жер асты металл құрылымын коррозиясының қауіптілік критериін;
Іскерліктер:
- Н-1, Н-2 формасы бойынша акт толтыруды;
- жеке қорғану құралдарымен қолдануды;
- электр тоғымен зақымданған адамға көмек көрсетудi;
- электр қондырғысына қызмет көрсету кезінде жеке қорғаныш құралдарын қолдану;
- өрт сөндiргiштер мен өртке қарсы инвентарьды қолдануды;
- белгілі технологиялық процесс кезінде ағынды суларды және газ жіберілуін тазартудың тиімді әдістерін таңдауды;
- құбырмен мұнайды, мұнай өнімдерін тасымалдау кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтауды;
- электрохимиялық қорғанышқа қойылатын талаптарды және бақылау әдістерін сақтауды;
- магистраль мұнай құбырының коррозиялық жағдайын зерттеу кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтауды;
- компрессор жұмысындағы негізгі ақаулар, себептері және оны жою әдістерін анықтауды;
- газ компрессор станциясына қызмет көрсету кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтауды;
БҚ 1

ПК2.1.6.
ПК2.2.4.
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт компрессоров и компрессорных установок.
Общие понятия и определения, классификация, принцип действия основных типов компрессоров.
Назначение и классификация компрессорных установок.
Схемы основных типов компрессоров.
Основные узлы и детали объемных компрессоров.
Поршневые компрессоры.
Динамические компрессоры.
Роторные компрессоры. Центробежные компрессоры.
Вспомогательное оборудование компрессорных установок.
Основные требования, предъявляемые к сосудам, аппаратам и трубопроводам компрессорных установок, работающих под давлением.
Предохранительные устройства и контрольно-измерительные приборы.
Принципиальные технологические схемы компрессорных установок.
Основные положения организации эксплуатации и технического обслуживания.
Технология обслуживания компрессорных установок.
Техническое обслуживание, эксплуатация и ремонт электропривода.
Основные понятия и положения ремонта компрессрных установок.
Контроль работы компрессорных установок.
Знания:
- правила техники и пожарной безопасности при эксплуатации компрессоров;
- общие понятия и определения, назначение классификация компрессоров;
- принцип действия основных типов компрессоров;
- основные параметры компрессоров;
- схему монтажа компрессоров;
- технологические схемы промысловых компрессорных станций;
- виды электрических двигателей;
- типы электроприводов компрессорных установок;
- основное вспомогательное оборудование компрессорных установок;
- основные требования, предъявляемые к сосудам, аппаратам и трубопроводам работающих под давлением;
- подготовку, пуск и эксплуатацию компрессорных установок;
- возможные неисправности компрессоров и способы их устранения;
- технологию ремонта.
Умения:
- осуществлять смазки и охлаждение поршневых компрессоров;
- определять классификационную группу компрессора по внешнему виду;
- подготавливать компрессор к пуску и осуществлять пуск в соответствии с требованиями техники безопасности;
- организовывать контроль работы компрессора;
- контролировать техническое состояние узлов и деталей компрессора;
- определять виды контрольно-измерительных приборов применяемых в компрессорных установках;
- вычерчивать принципиальную технологическую схему компрессорных установок.
БК 1
ПК2.3.1.
ПК2.3.9.
СД 02
Электроснабжение компрессорных станций.
Общие сведения о производстве и распределении электроэнергии.
Электроснабжение компрессорных станций.
Назначение и типы электрических станции и режимы их работы.
Структурные схемы передачи электроэнергии к объектам компрессорной станций.
Электрические аппараты, изделия и материалы.
Осветительные установки.
Компенсирующие установки для повышения коэффициента электрической мощности.
Аккумуляторные установки.
Заземление электрических установок.
Релейная защита и автоматизация систем электроснабжения.
Знания:
- общие понятия и определения, назначение, классификацию компрессоров;
- назначение и типы электрических станции и режимы их работы;
- виды электроснабжение компрессорных станций;
- виды электрических аппаратов, изделия и материалы;
- основные виды осветительных установок;
- принцип работы компенсирующих установок для повышения коэффициента электрической мощности;
- виды аккумуляторных установок;
- основные элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения.
Умения:
- вычерчивать структурные схемы передачи электроэнергии к объектам компрессорной станций;
- строить графики, определять обозначения основных физических величин электрических нагрузок;
-разрабатывать технологические карты трудовых процессов;
- монтировать провода, шнуры, кабели электроустановки;
- устанавливать заземление и зануление электрических установок;
- устанавливать релейную защиту и автоматизацию систем электроснабжения.

КҚ2.1.6
КҚ2.2.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Компрессорлар және компрессор қондырғыларын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Компрессорлардың негізгі типтерінің жалпы түсінігі, анықтамалары және әрекет принциптері.
Компрессор қондырғысының мақсаты мен жіктелуі. Компрессордың негізгі типтерінің схемалары.
Көлемдік компрессорлардың негізгі түйіндері мен бөлшектері.
Поршенді компрессорлар.
Динамикалық компрессорлар.
Роторлы компрессорлар. Ортадан тепкіш компрессорлар.
Компрессор қондырғыларының көмекші жабдықтары.
Жоғары қысыммен жұмыс жасайтын компрессор қондырғыларының құбырларына аппараттарына қойылатын негізгі талаптар.
Бақылау-өлшеу аспаптары және сақтандырғыш құрылғылары.
Компрессор қондырғыларының принципиалдық технологиялық схемалары.
Техникалық қызмет көрсету және пайдалану мекемелерінің негізгі қағидалары.
Компрессор қондырғыларына техникалық қызмет көрсету.
Электр жетектерін жөндеу, пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Компрессор қондырғыларын жөндеу жағдайлары және негізгі түсініктері.
Компрессор қондырғысының жұмысын бақылау.
Білімдер:
- компрессорларды пайдалану кезіндегі техника және өрт қауіпсіздік ережелері;
- компрессор қызметі және классификациясы туралы жалпы түсініктер мен анықтамалар;
- компрессорлардың негізгі типтерінің әрекет принципі;
- компрессорлардың негізгі параметрлері;
- компрессорларды құрастыру сызбалары;
- кәсіпшілік компрессорлық станцияның технологиялық сызбасы;
- электрлік қозғалтқыш түрлері;
- компрессорлық қондырғы электрлік жетек түрлері;
- компрессорлық қондырғысының негізгі қосымша жабдықтары;
- қысым астында жұмыс жасайтын ыдыстарға, аппараттарға және құбыр өткізгіштерге қойылатын негізгі талаптар;
- компрессорлық қондырғыны дайындау, іске қосу және пайдалану;
- компрессорлардағы мүмкін ақаулар және оларды жою тәсілдері;
- жөндеу технологиясы;
Іскерліктер:
- поршендік компресорларды майлауды және салқындатуды жүзеге асыру;
- сыртқы түріне байланысты компрессор классификациясын анықтау;
- компрессорды іске қосуды дайындау және техника қауіпсіздік талаптарына сай іске қосуды жүзеге асыру;
- компрессор жұмысын бақылауды ұйымдастыру;
- компрессор тораптары мен тетіктерінің техникалық жағдайын бақылау;
- компрессорлық қондырғыда қолданылатын БӨА түрлерін анықтау;
- компрессорлық қондырғының принципиалдық технологиялық сызбасын сызу;
БҚ 1
КҚ2.3.1
КҚ2.3.9
АП 02
Компрессор станцияларын электрмен қамту.
Электр энергиясын өндіру және тарату туралы жалпы мәліметтер.
Компрессор станцияларын электрмен қамту.
Электр станциясының типтері, мақсаты және оның жұмыс режимі.
Компрессор станциясы объектілеріне электр энергиясын жеткізудің құрылымдық схемасы. Электр аппараттары, материалдары және өнімдері.
Жарықтандыру қондырғылары.
Электр қуатының коэффициентін көтеруді үйлестіретін қондырғылар. Аккумулятор қондырғылары.
Электр қондырғыларын жерлендіру.
Электрмен қамту жүйесін автоматтандыру және релелік қорғау.
Білімдер:
- компрессордың жалпы сипаттамасы, анықтамасы, қызметі және жіктелуі;
- электрлік станциялар қызметі, типтері және жұмыс режимдері;
- компрессорлық станцияны электрмен қамту түрлері;
- электрлік аппараттар, бұйымдар, материалдар түрлері;
- жарықтандыру қондырғысының негізгі түрлері;
- электрлік қуаттың қуат коэффициентін көтеру өлшеуіш қондырғының жұмыс принципі;
- аккумуляторлық қондырғының түрлері;
- электрмен қамту жүйесіндегі жоғарғы кернеулер техникасы элементтерінің түрлері;
Іскерліктер:
- компрессорлық станция обьектілеріне электрэнергияны жеткізу структуралық схемасын сызу;
- электр жүктеменің графигін тұрғызу, анықтамасын және негізгі физикалық шамалардың анықтамасын білу;
- еңбек процесінің технологиялық картасын құрастыру;
- электр қондырғының сым, шнур, кабельдерін құрастыру;
- электрлік қондырғыда жерлестіргіш және нөлдеуді орнату;
- электрмен қамту жүйесінде релелік қорғаныс және автоматтандыруды орнату;

ПК2.3.2.
ПК2.3.4.
СД 03
Монтаж, эксплуатация и ремонт электрооборудования электроустановок.
Общие вопросы монтажа электрооборудования компрессорных станций и подземных трубопроводов.
Область применение кабельных линий и общие требования к ним.
Монтаж воздушных линий электропередачи внутри цехов компрессорных станций.
Монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций.
Техника безопасности при монтаже проводок, кабельных линий, воздушных линий электропередачи, электрооборудования трансформаторных подстанций.
Организация эксплуатации электрических систем компрессорных станций.
Ремонт электрических внутрицеховых сетей и воздушных линий электропередачи напряжением
1000кВ.
Повреждения и ремонт электрооборудования силовых и осветительных распределительных сетей и установок.
Электрохимическая защита подземных магистральных нефтегазопроводов.
Техника безопасности при ремонте электрических систем компрессорных станций
Знания:
- область применения кабельных линий и общие требования к ним;
- общие требования к устройству подстанций промышленных предприятий;
- общие вопросы пуска электрооборудования компрессорных станций;
- состав осмотров электрооборудования, уход, сроки и нормы испытаний изоляции;
- требования к устройству и приемке в эксплуатацию электрооборудования;
- общие вопросы монтажа электрооборудования;
- функции персонала различных категорий при ликвидации аварий, действия персонала при отказах коммутационных аппаратов;
- правила техники безопасности и охраны труда;
- технико-экономические расчеты электрооборудования;
- правила технической эксплуатации электроустановок потребителей и правила техники безопасности электроустановок.
Умения:
- монтировать внутренних электрических сети компрессорных станций;
- подготавливать трассы и крепление электропроводок;
- монтировать электрооборудования трансформаторных подстанций;
- организовать эксплуатацию электрических систем компрессорных станций;
- ремонтировать кабельные линий;
- ремонтировать воздушные линий электропередачи;
- определять повреждения и ремонтировать электрооборудования силовых, осветительных распределительных сетей и установок;
- соблюдать технику безопасности при ремонте электрических систем компрессорных станций.
- соблюдать технику безопасности при монтаже проводок, кабельных линий, воздушных линий электропередачи, электрооборудования трансформаторных подстанций;
- составлять графики ППР оборудования;
- эксплуатацию кабельных линий;
- эксплуатацию воздушных линий электропередачи;
- ремонтировать электрические внутрицеховые сети и источников освещения.

КҚ2.3.2.
КҚ2.3.4.
АП 03
Электр қондырғыларының электр жабдықтарын құрастыру, пайдалану және жөндеу.
Компрессор станциясының және жер асты құбырларының электр жабдықтарын құрудың жалпы түсініктері.
Кабел желісін пайдалану аймағы және оған қойылатын жалпы талаптар.
Компрессор станциялары цехтарының ішкі электр тасымалының ауа желілерін құру.
Трансформатор кіші станцияларының электр жабдықтарын құру. Трансформатор кіші станцияларының электр жабдықтарына электр тасымалының ауа желісін, кабел желісін, құру кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Компрессор станцияларының электр жүйесін пайдалануды ұйымдастыру.
Цех ішілік электр торабын және 1000кВ дейінгі кернеудегі электр тасымалының ауа желісін жөндеу.
Күштік электр жабдықтарын және жарықты тарату торабы және қондырғының бұзылуы және жөндеу.
Жер асты магистральді мұнайгаз құбырларын электр химиялық қорғау.
Компрессор станциясының электр жүйесін жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- кабель желілерін пайдалану аймағы және оларға қойылатын жалпы талаптар;
- өндірістік кәсіпорын қосалқы станциясының құрылғыларына қойылатын талаптар;
- компрессорлық станция электржабдықтарының жіберілуі;
- электржабдықтарын қарау, күту және оқшауламаны сынау нормалары;
- электржабдықтарын құрылысына және пайдалануға қабылдау талаптары;
- электржабдықтың жалпы құрастыру жұмыстары;
- апатты жоюда әр түрлі категория персоналының функциялары;
- техника кауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері;
- электржабдықтың техникалық-экономикалық есептеулері;
- тұтынушылардың электр қондырғысын техникалық пайдалану ережелері және электр қондырғының техника кауіпсіздігі ережелері;
Іскерліктер:
- компрессорлық станцияның ішкі электр тораптарын құрастыру;
- трасса дайындау және электр тартылымын бекіту;
- трансформаторлық қосалқы станция электр жабдықтарын құрастыру;
- компрессорлық станция электрлік жүйелерін пайдалануды ұйымдастыру;
- трансформаторлық қосалқы станциясынпайдалану;
- кабель желілерін жөндеу;
- әуе электр жеткізу желілерін жөндеу;
- бүлінулерді анықтау және күштік электржабдықтарын, жарықтандыру таратқыш тораптарын және қондырғыларын жөндеу;
- компрессорлық станцияның электрлік жүйелерін жөндеуде техника кауіпсіздігін сақтау;
- өткізгіш, кабель желісін, әуе электр жеткізу желісін, трансформаторлық қосалқы станцияның электржабдықтарын құрастыруда техника кауіпсіздігін сақтау;
- жабдықтың ЖЕЖ графигін құру;
- кабель желілерін пайдалану;
- әуе жеткізу желілерін пайдалану;
- цех ішілік электрлік тораптарын және жарықтандыру көздерін жөндеу;

ПК2.3.3.
ПК2.3.6.
СД 04
Трубопроводный транспорт нефти и газа.
Состав сооружений подземных нефте- и газопроводов.
Основные объекты и сооружения подземных трубопроводов.
Характеристика трубопровода.
Увеличение пропускной способности подземных трубопроводов.
Состав и основные объекты сооружений подземного магистрального газопровода.
Основное оборудование и технологические схемы компрессорных станций.
Газораспределительные станции.
Технологический расчет подземного магистрального газопроводов.
Оптимальные параметры подземных магистральных газопроводов.
Расчет режимов работы подземных магистральных газопроводов.
Знания:
- физико – технические свойства нефти и газа;
- порядок проектирования трубопроводов;
- выбор трасс магистральных трубопроводов;
- классификации и характеристику трубопроводов;
- виды основных объектов и сооружения трубопроводов;
- виды регулирующих и предохранительных арматур;
- состав сооружений магистральных нефте- и газопроводов;
- основные объекты и сооружения магистрального газопровода.
Умения:
- обслуживать трубопровод в соответствии с правиламы по ТБ и ПЗ;
- определять свойства нефти и газа;
- составить рабочих характеристик насосных агрегатов;
- рассчитывать магистральных газопроводов;
- определять изменение давления по длинегазопровода.
БК 2
.
СД 05
Эксплуатация и ремонт подземных сооружений и
кабельных линий связи.
Состав кабельно-канализационных сооружений местных сетей связи. Подземные трубопроводы и колодцы кабельной канализации связи.
Помещение ввода кабелей телефонных станций и коллекторов.
Строительство кирпичных колодцев.
Железобетонные колодцы кабельной канализации связи.
Организационные структуры подразделений по эксплуатации линейно-кабельных сооружений.
Техническое обслуживание линейно-кабельных сооружений.
Текущий ремонт линейно-кабельных сооружений.
Строительство, реконструкция и капитальный ремонт линейно-кабельных сооружений.
Устранение повреждений и аварий кабельных линий и кабельной канализации.
Соблюдение правил техники безопасности.
Технический учет и паспортизация линейно-кабельных сооружений.
Техническое оснащение подразделений по эксплуатации линейно-кабельных сооружений.
Нормы годового расхода кабелей, основных материалов и арматуры.
Знания:
- состав кабельной канализационной оборудования местной сети связи;
- колодцы кабельной канализационной связи и подземные трубы;
- здания ввода кабелей телефонной станции и коллекторов;
- виды кабельной и канализационных труб;
- цель устройств осмотра кабельной канализационной (колодцев) связи;
- виды железобетонных колодцев кабельной канализации связи;
- частота проверки оборудования кабельной канализации связи.
Умения:
- организовать структуры участков по эксплуатации сетевых кабельных сетей;
- обслуживать структур кабельных сетей;
- проводить текущий ремонт структур кабельных сетей;
- проводить капитальный ремонт сетевых кабельных структур;
- устранять повреждение и аварии кабельной линий и кабельной канализации;
- соблюдать техники безопасности;
- планировать проверку и учета эксплуатации кабельных сетей;
- вести техническую документацию и учет структур кабельных сетей;
- проверять технического снабжения участков эксплуатации структур кабельных сетей;
- определять годового потребления кабелей, основных материалов и арматур.
ПК2.2.1.

КҚ2.3.3.
КҚ2.3.6.
АП 04
Мұнай және газды құбырмен тасымалдау.
Мұнай және газ құбырларының жер асты жабдықтарының құрамы.
Жер асты құбырларының негізгі объектілері және құрылымы
Құбырлардың сипаттамасы. Жер асты құбырларының өткізгіштік қабілетін артыру.
Магистральді газ құбырларының құрамы, негізгі объектілері және жабдықтары.
Компрессор станцияларының негізгі жабдықтары және технологиялық схемалары.
Газ тарату станциялары. Жер асты газ құбырларының технологиялық есебі.
Жер асты магистральді газ құбырының тиімді параметрлері.
Жер асты магистральді газ құбырының жұмыс режимі есебі.
Білімдер:
- мұнай және газдың физика-техникалық қасиеттері;
- құбырөткізгіштерді жобалау тәртібі;
- магистрал құбырөткізгіш трассасын таңдау;
- құбырлар классификациясы және сипаттамасы;
- құбырлар объектісі мен құрылым түрлері;
- реттеу және сақтандыру арматуралар түрлері;
- магистрал мұнай-газ өткізгіштің құрылымдық құрамы;
- магистрал құбырөткізгіштің негізгі объектілері мен құрылысы;
Іскерліктер:
- құбырөткізгіштерге ТҚ және ӨҚ ережелеріне сай қызмет көрсету;
- мұнай және газ қасиетін анықтау;
- сораптық агрегаттардың жұмыс сипаттамасын құруы;
- магистрал газөткізгіштерді есептеуі;
- құбыр ұзындығы бойынша қысым өзгерісін анықтауы;
БҚ 2
АП 05
Байланыс желісінің кабелдерін және жер асты жабдықтарын пайдалану және жөндеу.
Жергілікті байланыс торабының кабелдік канализациялық жабдықтарының құрамы. Байланыстың кабелдік канализациясының құдықтары және жер асты құбырлары.
Телефон станциясының кабелін және коллекторларын енгізу бөлмелері.
Тас құдықтарды салу. Байланыс кабелдік канализацияның темірбетонды құдықтары.
Желілік кабелдік құрылымдарды пайдалану бөлімшелерінің құрылымын ұйымдастыру.
Желілік кабелдік құрылымдарға техникалық қызмет көрсету.
Желілік кабелдік құрылымдарды ағымды жөндеу.
Желілік кабелдік құрылымдардың құрылысы, қайта жасақтау және күрделі жөндеу.
Кабел желілерінің және кабелдік канализацияның ақаулары мен апаттарын жою.
Техника қауіпсіздігін сақтау.
Желілік кабелдік құрылымдарды техникалық есепке алу және құжаттандыру.
Желілік кабелдік құрылымдарды пайдалану бөлімшелерін техникалық жабдықтау.
Кабелді, негізгі материалдарды және арматуралардың жылдық жұмсалу мөлшері.
Білімдер:
- жергілікті байланыс торабының кабелдік канализациялық жабдықтарының құрамы;
- байланыстың кабелдік канализациясының құдықтары және жер асты құбырлары;
- телефон станциясының кабелін және коллекторларын енгізу бөлмелері;
- кабелдік канализацияның құбырлары түрлері;
- байланыс кабелдік канализацияның (құдық) қарау құрылғыларының мақсаты;
- байланыс кабелдік канализацияның темірбетонды құдықтарының түрлері;
- байланыс кабелдік канализацияның жабдықтарын тексеру жиілігі;
Іскерліктер:
- желілік кабелдік құрылымдарды пайдалану бөлімшелерінің құрылымын ұйымдастыру;
- желілік кабелдік құрылымдарға қызмет көрсету;
- желілік кабелдік құрылымдарды ағымды жөндеу;
- желілік кабелдік құрылымдарды күрделі жөндеу;
- кабел желілерінің және кабелдік канализацияның ақаулары мен апаттарын жою;
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- желілік кабелдік құрылымдарды пайдалануды есепке алуды және бақылауды жоспарлау;
- желілік кабелдік құрылымдарды техникалық есепке алуды және құжаттандыруды жүргізу;
- желілік кабелдік құрылымдарды пайдалану бөлімшелерін техникалық жабдықтауды қадағалау:
- кабелді, негізгі материалдарды және арматуралардың жылдық жұмсалу мөлшерін анықтау;
КҚ2.1.1.

ПК2.2.2.
ПК2.2.8.
СД 06
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса.
Деятельность в сфере бизнеса.
Менеджмент: вид деятельности и система управления.
Основы организации менеджмента.
Динамика групп и лидерство в системе менеджмента.
Мир информации.
Информация в бизнесе.
Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований. Политика ценообразования.
Продвижение товаров: реклама, стимулирование сбыта и пропаганда.
Долговые права к клиентам. Долговые обязательства поставщикам.
Знания:
- менеджмент: вид деятельности и система управления;
- основы организации менеджмента;
- введение в информационный бизнес;
- социальные основы маркетинга: удовлетворение людских потребностей;
- процесс управления маркетингом;
- ценообразования;
- методы распространения товаров;
- продвижение товаров, реклама;
- долговые права к клиентам;
- долговые обязательства поставщикам.
Умения:
- знать основы управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
-пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации.
БК 10
ДО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Электрослесарная практика.
Организация в цехе (в мастерской) работ по технике безопасности, пожарной безопасности, и производственной санитарий. Требования по содержанию и хранению инструментов, приспособлений и оборудования для ремонта и восстановления деталей.
Устройство и принцип работы ручных механизированных и электрических инструментов.
Общие требования по правилам техники безопасности для всех ручных электрических инструментов.
Оснащение рабочего места. Виды опасности, предупредительные меры, средства защиты характерные для работы по ручной обработке металлов.
Электробезопасности в работе с ручными электроприборами, защитные средства применяемые в работе на точильно – заточном станке, сверлильном станке и безопасные приемы работы на станках.
Средства защиты глаз, дыхательного органа.
Ознакомление с нормативно - технической документации по безопасности.
Умения:
- соблюдать общие правила техники безопасности и требований производственной дисциплины;
- выполнять общие меры по обеспечению пожарной безопасности в мастерских;
- применять инструментов и приспособлений для рубки, резки и правки металла;
- соблюдать правила обращения с напильником;
- выполнять процессшабровки и притирки;
- применять наиболее распространенные универсальные приспособлений, применяемых в токарном деле;
- соблюдать основные правила техники безопасности при работе на электрических станках.
Навыки:
- самостоятельно выполнять операции при рубке, резке и правке металла;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- опиливать плоские поверхности;
- применять на практике приемы развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдать правила техники безопасности и выполнять противопожарные мероприятия;
- соблюдать правила электробезопасности при работе с ручными электроприборами.
ПК2.1.9. ПК2.1.10
ПК2.2.5. ПК2.2.6.
ПК2.2.9.
ПО 02
Электромонтажная практика.
Получение практических навыков при выполнении работ по монтажу технологического и электротехнологического оборудования компрессорной станций, внутренних электропроводок, линий электропередач, распределительных устройств и трансформаторных подстанций компрессорных станции.
Монтаж воздушных проводов и тросов.
Составление планов и графиков текущего и капитального ремонта линий.
Монтаж тросовой электропроводки.
Ввод проводов в здания.
Монтаж осветительных и облучательных установок.
Монтаж электродвигателей и аппаратуры управления.
Монтаж контура заземления, молниезащиты, выравнивание электрических потенциалов электроустановок.
Умения:
- подбирать необходимую конструкцию, технологию изготовления и ремонта электрических машин, оборудования, аппаратов, средств автоматики;
- соблюдать нормы и методы испытаний электрооборудования.
Навыки:
- проводить дефекацию электрооборудования;
- производить разборку и сборку электрооборудования;
- устранять неисправности электрооборудования;
- изготавливать обмотки и магнитопроводы;
- работать с испытательными аппаратами, приборами, стендами;
- проводить испытания оборудования с использованием испытательных технических средств;
- выполнять межоперационного контроля, как в процессе ремонта, так и во время контрольных послеремонтных испытаний оборудования.
ПК2.1.9. ПК2.1.10
ПК2.2.5. ПК2.2.6.
ПК2.2.9.
ПО 03
Механическая практика.
Классификация металлорежущих станков. Типовые детали и механизмы металлов режущих станков.
Виды работ выполняемых на токарно – винторезные станках.
Назначение и классификация сверлильных станков. Устройство основных узлов и механизмов св. станков. Основные сведения о станках фрезерной группы и их классификации. Основные узлы и механизмы шлифования станков. Классификация и элементы токарных резцов, сверл, зенкеров, разверток. Затачивание режущих инструментов. Применение смазочно – охлаждающей жидкости при обработке различных материалов. Требования безопасности в механических цехах.
Умения:
- заполнять различные виды технических документаций;
- выполнять различные виды слесарных и механических работ;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- выполнять основные виды токарных работ;
- выполнять основные виды сверлильных работ;
- выполнять основные виды фрезерных работ, выполняемые на фрезерном станке;
– выполнять самые распространенные виды обработки металлов резанием, осуществляемые на станках токарной группы;
- выполнять окончательные виды обработки металлов шлифованием.
Навыки:
- обслуживать за токарным станком;
- организовать рабочего места;
- соблюдать технику безопасности при токарных работах;
- обслуживать за сверлильным станком, соблюдать технику безопасности при сверлильных работах;
- соблюдать технику безопасности при фрезерных работах;
- выполнять токарную обработку заготовок точности на универсальных токарных станках;
- применять режущие инструменты и измерительные инструменты;

КҚ2.2.2.
КҚ2.2.8..
АП 06
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет.
Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi.
Менеджментті ұйымдастыру түрлері.
Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк.
Ақпарат әлемі.
Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету.
Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі.
Бағаны саясаты.
Тауарды игеру: жарнама, артық және үгіттеу.
Тұтынушылардың қарыздық құқықтары. Сатушылардың қарыздық міндеттері.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру түрлері;
- бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың тұжырымдамасы;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарларды тарату әдістері;
- тауарларды ығыстыру жарнама;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білуі;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтауы;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдауы;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтауы.
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалануы;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтауы;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлауы;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалануы;
БҚ 10
БҰАП 00
Білім ұйымы анықтайтын пәндер**
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Электрослесарлық практика.
Қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарына сәйкес цехта (шеберханада) жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бөлшектерді жөндеу және қалпына келтіру жабдықтары мен құралдары, құрал жабдықтарды сақтау, күту талаптары.
Механикаландырылған және электрлік қол құралдарының құрылысы және жұмыс принципі.
Электрлік қол құралдарының барлығына ортақ электрлік қауіпсіздік техникасы ережелерінің жалпы талаптары.
Жұмыс орнының жабдықталуы.
Металдарды қолмен өңдеу кезінде кездесетін қауіпті жағдайлардың түрлері, олардың алдын – алу шаралары, қорғағыш құралдары.
Электр қол құралдарымен жұмыс кезіндегі электр қауіпсіздік, қайрау, бұрғылау станоктарында жұмысқа қолданылатын қорғаныш құралдары және станокта жұмыс жасаудың қауіпсіз тәсілдері.
Көзді және тыныс ағзаларын қорғау құралдары.
Қауіпсіздік бойынша нормативтік – техникалық құжаттармен таныстыру.
Іскерліктер:
- техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi және өндiрiстiк тәртiп талаптарын сақтауы;
- шеберханаларда өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша жалпы шараларды орындауы;
- металды кесу, тегiстеу және шабуға арналған құралдар мен құрылғыларды пайдалануы;
- егеудi қолдану ережесiн сақтауы;
- шабрлеу, қырнау кезiндегi процесін орындауы;
- токарь ісінде қолданылатын кең таралған әмбебапты құрылғыларды қолдануы;
- электрлік станоктардағы қауіпсіздік техникасы ережелерінің жалпы талаптарын сақтауы.
Дағдылар:
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындау;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
- жазық беттердi егеулеу;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдана бiлу;
- техника қауiпсiздiгiн және өртке қарсы шараларды сақтау;
- электрлік қол құралдарының электрлік қауіпсіздігін сақтау.
КҚ 2.1.9.
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.9.
ӨО 02
Электромонтаждау практикасы.
Компрессор станциясының, ішкі электрлік өткізгіштердің, электр беріліс желісінің, тарату құрылғысының және компрессор станциясындағы трансформатордың қосалқы станцияларының технологиялық және электротехникалық жабдықтарын құрастыру жұмыстарын орындау кезінде тәжірибелік дағды алу.
Әуе желілері мен тростарды құрастыру.
Желіні ағымдағы және күрделі жөндеу кестесі мен жоспарын құру.
Тросты электр сымын құрастыру.
Сымдарды ғимараттарға енгізу.
Жарықтандыру және сәулелендіру қондырғыларын құрастыру.
Басқару аппараттарын және электр қозғалытқыштарды құрастыру.
Жерлендіру контурларын, найзағайдан қорғау, электр қондырғысының электрлік потенциалын теңестіруді құрастыру.
Іскерліктер:
- электр машиналарының, жабдықтардың, аппараттардың, автоматтандыру құралдарының конструкциясын, дайындау технологиясын таңдауы;
- электр жабдықтарын сынау әдістері мен нормаларын сақтауы;
Дағдылар:
- электр жабдықтарының ақауын тексеру;
- электр жабдықтарын бөлшектеу мен жинауды жүргізу;
- электр жабдықтарының ақауын жою;
- орауыштар мен магнит сымдарды дайындау;
- сынау аппараттарымен, аспаптарымен стендтарымен жұмыс жасау;
- сынаудың техникалық құралдарын пайдаланып, жабдықтарға сынау жүргізу;
- жабдықтарды жөндеу кезінде және жөндеу жұмыстарынан кейін операция аралық бақылауды орындау.
КҚ 2.1.9.
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.9.
ӨО 03
Механикалық практика.
Металл кесетін станоктардың классификациясы.
Металл жону станогының типтік механизмдері және бөлшектері.
Токарлық – винт кесетін токарлық станокта орындалатын жұмыс түрлері.
Тесу станоктарының классификациясы және мақсаттары.
Тесу станоктарының негізгі түйіндері, механизмдері. Фрезерлеу станоктары туралы жалпы мәлімет және станоктардың классификациясы. Қайраумен жону станоктарының негізгі бөліктері мен механизмдері.
Токарлық пышақтардың, сверлолардың, зенкерлердің, разверткалардың элементтері және классификациясы. Кесетін құралдарды қайрау, жетілдіру. Әртүрлі материалдарды өңдегенде қолданылатын суыту – майлау сұйықтықтары. Механикалық цехтағы қауіпсіздік талаптары.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттар түрлерін толтыруы;
- слесарлық және механикалық жұмыс түрлерін орындауы;
- бақытсыз жағдайға душар болғанда, алғашқы көмек көрсетуі;
- токарлық жұмыстардың негізгі түрлерін орындауы;
- бұрғылау жұмыстарының түрлерін орындауы;
- жону жұмыстарының түрлерін орындауы;
- фрезерлеу станоктарында орындалатын фрезерлік жұмыс түрлерін орындауы;
- токарь станогында іске асырылатын металды кесу арқылы өңдеудің кең таралған түрлерін орындауы;
- металды ажарлап өңдеудің ақырғы түрін орындауы;
Дағдылар:
- токарь станогін техникалық күту;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- токарлық жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтау;
- бұрғылау станогіне қызмет көрсету, бұрғылау жұмысы кезінде техника қауіпсіздігін сақтау;
- фрезерлеу станоктарында техника қауіпсіздігін сақтау;
- әмбебап токарь станогінде дайындаманы токарьлық өңдеуді дәлдікпен орындау;
- кесу және өлшеу құралдарын қолдану;

ПК2.1.2.
ОПД 05
Электротехнические материалы.
Строение и свойства металлов и сплавов.
Сплавы железа с углеродом.Основы термической и химико-термической обработки металлов.
Цветные металлы и их сплавы.Проводниковые материалы.
Электромеханические характеристики проводниковых материалов.
Сортамент проводов и кабелей.
Электроизоляционные материалы. Физика диэлектриков. Механические, тепловые и физико-химические характеристики диэлектриков. Газообразные и жидкие диэлектрики.
Высокомолекулярные органические и неорганические диэлектрики.
Пластмассы, пленочные материалы. Лаки, эмали, компаунды. Волокнистые диэлектрики.
Керамические электроизоляционные материалы.
Полупроводниковые материалы.
Магнитные материалы.Неразъемные соединения.
Сварка, пайка металлов.Виды обработки металлов и неметаллических материалов.
Знания:
- роль энергетики в народном хозяйстве;
- классификацию металлов; процесс кристаллизации металлов, виды кристаллических решеток;
- свойства Fe – C сплавов и цветных металлов;
- маркировка сталей и чугуна, цветных металлов и сплавов;
- область применения сплавов;
- маркировка проводов и кабелей; область их применения;
- зависимость электрической прочности электроизоляционных материалов от характеристик;
- электропроводность газообразных диэлектриков, зависимость электрической прочности газа от различных факторов;
- факторы, влияющие на электрическую прочность жидких диэлектриков, достоинства и недостатки жидких диэлектриков;
- достоинства и недостатки резины; область ее применения;
- маркировка лаков, эмалей, компаундов; основные требования к ним; область их применения;
- назначение волокнистых материалов; способы повышения их электрической прочности;
- классификацию электроизоляционных материалов на основе слюды;
- основные характеристики магнитных материалов;
- о технологии электрической и газовой сварки;
- присадочные материалы, характеристики мягких и твердых припоев;
- классификация электротехнической керамики и стекла; об их электрической прочности.
Умения:
- давать характеристику сплава в зависимости от состава;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
- работать с таблицами выбора газообразных и жидких диэлектриков для практической работы;
- классифицировать полимеры по назначению;
- классифицировать волокнистые материалы по происхождению;
- определять тип магнитных материалов;
- выбирать припои и флюсы;
- использовать новейшие достижения в электро материаловедении для развития профессиональных навыков;
- определить электрическую прочность электроизоляционных материалов;
- вести оценку качеству диэлектрика;
- классифицировать волокнистые материалы по происхождению;
- выбирать данные изоляторов.
ПК2.1.3.
ОПД 06
Электрические измерения.
Основы метрологии.
Термины и определения в метрологии. Меры основных электрических величин.
Средства измерений электрических величин.
Аналоговые электроизмерительные приборы.
Измерительные трансформаторы.
Измерение электрических и магнитных величин.
Приборы сравнения.
Измерение неэлектрических величин.
Измерительно-информационные системы: назначение, виды и принципы построения измерительно-информационных систем.
Знания:
- классы точности электроизмерительных приборов;
- характеристики электроизмерительных приборов (погрешность, вариация показаний, чувствительность приборов к измеряемой величине, потребляемая мощность, время установления показаний, надежность);
- назначение мер измерительных приборов;
- общие сведения о цифровых измерительных приборах, их классификацию и область применения;
- принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей;
- назначение измерительных трансформаторов тока и напряжения;
- типы и конструкции измерительных трансформаторов;
- схемы включения трансформаторов;
- назначение, конструкцию, принцип действия оптико-электронных измерительных трансформаторов;
- меры безопасности при выполнении электрических измерений;
- методику работы с комбинированным электроизмерительным прибором;
- методы измерения активной мощности в однофазных и трехфазных цепях;
- методы измерения активной и реактивной энергии в 3-х фазных цепях;
- принцип действия потенциометров, способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму;
- источники информации о новейших достижениях электроизмерительной техники, передового опыта на объектах профессиональной деятельности.
Умения:
- подбирать измерительные трансформаторы;
- определять действия потенциометров; способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
- подобрать регистрирующий прибор;
- измерять ток и напряжение в цепях постоянного и переменного токов;
- измерять сопротивление посредством омметров, мегомметров, методом амперметра, вольтметра, одинарным и двойным мостом;
- измерять параметры индуктивных катушек;
- применять теоретические знания по электрическим измерениям, новейшие достижения электроизмерительной техники в решении практических профессиональных задач.
ПК 2.1.3.
ОПД 07
Электрические машины и трансформаторы.
Коллекторные машины: принцип работы и устройство коллекторных машин постоянного тока.
Трансформаторы: устройство и рабочий процесс трансформатора, схемы, группы соединения обмоток и параллельная работа трансформаторов.
Общие вопросы теории безколлекторных машин переменного тока.
Асинхронные машины. Синхронные машины.
Знания:
- конструктивные формы исполнения электротехнического оборудования;
- различие между синхронными и асинхронными машинами;
- назначение и устройство, принцип работы трансформаторов силовых, сварочных, измерительных;
- принцип работы электромашин, электроприборов и электроаппаратов подвижного состава;
- основные технические характеристики электрооборудования;
- рабочий процесс и основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- синхронные двигатели для автоматических устройств.
Умения:
- выполнять ремонт обмоток и катушек электрических машин постоянного и переменного тока;
- определять дефекты ремонтируемого электрооборудования и устранять их;
- рассчитать и построить развернутую схему обмоток;
- рассчитать магнитную цепь машины;
- рассчитывать параметры и характеристики трансформаторов;
- рассчитывать потери и КПД синхронной машины; угловые характеристики;
- работать со справочной литературой.

КҚ2.1.2.
ЖКП 05
Электртехникалық материалдары.
Металдардың және қорытпалардың құрылысы мен қасиеттері.
Көміртекті темір құймалары.
Металдарды термиялық, термо-химиялық өңдеудің негізі. Түсті металдар және олардың құймалары. Өткізгіш материалдар. Өткізгіш материалдардың электр механикалық сипаттамалары. Жетектер мен кабелдер сорттары. Электр оқшаулау материалдары. Диэлектриктер физикасы. Диэлектриктердің механикалық, жылулық және физика-химиялық сипаттамалары. Газ тәрізді және сұйық диэлектриктер. Жоғары молекулалы органикалық және бейорганикалық диэлектриктер. Пластмассалар, жарғақ материалдар. Лактар, эмалдар. Компаундтар. Талшықты диэлектриктер. Керамикалық электр оқшаулау материалдары. Жартылай өткізгіш материалдар. Магниттік материалдар. Ажырамайтын қосындылар. Металдарды дәнекерлеу және пайкалау. Металдар мен бейметалдар материалдарды өңдеу түрлері.
Білімдер:
- халық шаруашылығындағы энергетиканың рөлі;
- металдардың жіктелуі, кристалдану процесі, кристалл торлардың түрлері;
- Fе – С қорытпалардың және түсті металдардың қасиеттері;
- болат пен шойынның, түсті металдар мен қорытпалардың маркасы;
- қорытпалардың қолданылу саласын;
- сымдар мен кабельдердің маркасы, қолданылу саласы;
- электр оқшаулама материалдардың электрлік беріктігінің сипаттамаларына тәуелділігі;
- газ тәрізді диэлектриктердің электр өткізгіштігі, газдың электрлік беріктігінің әртүрлі факторлардан тәуелділігі;
- сұйық диэлектриктердің электрлік беріктігіне әсер етуші факторлар, сұйық диэлектриктердің артықшылықтары мен кемшіліктері;
- полимерлердің физика-химиялық және температуралық сипаттамалары, электротехникадағы рөлі, пластмассалардың артықшылықтары мен кемшіліктері, қолданылу саласы;
- резеңкенің артықшылығы мен кемшіліктері; қолданылу саласы;
- лактардың, эмальдардың, компаундтардың маркасы, оларға қойылатын негізгі талаптар, қолданылу саласы;
- талшықты метариалдардың белгіленуі, олардың электрлік беріктік тәсілдері;
- слюдадан жасалған электр оқшаулама материалдарының жіктелуі, электрлік беріктік туралы;
- магниттік материалдардың негізгі сипаттамалары;
- электрлік және газбен пісіру технологиясы;
- отырғызу материалдары, жұмсақ және қатты дәнекерлердің сипаттамалары;
- электротехникалық керамика мен шынының жіктелуі, электрлік беріктік қасиеті;
Іскерліктер:
- құрамына байланысты қорытпаларға сипаттама беруі;
- сымдар мен кабельдердің шифрін оқуы;
- электр оқушаулама материалдардың электрлік беріктігін анықтауы;
- газ тәрізді және сұйық диэлектриктерді тәжірибелік жұмыс үшін таңдау кестесімен жұмыс істеуі;
- белгіленуі бойынша полимерлердің жіктелуін білуі;
- шығу тегі бойынша талшықты материалдардың жіктелуін білуі;
- магниттік материалдардың типін анықтауы;
- дәнекерлер мен флюстерді таңдауы;
- кәсіптік дағдыларын дамыту үшін электроматериалтануда жаңа жетістіктерді пайдалануы;
- электрлік оқшаулама материалдардың электрлік беріктігінің сипаттамаларына тәуелділігін білуі;
- диэлектриктердің сапасын бағалауы;
- шығу тегі бойынша талшықты материалдардың жіктелуін білуі;
- оқшаулағыштардың мәліметтерін таңдауы.
КҚ2.1.3.
ЖКП 06
Электрлік өлшемдер.
Метрология негіздері. Метрологиядағы анықтамалар мен терминдер. Электр бірліктерінің негізгі шамалары. Электр бірліктерін өлшеу құралдары. Электр бірліктерінің негізгі құралдарын.
Өлшеу трансформаторларын. Электрлік және магниттік бірліктер өлшемлерін. Салыстыру құралдарын.
Электрлік емес бірліктерді өлшеуді. Өлшем-ақпараттық жүйелердің мақсаты, түрлері және өлшем-ақпараттық жүйелерді құру принциптерін.
Білімдер:
- электр өлшеу аспаптарының дәлдік класы;
- электр өлшеу аспаптарының сипаттамалары (қателіктері, көрсеткіштері вариациясы, аспаптардың өлшенетін шамаға сезгіштігі, тұтынылатын қуатты, көрсеткіштерді орнату уақыты, сенімділігі);
- өлшеу аспаптары шамаларының белгіленуі;
- электр өлшеу аспаптарының белгіленуі;
- сандық өлшеу аспаптары туралы жалпы мәліметтерді, олардың жіктелуі мен қолданылу саласы;
- тіркеуіш аспаптардың және түрлендіргіштердің жұмыс принципі;
- ток және кернеу өлшеу трансформаторларының белгіленуі;
- өлшеу трансформаторлары типі мен конструкциясы;
- трансформаторларды іске қосу сұлбасы;
- оптико-электронды өлшеу трансформаторларының белгіленуі, конструкциясы, жұмыс принципі;
- электрлік өлшеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
- аралас электр өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу әдістемесі;
- бір фазалы және үш фазалы тізбектерде активті қуатты өлшеу әдістері;
- 3 фазалы тізбектерде активті және реактивті энергияны өлшеу әдістері;
- потенциометрлердің жұмыс принципі, өлшенетін шамалардың сандық түрге түрлену тәсілдері;
- электр өлшеу техникасының жаңа жетістіктері туралы ақпарат көздері, кәсіптік қызмет объектілеріндегі алдыңғы қатарлы тәжірибе;
Іскерліктер:
- өлшеу трансформаторларын таңдауы;
- потенциометрлердің жұмыс принципін; өлшенетін шамалардың сандық түрге түрлену тәсілдерін білуі;
- дәл өлшейтін аспаптарды пайдалануы және іске қосу сұлбаларын орындауы;
- тіркеу аспаптарын таңдап алуы;
- тұрақты және айнымалы ток тізбектерінде ток пен кернеуді өлшеуі;
- омметр, мегаомметр арқылы, амперметр, вольтметр, бір немесе екі көпір әдісімен кедергіні өлшеуі;
- индуктивтілік катушкалардың параметрлерін өлшеуі;
- электр өлшеу бойынша теориялық білімдерін, практикалық кәсіптік міндеттерді шешуде электр өлшеу техникасының жаңа жетістіктерін қолдануы.
КҚ2.1.3.
ЖКП 07
Электр машиналары мен трансформаторлар.
Коллектор машиналары: тұрақты токтың коллекторлық машиналарының құрылысы және жұмыс принципі.
Трансформаторлар: құрылысы және жұмыс процесі, схемасы, орамдар байланысының топтары және трансформатордың параллель жұмыстары.
Айнымалы токтың коллекторсыз машинасының жалпы теориялық негізі.
Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар.
Білімдер:
- тұрақты тоқ машиналарының конструкциясы;
- синхронды және асинхронды машиналар арасындағы айырмашылықтар;
- күштік, пісіру, өлшеу трансформаторларының белгіленуі және құрылғысы, жұмыс принципі;
- электр машиналарының, электр аспаптарының және жылжымалы құрамның электр аппараттарының жұмыс принципі;
- электржабдығының негізгі техникалық сипаттамалары;
- үш фазалы асинхронды машиналардың жұмыс режимі мен теория негіздері, жұмыс процесі мен негізгі сипаттамалары;
- автоматтық құрылғылар үшін синхронды қозғалтқыштар;
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы ток электрлік машиналарының орамалары мен катушкаларын жөндеуі;
- жөнделетін электржабдығының ақауларын анықтауы және оларды жоюы;
- орамалардың жайылған сұлбасын оқуы және құруды;
- машиналардың магниттік тізбегін есептеуі;
- трансформаторлардың параметрлері мен сипаттамаларын есептеуі;
- синхронды машиналар шығындары мен ПӘК есептеуі;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеуі.

ПК 2.1.4.
ОПД 08
Гидравлика.
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Закон Архимеда.
Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах.
Потери напора при равномерном движении жидкости.
Коэффициент гидравлического сопротивления.
Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основы гидравлики, основные физические свойства жидкости;
- основные понятия и определения гидродинамики;
- гидравлические элементы потока;
- энергетический смысл уравнения Бернулли;
- режимы движения жидкости и критерии его определения;
- зависимость потерь напора и давления от различных факторов;
- возможные способы снижения потерь напора в трубах;
- влияние гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости;
- основные формулы для расчета трубопроводов;
- гидравлический удар в трубопроводах;
- влияние числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- вязко-пластичные жидкости и их свойства.
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости(абсолютное, избыточное, вакуумное);
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
-определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- рассчитать коэффициенты местных сопротивлений;
-производить расчет простого и сложного трубопроводов;
- строить кривые течения, реограммы, номограммы по формулам.
ПК 2.1.5.
ОПД 09
Прикладная информатика.
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTONCOMMANDER (NC). Программы архивации разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами.
Знания:
- общие сведения о современных компьютерах и их характеристики;
- операционная система персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды);
- сервиснаякоманда - NORTONCOMMANDER (NC);
- программы архивации разархивации файлов;
- интегрированная программная оболочка WINDOWS;
- тенденции и перспективы развития информатики за рубежом;
- электронные таблицы EXCEL;
- техника безопасности при работе с компьютерами.
Умения:
- знать общие сведения о современных компьютерах и их характеристики;
- изучить операционную систему персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды);
-увеличивать производительность Windows, NORTON COMMANDER и EXCEL.
- создавать графики и диаграммы, сводные таблицы и расчеты на разных листах рабочей книги.
- производить подключения к сети Интернет.
БК 2
БК 3

КҚ2.1.4.
ЖКП 08
Гидравлика.
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Архимед заңы.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi.. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі.
Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы.
Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- гидравликаның негізі, сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi,
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағынасы;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібін және оларды анықтау критериясын;
- әртүрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қасиеттері;
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдануды;
- сұйықтықтың қысымын анықтауды (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеуді;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен шығын өлшегішті қолдануды;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеуді;
- Рейнольдс санын есептеуді;
- сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтауды;
- жергілікті кедергі коэффициентін есептеуді;
- жай және күрделі құбыр желісін есептеуді;
- формула бойынша номограмма, реограмма және ағын қисықты құруды.
КҚ2.1.5.
ЖКП 09
Қолданбалы информатика.
Қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасы.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі. Магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы. Команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары.
NORTON COMMANDER (NC) сервистік командалары. Файлдарды архивтеу және архивтен шығару. Мәтін редакторы. WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламасы. Шетелде информатика дамуының тенденциялары мен перспективалары. EXCEL электронды кестесі. Формула шығару жұмысы. Компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасы;
- жеке компьютердің операциялық жүйесі (магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы, команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары);
- NORTON COMMANDER (NC) сервистік командалары;
- файлдарды архивтеу және архивтен шығару;
- WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламасы;
- шетелде информатика дамуының тенденциялары мен перспективалары;
- EXCEL электронды кестесі;
- формула шығару жұмысы;
- компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасын білуі;
- жеке компьютердің операциялық жүйесін (магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы, команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары) игеруі;
- NORTON COMMANDER, Windows және EXCEL өнімділігін пайдалануы,
- графиктер мен диаграмманы құруы, жұмыс кітабының әртүрлі бетіндегі кестелер мен есептерді біріктіруі;
- интернет желiсiмен байланыстыруды келтiруi.
БҚ 2
БҚ 3

ПК2.1.6.
ПК2.2.4.
ПК3.4.1
ПК3.4.2.
ПК3.4.3.
ПК3.4.15.
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Компрессоры и компрессорные установки.
Общие понятия и определения, классификация, принцип действия основных типов компрессоров.
Назначение и классификация компрессорных установок.
Схемы основных типов компрессоров.
Основные узлы и детали объемных компрессоров.
Поршневые компрессоры.
Смазки и охлаждение поршневых компрессоров.
Регулирование подачи поршневых компрессоров.
Динамические компрессоры.
Смазка, регулирование и охлаждение динамических компрессоров.
Роторные компрессоры. Центробежные компрессоры.
Характеристика и основные узлы центробежных компрессоров.
Вспомогательное оборудование компрессорных установок.
Основные требования, предъявляемые к сосудам, аппаратам и трубопроводам компрессорных установок, работающих под давлением.
Предохранительные устройства и контрольно-измерительные приборы.
Принципиальные технологические схемы компрессорных установок.
Знания:
- правила техники и пожарной безопасности при эксплуатации компрессоров;
- общие понятия и определения, назначение классификация компрессоров;
- принцип действия основных типов компрессоров;
- основные параметры компрессоров;
- факторы, влияющие на подачу компрессора;
- системы охлаждения и смазки, требования к ним;
- основные узлы и детали объемных компрессоров;
- возможные неисправности компрессоров и способы их устранения;
- технологию ремонта.
Умения:
- осуществлять смазки и охлаждение поршневых компрессоров;
- определять классификационную группу компрессора по внешнему виду;
- подготавливать компрессор к пуску и осуществлять пуск в соответствии с требованиями техники безопасности;
- организовывать контроль работы компрессора;
- выявлять причины отклонений от заданного режима;
- рассчитывать подачу и мощность компрессора.
БК 1
ПК2.3.1.
ПК2.3.9.
ПК3.4.3.
ПК3.4.4.
СД 02
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт компрессоров и компрессорных установок.
Основные положения организации эксплуатации и технического обслуживания.
Техническое обслуживание и эксплуатация приводных двигателей компрессоров.
Технология обслуживания компрессорных установок.
Техническое обслуживание, эксплуатация и ремонт электропривода.
Техническое обслуживание, эксплуатация и ремонт приводных поршневых двигателей внутреннего сгорания.
Техническое обслуживание, эксплуатация и ремонт приводных паротурбинных установок.
Техническое обслуживание, эксплуатация и ремонт приводных газотурбинных установок.
Основные понятия и положения ремонта компрессрных установок.
Контроль работы компрессорных установок.
Подготовка, пуск и эксплуатация компрессорных установок с поршневыми компрессорами.
Подготовка, пуск и эксплуатация компрессорных установок с лопастными компрессорами.
Контроль технического состояния узлов и деталей поршневого компрессора.
Контроль технического состояния узлов и деталей центробежного компрессора.
Возможные неисправности поршневых компрессоров и методы их устранения.
Возможные неисправности центробежных компрессоров и методы их устранения.
Знания:
- основные узлы и детали объемных компрессоров;
- характеристику и основные узлы центробежных и роторных компрессоров;
- конструкцию и принцип работы поршневых и центробежных компрессоров, их достоинства и недостатки, область их применения.
- основные требования к фундаментам компрессорных установок;
- схему монтажа компрессоров;
- технологические схемы промысловых компрессорных станций;
- виды электрических двигателей;
- типы электроприводов компрессорных установок;
- основное вспомогательное оборудование компрессорных установок;
- основные требования, предъявляемые к сосудам, аппаратам и трубопроводам работающих под давлением;
- типы предохранительных устройств и КИП;
- основные требования, предъявляемые к вспомогательным оборудованиям компрессорных установок;
- подготовку, пуск и эксплуатацию компрессорных установок;
- возможные неисправности компрессоров и способы их устранения;
- технологию ремонта.
Умения:
- контролировать техническое состояние узлов и деталей компрессора;
- регулировать подачи поршневых компрессоров.
- проводить смазку и охлаждение динамических компрессоров;
- регулировать работы динамических компрессоров;
- определять виды контрольно-измерительных приборов применяемых в компрессорных установках;
- вычерчивать принципиальную технологическую схему компрессорных установок.
БК 1
ПК2.3.1.
ПК2.3.9.
ПК3.4.3.
ПК3.4.4.
СД 03
Электроснабжение компрессорных станций.
Общие сведения о производстве и распределении электроэнергии.
Электроснабжение компрессорных станций.
Назначение и типы электрических станции и режимы их работы.
Структурные схемы передачи электроэнергии к объектам компрессорной станций.
Электрические аппараты, изделия и материалы.
Осветительные установки.
Компенсирующие установки для повышения коэффициента электрической мощности.
Аккумуляторные установки.
Заземление электрических установок.
Релейная защита и автоматизация систем электроснабжения.
Знания:
- общие понятия и определения, назначение, классификацию компрессоров
- назначение и типы электрических станции и режимы их работы;
- виды электроснабжение компрессорных станций;
- виды электрических аппаратов, изделия и материалы;
- основные виды осветительных установок;
- принцип работы компенсирующих установок для повышения коэффициента электрической мощности;
- виды аккумуляторных установок;
- основные элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения.
Умения:
- вычерчивать структурные схемы передачи электроэнергии к объектам компрессорной станций;
- строить графики, определять обозначения основных физических величин электрических нагрузок;
- разрабатывать технологические карты трудовых процессов;
- монтировать провода, шнуры, кабели электроустановки;
- устанавливать заземление и зануление электрических установок;
- устанавливать релейную защиту и автоматизацию систем электроснабжения.

КҚ2.1.6
КҚ2.2.4
КҚ3.4.1
КҚ3.4.2.
КҚ3.4.3.
КҚ3.4.15.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Компрессорлар және компрессор қондырғылары.
Компрессорлардың негізгі типтерінің жалпы түсінігі, анықтамалары және әрекет принциптері.
Компрессор қондырғысының мақсаты мен жіктелуі. Компрессордың негізгі типтерінің схемалары.
Көлемдік компрессорлардың негізгі түйіндері мен бөлшектері.
Поршенді компрессорлар. Поршенді компрессорларды майлау және салқындату. Поршенді компрессордың берілісін реттеу.
Динамикалық компрессорлар. Динамикалық компрессорларды майлау, реттеу және салқындату.
Роторлы компрессорлар. Ортадан тепкіш компрессорлар.
Ортадан тепкіш компрессорлардың сипаттамасы мен негізгі түйіндері. Компрессор қондырғыларының көмекші жабдықтары. Жоғары қысыммен жұмыс жасайтын компрессор қондырғыларының құбырларына аппараттарына қойылатын негізгі талаптар. Бақылау-өлшеу аспаптары және сақтандырғыш құрылғылары. Компрессор қондырғыларының принципиалдық технологиялық схемалары.
Білімдер:
- компрессорларды пайдалану кезіндегі техника және өрт қауіпсіздік ережелері;
- компрессор қызметі және классификациясы туралы жалпы түсініктер мен анықтамалар;
- компрессорлардың негізгі типтерінің әрекет принципі;
- компрессорлардың негізгі параметрлері;
- компрессор өніміне әсер ететін факторлар;
- салқындату және майлау жүйелері, оларға қойылатын талаптар;
- көлемдік компрессорлардың негізгі тораптары мен тетіктері;
- компрессорлардағы мүмкін ақаулар және оларды жою тәсілдері;
- жөндеу технологиясы;
Іскерліктер:
- поршендік компресорларды майлауды және салқындатуды жүзеге асыру;
- сыртқы түріне байланысты компрессор классификациясын анықтау;
- компрессорды іске қосуды дайындау және техника қауіпсіздік талаптарына сай іске қосуды жүзеге асыру;
- компрессор жұмысын бақылауды ұйымдастыру;
- берілген тәртіптен ауытқу себебін анықтау;
- компрессор өнімі мен қуатын анықтау
БҚ 1
КҚ2.3.1
КҚ2.3.9
КҚ3.4.3.
КҚ3.4.4.
АП 02
Компрессор қондырғыларын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Техникалық қызмет көрсету және пайдалану мекемелерінің негізгі қағидалары.
Компрессор қозғалытқыштарының жетектерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Компрессор қондырғыларына техникалық қызмет көрсету.
Электр жетектерін жөндеу, пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Іштен жану қозғалтқыштарының поршенді жетектерін жөндеу, пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Бу турбиналық қондырғыларының жетектерін жөндеу, пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Газ турбиналық қондырғыларының жетектерін жөндеу, пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Компрессор қондырғыларын жөндеу жағдайлары және негізгі түсініктері.
Компрессор қондырғысының жұмысын бақылау.
Поршенді компрессорлы компрессор қондырғыларын дайындау, іске қосу және пайдалану.
Қалақшалы компрессор қондырғыларын дайындау, іске қосу және пайдалану.
Поршенді компрессор бөлшектерін және түйіндерінің жағдайын техникалық бақылау.
Ортадан тепкіш компрессор бөлшектерін және түйіндерінің техникалық жағдайын бақылау.
Поршенді компрессордың мүмкін ақаулары және оларды жою әдістері.
Ортадан тепкіш компрессордың мүмкін ақаулары және оларды жою әдістері.
Білімдер:
- көлемдік компрессорлардың негізгі тораптары мен тетіктері;
- ортадан тепкіш және роторлық компрессорлардың негізгі тораптары мен сипаты;
- ортадан тепкіш компрессорлар конструкциясы мен әрекет принціпі, олардың артықшылығы мен кемшіліктері, қолданылу аудандары;
- компрессорлық қондырғы фундаментіне қойылатын негізгі талаптар;
- компрессорларды құрастыру сызбалары;
- кәсіпшілік компрессорлық станцияның технологиялық сызбасы;
- электрлік қозғалтқыш түрлері;
- компрессорлық қондырғы электрлік жетек түрлері;
- компрессорлық қондырғысының негізгі қосымша жабдықтары;
- қысым астында жұмыс жасайтын ыдыстарға, аппараттарға және құбыр өткізгіштерге қойылатын негізгі талаптар;
- сақтандыру құрылғы түрлері және БӨА;
- компрессорлық қондырғының қосымша жабдықтарына қойылатын негізгі талаптар;
- компрессорлық қондырғыны дайындау, іске қосу және пайдалану;
- компрессорлардағы мүмкін ақаулар және оларды жою тәсілдері;
- жөндеу технологиясы;
Іскерліктер:
- компрессор тораптар мен тетіктерінің техникалық жағдайын бақылау;
- поршендік компрессордың өнімін реттеу;
- динамикалық компрессорды майлау және салқындатуды жүргізу;
- динамикалық компрессорлар жұмысын реттеу;
- компрессорлық қондырғыда қолданылатын БӨА түрлерін анықтау;
- компрессорлық қондырғының принципиалдық технологиялық сызбасын сызу
БҚ 1
КҚ2.3.1
КҚ2.3.9
КҚ3.4.3.
КҚ3.4.4.
АП 03
Компрессор станцияларын электрмен қамту.
Электр энергиясын өндіру және тарату туралы жалпы мәліметтер.
Компрессор станцияларын электрмен қамту.
Электр станциясының типтері, мақсаты және оның жұмыс режимі.
Компрессор станциясы объектілеріне электр энергиясын жеткізудің құрылымдық схемасы. Электр аппараттары, материалдары және өнімдері.
Жарықтандыру қондырғылары.
Электр қуатының коэффициентін көтеруді үйлестіретін қондырғылар. Аккумулятор қондырғылары.
Электр қондырғыларын жерлендіру.
Электрмен қамту жүйесін автоматтандыру және релелік қорғау.
Білімдер:
- компрессордың жалпы сипаттамасы, анықтамасы, қызметі және жіктелуі;
- электрлік станциялар қызметі, типтері және жұмыс режимдері;
- компрессорлық станцияны электрмен қамту түрлері;
- электрлік аппараттар, бұйымдар, материалдар түрлері;
- жарықтандыру қондырғысының негізгі түрлері;
- электрлік қуаттың қуат коэффициентін көтеру өлшеуіш қондырғының жұмыс принципі;
- аккумуляторлық қондырғының түрлері;
- электрмен қамту жүйесіндегі жоғарғы кернеулер техникасы элементтерінің түрлері;
Іскерліктер:
- компрессорлық станция обьектілеріне электрэнергияны жеткізу структуралық схемасын сызу;
- электр жүктеменің графигін тұрғызу, анықтамасын және негізгі физикалық шамалардың анықтамасын білу;
- еңбек процесінің технологиялық картасын құрастыру;
- электр қондырғының сым, шнур, кабельдерін құрастыру;
- электрлік қондырғыда жерлестіргіш және нөлдеуді орнату;
- электрмен қамту жүйесінде релелік қорғаныс және автоматтандыруды орнату.

- фрезеровать на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках простые детали по 12-14 квалитет точности;
- шлифовать наружные поверхности простых устойчивых заготовок из высококачественных марок сталей;
- выполнять механические операций, освоенные во время практики.
ПК2.1.9. ПК2.1.10
ПК2.2.5. ПК2.2.6.
ПК2.2.9.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Получение рабочей профессии.
Инструктаж по технике безопасности, по правилам внутреннего распорядка на предприятии.
Ознакомление с основными требованиями при выполнении работ связанных с монтажом, техническим обслуживанием и ремонтом электрических машин, электрооборудования и аппаратов, усвоить технологические процессы обслуживания и ремонта электрических машин, оборудования и аппаратов, мероприятий охраны труда и техники безопасности. Изучить структуру ремонтных предприятий и основные положения стандартов на электрические машины и аппараты.
Изучение инструкции по эксплуатации, ремонту, монтажу электрооборудования компрессорных станции и подземных трубопроводов. Наряд-допуск на ремонт электрооборудования. Акт сдачи электрооборудования после ремонта.
Умения:
- соблюдать правила техники и противопожарной безопасности;
- применять технологическое электрооборудование;
- иметь представление о назначении приспособлений и инструментов, применяемых при ремонте электрических машин, оборудования и аппаратов;
- владеть навыками операций, необходимых при ремонте оборудования;
- проводить осмотр, испытание электрических машин, дефектацию их деталей.
Навыки:
- применять инструкции по эксплуатации, ремонту, монтажу электрооборудования компрессорных станции и подземных трубопроводов;
- составлять наряд-допуск на ремонт электрооборудования;
- составлять акт сдачи электрооборудования после ремонта;
- самостоятельно работать в качестве электромонтерав составе ремонтной бригады.
ПК2.1.1.- ПК2.1.10
ПК2.2.1.- ПК2.2.10.
ПК2.3.1-. ПК2.3.10
ПК 3.4.1 -
ПК 3.4.15.
ПП.02
Технологическая практика.
Знакомство с развитием предприятия, основными подразделениями, видами деятельности предприятия, основными оборудованиями.
Сдача правил по технике безопасности.
Работа на рабочих местах в качестве электромонтера по ремонту и обслуживанию электрооборудования, электромонтера подземных сооружений и коммуникаций связи, электромонтера по обслуживанию электроустановок и электромеханика по ремонту, монтажу, демонтажу электрооборудования.
Умения:
- проводить обслуживание и ремонт активной части стали электрических машин, валов, подшипниковых щитов, коллекторов и щеточных механизмов электрических машин;
- проводить изготовление, контроль и испытание обмоток, восстановление обмоточного провода;
- проводить сборку магнитопроводов трансформаторов, изготовление и пропитка обмоток;
- проводить сборку выемных частей трансформаторов и заливку их маслом;
- производить разборку трансформатора и составлять дефектовочную ведомость;
- иметь представление о процессе регенерации трансформаторного масла и его испытание;
- проводить испытание трансформатора после ремонта.
Навыки:
- работать в качестве электромонтера по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
- работать в качестве электромонтера подземных сооружений и коммуникаций связи;
- работать в качестве электромонтера по обслуживанию электроустановок;
- работать в качестве электромеханика по ремонту, монтажу, демонтажу электрооборудования.
ПК2.1.1.- ПК2.1.10
ПК2.2.1.- ПК2.2.10.
ПК2.3.1-. ПК2.3.10
ПК 3.4.1 -
ПК 3.4.15.
ПП.03
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Прибытие на предприятие, знакомство с объектом практики; сдача правил техники безопасности.
Структура предприятия практики. Виды деятельности предприятия, основные оборудования. Взаимосвязь основных и вспомогательных цехов.
Ремонтные работы, проводимые на предприятие. Правила технического обслуживания электрооборудования.
Правила внутреннего распорядка и инструкции по технике безопасности противопожарной безопасности.
Технико-экономические показатели работы предприятия.
Выполнение под руководством штатных работников обязанностей мастера, электромеханика.
Исследование состояния электрификации производственных процессов на предприятии. Изучение технико-экономических показателей работы энергоснабжающего предприятия. Сбор и обработка статистического материала и исходных данных по тематике дипломного проекта.
Умения:
- технически грамотно применять техническую и нормативную документацию;
- применять методические, нормативные и руководящие материалы по устройству и эксплуатации систем электрификации компрессорных станции;
- определять средства защиты от вредного воздействия технических систем;
- применять передовые достижения отечественной и зарубежной науки и техники в области электрификации и автоматизации электрооборудования компрессорных станций при выполнении дипломного проекта.
Навыки:
- выполнять под руководством штатных работников обязанности мастера, электромеханика;
- сбор материалов по тематике дипломного проекта.
ПК 2.1.1.-
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1.-
ПК 2.2.10.
ПК 2.3.1.-
ПК 2.3.10.
ПК 3.4.1 -
ПК 3.4.15.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Уметь организовывать рабочее место, знать технику безопасности труда и противопожарной защиты и пользоваться средствами пожаротушения;
Постоянно повышать уровень знаний и навыков;
Выполнять работу в соответствии с методическими, нормативными и другими руководящими материалами, соблюдать правила ведения отчетно - технической документации, владеть компьютерной грамотой;
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
Знать этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу, окружающей природной среде;
Знать государственный, официальный и иностранные языки;
Знать основные признаки и принципы прававого государства, уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством;
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
Соблюдать правила коммуникативного поведения, делового стиля, участвовать в коллективном принятии решений по вопросам выбора наиболее эффективных путей выполнения работы;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции

- тік және көлбеу фрезерлеу станоктерінде бөлшектерді 12-14 квалит дәлдігіне дейін фрезерлеу;
- жоғары сапалы болат маркасынан дайындалған қарапайым тұрақты дайындаманың сыртқы бетін әрлеу;
- тәжірибеден өту кезінде игерген, механикалық операцияларды орындау.
КҚ 2.1.9.
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.9.
КП00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу.
Мекемедегі техника қауіпсіздігі ережелері мен ішкі тәртіп ережелерін бойынша инструктаж.
Электр жабдықтарын, аппараттарды және электр машиналарын құрастыру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі негізгі талаптармен танысу, жабдықтарға, аппараттарға және электр машиналарына техникалық қызмет көрсетудің және жөндеудің технологиялық процестерін меңгеру, еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі шаралары.
Электр жабдықтарын жөндеуге наряд-жіберу дайындау. Электр жабдықтарына жөндеу жұмысын жүргізгеннен кейін тапсыру актысы.
Іскерліктер:
- техника қауiпсiздiгiнiң негiзгi ережелерiн, өртке қарсы шаралар ережелерiн сақтауды;
- технологиялық электр жабдықтарымен танысу;
- электр машиналарын, жабдықтарды және аппараттарды жөндеу кезінде қолданылатын құралдар, жабдықтар мен танысу;
- жабдықты жөндеуге қажетті дағдыларды игеру;
- электр машиналарын тексеру, сынау, оның бөлшектерін ақаулау;
Дағдылар:
- компрессор станциясы және жер асты құбырларын құрастыру, жөндеу және пайдалану бойынша нұсқаулықты үйрену;
- электр жабдықтарын жөндеуге наряд-жіберу дайындау;
- электр жабдықтарына жөндеу жұмысын жүргізгеннен кейін тапсыру актысын дайындау;
- электромонтер ретінде жөндеу бригадасының құрамында өз бетімен жұмыс жасау.
КҚ2.1.1.- КҚ2.1.10.
КҚ2.2.1.- КҚ2.2.10.
КҚ2.3.1.- КҚ2.3.10.
КҚ3.4.1.- КҚ3.4.15.
КП 02
Технологиялық практика.
Мекеменің және негізгі бөлімшелерінің дамуымен, мекеменің негізгі қызмет түрлерімен, негізгі жабдықтарымен танысу.
Техника қауіпсіздігі ережесін тапсыру.
Жұмыс орнында электр жабдықтарын жөндеуші және қызмет көрсетуші электромонтер, жер астындағы коммуникациялық байланысты салатын электромонтер, электроқондырғыларға қызмет ететін электромонтер және электромеханик ретінде электр жабдықтарды бөлшектеу мен құрастыру, жөндеу жұмыстарын жасау.
Іскерліктер:
- электр машиналарының болаттан жасалған белсенді бөлігіне, біліктерге, щит подшипниктеріне, электр машинасы коллекторына және тазалау механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу;
- ораманы дайындау, бақылау және сынау, орама сымды қалпына келтіру;
- трансформатордың магнит сымын жинау, ораманы дайындау және қанықтыру;
- трансформатордың суырылмалы бөлігін жинау және оған май құю;
- трансформаторды бөлшектеу және ақау тізімін құру;
- трансформатор майын қалпына келтіру және оны сынау;
- жөндеуден кейін трансформаторды сынау;
Дағдылар:
- жұмыс орнында электр жабдықтарын жөндеуші және қызмет көрсетуші электромонтер ретінде жұмыс жасау;
- жұмыс орнында жер астындағы коммуникациялық байланысты салатын электромонтер ретінде жұмыс жасау;
- жұмыс орнында электроқондырғыларға қызмет ететін электромонтер ретінде жұмыс жасау;
- жұмыс орнында электромеханик ретінде электр жабдықтарды бөлшектеу мен құрастыру, жөндеу жұмыстарын жасау.
КҚ2.1.1.- КҚ2.1.10.
КҚ2.2.1.- КҚ2.2.10.
КҚ2.3.1.- КҚ2.3.10.
КҚ3.4.1.- КҚ3.4.15.
КП 03
Дипломалды практикасы.
Мекемеге келуі, тәжірибе аймағымен танысу, техника қауіпсіздігі ережелерінен өту.
Тәжірибе мекемесінің құрылымы. Мекеме қызметінің түрлері, негізгі жабдықтары. Негiзгi және көмекшi цехтарының байланысы.
Мекемеде жүргізілетін негізгі жөндеу жұмыстары. Электр жабдықтарға техникалық қызмет көрсету ережелері.
Iшкi тәртiп ережелерi, техника қауiпсiздiгi және өрт қауiпсiздiгi инструкциялары.
Мекеменiң техника-экономикалық көрсеткiштерi.
Шебердің, электромеханиктің міндеттерін штаттық жұмыскерлердің басшылығымен орындалуы.
Мекемедегі өндірістік процестерді электрлендіру жағдайын зерттеу. Энергиямен қамту мекемелері жұмыстарының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін үйрену. Диплом жобасы тақырыбы бойынша берілген мәліметтерді және статистикалық материалдарды жинау және өңдеу.
Іскерліктер:
- техникалық және нормативтік құжаттарды техникалық сауатты қолдану;
- компрессор станциясының электрлендіру жүйесін пайдалану және құрылымы бойынша әдістемелік, нормативтік және басшылық материалдарын қолдану;
- техникалық жүйені зиянды әсерден қорғау құралдарын анықтауды;
- дипломдық жобаны орындау кезінде компрессор станциясының электр жабдықтарын электрлендіру және автоматтандыру бойынша отандық және шетелдік ғылым мен техниканың алдыңғы жетістіктерін пайдалануды.
Дағдылар:
- шебердің, электромеханиктің міндеттерін штаттық жұмыскерлердің басшылығымен орындау;
- диплом жоба тақырыбына сәйкес материалдар жинау.
КҚ2.1.1.- КҚ2.1.10.
КҚ2.2.1.- КҚ2.2.10.
КҚ2.3.1.- КҚ2.3.10.
КҚ3.4.1.- КҚ3.4.15.
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1...........
БҚ 2...........
БҚ 3...........
БҚ 4...........
БҚ 5...........
БҚ 6...........
БҚ 7.....
БҚ 8.....
БҚ 9....
БҚ 10....
Жұмыс орнын ұйымдастыру, техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғанысты білу және өрт сөндіру құралдарын қолдану;
Үнемі өз білімі мен дағдысын жетілдіруі.
Әдістемелік, нормативтік және басқа басшылық материалдарына сәйкес жұмысты орындау және есептік техникалық құжаттар жүргізу ережелерін сақтау, компьютерлік сауаттылықты игеру;
Мамандыққа тұрақты қызығушылық көрсету және кәсібінің әлеуметтік қажеттілігі мен маңызын түсіну;
Адам мен адам арасындағы, қоғаммен және қоршаған ортамен қарым-қатынасты реттейтін тәртіптік және құқықтық нормаларды білу;
Мемлекеттік, ресми және шетел тілдерін білу;
Құқықтық мемлекеттік белгілері мен принциптерін білу және еңбек заңдылықтарына сәйкес, өз құқықтарын қорғай білу;
Кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекет етуге, өз ерекетін жобалауға және талдауға, қиын жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу;
Кәсіптік қызметіндегі орындалған жұмысқа және проблемаларды өз бетімен тиімді шешуге жауапкершілікпен қарау;
Қарым – қатынаста этика, эстетика және іскерлік стил ережелерін сақтау, жұмысты орындаудың тиімді жолдарын таңдауда ұжыммен бірге шешім қабылдауға қатысу
2- кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер

1. Повышенный уровень
2.1. Код и наименование квалификации
080301 2 - Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования*
ПК2.1.1. Читать технические чертежи и электрические схемы, вычерчивать контуры деталей, собирать простую электрическую и электронную цепь по принципиальной схеме;
ПК2.1.2. Использовать информационные технологии для развития профессиональных навыков, применять характеристики электрического поля для расчета электростатических цепей, применять законы электромагнитной индукции в изучении электрических машин и трансформаторов
ПК2.1.3. Применять теоретические знания и новейшие достижения по электрическим измерениям и по электроматериаловедении в решении практических профессиональных задач;
ПК2.1.4. Выполнять ремонт обмоток и катушек электрических машин постоянного и переменного тока, измерять сопротивления изоляции обмоток и выводов мегомметром;
ПК 2.1.5. Определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости, производить расчет простого и сложного трубопроводов;
ПК2.1.6. Выявлять и устранять отказы и неисправности электрооборудования со схемами включения средней сложности;
ПК2.1.7. Проводить регулировочные работы и сдачу электрооборудования с пускорегулирующей аппаратурой после ремонта;
ПК2.1.8. Составить калькуляцию себестоимости работ по ремонту электрооборудования компрессорных станции;
ПК2.1.9. Определять места повреждения кабелей, измерять сопротивление заземления и потенциалов на оболочке кабеля, соблюдать технические требования к исполнению электрических проводок всех типов;
ПК2.1.10. Выполнять простые слесарные, монтажные и плотничные работы при ремонте электрооборудования.
2.
2.2. Код и наименование квалификации
080302 2 – Электромонтер подземных сооружений и коммуникаций связи*
ПК2.2.1. Подготавливать грунты в траншеях и котлованах с применением средств механизации;
ПК2.2.2. Обслуживать сооружений и коммуникаций подземных трубопроводов;
ПК2.2.3. Регулировать работу подземных сооружений и коммуникаций связи, контролировать работы контрольно - измерительных приборов и предохранительных устройств;
ПК2.2.4. Выявлять и устранять дефекты в работе подземных сооружений и коммуникаций связи;
ПК2.2.5. Обслуживать подземные сооружения и коммуникаций связи под руководством электромонтера более высокой квалификации;
ПК2.2.6.Участвовать в работах по прокладке кабелей емкостью свыше 600 пар в коллекторах, лотках, траншеях и тоннелях;
ПК2.2.7.Проводить работы на трассе прокладки кабеля после ремонта и в связи с осадкой земли, регулировать режим запайки и заварки концов кабеля;

1. Жоғары деңгей
2.1. Біліктіліктің коды және атауы
080301 2 – Электр жабдықтарын жөндеуші және қызмет көрсетуші электромонтер*
КҚ 2.1.1. Техникалық сызбалар және электрлік сұлбаларды оқу, бөлшектер контурын сызу және принципиальдық сызбасы бойынша жай электрлік және электрондық тізбекті жинау;
КҚ 2.1.2. Кәсіптік дағдыларын артыру үшін ақпараттық технологияны пайдалану, электростатикалық тізбекті есептеу үшін электрлік өрістің сипаттамасын қолдану, электр машиналары мен трансформаторларын оқуда электр магниттік индукция заңдарын қолдану;
КҚ 2.1.3. Электрлік өлшеу бойынша теориялық білімдерін және практикалық кәсіптік міндеттерді шешуде электрматериалдары бойынша техниканың жаңа жетістіктерін қолдану;
КҚ 2.1.4.Тұрақты және айнымалы ток электрлік машиналарының орамалары мен катушкаларын жөндеуді орындау және мегаомметрмен оқшаулама кедергісін және шықпаны өлшеу;
КҚ 2.1.5. Сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтау, жай және күрделі құбыр желісін есептеу;
КҚ 2.1.6. Қосу схемасы орта қиындықтағы электр жабдықтарының ақауын және бұзылу себебін анықтауы және жою;
КҚ 2.1.7. Жөндеуден кейін іске қосуды реттейтін аппараттарымен бірге электр жабдықтарын тапсыруы және реттеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.1.8. Компрессор станциясының электр жабдықтарын жөндеу жұмыстары бойынша өзіндік құн калькуляциясын құру;
КҚ 2.1.9. Кабелдің бұзылған жерлерін анықтауы, жерлендіру кедергісін және кабел қабатының потенциалын өлшеу, электр жетектерінің барлық типіне қойылатын техникалық талаптарды сақтау;
КҚ 2.1.10. Электр жабдықтарын жөндеу кезінде қарапайым слесарлық, құрастыру және ұсталық жұмыстарды орындау.
2.
2.2. Біліктіліктің коды және атауы
080302 2 – Жер астындағы және коммуникациялық байланысты салатын электромонтер*
КҚ 2.2.1. Механикаландыру құралдарын пайдаланып, ор және қазандық грунтын дайындау;
КҚ 2.2.2. Жер асты құбырларының ғимараттары мен коммуникациясына қызмет көрсету;
КҚ 2.2.3. Жер асты ғимараттар мен коммуникациялық байланыс жұмыстарын реттеуі, бақылау – өлшеу аспаптары мен сақтандырғыш құралдарының жұмыстарын бақылау;
КҚ 2.2.4. Жер асты ғимараттар мен коммуникациялық байланыс жұмыстарында ақауларды табу және жою;
КҚ 2.2.5. Жер асты ғимараттар мен коммуникациялық байланыстарына жоғары дәрежелі электромонтер басшылығымен қызмет көрсету;
КҚ 2.2.6. Коллекторларға, науаларға, ор мен туннельдергеі сыйымдылығы 600 пардан жоғары кабелдерді төсеу жұмыстарына қатысу;
КҚ 2.2.7. Жердің отыруын ескеріп, трассаға кабел төсеу жұмыстарын жүргізуі және жөндеу, кабель ұштарын дәнекерлеу және балқыту режимдерін реттеу;

ПК2.2.8. Осуществлять капитальный ремонт механизмов и приспособлений, применяемых на работах по прокладке, ремонту и строительству кабельной системы;
ПК2.2.9.Наблюдать за выполнением строительными организациями условий согласования раскопок при работах в охранных зонах.
ПК2.2.10 Осуществлять кладку кирпичных коробок, колодцев малого и среднего типов, сборка железобетонных колодцев;
3.
2.3. Код и наименование квалификации
080303 2 – Электромонтер по обслуживанию электроустановок*
ПК2.3.1. Осуществлять обслуживание электроустановок, двигателей разных типов, генераторов, выпрямителей, инверторов, зарядно-разрядных и силовых щитов, систем вентиляции и кондиционирования воздуха;
ПК2.3.2. Подготовить к пуску электроустановки и поддерживать оптимальный режим их работы;
ПК2.3.3. Регулировать нагрузку электрооборудования, установленного на обслуживаемом участке;
ПК2.3.4. Обслуживать силовые и осветительные электроустановки со схемами включения средней сложности;
ПК2.3.5. Устранять повреждения в силовых и осветительных электросетях и в выпрямителях, автоматизированном и дистанционно-управляемом оборудовании;
ПК2.3.6.Проверять и измерять основные параметры и сопротивление заземленийэлектроустановок;
ПК2.3.7. Проверять и обслуживать установки статических конденсаторов с автоматическим регулированием;
ПК2.3.8. Выполнять сложные работы по техническому обслуживанию и ремонту аккумуляторных батарей:
ПК2.3.9. Участвовать во внешнем осмотре, приемке оборудования в монтаж, сборке оборудования, его обкатке, индивидуальных испытаниях, комплексном опробовании;
ПК2.3.10. Составлять дефектную ведомость на ремонт оборудования электроустановок.
4. Специалист среднего звена
3.4. Код и наименование квалификации
080304 3 - Электромеханик
ПК3.4.1. Обеспечивать и контролировать соблюдение правил и норм промышленной и пожарной безопасности;
ПК3.4.2. Обеспечивать и контролировать выполнение требований по охране окружающей среды;
ПК3.4.3. Соблюдать правила технической эксплуатации оборудования;
ПК3.4.4. Оформлять документацию на изготовление и поставку запчастей и оборудования;
ПК3.4.5. Организовать и проводить текущий ремонт электромеханического оборудования;
ПК3.4.6. Составлять графики планово-предупредительного ремонта электромеханического оборудования;
ПК3.4.7. Вести учет работ по ремонту и обслуживанию электромеханического оборудования;
ПК3.4.8. Участвовать в испытаниях электромеханического оборудования;
ПК3.4.9. Принимать участие при проведении экспериментальных испытаний по проверке режимов работы электромеханического оборудования.

КҚ 2.2.8. Кабелді жүйеде төсеу, жөндеу және құрылыс жұмыстарында қолданылатын механизмдер мен құралдарды күрделі жөндеуден өткізуді іске асыру;
КҚ 2.2.9. Қорғалатын аймақта келісім шартына сәйкес, құрылыс ұйымдарының қазу жұмыстарын орындалуын бақылау;
КҚ 2.2.10. Тастан қоршау, кіші және орта типті құдықтар салуды, темір – бетоннан құдық жинауды іске асыруы.
3.
2.3. Біліктіліктің коды және атауы
080303 2 - Электроқондырғыларға қызмет ететін электромонтер*
КҚ 2.3.1. Электр қондырғыларына, әр түрлі типтегі электр қозғалтқыштарына, генераторларға, түзеткіштерге, инверторларға, зарятаушы-разрядтаушы және күштік қалқандарға, ауаны желдету және салқындату жуйесіне қызмет көрсетуді іске асыруы;
КҚ 2.3.2. Электр қондырғысын іске қосуға дайындау және олардың жұмысының ыңғайлы режимін ұстау;
КҚ 2.3.3. Қызмет көрсету аймағына қондырылған электр жабдығының жүктемесін реттеу;
КҚ 2.3.4. Орташа қиындықты қосылу сызбасы бар күштік және жарықтандыру электр қондырғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.3.5. Күштік және жарықтандыру электр қондырғыларындағы және түзеткіштердегі, автоматтандырылған және қашықтықтан бақыланатын жабдықтардағы ақауларды жою;
КҚ 2.3.6. Электр қондырғыларының негізгі параметрлерін және жерлендіру кедергісін тексеру және өлшеу;
КҚ 2.3.7. Автоматты реттелетін статикалық конденсатор қондырғыларын тексеру және қызмет көрсету;
КҚ 2.3.8. Аккумулятор баререясына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша күрделі жұмыстарды орындау;
КҚ 2.3.9. Ішкі тексеруде, жабдықтарды құрастыруға қабылдауға, жабдықты жинауға, оны айналдыруға, жеке сынауға, кешенді байқауға қатысу;
КҚ 2.3.10. Электр қондырғылары жабдықтарын жөндеуге ақаулық тізімін құру.
4. Орта буын маманы
3.4. Біліктіліктің коды және атауы
080304 3 Электромеханик
КҚ 3.4.1. Өндірістік және өрт қауіпсіздігінің шарттары мен ережелерін сақтауды қамтамасыз етуі және бақылау;
КҚ 3.4.2. Қоршаған ортаны қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз етуі және бақылау;
КҚ 3.4.3. Жабдықтарды пайдаланудың техникалық ережелерін сақтау;
КҚ 3.4.4. Бөлшектер мен жабдықтарды дайындау мен орнату құжатын дайындау;
КҚ 3.4.5.Электромехникалық жабдықтарға ағымдағы жөндеуді ұйымдастыруы және өткізу;
КҚ 3.4.6. Электромехникалық жабдықтарға жоспарлы – алдын ала ескертпелі жөндеудің кестесін құру;
КҚ 3.4.7. Электромехникалық жабдықтарды қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының есебін жүргізу;
КҚ 3.4.8. Электромеханикалық жабдықтарды сынауға қатысу;
КҚ 3.4.9. Электромеханикалық жабдықтардың жұмыс режимін тексеру бойынша тәжірибелік сынақ өткізу кезінде қатысу;

ПК3.4.10. Участвовать во внедрении новых технологических процессов;
ПК3.4.11. Координировать работу бригады по безаварийной эксплуатации электрооборудования предприятия;
ПК3.4.12. Производить основные технико-экономические расчеты по ремонту, монтажу, обслуживанию электромеханического оборудования предприятий;
ПК3.4.13. Разрабатывать мероприятия по уменьшению себестоимости и улучшению качества ремонта электромеханического оборудования;
ПК3.4.14. Организовать и проводить инструктаж рабочих на рабочем месте;
ПК3.4.15. Разрабатывать мероприятия по предупреждению аварии и производственного травматизма.
Приложение 800
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 800 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое
производство
Специальность: 0804000 – Монтаж технологического
оборудования и трубопроводов
Квалификации: 080401 2 - Монтажник технологических
трубопроводов*

КҚ3.4.10. Жаңа технологиялық процесс енгізуге қатысу.
КҚ 3.4.11. Кәсіпорын электржабдығын апатсыз пайдалану бойынша бригада жұмысын жобалау;
КҚ 3.4.12. Кәсіпорынның электромеханикалық жабдығын жөндеу, құрастыру, қызмет көрсету бойынша негізгі технико – экономикалық есептеулерді жүргізу;
КҚ 3.4.13. Электромеханикалық қондырғыларды жөндеудің өзіндік құнын төмендету мен сапасын жоғарылату бойынша шаралар ұйымдастыру;
КҚ 3.4.14. Жұмыс орнында жұмысшыларға нұсқамалар ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.4.15. Апатты және өндірістік жарақаттануды ескерту бойынша шараларды ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 800-қосымша
Ескерту. Бұйрық 800-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай газ және химиялық
өндірісі
Мамандығы: 0804000 – Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау
Біліктілігі: 080401 2 - Технологиялық құбырларды монтаждаушы*

ПК2.1.6.
ОПД 03
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Электрический ток. Расчет электрических цепей постоянного тока. Электрическое и магнитное поле.
Электромагнитная индукция. Синусоидальный ЭДС и ток. Элементы и параметры электрических цепей переменного тока. Симметричные трехфазные цепи. Электронные лампы. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
Электронные выпрямители, усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Интегральные схемы микроэлектроники. Электронные устройства в автоматических системах.
Современные схемы электроснабжение промышленных предприятий: воздушные, внутренние электрические сети и распределительные пункты.
Защитные заземление, назначение, устройства, контроль состояния.
Знания:
- электрической энергии, ее свойств и применения;
- электромагнитного поля и электромагнитной индукции;
- о трехфазной электрической цепи;
- о полупроводниковых приборах;
- о фотоэлектронных приборах;
- об электронных выпрямителях, усилителях;
- интегральных схем микроэлектроники;
- электронных устройств в автоматических системах;
- современных схем электроснабжение промышленных предприятий;
- о защитных заземлениях, их назначение, устройстве, контроля состояний.
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- собирать электрическую цепь из предложенных элементов;
- применять закон Ома, закон Кирхгофа, закон Джоуля-Ленца при решения задач;
- производить измерения тока, напряжения, мощности энергии, сопротивления;
- производить упрощенный расчет линии электропитания.
ПК2.1.2.
ОПД 04
Основы технической механики.
Теоретическая механика и его разделы. Основные понятия и аксиомы статики.
Кинематика.
Основные понятия кинематики.
Динамика. Основные понятия и аксиомы динамики. Работа и мощность. Теория динамики. Сопротивление материалов. Виды деформации.
Детали машин.Соединения деталей и узлов. Расчеты на прочность детали и машин.
Виды соединения.
Общие сведения ивиды передач.
Валы и оси. Подшипники. Муфты.
Детали корпусов и пружины
Знания:
- теоретическая механика и его основные виды;
- статики, основные понятия и аксиомы статики;
- основные понятия кинематики;
- основные понятия и аксиомы динамики;
- сопротивления материалов;
- деталей машин;
- расчеты на прочность детали и машин;
- виды соединения;
- общие сведения о передачах и виды передач;
- валы и оси;
- подшипники;
- муфты;
- детали корпусов и пружины.
Умения:
- объяснять основы теоретической механики;
- применять знания об основных понятиях и аксиомы статики;
- знать основные понятия кинематики;
- применять знания об основных понятиях и аксиомах динамики;
- рассчитывать сопротивление материалов и на прочность детали машин;
- знать виды соединения и виды передач;
- знать валы и оси, подшипники и муфты;
- производить расчеты на прочность, жесткость и упругость;
- определять коэффициент снижения предела выносливости.

КҚ2.1.6.
ЖКП 03
Жалпы электротехника және электроника негізі.
Электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы.
Электр тоғы.
Тұрақты электр тоқ тiзбегiнің есебі.
Электрлік және магниттiк өрiс. Электрмагниттiк индукция.
Синусоидтық ЭҚК және тоқ.
Айнымалы тоқтың тізбегінің параметрлері мен элементтері.
Симметриялы үш фазалы электр тiзбегі.
Электронды лампалар. Жартылай өткiзгiштiгi фотоэлектронды құрылғылар.
Электронды түзеткiштер, күшейткiштер.
Электронды генераторлар және өлшеу құралдары. Микроэлектрониканың интегральды схемалары. Автоматты жүйедегі электронды құрылғылар.
Кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың қазіргі сызбалары: ауамен, электр торабымен, тарату пунктерімен.
Қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Білімдер:
- электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы;
- электрмагниттiк өрiс және электрмагниттiк индукция;
- үш фазалы электр тiзбегі;
- жартылай өткiзгiштiгi құрылғылар;
- фотоэлектронды құрылғылар;
- электронды түзеткiштер және
күшейткiштер;
- микроэлектрониканың
интегральды схемалары;
- автоматты жүйедегі электронды құрылғылар;
- кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың қазіргі сызбалары;
- қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Іскерліктер:
- сызбада электр тізбегінің негізгі элементтерін көрсетуі;
- берілген элементтермен электр тізбегін құруы;
- Ом, Кирхгофф және Джоул-Ленц заңдарын қолдануы;
- тоқты, кернеуді, энергия қуатын және кедергіні өлшеуі;
- электр коректендіруші тізбегінің қысқартылған есебін шығаруы.
КҚ 2.1.2.
ЖКП 04
Техникалық механика негізі.
Теориялық механика және оның бөлiмдерi.
Статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi.
Кинематика. Кинематиканың негiзгi түсiнiгi.
Динамика. Динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi.
Жұмыс және қуат.
Динамика теориясы.
Материалдар кедергісі. Деформация түрлері.
Машина бөлшектерi.
Бөлшектер мен түйіндердің байланысуы. Бөлшектер және машиналар беріктігіне, есептеулер.
Қосылыстар түрлері.
Берiлiстер туралы түсінік және түрлері.
Бiлiктер мен осьтер. Подшипниктер.
Муфталар. Корпус бөлшектері және серіппелер.
Білімдер:
- теориялық механика және оның бөлiмдерi;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгi;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi;
- материалдар кедергісі;
- машина бөлшектерi;
- бөлшектер машиналар беріктігіне есептеулер;
- қосылыстар түрлері;
- Берiлiстер туралы түсінік және түрлері;
- бiлiктер мен осьтер;
- подшипниктер;
- муфталар;
- корпус бөлшектері және серіппелер.
Іскерліктер:
- теориялық механика негізін түсіндіруі;
- статика аксиомалары және олардың негiзi туралы түсiнiгiн қолдануы болуы;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгiн білуі;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгiн қолдануы;
- материалдар кедергісіне, машина бөлшектерiне, бөлшектер беріктігіне есептеулер жасауы;
- қосылыстар түрлеріне, берiлiстер түрлерін білуі;
- бiлiктер мен осьтерді, подшипниктерді, муфталарды таңдауы
- беріктікке, қаттылыққа және төзімділікке есеп жүргізуі;
- төзімділік шегі коэффициентінің төмендеуін анықтауы;

ПК2.2.6.
ОПД 05
Грузоподъемные машины и механизмы.
Общие сведения, классификация и конструкции грузоподъемных машин. Общие положения расчета грузоподъемных машин. Привод грузоподъемных машин. Гибкие грузовые элементы и детали, барабаны и блоки. Полиспасты. Грузозахватные приспособления. Остановы и тормоза. Механизмы подъема груза. Механизмы передвижения. Механизмы поворота. Механизмы изменения вылета. Устойчивость передвижных кранов против опрокидывания. Обеспечение безопасной эксплуатации грузоподъемных машин.
Знания:
- общие сведения, классификация и конструкции грузоподъемных машин;
- привод грузоподъемных машин;
- грузозахватные приспособления;
- механизмы подъема груза, передвижения, поворота и изменения вылета;
- обеспечение безопасной эксплуатации грузоподъемных машин.
Умения:
- рассчитывать грузоподъемных машин;
- применять грузозахватные приспособления;
- определять устойчивость передвижных кранов против опрокидывания;
- обеспечить безопаснуюэксплуатацию грузоподъемных машин.
ПК2.2.2.
ОПД 06
Основы технологии отрасли.
Нефть, ее химический состав. Основные свойства нефти и нефтепродуктов.
Природные и попутные газы.
Классификация и эксплуатационные свойства нефти и нефтепродуктов.
Подготовка нефти к переработке.
Первичная переработка нефти.
Термические и термокаталические процессы переработки нефтяных фракций.
Производство нефтяных масел.
Производство нефтепродуктов различного назначения. Технология резины.
Производство технического углерода.
Производство синтетических каучуков.
Знания:
- химические свойства и фракционный состав нефти;
- подготовка нефти к переработке;
- первичная переработка нефти;
- подготовка газа к переработке;
- термические и термокаталитические процессы переработки нефтяных фракций;
- производство нефтепродуктов различного назначения;
- транспортировка нефти и газов по трубопроводам.
Умения:
- определять фракционный состав нефти и нефтепродуктов;
- определять сравнительные характеристики различных вариантов схем АТ,АВТ, ГФУ и АГФУ;
- вычерчивать схему установок термических и термокаталитических процессов;
- вычерчивать технологические схемы основных аппаратов.
БК 2
ОПД 07
Гидравлика.
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Закон Архимеда.
Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах.
Потери напора при равномерном движении жидкости.
Коэффициент гидравлического сопротивления.
Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основы гидравлики, основные физические свойства жидкости;
- основные понятия и определения гидродинамики;
- гидравлические элементы потока;
- об энергетическом смысле уравнения Бернулли;
- режимы движения жидкости и критерии его определения;
- зависимость потерь напора и давления от различных факторов;
- возможные способы снижения потерь напора в трубах;
- влияние гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости;
- основные формулы для расчета трубопроводов;
- гидравлический удар в трубопроводах;
- влияние числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- вязко-пластичные жидкости и их свойства.
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости(абсолютное, избыточное, вакуумное);
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
-определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- рассчитать коэффициенты местных сопротивлений;
-производить расчет простого и сложного трубопроводов;
- строить кривые течения, реограммы, номограммы по формулам.

КҚ 2.2.6.
ЖКП 05
Жүк көтергiш машиналары мен механизмдерi.
Жүк көтергiш машиналар туралы жалпы мәлiметтер, жіктелуі және құрылымы.
Жүк көтергiш машиналарды есептеудiң жалпы ережелерi. Жүк көтергiш машиналарының жетектері. Иiлгiш жүк элементтерi мен бөлшектері, барабандары және блоктары. Полиспасталар. Жүк қармағыш құралдар. Тоқтатқыштар мен тежегіштері. Жүктi көтеретiн механизмдер. Жылжымалы механизмдер. Айналма механизмдерi. Ұшыруды өзгерту механизмдерi. Аударылуға қарсы жылжымалы крандардың табандылығы. Жүк көтергiш машиналарды қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
- жүк көтергiш машиналар туралы жалпы мәлiметтер, жіктелуі және құрылымы.
- жүк көтергiш машиналарының жетектері;
- жүк қармағыш құралдар;
- жүктi көтеретiн, жылжымалы, айналма, ұшыруды өзгерту механизмдер;
- жүк көтергiш машиналарды қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз ету;
Іскерліктер:
- жүк көтергiш машиналарды есептеуi;
- жүк қармағыш құралдарды қолдануы;
- аударылуға қарсы жылжымалы крандардың табандылығын анықтауы;
- жүк көтергiш машиналарды қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз етуі.
КҚ 2.2.2.
ЖКП 06
Сала технологиясы негiздерi.
Мұнай және оның химиялық құрамы. Мұнайдың және мұнай өнімдерінің негізгі қасиеттері.
Табиғи және ілеспе газдар. Мұнай және мұнай өнімдерінің жіктелуі және пайдалану қасиеттері.
Мұнайды өңдеуге дайындау.
Мұнайды бірінші реттік өңдеу.
Мұнай фракцияларын өңдеудің термиялық және термокаталитикалық процестері.
Мұнай майлары өндірісі.
Әртүрлі бағыттағы мұнай өнімдері өндірісі.
Резина өндіру технологиясы.
Техникалық көміртек өндірісі.
Синтетикалық каучук өндірісі.
Білімдер:
- мұнайдың химиялық және фракциялық құрамы;
- кәсіпшілікте мұнайды өңдеуге дайындау;
- мұнайды бірінші рет өңдеу;
- газдарды өңдеуге дайындау;
- мұнай фракцияларын өңдеудің термиялық және термокаталитикалық процестері;
- әртүрлі бағыттағы мұнай өнімдері өндірісі;
- құбырлармен мұнайды, газды тасымалдау.
Іскерліктер:
- мұнайдың және мұнай өнімдерінің фракциялық құрамын анықтауы;
- АҚ және АВҚ, ГФҚ, АГФҚ әртүрлі бағыттағы схемаларының салыстырмалы сипаттамасын анықтауы;
- термиялық және термокаталитикалық процестер қондырғыларының схемасын сызуы;
- негізгі аппараттардың технологиялық схемасын сызуы.
БҚ 2
ЖКП 07
Гидравлика.
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Архимед заңы.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі.
Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы.
Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- гидравликаның негізі, сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi;
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағнасы;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібін және оларды анықтау критериясын;
- әртүрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қасиеттері.
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдануды;
- сұйықтықтың қысымын анықтауды (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеуді;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен шығын өлшегішті қолдануды;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеуді;
- Рейнольдс санын есептеуді;
- сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтауды;
- жергілікті кедергі коэффициентін есептеуді;
- жәй және күрделі құбыр желісін есептеуді;
- формула бойынша номограмма, реограмма және ағын қисықты құруды.

ПК2.1.3.
ОПД 08
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Экономические основы производства.
Промышленное предприятие как объект и материальная база предпринимательства
Кадры, производительность труда и заработная плата.
Издержки производства и себестоимости работ по монтажу технологического оборудоввания и трубопроводов.
Прибыль, рентабельность.
Технико-экономические показатели предприятий и их структурных подразделений.
Экономический механизм деятельности предприятий отрасли.
Экономические проблемы научно-технического прогресса.
Сущность повышения эффективности экономического производства. Общая и сравнительная эффективность внедрения новой техники и технологии помонтажу технологического оборудоввания и трубопроводов.
Управление предприятием. Основы организации управления производством.
Организация основного и вспомогательного производства.
Основы планирования на предприятиях нефтегазовой отрасли.
Знания:
- производственная структура предприятия;
- материально-техническая база и средства предприятия;
- кадры и производительность труда;
- организация оплаты труда;
- прибыль, рентабельность и конкурентоспособность;
- технико-экономические показатели основного и вспомогательного производства;
- себестоимость выпускаемой продукции;
- техническое развитие производства;
- повышение эффективности производства;
- основы планирования на предприятиях нефтегазовой отрасли.
Умения:
- давать оценку структуры кадров;
- рассчитывать производительность труда, фонд оплаты труда бригады;
- рассчитывать численность рабочих;
- рассчитывать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- составлять калькуляцию напереработку нефти и газа;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
ПК2.2.10.
ОПД 09
Основы автоматизации производства и АСУТП.
Понятие механизированного и автоматизированного технологического процесса.
Значение автоматического контроля и автоматизации в развитии техники и технологии монтажа оборудования и трубопроводов.
Основы метрологии и система автоматического контроля.
Измерение основных параметров.
Контроль качества нефти, и газа для транспортировки по трубопроводом.
Общие сведения об автоматическом регулировании.
Объект управления и система управления.
Общие сведения о проектировании автоматизированных систем.
Автоматизация объектов по трубопроводов.
Автоматизация объектов нефтегазопроводов (АОНГ).
Знания:
- классификации приборов, принципа работы, особенностей их установки;
- области применения, устройств и особенностей установки контрольно-измерительных приборов на технологических оборудованиях;
- основныхопределений и понятий автоматического регулирования;
- области применения и особенностей установки автоматических регуляторов;
- классификации систем управления;
- понятий о системах автоматического контроля транспортировки нефти трубопроводом.
Умения:
- отличать по внешнему виду элементы КИПиА, установленные на оборудовании, и обращаться с ними;
- определять пригодность приборов к эксплуатации;
- составить структурные схемы измерительных комплектов;
- определить классы точности приборов;
- составлять спецификации на средства контроля для регулирования системы автоматизации;
- выбирать качественные показатели процесса регулирования;
- приводить примеры механизации и автоматизации производства;
- определить по внешнему виду уровнемеров установленных на технологических оборудованиях.

КҚ 2.1.3.
ЖКП 08
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Өндiрiстiк экономиканың негiздерi.
Өндірістік кәсiпорын – кәсiпкерлiктiң материалдық базасы және объектiсі.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi және еңбек ақы.
Жабдықтар мен құбырларды құрастырудың өзiндiк құны және кәсiпорын шығыны.
Пайда, рентабельдiк.
Кәсiпорынның және оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң технико-экономикалық көрсеткiштерi.
Сала кәсiпорыны қызметтерiнiң экономикалық механизмi.
Ғылыми техникалық прогрестiң экономикалық проблемалары.
Өндiрiстiң экономикалық тиiмдiлiгiн көтеру маңыздылығы.
Жабдықтар мен құбырларды құрастыруға жаңа техника мен технология енгізудің жалпы және салыстырмалы экономикалық тиiмдiлiгі.
Өндiрiстi басқару.
Өндiрiстiң басқаруды ұйымдастыру негізі.
Негізгі және көмекшi өндiрiстi ұйымдастыру.
Мұнай және газ өнеркәсiбiн жоспарлау негiзi.
Білімдер:
- мекеменің өндірістік құрылымы;
- кәсiпорынның материалдық- техникалық базасы және қаржылары;
- кадрлар және еңбек өнiмдiлiгi;
- еңбек ақыны ұйымдастыру;
- пайда, бәсекеге қабілеттілік және рентабельдiк;
- негізгі және қосымша өндірістің технико – экономикалық көрсеткіштері;
- шығарылған өнімнің өзіндік құны;
- өндірістің техникалық дамуы;
- өндірістің тиімділігін көтеру;
- мұнай-газ саласы мекемелерін жоспарлау негізі.
Іскерліктер:
- мамандар құрылымына баға беруі;
- еңбек өнiмдiлiгiнiң өсiмiн, бригаданың еңбек ақысын есептеуі;
- жұмысшы санын есептеуі;
- калькуляцияның жеке бабы бойынша шығынды есептеуі;
- жабдықтарды ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарының калькуляциясын құруы;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауы.
КҚ 2.2.10.
ЖКП 09
Өндірісті автоматтандыру негізі және ТПБАЖ.
Механикаландырылған және автоматтандырылған технологиялық процестер түсінігі.
Жабдықтар мен құбырларды құрастыру техникасы мен технологиясы дамуында автоматтандыру және автоматты бақылаудың маңызы.
Метрология негіздері және автоматты бақылау жүйелері.
Негізгі параметрлерді өлшеу.
Құбыр жолымен тасымалданатын мұнай және газ сапасын бақылау.
Автоматты реттеу туралы жалпы түсінік.
Басқару объектісі және басқару жүйесі. Автоматтандыру жүйелерін жобалау туралы түсінік.
Құбыр жолдары объектілерін автоматтандыру.
Мұнайгаз құбырлары объектісін автоматтандыру (АОНГ)
Білімдер:
- аспаптардың жіктелуі, жұмыс принципі, оны қондыру ерекшелігі;
- технологиялық жабдықтарда бақылау - өлшеу аспаптарын құрып, орнату ерекшеліктері, қолдану аймағы, жұмыс принципі;
- автоматты реттеу түсінігі және негізгі анықтамалары;
- автоматты реттегіштерді қондыру ерекшелігі және қолдану аймағы;
- басқару жүйесін жіктеу;
- мұнайды құбыр жолымен тасымалдауды бақылаудың автоматты жүйесі туралы түсінік.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарда орнатылған БӨАжА сыртқы түріне байланысты анықтауды, оны қолдануды;
- құрылғылардың пайдалануға жарамдылығын анықтауды;
- өлшеу жиынтығының құрылымды схемасын құрастыруды;
- құрылғылардың дәлдік класын анықтауды;
- автоматтандыру жүйесін реттеу үшін бақылау құралдарын құрастыру;
- реттеу процесінің сапалы көрсеткіштерін таңдауды;
- өндірісті автоматтандыру мен механикаландырудың мысалдарын келтіруді;
- технологиялық жабдыққа орнатылған деңгей өлшегіштің сыртқы түрі бойынша анықтауды

ПК2.1.4.
ОПД 10
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Общие вопросы охраны труда.
Основы трудового законодательства. Законы, регулирующие трудовые отношения.
Понятие о профзаболевания и
о производственном травматизме.
Метеорологические условия производственной среды. Назначение вентиляции и освещения. Естественная и искусственная вентиляции.
Техника безопасности при монтаже и демонтаже оборудования и трубопроводов. Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила безопасности при эксплуатации оборудования и нефтяных и газовых трубопроводов.
Правила безопасности при эксплуатации линейной части нефте и газопроводов.
Правила безопасности при продувке, испытании и ввод в эксплуатацию отремонтированных участков трубопроводов.
Основы пожарной безопасности.
Методы и средства тушения пожаров.
Основы промышленной экологии
Организационно-правовые управления природопользования и охрана окружающей среды.
Нефтяная и газовая промышленности и окружающая среда.
Источники загрязнения и загрязняющие вещества. Экологическая опасность.
Водные бассейны, недра и их охрана от загрязнения нефтью и нефтепродуктами.
Знания:
- законы Республики Казахстан об охране труда;
- отличие несчастного случая от профессионального заболевания;
- правила безопасности при обслуживании оборудований,
магистральных нефте- и газопроводов;
- правила безопасности при продувке, испытании и вводе в эксплуатацию отремонтированных участков трубопроводов;
- комплекс технических мероприятий по подготовке и проведению испытаний железобетонных резервуаров;
- требования безопасности при подготовительных и ремонтных работах;
- общие требования к осуществлению противокоррозионной защиты подземных металлических сооружений (наружной поверхности магистральных нефтепроводов, кабелей связи);
- критерии опасности коррозии подземных металлических сооружений;
- требований к защитным покрытиям, покровам и методы их контроля;
- теоретические основы охраны природных ресурсов;
- источники загрязнения окружающей природной среды, пути загрязнения поверхностных и подземных вод.
- систему контроля уровня загрязнения окружающей природной среды.
Умения:
- заполнять акт по форме Н-1, Н-2;
- пользоваться средствами индивидуальной защиты;
- определять кратность воздухообмена;
- оказывать первую доврачебную помощь при поражениях электрическим током;
- пользоваться средствами защиты при обслуживании трубопроводов;
-пользоваться огнетушителями и первичным пожарным инвентарем;
- выбирать наиболее эффективные методы очистки сточных вод и газовых выбросов для конкретного технологического процесса.

КҚ 2.1.4.
ЖКП 10
Еңбек қорғау және өндірістік экология негізі.
Еңбектi қорғаудың жалпы мәлiметтерi.
Еңбек заңының негiздерi. Еңбектi қорғаудағы заңды сақтауды қадағалау және бақылау.
Кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттанудың түсiнiктерi.
Өндiрiстiк ортаның метереологиялық жағдайы. Өндiрiстiк желдеткiш және жарықтану. Табиғи және жасанды желдетулер.
Жабдықтар мен құбырларды құрастыру кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электр тогы әсері және ток соққан кездегі алғашқы көмек.
Мұнайгаз құбырлары мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері.
Мұнай және газ магистральді құбырларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Құбырлардың жөндеуден өткен бөлігін үрлеу, сынау кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері.
Өрт қауіпсіздігі негізі.
Өрт сөндіру құралдары мен әдістері.
Өндірістік экология негізі.
Табиғатты пайдалануды басқаратын құқықтық ұйымдастыру ережелерi және қоршаған ортаны қорғау.
Мұнай және газ өндірісi және қоршаған орта.
Ластанған және ластайтын заттардың көздерi.
Экологиялық қауiптiлiк.
Су бассейнi, жер қойнауы және оларды мұнай мен мұнай өнiмдерімен ластануынан қорғау.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Еңбек туралы" заңы;
- кәсіптік ауру мен бақытсыздық жағдайының айырмашылығы;
- жабдықтарды, мұнайгаз магистральді құбырлары желісіне қызмет көрсету кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері;
- құбырлардың жөндеуден өткен бөлігін пайдалануға беру кезіндегі үрлеудің және сынаудың техника қауіпсіздігі ережелері;
- темір бетонды резервуарды дайындау және сынау бойынша жүргізілетін шаралардың техникалық жиынтығын;
- дайындық және жөндеу жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік талаптарын;
- жер асты металл құрылымын коррозияға қарсы қорғауды іске асырудың жалпы талаптарын (мұнай құбырларының сыртқы бетін, байланыс кабелін);
- жер асты металл құрылымын коррозиясының қауіптілік критерийін;
- қорғаныш жабындысына, жапқыштарға қойылатын талаптарды және оны бақылауды;
- табиғи ресурстарды қорғаудың теориялық негіздерін;
- қоршаған табиғи ортаның жер бетiнiң және жер асты суларының ластану жолдарының көздерiн;
- қоршаған ортаның ластануын бақылау жүйесін.
Іскерліктер:
- Н-1, Н-2 формасы бойынша акт толтыруы;
- жеке қорғану құралдарымен қолдануды;
- бөлме iшiнде ауа алмасудың еселiгiн анықтауы;
- электр тоғымен зақымданған адамға көмек көрсетуi;
- құбыр жолдарына қызмет көрсету кезінде жеке қорғаныш құралдарын қолдануы;
- өрт сөндiргiштер мен өртке қарсы инвентарьды қолдануы;
- белгілі технологиялық процесс кезінде ағынды суларды және газ жіберілуін тазартудың тиімді әдістерін таңдауы.

ПК2.1.1.
ПК2.1.5.
ПК2.2.1.
ПК2.2.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Монтаж и ремонт нефтепромыслового оборудования.
Оборудование для фонтанной эксплуатации скважин.
Оборудование для штанговой и насосной эксплуатации.
Оборудование для технологических операций в скважинах. Оборудование, агрегаты, механизмы и сооружения буровых установок.
Организация ремонта и обслуживания бурового и нефтепромыслового оборудования.
Технология ремонта деталей бурового и нефтепромыслового оборудования.
Ремонт бурового оборудования.
Ремонт нефтепромыслового оборудования.
Подготовка к монтажным работам.
Организация труда при монтаже бурового и нефтепромыслового оборудования.
Особенности монтажа бурового оборудования.
Монтаж бурового оборудования.
Монтаж нефтепромыслового оборудования.
Знания:
- оборудование для фонтанной эксплуатации скважин;
- оборудование для эксплуатации скважин центробежными и винтовыми электронасосами;
- оборудование газлифтное для технологических операций в скважинах;
- оборудование, агрегаты, механизмы и сооружения буровых установок;
- технология ремонта деталей бурового и нефтепромыслового оборудования;
- особенности монтажа и демонтажа бурового оборудования;
- особенности монтажа и демонтажа нефтепромыслового оборудования.
Умения:
- организовать ремонт и обслуживание бурового и нефтепромыслового оборудования;
- проводить подготовительные работы перед ремонтом оборудования;
- определять причины износа деталей машин и восстановливать их;
- подготавливать к монтажным работам оборудования всех типов;
- организовать безопасное ведение монтажа, демонтажа и ремонта бурового и нефтепромыслового оборудования;
- вести расчеты при монтаже бурового и нефтепромыслового оборудования.
ПК2.2.1.
ПК2.2.5.
ПК2.2.8.
ПК2.2.9.
СД 02
Машины для строительства магистральных трубопроводов.
Основные общие элементы машин для строительства магистральных трубопроводов.
Общая характеристика силовых установок.
Машины для земляных работ. Машины для подготовительных работ.
Машины циклического действия для разработки траншей и котлованов.
Машины для разработки траншей на заболоченных и обводненных участках трассы.
Машины для бестраншейной прокладки трубопроводов под дорогами.
Машины для бурения скважин под свайные опоры трубопроводов.
Труботранспортные и монтажные машины.
Трубоукладчики.
Такелажные приспособления.
Машины и оборудования для очистки и изоляции трубопроводов.
Очистные машины. Изоляционные машины.
Машины для приготовления и транспортировки битумной мастики.
Оборудование для бетонирования трубопроводов.
Оборудование для укладки трубопроводов на дно водоемов.
Машины для продувки и испытания трубопроводов.
Машины для гидравлического испытания трубопроводов.
Знания:
- основные элементы машин для строительства магистральных трубопроводов;
- общие понятия о машинах, применяемых при строительстве магистральных трубопроводов;
- машины циклического действия для разработки траншей и котлованов;
- машины для разработки траншей на заболоченных и обводненных участках трассы;
- машины для бестраншейной прокладки трубопроводов под дорогами;
- машины для бурения скважин;
- труботранспортные и монтажные машины;
- машины и оборудования для очистки и изоляции трубопроводов;
- машины для приготовления и транспортировки битумной мастики.
- оборудование для бетонирования трубопроводов;
- машины для продувки и пневматического испытания трубопроводов;
- машины для гидравлического испытания трубопроводов.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования и связанных с ним конструкций;
- применять оборудования для укладки трубопроводов на дно водоемов;
- соблюдать правила техники безопасности при эксплуатации машин для продувки и испытания трубопроводов.
ПК2.1.1.
ПК2.1.7.
СД 03
Монтаж и ремонт магистральных трубопроводов.
Основные объекты и сооружения магистральных трубопроводов. Трубы для магистралей.
Работы по прокладке трубопровода. Подготовка трассы.
Испытание трубопровода на прочность. Промывка и продувка трубопровода. Установка линейной арматуры. Строительство искусственных сооружений и пересечение препятствий трубопроводом. Стоимость строительства трубопроводов.
Эксплуатационное обслуживание трубопровода.
Надзор за трубопроводом.
Ремонт, предотвращение и ликвидация повреждений на трубопровод.
Монтаж и ремонт оборудования станций. Автоматизация перекачки.
Уход за оборудованием перекачивающих станций.
Обеспечение пожарной безопасности на перекачивающих станциях.
Эксплуатация магистральных трубопроводов. Учет перекачиваемых нефти и газа.
Обнаружение и определение местонахождения утечек нефти и газа.
Управление трубопроводами при обнаружении аварий и повреждений и во время проведения ремонтных работ.
Задачи автоматизированного диспетчерского управления системами трубопроводного транспорта нефти и газа.
Восстановление работоспособности магистральных трубопроводов.
Прием и пуск в эксплуатацию трубопровода и его оборудования.
Коррозия трубопроводов и противокоррозионная защита. Основы теории коррозии.
Противокоррозионная изоляция.
Электрозащита трубопроводов от почвенной коррозии.
Знания:
- основные объекты и сооружения магистральных трубопроводов;
- виды работы по прокладке трубопроводов;
- строительство искусственных сооружений и пересечение препятствий трубопроводом;
- эксплуатационное обслуживание трубопровода;
- основные виды монтажа и ремонта оборудования станций;
- правила и нормы пожарной безопасности на перекачивающих станциях;
- правилаэксплуатации магистральных трубопроводов;
- основные правила управления магистральными трубопроводами;
- основные задачи автоматизированного диспетчерского управления системами трубопроводного транспорта нефти и газа;
- техническая диагностика трубопроводных систем;
- виды коррозии трубопроводов и противокоррозионную защиту;
- основы теории коррозии;
- виды электрохимической коррозии.
Умения:
- рассчитывать магистральный трубопровод на механическую прочность;
- рассчитывать напряжения при внутреннем давлении, при изменении температуры трубопровода, при укладке трубопровода;
- определять толщины стенок трубопровода;
- подготавливать трассы;
- испытать трубопровода на прочность;
- производить промывку и продувку трубопровода, установку линейной арматуры;
- рассчитывать стоимость строительства трубопроводов;
- осуществлять надзор за трубопроводом;
- ремонтировать, предотвращать и ликвидировать повреждения на трубопроводе;
- осуществлять учет перекачиваемых нефти и газа;
- проводить очистку нефтепроводов от отложений парафина, удалять механическиепримеси, воздуха;
- определять местонахождения утечек нефти и газа;
- диагностировать оборудования трубопроводных систем;
- организовать отраслевую систему диагностики трубопроводных систем;
- принимать и вводить в эксплуатацию трубопровода и его оборудования;
- определять коррозионные свойства почвы;
- выполнять противокоррозионную изоляцию.
ПК2.1.1.
ПК2.1.7.
СД 04
Механика грунтов в трубопроводном строительстве.
Основные сведения о грунтах и закономерностях механики грунтов.
Определения напряжений в грунте.
Определения напряжений по контактной поверхности. Деформация грунтов и осадки сооружений объектов нефтяной и газовой промышленности.
Давления грунта на элементы заглубленных сооружений (резервуаров и подземных трубопроводов).
Прочность и устойчивость грунтов при приложении к ним отрывных усилий. Особенности механики мерзлых грунтов. Реологические процессы в грунтах.
Знания:
- основные сведения о грунтах, закономерности механики грунтов;
- деформацию грунтов и осадки сооружений объектов нефтяной и газовой промышленности;
- давление грунта на элементы заглубленных сооружений (резервуаров и подземных трубопроводов);
- особенности механики мерзлых грунтов;
- виды геологических процессов в грунтах.
Умения:
- определять напряжений в грунте;
- определять напряжение по контактной поверхности;
- рассчитывать прочность и устойчивость грунтов при приложении к ним отрывных усилий.
ПК2.1.1.

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мұнай кәсiпшiлiгi жабдықтарын монтаждау және жөндеу.
Скважинаны фонтандық пайдалануға арналған жабдықтар.
Штангалық, сораптық пайдалану жабдықтары. Скважиналарда технологиялық операцияларды жүргiзуге арналған жабдықтар.
Бұрғылау қондырғыларының жабдықтары, агрегаттары, механизмдерi және құрылғылары.
Бұрғылау және мұнай кәсiпшiлiгi жабдықтарын жөндеу, қызмет көрсетудi ұйымдастыру.
Бұрғылау және мұнай кәсiпшiлiгi жабдықтарының бөлшектерiн жөндеу технологиясы.
Бұрғылау жабдықтарын жөндеу.
Мұнайкәсiпшiлiк жабдықтарын жөндеу. Монтаждық құрастыру жұмыстарына дайындық. Бұрғылау және мұнайкәсiпшiлiгi жабдықтарын монтаждау кезiндегi жұмысты ұйымдастыру.
Бұрғылау жабдықтарын монтаждау ерекшелiгi. Бұрғылау жабдықтарын монтаждау.
Мұнайкәсiпшiлiгi жабдықтарын монтаждау.
Білімдер:
- скважинаны фонтандық
пайдалануға арналған жабдықтар;
- скважиналарды ортадан тепкiш және бұрандалы электр сораптар мен пайдалануға арналған жабдықтар;
- скважиналарда технологиялық операцияларды жүргiзуге арналған жабдықтар;
- бұрғылау қондырғыларының жабдықтары, агрегаттары, механизмдерi және құрылғылары;
- бұрғылау және мұнай кәсiпшiлiгi жабдықтарының бөлшектерiн жөндеу технологиясы;
- бұрғылау жабдықтарын монтаждау және демонтаждау ерекшелiгi;
- мұнайкәсiпшiлiгi жабдықтарын монтаждау және демонтаждау ерекшелiгi.
Іскерліктер:
- бұрғылау және мұнай кәсiпшiлiгi жабдықтарын жөндеу, қызмет көрсетудi ұйымдастыруы;
- жабдықтарды жөндеу алдындағы дайындық жұмыстарын жүргізуі;
- машина бөлшектерiнiң тозуын болдырмауы, қалпына келтiруі;
- жабдықтардың барлық түрлерін монтаждау жұмыстарына дайындауы;
- бұрғылау және мұнайкәсiпшiлiгi жабдықтарын монтаждау кезiндегi жұмысты ұйымдастыруы;
- бұрғылау және мұнайкәсiпшiлiгi жабдықтарын монтаждау кезiндегi есебін жүргізуі.
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
АП 02
Магистралды құбырлардың құрылысына арналған машиналар.
Магистральдық құбырларды құруға арналған машиналардың негiзгi жалпы элементтерi.
Күштiк қондырғылар туралы жалпы сипаттама.
Жер жұмыстарына арналған машиналар.
Дайындық жұмыстарына арналған машиналар.
Ор жолы мен қазан шұқырларды жасақтау үшiн арналған циклдық әрекеттi машиналар.
Трассаның сулы және батпақты жерлерiнде ор жолын жасақтауға арналған машиналар.
Жол астында құбырларды орсыз төсеуге арналған бұрғылау машиналары.
Құбыр тасымалдау және монтаждық машиналар. Құбыр төсеушілер. Такелаждық құралдар. Құбырларды тазалау және оқшаулауға арналған машиналар мен жабдықтар.
Тазалау машиналары. Оқшаулау машиналары. Битумдық майларды дайындау және тасымалдауға арналған машиналар.
Құбырларды бетондауға арналған жабдықтар.
Су қоймалары түбіне құбыр төсеуге арналған жабдықтар.
Құбырларды үрлеуге және сынауға арналған машиналар.
Құбырларды гидравликалық сынауға арналған машиналар.
Білімдер:
- магистральдық құбырларды құруға арналған машиналардың негiзгi жалпы элементтерi;
- магистральдық құбырларды құруға арналған машиналар туралы жалпы мәлiмет;
- ор жолы мен қазан шұқырларды жасақтау үшiн арналған циклдық әрекеттi машиналар;
- трассаның сулы және батпақты жерлерiнде ор жолын жасақтауға арналған машиналар;
- жол астында құбырларды орсыз төсеуге арналған машиналар;
- скважиналарды бұрғылау машиналары;
- құбыр тасымалдау және монтаждық машиналар;
- тазалау машиналары және оқшаулау машиналары;
- битумдық майларды дайындау және тасымалдауға арналған машиналар;
- құбырларды бетондауға арналған жабдықтар;
- құбырларды үрлеуге және сынауға арналған машиналар;
- құбырларды гидравликалық сынауға арналған машиналар.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтар мен оның құрылымдарын пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауы;
- су қоймалары түбіне құбыр төсеуге арналған жабдықтарды қолдануы;
- құбырларды үрлеуге және сынауға арналған машиналарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауы.
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.7.
АП 03
Магистралды құбырларды монтаждау және жөндеу.
Магистральды құбыр жолдарының негізгі объектiлерi мен құрылыстары. Магистральдың құбырлары.
Құбыржолдарын төсеу жұмыстары. Трассаны дайындау. Құбырларды беріктікке сынау.
Құбыржолдарын жуу және үрлеу. Желiлiк арматураны қондыру.
Құбыржолдарының кедергiлерiнен өту және жасанды құрылыстарды құру.
Құбыржолдары құрылысының құны. Құбыржолдарын пайдалануға қызмет ету. Құбыржолдарын бақылау. Құбыржолдарындағы ақаулардың алдын – алу, жою және жөндеу.
Станция жабдықтарын монтаждау және жөндеу. Айдауды автоматтандыру. Айдау станциялары жабдықтарының күтiмi. Айдау станцияларында өрт қауiпсiдiгiн қамтамасыз ету. Магистральды құбыр жолдарын пайдалану.
Айдалатын мұнай мен газды есепке алу. Мұнай мен газдың шығып кететiн жерлерiн табу және анықтау.
Апаттар мен ақаулар пайда болғанда және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезiндегі құбыржолдарын басқару.
Мұнай мен газдың құбыржолдарын көлiк жүйесiн автоматтандырылған диспетчерлiк басқару мақсаттары.
Магистральды құбыржолдарының жұмысқа қабiлеттiлiгiн қалпына келтiру.
Құбыржолдарын және олардың жабдықтарын пайдалануға қабылдау және iске қосу.
Құбыржолдарының коррозиясы және коррозияға қарсы қорғау.
Коррозияның теориялық негiздерi.
Коррозияға қарсы оқшаулау.
Құбыржолдарын топырақтық коррозиядан электрлік қорғау.
Білімдер:
- магистральды құбыр жолдарының негізгі объектiлерi мен құрылыстары;
- құбыржолдарын төсеу жұмыстары түрлері;
- құбыржолдарының кедергiлерiнен өткізу және жасанды құрылыстарды құру;
- құбыржолдарын пайдалану қызметі;
- станция жабдықтарын монтаждау және жөндеу;
- айдау станцияларында өрт қауiпсiздiгi ережелері;
- магистральды құбыр жолдарын пайдалану ережелері;
- магистральды құбыр жолдарын басқару негізі;
- мұнай мен газдың құбыржолдарын көлiк жүйесiн автоматтандырылған диспетчерлiк басқару;
- құбыржолдары жүйесiн техникалық диагностикалау;
- құбыржолдарының коррозиясы және коррозиядан қорғау;
- коррозияның теориялық негiздерi;
- электрохимиялық коррозия түрлерi.
Іскерліктер:
- магистральды құбыржолдарын механикалық берiктiкке есептеуі;
- кернеуді ішкi қысымның, температурасының өзгеруiне, құбырларды төсеу кезіне байланысты есептеуі;
- құбыржолдарының қабырға қалыңдығын анықтауы;
- трассаны дайындауы;
- құбырларды беріктікке сынауы;
- құбыржолдарын жууы және үрлеуі, желiлiк арматураны қондыруы;
- құбыржолдары құрылысының құнын есептеуі;
-құбыржолдарын бақылауы;
- құбыржолдарындағы ақаулардың алдын – алуы, жоюы және жөндеуі;
- айдалып жатқан мұнай мен газдың есебiн жүргізуі;
- мұнай құбырларын парафин қалдықтарынан тазартуы, механикалық қосындылар мен ауаларды жоюы;
- мұнай мен газдың шығып кететiн жерлерiн табуы және анықтауы;
- құбыржолдары жүйесiнiң жабдықтарын диагностикалауы;
- құбыржолдары жүйесiн диагностикалық қамтамасыз етудiң салалық жүйесiн ұйымдастыруы;
- құбыржолдарын және олардың жабдықтарын пайдалануға қабылдауы және iске қосуы;
- топырақтың коррозиялық қасиетiн анықтау әдiстерiн таңдауы;
- коррозияға қарсы оқшаулау жасауы.
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.7.
АП 04
Құбыр жолы құрылысындағы топырақ механикасы.
Топырақ механикасының заңдылықтары мен топырақ туралы жалпы мәлiметтер. Топырақтағы кернеудi анықтау.
Беттiк түйiсу бойынша кернеудi анықтау. Мұнай және газ өнеркәсiбiнiң кешендi құрылыстарының топырақ пен шөгiндiлерiнiң деформациясы.
Көмілген құрылыстардың элементтерiне топырақтың қысымы /резервуарға және құбыр жолдарға/. Топырақ массифтерi мен құрыластардың жалпы тұрақтылығы.
Үзбелi әрекет жасаудағы топырақтың мықтылығы мен тұрақтылығы.
Тоңазыған топырақ механикасының ерекшелiгi. Топырақтағы реологиялық процестер.
Білімдер:
- топырақ механикасының заңдылықтары мен топырақ туралы жалпы мәлiметтер;
- мұнай және газ өнеркәсiбiнiң кешендi құрылыстарының топырақ пен шөгiндiлерiнiң деформациясы;
- көмілген құрылыстардың элементтерiне топырақтың қысымы /резервуарға және құбыр жолдарға/;
- тоңазыған топырақ механикасының ерекшелiгi;
- топырақтағы геологиялық процестер.
Іскерліктер:
- топырақтағы кернеудi анықтауы;
- беттiк түйiсу бойынша кернеудi анықтауы;
- үзбелi әрекет жасаудағы топырақтың мықтылығы мен тұрақтылығын есептеуі.
КҚ 2.1.1.

ПК2.2.6.
СД 05
Монтаж и ремонт технологических трубопроводов.
Общие сведения о технологических трубопроводах.
Трубы и детали стальных трубопроводов.
Трубы и детали трубопроводов из неметаллических материалов, цветных металлов и стальные с внутренним покрытием.
Трубопроводная арматура и компенсаторы.
Состав и оформление проектной документации на трубопроводы.
Обработка стальных труб и деталей для сборки и сварки трубопроводов. Подготовка производства и средства механизации монтажных работ. Монтаж внутрицеховых стальных трубопроводов общего назначения.
Монтаж межцеховых стальных трубопроводов общего назначения.
Контроль, испытание и сдача в эксплуатацию стальных трубопроводов общего назначения.
Особенности монтажа и испытания трубопроводов из полимерных материалов. Особенности монтажа и испытания трубопроводов из стекла, цветных металлов и стальных с внутренним покрытием.
Особенности монтажа и испытаний трубопроводов специального назначения.
Знания:
- общие сведения о технологических трубопроводах;
- виды труб и детали стальных трубопроводов;
- назначение и устройства трубопроводной арматуры и компенсаторов;
- виды обработки стальных труб и деталей для сборки и сварки трубопроводов;
- способы подготовки производства и средства механизации монтажных работ.
Умения:
- монтировать внутрицеховые стальных трубопроводов общего назначения;
- контролировать испытание и сдачу в эксплуатацию стальных трубопроводов общего назначения;
- монтировать и испытывать трубопроводов из полимерных материалов;
- отличать особенности монтажа и испытания трубопроводов из стекла, цветных металлов, стальных с внутренним покрытием.
ПК2.1.1.
ПК2.1.4.
ПК2.1.6.
ПК2.1.7.
СД 06
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса.
Деятельность в сфере бизнеса.
Менеджмент: вид деятельности и система управления.
Основы организации менеджмента.
Динамика групп и лидерство в системе менеджмента.
Мир информации.
Информация в бизнесе.
Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований.Политика ценообразования.
Продвижение товаров: реклама, стимулирование сбыта и пропаганда.
Долговые права к клиентам. Долговые обязательства поставщикам.
Знания:
- менеджмент: вид деятельности и система управления;
- основы организации менеджмента;
- введение в информационный бизнес;
- социальные основы маркетинга: удовлетворение людских потребностей;
- процесс управления маркетингом;
- ценообразования;
- методы распространения товаров;
- продвижение товаров, реклама;
- долговые права к клиентам;
- долговые обязательства поставщикам.
Умения:
- знать основы управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
-пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации.
БК 8
БК 9
БК 10
ДО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Слесарная практика.
Общее понятие о разметке. Плоскостная и простроственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требование по технике безопасности при разметке. Специальные требования по технике безопасности.
Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий.
Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубки, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участка.
Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей.
Назначение процессов шабровке, притирки.
Устройства токарных станков инструментов.
Основные виды токарных работ и операций.
Умения:
- определить разметки;
- выполнить разметки;
- выполненитьосновные элементы рубки, резки и правки металла;
- примененить инструменты и приспособления для рубки, резки металла;
- проверить правильность оснащения рабочего места и участка;
-проверить правильность обращения с напильником;
-управлять и эксплуатировать однотипныетокарныестанки,
-применять инструменты, приспособления и оборудования при сверлильных работах, режущих и измерительных инструментов.
Навыки:
-самостоятельно выполнять разметку;
- производить правильный уход за инструментами;
-самостоятельно выполнять операции при рубке, резке и правке металла;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- опиливать плоские поверхности;
- выполнять заготовки с широкими поверхностями и расположенные под углом;
- применять на практике приемы развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдать правила техники безопасности и выполнять противопожарные мероприятия.
БК 1

КҚ 2.2.6.
АП 05
Технологиялық құбыржолдарын монтаждау және жөндеу.
Технологиялық құбыржолдары туралы жалпы мәлiметтер. Болат құбыржолдарының құбырлары мен бөлшектерi. Металл емес материалдардан, түрлi – түстi металдардан және iшi қапталған болаттан жасалған құбырлар мен бөлшектер.
Құбыржолды арматура және компенсаторлар. Құбыржолдарына жобалық құжаттарды жасақтау және оның құрамы. Құбыржолдарын пісiру және жинақтау үшiн болат құбырларды және бөлшектердi өңдеу. Монтаждық жұмыстарды механизациялау үшiн өндiрiс пен құралдарды дайындау.
Жалпы мақсатты цехішілік болат құбыржолдарын монтаждау.
Жалпы мақсатты цехаралық болат құбыржолдарын монтаждау.
Жалпы мақсатты болат құбыржолдарын бақылау, сынау және пайдалануға тапсыру.
Полимер материалдарынан жасалған құбыржолдарын монтаждау және сынау ерекшелiгi.
Әйнектен, түрлi-түстi металдан және iшi қапталған болат құбыржолдарын монтаждау және сынау ерекшелiгi.
Арнайы мақсатты құбыржолдарын монтаждау және сынау ерекшелiгi.
Білімдер:
- технологиялық құбыржолдары туралы жалпы мәлiметтер;
- болат құбыржолдарының құбырлары мен бөлшектерiнің түрлері;
- құбыржолды арматура және компенсаторларының құрылысы мен мақсаттары;
- құбыржолдарын пісiру және жинақтау үшiн болат құбырларды және бөлшектердi өңдеу түрлері;
- монтаждық жұмыстарды механизациялау үшiн өндiрiс пен құралдарды дайындау әдістері.
Іскерліктер:
- жалпы мақсатты цехішілік болат құбыржолдарын монтаждауы;
- жалпы мақсатты болат құбыржолдарын сынау және пайдалануға тапсыруды бақылауы;
- полимер материалдарынан жасалған құбыржолдарын монтаждауы және сынауы;
- әйнектен, түрлi-түстi металдан және iшi қапталған болат құбыржолдарын монтаждауы және сынауы.
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.7.
АП 06
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет.
Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi.
Менеджментті ұйымдастыру түрлері.
Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк.
Ақпарат әлемі.
Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету.
Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі.
Бағаны саясаты.
Тауарды игеру: жарнама, артық және үгіттеу.
Тұтынушылардың қарыздық құқықтары. Сатушылардың қарыздық міндеттері.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру негізі;
- бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың тұжырымдамасы;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарларды тарату әдістері;
- тауарларды ығыстыру жарнамасы;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білуі;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтауы;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдауы;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтауы.
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалануы;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтауы;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлауы;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалануы.
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым. Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу. Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат. Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк. Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды;
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарды қолдану және шабуға арналған құрылғыларды қолдану;
- жұмыс орнын және аймақты жарықтандыруды дұрыс ұйымдастыру;
- қырнаумен дұрыс жұмыс жасау;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқару;
- бұрғылап тесу станогының арнауы мен құрылысы, бұрғылап тесу жұмыстарының негiзгi түрлерi, кесушi құрал мен өлшеуiш құралдарды қолдану.
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралды дұрыс күтудi жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындап, жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жеке қорғаныс құралдармен қолдану;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды бұрыш астында орналасқан беттердi егелеу;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдана бiлуi;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауды.
БҚ 1
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.4.
ӨО 02
Монтаждау практика.
Монтаждау технологиясын таңдау. Құбыр схемасын таңдау, оның конструкциясының қажеттілігі және тиімділігі. Цех ішіндегі құбырларды монтаждаудың негізгі операциялары мен технологиялық кезектілігі. Жабдықтар және құбырдың, конструкциялардың үлкен блокты монтаждауы.
Цех ішіндегі құбырларға арналған тіректі конструкция түрлері. Құбырлардың қозғалмалы тіректерін орнату.
Құбыр бөліктерін қабылдау және толықтырылып жинауға арналған алаңды дайындау. Монтаждау жұмыстары: құбыр трассаларын бөлу, тіректі конструкциялары, тірегі және ілгіштерін орнату, компенсаторлар мен арматураны орнату, жобалау жағдайына келтіріп құбырлардың бөліктерін орнату, монтаждау тігістерін жалғау.
Құбырларды монтаждау және сынау кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Іскерліктер:
- технологиялық құбырларды монтаждау әдістерін үйрену;
- тіректі конструкциялар және оларды бекіту құралдарының құрылысын үйрену;
- электрлі және пневматикалы жетекті қол машинасы құрылысын үйрену;
- құбырларды кесетін электрлі құбыр кескіш және жоғары жылдамдықты машина құрылысын үйрену;
- тіректі конструкция құрылысын үйрену.
Дағдылар:
- өз бетімен жалпы монтаждау жұмыстарын орындауы;
- құбырлардың схемасын таңдауы;
- цех ішіндегі құбырларды монтаждаудың негізгі операцияларын орындауы;
- практика кезінде үйренген монтаждау операциясын орындауы.
БҚ 1
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.8.

ПК2.2.6.
ПК3.3.3
ОПД 05
Технология металлов и конструкционные материалы.
Строение и свойства металлов.
Основы теории сплавов.
Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- роль металлургии, пути и перспективы ее развития;
- влияние легирующих элементов на структуру, свойства и термическую обработку сталей;
- сущность порошковой металлургии;
- область применения, классификацию, состав, маркировку и применение твердых сплавов;
- сущность, виды коррозии и коррозионных разрушений;
- влияние нефти и нефтепродуктов на коррозию черных и цветных металлов;
- свойства, область применения и классификация пластмасс по составу;
- виды и свойства каучука, его получение;
- классификацию лакокрасочных материалов по назначению;
- обозначения сварных соединений на чертежах;
- правила охраны труда и техники безопасности при выполнении сварочных работ.
Умения:
- исследовать строения металлов;
- определять твердость металлов на прессе Бринеля, Роквелла, Виккерса;
- находить способы получения сплавов;
- схематически зарисовывать структуру сплавов любой конфигурации;
- определять по микроструктуре тип чугуна и структуру металлической основы;
- пользоваться справочной литературой по выбору режимов термической и химико-термической обработки;
- выбирать марки сталей для различных деталей, исходя из условий их работы;
- пользоваться справочной литературой по выбору пластмасс для конкретных изделий;
- работать с лакокрасочными материалами и клеем;
- определять область применения материалов и изделий на основе каучука;
- выбирать сплав для деталей оборудованиянефтегазовой промышленности, исходя из условий их работы.
БК 2
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и технических измерений.
Основные понятия стандартизации ее цели, задачи. Государственная система стандартизации, ее цели, задачи.
Основные понятия, обозначения и определения по допускам и посадкам.
Система допусков для гладких цилиндрических деталей.
Точность формы поверхностей.
Шероховатость поверхности.
Классы точности подшипников.
Метрологическая служба, ее структура и задача.
Методы измерения. Классификация измерительных средств.
Концевые меры длины.
Штриховые, рычажно-механические и рычажно– оптические приборы.
Допуски на конические соединения и угловые размеры.
Допуски посадки резьбовых соединений.
Методы и средства измерения углов и конусов.
Методы и средства измерения резьбы.
Допуски и посадки шпоночных соединений.
Допуски на зубчатые колеса. Контроль за работу зубчатых колес.
Знания:
- основных определений и обозначений, установленных стандартом;
- обозначения допусков и посадок на чертежах;
- основные понятия, обозначения и определения по допускам и посадкам;
- классы точности подшипников;
- метрологическая служба, ее структура и задача;
- методы измерения;
- допуски на конические соединения и угловые размеры;
- допуски посадки резьбовых соединений;
- допуски и посадки шпоночных соединений;
- контроль за работу зубчатых колес.
Умения:
- пользоваться таблицами стандартов по определению предельных размеров соединения;
- пользоваться справочной литературой по выбору рекомендованных посадок;
- производить расчет посадок подшипников;
-пользоватьсяизмерительными средствами;
- расшифровывать условные обозначения шпоночных и шлицевых соединений;
- выбирать и рассчитывать посадки внутренного и наружного колец подшипников качения;
- рассчитывать размерные цепи на полную взаимозаменяемость;
- рассчитывать предельные отклонения и размеры диаметров резьб, допусков, зазоров и натягов.

КҚ 2.2.6.
КҚ 3.3.3.
ЖКП 05
Металдар технологиясы және құрылмалы материалдар.
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың негізгі теориясы.
Көміртекті болаттар.
Болатты термиялық және химиялық өңдеу.
Легiрленген болат.
Шойын.
Ұнтақ материалдар. Қатты қорытпалар.
Түсті металл қорытпалары.
Негізгі ерекше қасиетті қорытпалар.
Металдар коррозиясы. және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдар қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу, пайка және металды термиялық кесу.
Металды кесу арқылы өңдеу.
Электрлі өңдеу тәсілдері.
Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар.
Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары.
Жаңа құрылымды материалдар және прогрессивті технологиялар.
Білімдер:
- металургияның ролi, даму жолы мен перспективасы;
- легiрленгерлеуші элементтердiң болаттардың құрылымына, термиялық өңдеуге және қасиеттерiне әсерi;
- ұнтақ металлургиясының мәнi;
- қатты қортпалардың жіктелуі, құрамы, маркасы және қолданылуы;
- коррозияның және коррозиялық бүліну түрлерi, мәнi;
- қара және түстi металдар коррозиясына мұнай мен мұнай өнiмдерiнiң әсерi;
- пластмассаның құрамына байланысты қасиеті, пайдалану аймағы, және жіктелуі;
- каучуктың түрi мен қасиеттерi, оның алынуы;
- лак, бояу материалдарының мақсаты бойынша классификациясы;
- пісірілген қосылыстардың сызбада белгіленуі;
- балқытып жапсыру кезіндегі техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелері.
Іскерліктер:
- металдардың құрылысын зерттеуі;
- металлдардың қаттылығын престе Виккерс, Роквелл, Бреннель бойынша анықтауы;
- қорытпаларды алу әдiстерiн табуы;
- кез-келген конфигурациядағы қорытпалардың структуралық схемасын бейнелеуi;
- шойынның структурасын металдық негiзде және микроструктуралық типте анықтауы;
- химия-термиялық өңдеудегi режимдердi анықтамалық әдебиеттерден таңдау және қолдануы;
- әртүрлi деталдар үшiн, жұмыс жағдайына байланысты, болат маркаларын таңдауы;
- белгілі бұйымдар үшiн пластмассаларды анықтама әдебиеттен таңдап, қолдана бiлуi;
- желiм және сыр бояулар материалдарының жұмыс жасауы;
- каучук негiздегi материалдар мен бұйымдардың қасиеттерi, қолданылу аймағын анықтауы;
- мұнайгаз өнеркәсібі жабдықтарының бөлшектері үшін оның жұмыс жағдайына байланысты құйманы таңдауы.
БҚ 2.
ЖКП 06
Стандарттау, сертификаттау негiзi және техникалық өлшеу.
Стандарттау түсінігі, оның мақсаты мен міндеті. Стандарттың маңызды мемлекеттiк жүйесi.
Қондырудың және дәлдiк шегiнiң негiзгi түсiнiгi және анықтамасы.
Тегiс цилиндрлi бөлшектер үшін жіберу жүйесі.
Сыртқы бетiнiң формасының дәлдiгi. Сыртқы бетiнiң кедiр-бұдырлығы.
Подшипниктердің дәлдік класы.
Метрорологиялық қызмет, оның құрылымы және міндеті.
Өлшеу әдістері. Өлшеу құралдарын жіктеу.
Соңғы ұзындығының өлшемi.
Штрихтi, тежегiш-механикалық және тежегiш-оптикалық аспаптар.
Конустық қосылыстарды және бұрыштың өлшемдердегi қондырулар.
Бұрандалы қосылыстарының қондыруы және дәлдiк шегi.
Бұрыштарды және конустарды өлшеу құралдары және әдiстері.
Бұрандаларды өлшеу құралдары және әдiстерi.
Шпонкалық қосылыстардағы қондырулар және дәлдiктер.
Тiстi дөңгелектердегi дәлдiктер. Тiстi дөңгелектердiң жұмысын бақылау.
Білімдер:
- стандарттау түсінігі, оның мақсаты мен міндеті, стандарттың маңызды мемлекеттiк жүйесi;
- қондырудың және дәлдiк шегiнiң сызбада белгіленуі;
- қондырудың және дәлдiк шегiнiң негiзгi түсiнiгi және анықтамасы;
- подшипниктердің дәлдік класы;
- метрорологиялық қызмет, оның құрылымы және міндеті;
- өлшеу әдістері;
- конустық қосылыстарды және бұрыштың өлшемдердегi қондырулар;
- бұрандалы қосылыстарының қондыруы және дәлдiк шегi;
- шпонкалық қосылыстардағы қондырулар және дәлдiктер;
- тiстi дөңгелектердiң жұмысын бақылау.
Іскерліктер:
- қосылыстардың жіберілген өлшемдерін анықтау кестесін қолдануы;
- берілген қондыруларды таңдауда анықтамалық оқулықтарды қолдануы;
- подшипниктерді қондыру есебін шығаруы;
- өлшеу құралдарын пайдалануы;
- шпонкалық және шлицтi қосылыстардың шартты белгiлерiн анықтауы;
- қозғалмалы подшипниктердiң сыртқы және iшкi сақиналарының қондырылуын таңдауы және есетеуі;
- толық ауыстырылғыштың өлшеуіш шынжырды есептеуі;
- ауытқулар шегiнiң есебi және бұрандалардың диаметрiн қондыруларын, саңылауды және керiлiсті есептеуі.

ПК3.3.1.
ОПД 07
Обработка металлов резанием, металлорежущие инструменты и станки.
Современные достижения отечественной и зарубежной науки и техники в области металлов и станкостроения.
Процесс резания.
Основные сведения о резании металлов, режущем инструменте и металлорежущих станках. Обработка заготовок на станках токарной группы. Обработка заготовок на станках стерильно – расточной группы.
Обработка заготовок на станках фрезерной группы. Обработка заготовок на строгальных, протяжных долбежных станках. Обработка заготовок на зубообрабатывающих станках.
Обработка заготовок на шлифовальных и полировальных станках. Электрофизические и электрохимические методы обработки.
Металлорежущее оборудование для массового и крупносерийного производства.
Знания:
- основные сведения о резании металлов;
- классификацию инструмента, принцип его заточки, применение сверхтвердых материалов;
- виды токарной обработки и процессы резания при механической обработке металлов;
- классификацию станков с программным управлением;
- конструкцию сверла, зенкера, развертки, расточного резца и их геометрию;
- конструкцию сборных фрез, резьбовые фрезы;
- особенности электрофизических и электрохимических обработок;
- принцип действия оптического и квантового генераторов;
- принцип построения, основные узлы агрегатных станков;
- классификация, оборудования и виды автоматических линий.
Умения:
- определять конструктивные элементы режущих инструментов;
- обозначать базовые поверхности на технологической документации;
- составлять уравнения кинематических цепей;
- составлять и записывать программы;
- определять классификацию токарных резцов;
- производить электрохимические методы обработок;
- применять принципы построения агрегатных станков, автоматических линий;
- использовать оборудования автоматических линий;
- применять схемы быстросменного крепления инструмента.
ПК3.3.12.
ОПД 08
Гидравлика.
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Давление жидкости на плоскую стенку. Центр давления. Давление жидкости на криволинейную поверхность.
Закон Архимеда.
Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика. Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнения расхода жидкости и неразрывности потока. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Графическая иллюстрация.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления. Режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления.
Потери напора в некруглых трубах. Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основных физических свойств жидкости;
- зависимости основных свойств жидкостей и газов от температуры и давления;
- основных понятий и определения гидродинамики;
- о гидравлических элементах потока;
- об энергетическом смысле уравнения Бернулли;
- об устройстве и принципах действия приборов для измерения расхода и скорости:
- режима движения жидкости и критерии его определения;
- зависимости потерь напора и давления от различных факторов;
- о возможных способах снижения потерь напора в трубах;
- о влиянии гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости;
- основных формул для расчета трубопроводов;
- о гидравлическом ударе в трубопроводах;
- об истечении жидкости через малое отверстие в тонкой среде;
- об истечение жидкости из отверстий в боковой стенке;
- о влиянии числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- основного закона фильтрации и границы его применения;
- о вязко-пластичных жидкостх и об их свойствах.
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости(абсолютное, избыточное, вакуумное);
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
-определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- рассчитать коэффициенты местных сопротивлений;
-производить расчет простого и сложного трубопроводов;
-рассчитать скорость ударной волны;
- рассчитать коэффициент скорости и коэффициент расхода при истечении жидкости из отверстий;
- рассчитать коэффициент фильтрации и проницаемости при движении жидкости в пористой среде;
- построить кривые течения, реограммы, номограммы по формулам.

КҚ 3.3.1.
ЖКП 07
Кесу арқылы металдарды өндеу, металл кесетiн құралдар мен станоктар.
Металл және сынық құрылысының Отандық және шетелдiк ғылымы мен техникасының қазiргi заманға сай жетiстiктерi.
Кесу процесi. Металл кесу, кесетiн құрал саймандар және металл кескiш станоктар жайлы мәлiмет.
Токарлық топтық станоктарда дайындамаларды өңдеу.
Тесiп кеңейту топтағы станоктарда дайындаманы өңдеу.
Фрезерлеу топтағы станоктарда дайындаманы өңдеу.
Жону және созу, соғу станоктарында жартылай дайындаманы өңдеу.
Тiс өңдейтiн станоктарда жартылай дайындамаларды өңдеу.
Жартылай дайындамаларды жону және қырып тегiстеушi станоктарда өңдеу.
Өңдеудiң электрофизикалық және электрохимиялық әдiстерi.
Көпшiлiк өндiрiстегi металл кескiш жабдықтар.
Білімдер:
- металдарды кесу туралы негізгі түсініктер;
- құрал-саймандардың жіктелуін, принципін және өте қатты материалды пайдалану;
- кесу процесімен токарлық өңдеудiң түрлерiн және металды механикалық өңдеудің негізгі түрлерін анықтау;
- станокты бағдарламалы басқаруды жіктелуі;
- жону кескіштері, бұранда, зенкир, оймалау конструкциясының геометриясы;
- бұрандалы және комплексті фрезаның конструкциясы;
- электрохимиялық және электрофизикалық өңдеу ерекшеліктері;
- кванттық және оптикалық генераторлардың жұмыс принципі;
- агрегатты станоктардың құрылу принципі, негізгі түйіні;
- автоматты желілердің жіктелуі, жабдықтары, түрлері.
Іскерліктер:
- кескіш құралдардың конструкциялық элементтерін анықтауды;
- технологиялық құжаттарда шарт негізінде беттерді белгілеуді;
- кинематикалық тізбек теңдеуін құрастыру;
- бағдарламаны жазу және толықтыру;
- токарлық кескіштердің классификациясын анықтауды;
- электрохимиялық өңдеу әдісінің ерекшелігін анықтауды;
- агрегаттық станоктарда және автоматтық желісте құрылу принципін анықтауды;
- автоматты желіс жабдықтарын қолдануды;
- тез ауыстыру- бекіту құралдарының қолдану сызбасын.
КҚ 3.3.12.
ЖКП 08
Гидравлика.
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Жазықтың бетіне түскен сұйықтықтың қысымы. Қысым орталығы.
Қисық сызықты жазықтыққа сұйықтықтардың қысымы. Архимед заңы.
Гидростатика заңының есебі және жұмыс принципіне негізделген аспаптар, машиналар мен құрылыстар.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Ағынның үзіліссіздігі және сұйықтықтың шығынының теңдеуі.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Графикалық кескіндеу. Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы. Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Дөңгелек емес құбырларда арынның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- гидравликаның негізі, сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi;
- газ бен сұйықтықтың негізгі қасиетінің қысым мен температураға байланысы;
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағнасы;
- сұйықтықтың шығыны мен жылдамдығын өлшейтін аспаптардың құрылысы мен жұмыс принципі;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібін және оларды анықтау критериясы;
- әр-түрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- жұқа қабырғалардағы саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- бүйір қабырғалардан сұйықтықтың ағып кетуі;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- сүзілудің негізгі заңы және оны қолдану шекарасы;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қасиеттері.
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдану;
- сұйықтықтың қысымын анықтау (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеу;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен шығын өлшегішті қолдану;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеу;
- Рейнольдс санын есептеу;
- сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтау;
- жергілікті кедергі коэффициентін есептеу;
- жәй және күрделі құбыр желісін есептеу;
- толқынның соққы жылдамдығын есептеу;
- саңылаудан сұйықтық ағып кеткен кезінде шығын коэффициент пен жылдамдық коэффициентін есептеу;
- кеуікті ортада сұйықтықтың козғалыс кезінде сүзілу және өткізгіштік коффициентін есептеу;
- формула бойынша номограмма, реограмма және ағын қисықты құру.

ПК2.1.3.
ПК3.3.2.
ПК3.3.3.
ОПД 09
Прикладная Информатика.
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTONCOMMANDER (NC). Программы архивации разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами.
Знания:
- основные положения концепции построения и использования операционной системы Windows;
- объекты Windows: папка, файл, приложение, документ;
- роль буфера обмена в среде Windows;
- назначение программы “Проводник”;
- основные возможности стандартных программ Windows;
- создание и сохранение документов;
- форматирование символов и абзацев;
- создание и редактирование таблиц;
- печать документа в редакторе Word;
- построение диаграмм, изменения размеров и типа диаграммы, редактирование диаграмм, условия подготовки диаграммы к печати;
-рисование объектов, объединение и соединение объектов, изменение формы объектов, редактирование объектов;
- характеристику компьютерных вирусов;
- основные виды компьютерных вирусов;
- использование программы- архиватора;
- компьютерные сети;
- появление и развитие Интернета;
- основные принципы работы сети Интернет.
Умения:
-работать с программой “Проводник”;
- настроить разрешения и цветов экрана, цветовой гаммы;
- настроить звуковое оформление;
- перемещать и копировать фрагменты с использованием мыши;
- форматировать символы и абзацы;
- копировать формат символов и абзаца;
- проверять грамматику и орфографию текста;
- использовать функции автозамены;
- создавать колонтитулы;
- создавать книги и брошюры текстовых документов;
- создавать графики и диаграммы;
- работать с иллюстрациями;
- работать с объектами;
- работать с антивирусными программами;
- производить подключения к сети Интернет;
- настроить модемы;
- настроить соединения с узлом Интернета.
БК 3
ОПД 10
Основы технологии отрасли.
Нефть, ее химический состав. Основные свойства нефти и нефтепродуктов.
Природные и попутные газы.
Классификация и эксплуатационные свойства нефти и нефтепродуктов.
Подготовка нефти к переработке. Первичная переработка нефти.
Термические и термокаталические процессы переработки нефтяных фракций.
Производство нефтяных масел.
Производство нефтепродуктов различного назначения. Технология резины.
Производство технического углерода.
Производство синтетических каучуков.
Знания:
- основные свойства нефти и нефтепродуктов;
- подготовка нефти к переработке;
- первичная переработка нефти;
- подготовка газа к переработке;
- переработка природных, попутных и нефтезаводских газа;
- термические и термокаталитические процессы переработки нефтяных фракций;
- производство нефтепродуктов различного назначения;
- транспортировка нефти и газов по трубопроводам;
Умения:
- определять фракционный состав нефти и нефтепродуктов;
- определять сравнительные характеристики различных вариантов схем АТ,АВТ, ГФУ и АГФУ;
- вычерчивать схему установок термических и термокаталитических процессов;
- вычерчивать технологические схемы основных аппаратов.
БК 2
ОПД 11
Грузоподъемные машины и механизмы.
Общие сведения, классификация и конструкции грузоподъемных машин. Общие положения расчета грузоподъемных машин. Привод грузоподъемных машин. Гибкие грузовые элементы и детали, барабаны и блоки. Полиспасты. Грузозахватные приспособления. Остановы и тормоза. Механизмы подъема груза. Механизмы передвижения. Механизмы поворота. Механизмы изменения вылета. Устойчивость передвижных кранов против опрокидывания. Обеспечение безопасной эксплуатации грузоподъемных машин.
Знания:
- общие сведения, классификация и конструкции грузоподъемных машин;
- общие положения расчета грузоподъемных машин;
- гибкие грузовые элементы и детали, барабаны, блоки и привод грузоподъемных машин;
- грузозахватные приспособления;
- механизмы подъема груза, передвижения, поворота и изменения вылета;
- устойчивость передвижных кранов против опрокидывания;
- обеспечение безопасной эксплуатации грузоподъемных машин.
Умения:
- рассчитывать грузоподъемных машин;
- применять грузозахватные приспособления;
- определять устойчивость передвижных кранов против опрокидывания;
- обеспечить безопаснуюэксплуатацию грузоподъемных машин.

КҚ 2.1.3.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.3.
ЖКП 09
Қолданбалы информатика.
Қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасы.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі. Магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы. Команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары.
NORTON COMMANDER (NC) сервистік командалары. Файлдарды архивтеу және архивтен шығару. Мәтін редакторы. WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламасы. Шетелде информатика дамуының тенденциялары мен перспективалары. EXCEL электронды кестесі. Формула шығару жұмысы. Компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- Windows операциялық жүйесiнiң құралу және пайдалану концепцияларының негiзгi ережесi;
- Windows объекттерiн: бума, файл, құжат;
- Windows ортасында алмасу буфе-рiнiң ролi;
- “Сiлтеуiш” бағдарламасының жұмысы;
- Windows қалыпталған бағдарламасының негiзгi мүмкiндiктерi;
- құжаттардың құрылуы және сақталуы;
- символдарды және абзацтардың форматталуы;
- кестелердiң құрылуы және редакциялануы;
- Word редакторында құжаттың басып шығылуы;
- диаграмманың тұрғызылуы, өлшемiнiң және типiнiң өзгерiлуi, редакциялау, басып шығаруға дайындау шарты;
- объектiлердiң салынуы, бiрiктiрiлуi және ажыратылуы, редакциалау;
- компьютерлiк вирустар сипаттамасы, негiзгi түрлерi;
- архивтiк бағдарламаларды пайдалану;
- компьютерлiк желiлер;
- Интернеттiң пайда болуы мен оның дамуы, интернет желiсiмен жұмыстың негiзгi принциптерi.
Іскерліктер:
- “Сiлтеуiш” бағдарламасымен жұмыс жасау;
- экран түстерiн және түстер гаммасын келтiру;
- дыбыстық бейнелеудi келтiру;
тышқанның көмегiмен фрагменттердi көшiру және орын ауыстыру;
- символдарды және абзацты форматтау;
- мәтіннің грамматикасы мен орфографиясын тексеру;
- автоауыстыру функциясын пайдалану;
- колонтитулды құру;
- мәтіндік құжаттар кiтаптары мен брошюраларды, графиктер мен диаграмманы құру;
- иллюстрациялармен жұмыс жасау;
- объектiлермен жұмыс жасау;
- антивирустық бағдарламалармен жұмыс жасау;
- Интернет желiсiне қосылу;
- модемдi баптау;
- Интернет желiсiмен байланыстыруды баптау.
БҚ 3
ЖКП 10
Сала технологиясы негiздерi.
Мұнай және оның химиялық құрамы. Мұнайдың және мұнай өнімдерінің негізгі қасиеттері.
Табиғи және ілеспе газдар. Мұнай және мұнай өнімдерінің жіктелуі және пайдалану қасиеттері.
Мұнайды өңдеуге дайындау.
Мұнайды бірінші реттік өңдеу.
Мұнай фракцияларын өңдеудің термиялық және термокаталитикалық процестері.
Мұнай майлары өндірісі.
Әртүрлі бағыттағы мұнай өнімдері өндірісі.
Резина өндіру технологиясы.
Техникалық көміртек өндірісі.
Синтетикалық каучук өндірісі.
Білімдер:
- мұнайдың химиялық және фракциялық құрамы;
- кәсіпшілікте мұнайды өңдеуге дайындау;
- мұнайды бірінші рет өңдеу;
- газдарды өңдеуге дайындау;
- мұнай фракцияларын өңдеудің термиялық және термокаталитикалық процестері;
- әртүрлі бағыттағы мұнай өнімдері өндірісі;
- құбырлармен мұнайды, газды тасымалдау.
Іскерліктер:
- мұнайдың және мұнай өнімдерінің фракциялық құрамын анықтауы;
- АҚ және АВҚ, ГФҚ, АГФҚ әртүрлі бағыттағы схемаларының салыстырмалы сипаттамасын анықтауы;
- термиялық және термокаталитикалық процестер қондырғыларының схемасын сызуы;
- негізгі аппараттардың технологиялық схемасын сызуы.
БҚ 2
ЖКП 11
Жүк көтергiш машиналары мен механизмдерi.
Жүк көтергiш машиналар туралы жалпы мәлiметтер, жіктелуі және құрылымы.
Жүк көтергiш машиналарды есептеудiң жалпы ережелерi. Жүк көтергiш машиналарының жетектері. Иiлгiш жүк элементтерi мен бөлшектері, барабандары және блоктары. Полиспасталар. Жүк қармағыш құралдар. Тоқтатқыштар мен тежегіштері. Жүктi көтеретiн механизмдер. Жылжымалы механизмдер. Айналма механизмдерi. Ұшыруды өзгерту механизмдерi. Аударылуға қарсы жылжымалы крандардың табандылығы /мықтылығы/. Жүк көтергiш машиналарды қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
- жүк көтергiш машиналар туралы жалпы мәлiметтер, жіктелуі және құрылымы.
- жүк көтергiш машиналарды есептеудiң жалпы ережелерi.
- жүк көтергiш машиналарының иiлгiш жүк элементтерi мен бөлшектері, барабандары және блоктары, жетектері;
- жүк қармағыш құралдар;
- жүктi көтеретiн, жылжымалы, айналма, ұшыруды өзгерту механизмдері;
- аударылуға қарсы жылжымалы крандардың табандылығы;
- жүк көтергiш машиналарды қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз ету.
Іскерліктер:
- жүк көтергiш машиналарды есептеуi;
- жүк қармағыш құралдарды қолдануы;
- аударылуға қарсы жылжымалы крандардың табандылығын анықтауы;
- жүк көтергiш машиналарды қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз етуі.

ПК2.2.6.
ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
СД 05
Сварка трубопроводов и конструкции.
Общие сведения о сварке. Трубы и соединительные детали. Арматура. Фланцы, прокладки, крепежные и вспомогательные материалы. Классификация трубопроводов. Классификация способов сварки. Основные типы и конструктивные элементы сварных соединений. Требования к производству работ по сварке. Сварка нагретым газом. Контактная сварка. Сварка на остающихся муфтах.
Склеивание пластмасс.
Изготовление деталей, узлов и блоков трубопроводов. Монтаж внутрицеховых и межцеховых трубопроводов. Испытание смонтированных трубопроводов. Сдача-приемка смонтированных линий трубопроводов в эксплуатацию, оформление документов. Контроль качества сварных соединений. Техника безопасности и промышленная санитария при сварке.
Знания:
- общие сведения о сварке;
- классификацию трубопроводов;
- классификацию способов сварки;
- основные типы и конструктивные элементы сварных соединений;
- основные требования к производству работ по сварке;
Умения:
- осуществлять сварку нагретым газом;
- склеивать пластмасс;
- изготавливать детали, узлы и блоки трубопроводов;
- производить монтаж внутрицеховых и межцеховых трубопроводов;
- проводить испытание смонтированных трубопроводов;
- осуществлять сдачу-приемку смонтированных линий трубопроводов в эксплуатацию;
- контролировать качества сварных соединений;
- соблюдать технику безопасности и промышленной санитарий при сварке.
ПК3.3.1.
ПК3.3.2.
СД 06
Защитно-предохранительные устройства нефтегазового оборудования.
Назначение и классификация защитно-предохранительных устройств. Надежность защитно-предохранительных устройств. Применяемые материалы. Расчет пропускной способности предохранительного клапана. Определение требуемых размеров и числа предохранительных клапанов. Определение требуемой пропускной способности дыхательного клапана. Пропускная способность разрывного мембранного предохранительного устройства. Определение требуемых размеров и числа предохранительных мембранных разрывных устройств. Расчет пропускной способности огнепреградителя. Расчет факельной установки. Предохранительные клапаны. Предохранительные мембранные устройства. Факельные установки. Фильтры газовые. Сбросные устройства. Конденсатосборники. Защитные (отсечные) клапаны. Отсечные шаровые краны, и их основная характеристика. Аппаратура управления отсечными кранами. Обратные клапана и обратные затворы. Скоростные (отключающие) клапаны. Огнепреградители. Эксплуатация защитно-предохранительных устройств. Настройка и испытание предохранительных устройств. Организация ремонта защитно-предохранительных устройств. Неисправности защитно-предохранительных устройств. Текущий ремонт отсечных шаровых кранов. Ремонт предохранительных клапанов, импульсных и мембранных предохранительных устройств.
Знания:
- назначение и классификация защитно-предохранительных устройств;
- назначение и классификацию факельной установки;
- назначение газовых фильтров;
- назначение и устройства конденсатосборников;.
- назначение и основную характеристику отсечных шаровых кранов;
- назначение и устройства обратных клапанов и затворов;
- правила эксплуатации защитно-предохранительных устройств.
Умения:
- рассчитывать пропускную способность предохранительного клапана;
- определять необходимые размеры и числа предохранительных клапанов;
- определять необходимую пропускную способность дыхательного клапана, пропускную способность разрывного мембранного предохранительного устройства;
- рассчитывать факельную установку;
- проводить наладку и испытание предохранительных устройств;
- организовать ремонт защитно-предохранительных устройств;
- устранять неисправности защитно-предохранительных устройств;
- производить текущий ремонт отсечных шаровых кранов;
- соблюдать технику безопасности при ремонте предохранительных клапанов, импульсных и мембранных предохранительных устройств.

КҚ 2.2.6.
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
АП 05
Құбыржолдарын пiсiру және конструкциялар.
Пiсiру туралы жалпы мәлiметтер. Құбырлар және бiрiктiру бөлшектерi. Арматура. Ернемек, төсем, бекiту және қосалқы материалдар. Құбыржолдарының жіктелуі. Пiсiру тәсiлдерiнiң жіктелуі.
Дәнекерленген қосындылардың негізгі типтері мен конструкциялық элементтері. Пiсiру жұмыстарының өндiрiсiне қойылатын талаптар. Қыздырылған газбен пiсiру. Түйiстiрiп пiсiру. Қалған муфталарда пiсiру. Пластмассаларды желiмдеу. Құбыржолдарының тораптарын, шоғырларын және бөлшектерiн жасақтау. Цех iшiнде және цехаралық құбыржолдарын монтаждау. Құрастырылған құбыржолдарын сынау. Құрастырылған құбыржолдарының желiсiн пайдалануға тапсыру-қабылдау, құжаттарды рәсiмдеу. Дiңгектiк қосулардың сапасын бақылау. Пiсiру кезiндегі техника қауiпсiздiгi және кәсіпшілік санитарлық жағдай.
Білімдер:
- пiсiру туралы жалпы мәлiметтер;
- пiсiру тәсiлдерiнiң жіктелуі;
- дәнекерленген қосындылардың негізгі типтері мен конструкциялық элементтері;
- пiсiру жұмыстарының өндiрiсiне қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- қыздырылған газбен пiсiруді жүргізуі;
- пластмассаларды желiмдеуі;
- құбыржолдарының тораптарын, шоғырларын және бөлшектерiн дайындауы;
- цех iшiнде және цехаралық құбыржолдарын монтаждауды жасауы;
- құрастырылған құбыржолдарына сынақ жүргізуі;
- құрастырылған құбыржолдарының желісiн пайдалануға тапсыру-қабылдауды іске асыруы;
- дәнекерленген қосулардың сапасын бақылауы;
- пiсiру кезiндегі техника қауiпсiздiгi және кәсіпшілік санитарлық жағдайды сақтауы.
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
АП 06
Мұнай-газ жабдықтарының қорғаныс-сақтандырғыш құрылғылары.
Сақтандыру қорғауыш құрылғыларының классификациясы және мақсаттары. Сақтандыру қорғауыш құрылғыларының берiктiгi. Пайдаланылатын материалдар. Қорғауыш клапанының өткiзгiш мүмкiндiгiн есептеу. Қорғауыш клапанының санын және талап етiлетiн көлемiн анықтау. Үзiлмелi мембранды қорғауыш құрылғыларының өткізгiштік мүмкiндiгi. Тыныс клапанының талап етiлетiн өткiзгiш мүмкiндiгiн анықтау. Үзiлмелi мембранды қорғауыш құрылғылардың санын және талап етiлетiн көлемiн анықтау. Өрт сақтандырғыштың өткізгiш мүмкiндiгiн есептеу. Жалынды қондырғыларды есептеу. Қорғауыш клапандары. Қорғауыш мембранды құрылғылар. Жалынды құрылғылар. Газды сүзгiштер. Атқылағыш құрылғылар. Конденсат жинағыш. Айырғыш клапандар. Айырғыш шарлы крандар және олардың негiзгi мiнездемесi. Айыратын крандар мен басқару аппаратурасы. Керi клапандар және керi жапқыштар. Жедел айырғыш клапандары. Өрт сақтағыштар. Сақтандыру-қорғауыш құрылғыларын пайдалану. Қорғауыш құрылғыларды күйiне келтiру және сынау. Сақтандыру-қорғауыш құрылғыларды жөндеудi ұйымдастыру. Сақтандыру қорғауыш құрылғыларының ақаулары. Айырғыш шарлы крандарды ағымды жөндеу. Қорғауыш клапандарды, импулстi және мембранды қорғауыш құрылғыларын жөндеу.
Білімдер:
- сақтандыру қорғауыш құрылғыларының классификациясы және мақсаттары;
- жалынды құрылғылардың классификациясы және мақсаттары;
- газды сүзгiштердің мақсаттары;
- конденсат жинағыш құрылысы мен мақсаты;
- айырғыш шарлы крандар және олардың негiзгi мiнездемесi;
- керi клапандар және керi жапқыштардың құрылысы мен мақсаты;
- сақтандыру - қорғауыш құрылғыларын пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
- қорғауыш клапанының өткiзгiш мүмкiндiгiн есептеуі;
- қорғауыш клапанының санын және талап етiлетiн көлемiн анықтауы;
- үзiлмелi мембранды қорғауыш құрылғылардың санын және талап етiлетiн көлемiн анықтау;
- жалынды қондырғыларды есептеуі;
- қорғауыш құрылғыларды күйiне келтiруі және сынауы;
- сақтандыру - қорғауыш құрылғыларды жөндеудi ұйымдастыруы;
- сақтандыру қорғауыш құрылғыларының ақауларын жоюы;
- айырғыш шарлы крандарды ағымды жөндеуден өткізуі;
- қорғауыш клапандарды, импульстi және мембранды қорғауыш құрылғыларын жөндеу кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы.

ПК3.3.6.
ПК3.3.8.
СД 07
Монтаж и ремонт технологических трубопроводов.
Общие сведения о технологических трубопроводах.
Трубы и детали стальных трубопроводов.
Трубы и детали трубопроводов из неметаллических материалов, цветных металлов и стальные с внутренним покрытием.
Трубопроводная арматура и компенсаторы.
Состав и оформление проектной документации на трубопроводы.
Обработка стальных труб и деталей для сборки и сварки трубопроводов. Подготовка производства и средства механизации монтажных работ. Монтаж внутрицеховых стальных трубопроводов общего назначения.
Монтаж межцеховых стальных трубопроводов общего назначения.
Контроль, испытание и сдача в эксплуатацию стальных трубопроводов общего назначения.
Особенности монтажа и испытания трубопроводов из полимерных материалов. Особенности монтажа и испытания трубопроводов из стекла, цветных металлов и стальных с внутренним покрытием.
Особенности монтажа и испытаний трубопроводов специального назначения.
Знания:
- общие сведения о технологических трубопроводах;
- виды труб и детали стальных трубопроводов;
- назначение и устройства трубопроводной арматуры и компенсаторов;
- виды обработки стальных труб и деталей для сборки и сварки трубопроводов;
- способы подготовки производства и средства механизации монтажных работ.
Умения:
- монтировать внутрицеховые стальных трубопроводов общего назначения;
- контролировать испытание и сдачу в эксплуатацию стальных трубопроводов общего назначения;
- монтировать и испытывать трубопроводов из полимерных материалов;
- отличать особенности монтажа и испытания трубопроводов из стекла, цветных металлов, стальных с внутренним покрытием.
ПК2.1.1.
ПК2.1.4.
ПК2.1.6.
ПК2.1.7.
ПК3.3.1.
ПК3.3.2.
СД 08
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса.
Деятельность в сфере бизнеса.
Менеджмент: вид деятельности и система управления.
Основы организации менеджмента.
Динамика групп и лидерство в системе менеджмента.
Мир информации.
Информация в бизнесе.
Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований.Политика ценообразования.
Продвижение товаров: реклама, стимулирование сбыта и пропаганда.
Долговые права к клиентам. Долговые обязательства поставщикам.
Знания:
- менеджмент: вид деятельности и система управления;
- основы организации менеджмента;
- введение в информационный бизнес;
- социальные основы маркетинга: удовлетворение людских потребностей;
- процесс управления маркетингом;
- ценообразования;
- методы распространения товаров;
- продвижение товаров, реклама;
- долговые права к клиентам;
- долговые обязательства поставщикам.
Умения:
- знать основы управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
-пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации.
БК 8
БК 9
БК 10
ДО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Введение в специальность.
Значение предприятия,их структура, основные цеха. Общие сведения об оборудовании предприятии.
Ознакомление учащихся с базой производственного обслуживания, а также с ее составными частями.
Общие сведения ообъектахподготовки и транспортированиянефти и газа.
Ознакомление с технологическими оборудованиями предприятие, с методами монтажа оборудований и трубопроводов.
Ознакомление с магистральными и технологическими трубопроводами, предназначенным для перекачки нефти и газа.
Умения:
- применять общие правила техники безопасности и противопожарной безопасности, правильную организацию рабочего места;
- определять назначение инструментов, оборудовании и установок, имеющихся на полигоне;
- изучить назначение базы производственного обслуживания, а также ее составные части;
- изучить назначение управления по монтажу оборудования и трубопроводов, ее структуры.
Навыки:
- организовать рабочие место;
- составлять схему организационной структуры управления, ее основных цехов;
- составлять схему организационной структуры БПО;
- соблюдать правила техники и противопожарной безопасности.
БК 4
БК 8
БК 9
ПК3.3.1.
ПО 02
Слесарная практика.
Общие понятие о разметке. Плоскостная и простроственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требование по технике безопасности при разметке. Специальные требования по технике безопасности.
Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий.
Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления длярубке, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участка.
Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей.
Назначение процессов шабровке, притирки.
Устройства токарных станков инструментов.
Основные виды токарных работ и операций.
Умения:
- определить разметки,
- выполнить разметки,
- выполнитьосновные элементы рубки, резки и правки металла;
- применить инструменты и приспособления для рубки, резки металла;
- проверить правильность оснащения рабочего места и участка;
-проверить правильность обращения с напильником;
-управлять и эксплуатировать однотипныетокарныестанки;
-применять инструменты, приспособления и оборудования при сверлильных работах, режущих и измерительных инструментов.
Навыки:
-самостоятельно выполнять разметку;
- производить правильный уход за инструментами;
-самостоятельно выполнять операции при рубке, резке и правке металла;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- опиливать плоские поверхности;
- выполнять заготовки с широкими поверхностями и расположенные под углом;
- применять на практике приемы развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдать правила техники безопасности и выполнять противопожарные мероприятия.
БК 1
ПК2.2.3. ПК2.2.4.
ПК3.3.1.
ПО 03
Монтажная практика.
Выбор технологии монтажа. Выбор схемы трубопровда, правильность и целесообразность его конструкции. Технологическая последовательность и основные операции монтажа внутрицеховых трубопроводов. Крупноблочный монтаж конструкции, оборудования и трубопроводов.
Типы опорных конструкции для внутрицеховых трубопроводов. Установка подвижных опор трубопроводов.
Подготовка площадок для приемки и укрупнительной сборки узлов трубопроводов. Приемка и доставка на место монтажа узлов трубопроводов, отдельных деталей. Монтажные работы: разбивка трассы трубопроводов, установка опорных конструкции, опор и подвесок, установка арматуры и компенсаторов, укрупнение и установка узлов трубопроводов в проектное положение, соединение монтажных стыков
Требования безопасности при монтаже и испытания трубопроводов.
Умения:
- изучить методов монтажа технологических трубопроводов;
- изучить устройство опорных конструкции и средства их крепления;
- изучить устройство ручных машин с электрическим и пневматическим приводом;
- изучить устройство высокоскоростных машин и электротруборезов для резки труб;
- изучить устройство опорных конструкции.
Навыки:
- самостоятельновыполнять общемонтажные работы;
- выбирать схемы трубопроводов;
- выполнять основные операции монтажа внутрицеховых трубопроводов
- выполнять монтажные операций, освоенные во время практики.
БК 1
ПК2.1.1. ПК2.1.8. ПК2.2.3. ПК2.2.4.
ПК3.3.1.
ПО 04
Механическая практика.
Классификация металлорежущих станков. Типовые детали и механизмы металлов режущих станков.
Виды работ выполняемых на токарно – винторезные станках.
Назначение и классификация сверлильных станков. Устройство основных узлов и механизмов св. станков. Основные сведения о станках фрезерной группы и их классификации. Основные узлы и механизмы шлифования станков. Классификация и элементы токарных резцов, сверл, зенкеров, разверток. Затачивание режущих инструментов. Применение смазочно–охлаждающей жидкости при обработке различных материалов. Требования безопасности в механических цехах.
Умения:
- вести основные виды технических документаций;
- проводить основные виды слесарных и механических работ;
- владеть организацией оказания первой помощи при несчастных случаях;
- применять основные виды токарных работ;
- применять основные видов сверлильных работ, правила ухода за сверлильным станком;
- проводить окончательные виды обработки металлов шлифованием.
Навыки:
- обслуживать за станком;
- организовать рабочего места;
- соблюдать технику безопасности при токарных работах;
- обслуживать за сверлильным станком;
- соблюдать технику безопасности при сверлильных работах;
- соблюдать техника безопасности при фрезерных работах;
- выполнять токарную обработку заголовок точности на универсальных токарных станках.

КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.8.
АП 07
Технологиялық құбыржолдарын монтаждау және жөндеу.
Технологиялық құбыржолдары туралы жалпы мәлiметтер. Болат құбыржолдарының құбырлары мен бөлшектерi. Металл емес материалдардан, түрлi – түстi металдардан және iшi қапталған болаттан жасалған құбырлар мен бөлшектер.
Құбыржолды арматура және компенсаторлар. Құбыржолдарына жобалық құжаттарды жасақтау және оның құрамы. Құбыржолдарын пісiру және жинақтау үшiн болат құбырларды және бөлшектердi өңдеу. Монтаждық жұмыстарды механизациялау үшiн өндiрiс пен құралдарды дайындау.
Жалпы мақсатты цехішілік болат құбыржолдарын монтаждау.
Жалпы мақсатты цехаралық болат құбыржолдарын монтаждау.
Жалпы мақсатты болат құбыржолдарын бақылау, сынау және пайдалануға тапсыру.
Полимер материалдарынан жасалған құбыржолдарын монтаждау және сынау ерекшелiгi.
Әйнектен, түрлi-түстi металдан және iшi қапталған болат құбыржолдарын монтаждау және сынау ерекшелiгi.
Арнайы мақсатты құбыржолдарын монтаждау және сынау ерекшелiгi.
Білімдер:
- технологиялық құбыржолдары туралы жалпы мәлiметтер;
- болат құбыржолдарының құбырлары мен бөлшектерiнің түрлері;
- құбыржолды арматура және компенсаторларының құрылысы мен мақсаттары;
- құбыржолдарын пісiру және жинақтау үшiн болат құбырларды және бөлшектердi өңдеу түрлері;
- монтаждық жұмыстарды механизациялау үшiн өндiрiс пен құралдарды дайындау әдістері.
Іскерліктер:
- жалпы мақсатты цехішілік болат құбыржолдарын монтаждауы;
- жалпы мақсатты болат құбыржолдарын сынау және пайдалануға тапсыруды бақылауы;
- полимер материалдарынан жасалған құбыржолдарын монтаждауы және сынауы;
- әйнектен, түрлi-түстi металдан және iшi қапталған болат құбыржолдарын монтаждауы және сынауы.
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.7.
КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
АП 08
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет.
Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi.
Менеджментті ұйымдастыру түрлері.
Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк.
Ақпарат әлемі.
Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету.
Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі.
Бағаны саясаты.
Тауарды игеру: жарнама, артық және үгіттеу.
Тұтынушылардың қарыздық құқықтары. Сатушылардың қарыздық міндеттері.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру түрлері;
- бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың тұжырымдамасы;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарларды тарату әдістері;
- тауарларды ығыстыру жарнамасы;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білуі;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтауы;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдауы;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтауы.
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалануы;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтауы;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлауы;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалануы.
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Мамандыққа кіріспе.
Мекеменің қызметi, олардың құрылымы, негiзгi цехтары. Мекемелер жабдықтары туралы жалпы мағлұмат.
Білім алушыларды өндiрiстiк қамту базасымен және оның негiзгi бөлiмшелермен таныстыру.
Мұнай мен газды дайындау және тасымалдау объектілері туралы жалпы түсінік.
Мекеменің технологиялық жабдықтарымен және жабдықтарды және құбырларды құрастыру әдiстерiмен таныстыру
Мұнай және газ айдауға арналған магистралды және технологиялық құбырлармен таныстыру.
Іскерліктер:
- техникалық қауiпсiздiк және өртке қарсы қауiпсiздiк ережелерi, жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру талаптарын қолдануы;
- оқу полигондағы саймандар, жабдықтар, қондырғылар қызметiн анықтауы;
- өндiрiстiк қамту базасының және оның бөлiмшелерiнiң қызметiн үйренуі;
- жабдықтар мен құбырларды монтаждау басқармасының қызметi және оның құрылымын үйрену.
дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыруы;
- басқарманың және оның негiзгi цехтарының ұйымдастыру құрылымының сызбасын құрастыруы;
- ӨҚБ-ның ұйымдастыру құрылымының сызбасын құрастыруы;
- техника және өртқауіпсіздігі ережелерін сақтауы.
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 9
КҚ3.3.1.
ӨО 02
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым. Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу. Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат. Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк. Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарды қолдану және шабуға арналған құрылғыларды қолдану;
- жұмыс орнын және аймақты жарықтандыруды дұрыс ұйымдастыру;
- қырнаумен дұрыс жұмыс жасау;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқару;
- бұрғылап тесу станогының арнауы мен құрылысы, бұрғылап тесу жұмыстарының негiзгi түрлерi, кесушi құрал мен өлшеуiш құралдарды қолдану.
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралды дұрыс күтудi жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындап, жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жеке қорғаныс құралдармен қолдану,
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды бұрыш астында орналасқан беттердi егелеу;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдана бiлуi;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауды.
БҚ 1
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.4.
КҚ 3.3.1
ӨО 03
Монтаждау практика.
Монтаждау технологиясын таңдау. Құбыр схемасын таңдау, оның конструкциясының қажеттілігі және тиімділігі. Цех ішіндегі құбырларды монтаждаудың негізгі операциялары мен технологиялық кезектілігі. Жабдықтар және құбырдың, конструкциялардың үлкен блокты монтаждауы.
Цех ішіндегі құбырларға арналған тіректі конструкция түрлері. Құбырлардың қозғалмалы тіректерін орнату.
Құбыр бөліктерін қабылдау және толықтырылып жинауға арналған алаңды дайындау. Монтаждау жұмыстары: құбыр трассаларын бөлу, тіректі конструкциялары, тірегі және ілгіштерін орнату, компенсаторлар мен арматураны орнату, жобалау жағдайына келтіріп құбырлардың бөліктерін орнату, монтаждау тігістерін жалғау.
Құбырларды монтаждау және сынау кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Іскерліктер:
- технологиялық құбырларды монтаждау әдістерін үйрену;
- тіректі конструкциялар және оларды бекіту құралдарының құрылысын үйрену;
- электрлі және пневматикалы жетекті қол машинасы құрылысын үйрену;
- құбырларды кесетін электрлі құбыр кескіш және жоғары жылдамдықты машина құрылысын үйрену;
- тіректі конструкция құрылысын үйрену.
Дағдылар:
- өз бетімен жалпы монтаждау жұмыстарын орындауы;
- құбырлардың схемасын таңдауы;
- цех ішіндегі құбырларды монтаждаудың негізгі операцияларын орындауы;
- практика кезінде үйренген монтаждау операциясын орындауы.
БҚ 1
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.8.
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.4.
КҚ 3.3.1.
ӨО 04
Механикалық практика.
Слесарлық және механикалық жұмыс түрлері. Бақытсыз жағдайға душар болғанда алғашқы көмекті ұйымдастыру.
Коллеждің оқу - өндірістік шеберханасында өрттен сақтану шаралары.
Токарь станогінің құрылысы. Токарлық жұмыстардың негізгі түрлері.
Негізгі операцияларды орындау. Қолданылатын кесуші, өлшеуші құралдар және бейімдемелер.
Станокті күту ережелері.
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Токарь жұмыстардың техника қауіпсіздік ережесі.
Бұрғылау станоктерінің негізгі түйіндері мен механизмдері. Бұрғылау жұмыстарының негізгі түрлері. Жону станоктарының құрылысы. Көлденең жону станогының негізгі түйіндері мен механизмдері. Жону жұмыстарының түрлері. Фрезерлеу станоктарының негізгі түйіндері мен механизмдері атаулары. Фрезерлеу станоктарында орындалатын жұмыс түрлері. Ажарлау процесі туралы жалпы түсінік. Ажарлау станоктерінің құрылысы. Ішкі және сыртқы беттерді ажарлау.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттар түрлерін жүргізу;
- слесарлық және механикалық жұмыс түрлерін жүргізу;
- бақытсыз жағдайға душар болғанда, алғашқы көмек ұйымдастыру;
- токарлық жұмыстардың негізгі түрлерін қолдану;
- бұрғылау жұмыстарының түрлерін қолдану, бұрғылау станогын қолдану;
- металды ажарлап өңдеудің ақырғы түрін жүргізу.
Дағдылар:
- станокты техникалық күту;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- токарлық жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтау;
- бұрғылау станогіне қызмет көрсету,
- бұрғылау жұмысы кезінде техника қауіпсіздігін сақтау;
- фрезерлеу станоктарында техника қауіпсіздігін сақтау;
- әмбебап токарь станогінде дайындаманы токарьлық өңдеуді дәлдікпен орындау;

- фрезеровать на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках простые детали по 12-14 квалитет точности;
- шлифовать наружные поверхности простых устойчивых заготовок из высококачественных марок сталей круглого профиля;
- выполнять слесарно-механические операций, освоенные во время практики.
БК 1
ПК2.1.1. ПК2.2.3. ПК2.2.4.
ПК3.3.1.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Получение рабочей профессии.
Инструктаж по технике безопасности на рабочем месте.
Основные сведения о производстве, его структура, взаимосвязь цехов.
Правила внутреннего распорядка на предприятии. Общее знакомство с предприятием.
Технологическая схема нефтегазоперекачивающей станций.
Ознакомления назначением и устройством основного оборудования участков промысла нефтегазодобывающего управления.
Ознакомления с основными неисправностями оборудования и методы их устранения.
Изучение инструкции по эксплуатации, ремонту, монтажу оборудования. Подготавливает наряд-допуск на ремонт аппарата. Акт сдачи аппарата после ремонта.
Самостоятельная работа в составе ремонтной бригады в качестве монтажника.
Умения:
- соблюдать требования техники безопасности на рабочем месте;
- изучить инструкцию по ведению технологического процесса, по монтажу оборудования и трубопроводов;
- знать основные физические свойства нефти, газа и нефтепродуктов;
- соблюдать правила внутреннего распорядка на предприятии;
- определять причины неисправности оборудования и трубопроводов;
- соблюдать требования техническим обслуживанием и ремонтом оборудования;
Навыки:
- проводить работы по обслуживанию отдельного технологического оборудования или блока;
- контролировать и регулировать режим работы оборудования (блока) и трубопроводов;
- организовать мероприятия по уменьшению вредных выбросов в атмосферу;
- контролировать качество ремонта оборудования и трубопроводов;
- производить пуск оборудований и трубопроводов и их остановку;
- самостоятельно работать в составе ремонтной бригады в качестве монтажника.
БК 1 - БК 10
ПК2.1.1. - ПК2.1.10 ПК2.2.1. -ПК2.2.10.
ПК3.3.1.-
ПК3.3.12.
ПП.02
Технологическая практика.
Вводный инструктаж по ТБ и противопожарной безопасности. Сдача правил по технике безопасности.
Изучение структуры ремонтно-механического цеха, взаимосвязи подразделений; численного и квалифицированного состава монтажных бригад, ирасчитывать заработной платы.
Работа на рабочих местах в качестве монтажника технологических оборудованиии и трубопроводов нефтегазодобывающих управленийи нефтеперекачивающих станций.
Выполнение под руководством штатных работников обязанностей мастера, техника – механика или бригадира.
Изучение производственных связей производства. Изучение паспортов оборудования и инструмента.
Наряды и система оплаты труда.
Составление графиков ремонта и монтажа оборудования.
Умения:
- соблюдать требования по ТБ и противопожарной безопасности предприятия;
- сдать экзамен по правиле техники безопасности;
- знать технологии монтажа оборудования и трубопроводов нефтегазоперекачивающих станций, управлений по подготовке и транспортировке нефти и газа, в ремонтно-механическом цехе;
- представлять структуру ремонтно-механического цеха, взаимосвязи подразделений, численного и квалифицированного состава монтажных бригад, ирассчитывать заработную плату;
- выполнять мероприятия по охране окружающей среды от вредных выбросов и очистке сточных вод;
- знать схему энерго- и водоснабжения предприятия.
Навыки:
- работать в качестве монтажника технологических оборудованиии и трубопроводов нефтегазодобывающих управленийи нефтеперекачивающих станций;
- выполнять обязанности мастера, техника – механика или бригадира под руководством штатных работников.
БК 1 - БК 10
ПК2.1.1. - ПК2.1.10 ПК2.2.1. -ПК2.2.10.
ПК3.3.1.-
ПК3.3.12.
ПП.03
Преддипломная практика.
Ознакомления с объектом практики, сооружениями технологических трубопроводов.
Исполнение или дублирование технических должностей.
Ознакомление с деятельностью отдела по проектированию оборудованию и трубопроводов.
Сбор необходимых материалов по теме дипломного проектирования
Умения:
- соблюдать правила внутреннего распорядка и инструкции по технике безопасности противопожарной безопасности;
- вычитывать технико-экономические показатели работы предприятия;
- контролировать качества монтажа и ремонта оборудований и трубопроводов;
- производить технологическую документацию, используемую на предприятия;
- выполнять мероприятия по обеспечению пожаро-взрывобезопасности производства;
Навыки:
- соблюдать правила внутреннего распорядка и инструкции по технике безопасности и противопожарной безопасности;
- оформлять технологическую документацию, используемую на установке и цехе;
- составлять технологический регламент, технологическую карту, режимный лист, вахтенный журнал, журнал распоряжений; и т.д.;
- регулировать и контролировать режим работы оборудования;
- определять цеховые расходы, прибыль и рентабельность предприятия;
- собрать материал по тематике дипломного проекта.
БК 1
ПК3.3.1.-
ПК3.3.12.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Уметь организовывать рабочее место, знать технику безопасности труда и противопожарной защиты и пользоваться средствами пожаротушения;
Постоянно повышать уровень знаний и навыков;
Выполнять работу в соответствии с методическими, нормативными и другими руководящими материалами, соблюдать правила ведения отчетно-технической документации, владеть компьютерной грамотой;
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
Знать этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу, окружающей природной среде;
Знать государственный, официальный и иностранные языки;
Знать основные признаки и принципы прававого государства, уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством;
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
Проявлять ответственность за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
Соблюдать правила коммуникативного поведения, делового стиля, участвовать в коллективном принятии решений по вопросам выбора наиболее эффективных путей выполнения работы;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции

- тік және көлбеу фрезерлеу станоктерінде бөлшектерді 12-14 квалит дәлдігіне дейін фрезерлеу;
- жоғары сапалы болат маркасынан дайындалған қарапайым тұрақты дайындаманың сыртқы бетін әрлеу;
- тәжірибеден өту кезінде игерген, механикалық операцияларды орындау.
БҚ 1
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.4.
КҚ 3.3.1.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 02 1
Жұмысшы мамандығын алу.
Жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі ережелерінен инструктаж.
Өндіріс, оның құрылымы, цехтардың өзара байланысы туралы мәліметтер. Мекеменің ішкі тәртіп ережелері. Мекемемен жалпы танысу.
Мұнай айдау станциясының ағымдық схемасы.
Мұнайгаз өндіру кәсіпшілігі аумағындағы негізгі өндірістік жабдықтардың құрылысы мен мақсатымен танысу.
Жабдықтардың негізгі ақаулары және оларды жою әдістерімен танысу.
Жабдықты құрастыру, жөндеу, пайдалану бойынша нұсқауды үйрену. Аппаратты жөндеуге наряд-жіберу дайындау. Аппаратты жөндеу жұмысын жүргізгеннен кейін аппаратты тапсыру.
Монтажшы ретінде жөндеу бригадасының құрамында өз бетімен жұмыс жасау.
Іскерліктер:
- жұмыс орнындағы техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауы;
- технологиялық процестерді жүргізу, жабдықтар мен құбырларды құрастыру бойынша нұсқауларды үйренуі;
- мұнайдың, газдың және мұнай өнімдерінің негізгі физикалық қасиеттерін білуі;
- мекеменің ішкі тәртіп ережелерін сақтауы;
- жабдықтар мен құбырлардың негізгі ақаулары себептерін анықтауы;
- жабдықты жөндеудің және техникалық қызмет көрсетудің техникалық талаптарын сақтауы.
Дағдылар:
- жеке технологиялық жабдықтарға немесе блоктарға қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу;
- жабдықтың (блоктың) және құбырлардың жұмыс режимін бақылау және реттеу;
- атмосфераға зиянды лақтырыстарды азайту шараларын ұйымдастыру;
- жабдықтар және құбырлардың жөндеу сапасын бақылау;
- жабдықтардың ақауын анықтау және оларды жою;
- жабдықтар және құбырларды іске қосуды және тоқтатуды жүргізу;
- монтажшы ретінде жөндеу бригадасының құрамында өз бетімен жұмыс жасау.
БҚ 1 - БҚ 10
КҚ 2.1.1.-
КҚ 2.1.10.КҚ 2.2.1.-
КҚ 2.2.10.
КҚ 3.3.1.-
КҚ 3.3.12.
КП 02 2
Технологиялық практика.
Техника қауіпсіздігінен және өрт қауіпсіздігінен инструктаж өткізу. Техника қауіпсіздігі ережесін тапсыру.
Жөндеу-механикалық цехтың құрылымын, бөлімшелердің өзара байланысын, еңбек бөліміндегі монтаждаушы бригадалардың біліктілік құрамы мен санын және еңбек ақыны есептеуді үйрену.
Жұмыс орнында мұнайгаз өндіру басқармасының және мұнайгаз айдау станциясының жабдықтарын және құбырларын монтаждаушы ретінде жұмыс жасау.
Мекеменің штатты қызметкері басшылығымен шебер, техник-механик немесе бригадир міндетін орындау.
Өндірістің өндірістік байланыстарын үйрену. Жабдықтар мен инструменттердің паспорттарын үйрену.
Нарядтар және еңбек ақы төлеу жүйесі.
Жабдықты жөндеу және құрастыру кестесін құру.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауы;
- техника қауіпсіздігі ережесінен емтихан тапсыруы;
- мұнайгаз айдау станциясының, мұнай мен газды дайындау және тасымалдау басқармасының, жөндеу-механикалық цехының жабдықтары мен құбырларын құрастыру технологиясын білуі;
- жөндеу-механикалық цехтың құрылымын, бөлімшелердің өзара байланысын, еңбек бөліміндегі монтаждаушы бригадалардың біліктілік құрамы мен санын және еңбек ақыны есептеуді үйренуі;
- зиянды лақтырыстардан қоршаған ортаны қорғау шараларын және қалдық суларды тазаруды орындауы;
- мекемені энергиямен, сумен қамту схемасын білуі.
Дағдылар:
- жұмыс орнында мұнайгаз өндіру басқармасының және мұнайгаз айдау станциясының жабдықтарын және құбырларын монтаждаушы ретінде жұмыс жасауы;
- мекеменің штатты қызметкері басшылығымен шебер, техник-механик немесе бригадир міндетін орындауы.
БҚ 1 - БҚ 10
КҚ 2.1.1.-
КҚ2.1.10. КҚ 2.2.1.-
КҚ 2.2.10.
КҚ 3.3.1.-
КҚ 3.3.12.
КП 02 3
Дипломалды практикасы.
Тәжірибенің объектілерімен, технологиялық құбырлар жабдықтарымен танысу. Техник лауазымының міндетін орындауы немесе ауыстыруы.
Құбырлар және жабдықтарды құру жұмыстарын жобалау бөлімінің қызметімен танысу. Дипломдық жоба тақырыбына сәйкес қажетті материалдар жинау.
Іскерліктер:
- Ішкі тәртіп ережелерін, техника және өрт қауіпсіздігінің инструкцияларын сақтауы;
-мекеменің технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеуі;
- жабдықтар мен құбырларды монтаждау мен жөндеу сапасын бақылауы;
- мекемеде қолданылатын технологиялық құжаттарды жүргізуі;
- өндірістің жарылыс-өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын орындауы.
Дағдылар:
- Ішкі тәртіп ережелерін, техника және өрт қауіпсіздігінің инструкцияларын сақтауы;
- мекемеде қолданылатын технологиялық құжаттарды дайындауы;
- технологиялық регламентті, технологиялық картаны, режим бетшесін, вахта журналын, нұсқау беру журналын т.б. құру;
- жабдықтың жұмыс режимін реттеу және бақылау;
- цех шығындарын, пайданы, және мекеме рентабельділігін анықтау;
- диплом жоба тақырыбына сай материал жинақтау.
БҚ 1
КҚ 3.3.1.-
КҚ 3.3.12.
Ескерту 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Жұмыс орнын ұйымдастыру, техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғанысты білу және өрт сөндіру құралдарын қолдану;
Үнемі өз білімі мен дағдысын жетілдіру;
Әдістемелік, нормативтік және басқа басшылық материалдарына сәйкес жұмысты орындау және есептік техникалық құжаттар жүргізу ережелерін сақтау, компьютерлік сауаттылықты игеру;
Мамандыққа тұрақты қызығушылық көрсету және кәсібінің әлеуметтік қажеттілігі мен маңызын түсіну;
Адам мен адам арасындағы, қоғаммен және қоршаған ортамен қарым-қатынасты реттейтін тәртіптік және құқықтық нормаларды білу;
Мемлекеттік, ресми және шетел тілдерін білу;
Құқықтық мемлекеттік белгілері мен принциптерін білу және еңбек заңдылықтарына сәйкес, өз құқықтарын қорғай білу;
Кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекет етуге, өз әрекетін жобалауға және талдауға, қиын жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу;
Кәсіптік қызметіндегі орындалған жұмысқа және проблемаларды өз бетімен тиімді шешуге жауапкершілікпен қарау;
Қарым – қатынаста этика, эстетика және іскерлік стил ережелерін сақтау, жұмысты орындаудың тиімді жолдарын таңдауда ұжыммен бірге шешім қабылдауға қатысу.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Повышенный уровень
2.1. Код и наименование квалификации
080401 2 - Монтажник технологических трубопроводов*
ПК2.1.1. Организовывать рабочее место,соблюдать правила техники безопасности и противопожарный защиты, нормы промышленной экологий при монтаже трубопроводов;
ПК2.1.2. Изготавливать на местах несложные детали элементов трубопровода, устанавливать гидравлические и электрические приводы арматуры;
ПК2.1.3. Производить стыковку труб диаметром более 200 до 1200 мм с фланцами;
ПК2.1.4. Контролировать и регулировать монтаж и демонтаж технологических трубопроводов;
ПК2.1.5. Участвовать в выявлении причин аварийной ситуации и принимать необходимые меры их ликвидации;
ПК2.1.6. Выполнять обвязку трубопроводов щита управления, аппаратуры и оборудования по схемам;
ПК2.1.7. Провести сборку гуммированных, пластмассовых трубопроводов;
ПК2.1.8. Выполнять монтаж стеклянной аппаратуры, вакуумных выпарных аппаратов, циркуляционных аппаратов;
ПК2.1.9. Выполнять монтаж П-образных, сальниковых и линзовых компенсаторов;
ПК2.1.10. Проводить зачистку сварных швов под антикоррозионные покрытия;
2.
2.2. Код и наименование квалификации
080402 2 - Монтажник технологического оборудования и связанных с ним конструкций*
-
ПК2.2.1. Организовывать рабочее место,соблюдать правила техники безопасности и противопожарный защиты, нормы промышленной экологий при монтаже технологического оборудования;
ПК2.2.2. Осуществлять строповку, перемещение, укладку и расстроповку оборудования с использованием универсальных средств такелажа и подъемных кранов;
ПК2.2.3. Выполнять простейшие способы выверки, разметку деталей средней сложности;
ПК2.2.4. Осуществлять шабровку деталей и поверхностей под контролем рабочего более высокой квалификации;
ПК2.2.5. Выполнять сборку и монтаж отдельных узлов и деталей оборудования, связанных с технологическими трубопроводами;
ПК2.2.6. Проверять и испытывать смонтированное оборудование под нагрузкой;
ПК2.2.7. Предупредить неисправности в работе технологических трубопроводов;
ПК2.2.8. Выполнять монтаж компрессорных и насосных агрегатов
ПК2.2.9. Выполнять монтаж вентиляторов и дымососов, поставляемых в собранном виде;
ПК2.2.10. Участвовать при составлениидефектной ведомости на ремонт технологических трубопроводов и связанных с ним конструкций;
3. Специалист среднего звена
3.3. Код и наименование квалификации
080403 3 – Техник-механик
ПК3.3.1. Составлять эскизы для заготовки и прокладки технологических трубопроводов по месту монтажа;
ПК3.3.2. Осуществлять монтаж трубопроводов и установку арматуры независимо от диаметра и давления;

1. Жоғары деңгей
2.1. Біліктіліктің коды және атауы
080401 2 - Технологиялық құбырларды монтаждаушы*
КҚ 2.1.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құбырларды құрастыру кезінде техника қауіпсіздігін, өрттен қорғау ережелерін және кәсіптік экология нормаларын сақтау;
КҚ 2.1.2. Құбырдың қарапайым бөлшектерінің элементтерін дайындау, арматураның гидравликалық және электрлік жетектерін қондыру;
КҚ 2.1.3 Диаметрі 200 – 1200 мм дейінгі құбырларды фланцпен түйістіруді жүргізу;
КҚ 2.1.4. Технологиялық құбырларды бөлшектеуді және құрастыруды бақылау және реттеу;
КҚ 2.1.5. Апатты жағдайлардың себебін анықтауға қатысу және оны жоюдың тиісті шараларын қабылдау;
КҚ 2.1.6. Жабдықтар мен аппараттарды схемасы бойынша басқару щиті құбырларымен байланыстыруды орындау;
КҚ 2.1.7. Гуммунды және пластмассалық құбырларды жинауды орындау;
КҚ 2.1.8. Шыны аппараттарды, вакуумды буландырғыш аппараттарды, циркуляциялық аппараттарын монтаждауды орындау;
КҚ 2.1.9. П-тәрізді, сальникті және линзалы компенсаторларды монтаждауды орындау;
КҚ 2.1.10. Дәнекерленген тігістерді коррозияға қарсы жабындылармен тазалау.
2.2. Біліктіліктің коды және атауы
080402 2 - Технологиялық жабдықтардың және оның құрылымдарына байланысты монтаждаушы*
КҚ 2.2.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, технологиялық жабдықтарды құрастыру кезінде техника қауіпсіздігін, өрттен қорғау ережелерін және кәсіптік экология нормаларын сақтау;
КҚ 2.2.2. Арнайы такелаждық құрал және көтергіш кран көмегімен жабдықтарды көтеруді, орнын ауыстыруды, орнатуды және қайта көтеруді іске асыру;
КҚ 2.2.3. Күрделігі орташа бөлшектерді белгілеудің, өлшеудің қарапайым әдістерін орындау;
КҚ 2.2.4. Біліктілігі жоғары жұмысшы басшылығымен бөлшектерді және бетті тегістеуді іске асыру;
КҚ 2.2.5. Жабдықтардың технологиялық құбырмен байланысты жеке бөлшектерін және түйіндерін жинақтауды және құрастыруды орындау;
КҚ 2.2.6. Құрастырылған жабдықты жүктемемен тексеру және сынау;
КҚ 2.2.7. Технологиялық құбырлар жұмысындағы ақауларды ескерту;
КҚ 2.2.8. Сорап және компрессор агрегаттарын монтаждауды орындау;
КҚ 2.2.9. Жинақталған күйінде келетін желдеткіштер және түтін сорғыштарды монтаждауды орындау;
КҚ 2.2.10. Технологиялық құбырларды және онымен байланысты конструкцияларды жөндеуге ақау тізімін құруға қатысу.
3. Орта буын маманы
3.3. Біліктіліктің коды және атауы
080403 3 – Техник-механик
КҚ 3.3.1. Құрастыру орнына технологиялық құбырларды орналастыруға орын дайындау;
КҚ 3.3.2. Қысымға және диаметріне тәуелсіз құбырды құрастыру және арматура қондыруды орындау;

ПК3.3.3. Проводит гидравлическое и пневматическое испытание смонтированного оборудования при давлении испытания;
ПК3.3.4. Выполнять монтаж и наладку трубопроводов и оборудования укрупненными блоками;
ПК3.3.5. Выполнять обвязку трубопроводами щитов управления, аппаратуры и оборудования по схемам;
ПК3.3.6. Регулировать режим работы аппаратов с перемешивающими устройствами;
ПК3.3.7. Предупреждать неисправности в работе технологического оборудования и связанных с ним конструкций;
ПК3.3.8. Осуществлять пуск, нормальную и аварийную остановку оборудования и связанных с ним конструкций;
ПК3.3.9. Регулировать нагрузку электрооборудования;
ПК3.3.10. Составлять дефектную ведомость на ремонт технологического оборудования и связанных с ним конструкций;
ПК3.3.11. Обеспечивать своевременный и качественный ремонт и модернизацию технологического оборудования различных конструкций;
ПК3.3.12. Разрабатывать мероприятия по увеличению срока службы технологического оборудования различных конструкций.
Приложение 805
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 805 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0805000 – Транспортировка и хранение нефти и газа
Квалификации:

КҚ 3.3.3. Сынау қысымымен құрастырылған жабдықтарды гидравликалық және пневматикалық сынауды орындау;
КҚ 3.3.4. Үлкен блокты жабдықтарды және құбырларды құрастыруды орындау;
КҚ 3.3.5. Схемасы бойынша басқару щитін, аппараттарды, және жабдықтарды құбырлармен байланыстыруды орындайды;
КҚ 3.3.6. Араластырғыш құрылғысы бар аппараттың жұмыс режимін реттеу;
КҚ 3.3.7. Технологиялық жабдықтар және оның құрылымдары жұмысындағы ақауды ескерту;
КҚ 3.3.8. Технологиялық жабдықтар және оның құрылымдарын іске қосу, қалыпты және апатты тоқтатуды іске асыру;
КҚ 3.3.9. Электр жабдықтарының жүктемесін реттеу;
КҚ 3.3.10. Технологиялық жабдықтар және оның құрылымдарын жөндеуге арналған ақаулар тізімін құру;
КҚ 3.3.11. Әртүрлі конструкциялық технологиялық жабдықтарды уақытында және сапалы жөндеуді және жетілдіруді қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.12. Әртүрлі конструкциялық технологиялық жабдықтардың жұмыс жасау мерзімін ұзарту шараларын дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 805-қосымша
Ескерту. Бұйрық 805-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай газ және химиялық
өндірісі
Мамандығы: 0805000 – Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау

ПК 2.1.3.
ОПД 05
Технология металлов и конструкционные материалы.
Строение и свойства металлов.
Основы теории сплавов.
Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- роли металлургии, пути и перспективы ее развития;
- способов получения чугуна, стали, меди, титана, аллюминия:
- основных показателей работы плавильных агрегатов;
- о влиянии черной и цветной металлургии на окружающую среду и пути уменьшения вредных выбросов;
- по применению сталей для оборудования нефтегазотранспортирующей промышленности;
- классификации сталей по химическому составу, назначению, качеству и по характеру при разливке;
- классификации, маркировки и применения литейного чугуна, его достоинство;
- режима и техники проведения каждого вида термической и химико-термической обработки;
- влияния легирующих элементов на структуру, свойств и термическую обработку сталей;
- сущности порошковой металлургии;
- области применения, классификации, состав, маркировку и применение твердых сплавов;
- сущности, виды коррозии и коррозионных разрушений;
- влияния нефти и нефтепродуктов на коррозию черных и цветных металлов;
- свойств, области применения и классификация пластмасс по составу;
- видов и свойств каучука, его получение;
- классификации лакокрасочных материалов по назначению;
- схем процессов получения труб;
- экономических показателей и перспектив развития способов обработки давлением;
- обозначений сварных соединений на чертежах;
- правил охраны труда и техники безопасности при выполнении сварочных работ.
Умения:
- определять твердость металлов на прессе Бринеля, Роквелла, Виккерса;
- находить способы получения сплавов;
- схематически зарисовывать структуру сплавов любой конфигурации;
- определять по микроструктуре тип чугуна и структуру металлической основы;
- определять маркировку труб нефтегазотранспортирующей промышленности по группам прочности;
- пользоваться справочной литературой по выбору пластмасс для конкретных изделий;
- работать с лакокрасочными материалами и клеем;
- определять область применения материалов и изделий на основе каучука;
- выбирать сплав для деталей оборудования нефтегазотранспортирующей промышленности, исходя из условий их работы.
БК 11
БК 13
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и технических измерений.
Основные понятия стандартизации ее цели, задачи. Государственная система стандартизации, ее цели, задачи.
Основные понятия, обозначения и определения по допускам и посадкам.
Точность формы поверхностей.
Шероховатость поверхности.
Классы точности подшипников.
Метрологическая служба, ее структура и задача.
Методы измерения. Классификация измерительных средств.
Штриховые, рычажно-механические и рычажно – оптические приборы.
Допуски и посадки шпоночных соединений.
Допуски на зубчатые колеса. Контроль за работу зубчатых колес.
Знания:
- основных определений и обозначений, установленных стандартом;
- условных обозначений допусков форм и расположений поверхностей и шероховатостей;
- основных единиц измерения и метрологических показателей измерительных средств;
- видов цилиндрических зубчатых колес;
- сертификатов качества, знаков соответствия, национального знака соответствия качеству;
- условных обозначений посадок подшипников на чертежах;
- структуры и задач метрологической службы;
- о связи между стандартизацией и измерительным делом;
- Государственной национальной системы обеспечения единства измерений;
- понятия термина, классификации и элементов размерных цепей;
- о нормализации и стандартизацию конусов.
Умения:
- пользоваться таблицами стандартов по определению предельных размеров соединения;
- пользоваться справочной литературой по выбору рекомендованных посадок;
- производить расчет посадок подшипников;
- пользоваться измерительными средствами;
- расшифровывать условные обозначения шпоночных и шлицевых соединений;
- пользоваться техническими средствами измерения;
- выбирать измерительные средства в машиностроении;
- рассчитывать предельные отклонения и размеры диаметров резьб, допусков, зазоров и натягов.
БК 20

КҚ 2.1.3.
ЖКП 05
Металдар технологиясы және құрылмалы материалдар.
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың негізгі теориясы.
Көміртекті болаттар.
Болатты термиялық және химиялық өңдеу. Легiрленген болат.
Шойын.Ұнтақ материалдар. Қатты қорытпалар.
Түсті металл қорытпалары.
Негізгі ерекше қасиетті қорытпалар.
Металдар коррозиясы. және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдар қысыммен өңдеу.
Дәнекерлеу, пайка және металды термиялық кесу.
Металды кесу арқылы өңдеу.
Электрлі өңдеу тәсілдері.
Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар. Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары.
Жаңа прогрессивті технологиялық құрылымды материалдары.
Білімдер:
- металургияның ролi, даму жолы мен перспективасы;
- шойының, болаттың, мыстың, титанның, алюминийдiң алу тәсiлi;
- балқытушы агрегаттың негiзгi көрсеткiшi;
- қара және түрлi-түстi металлургияның қоршаған ортаға әсер етуi және зиянды қалдықтардың лақтыруын азайту жолдары;
- мұнай мен газды сақтау және тасымалдау өнеркәсібі жабдықтарын дайындауға арналған болаттардың қолданылуы;
- химиялық құрамы, жіктелуі, қолданылуы, сапасы, құю сапасына қарай жіктелуі;
- құйма шойындардың қасиетi, жіктелуі, маркалары және артықшылықтары;
- әртүрлi термиялық және химия-термиялық өңдеуді жүргізу режимі мен техникасы;
- легiрлеуші элементтердiң болаттардың құрылымына, термиялық өңдеуге және қасиеттерiне әсерi;
- ұнтақ металлургиясының мәнi;
- қатты қорытпалардың қолдану аймағы, жіктелуі, құрамы және маркалары;
- коррозияның және коррозиялық бүліну түрi, мәнi;
- қара және түстi металдар коррозиясына мұнай мен мұнай өнiмдерiнiң әсерi;
- пластмассаның құрамына байланысты қасиеті, пайдалану аймағы, және жіктелуі;
- каучуктың түрi мен қасиеттерi, оның қолданылуы;
- қолданылуы бойынша лак бояу материалдары классификациясы;
- құбыр дайындау процесінің схемасы;
- қысыммен өңдеу тәсілінің даму болашағы және экономикалық көрсеткіштері;
- сызбадағы дәнекерленген қосылыстардың белгіленуі;
- балқытып жапсыру кезіндегі техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелері.
Іскерліктер:
- металдардың қаттылығын престе Виккерс, Роквелл, Бреннель бойынша анықтауы;
- қорытпаларды алу әдiстерiн табуы;
- кез-келген конфигурациядағы қорытпалардың структуралық схемасын бейнелеуi;
- шойының структурасын металдық негiзде және микроструктуралық типте анықтауы;
- мұнай мен газды сақтау және тасымалдау өнеркәсібіндегі құбырлардың маркаларын берiктiк тобына байланысты анықтауы;
- белгілі бұйымдар үшiн анықтамалық әдебиеттерден пластмассаларды таңдап, қолдана бiлуi;
- желiм және сыр бояулар материалдарының құрамы мен белгiлерiн анықтауы;
- каучук негiздегi материалдар мен бұйымдардың қасиеттерi, қолданылу аймағын анықтауы;
- мұнай мен газды сақтау және тасымалдау өнеркәсібі жабдықтарының бөлшектеріне құйманы, оның жұмыс жағдайына байланысты таңдауы.
БҚ 11
БҚ 13
ЖКП 06
Стандарттау және сертификаттау негізі және техникалық өлшеулер.
Стандарттау түсінігі, оның мақсаты мен міндеті. Стандарттың маңызды мемлекеттiк жүйесi.
Қондырудың және дәлдiк шегiнiң негiзгi түсiнiгi және анықтамасы.
Сыртқы бетiнiң формасының дәлдiгi. Сыртқы бетiнiң кедiр-бұдырлығы.
Подшипниктердің дәлдік класы.
Метрологиялық қызмет, оның құрылымы және міндеті.
Өлшеу әдістері. Өлшеу құралдарын жіктеу.
Штрихтi, тежегiш-механикалық және тежегiш-оптикалық аспаптар.
Шпонкалық және шлицтi қосылыстардағы дәлдiктер.
Тiстi дөңгелектердегi дәлдiктер. Тiстi дөңгелектердi жұмыс кезiндегi бақылау.
Білімдер:
- стандартта берiлген анықтамалар мен белгілер;
- қондыру пішіндерінің шартты белгіленуі, кедір-бұдырында орналасуы;
- өлшем құралдарының метрологиялық көрсеткіштері және негізгі өлшем бірліктері;
- тiстi дөңгелектердiң цилиндрлік түрлері;
- сапа сертификаты, үйлесім белгісі, сапаның сәйкестігі туралы ұлттық белгі;
- подшипник қондырылуының сызбалардағы шартты белгiлерi;
- метрологиялық қызмет, оның структурасы және мiндетi;
- стандарттау және өлшеу жұмысының арасындағы байланыс;
- бiрлiк өлшемдерін қамтамасыз ететiн ұлттық мемлекеттiк жүйе;
- өлшеуiш шынжырлардың элементтерiнің түсiнiктері, терминдері, классификациясы;
- конустардың нормалау және стандартау.
Іскерліктер:
- қосылыстардың жіберілген өлшемдерін анықтау кестесін қолдануы;
- қондыруды қабылдау үшін анықтама әдебиеттерді қолдануы;
- - подшипниктердiң есебiн жүргiзуi;
- өлшеу құрал-саймандарын қолдана бiлуi;
- шпонкалық және шлицтi қосылыстардың шартты белгiлерiн анықтауы;
- өлшеудің техникалық құралдарын пайдалануы.
- машина жасау жұмысындағы өлшеу құралдарын таңдауы;
- ауытқулар шегiнiң есебi және бұрандалардың диаметрiн қондыруларын, саңылауды және керiлiсті есептеуі.
БҚ 20

ПК 2.1.4.
ОПД 07
Гидравлика.
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей.
Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля.
Давление жидкости на плоскую стенку.
Центр давления.
Давление жидкости на криволинейную поверхность.
Закон Архимеда.
Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика.
Основные понятия и определения гидродинамики.
Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости.
Графическая иллюстрация.
Явление дросселирования и его практическое применение.
Гидравлические сопротивления.
Режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления.
Потери напора в некруглых трубах.
Местные сопротивления.
Движение жидкости в трубопроводах.
Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основных физических свойств жидкости;
- зависимостей основных свойств жидкостей и газов от температуры и давления;
- о давлении жидкостей на плоские и криволинейные поверхности;
- основных понятий и определения гидродинамики;
- о гидравлических элементах потока;
- об энергетическом смысле уравнения Бернулли;
- об устройстве и принципов действия приборов для измерения расхода и скорости:
- режима движения жидкости и критерии его определения;
- зависимости потерь напора и давления от различных факторов;
- о возможных способах снижения потерь напора в трубах;
- о влиянии гидравлических сопротивлений на энергетический запас потока жидкости;
- о назначении и классификации трубопроводов;
- основных формул для расчета трубопроводов;
- о гидравлическом ударе в трубопроводах;
- об истечении жидкости через малое отверстие в тонкой среде;
- об истечении жидкости из отверстий в боковой стенке;
- о влиянии числа Рейнольдса на истечение жидкости;
- основного закона фильтрации и границы его применения;
- о вязко-пластичных жидкостх и об их свойствах.
Умения:
- пользоваться приборами для измерения плотности и вязкости жидкости;
- определять давление жидкости (абсолютное, избыточное, вакуумное);
- производить расчет основных элементов потока;
- пользоваться расходомерами и приборами для измерения скорости жидкости;
- производить расчет уравнения Бернулли для элементарной струйки идеальной и реальной жидкости;
- рассчитать число Рейнольдса;
определять потери напора при ламинарном и турбулентном режиме движения жидкости;
- рассчитать коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчет простого и сложного трубопроводов;
- рассчитать скорость ударной волны;
- рассчитать коэффициент скорости и коэффициент расхода при истечении жидкости из отверстий;
- рассчитать коэффициент фильтрации и проницаемости при движении жидкости в пористой среде;
- строить кривые течения, реограммы, номограммы по формулам.
БК 14
ОПД 08
Основы термодинамики и теплотехники.
Законы идеальных газов.
Смеси жидкостей, паров и газов.
Первое начало термодинамики. Термодинамические процессы изменения состояния.
Второе начало термодинамики.
Энтропийные диаграммы.
Процессы парообразования и термодинамические свойства водяного пара.
Истечение и дросселирование газов и паров.
Циклы паросиловых и холодильник установок.
Двигатели внутреннего сгорания.
Термодинамические процессы компрессорных машин.
Основы теории теплообмена.
Формы передачи тепла.
Теплообмен теплопроводностью.
Теплообмен конвенцией.
Теплообмен излучением.
Теплопередача между теплоносителями через стенку.
Основы теплового расчета теплообменных аппаратов.
Основы теплотехники.
Схема котельной установки.
Котельные агрегаты и вспомогательное оборудование.
Поршневые двигатели внутреннего сгорания.
Газотурбинные установки.
Теплосиловые установки.
Знания:
- о термодинамических процессах, характеристики состояния рабочего тела;
- основных законов идеальных газов;
- первого закона термодинамики для замкнутой системы и потока газа;
- сущности энтропии, второй закон термодинамики;
- принцип действия основных типов теплообменных аппаратов;
- о классификации, устройстве и основных показателей работы топок, котельных установок;
- по классификации и общем устройстве ДВС; принципа действия; виды топлива, применяемые в ДВС;
- об общем устройстве газотурбинных двигателей;
- об устройстве и принципах действия поршневых, центробежных и осевых компрессоров;
- схемы паросиловой установки, работающей по циклу Ренкина;
- об основных технико-экономических показателях работы теплосиловых установок.
Умения:
- применять уравнения состояния идеальных и реальных газов при решении практических задач;
- производить расчеты термодинамических процессов;
- выполнять расчет рекуперативного теплообменника;
- производить расчет топлива и процесса горения:
- решать практические задачи по определению скорости истечения газа и пара при дросселировании;
- определять мощность привода компрессора и число ступеней сжатия;
- выполнять практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках.
БК 23

КҚ 2.1.4.
ЖКП 07
Гидравлика.
Гидростатика. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi.
Гидростатикалық қысым және оның қасиеттерi.
Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Жазықтың бетіне түскен сұйықтықтың қысымы. Қысым орталығы.
Қисық сызықты жазықтыққа сұйықтықтардың қысымы. Архимед заңы.
Гидростатика заңының есебі және жұмыс принципіне негізделген аспаптар, машиналар мен құрылыстар.
Гидродинамика.
Гидродинамиканың негiзгi түсiнiктері мен анықтамалары.
Идеальды және нақты сұйықтықтар үшiн Бернулли теңдеуi. Графикалық кескіндеу.
Дроссельді құбылыс және оның практикалық мағынасы.
Гидравликалық кедергiлер.
Құбыр желісіндегі сұйықтықтың қозғалыс режимі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалыста арынның жоғалуы. Гидравликалық кедергінің коэффициенті.
Дөңгелек емес құбырларда арынның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбыр желілерінде сұйықтықтың қозғалуы.
Кеуектi ортада сұйықтықтың қозғалуы.
Білімдер:
- сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерi;
- газ бен сұйықтықтың негізгі қасиетінің қысым мен температураға байланысы;
- жазықтық және қисық сызықты бетке әсер ететін сұйықтың қысымы;
- гидродинамиканың негізгі түсінігі мен анықтамалары;
- ағынның гидравликалық элементтері;
- Бернулли теңдеуінің энергетикалық мағынасы;
- сұйықтықтың шығыны мен жылдамдығын өлшейтін аспаптардың құрылысы мен жұмыс принципі;
- сұйықтықтың қозғалыс тәртібі және оларды анықтау критериясы;
- әр-түрлі фактордан қысым мен арын жоғалуының байланысы;
- құбырда арынның жоғалуын азайту тәсілдері;
- сұйық ағынының энергетикалық қорына гидравликалық кедергінің әсері;
- құбыр желісінің қызметі мен топтастыруы;
- құбыр желісін есептеудің негізгі формуласы;
- құбыр желісінде пайда болатын гидравликалық соққы;
- жұқа қабырғалардағы саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- қабырғалар бүйіріндегі саңылаудан сұйықтықтың ағып кетуі;
- сұйықтықтың ағып кетуіне Рейнольдс санының әсері;
- сүзілудің негізгі заңы және оны қолдану шекарасы;
- иілімді-тұтқыр сұйықтықтар және олардың қасиеттері.
Іскерліктер:
- сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшейтін аспаптарды қолдануы;
- сұйықтықтың қысымын анықтауы (абсолюттік, артық, вакуумдық);
- ағынның негізгі элементтерін есептеуі;
- сұйықтықтың жылдамдығын өлшейтін аспаптар мен расходомерді қолдануы;
- идеалді және шынайы сұйықтықтар үшін Бернулли теңдеуін есептеуі;
- Рейнольдс санын есептеуі;
- сұйық қозғалысының ламинарлы және турбулентті тәртібі кезінде арынның жоғалуын анықтауы;
- жергілікті кедергі коэффициентін есептеуі;
- жәй және күрделі құбыр желісін есептеуі;
- толқынның соққы жылдамдығын есептеуі;
- саңылаудан сұйықтық ағып кеткен кезінде шығын коэффициент пен жылдамдық коэффициентін есептеуі;
- кеуікті ортада сұйықтықтың козғалыс кезінде сүзілу және өткізгіштік коффициентін есептеуі;
- формула бойынша номограмма, реограмма және ағын қисықты құруы.
БҚ 14
ЖКП 08
Термодинамика және жылу техникасы негізі.
Идеалды газдың заңдары мен негiзгi анықтамалары
Сұйық, бу, газ қоспалары.
Термодинамиканың бiрiншi бастамасы.
Күйлердiң өзгеруiнiң термодинамикалық процестерi.
Термодинамиканың екiншi бастамасы.
Энтропиялық диаграммалар.
Булану процестерi және су буының термодинамикалық қасиеттерi.
Газдар мен булардың ағылуы мен дросселяциясы.
Бу күштi және мұздатқыш қондырғылар циклдерi.
Iштен жану қозғалтқыштарының циклдерi.
Компрессорлық машиналардың термодинамикалық процестерi.
Жылу алмасу теориясының негiздерi.
Жылу берiлу формалары.
Жылу өткiзгiштiкпен жылу алмасу.
Конвекция арқылы жылу алмасу.
Сәулелену арқылы жылу алмасу.
Жылу тасымалдаушылар арасындағы қабырға арқылы жылу беру.
Жылу алмасу аппараттарының жылулық есептеу негiздерi.
Жылу техникасының негiздерi.
Бу қазандары схемасы.
Бу қазандарына арналған агрегаттар мен қосалқы қондырғылар.
Поршендi iштен жану қозғалтқыштары.
Газ турбиналық қондырғылар.
Жылу күштік қондырғылар.
Білімдер:
- термодинамикалық процестер, жұмыс денесінің күй сипаттамалары;
- идеал газдардың негізгі заңдары;
- тұйық жүйелер және газ ағыны үшін термодинамиканың бірінші заңы;
- энтропияның маңызы, термодинамиканың екінші заңы;
- жылу алмасу аппараттарының негізгі типтерінің жұмыс істеу принциптері;
- отындық, бу қазандары қондырғылары жұмысының негізгі көрсеткіштері мен құрылысы, жіктелуі;
- іштен жану қозғалтқышының құрылысы, жіктелуі, жұмыс істеу принципі, ІЖД қолданылатын отындардың түрлері;
- газтурбинді қозғалтқыштардың жалпы құрылысы;
- поршенді, ортадан тепкіш және осьті компрессорлардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері;
- Ренкин циклі бойынша жұмыс істейтін букүштік қондырғылардың схемасы;
- жылукүштік қондырғылар жұмысының негізгі технико-экономикалық көрсеткіштері.
Іскерліктер:
- идеал және нақты газдың күй теңдеулерін практикалық есептерді шешуде қолдануы;
- термодинамикалық процесс есептерін шығаруы;
- рекуперативті жылуалмастырғыш есептеулерін жүргізуі;
- отын және жану процесінің есептеулерін жүргізуі.
- дроссельдеу кезінде газ және будың ағу жылдамдығын анықтау бойынша практикалық есептерді шешуі;
- компрессор жетегінің қуатын және сығу сатысының санын анықтауы;
- бір және көп қабатты қабырғалар арқылы стационарлы жылуөткізгіштік есептеулерін орындауы.
БҚ 23

ПК3.2.1.
ПК3.2.16.
ОПД 10
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Ведущая роль промышленности, значение нефтяной и газовой промышленности в системе народного хозяйства.
Экономические основы производства.
Промышленное предприятие как объект и материальная база предпринимательства
Кадры, производительность труда и заработная плата.
Издержки производства и себестоимости работ по транспортировке и хранению нефти и газа
Прибыль, рентабельность, ценообразование, конкурентоспособность продукции.
Технико-экономические показатели деятельности нефтегазодобывающих предприятий и их структурных подразделений.
Экономический механизм деятельности предприятий отрасли.
Экономические проблемы научно-технического прогресса.
Сущность повышения эффективности экономического производства. Общая и сравнительная эффективность внедрения новой техники и технологии по транспортировке и хранению нефти и газа.
Управление предприятием. Основы организации управления производством.
Организация основного и вспомогательного производства.
Основы планирования на предприятиях нефтегазовой отрасли.
Знания:
- производственной структуры предприятия;
- о материально – технической базе предприятия транспорта нефти и газа;
- о классификации основных фондов;
- о структуре кадров;
- о содержании себестоимости работ по транспортировке и хранение нефти и газа;
- методов расчета отдельных статей калькуляции себестоимости работ по транспорту и хранению нефти и газа;
- основных направлений научно-технического прогресса в процессе транспорта нефти и газа.
- методики расчета экономической эффективности от внедрения новой техники и технологии;
- о путях снижения и удешевления себестоимости работ по транспорту, хранению нефти и газа.
Умения:
- давать оценку структуры кадров;
- рассчитывать производительность труда;
- рассчитывать сдельную расценку, фонд оплаты труда рабочих;
- рассчитывать численность рабочих;
- рассчитывать затраты на транспортировку нефти и газа по отдельным статьям калькуляции;
- самостоятельно работать с информационно-технической литературой;
- составить схему транспорта нефти и газа по ее характеристике;
- составить калькуляцию себестоимости работ по транспорту, хранению нефти и газа;
- пользоваться нормативными документами на работы по транспорту, хранению нефти и газа.
БК 25
БК 26
БК 49
ПК 3.2.17. ПК 3.2.18.
ПК 3.3.6. ПК 3.3.7.
ПК 3.3.27.
ПК 3.3.28.
ОПД 11
Основы нефтегазого дела.
Значение нефти и газа в экономике Республики Казахстан.
Геология земной коры.
Методика построения геологической карты и разрезов.
Характеристика нефтяных и газовых месторождений.
Физические свойства нефти и газа.
Бурение нефтяных и газовых скважин.
Способы бурения скважин.
Добыча нефти и газа.
Система разработки нефтяных и газовых газоконденсатных месторождений.
Методы повышения нефтеотдачи и газоотдачи пластов.
Способы эксплуатации нефтяных и газовых скважин.
Транспорт нефти, нефтепродуктов и газа.
Основные обьекты и сооружение магистральных трубопроводов.
Особенности эксплуатации магистральных трубопроводов.
Охрана окружающей среды.
Знания:
- геохронологической таблицы;
- о видах осадочных горных пород;
- о формах складки и элементы складки;
- об индексах горных пород,
- категорий твердости и абразивности пород;
- о происхождении нефти и природного газа и их свойства;
- об объемном коэффициенте нефти;
- о водоочистных установках и схему водоочистной станции;
- об основных видах транспортировки нефти, нефтепродуктов и газа;
- об охране земельных ресурсов;
- о формулах определения обьемной влажности.
Умения:
- определять основные направления развития комплексной автоматизации на предприятиях добычи нефти и газа;
- применения ЭВМ для решения проектных задач;
- определения экономически наивыгоднейшых параметров;
- эксплуатации магистральных трубопроводов;
- выполнения схем по транспортировке установок;
- по рациональному использованию и охране недр.

КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.16.
ЖКП 10
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Өнеркәсiптiң жетекші ролi, мұнай және газ өндiрiсiнiң халық шаруашылық жүйесiндегi маңызы.
Өндiрiстiк экономиканың негiздерi.
Өндірістік кәсiпорын – кәсiпкерлiктiң материалдық базасы және объектiсі.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi және еңбек ақы.
Мұнайды сақтау және тасымалдау жұмыстарының өзiндiк құны және кәсiпорын шығыны.
Пайда, рентабельдiк, өндiрiстiк кәсiпорынның табысы.
Өндiрiстiк кәсiпорынның және оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметтерiнiң технико-экономикалық көрсеткiштерi.
Кәсiпорын қызметтерiнiң экономикалық механизмi және өндiрiстiк тиiмдiлiгiн өсiру.
Ғылыми техникалық прогрестiң экономикалық проблемалары.
Өндiрiстiң экономикалық тиiмдiлiгiн көтеру маңыздылығы.
Мұнай мен газды тасымалдау мен сақтаудың жаңа техникасы мен технологиясын енгізудің жалпы және салыстырмалы экономикалық тиiмдiлiгі.
Өндiрiстi басқару.
Өндiрiстi басқаруды ұйымдастыру негізі.
Негізгі және көмекшi өндiрiстi ұйымдастыру.
Мұнай және газ өнеркәсiбiн жоспарлау негiзi.
Білімдер:
- кәсіпорынның өндiрiстiк құрылымы;
- мұнай және газды тасымалдау кәсіпорынының материалды-техникалық базасы;
- негізгі қорлардың жіктелуі;
- кадрлар құрылымы;
- мұнай мен газды тасымалдау және сақтау жұмыстарының өзіндік құнының мазмұны;
- мұнай мен газды тасымалдау және сақтау жұмыстарының шығын баптары бойынша өзіндік құнын калькуляциялау есебінің әдісі;
- мұнай және газ тасымалдау процесіндегі ғылыми-техникалық прогрестің негізгі бағыты;
- жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістері;
- мұнай мен газды сақтау және тасымалдаудың өзіндік құнын төмендету және арзандату жолдары.
Іскерліктер:
- кадрлар құрылымына баға беруі;
- еңбектің өнімділігін есептеуі;
- еңбек ұжымынының қор төлемін, келісімді бағалауын есептеуі;
- жұмысшылардың санын есептеуі;
- мұнай мен газды тасымалдау жұмысындағы өзіндік құн шығым баптары бойынша калькуляциясын есептеуі;
- өз бетімен ақпаратты-технологиялық әдебиетпен жұмыс жасауы;
- мұнай және газды сақтау және тасымалдаудың сипаттамасы бойынша кестесін құруы;
- мұнай және газды сақтау және тасымалдау жұмыстарының өзіндік құнының калькуляциясын құруы;
- мұнай және газды сақтау және тасымалдау жұмысында нормативті құжаттарды пайдалануы.
БҚ 25
БҚ 26
БҚ 49
КҚ 3.2.17.
КҚ 3.2.18.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.27.
КҚ 3.3.28.
ЖКП 11
Мұнай – газ ісі негізі.
Қазақстан Республикасы экономикасында мұнай және газ өнеркәсібінің маңызы.
Жер қыртысының геологиясы.
Геологиялық карта және қиманы құрастыру тәсілі.
Мұнай және газ кенорындарының сипаттамасы.
Мұнай және газдың физикалық қасиеттері.
Мұнай - газ скважиналарын бұрғылау.
Скважинаның бұрғылау тәсілі.
Мұнай және газды өндіру.
Мұнай және газ газконденсатты кенорындарын игеру жүйесі.
Мұнайбергіштік және газбергіштік қабаттарды аттыру әдістері.
Мұнай-газ скважиналарын пайдалану тәсілдері.
Мұнай, мұнай өнімдерін және газды тасымалдау.
Магистралді құбырлардың жабдықтары мен негізгі объектілері.
Магистральды құбыр желілерін пайдалану ерекшелігі.
Қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
- геохронологиялық кесте;
- шөгінді тау жыныстарының түрлері;
- қатпар элементі және формасы;
- тау жыныстарының индекстері;
- жыныстардың қаттылық мен абразивтілік категориясы;
- мұнай және табиғи газдың шығу тегі, оның қасиеттері;
- мұнайдың көлемінің коэффициенті;
- су тазалау қондырғысын және су тазалау станциясының схемасы;
- мұнай, мұнай өнімдерін және газды тасымалдаудың негізгі түрлері;
- жер ресурстарын қорғау;
- көлемді ылғалдылықты анықтау формуласы.
Іскерліктер:
- мұнай және газ өндіру мекемелерінде автоматты комплекстің дамуының негізгі бағыты;
- жобалау тапсырмасын анықтауда ЭЕМ – ді қолдануы;
- экономикалық тиімді параметрлерді анықтауы;
- магистральды құбырларды пайдалануы;
- тасымалдау қондырғысының схемаларын сызуы;
- жер қойнауын қорғауы және рационалды пайдалануы.

ПК 3.2.8.
ПК 3.3.18. ПК 3.3.19.
ОПД 12
Автоматизация нефтегазовых объектов.
Понятие механизированного и автоматизированного технологического процесса.
Значение автоматического контроля и автоматизации в развитии техники и технологии транспортировки нефти и газа.
Основы метрологии и система автоматического контроля.
Измерение давления.
Измерение уровня жидкости.
Измерение температуры.
Контроль качества нефти и нефтепродуктов для транспортировки.
Общие сведения об автоматическом регулировании.
Объект управления и система управления.
Общие сведения о проектировании автоматизированных систем.
Автоматизация объектов транспортировки нефти и газа.
Автоматизация объектов нефтегазопроводов (АОНГ).
Знания:
- по классификации приборов, определения всех видов погрешностей, виды автоматической системы контроля;
- по классификации приборов, принцип работы, особенности их установки;
- по классификации систем управления;
- о понятии и системах автоматического контроля транспортировки нефти;
- по классификации приборов, принцип работы, особенности их установки;
- основных определений и приципы автоматического регулирования;
- об области применения и особенности установки автоматических регуляторов;
- правил построения и чтения схем автоматизации;
- принципы работы устройства защиты, блокировки, сигнализации.
Умения:
- отличать по внешнему виду элементы КИПиА, установленные на оборудовании, и обращаться с ними;
- составить структурные схемы измерительных комплектов;
- определить классы точности приборов;
- определять пригодность приборов к эксплуатации;
- определить свойства объектов;
- составлять спецификации на средства контроля для регулирования системы автоматизации;
- выбирать качественные показатели процесса регулирования;
- приводить примеры механизации и автоматизации производства.
БК 30
БК 39
БК 40
БК 42
ПК 3.2.9. ПК 3.2.10.
ПК 3.2.19.
ПК 3.2.21.
ОПД 13
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Общие вопросы охраны труда.
Основы трудового законодательства. Понятие о производственном травматизме, профзаболевании.
Метеорологические условия производственной среды. Назначение вентиляции.
Техника безопасности при транспортировке и хранении нефти и газа.
Правила безопасности при эксплуатации резервуаров.
Правила безопасности при обслуживании линейной части нефте и газопроводов.
Основы пожарной безопасности.
Методы и средства тушения пожаров.
Основы промышленной экологии
Организационно-правовые управления природопользования и охрана окружающей среды.
Нефтяная и газовая промышленность и окружающая среда.
Источники загрязнения и загрязняющие вещества. Экологическая опасность.
Знания:
- организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению;
- правила техники безопасности на нефтегазотранспортирующих предприятии;
- безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ;
- основы пожарной безопасности, методы и средства тушения пожаров;
- нормативно-правовые основы по охране окружающей среды;
- загрязнение природной среды вредными веществами.
Умения:
- соблюдать правила инструктажа по охране труда;
- соблюдать правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организавать службы пожарной охраны;
- соблюдать правила об охране окружающей среды;
- определять основные источники загрязнения окружающей среды в управлении по транспортировке нефти и газа;
- проводить мероприятия по снижению вредных выбросов в атмосферу и образования сточных вод.
БК 29
БК 33
БК 37
БК 38
ПК 3.2.10. ПК 3.2.25. ПК 3.2.26. ПК 3.3.13.

КҚ 3.2.8.
КҚ 3.3.18.
КҚ 3.3.19.
ЖКП 12
Мұнай-газ объектісін автоматтандыру.
Механикаландырылған және автоматтандырылған технологиялық процестер түсінігі.
Мұнай мен газды тасымалдау техникасы мен технологиясы дамуында автоматтандыру және автоматты бақылаудың маңызы.
Метрология негіздері және автоматты бақылау жүйелері.
Қысымды өлшеу.
Сұйықтық деңгейін өлшеу.
Температураны өлшеу.
Тасымалданатын мұнай және мұнай өнімдерінің сапасын бақылау.
Автоматты реттеу туралы жалпы түсінік.
Басқару объектісі және басқару жүйесі. Автоматтандыру жүйелерін жобалау туралы түсінік.
Мұнай мен газды тасымалдау объектілерін автоматтандыру.
Мұнайгаз құбырлары объектісін автоматтандыру (АОНГ)
Білімдер:
- аспаптар жіктелуін, барлық ауытқу түрлерінің анықталуын, автоматты бақылау жүйесі түрлерін;
- аспаптар жіктелуін, жұмыс принципін, оны қондыру ерекшелігін;
- басқару жүйесін жіктеу;
- мұнайды тасымалдауды бақылаудың автоматты жүйесі туралы түсінікті;
- құрылғылар классификациясын, жұмыс принципін, құрып орнату ерекшеліктерін;
- автоматты реттеу түсінігін және негізгі анықтамаларын;
- автоматты реттегіштерді қондыру ерекшелігін және қолдану аймағын;
- автоматтандыру сызбасын құру ережелері және оны оқуды;
- қорғау, оқшаулау және белгі беру құрылғыларын.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарда орнатылған БӨАжА сыртқы түріне байланысты анықтауды, оны қолдануды;
- өлшеу жиынтығының құрылымды схемасын құрастыруды;
- құрылғылардың дәлдік класын анықтауды,
- құрылғылардың жарамдылығын анықтауды;
- объект қасиеттерін анықтауды;
- автоматтандыру жүйесін реттеу үшін бақылау құралдарын құрастыруды;
- реттеу процесінің сапалы көрсеткіштерін таңдауды;
- өндірісті автоматтандыру мен механикаландырудың мысалдарын келтіруді.
БҚ 30
БҚ 39
БҚ 40
БҚ 42
КҚ 3.2.9.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.19.
КҚ 3.2.21.
ЖКП 13
Еңбек қорғау және өндірістік экология негізі.
Еңбектi қорғаудың жалпы мәлiметтерi.
Еңбек заңының негiздерi.
Кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттанудың түсiнiктерi.
Өндiрiстiк ортаның метереологиялық жағдайы. Өндiрiстiк желдеткiш. Мұнай, газ сақтау және тасымалдау кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Резервуарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Мұнайгаз құбырлары желісін пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Өндірістегі өртке қарсы шаралар.
Өрт сөндіру құралдары мен әдістері.
Өндірістік экология негізі.
Табиғатты пайдалануды басқаратын құқықтық ұйымдастыру ережелерi және қоршаған ортаны қорғау.
Мұнай және газ өндірісi және қоршаған орта.
Ластанған және ластайтын заттардың көздерi.
Экологиялық қауiптiлiк.
Білімдер:
- еңбектi қорғаудың негiзгi түсiнiктерi еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары,
кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттанудың түсiнiктерi және олардың алдын алу;
- мұнай, газ және мұнай өнімдерін тасымалдау мекемелеріндегі техника қауіпсіздігі;
- қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік;
- қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау;
- өрт қауіпсіздігі, өрт сөндiру құралдары және әдістері;
- қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құқық негіздері;
- табиғатты зиянды заттармен ластау көздері.
Іскерліктер:
- еңбек қорғау инструктажы ережелері сақтауы;
- қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- өрттен қорғау қызметін ұйымдастыруы;
- қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтауы;
- мұнай мен газды тасымалдау басқармасының қоршаған ортаны ластауының негізгі көздерін талдауы;
- атмосфераға жіберілетін лас заттарды және қалдық су түзілуін азайту шараларын алуы.
БҚ 29
БҚ 33
БҚ 37
БҚ 38
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.25.
КҚ 3.2.26.
КҚ 3.3.13.

ПК 3.3.17.
ПК 3.3.25.
СД 00
Специальные дисциплины 080503 3 – Механик
СД 01
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт газонефтепроводов.
Достижения науки и техники в области транспортировки нефти и газа.
Основные направления развития трубопроводного транспорта.
Эксплуатация и техническое обслуживания магистральных нефтегазопроводов и нефтепродуктопроводов.
Подготовка газа к дальнему транспорту.
Организация ремонтных работ магистральных и технологических газонефтепроводов.
Назначение ремонтов. Виды ремонтов.
Организация обеспечения предприятий запасными частями. Учет и хранение запасных частей.
Коррозия трубопроводов.
Защита трубопроводов от коррозии.
Техника безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте трубопроводов.
Знания:
- общие сведения о транспортировке нефти, газа и нефтепродуктов;
- классификацию и назначение трубопроводов;
- эксплуатацию и техническое обслуживания магистральных нефтегазопроводов и нефтепродуктопроводов;
- подготовку газа к дальнему транспортированию;
- технологический расчет магистральных нефтепроводов и газопроводов;
- гидравлический и механический расчет трубопроводов;
- организация ремонтных работ магистральных и технологических газонефтепроводов;
- организация обеспечения предприятий запасными частями;
- учет и хранение запасных частей;
- защита трубопроводов от коррозии;
- техника безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте трубопроводов.
Умения:
- различать виды трубопроводов;
- эксплуатация и техническое обслуживания магистрального
- газонефтепроводы;
- выбирать трассы магистрального трубопровода, подготовка трассы и укладка трубопровода;
- составлять документов по эксплуатации и организовать ремонтных работ магистральных и технологических газонефтепроводов;
- организовать обеспечение предприятий запасными частями;
- вести учет и хранение запасных частей;
- использовать методы защиты трубопроводов от коррозии;
- выполнять технологический расчет магистральных нефтегазопроводов;
- выполнять гидравлический и механический расчет трубопроводов;
- соблюдать технику безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте трубопроводов.
БК 29
БК 37
БК 38
ПК 3.3.5. ПК 3.3.9. ПК 3.3.12. ПК 3.3.13.
ПК 3.3.15. ПК 3.3.16. ПК 3.3.17.
ПК 3.3.21.
ПК 3.3.26.
СД 02
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтебаз и газохранилищ.
Общие сведения о нефтебазах.
Назначение и классификация нефтебаз.
Резервуары нефтебаз.
Классификация трубопроводов нефтебаз.
Газохранилища.
Назначение и классификация газгольдеров.
Техника безопасности эксплуатации резервуаров и резервуарного парка.
Защита окружающей среды.
Прием, хранение и отпуск нефти и нефтепродуктов.
Техническое обслуживание оборудования нефтебаз и газохранилищ, назначение, классификация.
Техническое обслуживание и ремонт резервуаров и газгольдеров.
Техническое обслуживание трубопроводных коммуникаций.
Формы и методы планирование и организация ремонтов. Структура ремонтной службы предприятия, технический надзор, организация парка запасных частей, подготовка оборудования нефтебаз и газохранилищ к ремонту.
Очистные сооружения нефтебаз и газохранилищ.
Коррозия оборудования нефтебаз и газохранилищ.
Защита от коррозии.
Техника безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте оборудования нефтебаз и газохранилищ.
Знания:
- о категории и операции, выполняемые на нефтебазах;
- об основных объектах нефтебаз и их расположение, основные требования к ним;
- о типах рзервуаров, их технические характеристики, оборудования резервуаров;
- о классификации и назначении газохранилищ;
- о классификации и назначении газгольдеров, оборудование газгольдеров;
- техники безопасности эксплуатации резервуаров и резервуарного парка;
- характеристики основных и вспомогательных технологических операций на нефтебазах;
- прием, хранение и отпуск нефти и нефтепродуктов;
- о техническом обслуживании и ремонте резервуаров и газгольдеров;
- о техническом обслуживание трубопроводных коммуникаций;
- о формах и методах планирования и организации ремонтов;
- структуры ремонтной службы предприятия, технический надзор организация парка запасных частей, подготовка оборудования нефтебаз и газохранилищ к ремонту;
- о подсобных хозяйствах нефтебаз и газонефтехранилищ;
- об очистных сооружениях нефтебаз и газохранилищ;
- о коррозии оборудований нефтебаз и газохранилищ, о защите от коррозии;
- техники безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте оборудования нефтебаз и газохранилищ.
Умения:
- вести расчет по определению времени слива нефти из цистерн, необходимых чисел эстакад и их длин;
- вести расчет элементов конструкций резервуаров;
- вести механический расчет трубопроводов;
- вести расчет объема газохранилищ;
- вести расчет на прочность газгольдеров, определять толщину стенок газгольдера;
- соблюдать правила безопасности при проведении сливно-наливных операции сжиженного газа;
- вести расчет сливно-наливных устройств;
- подготовить схемы очистки сточных вод, очистные сооружения;
- использовать методы защиты оборудования от коррозии;
- соблюдать технику безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте оборудования нефтебаз и газохранилищ.
БК 29
БК 37
БК 38
ПК 3.3.5. ПК 3.3.9. ПК 3.3.12. ПК 3.3.13.
ПК 3.3.15. ПК 3.3.16. ПК 3.3.17.
ПК 3.3.21.
ПК 3.3.26.
СД 03
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт насосов и компрессоров.
Технологическое оборудование для подготовки нефти и газа к транспортировке.
Технологические схемы подготовки нефти и газа к транспортировке.
Принципиальная схема действия насосной и компрессорной установки.
Нефтегазопроводы. Классификация. Оборудование нефтегазопроводов.
Устройство насосных станций.
Насосы поршневые, центробежные и насосы особого типа.
Принцип действия и классификация поршневых и центробежных насосов.
Технические требование, техническое обслуживания и ремонт насосов.
Уход за насосами и компрессорами и их обслуживание.
Техническое обслуживание и ремонт компрессоров.
Техника безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте насосных и компрессорных установок.
Средства противопожарной защиты.
Знания:
- о назначении, классификации технологического оборудования для подготовки нефти и газа к транспортировке;
- о технологических схемах подготовки нефти и газа к транспортировке;
- основных параметров работы насосов и компрессоров;
- принципиальной схемы действия насосной и компрессорной установки;
- об устройстве и принципе работы насосов;
- о принципе действия и классификация поршневых и центробежных насосов;
- технических требований, о техническом обслуживании и ремонт насосов;
- о техническом обслуживании и ремонте поршневых и центробежных компрессоров;
- пуск, остановка и обслуживание газомоторных компрессоров;
- о сдаче в эксплуатацию после ремонта насосов и компрессоров;
- техники безопасности при эксплуатации, обслуживании и ремонте насосных и компрессорных установок;
- средств противопожарной защиты.
Умения:
- изучить назначение нефтегазоперекачивающей станции;
- изучить принципиальную схему действия насосной и компрессорной установки;
- определить устройство, принцип работы и рабочую характеристику насосных агрегатов;
- выбирать насосы по техническим показателям;
- определить основные показатели работы поршневых, центробежных насосов особого типа;
- соблюдать техническое требование обслуживания, эксплуатации и ремонта насосов;
- организовать подготовку нефти и газа к транспортировке;
- выбрать компрессор исходя из конкретных условий;
- определить основные параметры работы компрессоров;
- проводить пуск, эксплуатацию и остановку компрессорных машин;
- применять оборудования и средства пожаротушения.
БК 29
БК 37
БК 38
ПК 3.3.5. ПК 3.3.9. ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14. ПК3.3.16. ПК 3.3.17.
ПК 3.3.18. ПК 3.3.21.
ПК 3.3.26.
СД 00

КҚ 3.3.17.
КҚ 3.3.25.
АП 00
Арнайы пәндер 080503 3 – Механик
АП 01
Мұнай – газ құбырларын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Мұнай мен газды тасымалдау бойынша ғылым мен техника жетістіктері.
Құбыр тасымалының дамуының негізгі бағыттары.
Магистральды мұнайгаз, мұнай өнімдері құбырларын пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Газды алыс қашықтыққа тасымалдауға дайындау.
Магистральді және технологиялық газ-мұнай құбырларын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Жөндеудің міндеттері. Жөндеу түрлері.
Артық бөлшектермен кәсіпорындарды қамтамасыз етуді ұйымдастыру. Артық бөлшектерді тіркеу және сақтау.
Құбырлардың коррозиясы.
Құбырларды коррозиядан қорғау.
Құбырларды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- мұнайды, газды және мұнай өнімдерін тасымалдау туралы негізгі мәліметтер;
- құбырлардың мақсаты мен жіктелуі;
- мұнайгаз және мұнай өнімдерінің магистралды құбырларын пайдалану және техникалық қызмет көрсету;
- газды алыс қашықтыққа тасымалдауға дайындау;
- мұнай және газ магистралды құбырларының технологиялық есебі;
- құбырлардың механикалық және гидравликалық есебі;
- магистральді және технологиялық газ-мұнай құбырларын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- артық бөлшектермен кәсіпорындарды қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
- артық бөлшектерді тіркеу және сақтау;
- құбырларды коррозиядан қорғау;
- құбырларды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- құбырлар түрлерін айыра білу;
- магистралды мұнайгаз құбырларын пайдалану және техникалық қызмет көрсету;
- магистральді құбырларға трасса таңдау, трассаны дайындап, құбырларды төсеу;
- технологиялық және магистральді мұнайгаз құбырларын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және пайдалану бойынша құжаттар құрастыру;
- мекемені артық бөлшектермен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
- құбырларды коррозиядан қорғау әдістерін пайдалану;
- магистралді мұнайгаз құбырларының технологиялық есебін орындау;
- құбырлардың механикалық және гидравликалық есебін орындау;
- құбырларды жөндеу-техникалық қызмет көрсету және пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 29
БҚ 33
БҚ 37
БҚ 38
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.12.
КҚ 3.3.13.
КҚ 3.3.15.
КҚ 3.3.16.
КҚ 3.3.17.
КҚ 3.3.21.
КҚ 3.3.26.
АП 02
Мұнай қоймалары және газ сақтағыштарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Мұнай қоймалары туралы жалпы мәлімет. Мұнай қоймаларының мақсаты және жіктелуі.
Мұнай қоймаларының резервуарлары.
Мұнай қоймалары құбырларының жіктелуі.
Газ сақтағыштар.
Газгольдерлердің мақсаты және жіктелуі.
Резервуар паркі және резервуарларды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Қоршаған ортаны қорғау.
Мұнай және мұнай өнімдерін қабылдау, сақтау және жіберу.
Мұнай қоймалары мен газ сақтағыштар жабдықтарының мақсаты, жіктелуі және техникалық қызмет көрсету. Резервуарлар мен газгольдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Құбыр коммуникациясына техникалық қызмет көрсету.
Жөндеуді ұйымдастырудың жоспарлаудың үлгілері мен әдістері.
Кәсіпорынның жөндеу қызметінің құрылымы, техникалық бақылау, артық бөлшектер паркін ұйымдастыру, мұнай базалары және газ сақтағыштар жабдықтарын жөндеуге дайындау.
Мұнай қоймалары мен газ-мұнай сақтағыш қоймаларын тазарту құрылыстары.
Мұнай базалары және газ сақтағыштар жабдықтарының коррозиясы. Коррозиядан қорғау.
Мұнай базалары және газ сақтағыштар жабдықтарын пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігі
Білімдер:
- мұнай қоймаларының категориялары, жүргізілетін операциялары;
- мұнай қоймасының негізгі объектілері және олардың орналасуы, оларға қойылатын талаптар;
- резервуарлардың түрлері, олардың техникалық сипаттамалары, резервуар жабдықтары;
- газ сақтағыштардың мақсаты және жіктелуі;
- газгольдерлердің мақсаты және жіктелуі, газгольдерлердің жабдықтары;
- резервуар паркі және резервуарларды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- мұнай қоймаларында жүргізілетін негізгі және көмекші технологиялық операцияларға сипаттама;
- мұнай және мұнай өнімдерін қабылдау, сақтау және жіберу;
- резервуарлар және газгольдерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
- құбыр коммуникациясына техникалық қызмет көрсету;
- жөндеуді жоспарлау және ұйымдастыру әдістері мен формалары;
- мекеменің жөндеу шаруашылығының құрылымы, артық бөлшектер паркіні техникалық бақылауды ұйымдастыру, мұнай қоймалары мен газ сақтағыштар жабдықтарын жөндеуге дайындау;
- мұнай қоймаларының және газ сақтағыш қоймаларының қосымша шаруашылықтары;
- мұнай қоймалары мен газ-мұнай сақтағыш қоймаларын тазарту құрылыстары;
- мұнай қоймалары мен газ сақтағыш жабдықтарының коррозиясы, коррозиядан қорғау;
- мұнай қоймалары мен газ сақтағыш жабдықтарын жөндеу, пайдалану және қызмет көрсету кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- цистерналардан мұнайдың құйылу уақытын, теміржол эстакаданың қажетті санын және оның ұзындығын есептеуі;
- резервуарлар және газголдерлер конструкцияларының элементтерін есептеуі;
- құбырлардың механикалық есебін жүргізуі;
- газ сақтағыштардың көлемі есебін жүргізу;
- газгольдерлердің беріктігі есебін жүргізу, газгольдердің қабырғасының қалыңдығын анықтау;
- сығымдалған газдарды құю-аудару кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауы;
- құю-аудару құрылғыларының есебін жүргізу;
- мұнай қоймалары және газ сақтағыштардың есебін жүргізуі;
- қалдық суларды тазарту және тазарту құрылғысының схемасын дайындау.
- жабдықтарының коррозиядан қорғау әдістерін пайдалану;
- мұнай базалары және газ сақтағыштар жабдықтарын пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 29
БҚ 33
БҚ 37
БҚ 38
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.12.
КҚ 3.3.13.
КҚ 3.3.15.
КҚ 3.3.16.
КҚ3.3.17.
КҚ 3.3.21.
КҚ 3.3.26.
АП 03
Сораптар және компрессорларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Мұнай, газды тасымалдауға дайындаудың техноголиялық жабдықтары.
Газды және мұнайды тасымалдауға дайындаудың технологиялық сызбалары.
Сорап және компрессор қондырғыларының жұмысының принципиальдық схемасы.
Мұнайгаз құбырлары. Жіктелуі. Мұнайгаз құбырларының жабдықтары.
Сорап станциясының құрылымы.
Поршендi және ортадан тепкіш сораптар классификациясы және жұмыс принципi.
Сораптарға қойылатын жалпы техникалық талаптар, күту және жөндеу.
Сораптар мен компрессорларды күту және қызмет көрсету.
Компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Сораптар мен компрессорлар қондырғыларын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Өртке қарсы құралдар.
Білімдер:
- мұнай, газды тасымалдауға дайындаудың технологиялық жабдықтарының жіктелуі, мақсаты;
- газды және мұнайды тасымалдауға дайындаудың технологиялық сызбалары;
- сораптар мен компрессорлар жұмысының негізгі параметрлері;
- сораптар мен компрессорлар қондырғыларының әрекетінің принципиальдық схемасы;
- сораптың құрылымы мен жұмыс принципі;
- поршендi, ортадан тепкiш сораптардың жіктелуі және жұмыс принципi;
- сораптарды техникалық күту және жөндеуге қойылатын техникалық талаптар;
- поршенді және ортадан тепкіш компрессорларды техникалық күту және жөндеу туралы;
- сораптар мен компрессорларды жөндеуден кейін пайдалануға тапсыру;
- сораптар мен компрессорлар қондырғыларын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- өрт сөндіру жабдықтары мен құралдары.
Іскерліктер:
- мұнайгаз айдау станцияларында мақсатын үйрену;
- сорап және компрессор қондырғыларының жұмысының принципиальдық схемасын үйрену;
- сорап агрегатының құрылымын, жұмыс принципін және жұмыс сипаттамасын анықтау;
- сорапты техникалық көрсеткіші бойынша таңдау;
- поршенді, ортадан тепкіш ерекше типті сораптардың негізгі көрсеткіштерін анықтау;
- сорапты жөндеу, пайдалану және қызмет көрсетудің техникалық талаптарын сақтау;
- мұнай мен газды тасымалдауға дайындауды ұйымдастыру;
- берілген жағдайға сәйкес компрессорды таңдау;
- компрессор жұмысының негізгі параметрлерін анықтау;
- компрессор машинасын тақтату, пайдалану және іске қосуды жүргізу;
- өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарын қолдану.
БҚ 29
Б Қ33
БҚ 37
БҚ 38
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.13.
КҚ 3.3.14.
КҚ 3.3.16.
КҚ 3.3.17.
КҚ 3.3.21.
КҚ 3.3.26.
АП 00

Специальные дисциплины 080502 3 – Техник-технолог
СД 01
Газонефтепроводы и его эксплуатация.
Достижения науки и техники в области транспорта нефти и газа. Основные направления развития трубопроводного транспорта.
Состав сооружений магистральных нефтепроводов и нефтепродуктопроводов.
Физико-химические свойства нефти, нефтепродуктов и газа.
Технологический расчет магистральных нефтепроводов.
Перекачка высоковязких и высокозастывающих нефтей и нефтепродуктов.
Общие сведения о транспорте газа.
Состав сооружения магистрального газопровода.
Подготовка газа к дальнему транспорту.
Технологический расчет магистральных газопроводов.
Механический расчет трубопроводов.
Коррозия трубопроводов.
Трубопроводный транспорт. Трубы для магистралей.
Техническая диагностика трубопроводных систем.
Эксплуатации магистральных газонефтепроводов (МГ).
Эксплуатация участков магистральных трубопроводов в особых условиях.
Техническая эксплуатация запорной арматуры.
Выбор трассы магистрального трубопровода.
Подготовка трассы.
Организация ремонтно-технического обслуживания магистральных газонефтепроводов.
Знания:
- общие сведения о транспортировке нефти, нефтепродуктов и газов;
- перспективы развития морского, речного, железнодорожного, автомобильного и трубопроводного транспорта;
- развитие трубопроводного транспорта газа;
- классификацию и назначение трубопроводов,
- трубопроводный транспорт высоковязких и высокозастывающих нефтей;
- физико-химические свойства нефти и нефтепродуктов;
- технологический и механический расчет трубопроводов;
- виды коррозий, борьба с ними;
- правила эксплуатации магистральных трубопроводов;
- параметры работы, принцип действия, устройство, классификацию и особенности эксплуатации основных аппаратов нефтеперекачивающих станции;
- назначение, устройство и правила эксплуатации газового оборудования и трубопроводов;
- технические условия на ремонт, испытание, регулировку и сдачу ремонтируемого оборудования и трубопроводов в эксплуатацию;
- назначения и свойства материалов, применяемых при эксплуатации и ремонте подземных трубопроводов.
Умения:
- определять физико-химические свойства нефти;
- работать со справочными литературами;
- определять рабочие параметры применения стальных труб для технологических трубопроводов.
- составлять схемы основных объектов сооружения магистральных трубопроводов;
- определять оптимальных параметров трубопровода, расположение перекачивающих станций по трассе трубопровода, режимов перекачки;
- определять производительность нефтепровода с остановленной промежуточной станцией;
- подготавливать нефти и газа к дальнему транспорту;
- проводить механический способ обезвоживания и обессоливания нефти;
- предупреждать образования гидратов и их ликвидации.
- пользоваться расчетными формулами для нахождения скорости потока, потерь напора и давления диаметра трубопровода;
- определять свойства жидкостей и газов в зависимости от температуры и давления по формулам и по справочникам;
- рассчитать трубчатую печь заданными условиями;
- пользоваться формулами и справочниками при механическом расчете;
- вести расчет катодной и протекторной защиты;
- эксплуатации газонефтепроводов;
- составлять документы по ремонту;
- неисправности арматуры и способы их устранения.
- осуществлять ремонтно-техническое обслуживание трубопроводов.
БК 19
БК 32
БК 41
БК 43
ПК 3.2.11.
ПК 3.2.12
ПК 3.2.15.
СД 02
Нефтебазы и газохранилища и ее эксплуатация.
Общие сведения о нефтебазах.
Назначение и классификация нефтебаз.
Товарный ассортимент нефтепродуктов и область их применения
Транспорт и средства для приема-отпуска нефти и нефтепродуктов.
Резервуары нефтебаз.
Устройство насосных станций. Подбор насосов и приводных двигателей. Классификация трубопроводов нефтебаз.
Потери нефти и нефтепродуктов. Методы их сокращения.
Назначение подогрева нефтепродуктов.
Газохранилища.
Назначение и классификация газгольдеров.
Подземное хранение газа.
Хранение сжиженных углеводородных газов.
Техника безопасности эксплуатации резервуаров и резервуарного парка.
Защита окружающей среды.
Характеристика основных и вспомогательных технологических операций на нефтебазах.
Прием, хранение и отпуск нефти и нефтепродуктов.
Характеристика основных и вспомогательных технологических операций на базах сжиженного газа.
Техническая эксплуатация баз сжиженных газов.
Техническое обслуживание и ремонт резервуаров и газгольдеров.
Техническое обслуживание и ремонт трубопроводных коммуникаций, насосных и компрессорных станций.
Подсобные хозяйства нефтебаз и газонефтехранилищ.
Очистные сооружения нефтебаз и газохранилищ.
Знания:
- назначение нефтебаз, категории и операции, выполняемые на нефтебазах;
- основные объекты нефтебаз и их расположение, основные требования к ним;
- виды железнодорожных цистерн, танкеров, автоцистерн и их технические характеристики;
- типы резервуаров, их технические характеристики, оборудования резервуаров;
- назначение и устройства насосных станций;
- способы подогрева нефти, виды подогревателей;
- классификация и назначение газохранилищ;
- классификация и назначение газгольдеров, оборудование газгольдеров;
- виды подземных хранилищ, основные требования к ним;
- техника безопасности эксплуатации резервуаров и резервуарного парка;
- характеристика основных и вспомогательных технологических операций на нефтебазах и на базах сжиженного газа;
- прием, хранение и отпуск нефти и нефтепродуктов;
- техническое обслуживание и ремонт резервуаров и газгольдеров;
- техническое обслуживание и ремонт трубопроводных коммуникаций, насосных и компрессорных станций;
- очистные сооружения нефтебаз и газохранилищ;
- техника безопасности при проведении испытании и ремонтных работ оборудований;
- защита окружающей среды.
Умения:
- получить общие сведения о назначении и классификации нефтебазах;
- определять типов резервуаров, отличать их по техническим характеристикам;
- подбирать насосов и приводных двигателей;
- выявлять потери нефти и нефтепродуктов, и методы их сокращения;
- соблюдать технику безопасности при подогрева нефти и нефтепродуктов, определять виды подогревателей;
- вести расчет оборудований нефтебаз и газохранилищ;
- вести расчет по определению времени слива нефти из цистерн, необходимых чисел эстакад и их длин;
- вести расчет элементов конструкций резервуаров и газгольдеров;
- вести механический расчет трубопроводов;
- соблюдать правила безопасности при проведении сливно-наливных операции сжиженного газа;
- подготовить схемы очистки сточных вод, очистные сооружения.
БК 19
БК 32
БК 41
БК 43
ПК 3.2.11.
ПК 3.2.12
ПК 3.2.15.
СД 03
Машины и оборудования газонефтепроводов.
Нефтегазоперекачивающие станции.
Нефтепроводы.
Газопроводы.
Оборудование нефтегазоперекачивающих станций.
Двигатели внутреннего сгорания.
Насосы.
Технические требование, техническое обслуживания и ремонт насосов.
Технологическое оборудование для подготовки нефти и газа к транспорту.
Резервуары. Сепараторы.
Компрессоры.
Техническое обслуживание и ремонт компрессоров.
Технологические схемы подготовки газа к транспорту.
Газоочистители.
Оборудования для осушки газа.
Теплообменники.
Вспомогательные оборудования нефтегазопроводов.
Разделители при последовательной перекачке нефтепродуктов.
Маслоохладители.
Системы для обработки воды.
Средства противопожарной защиты.
Знания:
- основные виды оборудований нефтегазоперекачивающих станций;
- технологическое оборудование для подготовки нефти и газа к транспорту;
- технические требование к обслуживанию и ремонта насосов;
- техническое обслуживание и ремонт компрессоров;
- технологические схемы узлов подготовки нефти и газа к транспорту;
- назначение, классификация, устройство и принцип работы резервуаров;
- назначение, классификация, принцип работы, устройство, основные параметры и технические характеристики сепараторов;
- назначение, классификация, принцип работы маслянного пылеуловителя;
- технические характеристики и основные параметры фильтров;
- назначение, классификация, принцип работы абсорберов и адсорберов;
- технологические показатели установок для осушки газа;
- назначение, устройство и технические характеристики теплообменников;
- разделители при последовательной перекачке нефтепродуктов;
- назначение, устройство и технические характеристики воздухозаборных устройств;
- назначение, устройство, принцип работы и основные технические характеристики, применяемых вентиляторов;
- назначение систем для обработки воды;
- классификация, устройство и принципиальные схемы систем аварийного отключения;
- оборудование и средства пожаротушения.
Умения:
- соблюдать требования к насосам магистральных нефтепроводов;
- определять рабочие характеристику насосных агрегатов;
- изучить различные технологические схемы подготовки нефти и газа к дальнейшей транспортировке;
- осуществлять пуск, эксплуатацию и остановку насоса и компрессора;
- регулировать подачу насоса и компрессора;
- вести расчет основных параметров резервуара;
- вести расчет основных параметров циклонного сепаратора;
- вести гидравлический расчет сифонного трубопровода;
- вести гидравлический расчет сливно – наливных коммуникации;
- выбирать оборудования установок для осушки газа;
- выбирать теплообменника для различных технологических систем подготовки газа к транспорту;
- определять причины возможных аварий и устранять их;
- соблюдать технику безопасности при ремонте оборудовании;
- применять оборудования и средства пожаротушения.
БК 19
БК 32
БК 41
БК 43
ПК 3.2.11.
ПК 3.2.12
ПК 3.2.15.
СД 04
Последовательная перекачка нефти и нефтепродуктов.
Трубопроводный транспорт нефти и нефтепродуктов.
Последовательная перекачка нефти и нефтепродуктов.
Особенности технологии и преимущества последовательной перекачке.
Гидравлический расчет нефтепроводов при последовательной перекачке.
Технологический расчет нефтепроводов при последовательной перекачке нефтей и нефтепродуков.
Знания:
- о трубопроводном транспорте нефти и нефтепродуктов;
- о последовательной перекачке нефти и нефтепродуктов;
- особенностей технологии и преимущества последовательной перекачке;
- особенностей расчетов магистральных нефтепроводов при последовательной перекачке нефти и нефтепродуктов;
- о гидравлическом расчете нефтепроводов при последовательной перекачке;
- о технологическом расчете нефтепроводов при последовательной перекачке нефтей и нефтепродуктов.
Умения:
- объяснять технологические схемы нефтеперекачивающих станции;
- определять влияние различных факторов на процесс смесеобразования;
- организовать мероприятия по уменшению количество смеси при последовательной перекачке;
- вести гидравлический расчет нефтепроводов по перекачке нефти;
- определять потерь напора при последовательной перекачке;
- рассчитывать числа насосных станции и подбор насосов;
- рассчитывать оптимального числа циклов и продолжительности цикла;
- вести технологический расчет нефтепроводов при последовательной
- перекачке нефтей и нефтепродуков;
- обеспечивать соблюдение правил охраны труда и техники безопасности при последовательной перекачке нефтей и нефтепродуков.
ПК 3.3.5. ПК 3.3.16. ПК 3.2.22

Арнайы пәндер 080502 3 – Техник-технолог
АП 01
Мұнай – газ құбырлары және оларды пайдалану.
Мұнай мен газды тасымалдау бойынша ғылым мен техника жетістіктері.
Құбыр тасымалының дамуының негізгі бағыттары.
Магистральды мұнай, мұнай өнімдері құбырларын салу және олардың құрамы.
Мұнай, мұнай өнімдері және газдың жалпы физикалық және химиялық қасиеттері.
Магистральды мұнай құбырларының технологиялық есептері.
Жоғары тұтқырлы және жоғары қататын мұнай мен мұнай өнімдерін тасымалдау.
Газ тасымалдау туралы жалпы мағлұмат.
Газ құбырларын салу және олардың құрамы.
Газды алыс қашықтыққа тасымалдауға дайындау.
Магистральды газ құбырларының технологиялық есебі.
Құбырлардың механикалық есебі.
Құбырлардың коррозиясы.
Құбыр арқылы тасымалдау. Құбырларды дайындау.
Құбыр жүйесінің техникалық диагностикасы.
Магистралды газ-мұнай құбырларын пайдалану.
Ерекше жағдайларда магистральді құбыр участкелерін пайдалану.
Жапқыш арматураны техникалық пайдалану.
Магистральді құбырдың трассасын таңдау.
Трассаны дайындау.
Магистральді газ-мұнай құбырларын жөндеу, техникалық тексеруді ұйымдастыру.
Білімдер:
- мұнай, мұнай өнімдерін және газды тасымалдау туралы негізгі мәліметтер;
- мұнай мен газды теңіз, теміржол және автокөлік құбырлар арқылы тасымалдаудың даму перспективасы;
- газды құбыр арқылы тасымалдаудың дамуы;
- құбырлардың мақсаты мен жіктелуі;
- тұтқырлығы жоғары және тез қататын мұнайды құбыр арқылы тасымалдау;
- мұнай мен мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттері;
- құбырлардың технологиялық және механикалық есебі;
- коррозия түрлерін және одан қорғау тәсілдерін;
- магистралды құбырларды пайдалану ережелерін;
- мұнай айдау станциясының негізгі аппараттарының жұмыс параметрлері, құрылысы, жұмыс принципі, жіктелуі және пайдалану ерекшеліктері;
- мұнай құбырларын жөндеу және пайдалану ережелері;
- газ жабдықтарының және құбырларының мақсаты, құрылысы және пайдалану ережелері;
- жөндеудің техникалық шарттары, пайдалануға берілетін жөнделген жабдықтарды және құбырларды сынау, жұмысын реттеу және тапсыру;
- жер асты құбырларының пайдалану және жөндеу кезінде қолданатын материалдардың мақсаты мен қасиеттері.
Іскерліктер:
- мұнай және мұнай өнімдерінің физико-химиялық қасиеттерін анықтау;
- анықтама әдебиеттермен жұмыс iстеу;
- технологиялық құбырлар үшін болатты құбырлардың қолданудың жұмыстық параметрлерін анықтау;
- құбырдың тиімді параметрлерін, құбыр трассасы бойында айдау станцияларын орналастыруы, айдау режимін анықтау;
- аралық станция тоқтап қалған кездегі мұнай құбырының өнімділігін анықтау;
- мұнай мен газды алыс қашықтыққа тасымалдауға дайындау;
- мұнайды сусыздандыру және тұзсыздандырудың механикалық тәсілін жүргізуі;
- гидраттар пайда болудың алдын-алу тәсілдері және оларды жою;
- құбырдағы ағынның жылдамдығын, қысым мен арынның жоғалуын формула бойынша есептеп табу;
- сұйықтар мен газдардың қасиетін қысым мен температураға байланысты формула бойынша және анықтамалық бойынша анықтау;
- берілген мәндерімен құбырлы пешті есептеу;
- анықтама оқулықтарды пайдалану;
- механикалық есеп жүргізу кезінде анықтамалықтар мен формуларды пайдалану;
- катодтық және протекторлық қорғау есебін жүргізу;
- мұнайгаз құбырларын пайдалану;
- жөндеу жұмысына құжаттар дайындау;
- арматураның ақауларын анықтап, оны жою;
- құбырларға жөндеу-техникалық қызмет көрсетуді іске асыру.
БҚ 19
БҚ 32
БҚ 41
БҚ 43
КҚ 3.2.11.
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.15.
АП 02
Мұнай қоймалары және газ сақтағыштар және оларды пайдалану.
Мұнай қоймаларына сипаттама. Мұнай қоймаларының мақсаты және жіктелуі.
Тауарлы мұнай өнімдері және оларды қолдану.
Мұнай және мұнай өнімдерін қабылдау-жіберуге арналған көліктер мен құралдар.
Мұнай қоймаларының резервуарлары.
Сорап станциялары құрылғылары.
Сорапты және жетек қозғалтқыштарын таңдау.
Мұнай қоймалары құбырларының жіктелуі.
Мұнай және мұнай өнімдерінің жоғалуы. Оны азайту әдістері.
Мұнай өнімдерін қыздыру.
Газ қоймалары.
Газгольдерлер.
Табиғи газдарды жер асты сақтау.
Сұйытылған көмірсутекті газдарды сақтау.
Резервуар паркі және резервуарларды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Қоршаған ортаны қорғау.
Мұнай қоймаларында жүргізілетін негізгі және көмекші технологиялық операцияларға сипаттама.
Мұнай және мұнай өнімдерін қабылдау, сақтау және жіберу.
Сұйытылған газдар қоймаларында жүргізілетін негізгі және көмекші операцияларға сипаттама.
Сұйытылған газдар қоймаларын техникалық пайдалану.
Резервуарлар мен газгольдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Сорап және компрессор станциялардағы құбыр қатынастарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Мұнай қоймаларының және газ-мұнай сақтағыш қоймаларының қосымша шаруашылықтары.
Мұнай қоймалары мен газ-мұнай сақтағыш қоймаларын тазарту құрылыстары.
Білімдер:
- мұнай қоймаларының категориялары, жүргізілетін операциялары;
- мұнай қоймасының негізгі объектілері және олардың орналасуы, оларға қойылатын талаптар;
- теміржол цистерналардың, кемелердің, автоцистерналардың түрлері, олардың техникалық сипаттамасы;
- резервуарлардың түрлері, олардың техникалық сипаттамалары, резервуар жабдықтары;
- сорап станцияларының мақсаты мен құрылымы;
- мұнайды қыздыру тәсілдері, қыздырғыш түрлері;
- газ қоймаларының мақсаты және жіктелуі;
- газгольдерлердің мақсаты және жіктелуі, газгольдерлердің жабдықтары;
- жер асты сақтағыштардың түрлері, оларға қойылатын талаптар;
- резервуар паркі және резервуарларды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- мұнай қоймаларында жүргізілетін негізгі және көмекші технологиялық операцияларға сипаттама;
- мұнай және мұнай өнімдерін қабылдау, сақтау және жіберу;
- резервуарлар және
газгольдерлерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
- сорап және компрессор станциялардағы құбыр қатынастарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
- мұнай қоймалары мен газ-мұнай сақтағыш қоймаларын тазарту құрылыстары;
- жабдықтарды сынау және жөндеу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- қоршаған ортаны қорғау.
Іскерліктер:
- мұнай қоймаларының категориялары, жүргізілетін операциялары туралы мәлімет алу;
- резервуарлардың түрлері, олардың техникалық сипаттамалары, резервуар жабдықтарын анықтауы;
- сорапты және оның жетектерін таңдауы;
- мұнай және мұнай өнімдерінің шығыны және оны азайту әдістері анықтауы;
- мұнайды және мұнай өнімдерін қыздыру кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы, қыздырғыш түрлерін анықтауы;
- газ сақтағыштарды мақсатына қарай бөлуі;
- мұнай қоймалары және газ сақтағыштардың есебін жүргізуі;
- теміржол эстакаданың қажетті санын, цистерналардан мұнайдың құйылу уақытын есептеуі;
- резервуарлар және газголдерлер конструкцияларының элементтерін есептеуі;
- құбырлардың механикалық есебін жүргізуі;
- сығымдалған газдарды құю-аудару кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауы;
- қалдық суларды тазарту және тазарту құрылғысының схемасын дайындау.
БҚ 19
БҚ 32
БҚ 41
БҚ 43
КҚ 3.2.11.
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.15.
АП 03
Мұнай-газ құбырларының жабдықтары мен машиналары.
Мұнай және газ тасымалдау станциялары.
Мұнай құбырлары.
Газ құбырлары.
Мұнай және газ айдау станцияларының жабдықтары.
Iштен жану қозғалтқыштары.
Сораптар.
Сораптарға қойылатын жалпы техникалық талаптар, күту және жөндеу.
Мұнай, газды тасымалдауға дайындаудың техноголиялық жабдықтары. Резервуарлар.
Сепараторлар.
Компрессорлар.
Компрессорларды техникалық күту және жөндеу.
Газды тасымалдауға дайындаудың технологиялық сызбалары.
Газ тазартқыштар.
Газды кептіруге арналған жабдықтар.
Жылу алмастырғыштар.
Газ, мұнай құбырларының қосалқы жабдықтары.
Мұнай өнімдерін тіркелген түрде айдауда қолданылатын бөлгіштер.
Май салқындатқыштар.
Су өңдеу жүйелері.
Өртке қарсы жүйелер.
Білімдер:
- мұнай және газ айдау станцияларының негізгі жабдықтары;
- мұнай, газды тасымалдауға дайындаудың технологиялық жабдықтары;
- сораптарды техникалық күту және жөндеуге қойылатын техникалық талаптар;
- компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
- газды және мұнайды тасымалдауға дайындаудың технологиялық сызбалары
- резервурлардың жіктелуі, құрылымы және жұмыс принципі;
- сепараторлар міндеті, жіктелуі, жұмыс принциптері, құрылымы, негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамалары;
- майлы шаң аулағыштың міндеті, жіктелуі, жұмыс принциптері;
- сүзгілердің негізгі параметрлері және техникалық сипаттамалары;
- абсорберлер және адсорберлердің негізгі параметрлері және техникалық сипаттамалары;
- газды кептіруге арналған қондырғылардың техникалық көрсеткіштері;
- жылу алмастырғыштардың міндеті және техникалық сипаттамалары;
- мұнай өнімдерін тізбекті айдауда қолданылатын бөлгіштер;
- ауа жинау құралдарының міндеті, құрылымы және техникалық сипаттамалары;
- желдеткіштер міндеті, құрылымы, жұмыс принципі және негізгі техникалық сипаттамалары;
- су өңдеуге арналған жүйелер міндеті;
- апаттық сөндіру жүйелерінің классификациясы, құрылымы және принциптік сұлбалары;
- өрт сөндіру жабдықтары мен құралдары.
Іскерліктер:
- магистралді мұнай құбырлары сораптарына қойылатын талаптарды сақтауы;
- сораптар жұмысының негiзгi көрсеткiштерiн анықтауы;
- мұнайды алыс қашықтыққа тасымалдауға дайындаудың әртүрлі технологиялық схемаларын үйренуі;
- сораптар мен компрессорларды іске қосуды, пайдалануды және тоқтатуды жүргізуі;
- сорап және компрессор берілісін реттеуі;
- резервуардың негізгі параметрлерін есептеуі;
- циклондық сепараторды негізгі параметрлерін есептеуі;
- сифондық құбырлардың гидравликалық есебін жүргізуі;
- құю-төгу коммуникацияларының гидравликалық есебін жүргізуі;
- газды кептіру үшін қондырғы жабдықтарын таңдауы;
- газды тасымалдауға дайындаудың әртүрлі технологиялық схемасы үшін жылу алмастырғышты таңдауы;
- мүмкін болатын апат себептерін анықтап, жоюы;
- жабдықтарды жөндеу кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы;
- өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарын қолдануы.
БҚ 19
БҚ 32
БҚ 41
БҚ 43
КҚ 3.2.11.
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.15.
АП 04
Мұнай және мұнай өнімдерін тізбекті айдау.
Мұнай және мұнай өнімдерін құбырмен тасымалдау.
Мұнай мен мұнай өнімдерін тізбекті айдау.
Тізбекті айдау технологиясының ерекшелігі мен артықшылығы.
Мұнай өнімдерінің тізбекті айдаудың гидравликалық есебі.
Мұнайды және мұнай өнімдерін тізбекті айдау кезіндегі мұнай өнімдерінің технологиялық есебі.
Білімдер:
- мұнай және мұнай өнімдерін құбырмен тасымалдау;
- мұнай мен мұнай өнімдерін тізбекті айдау;
- тізбекті айдау технологиясының ерекшелігі мен артықшылығы;
- мұнай және мұнай өнімдерін тізбекті айдау магистральді құбырын есептеудің ерекшеліктері;
- тізбекті айдау кезінде мұнай құбырының гидравликалық есебі;
- мұнайды және мұнай өнімдерінің тізбекті айдау кезіндегі мұнай құбырларының технологиялық есебі.
Іскерліктер:
- мұнай айдау станцияларының технологиялық сызбасын түсіндіруі;
- қоспалардың пайда болуына әсер ететін әртүрлі факторларды анықтауы;
- тізбекті айдау кезінде қоспаның мөлшерін азайту шараларын ұйымдастыруы;
- мұнайды айдау кезіндегі құбырдың гидравликалық есебін жүргізуі;
- тізбекті айдау кезіндегі арынның жоғалуын анықтауы;
- сорап станцияның санын есептеуі және сорапты таңдауы;
- айналымның тиімді санын және айналымның ұзақтығын есептеуі.
- мұнайды және мұнай өнімдерін тізбекті айдау кезіндегі құбырлардың технологиялық есебін жүргізуі;
- мұнайды және мұнай өнімдерін тізбекті айдау кезінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды қамтамасыз ету.
КҚ 3.3.5.
КҚ 3.3.16.
КҚ 3.2.22.

ПК 3.3.24.
СД 05
Теоретические основы подземного хранения газа.
История развития и цели подземного хранения газа.
Подземное хранение газа и основные требования к ним.
Хранение газа в пористых и проницаемых коллекторах.
Хранение газа в истощенных или частично выработанных газовых и
газоконденсатовых месторождениях.
Хранение в выработанных нефтяных месторождениях.
Хранение газа в ловушках водонасыщенных коллекторах.
Хранение жидких газов в пустотах.
Знания:
- история развития и цели подземного хранения газа;
- подземное хранение газа и основные требования к ним;
- хранение газа в пористых и проницаемых коллекторах;
- хранение газа в истощенных или частично выработанных газовых и
- газоконденсатовых месторождениях;
- хранение в выработанных нефтяных месторождениях;
- хранение газа в ловушках водонасыщенных коллекторах;
- хранение жидких газов в пустотах.
Умения:
- определять пути движения газа в пласти;
- определять начальный запас газа в подземном хранилище;
- определять потери газа в процессе подземного хранения;
- определять числа эксплуатационных скважин;
- определять объем подземных хранилищ;
- определять глубину расположения подземного хранилища.
- определять объемную газонасышенность обводенной зоны при отборе газа;
- рассчитывать падение давления в хранилище после прекращения закачки газа;
- определять технико – экономические показатели создания и эксплуатации подземных хранилищ в непроницаемых горных породах.
БК 29
БК 33
БК 38
БК 43
ПК 3.2.8.
СД 06
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса.
Деятельность в сфере бизнеса.
Менеджмент: вид деятельности и система управления. Основы организации менеджмента.
Динамика групп и лидерство в системе менеджмента.
Циклическое развитие бизнеса. Жизненный цикл продукции. Жизненный цикл предприятия.
Мир информации. Информация в бизнесе.
Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований политика ценообразования.
Разработка товаров: подход к разработке новых товаров и проблемам жизненного цикла товаров. Методы распространения товаров: каналы распределения. Продвижение товаров: реклама, стимулирование сбыта и пропаганда.
Запасы сырья и готовой продукции. Долговые права к клиентам. Долговые обязательства поставщикам.
Знания:
- менеджмент: вид деятельности и система управления;
- основы организации менеджмента;
- динамика групп и лидерство в системе менеджмента;
- циклическое развитие бизнеса;
- жизненный цикл предприятия;
- введение в информационный бизнес;
- маркетинг в системе менеджмента;
- социальные основы маркетинга: удовлетворение людских потребностей;
- процесс управления маркетингом;
- ценообразования;
- методы распространения товаров;
- продвижение товаров, реклама;
- запасы сырья и готовой продукции;
- долговые права к клиентам;
- долговые обязательства поставщикам.
Умения:
- знать основы управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
- анализировать в сфере бизнеса рыночные возможности;
- пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации.
БК 24
ДОО.00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Введение в специальность.
Значение нефти и газа в мировой экономике и экономике РК.
Способы транспортировки нефти, газа и нефтепродуктов. Проблемы охраны окружающей среды в нефтегазотранспортирующих системах Республики Казахстан и в мире.
Ознакомление с обектами и сооружениями трубопроводов, назначением цехов, оборудованием: нефтебазы, нефтегазохранилища, резервуаров.
Основные направления внедрения достижений науки и техники в отрасль.
Значение транспортировки нефти и газа трубопроводом для экономики.
Знакомство с рабочими местами основных профессий.
Умения:
- организовать рабочее место;
- оформлять документации;
- читать технологические схемы нефтеперекачивающих станций;
- различать внутренние, местные и магистральные нефтепроводы;
- безопасного поведения на территории предприятия;
- применять общие правила техники безопасности и требований производственной дисциплины;
- применять общие меры по обеспечению пожарной безопасности в мастерских.
Навыки:
- составления схем организационной структуры нефтегазотранспортирующих управлений;
- составления технологических схем процессов отдельных цехов нефтебазы, нефтегазохранилища;
- различать отдельные технологические аппараты, оборудования;
- соблюдать правила техники и противопожарной безопасности.
БК 29
БК 33
БК 37
БК 38
ПК 3.2.10. ПК 3.2.25. ПК 3.2.26. ПК 3.3.13.
ПК 3.3.17.
ПК 3.3.25.
ПО 02
Ознакомительная практика.
Ознакомление правилами техники безопасности и противопажарной безопасности, газоспасательный службы. Оформление документации. Распределение по местам практики.
Взаимосвязь между подразделениями производства. Знакомства с отделом главного механика, главного технолога, отделом экологии, произведственно – техническим отделом.
Общие вопросы транспорта и хранения нефти, нефтепродуктов и газа.
Головные нефтеперекачивающие станций. Технологические схемы нефтеперекачивающих станций.
Основные объекты и сооружения магистрального газопровода: головные сооружения; компрессорные станции; газораспределительные станции; аварийно-ремонтные пункты; устройства линейной и станционной связи; вспомогательные сооружения.
Умения:
- оформлять документации;
- читать технологические схемы нефтеперекачивающих станций;
- читать технологические схемы газораспределительных станций станций;
- различать внутренние, местные и магистральные нефтепроводы;
- применять общие правила техники безопасности и требований производственной дисциплины;
- применять общие меры по обеспечению пожарной безопасности.
Навыки:
- чтения технологических схем нефтеперекачивающих станций;
- нахождения из схем отдельные технологические узлы, аппараты, оборудования на территории нефтеперекачивающих станций;
- различать объекты зоны нефтеперекачивающих станций;
- соблюдения правил техники безопасности, противопажарной безопасности и газоспасательной службы нефтеперекачивающих станций;
- вести рабочую тетрадь, делать краткие записи.
БК 29
БК 33
БК 37
БК 38
ПК 3.2.10. ПК 3.2.25. ПК 3.2.26. ПК 3.3.13.
ПК 3.3.17.
ПК 3.3.25.
ПО 03
Изучение оборудований и новых технологий на производстве.
Техника безопасности и противопажарная безопасности газоспасательный службы. Оформление документации. Распределение по местам практики.
Обезвоживание и обессоливание нефти. Разделение продукции скважин на жидкую и газовые фазы. Осушка газов. Очистка газов от механических примесей. Очистка газов от сероводорода и углекислого газа. Одоризация газа.
Сведения о железнодорожных цистернах. Схемы слива и налива железнодорожных цистерн. Сливно-наливные эстакады и стоянки.
Конструкции резервуаров, виды и цели их исрользования. Оборудование резервуаров.
Виды насосов и компрессоров.
Виды арматур и цели их использования. Основные требования, предъявляемые к арматуре. Основные неисправности арматуры.
Умения:
- применять основные процессы подготовки нефти, нефтепродуктов и газа к транспорту;
- использовать сведения о железнодорожных цистернах;
- использовать схемы слива и налива железнодорожных цистерн;
- использовать сливно-наливные эстакады и стоянки;
- применять сведения о танкерах и баржах;
- определять объем резервуарных парков нефтебазы;
- определять основные неисправности арматуры;
- применять оборудования и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- изучения основных процесов подготовки нефти, нефтепродуктов и газа к транспорту;
- вычерчивания схем слива и налива железнодорожных цистерн;
- изучения назначений, типов конструкций и оборудования резервуаров;
- определения объемов резервуарных парков нефтебаз;
- соблюдать правила техники и противопожарной безопасности нефтеперекачивающих станций при прохождении практики.
БК 29
БК 33
БК 37
БК 38
ПК 3.2.10. ПК 3.2.25. ПК 3.2.26. ПК 3.3.13.
ПК 3.3.17.
ПК 3.3.25.
ПО 04
Слесарная практика.
Общие понятие о разметке. Плоскостная и простроственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требование по технике безопасности при разметке. Специальные требования по технике безопасности.
Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий.
Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубке, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участке.
Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей.
Назначение процессов шабровке, притирки.
Устройства токарных станков инструментов.
Основные виды токарных работ и операций.
Умения:
- определить разметки;
- выполнить разметки;
- выполнить основные элементы рубки, резки и правки металла;
- применить инструменты и приспособления для рубки, резки металла;
- проверить правильность оснащения рабочего места и участка;
- управлять и эксплуатировать однотипные токарные станки;
- применять инструменты, приспособления и оборудования при сверлильных работах.
Навыки:
- самостоятельно выполнять разметку;
-производить правильный уход за инструментами;
- самостоятельно выполнять операции при рубке, резке и правке металла;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- опиливать плоские поверхности;
- выполнять заготовки с широкими поверхностями;
- опиливать поверхности, расположенные под углом;
- применять на практике приемы развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдать правила техники безопасности и выполнять противопожарные мероприятия.
БК 29
БК 31
БК 33
БК 34
БК 35
БК 37
БК 38
ПК 3.2.10. ПК 3.2.25. ПК 3.2.26. ПК 3.3.13.
ПК 3.3.17.
ПК 3.3.25.

КҚ 3.3.24.
АП 05
Газды жерасты сақтаудың теориялық негізі.
Газды жер астында сақтаудың даму тарихы және мақсаты.
Газды жер астында сақтау және оған қойылатын талаптар.
Кеуекті және өтімді коллекторларында сақтау.
Жартылай өңделген газды және газконденсатты кенорындарында газды сақтау.
Өңделген мұнай кенорындарында газды сақтау.
Сумен қаныққан коллектордың қақпандарында газды жер асты сақтау.
Сұйық газдарды қуыс жер астында сақтау.
Білімдер:
- газды жер астында сақтаудың даму тарихы және мақсаты;
- газды жер астында сақтау және оған қойылатын талаптар;
- кеуекті және өтімді коллекторларында сақтау;
- жартылай өңделген газды және газконденсатты кенорындарында газды сақтау;
- өңделген мұнай кенорындарында газды сақтау;
- сумен қаныққан коллектордың қақпандарында газды жер асты сақтау;
- сұйық газдарды қуыс жер астында сақтау.
Іскерліктер:
- қабаттағы газ қозғалысының жолдарын анықтауы;
- жер асты сақтағыштағы газдың бастапқы қорын анықтауы;
- жер астында сақтау кезіндегі газ шығынын анықтауы;
- пайдалану скважиналарының санын есептеуі;
- жер асты газ сақтағыштардың көлемін анықтауы;
- жер асты сақтағыштардың орналасу тереңдігін есептеуі;
- газ іріктеу кезінде сулану аймағының көлемдік газ қанықтырылуын анықтауы;
- газ айдау тоқтатылғаннан кейін сақтағыштағы қысымның төмендеуін есептеуі;
- өтімді емес тау жыныстарында жер асты сақтағыштарды салу және пайдаланудың техникалық–экономикалық көрсеткіштерін анықтауы.
БҚ 29
БҚ 33
БҚ 38
БҚ 43
КҚ 3.2.8.
АП 06
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет.
Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi.
Менеджментті ұйымдастыру түрлері.
Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк.
Ақпарат әлемі.
Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету.
Менеджмент жүйесіндегі маркетинг.
Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі.
Бағаны саясаты.
Тауарды игеру: жарнама, артық және үгіттеу.
Тауарларды тарату әдістері. Дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры.
Тұтынушылардың қарыздық құқықтары. Сатушылардың қарыздық міндеттері.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру түрлері;
- топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк;
- бизнестің циклдік дамуы;
- кәсіпорынның өмірлік циклы;
- бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету;
- менеджмент жүйесіндегі маркетинг;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың тұжырымдамасы;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарды игеру: жаңа тауарды игеруге дайындық;
- тауарларды тарату әдістері;
- тауарларды ығыстыру жарнама, сату;
- дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білуі;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтауы;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдауы;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтауы.
- бизнес саладағы қызмет барысында нарықтың мүмкiндiгiн талдауы;
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалануы;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтауы;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлауы;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалануы.
БҚ 24
БҰАП 00
Білім ұйымы анықтайтын пән**
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Мамандыққа кіріспе.
Әлемдік және Қазақстан Республикасы экономикасындағы мұнай және газдың маңызы.
Мұнайды, газды және мұнай өнімдерін тасымалдаудың әдістері. Әлемде және Қазақстан Республикасында мұнайгаз тасымалдау өнеркәсібінің қоршаған ортаны қорғау проблемалары.
Құбырлардың құрылысы және объектілерімен, цехтардың арналуымен, мұнай қоймалары, мұнайгаз сақтағыштар және резервуарлар жабдықтарымен танысу.
Ғылым және техника жетістіктерін салаға енгізудің негізгі бағыттары.
Мұнайды және газды тасымалдаудың құбыр жолымен тасымалдаудың экономика үшін маңызы.
Өндірістегі негізгі мамандардың жұмыс орындарымен танысу.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын үйымдастыру;
- құжаттарды толтыру;
- мұнай айдау станцияның технологиялық сызбасын оқып білу;
- ішкі, жергілікті және магистрал құбырларын айырып білу;
- мекеменің аймағында тәртіпті сақтау;
- жалпы қауіпсіздік ережелерін қолдану және жұмыс тәртібін талап ету;
- шеберханадағы өрт қауіпсіздік ережелерін қолдану.
Дағдылар:
- мұнайгаз тасымалдау басқармасының ұйымдастыру құрылымының схемасын құру;
- мұнай қоймалары және мұнайгаз сақтағыштардың негізгі жекелеген цехтарының процестерінің технологиялық схемаларын құруы;
- жекелеген технологиялық аппараттар мен жабдықтарды айыра білуі;
- техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауы.
БҚ 29.
БҚ 33.
БҚ 37.
БҚ 38.
КҚ3.2.10.КҚ3.2.25.
КҚ3.2.26
КҚ3.3.13.
КҚ3.3.17.
КҚ3.3.25.
ӨО 02
Танысу практикасы.
Техника қауіпсіздігі, өртке қарсы қауіпсіздік және газдан құтқару қызметі ережелерімен танысу. Құжаттар дайындау.
Тәжірибе өтетін орынға орналастыру.
Өндiрiстiң бөлімшелерінің арасындағы өзара байланыстар. Бас механик, бас технологтың, экология бөлімінің, өндірістік – техникалық бөлімнің қызметiмен танысу.
Мұнай, газ және мұнай өнімдерін тасымалдау және сақтаудың жалпы түсініктері. Бас мұнай айдау станциясы.
Мұнай айдау станциясының технологиялық схемалары. Магистральді газ құбырларының құрылыс мен негізгі кешендері: бас құрылысы, компрессор станциялары, газ тарату станциялары, апатты жөндеу пункттері, линия және станция байланыстарының құрылысы, қосымша құрылыстар.
Іскерліктер:
- құжаттарды толтырып білу;
- мұнай айдау станцияларының технологиялық сызбаларын оқып білу;
- газ таратқыш станцияларының технологиялық сызбаларын оқып білу;
- ішкі, жергілікті және магистральді мұнай құбырларын айырып білу;
-- жалпы қауіпсіздік ережелерін және өндірістік талап тәртіптерін қолдану;
- өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы шараларын қолдану.
Дағдылар:
- мұнай айдау станцияларының технологиялық сызбаларын оқу;
- мұнай айдау станциясының негізгі технологиялық түйіндерін, аппараттарын және жабдықтарын схемадан таба білуі;
- мұнай айдау станциясы аймақтарының объектілерін айыра білуі;
- мұнай айдау станциясының техника қауіпсіздігі, өртке қарсы қауіпсіздік және газдан құтқару қызметі ережелерін сақтауы;
- жұмыс дәптерін жүргізіп, қысқаша мәліметтерін жазуы.
БҚ 29
БҚ 33
БҚ 37
БҚ 38
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.25.
КҚ 3.2.26
КҚ 3.3.13.
КҚ 3.3.17.
КҚ 3.3.25.
ӨО 03
Өндірістегі жаңа технологиялар мен жабдықтарды үйрену.
Техника қауіпсіздігі, өртке қарсы қауіпсіздік және газдан құтқару қызметі. Құжаттар дайындау. Тәжірибе өтетін орынға орналастыру.
Мұнайды судан және тұздан тазарту. Скважина өнімдерін сұйық және газ фазасына бөлу. Газды кептіру. Газдарды механикалық қоспадан тазарту. Газдарды күкіртті сутек пен көмірқышқыл газынан тазарту. Газды одоранттау.
Темір жол цистернасы туралы мәліметтер. Темір жол цистерналарына аудару және құю схемалары. Аудару және құю эстакадалары мен таяныштары. Резервуарлардың конструкциясы, түрлері және қолдану мақсаты. Резервуардың жабдықтары.
Сораптар мен компрессор түрлері.
Арматуралардың түрлері және оларды қолдану мақсаты. Арматураға қойылатын негізгі талаптар. Арматураның негізгі ақаулары.
Іскерліктер:
- мұнайды, газды және мұнай өнімдерін тасымалдауға дайындаудың негізгі процестерін қолдану;
- темір жол цистернасы туралы мәліметтерді қолдану;
- темір жол цистерналарына аудару және құю схемаларын қолдану;
- аудару және құю эстакадалары мен таяныштарын қолдану;
- танкерлер мен баржалар туралы мәліметтерді пайдалану;
- мұнай қоймасындағы резервуар паркінің көлемін анықтау;
- арматураның негізгі ақауларын анықтау;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарын қолдану.
Дағдылар:
- мұнайды, газды және мұнай өнімдерін тасымалдауға дайындаудың негізгі процестерін үйренуі;
- темір жол цистерналарына аудару және құю схемаларын сызуы;
- резервуарлар жабдықтарының конструкциясы, түрлері және қолдану мақсатын үйренуі;
- мұнай қоймасындағы резервуар паркінің көлемін анықтауы;
- тәжірибеден өту кезінде мұнай айдау станциясының техника және өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтауы.
БҚ 29.
БҚ 33.
БҚ
37.
БҚ 38.
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.25.
КҚ 3.2.26
КҚ 3.3.13.
КҚ 3.3.17.
КҚ 3.3.25.
ӨО 04
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым.
Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу.
Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат.
Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк.
Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды,
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарын және шабуға арналған құрылғыларды қолдануды;
- жұмыс орнын және аймақты дұрыс жабдықталуын тексеруді;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқаруды;
- бұрғылап тесу жұмыстары кезінде құралдарды, саймандарды және жабдықтарды қолдануды.
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралдарға дұрыс күтiм жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындауы;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды орындауы;
- бұрыш астында орналасқан беттердi егелеуі;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдануы;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауы.
БҚ 29
БҚ 31
БҚ 33
БҚ 34
БҚ 35
БҚ 37
БҚ 38
КҚ 3.2.10.
КҚ 3.2.25.
КҚ3.2.26.
КҚ 3.3.13.
КҚ 3.3.17.
КҚ 3.3.25.

1. Повышенный уровень
2.1.
080501 2 – Слесарь-ремонтник*
ПК 2.1.1. Применять условности и основные правила оформления чертежа по ЕСКД;
ПК 2.1.2. Изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
ПК 2.1.3. Определять маркировку нефтепромысловых труб по группам прочности;
ПК 2.1.4. Пользоваться техническими средствами измерения;
ПК 2.1.5. Выполнять разметку и сверление отверстий на фланцах;
ПК 2.1.6. Выполнять правку, опиловку и нарезание резьбы на трубах;
ПК 2.1.7. Составлять дефектные ведомости на ремонт оборудования и трубопроводов;
ПК 2.1.8. Выполнять ремонт монтаж, демонтаж, испытание, регулирование и наладка оборудования установок по подготовке и перекачке нефти;
ПК 2.1.9. Выполнять ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование и наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта;
ПК 2.1.10. Устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке в процессе ремонта;
ПК 2.1.11. Проверять на точность и испытание под нагрузки отремонтированного оборудования;
ПК 2.1.12. Осуществлять монтаж и демонтаж линзовых компенсаторов, конденсатосборников, задвижок под средним и высоким давлением газа;
ПК 2.1.13. Выполнять изолирование газопровода и нефтепровода вскрытого участка;
ПК 2.1.14. Производить осмотр, проверку конденсатосборников на трассах газопроводов высокого и среднего давления;
ПК 2.1.15. Подготавливать и производить центровку труб под сварку;
ПК 2.1.16. Выполнять такелажные работы с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений;
ПК 2.1.17. Выполнять ремонт монтаж, демонтаж, испытание, регулирование и наладка оборудования газонефтепроводов и газонефтехранилищ;
ПК 2.1.18. Выполнять ремонт монтаж, демонтаж, испытание, регулирование и наладка оборудования насосных и компрессорных станций;
ПК 2.1.19. Налаживать технологический режим работы оборудования после ремонта;
ПК 2.1.20. Оформлять акт приема – сдачи оборудования и трубопроводов после ремонта;
ПК 2.1.21. Производить слесарную обработку деталей и узлов;
ПК 2.1.22. Соблюдать технику и противопожарной безопасности при ремонте оборудования и трубопроводов.
2. Специалист среднего звена
3.1.
080502 3 – Техник - технолог
ПК 3.2.1. Решать практические производственные задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации и современной техники;
ПК 3.2.2. Соблюдать правила службы делового стиля и опрятности инженерно-технического работника;
ПК 3.2.3. Читать и выполнять схемы и чертежи аппаратов и их узлов;
ПК 3.2.4. Собирать простую электрическую цепь по принципиальной схеме;

1. Жоғары деңгей
2.1. 080501 2 – Слесарь-жөндеуші*
КҚ 2.1.1. Сызбаларды КҚБЖ негізгі ережелерімен рәсімдеу және шарттарын қолдану;
КҚ 2.1.2. Схемада электр тiзбегiнiң негізгі элементтерін құрастыру;
КҚ 2.1.3. Мұнай кәсiпшiлiктерiнiң құбырларының маркаларын берiктiк тобына байланысты анықтау;
КҚ 2.1.4. Техникалық өлшеу құралдарын қолдану;
КҚ 2.1.5. Фланцта саңылауды белгілеу және тесуді орындау;
КҚ 2.1.6. Құбырларға түзету, жону және бұранда оюды орындау;
КҚ 2.1.7. Жабдықтар мен құбырларды жөндеуге ақау тізімін құру;
КҚ 2.1.8. Мұнайды дайындау және айдау қондырғысы жабдықтарын бөлшектеуді, құрастыруды, жөндеуді, сынауды, реттеуді және үйлестіруді орындау;
КҚ 2.1.9. Күрделі жабдықтарды, агрегаттарды және машиналарды бөлшектеуді, құрастыруды, жөндеуді, сынауды, реттеуді, үйлестіруді және жөндеуден кейін тапсыруды орындау;
КҚ 2.1.10. Жабдықты пайдалану және жөндеу процесін тексеру кезіндегі ақауды жою;
КҚ 2.1.11. Жөнделген жабдықты жүктемемен сынау және дәлдігін тексеру;
КҚ 2.1.12. Жоғары және орта қысымды газдың линзалы компрессорын, сұйық жинағышын, ысырмасын құрастыруды және бөлшектеуді іске асыру;
КҚ 2.1.13. Газ және мұнай құбырларының ашылған жерлерін оқшаулауды орындау;
КҚ 2.1.14. Жоғары және орта қысымды газ құбыры бойында сұйық жинағышты қарауды, тексеруді орындау;
КҚ 2.1.15. Балқытып жапсыру кезінде құбырды ортасын келтіріп, дұрыс дайындау және жүргізу;
КҚ 2.1.16. Көтеріп-түсіру механизмдерін және арнайы құралдарды қолданып, такелаж жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.17. Мұнайгаз құбырлары мен мұнайгаз сақтағыштардың жабдықтарын бөлшектеуді, құрастыруды, жөндеуді, сынауды, реттеуді және үйлестіруді орындау;
КҚ 2.1.18. Сорап және компрессор станциясы жабдықтарын бөлшектеуді, құрастыруды, жөндеуді, сынауды, реттеуді және үйлестіруді орындау;
КҚ 2.1.19. Жөндеуден кейін жабдықты және құбырларды технологиялық режиміне келтіру;
КҚ 2.1.20. Жабдықты және құбырларды жөндеуге қабылдау және жөндеуден кейін тапсыру актін дайындау;
КҚ 2.1.21. Бөлшектер және түйіндерге слесарлық өңдеу жүргізу;
КҚ 2.1.22. Жабдықтарды және құбырларды жөндеу кезінде техника және өрт қауіпсіздігін сақтау.
2. Орта буын маманы
3.2. 080502 3 – Техник–технолог
КҚ 3.2.1. Тәжірибелік өндірістік міндеттерді анықтамалар және ақпараттан өз бетінше ізденіс арқылы, сонымен қатар қазіргі кездегі техника негізінде шешу;
КҚ 3.2.2. Инженерлік-техникалық қызметкерлердің іскерлік стилі мен ұқыптылық ережелерін қадағалау;
КҚ 3.2.3. Аппараттар және оның бөлшектерінің сызбаларын оқу және схемаларын орындау;
КҚ 3.2.4. Күрделi емес электр тiзбегiнiң принципиальды схемаларын құрастыру;

ПК 3.2.5. Применять основные требования и расчеты предъявляемые к работоспособности деталям машин;
ПК 3.2.6. Выбирать сплав для деталей оборудования нефтегазотранспортирующей промышленности, исходя из условий их работы;
ПК 3.2.7. Составлять карты технологического процесса и другие технологические документации;
ПК 3.2.8. Организовать работу по подготовке и перекачке нефти и газа к дальнему транспорту;
ПК 3.2.9. Организовать работу по регулированию режимов работы магистральных нефтепроводов;
ПК 3.2.10. Координировать безаварийную работу оборудования и трубопроводов нефтегазоперекачивающих станции;
ПК 3.2.11. Обслуживать технологическую установку нефтегазотранспортирующих управлении;
ПК 3.2.12. Обеспечивать своевременный качественный ремонт и модернизацию оборудования и трубопроводов нефтегазоперекачивающих станции;
ПК 3.2.13. Контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях предприятия и правил эксплуатации оборудования газонефтепроводов и газонефтехранилищ;
ПК 3.2.14. Составлять заявку на получение материалов, запасных частей и инструментов для проведения всех видов ремонта;
ПК 3.2.15. Контролировать качество и технологию ремонтных работ;
ПК 3.2.16. Вносить изменения в техническую документацию в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства;
ПК 3.2.17. Контролировать нормы расхода сырья, вспомогательных материалов и реагентов, качество сырья и конечных продуктов;
ПК 3.2.18. Контролировать соблюдение высокого качества продукции, сокращение материальных и трудовых затрат;
ПК 3.2.19. Контролировать и регулировать технологические параметры насосов и компрессоров;
ПК 3.2.20. Участвовать в проверке работы оборудования на техническую точность и в установлении оптимальных режимов работы оборудования;
ПК 3.2.21. Знать классификацию приборов, определение всех видов погрешностей, виды автоматической системы контроля;
ПК 3.2.22. Вести технологический расчет нефтепроводов при последовательной перекачке нефтей и нефтепродуков;
ПК 3.2.23. Разрабатывать под руководством более квалифицированного специалиста прогрессивные технологические процессы нефтегазотранспортирующих управлении;
ПК 3.2.24. Участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению новых технологических процессов и режимов производства;
ПК 3.2.25. Проводить инструктаж по технике безопасности и охране труда в подразделении;
ПК 3.2.26. Выполнять требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдать нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.

КҚ 3.2.5. Машина бөлшектерінің жұмыс қабілеттілігіне қойылатын негізгі талаптарды және есептерді қолдану;
КҚ 3.2.6. Мұнай мен газды тасымалдау өнеркәсібі жабдықтарының бөлшектері үшін құйманы оның жұмыс жағдайына байланысты таңдау;
КҚ 3.2.7. Технологиялық процестің картасын және басқа технологиялық құжаттарды құрастыру;
КҚ 3.2.8. Мұнай мен газды дайындау және алыс қашықтыққа айдау жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 3.2.9. Магистралді мұнай құбырының жұмыс режимін реттеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
КҚ 3.2.10. Мұнайгаз айдау станциясының жабдықтарының және құбырларының апатсыз жұмысын қалыптастыру;
КҚ 3.2.11. Мұнай мен газды тасымалдау басқармасының технологиялық қондырғыларына қызмет көрсету;
КҚ 3.2.12. Мұнайгаз айдау станциясының жабдықтары мен құбырларын мерзімді сапалы жөндеуді және жетілдіруді қамтамасыз ету;
КҚ 3.2.13. Мекеменің өндірістік бөлімшелеріндегі технологиялық тәртіпті, мұнайгаз құбырлары мен газ сақтағыштардың жабдықтарын пайдалану ережелерін сақтауды бақылайды;
КҚ 3.2.14. Жөндеу жұмыстарының барлық түріне қажетті құралдарға, материалдарға және бөлшектерге сұраныс дайындау;
КҚ 3.2.15. Жөндеу жұмысының технологиясын және сапасын бақылау;
КҚ 3.2.16. Технологиялық процестің және өндіріс режимінің түзетілуіне байланысты техникалық құжаттарға өзгеріс енгізу;
КҚ 3.2.17. Шикізаттың, қосымша материалдың және реагенттердің жұмсалу нормасын, шикізат пен соңғы өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 3.2.18. Өнімнің жоғары сапасын сақтауды, материалдық және еңбек шығындарын азайтуды бақылау;
КҚ 3.2.19. Сораптар және компрессорлардың технологиялық параметрлерін бақылау және реттеу;
КҚ 3.2.20. Жабдықтардың жұмысының техникалық дәлдігін және тиімді жұмыс режимін қабылдауға және тексеруге қатысу;
КҚ 3.2.21. Аспаптар жіктелуін, барлық ауытқу түрлерінің анықталуын, автоматты бақылау жүйесі түрлерін білу;
ҚК 3.2.22. Мұнайды және мұнай өнімдерін тізбекті айдау кезіндегі мұнай құбырларының технологиялық есебін жүргізу;
КҚ 3.2.23. Мұнайгаз тасымалдау басқармасының жаңа технологиялық процестерін жоғары білікті маманның басшылығымен дайындау;
КҚ 3.2.24. Технологиялық жабдықтарды сынауға, жаңа технологиялық процестер мен өндірістік режимді игеру және тексеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу;
КҚ 3.2.25. Бөлімшелерде техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау бойынша инструктаж өткізу;
КҚ 3.2.26. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғаудың нормативтік актыларының талаптарын орындау, жұмысты орындаудың қауіпсіз әдістері мен нормаларын сақтау.

3. Специалист среднего звена
3.3.
080503 3 – Механик
ПК 3.3.1. Выполнять расчет деталей машин: на прочность, жесткость, износостойкость, теплостойкость;
ПК 3.3.2. Пользоваться справочной литературой при выборе режимов термической и химико-термической обработки материалов;
ПК 3.3.3. Определять рабочие параметры стальных труб для технологических трубопроводов;
ПК 3.3.4. Составлять схемы основных объектов нефтебаз и газохранилищ;
ПК 3.3.5. Подготавливать для работы оборудования трубопроводов нефтеперекачивающих станций;
ПК 3.3.6. Организовать учет трубопроводов и всех видов оборудования;
ПК 3.3.7. Подготавливать календарный план осмотров, проверок и ремонт оборудования и трубопроводов;
ПК 3.3.8. Организовать учет и списание морально устаревшего оборудования;
ПК 3.3.9. Подготавливать заявки на капитальный ремонт и получение материалов, запасных частей, инструмента для проведения всех видов ремонта оборудования;
ПК 3.3.10. Составлять графики ремонтных работ магистрального трубопровода, обосновать выбор методов ремонта;
ПК 3.3.11. Организовать учет выполненных работ по ремонту технологического оборудования;
ПК3.3.12. Обеспечивать своевременный и качественный ремонт и модернизацию оборудования и трубопроводов;
ПК 3.3.13. Контролировать за правильностью эксплуатации оборудования и трубопроводов;
ПК 3.3.14. Осуществлять техническое обслуживание насоса и вспомогательного оборудования насосной станции;
ПК 3.3.15. Осуществлять технический надзор за состоянием защитных устройств технологических трубопроводов и оборудования;
ПК 3.3.16. Определять оптимальные параметры трубопровода, расположение перекачивающих станций по трассе трубопровода, режимов перекачки;
ПК 3.3.17. Обеспечивать и контролировать соблюдение правил техники безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования нефтебаз и газохранилищ;
ПК 3.3.18. Осуществлять техническое обслуживание компрессора и вспомогательного оборудования компрессорной станции;
ПК 3.3.19. Проводить механический способ обезвоживания и обессоливания нефти;
ПК 3.3.20. Выбирать материалы для конструкции и оптимальную толщину тепловой изоляции нефтепроводов;
ПК 3.3.21. Определять производительность нефтепровода с установленной промежуточной станцией;
ПК 3.3.22. Управлять работой оборудования, применяемой при перекачке нефти и газа;
ПК 3.3.23. Прочитать принципиальную и структурную схему подстанции и схемы релейной защиты оборудования;
ПК 3.3.24. Организовать мероприятия по уменьшению количества смеси при последовательной перекачке;
ПК 3.3.25. Разрабатывать и внедрять мероприятия по предупреждению аварий и производственного травматизма;

3. Орта буын маманы
3.3. 080503 3-Механик
КҚ 3.3.1. Машина бөлшектерін беріктікке, төзімділікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептеуді орындау;
КҚ 3.3.2. Материалдарды термиялық және химиялық-термиялық өңдеудiң режимін анықтама оқулықтан таңдау;
КҚ 3.3.3. Технологиялық құбырлар үшін болат құбырларды қолданудың жұмыстық параметрлерін анықтау;
КҚ 3.3.4. Мұнай базалары мен газ сақтағыштардың негізгі объектісі схемасын құру;
ПК 3.3.5. Мұнай айдау станциясының жабдықтары мен құбырларын жұмысқа дайындау;
ПК 3.3.6. Барлық жабдықтардың және құбырлардың есебін ұйымдастыру;
КҚ 3.3.7. Жабдықтарды және құбырларды қараудың, тексерудің және жөндеудің календарлық жоспарын дайындау;
КҚ 3.3.8. Тозған жабдықтардың есебін және есептен шығаруды ұйымдастыру;
КҚ 3.3.9. Жабдықтарды күрделі және басқа да жөндеу жұмыстарының барлық түрлерін жүргізу үшін материалдар, артық бөлшектер, құралдар алуға сұраныс дайындау;
КҚ 3.3.10. Магистральді құбырларды жөндеу жұмысының кестесін құру, жөндеу әдістерін таңдауды негіздеу;
КҚ 3.3.11. Технологиялық жабдықтарды жөндеу бойынша орындалған жұмыстың есебін ұйымдастыру;
КҚ 3.3.12. Жабдықтарды және құбырларды мезгілімен және сапалы жөндеуді және модернизациялауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.13. Жабдықтарды және құбырларды дұрыс пайдалануды бақылау;
КҚ 3.3.14. Сорапқа және сорап станциясының көмекші жабдықтарына техникалық қызмет көрсету;
КҚ 3.3.15. Технологиялық мұнайгаз құбырларын және жабдықтарын қорғау құрылғыларының жағдайына техникалық бақылауды іске асыру;
КҚ 3.3.16. Құбырдың тиімді параметрлерін, құбыр трассасы бойында айдау станцияларын орналастыру, айдау режимін анықтау;
КҚ 3.3.17. Мұнай базалары және газ сақтағыштардың жабдықтарын пайдалану кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін бақылау және қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.18. Компрессорларға және компрессор станциясының көмекші жабдықтарына техникалық қызмет көрсету;
КҚ 3.3.19. Мұнайды сусыздандыру және тұзсыздандырудың механикалық тәсілін жүргізу;
КҚ 3.3.20. Мұнай құбырын жылулық оқшаулаудың тиімді қалыңдығын және оған материалдар конструкцияларын таңдау;
КҚ 3.3.21. Аралық станция тоқтап қалған кездегі мұнай құбырының өнімділігін анықтау;
КҚ 3.3.22. Мұнай мен газды айдау кезінде қолданылатын жабдықтардың жұмысын басқару;
КҚ 3.3.23. Кіші станция және релелік қорғаудың принципиальдық және құрылымдық сызбасын оқу;
КҚ 3.3.24. Тізбекті айдау кезінде қоспаның мөлшерін азайту шараларын ұйымдастыру;
КҚ 3.3.25. Өндірістік жарақаттану және апатты жағдайдың алдын алу шараларын жасақтау және енгізу;

ПК 3.3.26. Выполнять технические задачи в области исследований и разработки новых видов и типов оборудования и трубопроводов;
ПК 3.3.27. Разрабатывать мероприятия по снижению трудоемкости и себестоимости ремонта и улучшению его качества;
ПК 3.3.28. Разрабатывать мероприятия по увеличению срока службы оборудования и трубопроводов.
ПК 3.3.29. Оценивать структуру кадров, рассчитывать производительность труда.
Приложение 813
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 813 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0806000 – Испытание скважин на нефть и газ
Квалификации:

КҚ 3.3.26. Жабдықтардың және құбырлардың жаңа типтері мен түрлерін жетілдіру мен зерттеудің техникалық шарттарын орындау;
КҚ 3.3.27. Жөндеудің өзіндік құнын және қиындығын төмендету және сапасын жақсарту шараларын жасақтау;
КҚ 3.3.28. Жабдықтардың және құбырлардың жұмыс мерзімін ұзарту шараларын жасақтау;
КҚ 3.3.29. Кадрлар құрылымына баға беру, еңбек өнiмдiлiгiн есептеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 813-қосымша
Ескерту. Бұйрық 813-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру бейіні және коды: 0800000 – Мұнай газ және химиялық өндірісі
Мамандығы: 0806000 – Скважиналарды мұнай мен газға сынау

ПК2.1.4.
ПК2.2.4.
ПК2.3.4.
ОПД 05
Технология металлов и конструкционных материалов.
Строение и свойства металлов.
Основы теории сплавов.
Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- роль металлургии, пути и перспективы ее развития;
- способы получения чугуна, стали, меди, титана, аллюминия;
- основные показатели работы плавильных агрегатов;
- влияние черной и цветной металлургии на окружающую среду и пути уменьшения вредных выбросов;
- основные свойства металлов;
- применение сталей для оборудованиянефтегазовой промышленности;
- классификацию сталей по химическому составу, назначению, качеству и характеру при разливке;
- классификацию, маркировку и применение литейного чугуна, его достоинство;
- режим и технику проведения каждого вида термической и химико-термической обработки;
- влияние легирующих элементов на структуру, свойства и термическую обработку сталей;
- производства порошковой металлургии;
- применение неметаллических изделий;
- правила охраны труда и техники безопасности при выполнении сварочных работ.
Умения:
- пользоваться инструментами, графически изображать схемы;
- исследовать строения металлов;
- находить способы получения сплавов;
- определять по микроструктуре тип чугуна и структуру металлической основы;
- выбирать термическую или химико-термическую обработку деталей заданных марок сталей, исходя из требуемых свойств;
- пользоваться справочной литературой по выбору режимов термической и химико-термической обработки;
- выбирать марки сталей для различных деталей, исходя из условий их работы;
- определять маркировку труб в нефтегазовой промышленности по группам прочности.
ПК2.1.3.
ПК2.2.3
ПК2.3.3.
ОПД 06
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология.
Основы общей геологии. Земля и вселенная.
Общая характеристика и строение земли.
Минералы земной коры. Горные породы.
Физическая жизнь земной коры.
Краткий очерк исторической геологии.
Основы геологии нефти и газа.
Нефть и природный газ. Условия залегания нефти, природного газа и пластовой воды в земной коре.
Нефтегазоносные провинции.
Поиски и разведка нефтяных и газовых месторождений.
Методы,этапы и стадии поисково-разведочных работ.
Нефтегазопромысловая геология.
Методы изучения разрезов итехнического состояния скважин.
Методы геологического изучения залежей нефти и газа по данным бурения.
Режимы залежей нефти и газа.
Геологические основы разработки нефтяных и газовых месторождений.
Методы подсчета запасов нефти и газа.
Геолого-промысловый контроль за разработкой нефтяных и газовых месторождений.
Охрана недр и окружающей среды.
Знания:
- строение Солнечной системы, положение Земли в космическом пространстве;
- характеристику Солнца, планет и малых тел Солнечной системы, галактик, строение Вселенной;
- физические свойства минералов, шкалу Мосса, классификацию по химическому составу;
- происхождение различных типов горных пород;
- процессы, приводящие к разрушению минералов и горных пород и образования новых;
- понятие геосинклинали и платформы;
- процессы магматизма и метаморфизма, явления землетрясения;
- эры и периоды истории Земли;
- развитие тектонических движений и органического вида Земли;
- состав и физические свойства нефти;
- компонентный состав и физические свойства газа, конденсата;
- методику размещения поисковых и разведочных скважин на различных типах залежей;
- сущность геофизических и геохимических методов исследования скважин;
- особенности разработки газовых и газоконденсатных месторождений;
- стадии разработки нефтяных и газовых залежей;
- промысловые исследования в нефтегазовых скважинах;
- задачи охраны недр при бурении скважин и в процессе их разработки, организации службы по охране недр и окружающей среды.
Умения:
- распознавать по внешним признакам главные породообразующие минералы;
- определять по внешним признакам осадочные породы, встречающиеся в процессе бурения;
- ориентироваться в видах разрушения деятельности на поверхности земной коры;
- определять характеристику структуры, складки, тип разрывного нарушения залегания пластов по геологическим графикам;
- ориентироваться в относительном возрасте горных пород;
- определять пористость и проницаемость пород коллекторов;
- определять предполагаемое давление и температуру в залежах, в зависимости от глубины;
- читать карту нефтегазоносных провинций;
- производить оценку эффективности геологоразведочных работ на основании их основных показателей;
- строить и читать геологическую графику;
- производить подсчет запасов нефти и газа;
- интенсифицировать методы при освоении скважины с учетом физико-литологических особенностей пластов.

КҚ2.1.4.
КҚ2.2.4
КҚ2.3.4.
ЖКП 05
Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар.
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың негізгі теориясы. Көміртекті болаттар. Болатты термиялық және химиялық өңдеу. Легiрленген болат. Шойын.
Ұнтақ материалдар. Қатты қорытпалар.
Түсті металл қорытпалары. Негізгі ерекше қасиетті қорытпалар. Металдар коррозиясы. және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдар қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу, пайка және металды термиялық кесу.
Металды кесу арқылы өңдеу. Электрлі өңдеу тәсілдері.
Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар. Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары.
Жаңа прогрессивті технологиялық құрылымды материалдары.
Білімдер:
- металургияның ролiн, даму жолы мен перспективасы;
- шойының, болаттың, мыстың, титанның, алюминийдiң алу тәсiлiн;
- балқытушы агрегаттың негiзгi көрсеткiшi;
- қара және түрлi-түстi металлургияның қоршаған ортаға әсер етуi және зияны, қалдықтардың лақтыруын азайту жолдары;
- металдардың негiзгi қасиеттерi;
- мұнайгаз өндірісі жабдықтарын дайындауға арналған болаттардың қолданылуы;
- болаттың химиялық құрамы, жіктелуі, қолданылуы, сапасы, құю сапасына қарай жіктелуі;
- құйма шойындардың жіктелуі, маркалары және қасиетi мен артықшылықтары;
- әртүрлi термиялық және химия-термиялық өңдеуді жүргізу режимі мен техникасы;
- легiрленген элементтердiң болаттардың құрылымына, термиялық өңдеуге және қасиеттерiне әсерi;
- ұнтақ металлургия өндірісі;
- металл емес бұйымдардың қолданылуы;
- пісіру жұмыстары кезіндегі еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі ережелері.
Іскерліктер:
- құрал-саймандардың қолданылуын, графикалық сызбаны құрастыру;
- металдардың құрылысын зерттеу;
- қорытпаларды алу әдiстерiн табу;
- шойынның структурасын металдық негiзде және микроструктуралық типте анықтау;
- қажеттi қасиеттердi ескере отырып, берiлген болат маркасына байланысты, термиялық және химиялық-термиялық өңдеудi таңдау;
- химия-термиялық өңдеудегi режимдердi анықтамалық әдебиеттерден таңдау және қолдану;
- әртүрлi деталдар үшiн, жұмыс жағдайына байланысты, болат маркаларын таңдау;
- мұнайгаз өнеркәсібінiң жабдықтарының маркаларын берiктiк тобына байланысты анықтау.
КҚ2.1.3.
КҚ2.2.3.
КҚ2.3.3
ЖКП 06
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілік геологиясы.
Жалпы геология негіздері. Жер және ғарыш.
Жердiң жалпы сипаттамасы және оның құрылымы. Жер қыртысының минералдары.
Тау жыныстары.Жер қыртыстарының физикалық өмiрi.Тарихи геологияның қысқаша очеркi.
Мұнай және газ геологиясы негiздерi.
Мұнай және табиғи газ. Жер қыртысындағы қабат сулары және табиғи газ, мұнайдың жату жағдайлары. Мұнай-газ провинциялары.
Мұнай және газ кенорындарын iздеу және барлау.
Iздеу-барлау жұмыстарының әдiстерi, сатылары мен кезеңдерi.Мұнай-газ кәсiпшiлiк геологиясы.
Тiлiктердi және скважиналардың техникалық жағдайын оқып бiлу әдiстерi.
Мұнай және газ кенiштерiн бұрғылау мәліметтері бойынша геологиялық оқу әдiстерi.
Мұнай және газ кенiштерi режимдерi.
Мұнай және газ кенорындарын игерудiң геологиялық негiздерi.
Мұнай және газ қорларын есептеу әдiстерi.
Мұнай және газ кенорындарын игерудiң геологиялық-кәсiпшiлiктiк бақылау.
Қоршаған орта және жер қойнауын қорғау.
Білімдер:
- Күн жүйесi құрылымын, космос кеңестiгiндегi Жердiң орны;
- Күн сипаттамасын, планета және Күн жүйесiнiң кiшi денелерiн, галактиканы, Ғарыш құрылымы;
- минералдардың физикалық қасиеттерi, химиялық құрамы бойынша классификациясы, салмағы, Мосса шкаласы;
- әртүрлi типтi тау жыныстарының шығуы;
- минералдар мен тау жыныстарының бұзылуына әкелiп соқтыратын процестер;
- платформалар мен геосинклиналь түсiнiгi;
- магматизм және метаморфизм процестерiн, жер сiлкiну құбылыстары;
- жер тарихының периодтары мен эралары;
- жердiң органикалық түрiн және тектоникалық дамуы.
- мұнай, оның құрамы және физикалық қасиеттерi;
- газдың физикалық қасиеттерiнiң қысқаша сипаттамасы және компоненттi құрамы;
- мұнай және газ кенорындарын iздеу және барлауда геологиялық, геофизикалық, геохимиялық зерттеулер;
- iздеу және барлау скважиналарын орналастыру әдiстерi.
- скважиналарды геохимиялық және геофизикалық зерттеу әдiстерi маңызы;
- газды және газ конденсатты кенорындарды игеру ерекшелiктерi;
- мұнай және газ кенiштерiн игеру кезеңдерi;
- мұнай-газ скважиналарындағы кәсiпшiлiктiк зерттеу;
- скважиналарды бұрғылау және оларды игеру кезiнде жер қойнауын қорғау мiндеттерiн, қоршаған ортаны және жер қойнауын қорғау қызметi жұмысын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- сыртқы белгiлерi бойынша басты жыныс құраушы минералдарды тану;
- бұрғылау процесiнде кездесетiн шөгiндi жыныстарды сыртқы белгiлерiмен анықтау;
- жер қыртысы беттерiнде болатын бұзылудың iс-әрекет түрлерiн анықтау;
- геологиялық кесте бойынша, қабаттардың жатысының үзушi бұзылыстарын, қыртыстарын, құрылымдық сипаттамасын анықтау;
- тау жыныстарының салыстырылмалы жасын анықтауды.
- жыныс коллекторларының өткiзгiштiгiн, бостығын анықтау;
- мұнай-газ провинциялар картасын оқу;
- геологиялық-барлау жұмыстарының тиiмдiлiгiн, оның негiзгi көрсеткiштерiне сүйене отырып бағалау;
- геологиялық графиктердi салуын және оны оқып бiлу;
- мұнай және газ қорларын есептеу жүргiзу;
- қабаттардың физикалық-литологиялық ерекшелiктерiн ескере отырып, скважиналарды игеру әдiстерiн жеделдетудi.

ПК2.2.7.
ОПД 07
Основы термодинамики и теплотехники.
Термодинамический процесс. Физическое состояние вещества.
Законы идеальных газов. Смеси жидкостей, паров и газов.
Теплоемкость вещества.I начало термодинамики.
II начало термодинамики. Циклы двигателей внутреннего сгорания и компрессоры.
Циклы паросиловых и холодильных установок. Теплообмен. Формы передачи тепла.
Теплопроводимость. Теплообмен конвекцией, излучением.
Основы теплового расчета теплообменных аппаратов. Основы теплотехники. Схема котельной установки.
Двигатели внутреннего сгорания.
Поршневые ДВС. Применение в нефтяной и газовой промышленности. Газотурбинные установки.
Знания:
- термодинамические процессы, характеристики состояния рабочего тела;
- основные законы идеальных газов;
- основные характеристики газовых смесей;
- виды теплоемкостей, теплоемкость газовых смеси;
- первый закон термодинамики для замкнутой системы и потока газа;
- сущность энтропии, второй закон термодинамики;
- формы передачи тепла и их применение;
- теплопроводность, зависимость коэффициента теплопроводности от различных факторов;
- конвективный теплообмен, факторы влияющие на коэффициент теплоотдачи; особенности конвективного теплообмена;
- принцип действия основных типов теплообменных аппаратов;
- виды топлива для котельных установок;
- конструкции и характеристики котлов, схемы котельных установок;
- классификацию и общее устройство ДВС; принцип действия; виды топлива, применяемые в ДВС;
- общее устройство газотурбинных двигателей;
- сущность дросселирования, конструкции сопел и диффузоров;
- устройство и принцип действия поршневых, центробежных и осевых компрессоров;
- схему паросиловой установки, работающей по циклу Ренкина;
- теоретический цикл поршневых ДВС, циклы газотурбинных установок;
- особенности теплопередачи через плоские, цилиндрические, одно- и многослойные стенки;
- основные технико-экономические показатели работы теплосиловых установок.
Умения:
- применять уравнения состояния идеальных и реальных газов при решении практических задач;
- выполнять практические расчеты по теплоемкости газов и их смесей;
- производить расчеты термодинамических процессов;
- определять термодинамический КПД паросиловой установки;
- определять коэффициент теплоотдачи различными методами;
- выполнять расчеты теплопередачи;
- выполнять расчет рекуперативного теплообменника;
- производить расчет топлива и процесса горения:
- определять по таблицам и диаграммам температуру и действие водяных паров;
- решать практические задачи по определению скорости истечения газа и пара при дросселировании;
- определять мощность привода компрессора и число ступеней сжатия;
- выполнять практические расчеты стационарной теплопроводности в одно- и многослойных стенках.

КҚ2.2.7.
ЖКП 07
Термодинамика негізі және жылу техникасы.
Термодинамикалық процестер. Заттардың физикалық күйі.
Идеал газдардың заңдары.Сұйық, бу, газ қоспалары.
Заттың жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың бiрiншi бастамасы.
Термодинамиканың екiншi бастамасы.
Іштен жану қозғалтқыш циклдар және компрессорлар.
Бу күшi бар және мұздатқыш қондырғылар циклдерi.Жылу алмасу. Жылу берiлу формалары.Жылу өткiзгiштiк.
Конвекция және сәулелену арқылы жылу алмасу.
Жылу алмасу аппараттарының жылулық есептеу негiздерi. Жылу техникасы негізі. Бу қазаны қондырғысының сызбасы.
Іштен жану қозғалтқыштары.Поршеньдi iштен жану қозғалтқыштары. Мұнай- газ өнеркәсібінде қолданылуы.Газ турбиналық қондырғылар.
Білімдер:
- термодинамикалық процестерді, жұмыс денесінің күй сипаттамалары;
- идеал газдардың негізгі заңдары;
- газ қоспаларының негізгі сипаттамалары;
- жылу сыйымдылықтың түрлерін, газ қоспасының жылу сыйымдылығы;
- тұйық жүйелер және газ ағыны үшін термодинамиканың бірінші заңы;
- энтропияның маңызын, термодинамиканың екінші заңы;
- жылуөткізгіштік, жылу өткізгіштік коэффициентінің әр түрлі факторларға байланыстылығы;
- конвективті жылуалмасу, жылу берілу коэффициентіне әсер ететін факторлар, конвективті жылу алмасу ерекшелігі;
- жылу алмасу аппараттарының негізгі типтерінің жұмыс істеу принциптері;
- бу қазаны үшін отын түрлері;
- қазандардың сипаттамасы мен құрылысын, бу қазандары қондырғыларының сызбасы;
- іштен жану қозғалтқышының құрылысын, жіктелуін, жұмыс істеу принципін, ІЖД қолданылатын отындардың түрлері;
- газтурбинді қозғалтқыштардың жалпы құрылысы;
- дросселдеудің маңызы, түтіктер мен диффузорлардың құрылысы;
- поршенді, ортадан тепкіш және осьті компрессорлардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері;
- Ренкин циклі бойынша жұмыс істейтін букүштік қондырғылардың схемасы;
- поршеньді іштен жану қозғалтқышының теориялық циклін, газтурбинді қондырғылардың циклі;
- жазық, цилиндрлі, бір және көп қабатты қабырғалар арқылы жылу берілу ерекшеліктері;
- жылукүштік қондырғылар жұмысының негізгі технико-экономикалық көрсеткіштері.
Іскерліктер:
- идеал және нақты газдың күй теңдеулерін практикалық есептерді шешуде қолдану;
- газ және газ қоспаларының жылу сыйымдылықтары бойынша практикалық есептеулерді жүргізу;
- термодинамикалық процесс есептерін шығару;
- бу күштік қондырғылардың ПӘК анықтау;
- әр түрлі әдістер бойынша жылу берілу коэффициентін анықтау;
- жылу берілу есептеулерін жүргізу;
- рекуперативті жылуалмастырғыштың есептеулерін жүргізу;
- отын және жану процесінің есептеулерін жүргізу;
- су буының диаграммалары және кестелері бойынша жылу мен жұмысты анықтау;
- дроссельдеу кезінде газ және будың ағу жылдамдығын анықтау бойынша практикалық есептерді шешу;
- компрессор жетегінің қуатын және сығу сатысының санын анықтау;
- бір және көп қабатты қабырғалар арқылы стационарлы жылуөткізгіштік есептеулерін орындау.

ПК2.1.7.
ОПД 09
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Производственная структура предприятия.
Материально-техническая база и средства предприятия.
Кадры и производительность труда. Организация оплаты труда.
Прибыль, рентабельность, конкурентоспособность.
Технико-экономические показатели деятельности предприятий и их структурных подразделений.
Себестоимость выпускаемой продукции.
Повышение эффективности производства.
Основы организации управления производством.
Основы планирования на предприятиях нефтегазовой отрасли.
Знания:
- производственная структура предприятия;
- материально – техническую базупредприятия нефтегазовой промышленности;
- классификацию основных фондов;
- структуру кадров и производительность труда;
- содержание себестоимости работ испытанию скважин на нефть и газ;
- методы расчета отдельных статей калькуляции себестоимости работ по испытанию скважин на нефть и газ;
- основные направления научно-технического прогресса в процессе испытания скважин на нефть и газ;
- современные установки по испытанию скважин на нефть и газ;
- методику расчета экономической эффективности от внедрения новой техники и технологии;
- пути снижения и удешевления себестоимости работ по испытанию скважин на нефть и газ.
Умения:
- давать оценку структуры кадров;
- рассчитывать производительность труда;
- рассчитывать сдельную расценку, фонд оплаты труда рабочих;
- рассчитывать численность рабочих;
- рассчитывать сдельную расценку, фонд оплаты труда бригады;
- рассчитывать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения;
- самостоятельно работать с информационно-технической литературой;
- составить схему;
- составить калькуляцию себестоимости работ по испытанию скважин на нефть и газ;
- пользоваться нормативными документами на работы по испытанию скважин на нефть и газ.
БК2
ПК2.3.9
ОПД 10
Основы автоматизации производства и АСУТП.
Основы метрологии. Общие сведения об измерительных приборах.
Измерения давления. Измерение температуры.
Измерение расхода количества жидкости и газа.
Измерение уровня жидкости.
Технические средства систем автоматического регулирования.
Автоматизация, телемеханизация промыслов.
Функциональные системы автоматизации технологических процессов.
Телемеханизация технологических процессов добычи нефти и газа.
Автоматизированные системы управления и АСУТП добычи, сбора и подготовки нефти, газа и воды.
Автоматизированные системы управления предприятий.
Знания:
- определения измерения технологических параметров;
- метрологические характеристики приборов;
- определения контрольно-измерительных приборов и измерительной системы;
- общее устройство и принцип действия установки для измерения самопроизвольной поляризации в скважине;
- методы измерения удельного сопротивления водных растворов, горных пород и полезных ископаемых;
- типы обычных каротажных зондов;
- формулы определения потенциалы электродов;
- назначение каротажных станции, способ непосредственного измерения ?U;
- измерение ?U в каротажных осциллографах;
-особенности и другие типы каротажных станции;
- вспомогательные блоки и узлы каротажных станций и характеристики;
- системы автоматического регулирования и предъявляемые к ним требования;
- классификацию, устройство и принцип действия датчиков глубин, натяжения кабеля, скорости переменного кабеля, магнитных зондов для отметки меток;

КҚ2.1.7.
ЖКП 09
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Кәсіпорынның өндiрiстiк құрылымы.
Кәсiпорынның материалдық- техникалық базасы және қаржылары.
Кадрлар және еңбек өнiмдiлiгi. Еңбек ақыны ұйымдастыру.
Пайда, бәсекеге қабілеттілік және рентабельдiк.
Өндiрiстiк кәсiпорынның және оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметтерiнiң технико-экономикалық көрсеткiштерi.
Өндірілген өнімдердің өзіндік құны.
Еңбекті ұйымдастыру және мөлшерлеу.
Нарықтық экономика жағдайында ҚР бағаны және салықты ұйымдастыру.
Өндірістің техникалық дамуы. Өндірістің тиімділігін көтеру. Кәсіпорынды және шаруашылықты басқару. Өндірістің тиімділігін арттыру. Өндірісті басқаруды ұйымдастыру негіздері. Мұнай – газ саласы мекемелерін жоспарлау негізі.
Білімдер:
- кәсіпорынның өндiрiстiк құрылымы;
- мұнай-газ өндірісі басқармасының өндірістік құрылымы;
- кәсiпорынның материалдық- техникалық базасы және қаржылары;
- негізгі қорларды жіктеу;
- скважиналарды мұнай және газға сынау жұмыстарының өзіндік құнының құрылымы;
- скважиналарды мұнай және газға сынау жұмыстарының өзіндік құнының калькуляциясының негізгі баптарының есептеу әдісттері;
- скважиналарды мұнай және газға сынау процесі кезіндегі ғылыми-тхникалық прогрестің негізгі бағыттары;
- скважиналарды мұнай мен газға сынау бойынша қазіргі қондырғыларды;
- жаңа техника мен технологияны еңгізу шараларының экономикалық тиімділігінің есебін;
- скважиналарды мұнай мен газға сынау жұмыстарының өзіндік құнын арзандату жолдарын;
Іскерліктер:
- мамандар құрылымына баға беру;
- еңбек өнiмдiлiгiнiң өсiмiн, бригаданың еңбек ақысын есептеу;
- жұмысшы санын есептеу;
- бригаданың еңбекке ақы төлеу қорын, кесімді еңбек ақыны есептеу;
- калькуляцияның бөлек баптары бойынша шығындарды есептеу;
- оперативті жоспар көрсеткіштерінің есебі, сол бойынша тәжірибиелік шешімдерді қабылдау;
- ақпараттық-техникалық әдебиеттермен өзбетімен жұмыс жасау;
- схемаларды құрастыру;
- скважиналарды мұнай мен газға сынау жұмыстарының калькуляциясын құру;
- скважиналарды мұнай мен газға сынау жұмыстарының нормативті құжаттарымен пайдалану.
БҚ2
КҚ2.3.9.
ЖКП 10
Өндірісті автоматтандыру негізі және ТПБАЖ.
Метрология негiздерi. Өлшеу аспаптары туралы жалпы мағлұмат.
Қысымды өлшеу. Температураны өлшеу.
Сұйықтық және газ шығынын өлшеу.
Сұйықтық деңгейін өлшеу.
Мұнай және газ кәсiпшiлiктерi объектiлерiн автоматтандырудың техникалық құралдары.
Кәсіпшілікті телемеханизацияландыру және автоматтандыру.
Технологиялық процестерді автоматтандырудың функциональдық жүйесі.
Мұнай мен газ өндірудің технологиялық процестерін телемеханикаландыру.
Мұнайды, газды және суды өндіру жинау және дайындауды басқарудың автоматтандырылған жүйесі және ТПБАЖ.
Мекемені басқарудың автоматтандырылған жүйесі.
Білімдер:
- технологиялық параметрлердiң өлшемiн анықтауы;
- аспаптардың метрологиялық сипаттамалары;
- өлшеу жүйесi және бақылау-өлшеу аспаптарының анықтамасы;
- скважинадағы өзіндік полярлануды өлшеуге арналған қондырғының құрылысы мен әрекет принципі;
- тау жыныстарының және пайдалы қазбалардың сулы ерітінділерінің меншікті кедергісін өлшеу әдістерін;
- каротажды зондтардың типін;
- электродтар потенциалын анықтайтын формулалар;
- каротажды станциялардың қызметі, ?U өлшеу әдістері, ?U каротажды осцциллографта өлшеу;
- каротажды станциялардың басқа типтері және ерекшеліктері;
- каротажды станцияның қосалқы бөліктері мен түйіндері және сипаттамалары;
- автоматты реттеу жүйесі және оларға қойылатын талаптар;
- тереңдік, кабельді тарту, айнымалы кабель жылдамдығының, белгі салатын магнитті зонд датчиктерінің жіктелуін, әрекет принципі;

- структуру телемеханической системы, устройство и принцип действия автоматических каротажных станции типа СКВ-69 с каротажным осциллографом НО 17 и релейным пульсатором;
- особенности автоматической электронной каротажной станции АЭКС;
- использование средств вычислительной техники;
- сущность автоматизированной системы управления;
- классификацию и обеспечение АСУ;
- подсистемы АСУТП их назначение и функции.
Умения:
- определять пригодность приборов к эксплуатации;
- выбирать приборы для измерения параметров в процессе испытания скважин;
- определять пригодность термометра к эксплуатации по результатам проверки;
- определить удельное сопротивление горных пород и полезных ископаемых;
- составлять функциональную схему системы автоматического регулирования;
- настраивать регулятор и задавать величину его регулируемому параметру;
- пользоваться вычислительной техникой при проведении практических расчетов в испытании;
- выбирать оптимальной объем информации для систем АСУТП;
- измерять пластовое давление и физические параметры пласта;
- определять потери в скважине частей датчиков при авариях;
- использовать данные глубинных параметров для повышения эффективности каротажных работ.
ПК2.1.8.
ПК2.2.8
ОПД 11
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Общие вопросы охраны труда.
Понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению.
ПДК вредных веществ в воздухе.
Производственная санитария.
Первая помощь при поражении электротоком. Техника безопасности при эксплуатации скважин.
Безопасные мероприятия при эксплуатации фонтанных и компрессорных месторождений.
Понятие пожарной опасности.
Средства пожаротушения. Огнетушители.
Пожарная защита при эксплуатации нефтяных и газовых скважин.
Наука - промышленной экологии. Охрана воздушного бассейна.
Охрана водного бассейна и земельных недр.
Схема комплексного воздействия на природную среду нефтяной и газовой промышленности
Знания:
- Законы Республики Казахстан об охране труда;
- правила инструктажа по охране труда;
- правила безопасности при испытании нефтяных и газовых скважин;
- причины возникновения пожаров;
- организацию службы пожарной охраны;
- основные источники загрязнения окружающей среды;
- мероприятия по снижению вредных выбросов в атмосферу и образования сточных вод;
- условия, определяющие несчастные случаи;
- отличие производственного травматизма от профессиональных заболеваний;
- сущность и цели основных методов анализа производственного травматизма;
- меры безопасности при обслуживании электроустановок промыслов;
- классификацию опасных и вредных производственных факторов при испытаний нефтяных и газовых скважин;
- значение рационального освещения на территории предприятия;
- основные требования производственной санитарии на объектах работы;
- общие требования безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
- основные правила безопасности эксплуатации оборудования и инструмента, технических средств для испытания и опробования пластов;
- меры безопасности оборудования и инструмента при приготовлении бурового раствора;
- меры безопасности при определении физико-химического состава и объема пластового флюида по данным отобранных проб при испытании;
-характеристику материалов и конструкций по степени возгораемости;
- анализ и изучение причин производственного травматизма и профзаболеваний, порядок их расследования, регистрации и учета.
Умения:
- оказывать первую доврачебную помощь;
-пользоваться огнетушителями;
- определять виды загрязняющих вредных веществ;
- пользоваться средствами индивидуальной защиты;
- пользоваться средствами защиты при обслуживании электроустановок;
- применять современные достижения науки и техники в целях рационального использования природных ресурсов;

- телемеханикалық жүйенің құрылымын, СКВ-69 типті НО17 каротажды осциллографы және релелік пульсаторы бар автоматты каротажды станцияның әрекет принципін;
- АЭКС автоматты электронды каротажды станцияның ерекшеліктері;
- есептеу техникасының құралдарын пайдалануды;
- автоматтандырылған басқару жүйесінің маңызын;
- АБЖ жіктелуін және қамтылуын;
- ТПБАЖ жүйелерінің мақсаты мен функциясы;
Іскерліктер:
- аспаптардың пайдалануға жарамдылығын анықтау;
- скважиналарды сынау процесiндегi параметрлердi өлшеу үшiн аспаптарды таңдау;
- термометрлердi салыстыру арқылы бақылаудың нәтижесi бойынша пайдалануға жарамдығын анықтау;
- тау жыныстары мен пайдалы қазбалардың меншікті кедергісін анықтау;
- автоматты реттеу жүйесінің функционалды схемаларын құрастыру;
- реттегішті келтіру және оның реттелетін параметріне мәнін беруді;
- сынау кезінде тәжірибелік есептерді шығарған кезде есептеу техникасын қолдану;
- ТПБАЖ жүйесі үшін ақпараттың тиімді көлемін таңдау;
- қабат қысымын және қабаттың физикалық параметрлерін өлшеу;
- скважинадағы апат кезінде датчик бөліктерінің шығынын анықтау;
- каротажды жұмыстардың тиімділігін арттыру мақсатында тереңдік параметрлерінің берілгендерін пайдалану;
КҚ2.1.8.
КҚ2.2.8.
ЖКП 11
Еңбек қорғау және өндірістік экология негізі.
Еңбек қорғау пәнінің негізгі түсініктері.
Кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттанудың түсiнiктерi және олардың алдын алу шаралары.
Мұнай және газ өндіру объектісіндегі адам денсаулығына зиянды заттар, олардың ауаға жіберілген концентрация шегі (ЖКШ).
Өндiрiстiк санитария.
Электр тоғы соққан жағдайдағы алғашқы көмек.
Скважинаны пайдалану кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Фонтанды және компрессорлы кенорындарын пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Өрт қауіпсіздігі түсінігі.
Өрт сөндiру құралдары. Өндірістік экология ғылымы.
Атмосфераны қорғау.
Су бассейнiн және жер қойнауын қорғау.
Мұнай және газ өндірісінде табиғи ортаға комплексті әсер ету схемасы.
Білімдер:
- ҚР қоршаған ортаны қорғау заңдары;
- еңбек қорғау инструктажы ережелері;
- мұнай және газ скважиналарын сынау жұмысы кезіндегі қауіпсіздік ережелері;
- өрт шығу қаупі;
- өрттен қорғау қызметін ұйымдастыру;
- халықаралық заң актiлерi;
- қоршаған табиғи ортаның негізгі ластану көздерi;
- атмосфераға жіберілетін лас заттарды және қалдық су түзілуін азайту;
- апатты жағдайды анықтау жолдары;
- өндірістік жарақат пен кәсіптік аурудың ерекшеліктері;
- өндірістік жарақатты талдау әдістерінің негізгі мақсаты мен мәні;
- кәсіпшіліктің электр қондырғысына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
- мұнай және газ скважиналарын сынау кезiнде зиянды және апатты өндiрiстiк факторларды топтастыру;
- мекеме территориясының рациональды жарықтану;
- жұмыс объектiлерiнде өндiрiстiк санитарияға қойылатын негiзгi талаптар;
- көтеру-түсiру жұмыстары кезiндегi қауiпсiздiк талаптары;
- қабаттарды сынау және байқап көру үшін қолданылатын техникалық құралдар мен жабдықтарды қауіпсіз пайдаланудың негізгі ережелері;
- бұрғылау ерiтiндiсiн дайындау кезiнде жабдықтарға және аспаптарға қойылатын қауiпсiздiк талаптары;
- алынған сынамалар бойынша қабат флюидінің көлемі мен физико-химиялық құрамын анықтау кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
- конструкциялар мен материалдардың жанғыштық сипаттамасы;
- сәтсiз оқиғаларды, кәсiби аурулардың себептерін талдау, зерттеу, тергеу және есепке алу тәртiбiн;
Іскерліктер:
- зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету;
- өрт сөндiргiштер мен өртке қарсы инвентарьды қолдану;
- зиянды зат түрін анықтау;
- жеке қорғаныш құралдарын пайдалану;
- электр қондырғысына қызмет көрсету кезінде жеке қорғану құралдарын қолдану;
- табиғи ресурстарды тиімді пайдалану үшін ғылым мен техниканың жетістіктерін қолдану;

- Оформлять документации при расследования, регистрации и учете несчастных случаев, составлять акты по форме Н-1, Н-2;
- определять кратность воздухообмена;
- определять уровень концентрации вредных веществ;
- производить контроль воздушной среды.
БК 1
ПК2.1.9.
ПК2.1.14.
ПК2.2.6.
ПК2.3.8.
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин.
Общие сведения о бурении нефтяных и газовых скважин.
Общие сведения о буровом оборудовании и наземных сооружениях.
Схемы расположения наземных сооружений и бурового оборудования.
Подготовительные работы к бурению скважины.
Физико-механические свойства горных пород.
Породоразрушающий инструмент.
Бурильная колонна.
Технология промывки скважин и буровые растворы.
Осложнения в процессе бурения скважин.
Режим бурения скважин. Искривление скважин и бурение наклонных скважин.
Разобщение пластов.
Заканчивание буровых скважин.
Структурно-поисковое бурение. Аварии в бурении.
Знания:
- правила внутреннего распорядка буровой бригады, обязанности членов буровой бригады;
- правила техники безопасности при проведении буровых работ;
- основные и дополнительные операции в процессе бурения скважины;
- основные циклы строительства скважины;
- назначение и устройство буровых долот;
- назначение бурильной колонны и ее составных элементов;
- функции бурового раствора при бурении скважин;
- цель и способы цементирования обсадных колонн;
- виды осложнений при строительстве нефтяных и газовых скважин и их причины;
- причины возникновения различных видов аварии, их классификацию, предупреждение и методы ликвидации;
- технику и технологию работ по бурению скважин, в различных горно-геологических условиях;
- мероприятия по предупреждению осложнений, способы их ликвидации;
- параметры режима бурения, их влияние на показатели работы долот и скорость бурения;
- основные показатели свойств буровых растворов;
- технологическую оснаску обсадных колонн, обсадные трубы для крепления скважин;
- тампонажные материалы и растворы и их основные свойства.
Умения:
- вести технологические документации на буровой;
- составлять заявки на предворительные работы;
- различать способы бурения и выбирать их для конкретных горно-геологических условий;
- расшифровывать условные обозначения буровой установки и оснастки талевой системы;
- выбирать тип долота с учетам физико- механических свойств породы;
- выбирать компоновку низа бурильной колонны;
- определять основные свойства и выбирать буровой раствор;
- выбирать тип аварийного инструмента для ликвидации аварий;
- составлять схемы обвязки оборудования для цементирования скважин;
- проводить анализ производственно- хозяйственной деятельности подразделения;
- определять количество буровых растворов и необходимое количество основных типов химических реагентов для обработки буровых растворов;
- выбирать конструкции скважины;
- рассчитывать обсадную колонну на прочность;
- рассчитывать цементирования обсадной колоны;
- собирать нижную часть обсадной колонны;
- читать типовую схему обвязки устья противовыбросовым оборудованием;
- устанавливать режимы работы буровых насосов;
- составлять план ликвидации аварий.
БК 1
БК 2

- өндiрiстегi жарақат өсiмiн сипаттайтын көрсеткiштердi есептеудi және Н-1, Н-2 формасы бойынша акт толтыру;
- ауа алмасу жиілігін анықтау;
- құралдармен ауадағы зиянды заттардың жiберiлген концентрация шегiн анықтау;
- ауа ортасына бақылау жүргізу.
БҚ1.
КҚ2.1.9.
КҚ2.1.14.
КҚ2.2.6.
КҚ2.3.8.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау техникасы мен технологиясы.
Мұнай-газ скважиналарын бұрғылау туралы жалпы мағлұмат.
Скважиналарды бұрғылау үшiн арналған жер үстi ғимараттары және жабдықтары туралы жалпы мағұлмат.
Бұрғылау жабдықтарының және жер үсті ғимараттарының орналасу сызбасы.
Скважиналарды бұрғылауға дайындық жұмыстары.
Тау жыныстарының физикалық механикалық қасиеттерi.
Жыныс талқандаушы аспап.Бұрғылау тiзбегi.
Бұрғылау ерiтiндiлерi және скважинаны жуу технологиясы.
Скважиналарды бұрғылау процесi кезiнде кездесетiн қиындықтар. Скважиналарды бұрғылау режимі.
Скважиналардың қисаюы және көлбеу скважиналарды бұрғылау.
Қабаттарды айыру. Бұрғылау скважиналарын аяқтау. Құрылымдық-iздеме бұрғылау.
Бұрғылау кезiндегi апаттар.
Білімдер:
- бұрғылау бригадасының ішкі тәртібінің ережесін, бұрғылау бригада мүшелерінің міндеттері;
- бұрғылау жұмыстарын жүргізу кезінде техника қауіпсіздік ережелері;
- скважинаны бұрғылау процесі кезінде негізгі және қосымша операциялары;
- скважинаны құру цикілі;
- бұрғылау қашауларының құрылымын және міндеті;
- бұрғылау тізбегін және оның элементтерінің міндеті;
- скважинаны бұрғылау кезінде бұрғылау ерітіндісінің функциясы;
- кигізбе тізбектерін цементтеу әдістері және мақсаты;
- мұнай және газ скважиналарын бұрғылау кезінде кездесетін қиындықтар түрлері және олардың себептері;
- апаттардың пайда болу себепері олардың сұрыпталуы, ескертуі және жою әдістері;
- әр түрлі тау – геологиялық жағдайға байланысты бұрғылау жұмысының техникасы және технологиясы;
- қиындықтарды ескерту және оларды жою әдістер шаралары;
- бұрғылау тәртібінің параметрлері, олардың қашау жұмысының көрсеткішіне және бұрғылау жылдамдығына әсері;
- бұрғылау ерітіндісі қасиеттерінің негізгі көрсеткіштері;
- кигізбе тізбегінің технологиялық құрлымын, скважинаны бекіту үшін арналған кигізбе құбырлары;;
- шегендеу материалдарын және ерітінділері, олардың негізгі қасиеттері;
Іскерліктер:
- бұрғылау басында технологиялық құжаттарды жүргізу;
- алдын ала жұмыстарға сұраныс құру;
- белгілі тау – геологиялық жағдайға байланысты бұрғылау әдісін таңдау және айыру;
- бұрғылау қондырғысының және таль жүйесінің шартты белгілерін шешу;
- тау жыныстарының физико- механикалық қасиеттерін ескере отырып қашау түрін таңдау;
- бұрғылау тізбегінің төменгі құрылымын таңдау;
- бұрғылау ерітіндісін таңдауды және негізгі қасиеттерін анықтау;
- аппаттарды жою үшін апат аспаптарының түрін таңдау;
- скважинаны цементтеуге арналған жабдықтардың байлау схемасын құру;
- бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметіне талдау жасау;
- бұрғылау ерітіндісінің және оны өңдеу үшін қажетті химиялық реагенттер мөлшерін анықтау;
- скважина құрамын таңдау;
- кигізбе тізбегін беріктікке есептеу;
- кигізбе тізбегінің цементтеуін есептеу;
- кигізбе тізбегінің төменгі құрылымын жинау;
- сағаны шығарып тастауға қарсы жабдықтармен байлаудың типтік сызбасын оқу;
- бұрғылау сорабының жұмыс жасау тәртібін белгілеу;
- апатты жою жоспарын құру.
БҚ1.
БҚ2

ПК2.1.6.
ПК2.1.12.
ПК2.2.13.
СД 02
Техника и технология испытания пластов в разведочных и эксплуатационных скважинах.
Особенности испытания разведочных и эксплуатационных скважин.
Планирование режимов испытания.
Выбор технологических схем и оборудования для испытания скважин в процессе бурения.
Современные технические средства для испытания и опробования пластов и технология их применения в бурящихся скважинах.
Определение параметров пласта по результатам испытаний и опробований объектов в процессе бурения скважин.
Опыт применения испытателей пластов в сложных геолого-технологических условиях.
Информативность метода испытания пластов в процессе бурения скважин.
Знания:
- химический состав и физические свойства пластовых флюидов;
- условия притока нефти и газа к скважинам;
- методы исследования скважин на приток;
- назначение приборов и аппаратов их специфику;
- устройство и принцип действия приборов и аппаратов;
- меры безопасности при спуске в скважину приборов и аппаратов.
- правила и нормы промышленной и пожарной безопасности;
- виды геофизических кабелей;
- принцип работы блок-баланса, датчика глубин, датчика натяжения кабеля;
- виды каротажно-перфораторных подъемников;
- виды автоматических каротажных станций- лабораторий;
- виды прострелочно-взрывных устройств;
- правила техники безопасности при работе с взрывными устройствами;
- типы источников электропитания;
- правила пользования ими, способы заземления;
- особенности испытания разведочных и эксплуатационных скважин;
- методы испытания пластов;
- методику проектирования технологических режимов испытания;
- современные технические средства для испытания и опробования пластов;
- эффективность поисково-разведочных работ при широком использовании испытателей пластов.
Умения:
- подготавливать приборы и аппараты к измерениям;
- определять пластовое давление в разведочной и эксплуатационной скважине;
- определять параметры испытываемого пласта;
- проводить обработку результатов исследования скважин;
- производить контроль технологических параметров работы скважины;
- подбирать оборудование;
-производить ремонт, настройку, регулировку геофизических приборов;
-пользоватся геофизическими кабелями;
- устанавливать режим работы геофизических станций и приборов;
-осуществлять спуск и подъем скважинных приборов;
-применять радиоактивные вещества при радиометрических исследованиях;
- пользоватся источниками электропитания и соблюдать правила пользования ими, способы заземления;
- руководить работой при спуске аппаратуры в скважину и их подъеме;
-предупреждать и ликвидировать возможные аварийные ситуации;
-организовывать и проводить инструктаж рабочих на рабочем месте;
-контролировать правильное и своевременное оформление отчетно-технической документации;
- выбирать технологические схемы и оборудования для испытания скважин в процессе бурения;
- работать совместно с испытателями пластов с опорой и без опоры на забой, спускаемые в скважину на трубах;
- производить расчет физических параметров нефти, газа и пластовых вод.
БК 1
БК 2

КҚ2.1.6.
КҚ2.1.12.
КҚ2.2.13.
АП 02
Барлау және пайдалану скважиналарында қабаттарды сынау техникасы мен технологиясы.
Барлау және пайдалану скважиналарын сынау ерекшеліктері.
Сынау режимін жоспарлау. Бұрғылау процесінде скважиналарды сынауға арналған жабдықтарын және технологиялық сызбаларын таңдау. Қабаттарды сынау және байқауға арналған қазіргі заман техникалық құралдарды және оларды бұрғыланып жатқан скважиналарда қолдану технологиясы. Скважиналарды бұрғылау процесінде объектілерді сынау және байқау қорытындысы бойынша қабаттың параметрлерін анықтау.
Сынауға алынған сынаманың берілгені бойынша қабаттық флюидтердің физикалық-химиялық құрамы мен көлемін анықтау.
Күрделі геологиялық-технологиялық жағдайларда қабаттарды сынақ өткізушілерді пайдалану тәжірибесі. Скважиналарды бұрғылау процесінде қабаттарды сынаудың ақпараттық әдісі.
Білімдер:
- қабат сұйықтарының химиялық құрамын және физикалық қасиеттерi;
- скважиналарға мұнай және газдың ағу шарты;
- ағуға арналған скважиналарды зерттеу әдістері;
- аспаптар мен аппаратардың қолдану;
- аспаптар мен апараттардың құрылысы және жұмыс принципі;
- аспаптар мен апараттарды скважинаға түсіру кезіндегі қауіпсіздігі;
- кәсіпшілік және өрт қауіпсіздігі ережелері және нормаларын;
- геофизикалық кабелдердің түрлері;
- кабелдің тартылу датчигі, тереңдік датчик, блок-баланстың жұмыс принципі;
- каротажді-перфораторлы көтергіштердің түрлері;
- автоматті каротажді станция-лабораторияның түрлері;
- теспелеу-жару құрылғылардың түрлері;
- жарылыс құрылғылар мен жұмыс жасау кезінде қауіпсіз ережелері;
- электр коректендіруші көздер типтері;
- оларды пайдалану ережелерін және жерлендіру әдістерін анықтау;
- барлау және пайдалану скважиналарын сынау ерекшеліктері;
- қабаттарды сақтау әдістері;
- сынаудың технологиялық тәртіптерін жобалаудың әдістемесі;
- қабаттарды сынау және байқап көру үшін арналған қазіргі техникалық құралдар;
- қабаттарды сынағыштарды кеңінен қолданған кезде іздеу – барлау жұмыстарының тиімділігі;
Іскерліктер:
- аспаптар мен аппаратарды өлшеуге дайындау;
- барлау және пайдалану скважиналарда қабат қысымын анықтау;
- сынау қабатының параметрлерін анықтау;
- скважина зерттеудің қорытындысын тұжырымдау;
- скважина жұмысының технологиялық параметрлеріне бақылау;
- жабдықтарды таңдау;
- геофизикалық аспаптарға жөндеу жүргізу, қалыпқа келтіру, реттеу;
- геофизикалық кабелдермен қолдану;
- геофизикалық станцияны және аспаптардың жұмыс тәртібін орнату;
- скважиналық аспаптарды түсіру және көтеруін орындау;
- радиометриялық зерттеу кезінде радиоактивті заттарды пайдалануді.
- электр коректендіруші көздерін, оларды пайдалану ережелерін және жерлендіру әдістерін пайдалану;
- скважинаға аппараттарды түсіру және көтеру жұмысына басшылық жасау;
- апатты және өндірістік жарақатты ескертужәне жою шараларын жасақтау;
- жұмысшыларға жұмыс орнында инструктаж ұйымдастыруы және өткізу;
- есеп техникалық құжаттарының уақытында дұрыс дайындалуын бақылау;
- бұрғылау үрдісінде скважиналарды сынау үшін технологиялық сызбалар мен жабдықтарды таңдау;
- скважиналарға құбырлармен түсірілетін қабат түбіне тірекпен және тірексіз қабаттарды сынағыштармен жұмыс жасау;
- мұнайдың, газ бен қабат суының физикалық параметрлерін есептеу.
БҚ1.
БҚ2.

ПК2.1.10.
ПК2.1.13.
ПК2.3.7.
СД 03
Геолого-геофизические исследования скважин.
Гравиразведка.
Физические основы гравиразведки. Аппаратура и методика проведения работ.
Методы решения разведочных задач гравиразведкой. Магниторазведка. Основы и методика проведения полевых измерений.
Аппаратура для магниторазведочных работ.
Электроразведка.
Физические основы электроразведки.
Аппаратура и оборудование.
Техника выполнения исследовательских работ методами электроразведки. Сейсморазведка.
Физические основы сейсморазведки.
Аппаратура и оборудование.
Методика проведения полевых работ.
Радиометрия.
Физические основы метода. Аппаратура для проведения полевых работ.
Комплексное использование результатов геофизических методов разведки. Применение геофизических методов при поисках и разведке месторождений полезных ископаемых.
Геофизические методы исследования скважин.
Электрический каротаж. Радиоактивный каротаж. Акустический каротаж. Контроль за техническим состоянием скважин.
Оценка качества каротажных материалов.
Требования техники безопасности при проведении ГИС. Подготовка скважин к каротажу.
Знания:
- физические основы гравиразведки;
- аппаратура и методика проведения работ;
- основа и методика проведения полевых измерений;
- устройство и принцип работы аппаратуры для магниторазведочных работ;
- физическая основа электроразведки;
- аппаратура и оборудование электроразведки;
- физические основы сейсморазведки;
- физические основы метода радиометрии;
- аппаратура для проведения полевых работ.
- геофизические методы исследования скважин;
- электрический каротаж;
- радиоактивный каротаж;
- акустический каротаж;
- геолого-технологические исследования в процессе бурения;
- строение средненормального геологического разреза;
- корреляцию разрезов скважин.
Умения:
- обработать данные магниторазведки;
- решать разведочные задачи;
- выполнять исследовательские работы методами электроразведки;
- проведение сейсморазведочных работ;
- использовать результаты геофизических методов разведки;
- изучить геологическое строение Земли геофизическими методами;
- применять геофизические методы при поисках и разведке месторождений полезных ископаемых;
- контролировать техническое состояние скважин;
- проводить обработку цементограмм, инклинограмм, кавернограмм;
- опробовать и испытывать скважины;
- оценивать качество каротажных материалов;
- использовать данные ГИС;
- соблюдать технику безопасности при проведении ГИС;
- подготовить скважину к каротажу.
БК 1
БК 2

КҚ2.1.10.
КҚ2.1.13.
КҚ2.3.7
АП 03
Скважинаны геологиялық-геофизикалық зерттеу.
Гравибарлау. Гравибарлаудың физикалық негіздері. Жұмыс жүргізудің аппаратурасы және әдісі.
Гравибарлаудың мәліметтерін пайымдау негіздері.
Магнитті барлау. Жер өлшеуді жүргізудің негіздері мен әдісі. Магнитті барлау жұмыстарының аппаратурасы. Электрлібарлау. Электрлібарлаудың физикалық негіздері. Аппаратура және жабдықтар. Электрлібарлау әдісімен зерттеу жұмыстарын орындау техникасы. Электрлібарлаудың мәліметтерін пайымдау және өңдеу. Электрлібарлау жұмыстарын жүргізу әдістемесі.
Сейсмобарлау. Сейсмобарлаудың физикалық негіздері. Аппаратура және жабдықтар. Жерде жүргізілетін жұмыстарды өткізу әдістемесі. Сейсмобарлау мәліметтерін пайымдау және өңдеу. Сейсмобарлау жұмыстарын өткізу әдістері. Радиометрия. Әдістің физикалық негіздері. Жер жұмыстарын өткізуге арналған аппаратуралар. Радиометриялық материалдарды пайымдау және бақылауларды өңдеу.
Барлаудың геофизикалық әдістердің қорытындысын комплексті пайдалану.
Геофизикалық әдістерімен жердің геологиялық құрылымын зерттеу.
Пайдалы қазбалар кенорнын барлау мен іздеу кезіндегі геофизикалық әдістерді қолдану.
Скважинаны зерттеудің геофизикалық әдістері.
Электрлік каротаж.
Радиоактивті каротаж.Акустикалық каротаж.
Бұрғылау процесі кезіндегі геолого-техникалық зерттеу.
Скважинаның техникалық жағдайын бақылау.
Цементограммен, инклинограммен, кавернограммен өңдеу.Скважинаны сынау және байқау.
Каротаж материалының сапасын бағалау.
Кеуектікті анықтау. Мұнаймен қанығу коэффициентін анықтау.
ГИС берілгендерін пайдалану. Қалыпты геологиялық кесіндінің құрылымы.
ГИС жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі талаптары.
Скважинаны каротажға дайындау.
Білімдер:
- гравибарлаудың физикалық негіздері;
жұмыс жүргізудің аппаратурасы және әдісі;
- жер өлшеуді жүргізудің негіздері мен әдісі;
- магнитті барлау жұмыстарының аппаратурасының жұмыс принципін және құрылымы;
- электрлібарлаудың физикалық негіздері;
- аппаратура және жабдықтары;
- сейсмобарлаудың физикалық негіздерін;
- радиометриялық эдістің физикалық негіздері;
- жер жұмыстарын өткізуге арналған аппаратуралар;
- скважинаны зерттеудің геофизикалық әдістері;
- электрлік каротаж;
- радиоактивті каротаж;
- акустикалық каротаж;
- бұрғылау процесі кезіндегі геолого-техникалық зерттеу;
- скважинаның техникалық жағдайын бақылау;
- қалыпты геологиялық кесіндінің құрылымы;
Іскерліктер:
- магнитті барлау берілгендерін өңдеу;
- барлау есебін шығару;
- электрлібарлау әдісімен зерттеу жұмыстарын орындау;
- сейсмобарлау жұмыстарын жүргізу;
- барлаудың геофизикалық әдістердің қорытындысын комплексті пайдалану;
- геофизикалық әдістерімен жердің геологиялық құрылымын зерттеу;
- пайдалы қазбалар кенорнын барлау мен іздеу кезіндегі геофизикалық әдістерді қолдануды;
- скважинаның техникалық жағдайын бақылау;
- цементограммен, инклинограммен, кавернограммен өңдеу;
- скважинаны сынау және байқауды;
- каротаж материалының сапасын бағалау;
- ГИС берілгендерін пайдалану;
- ГИС жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі талаптарын сақтау;
- скважинаны каротажға дайындау;
БҚ1.
БҚ 2

ПК2.2.11.
ПК2.2.12.
ПК2.3.10.
СД 04
Буровые электрооборудования.
Электроснабжение предприятий нефтяной промышленности.
Электрооборудование установок высокого напряжения.
Взрывобезопасность электрооборудования.
Электрооборудование буровых установок.
Электрическое освещение нефтяных промыслов.
Коэффициент мощности и экономия электрической энергии.
Техника безопасности и защитные заземляющие устройства.
Знания:
- основные понятия энергетики;
- характеристику потребителей по надежности электроснабжения;
- принцип работы высоковольтного электрооборудования;
- устройство и принцип действия электрических машин и аппаратуры управления;
- правилу эксплуатации и безопасного обслуживания электроустановок.
- условные изображения элементов схем;
- устройство и принцип действия электрооборудования буровых установок;
- классификацию буровых электроустановок(БУ),
- электропривод буровых установок,и схема распределения электроэнергии;
- режимы работы асинхронных и синхронных двигателей.
- конструктивные элементы, параметры, характеризующие установку.
Умения:
- наблюдать за правильной работой и нагрузкой электродвигателей и кабелей;
- оказывать первую помощь при поражении электрическим током.
- наблюдать за правильной работой и нагрузкой бурового электрооборудования;
-знать общие вопросы методики и техники работ каратажа;
- наблюдать за правильной работой синхронных и асинхронных электродвигателей;
- выбору аппаратуры управления и защиты;
- наблюдать за работой электродвигателей;
- производить расчеты по выбору электродвигателей.
БК 1
БК 2
ПК2.1.11.
ПК2.2.10.
ПК2.3.8.
СД 05
Буровые растворы и технология их применения при испытании скважин.
Основы физико-технологических свойств буровых растворов при испытании скважин и их влияние на эффективность процесса бурения.
Материалы и реагенты для приготовления и регулирования свойств буровых растворов, механизм их физико-химического действия на буровые растворы и устойчивость глинистых пород на стенках скважин. Специальные виды буровых растворов.
Условия их применения, рецептура и технология применения.
Регулирование и восстановление свойств буровых растворов в процессе бурения.
Знания:
- правила внутреннего распорядка в лабораториях, организация рабочего места;
- правила техники безопасности при проведении анализа качества глиноматериалов, утяжелителей, химических реагентов;
- методы подготовки лабораторных оборудовании;
- правила обращения с химическими реагентами;
- проверки стандартности лабораторной оборудовании;
- оказание первой помощи при ожогах с химическими реагентами;
- устранять возможные изменения в показаниях приборов;
- обязательные и специальные показатели свойств буровых растворов;
- технология приготовления буровых растворов низкой и пониженной плотности;
- физические методы регулирования свойств буровых растворов;
-сущность физико-химических процессов;
- материалы и реагенты, применяемые для приготовления и регулирования свойств буровых растворов;
-назначение и свойства, физико-химическое действие реагентов на буровые и их влияние на устойчивость глинистых пород на стенках скважин;
-виды буровых растворов, применяемых для открытия продуктивных пластов, их преимущества и недостатки, рецептуру и технологию приготовления.
-причины, вызывающие изменения свойств буровых растворов в процессе бурения.
Умения:
- вести первичную документацию;
- составлять заявку на лабораторные оборудование, материалы и реагенты;
- определять специальные показатели свойств буровых растворов;
- определять выход бурового раствора;
- определять качество химических реагентов;
- подбирать рецептуру обработки бурового раствора для восстановления его параметров;
- исследовать фильтраты бурового раствора;
- приготавливать высококальцивые глинистые и безглинистые полимерно-кальциевые буровые растворы и исследовать их свойства;
- подбирать рецептуры химической обработки бурового раствора длявосстановление его свойств;
БК1
БК2

КҚ2.2.11.
КҚ2.2.12.
КҚ2.3.10.
АП 04
Бұрғылау электржабдықтары.
Мұнай өнеркәсібі кәсіпорындарының электрмен қамтамасыз етілуі. Жоғары кернеудегі қондырғылардың электржабдықтары. Электрлі жетек. Электрқозғалтқыштарын басқару схемасы және аппаратурасы. Электржабдықтарының жарылу қауіпсіздігі. Бұрғылау қондырғысының электржабдықтары. Мұнайды сораппен өндірудегі қондырғылардың электржабдығы. Кәсіпшіліктегі компрессорлық және сораптық станциялардың электржабдығы. Мұнай кәсіпшілктерін электрмен жарықтандыру, қуаттылық коэффициенті және электр энергияны тиімдеу. Техника қауіпсізідігі және қорғағыш жерлестіру құрылғылары.
Білімдер:
- энергетика саласының негiзгi анықтамаларын;
-электрмен қамту сенімділігі бойынша қабылдағыштар сипаттамасы;
- жоғарғы вольтты электржабдықтардың жұмыс принципі;
- электр машиналары және басқару аппаратурасының құрылысы және жұмыс принципі;
- электр қондырғыларын пайдалану және қауіпсіз қызмет көрсету ережелері;
- схема элементтерінің шартты белгілері;
- бұрғылау қондырғысы электржабдықтарының құрылысы және жұмыс принципі;
- бұрғылау электр қондырғысының сұрыпталуы;
- бұрғылау қондырғысының электр жетегi, электр энергиясын тарату сызбасы;
- асинхронды және синхронды қозғалтқыштың жұмыс ремимдерi;
- құрылымдық элементтерi, қондырғы параметрлерi.
Іскерліктер:
- жабдықтар жұмысын және электроқозғалтқыш жүктемесiн бақылау;
- электр тоғы соққан кезде алғашқы көмек көрсету;
- бұрғылау электржабдығының жүктемесін және қалыпты жұмысын бақылау;
- каратаж жұмысының жалпы методикасын және техника сұрақтарын білу;
- асинхронды және синхронды қозғалтқыш жұмысын бақылау;
- басқару және қорғаныс аппаратураларын таңдауы үшiн есептеулер жүргiзу;
- электрқозғалтқыш жұмысын бақылау;
- электрқозғалтқыштарды таңдау үшiн есептеулер жүргiзудi.
БҚ1
БҚ2.
КҚ2.1.11.
КҚ2.2.10
КҚ2.3.8.
АП 05
Бұрғылау ертінділері және оларды скважиналарды сынау кезінде қолдану технологиясы.
Бұрғылау ертінділерінің физикалық-технологиялық қасиеттері,негіздері және олардың бұрғылау процесі тиімділігіне әсері.
Бұрғылау ертінділері қасиеттерін реттеуге және дайындауға арналған реагенттер мен материалдар, олардың бұрғылау ертінділеріне физикалық-химиялық әсер ету механизмі.
Бұрғылау ертінділерінің арнайы түрлері.
Қолдану жағдайы, құрамы және қолдану технологиясы.
Бұрғылау процесі кезінде бұрғылау ертінділері қасиеттерін қалпына келтіру және реттеу.
Білімдер:
- зертханадағы ішкі тәртіп ережесі, жұмыс орнының ұйымдастырылуы;
- балшық материалы, ауырлатқыштар, химиялық реагенттер сапасын талдау жасаған кезде техникалық қауіпсіздік ережесі;
- зертханалық жабдықтарды дайындау әдістері;
- химиялық реагенттермен жұмыс жасау ережесі;
- зертхана жабдықтарының стандарттығын тексеруі;
- химиялық реагенттермен күю кезінде алғашқы көмек көрсету;
- аспап көрсеткішіндегі мүмкін өзгерісті анықтау және жою;
- бұрғылау ерiтiндiсi қасиеттерiнiң арнайы және мiндеттi көрсеткiштерi;
- тығыздығы төмен және төмендетілген бұрғылау ерітінділерін дайындау технологиясы;
- бұрғылау ерiтiндiсінің қасиеттерiн реттеудің физикалық әдiсi.
- физико-химиялық процестердің маңызы;
- бұрғылау ертіндісін дайындау үшін және олардың қасиеттерін реттеу үшін қолданылатын матералдар және реагенттер;
- реагенттердің скважина қабырғасындағы балшық жыныстарының беріктілігіне және бұрғылау ертіндісіне әсер ететін физика-химиялық механизімінің қасиеті және міндеті;
- құнарлы қабатты ашу үшін қолданылатын бұрғылау ертіндісінің түрін, олардың артықшылығын және кемшілігін, рецептурасын, дайындау технологиясы;
- бұрғылау процесі кезінде бұрғылау ертіндісі қасиеттерінің өзгеру себебі.
Іскерліктер:
- алғашқы құжаттарды жүргізу;
- зертханалық жабдықтарға, материалдарға, реагенттерге сұраныс беру;
- бұрғылау ерiтiндiсi қасиеттерiнiң арнайы көрсеткiштерiн анықтау;
- бұрғылау ерiтiндiсiнiң шығымын анықтау;
- химиялық реагенттер сапасын анықтау;
- бұрғылау ерiтiндiсiнің параметрлерін өңдеу үшiн қажетті рецептураны таңдау;
- бұрғылау ертіндісінің фильтратын зерттеу:
- жоғарғы кальцийлі балшықты және полимерлі-кальцийлі балшықсыз бұрғылау ерітінділерін дайындау, олардың қасиетін зерттеу;
- бұрғылау ерітіндісінің қасиеттерін қалпына келтіру үшін химиялық өңдеу рецептураларын таңдауды.
БҚ1
БҚ2

1. Повышенный уровень
2.1. Код и наименование квалификации
080601 2 - Оператор по опробованию (испытанию) скважин*
ПК 2.1.1. Применять условности и основные правила оформления чертежа по ЕСКД;
ПК 2.1.2. Изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
ПК 2.1.3. Определять маркировку нефтепромысловых труб по группам прочности;
ПК 2.1.4. Применять законы механики повседневной работе;
ПК 2.1.5.Производить расчеты теплотехнических и термодинамических процессов;
ПК 2.1.6. Подготовить инструменты, необходимые для работы с испытателем пластов на буровой;
ПК2.1.7. Проверять герметичность отдельных участков оборудований;
ПК2.1.8. Наблюдать за состоянием используемых оборудованийи контрольно-измерительных приборов;
ПК2.1.9. Выявлять причины неполадок, возникающих при работе испытателем пластов и пробоотборником и способы их ликвидации;
ПК2.1.10. Обслуживать оборудования по испытанию скважин на нефть и газ;
ПК2.1.11. Определять типы, размеры бурильных и насосно-компрессорных труб;
ПК2.1.12. Читать схему монтажа противовыбросового оборудования на устье скважин;
ПК2.1.13. Выполнять работы по подготовке скважин к испытанию;
ПК2.1.14. Соблюдать правила техники и противопожарной безопасности при опробовании (испытании) скважин.
2.2. Код и наименование квалификации
080602 2 - Каротажник *
ПК 2.2.1. Применять условности и основные правила оформления чертежа по ЕСКД;
ПК 2.2.2. Изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
ПК 2.2.3. Определять маркировку нефтепромысловых труб по группам прочности;
ПК 2.2.4. Применять законы механики повседневной работе;
ПК 2.2.5.Производить расчеты теплотехнических и термодинамических процессов;
ПК 2.2.6. Организовать рабочее место, соблюдать правила техники и противопожарной безопасности при проведений каротажной работы;
ПК 2.2.7. Выполнять различные виды геофизических исследований в скважинах;
ПК 2.2.8. Соблюдать правила и порядок проверки изоляции каротажных кабелей и ее ремонта;
ПК 2.2.9. Устранять неисправности применяемого оборудования и инструмента;
ПК 2.2.10. Проверять исправности электрокаротажной аппаратуры;
ПК 2.2.11. Соблюдать правила безопасности по обращению с радиоактивными источниками излучения;
ПК 2.2.12. Проверять рабочее состояние инклиномеров, каверномеров, профилемеров, дебитомеров и других приборов;
ПК 2.2.13. Регулировать тормозную систему, смазку узлов спуско - подъемного механизма;
ПК 2.2.14. Проверять техническое состояние подъемника, кабеля и выполнять ремонтные работы.
2.3. Код и наименование квалификации
080603 2 - Машинист каротажной станции*

1. Жоғары деңгей
2.1. Біліктіліктің коды және атауы
080601 2 – Cкважиндарды сынау (байқау) операторы*
КҚ 2.1.1. Сызбаларды КҚБЖ негізгі ережелерімен рәсімдеу және шарттарын қолдану;
КҚ 2.1.2. Схемада электр тiзбегiнiң негізгі элементтерін құрастыру;
КҚ 2.1.3. Мұнай кәсiпшiлiктерiнiң құбырларының маркаларын берiктiк тобына байланысты анықтау;
КҚ 2.1.4. Механика заңдарын, әдептерін күнделікті жұмыста қолдануды;
КҚ 2.1.5. Жылу техникасы және термодинамикалық процесс есептерін шығару;
КҚ 2.1.6. Бұрғылауда қабатты сынағышымен жұмыс жасауға қажетті құралдарді дайындау;
КҚ 2.1.7. Жабдықтың жеке бөлімдерінің саңылаусыздығын тексеру;
КҚ 2.1.8. Қолданыстағы жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының жағдайын қадағалау;
КҚ 2.1.9. Қабат сынағышпен және сынама алғышпен жұмыс кезіндегі ақаудың себебін анықтауы және жоюы;
КҚ 2.1.10. Мұнай мен газға скважинаны сынау жабдықтарына қызмет көрсету;
КҚ 2.1.11. Бұрғы, сорап-компрессор құбырларының өлшемдерін және типін анықтау;
КҚ 2.1.12. Скважина сағасындағы шығарындыға қарсы құрылғыны монтаждау схемасын оқу;
КҚ 2.1.13. Скважинаны сынауға дайындау жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.14. Скважинаны сынау (байқау) кезінде техника және өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау.
2.2. Біліктіліктің коды және атауы
080602 2 – Каротажшы*
КҚ 2.2.1. Сызбаларды КҚБЖ негізгі ережелерімен рәсімдеу және шарттарын қолдану;
КҚ 2.2.2. Схемада электр тiзбегiнiң негізгі элементтерін құрастыру;
КҚ 2.2.3. Мұнай кәсiпшiлiктерiнiң құбырларының маркаларын берiктiк тобына байланысты анықтау;
КҚ 2.2.4. Механика заңдарын, әдептерін күнделікті жұмыста қолдануды;
КҚ 2.2.5. Жылу техникасы және термодинамикалық процесс есептерін шығару;
КҚ 2.2.6. Жұмыс орнын дайындауы, каротаж жұмысын орындау кезінде техника және өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау;
КҚ 2.2.7. Скважинаны геофизикалық зерттеудің әртүрлі түрлерін орындау;
КҚ 2.2.8. Каротаж кабелінің оқшаулауын тексеру және оны жөндеу реті мен ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.9. Қолданыстағы жабдықтар мен құралдардің ақауын жоюы;
КҚ 2.2.10 Электр каротаж аппаратының дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.2.11. Радииоактивті заттар сәулесін пайдалану ережесін сақтау;
КҚ 2.2.12. Инклинометрді, каверномерді, профилемерді, дебитомерді және басқада аспаптардың жұмыс жағдайын тексеру;
КҚ 2.2.13. Көтеріп-түсіру механизмдерінің тежеу жүйесін реттеуі және жеке түйіндерін майлау;
КҚ 2.2.14. Көтергіштің, кабелдің техникалық жағдайын тексеріп, жөндеу жұмыстарын орындау;
2.3. Біліктіліктің коды және атауы
080603 2 – Каротаж стансасының машинисі*

ПК 2.3.1. Применять условности и основные правила оформления чертежа по ЕСКД;
ПК 2.3.2. Изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
ПК 2.3.3. Определять маркировку нефтепромысловых труб по группам прочности;
ПК 2.3.4. Применять законы механики повседневной работе;
ПК 2.3.5.Производить расчеты теплотехнических и термодинамических процессов;
ПК 2.3.6. Принимать участие в ремонте, сращивании, промере кабеля, заделке кабельного наконечника;
ПК 2.3.7. Осуществлять спуск и подъем скважинных приборов, прострелочно-взрывной аппаратуры;
ПК 2.3.7. Участвовать в осмотре и ремонте оборудования каротажной станции;
ПК 2.3.8. Выявлять и устранять дефекты в работе оборудований станции;
ПК 2.3.9. Устанавливать и поддерживать экономичный режим работы каротажной станции;
ПК 2.3.10. Проводить профилактику геофизического оборудования;
ПК 2.3.11. Соблюдать порядок и правила безопасности при проведении взрывных работ.
2. Специалист среднего звена
3.4. Код и наименование квалификации
080604 3 – Техник - технолог
ПК3.4.1. Решать практические производственные задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации и современной техники;
ПК3.4.2. Соблюдать правила службы делового стиля и опрятности инженерно-технического работника;
ПК3.4.3. Обеспечивать и контролировать соблюдение правил и нормы промышленнойи пожарной безопасности;
ПК3.4.4. Обеспечивать и контролировать выполнение требований по охране окружающей среды;
ПК3.4.5. Внедрять изменения в техническую документацию в связи с корректировкойпроцесса и режима производства;
ПК3.4.6. Руководить операциями по применению радиоактивных источников при радиометрических исследованиях скважин;
ПК3.4.7. Составлять карты технологического процесса и другие технологические документации;
ПК3.4.8. Определять типы источников электропитания и соблюдать правила пользования ими, способы заземления;
ПК3.4.9. Руководить при спуске аппаратуры в скважину и их подъеме;
ПК3.4.10. Предупреждать и ликвидировать возможные аварийные ситуации;
ПК3.4.11. Организовывать и проводить инструктаж рабочих на рабочем месте;
ПК3.4.12. Определять экономическую эффективность внедрения новой техники и технологии;
ПК3.4.13. Анализировать результаты работы геофизических исследований в скважинах за определенный промежуток времени;
ПК3.4.14. Разрабатывать мероприятия по предупреждению аварии и производственного травматизма;
ПК3.4.15. Координировать работу бригады по безаварийной эксплуатации технологического оборудования.
Приложение 818
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КҚ 2.3.1. Сызбаларды КҚБЖ негізгі ережелерімен рәсімдеу және шарттарын қолдану;
КҚ 2.3.2. Схемада электр тiзбегiнiң негізгі элементтерін құрастыру;
КҚ 2.3.3. Мұнай кәсiпшiлiктерiнiң құбырларының маркаларын берiктiк тобына байланысты анықтау;
КҚ 2.3.4. Механика заңдарын, әдептерін күнделікті жұмыста қолдануды;
КҚ 2.3.5. Жылу техникасы және термодинамикалық процесс есептерін шығару;
КҚ 2.3.6. Кабелді өлшеуге, тарқатуға, жөндеуге және кабел ұшын әрлеуге қатысу;
КҚ 2.3.7. Скважина аспаптарын, теспелеу-жару аппараттарын көтеруді және түсіруді іске асыру;
КҚ 2.3.8. Станция жабдықтары жұмысындағы ақауды анықтауы және жою;
КҚ 2.3.9. Каротаж станциясы жұмысының экономикалық режимін орнатуы және ұстау;
КҚ 2.3.10. Геофизикалық жабдықтарды тексеруді жүргізу;
КҚ 2.3.11. Жарылыс жұмыстарын жүргізудің ережелерін және ретін сақтау;
2. Орта буын маманы
3.4. Біліктіліктің коды және атауы
080604 3 – Техник-технолог
КҚ 3.4.1. Тәжірибелік өндірістік міндеттерді анықтамалар және ақпараттан өз бетінше ізденіс арқылы, сонымен қатар қазіргі кездегі техника негізінде шешу;
КҚ 3.4.2. Инженерлік-техникалық қызметкерлердің іскерлік стилі мен ұқыптылық ережелерін қадағалау;
КҚ 3.4.3. Кәсіпшілік және өрт қауіпсіздігі ережелерін және нормаларын сақтауды бақылауы және қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.4. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындауды бақылауы және қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.5. Өндірістің режимі және процесін үйлестіруге байланысты техникалық құжаттарға өзгеріс енгізу;
КҚ 3.4.6. Скважинаны радиометриялық зерттеу кезінде радиоактивті заттарды пайдалану операцияларына басшылық жасау;
КҚ 3.4.7. Технологиялық процестің картасын және басқа да технологиялық құжаттарды құру;
КҚ 3.4.8. Электр коректендіруші көздер типтерін, оларды пайдалану ережелерін және жерлендіру әдістерін анықтау;
КҚ 3.4.9. Скважинаға аппараттарды түсіру және көтеру жұмысына басшылық жасау;
КҚ 3.4.10. Апатты және өндірістік жарақатты ескерту шараларын жасақтау;
КҚ 3.4.11. Жұмысшыларға жұмыс орнында инструктаж ұйымдастыруы және өткізу;
КҚ 3.4.12. Жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін анықтауы;
КҚ 3.4.13. Белгілі уақыт аралығындағы скважинаны геофизикалық зерттеу жұмысы қорытындысына анализ жасау;
КҚ 3.4.14. Апатты және өндірістік жарақатты ескерту шараларын жасақтау;
КҚ 3.4.15. Технологиялық жабдықтарды апатсыз пайдаланудың бригадасының жұмысын үйлестіруі;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 818-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 818 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0807000 - Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов
Квалификации: 080701 2 – Слесарь-ремонтник*

Ескерту. Бұйрық 818-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 – Мұнай - газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0807000 – Мұнай және газ кәсіпшіліктерінің жабдықтарына
техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі: 080701 2 - Слесарь-жөндеуші*

ПК 2.1.6. Выполнять слесарную обработку деталей 4-5 класса точности;
ПК 2.1.7. Проводить очистку и промывку узлов и деталей;
ПК 2.1.8. Выполнять разметку и обработку несложных деталей;
ПК 2.1.9. Выполнять сверление отверстий на фланцах;
ПК 2.1.10. Выполнять правку, опилку и нарезание резьбы на трубах;
ПК 2.1.11. Выполнять такелажные работы;
ПК 2.1.12. Оформлять акт приема-сдачи оборудования.
ПК 2.1.13. Выбирать масштабы и правильно проставлять размеры на чертеже;
ПК2.1.14. Участвовать в работе по ликвидации аварии, наладке и пуску оборудования, автоматики и телемеханики;
2.2.
080702 2 – Слесарь аварийно-восстановительных работ*
ПК 2.2.1. Составлять заявку на необходимые инструменты и детали;
ПК 2.2.2. Проводить разборку оборудования, подлежащее ремонту;
ПК 2.2.3. Подбирать инструменты для проведения ремонта;
ПК 2.2.4. Составлять дефектную ведомость на ремонт оборудования;
ПК 2.2.5. Изготовлять сложные приспособления для проведения ремонта;
ПК 2.2.6. Выполнять слесарную обработку деталей 2-3 классам точности;
ПК 2.2.7. Проводить очистку и промывку сложных узлов и механизмов;
ПК 2.2.8. Проводить такелажные работы с применением подъемно- транспортных
механизмов;
ПК 2.2.9. Составлять акт приема – сдачи оборудования на ремонт.
ПК 2.2.10. Производить измерение тока, напряжения, мощности энергии, сопротивления;
Специалист среднего звена
3.3
080703 3 – Техник-механик
ПК 3.3.1. Обеспечивать и контролировать соблюдение правил техники безопасности;
ПК 3.3.2. Осуществлять технический надзор за состоянием защитных устройств на оборудование;
ПК 3.3.3. Организовать подготовку графиков осмотра, проверок и ремонта оборудования;
ПК 3.3.4. Составить заявку на получения материалов, запасных частей и инструмента
на проведения всех видов ремонта;
ПК 3.3.5. Организовать учет выполненных работ по ремонту оборудования;
ПК 3.3.6. Организовывать регенерацию отработанных масел;
ПК 3.3.7. Контролировать соблюдение технологии ремонта;
ПК 3.3.8. Составлять паспорта на оборудование, спецификации на запасные части;
ПК 3.3.9. Организовать учет всех видов оборудования и подготавливать документ на списание морально устаревшего оборудования;
ПК 3.3.10. Составлять эскизы, рабочих чертежей и заявок.
ПК 3.3.11. Производить правильный выбор основных параметров и расчетных коэффициентов;
ПК 3.3.12 Пользоваться техническими средствами измерения;
ПК 3.3.13. Производить упрощенный расчет линии электропитания;
ПК 3.3.14. Производить расчеты основных физических свойств жидкости;
Приложение 824
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КҚ 2.1.6. Бөлшектерді 4-5 класс дәлдігімен слесарлық өңдеуді орындау;
КҚ 2.1.7. Бөлшектермен түйіндерді жуу және тазарту;
ҚҚ 2.1.8. Күрделі емес бөлшектерді өңдеу және белгілеуді орындау;
ҚҚ 2.1.9. Фланецта тесік оюды орындау;
ҚҚ 2.1.10. Құбырда резьба кесу, жону және түзеу жұмыстарын орындау;
ҚҚ 2.1.11. Такелаж жұмыстарын орындау;
ҚҚ 2.1.12. Жабдықты қабылдау және тапсыру актін дайындау.
ҚҚ 2.1.13. Сызбаға масштабты дұрыс таңдап, өлшемдерін салу.
КҚ2.1.14. Автоматиканың, телемеханиканың және жабдықтардың апатын жою, үйлестіру және іске қосу жұмыстарына қатысу;
2.2. 080702 2 – Апаттық қалпына келтіру жұмыстары слесары*
КҚ 2.2.1. Қажетті құралдар мен бөлшектерге сұраныс беру;
КҚ 2.2.2. Жөнделуге тиісті жабдықтарды анықтау;
КҚ 2.2.3. Жөндеуді жүргізу үшін құралдарды таңдау;
КҚ 2.2.4. Жабдықтарды жөндеуге ақау тізімін құрастыру;
КҚ 2.2.5. Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін күрделі құралдарды дайындау;
КҚ 2.2.6. Бөлшектерді 2-3 класс дәлдігімен слесарлық өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.7. Күрделі түйіндермен механизмдерді жуу және тазарту;
КҚ 2.2.8. Көтеру механизмдерін пайдаланып, такелаж жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.9. Жабдықтарды жөндеуге тапсыру-қабылдау актісін құрастыру;
КҚ 2.2.10. Токты, кернеуді, энергия қуатын, кедергіні өлшеу.
Орта буын маманы
3.3. 080703 3 – Техник–механик
КҚ 3.3.1. Техника қауіпсіздігі ережелерін бақылау және қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.2. Жабдықты сақтау құралдарының жағдайына техникалық бақылауды іске асыру;
КҚ 3.3.3. Жабдықтарды жөндеуге, тексеруге дайындаудың графигін ұйымдастыру;
КҚ 3.3.4. Жөндеудің барлық түрлерін жүргізу үшін құралдар, артық бөлшектер және материалдар алуға сұраныс беру;
КҚ 3.3.5. Жабдықты жөндеу бойынша орындалған жұмыстың есебін ұйымдастыру;
КҚ 3.3.6. Қолданылған майды қалпына келтіру жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.3.7. Жөндеу технологиясының сақталуын бақылау;
КҚ 3.3.8. Артық бөлшектердің спецификациясын және жабдықтардың құжатын құрастыру;
КҚ 3.3.9. Тозған жабдықтарды есептен шығару құжатын дайындау және барлық жабдықтардың есебін ұйымдастыру.
КҚ 3.3.10. Эскиздерді, жұмыс сызбаларын және сұранысты дайындау.
КҚ 3.3.11. Негізгі өлшемдер мен есептік коэффициенттерді пайдалана білу;
КҚ 3.3.12. Техникалық өлшеу құралдарын қолдану;
КҚ 3.3.13. Электрмен коректендіруші тізбектің қысқартылған есебін шығаруы;
КҚ 3.3.14. Сұйықтықтың негiзгi физикалық қасиеттерiне есептеулер жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 824-қосымша

ПК 2.1.7
ПК 2.2.10
ОПД 10
Охрана труда и основы промышленной экологии
Общие вопросы охраны труда, организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению.
Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводов.
Безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением.
Хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ.
Основы пожарной безопасности. Методы и средства тушения пожаров.
Закон РК "Об охране окружающей среды". Нормативно-правовые основы РК по охране окружающей среды.
Международное сотрудничество и законодательные акты в области охраны окружающей среды.
Загрязнение природной среды вредными веществами.
Охрана водного бассейна.
Знания:
- организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению;
- действия электрического тока и первая помощь при поражении электротоком;
- правил техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводов;
- безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ;
- основы пожарной безопасности, методы и средства тушения пожаров;
- нормативно-правовые основы по охране окружающей среды;
- загрязнение природной среды вредными веществами;
Умения:
- соблюдать правила инструктажа по охране труда;
- соблюдать правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организовать службы пожарной охраны;
- знать Законы РК об охране окружающей среды;
- анализировать основные источники загрязнения окружающей среды в управлении по переработке нефти и газа;
- принимать меры по снижению вредных выбросов в атмосферу и образования сточных вод;
-применять современные достижения науки и техники в целях рационального использования природных ресурсов;
БК 1
ПК2.1.6.
ПК2.2.4.
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Процессы и аппараты химической технологии.
Гидравлические процессы.
Насосы и компрессоры.
Основы процессов теплопередачи.
Теплообменные аппараты. Трубчатые печи.
Холодильные установки. Выпаривание.
Основы теории массопередачи.
Теория перегонки. Ректификация.
Абсорбция и десорбция.
Адсорбция.
Экстракция.
Разделение жидких неоднородных систем.
Отчистка газов.
Перемешивание.
Гидравлика сыпучих тел. Классификация химических процессов.
Реакторные устройства.
Знания:
- зависимости основных свойств нефтепродуктов от температуры;
- принципа действия, устройства и особенностей эксплуатации насосов и компрессоров;
- классификации, устройства и правила эксплуатации теплообменных аппаратов;
- основных типов, показателей характеризующих работу современных трубчатых печей;
- правила техники безопасности при эксплуатации печей;
- законов идеальных и реальных газов;
- сущности процесса ректификации;
- сущности процесса абсорбции и десорбции;
- устройства адсорберов;
- устройства и принципа работы отстойников, фильтров и центрифуг;
- конструкции газораспределительных решеток, дозаторов, бункеров;
- устройства реакторов применяемых в нефтепереработке на современном этапе.
Умения:
-определять свойства нефтепродуктов в зависимости от температуры и давления;
-рассчитать параметры работы насосов и компрессоров;
- рассчитать коэффициенты теплоотдачи и теплопередачи;
- давать сравнительный анализ по технико-экономическим показателям различных видов абсорберов;
- дать сравнительную оценку процессов абсорбции и адсорбции;
- проводить лабораторные работы и делать расчеты;
- изображать конструктивные схемы изучаемых реакторов;
-объяснить потери активности катализаторов.
БК 14

КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.10
ЖКП 10
Еңбек қорғау және өндірістік экология.
Еңбектi қорғаудың негiзгi түсiнiктерi, еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары, кәсiби аурулар туралы түсінік, өндiрiстiк жарақаттанудың алдын алу.
Электр тоғы әсері және тоқ соққан кездегі алғашқы көмек.
Мұнай, газ өңдеу және химия зауыттарындағы техника қауіпсіздігі ережелері.
Қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік.
Қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау.
Өрт қауіпсіздігі. Өрт сөндiру құралдары және әдістері.
ҚР "Қоршаған ортаны қорғау туралы заңы".
ҚР қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құқық негіздері.
Қоршаған ортаны қорғаудың заңнамалық актілері мен Халықаралық ынтымақтастық.
Табиғатты зиянды заттармен ластау көздері.
Су бассейнiн қорғау.
Білімдер:
- еңбек қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, өндiрiстiк жарақат, кәсiби аурулар туралы түсiнiктер және олардың алдын алу;
- электр тоғы әсері және тоқ соққан кездегі алғашқы көмек;
- мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия зауыттарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды қауіпсіз пайдалану;
- қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау;
- өрт қауіпсіздігі негізі, өрт сөндiру құралдары және әдістері;
- қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құқық негіздері;
- табиғатты зиянды заттармен ластау көздері.
Іскерліктер:
- еңбек қорғау инструктажы ережелерін сақтауы;
- қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- өрттен қорғау қызметін ұйымдастыруы;
- ҚР қоршаған ортаны қорғау заңдарын білуі;
- мұнай мен газды өңдеу басқармасындағы қоршаған ортаны ластаудың негізгі көздерін талдауы;
- атмосфераға жіберілетін лас заттарды және қалдық су түзілуін азайту шараларын алуы;
- табиғи ресурстарды тиімді пайдалану үшін ғылым мен техниканың жетістіктерін қолдануы.
БҚ 1
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Химия технологиясы процестері мен аппараттары.
Гидравликалық процестер.
Сораптар мен компрессорлар.
Жылу берілу процестерiнің негізі.
Жылу алмасу аппараттары.
Құбырлы пештер.
Тоңазытқыш қондырғылары.
Буландыру.
Масса алмасу теориясының негізі.
Айдау теориясы.
Ректификация.
Абсорбция және десорбция.
Адсорбция.
Экстракция.
Әртекті сұйық жүйелерді бөлу.
Газдарды тазарту.
Араластыру.
Сусымалы денелердің гидравликасы.
Химиялық процестердiң жiктелуi.
Реактор құрылғысы.
Білімдер:
- мұнай өнiмдерiнiң негiзгi қасиеттерiнiң температураға тәуелдiлiгi;
- сораптар мен компрессорлардың жұмыс істеу принципі, кұрылысы және пайдалану ерекшеліктері;
- жылу алмастырғыш аппараттардың жіктелуі құрылымы, және пайдалану ережелері;
- казіргі құбырлы пештердің негізгі типтері, жұмысын сипаттайтын көрсеткіштері;
- құбырлы пештердің пайдалану кезендегі техника қауіпсіздігі ережелері;
- идеалды және реалды газ заңдары;
- ректификация процесінің мәні;
- абсорбция және десорбция процестерінің мағынасы;
- адсорберлердің құрылысы;
- тұндырғыштар, сүзгіштер және центрифугтердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
- газ үлестiру торларының, дозаторлардың, бункерлердің конструкциясы;
- мұнай өндеу өндірісінде қазіргі танда қолданылытын реактор құрылғылары.
Іскерліктер
- берiлген температура және қысым бойынша мұнай өнiмдерiнiң қасиеттерiн анықтауы;
- сорап пен компрессордың жұмыс параметрлерін есептеуі;
- түрлi абсорберлердiң технико-экономикалық көрсеткiштерi бойынша салыстырмалы анализ беруi;
- адсорбция процесiн басқа адсорбциялық процестермен салыстырып бағалауы;
- зертханалық жұмысты жүргізіп, есебін жасауы;
- зерттелетiн реакторлардың конструктивтi схемасын бейнелеуi;
- катализатордың активтiлiгiн жоғалтуын түсiндiруi.
БҚ 14

ПК 2.1.2
ПК2.2.7.
СД 02
Основы технологии отрасли.
Нефть, ее химический состав. Основные свойства нефти и нефтепродуктов.
Классификация и эксплуатационные свойства нефти и нефтепродуктов.
Подготовка нефти к переработке.
Первичная переработка нефти.
Термические и термокаталические процессы переработки нефтяных фракций.
Подготовка и переработка нефтяных газов.
Производство нефтяных масел.
Производство нефтепродуктов различного назначения.
Технология резины.
Производство технического углерода.
Производство синтетических каучуков.
Знания:
- химического и фракционного состава нефти;
- видов классификации нефти и нефтепродуктов;
- о вторичной перегонке нефтепродуктов;
- термических процессов;
- термокаталитических процессов переработки нефтяных фракций;
- о переработке нефтяных газов;
- очистки светлых нефтепродуктов;
- технологических схемы производства нефтяных масел;
- технологических схем производства битума методом окисления;
- правил техники безопасности при эксплуатации установки и оборудования;
- основных мероприятий по охране окружающей среды на установке.
Умения:
- анализировать химический и фракционный состав нефти и нефтепродуктов;
- определять физические, тепловые свойства нефти и нефтепродуктов по эмпирическим формулам, графикам и номограммам;
-определять эксплуатационные характеристики заданного нефтепродукта и нефтяных масел по ГОСТам;
- дать сравнительные характеристики различных вариантов схемы АТ и АВТ;
- дать сравнительную характеристику термических процессов переработки;
- дать анализ влияния параметров на процессы подготовки и переработки газа;
- давать анализ влияния основных параметров процесса, типов растворителя на качество получаемых масел;
- вычерчивать технологическую схему установок, эскизы основных аппаратов;
- обосновать выбор технологической схемы и экономическую эффективность выбора;
- рассчитать материальный баланс установки по практическим данным и эмпирическим формулам;
- рассчитать материальные и тепловые балансы основных аппаратов;
- пользоваться справочной литературой.
БК 14
ПК2.1.1.
ПК2.2.8
СД 03
Оборудование предприятий отрасли.
Основные сведения о машинах и аппаратах химической и нефтегазоперерабатывающей промышленности. Конструирование, выбор и расчет на прочность элементов аппаратов.
Устройства и правила безопасной эксплуатации сосудов под давлением. Резервуары и емкостная аппаратура.
Аппараты высокого давления.
Теплообменные и выпарные аппараты.
Трубчатые печи.
Аппараты колонного типа. Сушилки.
Центрифуги и центробежные сепараторы.
Фильтры.
Аппараты с перемешивающим устройством.
Реакторы колонного и башенного типа.
Реакторные блоки.
Трубопроводов. Трубопроводная арматура.
Знания:
- устройства и о правил безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- основных требований к устройству, изготовлению, монтажу, ремонту и эксплуатации аппаратов;
- основных параметров аппаратов;
- классификации и основных типов теплообменных аппаратов;
- классификации и основных типов выпарных аппаратов;
- типов, классификации трубчатых печей;
- основных требований к конструкции и изготовлению узлов колонных аппаратов в соответствии с ГОСТом;
- типов и назначений оборудования для гидромеханических процессов;
- типов и назначения сушильных аппаратов;
- типов и назначения фильтров;
- типов и назначения аппаратов с перемешивающим устройством;
- конструирования и изготовления мешалок;
- факторов, влияющих на конструкцию реакторов и регенераторов;
- типов и назначений трубопроводов.
Умения:
- применять нормативно – техническую документацию для проектирования, производить расчет эксплуатации машин и аппаратов;
- соблюдать технику безопасности при обслуживании аппаратов, работающих под давлением;
- рассчитывать на прочность проектируемых оборудований;
- рассчитывать и выбирать опоры горизонтальных и вертикальных аппаратов;
- контролировать сварные соединения;
- соблюдать требования к емкостям для перевозки сжиженных газов;
– выбирать конструкционный материал для изготовления оборудования;
– производить механический расчет аппаратов на прочность и устойчивость;
- рассчитать оборудования на герметизацию.
- рассчитать теплообменные аппараты;
- рассчитать конструктивные размеры элементов трубчатых печей;
- выбирать и рассчитать опоры колонных аппаратов;
- выбирать мешалки емкостных аппаратов;
- рассчитать конструктивные размеры элементов барабанных сушилок;
- рассчитать конструктивные размеры горизонтальных трубчатых центрифуг;
- рассчитать конструктивные размеры элементов барабанных, дисковых и ленточных фильтров;
- рассчитать конструктивные размеры мешалок;
- рассчитать трубы на прочность.
БК 14

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.7
АП 02
Сала технологиясы негіздері.
Мұнай және оның химиялық құрамы.
Мұнайдың және мұнай өнiмдерiнің негізгі қасиеттерi.
Мұнай және мұнай өнімдерінің жiктелуi және пайдалану қасиеттері.
Мұнайды өңдеуге дайындау.
Мұнайды алғашқы өңдеу.
Мұнай фракцияларын термиялық және термокаталитикалық өңдеу процестерi.
Мұнай газдарын дайындау және өңдеу.
Мұнай майларын өндiру.
Әртүрлі мақсатты мұнай өнімдері өндірісі.
Резина технологиясы. Техникалық көмiртек өндiрісі.
Синтетикалық каучуктер өндiрісі.
Білімдер:
- мұнайдың химиялық және фракциялық құрамы;
- мұнай және мұнай өнімдерінің жіктелуі;
- мұнайды, мұнай өнімдерін екінші реттік өңдеу;
- термиялық процестер;
- мұнай фракцияларын өңдеудің термокаталитикалық процестері;
- мұнай газдарын өңдеу;
- түсті мұнай өнімдерін тазарту;
- мұнай майларын өндірудің технологиялық жүйесі;
- тотықтыру әдiсiмен битум өндiрудiң технологиялық жүйесi;
- қондырғыларды және жабдықтарды пайдалану кезiндегi техника қауiпсiздiгi ережелері;
- қондырғылардағы қоршаған ортаны қорғау бойынша негізгі шаралар.
Іскерліктер:
- мұнайдың және мұнай өнімдерінің химиялық және фракциялық құрамын талдауы;
- эмперикалық формула, график, номограмма бойынша мұнай және мұнай өнімдерінің физикалық және жылулық қасиеттерін анықтауы;
- берiлген мұнай өнiмнiң және майлардың пайдалану сипаттамасын МЕМСТ бойынша анықтау;
- АҚ және АВҚ қондырғыларының әртүрлі схемаларының салыстырмалы сипаттамасын беру;
- термиялық өңдеу процестеріне салыстырмалы сипаттамалар беру;
- газды өңдеу және дайындау процестерiне параметрлердiң әсер етуiн талдау;
- алынатын майлардың сапасына процестің негізгі параметрлерінің, ерiткiш типтерiнiң әсер етуiне талдау жасауы;
- қондырғылардың технологиялық схемасын, негiзгi аппаратының эскизiн сызуы;
- таңдалған технологиялық схеманың экономикалық жағынан тиiмдiлiгiн дәлелдеу;
- тәжірибелік мәлiметтер және эмпирикалық формулалар арқылы қондырғының материалдық балансын есептеу;
- негізгі аппараттардың материалдық және жылулық балансын есептеу;
- анықтама әдебиеттерді пайдалану.
БҚ 14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.8
АП 03
Сала кәсіпорындары жабдықтары.
Мұнай-газ өңдеу және химия өнеркәсiбі машиналарымен аппараттары туралы негiзгi мәлiметтер.
Аппараттардың элементтерiн таңдау, құрастыру және бiрiктiкке есептеу.
Қысыммен жұмыс жасайтын аппараттардың құрылымы және жарылыс қаупінсiз пайдалану ережелерi.
Резервуарлар және сыйымдылықтар.
Жоғары қысымды аппараттар.
Жылу алмасу және булату аппараттары.
Құбырлы пештер.
Колонна типтiк аппараттар.
Кептiргiштер.
Центрифугалар және ортадан тепкiш сепараторлар.
Сүзгiштер.
Араластырғыш құрылғылармен жабдықталған аппараттар.
Колонналы және мұнаралы типтi реакторлар.
Реактор блоктары. Құбырлар. Құбыр арматурасы.
Білімдер:
- жоғары қысымда жұмыс жасайтын аппараттардың құрылымы және қауіпсіз пайдалану ережелері;
- аппараттардың құрылысына, дайындалуына, құрастырылуына жөндеуіне және пайдалануына қойылатын негiзгi талаптар;
- аппараттың негiзгi параметрлері;
- жылу алмастыру аппараттарының жiктелуi және негiзгi түрлерi;
- булану аппараттарының негiзг типтері және жiктелуi;
- құбырлы пештердiң типтерi, жiктелуi;
- мемлекеттiк стандарт бойынша колонна аппараттарының түйiндерi конструкциясына және дайындауға қойылатын негiзгi талаптар;
- гидромеханикалық процестердiң жабдықтарының типтері мен мақсаты;
- кептіргіш аппараттардың типтері мен мақсаты;
- сүзгiлердің типтері мен мақсаты;
- араластырғыш құрылғылармен жабдықталған аппараттардың типтері мен мақсаты;
- бұлғалауыштарды дайындау және құрастыру;
- реактор мен регенераторлар құрылысына әсер ететiн факторлар;
- құбырлардың типтері мен мақсаты.
Іскерліктер:
- машиналар мен аппараттарды жобалауға, есептеуге және пайдалануға арналған нормативтi – техникалық құжаттарды қолдануы;
- жоғары қысымда жұмыс жасайтын аппараттарға қызмет көрсету кезіндегі қауiпсiздік техникасын сақтауы;
- жобаланатын аппараттарды берiктiлiкке есептеуі;
- көлденең және тiк орналасқан аппараттардың тiректерiн таңдауы және есептеуі;
- дәнекерленген қосындыларды бақылауы;
- сығылған газды тасымалдайтын сыйымдылыққа қойылатын талаптарды сақтауы;
- жабдықтарды дайындауға қажетті материалдарды таңдауы;
- аппараттардың берiктiгінің және тұрақтылығының механикалық есебін жүргізуі;
- жабдықтардың герметикалық күшiн есептеуі;
- жылу алмасу аппараттарын есептеу;
- құбырлы пештiң құрылымдық элементтерiн есептеуі;
- колонна аппаратының тіреуін таңдауы және есептеуі;
- сиымдылық аппараттарға бұлғалауышты таңдауы;
- барабанды кептіргіштердің құрылымдық элементтерін есептеуі;
- көлденең құбырлы центрифугтардың құрылымдық өлшемдерін есептеуі;
- барабанды, дискалы, ленталы сүзгілердің құрылымдық элементтерін есептеуі;
- бұлғалауыштардың құрылымдық элементтерiн есептеуі;
- құбырды беріктікке есептеуі.
БҚ 14

ПК2.1.2
ПК2.2.8
СД 04
Техническое обслуживание, ремонт и монтаж оборудования предприятий отрасли.
Общие сведения о грузоподъемных устройствах.
Грузозахватные устройства. Краны и подъемники.
Ленточные и цепные конвейеры.
Погрузочно-разгрузочные машины.
Ремонт и монтаж внутрицеховых устройств.
Общие вопросы ремонта и монтажа оборудования, износ оборудования.
Ремонт и монтаж типовых узлов и деталей.
Ремонт и монтаж теплообменных аппаратов.
Ремонт и монтаж колонных аппаратов, трубчатых печей, емкостной аппаратуры.
Ремонт и монтаж поршневых агрегатов.
Ремонт и монтаж аппаратов с вращающимися барабанами. Изготовление, монтаж и ремонт трубопроводов.
Знания:
- классификации грузоподъемных и транспортных устройств;
- основных параметров грузоподъемных машин;
- преимущества электрического привода;
- правил техники безопасности при эксплуатации устройств грузоподъемных механизмов;
- об устройстве, назначении, принципе действия и области применения транспортирующих устройств;
- технологии такелажных работ;
- способах контроля износа и методах борьбы с ним;
- технологии ремонта технологического оборудования;
- технологии монтажа насосов, компрессоров и вентиляторов, последовательности их сборки и разборки;
- особенностей монтажа технологических, межцеховых и общезаводских трубопроводов и их неисправностей и способах их обнаружения;
- технологии ремонта трубопроводной арматуры.
Умения:
- подбирать и рассчитать оборудования для подъемных механизмов;
- соблюдать технику безопасности при обслуживании грузозахватывающих устройств;
- реконструировать внутрицеховой транспорт;
- рассчитать транспортирующие машины и механизмы по заданным условиям;
- рассчитать подъемные механизмы мостового крана и подбора кранового оборудования;
- соблюдать технику безопасности при обслуживании гидравлического и пневматического транспорта;
- вычертить схемы механизации погрузочно-разгрузочных работ на предприятиях химической промышленности;
- составлять графики ППР;
- составлять дефектные ведомости на ремонт оборудования;
- подготовить оборудования к ремонту;
- производить разборку и сборку узлов механизмов двигателей;
- грамотно оформлять ремонтную документацию;
- соблюдать требования к фундаментам и строительным конструкциям, принимаемым под монтаж оборудования;
- правильно выбирать конструкционные материалы;
- защитить от коррозии путем удаления агрессивных примесей;
- соблюдать технику безопасности при проведении ремонта и монтажа внутрицеховых транспортных устройств.
БК 14
ПК2.1.4. ПК2.1.5. ПК2.1.7.
ПК2.2.3.
ПК2.2.5.

КҚ2.1.2.
КҚ 2.2.8
АП 04
Сала жабдықтарын құрастыру, жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Жүк көтергіш құрылғылар туралы жалпы мәліметтер.
Жүк қармау құрылғылары.
Кран мен көтергіштер.
Таспалы және шынжырлы конвейерлер.
Тиеу – түсіру машиналары.
Цехішілік құрылғыларды жөндеу және құрастыру.
Құрал-жабдықтардың тозуы, жөндеу мен құрастырудың жалпы мәселесі.
Типтік бөлшектер мен тораптарды жөндеу және құрастыру.
Жылу алмастырғыш аппараттарды жөндеу және құрастыру.
Колонналы аппараттарды, құбырлы пештер, сыйымдылық аппараттарды жөндеу және құрастыру.
Поршеньді агрегаттарды жөндеу және құрастыру. Айналмалы барабанды аппараттарды жөндеу және құрастыру. Арматуралар мен құбырларды дайындау, жөндеу және құрастыру.
Білімдер:
- тасымалдағыш және жүк көтергіш құрылғыларды жіктеу;
- жүк көтергіш машиналардың негізгі параметрлері;
- электрлі жетектің артықшылығы;
- жүк көтергіш механизмдердің құрылғыларын пайдалану кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері;
- тасымалдау құрылғылары, мақсаты, әеекет ету приципін, пайдалану аймағы;
- такелаждық жұмыстар технологиясы;
- жабдықтардың тозу себептері және онымен күрес;
- технологиялық жабдықтарды жөндеу технологиясы;
- сораптарды, компрессорларды және желдеткіштерді құрастыру технологиясы және оларды бөлшектеу мен жинау жүйелілігі;
- технологиялық, цех аралық және жалпы зауыттық құбырларды құрастыру ерекшелігі және негізгі ақаулары, оларды табу әдістері;
- құбыр арматурларын жөндеу технологиясы.
Іскерліктер:
- көтергіш механизмдер үшін жабдықтарды таңдауы және есептеуі;
- жүк қармау құрылғыларына қызмет көрсету кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтауы;
- цехішілік көліктерді қайта құрастыруы;
- тапсырма шарттары бойынша көлік механизмдерін және машиналарын есептеуі;
- көпірлі жүккөтергіш кран механизмдерін есептеуі және кран жабдықтарын таңдауы;
- пневматикалық және гидравликалық көлікке қызмет көрсетудегі техника қауіпсіздігін сақтауы;
- химия өнеркәсібі кәсіпорындарындағы тиеу-түсіру жұмыстары механизацияларының схемаларын сызуы;
- ЖЖЖ кестесін құруы;
- жабдықтарды жөндеуге ақаулау тізімін құруы;
- жабдықты жөндеуге дайындауы;
- қозғалытқыш механизмдерінің түйіндерін бөлшектеуі және жинауы;
- жөндеу құжаттарын сауатты толтыруы.
- жабдықты құрастыруға қолданылатын ірге тасқа және құрылыс конструкцияларына қойылатын талаптарын сақтауы;
- конструкциялық материалдарды дұрыс таңдауы;
- зиянды қоспалардан тазарту арқылы коррозиядан қорғауы;
- цехішілік көлік құрылғыларын жөндеу және құрастыру кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы.
БҚ 14
КҚ2.1.4.
КҚ2.1.5.
КҚ2.1.7.
КҚ2.2.3.
КҚ2.2.5.

ПК2.2.8
СД 05
Электрооборудование объектов нефтехимической промышленности.
Электроснабжение НПЗ, ГПЗ и НХЗ. Электрооборудование установок высокого напряжения.
Электропривод.
Аппаратура и схемы управления электродвигателя.
Электрооборудование технологических установок переработки нефти и газа.
Электрооборудования насосных компресссорных установок.
Электрическое освещение технологических установок. Коэффициент мощности и экономия электрически энергии.
Техника безопасности и защитные устройства.
Знания:
- об электроснабжении предприятий нефтехимической промышленности;
- основы технологического расчета аппаратов, особенностей их эксплуатации;
- основных понятий электроэнергетики;
- основных видов схем электроснабжения;
- конструктивных элементов воздушных линий;
- электрооборудования установок высокого напряжения;
- электрооборудования насосных и компрессорных установок
- - режима работы электропривода;
- условий выбора электропривода;
- основных понятий взрывоопасности;
- типов применяемого электрооборудования.
Умения:
- читать несложные схемы управления;
- наблюдать за работой электрооборудования;
- выполнять расчет и выбирать аппараты управления и защиты;
- составлять графики ремонта оборудования;
- грамотно оформлять ремонтную документацию;
- восстанавливать изношенные детали;
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- правильно построить и читать схемы автоматизации;
- выбирать аппаратуры управления и защиты.
БК 9
СД 06
Компрессорные установки и насосы.
Привод насосов и компрессоров.
Двигатели насосов и компрессоров.
Поршневые и центробежные насосы.
Насосы специальных типов.
Техническое обслуживание насосов. Ремонт насосов. Поршневые и центробежные компрессоры.
Техническое обслуживание компрессоров.
Ремонт и технический осмотр компрессоров.
Основное и вспомогательное оборудования компрессорные станции.
Знания:
- характеристики, принципа работы и устройства поршневых и центробежных насосов и компрессоров;
- методов регулирования подачи насосов и компрессоров;
- схем коммуникаций насосных установок и компрессорных станций, расположения запорной арматуры и предохранительных устройств;
- правил эксплуатации насосов и насосных станций;
- способов выявления, предупреждения и устранения неисправностей в работе насосов;
- техники безопасности при обслуживании и ремонте насосов и компрессоров;
- пуска, остановки эксплуатацию поршневых и центробежных насосов и компрессоров;
- устройства основных узлов и деталей насосов и компрессоров;
- возможных неполадок в работе компрессорных машин, методы их устранения, способов выявления и предупреждения;
- техники безопасности при обслуживании и ремонте компрессорных машин;
- технических характеристик и правил обслуживания компрессорной станции;
- схемы обвязки трубопроводов, правила обслуживания и переключения.
Умения:
- по заданным параметрам выбрать насос и компрессор;
- определять основные параметры работы насосов и компрессоров;
- рассчитать насосную установку, согласно заданных условий;
- проводить техническое обслуживание насоса и вспомогательного оборудования насосной станции;
- проводить техническое обслуживание и ремонт оборудования компрессорных станций;
- выявлять и предупреждать неполадки в работе насосов и компрессоров;
- вести отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемых машин и механизмов;
- наблюдать за состоянием фильтров и их очисткой;
- регулировать подачу перекачиваемых жидкостей.

КҚ2.2.8.
АП 05
Химия өндірісі объектілерінің электр жабдықтары.
МХЗ, МӨЗ және МХЗ электрмен жабдықтау.
Қондырғылардың жоғары кернеулі электр жабдықтары.
Электр жетегi.
Электрқозғалтқыштарды басқарудың аппаратуралары және сызбалары.
Мұнай және газ өңдеудің технологиялық қондырғыларының электр жабдықтары.
Сораптық және компрессорлық қондырғылардың электржабдықтары.
Технологиялық қондырғыларды электрмен жарықтандыру.
Қуат коэффициентi және электр энергияны үнемдеу.
Қауiпсiздiк техникасы және қорғаныс құрылғылары.
Білімдер:
- мұнайхимиялық өнеркәсiбi мекемелерін электрмен қамту;
- аппараттардың технологиялық есебінің негізі және оларды пайдалану ерекшеліктері;
- электр энергетикасының негізгі түсінігі;
- электр қамту схемасының негiзгi түрлерi;
- ауа желiсiнiң құрылымдық элементтерi;
- жоғары кернеу қондырғыларының электржабдықтары;
- сорап және компрессор қондырғыларының электр жабдықтары;
- электр жетегiнiң жұмыс режимдерi;
- электр жетегiн таңдау шарттары.
- жарылыс қауiпсiздiгiнің негiзгi анықтамалары;
- қолданылатын электржабдықтар түрлерi.
Іскерліктер:
- басқарудың қарапайым сызбаларын оқуы;
- электржабдықтар жұмысын бақылауы;
- басқару және қорғауды таңдауы және есебін орындауы;
- жабдықты жөндеу графигін құруы;
- жөндеу құжаттарын сауатты толтыруы;
- тозған детальдердi қалпына келтiруi;
- электр тоғы соққанда, алғашқы көмек көрсетуі;
- автоматтандыру схемаларын құру және оқып бiлуi;
- басқару және қорғаныс аппараттарын таңдауы.
БҚ 9
АП 06
Компрессор қондырғылары және сораптар.
Сораптар мен компрессорлардың жетектері.
Сораптар мен компрессорлардың қозғалтқыштары.
Поршендi және ортадан тепкiш сораптар.
Арнайы типтi сораптар.
Сораптарды техникалық күту. Сораптарды жөндеу.
Поршендi және ортадан тепкiш компрессорлар.
Компрессорларды техникалық күту.
Компрессорларды техникалық қарау және жөндеу.
Компрессорлық станциялардың негiзгi және көмекшi жабдықтары.
Білімдер:
- поршендi және ортадан тепкiш сораптардың және компрессорлардың құрылысы, сипаттамасы және жұмыс принципi;
- сораптардың және компрессорлардың берiлiсiн реттеу әдiстерi;
- сорап қондырғысының және компрессор станциясының коммуникациялық сызбасы, сақтандырғыш құрылғының және бекіту арматурасының орналасуы;
- сораптарды және сорапты станцияларды пайдалану ережелерi;
- сорап жұмысындағы бұзылыстарды анықтау, ескерту және жою әдістері;
- сораптарды және компрессорларды жөндеу және техникалық күту кезіндегі техника кауiпсiздiгi;
- поршендi, ортадан тепкiш сораптарды және компрессорларды тоқтату, жiберу және пайдалану;
- сораптардың және компрессорлардың негізгі түйіндері мен бөлшектерінің құрылысы;
- компрессорлық машиналар жұмысындағы мүмкін бұзылыстарды анықтау, ескерту және оларды жою;
- компрессорлық машиналарды жөндеу және күтуде техника қауiпсiздiгi;
- компрессорлық станцияларын қызмет көрсету ережелерi және техникалық сипаттамалары;
- құбырларының байланысу схемасы, техникалық қызмет көрсету ережелері және екінші құбырға ауыстыру.
Іскерліктер:
- берiлген көрсеткiштер бойынша сораптарды және компрессорларды таңдауы;
- сораптар және компрессорлар жұмысының негiзгi параметрлерін анықтауы;
- берiлген жағдайларға байланысты сорапты қондырғыларды есептеуi;
- сораптарға және сорап станциясының қосымша жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізуі;
- компрессор станциясы жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуі және жөндеуі.
- сораптар және компрессорлардың жұмыс жасау кезіндегі ақауларды анықтауы және ескертуі;
- сорап және компрессорлардың берілген жұмыс параметрлерін бір қалыпта сақтауы және оны реттеуге керекті жеке агрегаттарды іске қосуы;
- қызмет көрсететін машиналар мен механизмдердің жұмыс жасауы жөнінде есеп-техникалық құжаттарды жүргізуі;
- сүзгілердің жағдайын тексеруі және оларды тазалауы;
- айдалатын сұйықтардың мөлшерін реттеуі.

ПК 2.1.6
ПК2.2.7.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО
Производственное обучение
ПО 01 1
Слесарная практика
Общее понятие о разметке. Плоскостная и пространственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требование по технике безопасности при разметке. Специальные требования по технике безопасности.
Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий.
Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубки, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участка.
Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей.
Назначение процессов шабровке, притирки.
Устройства токарных станков инструментов.
Основные виды токарных работ и операций.
Умения:
- определять разметки,
- выполнять разметки,
- выполнять основные элементы рубки, резки и правки металла;
- применять инструменты и приспособления для рубки, резки металла;
- проверять правильность оснащения рабочего места и участка;
-управлять и эксплуатировать однотипные токарные станки;
-применять инструменты, приспособления и оборудования при сверлильных работах.
Навыки:
-самостоятельного выполнения разметки;
- правильного ухода за инструментами;
-самостоятельного выполнения операции при рубке, резке и правке металла;
- пользования индивидуальными средствами защиты;
- опиливания плоских поверхностей;
- выполнения заготовок с широкими поверхностями;
-опиливания поверхностей, расположенных под углом;
- применения на практике приемов развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдения правила техники безопасности и выполнения противопожарных мероприятий.
БК 1
ПК2.1.2 ПК2.1.3.
ПК2.1.5.
ПК2.2.3. ПК2.2.5.
ПО01 2
Механическая практика.
Классификация металлорежущих станков. Типовые детали и механизмы металлов режущих станков.
Виды работ выполняемых на токарно – винторезные станках.
Назначение и классификация сверлильных станков. Устройство основных узлов и механизмов сверлильных станков.
Основные сведения о станках фрезерной группы и их классификации.
Основные узлы и механизмы шлифования станков. Классификация и элементы токарных резцов, сверл, зенкеров, разверток. Затачивание режущих инструментов.
Применение смазочно – охлаждающей жидкости при обработке различных материалов.
Требования безопасности в механических цехах.
Умения:
- вести основные виды технических документации;
- проводить основные виды слесарных и механических работ;
- вдадеть организацией оказания первой помощи при несчастных случаях;
- применять основные виды токарных работ;
- применять основные виды сверлильных работ, правила ухода за сверлильным станком;
- проводить основные виды строгальных работ;
- проводить токарную обработку изделий на токарных станках;
- проводить окончательные виды обработки металлов шлифованием.
Навыки:
- обслуживания станка;
- организации рабочего места;
- соблюдения техники безопасности при токарных работах;
- обслуживания сверлильного станка;
- соблюдения техники безопасности при сверлильных работах;
- соблюдения техники безопасности при фрезерных работах;
- выполнения токарной обработки заготовок на универсальных токарных станках;

КҚ 2.1.6
КҚ2.2.7.
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер **
ӨОжәне КП 00
Өндірістік оқытужәне кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым.
Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу.
Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат.
Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк.
Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды,
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарын және шабуға арналған құрылғыларды қолдануды;
- жұмыс орнын және аймақты дұрыс жабдықталуын тексеруді;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқаруды;
- бұрғылап тесу жұмыстары кезінде құралдарды, саймандарды және жабдықтарды қолдануды.
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралдарға дұрыс күтiм жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындауы;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды орындауы;
- бұрыш астында орналасқан беттердi егелеуі;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдануы;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауы.
БҚ 1
КҚ2.1.2
КҚ2.1.3.
КҚ2.1.5.
КҚ2.2.3.
КҚ2.2.5.
ӨО 02
Механикалық практика.
Металл кесетін станоктардың классификациясы.
Металл жону станогының типтік механизмдері және бөлшектері.
Токарлық – винт кесетін токарлық станокта орындалатын жұмыс түрлері. Тесу станоктарының классификациясы және мақсаттары.
Тесу станоктарының негізгі түйіндерінің құрылымы, механизмдері.
Фрезерлеу тобы станоктары туралы жалпы мәлімет және олардың классификациясы. Қайраумен жону станоктарының негізгі түйіндері мен механизмдері.
Токарлық пышақтардың, тескіштердің, зенкерлердің, разверткалардың элементтері және классификациясы.
Кесетін құралдарды қайрау.
Әртүрлі материалдарды өңдегенде қолданылатын суыту – майлау сұйықтықтары. Механикалық цехтағы қауіпсіздік талаптары.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттар түрлерін жүргізу;
- слесарлық және механикалық жұмыс түрлерін жүргізу;
- бақытсыз жағдайға душар болған жағдайда алғашқы көмекті ұйымдастыру;
- токарлық жұмыстардың негізгі түрлерін қолдану;
- бұрғылау жұмыстарының түрлерін қолдану, бұрғылау станоктерін күту;
- жону жұмыстарының негізгі түрлерін жүргізу;
- токарь станогында бұйымды токарлық өңдеуді жүргізу;
- металды ажарлап өңдеудің ақырғы түрін орындау.
Дағдылар:
- станокті техникалық күтуі;
- жұмыс орнын ұйымдастыруы;
- токарь жұмыс кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтауы;
- бұрғылау станогін қызмет көрсетуі;
- бұрғылау жұмыстары кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы;
- фрезерлеу жұмыстары кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы;
- дайындаманы әмбебап токарь станогінде токарьлық өңдеуді орындауы;

ПК 3.3.6
ОПД 05
Основы стандартизации и технических измерений.
Основные понятия, допуски и посадки. Система допусков для гладких цилиндрических деталей.
Допуски на гладкие калибры. Точность формы поверхностей. Шероховатость поверхности.
Классы точности подшипников качения. Метрологическая служба, ее структура и задача. Методы измерения. Классификация измерительных средств. Стандартизация единиц измерений. Штриховые, рычажно-механические и рычажно–оптические приборы.
Допуски и посадки резьбовых соединений.
Методы и средства измерения резьбы.
Допуски и посадки шпоночных соединений. Допуски на зубчатые колеса.
Знания:
- основных определений и обозначений, установленные стандартом государства;
- обозначений допусков и посадок на чертежах, согласно стандартам;
- основных единиц измерений и метрологические показатели измерительных средств;
- устройств измерительных инструментов;
методов и конструкций измерительных средств;
- основных понятий об опережающей и комплексной стандартизации, унификации, агрегатировании;
- управления качеством продукции;
- условных обозначений посадок подшипников на чертежах;
- экономического обоснования выбора подшипника;
- структуры и задач метрологической службы;
- связи между стандартизацией и измерительным делом.
Умения:
- производить расчет посадок подшипников;
- строить схемы расположения полей допусков;
-пользоваться измерительными средствами;
- производить замер любым инструментом и прибором;
- расшифровывать условные обозначения шпоночных и шлицевых соединений;
- пользоваться техническими средствами измерения.
- выбирать и рассчитать посадки внутреннего и наружного колец подшипников качения;
- выбирать измерительные средства в машиностроении;
- рассчитать предельные отклонения и размеры диаметров резьб, допусков, зазоров и натягов.
БК 10
ОПД 06
Обработка металлов резанием, станки и инструменты.
Процесс резания.
Основные сведения о резании металлов, режущем инструменте и металлорежущих станках. Обработка заготовок на станках токарной группы. Обработка заготовок на станках стерильно – расточной группы.
Обработка заготовок на станках фрезерной группы. Обработка заготовок на строгальных, протяжных долбежных станках. Обработка заготовок на зубообрабатывающих станках.
Обработка заготовок на шлифовальных и полировальных станках. Электрофизические и электрохимические методы обработки.
Металлорежущее оборудование для массового и крупносерийного производства.
Знания:
- основных сведений о резании металлов;
- классификации инструмента, принципа его заточки, применение сверхтвердых материалов;
- видов токарной обработки и процессов резания при механической обработке металлов;
- методов центрирования и крепления корпусов на станках, нумерации станков и их расшифровки;
- условных обозначений элементов кинематических схем;
- классификации станков с программным управлением;
- классификации муфт и их назначения;
-последовательности расчета и выбора режимов резания при токарной обработке и резьбонарезании;
- токарных полуавтоматов и автоматов;
- особенностей электрофизических и электрохимических обработок.
Умения:
- определить конструктивные элементы режущих инструментов;
- составить уравнения кинематических цепей;
- составить и записать программы;
- определить устройства станков с ЧПУ, основные блоки и узлы;
- выбирать типы фрез для разного вида фрезерования, применять ГОСТы на фрезы.
- пользоваться ГОСТами при строгальных и долбежных резцах;
- составить уравнения кинематических цепей любого зубообрабатывающего станка;
- производить электрохимические методы обработок.
БК 11
ОПД 07
Технология металлов и конструкционные материалы.
Строение и свойства металлов.
Основы теории сплавов.
Углеродистые стали. Термическая и химическая обработка стали. Легированные стали.
Чугуны.
Порошковые материалы. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Сплавы особого назначения.
Коррозия металлов и меры борьбы с ней.
Способы обработки металлов. Обработка металлов давлением.
Сварка, пайка и термическая резка металлов.
Обработка металлов резанием.
Электрические методы обработки.
Неметаллические конструкционные материалы.
Пластические массы. Материалы на основе каучука.
Древесные, лакокрасочные, прокладочные и уплотняющие материалы.
Новые конструкционные материалы и прогрессивные технологии.
Знания:
- роли металлургии, путей и перспектив ее развития;
- способов получения чугуна, стали, меди, титана, алюминия:
- влияния черной и цветной металлургии на окружающую среду и пути уменьшения вредных выбросов;
- по применению сталей для оборудования нефтегазоперерабатывающей промышленности;
- классификации сталей по химическому составу, назначению, качеству и по характеру при разливке;
- классификации, маркировки и применения литейного чугуна, его достоинство;
- сущности порошковой металлургии;
- сущности, виды коррозии и коррозионных разрушений;
- свойств, области применения и классификации пластмасс по составу;
- видов и свойств каучука, его получения;
- классификации лакокрасочных материалов по назначению;
- правил охраны труда и техники безопасности при выполнении сварочных работ.
Умения:
- исследовать строения металлов;
- определять твердость металлов на прессе Бринеля, Роквелла, Виккерса;
- находить способы получения сплавов;
- выбирать термическую или химико-термическую обработку деталей заданных марок сталей, исходя из требуемых свойств;
- пользоваться справочной литературой по выбору пластмасс для конкретных изделий;
- работать с лакокрасочными материалами и клеем;
- выбирать оптимальный вариант метода защиты от коррозии оборудования нефтегазоперерабатывающей промышленности.
БК 11
ОПД 08
Прикладная информатика.
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTONCOMMANDER (NC). Программы архивации разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами
Знания:
- общих сведений о современных компьютерах и их характеристиках;
- операционной системы персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды);
- сервисной команды - NORTON COMMANDER (NC);
- программы архивации разархивации файлов;
- интегрированной программной оболочки WINDOWS;
- тенденции и перспективы развития информатики за рубежом;
- электронных таблиц EXCEL;
- техники безопасности при работе с компьютерами.
Умения:
- применить общие сведения о современных компьютерах и их характеристики;
- изучить операционную систему персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды);
-увеличить производительность Windows, NORTON COMMANDER и EXCEL.
- создать графики и диаграммы, сводные таблицы и расчеты на разных листах рабочей книги.
- производить подключения к сети Интернет.
БК 2
ОПД 09
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Производственная структура предприятия.
Производственная структура нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической промышленности.
Материально-техническая база и средства предприятия.
Кадры и производительность труда. Организация оплаты труда.
Прибыль, рентабельность, конкурентоспособность.
Технико-экономические показатели деятельности нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической предприятий.
Себестоимость ремонта. Организация основного и вспомогательного производства.
Техническое развитие производства.
Повышение эффективности производства.
Основы управления хозяйством и предприятием.
Основы планирования на предприятиях нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического управления.
Знания:
-производственной структуры предприятия;
- материально – технической базы нефтеперерабатывающего предприятия;
- классификации основных фондов;
- структуры кадров;
- содержания себестоимости ремонта нефтеперерабатывающего оборудования;
- методов расчета отдельных статей калькуляции;
- основных направлений научно-технического прогресса в нефтегазопереработке.
- основ экономических расчетов по ремонту оборудования предприятий;
- новой техники и технологии по ремонту нефтеперерабатывающего оборудования.
Умения:
- рассчитать производительность труда;
- рассчитать сдельную расценку, фонда оплаты труда бригады;
- рассчитать численность рабочих;
- рассчитать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- рассчитать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
- анализировать структуру основных фондов;
- рассчитать заработную плату работы ремонта;
- производить расчет экономической эффективности организационно- технических мероприятий.
- самостоятельно работать с информационно-технической литературой;
- составить график планово-предупредительных работ;
- пользоваться нормативами на выполнение ремонтных работ.
БК 5

КҚ 3.3.6
ЖКП 05
Техникалық өлшеу және стандарттау негізі.
Қондырулардың және отырғызулардың негiзгi түсiнiгi.
Тегiс цилиндрлi бөлшектер үшін қондырылу жүйесі.
Тегiс калибрге қондырулар. Сыртқы бетiнiң формасының дәлдiгi. Сыртқы бетiнiң кедiр-бұдырлығы.
Тербелiс подшип-никтерінiң дәлдік шегі.
Метрологиялық қызмет, оның структурасы және мiндетi. Өлшеу әдістері. Өлшеу құралдарының классификациясы. Стандарттың өлшеу бiрлiгi. Штрихтi, тежегiш-механикалық және тежегiш-оптикалық аспаптар.
Бұрандалы қосылыстарының қондырулары және отырғызулары.
Бұрандалардың өлшеуiш құралдары және әдiстерi. Шпонкалық қосылыстардың қондырулары және отырғызулары.
Тісті дөңгелекке қондырулары.
Білімдер:
- мемлекет стандартымен белгiленген анықтамалар мен белгілер;
- стандартқа сәйкес қондырулар және отырғызуларды сызбаларда белгiлеу;
- негізгі өлшем бірліктері және өлшем құралдарының метрологиялық көрсеткіштері;
- өлшеу құралдарының құрылысы;
- өлшеу құралдарының әдiстерi және конструкциясы;
- озық және комплексті стандарттау, унификациялау, агрегаттау туралы негізгі түсініктер;
- өнім стандартын басқару;
- подшипник қондырылуының сызбаларда шартты белгiленуi;
- подшипниктi экономикалық таңдау;
- метрологиялық қызметтің құрылымы мен және мiндеттерi;
- стандарттау және өлшеу жұмысының арасындағы байланыс.
Іскерліктер:
- подшипниктердiң қондырылу есебiн жүргiзуi;
- жiберiлу алаңының орналасу схемасын салуы;
- өлшеу құрал-саймандарын қолдануы;
- кез келген құралдар және аспаптармен өлшеу жүргізуі;
- шпонкалық және шлицтi қосылыстардың шартты белгiлерiн шешуі;
- өлшеудің техникалық құралдарын пайдалануы;
- қозғалмалы подшипниктердiң сыртқы және iшкi сақиналарының қондырылуын таңдауы және есептеуі;
- машина жасау жұмысындағы өлшеу құралдарын таңдауы;
- ауытқулар шегiнiң есебi және бұрандалардың диаметрiн қондыруларын, саңылауды және керiлiсті есептеуі.
БҚ 10
ЖКП 06
Станоктармен құралдар және металды кесу арқылы өңдеу.
Кесу процесi.
Металл кесу, кесетiн құрал - саймандар және металл кескiш станоктар жайлы мәлiмет.
Токарлық тобындағы станоктардадайындамаларды өңдеу. Тесіп-кеңейту тобындағы станоктарда дайындаманы өңдеу.
Фрезерлеу тобындағы станоктарда дайындамаларды өңдеу. Жону және созу, соғу станоктарында жартылай дайындаманы өңдеу.
Тіс өңдейтін станоктарда жартылай дайындамарды өңдеу. Дайындамаларды жону және қырып тегістеуші станоктарда өңдеу.
Өңдеудің электрофизикалық және электрохимиялық әдістері. Көп сериялы өндіріске арналған металл кескіш жабдықтар.
Білімдер:
- металдарды кесу туралы негізгі түсініктер;
- құрал-саймандардың жіктелуі, принципі және өте қатты материалды пайдалану;
- кесу процесімен токарлық өңдеудiң түрлерiн және металды механикалық өңдеудің негізгі түрлерін анықтау;
- станокқа тұлғаны бекіту және ортасын келтіру әдістері, станокты номерлеу және оны талдау;
- кинематикалық схема элементтерінің шартты белгілері;
- сандық бағдарламалы басқару станоктың классификациясы;
- муфтаның классификациясы және оның мақсаты;
- бұранда кесу және токарлық өңдеу кезінде кесу режимін таңдау және есептеу реті;
- токарлық жартылай автоматтар және автоматтар;
- электрохимиялық және электрофизикалық өңдеу ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- кескіш құралдардың конструкциялық элементтерін анықтауы;
- кинематикалық тізбектің теңдеуін құруы;
- бағдарламаны жазу және толықтыруы;
- түйіндер мен негізгі блоктар, санды бағдарламалы станоктың құрылысын анықтауы;
- әр түрлі фрезерлеу үшін фрезаның типін таңдауы, фрезаға МЕМСТ қолдануы;
- жону және үгіту кескіштеріне МЕМСТ қолдануы;
- кез келген тісті станоктарының кинематикалық тізбек теңдеуін құрастыруы;
- электрохимиялық өңдеу әдісін жүргізуі.
БҚ11
ЖКП 07
Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар.
Металдардың құрылысы, қасиеттерi.
Қорытпалардың негізгі теориясы.
Көміртекті болаттар.
Болатты термиялық және химиялық өңдеу.
Легiрленген болат.
Шойын.
Ұнтақ материалдар.
Қатты қорытпалар.
Түсті металл қорытпалары.
Ерекше қасиетті қорытпалар.
Металдар коррозиясы. және онымен күрес.
Металды өңдеу әдістері. Металдар қысыммен өңдеу.
Дәнекерлеу, пайка және металды термиялық кесу.
Металды кесу арқылы өңдеу.
Электрлі өңдеу тәсілдері.
Металл емес құралмалы материалдар.
Пластмассалар.
Каучук негізіндегі материалдар.
Ағаш, лак, краска, төсеніш және нығыздау материалдары.
Жаңа прогрессивті технологиялық құрылымды материалдары.
Білімдер:
- металургияның ролiн, даму жолы мен перспективасы;
- шойынды, болатты, мысты, титанды, алюминийдi алу тәсiлi;
- қара және түрлi-түстi металлургияның қоршаған ортаға әсер етуi және зиянды қалдықтардың лақтыруын азайту жолдары;
- мұнай және газ өңдеу өнеркәсібі жабдықтарын дайындауға арналған болаттардың қолданылуы;
- болаттың химиялық құрамы, жіктелуі, қолданылуы, сапасы, құю сапасына қарай жіктелуі;
- жіктелуін, маркаларын және құйма шойындардың қасиетi мен артықшылықтары;
- ұнтақ металлургиясының мәнi;
- коррозияның және коррозиялық бүліну түрi, мәнi;
- пластмассаның құрамына байланысты қасиеті, пайдалану аймағы, және жіктелуі;
- каучуктың түрi мен қасиеттерi, оның қолданылуы;
- қолданылуы бойынша лак бояу материалдарының классификациясы;
- балқытып жапсыру кезіндегі техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелері.
Іскерліктер:
- металдардың құрылысын зерттеуі;
- металлдардың қаттылығын престе Виккерс, Роквелл, Бреннель бойынша анықтауы;
- қорытпаларды алу әдiстерiн табуы;
- қажеттi қасиеттердi ескере отырып, берiлген болат маркасына байланысты, термиялық және химиялық-термиялық өңдеудi таңдауы;
- белгілі бұйымдар үшiн анықтамалық әдебиеттерден пластмассаларды таңдап, қолдана бiлуi;
- желiм және сыр бояулар материалдарымен жұмыс жасауы;
- мұнай және газ өңдеу өнеркәсібі жабдықтарын коррозиядан қорғаудың тиімді әдісін таңдауы.
БҚ 11
ЖКП 08
Қолданбалы информатика.
Қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасы.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі. Магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы. Команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары. NORTON COMMANDER (NC) сервистік командалары. Файлдарды архивтеу және архивтен шығару. Мәтін редакторы. WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламасы. Шетелде информатика дамуының тенденциялары мен перспективалары. EXCEL электронды кестесі. Формула шығару жұмысы. Компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қәзіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасы;
- жеке компьютердің операциялық жүйесі (магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы, команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары);
- NORTON COMMANDER (NC) сервистік командалары;
- файлдарды архивтеу және архивтен шығару;
- WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламасы;
- шетелде информатика дамуының тенденциялары мен перспективалары;
- EXCEL электронды кестесі;
- компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- қәзіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасын білуі;
- жеке компьютердің операциялық жүйесін (магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы, команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары) игеруі;
- NORTON COMMANDER, Windows және EXCEL өнімділігін арттыруы,
- графиктер мен диаграмманы құруы, жұмыс кітабының әртүрлі бетіндегі кестелер мен есептерді біріктіруі;
- интернет желiсiмен байланыстыруды келтiруi.
БҚ 2
ЖКП 09
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Мекеменің өндірістік құрылымы.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия өнеркәсібінің өндірістік құрылымы. Мекеменің материалдық – техникалық базасы және құралдары.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi. Еңбек ақыны ұйымдастыру.
Пайда, рентабельдiк, бәсекеге қабілеттілік.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының технико-экономикалық көрсеткіштері.
Жөндеу жұмысының өзіндік құны.
Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру.
Өндірістің техникалық дамуы.
Өндірістің тиімділігін арттыру.
Өндірісті басқаруды ұйымдастыру негізі.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының
Жұмысын жоспарлау негізі.
Білімдер:
- мекеменің өндірістік құрылымы;
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің материалдық техникалық базасы;
- негiзгi қор классификациясы;
- кадрлар құрылымы,
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің жабдықтарын жөндеу жұмыстарының өзіндік құнының құрылымы;
- калькуляцияның жеке баптарын есептеу әдістері;
- мұнай – газ өңдеудегі ғылыми техникалық прогрестiң негiзгi бағыттары;
- мекеменің жабдықтарын жөндеудің негізгі экономикалық есептері;
- мұнай-газ өңдеу мекемелері жабдықтарын жөндеудің жаңа техникасы мен технологиясы.
Іскерліктер:
- еңбек өнімділігін есептеуі;
- жеке бағалауды, еңбек бригадасының еңбек ақы қорын есептеуі;
- жұмысшылар санын есептеуі;
- калькуляцияның жеке баптары бойынша шығындарды есептеуі;
- оперативтік жоспарлар көрсеткіштерін есептеуі, сол бойынша шешім қабылдауы;
- негізгі қорлар құрылымына анализ жасауы;
- айналым заттарын қолдану көрсеткіштерін есептеу және анализ жасауын;
- жөндеу жұмысының жалақысын есептеуді;
- ұйымдастыру техникалық шараларының экономикалық тиімділігін есептеуді жүргізу;
- ақпараттық және техникалық оқулықтармен өз бетінше жұмыс жасауы;
- жоспарлы және ескерту жұмыстарының графигін құруы;
- жөндеу жұмыстарын орындаудың нормативтік құжаттарын пайдалануы.
БҚ 5

ПК 3.3.5
ПК3.3.9.
ОПД 10
Основы автоматизации производства и АСУТП.
Основы автоматического управления техническими процессами.
Системы автоматического управления (САУ).
Объекты управления и их свойства.
Система автоматического регулирования (САР).
Основные понятия метрологии и классификация измерительных приборов.
Измерение давления.
Измерение расхода и количества.
Измерение уровня.
Измерение температуры.
Анализ газов и газовых смесей.
Контроль физических свойств.
Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП).
Организация и структура АСУТП.
Автоматизация основных процессов в нефтеперерабатывающих и нефтехимических производствах.
Автоматизация массообменных процессов.
Автоматизация химических процессов.
Обеспечение безопасности технологических процессов
Знания:
- понятия об объекте регулирования;
- структуры автоматического регулятора;
- классификации автоматических регуляторов;
- пневматических и исполнительных электрических устройств;
- гидравлических и электрогидравлических регуляторов;
- особенностей монтажа на технологическом оборудовании;
- назначения, классификации и состава управляющей системы;
- типовых решений автоматизации объекта управления;
- автоматизация процессов нефтяных, газовых и химических промышленности;
- автоматизации работы оборудования нефтяной, газовой и химической промышленности;
- назначения, классификации, системы управления промышленными роботами.
Умения:
- вычислять погрешности приборов, определять класс точности;
- делать выводы о пригодности прибора;
- отличить по внешнему виду уровнемер и преобразователь уровня, установленные на техническом оборудовании;
- условно обозначить и изображать устройства для контроля расхода и количества;
- измерять уровень жидкости в емкостях;
- контролировать измерение температуры в аппаратах;
-выбрать качественные показатели процесса регулирования;
- пользоваться справочными материалами, ГОСТами, нормами.
- условно обозначать и графически изображать на схемах элементов систем автоматического регулирования;
- понять устойчивости системы;
БК 1
ПК3.3.8.
ПК3.3.12.
ОПД 11
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Общие вопросы охраны труда, организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению.
Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводов.
Безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением.
Хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ.
Основы пожарной безопасности. Методы и средства тушения пожаров.
Закон РК "Об охране окружающей среды". Нормативно-правовые основы РК по охране окружающей среды.
Международное сотрудничество и законодательные акты в области охраны окружающей среды.
Загрязнение природной среды вредными веществами.
Охрана водного бассейна.
Знания:
- организации работ по охране труда, понятия о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению;
- действия электрического тока и первая помощь при поражении электротоком;
- правил техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводов;
- безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- хранения, транспортировки агрессивных и взрывоопасных веществ;
- основ пожарной безопасности, методов и средств тушения пожаров;
- нормативно-правовых основ по охране окружающей среды;
- загрязнения природной среды вредными веществами.
Умения:
- соблюдать правила инструктажа по охране труда;
- соблюдать правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организовать службы пожарной охраны;
- знать Законы РК об охране окружающей среды;
- анализировать основные источники загрязнения окружающей среды в управлении по переработке нефти и газа;
- принимать меры по снижению вредных выбросов в атмосферу и образования сточных вод;
-применять современные достижения науки и техники в целях рационального использования природных ресурсов.
БК 1

КҚ3.3.5.
КҚ3.3.9.
ЖКП10
Өндірісті автоматтандыру негізі және ТПБАЖ.
Технологиялық процестердi автоматты басқарудың негiздерi.
Басқарудың автоматты жүйелерi (БАЖ).
Басқару объектiлерi және оның қасиеттерi.
Реттеудiң автоматты жүйелерi (РАЖ).
Өлшеу аспаптарының классификациясы және метрология туралы түсiнiк.
Қысымды өлшеу.
Шығынды және мөлшерді өлшеу.
Сұйықтық деңгейін өлшеу.
Температураны өлшеу.
Газ және газ қоспаларының талдауы.
Физикалық қасиеттердi бақылау.
Технологиялық процестердi басқарудың автоматты жүйесi (ТПБАЖ).
ТПБАЖ-нiң құрылымы және ұйымдастыруы
Мұнайөңдеу және мұнайхимиялық өндiрiстердiң негiзгi процестерiн автоматтандыру.
Масса алмасу процестерiнiң автоматизациясы. Химиялық процестерiнiң автоматизациясы.
Технологиялық процестердiңқауiпсiздiгiн қамтамасыздандыру.
Білімдер:
- автоматты реттеу объектілерінің туралы түсінік;
- автоматты реттеуiштер құрылымы;
- автоматты реттегiштер классификациясы;
- пневматикалық және орындаушы электрлiк құрылғылар;
- гидравликалық және электргидравликалық реттеуіштер;
- технологиялық қондырғыларда құрып орнату ерекшелiктерi;
- басқару жүйесiнiң құрамы, классификациясы және мақсаты;
- басқару нысандарын автоматтандырудың типтік шешімдері;
- мұнай – газ өңдеу және химия өндірісі процестерін автоматтандыру;
- мұнай – газ өңдеу және химия өндірісі жабдықтары жұмысын автоматтандыру;
- өндірістік роботтың басқару жүйелері, қолданылуы, классификациясы.
Іскерліктер:
- құрылғылардың ауытқуын анықтап, есептеуi, дәлдiк класын анықтауы;
- құрылғылардың дәлдiк класын анықтауы, ауытқуларды есептеуi;
- құрылғылардың жарамдылығын қорытындылауы;
- техникалық жабдықтарда орнатылған деңгей өлшеуiштер және деңгей түрлендіргіштің сыртқы келбеті бойынша ажыратуы;
- материал шығыны және санының өлшем бiрлiктерiн анықтауы;
- шығын және санын бақылайтын құрылғыларды шартты белгiлеуi және бейнелеуі;
- сиымдылықтағы сұйықтық деңгейін өлшеуі;
- аппараттадағы температураны өлшеуін бақылауы;
- реттеу процесiнiң сапалы көрсеткiштерiн таңдауы;
- анықтама материалдары, МЕМСТ-ті, нормаларды қолдана білуді.
- автоматты реттеу жүйесi элементтерiнің схемада графикалық және шартты белгiленуi және бейнеленуі;
- тұрақтылық жүйесінің түсінуі.
БҚ 1
КҚ3.3.8.
КҚ3.3.12.
ЖКП11
Еңбек қорғау және өндірістік экология.
Еңбектi қорғаудың негiзгi түсiнiктерi, еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары, кәсiби аурулар туралы түсінік, өндiрiстiк жарақаттанудың алдын алу.
Электр тоғы әсері және тоқ соққан кездегі алғашқы көмек.
Мұнай, газ өңдеу және химия зауыттарындағы техника қауіпсіздігі ережелері.
Қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік.
Қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау.
Өрт қауіпсіздігі. Өрт сөндiру құралдары және әдістері.
ҚР "Қоршаған ортаны қорғау туралы заңы".
ҚР қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құқық негіздері.
Қоршаған ортаны қорғаудың заңнамалық актілері мен Халықаралық ынтымақтастық.
Табиғатты зиянды заттармен ластау көздері.
Су бассейнiн қорғау.
Білімдер:
- еңбек қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, өндiрiстiк жарақат, кәсiби аурулар туралы түсiнiктер және
олардың алдын алу;
- электр тоғы әсері және тоқ соққан кездегі алғашқы көмек;
- мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия зауыттарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды қауіпсіз пайдалану;
- қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау;
- өрт қауіпсіздігі негізі, өрт сөндiру құралдары және әдістері;
- қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құқық негіздері;
- табиғатты зиянды заттармен ластау көздері.
Іскерліктер:
- еңбек қорғау инструктажы ережелерін сақтауы;
- қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- өрттен қорғау қызметін ұйымдастыруы;
- ҚР қоршаған ортаны қорғау заңдарын білуі;
- мұнай мен газды өңдеу басқармасындағы қоршаған ортаны ластаудың негізгі көздерін талдауы;
- атмосфераға жіберілетін лас заттарды және қалдық су түзілуін азайту шараларын алуы;
- табиғи ресурстарды тиімді пайдалану үшін ғылым мен техниканың жетістіктерін қолдануы.
БҚ 1

ПК3.3.4.
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Введение в специальность
Введение.
Значение нефти и газа, продуктов их переработки.
Основные сведения о нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности Республики Казахстан.
Производственные экскурсии.
Умения:
- выбирать современные методы переработки нефти и газа;
- выявлять проблемы охраны окружающей среды в нефтегазоперерабатывающей промышленности;
- определять понятие о качестве продукции.
Навыки:
- определения значения нефти и газа в мировой экономике и экономике РК;
- изучения современных методов переработки нефти и газа;
- работы с книгой, со справочной литературой другой технической литературой;
- выбора методики поиска информации;
- выбора литературы с помощью библиотечного фонда для выполнения задания.
БК 1
БК 6
БК 12
БК 13
ПО02
Слесарная практика
Общие понятие о разметке. Плоскостная и пространственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требование по технике безопасности при разметке. Специальные требования по технике безопасности.
Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий.
Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубке, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участке.
Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей.
Назначение процессов шабровке, притирки.
Устройства токарных станков инструментов.
Основные виды токарных работ и операций.
Умения:
- определять разметки,
- выполнять разметки,
- выполнять основные элементы рубки, резки и правки металла;
- применять инструменты и приспособления для рубки, резки металла;
- проверять правильность оснащения рабочего места и участка;
-управлять и эксплуатировать однотипные токарные станки;
-применять инструменты, приспособления и оборудования при сверлильных работах;
Навыки:
-самостоятельного выполнения разметки;
- правильного ухода за инструментами;
-самостоятельного выполнения операций при рубке, резке и правке металла;
- пользования индивидуальными средствами защиты;
- опиливания плоских поверхностей;
- выполнения заготовок с широкими поверхностями;
-опиливания поверхностей, расположенных под углом;
- применения на практике приемов развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдения правил техники безопасности и выполнения противопожарных мероприятий.
БК 1

КҚ3.3.4
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
ӨОжәне КП 00
Өндірістік оқытужәне кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Мамандыққа кіріспе.
Кіріспе.
Мұнай, газ және мұнай өнімдерінің, оларды өңдеудің маңызы.
Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу және мұнайхимия өнеркәсібі бойынша негізгі мәліметтер.
Өндіріске саяхат.
Іскерліктер:
- мұнай және газ өңдеудің кәзіргі заманғы әдістерін таңдау;
- мұнайгаз өңдеу өнеркәсібінің қоршаған ортаны қорғау проблемаларын анықтау;
- өнім сапасына түсініктеме беру.
Дағдылар:
- дүние жүзі экономикасы және ҚР экономикасы үшін мұнай мен газдың маңызын анықтауы;
- мұнай мен газды өңдеудің кәзіргі заманғы әдістерін үйренуі;
- кітаппен, анықтамалық кітаппен және де басқа техникалық әдебиетпен жұмыс жасауы;
- ақпаратты іздеу әдісін таңдауы;
- өз бетінше тапсырманы орындау барысында кітапхана қорынан әдебиетті таңдауы.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 12
БҚ 13
ӨО 02
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым.
Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу.
Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат.
Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк.
Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды,
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарын және шабуға арналған құрылғыларды қолдануды;
- жұмыс орнын және аймақты дұрыс жабдықталуын тексеруді;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқаруды;
- бұрғылап тесу жұмыстары кезінде құралдарды, саймандарды және жабдықтарды қолдануды.
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралдарға дұрыс күтiм жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындауы;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды орындауы;
- бұрыш астында орналасқан беттердi егелеуі;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдануы;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауы.
БҚ 1

ПК3.3.2
ПО03
Механическая практика.
Классификация металлорежущих станков. Типовые детали и механизмы металлов режущих станков.
Виды работ выполняемых на токарно – винторезных станках.
Назначение и классификация сверлильных станков. Устройство основных узлов и механизмов сверлильных станков.
Основные сведения о станках фрезерной группы и их классификации.
Основные узлы и механизмы шлифования станков. Классификация и элементы токарных резцов, сверл, зенкеров, разверток. Затачивание режущих инструментов.
Применение смазочно – охлаждающей жидкости при обработке различных материалов.
Требования безопасности в механических цехах.
Умения:
- вести основные виды технических документаций;
- проводить основные виды слесарных и механических работ;
- вдадеть организацией оказания первой помощи при несчастных случаях;
- применять основные виды токарных работ;
- применять основные видов сверлильных работ, правила ухода за сверлильным станком;
- проводить основные виды строгальных работ;
- проводить токарную обработку изделий, на токарных станках;
- проводить окончательные виды обработки металлов шлифованием.
Навыки:
- обслуживания станка;
- организации рабочего места;
- соблюдения техники безопасности при токарных работах;
- обслуживания сверлильного станка;
- соблюдения техники безопасности при сверлильных работах;
- соблюдения техники безопасности при фрезерных работах;
- выполнения токарной обработки заготовок на универсальных токарных станках;
- фрезеровки на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках простых деталей по 12-14 квалитету точности.
- выполнения слесарно-механических операций, освоенных во время практики.
БК 1
ПК3.3.1.
ПК3.3.7.
ПО04
Изучение технологического процесса и оборудования
Подготовительный период. Инструктаж по технике безопасности производства.
Ознакомление с основными аппаратами химической и нефтегазоперерабатывающей промышленности. Ознакомление основными процессами химической и нефтегазоперерабатывающей промышленности. Гидравлические процессы, тепловые процессы, массообменные процессы, гидромеханические процессы и химические процессы
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности и внутренний распорядок на предприятии;
- применять оборудование для теплообменных процессов;
- применять различные виды аппаратов работающих под высоким давлением;
- применять оборудование химических процессов;
- определять классификацию, конструкцию и принцип работы основных аппаратов;
- определять систему снабжения печей жидким и газообразным топливом;
- определять факторы, влияющие на конструкцию реакторов.
- определять виды и механизмы массообменных, тепловых, гидромеханических, химических и гидравлических процессов;
- знать свойства нефтепродуктов и методов их определения.
Навыки:
- соблюдения правила безопасности во время прохождения учебной практики на предприятиях;
- определения основных и вспомогательных аппаратов по технологическим схемам;
- составления технологических схем определенного процесса;
- составления теплового баланса основных аппаратов;
- определения общих признаков и видов массообменных процессов;
- определения сущности процесса абсорбции и адсорбции область применения;
- определения методов и стадии процесса экстракции;
- применения правил техники безопасности при эксплуатации и обслуживании основных и вспомогательных аппаратов;
- определения классификации и устройство отстойников;
- выбора и сравнения технико-экономических показателей основных аппаратов.
БК 1
ПК3.3.7.

КҚ3.3.2.
ӨО 03
Механикалық практика.
Металл кесетін станоктардың классификациясы.
Металл жону станогының типтік механизмдері және бөлшектері.
Токарлық – винт кесетін токарлық станокта орындалатын жұмыс түрлері. Тесу станоктарының классификациясы және мақсаттары.
Тесу станоктарының негізгі түйіндерінің құрылымы, механизмдері.
Фрезерлеу тобы станоктары туралы жалпы мәлімет және олардың классификациясы. Қайраумен жону станоктарының негізгі түйіндері мен механизмдері.
Токарлық пышақтардың, тескіштердің, зенкерлердің, разверткалардың элементтері және классификациясы.
Кесетін құралдарды қайрау.
Әртүрлі материалдарды өңдегенде қолданылатын суыту – майлау сұйықтықтары. Механикалық цехтағы қауіпсіздік талаптары.
Іскерліктер:
- техникалық құжаттар түрлерін жүргізу;
- слесарлық және механикалық жұмыс түрлерін жүргізу;
- бақытсыз жағдайға душар болған жағдайда алғашқы көмекті ұйымдастыру;
- токарлық жұмыстардың негізгі түрлерін қолдану;
- бұрғылау жұмыстарының түрлерін қолдану, бұрғылау станоктерін күту;
- жону жұмыстарының негізгі түрлерін жүргізу;
- токарь станогында бұйымды токарлық өңдеуді жүргізу;
- металды ажарлап өңдеудің ақырғы түрін орындау.
Дағдылар:
- станокті техникалық күтуі;
- жұмыс орнын ұйымдастыруы;
- токарь жұмыс кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтауы;
- бұрғылау станогін қызмет көрсетуі;
- бұрғылау жұмыстары кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы;
- фрезерлеу жұмыстары кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы;
- дайындаманы әмбебап токарь станогінде токарьлық өңдеуді орындауы;
- тік және көлбеу фрезерлеу станоктерінде қарапайым бөлшектерді 12-14 квалит дәлдігіне дейін жонуы;
- тәжірибеден өту кезінде, слесарлық-механикалық операцияларды орындай білуі.
БҚ 1
КҚ3.3.1.
КҚ 3.3.7
ӨО 04
Технологиялық процестер мен жабдықтарды үйрену.
Дайындық кезеңі. Өндірістегі техника қауіпсіздігі инструктажы. Мұнай және газ өңдеу және химия өндірісінің негізгі аппараттарымен танысу.
Мұнай және газ өңдеу және химия өндірісінің негізгі процестерімен танысу.
Гидравликалық процестер, жылу процестерi, зат алмасу процестерi, гидромеханикалық процестер, химиялық процестер.
Іскерліктер:
- мекемедегі техника қауіпсіздігі және ішкі тәртіп ережелерін сақтау;
- жылу алмасу процестерi үшін жабдықтарды пайдалану;
- жоғарғы қысымды жұмыс жасайтын аппараттардың түрлерін пайдалану;
- химиялық процестердiң жабдықтарын пайдалану;
- негізгі аппараттардың жіктелуін, құрылысын және жұмыс принциптерін анықтау;
- пештiң сұйық және газ тәрiздi жанармай беретiн жүйемен жабдықталуын анықтау;
- реакторлардың құрылысына әсер ететiн факторларды анықтау.
- масса алмасу, жылулық, гидромеханикалық, химиялық гидравликалық процестердің түрлерін және механизмін анықтау;
- мұнай өнiмдерiнiң қасиеттерiн және оларды анықтау тәсiлдерiн білу.
Дағдылар:
- мекемеде оқу тәжірибесін өту кезінде техника қауіпсіздігін сақтауы;
- технологиялық схема бойынша негізгі және қосымша аппараттарды анықтауы;
- берілген процестің технолгиялық схемасын құруы;
- негізгі аппараттардың жылулық баланстарын құруы;
- масса алмасу процесiнiң жалпы белгiлерiн және түрлерiн анықтауы;
- абсорбция және адсорбция процестерiнiң мағынасын және қолдану аймағын анықтауы;
- экстракция процесiнiң әдiстерi және сатыларын анықтауы;
- негізгі және қосымша аппараттарды пайдалану және қызмет көрсету кезiндегi техника қауiпсiздiгiн сақтауы;
- негізгі аппараттардың технико-экономикалық көрсеткіштерін салыстыруы және таңдауы.
БҚ 1
КҚ3.3.7.

ПК3.3.11.
ПК3.3.12.
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Получение рабочей профессии
Подготовительный период. Общее знакомство с местом прохождения практики. Обучение правилам устройства и безопасной эксплуатации сосудов работающих под давлением. Самостоятельная работа в составе ремонтной бригады в качестве слесаря.
Умения:
- соблюдать цеховую инструкцию по технике безопасности при слесарно–ремонтных работах;
- определять трудовые, энергетические и материальные затраты на ремонт оборудования;
- проверять точность сборки;
- подготавливать аппараты к ремонту, выявлять дефекты оборудования;
- контролировать состояние деталей и узлов;
- проводить монтаж и ремонт оборудования;
- подготавливать наряд-допуск на ремонт аппарата;
- составлять акт сдачи аппарата после ремонта;
- работать в качестве слесаря-ремонтника 3-го разряда.
Навыки:
- эффективного использования сырья, продуктов, вспомогательных материалов;
- выбора наиболее экономичных способов выполнения работы;
- определения назначения технологического процесса и нормы технологического режима;
- осуществления технического надзора за состоянием защитных устройств на оборудовании;
- работы со справочной и технической литературой;
- организации учета выполненных работ по ремонту оборудования;
– работы по требованиям ГОСТапри эксплуатации оборудования химических и нефтегазоперерабатывающих производств;
- применения полученных знаний по специальности на производстве.
БК 1
ПК3.3.1-ПК3.3.14.
ПП 02
Технологическая практика
Подготовительный период. Работа на оплачиваемых местах.
Изучение технологии ремонта оборудования технологических установок в ремонтно-механическом цехе.
Изучение технологии ремонта основных аппаратов.
Техническое обслуживание технологического оборудования.
Изучение технологии монтажа и демонтажа нефтезаводского оборудования на установках. Производственная экскурсия.
Умения:
- изучить структуру ремонтно-механического цеха;
- определять причины износа деталей оборудования;
- проводить разборку и сборку основных и вспомогательных аппаратов;
- работать газосварочными аппаратами;
- выявлять и устранять дефектов оборудований;
- строить фундаменты под технологическое оборудование;
- проводить крепление аппаратов к фундаменту;
- соблюдать технику безопасности при проведении монтажных работ;
- вести опрессовку оборудования;
- рассчитывать заработной платы по численному и квалификационному составу бригад;
- работать на рабочих местах в качестве слесарей по ремонту, монтажу, демонтажу оборудования.
Навыки:
- эффективного использования сырья, продуктов, вспомогательных материалов;
- выявления причины преждевременного износа оборудования;
- выбора технологического оборудования по каталогам в зависимости от условий проведения ремонта;
- расчета отдельных аппаратов по заданным условиям;
- правильного выбора транспортирующих машин и механизмов, такелажную оснастку;
- организации учета всех видов оборудования и подготовки документа на списание морально устаревшего оборудования;
- дать характеристику типичных неисправностей и технологии проведения ремонта и монтажа специфического оборудования отдельных видов химических или нефтеперерабатывающих производств;
- выполнения работы в соответствии с нормативными и другими руководящими материалами;
- производства ремонтных работ;
- определения структуры основных фондов нефтехимического предприятия;
- разработки и составления смет затрат на проведение ремонта оборудования;
- оформления отчетно-технической документации;
- применения полученных знаний по специальности.
БК 1
ПК3.3.1-ПК3.3.14.
ПП.03
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Знакомство с объектом практики.
Работа в качестве дублера мастера, техника- механика или бригадира.
Изучение работы ведущих отделов.
Сбор материала для дипломного проектирования. Заключительный период.
Умения:
-составлять графики технического обслуживания и ремонта оборудования;
- составлять наряды на производство работ;
- организовать работу бригады или цеха по ремонту;
- вести техническую документацию;
- проводить техническое обслуживание разборки, ремонта, сборки и испытания оборудования;
- обеспечить бесперебойную и безаварийную работу оборудования;
- самостоятельно решать технические вопросы, производить расчеты с использованием технической и справочной литературы;
- собирать материалы для дипломного проектирования.
Навыки:
- выбора наиболее эффективных и экономичных способов выполнения ремонтных работ;
- определения причин и видов износа деталей, методов повышения износостойкости деталей;
- составления дефектной ведомости на ремонт оборудования;
- правильного использования на практике методов ремонта и восстановления деталей;
- правильного составления дефектной ведомости для проведения ремонта деталей оборудования;
- использования на практике стационарных приборов;
- осуществления технического надзора за состоянием защитных устройств на оборудовании нетегазоперерабатывающих и химических заводов;
- применения полученных знаний по специальности на производстве.
БК 1
ПК3.3.1-ПК3.3.14.
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1..............
БК 2..............
БК 3..............
БК 4..............
БК 5..............
БК 6..............
БК 7..............
БК 8..............
БК 9............
БК 10..............
БК 11............
БК 12............
БК 13...........
БК 14............
БК15……..
Уметь организовать рабочее место, знать технику безопасности труда и противопожарной защиты и пользоваться средствами пожаротушения;
Выполнять операции компьютерного делопроизводства;
Знать этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу, окружающей природной среде;
Знать государственный, официальный и иностранные языки;
Уметь выбирать наиболее рациональные и экономичные способы и средства осуществления профессиональной деятельности;
Уметь решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации, пользоваться технической и справочной литературой;
Иметь постоянный интерес к избранной специальности, понимать ее сущность и социальную значимость профессии;
Знать основные признаки и принципы прававого государства, уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством;
Читать технические чертежи и электрические схемы, вычерчивать контуры деталей, собирать простую электрическую и электронную цепь по принципиальной схеме;
Соблюдать допуски и посадки, класс точности и параметры шероховатости, производить замер любым инструментом и прибором;
Правильно использовать на практике современные технологические методы обработки металлов;
Выполнять работу в соответствии с методическими, нормативными и другими руководящими материалами, соблюдать правила ведения отчетно - технической документации;
Систематически повышать уровень знаний;
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
Понимать пользы занятий физической культуры для повышения трудоспособности и увеличения продолжительности жизни, а также роли физических упражнений в профилактике профессиональных заболеваний, в борьбе с производственным травматизмом
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1
080801 2 – Слесарь – ремонтник*

КҚ3.3.11.
КҚ3.3.12.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу.
Дайындық кезеңі. Практика өткізілетін орынмен жалпы танысу. Қысыммен жұмыс жасайтын ыдыстарды қауіпсіз пайдалану мен құрылғылар ережесін оқыту.
Жөндеуші ретінде жөндеу бригадасының құрамында жұмыс жасау.
Іскерліктер:
- слесарлық жөндеу жұмыстары кезіндегі цех ішінде техника қауіпсіздігі нұсқауларын сақтау;
- жабдықтарды жөндеуге жұмсалған еңбек, энергетикалық және материалдық шығындарды анықтау;
- жинау дәлдігін тексеру;
- аппаратты жөндеуге дайындау, жабдықтағы ақауды табу;
- бөлшектер мен түйіндердің жағдайын бақылау;
- жабдықты құрастыру және жөндеу;
- аппаратты жөндеуге наряд-жіберу дайындау;
- аппаратты жөндеу жұмысын жүргізгеннен кейін аппаратты тапсыру актын дайындау;
- 3- ші дәрежелі слесарь-жөндеуші ретінде жұмыс жасау.
Дағдылар:
- шикізатты, өнімді және қосымша материалды тиімді пайдалану;
- жұмысты орындаудың ең тиімді әдістерін таңдау;
- технологиялық процесс пен технологиялық режим нормасы бойынша мақсатын анықтау;
- жабдықты сақтау құралдарының жаңдайына техникалық бақылауды іске асыру;
- анықтамалық оқулық пен техникалық әдебиеттермен жұмыс жасау;
- жабдықты жөндеу бойынша орындалған жұмыстың есебін ұйымдастыру;
- мұнай-газ өңдеу және химия өндірісінің негізгі жабдықтарын пайдалануда МЕМСТ талабы бойынша жұмыс жасау;
- мамандығы бойынша алған білімін өндіріске қолдану.
БҚ 1
КҚ3.3.1.- КҚ3.3.14.
КП 02
Технологиялық практика.
Дайындық кезеңі.
Төлем ақы төленетін орындағы жұмыс.
Жөндеу - механикалық цехтағы технологиялық қондырғылардың жабдықтарын жөндеу технологиясын оқыту. Жылуалмасу аппаратының технологиясын үйрену. Негізгі аппараттарды жөндеу технологиясын үйрену.
Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету. Қондырғыдағы мұнай-газ жабдықтарын бөлшектеу мен құрастыру технологиясын үйрену. Өндірістік саяхат.
Іскерліктер:
- жөндеу-механикалық цехының құрылымын игеру;
- жабдық бөлшектерінің тозу себептерін анықтау;
- негізгі және қосымша аппараттарды бөлшектеу мен құрастыру;
- газ дәнекерлеу аппараттарымен жұмыс жасау;
- жабдықтардың ақауын анықтау;
- технологиялық жабдық астына іргетасты құру;
- аппараттарды іргетасқа бекіту;
- құрастыру жұмыстарын жүргізу кезінде техника қауіпсіздігін сақтау;
- жабдықты қысыммен сынау;
- бригаданың сандық және біліктілік құрамына байланысты еңбек ақыны есептеуді;
- жұмыс орнында жабдықтарды бөлшектеуді, құрастыруды және жөндеуді жүргізетін слесар ретінде жұмыс жасау.
Дағдылар:
- шикізатты, өнімді және қосымша материалдарды тиімді пайдалануы;
- жабдықтың уақытынан бұрын тозу себебін анықтауы;
- жөндеуді жүргізу жағдайына сәйкес каталог бойынша технологиялық қондырғылар жабдықтарын таңдауы;
- берілген шарт бойынша жекелеген аппараттардың есептеуі;
- тасымалдаушы машиналар мен механизмдерді, такелаждық құрылғыны дұрыс таңдауы;
- тозған жабдықтарды есептен шығаруға құжат дайындап, барлық жабдықтың есебін ұйымдастыруы;
- мұнайды қайта өңдеу немесе химиялық өндірісте сипат тізімдегі құрал-жабдықтардың жеке түрлерін жөндеу мен құрастыру технологиясына және типтік ақауларына сипаттама беруі;
- нормативтік және басқа басшылық материалдарына сәйкес жұмысты орындауы;
- жөндеу жұмыстарын орындауы;
- мұнайхимия мекемелерінің негізгі қорларының құрылымын анықтауы;
- жабдықтарды жөндеуді жүргізуге жұмсалатын шығынның сметасын құру және дайындау;
- техникалық есеп құжаттарын жасақтау;
- мамандық бойынша алған білімдерін өндірісте қолдануға.
БҚ 1
КҚ3.3.1.-КҚ3.3.14.
КП 03
Дипломалды практикасы және диплом жобалау
Практика аймағымен танысу. Шебер, техник-механик және бригадир ретіндегі жұмыс. Негізгі бөлімдердің жұмысын оқыту.
Дипломдық жобаға материалдар жинау. Қорытынды кезең.
Іскерліктер:
- жабдықты жөндеудің және техникалық қызмет көрсетудің кестесін құру;
- жұмыстарды жүргізуге тапсырма құру;
- жөндеу бойынша цех немесе бригада жұмысын ұйымдастыру;
- техникалық құжаттарды жүргізуді;
- жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді, бөлшектеуді, жөндеуді жинауды және сынауды жүргізу;
- жабдықтың үздіксіз және апатсыз жұмысын қамтамасыз ету;
- өз бетімен техникалық сұрақтарды шешу, техникалық және анықтамалық оқулықтарды пайдаланып, есептерді орындау;
- дипломдық жобалауға материалдар жинауды.
Дағдылар:
- жұмысты орындаудың ең тиімді және экономикалық әдістерін таңдауы;
- бөлшек тозуының түрлері мен себептерін, бөлшектердің төзімділігін арттыру әдістерін анықтауы;
- жабдықтарды жөндеуге ақау тізімін құрастыруы;
- бөлшектерді қалпына келтіру және жөндеу әдістерін тәжірибеде дұрыс қолдануы;
- жабдықтардың бөлшектерін жөндеу үшін ақау тізбесін дұрыс құруы;
- тәжірибеде стационар аспаптарды қолдануы;
- мұнай-газ өңдеу жіне химия зауыттарының жабдықтарын сақтау құралдарының жағдайына техникалық бақылауды іске асыру;
- мамандығы бойынша алған білімін өндірісте қолдану.
БҚ 1
КҚ3.3.1.-КҚ3.3.14.
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1.....
БҚ 2.....
БҚ 3.....
БҚ 4.....
БҚ 5.....
БҚ 6.....
БҚ 7.....
БҚ 8.....
БҚ 9.....
БҚ 10....
БҚ 11....
БҚ 12....
БҚ 13....
БҚ 14....
БҚ 15....
Жұмыс орнын ұйымдастыру, техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғанысты білу, өрт сөндіру құралдарын қолдану;
Компьютерлік іс жүргізу операцияларын орындау;
Адам мен адам арасындағы, қоғаммен және қоршаған ортамен қарым-қатынасты реттейтін тәртіптік және құқықтық нормаларды білу;
Мемлекеттік, ресми және шетел тілдерін білу;
Кәсіптік қызметті іске асырудың тиімді әдістерін және іске асыру құралдарын таңдау;
Ақпараттар көздерін өз бітінше іздеп, анықтама неізінде практикалық есептерді шешу;
Өзінің болашақ мамандығына қызығушылықпен қарап, оның маңызы мен әлеуметтік мәнін түсіне білу.
Құқықтық мемлекеттік белгілері мен принциптерін білу, еңбек заңдылықтарына сәйкес, өз құқықтарын қорғай білу
Техникалық сызбалар және электрлік сұлбаларды оқу, бөлшектер контурын сызу, принципиальдық сызбасы бойынша жай электрлік және электрондық тізбекті жинау;
Кедір-бұдырлық параметрлерін және класс дәлдігін, жіберу және қондыруды сақтау, кез келген құралдар және аспаптармен өлшеу жүргізу;
Металдарды өңдеудің жаңа технологиялық әдістерін тәжірибеде дұрыс қолдана білу;
Әдістемелік, нормативтік және басқа басшылық материалдарына сәйкес жұмысты орындау, есептік техникалық құжаттар жүргізу ережелерін сақтау;
Үнемі өз білімі мен дағдысын жетілдіру;
Жоғары біліктіліктегі мамандардың жетекшілігімен жұмысты жүргізу;
Дене тәрбиесінің еңбекке қабілеттілік және өмірді ұзартудағы, сонымен қатар дене жаттығуларының кәсіби аурулардың алдын алудағы, кәсіби жарақат алумен күрестегі ролін түсіну.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
Тжәне КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
Жоғары деңгей
2.1. 080801 2 – Слесарь-жөндеуші*

ПК2.1.1. Уметь составлять дефектную ведомость на ремонт оборудования и заявку на необходимые инструменты и детали;
ПК2.1.2. Проводить разборку, ремонт, сборку и испытание сложных узлов и механизмов оборудования;
ПК2.1.3. Выполнять слесарную обработку деталей и узлов 7-10 квалитетам точности;
ПК2.1.4. Выполнять такелажные работы с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений;
ПК2.1.5. Проводить очистку и промывку узлов и деталей;
ПК2.1.6. Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования;
ПК2.1.7. Выполнять обвязку и регулирование аппаратов и оборудования после ремонта;
ПК2.1.8. Проверять на точность и испытать под нагрузкой отремонтированное оборудование;
ПК2.1.9. Оформлять акт приема-сдачи оборудования;
ПК2.1.10. Пользоваться техническими средствами измерения.
2.2.
080802 2 – Слесарь аварийно-восстановительных работ*
ПК2.2.1. Составлять дефектную ведомость на ремонт оборудования и заявку на необходимые инструменты и детали, проводить разборку оборудования, подлежащее ремонту;
ПК2.2.2. Выполнять аварийно-ремонтные работы на действующих газопроводах низкого и среднего давлений диаметром свыше 500мм (высокого давления диаметром до 500 мм включительно);
ПК2.2.3. Установить уплотнительные, усилительные, накладные муфты и бандажи на газопроводах;
ПК2.2.4. Определять состояние газопровода и его изоляции диагностическими приборами;
ПК2.2.5. Выполнять вспомогательные и слесарные работы при производстве ремонта, восстановлении поврежденных мест, изоляция действующих газопроводов;
ПК2.2.6. Проводить аварийно-восстановительные работы на газгольдерных станциях;
ПК2.2.7. Участвовать в работе по ликвидации аварии, наладке и пуску оборудования, автоматики и телемеханики;
ПК2.2.8. Проводить очистку и промывку сложных узлов и механизмов;
ПК2.2.9. Проводить такелажные работы с применением подъемно- транспортных
механизмов;
ПК2.2.10. Выполнять обвязку отремонтированного оборудования другими аппаратами, проверять регулировку и наладку работы оборудования;
ПК2.2.11. Составлять акт приема – сдачи оборудования после ремонта.
Специалист среднего звена
3.3.
080803 3 – Техник-механик
ПК3.3.1. Обеспечивать и контролировать соблюдение правил техники и противопожарной безопасности;
ПК3.3.2. Организовать работу бригады по демонтажу, разборке, ремонту, сборке и монтажу оборудования;
ПК3.3.3. Организовать учет всех видов оборудования и подготовить документ на списание морально устаревшего оборудования;
ПК3.3.4. Организовать подготовку графиков осмотра, проверок, ремонта оборудования и составить заявку на получения материалов, запасных частей и инструмента на проведения всех видов ремонта;

КҚ2.1.1. Жабдықтарды жөндеуге ақау тізімін құрастыру, қажетті құралдар мен бөлшектерге сұраныс беру;
КҚ2.1.2. Жабдықтардың күрделі түйіндері мен механизмдерін бөлшектеуді, жөндеуді, жинауды және сынауды жүргізу;
КҚ2.1.3. Бөлшектерді және түйіндерді 7-10 квалитет дәлдігімен слесарлық өңдеуді орындау;
КҚ2.1.4. Көтеру-түсіру механизмдерін және арнайы құралдарды пайдаланып, такелаж жұмыстарын орындау;
КҚ2.1.5. Бөлшектер мен түйіндерді жуу және тазарту;
КҚ2.1.6. Жабдықты пайдалану кезінде ақауды анықтау және жою;
КҚ2.1.7. Жөндеуден кейін жабдықтар мен аппараттарды байланыстыруды және реттеуді орындау;
ҚҚ2.1.8. Жөнделген жабдықты дәлдікке тексеру және сынау;
ҚҚ2.1.9. Жабдықты қабылдау және тапсыру актін дайындау;
ҚҚ2.1.10. Техникалық өлшеу құралдарын пайдалану;
2.2.
080802 2 – Апатты қалпына келтіру жұмыстары слесарі*
КҚ2.2.1. Қажетті құралдар мен бөлшектерге сұраныс беру, жабдықтарды жөндеуге ақау тізімін құрастыру;
КҚ2.2.2. Диаметрі 500мм-ден жоғары төмен және орта қысыммен жұмыс жасап тұрған газ құбырына апатты жөндеу жұмысын жүргізу (жоғары қысымды диаметрі 500мм бірге);
КҚ2.2.3. Газ құбырына нығыздағыш, күшейткіш, төсегіш муфталар мен бандаж орнату;
КҚ2.2.4. Диагностикалық аспаптармен газ құбырының және оқшаулағышының жағдайын анықтау;
КҚ2.2.5. Жұмыс жасап тұрған газ құбырының оқшаулауының бүлінген жерін жөндеу және қалпына келтірудің қосымша және слесарлық жұмыстарын жүргізу;
КҚ2.2.6. Газгольдер станциясына апаттық қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ2.2.7. Автоматиканың, телемеханиканың және жабдықтардың апатын жою, үйлестіру және іске қосу жұмыстарына қатысу;
КҚ2.2.8. Күрделі түйіндермен механизмдерді жууды және тазартуды жүргізу;
КҚ2.2.9. Көтеру механизмдерін пайдаланып, такелаж жұмыстарын орындау;
КҚ2.2.10. Жөнделген жабдықтың басқа аппараттармен байланысын орындау, жабдықтың жұмысын үйлестіру және реттеу;
КҚ2.2.11. Жабдықтарды жөндеуден кейін тапсыру-қабылдау актісін құрастыру;
Орта буын маманы
3.3. 080803 3 – Техник–механик
КҚ3.3.1. Техника және өртке қарсы қауіпсіздігі ережелерін бақылауы және қамтамасыз ету;
КҚ3.3.2. Жабдықтарды құрастыру, жинау, жөндеу, ажырату бригадасы жұмысын ұйымдастыру;
КҚ3.3.3. Барлық жабдықтардың есебін ұйымдастыру және тозған жабдықтарды есептен шығару құжаттарын дайындау;
КҚ3.3.4. Жабдықтарды қарауға, тексеруге және жөндеуге дайындаудың графигін ұйымдастыру және жөндеудің барлық түрлерін жүргізу үшін құралдар, артық бөлшектер және материалдар алуға сұраныс құру;

ПК3.3.5. Соблюдать и контролировать нормы расхода смазочных и обтирочных материалов, организовывать регенерацию отработанных масел;
ПК3.3.6. Выполнять расчет деталей машин: на прочность, жесткость, износостойкость, теплостойкость;
ПК3.3.7. Проводить техническое обслуживание аппаратов и оборудования, контролировать соблюдение технологии ремонта;
ПК3.3.8. Дать характеристику на назначение технологических процессов и определять основные параметры установки;
ПК3.3.9.Разрабатывать мероприятия по снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению качества ремонта, рассчитывать производительность труда;
ПК3.3.10. Разрабатывать и внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановлению узлов и деталей механизмов;
ПК3.3.11. Анализировать причины преждевременного износа оборудования, разрабатывать мероприятия по увеличению срока службы оборудования;
ПК3.3.12. Участвовать в проверке оборудования на техническую точность и в установлении оптимальных режимов работы оборудования;
ПК3.3.13. Рассматривать рационализаторские предложения и изобретения по ремонту и модернизации оборудования;
ПК3.3.14. Проводить работу по внедрению рационализаторских предложений.
Приложение 830
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 830 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0809000 – Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)
Квалификации: 080901 2 - Машинист агрегатов по обслуживанию
нефтегазопромыслового оборудования*
080902 2 - Машинист паровой передвижной депарафинизационной установки*
080903 2 - Машинист передвижного компрессора*
080904 2 - Машинист промывочного агрегата*
080905 2 - Оператор по добыче нефти и газа*
080906 2 - Оператор по химической обработке скважин*
080907 2 - Замерщик дебитов скважин*
080908 2 - Оператор по исследованию скважин*
080909 2 - Оператор обезвоживающей и обессоливающей
установки*
080910 2 - Оператор по сбору газа*
080911 2 - Оператор пульта управления в добыче нефти и
газа*
080912 2 - Машинист насосной станции по закачке
рабочего агента в пласт*
080913 2 - Машинист парогенераторной установки по
закачке пара в нефтяные пласты*
080914 2 - Оператор по поддержанию пластового давления*
080915 2 - Бурильщик капитального ремонта скважин*

КҚ3.3.5. Майлағыш және үйкеу материалдарының жұмсалу нормасын бақылау және сақтау, қолданылған майды қалпына келтіруді ұйымдастыру;
КҚ3.3.6. Машина бөлшектерін беріктікке, қаттылыққа, төзімділікке және жылуға тұрақтылыққа есептеуді орындау;
КҚ3.3.7. Жабдықтарға және аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу технологиясының сақталуын бақылау;
КҚ3.3.8. Технологиялық процестердің мақсатына сипаттама беру және қондырғының негiзгi параметрлерiн анықтау;
КҚ3.3.9. Жөндеудің өзіндік құнын және қиындығын төмендету және жөндеу сапасын жақсарту шараларын жасақтау және еңбек өнімділігін есептеу;
КҚ3.3.10. Механизм бөлшектері мен түйіндерін қалпына келтірудің және жөндеудің жаңа әдістерін жасақтау және енгізу;
КҚ3.3.11. Жабдықтың мерзімінен бұрын тозу себебін талдау, жабдықтың жұмыс жасау уақытын ұзарту шараларын жасақтау;
КҚ3.3.12. Жабдық жұмысының тиімді режимін орнату және жабдықтың техникалық дәлдігін тексеруге қатысу;
КҚ3.3.13. Жабдықты жөндеу және жетілдіру жолдары туралы ұсыныстармен жаңалықтарды қарастыру;
КҚ3.3.14. Жаңалық енгізу жұмыстарын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 830-қосымша
Ескерту. Бұйрық 830-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім профилі мен коды: 0800000 – Мұнай газ және химиялық өндірісі
Мамандығы: 0809000 - Мұнай және газ кен орындарын пайдалану (бейін
бойынша)
Біліктілігі: 080901 2 Мұнай газ кәсіпшілік жабдықтарына қызмет
көрсету агрегатының машинисі*
080902 2 Парафиннен тазарту бу жылжымалы қондырғысының
машинисі*
080903 2 Жылжымалы компрессор машинисі*
080904 2 Жуу агрегатының машинисі*
080905 2 Мұнай және газ өндіру операторы*
080906 2 Скважинаны химиялық өңдеу операторы*
080907 2 Скважина өнімін өлшеуші*
080908 2 Скважинаны зерттеу операторы*
080909 2 Судан және тұздан тазарту қондырғысының
операторы*
080910 2 Газды жинау операторы*
080911 2 Мұнай және газ өндірудегі басқару пультінің
операторы*
080912 2 Қабатқа жұмыс агентін айдау сорабы
станциясының машинисі*
080913 2 Мұнай қабатына бу айдайтын бугенератор
қондырғысының машинисі*
080914 2 Қабат қысымын сақтау операторы*
080915 2 Скважинаны күрделі жөндеу бұрғышысы*

080902 2 - Машинист паровой передвижной
депарафинизационной установки*
080903 2 - Машинист передвижного компрессора*
080904 2 - Машинист промывочного агрегата*
080905 2 - Оператор по добыче нефти и газа*
080906 2 - Оператор по химической обработке скважин*
080907 2 - Замерщик дебитов скважин*
080908 2 - Оператор по исследованию скважин*
080909 2 - Оператор обезвоживающей и обессоливающей
установки*
080910 2 - Оператор по сбору газа*
080911 2 - Оператор пульта управления в добыче нефти и
газа*
080912 2 - Машинист насосной станции по закачке
рабочего агента в пласт*
080913 2 - Машинист парогенераторной установки по
закачке пара в нефтяные пласты*
080914 2 - Оператор по поддержанию пластового давления*
080915 2 - Бурильщик капитального ремонта скважин*
080916 2 - Машинист подъемника*
080917 2 - Машинист трубоукладчик*
080918 2 - Оператор по гидравлическому разрыву пластов*
080919 2 - Оператор по подготовке скважин к
капитальному и подземному ремонтам*

080902 2 Бумен жылжитын депарафинді қондырғылар
машинисі;*
080903 2 Жылжымалы компрессор машинисі;*
080904 2 Жуу агрегатының машинисі;*
080905 2 Мұнай және газ алатын операторы;*
080906 2 Скважинаны химиялық жолмен тазалау операторы;*
080907 2 Скважинды дебиттерін өлшеуші;*
080908 2 Скважинды зерттеу операторы;*
080909 2 Судан және тұздан тазарту қондырғысының
операторы;*
080910 2 Газды жинау операторы;*
080911 2 Мұнай мен газды алудағы басқару пультінің
операторы;*
080912 2 Қатпар жұмыс агентін шайқау насосының
станциясы машинисі;*
080913 2 Мұнай қабатына бу айдайтын бугенератор
қондырғысының машинисі*
080914 2 Қатпар қысымын қолдау операторы;*
080915 2 Скважинды күрделі жөндеу бұрғылаушысы;*
080916 2 Көтеру машинисі;*
080917 2 Құбыр салушы машинисі;*
080918 2 Қатпарды гидравликалық жару операторы;*
080919 2 Скважинды күрделі және жер астында жөндеуге
дайындаушы оператор;*

ПК 2.2.6.
ПК 2.3.8.
ПК 2.5.9.
ПК 2.6.9.
ПК 2.7.6.
ПК 2.11.7.
ПК 2.12.7
ПК 2.13.7.
ПК 2.14.8.
ПК 2.16.7.
ОПД 02
Инженерная графика и основы машиностроительного черчения.
Форматы чертежей. Масштабы.
Графическое оформление чертежей.
Контуры технических деталей.
Призмы, пирамиды, цилиндры, параллелепипед, куб, конус.
Общие правила выполнения чертежей.
Чертежи деталей и эскизов. Сборочный чертеж.
Назначение эскиза и его отличие от рабочего чертежа. Порядок и последовательность выполнения эскиза детали.
Нанесение размеров по ГОСТу. Основные надписи и их содержание.
Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- выполнения чертежа графических работ;
- контуров технических деталей;
- общих правил выполнения чертежей;
- чертежей деталей и эскизов;
– понятия о сборочных чертежах;
- порядка и последовательности выполнения эскиза деталей;
- нанесения размеров по ГОСТу;
- чертежей и схем по специальности.
Умения:
- применять условности и основные правила оформление чертежа по ЕСКД;
- обозначать на чертеже строчные буквы для последующего выполнения шрифтом;
- вычерчивать контуры деталей;
- выбирать масштабы и правильно проставлять размеры на чертеже;
- проецировать геометрические тела;
- выполнять эскизы деталей;
- читать чертежи деталей;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
ПК 2.4.2.
ПК 2.2.6.
ПК 2.11.9.
ПК 2.17.2.
ОПД 03
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Электрический ток. Расчет электрических цепей постоянного тока. Электрическое и магнитное поле.
Электромагнитная индукция. Синусоидальный ЭДС и ток. Элементы и параметры электрических цепей переменного тока. Симметричные трехфазные электрические цепи. Электронные лампы. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
Электронные выпрямители, усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Интегральные схемы микроэлектроники. Электронные устройства в автоматических системах.
Современные схемы электроснабжение промыш-ленных предприятий.
Защитные заземление, назначение, устройства, контроль состояния.
Знания:
- электрической энергии, ее свойств и применения;
- электромагнитного поля и электромагнитной индукции;
- трехфазной электрической цепи;
- полупроводниковых приборов;
- фотоэлектронных приборов;
- электронных выпрямителей, усилителей;
- интегральных схем микроэлектроники;
- электронных устройств в автоматических системах;
- современных схем электроснабжения промышленных предприятий;
- защитных заземлений, их назначения, устройств, контроле состояния.
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- собирать электрическую цепь из предложенных элементов;
- применять законы Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца при решении задач;
- производить измерения тока, напряжение, мощности энергии, сопротивления;
- производить упрощенный расчет линии электропитания.

КҚ 2.2.6.
КҚ 2.3.8.
КҚ 2.5.9.
КҚ 2.6.9.
КҚ 2.7.6.
КҚ 2.11.7.
КҚ 2.12.7
КҚ 2.13.7.
КҚ 2.14.8.
КҚ 2.16.7.
ЖКП 02
Инженерлік графика және машина құрастыру сызуы
Сызба форматтары. Масштабы.
Сызбалардың графикалық орындалуы.
Техникалық детальдардың контурлары.
Призма, пирамида, цилиндр, параллелепипед, куб, конус.
Сызбаларды орындаудың жалпы ережелерi.
Бөлшектердің сызбалары және эскиздері.
Құрастыру сызбасы.
Эскиздің мақсаты және оның жұмыс сызбасынан ерекшелігі.
Деталь эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігi.
МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу. Сызбаға жазылатын жазулар және олардың мазмұны.
Мамандықтар бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызбалардың графикалық орындалуы;
- техникалық детальдардың контурлары;
- сызбаларды орындаудың жалпы ережелерi;
- бөлшектердің сызбалары және эскиздері:
- құрастыру сызбасы туралы жалпы түсiнiк;
- деталь эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігi;
- МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемалар.
Іскерліктер:
- шартты белгілер мен негізгі ережелерді БАБҚ бойынша сызбада безендіруі;
- шрифтімен орындау үшін сызбада бас әріптерді белгілеуі;
- бөлшектердің контурын сызуы;
- масштабты таңдауы, сызбаға өлшемдерін дұрыс салуы;
- геометриялық денелерді проекциялауы;
- бөлшектердің эскизін орындауы;
- бөлшектердің сызбасын оқуы;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемаларды сызуы.
КҚ2.4.2.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.11.9.
КҚ 2.17.2.
ЖКП 03
Жалпы электротехника және электроника негізі
Электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы.
Электр тоғы. Тұрақты тоқтың электр тiзбегiнің есебі.
Электрлік және магниттiк өрiс.
Электрмагниттiк индукция.
Синусоидтық ЭҚК және тоқ.
Айнымалы тоқтың электр тізбегінің параметрлері мен элементтері.
Симметриялы үш фазалы электр тiзбегі.
Электронды лампалар.
Жартылай өткiзгiштi, фотоэлектронды құрылғылар.
Электронды түзеткiштер, күшейткiштер. Электронды генераторлар және өлшеу құралдары. Микроэлектрониканың интегральды схемалары. Автоматты жүйедегі электронды құрылғылар.
Кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары.
Қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Білімдер:
- электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы;
- электрмагниттiк өрiс және электрмагниттiк индукция;
- үш фазалы электр тiзбегі;
- жартылай өткiзгiштiгi құрылғылар;
- фотоэлектронды құрылғылар;
- электронды түзеткiштер және күшейткiштер;
- микроэлектрониканың интегральды схемалары;
- автоматты жүйедегі электронды құрылғылар;
- кәсіпшілік мекемелерін электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары;
- қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Іскерліктер:
- сызбада электр тізбегінің негізгі элементтерін бейнелеуі;
- берілген элементтермен электр тізбегін құруы;
- Ом, Кирхгофф және Джоул-Ленц заңдарын есеп шығаруға қолдануы;
- тоққа, кернеуге, энергия қуатына және кедергіге өлшеужүргізуі;
- электрмен коректендіруші тізбектің қысқартылған есебін шығаруы.

ПК 2.10.6
ПК 2.20.7
ОПД 06
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология.
Основы общей геологии. Земля и вселенная.
Общая характеристика и строение земли.
Минералы земной коры. Горные породы.
Краткий очерк исторической геологии.
Основы геологии нефти и газа.
Нефть и природный газ. Условия залегания нефти, природного газа и пластовой воды в земной коре.
Нефтегазоносные провинции.
Поиски и разведка нефтяных и газовых месторождений.
Методы,этапы и стадии поисково-разведочных работ.
Нефтегазопромысловая геология.
Методы изучения разрезов и технического состояния скважин.
Методы геологического изучения залежей нефти и газа по данным бурения.
Режимы залежей нефти и газа.
Геологические основы разработки нефтяных и газовых месторождений.
Методы подсчета запасов нефти и газа.
Геолого-промысловый контроль за разработкой нефтяных и газовых месторождений.
Охрана недр и окружающей среды.
Знания:
- строения и характеристики Солнечной системы, положения Земли в космическом пространстве;
- химического состава, физических свойств, шкалы, массы и классификации минералов;
- назначения геологического профиля и структурной карты;
- основных понятий контура, залежей и месторождений нефти и газа;
- геологических, геофизических и геохимических исследований при поисках и разведке нефтяных и газовых месторождений;
- методики размещения поисковых и разведочных скважин;
- сущности геофизических и геохимических методов исследования скважин;
- краткой характеристики режимов работы нефтяных и газовых залежей;
- особенностей разработки газовых и газоконденсатных месторождений;
- геологических основ проектирования системы разработки;
- промыслово-геофизических методов исследований;
- задач охраны недр при бурении скважин и в процессе их разработки, организации службы по охране недр и окружающей среды.
Умения:
- распознавать по внешним признакам главные породообразующие минералы;
- определять по внешним признакам осадочные породы, встречающиеся в процессе бурения;
- ориентироваться в видах разрушения деятельности на поверхности земной коры;
- определять характеристику структуры, складки, тип разрывного нарушения залегания пластов по геологическим графикам;
- ориентироваться в относительном возрасте горных пород;
- определять пористость и проницаемость пород коллекторов;
- производить оценку эффективности геологоразведочных работ на основании их основных показателей;
- производить подсчет запасов нефти и газа;
- интенсифицировать методы при освоении скважины с учетом физико-литологических особенностей пластов.
БҚ10.

КҚ2.10.6.
КҚ 2.20.7
ЖКП 06
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілік геологиясы
Жалпы геология негіздері. Жер және ғарыш.
Жердiң жалпы сипаттамасы және оның құрылымы.
Жер қыртысының минералдары.
Тау жыныстары.
Тарихи геологияның қысқаша очеркi.
Мұнай және газ геологиясы негiздерi.
Мұнай және табиғи газ.
Жер қыртысындағы қабат сулары және табиғи газ, мұнайдың жату жағдайлары.
Мұнай-газ провинциялары.
Мұнай және газ кенорындарын iздеу және барлау.
Iздеу-барлау жұмыстарының әдiстерi, сатылары мен кезеңдерi.
Мұнай-газ кәсiпшiлiк геологиясы.
Тiлiктердi және скважиналардың техникалық жағдайын оқып бiлу әдiстерi.
Мұнай және газ кенiштерiн бұрғылау мәліметтері бойынша геологиялық оқу әдiстерi.
Мұнай және газ кенiштерi режимдерi.
Мұнай және газ кенорындарын игерудiң геологиялық негiздерi.
Мұнай және газ қорларын есептеу әдiстерi.
Мұнай және газ кенорындарын игерудiң геологиялық-кәсiпшiлiктiк бақылау.
Қоршаған орта және жер қойнауын қорғау.
Білімдер:
- Күн жүйесi құрылымын, космос кеңестiгiндегi Жердiң орны;
- минералдардың физикалық қасиеттерi, химиялық құрамы бойынша минералдардың классификациясын, салмағын, шкаласы;
- геологиялық профил және құрылымдық карта мақсаты;
- мұнай және газ контуры, кенiші, кенорыны туралы түсiнiк;
- мұнай және газ кенорындарын iздеу және барлауда геологиялық, геофизикалық, геохимиялық зерттеулер;
- iздеу және барлау скважиналарын орналастыру әдiстерi.
- скважиналарды геохимиялық және геофизикалық зерттеу әдiстерi маңызы;
- мұнай және газ кенiштерiнiң жұмыс режимдерiнiң қысқаша сипаттамасы.
- газды және газ конденсатты кенорындарды игеру ерекшелiктерi;
- игеру жүйесін геологиялық жобалау негізі;
- кәсiпшiлiктi-геофизикалық зеттеу әдiстерi;
- скважиналарды бұрғылау және оларды игеру кезiнде жер қойнауын қорғау мiндеттерiн, қоршаған ортаны және жер қойнауын қорғау қызметi жұмысын ұйымдастыруы.
Іскерліктер:
- сыртқы белгiлерi бойынша басты жыныс құраушы минералдарды тануы;
- бұрғылау процесiнде кездесетiн шөгiндi жыныстарды сыртқы белгiлерiмен анықтауы;
- жер қыртысы беттерiнде болатын бұзылудың iс-әрекет түрлерiн анықтауы;
- геологиялық кесте бойынша, қабаттардың жатысының үзушi бұзылыстарын, қыртыстарын, құрылымдық сипаттамасын анықтауы;
- тау жыныстарының салыстырылмалы жасын анықтауы.
- жыныс коллекторларының өткiзгiштiгiн, бостығын анықтауы.
- геологиялық-барлау жұмыстарының тиiмдiлiгiн, оның негiзгi көрсеткiштерiне сүйене отырып бағалауы;
- мұнай және газ қорларын есептеу жүргiзуi;
- қабаттардың физикалық-литологиялық ерекшелiктерiн ескере отырып, скважиналарды игеру әдiстерiн жеделдетудi.
БҚ10.

ПК2.1.8
ПК2.3.7.
ПК 2.10.6.
ПК2.11.4.
ПК2.15.8.
ПК2.16.6.
ПК2.17.4
ПК2.21.6.
ОПД 11
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Производственная структура предприятия.
Производственная структура нефтегазовой промышленности.
Материально-техническая база и средства предприятия.
Кадры и производительность труда. Организация оплаты труда.
Прибыль, рентабельность, конкурентоспособность.
Технико-экономические показатели деятельности нефтегазодобывающей предприятий.
Себестоимость добычи нефти и газа.
Организация основного и вспомогательного производства.
Техническое развитие производства.
Повышение эффективности производства.
Основы управления хозяйством и предприятием.
Основы планирования на предприятиях нефтяных и газовых промыслов.
Знания:
- производственной структуры предприятия;
- материально – технической базы нефтегазодобывающего управления;
- классификации основных фондов;
- структуры кадров;
- содержания себестоимости работы по добыче нефти и газа;
- методов расчета отдельных статей калькуляции;
- основных направлений научно-технического прогресса в нефтегазодобыче;
- основ экономических расчетов по добыче нефти и газа;
- новой технологии по добыче нефти и газа.
Умения:
- рассчитать производительность труда;
- рассчитать сдельную расценку, фонд оплаты труда бригады;
- рассчитать численность рабочих;
- рассчитать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- рассчитать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
- анализировать структуру основных фондов;
- рассчитать заработную плату работы по добыче нефти и газа;
- производить расчет экономической эффективности организационно- технических мероприятий.
- самостоятельно работать с информационно-технической литературой;
- составлять график планово-предупредительных работ;
- пользоваться нормативами по выполнению работы добычи нефти и газа.
ПК 2.3.8.
ПК 2.4.5.
ПК 2.9.5.
ПК 2.11.5.
ПК 2.11.6.
СД 00
Специальные дисциплины.
СД 01
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин.
Общие сведения о бурении нефтяных и газовых скважин.
Общие сведения о буровом оборудовании и наземных сооружениях.
Схемы расположения наземных сооружений и бурового оборудования. Подготовительные работы к бурению скважины.
Физико-механические свойства горных пород.
Технология промывки скважин и буровые растворы.
Режим бурения скважин.
Заканчивание буровых скважин.
Аварии в бурении.
Знания:
- цели процесса бурения нефтяных и газовых скважин;
- технологической схемы бурения скважин;
- технологии работ по закачиванию скважин;
- причин и мер предупреждения аварий.
Умения:
- выбирать способы бурения для конкретных геологических условий;
- расшифровать условные обозначения буровой установки;
- расшифровать условные обозначения породоразрущающих инструментов;
- расшифровать обозначения бурильных труб;
-выбирать буровой раствор;
-- предупреждать аварии и выбирать ловильный инструмент для ликвидации конкретной аварии.
БК 4.
БК 7.

КҚ2.1.8
КҚ2.3.7.
КҚ2.10.6.
КҚ2.11.4.
КҚ2.15.8.
КҚ2.16.6.
КҚ2.17.4
КҚ2.21.6.
ЖКП 11
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру
Мекеменің өндірістік құрылымы.
Мұнай- газ өнеркәсібінің өндірістік құрылымы. Мекеменің материалдық – техникалық базасы және құралдары.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi. Еңбек ақыны ұйымдастыру.
Пайда, рентабельдiк, бәсекеге қабілеттілік.
Мұнай- газ өндіру мекемелерінің технико-экономикалық көрсеткіштері.
Мұнай- газ өндірудің өзіндік құны.
Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру.
Өндірістің техникалық дамуы.
Өндірістің тиімділігін арттыру.
Өндірісті басқаруды ұйымдастыру негізі.
Мұнай- газ кәсіпшілігі мекемелерінің жұмысын жоспарлау негізі.
Білімдер:
- мекеменің өндірістік құрылымы;
- мұнай – газ өндіру кәсіпшілігінің материалдық техникалық базасы;
- негiзгi қор классификациясы;
- кадрлар құрылымы,
- мұнай- газ өндіру жұмыстарының өзіндік құнының құрылымы;
- калькуляцияның жеке баптарын есептеу әдістері;
- мұнай – газ өндірудегі ғылыми техникалық прогрестiң негiзгi бағыттары;
- мұнай- газ өндірудің негізгі экономикалық есептері;
- Мұнай- газ өндірудің жаңа технологиясы;
Іскерліктер:
- еңбек өнімділігін есептеуі;
- жеке бағалауды, еңбек бригадасының еңбек ақы қорын есептеуі;
- жұмысшылар санын есептеуі;
- калькуляцияның жеке баптары бойынша шығындарды есептеуі;
- оперативтік жоспарлар көрсеткіштерін есептеуі, сол бойынша шешім қабылдауы;
- негізгі қорлар құрылымына анализ жасауы;
- айналым заттарын қолдану көрсеткіштерін есептеу және анализ жасауын;
- мұнай- газ өндіру жұмысының жалақысын есептеуді;
- ұйымдастыру техникалық шараларының экономикалық тиімділігін есептеуді жүргізу;
- ақпараттық және техникалық оқулықтармен өз бетінше жұмыс жасауы;
- жоспарлы және ескерту жұмыстарының графигін құруы;
- мұнай- газ өндіру жұмыстарын орындаудың нормативтік құжаттарын пайдалануы;
КҚ 2.3.8.
КҚ 2.4.5.
КҚ 2.9.5.
КҚ 2.11.5.
КҚ 2.11.6.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау техникасы мен технологиясы
Мұнай-газ скважиналарын бұрғылау туралы жалпы мағлұмат.
Жер үстi ғимараттары және бұрғылау жабдықтары туралы жалпы мағұлмат.
Бұрғылау жабдықтарының және жер үсті ғимараттарының орналасу сызбасы.
Скважиналарды бұрғылауға дайындық жұмыстары.
Тау жыныстарының физикалық механикалық қасиеттерi.
Бұрғылау ерiтiндiлерi және скважинаны жуу технологиясы.
Скважиналарды бұрғылау режимі.
Бұрғылау скважиналарын аяқтау.
Бұрғылау кезiндегi апаттар.
Білімдер:
- мұнай және газ скважиналарын бұрғылау процесінің мақсаты;
- скважиналарды бұрғылаудың технологиялық сызбасы;
- скважинаны аяқтау жұмысының технологиясы;
- апаттардың пайда болу себептерi, ескерту шаралары;
Іскерліктер:
- бұрғылау әдістерін белгілі геологиялық жағдайына қарай таңдауы;
- бұрғылау қондырғысының шартты белгілерiн анықтауы;
- жыныс талқандаушы аспаптардың шартты белгiлерiн оқуы;
- бұрғылау құбырының белгiленуiн оқуы;
- бұрғылау ерітіндісін таңдауы;
- апаттарды ескертуі және белгілі апаттарды жою үшін қармау аспаптарын таңдауы.
БҚ4.
БҚ7.

ПК 2.4.6.
ПК 2.15.1.
ПК2.15.2.
ПК2.15.3. ПК2.15.4.
ПК2.15.5.
ПК2.15.6.
ПК2.15.8
ПК2.19.2. ПК2.19.3. ПК2.20.1. ПК2.21.4.
ПК2.21.5. ПК2.21.6. ПК2.21.7.
СД 02
Нефтепромысловые машины и
механизмы
Принцип действия, классификация и область применения объемных, динамических ицентробежных насосов.
Принципиальная схема штанговой насосной установки.
Область применения, основные узлы и детали штанговых насосов, классификация, согласно действующему ГОСТу, их конструкция.
Назначение, конструкция иусловные обозначения штанг и муфт, согласно действующему ГОСТу. Условные обозначения и основные технические параметры станков-качалок, согласно действующему ГОСТу.
Принципиальная схема установки электроцентробежных насосов (ЭЦН).
Оборудование для газлифтной эксплуатации скважин.
Принцип устройства и действия поршневого компрессора.
Назначение, типы и конструкция вышек и мачт, их технические характеристики.
Назначение, конструкция, технические характеристики и условные обозначения основных элементов талевой системы.
Инструменты и приспособления, применяемые при ремонте скважин.
Оборудование для проведения технологических операций в скважинах.
Оборудование для повышения нефтеотдачи пластов.
Знания:
- устройства и принципов действия насосов, области их применения;
- оборудования скважин при эксплуатации погружным центробежным электронасосом, области применения;
- факторов, влияющих на подачу компрессора и способы изменения подачи;
- технологических схем промысловых компрессорных станций;
- правил эксплуатации талевой системы и отбраковки ее элементов;
- конструкции существующих видов оборудования для механизации трудоемких процессов;
- схем обвязки оборудования и правила их эксплуатации;
- условных обозначений и маркировки оборудования.
Умения:
- определить классификационную группу насоса по его внешнему виду;
- делать расчеты необходимого давления, мощности;
- подготовить насос к пуску и производить пуск с соблюдением правил техники безопасности;
- подбирать насос для заданных условий, устанавливать рациональный режим работы;
- осуществить контроль и регулировать режим работы скважин;
- рассчитать подачу и мощность компрессора, производить расчет основных рабочих параметров для каждой ступени сжатия;
- подготовить компрессор к пуску и осуществлять пуск в соответствии с требованиями техники безопасности;
- организовать контроль за работой компрессора;
- осуществить контроль за работой машин и механизмов;
- осуществить контроль и регулировать режим работы скважин с соблюдением правил техники безопасности;
- выявить, предупреждать и устранять неполадки;
- производить расчеты и обоснования, для выбора оборудования исходя из конкретных условий.
БК 3
БК 5.
БК 10.

КҚ2.4.6.
КҚ2.15.1.
КҚ2.15.2. КҚ2.15.3. КҚ2.15.4.
КҚ2.15.5. КҚ2.15.6.
КК2.15.8.
КҚ2.19.2. КҚ2.19.3. КҚ2.20.1. КҚ2.21.4. КҚ2.21.5. КҚ2.21.6. КҚ2.21.7.
АП 02
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Көлемдiк, динамикалық және ортадан тепкiш сораптардың әрекет принципi, классификациясы және қолдану аймақтары.
Штангалық сораптық қондырғысының принципиальдық сызбасы. Штангалық сораптардың қолданылу ауданы, негiзгi тораптары және тетiктерi, МЕМСТ бойынша келiсiлген жіктелуі, олардың конструкциясы. Штанга және муфт қызметi, конструкциясы және қолданылатын МЕМСТ-қа сәйкес шартты белгiлері.
Теңселмелi станоктардың МЕМСТ бойынша келiсiлген негiзгi техникалық параметрлерi және шартты белгiлерi.
Электр ортадан тепкiш сораптық қондырғының принципиальдық сызбасы (ЭОТС).
Газлифтiлі скважиналарды пайдалануға арналған жабдықтар.
Поршендiк компрессорлардың құрылысы және әрекет принципi.
Мұнара және дiңгек қызметi, түрлерi және констукциясы, олардың техникалық сипаттамасы.
Таль жүйесiнiң негiзгi элементтерiнiң қызметi, конструкциясы, техникалық сипаттамасы және шартты белгiленуi.
Скважинаны жөндеу кезiнде қолданылатын кұралдар және құрылғылар.
Скважиналарда технологиялық операцияларды жүргiзуге арналған жабдықтар.
Қабаттардың мұнай беруiн арттыруға арналған жабдықтар.
Білімдер:
- сораптардың әрекет принципi және құрылысы, олардың қолданылу ауданы;
- батпалы ортадан тепкiш электрлiк сораптармен пайдалану кезiндегi скважина жабдықтары, қолданылу ауданы;
- компрессор өнiмiне әсер етушi факторлары, өнiмдi өзгерту тәсiлдерi;
-кәсiпшiлiк компрессорлық станцияның технологиялық сызбасы;
- таль жүйесiн пайдалану және оның элементтерiн жарамсыз ету ережелерi;
- ауыр жұмыстарды механизациялау үшiн қолданылатын түрлi жабдықтар конструкциясы;
- жабдықтарды жалғау сызбасы мен пайдалану ережесі;
- жабдықтардың маркасы және шартты белгілері;
Іскерліктер:
- сораптың сыртқы түрiне қарай олардың классификациялық тобын анықтауы;
- қажетті қысым мен қуаты үшін есеп жүргізу;
- сорапты жiберуге даярлау және оны техника қауiпсiздiк ережелерiн ескере отырып iске қосуы;
- берiлген шарт үшiн сорапты талдау, тиiмдi жұмыс тәртiбiн орнықтыруы;
- скважина жұмысын бақылауды жүзеге асыру және оның тәртiбiн реттеуі;
- компрессордың қуатын және өнiмiн есептеу, әрбiр сығу сатысы үшiн негiзгi жұмыс параметрлерiн есептеуі;
- компрессорды iске қосуға даярлау және техника қауiпсiздiк талаптарына сай iске қосылуын жүзеге асыруы;
- компрессорлар жұмысын бақылауды ұйымдастыруы;
- машина мен механизмдердің жұмысын бақылауы;
- скважинаның жұмысы режимін техника қауіпсіздік ержесін сақтау арқылы реттеу және бақылауы;
- ақауларды анықтау, ескерту және жоюы;
- жеке шартты үшін жабдықтарды таңдау есептерін жүргізу және негіздеу;
БК3.
БК5.
БК10.

ПК 2.1.1.
ПК 2.1.2.
ПК 2.2.2.
ПК 2.3.1.
ПК 2.3.2.
ПК 2.5.2.
ПК 2.5.7.
ПК2.21.1. ПК2.21.2.
ПК2.21.8.
ПК2.22.1
ПК3.22.2.
ПК2.22.3.
СД 03
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Нефть, ее химический состав. Качественная характеристика нефти.
Углеводороды, входящие в состав нефтяного газа. Уравнение состояния газов. Состояние жидкостей и газов в пластовых условиях. Определение пластовых давлений в нефтяных и газовых скважинах. Разработка нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождений.
Фонтанная добыча нефти. Подъем жидкости за счет энергии гидростатического напора.
Область применения газлифтного способа добычи нефти.
Добыча нефти скважинными штанговыми насосами.
Схема установки погружных электрических центробежных насосов (УЭЦН), область применения.
Основные узлы установки и их назначение.
Техническая характеристика УЭЦН.
Особенности добычи газа и конденсата.
Особенности добычи нефти и газа на морских месторождениях. Нормативно-техническая документация в добыче нефти и газа.
Знания:
- коллекторских, механических и тепловых свойств горных пород;
- состава и физических свойств нефти и газа;
- оборудования и обвязки фонтанных скважин;
- установления и регулирования технологического режима работы скважин;
- технологических схем компрессорного и бескомпрессорного газлифта;
- способов регулирования газа по скважинам;
- монтажа и эксплуатации УЭЦН;
- классификации методов увеличения дебитов скважин;
- технологии проведения соляно-кислотной, термокислотной обработки, гидравлического разрыва пласта, гидропескоструйной перфорации виброобработки, дренажной обработки, тепловых методов;
- видов подземных ремонтов скважины;
- видов работ капитальных ремонтов;
- технологии процесса изоляционных работ;
-геолого-технической документации.
Умения:
- оценивать коллекторные свойства горных пород, пользоваться единицами измерений при расчетах;
- производить расчет и подбор оборудования фонтанных скважин;
- производить расчет и подбор оборудования для газлифтной эксплуатации;
- производить расчет и подбор оборудования для эксплуатации скважин УЭЦН;
- определять дебит газовой скважины;
- производить расчет соляно-кислотной обработки, термокислотной обработки, гидравлического разрыва пласта,
электротепловой обработки призабойной зоны скважин;
- производить расчет глушения скважин;
- выбирать оборудование для проведения ремонта;
- подбирать соответствующий ловильный инструмент в зависимости от аварийной ситуации;
- выбирать оптимальный вариант изоляционных работ;
- производить расчеты цементирования скважин;
- составлять план-заказы на текущий и капитальный ремонты скважин;
- заказ-наряды на химическую обработку скважин.
БК1.
БК4.
БК8.
БК10.

КҚ2.1.1.
КҚ2.1.2.
КҚ2.2.2.
КҚ2.3.1.
КҚ2.3.2.
КҚ2.5.2.
КҚ2.5.7.
КҚ2.21.1. КҚ2.21.2.
КҚ2.21.8.
КК2.22.1
КҚ3.22.2.
КК2.22.3.
АП 03
Мұнай және газ скважиналарын пайдалану
Мұнай, оның химиялық құрамы. Мұнай сапасының сипаттамасы.
Мұнайлы газдың құрамын құрайтын көмiрсутектер. Газдардың күйiн сипаттайтын теңдеу.
Мұнай және газ скважиналарында қабат қысымын анықтау.
Мұнай, газ және конденсатты кенорындарын игеру.
Атқылау тәсiлмен мұнайды өңдiру.
Гидростатикалық арын, энергия арқылы сұйықты жоғарыға шығару.
Мұнай өндірудің газлифттiк тәсiлдi қолдану аймағы. Скважиналық штангалық сорап мұнай өндіру.
Батырмалы ортадан тепкiш электросорап қондырғысы-ның (БОТЭСҚ) схемасы, қолдану ауданы. Қондырғының негiзгi бөлiктерi және олардың қызметi.
БОТЭСҚ-ның техникалық сипаттамасы.
Газ және газконденсат өндiрудiң ерекшелiктерi.
Теңiз кенорындарында мұнайды және газды өндiрудiң ерекшелiктерi. Мұнай және газ өңдiрудегi нормативтi-техникалық құжаттар.
Білімдер:
- тау жыныстарының коллекторлық, механикалық және жылулық касиеттері;
- мұнай мен газдың құрамын және физикалық қасиеттері;
- атқылау скважиналарының жабдықтары және байланысы;
- скважиналардың технологиялық режимін орнату және реттеу тәсілдері;
- компрессорлық және компрессорсыз газлифттің технологиялық сызбасы;
- скважинаға газ беруiн реттейтiн тәсiлдер;
- БОТЭСҚ-ны құру және пайдалану;
- скважиналардың өнімділігін арттыру әдістерін жіктеу;
- тұз қышқылымен, жылы қышқылды өңдеумен, қабатты су арынымен жарумен, су құм арынды перфорацияның, вибратормен, дренажбен өңдеудiң және жылулық әдiстері технологияларының жүрісі;
- скважиналарды жер асты жөндеу түрлері;
- күрделі жөндеу жұмыстарының түрлері;
- оқшалау жұмыстарын жүргізу технологиясы;
- геологиялық және техникалық құжаттар.
Іскерліктер:
- тау жыныстардың коллекторлық қасиеттерін бағалау, есептеуде өлшем бірліктерін қолдануы.
- атқылау скважиналарының жабдықтарын есептеуі және таңдауы;
- газлифті пайдалану үшін скважиналарының жабдықтарын есептеуі және таңдауы;
- БОТЭСҚ-ны пайдалану үшін, құрал-жабдықтарын есептеуі және тандауы;
- газ скважиналарының өнімін анықтауы;
- тұз қышқылымен, жылы қышқылмен, қабатты су арынымен жарудың, скважиналардың түп аймағын электр жылулымен өңдеудi есептеуi;
- скважиналарды тұншықтыру үрдісін есептеуі;
- жөндеу кезіндегі қолданатын жабдықтарды таңдауы.
- апаттың түріне байланысты керекті аулау құралдарын таңдауы;
- оқшалау жұмыстарының қолайлы түрін таңдауы;
- скважиналарды цементтеуін есептеуі;
- скважиналарға ағымды және күрделі жөндеу кезінде жоспар-тапсырма толтырып білуі;
- скважинаны химиялық өңдеуге сұраныс тапсырма беруі;
БК1.
БК4.
БК8.
БК10.

ПК2.2.3.
ПК2.2.4.
ПК2.5.1
ПК2.5.3..
ПК2.5.5.
ПК2.5.6.
ПК2.5.9.
ПК2.6.1.
ПК2.6.3.
ПК2.8.1..
ПК2.8.3.
ПК2.8.4.
ПК2.8.5.
ПК2.8.6
ПК2.9.1..
ПК2.9.3.
ПК2.9.5.
ПК2.9.6.
ПК2.11.1.
ПК2.11.2.
ПК2.13.1.
ПК2.18.1
ПК2.18.2
ПК2.18.3. ПК2.18.4.
ПК2.19.10.
ПК2.19.11. ПК2.20.5.
ПК2.20.7. ПК2.21.3.
СД 04
Сбор и подготовка нефти и газа.
Основные требования, предъявляемые к организации сбора и подготовки нефти, газа и воды.
Этапы развития и эксплуатации нефтяного месторождения.
Общие сведения о проектах разработки и обустройства нефтяного месторождения. Системы сбора и внутрипромыслового транспорта нефти и газа на месторождениях.
Блочные автоматизированные замерные установки, их устройство, технологические схемы и условия применения. Основное назначение нефтегазовых сепараторов. Сепараторы, их типы, конструкция и принцип действия.
Промысловые трубопроводы. Технологические схемы установок по подготовке нефти, их технико-экономические показатели. Оборудование установок подготовки нефти.
Назначение резервуаров, их виды. Стальные вертикальные резервуары, их конструкция и монтаж.
Основания и фундаменты под резервуары.
Сбор нефтяного газа. Системы сбора природного газа.
Требования, предъявляемые к подготовке и транспорту газа на нефтяных и газовых месторождениях.
Знания:
- системы сбора нефти, газа и воды, их качества, недостатков и пути дальнейшего совершенствования;
- назначения сепараторов, их конструкций, принципа действия;
- классификации промысловых трубопроводов;
- видов резервуаров и оборудования, их назначения;
- способов очистки пластовой и пресной воды;
- системы сбора газа.
Умения:
- составлять принципиальные технологические схемы групповых замерных установок и пользоваться ими.
- производить расчеты сепараторов;
- производить расчеты трубопроводов и вести борьбу с осложнениями при перекачке нефти;
- контролировать параметры технологических процессов установок подготовки нефти;
- производить замер нефти в резервуарах и расчет потерь легких фракций нефти;
- производить расчеты сепараторов и ингибиторов гидратообразования;
- производить замер нефти в резервуарах;
- выявлять, предупреждать и устранять неполадки;
- читать маркировку и условные обозначения оборудования;
- производить расчеты и обоснования, для выбора оборудования исходя из конкретных условий.
БҚ4.
БК10.
ПК2.7.1.
ПК2.7.2.
ПК2.7.4.
ПК2.9.1.
ПК2.10.3.
ПК2.10.4.
ПК2.10.8.
ПК2.10.10.
ПК2.11.2. ПК2.12.1. ПК2.12.3.
ПК2.12.5.
ПК2.22.17.
СД 05
Электрооборудование промыслов
Электроснабжение предприятий нефтяной промышленности.
Электрооборудования установок высокого напряжения.
Электропривод.
Аппаратуры и схема управления электродвигателей.
Взрывоопасность электрооборудования. Электрооборудование установок для насосной добычи нефти.
Коэффициент мощности и экономия электрической энергии. Электрооборудование промысловых, компрессорных и насосных станций.
Техника безопасности и защитные заземляющие устройства.
Знания:
- основных понятий электроэнергетики;
- условных изображений элементов электрических схем;
- характеристики потребителей по надежности электроснабжения;
- принципов работы высоковольтного электрооборудования;
- правил эксплуатации и безопасного обслуживания электроустановок;
- правил эксплуатации и безопасного обслуживания электроустановок;
- устройства электроустановок промыслов по добыче и подготовке нефти;
- устройства электрооборудования компрессорных и насосных станций;
- основных видов осветительных установок.
Умения:
- читать электрические схемы;
- производить расчет электрических нагрузок;
- наблюдать за работой электрооборудования;
- наблюдать за правильной работой и нагрузкой нефтепромыслового электрооборудования;
- наблюдать за работой аппаратуры управления;
- производить замену осветительных установок;
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- производить расчет электрических нагрузок;

КҚ2.2.3.
КҚ2.2.4.
КҚ2.5.1
КК2.5.3..
КҚ2.5.5.
КҚ2.5.6.
КК2.5.9.
КҚ2.6.1.
КК2.6.3.
КҚ2.8.1..
КҚ2.8.3.
КҚ2.8.4.
КҚ2.8.5.
КҚ2.8.6
КҚ2.9.1..
КҚ2.9.3.
КҚ2.9.5.
КҚ2.9.6.
КҚ2.11.1.
КҚ2.11.2.
КҚ2.13.1.
КҚ2.18.1
КҚ2.18.2
КҚ2.18.3. КҚ2.18.4.
КҚ2.19.10.
КҚ2.19.11. КҚ2.20.5.
КҚ2.20.7. КҚ2.21.3.
АП 04
Мұнай мен газды жинау және дайындау
Мұнай, газ және суды жинау және дайындау ұйымына қойылатын негiзгi талаптар.
Мұнай кенорындарын дамыту және пайдалану кезеңдерi.
Мұнай кенорындарын құрастыру және игеру жобалары туралы жалпы түсiнiк.
Кенорында мұнай және газды кәсiпшiлiк iшiнде тасымалдау және жинау жүйелерi.
Блоктық автоматтандырылған өлшеу қондырғылары, олардың құрылысы, технологиялық сызбалары және оларды қолдану шарты.
Мұнай, газ сепараторларының негiзгi қызметi. Сепараторлар, олардың түрлерi, құрылымы және әрекет принципi.
Кәсiпшiлiк құбырлары.
Мұнайды дайындау бойынша қондырғылардың технологиялық сызбалары, олардың технико-экономикалық көрсеткiштерi.
Мұнай дайындау қондырғысының жабдықтары.
Резервуарлар қызметi, олардың түрлерi. Тік болат резервуарлар, олардың құрылысы мен құрастырылуы.
Резервуар ірге тасы мен тұғыры.
Мұнайлы газды жинау. Табиғи газды жинау жүйесi. Мұнай және газ кенорындағы газды тасымалдау және дайындауға қойылатын талаптар.
Білімдер:
- мұнай, газ және суды жинау жүйелерi, олардың артықшылығы, кемшiлiгi және жетiлдiру жолдары;
- сепараторлардың қызметi, олардың құрылымы және әрекет принципi;
- кәсіпшілік құбырларының жіктелуі;
- резервуарлардың және жабдықтарының түрлері, қолдану мақсаты;
- қабат және тұщы суды тазарту тәсiлдерi;
- газды жинау жүйесі;
Іскерліктер:
- топтық өлшеу қондырғысының принципиалдық технологиялық сызбасын құрастыруы және оларды қолдануы;
- сепараторлардың есептерiн шығаруы.
- құбырлар есептерiн шығаруы және мұнайды айдау кезiндегi қиындықтармен күрес жүргізуі;
- мұнай дайындау қондырғысының технологиялық процесс параметрлерiн бақылауы;
- резервуарлардағы мұнайды өлшеу және мұнайдың жеңiл фракциясының шығынын есептеуi;
- гидраттың пайда болмауы үшiн ингибиторлары мен сепараторларының есептерiн шығаруы.
- резервуарлардағы мұнай шығымын есептеуі;
- ақауларды анықтау, ескерту және жоюы;
- жабдықтар маркасы мен шартты белгілерн оқуы;
- жеке шартты үшін жабдықтарды таңдау есептерін жүргізуі және негіздеуі;
БК4.
БК10.
КҚ2.7.1.
КК2.7.2.
КҚ2.7.4.
КК2.9.1.
КҚ2.10.3.
КҚ2.10.4.
КҚ2.10.8.
КҚ2.10.10.
КҚ2.11.2. КҚ2.12.1. КҚ2.12.3.
КК2.12.5.
КК2.22.17
АП 05
Кәсіпшілік электр жабдықтары
Мұнай өнеркәсібі мекемелерін электр қамту.
Жоғары кернеулi қондырғылар электржабдықтары.
Электр жетегi.
Электрқозғалтқыштардың басқару аппаратуралары және сызбалары.
Электржабдықтардың жарылыс қауiпсiздiгi.
Мұнайды сораптық өндіру қондырғыларының электр жабдықтары.
Қуат коэффициентi және электр энергиясын үнемдеу. Кәсiпшiлiк, компрессорлық, сораптық станциялардың электр жабдықтары.
Техника қауiпсiздiгi және қорғаныстық жермен қосу құрылғылары.
Білімдер:
- электроэнергетика саласының негiзгi түсініктері;
- электр сызбасы элементерiнiң шартты белгiлері;
- қабылдағыштарды сенiмдi электр жабдықтау сипаттамасы;
- жоғары кернеулі электржабдығының жұмыс принципі;
- электрқондырғыны пайдалану және қауiпсiз қызмет көрсету ережелерi;
- электрқондырғыны пайдалану және қауiпсiз қызмет көрсету ережелерi;
- мұнайды дайындау және өндiру кәсіпшілігінің электр қондырғысының құрылысы;
- компрессорлық және сораптық станция электржабдығының құрылысы;
- жарықтандыру қондырғысының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- электрлік сызбаларды оқуы;
- электр жүктемелерi есебін жүргізуi;
- электр жабдықтары жұмысын бақылауы;
- мұнай кәсіпшілік электр жабдықтары жүктемесін және дұрыс жұмыс жасауын бақылауы;
- басқару аппаратураларының жұмысын қадағалауы;
- жарықталыну қондырғыларын ауыстыруы;
- электр тоғы соққан кездегі алғашқы көмек көрсетуi.
- электр жүктемелерiне есеп жүргізуi.

ПК2.10.7.
ПО 02
Изучение технологии добычи нефти.
Инструктаж по технике безопасности и промышленной санитарии. Ознакомление с районом практики.
Эксплуатация фонтанных скважин.
Эксплуатация газлифтных скважин.
Эксплуатация скважин глубинным насосами.
Методы искусственного воздействия на нефтяные залежи.
Подземный и капитальный ремонт скважин.
Методы воздействия на призабойную зону скважин. Сбор и подготовка нефти и газа
Виды проводимых исследований скважин.
Умения:
- соблюдать инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии на нефтедобывающих предприятиях;
- изучить административное положение НГДУ и его организационную структуру;
- применить знания об основных эксплуатационных горизонтах и геолого-физических характеристиках;
- изучить устройства оборудования фонтанных скважин;
- изучить методы борьбы с отложениями парафина и солями, с коррозией оборудования и пескопроявлениями;
- составить схемы работы газлифтных скважин, применяемого оборудования;
- исследовать работы глубинно-насосных скважин;
- изучить термические методы воздействия на нефтяные залежи и другие методы нефтеотдачи пластов;
- обслуживать оборудования резервуарного парка.
Навыки:
- соблюдения инструктажа по технике безопасности и производственной санитарии на нефтедобывающих предприятиях;
- составления схем структуры административного положения НГДУ и его организации;
- применения знаний об основных эксплуатационных горизонтах и их геолого-физических характеристик;
- составления схемы работы газлифтных скважин;
- принятия участия в проведении текущего и капитального ремонта скважин;
- участия в подготовке скважин к исследованию;
- оформления отчетного дневника на основании рабочего дневника.
БҚ3.
БҚ5.
БК6.
ПК2.4.2.
ПК2.6.5.
ПК2.15.10.
ПК2.18.1.
ПК2.19.10.
ПК2.21.1.
ПО 03
Изучения нефтепромыслового оборудования.
Ознакомление с районом практики.
Техника и технология добычи нефти и газа.
Насосы.
Оборудование для фонтанной эксплуатации скважин. Оборудование для газлифтной эксплуатации скважин. Оборудование для штанговой насосной эксплуатации скважин.
Оборудование для бесштанговой эксплуатации скважин.
Оборудование для проведения технологических операций в скважинах.
Оборудование для повышения нефтеотдачи пластов. Оборудование для подземного ремонта скважин. Оборудование для механизации трудоемких процессов.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности и производственной санитарии на нефтедобывающих предприятиях;
- определять размеры эксплуатационных колонн и насосно-компрессорных труб;
- определять глубину спуска НКТ;
- осваивать фонтанные скважины;
- определить режимы эксплуатации скважин;
- определить виды осложнений и методы борьбы с ними;
- определить диаметры насосных штанг и устьевого оборудования;
- определить типы размеров станков-качалок;
- работать с приборами по учету закачиваемой в пласт воды;
- принимать участие при проведении подземного и капитального ремонта скважин;
- проводить исследовательские работы на скважинах.
Навыки:
- участия при отборе пробы жидкости из выкидной линии скважин;
- участия при снятии показания с измерительных приборов, установленных на скважинах, ГРБ;
- участия при замере дебита скважин;
- определения по динамограмме количества закачиваемой воды в пласт;
- определения по динамограмме причины необычной работы штангового насоса или его неисправности.
БК3.

КҚ2.10.7.
ӨО 02
Мұнай өндіру технологиясын үйрену
Техника қауiпсiздiгi және өнеркәсiптiк санитария бойынша инструктаж. Тәжiрибе ауданымен танысу.
Атқылау скважиналарын пайдалану.
Газлифтiк скважиналарды пайдалану.
Скважиналарды тереңдiк сораптарымен пайдалану. Мұнай кенiштерiне жасанды әсер ету әдiстерi.
Скважиналарды жер асты және күрделi жөндеу. Скважинаның түп аймағына әзер ету әдiстерi.
Мұнай және газды жинау және дайындау.
Скважиналарда жүргiзiлетiн зерттеу түрлерi.
Іскерліктер:
- мұнайгаз өндiру мекемелерiндегi техника қауiпсiздiгi мен өнеркәсiптiк санитария нұсқауларын сақтау;
- мұнай өндiру басқармасының (МГӨБ) әкiмшiлiк жағдайы және оның ұйымдастырушылық құрылымын үйрену;
- негiзгi пайдалану горизонттары және оның геолого-физикалық сипатамасын білу;
- атқылау скважиналарының жабдықтарының құрылымын үйрену;
- парафин және тұз шөгiндiлерiмен жабдықтардың тоттануы мен құмның пайда болуымен күресу әдістерін үйрену;
- газлифтiк көтергiштiң жұмысында қолданылатын жабдықтардың схемасын сызу;
- тереңдiк сораптық скважиналардың жұмыстарын зерттеу;
- мұнай кенiштерiне термиялық әсер ету және қабаттың мұнай беруiн көтеру әдiстерiнiң басқа түрлерiн үйрену;
- резервуарлар паркiнiң жабдықтарына қызмет көрсету;
Дағдылар:
- мұнай өндiру мекемелерiндегi техника қауiпсiздiгi және өнеркәсiптiк санитария инструктаж сақтауы;
- мұнай өндiру басқармасын (МГӨБ) әкiмшiлiк жағдайы және оның ұйымдастырушылық құрылымының сызбасын құруы;
- негiзгi пайдалану горизонттары және оның геолого-физикалық сипатамасын білуі;
- газлифтiк скважинаның жұмыс схемасын құруы;
- скважинаны ағымды және күрделi жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысуы;
- скважинаны зерттеуге дайындауға қатысуы;
- жұмыс күнделiгi негізiнде есептiк-күнделiктi ресiмдеуі.
БҚ3.
БҚ5.
БҚ6.
КҚ2.4.2.
КҚ2.6.5.
КҚ2.15.10.
КҚ2.18.1.
КК2.19.10.
КК2.21.1.
ӨО 03
Мұнай кәсіпшілік жабдықтарын үйрену
Тәжірибе аймағымен таныстыру.
Мұнай және газ өндіру техникасы мен технологиясы.
Сораптар.
Скважинаны фонтанды пайдаланудың жабдықтары. Скважинаны газлифті пайдалану жабдықтары. Скважинаны штангалы сорапты пайдалану жабдықтары.
Скважинаны штангасыз пайдалану жабдықтары.
Скважинада технологиялық операция жүргізу жабдықтары.
Қабаттың мұнай бергіштігін арттыру жабдықтары.
Скважинаны жер асты жөндеу жабдықтары.
Ауыр еңбек процестерін механикаландыру жабдықтары.
Іскерліктер:
- мұнай өндіру мекемесінің техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелерін сақтау;
- пайдалану тізбегі мен сорапты-компрессорлы құбырлардың өлшемдерін анықтау;
- СКТ жіберу тереңдігін анықтау;
- фонтанды скважинаны игеру;
- скважинаны пайдалану режимін анықтау;
- асқыну түрлерін анықтау және оның алдын алу;
- штангалық сорап диаметрін және саға жабдықтарын анықтау;
- теңселмелі станок өлшемінің типтерін анықтау;
- қабатқа айдалған суды есептейтін аспаппен жұмыс жасау;
- скважинаны жер асты және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу;
- скважинаға зерттеу жұмыстарын жүргізу;
Дағдылар:
- скважинаның шығару тізбегінен сынама алуға қатысу;
- скважинаға және ГРБ –ға қойылған өлшеу аспаптарынан көрсеткіштер алуға қатысу;
- скважина өнімділігін өлшеуге қатысу;
- динамограммадан қабатқа айдалған су мөлшерін анықтау;
- динамограмма бойынша штангалық сораптың қалыпты емес жұмысын немесе оның ақауын анықтау;
БК3.

ПК2.2.2.
ПК2.3.1.
ПК2.9.1.
ПК2.9.8. ПК2.12.1.
КК2.12.2.
ПК2.14.1.
ПК2.16.2.
ПК2.19.6.
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Получения рабочей профессии.
Инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите.
Организационно-производственная структура предприятия.
Работа оператором по добычи нефти и газа.
Работа оператором по капитальному ремонту скважин.
Работа оператором по подземному ремонту скважин (ПРС).
Умения:
- соблюдать основные правила техники безопасности и противопожарную безопасность на предприятиях нефтедобывающих управлении;
- осуществлять и поддерживать заданный режим работы скважин;
- осуществлять разборку, ремонт и сборку отдельных узлов и механизмов нефтепромыслового оборудования и арматуры;
- производить очистку НКТ в скважине от парафина и смол;
- производить расшифровку показаний приборов контроля и автоматики;
- отбирать пробы для проведения анализа;
- проводить профилактические работы против гидратосолей и парафинообразований;
- выполнять работы по установке НКТ, по укладке их на мостки при спуске и подъеме;
- очищать циркуляционную систему от шлама;
- применять ключи для свинчивания и развинчивания труб и штанг спускоподъемных операции;
- готовить химические реагенты;
- производить ловильные, исследовательские и прострелочные работы;
- выполнять работы по очистке запарафиненных труб, глубинных насосов;
- производить работы по промывке скважин горячей нефтью и другими химическими реагентами.
Навыки:
- работы в качестве оператора по добычи нефти и газа;
- работы в качестве оператора по капитальному ремонту скважин;
- работы в качестве оператора по подземному ремонту скважин (ПРС).
БК1.
БК3.
ПК2.2.1.
ПК2.2.7.
ПК2.3.9. ПК2.19.1.;
ПК2.19.5.
ПК2.19.7.
ПК2.19.9.
ПК2.20.2.
ПК2.20.3. ПК2.20.4. ПК2.20.6.
ПП 02
Технологическая практика.
Ознакомление с районом практики.
Техника и технология добычи нефти и газа.
Исследование скважин и пластов.
Внутри промысловый нефтегазовый сбор и транспорт.
Подготовка нефти. Подземный (текущий и накопительный) ремонт скважин.
Интенсификация добычи нефти и газа.
Методы повышения нефтеотдачи пластов.
Сбор материалов для курсового проектирования и составление отчета по практике.
Умения:
- организовать рабочее место;
- выполнять работу оператора по добыче нефти и газа;
- производить обработку данных исследований скважин;
- выполнять работу оператора по исследованию скважин;
- выполнять работу оператора по обезвоживанию и обессоливанию установок по сбору газа;
- выполнять работу оператора по поддерживанию пластового давления.
Навыки:
- соблюдения технической и пожарной безопасности при бурении скважин, при добыче нефти и газа;
- контроля процессов разработки продуктивных горизонтов и бурения; крепления, освоения и испытания скважин;
- расчета технических и технологических процессов бурения и добычи нефти и газа;
- сбора материалов для курсового проектирования и составления отчета по практике.
БК2.
БК3.
БК5.
БК.8
БК10.

КҚ2.2.2.
КҚ2.3.1.
КҚ2.9.1.
КҚ2.9.8. КҚ2.12.1.
КК2.12.2.
КҚ2.14.1.
КК2.16.2.
КҚ2.19.6.
КП00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу
Техника қауiпсiздiгi мен өртке қарсы қорғаныс бойынша нұсқау. Мекемелерiнiң ұйымдастыру өндiрiстiк құрылымы.
Мұнай және газ өндiру операторымен жұмыс. Скважиналарды күрделi жөндеу операторымен жұмыс.
Скважиналарды жер асты жөндеу (СЖАЖ) операторымен жұмыс.
Іскерліктер:
- мұнай өндiру мекемелерiндегi техника қауiпсiздiгiнiң негiзгi ережелерiн, өртке қарсы шаралар ережелерiн сақтауы;
- скважиналардың берiлген режимiн жүзеге асыруы және ұстауы;
- мұнай кәсiпшiлiк жабдығы мен арматураны, бөлек механизмдер мен тораптарды бөлшектеу, жөндеу, жинауды жүзеге асыруы;
- парафин мен смоладан скважинаны СКҚ-ны тазалауды жүргiзуi;
- бақылау мен автоматтандыру аспаптарының көрсеткiштерiн оқып бiлуi;
- анализ жүргiзу үшiн сынама алуы;
- тұз және парафин тұнбаларына қарсы профилактикалық жұмыстарды жүргiзуi;
- көтеру және түсiру кезiнде СКҚ-ны орнату бойынша жұмыстарды орындауы;
- шламнан айналым жүйесiн тазартуы;
- көтерiп-түсiру операцияларына құбырлар мен штангаларды босату және қатайту үшiн кiлттердi пайдалануы;
- химиялық реагенттердi дайындауы;
- аулау, зерттеу және ату жұмыстарын орындауы,
- тереңдiк сораптарды, парафинденген құбырларды тазалау бойынша жұмыстарды орындауы;
- ыссы мұнаймен және химиялық реагенттермен скважиналарды жуу жұмыстарын жүргiзуi;
Дағдылар:
- мұнай және газ өндiру операторы ретінде жұмыс жасау;
- скважиналарды күрделi жөндеу операторы ретінде жұмыс жасау;
- скважиналарды жер асты жөндеу (СЖАЖ) операторы ретінде жұмыс жасау;
БҚ1.
БҚ3.
КҚ2.2.1.
КҚ2.2.7.
КҚ2.3.9. КҚ2.19.1.;
КҚ2.19.5.
КҚ2.19.7.
КҚ2.19.9.
КҚ2.20.2.
КҚ2.20.3. КҚ2.20.4. КҚ2.20.6.
КП 02
Технологиялық практика
Тәжiрибе өтетiн аймақпен танысу.
Мұнай және газ өндiруiнiң техникасы мен технологиясы. Скважиналарды және қабаттарды зерттеу.
Мұнай және газды кәсiпшiлiкте жинау және тасымалдау.
Мұнайды дайындау Скважиналарды жер асты (ағымдағы және күрделi) жөндеу.
Мұнай өндiрудiң жеделдету әдiстерi.
Қабаттың мұнай беруiн көтертетiн әдiстер.
Курстық жобалау үшiн материалдарды жинақтау және тәжiрибе бойынша есептi дайындау.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыруы;
- мұнай және газ өндiру операторының жұмысының орындалуы;
- скважиналарды зерттеу материалдарын өңдеуі;
- скважиналарды зерттеу операторының жұмысын орындауы;
- сусыздандыру және тұзсыздандыру қондырғыларының операторының, газ жинау операторының жұмысын орындауы;
- қабат қысымын сақтау бойынша операторының жұмысын орындауы;
Дағдылар:
- мұнай және газ скважиналарын бұрғылау, мұнай және газ өндіру кезінде техника және өрт қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- өнімді қабаттарды игеру және бұрғылау, бекіту, ашу, сынау процестерін бақылау;
- мұнай және газ скважиналарын бұрғылау, мұнай және газ өндіру процестерінің техникалық және технологиялық есептерін орындау;
- курстық жобалау үшiн материалдарды жинақтау және тәжiрибе бойынша есептi дайындау.
БҚ2.
БК3.
БК5.
БК.8
БК10.

ПК2.5.6
ПК2.6.1.
ПК2.9.1.
ПК2.11.1.
ПК2.12.1.
ПК2.13.1.
ПК2.18.1.
ПК2.19.10.
ПК2.20.4.
ПК2.21.1.
Содержание образовательной учебной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике (специалиста среднего
звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Развитие речи. Речевая коммуникация.
Текст. Принцип текста.
Профессионально-деловое общение.
Основные виды производственных документов. Правила их оформления и составления. Деловые письма. Личные деловые бумаги. Порядок слов в служебных документах.
Основные средства модификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Знания:
- казахского (русского) языка и необходимого лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
-особенностей публицистического и официально-делового стиля казахского (русского) литературного языка, признаков, жанра, нормы делового казахского (русского) языка;
- основных принципов казахской (русской) орфографии и пунктуации;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- создавать письменные устные тексты различных жанров;
- владеть различными профессиональными речевыми средствами;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 10.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы профессионального иностранного языка.
Профессиональные термины и фразеологические обороты.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика.
Устное деловое профессиональное общение и его нормы.
Основные средства кодификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов общение.
Знания:
- иностранного языка и необходимого лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковых норм, стилистики деловой сферы общения.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- редактировать деловые документы;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 10.
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном, развитии человека;
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Основы физического и спортивного самосовершенствования; Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
-роли физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном, развитии человека;
-основ физического и спортивного самосовершенствования;
- правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнений и участии в спортивных играх, правила игры в баскетбол, волейбол, правила ходьбы на лыжах, правила выполнения гимнастических упражнений на снарядах, правила пользования компасом, ориентирования на местности.
Умения:
- выполнять нормативы по физической культуре.
БК12
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины.
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация,
становление культуры;
Конфуцианско-даосистский тип культуры.
Индо-буддийский тип культуры.
Мир исламской культуры.
Христианский тип культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации.
Культура Казахстана в период Средневековья.
Культурные традиции казахов в период 17-19 веков.
Культура современного
Казахстана.
Знания:
- основных понятий о культурах народов мира;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- культурного фундамента казахского этноса в период средневековья;
- влияния тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- применять знания о многообразности подходов в исследовании культуры;
- показать особенности духовной культуры.
БК13.
СЭД 02
Основы философии.
Философия и ее роль в жизни общества.
Исторические типы философии.
Понятие бытия.
Материя и движение.
Пространство и время.
Природа сознания.
Диалектика и ее альтернативы.
Философское понимание общества.
Формы и содержание общественного развития.
Познание и ее формы.
Общественные сознание и ее формы.
Природа человека и смысл его существования.
Понятие личности. Свобода и ответственность.
Социальное предвидение: виды, типы, методы.
Глобальные проблемы современности.
Мораль как форма оценочного отношения к действительности.
Знания:
- философских, научных и религиозных картинах мира;
- смысла жизни человека;
- нравственных норм регулирования отношений между людьми в обществе.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом, социальном и духовном началах;
- представлять условия формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды.
БК13.
СЭД 03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- социологии как науки;
- этнонациональных отношений;
- социальных институтов и организаций;
- личности: ее социальной роли и социальном поведении;
- политической власти и властных отношений;
- политической системы;
- социально-экономических процессов в Казахстане.
Умения:
- объяснять развитие социального движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы;
- представлять мнения о политических системах и политических режимах.
БК13.
СЭД 04
Основы экономики.
Экономика и ее основные проблемы; цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью. Основные функции рынка. Причины функционирования рынка. Многообразие видов рынка, их характеристика. Субъекты рыночной экономики и их взаимодействие.
Определение спроса и предложения. Банки: их роль и виды. Банковская система государства.
Налоги, современная налоговая политика Республики Казахстан Основополагающие принципы налогообложения.
Знания:
- основ экономической теории;
- экономических функций государства;
- форм и методов государственного регулирования экономики;
- финансово-кредитной системы Республики Казахстан, их структур.
Умения:
- понять основные проблемы, цели, основные понятия, функции, сущность, принципы экономики, формы и виды собственности и управление собственностью;
- применять знание о многообразие видов рынка их характеристику, субъекты рыночной экономики и их взаимодействие;
- понять современную налоговую политику Республики Казахстан.
БК13.
СЭД 05
Основы права.
Основы права, понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – главный источник государственного права.
Избирательное право РК.
Административное право РК.
Понятия, источники и принципы гражданского права.
Трудовой договор и порядок его заключения.
Понятие уголовного права.
Знания:
- основ права, понятия, системы, источников;
- Конституции Республики Казахстан – главного источника государственного права;
- избирательного права РК;
- административного права РК;
- понятия, источников и принципов гражданского права;
- трудового договора и порядкак его заключения;
- понятия уголовного права.
Умения:
- понять систему, источники основы и права,
- понимать основы Конституции Республики Казахстан как главного источника государственного права;
- применять знания об избирательном праве РК;
- применять знания о порядке заключения трудового договора.
БК13.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Организация делопроизводства на предприятиях.
Особенности технических словарей.
Основы офисной документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве.
Понятие о сборниках документов. Первичные и сложные сборники текстовых документов.
Понятие о фонде документов.
Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей;
- понятия о сборниках документов;
- понятия о фонде документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять сдачу дел на хранение в архив.
БК 10.

КҚ2.5.6
КК2.6.1.
КК2.9.1.
КК2.11.1.
КК2.12.1.
КК2.13.1.
КК2.18.1.
КК2.19.10.
КК2.20.4.
КК2.21.1.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін
оқу бағдарламаларыныңмазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Тілді дамыту. Тілдік коммуникация.
Мәтін. Мәтін принципі.
Кәсіптік – іскерлік тілдесу.
Өндірістік құжаттардың негізгі түрлері. Оларды құрастыру мен рәсімдеудің ережелері. Іскерлік хаттар. Жеке іскерлік қағаздар. Іскерлік құжаттардағы сөз тәртібі.
Тілдік модификация факторларының негізгі құралдары: сөздік, анықтамалық, техникалық тесттер.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін білу, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдер;
- қазақ (орыс) әдеби тілінің публицистикалық және ресми-іскерлік қазақ (орыс) тілінің нормалары, белгілері, жанрлары;
- қазақ (орыс) орфографиясы мен пунктуациясының негізгі принциптері;
- фонетика, сөзжасам, морфология және синтаксис бойынша негізгі мәліметтер;
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- түрлі жанрдағы жазбаша, ауызша мәтіндер құруы;
- кәсіптік түрлі тілдік құралдарды меңгеруі;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді редакциялау және жетілдіру.
БҚ10.
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік шетел тілдерінің негізі. Кәсіптік терминдер мен фразеологиялық айналымдар.
Мамандығы бойынша кәсіптік, іскерлік тіл негізі.
Ауызша кәсіптік іскерлік қарым-қатынас және оның нормалары.
Тілдік факторлардың негізгі кодтары: сөздік, анықтамалық, техникалық мәтін.
Аударма техникасы (сөздікпен), кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- шетел тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеу және грамматикалық минимумды меңгеру;
- тілдік нормаларды, тілдесудің іскерлік аясындағы стилистикасын игеру;
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- іс құжаттарын редакциялауы;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді жетілдіру, редакциялауы.
БҚ10.
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
Дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психофизиологиялық негізі.
Өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Дене тәрбиесінің кәсіби-қолданбалы дайындығы
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі;
- спорттық жаттығуларды орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері, волейбол, баскетбол ойыны ережелері, шаңғыда жүру ережесі, гимнастикалық жаттығуларды орындау ережесі, компаспен бағдарды анықтау;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау
БҚ12
ЖГП.04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғамдағы ролі. Мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігі.
Мәдениет және өркениет, мәдениеттің қалыптасуы;
Мәдениеттің конфуцийлік-даосистік типі.
Мәдениеттің үнді-будда типі.
Ислам мәдениетінің әлемі.
Мәдениеттің христиандық типі. Батысевропалық мәдениет және оның қазіргі заман дамуына тигізген әсері.
Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі.
Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі.
Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті.
ХVІІ-ХІХ ғғ. қазақтардың мәдени дәстүрлері.
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- халықтар мәдениеті туралы негізгі ұғымдар;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдени негізі жөніндегі білімінің қалыптастыруы;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері.
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігін білу;.
- рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету.
БҚ13.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия және оның қоғамдағы ролі.
Философияның тарихи типтері.
Болмыс түсінігі.
Материя және қозғалыс. Кеңістік және уақыт.
Сана табиғаты.
Диалектика және оның баламалары. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғамдық дамудың формалары және мазмұны.
Таным және оның түрлері. Қоғамдық сана және оның түрлері.
Адам табиғаты және оның өмір сүруінің мәні. Жеке тұлға. Еркіндік және жауапкершілік. Әлеуметтік болжау түрлері, типтері, әдістері.
Қазіргі глобальдық проблемалар. Мораль – дүниеге шынайы бағалық қатынас формасы.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни бейнелері туралы ілім;
- адам өмірінің мағынасы туралы;
- қоғамдағы адамдардың ара-қатынастарын реттеудің адамгершілік нормасы.
Іскерліктер:
- адамдағы биологиялық және әлеуметтік және рухани байланыстарды анықтау;
- жеке тұлғаның қалыптасу шарттарын, оның бостандығы және өмірді сақтау үшін жауаптылығын, мәдениетін, қоршаған ортаны қорғау туралы ілімді пайдалану.
БҚ13.
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Әлеуметтану ғылымы.
Әлеуметтік қауымдастық.
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар.
Әлеуметтік үрдістер.
Әлеуметтік институттар және ұйымдар.
Жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі.
Саясаттану пәні.
Саяси билік және биліктік қатынастар.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- әлеуметтану ғылымы;
- этноұлттық қатынастар;
- әлеуметтік институттар және ұйымдар;
- жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі;
- әаяси билік және биліктік қатынастар;
- саяси жүйе;
- Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларының дамуын түсіндіруі;
- биліктің мәнін, саясат субьектілерін, саяси қатынастар мен үрдістердің анықтауы;
- саяси жүйе және саяси тәртіп туралы ұғымын қалыптастыруы.
БҚ13.
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері, мақсаттары, негізгі түсініктері, принциптері, нысандары және меншіктің түрлері, меншікті басқару.
Нарықтың негізгі қызметі. Нарықтың жұмыс істеу себептері. Нарықтың түрлері және оның сипаттамасы. Нарықтың экономикалық субъектілері және олардың өзара іс-қимылдары. Сұраныс пен ұсыныстың анықтамалары. Банктер ролі және түрлері. Мемлекеттің банктік жүйесі.
Салықтар. Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты. Салық салудың негізгі принциптері.
Білімдер:
- экономикалық теория негіздері;
- мемлекеттің экономикалық қызметі;
- экономиканы мемлекеттік реттеудің нысандары және әдістері;
- Қазақстан Республикасының қаржы және несие жүйесі, олардың құрылымы;
Іскерліктер:
- экономика және оның негізгі мәселелерін, мақсаттарын, принциптерін, нысандарын және меншіктің түрлерін, басқаруды түсінуі;
- нарықтың түрлері және оның сипаттамасын, нарықтың экономикалық субъектілерін және олардың өзара іс-қимылдарын білуі;
- сұраныс пен ұсыныстың анықтамаларын пайдалануы;
- Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты принциптерін түсінуі.
БҚ13.
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі.
Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің негізі.
Қазақстан Республикасының сайлау құқығы. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы.
Азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары.
Еңбек шарты және оны жасау тәртібі.
Қылмыстық құқық ұғымдары.
Білімдер:
- құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесі;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығы;
- Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы;
- азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары;
- еңбек шарты және оны жасау тәртібі;
- қылмыстық құқық ұғымдары.
Іскерліктер:
- құқық негіздерін, түсініктерін, көздерін, жүйесін түсінуі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесін мойындауы;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығын білуі;
- еңбек шартын және оны жасау тәртібін түсінуі;
БҚ13.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру.
Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттары жұмысын жүргізу негізі.
Ұйымдастыру-таратылу, нормалық-құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Іс қағаздарын жүргізуге автоматты басқару жүйесін пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік.
Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуі;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы түсiнiк;
- құжаттар қоры туралы түсінік.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдануы;
- әртүрлi құжаттарды жіктеуі;
- құжаттар формулярын толтыруы;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауы;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауы;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруы.
БҚ10.

ПК2.1.1. Проводить техническое обслуживание механизмов и оборудования, установленных на агрегате;
ПК2.1.2.Выполнить монтаж и демонтаж нагнетательных и заправочных линий высокого давления;
ПК2.1.3.. Проверить надежность крепления муфтовых соединений;
ПК2.1.4. Проверить надежность контактов и заземления электрооборудования агрегата;
ПК2.1.5. Контролировать и регулировать работу компрессорной установки и соледолонагнетателя;
ПК2.1.6. Содержать все узлы и механизмы агрегата в работоспособном состоянии;
ПК2.1.7. Поддерживать и регулировать требуемые параметры работы агрегата;
ПК2.1.8. Выявлять и предупреждать
неисправности в работе агрегата.
ПК2.1.9. Производить измерения тока, напряжения, мощности энергии, сопротивления.
2.2.
080902 2 - Машинист паровой передвижной депарафинизационной установки*
ПК2.2.1. Подготовить агрегат к работе на объекте;
ПК2.2.2.Выполнить обвязку агрегатов со скважинами и промысловыми технологическими установками;
ПК2.2.3. Прокладывать линии для депарафинизации или прогрева паром;
ПК2.2.4. Контролировать и регулировать параметры работы котла или нагревателя нефти;
ПК2.2.5.Выполнить монтаж и демонтаж оборудования;
ПК2.2.6. Вести журнал учета работы установки;
ПК2.2.7 Выполнить профилактический и текущий ремонт оборудования.
2.3.
080903 2 - Машинист передвижного компрессора*
ПК2.3.1. Работать с передвижным компрессором;
ПК2.3.2. Подключить коммуникации к компрессорной установке и устью скважины;
ПК2.3.3. Регулировать подачу воздуха при термической обработке призабойной зоны скважины;
ПК2.3.4. Участвовать в работах по вскрытию продуктивных пластов с применением газообразных агентов;
ПК2.3.5. Регулировать режим работы компрессорной установки;
ПК2.3.6. Контролировать параметры работы всех механизмов и систем передвижной компрессорной установки;
ПК2.3.7. Определить и устранить дефекты в работе дизеля, компрессора;
ПК2.3.8. Оформить документацию на производство работ и вести журнал учета работы установки;
ПК2.3.9.Выполнить профилактичкский и текущий ремонт компрессорного оборудования.
2.4.
080904 2 - Машинист промывочного агрегата*
ПК2.4.1. Подготовить агрегат к работе на объекте;
ПК2.4.2.Выполнить обвязку агрегата с устьем скважины по технологической схеме;
ПК2.4.3. Опрессовать линии низких и высоких давлений;
ПК2.4.4 Участвовать в технологическом процессе по химической обработке призабойной зоны скважин;
ПК2.4.5. Контролировать расход раствора и работу механизмов агрегата;
ПК2.4.6. Участвовать в проведении тампонажных работ;
2.5.
080905 2 - Оператор по добыче нефти и газа*
ПК2.5.1. Поддерживать заданный режим работы скважин;

КҚ2.1.1. Агрегатқа бекітілген механизмдер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету;
КҚ2.1.2. Жоғары қысымды айдау және құю құбыр желісін құрастыруды және ажыратуды орындау;
КҚ2.1.4. Агрегаттың электр жабдықтарының жерге берілуімен әсерлесуінің сенімділігін тексеру;
КҚ2.1.6. Агрегаттың барлық түйіндері мен механизмдерінің жұмыс қабілеттілік жағдайын қамтамасыз ету;
КҚ2.1.7. Агрегаттың тиісті жұмыс параметрлерін реттеу және сақтау;
КҚ2.1.8. Агрегат жұмысындағы ақауды анықтау және ескерту.
КҚ2.1.9. Тоқты, кернеуді, энергия қуатын және кедергіні өлшеу;
2.2. 080902 2 Парафиннен тазарту бу жылжымалы қондырғысының машинисі*
КҚ2.2.1. Объектідегі агрегатты жұмысқа дайындау;
КҚ2.2.2. Кәсіпшіліктегі технологиялық қондырғылар мен скважинаны агрегатпен байланыстыру жұмысын орындау;
КҚ2.2.3. Парафиннен тазарту немесе бумен қыздыру үшін құбыр желісін төсеу;
КҚ2.2.4. Қазанның немесе мұнайды қыздырғыштың жұмыс параметрлерін бақылау және реттеу;
КҚ2.2.7. Жабдыққа алдын-ала және ағымдағы жөндеуді жүргізу.
2.3. 080903 2 Жылжымалы компрессор машинисі*
КҚ2.3.1. Жылжымалы компрессормен жұмыс жасау;
КҚ2.3.2. Коммуникацияларды компрессор қондырғысына және скважинаның саға жабдығына қосу;
КҚ2.3.5. Компрессор қондырғысының жұмыс режимін реттеу;
КҚ2.3.6. Жылжымалы компрессор қондырғысының барлық механизмдері мен жүйесінің жұмыс параметрлерін бақылау;
КҚ2.3.7. Компрессор мен дизелдің жұмысындағы ақауды анықтап, жою;
КҚ2.3.8. Жасалатын жұмысқа құжат дайындау және есеп журналын жүргізу;
КҚ2.3.9. Компрессор жабдықтарын алдын-ала және ағымдағы жөндеу;
2.4. 080904 2 Жуу агрегатының машинисі*
КҚ2.4.1. Объектідегі агрегатты жұмысқа дайындау;
КҚ2.4.2. Технологиялық сызба бойынша агрегатты скважина сағасымен байланыстыру;
КҚ2.4.3. Төмен және жоғары қысыммен құбыр желісін сынау;
К2.4.4. Скважина түп аймағын химиялық өңдеудің технологиялық процесіне қатысу;
КҚ2.4.5. Агрегат механизмдернің жұмысын және ерітіндінің шығынын бақылау;
КҚ2.4.6. Шегендеу жұмысын жүргізуге қатысу.
2.5. 080905 2 Мұнай және газ өндіру операторы*
КҚ2.5.1. Скважинаға берілген жұмыс режимін ұстау;

ПК2.5.2.Выполнить текущий ремонт нефтепромысловых оборудований;
ПК2.5.3. Снять и расшифровать показания контрольно-измерительных приборов;
ПК2.5.4. Отбрать пробы для проведения анализа;
ПК2.5.5. Проводить замер нефти и воды через узлы учета ДНЗ,ГЗУ;
ПК2.5.6. Вести технологический процесс при всех способах добычи нефти и газа;
ПК2.5.7.Выполнить разборку, ремонт и сборку отдельных узлов и механизмов простого нефтепромыслового оборудования и арматур;
ПК2.5.8. Представить информацию руководителю работ обо всех замеченных неполадках в работе скважин и другого нефтепромыслового оборудования;
ПК2.5.9. Вести вахтовую документацию по обслуживанию участка.
2.6.
080906 2 - Оператор по химической обработке скважин*
ПК2.6.1. Вести технологический процесс химической обработки скважин;
ПК2.6.2. Установить картограммы и контролировать показания регистрирующих контрольно-измерительных приборов;
ПК2.6.3.Выполнить работы по дозировке химических реагентов;
ПК2.6.4. Выполнить монтаж и демонтаж нагнетательной линии;
ПК2.6.5. Контролировать за процессом термообработки;
ПК2.6.6. Выполнить опрессовку линий на герметичность;
ПК2.6.7. Регулировать подачу жидкости на прием насоса агрегатов;
ПК 2.6.8. Установить приборы у устья скважин и соединить их с устьевой арматурой;
ПК2.6.9. Вести вахтовую документацию.
2.7.
080907 2 - Замерщик дебитов скважин*
ПК2.7.1. Проводить замер нефти и воды в мерниках,сепараторах,трапах;
ПК2.7.2. Отбирать пробы жидкости из выкидных линий скважин и емкостей;.
ПК2.7.3. Откачивать нефть из мерника после замера дебита;
ПК2.7.4. Проводить контрольные замеры дебита скважин на автоматической груповой замерной установке;
ПК2.7.5. Переключать скважины на прием гребенки;
ПК2.7.6. Вести журнал замеров.
2.8.
080908 2 - Оператор по исследованию скважин*
ПК2.8.1. Выполнить различные виды исследования скважин;
ПК2.8.2. Шаблонировать насосно-компрессорные трубы;
ПК2.8.3. Проводить замер газового фактора;
ПК2.8.4. Отбирать глубинные пробы нефти и воды пробоотборником;
ПК2.8.5. Подготовить предварительные заключения по материалам исследований;
ПК2.8.6. Производить профилактический и текущий ремонт исследовательской аппаратуры и приборов.
2.9.
080909 2 - Оператор обезвоживающей и обессоливающей установки*
ПК2.9.1. Вести технологический процесс обезвоживания и обессоливания;
ПК2.9.2. Контролировать и регулировать параметры установки;
ПК2.9.3. Приготовить растворы деэмульгаторов и щелочи;
ПК2.9.4. Сдать нестабильный бензин потребителю;
ПК2.9.5. Вести учет количества подготовленной нефти, нестабильного бензина и расхода химических реагентов;

КҚ2.5.2. Мұнай кәсіпшілік жабдықтарын ағымды жөндеуден өткізу;
КҚ2.5.3. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін алып, шеше білу;
КҚ2.5.4. Талдау жүргізуге сынама алу;
КҚ2.5.5. ССЗ, ТӨҚ есептеу түйіндерінен өтетін мұнай мен су мөлшерін өлшеу;
КҚ2.5.6. Мұнай мен газды өндірудің барлық тәсілдерінің технологиялық процесін жүргізу;
КҚ2.5.7. Қарапайым мұнай кәсіпшілік жабдықтары мен арматураларының жеке түйіндері мен механизмдерін тарқату, жөндеу және жинау жұмыстарын орындау;
КҚ2.5.8. Скважина және басқа да мұнай кәсіпшілік жабдықтарының жұмысындағы байқалған барлық ақаулары туралы жұмыс жетекшісіне ақпарат беру;
КҚ2.5.9. Бөлімге қызмет көрсетудің қезектік құжатын жүргізу.
2.6. 080906 2 Скважинаны химиялық өңдеу операторы*
КҚ2.6.1. Скважинаны химиялық өңдеудің технологиялық процесін жүргізу;
КҚ2.6.2. Картограмманы орнату және бақылау - өлшеу аспаптарының тіркеген көрсеткіштерін бақылау;
КҚ2.6.3. Химиялық реагенттерді мөлшерлеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ2.6.4. Айдау құбырлары желісін құрастыру және ажыратуды орындау;
КҚ2.6.5. Термиялық өңдеу процесін бақылау;
КҚ2.6.6. Құбырлар желісін саңылаусыздандыруға сынауды орындау;
КҚ2.6.7. Агрегат сорабының қабылдауына сұйықтың берілуін реттеу;
КҚ2.6.8. Скважина сағасына аспаптарды орналастыру және оларды саға арматурасына жалғау;
КҚ2.6.9. Кезектің құжатын жүргізу.
2.7. 080907 2 Скважина өнімін өлшеуші*
КҚ2.7.1. Өлшегіштегі, сепаратордағы мұнай мен суды өлшеуді жүргізу;
КҚ2.7.2. Скважина және сиымдылықтың шығу құбырлар желісінен сұйықтың сынамасын алу;
КҚ2.7.3. Өнімділікті өлшегеннен кейін өлшегіштен мұнайды айдау;
КҚ2.7.4. Автоматты топтық өлшеу қондырғысында скважина өнімділігіне бақылау -өлшеу жүргізу;
КҚ2.7.6. Өлшеу журналын жүргізу.
2.8. 080908 2 Скважинаны зерттеу операторы*
КҚ2.8.1. Скважинаны зерттеудің әртүрлі түрлерін орындау;
КҚ2.8.3. Газ факторын өлшеу;
КҚ2.8.4. Сынама алғышпен тереңнен мұнай мен судың сынамасын алу;
КҚ2.8.5. Зерттеу мәліметтері бойынша алдын - ала қорытынды дайындау;
КҚ2.8.6. Зерттеу аппараттары мен аспаптарына алдын - ала және ағымдағы жөндеу жүргізу.
2.9. 080909 2 Судан және тұздан тазарту қондырғысының операторы*
КҚ2.9.1. Тұздан және судан тазартудың технологиялық процесін жүргізу;
КҚ2.9.2. Қондырғының параметрлерін бақылау және реттеу;
КҚ2.9.3. Деэмульгатор мен сілті ерітінділерін дайындау;
КҚ2.9.4. Қабылдаушыға тұрақсыз бензинді тапсыру;
КҚ2.9.5. Дайындалған мұнайдың, тұрақсыз бензиннің және химиялық реагенттердің шығын мөлшерін есепке алу;

ПК2.9.6.Обслуживать насосы и технологическое оборудование;
ПК2.9.7. Подготовить технологический аппарат к ремонту;
ПК2.9.8.Участвовать в ремонте аппарата.
2.10.
080910 2 - Оператор по сбору газа*
ПК2.10.1. Обслуживать объекты газового хозяйства;
ПК2.10.2. Проверить состояние объекта газового хозяйства;
ПК2.10.3. Продуть сепаратор и газопровод;
ПК2.10.4. Контролировать уровень жидкости в сепараторах;
ПК2.10.5.Участвовать в текущем ремонте оборудования и аппаратуры;
ПК2.10.6. Обеспечить техническую исправность газовых колодцев;
ПК2.10.7. Выполнить несложные слесарные работы;
ПК2.10.8. Определить содержания сероводорода по отборам проб газа;
ПК2.10.9. Производить работы по борьбе с коррозией металла;
ПК2.10.10. Вести журнал учета работы оборудования и газопроводов.
2.11.
080911 2 Оператор пульта управления в добыче нефти и газа*
ПК2.11.1. Контролировать за технологическим процессом добычи нефти и газа напромысле;
ПК2.11.2. Проводить сбор,обработку и передачу информации со скважин и из груповых замерных установок;
ПК2.11.3. Контролировать за работой действующего фонда скважин через пульт
управления;
ПК2.11.4. Подготовить и передать информацию о выполнении работ и аварийных ситуаций на промысел;
ПК2.11.5. Передать центральной инженерно-технологической службе заявки нанеобходимую спецтехнику и транспорт;
ПК2.11.6. Составить сводки о работе скважин и сдаче продукции, движении бригад подземного и капитального ремонта скважин;
ПК2.11.7. Вести вахтовую документацию;
ПК2.11.8. Руководить работой операторов по добыче нефти и газа;
ПК2.11.9. Применять условности и основные правила оформление чертежа по ЕСКД.
2.12.
080912 2 - Машинист насосной станции по закачке рабочего агента в пласт *
ПК2.12.1. Обслуживать технологическое оборудование;
ПК2.12.2. Контролировать и регулировать бесперебойной работой насосов и
электродвигателей;
ПК2.12.3.Поддерживать заданный режим закачки воды в пласт по каждой скважине;
ПК2.12.4.Участвовать в монтаже и демонтаже оборудования;
ПК2.12.5. Контролировать и регулировать эа работой контрольно-измерительных приборов;
ПК2.12.6. Производить текущий ремонт обслуживаемого технологического оборудования
ПК2.12.7. Вести журнал учета работы.
2.13.
080913 2 - Машинист парогенераторной установки по закачке пара в нефтяные пласты*
ПК2.13.1. Вести технологический процесс генерации пара и закачки его в пласт;
ПК2.13.2.Обслуживать парогенераторную установку;
ПК2.13.3. Руководить переводом установки из стационарного в динамическое состояние;
ПК2.13.4. Проверить правильность подсоединения нефтепровода к топливной системе;

КҚ2.9.6. Сорап пен технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету;
КҚ2.9.7. Технологиялық аппаратты жөндеуге дайындау;
КҚ2.9.8. Аппаратты жөндеуге қатысу.
2.10. 080910 2 Газды жинау операторы*
КҚ2.10.1. Газ шаруашылығы объектісіне қызмет көрсету;
КҚ2.10.2. Газ шаруашылығы объектісі жағдайын бақылау;
КҚ2.10.3. Сепаратор мен газ құбырын үрлеу жұмысын жүргізу;
КҚ2.10.4. Сепаратордағы сұйықтың деңгейін бақылау;
КҚ2.10.5. Жабдықтар мен аппараттарды ағымдағы жөндеуге қатысу;
КҚ2.10.6. Газ құдықтарының техникалық ақаусыздығын қамтамасыз ету;
КҚ2.10.7. Күрделі емес слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ2.10.8. Газдан алынған сынамадағы күкіртті сутектің мөлшерін анықтау;
КҚ2.10.9. Металл коррозиясымен күресу жұмысын жүргізу;
КҚ2.10.10. Жабдықтар және газ құбыры жұмысын есепке алу журналын жүргізу.
2.11. 080911 2 Мұнай және газ өндірудегі басқару пультінің операторы*
КҚ2.11.1. Кәсіпшіліктегі мұнай мен газ өндірудің технологиялық процесін бақылау;
КҚ2.11.2. Топтық өлшеу қондырғыларынан және скважиналардан ақпарат жинау, өңдеу және жіберу;
КҚ2.11.3. Басқару пультінен әрекеттегі скважина қорының жұмысын бақылау;
КҚ2.11.4. Кәсіпшілікке апатты жағдай және орындалған жұмыс туралы ақпарат дайындау және жіберу;
КҚ2.11.5. Орталық инженер-технологиялық қызметке қажетті арнайы техника мен көлікке сұраныс беру;
КҚ2.11.6. Скважиналар жұмысы, тапсырылған өнім және скважинаны күрделі және жер асты жөндеу бригадаларының қозғалысы туралы мәлімет дайындау;
КҚ2.11.7. Кезек құжатын жүргізу;
КҚ2.11.8. Мұнай мен газ өндіру операторлары жұмысына басшылық жасау.
КҚ2.11.9. Шартты белгілер мен негізгі ережелерді МЕМСТ бойынша сызбада безендіру;
2.12. 080912 2 Қабатқа жұмыс агентін айдау сорабы станциясының машинисі*
КҚ2.12.1. Технологиялық жабдығына қызмет көрсету;
КҚ2.12.2. Сораптар мен электр жабдықтарының үздіксіз жұмыс жасауын бақылау және реттеу;
КҚ2.12.3. Қабатқа айдалатын судың әрбір скважинаға берілген режимін қадағалау;
КҚ2.12.4. Жабдықтарды құрастыру және ажыратуға қатысу;
КҚ2.12.5. Бақылау - өлшеу аспаптары жұмысын бақылау және реттеу;
КҚ2.12.6. Қызмет көрсететін технологиялық жабдықтарға ағымдағы жөндеу жүргізу;
КҚ2.12.7. Жұмысты есепке алу журналын жүргізу.
2.13. 080913 2 Мұнай қабатына бу айдайтын бугенератор қондырғысының машинисі*
КҚ2.13.1. Буды генерациялау және оны қабатқа айдаудың технологиялық процесін жүргізу;
КҚ2.13.2. Бу генератор қондырғысына қызмет көрсету;
КҚ2.13.3. Қондырғыны тұрақты күйден динамикалық күйіне ауыстыруға басшылық жасау;
КҚ2.13.4. Отын жүйесіне мұнай құбырының дұрыс жалғануын тексеру;

ПК2.13.5. Включить в работу топливную систему насосов;
ПК2.13.6. Контролировать и регулировать горения топлива;
ПК2.13.7. Вести журнал учета работы установки.
2.14.
080914 2 - Оператор по поддержанию пластового давления*
ПК2.14.1. Обслуживать оборудования нагнетательных скважин;
ПК2.14.2. Контролировать за исправным состоянием обвязки батарей в распределительных будках;
ПК2.14.3. Проводить систематический обход магистральных и рабочих трубопроводов и нагнетательных скважин;
ПК2.14.4. Участвовать в работах по монтажу и демонтажу трубопроводов;
ПК2.14.5. Проводить отбор проб из нагнетательных скважин и водоводов;
ПК2.14.6. Подготовить нагнетательные скважины к ремонту;
ПК2.14.7. Контролировать работу средств автоматики, телемеханики и контрольно-измерительных приборов;
ПК2.14.8. Вести вахтовый журнал закачки рабочего агента в пласт.
2.15.
080915 2 - Бурильщик капитального ремонта скважин*
ПК2.15.1. Установить и проверить центровку агрегатов;
ПК2.15.2. Выполнить работы по оснастке и разостнастке талевой системы;
ПК2.15.3. Выполнить спуско-подъемные операции;
ПК2.15.4. Участвовать в монтаже и демонтаже подъемника;
ПК2.15.5. Установить и разбурить цементные мосты;
ПК2.15.6. Выполнить заключительные работы;
ПК2.15.7. Промыть песчаную пробку;
ПК2.15.8. Устранить аварии и осложнения в скважине;
ПК2.15.9. Выполнить углубление скважин;
ПК2.15.10. Выполнить текущий ремонт оборудования и инструмента на скважинах;
ПК2.15.11.Участвовать при проведении исследования скважин.
2.16.
080916 2 - Машинист подъемника*
ПК2.16.1. Обслуживать подъемник (агрегат) в процессе работы по ремонту скважин;
ПК2.16.2. Подготовить подъемник (агрегат) к работе на объекте;
ПК2.16.3.Участвовать в подготовительно-заключительных работах;
ПК2.16.4. Управлять лебедкой при всех спуско-подъемных операциях;
ПК2.16.5. Управлять силовым электрогенератором,установленным на подъемнике;
ПК2.16.6. Контролировать исправность работы регистратора и механизмов подъемника (агрегата);
ПК2.16.7. Вести журнал учета работы подъемника (агрегата);
ПК2.16.8. Управлять автомобилем.
2.17.
080917 2 - Машинист трубоукладчик
ПК2.17.1. Подготовить машин и механизмов к работе на объекте;
ПК2.17.2.Выполнить укладку труб по технологической схеме;
ПК2.17.3.Участвовать в подготовительно-заключительных работах по укладке труб;
ПК2.17.4. Предупреждать возникновение возможных аварийных ситуаций;
ПК2.17.5.Участвовать в монтаже и демонтаже трубопроводов;
ПК2.17.6. Обслуживать и ремонтировать машин и механизмов;
2.18.
080918 2 - Оператор по гидравлическому разрыву пластов*
ПК2.18.1. Проводить процесс гидроразрыва пласта и перфорации;

КҚ2.13.5. Сораптың отын жүйесін жұмысқа қосу;
КҚ2.13.6. Отынның жануын бақылау және реттеу;
КҚ2.13.7. Қондырғы жұмысын есепке алу журналын жүргізу.
2.14. 080914 2 Қабат қысымын сақтау операторы*
КҚ2.14.1. Айдау скважиналарының жабдықтарына қызмет көрсету;
КҚ2.14.2. Бөлу будкалары батереяларының дұрыс байланысу жағдайын бақылау;
КҚ2.14.3. Айдау скважиналарының магистральдық және жұмыс құбырларына үнемі тексеру жүргізу;
КҚ2.14.4. Құбырларды құрастыру және ажырату жұмыстарына қатысу;
КҚ2.14.5. Айдау скважиналарынан және су құбырларынан сынама алу;
КҚ2.14.6. Айдау скважиналарын жөндеуге дайындау;
КҚ2.14.7. Автоматтандыру, телемеханика және бақылау - өлшеу аспаптары жұмысын бақылау;
КҚ2.14.8. Қабатқа жұмыс агентін айдаудың кезек журналын жүргізу.
2.15. 080915 2 Скважинаны күрделі жөндеу бұрғышысы*
КҚ2.15.1. Агрегаттың центрлеуін орнату және тексеру;
КҚ2.15.2. Таль жүйесін жабдықтау және тарату жұмысын орындау;
КҚ2.15.3. Көтеру - түсіру операциясын орындау;
КҚ2.15.4. Көтергішті құрастыру және ажырату жұмысына қатысу;
КҚ2.15.5. Цемент көпірін орнату және бұрғылау;
КҚ2.15.6. Аяқтау жұмыстарын жүргізу;
КҚ2.15.7. Құм тығынды жуу;
КҚ2.15.8. Скважинадағы апат пен асқынуды жою;
КҚ2.15.9. Скважинаны тереңдетуді орындау;
КҚ2.15.10. Скважинадағы құралдар мен жабдықтардың ағымдағы жөндеуін орындау;
КҚ2.15.11. Скважинаға зерттеу жүргізуге қатысу.
2.16. 080916 2 Көтергіш машинисі*
КҚ2.16.1. Скважинаны жөндеу жұмыстары процесінде көтергішке қызмет көрсету;
КҚ2.16.2. Көтергішті объектідегі жұмысқа дайындау;
КҚ2.16.3. Дайындау - аяқтау жұмыстарына қатысу;
КҚ2.16.4. Барлық көтеріп – түсіру операцияларында шығырды басқару;
КҚ2.16.5. Көтергіште орналасқан электр генераторын басқару;
КҚ2.16.6. Көтергіш механиздерінің және тіркеуші жұмысының дұрыстығын бақылау;
КҚ2.16.7. Көтергіштің жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
КҚ2.16.8. Автомобилді басқару.
2.17. 080917 2 Құбыр салушы машинисі*
КҚ2.17.1. Объектідегі машина мен механизмді жұмысқа дайындау;
КҚ2.17.2. Технологиялық сызба бойынша құбырды төсеуді орындау;
КҚ2.17.3. Құбыр төсеуді дайындау және аяқтау жұмыстарына қатысу;
КҚ2.17.4. Мүмкін болатын апаттық жағдайларды ескерту;
КҚ2.17.5. Құбырларды бөлшектеу және құрастыруға қатысу;
КҚ2.17.6. Машиналар мен механизмдерге қызмет көрсету және жөндеу.
2.18. 080918 2 Қабатты су арынды жару операторы*
КҚ2.18.1. Қабатты су арынды жару және перфорациялау процесін жүргізу;

ПК2.18.2. Подготовить оборудования к проведению тидроразрыва пласта;
ПК2.18.3. Производить замер количества закачиваемой жидкости;
ПК2.18.4. Установить прибор у устья скважин и соединить его с устьевой арматурой;
ПК2.18.5.Установить картограммы и контролировать за показаниями регистрирующего прибора.
2.19.
080919 2 Оператор по подготовке скважин к капитальному и подземному ремонтам*
ПК 2.19.1. Подготовить скважину к ремонту;
ПК2.19.2. Выполнить работы по оснастке и разостнастке талевой системы;
ПК2.19.3. Сменить оттяжные ролики, ролики кронблока, оттяжек;
ПК2.19.4. Промыть и очистить трубы от грязи и парафина;
ПК2.19.5. Ремонтировать полы мостков и маршевых лестниц;
ПК2.19.6. Сортировать трубы и штанги;
ПК2.19.7. Укладывать трубы и штанги;
ПК2.19.8.Участвовать в заготовке необходимых реагентов, растворов и жидкостей;
ПК2.19.9. Установить и проверить центровку агрегата;
ПК2.19.10. Участвовать в процессах глушения и разрядки скважин перед ремонтом;
ПК2.19.11.Определить места расположения силовых и ветровых оттяжек.
2.20.
080920 2 - Оператор по подземному ремонту скважин*
ПК2.20.1. Подготовить подъемник (агрегат) к работе на объекте;
ПК2.20.2. Выполнить работы по подземному ремонту скважин;
ПК2.20.3. Сменить подземное оборудование;
ПК2.20.4. Выполнить спуско-подъемные операции;
ПК2.20.5. Промыть песчаную пробку;
ПК2.20.6. Участвовать в подготовительных работах по проведению ремонта скважин;
ПК2.20.7. Проверить оборудования, инструменты и индикатор веса;
ПК2.20.8. Подключить электрообрудование и осветительную аппаратуру на скважине при наличии штепсельных разъемов.
2.21.
080921 2 - Помощник бурильщика капитального ремонта скважин*
ПК2.21.1. Участвовать в ведении технологического процесса капитального ремонта скважин;
ПК2.21.2. Участвовать в монтаже и демонтаже подъемника;
ПК2.21.3. Участвовать в подготовительных работах по проведению капитального ремонта скважин;
ПК2.21.4. Выполнить работы по укладке труб на мостки;
ПК2.21.5. Подготовить оборудования и инструменты к спуско-подъемным операциям;
ПК2.21.6. Проверить исправность маршевых лестниц;
ПК2.21.7. Участвовать в заготовке необходимых реагентов, растворов и жидкостей;
ПК2.21.8. Производить текущий ремонт оборудования и инструмента на скважинах.
Специалист среднего звена
3.22
080922 3 - Техник-технолог
ПК3.22.1. Выполнять нормальную и аварийную остановку технологического процесса;
ПК3.22.2. Производить установку картограммы, контролировать и регулироватьпоказания регистрирующих контрольно-измерительных приборов;
ПК3.22.3. Проводить обработку наземного и подземного оборудования скважин с
использованием агрегатов и установок высокого давления;

КҚ2.18.2. Қабатты су арынды жаруды жүргізуге жабдықтарды дайындау;
КҚ2.18.3. Айдалатын сұйық мөлшерінің өлшеуін жүргізу;
КҚ2.18.4. Скважина сағасына аспапты орнатып, оны саға арматурасына жалғау;
КҚ2.18.5. Картограмманы орнатып, тіркеуші аспаптың көрсеткіштерін бақылау.
2.19. 080919 2 Скважинаны күрделі және жер асты жөндеуге дайындау операторы*
КҚ2.19.1. Скважинаны жөндеуге дайындау;
КҚ2.19.2. Таль жүйесін жабдықтау және тарату жұмысын орындау;
КҚ2.19.3. Кронблок және тартылу шығыршықтарын ауыстыру;
КҚ2.19.4. Құбырларды лас пен парафиннен жуып, тазарту;
КҚ2.19.5. Теппелерді және көпір еденін жөндеу;
КҚ2.19.6. Құбырларды және штангаларды сорттау;
КҚ2.19.7. Құбырларды және штангаларды төсеу;
КҚ2.19.8. Қажетті реагенттерді, ерітінділерді және сұйықтарды дайындауға қатысу;
КҚ2.19.9. Агрегаттың центрлеуін орнату және тексеру;
КҚ2.19.10. Жөндеу алдында скважинаны тұншықтыру және ажырату процесіне қатысу;
КҚ2.19.11. Желді және күшті тартылыстардың орналасу орнын анықтау.
2.20. 080920 2 Скважинаны жер асты жөндеу операторы*
КҚ2.20.1. Көтергішті объектідегі жұмысқа дайындау;
КҚ2.20.2. Скважинаны жер асты жөндеу жұмысын орындау;
КҚ2.20.3. Жер асты жабдықтарын ауыстыру;
КҚ2.20.4. Көтеріп - түсіру операцияларын орындау;
КҚ2.20.5. Құм тығынды жуу;
КҚ2.20.6. Скважинаны жөндеуге дайындау жұмыстарына қатысу;
КҚ2.20.7. Жабдықтарды, құралдарды және салмақ индикаторын тексеру;
КҚ2.20.8. Скважинада штепсель айырғышы болғанда, электр жабдықтарын және жарықтандыру аппараттарын іске қосу.
2.21. 080921 2 Скважинаны күрделі жөндеу бұрғышысының көмекшісі*
КҚ2.21.1. Скважинаны күрделі жөндеудің технологиялық процесін жүргізуге қатысу;
КҚ2.21.2. Көтергішті құрастыру және ажырату жұмысына қатысу;
КҚ2.21.3. Скважинаны күрделі жөндеуге дайындау жұмыстарына қатысу;
КҚ2.21.4. Құбырларды көпір үстіне төсеу жұмыстарын орындау;
КҚ2.21.5. Жабдықтар мен құралдарды көтеріп - түсіру операцияларына дайындау;
КҚ2.21.6. Теппелердің дұрыстығын тексеру;
КҚ2.21.7. Қажетті реагенттер, ерітінділер және сұйықтарды дайындауға қатысу;
КҚ2.21.8. Скважинадағы құралдар мен жабдықтарды ағымдағы жөндеуден өткізу.
Орта буын маманы
3.22. 080922 3 Техник-технолог
КҚ3.22.1. Технологиялық процесті қалыпты және апатты тоқтатуды орындау;
КҚ3.22.2. Картограмманы орнатып, бақылау - өлшеу аспаптарының тіркеген көрсеткіштерін бақылау және реттеу;
КҚ3.22.3. Агрегат пен жоғары қысымды қондырғыны пайдаланып, скважинаның жер асты және жер үсті жабдықтарын өңдеуді жүргізу;

ПК3.22.4. Проводить различные виды исследований скважин;
ПК3.22.5. Обеспечить выполнение требований по охране окружающей среды;
ПК3.22.6. Проводить инструктаж по охране труда и техники безопасности на рабочем месте;
ПК3.22.7. Контролировать соблюдение технологического процесса и правил эксплуатации оборудования;
ПК3.22.8. Подготовить технологические аппараты к ремонту;
ПК3.22.9. Участвовать в испытаниях технологического оборудования и проведении
экспериментальных работ по проверке технологического процесса;
ПК3.22.10. Ликвидировать возможные аварийные ситуации;
ПК3.22.11. Выполнять технологический, гидравлический и механический расчет оборудования;
ПК3.22.12. Оформлять отчетно-техническую документацию;
ПК3.22.13. Определять машины на ведущем валу и его угловую скорость;
ПК3.22.14. Производить оценку эффективности геолого-разведочных работ на основании их основных показателей;
ПК 3.22.15. Читать геологическую часть геолого-технического наряда;
ПК3.22.16. Производить расчет скорости гидравлического удара;
ПК3.22.17. Составлять принципиальные технологические схемы групповых замерных установок и пользоваться ими;
ПК3.22.18. Наблюдать за правильной работой и нагрузкой нефтепромыслового электрооборудования.
Приложение 835
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 835 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0810000 - Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций
Квалификации:
081005 3 – Техник механик
Форма обучения: очная

КҚ3.22.4. Скважинаны зерттеудің бірнеше түрін жүргізу;
КҚ3.22.5. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындауды қадағалау;
КҚ3.22.6. Жұмыс орнында техника қауіпсіздігі және еңбек қорғау туралы инструктаж өткізу;
КҚ3.22.7. Технологиялық процестің және жабдықтарды пайдалану ережесінің сақталуын бақылау;
КҚ3.22.8. Технологиялық аппараттарды жөндеуге дайындау;
КҚ3.22.9. Технологиялық жабдықтарды сынауға және технологиялық процесті эксперименттік тексеруге қатысу;
КҚ3.22.10. Апатты жағдайдың мүмкіндігін жою;
КҚ3.22.11. Жабдықтардың технологиялық, гидравликалық және механикалық есебін орындау;
КҚ3.22.12. Есеп-техникалық құжаттарды орындау.
КҚ3.22.13. Машинаның жетекші валь жүйесіне және оның бұрыштық жылдамдығына есеп шығару;
КҚ3.22.14. Негізгі көрсеткіштері бойынша геологиялық барлау жұмыстарының тиімділігін бағалау;
КҚ3.22.15. Геологиялық-техникалық нарядтың геологиялық бөлiмiн оқи бiлу;
КҚ3.22.16. Гидравликалық соққы жылдамдығының есебін жүргізу;
КҚ3.22.17. Топтық өлшеу қондырғысының принципиалдық технологиялық сызбасын құрастыру және оларды қолдану;
КҚ3.22.18. Мұнай кәсіпшілік электр жабдықтары жүктемесін және жұмысын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 835-қосымша
Ескерту. Бұйрық 835-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия
өндірісі
Мамандығы: 0810000 - Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен
жанармай құю станцияларын салу және пайдалану
Біліктілігі: 081005 3 – Техник механик
Оқыту нысаны: күндізгі