Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13182. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу;

Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13182 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 38-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Изобразительное искусство" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Музыка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно-математического цикла по предмету "Проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно - коммуникационные технологии" и "Информатика" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов областных, городов Алматы, Астаны, управлений, районных (городских) отделов образования и методических кабинетов в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно – коммуникационные технологии" и "Информатика" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров языковых предметов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 17 к настоящему приказу;

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу өнері" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде облыстық, Алматы, Астана қалаларының білім басқармалары, аудандық (қалалық) білім бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша тілдік пәндер бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно-математического цикла по предмету "Проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу курсов повышения квалификации заместителей руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации заместителей руководителей школ по воспитательной работе в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов по организации мониторинга в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное обучение" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физическая культура" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по элективному курсу "Робототехника" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных школ согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Рефлексия в практике" согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" согласно приложению 30 к настоящему приказу;

18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшылары орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Тиімді оқыту" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес "Дене шынықтыру" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы" элективті курсы бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес Жалпы білім беретін мектептер басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Практикадағы рефлексия" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;

31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организаций теоретических и внеклассных работ по IT-технологии в условиях реализации робототехники" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Технология: Биоинформатика и синергетика" – управление качеством на уроке" согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ по предметам "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" на английском языке согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам естественно-математического направления "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Языковая компетенция" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение языковой и профессиональной компетенции преподавателей английского языка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) образовательную программу повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 42 к настоящему приказу;

31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы негіздері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес "Робот техникасын іске асыру жағдайында IT-технологиялар бойынша теориялық және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру ерекшеліктері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес "Биоақпараттану және синергетика технологиясы: сабақтың сапасын басқару" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес "Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндерінен ағылшын тілінде сабақ беретін жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес Жаратылыстану – математика бағыты бойынша "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының жалпы білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Тілдік құзыреттілік" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік және кәсіби біліктілігін арттыру" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес қазақ тілді мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Математика" согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Информатика" согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физика" согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Химия" и "Естествознание" согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Биология" и "Естествознание" согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "География" и "Естествознание" согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "История Казахстана" и "Основы права" согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Всемирная история" и "Основы права" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахстан в современном мире" согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Графика и проектирование" согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации региональных и школьных координаторов по внедрению системы критериального оценивания согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации "Билингвальный учитель – предметник" согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Система управления общеобразовательной школой в условиях обучения на трех языках" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным процессом обучения в начальной школе в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 56 к настоящему приказу;

43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес "Математика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес "Информатика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес "Физика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес "Биология" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес "География" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес "Қазіргі әлемдегі Қазақстан" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес "Графика және жобалау" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес "Билингвалды пән мұғалімі" біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларына арналған "Үш тілде оқыту жағдайында жалпы орта білім беретін мектепті басқару жүйесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш мектепте оқытудың инновациялық процесін басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным развитием школы в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в начальных классах в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора по профильному обучению в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика интегрированного обучения языку и предмету" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning – CLIL" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению инновационных методик преподавания предмета на английском языке" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование предметной и коммуникативно-языковой компетентности учителей в условиях обучения на трех языках" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика изучения химии в условиях обучения на трех языках в школе" для учителей химии школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 64 к настоящему приказу;

57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектептің инновациялық дамуын басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш сыныптарда білім беру процесін ұйымдастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарының кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес ұйғыр, тәжік, өзбек тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Content and Language Integrated Learning – CLIL" тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін игеру бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Пәнді ағылшын тілінде оқытудың инновациялық әдістерін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Үш тілде оқыту жағдайында мұғалімдердің пәндік және тілдік-қатысымдық құзыреттіліктерін қалыптастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің химия мұғалімдеріне арналған "Мектепте үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

65) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование STEM – технологии в преподавании информатики в условиях обучения на трех языках" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на уроках информатики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование Smart-технологий в преподавании физики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей физики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 67 к настоящему приказу.
68) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей малокомплектных школ "Лидерство и управление в малокомплектной школе" согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Художественный труд" согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Исследования в практике учителя" согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов методических кабинетов управлений (отделов) образования согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 73 к настоящему приказу;
74) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 74 к настоящему приказу;
75) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 75 к настоящему приказу;

65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған "Үш тілде білім беру жағдайында информатика пәнін оқытуда STEM технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" курсының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру білім беру бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физиканы оқытуда Smart технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы бекітілсін;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес "Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару" шағын жинақты мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес "Көркем еңбек" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес "Мұғалім практикасындағы зерттеу" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес білім басқармаларының (бөлімдерінің) әдістемелік кабинеті мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес оқыту қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" мен "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес оқыту орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес оқыту орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" мен "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес оқыту қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

76) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Английский язык" согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Математика" согласно приложению 77 к настоящему приказу;
78) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "История Казахстана" и "Всемирная история" согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Физика" согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Биология" согласно приложению 80 к настоящему приказу;
81) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Химия" согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "География" согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Информатика" согласно приложению 83 к настоящему приказу;
84) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Программирование, робототехника и 3D-принтинг" согласно приложению 84 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2018 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту дошкольного и среднего образования, информационных технологий (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес "Ағылшын тілі" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес "Математика" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес "Қазақстан тарихы" мен "Дүниежүзі тарихы" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес "Физика" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес "Биология" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес "Химия" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес "География" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес "Информатика" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы, 3D-принтинг және бағдарламалау" бойынша информатика мұғалімдерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 09.07.2018 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мектепке дейінгі және орта білім, ақпараттық технологиялар департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Казахский язык" в школах с казахским языком
обучения в рамках обновления содержания
среднего образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по казахскому языку в школах с казахским языком обучения.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей казахского языка школ с казахским языком обучения с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы:
Совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления образовательной программы по предмету "Казахский язык" в школах с казахским языком обучения и внедрения системы критериального оценивания.
6. Задачи Программы:

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күн ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым Министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі пәнінің білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі пәнінің мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері

1) ознакомить учителей со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленной учебной программы по предмету;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) сформировать навыки учителей, необходимые при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
7. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач обновленной учебной программы;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) владение умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению среднего образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 "Учебный план" к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.
9. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы по казахскому языку – этот этап является активным и практическим, а также обеспечивает понимание учителями теории, которая лежит в основе учебной программы, а затем применение этой теории на практике.
10. В течение следующих дней учителя осваивают содержание учебной программы и учебных планов по предмету "Казахский язык" школ с казахским языком обучения. По завершении ежедневного обучения, проводится саморефлексия и выполняются задания в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной Программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.
11. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.

1) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен, мақсаттарымен және міндеттерімен таныстыру;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мұғалімдердің бойында орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті дағдыларды қалыптастыру.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімдер жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, мазмұнын, мақсаттарын және міндеттерін біледі және түсінеді;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі;
4) орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті біліктері мен дағдылары қалыптасқан.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаға "Оқу жоспары" 1-қосымшаға сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.
9. Мұғалімдерге қазақ тілі бойынша оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
10. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, олардың осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарынақол жеткізуне қатысты алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.
11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.

12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
4. Обзор предмета
13. Обновление программ по языкам в школах с казахским и русским языками обучения включены в процесс разработки с целью подтверждения того, что учебные планы для обоих языков являются родственными, аналогичными. Это позволит избежать обособления процесса обучения языкам.
14. Общая структура всех обновленных программ в плане обучения способствует ознакомлению с другими предметными программами. Кроме того, обновленные планы обучения способствуют развитию такого подхода обучения, который расширяет, нежели игнорирует имеющиеся компетенции, помогая перенести их из одного языка в другой (например, умение читать текст). Ниже приведены характеристики, разработанные с целью "упорядочения в языках", которые можно найти в обновленных учебных планах:
1) точное определение спектра языковых целей обучения;
2) упорядочение, в некоторой степени, терминологии, использующейся в преподавании (название видов языковой деятельности) и описания языков (концепции и классификации);
3) упорядочение методов оценки ("Руководство по разработке политики языкового образования в Европе").
15. Обучение казахскому языку как первому языку позволит развивать у учащихся языковые навыки, которые необходимы в различных сферах общественной жизни, совершенствовать культуру своего речевого поведения, не нарушать языковые нормы, правильно использовать в общении, позволяя свободно говорить и грамотно писать.
16. Основной принцип данной Программы заключается в расширении форм и методов преподавания и учения языка посредством коммуникативного подхода.
17. В процессе обучения казахскому языку учащиеся:
1) узнают социальную функцию казахского языка;
2) поймут социальное значение языковой культуры;
3) научатся языковым и грамматическим нормам литературного языка, а также правильному произношению и написанию лексических единиц;
4) научатся свободно, четко и ясно выражать свое мнение (как устно, так и в письменной форме);
5) смогут применять коммуникационные навыки в соответствии с конкретной ситуацией.
5. Разработка учебной Программы
18. Изучение казахского языка организованы по трем направлениям:

12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
4. Пәнге шолу
13. Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі және орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі бойынша жаңартылған білім беру бағдарламаларын әзірлеуде екі тілге арналған оқу жоспарлары ұқсас, барабар. Бұл тілді оқыту үдерісін айрықшалауға, жекелеуге жол бермейді.
14. Жаңартылған барлық құжаттардың жалпы құрылымы оқытуда басқа оқу бағдарламаларымен танысуға ықпал етеді. Сонымен қатар, жаңартылған оқу бағдарламалары оқытудың бір тілден екінші тілге көшуіне көмектесе отырып бар құзыреттіліктерін кеңейтеді (мысалы, мәтінді оқи білу). Төменде "тілдік жүйелілік" мақсатында жасалған жаңартылған оқу жоспарынан табуға болатын сипаттамалар берілген:
1) тілді оқу мақсатының ауқымын нақты айқындау;
2) тілді оқыту (тілдік қызмет түрлерінің атауы) мен сипаттауда (тұжырымдамалар мен жіктелімі) қолданылатын терминдерді біршама реттеу;
3) бағалау әдістерін реттеу ("Еуропадағы тілдік білім беру саясатын дамыту бойынша нұсқаулықтан").
15. Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілін оқыту оқушылардың тілдік дағдыларын қалыптастырады, сондықтан да олар өз ана тілін құрметтей, оның әлеуметтік маңызын ұғына алады, тілді дұрыс қолданып, тілдік нормаларды бұзбауға үйретеді, оқушылардың жатық сөйлеп, сауатты жазуды меңгеруіне мүмкіндік береді.
16. Осы Бағдарламаның негізгі қағидаты қарым-қатынас жасау тәсілі арқылы тілді оқыту мен оқу нысандары мен әдістерін кеңейту болып табылады.
17. Қазақ тілін үйрену үдерісінде оқушылар:
1) қазақ тілінің әлеуметтік қызметін таниды;
2) тілдік мәдениеттің әлеуметтік мәнін түсінеді;
3) әдеби тілдің лексикалық, грамматикалық, стилистикалық, пунктуациялық нормаларын, сондай-ақ лексикалық бірліктерді дұрыс айту және дұрыс жазуды үйренеді;
4) өз пікірін еркін, ашық білдіруге үйренеді (ауызша да, жазбаша түрде де);
5) нақты жағдайларға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын қолдана алады.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
18. Қазақ тілінде оқу үш бағыт бойынша құрылған:

Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 160 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Казахский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Казахский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения
1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Казахский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральное обучение из класса в класс (направление "Чтение")
Класс 5
Чтение и понимание основной информации текста, определение частей текста
Класс 6
Определение основной и второстепенной, знакомой и незнакомой информации
Класс 7
Чтение и понимание основной и детальной информации в тексте, умение выявлять основную и скрытую информацию в тексте
Класс 8
Поиск и сравнение основных выводов в текстах, подтверждение конкретной точки зрения.
Класс 10
Чтение текста для поиска основных выводов для подтверждения конкретной точки зрения.
Класс 11
Понимание сложных текстов разных жанров и тем.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Казахский язык" в школах с русским языком обучения
в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.

1 академиялық сағат – 45 минут.
Барлығы – 160 академиялық сағат.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу моделі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары
1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 4-қосымша
Сыныптан сыныпқа көшуде оқытудың спиральділігі
5-сынып
Мәтінді оқу және негізгі ақпаратты түсіну, мәтін бөлімтерін анықтау
6-сынып
Негізгі және қосымша, таныс және бейтаныс ақпаратты анықтау
7-сынып
Мәтінді оқу және негізгі ақпарат пен оның детальдарын түсіну, мәтіндегі негізгі және жасырын ақпаратты анықтай білу
8-сынып
Мәтіндегі негізгі қорытындыларды түсіну және таныстыру, нақты көзқарасты растау
10-сынып
Нақты көзқарасты растау үшін негізгі қорытындыларды іздеу мақсатында мәтінді оқу
11-сынып
Түрлі жанр мен тақырыптарда жазылған күрделі мәтіндерді түсіну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.

2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по казахскому языку в школах с русским языком обучения.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей казахского языка школ с казахским языком обучения с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель Программы
Совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления образовательной программы по предмету "Казахский язык" в школах с русским языком обучения и внедрения системы критериального оценивания.
6. Задачи Программы
1) ознакомить учителей со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленной учебной программы по предмету;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) сформировать навыки учителей, необходимые при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
7. Результаты обучения
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач обновленной учебной программы;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) владение умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению среднего образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.

2. Бұл Бағдарлама орыс тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі пәнінің білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты орыс тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі пәнінің мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарламаның мақсаты
Орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері
1) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен, мақсаттарымен және міндеттерімен таныстыру;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мұғалімдердің бойында орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті дағдыларды қалыптастыру.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімдер жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, мазмұнын, мақсаттарын және міндеттерін біледі және түсінеді;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі;
4) орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті біліктері мен дағдылары қалыптасқан.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаға "Оқу жоспары" 1-қосымшаға сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.

9. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы по казахскому языку – этот этап является активным и практическим, а также обеспечивает понимание учителями теории, которая лежит в основе учебной программы, а затем применение этой теории на практике.
10. В течение следующих нескольких дней учителя осваивают содержание учебной программы и учебных планов по предмету "Казахский язык" школ с русским языком обучения. По завершении ежедневного обучения, проводится саморефлексия и выполняются задания тренера в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной Программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.
11. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
4. Обзор предмета
13. Обновление программ по языкам в школах с казахским и русским языками обучения включены в процесс разработки с целью подтверждения того, что учебные планы для обоих языков являются родственными, аналогичными. Это позволит избежать обособления процесса обучения языкам.
14. Общая структура всех обновленных программ в плане обучения способствует ознакомлению с другими предметными программами. Кроме того, обновленные планы обучения способствуют развитию такого подхода обучения, который расширяет, нежели игнорирует имеющиеся компетенции, помогая перенести их из одного языка в другой (например, умение читать текст). Ниже приведены характеристики, разработанные с целью "упорядочения в языках" (тот же источник), которые можно найти в обновленных учебных планах:
1) точное определение спектра языковых целей обучения;
2) упорядочение, в некоторой степени, терминологии, использующейся в преподавании (название видов языковой деятельности) и описания языков (концепции и классификации);
3) упорядочение методов оценки ("Руководство по разработке политики языкового образования в Европе").

9. Мұғалімдерге қазақ тілі бойынша оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
10. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, олардың осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарынақол жеткізуне қатысты алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.
11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
4. Пәнге шолу
13. Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі және орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі бойынша жаңартылған білім беру бағдарламаларын әзірлеуде екі тілге арналған оқу жоспарлары ұқсас, барабар. Бұл тілді оқыту үдерісін айрықшалауға, жекелеуге жол бермейді.
14. Жаңартылған барлық құжаттардың жалпы құрылымы оқытуда басқа оқу бағдарламаларымен танысуға ықпал етеді. Сонымен қатар, жаңартылған оқу бағдарламалары оқытудың бір тілден екінші тілге көшуіне көмектесе отырып бар құзыреттіліктерін кеңейтеді (мысалы, мәтінді оқи білу). Төменде "тілдік жүйелілік" мақсатында жасалған жаңартылған оқу жоспарынан табуға болатын сипаттамалар берілген:
1) тілді оқу мақсатының ауқымын нақты айқындау;
2) тілді оқыту (тілдік қызмет түрлерінің атауы) мен сипаттауда (тұжырымдамалар мен жіктелімі) қолданылатын терминдерді біршама реттеу;
3) бағалау әдістерін реттеу ("Еуропадағы тілдік білім беру саясатын дамыту бойынша нұсқаулықтан").

15. Изучение первого или второго языков основывается на одинаковых процессах обучения; единственное различие - условия обучения, и имеющиеся языковые навыки учащихся для восприятия нового языка.
16. В процессе овладения вторым языком используются Общеевропейские критерии определения уровня владения иностранным языком, согласно приложению 3 к настоящей Программе. Критерии используются для определения последовательности действий в процессе преподавания и оценки, что, в свою очередь, обеспечит систематичность практики.
17. Основной принцип данной Программы заключается в расширении форм и методов преподавания и учения языка посредством коммуникативного подхода.
18. В процессе обучения казахскому языку как второму учащиеся:
1) узнают социальную функцию казахского языка;
2) поймут социальное значение языковой культуры;
3) научатся языковым и грамматическим нормам литературного языка, а также правильному произношению и написанию лексических единиц;
4) научатся свободно, четко и ясно выражать свое мнение (как устно, так и в письменной форме);
5) смогут применять коммуникационные навыки в соответствии с конкретной ситуацией.
5. Разработка учебной Программы
19. Знания и навыки по предмету организованы по направлениям обучения. Далее направления разбиваются на поднаправления, которые находятся на уровне навыка или темы, знания или понимания. При ожидаемых результатах обучения относительно этапов обучения, поднаправления формируют цели обучения предмета. Цели обучения показывают прогресс в рамках каждого поднаправления, что позволяет учителям планировать и оценивать, информируя учащихся о следующем этапе обучения и задачах, которые необходимо выполнить.
1) Направление 1: Аудирование
2) Направление 2: Говорение
3) Направление 3: Чтение
4) Направление 4: Письмо
20. Основные направления разделяются на поднаправления, которые находятся на уровне навыка или темы, знания или понимания. Поднаправления определяют прогноз результатов обучения по классу, формируют цели обучения. Цели обучения демонстрируют прогрессирование каждого поднаправления, позволяя учителям планировать и оценивать, делиться с учениками последующими шагами, которые они должны предпринять.
21. Аудирование включает понимание устных сообщений, значения слов и текстов, предварительную оценку и определение основных и наименее важных моментов информации и актуализации литературных норм.
22. Говорение включает использование словарного запаса, пересказ и анализ прослушанного или прочитанного текстов, создание и оценку устного заявления и обоснованных аргументов на основе аудиовизуального материала.

15. Ана тілін оқыту немесе өзге тілді оқыту ұқсас білім беру үдерістеріне негізделеді: бір ғана айырмашылық – білім беру жағдайлары және оқушылардың қалыптасқан дағдылары жаңа тілді қабылдауды қалай қалыптастыратыны болып табылады.
16. Екінші тілді меңгеру үдерісінде тілдік қабілетті сипаттауда, осы Бағдарламаға 3-қосымшаға сәйкес, Шет тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық критерийлері қолданылады. Іс-әрекеттердің ретін анықтау мақсатында оқыту мен бағалау үдерісінде критерийлер қолданылады, бұл тәжірибенің жүйелілігін қамтамасыз етеді.
17. Бұл Бағдарламаның негізгі қағидаты қарым-қатынас тәсілі арқылы тілді оқыту мен оқу нысандары мен әдістерін кеңейту болып табылады.
18. Орыс тілінде оқытатын мектептерде қазақ тілін оқыту барысында оқушылар:
1) қазақ тілінің әлеуметтік функциясымен танысады;
2) тілдік мәдениеттің әлеуметтік мәнін түсінеді;
3) әдеби тілдің тілдік және грамматикалық нормаларын үйренеді, сонымен бірге лексикалық бірлікті дұрыс жазуды және дыбыстауды үйренеді;
4) өз пікірін еркін, анық және түсінікті жеткізіп үйренеді (ауызша да, жазбаша нысанда да);
5) нақты жағдайларда қарым-қатынас жасау дағдыларын қолдана алады.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
19. Пән бойынша білім мен дағдылар оқу бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Одан әрі бағыттар кіші бағыттарға бөлінеді, олар дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде орналастырылған. Оқу кезеңдеріне қатысты оқудан күтілетін нәтижелер бойынша кіші бағыттар пәннің оқу мақсатын құрайды. Оқу мақсаттары әрбір кіші бағыт шеңберіндегі алға ілгерілеуді көрсетеді. Бұл мұғалімдерге оқудың алдыңғы кезеңдері мен орындалуы қажетті тапсырмалар туралы оқушыларды хабардар ете отырып, оқытуды жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді:
1) 1-бағыт: Тыңдалым;
2) 2-бағыт: Айтылым;
3) 3-бағыт: Оқылым;
4) 4-бағыт: Жазылым.
20. Одан әрі негізгі бағыттардағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейіндегі бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдер санат бойынша бөлінісін білдіріп, оқу мақсаттарын айқындайды. Оқу мақсаттары әрбір бағыт бойынша ілгерілеуді білдіріп, мұғалімдердің жоспарлауына және бағалауына, оқушылармен алдағы қадамдары туралы ойларымен бөлісуіне мүмкіндік береді.
21. Тыңдалым ауызша хабарламаларды, сөздер мен мәтіндердің мағынасын түсінуді, алдын ала бағалауды және ақпараттың негізгі және маңызды сәттерін анықтау мен әдеби нормаларды өзектендіруді қамтиды.
22. Айтылым сөздік қорды қолдануды, әңгімелеуді және тыңдалған немесе оқылған мәтінді сараптауды, ауызша өтініштерді құрастыру мен бағалауды және аудиобейне материалдар үшін негізделген дәлелдерді қамтиды.

Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 160 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Казахский язык" в
школах с русским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Казахский язык" в
школах с русским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Общеевропейские критерии определения уровня владения
иностранным языком
Опытный пользователь
C2
С легкостью понимает практически любое услышанное или прочтенное сообщение. Может обобщить информацию из различных устных и письменных источников, восстанавливая сообщение. Может точно, спонтанно выразить свои мысли, определяя нужные оттенки даже в более сложных ситуациях.
C1
Понимает сложные и объемные тексты на разнообразные тематики, видит скрытое значение. Может бегло и спонтанно выразить свои мысли, не испытывая затруднений с подбором слов и выражений. Умело и эффективно использует язык для социальной, научной и профессиональной деятельности. Создает четкие, хорошо структурированные, подробные тексты на сложные темы, демонстрируя владение лексическими и грамматическими единицами.
Независимый пользователь
B2
Понимает основные идеи сложного текста на абстрактные и конкретные темы, в том числе дискуссии технического содержания в своей конкретной области. Бегло и спонтанно формулировать свои мысли, что позволяет непринужденно общаться с носителями языка. Четко, детально высказывается на различные темы и излагает свой взгляд на основную проблему, указывая на преимущества и недостатки различных вариантов.
B1
Понимает основные идеи четкого стандартного сообщения на знакомые темы, регулярно обсуждаемые на работе, в школе, на отдыхе и так далее. Не растеряется в большинстве ситуаций, которые могут возникнуть во время пребывания в стране, где говорят на этом языке. Может составить связное сообщение на знакомые или интересующие темы. Может описать некоторый опыт, события, мечты, надежды, амбиции, кратко рассказать и разъяснить свои взгляды и планы.
Базовый пользователь
A2
Понимает отдельные предложения и часто используемые выражения, связанные с основными сферами жизни (например, базовая личная информация, семья, покупки, локальная география, устройство на работу и так потом.). Может в процессе общения решить простые, повседневные задачи, требующие несложного, прямого обмена информацией на знакомые или бытовые темы. Может описать в простых выражениях свою жизнь, свое рабочее место, а также обсудить иные срочные вопросы.
A1
Понимает и использует знакомые выражения из повседневной жизни и базовые фразы, направленные на удовлетворение потребностей определенной направленности. Может представиться и представить других лиц, а также задать и ответить на вопросы, касающиеся личной жизни, например, место проживания, знакомые люди и то, чем человек владеет. Может на простейшем уровне общаться с другими людьми, при условии, что они будут говорить медленно и четко. Готов оказать помощь.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Казахский язык" в
школах с русским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 160 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту аясында орыс тілінде
оқытатын мектептердің қазақ тілі
мұғалімдерінің біліктілігін арттырудың
білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту аясында орыс тілінде
оқытатын мектептердің қазақ тілі
мұғалімдерінің біліктілігін арттырудың
білім беру бағдарламасына 3-қосымша
Шет тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық критерийлері
Тәжірибелі қолданушы
C2
Кез келген естіген немесе оқыған хабарламаларды оңай түсінеді. Хабарламаны еске түсіре отырып, әртүрлі ауызша және жазбаша деректер арқылы ақпаратты қорытып талдай алады. Күрделі жағдайларда қажетті мағыналық реңктерді айқындай отырып, ойын еркін жеткізе алады.
C1
Әртүрлі тақырыптағы күрделі және көлемді мәтіндерді түсінеді, астарлы мағыналарын біледі. Сөздер мен сөз тіркестерін қолдану кезінде ешқандай кедергісіз өз ойын тез жеткізе алады. Тілді әлеуметтік, ғылыми және кәсіби қызметінде шебер және тиімді қолданады. Күрделі тақырыптар бойынша нақты, дұрыс құрылымдалған, жан-жақты мәтіндер құрастыруда лексикалық және грамматикалық бірліктерді меңгергенін көрсетеді.
Тәуелсіз қолданушы
B2
Абстрактілі және нақты тақырыптардағы күрделі мәтіндердің, оның ішінде өзінің саласына қатысты техникалық мазмұндағы мәтіндерді талқылаулардың негізгі идеясын түсінеді. Өз ойын еркін және тез жеткізе алады, тілдің өкілдерімен кедергісіз, еркін қарым-қатынас жасай алады. Әртүрлі тақырыптарда нақты және негізгі мәселеде өз ойын анық білдіріп, әртүрлі нұсқалардың артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете алады.
B1
Жұмыста, мектепте, демалыста және т.б. жағдайларда тұрақты түрде талқыланатын таныс тақырыптардағы стандартты хабарламалардың негізгі ойын түсінеді. Сол тілде сөйлейтін елге барғанда кездесуі мүмкін көптеген жағдайларда оқым жағдайларда абыржымайды. Өзіне таныс немесе өзін қызықтыратын тақырыптарға байланысты хабарламалар құрастыра алады. Өзінің тәжірибесін, оқиғаларды, армандарын, сенімдерін, ұмтылысын қысқаша сипаттап, өзінің көзқарасы мен жоспарларын түсіндіре алады.
Базалық қолданушы
A2
Өмірдің негізгі салаларына байланысты жекелеген сөйлемдер мен жиі қолданылатын сөз тіркестерін түсінеді (мысалы, өзінің жеке басына қатысты ақпарат, отбасы, сауда, жергілікті мекенжайы, жұмысқа орналасу және т.б. туралы). Қарым-қатынас барысында өзіне таныс немесе тұрмыстық тақырыптарға қатысты тікелей ақпарат алмасуды қажет ететін қарапайым күнделікті міндеттерді шеше алады. Қарапайым сөз тіркестерімен өзінің өмірі, өзінің жұмыс орнына қатысты, сондай-ақ өзге де тез шешуді қажет ететін мәселелерді талқылай алады.
A1
Белгілі бір нақты бағыттағы қажеттілікті қанағаттандыруға бағытталған күнделікті өмірдегі таныс сөздер мен негізгі сөз тіркестерін түсінеді және қолданады. Өзін және өзге адамдарды таныстыра алады, сондай-ақ жеке өміріне қатысты сұрақтар қойып, оларға жауап бере алады, мысалы, тұрғылықты мекенжайы, таныс адамдар және адамның нені меңгергендігі туралы. Егер адамдар ақырын және анық сөйлесе, қарапайым деңгейде қарым-қатынас жасай алады, көмекке келуге дайындығын білдіреді.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту аясында орыс тілінде
оқытатын мектептердің қазақ тілі
мұғалімдерінің біліктілігін арттырудың
білім беру бағдарламасына 4-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Казахский язык" в
школах с русским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральное обучение из класса в класс (направление "Письмо")
Класс 1
Написание слов, используя известные буквы
Класс 2
Построение простых предложений
Класс 3
Написание простых историй (2 или 3 предложения)
Класс 4
Написание/набор повествовательных и описательных текстов
Класс 5
Написание/набор рассказов на заданную тему, разделение текстов на абзацы с использованием интерактивных презентаций
Класс 6
Создание текстов в разговорном стиле и текстов повествовательного и описательного характера, создание соответствующих заявлений (SMS, e-mail, рекламные тексты, блоги)
Класс 7
Создание текстов повествовательного и описательного характера в литературном стиле; побудительных текстов в официальном стиле, тексты в официально-деловом стиле (заявление, заявка)
Класс 8
Создание побудительных текстов в официальном стиле, описательных текстов в научном стиле, текстов в официальном стиле (расписка, автобиография), описательный текст с элементами убеждения, описание в литературном стиле
Класс 9
Создание текстов в официальном стиле (портретное описание, проблемная статья, репортаж с места события, заметки, интервью, обзор, обзор просмотренного фильма, прочтенной книги, пьесы), описательный текст с элементами убеждения, повествовательный текст с элементами убеждения, побудительные тексты с элементами повествования
Класс 10
Создание текстов разных стилей и типов на заданную тему в соответствии с целями и коммуникационной ситуацией
Класс 11
Создание текстов разных стилей и типов на заданную тему в соответствии с целями и задачами, коммуникационной ситуацией; выявление лингвистических и жанровых особенностей
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Русский язык" в школах с казахским языком
обучения в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту аясында орыс тілінде
оқытатын мектептердің қазақ тілі
мұғалімдерінің біліктілігін арттырудың
білім беру бағдарламасына 5-қосымша
Сыныптан сыныпқа көшуде оқытудың спиральділігі
1-сынып
Таныс әріптерді қолдана отырып, сөздерді жазу
2-сынып
Қарапайым сөйлемдер құрастыру
3-сынып
Қарапайым әңгіме жазу (2 немесе 3 сөйлем)
4-сынып
Баяндау және суреттеу сипатындағы мәтіндерді жазу/теру
5-сынып
Берілген тақырыпта әңгімені құрастыру/ теру, интербелсенді тұсаукесерді қолдана отырып мәтіндерді абзацқа бөлу
6-сынып
Әңгімелесу стиліндегі және баяндау мен суреттеу сипатындағы мәтіндер құрастыру; хабарламалар жазу (SMS, e-mail, жарнамалық мәтіндер, блогтар)
7-сынып
Әдеби стильде баяндау сипатындағы және сипаттама мәтіндерді құру; ресми стильде қозғау салу сипатындағы мәтіндер, ресми-іскерлік стильдегі мәтіндер (өтініш, өтінім)
8-сынып
Ресми стильде қозғау салу сипатындағы мәтіндерді құру, ғылыми стильдегі сипаттама мәтіндерді құру, ресми стильдегі мәтіндер (қолжазба, өмірбаян), сендіру элементтері бар сипаттама мәтін, әдеби стильдегі сипаттама
9-сынып
Ресми стильдегі мәтіндер құрастыру (суретті сипаттау, проблемалы мақала, оқиға орнынан репортаж, жазбалар, сұхбат, шолу, өзі көрген фильмге шолу, оқылған кітапқа, пьесаға шолу жасау), сендіру элементтері бар сипаттама мәтін, сендіру элементтері бар баяндама мәтін, баяндау элементтері бар өозғау салу сипатындағы мәтін
10-сынып
Мақсаттар мен коммуникациялық жағдайға сәйкес берілген тақырып бойынша түрі мен стилі жағынан әртүрлі мәтіндер құрастыру
11-сынып
Мақсаттар мен коммуникациялық жағдайға сәйкес берілген тақырып бойынша түрі мен стилі жағынан әртүрлі мәтіндер құрастыру; лингвистикалық және жанрлық ерекшеліктерін айқындау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по русскому языку в школах с казахским языком обучения.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей русского языка школ с казахским языком обучения с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель программы
Совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления образовательной программы по предмету "Русский язык" и внедрения системы критериального оценивания.
6. Задачи программы
1) ознакомить учителей со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленной учебной программы по предмету;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) сформировать навыки учителей, необходимые при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
7. Результаты обучения
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач обновленной учебной программы;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама қазақ тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі пәнінің білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты қазақ тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі пәнінің мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі пәні бойынша білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсініп, қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мұғалімдердің бойында орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті дағдыларды қалыптастыру.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімдер жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретін, мазмұнын және мақсаттарын біледі және түсінеді;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі;

4) владение умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Структура программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению образования. Как указано в учебном план, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.
9. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы по русскому языку – этот этап является активным и практическим, а также обеспечивает понимание учителями теории, которая лежит в основе учебной программы, а затем применение этой теории на практике.
10. В течение следующих нескольких дней учителя будут осваивать содержание учебной программы и учебных планов по предмету "Русский язык". В ходе обучения учителя будут принимать участие в микрообучении, как части данной программы обучения. По завершении ежедневного обучения, учителя будут проводить саморефлексию и выполнять задания тренера в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной Программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.
11. Учебный процесс в рамках данной Программы обучения учителей реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения будет "опытом" и будет сопровождаться "анализом" и обсуждениями. Предметом конкретного обучения станет новая теория ("абстрактная концептуализация"), которая будет использоваться на следующем этапе микропреподавания ("экспериментирование"). Различные этапы цикла будут пересмотрены в течение всего обучения.
4. Обзор предмета
13. Обновление программ по языкам в школах с казахским и русским языками обучения включены в процесс разработки с целью подтверждения того, что учебные планы для обоих языков являются родственными, аналогичными. Это позволит избежать обособления процесса обучения языкам.
14. Общая структура всех обновленных документов в плане обучения способствует ознакомлению с другими предметными программами. Кроме того, обновленные планы обучения способствуют развитию такого подхода обучения, который расширяет, нежели игнорирует имеющиеся компетенции, помогая перенести их из одного языка в другой (например, умение читать текст). Ниже приведены характеристики, разработанные с целью "упорядочения в языках" (тот же источник), которые можно найти в обновленных учебных планах:

4) мұғалімдердің орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті біліктері мен дағдылары қалыптасқан.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.
9. Мұғалімдерге орыс тілі бойынша оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
10. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, олардың осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарынақол жеткізуне қатысты алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.
11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
4. Пәнге шолу
13. Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі және орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі бойынша жаңартылған оқу бағдарламаларын әзірлеуде оқу жоспарларының екі тіл үшін ұқсас, барабар мазмұнда дайындалуы ескерілді. Бұл белгілі бір тілді оқыту үдерісін айрықшалауға, жекелеуге жол бермейді.
14. Жаңартылған барлық құжаттардың жалпы құрылымы оқытуда басқа оқу бағдарламаларымен танысуға ықпал етеді. Сонымен қатар, жаңартылған оқу бағдарламалары оқытудың бір тілден екінші тілге көшуіне көмектесе отырып бар құзыреттіліктерін кеңейтеді (мысалы, мәтінді оқи білу). Төменде "тілдік жүйелілік" мақсатында жасалған жаңартылған оқу жоспарынан табуға болатын сипаттамалар берілген:

1) точное определение спектра целей обучения языкам;
2) упорядочение, в некоторой степени, терминологии, использующейся в преподавании (название видов языковой деятельности) и описания языков (концепции и классификации);
3) упорядочение методов оценки (из "Руководства" для развития политик языкового образования в Европе").
15. В процессе овладения вторым языком используются Общеевропейские критерии определения уровня владения иностранным языком, согласно приложению 3 к настоящей Программе. Критерии используются для определения последовательности действий в процессе преподавания и оценки, что, в свою очередь, обеспечит систематичность практики.
5. Разработка учебной Программы
16. Знания и навыки по предмету организованы по направлениям обучения. Далее направления разбиваются на поднаправления, которые находятся на уровне навыка или темы, знания или понимания. При ожидаемых результатах обучения относительно этапов обучения, поднаправления формируют цели обучения предмета. Цели обучения показывают прогресс в рамках каждого поднаправления, что позволяет учителям планировать и оценивать, информируя учащихся о следующем этапе обучения и задачах, которые необходимо выполнить.
1) Направление 1: Аудирование
2) Направление 2: Говорение
3) Направление 3: Чтение
4) Направление 4: Письмо
17. Основные направления разделяются на поднаправления, которые находятся на уровне навыка или темы, знания или понимания. Поднаправления определяют прогноз результатов обучения по классу, формируют цели обучения. Цели обучения демонстрируют прогрессирование каждого поднаправления, позволяя учителям планировать и оценивать, делиться с учениками последующими шагами, которые они должны предпринять.
18. Аудирование включает понимание устных сообщений, значения слов и текстов, предварительную оценку и определение основных и наименее важных моментов информации и актуализации литературных норм.
19. Говорение включает использование словарного запаса, пересказ и анализ прослушанного или прочитанного текстов, создание и оценку устного заявления и обоснованных аргументов на основе аудиовизуального материала.
20. Занимаясь чтением, учащиеся должны научиться понимать тексты и типы стратегий чтения, определять основную идею и выявлять структурные части текста, распознавать стили и типы текста, формулировать вопросы на основе прочитанного текста, выделять дополнительную информацию из различных источников и использовать сравнительный анализ текстов.
21. Письмо предполагает создание текстов разных стилей и типов, используя описательные средства, синтез аудирования, чтения и аудиовизуальных материалов, грамматические и разговорные нормы, правила правописания, пунктуационные нормы и творческое письмо.

1) тілді оқу мақсатының ауқымын нақты айқындау;
2) тілді оқыту (тілдік қызмет түрлерінің атауы) мен сипаттауда (тұжырымдамалар мен жіктелімі) қолданылатын терминдерді біршама реттеу;
3) бағалау әдістерін реттеу ("Еуропадағы тілдік білім беру саясатын дамыту бойынша нұсқаулықтан").
15. Екінші тілді меңгеру үдерісінде тілдік қабілетті сипаттауда, осы Бағдарламаға 3-қосымшаға сәйкес, Шет тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық критерийлері қолданылады. Іс-әрекеттердің ретін анықтау мақсатында оқыту мен бағалау үдерісінде критерийлер қолданылады, бұл тәжірибенің жүйелілігін қамтамасыз етеді.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
16. Пән бойынша білім мен дағдылар оқу бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Одан әрі бағыттар кіші бағыттарға бөлінеді, олар дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде орналастырылған. Оқу кезеңдеріне қатысты оқудан күтілетін нәтижелер бойынша кіші бағыттар пәннің оқу мақсатын құрайды. Оқу мақсаттары әрбір кіші бағыт шеңберіндегі алға ілгерілеуді көрсетеді. Бұл мұғалімдерге оқудың алдыңғы кезеңдері мен орындалуы қажетті тапсырмалар туралы оқушыларды хабардар ете отырып, оқытуды жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді:
1) 1-бағыт: Тыңдалым;
2) 2-бағыт: Айтылым;
3) 3-бағыт: Оқылым;
4) 4-бағыт: Жазылым.
17. Одан әрі негізгі бағыттар дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейіндегі бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдер санат бойынша бөлінісін білдіріп, оқу мақсаттарын айқындайды. Оқу мақсаттары әрбір бағыт бойынша ілгерілеуді білдіріп, мұғалімдердің жоспарлауына және бағалауына, оқушылармен алдағы қадамдары туралы ойларымен бөлісуіне мүмкіндік береді.
18. Тыңдалым ауызша хабарламаларды, сөздер мен мәтіндердің мағынасын түсінуді, алдын ала бағалауды және ақпараттың негізгі және маңызды сәттерін анықтау мен әдеби нормаларды өзектендіруді қамтиды.
19. Айтылым сөздік қорды қолдануды, әңгімелеуді және тыңдалған немесе оқылған мәтінді сараптауды, ауызша өтініштерді құрастыру мен бағалауды және аудиобейне материалдар үшін негізделген дәлелдерді қамтиды.
20. Оқылым арқылы оқушылар мәтінді және оқу стратегиясының типтерін түсінуге, негізгі ойды анықтауға, негізгі ойды және мәтіннің құрылымдық бөліктерін, мәтіннің стилі мен типін анықтауды, оқылған мәтін негізінде сұрақтар құрастыруды, әртүрлі дректерден қосымша ақпаратты айқындауды және мәтіндердің салыстырмалы сараптамасын қолдануды үйренеді.
21. Жазылым сипаттау құралдарын, материалдарды оқу мен аудиобейне материалдарды, грамматикалық және сөздік нормаларды, орфографиялық қағидаттар мен пунктуациялық нормаларды және шығармашылықты қолдана отырып әртүрлі стильдегі және типтегі мәтіндерді құруды қарастырады.

22. Важным принципом для разработки предметной программы русского как второго языка обучения является спиральное обучение, согласно приложению 4 "Спиральная модель обучения Джерома Брунера" к настоящей Программе. Преимущества, приписываемые спиральной учебной программе ее разработчиками:
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет предмет;
2) спиральная учебная программа также позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
23. Предметные программы основаны на спиральной модели учебных программ, где знания и концепции программы пересматриваются с передвижением учащихся из класса в класс. Цели обучения организованы в объединенные части и подчасти для ясности прогрессирования обучения. По мере прогресса обучающихся при переходе из класса в класс становятся более уверенными в понимании своих четырех языковых навыков, согласно приложению 5 "Спиральное обучение из класса в класс" к настоящей Программе.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Русский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Неделя 1
День №
Тема дня
Темы занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1. Введение в обучение
2
2. Обновленная учебная программа
2
3. Структура предметной программы и планов курса
2
4. Развитие языковых навыков
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристика эффективного преподавания и учения
2
2. Активное обучение
2
3. Активное обучение
2
4. Среда обучения
2
3
Оценивание
1. Принципы оценивания
2
2. Модель критериального оценивания
2
3. Формативное оценивание:
2
4. Внутреннее суммативное оценивание, Результаты отчета, Подготовка к критериальному оцениванию и обзор материалов по критериальному оцениванию
2
4
Предоставление обновленной учебной программы: планирование и ресурсы
1. Обновленная учебная программа: предметная программа и планы курса
2
2. Среднесрочное и краткосрочное планирование
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование
2
4. Ресурсы
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1. Зачем развивать языковые навыки?
2
2. Особенности демонстрируемых языковых навыков
2
3. Убеждение других в важности языковых навыков
2
4. Демонстрация достижений
2
Неделя 2
День №
Тема дня
Темы занятий
Кол-во
часов
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Критериальное оценивание
1. Определение критериев успешности
2
2. Определение критериев успешности
2
3. Руководство по оцениванию и критерии успешности
2
4. Планирование критериального оценивания
2
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки аудирования
1. Определение эффективного аудирования
2
2. Стратегии эффективного аудирования
2
3. Проектирование заданий для аудирования
2
4. Демонстрация заданий для аудирования
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения
1 Стратегии развития разговорных навыков
2
2 Стратегии развития разговорных навыков
2
3 Проектирование заданий для говорения
2
4. Демонстрация заданий для говорения
2
9
Навыки понимания и стратегии.
Навыки чтения
1. Стратегии чтения
2
2. Активное чтение
2
3. Проектирование заданий для чтения
2
4. Демонстрация заданий для чтения
2
10
Навыки понимания и стратегии.
Навыки письма
1. Стратегии развития навыков письма
2
2. Организация письменной работы
2
3. Проектирование дифференцированной письменной работы
2
4. Демонстрация дифференцированной письменной работы
2
Неделя 3
День №
Тема дня
Темы занятий
Кол-во
часов
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Комбинированные навыки
1. Планирование и проведение говорения и аудирования.
2
2. Повторение говорения и аудирования.
2
3. Комбинирование навыков для дополнения друг друга
2
4. Применения языковых навыков в соответствии с возрастом
2
12
Дифференциация
1. Дифференциация в языковой аудитории
2
2. Изменение текстов для поддержания и повышения трудности
2
3. Дифференциация чтения
2
4. 2 Дифференциация письма
2
13
Изменение и создание текстов
1. Моделирование
2
2. Эффективный опрос
2
3. Оформление структур письма для создания текстов
2
4. Изменения для обучения во время урока
2
14
Планирование языковых уроков
1. Проектирование планов уроков
2
2. Составление планов курса и критериального оценивания
2
3. Демонстрация планов уроков
2
4. Проверка и редактирование плана урока
2
15
Улучшение качества работы учащихся
1. Стратегии расширения словарного запаса для улучшения работы
2
2. Оценивание редактирования коллегами
2
3. Внутренняя и внешняя мотивация
2
4. Предоставление обратной связи
2
Неделя 4
День №
Тема дня
Темы занятий
Кол-во
часов
Неделя 4: Педагогические подходы в преподавании и учении (продолжение) и обучение учителей к обучению
16
Исследовательские навыки
1. Развитие исследовательских навыков (1)
2
2. Развитие исследовательских навыков (2)
2
3. Завершение исследовательской деятельности
2
4. Эвалюация исследовательской деятельности
2
17
Оценивание/закрепление прогресса и обдумывание
1. Планирование микропреподавания
2
2. Коллаборативное обучение
2
3. Ознакомление с микропреподаванием
2
4. Планирование микропреподавания
2
18
Микрообучение
1. Микропреподавание
2
2. Микропреподавание
2
3. Микропреподавание - вопросы управления
2
4. Обзор 1-4 дней
2
19
Обзор обучающих материалов для учителей
1. Обзор материалов и заданий
2
2. Обзор материалов и заданий
2
3. Эвалюация пройденных материалов и заданий
2
4. Обмен обзором материалов и заданий - Дни 5-8
2
20
Подготовка к обучению
1. Обмен обзором материалов и заданий - Дни 9-12
2
2. Обмен обзором материалов и заданий - Дни 13-16
2
3. Обмен обзором материалов и заданий - Дни 17-20
2
4. Рефлексия и эвалюация
2
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 160 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Русский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Русский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Общеевропейские критерии определения уровня владения
иностранным языком
Опытный пользователь
C2
С легкостью понимает практически любое услышанное или прочтенное сообщение. Может обобщить информацию из различных устных и письменных источников, восстанавливая сообщение. Может точно, спонтанно выразить свои мысли, определяя нужные оттенки даже в более сложных ситуациях.
C1
Понимает сложные и объемные тексты на разнообразные тематики, видит скрытое значение. Может бегло и спонтанно выразить свои мысли, не испытывая затруднений с подбором слов и выражений. Умело и эффективно использует язык для социальной, научной и профессиональной деятельности. Создает четкие, хорошо структурированные, подробные тексты на сложные темы, демонстрируя владение лексическими и грамматическими единицами.
Независимый пользователь
B2
Понимает основные идеи сложного текста на абстрактные и конкретные темы, в том числе дискуссии технического содержания в своей конкретной области. Бегло и спонтанно формулировать свои мысли, что позволяет непринужденно общаться с носителями языка. Четко, детально высказывается на различные темы и излагает свой взгляд на основную проблему, указывая на преимущества и недостатки различных вариантов.
B1
Понимает основные идеи четкого стандартного сообщения на знакомые темы, регулярно обсуждаемые на работе, в школе, на отдыхе и так далее. Не растеряется в большинстве ситуаций, которые могут возникнуть во время пребывания в стране, где говорят на этом языке. Может составить связное сообщение на знакомые или интересующие темы. Может описать некоторый опыт, события, мечты, надежды, амбиции, кратко рассказать и разъяснить свои взгляды и планы.
Базовый пользователь
A2
Понимает отдельные предложения и часто используемые выражения, связанные с основными сферами жизни (например, базовая личная информация, семья, покупки, локальная география, устройство на работу и так потом.). Может в процессе общения решить простые, повседневные задачи, требующие несложного, прямого обмена информацией на знакомые или бытовые темы. Может описать в простых выражениях свою жизнь, свое рабочее место, а также обсудить иные срочные вопросы.
A1
Понимает и использует знакомые выражения из повседневной жизни и базовые фразы, направленные на удовлетворение потребностей определенной направленности. Может представиться и представить других лиц, а также задать и ответить на вопросы, касающиеся личной жизни, например, место проживания, знакомые люди и то, чем человек владеет. Может на простейшем уровне общаться с другими людьми, при условии, что они будут говорить медленно и четко. Готов оказать помощь.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Русский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

22. Білім беру бағдарламасының негізіне алынған маңызды қағидат, осы Бағдарламаға 4-қосымшаға сәйкес, спиральді оқу үлгісі болып табылады. Спираль тәрізділік қағидаты бойынша құрылған білім беру бағдарламасын жақтаушылар оның төмендегідей басымдықтарына назар аударады:
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат қайталанып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді;
3) оқушылар бұрын алған білімдерін курстың мақсатына жетуде жетістіктерге қол жеткізу үшін қолдана алады.
23. Білім беру бағдарламалары оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы моделіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөліктер мен бағыттарға біріктірілген. Білім алу кезінде сыныптан сыныпқа ауыса отырып, осы Бағдарламаға 5-қосымшаға сәйкес, оқушылар өз дағдыларын барлық бағыттарда жетілдіреді.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1 Оқытуға кіріспе
2
2 Жаңартылған білім беру бағдарламасы
2
3 Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы
2
4 Тілдік дағдыларды дамыту
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1 Тиімді сабақ беру мен оқытудың сипаттамалары
2
2 Белсенді оқу
2
3 Белсенді оқу
2
4 Оқу ортасы
2
3
Бағалау
1 Бағалау қағидаттары
2
2 Критериалды бағалау моделі
2
3 Қалыптастырушы бағалау
2
4 Ішкі жиынтық бағалау, критериалды бағалауға дайындық және критериалды бағалау бойынша материалдарға шолу жасау
2
4
Жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру: жоспарлау және ресурстар
1 Жаңартылған білім беру бағдарламасы: оқу бағдарламасы және оқу жоспарлары
2
2 Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
3 Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
4 Ресурстар
2
5
Тілдік білім мен дағдыларды дамытудың маңызы
1 Тілдік дағдыларды дамыту не үшін керек?
2
2 Тілдік дағдыларды дамытудың маңыздылығы
2
3 Жазылымды үйретудің жүйелілігі
2
4 Жазылымды үйретудің жүйелілігі (жалғасы)
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
2-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Оқылым дағдыларын дамыту
1 Оқылым көрсеткіштерін жақсарту
2
2 Оқушылар оқуды қалай үйреніп жатыр
2
3 Мұғалімнің жетекшілігімен жүретін оқылым
2
4 Бірлескен оқылым мен мұғалімнің жетекшілігімен жүретін оқылымды жоспарлау
2
7
Тілдік талдау және мәтіннің талдауы
1 Белсенді оқылым стратегиялары
2
2 Белсенді оқылым стратегиялары (жалғасы)
2
3 Белсенді оқылым стратегияларын әзірлеу
2
4 Белсенді оқылым стратегияларын көрсету
2
8
Зерттеу дағдыларын дамыту
1 Графикалық органайзерлерді ұсыну
2
2 Графикалық органайзерлерді қолдану
2
3 Ықшамсабақты жоспарлау
2
4 Ықшамсабақ
Бағамдау – Пән бойынша педагогикалық білім
2
9
Ақпараттар жинау бойынша идеялар
1 Бірлескен әңгімелеу
2
2 Ойын стратегиясы
2
3 "Ақпараттар жинау бойынша идеялар" кезеңіне арналған жаттығуларды әзірлеу
2
4 Жұмыстарды көрсету
Бағамдау – Белсенді оқыту
2
10
Айтылым және тыңдалым дағдыларын дамыту
1 Айтылым және тыңдалым дағдыларының жүйелілігін түсіну
2
2 Айтылым және тыңдалым жаттығулары
2
3 Ықшамсабақты жоспарлау
2
4 Ықшамсабақ
Бағамдау – Пән бойынша педагогикалық білім
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
3-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
Алға ілгерілеуді бағалау және келесі қадам туралы ойлану
11
Жазылым дағдыларын дамыту
1 Жазылым көрсеткіштерін жақсарту
2
2 Фильмді пайдалану
2
3 Фильмді пайдалану
2
4 Бірлескен жазылым
2
12
Өз бетінше жазылымды қолдау
1 Мұғалімнің жетекшілігімен жүретін жазылым
2
2 Өз бетінше жазылым
2
3 Жазылым құрылымдарын құрастыру
2
4 Жазылым құрылымдарын көрсету
Бағамдау – Ойлау сипаты
2
13
Ілгерілеу және жетістікке жету (критериалды бағалау)
1 Табыс критерийлерін белгілеу
2
2 Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау
2
3 Ықшамсабақты жоспарлау
2
4 Ықшамсабақ
Бағамдау – Оқушылардың қажеттіліктерін ескеру
2
14
Сабақты жоспарлау
1 Сабақ жоспарларын әзірлеу
2
2 Сабақ жоспарларын әзірлеу
2
3 Сабақ жоспарларын көрсету
Бағамдау – Жаңартылған білім беру бағдарламасын жоспарлау және түсіну
2
4 Сабақ жоспарларын көрсету
2
15
Рефлексия және білімді бекіту
1 Материалдар мен жаттығуларға шолу жасау
2
2 Материалдар мен жаттығуларға шолу жасау
2
3 Мәтіндердің түрлері
2
4 Қысқаша сипаттама жазу
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
4-апта. Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер (жалғасы) және мұғалімдерді оқытуға дайындық
16
1-2-апталардың сабағын жоспарлау
1 Оқу бағдарламалары мен оқу жоспарларына шолу
2
2 1-апта жоспарына шолу
2
3 2-апта жоспарына шолу
2
4 Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау
2
17
3-4-апталардың сабағын жоспарлау
1 3-4-апталар жоспарына шолу
2
2 3 және 4-апталар жоспарына шолу
3 3 және 4-апталар жоспарына шолу
3
4 Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау
2
18
5-6-апталардың сабағын жоспарлау
1 5-апта
2
2 5 және 6-апта жоспарына шолу
2
3 5 және 6-апта жоспарына шолу
2
4 Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау
2
19
7-8-апталардың сабағын жоспарлау
1 7-апта жоспарына шолу
2
2 7 және 8-апта жоспарына шолу
2
3 7 және 8-апта жоспарына шолу
2
4 Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау
2
210
Алға ілгерілеу мен ойлауды бағамдау және нығайту
1 Ықшамсабақ жаттығуларын жоспарлау
2
2 Ықшамсабақ
Бағамдау: жоспарлау, белсенді оқу және пән бойынша педагогикалық білім
2
2 Ықшамсабақ
Бағамдау: жоспарлау, белсенді оқу және пән бойынша педагогикалық білім
2
4 Рефлексия және бағамдау
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
3-қосымша
Шет тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық критерийлері
Тәжірибелі қолданушы
C2
Кез келген естіген немесе оқыған хабарламаларды оңай түсінеді. Хабарламаны еске түсіре отырып, әртүрлі ауызша және жазбаша деректер арқылы ақпаратты қорытып талдай алады. Күрделі жағдайларда қажетті мағыналық реңктерді айқындай отырып, ойын еркін жеткізе алады.
C1
Әртүрлі тақырыптағы күрделі және көлемді мәтіндерді түсінеді, астарлы мағыналарын біледі. Сөздер мен сөз тіркестерін қолдану кезінде ешқандай кедергісіз өз ойын тез жеткізе алады. Тілді әлеуметтік, ғылыми және кәсіби қызметінде шебер және тиімді қолданады. Күрделі тақырыптар бойынша нақты, дұрыс құрылымдалған, жан-жақты мәтіндер құрастыруда лексикалық және грамматикалық бірліктерді меңгергенін көрсетеді.
Тәуелсіз қолданушы
B2
Абстрактілі және нақты тақырыптардағы күрделі мәтіндердің, оның ішінде өзінің саласына қатысты техникалық мазмұндағы мәтіндерді талқылаулардың негізгі идеясын түсінеді. Өз ойын еркін және тез жеткізе алады, тілдің өкілдерімен кедергісіз, еркін қарым-қатынас жасай алады. Әртүрлі тақырыптарда нақты және негізгі мәселеде өз ойын анық білдіріп, әртүрлі нұсқалардың артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете алады.
B1
Жұмыста, мектепте, демалыста және т.б. жағдайларда тұрақты түрде талқыланатын таныс тақырыптардағы стандартты хабарламалардың негізгі ойын түсінеді. Сол тілде сөйлейтін елге барғанда кездесуі мүмкін көптеген жағдайларда оқым жағдайларда абыржымайды. Өзіне таныс немесе өзін қызықтыратын тақырыптарға байланысты хабарламалар құрастыра алады. Өзінің тәжірибесін, оқиғаларды, армандарын, сенімдерін, ұмтылысын қысқаша сипаттап, өзінің көзқарасы мен жоспарларын түсіндіре алады.
Базалық қолданушы
A2
Өмірдің негізгі салаларына байланысты жекелеген сөйлемдер мен жиі қолданылатын сөз тіркестерін түсінеді (мысалы, өзінің жеке басына қатысты ақпарат, отбасы, сауда, жергілікті мекенжайы, жұмысқа орналасу және т.б. туралы). Қарым-қатынас барысында өзіне таныс немесе тұрмыстық тақырыптарға қатысты тікелей ақпарат алмасуды қажет ететін қарапайым күнделікті міндеттерді шеше алады. Қарапайым сөз тіркестерімен өзінің өмірі, өзінің жұмыс орнына қатысты, сондай-ақ өзге де тез шешуді қажет ететін мәселелерді талқылай алады.
A1
Белгілі бір нақты бағыттағы қажеттілікті қанағаттандыруға бағытталған күнделікті өмірдегі таныс сөздер мен негізгі сөз тіркестерін түсінеді және қолданады. Өзін және өзге адамдарды таныстыра алады, сондай-ақ жеке өміріне қатысты сұрақтар қойып, оларға жауап бере алады, мысалы, тұрғылықты мекенжайы, таныс адамдар және адамның нені меңгергендігі туралы. Егер адамдар ақырын және анық сөйлесе, қарапайым деңгейде қарым-қатынас жасай алады, көмекке келуге дайындығын білдіреді.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
4-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу моделі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Русский язык" в
школах с казахским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральное обучение из класса в класс в направлении "Письмо"
Класс 1
Написание слов, используя известные буквы
Класс 2
Построение простых предложений
Класс 3
Написание простых историй (2 или 3 предложения)
Класс 4
Написание/набор повествовательных и описательных текстов
Класс 5
Написание/набор рассказов на заданную тему, разделение текстов на абзацы с использованием интерактивных презентаций
Класс 6
Создание текстов в разговорном стиле и текстов повествовательного и описательного характера, создание соответствующих заявлений (сообщение, e-mail, рекламные тексты, блоги)
Класс 7
Создание текстов повествовательного и описательного характера в литературном стиле; побудительных текстов в официальном стиле, тексты в официально-деловом стиле (заявление, заявка)
Класс 8
Создание побудительных текстов в официальном стиле, описательных текстов в научном стиле, текстов в официальном стиле (расписка, автобиография), описательный текст с элементами убеждения, описание в литературном стиле
Класс 9
Создание текстов в официальном стиле (портретное описание, проблемная статья, репортаж с места события, заметки, интервью, обзор, обзор просмотренного фильма, прочтенной книги, пьесы), описательный текст с элементами убеждения, повествовательный текст с элементами убеждения, побудительные тексты с элементами повествования
Класс 10
Создание текстов разных стилей и типов на заданную тему в соответствии с целями и коммуникационной ситуацией
Класс 11
Создание текстов разных стилей и типов на заданную тему в соответствии с целями и задачами, коммуникационной ситуацией; выявление лингвистических и жанровых особенностей
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Русский язык" в школах с русским языком обучения
в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по русскому языку в школах с русским языком обучения.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей русского языка школ с русским языком обучения с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
5-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу модел
1-сынып
Таныс әріптерді қолдана отырып, сөздерді жазу
2-сынып
Қарапайым сөйлемдер құрастыру
3-сынып
Қарапайым әңгімелер жазу (2 немесе 3 сөйлем)
4-сынып
Баяндау және суреттеу сипатындағы мәтіндерді жазу/теру
5-сынып
Берілген тақырыпта әңгімені құрастыру/ теру, интерактивті тұсаукесерді қолдана отырып мәтіндерді абзацқа бөлу
6-сынып
Әңгімелесу стиліндегі және баяндау мен суреттеу сипатындағы мәтіндер құрастыру; хабарламалар жазу (SMS, e-mail, жарнамалық мәтіндер, блогтар)
7-сынып
Әдеби стильде баяндау сипатындағы және сипаттама мәтіндерді құру; ресми стильде қозғау салу сипатындағы мәтіндер, ресми-іскерлік стильдегі мәтіндер (өтініш, өтінім)
8-сынып
Ресми стильде қозғау салу сипатындағы мәтіндерді құру, ғылыми стильдегі сипаттама мәтіндерді құру, ресми стильдегі мәтіндер (қолжазба, өмірбаян), сендіру элементтері бар сипаттама мәтін, әдеби стильдегі сипаттама
9-сынып
Ресми стильдегі мәтіндер құрастыру (суретті сипаттау, проблемалы мақала, оқиға орнынан репортаж, жазбалар, сұхбат, шолу, өзі көрген фильмге шолу, оқылған кітапқа, пьесаға шолу жасау), сендіру элементтері бар сипаттама мәтін, сендіру элементтері бар баяндама мәтін, баяндау элементтері бар өозғау салу сипатындағы мәтін
10-сынып
Мақсаттар мен коммуникациялық жағдайға сәйкес берілген тақырып бойынша түрі мен стилі жағынан әртүрлі мәтіндер құрастыру
11-сынып
Мақсаттар мен коммуникациялық жағдайға сәйкес берілген тақырып бойынша түрі мен стилі жағынан әртүрлі мәтіндер құрастыру; лингвистикалық және жанрлық ерекшеліктерін айқындау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) “Педагогикалық шеберлік орталығы” жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі пәнінің білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі пәнінің мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу

11. Учебный процесс в рамках данной Программы обучения учителей реализуется на основе использования цикла обучения Колба, эмпирической теории обучения, разработанной в 1984 году Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения будет "опытом" и будет сопровождаться "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителям будет предоставлена новая теория в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая будет использоваться в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения будут пересмотрены на протяжении всего обучения.
4. Обзор предмета
13. Обновление программ по языкам в школах с казахским и русским языками обучения включены в процесс разработки с целью подтверждения того, что учебные планы для обоих языков являются родственными, аналогичными. Это позволит избежать обособления процесса обучения языкам.
14. Общая структура всех обновленных программ в плане обучения способствует ознакомлению с другими предметными программами. Кроме того, обновленные планы обучения способствуют развитию такого подхода обучения, который расширяет, нежели игнорирует имеющиеся компетенции, помогая перенести их из одного языка в другой (например, умение читать текст). Основные характеристики, разработанные с целью "упорядочения в языках" (тот же источник) можно найти в обновленных учебных планах:
1) точное определение спектра языковых целей обучения;
2) упорядочение, в некоторой степени, терминологии, использующейся в преподавании (название видов языковой деятельности) и описания языков (концепции и классификации);
3) упорядочение методов оценки ("Руководство по разработке политики языкового образования в Европе").
15. Обучение русскому языку как первому языку позволит развивать у учащихся языковые навыки, которые им необходимы в различных сферах общественной жизни, совершенствовать культуру своего речевого поведения. Кроме того, это научит их не нарушать языковые нормы, правильно использовать их в общении, позволяя ученикам свободно говорить и грамотно писать.
16. Основной принцип данной Программы заключается в успешном изучении языка, расширяя границы понимания ученика о языке и значении государственной и глобальной культуры посредством коммуникативного подхода.
17. В процессе обучения русскому языку учащиеся:
1) узнают социальную функцию русского языка;
2) поймут социальное значение языковой культуры;
3) научатся языковым и грамматическим нормам литературного языка, а также правильному произношению и написанию лексических единиц;

11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
4. Пәнге шолу
13. Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі және орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі бойынша жаңартылған білім беру бағдарламаларын әзірлеуде екі тілге арналған оқу жоспарлары ұқсас, барабар. Бұл тілді оқыту үдерісін айрықшалауға, жекелеуге жол бермейді.
14. Жаңартылған барлық құжаттардың жалпы құрылымы оқытуда басқа оқу бағдарламаларымен танысуға ықпал етеді. Сонымен қатар, жаңартылған оқу бағдарламалары оқытудың бір тілден екінші тілге көшуіне көмектесе отырып бар құзыреттіліктерін кеңейтеді (мысалы, мәтінді оқи білу). Төменде "тілдік жүйелілік" мақсатында жасалған жаңартылған оқу жоспарынан табуға болатын сипаттамалар берілген:
1) тілді оқу мақсатының ауқымын нақты айқындау;
2) тілді оқыту (тілдік қызмет түрлерінің атауы) мен сипаттауда (тұжырымдамалар мен жіктелімі) қолданылатын терминдерді біршама реттеу;
3) бағалау әдістерін реттеу ("Еуропадағы тілдік білім беру саясатын дамыту бойынша нұсқаулықтан").
15. Орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілін оқыту оқушылардың тілдік дағдыларын қалыптастырады, сондықтан да олар өз ана тілін құрметтей, оның әлеуметтік маңызын ұғына алады, тілді дұрыс қолданып, тілдік нормаларды бұзбауға үйретеді, оқушылардың жатық сөйлеп, сауатты жазуды меңгеруіне мүмкіндік береді.
16. Осы Бағдарламаның негізгі қағидаты қарым-қатынас жасау тәсілі арқылы тілді оқыту мен оқу нысандары мен әдістерін кеңейту болып табылады.
17. Орыс тілін үйрену үдерісінде оқушылар:
1) орыс тілінің әлеуметтік қызметін таниды;
2) тілдік мәдениеттің әлеуметтік мәнін түсінеді;
3) әдеби тілдің лексикалық, грамматикалық, стилистикалық, пунктуациялық нормаларын, сондай-ақ лексикалық бірліктерді дұрыс айту және дұрыс жазуды үйренеді;

4) научатся свободно, четко и ясно выражать свое мнение (как устно, так и в письменной форме);
5) смогут применять коммуникационные навыки в соответствии с конкретной ситуацией.
5. Разработка учебной Программы
18. Изучение русского языка организованы по трем направлениям. Эти направления отражают 4 основных навыка изучения языка:
1) направление 1: Аудирование и говорение;
2) направление 2: Чтение;
3) направление 3: Письмо.
19. Содержание, знание и понимание предмета организовано по языковым направлениям (разделам). Направления разбиты на поднаправления (подразделы), которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого поднаправления, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
20. Направление (раздел) "Аудирование и говорение" обеспечивает понимание учащимся информации в аудиоматериале: умение определить основную идею, сложное толкование и вычленение скрытого смысла, а также способность оценить то, что они слышат.
21. Направление (раздел) "Чтение" поможет учащимся понять лексику и содержание текста, определить отдельные особенности текста, использовать различные стратегии чтения, а также вычленять и сравнивать информацию разных текстов.
22. Направление "Письмо" развивает у учащихся умение планировать письмо, излагать информацию в различных стилях и жанрах, сравнивать тексты, использовать правила грамматики и пунктуации, а также редактировать текст.
23. Основой для разработки предметной программы русского языка является спиральное обучение, согласно приложению 3 к настоящей Программе.
24. Предметные программы основаны на спиральной модели обучения, где знания и умения учащихся пересматриваются с передвижением учащихся из класса в класс. Цели обучения организованы в объединенные направления (разделы) и поднаправления (подразделы) для ясности прогрессирования обучения.
25. Разработка спиральной образовательной программы четко просматривается в совокупности цели обучения предметных программ для 5, 6, 7, 8 классов, 10 и 11 классов. Например, в направлении "Чтение" обучающиеся пересматривают и рассчитывают на понимание информации в более расширенном виде, согласно приложению 4 "Спиральное обучение из класса в класс" к настоящей Программе.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Русский язык" в
школах с русским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Неделя 1
День №
Тема дня:
Темы занятий:
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1 Введение в обучение
2
2 Обновленная учебная программа
2
3 Структура предметной программы и планов курса
2
4 Развитие языковых навыков
2
2
Эффективное учение и преподавание
1 Характеристика эффективного преподавания и учения
2
2 Активное обучение (1)
2
3 Активное обучение (2)
2
4 Среда обучения
2
3
Оценивание
1 Принципы оценивания
2
2 Модель критериального оценивания
2
3. Формативное оценивание:
2
4 Внутреннее суммативное оценивание, Результаты отчета, Подготовка к и обзор материалов КО
2
4
Предоставление обновленной учебной программы: планирование и ресурсы
1 Обновленная учебная программа: предметная программа и планы курса
2
2 Среднесрочное и краткосрочное планирование (1)
2
3 Среднесрочное и краткосрочное планирование (2)
2
4 Ресурсы
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1 Зачем развивать языковые навыки?
2
2 Особенности демонстрируемых языковых навыков
2
3 Убеждение других в важности языковых навыков
2
4 Демонстрация достижений
2
6
Критериальное оценивание
1. Определение критериев успешности (1)
2
2. Определение критериев успешности (2)
2
3. Руководство по оцениванию и критерии успешности
2
4. Планирование критериального оценивания
2
Неделя 2
День №
Тема дня:
Темы занятий:
Кол-во часов
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки аудирования
1. Определение эффективного аудирования
2
2. Стратегии эффективного аудирования
2
3. Проектирование заданий для аудирования
2
4. Демонстрация заданий для аудирования
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения

4) өз пікірін еркін, ашық білдіруге үйренеді (ауызша да, жазбаша түрде де);
5) нақты жағдайларға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын қолдана алады.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
18. Орыс тілінде оқу үш бағыт бойынша құрылған:
1) 1-бағыт: Тыңдалым және айтылым
2) 2-бағыт: Оқылым
3) 3-бағыт: Жазылым.
19. Пәннің мазмұны, білім және түсінік тілдік бағыттар (бөлімдер) бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар кіші бағыттарға (бөлімдер) бөлінген, оларда сынып бойынша оқу мақсаттары күтілетін нәтижелер түрінде берілген: дағды немесе білік, білім немесе түсінік. Әрбір кіші бағыт ішінде тізбектеліп ұйымдастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге жоспарлауға және бағалауға, оқушылармен алдағы қадамдары туралы ойларымен бөлісуіне мүмкіндік береді.
20. "Тыңдалым және айтылым" бағыты (бөлімі) оқушылардың тыңдалатын материалдағы ақпаратты түсіну және жауап алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді; негізгі идеяны анықтау, күрделі талдау және астыртын ойды аша білу, сондай-ақ өздерінің естігендерін бағалай білуге қабілеттілікті қамтамасыз етеді.
21. "Оқылым" бағыты (бөлімі)оқушылардың мәтіннің мазмұны мен лексикасын ұғынуға, мәтіннің өзіндік ерекшеліктерін анықтауға, әртүрлі оқылым стратегияларын қолдануға, сондай-ақ әртүрлі мәтіннен қажетті ақпаратты тауып, салыстыруына мүмкіндік береді.
22. "Жазылым" бағыты оқушылардың өздерінің жазуын жоспарлай білуіне, әртүрлі стильдер мен жанрларда жаза білулеріне; мәтіндерді салыстыруға; дұрыс грамматика мен пунктуацияны қолдана білуіне, сондай-ақ мәтінді өзгерту және түзете білу дағдыларын үйренуіне мүмкіндік береді.
23. Орыс тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі бойынша оқу бағдарламасының әзірленуіне, 3-қосымшаға сәйкес, спиральді оқу моделі негіз болған.
24. Білім беру бағдарламалары оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы моделіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары бағыттар (бөлімдер) мен кіші бағыттарға (бөлімшелерге) біріктірілген.
25. Спиральді оқу бағдарламасының құрылымы оқу бағдарламасының оқу мақсаттары оқушылардың сыныптан сыныпқа көшу барысында алға ілгерілеуіне орай анық көрінеді. Мысалы, "Сыныптан сыныпқа көшуде оқытудың спиральділігі" атты 4-қосымшаға сәйкес, "оқылым" бағыты бойынша оқушылар ақпаратты анағұрлым кеңейтілген түрде қайта қарап, кеңейтіп отырады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде
оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1 Курсқа кіріспе
2
2 Жаңартылған білім беру бағдарламасы
2
3 Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы
2
4 Тілді дамыту
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1 Тиімді оқыту мен оқудың сипаттамалары
2
2 Белсенді оқу
2
3 Белсенді оқу
2
4 Оқу ортасы
2
3
Бағалау
1 Бағалау қағидаттары
2
2 Критериалды бағалау моделі
2
3 Қалыптастырушы бағалау
2
4 Ішкі жиынтық бағалау, Нәтижелерді жариялау, критериалды бағалауға дайындық және критериалды бағалаудың материалдарын шолу
2
4
Жаңаңтылған білім беру бағдарламасын іске асыру: жоспарлау және ресурстар
1 Жаңартылған білім беру бағдарламасы: оқу бағдарламасы және оқу жоспарлары
2
2 Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
3 Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
4 Ресурстар
2
5
Тілдік білім мен дағдыларды дамытудың маңызы
1 Тілдік дағдыларды дамытудың маңызы
2
2 Тілдік дағдыларға тән ерекшеліктер
2
3 Тілдік дағдылардың маңыздылығына өзгелердің көзін жеткізу
2
4 Жетістіктерді көрсету
Бағамдауға арналған жаттығу – Белсенді оқу
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
2-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Түсіну дағдылары және стратегиялары
Тыңдалым дағдылары
1 Тиімді тыңдалымның анықтамасы
Бағамдауға арналған жаттығу – Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
2 Тиімді тыңдалым стратегиялары
2
3 Тыңдалым жаттығуларын әзірлеу
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
4 Тыңдалым жаттығуларын көрсету
Бағамдауға арналған жаттығу – Белсенді оқу
2
7
Түсіну дағдылары және стратегиялары
Айтылым дағдылары
1 Сөйлеу дағдыларын дамыту стратегиялары
2
2 Сөйлеу дағдыларын дамыту стратегиялары
Бағамдауға арналған жаттығу - Пәндік педагогикалық білім
2
3 Айтылым жаттығуларын әзірлеу
2
4 Айтылым жаттығуларын көрсету
Бағамдауға арналған жаттығу – Оқыту дағдылары
2
8
Түсіну дағдылары және стратегиялары
Оқылым дағдылары
1 Белсенді оқылым стратегиялары
Бағамдауға арналған жаттығу – Ойлау сипаты
2
2 Белсенді оқылым стратегиялары: проблема шешу
2
3 Оқылым жаттығуларын әзірлеу
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
4 Оқылым жаттығуларын көрсету
Бағамдауға арналған жаттығу – Мұғалімдердің қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
9
Түсіну дағдылары және стратегиялары
Жазылым дағдылары
1 Жазылым дағдыларын дамыту стратегиялары
Бағамдауға арналған жаттығу - Пәндік педагогикалық білім
2
2 Жазылым жаттығуларын саралау
2
3 Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
4 Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету
Бағамдауға арналған жаттығу – Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
10
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1 Жұмысты жетілдіруге көмектесу үшін сөздік қорды байыту стратегиялары
2
2 Өзара түзетуді бағалау
Бағамдауға арналған жаттығу – Мұғалімдердің қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3 Оқушы жұмысының сапасын жетілдіру жаттығуларын әзірлеу
2
4 Оқушы жұмысының сапасын жетілдіру жаттығуларын көрсету
Бағамдауға арналған жаттығу – Мұғалімдердің қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
3-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
Алға ілгерілеуді бағалау және келесі қадам туралы ойлану
11
Зерттеу дағдыларын дамыту
1 Графикалық органайзерлерді табу, әзірлеу және қолдану
2
2 Зерттеу дағдыларын қалыптастыру
2
3 Зерттеу дағдыларын қалыптастыруға арналған жаттығуларды әзірлеу
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
4 Зерттеу дағдыларын қалыптастыруға арналған жаттығуларды көрсету
Бағамдауға арналған жаттығу – Мұғалімдердің қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
12
Мәтін түзу және өзгерту
1 Қолдау көрсету және күрделендіру мақсатында мәтінді түрлендіру
Бағамдауға арналған жаттығу – Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
2 Тиімді сұрақ-жауап
2
3 Мәтін құруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
4 Мәтін құруға арналған жазылым құрылымдарын көрсету
2
13
Алға ілгерілеу және үлгерім

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Русский язык" в
школах с русским языком
обучения в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральное обучение из класса в класс в направлении "Чтение"
Класс 5
Чтение и понимание основной информации текста, определение частей текста
Класс 6
Определение основной и второстепенной, знакомой и незнакомой информации
Класс 7
Чтение и понимание основной и детальной информации в тексте, умение выявлять основную и скрытую информацию в тексте
Класс 8
Поиск и сравнение основных выводов в текстах, подтверждение конкретной точки зрения.
Класс 10
Чтение текста для поиска основных выводов для подтверждения конкретной точки зрения.
Класс 11
Понимание сложных текстов разных жанров и тем.
Приложение 5
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Английский язык" в рамках обновления содержания
среднего образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по английскому языку.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей английского языка с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде
оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
4-қосымша
Сыныптан сыныпқа көшуде оқытудың спиральділігі
5-сынып
Мәтінді оқу және негізгі ақпаратты түсіну, мәтін бөлімтерін анықтау
6-сынып
Негізгі және қосымша, таныс және бейтаныс ақпаратты анықтау
7-сынып
Мәтінді оқу және негізгі ақпарат пен оның детальдарын түсіну, мәтіндегі негізгі және жасырын ақпаратты анықтай білу
8-сынып
Мәтіндегі негізгі қорытындыларды түсіну және таныстыру, нақты көзқарасты растау
10-сынып
Нақты көзқарасты растау үшін негізгі қорытындыларды іздеу мақсатында мәтінді оқу
11-сынып
Түрлі жанр мен тақырыптарда жазылған күрделі мәтіндерді түсіну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама ағылшын тілі пәнінің білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты ағылшын тілі пәнінің мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 6
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров по
предметам начальных классов в школах с казахским языком
обучения в рамках обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по начальным классам школ с казахским языком обучения.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей начальных классов школ с казахским языком обучения с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель программы
1) ознакомить учителей со структурой, последовательностью, содержанием и целями обновленных учебных программ начальной школы;
2) убедиться, что учителя понимают и могут использовать педагогические подходы, связанные с учебными программами начальной школы;

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) “Педагогикалық шеберлік орталығы” жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – ПШО ЖМ) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сыныптары бойынша білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарлама шолу
5. Бағдарламаның мақсаттары:
1) мұғалімдерді бастауыш сыныптарға арналған жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) мұғалімдердің бастауыш сыныптарға арналған жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді қалай әзірлеу керектігін түсінуін, қолдана және модельдей білуін қамтамасыз ету;

3) убедиться, что учителя понимают и могут использовать систему критериального оценивания с целью достижения результатов обучения в начальной школе;
4) развивать навыки учителя, необходимые для реализации обновленных учебных программ начальной школы.
6. Задачи программы
1) развивать понимание обновленной учебной программы и соответствующих ей учебных планов и критериального оценивания в начальной школе;
2) содействовать освоению учителями навыков, связанных с реализацией обновленной учебной программы в начальной школе.
7. Результаты программы: Учителя будут знать и понимать:
1) структуру учебной программы;
2) содержание и прогрессию реализации учебной программы;
3) цель и оформление всей документации, связанной с учебной программой и ее проведением;
4) модель оценивания для использования в процессе реализации учебной программы начальной школы;
5) методы преподавания, соответствующие реализации обновленной учебной программы начальной школы.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению среднего образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 "Учебный план" к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.
9. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы. На данном этапе осуществляется активное и практическое обучение, направленное на понимание учителями теории, лежащей в основе учебной программы, и применение этой теории на практике.
10. В течение следующих нескольких дней учителя осваивают содержание учебной программы и учебных планов. В ходе обучения учителя принимают участие в микрообучении, как части данной программы обучения. По завершении ежедневного обучения, учителя проводят саморефлексию и выполняют задания тренера в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.
11. Учебный процесс в рамках данной программы обучения учителей реализуется на основе использования цикла обучения Колба, эмпирической теории обучения, разработанной Дэвидом Колбом в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.

3) мұғалімдердің бастауыш сыныптарға арналған жаңартылған білім беру бағдарламасынан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсініп, қолдана білуін қамтамасыз ету.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) жаңартылған білім беру бағдарламасы және онымен байланысты оқу жоспарлары мен критериалды бағалау туралы түсінік қалыптастыру;
2) мұғалімдердің жаңартылған оқу бағдарламасын оқыту үшін қажетті дағдыларды меңгеруін қамтамасыз ету.
7. Күтілетін нәтижелер:
Мұғалімдер:
1) білім беру бағдарламасының және онымен байланысты оқу жоспарларының құрылымын;
2) білім беру бағдарламасының мазмұны мен күрделілігінің өсу ретін;
3) білім беру бағдарламасымен және оны іске асырумен байланысты құжаттамалардың мақсаты мен ресімделуін;
4) білім беру бағдарламасында қолданылатын бағалау моделін;
5) білім беру бағдарламасын іске асыруға көмектесетін тиісті педагогикалық тәсілдерді біледі және түсінеді.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.
9. Мұғалімдерге бастауыш сынып пәндері бойынша оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
10. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, олардың осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарынақол жеткізуне қатысты алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.
11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.

12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения будет "опытом" и будет сопровождаться "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителям будет предоставлена новая теория в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая будет использоваться в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения будут пересмотрены на протяжении всего обучения.
13. Учебные программы основываются на спиральной модели обучения, согласно приложения 3 к настоящей Программе, в основе которой лежит повторение изученных материалов и концепций по мере перехода учащихся в следующие классы. Цели обучения сгруппированы в единые направления и поднаправления с тем, чтобы видеть прогресс в процессе обучения.
14. Данная модель обучения для начального образования разъясняется и предлагается для изучения в следующем контексте - обзор предмета, описывающий подход соответствия учебному плану. Далее предлагаются разделы по теории:
1) структура учебного плана в начальных классах;
2) педагогические подходы в начальных классах;
3) использование критериального оценивания в начальных классах.
4. Обзор Программы
15. Значение и цели каждого предмета для начальных классов подробно расписаны в Разделе 1.1 и 1.2 каждой учебной программы. Цели обучения, обозначенные в учебной программе для некоторых основных предметов, относятся только к 1 классу. В других учебных программах цели обучения относятся только ко 2-4 классам, а также цели обучения могут содержаться в одной учебной программе для 1-4 классов. В обновленной образовательной программе используется взвешенный, комплексный подход, так как основная программа для начальных классов включает 6 основных предметов и 4 специальных, каждый из которых требует определенного времени. Данная программа не охватывает обучение казахскому как первому языку обучения, предметы "Изобразительное искусство", "Музыка" и английский язык, но тем не менее, они являются разделом образовательной программы начальных классов и включены в другие образовательные программы курсов повышения квалификации учителей.
16. Количество часов на каждый предмет отражается в соответствующих учебных планах, которые будут использоваться в ходе основного обучения. Основные виды деятельности были взяты из 1 раздела каждого учебного плана:
1) Казахский язык как первый язык обучения, 2 класс, Раздел 1;
2) Обучение грамоте, 1 класс, Раздел 1;
3) Литературное чтение, 2 класс, Раздел 1;
4) Математика, 1 класс, Раздел 1.1A;
5) Естествознание, 1 класс, Раздел 1A;

12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
13. Білім беру бағдарламалары осы Бағдарламаның 3-қосымшасына сәйкес, оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын Джером Брунердің спиральді оқу үлгісіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөліктер мен бағыттарға біріктірілген.
14. Бастауыш сыныпқа арналған бұл оқу үлгісі мынадай мәнмәтінде түсіндіріледі және оқуға ұсынылады – оқу жоспарына сәйкестік тәсілін сипаттайтын пәннің шолуы. Бұдан кейін теория бойынша тараулар ұсынылады:
1) бастауыш сыныптардағы оқу жоспарының құрылымы;
2) бастауыш сыныптардағы педагогикалық тәсілдер;
3) бастауыш сыныптарда критериалды бағалауды пайдалану.
4. Бағдарламаға шолу
15. Бастауыш сыныпта оқытылатын әр пәннің мәні мен мақсаттары әр бастауыш сынып пәндерінің оқу бағдарламаларының 1.1 және 1.2-тарауларында жан-жақты сипатталған. 1-сыныпта ғана оқытылатын пәндердің оқу мақсаттары сол пәнге арналған оқу бағдарламаларында ұсынылады. Ал 2-4-сыныптарда оқытылатын пәндердің оқу мақсаттары бір оқу бағдарламасында, сол сияқты 1-4-сыныптарда оқытылатын пәндердің оқу мақсаттары бір оқу бағдарламасында қамтылатын болады. Бастауыш сыныптарда алты негізгі және 4 арнайы пән оқытылатын болғандықтан, жаңартылған білім беру бағдарламасында жан-жақты және теңестірілген тәсіл қолданылады, олардың әрқайсысын оқыту үшін уақыт теңестіріліп бөлінген. Алайда Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы шеңберінде орыс тілі, бейнелеу өнері, музыка және ағылшын тілі пәндері қамтылмайды, бұл пәндер бойынша жеке біліктілікті арттыру курстары көзделген.
16. Әр пәнге бөлінген сағат саны тиісті оқу жоспарларында бейнеленеді, бұл оқу жоспарлары бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру курсы барысында пайдаланылатын болады. Жаттығулардың басым бөлігі әр оқу жоспарының 1-бөлімінен алынған:
1) Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі, 2-сынып, 1-бөлім;
2) Сауат ашу, 1-сынып, 1-бөлім;
3) Әдебиеттік оқу, 2-сынып, 1-бөлім;
4) Математика, 1-сынып, 1.1A бөлімі;
5) Жаратылыстану, 1-сынып, 1A бөлімі;

6) Познание мира, 1 класс, Раздел 1A.
17. Как показано в Приложении 4 "Направления в обучении" к настоящей Программе, в рамках каждой учебной программы существует множество направлений обучения.
18. Языковые дисциплины: слушание и говорение, чтение и письмо. Цель языковых учебных программ (как первый язык обучения, обучение грамоте и литературное чтение) в начальной школе – создание основы для изучения русского языка. Это включает структуру и функции в отношении различных коммуникационных сфер и ситуаций, стилистических ресурсов, произношения, лексических и грамматических норм литературного языка и речевых правил, а также знакомство с жанрами и стилями общения. Особое внимание в Программе уделяется развитию тех речевых и когнитивных видов деятельности, коммуникативных способностей и навыков, которые обеспечивают беглость в различных коммуникативных сферах и ситуациях. В процессе изучения русского языка как первого учащиеся приобретут знания о мире и человечестве в целом, и поймут значение языка и литературного наследия, благодаря чему смогут выразить собственную точку зрения на любую тему.
19. Для языкового направления, указанного в Приложении 5 "Аспекты языкового направления" к настоящей Программе, три аспекта языка являются равноправными: слушание и говорение, чтение и письмо. Данные предметы сконцентрированы на различных аспектах языка, в учебной программе есть сходства, необходимые для навыков изучаемых аспектов. Определяя сходства и различия в содержании программ, учитель планирует виды деятельности, которые объединят и усилят соответствующие учебные программы. Например, литературное чтение формирует активную модель для письма, включая правописание и грамматические нормы, ввиду чего в дальнейшем этот вид деятельности используется для письменных заданий.
20. Предмет "Математика" значительно влияет на важные цели и вопросы начального образования. Научившись основам математического языка, учащиеся поймут более сложную математику, необходимую для других предметов, например, для естествознания. Математика помогает понять, как реагировать и решать проблемы любого типа, развивая навыки логического мышления, применяя арифметические алгоритмы, выполняя геометрические построения и проводя математические исследования. Основываясь на целях обучения, учащиеся поймут математику, узнают о цифрах, алгебре, геометрии и математическом моделировании. Принимая участие в математических исследованиях, учащиеся должны использовать знания, процедуры, стратегии и технологии для ответа на собственные вопросы и вопросы других людей.

6) Дүниетану, 1-сынып, 1A бөлімі.
17. Осы Бағдарламаның "Оқудағы бағыттар" атты 4-қосымшасында көрсетілгендей, әр оқу бағдарламасының шеңберінде бірқатар оқу бағыттары көзделген.
18. Тілдік бағыттар - тыңдалым және айтылым, оқылым және жазылым. Бастауыш мектептегі тілдік пәндердің (қазақ тілі, сауат ашу және әдебиеттік оқу) оқу бағдарламаларының мақсаты – қазақ тілін үйренуге негіз қалау. Бұл әртүрлі қарым-қатынас салалары мен жағдайлары, стилистикалық ресурстар, дұрыс дыбыстау, орфографиялық және орфоэпиялық нормалар, сондай-ақ жанрлар мен стильдерді білуге қатысты құрылым мен функцияларды қамтиды. Бағдарламада әртүрлі қарым-қатынас салаларында және жағдайларда өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік беретін айтылым және танымдық жаттығуларға, қарым-қатынас жасай білу қабілеті мен дағдыларына ерекше назар аударылады. Қазақ тілін оқу барысында оқушылар жалпы әлем мен адамзат туралы білім алады және тіл мен әдеби мұраның құндылығын түсінеді, соның арқасында кез-келген мәселеге қатысты өз көзқарасын білдіре алады.
19. Осы Бағдарламаның "Тілдік бағыттар аспектілері" атты 5-қосымшасында көрсетілген тілдік пәндердің әрқайсысы үшін үш бағыт бірдей болып табылады: тыңдалым және айтылым, оқылым және жазылым. Алайда, бұл пәндер тілдің әртүрлі аспектілеріне бағытталғанына қарамастан, білім беру бағдарламасында, атап айтсар болсақ, талап етілетін дағдылар бойынша ұқсастық бар. Бағдарламаның мазмұнындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтай отырып, мұғалім тиісті білім беру бағдарламаларын өзара байланыстырып, нығайтатын жаттығуларды жоспарлай алады. Мысалы, "әдебиеттік оқу" пәніндегі мәтіндерді жазылым дағдысын дамытуға арналған мықты модель ретінде пайдалануға болады, ол орфографиялық және грамматикалық нормаларды қамтиды, сол себепті бұлар алдағы уақытта жазылым бойынша жаттығуға негіз бола алады.
20. Математика бағыты. Кішкентай балаларға бастауыш білім берудің маңызды мақсаттары мен мәселелерін шешуде пән ретінде математиканың қосатын үлесі зор. Математика тілінің негіздерін үйрену арқылы оқушылар басқа пәндер аясында, мысалы, жаратылыстануды оқу кезінде қажет болатын анағұрлым күрделі математиканы түсінуге мүмкіндік алады. Сонымен қатар, математика әртүрлі мәселелерге қатысты қалай әрекет етіп, проблемаларды шешу жолдарын түсінуге көмектесе отырып, логикалық ойлау дағдыларын дамыту, арифметикалық алгоритмдерді қолдану, геометриялық құрылымдарды орындау және математикалық зерттеу жүргізу қабілетін жетілдіруге мүмкіндік береді. Оқу мақсаттарына негізделе отырып, оқушылар сан, алгебра, геометрия және математикалық модельдеу туралы білу арқылы математиканы түсінетін болады. Математикалық талдауды орындау арқылы оқушылар өз сұрақтарына және басқа адамдардың сұрақтарына жауап беру үшін білімдерін, рәсімдерді, әдіс-тәсілдер мен технологияларды қолданады.

21. Образовательная программа по естествознанию акцентирует внимание на навыках проведения научных исследований и знаниях о мире, в котором мы живем. Изучение естествознания в начальной школе поможет учащимся развивать следующие навыки:
1) выбрать тему для исследования;
2) задавать вопросы и продумать ответы на них;
3) составлять план проведения исследования;
4) выдвигать гипотезы;
5) проводить исследование с целью найти ответы на вопросы, собирать, обрабатывать и разъяснять различные формы данных, полученных в результате исследования.
22. Учебная программа по естествознанию для начинающих учащихся готовит к дальнейшим исследованиям в области биологии, химии и физики в старших классах и высших учебных заведениях.
23. Образовательная программа по познанию мира направлена на любознательность учащихся и пробуждение в них воображения. Нацелена на развитие фактических знаний и информационного контента, которые являются важным разделом исторического, географического и социального понимания процессов, происходящих в окружающем нас мире. Учебная программа отображает социальный, моральный, креативный и коммуникативный опыт людей в Казахстане. Она ставит гуманитарные и социальные науки в контекст реальной жизни, что позволяет учащимся контролировать процесс своего обучения. Посредством использования стратегий обучения на основе справочных материалов учащиеся соберут, представят и проанализируют информацию, которая поможет принять активную гражданскую позицию.
24. Специальные направления в обучении. Предметы "Казахский язык" как второй язык, "Изобразительное искусство", "Музыка" и английский язык преподаются в начальной школе, они не охвачены в ходе данной программы, они изучаются в отдельных программах курсов повышения квалификации педагогических кадров.
5. Разработка учебной Программы
25. Направления для всех предметов в дальнейшем делятся на поднаправления, которые изучаются на уровне навыка или темы, знания или понимания. Поднаправления, в результатах обучения для определенного класса, формируют цели обучения. Такие цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого поднаправления, позволяя учителям планировать и оценивать, переходить на следующие этапы, которые предстоит пройти в процессе обучения. Структура образовательной программы выявляет несколько этапов организации в разработке основных учебных программ для начальной школы. Направления имеют естественный порядок, что отражает этапы конкретного предмета.
26. По мере прогресса учащихся, при переходе из класса в класс, приобретают более широкое понимание конкретной темы, получая возможность применять соответствующие концепции. Прогресс по математике в начальной школе прослеживается путем повторяющегося пройденного материала, основанного на концепции сложения и вычитания, согласно приложению 6 "Градация умений и навыков" к настоящей Программе.

21. Жаратылыстану бағыты. Жаратылыстану пәні бойынша білім беру бағдарламасында ғылыми зерттеу жүргізу дағдылары мен біз өмір сүретін әлем туралы білімге ерекше назар аударылады. Бастауыш сыныпта жаратылыстануды зерделеу оқушыларға мынадай дағдыларды қалыптастырып дамытуға көмектеседі:
1) зерттелетін тақырыпты таңдау;
2) сұрақ қойып, оған жауап беру тәсілдерін табу;
3) зерттеу жүргізу жоспарын құру;
4) болжам жасау;
5) сұраққа жауап беру үшін зерттеу жүргізу, зерттеу нәтижесінде алынған түрлі деректерді жинау, өңдеу және түсіндіру.
22. Жаратылыстану пәні бойынша білім беру бағдарламасы кіші жастағы оқушыларды жоғары сыныпқа барғанда және жоғары оқу орындарында биология, химия және физика салаларында зерттеу жүргізуге дайындайды.
23. Дүниетану бағыты. Дүниетану пәні бойынша білім беру бағдарламасы оқушылардың қиялын ояту арқылы олардың білімқұмарлығын ынталандыруды көздейді. Ол бізді қоршаған әлемде болып жатқан үдерістерді тарихи, географиялық және әлеуметтік тұрғыдан түсінудің маңызды бөлігі болып табылатын фактіге негізделген білімді және ақпараттық контентті дамытуға бағытталған. Білім беру бағдарламасы Қазақстандағы адамдардың әлеуметтік, моральдық, шығармашылық және қарым-қатынас тәжірибесін бейнелейді. Ол гуманитарлық ғылымдар мен әлеуметтік ғылымдарды шынайы өмір жағдайында зерделеуге жол аша отырып, оқушыларға өзінің оқу үдерісін бақылауға мүмкіндік береді. Зерттеуге негізделген оқу стратегияларын пайдалану арқылы оқушылар ақпаратты жинап, талдап, ұсынатын алады, бұл оларға белсенді азаматтық ұстанымы бар адам болып өсуге көмектеседі.
24. Бастауыш сыныптың арнайы пәндері бағыты. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы шеңберінде орыс тілі, бейнелеу өнері, музыка және ағылшын тілі пәндері қамтылмайды, бұл пәндер бойынша жеке біліктілікті арттыру курстары көзделген.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
25. Барлық пәндердің бағыттары өз ішінде кіші бағыттарға бөлінеді, олар дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейіне қарай жіктеледі. Кіші бағыттар сынып деңгейінде күтілетін нәтижелерді білдірген кезде оқу мақсаттары болып саналады. Осындай оқу мақсаттары оқушыларға оларға алда еңсеруге тура келетін белестерді белгілеп, мұғалімдерге жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік бере отырып, әр кіші бағыттың аясындағы алға ілгерілеуді көрсетеді.
26. Оқушылар алға ілгерілеу шамасына қарай бір сыныптан келесі сыныпқа ауысқан сайын бұл тақырыптарды анағұрлым тереңірек түсінеді және онымен байланысты тиісті тұжырымдамаларды қолдануға мүмкіндік алады. Осы Бағдарламаның "Білік пен дағдылардың өсу реті" атты 6-қосымшасына сәйкес, бастауыш сыныптарға арналған математика пәні бойынша спиральді білім беру бағдарламасындағы ілгерілеуді оңай көруге болады, айталық оқушылар қосу және алу тұжырымдамаларының негізінде өткенді қайталайды және жаңа білім қалыптастырады.

27. В рамках основного курса для начальной школы учителя узнают, что преподавать в определенный год, и каким должно быть качество преподавания, чтобы вызвать длительный интерес учащихся к обучению. Образовательная программа для начальной школы достаточно гибкая, чтобы охватить разнообразие учащихся, а также учителей и школ. Образовательная программа способствует осознанию учителей о наличии потенциальных языковых проблем с целью формирования многофункциональной языковой среды для помощи учащимся, родным языком которых является либо казахский, либо русский. Учащиеся приобретут знания, выработают навыки и поведение, которые применяются в различных предметах и освоят жизненные навыки, выходящие за пределы школы. Такие навыки включают, но не ограничиваются грамотностью, способностью к математическому мышлению, критическому и креативному мышлению.
28. Изучение одного конкретного предмета важно, межпредметные виды деятельности способствуют более качественному изучению предметов. Объединение знаний нацелено на то, чтобы сделать процесс обучения более связным и значимым для учащихся.
6. Критериальное оценивание в начальных классах
29. Оценка прогресса учащегося осуществляется двумя способами: формативное оценивание и суммативное оценивание. Формативное оценивание проводится регулярно как часть ежедневного процесса обучения. Внутренняя суммативная оценка проводится в течение учебного года, через равные промежутки времени (за исключением 1 и 2 классов). В виду возрастных особенностей у учащихся 1 классов на данном этапе внутренняя суммативная оценка не проводится. Все оценки прогресса учащихся в 1 классе основываются на формативном оценивании. Во 2 классе в конце учебного года проводится одно внутреннее суммативное оценивание, которое охватит информационное содержание всего года. Дополнительная информация находится в документе "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальной школы".
30. Формативное оценивание является разделом процесса оценивания, интегрированной с преподаванием и учением. Учителя приводят доказательства того, что учащиеся "достигли" цели обучения или "работают в направлении" ее достижения во время участия в различных видах учебной деятельности. Другой возможностью для каждого учащегося является формирование портфолио, демонстрирующее прогресс учащегося в ходе достижения целей обучения, используемых в формативном оценивании. Портфолио содержит различные доказательства, включающие следующие формы:
1) письменная работа (например, школьные рабочие тетради, рабочие таблицы, домашние задания, конспекты ученика);

27. Оқушылардың бойында өмір бойы білім алу дағдыларын қалыпастыру мақсатында бастауыш сыныпқа арналған пәндердің шеңберінде мұғалімдер әрбір оқу жылында нені оқыту керектігін және оқу сапасы қандай болу керектігін анық білгені абзал. Оқушылардың, сондай-ақ мұғалімдер мен мектептердің әралуандығын қамту үшін бастауыш сыныпқа арналған білім беру бағдарламасы айтарлықтай икемді. Туған тілі қазақ тілі болып табылатын оқушыларға арнап бай, құнарлы тілдік орта ұсына отырып, білім беру бағдарламасы мұғалімдердің тіл саласында туындап қалуы мүмкін проблемалар туралы барынша хабардар болуын қамтамасыз етуге тиіс. Оқушылар әртүрлі пәндердің шеңберінде қолдануға болатын білім алып, дағдылары мен мінез-құлқын қалыптастырады, бұл оқушыларға мектептен тыс өмірде қолдануға болатын дағдыларды меңгеруге көмектеседі. Осындай дағдыларға сауаттылық, математикалық ойлау қабілеті, сын тұрғысынан және шығармашылық ойлау кіреді, бірақ бұл тізім бұлармен шектелмейді.
28. Бір пәнді бөліп-бөліп оқыту маңызды болып табылатынына қарамастан, пәнаралық байланыс жаттығулары пәндерді анағұрлым сапалы зерделеуге мүмкіндік береді. Білімдерді ықпалдастыру оқу үдесірін оқушы үшін анағұрлым байланысқан және маңызды етуге бағытталған.
6. Бастауыш сыныптардағы критериалды бағалау
29. Оқушылардың бастауыш сынып пәндері бойынша үлгерімі екі тәсілмен бағаланады: қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау. Қалыптастырушы бағалау күнделікті оқытудың бір бөлігі ретінде күнде қолданылады. Ішкі жиынтық бағалау оқу жылы бойында белгілі бір уақыт аралығда өткізіледі (1 және 2-сыныптарды ескермегенде). 1-сынып оқушыларының жасы мен ерекшеліктерін ескере отырып, осы кезеңде ішкі жиынтық бағалау жүргізілмейді. 1-сынып оқушыларының ілгерілеуінің барлық бағалары қалыптастырушы бағалауға негізделеді. 2-сыныпта оқу жылының соңында бір рет ішкі жиынтық бағалау өткізіледі, ол оқу жылының түгел мазмұнын қамтиды. Қосымша ақпаратты "Критериалды бағалау моделі: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған басшылық" құжатынан табуға болады.
30. Қалыптастырушы бағалау оқыту мен оқудың ажырамас бөлігі болып табылады. Алуан түрлі жаттығуларды орындата отырып, мұғалімдер оқушылардың оқу мақсаттарына "жеткендігінің" немесе "талпынатындығының" дәлелдерін іздейді. Әрбір оқушы үшін оқу мақсатына жетудегі оқушының үлгерімін көрсететін портфолио жинақталып, ол қалыптастырушы бағалау үшін қолданылуы мүмкін. Портфолиода көптеген деректер қамтылуы мүмкін, соның ішінде:
1) жазбаша жұмыстар (мысалы, жұмыс дәптерлері, бағалау журналы, үй тапсырмалары, оқушылар жазбалары);

2) фотографические или видео доказательства (например, для художественных работ, показов в классе, моделей, презентаций, музыкальных концертов, уразделая учеников в мероприятиях);
3) электронные записи (например, презентации, документы, мультфильмы);
4) конспекты учителя и записи наблюдений;
5) комментарии родителей.
31. Во время обучения делаются ссылки на Руководство для формативного оценивания по начальному образованию по каждому предмету начальной школы. Этот документ поможет учителям собрать сведения, определяющие прогресс учащихся, относительно целей обучения учебной программы предмета. В начальном образовании используется градация формативного оценивания по классам, указанная в Приложении 7 "Градация формативного оценивания" к настоящей Программе.
32. Внутренне суммативное оценивание дополняет формативное оценивание посредством оценивания того, насколько эффективно учащиеся усвоили содержание и выработали навыки в соответствии с целями обучения в рамках определенной четверти. Учителя и ученики смогут использовать результаты оценивания для определения степени прогресса в преподавании и учении. Информацию о структуре и длительности каждого теста, и способе управления им найдут в спецификации теста критериального оценивания по предмету в соответствующем классе. Спецификация теста демонстрирует формат и сферы содержания для внутреннего суммативного оценивания, и являются основой для ежегодного проведения внутреннего суммативного оценивания. Внутреннее суммативное оценивание вводится Национальной академией образования в Казахстане. Характеристики тестирования включают шаблонные вопросы и график оценивания, учителя увидят, как оцениваются различные навыки.
33. В начальных классах используется градация внутреннего суммативного оценивания по классам, указанная в Приложении 8 "Градация внутреннего суммативного оценивания" к настоящей Программе. Более подробная информация о модели критериального оценивания и использования ее в конкретном классе находится в Руководстве для учителя "Модель критериального оценивания: начальные, средние и старшие классы".
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Неделя 1
День №
Тема дня
Тема занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1. Введение в обучение
2
2. Обновленная содержанием учебная программа
2
3. Структура учебной программы и учебных планов
2
4. Навыки развития языков
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристика эффективного преподавания и учения
2
2. Активные формы обучения
2
3. Активные формы обучения
2
4. Среда обучения
2
3
Основные подходы критериального оценивания
1. Принципы оценивания
2
2. Модель критериального оценивания
2
3. Формативное оценивание
2
4. Внутреннее суммативное оценивание, озвучивание результатов обучения, подготовка к критериальному оцениванию, обзор материалов по критериальному оцениванию
2
4
Планирование по обновленной учебной программе
1. Обзор учебной программы по начальному образованию
2
2. Обновленная образовательная программа: учебная программа и учебный план
2
3. Краткосрочное и среднесрочное планирование
2
4. Краткосрочное и среднесрочное планирование
2
5
Познание мира
1. Особенности учебной программы по предмету "Познание мира"
2
2. Материалы по предмету "Познание мира"
2
3. Изучение предмета "Познание мира" с помощью исследовательского обучения
2
4. Оценивание: понимание обновленной учебной программы и предметных педагогических знаний
2
Неделя 2
День №
Тема дня
Тема занятия
Кол-во часов
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Математика
1. Особенности обновленной учебной программы по предмету "Математика"
2
2. Ресурс 1. Число и алгебра.
2
3. Ресурс 2. Геометрическое и математическое моделирование
2
4. Упражнение на оценивание: образ мышления
2
7
Математика
1. Решение задач
2
2. Удовлетворение потребностей в обучении математике
2
3. Критериальное оценивание в обучении математике
2
4. Оценивание: критериальное оценивание
2
8
Планирование
1. Планирование уроков в рамках обновленной учебной программы
2
2. Планирование уроков математики.
Упражнение по оцениванию: планирование, учет потребностей учителей, предметно-педагогические знания
2
3. Оценивание: планирование, учет возрастных особенностей и возможностей, предметно-педагогические знания
4. Оценивание: планирование, учет возрастных особенностей и возможностей, предметно-педагогические знания
4
9
1 класс. Обучение грамоте
1. Особенности предмета "Обучение грамоте"
2
2. Говорение и слушание: активные формы обучения
2
3. Направленное чтение и письмо
2
4 Прогрессия во 2-5 классы в рамках предмета "Обучение грамоте"
2
10
Казахский язык и литературное чтение во 2-4 классах
1 Сравнение учебных программ по русскому языку и литературному чтению.
2
2 Эффективное обучение по обновленной языковой учебной программе
2
3. Литературное чтение: слушание и говорение
2
4. Литературное чтение: чтение и письмо
2
Неделя 3
День №
Тема дня
Тема занятия
Кол-во часов
Неделя 3: Педагогика в обновленной учебной программе
Оценивание прогресса и рефлексия последующих шагов
11
Казахский язык и литературное чтение во 2-4 классах
1. Планирование уроков русского языка и литературного чтения
2
2. Планирование микропреподавания
Оценивание: активные формы обучения, предметно-педагогические знания.
2
3. Оценивание: активные формы обучения, предметно-педагогические знания
4. Оценивание: активные формы обучения, предметно-педагогические знания.
4
12
Естествознание
1. Особенности обновленной учебной программы по естествознанию
2
2. Активные формы обучения по естествознанию 1
2
3. Активные формы обучения по естествознанию 2
2
4. Планирование упражнений
2
13
Естествознание
1. Обучение навыкам исследования
2
2. Подбор ресурсов и материалов по исследованию
2
3. Оценивание научно-исследовательских навыков
2
4. Планирование заданий по развитию научно-исследовательских навыков
2
14
Естествознание
1. Моделирование уроков по естествознанию
2
2. Планирование уроков по естествознанию
3. Планирование уроков по естествознанию
4
4. Планирование микропреподавания
2
15
Микропреподавание
1. Ценности микропреподавания для учителя
2
2. Оценивание: предметно-педагогические знания (также обзор других критериев)
3. Оценивание: предметно-педагогические знания (также обзор других критериев)
4
4. Обзор программы обучения.
2
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

2) фотосуреттер немесе бейне дәлелдемелер (мысалы, көркемсурет жұмыстары, сыныптағы көрме, модельдер, таныстырылым, оқушылар қатысқан музыкалық көрсетілім және оқушылар қатысқан іс-шаралар);
3) электронды жазбалар (мысалы, таныстырылымдар, құжаттар, анимациялар);
4) мұғалімнің жазбалары немесе сабақты қадағалау жазбалары;
5) ата-аналардың пікірлері.
31. Біліктілікті арттыру курсы кезінде бастауыш сыныпта оқытылатын әрбір пәнге арналған Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жөніндегі мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулыққа жүгіну қажет. Бұл құжаттар мұғалімдерге оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттары тұрғысынан оқушылардың үлгерімінің дәлелдерін жинап, олар бойынша шешім шығаруға септігін тигізеді. Осы Бағдарламаның "Қалыптастырушы бағалау мөлшерлемесі" атты 7-қосымшасына сәйкес, бастауыш сыныпта оқыған кезде сыныптар бойынша келесі қалыптастырушы бағалау мөлшерлемесі пайдаланылады.
32. Ішкі жиынтық бағалау тоқсанды немесе сыныпты аяқтау кезінде оқу мақсаттарына сәйкес оқушылардың алған білімдері мен жинаған дағдыларының нәтижесін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалау нәтижелерін толықтырады. Әр тестінің құрылымы мен ұзақтығы туралы және оларды басқару әдістері туралы ақпаратты "Критериалды бағалау моделі: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған басшылық" әдістемелік құралынан табуға болады. Ішкі жиынтық бағалау аясындағы тестілеу сипаттамаларында сұрақтардың үлгілері мен бағалау сызбалары ұсынылған, одан мұғалімдер әртүрлі дағдылар қалай бағаланатындығын көре алады. Ішкі жиынтық бағалауды Қазақстанда Ұлттық білім академиясы енгізуде. Тест сипаттамаларында сұрақтар мен бағалау кестелерінің шаблондары қамтылған, мұғалімдер әртүрлі дағдылардың қалай бағаланатынын көре алады.
33. Осы Бағдарламаның "Жиынтық бағалау мөлшерлемесі" атты 8-қосымшасына сәйкес, бастауыш сыныпта оқыған кезде сыныптар бойынша келесі Ішкі жиынтық бағалау мөлшерлемесі пайдаланылады. Критериалды бағалау моделі және оны оқытуда қалай қолдану туралы толық ақпарат "Критериалды бағалау моделі: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған басшылық" әдістемелік құралында ұсынылған.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
1-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
Курсқа кіріспе
2
Жаңартылған білім беру бағдарламасы
2
Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы
2
Тілді дамыту
2
2
Тиімді оқыту және оқу
Тиімді оқыту мен оқудың тәсілдері
2
Белсенді оқу
2
Белсенді оқу
2
Оқу ортасы
2
3
Критериалды бағалауға арналған негізгі тәсілдер
Бағалау қағидаттары
2
Критериалды бағалау моделі
2
Қалыптастырушы бағалау
2
Ішкі жиынтық бағалау, Нәтижелерді жариялау, Критериалды бағалауға дайындық және Критериалды бағалау материалдарын шолу
2
4
Жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
Бастауыш сараптарға арналған білім беру бағдарламасына шолу
2
Жаңартылған білім беру бағдарламасы: оқу бағдарламасы және оқу жоспарлары
2
Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
5
Дүниетану
Дүниетану пәні бойынша білім беру бағдарламасының ерекшеліктері
2
Дүниетану бойынша қажет құжаттама
2
Дүниетану пәніндегі зерттеуге негізделген оқу
2
Бағамдауға арналған жаттығу: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; пән бойынша педагогикалық білім
2
2-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
2-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Математика (1)
Математика пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының ерекшеліктері
2
Ресурстар - Сандар және алгебра
2
Ресурстар - Геометрия және математикалық модельдеу
2
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
7
Математика (2)
Проблемаларды шешу
2
Математика пәні бойынша оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру
2
Математикадағы критериалды бағалау
2
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
8
Жоспарлау
Жаңартылған білім беру бағдарламасындағы сабақты жоспарлау
2
Математика сабағын жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығу: Жоспарлау, оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру, пән бойынша педагогикалық білім
2
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау, оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру, пән бойынша педагогикалық білім
2
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау, оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру, пән бойынша педагогикалық білім
2
9
1-сынып.
Сауат ашу
Сауат ашу бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының ерекшеліктері
2
Айтылым және тыңдалым: белсенді оқу
2
Мұғалімнің жетекшілігімен жүретін оқылым және жазылым
2
2-5-сыныптарға арналған тілді оқыту жөніндегі білім беру бағдарламасындағы ілгерілеу
2
10
2-5-сыныптарға арналған қазақ тілі және әдебиеттік оқу (1)
Қазақ тілі және әдебиеттік оқу бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын салыстыру
2
Қазақ тілі бойынша білім беру бағдарламасындағы тиімді оқу
2
Әдебиеттік оқу – Айтылым және тыңдалым
2
Әдебиеттік оқу – Оқылым және жазылым
2
3-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
3-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
Алға ілгерілеуді бағалау және келесі қадам туралы ойлану
11
2-5-сыныптарға арналған қазақ тілі және әдебиеттік оқу (2)
Қазақ тілі және әдебиеттік оқу сабақтарын жоспарлау
2
Ықшамсабақ жаттығуын жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығу: Белсенді оқу және пән бойынша педагогикалық білім
2
Бағамдауға арналған жаттығу: Белсенді оқу және пән бойынша педагогикалық білім
2
Бағамдауға арналған жаттығу: Белсенді оқу және пән бойынша педагогикалық білім
2
12
Жаратылыстану (1)
Жаратылыстану бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының ерекшеліктері
2
Жаратылыстанудағы белсенді оқу жаттығулары
2
Жаратылыстанудағы белсенді оқу жаттығулары
2
Жаттығуларды жоспарлау
2
13
Жаратылыстану (2)
Ғылыми-зерттеу дағдыларын үйрету
2
Тәжірибелік жаттығуларды ресурспен қамтамасыз ету
2
Ғылыми-зерттеу дағдыларын бағалау
2
Ғылыми-зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау
2
14
Жаратылыстану (3)
Жаратылыстану сабағының моделі
2
Жаратылыстану сабағын жоспарлау
2
Жаратылыстану сабағын жоспарлау
2
Ықшамсабақты жоспарлау
2
15
Ықшамсабақ
Мұғалімдерге арналған ықшамсабақ құндылығы
2
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім (өзге критерийлерді тексеру)
2
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім (өзге критерийлерді тексеру)
2
Біліктілікті арттыру курсына шолу жасау
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Направления в обучении
Направление
Казахский как первый язык обучения
Обучение грамоте
Литературное чтение
Математика
Естествознание
Познание мира
1
Слушание и говорение
Слушание и говорение
Слушание и говорение
Числа
Навыки научных исследований
Навыки размышления о человеческой природе
2
Чтение
Чтение
Чтение
Алгебра
Растения
Знание и понимание истории
3
Письмо
Письмо
Письмо
Геометрия
Животные
Знание и понимание истории
4
Математическое моделирование
Люди
Знание и понимание общества
5
Материалы и их свойства
6
Космос
7
Силы и движение
8
Физические явления
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Аспекты языкового направления
Направление
Обучение грамоте
Обучение грамоте
Литературное чтение
1 класс
2-4 классы
2-4 классы
Общий комментарий/фокус
Обучение грамоте является одним из важных предметов в учебной программе, который формирует основу общего образования.
(из раздела 1.1)
Акцентирует внимание на (из раздела 1.2)
истории и воображении, которые способны вызвать интерес к процессу обучения;
развитии навыков, необходимых для изучения любого предмета: мышлении, слушании, запоминании, воображении, креативности, а также чтении и письме.
Обучение грамоте является одним из важных предметов в учебной программе, который формирует основу общего образования.
(из раздела 1.1)
Акцентирует внимание на (из раздела 1.2)
истории и воображении, которые способны вызвать интерес к процессу обучения;
развитии навыков, необходимых для изучения любого предмета: мышлении, слушании, запоминании, воображении, креативности, а также чтении и письме.
Литературное чтение – единственный предмет, который дает возможность развивать воображение и язык, понимать искусство слова, расширять понимание литературных и эстетических ценностей и гуманитарных наук, формировать в учащихся языковые навыки и навыки чтения. Оно формирует навыки сознательного чтения и грамотного письма, независимое критическое мышление и индивидуальное развитие учащегося. (из раздела 1.1) подборе произведений для понимания литературного наследия, культуры Казахстана, поведения человека, собственного воображения ("обогащения моральных ценностей учащегося"); подборе текстов для развития языка;
подборе произведений для понимания разных жанров текста, их особенностей и структуры; формировании знаний о литературных произведениях, которые являются "классикой" например, лучшие образцы устного творчества, национальной и мировой детской литературы; развитии культуры чтения.
Слушание и говорение
Акцентирует внимание на навыках говорения и слушания, необходимых для изучения любого предмета.
В 1 классе учащиеся смогут развивать:
способность слушать и понимать информацию понимание звуковых структур, слогов и произношения слов языковые и коммуникационные навыки (интонация, паузы, невербальное общение) для формулирования высказываний, вопросов, предугадывания событий, декламации стихов, пословиц, загадок, и так далее, используя языковые нормы
Акцентирует внимание на языке посредством развития навыков говорения и слушания.
Во 2 - 4 классах учащиеся:
научатся слушать и попытаются понять устную информацию, включая использованный контент, идеи и жесты смогут оценивать устные материалы и то, как используется язык, например, для приведения доводов; использовать литературные приемы) будут участвовать в диалогах, пересказывать материалы, формулировать высказывания, используя соответствующие языковые нормы, описательные/ литературные приемы, структурные/визуальные материалы
Акцентирует внимание на литературе посредством развития навыков говорения и слушания.
Во 2 - 4 классах учащиеся смогут:
принять участие в обсуждениях литературных произведений, в ходе которых можно показать свое знание литературных текстов (определяя идеи, задавая вопросы, высказывая свое мнение, пересказывая отрывки, предугадывая развитие событий) развить навыки критического мышления (из раздела 1.1)/оценить тексты
Чтение
Акцентирует внимание на основных навыках чтения, необходимых для изучения любого предмета.
В 1 классе учащиеся выработают:
навыки чтения, понимания и сравнения ключевой информации в текстах навыки формулирования вопросов и простых ответов по текстам; понимание звуков, их последовательность и соответствующие буквенные структуры; навыки нахождения информации в текстах, используя различные стратегии чтения
Акцентирует внимание на чтении с целью развития языка
Во 2 - 4 классах учащиеся смогут:
читать тексты, используя ряд стратегий чтения; понимать смысл текстов и тип, стиль и структуру использованного в них языка; понимать, как используются синтаксические и лексические единицы в текстах; анализировать, сравнивать и извлекать информацию из прочитанных текстов
Акцентирует внимание на чтении с целью приобретения знаний о литературе и о том, как используется язык
Во 2 - 4 классах учащиеся смогут:
читать и понимать ряд литературных произведений, распознавая различные жанры, структуры и альтернативные виды искусства; разрабатывать ряд стратегий чтения и использовать их для извлечения нужной информации из текстов; посредством чтения приобрести знания о языке, использованном для описания и выражения
Приложение 6
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Градация умений и навыков по математике
Класс 1
Изучение элементов сложения и вычитания
Класс 2
Использование названий элементов сложения и вычитания при чтении и письме
Класс 3
Выполнение письменного сложения и вычитания многозначных чисел (с переносом десятков)
Класс 4
Использование названий элементов сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и письме
Класс 5
Умение перевести смешанные числа в неправильные дроби и наоборот, сложение и вычитание дробей
Приложение 7
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Градация формативного оценивания
Классы
Формативное оценивание
1
100 %
2
75 %
3
50 %
4
50 %
Приложение 8
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров учителей
начальных классов школ с
казахским языком обучения
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Градация внутреннего суммативного оценивания
Классы
Внутренняя суммативная оценка
1
0 %
2
25 %
3
50 %
4
50 %
Приложение 7
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предметам начальных классов в школах с русским языком
обучения в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по начальным классам школ с русским языком обучения.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей начальных классов школ с русским языком обучения с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
4-қосымша
Оқу бағыттары
Бағыт
Қазақ тілі
Сауат ашу
Әдебиеттік оқу
Математика
Жаратылыстану
Дүниетану
1
Тыңдалым және айтылым
Тыңдалым және айтылым
Тыңдалым және айтылым
Сандар
Ғылыми зерттеу дағдылары
Абстрактілі ойлау дағдылары
2
Оқылым
Оқылым
Оқылым
Алгебра
Өсімдіктер
Тарихты білу және түсіну
3
Жазылым
Жазылым
Жазылым
Геометрия
Жануарлар
Тарихты білу және түсіну
4
Математикалық модельдеу
Адамдар
Қоғамды білу және түсіну
5
Материалдар және олардың қасиеттері
6
Ғарыш
7
Күш және қозғалыс
8
Физикалық құбылыстар
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
5-қосымша
Әрбір тілдік бағыт үшін талап етілетін мазмұн, білім мен дағдылар
Бағыт
Сауат ашу
Қазақ тілі
Әдебиеттік оқу
Тек 1-сынып
2-5-сыныптар
2-5-сыныптар
Жалпы анықтамасы / неге назар аударады
“Сауат ашу білім беру бағдарламасындағы аса маңызды пәндердің бірі болып табылады. Жалпы білімнің негізін қалыптастырады”. (1.1-тараудан алынды)
Мыналарға назар аударады (1.2-тараудан алынды)
Әңгімелер мен қиялын пайдалана отырып, оқуға деген қызығушылығын ояту;
Кез келген пәнді оқу үшін қажетті дағдыларды дамыту: ойлау/тыңдау, есте сақтау, елестету/шығармашылық, сондай-ақ оқылым және жазылым.
“Қазақ тілі білім беру бағдарламасындағы аса маңызды пәндердің бірі болып табылады. Жалпы білімнің негізін қалыптастырады”.
"Қазақ тілі - барлық мектеп пәндерінің тілі. Сондықтан басқа пәндерді түсінуі қазақ тілін білу деңгейіне тәуелді".
(1.1-тараудан алынды)
Мыналарға назар аударады (1.2-тараудан алынды) тілді, оның құрылымы мен функциясын түсінуді қалыптастыру; тіл дағдылары, соның ішінде сөйлеу мәнері, дұрыс дыбыстау, орфография, грамматика және лексика;
... және жоғарыда айтылғандардың барлығы арқылы өз тілін құрметтеу, өз елін мақтан ету, басқаларға төзімділікпен қарау және оқушылардың кез-келген қоғамда өзін еркін ұстай білуі.
“Әдебиеттік оқу – оқушыларға қиялы мен тілін дамытуға, сөз өнерін түсінуге, әдеби және эстетикалық, сондай-ақ адамзат құндылықтарын түсінуге, олардың тілдік дағдылары мен оқылым дағдыларын қалыптастыруға мүмкіндік беретін жалғыз пән. Ол түсініп оқу және сауатты сөйлеу, тәуелсіз сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастырып, оқушының тұлға ретінде дамуына көмектеседі".
(1.1-тараудан алынды)
Мыналарға назар аударады (1.2-тараудан алынды)
Қазақстанның әдеби мұрасын, мәдениетін, адамның мінез-құлқын, қиялын түсіну үшін әдебиетті пайдалану ("оқушының рухани құндылықтарын байыту");
Тілді дамыту үшін әдебиетті пайдалану;
Түрлі жанрларды, олардың ерекшеліктері мен құрылымын түсіну үшін әдебиетті пайдалану;
"Класссика" болып табылатын әдеби туындылар (мысалы, ауыз әдебиеті, ұлттық және әлемдік балалар әдебиетінің үздік үлгілері) туралы білім қалыптастыру;
Оқу мәдениетін дамыту.
Тыңдалым және айтылым
Кез-келген пәнді оқу үшін талап етілетін айтылым және тыңдалым дағдыларына назар аударады.
1-сыныпта оқушылар мыналарды дамытады:
ақпаратты тыңдау және түсіну қабілеті;
дыбыс құрылымдарын, буындарды және сөздердің айтылуын түсіну;
тіл нормаларын пайдалану арқылы пікірлерді салыстыру, сұрақ қою, оқиғаларды жорамалдау және өлеңдерді, мақалдарды, жұмбақтарды және мәнерлеп оқу үшін тілдік және коммуникациялық дағдыларын дамыту (дауыс ырғағы, кідіріс, үнсіз тілдесу)
Айтылым және тыңдалым дағдыларын дамыту арқылы тілге назар аударады.
2-5 сыныптарда оқушылар:
ауызша ақпаратты тыңдайды және мазмұнын/ идеяны, қолданылатын ишараларды түсінеді;
ауызша материалдарды және тіл қалай пайдаланылғанын бағамдайды, мысалы, басқалардың көзін жеткізу үшін; әдеби тәсілдерді пайдаланады;
тиісті тіл нормаларын, әдеби тәсілдерді, құрылымдық/ визуалдық материалдарды пайдалана отырып, диалогке араласады, материалдың мазмұнын айтады, тұжырым жасайды
Айтылым және тыңдалым дағдыларын дамыту арқылы әдебиетке назар аударады.
2-5 сыныптарда оқушылар:
әдеби туындыларды талқылауға қатыса отырып, оның барысында әдеби мәтіндерді қалай түсінетінін көрсете алады (идеяларды анықтау, сұрақтар қою, өз пікірін айту, үзінділердің мазмұнын айту, оқиғалардың қалай өрбитінін жорамалдау арқылы)
сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытады (1.1-тараудан алынды) / мәтіндерді бағамдайды.
Оқылым
Кез-келген пәнді оқу үшін қажет негізгі оқылым дағдыларына назар аударады.
1-сыныпта оқушылар мыналарды дамытады:
мәтіндердегі негізгі ақпаратты оқу, түсіну және салыстыру дағдылары;
мәтін бойынша қарапайым сұрақ қойып, жауап беру дағдылары;
дыбыстар, олардың бірізділігі және тиісті әріптік құрылымдар туралы түсінік;
түрлі оқылым тәсілдерін қолданып, мәтіннен ақпарат табу дағдылары.
Тілді дамыту мақсатында оқылымға назар аударады.
2-5 сыныптарда оқушылар:
бірқатар оқылым тәсілдерін пайдалана отырып, мәтінді оқиды;
мәтін мазмұнын және оларда пайдаланылған тілдің түрін, стилін және құрылымын түсінеді;
мәтінде синтаксистік және лексикалық бірліктердің қалай қолданылғанын түсінеді;
оқылған мәтінді талдайды, салыстырады және үзінді ала алады.
Әдебиет туралы және тіл қалай пайдаланылатыны туралы білім алу мақсатында оқылымға назар аударады.
2-5 сыныптарда оқушылар:
мәтіннің жанры, құрылымы және балама әдеби түрлері арасындағы айырмашылықты тани отырып, бірқатар әдеби туындыларды оқиды және түсінеді;
бірқатар оқылым тәсілдерін құрады және мәтіннен қажетті ақпаратты алу үшін оларды пайдаланады;
оқылым арқылы сипаттау және сезімін білдіру үшін пайдаланылатын тіл бірліктері туралы білімін тереңдетеді.
Жазылым
Кез-келген пәнді оқу үшін қажет негізгі жазылым дағдыларына назар аударады.
1-сыныпта оқушылар мыналарды дамытады:
негізгі жазылым дағдылары: қаламды ұстаудан бастап қарапайым сөйлемдерді ұқыптап жазу, тақырыптарды, сөздерді, графиктерді/ диаграммаларды, кішкентай және бас әріптерді пайдалануға дейін)
қарапайым тыныс белгілерін (нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі), орфографиялық және грамматикалық ережелерді пайдалану дағдылары
Жазылым дағдыларын (құрылымы, грамматика, тыныс белгілері) дамытуға назар аударады.
2-5 сыныптарда оқушылар:
тиісті лексика мен таныстырылым тәсілдерін пайдалана отырып, мәтіндердің әралуан түрлері мен стильдерін құрылымдайды (жоспарлайды) және жазады;
шығармашылық жұмыс үшін және естіген немесе оқыған материалды қорыту үшін жазылым дағдыларын пайдаланады;
мәтіндерді салыстырады;
орфографиялық, грамматикалық және тыныс белгілері ережелерін қолданады;
мәтіндерді дұрыстау және түзету үшін тіл туралы білімін пайдаланады.
Шығармашылық жұмысқа назар аударады.
2-5 сыныптарда оқушылар: шығармашылық жұмыс жазуда өзінің әдебиет бойынша білімін пайдаланады және әдеби туындыларын басқа нысанда, мысалы, сурет, анимация түрінде ұсынады;
Өз жұмысын дұрыстау және түзету үшін өзінің тіл туралы білімін пайдаланады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
6-қосымша
Білік мен дағдылардың өсу реті
1-сынып
Қосу және алу элементтерін білу
2-сынып
Оқыған және жазған кезде қосу және алу элементтерінің атауларын пайдалану
3-сынып
Көп таңбалы сандарды жазбаша қосу және алу (ондықтарды ауыстыру арқылы)
4-сынып
Оқыған және жазған кезде қосу, алу, көбейту және бөлу элементтерінің атауларын пайдалану
5-сынып
Аралас сандарды теріс бөлшектерге және кері ауыстыра білу, бөлшектерді қоса және ала білу.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
7-қосымша
Қалыптастырушы бағалау мөлшерлемесі
Бастауыш сынып
Қалыптастырушы бағалау
1
100%
2
75%
3
50%
4
50%
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде
оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
8-қосымша
Ішкі жиынтық бағалау мөлшерлемесі
Бастауыш сынып
Ішкі жиынтық бағалау
1
0%
2
25%
3
50%
4
50%
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) “Педагогикалық шеберлік орталығы” жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – ПШО ЖМ) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама орыс тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сыныптары бойынша білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты орыс тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарлама шолу

11. Учебный процесс в рамках данной программы обучения учителей реализуется на основе использования цикла обучения Колба, эмпирической теории обучения, разработанной Дэвидом Колбом в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения будет "опытом" и будет сопровождаться "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителям будет предоставлена новая теория в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая будет использоваться в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения будут пересмотрены на протяжении всего обучения.
13. Учебные программы основываются на спиральной модели обучения, согласно приложения 3 к настоящей Программе, в основе которой лежит повторение изученных материалов и концепций по мере перехода учащихся в следующие классы. Цели обучения сгруппированы в единые направления и поднаправления с тем, чтобы видеть прогресс в процессе обучения.
14. Данная модель обучения для начального образования разъясняется и предлагается для изучения в следующем контексте - обзор предмета, описывающий подход соответствия учебному плану. Далее предлагаются разделы по теории:
1) структура учебного плана в начальных классах;
2) педагогические подходы в начальных классах;
3) использование критериального оценивания в начальных классах.
4. Обзор Программы
15. Значение и цели каждого предмета для начальных классов подробно расписаны в Разделе 1.1 и 1.2 каждой учебной программы. Цели обучения, обозначенные в учебной программе для некоторых основных предметов, относятся только к 1 классу. В других учебных программах цели обучения относятся только ко 2-4 классам, иногда цели обучения могут содержаться в одной учебной программе для 1-4 классов. В обновленной образовательной программе используется взвешенный, комплексный подход, так как основная программа для начальных классов включает 6 основных предметов и 4 специальных, каждый из которых требует определенного времени. Данная программа не охватывает обучение казахскому как первому языку обучения, изобразительное искусство, музыка и английский язык, но тем не менее, они являются разделом образовательной программы начальных классов и включены в другие программы повышения квалификации учителей.
16. Количество часов на каждый предмет отражается в соответствующих учебных планах, которые будут использоваться в ходе основного обучения. Основные виды деятельности были взяты из 1 раздела каждого учебного плана:

11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
13. Білім беру бағдарламалары осы Бағдарламаның 3-қосымшасына сәйкес, оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын Джером Брунердің спиральді оқу үлгісіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөліктер мен бағыттарға біріктірілген.
14. Бастауыш сыныпқа арналған бұл оқу үлгісі мынадай мәнмәтінде түсіндіріледі және оқуға ұсынылады – оқу жоспарына сәйкестік тәсілін сипаттайтын пәннің шолуы. Бұдан кейін теория бойынша тараулар ұсынылады:
1) бастауыш сыныптардағы оқу жоспарының құрылымы;
2) бастауыш сыныптардағы педагогикалық тәсілдер;
3) бастауыш сыныптарда критериалды бағалауды пайдалану.
4. Бағдарламаға шолу
15. Бастауыш сыныпта оқытылатын әр пәннің мәні мен мақсаттары әр бастауыш сынып пәндерінің оқу бағдарламаларының 1.1 және 1.2-тарауларында жан-жақты сипатталған. 1-сыныпта ғана оқытылатын пәндердің оқу мақсаттары сол пәнге арналған оқу бағдарламаларында ұсынылады. Ал 2-4-сыныптарда оқытылатын пәндердің оқу мақсаттары бір оқу бағдарламасында, сол сияқты 1-4-сыныптарда оқытылатын пәндердің оқу мақсаттары бір оқу бағдарламасында қамтылатын болады. Бастауыш сыныптарда алты негізгі және 4 арнайы пән оқытылатын болғандықтан, жаңартылған білім беру бағдарламасында жан-жақты және теңестірілген тәсіл қолданылады, олардың әрқайсысын оқыту үшін уақыт теңестіріліп бөлінген. Алайда Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы шеңберінде қазақ тілі, бейнелеу өнері, музыка және ағылшын тілі пәндері қамтылмайды, бұл пәндер бойынша жеке біліктілікті арттыру курстары көзделген.
16. Әр пәнге бөлінген сағат саны тиісті оқу жоспарларында бейнеленеді, бұл оқу жоспарлары бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру курсы барысында пайдаланылатын болады. Жаттығулардың басым бөлігі әр оқу жоспарының 1-бөлімінен алынған:

1) Русский как первый язык обучения, 2 класс, Раздел 1;
2) Обучение грамоте, 1 класс, Раздел 1;
3) Литературное чтение, 2 класс, Раздел 1;
4) Математика, 1 класс, Раздел 1.1A;
5) Естествознание, 1 класс, Раздел 1A;
6) Познание мира, 1 класс, Раздел 1A.
17. Как показано в приложении 4 "Направления в обучении" к настоящей Программе, в рамках каждой учебной программы существует множество направлений обучения.
18. Языковые дисциплины: слушание и говорение, чтение и письмо. Цель языковых учебных программ (как первый язык обучения, обучение грамоте и литературное чтение) в начальной школе – создание основы для изучения русского языка. Это включает структуру и функции в отношении различных коммуникационных сфер и ситуаций, стилистических ресурсов, произношения, лексических и грамматических норм литературного языка и речевых правил, а также знакомство с жанрами и стилями общения. Особое внимание в Программе уделяется развитию тех речевых и когнитивных видов деятельности, коммуникативных способностей и навыков, которые обеспечивают беглость в различных коммуникативных сферах и ситуациях. В процессе изучения русского языка как первого учащиеся приобретут знания о мире и человечестве в целом, и поймут значение языка и литературного наследия, благодаря чему смогут выразить собственную точку зрения на любую тему.
19. Для языкового направления, указанного в Приложении 5 "Аспекты языкового направления" к настоящей Программе, три аспекта являются равноправными: слушание и говорение, чтение и письмо. Данные предметы сконцентрированы на различных аспектах языка, в учебной программе есть сходства, необходимые для навыков изучаемых аспектов. Определяя сходства и различия в содержании программ, учитель планирует виды деятельности, которые объединят и усилят соответствующие учебные программы. Например, литературное чтение формирует активную модель для письма, включая правописание и грамматические нормы, ввиду чего в дальнейшем этот вид деятельности используется для письменных заданий.
20. Предмет "Математика" значительно влияет на важные цели и вопросы начального образования. Научившись основам математического языка, учащиеся поймут более сложную математику, необходимую для других предметов, например, для естествознания. Математика помогает понять, как реагировать и решать проблемы любого типа, развивая навыки логического мышления, применяя арифметические алгоритмы, выполняя геометрические построения и проводя математические исследования. Основываясь на целях обучения, учащиеся поймут математику, узнают о цифрах, алгебре, геометрии и математическом моделировании. Принимая участие в математических исследованиях, учащиеся должны использовать знания, процедуры, стратегии и технологии для ответа на собственные вопросы и вопросы других людей.

1) Орыс тілінде о қытатын мектептердегі орыс тілі, 2-сынып, 1-бөлім;
2) Сауат ашу, 1-сынып, 1-б өлім;
3) Әдебиеттік оқу, 2-сынып, 1-бөлім;
4) Математика, 1-сынып, 1.1A б өлімі;
5) Жаратылыстану, 1-сынып, 1A б өлімі;
6) Дүниетану, 1-сынып, 1A бөлімі.
17. Осы Бағдарламаның "Оқудағы бағыттар" атты 4-қосымшасында көрсетілгендей, әр оқу бағдарламасының шеңберінде бірқатар оқу бағыттары көзделген.
18. Тілдік бағыттар - тыңдалым және айтылым, оқылым және жазылым. Бастауыш мектептегі тілдік пәндердің (орыс тілі, сауат ашу және әдебиеттік оқу) оқу бағдарламаларының мақсаты – орыс тілін үйренуге негіз қалау. Бұл әртүрлі қарым-қатынас салалары мен жағдайлары, стилистикалық ресурстар, дұрыс дыбыстау, орфографиялық және орфоэпиялық нормалар, сондай-ақ жанрлар мен стильдерді білуге қатысты құрылым мен функцияларды қамтиды. Бағдарламада әртүрлі қарым-қатынас салаларында және жағдайларда өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік беретін айтылым және танымдық жаттығуларға, қарым-қатынас жасай білу қабілеті мен дағдыларына ерекше назар аударылады. Орыс тілін оқу барысында оқушылар жалпы әлем мен адамзат туралы білім алады және тіл мен әдеби мұраның құндылығын түсінеді, соның арқасында кез-келген мәселеге қатысты өз көзқарасын білдіре алады.
19. Осы Бағдарламаның "Тілдік бағыттар аспектілері" атты 5-қосымшасында көрсетілген тілдік пәндердің әрқайсысы үшін үш бағыт бірдей болып табылады: тыңдалым және айтылым, оқылым және жазылым. Алайда, бұл пәндер тілдің әртүрлі аспектілеріне бағытталғанына қарамастан, білім беру бағдарламасында, атап айтсар болсақ, талап етілетін дағдылар бойынша ұқсастық бар. Бағдарламаның мазмұнындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтай отырып, мұғалім тиісті білім беру бағдарламаларын өзара байланыстырып, нығайтатын жаттығуларды жоспарлай алады. Мысалы, "әдебиеттік оқу" пәніндегі мәтіндерді жазылым дағдысын дамытуға арналған мықты модель ретінде пайдалануға болады, ол орфографиялық және грамматикалық нормаларды қамтиды, сол себепті бұлар алдағы уақытта жазылым бойынша жаттығуға негіз бола алады.
20. Математика бағыты. Кішкентай балаларға бастауыш білім берудің маңызды мақсаттары мен мәселелерін шешуде пән ретінде математиканың қосатын үлесі зор. Математика тілінің негіздерін үйрену арқылы оқушылар басқа пәндер аясында, мысалы, жаратылыстануды оқу кезінде қажет болатын анағұрлым күрделі математиканы түсінуге мүмкіндік алады. Сонымен қатар, математика әртүрлі мәселелерге қатысты қалай әрекет етіп, проблемаларды шешу жолдарын түсінуге көмектесе отырып, логикалық ойлау дағдыларын дамыту, арифметикалық алгоритмдерді қолдану, геометриялық құрылымдарды орындау және математикалық зерттеу жүргізу қабілетін жетілдіруге мүмкіндік береді. Оқу мақсаттарына негізделе отырып, оқушылар сан, алгебра, геометрия және математикалық модельдеу туралы білу арқылы математиканы түсінетін болады. Математикалық талдауды орындау арқылы оқушылар өз сұрақтарына және басқа адамдардың сұрақтарына жауап беру үшін білімдерін, рәсімдерді, әдіс-тәсілдер мен технологияларды қолданады.

27. В рамках основного курса начальной школы учителя узнают, что преподавать в определенный год, и каким должно быть качество преподавания, чтобы вызвать длительный интерес учащихся к обучению. Образовательная программа для начальной школы достаточно гибкая, чтобы охватить разнообразие учащихся, а также учителей и школ. Образовательная программа способствует осознанию учителей о наличии потенциальных языковых проблем с целью формирования многофункциональной языковой среды для помощи учащимся, родным языком которых является либо казахский, либо русский. Учащиеся приобретут знания, выработают навыки и поведение, которые применяются в различных предметах и освоят жизненные навыки, выходящие за пределы школы. Такие навыки включают, но не ограничиваются грамотностью, способностью к математическому мышлению, критическому и креативному мышлению.
28. Изучение одного конкретного предмета важно, межпредметные виды деятельности способствуют более качественному изучению предметов. Объединение знаний нацелено на то, чтобы сделать процесс обучения более связным и значимым для учащихся.
6. Критериальное оценивание в начальных классах
29. Оценка прогресса учащегося осуществляется двумя способами: формативное оценивание и суммативное оценивание. Формативное оценивание проводится регулярно как часть ежедневного процесса обучения. Внутренняя суммативная оценка проводится в течение учебного года, через равные промежутки времени (за исключением 1 и 2 классов). В виду возрастных особенностей у учащихся 1 классов на данном этапе внутренняя суммативная оценка не проводится. Все оценки прогресса учащихся в 1 классе основываются на формативном оценивании. Во 2 классе в конце учебного года проводится одно внутреннее суммативное оценивание, которое охватит информационное содержание всего года. Дополнительная информация находится в документе "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальной школы".
30. Формативное оценивание является разделом процесса оценивания, интегрированной с преподаванием и учением. Учителя приводят доказательства того, что учащиеся "достигли" цели обучения или "работают в направлении" ее достижения во время участия в различных видах учебной деятельности. Другой возможностью для каждого учащегося является формирование портфолио, демонстрирующее прогресс учащегося в ходе достижения целей обучения, используемых в формативном оценивании. Портфолио содержит различные доказательства, включающие следующие формы:
1) письменная работа (например, школьные рабочие тетради, рабочие таблицы, домашние задания, конспекты ученика);

27. Оқушылардың бойында өмір бойы білім алу дағдыларын қалыпастыру мақсатында бастауыш сыныпқа арналған пәндердің шеңберінде мұғалімдер әрбір оқу жылында нені оқыту керектігін және оқу сапасы қандай болу керектігін анық білгені абзал. Оқушылардың, сондай-ақ мұғалімдер мен мектептердің әралуандығын қамту үшін бастауыш сыныпқа арналған білім беру бағдарламасы айтарлықтай икемді. Туған тілі орыс тілі болып табылатын оқушыларға арнап бай, құнарлы тілдік орта ұсына отырып, білім беру бағдарламасы мұғалімдердің тіл саласында туындап қалуы мүмкін проблемалар туралы барынша хабардар болуын қамтамасыз етуге тиіс. Оқушылар әртүрлі пәндердің шеңберінде қолдануға болатын білім алып, дағдылары мен мінез-құлқын қалыптастырады, бұл оқушыларға мектептен тыс өмірде қолдануға болатын дағдыларды меңгеруге көмектеседі. Осындай дағдыларға сауаттылық, математикалық ойлау қабілеті, сын тұрғысынан және шығармашылық ойлау кіреді, бірақ бұл тізім бұлармен шектелмейді.
28. Бір пәнді бөліп-бөліп оқыту маңызды болып табылатынына қарамастан, пәнаралық байланыс жаттығулары пәндерді анағұрлым сапалы зерделеуге мүмкіндік береді. Білімдерді ықпалдастыру оқу үдесірін оқушы үшін анағұрлым байланысқан және маңызды етуге бағытталған.
6. Бастауыш сыныптардағы критериалды бағалау
29. Оқушылардың бастауыш сынып пәндері бойынша үлгерімі екі тәсілмен бағаланады: қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау. Қалыптастырушы бағалау күнделікті оқытудың бір бөлігі ретінде күнде қолданылады. Ішкі жиынтық бағалау оқу жылы бойында белгілі бір уақыт аралығда өткізіледі (1 және 2-сыныптарды ескермегенде). 1-сынып оқушыларының жасы мен ерекшеліктерін ескере отырып, осы кезеңде ішкі жиынтық бағалау жүргізілмейді. 1-сынып оқушыларының ілгерілеуінің барлық бағалары қалыптастырушы бағалауға негізделеді. 2-сыныпта оқу жылының соңында бір рет ішкі жиынтық бағалау өткізіледі, ол оқу жылының түгел мазмұнын қамтиды. Қосымша ақпаратты "Критериалды бағалау моделі: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған басшылық" құжатынан табуға болады.
30. Қалыптастырушы бағалау оқыту мен оқудың ажырамас бөлігі болып табылады. Алуан түрлі жаттығуларды орындата отырып, мұғалімдер оқушылардың оқу мақсаттарына "жеткендігінің" немесе "талпынатындығының" дәлелдерін іздейді. Әрбір оқушы үшін оқу мақсатына жетудегі оқушының үлгерімін көрсететін портфолио жинақталып, ол қалыптастырушы бағалау үшін қолданылуы мүмкін. Портфолиода көптеген деректер қамтылуы мүмкін, соның ішінде:
1) жазбаша жұмыстар (мысалы, жұмыс дәптерлері, бағалау журналы, үй тапсырмалары, оқушылар жазбалары);

11. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
13. Цели обучения по предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов определены в учебной программе (основной документ образовательной программы). Учителя поддерживаются при помощи соответствующих педагогических подходов, чтобы помочь учащимся достичь этих целей обучения в учебной деятельности по предлагаемым учебным планам и профессиональной подготовке. Интегрированная стратегия оценивания предполагает использование дополнительных методов для определения направления прогресса учащихся при достижении целей обучения.
14. Структура образовательной программы по изобразительному искусству представлена в обзоре по предмету и в описании подходов в согласованной образовательной программе. Далее следуют разделы по теории, в основе которых лежат:
1) структура предмета "Изобразительное искусство" в рамках образовательной программы;
2) педагогические подходы к предмету "Избразительное искусство";
3) критериальное оценивание по предмету "Изобразительное искусство".
4. Обзор Программы
15. Через образовательную программу по предмету "Изобразительное искусство" учащиеся развивают знание, понимание и навыки, которые являются специфическими для данного предмета, а также могут быть использованы во время обучения другим областям образовательной программы для начальных классов. Учащиеся получат представление о разных областях знаний через изучение различных художественных контекстов, процессов и визуальных элементов. Так как изобразительное искусство является, в первую очередь, визуальным средством, образовательная программа будет поддерживать учащихся в развитии их знаний и понимание того, что это такое и как это использовать через взаимодействие с целым рядом различных художественных восприятий.
16. Развитие индивидуальности и чувства личного восприятия являются неотъемлемой частью обучения изобразительному искусству в процессе оказания поддержки учащимся при создании идей, мыслей и чувств для отображения и оценивания окружающего их мира.

11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
13. "Бейнелеу өнері" пәні бойынша 1-5 сыныптарға арналған оқу мақсаттары оқу бағдарламасында (білім беру бағдарламасының негізгі құжаты болып табылады) берілген. Ұсынылған оқу жоспары бойынша оқу әрекетінде оқушылардың осы мақсаттарына жетуіне көмектесу үшін мұғалімдерге арналған сәйкес педагогикалық әдіс-тәсілдер ұсынылады. Кіріктірілген бағалау стратегиясы оқу мақсатына жету барысында оқушының ілгерілеу үдерісінің бағытын анықтауға арналған қосымша әдіс-тәсілдерді пайдалануды болжайды.
14. "Бейнелеу өнері" пәніне арналған бұл оқу үлгісі мынадай мәнмәтінде түсіндіріледі және оқуға ұсынылады – оқу жоспарына сәйкестік тәсілін сипаттайтын пәннің шолуы. Бұдан кейін теория бойынша тараулар ұсынылады:
1) "Бейнелеу өнері" пәні бойынша оқу жоспарының құрылымы;
2) "Бейнелеу өнері" пәні бойынша педагогикалық тәсілдер;
3) "Бейнелеу өнері" пәні бойынша критериалды бағалау.
4. Бағдарламаға шолу
15. "Бейнелеу өнері" пәнінің білім беру бағдарламасы арқылы оқушылар өз бойында осы пәннің өзіне тән білім, білік және дағдыларын дамытатын болады. Сондай-ақ, оқушылардың аталған пәнді оқу барысында игерген білім көлемі бастауыш сыныптарға арналған білім беру бағдарламасының басқа да салаларын оқытуда пайдаланылуы мүмкін. Оқушыларды түрлі көркемөнер туындыларымен таныстыру арқылы олардың бойында білімнің түрлі салалары туралы көзқарастары қалыптасады. Себебі, бейнелеу өнері ең алдымен, визуалды оқыту құралы болып табылатындықтан білім беру бағдарламасында түрлі көркемөнер туындыларының бір қатарымен өзара байланыс жасау арқылы оқушылардың білімін дамытуға және "бұл не?", "мұны қалай пайдалану керек?" сияқты сұрақтарға сәйкес түсініктерін қалыптастыруға ықпал етеді.
16. Дербестікті және қабылдау сезімін дамыту олардың қоршаған ортаны елестетуі және оны бағалауы үшін идеяларын, ойларын және сезімдерін қалыптастыру барысында оқушыларға қолдау көрсету - бейнелеу өнерін оқытудың ажырамас бір бөлігі болып табылады.

17. Основной идеей образовательной программы по предмету "Изобразительное искусство" является развитие потенциала учащихся для рождения творческой мысли и действий посредством уникального языка искусства. Образование по предмету "Изобразительное искусство" "напрямую соотносится с творчеством: развитием способности к нему и обучением тому, как оценивать его проявление".
18. Цели обучения по предмету "Изобразительное искусство" настоящей Программы отражают процессы, связанные с художественным обучением, включающим исследование и разработку идей, создание и изготовление произведений искусства, а также обзор, анализ и оценку как идей, так и полученных результатов. Учащиеся развивают эти навыки на основе результатов естественного и искусственного экспериментирования, при помощи идей и материалов для создания собственных работ под влиянием работ художников, ремесленников и дизайнеров. Через разговоры об искусстве, постановку вопросов и выслушивание чужой точки зрения, учащиеся узнают о различных подходах, стилях и идеях, а также оценят мнения других. Структура образовательной программы предусматривает вовлечение учащихся в данные области наиболее прогрессивными, изысканными способами с 1 по 4 классы.
19. Педагогический подход, заложенный в основу образовательной программы по предмету Изобразительное искусство, включает в себя активное и экспериментальное обучении. Учащиеся находятся в непосредственном взаимодействии с материалами, активно и целенаправленно занимаются собственным учением.
20. Учителя могут выбирать и адаптировать задания в рамках предусмотренных тем, планирования проектов и обучения на основе знания об интересах и потребностях учащихся.
21. Планирование работы, основанное на интересах обучающихся, предполагает "обучение, формирующее осведомленность учащихся", которое само по себе поддерживает дифференциацию. Учителя следят за развитием отдельных учащихся и поддерживают их в достижении целей. Учащиеся работают самостоятельно, в парах и в группах. Учащиеся делятся своими идеями, опираются на предыдущий опыт, строят новое знание, формируют навыки и умения при помощи разных видов рефлексии. Сотрудничество с другими основано на принципе распределенного познания и, через объяснения и предположения при работе друг с другом, учащиеся усиливают свое понимание, особенно, когда задают вопросы сверстникам. Предполагается, что учащиеся поэтапно развивают свою уверенность и самостоятельность в ходе обучения предмета "Изобразительное искусство". Работа в команде и коллаборативный подход в обучении наряду с систематическим предоставлением обратной связи и самооценкой, поможет двигаться вперед в данном направлении.

17. "Бейнелеу өнері" пәнінің білім беру бағдарламасының негізгі идеясы бірегей өнер тілі арқылы шығармашылық ойлар мен әрекеттердің туындауына бағытталған оқушылардың әлеуетін дамыту болып табылады. Бейнелеу өнері мұғалімдерінің мақсаты – оқушылардың креативті ойлауын дамыту және түсініктерін нығайту мақсатында пәнді сындарлы зерделеуге ынталандыратын шығармашылықты дамытуға арналған мүмкіндіктерді арттыру.
18. Осы бағдарламаның "Бейнелеу өнері" пәнін оқытудағы мақсаты көркемөнерді оқытумен байланысты үдерістен көрініс табады, оның құрамына идеяларды зерттеу және әзірлеу, өнер туындыларының суретін салу және жасау, сонымен қатар, идеялармен бірге алынған нәтижелерге де шолу жасау, талдау және бағалау да кіреді. Оқушылар бұл дағдыларды суретшілердің, қолөнер шеберлерінің және дизайнерлердің жұмыстары арқылы өз жұмысын жасау үшін идеялар мен материалдардың көмегімен табиғи және жасанды зерттеу нәтижелері негізінде дамытатын болады. Өнер туралы әңгімелесу, сұрақтар қою және өзгелердің көзқарасын тыңдау арқылы оқушылар түрлі әдіс-тәсілдер, стиль және идеялар туралы білетін болады, сонымен қатар басқалардың да пікірін бағалайтын болады. Бұл үдеріс бейнелеу өнеріндегі дербес түсіндірудің маңыздылығын сезінуге, сондай-ақ, жоғары деңгейлі ойлау дағдыларын дамытуға көмектеседі. Бұл әдіс оқушылардың дәйекті әрі жеке таңдау жасау қабілеттерін дамытуға, дұрыс жауапты іздестірудің орнына ұсынылған идеяларды дамытуға ықпал етеді. Білім беру бағдарламасының құрылымы аталған салаларға мейлінше үдемелі әрі таңдаулы тәсілмен 1-сыныптан 4-сыныпқа дейін оқушыларды тартуды қарастырады.
19. "Бейнелеу өнері" пәні бойынша білім беру бағдарламасының негізіне салынған педагогикалық тәсілге белсенді оқу мен эксперименттік оқу кіреді. Оқушылар материалдармен тікелей жұмыс жасай отырып, өздерінің оқуымен белсенді әрі мақсатты түрде айналысады
20. Мұғалімдер қарастырылған тақырыптардың шеңберінде тапсырмаларды таңдайды, бейімдейді, жобаларды жоспарлайды және оқушылардың қажеттіліктері мен қызығушылықтары туралы білімнің негізінде оқытады.
21. Оқушылардың қызығушылығына негізделген жұмысты жоспарлау саралауды қолдайтын "оқушылардың хабардарлығын қалыптастыратын оқуды" болжайды. Мұғалімдер жекелеген оқушылардың дамуын қадағалайды және олардың мақсатқа жетуінде қолдау көрсетеді. Оқушылар өздігінен, жұпта және топта білім алатын болады. Оқу үдерісі басқа адамдармен өзара қарым-қатынасқа негізделген әлеуметтік қызмет болып табылады. Оқушылар өздерінің идеяларымен бөліседі, алдыңғы тәжірибеге сүйенеді, жаңа білім алады, рефлексия жасаудың әр түрлі әдістерінің көмегімен дағдылары мен қабілеттерін қалыптастырады. Өзгелермен әріптестікте болу бөлінген таным қағидатына негізделген және бір-бірімен жұмыс істеу барысында түсіндіру және болжау арқылы, әсіресе сыныптастарына сұрақтар қою барысында оқушылар өздерінің түсініктерін кеңейте алады. Оқушылар бейнелеу өнерін оқу барысында өздерінің сенімділігін және дербестігін кезең-кезеңмен дамытатын болады деп болжануда. Топта жұмыс істеу және кері байланысты жүйелі түрде ұсынумен және өзін өзі бағалаумен қатар оқытудағы бірлескен тәсіл аталған бағыт бойынша алға ілгерілеуге көмектеседі.

22. Стратегия оценивания предмета "Изобразительное искусство" объединяет формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание является текущим оцениванием процесса достижения целей обучения в программе по предмету и осуществляется в ходе преподавания и учебной деятельности. Важно, чтобы учителя рассматривали оценивание как часть цикла обучения, улучшающего качество работы учащихся. Формативное оценивание проводится на регулярной основе в рамках повседневного преподавания, а внутреннее суммативное оценивание оценивает прогресс учащегося в конце четверти или за год.
4. Разработка учебной Программы
23. Цели обучения в рамках учебной программы по изобразительному искусству делятся на три направления:
1) Направление 1: Изучение и разработка идей
2) Направление 2: Создание и выполнение
3) Направление 3: Обзор, анализ и оценка
24. Направление 1 обеспечивает знание, понимание и навыки, необходимые учащимся при планировании и подготовке к созданию собственной работы по искусству, что прописано в Направлении 2. Направление 3 фокусируется на представлении идей, обзоре своих и чужих работ по искусству.
25. Далее направления разбиваются на поднаправления по уровню навыка или темы, знания или понимания. Поднаправления, подразумевающие разные ожидания в зависимости от класса, образуют цели обучения. Цели обучения отражают прогресс внутри каждого поднаправления, позволяя учителям планировать и оценивать, обсуждать с учащимися последующие шаги.
26. Общая цель программы заключается в развитии творческих способностей, художественной культуры и художественно-эстетического чувства учащихся. Кроме того, важным принципом, лежащим в основе программы по изобразительному искусству, является концепция спиральной образовательной программы.
27. Спиральная образовательная программа основана на теории познания, выдвинутой Джеромом Брунером, согласно приложению 3 к настоящей Программе. Учебные программы по предмету основаны на данной модели обучения с повторным рассмотрением знаний и понятий по мере перехода учащихся из класса в класс. Цели обучения организованы по объединяющим направлениям и поднаправлениям для отслеживания прогресса обучения.
28. При переходе из класса в класс учащиеся развивают понимание и навыки, становятся все более профессиональными в своих художественных способностях. Например, в направлении "Обзор, анализ и оценка" в рамках спиральной образовательной программы, прогресс учащихся хорошо виден во время того, как учащиеся делают обзор и выстраивают навыки оценивания произведений искусства.

22. Оқушылардың "Бейнелеу өнері" пәнін оқудағы үлгерімі екі тәсілмен бағаланады: қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау. Қалыптастырушы бағалау күнделікті оқытудың бір бөлігі ретінде күнде қолданылады. Мұғалімдер бағалау әдісін оқушылардың оқуын жақсартатын оқу циклінің бір бөлігі ретінде қарастырғаны маңызды болмақ. Ішкі жиынтық бағалау әр тоқсанның соңында және оқу жылының соңында оқушылардың үлгерімін бағалау үшін қолданылады.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
23. "Бейнелеу өнері" пәнінің оқу бағдарламасының оқу мақсаттары үш бөлімге бөлінеді:
1) 1-б өлім: Идеяларды зерттеу және дамыту;
2) 2-б өлім: Жасау және дайындау;
3) 3-б өлім: таныстырылым, талдау және бағалау
24. 1-бөлімде оқушының бейнелеу өнері бойынша өзінің жеке жұмысын жоспарлау, дайындау және жасау барысында оған қажетті білім, түсінік және дағдыларды қалыптастыру мақсатын көздейді, 2-бөлімде жоғарыдағы іс-әрекеттер жүзеге асырылады. 3-бөлімде оқушы бейнелеу өнері бойынша өзінің жұмысына және сыныптастарының жұмыстарына деген идеяларын ұсынады, шолу жасайды.
25. Оқу бөлімдері әрі қарай жинақталған білім, түсінік және дағдыларды қалыптастыру мақсаттарын көздейтін бөлімшелерден тұрады. Оқу мақсатында әр бөлімшелерде мұғалімге өз жұмысын жоспарлауына және оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқудың келесі кезеңдерінде оларды ақпараттандыруға мүмкіндік береді.
26. "Бейнелеу өнері" пәні бағдарламасының мақсаты – оқушылардың шығармашыл тұлға ретінде өз ойын білдіруі және қалыптасуы негізінде рухани-адамгершілік мәдениетін дамыту, бейнелі көркем ойлауын, көркем білім негізін қалыптастыру. Сонымен қатар, "Бейнелеу өнері" пәнінің оқу бағдарламаларының маңызды қағидаты білім беру бағдарламасының спиральділік қағидаты болып табылады.
27. Спиральділік қағидаты бойынша құрылған білім беру бағдарламасы осы Бағдарламаның 3-қосымшасына сәйкес Джером Брунердің танымдық теориясына негізделеді. Оқу бағдарламалары спиральді білім беру бағдарламасы моделіне негізделеді, оның негізінде оқушылар келесі сыныпқа ауысқан сайын зерделенетін материалдар мен білім қайталанып отырады деген тұжырым жатыр. Оқу үдерісіндегі ілгерілеуді көру үшін оқу мақсаттары бөлім мен бөлімшелерге топтастырылған.
28. Себебі оқушылар сыныптан сыныпқа көшу барысында олардың түсініктері қалыптасып, дағдылары шыңдалған сайын, сурет салу қабілеттеріне деген сенімі артады. "Бейнелеу өнерін қабылдау, талдау және бағалау" бөлімінде спиральды білім беру бағдарламасындағы алға ілгерілеу нақты көрінуі мүмкін, себебі оқушылар өздерінің бейнелеу өнеріны бағамдау дағдыларын қайта қарастырып, соның негізінде тұжырым жасайды.

29. Содействие творчеству является ключевой особенностью изобразительного искусства в образовательной программе. Ученикам предлагается размышлять и действовать с позиции художника через возможности обучения, которые поддерживают развитие их творческих идей. Приложение 4 "Градация умений и навыков в обучении" к настоящей Программе показывает, как распознается и различается креативность учащихся при переходе из класса в класс в Направлении "Исследование и разработка идей" для поднаправления "1,6 Ресурсы и исследования", согласно приложению 5 к настоящей Программе.
30. В разделе 2.1 учебной программы по изобразительному искусству расположена дополнительная информация о навыках и умениях в каждом классе по предмету "Изобразительное искусство" в рамках образовательной программы.
5. Критериальное оценивание
31. В критериальном оценивании успеваемость ученика измеряется в соответствии с фиксированным набором заранее определенных критериев. Эта форма отличается от нормативно-ориентированного оценивания, в котором успеваемость ученика устанавливается относительно оцениваемой группы. Успеваемость учащихся оценивается двумя основными способами: формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание проводится регулярно в рамках повседневного преподавания, а внутреннее суммативное оценивание предоставляет учителям и учащимся срез успеваемости в конце четверти или года.
32. Формативное оценивание является частью, включенной в преподавание и учение. Учителя приводят доказательства того, что учащиеся "достигли" цели обучения или "работают в направлении" ее достижения во время участия в различных мероприятиях. Для каждого учащегося собирается портфолио, демонстрирующее прогресс учащегося относительно целей обучения, используемых в формативном оценивании. Портфолио содержит различные доказательства, включая:
1) письменные работы (например, школьные рабочие тетради, рабочие таблицы, домашние задания, конспекты ученика)
2) фотографические или видео доказательства (например, для художественных работ, показов в классе, моделей, презентаций, музыкальных концертов, участия учеников в мероприятиях)
3) электронные записи (например, презентации, документы, мультфильмы)
4) конспекты учителя и записи наблюдений
5) комментарии родителей.
33. Во время обучения предлагаются ссылки на Руководство по формативному оцениванию для 1 класса предмета "Изобразительное искусство". Этот документ содержит рекомендации о том, как учителя смогут собирать доказательства и использовать их для оценивания прогресса учащихся в отношении целей обучения, установленных в программе по предмету.

29. Білім беру бағдарламасындағы "Бейнелеу өнері" пәнінің негізгі ерекшелігі оқушылардың шығармашылығына ықпал ету болып табылады. Оқушылардың шығармашылық идеяларының дамуына қолдау көрсететін оқудағы мүмкіндіктер арқылы суретші тұрғысынан ойлау және әрекет ету ұсынылады. Осы Бағдарламаның "Білік пен дағдылардың өсу реті" атты 4-қосымшасында "Идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімінің осы Бағдарламаның 5-қосымшасына сәйкес 1.6 "Дереккөздер және зерттеулер" бөлімшесінде оқушылардың сыныптан сыныпқа ауысуы барысында олардың креативтілігі қалай танылатындығы және айқындалатындығы көрсетілген.
30. Оқушылардың әр сынып шеңберінде "Бейнелеу өнері" пәніне арналған білім беру бағдарламасы бойынша не істей алу керектігі туралы толық ақпарат алу үшін "Бейнелеу өнері" пәні бойынша оқу бағдарламасының 2.1-тарауын қараңыз.
6. Критериалды бағалау
31. Критериалды бағалау кезінде оқушылардың үлгерімі алдын-ала белгіленген критерийлердің нақты жиынтығының көмегімен өлшенеді. Бұл нормаға негізделген бағалаудан өзгеше. Нормаға негізделген бағалау кезінде оқушылардың үлгерімі олардың сыныптастарының үлгерімімен салыстырылып қойылады. Оқушылардың үлгерімі екі тәсілмен бағаланады: қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау. Қалыптастырушы бағалау күнделікті оқытудың бір бөлігі ретінде күнде қолданылады. Ішкі жиынтық бағалау оқу жылы бойында белгілі бір уақыт аралығда өткізіледі.
32. Қалыптастырушы бағалау оқыту мен оқудың ажырамас бөлігі болып табылады. Алуан түрлі жаттығуларды орындата отырып, мұғалімдер оқушылардың оқу мақсаттарына "жеткендігінің" немесе "талпынатындығының" дәлелдерін іздейді. Әрбір оқушы үшін оқу мақсатына жетудегі оқушының үлгерімін көрсететін портфолио жинақталып, ол қалыптастырушы бағалау үшін қолданылуы мүмкін. Портфолиода көптеген деректер қамтылуы мүмкін, соның ішінде:
1) жазбаша жұмыстар (мысалы, жұмыс дәптерлері, бағалау журналы, үй тапсырмалары, оқушылар жазбалары);
2) фотосуреттер немесе бейне дәлелдемелер (мысалы, көркемсурет жұмыстары, сыныптағы көрме, модельдер, таныстырылым, оқушылар қатысқан бейнелеу өнерілық көрсетілім және оқушылар қатысқан іс-шаралар);
3) электронды жазбалар (мысалы, таныстырылымдар, құжаттар, анимациялар);
4) мұғалімнің жазбалары немесе сабақты қадағалау жазбалары;
5) ата-аналарды ң пікірлері.
33. Біліктілікті арттыру курсы кезінде "Бейнелеу өнері" пәніне арналған "Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жөніндегі мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулыққа" жүгіну қажет. Бұл құжат мұғалімдерге оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттары тұрғысынан оқушылардың үлгерімінің дәлелдерін жинап, олар бойынша шешім шығаруға септігін тигізеді.

34. Характер собранных доказательств позволяет дать оценку приобретенным навыкам, которые затруднительно оценить с помощью традиционных тестов. Даже при наличии четких критериев оценивания формирование суждений для формативного оценивания представляет собой трудный процесс, является открытым для толкования учителями. Для повышения надежности и обоснованности суждений учителей используется модерация.
35. Модерация является важной частью профессионального обучения. В ней используется обсуждение о том, как критерии "выглядят" на практике, что помогает учителям понять стандарты, на которые ссылаются критерии. Учителя обмениваются идеями и подходами для оказания содействия учащимся в достижении целей обучения.
36. Внутреннее суммативное оценивание дополняет формативное оценивание посредством оценивания того, насколько эффективно учащиеся усвоили содержание и навыки, определенные целями обучения, в течение четверти или класса. Информацию о структуре, объеме каждого теста и способе его администрирования находятся в спецификации теста внутреннего суммативного оценивания по предмету и классу. Спецификация теста также включает примеры вопросов и систему отметок для того, чтобы учителя могли представить, как будут оцениваться различные навыки.
37. Дополнительная информация о модели критериального оценивания и ее применении в классах можно найти в "Модели критериального оценивания: руководство для учителей средних и старших школ".
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Изобразительное
искусство" в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День №
Тема дня
Содержание занятий:
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную образовательную программу и соответствующие понятия
1
Введение в обновленную образовательную программу по изобразительному искусству
1. Обзор обновленной образовательной программы
2
2. Учебная программа и учебный план
2
3. Краткосрочный план урока
2
4. Связь между предметами начального образования
Оценивание: понимание обновленной образовательной программы
2
2
Эффективное преподавание и учение
1. Характеристики эффективного преподавания и учения
2
2. Активное обучение 1
2
3. Активное обучение 2
2
4. Оценивание: активное обучение и образ мышления
2
3
Ключевые подходы в обновленной образовательной программе
1. Критериальное оценивание
Оценивание: критериальное оценивание
2
2. Определение и удовлетворение потребностей учащихся
Оценивание: удовлетворение потребностей учителей
2
3. Эффективный вопросы
2
4. Дифференциация
2
4
Реализация обновленной образовательной программы: планирование
1. Долго-, средне- и краткосрочное планирование
2
2. Планирование урока 1
2
3. Планирование урока 2
Оценивание: планирование
2
4. Планирование микропреподавания
Оценивание: планирование
2
5
Микропреподавание
1. Подготовка заданий по микропреподаванию
2
2. Микропреподавание 1
3. Микропреподавание 2
Оценивание – Предметные педагогические знания (а также пересмотр других критериев)
4
4. Анализ курса обучения
2
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Изобразительное
искусство" в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Изобразительное
искусство" в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

34. Жиналған дәлелдемелердің сипаты дәстүрлі тест көмегімен анықтау қиынға түсетін дағдыларды бағалауға мүмкіндік беретінін байқатады. Нақты бағалау критерийлері болған күннің өзінде де қалыптастырушы бағалау кезінде баға қою әлі де күрделі үдеріс болып табылады және мұғалімдер олар бойынша түсініктеме бере алады. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады.
35. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері шеңберінде оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді.
36. Ішкі жиынтық бағалау тоқсанды немесе сыныпты аяқтау кезінде оқу мақсаттарына сәйкес оқушылардың алған білімдері мен жинаған дағдыларының нәтижесін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалау нәтижелерін толықтырады. Әр тестінің құрылымы мен ұзақтығы туралы және оларды басқару әдістері туралы ақпаратты тест спецификациясы әдістемелік құралынан табуға болады. Ішкі жиынтық бағалау аясындағы тест спецификацияларында сұрақтардың үлгілері мен бағалау сызбалары ұсынылған, одан мұғалімдер әртүрлі дағдылар қалай бағаланатындығын көре алады.
38. Критериалды бағалау моделі және оны оқытуда қалай қолдану туралы толық ақпарат "Критериалды бағалау моделі: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған басшылық" әдістемелік құралында ұсынылған.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу
өнері" пәні бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
1-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1 Жаңартылған білім беру бағдарламасына шолу
2
2 "Бейнелеу өнері" пәнінің оқу бағдарламасы мен оқу жоспарлары
2
3 "Бейнелеу өнері" пәнінің оқу жоспары: қысқа мерзімді жоспар
2
4 Бастауыш сынып пәндері арасындағы байланыс
Бағамдауға арналған жаттығу: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1 Тиімді оқыту мен оқудың тәсілдері
2
2 Белсенді оқу (1)
2
3 Белсенді оқу (2)
2
4 Бағамдауға арналған жаттығу: Белсенді оқу және ойлау сипаты
2
3
Жаңартылған білім беру бағдарламасын-дағы негізгі тәсілдер
1 Критериалды бағалау
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
2 Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру
Бағамдауға арналған жаттығу: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3 Тиімді сұрақ-жауап
2
4 Оқытуды саралау
2
4
Жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1 Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
2 Сабақты жоспарлау (1)
2
3 Сабақты жоспарлау (2)
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
4 Ықшамсабақты жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
5
Ықшамсабақ
1 Ықшамсабаққа дайындық
2
2 Ықшамсабақ (1)
2
3 Ықшамсабақ (2)
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім (өзге критерийлерді тексеру)
2
4 Біліктілікті арттыру курсына шолу
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу
өнері" пәні бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу
өнері" пәні бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Изобразительное
искусство" в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Градация умений и навыков из класса в класс
1 класс:
Создают комментарии по поводу чьей - либо работы.
2 класс:
Создают комментарии по улучшению собственных работ, выдвигают небольшое количество предложений.
3 класс:
Предлагают и принимают конструктивные комментарии по поводу собственных и чужих работ. Объясняют и предлагают идеи по улучшению собственных работ.
4 класс:
Принимают конструктивные комментарии, делают предложения по совершенствованию как собственных, так и чужих работ.
5 класс:
Принимают конструктивные комментарии и предлагают ряд информационных предложений по совершенствованию собственных и чужих работ. Выдвигают собственные идеи, формируют навыки, участвуют в процессах.
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Изобразительное
искусство" в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Исследование и разработка идей для поднаправления
1,6 "Ресурсы и исследования"
1 класс:
Разрабатывают и генерируют первоначальные творческие идеи на основе собственного и чужого опыта.
2 класс:
Разрабатывают и генерируют творческие идеи, собирают информацию в пользу сделанного выбора на основе собственного и чужого опыта.
Понимают, что идеи могут быть структурированы и представлены различными способами.
3 класс:
Разрабатывают и генерируют творческие идеи, собирают информацию из различных источников, в том числе информационно – коммуникационные технологии для поддержки сделанного выбора на основе собственного и чужого опыта. Понимают, что идеи могут быть структурированы и представлены различными способами.
4 класс:
Разрабатывают и генерируют творческие идеи, начинают исследовать и структурировать их самостоятельно. Собирают и отбирают информацию из различных источников, включая информационно – коммуникационные технологии для поддержки сделанного выбора на основе собственного и чужого опыта.
5 класс:
Разрабатывают и генерируют творческие идеи, уверенно проводят независимые исследования, выбирают источники, в том числе информационно-коммуникационные технологии для структурирования и планирования результатов, понимают важность этого процесса.
Приложение 9
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Музыка" в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу
өнері" пәні бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 4-қосымша
Білік пен дағдылардың өсу реті
1-сынып
Өз жұмысы туралы қарапайым түсініктеме жасау;
2-сынып
Өз жұмысын жақсарту туралы қарапайым пікірлер, қысқаша түсініктеме жасау;
3-сынып
Өзінің және өзгелердің жұмысы туралы сындарлы ұсыныс жасау және қабылдау; өз жұмысын жақсарту үшін идея ұсыну және түсіндіру;
4-сынып
Өз жұмысы мен басқалардың жұмысын жақсарту үшін сындарлы пікір қабылдау және негізделген ұсыныс енгізу;
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу
өнері" пәні бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 5-қосымша
"Ресурстар мен зерттеулер" атты 1.6 бөлімшеге арналған зерттеулер мен идеяларды әзірлеу
1-сынып
Өзіндік және басқалардың тәжірибелері негізінде, қарапайым тәсілмен шығармашылық идеяларын жасай бастау;
2-сынып
Ақпарат жинақтау барысында шешім қабылдау үшін, өзіндік және басқалардың тәжірибелері негізінде шығармашылық идеяларды жасау және дамыту; идеяларды әртүрлі формаларда көрсетуге болатынын түсіну;
3-сынып
Әртүрлі дереккөздерден, сонымен қатар ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданып ақпарат жинау, шешім қабылдау үшін өзінің және басқалардың тәжірибелері негізінде шығармашылық идеяларын дамыту және жасау; идеяларды құрылымдауға және әртүрлі тәсілдермен көрсетуге болатынын түсіну;
4-сынып
Әртүрлі дереккөздерді, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданып, шешім қабылдау үшін, түрлі ақпаратты топтастыра және іріктей отырып, рет-ретімен жинақтау, өздігінен зерттеуді бастау, шығармашылық идеяны дамыту және жасау;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 9-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Музыка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства". Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по предмету "Музыка" в начальной школе.
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей музыки с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
5. Цель программы:
Совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления образовательной программы по предмету "Музыка" и внедрения системы критериального оценивания.
6. Задачи программы:
1) ознакомить учителей со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленной учебной программы по предмету;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) сформировать навыки учителей, необходимые при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
7. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач обновленной учебной программы;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) владение умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) “Педагогикалық шеберлік орталығы” жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама "Музыка" пәні бойынша білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты "Музыка" пәні мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарламаның мақсаты:
"Музыка" пәні бойынша білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсініп, қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мұғалімдердің бойында орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті дағдыларды қалыптастыру.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімдер жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретін, мазмұнын және мақсаттарын біледі және түсінеді;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі;
4) мұғалімдердің орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті біліктері мен дағдылары қалыптасқан.

3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению среднего образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.
9. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы. На данном этапе осуществляется активное и практическое обучение, направленное на понимание учителями теории, лежащей в основе учебной программы, и применение этой теории на практике.
10. В течение следующих нескольких дней учителя осваивают содержание учебной программы и учебных планов. В ходе обучения учителя принимают участие в микрообучении, как части данной программы обучения. По завершении ежедневного обучения, учителя проводят саморефлексию и выполняют задания тренера в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.
11. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
13. Цели обучения по предмету "Музыка" для 1-4 классов определены в учебной программе (основной документ образовательной программы). Учителя поддерживаются при помощи соответствующих педагогических подходов, чтобы помочь учащимся достичь этих целей обучения в учебной деятельности по предлагаемым учебным планам и профессиональной подготовке. Интегрированная стратегия оценивания предполагает использование дополнительных методов для определения направления прогресса учащихся при достижении целей обучения.
14. Структура образовательной программы по изобразительному искусству представлена в обзоре по предмету и в описании подходов в согласованной образовательной программе. Далее следуют разделы по теории, в основе которых лежат:

3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.
9. Мұғалімдерге "Музыка" пәні бойынша оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
10. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер "Музыка" пәні бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, олардың осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарына қол жеткізуне қатысты алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.
11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
13. "Музыка" пәні бойынша 1-5 сыныптарға арналған оқу мақсаттары оқу бағдарламасында (білім беру бағдарламасының негізгі құжаты болып табылады) берілген. Ұсынылған оқу жоспары бойынша оқу әрекетінде оқушылардың осы мақсаттарына жетуіне көмектесу үшін мұғалімдерге арналған сәйкес педагогикалық әдіс-тәсілдер ұсынылады. Кіріктірілген бағалау стратегиясы оқу мақсатына жету барысында оқушының ілгерілеу үдерісінің бағытын анықтауға арналған қосымша әдіс-тәсілдерді пайдалануды болжайды.
14. "Музыка" пәніне арналған бұл оқу үлгісі мынадай мәнмәтінде түсіндіріледі және оқуға ұсынылады – оқу жоспарына сәйкестік тәсілін сипаттайтын пәннің шолуы. Бұдан кейін теория бойынша тараулар ұсынылады:

1) структура предмета "Музыка" в рамках образовательной программы;
2) педагогические подходы к предмету "Музыка";
3) критериальное оценивание по предмету "Музыка".
4. Обзор Программы
15. Через образовательную программу по предмету "Музыка" учащиеся развивают знание, понимание и навыки, которые являются специфическими для данного предмета, а также могут быть использованы во время обучения другим областям образовательной программы для начальных классов.
16. Цели обучения по предмету "Музыка" делятся на четыре направления:
1) Направление 1: Исполнение
2) Направление 2: Сочинение с использованием различных средств, включая музыкальные технологии
3) Направление 3: Прослушивание музыки и реакция на музыку
4) Направление 4: Реагирование, обозрение и оценивание
17. Основные направления далее подразделяются на поднаправления, которые соответствуют уровню навыка или темы, знания или понимания:
1) Направление 1: Исполнение
а) Поднаправление 1.1: Пение и игра на музыкальных инструментах (индивидуально и в группах)
б) Поднаправление 1.2: Развитие понимания музыки
2) Направление 2: Создание музыкальных композиций с использованием различных средств, в том числе цифровых музыкальных технологий
а) Поднаправление 2.1: Композиция, импровизация и аранжировка
б) Поднаправление 2.2: Организация идей и сбор материалов
3) Направление 3: Слушание музыки и выражение чувств
а) Поднаправление 3.1: Слушание музыки и выражение чувств
б) Поднаправление 3.2: Использование терминологии
4) Направление 4: Реагирование, анализ и оценивание музыки
а) Поднаправление 4.1: Реагирование, анализ и оценивание музыки
б) Поднаправление 4.2: Развитие музыкальной грамотности
Поднаправления формируют цели обучения в зависимости от уровня обучения и класса.
18. Цели обучения демонстрируют прогресс каждого поднаправления, позволяя учителям планировать и оценивать, делиться с учащимися с последующими шагами, которые они должны предпринять.
19. Один из основополагающих принципов обучения заключается в том, что "музыка на уроке должна для учащихся стать основной деятельностью, а внеклассное обучение музыке должно брать начало с уроков музыки". Все дети имеют доступ к музыкальному образованию через обучение музыке в школе, и она не является элитарной и доступной только для тех, кто может это позволить. Основной целью музыкальной учебной программы является развитие творческих способностей, музыкальной культуры, художественного и эстетического чувства у учащихся. Кроме того, важным принципом, лежащим в основе планирования учебной программы по предмету "Музыка" является понятие спиральной образовательной программы, согласно приложению 3 "Спиральная модель обучения Джерома Брунера" к настоящей Программе.

1) "Музыка" пәні бойынша оқу жоспарының құрылымы;
2) "Музыка" пәні бойынша педагогикалық тәсілдер;
3) "Музыка" пәні бойынша критериалды бағалау.
4. Оқу бағдарламасын әзірлеу
15. "Музыка" пәнінің білім беру бағдарламасы арқылы оқушылар өз бойында осы пәннің өзіне тән білім, білік және дағдыларын дамытатын болады. Сондай-ақ, оқушылардың аталған пәнді оқу барысында игерген білім көлемі бастауыш сыныптарға арналған білім беру бағдарламасының басқа да салаларын оқытуда пайдаланылуы мүмкін.
16. "Музыка" пәні бойынша оқу бағдарламасында оқу мақсаттары төрт бөлімге бөлінген:
1) 1-бөлім: Орындау.
2) 2-бөлім: Түрлі құралдар, сонымен қатар цифрлік музыкалық технологияларды қолдана отырып музыкалық композицияларды жасау.
3) 3-бөлім: Музыканы тыңдау және сезімін жеткізу.
4) 4-бөлім: Музыканы қабылдау, талдау және бағалау.
Бұл бөлімдер дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейлері болып табылатын бөлімшелерге бөлінген:
1) 1-бөлім: Орындау:
а) 1.1-бөлімше: Ән айту және аспапта ойнау (жеке және топ құрамында);
б) 1.2-бөлімше: Музыкалық түсінікті дамыту.
2) 2-бөлім: Түрлі құралдар, сонымен қатар цифрлік музыкалық технологияларды қолдана отырып музыкалық композицияларды жасау:
а) 2.1-бөлімше: Композиция, импровизация және өңдеу;
б) 2.2-бөлімше: Идеяларды ұйымдастыру және материалдарды жинау.
3) 3-бөлім: Музыканы тыңдау және сезімін жеткізу:
а) 3.1-бөлімше: Музыканы тыңдау және сезімін жеткізу;
б) 3.2-бөлімше: Терминологияны пайдалану.
4) 4-бөлім: Музыканы қабылдау, талдау және бағалау:
а) 4.1-бөлімше: Музыканы қабылдау, талдау және бағалау;
б) 4.2-бөлімше: Музыкалық сауаттылықты дамыту.
Кіші бағыттар сыныпқа қатысты күтілетін нәтижелермен байланысқан кезде оқу мақсаттарын түзеді.
17. Оқу мақсаты әр бағыт аясындағы ілгерілеуді көрсетіп, ұстаздарға алдағы қадамдарын жоспарлауға және бағалауға, оқушыларға алдағы қадамдар туралы ойлануға мүмкіндік береді.
18. Оқудың жетекші қағидалардың бірі – "Сыныпта ойналатын музыка – негізгі жаттығу және мектеп бағдарламасынан тыс музыка осы жерден бастау алуы керек". Музыканы мектепте үйрену арқылы барлық балалар музыкалық білімге қол жеткізеді және бұл тек жеке адамдар тобына ғана немесе шамасы келетіндерге ғана қолжетімді білім емес. Музыкалық білім беру бағдарламасының жалпы мақсаты – оқушылардың шығармашылық қабілеттері, музыкалық мәдениеті, әртістік және эстетикалық сезімдерін дамыту. Сонымен қатар, осы Бағдарламаның "Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі" атты 3-қосымшасына сәйкес "Музыка" пәні бойынша оқу бағдарламасын әзірлеуге негіз болған басты қағида – спиральді білім беру бағдарламасы тұжырымдамасы.
19. Оқу бағдарламасы спиральді білім беру бағдарламасы моделіне негізделеді, оның негізінде оқушылар келесі сыныпқа ауысқан сайын зерделенетін материалдар мен білім қайталанып отырады деген тұжырым жатыр. Оқу үдерісіндегі ілгерілеуді көру үшін оқу мақсаттары бөлімдер мен бөлімшелерге топтастырылған. Мысалы, осы Бағдарламаның "Білік пен дағдылардың өсу реті" атты 4-қосымшасына сәйкес, "Музыканы қабылдау, талдау және бағалау" бөлімінде спиральды білім беру бағдарламасындағы алға ілгерілеу нақты көрінуі мүмкін, себебі оқушылар өздерінің музыканы бағамдау дағдыларын қайта қарастырып, соның негізінде тұжырым жасайды.

20. Учебные программы основаны на спиральной образовательной программе с повторным рассмотрением знаний и понятий по мере перехода учащихся из класса в класс. Цели обучения организованы по объединяющим направлениям и поднаправлениям для отслеживания прогресса обучения. Учащиеся, прогрессируя из класса в класс, становятся все более знающими, в своем понимании направлений проекта и уже имеют способность создавать и оценить идеи. Например, в направлении "планирование исследований" прогресс в спиральной образовательной программе может быть хорошо виден, так как ученики пересматривают и строят свое понимание на понятии "гипотезы", согласно приложению 4 "Градация умений и навыков в обучении" к настоящей Программе.
21. Музыка является практическим предметом в учебной программе. Вовлечение в процесс создания музыки дает ученикам возможность исследовать музыку изнутри и развивать необходимые знания и понимание, которые помогают им разобраться в своем музыкальном опыте и, в конечном счете, стать лучшим музыкантом. Ключевым аспектом учебной программы является предоставление возможности для создания своей собственной музыки. По мере перехода из класса в класс, с 1 по 4, учащиеся становятся более искусными в структурировании своих идей и разработке музыкальных идей, связанных с заданными/выбранными стимулами, согласно приложению 5 "Градация умений и навыков 1" к настоящей Программе. Данное развитие происходит в рамках направлений, и опирается на уже имеющиеся обучение, знания и опыт.
22. Учебная программа по предмету "Музыка" - это широкий и всесторонний опыт, который предлагает учащимся много возможностей для того, чтобы проявить творческий подход, исследовать свои собственные идеи и развивать навыки и компетенции в музыке. Она сочетает в себе более открытое творческое обучение с направляющими возможностями, которые помогают учащимся исследовать и развивать навыки, например, пение и игру на музыкальных инструментах.
5. Критериальное оценивание
23. В критериальном оценивании успеваемость ученика измеряется в соответствии с фиксированным набором заранее определенных критериев. Эта форма отличается от нормативно-ориентированного оценивания, в котором успеваемость ученика устанавливается относительно оцениваемой группы. Успеваемость учащихся оценивается двумя основными способами: формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание проводится регулярно в рамках повседневного преподавания, а внутреннее суммативное оценивание предоставляет учителям и учащимся срез успеваемости в конце четверти или года.

20. Музыка шын мәнісінде тәжірибелік пән. Білім беру бағдарламасындағы "Музыка" пәнінің негізгі жетекші қағидаларының бірі "Музыка туралы ақпарат беруге қарағанда, музыкалық туынды жасау әлдеқайда маңызды". Музыкалық қимылдан бастап, оқушылар музыканы әр қырынан аша бастайды, осылайша аса маңызды білім мен түсінік қалыптастырады, ал бұл оларға өз музыкалық тәжірибелері жайлы хабардар болуға және, ең соңында, жақсы музыкант болуға көмектеседі. "Музыка" пәні бойынша білім беру бағдарламасының басты аспектісі – оқушыларға өз музыкасын жасауға мүмкіндік беру. Осы Бағдарламаның "Білік пен дағдылардың өсу реті 2" атты 5-қосымшасына сәйкес, 1-сыныптан бастап 4-сыныпқа дейін оқушылар өз идеяларын құрылымдап, берілген/таңдалған ынталандырушы материалдарға қатысты музыкалық идеяларды дамытуға шынығады. Бұл бұған дейінгі білім, білік және дағдыларының негізінде бүкіл бөлім бойы дамытылады.
21. "Музыка" пәні бойынша білім беру бағдарламасы – оқушыларға шығармашыл болуға, өз идеяларын зерттеп, музыкантқа тән дағдылар мен құзыреттіліктерді дамытуға мол мүмкіндік беретін кең және кешенді бағдарлама. Бұл мұғалім тарапынан жетекшілік етілетін, оқушыларға дағдыларды зерттеуге және дамытуға, мысалы, ән салуға және музыкалық аспаптарда ойнауға көмектесетін барынша ашық шығармашыл оқуды қамтиды.
5. Критериалды бағалау
22. Критериалды бағалау кезінде оқушылардың үлгерімі алдын-ала белгіленген критерийлердің нақты жиынтығының көмегімен өлшенеді. Бұл нормаға негізделген бағалаудан өзгеше. Нормаға негізделген бағалау кезінде оқушылардың үлгерімі олардың сыныптастарының үлгерімімен салыстырылып қойылады. Оқушылардың үлгерімі екі тәсілмен бағаланады: қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау. Қалыптастырушы бағалау күнделікті оқытудың бір бөлігі ретінде күнде қолданылады. Ішкі жиынтық бағалау оқу жылы бойында белгілі бір уақыт аралығда өткізіледі.
23. Біліктілікті арттыру курсы кезінде "Музыка" пәніне арналған Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жөніндегі мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулыққа жүгіну қажет. Бұл құжат мұғалімдерге оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттары тұрғысынан оқушылардың үлгерімінің дәлелдерін жинап, олар бойынша шешім шығаруға септігін тигізеді.

24. Прогресс учащихся в музыке будет оцениваться двумя основными способами: формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание проводится регулярно в рамках повседневного преподавания, а внешнее суммативное оценивание будет оценивать завершенный проект, написанный учениками в конце каждого года.
25. Во время обучения предлагаются ссылки на Руководство по формативному оцениванию для 1 класса предмета "Музыка". Этот документ содержит рекомендации о том, как учителя смогут собирать доказательства и использовать их для оценивания прогресса учащихся в отношении целей обучения, установленных в программе по предмету.
26. Характер собранных доказательств позволяет дать оценку приобретенным навыкам, которые затруднительно оценить с помощью традиционных тестов. Даже при наличии четких критериев оценивания формирование суждений для формативного оценивания представляет собой трудный процесс, является открытым для толкования учителями. Для повышения надежности и обоснованности суждений учителей используется модерация.
27. Модерация является важной частью профессионального обучения. В ней используется обсуждение о том, как критерии "выглядят" на практике, что помогает учителям понять стандарты, на которые ссылаются критерии. Учителя обмениваются идеями и подходами для оказания содействия учащимся в достижении целей обучения.
28. Внутреннее суммативное оценивание дополняет формативное оценивание посредством оценивания того, насколько эффективно учащиеся усвоили содержание и навыки, определенные целями обучения, в течение четверти или класса. Информацию о структуре, объеме каждого теста и способе его администрирования находятся в спецификации теста внутреннего суммативного оценивания по предмету и классу. Спецификация теста также включает примеры вопросов и систему отметок для того, чтобы учителя могли представить, как будут оцениваться различные навыки.
29. Дополнительная информация о модели критериального оценивания и ее применении в классах можно найти в пособии "Руководство по критериальному оцениванию для учителей начальной школы" и "Руководство по критериальному оцениванию для учителей средней и старшей школы".
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Музыка" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День №
Тема дня
Содержание занятий:
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в образовательную программу и соответствующие понятия
2
1
Введение в образовательную программу по предмету "Музыка"
1. Краткий обзор обновленной образовательной программы
2
2. Учебный программа и учебный план
2
3. Учебный план по предмету "Музыка": краткосрочный план
2
4. Межпредметная связь основных предметов начальных классов
Оценивание – Понимание обновленной образовательной программы
2
2
Эффективное преподавание и учение
1. Характеристики эффективного преподавания и учения
2
2. Активное обучение
2
3. Активное обучение
2
4. Оценивание – Активное обучение и тип мышления
2
3
Оценивание и управление процессом оценивания
1. Критериальное оценивание
Оценивание – Критериальное оценивание
2
2
2. Удовлетворение потребностей учащихся
Оценивание – Удовлетворение потребностей учащихся
2
3. Эффективный опрос
2
4. Дифференциация
2
4
Краткосрочное и среднесрочное планирование
1. Среднесрочное и краткосрочное планирование
2
2. Планирование урока
2
3. Планирование урока
Оценивание – Планирование
2
4. Планирование для микропреподавания
2
5
Микропреподавание
1. Подготовка к мероприятию по микропреподаванию
2
2. Микропреподавание
3. Микропреподавание
Оценивание – Предметные педагогические знания
2
4. Анализ курса обучения
2
Примечание: 1 академический час - 45 минут
Всего: 40 часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Музыка" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Музыка" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

24. Жиналған дәлелдемелердің сипаты дәстүрлі тест көмегімен анықтау қиынға түсетін дағдыларды бағалауға мүмкіндік беретінін байқатады. Нақты бағалау критерийлері болған күннің өзінде де қалыптастырушы бағалау кезінде баға қою әлі де күрделі үдеріс болып табылады және мұғалімдер олар бойынша түсініктеме бере алады. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады.
25. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады.
26. Ішкі жиынтық бағалау тоқсанды немесе сыныпты аяқтау кезінде оқу мақсаттарына сәйкес оқушылардың алған білімдері мен жинаған дағдыларының нәтижесін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалау нәтижелерін толықтырады. Әр тестінің құрылымы мен ұзақтығы туралы және оларды басқару әдістері туралы ақпаратты "Критериалды бағалау моделі: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған басшылық" әдістемелік құралынан табуға болады. Ішкі жиынтық бағалау аясындағы тест спецификацияларында сұрақтардың үлгілері мен бағалау сызбалары ұсынылған, одан мұғалімдер әртүрлі дағдылар қалай бағаланатындығын көре алады.
35. Критериалды бағалау моделі және оны оқытуда қалай қолдану туралы толық ақпарат "Критериалды бағалау моделі: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған басшылық" әдістемелік құралында ұсынылған.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
1-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1 Жаңартылған білім беру бағдарламасына шолу
2
2 "Музыка" пәнінің оқу бағдарламасы мен оқу жоспарлары
2
3 "Музыка" пәнінің оқу жоспары: қысқа мерзімді жоспар
2
4 Бастауыш сынып пәндері арасындағы байланыс
Бағамдауға арналған жаттығу: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1 Тиімді оқыту мен оқудың тәсілдері
2
2 Белсенді оқу (1)
2
3 Белсенді оқу (2)
2
4 Бағамдауға арналған жаттығу: Белсенді оқу және ойлау сипаты
2
3
Жаңартылған білім беру бағдарламасын-дағы негізгі тәсілдер
1 Критериалды бағалау
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
2 Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру
Бағамдауға арналған жаттығу: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3 Тиімді сұрақ-жауап
2
4 Оқытуды саралау
2
4
Жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1 Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
2 Сабақты жоспарлау (1)
2
3 Сабақты жоспарлау (2)
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
4 Ықшамсабақты жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау
2
5
Ықшамсабақ
1 Ықшамсабаққа дайындық
2
2 Ықшамсабақ (1)
2
3 Ықшамсабақ (2)
Бағамдауға арналған жаттығу – Пән бойынша педагогикалық білім (өзге критерийлерді тексеру)
2
4 Біліктілікті арттыру курсына шолу
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Музыка" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Градация умений и навыков в обучении
Класс 1
Дают комментарии по поводу собственной работы
Класс 2
Дают комментарии и предлагают пути совершенствования собственной работы
Класс 3
Дают комментарии по поводу своей работы и других работ
Класс 4
Дают комментарии предлагают различные пути совершенствования своей и чужой работы
Класс 5
Дают комментарии и предлагают ряд информированных предложений по улучшению своей работы и других работ
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предмету "Музыка" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Градация умений и навыков в обучении 1
Класс 1
Сбор идей для музыкальных выступлений
Класс 2
Демонстрация осведомленности о базовой организации музыкальных идей через импровизацию и сочинение
Класс 3
Систематизация материалов и идеи для демонстрации музыкальных выступлений. Интерпретация идей в простые музыкальные выступления
Класс 4
Интерпретация идей в более сложные музыкальные выступления
Приложение 10
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
естественно-математического цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно-математического цикла по предмету "Проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей естественно–математического цикла и реализации образовательной программы по предмету "Проектная деятельность".
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей естественно – математического цикла по предмету "Проектная деятельность" с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
4-қосымша
Білік пен дағдылардың өсу реті
1-сынып
Өз жұмысы туралы пікірін айта білу;
2-сынып
Өз жұмысын жақсарту мақсатында түсіндірме бере алуы және ұсыныстар келтіру;
3-сынып
Өзінің және өзге оқушылардың жұмыстарын түсіндіре білу;
4-сынып
Өзінің және өзге оқушылардың жұмысын жақсарту мақсатында түсіндірме бере алуы және түрлі ұсыныстар келтіру;
5-сынып
Өзінің және өзге оқушылардың жұмысын жақсарту мақсатында түсіндірме беру және негізделген ұсыныстар.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
5-қосымша
Білік пен дағдылардың өсу реті 2
1-сынып
Музыкалық қойылымдарды көрсету үшін идеяларды жинақтау;
2-сынып
Импровизация арқылы музыкалық идеяларды ұйымдастырудың түсінігін көрсету;
3-сынып
Материалдар мен идеяларды музыкалық қойылымдардың көрсетілімі үшін жүйелеу;
4-сынып
Идеяларды қарапайым музыкалық қойылымдарда жаңаша түрлендіріп, көрсету;
5-сынып
Идеяларды күрделірек музыкалық қойылымдарда жаңаша түрлендіріп, көрсету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 10-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) “Педагогикалық шеберлік орталығы” жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бұл Бағдарлама "Жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу

5. Цель программы:
Совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления образовательной программы по предмету "Проектная деятельность" и внедрения системы критериального оценивания.
6. Задачи программы:
1) ознакомить учителей со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленной учебной программы по предмету;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) обеспечить сформированность навыков учителей, необходимых для реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
7. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач обновленной учебной программы;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) владение умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.
9. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы по проектной деятельности – этот этап является активным и практическим, а также обеспечивает понимание учителями теории, которая лежит в основе учебной программы, а затем применение этой теории на практике.
10. В течение следующих нескольких дней учителя осваивают содержание учебной программы и учебных планов. В ходе обучения учителя примут участие в микрообучении, как части данной программы обучения. По завершении ежедневного обучения, учителя проводят саморефлексию и выполняют задания тренера в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.

5. Бағдарламаның мақсаты:
"Жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсініп, қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мұғалімдердің бойында орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті дағдыларды қалыптастыру.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімдер жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретін, мазмұнын және мақсаттарын біледі және түсінеді;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі;
4) мұғалімдердің орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті біліктері мен дағдылары қалыптасқан.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.
9. Мұғалімдерге "Жоба жұмысы" пәні бойынша оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
10. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, олардың осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарына қол жеткізуне қатысты алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.

11. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
13. Цели обучения по предмету "Проектная деятельность" определены в учебной программе (основной документ образовательной программы). Учителя поддерживаются при помощи соответствующих педагогических подходов, чтобы помочь учащимся достичь этих целей обучения в учебной деятельности по предлагаемым учебным планам и профессиональной подготовке. Интегрированная стратегия оценивания предполагает использование дополнительных методов для определения направления прогресса учащихся при достижении целей обучения.
14. Структура образовательной программы по проектной деятельности представлена в обзоре по предмету и в описании подходов в согласованной образовательной программе. Далее следуют разделы по теории, в основе которых лежат:
1) структура предмета "Проектная деятельность" в рамках образовательной программы;
2) педагогические подходы к предмету "Проектная деятельность";
3) критериальное оценивание по предмету "Проектная деятельность".
4. Обзор предмета
15. Основным "двигателем" проектной деятельности являются задачи с различными вариантами решения, а в основе учебных упражнений лежит представление о том, как решить такие задачи. В учебных целях Проектной деятельности, заданных в учебной программе, упор делается на процессы, задействованные в планировании, выполнении, анализе и оценке проектов. Развитие этих навыков у учащихся происходит по мере изучения реальных задач и проблем и оценки учителем не результатов, достигнутых ими, а подходов и действий, которые они применяют.
16. В целях обучения по предмету "Проектная деятельность" в 6-9 классах упор делается на процессы, задействованные в планировании, выполнении, анализе и оценке проектов. Развитие этих навыков у учащихся происходит по мере изучения реальных задач и проблем и оценки учителем не результатов, достигнутых ими, а подходов и действий, которые они применяют. Модель обучения требует от учащихся создавать и оценивать простые аргументы.

11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
13. "Жоба жұмысы" пәні бойынша оқу мақсаттары оқу бағдарламасында (білім беру бағдарламасының негізгі құжаты болып табылады) берілген. Ұсынылған оқу жоспары бойынша оқу әрекетінде оқушылардың осы мақсаттарына жетуіне көмектесу үшін мұғалімдерге арналған сәйкес педагогикалық әдіс-тәсілдер ұсынылады. Кіріктірілген бағалау стратегиясы оқу мақсатына жету барысында оқушының ілгерілеу үдерісінің бағытын анықтауға арналған қосымша әдіс-тәсілдерді пайдалануды болжайды.
14. "Жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы пәнге шолу бөлімінде және ықпалдастырылған білім беру бағдарламасының тәсілдерін сипаттауда ұсынылады. Бұдан кейін теория бойынша тараулар ұсынылады:
1) "Жоба жұмысы" пәні бойынша оқу жоспарының құрылымы;
2) "Жоба жұмысы" пәні бойынша педагогикалық тәсілдер;
3) "Жоба жұмысы" пәні бойынша критериалды бағалау.
4. Пәнге шолу
15. Жоба жұмысының негізгі қозғаушы тетігі түрлі шешім нұсқалары бар тапсырмалар болып табылады, ал оқу жаттығуларының негізінде осындай тапсырмаларды қалай шешу туралы түсінік жатады. Оқу бағдарламасында ұсынылған жоба жұмысының оқу мақсаттарында жобаларды жоспарлау, орындау, талдау және бағалауға бағытталған үдерістерге ерекше назар аударылады. Оқушылардың бойында бұл дағдыларды дамыту нақты міндеттер мен проблемаларды зерделеу арқылы және мұғалімнің оқушылар жеткен нәтижелерді емес, олардың қолданған тәсілдері мен әрекеттерін бағалауы арқылы іске асырылады.
16. Оқу бағдарламасында жоба жұмысының оқу мақсатына, жобаларды жоспарлау, орындау, талдау және бағалауға қатысы бар үдерістерге көңіл бөлінеді. Оқушыларда осы дағдылардың дамуы шынайы өмірдегі мәселелерді зерттеу деңгейіне байланысты жүзеге асады және мұғалім олардың жеткен жетістігін емес, олардың қолданған тәсілдері мен әрекеттерін бағалайды. Оқыту моделі білім алушылардан жай дәлелдерді құрастыру мен бағалауды талап етеді.

17. В учебном плане по предмету "Проектная деятельность" рассматриваются проекты и задания в каждой четверти. Выбор тем основан на принципе межпредметности: одновременном применении знаний и сведений, полученных при изучении нескольких учебных предметов, для изучения определенной темы или решения проблемы. В частности, большое внимание уделяется той работе, которую ученики выполнят на уроках математики и естествознания, а также проводятся дополнительные связи с другими учебными дисциплинами.
18. Методика обучения проектной деятельности основана на вовлечении процессов разработки и проведения научных исследований. Идея использования групповой работы в рамках подготовки проектов основана на принципе распределенного познания, согласно которому учащиеся обмениваются знаниями и представлениями и укрепляют их с помощью друг друга. Они предлагают пояснения и выдвигают предложения на основе своего понимания и, тем самым, начинают лучше понимать вопрос, в особенности, когда вопрос задается сверстниками. Роль учителя - помочь учениками в достижении успеха с помощью использования стимульного материала, ресурсов и целенаправленной поддержки, при ее необходимости. Командная работа и коллаборативный подход к обучению с постоянной обратной связью и возможностями самооценки способствуют успешной реализации данного учебного предмета в практику школы.
19. Стратегия оценивания объединяет формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание представляет собой постоянное оценивание целей обучения в учебной программе в ходе преподавательской и обучающей деятельности (например, учащиеся планируют, осуществляют и оценивают проекты и их части). В течение учебного года каждый учащийся завершит как минимум один проект длительностью в четверть. Такой проект оценивается на соответствие стандартам внутреннего суммативного оценивания.
5. Разработка учебной Программы
20. Знания по предмету "Проектная деятельность" в 6-9 классах организованы в шести разделах обучения. Данные разделы отражают стадии осуществления проекта:
1) Раздел 1: Вопрос исследования
2) Раздел 2: Работа с источниками
3) Раздел 3: Экспериментальная работа
4) Раздел 4: Анализ и обработка данных
5) Раздел 5: Представление результатов
6) Раздел 6: Управление проектом.
21. Разделы делятся на подразделы, которые находятся на уровне навыка или темы, знания или понимания. Подразделы, выраженные в виде ожидаемых результатов обучения учебного года, формируют цели обучения. Цели обучения демонстрируют прогресс в каждом подразделе, позволяя учителям планировать и оценивать, показывать учащимся дальнейшие действия, которые они должны предпринять.

17. "Жоба жұмысы" пәні бойынша оқу жоспарында әр тоқсан бойынша жобалар мен жаттығулар қамтылады. Тақырыптар пәнаралық байланысқа негізделіп таңдалады: белгілі бір тақырыпты зерделеу үшін немесе проблеманы шешу үшін бірнеше оқу пәнін меңгеру барысында алынған білім мен деректерді қамтиды. Нақты айтқанда, оқушылар математика және жаратылыстану сабақтарында орындайтын жаттығуларға көп көңіл бөлінеді, сондай-ақ қосымша басқа оқу пәндерімен пәнаралық байланыс іске асырылады.
18. Жоба жұмысын дайындау барысында топтық жұмысты қолдану идеясы бөлінген оқу қағидатына негізделген, оған сәйкес оқушылар өз білімдері мен түсініктерімен алмасып, бір-бірінің көмегімен білімдерін нығайтады. Олар өз түсініктерін ұсынады және сол түсініктерге негізделген өз болжамдарын ұсыну арқылы өздері де мәселені айқын түсіне алады, әсіресе, бұған сұрақтардың өз құрдастары тарапынан қойылуы зор ықпал етеді. Мұғалімнің рөлі ынталандырушы материалдар мен ресурстарды қолдана отырып, қажет болған жағдайда, оқушыларға мақсатқа сай қолдау көрсету болып табылады. Топтық жұмыс және бірлескен оқу оқытудағы тұрақты кері байланысты және өзін-өзі бағалау мүмкіндігін қамти отырып, мектеп тәжірибесіне осы оқу пәнін табысты енгізуге мүмкіндік береді.
19. "Жоба жұмысы" пәні бойынша бағалау стратегиясы қалыптастырушы бағалау мен ішкі жиынтық бағалауды қамтиды. Қалыптастырушы бағалау оқыту және оқу барысында пәндік бағдарламадағы білім беру мақсаттарын тұрақты бағалауды сипаттайды (мысалы, оқушылардың жобалар мен оның бөлімдерін жоспарлауы, жүзеге асыруы және бағалауы кезінде). Оқу жылы барысында әрбір оқушы бір семестр ішінде кем дегенде бір жобаны аяқтайды. Мұндай жоба ішкі жиынтық бағалаудың стандарттарына сәйкес бағаланатын болады.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
20. "Жоба жұмысы" пәні бойынша 6-9-сыныптарда оқыту алты бөлім бойынша ұйымдастырылған. Бұл бөлімдер жобаның жүзеге асу кезеңдерін сипаттайды:
1) 1-бөлім: Зерттеу сұрағы
2) 2-бөлім: Дереккөздермен жұмыс
3) 3-бөлім: Эксперименттік жұмыс
4) 4-бөлім: Деректерді талдау және өңдеу
5) 5-бөлім: Нәтижелерді ұсыну
6) 6-бөлім: Жобаны басқару.
21. Бөлімдер ары қарай дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейіндегі бөлімшелерге бөлінеді. Оқу жылы бойындағы оқудан күтілетін нәтижелер түріндегі бөлімшелер оқу мақсаттарын құрайды. Оқу мақсаттары мұғалімдерге оқушылардың меңгеруі тиіс әрекеттерді жоспарлауға, бағалауға және көрсетуге мүмкіндік беріп, әрбір бөлімше бойынша алға ілгерілеуді көрсетеді.

22. Несколько уровней организации учебной деятельности предусмотрены в учебной программе по предмету "Проектная деятельность". Разделы 1-5 имеют собственный порядок, который отражает стадии проекта. К тому же, важным принципом, подчеркивающим модель программы по предмету "Проектная деятельность", является концепция спиральной учебной программы.
23. Спиральная учебная программа основана на когнитивной теории, выдвинутой Джером Брунером, согласно приложению 3 к настоящей Программе. Учебные программы основаны на спиральной модели обучения, где знания и концепции программы пересматриваются с передвижением учащихся из класса в класс. Цели обучения организованы в объединенные части и подчасти для ясности прогрессирования обучения, согласно приложению 4 "Градация умений и навыков обучения" к настоящей Программе. При переходе учащимися из одного класса в другой, они лучше понимают значение частей проекта и свои возможности создавать и оценивать идеи.
24. Развитие и использование мыслительных способностей на высоком уровне является ключевым аспектом учебной программы "Проектная деятельность". Одним из основных способов продвижения мыслительных способностей является аргументация. Аргументация очень важна для создания, ведения и оценивания исследовательских проектов. Она является ключевым способом развития нескольких ценностей и навыков, которым уделяется первостепенное внимание в обновленной учебной программе, например, творческое и критическое мышление, коммуникативные навыки, как показано в приложении 5 "Образец аргументации Тулмина" к настоящей Программе. В простом аргументе единственное утверждение является окончательным выводом, в более сложном аргументе несколько утверждений способствуют получению окончательных выводов.
25. В учебной программе "Проектная деятельность" основные компоненты аргумента разрабатываются, анализируются источники информации, обсуждаются и представляют свои результаты, согласно приложению 6 "Основные компоненты подраздела" к настоящей Программе.
26. В младших классах учащиеся определяют и выдвигают "утверждения". Устанавливают связи между "утверждениями" и "данными" (свидетельствами). К 9 классу учащиеся используют навыки критического оценивания, на основании чего они представляют все три части основного аргумента, а именно, "утверждение", "свидетельство" и "доказательство". Например, ученик 6 класса может высказать только утверждение: "Я считаю, что химические реакции проходят быстрее при высоких температурах". В 7 классе, ученик может выдвинуть простой аргумент, включая только свидетельство и утверждение: "Я считаю, что химические реакции проходят быстрее при высоких температурах (утверждение), потому что я видел больше пены, когда добавил пищевую соду в теплый уксус, меньше пены было в холодном уксусе (свидетельство). Ученик 9 класса может указать свидетельство, доказательство и утверждение: "Я считаю, что химические реакции проходят быстрее при высоких температурах (утверждение), потому что я видел больше пены, когда добавил пищевую соду в теплый уксус, нежели в холодном уксусе (свидетельство). Пена образуется в результате выпуска углекислого газа при химической реакции между пищевой содой и уксусом. Чем больше пены образуется за определенное время, тем быстрее проходит химическая реакция (доказательство). Части аргумента могут быть представлены в любом порядке на выбор автора. Например, "Пена образуется в результате выпуска углекислого газа при химической реакции между пищевой содой и уксусом. Чем больше пены образуется за определенное время, тем быстрее проходит химическая реакция (доказательство). Я видел больше пены, когда добавил пищевую соду в теплый уксус, нежели в холодном уксусе (свидетельство). Таким образом, я считаю, что химические реакции проходят быстрее при высоких температурах (утверждение).

22. Ұйымдастырудың бірнеше деңгейін "Жоба жұмысы" пәні бойынша бағдарламаның үлгісінен көруге болады. 1-5-бағыттардың жоба кезеңдерін айқындайтын өзіндік тәртібі бар. Сонымен қатар, "Жоба жұмысы" пәні бойынша бағдарлама моделін айқындайтын маңызды қағидат спиральді оқу бағдарламасы тұжырымдамасы болып табылады.
23. Спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы осы Бағдарламаның 3-қосымшасына сәйкес Джером Брунердің танымдық теориясына негізделеді. Оқу бағдарламалары оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы моделіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, осы Бағдарламаның "Білік пен дағдылардың өсу реті" атты 4-қосымшасына сәйкес, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөліктер мен бағыттарға біріктірілген. Білім алушылар бір сыныптан екінші сыныпқа ауысқан кезде жоба бөлімдерінің мағынасын және өздерінің идеяны құрастыру және бағалау мүмкіндіктерін жақсы түсіне бастайды.
24. Ойлау қабілеттерінің жоғары деңгейде дамуы және қолданылуы "Жоба жұмысы" бойынша оқу бағдарламасының негізгі аспектісі болып табылады. Ойлау қабілеттерін дамытудың негізгі әдістерінің бірі дәлелдеме болып табылады. Дәлелдеме зерттеу жобаларын құрастыру, жүргізу және бағалау үшін маңызды болып табылады. Осы Бағдарламаның "Тулминнің дәлелдеу моделі" атты 5-қосымшасында көрсетілгендей, ол жаңартылған оқу бағдарламасында басты көңіл бөлінетін бірнеше құндылықтар мен дағдыларды дамытудың негізгі әдісі болып табылады, мысалы, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, коммуникациялық дағдылар. Қарапайым дәлелде бір ғана тұжырым шешуші қорытынды болуы мүмкін, ал одан күрделірек дәлелде бірнеше тұжырым соңғы қорытынды жасауға негіз болады.
25. "Жоба жұмысы" пәнінің оқу бағдарламасында осы Бағдарламаның "Дәлелдің негізгі компоненттері" атты 6-қосымшасына сәйкес дәлелдің негізгі компоненттері білім алушылардың ақпарат көздерін талдау, талқылау және өз нәтижелерін ұсыну кезінде құрастырылады.
26. Оқушылар төменгі сыныптарда талапты (немесе қорытындыны) анықтайды және ұсынады. Олар "талаптар" мен "негіздемелер" арасында байланыс орнатады. 9-сыныпқа келгенде оқушылар сын тұрғысынан бағалау дағдыларын қолданады, соның негізінде олар негізгі дәлелдің үш бөлігін де ұсынуы керек, нақтырақ айтсақ "талаптар (немесе қорытындылар)", "дәлел" және "негіздеме". Мысалы, 6-сынып оқушысы тек қана талап немесе қорытындыны ғана ұсына алады: "Менің ойымша, химиялық реакциялар жоғарғы температурада жылдамырақ жүреді". 7-сыныпта оқушы дәлел мен қорытындыны қамтитын қарапайым негіздемені ұсына алады: "Менің ойымша, химиялық реакциялар жоғарғы температурада жылдамырақ жүреді (қорытынды), себебі, мен салқын сірке суына қарағанда, жылы сірке суына ас содасын қосқанда, көпіршіктер көбірек болатынын байқадым (дәлел)". Сыни бағалауды көрсететін дәлелдеме, мысалы, 9-сынып оқушысы дәлел, негіздеме және қорытынды ұсына алады: "Менің ойымша, химиялық реакциялар жоғарғы температурада жылдамырақ жүреді (қорытынды), себебі мен салқын сірке суына қарағанда, жылы сірке суына ас содасын қосқанда көбірек көпіршік болатынын көрдім (дәлел). Көпіршік ас содасы мен сірке суының арасындағы химиялық реакция кезінде көмірқышқыл газының бөліну нәтижесінде пайда болады. Белгілі бір уақытта неғұрлым көп көпіршік пайда болса, соғұрлым тез химиялық реакция жүреді (негіздеме)". Дәлелдеменің бөліктері автордың таңдауына байланысты әртүрлі ретте ұсынылуы мүмкін. Мысалы: "Көпіршік ас содасы мен сірке суының арасындағы химиялық реакция кезінде көмірқышқыл газының бөліну нәтижесінде пайда болады. Белгілі бір уақытта неғұрлым көп көпіршік пайда болса, соғұрлым тез химиялық реакция жүреді (негіздеме). Мен салқын сірке суына қарағанда, жылы сірке суына ас содасын қосқанда көбірек көпіршік болатынын көрдім (дәлел). Сол себепті, менің ойымша, химиялық реакциялар жоғарғы температурада жылдамырақ жүреді (қорытынды)".

27. В рамках предмета "Проектная деятельность" учащиеся развивают мастерство аргументации в научном контексте (преимущественно на уроках биологии, химии и физики). Дополнительно к развитию проектных навыков, это позволяет учащимся в полной мере оценить особенности науки.
28. В приложении 7 "Три области деятельности ученых и техников, демонстрирующие взаимосвязанные направления учебной программы" к настоящей Программе разделы учебной программы "Проектная деятельность" добавлены в три области деятельности, основанной на главной цели раздела. Раздел 2 "Работа с источниками" проявляется в двух областях, поскольку включает цели обучения, связанные с пониманием существующих теорий и моделей, и используется для разработки гипотез, а также для анализа и критики таких источников. Данная научная (инженерная) модель подчеркивает, что научные знания развиваются по мере создания, изучения и проверки новых идей в сравнении с фактическими данными. Чтобы данные могли использоваться как аргументы за или против гипотезы, сами данные должны пройти критический анализ. По этой причине учащиеся, изучающие проектную деятельность, развивают навыки определения и моделирования эксперимента, направленного на изолирование эффекта действия независимой переменной на зависимую переменную.
29. Таким образом, модель учебной программы по предмету "Проектная деятельность" в 6-9 классах способствует развитию у учащихся умений проектировать, осуществлять, оценивать и представлять проекты. При ведении нескольких проектов, имеющих перекрестные связи с учебным планом естественных наук и математики, учащиеся лучше оценивают свойства науки и техники.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Учебный план
День №
Тема дня
Темы занятий
Кол-во часов
1
Введение в новую учебную программу
1. Введение в обучение
2
2. Новая образовательная программа
2
3. Структура учебной программы и учебных планов
2
4. Результаты проекта и его прогрессия
Оценивание – понимание новой учебной программы
2
2
Критериальное оценивание и активное обучение
1. Критериальное оценивание (обзор)
2
2. Оценивание проектов
Оценивание – Критериальное оценивание
2
3. Активное обучение
Оценивание – активное обучение
2
4. Активное обучение посредством практической исследовательской деятельности
Оценивание – активное обучение
2
3
Эффективная проектная деятельность
1. Практическая исследовательская работа
Оценивание – предметные педагогические знания
2
2. Среда обучения для проектного обучения
Оценивание – предметные педагогические знания
2
3. Эффективная постановка вопросов
Оценивание – реагирование на потребности учителей
2
4. Осуществление формативного оценивания
Оценивание – критериальное оценивание
2
4
Планирование уроков по предмету "Проектная деятельность"
1. Стратегии для обучения
2
2. Урок-пример
2
3. Обзор педагогических знаний
Оценивание – образ мышления, предметные педагогические знания
2
4. Планирование микропреподавания
Оценивание – планирование, понимание обновленной учебной программы, активное обучение, предметные педагогические знания
2
5
Микропреподавание и пленарные занятия по курсу обучения
1.Микропреподавание
Оценивание - навыки обучения, активное обучение, предметные педагогические знания, реагирование на потребности учителей
2
2. Микропреподавание
Оценивание - навыки обучения, активное обучение, предметные педагогические знания, реагирование на потребности учителей
2
3. Микропреподавание
Оценивание - навыки обучения, активное обучение, предметные педагогические знания, реагирование на потребности учителей
2
4. Пленарное занятие
2
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

27. "Жоба жұмысы" курсында оқушылар ғылыми мәнмәтінде дәлелдеме жасау шеберлігін дамытады (әсіресе биология, химия және физика пәндерінде). Ол оқушылардың жобалау дағдыларын дамытумен қатар, олардың ғылымның ерекшеліктерін толық бағалауына мүмкіндік береді.
28. Осы Бағдарламаның "Оқу бағдарламасының өзара байланысты бағыттарын көрсететін ғалымдар мен техниктер қызметінің үш саласы" атты 7-қосымшасында "Жоба жұмысы" пәнінің оқу бағдарламасының бөлімдері тараудың негізгі мақсатына негізделген қызметтің үш саласына қосылған. "Дереккөздермен жұмыс" атты 2-бағыт екі салада қамтылады, өйткені қолданылып жүрген теориялар мен модельдер түсінігімен байланысты оқу мақсаттарын қамтиды және болжамдарды құрастыру үшін, сонымен қатар, дереккөздерді талдау және сынау үшін қолданылады. Бұл ғылыми (инженерлік) модель ғылыми білімнің жаңа идеяларды қолда бар деректер деңгейіне сай құрастыру, зерттеу және тексеруге байланысты дамитынын атап көрсетеді. Деректер болжамды қолдауы немесе теріске шығаруы үшін, сол мәліметтер сын тұрғысынан талдаудан өтуі қажет. Сол себепті жоба жұмысымен айналысып жүрген оқушы тәуелсіз өзгермелінің тәуелді өзгермеліге әсер етуін жоюға бағытталған экспериментті белгілеу және модельдеу дағдыларын дамытады.
29. Сонымен, 6-9-сыныптардағы "Жоба жұмысы" пәні бойынша оқу бағдарламасының моделі оқушыларда жобалау, жүзеге асыру, бағалау және жобаларды ұсыну дағдыларын дамытуға ықпал етеді. Жаратылыстану ғылымдары мен математиканың оқу жоспарларымен байланысы бар бірнеше жобаға қатысу барысында оқушылар ғылым мен техниканың өзіндік ерекшеліктерін бағалай білуге үйренеді.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану-математикалық
цикл педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
1-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе және бағдарлама шеңберінде қолданылатын терминдермен таныстыру
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1 Курсқа кіріспе
2
2 Жаңартылған білім беру бағдарламасы
2
3 Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы (1)
2
4 Жобаның нәтижесі және ілгерілеу
Бағамдауға арналған жаттығу – жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну
2
2
Критериалды бағалау және белсенді оқу
1 Критериалды бағалау (жалпы сипаттамасы)
2
2 Жобаны бағалау
Бағамдауға арналған жаттығу – критериалды бағалау
2
3 Белсенді оқу
Бағамдауға арналған жаттығу – белсенді оқу
2
4 Тәжірибе жүзіндегі зерттеу жұмыстары арқылы белсенді оқу
Бағамдауға арналған жаттығу – белсенді оқу
2
3
Тиімді жоба жұмысы
1 Тәжірибе жүзіндегі зерттеу жұмысы
Бағамдауға арналған жаттығу – пән бойынша педагогикалық білім
2
2 Жобаны оқытуға арналған оқу ортасы
Бағамдауға арналған жаттығу – пән бойынша педагогикалық білім
2
3 Тиімді сауалнама
Бағамдауға арналған жаттығу – мұғалімдердің қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
4 Қалыптастырушы бағалау
Бағамдауға арналған жаттығу – Критериалды бағалау
2
4
"Жоба жұмысы" пәнінің сабақтарын жоспарлау және өткізу
1 Оқыту стратегиялары
2
2 Сабақ жоспары
2
3 Пән бойынша педагогикалық білімге шолу
Бағамдау – ойлау сипаты, пән бойынша педагогикалық білім
2
4 Ықшамсабақты жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығу – жоспарлау, жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім
2
5
Ықшамсабақ және курстың нәтижесін бүкіл топпен талқылау
1 Ықшамсабақ
Бағамдауға арналған жаттығу – педагогикалық шеберлік, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
Ықшамсабақ
Бағамдауға арналған жаттығу – педагогикалық шеберлік, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3 Ықшамсабақ
Бағамдауға арналған жаттығу – педагогикалық шеберлік, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
4 Бүкіл топпен талқылау
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Градация умений и навыков в обучении
Класс 6
Знать понятие "гипотеза" и приводить примеры научных гипотез.
Класс 7
Уметь делать простое предположение по теме.
Класс 8
Уметь формулировать гипотезу, пользуясь академической терминологией.
Класс 9
Уметь формулировать гипотезы и вопросы исследования, пользуясь академической терминологией.
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Образец аргументации Тулмина
Приложение 6
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Основные компоненты подраздела
Подраздел:
Методы работы с источниками и информацией
Обсуждение результатов и выводов
Класс 6
Обозначить главную идею источника.
Обобщить полученные данные, устно или письменно
Класс 7
Выделить существенные данные по вопросу исследования из информационного источника.
Поддержать свою точку зрения, следуя этическим нормам научного спора.
Класс 8
Определить основную идею источника и выделить существенные данные по вопросу исследования
Сравнить полученные данные с гипотезой исследования
Класс 9
Выделить и проанализировать существенные данные по вопросу исследования
Критически оценить результаты показателей.
Приложение 7
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Три области деятельности ученых и техников
Приложение 11
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность"
в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение поможет обеспечить то, что обновленная образовательная программа внесет значительный вклад в систему образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей и реализации образовательной программы по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность".
3. Общей целью данного курса повышения квалификации педагогических кадров является ознакомление учителей по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" с обновленной образовательной программой, путем внедрения новых подходов в преподавание и учение и критериального оценивания. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
4. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 4-қосымша
Білік пен дағдылардың өсу реті
6-сынып
"Болжам" түсінігін білу және ғылыми болжамға мысалдар келтіру
7-сынып
Тақырып бойынша қарапайым болжам жасау
8-сынып
Академиялық терминологияны пайдалана отырып, болжамды тұжырымдай алу
9-сынып
Академиялық терминологияны пайдалана отырып, болжамды және зерттеу сұрақтарын тұжырымдай алу
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 5-қосымша
Тулминнің дәлелдеу моделі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 6-қосымша
Дәлелдің негізгі компоненттері
Бөлімше
Ақпаратпен және дереккөздермен жұмыс істеу әдістері
Нәтижелер мен қорытындыларды талқылау
6-сынып
Дереккөздің негізгі идеясын белгілеу
Алынған мәліметтерді ауызша немесе жазбаша қорытындылау
7-сынып
Ақпараттық дереккөздерден зерттеу мәселесі бойынша маңызды деректерді айқындау
Ғылыми пікірталастың этикалық нормаларын сақтай отырып, өзінің көзқарасын ұстану
8-сынып
Дереккөздің негізді идеясын белгілеу және зерттеу мәселесі бойынша маңызды деректерді айқындау
Алынған деректерді зерттеу болжамдарымен салыстыру
9-сынып
Зерттеу мәселесі бойынша маңызды деректерді айқындау және талдау
Көрсеткіштердің нәтижелерін сын тұрғысынан бағалау
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 7-қосымша
Ғалымдар мен техниктер қызметінің үш саласы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 11-қосымша
Қазақстан Республикасына орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) “Педагогикалық шеберлік орталығы” жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Біліктілікті арттыру курсы жаңартылған білім беру бағдарламасының Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға айтарлықтай үлес қосуына мүмкіндік береді.
2. Бұл Бағдарлама "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасын әзірлеу және іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
4. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу

5. Цель программы:
Совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления образовательной программы по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" и внедрения системы критериального оценивания
6. Задачи программы:
1) ознакомить учителей со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленной учебной программы по предмету;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) обеспечить сформированность навыков учителей, необходимых для реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
7. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач обновленной учебной программы;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленной учебной программой по предмету;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной учебной программы по предмету;
4) владение умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.
9. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы по проектной деятельности – этот этап является активным и практическим, а также обеспечивает понимание учителями теории, которая лежит в основе учебной программы, а затем применение этой теории на практике.
10. В течение следующих нескольких дней учителя осваивают содержание учебной программы и учебных планов. В ходе обучения учителя примут участие в микрообучении, как части данной программы обучения. По завершении ежедневного обучения, учителя проведут саморефлексию и выполнят задания тренера в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.

5. Бағдарламаның мақсаты:
"Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсініп, қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мұғалімдердің бойында орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті дағдыларды қалыптастыру.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімдер жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретін, мазмұнын және мақсаттарын біледі және түсінеді;
2) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі;
4) мұғалімдердің орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында жағдайында пән бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті біліктері мен дағдылары қалыптасқан.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.
9. Мұғалімдерге "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
10. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, олардың осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарына қол жеткізуне қатысты алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.

11. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 "Эмпирическая модель обучения" к настоящей Программе.
12. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении. Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
13. Цели обучения по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" определены в учебной программе (основной документ образовательной программы). Учителя поддерживаются при помощи соответствующих педагогических подходов, чтобы помочь учащимся достичь этих целей обучения в учебной деятельности по предлагаемым учебным планам и профессиональной подготовке. Интегрированная стратегия оценивания предполагает использование дополнительных методов для определения направления прогресса учащихся при достижении целей обучения.
14. Структура образовательной программы по проектной деятельности представлена в обзоре по предмету и в описании подходов в согласованной образовательной программе. Далее следуют разделы по теории, в основе которых лежат:
1) структура предмета "Глобальные перспективы и проектная деятельность" в рамках образовательной программы;
2) педагогические подходы к предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность";
3) критериальное оценивание по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность".
4. Обзор предмета
15. Предметный курс "Глобальные перспективы и проектная деятельность" формируют жизненно важные навыки, которые распространяются на другие предметы, а также на рабочее место. Изучая этот курс, учащиеся расширяют свое понимание вопросов, имеющих глобальное измерение. Предмет "Глобальные перспективы и проектная деятельность" позволяет вовлекать в исследовательскую работу, основанную на программе деятельности. Это ставит гуманитарные и социальные науки в реалии жизненных условий и дает им право собственности на свое обучение. Курс опирается на навыки, приобретенные в учебной программе "Проектная деятельность" для учащихся в 6-9 классах.
16. Учебные планы предлагают несколько рекомендованных тем для исследования. Например, в 10 классе, демография, религия, права человека, демократия и хорошее управление, образование, экономику и бюджет, бедность и неравенство, искоренение нищеты и конфликтов, установление мира и безопасности, разоружение, права и преступности. Все темы заставляют учащихся рефлексировать над собственным опытом и точкой зрения, а также подталкивает анализировать и оценивать их в свете местных, национальных и глобальных сопоставлений.

11. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
12. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
13. "Бейнелеу өнері" пәні бойынша 1-5 сыныптарға арналған оқу мақсаттары оқу бағдарламасында (білім беру бағдарламасының негізгі құжаты болып табылады) берілген. Ұсынылған оқу жоспары бойынша оқу әрекетінде оқушылардың осы мақсаттарына жетуіне көмектесу үшін мұғалімдерге арналған сәйкес педагогикалық әдіс-тәсілдер ұсынылады. Кіріктірілген бағалау стратегиясы оқу мақсатына жету барысында оқушының ілгерілеу үдерісінің бағытын анықтауға арналған қосымша әдіс-тәсілдерді пайдалануды болжайды.
14. "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы пәнге шолу бөлімінде және ықпалдастырылған білім беру бағдарламасының тәсілдерін сипаттауда ұсынылады. Бұдан кейін теория бойынша тараулар ұсынылады:
1) "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша оқу жоспарының құрылымы;
2) "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагогикалық тәсілдер;
3) "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша критериалды бағалау.
4. Пәнге шолу
15. "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні арқылы оқушылар қазіргі қарқынды өзгеретін әлемде өмірлік маңызы бар және басқа пәндер шеңберінде әрі жұмыс орнында қолдануға болатын көптеген дағдыларды меңгереді. Аталған пән шеңберінде оқушылар ғаламдық деңгейде өлшенетін проблемалар туралы өзінің түсінігін кеңейте алады. Оқушы тұрғысынан алғанда, "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні оларға жаттығу орындауға негізделген қызықты жұмыспен айналысуға жол ашады. Бұл гуманитарлық пен әлеуметтік ғылымдарды шынайы өмір жағдайын қарастырып, оларды зерделеуге мүмкіндік береді. Бұл пән 6-9-сыныптарға арналған "Жоба жұмысы" пәні шеңберінде дамытылатын дағдылар негізінде құрылған.
16. Оқу жоспарында зерделеуге арналған бірнеше тақырып ұсынылған. Мысалы, 10-сыныпта демография, дін, адам құқықтары, демократия және мемлекеттік басқару сапасы, білім беру, экономика және бюджет, кедейлік және теңсіздік, кедейлікпен күрес, дау-жанжал, бейбітшілік, қауіпсіздік және қарусыздандыру, заң және қылмыс сияқты тақырыптар қарастырылады. Бұл тақырыптардың барлығы бойынша оқушы өз тәжірибесін зерделеп, өз пікірін ұсынады және жергілікті, ұлттық және дүниежүзілік тұрғыдан оларды талдап, бағамдауға талпыныс жасайды.

17. В предмете "Глобальные перспективы и проектная деятельность" обучение структурировано вокруг открытых проблем; учебная деятельность основывается на понимании и представлении решений по этим проблемам. В рамках предмета цели обучения в учебной программе подчеркивают процессы, включенные в планирование, проведение, анализ и оценку исследований и проектов. Обучающиеся развивают эти навыки при помощи изучения проблем реального мира, которые оцениваются подходом, заданиями и аргументами, которые они предлагают, а не ответами, которые они получили. Разработка образовательной программы требует от учащихся создания и оценки все более сложных аргументов, согласно приложению 3 "Образец аргументации Тулмина" к настоящей Программе.
18. Проекты классифицируются по-разному в зависимости от ведущей деятельности, ожидаемых результатов, уровня координации, количества предметных областей, количества участников и продолжительности проекта, согласно приложению 4 "Виды проектов" к настоящей Программе. Любой проект имеет несколько признаков из этого списка. В ходе работы над проектом учащиеся участвуют в различных типах проекта.
19. В 10-11 классах курс по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" основывается на работе, которую обучающиеся выполнят на своих уроках по общественным и гуманитарным наукам, что создаст дополнительные связи с академическими дисциплинами. Данный выбор тем основан на междисциплинарном принципе: одновременном применении знаний и понимании более, чем одной академической дисциплине для исследования темы или для решения проблемы.
5. Разработка учебной Программы
20. Знания по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" организованы по направлениям обучения. Эти направления отражают этапы реализации проекта:
1) Направление 1: Исследование вопроса
2) Направление 2: Работа с источниками
3) Направление 3: Исследование и эксперимент
4) Направление 4: Анализ и обработка данных
5) Направление 5: Презентация результатов
6) Направление 6: Управление проектами.
21. Основные направления подразделяются на поднаправления, которые находятся на уровне навыка или темы, знания или понимания. Поднаправления, формируют цели обучения. Цели обучения демонстрируют прогресс каждого поднаправления, позволяя учителям планировать и оценивать, делиться с учащимися последующими шагами, которые они должны предпринять.
22. Несколько уровней организации учебной деятельности предусмотрены в учебной программе по предмету "Проектная деятельность". Разделы 1-5 имеют собственный порядок, который отражает стадии проекта. К тому же, важным принципом, подчеркивающим модель программы по предмету "Проектная деятельность", является концепция спиральной учебной программы.

17. "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәнінде оқу ашық проблемалар шеңберінде құрылымдалған; жаттығулар осы проблемаларды түсініп, олардың шешімін ұсынуға негізделген. Оқытудың өзін-өзі басқара отырып, проблемаларды шешу тәсілі оқу нәтижелерін жақсарту үшін құрылған (Blumenfeld, 1991). "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттары зерттеуді немесе жобаны жоспарлау, жүргізу, талдау және бағамдауды көздейтін үдеріс екенін атап өту қажет. Оқушылар шынайы өмірден алынған проблемаларды зерделеу арқылы осы дағдыларды дамытады, сондай-ақ бұл ретте олардың алатын жауаптарынан гөрі, олар пайдаланатын тәсілдер мен ұсынатын айғақ-дәлелдері бағаланады. Осы Бағдарламаның "Тулминнің дәлелдеу моделі" атты 3-қосымшасына сәйкес, білім беру бағдарламасының құрылымы оқушылардың өз дәйектерін үнемі күрделендіре отырып ұсынуын және бағамдауын талап етеді.
18. Осы Бағдарламаның "Жобалардың түрлері және олардың жіктелімі" атты 4-қосымшасына сәйкес, орындалатын негізгі жаттығу, күтілетін нәтиже, үйлестірілу деңгейі, қамтылатын салалар саны, қатысушылар саны және жобаның ұзақтығына қарай жобаларды түрліше жіктеуге болады. Бір жобаның шеңберінде бұл ерекшеліктердің бірнешеуі көрініс табуы мүмкін. "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша оқушылар әртүрлі жоба жұмыстарын орындауға тиіс.
19. 10-11-сыныптарда жоба жұмысы пәні көбінесе оқушылардың гуманитарлық және әлеуметтік ғылымдар сабақтарында орындайтын жұмыстарына негізделіп, басқа академиялық пәндермен тығыз байланыста болады. Тақырып таңдау пәнаралық байланыс қағидатына негізделеді: тақырыпты зерттеу немесе проблеманы шешу үшін бірнеше академиялық пән бойынша білімі мен түсініктерін бір уақытта қолдану.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
20. "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні алты бағыт шеңберінде ұйымдастырылған. Бұл бағыттар жүргізілген жобаның кезеңдері түрінде бейнеленген:
1) 1-бағыт. Зерттеу сұрағы;
2) 2-бағыт. Дереккөздермен жұмыс;
3) 3-бағыт. Зерттеу мен эксперимент;
4) 4-бағыт. Деректерді талдау және өңдеу;
5) 5-бағыт. Нәтижелерді таныстыру;
6) 6-бағыт. Жобаны басқару.
21. Бұл бағыттар дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейлері болып табылатын кіші бағыттарға бөлінген. Кіші бағыттар сыныпқа қатысты күтілетін нәтижелермен байланысқан кезде оқу мақсаттарын түзеді. Оқу мақсаты әр бағыт аясындағы ілгерілеуді көрсетіп, ұстаздарға алдағы қадамдарын жоспарлауға және бағалауға, оқушыларға алдағы қадамдар туралы хабарлауға мүмкіндік береді.
22. "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәнінің құрылымынан ұйымдастырудың бірнеше кезеңін көруге болады. 1-5-бағыттар жоба кезеңдерін көрсететін ішкі тәртіпті бейнелейді. Сонымен қатар, "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәніне арналған оқу бағдарламасының маңызды қағидаты білім беру бағдарламасының спиральділік қағидаты болып табылады.

23. Спиральная учебная программа основана на когнитивной теории, выдвинутой Джером Брунером, согласно приложению 5 "Спиральная модель обучения Джерома Брунера" к настоящей Программе. Учебные программы основаны на спиральной модели обучения, где знания и концепции программы пересматриваются с передвижением учащихся из класса в класс. Цели обучения организованы в объединенные части и подчасти для ясности прогрессирования обучения, согласно приложению 6 "Градация умений и навыков обучения" к настоящей Программе. При переходе учащимися из одного класса в другой, они лучше понимают значение частей проекта и свои возможности создавать и оценивать идеи.
24. Развивать и использовать навыки мышления высокого уровня - ключевой аспект образовательной программы "Глобальные перспективы и проектная деятельность". Это ключевой способ развивать некоторые из приоритетных ценностей и навыков для обновления образовательных программ Казахстана, например, творческого и критического мышления и навыков общения.
25. Оригинальная работа Тулмина (1958) по описанию модели изысканной аргументации сообщает об образовательных исследованиях, включая оценку использования проблемно-ориентированного обучения (Саймон и другие, 2006; Катчевич и другие, 2013). Модель Тулмина представлена в приложении 4 к настоящей Программе.
26. В учебных программах по предмету "Проектная деятельность" (6-9 классы) и "Глобальные перспективы и проектная деятельность" (классы 10-11) базовые компоненты аргументации разрабатываются в 6-9 классах, учащиеся анализируют ресурсы информации, обсуждают и представляют свои результаты. В 10 и 11 классах цели обучения показывают прогресс того, что учащиеся должны определить, применить и оценить более сложные компоненты аргументации.
27. В целом, разработка образовательной программы по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" способствует развитию навыков учащихся для разработки, проведения и представления сложных проектов. Учащиеся разрабатывают несколько навыков, включая навыки критического мышления, навыки межличностного общения и навыки управления проектами.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Учебный план
Неделя 1
День №
Тема дня
Занятия включают:
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в образовательную программу по Глобальным перспективам и Проектной деятельности и сопутствующие понятия
1
Введение в обновленную образовательную программу
1. Введение в обучение
2
2. Обновленная образовательная программа (1)
2
3. Обновленная образовательная программа (2)
Оценочная деятельность – Понимание обновленной образовательной программы
2
4. Информирование о техниках преподавания
Оценочная деятельность – Понимание обновленной образовательной программы
2
2
Эффективное преподавание и учение
1. Преподавание спорных вопросов
Оценочная деятельность – Предметные педагогические знания
2
2. Пример урока
2
3. Активное обучение
Оценочная деятельность - Активное обучение
2
4. Среда обучения
2
3
Оценивание и управление учащимися
1. Критериальное оценивание
2
2. Проведение формативного оценивания
Оценочная деятельность – Критериальное оценивание
2
3. Оценивание проектов
Оценочная деятельность – Критериальное оценивание
2
4. Управлением активными и эффективными учащимися
2
4
Краткосрочное и среднесрочное планирование
1. Планирование эффективной проектной деятельности (1)
2
2. Планирование эффективной проектной деятельности
Оценочная деятельность - Реакция на потребности учащихся
2
3. Разные учащиеся и разные проекты
Оценочная деятельность – Образ мышления
2
4. Структура урока
Оценочная деятельность – Планирование, понимание обновленной образовательной программы, активное обучение, предметные-педагогические знания
2
5
Обучение навыкам критического мышления и техникам дифференциации
1. Критическое мышление
Оценочная деятельность - Предметные-педагогические знания
2
2. Техники дифференциации
Оценочная деятельность - Планирование, понимание обновленной образовательной программы, активное обучение, предметные педагогические знания
2
3. Планирование микропреподавания (1)
Оценочная деятельность - планирование, понимание обновленной образовательной программы, активное обучение, предметные педагогические знания
2
4. Планирование микропреподавания и пленарий
Оценочная деятельность - планирование, понимание обновленной образовательной программы, активное обучение, предметные педагогические знания
2
Неделя 2
День №
Тема дня
Занятия включают:
Кол-во часов
Неделя 2: Преподавание образовательной программы по Глобальным перспективам и Проектной деятельности
6
Микропреподавание и групповая работа
1. Реализация микропреподавания
Оценочная деятельность - Обучение навыкам, активное обучение, реакция на потребности учащихся, предметные педагогические знания
2
2. Реализация микропреподавания, продолжение
Оценочная деятельность - Обучение навыкам, активное обучение, реакция на потребности учащихся, предметные педагогические знания
2
3. Реализация микропреподавания, продолжение
Оценочная деятельность - Обучение навыкам, активное обучение, реакция на потребности учащихся, предметные педагогические знания
2
4. Групповая работа
2
7
Обучение исследованию и рефлексивным навыкам
1. Работа с ресурсами - исследовательские навыки
2
2. Типы исследования
Оценочная деятельность – Предметные педагогические знания
2
3. Исследовательские навыки, анализ и обработка данных
Оценочная деятельность – Предметные педагогические знания
2
4. Рефлексия
Оценочная деятельность - Активное обучение, реакция на потребности учащихся
2
8
Коммуникативные навыки и планирование микропреподавания
1. Коммуникативные навыки
Оценочная деятельность – Образ мышления
2
2. Коммуникация и технология
2
3. Планирование микропреподавания
Оценочная деятельность - Планирование, понимание обновленной образовательной программы, активное обучение, предметные педагогические знания, критериальное оценивание
2
4. Планирование микропреподавания, продолжение
Оценочная деятельность - Планирование, понимание обновленной образовательной программы, активное обучение, предметные педагогические знания, критериальное оценивание
2
9
Микропреподавание
1. Реализация микропреподавания
Оценочная деятельность - Обучение навыкам, активное обучение, реакция на потребности учащихся, предметные педагогические знания, критериальное оценивание
2
2. Реализация микропреподавания, продолжение
Оценочная деятельность - Обучение навыкам, активное обучение, реакция на потребности учащихся, предметные педагогические знания, критериальное оценивание
2
3. Реализация микропреподавания, продолжение
Оценочная деятельность - Обучение навыкам, активное обучение, реакция на потребности учащихся, предметные педагогические знания, критериальное оценивание
2
4. Реализация микропреподавания, продолжение
Оценочная деятельность - Обучение навыкам, активное обучение, реакция на потребности учащихся, предметные педагогические знания, критериальное оценивание
2
10
Планирование на год вперед
1. Планирование серии уроков
Оценочная деятельность - Понимание обновленной образовательной программы, критериальное оценивание
2
2. Планирование серии уроков
Оценочная деятельность - Понимание обновленной образовательной программы, критериальное оценивание
2
3. Планы действий и пленарий
Оценочная деятельность – Образ мышления
2
4. Самооценка деятельности и пленарий
2
Всего: 120 часов
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Образец аргументации Тулмина
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Разновидности и классификация проектов
Проектная деятельность
Кол-во предметных областей и продолжительность
Ожидаемый(-е) результат(-ы)
Кол-во участников
Научно-исследовательский проект. Учащиеся используют первичные исследования
Информационный проект. Учащиеся собирают и анализируют имеющуюся информацию по определенной теме. Креативный проект. Учащимся дают краткую информацию для творческого задания Проект "Ролевая игра". Учащимся предоставляются роли (например, бизнес-роли и вымышленные персонажи). Практико- ориентированный проект. Результат проекта представляет личный интерес учащихся/или имеет социальную значимость.
Одна предметная область ("монопроект")
Межпредметная
Краткосрочные
Среднесрочные
Долгосрочные
Письменные результаты (отчет, эссе, каталог, письмо, статья в газете, справочник)
Визуальные результаты (альбом, план, карта, схема, плакат, фотография, анимация)
Устные результаты (презентации, дебаты, драма, запись, видео)
Продукты, как результаты (продукт для удовлетворения проектную справку, 3D модель)
Мероприятия, как результаты (выставки, визит, проект по сохранению, социальный проект)
Индивидуально
В паре
В группе
В группе с участием участников из других школ/стран (с использованием электронных средств связи)
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

23. Спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы осы Бағдарламаның 5-қосымшасына сәйкес Джером Брунердің танымдық теориясына негізделеді. Оқу бағдарламалары оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы моделіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, осы Бағдарламаның "Білік пен дағдылардың өсу реті" атты 6-қосымшасына сәйкес, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөліктер мен бағыттарға біріктірілген. Білім алушылар бір сыныптан екінші сыныпқа ауысқан кезде жоба бөлімдерінің мағынасын және өздерінің идеяны құрастыру және бағалау мүмкіндіктерін жақсы түсіне бастайды.
24. Тулминнің жемісті жұмысы білім беру саласындағы зерттеулерге, соның ішінде зерттеуге негізделген оқуды пайдалануды бағамдауға ықпал етті. Тулминнің моделі осы Бағдарламаның 3-қосымшасында ұсынылған.
25. "Жоба жұмысы" (6-9-сыныптар) және "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" (10-11-сыныптар) пәндеріне арналған оқу бағдарламалары шеңберінде дәлелдеудің негізгі құрамдас бөлшектері 6-9-сыныптарда ұсынылған, себебі оқушылар ақпарат көздерін талдап, өздерінің нәтижелерін ұсынады. 10-11-сыныптарда оқу мақсаттарының күрделілігі артады, яғни оқушылар дәлелдеудің анағұрлым күрделі құрамдас бөліктерін анықтап, қолданып, бағамдау керек.
26. Жалпы, "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы оқушылардың күрделі жобаларды әзірлеу, өткізу, есебін дайындау және ұсыну дағдыларын жетілдіруге бағытталған. Оқушыларға сын тұрғысынан ойлау, тұлғааралық қарым-қатынас және жобаларды басқару дағдылары сияқты бірнеше дағдыларды дамытуға қолдау көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе және бағдарлама шеңберінде қолданылатын терминдермен таныстыру
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1 Курсқа кіріспе
2
2 Жаңартылған білім беру бағдарламасы (1)
2
3 Жаңартылған білім беру бағдарламасы (2)
Бағамдауға арналған жаттығу: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
4 Оқыту әдіс-тәсілдері туралы хабардар ету
Бағамдауға арналған жаттығу: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1 Сабақта қарама-қайшы тақырыптарды қарастыру
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім
2
2 Сабақ үлгісі
2
3 Белсенді оқу
Бағамдауға арналған жаттығу: Белсенді оқу
2
4 Оқу ортасы
2
3
Оқушыларды бағалау және басқару
1 Критериалды бағалау
2
2 Қалыптастырушы бағалау жүргізу
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
3 Жобаны бағалау
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
4 Белсенді және тиімді оқушыларды басқару
2
4
Қысқа және орта мерзімді жоспарлау
1 Тиімді жоба жұмысын жоспарлау (1)
2
2 Тиімді жоба жұмысын жоспарлау (2)
2
3 Әртүрлі оқушы және әртүрлі жоба
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
4 Сабақ құрылымы
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жоспарлау; жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; белсенді оқу; пән бойынша педагогикалық білім
2
5
Сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқытуды саралау
1 Сын тұрғысынан ойлау
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім
2
2 Оқытуды саралау әдістері
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жоспарлау; жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; белсенді оқу; пән бойынша педагогикалық білім
2
3 Ықшамсабақты (1) жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жоспарлау; жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; белсенді оқу; пән бойынша педагогикалық білім
2
4 Ықшамсабақты (1) жоспарлау және бүкіл топ орындайтын жұмыс
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жоспарлау; жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; белсенді оқу; пән бойынша педагогикалық білім
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
2-апта. "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша білім беру бағдарламасын оқыту
6
Ықшамсабақ және топтық жұмыс
1 Ықшамсабақ (1) өткізу
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім
2
2 Ықшамсабақ (1) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім
2
3 Ықшамсабақ (1) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім
2
4 Топтық жұмыс
2
7
Зерттеу және рефлексиялау дағдыларын оқыту
1 Дереккөздермен жұмыс – зерттеу дағдылары
2
2 Зерттеу түрлері
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім
2
3 Зерттеу дағдылары, деректерді талдау және өңдеу
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім
2
4 Рефлексия
Бағамдауға арналған жаттығулар: Белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
8
Қарым-қатынас дағдылары және ықшамсабақты жоспарлау
1 Қарым-қатынас дағдылары
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
2 Қарым-қатынас және технологиялар
2
3 Ықшамсабақты (2) жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау, жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; белсенді оқу; пән бойынша педагогикалық білім; критериалды бағалау
2
4 Ықшамсабақты (2) жоспарлау (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығу – Жоспарлау, жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; белсенді оқу; пән бойынша педагогикалық білім; критериалды бағалау
2
9
Ықшамсабақ
1 Ықшамсабақ (2) өткізу
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау
2
2 Ықшамсабақ (2) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау
2
3 Ықшамсабақ (2) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау
2
4 Ықшамсабақ (2) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау
2
10
Алдағы оқу жылын жоспарлау
1 Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау (1)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну; критериалды бағалау
2
2 Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау (1)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жоспарлау; критериалды бағалау
2
3 Іс-шаралар жоспары және бүкіл топ орындайтын жұмыс
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
4 Өзін-өзі бағамдауға арналған жаттығу және бүкіл топ орындайтын жұмыс
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
3-қосымша
Тулминнің дәлелдеу моделі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
4-қосымша
Жобалардың түрлері және олардың жіктелімі
Жоба
Пән салалары және ұзақтығы
Күтілетін нәтиже(лер)
Қатысушылар саны
Зерттеу жобасы. Нақты сұрақтарға жауап беру үшін оқушылар бастапқы зерттеу жүргізеді
Ақпараттық жоба. Оқушылар белгілі бір тақырып бойынша қолжетімді ақпаратты жинап талдайды.
Шығармашылық жоба. Оқушыларға қысқаша шығармашылық тапсырма беріледі.
Рөлдік ойын жобасы. Оқушыларға рөл беріледі. Оқушылар топ болып өз рөлдерін ойнау арқылы жобаны аяқтайды.
Тәжірибеге бағдарланған жоба. Жобадан күтілетін нәтижеге оқушының өзі мүдделі немесе оның әлеуметтік маңызы бар.
Бір пән ("моножоба")
Екі немесе одан да көп сала.
Қысқа мерзімді
Орта мерзімді
Ұзақ мерзімді
Жазбаша нәтиже (мысалы, есеп, эссе, каталог, хат, газет мақаласы, альманах).
Визуалды нәтиже (мысалы, альбом, жоспар, карта, сызба, диаграмма, постер, сурет, мультфильм).
Ауызша нәтиже (мысалы, таныстырылым, дебат, сахналық көрініс, бейнежазба).
Өнім (мысалы, өнімнің шағын көшірмесі, 3D модель).
Іс-шара (мысалы, көрме, сапар, консервация жобасы, әлеуметтік жоба).
Жеке адам;
Жұп;
Топ;
Түрлі мектептердің/елдердің өкілдері қатысатын топ.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
5-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 6
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Градация умений и навыков в обучении
6 класс
Знать определение гипотез и предоставить примеры научных гипотез
7 класс
Сделать несложное предположение по теме
8 класс
Уметь формулировать гипотезы, используя академический словарь
9 класс
Уметь формулировать гипотезы и исследовать вопрос, используя академический словарь
10 класс
Ставить гипотезы и исследовать формулировку вопроса, основываясь на предоставленных рекомендациях
11 класс
Основываясь на практике, уметь формулировать новые гипотезы и вопросы для исследований
Приложение 12
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и
"Информатика" в рамках обновления содержания
среднего образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" на основе обновленных учебных программ и учебных планов.
2. Целью Программы является ознакомление учителей с содержанием и структурой обновленных образовательных программ и совершенствование педагогического мастерства учителей путем внедрения новых подходов в обучении и оценивании. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
3. Данная Программа поможет в реформировании казахстанской системы образования.
2. Обзор Программы
4. Цель Программы:
Совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления образовательной программы по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" и внедрения системы критериального оценивания.

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
6-қосымша
Білік пен дағдылардың өсу реті
6-сынып
Болжамның анықтамасын білу және ғылыми болжамның мысалдарын ұсыну
7-сынып
Тақырып бойынша қарапайым болжау ұсыну
8-сынып
Академиялық сөздік қорды пайдалана отырып болжамды тұжырымдай алу
9-сынып
Академиялық сөздік қорды пайдалана отырып болжам мен зерттеу сұрағын тұжырымдай алу
10-сынып
Ұсынылған ой-пікірлердің негізінде болжам мен зерттеу сұрағын түзету
11-сынып
Рефлексиялық тәжірибенің негізінде жаңа болжам мен зерттеу сұрағын тұжырымдай алу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 12-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) жаңартылған оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының негізінде “Педагогикалық шеберлік орталығы” жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген.
2. Педагогика кадрларының біліктілігін арттырудың бұл курсының жалпы мақсаты "Музыка" пәні мұғалімдерін оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдерін және критериалды бағалауды енгізу арқылы жаңартылған білім беру бағдарламасымен таныстыру болып табылады. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
3. Бұл Бағдарлама Қазақстанның білім беру жүйесін реформалауға көмектеседі.
2. Бағдарламаға шолу
4. Бағдарламаның мақсаты:
"Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша білім беру бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу тұрғысынан мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.

10. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
11. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
4. Обзор предмета
12. Особенностью обновленных учебных программ по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" является новая структура, включающая следующие разделы:
1) Важность предмета;
2) Цель учебной программы по предмету;
3) Реализация политики трехъязычия;
4) Организационные требования к процессу преподавания предмета;
5) Педагогические подходы, используемые при обучении предмету;
6) Формирование уважения к разнообразию культур и мнений;
7) Компетентность в использовании информационно-коммуникационных технологий;
8) Развитие коммуникативных навыков учащихся;
9) Об оценивании учебных достижений учащихся.
13. Разделы далее делятся на подразделы, которые находятся на уровне навыка или темы, знания или понимания. Подразделы, выраженные в виде ожидаемых результатов обучения учебного года, формируют цели обучения. Цели обучения демонстрируют прогресс в каждом подразделе, позволяя учителям планировать и оценивать, показывать учащимся дальнейшие действия, которые они должны предпринять. Указанные разделы учебной программы содержат учебный материал по уровням образования. К учебной программе прилагается учебный план рекомендательного характера, состоящий из долгосрочного и среднесрочного планов. В планах, базирующихся на системе целей и подходах к обучению, даны рекомендации для учителей по проведению занятий по темам и разделам, организации учащихся на уроках, а также включены учебные ресурсы (интернет, тексты, упражнения, видео- и аудиоматериалы и другое).
14. Важнейшими задачами, реализуемыми в процессе изучения учебных предметов "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" являются:
1) формирование теоретических знаний и практических умений, а также навыков в области информатики, алгоритмизации, программирования, инфокоммуникационных технологий, информационных моделей;

10. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
11. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады.
4. Пәнге шолу
12. "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша жаңартылған оқу бағдарламаларының ерекшеліктері келесі бөлімдерден көрініс табады:
1) Пәннің маңыздылығы;
2) Пән бойынша оқу бағдарламасының мақсаты;
3) Үш тілділік саясатын жүзеге асыру;
4) Пәнді оқыту үдерісін ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
5) Пәнді оқытуда қолданылатын педагогикалық тәсілдер;
6) Түрлі мәдениет пен көзқарастарға құрметпен қарауды қалыптастыру;
7) Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану құзыреттілігі;
8) Оқушылардың коммуникациялық дағдыларын дамыту;
9) Оқушылардың оқу жетістігін бағалау туралы.
13. Бөлімдер ары қарай дағды немесе тақырып, білім және түсінік деңгейіндегі бөлімшелерге бөлінеді. Оқу жылы бойындағы оқудан күтілетін нәтижелер түріндегі бөлімшелер оқу мақсаттарын құрайды. Оқу мақсаттары мұғалімдерге оқушылардың меңгеруі тиіс әрекеттерді жоспарлауға, бағалауға және көрсетуге мүмкіндік беріп, әрбір бөлімше бойынша алға ілгерілеуді көрсетеді. Оқу бағдарламасының көрсетілген бөлімдері білім беру деңгейі бойынша оқу материалдарынан тұрады. Оқу бағдарламасына ұсынымдамалық сипаттағы ұзақ мерзімді және орта мерзімді жоспарлаудан тұратын оқу жоспары қосымша беріледі. Оқу мақсаттары жүйесі мен тәсілдеріне негізделген оқу жоспарларында мұғалімдерге тақырыптар мен бөлімдер, сабақты ұйымдастыру бойынша өткізілетін сабақтарға ұсынымдамалар берілген, сонымен қатар оқу ресурстары да енгізілген (интернет, мәтіндер, жаттығулар, бейне және дыбыстық материалдар және т.б.).
14. "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндерін оқыту үдерісінде іске асырылатын маңызды міндеттер:
1) теориялық білімі мен тәжірибелік біліктерін қалыптастыру, сондай-ақ информатика, алгоритмдеу, бағдарламалау, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ақпараттық модельдер саласындағы дағдыларын дамыту;

2) развитие алгоритмического, операционного и критического мышления, логические, интеллектуальные и творческие способности учащихся средствами инфокоммуникационных технологий;
3) формирование умений индивидуальной, групповой и самостоятельной работы;
4) воспитание информационной культуры, ответственного отношения к соблюдению этических и правовых норм при использовании инфокоммуникационных технологий;
5) овладение навыками самостоятельного поиска и глубокого анализа различных видов информации.
15. Особенностью обучения информационно–коммуникационным технологиям в начальных классах является овладение учащимися навыками и умениями применять на элементарном уровне правила техники безопасности, называть и различать устройства ввода и вывода компьютера: выполнять операции с объектами используемых прикладных программ и так далее. Особенностью обучения информатики в 5-9 классах является раннее изучение фундаментальных основ информатики, выработке навыков алгоритмизации. Целью изучения информатики в профильных 10-11 классах является овладение системой базовых знаний по теоретическим основам современных информационных технологий и визуального программирования, формирование информационной культуры учащихся, овладение конкретными навыками использования информационно-коммуникационных технологий, воспитание стремления постоянного совершенствования использования новейших информационно-коммуникационных технологий, развитие познавательных и интеллектуальных способностей. В 10-11 классах естественно-математического направления продолжается развитие системного и алгоритмического мышления на базе решения задач. Непосредственным продолжением этой деятельности является работа в практикумах.
16. Особенностью курса информатики в классах общественно-гуманитарного направления является более углубленное изучение информационно-коммуникационных технологий. После изучения каждого раздела предусмотрены часы на проектную деятельность. Для учащихся, проявляющих повышенный интерес к информатике и ее практическим приложениям, школа может увеличить число часов на изучение информатики путем предоставления курса по выбору. Содержание по предмету организовано по разделам обучения.
5. Разработка учебной Программы
17. Курс предполагает выделение большей части времени на развитие практических навыков для решения задач из других образовательных областей и из реальной жизни с помощью средств информационных технологий путем абстракции, моделирования и программирования. При этом важную роль играет постепенное развитие академического языка и обогащение понятийного аппарата по предмету.

2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың көмегімен оқушылардың алгоритмдік, операциялық және сын тұрғысынан ойлауын, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
3) жеке, топпен және дербес жұмыс істеу қабілеттерін қалыптастыру;
4) ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану барысында этикалық және құқықтық нормаларды сақтауға жауапкершілікпен қарау;
5) алуан түрлі ақпараттарды өз бетімен іздеу және оларға терең талдау жасау дағдыларын игеру.
15. Бастауыш сыныптарда оқушыларға ақпараттық-коммуникациялық технологияларды оқытудың ерекшелігі – оқушылардың қарапайым деңгейдегі қауіпсіздік техникасының ережесін қолдану дағдылары мен біліктерін игерту, компьютердің енгізу-шығару құрылғыларын атау және айырмашылығын түсіндіру: пайдаланылатын қолданбалы бағдарламалардың нысандарымен операциялар орындау және тағы басқалар болып табылады. 5-9-сыныптарда информатиканы оқытудың ерекшелігі: информатиканың іргелі негіздерін ерте жастан үйрету, алгоритмдеу дағдыларын дамыту. 10-11-сыныптарда бейіндік бағытта информатиканы оқытудың мақсаты – заманауи ақпараттық технологиялардың теориялық негіздері бойынша базалық білім жүйесін меңгерту және визуалды бағдарламалау, оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланудағы нақты дағдыларды меңгеру, жаңа ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды ұдайы жетілдіріп отыруға тәрбиелеу, танымдық және зияткерлік қабілеттерін дамыту. 10-11-сыныптарда жаратылыстану-математикалық бағытта есептерді шешу негізінде жүйелік және алгоритмдік ойлауды дамыту жалғасады. Осы тапсырмалар жаттықтыру сабақтарында жалғасады.
16. Қоғамдық-гуманитарлық сыныптарда информатиканы оқытудың ерекшелігі – ақпараттық-коммуникациялық технологияларды анағұрлым терең зерделеу болып табылады. Әрбір бөлім аяқталған соң, жоба жұмысына арналған сағаттар қарастырылған. Информатикаға аса қызығушылық танытқан оқушыларға мектепте таңдау курсында сағат санын ұлғайту арқылы мүмкіндік беріледі. Пәннің мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
5. Оқу бағдарламасын әзірлеу
17. Курс абстракция, модельдеу және бағдарламалау жолдары арқылы ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалана отырып, басқа білім беру салаларынан және өмірден алынған мәселелерді шешу мақсатында оқу үдерісінде тәжірибелік дағдыларын дамытуға көп уақыт беруді көздейді. Сонымен қатар, пән бойынша оқушылардың академиялық тілін және ұғымдарын дамыту маңызды рөл атқарады.

18. Обновление программ по информационно–коммуникационным технологиям и информатике направлено на развитие информационно–коммуникационных компетенций школьников, необходимых в условиях быстроменяющегося мира. Изучение предметов "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" в начальной школе решает задачу пропедевтики изучения базового курса информатики в основной школе, создавая необходимую базу для эффективной организации образовательного процесса. Информатика является важной областью образования в контексте широкого ряда профессий и коммерческих приложений. Накопление новых знаний и методов решения задач является важным процессом, требующим вычислительного подхода мышления во всех сферах человеческой деятельности. Вычислительные процессы лежат в основе научных, социальных и бытовых достижений и открытий, включая такие сферы как медицина, экономика и образование. Без информационных технологий человеческие достижения были бы невозможны в широком спектре областей. Изучение данного предмета способствует развитию у учащихся логического, алгоритмического, а также вычислительного мышления.
19. Обновляемые типовые учебные планы и программы усовершенствованы с учетом инновационного опыта "Назарбаев Интеллектуальных школ". В целях обучения по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика", определенных в учебных программах, упор делается на формирование у учащихся понимания роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования средств в различных сферах человеческой деятельности. Задачами изучения предметов является обеспечение учащихся пониманием того, как работают компьютеры, чтобы они могли анализировать системы, проектные решения, программные приложения, разрабатывать системы и оценивать свои продукты. Изучение предметов направлено на то, чтобы учащиеся правильно относились к работе с технологиями с точки зрения этики и морали, следуя общепринятым правилам и действуя в интересах человека и всего казахстанского общества, а также предоставление учащимся возможности вносить свой вклад в данные профессии на основе анализа, абстракций, моделирования и программирования, а также формирование компетенции в использовании цифровых технологий, включающие в себя их уверенное и критическое использование дома, в школе, на работе, для досуга и в коммуникации. Учащиеся будут развивать свои навыки по информационно–коммуникационным технологиям на протяжении всего курса на основе сбора, создания и управления информацией, совместной работы с ресурсами и идеями, оценки и последующей корректировки своей работы, а также путем использования ряда устройств и приложений.

18. "АКТ" және "Информатика" бойынша жаңартылған оқу бағдарламалары оқушылардың АКТ құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған. Оқушылардың пайдалану үшін қажетті ең жақсы қосымшаларды анықтауда саналы таңдау жасауына мүмкіндік берілуі керек. Бағдарламаның тағы бір маңызды мақсаты оқушыларды бағдарламалық қосымшалар ғылыми, коммерциялық, инженерлік және мәдени мақсаттар үшін қолданылатынын түсіндіру және ақпараттық технологияларды қолдану саласында жан-жақты біліммен қамтамасыз ету болып табылады. Жаңа білім және міндетті шешу әдістерін жинақтау адам қызметінің барлық салаларында есептеу мен ойлау амалын талап ететін маңызды үдеріс болып табылады. Есептеу үдерістері ғылыми, әлеуметтік және тұрмыстық жетістіктер мен өнертабыстар негізінде жатыр, оның ішінде медицина, экономика және білім беру сияқты салалар бар. Ақпараттық технологияларсыз адамзаттың қол жеткен жетістіктерін салалардың кең ауқымында пайдалану мүмкін болмас еді. Осы пәнді оқыту оқушылардың логикалық, алгоритмдік және есептеу, ойлау қабілеттерін дамытуға ықпалын тигізеді.
19. Жаңартылған типтік оқу жоспарлары мен бағдарламалары "Назарбаев Зияткерлік мектептерінің" инновациялық тәжірибелерін ескере отырып жетілдірілді. "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндерінің оқу бағдарламаларында көрсетілген оқыту мақсаты "оқушыларды қазіргі заманауи технологиялармен жұмыс істеу дағдыларын, біліктері мен базалық білімдерін қамтамасыз ету" деп атап көрсетілген. Пәнді оқытудың міндеті оқушылардың жобалық шешімдерді, бағдарламалық қосымшаларды, жүйелерді талдауына, жүйелерді өндеуіне және өз өнімдерін бағалауына бағытталған. Бағдарлама оқушылардың ақпараттық үдерістердің, техникалық мүмкіндіктердің рөлі туралы түсініктерін қалыптастыруға және адамзат іс әрекетінің әртүрлі салаларында ақапараттық технологияларды пайдаланудың келешегіне мүмкіндік береді. Пәнді оқыту оқушылардың жалпыға ортақ ережелерді сақтай отырып, этика мен мораль тұрғысынан және адамдар мен бүкіл қазақстандық қоғамның мүддесі тұрғысынан әрекет ете отырып, технологиялармен жұмыс жасауға ұқыпты болуына бағытталған, сонымен қатар талдау, абстракциялау, модельдеу және бағдарламалау негізінде көптеген кәсіптерде құнды болатын ақпараттарға өз үлесін қосу мүмкіндігін береді, сондай-ақ, сандық технологияларды үйде, мектепте, жұмыста, бос уақытта және қарым-қатынас жасау үшін сенімді әрі сыни түрде пайдалану үшін қажетті құзыреттіліктерін қалыптастырады. Оқушылар пәнді оқу барысында Ақпараттық коммуникациялық технологиялар бойынша ақпаратты жинау, құру және басқару негізінде ресурстармен және идеялармен бірлесе жұмыс істей отырып, өз жұмысын бағалап, түзетіп, сонымен қатар, бірқатар құрылғылар мен қосымшаларды пайдалана отырып, өздерінің дағдыларын дамытатын болады.

20. Содержание предметов "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" направлено на воспитание у учащихся ответственного отношения к соблюдению техники безопасности при использовании компьютерного оборудования, правовых и этических норм информационной деятельности, а также на формирование опыта коллективной работы над проектами. В результате освоения данных предметов ожидается, что у учащихся сформируются навыки использования цифровых технологий в учении (Обучение с использованием технологий). Посредством изучения предметов "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" учащиеся будут:
1) знать первоначальные сведения о компьютере, современных технологиях и их роли в жизни общества;
2) осуществлять поиск, сбор, обработку, хранение и передачу информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) разрабатывать, анализировать и преобразовывать модели реальных систем и событий, а также представлять свои идеи, используя различные программные приложения;
4) развивать логическое, алгоритмическое, системное, а также критическое мышление через выполнение различных заданий по предмету;
5) использовать средства информационно–коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
6) уважать авторские права и соблюдать правила техники безопасности при использовании компьютеров;
7) анализировать и моделировать посредством абстракции, алгоритмов и программирования;
8) применять знания из курса информатики в сфере науки, техники, медицины, образования и культуры;
9) создавать приложения, которые могут улучшить текущую деятельность и разработке новых идей.
21. Реализация учебных программ по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" предполагается на основе положений политики трехъязычия. Изучение всех трех языков – казахского, русского и английского направлено на формирование коммуникативных навыков через развитие четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) а также на формирование функциональной грамотности в сфере информационно-коммуникативной компетентности личности. Так, в учебных программах в разделе "Развитие коммуникативных навыков учащихся" показано, как учителя будут обеспечивать развитие у учащихся навыков устных и письменных коммуникаций через предмет "Информационно–коммуникационные технологии" (слушание, говорение, чтение, письмо), в разделе "Об оценивании учебных достижений учащихся" определены язык, модель и виды оценивания.

20. "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндерінің мазмұны оқушылардың бойында компьютер құрылғысын пайдалана отырып, қауіпсіздік техникасын сақтауға, ақпараттық қызметтің құқықтық және этикалық нормаларын сақтауға жауапкершілкпен қарауға тәрбиелейді, сонымен қатар жоба жасауда ұжыммен жұмыс істеу тәжірибесін қалыптастырады. Аталған пәндерді игеру нәтижесінде оқушылардың бойында сандық технологияларды пайдалану (технологияларды пайдалануға үйрету) дағдысы қалыптасады деп болжанады. "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндерін оқу арқылы оқушылар:
1) компьютер, заманауи технологиялар туралы бастапқы ақпарат алады және олардың қоғам өміріндегі рөлі туралы біледі;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, сан алуан нысанда ақпаратты іздейді, жинақтайды, өңдейді, сақтайды және жібереді;
3) нақты жүйелер мен оқиғалардың модельдерін әзірлейді, талдайды және түрлендіреді, сонымен қатар түрлі бағдарламалардың қосымшаларын пайдалана отырып, өз идеясын ұсынады;
4) пән бойынша әртүрлі тапсырмаларды орындай отырып, логикалық, алгоритмдік, жүйелік, сонымен қатар сыни тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытады;
5) ақпараттық коммуникациялық технологиялар құралдарын қарым-қатынас жасау үшін, ақпарат алмасу және серіктестік орнату үшін пайдаланады;
6) авторлық құқықты құрметтейді және компьютермен жұмыс істеу барысында техникалық қауіпсіздік шараларын сақтайды;
7) абстракциялау, алгоритмдеу және бағдарламалау арқылы талдау жасайды және модельдейді;
8) информатика курсынан алған білімі ғылымның, техниканың, медицинаның, білімнің және мәдениеттің дамуына әсер ететіндігін түсінеді;
9) бағдарламалау дағдыларын пайдалану ағымдағы іс-әрекетті жақсарту үшін қосымшаларды құруға және жаңа идеялардың туындауына мүмкіндік беретінін түсінеді.
21. "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндерінің оқу бағдарламаларын үш тілділік саясаты ережесінің негізінде жүзеге асыру болжануда. Үш тілді - қазақ тілі, орыс тілі және ағылшын тілін меңгеру тілдік дағдылардың төрт түрін (айтылым, тыңдалым, жазылым, оқылым) дамыту арқылы оқушылардың коммуникациялық дағдыларын қалыптастыруға және ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілік саласында тұлғаның функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған. Сонымен, оқу бағдарламасының "Оқушылардың коммуникациялық дағдыларын дамыту" бөлімінде мұғалімдердің "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері арқылы оқушылардың ауызша және жазбаша қатысым дағдыларын (айтылым, тыңдалым, жазылым, оқылым) қалай дамытатындығы туралы қарастырылатын болса, "Оқушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау туралы" бөлімде бағалау тілі, моделі және түрі айқындалады.

22. В разделе "Информационно–коммуникационные технологии в обществе" включены:
1) этические аспекты плагиата и копирования, доступ к данным, а также их влияние на отдельных граждан;
2) возможность для межкультурного обмена опытом и изучения других культур посредством глобальной сети;
3) влияние компьютеров на людей, включая проблемы, связанные со здоровьем, безопасностью и веб безопасностью.
23. В других разделах:
1) рекомендации для проведения групповых работ, путем обеспечения социальной справедливости и вовлеченности каждого участника;
2) рекомендации для проверки работ других учащихся;
3) создание документов, включающих тексты и изображения, принимая во внимание разнообразие языков и объективное представление мнения других.
24. Центральным вопросом при изучении предметов "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" является формирование компетентности в использовании цифровых технологий включает в себя их умелое и творческое применение для работы, досуга и общения. Она строится на базовых навыках в области информатики. Учащиеся развивают навыки в процессе изучения курса по предмету путем поиска, создания и обработки информации, сотрудничества и обмена информацией и идеями, оценивания и совершенствования своей работы, используя широкий ряд оборудования и программных приложений.
25. Учебная программа по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" включает:
1) творческий подход в использовании информационных технологий при решении практических задач, а также при организации и хранении данных;
2) навыки самостоятельного обучения и профессионального развития, гибкость мышления;
3) укрепление личных ценностей и жизненных приоритетов, содержащих мировоззрение на такие проблемы, как плагиат, вирусы, компьютерная зависимость и т.д.;
4) развитие презентационных навыков, которые включают сбор материалов из различных источников для определенной цели и аудитории;
5) сбор материала и обмен опытом с помощью средств цифровых технологий;
6) применение и развитие компьютерных моделей для имитации реальных жизненных систем и ситуаций;
7) применение и выбор программного обеспечения для обработки различных видов информации (текстовая, числовая, графическая, звуковая, комбинированная) в повседневной жизни и в учебном процессе;
8) применение и развитие компьютерных моделей для имитации реальных жизненных систем и ситуаций, а также изучение данных ситуаций для их дальнейшего понимания;

22. "Ақпараттық қауіпсіздік" және "Техника қауіпсіздігі және эргономика" бөлімшелерінде:
1) плагиаттың этикалық аспектілері, авторлық құқық және мәліметтерге қол жетімділік, сондай-ақ жеке азаматтарға ықпал ету;
2) мәдениаралық тәжірибе алмасу мүмкіндіктері және басқа мәдениеттерді дүниежүзілік компьютерлік желінің көмегімен танып білу;
3) компьютердің жеке тұлғаға, оның денсаулығына әсері, қауіпсіздік және электрондық қауіпсіздік мәселелері қамтылады.
23. Басқа тарауларда:
1) адам-машина интерфейс жобасында әртүрлі мәдениеттер мен тілдерді сыйлауды қадағалай отырып қолдану қағидалары;
2) басқа тұлғалар орындаған жұмысты бағалау үшін жеке тұлғаларға арналған басшылық;
3) тілдердің алуан түрлілігін танып, түрлі пікірлерді әділ көрсететін құжаттарды, кестелерді, таныстырылымдар мен бағдарламаларды әзірлеу.
24. "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндерін оқытудағы ортақ мәселелердің бірі – сандық технологияларды пайдалану құзыреттілігі жұмыс, бос уақыт және коммуникация үшін технологияларды сенімді әрі сын тұрғысынан қолдануды қамтиды. Ол Ақпараттық коммуникациялық технологиялардың түбегейлі дағдыларына негізделген. Оқушылар ақпаратты тауып, құрастырып, әрі пайдалана отырып, бірлесе еңбек етіп, ақпарат пен ойларды хабарлап, өз жұмысын бағалап, содан соң жетілдіріп, алуан түрлі жабдықтар мен қосымшалардың көмегімен Ақпараттық коммуникациялық технологиялар пәнінен өз дағдыларын оқу бағдарламасы бойынша дамытады.
25. Ақпараттық коммуникациялық технологиялар және информатика бойынша оқу бағдарламасына мыналар кіреді:
1) тәжірибелік есептерді шешуде және мәліметтерді ұйымдастыру мен сақтауда ақпараттық технологияларды пайдаланудың шығармашылық тәсілдерін білу;
2) ойлау икемділігі, өз бетінше оқу және кәсіби даму дағдылары;
3) цензура, вирус, сандық қолтаңба мен компьютерге тәуелділік мәселелері туралы дүниетанымын, жеке құндылықтары мен өмірлік ұстанымдарын дамыту;
4) белгілі бір мақсат пен аудиторияға арналған түрлі ақпарат көздерінен алынған материалдарды жинақтауды қамтитын таныстырылымдар дайындау дағдыларын дамыту;
5) электрондық қарым-қатынас құралдары арқылы тақырыптар бойынша материалдарды жинау және бірлескен жұмыс барысында алмасу, қолдану;
6) нақты өмірлік жағдайларда компьютерлік модельдерді қолдану және дамыту, жағдаяттарды түсіну үшін оқып, зерттеу;
7) жазба жұмысында мәтінді өңдеу үшін қажетті бағдарлама мен дизайн және тағы да басқаларын таңдай білу қабілеті мен дағдылары;
8) күнделікті өмірде және оқыту үдерісінде әртүрлі ақпараттарды (мәтіндік, сандық, графикалық, дыбыстық, құрама) өңдеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау және қолдануды қамтиды;

9) использование программного обеспечения для обработки текстов, создания анимации, обработки видео для решения практических задач;
10) разработка программ на языке высокого уровня, что требует логических и вычислительных способностей;
11) создание и преобразование информационных объектов, в процессе разработки текстов, таблиц, графики, мультимедиа ресурсов, и компьютерного моделирования и составление проектов.
26. Содержательным отличием обновленных учебных программ являются:
1) принцип спиральности к проектированию содержания предмета, согласно приложению 3 "Спиральная модель обучения Джерома Брунера" к настоящей Программе;
2) иерархия целей обучения по таксономии Блума, согласно приложению 4 "Таксономия Б. Блума" к настоящей Программе, основанная на закономерностях познания и классифицируемая по наиболее важным видам предметных операций;
3) педагогическое целеполагание по уровням образования и на протяжении всего курса обучения, что позволяет максимально учесть внутрипредметные связи;
4) наличие "сквозных тем" между предметами как внутри одной образовательной области, так и реализация межпредметных связей;
5) соответствие содержания разделов и тем предметов духу времени, акцент на формирование социальных навыков;
6) технологизация учебного процесса в процессе разработки реализации долгосрочных, среднесрочных и краткосрочных планов обучения.
27. Содержание программы по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" структурировано на основе принципа спиральности и состоит из 3 ступеней, согласно приложению 5 к настоящей Программе:
1) "ИКТ" – 3-4 классы;
2) "Информатика" – 5-9 классы;
3) "Информатика" – 10-11 классы.
28. Содержание предмета в 3-4 классах организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения для классов, в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, позволяют учителю планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
29. Содержание по предмету "Информатика" в 5-9 классах организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам, в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
30. Содержание по предмету "Информатика" в 10-11 классах организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам, в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предметам "Информационно–
коммуникационные технологии"
и "Информатика" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Неделя 1
День
Тема дня:
Занятия включают:
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную образовательную программу. Педагогические подходы, используемые при внедрении обновленного содержания
1
Введение в обновленную образовательную программу
1. Введение в обучение. Социальная и педагогическая значимость и важность обновления содержания среднего образования в контексте реформирования
2
2. Ознакомление со структурой обновленной учебной программы и учебных планов по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" (1)
2
3. Ознакомление со структурой обновленной учебной программы и учебных планов по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" (2)
2
4. Оценивание – Понимание обновленной учебной программы
2
2
Содержательное отличие обновленной учебной программы и эффективное преподавание
1. Педагогическое целеполагание по уровням образования
2
2. Принцип спиральности к проектированию содержания предмета
2
3. Эффективное применение сквозных тем между предметами
Задание для оценивания – Предметные педагогические знания
2
4. Реализация межпредметных связей при обучении
2
3
Особенности планирования по обновленной учебной программе
1. Учебная программа с обновленным содержанием и учебный план
2
2. Долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное планирование
2
3. Отличие среднесрочного планирования от краткосрочного планирования
2
4. Планирование урока
Задания для оценивания – Планирование
2
4
Эффективное преподавание и учение
1. Характеристики эффективного преподавания и обучения
2
2. Активное обучение
2
3. Управление активными и успешными учащимися
2
4. Оценивание – Активное обучение и образ мышления
2
5
Определение и удовлетворение потребностей учащихся
1. Определение и удовлетворение потребностей учащихся. Дифференциация обучения
Задание для оценивания – Удовлетворение потребностей учащихся
2
2. Формирование исследовательских навыков
2
3. Подбор ресурсов к планам уроков
Задание для оценивания – Образ мышления
2
4. Среда обучения
2
Неделя 2
День №
Тема дня
Занятия включают
Кол-во часов
Неделя 2: Методика обучения по обновленной учебной программе. Подготовка учителей к преобразованию обучения
6
Модель системы критериального оценивания
1. Модель критериального оценивания
Задание для оценивания – Критериальное оценивание
2
2. Определение критериев успешности
2
3. Разработка критериев успешности
2
4. Моделирование принципов формативного оценивания
2
7
Поэтапное оценивание урока и внутреннее суммативное оценивание
1. Методы формативного оценивания
2
2. Методы формативного оценивания
2
3. Внутреннее суммативное оценивание
2
4. Внутреннее суммативное оценивание: тестовые спецификации
2
8
Взаимооценивание и самооценивание.
Планирование микропреподавания
1. Планирование микропреподавания
2
2. Микропреподавание (1)
2
3. Микропреподавание (1)
Задание для оценивания: Предметные педагогические знания, критериальное оценивание
2
4. Рефлексия и оценивание
2
9
Разработка и обсуждение планов уроков
1. Разработка планов уроков
2
2. Разработка планов уроков
2
3. Демонстрация и обсуждение планов уроков
Задания для оценивания – Планирование, Понимание обновленной учебной программы
2
4. Демонстрация и обсуждение планов уроков
Задания для оценивания - Планирование, Понимание учебной программы, Активное обучение
2
10
Проведение микропреподавания
1. Проведение микропреподавания (2)
Задания для оценивания – Навыки обучения, Активное обучение, Реагирование на потребности учащихся, Предметные педагогические знания
2
2. Проведение микропреподавания (2), продолжение
Задания для оценивания – Навыки обучения, Активное обучение, Реагирование на потребности учащихся, Предметные педагогические знания
2
3. Проведение микропреподавания (2), продолжение
Задания для оценивания – Навыки обучения, Активное обучение, Реагирование на потребности учащихся, Предметные педагогические знания
2
4. Проведение микропреподавания (2), продолжение
Задания для оценивания – Навыки обучения, Активное обучение, Реагирование на потребности учащихся, Предметные педагогические знания
2
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предметам "Информационно–
коммуникационные технологии"
и "Информатика" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предметам "Информационно–
коммуникационные технологии"
и "Информатика" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

9) тәжірибелік міндеттерді шешу үшін мәтінді өңдеуде, анимация құруда, видеоны өңдеуде бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
10) логикалық және есептеу қабілеттерін талап ететін, жоғары деңгей тілінде бағдарламалар әзірлеу;
11) мәтіндерді, кестелерді, графиктерді, мультимедиалық ресурстарды әзірлеу үдерісінде ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру, компьютерлік модельдеу, жоба құру.
26. Жаңартылған оқу бағдарламаларының мазмұндық ерекшеліктері:
1) пән мазмұнын жобалаудың күрделілік (спираль тәрізділік) ұстанымы;
2) тану заңдылығы мен пәндік операциялардың неғұрлым маңызды түрлері бойынша жіктелімге негізделген Блум таксономиясы бойынша оқыту мақсаттарының иерерахиясы;
3) білім беру деңгейлері бойынша және тұтас оқыту курсы бойына педагогикалық мақсаттар қою ішкі пәндік байланыстарды барынша ескеруге мүмкіндік береді;
4) пәндер арасындағы "ортақ тақырыптардың" бір білімдік сала ішіндегі тақырып ретіндегі болмысын танып, пәнаралық байланыстарды жүзеге асыру;
5) пәннің бөлім мазмұндары мен тақырыптарының уақыт талабына сәйкес болуы, әлеуметтік дағдылардың қалыптасуына назарды шоғырландыру;
6) ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспар түрінде оқу үдерісін технологияландыру.
27. Осы Бағдарламаның 3-қосымшасына сәйкес, "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндерінің мазмұны спираль тәрізділік қағидатына негізделе отырып, 3 сатыдан тұрады:
1) "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" - 3-4-сыныптар;
2) "Информатика" – 5-9-сыныптар;
3) "Информатика" –10-11-сыныптар.
28. 3-4-сыныптарға арналған пәннің мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Оқу бөлімдері әрі қарай жинақталған білім, түсінік және дағдыларды қалыптастыру мақсаттарын көздейтін бөлімшелерден тұрады. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде бірізділікті, сабақтастықты айқындайды. Мұғалім мен оқушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік береді.
29. 5-9-сыныптарға арналған "Информатика" пәнінің мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Оқу бөлімдері әрі қарай жинақталған білім, түсінік және дағдыларды қалыптастыру мақсаттарын көздейтін бөлімшелерден тұрады. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде бірізділікті, сабақтастықты айқындайды. Мұғалім мен оқушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік береді.
36. 10-11-сыныптарға арналған "Информатика" пәнінің мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Оқу бөлімдері әрі қарай жинақталған білім, түсінік және дағдыларды қалыптастыру мақсаттарын көздейтін бөлімшелерден тұрады. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде бірізділікті, сабақтастықты айқындайды. Мұғалім мен оқушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын
жаңарту шеңберінде "Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
1-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе және бағдарлама шеңберінде қолданылатын педагогикалық тәсілдер
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1 Курсқа кіріспе. Орта білім мазмұнын жаңартудың әлеуметтік және педагогикалық мәні мен маңызы
2
2 "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының құрылымымен танысу (1)
2
3 "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының құрылымымен танысу (2)
2
4 Бағамдауға арналған жаттығу: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну
2
2
2
Жаңартылған білім беру бағдарламасының мазмұндық ерекшелігі
және тиімді оқыту
1 Білім деңгейі бойынша педагогикалық мақсатты тұжырымдау
2
2 Пән мазмұнын жобалаудағы спиральділік қағидаты
2
3 Пәнаралық тақырыптарды тиімді пайдалану
Бағамдауға арналған жаттығу: Пән бойынша педагогикалық білім
2
4 Білім беруде пәнаралық байланысты жүзеге асыру
2
3
3
Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша жоспарлау ерекшеліктері
1 Жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы және оқу жоспарлары
2
2 Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
3 Орта мерзімді жоспарлаудың қысқа мерзімді жоспарлаудан айырмашылығы
2
4 Сабақты жоспарлау
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну, Жоспарлау
2
4
4
Белсенді және тиімді оқу
1 Тиімді оқыту мен оқу тәсілдері
2
2 Белсенді оқу
2
3 Белсенді және табысты оқушыларды басқару
2
4 Бағамдауға арналған жаттығу: Белсенді оқу және ойлау сипаты
2
5
5
Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру
1 Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру. Оқытуды саралау
Бағамдауға арналған жаттығу: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
2 Зерттеу дағдыларын қалыптастыру
2
3 Сабақ жоспарларын ресурспен қамтамасыз ету
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
4 Оқу ортасы
2
2-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
2-апта. Алға ілгерілеуді бағалау және рефлексия. Мұғалімдерді оқуды түрлендіруге даярлау
6
1
1
Критериалды бағалау жүйесі
1 Критериалды бағалау моделі
Бағалауға арналған жаттығу – Критериалды бағалау
2
2 Табыс критерийлерін анықтау
2
3 Табыс критерийлерін әзірлеу
2
4 Қалыптастырушы бағалау қағидаттарын модельдеу
2
7
2
Қалыптастырушы бағалау әдістері.
Ішкі жиынтық бағалау
1 Қалыптастырушы бағалау әдістері
2
2 Қалыптастырушы бағалау әдістері
2
3 Ішкі жиынтық бағалау
2
4 Ішкі жиынтық бағалау: тест спецификациясы
2
8
3
Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау. Ықшамсабақты жоспарлау
1 Ықшамсабақты жоспарлау
2
2 Ықшамсабақ өткізу (1)
2
3 Ықшамсабақ өткізу (1)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау
2
4 Рефлексия және бағамдау
2
9
4
Сабақ жоспарларын әзірлеу және талқылау
1 Сабақ жоспарларын әзірлеу (1)
2
2 Сабақ жоспарларын әзірлеу (2)
2
3 Сабақ жоспарларын көрсету және талқылау
Бағамдауға арналған жаттығу: Жоспарлау
2
4 Сабақ жоспарларын көрсету және талқылау
Бағамдауға арналған жаттығулар: Жоспарлау; белсенді оқу
2
15
Ықшамсабақ өткізу
1 Ықшамсабақ (2) өткізу
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім
2
2 Ықшамсабақ (2) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім
2
3 Ықшамсабақ (2) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім
2
4 Ықшамсабақ (2) өткізу (жалғасы)
Бағамдауға арналған жаттығулар: Оқыту дағдылары; белсенді оқу; оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру; пән бойынша педагогикалық білім
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық
-коммуникациялық технологиялар" және
"Информатика" пәндері бойынша педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық
-коммуникациялық технологиялар" және
"Информатика" пәндері бойынша педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предметам "Информационно–
коммуникационные технологии"
и "Информатика" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Таксономия Б. Блума
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по
предметам "Информационно–
коммуникационные технологии"
и "Информатика" в рамках
обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Три ступени обучения
Классы
Разделы
Подразделы
3
Компьютер
1.1 Устройства компьютера
1.2 Программное обеспечение
3
Информация и ее обработка
2.1 Представление информации
2.2 Обработка информации
2.3 Работа с объектами
4
Моделирование
3.1 Графические модели
3.2 Словесные модели
3.3 Анимация и 3D-моделирование
4
Компьютерные сети и безопасность
4.1 Средства обмена информацией
4.2 Безопасность в сети
4.3 Авторское право
Разделы
Подразделы
5
Компьютер
1.1 Аппаратное обеспечение
1.2 Программное обеспечение
1.3 Здоровье и безопасность
6
Информация и информационные процессы
2.1 Представление и измерение информации
2.2 Информационные процессы
2.3 Информационные модели
7
Алгоритмы и программирование
3.1 Алгоритмы
3.2 Логика
3.3 Языки программирования
8
Создание и преобразование информационных объектов
4.1 Тексты
4.2 Таблицы
4.3 Графика
4.4 Мультимедиа
9
Компьютерные сети
5.1 Компьютерные сети
5.2 Информационная безопасность и авторское право
Разделы
Подразделы
10
Информация и информационные процессы
1.1 Информационные процессы
1.2 Информационная безопасность
10
Информационные модели и системы
2.1 Информационные модели
2.2 Информационные системы
2.3 Базы данных
10
Компьютер
3.1 Архитектура компьютера
3.2 Программное обеспечение
3.3 Файлы и файловые системы
3.4 Компьютерные сети
3.5 Техника безопасности и эргономика
11
Программирование
4.1 Алгоритмы
4.2 Программирование
11
Создание и преобразование информационных объектов

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық
-коммуникациялық технологиялар" және
"Информатика" пәндері бойынша педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 4-қосымша
Б.Блумның таксономиясы
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық
-коммуникациялық технологиялар" және
"Информатика" пәндері бойынша педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 5-қосымша
Үш саты
Сынып
Бөлімдер
Бөлімшелер
3
Компьютер
1.1 Компьютер құрылғылары
1.2 Программалық қамтамасыз ету
3
Ақпарат және оны өңдеу
2.1 Ақпараттың ұсынылуы
2.2 Ақпаратты өңдеу
2.3 Объектілермен жұмыс
4
Модельдеу
3.1 Графикалық модельдер
3.2 Сөздік модельдер
3.3 Анимация және 3D-модельдеу
4
Компьютерлік желілер және қауіпсіздік
4.1 Ақпаратты алмасу құралдары
4.2 Желідегі қауіпсіздік
4.3 Авторлық құқық
Бөлімдер
Бөлімшелер
5
Компьютер
1.1 Аппараттық қамтамасыз ету
1.2 Программалық қамтамасыз ету
1.3 Денсаулық және қауіпсіздік
6
Ақпарат және ақпараттық процестер
2.1 Ақпаратты ұсыну және өлшеу
2.2 Ақпараттық үдерістер
2.3 Ақпараттық модельдер
7
Алгоритмдер және программалау
3.1 Алгоритмдер
3.2 Логика
3.3 Программалау тәсілдері
8
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
4.1Мәтіндер
4.2 Кестелер
4.3 Графика
4.4 Мультимедиа
9
Компьютерлік жүйелер
5.1 Компьютерлік желілер
5.2 Ақпараттық қауіпсіздік және авторлық құқық
Бөлімдер
Бөлімшелер
10
Ақпарат және ақпараттық үдерістер
1.1 Ақпараттық процестер
1.2 Ақпараттық қауіпсіздік
10
Ақпараттық модельдер және жүйелер
2.1 Ақпараттық модельдер
2.2. Ақпараттық жүйелер
2.3 Деректер қоры
10
Компьютер
3.1 Компьютер архитектурасы
3.2 Программалық қамтамасыз ету
3.3 Файлдар және файлдық жүйелер
3.4 Компьютерлік желілер
3.5 Техника қауіпсіздігі және эргономика
11
Программалау
4.1 Алгоритмдер
4.2 Программалау
11
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру

5.1 Тексты
5.2 Таблицы
5.3 Графика
5.4 Мультимедиа
5.5 Проектирование
Приложение 13
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации
специалистов областных, городов Алматы, Астаны, управлений,
районных (городских) отделов образования и методических
кабинетов в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации специалистов областных, городов Алматы, Астаны, управлений, районных (городских) отделов образования и методических кабинетов в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее - Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" в контексте внедряемых в казахстанскую систему среднего образования педагогических инноваций. Повышение квалификации по данной программе поможет специалистам внести вклад в эффективную реализацию процесса обновления содержания среднего образования и обновления методики и технологии обучения в общеобразовательных школах Республики Казахстан.
2. Общей целью повышения квалификации специалистов по данной программе является изучение педагогических инноваций, внедряемых в казахстанскую систему среднего образования и поддержка учителей и руководителей школ в процессе реализации программ повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан, таких как:
1) Уровневые программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан (далее - уровневые программы).
2) Программа повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций Республики Казахстан (далее - программа директоров).
3) Программ повышения квалификации педагогических работников в рамках обновления содержания среднего образования, внедрения системы критериального оценивания.
3. Содержание программы повышения квалификации специалистов основано на материалах вышеназванных программ повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан. В программе рассматриваются новые педагогические подходы к обучению и профессиональному развитию педагогических работников, развитию общеобразовательных школ на основе реализации уровневых программ и программы руководителей школ. Также в настоящей программе рассматривается содержание обновленной образовательной программы школы, в частности дается описание учебных программ, учебных планов, методики и подходов преподавания по предметам и модели критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.

5.1 Мәтіндер
5.2 Кестелер
5.3 Графика
5.4 Мультимедиа
5.5 Жобалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына
13-қосымша
Облыстық, Алматы, Астана қалаларының білім басқармалары, аудандық және қалалық білім бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде облыстық, Астана және Алматы қалаларының білім басқармалары, аудандық және қалалық білім бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстанның орта білім беру жүйесіне педагогикалық жаңалықтарды енгізу мәнмәтінінде "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі әзірлеген. Бұл Бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру мамандарға орта білім мазмұнын жаңарту және Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектептерінде оқыту әдістері мен технологияларын жаңарту үдерісін тиімді іске асыруға үлес қосуға көмектеседі.
2. Бұл біліктілікті арттыру курсының жалпы мақсаты қазақстандық орта білім беру жүйесіне енгізіліп жатқан педагогикалық жаңалықтарды зерделеу және Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың төмендегі бағдарламаларын іске асыру үдерісінде мектеп мұғалімдері мен басшыларына қолдау көрсету болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдарламалары (бұдан әрі - Деңгейлі бағдарлама);
2) Қазақстан Республикасы жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламасы (бұдан әрі - директорлар бағдарламасы);
3) орта білім беру мазмұнын жаңарту, критериалды бағалау жүйесін енгізу аясындағы педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру бағдарламалары.
3. Мамандардың біліктілігін арттыру бағдарламасының мазмұны жоғарыда аталған Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламаларының материалдарына негізделген. Бағдарламада педагог қызметкерлерді оқыту мен кәсіби дамытудағы жаңа педагогикалық тәсілдер, деңгейлі бағдарламалар мен мектеп басшыларының бағдарламаларын іске асыру негізінде жалпы білім беретін мектептерді дамыту қарастырылады. Сондай-ақ осы Бағдарламада мектептің жаңартылған білім беру бағдарламасының мазмұны қарастырылады, атап айтқанда, Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберіндегі пәндер бойынша оқу бағдарламаларының, оқу жоспарларының, әдістері мен тәсілдерінің, критералды бағалау жүйесінің сипаттамасы берілген.

4. В рамках реализации данной Программы специалисты на основе рефлексии учебной деятельности смогут смоделировать стратегии своей практической деятельности для поддержки педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования.
5. Продолжительность обучения специалистов составляет 20 дней, каждый день состоит из четырех занятий по 2 часа. Более подробная информация по каждому занятию приведена в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе.
2. Обзор Программы
6. Цель программы:
Совершенствование профессиональной компетентности специалистов отделов образования и методических кабинетов в контексте внедряемых в казахстанскую систему среднего образования педагогических инноваций.
7. Задачи программы:
1) ознакомление со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновления содержания среднего образования Республики Казахстан;
2) формирование умений использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной образовательной программой;
3) формирование понимания модели критериального оценивания;
4) ознакомление со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами уровневых программ повышения квалификации педагогических работников и программы руководителей общеобразовательных организаций Республики Казахстан;
5) формирование методических знаний, навыков и компетенций, необходимых для поддержки внедрения обновленного содержания среднего образования.
8. Ожидаемые результаты:
1) знают и понимают содержание и цели, структуру обновленной образовательной программы;
2) понимают реализуемые педагогических подходы и методы обучения в соответствии с обновленной образовательной программой;
3) понимают систему критериального оценивания в рамках реализации обновленной образовательной программы;
4) знают и понимают содержание и цели, структуру и этапы, инструменты и методы уровневых программ и процесса обновления содержания среднего образования Республики Казахстан и системы критериального оценивания;
5) сформируют знание, понимание и навыки необходимые для поддержки внедрения обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
3. Структура Программы
9. Концептуальные идеи, которыми руководствуется данная Программа, основаны на положениях конструктивистского, системно-деятельностного, компетентностного и практико-ориентированного подходов к реализации педагогического процесса школы и в целом к профессиональной деятельности специалистов.
10. Обучение специалистов реализуется посредством практико-ориентированного подхода на основе использования цикла обучения Колба, согласно приложению 2 "Эмпирической теории обучения Дэвида Колба" к настоящей Программе.

4. Біліктілікті арттыру курсы барысында мамандарға түрлі жаттығуларды орындап, олар туралы ойлануға, сондай-ақ мұғалімдер мен оқушыларға барынша тиімді қолдау көрсетуге бағытталған әдіс-тәсілдерді әзірлеуге мүмкіндік беріледі.
5. Мамандарды оқыту ұзақтығы 20 күн, әр күн 2 сағаттық төрт сабақтан тұрады. Әр сабақ бойынша толық ақпарат осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес, оқу жоспарында ұсынылған.
2. Бағдарламаға шолу
6. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстанның орта білім беру жүйесіне енгізіліп жатқан педагогикалық жаңалықтар тұрғысынан білім басқармалары, білім бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
7. Бағдарламаның міндеттері:
1) жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) критериалды бағалау жүйесін түсінуін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдарламалары мен жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламасының құрылымымен, мазмұнымен, кезеңдерімен және құралдарымен таныстыру.
5) мамандардың мұғалімдерге жаңартылған білім беру бағдарламасын енгізуде қолдау көрсету үшін қажетті әдістемелік білім, дағдылар мен құзыреттіліктерді дамыту.
8. Оқудан күтілетін нәтижелер
1) жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретін, мазмұнын және мақсаттарын біледі және түсінеді;
2) жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді түсінеді;
3) жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсінеді;
4) орта білім мазмұнын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу үдерістерінің мониторингін жүргізу мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын, мазмұнын, кезеңдері мен құралдарын біледі және түсінеді;
5) Қазақстан Республикасы орта білім мазмұнын жаңартуды енгізуде қолдау көрсету үшін қажетті білім, түсінік және дағдыларын дамытады.
3. Бағдарламаның құрылымы
9. Осы Бағдарлама жетекшілік ететін тұжырымдамалық идеялар мектептің педагогикалық үдерісін және мамандардың кәсіби қызметін іске асырудағы сындарлылық, жүйелік-қызметтік, құзыреттілік және тәжірибеге бағдарланғандық тәсілдеріне негізделеді.
10. Мамандарды оқыту Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.

11. С целью успешного освоения данной Программы специалисты рассмотрят задачи для саморефлексии, связанные с учебной деятельностью как на аудиторных занятиях, так и в рамках самостоятельной работы. Сформулированные специалистами задачи по саморефлексии постоянно пересматриваются коллегами в процессе осуществления обратной связи друг другу для определения степени успешности освоения содержания программы. В соответствии с циклом Колба специалисты смогут экспериментировать и применять новое понимание содержания Программы при выполнении соответствующих учебных заданий в рамках микропреподавания по материалам конкретного дня обучения. Например, специалисты имеют возможность планировать и осуществлять микропреподавание, осуществлять критериальное оценивание различных элементов микропреподавания, которые демонстрируют конкретный "опыт" специалистов. На следующем этапе микропреподавания специалисты осуществляют саморефлексию по пройденной теме, получают обратную связь от коллег и используют свое концептуальное понимание для дальнейшего усовершенствования своих умений и навыков по теме. В последующем можно использовать это понимание, для того чтобы реализовать "экспериментирование" в своей практической деятельности в качестве специалистов.
12. Для достижения цели повышения квалификации в рамках данной программы слушатели изучат теоретические основы педагогических инноваций, внедряемых в казахстанскую систему среднего образования, практические подходы и методы работы для последующей поддержки учителей и руководителей школ в процессе обновления содержания среднего образования, методики обучения, системы оценивания результатов обучения учащихся, подходов к непрерывному профессиональному развитию учителей и руководителей школ, подходов и стратегий управления школой и сетью школ.
13. Освоение Программы потребует от специалистов изучения и анализа значительного количества научно-практических материалов в области:
1) профессионального развития учителей и руководителей школ,
2) управления современной школой,
3) обновления содержания среднего образования,
4) методики обучения,
5) методики критериального оценивания.
14. Специалисты в профессиональных дискуссиях с коллегами и тренерами по вопросам практики использования результатов собственного обучения спроектируют свою практическую деятельность.
4. Структура Программы
15. Программа начинается с обзора целей обучения в контексте реформирования среднего образования Республики Казахстан. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, состоит из двух взаимосвязанных разделов:

11. Осы Бағдарламаны ойдағыдай игеру мақсатында мамандар оқу мақсаттарын шолудан бастап, жалпы білім беруді реформалау жөніндегі кең ауқымды жұмыстарға қарай көшеді. Колб цикліне сәйкес, оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар эксперимент болып табылады және "рефлексия" және талқылау кезеңдерімен ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі - ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу цикілінің түрлі кезеңдері қайта қаралады. Мысалы, мамандар ықшамсабақтарды жоспарлайды және жүзеге асырады, мамандар өз тәжірибесін көрсететін ықшамсабақ элементтерін критериалды бағалайды. Ықшамсабақтың келесі кезеңінде мамандар өтілген тақырып бойынша рефлексия жасап, әріптестерінен кері байланыс алады және үйренгендерін өзінің дағдылары мен біліктерін одан әрі жетілдіруге пайдаланады. Кейіннен бұл түсінікті маман ретіндегі тәжірибелік қызметінде эксперимент жүргізуге қолдана алады.
12. Осы Бағдарлама шеңберінде біліктілікті арттыру курсының мақсатына қол жеткізу үшін тыңдаушылар қазақстандық орта білім беру жүйесіне енгізіліп жатқан педагогикалық жаңалықтардың теориялық негіздерін, орта білім беру мазмұнын жаңарту үдерісінде мектеп мұғалімдері мен басшыларына қолдау көрсетуге арналған тәжірибелік тәсілдер мен әдістерді, оқыту әдістемелерін, оқушылардың оқу нәтижелерін бағалау жүйесін, мектеп мұғалімдері мен басшыларының үздіксіз кәсіби даму тәсілдерін, мектепті және мектептер желісін басқару әдістері мен тәсілдерін зерделейді.
13. Бағдарламаны игеру мамандардан мынадай салалардағы көптеген ғылыми-тәжірибелік материалдарды зерделеп талдауды талап етеді:
1) мектеп мұғалімдері мен басшыларының кәсіби дамуы;
2) қазіргі мектепті басқару;
3) орта білім мазмұнын жаңарту;
4) оқыту әдістемесі;
5) критериалды бағалау әдістемесі.
14. Әріптестерімен және тренерлермен өз оқуының нәтижелерін пайдалану тәжірибесі мәселелері бойынша кәсіби пікірталастарда мамандар өзінің кәсіби қызметін жобалайды.
4. Бағдарламаның құрылымы
15. Бағдарлама Қазақстан Республикасы орта білім мазмұнын жаңарту тұрғысынан оқу мақсаттарын шолудан басталады. Осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес, оқу жоспарында көрсетілгендей, Бағдарлама өзара байланысты екі бөлімнен тұрады:

1) Педагогические подходы уровневых программ и программы руководителей общеобразовательных организаций в рамках реализации обновленной образовательной программы средней школы;
2) Содержание обновленной образовательной программы средней школы и система критериального оценивания.
16. Две части Программы тесно интегрированы, так как изменения в педагогических подходах необходимы для реализации обновленной образовательной программы. Общее количество часов, отведенных на освоение Программы, составляет 160 часов. Первые 80 часов Программы отведены на изучение основополагающих принципов, содержания уровневых программ и программы руководителей общеобразовательных организаций. Практико-ориентированные занятия нацелены на овладение специалистами знаниями и навыками поддержки учителей и школ в эффективной реализации практической педагогической деятельности в рамках уровневых программ и программы руководителей общеобразовательных организаций.
17. Основное внимание в Программе уделено методике обучения, профессиональному развитию учителей и руководителей школ, развитию школы и сети школ посредством интеграции новых педагогических подходов уровневых программ и программы руководителей общеобразовательных организаций. С целью развития методических и исследовательских компетенций учителя рассматриваются инновационные подходы к исследованию учителями собственной практики преподавания и обучения, такие как, "Исследование в действии" и "Исследование урока". Для специалистов предлагаются стратегии и методы работы по планированию и реализации исследования в действии в целях дальнейшего содействия профессионального самосовершенствования учителей и директоров школ. В рамках реализации уровневых программ и программы директоров, специалисты ознакомятся и рассмотрят новые стратегии и подходы к организации профессионального развития учителей в школе посредством таких форм работы, как коучинг, менторинг, сетевое сообщество. Специалисты изучат вопросы внесения изменений в работу методических объединений и школы в целом посредством разработки плана развития школы и общешкольного исследования в действии с участием всех членов педагогического коллектива школы. Изучение того, как поддержать учителей и школы в реализации изменений в педагогических подходах и развитии школы, рассматриваются специалистами при совместном планировании, разработке и оценивании микропреподавания.
18. Последующие 80 часов Программы отведены изучению содержания обновленной образовательной программы средней школы, методики обучения и критериальному оцениванию по каждому предмету обновленной образовательной программы. Практико-ориентированное обучение специалистов по данным темам направлено как на понимание теоретических основ обновления содержания среднего образования, методики обучения и системы критериального оценивания, так и на практическое освоение методики обучения и критериального оценивания по предметам обновленной образовательной программы с целью развития навыков оказания методической поддержки учителям при реализации обновленной образовательной программы в средних школах Республики Казахстан.

1) деңгейлі бағдарламалар мен жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламасының педагогикалық тәсілдері;
2) орта мектептің жаңартылған білім беру бағдарламасының мазмұны және критериалды бағалау жүйесі.
16. Бағдарламаның бұл екі бөлімі бір-бірімен тығыз кіріктірілген, себебі педагогикалық тәсілдердегі жаңашыл өзгерістер жаңартылған білім беру бағдарламасын жүзеге асыру үшін қажет. Бағдарламаны игеруге бөлінген жалпы сағат саны 160 сағат. Бастапқы 80 сағат деңгейлі бағдарламаның негізгі қағидаттары мен жалпы құрылымы бағдарламаның мазмұнын түсінуді негіздеу мақсатында талқыланады. Материалдар тындаушылардың түсінуі мен меңгеруін дамытуға бағытталған жаттығулар арқылы Бағдарламаның негізгі идеялары туралы түсінігін дамытуға көмектеседі. Мамандарға Бағдарлама идеяларымен байланысты педагогикалық тәжірибені жүзеге асыру мен қолдануда мұғалімдер мен мектептерге қолдау көрсету жолдарын қарастыруда көмек көрсетіледі.
17. Бағдарламада оқыту әдістемесіне, мектеп мұғалімдері мен басшыларының кәсіби дамуына, деңгейлі бағдарламалар мен жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламасының жаңа тәсілдерін ықпалдастыру арқылы мектепті және мектептер қоғамдастығын дамытуға ерекше көңіл бөлінеді. Мұғалімнің әдістемелік және зерттеушілік құзыреттерін дамыту мақсатында мұғалімнің өзінің оқыту мен оқу тәжірибесін зерттеудегі жаңашыл тәсілдер, айталық, "Іс-әрекеттегі зерттеу" мен "Сабақты зерттеу" сияқты тәсілдер қарастырылады. Мамандарға мектеп мұғалімдері мен басшыларының кәсіби жетілуіне көмектесу мақсатында іс-әрекеттегі зерттеуді жоспарлау және іске асыру жұмыстарының стратегиялары мен әдістері ұсынылады. Деңгейлі бағдарламалар мен жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламасын іске асыру шеңберінде мамандар коучинг, тәлімгерлік, желілік қоғамдастық сияқты жұмыс түрлері арқылы мектепте мұғалімдердің кәсіби дамуын ұйымдастырудың жаңа стратегиялары мен тәсілдерін қарастырып, танысады. Мамандар мектептің бүкіл педагогикалық ұжымының қатысуымен мектепті дамыту жоспарын және жалпымектептік іс-әрекеттегі зерттеуді әзірлеу арқылы әдістемелік бірлестік пен жалпы мектептің жұмысына өзгеріс енгізу мәселелерін зерделейді. Мамандар ықшамсабақты бірлесіп жоспарлау, әзірлеу және бағалау кезінде педагогикалық тәсілдерді өзгертіп, мектепті дамытуды іске асыруда мұғалімдер мен мектепке қалай қолдау көрсетуді қарастырады.
18. Бағдарламаның бұдан кейінгі 80 сағатында мамандар жаңартылған білім беру бағдарламасының нақты аспектілерімен және әр пәннің негізгі қызметтерімен танысады. Қазақстан Республикасы орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде мамандардың білім беру бағдарламасының негізін құрайтын теорияны түсінуін және бұл теорияны мұғалімдердің оқу бағдарламасын қолдануда белсенді және тәжірибеде жүзеге асыру барысында қолдай алады. Оқытудың маңызды аспектілері жоспарлау, оқушылардың өз құрдастарын бағалауын қамтитын ықшам педагогикалық жаттығуларды қолдана білуді қамтиды. Сабақтар критерийлерге негізделген критериалды бағалау моделі бойынша жүргізілетін бағалауды үйренуге арналады.

19. Структура Программы состоит из трех взаимосвязанных блоков, последовательно изучаемых специалистами, согласно приложению 3 "Принципиальные основы структурирования Программы" к настоящей Программе:
1) образ мышления и деятельность;
2) инструменты деятельности;
3) методы деятельности.
20. С целью оценки своего прогресса относительно достижения целей обучения и дальнейшего моделирования, совершенствования собственной стратегии практической деятельности специалисты проводят ежедневную и по завершении Программы итоговую саморефлексию.
5. Критериальное оценивание
21. В результате обзора среднего образования Организацией экономического сотрудничества и развития рекомендовано ввести критериальное оценивание результатов обучения во всех средних школах, чтобы сделать процесс оценивания более объективным и конструктивным для самих учащихся.
22. В процессе реализации критериального оценивания, успеваемость учащегося соизмеряется с установленным набором предопределенных критериев успешности. Это отличает его от нормативного оценивания, где учащихся оценивают на основании их достижений относительно других учеников в рамках одного класса. Критериальное оценивание гарантирует то, что учитель имеет возможность сделать надежное, достоверное и объективное оценивание успеваемости учеников и эффективно стимулировать обучение учеников.
23. Модель критериального оценивания обеспечит ценной информацией всех заинтересованных лиц – руководителей школ, учителей, учеников и родителей. Очень важно, что, потратив время на выявление возможностей оценивания, суждения, модерации и записи результатов, будет предоставлена информация для усовершенствования качества преподавания и учения.
24. В рамках модели критериального оценивания имеются три типа оценивания, которые охватывают прогресс учащегося на протяжении всего учебного года. К двум из них относятся формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание сочетаются между собой для общешкольного оценивания. В некоторых предметах существует третий вид оценивания – внешнее суммативное оценивание.
25. Более подробную информацию о модели критериального оценивания и способах ее использования в классе можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальной, средней и старшей школы". Они представляют собой руководство по модели оценивания, охватывая основные принципы, подходы к оцениванию и определению ключевых терминов. Они также включают практические советы в помощь учителям по реализации данной модели.

19. Бағдарламаның құрылымы өзара байланысты үш блоктан тұрады, Осы бағдарламаның "Бағдарламаны құрылымдаудың тұжырымдамалық негіздері" атты 3-қосымшасына сәйкес, мамандар оларды рет-ретімен оқиды:
1) ойлау жолдары;
2) жұмыс құралдары;
3) жұмыс әдістері.
20. Күн сайын кешке және Бағдарламаны аяқтаған соң оқудың аяғында мамандар өзіндік рефлексия және метатану тапсырмаларын үйлестіре отырып, біліктілікті арттыру курсының оқу мақсаттары тұрғысынан өздерінің алға ілгерілеуін қарастырады.
5. Критериалды бағалау
21. Қазақстандағы орта білім беруге жасалған Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының шолуында бағаны неғұрлым әділ және оқушылар үшін маңызды ету үшін барлық бастауыш және орта мектептерде оқыту нәтижелерін критерийлердің негізінде бағалауды енгізу ұсынылады.
22. Критериалды бағалауда оқушы өнімділігі алдын ала белгіленген критерийлердің бекітілген жиынтығына қарағанда өзгеше өлшенеді. Бұл оқушылардың жетістіктері сыныптағы басқа оқушылардың жетістіктеріне қатысты бағаланатын нормаға таңылған бағалаудан ерекшеленеді. Критериалды бағалау мүғалімдердің өз оқушылары қол жеткізген жетістіктері туралы сенімді, дұрыс, ақиқатқа негізделген пайымдаулар жасай алуына және сыныпта тиімді тәжірибенің насихатталуына кепілдік береді.
23. Критериалды бағалау моделі барлық мүдделі тараптар үшін - мектеп басшылары, мұғалімдер, оқушылар мен ата-аналар үшін құнды ақпараттар ұсынады. Бағалау мүмкіндіктерін анықтау үшін уақыт бөлу, нәтижелерді ақылға салып, салыстырып және жазып алғаннан кейін ақпараттың оқыту мен оқудың сапасын арттыру жолында дұрыс қолданылу үшін берілуінің маңызы зор.
24. Критериалды бағалау моделінің шеңберінде оқушылардың оқу жылы бойындағы ілгерілеуін қамтитын бағалаудың үш түрі бар. Әрбір пәнде қолданылатын Қалыптастырушы бағалау және Ішкі жиынтық бағалау. Қалыптастырушы бағалау сыныптағы қалыпты іс-әрекеттің бөлігі ретінде тұрақты түрде орын алады. Ішкі жиынтық бағалау тоқсанның аяғында немесе сынып соңында өткізіледі. Кейбір пәндерде бағалаудың үшінші түрі бар - сыртқы жиынтық бағалау, ол мектептерден тыс белгіленеді және өткізіледі.
25. Критериалды бағалау моделі және оны сыныптарда қалай қолдану қажеттігі туралы толық ақпаратты "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылық" және "Бастауыш мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Бұл нұсқаулық құралдар мұғалімдер үшін әзірленген. Олар бағалаудың негізгі қағидаттары, тәсілдері және негізгі терминдердің анықтамасымен қоса, бағалау моделі бойынша басшылыққа алынатын құрал болып табылады. Оларға сонымен қатар, бұл модельді ұсыну кезінде мұғалімдерді қолдау бойынша практикалық ұсыныстар да енгізілген.

26. Учебные программы являются основным ориентиром для целей обучения. Учебные планы подтверждают учебный процесс, который гарантирует возможности для понимания и развития вопреки целям обучения. Эти документальные данные используются на протяжении обучения, предназначенного для содействия пониманию того, как можно помочь учителям подготовиться и воплотить в жизнь модель критериального оценивания.
27. Критерии успешности подразумевают стандарт, необходимый для учащихся в достижении поставленной цели обучения (из учебной программы). Критерии успешности должны быть достаточно специфичны, чтобы необходимая глубина и полнота обучения были ясны, но не столь детализированы, как установленный способ демонстрации обучения. Критерии успешности должны соответствовать классу и предмету и, в случае необходимости, рассматривается успешность в плане удовлетворения части (вместо целого) цели обучения.
28. Правильные критерии успешности представляют особые и измеримые требования, содержат понятные и емкие идеи и не требуют выполнения большого количества дополнительной работы. Также целесообразно определять критерии успешности скорее включением, чем исключением. Когда ученику говорят, что он достиг цели обучения, если они продемонстрировали, что они могут делать "х", критерии успешности о "работе в направлении" не должны подразумевать то, что они не могут делать "х". Скорее, критерии успешности должны описывать то, что они могут.
29. Формативное оценивание является составной частью преподавания и учения. Учителя находятся в поиске доказательств того, достигли ли ученики цели обучения или работают в этом направлении, тогда как они принимают участие во многих заданиях. Собирается портфолио по каждому ученику, который демонстрирует прогресс ученика вопреки целям обучения, используемым для формативного оценивания. Большой спектр доказательств можно включить в портфолио, включая, но не ограничивая:
1) письменную работу (например, работу в классе, рабочие таблицы, домашнее задание, записи учащихся);
2) фото- и видео доказательства (например, по художественному творчеству, классные модели, презентации, музыкальные представления, участие самих учащихся в заданиях);
3) электронные записи (например, презентации, документы, анимации);
4) записи учителей или запись наблюдений;
5) комментарии со стороны родителей.
30. При написании критериев успешности учителям следует учитывать то, что суть данных, предоставляемых посредством формативного оценивания означает, что есть возможность оценить те навыки, которые наиболее трудны в оценивании с помощью более традиционных тестов.

26. Оқу бағдарламалары мен оқу жоспарлары үйрету мақсаттары ретіндегі оқу мақсаттарын нақты мазмұндайды және оқу жоспарларындағы іс-шаралар ауқымы түсінік пен ілгерілеуді бағалауға мүмкіндік береді. Бұл құжаттар мұғалімдерге критериалды бағалау моделін дайындау мен жүзеге асыруда қалай көмек көрсетуді түсіну үшін оқыту барысында қолданылады.
27. Табыс критерийлері оқушылардың белгілі бір оқу міндеттеріне "жеткенін" білдіретін талап етілетін стандартты сипаттайды (пән бағдарламасы бойынша). Табыс критерийлері талап етілетін білім тереңдігі мен ауқымы анық болатындай деңгейде өзгеше болуы, бірақ оқудың нақты қалай көрсетілуі қажеттігін белгілейтіндей соншалықты нақты болмауы тиіс. Табыс критерийлері сыныпқа және сәйкес келуі қажет және тиісті жағдайларда оқу мақсатының бір бөлігін (біртұтас мақсаттың орнына) қанағаттандыратын табысты қарастыра алады.
28. Жақсы табыс критерийлері нақты және өлшеулі талаптар қояды, қысқа және анық идеяларды мазмұндайды, ауқымды көлемдегі қосымша жұмысты қажет етпейді. Сонымен қатар, табыс критерийлерін алып тастау арқылы емес, енгізу арқылы айқындаған анағұрлым пайдалы. Оқушылар 'X' жасай алатынын көрсетсе, мақсатқа жетуі тиіс "бағыттағы жұмыс үшін" табыс критерийлері олар 'X' жасай алмайтындай болмауы тиіс. Табыс критерийлері олардың не жасай алатынын сипаттауы керек.
29. Қалыптастырушы бағалау оқыту мен оқудың ажырамас бөлігі болып табылады. Алуан түрлі жаттығуларды орындата отырып, мұғалімдер оқушылардың оқу мақсаттарына "жеткендігінің" немесе "талпынатындығының" дәлелдерін іздейді. Әрбір оқушы үшін оқу мақсатына жетудегі оқушының үлгерімін көрсететін портфолио жинақталып, ол қалыптастырушы бағалау үшін қолданылуы мүмкін. Портфолиода көптеген деректер қамтылуы мүмкін, соның ішінде:
1) жазбаша жұмыстар (мысалы, жұмыс дәптерлері, бағалау журналы, үй тапсырмалары, оқушылар жазбалары);
2) фотосуреттер немесе бейне дәлелдемелер (мысалы, көркемсурет жұмыстары, сыныптағы көрме, модельдер, таныстырылым, оқушылар қатысқан музыкалық көрсетілім және оқушылар қатысқан іс-шаралар);
3) электронды жазбалар (мысалы, таныстырылымдар, құжаттар, анимациялар);
4) мұғалімнің жазбалары немесе сабақты бақылау жазбалары;
5) ата-аналардың пікірлері.
30. Табыс критерийлерін жазған кезде мұғалімдер қалыптастырушы бағалау арқылы жиналған дәлелдемелердің сипаты дәстүрлі тест көмегімен анықтау қиынға түсетін дағдыларды бағалауға мүмкіндік беретінін ескеруге тиіс.

31. В целях повышения надежности и обоснованности суждений учителей, используется модерация. Модерация является более жестким методом в процессе требования как внутри, так и межшкольных собраний каждый год, приводя реальные примеры.
32. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя делятся своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
33. Руководителям школ, участвующим в обучении, предложат оказать содействие процессу касательно проектов, которые учащиеся создают в конце каждой четверти. В ходе обучения обращается внимание на специфику тестирования. Спецификация тестирования является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания.
34. Внутреннее суммативное оценивание в рамках информационно–коммуникационных технологий и информатики дополняет формативное оценивание, оценивая то, насколько эффективно ученики усвоили содержание и навыки по целям обучения на протяжении всего класса. Учителя и ученики смогут использовать результаты оценивания для определения собственного развития. По каждому классу документ тестовой спецификации обозначает следующую информацию:
1) Ожидаемые результаты по проекту в каждом классе;
2) Количество оценок по каждому проекту в каждом классе;
3) Баланс оценок и целей обучения;
4) Оценочные схемы;
5) Практические требования по оценке проектов.
35. По некоторым предметам, в 11 классе, также существует Внешнее суммативное оценивание, которое выполняется для определенных предметов на ключевых этапах, выявленных в образовательной программе и модели оценивания, и это проводится за пределами школы.
36. Любое оценивание, в формате внутреннего суммативного оценивания, формативного оценивания или внешнего суммативного оценивания, должно быть достоверным, надежным, практичным и иметь положительное влияние на школьную практику и обучение. Это есть основные концепты в модели критериального оценивания, которые используются на протяжении обучения при разборе пунктов оценивания, выведенных самими учителями.

31. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады. Модерацияның талаптары анағұрлым қатал, ол жыл сайын ағымдағы шынайы деректерді белгілей отырып, мектепішілік және мектепаралық кездесу өткізуді талап етеді.
32. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мүғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері аясында оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да он, әсер ететіні дәлелденді. Стандарттау мен модерацияның критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылық" және "Бастауыш мектептің мүғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпараттар мен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
33. Бұл біліктілік арттыру курсына қатысушы мұғалімдерге әр оқу жылының соңында қабылданатын ішкі жиынтық бағалауда қолданылатын элементтерді дамытуға өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқу барысында тест сипаттамаларына сілтеме жасалады. Тест сипаттамалары ішкі жиынтық бағалау жүргізу үшін негіз болып табылады.
34. Ішкі жиынтық бағалау оқушылардың тоқсан бойына оқу мақсаттарының мазмұндары мен дағдыларын қаншалықты нәтижелі меңгергенін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалауды толықтырады. Мұғалімдер мен оқушылар алға ілгерілеуді өлшеу үшін бағалау нәтижелерін қолдана алады. Әрбір пән мен сыныпқа арналған тест спецификациясында келесі ақпараттар қамтылған:
1) әрбір сынып бойынша тест ұзақтығы;
2) әрбір сынып бойынша әр тест бойынша бағалардың саны;
3) бағалау мақсаттарына сәйкес бағалардың теңгерімі;
4) сұрақтардың үлгілері мен бағалар сызбалары;
5) әрбір тестті басқаруға арналған тәжірибелік талаптар.
35. Кейбір пәндер бойынша 11-сыныпта сыртқы жиынтық бағалау да бар, ол белгілі бір пәндер үшін маңызды кезеңдерде, белгілі бір оқу модельдерінде және бағалау модельдерінде жүзеге асырылады және мектептерден тыс жүргізіліп, бағаланады.
36. Кез келген бағалау, оның ішінде тестілеу түріндегі, сынып негізіндегі немесе сырттай белгіленетін және өткізілетін кез келген бағалау нақты, сенімді, қолайлы болуы тиіс және сыныптағы тәжірибе мен оқыту үшін оң әсері болуы тиіс. Бұл ұғымдар критериалды бағалау моделінде маңызды болып табылады және барлық оқу үдерісі барысында мұғалімдердің бағалау нысандарын бағалау барысында қолданылады.

37. Обучение фокусируется на методах критериального оценивания, связанных с конструктивистским, личностно-ориентированным подходами, в соответствии с лучшей международной практикой.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов областных, городов
Алматы, Астаны, управлений,
районных (городских) отделов
образования и методических
кабинетов в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Неделя 1
День №
Тема дня
Содержание занятия:
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в уровневые программы
1
Принципы и структура уровневых программ
1. Изменения в педагогике для удовлетворения потребностей ХХІ века
2

37. Оқыту ең үздік халықаралық тәжірибемен үйлесімді сындарлылық, тұлғаға бағдарланған тәсілдермен байланысты критерийлер негізінде бағалау әдістеріне сүйенетін болады.
Облыстық, Алматы, Астана қалаларының білім
басқармалары, аудандық және қалалық білім
бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Педагогикалық шеберлік орталығының бағдарламаларына кіріспе
1
Педагогикалық шеберлік орталығының бағдарламаларының қағидаттары мен құрылымы
1. ХХІ ғасыр қажеттіліктеріне жауап беру үшін педагогикаға өзгеріс енгізу
2

2. Роль руководителей и других лиц в поддержке межшкольных обучающих сетевых сообществ
2
3. Коучинг и менторинг как механизмы для реализации Планов развития школы.
Межшкольное сетевое сообщество
2
4. Поддержка развития работы руководителей и учителей 3, 2 и 1 уровней
2
10
Изменение: взгляд назад, взгляд в будущее
1. Наблюдение и доказательство изменения в классе
2
2. Планирование, реализация и оценка эпизодов микропреподавания
2
3. Планирование, реализация и оценка эпизодов микропреподавания
2
4. Поддержка всех учителей и руководителей в обеспечении управления и изменений
2
Учебный план Неделя 3
День №
Тема дня
Содержание занятия:
Кол-во часов
Неделя 3: Обновленная образовательная программа средней школы и методика обучения
1
Введение в обновленную образовательную программу
1. Обновленная образовательная программа
2
2. Структура учебных программ и учебных планов
2
3. Средне- и краткосрочное планирование (1)
2
4. Средне- и краткосрочное планирование (2)
2
2
Языки
1. Казахский язык в школе с казахским языком обучения (Я1), Казахский язык в школе с русским языком обучения (Я2), Русский язык в школе с русским языком обучения (Я1), русский язык в школе с казахским языком обучения (Я2) и английский язык - CEFR и основные отличия
2
2. Чтение и письмо по Я1, Я2 и английскому языку
2
3. Аудирование и говорение по Я1, Я2 и английскому языку
2
4. Языковой прогресс из класса в класс
2
3
Предметы начальных классов
1. Обзор образовательной программы начальной школы по всем предметам
2
2. Познание мира: проблемно-ориентированное обучение
2
3. Математика: решение задач
2
4. Я1: направленное чтение и письмо
2
4
Предметы начальных классов, предметы "Проектная деятельность" и "Глобальные перспективы и проектная деятельность"
1. Естествознание: навыки научного исследования
2
2. Связь между предметами начальной школы: музыка и изобразительное искусство
2
3. Введение в предметы: "Проектная деятельность" и "Глобальные перспективы и проектная деятельность".
2
4. Оценивание проектов
2
5
Поддержка учителей при внедрении обновленной образовательной программы и изменений практики
1. Поддержка учителей при внесении изменений: планирование
2
2. Поддержка учителей при внесении изменений: моделирование преподавания по обновленной образовательной программе, наблюдение и оценка практики
2
3. Поддержка учителей при внесении изменений: моделирование преподавания по обновленной образовательной программе, наблюдение и оценка практики
2
4. Рефлексия практики специалистов и план действий на будущее
2
Неделя 4
День №
Тема дня
Содержание занятия:
Кол-во часов
Модель критериального оценивания и ее реализация в школе
16
Введение в модель критериального оценивания
1. Модель критериального оценивания: обзор и ключевые компоненты
2

2. Мектептер арасындағы Білім алушылардың кәсіби қоғамдастығына қолдау көрсетудегі мектеп директорлары мен басқа тұлғалардың рөлдері
2
3.Коучинг және тәлімгерлік мектепті дамыту жоспары жүзеге асыру тетігі ретінде
2
4. Мектеп директорлары мен 3, 2 және 1 деңгей бағдарламасы бойынша оқыған мұғалімдердің дамыту жұмысын қамтамасыз етуде мамандарға қолдау көрсету
2
10
Өзгеріс: өткенге көзқарас, болашаққа көзқарас
1.Сыныптағы өзгерісті қадағалау және дәлелдеу
2
2.Ықшамсабақты жоспарлау, жүзеге асыру және бағамдау (1)
2
3.Ықшамсабақты жоспарлау, жүзеге асыру және бағамдау (2)
2
4.Барлық мұғалімдер мен мектеп директорларына басқару мен өзгеріс енгізуде қолдау көрсету
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
3-апта. Жаңартылған білім беру бағдарламасы, бағдарлама шеңберінде қолданылатын терминдер және педагогикалық тәсілдер
11
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1. Жаңартылған білім беру бағдарламасы
2
2 Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы
2
3 Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау (1)
2
4 Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау (2)
2
12
Тіл
1. Т1, Т2 және ағылшын тілі – Жалпыеуропалық тілдік құзыреттіліктер жүйесі (CEFR) және негізгі ерекшеліктер
2
2. Т1, Т2 және ағылшын тілі бойынша оқылым және жазылым
2
3. Т1, Т2 және ағылшын тілі бойынша тыңдалым және айтылым
2
4. Сыныптан сыныпқа тілдік дағдылардың дамуы
2
13
Бастауыш сынып
1. Барлық пәндер бойынша бастауыш сыныпқа арналған білім беру бағдарламасына шолу
2
2. Дүниетану: зерттеуге негізделген оқу
2
3. Математика: проблеманы шешу
2
4. Қазақ тілі (орыс тілі): мұғалім жетекшілігімен жүретін оқылым және жазылым
2
14
Бастауыш сынып және жоба жұмысы
1. Жаратылыстану: ғылыми зерттеу дағдылары
2
2. Бастауыш сынып пәндері арасындағы байланыс: музыка және бейнелеу өнері
2
3. "Жоба жұмысы" мен "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәндеріне кіріспе
2
4. Жобаларды бағалау
2
15
Мұғалімдерге жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру және өзгеріс енгізуде қолдау көрсету
1.Мұғалімдерге оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізуде қолдау көрсету. Жоспарлау
Ықшамсабақты қалай жоспарлау керек
2
2. Мұғалімдерге оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізуде қолдау көрсету. Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша оқытуды модельдеу, қадағалау және тәжірибені бағамдау (1)
Ықшамсабақты қалай басқару қажет
2
3. Мұғалімдерге оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізуде қолдау көрсету. Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша оқытуды модельдеу, қадағалау және тәжірибені бағамдау (2)
Ықшамсабақты қалай басқару қажет
2
4. Мамандардың тәжірибесін зерделеу және болашақтағы іс-шараларды жоспарлау.
2
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
4-апта. Бағалаудағы өзгерістер және мамандар үшін мәні
16
Критериалды бағалау
1. Критериалды бағалау моделі: шолу және негізгі компоненттері
2

2. Микропреподавание: разработка и обмен идеями о содержании и качестве информации, а также доказательства, собранные в процессе оценивания части 2
2
3. Использования специалистами, школами и учителями информации по оцениванию: текущие ожидания и новые идеи
2
4. Рефлексия: значение для специалистов
2
20
Специалисты: поддержка реализации модели критериального оценивания
1. Методическая помощь для учителей по реализации критериального оценивания в школе
2
2. Поддержка учителей и руководителей школ в осуществлении обратной связи в формативном и внутреннем суммативном оценивании
2
3. Роль специалистов в повышении качества обучения посредством реализации системы критериального оценивания
2
4. Рефлексия по реализации программы повышения квалификации и моделирование своей профессиональной деятельности
2
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 160 часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов областных, городов
Алматы, Астаны, управлений,
районных (городских) отделов
образования и методических
кабинетов в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов областных, городов
Алматы, Астаны, управлений,
районных (городских) отделов
образования и методических
кабинетов в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Принципиальные основы структурирования Программы
Приложение 14
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров по
предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и
"Информатика" по внедрению системы критериального оценивания
в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение поможет обеспечить внедрение критериальной модели оценивания в систему среднего образования Республики Казахстан.
2. В Программе предлагается обзор Программы, структура Программы и модель критериального оценивания.
2. Обзор Программы
3. Цель программы:
Содействие эффективному внедрению системы критериального оценивания учебных достижений учащихся по предмету "Информационно–коммуникационные технологии" и "Информатика" в общеобразовательных организациях образования Республики Казахстан.
4. Задачи программы:

2. Ықшамсабақ: бағалау үдерісінде жиналған ақпарат пен дәлелдердің сипаты мен сапасы туралы идея ұсыну және жинау (2)
2
3. Мамандардың, мектептер мен мұғалімдердің бағалаудан алынған ақпаратты қолдану тәсілдері: ағымдағы болжамдар мен тың идеялар
2
4. Рефлексия: мамандар үшін мәні
2
20
Мамандар: критериалды бағалауды іске асыруда қолдау көрсету
1. Мектептегі бағалау жөніндегі жетекші мұғалімдерге мамандар қалай көмектеседі?
2
2. Мамандар күтілетін нәтижелерді қалай хабарлап, мұғалімдер мен басшыларға қалай түрткі болып, оларды қалай жігерлендіреді?
2
3. Пікірталас: мамандар бұл бастамалардың стандарттарды жетілдіретініне қалай көз жеткізеді?
2
4. Маманның алдағы қадамдары – кім, неліктен, қалай, қашан?
2
Барлығы:  160
Облыстық, Алматы, Астана қалаларының білім
басқармалары, аудандық және қалалық білім
бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу циклі
Облыстық, Алматы, Астана қалаларының білім
басқармалары, аудандық және қалалық білім
бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Бағдарламаны құрылымдаудың қағидаттық негіздері
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 14-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесіне критериалды бағалау моделін енгізуді қамтамасыз етуге көмектесу мақсатында жүргізіледі.
2. Бағдарламада білім беру бағдарламасына шолу жасалып, Бағдарламаның құрылымы және критериалды бағалау моделі қарастырылады.
2. Бағдарламаға шолу
3. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін тиімді енгізуге ықпал ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:

1) сформировать у учителей знания и понимание модели критериального оценивания;
2) сформировать у учителей понимание сущности критериального оценивания;
3) сформировать у учителей навыки разработки методического обеспечения критериального оценивания;
4) сформировать у учителей понимание основных характеристик формативного и суммативного оценивания;
5) обеспечить учителей навыками, необходимыми для поддержки педагогического коллектива в процессе эффективной реализации системы критериального оценивания.
5. Результаты программы:
1) Учителя будут знать и понимать:
a) цель модели критериального оценивания;
b) сущность критериального оценивания.
2) Учителя смогут:
a) разрабатывать и оценивать критерии успеха в ходе формативного оценивания;
b) разрабатывать и использовать методическое обеспечение критериального оценивания;
c) разрабатывать и использовать основные характеристики формативного и суммативного оценивания;
d) оказывать необходимую поддержку педагогическому коллективу в процессе эффективной реализации системы критериального оценивания.
3. Структура Программы
6. Программа начинается с обзора целей обучения в контексте реформирования системы образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, некоторые занятия являются одинаковыми для различных предметов в целях обеспечения последовательного обновления образовательной программы, ее структуры, необходимой методики преподавания для обеспечения эффективных результатов и использования соответствующего механизма оценивания.
7. Учителям предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы. На данном этапе осуществляется активное и практическое обучение, направленное на понимание учителями теории, лежащей в основе учебной программы, и применение этой теории на практике.
8. В течение нескольких дней учителя осваивают содержание учебной программы и учебных планов. В ходе обучения учителя принимают участие в микрообучении, как части данной программы обучения. По завершении ежедневного обучения, учителя проводят саморефлексию и выполняют задания тренера в целях рассмотрения прогресса относительно достижения ими целей обучения по данной программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в собственной практической деятельности.
9. Учебный процесс в рамках данной программы обучения учителей реализуется на основе использования цикла обучения Колба, эмпирической теории обучения, разработанной Дэвидом Колбом в 1984 году. Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.

1) мұғалімдердің критериалды бағалау моделі туралы білімі мен түсінігін қалыптастыру;
2) мұғалімдердің критериалды бағалау жүйесінің мән-маңызын түсінуін қамтамасыз ету;
3) мұғалімдердің критериалды бағалауды енгізуді әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз ету дағдыларын қалыптастыру;
4) мұғалімдердің қалыптастырушы және жиынтық бағалаудың негізгі ерекшеліктері туралы түсінігін қалыптастыру;
5) мұғалімдердің критериалды бағалауды іске асыру барысында педагогикалық ұжымға қолдау көрсету дағдыларын меңгеруін қамтамасыз ету.
5. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) Мұғалімдер:
а) критериалды бағалау моделінің мақсаттарын біледі және түсінеді;
ә) критериалды бағалау жүйесінің мән-маңызын түсінеді.
2) Мұғалімдер іске асырыла алады:
а) қалыптастырушы бағалауға арналған бағалау критерийлерін әзірлейді және бағалай алады;
ә) критериалды бағалауды енгізуді әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз етуді әзірлейді және қолданады;
б) қалыптастырушы және жиынтық бағалаудың негізгі ерекшеліктері туралы түсінігін тәжірибеде қолдана біледі;
в) критериалды бағалауды іске асыру барысында педагогикалық ұжымға қажетті қолдау көрсете алады.
3. Бағдарламаның құрылымы
6. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаның 1-қосымшасында көрсетілген оқу жоспарында жаңартылған білім беру бағдарламасы, оның құрылымы, тиімді оқу үдерісін жүргізуге қажетті педагогикалық әдістемелермен және қолданылатын бағалау тетіктерімен жүйелі түрде таныстыруды қамтамасыз ету мақсатында бірнеше пәндермен бірқатар ұқсас сабақтар бар.
7. Мұғалімдерге оқу бағдарламасының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі. Бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді оқу кезеңі болып табылады, сондай-ақ мұғалімдердің оқу бағдарламасына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
8. Одан кейінгі бірнеше күн бойы мұғалімдер оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Мұғалімдер оқу барысында курста оқу бағдарламасының аясындағы ықшамсабақтарға қатысады. Күнделікті оқудың аяғында өзіндік рефлексия жүргізіліп, өздерінің осы Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарына қол жеткізудегі алға ілгерілеуді қарастыру және оларды өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтау мақсатында тренердің тапсырмаларын орындайды.
9. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.

10. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
4. Модель критериального оценивания
11. В результате обзора среднего образования Организацией экономического сотрудничества и развития рекомендовала ввести критериальное оценивание результатов обучения во всех начальных и средних школах, чтобы сделать процесс оценивания более справедливым и конструктивным для самих учащихся.
12. В процессе критериального оценивания, успеваемость учащегося соизмеряется с установленным набором предопределенных критериев. Это отличает его от нормативного оценивания, где учащихся оценивают на основании их достижений относительно других учеников в рамках одного класса. Критериальное оценивание гарантирует то, что в состоянии сделать надежные и достоверные суждения о том прогрессе, который совершают ученики и, что в классе стимулируется лучшая практика.
13. Модель критериального оценивания обеспечивает ценную информацию для всех заинтересованных лиц – администрацию школы, учителей, учеников и родителей. Очень важно, что, потратив время на выявление возможностей оценивания, суждения, модерации и записи результатов, предоставляется информация лучшего использования по повышению качества преподавания и учения.
14. В рамках модели критериального оценивания имеются три типа оценивания, которые охватывают прогресс учащегося на протяжении всего учебного года. К двум из них относятся формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание сочетаются между собой для общешкольного оценивания. В некоторых предметах существует третий вид оценивания – внешнее суммативное оценивание.
15. В информационно–коммуникационных технологиях и информатике прогресс оценивается с помощью формативного оценивания и внутреннего суммативного оценивания. Формативное оценивание регулярно происходит как часть ежедневного преподавания. В 4 четверти учащиеся завершают проект, который оценивается с помощью внутреннего суммативного оценивания. Данный проект тестирует цели обучения, достигнутые в течение учебного года.
16. Более подробную информацию о модели критериального оценивания и способах ее использования в классе можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальной, средней и старшей школы". Они представляют собой руководство по модели оценивания, охватывая основные принципы, подходы к оцениванию и определению ключевых терминов. Они также включают практические советы в помощь учителям по реализации данной модели.

10. Оқудың бастапқы бірнеше күніндегі ықшамсабақтар "эксперимент" болып табылады және "рефлексия" мен талқылау кезеңдеріне ұласады. Оқу барысында мұғалімдер пән бойынша оқу бағдарламасы шеңберінде жаңартылған теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынады, ол оқудың кейінгі кезеңі – ықшамсабақта қолданылады. Бүкіл оқу барысында оқу циклінің түрлі кезеңдері қайта қарастырылады.
4. Критериалды бағалау моделі
11. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Қазақстандағы орта білім беру жүйесіне шолуында оқушылар үшін бағаны неғұрлым әділ және маңызды ету үшін барлық бастауыш және орта мектептерде оқыту нәтижелерін критериалды бағалауды енгізу ұсынылады.
12. Критериалды бағалауда оқушының үлгерімі алдын ала белгіленген критерийлердің бекітілген жиынтығына сәйкес өлшенеді. Бұл оқушылардың үлгерімі сыныптағы басқа оқушылардың жетістіктеріне қатысты бағаланатын нормаға негізделген бағалаудан ерекшеленеді. Критериалды бағалау мұғалімдердің өз оқушыларының қол жеткізген жетістіктері туралы сенімді, дұрыс, ақиқатқа негізделген пайымдау жасай алуына және сыныпта тиімді тәжірибені жетілдіруіне кепілдік береді.
13. Критериалды бағалау моделі барлық мүдделі тараптар үшін – мектеп басшылары, мұғалімдер, оқушылар мен ата-аналар үшін құнды ақпараттар ұсынады. Бағалаудың мүмкіндіктерін анықтау, қорытындылау, модерация және нәтижелерді тіркеу үшін уақыт бөлу арқылы оқыту мен оқудың сапасын арттыруда тиімді қолдануға болатын маңызы зор.
14. Критериалды бағалау моделінің шеңберінде оқушылардың оқу жылы бойындағы ілгерілеуін қамтитын бағалаудың үш түрі бар. Оның екі түрі – қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау мектептегі бағалауды жүргізу мақсатында өзара бірлестікте қолданылады. Кейбір пәндерде бағалаудың үшінші түрі бар – сыртқы жиынтық бағалау, ол мектептерден тыс белгіленеді және өткізіледі.
15. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша оқушылардың ілгерілеуі қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау арқылы бағаланады. Қалыптастырушы бағалау сыныптағы күнделікті оқыту әрекетінің құрамдас бөлігі ретінде тұрақты түрде іске асырылады. Тоқсанның аяғында ішкі жиынтық бағалау арқылы оқу барысында қол жеткізілуі тиіс оқу мақсаттары анықталады.
16. Критериалды бағалау моделі және оны сыныптарда қалай қолдану қажеттігі туралы толық ақпаратты "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылық" және "Бастауыш мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Бұл нұсқаулық құралдар мұғалімдер үшін әзірленген. Олар бағалаудың негізгі қағидаттары, тәсілдері және негізгі терминдердің анықтамасымен қоса, бағалау моделі бойынша басшылыққа алынатын құрал болып табылады. Оларға сонымен қатар, бұл модельді ұсыну кезінде мұғалімдерді қолдау бойынша практикалық ұсыныстар да енгізілген.

3) электронные записи (например, презентации, документы, анимации);
4) записи учителей или запись наблюдений;
5) комментарии со стороны родителей.
21. При написании критериев успешности учителям следует учитывать то, что суть данных, предоставляемых посредством формативного оценивания означает, что есть возможность оценить те навыки, которые наиболее трудны в оценивании с помощью более традиционных тестов.
22. В целях повышения надежности и обоснованности суждений учителей, используется модерация. Модерация является более жестким методом в процессе требования как внутри, так и межшкольных собраний каждый год, приводя реальные примеры.
23. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя делятся своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
24. Учителям, участвующим в обучении, предложат оказать содействие процессу касательно проектов, которые учащиеся создают в конце каждой четверти. В ходе обучения обращается внимание на специфику тестирования. Спецификация тестирования является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания.
25. Внутреннее суммативное оценивание в рамках информационно–коммуникационных технологий и информатики дополняет формативное оценивание, оценивая то, насколько эффективно ученики усвоили содержание и навыки по целям обучения на протяжении всего класса. Учителя и ученики смогут использовать результаты оценивания для определения собственного развития. По каждому классу документ тестовой спецификации обозначает следующую информацию:

3) электронды жазбалар (мысалы, таныстырылымдар, құжаттар, анимациялар);
4) мұғалімнің жазбалары немесе сабақты бақылау жазбалары;
5) ата-аналардың пікірлері.
22. Жиналған дәлелдемелердің сипаты дәстүрлі тест көмегімен анықтау қиынға түсетін дағдыларды бағалауға мүмкіндік беретінін байқатады. Нақты бағалау критерийлері болған күннің өзінде де қалыптастырушы бағалау кезінде баға қою әлі де күрделі үдеріс болып табылады және мұғалімдер олар бойынша түсініктеме бере алады. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады.
23. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері шеңберінде оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді. Стандарттау мен шектеуліліктің критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" және "Бастауыш мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпараттар мен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
24. Біліктілікті арттыру курсына қатысушы мұғалімдерге әр тоқсанның соңында оқушылар орындайтын жобаларды бағалауда қолданылатын элементтерді дамытуға өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқу барысында тест спецификациясына сілтеме жасалады. Тест спецификациясы ішкі жиынтық бағалау жасау үшін негіз болып табылады. Тест спецификацияларының үлгісі бұл құжаттардың ішкі жиынтық бағалаудың пішімі мен мазмұндық саласын қалай сипаттайтынын көрсету үшін мұғалімдерді оқыту барысында қамтылады.
25."Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері аясындағы ішкі жиынтық бағалау оқушылардың тоқсан бойына оқу мақсаттарының мазмұндары мен дағдыларын қаншалықты нәтижелі меңгергенін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалауды толықтырады. Мұғалімдер мен оқушылар алға ілгерілеуді өлшеу үшін бағалау нәтижелерін қолдана алады. Әрбір тесттің құрылымы мен ұзақтығы және оны қалай қолдану қажеттігі туралы ақпаратты әрбір пән мен сыныпқа арналған ішкі жиынтық бағалау тест спецификациясынан табуға болады. Әрбір пән мен сыныпқа арналған тест спецификациясында келесі ақпараттар қамтылған:

1) Ожидаемые результаты по проекту в каждом классе;
2) Количество оценок по каждому проекту в каждом классе;
3) Баланс оценок и целей обучения;
4) Оценочные схемы;
5) Практические требования по оценке проектов.
26. По некоторым предметам, в 11 классе, также существует Внешнее суммативное оценивание, которое выполняется для определенных предметов на ключевых этапах, выявленных в образовательной программе и модели оценивания, и это проводится за пределами школы. Это не применяется к информационно–коммуникационным технологиям и информатике, но учителя посещающие курсы повышения квалификации должны знать о том, что это имеет место для других предметов.
27. Любое оценивание, в формате внутреннего суммативного оценивания, формативного оценивания или внешнего суммативного оценивания, должно быть достоверным, надежным, практичным и иметь положительное влияние на школьную практику и обучение. Это есть основные концепты в модели критериального оценивания, которые используются на протяжении обучения при разборе пунктов оценивания, выведенных самими учителями.
28. Обучение фокусируется на методах критериального оценивания, связанных с конструктивистским, личностно-ориентированным подходами, в соответствии с лучшей международной практикой.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предметам
"Информационно–коммуникационные
технологии" и "Информатика" по
внедрению системы критериального
оценивания в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День №
Тема дня
Занятия включают:
Кол-во часов
1
Введение и краткое изложение модели критериального оценивания
Введение, прогресс и цель обучения.
2
Цель и место оценивания.
Оценка: Образ мышления
2
Модель критериального оценивания.
2
Подготовка к оцениванию.
2
2
Формативное оценивание (Часть 1)
Что такое формативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Определение критериев успешности
2
Создание новых критериев успешности
2
Сбор доказательств для суждения об оценивании.
2
3
Формативное оценивание (Часть 2)
Микромодерация
2
Микромодерация
Оценка: Критериальное оценивание
2
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 1)
Что такое внутреннее суммативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Введение в группу навыков и тестовые спецификации
2
4
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 2)
Что такое набор критериев и как это работает?
2
Реализация достоверного и надежного оценивания
2
Разработка единиц оценивания
2
Разработка единиц оценивания
2
5
Проведение оценивания
Проведение внутреннее суммативное оценивание?
2
Эффективность внутреннего суммативного оценивания
Оценка: Реакция на потребности учащихся
2
Использование оценивания для повышения качества преподавания.
2
Обзор и следующие меры.
2
Примечание: 1 академический – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предметам
"Информационно–коммуникационные
технологии" и "Информатика" по
внедрению системы критериального
оценивания в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 15
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров языковых
предметов по внедрению системы критериального оценивания
в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров языковых предметов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение поможет обеспечить внедрение критериальной модели оценивания в систему среднего образования Республики Казахстан.
2. В Программе предлагается обзор Программы, структура Программы и модель критериального оценивания по языковым предметам.
2. Обзор Программы
3. Цель программы:
Содействие эффективному внедрению системы критериального оценивания учебных достижений учащихся по языковым дисциплинам в общеобразовательных организациях образования Республики Казахстан.
4. Задачи программы:

1) әрбір сынып бойынша тест ұзақтығы;
2) әрбір сынып бойынша әр тест бойынша бағалардың саны;
3) бағалау мақсаттарына сәйкес бағалардың теңгерімі;
4) сұрақтардың үлгілері мен бағалар сызбасы;
5) әрбір тестті ұйымдастыруға қатысты практикалық талаптар.
26. Кейбір пәндер бойынша 11-сыныпта сыртқы жиынтық бағалау да қолданылады, ол белгілі бір пәндер үшін маңызды кезеңдерде, белгілі бір оқу модельдерінде және бағалау модельдерінде жүзеге асырылады және мектептерден тыс жүргізіліп, бағаланады. Бұл "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша қолданылмайды, бірақ біліктілік арттыру курсына қатысатын мұғалімдер оның басқа пәндерде қолданылатыны туралы білуі керек.
27. Кез келген бағалау, оның ішінде тестілеу түріндегі ішкі жиынтық бағалау, сынып негізіндегі қалыптастырушы бағалау немесе сырттай белгіленетін және өткізілетін сыртқы жиынтық бағалау кез келген бағалау нақты, сенімді, қолайлы болуы тиіс және сыныптағы тәжірибе мен оқыту үшін оң әсері болуы тиіс. Бұл ұғымдар критериалды бағалау моделінде маңызды болып табылады және барлық оқу үдерісі барысында мұғалімдердің бағалау нысандарын бағалау барысында қолданылады.
28. Оқыту ең үздік халықаралық тәжірибемен үйлесімді сындарлы, тұлғаға бағдарланған тәсілдермен байланысты критериалды бағалау әдістеріне сүйенетін болады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ақпараттық-
коммуникациялық технологиялар" және "Информатика"
пәндері бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Кіріспе және критериалды бағалау моделіне қысқаша сипаттама
1. Курсқа кіріспе және мақсаты
2
2. Бағалаудың мақсаты және орны.
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
3. Критериалды бағалау моделі
2
4. Бағалауға дайындық
2
2
Қалыптастырушы бағалау (1-бөлім)
1. Қалыптастырушы бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
2. Табыс критерийлерін анықтау
2
3. Жаңа табыс критерийлерін әзірлеу
2
4. Бағалау туралы тұжырым жасау үшін дәлел жинау
2
3
Қалыптастырушы бағалау (2-бөлім)
Ішкі жиынтық бағалау (1-бөлім)
1. Шағынмодерация (1)
2
1. Шағынмодерация (2)
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
3. Ішкі жиынтық бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
4. Дағдылар топтары мен тест спецификациясына кіріспе
2
4
Ішкі жиынтық бағалау (2-бөлім)
1. Тест сұрақтарын жинау дегеніміз не және оны қолдану жолдары
2
2. Негізді және шынайы бағалау жүргізу
2
3. Тест сұрақтарын құрастыру (1)
2
4. Тест сұрақтарын құрастыру (2)
2
5
Бағалауды жүзеге асыру
1. Ішкі жиынтық бағалау жүргізу
2
2. Ішкі жиынтық бағалаудың тиімділігі
Бағамдауға арналған жаттығу: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3. Оқу сапасын арттыру үшін критерийлерді пайдалану
2
4. Бағдарламаға шолу және келесі қадамдар
2
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 40 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын
жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін
енгізу бойынша "Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 15-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша тілдік пәндер бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша тілдік пәндер бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесіне критериалды бағалау моделін енгізуді қамтамасыз етуге көмектесу мақсатында жүргізіледі.
2. Бағдарламада білім беру бағдарламасына шолу жасалып, Бағдарламаның құрылымы және тілдік пәндер бойынша критериалды бағалау моделі қарастырылады.
2. Бағдарламаға шолу
3. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында тілдік пәндер бойынша оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін тиімді енгізуге ықпал ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:

1) письменную работу (например, работу в классе, рабочие таблицы, домашнее задание, записи учащихся);
2) фото- и видео доказательства (например, по художественному творчеству, классные модели, презентации, музыкальные представления, участие самих учащихся в заданиях);
3) электронные записи (например, презентации, документы, анимации);
4) записи учителей или запись наблюдений;
5) комментарии со стороны родителей.
22. При написании критериев успешности учителям следует учитывать то, что суть данных, предоставляемых посредством формативного оценивания означает, что есть возможность оценить те навыки, которые наиболее трудны в оценивании с помощью более традиционных тестов.
23. В целях повышения надежности и обоснованности суждений учителей, используется модерация. Модерация является более жестким методом в процессе требования как внутри, так и межшкольных собраний каждый год, приводя реальные примеры. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя делятся своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
24. Учителям, участвующим в обучении, предложат оказать содействие процессу касательно проектов, которые учащиеся создают в конце каждой четверти. В ходе обучения обращается внимание на специфику тестирования. Спецификация тестирования является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания.
25. Внутреннее суммативное оценивание в рамках языковых предметов дополняет формативное оценивание, оценивая то, насколько эффективно ученики усвоили содержание и навыки по целям обучения на протяжении всего класса. Учителя и ученики смогут использовать результаты оценивания для определения собственного развития. По каждому классу документ тестовой спецификации обозначает следующую информацию:

1) жазбаша жұмыстар (мысалы, жұмыс дәптерлері, бағалау журналы, үй тапсырмалары, оқушылар жазбалары);
2) фотосуреттер немесе бейне дәлелдемелер (мысалы, көркемсурет жұмыстары, сыныптағы көрме, модельдер, таныстырылым, оқушылар қатысқан музыкалық көрсетілім және оқушылар қатысқан іс-шаралар);
3) электронды жазбалар (мысалы, таныстырылымдар, құжаттар, анимациялар);
4) мұғалімнің жазбалары немесе сабақты бақылау жазбалары;
5) ата-аналардың пікірлері.
22. Жиналған дәлелдемелердің сипаты дәстүрлі тест көмегімен анықтау қиынға түсетін дағдыларды бағалауға мүмкіндік беретінін байқатады. Нақты бағалау критерийлері болған күннің өзінде де қалыптастырушы бағалау кезінде баға қою әлі де күрделі үдеріс болып табылады және мұғалімдер олар бойынша түсініктеме бере алады.
23. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады. Модерацияның талаптары анағұрлым қатал, ол жыл сайын ағымдағы шынайы деректерді белгілей отырып, мектепішілік және мектепаралық кездесу өткізуді талап етеді. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері аясында оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді. Стандарттау мен шектеуліліктің критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпараттар мен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
24. Біліктілікті арттыру курсына қатысушы мұғалімдерге оқушылар әр тоқсанның соңында дайындайтын жобаларды жүзеге асыру үдерісіне қолдау көрсету ұсынылады. Оқу барысында ішкі жиынтық бағалауды жүзеге асыруда негізге алынатын тест спецификациясы қарастырылады.
25. Тілдік пәндер аясындағы ішкі жиынтық бағалау оқушылардың тоқсан бойына оқу мақсаттарының мазмұндары мен дағдыларын қаншалықты нәтижелі меңгергенін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалауды толықтырады. Мұғалімдер мен оқушылар алға ілгерілеуді өлшеу үшін бағалау нәтижелерін қолдана алады. Әрбір тесттің құрылымы мен ұзақтығы және оны қалай қолдану қажеттігі туралы ақпаратты әрбір пән мен сыныпқа арналған ішкі жиынтық бағалаудың тест спецификациясынан табуға болады. Әрбір пән мен сыныпқа арналған тест спецификациясында келесі ақпараттар қамтылған:

1) Ожидаемые результаты по проекту в каждом классе;
2) Количество оценок по каждому проекту в каждом классе;
3) Баланс оценок и целей обучения;
4) Оценочные схемы;
5) Практические требования по оценке проектов.
26. По некоторым предметам, в 11 классе, также существует Внешнее суммативное оценивание, которое выполняется для определенных предметов на ключевых этапах, выявленных в образовательной программе и модели оценивания, и это проводится за пределами школы. Это не применяется к языковым предметам, но учителя посещающие курсы повышения квалификации должны знать о том, что это имеет место для других предметов.
27. Любое оценивание, в формате внутреннего суммативного оценивания, формативного оценивания или внешнего суммативного оценивания, должно быть достоверным, надежным, практичным и иметь положительное влияние на школьную практику и обучение. Это есть основные концепты в модели критериального оценивания, которые используются на протяжении обучения при разборе пунктов оценивания, выведенных самими учителями.
28. Обучение фокусируется на методах критериального оценивания, связанных с конструктивистским, личностно-ориентированным подходами, в соответствии с лучшей международной практикой.
29. Для казахского и русского языка в 11 классе также существует внешнее суммативное оценивание, которое выполняется на ключевых этапах, выявленных в образовательной программе и модели оценивания, которое проводится за пределами школы.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров языковых
предметов по внедрению системы
критериального оценивания в
рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День №
Тема дня
Занятия включают:
Кол-во часов
1
Введение и краткое изложение модели критериального оценивания
Введение, прогресс и цель обучения.
2
Цель и место оценивания.
Оценка: Образ мышления
2
Модель критериального оценивания.
2
Подготовка к оцениванию.
2
2
Формативное оценивание (Часть 1)
Что такое формативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Определение критериев успешности
2
Создание новых критериев успешности
2
Сбор доказательств для суждения об оценивании.
2
3
Формативное оценивание (Часть 2)
Микромодерация
2
Микромодерация
Оценка: Критериальное оценивание
2
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 1)
Что такое внутреннее суммативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Введение в группу навыков и тестовые спецификации
2
4
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 2)
Критерии успешности, сущность критериев успешности
2
Разработка достоверного и надежного оценивания
2
Разработка критериев успешности
2
Разработка критериев успешности
2
5
Проведение оценивания
Проведение внутреннего суммативноего оценивания
2
Эффективность внутреннего суммативного оценивания
Оценка: Реакция на потребности учащихся
2
Использование оценивания для повышения качества преподавания.
2
Обзор и дальнейшие действия.
2
Примечание: 1 академический – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров языковых
предметов по внедрению системы
критериального оценивания в
рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 16
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров по
предметам начальных классов по внедрению системы критериального
оценивания в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение поможет обеспечить внедрение критериальной модели оценивания в систему среднего образования Республики Казахстан.
2. В Программе предлагается обзор Программы, структура Программы и модель критериального оценивания.
2. Обзор Программы
3. Цель программы:
Содействие эффективному внедрению системы критериального оценивания учебных достижений учащихся начальных классов в общеобразовательных организациях Республики Казахстан.
4. Задачи программы:

1) әрбір сынып бойынша тест ұзақтығы;
2) әрбір сынып бойынша әр тест бойынша бағалардың саны;
3) бағалау мақсаттарына сәйкес бағалардың теңгерімі;
4) сұрақтардың үлгілері мен бағалар сызбалары;
5) әрбір тестіні басқаруға арналған практикалық талаптар.
26. "Қазақ тілі" пәні бойынша 11-сыныпта сыртқы жиынтық бағалау қолданылады, ол белгілі бір пәндер үшін түйінді кезеңдерде, белгілі бір оқу модельдерінде және бағалау модельдерінде жүзеге асырылады және мектептерден тыс жүргізіліп, бағаланады.
27. Кез келген бағалау, оның ішінде тестілеу түріндегі ішкі жиынтық бағалау, сынып негізіндегі қалыптастырушы бағалау немесе сырттай белгіленетін және өткізілетін сыртқы жиынтық бағалау шынайы, сенімді, қолайлы болуы тиіс және сыныптағы тәжірибе мен оқыту үшін оң әсері болуы тиіс. Бұл ұғымдар критериалды бағалау моделінде маңызды болып табылады және барлық оқу үдерісі барысында мұғалімдердің бағалау нысандарын бағалау барысында қолданылады.
28. Оқыту ең үздік халықаралық тәжірибемен үйлесімді сындарлы, тұлғаға бағдарланған тәсілдермен байланысты критериалды бағалау әдістеріне сүйенетін болады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша тілдік пәндер
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Кіріспе және критериалды бағалау моделіне қысқаша сипаттама
1. Курсқа кіріспе және мақсаты
2
2. Бағалаудың мақсаты және орны.
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
3. Критериалды бағалау моделі
2
4. Бағалауға дайындық
2
2
Қалыптастырушы бағалау (1-бөлім)
1.Қалыптастырушы бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
2. ҚБ арналған табыс критерийлерін анықтау
2
3. Жаңа табыс критерийлерін әзірлеу
2
4. Бағалау туралы тұжырым жасау үшін дәлел жинау
2
3
Қалыптастырушы бағалау (2-бөлім)
Ішкі жиынтық бағалау (1-бөлім)
1. Шағынмодерация (1)
2
1. Шағынмодерация (2)
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
3. Ішкі жиынтық бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
4. Дағдылар топтары мен тест спецификациясына кіріспе
2
4
Ішкі жиынтық бағалау
(2-бөлім)
1. Тест сұрақтарын жинау дегеніміз не және оны қолдану жолдары
2
2. Негізді және шынайы бағалау жүргізу
2
3. Тест сұрақтарын құрастыру (1)
2
4. Тест сұрақтарын құрастыру (2)
2
5
Бағалауды жүзеге асыру
1. Ішкі жиынтық бағалау жүргізу
2
2. Ішкі жиынтық бағалаудың тиімділігі
Бағамдауға арналған жаттығу: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3. Оқу сапасын арттыру үшін критерийлерді пайдалану
2
Бағдарламаға шолу және келесі қадамдар
2
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 40 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша тілдік пәндер
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 16-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша бастауыш сынып пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша бастауыш сынып пәндері бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама республикада орта білім мазмұнын жаңарту аясында қайта қаралған оқу бағдарламаларын мектептерге енгізуге септігін тигізеді.
2. Бағдарламада оның құрылымына шолу жасалып, критериалды бағалау моделі қарастырылады.
2. Бағдарламаға шолу
3. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында бастауыш сынып пәндері бойынша оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін тиімді енгізуге ықпал ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:

22. В целях повышения надежности и обоснованности суждений учителей, используется модерация. Модерация является более жестким методом в процессе требования как внутри, так и межшкольных собраний каждый год, приводя реальные примеры.
23. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя делятся своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
24. В ходе обучения обращается внимание на Спецификацию по внутреннему суммативному оцениванию. Спецификация по внутреннему суммативному оцениванию является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания.
25. Внутреннее суммативное оценивание в рамках начальной школы дополняет формативное оценивание, оценивая то, насколько эффективно ученики усвоили содержание и навыки по целям обучения на протяжении всей четверти. Учителя и ученики смогут использовать результаты оценивания для определения собственного развития. По каждому классу документ тестовой спецификации обозначает следующую информацию:
1) Продолжительность теста для каждого класса
2) Количество оценок в каждом классе
3) Баланс оценок в противовес задачам оценивания
4) Примеры вопросов и оценочные схемы
5) Практические требования по организации каждого теста.
26. Любое оценивание, в формате внутреннего суммативного оценивания, формативного оценивания или внешнего суммативного оценивания, должно быть достоверным, надежным, практичным и иметь положительное влияние на школьную практику и обучение. Это есть основные концепты в модели критериального оценивания, которые используются на протяжении обучения при разборе пунктов оценивания, выведенных самими учителями.
27. Обучение фокусируется на методах критериального оценивания, связанных с конструктивистским, личностно-ориентированным подходами, в соответствии с лучшей международной практикой.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров начальных
классов по внедрению системы
критериального оценивания в
рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День №
Тема дня
Содержание занятий:
Кол-во часов
1
Введение и краткое изложение модели критериального оценивания
Введение, прогресс и цель обучения.
2
Цель и место оценивания.
Оценка: Образ мышления
2
Модель критериального оценивания.
2
Подготовка к оцениванию.
2
2
Формативное оценивание (Часть 1)
Что такое формативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Определение критериев успеха для формативного оценивания
2
Создание новых критериев успеха
2
Сбор доказательств для суждения об оценивании.
2
3
Формативное оценивание (Часть 2)
Микромодерация
2
Микромодерация
Оценка: Критериальное оценивание
2
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 1)
Что такое внутреннее суммативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Введение в группу навыков и тестовые спецификации
2
4
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 2)
Что такое набор критериев и как это работает?
2
Реализация достоверного и надежного оценивания
2
Разработка единиц оценивания
2
Разработка единиц оценивания
2
5
Проведение оценивания
Проведение внутреннего суммативного оценивания
2
Эффективность внутреннего суммативного оценивания
Оценка: Реакция на потребности учащихся
2
Использование оценивания для повышения качества преподавания.
2
Обзор и следующие меры.
2
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 40 часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров начальных
классов по внедрению системы
критериального оценивания в
рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 17
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность"
по внедрению системы критериального оценивания в рамках
обновления содержания среднего образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение поможет обеспечить внедрение критериальной модели оценивания в систему среднего образования Республики Казахстан.
2. В Программе предлагается обзор Программы, структура Программы и модель критериального оценивания.
2. Обзор Программы
3. Цель программы:
Содействие эффективному внедрению системы критериального оценивания учебных достижений учащихся по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" в общеобразовательных организациях образования Республики Казахстан.
4. Задачи программы:

22. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады. Модерацияның талаптары анағұрлым қатал, ол жыл сайын ағымдағы шынайы деректерді белгілей отырып, мектепішілік және мектепаралық кездесу өткізуді талап етеді.
23. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері аясында оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді. Стандарттау мен шектеуліліктің критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Бастауыш мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпараттар мен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
24. Біліктілік арттыру курсына қатысушы мұғалімдерге оқушылар әр тоқсанның соңында дайындайтын жобаларды жүзеге асыру үдерісіне өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқу барысында ішкі жиынтық бағалауды жүзеге асыруда негізге алынатын тест спецификациясы қарастырылады.
25. Бастауыш сыныптардағы оқыту аясында ішкі жиынтық бағалау оқушылардың тоқсан бойына оқу мақсаттарының мазмұндары мен дағдыларын қаншалықты нәтижелі меңгергенін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалауды толықтырады. Мұғалімдер мен оқушылар алға ілгерілеуді өлшеу үшін бағалау нәтижелерін қолдана алады. Әрбір пән мен сыныпқа арналған тест спецификациясында келесі ақпараттар қамтылған:
1) әрбір сынып бойынша тест ұзақтығы;
2) әрбір сынып бойынша әр тест бойынша бағалардың саны;
3) бағалау мақсаттарына сәйкес бағалардың теңгерімі;
4) сұрақтардың үлгілері мен бағалар сызбалары;
5) әрбір тестті басқаруға арналған практикалық талаптар.
26. Кез келген бағалау, оның ішінде тестілеу түріндегі ішкі жиынтық бағалау, сынып негізіндегі қалыптастырушы бағалау немесе сырттай белгіленетін және өткізілетін сыртқы жиынтық бағалау шынайы, сенімді, қолайлы болуы тиіс және сыныптағы тәжірибе мен оқыту үшін оң әсері болуы тиіс. Бұл ұғымдар критериалды бағалау моделінде маңызды болып табылады және барлық оқу үдерісі барысында мұғалімдердің бағалау нысандарын бағалау барысында қолданылады.
27) Оқыту ең үздік халықаралық тәжірибемен үйлесімді сындарлы, тұлғаға бағдарланған тәсілдермен байланысты критерийлер негізінде бағалау әдістеріне сүйенетін болады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша бастауыш
сынып пәндері бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Кіріспе және критериалды бағалау моделіне қысқаша сипаттама
1. Курсқа кіріспе және мақсаты
2
2. Бағалаудың мақсаты және орны.
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
3. Критериалды бағалау моделі
2
4. Бағалауға дайындық
2
2
Қалыптастырушы бағалау (1-бөлім)
1. Қалыптастырушы бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
2. Табыс критерийлерін анықтау
2
3. Жаңа табыс критерийлерін әзірлеу
2
4. Бағалау туралы тұжырым жасау үшін дәлел жинау
2
3
Қалыптастырушы бағалау (2-бөлім)
Ішкі жиынтық бағалау (1-бөлім)
1. Шағынмодерация (1)
2
1. Шағынмодерация (2)
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
3. Ішкі жиынтық бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
4. Дағдылар топтары мен тест спецификациясына кіріспе
2
4
Ішкі жиынтық бағалау
(2-бөлім)
1. Тест сұрақтарын жинау дегеніміз не және оны қолдану жолдары
2
2. Негізді және шынайы бағалау жүргізу
2
3. Тест сұрақтарын құрастыру (1)
2
4. Тест сұрақтарын құрастыру (2)
2
5
Бағалауды жүзеге асыру
1. Ішкі жиынтық бағалау жүргізу
2
2. Ішкі жиынтық бағалаудың тиімділігі
Бағамдауға арналған жаттығу: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3. Оқу сапасын арттыру үшін критерийлерді пайдалану
2
4. Бағдарламаға шолу және келесі қадамдар
2
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 40 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша бастауыш сынып
пәндері бойынша педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 17-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесіне критериалды бағалау моделін енгізуді қамтамасыз етуге көмектесу мақсатында жүргізіледі.
2. Бағдарламада оның құрылымына шолу жасалып, критериалды бағалау моделі қарастырылады.
2. Бағдарламаға шолу
3. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін тиімді енгізуге ықпал ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:

22. В целях повышения надежности и обоснованности суждений учителей, используется модерация. Модерация является более жестким методом в процессе требования как внутри, так и межшкольных собраний каждый год, приводя реальные примеры.
23. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя делятся своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
24. Учителям, участвующим в обучении, предложат оказать содействие процессу касательно проектов, которые учащиеся создают в конце каждой четверти. В ходе обучения обращается внимание на специфику тестирования. Спецификация тестирования является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания.
25. Во время обучения предложат для согласования рекомендации по формативному оцениванию по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" в 10-ом классе. Этот документ содержит рекомендации о том, как учителя смогут собирать доказательства и использовать их для того, чтобы судить о прогрессе учащихся в отношении целей обучения в учебной программе.
26. Любое оценивание, в формате внутреннего суммативного оценивания, формативного оценивания или внешнего суммативного оценивания, должно быть достоверным, надежным, практичным и иметь положительное влияние на школьную практику и обучение. Это есть основные концепты в модели критериального оценивания, которые используются на протяжении обучения при разборе пунктов оценивания, выведенных самими учителями.
27. Обучение фокусируется на методах критериального оценивания, связанных с конструктивистским, личностно-ориентированным подходами, в соответствии с лучшей международной практикой.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" по
внедрению системы критериального
оценивания в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День №
Тема дня
Темы занятий
Кол-во
часов
1
Введение и краткое изложение модели критериального оценивания
Введение, прогресс и цель обучения.
2
Цель и место оценивания.
Оценка: Образ мышления
2
Модель критериального оценивания.
2
Подготовка к оцениванию.
2
2
Формативное оценивание (Часть 1)
Что такое формативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Определение критериев успешности
2
Создание новых критериев успешности
2
Сбор доказательств для суждения об оценивании.
2
3
Формативное оценивание (Часть 2)
Микромодерация
2
Микромодерация
Оценка: Критериальное оценивание
2
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 1)
Что такое внутреннее суммативное оценивание?
Оценка: Критериальное оценивание
2
Введение в группу навыков и тестовые спецификации
2
4
Внутреннее суммативное оценивание (Часть 2)
Разработка достоверного, надежного оценивания
2
Использование схемы критериальной оценки и комментариев к оцениванию
2
Дальнейшие схемы критериального оценивания
2
Практика оценивания
2
5
Проведение оценивания
Проведение внутреннего суммативного оценивания
2
Эффективность внутреннего суммативного оценивания
Оценка: Реакция на потребности учащихся
2
Использование оценивания для повышения качества преподавания.
2
Обзор и дальнейшие действия
2
Примечание: 1 академический – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Глобальные перспективы и
проектная деятельность" по
внедрению системы критериального
оценивания в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 18
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров естественно-математического цикла по
предмету "Проектная деятельность" по внедрению системы
критериального оценивания в рамках обновления содержания
среднего образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно-математического цикла по предмету "Проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства". Обучение поможет обеспечить внедрение критериальной модели оценивания в систему среднего образования Республики Казахстан.
2. В Программе предлагается обзор Программы, структура Программы и модель критериального оценивания.
2. Обзор Программы
3. Цель программы:
Содействие эффективному внедрению системы критериального оценивания учебных достижений учащихся по предмету "Проектная деятельность" в общеобразовательных организациях образования Республики Казахстан.
4. Задачи программы:

22. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады. Модерацияның талаптары анағұрлым қатал, ол жыл сайын ағымдағы шынайы деректерді белгілей отырып, мектепішілік және мектепаралық кездесу өткізуді талап етеді.
23. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері аясында оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді.
Стандарттау мен шектеуліліктің критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпараттар мен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
24. Біліктілікті арттыру курсына қатысушы мұғалімдерге оқушылар әр тоқсанның соңында дайындайтын жобаларды жүзеге асыру үдерісіне өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқу барысында ішкі жиынтық бағалауды жүзеге асыруда негізге алынатын тест спецификациясы қарастырылады.
25. Оқу барысында "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша қалыптастырушы бағалауды жүзеге асыруға қатысты нұсқаулықты қарастыру ұсынылады. Бұл құжат мұғалімдердің оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттарына сәйкес оқушылардың ілгерілеуінің дәлелдерін қалай жинақтайтыны және пайдаланатыны туралы нұсқауларды қамтиды.
26. Кез келген бағалау, оның ішінде тестілеу түріндегі ішкі жиынтық бағалау, сынып негізіндегі қалыптастырушы бағалау немесе сырттай белгіленетін және өткізілетін сыртқы жиынтық бағалау шынайы, сенімді, қолайлы болуы тиіс және сыныптағы тәжірибе мен оқыту үшін оң әсері болуы тиіс. Бұл ұғымдар критериалды бағалау моделінде маңызды болып табылады және барлық оқу үдерісі барысында мұғалімдердің бағалау нысандарын бағалау барысында қолданылады.
27. Оқыту ең үздік халықаралық тәжірибемен үйлесімді сындарлы, тұлғаға бағдарланған тәсілдермен байланысты критериалды бағалау әдістеріне сүйенетін болады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні
бойынша педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Кіріспе және критериалды бағалау моделіне қысқаша сипаттама
1. Курсқа кіріспе және мақсаты
2
2. Бағалаудың мақсаты және орны.
Бағамдауға арналған жаттығу: Ойлау сипаты
2
3. Критериалды бағалау моделі
2
4. Бағалауға дайындық
2
2
Қалыптастырушы бағалау
(1-бөлім)
1.Қалыптастырушы бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
2. Табыс критерийлерін анықтау
2
3. Жаңа табыс критерийлерін әзірлеу
2
4. Бағалау туралы тұжырым жасау үшін дәлел жинау
2
3
Қалыптастырушы бағалау
(2-бөлім)
Ішкі жиынтық бағалау
(1-бөлім)
1. Шағынмодерация (1)
2
1. Шағынмодерация (2)
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
3. Ішкі жиынтық бағалау дегеніміз не?
Бағамдауға арналған жаттығу: Критериалды бағалау
2
4. Дағдылар топтары мен тест спецификациясына кіріспе
2
4
Ішкі жиынтық бағалау
(2-бөлім)
1. Негізді және шынайы бағалау жүргізу
2
2. Критериалды бағалау жүйесі және оны бағалау түйіндемесін қолдану
2
3. Қосымша бағалау жүйелері
2
4. Тәжірибені бағалау
2
5
Бағалауды жүзеге асыру
1. Ішкі жиынтық бағалау жүргізу
2
2. Ішкі жиынтық бағалаудың тиімділігі
Бағамдауға арналған жаттығу: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
3. Оқу сапасын арттыру үшін критерийлерді пайдалану
2
4. Бағдарламаға шолу және келесі қадамдар
2
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 40 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ғаламдық
перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына
№ 18-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесіне критериалды бағалау моделін енгізуді қамтамасыз етуге көмектесу мақсатында жүргізіледі.
2. Бағдарламада оның құрылымына шолу жасалып, критериалды бағалау моделі қарастырылады.
2. Бағдарламаға шолу
3. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында "Жоба жұмысы" пәні бойынша оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін тиімді енгізуге ықпал ету.
4. Бағдарламаның міндеттері:

2) фото- и видео доказательства (например, по художественному творчеству, классные модели, презентации, музыкальные представления, участие самих учащихся в заданиях);
3) электронные записи (например, презентации, документы, анимации);
4) записи учителей или запись наблюдений;
5) комментарии со стороны родителей.
22. При написании критериев успешности учителям следует учитывать то, что суть данных, предоставляемых посредством формативного оценивания, означает, что есть возможность оценить те навыки, которые наиболее трудны в оценивании с помощью более традиционных тестов.
23. В целях повышения надежности и обоснованности суждений учителей, используется модерация. Модерация является более жестким методом в процессе требования как внутри, так и межшкольных собраний каждый год, приводя реальные примеры.
24. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя делятся своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
25. В ходе обучения обращается внимание на спецификацию по внутреннему суммативному оцениванию по предмету. Спецификация внутреннего суммативного оценивания по предмету является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания.
26. Внутреннее суммативное оценивание в рамках предмета "Проектная деятельность" дополняет формативное оценивание, оценивая то, насколько эффективно ученики усвоили содержание и навыки по целям обучения на протяжении всего класса. Учителя и ученики смогут использовать результаты оценивания для определения собственного развития. По каждому классу документ тестовой спецификации обозначает следующую информацию:

2) фотосуреттер немесе бейне дәлелдемелер (мысалы, көркемсурет жұмыстары, сыныптағы көрме, модельдер, таныстырылым, оқушылар қатысқан музыкалық көрсетілім және оқушылар қатысқан іс-шаралар);
3) электронды жазбалар (мысалы, таныстырылымдар, құжаттар, анимациялар);
4) мұғалімнің жазбалары немесе сабақты бақылау жазбалары;
5) ата-аналардың пікірлері.
22. Жиналған дәлелдемелердің сипаты дәстүрлі тест көмегімен анықтау қиынға түсетін дағдыларды бағалауға мүмкіндік беретінін байқатады. Нақты бағалау критерийлері болған күннің өзінде де қалыптастырушы бағалау кезінде баға қою әлі де күрделі үдеріс болып табылады және мұғалімдер олар бойынша түсініктеме бере алады.
23. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады. Модерацияның талаптары анағұрлым қатал, ол жыл сайын ағымдағы шынайы деректерді белгілей отырып, мектепішілік және мектепаралық кездесу өткізуді талап етеді.
24. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері аясында оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді. Стандарттау мен шектеуліліктің критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпараттар мен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
25. Біліктілікті арттыру курсына қатысушы мұғалімдерге тоқсанның соңында оқушылардың жоба жұмысын ішкі жиынтық бағалауда қолданылатын элементтерді дамытуға өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқу барысында тест спецификацияларына сілтеме жасалады. Тест спецификациялары ішкі жиынтық бағалау жасау үшін негіз болып табылады.
26. "Жоба жұмысы" пәні аясындағы ішкі жиынтық бағалау оқушылардың сынып бойындағы оқу мақсаттарының мазмұндары мен дағдыларын қаншалықты нәтижелі меңгергенін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалауды толықтырады. Мұғалімдер мен оқушылар алға ілгерілеуді өлшеу үшін бағалау нәтижелерін қолдана алады. Әрбір жобаның құрылымы мен ұзақтығы және оны қалай қолдану қажеттігі туралы ақпаратты жоба жұмысының әрбір түріне арналған ІЖБ тест спецификациясынан табуға болады. Әрбір сыныпқа арналған тест спецификациясында келесі ақпараттар қамтылған:

Примечание: 1 академический – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
естественно-математического
цикла по предмету "Проектная
деятельность" по внедрению
системы критериального
оценивания в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 19
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных
организаций в рамках обновления содержания
среднего образования Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В Программе предлагается обзор Программы, структура Программы и модель критериального оценивания.
2. Обзор Программы
3. Цель программы:
Совершенствование педагогического мастерства руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
4. Задачи программы:
1) ознакомить со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленных образовательных программ;
2) понимать и уметь использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленными образовательными программами;
3) понимать и уметь использовать системы критериального оценивания;
4) ознакомить руководителей общеобразовательных организаций со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами программ повышения квалификации педагогических работников в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан;
5) понимать и уметь использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с программами повышения квалификации педагогических работников и поддержки педагогического коллектива в условиях обновления содержания среднего образования.
5. Результаты программы:
1) знание и понимание руководителями общеобразовательных организаций структуры, содержания, цели и задач программ повышения квалификации педагогических работников в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 40 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды
бағалау жүйесін енгізу бойынша "Жоба жұмысы"
пәні бойынша жаратылыстану- математикалық
цикл педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 19-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту және қайта құру мақсатында жүргізіледі.
2. Бағдарламада білім беру бағдарламасына шолу жасалып, Бағдарламаның құрылымы және критериалды бағалау моделі қарастырылады.
2. Бағдарламаға шолу
3. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту аясында жалпы білім беру ұйымдарының басшыларының педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді және оқу материалдарын түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) критериалды бағалау жүйесін түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту аясында педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру бағдарламаларының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
5) педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді және оқу материалдарын түсінуін және қолдана білуін және орта білім беру бағдарламасын жаңарту жағдайында мұғалімдер ұжымына қолдау көрсетуін қамтамасыз ету.
5. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) жалпы білім беру ұйымдарының басшылары жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретін, мазмұнын және мақсаттарын біледі және түсінеді;

2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с программами;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения;
4) владение умениями и навыками поддержки педагогического коллектива в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Структура Программы
6. Программа начинается с обзора целей обучения в контексте реформирования системы образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые три дня обучения сосредоточены на разработке понимания обновленной образовательной программы Республики Казахстан и педагогических подходов Программы, последующие два дня посвящены рассмотрению и пониманию системы критериального оценивания. Эти две части программы тесно интегрированы, так как изменения в педагогических подходах необходимы для реализации обновленной образовательной программы.
7. В завершении обучения по Программе руководители школ занимаются сочетанием саморефлексии и метакогнитивных задач для того, чтобы увидеть прогресс относительно целей обучения и определения следующих необходимых действий.
8. Учебный процесс в рамках данной Программы обучения руководителей школ реализуется на основе использования цикла обучения Колба, эмпирической теории обучения, разработанной Дэвидом Колбом в 1984 году. Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
9. Курс направлен на ознакомление обновления системы среднего образования Республики Казахстан. На протяжении обучения руководители школ познакомятся с новыми предметными программами, педагогическими подходами в преподавании и учении, моделью критериального оценивания. На протяжении последующих дней, обучающиеся проэкспериментируют и применят новое понимание к новым программам обучения и модели критериального оценивания.
10. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
11. Содержание обновленной образовательной программы имеет спиралевидную структуру, согласно приложению 3 "Спиральная модель обучения Джерома Брунера" к настоящей Программе, в процессе освоения которой происходит повторное рассмотрение учебного материала: знаний и понятий. Цели обучения определены по обобщенным направлениям и поднаправлениям для контроля и оценки прогресса обучения.

2) жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді және оқу материалдарын қолданады;
3) жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолданады;
4) орта білім беру бағдарламасын жаңарту жағдайында мұғалімдер ұжымына қолдау көрсету дағдылары мен жолдарын біледі.
3. Бағдарламаның құрылымы
6. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім мазмұнын жаңарту жөніндегі мазмұнды шолудан басталады. Осы Бағдарламаның 1-қосымшасындағы оқу жоспарында көрсетілгендей, алғашқы үш күн Қазақстан Республикасының жаңартылған білім беру бағдарламасы мен Бағдарлама бойынша педагогикалық тәсілдерді қарастыруға арналады, ал одан кейінгі күндерде критериалды бағалау жүйесі қарастырылады.
7. Бағдарлама бойынша оқу курсының соңында мектеп басшылары өзіндік рефлексия және метатанымдық жаттығуларды пайдалана отырып, біліктілікті арттыру курсының оқу мақсаттары тұрғысынан өздерінің алға ілгерілеуін қарастырады.
8. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
9. Біліктілікті арттыру курсы барысында мектеп басшылары Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында пәндер бойынша жаңа оқу бағдарламаларымен, педагогикалық тәсілдермен және критериалды бағалау моделімен танысады. Одан кейінгі сабақтарда тыңдаушылар жаңа бағдарламалар мен критериалды бағалау моделін қолдануға арналған тапсырмалар мен жаттығуларды орындайды.
10. Курс барысындағы ықшамсабақтар өздерінің оқыту тәжірибесіне "эксперимент" жасау болмақ, ол рефлексия және талқылау кезеңдерімен ұласады. Пәннің ерекшеліктері қарастырылатын сабақтар кезінде жаңа теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынылып, ол ықшамсабақтардың келесі сатысында іс жүзінде қолданылады. Циклдің әртүрлі кезеңдері оқыту барысында қайта қарастырылатын болады.
11. Орта білім мазмұнын жаңарту аясында әзірленген оқу бағдарламалары оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын 3-қосымшадағы "Джером Брунердің спиральді оқу үлгісіне" негізделген спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы моделіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөлімдер мен бөлімшелерге біріктірілген.

12. Направления далее разбиты на поднаправления, которые находятся на уровне навыка или темы, знаний или понимания. Поднаправления, конкретизируются на уровне класса выражаются в ожидаемых результатах обучения и образуют цели обучения. Цели обучения демонстрируют прогрессирование в течение каждого поднаправления, позволяя учителям планировать, оценивать и развивать учащихся в соответствии с их потребностями.
4. Модель критериального оценивания
13. В результате обзора среднего образования Организация экономического сотрудничества и развития рекомендовала ввести критериальное оценивание результатов обучения во всех начальных и средних школах, чтобы сделать процесс оценивания более справедливым и конструктивным для самих учащихся.
14. В процессе критериального оценивания, успеваемость учащегося соизмеряется с установленным набором предопределенных критериев. Это отличает его от нормативного оценивания, где учащихся оценивают на основании их достижений относительно других учеников в рамках одного класса. Критериальное оценивание гарантирует то, что в состоянии сделать надежные и достоверные суждения о том прогрессе, который совершают ученики и, что в классе стимулируется лучшая практика.
15. Модель критериального оценивания обеспечивает ценную информацию для всех заинтересованных лиц – администрацию школы, учителей, учеников и родителей. Очень важно, что, потратив время на выявление возможностей оценивания, суждения, модерации и записи результатов, предоставляется информация лучшего использования по повышению качества преподавания и учения.
16. В рамках модели критериального оценивания имеются три типа оценивания, которые охватывают прогресс учащегося на протяжении всего учебного года. К двум из них относятся формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание сочетаются между собой для общешкольного оценивания. В некоторых предметах существует третий вид оценивания – внешнее суммативное оценивание.
17. В информационно-коммуникационных технологиях и информатике прогресс оценивается с помощью формативного оценивания и внутреннего суммативного оценивания. Формативное оценивание регулярно происходит как часть ежедневного преподавания. В 4 четверти учащиеся завершают проект, который оценивается с помощью внутреннего суммативного оценивания. Данный проект тестирует цели обучения, достигнутые в течение учебного года.
18. Более подробную информацию о модели критериального оценивания и способах ее использования в классе можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальной, средней и старшей школы". Они представляют собой руководство по модели оценивания, охватывая основные принципы, подходы к оцениванию и определению ключевых терминов. Они также включают практические советы в помощь учителям по реализации данной модели.

12. Бөлімдер одан әрі дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейіндегі бөлімшелерге бөлінеді. Оқу жылы бойындағы оқудан күтілетін нәтижелер түріндегі бөлімшелер оқу мақсаттарын құрайды. Оқу мақсаттары мұғалімдерге оқушылардың меңгеруі тиіс әрекеттерді жоспарлауға, бағалауға және көрсетуге мүмкіндік беріп, әрбір бөлімше бойынша алға ілгерілеуді көрсетеді.
4. Критериалды бағалау моделі
13. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Қазақстандағы орта білім беру жүйесіне шолуында оқушылар үшін бағаны неғұрлым әділ және маңызды ету үшін барлық бастауыш және орта мектептерде оқыту нәтижелерін критериалды бағалауды енгізу ұсынылады.
14. Критериалды бағалауда оқушының үлгерімі алдын ала белгіленген критерийлердің бекітілген жиынтығына сәйкес өлшенеді. Бұл оқушылардың үлгерімі сыныптағы басқа оқушылардың жетістіктеріне қатысты бағаланатын нормаға негізделген бағалаудан ерекшеленеді. Критериалды бағалау мұғалімдердің өз оқушыларының қол жеткізген жетістіктері туралы сенімді, дұрыс, ақиқатқа негізделген пайымдау жасай алуына және сыныпта тиімді тәжірибені жетілдіруіне кепілдік береді.
15. Критериалды бағалау моделі барлық мүдделі тараптар үшін – мектеп басшылары, мұғалімдер, оқушылар мен ата-аналар үшін құнды ақпараттар ұсынады. Бағалаудың мүмкіндіктерін анықтау, қорытындылау, модерация және нәтижелерді тіркеу үшін уақыт бөлу арқылы оқыту мен оқудың сапасын арттыруда тиімді қолдануға болатын маңызы зор.
16. Критериалды бағалау моделінің шеңберінде оқушылардың оқу жылы бойындағы ілгерілеуін қамтитын бағалаудың үш түрі бар. Оның екі түрі – қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау мектептегі бағалауды жүргізу мақсатында өзара бірлестікте қолданылады. Кейбір пәндерде бағалаудың үшінші түрі бар – сыртқы жиынтық бағалау, ол мектептерден тыс белгіленеді және өткізіледі.
17. Оқу барысында оқушылардың ілгерілеуі қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау арқылы бағаланады. Қалыптастырушы бағалау сыныптағы күнделікті оқыту әрекетінің құрамдас бөлігі ретінде тұрақты түрде іске асырылады. Тоқсанның аяғында ішкі жиынтық бағалау арқылы оқу барысында қол жеткізілуі тиіс оқу мақсаттары анықталады.
18. Критериалды бағалау моделі және оны сыныптарда қалай қолдану қажеттігі туралы толық ақпаратты "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылық" және "Бастауыш мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Бұл нұсқаулық құралдар мұғалімдер үшін әзірленген. Олар бағалаудың негізгі қағидаттары, тәсілдері және негізгі терминдердің анықтамасымен қоса, бағалау моделі бойынша басшылыққа алынатын құрал болып табылады. Оларға сонымен қатар, бұл модельді ұсыну кезінде мұғалімдерді қолдау бойынша практикалық ұсыныстар да енгізілген. Мектеп басшыларының да бағалаудың негізгі қағидаттары мен тәсілдерін және шарттарының анықтамасымен қоса, бағалау моделін түсінуінің маңызы зор, себебі олар бұл модельді ұсыну кезінде мұғалімдерге қолдау көрсете алады.

24. В целях повышения надежности и обоснованности суждений учителей, используется модерация. Модерация является более жестким методом в процессе требования как внутри, так и межшкольных собраний каждый год, приводя реальные примеры.
25. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя делятся своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
26. Руководителям школ, участвующим в обучении, предложат оказать содействие процессу касательно проектов, которые учащиеся создают в конце каждой четверти. В ходе обучения обращается внимание на специфику тестирования. Спецификация тестирования является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания.
25. Внутреннее суммативное оценивание в рамках информационно-коммуникационных технологий и информатики дополняет формативное оценивание, оценивая то, насколько эффективно ученики усвоили содержание и навыки по целям обучения на протяжении всего класса. Учителя и ученики смогут использовать результаты оценивания для определения собственного развития. По каждому классу документ тестовой спецификации обозначает следующую информацию:
1) Ожидаемые результаты по проекту в каждом классе;
2) Количество оценок по каждому проекту в каждом классе;
3) Баланс оценок и целей обучения;
4) Оценочные схемы;
5) Практические требования по оценке проектов.
26. По некоторым предметам, в 11 классе, также существует Внешнее суммативное оценивание, которое выполняется для определенных предметов на ключевых этапах, выявленных в образовательной программе и модели оценивания, и это проводится за пределами школы. Это не применяется к информационно-коммуникационным технологиям и информатике, но учителя посещающие курсы повышения квалификации должны знать о том, что это имеет место для других предметов.
27. Любое оценивание, в формате внутреннего суммативного оценивания, формативного оценивания или внешнего суммативного оценивания, должно быть достоверным, надежным, практичным и иметь положительное влияние на школьную практику и обучение. Это есть основные концепты в модели критериального оценивания, которые используются на протяжении обучения при разборе пунктов оценивания, выведенных самими учителями.

24. Мұғалімдер қойған бағаның сенімділігі мен дәлелділігін арттыру мақсатында модерация қолданылады. Модерацияның талаптары анағұрлым қатал, ол жыл сайын ағымдағы шынайы деректерді белгілей отырып, мектепішілік және мектепаралық кездесу өткізуді талап етеді.
25. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері аясында оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді. Стандарттау мен модерацияның критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Бастауыш/ Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпарат пен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
26. Бұл біліктілік арттыру курсына қатысушы мектеп басшыларына әр оқу жылының соңында қабылданатын ішкі жиынтық бағалауда қолданылатын элементтерді дамытуға өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқу барысында тест сипаттамаларына сілтеме жасалады. Тест сипаттамалары ішкі жиынтық бағалау жасау үшін негіз болып табылады. Тест спецификацияларының үлгісі бұл құжаттардың Ішкі жиынтық бағалау пішімі мен мазмұндық саласын қалай сипаттайтынын көрсету үшін мектеп басшыларын оқыту барысында қамтылады.
27. Ішкі жиынтық бағалау оқушылардың тоқсан бойына оқу мақсаттарының мазмұндары мен дағдыларын қаншалықты нәтижелі меңгергенін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалауды толықтырады. Мұғалімдер мен оқушылар алға ілгерілеуді өлшеу үшін бағалау нәтижелерін қолдана алады. Әрбір тесттің құрылымы мен ұзақтығы және оны қалай қолдану қажеттігі туралы ақпаратты әрбір пән мен сыныпқа арналған Ішкі жиынтық бағалау тест спецификациясынан табуға болады. Әрбір пән мен сыныпқа арналған тест спецификациясында келесі ақпараттар қамтылған:
1) әрбір сынып бойынша тест ұзақтығы;
2) әрбір сынып бойынша әр тест бойынша бағалардың саны;
3) бағалау мақсаттарына сәйкес бағалардың теңгерімі;
4) сұрақтардың үлгілері мен бағалар сызбалары;
5) әрбір тестті басқаруға арналған практикалық талаптар.
27. Кейбір пәндер бойынша 11-сыныпта сыртқы жиынтық бағалау бар, ол белгілі бір пәндер бойынша білім беру бағдарламасында және бағалау модельдерінде белгіленген түйінді кезеңдерде жүзеге асырылады және мектептен тыс жүргізіліп, бағаланады.

28. Обучение фокусируется на методах критериального оценивания, связанных с конструктивистским, личностно-ориентированным подходами, в соответствии с лучшей международной практикой.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
руководителей общеобразовательных
организаций в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Неделя 1: Обновленная образовательная программа, сопутствующие методика обучения и система критериального оценивания
День
Тема дня
Содержание занятий:
Кол-во часов
1
Введение в обновленную образовательную программу. Учебные программы по языковым предметам.
1 Обновленная образовательная программа. Структура учебных программ и учебных планов
2
2 Средне- и краткосрочное планирование
2
3 Первый язык обучения, второй язык обучения и английский язык- Общеевропейские критерии определения уровня владения иностранным языком и основные отличия
2
4 Основные языковые навыки и развитие языка из класса в класс
2
2
Начальные классы и проектная деятельность
1 Обзор образовательной программы начальной школы по всем предметам. Познание мира: проблемно-ориентированное обучение. Математика: решение задач
2
2 Первый язык обучения: чтение и письмо под руководством педагога. Естествознание: навыки научного исследования. Взаимосвязь между предметами начальных классов: музыка и изобразительное искусство
2
3 Введение в предмет "Глобальные перспективы и проектная деятельность" и "Проектная деятельность".
2
4 Оценивание проектов
2
3
Оказание поддержки учителям при реализации обновленной образовательной программы и внесении изменений
1 Оказание поддержки учителям при внесении изменений. Планирование
Как спланировать микропреподавание
2
2 Оказание поддержки учителям при внесении изменений. Моделирование преподавания по обновленной образовательной программе, наблюдение и оценка практики
Как управлять микропреподаванием
2
3 Оказание поддержки учителям при внесении изменений. Моделирование преподавания обновленной образовательной программы, наблюдение и оценка практики
Как управлять микропреподаванием
2
4 Введение в 4 занятие и рефлексия по практике тренеров. Планирование мероприятий на будущее
Оценка практики тренера и стимулирование методистов к саморефлексии
2
4
Внедрение модели критериального оценивания: формативное и суммативное оценивание
1 Модель критериального оценивания: сущность и характеристика критериального оценивания для всех учителей, и его роль в обучении
2
2 Реализация критериального оценивания и роль учителей-лидеров в оценивании
2
3 Формативное оценивание
2
4 Внутреннее суммативное оценивание
2
5
Управление и мониторинг качества обучения: стимулирование внедрения модели критериального обучения
1 Микрообучение: разработка и сбор идей о содержании и качестве информации, а также доказательства, собранные в процессе оценивания
2
2 Мониторинг оценивания учителей и оценивание ведущих учителей в школе.
2
3 Поддержка руководителями школ реализации критериального оценивания в школе
2
4 Рефлексия: Каким образом руководители школ обеспечат улучшение стандартов образования?
2

28. Кез келген бағалау, оның ішінде тестілеу түріндегі ішкі жиынтық бағалау, сынып негізіндегі қалыптастырушы бағалау немесе сырттай белгіленетін және өткізілетін сыртқы жиынтық бағалау шынайы, сенімді, қолайлы болуы тиіс және сыныптағы тәжірибе мен оқыту үшін оң әсері болуы тиіс. Бұл ұғымдар критериалды бағалау моделінде маңызды болып табылады және оқу үдерісі барысында мұғалімдердің бағалау нысандарын бағалау барысында қолданылады.
29. Оқыту ең үздік халықаралық тәжірибемен үйлесімді сындарлы, тұлғаға бағдарланған тәсілдермен байланысты критериалды бағалау әдістеріне сүйенетін болады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде
жалпы білім беру ұйымдары басшыларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
1-апта
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта: Жаңартылған білім беру бағдарламасы, тиісті оқыту тәсілдері және критериалды бағалау жүйесі
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе. Тілдік пәндердің оқу бағдарламалары
1 Жаңартылған білім беру бағдарламасы. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы
2
2 Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
3 Ана тілін оқыту, екінші тілді оқыту және ағылшын тілі. Жалпыеуропалық тілдік құзыреттіліктер жүйесі. Негізгі ерекшеліктері
2
4 Негізгі тілдік дағдылар және сыныптан сыныпқа тілдік дағдыларды дамыту
2
2
Бастауыш сынып және жоба жұмысы
1 Бастауыш сынып пәндерінің оқу бағдарламаларына шолу. Дүниетану: зерттеуге негізделген оқу. Математика: проблема шешу
2
2 Ана тілін оқыту: мұғалімнің жетекшілігімен жүретін оқылым мен жазылым. Жаратылыстану: зерттеу дағдылары. Бастауыш сынып пәндері арасындағы пәнаралық байланыс: музыка және бейнелеу өнері
2
3 "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" және "Жоба жұмысы" пәндеріне кіріспе
2
4 Жобаларды бағалау
2
3
Жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру және өзгеріс енгізу кезінде мұғалімдерге қолдау көрсету
1 Өзгеріс енгізуде мұғалімдерге қолдау көрсету. Жоспарлау. Ықшамсабақ жаттығуларын жоспарлау
2
2 Өзгеріс енгізуде мұғалімдерге қолдау көрсету. Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша оқытуды модельдеу, тәжірибені қадағалау және бағалау. Ықшамсабақты басқару
2
3 Өзгеріс енгізуде мұғалімдерге қолдау көрсету. Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша оқытуды модельдеу, тәжірибені қадағалау және бағалау. Ықшамсабақты басқару
2
4 Тәжірибе туралы рефлексия. Алдағы шараларды жоспарлау. Тренер тәжірибесін бағалау және мектеп басшыларын өзіндік рефлексияға ынталандыру
2
4
Критериалды бағалау моделін енгізу: қалыптастырушы және жиынтық бағалау
1 Критериалды бағалау моделі: критериалды бағалау моделінің мәні мен сипаттамасы, оның оқудағы рөлі
2
2 Критериалды бағалау моделін іске асыру және бағалау жөніндегі жетекші мұғалімдердің рөлі
2
3 Қалыптастырушы бағалау
2
4 Ішкі жиынтық бағалау
2
5
Оқу сапасын басқару және мониторинг: критериалды бағалау моделін енгізуге ынталандыру
1 Ықшамсабақ: ақпараттың мазмұны мен сапасы туралы идея тудыру және осындай ақпаратты жинау, сондай-ақ бағалау барысында жиналған дәлелдер
2
2 Мұғалімдердің баға қоюын бақылау және мектептегі бағалау жөніндегі жетекші мұғалімнің бағалауы
2
3 Мектепте критериалды бағалауды іске асыруға мектеп басшыларының қолдау көрсетуі
2
4 Рефлексия: мектеп басшылары білім беру стандарттарын жақсартуға қалай ықпал ете алады?
2

Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
руководителей общеобразовательных
организаций в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
руководителей общеобразовательных
организаций в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения
1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 20
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации заместителей
руководителей общеобразовательных организаций
в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации заместителей руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной программы проводится с целью обновления и преобразования содержания среднего образования Республики Казахстан.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке заместителей руководителей общеобразовательных организаций и реализации образовательных программ по начальному обучению, языковым предметам, критериальному оцениванию. Критериальное оценивание является важнейшим компонентом учебного процесса, предполагающее оценивание учащихся по заранее заданным критериям, как качественных характеристик оценки.
3. В Программе представлено обсуждение структуры курса обучения учителей начальных классов, языковых предметов, критериального оценивания, желаемых результатов и теоретической базы применяемого подхода к обучению.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 40 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде
жалпы білім беру ұйымдары басшыларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде
жалпы білім беру ұйымдары басшыларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары
1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 20-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшылары орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшылары орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама республикада орта білім мазмұнын жаңарту аясында қайта қаралған оқу бағдарламаларын мектептерге енгізуге септігін тигізеді.
2. Бағдарламада жалпы білім беру ұйымдары басшыларының орынбасарларының біліктілігін арттыруда оқыту мен оқудың жаңа әдіс-тәсілдермен таныстыру және жаңартылған білім беру бағдарламалары мен критериалды бағалауды іске асыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған. Критериалды бағалау бағалаудың сапалық сипаттамасы ретінде оқушыларды алдын ала белгіленген критерийлер бойынша бағалауды көздейтін оқу үдерісінің маңызды компоненті болып табылады.
3. Бұл Бағдарламада бастауыш сыныптардың, тілдік пәндер мұғалімдерінің біліктілігін арттыру курстарының құрылымын, критериалды критериалды бағалауды, күтілетін нәтижелер мен оқытуда қолданылатын әдістердің теориялық базасын талқылау ұсынылған.

2. Обзор Программы
4. Цель программы:
Совершенствование педагогического мастерства заместителей руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
5. Задачи программы:
1) ознакомить заместителей руководителей общеобразовательных организаций со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами обновленных образовательных программ;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленными образовательными программами;
3) обеспечить понимание и умение использования системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленных образовательных программ.
6. Результаты программы:
1) знание и понимание заместителями руководителей общеобразовательных организаций структуры, содержания, цели и задач программ повышения квалификации педагогических работников в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с образовательными программами;
3) понимание и применение системы критериального оценивания для достижения целей обучения;
4) владение умениями и навыками поддержки педагогического коллектива в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Структура Программы
7. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению среднего образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые три дня Программы сосредоточены на разработке понимания обновленной образовательной программы общеобразовательной школы Республики Казахстан и применения педагогических подходов, последующие два дня посвящены рассмотрению и пониманию системы критериального оценивания, которая реализуется в школах. Эти две части программы тесно интегрированы, так как изменения в педагогических подходах необходимы для реализации обновленной образовательной программы.
8. В конце программы заместители руководителей школ занимаются сочетанием саморефлексии и метакогнитивных задач, чтобы увидеть прогресс относительно целей обучения и определения следующих необходимых действий.
9. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе. Курс построен таким образом, что обучающиеся реализуют деятельность, связанную с инициативами в области совершенствования образования посредством реализации комфортной и коллаборативной обучающей среды. Затем им будут предложены задания для саморефлексии, связанных с этой деятельностью, иногда в самих учебных занятиях, или в качестве домашнего задания. Эти задания по саморефлексии затем будут пересматриваться коллегами и дается обратная связь каждому обучающемуся, что облегчает абстрактную концептуализацию, которая является процессом сравнения обучающегося между тем, что они сделали, и размышления о том, что они уже знают. На протяжении последующих дней, слушатели могут экспериментировать и применять новое понимание к новым заданиям, связанным с темой этого дня.

2. Бағдарламаға шолу
4. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту аясында жалпы білім беру ұйымдары басшылары орынбасарларының педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, ондағы материалдардың күрделілігінің өсу ретімен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді және оқу материалдарын түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) критериалды бағалау жүйесін түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
6. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) жалпы білім беру ұйымдары басшыларының орынбасарлары Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру бағдарламасының құрылымын, мазмұнын, мақсаты мен міндеттерін біледі және түсінеді;
2) жаңартылған білім беру бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолданады;
3) жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолданады;
4) орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мұғалімдер ұжымына қолдау көрсету дағдылары мен жолдарын біледі.
3. Бағдарламаның құрылымы
7. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім беру мазмұнын жаңартуды шолудан басталады. Осы Бағдарламаның "Оқу жоспары" 1-қосымшасындағы оқу жоспарында көрсетілгендей, алғашқы үш күн Қазақстан Республикасының жаңартылған білім беру бағдарламасы мен Бағдарлама бойынша педагогикалық тәсілдерді қарастыруға арналады, ал одан кейінгі күндерде критериалды бағалау жүйесі қарастырылады. Бағдарламаның бұл екі бөлігі өзара тығыз байланыста кіріктірілген, себебі педагогикалық тәсілдердегі өзгерістер жаңартылған білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажет.
8. Бағдарлама бойынша оқу курсының соңында мектеп басшыларының орынбасарлары өзіндік рефлексия және метатанымдық жаттығуларды пайдалана отырып, біліктілікті арттыру курсының оқу мақсаттары тұрғысынан өздерінің алға ілгерілеуін қарастырады және өзінің тәжірибелік қызметінде іске асыруға бағытталған әрекеттерді анықтайды.
9. Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған. Біліктілікті арттыру курстарының тыңдаушылары қауіпсіз және ұжымдасқан оқу ортасында білім беруде өзгерістер енгізуге бағытталған жаттығуларды орындайды. Осыдан кейінгі жаттығулар бойынша өзіндік рефлексия кейде оқу барысында, кейде үй тапсырмасы түрінде орындалады. Бұл өзіндік рефлексияға арналған жаттығулар әріптестер тарапынан талқыланып, тыңдаушыларға кері байланыс ұсынылады, бұл өзінің орындағаны мен меңгерген білімінің арасын салыстыруға мүмкіндік беретін абстрактілі тұжырымдауды жеңілдетеді. Келесі сабақтарда тыңдаушылар күннің тақырыбына қатысты жаңа жаттығу түрлеріне қатысты жаңа түсініктерді қолдана отырып, эксперимент жасай алады.

10. Заместители руководителей будут планировать и осуществлять оценивание аспектов уроков, которые демонстрируют конкретный "опыт" в цикле Колба. После этого опыта, тренеры/слушатели дают рефлексию на своем занятии, получают обратную связь от коллег и используют свое концептуальное понимание, чтобы объяснить все детали, которые пошли хорошо и части, которые могут быть улучшены. Они будут использовать это понимание, чтобы включить "экспериментирование" в свой следующий опыт преподавания/наблюдения. Различные этапы цикла будут пересмотрены в течение обучения.
4. Содержание Программы
11. Содержание образовательной программы имеет спиралевидную структуру, согласно приложению 3 к настоящей Программе, в процессе освоения которой происходит повторное рассмотрение учебного материала: знаний и понятий по мере перехода учащихся из класса в класс. Цели обучения определены по обобщенным направлениям и поднаправлениям для контроля и оценки прогресса обучения.
12. Направления далее разбиты на поднаправления, которые находятся на уровне навыка или темы, знаний или понимания. Поднаправления, конкретизируясь на уровне класса выражаются в ожидаемых результатах обучения и образуют цели обучения. Цели обучения демонстрируют прогрессирование в течение каждого поднаправления, позволяя учителям планировать, оценивать и развивать учащихся в соответствии с их потребностями.
13. Учебные программы основаны на спиральной модели обучения, где знания и концепции программы пересматриваются с продвижением учащихся из класса в класс. Цели обучения организованы в объединенные разделы и подразделы для ясности прогрессирования обучения.
14. Последовательный подход к обучению обновленной учебной программы используется для обеспечения высоких стандартов для учащихся. После предварительного обучения, мастерство самого учителя имеет наибольшее влияние на прогресс учащихся. Подходы, используемые учителем, имеют значительную силу и влияние на процесс обучения и, таким образом, изменение учебного плана без улучшения методики обучения снижает эффективность реформирования с целью улучшения качества образования и стандартов образования.
15. Учебная программа, педагогические подходы и оценивание должны быть выстроены для оптимальной среды обучения в построении аргументов.
1) Учащиеся принимают активное участие в процессе обучения. Они должны оценить знания, представить доказательства своих выводов и критически относиться к другим.

10. Білім беру ұйымдары басшылары орынбасарларының Колб циклы бойынша нақты тәжірибені көрсететін сабақ бөліктерін жоспарлауды және бағалауды жүзеге асыратын болады. Осындай жаттығулардан кейін мектеп басшыларының орынбасарлары бір-бірінің сабақтарына кері байланыс ұсынады және олардың тұжырымдалған пікірлерін ненің ойдағыдай болғанын, ал нені әлі де жақсарту қажет екендігін түсіндіру үшін қолданады. Олар бұл тұжырымдалған түсініктемелерді өздерінің алдағы оқыту тәжірибесіне эксперимент жүргізуді енгізу үшін қолданатын болады. Циклдің әртүрлі кезеңдері оқыту барысында қайта қарастырылатын болады.
5. Бағдарламаның мазмұны
11. Орта білім мазмұнын жаңарту аясында әзірленген оқу бағдарламалары оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын 3-қосымшада көрсетілген спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы моделіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөлімдер мен бөлімшелерге біріктірілген.
12. Бөлімдер одан әрі дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейіндегі бөлімшелерге бөлінеді. Оқу жылы бойындағы оқудан күтілетін нәтижелер түріндегі бөлімшелер оқу мақсаттарын құрайды. Оқу мақсаттары мұғалімдерге оқушылардың меңгеруі тиіс әрекеттерді жоспарлауға, бағалауға және көрсетуге мүмкіндік беріп, әрбір бөлімше бойынша алға ілгерілеуді көрсетеді.
13. Орта білім мазмұнын жаңарту аясында әзірленген оқу бағдарламалары оқушылардың бір сыныптан екінші сыныпқа өтуі кезінде білімі мен дағдылары қайталанып тексеріліп отыратын спиральділік қағидаты бойынша құрылған оқу бағдарламасы моделіне негізделген. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөлімдер мен бөлімшелер аясында ұйымдастырылған.
14. Мұғалімдердің пайдаланатын оқыту әдісі (яғни, педагогикалық әдістемелер) оқушыларды оқытудың ең жоғары стандарттарын қамтамасыз ету үшін маңызды. Олар мұғалімдердің педагогикалық шеберлігі алдында қол жеткізген жетістіктерден кейін оқушылардың алға жылжуына айтарлықтай септігін тигізетінін дәйекті түрде көрсетті. Мұғалімдер пайдаланатын әдіс оқудың тиімділігіне елеулі әсерін тигізеді. Педагогикалық әдістемелерді жетілдірмей тұрып, оқу бағдарламасын өзгерту білім беру стандарттарына қатысты реформалау шараларының мүмкіндіктерін және нәтижелілігін төмендетеді.
15. Білім беру бағдарламасы, оқыту тәсілдері және бағалау дәлелдерді құрудың оңтайлы оқу ортасына арналып құрылымдалуы тиіс.
1) Оқушылар оқу үдерісіне белсене қатысады. Олар білімдерін бағалауы, өздері ұсынған қорытындыларының дәлелдерін ұсынуы және бір-біріне сын тұрғысынан қарауы тиіс.

2) Учителя используют методику обучения, в центре которой находится ученик, который является активным субъектом обучения в процессе построения и анализа аргументов.
3) Учебная программа должна включать в себя подход к решению проблем.
4) Учащиеся и учителя должны быть квалифицированными в оценке утверждений и учащиеся не должны оцениваться исключительно по письменным тестам.
5) Учащиеся должны уметь анализировать по мере приобретения знаний.
6) Учащиеся должны иметь возможность участвовать в диалоге и совместном обсуждении.
16. Конструктивистские подходы основаны на концепции, что учащиеся понимают новые знания и понятия и в особенности их интеграция с ранее усвоенными знаниями. Важным моментом здесь является то, что предыдущий опыт учащихся оказывает влияние на то, как они принимают новые концепции и, если не учитывать этого, знание может быть поверхностным. Такая незначительная проблема будет препятствовать применению знаний, развитию критического мышления и рефлексии, в тех областях, о которых говорилось выше, что очень важно для учащихся и их успешности в современном мире. Для того, чтобы был смысл в обучении, учащиеся должны быть активно вовлечены в учебный процесс, а не быть пассивными слушателями. Важно, чтобы учащиеся имели возможность участвовать в мероприятиях, которые позволяют им работать и обрабатывать полученные знания и развивают свои навыки.
17. Педагогический подход в рамках предметов начальных классов согласно теории конструктивизма основывается на активных формах обучения. При таком подходе учащиеся принимают активное участие в процессе обучения, а потому сами для себя определяют его значимость. Это более мощный инструмент для обучения, чем, когда учитель дает знания пассивным учащимся. Педагогические подходы включают стратегии обучения с помощью справочных материалов. Учителя свободны в выборе видов деятельности, которые они определяют, учитывая интересы учащихся и содержание обновленной образовательной программы. Планирование на основе интересов учащихся поощряет "преподавание с осознанием сущности учащихся".
18. Совместная работа в командах (группах учителей в пределах школы и между школами) основывается на принципе распределенного сознания, в рамках которого учителя делятся друг с другом знаниями и пониманием. Они вносят пояснения и предложения, тем самым расширяя свое понимание, в особенности при совместных опросах. Командная работа и подход совместного обучения в рамках обучения, а также частые опросы и возможность самооценивания помогут учителям в понимании любых сфер профессиональной компетенции и/или совершенствования. В начальной школе роль учителя заключается в наблюдении и фиксировании прогресса учащихся, когда он выполняет функцию "активатора". Для активации процесса обучения учителя предоставляют стимулирующие материалы и выборочно вмешиваются в процесс обучения, способствуя когнитивным изменениям учащихся. По мере обучения и перехода из класса в класс, учащиеся должны становиться более самостоятельными для достижения более успешных результатов.

2) Мұғалімдер оқушыларға бағытталған және дәлелдерді құру мен талдауға арналған рөлдік модельдер ретінде әрекет ететін оқыту тәсілдерін қолданады.
3) Білім беру бағдарламасы проблемаларды шешудің тәсілдерін қамтуы тиіс.
4) Оқушылар мен мұғалімдер пікірлерді бағалауда білікті болуы тиіс және оқушылар тек жазбаша тестілеу бойынша ғана бағаланбауы тиіс.
5) Оқушылар білімді меңгеру барысында өздерінің алған білімдерін қолдана алуы және талдай білуі тиіс.
6) Оқушылардың диалогке және бірлескен оқуға қатысу мүмкіндігі болуы тиіс.
16. Сындарлы оқыту тәсілдері оқушылардың алдыңғы білімдерімен ұштастыра отырып, жаңа білім алуы туралы тұжырымдамаға негізделеді. Бұл жерде ең маңыздысы: оқушылардың алдыңғы алған дағдылары жаңа дағдыларды меңгеруге үлкен ықпалын тигізеді, ал егер ол ескерілмесе, онда білім тереңге бармай, үстірт меңгерілген таяз білім болмақ. Мұндай үстірт білім оқушыға қазіргі әлемде жетістікке жету үшін қажетті жоғарыда аталған сын тұрғысынан ойлау, рефлексия және басқа да дағдыларын, алған білімін қолдануына кері әсерін тигізеді. Оқушылар білімді толықтай меңгеру үшін ақпаратты енжар қабылдамай, сабаққа белсенді қатысуы керек. Оқушылардың алған білімдерімен жұмыс істеуге, оны әрі қарай өңдеп, өз дағдыларын арттыруға мүмкіндік беретін жаттығуларды орындауға мүмкіндіктері болуы аса маңызды болып табылады.
17. Пәндер аясындағы педагогикалық тәсіл белсенді оқуды көздейтін сындарлы оқуға негізделеді. Бұл тәсіл аясында оқушылар оқу үдерісіне белсенді атсалысады, сол арқылы өздері үшін оқудың маңызын өздері анықтайды. Бұл мұғалім селқос қана тыңдап отырған оқушыларға өтіліп жатқан тақырыпты хабарлағанға қарағанда, анағұрлым қуатты құрал болып табылады. Сабақ жүргізуде қолданылатын педагогикалық тәсілдердің басым бөлігі зерттеуге негізделген оқу стратегияларынан тұрады. Мұғалімдер өз оқушыларының қызығушылықтары туралы білімдері мен бүкіл білім беру бағдарламасын ескере отырып, орындалатын жаттығуларды өзі таңдауға ерікті. Жаттығуларды оқушылардың мүдделері негізінде жоспарлау "оқушылар туралы хабардарлықтың негізінде оқытуға" түрткі болады, ал бұл өз алдында саралауды қолдануға жол ашады. Мұғалім оқушылардың оқу үлгерімін бақылап, оларға мақсаттарына жетуге қолдау көрсетеді.
18. Топтағы (мектеп аясындағы және мектептер арасындағы мұғалімдер топтары) бірлескен жұмыс бөлінген таным қағидатына негізделеді, оның ауқымында мұғалімдер бір-бірімен білімімен және түсінігімен бөлісе отырып, бірлесіп жұмыс істейді. Олар түсініктеме беріп, болжамдарын ұсынады, осылайша әсіресе бірлескен сұрақ-жауап кезінде өз түсінігін кеңейтеді. Біліктілікті арттыру курсы барысындағы кері байланыс ұсынып, өзін-өзі бағалауға мүмкіндік беретін топтық жұмыс пен бірлескен тәсіл мұғалімдерге кәсіби құзыреттіліктің және/немесе жетілдірудің кез келген саласын түсінуге көмектеседі. Бастауыш сыныпта мұғалімнің рөлі оқушылардың үлгерімін қадағалап және есепке ала отырып, олар үшін "белсенділендіргіш" рөлін орындауға негізделеді. Оқу үдерісін белсенділендіру үшін мұғалімдер ынталандырғыш материал ұсынып, оқу үдерісіне таңдамалы түрде араласады, осылайша оқушылардың бойында танымдық өзгерістердің орын алуына ықпал етеді. Сыныптан сыныпқа ауысқан сайын оқушылар анағұрлым жақсы нәтижелерге қол жеткізу үшін өз бетінше әрекет етуге үйрену керек.

19. Заместители руководителей общеобразовательных организаций представляют ряд соответствующих педагогических приемов, которые помогут коллегам достичь целей обучения, выполняя предлагаемые в учебном плане виды деятельности и в ходе повышения квалификации. Стратегия общей оценки (также известна, как модель критериального оценивания) использует дополнительные методы для определения прогресса учащихся в достижении целей обучения.
20. Активное обучение относится к числу подходов к преподаванию и учению, которые требуют от учащихся большего участия, чем пассивное слушание учителя. Эти подходы иллюстрируют идею, что обучение осуществляется на основе активности учащихся на всех этапах учебного процесса. В классе такие подходы включают групповую работу и игры на определенную тематику по предмету. На начальном уровне игры являются возможностью смоделировать и исследовать аспекты реальности. Традиционные игры, такие, как домино могут вызвать вопрос о случайности и вероятности на уроках математики. Такие игры, как, шарады, соединение или классификацию слов на мини-досках представляют собой веселые и увлекательные способы обеспечения и демонстрации языкового обучения. Многие стратегические игры (к примеру, древняя китайская игра ‘Иди’) могут использоваться для моделирования роста населения и общества.
21. Другие подходы активного обучения, включенные в обучение для начальных классов:
1) направленное чтение и письмо;
2) использование коммуникативных видов деятельности;
3) индивидуальная работа и работа в группах для решения соответствующих задач;
4) обучение через проигрывание (через действия);
5) использование открытых вопросов, предусматривающих распространенные ответы;
6) поощрительная аргументация;
7) совместная работа над исследованием;
8) исследовательское обучение, когда учащиеся сами ищут ответы на вопросы.
22. Принцип зоны ближайшего развития заключается в том, что учащиеся должны иметь возможность достичь большего на уроке (помощь учителя), чем при самостоятельной работе.
23. Эффективное обучение опирается на навыки учителей, насколько хорошо новые знания усвоены и взаимодействуют с предварительными знаниями. Это будет различным для каждого ученика из-за индивидуального опыта и возможностей. Таким образом, учителя должны постоянно оценивать отдельных учащихся так, чтобы развивать свой прогресс и определить дальнейшие шаги в процессе обучения для каждого ученика. Этот мониторинг и использование информации для информирования следующих шагов обучения стали более заметными на международном уровне в последние 20 лет, и были подчеркнуты через мета-анализ из наиболее успешных образовательных инноваций.

19. Жалпы білім беру ұйымдары басшыларының орынбасарлары біліктілікті арттыру курсы барысында оқу жоспарындағы жаттығуларды орындай отырып, әріптестерінің көзделген оқу мақсаттарына қол жеткізуіне қолдау көрсетуге мүмкіндік беретін бірқатар педагогикалық тәсілдерді меңгереді. Кіріктірілген бағалау стратегиясы (критериалды бағалау моделі ретінде де мәлім) оқушылардың оқу мақсаттарына жетудегі ілгерілеуін анықтау үшін қосымша тәсілдерді пайдаланады.
20. Белсенді оқу оқушының мұғалімді енжар тыңдап қана қоймай, белсенді жұмысқа тартылуын көздейтін оқыту және оқу әдістерінің бірі болып табылады. Бұл тәсілдер оқу үдерісі жаттығудың алдында емес, оны орындау барысында жүзеге асырылатын құбылыс екендігін түсіндіреді. Сыныпта қолданылатын мұндай тәсілдерге топтық жұмыс, ойын "баламалары" және пән бойынша белгілі тақырыптағы ойындар кіреді. Оқыту барысында ойын шынайы өмірдің белгілі бір аспектілерін модельдеу және зерттеу үшін ұсынылған мүмкіндік болып табылады. Домино және карта сияқты дәстүрлі ойындар математика сабақтарындағы кездейсоқтық пен ықтималдық мәселесін қарастыруда оңтайлы болмақ. Шарада, тақтада сөздерді біріктіру немесе сөздерді жіктеу сияқты ойындар – тіл үйренуді қамтамасыз етудің және оны көрсетудің бірден-бір қызықты әрі тартымды тәсілдерінің бірі. Көптеген стратегиялық ойындарды (мысалы, "Алға" деп аталатын ежелгі қытай ойыны) тұрғындар мен қоғамның өсуін модельдеу үшін пайдалануға болады.
21. Бастауыш сыныпта оқыту үшін ұсынылатын бірқатар тәсілдер:
1) Мұғалімнің жетекшілігімен жүретін оқылым мен жазылым;
2) Коммуникативтік қарым-қатынас жаттығуларын пайдалану;
3) Проблема шешу мақсатында жеке және топта жұмыс істеу;
4) Орындау арқылы білім алу (әрекет ету арқылы);
5) Ашық сұрақтарды пайдалану;
6) Дәлел ұсынуға ынталандыру;
7) Зерттеу барысында бірлесіп жұмыс істеу;
8) Зерттеуге негізделген оқу, оның барысында оқушылар мәселені жеке өздері зерделейді.
22. ЖАДА қағидаты оқушылар жалғыз жұмыс істегеннен гөрі, (мұғалім қолдау көрсететін) сабақта анағұрлым жақсы үйренеді деген ойға негізделеді.
23. Терең зерттеу мұғалімдердің оқушылардың алған білімдерін алдыңғы білімдерімен ұштастыра отырып, пайдалануын бақылау дағдыларына сүйенеді. Бұл үдеріс әр оқушының жеке дағдысы мен қабілеттеріне байланысты әртүрлі мәнге ие. Сол себепті мұғалімдер әр оқушы үшін оқу үдерісінің келесі қадамдарын анықтап, әрі қарай ілгерілеуіне септігін тигізу үшін жекелеген оқушыларды үнемі бағалап отыруы керек. Оқудың келесі қадамдарын анықтау үшін үнемі бақылап, ал осы бақылаудан алынған ақпаратты пайдалану соңғы 20 жыл ішінде халықаралық деңгейде кеңінен танылды және метаталдаудың көмегімен білім беруге өзгеріс енгізудің табысты түрлерінің бірі ретінде атап көрсетілді.

24. Учет потребностей учащихся и проведение обратной связи. Определение и удовлетворение потребностей учащихся имеет основное значение для разработки учебных планов в рамках обновленной образовательной программы. Первый этап состоит в определении текущих сильных и слабых сторон учащегося. Его можно осуществить многими способами, включая наблюдение за учащимися при выполнении ими заданий, выслушивание устных ответов и чтение письменной работы. Эта информация используется для планирования мероприятий по преподаванию, которые помогут каждому учащемуся добиваться успехов.
25. "Исследование в действии" как механизм для изменения. Школьное "Исследование в действии" – процесс, в котором практикующие педагоги обдумывают и реагируют на проблемы школы. Учителя участвуют в саморефлексии для того, чтобы понять и улучшить свою собственную практику. Исследование в действии используется для изменения образовательной программы, чтобы бросить вызов существующей педагогической практике и работать в направлении социальных перемен с помощью непрерывного процесса постановки задачи, сбора данных, анализа и действия. Из-за его постоянного характера, этот процесс, как правило, рассматривается как цикл или спираль.
26. Все учителя, работающие по обновленным программам, проводят исследование в действии в классах для того, чтобы понять важность изменения в практике на основе доказательств. Программа не стремится рассказать учителям, что делать, а, скорее, бросает вызов их идеям и стимулирует инновации и оценку практики. Учителя проводят исследование в действии в своих классах, с участием нескольких учителей, работающих в разных классах.
27. Заместители руководителей общеобразовательных организаций играют ключевую роль в улучшении школьных результатов, влияя на мотивацию и способность учителей и влияя на климат и окружающую среду, в которой они работают и учатся. Для этого основным влиянием руководителей школ была определена поддержка роста учителей, проведение и организация наставничества и коучинга для всех учителей, планирование профессионального развития учителей и управления работы в команде и совместного обучения. Успешные школьные системы также поощряют заместителей директоров в качестве лидеров обучения для создания сообществ эффективной практики, в которых непрерывное профессиональное развитие учителей становится более сложным и встроенным в "ткань" рабочего дня.
28. Педагогическое взаимодействие является более важной особенностью современной жизни и в сфере образования в настоящее время принято считать, что организационная изоляция препятствует обучению. Именно поэтому становится все более и более важной то, что школы работают вместе посредством участия в "педагогическом обучающем сообществе" на благо всех детей, а не только тех, кто в своей школе.
3. Модель критериального оценивания

24. Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру және кері байланыс. Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және қанағаттандыру жаңартылған білім беру бағдарламасының оқу жоспарын әзірлеуде маңызды болып табылады. Бірінші кезеңде оқушылардың қазіргі кездегі мықты тұстары мен олар кездестіретін қиындықтар анықталады. Бұл көп жағдайда оқушылардың тапсырмаларды қалай орындайтынын бақылау арқылы, яғни ауызша жауаптарын бақылау және жазбаша жұмыстарын тексеру арқылы жүзеге асады. Содан кейін бұл ақпарат әр оқушының үлгерімін жақсартуға көмектесетін жаттығуларды жоспарлау үшін пайдаланылады.
25. Іс-әрекеттегі зерттеуді өзгеріс енгізу тетігі ретінде қолдану. Мектептегі тәжірибеге негізделген іс-әрекеттегі зерттеу – үйренушілер мектеп базасындағы проблемаларды ойлап, әрекет ететін үдеріс. Мұғалімдер өзінің тәжірибесін зерделеу және жетілдіру үшін өзіндік рефлексия жүргізеді. Іс-әрекеттегі зерттеу оқу бағдарламасын өзгерту, педагогикалық тәжірибені зерделеу және үздіксіз міндет қою, деректер жинау, талдау және әрекет ету үдерістерінің көмегімен әлеуметтік өзгерістер енгізу бағытында жұмыс жасау үшін қолданылады. Оның тұрақты сипатына байланысты бұл үдеріс цикл немесе спираль түрінде қарастырылады.
26. Деңгейлі бағдарлама бойынша жұмыс істейтін барлық мұғалімдер сыныпта іс-әрекеттегі зерттеулерді тәжірибедегі дәлелдер негізінде өзгерістердің маңыздылығын түсіну үшін жүргізеді. Бағдарлама мұғалімдерге не жасау керек екендігін айтып беруге тырыспайды, керісінше, оларды жаңа идеялар мен инновацияларға және іс-тәжірибені бағалауға ынталандырады. Мұғалімдер өз сыныптарында әртүрлі сыныптарда сабақ беретін бірнеше мұғалімнің қатысуымен іс-әрекеттегі зерттеу жүргізеді.
27. Білім беру ұйымдары басшылары орынбасарлары уәждеуге және мұғалімдердің қабілеттеріне ықпал ете отырып және өздері жұмыс жасайтын және оқитын орта мен ондағы ахуалға ықпал ете отырып, мектеп нәтижелерін жақсартуда маңызды рөл атқарады. Бұл үшін мектеп басшылары орынбасарларының негізгі ықпалы мұғалімдердің өсуін қолдау, барлық мұғалімдер үшін коучинг пен тәлімгерлік жүргізу және ұйымдастыру, мұғалімдердің кәсіби дамуын жоспарлау және команда мен ортақ оқытудағы жұмысты басқару арқылы көрінеді. Табысты мектеп жүйелері тиімді тәжірибе қоғамдастығын құру жолындағы оқыту көшбасшылары ретінде мектеп басшыларының жұмысына қолдау көрсетеді, мұндай ортада мұғалімдерді үздіксіз кәсіби дамыту неғұрлым күрделеніп, мектептің жұмыс тәртібіне етене енгізілген бөлім ретінде қалыптасады.
28. Кәсіби қоғамдастықтар қазіргі заманның маңызды ерекшелігі болып табылады және білім беру саласында ұйымдастырудағы оқшаулау оқытуға кедергі келтіреді деген пікір қалыптасқан. Сол себепті тек өз мектептерінде ғана емес, барлық оқушылардың игілігі үшін "білім алушылар қоғамдастығына" қатысу арқылы бірлесе жұмыс істеудің барған сайын маңыздылығы артып келеді.
5. Критериалды бағалау моделіне шолу

29. В результате обзора среднего образования Организацией экономического сотрудничества и развития рекомендовано ввести критериальное оценивание результатов обучения во всех начальных и средних школах, чтобы сделать процесс оценивания более справедливым и конструктивным для самих учащихся (2014).
30. В процессе критериального оценивания, успеваемость учащегося соизмеряется с установленным набором предопределенных критериев. Это отличает его от нормативного оценивания, где учащихся оценивают на основании их достижений относительно других учеников в рамках одного класса. Критериальное оценивание гарантирует то, что вы в состоянии сделать надежные и достоверные суждения о том прогрессе, который совершают ваши ученики и, что в классе стимулируется лучшая практика.
31. Модель критериального оценивания обеспечит ценную информацию для всех заинтересованных лиц – руководителей образовательных организаций, учителей, учеников и родителей. Очень важно, что, потратив время на выявление возможностей оценивания, суждения, модерации и записи результатов, будет предоставлена информация лучшего использования по повышению качества преподавания и учения.
32. В рамках модели критериального оценивания имеются три типа оценивания, которые охватывают прогресс учащегося на протяжении всего учебного года. К двум из них относятся формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание. Формативное оценивание и внутреннее суммативное оценивание сочетаются между собой для общешкольного оценивания. В некоторых предметах существует третий вид оценивания – внешнее суммативное оценивание.
33. Более подробная информация о модели критериального оценивания и способах ее использования в классе, можно найти в пособии "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей средней и старшей школы" и "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальной школы". Эти руководства написаны для учителей. Они представляют собой путеводитель по модели оценивания, охватывая основные принципы, подходы к оцениванию и определению ключевых терминов. Они также включают практические советы в помощь учителям по реализации данной модели.
34. Учебные программы являются основным ориентиром для целей обучения. Учебные планы подтверждают учебный процесс, который гарантирует возможности для понимания и развития вопреки целям обучения. Эти документальные данные должны использоваться на протяжении обучения, предназначенного для содействия пониманию того, как можно помочь учителям подготовиться и воплотить в жизнь модель критериального оценивания.

29. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Қазақстандағы орта білім беру жүйесіне шолуында оқушылар үшін бағаны неғұрлым әділ және маңызды ету үшін барлық бастауыш және орта мектептерде оқыту нәтижелерін критериалды бағалауды енгізу ұсынылады (2014).
30. Критериалды бағалауда оқушының үлгерімі алдын ала белгіленген критерийлердің бекітілген жиынтығына сәйкес өлшенеді. Бұл оқушылардың үлгерімі сыныптағы басқа оқушылардың жетістіктеріне қатысты бағаланатын нормаға негізделген бағалаудан ерекшеленеді. Критериалды бағалау мұғалімдердің өз оқушыларының қол жеткізген жетістіктері туралы сенімді, дұрыс, ақиқатқа негізделген пайымдау жасай алуына және сыныпта тиімді тәжірибені жетілдіруіне кепілдік береді.
31. Критериалды бағалау моделі барлық мүдделі тараптар үшін – мектеп басшылары, мұғалімдер, оқушылар мен ата-аналар үшін құнды ақпараттар ұсынады. Бағалаудың мүмкіндіктерін анықтау, қорытындылау, модерация және нәтижелерді тіркеу үшін уақыт бөлу арқылы оқыту мен оқудың сапасын арттыруда тиімді қолдануға болатын маңызы зор.
32. Критериалды бағалау моделінің шеңберінде оқушылардың оқу жылы бойындағы ілгерілеуін қамтитын бағалаудың үш түрі бар. Оның екі түрі – қалыптастырушы бағалау және ішкі жиынтық бағалау мектептегі бағалауды жүргізу мақсатында өзара бірлестікте қолданылады. Кейбір пәндерде бағалаудың үшінші түрі бар – сыртқы жиынтық бағалау, ол мектептерден тыс белгіленеді және өткізіледі.
33. Критериалды бағалау моделі және оны сыныптарда қалай қолдану қажеттігі туралы толық ақпаратты "Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылық" және "Бастауыш мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Бұл нұсқаулық құралдар мұғалімдер үшін әзірленген. Олар бағалаудың негізгі қағидаттары, тәсілдері және негізгі терминдердің анықтамасымен қоса, бағалау моделі бойынша басшылыққа алынатын құрал болып табылады. Оларға сонымен қатар, бұл модельді ұсыну кезінде мұғалімдерді қолдау бойынша практикалық ұсыныстар да енгізілген.
34. Оқу бағдарламалары мен оқу жоспарлары үйрету мақсаттары ретіндегі оқу мақсаттарын нақты мазмұндайды және оқу жоспарларындағы іс-шаралар ауқымы түсінік пен ілгерілеуді бағалауға мүмкіндік береді. Бұл құжаттар мұғалімдерге критериалды бағалау моделін дайындау мен жүзеге асыруда қалай көмек көрсетуді түсіну үшін оқыту барысында қолданылады.

35. Критерии успеха подразумевают стандарт, необходимый для учащихся в достижении поставленной цели обучения (из учебной программы). Критерии успеха должны быть достаточно специфичны, чтобы необходимая глубина и полнота обучения были ясны, но не столь детализированы, как установленный способ демонстрации обучения. Критерии успеха должны соответствовать классу и предмету и, в случае необходимости, может рассматривать успех в плане удовлетворения части (вместо целого) цели обучения.
36. Хорошие критерии успеха представляют особые и измеримые требования, содержат понятные и емкие идеи и не требуют выполнения большого количества дополнительной работы. Также целесообразно определять критерии успеха скорее включением, чем исключением. Когда ученику говорят, что он достиг цели обучения, если они продемонстрировали, что они могут делать "х", критерии успеха о "работе в направлении" не должны подразумевать то, что они не могут делать "х". Скорее, критерии успеха должны описывать то, что они могут сделать.
37. Учителям, посещающим курсы по оценке по их предмету, будет предложено внести свой вклад в разработку руководства по оцениванию предмета и конкретного класса для использования при введении формативного оценивания. Во время обучения важно, чтобы тренер выбирал определенную тему и соответствующую документацию (Руководство по формативному оцениванию для выбранного предмета и класса), чтобы продемонстрировать учебные задания. Тренер должен подчеркнуть тот факт, что директора могут выбрать предметы, в которых они хотят контекстуализировать свое обучение. Таким образом, тренеры должны обеспечить выбор этой документации через предметы и классы. Эти руководящие документы станут примером для описания сбора доказательств и их использования, чтобы судить о прогрессе учащихся по достижению цели обучения в учебной программе.
38. Формативное оценивание является составной частью преподавания и учения. Учителя находятся в поиске доказательств того, достигли ли ученики цели обучения или работают в этом направлении, тогда как они принимают участие во многих заданиях. Можно собрать портфолио по каждому ученику, который демонстрирует прогресс ученика вопреки целям обучения, используемым для формативного оценивания. Большой спектр доказательств можно включить в портфолио, включая, но не ограничивая:
1) письменную работу (например, работу в классе, рабочие таблицы, домашнее задание, записи учащихся);
2) фото- и видео доказательства (например, по художественному творчеству, классные модели, презентации, музыкальные представления, участие самих учащихся в заданиях);

35. Табыс критерийлері оқушылардың белгілі бір оқу міндеттеріне "жеткенін" білдіретін талап етілетін стандартты сипаттайды (оқу бағдарламасы бойынша). Табыс критерийлері талап етілетін білім тереңдігі мен ауқымы анық болатындай деңгейде өзгеше болуы, бірақ оқудың нақты қалай көрсетілуі қажеттігін белгілейтіндей соншалықты нақты болмауы тиіс. Табыс критерийлері сыныпқа және сәйкес келуі қажет және тиісті жағдайларда оқу мақсатының бір бөлігін (біртұтас мақсаттың орнына) қанағаттандыратын табысты қарастыра алады.
36. Дұрыс табыс критерийлері нақты және өлшеулі талаптар қояды, қысқа және анық идеяларды мазмұндайды, ауқымды көлемдегі қосымша жұмысты қажет етпейді. Сонымен қатар, табыс критерийлерін алып тастау арқылы емес, енгізу арқылы айқындаған анағұрлым пайдалы. Оқушылар 'X' жасай алатынын көрсетсе, мақсатқа жетуі тиіс "бағыттағы жұмыс үшін" табыс критерийлері олар 'X' жасай алмайтындай болмауы тиіс. Табыс критерийлері олардың не жасай алатынын сипаттауы керек.
37. Пән бойынша бағалау курстарына қатысқан мұғалімдерге пән мұғалімдері үшін қалыптастырушы бағалауды енгізу барысында қолданылатын пән бойынша және қалыптастырушы бағалауға өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқыту барысында оқу іс-шараларын көрсету үшін тренердің белгілі бір тақырып пен соған сәйкес құжатты (Таңдалған пән мен сынып үшін қалыптастырушы бағалау бойынша нұсқаулық) таңдауы маңызды. Тренер мектеп басшылары орынбасарларының өздерінің оқуы барысында баса мән бергісі келетін пәндерді таңдай алатынын ескертуі қажет. Осылайша, мектеп басшылары орынбасарларының жұмыс барысында басшылыққа алынатын бұл құжаттарды пәндері мен сыныптарына қарай таңдай алуы қамтамасыз етілуі тиіс. Бұл басшылыққа алынатын құжаттар деректерді жинау мен пайдалануды пән бойынша оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттарына сәйкес қалай сипаттауға болатынының үлгісі бола алады.
38. Қалыптастырушы бағалау оқыту мен оқудың ажырамас бөлігі болып табылады. Алуан түрлі жаттығуларды орындата отырып, мұғалімдер оқушылардың оқу мақсаттарына "жеткендігінің" немесе "талпынатындығының" дәлелдерін іздейді. Әрбір оқушы үшін оқу мақсатына жетудегі оқушының үлгерімін көрсететін портфолио жинақталып, ол қалыптастырушы бағалау үшін қолданылуы мүмкін. Портфолиода көптеген деректер қамтылуы мүмкін, соның ішінде:
1) жазбаша жұмыстар (мысалы, жұмыс дәптерлері, бағалау журналы, үй тапсырмалары, оқушылар жазбалары);
2) фотосуреттер немесе бейне дәлелдемелер (мысалы, көркемсурет жұмыстары, сыныптағы көрме, модельдер, таныстырылым, оқушылар қатысқан музыкалық көрсетілім және оқушылар қатысқан іс-шаралар);

3) электронные записи (например, презентации, документы, анимации);
4) записи учителей или запись наблюдений;
5) комментарии со стороны родителей.
39. При написании критериев успешности учителям следует учитывать то, что суть данных, предоставляемых посредством формативного оценивания означает, что есть возможность оценить те навыки, которые наиболее трудны в оценивании с помощью более традиционных тестов.
40. Модерация важная часть профессионального обучения и включает обсуждение того, на что похожи критерии в практическом применении, обеспечивая учителям поддержку в понимании стандартов, на которые ссылаются эти критерии. Учителя могут делиться своими идеями и способами, чтобы помочь ученикам двигаться к целям обучения. Модерация представлена так, что она имеет положительное воздействие как на оценивание, так и на обучение, поскольку профессиональный диалог с коллегами ведет к учителям, имеющим более точное понимание развития в рамках их предмета (Gardneretal. 2010).
41. Более подробную информацию о том, как стандартизация и модерация применяются в модели критериального оценивания можно найти в "Модель критериального оценивания: Руководство для учителей начальных, средних и старших школ". Дальнейший материал по формативному оцениванию предлагается в конце этой программы.
42. Внутреннее суммативное оценивание. Учителям, участвующим в обучении, предложат оказать содействие процессу касательно проектов, которые учащиеся создают в конце каждой четверти. В ходе обучения будет обращено внимание на специфику тестирования. Спецификация тестирования является основой для реализации внутреннего суммативного оценивания. Несмотря на то, что специфика тестирования по данному курсу еще не доступна, приведенный пример покажет, как эти документы отображают формат и структуру внутреннего суммативного оценивания. Внутреннее суммативное оценивание дополняет формативное оценивание, оценивая то, насколько эффективно учащиеся усвоили содержание и навыки по целям обучения в течение четверти. Учителя и учащиеся смогут использовать результаты оценивания для измерения прогресса. Информация о структуре и длине каждого теста, и о том, как ею управлять, можно найти в Тестовой спецификации для каждого предмета и класса. По каждому предмету и классу в документе тестовой спецификации приводится следующая информация:
1) объем теста для каждого класса;
2) количество оценок для каждого теста по каждому классу;
3) баланс оценок против целей оценивания;

3) электронды жазбалар (мысалы, таныстырылымдар, құжаттар, анимациялар);
4) мұғалімнің жазбалары немесе сабақты бақылау жазбалары;
5) ата-аналардың пікірлері.
39. Жиналған дәлелдемелердің сипаты дәстүрлі тест көмегімен анықтау қиынға түсетін дағдыларды бағалауға мүмкіндік беретінін байқатады. Нақты бағалау критерийлері болған күннің өзінде де қалыптастырушы бағалау кезінде баға қою әлі де күрделі үдеріс болып табылады және мұғалімдер олар бойынша түсініктеме бере алады.
40. Модерация кәсіби оқудың маңызды бөлігі болып табылады және тәжірибе жүзінде критерийлер қандай болатыны туралы пікірталасты қамти отырып, мұғалімдерге ол критерийлер қатысты болып табылатын стандарттарды түсінуде көмектеседі. Мұғалімдер оқу мақсаттарына жету үшін оқушыларға үлгерімдерін жақсартуға көмек көрсету мақсатында идеялармен және тәсілдермен алмаса алады. Әріптестермен кәсіби диалог мұғалімдерге өз пәндері аясында оқушылардың үлгерімі туралы анық түсінуге мүмкіндік беретіндіктен, модерацияның бағалауға да, оқуға да оң әсер ететіні дәлелденді.
41. Стандарттау мен модерацияның критериалды бағалау моделінде қалай қолданылатыны туралы "Бастауыш/ Негізгі және жоғары мектептің мұғалімдеріне арналған критериалды бағалау бойынша басшылықтан" табуға болады. Қалыптастырушы бағалау туралы қосымша ақпарат пен ұсыныстар осы бағдарламаның соңында ұсынылған.
42. Ішкі жиынтық бағалау. Бұл біліктілік арттыру курсына қатысушы мұғалімдерге әр оқу жылының соңында қабылданатын ішкі жиынтық бағалауда қолданылатын элементтерді дамытуға өз үлестерін қосу ұсынылады. Оқу барысында тест спецификациясына сілтеме жасалады. Тест спецификациялары ішкі жиынтық бағалау жасау үшін негіз болып табылады. Тест спецификацияларының үлгісі бұл құжаттардың ішкі жиынтық бағалау пішімі мен мазмұндық саласын қалай сипаттайтынын көрсету үшін мектеп басшыларының орынбасарларын оқыту барысында қамтылады. Ішкі жиынтық бағалау оқушылардың тоқсан бойына оқу мақсаттарының мазмұндары мен дағдыларын қаншалықты нәтижелі меңгергенін бағалай отырып, қалыптастырушы бағалауды толықтырады. Мұғалімдер мен оқушылар алға ілгерілеуді өлшеу үшін бағалау нәтижелерін қолдана алады. Әрбір тестінің құрылымы мен ұзақтығы және оны қалай қолдану қажеттігі туралы ақпаратты әрбір пән мен сыныпқа арналған ішкі жиынтық бағалаудың тест спецификациясынан табуға болады. Әрбір пән мен сыныпқа арналған тест спецификациясында келесі ақпараттар қамтылған:
1) әрбір сынып бойынша тест ұзақтығы;
2) әрбір сынып бойынша әр тест бойынша бағалардың саны;
3) бағалау мақсаттарына сәйкес бағалардың теңгерімі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
заместителей руководителей
школ в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
заместителей руководителей
школ в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения
1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 21
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации заместителей
руководителей школ по воспитательной работе
в рамках обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации заместителей руководителей школ по воспитательной работе в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Обучение в рамках данной Программы проводится с целью ознакомления с принципами организации процесса воспитания в Назарбаев Интеллектуальных школах.
2. Программа включает информацию о программе обучения, цели, задачах и ожидаемых результатах. Представленные ресурсы способствуют оказанию помощи заместителям руководителей школ по воспитательной работе в планировании и организации воспитательной работы в общеобразовательных организациях образования Республики Казахстан. Кроме того, заместители руководителей школ по воспитательной работе будут иметь возможность познакомиться с воспитательной работой Интеллектуальных школ, участвовать в обсуждении проектов и адаптации планов воспитательной работы для своей школы.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
Барлығы: 40 академиялық сағат
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім
беру ұйымдары басшылары орынбасарларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім
беру ұйымдары басшылары орынбасарларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары
1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 21-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту аясында жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу "Назарбаев Зияткерлік мектептерінде" тәрбие жұмысын ұйымдастыру қағидаттарымен таныстыру мақсатында жүргізіледі.
2. Бағдарлама жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының біліктілігін арттыру бағдарламасы туралы, оның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері туралы ақпаратты қамтиды. Бағдарлама аясында ұсынылған ресурстар мектеп басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында тәрбие жұмыстарын жоспарлау мен ұйымдастыруда көмек көрсетуге ықпалын тигізеді. Сонымен қатар, мектеп басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары Зияткерлік мектептердегі тәрбие жұмысымен танысу, жобаларды талқылауға қатысу және тәрбие жұмысының жоспарларын өз мектебі үшін бейімдеу мүмкіндігіне ие болады.

3. В данной Программе даны практические советы по использованию теоретического и практического материала в конкретном направлении, подходе и политике воспитания Интеллектуальных школ.
2. Обзор программы
4. Цель Программы:
Совершенствование педагогического мастерства заместителей руководителей школ по воспитательной работе и ознакомление с принципами организации процесса воспитания Назарбаев Интеллектуальных школ.
5. Задачи программы:
1) ознакомить заместителей руководителей школ со структурой, содержанием, последовательностью, целями и задачами воспитательной работы Интеллектуальные школы;
2) обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с основными подходами воспитательной работы Интеллектуальных школ;
3) обеспечить сформированность навыков заместителей руководителей школ по воспитательной работе, необходимых для модификации процесса воспитания в общеобразовательных организациях образования.
6. Ожидаемые результаты:
1) знание и понимание заместителей руководителей школ структуры, содержания, цели и задач воспитательной работы Интеллектуальные школы;
2) умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с основными подходами воспитательной работы Интеллектуальных школ;
3) владение знаниями, умениями и навыками организации воспитательной работы в общеобразовательных организациях образования.
3. Структура Программы
7. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания воспитательной работы Интеллектуальных школ. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, учебные занятия каждого дня имеют теоретическую и практическую основу, предполагают необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем дается механизм оценивания.
8. Заместителям руководителей предоставляется возможность рассмотрения определенных аспектов учебной программы – этот этап является активным и практическим, а также обеспечивает понимание ими теории, которая лежит в основе воспитательной работы Интеллектуальных школ и применение этой теории на практике.
9. Особенностями воспитательной системы Интеллектуальных школ является реализация ценностей образования посредством создания проектов по воспитательной работе и ключевых событий года. Ключевые события – это общесетевые мероприятия, которые являются завершением каждого направления воспитательной работы. Деятельность заместителей руководителей школ по воспитательной работе сосредоточена на том, чтобы учащиеся школы смогли сделать в дополнение к обучению то, что они уже знают и умеют. Важно понимать, что в данном аспекте цели, задачи и желаемые результаты обучения и воспитания имеют общий интерес - умение применять полученные знания в повседневной жизни.

3. Бағдарламада Зияткерлік мектептердің оқушыларға тәрбие беру саясатына, тәрбие жұмысының негізгі бағыттары мен тәсілдеріне қатысты теориялық және тәжірибелік материалдарды қолдануға қатысты кеңестер берілген.
2. Бағдарламаға шолу
4. Бағдарламаның мақсаты
Жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының педагогикалық шеберлігін жетілдіру және Назарбаев Зияткерлік мектептерінің тәрбие үдерісін ұйымдастыру қағидаттарымен танысу.
5. Бағдарламаның міндеттері
1) мектеп басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын Зияткерлік мектептердегі тәрбие жұмысының құрылымымен, мазмұнымен, мақсаттарымен және міндеттерімен таныстыру;
2) Зияткерлік мектептердің тәрбие жұмысының негізгі бағыттарына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын түсінуді және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) мектеп басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының жалпы білім беру ұйымдарында тәрбие жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті дағдыларын қалыптастыру.
6. Күтілетін нәтижелер
1) мектеп басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының Зияткерлік мектептердің тәрбие жұмысының құрылымын, мазмұнын, мақсаты мен міндетін білуі және түсінуі;
2) Зияткерлік мектептердің тәрбие жұмысының негізгі тәсілдеріне сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын пайдалана білу;
3) жалпы білім беру ұйымдарында тәрбие жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті білік пен дағдыны игеру.
3. Бағдарламаның құрылымы
7. Бағдарламаның құрылымы Зияткерлік мектептердегі тәрбие жұмысының оқу мақсаттары мен мазмұнына шолудан басталады. Осы Бағдарламаның 1-қосымшасындағы оқу жоспарында көрсетілгендей, әр күннің сабақтары теориялық және практикалық негізге сүйеніп, тиімді оқуды қамтамасыз ету үшін қажетті педагогикалық білімді, сондай-ақ бағалау тетіктерін қамтиды.
8. Мектеп басшыларының орынбасарларына оқу бағдарламаларының белгілі бір аспектілерін қарастыруға мүмкіндік беріледі – бұл кезең тәжірибе жүзінде және белсенді өтеді, сондай-ақ олардың Зияткерлік мектептердегі тәрбие жұмысына негіз болған теорияны түсінуін, содан кейін бұл теорияны тәжірибе жүзінде қолдануын қамтамасыз етеді.
9. Зияткерлік мектептердегі тәрбие жүйесінің ерекшеліктері тәрбие жұмысы бойынша жобаларды құру және жылдың шешуші оқиғалары арқылы білім құндылықтарын іске асыру болып табылады. Шешуші оқиғалар – бұл тәрбие жұмысының әрбір бағыты бойынша қорытындылаушы жалпы желілік іс-шаралар. Жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының іс-әрекеті оқушылардың оқумен қатар, өздері білетінін және қолдан келетінін істей алуына бағытталған. Осы аспектіде мақсаттар, міндеттер және оқу мен тәрбиелеудің күтілетін нәтижелері жалпы мүддеге ие болады – яғни алынған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білу.

10. Программа обучения заместителей руководителей школ по воспитательной работе направлена на то, чтобы помочь учащимся общеобразовательных школ развивать следующие навыки:
1) формированию предметных и научно–исследовательских навыков;
2) умению разрешать критические подходы к информации, которая часто воспринимается как само собой разумеющееся;
3) поощрению саморефлексии и независимого мышления;
4) пониманию и взаимодействию с некоторыми ключевыми глобальными вопросами, с которыми им придется столкнуться в своей жизни и работе.
11. Организовывая урочную и внеурочную деятельность, учащиеся смогут расширять свое понимание и возможности, смогут выбирать и изучать темы, которые имеют важное значение на личностном, местном, национальном и глобальном уровнях. Учащиеся научатся оспаривать суждения, принимать ответственность, привлекать мнение и аргументы других, а также научатся разрабатывать и исследовать проекты. Они будут поощрять развитие, тщательно и уверенно представлять свою точку зрения и суждения. Учащиеся сформируют такие навыки, как анализ, синтез и оценка аргументов, а также будут задумываться о последствиях своего проекта.
12. В основе метода проектов лежит развитие познавательных навыков учащихся, умений самостоятельно конструировать свои знания, умений ориентироваться в информационном пространстве, развитие критического и творческого мышления. Метод проектов- это из области дидактики, частных методик, если он используется в рамках определенного предмета.
13. Основным "двигателем" проектной деятельности являются задачи с различными вариантами решения, а в основе учебных упражнений лежит представление о том, как решить такие задачи. В учебных целях Проектной деятельности, заданных в учебной программе, упор делается на процессы, задействованные в планировании, выполнении, анализе и оценке проектов. Развитие этих навыков у учащихся происходит по мере изучения реальных задач и проблем и оценки учителем не результатов, достигнутых ими, а подходов и действий, которые они применяют.
14. Любой из проектов будет иметь некоторые характеристики. Все учащиеся направлены на участие в большом количестве разнообразных проектов, согласно приложению 2 к настоящей Программе.

10. Жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларыныңбіліктілігін арттыру бағдарламасы жалпы білім беретін мектеп оқушыларының мынадай дағдыларды дамытуына көмектесуге бағытталған:
1) пәндік және ғылыми-зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
2) кез келген қабылданған ақпаратқа қатысты қалыптасқан сыни көзқарасты шеше білу;
3) өзіндік рефлексияны және тәуелсіз ойлауды қолдау;
4) оларға өзінің өмірінде және жұмыс барысында кездестіруге тура келетін кейбір өзекті ғаламдық мәселелерді түсіну және өзара әрекет ету.
11. Сабақтағы және сабақтан тыс тапсырмаларды ұйымдастыра отырып, оқушылар өздерінің түсінігі мен мүмкіндіктерін кеңейте алады, жергілікті, жеке, ұлттық және ғаламдық деңгейлерде маңызды мәнге ие болатын тақырыптарды таңдай және зерделей алады. Оқушылар өз тұжырымдарын қорғай білуге, жауапкершілікті қабылдауға, басқалардың көзқарасы мен дәлелдерін қарастыруға үйренеді, сондай-ақ жобаларды дайындау мен зерттеуге үйренеді. Олар дамуды қолдайды, өзінің көзқарасы мен пікірлерін мұқият және сенімді білдіре бастайды. Оқушылар талдау, жинақтау және дәлелдерді бағалау секілді дағдыларды қалыптастырады, сондай-ақ өз жобасының салдарлары туралы ойланады. Олар өз қорытындыларын, идеялары мен жобаларын талқылауға, қоршаған әлемде дұрыс бағдар таңдауға және өзінің кейінгі білім алу бағытын зерделеуге үйренеді.
12. Жобалар әдісінің негізінде оқушылардың танымдық дағдыларын, өз білімдерін өз бетімен құрылымдай білу шеберлігін, ақпараттық кеңістікте дұрыс бағдар таңдай білу икемділігін дамыту, сын тұрғысынан және шығармашылық ойлауды дамыту жатыр. Жобалар әдісі – егер белгілі пән шеңберінде пайдаланылатын болса, бұл дидактика, жеке әдістеме саласына қатысты болады.
13. Жоба жұмысының негізгі қозғаушы тетігі түрлі шешім нұсқалары бар тапсырмалар болып табылады, ал оқу жаттығуларының негізінде осындай тапсырмаларды қалай шешу туралы түсінік жатады. Кейбір мәліметтерге сәйкес, мұндай тәсіл оқыту үдерісін жақсартуға мүмкіндік береді (Блуменфилд және тағы басқа, 1991жыл). Оқу бағдарламасында ұсынылған жоба жұмысының оқу мақсаттарында жобаларды жоспарлау, орындау, талдау және бағалауға бағытталған үдерістерге ерекше назар аударылады. Оқушылардың бойында бұл дағдыларды дамыту нақты міндеттер мен проблемаларды зерделеу арқылы және мұғалімнің оқушылар жеткен нәтижелерді емес, олардың қолданған тәсілдері мен әрекеттерін бағалауы арқылы іске асырылады.
14. Кез келген жобаның өзіндік сипаттамалары болады. Бағдарламаның 2-қосымшасында көрсетілгендей, оқушылардың барлығы әртүрлі жобаларға қатысуға бағдарланған.

15. Проектирование в воспитательной деятельности представляет собой этапный, комплексный цикл, постоянно совершающийся и изменяющийся на основе творческой деятельности его участников.
16. Структура воспитательного процесса представляет собой закономерно обусловленную взаимосвязь основных его элементов: целей, задач и содержания, принципов, методов и средств, направлений, а также достигнутых результатов, приложение 3 к настоящей Программе.
4. Педагогические подходы к воспитательной работе
17. Основным подходом является кооперация обучения и воспитания, направленная на целостное развитие личности учащегося (тело, разум и душа). Четкое распределение функций обучения и воспитания невозможно, так как это целостный образовательный процесс. Воспитательная работа не обозначается и не функционирует отдельно. Процесс воспитания и учения реализуется через содержание образовательных программ (например, на уроке биологии, учащиеся изучают зоны растительности Казахстана, совершают экскурсии, ведут наблюдения за растениями, животными, что способствует познанию родного края, или предмет "искусство" способствует творческому и эстетическому воспитанию учащихся, обучает прикладному и декоративному искусству, умению ценить художественную и музыкальную культуру).
18. Целью обучения и воспитания должно быть не приобретение знаний как набора знаний, фактов, теорий и прочее, а изменение личности учащегося в результате самостоятельного учения. Задача школы и воспитания - дать возможность развития, саморазвития личности, способствовать поиску своей индивидуальности, помочь человеку идти к самоактуализации. Учение, в котором заинтересован ученик, где есть не просто накопление фактов, а изменение ученика, его поведения, его Я-концепции, "значимым для человека учением".
19. В процессе планирования воспитательной работы в школе заместителям руководителей школ по воспитательной работе следует принять во внимание многие пункты. Им необходимо определить способы для "активирования" воспитания и учения, поддержания мотивации учеников и развития навыков общения. В основе методики обучения лежит активное обучение, основанное на концепциях конструктивистского подхода к обучению.
20. Идея использования групповой работы в рамках подготовки проектов основана на принципе распределенного познания, согласно которому учащиеся обмениваются знаниями и представлениями и укрепляют их с помощью друг друга. Они предлагают пояснения и выдвигают предложения на основе своего понимания и, тем самым, начинают сами лучше понимать вопрос, особенно когда вопрос задается сверстниками. Роль учителя - помочь учениками в достижении успеха с помощью использования стимульного материала, ресурсов и целенаправленной поддержки, при ее необходимости.

15. Тәрбие жұмысындағы жобалау үнемі іске асырылатын және қатысушыларының шығармашылық әрекеті негізінде өзгеріп отыратын, кезеңді, кешенді циклді білдіреді.
16. Тәрбие үдерісінің құрылымы осы Бағдарламаның 3-қосымшасында көрсетілгендей, оның негізгі элементтерінің – мақсаттары, міндеттері мен мазмұны, қағидаттары, әдістері мен құралдары, бағыттары, сондай-ақ қол жеткен нәтижелерінің заңды өзара байланысын білдіреді.
4. Тәрбие жұмысында қолданылатын педагогикалық тәсілдер
17. Негізгі тәсіл оқушының жеке тұлғасын біртұтас (тән, ақыл және жан) дамытуға бағытталған оқыту мен тәрбиелеуді үйлесімді бірлікте қолдану болып табылады. Оқыту мен тәрбиелеудің арасын нақты ажырату мүмкін емес, өйткені бұл – біртұтас білім беру үдерісі. Тәрбие жұмысы жеке-дара белгіленбейді және іске асырылмайды. Зияткерлік мектептерде тәрбиелеу және оқыту үдерісі білім беру бағдарламаларының мазмұны арқылы іске асырылады (мысалы, биология сабағында оқушылар Қазақстанның өсімдік аумақтарын зерделейді, саяхат жасайды, өсімдіктерді, жануарларды бақылайды, бұл туған өлкені тануға ықпалын тигізеді немесе "өнер" пәні оқушылардың шығармашылық және эстетикалық тәрбиесіне ықпалын тигізеді, қолөнер мен сәндік өнерге үйретеді, көркемөнерді және музыка мәдениетін бағалай білуге үйретеді).
18. Оқыту мен тәрбиенің мақсаты білімнің, фактілердің, теориялардың және т.б. жиынтығын меңгеру емес, өз бетімен оқу нәтижесінде оқушының жеке тұлғасының өзгеруі болуы тиіс. Мектеп пен тәрбиенің міндеті – жеке тұлғаның дамуына, өзін-өзі дамытуға мүмкіндік беру, дербестігіне қол жеткізуге, адамның маңызға ие болуына ықпал ету. Жай ғана фактілерді жинақтау емес, оқушының, оның мінез-құлқының, оның Мен-тұжырымдамасының өзгеруіне мүмкіндік беретін, оқушының қызығушылығын тудыратын оқу "адам үшін маңызды оқу" болып табылады.
19. Мектептегі тәрбие жұмыстарын жоспарлау үдерісінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары көптеген тармақтарды назарға алуы керек. Олар тәрбие мен оқуды "жандандыру", оқушылардың уәжділігін қолдау және қарым-қатынас дағдыларын дамыту тәсілдерін дамыту үшін қажетті тәсілдерді анықтауы қажет. Оқыту әдістемесінің негізіне алынатын белсенді оқу оқытуға сындарлы көзқарас туралы тұжырымдамаларға негізделген
20. Жоба жұмысын дайындау барысында топтық жұмысты қолдану идеясы бөлінген оқу қағидатына негізделген, оған сәйкес оқушылар өз білімдері мен түсініктерімен алмасып, бір-бірінің көмегімен білімдерін нығайтады. Олар өз түсініктерін ұсынады және сол түсініктерге негізделген өз болжамдарын ұсыну арқылы өздері де мәселені айқын түсіне алады, әсіресе, бұған сұрақтардың өз құрдастары тарапынан қойылуы зор ықпал етеді. Мұғалімнің рөлі ынталандырушы материалдар мен ресурстарды қолдана отырып, қажет болған жағдайда, оқушыларға мақсатқа сай қолдау көрсету болып табылады.

21. Командная работа и коллаборативный подход к воспитанию и обучению с постоянной обратной связью и возможностями самооценки будет способствовать успешной реализации воспитательного процесса в практику школы.
22. Формирование позитивной культуры (климата) школы. Важным аспектом воспитания является создание доброжелательной, творческой, развивающей среды в школе. Комфортная среда может быть создана через создание заботливой дружелюбной, поощрительной, уважительной атмосферы, с предоставлением равных возможностей для каждого участника образовательного процесса. Не только учитель, а все взрослые должны участвовать в воспитании и показывать хороший пример детям. Учащиеся воспитываются, наблюдая за положительным поведением взрослых и других учащихся.
23. Необходим комплекс правил школы, которыми будет руководствоваться весь коллектив, и которые будут определять рамки поведения и способствовать хорошей дисциплине. Опыт Интеллектуальных школ показывает, что важным аспектом воспитания является создание доброжелательной, творческой, развивающей среды в школе. Поэтому одним из основных подходов воспитательной работы Интеллектуальные школы являются:
1) работа с учащимися;
2) работа с педагогическими кадрами;
3) работа с родителями;
4) выход в социум.
24. Таким образом, заместителям руководителей школы по воспитательной работе необходимо быть в курсе последних событий и владеть знаниями и пониманием, наряду с лидерскими навыками, чтобы они могли понять, как им достичь высоких результатов в своей работе.
25. Психологический аспект в этой схеме представлен в виде конечного результата - сформировавшегося свойства и личности в целом. Психологический механизм управления воспитанием в настоящее время нельзя охарактеризовать в завершенном виде, представление о нем только складывается.
26. Работа с педагогическими кадрами. Учитель как субъект воспитания. Наивысшую роль в воспитании играет учитель, показывая хороший пример учащимся своей культурой поведения и речью, вежливостью, требовательностью, последовательностью, справедливостью, отношением к окружающим. Своим отношением к учащимся, действиями и поступками он способствует хорошему поведению, создает атмосферу заботы и взаимоуважения.
27. Учителя развивают основные моральные ценности через академические предметы, способствуя развитию у учащихся духовно-нравственных качеств. Применяя педагогические приемы и подходы, учитель развивает навыки командной работы, воспитывает академическую ответственность и мотивирует желание учиться. Устанавливает демократические отношения в классе, правила и нормы поведения, которых придерживаются все учащиеся. Прививает ценности и воспитывает через чтение, письмо, обсуждения, дебаты, а также учит учащихся разрешать конфликты мирным и справедливым путем.

21. Командалық жұмыс және оқу мен тәрбиедегі бірлескен тәсіл тұрақты кері байланыспен және өзін-өзі бағалау мүмкіндіктерімен қатар тәрбие үдерісін мектеп тәжірибесінде табысты іске асыруға ықпалын тигізеді.
22. Мектепте жағымды мәдениетті (ахуалды) қалыптастыру. Тәрбиенің маңызды аспектісі мектепте ізгі ниетті, шығармашыл, дамытушы ортаны қалыптастыру болып табылады. Қолайлы орта достық ниеттегі, қамқор, құрметтейтін ортаны құру арқылы, білім беру үдерісінің әрбір мүшесіне тең мүмкіндіктер ұсыну арқылы құрылады. Тек мұғалім ғана емес, ал барлық ересек адамдар тәрбие үдерісіне атсалысып, балаларға жақсы үлгі көрсетуі қажет. Оқушылар ересектер мен басқа оқушылардың жағымды өнегесін бақылау арқылы тәрбиеленеді.
23. Тұтас ұжым басшылыққа алатын және мінез-құлық аясын айқындап, жақсы тәртіпті қалыптастыруға ықпал ететін мектеп ережесінің кешені қажет. Зияткерлік мектептердің тәжірибесі көрсеткендей, тәрбиенің маңызды аспектісі мектепте ізгі ниетті, шығармашыл, дамыған ортаны құру болып табылады. Сондықтан Зияткерлік мектептердегі тәрбие жұмыстарының негізгі тәсілдері:
1) оқушылармен жұмыс;
2) педагог қызметкерлермен жұмыс;
3) ата-аналармен жұмыс;
4) қоғаммен қарым-қатынас.
24. Жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары өз жұмысында жоғары нәтижелерге жету үшін, көшбасшылық дағдылармен қатар, соңғы жаңалықтардан хабардар болуы және терең білім мен түсініктерді игеруі қажет.
25. Бұл жүйедегі психологиялық аспектінің ақырғы нәтижесі – қалыптасқан қасиет және біртұтас жеке тұлға. Қазіргі кезде тәрбиені басқарудың психологиялық тетігін аяқталған тұжырым түрінде сипаттауға болмайды, ол туралы түсінік енді қалыптаса бастаған. Тәрбие үдерісі барысында тәрбиеленушінің тәртібін сырттан басқару өзін-өзі реттеудің, өзін басқарудың және өзін-өзі тәрбиелеудің ішкі тетігіне айналатыны туралы пікір қалыптасқан.
26. Педагог қызметкерлермен жұмыс. Мұғалім тәрбиелеу субъектісі ретінде. Тәрбиелеудегі ең жоғары рөлді оқытушы атқарады, ол оқушыларға өзінің өнегесімен және сөйлеу мәдениетімен, сыпайылығымен және талапшылдығымен, жүйелілігімен және әділдігімен, қоршаған адамдарғмен қарым-қатынасымен жақсы үлгі көрсетеді. Өзінің оқушыларға қарым-қатынасымен, іс-әрекетімен және қылықтарымен ол жақсы мінез-құлықтың қалыптасуына, ықпал етіп, қамқорлық пен өзара сыйластық ортасын қалыптастырады.
27. Мұғалімдер академиялық пәндерді оқыту арқылы негізгі моральдық құндылықтарды қалыптастырып, оқушылардың бойында рухани-адамгершілік қасиеттерді дамытуға ықпал етеді. Педагогикалық әдістер мен тәсілдерді қолдана отыра, мұғалім ұжымдаса жұмыс істеу дағдыларын дамытады, академиялық жауапкершілікті тәрбиелейді және оқуға ынтасын арттырады. Сыныпта демократиялық қарым-қатынастарды орнатады, олардың ережесі мен нормаларын барлық оқушылар ұстанады. Оқылым, жазылым, талқылау және пікірталас арқылы оқушылардың бойына құндылықтарды сіңіреді және тәрбиелейді, сондай-ақ оқушыларды дау-дамайларды әділ және бейбіт жолмен шешуге үйретеді. Кәсіби келеңсіздіктер мен қарым-қатынастағы кедергілерді айқындайды және тиімді шешеді.

28. Школьные сообщества. Ученическое самоуправление является важнейшей формой и действенным средством воспитания и развития общественной активности и социальной ответственности учащихся. Целью школьных сообществ является улучшение школьного климата и жизни, формирование общественно значимых ценностей, вовлечение учащихся в жизнь школы, развитие корпоративного духа, навыков умения работать в команде.
29. Условия для воспитательной работы. Для реализации эффективной воспитательной работы необходимо создание условий, что предполагает:
1) организацию в школе территорий общения: центров активности и общения, улучшение условий в библиотеках (зоны групповой и индивидуальной работы, медиатеки, обеспечение оргтехникой);
2) улучшение материально-технической базы школы: оснащение (спортивные залы, корты, студии для кружковых работ), ресурсы (сценические костюмы, декорации, инструменты, расходный материал);
3) включение кружков в основное расписание школы, распределение времени для дополнительного образования;
4) в режиме дня предусмотреть утренний сбор (20 минут для общения, обмена новостями, обсуждения планов мероприятий, чтения новостей).
30. Роль заместителя руководителя школы по воспитательной работе:
1) создавать позитивную атмосферу воспитания, вовлекать всех учащихся в воспитательный процесс школы;
2) стремиться к воспитанию у учащихся уверенности, ответственности, самоанализа, инновативности и активности;
3) следовать правильным методам воспитания и использовать внешкольную деятельность на развитие навыков учащихся;
4) организовывать, управлять и планировать индивидуальные, групповые, классные и общешкольные мероприятия, эффективно использовать материалы, ресурсы и вспомогательные материалы для проведения запланированных мероприятий согласно установленным целям;
5) использовать простой, понятный язык при общении с коллегами и учениками, инструктировании, разъяснении значений и похвале учеников;
6) наблюдать за учениками и предоставлять обратную связь по вопросам воспитания.
31. Изменение формата работы с родителями. Школа не может достичь целей воспитания самостоятельно. Это совместная ответственность всех заинтересованных сторон в воспитании подрастающего поколения: родителей, школы, молодежных организаций, средств массовой информации и общества в целом. Исследования показывают положительную корреляцию между вовлеченностью родителей в дела школы и достижениями учащихся. Участие родителей в делах школы влияет на успеваемость детей, улучшает образовательную среду школы.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
заместителей руководителей
школ по воспитательной работе
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День
Тематика занятий
Содержание занятия:
Кол-во часов
1
Обновление содержания воспитания
Концептуальные основы воспитания. Современные тенденции и проблемы воспитания.
2
Методология воспитания. Навыки учащихся. Ценности, принципы воспитания.
2
Теория личностного воспитания (работа в команде, преемственность в обучении и воспитании).
2
Основные подходы воспитательной работы:
работа с учащимися;
работа с педагогическими кадрами;
работа с родителями;
взаимодействие личности и группы.
2
2
Основные подходы воспитательной работы в Интеллектуальных школах
Структура воспитательной работы Интеллектуальные школы. Направления воспитательной работы Интеллектуальные школы.
2
Патриотическое воспитание.
Служение обществу.
2
Интеллектуальное развитие.
2
Профессиональная ориентация
2
3
Основные направления воспитательной работы
Нравственное воспитание.
2
Художественно-эстетическое воспитание.
2
Физическое и психологическое развитие.
2
Поликультурное развитие.
2
4
Голос ученика в школе Ученическое самоуправление
Распределенное лидерство. Развитие лидерских качеств.
Ученическое самоуправление. Программа ученического сообщества "Шанырак".
Дисциплинарная политика школы.
2
Воспитательные проекты.
Обзор проектов (социальные, интеллектуальные, технические и т.д.).
2
2
Разработка тем проектов с учетом природных условий и человеческих ресурсов школы.
2
5
Планирование воспитательной работы школы
Планирование воспитательной работы Интеллектуальных школ. Работа в группах (обсуждение).
4
Модель адаптированных планов воспитательной работы.
2
Корректировка и окончательные версии планов.
2
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
заместителей руководителей
школ по воспитательной работе
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Разработка проектов
По виду основной деятельности
По количеству и длительности включенных предметов
По предполагаемым результатам проекта
По количеству участников
Исследовательский проект.
Учащиеся используют первичное исследование (часто вместе со вторичным исследованием) для ответа на конкретные вопросы.
Информационный проект.
Учащиеся собирают и анализируют имеющуюся информацию по определенной теме.
Творческий проект.
Учащимся предоставляют краткое описание творческого задания (например, написать газетную статью, сценарий, снять видео). Проект - ролевая игра.
Учащимся раздают роли (например, бизнес-роли или литературные герои).
Практико-ориентированный проект. Предполагаемые результаты проекта представляют личный интерес для учащихся и/или имеют социальное значение.
Один предмет (как "монопроект")
Межпредметный
Краткосрочный
Среднесрочный
Долгосрочный
Письменные результаты проектной деятельности (например, отчет, эссе, каталог, письмо, газетная статья, альманах и так далее)
Визуальные результаты (например, альбом, план, карта, схематическая диаграмма, плакат, картина, анимация и так далее)
Устные выводы (например, презентация, дебаты, драма, запись, видео и так далее)
Результаты в виде изделия (например, изделие, соответствующее заданию на проектирование, 3D модель и так далее)
Результаты в виде мероприятий (например, выставка, выезд, проект по охране труда, социальный проект и так далее)
Индивидуальный
Парный
Групповой
Групповой с привлечением участников из разных школ/стран (с использованием электронных средств связи)
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
заместителей руководителей
школ по воспитательной работе
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Структура воспитательной работы
Приложение 22
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации специалистов
по организации мониторинга в рамках
обновления содержания среднего образования
Республики Казахстан

28. Мектеп қоғамдастықтары. Оқушылардың өзін-өзі басқаруы оқушылардың қоғамдық белсенділігі пен әлеуметтік жауапкершілігін тәрбиелеу мен дамытудың маңызды нысаны және ықпалды құралы болып табылады. Мектеп қоғамдастығының мақсаты мектептің ахуалы жақсарту, қоғамдық маңызы бар құндылықтарды қалыптастыру, оқушыларды мектеп өміріне тарту, ынтымақтастық рухын дамыту, командада жұмыс істей білу дағдысын дамыту.
29. Тәрбие жұмысына арналған шарттар. Тиімді тәрбие жұмысын іске асыру үшін төмендегідей жағдайлар қамтамасыз етілуі қажет:
1) мектепте қарым-қатынас аумақтарын ұйымдастыру: белсенділік және қарым-қатынас орталықтары, кітапханалардың жағдайларын жақсарту (топтық және жеке жұмыс аймақтары, медиатека, ұйымдастыру техникасымен қамтамасыз ету);
2) мектептің материалдық-техникалық базасын жақсарту: жабдықтау (спорт залдары, үйірме жұмыстарына арналған студиялар), ресурстар (сахналық костюмдер, безендіру, құралдар, шығыс материалы);
3) үйірмелерді мектептің негізгі кестесіне қосу, қосымша білім үшін уақыт бөлу;
4) күн тәртібіне ертеңгілік жиынды енгізу (қарым-қатынас, жаңалықтармен алмасу, іс-шаралар жоспарын талқылау, жаңалықтарды оқу үшін 20 минут).
30. Жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие істері жөніндегі орынбасарының рөлі:
1) тәрбие жұмысын жүргізу үшін жағымды ахуал қалыптастыру, барлық оқушыларды мектептің тәрбие үдерісіне жұмылдыру;
2) оқушылардың бойында сенімділік, жауапкершілік, өзін-өзі талдау, жаңашылдық пе белсенділікті тәрбиелеуге ұмтылу;
3) тәрбиелеудің дұрыс әдістерін ұстану және мектептен тыс шараларды оқушылардың дағдыларын дамыту үшін тиімді қолдану;
4) жеке, топтық, сыныптағы және мектепішілік іс-шараларды ұйымдастыру, басқару және жоспарлау, белгіленген мақсаттарға сәйкес жоспарланған шараларды жүргізу үшін материалдарды, ресурстар мен қосалқы материалдарды тиімді пайдалану;
5) әріптестермен және оқушылармен қарым-қатынаста, нұсқаулар беруде, маңызын түсіндіруде және оқушыларды мадақтауда қарапайым, түсінікті тілді пайдалану;
6) оқушыларды бақылау және тәрбие мәселелері бойынша кері байланыс ұсыну.
31. Ата-аналармен жұмыс жүргізу нысанын өзгерту. Мектеп тәрбие мақсаттарына жеке-дара қол жеткізе алмайды. Бұл өскелең ұрпақты тәрбиелеуде барлық мүдделі тараптардың: ата-аналардың, мектептің, жастар ұйымдарының, БАҚ-тың және тұтас қоғамның бірлескен жауапкершілігі болып табылады. Зерттеулер ата-аналардың мектептегі тәрбие жұмыстарына қатыстырылуы мен оқушылардың жақсы жетістіктерінің арасындағы оң арақатынасты көрсетеді. Ата-аналардың мектеп ісіне қатысуы оқушылардың оқу үлгеріміне оң ықпал етіп, мектептегі білім беру ортасын жақсартады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім
беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі
жөніндегі орынбасарларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Сабақ тақырыбы
Сабақ мазмұны
Сағат саны
1
Тәрбие ісінің мазмұнын жаңарту
Тәрбие ісінің тұжырымдамалық негіздері. Тәрбие ісіндегі заманауи үрдістер мен проблемалар
2
Тәрбие әдіснамасы. НЗМ оқушыларының дағдылары. Тәрбие құндылықтары, қағидаттары
2
Тұлға тәрбиелеу теориясы (командадағы жұмыс, оқу мен тәрбиенің сабақтастығы)
2
Тәрбие жұмысының негізгі тәсілдері:
- оқушылармен жұмыс;
- педагог кадрлармен жұмыс;
- ата-аналармен жұмыс;
- жеке тұлға мен топтың өзара қатынасы
2
2
НЗМ-дағы тәрбие жұмысының негізгі тәсілдері
НЗМ тәрбие жұмысының құрылымы. Тәрбие жұмысының бағыттары
2
Патриоттық тәрбие. Қоғамға қызмет ету.
2
Зияткерлік даму
2
Кәсіби бағдар
2
3
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары
Өнегелілік тәрбие
2
Эстетикалық-көркемдік тәрбие
2
Физикалық және психологиялық даму
2
Көпмәдениетті даму
2
4
Оқушы үні. Оқушылардың өзін-өзі басқаруы
Бөлінген көшбасшылық. Көшбасшыға тән қасиеттерді дамыту.
Оқушылардың өзін-өзі басқаруы. "Шаңырақ" оқушылар қоғамдастығы бағдарламасы. Мектептің тәртіп саясаты
2
НЗМ тәрбие жобалары.
2
НЗМ жобаларына шолу (әлеуметтік, зияткерлік, техникалық және т.б.)
2
Табиғи жағдай мен мектептің адам ресурстарын ескере отырып жоба тақырыптарын белгілеу
2
5
Мектептің тәрбие жұмысын жоспарлау
Мектептің тәрбие жұмысын жоспарлау. Топтық жұмыс
4
Әзірленген тәрбие жоспарларын таныстыру және талқылау
2
Жобаларды түзету және соңғы нұсқасын бекіту
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім
беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі
жөніндегі орынбасарларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Жоба әзірлеу
Негізгі жаттығулар түрі бойынша
Қамтылатын пәндердің саны бойынша:
Жобаның күтілетін нәтижелері бойынша:
Қатысушылардың саны бойынша:
Зерттеушілік жоба. Оқушылар нақты сұрақтарға жауап алу үшін негізгі зерттеуді қолданады (көп жағдайда қосымша зерттеумен бірге). Мұндай жобалар көбінде күрделі құрылымдалған болып табылады.
Ақпараттық жоба. Білім алушылар белгіленген нақты бір тақырып бойынша ақпарат жинайды және бар ақпаратты талдайды. Олар басқаларға ақпарат беру үшін қолдануға болатын ақпаратты жинақтайды және қорытады.
Шығармашылық жоба. Оқушыларға шығармашылық тапсырманың қысқаша сипаттамасы ұсынылады (мысалы, газетке мақала жазу, сценарий жазу, видео түсіру). Оқушылар мұндай тапсырманы қалай орындау керектігін өздері таңдайды.
Жобалық-рөлдік ойын. Оқушыларға рөлдік ойындар бөлініп беріледі (мысалы, бизнес рөлдер немесе әдеби кейіпкер). Ары қарай білім алушылар жобаны орындайды, көбінде өздерінің рөлдерін топпен бірге ойнайды.
Тәжірибеге бағдарланған жоба. Жобаның күтілетін нәтижелері оқушылар үшін жеке қызығушылығын туғызатын және/немесе әлеуметтік мәні бар тақырыптар болуы мүмкін.
Бір пән ("дара жоба" деп те аталады);
Пәнаралық.
Жоба жұмысының жазбаша қорытындылар (мысалы, есеп, эссе, тізімдеме, хат, газет мақаласы, альманах Визуалды қорытындылар (мысалы, альбом, жоспар, карта, сызбалық диаграмма, плакат, сурет, анимация);
Ауызша қорытындылар (мысалы, таныстырылым, пікірталастар, драмалар, жазба, видео);
Өнім түріндегі қорытындылар (мысалы, жобалау талабына сай өнім, 3D үлгі )
Іс-шара түріндегі қорытындылар (мысалы, көрме, еңбекті қорғау бойынша жобалар, әлеуметтік жоба).
Жеке;
Жұптық;
Топтық;
Әртүрлі мектептерден/ мемлекеттерден қатысушыларды тарту арқылы іске асырылатын топтық (байланыстың электронды құралдарын пайдалану арқылы).
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім
беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі
жөніндегі орынбасарларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Тәрбие жұмыстары жүйесінің құрылымы
ШАҢЫРАҚ
Шаңырақ мектеп өмірінің шағын қоғамдастығын білдіреді, ол оқушылардың ұжымда ТОПТЫҚ ЫҚПАЛДАСТЫҚТЫ сезінуіне мүмкіндік береді
Кураторлар
1-Шаңырақ
12 және 9
2-Шаңырақ
11 және 8
3-Шаңырақ
10 және 7
Шаңырақтар арасындағы жарыстар:
Жыл соңында "ӨРКЕН" КУБОГІ және бүкіл жыл бойына чемпион титулы + жүлде (Қазақстанның табиғаты әдемі өңіріне, халықаралық балалар лагеріне жолдама)
Оқушылардың оқу үлгерімі;
Зияткерлік марафондар;
Шығармашылық конкурстар (үйірме сабақтарының жетістіктерін көрсету)
Мінез-құлық және тәртіп;
Спорттық жарыстар, спартакиада
Ересектерге және бір-біріне көмектесу
Әлеуметтік жобалар мен тәжірибелік шараларға қатысу
Шаңырақтардың негізгі идеясы – әртүрлі жастағы балалар арасындағы қарым-қатынас және ересектердің кішілерге қамқорлық жасауы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 22-қосымша
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации специалистов по организации мониторинга в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее – Программа) разработана частным учреждением "Центр педагогического мастерства" (далее - Учреждение). Курсы повышения квалификации дают возможность определить вклад обновленной образовательной программы в реформирование системы среднего образования Казахстана.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей по обновлению содержания среднего образования Республики Казахстан.
3. Общей целью данного курса является ознакомление специалистов по мониторингу с организацией и направлениями осуществления мониторинга эффективности реализации обновленных программ среднего образования Республики Казахстан и внедрения инновационных методов обучения.
4. В данной программе кратко описываются условия и предпосылки изменений в системе образования Республики Казахстан.
2. Обзор Программы
5. Цель программы:
Формирование знаний и навыков по мониторингу процесса обновления содержания среднего образования и системы критериального оценивания, оказание методической поддержки учителям пилотных школ Республики Казахстан
6. Задачи программы:
1) ознакомление с целями, содержанием и структурой обновленной образовательной программы;
2) содействие пониманию реализуемых педагогических подходов и методов обучения в соответствии с обновленной образовательной программой;
3) содействие пониманию системы критериального оценивания в рамках реализации обновленной образовательной программы;
4) ознакомление с целями, задачами, структурой, содержанием и этапами, средствами и методами мониторинга реализации процесса обновления содержания среднего образования и системы критериального оценивания.
7. Ожидаемые результаты:
1) специалисты знают и понимают содержание и цели, структуру обновленной образовательной программы;
2) понимают реализуемые педагогические подходы и методы обучения в соответствии с обновленной образовательной программой;
3) понимают систему критериального оценивания в рамках реализации обновленной образовательной программы;
4) знают и понимают содержание и цели, структуру и этапы, инструменты и методы мониторинга процесса обновления содержания среднего образования и системы критериального оценивания.
3. Структура Программы
8. Структура Программы начинается с обзора целей обучения и содержания по обновлению среднего образования. Как указано в учебном плане, согласно приложению 1 к настоящей Программе, первые четыре дня являются одинаковыми для всех предметов в целях обеспечения согласованного введения в обновленную образовательную программу, ее структуру, необходимые педагогические знания для обеспечения эффективности, а затем используется механизм оценивания.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) "Педагогикалық шеберлік орталығы" жекеменшік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) әзірлеген. Біліктілікті арттыру курсы жаңартылған білім беру бағдарламасының Қазақстандағы орта білім беру мазмұнын реформалауға қосатын үлесін анықтауға мүмкіндік береді.
2. Бұл Бағдарламада Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту аясында мұғалімдердің біліктілігін арттыруға қатысты толық мәлімет ұсынылған.
3. Бұл біліктілікті арттыру курсының жалпы мақсаты оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін енгізу арқылы Қазақстанның ұлттық білім беру жүйесіне арналған орта білім мазмұнын жаңартуға бағытталған бағдарламаның тиімділігін анықтау қызметін ұйымдастыру және мониторингіні ұйымдастыратын мамандарды жұмыс бағыттарымен таныстыру болып табылады.
4. Бағдарламада Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы өзгерістердің шарттары мен алғышарттары қарастырылады.
2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізуді іске асырудың мониторингін жүргізуге қажетті білім мен дағдыларды қалыптастыру, пилоттық мектептердің мұғалімдеріне әдістемелік қолдау көрсету.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, мазмұнымен және мақсаттарымен таныстыру;
2) жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес келетін педагогикалық тәсілдерді түсінуін қамтамасыз ету;
3) жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру аясында критериалды бағалау жүйесін түсінуін қамтамасыз ету;
4) орта білім мазмұнын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу үдерістерінің мониторингін жүргізу мақсаттарымен, міндеттерімен, құрылымымен, мазмұнымен, кезеңдерімен және құралдарымен таныстыру.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мамандар жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымын, мазмұны мен мақсаттарын біледі және түсінеді;
2) жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді түсінеді;
3) жаңартылған білім беру бағдарламасындағы оқу мақсаттарына қол жеткізу мақсатында критериалды бағалау жүйесін түсінеді;
4) орта білім мазмұнын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу үдерістерінің мониторингін жүргізу мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын, мазмұнын, кезеңдері мен құралдарын біледі және түсінеді.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарламаның құрылымы оқу мақсаттарын және орта білім беру мазмұнын жаңартуға шолудан басталады. Осы Бағдарламаның 1-қосымшасындағы оқу жоспарында көрсетілгендей, алғашқы төрт күн жаңартылған білім беру бағдарламасына, оның құрылымына, тиімділікті қамтамасыз етуге арналған педагогикалық білімге келіскен түрде кірігуді қамтамасыз ету мақсатында барлық пәндерде бірдей болып табылады, содан кейін бағалау тетігі қолданылады.

9. Специалисты в процессе обучения будут изучать теоретические аспекты, лежащие в основе образовательной программы, и возможности применения этой теории на практике. По завершении обучения, специалисты будут проводить саморефлексию и самооценку о степени достижения ими целей и задач курса.
10. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колбы, разработанной в 1984 году (Experiential Learning Model). Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колбы приведена в приложении 2 к настоящей Программе.
11. Микропреподавание в первые несколько дней обучения является "опытом" и сопровождается "рефлексией" и обсуждением. В ходе обучения учителя предоставляют обновленную теорию в рамках учебной программы по предмету ("абстрактная концептуализация"), которая используется в последующем этапе обучения – микрообучении ("экспериментирование"). Различные этапы цикла обучения пересматриваются на протяжении всего обучения.
4. Разработка учебной Программы по предметам
начального обучения
12. Значение и цели каждого предмета для начальных классов подробно расписаны в приложении 3 "Сетка часов учебного плана по основным и специальным предметам" к настоящей Программе и в разделе 1.1 и 1.2 каждой учебной программы. Цели обучения, обозначенные в учебной программе для некоторых основных предметов, относятся только к 1 классу. В других учебных программах цели обучения относятся только ко 2, 3, 4 классам, иногда цели обучения могут содержаться в одной учебной программе для 1-4 классов. В обновленной образовательной программе используется взвешенный, комплексный подход, так как основная программа для начальных классов включает 6 основных предметов и 4 специальных каждый из которых требует определенного времени. Данная программа не охватывает обучение русскому как второму языку, предметы "Изобразительное искусство", "Музыка" и английский язык, но, тем не менее, они все равно являются частью образовательной программы и включены в другую учебную программу.
13. Количество часов на каждый предмет отражается в соответствующих учебных планах, которые будут использоваться в ходе основного обучения. Основные виды деятельности взяты из 1 Части каждого учебного плана.
14. Цель учебных языковых направлений, согласно приложению 4 "Языковые направления" к настоящей Программе, (язык как родной, обучение грамоте и литературное чтение) - создание основы для изучения родного языка. В данное изучение относятся структура и функции в отношении различных коммуникационных сфер и ситуаций, стилистических ресурсов, произношения, лексических и грамматических норм литературного языка и речевых правил, а также знакомство с жанрами и стилями общения. Особое внимание в программе уделяется развитию тех речевых и когнитивных видов деятельности, коммуникативных способностей и навыков, которые обеспечивают беглость в различных коммуникативных сферах и ситуациях. В процессе изучения языка учащиеся приобретут знания о мире и человечестве в целом, и поймут значение языка и литературного наследия, благодаря чему смогут выражать собственную точку зрения на любую тему.

9. Мамандар оқу барысында білім беру бағдарламасына негіз болған теориялық аспектілермен танысады және бұл теорияны тәжірибе жүзінде іске асыру мүмкіндіктерін зерделейді. Бағдарлама бойынша оқу курсының соңында мамандар өзара рефлексия және метатанымдық жаттығуларды қолдана отырып, біліктілікті арттыру курсының оқу мақсаттары тұрғысынан өздерінің алға ілгерілеуін қарастырады.
10. Бұл Бағдарлама шеңберінде оқу үдерісі 1984 жылы әзірленген Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің (Experiential Learning Model) негізінде іске асырылады. Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.
11. Мысалы, курс барысында орындалатын жаттығулар өздерінің оқыту тәжірибесіне "эксперимент" жасау болмақ, ол рефлексия және талқылау кезеңдерімен ұласады. Мониторингіні ұйымдастыру қызметінің ерекшеліктері қарастырылатын сабақтар кезінде жаңа теория ("абстрактілі ұғыну") ұсынылып, тәжірибелік жаттығуларды орындау сатысында олар іс жүзінде қолданылады.
4. Бастауыш сынып пәндері бойынша білім беру бағдарламасын әзірлеу
12. Бастауыш сыныпта оқытылатын әр пәннің мәні мен мақсаттары осы Бағдарламаның 3-қосымшасындағы "Негізгі және арнайы пәндер бойынша оқу жоспарының сағаттық кестесінде" және бастауыш сынып пәндерінің оқу бағдарламаларының 1.1 және 1.2-тарауларында жан-жақты сипатталған. 1-сыныпта ғана оқытылатын бірқатар негізгі пәндердің оқу мақсаттары сол пәнге арналған оқу бағдарламаларында ұсынылады. Ал кейбір пәндердің оқу мақсаттары тек 2-4-сыныптарға қатысты, сол сияқты 1-4-сыныптарда оқытылатын пәндердің оқу мақсаттары бір оқу бағдарламасында қамтылатын болады. Бастауыш сыныптарда 6 негізгі және 4 арнайы пән оқытылатын болғандықтан, жаңартылған білім беру бағдарламасында кешенді және теңестірілген тәсіл қолданылады, олардың әрқайсысын оқыту үшін уақыт теңестіріліп бөлінген. Алайда Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту аясында қазақ тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы аясында орыс тілі, бейнелеу өнері, музыка және ағылшын тілі пәндері қамтылмайды, бұл пәндер бойынша жеке біліктілікті арттыру курстары көзделген.
13. Әр пәнге бөлінген сағат саны тиісті оқу жоспарларында бейнеленеді, бұл оқу жоспарлары бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру курсы барысында пайдаланылатын болады. Әр оқу бағдарламасының аясындағы негізгі оқу бағыттары оқу бағдарламаларының 1-бөлімінен алынған.
14. Осы Бағдарламаның 4-қосымшасындағы "Тілдік бағыттар" кестесінде көрсетілгендей, бастауыш мектептегі тілдік пәндердің (қазақ тілі, сауат ашу және әдебиеттік оқу) оқу бағдарламаларының мақсаты – қазақ тілін үйренуге негіз қалау. Бұл әртүрлі қарым-қатынас салалары мен жағдайлары, стилистикалық ресурстар, дұрыс дыбыстау, орфографиялық және орфоэпиялық нормалар, сондай-ақ жанрлар мен стильдерді білуге қатысты құрылым мен функцияларды қамтиды. Бағдарламада әртүрлі қарым-қатынас салаларында және жағдайларда өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік беретін айтылым және танымдық жаттығуларға, қарым-қатынас жасай білу қабілеті мен дағдыларына ерекше назар аударылады. Қазақ тілін оқу барысында оқушылар жалпы әлем мен адамзат туралы білім алады және тіл мен әдеби мұраның құндылығын түсінеді, соның арқасында кез келген мәселеге қатысты өз көзқарасын білдіре алады.

15. Определяя сходства и различия в содержании программ, учитель может спланировать виды деятельности, которые объединят и усилят соответствующие учебные программы. Например, литературное чтение формирует активную модель для письма, включая правописание и грамматические нормы, ввиду чего в дальнейшем этот вид деятельности может использоваться для письменных заданий, согласно приложению 5 "Сходства и различия учебных программ по языковым направлениям" к настоящей Программе.
16. Программа по математике направлена на понимание более сложных предметов, например, для естествознания. Кроме того, образовательная программа по математике помогает понять, как реагировать и решать проблемы любого типа, развивая навыки логического мышления, применяя арифметические алгоритмы, выполняя геометрические построения и проводя математические исследования. Основываясь на целях обучения, учащиеся поймут математику, узнают о цифрах, алгебре, геометрии и математическом моделировании. Принимая участие в математических исследованиях, учащиеся должны использовать знания, процедуры, стратегии и технологии для ответа на собственные вопросы и вопросы других людей.
17. Образовательная программа по естествознанию акцентирует внимание на навыках проведения научных исследований и знаниях о мире, в котором мы живем. Изучение естествознания в начальной школе поможет учащимся развить следующие навыки:
1) выбрать тему для исследования;
2) задать вопросы и продумать ответы на них;
3) составить план проведения исследования;
4) выдвинуть гипотезы;
5) провести исследование с целью найти ответы на вопросы, собрать, обработать и разъяснить различные формы данных, полученных в результате исследования.
18. Учебная программа по естествознанию для начинающих учащихся готовит их к дальнейшим исследованиям в области биологии, химии и физики в старших классах и высших учебных заведениях.
19. Образовательная программа по познанию мира должна вызвать любознательность учащихся, пробудив в них воображение. Она нацелена на развитие фактических знаний и информационного контента, которые являются важной частью исторического, географического и социального понимания процессов, происходящих в окружающем нас мире. Учебная программа отображает социальный, моральный, креативный и коммуникативный опыт людей в Казахстане. Она ставит гуманитарные и социальные науки в контекст реальной жизни, что позволяет учащимся контролировать процесс своего обучения. Посредством использования стратегий обучения на основе справочных материалов учащиеся смогут собрать, представить и проанализировать информацию, что поможет им принять активную гражданскую позицию.

15. Бағдарламаның мазмұнындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтай отырып, мұғалім тиісті білім беру бағдарламаларын өзара байланыстырып, нығайтатын жаттығуларды жоспарлай алады. Мысалы, "Әдебиеттік оқу" пәніндегі мәтіндерді жазылым дағдысын дамытуға арналған белсенді модель ретінде пайдалануға болады, ол осы Бағдарламаның "Тілдік бағыттар бойынша оқу бағдарламаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтары" атты 5-қосымшасына сәйкес орфографиялық және грамматикалық нормаларды қамтиды, сол себепті бұлар алдағы уақытта жазылым бойынша жаттығуға негіз бола алады.
16. Математика негіздерін үйрену арқылы оқушылар басқа пәндер аясында, мысалы, жаратылыстануды оқу кезінде қажет болатын анағұрлым күрделі математиканы түсінуге мүмкіндік алады. Сонымен қатар, математика әртүрлі мәселелерге қатысты қалай әрекет етіп, проблемаларды шешу жолдарын түсінуге көмектесе отырып, логикалық ойлау дағдыларын дамыту, арифметикалық алгоритмдерді қолдану, геометриялық құрылымдарды орындау және математикалық зерттеу жүргізу қабілетін жетілдіруге мүмкіндік береді. Оқу мақсаттарына негізделе отырып, оқушылар сан, алгебра, геометрия және математикалық модельдеу туралы білу арқылы математиканы түсінетін болады. Математикалық талдауды орындау арқылы оқушылар өз сұрақтарына және басқа адамдардың сұрақтарына жауап беру үшін білімдерін, рәсімдерді, әдіс-тәсілдер мен технологияларды қолданады.
17. "Жаратылыстану" пәні бойынша білім беру бағдарламасында ғылыми зерттеу жүргізу дағдылары мен біз өмір сүретін әлем туралы білімге ерекше назар аударылады. Бастауыш сыныпта жаратылыстануды зерделеу оқушыларға төмендегідей дағдыларды қалыптастырып дамытуға көмектеседі:
1) зерттелетін тақырыпты таңдау;
2) сұрақ қойып, оған жауап беру тәсілдерін табу;
3) зерттеу жүргізу жоспарын құру;
4) болжам жасау;
5) сұраққа жауап беру үшін зерттеу жүргізу, зерттеу нәтижесінде алынған түрлі деректерді жинау, өңдеу және түсіндіру.
18. Бастауыш сынып оқушыларына арналған "Жаратылыстану" пәні бойынша білім беру бағдарламасы оларды жоғары сыныптарда және жоғары оқу орындарында биология, химия және физика саласында одан әрі оқуға дайындайды.
19. "Дүниетану" пәні бойынша білім беру бағдарламасы оқушылардың қиялын ояту арқылы олардың білімқұмарлығын ынталандыруды көздейді. Ол бізді қоршаған әлемде болып жатқан үдерістерді тарихи, географиялық және әлеуметтік тұрғыдан түсінудің маңызды бөлігі болып табылатын фактіге негізделген білімді және ақпараттық контентті дамытуға бағытталған. Білім беру бағдарламасы Қазақстандағы адамдардың әлеуметтік, моральдық, шығармашылық және қарым-қатынас тәжірибесін бейнелейді. Ол гуманитарлық ғылымдар мен әлеуметтік ғылымдарды шынайы өмір жағдайында зерделеуге жол аша отырып, оқушыларға өзінің оқу үдерісін бақылауға мүмкіндік береді. Зерттеуге негізделген оқу стратегияларын пайдалану арқылы оқушылар ақпаратты жинап, талдап, ұсынатын алады, бұл оларға белсенді азаматтық ұстанымы бар адам болып өсуге көмектеседі.

20. Примечание: несмотря на то, что русский как второй язык, предметы "Изобразительное искусство" и "Музыка" преподаются в начальной школе, они не будут охвачены в ходе основного обучения для начальных классов, они будут изучаться в отдельном программном обучении, согласно приложению 6 "Специальные предметы начального обучения" к настоящей Программе.
21. Направления для всех предметов в дальнейшем делятся на поднаправления, которые изучаются на уровне навыка или темы, знания или понимания. Поднаправления, в результатах обучения для определенного класса, формируют цели обучения. Такие цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого поднаправления, позволяя учителям планировать и оценивать, рассказывая учащимся о следующих этапах, которые им предстоит пройти.
22. Учебная программа разработана на основе спиральной модели образовательной программы, согласно приложению 7 "Спиральная модель обучения Джерома Брунера" к настоящей Программе, в рамках которой учащиеся при переходе из одного класса в другой повторно изучают материал на более усложненном уровне. В процессе освоения спиральной образовательной программы у учащихся последовательно из класса в класс формируются понятия, навыки и совершенствуются способности самостоятельного обучения. В связи с этим в структуре образовательной программы учебные цели разделены и сгруппированы в разделах и подразделах.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов по организации
мониторинга в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
День
Тема дня
Содержание занятий:
Кол-во часов
1
Введение в обновленную образовательную программу.
1 Обзор обновленной образовательной программы
2
2 Учебные программы и учебные планы
2
3 Средне- и краткосрочное планирование
2
4 Планирование уроков и ресурсы
2
2
Эффективное преподавание и учение
1 Методы эффективного преподавания и учения
2
2 Активное обучение
2
3 Дифференциация обучения и учет потребностей учащихся
2
4 Критериальное оценивание
2
3
Процесс мониторинга
1 Цель и задачи мониторинга
2
2 Участники
2
3 Направления мониторинга
2
4 Ожидаемые результаты мониторинга
2
4
Средства и инструменты мониторинга
1 Методы и способы сбора данных
2
2 Обработка и представление данных. Анкетирование
2
3 Наблюдение урока
2
4 Наблюдение урока
2
5
Организация мониторинга
1 Беседа
2
2 Беседа
2
3 Посещение школ
2
4 Подведение итогов курса.
2
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Всего: 40 академических часов
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов по организации
мониторинга в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Эмпирическая модель процесса обучения Дэвида Колба
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов по организации
мониторинга в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Сетка часов учебного плана по основным и специальным предметам
Предметы
Количество часов в неделю
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
Русский язык как родной
4
4
3
Обучение грамоте
6
Литературное чтение
3
3
3
Математика

20. Ескертпе: Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту аясында қазақ тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып мұғалімдерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы аясында "Орыс тілі", "Бейнелеу өнері", "Музыка" және "Ағылшын тілі" пәндері қамтылмайды, осы Бағдарламаның "Бастауыш сыныптың арнайы пәндері бағыты" атты 6-қосымшасында көрсетілген бұл пәндер бойынша жеке біліктілікті арттыру курстары көзделген,
21. Барлық пәндер бойынша оқу бағдарламасының бөлімдері өз ішінде бөлімшелерге бөлінеді, олар дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейіне қарай жіктеледі. Оқу жылы бойындағы оқудан күтілетін нәтижелер түріндегі бөлімшелер оқу мақсаттарын құрайды. Осындай оқу мақсаттары оқушыларға оларға алда еңсеруге тура келетін белестерді белгілеп, мұғалімдерге жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік бере отырып, әр бөлімшенің аясындағы алға ілгерілеуді көрсетеді
22. Осы Бағдарламаның 7-қосымшасына сәйкес "Джером Брунердің спиральді оқу үлгісіне" негізделген спиральділік қағидаты бойынша құрылған білім беру бағдарламасы "Білім беру үдерісі" атты еңбегінде қарастырылған танымдық теорияға негізделеді, оның негізінде оқушылар келесі сыныпқа ауысқан сайын зерделенетін материалдар мен білім қайталанып, күрделеніп отырады деген тұжырым жатыр. Оқушылар сыныптан сыныпқа көшу барысында олардың түсініктері қалыптасып, дағдылары шыңдалған сайын, өздерінің қабілеттеріне деген сенімі артады. Оқу үдерісінің алға ілгерілеуі айқын көрінуі үшін, оқу мақсаттары өзара тоғысқан бөлімдер мен бөлімшелерге топтастырылған.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг
ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1.Жаңартылған білім беру бағдарламасына шолу
2
2. Оқу бағдарламалары мен оқу жоспарлары
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
2
4. Сабақты жоспарлау және ресурстар
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту мен оқудың кейбір тәсілдері
2
2. Белсенді оқу
2
3.Оқытуды саралау және оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
2
4. Критериалды бағалау
2
3
Мониторинг үдерісі
1. Мониторинг мақсаты мен міндеттері
2
2. Қатысушылар
2
3. Мониторинг бөлімдері
2
4. Мониторингіден күтілетін нәтижелер
2
4
Мониторинг құралдары
1. Дерек жинау әдістері мен тәсілдері
2
2. Деректерді өңдеу және ұсыну. Сауалнама
2
3. Сабақты қадағалау
2
4. Сабақты қадағалау
2
5
Мониторингіні ұйымдастыру
1. Сұхбат
2
2. Сұхбат
2
3. Мектепке сапар
2
4. Курсты қорытындылау
2
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг
ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Дэвид Колбтың оқу үдерісінің эмпирикалық моделі
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг
ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
3-қосымша
Негізгі және арнайы пәндер бойынша оқу жоспарының сағаттық кестесі
Пәндер
Аптадағы сағат саны
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
Қазақ тілі
4
4
3
Сауат ашу
6
Әдебиеттік оқу
3
3
3
Математика

4 x 35 мин.
4 x 45 мин.
4 x 45 мин.
4 x 45 мин.
Естествознание
2
2
2
2
Познание мира
1 x 35 мин.
1 x 45 мин.
1 x 45 мин.
1 x 45 мин.
Русский язык как второй
3
3
3
4
Изобразительное искусство
1
1
1
1
Музыка
1
1
1
1
Английский язык
2 x 35 мин.
3 x 45 мин.
3 x 45 мин.
4 x 45 мин.
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов по организации
мониторинга в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Языковые направления
Направление
Русский язык как родной
Обучение грамоте
Литературное чтение
Математика
Естествознание
Познание мира
1
Слушание и говорение
Слушание и говорение
Слушание и говорение
Числа
Навыки научных исследований
Навыки размышления о человеческой природе
2
Чтение
Чтение
Чтение
Алгебра
Растения
Знание и понимание истории
3
Письмо
Письмо
Письмо
Геометрия
Животные
Знание и понимание истории
4
Математическое моделирование
Люди
Знание и понимание общества
5
Материалы и их свойства
6
Космос
7
Силы и движение
8
Физические явления
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов по организации
мониторинга в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Сходства и различия учебных программ по языковым направлениям
Обучение грамоте
1 класс
Обучение грамоте
2-4 классы
Литературное чтение
2-4 классы
Общий комментарий/фокус
Обучение грамоте является одним из важных предметов в учебной программе, который формирует основу общего образования.
(из раздела 1.1)
Акцентирует внимание на (из раздела 1.2)
истории и воображении, которые способны вызвать интерес к процессу обучения;
развитии навыков, необходимых для изучения любого предмета: мышлении, слушании, запоминании, воображении, креативности, а также чтении и письме.
Русский язык является одним из важных предметов в учебной программе, который формирует основу общего образования.
Русский язык – это язык всех школьных предметов, поэтому понимание других предметов зависит от уровня знания русского языка. (из раздела 1.1)
Акцентирует внимание на (из раздела 1.2)
формировании понимания языка, его структуры и функции языка;
языковых навыках, включая речевой этикет, произношение, орфографию, грамматику и лексику;
и посредством всего вышесказанного вызывает чувство гордости своим языком, своей страной, формирует толерантность ко всем, и позволяет учащимся свободно чувствовать себя в любом обществе
Литературное чтение – единственный предмет, который дает возможность развивать воображение и язык, понимать искусство слова, расширять понимание литературных и эстетических ценностей и гуманитарных наук, формировать в учащихся языковые навыки и навыки чтения. Оно формирует навыки сознательного чтения и грамотного письма, независимое критическое мышление и индивидуальное развитие учащегося. (из раздела 1.1)
Акцентирует внимание на (из раздела 1.2)
подборе произведений для понимания литературного наследия, культуры Казахстана, поведения человека, собственного воображения (‘обогащения моральных ценностей учащегося’).
Слушание и говорение
Акцентирует внимание на навыках говорения и слушания, необходимых для изучения любого предмета.
В 1 классе учащиеся смогут развивать:
способность слушать и понимать информацию понимание звуковых структур, слогов и произношения слов языковые и коммуникационные навыки (интонация, паузы, невербальное общение) для формулирования высказываний, вопросов, предугадывания событий, декламации стихов, пословиц, загадок, и т.д., используя языковые нормы
Акцентирует внимание на языке посредством развития навыков говорения и слушания.
Во 2 - 4 классах учащиеся:
научатся слушать и попытаются понять устную информацию, включая использованный контент, идеи и жесты смогут оценивать устные материалы и то, как используется язык, например, для приведения доводов; использовать литературные приемы) будут участвовать в диалогах, пересказывать материалы, формулировать высказывания.
Акцентирует внимание на литературе посредством развития навыков говорения и слушания.
Во 2 - 4 классах учащиеся смогут:
принять участие в обсуждениях литературных произведений, в ходе которых можно показать свое знание литературных текстов (определяя идеи, задавая вопросы, высказывая свое мнение, пересказывая отрывки, предугадывая развитие событий) развить навыки критического мышления (из раздела 1.1)/оценить тексты
Чтение
Акцентирует внимание на основных навыках чтения, необходимых для изучения любого предмета.
В 1 классе учащиеся выработают:
навыки чтения, понимания и сравнения ключевой информации в текстах
навыки формулирования вопросов и простых ответов по текстам;
понимание звуков, их последовательность и соответствующие буквенные структуры;
навыки нахождения информации в текстах, используя различные стратегии чтения
Акцентирует внимание на чтении с целью развития языка
Во 2 - 4 классах учащиеся смогут:
читать тексты, используя ряд стратегий чтения;
понимать смысл текстов и тип, стиль и структуру использованного в них языка;
понимать, как используются синтаксические и лексические единицы в текстах;
анализировать, сравнивать и извлекать информацию из прочитанных текстов
Акцентирует внимание на чтении с целью приобретения знаний о литературе и о том, как используется язык
Во 2 - 4 классах учащиеся смогут:
читать и понимать ряд литературных произведений, распознавая различные жанры, структуры и альтернативные виды искусства;
разрабатывать ряд стратегий чтения и использовать их для извлечения нужной информации из текстов;
посредством чтения приобрести знания о языке, использованном для описания и выражения
Письмо
Акцентирует внимание на основных навыках письма, необходимых для изучения любого предмета.
В 1 классе учащиеся смогут:
выработать основные навыки письма, начиная с умения держать ручку, писать аккуратно простые предложения, используя заголовки, слова, графики/диаграммы, строчные и заглавные буквы;
научиться использовать простую пунктуацию (ставить точку, восклицательный знак, знак вопроса), орфографические и грамматические правила (личные и притяжательные окончания)
Акцентирует внимание на развитии навыков письма (структура, грамматика, пунктуация и т.д.)
Во 2-4 классах учащиеся смогут:
структурировать (планировать) и писать различные типы и стили текстов, используя соответствующую лексику и презентационные методы;
использовать навыки письма для креативного письма и обобщения услышанных или прочитанных материалов;
сравнивать тексты;
применять орфографические, грамматические и пунктуационные правила;
использовать знания о языке для исправления и корректировки текстов
Акцентирует внимание на креативном письме.
Во 2-4 классах учащиеся смогут:
использовать свои литературные знания в креативном письме и представлять литературные произведения в других формах, например, рисунках, анимациях;
использовать свои языковые знания для исправления и корректировки своей работы.
Приложение 6
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов по организации
мониторинга в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Специальные предметы в начальном обучении
Класс
Русский как
второй язык
Изобразительное искусство
Музыка
Английский язык
1
Слушание
Изучение и развитие идей
Исполнение
Слушание
2
Чтение
Порождение в воображении и создание в реальности
Воспроизведение с помощью ряда средств, в том числе музыкальных технологий
Чтение
3
Говорение
Обзор, анализ и оценка
Прослушивание музыки и реакция на нее
Говорение
4
Письмо
Обзор и оценка реакции
Письмо
5
Использование английского языка
Приложение 7
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов по организации
мониторинга в рамках обновления
содержания среднего образования
Республики Казахстан
Спиральная модель обучения Джерома Брунера
Этапы обучения
Ключевые особенности
Преимущества спирального обучения

4 x 35 мин
4 x 45 мин
4 x 45 мин
4 x 45 мин
Жаратылыстану
2
2
2
2
Дүниетану
1 x 35 мин
1 x 45 мин
1 x 45 мин
1 x 45 мин
*Орыс тілі
3
3
3
4
*Бейнелеу өнері
1
1
1
1
*Музыка
1
1
1
1
*Ағылшын тілі
2 x 35 мин
3 x 45 мин
3 x 45 мин
4 x 45 мин
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг
ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
4-қосымша
Тілдік бағыттар
Бағыт
Қазақ тілі
Сауат ашу
Әдебиеттік оқу
Математика
Жаратылыстану
Дүниетану
1
Тыңдалым және айтылым
Тыңдалым және айтылым
Тыңдалым және айтылым
Сандар
Ғылыми зерттеу дағдылары
Абстрактілі ойлау дағдылары
2
Оқылым
Оқылым
Оқылым
Алгебра
Өсімдіктер
Тарихты білу және түсіну
3
Жазылым
Жазылым
Жазылым
Геометрия
Жануарлар
Тарихты білу және түсіну
4
Математикалық модельдеу
Адамдар
Қоғамды білу және түсіну
5
Материалдар және олардың қасиеттері
6
Ғарыш
7
Күш және қозғалыс
8
Физикалық құбылыстар
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг
ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
5-қосымша
Тілдік бағыттар бойынша оқу бағдарламаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтары
Сауат ашу
Тек 1-сынып
Қазақ тілі
2-4-сыныптар
Әдебиеттік оқу
2-4-сыныптар
Жалпы анықтамасы / неге назар аударады
"Сауат ашу білім беру бағдарламасындағы аса маңызды пәндердің бірі болып табылады. Жалпы білімнің негізін қалыптастырады”. (1.1-тараудан алынды)
Мыналарға назар аударады (1.2-тараудан алынды)
Әңгімелер мен қиялын пайдалана отырып, оқуға деген қызығушылығын ояту;
Кез келген пәнді оқу үшін қажетті дағдыларды дамыту: ойлау/тыңдау, есте сақтау, елестету/шығармашылық, сондай-ақ оқылым және жазылым.
“Қазақ тілі білім беру бағдарламасындағы аса маңызды пәндердің бірі болып табылады. Жалпы білімнің негізін қалыптастырады”.
"Қазақ тілі - барлық мектеп пәндерінің тілі. Сондықтан басқа пәндерді түсінуі қазақ тілін білу деңгейіне тәуелді". (1.1-тараудан алынды)
Мыналарға назар аударады (1.2-тараудан алынды) тілді, оның құрылымы мен функциясын түсінуді қалыптастыру;
тіл дағдылары, соның ішінде сөйлеу мәнері, дұрыс дыбыстау, орфография, грамматика және лексика;
және жоғарыда айтылғандардың барлығы арқылы өз тілін құрметтеу, өз елін мақтан ету, басқаларға төзімділікпен қарау және оқушылардың кез-келген қоғамда өзін еркін ұстай білуі
“Әдебиеттік оқу – оқушыларға қиялы мен тілін дамытуға, сөз өнерін түсінуге, әдеби және эстетикалық, сондай-ақ адамзат құндылықтарын түсінуге, олардың тілдік дағдылары мен оқылым дағдыларын қалыптастыруға мүмкіндік беретін жалғыз пән. Ол түсініп оқу және сауатты сөйлеу, тәуелсіз сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастырып, оқушының тұлға ретінде дамуына көмектеседі". (1.1-тараудан алынды)
Мыналарға назар аударады (1.2-тараудан алынды) Қазақстанның әдеби мұрасын, мәдениетін, адамның мінез-құлқын, қиялын түсіну үшін әдебиетті пайдалану ("оқушының рухани құндылықтарын байыту");
Тілді дамыту үшін әдебиетті пайдалану;
Түрлі жанрларды, олардың ерекшеліктері мен құрылымын түсіну үшін әдебиетті пайдалану;
"Класссика" болып табылатын әдеби туындылар (мысалы, ауыз әдебиеті, ұлттық және әлемдік балалар әдебиетінің үздік үлгілері) туралы білім қалыптастыру;
Оқу мәдениетін дамыту
Тыңдалым және айтылым
Кез-келген пәнді оқу үшін талап етілетін айтылым және тыңдалым дағдыларына назар аударады.
1-сыныпта оқушылар мыналарды дамытады: ақпаратты тыңдау және түсіну қабілеті;
дыбыс құрылымдарын, буындарды және сөздердің айтылуын түсіну;
тіл нормаларын пайдалану арқылы пікірлерді салыстыру, сұрақ қою, оқиғаларды жорамалдау және өлеңдерді, мақалдарды, жұмбақтарды және т.б. мәнерлеп оқу үшін тілдік және коммуникациялық дағдыларын дамыту (дауыс ырғағы, кідіріс, үнсіз тілдесу).
Айтылым және тыңдалым дағдыларын дамыту арқылы тілге назар аударады.
2-4 сыныптарда оқушылар:
ауызша ақпаратты тыңдайды және мазмұнын/ идеяны, қолданылатын ишараларды түсінеді;
ауызша материалдарды және тіл қалай пайдаланылғанын бағамдайды, мысалы, басқалардың көзін жеткізу үшін; әдеби тәсілдерді пайдаланады;
тиісті тіл нормаларын, әдеби тәсілдерді, құрылымдық/ визуалдық материалдарды пайдалана отырып, диалогке араласады, материалдың мазмұнын айтады, тұжырым жасайды.
Айтылым және тыңдалым дағдыларын дамыту арқылы әдебиетке назар аударады.
2-4-сыныптарда оқушылар:
әдеби туындыларды талқылауға қатыса отырып, оның барысында әдеби мәтіндерді қалай түсінетінін көрсете алады (идеяларды анықтау, сұрақтар қою, өз пікірін айту, үзінділердің мазмұнын айту, оқиғалардың қалай өрбитінін жорамалдау арқылы);
сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытады (1.1-тараудан алынды) / мәтіндерді бағамдайды.
Оқылым
Кез-келген пәнді оқу үшін қажет негізгі оқылым дағдыларына назар аударады.
1-сыныпта оқушылар мыналарды дамытады:
мәтіндердегі негізгі ақпаратты оқу, түсіну және салыстыру дағдылары;
мәтін бойынша қарапайым сұрақ қойып, жауап беру дағдылары;
дыбыстар, олардың бірізділігі және тиісті әріптік құрылымдар туралы түсінік;
түрлі оқылым тәсілдерін қолданып, мәтіннен ақпарат табу дағдылары.
Тілді дамыту мақсатында оқылымға назар аударады.
2-4-сыныптарда оқушылар:
бірқатар оқылым тәсілдерін пайдалана отырып, мәтінді оқиды;
мәтін мазмұнын және оларда пайдаланылған тілдің түрін, стилін және құрылымын түсінеді
мәтінде синтаксистік және лексикалық бірліктердің қалай қолданылғанын түсінеді;
оқылған мәтінді талдайды, салыстырады және үзінді ала алады.
Әдебиет туралы және тіл қалай пайдаланылатыны туралы білім алу мақсатында оқылымға назар аударады.
2-4-сыныптарда оқушылар:
мәтіннің жанры, құрылымы және балама әдеби түрлері арасындағы айырмашылықты тани отырып, бірқатар әдеби туындыларды оқиды және түсінеді;
бірқатар оқылым тәсілдерін құрады және мәтіннен қажетті ақпаратты алу үшін оларды пайдаланады;
оқылым арқылы сипаттау және сезімін білдіру үшін пайдаланылатын тіл бірліктері туралы білімін тереңдетеді.
Жазылым
Кез-келген пәнді оқу үшін қажет негізгі жазылым дағдыларына назар аударады.
1-сыныпта оқушылар мыналарды дамытады:
негізгі жазылым дағдылары: қаламды ұстаудан бастап қарапайым сөйлемдерді ұқыптап жазу, тақырыптарды, сөздерді, графиктерді/ диаграммаларды, кішкентай және бас әріптерді пайдалануға дейін
қарапайым тыныс белгілерін (нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі), орфографиялық және грамматикалық ережелерді пайдалану дағдылары
Жазылым дағдыларын (құрылымы, грамматика, тыныс белгілері) дамытуға назар аударады.
2-4-сыныптарда оқушылар:
тиісті лексика мен таныстырылым тәсілдерін пайдалана отырып, мәтіндердің әралуан түрлері мен стильдерін құрылымдайды (жоспарлайды) және жазады;
шығармашылық жұмыс үшін және естіген немесе оқыған материалды қорыту үшін жазылым дағдыларын пайдаланады;
мәтіндерді салыстырады;
орфографиялық, грамматикалық және тыныс белгілері ережелерін қолданады;
мәтіндерді дұрыстау және түзету үшін тіл туралы білімін пайдаланады.
Шығармашылық жұмысқа назар аударады.
2-4-сыныптарда оқушылар:
шығармашылық жұмыс жазуда өзінің әдебиет бойынша білімін пайдаланады және әдеби туындыларын басқа нысанда, мысалы, сурет, анимация түрінде ұсынады
Өз жұмысын дұрыстау және түзету үшін өзінің тіл туралы білімін пайдаланады.
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг
ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
6-қосымша
Бастауыш сыныптың арнайы пәндері бағыты
Бағыт
Орыс тілі
Бейнелеу өнері
Музыка
Ағылшын тілі
1
Тыңдалым
Идеяларды зерделеу және дамыту
Орындау
Тыңдалым
2
Оқылым
Әзірлеу және жасау
Бірқатар құралдардың, соның ішінде музыкалық технологиялардың көмегімен әзірлеу
Оқылым
3
Айтылым
Шолу, талдау және бағамдау
Әуенді тыңдау және оған сәйкес әрекет ету
Айтылым
4
Жазылым
Әрекет етуге шолу және бағамдау
Жазылым
5
Ағылшын тілін пайдалану
Қазақстан Республикасында орта білім
мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг
ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасына
7-қосымша
Джером Брунердің спиральді оқу үлгісі
Оқу кезеңдері
Негізгі ерекшеліктері
Спиральді оқудың артықшылықтары

1) активный (обучение в процессе работы);
2) знаковый (обучение с помощью образов и картинок);
3) символический (обучение с помощью слов или цифр)
1) ученик пересматривает тему несколько раз на протяжении всего обучения;
2) сложность темы возрастает с каждым повторением;
3) новое обучение имеет отношение к старому обучению, и рассматривается в контексте со старой информацией.
1) информация повторяется и запоминается каждый раз, когда ученик повторяет тему;
2) спиральная учебная программа позволяет логический переход от упрощенных идей до сложных;
3) ученики могут применять знания к последующим целям курса.
Приложение 23
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Эффективное обучение"
1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное обучение" (далее – Программа) направлена на развитие учителя, соответствует целям стратегических планов развития казахстанского образования, демонстрируя пример взаимной интеграции достоверных результатов современных научных исследований и передового опыта преподавания.
2. Практическая реализация концептуальных основ Программы способствует ее структурирование на три четко выраженных этапа, позволяющий создать активный режим профессионального сотрудничества и взаимообучения: этап лицом к лицу, практика в школе и вновь – лицом к лицу.
3. Тематическое содержание первого этапа реализации Программы - "лицом к лицу", согласовано с ключевыми принципами рекомендаций Организации Объединенных Наций по Образованию, Науке и Культуре и Организации экономического сотрудничества и развития по развитию у обучающихся функциональной грамотности и содержит ряд общих указаний методического свойства, способствующих успешному их использованию в школьной практике в контексте семи модулей Программы:
1) Новые подходы в преподавании и обучении
2) Обучение критическому мышлению
3) Оценивание для обучения и оценивание обучения
4) Использование информационно-коммуникационных технологий в преподавании и обучении
5) Обучение талантливых и одаренных учеников
6) Преподавание и обучение в соответствии с возрастными особенностями учеников
7) Управление и лидерство в обучении.
4. Одним из новых подходов, включенных в содержание Программы, является требование от учителя системного размышления о своей практике и проведения им серии последовательных уроков на уровне класса. В целях оказания организационно-методической помощи казахстанским учителям в обобщении результатов проведенной серии последовательных уроков на уровне научных публикаций, в Программе предоставлена соответствующая информация по правилам оформления ссылок на литературу, которую они могут использовать в качестве научно-теоретической основы своих публикаций. Учитывая, что материалы работы могут быть опубликованы как в казахстанских, так и в международных источниках, в Программе предложены образцы оформления ссылок на используемые источники, соответствующие предъявляемым требованиям как в Республике Казахстан, так и за ее пределами.
2. Обзор Программы

1) белсенді (жұмыс үдерісінде білім алу);
2) бейнелік (суреттер мен бейнелердің көмегімен білім алу);
3) таңбалық (сөздер мен сандардың көмегімен білім алу).
1) оқушы мектепте оқыған кезде тақырыпты немесе пәнді бірнеше рет қайталап оқиды;
2) әрбір қайталап оқыған сайын тақырыптың немесе пәннің күрделілігі арта түседі;
3) жаңа білім алдыңғы біліммен тығыз байланысты және бұған дейін алынған ақпарат тұрғысынан қарастырылады.
1) оқушы пәнді қайталап оқыған сайын ақпарат толықтырылып бекітіліп отырады;
2) спиральді білім беру бағдарламасы жеңіл идеялардан анағұрлым күрделі идеяларға қисынды жолмен ауысуға мүмкіндік береді;
3) оқушыларды соңғы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін бұрын алған білімдерін қолдануға жетелеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 23-қосымша
"Тиімді оқыту мен оқу" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. "Тиімді оқыту мен оқу" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мұғалімнің біліктілігін жетілдіруге бағытталған және қазақстандық білім беру жүйесін дамытудың стратегиялық жоспарларының мақсаттарына сәйкес заманауи ғылыми зерттеулер мен озық оқыту тәжірибесінің үлгілерін насихаттайды.
2. Бағдарламаның тұжырымдамалық негіздерін жүзеге асыру кәсіби ынтымақтастық пен бірлескен оқудың белсенді ортасын қалыптастыруға мүмкіндік беретін нақты үш кезеңге бөлінген: "Бетпе-бет" оқыту кезеңі, мектептегі тәжірибе кезеңі және екінші "Бетпе-бет" оқыту кезеңі.
3. Бағдарламаны іске асырудың бірінші "Бетпе-бет" кезеңінің тақырыптық мазмұны ЮНЕСКО мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі ұсыныстарының негізгі қағидаттарымен үйлеседі, сондай-ақ олар Бағдарламаның жеті модулі мәнмәтінінде мектеп тәжірибесінде табысты қолдануға ықпал ететін әдістемелік сипаттағы бірқатар жалпы ұсыныстарды қамтиды:
1) Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;
2) Сын тұрғысынан ойлауға үйрету;
3) Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау;
4) Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
5) Талантты және дарынды балаларды оқыту;
6) Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу;
7) оқытуды басқару және көшбасшылық.
4. Бағдарламаның мазмұнында қамтылған жаңа тәсілдердің бірі мұғалімнің өзінің кәсіби тәжірибесі туралы жүйелі түрде ойлана білуі және сынып деңгейінде тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлап өткізуі талап етілуі болып табылады. Мұғалімдерге өздерінің өткізген сабақтарының нәтижелерін қорытып тұжырымдауда ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету мақсатында Бағдарламада ұсынылған ғылыми-теориялық әдебиеттерге сілтеме беруді рәсімдеу ережелері ұсынылған.
1. Бағдарламаға шолу

5. Цель программы:
Совершенствование профессионального развития учителя для реализации эффективного обучения.
6. Задачи программы:
1) сформировать концептуальное знание и понимание теоретических основ Программы;
2) совершенствовать практические навыки и компетенции учителей в соответствии с основными направлениями и содержанием Программы:
a) вовлечения учащихся в процесс обучения;
b) планирования процесса преподавания и учения;
c) планирования и практической реализации серии последовательных уроков;
d) эффективного системного оценивания учащихся;
e) рефлексии процесса преподавания учения;
f) Обеспечить готовность учителей к активному функционированию в условиях педагогического сообщества учителей школы.
7. Ожидаемые результаты
1) Сформированность основ концептуального понимания и практических навыков учителя.
2) Наличие у учителя навыков критического размышления (рефлексии) о своей практике, способности к самосовершенствованию.
3) Готовность учителя к активному функционированию в рамках педагогического сообщества учителей школы.
3. Структура Программы
8. Настоящая Программа является комбинированной учебной программой, состоящей из комплекса учебно-методического материала и онлайн образовательной платформы, согласно приложению 1 к настоящей Программе.
9. Учебный план, согласно приложению 2 к настоящей Программы, определят перечень, последовательность и распределение по этапам обучения разделов, тематики, отражающих ключевые идеи Программы.
10. Учебный план разработан Центром педагогического мастерства совместно с Факультетом образования Кембриджского университета. Последовательность изучения тематики, предусматриваемая учебным планом, основана на их преемственности и определяется логическими связями и зависимостями между ними, которые, в свою очередь, опираются на перечень ключевых знаний и пониманий, последовательность, траекторию и сроки их формирования.
11. Продолжительность обучения по Программе – девять недель, структурированные в три этапа:
1) Первый этап аудиторного обучения "Лицом к лицу" - четыре недели;
2) Практика в школе – четыре недели;
3) Второй этап аудиторного обучения "Лицом к лицу" - одна неделя.
12. Первый этап "Лицом к лицу" предполагает обзор ключевых идей Программы и методику их внедрения в школьную практику. На данном этапе учителям предстоит выполнить следующие задания:
1) Изучить материалы о том, как происходит процесс обучения и что такое качественное преподавание.
2) Проанализировать свои знания и представления о том, как должно происходить преподавание и обучение и подвергнуть сомнениям укоренившиеся стереотипы в данной сфере.
3) Принять участие в активном обучении, моделируя способы работы в классе, что предполагает: совместную групповую работу, обсуждения, презентации и индивидуальные исследования.
4) Изучить новые подходы к обучению и преподаванию в рамках семи модулей "Программы курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение".
5) Запланировать серию последовательных уроков (в объеме четырех уроков), используя идеи "Программе курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение", подлежащие внедрению в практику класса.

5. Бағдарламаның мақсаты:
Тиімді оқыту мен оқуды іске асыру мақсатында мұғалімнің кәсіби дамуын жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) Бағдарламаның теориялық негіздері бойынша тұжырымдамалық білім мен түсінік қалыптастыру.
2) Бағдарламаның негізгі бағыттары мен мазмұнына сәйкес мұғалімнің тәжірибелік дағдылары мен біліктілігін жетілдіру:
а) оқушыларды оқу үдерісіне тарту;
ә) оқыту мен оқу үдерісін жоспарлау;
б) тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау және іс жүзінде жүзеге асыру;
в) оқушыларды тиімді түрде жүйелі бағалау;
г) оқыту мен оқу үдерісі туралы рефлексия.
д) мұғалімді мектеп мұғалімдерінің кәсіби қоғамдастығы аясында белсенді жұмыс істеуге дайындау.
7. Оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімде тұжырымдамалық түсінік пен тәжірибелік дағдылар негізі қалыптасады;
2) мұғалім өз тәжірибесі туралы сын тұрғысынан ойлану (рефлексия) дағдыларын, өзін-өзі жетілдіру қабілетін иеленеді;
3) мектеп мұғалімдерінің кәсіби қоғамдастығы аясында белсенді жұмыс істеуге дайын болады.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Бағдарлама құрамдастырылған білім беру бағдарламасы болып табылады, Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес оның құрамында оқу-әдістемелік материалдар кешені мен онлайн-білім беру платформасы қамтылған.
9. Осы Бағдарламаның 2-қосымшасындағы оқу жоспары Бағдарламаның түйінді идеяларын көрсететін тақырыптардың, тараулардың ұсынылу ретін, оларды оқу кезеңдері бойынша бөлуді, оны меңгеруге берілетін уақыт мөлшері бойынша жиынтық деректерді белгілейді.
9. Оқу жоспарын Педагогикалық шеберлік орталығы Кембридж университетінің Білім беру факультетінің сарапшыларымен бірлесіп әзірлеген. Оқу жоспарында көзделген тақырыптарды зерделеу реті олардың сабақтастығына негізделген және олардың арасындағы логикалық байланыс пен тәуелділікке сәйкес анықталады, ал олар өз кезегінде түйінді білім мен түсініктер тізбесіне, олардың реті, бағыты мен қалыптастыру мерзімдеріне сүйенеді.
10. Бағдарлама 9 аптаға созылатын үш кезеңнен тұрады:
1) Бірінші "Бетпе-бет" аудиториялық кезең – төрт апта;
2) Мектептегі тәжірибе – төрт апта;
3) Екінші "Бетпе-бет" аудиториялық кезең – бір апта.
11. Бірінші "Бетпе-бет" кезеңі Бағдарламаның түйінді идеяларына және оларды мектеп тәжірибесіне енгізу әдістемесіне шолу жасайды. Бұл кезеңде мұғалімдер мынадай тапсырмаларды орындайды:
1) Оқу үдерісі қалай жүретіні және сапалы оқыту дегеніміз не екендігі туралы материалдарды зерделеу;
2) Оқыту мен оқудың қалай жүру керектігі туралы өзінің білімі мен ұстанымдарын талдап, бұл саладағы таптаурындарға қатысты күмән тудыру;
3) Сыныптағы жұмыс тәсілдерін модельдеу арқылы белсенді оқуға қатысу. Бұл бірлескен топтық жұмыстан, талқылаудан, таныстырылымдар мен жеке зерттеулерден тұрады;
4) Бағдарламаның жеті модулі аясында оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді зерделеу;
5) Оқыту тәжірибесіне енгізілуге тиісті Бағдарламаның идеяларын пайдалана отырып, төрт сабақтан тұратын тізбектелген сабақтар топтамасын (төрт сабақ көлемінде) жоспарлау.
12. Мектептегі тәжірибе: (5–8-апта). Оқудың екінші кезеңінде (мектептегі тәжірибе) Бағдарламаның негізгі идеялары тәжірибеде іске асырылатын болады. Бұл кезең екі бағытта іске асырылады.
1) Бірінші бағыт – өзінің күнделікті оқыту тәжірибесінде алдын ала жасалған тізбектелген сабақтар топтамасының жоспары бойынша жаңа тәсілдерді қолдану.
2) Екінші бағыт – бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде алған "Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалармен" жұмыс. Мұғалім іске асыратын оқыту мен оқудағы өзгерістер мектептегі тәжірибе кезінде жүйелі бағаланып отырады. Сонымен қатар білім беру порталындағы форум арқылы мұғалімге тренер тарапынан қолдау көрсетіледі (синхронды емес оқыту).

13. Практика в школе: (5-8 недели). На втором этапе обучения (практика в школе), основные идеи "Программы курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение" будут реализованы на практике. Данный этап будет осуществляться по двум направлениям.
1) Первое направление - применение новых подходов в ежедневной собственной практике преподавания по предварительно разработанному плану серии последовательных уроков.
2) Второе направление - работа над "Заданиями для выполнения в период практики в школе", полученными на первом этапе "Лицом к лицу". Реализуемые учителем изменения в преподавании и обучении будут систематически оцениваться в период его практики в школе. Кроме того, учителю будет оказана поддержка со стороны тренера (асинхронное обучение) посредством форума на образовательном портале.
14. На данном этапе учителям предстоит выполнить следующие задания:
1) Провести серию последовательных уроков и собрать материал по обучению учеников в этом процессе.
2) Выполнить восемь заданий, направленных на апробацию и изучение идей Программы в школьных условиях.
3) Проанализировать результативность внедрения идей Программы в свою практику преподавания.
4) Выполнить работу по завершению портфолио на основе проведенного рефлексивного анализа.
15. Второй этап аудиторных занятий "Лицом к лицу" (9 неделя). Итоговый этап "Лицом к лицу" будет ориентирован на само- и взаиморефлексию о реализуемых учителем изменениях в преподавании и обучении, на само- и взаимооценку результатов этих изменений, с целью установления степени их влияния на обучение и на развитие понимания детей. Тренеры будут содействовать учителям в подготовке их портфолио, посредством формативного и, последующего, суммативного оценивания во время заключительной недели второго этапа "Лицом к лицу".
16. На данном этапе учителям предстоит выполнить следующие задания:
1) Продемонстрировать одну презентацию касательно полученной рефлексии.
2) Произвести самооценку и взаимооценку содержания портфолио.
3) Завершить работу над портфолио для суммативного оценивания.
4) Произвести взаимооценку и дать комментарии по итоговой презентации.
5) Завершить презентацию для суммативного оценивания.
6) Суммативная оценка презентации (9-ая неделя, день 4 и 5).
17. Учебно-методические материалы, предоставляемые тренерам и учителям, являются теоретической основной Программы, но не исчерпывающей, а являющейся лишь небольшой частью настоящей Программы.
18. Ежедневные занятия структурированы на две сессии - с 9:00 до 12:30 и с 14:00 до 17:15, предполагая комплекс интерактивных лекций и практических занятий с использованием письменных материалов, основанных на исследованной практике.

13. Бұл кезеңде мұғалімдер мынадай тапсырмаларды орындайды:
1) Тізбектелген сабақтар топтамасын өткізіп, бұл сабақтарда балалардың білім алуы туралы деректерді жинақтау;
2) Мектеп жағдайында Бағдарламаның идеяларын сынамалау және зерделеуге бағытталған мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған сегіз тапсырманы орындау;
3) Мектептегі тәжірибе кезеңіне арналған тапсырмаларды орындау барысы туралы рефлексия жасау арқылы бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде алған білімдерін бекіту және тереңдету;
4) Өзінің оқыту тәжірибесіне Бағдарлама идеяларының енгізілуін талдау;
5) Жүргізілген рефлексиялық талдау негізінде өз портфолиосының толық нұсқасын әзірлеу.
14. Екінші "Бетпе-бет" аудиториялық кезең: (9-апта). Қорытынды "Бетпе-бет" кезеңі мұғалім іске асыратын оқыту мен оқудағы өзгерістер туралы өздігінен және өзара рефлексия жасауға, олардың баланы оқытуға және оның түсінігін дамытуға ықпал ету деңгейін белгілеу мақсатында бұл өзгерістердің нәтижелерін өздігінен және өзара бағамдауға бағытталған. Екінші "Бетпе-бет" кезеңінде қалыптастырушы және кейіннен жиынтық бағалау арқылы тренерлер мұғалімдердің "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде әзірлеген портфолио мен таныстырылымдарын бағалайды.
15. Бұл кезеңде мұғалімдер мынадай тапсырмаларды орындайды:
1) Алған білімдеріне қатысты таныстырылым ұсыну;
2) Портфолио мазмұнына өз бағасын беру және өзара бағалау;
3) Жиынтық бағалауға арналған портфолиомен жұмысты аяқтау;
4) Ұсынылған таныстырылымдар бойынша өзара бағалау жүргізіп, өз түсініктемелерін беру;
5) Жиынтық бағалауға арналған таныстырылымдарды аяқтау;
6) Таныстырылымдарды жиынтық бағалау.
16. Мұғалімдерге ұсынылатын оқу-әдістемелік материалдар Бағдарламаның теориялық негіздерін құрайды және Бағдарламаның құрамдас бөлігі болып табылады.
17. Күнделікті сабақтар 9:00-ден 12:30-ға дейін және 14:00-ден 17:15-ке дейін құрылымдалған, олар зерттелген тәжірибеге негізделген жазбаша материалдарды пайдалану арқылы жүргізілетін интербелсенді лекциялар мен тәжірибелік сабақтар кешенін қамтиды.
18. Әрбір тренер мен мұғалімге білім беру порталындағы қолжетімді онлайн-материалдармен қатар оқу-әдістемелік әдебиеттердің қағазға басылған көшірмелері берілетін болады. Онлайн-материалдарды пайдаланудың мақсаты – Бағдарламаның барлық кезеңдерін игеру және білім беру платформасы арқылы әріптестерімен ынтымақтастық жүргізу барысында тренерлер мен мұғалімдерге өткізілетін зерттеулер негізінде өздерінің жеке оқу материалдарын жасауға мүмкіндік беру болып табылады.
3. Бағдарламаның мазмұны

19. Каждому тренеру и учителю будут предоставлены распечатанные копии учебно-методической литературы наряду с онлайн-материалами, доступными на образовательном портале. Целью использования онлайн-материалов является предоставление возможности тренерам и учителям для создания собственных учебных материалов на основе проводимых исследований, на протяжении всех этапов освоения Программы и сотрудничества с коллегами посредством образовательной платформы.
4. Содержание Программы
20. Ведущей задачей настоящей Программы является оказание помощи казахстанским учителям в оценке и усовершенствовании их педагогической практики. В этой связи, современные подходы в преподавании и обучении рассматриваются во взаимосвязи с действующей практикой учителя и профессиональным контекстом. Основным принципом Программы является согласование практической деятельности с научно достоверными результатами исследований. Предполагается, что учителя будут ознакомлены с научными (исследовательскими) материалами, касающимися соответствующих аспектов педагогики, что крайне важно для обеспечения теоретической основы, на которую они могут полагаться при рассмотрении (выборе, изучении, знакомстве и так далее) стратегий и подходов к преподаванию и обучению, включенных в Программу.
21. Основным материалом для изучения являются "Задания для выполнения в период практики в школе" и "Руководство для учителя". Дальнейшие материалы для чтения будут предоставляться по мере проведения соответствующих занятий, хотя учителя могут самостоятельно изучать необходимую литературу. Базовый материал в "Руководстве для учителя" дифференцирован на семь модулей, которые будут исследованы на соответствующих занятиях. Следует отметить, что идеи, заложенные в основу данных модулей взаимосвязаны и взаимообусловлены, равно как и отдельные стратегии и подходы, используемые на занятиях, часто аккумулируют идеи множества различных тем.
22. Основное содержание настоящей Программы представлено в виде семи модулей, которые в ходе обучения рассматриваются в комбинированном виде.
5. Портфолио для оценивания
23. Ключевые идеи и содержание Программы направлены на достижение учителями соответствующего качественного уровня, необходимого Учителю для позиционирования себя как специалиста, способного к профессиональным размышлениям, готового к изменениям своей практики преподавания и учения, а также – к практической реализации, анализу и оцениванию идей Программы. На протяжении первого этапа обучения "Лицом к лицу", учителя будут ознакомлены с идеями семи взаимосвязанных между собой модулей. Им предстоит продемонстрировать понимание концептуальных основ семи модулей в контексте своей практической деятельности, посредством включения их в планирование серии последовательных уроков. В течение четырех недель этапа "Практика в школе", учителя будут проводить и оценивать учебные занятия, запланированные на первом этапе обучения "Лицом к лицу", а также сформируют портфолио для окончательной корректировки на втором этапе обучения. На первой неделе второго этапа – "Лицом к лицу", учителя будут обсуждать и записывать то, чему они научились в результате проведения серии последовательных уроков и выполнения заданий, предназначенных для выполнения в период этапа "Практика в школе". Ими будет скорректированы отчеты и презентация по внедрению и управлению изменениями собственной практики. Оценивание портфолио проводится по трем определяющим критериям успешного освоения Программы:
1) Владение знанием и пониманием основных направлений и содержания Программы;
2) Применение основных направлений и содержания Программы в своей практике преподавания и учения;
3) Размышления о внедрении новой практики преподавания и учения и определение способов и идей для дальнейшего развития.

19. Бағдарламаның негізгі міндеті мұғалімдердің педагогикалық тәжірибелерін бағамдауға және жетілдіруге көмектесу болып табылады. Сондықтан оқыту мен оқудың қазіргі заманғы әдістері мұғалімнің күнделікті тәжірибесімен және кәсіби мәнмәтінмен өзара байланыста қарастырылады. Бағдарлама барысында педагогиканың әртүрлі аспектілері талқыланады. Осы Бағдарламаның негізгі қағидаты тәжірибелік қызметті нақты ғылыми зерттеулердің дәлелденген нәтижелерімен кіріктіру болып табылады. Яғни мұғалімдер педагогиканың тиісті аспектілеріне қатысты ғылыми (зерттеу) материалдармен танысатын болады. Мұндай жұмыс мұғалімдер Бағдарламаға кіргізілген оқыту мен оқудағы стратегия мен тәсілдерді қарастыру (таңдау, зерттеу, танысу және тағы басқалар) барысында сүйенетін теориялық негіздемені қамтамасыз ету үшін қажет.
20. Оқуға арналған негізгі материалдар "Мұғалімге арналған нұсқаулық", "Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар" және "Курсалды тапсырмалар" болып табылады. Құрылымдалған үлестірме материалдар мен қосымша онлайн-материалдар тиісті сабақтар барысында беріліп отырады. Бағдарлама мен жоғарыда аталған материалдар Бағдарламаның біртұтас оқу-әдістемелік кешенін құрайды. Сондай-ақ, қажет болған жағдайда және мұғалімдердің кәсіби қажеттіліктеріне қарай Бағдарламада пайдаланылған және ұсынылатын әдебиеттерді өз беттерінше оқи алады. "Мұғалімге арналған нұсқаулықтағы" негізгі материал тиісті сабақтарда қарастырылатын жеті модульге сараланған. Алайда осы жеті модульде қарастырылған идеялар сабақта қолданылатын жекеленген страгегиялар мен тәсілдер сияқты өзара байланыста болады.
21. Біліктілікті арттыру бағдарламасының негізгі мазмұны жеке жеті модуль түрінде берілген, олар оқыту барысында кешенді түрде қарастырылады.
4. Бағалауға арналған портфолио
22. Бағдарламаның түйінді идеялары мен мазмұны қазақстандық мұғалімдердің тиісті сапалық деңгейге қол жеткізуіне бағытталған. Ол сапалық деңгей мұғалім өзін кәсіби тұрғыдан ой толғауға қабілетті, өзінің оқыту және оқу тәжірибесін өзгертуге, сондай-ақ Бағдарламаның идеяларын іске асыруға, талдауға және бағалауға дайын маман ретінде таныту үшін қажет. Бірінші "Бетпе-бет" кезеңінің өн бойында мұғалімдер Бағдарламаның өзара байланысты жеті модулінің идеяларымен танысады. Олар бұл жеті модульді тізбектелген сабақтар топтамасының жоспарына қосу арқылы өзінің тәжірибелік қызметі тұрғысынан жеті модульдің тұжырымдамалық идеяларын түсінетіндігін көрсетулері керек. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінің төрт аптасында мұғалімдер бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде жоспарлаған сабақтарын өткізіп, бағалайды. Одан кейінгі төрт аптада – екінші "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалімдер тізбектелген сабақтар топтамасын өткізу және "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындауға арналған тапсырмаларды орындау нәтижесінде не үйренгені туралы ой толғап, талқылап, оқыған-тоқығаны туралы жазбалар жүргізеді. Олар сабақ өткізгенін, бағалау жүргізгенін көрсететін портфолио қалыптастырады. Мұғалімнің Бағдарламаны табысты игерудің төмендегі үш критерийіне сәйкестік деңгейін анықтауда портфолионы бағалау айрықша мәнге ие болады:
1) Бағдарламаның түйінді идеяларын білу және түсіну;
2) Өзінің оқыту және оқу тәжірибесінде Бағдарламаның түйінді идеяларын қолдану;
3) Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді енгізу туралы ойлану және одан әрі дамытуға арналған тәсілдер мен идеяларды белгілеу.
23. Портфолио мен портфолио мазмұны бойынша жасалған таныстырылымды бағалау рәсіміндегі ең маңыздысы мұғалімнің өзінің оқыту және оқу тәжірибесінде Бағдарламаның идеяларын пайдалана білу қабілетін анықтау болып табылады. Себебі бұл көрсеткіштер олардың оқыту және оқу тәжірибесі өзгергендігін көрсетеді, Бағдарламаның басты мақсаты осы.

24. Суммативное оценивание учителей включает результаты двух процедур оценивания:
1) Оценивание портфолио учителей.
2) Оценивание презентации, подготовленной на основе материалов портфолио.
25. Определяющим в процедурах оценивания портфолио и презентации на основе материалов портфолио является установление способности учителей к использованию идей Программы в своей практике преподавания и учения, поскольку данные показатели свидетельствуют об изменении их практики преподавания и учения, что и является главной целью Программы.
26. Минимальные требования к портфолио изложены ниже. Однако предполагается, что учителя включат в содержание портфолио дополнительные материалы либо в контексте оцениваемых данных, либо в качестве документов, подтверждающих их глубокие знания и профессиональное развитие. В период второго этапа обучения – "Лицом к лицу" учителя завершают свое портфолио для оценивания и презентации. На данном этапе коллеги и тренеры оказывают содействие учителям группы, советуя и поддерживая их по вопросам содержания, структуры портфолио для итогового оценивания портфолио.
27. В содержании портфолио подлежат оцениванию:
1) Один рефлексивный отчет по серии последовательных уроков (3000 слов), подтверждающий:
a) обоснованность и методику внедрения семи модулей Программы в серию последовательных уроков;
b) анализ реализации серии последовательных уроков, демонстрирующий методику и эффективность внедрения изменений в практику преподавания и учения и управление ими.
2) Среднесрочный план серии последовательных уроков (не менее четырех уроков), демонстрирующий методику использования учителем семи модулей Программы в собственной практике преподавания и учения (с комментариями, 250 слов);
3) План урока из запланированной серии последовательных уроков, демонстрирующий внедрение одного или нескольких модулей (с комментариями, 250 слов).
28. Принципы оценивания презентации. Во время второго этапа "Лицом к лицу" учителя корректируют свою презентацию, которую включают в содержание своего портфолио. Презентация дает возможность определить самостоятельность подготовки учителем своего портфолио, а также продемонстрировать навыки презентации. Презентация должна отражать внедрение учителем в свою практику основные направления и содержание Программы. При оценивании обращается внимание на умения учителя реализовывать основные направления и содержание Программы в собственную практику, в свой опыт преподавания, а также критически осуществлять рефлексию.
29. Содержание презентации. Рефлексия о внедрении изменений в свой опыт и управление этими изменениями (6 слайдов, 20-22 минуты). Данная презентация состоит из шести слайдов или шести плакатов, в которых раскрываются следующие вопросы:

24. Портфолиоға қойылатын негізгі талаптар төменде жазылған. Дегенмен, бағаланатын деректер тұрғысынан, болмаса өздерінің терең білімі мен кәсіби дамуын дәлелдейтін құжат ретінде мұғалімдер портфолио мазмұнына қосымша материалдар қоса алады. Мұғалімдер ұсынған қосымша материалдар әріптестерімен және топ тренерлерімен пікірталас жүргізуге көмектеседі. Екінші "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалімдер бағалауға дайындау үшін өз портфолиосының жекелеген деректерін іріктеп, пысықтайды. Тренерлер портфолионың мазмұны, құрылымы бойынша, сондай-ақ портфолионы қорытынды бағалауға арналған деректерді әзірлеуде өз тобының мұғалімдеріне кеңес беріп, қолдау көрсете отырып, ұстаздарға барынша көмек беретін болады.
25. Портфолио мазмұны:
1) Тізбектелген сабақтар топтамасы туралы рефлексиялық есеп (3000 сөз).
а) тізбектелген сабақтар топтамасына Бағдарламаның жеті модулін енгізуді негіздеу және оларды енгізуде қолданылған әдістеме;
ә) Оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгеріс енгізілгенін және ол басқарылғанын растайтын тізбектелген сабақтар топтамасы өткізілгенін және оның тиімділігін талдау.
2) Өзінің оқыту және оқу тәжірибесіне Бағдарламаның жеті модулі қалай енгізілгені көрсетілген тізбектелген сабақтар топтамасының (кем дегенде төрт сабақ) орта мерзімді жоспары (250 сөзден тұратын түсініктемесімен қоса).
3) Бағдарламаның бір немесе бірнеше модулі ықпалдастырылған бір сабақтың жоспары (250 сөзден тұратын түсініктемесімен қоса).
26. Таныстырылымды бағалау қағидаттары. Екінші "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалімдер өз портфолиосының құрамына қатысты бір таныстырылым ұсынады. Таныстырылым мұғалімнің өз портфолиосын өзінің жасағанын анықтауға және олардың таныстырылымдық дағдыларын көрсетуге мүмкіндік береді. Таныстырылым Бағдарлама идеяларының мұғалімнің тәжірибесіне енгізілуіне арналатын болады. Бағалау кезінде негізінен мұғалімнің Бағдарламаның жеті модулінің идеяларын өз тәжірибесіне ықпалдастыра алғандығына, өзінің оқыту тәжірибесінде бұл идеяларды іске асыра алғандығы туралы сын тұрғысынан рефлексия жасай алғандығына көңіл аударылатын болады.
34. Таныстырылымның мазмұны. Өз тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді басқару туралы рефлексия (6 слайд, 20-22 минут). Бұл таныстырылым төмендегі мәселелерді көрсететін алты слайд немесе алты плакаттан тұрады:

1) как внедрены семь модулей Программы в серию последовательных уроков, включающей, как минимум, серию из четырех последовательных уроков;
2) как и почему один из модулей Программы был интегрирован в серию последовательных уроков;
3) предоставление фактических доказательств процесса обучения учеников;
4) как и почему внедрены изменения в опыт преподавания и учения, выводы о дальнейших мерах (какие изменения необходимо внедрить в дальнейшем в свою профессиональную деятельность).
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Эффективность обучения"
Этапы обучения
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Эффективность обучения"
Учебный план
Этап "Лицом к лицу". (4 недели)
недели
дня
Общая тема дня
Тема занятия
Кол-во
часов
1
1
Введение: обоснование необходимости внесения изменений в методику преподавания и учения. Лидерство и управление в обучении
Занятие 1: Совместная и групповая работа. Методика проведения работы в группах. Ознакомление с образовательным порталом.
Занятия 2 – 4: Управление процессом обучения в классе и управление происходящими в нем изменениями. Обоснование необходимости внесения изменений в методику преподавания и учения. Точки зрения учителей и учащихся.
8
2
Культура школы и класса
Занятия 1 - 2: Методика проведения наблюдения за классом. Наблюдение за классом в условиях расписания.
Занятия 3 - 4: Знания, необходимые учителям. Культура класса и среда обучения.
8
3
Представления учителей об идеальном ученике и учеников – об идеальном учителе
Занятия 1-2: Исследование убеждений, сложившихся у учителей об идеальном ученике и у учеников - об идеальном учителе.
Занятия 3-4: Мнения учеников о содержательных характеристиках компетентного учителя.
8
4
Ценности, представления, способы воздействия
Занятия 1-2: Конкретизация личных ценностей и взглядов для определения направлений и приоритетов дальнейшего развития.
Занятия 3-4: Обоснование и осознание необходимости проведения исследований в целях совершенствования методики преподавания и учения.
8
5
Мотивирование учащихся
Занятие 1: Выявление барьеров в процессе обучения.
Занятия 2 -3: Теории обучения, основанного на аффектах. Мотивация учащихся.
Занятие 4: Определение мнения учеников о процессе обучения (опрос учеников).
8
2
1
Социальное взаимодействие
Занятия 1 – 4: Социальное взаимодействие в обучении, расширение диапазона социального взаимодействия.
Занятие 3 – 4: Обеспечение интерактивного и инклюзивного характера урока.
8
2
Барьеры в обучении: преподавание и учение в соответствии с возрастными особенностями учеников
Занятия 1 – 4: Выявление барьеров в обучении.
Занятия 3 – 4: Выбор и конкретизация педагогических подходов в целях преодоления барьеров в обучении, в том числе проблема возрастных особенностей.
8
3
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: обучение тому, как учиться
Занятия 1 – 2: Сущностная характеристика обучения тому, как учиться.
Занятия 3 – 4: Каким образом учитель может способствовать развитию способности учеников к обучению тому, как учиться.
8
4
Занятия 1 – 2: Концентрация внимания и педагогических усилий на учениках и оказание им помощи в обучении тому, как учиться.
Занятия 3 - 4: Концентрация основного внимания на методах преподавания.
8
5
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: беседа и диалогическое обучение.
Занятие 1: Сущностная характеристика диалогического обучения.
Занятия 2 - 4: Методика использования беседы на уроках в целях повышения качества обучения.
8
3
1
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: критическое мышление.
Занятия 1 – 2: Сущностная характеристика критического мышления.
Занятия 3 – 4: Использование критического мышления в преподавании.
8
2 и 3
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: оценивание для обучения и оценивание учения
Занятие 1: Цель процесса оценивания.
Занятие 2: Сущность оценивания для обучения
Занятия 3 - 4: Методика использования оценивания для обучения в планировании обучения.
Занятия 1 -4: Методика использования оценивания для обучения на уроке.
8
4
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: обучение талантливых и одаренных учеников.

1) Бағдарламаның жеті модулі тізбектелген сабақтар топтамасына қалай енгізілгенін негіздеу;
2) модульдердің бірі немесе бірнешеуі бір сабаққа қалай және неліктен енгізілді;
3) оқушының білім алғандығын растайтын дәлелдер;
4) оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгеріс қалай және неге енгізілді, алдағы шаралар туралы қорытынды (алдағы уақытта кәсіби тәжірибеге қандай өзгеріс енгізу керек).
"Тиімді оқыту мен оқу" педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 1-қосымша
Мұғалімнің білім алып, тәжірибе жинақтауы
"Тиімді оқыту мен оқу" педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Оқу жоспары
"Бетпе-бет" кезеңі (4 апта)
Күн №
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта
1
Кіріспе: оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізудің қажеттігін негіздеу. Оқытуды басқару және көшбасшылық.
1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі. Білім беру порталымен танысу.
2-4-сабақтар: Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен оқушылардың көзқарастары.
8
2
Мектеп пен сыныптағы мәдениет.
1-2-сабақтар: Сыныпты қадағалау әдістемесі.
3-4-сабақтар: Мұғалімдерге нені білу міндет? Сынып мәдениеті мен оқу ортасы.
8
3
Мұғалімнің мінсіз мұғалім туралы және оқушылардың жеке ерекшеліктері туралы пікірі.
1-2-сабақтар: Мұғалімнің мінсіз мұғалім туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
3-4-сабақтар: Оқушылардың пікірі бойынша құзырлы мұғалімнің сипаттамасы қандай? Мұғалімнің оқушылардың жеке ерекшеліктері туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
8
4
Құндылықтар, көзқарастар, ықпал ету тәсілдері.
1-2-сабақтар: Бұдан әрі даму бағыттары мен басымдықтарын анықтау үшін жеке тұлғаның құндылықтары мен көзқарастарын нақтылау.
3-4-сабақтар: Оқыту және оқу әдістемесін жетілдіру мақсатында зерттеу жүргізу қажеттігін негіздеу және мойындау. Сыныптағы психологиялық ахуал.
8
5
Оқушыларды ынталандыру.
1-сабақ: Оқудағы кедергілерді анықтау.
2–3-сабақтар: Оқудың аффекттік теориясы. Оқушыларды ынталандыру.
4-сабақ: Оқушылардың оқу туралы пікірін анықтау (оқушыдан кеңес алу).
8
2-апта
1
Әлеуметтік өзара іс-қимыл.
1-2-сабақтар: Оқудағы әлеуметтік өзара іс-қимыл, әлеуметтік өзара іс-қимыл ауқымын кеңейту.
3-4-сабақтар: Сабақтың интербелсенді және инклюзивті болуын қамтамасыз ету.
8
2
Оқудағы кедергілер. Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу.
1-2-сабақтар: Оқудағы кедергілерді анықтау. Оқудағы кедергілерді, соның ішінде жас ерекшеліктері проблемаларын жеңу мақсатындағы педагогикалық тәсілдерді таңдау және нақтылау.
3-4-сабақтар: Оқушылардың қабілеттері және оқуға жағымды көзқарастары.
8
3
Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: қалай оқу керектігін үйрету.
1-4-сабақтар: Қалай оқу керектігін үйрену дегеніміз не? Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері.
8
4
1-4-сабақтар: Бүкіл зейінді және педагогикалық амал-тәсілдерді оқушыларға бағыттау және оларға қалай оқу керектігін үйренуде көмек көрсету. Қалай оқу керектігін үйренуге қатысты оқыту әдістері мен тәсілдеріне басты назар аудару.
8
5
Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: әңгімелесу және диалогтік оқыту.
1-сабақ: Диалогтік оқыту дегеніміз не?
2-4-сабақтар: Оқу сапасын жақсарту мақсатында сабақта әңгімелесуді пайдалану әдістемесі.
8
3-апта
1
Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: сын тұрғысынан ойлау.
1-4-сабақтар: Сын тұрғысынан ойлау дегеніміз не? Оқытуда сын тұрғысынан ойлауды пайдалану.
8
2
және
3
Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.
1-4-сабақтар: Бағалау үдерісінің мақсаты. Оқу үшін бағалау дегеніміз не?
8
1-4-сабақтар: Оқытуды жоспарлауда оқу үшін бағалау әдістемесін пайдалану. Сабақта оқу үшін бағалау әдістемесін пайдалану.
8
4
Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: талантты және дарынды балаларды оқыту.

Занятия 1 – 3: Использование соответствующих подходов на уроках.
Занятие 4: Индивидуализация обучения с целью активизации талантливых и одаренных учеников.
8
5
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: Использование информационно-коммуникационных технологий в преподавании и учении
Занятия 1- 2: Цели использования информационно-коммуникационных технологий в преподавании и обучении.
Занятия 3- 4: Методика использования информационно-коммуникационных технологий в классе, в целях повышения качества обучения.
8
4
1
Планирование уроков
Занятие 1: Подготовка дифференцированных результатов урока.
Занятие 2: Планирование заданий для достижения результатов учения и интеграции идей программы Эффективного обучения.
Занятие 3: Определение критериев успеха.
Занятие 4: Оценка связи основных целей обучения, учебных заданий и критериев успеха.
8
2
Управление учебным процессом
Занятия 1–2: Планирование уроков с целью изменения процесса преподавания и учения.
Занятие 3-4: Внесение изменений в процесс преподавания и учения
8
3
Исследование урока
Занятие 1-4: "Исследование урока" с целью повышения качества процесса преподавания и учения.
8
4
Внедрение идей Программы в практику преподавания.
Занятия 1 – 8:
Перспективное среднесрочное планирование серии последовательных уроков.
8
5
Подготовка к оцениванию преподавания и учения.
Занятия 1 – 4: Подготовка учителей к оцениванию (установлению результативности) происходящего в аудитории в период осуществления вмешательств/изменений (запланированная серия последовательных уроков).
8
Примечание: 1 час – 45 мин
160 часов
Практика в школе (4 недели)
Практика в школе включает:
1. Планирование и проведение серии последовательных уроков (не менее 4-х уроков) с использованием основных направлений и содержания "Программы курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение".
2. Планирование и выполнение восьми заданий, предназначенных для выполнения в период этапа "Практика в школе".
3. Формирование портфолио.
Примечание: В процессе выполнения заданий, предназначенных для выполнения в период этапа "Практика в школе", тренеры осуществляют поддержку учителей средствами асинхронного онлайн-форума и в ходе личной переписки по электронной почте.
Примечание: 1 час – 45 мин

1-3-сабақтар: Сабақта тиісті тәсілдерді қолдану.
4-сабақ: Талантты және дарынды оқушыларды жандандыру үшін оқытуды даралау.
8
5
Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияны пайдалану.
1-4-сабақтар: Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану мақсаттары. Оқу сапасын арттыру мақсатында сыныпта ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану әдістемесі.
4-апта
1
Сабақты жоспарлау.
1-сабақ: Сабақтың сараланған оқу нәтижелерін әзірлеу.
2-сабақ: Оқу нәтижелеріне қол жеткізуге арналған жаттығуларды жоспарлау және Бағдарламалар идеяларын ықпалдастыру.
3-сабақ: Табыс критерийлерін белгілеу.
4-сабақ: Оқу мақсаты, жаттығу мен табыс критерийлері арасындағы байланысты бағамдау.
8
2
Сыныптағы оқуды басқару.
1-2-сабақтар: Оқыту үдерісін жақсарту мақсатында өзгерістерді жоспарлау.
3-4-сабақтар: Сыныптағы оқыту үдерісінде болып жатқан өзгерістерді қадағалау.
8
3
Оқыту тәжірибесіне Бағдарлама идеяларын енгізу.
1-4-сабақтар: Тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімдік жоспарлау.
8
4
Lesson Study.
1-4-сабақтар: Оқыту мен оқу үдерісін жақсарту мақсатында Lesson Study қолдану.
8
5
Оқыту мен оқуды бағалауға дайындық.
1-4-сабақтар: Оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізу барысында жүргізілетін бағалауға (нәтижелілікті анықтауға) мұғалімдерді даярлау (жоспарланған тізбектелген сабақтар топтамасы).
8
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 мин.
Барлығы: айына 160 академиялық сағат.
Мектептегі тәжірибе (4 апта)
Мектептегі тәжірибе:
Бағдарламаның барлық идеяларын пайдалана отырып, тізбектелген сабақтар топтамасын (кем дегенде 4 сабақ) жоспарлауды және өткізуді;
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған барлық тапсырмаларды жоспарлауды және орындауды;
Портфолио құрастыруды;
Портфолиосында баяндалған негізгі ойларды көрсетуге арналған таныстырылым әзірлеуді қамтиды.
Ескерту: "Мектептегі тәжірибе" кезеңіне арналған тапсырмаларды орындау барысында тренерлер онлайн-құралдар (синхронды емес форум, электрондық пошта бойынша жеке хат алмасу) арқылы мұғалімдерге қолдау көрсетеді.
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 мин.

Итого: в месяц 96 академических часов (6 дней*4 часа)
№ недели
№ дня
Общая тема дня
Тема занятия
Кол-во часов
1
1
Рефлексия по внедрению изменений и управлению изменениями собственной практики Детальная рефлексия среднесрочного планирования серии последовательных уроков
Занятие 1-2: Введение во второй этап "Лицом к лицу".
Совместные обсуждения и рефлексия по реализации среднесрочного планирования серии последовательных уроков, демонстрирующее методику использования учителем основных направлений и содержание "Программы курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение".
Совместные обсуждения и рефлексия по одному уроку запланированной серии последовательных уроков.
Занятие 3-4: Работа над презентацией, наглядно демонстрирующая опыт и знания в предстоящем планировании и преподавании.
Взаимооценивание коллег и формативная обратная связь тренера.
8
2
Детальная рефлексия по использованию одного из модулей программы в серии последовательных уроков
Занятия 1–2: Совместные обсуждения и рефлексия по использованию одного из модулей "Программы курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение" в серию последовательных уроков.
Внесение изменений в рефлексивный отчет по использованию одного из модулей "Программы курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение" в серии последовательных уроков и взаимооценивание индивидуальных рефлексивных
Занятие 3- 4: Работа над презентацией, демонстрирующая готовность учителя к эффективному использованию идеи "Программы курсов повышения квалификации педагогов общеобразовательных школ Республики Казахстан "Эффективное обучение" в практике преподавания и учения.
Взаимооценивание коллег и формативная обратная связь тренера.
8
3
Подготовка к итоговой презентации
Занятие 1-2: Совместные обсуждения по процессу внедрения и управления изменениями в практике преподавания и учения.
Занятие 3-4: Работа над презентацией, подтверждение фактических доказательств процесса обучения учеников, аргументация возможности использования приобретенного опыта в будущей практике и демонстрация способов внедрения изменений в преподавательскую практику учителя.
Взаимооценивание коллег и формативная обратная связь тренера.
8
4
Индивидуальные презентации
Занятия 1-4: Рефлексия по внедрению и управлению изменениями собственной практики (6 слайдов, продолжительность 20-22 минуты).
8
5
Индивидуальные презентации
Занятия 1-4: Рефлексия по внедрению и управлению изменениями собственной практики (6 слайдов, продолжительность 20-22 минуты).
8
Примечание: 1 час – 45 мин
40 часов
Всего по Программе:
296 часов
Приложение 24
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Лидерство учителя в школе"
1. Общее положение
1. "Образовательная программа повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе" (далее – Программа) основывается на результатах комплекса научных исследований. Кроме того, представленные в ней категории и подходы основаны на достоверных результатах многолетнего практического опыта начинающих и более опытных учителей, менторов и коучей.
2. Цель преподавания, основанного на конструктивистской теории, заключается в развитии глубокого понимания предмета учеником, сформированности у него навыков дальнейшего применения полученных знаний вне класса.
3. "Программа повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе", основанная на конструктивистской теории, устанавливает перед учителем обязательство: концентрация усилий и внимания, прежде всего, на личности ученика. Ключевым показателем успешности преподавания является проведение учителем исследования и оценивания процесса самостоятельного постижения учеником смысла изучаемого, поскольку конструктивистский подход в обучении предполагает обязательное активное участие самого ученика в этом процессе, его ответственность за cобственное обучeниe. Адекватное осознание и принятие этой ответственности учeникoм, в немалой степени, зависит от создаваемой учителем среды на занятиях. Проводя аналогию с теорией Шульмана, согласно приложению 1 "Теория Шульмана" к настоящей Программе, успешность учителя обусловлена наличием у него "тpех помощников учителя".
4. Программа разработана в рамках двух приоритетных направлений:
1) овладение учителями широким спектром знаний, адекватных современным представлениям об успешности преподавания и учения;
2) концентрация внимания на взаимосвязанных процессах совершенствования компетентности учителя и формирования его практики реализации процессов коучинга и менторинга для содействия профессиональному развитию своих коллег. Оба процесса синкретичны во всех принципиальных аспектах Программы, в связи с чем, новые подходы в преподавании и учении рассматриваются в контексте идеи обучения или курирования коллег в процессе их применения.

Барлығы: айына 96 академиялық сағат (күніне 4 сағат*6 күн).
Екінші "Бетпе-бет" кезеңі (1 апта)
Күн №
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Тізбектелген сабақтар топтамасы туралы рефлексиялық есептің бірінші тармағын пысықтау.
1-4-сабақтар: Екінші "Бетпе-бет" кезеңіне кіріспе. Тізбектелген сабақтар топтамасы туралы рефлексиялық есептің тізбектелген сабақтар топтамасына Бағдарламаның жеті модулі қалай және неге енгізілгенін негіздеуге арналған бірінші тармағын пысықтау.
Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
2
Тізбектелген сабақтар топтамасы туралы рефлексиялық есептің екінші тармағын пысықтау.
1-4-сабақтар: Тізбектелген сабақтар топтамасы туралы рефлексиялық есептің Оқыту мен оқуда өзгеріс енгізілгенін және ол басқарылғанын растайтын тізбектелген сабақтар топтамасы өткізілгені және оның тиімділігін көрсетуге арналған екінші тармағын пысықтау.
Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
3
Таныстырылым дайындау
1-4-сабақтар: "Өз тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді басқару туралы рефлексия" таныстырылым слайдтарын пысықтау, толықтыру, өзгерту.
8
4
Жеке таныстырылым
1-4-сабақтар: Өз тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді басқару туралы рефлексия таныстырылымы (6 слайд, 20-22 минут).
8
5
Жеке таныстырылым
1-4-сабақтар: Өз тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді басқару туралы рефлексия таныстырылымы (6 слайд, 20-22 минут).
8
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 мин.
Барлығы: 40 академиялық сағат.
Жоспар бойынша барлығы – 296 академиялық сағат.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 24-қосымша
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) ғылыми зерттеулер кешенінің нәтижелеріне негізделеді. Сонымен қатар, Бағдарламада ұсынылған түсініктер мен тәсілдер еңбек жолын жаңа бастап жатқан мұғалімдердің, тәжірибелі ұстаздардың, сондай-ақ тәлімгерлер мен коучтердің көп жылғы тәжірибесіне негізделген.
2. Сындарлы оқыту теориясына негізделген білім берудің мақсаты – оқушының пәнді терең түсіну қабілетін дамыту, алған білімдерін сыныптан тыс жерде, кез келген жағдайда тиімді пайдалана білуін қамтамасыз ету.
3. Сындарлы оқыту теориясына негізделген "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасы табысты мұғалімнің алдына оқушының жан дүниесін жақсы түсіне білу жөнінде нақты міндеттеме қойып отыр. Табысты оқытудың маңызды факторы мұғалімнің меңгерілетін білімді оқушының өз бетінше зерделеуін түсінуі және бағалай алуы болып табылады. Мұндай тәсіл бұл үдеріске оқушының өзінің де қатысуын талап етеді, яғни оқушы да өзінің оқуы үшін жауапты болады. Оқушы мұндай жауапкершілікті көбіне сабақ беру барысында мұғалім қалыптастыратын ортада сезініп, қабылдайды. Сондықтан мұғалімде осы Бағдарламаның 1-қосымшасында көрсетілгендей, Шульман "үш көмекші" деп атаған қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту табысты болып саналады.
4. "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасы екі басым бағытта әзірленген:
1) Біріншісі – мұғалімдердің оқыту мен оқудың табыстылығы туралы заманауи түсініктеріне барабар бай білімді игеруі.
2) Екіншісі – мұғалімнің құзыреттілігін жетілдіру және өз әріптестерінің кәсіби дамуына ықпал етуі үшін оның коучинг және тәлімгерлік тәжірибесін қалыптастыру сияқты өзара байланысты үдерістерге көңіл бөлу. Үдерістердің екеуі де "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының барлық негізгі аспектілерінде үндес болып келеді, сондықтан оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер оларды қолдану үдерісінде әріптестерді оқыту немесе бағыт-бағдар беру тұрғысынан қарастырылады.

2. Обзор Программы
5. Цель программы:
Совершенствование профессионального развития учителя с целью реализации профессиональной компетентности к сотрудничеству с коллегами и развитию лидерства в школе.
6. Задачи программы:
1) Сформировать концептуальное понимание "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе" в контексте семи модулей;
2) Обеспечить успешную практическую реализацию основных направлений и содержания "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе" посредством интеграции их в задачи системы образования, а также, сформированность у учителей навыков;
3) рефлексивного мышления в соответствии с основными направлениями и содержания "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе";
4) планирования процесса преподавания;
5) планирования и практической реализации серии последовательных уроков, интегрирующих тематику семи модулей;
6) реализации процессов коучинга и менторинга в целях управления обучением команды учителей;
7) рефлексии собственного процесса преподавания;
8) Подготовить учителей к организации профессионального сообщества учителей школы.
7. Ожидаемые результаты обучения:
1) сформированность основ концептуального понимания и практических навыков учителя в контексте семи модулей, составляющих основу "Программы повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе".
2) наличие у учителя навыков рефлексивного мышления о своей практике, планирования процесса преподавания и способности к самосовершенствованию.
3) владение учителем способности к реализации процессов коучинга и менторинга.
4) готовность учителей к организации профессионального сообщества учителей школы.
3. Структура Программы
8. Учебный план, согласно приложению 2 к настоящей Программе, определят перечень, последовательность и распределение по этапам обучения разделов, тематики, отражающих ключевые идеи Программы.
9. Учебный план разработан Центром педагогического мастерства совместно с Факультетом образования Кембриджского университета. Последовательность изучения тематики, предусматриваемая учебным планом, основана на их преемственности и определяется логическими связями и зависимостями между ними, которые, в свою очередь, опираются на перечень ключевых знаний и пониманий, последовательность, траекторию и сроки их формирования.
10. Программа состоит из трех этапов: двух этапов "Лицом к лицу" и одного этапа "Практика в школе", согласно приложению 3 "Этапы обучения" к настоящей Программе.

2. Бағдарламаға шолу
5. Бағдарламаның мақсаты:
Мектептегі әріптестермен ынтымақтастықта жұмыс істеу мен көшбасшылықты дамытудағы кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру мақсатында мұғалімдердің кәсіби дамуын жетілдіру.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасының теориялық негіздері бойынша тұжырымдамалық білім мен түсінік қалыптастыру.
2) "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасының негізгі бағыттары мен мазмұнын білім беру жүйесіне ықпалдастыру арқылы мұғалімнің тәжірибелік дағдылары мен біліктілігін жетілдіру:
3) Бағдарламаның негізгі идеялары туралы рефлексиялық ойлау;
4) оқыту мен оқу үдерісін жоспарлау;
5) Бағдарламаның жеті модулі ықпалдастырылған тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау және іс жүзінде жүзеге асыру;
6) мұғалімдерді оқытуды басқару мақсатында коучинг және тәлімгерлікті жүзеге асыру;
7) оқыту мен оқу үдерісі туралы рефлексия.
8) мұғалімдерді мектеп мұғалімдерінің кәсіби қоғамдастығын ұйымдастыруға дайындау.
7. Бағдарламадан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімнің Бағдарламаның негізін құрайтын модульдер туралы тұжырымдамалық түсінігі мен тәжірибелік дағдылары қалыптасады.
2) мұғалім өз тәжірибесі туралы рефлексиялық ойлау дағдысын, оқыту үдерісін жоспарлау және өзін-өзі жетілдіру қабілетін дамытады.
3) мұғалім коучинг және тәлімгерлікті жүзеге асыру дағдыларын меңгереді.
4) мұғалім мектеп мұғалімдерінің кәсіби қоғамдастығын ұйымдастыруға дайын болады.
3. Бағдарламаның құрылымы
8. Осы Бағдарламаның 2-қосымшасындағы оқу жоспары Бағдарламаның түйінді идеяларын көрсететін тақырыптардың, тараулардың ұсынылу ретін, оларды оқу кезеңдері бойынша бөлуді, оны меңгеруге берілетін уақыт мөлшері бойынша жиынтық деректерді белгілейді.
9. Оқу жоспарын Педагогикалық шеберлік орталығы Кембридж университетінің Білім беру факультетінің сарапшыларымен бірлесіп әзірлеген. Оқу жоспарында көзделген тақырыптарды зерделеу реті олардың сабақтастығына негізделген және олардың арасындағы логикалық байланыс пен тәуелділікке сәйкес анықталады, ал олар өз кезегінде түйінді білім мен түсініктер тізбесіне, олардың реті, бағыты мен қалыптастыру мерзімдеріне сүйенеді.
10. "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасы осы Бағдарламаның 3-қосымшасында көрсетілген үш кезеңді қамтиды: екі "Бетпе-бет" кезеңі мен "Мектептегі тәжірибе" кезеңі,

1) Первый этап обучения "Лицом к лицу": предполагает обзор ключевых идей "Программы повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе" и методики их внедрения в практику преподавания.
2) "Практика в школе". Основные идеи Программы будут реализованы на практике. В ходе этого этапа учителя будут вносить изменения в обучение и учебную практику, обучать группу коллег школы, в которой они работают и персонально одного из них, реализуя, соответственно, процессы коучинга и менторинга. Изменения, реализованные учителями в школе, будут оцениваться ими совместно с коллегами. Также, в период этапа "Практика в школе", учителям будет предоставлена возможность получения профессиональных консультаций асинхронно, посредством онлайн-форума.
3) Второй этап обучения "Лицом к лицу" будет ориентирован на само- и взаиморефлексию о реализуемых учителем преобразованиях школьной практики преподавания и учения, на само- и взаимооценивание результатов этих преобразований, с целью установления степени их воздействия на результативность обучения учеников и на совершенствование понимания учителей. Тренеры будут содействовать учителям в подготовке их портфолио, посредством формативного и последующего, суммативного оценивания на втором этапе обучения "Лицом к лицу".
11. Ежедневные занятия структурированы на основе комплекса интерактивных лекций и практических занятий с использованием письменных материалов по итогам внедрения изменений в практику.
12. Настоящая Программа является составляющей единого учебно-методического комплекса, включающего Руководство для тренера, Руководство для учителя, Предкурсовые задания, Дополнительный структурированный и онлайн материалы. Каждому учителю, приступившему к обучению, часть названных материалов будет предоставлена в печатной версии, часть – в электронной (с намерениями активизации сотрудничества, творческого взаимообмена тренеров и учителей в онлайн-режиме в ходе внедрения изменений в практику).
4. Содержание Программы
13. Системообразующим в содержании Программы является принцип взаимосвязи и взаимообусловленности идей семи модулей:
1) Новые подходы в преподавании и учении.
2) Обучение критическому мышлению.
3) Оценивание для обучения и оценивание обучения.
4) Использование информационно-коммуникационных технологий в преподавании и учении.
5) Обучение талантливых и одаренных учеников.
6) Преподавание и учение в соответствии с возрастными особенностями учеников.
7) Управление и лидерство в обучении.
14. Названные семь модулей и заложенные в их основу ключевые идеи, структурируют Программу на три взаимосвязанные сферы, согласно приложению 4 "Принципиальные основы обучения учителя" к настоящей Программе:

1) Бірінші "Бетпе-бет" оқыту кезеңі: бұл кезеңде Бағдарламаның түйінді идеяларына және оларды мектеп тәжірибесіне енгізу әдістемесіне шолу жасалады.
2) Мектептегі тәжірибе: оқудың "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде Бағдарламаның негізгі идеялары тәжірибеде іске асырылатын болады. Бұл кезеңде мұғалімдер оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізіп, коучинг сабақтарын өткізеді және өз мектебіндегі әріптестерінің біріне тәлімгерлік етеді. Сонымен қатар, мектептегі тәжірибе кезінде мұғалімдерге онлайн форум арқылы кеңес алуға мүмкіндік беріледі.
3) Екінші "Бетпе-бет" оқыту кезеңі: бұл кезең мұғалім іске асыратын оқыту мен оқудағы өзгерістер туралы өзіндік рефлексия және өзара рефлексия жасауға, олардың баланы оқытуға және мұғалімнің түсінігін дамытуға ықпал ету деңгейін белгілеу мақсатында бұл өзгерістердің нәтижелерін өздігінен және өзара бағалауға бағытталған. Екінші "Бетпе-бет" кезеңінің қорытынды аптасында қалыптастырушы және кейіннен жиынтық бағалау арқылы тренерлер мұғалімдерге портфолио жинақтауға көмектеседі.
11. Күнделікті сабақтар зерттелген тәжірибеге негізделген жазбаша материалдарды пайдалану арқылы жүргізілетін интербелсенді лекциялар мен тәжірибелік сабақтар кешенін қамтиды.
12. Бағдарлама Тренерге арналған нұсқаулық, Мұғалімге арналған нұсқаулық, Курсалды тапсырмалар, Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар, құрылымдалған онлайн материалдармен қатар "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының біртұтас оқу-әдістемелік кешенінің құрамына енеді. Әрбір мұғалімге білім беру порталында қолжетімді онлайн-материалдармен қатар оқу-әдістемелік әдебиеттердің қағазға басылған көшірмелері берілетін болады. Онлайн-материалдарды пайдаланудың мақсаты – оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізу барысында білім беру порталы арқылы тренерлер мен мұғалімдердің онлайн тәртібінде өзара тығыз шығармашылық қарым-қатынаста жұмыс істеуіне мүмкіндік беру болып табылады.
4. Бағдарламаның мазмұны
13. "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының негізгі мазмұны өзара байланысты жеті модуль шеңберінде ұсынылған:
1) Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
2) Сын тұрғысынан ойлауға үйрету.
3) Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.
4) Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
5) Талантты және дарынды балаларды оқыту.
6) Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
7) Оқытуды басқару және көшбасшылық.
14. Жоғарыда аталған жеті модуль және осы модульдерге негіз болған түйінді идеялар 4-қосымшада көрсетілген өзара байланысты үш негізгі тарауға бөлініп, Бағдарламада төмендегідей ұсынылған:

1) образ мышления;
2) методы и подходы;
3) инструментарий.
15. Ключевая идея Программы заключается в формировании у учителей не только теоретического осмысления актуальности обучения учеников соответствующим образом, но и готовности к реализации новых идей на практике. В результате учителя, освоившие Программу, будут готовы не только к оказанию помощи своим коллегам по внедрению ее семи модулей в практику преподавания и учения, но и к размышлениям, анализу и исследованию изменений, осуществляемых их коллегами.
16. В этой связи Программа содействует овладению учителями навыками, позволяющими им познакомить коллег с новыми подходами в преподавании, посредством процессов коучинга и менторинга. Процесс становления коуча и ментора будет осуществляться в условиях коллаборативной школьной среды в целях улучшения образовательной практики.
5. Планирование учебной программы
17. Планирование учебной программы (долгосрочное планирование), как правило, осуществляется лицами, формирующими политику в сфере образования и школьной администрацией, согласно приложению 5 "Взаимосвязь процессов долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования" к настоящей Программе. Среднесрочное планирование осуществляется группой учителей, формирующих учебную программу в серию последовательных уроков, предполагающую интегрирование семи модулей Программы в практику преподавания в классе. В свою очередь каждый учитель самостоятельно использует серию последовательных уроков в целях планирования отдельных уроков (краткосрочное планирование) для каждого конкретного класса.
18. Цель среднесрочного планирования или планирования серии последовательных уроков заключается в следующем:
1) Определение последовательности этапов работы.
2) Интегрирование семи модулей в практику преподавания в классе.
3) Конкретизация цели обучения для каждого урока серии последовательных уроков (не менее четырех уроков).
4) Определение инструментария и методов измерения результатов.
5) Конкретизация задач преподавания и учения с целью достижения прогнозируемых результатов.
6) Обеспечение стабильной положительной динамики на весь период обучения.
7) Осуществление стратегического планирования, обеспечивающего охват обучением всех учащихся.
8) Цель обучения и его результаты.
9) Цель обучения определяет то, чему стремится научить учеников учитель, конкретизируя свои "стремления" в вопросах.
10) Какие знания необходимы ученикам?
11) Какие ключевые идеи должны усвоить ученики?
12) Какие вопросы должны быть проанализированы и исследованы учениками?

1) ойлау қабілеті;
2) әдістер мен тәсілдер;
3) жұмыс құралдары.
15. "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының түйінді идеясы мұғалімдерде балаларды қалай оқыту қажеттігі туралы білімді қалыптастырып қана қоймай, олардың жаңа идеяларды өз тәжірибесінде іске асыруға дайын болуын қамтамасыз ету болып табылады. Бағдарламаны игерген мұғалімдер әріптестеріне өз тәжірибесіне жеті модульді енгізуге көмектесу мақсатында олармен жұмыс жүргізетін болады, сонымен қатар, өз әріптестері жүзеге асыратын өзгерістер туралы ойланып, талдауға және зерделеуге дайын болады.
16. Білім дәрежесі мен кәсіби деңгейіне қарамастан, өзінің қол жеткізген үздік нәтижелерін өз бетінше үнемі тиімді ұстап тұру кімге болса да оңайға соқпайды. "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасы мұғалімдерге әріптестерімен бірге коучинг және тәлімгерлік арқылы жаңа тәсілдерді пәнге енгізу үшін жұмыс істеуге мүмкіндік беретін дағдыларды ұсынады. Тәлімгер және коуч болып қалыптасу барысында мұғалімдер оқыту тәжірибесін жақсарту мақсатында мектеп ұжымымен бірлесе жұмыс істейді.
5. Оқу бағдарламасын жоспарлау
17. Оқу бағдарламасын әдетте білім саласындағы саясатты қалыптастыратын адамдар мен мектеп әкімшілігі жоспарлайды. Бір топ адам оқу бағдарламасын сыныпта сабақ беру тәжірибесіне "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының барлық жеті модулі ықпалдастырылған тізбектелген сабақтар топтамасына айналдырса, сол орта мерзімді жоспарлау болады. Өз кезегінде әрбір жеке мұғалім Бағдарламаның 3-қосымшасында көрсетілгендей орта мерзімді жоспарды әрбір жеке сынып үшін сабақтарды егжей-тегжейлі жоспарлау үшін пайдаланады.
18. Орта мерзімді жоспарлау немесе тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлаудың мақсаты:
1) Жұмыс кезеңдерінің дәйекті, тізбектеліп ұйымдастырылуы.
2) Сыныпта оқыту тәжірибесіне жеті модульді ықпалдастыру.
3) Әрбір сабақ үшін оқыту және оқу мақсаттарын белгілеу.
4) Оқыту және оқу нәтижелерін өлшеу әдістемесін анықтау.
5) Осы нәтижелерге қол жеткізу мақсатында жоспарланған оқыту мен оқу міндеттерін көрсету.
6) Оқудың әрбір кезеңінің басынан бастап соңына дейін алға ілгерілеудің болуын қамтамасыз ету.
7) Барлық оқушыларды қамту үшін асқан ептілікпен және ұқыптылықпен жоспарлау.
8) Оқу мақсаты мен оның нәтижелері
9) Мұғалім оқушыларға арнап жоспарлайтын іс-шаралар оқу мақсаты болып табылады. Осыған байланысты, оқыту және оқу мақсаттарын қалыптастыру шаралары төмендегілерді білуге бағытталған:
10) Сіздің ойыңызша, оқушылар нені білуге тиіс?
11) Оқушылар қандай түйінді идеяларды түсінулері керек?
12) Оқушылар қандай мәселелерді зерттеп, талдаулары керек?

13) Результаты обучения продемонстрируют учителю степень успешности его деятельности по достижению запланированных целей обучения на уроке.
14) Результаты обучения должны быть.
15) ориентированы на личность ученика.
16) выражены в форме глагола, характеризующего приобретенный навык.
17) согласованы с общей целью подготовки учеников.
19. Программа предполагает оказание помощи опытным учителям в становлении эффективными коучами и менторами в своих школах. Учителя, обучившиеся на курсах повышения квалификации по Программе, будут подготовлены к созданию учебных профессиональных сообществ и приступят к работе по обдумыванию и планированию преобразования школьной практики совместно с коллегами, согласно приложению 6 "Сопоставительный анализ процессов коучинга и менторинга" к настоящей Программе.
6. Процесс оценивания
20. Содержание Программы согласовано с критериями оценивания учителей, являющимися опытными и успешными практиками, способными к рефлексии и содействию коллегам в их профессиональном развитии.
21. Главными приоритетами Программы являются:
1) понимание и осмысление значимости новых методов и подходов в преподавании и учении;
2) реализация процессов коучинга и менторинга в работе с коллегами.
22. В течение первого этапа обучения "Лицом к лицу" учителя будут ознакомлены с коучингом и менторингом в контексте инновационных подходов в преподавании и учении. Кроме того, они внедрят в практику преподавания и учения новые подходы и ознакомятся со способами рефлексии этих подходов.
23. В течение этапа "Практика в школе", учителями будут реализованы запланированные в период первого этапа "Лицом к лицу" изменения в своих классах; два коучинг-занятия с небольшой группой коллег по теме, актуальной их потребностям и соответствующей идеям одного (и более) из семи модулей; а также проводят менторинг в работе с одним из коллег в целях совершенствования его практики преподавания, в контексте идей, реализуемых в процессе коучинга группы коллег. В рамках данного этапа учителя должны сформировать портфолио в контексте главных приоритетов Программы.
24. В период второго этапа обучения "Лицом к лицу" планируется рефлексия, обсуждение и письменное фиксирование учителями результатов реализации, в том числе рефлексии процессов коучинга и менторинга в период этапа "Практика в школе".

13) Оқу нәтижелері мұғалімнің жоспарланған сабақ мақсаттарына қол жеткізуде қаншалықты табысты болғанын білуге мүмкіндік береді.
14) Оқу нәтижелері:
15) оқушыға бағытталуы керек;
16) белгілі бір дағдыны сипаттайтын етістік болуы керек;
17) оқушының оқу үлгеріміне сәйкес болуы қажет.
19. Бағдарлама мақсатына қол жеткізу үшін мұғалімдер өздерінің оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізуге назар аудара отырып, коучинг пен тәлімгерліктің көмегімен өз мектептеріндегі әріптестерін оқытып, солардың тәжірибесін өзгертуге күш салады.
27. Бағдарлама тәжірибелі мұғалімдердің өз мектептерінде табысты коуч және тәлімгер болып қалыптасуына ықпал етуді көздейді. Бағдарлама аясында біліктілікті арттыру курсынан өткен мұғалімдер осы Бағдарламаның "Коучинг пен тәлімгерлік үдерістерін салыстырмалы талдау" 6-қосымшасында көрсетілгендей кәсіби қоғамдастықтар құруға және коучинг пен тәлімгерлік жүргізу арқылы мектептегі әріптестерімен бірлестікте оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізуге дайын болдады.
6. Бағалау үдерісі
20. Бағдарламаның мазмұны тәжірибелі және табысты практик, рефлексия жасауды білетін және әріптестерінің кәсіби дамуына қолдау көрсете алатын мұғалімдерді бағалау критерийлерімен сәйкестікте қолданылады.
21. Бағдарламаның басым бағыттары:
1) оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдердің маңызын түсіну және түйсіну;
2) коучинг және тәлімгерлік жүргізу арқылы тиімді оқытуды дамыту мен жүзеге асыруда әріптестерге қолдау көрсету.
22. Бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалімдер орта мерзімді жоспарлау арқылы оқыту мен оқудың жаңа тәсілдерін енгізу, әріптестерге коучинг және тәлімгерлік жүргізу әдістерімен танысатын болады. Сондай-ақ оқыту мен оқу тәжірибесін жетілдіру жөнінде рефлексия жасаудың маңызды тәсілі ретінде Сабақты зерттеу тәсілімен танысады.
23. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде мұғалімдер өз сыныбы аясында оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізеді, олар оны бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде жоспарлайды; әріптестерінің шағын тобымен коучинг сабағын өткізетін болады. Коучинг тақырыбы әріптестерімен талқыланып, солардың сұранысына негізделеді және "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының жеті модулінің біріне немесе бірнешеуіне сәйкес келуі тиіс. Мұғалім коучинг сабақтарында ұсынылған идеяларға екпін жасай отырып, тәжірибені жақсарту үшін өз әріптестерінің бірін тәлімгерлікке алады.
24. "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының екінші "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалім өз тәжірибесіне өзгеріс енгізу барысында не үйренгені туралы рефлексия жасайды, талқылайды және қағазға түсіреді. Сонымен қатар, мұғалімдер "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде жүргізген коучинг және тәлімгерлік үдерісі туралы рефлексия жасап, талқылау жүргізеді және қағазға түсіреді.

25. На заключительном этапе обучения "Лицом к лицу", учителя завершат работу по корректировки портфолио в рамках Программы. Оценивание портфолио будет являться важной составляющей оценивания степени соответствия учителя трем ключевым критериям успешного завершения Программы, согласно которым им необходимо продемонстрировать:
1) Владение знаниями и сформированность понимания ключевых идей двух главных приоритетов Программы.
2) Готовность к практическому применению ключевых идей.
3) Способность к рефлексии внедрения новых практик/подходов и использованию приобретенного опыта для дальнейшего профессионального развития.
26. Портфолио является наиболее очевидным доказательством соответствия результатов работы установленным критериям Программы. Кроме того, учителям необходимо продемонстрировать соответствие трем ключевым критериям в презентации, представленной на втором этапе обучения "Лицом к лицу". Данная презентация будет основываться на материалах портфолио.
27. Таким образом, суммативное оценивание учителей базируется на двух составляющих:
1) оценивание портфолио
2) презентации
28. Оценивание портфолио и презентации содержания портфолио имеет определяющее значение, поскольку свидетельствует об изменениях в практике работы учителя, что в конечном итоге и определяет главную цель Программы.
29. Требования, предъявляемые при оценивании портфолио. Предполагается, что учителя включат и дополнительные материалы в свое портфолио, в качестве пояснений к оцениваемым отчетам или доказательств результативности их обучения и профессионального развития. Кроме того, включенные учителями дополнительные материалы могут также свидетельствовать о проведенных ими формативных обсуждениях с коллегами и тренерами. На втором этапе обучения "Лицом к лицу" учителя отбирают и работают над отдельными материалами своего портфолио с целью их подготовки к презентации и оцениванию. Тренерам в данной ситуации необходимо предоставить формативную обратную связь и оказать содействие учителям своих групп, как в отношении содержания, так и в отношении структуры портфолио для их подготовки к суммативному оцениванию.
30. Содержание портфолио, подлежащее оцениванию:
1) Один рефлексивный отчет по серии последовательных уроков (2000 слов), отражающий:
2) обоснованность и методику внедрения семи модулей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе" в серию последовательных уроков;
3) анализ реализации серии последовательных уроков, демонстрирующий методику и эффективность внедрения изменений в практику преподавания и учения и управление ими, включающий:

25. Қорытынды "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалімдер "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының екі бағытына қатысты портфолио қалыптастыру жұмыстарын аяқтайды. Портфолионы бағалау Бағдарламаны табысты аяқтаудың үш түйінді критерийіне сәйкес мұғалімді бағалаудың маңызды элементі болып табылады.
Мұғалімдер:
1) қажетті білім алып, Бағдарламаның түйінді идеялары бойынша түсінік қалыптастырғанын;
2) осы идеяларды өз тәжірибесінде табысты қолданатындығын;
3) жаңа тәжірибелерді/тәсілдерді енгізу туралы рефлексия жасап, одан әрі даму мақсатында өзінің жинақтаған тәжірибесін пайдаланатынын көрсетулері керек.
26. Тыңдаушылардың "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының критерийлеріне табысты қол жеткізгендігінің дәлелін ең алдымен портфолиодан көруге болады. Сонымен қатар, мұғалімдер екінші "Бетпе-бет" кезеңінде ұсынылатын таныстырылымда үш түйінді критерийлерге сәйкес келетіндігін көрсетуге тиіс. Бұл таныстырылым портфолионың мазмұнына негізделеді.
27. Мұғалімдерді жиынтық бағалау екі компоненттен тұрады:
1) Портфолионы бағалау;
2) Мұғалімнің портфолиосының мазмұны туралы таныстырылымды бағалау.
28. Бағалау үдерісінің екі компоненті "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының мақсаттарына сәйкес бағалаудың теңдестірілген тәсілін қамтамасыз етуге бағытталған. Портфолионы және портфолио мазмұны туралы таныстырылымды бағалау оқыту мен оқу тәжірибесінде Бағдарламаның идеяларын іске асырудағы мұғалімнің қабілеттілігін анықтауға бағытталады. Портфолионы және портфолионың таныстырылымын бағалау үлкен мәнге ие, өйткені ол мұғалімнің тәжірибесін өзгертеді, бұл "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының басты мақсаты болып табылады.
29. Портфолио мазмұнына қойылатын талаптар төменде келтірілген. Екінші "Бетпе-бет" кезеңі барысында мұғалімдер бағалауға арналған портфолиосын пысықтап, түзетулер енгізеді және толықтырады. Тренерлер портфолионың мазмұны, құрылымы бойынша, сондай-ақ портфолионы қорытынды бағалауға арналған деректерді әзірлеу бойынша өз тобының мұғалімдеріне кеңес беріп, қолдау көрсететін болады.
30. Портфолионың мазмұны.
1) Тізбектелген сабақтар топтамасы туралы рефлексиялық есеп (2000 сөз). Есепте қамтылатын мәселелер:
2) тізбектелген сабақтар топтамасына Бағдарламаның жеті модулін енгізуді негіздеу және оларды енгізуде қолданылған әдістеме;
3) оқыту мен оқуда өзгеріс енгізілгенін және ол басқарылғанын көрсететін тізбектелген сабақтар топтамасы өткізілгенін және оның тиімділігін талдау.

4) Среднесрочный план серии последовательных уроков (не менее четырех уроков), демонстрирующий методику использования учителем семи модулей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе" в собственной практике преподавания и учения (с комментариями в 250 слов).
5) План урока из запланированной серии последовательных уроков, демонстрирующий внедрение одного или нескольких модулей (с комментариями 250 слов).
6) Один рефлексивный отчет по внедрению изменений в практику коллег через коучинг-занятие (1000 слов), включающий:
7) обоснование внедрения изменений на уровне методического объединения;
8) анализ реализации процесса коучинга и эффективность внедрения изменений;
9) План обучающего коучинг-занятия (с комментариями в 250 слов).
10) Один рефлексивный отчет о реализации процесса менторинга с одним из коллег (1000 слов), включающий:
11) обоснование необходимости реализации процесса менторинга с целью внедрения преобразований на уровне методического объединения;
12) анализ реализации процесса менторинга и эффективность внедрения изменений.
13) План процесса менторинга (с комментариями в 250 слов).
31. В ходе второго этапа обучения "Лицом к лицу", учителя будут проводить презентацию содержания портфолио, что подтвердит подлинность принадлежности портфолио конкретному учителю, и продемонстрирует навыки, необходимые для презентации и внедрения идей Программы. Видеозапись презентации будет оказывать поддержку процессу модерации.
32. Оценивание сконцентрировано на установлении сформированных у учителя навыков:
1) преобразования своей практики, аккумулирующей идеи семи модулей Программы;
2) оценивания эффективности преобразования практики преподавания в результате внесения изменений в практику;
3) оказания методической помощи коллегам в понимании ключевых идей Программы посредством процесса коучинга;
4) содействия одному из коллег в реализации ключевых идей Программы в период сотрудничества с ним посредством процесса менторинга.
33. Содержание презентации: Рефлексия по внедрению и управлению изменениями собственной практики и практики коллег (20-22 минут). Данная презентация состоит из шести слайдов или шести плакатов, в которых раскрываются следующие вопросы:
1) Результаты внедрения изменений и их влияние на последующую практику учителя:
a) как внедрены семь модулей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе" в серию последовательных уроков, включающей, как минимум, серию из четырех последовательных уроков;
b) как и почему один из модулей был интегрирован в серию последовательных уроков;
c) предоставление фактических доказательств процесса обучения учеников;
d) как и почему внедрены изменения в опыт преподавания и учения, выводы о дальнейших мерах (какие внедрить изменения в дальнейшем в свою профессиональную практику).
2) Целью презентации является не объяснение сущности процесса, а резюмирование того, что учитель узнал, как он намерен использовать полученные результаты в своей будущей практике преподавания и учения.
3) Анализ обучения коллег в период реализации процесса коучинга, с предоставлением соответствующих доказательных материалов.

4) Өзінің оқыту және оқу тәжірибесіне Бағдарламаның жеті модулі қалай енгізілгені көрсетілген тізбектелген сабақтар топтамасының (кем дегенде төрт сабақ) орта мерзімді жоспары (250 сөз түсініктемесімен қоса);
5) Бағдарламаның бір немесе бірнеше модулі қалай енгізілгенін көрсететін тізбектелген сабақтар топтамасынан алынған бір сабақтың жоспары (250 сөз түсініктемесімен қоса).
6) Коучинг сабағы арқылы әріптестердің тәжірибесіне өзгеріс енгізу туралы рефлексиялық есеп (1000 сөз). Есепте қамтылатын мәселелер:
7) әдістемелік бірлестік деңгейінде өзгеріс енгізілгенін негіздеу;
8) коучинг өткізу үдерісін және өзгеріс енгізудің тиімділігін талдау.
9) Әріптестермен өткізілетін коучинг сабағының жоспары (250 сөз түсініктемесімен қоса).
10) Әріптестерінің біріне тәлімгерлік ету үдерісі туралы рефлексиялық есеп (1000 сөз). Есепте қамтылатын мәселелер:
11) әдістемелік бірлестік деңгейінде өзгеріс енгізу мақсатында тәлімгерлікті жүзеге асырудың негіздемесі;
12) тәлімгерлік ету үдерісін және өзгеріс енгізудің тиімділігін талдау.
13) Тәлімгерлік үдерісін жүзеге асыру жоспары (250 сөз түсініктемесімен қоса).
31. Екінші "Бетпе-бет" кезеңі барысында мұғалімдер өз портфолиосының мазмұны бойынша әзірленген таныстырылымды пысықтап, толықтырады. Таныстырылым деректері мұғалімдер портфолиосының шынайылығын анықтауға мүмкіндік береді, сондай-ақ Бағдарлама идеяларын өз тәжірибесінде қолдану және оның таныстырылымын жасау қабілетін көрсетуге бағытталған. Таныстырылымның бейнежазбасы модерация үдерісіне қолдау көрсете алады.
32. Таныстырылымды бағалау мұғалімдердің төмендегі дағдыларын көрсетуге бағытталған:
1) Бағдарламаның жеті модулінің идеяларын ықпалдастыру арқылы өз тәжірибесіне өзгеріс енгізуі;
2) өз тәжірибесіне енгізілген өзгерістердің тиімділігін бағалауы;
3) әріптестеріне коучинг өткізу арқылы Бағдарламаның түйінді идеяларын түсінуде әдістемелік көмек көрсетуі;
4) бір әріптесіне тәлімгерлік ету арқылы оның Бағдарлама идеяларын өз тәжірибесінде жүзеге асыруына көмек көрсетуі.
33. Таныстырылымның құрылымы:
Өз тәжірибесіне және әріптестерінің тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді басқару туралы рефлексия (20-22 минут)
Бұл таныстырылым төмендегі мәселелерді көрсететін алты слайд немесе алты плакаттан тұрады:
1) Өзгеріс енгізу нәтижесі мен оның мұғалімнің болашақтағы тәжірибесіне әсері:
а) Бағдарламаның жеті модулі тізбектелген сабақтар топтамасына қалай енгізілгенін негіздеу;
ә) модульдердің бірі тізбектелген сабақтар топтамасына қалай және неліктен енгізілді;
б) оқушының білім алғандығын растайтын дәлелдер;
в) оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгеріс қалай және неге енгізілді, алдағы шаралар туралы қорытынды (алдағы уақытта кәсіби тәжірибеге қандай өзгеріс енгізу керек).

34. Презентация представляет собой краткое описание реализации процесса коучинга. Содержание презентации посвящается, преимущественно, объяснению и констатации того, что его коллеги узнали нового и сопровождается предоставлением различного рода доказательств, в качестве которых могут служить фотографии группы, плакаты, изготовленные в ходе занятий, результаты оценивания, планы учебных занятий коллег, демонстрирующие реализацию избранных идей Программы.
35. Эффективность процесса менторинга, используемого в работе с одним из коллег, в том числе с предоставлением доказательств обученности подопечного (в качестве доказательств успешности обучения коллеги рекомендуется использование фотографий, видеоклипов, планов уроков, детских работ или отметок, выставленных учителем).
6. Этические требования
1) "Программа повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе" предусматривает необходимость проведения практического исследования в рамках школы или другой организации образования, в которой Вы работаете. Данное исследование предполагает сбор мнений учащихся, коллег, родителей или изучение их опыта посредством использования методов опроса, интервью, наблюдения, видеозаписи или фотосъемки в помещениях и на территории школы. Использование перечисленных методов сбора данных сопряжено с определенной опасностью (в особенности, для детей) и риском нарушения прав субъектов, нанесения вреда их репутации или положению.
2) Во избежание названных рисков необходимо производить тщательный анализ исследуемых вопросов и разумный выбор и регламент использования методов, инструментария для их решения. Ниже приведен перечень действий, предваряющий проведение исследования, которые необходимо соблюдать:
3) Ознакомление с политикой, установленной в Пункте проведения Вами исследования и следование ей.
4) Согласованность Вашего исследования с этическими нормами проведения исследований (см. сайт: http://www.bera./).
5) Осведомленность о наличии (отсутствии) в Пункте проведения Вами исследования утвержденной политики по правилам ведения интервью, видео- и фотосъемки учащихся, и отражение в ней процедуры разрешения на их проведение, регламента хранения документов.
6) Предварительное получение письменного разрешения у родителей или официальных представителей, учащихся на вовлечение их в исследование или эксперимент (убедитесь в том, что письма-запросы, поясняющие цель и характер заданий исследования, действительно получены).
7) Разработка плана-обоснования исследования и предоставление его в письменном виде руководству (коллегам) школы для согласования целесообразности его проведения.
8) Повторное согласование с официальными представителями учеников вопроса их участия в исследовании, независимо от избранных методов сбора данных.
9) Установление протокольных мероприятий, обеспечивающих защиту личной жизни и репутации третьей стороны (учащихся, студентов, коллег), независимо от методов сбора данных.
10) Соблюдение, в случае необходимости, принципа анонимности.
11) Своевременное оформление протоколов проведения каждого этапа исследования и предоставление их по требованию респондентов (учащихся, коллег, руководства).
12) Обеспечение максимально возможного соответствия содержания и хода исследования интересам учащихся.

34. Таныстырылым коучинг өткізу үдерісінің қысқаша сипаттамасын қамтиды: коучинг кезінде әріптестердің оқуын талдау, осындай оқу түрінің дәлелдемесін қосу: коучинг сабақтарының қысқаша сипаттамасы; әріптестерінің не үйренгенін түсіндіру және өз тұжырымдарын растау үшін дәлел ұсыну. Бұл дәлелдер мыналар болуы мүмкін: сабақ барысында жасалған топтың фотосуреті, плакаттар, әріптестерінің сабаққа берген бағамдауы, сабақта қаралған тақырыптың іске асырылғанын көрсетуге арналған, осы сабақтан кейін жазылған әріптестердің оқу жоспарлары және тағы басқа.
35. Әріптестерінің біріне жүргізілген тәлімгерліктің тиімділігі, соның ішінде тәліптің нені оқып-үйренгені мен қарастырылған шаралар мен тәсілдер тұрғысынан тәлім алушы тәжірибесінің өзгергендігі туралы дәлелдер (мұғалім тәлім алушы әріптесінің не үйренгендігін айғақтау үшін фотосуреттерді, бейнежазбалар мен артефактілерді, сабақ жоспарларын, оқушылардың жұмыстары мен мұғалімнің қойған бағаларын пайдалана алады).
7. Этикалық талаптар
1. Бұл Бағдарлама мектеп шеңберінде немесе басқа кәсіби қызметте тәжірибелік зерттеу өткізуді көздейді. Мұндай зерттеу сауал және сұхбат сияқты әдістердің көмегімен оқушылардың, әріптестердің немесе ата-аналардың пікірлерін немесе олардың тәжірибелерін жинақтауды қамтуы мүмкін. Зерттеу сыныпта немесе мектептің басқа бөлігінде жүргізілген байқау, бейнежазба немесе фотосуреттерден тұрады. Осылайша деректерді жинау кезінде адамдардың жеке өмір құқығын бұзу немесе оның беделіне, не болмаса кейбір жағдайына зиян келтіру қаупі туындауы мүмкін. Мұндай тәуекелдер адамдарға, атап айтқанда, балаларға қауіп тудыруы мүмкін.
2. Жоғарыда аталған себептер бізді мәселелерді мұқият талдап, хаттамалар мен рәсімдерді іріктегенде саналы таңдау жасауға итермелейді. Төменде қабылдауға қажетті іс-әрекеттер тізімі келтірілген:
3. Сіз зерттеу өткізуді жоспарлаған нақты мекеме өкілдерінен бұл мекемедегі зерттеу жүргізу туралы ережеге қатысты кеңес алу және оны ұстану.
4. Зерттеу өткізу туралы виртуалды оқу кеңістігінде этикалық мәселелер бойынша кеңес алу және олардың Сіздің зерттеуіңізге сәйкестігін ескеру. http://www.bera.ac.uk/blog/category/publications/guidelines/
5. Сұхбат, есеп жүргізу, оқушылардың бейне және фото түсірілімі туралы мектепте ереже әзірленгендігін анықтау. Саясатта оларды өткізуге рұқсат беру туралы мәселелер қалай баяндалған, құжаттарды қалай сақтауға болады?
6. Балаларды эксперименттік тәжірибеге немесе зерттеуге қатыстыру үшін оқушылардың ата-аналарынан немесе қамқоршыларынан алдын ала рұқсат сұраңыз. Ата-аналарға жіберілген хатта жұмыстың мақсаты мен сипатының толығымен түсіндірілуін қамтамасыз етіңіз және олардың хаты алынғандығына көз жеткізіңіз. Ата-аналардың келісімін жазбаша растауын өтініңіз.
7. Өз зерттеуіңіздің жоспар-негіздемесін жазбаша түрде жазыңыз және әріптестеріңізбен, атап айтқанда мектеп басшысымен (әріптестермен) өзіңіздің жобаңыздың тиімділігі жөнінде кеңесіңіз.
8. Деректерді жинаудың қандай тәсілін қолдансаңыз да, Сіз жұмыстың мақсаты мен нәтижелерін пайдалану әдістерін толық түсіндіруіңіз керек. Барлық оқушылардың келісім бергеніне қайта көз жеткізіңіз.
9. Сұхбат немесе пікірталастың кез келген жағдайында, үшінші тараптың (оқушылардың, әріптестердің) жеке өмірі мен беделін қорғау қалай қамтамасыз етілетіндігі жайында айқын хаттамалар белгіленеді.
10. Қажет болған жағдайларда құпиялылық қағидатына сәйкестікті ескеріңіз. Кей жағдайларда өз жұмысын таныту мақсатында мектеп немесе мұғалімдер бұл қағидатты бұзуы мүмкін.
11. Сұхбат беруші (оқушылар, әріптестер, басшылық) Сіздің зерттеуіңіз туралы пікір ала алуын қадағалаңыз.
12. Зерттеудің мазмұны мен жүргізілу барысы оқушылардың мүдделеріне барынша сәйкес болуын қадағалау.

13) Помимо перечисленных действий, этические вопросы Вашего исследования могут быть решены в более широком контексте. Вы можете убедить коллег и/или Ваших учеников сотрудничать с Вами в ходе проведения исследования, с целью удовлетворения требованиям "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе", но, при этом, Вам следует задуматься над следующими принципиально важными вопросами, а именно:
14) Будет ли участие в Вашем проекте полезным в равной степени и для школы, и для тех, кого Вы планируете вовлечь?
15) Будет ли школа обеспечена аргументированными доказательствами, необходимыми для принятия решений, и получат ли пользу учащиеся, выражая свое мнение?
36. Плагиатом может быть определено заимствование работы какого-либо автора и позиционирование ее (независимо от намерений и используемого объема), как своей собственной, без ссылки на источник, что свидетельствует о нарушении норм академической честности. Примеры плагиата:
1) копирование (использование текста или идеи другого лица без ссылки на источник);
2) дословное цитирование работы другого лица без ссылки на источник;
3) перефразирование работы другого лица, с изменением отдельных слов или порядка расположения слов, без ссылки на источник;
4) использование идей, заимствованных из какого-либо документа без ссылки на составителя;
5) вырезки и вставки информации из Интернета с целью стилизации онлайн-источников;
6) позиционирование чужой работы как части своей работы, без указания автора (например, покупка или заказ работы через профессиональные агентства или позиционирование совместного проекта как авторской работы).
37. Плагиатом может быть признана работа, выполненная в сговоре с другим лицом (сотрудничество либо скрыто, либо запрещено), за исключением совместного проекта. Исследование должно указывать характер и объем оказанной помощи.
38. Плагиат может быть установлен во всех видах изданий и средств массовой информации: в текстах, иллюстрациях, музыкальных цитатах, математических расчетах, компьютерных правилах и так далее; материалах web-сайтов или рукописях и в других средствах массовой информации; в опубликованных и неопубликованных материалах, включая раздаточные материалы лекций и в других видах работ.
39. На основании вышеизложенного важно соблюдение всех норм цитирования ссылок, документов, текстов и журналов, в том числе web-материалов, используемых в исследованиях, а также - указание помощи, оказанной в устной или письменной форме при выполнении исследовательского задания. Рекомендуется избегать объемных прямых цитат из других работ.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в школе"
Теория Шульмана
"Три помощника учителя"
Характерные признаки успешного учителя
Голова
Профессиональное понимание
Основано на концептуальной теоретической базе и предполагает наличие методологических знаний о преподавании, учении и о личности ученика. Кроме того, профессиональное понимание предполагает наличие знания методики использования доказательств/результатов исследования с целью понимания и дальнейшего совершенствования/ развития практики.
Рука
Практические навыки преподавания
Наличие технических и практических навыков; владение различными способами и диапазоном методов и подходов, достаточными для разъяснения ключевых профессиональных идей в процессе реализации, корректировки и оценивания обучения. Кроме того, необходимо владение методиками поощрения, вознаграждения, разработки перспективного планирования учебных занятий, отдельных их этапов и оценивания учащихся.
Наличие системы вышеуказанных умений и навыков способствует готовности и состоятельности учителя к установлению и поддерживанию эмоционально- положительной среды на занятиях, при которой ученики стремятся к соответствию установленному и более высокому, перспективному уровню достижений.
Сердце
Профессионально-нравственная целостность
Учителя придерживаются этических и моральных ценностей профессии: они честны, смелы и терпимы, сострадательны, справедливы и уважительны к ученикам. Учителей характеризует эмоционально-положительное отношение к профессии, осознание ценности преподавания и устойчивые убеждения, которые взаимопонимаемы другими представителями этой профессии.
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в школе"
Учебный план
Первый этап "Лицом к лицу" (4 недели)
День
№ п/п
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
Неделя 1
1
Введение: обоснование необходимости изменений методов и подходов, используемых в преподавании и учении
Занятия 1-2: Совместная и групповая работа. Методика организации работы в малых группах. Ознакомление с образовательным порталом.
Занятия 3-4: Обоснование необходимости изменений подходов и методов преподавания и учения.
Исследование мнений учителей и учащихся.
8
2
Современное состояние практики преподавания и учения.
Мотивация учащихся
Занятие 1: Методика проведения наблюдения в классе.
Занятие 2: Что еще необходимо знать учителям?
Обучающая среда и культура класса.
Занятие 3: Теория обучения, основанная на аффектах. Мотивация учащихся.
Занятие 4: Лидерство учителя.
8
3
Выявление барьеров в обучении: преподавание и учение в соответствии с возрастными особенностями учеников.
Социальное взаимодействие
Занятие 1: Выявление актуальных барьеров в процессе обучения.
Занятие 2: Исследование мнений учеников о процессе обучения (консультирование с учениками).
Занятия 3-4: Социальное взаимодействие в обучении. Расширение диапазона социального взаимодействия. Обеспечение интерактивного и инклюзивного характера урока.
8
4
Педагогически действенные инструменты: обучение тому, как учиться
Беседа и диалогическое обучение
Занятия 1-2: Сущностная характеристика обучения тому, как учиться.
Занятия 3-4: Сущность диалогического обучения.
Беседа как действенный метод в практике преподавания на уроке
8
5
Педагогически действенные инструменты: критическое мышление.
Обучение талантливых и одаренных учеников
Занятия 1-2: Сущность критического мышления.
Методика и особенности внедрения критического мышления в практику преподавания и учения.
Занятия 3-4: Индивидуализация обучения с целью активизации талантливых и одаренных учеников
8
Неделя 2
1
Педагогически действенные инструменты:
оценивание для обучения и оценивание учения
Занятия 1-2: Цель процесса оценивания.
Сущность оценивания для обучения.
Методика использования оценивания для обучения в процессе планирования обучения. Внедрение оценивания для обучения в учебные занятия.
Занятия 3-4: Совместное критериальное оценивание и дифференциация целей обучения.
8
2
Педагогически действенные инструменты: использование информационно-коммуникационных технологий в преподавании и учении
Занятия 1-4: Методика использования учителем информационно-коммуникационных технологий в классе.
8
3
Среднесрочное планирование и консолидация ключевых идей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе"
Занятия 1-4: Сущность среднесрочного планирования.
Внедрение ключевых идей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе" в практику преподавания и учения. Консолидация педагогически действенных инструментов в практике преподавания и учения.
8
4
Знакомство с процессом коучинга и менторинга в работе с коллегами
Занятия 1-2: Обзорная информация о процессе коучинга.
Что такое коучинг? Профессиональное развитие учителя в процессе коучинга. Особенности коучинга учителей. Навыки коучинга.
Занятия 3-4: Сущность процесса менторинга.
Реализация процесса менторинга в условиях школы на основе данных о школе и других доказательств.
Что мы знаем об эффективном менторинге?
8
5
Преобразование школьной практики. Коучинг коллег: преподавание и учение в соответствии с возрастными особенностями учеников
Занятия 1-2: Коучинг в работе с учителями: обучение на различных этапах когнитивного развития учащихся (в соответствии с их возрастными особенностями).
Занятия 3-4: Процесс коучинга в подготовке учителей к преобразованию практики преподавания и учения учеников в классе в интерактивный и инклюзивный процесс.
8
Неделя 3
1
Преобразование школьной практики. Процесс коучинга коллег: обучение тому, как учиться.
Занятия 1-4: Процесс коучинга в подготовке учителей к оказанию эффективной помощи ученикам в обучении тому, как учиться
8
2
Процесс коучинга коллег: беседа и диалогическое обучение
Процесс коучинга коллег: критическое мышление
Занятие 1: Обучение учителей в процессе коучинга эффективному применению на уроках метода беседы.
Занятие 2: Взаимосвязь опроса учителем и развитием мышления ученика
Занятия 3-4: Процесс коучинга в подготовке учителей планированию учебных занятий по развитию критического мышления учеников
8
3
Преобразование школьной практики. Процесс коучинга коллег:
оценивание для обучения и оценивание учения.
Процесс коучинга в обучении коллег:
обучение талантливых и одаренных учеников
Занятия 1-2: Процесс коучинга в обучении учителей использованию Оценивания для обучения на уроках
Занятия 3-4: Процесс коучинга в обучении учителей инклюзивному преподаванию с целью максимальной активизации талантливых и одаренных учеников.
8
4
Процесс коучинга коллег: Использование информационно-коммуникационных технологий в преподавании и учении.
Процесс менторинга: Оказание помощи подопечному в использовании информационно-коммуникационных технологий в процессе преподавания и учения
Занятия 1-2: Процесс коучинга в обучении учителей использованию информационно-коммуникационных технологий на уроках.
Занятия 3-4: Процесс менторинга: Оказание помощи подопечному в использовании информационно-коммуникационных технологий в процессе преподавания и учения
8
5
Подход
Исследование урока
Занятия 1-4: Применение педагогического подхода Исследование урока с целью организации совместной работы по повышению качества преподавания и учения в школе.
8
Неделя 4
1
Планирование урока
Занятие 1: Подготовка дифференцированных результатов обучения.
Занятие 2: Планирование упражнений для достижения результатов обучения.
Занятие 3: Определение критериев успеха
Занятие 4: Оценка связи между целью обучения, упражнениями и критериями успеха
8
2
Внедрение ключевых идей Программы в классную практику учителей
Занятия 1-4: Расширенный план серии последовательных уроков
Оказание помощи учителю в использовании педагогически действенных инструментов при планировании процессов обучения и оценивания.
Возможности самооценивания и взаимооценивания серии последовательных уроков для профессионального развития учителя.
8
3
Менторинг в работе с одним из коллег: рефлексия практики
Занятия 1-4: Профессиональные беседы: рефлексия, заключение, рекомендации по предоставлению обратной и прямой связи. Совместное планирование.
8
4
Процесс менторинга в работе с одним из коллег: рефлексия практики
Занятия 1-4: Профессиональные беседы с использованием видеоматериалов для рефлексии.
8
5
Подготовка к этапу "Практика в школе"
Занятия 1-2: Планирование внесения изменения в обучение и учебную практику.
Занятия 3-4: Планирование портфолио и подготовка к этапу "Практика в школе"
8
Примечание: 1 академический час – 45 мин.
Итого: 160 академических часов
"Практика в школе" (5 недель)
"Практика в школе" включает:
Планирование и проведение серии последовательных уроков.
Реализацию процесса коучинга в работе с коллегами.
Реализацию процесса менторинга в работе с одним из коллег
Планирование и выполнение заданий, предназначенных для этапа "Практика в школе".
Формирование портфолио.
Примечание: в процессе выполнения заданий в период этапа "Практика в школе" предполагается содействие учителям со стороны тренеров посредством асинхронного онлайн-форума и личной переписки по электронной почте.
Примечание: 1 академический час – 45 мин.

13) Бұл ұсыныстарға қосымша Сіздің зерттеуіңіздің аясындағы этикалық мәселелерді анағұрлым кең ауқымда қарастыруға болады. Зерттеу өткізу және бағдарлама талаптарын қанағаттандыру мақсатында Сіз әріптестеріңізді және/немесе оқушыларыңызды өзіңізбен ынтымақтастықта жұмыс істеуге жұмылдыра аласыз, алайда мектеп үшін де,
14) Сіздің қатыстырғыңыз келетіндер үшін де Сіздің жобаңыз тиімді бола ала ма?
15) Шешім қабылдауға қолдау көрсету үшін мектеп пайдалы дереккөздермен қамтамасыз етіле ме немесе өз пікірлерін білдіргеннен оқушыларға пайда бола ма?
36. Плагиат басқа автордың жұмысын дереккөзге сілтеме жасамай (жұмыстың мақсаты мен қолдану көлеміне қарамастан), өз жұмысы ретінде ұсыну дегенді білдіреді және бұл білімсіздікті және академиялық адалдық нормаларын бұзуды көрсетеді. Плагиатқа мысалдар:
1) дереккөзге сілтеме жасамай, басқа адамның мәтінін немесе идеясын көшіріп алып, өз меншігі ретінде қолдану;
2) дереккөзге сілтеме жасамай, басқа адамның жұмысынан сөзбе-сөз үзінді алу;
3) дереккөзге сілтеме жасамай, басқа адамның жұмысының жекелеген сөздерін немесе сөздердің орналасу тәртібін өзгерту арқылы басқаша тілмен жазу;
4) құрастырушыға сілтеме жасамай, басқа құжаттан алынған идеяларды қолдану;
5) онлайн дереккөздерді стильдендіру мақсатында Интернеттен ақпараттарды кесіп алу және қолдану;
6) авторға сілтеме жасамай, өз жұмысының бөлігі ретінде басқа біреудің жұмысын ұсыну (мысалы, кәсіби агенттіктер арқылы жұмысты сатып алу не тапсырыс беру немесе бірлесе орындалған жобаны өзінің авторлық жұмысы ретінде көрсету).
37. Бірлескен жобаны санамағанда, басқа тұлғамен келісімде жасалған жұмыс (яғни, бірлесіп істелгені жасырылған немесе тыйым салынған жағдайда) плагиат болып танылады. Зерттеуде оған әрбір қатысушының көрсеткен көмегінің сипаты мен жұмыс көлемі көрсетілуі тиіс.
38. Плагиат барлық дереккөз түрлері мен бұқаралық ақпарат құралдарына қатысты белгіленуі мүмкін: мәтінде, суретте, музыкалық үзінділерде, математикалық есептерде, компьютер ережелерінде және тағы басқа; веб-сайттардан алынған материалдарда немесе қолжазбаларда және басқа бұқаралық ақпарат құралдарында; дәрістер мен үлестірме материалдарды да қамтитын жарияланған және жарияланбаған материалдар.
39. Жоғарыда жазылғанның негізінде зерттеулерде қолданылатын сілтемелерден, құжаттардан, мәтіндер мен журналдардан, сондай-ақ веб-сайттардан үзінді келтірудің барлық нормаларын сақтау, сонымен қатар, зерттеу тапсырмаларын орындау кезінде ауызша немесе жазбаша түрде көрсетілген көмекті атап көрсету маңызды екендігін ескеру қажет. Басқа жұмыстардан сілтемесіз көлемді тікелей үзінділерді қолданудан аулақ болыңыз.
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 1-қосымша
Шульман ілімі
Мұғалімнің көмекшілері (Shulman, 2007)
Құзырлы мұғалімге тән белгілер
Бас
Кәсіби түсінік
Оқыту мен оқу, сондай-ақ жеке тұлға ретінде оқушылар туралы тұғырлы теориялық базаға негізделген, жеткілікті білімнің болуын талап етеді. Сондай-ақ тәжірибені түсіну, дамыту/жетілдіру үшін дәлелдер/зерттеулер нәтижелерін қалай қолдану керектігін білуді көздейді.
Қол
Оқытудың тәжірибелік дағдылары
Бұл мамандық техникалық және тәжірибелік дағдыларды, әртүрлі әдістер мен тәсілдерді білуді, яғни білім алу жолдарын көрсету, түзету және бағамдау сияқты түрлі әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, идеяларды түсіндіре білуді талап етеді. Сонымен қатар мұғалім ынталандыру, көтермелеу, шектеу жолдарын, жекелеген сабақтар мен тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау және оларды бағамдау әдістемелерін меңгеру қажет.
Жоғарыда аталған білімдер мен дағдылар болған жағдайда, мұғалім сабақ үстінде оқушылардың оқуға ынтасын арттырып, тиісті және одан да жоғары деңгейлерге қол жеткізуге ұмтылатындай қолайлы орта қалыптастырып, оның тұрақтылығын қамтамасыз етері анық.
Жүрек
Кәсіби-адамгершілік тұтастық
Мұғалімдер ұстаз мамандығының этикалық және моральдық құндылықтарын ұстанады. Демек, олар шыншыл, батыл, төзімді, оқушыларға аяушылық, мейірім және құрмет көрсете білетін әділ адамдар.
Мұғалімдер – өз мамандығын сүйетін, оқуға қатысты тұжырымды пікірлері мен ұстанымдары қалыптасқан жандар, олардың бұл бағыттағы ойлары бір жерден шығып жатады.
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы"
педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Оқу жоспары
Бірінші "Бетпе-бет" кезеңі (4 апта)
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта
1
Кіріспе: оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізудің қажеттілігін негіздеу
1-2-сабақтар: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі. Педагогикалық шеберлік орталығының білім беру порталымен танысу.
3–4-сабақтар: Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен оқушылардың көзқарастары
8
2
Ағымдағы оқыту мен оқу тәжірибесінің ахуалы.Оқушыларды ынталандыру.
1-сабақ: Сыныпта қадағалау жүргізу әдістемесі.
2-сабақ: Мұғалімдер нені білуі қажет? Сынып мәдениеті және білім алу ортасы
3-сабақ. Оқудың аффектілік теориясы. Оқушыларды ынталандыру.
4-сабақ: Мұғалімнің көшбасшылығы
8
3
Оқудағы кедергілерді анықтау: оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу. Әлеуметтік өзара іс-қимыл
1-сабақ: Оқудағы кедергілерді анықтау.
2-сабақ: Оқушылардың оқу туралы пікірін анықтау (оқушылардан кеңес алу).
3-4-сабақтар: Оқудағы әлеуметтік өзара іс-қимыл, әлеуметтік өзара іс-қимыл ауқымын кеңейту.
Оқудағы әлеуметтік өзара іс-қимыл, әлеуметтік өзара іс-қимыл ауқымын кеңейту. Сабақтың интербелсенді және инклюзивті болуын қамтамасыз ету.
8
4
Қуатты педагогикалық құралдар: Қалай оқу керектігін үйрету. Әңгіме және диалогтік оқыту
1–2-сабақтар: Қалай оқу керектігін үйрену.
3–4-сабақтар: Диалогтік оқыту дегеніміз не? Оқу сапасын жақсарту мақсатында сабақта әңгімелесуді пайдалану әдістемесі
8
5
Қуатты педагогикалық құралдар: сын тұрғысынан ойлау. Талантты және дарынды балаларды оқыту
1–2-сабақтар: Сын тұрғысынан ойлау дегеніміз не? Сын тұрғысынан ойлауды тәжірибеге енгізу.
3-4-сабақтар: Талантты және дарынды балаларды дамыту мақсатында оқытуды даралау
8
2-апта
1
Қуатты педагогикалық құралдар: Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау
1-2-сабақтар: Бағалау үдерісінің мақсаты. Оқу үшін бағалау дегеніміз не? Оқытуды жоспарлауда оқу үшін бағалау әдістемесін пайдалану. Сабақта оқу үшін бағалауды пайдалану әдістемесі. Сабақта оқу үшін бағалауды ықпалдастыру.
3-4-сабақтар: Бірлескен критериалды бағалау және мақсаттарды саралап қою
8
2
Қуатты педагогикалық құралдар: Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
1-4-сабақтар: Мұғалімнің сыныпта ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану әдістемесі
8
3
Орта мерзімді жоспарлау және Бағдарламаның түйінді идеяларын біріктіру
1-4-сабақтар. Орта мерзімді жоспарлаумен танысу.
Оқыту және оқу тәжірибесіне Бағдарламаның түйінді идеяларын енгізу және қуатты педагогикалық құралдарды біріктіру
8
4
Коучинг үдерісімен және әріптестер тәлімгерлігімен танысу
1–2-сабақтар: Коучингіге кіріспе. Коучинг дегеніміз не? Мұғалімнің кәсіби қызметін жетілдіруге мүмкіндік берудегі коучинг үдерісінің маңызы. Мұғалімдер коучингін жүргізу ерекшеліктері. Коуч дағдылары.
3–4-сабақтар: Тәлімгерлік дегеніміз не?
Мектеп туралы деректер мен басқа да дәлелдемелер негізінде мектепте тәлімгерлік орнату және жүргізу.
Тиімді тәлімгерлік туралы не білеміз?
8
5
Тәжірибені түрлендіру. Әріптестерге коучинг жүргізу: Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу
1-2-сабақтар: Танымдық дамудың түрлі сатысында (оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес) оқушыларды оқыту мақсатындағы мұғалімдер коучингісі.
3-4-сабақтар: Сабақтың интербелсенді және инклюзивті болуын қамтамасыз ету жөніндегі мұғалімдер коучингісі
8
3-апта
1
Тәжірибені түрлендіру. Әріптестерге коучинг жүргізу: Қалай оқу керектігін үйрету
1–4-сабақтар: Қалай оқу керектігін үйрену.
Оқушыларға қалай оқу керектігін үйрету жөніндегі мұғалімдер коучингісі
8
2
Әріптестерге коучинг жүргізу: Әңгіме және диалогтік оқыту.
Әріптестерге коучинг жүргізу: Сын тұрғысынан ойлау
1-сабақ: Оқу үдерісінде әңгімені тиімді пайдалану жөніндегі мұғалімдер коучингісі.
2-сабақ: Мұғалімнің сұраққа жауап алуы мен оқушының ойлау деңгейі арасындағы байланыс.
3-4-сабақтар: Оқушыларда сын тұрғысынан ойлауды дамыту сабақтарын жоспарлау жөніндегі мұғалімдер коучингісі
8
3
Тәжірибені түрлендіру. Әріптестерге коучинг жүргізу: Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.
Әріптестерге коучинг жүргізу: Талантты және дарынды балаларды оқыту
1–2-сабақтар: Оқу үшін бағалау.
Сабақта Оқу үшін бағалауды пайдалану жөніндегі мұғалімдер коучингісі
3-4-сабақтар: Талантты және дарынды балаларды оқыту. Талантты және дарынды балаларды дамыту мақсатында инклюзивті оқыту жөніндегі мұғалімдер коучингісі
4
Әріптестерге коучинг жүргізу: Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану. Әріптестер тәлімгерлігі: Тәлім алушының оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануына көмектесу
1–2-сабақтар: Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану. Сабақта ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану жөніндегі мұғалімдер коучингісі.
3–4-сабақтар: Әріптестер тәлімгерлігі: Тәлім алушының оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануына көмектесу
8
5
Сабақты зерттеу тәсілі
1-4-сабақтар: Мектептегі оқыту мен оқу үдерісінің сапасын арттыру бағытындағы бірлескен жұмысты ұйымдастыру мақсатында Сабақты зерттеу тәсілін қолдану
8
4-апта
1
Сабақты жоспарлау
1-сабақ: Сабақтың сараланған оқу нәтижелерін әзірлеу.
2-сабақ: Оқу нәтижелеріне қол жеткізуге арналған жаттығуларды жоспарлау.
3-сабақ: Табыс критерийлерін белгілеу.
4-сабақ: Оқу мақсаты, жаттығулар мен табыс критерийлері арасындағы байланысты бағамдау
8
2
Бағдарламаның түйінді идеяларын сыныптағы мұғалім тәжірибесіне енгізу
1–4-сабақтар: Тізбектелген сабақтар топтамасының кеңейтілген жоспары.
Мұғалімге оқыту мен бағалауды жоспарлау кезінде барлық педагогикалық құралдарды іске асыруға көмектесу. Мұғалімді кәсіби дамытуға арналған құрал ретінде тізбектелген сабақтар топтамасын мұғалімнің өзінің бағалауы және өзара бағалау
8
3
Әріптестер тәлімгерлігі: Тәжірибе туралы рефлексия
1–4-сабақтар Кәсіби әңгіме: рефлексия, қорытынды, кері байланыс және бастапқы байланыс бойынша нұсқаулар. Бірлескен жоспарлау
8
4
Әріптестер тәлімгерлігі: Тәжірибе туралы рефлексия
1–4-сабақтар: Рефлексияға арналған бейнематериалдарды пайдалану арқылы кәсіби әңгіме жүргізу
8
5
Мектептегі тәжірибе кезеңіне дайындық.
1–2-сабақтар: Оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгеріс енгізуді жоспарлау.
3–4-сабақтар: Портфолионы жоспарлау және "Мектептегі тәжірибе" кезеңіне дайындық
8
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 мин.
Барлығы: 160 академиялық сағат.
Мектептегі тәжірибе (5 апта)
"Мектептегі тәжірибе":
Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау және өткізуді,
Әріптестермен коучинг өткізуді;
Бір әріптеске тәлімгерлік етуді;
"Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындауға арналған тапсырмаларды жоспарлау және орындауды;
Портфолионы құрастыруды қамтиды.
Ескерту: "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындауға арналған тапсырмаларды орындау үдерісінде тренерлер синхронды емес онлайн-форум және электрондық пошта бойынша жеке хат алмасу арқылы мұғалімдерге қолдау көрсетеді.
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 мин.

Итого: 120 академических часов (по 4 часа в день*6 дней)
Второй этап "Лицом к лицу" (1 неделя)
День № п/п
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
Неделя 1
1
Внедрение изменений в практику: Серия последовательных уроков
Занятия 1-2: Вводное занятие второго этапа “Лицом к лицу”. Усовершенствование рефлексивного отчета о внедрении идей семи модулей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в школе" в серию последовательных уроков.
Занятия 3-4:Обзор и подготовка слайдов презентации о серии последовательных уроков.
Взаимообучение. Формативная оценка/ обратная связь тренера.
8
2
Коучинг
Занятия 1-2: Усовершенствование рефлексивного отчета о внедрении изменений в практику коллег через коучинг-занятие.
Занятия 3-4: Обзор и подготовка слайдов презентации по реализации процесса коучинга.
Взаимообучение. Формативная оценка/ обратная связь тренера.
8
3
Менторинг
Занятия 1-2: Усовершенствование рефлексивного отчета о реализации процесса менторинга с одним из коллег.
Занятия 3-4: Обзор и подготовка слайдов презентации по реализации процесса менторинга.
Взаимообучение. Формативная оценка/ обратная связь тренера.
8
4
Индивидуальные презентации
Занятия 1-4: Рефлексия по внедрению и управлению изменениями собственной практики и практики коллег (6 слайдов, 20-22 минуты)
Результаты внедрения изменений и их влияние на будущую практику учителей.
Анализ обучения коллег во время проведения коучинга. Эффективность проведенного для коллег менторинга.
8
5
Индивидуальные презентации
Занятия 1-4: Рефлексия по внедрению и управлению изменениями собственной практики и практики коллег (6 слайдов, 20-22 минуты)
Результаты внедрения изменений и их влияние на будущую практику учителей.
Анализ обучения коллег во время проведения коучинга. Эффективность проведенного для коллег менторинга.
8
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Итого: 40 академических часов
Всего по плану: 320 академических часа
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в школе"
Этапы обучения
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в школе"
Принципиальные основы структурирования содержания Программы
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в школе"
Взаимосвязь процессов долгосрочного, среднесрочного и
краткосрочного планирования
Приложение 6
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в школе"
Сопоставительный анализ процессов коучинга и менторинга
Менторинг
Коучинг
системные отношения, которые могут продолжаться на протяжении длительного времени;
продолжительность отношений устанавливается предварительно;
может носить неформальный характер; встречи проводятся по мере необходимости для подопечного;
консультации, рекомендации и поддержка более длительные и имеют многоаспектную основу;
ментор, как правило, более опытный и квалифицированный учитель, зачастую - старший в организации образования, который может передать знания, опыт и "открыть двери" возможностям, недоступным ранее для подопечного;
акцент установлен на карьере и личностном развитии подопечного;
цель консультирования устанавливается подопечным при согласовании и направленности со стороны ментора;
менторинг сконцентрирован на профессиональном развитии
подопечных.
зачастую имеет структурированный характер; встречи заранее запланированы;
встречи краткосрочны (иногда ограничены во времени) и сосредоточены на конкретных направлениях/вопросах развития;
коучу не обязательно обладать значительным практическим опытом; процесс коучинга направлен на формирование конкретных навыков у подопечных;
в центре внимания, как правило – решение профессиональной/производственной проблемы;
цель консультирования направлена на достижение конкретных краткосрочных целей;
коучинг сконцентрирован на решении конкретных вопросов, на рассмотрении определенных направлений развития.
Приложение 25
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
"Лидерство учителя в педагогическом сообществе"

Барлығы: 120 академиялық сағат (күніне 4 сағат*6 күн).
Екінші "Бетпе-бет" кезеңі (1 апта)
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта
1
Тәжірибеге өзгеріс енгізу: Тізбектелген сабақтар топтамасы
1-4-сабақтар: Екінші "Бетпе-бет" кезеңіне кіріспе. Бағдарламаның жеті модулі тізбектелген сабақтар топтамасына қалай және неге енгізілгені туралы рефлексиялық есепті толықтыру және жетілдіру. Тізбектелген сабақтар топтамасы бойынша таныстырылым слайдтарын пысықтау және толықтыру. Өзара бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
2
Коучинг
1-4-сабақтар: Коучинг сабағы арқылы әріптестердің тәжірибесіне өзгеріс енгізу туралы рефлексиялық есеп бойынша жұмыс. Коучинг сабағын өткізу туралы таныстырылым слайдтарын пысықтау және толықтыру. Өзара бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
3
Тәлімгерлік
1-4-сабақтар: Бір әріптесіне тәлімгерлік ету үдерісі туралы рефлексиялық есеп бойынша жұмыс. Тәлімгерлік тәжірибесін іске асыру бойынша таныстырылым слайдтарын пысықтау және толықтыру. Өзара бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
4
Жеке таныстырылымдар
1-4-сабақ: Өз тәжірибесіне және әріптестерінің тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді басқару туралы рефлексия (6 слайд, 20-22 минут):
Өзгеріс енгізу нәтижесі және оның мұғалімнің болашақтағы тәжірибесіне әсері.
Коучинг өткізу кезеңінде әріптестердің оқуын талдау. Әріптестеріне жүргізілген тәлімгерліктің тиімділігі.
8
5
Жеке таныстырылымдар
1-4-сабақ: Өз тәжірибесіне және әріптесінің тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді басқару туралы рефлексия (6 слайд, 20-22 минут)
Өзгеріс енгізу нәтижесі мен оның мұғалімнің болашақтағы тәжірибесіне әсері.
Коучинг өткізу кезеңінде әріптестердің оқуын талдау. Әріптестеріне жүргізілген тәлімгерліктің тиімділігі.
8
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 мин.
Барлығы: 40 академиялық сағат. Жоспар бойынша барлығы – 320 академиялық сағат.
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы"
педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Мұғалімнің білім алып, тәжірибе жинақтауы
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы"
педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 4-қосымша
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" бағдарламасының мазмұнын құрылымдау негіздері
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы"
педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 5-қосымша
Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау арасындағы өзара байланыс
"Мектептегі мұғалім көшбасшылығы"
педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 6-қосымша
Коучинг және тәлімгерлік үдерістерін салыстырмалы талдау
Тәлімгерлік
Коучинг
ұзақ уақыт бойы жалғасуы мүмкін жүйелі қарым-қатынас;
тәліп үшін қажеттігіне қарай кездесу ұйымдастыру арқылы бейресми сипатта өтуі мүмкін;
кеңестер, ұсынымдар мен қолдау ұзақ уақыт және көп аспектілік негізде көрсетіледі;
тәлімгер, әдетте тәжірибесі мол білікті мұғалім, негізінен – білім беру ұйымындағы ең үлкені, ол білімін, тәжірибесін беріп, тәліпке бұған дейін қолжетімсіз болып келген мүмкіндіктерге "жол аша" алады;
тәліптің қызметкер ретінде және тұлға ретінде өсуіне басты назар аударылады;
кеңес алу мақсатын тәлімгермен келісу және бағыттау арқылы тәлім алушы адам белгілейді;
тәлімгерлік тәліптердің кәсіби дамуына бағытталған.
қарым-қатынас ұзақтығы алдын ала белгіленеді;
әдетте, құрылымдық сипатта болады; кездесулер алдын ала жоспарланады;
кездесулер қысқа мерзімді (кейде уақыты шектеулі) және дамудың нақты бағыттарына/мәселелеріне бағытталған;
коучтің біршама практикалық тәжірибесінің болуы міндетті емес;
коучинг білім алушыларда нақты дағдыны қалыптастыруға бағытталған;
басты назарда, әдетте, кәсіби/өндірістік проблемаларды шешу;
кеңес беру мақсаты нақты, қысқа мерзімді мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған;
коучинг дамудың белгілі бір бағыттарын қарауға, нақты мәселелерді шешуге бағытталған.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 25-қосымша
"Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

1. Общее положение
1. Основной функцией учителей, усвоивших "Образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" (далее –Программа) является, во–первых, внедрение новых подходов в собственную практику преподавания и учения. Во–вторых, оказание содействия на профессиональное развитие коллег своей школы, выступление в качестве ментора для одного коллеги, который в дальнейшем должен реализовать процесс коучинга с другими учителями по месту работы в школе. В-третьих, обмен профессиональным опытом и инновационными идеями с учителями школ и коллегами других школ, создание педагогического сообщества, предполагающее внедрение новых подходов в преподавании и учении, согласованных с контекстом конкретной школьной практики.
2. Для реализации Программы учителя планируют и проводят серию последовательных уроков, является наставником для одного коллеги с целью профессионального развития. Учителя, обучающиеся по данной Программе, ведут согласованную деятельность как со своими коллегами, так и с коллегами, которых могут вовлечь в данное педагогическое сообщество из других школ.
3. Учителя, обучающиеся по Программе, ответственны за прогресс в реализации мониторинга, оказание содействия в целях устранения барьеров, возникающих в ходе реализации программы развития педагогического сообщества, а также в целях оценивания степени ее воздействия на школьную практику.
4. В основу Программы, несмотря на множество рассматриваемых в ней научных подходов, заложена конструктивистская теория обучения. Данная теория базируется на утверждении о том, что развитие мышления учащихся происходит в условиях взаимодействия имеющихся знаний с новыми, либо со знаниями, полученными в классе из различных источников, в качестве которых могут выступать как учителя, сверстники, так и учебные издания.
5. Ключевым показателем успешности преподавания учителя является реализация им процессов исследования и оценивания самостоятельного постижения учеником смысла изучаемого, поскольку конструктивистский подход в обучении предполагает обязательное активное участие самого ученика в этом процессе, его ответственность за собственное обучение, согласно приложению 1 "Теория Шульмана" к настоящей Программе. Адекватное осознание и принятие этой ответственности учеником в немалой степени зависит от созданной учителем среды на учебных занятиях.

1. Жалпы ережелер
1. "Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" Қазақстан Республикасы педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) игерген мұғалімдердің негізгі функциясы, біріншіден, қуатты педагогикалық құралдарды өз тәжірибесіне ықпалдастыру арқылы өзінің оқыту мен оқу тәжірибесіне жаңа тәсілдерді енгізу болып табылады. Екіншіден, мектептегі әріптестерінің кәсіби дамуына ықпал ету мақсатында коучинг өткізіп, әріптестерін тәлімгерлікке алады. Үшіншіден, әріптестерінің озық тәжірибелерімен бөлісу арқылы мектебін жетілдіру мақсатында педагогикалық қоғамдастықтың жұмыс жоспарын әзірлейді.
2. Өздеріне жүктелген міндетті ойдағыдай жүзеге асыру үшін Бағдарламаны игерген мұғалімдерге тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлап өткізу, сонымен бірге әріптестерінің қажеттіліктеріне қарай коучинг ұйымдастырып, бір әріптесіне тәлімгер болу қажет болады. Өз мектебінің мұғалімдерін қоғамдастыққа тартып, олармен бірлесіп жұмыс істейді.
3. Бағдарламаны игерген мұғалімдер алға ілгерілеу бар ма екендігін қадағалап отыру үшін, өзгеріс енгізу барысында туындаған кедергілерді жою мақсатында қолдау көрсетуге және бұл өзгерістердің оқыту тәжірибесіне ықпалын бағамдауға жауап береді.
4. Осы Бағдарламаның басым бөлігі, түрлі тәсілдер қарастырылғанына қарамастан, сындарлы оқыту теориясы негіздерін қамтыған. Аталған теория оқушылардың ойлауын дамыту олардың бұрынғы алған білімдері мен жаңа немесе сыныптағы түрлі дерек көздерінен, мұғалімнен, оқулықтан және достарынан алған білімдерімен астастырыла жүзеге асады деген тұжырымға негізделеді. Сындарлы теорияның тиімділігін жақтаушылардың басым бөлігі оны дайын білімді беруге негізделген оқыту тәсілдерімен салыстыра қарап, дайын білім беруге негізделген оқыту тәсілдерінің білімді меңгеру былай тұрсын, олар бойынша терең түсінік қалыптастырып, бастапқы білімді жаңа біліммен өзара байланыстыруға да мүмкіндік тудыра бермейтінін тілге тиек етеді.
5. Оқытудың сындарлы теориясына негізделген Бағдарлама табысты мұғалімнің алдына оқушының жан дүниесін жақсы түсіне білу жөнінде нақты міндеттеме қойып отыр. Табысты оқытудың маңызды факторы мұғалімнің оқушының тақырып мәнін өз бетінше меңгеруін түсінуі мен бағалай алуы болып табылады. Мұндай тәсіл бұл үдеріске оқушының өзінің де қатысуын талап етеді. Осылайша, оқушы да өзінің оқуы үшін жауапты болады. Оқушы мұндай жауапкершілікті көбіне сабақ беру барысында мұғалім қалыптастыратын ортада сезініп, қабылдайды. Сондықтан мұғалімде осы Бағдарламаның 1-қосымшасында көрсетілгендей, Шульман "үш көмекші" деп атаған қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту табысты болып саналады.

6. Успешное преподавание, представляющее собой систему составляющих характеристик учителя, становится возможным при создании определенных условий, от которых, в равной степени, зависим и сам учитель. Качественное преподавание может быть представлено как симбиоз обучающихся, окружающей среды и условий для преподавания и обучения.
7. Оценивание качества преподавания возможно посредством применения двух способов:
1) оценивание, независимое от результатов учебной деятельности, в процессе которого действия учителя анализируются с целью установления соответствия требованиям практики, то есть: результаты деятельности учителя, характер и частота взаимодействия с учениками и прочее. Оценивание в этом случае сконцентрировано на учениках, с которыми учитель работает, но не зависит от, собственно, самого процесса обучения.
2) качество преподавания, которое акцентирует внимание на процессе преподавания, которое должно быть и качественным, и успешным, и требующим значительно больше усилий, нежели формально добросовестное исполнение профессиональных обязанностей.
8. На основании вышеизложенного, представляется возможным утверждать, что Программа направлена на подготовку:
1) Учителей-инициаторов, лидеров в образовании, заинтересовано и с энтузиазмом занимающихся преподаванием и обучением.
2) Учителей, которые, учитывая имеющиеся знания и особенности мышления каждого ученика, их способы формирования собственного понимания предмета, соответственно конструируют свои знания и практический опыт в контексте этих знаний, для последующего использования в качестве обратной связи, с целью дальнейшего продвижения ученика.
3) Учителей, которые знают цели обучения и критерии результативности урока, осознают степень успешности достижения ими данных критериев по отношению к каждому учащемуся (либо степень соответствия данным критериям каждого из учеников), а также, знают и понимают свои дальнейшие действия, с целью устранения несоответствия между имеющимися знаниями и эталонами успешности, осознанными учениками и сконцентрированными в конкретных вопросах: "В каком направлении развиваться?", "Как действовать?", "Что предпринимать далее?" и так далее.
4) Учителей, которые могут совершенствоваться в диапазоне от одной идеи - до множества идей, синтезировать и затем, пополнять и углублять их таким образом, чтобы ученики были состоятельны к конструированию, мысленному воспроизведению и самостоятельному формированию этих знаний и идей, что является принципиальным.
2. Обзор Программы
9. Цель Программы:
Удовлетворение образовательных потребностей педагогических работников в расширении диапазона их знаний и навыков; оказание содействия непрерывному профессиональному развитию казахстанских учителей в условиях динамично меняющегося мира.

6. Сапалы оқыту білім алуға мүмкіндік беретін нақты жағдайларды жасаумен қатар, сол жағдайлардың өзімен тығыз байланыста болады. Құзырлы мұғалім оқушыларға, ортаға және ресурстарға лайықтап нақты кезеңде қолданылуы тиімді оқыту элементтерін "реттеп" отырады. Шындығында, оқытудың сапалы және табысты болуы белгілі бір деңгейде мұғалімнің қалыптасып отырған жағдайларға бейімделе алуына да тығыз байланысты.
7. Оқытудың сапасын екі тәсіл арқылы анықтауға болады
1) бағалау оқу қызметінің нәтижесіне байланысты болмай, мұғалім іс-әрекетінің тәжірибе талаптарына сәйкестігін, яғни – мұғалім жұмысының тиімділігін, оқушылармен өзара байланысының сипаты мен жиілігін анықтау мақсатында жүргізіледі. Бұл жағдайда баға мұғалім жұмыс істейтін оқушыларға байланысты қарастырылады, оқыту үдерісіне тәуелді болмайды.
2) жай ғана кәсіби міндеттерді жауапкершілікпен орындағаннан гөрі, көбірек күш-жігерді талап ететін сапалы әрі табысты оқытуға ерекше көңіл бөледі.
8.Жоғарыда айтылғандардың негізінде Бағдарлама:
1) оқыту мен зерттеуге ынта жігерін салып, белсенді жұмыс істейтін және оқушыларға қамқорлық көрсете отырып, ықпал ететін және бағдар беретін мұғалімдерді;
2) әрбір оқушының пәнді түсінуді қалай құрылымдау қажеттігін ойластыра білетінін сезінетін, осы көзқарастар тұрғысынан білімі мен тәжірибесін қалыптастыратын; сондай-ақ оқушының білім беру бағдарламасы деңгейлері бойынша ілгері жылжуын дамыту мақсатында мазмұнға сәйкес кері байланыс орната алатын кәсіби білімі мен түсінігі бар мұғалімдерді;
3) оқытудың мақсаты мен сабақтың нәтижелі де табысты өту өлшемдерін, өзі мен оқушыларының бұл өлшемдерге қандай дәрежеде сәйкес келетіндігін білетін, оқушылардың игерген білімі мен оқушылар мойындаған "Біз қайда бара жатырмыз?", "Қандай іс-әрекет жасау керек?", "Одан әрі не істеу керек?" деген сияқты табыс критерийлері арасындағы алшақтықты жою үшін не істеу керек екенін білетін мұғалімдерді;
4) бастапқы идеядан туынды идеяларды өрістете байланыстыратын және сол идеяларды оқушылардың өздері құрастырып, жандандыра алатындай етіп жинақтап, толықтырып, тереңдетіп бере алатын, дайын білім мен идеяларды ұсынбай, сол білім мен идеяларды оқушылардың өздерінің құруына түрткі болатын мұғалімдерді даярлауға бағытталған.
1. Бағдарламаға шолу
9. Бағдарламаның мақсаты:
Педагог қызметкерлердің білімі мен дағдыларының ауқымын кеңейтудегі қажеттіліктерін қанағаттандыру; қарқынды өзгеріп жатқан әлем жағдайында мұғалімдердің үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ету.

10. Задачи Программы:
1) сформировать концептуальное знание и понимание теоретических основ "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в педагогическом сообществе";
2) совершенствовать практические навыки и компетенции учителей в соответствии с основными направлениями и содержанием Программы повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе";
3) планирования и практической реализации серии последовательных уроков;
4) реализации процессов коучинга и менторинга в условиях школы;
5) оказания профессиональной поддержки коллегам в условиях педагогического сообщества школы;
6) рефлексивного мышления.
7) сформировать навыки планирования и практической реализации серии последовательных уроков, интегрирующих основные направления и содержание Программы, реализации процессов коучинга и менторинга в условиях школы, оказания профессиональной поддержки коллегам в условиях педагогического сообщества школы и рефлексивного мышления в контексте ключевых идей Программы.
11. Ожидаемые результаты обучения:
1) сформированность основ концептуального понимание и практических навыков учителя;
2) владение учителем навыков к реализации процессов коучинга и менторинга;
3) сформированность у учителей навыков рефлексивного мышления о своей практике, планирования процессов преподавания и оказания профессиональной поддержки коллег в условиях педагогического сообщества и способности к самосовершенствованию; готовность учителей к активному функционированию в рамках педагогического сообщества учителей школы.
12. Основные приоритеты Программы:
1) Формирование понимания многоаспектной природы процессов обучения и преподавания, применения новых подходов в преподавательской практике.
2) Содействие коллегам в достижении эффективности процессов преподавания и обучения посредством коучинга, менторинга и проведения локального коллаборативного исследования в рамках класса.
3) Инициирование и содействие развитию педагогического сообщества школы и преобразованию школьной практики в условиях функционирования профессионального сообщества.
3. Структура Программы
13. Учебный план, согласно приложению 2 настоящей Программы, определят перечень, последовательность и распределение по этапам обучения разделов, тематики, отражающих ключевые идеи Программы.
14. Учебный план разработан Центром педагогического мастерства совместно с Факультетом образования Кембриджского университета. Последовательность изучения тематики, предусматриваемая учебным планом, основана на их преемственности и определяется логическими связями и зависимостями между ними, которые, в свою очередь, опираются на перечень ключевых знаний и пониманий, последовательность, траекторию и сроки их формирования.
15. Методологическую основу при разработке настоящего Учебного плана составили принципы:

10. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасының теориялық негіздері бойынша тұжырымдамалық білім мен түсінік қалыптастыру.
2) Бағдарламаның негізгі бағыттары мен мазмұнына сәйкес мұғалімнің тәжірибелік дағдылары мен біліктілігін жетілдіру:
3) тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау және жүзеге асыру;
4) мектеп деңгейінде коучинг пен тәлімгерлікті іске асыру;
5) педагогикалық қоғамдастық аясында әріптестеріне кәсіби қолдау көрсету;
6) рефлексиялық ойлау.
7) Өз мектебінде мұғалімдердің педагогикалық қоғамдастығын құру.
11. Бағдарлама бойынша оқудан күтілетін нәтижелер:
1) мұғалімде тұжырымдамалық түсінік пен тәжірибелік дағдылар негізі қалыптасады;
2) коучинг және тәлімгерлік жүргізу дағдыларын игереді;
3) мектеп мұғалімдерінің кәсіби қоғамдастығы аясында жұмысты іске асырып, қолдау көрсетуге дайын болады.
12. Бағдарламаның өзара байланысты басым бағыттарын атап көрсетуге болады:
1) Оқыту мен оқудың күрделілігіне және оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдануға қатысты жеке түсінігін дамыту;
2) Коучинг, тәлімгерлік және сыныптағы бірлескен зерттеулер арқылы нәтижелі әрі тиімді оқытуды жүзеге асыру мақсатында әріптестерге қолдау көрсету;
3) Мектепті жетілдіру мақсатында кәсіби қоғамдастық аясында білім алуға бастама жасау және қолдау көрсету.
3. Бағдарламаның құрылымы
13. Осы Бағдарламаның 2-қосымшасындағы оқу жоспары Бағдарламаның түйінді идеяларын көрсететін тақырыптардың, тараулардың ұсынылу ретін, оларды оқу кезеңдері бойынша бөлуді, оны меңгеруге берілетін уақыт мөлшері бойынша жиынтық деректерді белгілейді.
14. Оқу жоспарын Педагогикалық шеберлік орталығы Кембридж университетінің Білім беру факультетінің сарапшыларымен бірлесіп әзірлеген. Оқу жоспарында көзделген тақырыптарды зерделеу реті олардың сабақтастығына негізделген және олардың арасындағы логикалық байланыс пен тәуелділікке сәйкес анықталады, ал олар өз кезегінде түйінді білім мен түсініктер тізбесіне, олардың реті, бағыты мен қалыптастыру мерзімдеріне сүйенеді.
15. Осы оқу жоспарын әзірлеу барысында оның әдіснамалық негізін құраған қағидаттар:

1) непрерывности, преемственности педагогического образования;
2) единства целей, задач, ключевых идей, форм и методов обучения;
3) организации учебного процесса, направленного на усовершенствование стиля мышления и практической деятельности слушателя;
4) гибкости управления качеством профессионального развития педагогических работников.
16. Баланс учебного времени представляет собой сводные данные по бюджету времени в неделях и предполагает расчет количества недель по этапам обучения, отводимых на теоретическое самостоятельное, аудиторное обучение и практику в школе.
17. В плане учебного процесса отражены этапы обучения и их тематическое содержание, формы работы, объем учебного времени (в академических часах). Общее количество академических часов за весь период обучения составляет 344 часа, в том числе: аудиторное обучение 200 часов, практика в школе 144 часа.
18. Учебный план отражает следующие этапы обучения:
1) Первый этап "Лицом к лицу" (аудиторное обучение) (в объеме 160 часов);
2) "Практика в школе" (асинхронное обучение) (в объеме 144 часа);
3) Второй этап "Лицом к лицу" (аудиторное обучение) (в объеме 40 часов).
19. Учебный план предусматривает сочетание самостоятельного, аудиторного обучения и обучения при асинхронной поддержке тренера.
20. Обучение строится на следующей логической последовательности: обзор идей на этапе теоретического обучения (выполнение предкурсовых заданий), приобретение и понимание ключевых идей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" в период аудиторного обучения, закрепление их и реализация в период этапов "Практика в школе".
4. Содержание Программы
21. Системообразующим в содержании Программы является принцип взаимосвязи и взаимообусловленности идей семи модулей:
1) Новые подходы в преподавании и учении.
2) Обучение критическому мышлению.
3) Оценивание для обучения и оценивание обучения.
4) Использование информационно-коммуникационных технологий в преподавании и учении.
5) Обучение талантливых и одаренных учеников.
6) Преподавание и учение в соответствии с возрастными особенностями учеников.
7) Управление и лидерство в обучении.
22. Названные семь модулей и заложенные в их основу ключевые идеи, структурируют Программу на три взаимосвязанные сферы:
1) образ мышления;
2) методы и подходы;
3) инструментарий.
23. Все учителя, обучившиеся в рамках Программы, подготовлены к реализации позиции лидера в обучении. В контексте цели и ожидаемых результатов деятельность учителей, обучившихся в рамках Программы, сосредоточена на:

1) педагогикалық білімнің үздіксіздігі мен сабақтастығы;
2) мақсат, міндет, түйінді идеялар, оқыту нысаны мен тәсілдерінің біртұтастығы;
3) тыңдаушының ойлау стилі мен тәжірибелік қызметін жетілдіруге бағытталған оқу үдерісін ұйымдастыру;
4) педагог қызметкерлердің кәсіби даму сапасын басқарудың икемділігі.
16. Оқу уақытын бөлу кезінде теориялық аудиториялық, дербес оқытуға, мектептегі тәжірибеге берілетін апталар саны есептеледі.
17. Оқу жоспарында оқу кезеңдері мен олардың тақырыптық мазмұны, оқу уақытының көлемі (академиялық сағатта) белгіленген. Барлық оқу кезеңіндегі академиялық сағаттың жалпы саны 344 сағатты құрайды, соның ішінде аудиториялық оқыту – 200 сағат, мектептегі тәжірибе – 144 сағат.
18. Оқу жоспары мынадай оқыту кезеңдерінен тұрады:
1) Бірінші "Бетпе-бет" (аудиториялық оқыту) (160 сағат көлемінде);
2) "Мектептегі тәжірибе" (синхронды емес оқыту) (144 сағат көлемінде);
3) Екінші "Бетпе-бет" (аудиториялық оқыту) (40 сағат көлемінде)
19. Оқу жоспары дербес, аудиториялық оқу және тренердің синхронды емес қолдауымен оқуды үйлестіруді көздейді.
20. Оқыту мынадай логикалық тізбектен тұрады: курсалды тапсырмаларды орындау; аудиториялық оқыту кезеңінде Бағдарламаның түйінді идеяларын зерделеу және түсіну; "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде оларды бекіту және іске асыру, екінші аудиториялық оқыту кезінде тәжірибесіне енгізілген өзгерістер және олардың тиімділігі туралы рефлексиялау.
4. Бағдарламаның мазмұны
21. Бағдарламаның мазмұны жеті модульдің өзара байланыстылығы мен сабақтастығы негізінде құрылған:
1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
2. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету.
3. Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.
4. Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.
5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.
6. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
7. Оқытуды басқару және көшбасшылық.
22. Жоғарыда аталған жеті модуль және оларға негіз болған түйінді идеялар Бағдарламаны өзара байланысты үш салаға құрылымдайды:
1) ойлау қабілеті;
2) әдістері мен тәсілдері;
3) құралдар.
23. Бағдарлама шеңберінде біліктілікті арттыру курсынан өткен мұғалімдер оқытудағы көшбасшылықты жүзеге асыруға дайындықтан өтеді. Оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелер тұрғысынан Бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курсында оқыған мұғалімдердің қызметі төмендегі бағыттар бойынша шоғырланған:

1) достижении преобразования практики в классе;
2) реализацию процессов коучинга и менторинга для своих коллег;
3) на развитии лидерства в преподавании и обучении в рамках всей школы.
24. Планирование учебной программы (долгосрочное планирование) осуществляется лицами, формирующими политику в сфере образования, а также, школьной администрацией. Среднесрочное планирование осуществляется группой учителей, формирующей учебную программу в серию последовательных уроков, предполагающую интегрирование семи модулей Программ в практику преподавания в классе. Каждый учитель самостоятельно использует серию последовательных уроков в целях планирования отдельных уроков (краткосрочное планирование) для каждого конкретного класса, согласно приложению 3 "Взаимосвязь процесса долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования" к настоящей Программе.
25. Ключевая идея Программы заключается в формировании у учителей не только теоретического осмысления актуальности обучения учеников соответствующим образом, но и готовности к реализации новых идей на практике. В результате учителя, освоившие Программу, будут готовы не только к оказанию помощи своим коллегам по внедрению ее семи модулей в практику преподавания и учения, но и к размышлениям, анализу и исследованию изменений, осуществляемых их коллегами. В этой связи Программа содействует овладению учителями навыками, позволяющими им познакомить коллег с новыми подходами в преподавании, посредством процессов коучинга и менторинга. Процесс становления коуча и ментора будет осуществляться в условиях коллаборативной школьной среды в целях улучшения образовательной практики.
26. Программа благоприятствует овладению учителями навыками, позволяющими им посредством процессов коучинга и менторинга, ознакомить коллег по месту работы с новыми подходами в преподавании, согласно приложению 4 "Сопоставительный анализ процессов коучинга и менторинга" к настоящей Программе. Процесс становления личности коуча и ментора будет осуществляться в целях улучшения образовательной практики, в условиях коллаборативной школьной среды.
27. Все обучение, осуществляющееся внутри педагогического сообщества школ, происходит "от имени" всех школ-участниц.
28. Исследования в действии направлены на модернизацию учебной программы, переосмысление существующей школьной практики, посредством непрерывного выявления проблем, сбора данных, их анализа и на его основе – практических действий. С содержанием раздела "Исследование в действии" необходимо знакомиться наряду с руководством "Исследование практика" и руководством "Исследование урока" на образовательном портале www.cpm.kz.
5. Оценивание учителей
29. Программа разработана в целях достижения учителями соответствия критериям, установленным в Дескрипторах для оценивания учителей, обучившихся по "Программе повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе".

1) сыныптағы оқу тәжірибесіне өзгеріс енгізу;
2) өз әріптестеріне коучинг және тәлімгерлік жүргізу;
3) бүкіл мектеп шеңберіндегі оқыту мен оқуда көшбасшылықты дамыту.
24. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау арасындағы өзара байланыс. Оқу бағдарламасын әдетте білім саласындағы саясатты қалыптастыратын адамдар мен мектеп әкімшілігі жоспарлайды 3-косымша. Бір топ адам оқу бағдарламасын сыныпта сабақ беру тәжірибесін Бағдарламаның барлық жеті модулі ықпалдастырылған тізбектелген сабақтар топтамасына айналдырса, сол орта мерзімді жоспарлау болады. Өз кезегінде әрбір жеке мұғалім Бағдарламаның 3-қосымшасында көрсетілгендей, орта мерзімді жоспарды әрбір жеке сынып үшін сабақтарды егжей-тегжейлі жоспарлау үшін пайдаланады.
25. Бағдарламаның негізгі мақсаты мектеп мұғалімдерінің өздерінің балаларды белгілі бір тәсілдермен оқытатынын біліп қана қоймай, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді өз тәжірибесіне қалай ықпалдастыратынын түсінуі болып табылады. Осының нәтижесінде Бағдарламаны меңгерген мұғалімдер өз әріптестеріне оқыту мен оқу тәжірибесіне жеті модульді енгізуде қолдау көрсетуге дайын болуымен қатар, әріптестері жүзеге асыратын өзгерістер туралы пікір алмасу, талдау және зерделеуге дайын болады.
26. Осылайша Бағдарлама мақсатына қол жеткізу үшін мұғалімдер өздерінің оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізуге назар аудара отырып, коучинг пен тәлімгерліктің көмегімен өз мектептеріндегі әріптестерін оқытып, солардың тәжірибесін өзгертуге күш салады.
27. Бағдарламаны игерген барлық мұғалімдер осы Бағдарламаның "Коучинг пен тәлімгерлік үдерістерін салыстырмалы талдау" 4-қосымшасына сәйкес коучинг және тәлімгерлік жүргізу арқылы мектептегі әріптестерін оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдермен таныстыруына мүмкіндік беретін дағдыларға ие болады.
28. Кәсіби қоғамдастық ішінде жүзеге асырылатын барлық оқыту бүкіл қатысушы-мектептердің "атынан" өткізілуге тиіс.
29. Тәжірибе көрсетіп отырғандай, іс-әрекеттегі зерттеу үдерісін оқу үдерісіне ықпалдастыру оның жетілуіне ықпал етіп, мұғалімнің оқуын дамытып, оқушының оқу тәжірибесін жақсартады. Төмендегі екі тарауды білім беру порталында (www.cpm.kz) орналастырылған "Іс-әрекеттегі зерттеу" және "Сабақты зерттеу" туралы нұсқаулықтармен бірге оқуды ұсынамыз.
5. Мұғалімдерді бағалау

30. Программа основана на трех взаимосвязанных приоритетах:
1) достижение понимания учителями синкретичной взаимосвязи процессов обучения и преподавания с процессом внедрения новых подходов в преподавании и учении;
2) оказание поддержки коллегам в реализации и усовершенствовании эффективного преподавания посредством процессов коучинга, менторинга и локального коллаборативного исследования в условиях класса;
3) инициирование и содействие процессу обучения в условиях педагогического сообщества учителей, способствующего совершенствованию школьной практики.
31. В период первого этапа обучения "Лицом к лицу" учителя ознакомятся с практикой реализации процессов коучинга и менторинга коллег в контексте новых подходов в обучении и преподавании; подходов Исследование в действии и Исследование урока как эффективных средств в практике преподавания и учения. Учителя постигнут методы исследования, направленные на оказание содействия в проведении локального коллаборативного исследования в условиях класса и оценивание результатов и степени воздействия на школьную практику внедряемых преобразований.
32. Основным приоритетом первого этапа обучения "Лицом к лицу" является подготовка учителей к преобразованию школьной практики в масштабе одной школы/ школ посредством планирования педагогического сообщества.
33. В период этапа обучения "Практика в школе" в условиях асинхронной поддержки тренера учителя сформируют и проанализируют исходные данные о стартовом состоянии школы, в которой работают, в контексте вопроса реформирования системы образования в 21-м веке, исследуемого в период первого этапа обучения "Лицом к лицу". Учителя проведут рефлексию по серии последовательных уроков (не менее четырех), разработают план развития педагогического сообщества, включающий реализацию процессов коучинга и менторинга, которые согласованы с целями и задачами плана педагогического сообщества в целом. Учителя, обучившиеся по Программе, будут применять знания, полученные в период первого этапа обучения "Лицом к лицу", в частности, знание методов исследования для оценивания степени воздействия реализуемых преобразований школьного педагогического сообщества как следствия проводимых процессов коучинга и менторинга, что и составит основу внедрения подхода Исследование в действии в масштабе школы.
34. Таким образом, для закрепления внесенных изменений и практических разработок учителям необходимо выработать систему поддержки с участием педагогического сообщества школ и профессиональных сообществ учителей.

30. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсында оқыған мұғалімдерге бағалауға арналған дескрипторларға қол жеткізуге көмектесу мақсатында әзірленген.
31. Бағдарлама өзара байланысты үш бөліктен тұрады:
1) Оқыту мен оқудың кешенді сипатын және оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерге қатысты дербес түсінігін дамыту;
2) Коучинг, тәлімгерлік және бірлескен сынып зерттеуі арқылы тиімді оқытуды дамыту және жүзеге асыруда әріптестерге қолдау көрсету;
3) Мектепті жетілдіруге үлес қосатын кәсіби қоғамдастық аясында оқып, білім алуды ынталандыру және қолдау.
32. Бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалімдер орта мерзімді жоспарлау арқылы сыныпта оқыту мен оқудың жаңа тәсілдерін енгізу, коучинг пен тәлімгерлік ету тәжірибесімен танысады. Сондай-ақ оқыту мен оқу тәжірибесін жетілдіру жөнінде рефлексия жасаудың маңызды тәсілі ретінде Іс-әрекеттегі зерттеу және Сабақты зерттеу тәсілдерімен танысады. Мұғалімдер әріптестермен бірлесіп сыныпта зерттеу жүргізу жұмысына қолдау көрсету және қоғамдастық аясындағы жұмысты жандандырып, оны оқыту мен оқу тәжірибесін дамытуға, өзінің және өзгелердің кәсіби шеберлігін арттыруға бағыттау, осы жұмыстың нәтижелері мен салдарларын бағамдау дағдыларын игереді.
33. Бірінші "Бетпе-бет" кезеңінің мақсаты мұғалімдерді педагогикалық қоғамдастық жұмысын жоспарлау арқылы өз мектебінің тәжірибесіне өзгеріс енгізу үдерісін жүргізуге дайындау болып табылады.
34. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде мұғалімдер қуатты педагогикалық құралдарды өз тәжірибесіне ықпалдастыру арқылы өзінің оқыту мен оқу тәжірибесіне жаңа тәсілдерді енгізеді. Олар тәжірибені жетілдіру мақсаттарына сәйкес коучинг пен тәлімгерлік жоспарларын іске асыру арқылы әріптестерінің тәжірибесіне өзгеріс енгізуге ықпал етуге тырысады. Бағдарлама бойынша оқыған мұғалімдер коучинг пен тәлімгерлік жоспарлары арқылы енгізілген өзгеріс дәрежесін бағамдау үшін бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде қарастырылған зерттеу әдістеріне сүйенеді. Бұл олардың коучинг және тәлімгерлік мәселелеріне арналған есептерінің негізін құрайды.

35. В период второго этапа обучения "Лицом к лицу" учителя проанализируют и прорефлексируют информацию, полученную в ходе выполнения заданий этапа "Практика в школе", которые включают планирование серии последовательных уроков, коучинг – занятия и менторинга для одного коллеги, педагогического сообщества школы для преобразования школьной практики. Учителя подготовят портфолио, включающее четыре задания этапа "Практика в школе", выполненных при асинхронной поддержке тренера, которые составляют основу отчета о реализации в школе подхода Исследование в действии, отражающего планирование, внедрение и оценивание процесса развития педагогического сообщества школы.
36. Доказательством успешности обучения по Программе будет служить содержимое портфолио. Оценивание достижений учителей осуществляется по презентации, представленной в период второго этапа обучения - "Лицом к лицу", поскольку они являются одной из составляющих содержимое портфолио.
6. Оценивание портфолио
37. Портфолио является для учителя основным доказательством соответствия трем ключевым критериям успешного завершения обучения по "Программе повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе". Данные критерии предполагают, что учитель:
1) приобрел знания и понимание основных направлений и содержания "Программы повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе";
2) применяет основные направления и содержание "Программы повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" в собственной практике;
3) рефлексирует внедрение новых подходов и методик, анализирует последствия этого внедрения в целях дальнейшего развития.
38. Дескрипторы для оценивания учителей, обучившихся по Программе, согласно приложению 5 "Соответствие разделов портфолио ключевым и рабочим критериям оценивания" к настоящей Программе, детально характеризуют критерии, которым учителя должны соответствовать. Каждый раздел портфолио должен в большей или меньшей степени соответствовать трем установленным критериям. Вместе с тем, возможна ситуация, при которой один или два критерия будут освещены более детально, в зависимости от тематической направленности раздела. Наиболее значимые критерии раздела выделены жирным шрифтом.
39. Требования к содержанию портфолио приведены ниже. В ходе второго этапа обучения - "Лицом к лицу" учителя скорректируют портфолио для дальнейшей его презентации (защиты). Тренерам необходимо обратить внимание и разъяснить все вопросы, касающиеся содержания и структуры портфолио и оказать необходимую формативную поддержку.

35. Сонымен қатар, мұғалімдерге мектептік қоғамдастық арқылы оқыту мен оқу тәжірибесін жетілдіруге бағытталған әзірлемелерді қолдау жүйесін құру мақсатында қоғамдастық жұмысының жоспарын әзірлеу керек болады.
36. Бұл кезеңде мұғалімдер тізбектелген сабақтар топтамасын, коучинг және тәлімгерлік үдерісін, сондай-ақ қоғамдастық жұмысын жоспарлау және іске асыру, мектеп тәжірибесіне өзгеріс енгізу және ол өзгерістерді бағамдауды көрсететін есептердің негізін құрайтын "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындалған барлық тапсырмаларды қамтыған портфолио дайындайды. Қорытынды "Бетпе-бет" кезеңінде мұғалімдерге тренердің және әріптестерінің қалыптастырушы кері байланысының негізінде есептерін пысықтап, толықтыруға мүмкіндік беріледі, сондай-ақ тыңдаушылар портфолиоларын бағалауға өткізіп, таныстырылымдарын көрсетеді.
37. Бағдарламаның табысты игерілгендігінің дәлелдерін портфолиодан көруге болады. Мұғалімдер екінші "Бетпе-бет" кезеңінде көрсететін таныстырылым арқылы да Бағдарламаның идеяларын ойдағыдай игергендігін дәлелдей алады. Таныстырылымда баяндалған ақпарат портфолиоға енген жұмыстарға негізделеді.
6. Портфолионы бағалау
38. Портфолио Бағдарламаны табысты аяқтаудың үш түйінді критерийіне сәйкес мұғалімді бағалаудың маңызды құралы болып табылады. Мұғалімдер:
1) қажетті білім алып, Бағдарламаның түйінді идеялары бойынша түсінік қалыптастырғанын;
2) осы идеяларды өз тәжірибесінде табысты қолданғанын;
3) жаңа тәжірибелерді/тәсілдерді енгізу туралы рефлексия жасап, өз қызметін одан әрі дамыту үшін бұл тәжірибені талдап саралағанын көрсетулері керек.
39. Бағдарламаның "Портфолионың әрбір бөлімінің Бағдарламаның түйінді критерийлері мен оның стандарттарына сәйкестігі" атты 5-қосымшасына сәйкес Бағдарлама бойынша біліктілігін арттырған мұғалімдерді бағалауға арналған дескрипторлар мұғалімдер лайық болуы тиіс критерийлерді сипаттайды. Портфолионың әрбір бөлімі белгілі бір дәрежеде үш критерийге де сәйкес келуі тиіс. Бірақ қарастырылатын бөліміне қарай бір немесе екі өлшем басқасына қарағанда анағұрлым жақсырақ ашылуы мүмкін. Әр бөлім үшін анағұрлым маңызды болып табылатын критерийлер қою түспен ерекшеленген.

40. Содержание портфолио, подлежащее оцениванию:
1) Рефлексивный отчет по серии последовательных уроков (1 500 слов), отражающий, включающий:
a) обоснованность и методику внедрения семи модулей Программы в серию последовательных уроков;
b) анализ реализации серии последовательных уроков, демонстрирующий методику и эффективность внедрения изменений в практику преподавания и учения и управление ими.
2) Среднесрочный план серии последовательных уроков (не менее четырех уроков), демонстрирующий методику внедрения учителем семи модулей Программы в собственную практику преподавания и учения (с комментариями в 250 слов).
3) План урока из запланированной серии последовательных уроков, демонстрирующий внедрение одного или нескольких модулей Программы (с комментариями в 250 слов).
4) Один рефлексивный отчет по коучинг-занятию (1 000 слов), включающий:
a) обоснование внедрения преобразований на уровне школы;
b) анализ реализации процесса коучинга и эффективность внедрения изменений.
5) План обучающего коучинг-занятия (с комментариями в 250 слов).
6) Один рефлексивный отчет о реализации процесса менторинга с одним из коллег (1 000 слов), включающий:
a) обоснование внедрения преобразований на уровне школы;
b) анализ реализации процесса менторинга и эффективность внедрения изменений.
7) План процесса менторинга (с комментариями в 250 слов).
8) Один рефлексивный отчет о процессе планирования работы педагогического сообщества школы, включающий постановку цели, ожидаемые результаты и критерии успешности, регламент проведения (2 000 слов), включающий:
a) обоснование внедрения преобразований на уровне школы;
b) анализ реализации процесса планирования работы педагогического сообщества школы и эффективность внедрения изменений; рекомендации по расширению педагогических сообществ с вовлечением коллег из других школ.
9) План работы педагогического сообщества (с комментариями, 250 слов).
41. Содержание презентации. Во время второго этапа "Лицом к лицу" учителя корректируют презентацию. Данные презентации дают возможность определить подлинность подготовки портфолио учителем. Презентация направлена на демонстрацию учителем процесс внедрения в педагогическое сообщество школы изменений, а также способность к установлению конструктивного диалога с коллегами своей и других школ.

40. Мұғалімдер "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде әзірлейтін портфолиоға қойылатын талаптар төменде келтірілген. Екінші "Бетпе-бет" кезеңі барысында мұғалімдер бағалауға арналған портфолиосын пысықтап, таныстырылым көрсетеді. Тренерлер мұғалімдердің дамуына қолдау көрсету мақсатында портфолионың мазмұны бойынша да, құрылымы бойынша да тәжірибелік кеңестер береді.
41. Портфолионың мазмұны:
1). Тізбектелген сабақтар топтамасы туралы рефлексиялық есеп. Есепте қамтылатын мәселелер (1500 сөз):
а) тізбектелген сабақтар топтамасына Бағдарламаның жеті модулін енгізуді негіздеу және оларды енгізуде қолданылған әдістеме;
ә) оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгеріс енгізілгенін және ол басқарылғанын растайтын тізбектелген сабақтар топтамасы өткізілгенін және оның тиімділігін талдау.
2) Өзінің оқыту және оқу тәжірибесіне Бағдарламаның жеті модулі қалай енгізілгені көрсетілген тізбектелген сабақтар топтамасының (кем дегенде төрт сабақ) орта мерзімді жоспары (250 сөзден тұратын түсініктемесімен қоса).
3) Бағдарламаның бір немесе бірнеше модулі қалай енгізілгенін көрсететін тізбектелген сабақтар топтамасынан алынған бір сабақтың жоспары (250 сөзден тұратын түсініктемесімен қоса).
4). Коучинг сабағы арқылы әріптестердің тәжірибесіне өзгеріс енгізу туралы рефлексиялық есеп (1000 сөз). Есепте қамтылатын мәселелер:
а) мектеп деңгейінде өзгеріс енгізілгенін негіздеу;
ә) коучинг өткізу үдерісін және өзгеріс енгізудің тиімділігін талдау.
5) Әріптестермен өткізілетін коучинг сабағының жоспары (250 сөзден тұратын түсініктемесімен қоса).
6). Бір әріптеске тәлімгерлік ету үдерісі туралы рефлексиялық есеп (1000 сөз). Есепте қамтылатын мәселелер:
а) мектеп деңгейінде өзгеріс енгізу мақсатында тәлімгерліктің жүзеге асырылуын негіздеу;
ә) тәлімгерлік ету үдерісін және өзгеріс енгізудің тиімділігін талдау.
7) Тәлімгерлік үдерісін жүзеге асыру жоспары (250 сөзден тұратын түсініктемесімен қоса).
8) Іске асыру кезеңдерін, мақсаттарын, күтілетін нәтижелерін, табыс критерийлерін және бұл үдерістің тиімділігін көрсете отырып, мектептің педагогикалық қоғамдастығы аясындағы жұмысты жоспарлау үдерісі туралы рефлексиялық есеп (1500 сөз). Есепте қамтылатын мәселелер:
а) Педагогикалық қоғамдастық деңгейінде өзгеріс енгізілгенін негіздеу;
ә) Педагогикалық қоғамдастықтың жұмысын жоспарлау және оны іске асыруды, бұл үдерістің тиімділігін талдау және қоғамдастық аясындағы жұмысқа басқа мектептерді тарту арқылы оның ауқымын кеңейту туралы ұсыныстар.
9) Педагогикалық қоғамдастықтың жұмыс жоспары (250 сөзден тұратын түсініктемесімен қоса).

42. Структура презентации "Рефлексия о внедрении изменений на уровне школы и управление этими изменениями" (20-22 минуты). Данная презентация состоит из шести слайдов или шести плакатов, в которых раскрываются следующие вопросы:
1) как были определены потребности в конкретных изменениях в данной школе?
2) каким образом была оказана поддержка коллег для внедрения этих изменений (коучинг)?
3) каким образом была оказана поддержка коллег для внедрения этих изменений (менторинг)?
4) вовлеченность коллег (схема, таблица или другое) в работу по развитию педагогического сообщества школы, с указанием выполняемой каждым из них функций (лидеры, коллеги, оказывающие поддержку, коучи, менторы, участники процесса коучинга, подопечные, учащиеся и/или родители, вносящие свой вклад в процесс развития школы);
5) детальное описание действий одного коллеги, который внес вклад в работу педагогического сообщества школы. Данный слайд включает анализ профессиональных взаимоотношений между коллегами, их положительного или отрицательного воздействия на работу педагогического сообщества;
6) план работы педагогического сообщества учителей внутри школы и/или между школами, которое способно поддержать и обеспечить эффективность работы педагогического сообщества в будущем.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в
педагогическом сообществе"
Теория Шульмана
"Три помощника учителя" (Shulman, 2007)
Характерные признаки успешного учителя
Голова
Профессиональное понимание
Основано на концептуальной теоретической базе и предполагает наличие методологических знаний о преподавании и обучении, а также, о личности ученика. Кроме того, профессиональное понимание предполагает наличие знания методики использования доказательств/результатов исследования с целью понимания и дальнейшего совершенствования/развития практики.
Рука
Практические навыки преподавания
Наличие технических и практических навыков; владение различными способами и достаточным диапазоном методов и подходов для разъяснения ключевых профессиональных идей в процессе реализации, корректирования и оценивания обучения. Кроме того, необходимо владение методиками поощрения, вознаграждения, оценивания учащихся, разработки перспективного планирования учебных занятий и отдельных их этапов.
Наличие системы вышеуказанных умений и навыков способствует готовности учителя к установлению и поддерживанию эмоционально-положительной среды на занятиях, при которой ученики стремятся к соответствию не только установленного, но и более высокого, перспективного уровня достижений.
Сердце
Профессионально-нравственная целостность
Учителя придерживаются этических и моральных ценностей профессии: они честны, смелы и терпимы, сострадательны, справедливы и уважительны к ученикам. Учителей характеризует эмоционально-положительное отношение к учительской профессии, осознание ценности преподавания и устойчивые убеждения, которые взаимопонимаемы другими представителями этой профессии.
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в
педагогическом сообществе"
Учебный план
Первый этап обучения "Лицом к лицу" (4 недели)
Неделя 1: Обучение в классе: Исследование современного состояния школьной практики в со-
Неделя
№ п/п
День
№ п/п
Общая тема дня
Тема занятия
Кол-во
часов
1
1
Формирование групп.
Определение действий, необходимых для изменения позиции учителей и преобразования школьной практики.
Обзорная информация о принципах групповой и парной работы.
Обоснование необходимости изменения учителями своей позиции и преобразования школьной практики: основания и причины для преобразований; сущность навыков 21-го века; роль и деятельность учителя.
8
2
Мотивация обучения.
Культура социального взаимодействия и окружающая среда
Определение актуальных проблем процесса обучения.
Интеллектуальные, социальные и эмоциональные аспекты проблем процесса обучения.
Сущность и значимость процесса социального взаимодействия.
Аффективные теории обучения. Мотивация учащихся.
8
3
Условия школы.
Использование аргументированных данных, подтверждающих реальное состояние школы
Реальное состояние текущей школьной практики.
Способы и методы проведения наблюдения в классе.
Актуальные знания и навыки, необходимые учителям ("скрытая" учебная программа для учителей).
Культура класса.
Опрос учеников и консультирование с ними.
8
4 и 5
Сущность педагогически действенных инструментов и способы их интегрирования в школьную практику
Обучение тому, как учиться.
Диалогическое обучение.
8
Обучение критическому мышлению.
8
Неделя 2: Совместная работа с коллегами в целях преобразования школьной практики
2
1
Сущность педагогически действенных инструментов и способы их интегрирования в школьную практику
Преподавание и обучение в соответствии с возрастными особенностями учеников
Обучение талантливых и одаренных учеников
8
2
Оценивание для обучения и оценивание обучения
8
3
Использование информационно-коммуникационных технологий в преподавании и обучении
8
4
Планирование уроков.
Подготовка дифференцированных результатов обучения. Планирование заданий для достижения результатов учения и интеграции идей Программ "Эффективное обучение" и "Лидерство учителя в школе".
Определение критериев успеха.
Оценка связи основных целей обучения, учебных заданий и критериев успеха.
8
5
Среднесрочное планирование (серия последовательных уроков)
8
Неделя 3: Процессы планирования и оценивания в преобразовании школьной практики
3
1
Коучинг и наставничество. Профессиональная беседа.
Обратная и прямая связи
Сущность процесса коучинга и методы его реализации. Сущность процесса наставничества.
Коучи и наставники, осуществляющие профессиональные беседы по вопросам школьной практики и планирующие реализацию ее преобразования.
Методы реализации совместного анализа сущности процессов планирования и обучения в целях совершенствования у учителей соответствующих навыков для дальнейшей практической деятельности. Значимость совместного планирования в процессе развития профессиональных знаний и усовершенствования школьной практики учителя.
8
2
Типы лидерства
Переосмысление концепции школьного лидерства и значимости школьных лидеров, как приоритетной в мировой образовательной политике и обусловленной повышением степени независимости школ и концентрацией усилий на процессе обучения и результативности школ.
8
3
Школьное лидерство
Факторы совершенствования политики и практики школьного лидерства, содействующего достижению положительной динамики в результативности деятельности школы. Анализ последствий реализованных преобразований в контексте анализа выводов отчетов Организацией экономического сотрудничества и развития.
8
4
Работа по развитию лидерства учителя (РРЛУ)
Сущность работы по развитию лидерства учителя и методика его реализации в школе.
8
5
Планирование деятельности педагогических сообществ школы.
Способы измерения результативности и степени их воздействия.
Сущностная характеристика понятия "педагогическое сообщество школ".
Методика функционирования педагогических сообществ школ. Методика организации и способы содействия успешности функционирования педагогических сообществ школ.
8
Неделя 4: Лидерство и комплексный подход в процессе преобразования школьной практики
4
1
Планирование деятельности педагогических сообществ школы.
Способы измерения результативности и степени их воздействия.
Сущностная характеристика понятия "педагогическое сообщество школ".
Методика функционирования педагогических сообществ школ. Методика организации и способы содействия успешности функционирования педагогических сообществ школ.
8
2
Исследование урока
Сущность подхода "Исследование урока" и методика его применения в школах.
8
3 и 4
Исследование в действии
Сущность подхода "Исследование в действии" и способы его реализации в условиях класса.
Планирование локальных проектов по реализации подхода "Исследование в действии".
Определение методики сбора данных, соответствующей целям проекта.
Содействие коллегам в процессе планирования реализации подхода "Исследование в действии" в условиях класса.

42. Таныстырылым мазмұны. Екінші "Бетпе-Бет" кезеңі барысында мұғалімдер өз портфолиосының мазмұны туралы таныстырылым ұсынады. Таныстырылым деректері мұғалімдер портфолиосының шынайылығын анықтауға мүмкіндік береді. Таныстырылым мұғалімдердің мектеп тәжірибесіне өзгеріс енгізу үдерісін жүргізу мен өз мектебінде жұмыс істейтін әріптестермен сындарлы қарым-қатынас орната алу қабілетін көрсетуге бағытталған.
43. Таныстырылымның құрамы. "Мектеп деңгейінде өзгерісті іске асыру және оған жетекшілік ету туралы рефлексия" (20-22 минут). Бұл таныстырылым алты слайдтан немесе алты плакаттан тұрады, оларда мынадай мәселелер көрсетіледі:
1) Бағдарламаның жеті модулі тізбектелген сабақтар топтамасына қалай енгізілгенін негіздеу;
2) Өзгеріс енгізуге ұмтылған әрекеттерінде әріптестерге қалай қолдау көрсетілді және оның тиімділігі (коучинг);
3) Өзгеріс енгізуге ұмтылған әрекеттерінде әріптестерге қалай қолдау көрсетілді және оның тиімділігі (тәлімгерлік);
4) Атқаратын қызметін көрсете отырып, қоғамдастықтың жұмысына тартылған барлық әріптестерді сызба түрінде көрсету (басқа көшбасшылар, қолдау көрсеткен әріптестер, коучтер, коучинг бағдарламасына қатысушылар, тәлімгерлер, тәліптер, ақпарат немесе дерек ұсыну түрінде үлес қосқан адамдар, мысалы, ата-аналар немесе оқушылар);
5) Бір әріптесінің қоғамдастықтың жұмысына қосқан үлесін барынша толық сипаттау. Бұл ақпарат мұғалімнің әріптесімен кәсіби қарым-қатынасын талдау және ол қарым-қатынастың қоғамдастықтың жұмысына жағымды немесе жағымсыз әсерін көрсетеді;
6) Мектеп тәжірибесіне енгізу барысында тиімділігі анықталған тәсілдерді бірнеше мектептің мұғалімдерінен тұратын мұғалімдердің кәсіби қоғамдастығын ұйымдастыруда қолдану туралы ұсыныстары.
"Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім
көшбасшылығы" педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Шульман ілімі
Мұғалімнің көмекшілері (Shulman, 2007)
Құзырлы мұғалімге тән белгілер
Бас
Кәсіби түсінік
Оқыту мен оқу, сондай-ақ жеке тұлға ретінде оқушылар туралы тұғырлы теориялық базаға негізделген, жеткілікті білімнің болуын талап етеді. Сондай-ақ тәжірибені түсіну, дамыту/жетілдіру үшін дәлелдер/зерттеулер нәтижелерін қалай қолдану керектігін білуді көздейді.
Қол
Оқытудың тәжірибелік дағдылары
Бұл мамандық техникалық және тәжірибелік дағдыларды, әртүрлі әдістер мен тәсілдерді білуді, яғни білім алу жолдарын көрсету, түзету және бағамдау сияқты түрлі әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, идеяларды түсіндіре білуді талап етеді. Сонымен қатар мұғалім ынталандыру, көтермелеу, шектеу жолдарын, жекелеген сабақтар мен тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау және оларды бағамдау әдістемелерін меңгеру қажет.
Жоғарыда аталған білімдер мен дағдылар болған жағдайда, мұғалім сабақ үстінде оқушылардың оқуға ынтасын арттырып, тиісті және одан да жоғары деңгейлерге қол жеткізуге ұмтылатындай қолайлы орта қалыптастырып, оның тұрақтылығын қамтамасыз етері анық.
Жүрек
Кәсіби-адамгершілік тұтастық
Мұғалімдер ұстаз мамандығының этикалық және моральдық құндылықтарын ұстанады. Демек, олар шыншыл, батыл, төзімді, оқушыларға аяушылық, мейірім және құрмет көрсете білетін әділ адамдар.
Мұғалімдер – өз мамандығын сүйетін, оқуға қатысты тұжырымды пікірлері мен ұстанымдары қалыптасқан жандар, олардың бұл бағыттағы ойлары бір жерден шығып жатады.
"Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім
көшбасшылығы" педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Оқу бағдарламасы
Бірінші "Бетпе-бет" кезеңі (4 апта)
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта: Сыныптағы оқыту: ағымдағы ахуалды зерттеу. Қуатты педагогикалық құралдар
1
Топтарды ұйымдастыру. Оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгеріс енгізу қажеттігін негіздеу.
Топтық жұмыс жүргізу әдістемесі.
Мектеп тәжірибесін түрлендіріп, мұғалімдердің өз оқыту мен оқу тәжірибелеріне өзгеріс енгізу керектігін дәйектеу.
Өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу.
ХХІ ғасыр дағдылары.
Мұғалімдер не істеу керек? Мұғалімдердің рөлі.
8
2
Оқуға ынталандыру. Әлеуметтік өзара әрекет мәдениеті және оқу ортасы.
Оқудағы кедергілерді анықтау. Оқу үдерісінде зияткерлік, әлеуметтік және эмоциялық кедергілер болуы мүмкін екенін түсіну.
Әлеуметтік өзара әрекеттің мәні және маңызы.
Оқудың аффекттік теориясы. Оқушыларды ынталандыру.
8
3
Мектептің жағдайы. Мектептің ағымдағы жағдайын негіздеу үшін айғақтарды пайдалану.
Мектептің бастапқы жағдайын зерттеу және өзгеріске дайындық дәрежесін бағалау.
Өзгеріс енгізу үшін қолайлы мақсаттарды белгілеу.
Ағымдағы тәжірибе. Сыныпта қадағалау жүргізу әдістемесі.
Мұғалімге қажетті білімдер ("жасырын" оқу бағдарламасы). Сынып мәдениеті және оқу ортасы.
Оқушылардың оқу туралы пікірін білу және олармен кеңесу.
8
4
Қуатты педагогикалық құралдардың мәні және оларды сыныптағы жұмыста пайдалану жолдары.
Қалай оқу керектігін үйрену. Диалогтік оқыту.
8
5
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету.
8
2-апта: Қуатты педагогикалық құралдар және жоспарлау
1
Қуатты педагогикалық құралдардың мәні және оларды сыныптағы жұмыста пайдалану жолдары.
Танымдық даму және оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеру.
Дарынды және талантты балаларды оқыту.
8
2
Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.
8
3
Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
8
4
Сабақты жоспарлау.
Сабақтың сараланған оқу нәтижелерін әзірлеу.
Оқу нәтижелеріне қол жеткізуге арналған жаттығуларды жоспарлау және Деңгейлі бағдарлама идеяларын ықпалдастыру.
Табыс критерийлерін белгілеу.
Оқу мақсаты, жаттығу мен табыс критерийлері арасындағы байланысты бағамдау.
8
5
Оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізу.
Орта мерзімді жоспарлау (тізбектелген сабақтар топтамасы).
8
3-апта: Мектеп тәжірибесіне өзгеріс енгізу мақсатында әріптестермен жүргізілетін жұмыс
1
Коучинг және тәлімгерлік. Кәсіби әңгіме. Кері және тікелей байланыс.
Коучинг дегеніміз не және ол қалай іске асырылады?
Тәлімгерлік дегеніміз не?
Коучтер мен тәлімгерлер тәжірибе туралы кәсіби әңгіме қозғап, өзгеріс енгізуді жоспарлайды.
Мұғалімнің алдағы қызметті жоспарлау дағдыларын жетілдіру мақсатында оқыту мен жоспарлаудың жиынтық талдауын қолдану жолдары.
Оқытуды бірлесіп жоспарлау – мұғалімнің кәсіби білімі мен тәжірибесін дамыту құралы.
8
2
Көшбасшылардың түрлері.
Қазіргі кезде бүкіл әлемде білім беру саясатының басымдығы болып отырғандықтан, мектеп көшбасшылығы туралы ойлану. Мектеп автономиясының ұлғаюына, мектеп білімі мен мектеп нәтижелеріне баса көңіл аударудың салдарынан мектеп көшбасшыларының маңызын қайта қарау қажет.
8
3
Мектеп көшбасшылығы.
Мектеп нәтижелеріне жағымды ықпал ете алатын мектеп көшбасшылығының стратегиясын және тәжірибесін жетілдіру факторлары. Оның жергілікті жерлердегі салдарларын талдау мақсатында Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы есептерінің қорытындысын түсіну.
8
4
Мұғалім жүргізетін дамыту жұмысы және қоғамдастық.
Мұғалім жүргізетін дамыту жұмысының мәні және оны мектепте жүзеге асыру жолдары.
8
5
Қоғамдастық қызметін жоспарлау. Оның нәтижелері мен ықпал ету дәрежесін анықтау.
Білім беру қоғамдастығы дегеніміз не? Қоғамдастық қалай жұмыс істейді?
8
4-апта: Көшбасшылық және мектеп тәжірибесіне өзгеріс енгізуге арналған құрылымдық тәсілдер
1
Қоғамдастық қызметін жоспарлау. Оның нәтижелері мен ықпал ету дәрежесін анықтау.
Білім беру қоғамдастығын ұйымдастыру және оның жұмысына қолдау көрсету.
8
2
Сабақты зерттеу тәсілі.
Сабақты зерттеу тәсілі және оны мектептерде пайдалану жолдары.
8
3 - 4
Іс-әрекеттегі зерттеу.
Іс-әрекеттегі зерттеу және оны сыныпта жүргізу тәсілдері.
Іс-әрекеттегі зерттеу жүргізу жөніндегі шағын жобаларды жоспарлау.
Жоба мақсатын қанағаттандыратын деректерді жинау әдістерін таңдау.
Әріптестеріне шағын көлемді Іс-әрекеттегі зерттеу жобасын жоспарлауға қолдау көрсету.

8*2
5
Подготовка к этапу "Практика в школе"
Подготовка к выполнению заданий, предназначенных для этапа "Практика в школе"
8
Примечание: 1 академический час – 45 минут
160
Этап "Практика в школе" (6 недель)
Содержание этапа "Практика в школе" предполагает:
Определение стартового состояния и исходных данных о школе.
Планирование программы преобразования школьной практики.
Планирование и реализация процессов коучинга и наставничества.
Установление связи со школами и другими организациями образования посредством формирования педагогического сообщества школ.
Оценивание результативности процесса преобразования школьной практики.
Примечание: в процессе выполнения заданий этапа "Практика в школе" необходимо оказание содействия учителям со стороны тренеров посредством онлайн-средств (асинхронный форум, личная переписка по электронной почте и др.).
Примечание: 1 академический час – 45 минут
Итого: 144 академических часа
Второй этап обучения "Лицом к лицу" (1 неделя)
Неделя
№ п/п
День
№ п/п
Общая тема дня
Тема занятия
Кол-во
часов
1
1
Преобразования, необходимые для внедрения на уровне класса и эффективность их внедрения
Занятие 1-2: Обзор содержания второго аудиторного этапа обучения "Лицом к лицу"
Обоснование и методика внедрения семи модулей Программы в серию последовательных уроков. Эффективность внедрения изменений в практику преподавания и учения и управление ими.
Занятие 3-4: Корректура и завершение слайдов презентации по внедрению семи модулей программы в серию последовательных уроков.
Взаимооценивание. Формативная оценка/ обратная связь тренера.
8
2
Преобразования, необходимые для внедрения на уровне школы и эффективность их внедрения
Занятие 1-2: Совершенствование рефлексивного отчета о внедрении изменений в практику коллег через коучинг-занятие и о реализации процесса менторинга с одним из коллег.
Завершение слайдов по по реализации процесса коучинга. Взаимооценивание. Формативные оценка/обратная связь тренера.
Занятие 3-4: Завершение рефлексивного отчета по реализации процесса менторинга с одним из коллег.
Корректура и завершение слайдов по процессу менторинга. Взаимооценивание. Формативная оценка/обратная связь тренера.
8
3
Преобразования, необходимые для внедрения на уровне педагогического сообщества и эффективность их внедрения
Занятие 1-2: Совместные обсуждения и рефлексия о процессе планирования педагогического сообщества школы, включающий постановку цели, ожидаемые результаты и критерии успешности.
Занятие 3-4: Обзор и подготовка слайдов презентации по реализации процесса планирования работы педагогического сообщества школы.
Взаимооценивание. Формативная оценка/ обратная связь тренера.
8
4
Индивидуальные презентации
Занятие 1-4: Рефлексия о внедрении изменений на уровне школы и руководство им. (20-22 минуты)
8
5
Индивидуальные презентации
Занятие 1-4: Рефлексия о внедрении изменений на уровне школы и руководство им. (20-22 минуты)
8
40
Всего по учебному плану: 344 академических часа
Приложение 3
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в
педагогическом сообществе"
Взаимосвязь процессов долгосрочного, среднесрочного и
краткосрочного планирования
Приложение 4
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в
педагогическом сообществе"
Сопоставительный анализ процессов коучинга и менторинга
Процесс менторинга
Процесс коучинга
взаимоотношения системные, продолжаются длительное время;
процесс носит неформальный характер; встречи проводятся по мере необходимости для подопечного;
консультации, рекомендации и поддержка более длительные и имеют многоаспектную основу;
ментором, как правило, является опытный и квалифицированный учитель, зачастую - старший в организации образования, который может передать знания, опыт и "открыть двери" возможностям, недоступным ранее для подопечного;
акцент установлен на карьере и личностном развитии подопечного;
цель консультирования устанавливается подопечным при согласовании и направленности со стороны наставника;
менторинг сконцентрирован на профессиональном развитии подопечных.
продолжительность отношений устанавливается предварительно;
процесс зачастую структурирован; встречи предварительно запланированы;
встречи краткосрочны (иногда ограничены во времени) и сосредоточены на конкретных направлениях/вопросах развития;
коучу не обязательно обладать значительным практическим опытом;
процесс коучинга направлен на формирование конкретных навыков у подопечных;
в центре внимания, как правило – решение профессиональной/ производственной проблемы;
цель консультирования направлена на достижение конкретных краткосрочных целей;
коучинг сконцентрирован на решении конкретных вопросов, на рассмотрении определенных направлений развития.
Приложение 5
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Лидерство учителя в
педагогическом сообществе"
Соответствие разделов портфолио ключевым и рабочим
критериям оценивания
Раздел портфолио
Ключевые
критерии
Параметры критериев оценивания
Преобразования, необходимые для внедрения на уровне класса и способы их внедрения
Знание и понимание
Применение
Рефлексия
Знание условий, обеспечивающих успешность процессу обучения.
Как ученики обучаются (в частности, одаренные и талантливые ученики, в зависимости от их возрастных особенностей и так далее).
Факторы, влияющие на развитие учеников (социальные, эмоциональные, когнитивные и другие).
Как поддерживать благоприятную психологическую обстановку в коллективе школе и среди коллег.
Как планировать и оценивать занятия для достижения успешности обучения всех учеников.
Инициирование и проведение практического исследования.
Проводить и анализировать исследование урока.
Демонстрировать методику внедрения изменений в собственную практику преподавания и учения и способы управления ими.
Использовать методы обучения тому, как обучаться.
Курировать процесс обучения всех учеников в классе.
Планировать серию последовательных уроков, интегрируя тематику всех семи модулей "Программы повышения квалификации педагогических работников Республики Казахстан "Лидерство учителя в педагогическом сообществе".
Планировать динамику обучения учеников в условиях краткосрочной и долгосрочной перспективы.
Выбирать подходящие материалы и источники с целью совершенствования процесса преподавания и учения.
Планировать учебные, домашние и внеклассные задания.
Принимать коллегиальные решения, основываясь на чтении соответствующей литературы, общении с коллегами, личном опыте и результатах современных исследований о практике преподавания в классе.
Продумывать обучение учеников и вносить соответствующие изменения в планирование и практику преподавания и учения.
Эффективно интегрировать процессы планирования, обучения и оценивания.
Понимают важность доброжелательных взаимоотношений с коллегами в процессе преподавания и учения.
Имеют представление об аспектах личного профессионального развития; постоянно стремятся к совершенствованию.
Умеют анализировать и размышлять над собственной практикой.
Преобразования, необходимые для внедрения на уровне школы и способы их внедрения
Знание и понимание
Применение
Рефлексия
Знание условий, обеспечивающих успешность процессу обучения.
Знание методологии проведения исследования в области образования.
Способность к оказанию содействия коллегам при разработке и внедрении эффективных стратегий обучения и преподавания.
Инициирование и поддержка профессиональные диалоги по вопросам обучения и преподавания.
Участие в экспериментальных исследованиях и умение вести исследования в преподавании и учении.
Руководство и поддержка обучения учителей, сотрудничающих в условиях профессионального сообщества учителей.
Инициируют и поддерживают деятельность профессионального сообщества учителей школы.
Тесное сотрудничество с лидерскими командами в процессе разработки, внедрения и оценивания преобразованной практики.
Выносят продуманные, комплексно согласованные заключения о состоянии практики работы в классе и содействуют менее опытным учителям в решении актуальных проблем в классах.
Работают с практикующими учителями и помогают менее опытным учителям компетентно реагировать на потребности в обучении отдельных учащихся.
Принятие ответственности за руководство процессом планирования в целях достижения эффективной школьной практики.
Преобразования, необходимые для внедрения на уровне педагогического сообщества и способы их внедрения
Знание и понимание
Применение
Рефлексия
Знание условий, обеспечивающих успешный процесс обучения.
Знание методологии проведения исследования в области образования и обучение коллег методике проведения исследования.
Способность к оказанию содействия коллегам при разработке и внедрении эффективных стратегий обучения и преподавания.
Инициирование и поддержка профессиональных дискуссий по вопросам обучения и преподавания.
Инициирование, проведение и осуществление руководства практическим исследованием.
Формирование и поддержка сотрудничества с коллегами.
Руководство и содействие обучению в условиях профессионального сообщества учителей.
Тесное сотрудничество с лидерскими командами в процессе разработки, внедрения и оценивания новой практики.
Приложение 26
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических
кадров по предмету "Физическая культура"

8*2
5
"Мектептегі тәжірибе" кезеңіне дайындық.
"Мектептегі тәжірибе" кезеңіне арналған тапсырмаларды орындауға дайындық.
8
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 мин.
Барлығы: 160 академиялық сағат.
Мектептегі тәжірибе (6 апта)
"Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындалатын шаралар:
Тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау және өткізу;
Коучинг және тәлімгерлік үдерістерін жоспарлау және өткізу;
Өз мектебінің мұғалімдерінен құрылған қоғамдастық аясында жұмыс ұйымдастыру және өткізу;
Мектеп тәжірибесіне өзгеріс енгізу үдерісінің нәтижелерін және салдарларын бағамдау;
Бағалауға арналған портфолио мен таныстырылым әзірлеу.
Ескерту: "Мектептегі тәжірибе" кезеңіне арналған тапсырмаларды орындау барысында тренерлер онлайн-құралдар (синхронды емес форум, электрондық пошта бойынша жеке хат алмасу) арқылы мұғалімдерге қолдау көрсетеді.
1 академиялық сағат – 45 мин.
Барлығы: 144 академиялық сағат (күніне 4 сағат*6 күн).
Екінші "Бетпе-бет" кезеңі (1 апта)
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Сынып деңгейінде өзгеріс енгізу
1-2-сабақтар: Екінші "Бетпе-бет" кезеңіне кіріспе.
Оқыту мен оқуға өзгеріс енгізілгенін және ол басқарылғанын растайтын тізбектелген сабақтар топтамасы өткізілгені және оның тиімділігі туралы рефлексиялық есеп бойынша жұмыс (Сынып деңгейінде өзгеріс енгізу).
3-4-сабақтар: Таныстырылымның осы мәселеге арналған слайдтарын пысықтау. Өзара бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
2
Мектеп деңгейінде өзгеріс енгізу
1-2-сабақтар: Коучинг сабағы арқылы әріптестердің тәжірибесіне өзгеріс енгізу туралы рефлексиялық есеп бойынша жұмыс. Таныстырылымның осы мәселеге арналған слайдын пысықтау. Өзара бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
3-4-сабақтар: Бір әріптесіне тәлімгерлік ету үдерісі туралы рефлексиялық есеп бойынша жұмыс. Таныстырылымның осы мәселеге арналған слайдын пысықтау. Өзара бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
3
Қоғамдастық аясында атқарылған жұмыстар
1-2-сабақтар: Қоғамдастық аясындағы жұмыс туралы рефлексиялық есеп бойынша жұмыс (Қоғамдастық аясында атқарылған жұмыстар).
3-4-сабақтар: Таныстырылымның осы мәселеге арналған слайдтарын пысықтау. Өзара бағалау. Тренердің қалыптастырушы кері байланысы.
8
4
Таныстырылымды бағалау
1-4-сабақтар: Мектеп деңгейінде өзгерісті іске асыру және оған жетекшілік ету туралы рефлексия.
8
5
Таныстырылымды бағалау
1-4-сабақтар: Мектеп деңгейінде өзгерісті іске асыру және оған жетекшілік ету туралы рефлексия.
8
40
1 академиялық сағат – 45 мин. Барлығы: 40 академиялық сағат.
Жоспар бойынша барлығы – 344 академиялық сағат.
"Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім
көшбасшылығы" педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 3-қосымша
Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау арасындағы өзара байланыс
"Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім
көшбасшылығы" педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 4-қосымша
Коучинг пен тәлімгерлік үдерістерін салыстырмалы талдау
Тәлімгерлік
Коучинг
ұзақ уақыт бойы жалғасуы мүмкін жүйелі қарым-қатынас;
тәліп үшін қажеттігіне қарай кездесу ұйымдастыру арқылы бейресми сипатта өтуі мүмкін;
кеңестер, ұсынымдар мен қолдау ұзақ уақыт және көп аспектілік негізде көрсетіледі;
тәлімгер, әдетте, - тәжірибесі көбірек білікті мұғалім, негізінен – білім беру ұйымындағы ең үлкені, ол білімін, тәжірибесін беріп, тәліпке бұған дейін қолжетімсіз болып келген мүмкіндіктерге "есік аша" алады;
тәліптің қызметкер ретінде және тұлға ретінде өсуіне басты назар аударылады;
кеңес алу мақсатын тәлімгер тарапынан келісу және бағыттау арқылы тәлім алушы адам белгілейді;
тәлімгерлік тәліптердің кәсіби дамуына бағытталған.
қарым-қатынас ұзақтығы алдын ала белгіленеді;
әдетте, құрылымдық сипатта болады; кездесулер алдын ала жоспарланады;
кездесулер қысқа мерзімді (кейде уақыты шектеулі) және дамудың нақты бағыттарына/мәселелеріне бағытталған;
коучте біршама практикалық тәжірибесінің болуы міндетті емес;
коучинг білім алушыларда нақты дағдыны қалыптастыруға бағытталған;
басты назарда, әдетте, кәсіби/өндірістік проблемаларды шешу;
кеңес беру мақсаты нақты, қысқа мерзімді мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған;
коучинг дамудың белгілі бір бағыттарын қарауға, нақты мәселелерді шешуге бағытталған.
"Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім
көшбасшылығы" педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 5-қосымша
Портфолионың әрбір бөлімінің Бағдарламаның түйінді критерийлері мен оның стандарттарына сәйкестігі
Портфолионың тарауы
Түйінді критерийлер
Бағдарлама критерийлерінің стандарттары
Сынып деңгейінде қандай өзгеріс енгізу керек және оларды қалай енгіземін?
Білу және түсіну
Қолдану
Рефлексия
Табысты оқу үдерісін қамтамасыз ететін жағдайларды;
Оқушылардың қалай оқитынын (атап айтқанда, дарынды және талантты балалар, әртүрлі жастағы балалар т.б.);
Оқушылардың дамуына ықпал ететін факторларды (әлеуметтік, эмоциялық, танымдық);
Мектептегі ұжымда және әріптестер арасында жағымды психологиялық ахуалды қалай ұстап тұру қажеттігін;
Барлық оқушылардың оқуда табысты болуына қол жеткізу үшін сабақтарды қалай жоспарлау және бағалау керектігін;
Білім беру саласында зерттеу жүргізу әдіснамасын біледі және түсінеді.
Іс-әрекеттегі зерттеуге бастама жасау және оны жүргізу.
Жеке сабақ өткізу және дербес оқушыларды, сондай-ақ сын тұрғысынан ойланатын оқушыларды ынталандыру үшін кәсіби әрекет ету қажет етілетін жағдайларды анықтауда түрлі әдістер мен тәсілдерді қолдану;
Қалай оқу керектігін үйрету тәсілін пайдалану;
Сыныптағы барлық оқушылардың оқу үдерісін бақылау;
Бағдарламаның барлық жеті модулін ықпалдастыра отырып тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау;
Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жоспарлау жағдайында оқушылардың оқу қарқынын жоспарлау;
Оқыту және оқу үдерісін жетілдіру мақсатында жарамды материалдар мен дереккөздерді таңдау;
Оқу, үй және сыныптан тыс тапсырмаларды жоспарлау;
Тиісті әдебиетті оқу, әріптестерінің кеңестеріне, жеке тәжірибесіне және сыныпта оқыту тәжірибесі туралы заманауи зерттеулер нәтижелеріне сүйене отырып, алқалық шешім қабылдау;
Оқушылардың білім алуын ойластырып, оқыту мен оқу жоспары мен тәжірибесіне тиісті өзгеріс енгізу.
Жоспарлау, оқу және бағалау үдерістерін тиімді ықпалдастыру.
Оқыту мен оқу барысында әріптестермен ізгі ниетті өзара қарым-қатынас болуының маңыздылығын түсіну;
Жеке кәсіби даму аспектілері туралы білу, үнемі өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу;
Өз тәжірибесі туралы ойлану және оны талдау.
Мектеп деңгейінде қандай өзгеріс енгізу керек және оларды қалай енгіземін?
Білу және түсіну
Қолдану
Рефлексия
Табысты оқу үдерісін қамтамасыз ететін жағдайларды білу;
Жекелеген оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып білім алу қажеттілігінің мәселелері бойынша терең білімдерді игеру (талантты, дарынды және т.б.) және осы мәселелер бойынша басқа мұғалімдерге қалай кеңес беруді білу;
білім беру саласында зерттеу жүргізу әдіснамасын білу.
Әріптестеріне оқыту мен оқудың тиімді тәсілдерін әзірлеу мен енгізуге қолдау көрсете білу;
оқыту мен оқу туралы кәсіби әңгімеге бастама жасау және оны жүргізу;
кәсіби білім беру кеңістігі аясында оқуға басшылық ету және оған қолдау көрсету;
жаңа тәжірибені әзірлеу, енгізу және бағамдау үдерісінде көшбасшы командалармен тығыз ынтымақтастық орнату;
тиімді тәжірибені алға жылжыту мақсатында жоспарлау үдерісін басқару үшін жауапкершілік алу;
тиімді оқытуды, оқуды және басқару стратегиясын қалыптастыруды іске асыруда, соның ішінде – барлық оқушыларға өз әлеуеттерін іске асыруға мүмкіндік беруге бағытталуын қамтамасыз ететін тәсілдерді іріктеу мен пайдалануда басқа мұғалімдерді қолдау;
мұғалімдер тобымен мектеп аясында Сабақты зерттеуге қатыса отырып, оқыту мен оқу мәселелері бойынша кәсіби диалогтерге бастама көтеру және қолдау;
коуч пен тәлімгердің рөлін орындай отырып, мұғалімдердің топтық/жекелей оқуын басқару;
өз әріптестерінің қызметінің тиімділігін анықтау туралы шешім қабылдап, аталған шешімдерді мектептегі оқыту мен оқу сапасын одан әрі жетілдіру үшін негіз ретінде пайдалану туралы шешім қабылдау;
әріптестермен бірлесе отырып, мектептегі тиімді білім беру тәжірибесін пәнаралық ықпалдастықпен қоса дамыту мақсатында сабақтарды жоспарлауға бастама көтеру және оған қатысу;
сыныптағы жұмыс тәжірибесі туралы кешенді түрде келіскен шешім қабылдау және тәжірибесі аздау мұғалімдерге сыныптағы проблемаларды шешуге көмек көрсету.
Тиісті құрылымдық бөлімшенің, бүкіл мектептің оқыту және оқу тәжірибесін жетілдіруге үлес қосу;
мектептегі басқа мұғалімдермен жағымды кәсіби өзара қарым-қатынас орнату;
Қоғамдастық деңгейінде қандай өзгеріс енгізу керек және оларды қалай енгіземін?
Білу және түсіну
Қолдану
Рефлексия
Табысты оқу үдерісін қамтамасыз ететін жағдайларды білу;
білім беру саласында зерттеу жүргізу әдістерін білу және әріптестеріне зерттеу әдістерін үйрету бойынша тренингтер өткізу.
Әріптестеріне оқыту мен оқудың тиімді тәсілдерін әзірлеу мен енгізуге қолдау көрсете білу;
оқыту мен оқу мәселелері бойынша кәсіби диалог жүргізуге бастама жасап, оны жалғастырып, қолдау көрсету;
тәжірибелік зерттеулерді өзі жүргізу, оларға қатысу және бақылау жүргізу;
мұғалімдермен кәсіби жағымды қарым-қатынас орнату;
мұғалімдердің кәсіби қоғамдастығы аясында оқуға бастама жасап, оны жүргізу;
мектептерде жаңа тәжірибені жасау, іске асыру және бағамдауда көшбасшы командалармен тығыз ынтымақтастық орнату;
қиындықтарға қарсы тұрып, күрделі жағдайларда мұғалімдер командасын басқару;
оқыту және оқу тәжірибесін жетілдіру мақсатында тізбектелген сабақтар топтамасын жоспарлау жұмысына бастама жасап, оны басқару.
Әріптестерімен кәсіби сенімді қарым-қатынас орнату;
білім беру саласындағы зерттеу жүргізу әдіснамасын білу және әріптестеріне зерттеу әдістерін үйрету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 26-қосымша
"Дене шынықтыру" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру бағдарламасы

Сноска. Приказ дополнен приложением 26 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физическая культура" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей физической культуры и изучению обновленной общеобразовательной учебной программы по предмету "Физическая культура" (далее – Программа по предмету).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет пять рабочих дней, каждый из которых включает 4 занятия по 2 часа в день по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Программы по предмету "Физическая культура" и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями обновленного содержания Программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленной Программы по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной Программы по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями цели, задач, структуры и содержания, обновленной Программы по предмету;
2) умение учителями использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленной Программы по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения обновленной Программы по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) руководство для учителя;
3) презентации и раздаточный материал;
4) задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) руководство для тренера.
8. В соответствии с учебным планом учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
9. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации, анализа научной литературы. Учителя рассматривают структуру обновленной Программы по предмету, педагогических подходов, механизмов оценивания, аспектов Программы по предмету "Физическая культура".

Ескерту. Бұйрық 26-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Дене шынықтыру" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарламада дене шынықтыру мұғалімдерін даярлау және "Дене шынықтыру" пәні бойынша жаңартылған жалпы білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – Пән бойынша бағдарлама) зерделеу бойынша толық мәлімет ұсынылған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы бес жұмыс күнді құрайды, әр күн ұзақтығы 2 сағаттық 4 сабақтан тұрады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: "Дене шынықтыру" пәні бойынша бағдарламаны жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің Пән бойынша бағдарламаның жаңартылған мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) Пән бойынша жаңартылған бағдарламаға сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) Пән бойынша жаңартылған бағдарламадағы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер Пән бойынша жаңартылған бағдарламаның мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер Пән бойынша жаңартылған бағдарламаға сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер Пән бойынша жаңартылған бағдарламадағы оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның оқу әдістемелік кешені:
1) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) тренерге арналған нұсқаулық.
8. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
9. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер Пән бойынша жаңартылған бағдарламаның құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, "Дене шынықтыру" пәні бойынша бағдарламаның аспектілерін қарастырады.

10. Учителя осваивают содержание Программы по предмету и учебных планов по предмету "Физическая культура". По завершению ежедневного обучения осуществляется саморефлексия, выполняются задания в целях мониторинга достижения целей обучения, определения соответствующих действий по ее реализации в практической деятельности учителя.
11. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.

10. Мұғалімдер Пән бойынша бағдарламаның және "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жоспарларының мазмұнын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер өзіндік рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді, мұғалімнің практикалық қызметінде оны іске асыру бойынша тиісті іс-қимылдарды анықтауды мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
11. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.

12. Оценка деятельности учителей делится на области, относящиеся к конкретным навыкам, уровням, которые необходимы для преподавания физической культуры. Для каждой области есть четыре дескриптора, позволяющие определить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров по предмету
"Физическая культура"
Учебный план
День №
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
1
Введение в обновленную образовательную программу по "Физической культуре"
1. Ознакомление с обновленной образовательной программой.
2

12. Мұғалімдердің қызметін бағалау дене шынықтыру пәнін оқыту үшін қажетті нақты дағдыларға, деңгейлерге жататын салаларға бөлінеді. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Дене шынықтыру" пәні бойынша
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
"Дене шынықтыру" бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе
1. Жаңартылған білім беру бағдарламасымен танысу.
2

2. Ознакомление с основными документами обновленной образовательной программы по предмету "Физическая культура".
2
3. Ознакомление с учебным планом по предмету "Физическая культура": краткосрочный план.
2
4. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной образовательной программы.
2
2
Эффективное преподавание и учение
1. Ознакомление с характеристикой эффективного преподавания и учения.
2
2. Применение активного обучения в процессе преподавания.
2
3. Применение активного обучения в процессе преподавания.
2
4. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение и образ мышления.
2
3
Критериальное оценивание и ключевые подходы в обновленной образовательной программе
1. Ознакомление с целью и структурой критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Ознакомление с особенностями выявления и реакции на потребности учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: реакция на потребности учащихся.
2
3. Использование видов дифференциации в процессе обучения.
2
4. Использование видов дифференциации в процессе обучения.
2
4
Реализация обновленной образовательной программы: планирование
1. Ознакомление с особенностями долгосрочного, среднесрочного, краткосрочного планирования.
2

2. "Дене шынықтыру" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының негізгі құжаттарымен танысу.
2
3. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жоспарымен танысу: қысқа мерзімді жоспар.
2
4. Курста оқудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін айқындау: жаңартылған білім беру бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту мен оқу сипаттамасымен танысу.
2
2. Оқыту процесінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
2
3. Оқыту процесінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
2
4. Курста оқудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін айқындау: белсенді оқу және ойлау сипаты.
2
3
Критериалды бағалау және жаңартылған білім беру бағдарламасындағы негізгі тәсілдер
1. Критериалды бағалау мақсатымен және құрылымымен танысу. Курста оқудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін айқындау: критериалды бағалау.
2
2. Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және реакция ерекшеліктерімен танысу. Курста оқудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін айқындау: оқушылардың қажеттіліктеріне реакция.
2
3. Оқыту процесінде саралау түрлерін қолдану.
2
4. Оқыту процесінде саралау түрлерін қолдану.
2
4
Жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлардың ерекшеліктерімен танысу.
2

2. Планирование урока по предмету "Физическая культура".
2
3. Планирование урока по предмету "Физическая культура". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Планирование для микропреподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
5
Микропреподавание
Подготовка к микропреподаванию.
2
2. Микропреподавание по предмету "Физическая культура".
2
3. Микропреподавание по предмету "Физическая культура". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания и навыки обучения (также пересмотр других критериев).
2

2. "Дене шынықтыру" пәні бойынша сабақты жоспарлау.
2
3. "Дене шынықтыру" пәні бойынша сабақты жоспарлау. Курста оқудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін айқындау: жоспарлау.
2
4. Ықшамсабақты жоспарлау. Курста оқудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін айқындау: жоспарлау.
2
5
Ықшамсабақ
1. Ықшамсабаққа дайындық.
2
2. "Дене шынықтыру" пәні бойынша ықшамсабақ өткізу.
2
3. "Дене шынықтыру" пәні бойынша ықшамсабақ өткізу. Курста оқудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін айқындау: пән бойынша педагогикалық білім және оқыту дағдылары (басқа да критерийлерді тексеру).
2

4. Подведение итогов курса обучения.
2
Всего:
40 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет
45 минут.
Приложение 27
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по элективному курсу "Робототехника"
Сноска. Приказ дополнен приложением 27 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по элективному курсу "Робототехника" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке педагогических кадров по элективному курсу "Робототехника". Настоящая Программа нацелена на совершенствование профессиональной компетентности учителей в сфере использования в образовательном процессе и во внеурочной деятельности учебных комплектов по программированию роботов.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы: обучение теоретическим и практическим основам преподавания элективного курса "Робототехника" в общеобразовательных школах.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить учителей с целями, задачами, структурой и содержанием элективного курса "Робототехника";
2) ознакомить учителей с педагогическими подходами, способствующими развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков.
5. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями целей, задач, структуры и содержания элективного курса "Робототехника";
2) знание и понимание учителями педагогических подходов, способствующих развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу курсов повышения квалификации педагогических кадров;
2) руководство для учителя;
3) руководство для тренера;
4) раздаточный материал.
7. В учебном плане согласно приложению к настоящей Программе на изучение элективного курса "Робототехника" отводится шесть модулей:
Модуль 1. Введение в курс "Робототехника" и основы робота Базового набора Лего с программированием, описанием работы с числовыми и логическими данными (далее - EV3).
Модуль 2. Движения с использованием моторов.
Модуль 3. Повороты.
Модуль 4. Датчики.
Модуль 5. Блоки операторы и блоки данных.
Модуль 6. Соревнование в классе.

4. Оқу курсын қорытындылау.
2
Барлығы:
40 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 27-қосымша
"Робот техникасы" элективті курсы бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 27-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Робот техникасы" элективті курсы бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарламада "Робот техникасы" элективті курсы бойынша педагог кадрларды даярлау бойынша толық мәлімет ұсынылған. Осы Бағдарлама мұғалімдердің білім беру процесінде және сыныптан тыс қызметінде роботтарды бағдарламалау жөніндегі оқу топтамаларын пайдалану саласындағы кәсіби құзыреттілігін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты: жалпы білім беретін мектептерде "Робот техникасы" элективті курсын оқытудың теориялық және практикалық негіздерін үйрену.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдерді "Робот техникасы" элективті курсының мақсаттарымен, міндеттерімен, құрылымымен және мазмұнымен таныстыру;
2) мұғалімдерді оқушылардың шығармашылық, жобалау-зерттеу және конструкторлық дағдыларын дамытуға мүмкіндік туғызатын педагогикалық тәсілдермен таныстыру.
5. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер "Робот техникасы" элективті курсының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) оқушылардың шығармашылық, жобалау-зерттеу және құрастыру дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық тәсілдерді біледі және түсінеді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарламаның оқу әдістемелік кешені:
1) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) тренерге арналған нұсқаулық;
4) үлестірме материал.
7. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу жоспарында "Робот техникасы" элективті курсын оқуда алты модуль көзделген:
1-модуль: "Робот техникасы" курсына кіріспе және бағдарламалауы, сандық және логикалық деректері бар жұмыс сипаттамасы бар Лего базалық жинағы роботының (бұдан әрі – EV3) негіздері.
2-модуль: Мотордың көмегімен қозғалу.
3-модуль: Бұрылу.
4-модуль: Датчиктер.
5-модуль: Оператор блоктар мен деректер блоктары.
6-модуль: Сыныптағы сайыс.

8. Структура Программы представляет собой непрерывный процесс, включающий ознакомление с материалами Программы, практическую реализацию и планирование, рефлексию, формирование портфолио для оценивания.
9. Учителя рассматривают основы элективного курса "Робототехника", историю возникновения, перспективы робототехники, знакомятся с основным оборудованием, элементами конструирования и программирования автономных мобильных роботов, планированием уроков и получают конструктивную обратную связь от коллег и тренеров.
10. Обучение основам робототехники зависит от организации занятий, проводимых с применением соответствующих методов:
1) эвристический;
2) проблемный;
3) программированный;
4) репродуктивный;
5) частично - поисковый;
6) метод проблемного изложения;
7) метод проектов.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров по элективному курсу
"Робототехника"
Учебный план
День №
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
1
Введение в курс.
Ознакомление с оборудованием курса

8. Бағдарлама құрылымы Бағдарлама материалдарымен танысу, практика жүзінде іске асыру және жоспарлау, рефлексиялау, бағалауға арналған портфолио құрастыруды қамтитын үздіксіз процесс болып табылады.
9. Мұғалімдер "Робот техникасы" элективті курсының пайда болу тарихын, даму келешегін қарастырып, курстың негізгі жабдықтарымен, дербес ұтқыр роботтарды құрастыру және бағдарламалау элементтерімен, сабақ жоспарлаумен танысады және әріптестері мен тренерлерден сындарлы кері байланыс алады.
10. Робот техникасы негіздерін үйрету ол сабақтардың ұйымдастырылуына және төмендегі әдістердің қолданылуына байланысты:
1) эвристикалық;
2) проблемалық;
3) бағдарламалық;
4) репродукциялық;
5) жартылай іздеу жұмысы;
6) проблеманы баяндау әдісі;
7) жоба әдісі.
"Робот техникасы" элективті
курсы бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Курсқа кіріспе. Курс жабдығымен танысу

1. Введение в курс Робототехники: области применения, виды робототехники. История и перспективы робототехники.
2
2. Ознакомление с оборудованием курса: набор Лего с избыточными, излишними механизмами и сенсорами для обучения школьников средних и основных школ (далее - LEGO® MINDSTORMS® EV3 Education). Базовый набор Лего с программированием, описанием работы с числовыми и логическими данными (далее – EV3).
4
3. Ознакомление с оборудованием курса: набор LEGO® MINDSTORMS® EV3 Education. Модуль EV3.
2
4. Сборка образовательного робота.
2
2
Ознакомление с датчиками и моторами.
3D моделирование.
1. Взаимооценивание планов уроков по курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2
2. Ознакомление с моторами и датчиками. Подключение датчиков и моторов. Изучение Интерфейса модуля EV3. Программное обеспечение EV3.
2
3. Моделирование образовательного робота в LEGO® Digital Designer (Программа для компьютерной разработки).
4
3
Движения с использованием моторов (1)
1. Взаимооценивание планов уроков по курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2
2. Создание первой программы для Модуля EV3. Движение больших моторов: Блок Рулевого Управления.
2
3. Выполнение командной работы над заданиями и проектом "Танцующий Робот". Движение руки робота: Блок Среднего Мотора. Блок Большого Мотора.
4
4
Движения с использованием моторов (2)
1. Взаимооценивание планов уроков курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2
2. Выполнение командной работы над заданиями и проектом "Робот убирающий мусор".
2
3. Сборка робота "Щенок".
2
4. Сборка робота "РобоРука".
2
5
Повороты
1. Взаимооценивание планов уроков по курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2
2. Повороты на месте: блок Независимое управление моторами.
2
3. Выполнение командной работы над заданиями и проектом "Парковка".
4
6
Датчики (1)
1. Взаимооценивание планов уроков по курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2
2. Датчик Касания. Определение нажатий на кнопку. Выполнение командной работы над заданиями и проектом "Грузовой робот".
2
3. Сборка робота "Ступенеход".
2
4. Ультразвуковой датчик. Определение и реакция на препятствия. Выполнение командной работы над заданиями и проектом "Сигналы".
2
7
Датчики (2)
1. Взаимооценивание планов уроков по курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2
2. Гироскопический датчик. Определение углового наклона. Выполнение командной работы над заданиями и проектом "Маневр".
2
3. Датчик цвета. Определение цвета.
Выполнение командной работы над заданиями и проектом "Светофор".
2

1. Робот техникасы курсына кіріспе: қолданыс салалары, түрлері. Робот техникасының тарихы мен келешегі.
2
2. Курс жабдығымен танысу: негізгі және орта мектеп оқушыларын оқытуға арналған артық тетіктері мен сенсорлары бар Лего жинағы (бұдан әрі - LEGO MINDSTORMS EV3 Education). Бағдарламалауы, сандық және логикалық деректері бар жұмыс сипаттамасы бар Лего базалық жинағы роботының (бұдан әрі – EV3).
2
3. Курс жабдығымен танысу: LEGO MINDSTORMS EV3 Education топтамасы. EV3 модулі.
2
4. Білім беру роботын құрастыру.
2
2
Моторлармен және датчиктермен танысу. 3D модельдеу
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2
2. Моторлармен және датчиктермен танысу. Датчиктер мен моторларды қосу. EV3 модулінің интерфэйсін зерделеу. EV3 бағдарламалық жасақтамасы.
2
3. ЛЕГО Digital Designer-де білім беру роботын модельдеу (Компьютерлік әзірлемеге арналған бағдарлама).
4
3
Мотордың көмегімен қозғалу (1)
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2
2. EV3 арналған бірінші бағдарламаны жасау. Үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік басқару блогы.
2
3. "Билейтін робот" жобасының тапсырмалары бойынша командалық жұмысты орындау. Робот қолының қозғалысы: Ортаңғы мотор блогы. Үлкен мотор блогы.
4
4
Мотордың көмегімен қозғалу (2)
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2
2. "Қоқыс жинайтын робот" жобасының тапсырмалары бойынша командалық жұмыс орындау.
2
3. "Күшік" роботын құрастыру.
2
4. "Робоқол" роботын құрастыру.
2
5
Бұрылу
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2
2. Бір орында тұрып бұрылу: Моторларды тәуелсіз басқару блогы.
2
3. "Көлік тұрағы" жобасының тапсырмалары бойынша командалық жұмыс орындау.
4
6
Датчиктер (1)
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2
2. Жанасу датчигі. Батырмаға басуды анықтау. "Жүк тасымалдаушы робот" жобасының тапсырмалары бойынша командалық жұмысты орындау.
2
3. "Баспалдақта жүргіш" роботын құрастыру.
2
4. Ультрадыбыстық датчик. Кедергілерді анықтау және оларды еңсеру. "Сигналдар" жобасының тапсырмалары бойынша командалық жұмыс орындау.
2
7
Датчиктер (2)
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2
2. Гигроскопиялық датчик. Еңкею бұрышын анықтау. "Маневр" жобасының тапсырмалары бойынша командалық жұмыс.
2
3. Түс датчигі. Түсті анықтау. "Бағдаршам" жобасының тапсырмалары бойынша командалық жұмысты орындау.
2

4. Сборка робота "Цветосортировщик".
2
8
Блоки операторы и блоки данных (1)
1. Взаимооценивание планов уроков по курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2
2. Блок Цикл. Использование счетчика. Данные с датчика.
Проект "Транспортировка".
2
3. Блок Экран. Блок Текст.
2
4. Ознакомление с моделями роботов "Слон", "ТанкоБот", "Знап", "Робозавод".
2
9
Блоки операторы и блоки данных (2)
1. Взаимооценивание планов уроков по курсу "Робототехника" и их совершенствование на основе обратной связи.
2

4. "Түссұрыптауыш" роботын құрастыру.
2
8
Оператор блоктар және деректер блоктары (1)
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2
2. Цикл блогы. Есептеуішті пайдалану. Датчиктен алынған деректер.
2
3. Экран блогы. Мәтін блогы.
2
4. "Піл", "ТанкоБот", "Знап", "Робозауыт" роботтарының модельдерімен танысу.
2
9
Оператор блоктар және деректер блоктары (2)
1. "Робот техникасы" курсы бойынша жоспарларды өзара бағалау және кері байланыстың негізінде жетілдіру.
2

2. Блок Математика. Блок Случайных чисел.
2
3. Блок Переключение. Проект "Робот-пешеход".
4
10
Соревнования в классе
1. Анонсирование соревнования в классе. Презентация идей.
2
2. Создание собственных моделей роботов.
2
3. Программирование роботов и тестирование.
2
4. Презентация и соревнования роботов. Определение победителей.
2
Всего:
80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет
45 минут.
Приложение 28
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации
руководителей общеобразовательных школ
Сноска. Приказ дополнен приложением 28 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных школ (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров и включает в себя три направления:
1) саморазвитие руководителя и педагогического коллектива;
2) развитие школы;
3) социальное и профессиональное партнерство.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке руководителей общеобразовательных школ и овладению ими знаниями и практическими навыками, адекватными современным представлениям об успешности организации образования, управлением изменениями.
3. Продолжительность курсового обучения руководителей составляет два аудиторных этапа "Лицом к лицу", два этапа "Практика в школе" в соответствии с учебным планом согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: профессиональное развитие руководителей общеобразовательных школ на основе лучших мировых педагогических подходов и образовательной практики.
5. Задачи Программы:
1) развить понимание роли и миссии современного руководителя, личного и профессионального самосовершенствования;
2) сформировать ключевые компетенции в области лидерства, управления, стратегического планирования, менеджмента и прогнозирования;
3) научить навыкам, методам, формам и подходам по улучшению собственной деятельности и деятельности учителей и учащихся;
4) сформировать практические навыки по установлению профессионального и социального партнерства, созданию сетевого сообщества.
6. Результаты обучения:
1) понимание роли и миссии современного руководителя, личного и профессионального самосовершенствования, поддержки профессионального развития учителей;

2. Математика блогы. Кездейсоқ сандар блогы.
2
3. Ауыстыру блогы. "Жаяу жүргінші робот" жобасы.
4
10
Сыныптағы сайыс
1. Сыныпта жарыс туралы хабарлау. Идеялар таныстырылымы.
2
2. Өз роботтарының моделін жасау.
2
3. Роботтарды бағдарламалау және тестілеу.
2
4. Роботтарды таныстыру және роботтар сайысы. Жеңімпаздарды анықтау.
2
Барлығы:
80 академия лық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 28-қосымша
Жалпы білім беретін мектептер басшыларының біліктілігін
арттыру курстарының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 28-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жалпы білім беретін мектептер басшыларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді және үш бағытты қамтиды:
1) басшының өзіндік дамуы және педагогикалық ұжымның дамуы;
2) мектепті дамыту;
3) әлеуметтік және кәсіби әріптестік.
2. Осы Бағдарламада жалпы білім беретін мектептер басшыларын даярлау және олардың білім беру ұйымдарының табыстылығы, өзгерістерді басқару туралы қазіргі түсінікке сай білім мен практикалық дағдыларды игеруі жөнінде толық мәлімет ұсынылған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспарына сәйкес басшыларды оқыту курсы "Бетпе - бет" деген екі аудиториялық кезеңді және "Мектептегі тәжірибе" деген екі кезеңді қамтиды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: үздік әлемдік педагогикалық тәсілдер мен білім беру практикалары негізінде жалпы білім беретін мектептер басшыларын кәсіби дамыту.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) заманауи басшының рөлі мен миссиясы, жеке тұлға ретінде және кәсіби тұрғыдан өзін-өзі жетілдіру туралы түсінігін дамыту;
2) көшбасшылық, басқару, стратегиялық жоспарлау және болжау салаларында түйінді құзыреттілік қалыптастыру;
3) өзінің қызметін және мұғалімдер мен оқушылардың қызметін жақсарту бойынша дағдыларды, әдістерді, нысандар мен тәсілдерді үйрету;
4) кәсіби және әлеуметтік әріптестікті орнату, қоғамдастық құру бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) заманауи басшының рөлі мен миссиясы, жеке тұлға ретінде және кәсіби тұрғыдан өзін-өзі жетілдіру, мұғалімдердің кәсіби дамуына қолдау көрсету туралы түсінеді;

2) сформированность у руководителей ключевых компетенций в области лидерства и управления, стратегического планирования, менеджмента и прогнозирования;
3) понимание и применение руководителями навыков, методов, форм и подходов по улучшению собственной деятельности и деятельности учителей и учащихся;
4) владение умениями и навыками по установлению профессионального и социального партнерства, созданию сетевого сообщества.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных школ;
2) руководство для руководителя общеобразовательных школ;
3) предкурсовые задания;
4) задания в период практики в школе;
5) руководство для тренера;
6) презентации и раздаточный материал.
8. Программа структурирована согласно четырем профессиональным практикам:
1) руководство преподаванием и учением;
2) саморазвитие;
3) руководство совершенствованием, внедрением инноваций и изменениями;
4) вовлечение местного сообщества в совместную работу.
9. Учебный план предусматривает сочетание самостоятельного, аудиторного обучения и обучения при асинхронной поддержке тренера. Обучение строится на логической последовательности:

2) басшыларда көшбасшылық және басқару, стратегиялық жоспарлау және болжау салаларында түйінді құзыреттіліктері қалыптасады;
3) басшылар өзінің қызметін, мұғалімдер мен оқушылардың қызметін жақсартуға бағытталған дағдыларды, әдістерді, нысандар мен тәсілдерді түсінеді және қолдана біледі;
4) кәсіби және әлеуметтік әріптестікті орнату, қоғамдастық құру бойынша іскерлік пен дағдыларды меңгерген.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) жалпы білім беретін мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының бағдарламасы;
2) жалпы білім беретін мектеп басшысына арналған нұсқаулық;
3) курсалды тапсырмалар;
4) мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар;
5) тренерге арналған нұсқаулық;
6) таныстырылымдар және үлестірме материалдар.
8. Бағдарлама мынадай төрт кәсіби практикаға сәйкес құрылымданған:
1) оқыту мен оқуға жетекшілік ету;
2) өзінің дамуы;
3) тәжірибені жетілдіруге, инновациялар мен өзгеріс енгізуге жетекшілік ету;
4) жергілікті қауымды бірлескен жұмысқа тарту.
9. Оқу жоспары өз бетінше оқу, аудиториялық оқу және тренердің синхронды емес қолдауымен оқуды үйлестіруді көздейді. Оқыту логикалық реттілікпен жүйеленген:

1) обзор идей на этапе теоретического обучения (выполнение предкурсовых заданий);
2) приобретение и понимание основных направлений и содержания Программы в период аудиторного обучения. Участники работают в малых группах с тренером, который представляет результаты международных исследований по проблемам лидерства и управления.
10. Аудиторный этап обучения служит основанием для подготовки к этапу практики в школе и процессу взаимодействия с коллегами в рамках сети школ. На данном этапе в школах по месту работы выполняются задания, имеющие развивающее направление.

1) теориялық оқу кезеңінде идеяларды зерделеу (курсалды тапсырмаларды орындау);
2) аудиториялық оқу кезеңінде Бағдарламаның негізгі бағыттары мен мазмұнын зерделеу және түсіну. Тыңдаушылар тренердің жетекшілігімен шағын топтарда жұмыс істеп, көшбасшылық және басқару мәселелері бойынша халықаралық зерттеулердің нәтижелерімен танысады.
10. Аудиториялық оқу кезеңі басшылардың мектептегі тәжірибе кезеңіне және мектеп қоғамдастығы шеңберінде әріптестерімен бірлесе қызмет атқаруға дайындық кезеңі болып табылады. Мектепте тәжірибеден өту кезеңінде дамытушы бағыттағы тапсырмалар орындалады.

240
В целом по курсу:
640
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет
45 минут.
Приложение 29
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров общеобразовательных школ
"Рефлексия в практике"
Сноска. Приказ дополнен приложением 29 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Рефлексия в практике" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. В данной Программе представлены полные сведения по использованию потенциала учителей, прошедших повышение квалификации по уровневым программам повышения квалификации педагогических кадров Республики Казахстан (далее – школьные тренеры) для оказания поддержки и совершенствования практики преподавания учителей.
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 25 рабочих дней, каждый из которых включает 4 занятия по 2 часа в день по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: освоение педагогическими кадрами методов и подходов, способствующих развитию у учащихся творческих, исследовательских навыков, навыков критического и логического мышления.
5. Задачи Программы:
1) научить планировать процесс преподавания, вовлечения учащихся в процесс обучения, использования информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в процессе преподавания, развития у учащихся навыков критического мышления, эффективного системного оценивания учащихся, рефлексии собственного процесса преподавания;
2) подготовить к постоянному профессиональному развитию.
6. Результаты обучения:
1) усовершенствование навыков учителей планирования процесса преподавания, вовлечения учащихся в процесс обучения, использования ИКТ в процессе преподавания, развития у учащихся навыков критического мышления, эффективного системного оценивания учащихся, рефлексии сосбвенного процесса преподавания;
2) готовность учителей к постоянному профессиональному развитию.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) руководство для учителя;
3) руководство для школьного тренера;

240
Курс бойынша барлық сағат саны:
640
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 29-қосымша
"Практикадағы рефлексия" жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының
білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 29-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Практикадағы рефлексия" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарламада мұғалімдерге қолдау көрсету және оқыту практикасын жетілдіру үшін Қазақстан Республикасының педагог кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдарламалары бойынша біліктілігін арттырудан өткен мұғалімдердің (бұдан әрі – мектеп тренерлері) әлеуетін пайдалану жөнінде толық мәлімет ұсынылған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 25 жұмыс күнін құрайды, әр күн ұзақтығы 2 сағаттық 4 сабақтан тұрады.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: педагог кадрлардың оқушылардың шығармашылық, зерттеу, сын тұрғысынан және логикалық ойлау дағдыларын дамытуға ықпал ететін әдістер мен тәсілдерді меңгеруі.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) оқыту процесін жоспарлау, оқушыларды оқу процесіне тарту, оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолдану, оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту, оқушыларды тиімді түрде жүйелі бағалау, өзінің оқыту процесі туралы рефлексия жасауды үйрету;
2) үздіксіз кәсіби дамуға дайындау.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдердің бойында оқыту процесін жоспарлау, оқушыларды оқу процесіне тарту, оқыту процесінде АКТ қолдану, оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту, оқушыларды тиімді түрде жүйелі бағалау, өзінің оқыту процесі туралы рефлексия жасау дағдылары қалыптасқан:
2) мұғалімдер үздіксіз кәсіби дамуға дайын.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) мектеп тренеріне арналған нұсқаулық;

4) раздаточные материалы.
8. Структура Программы включает ознакомление с Программой, практическую реализацию и рефлексию.
9. В ходе обучения учителя изучают и обсуждают с коллегами педагогические методы, подходы и формы работы, совершенствующие практику преподавания. Практическая реализация характеризуется планированием и проведением уроков с использованием изученных методов, подходов и получением конструктивной обратной связи.
10. Для повышения уровня понимания учителями содержания Программы предусмотрено осуществление школьными тренерами саморефлекции и взаиморефлексии.
11. По итогам реализации Программы в школе учителя составляют рефлексивный отчет, который предоставляют школьным тренерам для оценивания.
12. Программа основана на теории конструктивизма, для развития глубокого понимания предмета учеником и применения знаний вне класса на основе своего предыдущего опыта.
13. В рамках Программы учителя изучат следующие основные вопросы:
1) диалогическое преподавание;
2) метапознание;
3) мотивация ученика;
4) обучение критическому мышлению;
5) оценивание для обучения;
6) использование ИКТ в преподавании и учении.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных
школ "Рефлексия в практике"
Учебный план
День №
Тема дня
Тема занятия
Кол-во часов
1
Введение: обоснование необходимости внесения изменений в методику преподавания и учения

4) үлестірме материалдар.
8. Бағдарлама құрылымы Бағдарламамен танысу, іс жүзінде жүзеге асыру және рефлексияны қамтиды.
9. Оқу барысында мұғалімдер әріптестерімен оқыту тәжірибесін жетілдіретін педагогикалық әдістерді, тәсілдерді және жұмыс нысандарын зерделеп талқылайды. Практика жүзінде іске асыру зерделенген әдістерді, тәсілдерді пайдалана отырып сабақ жоспарлау және өткізу, сындарлы кері байланыс алумен сипатталады.
10. Мұғалімдердің Бағдарламаның мазмұнын түсіну деңгейін арттыру үшін мектеп тренерлері өзіндік және өзара рефлексия өткізуі көзделген.
11. Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде мұғалімдер мектепте рефлексиялық есеп жазып, бағалау үшін мектеп тренерлеріне өткізеді.
12. Бұған дейінгі тәжірибесінің негізінде оқушының пәнді терең түсіну қабілетін және білімін сыныптан тыс жерде пайдалана білуін дамыту үшін Бағдарлама сындарлы оқыту теориясына негізделген.
13. Бағдарлама шеңберінде мұғалімдер мынадай негізгі мәселелерді зерделейді:
1) диалогтік оқыту;
2) метатану;
3) оқушыны ынталандыру;
4) сын тұрғысынан ойлауға үйрету;
5) оқу үшін бағалау;
6) оқыту мен оқуда АКТ қолдану.
"Практикадағы рефлексия" жалпы
білім беретін мектептердің педагог
кадрларының біліктілігін арттыру
курстарының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Кіріспе: оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізудің қажеттігін негіздеу

1. Совместная и групповая работа. Методика проведения работы в группах.
2. Управление процессом обучения в классе и происходящими в нем изменениями. Обоснование необходимости внесения изменений в методику преподавания и учения. Точки зрения учителей и учащихся.
4
2
Культура школы и класса
1. Методика проведения наблюдения в классе.
2. Что необходимо знать учителям? Культура класса и среда обучения.
4
3
Представления учителей об идеальном учителе и индивидуальных различиях учеников
1. Исследование убеждений, сложившихся у учителей об идеальном учителе.
2. Что, по мнению учеников, характеризует компетентного учителя? Исследование убеждений, сложившихся у учителей, об индивидуальных различиях учеников.
4
4
Ценности, представления, способы воздействия
1. Конкретизация личностных ценностей и взглядов для определения направлений и приоритетов дальнейшего развития.
2. Обоснование и осознание необходимости проведения исследований в целях совершенствования методики и подходов в преподавании и учении. Эмоционально - психологический климат в классе.
4
5
Мотивирование учащихся
1. Выявление барьеров в процессе обучения. Теория обучения, основанного на аффектах.
2. Мотивация учащихся. Определение мнения учеников о процессе обучения (консультирование с учениками).
4
6
Социальное взаимодействие
1. Социальное взаимодействие в обучении, расширение диапазона социального взаимодействия.
2. Обеспечение интерактивного и инклюзивного характера урока.
4
7
Барьеры в обучении
1. Выявление барьеров в обучении. Выбор и конкретизация педагогических подходов в целях преодоления барьеров в обучении.
2. Способности учеников и позитивное отношение к обучению.
4
8
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: обучение тому, как учиться
Сущностная характеристика обучения тому, как учиться. Действия учителя по развитию способностей учеников к обучению тому, как учиться.
4
9
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: обучение тому, как учиться
Концентрация внимания и педагогических усилий на личности каждого ученика; оказание помощи ученикам в обучении тому, как учиться. Концентрация внимания и усилий на методах и подходах в вопросе обучения тому, как учиться.
4
10
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: беседа и диалогическое обучение
1. Сущностная характеристика диалогического обучения.
2. Методика использования беседы на уроках в целях повышения качества обучения.
4
11
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: критическое мышление
1. Сущностная характеристика критического мышления.

1. Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс істеу әдістемесі.
2. Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен оқушылардың көзқарастары.
4
2
Мектеп және сынып мәдениеті
1. Сыныпты қадағалау әдістемесі.
2. Мұғалімдерге нені білу міндет? Сынып мәдениеті мен оқу ортасы.
4
3
Мұғалімнің мінсіз мұғалім туралы және оқушылардың жеке ерекшеліктері туралы пікірі
1. Мұғалімнің мінсіз мұғалім туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
2. Оқушылардың пікірі бойынша құзырлы мұғалімнің сипаттамасы қандай? Мұғалімнің оқушылардың жеке ерекшеліктері туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
4
4
Құндылықтар, көзқарастар, ықпал ету тәсілдері
1. Бұдан әрі даму бағыттары мен басымдықтарын анықтау үшін жеке тұлғаның құндылықтары мен көзқарастарын нақтылау.
2. Оқыту және оқу әдістемесін жетілдіру мақсатында зерттеу жүргізу қажеттігін негіздеу және мойындау. Сыныптағы эмоциялық-психологиялық ахуал.
4
5
Оқушыларды ынталандыру
1. Оқу процесіндегі кедергілерді анықтау. Оқудың аффекттік теориясы.
2. Оқушыларды ынталандыру. Оқушылардың оқу туралы пікірін анықтау (оқушыдан кеңес алу).
4
6
Әлеуметтік өзара іс-қимыл
1. Оқудағы әлеуметтік өзара іс-қимыл, әлеуметтік өзара іс-қимыл ауқымын кеңейту.
2. Сабақтың интербелсенді және инклюзивті болуын қамтамасыз ету.
4
7
Оқудағы кедергілер
1. Оқудағы кедергілерді анықтау. Оқудағы кедергілерді, соның ішінде жас ерекшеліктері проблемаларын жеңу мақсатындағы педагогикалық тәсілдерді таңдау және нақтылау.
2. Оқушылардың қабілеттері және оқуға жағымды көзқарастары.
4
8
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: қалай оқу керектігін үйрену
Қалай оқу керектігін үйренудің мәні. Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері.
4
9
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: қалай оқу керектігін үйрену
Бүкіл зейінді және педагогикалық амал-тәсілдерді оқушыларға бағыттау және оларға қалай оқу керектігін үйренуде көмек көрсету. Қалай оқу керектігін үйренуге қатысты оқыту әдістері мен тәсілдеріне басты назар аудару.
4
10
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: әңгіме және диалогтік оқыту
1. Диалогтік оқытудың мәні.
2. Оқу сапасын жақсарту мақсатында сабақта әңгімелесуді пайдалану әдістемесі.
4
11
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: сын тұрғысынан ойлау
1. Сын тұрғысынан ойлаудың мәні.

2. Использование критического мышления в преподавании.
4
12
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: критическое мышление
1. Использование критического мышления в преподавании.
2. Планирование методов развития критического мышления на уроках.
4
13
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: оценивание для обучения и оценивание учения
Цель процесса оценивания. Сущность оценивания для обучения (далее - ОдО).
4
14
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: оценивание для обучения и оценивание учения
Методика использования ОдО в процессе планирования обучения.
4
15
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: оценивание для обучения и оценивание учения
Методика использования ОдО на уроке.
4
16
Преобразование практики. Педагогически действенные инструменты: использование информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в преподавании и учении
1. Цели использования ИКТ в преподавании и обучении.
2. Методика использования ИКТ в классе, в целях повышения качества обучения.
4
17
Планирование уроков
1. Подготовка дифференцированных результатов урока.
2. Планирование заданий для достижения результатов учения и интеграции идей программы третьего уровня.
4
18
Планирование уроков
1. Определение критериев успеха.
2. Оценка связи основных целей обучения, учебных заданий и критериев успеха.
4
19
Управление учебным процессом
Планирование уроков с целью изменения процесса обучения.
4
20
Управление учебным процессом
Планирование уроков с целью изменения процесса обучения.
4
21
Внедрение идей Программы в практику преподавания
Перспективное среднесрочное планирование серии последовательных уроков.
4
22
Исследование урока

2. Оқытуда сын тұрғысынан ойлауды пайдалану.
4
12
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: сын тұрғысынан ойлау
1. Оқытуда сын тұрғысынан ойлауды пайдалану.
2. Сабақта сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту әдістерін жоспарлау.
4
13
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: оқу үшін бағалау және оқуды бағалау
Бағалау процесінің мақсаты. Оқу үшін бағалаудың (бұдан әрі – ОүБ) мәні.
4
14
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: оқу үшін бағалау және оқуды бағалау
Оқуды жоспарлау процесінде ОүБ әдістемесін пайдалану.
4
15
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.
Сабақта ОүБ әдістемесін пайдалану.
4
16
Практиканы түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі – АКТ) пайдалану
1. Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану мақсаттары.
2. Оқу сапасын арттыру мақсатында сыныпта АКТ пайдалану әдістемесі.
4
17
Сабақты жоспарлау
1. Сабақтың сараланған нәтижелерін әзірлеу.
2. Оқу нәтижелеріне қол жеткізуге арналған жаттығуларды жоспарлау және Бағдарлама тақырыптарын ықпалдастыру.
4
18
Сабақты жоспарлау
1. Бағалау критерийлерін белгілеу.
2. Оқу мақсаты, жаттығу мен бағалау критерийлері арасындағы байланысты бағамдау.
4
19
Сыныптағы оқуды басқару
Оқу процесін жақсарту мақсатында өзгерістерді жоспарлау.
4
20
Сыныптағы оқуды басқару
Оқыту процесін жақсарту мақсатында өзгерістерді жоспарлау.
4
21
Оқыту практикасына Бағдарлама идеяларын енгізу
Тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімдік жоспарлау.
4
22
Сабақты зерттеу әдісі

1. Исследование урока с целью повышения качества процесса преподавания и учения.
2. Определение фокуса исследования урока.
4
23
Исследование урока
Исследование урока с целью повышения качества процесса преподавания и учения. Критерии успешности Исследования урока в школе.
4
24
Оценивание преподавания и учения.
Оценивание процесса внесения изменений в практику преподавания и учения учителей.
4
25
Оценивание преподавания и учения.
Оценивание процесса внесения изменений в практику преподавания и учения учителей.
4
Всего:
100 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет
45 минут.
Приложение 30
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предмету "Английский язык"
Сноска. Приказ дополнен приложением 30 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках внедрения программы трехъязычного обучения в среднем образовании Республики Казахстан.
2. Программа проводится по следующим уровням владения английским языком согласно приложению 1 к настоящей Программе:
1) подготовка учителей, владеющих языком на уровне С1 (Advanced - продвинутый) – 20 часов;
2) подготовка учителей, владеющих английским языком на уровне не ниже В2 (Upper – Intermediate – выше среднего) – 80 часов;
3) подготовка учителей, владеющих уровнем ниже B1 (Intermediate - средний), В2 (Upper – Intermediate - выше среднего) – 144 часов;
4) подготовка учителей, владеющих уровнем А1 (Elementary – базовый), А2 (Pre – Intermediate – ниже среднего) – 216 часов;
5) подготовка учителей, владеющих уровнем С1 (Advanced - продвинутый) (профессиональный, компетентный, 36 часов) с целью обеспечения повышения учителями уровня лингвистической компетенции и профессиональной компетенции и получения международной сертификации в области методики преподавания английского языка.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы: повышение языковой и профессиональной компетенции учителей английского языка в соответствии с международными стандартами, путем получения международных сертификатов (Cambridge English Placement Test online - Кэмбридж он-лайн тест на определение уровня, далее – СEPT) и Teaching Knowledge Test (тест по методике преподавание, далее - ТКТ).

1. Оқыту мен оқу процесін жақсарту мақсатында Сабақты зерттеу әдісін қолдану.
2. Сабақты зерттеудің тақырыбын белгілеу.
4
23
Сабақты зерттеу әдісі
Оқыту мен оқу процесін жақсарту мақсатында Сабақты зерттеу әдісін қолдану. Мектептегі Сабақты зерттеудің табыс критерийлері.
4
24
Оқыту мен оқуды бағалау.
Мұғалімдердің оқыту және оқу практикасына өзгеріс енгізу процесін бағалау.
4
25
Оқыту мен оқуды бағалау.
Мұғалімдердің оқыту және оқу практикасына өзгеріс енгізу процесін бағалау.
4
Барлығы:
100 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 30-қосымша
"Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 30-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының оқу бағдарламасы (әрі қарай – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының орта білім берудегі жаңартылған мазмұн жағдайында мамандарды дайындау бойынша үш тілділік оқыту бағдарламасын енгізу аясында жасалған.
2. "Ағылшын тілі" пәні бойынша Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру білім бағдарламасы ағылшын тілін меңгеру деңгейі бойынша осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес жүргізіледі:
1) тілді С1(Advanced - жоғары ) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау – 20 сағат;
2) тілді B2 (Upper-Intermediate – ортадан жоғары) деңгейінен төмен емес меңгерген мұғалімдерді даярлау – 80 сағат;
3) тілді B1(Intermediate - орта), В2 (Upper-Intermediate – ортажан жоғары) деңгейінен төмен меңгерген мұғалімдерді даярлау – 144 сағат;
4) тілді А1 (Elementary - базалық), А2 (Pre-Intermediate – ортадан төмен) деңгейде меңгерген мұғалімдерді даярлау – 216 сағат.
5) оқытушылардың тілдік және кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру және ағылшын тілін оқыту әдістемесі саласындағы халықаралық сертификаттауды алуға арналған тілді С1 (Advanced - жоғары) деңгейінде (кәсіби, білікті, 36 сағат) меңгерген мұғалімдерді даярлау.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты: халықаралық стандартқа сәйкес Cambridge English Placement Test online (Кэмбридждік деңгей анықтайтын ол-лайн тест), (әрі қарай - CEPT) және Teaching Knowledge Test (оқыту әдісі бойынша тест), (әрі қарай - TKT) халықаралық сертификаттарын алу арқылы ағылшын тілі мұғалімдерінің тілдік және кәсіби құзіреттілігін жетілдіру болып табылады.

4. Задачи Программы:
1) повышение уровня владения английским языком (до уровня не ниже В2 - Upper-Intermediate - выше среднего);
2) овладение специализированным языком для использования в классе;
3) освоение теоретических основ процесса овладения языком и знание факторов, влияющих на процесс овладения языком;
4) овладение теоретическими основами преподавания языка и знание различных методов и приемов обучения языку;
5) ознакомление с современными тенденциями в планировании урока;
6) развитие навыков ведения урока на языке, адаптирование его к уровню учащихся;
7) освоение навыков ведения урока и управления процессом обучения.
5. Результаты обучения. Учителя английского языка после завершения курса по повышению языковой и профессиональной компетенции по обучению языковой компетенции и профессиональной повысят уровень владения английского языка до В2 (Advanced - продвинутый) согласно общеевропейской шкале языковой компетенции Common European Framework of Reference for Languages (Общеевропейская шкала языковой компетенции, далее – CEFR) и получат международный сертификат ТКТ – официальное подтверждение профессионального роста, оценка профессионализма преподавателя.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из шести этапов согласно приложению 2 к настоящей Программе.
7. Первый этап предусматривает диагностическое тестирование с использованием он - лайн международного теста CEPT. Тестирование оценивает уровень владения английским языком слушателя относительно Общеевропейской Шкалы (CEFR) от A1 (Elementary – начальный) до C2 (Proficiency – профессиональный). Тестирование включает в себя проверку навыков чтения, аудирования и лексико - грамматического аспекта.
8. Второй этап направлен на подготовку тренеров из числа учителей показавших на тестировании результат С1 (Advanced – продвинутый) – 20 часов. А также, выполнение самостоятельной проектной работы учителей английского языка – 20 часов.
9. Третий этап направлен на повышение языковой и профессиональной компетенции для слушателей с уровнем языка В1 (Intermediate – средний) – 80 часов, который состоит из:
1) английский язык для обучения (Language for teaching), в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for asking for advice and making suggestions (язык для советов и предложений);
Language for meeting new people and talking about yourself (язык для встречи с новыми людьми и для разговора о себе);
Language for face-to-face and online discussions (язык для личных и он-лайн обсуждении);
Language for presenting a talk (язык для выступлении с речью);
Language for evaluation and reflection (язык оценки и разбора обсуждении);

4. Бағдарламаның міндеттері:
1) (B2 Upper-Intermediate деңгейінен төмен емес) ағылшын тілін меңгеру деңгейін арттыру;
2) сыныпта қолдану үшін мамандандырылған тілді меңгеру;
3) тілді меңгеру үрдісіне әсер ететін факторлар мен теориялық негіздерді игеру;
4) тілді үйретуде оқытудың әр түрлі әдістері мен әдістемелерінің теориялық негіздерін меңгеру;
5) сабақ жоспарлаудың заманауи үрдістері және әдістемелік әдебиеттерді қолданумен танысу;
6) тыңдаушылардың деңгейіне қарай бейімдеу арқылы ағылшын тілінде сабақ өткізу дағдысын дамыту;
7) сабақ өткізу дағдылары мен оқыту үрдісін басқаруды игеру;
5. Оқыту нәтижелері. Ағылшын тілі мұғалімдері тілдік және кәсіптік кұзыреттілікке оқыту бойынша курсы аяқталғаннан кейін Common European Framework of Reference for Languages (Ағылшын тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық өлшемшарттары), (әрі қарай - CEFR) жалпы европалық тілдік шкаласына сәйкес ағылышын тілін менгеру В2 (Upper - Intermediate – ортадан жоғары) деңгейіне дейін жоғарлатады, және ТКТ (Teaching Knowledge Test) халықаралық сертификатын – оқытушының кәсіби бағалауы мен кәсіби дамудың ресми расталуын алады.
3-тарау. Бағдарлама мазмұны мен құрылымы
6. Бағдарлама осы Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес алты кезеңнен тұрады:
7. Бірінші кезең он-лайн халықарылық CEPT қолдана отырып, диагностикалық тестілеуді қарастырады. Тестілеу тыңдаушылардың ағылышн тілін меңгеру деңгейін жалпы еуропалық шкаласы (CEFR) A1-ден (Elementary - базалық) C2-ге (Proficiency - кәсіби) дейін бағалайды. Тестілеу оқылым, тыңдалым және лексико-грамматикалық аспектілерін тексеруден тұрады.
8. Екінші кезең тестілеу нәтижесінде С1 (Advanced – жоғары) деңгейін көрсеткен мұғалімдерді тренер ретінде даярлауға бағытталған – 20 сағат. Сонымен қатар, ағылшын тілі мұғалімдерінің өздік жұмысын орындауы – 20 сағат.
9. Үшінші кезең В1 (Intermediate – орта) деңгейіндегі тыңдаушылардың тілдік және кәсіби құзыреттілігін жетілдіруге негізделген және 80 сағаттан тұрады:
1) Оқытуға арналған ағылшын тілі (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for asking for advice and making suggestions (кеңес және ұсыныс жасауға арналған тіл);
Language for meeting new people and talking about yourself (жаңа адамдармен кездесу және өзі туралы баяндауға арналған тіл);
Language for face-to-face and online discussions (жеке және он-лайн талқылауға арналған тіл);
Language for presenting a talk (сөз сөйлеуге арналған тіл);
Language for evaluation and reflection (талқылауды қарастыру және бағалауға арналған тіл).

2) курс подготовки по повышению профессиональной компетенции по методике преподавания английского языка для сдачи международного экзамена TKT (Teaching Knowledge Test).
10. Четвертый этап ориентирован на повышение языковой и профессиональной компетенции для слушателей с уровнем языка A2 (Pre - Intermediate – ниже среднего) – 144 часов, который состоит из:
1) общий курс английского языка (General English);
2) английский язык для обучения (Language for teaching), в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for helping learners to speak in class (язык для помощи ученикам говорить в классе);
Language for helping with learners’ problems (язык для помощи с проблемами);
Language for responding to learners (язык для ответа на вопросы учеников);
Language for correcting learners (язык для исправление ошибок учеников);
Language for talking about learners’ progress (язык для разговора о прогрессе);
3) курс подготовки по повышению профессиональной компетенции по методике преподавания английского языка для сдачи международного экзамена TKT (Teaching Knowledge Test).
11. Пятый этап направлен на повышение языковой и профессиональной компетенции для слушателей с уровнем языка A1 (Elementary – начальный) – 216 часов, который состоит из:
1) общий курс английского языка (General English);
2) английский язык для обучения (Language for teaching) в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for introducing the topic of the lesson (язык для представлении темы урока);
Language for giving instructions (язык для объяснении инструкции);
Language for explaining language to students (язык для объяснение языка студентам);
Language for different classroom situations (язык для разных ситуации в классе);
3) курс подготовки по повышению профессиональной компетенции по методике преподавания английского языка для сдачи международного экзамена TKT (Teaching Knowledge Test).
12. Шестой этап предусматривает итоговое тестирование профессиональной компетенции учителей английского языка по методике преподавания английского языка, используя международный сертифицированный тест ТКТ (Teaching Knowledge Test) по модулю 1 – 3, указанных в приложении 2 к настоящей Программе. Организация образовательного процесса проходит согласно приложению 3 к настоящей Программе.
Приложение 1 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предмету "Английский язык"
Уровни владения иностранным языком (CEFR)
Опытный пользователь
C2
С легкостью понимает практически любое услышанное или прочтенное сообщение. Обобщает информацию из различных устных и письменных источников, восстанавливая сообщение. Точно и спонтанно выражает свои мысли, определяя нужные оттенки даже в более сложных ситуациях.
C1
Понимает сложные и объемные тексты на разнообразные тематики, видит скрытое значение. Бегло и спонтанно выражает свои мысли, не испытывая затруднений с подбором слов и выражений. Умело и эффективно использует язык для социальной, научной и профессиональной деятельности. Создает четкие, хорошо структурированные, подробные тексты на сложные темы, демонстрируя владение лексическими и грамматическими единицами.
Независимый пользователь
B2
Понимает основные идеи сложного текста на абстрактные и конкретные темы, в том числе дискуссии технического содержания в своей конкретной области. Бегло и спонтанно формулирует свои мысли, что позволяет непринужденно общаться с носителями языка. Четко, детально высказывается на различные темы и излагает свой взгляд на основную проблему, указывая на преимущества и недостатки различных вариантов.
B1
Понимает основные идеи четкого стандартного сообщения на знакомые темы, регулярно обсуждаемые на работе, в школе, на отдыхе и т.д. Не растеряется в большинстве ситуаций, которые возникают во время пребывания в стране, где говорят на этом языке. Составляют связное сообщение на знакомые или интересующие темы. Описывает некоторый опыт, события, мечты, надежды, амбиции, умеет кратко рассказать и разъяснить свои взгляды и планы.
Базовый пользователь
A2
Понимает отдельные предложения и часто используемые выражения, связанные с основными сферами жизни (например, базовая личная информация, семья, покупки, локальная география, устройство на работу). В процессе общения решает простые, повседневные задачи, требующие несложного, прямого обмена информацией на знакомые или бытовые темы. Описывает в простых выражениях свою жизнь, свое рабочее место.
A1
Понимает и использует знакомые выражения из повседневной жизни и базовые фразы, направленные на удовлетворение потребностей определенной направленности. Умеет представить себя и других лиц, задать и ответить на вопросы, касающиеся личной жизни, например, место проживания, знакомые люди и то, чем человек владеет. На простейшем уровне общается с другими людьми, при условии, что они будут говорить медленно и четко. Готов оказать помощь.
Приложение 2 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предмету "Английский язык"
Учебный план
Мероприятия
Количество часов
Этап 1
Тестирование
1
Тестирование проводится с использованием он - лайн международного теста CEPT (Cambridge English Placement Test - Кэмбридж тест на определение уровня, далее – СEPT), который оценивает уровень владения английским языком слушателя относительно Общеевропейской Шкалы (Общеевропейская шкала языковой компетенции, далее – CEFR) от A1 (Elementary – начальный) до C2 (Proficiency – профессиональный). Тестирование включает в себя проверку навыков чтения, аудирования и лексико-грамматического аспекта.
Качество оценки гарантировано опытом Cambridge English Language Assessment (оценка языка Университетом Кэмбридж).
Проведение теста на начальном этапе, позволит определить уровень владения английским языком в соответствии со шкалой CEFR и распределить их по группам.
Этап 2
Модуль 1. Повышение профессиональной подготовки учителей.
Подготовка тренеров
2
Тренинг направлен на развитие методических навыков по преподаванию курса по подготовке к международному тесту Teaching Knowledge Test (далее – TKT). Обучение направлено на развитие тренерских навыков. Учителя планируют и проводят мини сессии преподавания и мини сессии обучения, получают обратную связь от своих коллег.
Участники тренинга – учителя с уровнем владения языком С1 (Advanced - продвинутый).
20 часов
Самостоятельная работа
20 часов
Этап 3
Модуль 2. Повышение языковой и профессиональной компетенции учителя
3
Проведение комбинированного курса повышения языковой и профессиональной компетенции (для слушателей с уровнем языка В1 (Intermediate - средний).
Содержание курса:
английский язык для обучения (Language for teaching) в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for asking for advice and making suggestions (язык для советов и предложении);
Language for meeting new people and talking about yourself (язык для встречи с новыми людьми и для разговора о себе);
Language for face-to-face and online discussions (язык для личных и онлайн обсуждений);
Language for presenting a talk (язык для выступлении с речью);
Language for evaluation and reflection (язык для оценки и разбора обсуждении);
курс подготовки по повышению профессиональной компетенции по методике преподавания английского языка для сдачи международного экзамена Teaching Knowledge Test (далее – TKT).
80 часов
Этап 4
Модуль 3. Повышение языковой и профессиональной компетенции учителя
4
Проведение комбинированного курса по повышению языковой и профессиональной компетенции для учителей с уровнем владения языком А2 (Pre – Intermediate – ниже среднего), (1 уровень).
Содержание курса:
общий курс английского языка (General English);
английский язык для обучения (Language for teaching) в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for helping learners to speak in class (язык для помощи ученикам говорить в классе);
Language for helping with learners’ problems (язык для помощи ученикам с проблемами);
Language for responding to learners (язык для ответа на вопросы учеников);
Language for correcting learners (язык для исправление ошибок);
Language for talking about learners’ progress (язык для разговора о прогрессе)
курс подготовки по повышению профессиональной компетенции по методике преподавания английского языка для сдачи международного экзамена TKT.
72 часа
72 часа
Этап 5
Модуль 4. Повышение языковой и профессиональной компетенции учителя
5
Проведение комбинированного курса по повышению языковой и профессиональной компетенции для учителей с уровнем владения языком А1 (Elementary – начальный), (2 уровня).
Содержание курса:
общий курс английского языка (General English);
английский язык для обучения (Language for teaching) в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for introducing the topic of the lesson (язык для представление темы урока);
Language for giving instructions (язык для объяснение инструкции);
Language for explaining language to students (язык для объяснение языка студентам);
Language for different classroom situations (язык для разных ситуации в классе);
курс подготовки по повышению профессиональной компетенции по методике преподавания английского языка для сдачи международного экзамена TKT.
144 часа
72 часа
Этап 6
Итоговое тестирование
6

2) TKT (Teaching Knowledge Test) халықаралық емтиханын тапсыру үшін ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілікті жетілдіру курсы.
10. Төртінші кезең A2 (Pre – Intermediate – орта) деңгейіндегі тыңдаушылардың тілдік және кәсіби құзыреттілігін жетілдіруге бағытталған және 144 сағаттан тұрады:
1) Ағылышын тілінің жалпы курсы (General English);
2) Оқытуға арналған ағылшын тілі (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for helping learners to speak in class (оқушыларға сыныпта сөйлеуге көмектесуге арналғын тіл);
Language for helping with learners’ problems (оқушылардың мәселелеріне көмектесуге арналған тіл);
Language for responding to learners (оқушылардың сұрақтарына жауап беруге арналған тіл);
Language for correcting learners (оқушылырдың қателерін дұрыстауға арналған тіл);
Language for talking about learners’ progress (алға жылжу туралы талқылауға арналған тіл).
3) TKT (Teaching Knowledge Test) халықаралық емтиханын тапсыру үшін ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілікті жетілдіру курсы.
11. Бесінші кезең A1 (Elementary – базалық) деңгейіндегі тыңдаушылардың тілдік және кәсіби құзыреттілігін жетілдіруге бағытталған және 216 сағаттан тұрады:
1) Ағылышын тілінің жалпы курсы (General English);
2) Оқытуға арналған ағылшын тілі (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for introducing the topic of the lesson (сабақтың тақырыбын баяндауға арналған тіл);
Language for giving instructions (нұсқаулықтарды түсіндіруге арналған тіл);
Language for explaining language to students (білім алушыларға тілді түсіндіруге арналған тіл);
Language for different classroom situations (сыныптағы әр түрлі оқиғаларға арналған тіл).
3) TKT (Teaching Knowledge Test) халықаралық емтихан тапсыру үшін ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілікті жетілдіру курсы.
12. Алтыншы кезең 1-3 модулі бойынша халықаралық сертификатталған ТКТ (Teaching Knowledge Test) тестін қолдана отырып, ағылшын тілі мұғалімдерінің ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілігінің қорытынды тестілеуін қарастырады.
Білім беру процесін ұйымдастыру осы Бағдарламаға 3-қосымшаға сәйкес өткізіледі.
"Ағылшын тілі" пәні бойынша
педагог кадрларының біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Ағылшын тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық
өлшемшарттары (CEFR)
Тәжірибелі қолданушы
C2
Кез келген естіген немесе оқыған хабарламаларды оңай түсінеді. Хабарламаны еске түсіре отырып, әртүрлі ауызша және жазбаша деректер арқылы ақпаратты қорытып талдай алады. Күрделі жағдайларда қажетті мағыналық реңктерді айқындай отырып, ойын еркін жеткізе алады.
C1
Әртүрлі тақырыптағы күрделі және көлемді мәтіндерді түсінеді, астарлы мағыналарын біледі. Сөздер мен сөз тіркестерін қолдану кезінде ешқандай кедергісіз өз ойын тез жеткізе алады. Тілді әлеуметтік, ғылыми және кәсіби қызметінде шебер және тиімді қолданады. Күрделі тақырыптар бойынша нақты, дұрыс құрылымдалған, жан-жақты мәтіндер құрастыруда лексикалық және грамматикалық бірліктерді меңгергенін көрсетеді.
Тәуелсіз қолданушы
B2
Абстрактілі және нақты тақырыптардағы күрделі мәтіндердің, оның ішінде өзінің саласына қатысты техникалық мазмұндағы мәтіндерді талқылаулардың негізгі идеясын түсінеді. Өз ойын еркін және тез жеткізе алады, тілдің өкілдерімен кедергісіз, еркін қарым-қатынас жасай алады. Әртүрлі тақырыптарда нақты және негізгі мәселеде өз ойын анық білдіріп, әртүрлі нұсқалардың артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете алады.
B1
Жұмыста, мектепте, демалыста және т.б. жағдайларда тұрақты түрде талқыланатын таныс тақырыптардағы стандартты хабарламалардың негізгі ойын түсінеді. Сол тілде сөйлейтін елге барғанда кездесуі мүмкін көптеген жағдайларда оқым жағдайларда абыржымайды. Өзіне таныс немесе өзін қызықтыратын тақырыптарға байланысты хабарламалар құрастыра алады. Өзінің тәжірибесін, оқиғаларды, армандарын, сенімдерін, ұмтылысын қысқаша сипаттап, өзінің көзқарасы мен жоспарларын түсіндіре алады.
Базалық қолданушы
A2
Өмірдің негізгі салаларына байланысты жекелеген сөйлемдер мен жиі қолданылатын сөз тіркестерін түсінеді (мысалы, өзінің жеке басына қатысты ақпарат, отбасы, сауда, жергілікті мекенжайы, жұмысқа орналасу және т.б. туралы). Қарым-қатынас барысында өзіне таныс немесе тұрмыстық тақырыптарға қатысты тікелей ақпарат алмасуды қажет ететін қарапайым күнделікті міндеттерді шеше алады. Қарапайым сөз тіркестерімен өзінің өмірі, өзінің жұмыс орнына қатысты, сондай-ақ өзге де тез шешуді қажет ететін мәселелерді талқылай алады.
A1
Белгілі бір нақты бағыттағы қажеттілікті қанағаттандыруға бағытталған күнделікті өмірдегі таныс сөздер мен негізгі сөз тіркестерін түсінеді және қолданады. Өзін және өзге адамдарды таныстыра алады, сондай-ақ жеке өміріне қатысты сұрақтар қойып, оларға жауап бере алады, мысалы, тұрғылықты мекенжайы, таныс адамдар және адамның нені меңгергендігі туралы. Егер адамдар ақырын және анық сөйлесе, қарапайым деңгейде қарым-қатынас жасай алады, көмекке келуге дайындығын білдіреді.
"Ағылшын тілі" пәні бойынша
педагог кадрларының біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 2-қосымша
Оқу жоспары
Іс-шаралар
Сағат көлемі
1 кезең
Тестілеу
1
Он-лайн халықарылық CEPT (Cambridge English Placement Test) қолдана отырып, диагностикалық тестілеу. Тестілеу тыңдаушылардың ағылышн тілін меңгеру деңгейін (CEFR) жалпы еуропалық шкаласы A1-ден (Elementary - базалық) C2- ге (Proficiency - кәсіби) дейін бағалайды. Тестілеу оқылым, тыңдалым және лексико-грамматикалық аспектілерін тексеруден тұрады.
Бағалау сапасы Cambridge English Language Assessment (тілді Кэмбридж Университетімен бағалау) тәжірибесі арқылы кепілдік береді.
Бастапқы кезеңде тестілеуді өткізу CEFR шкаласына сәйкес ағылшын тілін меңгеру деңгейін анықтайды және оларды топқа бөледі.
2 кезең
1. Модуль Мұғалімнің кәсіби дайындығын жетілдіру.
Тренерлерді даярлау
2
Тренинг ТКТ тестілеуіне дайындау курсын оқытуда әдістемелік дағдыларды дамытуға арналған. Оқыту оқытушылық/тренерлік дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Мұғалімдер оқыту және оқудың шағын сессиясын жоспарлайды және өткізеді, өз әріптестерінен кері байланыс алады.
Тренинг тыңдаушылары – тілді С1 (Advanced - жоғары) деңгейінде меңгерген мұғалімдер.
20 сағат
Өздік жұмыс
20 сағат
3 кезең
2. Модуль Мұғалімнің тілдік және кәсіби құзыреттілігін жетілдіру
3
Тілдік және кәсіби құзыреттілікті жетілдіру бойынша аралас курсын өткізу (В1 (Intermediate – орта) деңгейіндегі тыңдаушылар).
Курстың мазмұны:
оқытуға арналған ағылшын тілі (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for asking for advice and making suggestions (кеңес және ұсыныс жасауға арналған тіл);
Language for meeting new people and talking about yourself (жаңа адамдармен кездесу және өзі туралы баяндауға арналған тіл);
Language for face-to-face and online discussions (жеке және он-лайн талқылауға арналған тіл);
Language for presenting a talk (сөз сөйлеуге арналған тіл);
Language for evaluation and reflection (талқылауды қарастыру және бағалауға арналған тіл).
TKT (Teaching Knowledge Test) халықаралық емтиханын тапсыру үшін ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілікті жетілдіру курсы.
80 сағат
4 кезең
3. Модуль Мұғалімнің тілдік және кәсіби құзыреттілігін жетілдіру
4
Тілдік және кәсіби құзыреттілікті жетілдіру бойынша аралас курсын А2 (Pre-Intermediate – ортадан төмен) деңгейіндегі тыңдаушыларға өткізу, (1 деңгей).
Курстың мазмұны:
ағылышын тілінің жалпы курсы (General English);
оқытуға арналған ағылшын тілі (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады
Language for helping learners to speak in class (оқушыларға сыныпта сөйлеуге көмектесуге арналғын тіл);
Language for helping with learners’ problems (оқушылардың мәселелеріне көмектесуге арналған тіл);
Language for responding to learners (оқушылардың сұрақтарына жауап беруге арналған тіл);
Language for correcting learners (оқушылырдың қателерін дұрыстауға арналған тіл);
Language for talking about learners’ progress (алға жылжу туралы талқылауға арналған тіл).
TKT (Teaching Knowledge Test) халықаралық емтиханын тапсыру үшін ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілікті жетілдіру курсы.
72 сағат
72 сағат
5 кезең
4. Модуль Мұғалімнің тілдік және кәсіби құзыреттілігін жетілдіру
5
Тілдік және кәсіби құзыреттілікті жетілдіру бойынша аралас курсын А1 (Elementary – базалық) деңгейіндегі тыңдаушыларға өткізу, (2 деңгей).
Курстың мазмұны:
ағылышын тілінің жалпы курсы (General English);
оқытуға арналған ағылшын тілі (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for introducing the topic of the lesson (сабақтың тақырыбын баяндауға арналған тіл);
Language for giving instructions (нұсқаулықтарды түсіндіруге арналған тіл);
Language for explaining language to students (білім алушыларға тілді түсіндіруге арналған тіл);
Language for different classroom situations (сыныптағы әр түрлі оқиғаларға арналған тіл).
TKT (Teaching Knowledge Test) халықаралық емтиханын тапсыру үшін ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілікті жетілдіру курсы.
144 сағат
72 сағат
6 кезең
Қорытынды тестілеу
6

Тестирование профессиональной компетенции учителей английского языка по методике преподавания английского языка, используя международный сертифицированный тест ТКТ по модулю 1 - 3.
Приложение 3 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предмету "Английский язык"
Организация образовательного процесса
Уровень владения английским языком
Трудоемкость в часах (неделях)
Распределение часов:
Лингвистическая компетенция и профессиональная компетенция
1.
Подготовка учителей - тренеров, владеющих языком на уровне С1 (Advanced – продвинутый)
20 часов + 20 часов самостоятельная работа
20 часов (4 рабочих дня)
2.
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне B1 (Intermediate – средний)
80 часов
Язык для учителей Подготовка к международному экзамену Teaching Knowledge Test (далее – TKT).
3.
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне A2 (Pre – Intermediate – ниже среднего)
72 часа – языковая компетенция
72 часа – профессиональная компетенция
Повышение языковой компетенции (1 уровень)
Язык для учителя
Подготовка к экзамену ТКТ
4
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне A1 (Elementary – начальный)
144 часа - языковая компетенция – 2 уровня
72 часа профессиональная компетенция
Повышение языковой компетенции (2 уровня)
Язык для учителя
Подготовка к экзамену ТКТ
Приложение 31
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
"Основы робототехники"
Сноска. Приказ дополнен приложением 31 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации учителей робототехники общеобразовательных школ.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей общеобразовательных школ по основам робототехники, инженерного дизайна и технологий, применению на практике полученных знаний и навыков по естественно-математическому направлению.
3. При изучении Программы используются стандартные аппараты Лего Роботов, разработанные для обучения робототехнике обучающихся средних школ (далее - LEGO MINDSTORMS EV3), и микроконтроллеры платформы для школьных уроков робототехники помимо ЛЕГО (далее - Arduino), которые являются передовой учебной платформой. Учителя получат практический опыт, позволяющий им реализовать инженерные, инструкторские, творческие идеи и раскрыть свой потенциал.

1-3 модулі бойынша халықаралық сертификатталған ТКТ (Teaching Knowledge Test) тестін қолдана отырып, ағылшын тілі мұғалімдерінің ағылшын тілін оқыту әдісі бойынша кәсіби құзыреттілігінің қорытынды тестілеу.
"Ағылшын тілі" пәні бойынша
педагог кадрларының біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 3-қосымша
Білім беру процесін ұйымдастыру
Ағылышн тілін меңгеру деңгейі
Сағат (апта) сыйымдылығы
Сағат бөлу:
Тілдік және кәсіби құзыреттілік
1
Тілді С1 Advanced (жоғары) деңгейінде меңгерген тренер-мұғалімдерді даярлау
20 сағат + 20 сағат өздік жұмыс
20 сағат (4 күн)
2
Тілді B1 Intermediate (орта) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
80 сағат
Мұғалімдерге арналған ағылшын тілі
ТКТ емтиханына даярлау
3
Тілді A2 Pre-Intermediate (ортадан төмен) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
72 сағат – тілдік құзыреттілік
72 сағат – кәсіби құзыреттілік
Тілдік құзыреттілікті жетілдіру (1 деңгей)
Мұғалімдерге арналған ағылшын тілі
ТКТ емтиханына даярлау
4
Тілді A1 Elementary (базалық) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
144 сағат – тілдік құзыреттілік – 2 деңгей
72 сағат – кәсіби құзыреттілік
Тілдік құзыреттілікті жетілдіру (2 деңгей)
Мұғалімдерге арналған ағылшын тілі
ТКТ емтиханына даярлау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 31-қосымша
"Робот техникасы негіздері" педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 31-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Робот техникасы негіздері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) жалпы білім беретін мектептердің мұғалімдерін біліктілігін арттыру курстары білім беру үдерісін реттейді.
2. Осы Бағдарламада жалпы білім беру мектептеріндегі робот техникасы, жаратылыстану - математикалық бағыт бойынша алған білімдері мен дағдыларын қолдана отырып, роботты техниканың, инженерлік дизайн мен технологияның негіздеріне даярлау жөніндегі толық мәлімет көрсетілген.
3. Бағдарламаны зерделеуде алдыңғы қатарлы оқу платформалары болып табылатын орта мектеп оқушыларын робототехникаға үйрету үшін әзірленеген Лего роботтардың стандартты аппараттары (бұдан әрі - LEGO MINDSTORMS EV3), және ЛЕГО-дан басқа робототехниканы мектептік сабақтарға арналған шағын контроллерлердің платформасы (бұдан әрі - Arduino). Оқытушылар практикалық тәжірибе алу, инженерлік, нұсқаушы, шығармашылық идеяларды жүзеге асыруға және өз әлеуетін ашуға мүмкіндік беретін практикалық тәжірибе алуды ұсынады.

Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: преподавание робототехники в контексте обновления образовательной программы в общеобразовательных школах Республики Казахстан.
5. Задачи Программы:
1) ознакомить учителей с целями, задачами, структурой, содержанием и последовательностью Программы;
2) создать условия для повышения уровня знаний слушателей по робототехнике;
3) приобрести практические навыки разработки алгоритмов и конструкций роботов.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями цели, задач, структуры и содержания Программы;
2) умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Программой;
3) владение умениями и навыками, необходимыми при обновлении содержания среднего образования;
4) знание основ и истории развития робототехники, основных методов, относящихся к восприятию, планированию и реагированию роботов;
5) умение проектировать роботов для разных целей и задач, применять датчики и моторы в робототехнических системах, управлять простыми роботами, описывать и представлять задуманные концепции, работать в программе Лего с избыточными механизмами и сенсорами для обучения школьников средних и основных школ (далее - LEGO MINDSTORMS Education EV3) и в программе для компьтерной разработки (далее - LEGO Digital Designer), программировать, подключать датчики и моторы, а также создавать роботов на базе микроконтроллера Arduino.
7. Педагогические подходы, используемые при изучении Программы:
1) выслушивание мнения каждого слушателя курса;
2) признание важности применения предварительных знаний на практике;
3) стимулирующее и развивающее обучение;
4) использование активных методов обучения;
5) использование проблемно-ориентированного обучения;
6) развитие способностей изобретательского решения проблемы;
7) предоставление слушателям курса открытых вопросов и задач;
8) развитие навыков критического мышления;
9) повышение возможности взаимодействия между тренером и слушателями курса;
10) развитие перекрестного обучения и целостного подхода к обучению;
11) организация индивидуальной, групповой деятельности слушателей курса и командной работы.
Глава 3. Структура и содержание Программы
8. Структура Программы состоит из двух частей, каждая из которых включает три уровня.
9. Первая часть Программы основана на базе конструктора LEGO MINDSTORMS EV3 и состоит из 3 уровней, ориентированных на учащихся 5, 6 и 7 классов. Учебный план первой части Программы приведен в приложении 1 к настоящей Программе.

2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектептерінде білім беру бағдарламасын жаңарту контекстінде роботты техникасын оқыту.
5. Бағдарламаның міндеті:
1) оқытушыларды Бағдарламаның мақсаттарымен, міндеттерімен, құрылымдарымен, мазмұнымен және жүйелілігімен таныстыру;
2) тыңдаушылардың роботты техника жөніндегі білімдері деңгейін арттыру үшін жағдай жасау;
3) роботтардың алгоритмдері мен құрылымдарын әзірлеудің практикалық дағдыларына жету.
6. Оқыту нәтижелері:
1) Бағдарламаның мақсаттарын, міндеттерін, құрылымдарын және мазмұнын оқытушылардың білуі және түсінуі;
2) Бағдарламаға сәйкес педагогикалық бағыттар мен оқу материалдарын пайдалана білу;
3) орта білімнің мазмұнын жаңғырту кезінде қажетті білім мен дағдыны игеру;
4) роботты техниканы, ұғынуға қатысты негізгі әдістердің дамуының, роботтарды жоспарлау мен реакцияларының негіздері мен тарихын білу;
5) түрлі мақсаттар мен міндеттерге роботтарды жобалауды біле білу, роботты техникалық жүйелерді қадағалар мен моторларды қолдану, қарапайым роботтарды басқару, ойға алынған тұжырымдамаларды сипаттау және ұсыну, орта және жалпы білім беретін мектеп оқушыларын үйрету үшін артық тетіктері мен сенсорлары бар ЛЕГО бағдарламасы (бұдан әрі - LEGO MINDSTORMS Education EV3) және компьтерлік бағдарламалар әзірлеу үшін қажет (бұдан әрі - LEGO Digital Designer) бағдарламасында жұмыс істеу, бағдарламалау, қадалар мен моторларды қосу, сонымен қатар Arduino шағын бақылаушысының негізінде роботтарды құру.
7. Бағдарламаны зерттеу кезінде пайдаланылатын Педагогикалық тәсілдер:
1) курстың әр тыңдаушысының пікірін тыңдау;
2) тәжірибе жүзінде алдын-ала білімдердің қолдану маңыздылығын тану;
3) ынталандыра және дамыта оқыту;
4) оқытудың белсенді әдістерін пайдалану;
5) күрделі - бағдарланған оқытуды пайдалану;
6) проблемаларды өнертапқыш шешім жасау қабілеттерін дамыту;
7) курсты тыңдаушыларға ашық мәселелер мен міндеттерді ұсыну;
8) сыни ойлау дағдыларын дамыту;
9) жаттықтырушы мен курстың тыңдаушыларының арасындағы өзара қарым-қатынастың мүмкіндіктерін арттыру;
10) тұс-тұстан оқыту және оқытудың біртұтас тәсілдемесін дамыту;
11) курсты тыңдаушылардың жеке, топтық қызметі мен топтық жұмыстарды ұйымдастыру.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
8. Бағдарламаның құрылымы екі бөлімнен құралған, олардың әрқайсысына үш деңгейден тұрады.
9. Бағдарламаның бірінші бөлігі LEGO MINDSTORMS EV3 құрылымдаушысының базасында негізге алынған және 5, 6 және 7 сыныптардың оқушыларына бағытталған 3 деңгейлерінен құралған. Бағдарламаның бірінші бөлігінің оқу жоспары осы Бағдарламаға 1 қосымшада келтірілген.

10. Вторая часть Программы основана на базе микроконтроллера Arduino, и состоит из 3 уровней, ориентированных на учащихся 8, 9 и 10 классов. Учебный план второй части Программы приведен в приложении 2 к настоящей Программе.
11. В Программе, построенной по принципу практического выполнения проектов, даются базовые знания и навыки в области робототехники и проектирования инженерных систем. На протяжении Программы учителя осуществляют сборку, конструирование, моделирование и программирование роботов для решения различных задач. Теоретический материал Программы привязан к практическим занятиям, где учителям предлагается работать в группах из двух или трех человек над созданием и тестированием роботов.
Приложение 1 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Основы робототехники"
Учебный план
Содержание
Количество часов
Всего
Лекции
Лабораторные
Семинар
Зачет

10. Бағдарламаның екінші бөлімі Arduino шағын бақылаушысының базасына негізделген және 8, 9 және 10 сыныптардың оқушыларына бағытталған деңгейлердің 3-нен құралған. Бағдарламаның екінші бөлігінің оқу жоспары осы Бағдарламаға 2 қосымшада көрсетілген.
11. Жобаларды практикада орындау қағидатындағы Бағдарламада робототехника және инженерлік жүйелерді жобалау саласында базалық білім мен дағдылар қалыптастырылады. Бағдарлама аясында мұғалімдер әртүрлі есептерді шешу үшін роботтарды жинау, құрастыру, модельдеу және программалауды жүзеге асырады. Бағдарламаның теориялыө материалдары практикалық дәрістерге қоса берілген, мұнда мұғалімдер роботтарды құру мен тестілеуден өткізу үшін екі-үш адамнан тұратын топтармен жұмыс істеу ұсынылады.
"Робот техникасы негіздері"
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Оқу жоспары
Мазмұны
Сағат саны
Барлығы
Дәрістер
Зертханалық
Семинар
Сынақ

Сноска. Приказ дополнен приложением 32 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организаций теоретических и внеклассных работ по IT - технологии в условиях реализации робототехники" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке педагогических кадров, использованию потенциала учителей информатики средних общеобразовательных школ для развития робототехники как прикладной науки, занимающейся разработкой автоматизированных технических систем.
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 3 рабочих дней, каждый из которых включает 4 занятия по 2 часа в день по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи программы
4. Цель Программы: повышение квалификации учителей информатики средних общеобразовательных школ, их развитие и саморазвитие в области робототехники и технических средств автоматики.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание целей, задач, структуры и содержания Программы;
2) научить учителей педагогическим подходам, способствующим развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями целей, задач, структуры и содержания курса;
2) знание и понимание учителями педагогических подходов, способствующих развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу курсов повышения квалификации для учителей информатики;
2) руководство для учителя;
3) раздаточный материал.
8. Программа состоит из 4 основных модулей:
1) нормативный правовой модуль раскрывает слушателям курсов вопросы обновления нормативной правовой базы среднего образования, механизмы разработки программ нового поколения;
2) психолого-педагогический модуль предполагает ознакомление с особенностями психолого-педагогической работы с детьми в условиях развития научно - технического творчества, преподавания робототехники;

Ескерту. Бұйрық 32-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Робот техникасын іске асыру жағдайында IT-технологиялар бойынша теориялық және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру ерекшеліктері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру үдерісін реттейді.
2. Осы Бағдарламада педагогикалық кадрларды даярлау, автоматтандырылған техникалық жүйелерді әзірлеумен айналысатын, робототехниканы қолданбалы ғылым ретінде дамыту үшін жалпы орта білім беретін мектептің информатика мұғалімдерінің әлеуетін пайдалану бойынша толық мәліметтер ұсынады.
3. Мұғалімдердің оқу курсы 3 жұмыс күнін құрайды, әрқайсысы күніне 4 сабақтан 2 сағат уақытты құрайды, әр сабақтың құрылымы Бағдарламадағы курстың қосымшасының оқу жоспарына сәйкес келеді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты: орта жалпы білім беретін мектептердің информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби біліктілігін арттыру, робототехника мен автоматикалық техникалық құралдар саласындағы жоғары білікті мамандар мен тұтас тұлғаның өзіндік дамуына бағытталған білім беру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, құрылымы, мазмұнын білуді қамтамасыз ету;
2) мұғалімдерді оқушылардың шығармашылық, жобалық зерттеу және құрастыру дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық әдіс-тәсілдермен таныстыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер курстың мақсаттары мен міндеттерін, құрылымын, мазмұнын білуі және түсінуі;
2) оқушылардың шығармашылық, жобалық зерттеу және құрастыру дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық әдіс - тәсілдерді біледі және түсінеді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) информатика пәні мұғалімдерінің біліктілігін арттыру курсының бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) үлестірме материалдардан тұрады.
8. Бағдарлама 4 негізгі бөлімдерінен тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль курс тыңдаушыларына орта жалпы білім берудің жаңартылған нормативті құқықтық базасының жаңартылу мәселелерін, жаңа ұрпаққа арналған бағдармалардың даму тетіктерін ашады;
2) психолиялық-педагогикалық модульробототехниканы оқыту, ғылыми-техникалық шығармашылықтың даму жағдайында оқушылардың психологиялық-педагогикалық жұмысының ерекшеліктерімен танысуды көздейді;

3) теоретико-технологический модуль предусматривает раскрытие понятия "Робототехника", механизмов интеграции практики работ с роботами в образовательном процессе, обобщение и распространение опыта методической работы робототехники, оформление учебно-методических материалов;
4) практико-ориентированный модуль раскрывает основные педагогические технологии робототехники, представленные в виде обобщения передового опыта по изучению строения и функции микроконтроллеров, методики обучения по собиранию роботов, написание программного обеспечение для различных передвижных платформ.

3) теориялық-технологиялық модуль "Робототехника" ұғымының мағынасын ашу, жалпы білім беру процессінде роботтармен жұмыс жасаудың тәжірибесі мен механизмдердің бірігуін, робототехниканың әдістемелік тәжірибесін тарату, оқу-әдістемелік материалдарының рәсімдеуін көздейді;
4) практика - бағдарланған модуль микроконтроллерлердің функциялары мен құрылыстарының үздік практикасын, робототехниканың негізгі педагогикалық технологияларын ашады, роботтарды жинау әдістері мен жылжымалы платформаларға арналған программалық қамтамасыз ету жазбаларын, осы бағытта педагогикалық кадрларының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыруға бағытталған.

9. Основными формами проведения курсов являются лекции, семинары, практикумы, мастер-классы.
10. Программа основана на блочно - модульном подходе. Общий объем Программы - 24 академических часа.
11. Занятия проводятся на английском языке, предусматривающих знакомство с теорией и практическим опытом работы в организациях образования, самостоятельной работы.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации для педагогических
кадров "Особенности организаций
теоретических и внеклассных работ
по IT - технологии в условиях
реализации робототехники"
Учебный план
Наименование модулей
Количество часов
Формы
лекции
практика
1.
Нормативный правовой модуль
5
3
2

9. Курстардың негізгі түрлері - лекциялар, семинарлар, практикумдар, шеберлік сыныптар.
10. Бағдарлама блоктық - молульдік түрінде негізделген. Бағдарламаның жалпы көлемі - 24 академиялық сағат.
11. Сабақтар лекция және тәжірибе түрінде, ағылшын тілінде өткізіледі, өзіндік жұмыс пен білім беру ұйымдарындағы теориялық және тәжірибелік жұмыстарымен танысуды қамтамасыз етеді.
"Ротот техникасын іске асыру
жағдайында IT-технологиялар бойынша
теориялық және сыныптан тыс жұмыстарды
ұйымдастыру ерекшеліктері" педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Модульдердің атауы
Сағат саны
Түрлері
лекция
тәжірибе
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
5
3
2

Сноска. Приказ дополнен приложением 33 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Технология: "Биоинформатика и синергетика" – управление качеством на уроке" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации учителей-предметников и руководителей общеобразовательных школ.
2. Содержание Программы построено на основании требований современного менеджмента качества стандарта Международной организации по стандартизации (далее – ИСО) 9000 и включают в себя создание, организацию и работу ученической службы качества или ученического самоуправления, в которой участвует от 70% учащихся школы.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Цель Программы: обучение учителей технологии управления качеством в общеобразовательной школе на основе одиннадцати технологических карт, составленных для работы по технологии "Биоинформатика и синергетика".
4. Технологические карты являются средством совместной деятельности учителя и учащихся", главным средством управления уроком, стандартизации и регуляции процесса обучения.
5. Задачи Программы:
1) сформировать представление об общих принципах по технологии "Биоинформатика и синергетика";
2) дать знания по технологии управления качеством в общеобразовательной школе на основе одиннадцати технологических карт, разработанных по технологии "Биоинформатика и синергетика";
3) сформировать умение мыслить, формулировать проблемные задачи, ситуации;
4) сформировать умение профессионального самоанализа и самооценивания;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание концептуальных основ технологии "Биоинформатика и синергетика", позволяющие развивать у учащихся скорость мышления, объем памяти, словарный запас, лидерские качества учащихся;
2) знание новых подходов к учебному процессу, направленных на расширение интеллектуальных способностей учащихся, поощрение учащихся думать критически и творчески, понимание, постановку и решение учащимися сложных проблем;
3) уметь применять технологические карты в школе, проектировать образовательный процесс в соответствии с содержанием обновленных программ;
4) владеть навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в школьной организации;

Ескерту. Бұйрық 33-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ереже
1. "Биоақпараттану және синергетика" технологиясы: сабақтың сапасын басқару" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктіліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) жалпы білім беретін мектептің пән мұғалімдерін және басшыларын оқытуға арналған.
2. Бағдарламаның мазмұны Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның (бұдан әрі - ИСО) 9000-шi заманауи сапа менеджменті стандарттарының талаптары негiзiнде құрастырылған және оқушы жұмысының сапалы қызметін, оны жасау және ұйымдастыруды немесе мектептің 70% оқушылары қатысатын оқушылардың өзін-өзі басқаруын қамтыйды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты: "Биоақпараттану және синергетика" технологиясымен жұмыс жасау үшін әзірленген он бір технологиялық карталар негізінде сапаны басқару технологиясына жалпы білім беретін мектептің мұғалімдерін оқыту.
4. Технологиялық карталар – мұғалім мен оқушының біріккен іс-әрекетінің құралы, сабақты басқарудың, оқу үрдісін стандарттау және реттеудің басты әдістері болып табылады.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Биоақпараттану және синергетика" технологиясының жалпы қағидалары туралы түсінік қалыптастыру;
2) "Биоақпараттану және синергетика" технологиясымен әзірленген он бір технологиялық карталар негізінде жалпы білім беретін мектептің сапасын басқару технологиясы туралы білім беру;
3) мәселені ойлау білігін қалыптастыру, мәселенің міндеттерін, жағдайларын тұжырымдау;
4) кәсіби өзіндік талдау, өзін-өзі бағалау білігін қалыптастыру;
5) оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану құзыреттіліктерін қалыптастыру.
6. Оқыту нәтижесі:
1) оқушылардың ойлау жылдамдығын, есте сақтау қабілетін, сөздік қорын, оқушылардың көшбасшылық сапасын дамытатын "Биоақпараттану және синергетика" технологиясының тұжырымдамалық негіздерін білуі және түсінуі;
2) оқушылардың күрделі мәселелерін түсіну, қою және шешу, оқушылардың сыни және шығармашылық ойлауын көтермелеу, оқушылардың зияткерлік қабілетін кеңейтуге бағытталған оқу үдерісінің жаңа тәсілдерін білу;
3) жаңартылған білім мазмұнына сәйкес білім беру процесін жобалау, мектепте технологиялық карталарды қолдана білу;
4) мектепте білім беру процесін ұйымдастыру сапасын бағалау және диагностикалау, мониторингті өткізу процесін дамыту дағдысын меңгеру;

5) владеть навыками совершенствования системы оценивания достижений учащихся на основе технологии "Биоинформатика и синергетика".
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 11 технологических карт:
1) "Алгоритм";
2) "Биоинтернет";
3) "Тренажер";
4) "Логика";
5) "Лидер";
6) "Солнышко, ромашка, ветерок" (далее - "СРВ");
7) "Устный урок 1";
8) "Устный урок 2";
9) "Устный урок 3";
10) "Устный урок 4";
11) "Универсальный урок".
8. Цели и задачи технологических карт, в рамках макроструктуры учебного процесса, описаны педагогическими понятиями по 5 типам основных учебных занятий. Вводное учебное занятие состоит из:
1) мотивация;
2) образное представление об изучаемой теме;
3) осмысление практической и социальной значимости;
4) рефлексия.
9. 1 тип. Учебное занятие по изучению и первичному закреплению нового материала имеет следующую логику:
1) мотивация;
2) актуализация субъектного опыта учащихся;
3) организация восприятия;
4) организация осмысления;
5) рефлексия.
10. 2 тип. Учебное занятие по закреплению знаний и способов деятельности состоит из:
1) мотивация;
2) актуализация ведущих знаний и способов действий;
3) конструирование образца применения знаний в стандартной и измененной ситуациях;
4) самостоятельное применение знаний;
5) контроль и самоконтроль;
6) коррекция;
7) рефлексия.
11. 3 тип. Учебное занятие по комплексному применению знаний и способов деятельности имеет следующую логику:
1) мотивация;
2) актуализация комплекса знаний и способов деятельности;
3) самостоятельное применение знаний в сходной и новой ситуациях;
4) самоконтроль и контроль;
5) коррекция;
6) рефлексия.
12. 4 тип. Учебное занятие по обобщению и систематизации знаний и способов деятельности имеет следующую логику:
1) мотивация;
2) анализ содержания учебного материала;
3) выделение главного в учебном материале;
4) обобщение и систематизация;
5) установление внутри и межпредметных связей;
6) рефлексия.
13. 5 тип. Учебное занятие по проверке, оценке и коррекции знаний и способов деятельности имеет следующую структуру:
1) мотивация;
2) самостоятельное выполнение заданий;
3) самоконтроль;
4) контроль;
5) анализ;
6) оценка;
7) коррекция;
8) рефлексия.
14. Технологическая карта "Алгоритм" позволяет качественно усвоить новую тему максимальному количеству учащихся, определить уровень задолженности по знаниям, умениям и навыкам (далее – ЗУН), выявить и устранить недостатки в объяснении темы, выработать интерес и мотивацию к качественному усвоению предмета, как критерий успешного человека. Структура и порядок работы по карте "Алгоритм" организуется согласно приложению 1 к настоящей Программе.

5) "Биоақпараттану және синергетика" технологиясының негізінде оқушылардың оқу жетістігін бағалау жүйесін жетілдіру дағдыларын маңгеру.
3-тарау. Бағдарлама құрылымы және мазмұны
7. Бағдарлама 11 технологиялық картадан тұрады:
1) "Алгоритм";
2) "Биоинтернет";
3) "Жаттықтырғыш";
4) "Логика";
5) "Көшбасшы";
6) "Күншуақ, түймедақ, самал жел (бұдан әрі – КТС)";
7) "Ауызша сабақ - 1";
8) "Ауызша сабақ - 2";
9) "Ауызша сабақ - 3";
10) "Ауызша сабақ - 4";
11) "Әмбебап сабағы".
8. Технологиялық карталардың мақсаты мен міндеттері оқу үдерісінің макроқұрылымдық саласында негізгі оқу сабақтарының типтері бойынша 5 педагогикалық түсініктермен сипатталған. Кіріспе оқу сабағы:
1) мотивация;
2) меңгерілетін тақырыптың бейнесін елестету;
3) тәжірибелік және әлеуметік маңыздылығын ұғыну;
4) ойтолғау.
9. 1-тип. Сабақты оқыту және жаңа тақырыпты алғашқы бекіту төмендегі логикаға сәйкес орындалады:
1) мотивация;
2) оқушылардың субъективті тәжірибесін өзектендіру;
3) қабылдауды ұйымдастыру;
4) түсінуді ұйымдастыру;
5) ойтолғау.
10. 2-тип. Сабақтағы білімді бекіту және іс-әрекет амалдары төмендегідей:
1) мотивация;
2) жетекші білімдерді және іс-әрекет амалдарын өзектендіру;
3) стандартты және өзгермелі жағдайда білімді қолдану үлгілерін құрастыру;
4) білімді өз бетінше қолдану;
5) бақылау және өзін-өзі бақылау;
6) түзету;
7) ойтолғау.
11. 3-тип. Сабақта білімдерді және іс әрекет амалдарын кешенді қолдану төмендегі логика бойынша орындалады:
1) мотивация;
2) білімді және іс-әрекет амалдарын кешенді өзектендіру;
3) жаңа және қалыпты жағдайда білімді өз бетінше қолдану;
4) өзін-өзі бақылау және бақылау;
5) түзету;
6) ойтолғау.
12. 4-тип. Білімдерді және іс-әрекет амалдарын жүйелеу және қорытындылау бойынша оқу сабағы:
1) мотивация;
2) оқу материалын талдау;
3) оқу материалындағы негізгі нәрсені белгілеу;
4) қорытындылау және жүйелеу;
5) пәнішілік және пән аралық байланыс орнату;
6) ойтолғау.
13. 5-тип. Іс-әрекет амалдары және білімді түзету, бағалау бойынша оқу сабағы:
1) мотивация;
2) тапсырманы өз бетінше орындау;
3) өзін-өзі бақылау;
4) бақылау;
5) талдау;
6) бағалау;
7) түзету;
8) ойтолғау.
14. "Алгоритм" технологиялық картасында оқушылардың көпшілігінің жаңа тақырыпты сапалы меңгеруіне жету жолдары қарастырылады. Білім, білік, дағды бойынша (бұдан әрі – ББД) қарыз тапсырмалардың деңгейін анықтау, тақырыпты түсіндірудегі кемшіліктерді анықтау және жою, пәнді сапалы меңгеру үшін, табысты адамның көрсеткіші ретінде қызығушылығын тудыру, ынталандыру зерттеледі. "Алгоритм" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.

15. В технологической карте "Биоинтернет" показано прочное закрепление знаний и умений по изучаемой теме у 63% учащихся через речь. Интеграция детей в единое информационное пространство – коллективный разум. Организация работы учащихся на уроке посредством реализации принципа "уча – учусь". Структура и порядок работы по карте "Биоинтернет" организуется согласно приложению 2 к настоящей Программе.
16. В технологической карте "Тренажер" рассматриваются следующие вопросы: освоение и прочность знаний, умений и навыков по изучаемой теме до требований норматива качества у 63% учащихся. Структура и порядок работы по карте "Тренажер" организуется согласно приложению 3 к настоящей Программе.
17. В технологической карте "Логика" выполняются практические задания с целью довести качество усвоения учебного материала до нормативного уровня за счет командной работы в тройках и развития критического и логического мышления. Структура и порядок работы по карте "Логика" организуется согласно приложению 4 к настоящей Программе.
18. В технологической карте "Лидер" рассматриваются развитие менеджерских компетенций: планирование, умение работать в команде, достигать поставленной цели. Она направлена на выработку интересов и мотивации к качественному усвоению предмета, как критерий успешного человека, на развитие конкурентоспособности и устойчивости к стрессовым ситуациям.
Структура и порядок работы по карте "Лидер" организуется согласно приложению 5 к настоящей Программе.
19. В технологической карте "СРВ" представлено достижение нормативного показателя качества обучения в изучаемой теме, закрепление навыков учащихся по целому разделу родственных учебных тем в самостоятельном конструировании учебных заданий трех уровней сложности, развитие поисковой деятельности, итоговый мониторинг качества обучения.
Структура и порядок работы по карте "СРВ" организуется согласно приложению 6 к настоящей Программе.
20. В технологической карте "Устный урок - 1" рассматриваются развитие скоростного, логического и критического мышления, словарного запаса, информационной компетентности. Структура и порядок работы по карте "Устный урок - 1" организуется согласно приложению 7 к настоящей Программе.
21. В технологической карте "Устный урок - 2" рассматриваются:
усвоение учебного материала 63% учащихся посредством самостоятельной поисково-творческой работы;
выработка устойчивой положительной мотивации и рефлексии у детей на результаты своего труда;
повышение скорости, качества и объема техники чтения, развитие скорости мышления, памяти, внимания.

15. "Биоинтернет" технологиялық картасында сөйлеу арқылы оқушылардың 63%-і өткен тақырып бойынша білім мен біліктілігін нақты бекіту көрсетілген. Балаларды бірыңғай ақпараттық кеңістікте кіріктіру – ұжымдық сана. "Оқы да тоқы" ұстанымын жүзеге асыра отырып сабақта оқушылардың жұмысын ұйымдастыру. "Биоинтернет" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
16. "Жаттықтырғыш" технологиялық картасында мынадай сұрақтар қарастырылған: оқыған тақырып бойынша оқушының меңгеру және білім, білік және дағдылары беріктігінің сапасын талаптардың 63% нормативіне жеткізу. "Жаттықтырғыш" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 3-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
17. "Логика" технологиялық картасында төмендегідей мәселедегі практикалық тапсырмалар орындалады: оқытылатын пәнді үштік топпен жұмыс істеу есебінен оқу материалын сапалы меңгертуде нормативті деңгейге жеткізу, сыни және логикалық ойлауды дамыту. "Логика" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 4-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
18. "Көшбасшы" технологиялық картасында менеджерлік құзыреттікті дамыту қарастырылады: жоспарлау, топта жұмыс жасау, қойылған мақсатқа жете білу. Ол табысқа жеткен тұлға көрсеткіші сияқты, пәнді сапалы түрде меңгеруге ынталандыру және қызығушылық таныту, қиын жағдайларда өзін тұрақты ұстауға және бәсекеге қабілеттілігін дамытуға бағытылған.
"Көшбасшы" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 5-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
19. "КТС" технологиялық картасында оқытылатын тақырыптың оқыту сапасын нормативті көрсеткішіне жеткізу, оқушылардың үш деңгейлі күрделеліктегі ұқсас тақырыптары мен толық тарау бойынша өз бетінше оқу тапсырмаларын құрастыру дағдыларын бекіту, ізденіс іс-әрекеттерін дамыту, оқыту сапасының қорытынды мониторингі қарастырылады.
"КТС" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 6-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
20. "Ауызша сабақ - 1" технологиялық картасында сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілілгін дамыту қарастырылады. "Ауызша сабақ - 1" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 7-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
21. "Ауызша сабақ - 2" технологиялық картасында төмендегілер қарастырылады:
оқушылардың өз бетінше ізденіс - шығармашылық жұмыс арқылы 63% оқу материалын меңгеруі;
өз еңбегінің нәтижесіне қарай балалардың тұрақты жағымды мотивациясын және рефлексияны қалыптастыру;
жылдамдықты арттыру, сапаны және оқу техникасының көлемін, ойлау жылдамдығын, есте сақтау, назар аударуды дамыту.

Структура и порядок работы по карте "Устный урок - 2" организуется в соответствии с приложением 8 к настоящей Программе.
22. В технологической карте "Устный урок - 3" представлено, как довести качество усвоения учебного материала до нормативного уровня за счет командной работы в тройках и развития критического, логического и творческого мышления. Структура и порядок работы по карте "Устный урок - 3" организуется согласно приложению 9 к настоящей Программе.
23. В технологической карте "Устный урок - 4" представлено достижение нормативного показателя качества обучения по изучаемой теме, умение распределять информацию на входе, развитие информационной компетентности, формирование и тренировка ключевых для учеников видов мышления – дедукции и индукции, внимания, восприятия и памяти в целом, развитие техники, скорости и качества письменной и устной речи.
24. В технологической карте "Универсальный урок" представлены практические задания:
достижение нормативного показателя качества обучения в изучаемой теме;
рост предметной и педагогической компетенций преподавателя и реализация его творческого потенциала;
развитие многообразия форм технологического картирования, повышение мотивации учащихся к обучению.
Структура и порядок работы по карте "Устный урок 4" организуется согласно приложению 10 к настоящей Программе.
25. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса согласно приложению 11 к настоящей Программе.
26. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний преподавателей проводятся: самостоятельная работа, презентация урока и итоговое тестирование.
27. Задания для самостоятельной работы учителей-предметников основаны на:
1) разработке занятие по одной из технологических карт;
2) разработке проекта технологической карты с использованием инновационных технологий обучения;
3) разработке серии уровневых заданий с критериями оценивания.
Глава 4. Формы и методы реализации образовательного процесса
28. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
29. С учетом специфики взрослой аудитории учителей-предметников предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
30. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу преподаваталей. Ориентация Программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".

"Ауызша сабақ - 2" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 8-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
22. "Ауызша сабақ - 3" технологиялық картасында оқытылатын пәнді үштік топпен жұмыс істеу есебінен оқу материалын сапалы меңгертуде нормативті деңгейге жеткізу, сыни, логикалық және шығармашылық ойлауды дамыту беріледі. "Ауызша сабақ - 3" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 9-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
23. "Ауызша сабақ - 4" технологиялық картасында оқытылатын тақырып бойынша сапаның нормативтік көрсеткішіне жету, ақпараттық құзыреттілікті дамыту, оқушылардың дедукция және индукция, зейін, қабылдау, есте сақтау сияқты негізгі ойлау қабілеттерінің түрлерін қалыптастыру және жаттықтыру, ауызша және жазбаша тілдің сапасы мен жылдамдық техникасын дамыту беріледі.
24. "Әмбебап сабағы" технологиялық картасында келесідей практикалық тапсырмалар орындалады:
оқытылатын тақырып бойынша сапаның нормативтік көрсеткішіне жету;
мұғалімнің пәндік және педагогикалық құзыреттілігінің өсуі және оның шығармашылық әлуетінің жүзеге асуы;
оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру үшінтехнологиялық карта формаларының әртүрлілігін дамыту.
"Әмбебап сабағы" картасы бойынша жұмыс тәртібі мен құрылымы бағдарламаның 10-қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
25. Білім беру процесі Бағдарламаның 12-қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
26. Білім беру процесін ұйымдастыруда оқытушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
27. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) технологиялық карта бойынша сабақ құрастыру;
2) оқытудың инновациялық технологияларын қолданып сабақтың технологиялық картасының жобасын құрастыру;
3) бағалау критерийлерімен деңгейлік тапсырмалар тізбегін құрастыру.
4-тарау. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары
мен әдістері
28. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
29. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында оқытушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
30. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: шағын топтарда жұмыс істеу, оқыту ойындары, кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

Работа по карте и теме прекращается, если 63% учащихся правильно выполнят каждый по 30 заданий верхнего порога сложности.
Приложение 4 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
"Технология: "Биоинформатика и
синергетика" – управление
качеством на уроке"
Структура и порядок работы по карте "Логика"
Этап
Содержание
Результаты
1
Организационные момент. Мотивация.
Класс самостоятельно разбивается на тройки. В каждой тройке три роли: "Практик" – отвечающий за правильность выполнения задания;
"Критик" – отвечающий за поиск ошибок;
"Вдохновитель" – отвечающий за успешность команды.
Дается одна минута на выбор тройками своего названия. Мотивация учащихся на поисковую работу в команде. Учитель не определяет роли учащихся в тройках. На доске рисуются ячейки троек, куда заносятся результаты работы троек в течение урока.
Объясняются порядок работы по карте и правила по распределению баллов. Если какая-либо тройка не успела с выбором, то учитель выбирает любое название по своему решению.
2
1 этап. Анализ содержания учебного материала
Классу дается одно задание с выбором уровня с учетом стратегии учителя, если:
1. переход в карту "Логика" произошел из карт "Алгоритм" или "Биоинтернет" для усвоения сложной логики изучаемой темы или проводится тестирование учащихся по пройденным темам, то разрешается предварительное краткое объяснение и затем на первом этапе дается задание уровня нижнего порога сложности (далее – нпс), на втором этапе – промежуточного порога сложности (далее – ппс) и на третьем – верхний порог сложности (далее – впс);
2. переход в карту "Логика" произошел из карты "Тренажер" для дальнейшего углубления изучаемой темы, то дается задание не ниже уровня впс и далее с последующим усложнением по решению учителя. Важен поиск нестандартных решений и умение достигать результата в командной работе.
Время выполнения по первой тройке. Во время работы вдохновители ходят по классу и общаются с другими командами или даже подсматривать для поиска решения своей тройки.
3
2 этап.
Выделение главного в учебном материале
Тройка, которая первой выполнила задание, и учитель убедился в его правильности, получает три балла в графу "Баллы". Баллы распределяются в равных долях по ячейкам учащихся, то есть по 1 баллу.
Если в решении задания учитель увидел оригинальный и нестандартный подход, то он поставит не три, а шесть баллов тройке в графу "Баллы" с равномерным распределением для каждого ученика, то есть по 2 балла.
Не самый сильный ученик первой тройки, которая выполнил задание, выходит к доске и громко объясняет и записывает ход решения. Это условие главной задачи карты "Логика" - передачи знаний от ученика к ученику. Если задание решено, но не усвоено всеми членами тройки, то работа тройки недостаточная.
Первая тройка получает 3 балла в свою ячейку за окончание работы.
5 баллов получает та тройка, которая завершила объяснение.
4
3 этап.
Обобщение и систематизация
Все тройки класса в конкурентной борьбе задают вопросы работающему у доски ученику. Задача каждой тройки: набрать как можно больше баллов следующим путем: или быстрое и правильное решение задания, или получение как можно большего количества баллов за вопросы и ответы, при этом борьба за выход к доске, где можно получить наибольшее количество баллов. Правила работы во время мозгового штурма:
1) ученик, работающий у доски, за каждый удачный ответ зарабатывает 1 балл для себя и своей тройки, но если он не ответил три раза подряд, то он покидает место у доски, и к доске вызывается другая тройка по выбору учителя. Все баллы, которые зарабатывает ученик у доски, распределяются в равных долях среди всех учеников тройки. Если ученик ответил один или два раза, а затем три раза не ответил и покинул место у доски, то эти баллы распределяются между его товарищами;
2) ученик, задавший вопрос и не получивший ответ, сам отвечает, и тогда он получает 2 балла. Если он не знает ответ на вопрос, который выявляет проблему в его знаниях, то он сразу получает его в качестве дом задания;
3) в случае, когда задающий и отвечающий ученики не смогли ответить на вопрос, право ответа передается всем тройкам, и ученик, который ответил на этот вопрос, получает 2 балла.
4) если никто из учащихся не знает ответа на вопрос, то его раскрывает учитель, затем заносит его в список долгов на доске с последующей передачей учащимся для домашнего задания.
5) тройка, из которой "Не самый сильный ученик" сумеет защитить и завершить свое объяснение, получает 9 баллов с записью в графе "Баллы" и пропорциональным распределением по ячейкам между учениками тройки. Полученные баллы, проставляются в Матрице посадочных мест (далее – МПМ) тройки в ячейке конкретного ученика. Количество баллов и ответов не ограничивается.
Все ранее изучаемые темы, по которым выявлены проблемы в знаниях учащихся, заносятся на доску и нумеруются для дальнейшего изучения в домашней или иной работе.
5
4 этап. Установление внутрипредметных и межпредметных связей
Учитель контролирует и направляет объяснение работающего у доски ученика и возвращает его на свое место, если:

Егер 63% оқушы жоғары күрделік шегіндегі 30 тапсырманы әр қайсысы дұрыс орындаса, тақырып бойынша картамен жұмыс тоқтатылады.
"Биоақпараттану және синергетика"
технологиясы: сабақтың сапасын басқару"
жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктіліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 4-қосымша
"Логика" картасының құрылымы мен жұмыс тәртібі
Кезең
Мамұны
Нәтиже
1
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация.
Сынып өз бетінше үштікке бөлінеді. Әр үштікте үш рөл:
"Тәжірибеші" - тапсырманың дұрыс орындалуына жауап береді;
"Сыншы" - қатені табуға жауап береді; "Шабыттандырушы" - топтың сәтті жұмыс жасауына жауап береді.
Әрбір үштікке өз аттарын қоюға бір минут уақыт беріледі. Оқушыларды топта ізденіс жұмысына ынталандыру. Мұғалім үштіктегі оқушының рөлін анықтамайды. Тақтаға сабақ кезінде үштіктің жұмыс нәтижелері ендіретін үш ұяшық салынады.
Карта бойынша жұмыс жүргізу тәртібі және ұпайларды бөлу ережесі түсіндіріледі.
Егер бір үштік атын қоюға үлгермесе, мұғалім өзінің шешімі бойынша аталуын өзі таңдайды.
2
1-кезең.
Оқу материалының мазмұнын талдау.
Мұғалімнің стратегияны таңдау деңгейінің ескере отырып сыныпқа бір тапсырма беріледі, егер:
1. "Логика" картасына көшу "Алгоритм" және "Биоинтернет" картасынан күрделі тапсырманы меңгеру үшін болса немесе өткен тақырыптар бойынша оқушылар тестілеуден өтсе, онда қысқаша түсіндіру жүргізіледі және бірінші кезеңде ТКШ деңгейіндегі тапсырма беріледі, ал екінші кезеңде АКШ, үшінші кезеңде ЖКШ.
2. Егер "Жаттықтырғыш" картасынан "Логика" картасына көшу тақырыпты ары қарай терең меңгеру үшін болса, онда берілетін тапсырма ЖКШ деңгейінен төмен болмау керек және мұғалімнің шешімі бойынша ары қарай қүрделене береді.
3. Стандартты емес шешімдерді іздеу, топтық жұмыста нәтижеге жете білу біліктілігі маңызды.
Бірінші үштік бойынша орындау уақыты. Жұмыс кезінде шабыттандырушылар сынып ішінде жүріп, басқа топтармен сөйлесе алады, өз үштіктерінің шешімдерін іздеу үшін қарауларына да болады.
3
2-кезең. Оқу материалындағы негізгі нәрсені белгілеу.
Мұғалім тапсырманың дұрыстығына көз жеткізгеннен кейін, тапсырманы дұрыс орындаған үштіктер тақтаға шығу құқығына ие болады және мини ООМ "Ұпайлар" бағанынан 3 ұпай алады. Ұпайлар оқушылардың ұяшықтарына теңдей бөлінеді, яғни 1 ұпайдан. Егер мұғалім тапсырманың орындалуында стандартты емес ерекше амал көрсе, онда ол үш ұпай емес, "Ұпайлар" бағанына алты ұпай қоюына құқы бар, ұпайлар оқушылардың ұяшықтарына теңдей бөлінеді, яғни 2 ұпайдан.
Тапсырманы орындаған бірінші үштіктің ең тәуір емес оқушысы тақтаға шығып, түсіндіреді және шешу жолдарын жазады, Бұл "Логика" картасының негізгі міндетін - оқушыдан оқушыға білімді жеткізуді қамтамасыз етуге қажет. Егер тапсырма шешілсе, бірақ барлық үштіктің мүшелері меңгермесе үштіктің жұмысы жеткіліксіз.
Бірінші үштік өзінің ұяшығына жұмысты аяқтағаны үшін 3 ұпай алады. Түсіндіруді аяқтаған үштік 5 ұпай алады.
4
3-кезең. Қорытындылау және жүйелеу.
"Миға шабуыл" әдісі бойынша бәсекелестік күресте сыныптағы барлық үштіктер тақтада жұмыс жасап тұрған оқушыға сұрақ қояды.
Әрбір үштіктің міндеті: төмендегідей жолмен барынша көбірек ұпай алу: тапсырманы тез және дұрыс шешу немесе сұрақтар мен жауаптарға барынша көбірек ұпай алу, тақтаға шығу үшін күрес, өйткені ол жерде ең көп ұпай санын алуға болады.
Миға шабуыл жұмыс кезіндегі жұмыс ережесі:
1. Тақтада жұмыс жасап тұрған оқушы әр сәтті жауабы үшін өзі және үштігі үшін 1 ұпай алады, бірақ егер ол үш рет жауап бермесе кетеді, мұғалімнің қалауы бойынша тақтаға басқа үштік шақырылады.
Тақтада жұмыс жасап тұрған оқушының алған барлық ұпайлары үштікке тең бөлінеді. Егер оқушы бір немесе екі рет жауап берсе, одан кейін үш рет жауап бере алмаса және тақтадан кетсе оның барлық ұпайлары оның адамдарына тең бөлінеді.
2. Сұрақ қойған оқушы жауап алмаса, өзі жауап береді, ондай жағдайда ол 2 ұпай алады. Егер ол сұрақтың жауабын білмесе, біліміндегі олқылығы үшін үйге тапсырма алады
3. Егер сұрақ беретін және жауап беретін оқушылардың ешқайсысы сұрақтарға жауап бере алмаса, жауап беру құқығы үшеуінеде беріледі және жауап берген оқушы 2 ұпай алады.
4. Егер сұрақтардың жауабын ешқайсысы білмесе, мұғалім оның мазмұнын өзі ашады және үй тапсырмасын кейін оқушылар орындауға беру үшін тақтаға берешек қарыздардың тізіміне іліндіреді.
5. Үштіктегі "Ең мықты емес оқушы" өзінің түсіндіруін қорғап, аяқтай алса, 9 ұпай алады. "Ұпайлар" деген бағанға және үштіктердің ұяшықтарына тең бөлініп қойылады. Сұрақтар мен жауаптарға алынған ұпайлар ООМ бойынша нақты оқушының ұяшықтарына қойылады.
Ұпайлар мен жауаптар саны шектелмейді. Сұрақтар қатаң түрде тақырып бойынша қойылуы керек.
Барлық бұрын оқылған тақырыптардағы оқушылардың біліміндегі олқылықтары тақтаға жазылып, нөмірленеді, ары қарай оқу үшін үйге тапсырма ретінде немесе басқада жұмыстарға.
5
4-кезең. Пәнішілік және пәнаралық байланыс орнату.
Мұғалім тақтада жұмыс жасап тұрған оқушыны бақылайды және бағыттайды орнына қайтарады, егер:

1) обнаружена и не исправлена ошибка;
2) объяснение ученика не соответствует требованиям грамотной предметной речи на основании правил по теме и понятий.
Преподаватель снимает от 1 балла за разовое и до 3 баллов за систематические нарушения тройкам в следующих случаях:
1) за дубляж вопросов, которые уже прозвучали и не были услышаны задающей тройкой по тем или иным причинам;
2) за шум или агрессивное отношение в процессе обсуждения.
Преподаватель является модератором урока и направляет учащихся к творческому мышлению, созданию атмосферы, и взаимоуважения учащихся класса друг к другу
6
5 этап
Рефлексия
Проводится опрос критиков всех троек по трехбалльной системе:
1) оправдание недостатков, к примеру: мы хорошие, просто нам не повезло. - 1 балл;
2) поверхностный анализ без вскрытия причин, к примеру: мы сработали слабо, но исправимся – 2 балла;
3) анализ с пониманием главных причин допущенных ошибок, к примеру: допустили ошибки потому, что не знали такое - то правило. – 3 балла.
Если "Критик" заработал 1 и 2 балла, то они распределяются между его товарищами.
7
Организационный момент
Правила перевода троек из группы в группу "Альфа":
1) тройка, которая первой выполнила задание, но не сумела его защитить у доски;
2) тройка, которая защитила задание у доски, правила перевода троек в группу "Бета":
из группы "Альфа", если тройка набрала менее 5 баллов за этап;
из группы "Гамма", если тройка набрала от 5 баллов за этап.
Остальные учащиеся остаются в группе "Гамма". Окончание этапа, переход к следующему. Всего по такой схеме проводится не менее 3 этапов, но не запрещается большее количество этапов, просто увеличиваются размеры ячеек на количество этапов. На каждом этапе подсчитываются баллы троек, и в итоге определяется победитель игры.
Победитель игры в следующей игре получает консультацию учителя без отбора баллов.
8
Оценки
Выставление оценок в журнал за урок и распределение бонусов за игру в этой карте идет по следующим правилам:
оценка "5" – количество баллов от 7 и выше, оценка "4" – количество баллов от 4 до 6, оценка "3" – количество баллов 1 - 3.
Если учащийся не набрал баллов, то оценка не ставится. Учителю разрешается поставить оценку "5" в журнал любому ученику, который независимо от успеха тройки на уроке сможет дать нестандартное, творческое решение на любом этапе.
Тройка, занявшая I место, воспользуется тремя подсказками учителя по одной на каждом из этапов следующего одного урока по данной карте, при условии, что состав тройки не изменится.
Тройка, занявшая II место, воспользуется двумя подсказками учителя по выбору на двух этапах следующего одного урока по данной карте, при условии, что состав тройки не изменится.
Тройка, занявшая III место, воспользуется одной подсказкой учителя по выбору на одном из трех этапов следующего одного урока по данной карте, при условии, что состав тройки не изменится.

1) қатесі табылса және түзетілмесе;
2) оқушының түсіндіруі тақырып ережесінің негізінде сауатты пәндік тіл талабына және түсініктеріне сай келмесе.
Үштіктер жүйелі түрде талапты бұзып отырса, онда мұғалім бір рет болса 1 ұпай және 3 ұпайдан ұпайын азайтып отыруына құқы бар, мына жағдайларда:
3) айтылған сұрақтарды қайталағаны үшін және үштіктердің қойылған сұрақтарды естімегені үшін немесе басқада кейбір себептерге байланысты
4) пікір алмасу кезінде шулап, бір біріне агрессия танытып жатса.
Мұғалім сабақтың модераторы болып келеді, өзінің негізгі міндетін оқушылардың қателерін іздеп, сыныптағы оқушыларды шығармашылық ойлауға жетелеу, бір біріне құрметпен қарау кеңістігін құру деп біледі.
6
5-кезең.
Ойтолғау
Үш ұпайлық жүйемен барлық үштіктерге сыншылар сауалнамасы өткізіледі:
1) Кемшіліктерге ақталу, мысалы: біз жақсымыз, тек қана осы жолы сәтті болмады – 1 ұпай;
2) Себептерді толық ашпай, үсті талдау, мысалы: біз нашар жұмыс жасадық, бірақ жөнделеміз – 2 ұпай;
3. Жіберілген қателердің негізгі себептерін түсіне отырып талдау жасау, мысалы: біз қате жібердік өйткені қандай да бір ережені білмедік – 3 ұпай.
Егер "Сыншы" 1 және 2 балл алса, онда олар оның серіктері бөлінеді.
7
Ұйымдастыру кезеңі
Үштікті "Альфа" тобына ауыстыру ережесі:
1) тапсырманы бірінші орындаған үштік тақта алдында қорғай алмады;
2) тақта алдында тапсырманы қорғай алған үштік;
"Бета" тобына үштіктерді ауыстыру ережесі:
"Альфа" тобынан егер осы кезеңде үштік 5 ұпайдан кем ұпай алса;
"Гамма" тобынан егер осы кезеңде 5 ұпайдан артық алса. Қалған оқушылар "Гамма" тобында қалады.
Кезеңнің аяқталуы, келесіге көшу. Бұндай сызбамен кем дегенде 3 кезең өтіледі, кезеңдердің одан көп болуына тыйым салынбайды, тек қана ұяшықтардың әр кезеңнің санына қарай көлемі өседі.
Әр кезеңде үштіктердің ұпайлары саналады және қорытындысында ойынның жеңімпазы анықталады.
Ойындағы жеңімпаз келесі ойында мұғалімнен ұпайларды іріктемей бір кеңес алуға құқы бар.
8
Бағалар
Сабақта журналға баға қою, ойын үшін бонустарды бөлу, бұл картада келесі ережелер бойынша жүреді:
5 деген баға – ұпай саны 7 және одан жоғары болса;
4 деген баға – ұпай саны 4 тен – 6 ұпайға дейін;
3 деген баға – ұпай саны 1 – 3 дейін;
Егер оқушы ұпай ала алмаса баға қойылмайды. Егер оқушы стандартты емес шығармашылық шешім бере алса, кез келген оқушыға, кез келген кезеңде үштіктердің жетістіктеріне қарамастан мұғалім журналға 5 ұпай қоя алады. I орынды алған үштік 3 рет мұғалімнің көмегін пайдалана алады, бір реттен әр кезеңде осы карта бойынша, шартты түрде егер үштіктер құрамы өзгермесе. II орынды алған үштік мұғалімінің екі көмегін пайдалана алады, өзінің таңдауы бойынша келесі бір сабақтың екі кезеңінің бірінде осы карта бойынша, шартты түрде егер үштіктер құрамы өзгермесе. III орынды алған үштік мұғалімінің бір көмегін пайдалана алады, өзінің таңдауы бойынша келесі бір сабақтың үш кезеңінің бірінде, осы карта бойынша, шартты түрде егер үштіктер құрамы өзгермесе.

Норматив качества по карте считается выполненным, если 63% учащихся находятся в группе "Альфа" по количеству оценок "5" по алгебре, геометрии, физике и химии, и оценках "4" и "5" по остальным предметам.
Определяются три тройки, занявшие первые три места.
9
Домашнее задание
Домашнее задание задается тройкам по количеству тем, в которых выявлены ошибки и низкий уровень знаний.
Подведение итогов командной работы.
Приложение 5 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
"Технология: "Биоинформатика и
синергетика" – управление
качеством на уроке"
Структура и порядок работы по карте "Лидер"
Этап
Содержание
Результаты
1
Организационные момент.
Мотивация
Класс разбивается на три группы по рядам с равным количеством учащихся. Если есть остаток, то ученики, для которых этот предмет наиболее труден, становятся модераторами и помогают учителю. Каждый ряд выбирает лидера и придумывает свое название. На доске ведется таблица, куда заносятся результаты работы по карте
Объясняется порядок работы по карте
2
1 Этап. Классик.
Самостоятельное выполнение заданий
Классу объясняется правила работы на этом этапе по по схеме "Если - то".
Каждая группа самостоятельно формирует заявку, в которой указано время выполнения и количество заданий.
Схема с правилами есть у каждой группы
3
2 этап.
Самоконтроль
Данные заносятся по схеме "Если - то" на доске и группы приступают к выполнению заданий.
Модератор у доски ведет запись хода урока
4
3 этап.
Контроль
Лидер группы контролирует работу команды и организует ее работу так, чтобы достичь выполнения поставленной цели.
Учитель не дает подсказки ни на одном этапе урока
5
4 этап.
Анализ
Группа анализирует свою работу и вносит поправки в количество заданий и во время выполнения, не позже чем за одну минуту до полного окончания времени
Хронометраж ведется по таймеру
6
5 этап.
Оценка
Группы заканчивают свою работу и методом взаимопроверки проверяют правильность выполнения заданий. Выполненные задания забираются у группы, закончившей свою работу модератором, и передаются другой группе по мере ее готовности к проверке.
Каждая группа заканчивает свою работу в заявленное ею время
7
Коррекция
Преподаватель с лидером каждой группы проводит обсуждение хода работы.
Свое мнение выражают эксперты, и класс переходит на следующий уровень "Мастер".
Очень важно определить в классе лучшую менеджерскую работу и показать всем
8
Оценивание на этапах "Мастер" и "Супер игра"
1 место – 3 балла

Сапа нормативі карта бойынша орындалды деп есептелінеді, егер 63% оқушы "Альфа" тобында болса және алгебра, геометрия, физика және химиядан 5 деген баға болса, ал 4-5 деген баға басқа пәндерден болса. Бірінші орын алған үштіктер анықталады.
9
Үй тапсырмасы
Олқылықтар жіберілген және төмен білім деңгей көрсетілген тақырыптар санына қарай үштіктерге үйге тапсырма беріледі.
Топтық жұмыстың қорытындысын шығару.
"Биоақпараттану және синергетика"
технологиясы: сабақтың сапасын басқару"
жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктіліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 5-қосымша
"Көшбасшы" картасының құрылымы мен жұмыс тәртібі
Кезең
Мамұны
Нәтиже
1
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация.
Сыныптағы оқушылар санына байланысты теңдей үш топқа бөлінеді. Теңдей бөлінбей қалдық қалатын болса, онда сол пәнді анағұрлым қиын меңгеретін оқушыларды модератор етіп сайлайды, ол мұғалімнің көмекшісі болып табылады. Әрқатар өзінің көшбасшысын таңдайды, өзіне атқояды. Тақтада карта бойынша нәтижелерді ендіретін кесте ілінеді.
Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі.
2
1-кезең. Классик Тапсырманы өз бетінше орындау.
Осы кезеңде "Егер-онда" сызбасы бойынша жұмыс жасау ережесі сыныпқа түсіндіріледі. Әр топ өздері орындайтын тапсырмалар саны мен уақытты өздері айтып ұсыныс жасайды.
Ережемен жұмыс жасау кестесі әрбір топтың қолында болуы тиіс.
3
2-кезең.
Өзін-өзі бақылау.
Тақтадағы көрсетілген "Егер-онда" сызбасы бойынша таңдалған мәліметтер жазылып, топ тапсырманы орындауға кіріседі.
Сабақ барысын жазуды тақтаға модератор жүргізеді.
4
3-кезең. Бақылау
Алға қойылған мақсатқа жету үшін топтың көшбасшысы топ жұмысын ұйымдастырады және бақылайды.
Ешқандай кезеңде мұғалім тарапынан көмек көрсетілмейді.
5
4-кезең. Талдау
Топ алған уақыттың соңына дейін бір минут қалғанша өз жұмыстарын талдап, тапсырмалар саны мен орындау уақытына өзгерістер енгізе алады.
Хронометраж таймер бойынша жүргізіледі
6
5-кезең. Бағалау
Топ өз жұмыстарын аяқтап, бірін-бірі тексеру әдісімен тапсырмалардың дұрыс орындалуын тексереді. Орындалған тапсырмалардың аяқталған сәтінде топтан модератор тапсырмаларды жинап алып, тексеру үшін басқа топқа олардың дайындығына қарай береді.
Әр топ өздері белгілеп айтқан уақыт бойынша тапсырмаларды аяқтайды.
7
Түзету
Мұғалім әр топтың көшбасшысымен жұмыс барысын талқылайды. Сарапшылар өз ойларын айтады және де сынып келесі "Шебер" деңгейіне көшеді.
Сыныпта ең үздік менеджерлік жұмысты айқындау және оны көрсету аса маңызды болып табылады.
8
Бағалау "Шебер" және "Суперойын" кезеңінде.
1орын – 3 ұпай,

2 место – 2 балла
3 место – 1 балл
9
Итоговая оценка по итогам урока
Группы, набравшие от 7 до 9 баллов, получают оценку 5 в журнал. От 5 до 7 баллов – оценка 4 в журнал.
От 3 до 5 баллов – оценка 3 в журнал.
Группа, набравшая 8 - 9 баллов, получает по 9 бонусов каждому ученику в журнал воспитания
10
Домашнее задание
Домашнее задание задается группе, получившей оценку 3.
Подведение итогов командной работы
Приложение 6 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
"Технология: "Биоинформатика и
синергетика" – управление
качеством на уроке"
Структура и порядок работы по карте "СРВ"
Этап
Содержание
Результаты
1
1 цикл
Организационный момент
Мотивация
Мотивация учащихся как класс-команды. Команда-класс проходит по этой карте с высоким результатом.
Объясняется порядок работы по карте. Объяснение работы экспертов. Норматив работы по карте: 63% учащихся в группе "Альфа" выполняют не менее 30 заданий уровня верхнего порога сложности
2
1 этап.
Самостоятельное выполнение заданий
Класс получает три задания - нижний порог сложности, промежуточный порог сложности, верхний порог сложности (далее – нпс, ппс, впс). По окончании работы учащиеся обмениваются тетрадями, звучит команда "Ручка в руках – это ошибка".
Поэтапная проверка выполнения заданий. На каждом уровне отдельно определяется качество исполнения.
Регламент проверки такой же, как и в карте "Алгоритм".
Окончание работы по формуле 5 + 30
Разбивка класса на три-четыре группы.
Если количество кандидатов в группу альфа больше 7, создаются две группы альфа с равным количеством учащихся.
Альфа: нпс, ппс, впс
Бета: ппс, нпс
Гамма: нпс Дельта: нпс
3
Самоконтроль
Группа "Альфа" выполняет задания по пройденному материалу, сложность - впс. Группа "Бета" выполняет задания по пройденному материалу, сложность – впс, ппс. Группа "Гамма" выполняет задания по пройденному материалу, сложность – ппс, нпс
Группа "Дельта" выполняет задания по пройденному материалу, сложность – нпс.
Каждый ученик самостоятельно составляет задание и решает два этапа, затем передает его по часовой стрелке товарищу справа, тот в свою очередь выполняет следующие 2 этапа и передает дальше.
4
Контроль
Каждой группе ставится задача:
1) выполнить как можно больше заданий своего уровня;
2) в ходе работы проверить и подсчитать количество заданий в ходе решения, в том числе и по уровням, например (впс – 20, ппс 26, всего 46).
Время работы: начальная школа:
1-2 классы - 15 минут; 3-4 классы - 20 минут; средняя и старшая школа - 30 минут.
Каждый ученик проставляет свою фамилию перед началом примера, который он составил.
5
Анализ и проверка
Каждая группа заявляет количество заданий, которое она выполнила.
По окончании работы идет взаимопроверка:
10 заданий выборочно группы "Альфа" проверяет учитель;
10 заданий выборочно группы "Бета" проверяет группа "Альфа";
10 заданий выборочно группы "Гамма" проверяет группа "Бета";
10 заданий выборочно группы "Дельта" проверяет группа "Гамма".
Спорные моменты рассматривает учитель.
Если все 10 заданий выполнены безошибочно, то засчитывается весь заявленный объем.
За каждое ошибочное решение у команды снимается 10% от выполненных работ. Расчет: количество во заданий делится на кол-во учеников в группе. Группа, в которой количество заданий на одного ученика больше, побеждает, даже если это группа Гамма.
6
Коррекция
На доску выносятся результаты работы каждой группы:
сколько сделано всего;
каких уровней сложности:
сколько обнаружено ошибок;
как сработала команда: уровень организации, правильность проверки, работа лидера.
Обсуждается качество работы каждой группы и составляется рейтинг. Слово для анализа дается лидеру каждой из групп.
7
Рефлексия
Преподаватель производит ротацию сильных и слабых учеников из группы в группу, по следующим критериям:

2 орын – 2 ұпай,
3 орын – 1 ұпай
9
Сабақтың қорытындысы бойынша қорытынды бағалар.
7-9 ұпайға дейін бал жинаған топтарға журналға 5 деген баға қойылады. 5-7 ұпайға дейін алған топтарға журналға 4 деген баға қойылады. 3-5 ұпайға дейін алған топтарға журналға 3 деген баға қойылады.
10
Үй тапсырмасы
3 деген баға алған топқа үй тапсырмасы беріледі.
Топтық жұмысты қорытындылау.
"Биоақпараттану және синергетика"
технологиясы: сабақтың сапасын басқару"
жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктіліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 6-қосымша
"КТС" картасының құрылымы мен жұмыс тәртібі
Кезең
Мамұны
Нәтиже
1
1-цикл Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация
Оқушылардың мотивациясы сыныптық топ ретінде. Сыныптық топ бұл карта бойынша аса жоғары нәтижемен көрінуі тиіс.
Карта бойынша жұмыс реті түсіндіріледі. Сарапшылар жұмысын түсіндіру. Карта бойынша жұмыс нормативі: ЖКШ деңгейіндегі 30 тапсырмадан кем емес "Альфа" тобы оқушыларының 63% орындауы тиіс.
2
1-кезең. Тапсырманы өз бетінше орындау
Сынып үш тапсырма алады ТКШ – АКШ – ЖКШ. Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, "Қолдағы қаламсап – бұл қателік" бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындау кезеңмен тексеріледі.
Әр деңгейде орындау сапасын жеке анықталады.
Тексеру регламенті "Алгоритм" картасындағыдай.
Жұмыстың аяқталуы 5+30 формуласы бойынша. Орындау сапасы бойынша сыныпты үш-төрт топқа бөлу. Егер альфа тобындағы кандидаттар саны 7 артық болса, саны бірдей екі альфа тобын құру.
Альфа: ткш–акш-жкш,
Бета: акш-ткш,
Гамма: ткш, Дельта ткш.
3
Өздік бақылау
"Альфа" тобы өткен тақырып бойынша, күрделілігі - ЖКШ тапсырмаларын орындайды. "Бета" тобы өткен тақырып бойынша, күрделілігі - ЖКШ, АКШ тапсырмаларын орындайды.
"Гамма" тобы өткен тақырып бойынша, күрделілігі - АКШ, ТКШ тапсырмаларын орындайды.
"Дельта" тобы өткен тақырып бойынша, күрделілігі - ТКШ тапсырмаларын орындайды.
Әр оқушы өз бетінше тапсырмалар құрастырады және екі кезеңді шешеді, соңынан оны сағат тіліне сәйкес оң жақта отырған әріптесіне ұсынады, ол өз кезегімен келесі 2 кезең тапсырмаларын орындап одан ары қарай береді.
4
Бақылау
Әр топқа міндет қойылады:
1) өз деңгейінде күрделілігі мен сапасы жоғары көп тапсырмаларды орындау;
2) жұмыс барысында шешілген тапсырмалар санын тексеру және есептеу, оның ішінде деңгейлері бойынша, мысалы (АКШ – 20, ТКШ 26, барлығы 46).
Жұмыс жасау уақыты. Бастауыш мектеп: 1-2 сыныптар 15 минут.
3-4 сыныптар - 20 минут.
Орта және жоғары буын - 30 минут.
Әр оқушы өзі құрастырған мысалдың алдына өз фамилиясын жазады.
5
Талдау және тексеру
Әр топ орындаған тапсырма санын атап өтеді. Жұмыс соңында өзара тексеру жүргізіледі:
"Альфа" тобының қалаған 10 жұмысын мұғалім тексереді
"Бета" тобының 10 жұмысын "Альфа" тобы тексереді;
"Гамма" тобының 10 жұмысын "Бета" тобы тексереді
"Дельта" тобының 10 жұмысын "Гамма" тобы тексереді.
Даулы жағдайларды мұғалім қарайды. Егер 10 тапсырма қатесіз орындалса, барлық тапсырма көлемі орындалды деп есептелінеді. Әр топтың қате шешімі үшін орындалған тапсырманың 10% алынады. Есептеу: тапсырмалар саны топтағы оқушыларға бөлінеді.
6
Түзету
Тақтаға әр топтың нәтижелері енгізіледі: барлығы қанша жасалынды; қандай күрделілік деңгейде; қанша қате табылды.
Топ қалай жұмыс жасады: ұйымдастыру деңгейі, тексеру дұрыстығы, көшбасшының жұмысы.
Көшбасшылар өзінің тобына алғыс айтып, жақсы тілек тілейді, кеңес береді.
Әр топтың жұмыс сапасы талқыланады және рейтингі қарастырылды.
Талдау үшін сөз әр топтың көшбасшысына беріледі. Міндетті түрде жеңімпаздарға немесе тиімді жұмыс жасаған топтарға шапалақ ұрылады.
7
Ойтолғау
Мұғалім жұмыс нәтижесі мен бақылау бойынша топтар арасынан жақсы және нашар оқитындардың орынын төмендегі критерий бойынша алмастырады:

1) ученик медленно работал и не проявлял активности;
2) ученик составлял заведомо слабые задания или не смог решить сложные;
3) ученик не проявлял командного духа и дисциплины.
Группа и лидер выражают коллективное мнение о переводе того или иного учащегося в группу ниже рангом.
8
2 этап
Повторение 1 этапа
Регламент и правила работы на других этапах не изменяются
Приложение 7 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
"Технология: "Биоинформатика и
синергетика" – управление
качеством на уроке"
Структура и порядок работы по карте "Устный урок - 1"
Этап
Содержание
Результаты
1
Организационный момент.
Мотивация
Мотивация учащихся как класс-команды и успешности в жизни после школы.
Объясняется порядок работы по карте.
В правом верхнем углу доски ставится число нормы 63%, по схеме "Если - то".
2
Актуализация субъектного опыта учащихся
Перекрестный опрос по теме предыдущего урока.
Первая отметка
На доске записать результат: 1 этап или нормы.
3
Организация восприятия
Первая критическая точка. Учитель делает краткое введение в новую тему, важно правильно нацелить учащихся на тот объем знаний, который изучен в рамках этой темы. Это критерий методической квалификации учителя. Учащиеся читают текст из расчета указанной нормы на лист учебника и найти опорные слова по изучаемой теме. Учащимся дается возможность сначала прочитать текст за половину нормативного времени, а затем они поднимают руку и называют слово. Если оно совпадает со списком учителя, то ученик получает плюс в ячейку "Матрица посадочных мест" (далее – МПМ) и продолжает читать до окончания времени нормы. Если слово не совпало, то ученик продолжает читать и называть слова до тех пор, пока не добьется совпадения или не закончится время, выделенное на чтение.
По окончании времени работы каждый ученик получает либо плюс, либо минус. Учитель мотивирует всех учащихся на поиск опорных слов. Эталонный список из 21 опорного слова учитель готовит до урока или выбирает из готовых стандартов по технологии "Биоиформатика и синергетика".
Вторая отметка:
1 – 2 класс –
5 минут на лист текста;
3 - 4 и 7 по 11 классы – 4 минуты на лист текста;
5 - 6 классы – 3 минуты на лист текста.
Понятие из 2 слов считается как два слова.
На доске записать результат: 2 этап или нормы.
4
Организация осмысления
Опорные слова по усмотрению учителя от 7 до 21 выносятся на доску. Учащиеся запоминают все слова. По окончании нормы времени на запоминание опорные слова закрываются. После окончании времени на запоминание слова закрываются, и ученики воспроизводят слова за то же время, за которое запоминали.
По окончании времени на запись опорные слова открываются, ученики обмениваются листочками и подсчитывают друг у друга количество слов, а затем сообщают учителю, который заносит результаты в Матрицу посадочных мест (далее – МПМ). После этого учитель проводит выборочный контроль у тех учащихся, которые получили плюс, и если находит неверно данные результаты, то минус получает оба ученика за фальсификацию результатов.
Третья отметка
Норматив времени на

1) Оқушы белсенділік танытпайды, баяу жұмыс жасады;
2) Оқушы әдейі оңай тапсырма құрастырып немесе басқалардың құрастырған күрделі тапсырмаларын шеше алмайды;
3) Оқушы топтың жұмыс жасау шапшаңдығына ілесе алмайды.
Топ және көшбасшы да нашар оқушының үлгермеуі туралы, басқа төменгі топқа алмастыруға ұжымдық ойларын айтуға құқықтары бар.
8
2-кезең
1 кезеңді қайталау
Жұмыстың регламенті және ережесі басқа кезеңдерде өзгермейді.
"Биоақпараттану және синергетика"
технологиясы: сабақтың сапасын басқару"
жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктіліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 7-қосымша
"Ауызша сабақ - 1" картасының құрылымы мен жұмыс тәртібі
Кезең
Мамұны
Нәтиже
1
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация
Оқушылардың мотивациясы сыныптық топ ретінде болады және мектептен кейін өмірде де табысты болуы. Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі.
Тақтаның жоғарғы оң жағына 63% нормасының саны қойылады. "Егер-онда" сызбасы бойынша алынады.
2
Оқушылардың субъекті тәжірибесін өзектендіру
Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама-қарсы сұрақ қою.
Бірінші баға. Тақтаға нәтижені жазамыз: 1 кезең немесе нормалар.
3
Қабылдауды ұйымдастыру.
Бірінші сыни нүкте. Жаңа тақырып бойынша мұғалім қысқаша кіріспе жасайды, оқушылардың назарын осы тақырыпта өтілетін білім көлеміне аудару керек. Бұл мұғалім біліктілігінің әдістемелік критерийі.
Оқулық бетіндегі көрсетілген нормаға сәйкес оқушылар мәтінді оқуы керек және оқыған тақырып бойынша тірек сөздерді табу керек.
Оқушыларға бірінші берілген уақыттың жартысында мәтінді оқуға мүмкіндік береді, одан кейін қолдарын көтеріп сөзді айтады.
Егер ол мұғалімнің тізіміне сәйкес келсе, онда оқушы "Орынға отырғызу матрицасы" (бұдан әрі – ООМ) ұяшығына плюс алады және уақыт нормалары аяқталғанға дейін жалғастырылады.
Егер сөз дәл келмесе, онда оқушы әрі қарай жалғастырып уақыт біткенге дейін сөздер дәл келгенше оқып немесе атайды. Жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін әр оқушы плюс не минус алады
Мұғалім тірек сөздерді іздеуге оқушыларды ынталандырады. 21 тірек сөздер эталонын мұғалім сабаққа дейін дайындайды немесе БЖС технологиясының дайын стандарттарынан алады.
Екінші белгі.
1 – 2 сынып: 5 минут мәтіннің бір парағына; 3 - 4 және 7 - 11 сыныптар: 4 минут мәтіннің бір парағына;
5 - 6 сыныптар: 3 минут мәтіннің бір парағына;
2 сөзден тұратын түсініктер екі сөз болып есептелінеді.
Тақтаға нәтижені жазу:
2 кезең немесе нормалар.
4
Түсінуді ұйымдастыру
Мұғалімнің қалауы бойынша тірек сөздер 7 ден 21 сөзге дейін тақтаға шығарылады. Оқушылар барлық сөздерді есіне сақтауы қажет. Еске сақтауға берілген уақыт аяқталғаннан кейін тірек сөздер жабылады, оқушылар жаттауға берілген уақытта сөздерді жатқа айтады.
Уақыт біткеннен кейін тірек сөздер ашылады, оқушылар беттерін алмасады, бір бірінің сөздерінің санын санайды, мұғалімге хабарлайды, ол нәтижені ООМ белгілейді.
Одан кейін мұғалім плюс алған оқушыларды іріктеп бағалау өткізеді, егер мәлімет дұрыс берілмей, нәтиже сәйкес болмаса, нәтиже дұрыс берілмегені үшін екі оқушы да минус алады,.
Үшінші белгі.
Есте сақтауға берілген уақыт нормативі.

запоминание: 7 слов – 30 секунд.;
10 слов – 45 секунд;
12 слов – 1 мин;
14 слов – 1 мин 15 секунд;
16 слов – 1 мин 50 секунд;
18 слов – 2 мин 15 секунд;
21 слово – 2 мин 30 секунд.
Понятие из 2 слов считается как два слова. На доске записать результат: 3 этап или нормы.
5
Первичная проверка понимания
Перекрестный опрос. Учитель по МПМ опрашивает учащихся по теме урока, но не по порядку. Объясняет и раскрывает те значения темы, которые учащиеся не поняли. Если один ученик не ответил, то учитель повторяет вопрос и опрашивает любого ученика, у которого стоит минус.
Если ответ не получен, то учитель спрашивает класс, если нет ответа отвечает сам.
По окончании этапа разрешается бросить "Спасательный круг" учащимся, у которых два минуса. Учитель дает три вопроса и каждый из них подняв руку, отвечает и исправляет свой минус.
Вторая критическая точка. Учитель по результатам опроса определяет те области изучаемой темы, которые учащиеся не поняли или не раскрыли в полной мере. Затем в течение 1 - 2 минут учитель объясняет и раскрывает проблемные зоны.
Четвертая отметка.
Во время опроса уже ответившие учащиеся первого варианта составляют тесты, второго варианта продолжают читать и готовятся к тестированию.
На доске записать результат:
4 этап или нормы.
6
Организация первичного закрепления.
Время 5 минут.
Третья критическая точка. Учитель по результатам тестирования определяет те области изучаемой темы, которые учащиеся не поняли или не раскрыли в полной мере. Затем в течение 1-2 минут учитель объясняет и раскрывает проблемные зоны.
Пятая отметка.
Плюс ставится в тестовой дуэли только победителю, а минус – побежденному.
На доске записать результат:
5 этап или нормы
7
Анализ
Проводится Тематический словарный запас (далее - ТСЗ) по изучаемой теме. Слова пишутся разборчиво, без сокращений. Разрешается писать в форме сочинения. Предлоги и союзы не считаются словами.
Шестая отметка.
На доске записать результат: 6 этап или нормы.
8
Рефлексия
Четвертая критическая точка. Учитель по результатам урока определяет те области изучаемой темы, которые учащиеся не поняли или не раскрыли в полной мере. Затем в течение 1 - 2 минут учитель объясняет и раскрывает проблемные зоны. Учитель кратко анализирует урок по выполнению нормы на каждом этапе, а затем по количеству оценок 4 и 5 в соответствии с нормой. Учитель указывает учащимся на их проблемы с развитием мышления по каждому этапу и мотивирует их на упорство и целеустремленность.
Если на первых уроках у вас не будет получаться, не отчаивайтесь и помните: идет тренировка мышления детей и какой - то период времени будет недостаточное количество положительных оценок.
9
Оценки
Норматив выставления оценок в журнал:

7 сөз – 30 сек.
10 сөз – 45 сек
12 сөз – 1 мин
14 сөз – 1 мин 15 сек
16 сөз – 1 мин 50 сек
18 сөз – 2 мин 15 сек
21 сөз – 2 мин 30 сек
2 сөзден тұратын түсініктер екі сөз болып есептелінеді.
Тақтаға нәтижені жазу:
3 кезең немесе нормалар
5
Түсінуді бірінші тексеру
Қарама-қарсы сұрау. Мұғалім ООМ бойынша тақырыпқа байланысты сұрайды, бірақ рет ретімен емес. Оқушылар түсінбеген тақырыптарды түсіндіреді және маңызын ашады,. Егер бір оқушы жауап бермесе, мұғалім сұрағын қайталайды және минус тұрған кез келген оқушылардан сұрайды. Егер жауап алмаса, мұғалім сыныптан сұрайды, жауап берілмесе өзі жауап береді.
Кезең аяқталғаннан соң екі минусы бар оқушыларға "Құтқару шеңбері" тасталады. Сол оқушыларға үш сұрақ қойылады, олардың әр қайсысы қолын көтеріп минусын жоя алады. Екінші сыни нүкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды.
Төртінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус.
Тақтаға нәтижені жазу: 4 кезең немесе нормалар.
6
Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру
Уақыты 5 минут
Үшінші сыни нүкте. Мұғалім тестілеу нәтижелері бойынша оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1 - 2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды.
Бесінші белгі.
Тестік жекпе жекте жеңгендерге плюс жеңілгендерге минус қойылады.
Тақтаға нәтижені жазу:
5 кезең немесе нормалар.
7
Талдау
Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор өткізіледі (бұдан әрі – ТСҚ). Сөздер қысқартылмай, толық жазылады. Шығарма түрінде жазуға рұқсат етіледі. Жалғаулар мен көмекші сөздер сөзге жатпайды.
Алтыншы белгі.
Тақтаға нәтижені жазу:
6 кезең немесе нормалар.
8
Ойтолғау
Төртінші сыни нүкте. Мұғалім сабақтың нәтижесінде оқытылған сабақтың аясында оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды түсіндіреді және ашады. Мұғалім әр кезеңдегі нормаларды орындау бойынша қысқа сабаққа талдау жасайды 4-5 деген бағалар санына қарай және нормаға сәйкес. Мұғалім әр кезең бойынша оқушыларға ойлау қабілетіне байланысты проблемаларды көрсетеді және алға ұмтылуға және табандылыққа ынталандырады.
Егер бірінші сабақтарда сіз жетістіктерге жете алмай жатсаңыздар, сеніміңізді үзбеңіз, есте сақтаңыздар, балалардың ойлау қабілеттері жаттығып жатыр, жетістіктерге жету үшін уақыт керек.
9
Бағалар
Журналға баға қою нормативі:

5-4 отметки – 5 баллов;
3 отметки – 4 балла;
2 отметки – 3 балла;
1 отметка – 2 балла.
Норматив качества по карте считается выполненным, если 63% учащихся получили 5 баллов.
10
Домашнее задание
Домашнее задание задается всем учащимся, которые получили менее 4 отметок.
Приложение 8 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
"Технология: "Биоинформатика и
синергетика" – управление
качеством на уроке"
Структура и порядок работы по карте "Устный урок - 2"
Этап
Содержание
Результаты
1
Организационный момент.
Мотивация
Мотивация учащихся как класс-команды и успешности в жизни после школы. Объясняется порядок работы по карте.
В правом верхнем углу доски ставится число нормы 63%, по схеме "Если-то".
2
Актуализация субъектного опыта учащихся
Перекрестный опрос по теме предыдущего урока.
Первая отметка. На доске записать результат:
1 этап или нормы
3
Организация восприятия
Первая критическая точка. Учитель делает краткое введение в новую тему, важно правильно нацелить учащихся на тот объем знаний, который изучается в рамках этой темы. Это критерий методической квалификации учителя. Учащиеся читают текст из расчета указанной нормы на лист учебника и найти опорные слова по изучаемой теме. Учащимся дается возможность сначала прочитать текст за половину нормативного времени, а затем они поднимают руку и называют слово. Если оно совпадает со списком учителя, то ученик получает плюс в ячейку Матрицы посадочных мест (далее – МПМ) и продолжает читать до окончания времени нормы. Если слово не совпало, то ученик продолжает читать и называть слова до тех пор, пока, не добьется совпадения или не закончится время, выделенное на чтение.
По окончании времени работы каждый ученик получает либо плюс, либо минус. Учитель мотивирует всех учащихся на поиск опорных слов. Эталонный список из 21 опорного слова учитель готовит до урока или выбирает из готовых стандартов по технологии.
Вторая отметка:
1 - 2 класс – 5 минут на лист текста;
3 - 4 и 7 по 11 классы – 4 минуты на лист текста;
5 - 6 классы – 3 минуты на лист текста.
Понятие из 2 слов считается как два слова.
На доске записать результат:
2 этап или нормы
4
Организация осмысления
Опорные слова по усмотрению учителя от 7 до 21 выносятся на доску. Учащиеся запоминают все слова.
После окончания времени на запоминание слова закрываются, и ученики воспроизводят слова за то же время, за которое запоминали.
По окончании времени на запись опорные слова открываются, ученики обмениваются листочками и подсчитывают друг у друга количество слов, а затем сообщают учителю, который заносит результаты в МПМ.
После этого учитель проводит выборочный контроль у тех учащихся, которые получили плюс и если находит неверными данные результаты, то минус получает оба ученика за фальсификацию результатов.
Третья отметка
Норматив времени на запоминание.

4 – 5 баға – 5 ұпай;
3 баға – 4 ұпай;
2 баға – 3 ұпай;
1 баға – 2 ұпай
Сапа нормативі орындалды деп есептелінеді, егер 63% оқушы 5 ұпай алса.
10
Үй тапсырмасы
4 бағадан кем алған оқушыларға үйге тапсырма беріледі.
"Биоақпараттану және синергетика"
технологиясы: сабақтың сапасын басқару"
жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктіліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 8-қосымша
"Ауызша сабақ - 2" картасының құрылымы мен жұмыс тәртібі
Кезең
Мамұны
Нәтиже
1
Ұйымдастыру
Кезеңі. Мотивация
Оқушылардың мотивациясы сыныптық топ және мектептен кейін өмірідің табысты болуы ретінде. Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі.
Тақтаның жоғарғы оң жағына 63% норманың саны қойылады. "Егер-онда" сызбасы бойынша.
2
Оқушының субъектілік тәжірибесін өзектендіру
Өткен тақырып бойынша қарама қарсы сұрау.
Бірінші белгі. Тақтаға нәтижені жазу: 1 кезең немесе нормалар
3
Қабылдауды ұйымдастыру
Бірінші нүкте. Жаңа тақырып бойынша мұғалім қысқаша кіріспе жасайды, оқушылардың назарын өтілетін осы тақырып шеңберінде білім көлеміне аудару маңызды болып табылады. Бұл критерилер мұғалімнің әдістемелік біліктілігі. Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып, тақырып бойынша көрсетілген нормаға сай тірек сөздерді табады. Алдымен оқушыларға нормативтегі уақыттын жартысында мәтінді оқуға мүмкіндік береді, одан кейін олар қолын көтеріп сөздерді атай бастайды. Егер оның сөздері мұғалімнің тірек сөздерімен сай келсе ООМ ұйяшығына оқушы плюс алады, уақыт аяқталғанша оқуды жалғастырады. Егер сәйкес келмесе, оқушы сөздер сәйкес келгенше немесе уақыт біткенше оқуды немесе айтуды жалғастырады.
Уақыт аяқталғаннан кейін әр оқушы плюс немесе минус алады. Мұғалім тірек сөздерді іздеуге оқушыларды ынталандырады. 21 тірек сөздер эталонын мұғалім сабаққа дейін дайындайды немесе БЖС технологиясының дайын стандарттарынан алады.
Екінші белгі 1 – 2 сынып: 5 минут мәтіннің бір парағына;
3 - 4 және 7 - 11 сыныпқа дейін:
4 минут мәтіннің бір парағына;
5 - 6 сынып:
3 минут мәтіннің бір парағына.
2 сөзден тұратын түсініктер екі сөз болып есептелінеді.
Тақтаға нәтижені жазу:
2 кезең немесе нормалар.
4
Түсінуді ұйымдастыру
Мұғалімнің қалауы бойынша тірек сөздер 7 ден 21 сөзге дейін тақтаға шығарылады. Оқушылар барлық сөздерді жаттау керек. Еске сақтауға берілген уақыт аяқталғаннан кейін тірек сөздер жабылады, оқушылар есінде қалған сөздерді берілген уақытта жазады.
Жазып болғаннан кейін, тірек сөздер ашылады, оқушылар беттерін алмасады, бір бірінің жазылған сөздерінің санын санайды, мұғалімге хабарлайды, ол нәтижені ООМ белгілейді.
Одан кейін мұғалім плюс алған оқушыларды іріктеп бағалайды, егер мәлімет дұрыс берілмей, нәтиже сәйкес болмаса, нәтиже дұрыс берілмегені үшін екі оқушы да минус алады.
Үшінші белгі. Жаттауға берілген уақыт нормативі:

7 слов – 30 секунд;
10 слов – 45 секунд;
12 слов – 1 минут;
14 слов - 1 мин 15 секунд;
16 слов – 1 минут 50 секунд;
18 слов – 2 минут 15 секунд;
21 слово – 2 минут 30 секунд.
Понятие из 2 слов считается как два слова. Допуск по памяти: минус одно слово.
На доске записать результат:
3 этап или нормы
5
Первичная проверка понимания
Перекрестный опрос. Учитель по МПМ опрашивает учащихся по теме урока, но не по порядку. Объясняет и раскрывает те значения темы, которые учащиеся не поняли. Если один ученик не ответил, то учитель повторяет вопрос и опрашивает любого ученика, у которого стоит минус. Если ответ не получен, то учитель спрашивает класс, если нет ответа – отвечает сам.
По окончании этапа разрешается бросить "Спасательный круг" учащимся, у которых два минуса. Учитель дает три вопроса, и каждый из них подняв руку, отвечает и исправляет свой минус.
Вторая критическая точка. Учитель по результатам опроса определяет те области изучаемой темы, которые учащиеся не поняли или не раскрыли в полной мере. Затем в течение 1 - 2 минут учитель объясняет и раскрывает проблемные зоны.
Четвертая отметка.
Во время опроса уже ответившие учащиеся первого варианта составляют тесты, второго варианта продолжают читать и готовятся к тестированию.
На доске записать результат:
4 этап или нормы
6
Организация первичного закрепления
Взаимотестирование. Рекомендуются два варианта. Если времени до конца урока достаточно, то предлагается тестовая дуэль. Один ученик вызывает к ответу другого, и они обмениваются вопросами. Если времени недостаточно, то возможен односторонний опрос: первый вариант тестирует второй.
Учащиеся составляют тесты по изученной теме и опрашивают по матрице посадочных мест, называя при этом номер сайта другого ученика.
Третья критическая точка. Учитель по результатам тестирования определяет те области изучаемой темы, которые учащиеся не поняли или не раскрыли в полной мере. Затем в течение 1 - 2 минут учитель объясняет и раскрывает проблемные зоны.
По окончании этапа разрешается бросить "Спасательный круг" тем учащимся, у которых два минуса. Именно этим учащимся даются три вопроса, и каждый из них подняв руку, отвечает и исправляет свой минус.
Пятая отметка. Плюс ставится в тестовой дуэли только победителю, а минус побежденному.
Учитель отклоняет некорректный вопрос.
Тест – это вопрос с тремя вариантами ответов.
Есть полный ответ.
Если вопросов не хватает на всех, то учитель сам задает вопрос ученику.
На доске записать результат:
5 этап или нормы.
7
Анализ
Проводится тематический словарный запас Тематический словарный запас (далее – ТСЗ) по изучаемой теме. Слова пишутся разборчиво, без сокращений. Разрешается писать в форме сочинения. Предлоги и союзы не считаются словами.
Если на предыдущем этапе состоялась тестовая дуэль и времени для проведения ТСЗ недостаточно, то это не считается ошибкой. Количество четырех отметок достаточно для оценивания.
Шестая отметка.
На доске записать результат:
6 этап или нормы
8
Рефлексия
Четвертая критическая точка. Учитель по результатам урока определяет те области изучаемой темы, которые учащиеся не поняли или не раскрыли в полной мере. Затем в течение 1 - 2 минут учитель объясняет и раскрывает проблемные зоны. Учитель кратко анализирует урок по выполнению нормы на каждом этапе, по количеству оценок 4 и 5 в соответствии с нормой. Учитель указывает учащимся на их проблемы с развитием мышления по каждому этапу и мотивирует их на упорство и целеустремленность.
Если на первых уроках у вас не будет получаться, не отчаивайтесь и помните: идет тренировка мышления детей и какой-то период времени будет недостаточное количество положительных оценок.
9
Оценки
Норматив выставления оценок в журнал:
5-4 отметки – 5 баллов
3 отметки – 4 балла
2 отметки – 3 балла
1 отметка – 2 балла

7 сөз – 30 сек.
10 сөз – 45 сек
12 сөз – 1 мин
14 сөз - 1 мин - 15 сек
16 сөз – 1 мин 50 сек
18 сөз – 2 мин 15 сек
21 сөз – 2 мин - 30 сек сөз ден тұратын түсініктер екі сөз болып есептелінеді:
кезең немесе нормалар.
5
Түсінуді бірінші тексеру
Қарама қарсы сұрау. Мұғалім ООМ бойынша тақырыпқа байланысты сұрайды, бірақ рет ретімен емес. Оқушылар түсінбеген тақырыптардың маңызын ашады, түсіндіреді. Егер бір оқушы жауап бермесе, мұғалім сұрағын қайталайды және минус тұрған кез келген оқушылардан сұрайды. Егер жауап алмаса, мұғалім сыныптан сұрайды, жауап берілмесе өзі жауап береді. Кезең аяқталғаннан соң екі минусы бар оқушыларға "Құтқару шеңбері" тасталады. Сол оқушыларға 3 сұрақ қойылады, олардың әр қайсысы қолын көтеріп, минусын жоя алады.
Екінші сыни нүкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды
Төртінші белгі
Сұрау кезінде бірінші нұсқаға жауап берген оқушылар тест құрады, екінші нұсқадағылар оқуды жалғастырып, тестілеуге дайындалады
Тақтаға нәтижені жазу:
4 кезең немесе нормалар.
6
Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру
Өз аралық тестілеу. Екі нұсқа беріледі. Егер сабақтың аяғына дейін уақыт жеткілікті болса, тестік жекпе жек ұсынылады. Бір оқушы жауап беруге екінші оқушыны шақырады, бір бірімен сұрақтармен алмасады.
Егер уақыт жетпесе бір жақты сұрау мүмкін: бірінші нұсқа екінші нұсқаны тестілейді. Оқушылар өтілген тақырып бойынша тест құрады және орынға отырғызу матрицасы бойынша сұрайды, келесі оқушының сайтының номерін атай отырып.
Үшінші сыни нүкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған
тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды. Кезең аяқталғаннан соң екі минусы бар оқушыларға "Құтқару шеңбері" тасталады.
Сол оқушыларға 3 сұрақ қойылады, олардың әр қайсысы қолын көтеріп, жауап беріп минусын жоя алады
Бесінші белгі
Тестік жекпе жекте жеңгендерге плюс жеңілгендерге минус қойылады.
Тест – үш жауаптан тұратын сұрақ. Жауап толық болуы керек.
Егер барлық оқушыларға сұрақ жетпесе, мұғалімнің өзі сұрақ қоюына құқы бар.
Тақтаға нәтижені жазу:
5 кезең немесе нормалар
7
Талдау
Өтіліп жатқан тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор ( бұдан әрі – ТСҚ) өткізіледі. Сөздер қысқартылмай, толық жазылады. Шығарма түрінде жазуға да рұқсат етіледі. Жалғаулар мен көмекші сөздер сөзге жатпайды. Егер алдыңғы кезеңде тестік жекпе жек болған болса, ТСҚ өткізуге уақыт жіткіліксіз болып қалса, бұл қателік болып есептелінбейді 4 баға саны бағалауға жеткілікті.
Алтыншы белгі
Тақтаға нәтижені жазу:
6 кезең немесе нормалар.
8
Ойтолғау
Төртінші сыни нүкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды және түсіндіреді.
Мұғалім әр кезеңдегі нормаларды орындау бойынша сабаққа 4- 5 деген бағалар санына қарай және нормаға сәйкес қысқа талдау жасайды.
Мұғалім әр кезең бойынша оқушыларға ойлау қабілетіне байланысты проблемаларды көрсетеді және алға ұмтылуға және табандылыққа ынталандырады.
Егер алғашқы сабақта талап етілгендей болмаса қиналмаңыз, есіңізде болсын, оқушылардың ойлау қабілеті жаттығып жатыр, талап етілген бағаларды алу үшін уақыт керек.
9
Бағалар
Журналға баға қою нормативі:
4 – 5 баға – 5 ұпай, 3 баға – 4 ұпай, 2 баға – 3 ұпай, 1 баға – 2 ұпай.

Норматив качества по карте считается выполненным, если 63% учащихся получили 5 баллов.
10
Домашнее задание
Домашнее задание задается всем учащимся, которые получили менее 4 отметок
Приложение 9 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
"Технология: "Биоинформатика и
синергетика" – управление
качеством на уроке"
Структура и порядок работы по карте "Устный урок – 3"
Этап
Содержание
Результаты
1
Организационный момент.
Мотивация
Класс самостоятельно разбивается на тройки. В каждой тройке три роли: "Практик" – отвечающий за правильность выполнения задания; "Критик" – отвечающий за поиск ошибок; "Вдохновитель" – отвечающий за успешность команды. Мотивация учащихся на поисковую работу в команде. Учитель не определяет роли учащихся в тройках. На доске каждая тройка получает свою ячейку (мини МПМ), куда заносятся результаты работы по карте в течение урока.
Объясняются порядок работы по карте и правила по распределению баллов. Дается одна минута на выбор тройками своего названия. Если какая - либо тройка не успела, то учитель выбирает любое название этой тройке по своему усмотрению.
2
1 этап.
Актуализация комплекса знаний и способов деятельности
Поиск 21 опорного слова, которые подготовлены учителем или взяты из стандартов по "Биоинформатика и синергетика" (далее - "БиС"). Учащиеся приступают к работе, и каждый ученик в тройке читает текст и записывает не более 7 слов, которые он считает ключевыми в прочитанном им тексте. Количество страниц в тексте не превышает 15 минут по норме времени, выделенного на чтение. Если текст по изучаемой теме больше, то рекомендуется заранее задать на дом его прочтение и на уроке дать учащимся не более 10 минут для составления перечня опорных слов. Не запрещается и предварительное составление опорных слов и критических вопросов для второго этапа учащимися дома при прочтении текста. В этом случае время на подготовку учащихся на уроке сокращается до 5 минут.
По окончании времени учитель открывает на доске все опорные слова – 21, и учащиеся по формуле "Ручка в руках – это ошибка" по очереди называют количество слов, которые у них совпали со списком учителя. Учитель или его помощник вносит в ячейку число от количества слов, которые совпали у ученика со списком учителя. После внесения записей всем тройкам в их ячейки, учитель проводит выборочный контроль троек и, если находит неверно указанные данные, то результаты работы всей тройки на этом этапе аннулируются.
Норматив времени работы с текстом:
1-2 класс – 5 минут;
3-4 и 7-11 классы – 3 минуты;

Сапа нормативі орындалды деп есептелінеді, егер 63% оқушы 5 ұпай алса.
10
Үй тапсырмасы
4 бағадан кем алған оқушыларға үйге тапсырма беріледі.
"Биоақпараттану және синергетика"
технологиясы: сабақтың сапасын басқару"
жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктіліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 9-қосымша
"Ауызша сабақ - 3" картасының құрылымы мен жұмыс тәртібі
Кезең
Мамұны
Нәтиже
1
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация.
Сынып өз бетімен үштікке бөлінеді. Әр үштікте үш роль: "Тәжірибеші" - тапсырманың дұрыс орындалуына жауап береді; "Сыншы" -қатені табуға жауап береді; "Шабыттандырушы" - топтың сәтті жұмыс жасауына жауап береді. Оқушыларды топта ізденіс жұмысына ынталандыру. Мұғалім үштіктердегі оқушы рөлін анықтамайды. Тақтада әр үштік өзінің ұяшығын алады (мини ООМ), ол жерге сабақ бойы картамен жүргізген жұмыстар нәтижесі енгізіледі.
Карта бойынша жұмыс жүргізу тәртібі және ұпайларды бөлу ережесі түсіндіріледі.
1 минут уақыт үштіктерге атын таңдауға беріледі.
Егер бір үштік атын қоюға үлгермесе мұғалім өзінің шешімі бойынша өзі таңдайды.
2
1-кезең
Білімді жәнеіс-әрекет амалдарын кешенді өзектендіру.
Мұғалім дайындаған немесе БЖС бойынша стандарттан алынған 21 тірек сөзін іздеу.
Оқушылар жұмысқа кіріседі үштіктегі әрбір оқушы мәтінді оқиды және оқыған мәтіндегі тірек сөздер деп есептеген 7 сөзді жазады. Мәтіндегі беттер санын уақыт нормативі бойынша оқуға берілген уақыт 15 минуттан аспау керек. Егер тақырып бойынша мәтін көлемді болса, алдын ала үйде оқып келу ұсынылады, сабақта оқушыларға тірек сөздерді құруға 10 минуттан артық берілмейді. Оқушыларға екінші кезеңде мәтінді оқу кезінде, алдын ала тірек сөздерді және сыни сұрақтарды құрастыруға тыйым салынбайды. Бұл жағдайда оқушылардың сабаққа дайындығын 5 минутқа қысқартуға болады. Уақыт аяқталғаннан кейін мұғалім тақтадағы барлық 21 тірек сөздерді ашады және оқушылар "Қолдағы қаламсап – бұл қателік" формуласы бойынша мұғалімнің тақтадағы сөздерімен сәйкес келген сөздердің санын атайды. Мұғалім немесе оның көмекшісі ұяшықтарға сәйкес келген сөздердің санын белгілейді. Ұяшықтарға белгіленгеннен кейін мұғалім үштіктерді іріктеп, бақылап шығады, егер де кейбір жерлерде берілгендері дұрыс болмаса, барлық үштіктің жұмыс нәтижесі жоққа шығарылады.
Мәтінмен жұмыс жүргізу уақыт нормативі.
1 – 2 сынып: 5 мин. Бір параққа;
3 - 4 және 7 - 11 сыныпқа дейін: 4 мин.

5-6 классы – 3 минуты.
За каждое слово один член тройки получает 1 балл.
Понятие из 2 слов считается как два слова. Первая отметка.
3
2 этап.
Самостоятельное применение знаний в сходной и новой ситуациях
Критическая дуэль. Тройки получают задание подготовить один вопрос по изучаемой теме. Эти вопросы разрешается учащимся готовить дома заранее.
Правила составления вопроса учащимися: первая часть вопроса - отвлекающая, а вторая часть вопроса - искажающая информацию. Отвлекающая часть вопроса имеет четкую причинно-следственную направленность: назовите причины, условия, почему? отчего? с чем связано? каким образом? Исключаются простые вопросы типа: назовите дату, имя, место, событие и его участников.
Правила дуэли: одна тройка вызывает другую и задает вопрос конкретному ученику этой тройки, если он не знает, то отвечает следующий, если и он не знает, то отвечает следующий член тройки. За каждый неполученный ответ задающая тройка получает один балл. Если все ученики отвечающей тройки не смогли дать ответ, то задающая тройка получает 6 баллов.
В ходе урока по усмотрению учителя разрешается двум отстающим тройкам дополнительно разыграть между собой шанс удачи в виде одной дуэли вопрос-ответ.
В ячейки троек заносятся баллы каждого учащегося.
Вторая отметка
Класс получает одну минуту на подготовку одного критического вопроса. Учитель отклоняет некорректные или неправильно составленные вопросы или снять от 1 до 3 баллов с троек, которые нарушают порядок, дисциплину или проявляют неуважение к учителю или другим тройкам.
4
3 этап.
Самоконтроль и контроль
Конкурс решения проблем. На этом этапе учитель ставит перед учащимися задачу найти решение проблемы по изучаемой теме предмета. Для этого нужно найти творческое и нестандартное решение, пусть даже с элементами фантастики.
3 балла – ответ, не изменяющий положения вещей в изучаемой теме;
6 баллов – ответ, частично изменяющий положение вещей в изучаемой теме;
9 баллов – ответ, кардинально меняющий положение вещей в изучаемой теме, нестандартный ответ.
Третья отметка
Количество баллов делится поровну на всю тройку.
5
4 этап.
Коррекция
Проводится опрос критиков по трехбалльной системе – общий анализ работы тройки 1 балл, поверхностный – 2 балла, глубокий – 3 балла.
Распределение оценок за работу критика происходит по следующим правилам:
если критик получил один балл, то он выставляется ученику этой тройки, имеющему наименьшее количество баллов. В случае, когда баллы учащихся тройки равны, один балл не остается у "Критика";
если "Критик" получил два балла, то он также ничего не получает;
если "Критик" получил три балла, то они распределяются на всех учеников тройки в равных долях.
Четвертая отметка
6
Рефлексия.
Оценки
Выставление оценок в журнал идет по следующему нормативу:
от 7 баллов и выше – оценка 5;
5 - 6 баллов – оценка 4;
3 - 4 балла – оценка 3;

5 - 6 сыныптар: 3 мин. Әр сөз үшін үштіктердің бір мүшесі бір ұпай алады.
2 сөзден тұратын түсінік 2 сөз болып есептелінеді. Бірінші белгі.
3
2-кезең
Жаңа және қалыпты жағдайда білімді өз бетінше қолдану
Сыни жекпе жек. Үштіктерге тақырып бойынша бір сұрақ дайындауға тапсырма беріледі, ол жерде бұрмаланған ақпарат болу керек. Бұл сұрақтарды оқушылар алдын ала үйде дайындайды. Оқушылардың сұрақтарды құру ережесі: сұрақтың бірінші бөлігі ауытқымалы, ал екінші бөлігі ақпаратты бұрмалайтындай болу керек. Ауытқымалы бөлігі нақты себеп-салдар бағытта болу керек: себептерін айтыңдар, неге? не үшін? немен байланысты? Қалайша?
Төмендегідей жәй сұрақтар алынып тасталынады: мерзімін айт, атын, орнын ата, оқиғалар, оған қатысушылар.
Сыни сұрақтардың үлгісі: неге күн батыста шығады, шығыста батады осының үш негізгі себептерін атаңдар.
Жекпе жек ережесі: бір үштік екінші үштікті шығарады, осы үштіктің нақты бір оқушысына сұрақ қояды, егер ол білмесе, басқасы жауап береді, ол да білмесе, келесі осы үштіктің мүшесі жауап беру керек. Әрбір алынбаған жауапқа сұрақ қоюшы үштік бір ұпай алады. Егер сұрақ қойылған үштіктің барлық мүшелері жауап бере алмаса, сұрақ қоюшы үштік 6 ұпай алады. Сабақ барысында мұғалімнің қалауы бойынша, қалып кеткен екі үштік мүшелеріне өзара бір-бірімен сұрақ – жауап түрінде жекпе жекке шығуға болады. Әр оқушының ұпайлары үштік ұяшықтарына қойылады.
Екінші белгі
Бір сыни сұрақ дайындау үшін сынып 1 минут уақыт алады Мұғалім қисынсыз немесе дұрыс құрылмаған сұрақтарды қабылдамауға үштіктен, оқушылардан 1 ден 3 ұпайға дейін алып тастауына құқығы бар (тәртіпті бұзған немесе мұғалімге немесе басқа үштікті сыйламаған).
4
3-кезең
Өзін өзі бақылау және бақылау.
Проблемаларды шешу байқауы. Бұл кезеңде мұғалім оқушылар алдына тақырып бойынша қандай да бір проблеманың шешуін табуды мәселе етіп қояды. Бұл үшін қиял элементтерімен болсада стандартты емес шеішім табу керек.
3 ұпай – өтіп жатқан тақырыптағы жағдаяттарды өзгертпей беретін жауап;
6 ұпай – өтіп жатқан тақырыптағы жағдаяттарды жартылай өзгертіп беретін жауап;
9 ұпай – өтіп жатқан тақырыптағы жағдаяттарды түгелдей өзгертетін, стандартты емес жауап.
Үшінші белгі
Ұпайлар саны барлық үштіктерге тең бөлінеді.
5
4-кезең
Түзету.
Үш ұпайлық жүйемен сыншылардан сұрау жүргізіледі – үштіктер жұмысына жалпы талдау - 1 ұпай, жәй талдау – 2 ұпай, терең талдау – 3 ұпай.
Сыншылар жұмысына бағаны бөліп қою келесі ереже бойынша жүреді:
Егер сыншы бір ұпай алса, онда ұпай осы үштіктің ең аз ұпай алған оқушысына қойылады. Егер үштіктердегі оқушылардың ұпайлары бірдей болса, "Сыншыда" бір ұпай қалмауы керек;
Егер "Сыншы" екі ұпай алсада ол ештеңе алмайды;
Егер "Сыншы" үш ұпай алса, үштіктердегі барлық оқушыларға бірдей бөлінеді.
Төртінші белгі
6
Ойтолғау.
Сабақта журналға баға қою төмендегі норматив бойынша жүзеге асады:
5 деген баға – 7 ұпай және одан жоғары болса; 4 деген баға – 5 тен – 6 ұпайға дейін; 3 деген баға – 3 – 4 ұпайға дейін. Егер оқушы ұпай алмаса немесе ұпай саны аз болса оқушыға баға қойылмайды.

за меньшее количество баллов или их отсутствие, оценка ученику не ставится. Тройки, занявшие первые 3 места, получают бонусы в следующей игре по карте "Устный урок – 3" при условии, если состав тройки не изменяется:
за первое место тройка согласует с учителем три опорных слова во время, отпущенное на чтение и поиск опорных слов;
за второе место тройка начинает первой критическую дуэль;
за третье место тройка начинает последней творческий этап.
Победившая тройка пользуется подсказкой учителя на одном любом уроке по данной карте при условии, что состав тройки не изменится.
Норматив качества по карте считается выполненным, если 63% учащихся получили 4 - 5 баллов.
7
Домашнее задание
Домашнее задание задается тем тройкам, которые заняли от 4 места и ниже.
Подведение итогов командной работы.
Приложение 10 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
"Технология: "Биоинформатика и
синергетика" – управление
качеством на уроке"
Структура и порядок работы по карте "Универсальный урок"
Этап
Содержание
Результаты
1
Организационный Момент.
Мотивация
Первая методическая точка. Учитель кратко и обобщенно объясняет учащимся задачу урока по усвоению предмета: что изучаем сегодня на уроке, частью чего является тема, которую в итоге усваивают дети на уроке. Учитель обращает внимание учащихся, что они находятся в тренажерном зале, где развивается внимание и память. Рекомендуется провести перекрестный опрос по предыдущей теме. Если в школе или классе технология на начальном этапе внедрения и класс не готов, то этот этап не проводится для экономии времени.
Объясняется порядок работы по карте.
Мотивация учащихся как класс -команды и "Волшебная жизнь" за окном.
2
Актуализация комплекса знаний и способов деятельности
Учитель объясняет правильное ведение таблицы. Уточняет, что не запись всей лекции целиком является главным условием успешного ответа. Учитель в течение одной минуты читает лекцию и помогает ученикам правильно разнести данные по столбцам. После того, как они усвоили порядок работы с таблицей, разрешается начинать лекцию.
Таблица выносится на доску, и учитель наглядно показывает учащимся как ее вести на уроке.
3
Самостоятельное применение знаний в сходной и новой ситуациях
Учитель разбивает лекцию на две части не более 10 минут каждая и начинает первую часть лекции. Подача информации возможна самая разнообразная: просмотр фильмов, аудио-прослушивание, мультимедийные презентации, монолог, диалог, обсуждение при обработке текста из учебника или книги по выбору учителя.
Не затягивайте лекцию, иначе вы не уложитесь за время урока.
4
Самоконтроль и контроль
Перекрестный опрос учащихся и их оценивание в Матрицу посадочных мест (далее – МПМ) по правилам карт "Устный урок 1-2". Учитель опрашивает учащихся по теме лекции.
Вторая методическая точка.
Учитель 1-2 минуты дополняет ту часть знаний, которую не усвоили учащиеся.
Ставится вторая отметка соответствия этапа норме 63%.
5
Коррекция
Указывается важность умения вести таблицу, как основу информационного навыка в современном мире. Проводится расширенный анализ работы учащихся по по схеме "Если -то" на этом этапе, относительно их внимания и памяти в ходе лекции. Приводятся примеры и определяется наиболее характерные ошибки учащихся при ее заполнении. Учитель начинает вторую часть лекции.
Время анализа не более 1 - 2 минут.
6
Рефлексия
Взаимотестирование учащихся. По вариантам, если класс большой, или в виде дуэли, если класс не более 15 человек. Учитель, акцентирует внимание учащихся на умении вести таблицу, как средство для подготовки вопросов и ответов. Проводится расширенный анализ работы учащихся на этом этапе относительно их внимания и памяти в ходе лекции. Приводятся примеры удачного ведения таблицы и определяются наиболее характерные ошибки учащихся при ее заполнении.
Ставится отметка, о результатах этапа.
Учитель 1 - 2 минуты дополняет ту часть знаний, которую не усвоили.
7
Словарный запас
Учащиеся подсчитывают количество слов, которые они занесли за урок в таблицу по возрастной норме Тематического словарного запаса (далее - ТСЗ).
Ставится отметка, о результатах этапа.
8
Оценки
Учитель выставляет отметки (плюс или минус) всем ученикам в Матрицу посадочных мест за правильное ведение таблицы.
Выставление оценок в журнал идет по следующему нормативу:

3 орынға ие болған үштіктер "Ауызша сабақ – 3" картасы бойынша келесі ойында бонустар алады, егер үштіктер құрамы шартты түрде өзгермесе:
Бірінші орын үшін - үштік оқуға немесе тірек сөздерді іздеуге берілген уақытта үш тірек сөзді мұғаліммен келісу құқына ие болады;
Екінші орын үшін – үштік сыни жекпе-жекті бастау құқына ие болады;
Үшінші орын үшін – үштік шығармашылық кезеңді соңынан бастау құқына ие болады. Үштіктер құрамы шартты түрде өзгермесе жеңіске жеткен үштік кез келген сабақта берілген карта бойынша мұғалімнің көмегін пайдалану құқына ие болады,.
Сапа нормативі орындалды деп есептелінеді егер 63% оқушы 4 – 5 ұпай алса.
7
Үй тапсырмасы
Үй тапсырмасы 4-інші немесе одан да төмен орын алған үштіктерге беріледі.
Топ жұмыстарының қорытындысын шығару.
"Биоақпараттану және синергетика"
технологиясы: сабақтың сапасын басқару"
жалпы білім беретін мектептердің
педагог кадрларының біліктіліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 10-қосымша
"Әмбебап сабағы" картасының құрылымы мен жұмыс тәртібі
dd№
Кезең
Мамұны
Нәтиже
1.
Ұйымдастыру кезеңі Мотивация.
Бірінші әдістемелік нүкте: мұғалім қысқа және жалпылама оқушыларға сабақтың міндетін төмендегідей түсіндіреді: бүгін сабақта не өтеміз, тақырып ненің бөлігі болып келеді, ең соңында балалар сабақта нені менгеру керек. Мұғалім оқушылардың назарын зейін мен есте сақтау қабілеттерін дамытын жаттықтыру залында тұрмыз деп аударады. Өткен тақырып бойынша қарама қарсы сұрау ұсынылады. Егер мектепте немесе сыныпта технологияны ендіру бастапқы кезеңде болып, сынып дайын болмаса, уақытты үнемдеу үшін бұл кезеңді өткізбеуге болады,.
Карта бойынша жұмыс тәртібі түсіндіріледі. Оқушылардың мотивациясы сынып бір топ ретінде және терезе сыртындағы "Сиқырлы өмір".
2.
Кезең.
Білімді және іс-әрекет амалдарын кешенді өзектендіру.
Мұғалім кестені дұрыс жүргізуді түсіндіреді. Табысты жауаптың негізгі шарты лекцияны түгел жазып шығуда емес. Мұғалім бір минут ішінде лекцияны оқыйды және оқушыларға берілгенді бағандарға дұрыс бөліп шығуға көмектеседі. Оқушылар кестемен дұрыс жұмыс жасау ережесін менгергеннен кейін, лекцияны бастауға рұқсат етіледі.
Кесте тақтаға шығарылады және мұғалім оқушыларға сабақта оны қалай жүргізу керек екенін көрсетеді.
3.
Жаңа және қалыпты жағдайда білімді өз бетінше қолдану
Мұғалім лекцияны екіге бөледі, әр лекцияға 10 минут беріледі, одан көп емес және лекцияның бірінші бөлігін бастайды.
Ақпаратты жеткізу әр түрлі болып келеді: фильмдерді көру, аудио-тыңдау, мультимедиялық презентация, монолог, диалог, мұғалімнің қалауы бойынша оқулықтан немесе кітаптан алынған мәтінді талқылау.
Баяндаманы ұзаққа созбаңыз, өйткені бір сабақта үлгермеуіңіз мүмкін
4.
Бақылау және өзін-өзі бақылау
Оқушыларға қарама қарсы сұрау жүргізу және ООМ бойынша бағалау, "Ауызша сабақ 1 - 2" картасының ережесі бойынша. Мұғалім оқушыларды лекцияның тақырыбы бойынша сұрайды.
Екінші әдістемелік нүкте. Мұғалім 1 - 2 минутта оқушылар менгермеген білімнің бөлімдерін толықтырады.
Екінші белгі. 63% норма бойынша кезеңге сәйкес екінші баға қойылады.
5.
Түзету
Заманауи ақпараттық біліктіліктің негізі ретінде кестені қолдану біліктілігіне талдау жүргізіледі. Осы кезеңде лекция барысында "Егер-онда" сызбасы бойынша оқушылардың жұмысына, оқушылардың есте сақтауына, зейініне байланысты кеңейтілген талдау өткізіледі.
Мысалдар келтіріледі және кестені толтыру кезіндегі оқушыларға тән қателер анықталады. Мұғалім лекцияның екінші бөлімін бастайды.
Талдау уақыты 1 - 2 минуттан артық болмау керек.
6.
Ойтолғау
АС - 2 картасындағыдай оқушыларды өзара тестілеу. Егер сынып үлкен болса нұсқа бойынша, немесе егер сынып 15 адамнан аспаса жекпе жек түрінде. Мұғалім оқушылардың назарын сұрақ және жауапты дайындайтын құрал ретінде кестені дұрыс қолдануға аударады. Бұл кезеңде лекция барысында оқушылардың есте сақтауына, зейініне байланысты кең түрде талдау жүргізіледі. Кестені сәтті жүргізу үлгілері көрсетіледі және кестені толтыру кезіндегі оқушыларға тән қателері анықталады.
Мұғалім 1 - 2 минутта оқушылар менгермеген біліммен толықтырады.
7.
Сөздік қор
Оқушылар сабақ бойы жас ерекшелік нормасына сәйкес ТСҚ бойынша кестеге кіргізген сөздердің санын анықтайды.
Кезеңнің нәтижесі бойынша баға қойылады.
8.
Бағалар
Мұғалім барлық оқушыларға кестені дұрыс жүргізгені үшін ООМ баға (плюс, минус) қойып шығады.

Сноска. Приказ дополнен приложением 34 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ по предметам "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" на английском языке (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации учителей общеобразовательных школ, преподающих предметы естественно-математического направления ("Информатика", "Физика", "Химия", "Биология") на английском языке.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей предметам "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" на английском языке и развитию профессиональных компетенций в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Программа реализуется на английском языке вне зависимости от языка обучения. Программа обеспечивает интегрированный подход в обучении английскому языку для совершенствования уровня владения английским языком и улучшения навыков применения методики преподавания.
4. По Программе обучаются педагогические кадры общеобразовательных школ:
1) имеющие стаж работы на должности учителя не менее 3 лет;
2) преподающие один из предметов "Информатика", "Физика", "Химия", "Биология" в старших классах;
3) имеющие уровень владения английским языком на уровне базового пользователя А1 (Beginner - базовый).
Глава 2. Цель и задачи Программы
5. Цель Программы: совершенствование уровня владения английским языком педагогических кадров средних общеобразовательных школ.
6. Задачи Программы:
1) обучение английскому языку согласно общеевропейским критериям, определения уровня владения иностранным языком (Common European Framework of Reference for Languages - Общеевропейская шкала языковой компетенции, далее – CEFR);
2) способствовать повышению уровня знания английского языка педагогических кадров естественно – математического направления.
7. Результаты обучения:
1) владение английским языком на уровне определенному общеевропейскими критериями определения уровня владения иностранным языком (СEFR);
2) понимание необходимости оказания языковой поддержки учащимся, изучающих предмет посредством английского языка;
3) знание и понимание педагогическими кадрами предметной терминологии и академического языка.
Глава 3. Структура Программы
8. Учебный план согласно приложению к настоящей Программе ориентирован на совершенствование уровня владения английским языком. В рамках Программы слушатели пройдут интенсивный курс английского языка посредством аудиторного и онлайн обучения для повышения своего уровня владения языком от имеющегося уровня до следующего уровня.

Ескерту. Бұйрық 34-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндерінен ағылшын тілінде сабақ беретін жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) ағылшын тілінде жаратылыстану - математикалық бағыты ("Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология") бойынша сабақ беретін педагог кадрларды оқыту үшін әзірленген.
2. Осы бағдарлама шеңберінде оқу орта білім беру мазмұнын жаңарту және өзгерту жағдайында орта білім беру ұйымдары педагогика кадрларының кәсіби құзіреттілігін дамыту мақсатында өткізіледі.
3. Бағдарлама оқыту тіліне қарамастан ағылшын тілінде жүргізіледі. Бағдарлама ағылшын тілін оқытуда интеграцияланған тәсілді қолдану арқылы білім алушылардың ағылшын тілін меңгеру деңгейін жетілдіру және оқыту әдістемесін қолдану дағдыларын жақсартуды қамтамасыз етеді.
4. Бағдарламаға келесі орта білім беру ұйымдарының педагог кадрлары қатыса алады:
1) мұғалім ретінде еңбек өтілі 3 жыл;
2) жоғары сыныптарда "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндерінің береуінен сабақ беретін;
3) ағылшын тілін меңгеруі А1 (Beginner) деңгейінен кем емес.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаның мақсаты: жалпы білім беретін мектептерінің педагог кадрларының ағылшын тілі деңгейін жетілдіру.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) Ағылшын тілін шет тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық өлшемшарттары (Common European Framework of Reference for Languages – тілдік компетенцияның жалпыеуропалық өлшемшарттары, бұдан әрі - СEFR) негізінде үйрету;
2) жаратылыстану - математикалық бағыты бойынша сабақ беретін пән мұғалімдерінің ағылшын тілі деңгейлерін жетілдіруге мүмкіндік туғызу.
7. Оқыту нәтижесі:
1) пәнді оқыту үшін қажетті шет тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық өлшемшарттарымен (CEFR) анықталған деңгейде ағылшын тілін меңгеру;
2) пәнді ағылшын тілінде оқыту барысында оқушыларға тілдік қолдау көрсету қажеттігін түсіну;
3) өз пәндеріне қатысты пәндік терминология мен академиялық тілді білуі және түсіну.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы
8. Оқу жоспары осы Бағдарламаның қосымшасында берілгендей аудиторлық және онлайн оқыту арқылы оқытылатын тындаушылар тілді меңгеру деңгейін өз деңгейінен келесі деңгейге дейін жетілдіру үшін ағылшын тілінің жеделдетілген курсынан өтеді.

9. Для определения уровня владения английским языком и для определения результатов обучения проводится тестирование (Placement Test).
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебным планом.
Глава 4. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, работы в малых группах, тренинги, практические занятия, метод проектов.
12. Образовательный процесс сочетает в себе проведение онлайн обучения и аудиторных занятий в формате тренингов и работы в группах, а также самостоятельную работу слушателей. Слушатели выполняют домашние задания. Письменные задания во время и после занятий определяются инструктором.
13. Новизна Программы состоит в системном применении метапредметного принципа в обучении иностранному языку – английскому, который предусматривает развитие способности системного применения знаний, умений, ценностных установок.
14. Рекомендуемое количество слушателей в каждой группе 12-14 слушателей, что позволяет, обеспечить достаточный коммуникативный потенциал занятий, повысить эффективность обучения и обеспечить индивидуальный подход к каждому слушателю. Все занятия носят практический характер.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров общеобразовательных школ
по предметам "Информатика",
"Физика", "Химия" и "Биология"
на английском языке
Учебный план
Модули
Содержание
1.
Связное высказывание в соответствии с предложенной ситуацией или в связи с прочитанным или услышанным в объеме 6 – 10 фраз.
Установка и поддержка контакта с собеседником на всем протяжении беседы.
Понимание основных фактов и наиболее существенных деталей услышанного после однократного прослушивания.
Предсказывание основной мысли текста и его содержания по заголовку.
Заполнение анкеты и формуляров, основанных на изучаемой тематике.
2.
Описание фактов, явлений, событий на основе изученной лексики.
Участие в диалоге в ситуациях повседневного общения, а также в связи с услышанным или прочитанным.
Отделение основной информации от второстепенной.
Извлечение основной информации из аутентичных текстов, основанных на изученной тематике, но содержащих 2 – 3 % незнакомых слов.
3.
Дача личностной характеристики реальным людям и литературным персонажам.
Ведение диалога этикетного характера (умение приветствовать и отвечать на приветствие, представиться, вежливо попрощаться, поздравить и поблагодарить за поздравление, извиниться).
Полное восприятие содержания аудиотекстов соответствующей сложности при двукратном прослушивании.
Чтение аутентичных текстов разных жанров с извлечением полной информации.
Написание личных писем, употребление формул речевого этикета, принятых в странах изучаемого языка.
4.
Высказывание личного отношения по поводу прочитанного или услышанного.
Сообщение информации.
Извлечение из услышанного текста необходимой информации в соответствии с заданием (ответы на вопросы, true/false statements, multiple choice, gaps).
Чтение текста с извлечением выборочной информации в зависимости от задания.
Описание конкретных фактов и личных впечатлений.
5.
Запрашивание информации с использованием различных типов вопросительных предложений.
Пользование двуязычным словарем.
Выписка из текста в соответствии с заданием.
6.
Соблюдение элементарных норм речевого этикета.
Понятные объяснения научных понятий и явлений с последующими практическими заданиями.
Тематический словарь с объяснениями ключевых лексических единиц по предметам.
Примечание: Учебный план корректируется согласно уровню знания
английского языка слушателя.
Приложение 35
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
по предметам естественно-математического направления
"Химия", "Биология", "Физика", "Информатика"

9. Тыңдаушылардың ағылшын тілін меңгеру деңгейлерін анықтау мен оқытудың нәтижесін тексеру мақсатында тестілеу (Placement Test) өткізіледі.
10. Білім беру процесі оқу жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
4-тарау. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары
мен әдістері
11. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті әдістерінен тұрады: пікірсайыстар, шағын топтағы жұмыстар, тренингтер, практикалық сабақтар, жобалар әдісі.
12. Білім беру процесі тренинг және топта жұмыс жасау түріндегі онлайн оқыту мен аудиториялық сабақтардан, сондай - ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысынан тұрады. Сонымен қатар тыңдаушылардың курс барысында үй жұмысын орындаулары қарастырылған. Сабақ барысында және сабақтан кейін орындалатын жазбаша тапсырмаларды нұсқаушы анықтайды.
13. Құндылық бағдарларын, біліктіліктерін, білімдерін жүйелі қолдану мен әлеуметтік және жеке мәнмәтіндегі нақты мәселелерді іс жүзінде сәтті шешу қабілеттерін дамытуға негізделген шет тілін оқытудағы метапәндік қағиданы жүйелік қолдану - осы Бағдарламаның ерекшелігі болып табылады.
14. Әр топтағы тыңдаушылардың саны 12 – 14 адамнан аспауы тиіс, себебі ұсынылған тыңдаушылар саны, бір жағынан, сабақтың жеткілікті қарым-қатынастық әлеуетін қамтамасыз етеді, ал екінші жағынан, білім беру тиімділігін арттырады және әр тыңдаушыға жеке көңіл бөлуге мүмкіндік береді. Сабақ практикалық сабақ түрінде өткізіледі.
"Информатика", "Физика", "Химия"
және "Биология" пәндерінен ағылшын
тілінде сабақ беретін жалпы білім
беретін мектептердің педагог
кадрларының біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Модулдер
Мазмұны
1.
Ұсынылған жағдайға сәйкес немесе 6-10 фраза көлемінде оқылған немесе естілгенге байланысты байланыстыра сөйлеу.
Бүкіл сұқбаттасу барысында сұқбаттасушымен байланыс орнату және ұстап тұру.
Бір рет тыңдаған соң негізгі деректерді және аса маңызды мән-жайларды түсіну.
Мәтіннің негізгі ойын және тақырыбы бойынша оның мазмұнын алдын ала айту.
Оқылған тақырыпқа негізделген сауалнамалар мен формулярларды толтыру.
2.
Оқылған лексика негізінде деректерді, құбылыстарды, оқиғаларды суреттеу.
Күнделікті қарым-қатынас жағдайында, сондай-ақ естілген және оқылған ақпартқа байланысты диалогқа қатысу.
Негізгі ақпаратты екінші дәрежелі ақпараттан ажырата білу.
Оқылған тақырыпқа негізделген, бірақ 2-3% бейтаныс сөздерден құралған түпнұсқа сияқты мәтіндерден негізгі ақпарат алу.
3.
Шынайы адамдарға және әдеби кейіпкерлерге жеке мінездеме беру.
Этикет сипатында диалог жүргізу (сәлемдесе білу және сәлемге жауап қайтара білу, таныстыра білу, сыпайы қоштаса білу, құттықтай білу және құттықтағаны үшін алғыс айта білу, кешірім сұрай білу).
Екі рет тыңдау кезінде тиісті күрделіліктегі аудиомәтіндердің мазмұнын толық қабылдау.
Толық ақпарат ала отырып, түрлі жанрларда түпнұсқа сияқты мәтіндерді оқу.
Үйренетін елдің тілінде қабылданған сөйлеу этикетінің формулаларын қолдана отырып, жеке хаттар жазу.
4.
Оқылған немесе естілген ақпарат бойынша жеке қатынасын білдіру.
Ақпаратты хабарлау.
Тапсырмаға сәйкес естіген мәтіннен қажетті ақпаратты алу (сқрақтарға жауап беру, true/false statements, multiple choice, gaps).
Тапсырмаға байланысты таңдамалы ақпаратты ала отырып, мәтінді оқу.
Нақты деректер мен жеке әсерлерді сипаттау.
5.
Сұраулы сөйлемдердің алуан түрлерін пайдалана отырып, ақпарттың сұратып алу.
Қос тілді сөздікті пайдалану.
Тапсырмаға сәйкес мәтіннен көшірмелер жасау.
6.
Сөйлеу этикетінің қарапайым нормаларын сақтау.
Ғылыми ұғымдар және құбылыстардың мағыналы түсініктемелерін кейіннен практикалық түрде қолдану.
Пән бойынша лексикалық бірліктердің негізгі түсініктемелерінің тақырыптық сөздігі.
Ескертпе: Тыңдаушының ағылшын тілін меңгеру деңгейіне сәйкес оқу жоспары өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 35-қосымша
Жаратылыстану-математика бағыты бойынша "Химия", "Биология",
"Физика", "Информатика" пәндері бойынша педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының жалпы білім
беру бағдарламасы

Сноска. Приказ дополнен приложением 35 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам естественно-математического направления "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках внедрения трехъязычного обучения в среднем образовании.
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей по предметам естественно-математического направления "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Программа проводится по следующим уровням владения английским языком (Cambridge English Placement Test online - Кэмбридж онлайн тест на определение уровня, далее – СEPT) cогласно приложению 1 к настоящей Программе:
1) подготовка учителей, владеющих языком на уровне (Starter – начальный), – 72 часа;
2) подготовка учителей, владеющих английским языком на уровне A1 (Elementary – базовый), – 96 часов;
3) подготовка учителей, владеющих английским языком на уровне A2 (Pre – Intermediate – ниже среднего), – 96 часов;
4) подготовка учителей, владеющих английским языком на уровне B1 (Intermediate – средний), – 96 часов;
5) подготовка учителей, владеющих английским языком на уровне B2 (Upper - Intermediate – выше среднего), – 56 часов.
4. Программа предназначена для учителей общеобразовательных школ, преподающих в 10-11 (12) классах предметы "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" на английском языке.
Глава 2. Цель и задачи Программы
5. Цель Программы: повышение языковой и профессиональной компетенции преподавателей в соответствии с международными образовательными стандартами, путем получения международных сертификатов CEPT и сертификата по результатам курса (English as a Medium of Instructions – английский язык как средство инструкции, далее – EMI).
6. Задачи Программы:
1) комплексное развитие четырех видов речевой деятельности, с акцентом на развитие навыков аудирования и устной речи;
2) расширение лексического запаса по курсу общего английского языка;
3) формирование и развитие грамматических навыков;
4) формирование лексического запаса функционального языка учителя для ведения урока на английском языке;
5) расширение лексического запаса в сфере профессионального интереса;

Ескерту. Бұйрық 35-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жаратылыстану-математика бағыты бойынша "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (әрі қарай - Бағдарлама) Қазақстан Республикасының орта білім берүдегі үш тілділік оқыту бағдарламасын енгізу аясында жасалған.
2. Осы Бағдарламада жаратылыстану – матматика бағыты бойынша "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" пәндері бойынша орта білім берудегі жаңартылған мазмұн жағдайында мамандарды дайындаудың толық мәліметтері көрсетілген.
3. Бағдарлама осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес ағылшын тілін меңгеру деңгейі Common European Framework of Reference (Ағылшын тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық өлшемшарттары), (әрі қарай - CEFR) бойынша жүргізіледі:
1) ағылшын тілін (Starter - бастапқы) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау – 72 сағат;
2) ағылшын тілін A1 (Elementary - базалық) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау – 96 сағат;
3) ағылшын тілін A2 (Pre-Intermediate – ортадан төмен) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау – 96 сағат;
4) ағылшын тілін B1 (Intermediate - орта) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау – 96 сағат;
5) ағылшын тілін B2 (Upper-Intermediate – ортадан жоғары) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау – 56 сағат.
4. Бағдарлама жалпы орта білім беретін мектептердің Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндерін 10 - 11 (12) сыныпта ағылшын тілінде оқытатын немесе оқытып жүрген мұғалімдерге арналған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаның мақсаты: пән мұғалімдерінің CEPT және English as a Medium of Instructions (Ағылшын тілі нұсқаулықтар құралы ретінде), (әрі қарай – EMI) сертификатталған он-лайн курсының халықаралық сертификатын алу жолымен халықаралық білім стандарттарына сәйкес тілдік және кәсіптік құзыреттілігін арттыру болып табылады.
6. Бағдарлама міндеттері:
1) тыңдалым және ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту негізінде сөйлеу әрекетінің төрт түрін кешенді дамыту;
2) ағылшын тілінің жалпы курсы бойынша мұғалімдердің лексикалық қорын кеңейту;
3) грамматикалық дағдыларды қалыптасытыру және дамыту;
4) ағылшын тілінде сабақ жүргізу үшін мұғалімдердің функционалдық тіліндегі лексикалық қорын қалыптастыру;
5) мұғалімдердің кәсіптік қызығушылық аясындағы лексикалық қорын кеңейту;

6) развитие навыков ведения урока на английском языке.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Учебный план по Программе состоит из семи этапов приведенных в приложении 2 к настоящей Программе.
8. Организация образовательного процесса проходит согласно приложению 3 к настоящей Программе.
9. Результаты обучения. Преподаватели по учебным предметам "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" после завершения курса по обучению языковой компетенции и профессиональной повысят уровень владения английского языка до B1 (Intermediate - средний) согласно общеевропейской шкале языковой компетенции (CEFR – Common European Framework of Reference for Languages), получат международный сертификат он-лайн теста CEPT (Cambridge English Placement Test), а также овладеют терминологией по специальности и профессиональным английским языком для проведения уроков.
Приложение 1 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предметам естественно -
математического направления
"Химия", "Биология", "Физика",
"Информатика"
Уровни владения иностранным языком (CEFR)
Опытный пользователь
C2
С легкостью понимает практически любое услышанное или прочтенное сообщение. Обобщает информацию из различных устных и письменных источников, восстанавливая сообщение. Точно и спонтанно выражает свои мысли, определяя нужные оттенки даже в более сложных ситуациях.
C1
Понимает сложные и объемные тексты на разнообразные тематики, видит скрытое значение. Бегло и спонтанно выражают свои мысли, не испытывая затруднений с подбором слов и выражений. Умело и эффективно использует язык для социальной, научной и профессиональной деятельности. Создает четкие, хорошо структурированные, подробные тексты на сложные темы, демонстрируя владение лексическими и грамматическими единицами.
Независимый пользователь
B2
Понимает основные идеи сложного текста на абстрактные и конкретные темы, в том числе дискуссии технического содержания в своей конкретной области. Бегло и спонтанно формулирует свои мысли, что позволяет непринужденно общаться с носителями языка. Четко, детально высказывается на различные темы и излагает свой взгляд на основную проблему, указывая на преимущества и недостатки различных вариантов.
B1
Понимает основные идеи четкого стандартного сообщения на знакомые темы, регулярно обсуждаемые на работе, в школе, на отдыхе. Не растеряется в большинстве ситуаций, которые возникают во время пребывания в стране, где говорят на этом языке. Составляет связное сообщение на знакомые или интересующие темы. Описывает опыт, события, мечты, надежды, амбиции, кратко рассказывает и разъясняет свои взгляды и планы.
Базовый пользователь
A2
Понимает отдельные предложения и часто используемые выражения, связанные с основными сферами жизни. В процессе общения решает простые, повседневные задачи, требующие несложного, прямого обмена информацией на знакомые или бытовые темы. Описывает в простых выражениях свою жизнь, свое рабочее место.
A1
Понимает и использует знакомые выражения из повседневной жизни и базовые фразы, направленные на удовлетворение потребностей определенной направленности. Умеет представить себя и других лиц, задать и ответить на вопросы, касающиеся личной жизни. На простейшем уровне общается с другими людьми, при условии, что они говорят медленно и четко. Готов оказать помощь.
Приложение 2 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предметам естественно -
математического направления
"Химия", "Биология", "Физика",
"Информатика"
Учебный план
Мероприятия
Количество часов
Этап 1.
Тестирование
1
Диагностическое тестирование (Placement Test) для определения уровня владения английским языком. Тест проверяет знание лексики и грамматики общего английского языка, а также знание функционального языка и навыков чтения. Уровень определяется в соответствии с общеевропейской шкалой языковой компетенции (CEFR – Common European Framework of Reference for Languages).
Этап 2
Модуль 1. Повышение языковой компетенции учителя
2
Проведение общего курса английского языка с уровнем Starter.
72 часа
Этап 3
Модуль 2. Повышение языковой и профессиональной компетенции учителя
3
Проведение комбинированного курса повышения языковой и профессиональной компетенции (для слушателей с уровнем языка А1 (Elementary - базовый).
Содержание курса:
общий курс английского языка (General English);
английский язык для обучения (Language for teaching), в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for introducing the topic of the lesson (язык для предоставлении темы урока);
Language for giving instructions (язык для объяснение инструкции);
Language for explaining language to students (язык для объяснения для студентов);
Language for different classroom situations (язык для разных ситуации в классе);
Language for speaking fluently (язык для разговора)
английский язык для специальных целей (ESP – English for specific purpose).
96 часов
4
Самостоятельная проектная работа
12 часов
Этап 4
Модуль 3. Повышение языковой и профессиональной компетенции учителя
5
Проведение комбинированного курса повышения языковой и профессиональной компетенции (для слушателей с уровнем языка А2 (Pre – Intermediate – ниже среднего).
Содержание курса:
общий курс английского языка (General English);
английский язык для обучения (Language for teaching), в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for helping learners to speak in class (язык для помощи ученикам говорить в классе);
Language for helping with learners’ problems (язык для помощи ученикам с проблемами);
Language for responding to learners (язык для ответа на вопросы учеников);
Language for correcting learners (язык для исправления ошибок);
Language for talking about learners’ progress (язык для разговора о прогрессе);
английский язык для специальных целей (ESP – English for specific purpose).
96 часов
6
Самостоятельная проектная работа
12 часов
Этап 5
Модуль 4. Повышение языковой и профессиональной компетенции учителя
7
Проведение комбинированного курса повышения языковой и профессиональной компетенции (для слушателей с уровнем языка B1 (Intermediate - средний).
Содержание курса:
общий курс английского языка (General English);
английский язык для обучения (Language for teaching), в котором рассматриваются следующие вопросы:
Language for asking for advice and making suggestions (язык для советов и предложении);
Language for meeting new people and talking about yourself (язык для встречи с новыми людьми и разговора с людьми );
Language for face – to - face and online discussions (язык для личных и он-лайн обсуждении);
Language for presenting a talk (язык для выступление с речью);
Language for evaluation and reflection (язык для оценки и разбора обсуждении);
английский язык для специальных целей (ESP – English for specific purpose).
96 часов
8
Самостоятельная проектная работа
12 часов
Этап 6
Модуль 5. Повышение профессиональной компетенции учителя
9
Проведение комбинированного курса повышения профессиональной компетенции (для слушателей с уровнем языка B2 (Upper – Intermediate – выше среднего).
Содержание курса:
английский язык для специальных целей (ESP – English for specific purpose);
английский как язык преподавания (EMI – English as a Medium of Instructions - online) в режиме онлайн.
56 часов
10
Самостоятельная проектная работа
12 часов
Этап 7
Итоговое тестирование
11
Тестирование лингвистической компетенции учителей - предметников, используя международный сертифицированный тест Cambridge English Placement Test (online).
12
Получение сертификата по результатам обучения по программе EMI.
Приложение 3 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предметам естественно -
математического направления
"Химия", "Биология", "Физика",
"Информатика"
Организация образовательного процесса
Уровень владения английским языком
Трудоемкость в часах (неделях)
Распределение часов:
Лингвистическая компетенция и профессиональная компетенция
1
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне (Starter – начальный)
72 часа практического занятия по повышению языковой компетенции
Повышение языковой компетенции (1 уровень)
2
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне A1 (Elementary – базовый)
96 часов практического занятия по повышению языковой (75 часов) и профессиональной компетенции (21 часов) + 12 часов проектной работы
Повышение языковой (2 уровень) и профессиональной компетенции
3
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне A2 (Pre – Intermediate – ниже среднего)
96 часов практического занятия по повышению языковой (65 часов) и профессиональной компетенции (31 часов) + 12 часов проектной работы
Повышение языковой (3 уровень) и профессиональной компетенции
4
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне B1 (Intermediate – средний)
96 часов практического занятия по повышению языковой (50 часов) и профессиональной компетенции (46 часов) + 12 часов проектной работы
Повышение языковой (4 уровень) и профессиональной компетенции
5
Подготовка учителей, владеющих языком на уровне B2 (Upper – Intermediate – выше среднего)
96 часов практического занятия по повышению профессиональной компетенции + 12 часов проектной работы
Повышение профессиональной компетенции
Приложение 36
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа
курсов повышения квалификации педагогических кадров
"Языковая компетенция" в рамках обновления содержания
среднего образования Республики Казахстан

6) ағылшын тілінде сабақ жүргізу дағдыларын дамыту.
3-тарау. Бағдарлама мазмұны мен құрылымы
7. Бағдарламаның оқу жоспары осы Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес жеті кезеңнен тұрады.
8. Білім беру үрдісін ұйымдастыру осы Бағдарламаға 3–қосымшаға сәйкес өткізіледі.
9. Оқыту нәтижелері. "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" пәндері мұғалімдерінің тілдік кұзыреттілігін арттыруға оқыту және кәсіби дайындық курсы аяқталғаннан кейін жалпы европалық тілдік шкаласына (CEFR - Common European Framework of Reference for Languages) сәйкес ағылшын тілін менгеру денгейін B1-ге (Intermediate - орта) дейін жоғарлатады, сабақ жүргізуге кажетті өз мамандығы бойынша кәсіби ағылшын тілінің терминологиясын меңгереді.
Жаратылыстану-математика бағыты
бойынша "Химия", "Биология",
"Физика", "Информатика" пәндері
бойынща педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Ағылшын тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық
өлшемшарттары (CEFR)
Тәжірибелі қолданушы
C2
Кез келген естіген немесе оқыған хабарламаларды оңай түсінеді. Хабарламаны еске түсіре отырып, әртүрлі ауызша және жазбаша деректер арқылы ақпаратты қорытып талдай алады. Күрделі жағдайларда қажетті мағыналық реңктерді айқындай отырып, ойын еркін жеткізе алады.
C1
Әртүрлі тақырыптағы күрделі және көлемді мәтіндерді түсінеді, астарлы мағыналарын біледі. Сөздер мен сөз тіркестерін қолдану кезінде ешқандай кедергісіз өз ойын тез жеткізе алады. Тілді әлеуметтік, ғылыми және кәсіби қызметінде шебер және тиімді қолданады. Күрделі тақырыптар бойынша нақты, дұрыс құрылымдалған, жан-жақты мәтіндер құрастыруда лексикалық және грамматикалық бірліктерді меңгергенін көрсетеді.
Тәуелсіз қолданушы
B2
Абстрактілі және нақты тақырыптардағы күрделі мәтіндердің, оның ішінде өзінің саласына қатысты техникалық мазмұндағы мәтіндерді талқылаулардың негізгі идеясын түсінеді. Өз ойын еркін және тез жеткізе алады, тілдің өкілдерімен кедергісіз, еркін қарым-қатынас жасай алады. Әртүрлі тақырыптарда нақты және негізгі мәселеде өз ойын анық білдіріп, әртүрлі нұсқалардың артықшылығы мен кемшіліктерін көрсете алады.
B1
Жұмыста, мектепте, демалыста және т.б. жағдайларда тұрақты түрде талқыланатын таныс тақырыптардағы стандартты хабарламалардың негізгі ойын түсінеді. Сол тілде сөйлейтін елге барғанда кездесуі мүмкін көптеген жағдайларда оқым жағдайларда абыржымайды. Өзіне таныс немесе өзін қызықтыратын тақырыптарға байланысты хабарламалар құрастыра алады. Өзінің тәжірибесін, оқиғаларды, армандарын, сенімдерін, ұмтылысын қысқаша сипаттап, өзінің көзқарасы мен жоспарларын түсіндіре алады.
Базалық қолданушы
A2
Өмірдің негізгі салаларына байланысты жекелеген сөйлемдер мен жиі қолданылатын сөз тіркестерін түсінеді (мысалы, өзінің жеке басына қатысты ақпарат, отбасы, сауда, жергілікті мекенжайы, жұмысқа орналасу және т.б. туралы). Қарым-қатынас барысында өзіне таныс немесе тұрмыстық тақырыптарға қатысты тікелей ақпарат алмасуды қажет ететін қарапайым күнделікті міндеттерді шеше алады. Қарапайым сөз тіркестерімен өзінің өмірі, өзінің жұмыс орнына қатысты, сондай-ақ өзге де тез шешуді қажет ететін мәселелерді талқылай алады.
A1
Белгілі бір нақты бағыттағы қажеттілікті қанағаттандыруға бағытталған күнделікті өмірдегі таныс сөздер мен негізгі сөз тіркестерін түсінеді және қолданады. Өзін және өзге адамдарды таныстыра алады, сондай-ақ жеке өміріне қатысты сұрақтар қойып, оларға жауап бере алады, мысалы, тұрғылықты мекенжайы, таныс адамдар және адамның нені меңгергендігі туралы. Егер адамдар ақырын және анық сөйлесе, қарапайым деңгейде қарым - қатынас жасай алады, көмекке келуге дайындығын білдіреді.
Жаратылыстану-математика бағыты
бойынша "Химия", "Биология",
"Физика", "Информатика" пәндері
бойынща педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Оқу жоспары
Іс шаралар
Сағат саны
1 кезең.
Тестілеу
1
Ағылшын тілінің деңгейін анықтау үшін диагностикалық тестілеу (Placement Test). Тест жалпы ағылшын тілінің тексикасы мен грамматикасы бойынша білімін, сонымен қатар функционалдық тілді және оқу дағдылары бойынша білімін тексереді. Тіл білу деңгейі жалпы еуропалық тілдіік құзіреттілік шкаласына (CEFR – Common European Framework of Reference for Languages) сәйкес анықталады.
2 кезең
1 Модуль. Мұғалімнің тілдік құзыреттілігін арттыру
2
Starter (Бастапқы) деңгейіндегі тыңдаушылармен жалпы ағылшын тілі курсын өткізу
72 сағат
3 кезең
2 Модуль. Мұғалімнің тілдік және кәсіптік құзыреттілігін арттыру
3
Тілдік және кәсіби құзыреттілікті арттыру бойынша аралас курсын А1 (Elementary - базалық) деңгейіндегі тыңдаушыларға өткізу.
Курстың мазмұны:
ағылшын тілінің жалпы курсы (General English);
оқытуға арналған ағылшын тілі курсы (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for introducing the topic of the lesson (сабақтың тақырыбын баяндауға арналған тіл);
Language for giving instructions (нұсқаулықтарды түсіндіруге арналған тіл);
Language for explaining language to students (білім алушыларға тілді түсіндіруге арналған тіл);
Language for different classroom situations (сыныптағы әр түрлі оқиғаларға арналған тіл).
Language for speaking fluently (сөйлеу мәнеріне арналған тіл)
арнайы мақсатқа арналған ағылшын тілі (ESP – English for Specific Purpose).
96 сағат
4
Өздік жоба жұмысы
12 сағат
4 кезең
3 Модуль. Мұғалімнің тілдік және кәсіптік құзыреттілігін арттыру
5
Тілдік және кәсіби құзыреттілікті арттыру бойынша аралас курсын А2 (Pre – Intermediate – ортадан төмен) деңгейіндегі тыңдаушыларға өткізу.
Курстың мазмұны:
ағылшын тілінің жалпы курсы (General English);
оқытуға арналған ағылшын тілі курсы (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for helping learners to speak in class (оқушыларға сыныпта сөйлеуге көмектесуге арналғын тіл);
Language for helping with learners’ problems (оқушылардың мәселелеріне көмектесуге арналған тіл);
Language for responding to learners (оқушылардың сұрақтарына жауап беруге арналған тіл);
Language for correcting learners (оқушылырдың қателерін дұрыстауға арналған тіл);
Language for talking about learners’ progress (алға жылжу туралы талқылауға арналған тіл).
Арнайы мақсатқа арналған ағылшын тілі (ESP – English for Specific Purpose).
96 сағат
6
Өздік жоба жұмысы
12 сағат
5 кезең
4 Модуль. Мұғалімнің тілдік және кәсіптік құзыреттілігін арттыру
7
Тілдік және кәсіби құзыреттілікті арттыру бойынша аралас курсын B1 (Intermediate – орта) деңгейіндегі тыңдаушыларға өткізу.
Курстың мазмұны:
ағылшын тілінің жалпы курсы (General English);
оқытуға арналған ағылшын тілі курсы (Language for teaching) келесі тақырыптарды қарастырады:
Language for asking for advice and making suggestions (кеңес және ұсыныс жасауға арналған тіл);
Language for meeting new people and talking about yourself (жаңа адамдармен кездесу және өзі туралы баяндауға арналған тіл);
Language for face-to-face and online discussions (жеке және он-лайн талқылауға арналған тіл);
Language for presenting a talk (сөз сөйлеуге арналған тіл);
Language for evaluation and reflection (талқылауды қарастыру және бағалауға арналған тіл).
Арнайы мақсатқа арналған ағылшын тілі (ESP – English for Specific Purpose).
96 сағат
8
Өздік жоба жұмысы
12 сағат
6 кезең
5 Модуль. Мұғалімнің кәсіптік құзыреттілігін арттыру
9
Кәсіби құзыреттілікті арттыру бойынша аралас курсын B2 (Upper-Intermediate – ортадан жоғары) деңгейіндегі тыңдаушыларға өткізу.
Курстың мазмұны:
арнайы мақсатқа арналған ағылшын тілі (ESP – English for Specific Purpose);
он-лайн режимінде берілген оқыту ретіндегі ағылшын тілі курсы (EMI – English as a Medium of Instructions online)
56 сағат
10
Өздік жоба жұмысы
12 сағат
7 кезең
Қорытынды тестілеу
11
Халықаралық сертификатталған Cambridge English Placement Test (online) тестін қолдана отырып, пән мұғалімдерінің лингвистикалық құзіреттілігін тестілеу
12
EMI бағдарламасының оқу нәтижесі бойынша сертификат алу
Жаратылыстану-математика бағыты
бойынша "Химия", "Биология",
"Физика", "Информатика" пәндері
бойынща педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына
3-қосымша
Білім беру үрдісін ұйымдастыру
Ағылшын тілін меңгеру деңгейі
Сағат (апта) сыйымдылығы
Сағат бөлу: тілдік және кәсіби құзыреттілік
1
Тілді (Starter – бастапқы) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
72 сағат – тілдік құзыреттілік
Тілдік құзыреттілікті жетілдіру (1 деңгей)
2
Тілді A1 (Elementary – базалық) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
Жалпы практикалық курс – 96 сағат
75 сағат – тілдік құзыреттілік
21 сағат – кәсіби құзыреттілік +12 сағат өздік жұмыс
Тілдік құзыреттілікті (2 деңгей) және кәсіби құзыреттілікті жетілдіру
3
Тілді A2 (Pre-Intermediate – ортадан төмен) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
Жалпы практикалық курс – 96 сағат
65 сағат – тілдік құзыреттілік
31 сағат – кәсіби құзыреттілік +12 сағат өздік жұмыс
Тілдік құзыреттілікті (3деңгей) және кәсіби құзыреттілікті жетілдіру
4
Тілді B1 (Intermediate – орта) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
Жалпы практикалық курс – 96 сағат
50 сағат – тілдік құзыреттілік
46 сағат – кәсіби құзыреттілік +12 сағат өздік жұмыс
Тілдік құзыреттілікті (4 деңгей) және кәсіби құзыреттілікті жетілдіру
5
Тілді B2 (Upper – Intermediate – ортадан жоғары) деңгейінде меңгерген мұғалімдерді даярлау
Жалпы практикалық курс – 56 сағат +12 сағат өздік жұмыс
Кәсіби құзыреттілікті жетілдіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 36-қосымша
Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту
шеңберінде "Тілдік құзыреттілік" педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы

Сноска. Приказ дополнен приложением 36 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Языковая компетенция" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее - Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации учителей общеобразовательных школ, преподающих предметы естественно-математического направления ("Информатика", "Физика", "Химия", "Биология").
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей предметы естественно-математического направления ("Информатика", "Физика", "Химия", "Биология") на английском языке и развитию профессиональных компетенций в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Программа реализуется на английском языке вне зависимости от языка обучения. Программа обеспечивает интегрированный подход в обучении английскому языку для совершенствования уровня владения английским языком и улучшения навыков применения методики преподавания.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: обучение профессиональному английскому языку учителей предметов "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" в соответствии с международными образовательными стандартами с получением международного сертифика (English as Medium of Instruction – Английский как Средство Инструкции, далее - EMI) по окончании курса.
5. Задачи Программы:
1) комплексное развитие четырех видов речевой деятельности с акцентом на развитие навыка говорения;
2) формирование лексического запаса для ведения и организации учебного процесса на английском языке;
3) формирование и расширение словарного запаса по учебным предметам "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология";
4) формирование и развитие навыков ведения урока на английском языке;
5) понимание и применение методики развития навыков критического мышления.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Учебный план согласно приложению к настоящей Программе состоит из пяти курсов (уровней pre - А (starter - базовый) - В2 (upper – intermediate - выше среднего), включающих в себя модули по совершенствованию владения общим, профильным и функциональным английским языком.
7. Для определения уровня владения английским языком среди преподавателей проводится тестирование, разработанное университетом Cambridge (Cambridge English Placement test – Кэмбридж онлайн тест на определения уровня, далее CEPT).

Ескерту. Бұйрық 36-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Тілдік құзыреттілік" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (әрі қарай – Бағдарлама) жаратылыстану – математика бағыты ("Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология") пәндерін ағылшынша жүргізетін жалпы білім беру мекемелері мұғалімдерінің тілдік құзыреттілігін арттыру процессін реттейді.
2. Осы Бағдарламада жаратылыстану-математика бағыты бойынша ("Химия", "Биология", "Физика", "Информатика") пәндерін ағылшын тілінде оқу мазмұнын жаңарту бойынша мұғалімдердің тілдік және кәсіби құзыреттілігін арттырудың толық мәліметтері көрсетілген.
3. Бағдарлама оқыту тіліне қарамастан ағылшын тідінде оқытылады. Бағдарлама ағылшын тілін деңгейін және оқыту тәсілдерін қолдануын жетілдірү үшін біріктірілген тәсілді қамтамасыз етеді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: "Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндері мұғалімдерінің кәсіби тілдік құзыреттілігін халықаралық білім стандарттарына сәйкес жоғарылату және курс аяғында English as Medium of Instruction (Ағылшын тілі нұсқаулықтар құралы ретінде), (әрі қарай – EMI) халықаралық сертификатын тапсыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) акцентті сөйлеу дағдысын дамытуға бағыттай отырып, тілдік қатынастың төрт түрін кешенді дамыту;
2) оқу және ұйымдастыру жұмыстарын ағылшын тілінде жүргізу мақсатында лексикалық қорды қалыптастыру;
3) "Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндері бойынша сөздік қорды қалыптастыру және кеңейту;
4) сабақты ағылшын тілінде жүргізу дағдысын қалыптастыру және дамыту;
5) сыни ойлау дағдысын дамыту әдістемесін түсіну және қолдану.
3-тарау. Бағдарлама мазмұны мен құрылымы
6. Бағдарлама осы бағдарламаға сәйкес қосымшада көрсетілген жалпы, кәсіби және функционалды ағылшын тілін меңгеруді жетілдіру модульдарын қамтитын бес курстан (pre - А (Starter - базалық) - В2 (Upper – Intermediate – ортадан жоғары) тұрады.
7. Мұғалімдердің ағылшын тілін меңгеру деңгейлерін анықтау мақсатында Cambridge университетімен құрастырылған Cambridge English Placement test (Кэмбридждік деңгей анықтайтын ол-лайн тест), (әрі қарай - CEPT) тестілеуі жүргізіледі.

8. По окончании каждого курса проводится итоговый тест для подтверждения уровня владения языком у преподавателей.
9. В ходе последнего модуля слушатели курса готовятся к сдаче экзамена EMI (English as Medium of Instruction).
10. По окончании курса преподаватели по предметам "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" повысят уровень владения английским языком до уровня В2 (upper - intermediate – выше среднего) по общеевропейской шкале (Common European Frame work of Reference – Общеевропейские компетенции владения иностранным языком, далее – CEFR), овладеют терминологией по специальности и профессиональным английским языком для проведения уроков.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Языковая компетенция" в рамках
обновления содержания среднего
образования Республики Казахстан
Учебный план
Содержание курса
Количество недель
Pre - A (базовый уровень владения английским языком)
1
Приобретение базовых языковых навыков: освоение навыков чтения, элементарной грамматики, письма, понимание речи на слух, освоение разговорного курса в пределах общения на повседневные темы.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы.
3
А1 (начальный уровень владения английским языком)
2
Развитие основных навыков английского языка: чтения, письма, говорения, понимание речи на слух, разговорная практика по тематике повседневной жизни.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы.
5
А2 (уровень владения английским языком ниже среднего + модуль профильного английского языка)
3
Освоение сложных лексических и грамматических структур, разговорная практика по тематике повседневной жизни, использование английского языка в знакомых ситуациях, понимание основного содержания свободной английской речи без деталей или чьей-либо помощи, а также понимание текста и речи в соответствии с профилем.
Профильный английский: введение лексики по профилю, составление глоссария и чтение адаптированных текстов по предмету в соответствии с уровнем языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с профилем.
6
Перерыв в обучении
1
В1 (средний уровень владения английским языком + модуль профильного английского + модуль функционального английского языка)
4
Формирование лексического запаса функционального языка учителя для ведения урока на английском языке, использование языка в разнообразных стандартных ситуациях (проведение презентаций, ведение документации), понимание основной идеи и деталей в текстах на темы личного и профессионального характера.
Английский язык для проведения занятий, организации учебного процесса, формулировки инструкций учителя, оценки знаний студентов и установки обратной связи со студентами, исследовательской работы, составления программ, проектно-научной работы и развитие навыков критического мышления, разработка интерактивных уроков.
Профильный английский: расширение вокабуляра, чтение более сложных текстов по профилю, интегрирование и применение навыков общего курса английского языка для понимания лекций и чтения текстов, написания эссе, отчетов.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с профилем, составление мини-лекций, презентаций, поурочных планов, написание академического эссе.
10
В2 (уровень владения английским языком выше среднего + модуль профильного английского + модуль функционального английского языка)
5
Расширение лексического запаса функционального языка учителя в сфере профессионального интереса, понимание сложных текстов на абстрактные, конкретные и узкоспециальные темы, развитие устной монологической и диалогической речи учителя-предметника, оперирование различными стилями устной и письменной речи в зависимости от ситуации, а также умение излагать свое мнение, сравнивать и сопоставлять преимущества и недостатки, разные точки зрения.
Английский язык для проведения занятий и научных исследований, организации учебного процесса, выполнения самостоятельной проектной работы учителей-предметников, направленной на составление глоссария по профильному предмету, разработка календарно-тематических и поурочных планов, овладение навыками самостоятельной работы с профильным учебником на английском языке, освоение методики развития навыков критического мышления.
Прохождение онлайн-курса English as Medium of Instruction – Английский как Средство Инструкции (далее - EMI).
Профильный английский: расширение вокабуляра, чтение аутентичных текстов по профилю, интегрирование и применение навыков общего курса английского языка для понимания лекций и чтения текстов, написания эссе, отчетов.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с профилем, составление мини-лекций, презентаций, поурочных планов, написание академического эссе.
Подготовка к прохождению онлайн – курса EMI).
15
Приложение 37
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Повышение языковой и профессиональной
компетенции преподавателей английского языка" в рамках
обновления содержания среднего образования Республики Казахстан

8. Әр курстың аяғында мұғалімдердіңағылшын тілін меңгеру деңгейін растайтын қорытынды тест өткізіледі.
9. Соңғы модульді өту барысында тыңдаушылар EMI (English as Medium of Instruction) емтиханын тапсыруға дайындалады.
10. Курс аяғында "Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндері мұғалімдері ағылшын тілін меңгеру деңгейін жалпыеуропалық шкала Common European Framework of Reference (Ағылшын тілін меңгеру деңгейін анықтаудың жалпыеуропалық өлшемшарттары), (әрі қарай - CEFR) бойынша В2 (Upper – Intermediate – ортадан жоғары) деңгейіне көтереді, сабақты жүргізуге қатысты терминология мен кәсіби ағылшын тілін меңгереді.
Қазақстан Республикасында орта
білім беру мазмұны жаңарту шеңберінде
"Тілдік құзыреттілік" педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Курс мазмұны
Апта саны
Pre - A (ағылшын тілін меңгерудегі базалық деңгей)
1
Базалық тілдік деңгейдің қалыптасуы: оқу дағдысы, грамматиканың қарапайым түрлері, жазу, тыңдағанын түсіну; күнделікті тақырыптар шеңберіндегі сөйлеу курсын меңгеру.
Жобалық жұмыс: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары.
3
А1 (ағылшын тілін меңгерудегі бастауыш деңгей)
2
Ағылшын тілінің басты дағдыларын дамыту: оқылым, жазылым, сөйлесім, тыңдағанын түсіну; күнделікті өмір тақырыбы бойынша сөйлеу практикасы.
Жобалық жұмыс: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары.
5
А2 (ағылшын тілін меңгерудегі ортадан төменгідеңгей+ағылшын тілінің бейінді модулі)
3
Лексикалық және грамматикалық құрылымдардың күрделірек түрлерін меңгеру, күнделікті өмірге байланысты сөйлеу практикасы, ағылшын тілін таныс жағдаяттарда қолдану, ағылшын тілінде жүргізілген әңгіменің басты мазмұнын ешкімнің көмегінсіз түсіну, сонымен қатар пәнге байланысты әңгіме мен мәтінді түсіну.
Бейінді ағылшын тілі: лексиканы пән бойынша кіргізу, сөздік құрастыру және пән бойынша деңгейге сәйкес бейімделген мәтіндерді оқу.
Жобалық жұмыс: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, кәсібіне сәйкес мәтіндер мен өзбетінше жұмыс.
6
Оқудағы үзіліс
1
В1 (ағылшын тілін меңгерудегі орта деңгей+ ағылшын тілінің бейінді модулі+ ағылшын тілінің функционалдық модулі)
4
Мұғалімнің сабақты ағылшын тілінде жүргізуі үшін функционалдық тілдің лексикалық қорын қалыптастыру, тілді әр түрлі стандарттық жағдаяттарда қолдану (презентацияларды өткізу, құжаттарды дайындау), мәтіннің басты идеясын түсіну, кәсіби және жеке сипаттағы мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну.
Сабақтарды өткізу, оқу процесін ұйымдастыру, мұғалім нұсқаулықтарын түйіндеу, студенттердің білімін бағалау және студенттермен кері байланыс орнату, зерттеу жұмыстары, сыни ойлау дағдыларын дамыту, интерактивті сабақтарды дайындауға байланысты ағылшын тілі.
Бейінді ағылшын тілі: сөздік қорды кеңейту, пән бойынша күрделірек мәтіндерді оқу, ағылшын тілінің жалпы курсынан қалыптасқан дағдыларын лекцияларды түсіну, мәтіндерді оқу, эсселер жазу, есеп беруде қолдану және интегралдау.
Жобалық жұмыс: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, кәсібіне сәйкес мәтіндер мен өз бетінше жұмыс, мини-лекцияларды құрастыру, презентация, сабақ жоспарын, академиялық эссе жазу.
10
В2 (ағылшын тілін меңгерудегі ортадан жоғарыдеңгей + ағылшын тілінің бейінді модулі+ ағылшын тілінің функционалдық модулі )
5
Мұғалімнің кәсіптік саладағы мүддесі, күрделі, абстракты, нақты және арнайы тақырыптағы күрделі мәтіндерді түсінуге, пән мұғалімінің ауызша монологтық және диалогтық тілін дамытуға, жағдаятқа қатысты әр түрлі стильді пайдалануға байланысты, сонымен қатар өз пікірін айта алу, артықшылықтар мен кемшіліктерді, әр түрлі көз қарастарды салыстыру және сәйкестендіре алуға байланысты функционалды тілінің лексикалық қорын к еңейту.
Сабақтарды өткізу, ғылыми зерттеу, оқу процесін ұйымдастыру, пәнмұғалімдерінің пән бойынша сөздік құрастыруға бағытталған жобалық жұмыстарн өз бетінше орындау, күнтізбелік тақырыптық жоспар және сабақ жоспарларын дайындау, ағылшын тіліндегі пәндік оқулықтар мен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгеру, сыни ойлау дағдыларын дамыту әдістемесін меңгеруге байланысты ағылшынтілі.
EMI (English as a Medium of Instruction) онлайн-курсын өту.
Бейінді ағылшын тілі: сөздік қорды кеңейту, пән бойынша аутентикалық мәтіндерді оқу, ағылшын тілінің жалпы курсынан қалыптасқан дағдыларын лекцияларды түсіну, мәтіндерді оқу, эсселер жазу, есеп беруде қолдану және интегралдау.
Жобалық жұмыс: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, кәсібіне сәйкес мәтіндер мен өз бетінше жұмыс, мини-лекцияларды құрастыру, презентация, сабақ жоспарын, академиялық эссе жазу.
EMI (English as a Medium of Instruction) онлайн - курсын өтуге дайындалу.
15
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 37-қосымша
Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту
шеңберінде "Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік және
кәсіби біліктілігін арттыру" педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы

Сноска. Приказ дополнен приложением 37 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 14.09.2016 № 558 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение языковой и профессиональной компетенции преподавателей английского языка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан (далее - Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации учителей общеобразовательных школ по предмету "Английский язык".
2. В данной Программе представлены полные сведения по подготовке учителей предмета "Английский язык" и развитию професиональных компетенций в условиях обновления содержания среднего образования.
3. Программа реализуется на английском языке вне зависимости от языка обучения. Программа обеспечивает интегрированный подход в обучении английскому языку для совершенствования уровня владения английским языком и улучшения навыков применения методики преподавания.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: повышение языковой и профессиональной компетенции преподавателей английского языка в соответствии с международными образовательными стандартами с получением международного сертифика (Teaching Knowledge Test – Тест по методике преподавания, далее - TKT) Module 2 (Модуль 2) или Module 3 (Модуль 3), или TKT CLIL (Content and Language Integrated Learning – предметно-языковое интегрированное обучение, далее – ТКТ СLIL) для подготовки учащихся к изучению предметов на английском языке.
5. Задачи Программы:
1) повысить профессиональную квалификацию;
2) повысить языковую компетенцию;
3) научить коммуникативной методике преподавания;
4) научить методикам развития навыков критического мышления;
5) научить ведению урока, используя элементы CLIL обучения;
6) научить планированию урока и использованию дополнительных ресурсов;
7) научить организации учебной деятельности и проведению урока.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа предполагает обучение по четырем учебным планам согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящей Программе в зависимости от уровня владения преподавателей английским языком.
7. Учебные планы включают в себя модули по языковой подготовке и по коммуникативному методу преподавания английского языка с элементами интегрированной подготовки.
8. Для определения уровня проводится тестирование, разработанное университетом Cambridge (Cambridge English Placement test – Кэмбридж онлайн тест на определения уровня, далее – CEPT) и устное собеседование для подтверждения уровня.

Ескерту. Бұйрық 37-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 14.09.2016 № 558 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік және кәсіби біліктілігін арттыру" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (әрі қарай - Бағдарлама) білім беру үдерісін "Ағылшын тілі" пәні бойынша басқарып отырады.
2. Осы Бағдарламада орта білім беру мазмұны жаңартылған жағдайда "Ағылшын тілі" пәні оқытушылардың тілдік және кәсіби біліктілігін арттырудың толық мәліметтері көрсетілген.
3. Бағдарлама оқыту тіліне қарамастан ағылшын тідінде оқытылады. Бағдарлама ағылшын тілін деңгейін және оқыту тәсілдерін қолдануын жетілдірү үшін біріктірілген тәсілді қамтамасыз етеді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті
4. Бағдарламаның мақсаты:ағылшын тілі оқытушыларының тілдік және кәсіби біліктілігін арттырып, курс аяқталғаннан кейін халықаралық стандартқа сәйкес Teaching Knowledge Test (Оқыту әдісі бойынша тест), (әрі қарай - TKT) Module 2 (Модуль 2) немесе Module 3 (Модуль 3) немесе TKT CLIL (Content and Language Integrated Learning – пән – тілді кешенді оқыту), (әрі қарай - ТКТ СLIL) халықаралық сертификатын беру және ағылшын тілі сабақтарын тиімді өткізуге және оқушыларды жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқытуға дайындау.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) кәсіби біліктілікті арттыру;
2) тілдік қатысымдық құзіреттілікті арттыру;
3) сабақ берудің қатысымдық әдістемесіне үйрету;
4) ойлап сөйлеу әрекетін дамытуға арналған әдістемені үйрету;
5) оқытудың CLIL элементтерін пайдалана отырып сабақ өткізуге үйрету;
6) сабақты жоспарлауға және қосымша ресурстарды пайдаланана білуге үйрету;
7) оқыту мен сабақ барысын ұйымдастыруға үйрету.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы
6. Бағдарлама осы бағдарламаға сәйкес 1, 2, 3, 4 қосымшаларында көрсетілген ағылшын тілін меңгеру деңгейіне қарай төрт оқу жоспарынан тұрады.
7. Оқу жоспарларына тілдік дайындық бойынша модульдар мен біріктірілген дайындық элементтері бар ағылшын тілін оқытудың қатысымдық әдістемесі кіреді.
8. Деңгейді анықтау үшін Cambridge университетінің дайындаған (Cambridge English Placement test - Кэмбридждік деңгей анықтайтын он-лайн тест), (әрі қарай - CEPT) тесті мен деңгейді растау үшін әңгімелесу өткізіледі.

9. По окончании каждого курса проводится итоговый тест TKT Module 2 (Модуль 2) или Module 3 (Модуль 3), или TKT CLIL для подтверждения уровня владения английским языком.
10. По окончании курса преподователи английского языка повысят уровень владения английским языком до уровня В1 (Intermediate - средний), В2 (Upper – Intermediate - выше среднего) по общеевропейской шкале CEFR, овладеют коммуникативной методикой преподавания, методикой развития навыков критического мышления и научатся ведению урока, используя элементы CLIL обучения, планировать урок и использовать дополнительные ресурсы для организации учебной деятельности.
Приложение 1 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Повышение языковой и
профессиональной компетенции
преподавателей английского языка"
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Содержание курса для преподавателей английского языка с начальным уровнем владения языком (А1 (Elementary - базовый)
Количество недель
A2 (уровень владения английским языком ниже среднего )
1
Повышение исходного уровня владения языком до уровня А2 (Pre - Intermediate – ниже среднего): освоение сложных лексических и грамматических структур, необходимых для преподавания английского языка, разговорная практика по тематике повседневной и профессиональной жизни, использование английского языка в знакомых ситуациях, понимание основного содержания свободной английской речи без чьей - либо помощи, понимание текста и речи в соответствии с уровнем языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с уровнем.
6
В1 (средний уровень владения английским языком)
2
Понимание основных идей четких сообщений на разные темы, типично возникающих в повседневной жизни; умение общаться в большинстве ситуаций, которые возникают в профессиональной деятельности, описание впечатлений, событий, стремлений, умение изложить и обосновать свое мнение и планы на будущее.
Умение систематически применять методы всестороннего анализа языка с целью выявления структуры, типов языковых единиц, их форм и способов образования, целесообразности их использования в тексте.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с профилем, составление мини-лекций, презентаций, поурочных планов, написание академического эссе.
6
Модуль коммуникативной методики преподавания английского языка с элементами интегрированной подготовки
3
Английский язык для планирования урока: умение использовать учебные пособия, ресурсы и материалы, ведение и ход урока, управление процессом обучения.
Применение навыков преподавания и изучения предметов посредством английского языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа, планирование и презентация уроков с элементами предметно - языкового интегрированного обучения (CLIL - Content and Language Integrated Learning).
8
Приложение 2 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Повышение языковой и
профессиональной компетенции
преподавателей английского языка"
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Содержание курса для преподавателей английского языка с уровнем владения языком ниже среднего (А2 (Pre - Intermediate level – ниже среднего)
Количество недель
В1 (средний уровень владения английским языком)
1
Понимание основных идей четких сообщений на разные темы, типично возникающих в повседневной жизни. Умение общаться в большинстве ситуаций, которые возникают в профессиональной деятельности. Описание впечатлений, событий, стремлений. Умение изложить и обосновать свое мнение и планы на будущее. Умение систематически применять методы всестороннего анализа языка с целью выявления структуры, типов языковых единиц, их форм и способов образования, целесообразности их использования в тексте.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с профилем, составление мини-лекций, презентаций, поурочных планов, написание академического эссе.
6
Модуль коммуникативной методики преподавания английского языка с элементами интегрированной подготовки
2
Английский язык для планирования урока: умение использовать учебные пособия, ресурсы и материалы; ведение и ход урока, управление процессом обучения.
Применение навыков преподавания и изучения предметов посредством английского языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа, планирование и презентация уроков с элементами предметно-языкового интегрированного обучения (CLIL - Content and Language Integrated Learning).
8
Приложение 3 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Повышение языковой и
профессиональной компетенции
преподавателей английского языка"
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Содержание курса для преподавателей английского языка с начальным уровнем владения языком (В1 (Intermediate - средний)
Количество недель
В1 + (уровень владения английским языком выше среднего)
1
Умение детально изложить переживания, описать свои чувства и реакции. Умение передать детали неожиданных событий, представить сравнительно хорошо прослеживаемые переживания. Умение обобщить информацию и ход рассуждений, взятых из различных источников. Умение представить обоснованно аргументы за и против, разъясняя преимущества и недостатки возможных точек зрения. Умение написать аргументированный доклад или другой текст, читать неадаптированную литературу на английском языке, пересказывать содержание сложных текстов.
4
Модуль коммуникативной методики преподавания английского языка с элементами интегрированной подготовки
2
Английский язык для планирования урока: умение использовать учебные пособия, ресурсы и материалы; ведение и ход урока, управление процессом обучения.
Применение навыков преподавания и изучения предметов посредством английского языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа, планирование и презентация уроков с элементами предметно-языкового интегрированного обучения (CLIL - Content and Language Integrated Learning).
8
Приложение 4 к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Повышение языковой и
профессиональной компетенции
преподавателей английского языка"
в рамках обновления содержания
среднего образования
Республики Казахстан
Учебный план
Содержание курса для преподавателей английского языка с уровнем владения языком выше среднего (В2 (Upper – Intermediate – выше среднего)
Количество недель
Модуль коммуникативной методики преподавания английского языка с элементами интегрированной подготовки
1
Английский язык для планирования урока: умение использовать учебные пособия, ресурсы и материалы; ведение и ход урока, управление процессом обучения.
Применение навыков преподавания и изучения предметов посредством английского языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа, планирование и презентация уроков с элементами предметно-языкового интегрированного обучения (CLIL - Content and Language Integrated Learning).
8
Приложение 38
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32

9. Әрбір курс аяқталғаннан кейін тілді TKT Module 2 (Модуль 2) немесе Module 3 (Модуль 3 ) немесе TKT CLIL арқылы меңгергенін растау үшін қорытынды тест өткізіледі.
10. Оқытудың нәтижесі: курс аяқталғаннан кейін ағылшын тілі оқытушылары ағылшын тілін меңгерудің жалпыевропалық шкаласы (CEFR – Common European Framework of Reference for Languages) бойынша В1 (Intermediate - орта), В2 (Upper-Inermediate – ортадан жоғары) деңгейіне жетеді; оқытудың қатысымдық әдістемесін меңгереді; ойлап сөйлеу әрекетін дамытуға арналған әдістемені үйренеді; оқытудың CLIL элементтерін пайдалана отырып сабақ өткізуге үйренеді;сабақты жоспарлауға және қосымша ресурстарды пайдаланана білуге үйренеді; оқыту мен сабақ барысын ұйымдастыруға үйренеді.
Қазақстан Республикасында орта
білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде
"Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік
және кәсіби біліктілігін арттыру"
педагог кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасының
1-қосымшасы
Оқу жоспары
Тілді бастапқы деңгейде (А1 (Elementary - базалық) меңгерген ағылшын тілі оқытушыларына арналған курстың мазмұны
Апта саны
A2 (ағылшынтілін меңгерудің ортадан төмен деңгейі )
1
Тілді бастапқы деңгейден А2 (Pre-Intermediate – ортадан төмен) деңгейіне дейін көтеру; ағылшын тілін оқыту үшін қажетті күрделі лексикалық және грамматикалық құрылымдарды меңгеру; күнделікті және кәсіби өмірдегі тақырыптар бойынша сұхбаттасу практикасы; таныс жағдаяттарда ағылшын тілін қолдана білу; ағылшын тіліндегі сұхбаттардың негізгі мазмұнын біреудің көмегінсіз түсіну, сондай-ақ тілдің деңгейіне сәйкес мәтінді және тілді түсіну.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, деңгейге сәйкес мәтіндермен өз бетінше жасалатын жұмыстар.
6
В1 (ағылшын тілін меңгерудің орта деңгейі)
2
Күнделікті өмірде кездесетін әр түрлі тақырыптағы нақты хабарламалардың негізгі идеясын түсіну, кәсіби қызметте кездесіп қалатын жағдайдың көпшілігінде қатысымға түсе білу; әсерін, оқиғаны, ынтасын айтып беру; өзінің ойларымен болашаққа жоспарын негіздей білу.
Тілдік талдаудың жан-жақты әдістемесін: құрылымын анықтау мақсатында фонетика, лексика, сөзжасау, морфология, синтаксис, стилистиканың, тілдік бірліктердің түрлерін, олардың формаларымен жасалу тәсілдерін жүйелі қолдана білу, олардың мәтінде дұрыс қолданылуын білу
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, салаға сәйкес мәтіндер мен өз бетінше жасайтын жұмыстар, мини-лекциялар, презентациялар, сабақ жоспарларын дайындау, академиялық эссе жазу.
6
Біріктірілген дайындық элементтері бар ағылшын тілін оқытудың
Қатысымдық әдістемесінің модулі
3
Сабақты жоспарлауға арналған ағылшын тілі; оқу құралдарын, ресурстар мен материалдарды пайдалана білу; сабақ барысы және сабақ өткізу; оқыту процесін басқару.
Пәндерді ағылшын тілінде оқыту мен үйрету дағдысын қалыптастыру.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, өз бетінше жасайтын жұмыстар, біріктірілген пәндік-тілдік элементтері (CLIL - Content and Language Integrated Learning)бар сабақтарды жоспарлау және көрсету.
8
Қазақстан Республикасында орта
білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде
"Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік
және кәсіби біліктілігін арттыру"
педагог кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасының
2-қосымшасы
Оқу жоспары
Тілді ортадан төмен деңгейде (А2 (Pre – Intermediate – ортадан төмен) меңгерген ағылшын тілі оқытушыларына арналғанкурстың мазмұны
Апта саны
В1 (ағылшын тілін меңгерудің орта деңгейі)
1
Күнделікті өмірде кездесетін әр түрлі тақырыптағы нақты хабарламалардың негізгі идеясын түсіну, кәсіби қызметте кездесіп қалатын жағдайдың көпшілігінде қатысымға түсе білу; әсерін, оқиғаны, ынтасын айтып беру; өзінің ойларымен болашаққа жоспарын негіздей білу.
Тілдік талдаудың жан-жақты әдістемесін: құрылымын анықтау мақсатында фонетика, лексика, сөз жасау, морфология, синтаксис, стилистиканың, тілдік бірліктердің түрлерін, олардың формалары мен жасалу тәсілдерін жүйелі қолдана білу, олардың мәтінде дұрыс қолданылуын білу.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, салаға сәйкес мәтіндермен өз бетінше жасайтын жұмыстар, мини-лекциялар, презентациялар, сабақ жоспарларын дайындау, академиялық эссе жазу.
6
Біріктірілген дайындық элементтері бар ағылшын тілін оқытудың
Қатысымдық әдістемесінің модулі
2
Сабақты жоспарлауға арналған ағылшын тілі; оқу құралдарын, ресурстар мен материалдарды пайдалана білу; сабақ барысы және сабақ өткізу; оқыту процесін басқару.
Пәндерді ағылшын тілінде оқыту мен үйрету дағдысын қалыптастыру.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, өз бетінше жасайтын жұмыстар, біріктірілген пәндік-тілдік элементтері (CLIL - Content and Language Integrated Learning) бар сабақтарды жоспарлау және көрсету.
8
Қазақстан Республикасында орта
білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде
"Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік
және кәсіби біліктілігін арттыру"
педагог кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасының
3-қосымшасы
Оқу жоспары
Тілді орта деңгейде (В1 (Inermediate - орта) меңгерген ағылшын тілі оқытушыларына арналғанкурстың мазмұны
Апта саны
В1+ (ағылшынтілінмеңгерудіңортаданжоғарыдеңгейі)
1
Өзінің көңіл-күйін, күйзелісін егжей-тегжей айтып бере білу; кенеттен болған оқиғаларды айтып бере білу, күйзелісін салыстырмалы түрде сипаттай білу.
Әр түрлі көздер ден алынған ақпаратты талдап қорыту және талқылай білу; өзінің көз қарасын артықшылығымен кемшілігін түсіндіре отырып, келіскенімен қарсылығын дәлелдей білу; дәлелді баяндама және басқа да мәтіндер жаза білу; бейімделмеген мәтіндерді ағылшын тілінде оқи білу; күрделі мәтіндердің мазмұнын айтып бере білу.
4
Біріктірілген дайындық элементтері бар ағылшын тілін оқытудың
Қатысымдық әдістемесінің модулі
2
Сабақты жоспарлауға арналған ағылшын тілі; оқу құралдарын, ресурстармен материалдарды пайдалана білу; сабақ барысы және сабақ өткізу; оқытупроцесінбасқару.
Пәндерді ағылшын тілінде оқыту мен үйрету дағдысын қалыптастыру.
Жобалау жұм ыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, өз бетінше жасайтын жұмыстар, біріктірілген пәндік-тілдік элементтері (CLIL - Content and Language Integrated Learning) бар сабақтарды жоспарлау және көрсету.
8
Қазақстан Республикасында орта
білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде
"Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік
және кәсіби біліктілігін арттыру"
педагог кадрлардың біліктілігін арттыру
курстарының білім беру бағдарламасының
4-қосымшасы
Оқу жоспары
Тілді ортадан жоғары деңгейде (В2 (Upper – Inermediate – ортадан жоғары) меңгерген ағылшын тілі оқытушыларына арналғанкурстың мазмұны
Апта саны
Біріктірілген дайындық элементтері бар ағылшын тілін оқытудың қатысымдық әдістемесінің модулі
1
Сабақты жоспарлауға арналған ағылшын тілі; оқу құралдарын, ресурстар мен материалдарды пайдалана білу; сабақбарысы және сабақ өткізу; оқыту процесін басқару.
Пәндерді ағылшын тілінде оқыту мен үйрету дағдысын қалыптастыру.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, өз бетінше жасайтын жұмыстар, біріктірілген пәндік-тілдік элементтері (CLIL - Content and Language Integrated Learning) бар сабақтарды жоспарлау және көрсету.
8
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 38-қосымша
Қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы

Сноска. Приказ дополнен приложением 38 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленных учебных программ по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Учебные программы).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 160 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебных программ по предметам и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебных программ по предметам;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебных программ по предметам;
2) умение учителей использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.
8. Учителя осваивают Учебную программу и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
9. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.

Ескерту. Бұйрық 38-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пәндер бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.

10. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Руководство для учителя;
3) Презентации и раздаточный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим направлениям: понимание обновленной образовательной программы, навыки обучения, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие определить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров по предметам
"Казахский язык" и "Казахская
литература" в школах с
казахским языком обучения
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу
1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2

10. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тап-сырмалар;
5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
Қазақ тілді мектептердегі
"Қазақ тілі" және
"Қазақ әдебиеті" пәндері
бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2

2. Содержание учебной программы.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принципы спиральной образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2
Эффективное учение и преподавания
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Активное обучение.
2
3. Применение методов активного обучения.
2
4. Среда обучения.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания.
2
2. Содержание критериального оценивания.
2
3. Процесс формативного оценивания.
2
4. Процесс суммативного оценивания.
2
4
Учебная программа:
планирование и ресурсы
1.Содержание и структура учебных программ.
2
2. Среднесрочное и краткосрочное планирование уроков.
4
3. Ресурсное обеспечение учебных программ.
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1. Значение развития языковых навыков.
2
2. Особенности языковых навыков.
2
3. Определение значения развития языковых навыков и компетенций.
2
4. Поддержка развития языковых навыков учащихся.
2
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Навыки понимания и стратегии.
Навыки слушания
1. Определение навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Методы и подходы эффективного слушания.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков эффективного слушания.
2
4. Демонстрация заданий по развитию навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения
1. Развитие навыков говорения.
2
2. Методы и подходы развития навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков говорения.
2
4. Демонстрация заданий по развитию навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении.
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки чтения
1. Методы активного чтения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
2. Методы и приемы обучения чтению: решение проблем.
2
3. Разработка заданий для развития активного чтения.
2
4. Демонстрация заданий для развития активного чтения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
9
Навыки понимания и стратегии.
Навыки письма
1. Развитие навыков грамотного письма. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2

2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Белсенді оқу әдістері.
2
3. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
2
4. Оқу ортасына қойылатын талаптар.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
2. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
3. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4
Оқу бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
4
3. Сабақты ресурстармен қамтамасыз ету.
2
5
Тілдік білім мен дағдыларды дамытудың маңызы
1. Тілдік дағдыларды дамытудың маңызы.
2
2. Тілдік дағдыларға тән ерекшеліктер.
2
3. Тілдік дағдылар мен құзыреттілікті дамытудың маңыздылығын айқындау.
2
4. Оқушылардың тілдік дағдыларын дамытуына қолдау көрсету.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Тыңдалым дағдылары
1. Тиімді тыңдалымды анықтау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тиімді тыңдалым әдіс-тәсілдері.
2
3. Тиімді тыңдалым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Тиімді тыңдалым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
7
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Айтылым дағдылары
1. Айтылым дағдыларын дамыту.
2
2. Айтылым дағдыларын дамыту әдіс-тәсілдері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Айтылым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Айтылым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
8
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Оқылым дағдылары
1. Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті сабақтарындағы белсенді оқылым әдістері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
2. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері: проблеманы шешу.
2
3. Оқылым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Оқылым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
9
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Жазылым дағдылары
1. Жазылым дағдыларын дамыту.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2

2. Дифференциация письменных заданий на уроках казахского языка и казахской литературы.
2
3. Разработка дифференцированных письменных заданий.
2
4. Демонстрация дифференцированных письменных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
10
Задания для повышения качества работы учащихся
1. Задания для улучшения качества работы учащихся.
2
2. Способы совершенствования качества работы учащихся.
2
3. Разработка заданий по повышению качества работы учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Демонстрация заданий по повышению качества работы учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Исследовательские навыки
1. Способы использования различных видов графических органайзеров.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков.
2
4. Демонстрация заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
12
Создание и преобразование текстов
1. Создание и преобразование текстов.
2
2. Применение эффективных вопросов и ответов.
2
3. Разработка структуры письма.
2
4. Демонстрация структуры письма. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
13
Процесс оценивания при обучении казахскому языку и казахской литературе
1. Использование критериального оценивания.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
3. Разработка критериев оценивания, заданий и дескрипторов в соответствии с целями обучения и уровнем мыслительных навыков учащихся.
2
4. Подготовка заданий для формативного и суммативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
14
Планирование уроков казахского языка и казахской литературы
1. Разработка планов урока по предметам.
4
2. Демонстрация планов урока и обратная связь. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
15
Оценка прогресса в обучении и обратная связь
1. Планирование заданий по развитию навыков обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2

2. Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті сабақтарына арналған жазылым жаттығуларын саралау.
2
3. Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
10
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1. Оқушы жұмысының сапасын жақсартуға арналған жаттығулар.
2
2. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіру тәсілдері.
2
3. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқыту
11
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлерді әзірлеу және қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
12
Мәтін құрастыру және өзгерту
1. Мәтін құру және түрлендіру.
2
2. Оқу үдерісінде тиімді сұрақ-жауап әдістерін қолдану.
2
3. Мәтін құрастыруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу және көрсету.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
13
Қазақ тілі мен әдебиетін оқытудағы бағалау үдерісі
1. Критериалды бағалауды қолдану.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
3. Оқу мақсатына және ойлау дағдыларының деңгейіне сәйкес бағалау критерийлерін, тапсырмалар мен дескрипторлар әзірлеу.
2
4. Қалыптастырушы және жиынтық бағалауға арналған тапсырма дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
14
Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті сабақтарын жоспарлау
1. Қазақ тілі және қазақ әдебиеті бойынша сабақ жоспарларын әзірлеу.
4
2. Сабақ жоспарларын көрсету және кері байланыс.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
15
Оқудағы ілгерілеуді бағамдау және кері байланыс
1. Оқу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2

2. Микропреподавание.
4
3. Обратная связь по микропреподаванию.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
16
Планирование уроков по казахскому языку
1. Анализ учебной программы и учебных планов по предмету. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
6
3. Демонстрация поурочных планов и взаимооценивание.
2
4. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
4
5. Реализация межпредметных связей при обучении предметам. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
17
Планирование уроков по казахской литературе
1. Анализ учебной программы и учебных планов по предмету. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2

2. Ықшамсабақ өткізу.
4
3. Ықшамсабақ бойынша кері байланыс
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін анықтау.
2
4-апта. Жоспарларды әзірлеу және түзету
16
Қазақ тілі бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Пән бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
6
3. Сабақ жоспарларын көрсету және өзара бағамдау.
2
4. Саралап оқытуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
5. Пәнді оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
17
Қазақ әдебиеті бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Пән бойынша оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2

2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
8
3. Демонстрация поурочных планов и взаимооценивание.
2
4. Использование критериального оценивания при планировании уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсов обучения: критериальное оценивание.
2
5. Взаимооценка разработанных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
18
Планирование и проведение микропреподавания
1. Планирование заданий для микропреподавания.
2

2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
8
3. Сабақ жоспарларын көрсету және өзара бағамдау.
2
4. Сабақтарды жоспарлауда критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
5. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
18
Ықшамсабақты жоспарлау және өткізу
1. Ықшамсабаққа арналған тапсырмаларды жоспарлау.
2

2. Проведение микропреподавания.
4
3. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 160 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 39
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 39 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения
Глава 1. Общее положение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 160 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебной программы по предмету и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебной программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебной программы по предмету;
2) умение учителей использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.
8. Учителя осваивают Учебную программу и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.

2. Ықшамсабақ өткізу.
4
3. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 160 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 39-қосымша
Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 39-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пән бойынша Оқу бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пән бойынша Оқу бағдарламасының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі.
3) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

2. Дифференциация учебных заданий.
2
3. Планирование дифференцированных учебных заданий.
2
4. Демонстрация дифференцированных учебных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
10
Использование языковых единиц
1. Грамматическое значение и грамматическая форма слова.
2
2. Особенности использования синтаксических конструкций.
2
3. Разработка заданий по использованию языковых единиц. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
4
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Развитие исследовательских навыков
1. Способы использования различных видов графических органайзеров.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Разработка и демонстрация упражнений по развитию исследовательских и проектных навыков.
2
4. Информационно – коммуникационные технологии. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
12
Упражнения для повышения качества работы учащихся.
1. Упражнения по расширению словарного запаса и улучшения качества работы учащихся.
2
2. Способы совершенствования качества работы учащихся.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков критического мышления.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
4
13
Создание и преобразование текстов
1. Создание и преобразование текстов.
2
2. Эффективный опрос.
2
3. Разработка структуры письма при составлении различных текстов.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
14
Процесс оценивания на уроках казахского языка и литературы
1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Составление критериев оценивания в соответствии с целями обучения и уровнем мыслительных навыков учащихся, разработка заданий и дескрипторов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Составление заданий для суммативного оценивания за раздел/сквозную тему и четверть.
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
15
Планирование уроков казахского языка и литературы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование краткосрочного плана урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Демонстрация плана урока и обратная связь
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
16
Рефлексия и обратная связь

2. Жазылым жаттығуларын саралау.
2
3. Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
10
Тілдік бірліктерді пайдалану
1. Грамматикалық мағына және сөздің грамматикалық тұлғасы.
2
2. Синтаксистік құрылымдарды пайдалану ерекшеліктері.
2
3. Тілдік бірліктерді пайдалануға арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
4
3-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқыту
11
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлерді қолдану жолдары.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Зерттеу және жоба жұмысын орындау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
2
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
12
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге көмектесу үшін сөздік қорды байытуға арналған жаттығулар.
2
2. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіру жолдары.
2
3. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
4
13
Мәтін құрастыру және өзгерту
1. Мәтін құрастыру және түрлендіру
2
2. Тиімді сұрақ-жауап.
2
3. Мәтін құрастыруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
14
Қазақ тілі мен әдебиетін оқытудағы бағалау үдерісі
1. Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Оқу мақсатына және ойлау дағдыларының деңгейіне сәйкес бағалау критерийлерін, тапсырмалар мен дескрипторлар әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Бөлім/ортақ тақырып және тоқсан бойынша жиынтық бағалауға арналған тапсырма дайындау.
2
15
Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарын жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау
2
2. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
3. Сабақ жоспарларын көрсету және кері байланыс.
2
4-апта. Жоспарларды әзірлеу және түзету
16
Рефлексия және кері байланыс

1. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Корректировка краткосрочных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсов обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
19
Оценивание/ закрепление достигнутых результатов и рефлексия

1. Саралап оқытуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын түзету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну
4
19
Оқу нәтижелерін бағамдау/ бекіту және рефлексия

1. Микропреподавание.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование, активное обучение, предметные педагогические знания и критериальное оценивание.
4
3. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 160 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 40
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 40 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения (далее – Учебная программа), а также на предметную переподготовку учителей, развитие мотивации к предмету, формирование интереса к изучению казахского языка в контексте трансформации педагогических подходов, стратегий и техник преподавания.
3. Продолжительность Программы – 3 месяца, структурированные в три этапа:
1) первый этап аудиторного обучения "Лицом к лицу" – 160 часов;
2) этап "Практика в школе" – 96 часов;
3) второй этап аудиторного обучения "Лицом к лицу" – 160 часов.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель программы:
удовлетворение потребностей педагогических кадров по Учебной программе и овладении навыками эффективного обучения языку.
5. Задачи программы:
1) сформировать концептуальное понимание теоретических основ основных направлений Программы;
2) обеспечить понимание особенностей методики обучения казахскому языку как второму языку обучения;
3) обеспечить навыки и умения применять различные методики обучения.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание теоретических основ Программы;
2) понимание учителями особенностей методики обучения казахскому языку как второму языку обучения;
3) умение применять учителями различные методики обучения.

1. Ықшамсабақ.
2
2. Ықшамсабақты өткізу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
4
3. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау
2
Барлығы: 160 академиялық сағат.
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 40-қосымша
Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 40-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының мақсаты орыс тілді мектептердегі қазақ тілі мұғалімдерін өздерінің оқыту әдістемесіне өзгеріс енгізуге даярлап, оқушыларының бойында қазақ тіліне деген құрмет пен сүйіспеншілікті оятуға талпындыруды көздейді.
3. Мұғалімдердің біліктілігін арттыру курсы 3 айға созылатын үш кезеңнен тұрады:
1) "Бірінші бетпе-бет" кезеңі – 160 академиялық сағат;
2) "Мектептегі тәжірибе" кезеңі – 96 академиялық сағат;
3) "Екінші бетпе-бет" кезеңі – 160 академиялық сағат.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: педагог кадрлардың пәндер бойынша Оқу бағдарламалары мен тілді тиімді үйрету дағдыларын игерудегі қажеттіліктерін қанағаттандыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) Бағдарламаның негізгі бағыттары туралы теориялық түсінік қалыптастыру;
2) қазақ тілін екінші тіл ретінде оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін түсінуді қамтамасыз ету;
3) екінші тілді үйретудің түрлі әдіс-тәсілдерін қолдана білуін қамтамасыз ету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер Бағдарламаның теориялық негіздерін біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер қазақ тілін екінші тіл ретінде оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін түсінеді;
3) мұғалімдер екінші тілді үйретудің түрлі әдіс-тәсілдерін қолдана біледі.

Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из двух аудиторных этапов и этапа "Практика в школе", предусматривающий выполнение комплекса определенных заданий. Первый аудиторный этап "Лицом к лицу" предполагает выполнение специальных заданий для выполнения в период этапа "Практика в школе". На первом этапе обучения слушатели проанализируют основные направления Программы и методики их внедрения в школьную практику. На этапе "Практика в школе" апробируются основные идеи, предусмотренные в рамках Программы. На данном этапе слушатели выполняют специальные задания, используя предложенные методы и подходы в ежедневной практике.
8. Второй аудиторный этап "Лицом к лицу" ориентирован на рефлексию о реализуемых изменениях в преподавании и учении, на совершенствование опыта преподавания и учения казахскому языку, развитии языковых навыков у учащихся, на само- и взаимооценку результатов данных изменений.
9. Темы занятий изложены в учебном плане курса согласно приложению к данной Программе. Кроме того, слушатели подготовят рефлексивный отчет о реализации основных направлений Программы и об апробированных ими методах и подходах, предложенных в Программе.
10. Программа сопровождается учебно-методическим комплексом:
1) Программа повышения квалификации педагогических кадров
2) Руководство для тренера
3) Руководство для учителя
4) Раздаточные и презентационные материалы
5) Задания для выполнения в период практики в школе.
Приложение к образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров по предметам
"Казахский язык" и "Казахский
язык и литература" в школах
с русским языком обучения
Учебный план
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама бетпе-бет нысанында өтетін аудиториялық сабақтар мен белгілі бір тапсырмалар жиынтығын орындауды көздейтін "Мектептегі тәжірибе" кезеңінен тұрады. Бірінші "Бетпе-бет" кезеңінде тыңдаушылар Бағдарламаның негізгі бағыттары мен мазмұнын талқылап, оларды оқыту тәжірибесіне енгізу жолдарын қарастырады. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде Бағдарлама аясында қарастырылатын әдіс-тәсілдер тәжірибе жүзінде іске асырылады. Бұл кезеңде тыңдаушылар өздерінің күнделікті оқыту тәжірибесінде ұсынылған әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, арнайы тапсырмаларды орындайды.
8. Екінші "Бетпе-бет" кезеңінде тыңдаушылар оқыту мен оқудағы өзгерістер туралы рефлексия жасап, олардың қазақ тілін оқыту тәжірибесін жетілдіруге және оқушылардың тілдік дағдыларын дамытуға ықпалын анықтап, осы өзгерістердің нәтижелерін өз бетінше және өзара бағамдайды.
9. Сабақтардың тақырыптары осы Бағдарламаның қосымшасында ұсынылған курстың оқу жоспарында баяндалған. Сонымен қатар, тыңдаушылар Бағдарлама аясында ұсынылған тәсілдерді тәжірибеде қалай қолданғаны туралы және Бағдарламаның негізгі бағыттарын қалай жүзеге асырғаны туралы рефлексиялық есеп жазады.
10. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Тренерге арналған нұсқаулық;
3) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
4) Үлестірме материалдар және таныстырылымдар;
5) "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар.
Орыс тілді мектептердегі
"Қазақ тілі" және
"Қазақ тілі мен әдебиеті"
пәндері бойынша педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру
курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары

2. Требования, предъявляемые к портфолио учителя.
2
Всего: 160 академических часов
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
Недели 5-8: Этап "Практика в школе"
Мероприятия этапа "Практика в школе":
1) планирование и реализация основных направлений Программы;
2) применение в практике преподавания методов, предложенных в рамках Программы;
3) сбор портфолио.
Всего: 96 часов (4 часа в день* 6 дней).
Примечание: на этапе "Школьный опыт" тренеры оказывают учителям содействие через форумы, сообщества и средства электронной связи (электронная почта, Skype, WhatsApp)
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов

2. Мұғалім портфолиосына қойылатын талаптар.
2
Барлығы: 160 академиялық сағат
5-8-апталар: "Мектептегі тәжірибе" кезеңі
"Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындалатын шаралар:
1) Бағдарламаның бағыттарын іске асыруды жоспарлау және оны іске асыру;
2) Бағдарлама аясында ұсынылған тәсілдерді оқыту тәжірибесінде қолдану;
3) портфолио жинақтау.
Барлығы: 96 академиялық сағат (күніне 4 сағат * 6 күн).
Ескерту: "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде тренерлер форум, қоғамдастық және электронды байланыс құралдары (электронды пошта, Skype, WhatsApp т.б.) арқылы мұғалімдерге қолдау көрсетеді.

Недели 9-12: Второй этап "Лицом к лицу".
Практическое осуществление направлений программы
1
Введение во второй этап "Лицом к лицу"
1. Общая рефлексия по этапу "Школьный опыт".
8
2
Практическое осуществление направлений программы: формирование среды
1. Обмен опытом обучения путем формирования казахскоязычной среды на этапе "Школьный опыт".
8
3
Практическое осуществление направлений программы: дифференцирование
1. Обмен опытом дифференцированного обучения на этапе "Школьный опыт".
8
4
Практическое осуществление направлений программы: активное обучение
1. Обмен опытом организации активного обучения в обучении казахскому языку на этапе "Школьный опыт".
8
5
Применение в собственной практике методов, предлагаемых в программе: формирование среды
1. Обсуждение выполнения задания по методам формирования среды на этапе "Школьный опыт".
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь.
4
6
Применение в собственной практике методов, предлагаемых в программе:
дифференцирование
1. Обсуждение выполнения задания по методам дифференцирования обучения на этапе "Школьный опыт".
8
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь
8
7
"Естественный метод"
1. Обсуждение, взаимное оценивание выполнения на этапе "Школьный опыт" задания по "Естественному методу" и обратная связь
8
8
Метод "Слушать-видеть-выполнять"
1. Обсуждение выполнения задания по методу "Слушать-видеть-выполнять"
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь
4
9
Метод "Знакомство-упражнение-выработка"
1. Обсуждение выполнения задания по методу "Знакомство-упражнение-выработка".
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь.
4
10
Метод обучения языку на основе задания
1. Обсуждение выполнения задания по методу обучения языку на основе задания.
4
2. Взаимное оценивание выполнения задания и обратная связь.
4
11
Повторение первого раздела рефлексивного отчета
1. Обсуждение и взаимное оценивание раздела рефлексивного отчета, посвященного теоретическим знаниям о направлениях Программы.
8
12
Рефлексивный отчет
1. Подведение итогов раздела А рефлексивного отчета.
8
13
Повторение второго раздела рефлексивного отчета
1. Взаимооценивание раздела рефлексивного отчета, посвященного практическому применению методов и приемов, предлагаемых в Программе, и обратная связь.
8
14
Повторение третьего раздела рефлексивного отчета
1. Взаимооценивание раздела рефлексивного отчета и обратная связь.
8
15
Рефлексивный отчет

9-12-апталар: Екінші "Бетпе-бет" кезеңі
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Екінші "Бетпе-бет" кезеңіне кіріспе
1. Екінші "Бетпе-бет" кезеңіне кіріспе және "Мектептегі тәжірибе" кезеңі бойынша жалпы рефлексия.
8
2
Бағдарлама бағыттарын тәжірибеде іске асыру: орта қалыптастыру
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңіндегі қазақ тілі ортасын қалыптастыру арқылы оқыту тәжірибесімен бөлісу.
8
3
Бағдарлама бағыттарын тәжірибеде іске асыру: саралау
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңіндегі қазақ тілін саралап оқыту тәжірибесімен бөлісу.
8
4
Бағдарлама бағыттарын тәжірибеде іске асыру: белсенді оқу
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде қазақ тілін үйретуде белсенді оқуды ұйымдастыру тәжірибесімен бөлісу.
8
5
Бағдарламада ұсынылған тәсілдерді өз тәжірибесінде қолдану: орта қалыптастыру
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орта қалыптастыруға бағытталған тәсілдер бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
6
Бағдарламада ұсынылған тәсілдерді өз тәжірибесінде қолдану: оқуды саралау
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде оқуды саралауға бағытталған тәсілдер бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
8
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
8
7
"Табиғи тәсіл"
1. "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде "Табиғи тәсіл" бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау, өзара бағамдау және кері байланыс.
8
8
"Тыңдау-көру-орындау" тәсілі
1. "Тыңдау-көру-орындау" тәсілі бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
9
"Таныстыру-жаттығу-өндіру" тәсілі
1. "Таныстыру-жаттығу-өндіру" тәсілі бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
10
Тапсырма негізінде тіл үйрену тәсілі
1. Тапсырма негізінде тіл үйрену тәсілі бойынша берілген тапсырманың орындалуын талқылау.
4
2. Тапсырманың орындалуын өзара бағамдау және кері байланыс.
4
11
Рефлексиялық есептің бірінші тарауын пысықтау
1. Рефлексиялық есептің Бағдарлама бағыттары туралы теориялық білімге арналған тарауын талдау және өзара бағамдау.
8
12
Рефлексиялық есеп
1. Рефлексиялық есептің А тарауын қорытындылау.
8
13
Рефлексиялық есептің екінші тарауын пысықтау
1. Рефлексиялық есептің Бағдарламада ұсынылған әдіс-тәсілдерді тәжірибеде қолдануға арналған тарауын өзара бағамдау және кері байланыс.
8
14
Рефлексиялық есептің үшінші тарауын пысықтау
1. Рефлексиялық есептің Бағдарлама бағыттарын тәжірибе жүзінде іске асыру туралы рефлексияға арналған тарауын өзара бағамдау және кері байланыс.
8
15
Рефлексиялық есеп

1. Подведение итогов по разделам А и Б рефлексивного отчета.
8
16
Подготовка презентации
1. Подготовка презентации по практическому осуществлению направлений Программы.
8
17
Персональная презентация
1. Представление и оценивание презентации по практическому осуществлению направлений и содержания Программы (6 слайдов длительностью 20 минут).
16
18
Рефлексия по курсу
1. Определение по результатам проведения презентации направлений, требующих развития. Планирование в целях совершенствования педагогических методов и приемов, применяемых в обучении языку.
8
Всего: 160 академических часов
Всего по курсу: 416 академических часов

1. Рефлексиялық есептің Ә және Б тарауларын қорытындылау.
8
16
Таныстырылым дайындау
1. Бағдарлама бағыттарын тәжірибе жүзінде іске асыру бойынша таныстырылым дайындау.
8
17
Жеке таныстырылым
1. Бағдарлама бағыттары мен мазмұнын тәжірибе жүзінде іске асыру бойынша таныстырылым ұсыну және бағалау (6 слайд, ұзақтығы 20 минут).
16
18
Курс бойынша рефлексия
1. Таныстырылым жасау қорытындысы бойынша дамытуды қажет ететін бағыттарды анықтау. Тілді үйретуде қолданылатын педагогикалық әдіс-тәсілдерді жетілдіру мақсатындағы жоспарлау.
8
Барлығы: 160 академиялық сағат
Курс бойынша жиынтығы: 416 академиялық сағат

Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут
Приложение 41
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 41 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Русский язык" и "Русская литература" школах с русским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 160 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебных программ по предметам и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебных программ по предметам;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
6. Ожидаемые результаты:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебных программ по предметам;
2) умение учителями использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебными программами по предметам;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебным программам по предметам.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебных программ по предметам.
8. Учителя осваивают Учебные программы и учебный планы по предметам. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.

Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 41-қосымша
Орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 41-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пәндер бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Мұғалімдер пәндер бойынша Оқу бағдарламаларының мазмұнын және пән бойынша оқу жоспарларын игереді. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание учебной программы.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принцип спиральной образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения.
4
3. Среда обучения.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания.
2
2. Содержание критериального оценивания.
2
3. Процесс формативного оценивания.
2
4. Процесс суммативного оценивания.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебных программ по предметам.
2
2. Среднесрочное и краткосрочное планирование уроков.
4
3. Ресурсное обеспечение учебных программ.
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1. Значение языковых навыков.
2
2. Особенности языковых навыков.
2
3. Важность последовательного обучения в рамках речевой деятельности.
4
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Навыки понимания и стратегии.
Навыки слушания
1. Определение навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Методы и подходы эффективного слушания.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Демонстрация заданий по развитию навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения
1. Развитие навыков говорения.
2
2. Разработка заданий по развитию навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
4
3. Демонстрация заданий по развитию речевых навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки чтения
1. Методы активного чтения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
2. Техника активного чтения.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков активного чтения.
2
4. Демонстрация заданий по активному чтению. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Навыки понимания и стратегии.
Навыки письма
1. Методы по развитию письменной речи.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2

1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
4
3. Оқу ортасына қойылатын талаптар.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
2. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
3. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4
Оқу бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Пән бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
4
3. Сабақты ресурстармен қамтамасыз ету.
2
5
Тілдік білім мен дағдыларды дамытудың маңызы
1. Тілдік дағдыларды дамытудың маңызы.
2
2. Тілдік дағдыларға тән ерекшеліктер.
2
3. Тілдік дағдылар мен құзыреттілікті дамытудың маңыздылығын айқындау.
4
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Тыңдалым дағдылары
1. Тиімді тыңдалымды анықтау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тиімді тыңдалым әдіс-тәсілдері.
2
3. Тыңдалым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Тыңдалым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
7
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Айтылым дағдылары
1. Айтылым дағдыларын дамыту.
2
2. Айтылым дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
4
3. Айтылым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
8
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Оқылым дағдылары
1. Белсенді оқылым әдістері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
2. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері.
2
3. Белсенді оқылым жаттығуларын әзірлеу
2
4. Белсенді оқылым жаттығуларын көрсету
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау
2
9
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Жазылым дағдылары
1. Жазылым дағдыларын дамыту.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2

2. Дифференциация письменных заданий.
2
3. Планирование дифференцированных письменных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Демонстрация дифференцированных письменных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
10
Стратегии повышения качества работы учащихся
1. Стратегии расширения словарного запаса по улучшению качества работы учащихся.
2
2. Взаимооценивание работ.
2
3. Планирование заданий по повышению качества работы учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Демонстрация заданий в соответствии с учетом возрастных особенностей учащихся.
2
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Развитие исследовательских навыков
1. Способы использования различных видов графических органайзеров.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков.
2
4. Демонстрация заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
12
Создание и преобразование текстов
1. Моделирование текстов.
2
2. Эффективный опрос.
2
3. Оформление структуры письма и создание текстов.
2
4. Создание и преобразование текстов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
13
Прогресс и достижения (критериальное оценивание)
1. Составление критериев оценивания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Определение критериев оценивания.
2
3. Планирование и организация оценивания по критериям.
2
4. Демонстрация заданий по критериям оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
14
Планирование уроков
1. Составление краткосрочных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
2. Обсуждение краткосрочных планов урока.
2
3. Демонстрация краткосрочных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
15
Оценка прогресса в обучении и рефлексия
1. Планирование заданий по развитию навыков оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2

2. Жазылым жаттығуларын саралау.
2
3. Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау
2
4. Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
10
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар.
2
2. Жұмыстарды өзара бағалау.
2
3. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес дайындалған жаттығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқыту
11
Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлерді әзірлеу және қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жат-тығуларды әзірлеу.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жат-тығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламаларын түсіну
2
12
Мәтін құрастыру және өзгерту
1. Мәтін құру және түрлендіру.
2
2. Оқу үдерісінде тиімді сұрақ-жауап әдістерін қолдану.
2
3. Мәтін құрастыруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу.
2
4. Мәтін құрастыру және өзгерту.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
13
Алға ілгерілеу және үлгерім (критериалды бағалау)
1. Бағалау критерийлерін құрастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Бағалау критерийлерін белгілеу.
2
3. Критериалды бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру
2
4 Бағалау критерийлеріне сәйкес тапсырмаларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
14
Сабақтарды жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
2. Сабақ жоспарларын көрсету
2
3. Сабақ жоспарларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
15
Оқудағы ілгерілеуді бағамдау және рефлексия
1. Бағалау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2

2. Микропреподавание.
4
3. Демонстрация заданий по развитию навыков оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 4: Разработка и корректировка учебных планов
16
Планирование уроков по русскому языку
1. Анализ учебной программы и учебных планов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Планирование заданий по развитию навыков слушания, говорения, чтения.
4
3. Само – и взаимооценивание уроков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
17
Планирование уроков по русскому языку
1. Планирование заданий по развитию навыков письма. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
2. Планирование заданий по соблюдению речевых норм.
2
3. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Само- и взаимооценивание уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
18
Планирование уроков по русской литературе
1. Анализ учебной программы и учебных планов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Планирование уроков по разделу "Понимание и ответы по тексту/ на вопросы".
2
3. Планирование уроков по разделу "Анализ и интерпретация текста". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Само – и взаимооценивание уроков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
19
Планирование уроков по русской литературе
1. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2

2. Ықшамсабақ өткізу.
4
3. Бағалау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4-апта. Жоспарларды әзірлеу және түзету
16
Орыс тілі бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тыңдалым, айтылым, оқылым дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау.
4
3. Сабақ жоспарларын көрсету және өзара бағамдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
17
Орыс тілі бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Жазылым дағдысын дамытуға арналған жаттығуларды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
2. Тілдік нормаларды сақтауға арналған жаттығуларды жоспарлау.
2
3. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
18
Орыс әдебиеті бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын талдау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. "Түсіну және мәтін бойынша/ сұрақтарға жауап беру" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
3. "Мәтінді талдау және интерпретация" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
19
Орыс әдебиеті бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Орыс әдебиеті пәнінің оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2

2. Планирование уроков по разделу "Оценка и сравнительный анализ".
2
3. Взаимооценка разработанных уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Самооценка разработанных уроков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
20
Подготовка к реализации учебной программы в классе
1. Корректировка разработанных планов уроков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсов обучения: понимание обновленных учебных программ.
2

2. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
3. Сабақ жоспарларын өзара бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Өзін-өзі бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
20
Сыныпта оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Сабақ жоспарларын түзету және жетілдіру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2

2. Использование заданий по развитию языковых навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Оценка прогресса учащихся.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
4. Рефлексия и оценка достигнутых результатов курсового обучения.
2
Всего: 160 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 42
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 42 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Настоящая Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предметам "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 160 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель программы:
совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебной программы по предмету и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебной программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями структуры, содержания, цели и задач Учебной программы по предмету;
2) умение учителей использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы

2. Тілдік дағдыларды дамытуға арналған жаттығуларды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Оқушылардың жетістіктерін бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 160 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 42-қосымша
Қазақ тілді мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 42-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілді мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама қазақ тілді мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пән бойынша Оқу бағдарламасын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің пән бойынша Оқу бағдарламасының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі.
3) мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны

1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержания среднего образования Республики Казахстан.
2
3. Структура учебной программы и учебных планов.
2
4. Развитие языковых навыков.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения.
4
3. Среда обучения.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Система критериального оценивания.
2
2. Процесс формативного оценивания.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио ученика. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебной Программы.
2
2. Среднесрочное и краткосрочное планирование уроков.
4
3. Ресурсное обеспечение учебной программы.
2
5
Важность разработки языкового сознания и навыков
1. Значение языковых навыков.
2
2. Особенности языковых навыков.
2
3. Важность последовательного обучения в рамках раздела речевой деятельности.
4
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Навыки понимания и стратегии.
Навыки слушания
1. Эффективное слушание. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
2. Стратегии эффективного слушания.
2
3. Разработка заданий эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Демонстрация заданий по развитию навыков эффективного слушания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
7
Навыки понимания и стратегии.
Навыки говорения
1. Методы и подходы по развитию навыков говорения.
4
2. Разработка заданий по развитию навыков говорения.
2
3. Демонстрация заданий по развитию речевых навыков говорения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
8
Навыки понимания и стратегии.
Навыки чтения
1. Стратегии активного чтения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
2. Техники активного чтения.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков активного чтения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Демонстрация заданий по развитию активного чтения.
2
9
Навыки понимания и стратегии.
Навыки письма
1. Методы и подходы по развитию письменных навыков и письменной речи. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2

1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Тілдік дағдыларды дамыту.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқыту мен оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
4
3. Оқу ортасына қойылатын талаптар.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесі.
2
2. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
4
3. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
5
Тілдік сана мен дағдылардың маңызы
1. Тілдік дағдылардың маңызы.
2
2. Тілдік дағдыларға тән ерекшеліктер.
2
3. Тілдік дағдылар мен құзыреттілікті дамытудың маңыздылығын айқындау.
4
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Тыңдалым дағдылары
1. Тиімді тыңдалым.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2. Тиімді тыңдалым әдіс-тәсілдері.
2
3. Тыңдалым жаттығуларын әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Тиімді тыңдалым жаттығуларын көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
7
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Айтылым дағдылары
1. Айтылым дағдыларын дамыту әдіс-тәсілдері.
4
2. Айтылым дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
2
3. Айтылым дағдыларын қалыптастыруға арналған жаттығуларды көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
8
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Оқылым дағдылары
1. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
2. Белсенді оқылым әдіс-тәсілдері.
2
3. Белсенді оқылым жаттығуларын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Белсенді оқылымға арналған жаттығуларды көрсету.
2
9
Түсіну дағдылары және әдіс-тәсілдері. Жазылым дағдылары
1. Жазылым дағдыларын дамыту әдіс-тәсілдері. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2

2. Дифференциация учебных заданий.
2
3. Планирование дифференцированных учебных заданий.
2
4. Демонстрация дифференцированных учебных заданий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебной программы.
2
10
Использование языковых единиц
1. Грамматическое значение и грамматическая форма слова.
2
2. Особенности использования синтаксических конструкций.
2
3. Разработка заданий по использованию языковых единиц. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
4
Неделя 3: Обучение по обновленной учебной программе
11
Развитие исследовательских навыков
1. Способы использования различных видов графических органайзеров.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Разработка и демонстрация упражнений по развитию исследовательских и проектных навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Информационно – коммуникационные технологии.
2
12
Упражнения для повышения качества работы учащихся.
1. Упражнения по расширению словарного запаса для улучшения качества работы учащихся.
2
2. Способы совершенствования качества работы учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3. Разработка заданий по развитию навыков критического мышления.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
4
13
Создание и преобразование текстов
1. Создание и преобразование текстов.
2
2. Эффективный опрос.
2
3. Разработка структуры письма при составлении различных текстов.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
14
Процесс оценивания на уроках русского языка и литературы
1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Составление критериев оценивания в соответствии с целями обучения и уровнем мыслительных навыков учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Составление заданий для суммативного оценивания за раздел, сквозную тему и четверть.
2
15
Планирование уроков русского языка и литературы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование краткосрочного плана урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
4

2. Жазылым жаттығуларын саралау.
2
3. Сараланған жазылым жаттығуларын әзірлеу.
2
4. Сараланған жазылым жаттығуларын көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
10
Тілдік бірліктерді пайдалану
1. Грамматикалық мағына және сөздің грамматикалық тұлғасы.
2
2. Синтаксистік құрылымдарды пайдалану ерекшеліктері.
2
3. Тілдік бірліктерді пайдалануға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
4
3-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы бойынша оқыту
11
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлерді қолдану жолдары.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Зерттеу және жоба жұмысын орындау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Ақпараттық-коммуникациялық техноло-гиялар.
2
12
Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге арналған жаттығулар
1. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіруге көмектесу үшін сөздік қорды байытуға арналған жаттығулар.
2
2. Оқушы жұмысының сапасын жетілдіру жолдары. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
4
13
Мәтін құрастыру және өзгерту
1. Мәтін құрастыру және түрлендіру
2
2. Тиімді сұрақ-жауап.
2
3. Мәтін құрастыруға арналған жазылым құрылымдарын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
14
Орыс тілі мен әдебиетін оқытудағы бағалау үдерісі
1. Критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Оқу мақсатына және ойлау дағдыларының деңгейіне сәйкес бағалау критерийлерін әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Бөлім/ортақ тақырып және тоқсан бойынша жиынтық бағалауға арналған тапсырма дайындау.
2
15
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарын жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау
2
2. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары
4

1. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Реализация межпредметных связей на уроках. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Корректировка краткосрочных планов урока. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсов обучения: понимание обновленной учебной программы.
4
19
Оценивание и закрепление достигнутых результатов и рефлексия

1. Саралап оқытуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын түзету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну
4
19
Оқу нәтижелерін бағамдау/ бекіту және рефлексия

1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание обновленной учебной программы.
2
3. Структура учебной программы и учебного плана.
2
4. Принцип спиральной образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Стратегии эффективного преподавания и учения.
2
2. Применение активного обучения в процессе преподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения стратегий активного обучения в процессе преподавания.
2
4. Определение и учет потребностей учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебной программы.
2
2. Учебная программа: цели обучения и долгосрочное планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Значение языковых задач в обучении предмету. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
5
Методы активного обучения
1. Методы активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие у учащихся навыков работы с информацией.
2
3. Задания по развитию навыков решения задач. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Применение стратегий дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 2: Обучение по обновленной учебной программе
6
Развитие исследовательских навыков
1. Применение графических органайзеров и информационно-коммуникационных технологий.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания при обучении

1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Оқытуда белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттардың маңызы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Оқушылардың математикалық есептерді шешу дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Оқу үдерісінде графикалық органайзерлерді және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Оқушылардың жоба жұмыстарын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу және жоба жұмысын орындау дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Математиканы оқытудағы бағалау үдерісі

1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий для формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Подготовка заданий для суммативного оценивания.
2
8
Планирование уроков по разделам учебной программы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам "Числа" и "Алгебра". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
3. Планирование уроков по геометрии. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, планирование.
2
4. Планирование уроков по разделу "Статистика и теория вероятностей". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Планирование уроков
1. Планирование уроков по разделу "Математическое моделирование и анализ".
2

1. Критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тап-сырмалар дайындау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
4
8
Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының "Сандар" және "Алгебра" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
3. "Геометрия" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, жоспарлау.
2
4. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
9
Сабақтарды жоспарлау
1. "Математикалық модельдеу және талдау" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2

2. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение урока.
2
10
Подготовка к реализации обновленной учебной программы
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2

2. Саралап оқытуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
10
Жаңартылған оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2

1. Введение в обучение.
Патриотический акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание обновленной учебной программы.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Спиральная образовательная программа.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Применение активного обучения в процессе преподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения активного обучения.
2
4. Выявление и учет потребностей учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебная программа: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура образовательной программы.
2
2. Учебная программа: цели обучения и среднесрочное планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
4. Языковые цели обучения.
2
5
Методы активного обучения
1. Задания для определения активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие навыков учащихся в работе с информацией.
2
3. Задания для развития логического мышления учащихся и совершенствования навыков программирования и компьютерного моделирования. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Методы дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 2: Педагогика в обновленной учебной программе
6
Развитие исследовательских навыков
1. Применение графических органайзеров и информационно-коммуникационных технологий.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках
1. Применение критериального оценивания на уроках информатики. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2

1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Жаңартылған оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы.
Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасы: жоспарлау және ресурстар
1. Оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттар.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Компьютерлік модельдеу және бағдарламалау дағдыларын дамыту үшін оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіруге арналған жаттығулар.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасы аясындағы педагогикалық тәсілдер
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Графикалық органайзерлер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Информатика сабағындағы бағалау үдерісі
1. Информатика сабақтарында критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2

2. Организация и планирование формативного оценивания.
2
3. Разработка заданий для формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Разработка заданий для суммативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
8
Планирование уроков по разделам учебной программы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделу "Компьютерные системы". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения.
2
3. Планирование уроков по разделу "Информационные системы". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, планирование.
2
4. Планирование уроков по разделу "Здоровье и безопасность". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Планирование уроков

2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
4
8
Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақ жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
3. "Ақпараттық жүйелер" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, жоспарлау.
2
4. "Денсаулық және қауіпсіздік" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
9
Сабақтарды жоспарлау

1. Планирование уроков по разделу "Компьютерное мышление".
2
2. Применение дифференцированных заданий для развития и стимулирования обучения учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение урока.
2
10
Подготовка к реализации учебной программы в классе

1. "Компьютерлік ойлау" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
2. Оқушылардың оқуын дамыту және ынталандыру үшін сараланған жаттығуларды пайдалану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз етуді жоспарлау.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық

5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, навыки обучении, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических
кадров по предмету "Физика"
Учебный план
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленную учебную программу
1
Введение в обновленную учебную программу

5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Физика" пәні бойынша педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру
курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе

1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
8
Планирование уроков по разделам учебной программы
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам "Физические величины и измерение", "Механика", "Тепловая физика" и "Электричество и магнетизм".
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
3. Планирование уроков по разделам "Геометрическая оптика", "Элементы квантовой физики", "Основы астрономии" и "Современная физическая картина мира". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, планирование.
2
4. Планирование уроков по разделам "Электромагнитные колебания", "Электромагнитные волны", "Волновая оптика" и "Элементы теории относительности". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Планирование уроков
1. Планирование уроков по разделам "Атомная и квантовая физика", "Физика атомного ядра", "Нанотехнология и наноматериалы" и "Космология".
2

1. Критериалды бағалауды қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
4
8
Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының "Физикалық шамалар мен өлшеулер", "Механика", "Жылу физикасы" және "Электр және магнетизм" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
3. Оқу бағдарламасының "Геометриялық оптика", "Кванттық физика элементтері", "Астрономия негіздері" және "Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, жоспарлау.
2
4. Оқу бағдарламасының "Электромагниттік тербелістер", "Электромагниттік толқындар", "Толқындық оптика" және "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
9
Сабақтарды жоспарлау
1. Оқу бағдарламасының "Атомдық және кванттық физика", "Атом ядросының физикасы", "Нанотехнология және наноматериалдар", "Космология" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
2

5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, навыки в обучении, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
по предметам "Химия" и "Естествознание"
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
Неделя 1: Введение в обновленные учебные программы
1
Введение в обновленные учебные программы

5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пәндер бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Химия" және
"Жаратылыстану" пәндері
бойынша педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе

1. Введение в обучение. Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание учебных программ.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принцип спиральности образовательной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристика эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения методов активного обучения.
2
4. Определение и учет потребностей учащихся в обучении предмета. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: определение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов повышения квалификации: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Портфолио обучающегося и механизм выставления оценки. Определение степени достижения ожидаемых результатов повышения квалификации: критериальное оценивание.
2
4
Учебные программы: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебных программ по предметам "Химия" и "Естествознание".
2
2. Учебные программы: цели обучения и долгосрочное планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Значение языковых задач в обучении предметам.
2
5
Методы активного обучения
1. Методы активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие у учащихся навыков работы с информацией.
2
3. Задания по развитию навыков решения задач. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Применение стратегий дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
Неделя 2: Обучение по обновленным учебным программам
6
Развитие исследовательских навыков
1. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
2. Экспериментальная работа и моделирование на уроках химии и естествознания.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках

1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
"Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқыту мен оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Пәнді оқытуда оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы.
Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Білім алушы портфолиосы.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1. "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттардың маңызы.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Есеп шығару дағдыларын дамыту жаттығулары. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша оқыту
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
2. Химия және жаратылыстану сабақтарындағы эксперименттік жұмыс және модельдеу.
2
3. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Сабақтағы бағалау үдерісі

1. Применение критериального оценивания при изучении предметов. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
8
Планирование уроков по химии и естествознанию
1. Структурирование краткосрочного плана уроков.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование, навыки в обучении.
6
9
Планирование уроков по химии и естествознанию
1. Планирование уроков по разделам учебной программы: "Энергетика в химии", "Химия вокруг нас" и "Химия и жизнь". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2

1. Пәндерді оқытуда критериалды бағалауды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
8
Химия/жаратылыстану сабақтарын жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, оқыту дағдылары.
6
9
Химия/жаратылыстану сабақтарын жоспарлау
1. Оқу бағдарламасының "Химиядағы энергетика", "Химия және қоршаған орта" және "Химия және өмір" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2

2. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение урока.
2
10
Подготовка к реализации учебных программ в классе
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Проведение микропреподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2

2. Саралап оқытуды ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз етуді жоспарлау.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2

1. Введение в обучение. Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание учебных программ.
2
3. Структура учебных программ и учебных планов.
2
4. Принцип спиральности учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное учение и преподавание
1. Характеристики эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Значение применения методов активного обучения.
2
4. Определение и учет потребностей учащихся в обучении предмета. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов повышения квалификации: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Учебные программы: планирование и ресурсы
1. Содержание и структура учебных программ по предметам.
2
2. Учебные программы: цели обучения и долгосрочное. планирование.
2
3. Среднесрочное и краткосрочное планирование. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Значение языковых задач в обучении предметам.
2
5
Методы активного обучения
1. Методы активного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
2. Развитие у учащихся навыков работы с информацией.
2
3. Задания по развитию компетентности в использовании информационно-коммуникационных технологий. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Применение стратегий дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: учет возрастных особенностей учащихся.
2
Неделя 2: Обучение по обновленным учебным программам
6
Развитие исследовательских навыков
1. Развитие исследовательских навыков у учащихся.
2
2. Экспериментальная работа и моделирование.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках

1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе. "Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқыту мен оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Белсенді оқу әдістерін қолданудың маңызы.
2
4. Пәнді оқытуда оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалаудың құрылымы. Қалыптастырушы бағалау үдерісі. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі.
2
4. Баға қою тәртібі. Оқушы портфолиосы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1. Пән бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымы.
2
2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттары және ұзақ мерзімді жоспар.
2
3. Орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Пәнді оқытудағы тілдік мақсаттардың маңызы.
2
5
Белсенді оқу әдістері
1. Белсенді оқу жаттығулары.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
2. Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
2
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану құзыреттілігін дамытуға арналған жаттығулар. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары.
2
4. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
2-апта. Жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша оқыту
6
Зерттеу дағдыларын дамыту
1. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
2. Эксперименттік жұмыс және модельдеу.
2
3. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Сабақтардағы бағалау үдерісі

1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
8
Планирование уроков биологии и естествознания
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование, навыки обучения.
6
9
Планирование уроков биологии и естествознания
1. Взаимооценивание уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового. обучения: планирование.
2

1. Критериалды бағалауды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
8
Биология және жаратылыстану бойынша сабақ жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақ жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, оқыту дағдылары.
6
9
Биология және жаратылыстану сабақтарын жоспарлау
1. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды өзара бағалау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2

2. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
3.Реализация межпредметных связей при обучении предметам. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные. педагогические знания.
2
4. Ресурсное обеспечение уроков.
2
10
Подготовка к реализации учебных программ в классе
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2
3. Демонстрация микропреподавания.
2

2. Саралап оқытуды ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
3. Пәндерді оқытуда пәнаралық байланысты іске асыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
4. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2
3. Ықшамсабақты көрсету.
2

2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Составление заданий для формативного оценивания и взаимооценивание. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
4. Составление заданий для суммативного оценивания за раздел, сквозную тему и четверть.
2
8
Планирование уроков естествознания
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы.
2
3.Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения.
2
4. Демонстрация планов урока и обратная связь.
2
9
Планирование уроков географии

2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау және өзара бағамдау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Бөлім/ортақ тақырыптар және тоқсан бойынша жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар дайындау.
2
8
Жаратылыстану пәні сабақтарын жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
2
3. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, оқыту дағдылары.
2
4. Сабақ жоспарларын көрсету және кері байланыс.
2
9
География сабақтарын жоспарлау

1. Применение критериального оценивания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное. оценивание.
2
8
Планирование уроков по истории Казахстана
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам учебных программ. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
3. Демонстрация планов урока и обратная связь.
2
9
Планирование уроков по основам права

1. Критериалды бағалауды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар дайындау.
2
8
Қазақстан тарихы пәні бойынша сабақ жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақ жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
3. Сабақ жоспарларын көрсету және кері байланыс.
2
9
Құқық негіздері пәні бойынша сабақтарды жоспарлау

4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках
1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленных учебных программ.
2
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию.
2
8
Планирование уроков
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделам "Развитие социальных отношений" и "Развитие и взаимодействие культур". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
3. Планирование уроков по разделам "Развитие и взаимодействие политических систем" и "Развитие экономических отношений". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, планирование.
2
4. Планирование уроков по разделам "Право и государство", "Конституционное право", "Гражданское право" и "Трудовое право".
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
5. Планирование уроков по разделам "Семейное право", "Административное право" и "Уголовное право".
2

4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу және көрсету. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Оқытудағы бағалау үдерісі
1. Критериалды бағалауды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар әзірлеу.
2
8
Сабақтарды жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" және "Мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
3. Оқу бағдарламасының "Саяси жүйелердің дамуы және өзара әрекеттестігі" және "Экономикалық қатынастардың дамуы" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, жоспарлау.
2
4. "Құқық негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасының "Мемлекет және құқық", "Конституциялық құқық", "Азаматтық құқық" және "Еңбек құқығы" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
5. Оқу бағдарламасының "Отбасы құқығы", "Әкімшілік құқық" және "Қылмыстық құқық" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
2

1. Применение графических органайзеров в процессе обучения и информационно-коммуникационных технологий.
2
2. Развитие исследовательских навыков учащихся.
2
3. Развитие навыков выполнения проектных работ.
2
4. Разработка заданий по развитию исследовательских навыков. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
7
Процесс оценивания на уроках
1. Применение критериального оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
2. Планирование и организация формативного оценивания.
2
3. Подготовка заданий по формативному оцениванию. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
4
4. Подготовка заданий по суммативному оцениванию.
8
Планирование уроков
1. Структурирование краткосрочного плана урока.
2
2. Планирование уроков по разделу "Социальные исследования". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
3. Планирование уроков по разделам "Государственность и политика" и "Общество Республики Казахстан". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, планирование.
2
4. Планирование уроков по разделу "Экономика Республики Казахстан". Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
5. Планирование уроков по разделам "Геополитика" и "Глобализация и Казахстан".
2

1. Оқу үдерісінде графикалық органайзерлерді және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
2
2. Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
2
3. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын қалыптастыру.
2
4. Зерттеу дағдыларын дамытуға арналған жаттығуларды әзірлеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
7
Оқытудағы бағалау үдерісі
1. Критериалды бағалауды қолдану. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
3. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар дайындау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар дайындау.
2
8
Сабақтарды жоспарлау "Қазіргі әлемдегі Қазақстан" пәні сабақтарын жоспарлау
1. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының "Социологиялық зерттеулер" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
3. "Мемлекеттілік және саясат" және "Қазақстан Республикасының қоғамы" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, жоспарлау.
2
4. "Қазақстан Республикасының экономикасы" бөлімі бойынша сабақтарды жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2
5. Оқу бағдарламасының "Геосаясат", "Жаһандану және Қазақстан" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау.
2

4. Подготовка заданий для суммативного оценивания.
8
Планирование уроков
1. Структурирование краткосрочного плана уроков.
2
2. Планирование уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование, навыки обучения.
8
3. Взаимооценивание уроков по разделам учебной программы. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2

4. Жиынтық бағалауға арналған тапсырма дайындау.
2
8
Сабақтарды жоспарлау
1. Қысқа мерзімді жоспарды құрылымдау.
2
2. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша сабақ жоспарлау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау, оқыту дағдылары.
8
3. Оқу бағдарламасының бөлімдері бойынша жоспарланған сабақтарды өзара бағалау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
2

4. Организация дифференцированного обучения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
2
5. Реализация межпредметных связей. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
6. Ресурсное обеспечение урока.
2
9
Подготовка к реализации учебной программы в классе
1. Планирование микропреподавания.
2
2. Микропреподавание. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2

4. Сараланған оқуды ұйымдастыру.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
2
5. Пәнді оқытуда пәнаралық байланысты іске асыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
6. Сабақты ресурспен қамтамасыз ету.
2
10
Оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабақ жоспарлау.
2
2. Ықшамсабақты өткізу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау.
2

3. Демонстрация микропреподавания.
2
4.Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут
Приложение 53
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 53 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации региональных и школьных координаторов по внедрению системы критериального оценивания
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации региональных и школьных координаторов по внедрению системы критериального оценивания (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Общей целью Программы является ознакомление региональных и школьных координаторов (далее – координаторы) с содержанием, структурой, принципами критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
оказание содействия координаторам в реализации внедрения системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан.
5. Задачи Программы:
1) сформировать знание и понимание структуры, содержания, цели и задач системы критериального оценивания;
2) обеспечить понимание и умение по использованию системы критериального оценивания для достижения целей обучения;
3) сформировать навыки по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления среднего образования.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание структуры, содержания, цели и задач системы критериального оценивания;
2) понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения;
3) навыки по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления среднего образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу критериального оценивания. Координаторам предоставляется возможность рассмотрения содержания, структуры критериального оценивания и применение теории на практике.
8. По завершении ежедневного обучения осуществляется рефлексия и выполняются задания в целях мониторинга достижения целей обучения по данной Программе и определения следующих необходимых действий по ее реализации в практической деятельности координатора.

3. Ықшамсабақты көрсету.
2
4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 53-қосымша
Критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 53-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Критериалды бағалау жүйесін енгізу жөніндегі өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Бағдарламаның жалпы мақсаты өңірлік және мектеп үйлестірушілерін (бұдан әрі – үйлестірушілер) орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалаудың мазмұнымен, құрылымымен, қағидаттарымен таныстыру болып табылады.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша үйлестірушілерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: үйлестірушілерге Қазақстан Республикасы орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізуді іске асыруға көмектесу.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) критериалды бағалау жүйесінің мақсатын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын білу және түсінуін қалыптастыру;
2) оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсіну және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) орта білім мазмұнын жаңарту аясында критериалды бағалау жүйесін енгізу дағдыларын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) үйлестірушілер критериалды бағалау жүйесінің мақсатын, міндеттерін, құрылымы мен мазмұнын біледі және түсінеді;
2) үйлестірушілер оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолданады.
3) үйлестірушілердің орта білім мазмұнын жаңарту аясында критериалды бағалау жүйесін енгізу дағдылары қалыптасады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан басталып, критериалды бағалау мәселесіне арналған ғылыми әдебиетті талдаумен жалғасады. Үйлестірушілерге критериалды бағалау жүйесінің құрылымын, мазмұнын қарастыруға және осы теорияны тәжірибеде қолдануға мүмкіндік беріледі.
8. Күнделікті сабақтардың соңында үйлестірушілер рефлексия жасап, аталған Бағдарлама бойынша оқу мақсаттарына қол жеткізуді және үйлестірушінің тәжірибелік қызметінде оны іске асыру жөніндегі алдағы қажетті іс-қимылдарын анықтауды мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

9. Учебный процесс в рамках Программы обучения координаторов реализуется на основе эмпирической модели обучения Дэвида Колба.
10. В ходе обучения координаторам предлагается апробировать фрагменты разработанных заданий в процессе микромодерации.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу курсов повышения квалификации координаторов;
2) Руководство для координатора;
3) Раздаточный и презентационный материал;
4) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;

9. Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Оқу барысында үйлестірушілерге шағын модерация процесінде әзірленген тапсырмаларды сынап көру ұсынылады.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Үйлестірушілердің біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Үйлестірушіге арналған нұсқаулық;
3) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) Күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;

5) Руководство для тренера.
12. Оценка деятельности координаторов оценивается по следующим критериям: понимание обновленной образовательной программы, образ мышления, планирование, предметные педагогические знания, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие определить уровень обучения у координатора (репродуктивный уровень, адаптивный уровень, моделирующий уровень и системный уровень).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации региональных и
школьных координаторов по внедрению
системы критериального оценивания
Учебный план
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Структура и содержание критериального оценивания
1
Введение в обновленную программу

5) Тренерге арналған нұсқаулық.
12. Үйлестірушілердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, пән бойынша педагогикалық білім, критериалды бағалау. Әр сала бойынша үйлестірушінің оқу деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
Критериалды бағалау жүйесін
енгізу жөніндегі өңірлік және
мектеп үйлестірушілерінің
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Критериалды бағалаудың құрылымы және мазмұны
1
Жаңартылған білім беру бағдарламасына кіріспе

1. Введение в обучение.
Патриотический Акт "Мәңгілік ел".
2
2. Содержание обновленных учебных программ. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
3. Система критериального оценивания.
4
2
Содержание системы критериального оценивания
1. Теоретические основы критериального оценивания.
4
2. Система критериального оценивания.
2
3. Принципы критериального оценивания.
2
3
Структура критериального оценивания
1. Теория формативного оценивания.
4
2. Структура формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
4
4
Организация формативного оценивания
1. Практика формативного оценивания.
4
2. Планирование формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
4
5
Значение обратной связи
1. Обратная связь в учебном процессе
4
2. Значение обратной связи в процессе формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
4
Неделя 2: Управление внедрением системы критериального оценивания
6
Введение в суммативное оценивание
1. Структура суммативного оценивания.
4
2. Суммативное оценивание за раздел/ сквозную тему. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
4
7
Суммативное оценивание за четверть
1. Процесс суммативного оценивания за четверть.
4
2. Организация суммативного оценивания за четверть. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
4
8
Анализ итогов суммативного оценивания

1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе. "Мәңгілік Ел" патриоттық актісі.
2
2. Жаңартылған оқу бағдарламасының мазмұны. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
3. Критериалды бағалау жүйесі.
4
2
Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны
1. Критериалды бағалау жүйесінің теориялық негіздері.
4
2. Критериалды бағалау жүйесі.
2
3. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
3
Бағалаудың құрылымы және мазмұны
1. Қалыптастырушы бағалау теориясы.
4
2. Қалыптастырушы бағалау құрылымы.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
4
4
Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру
1. Қалыптастырушы бағалау тәжірибесі.
4
2. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
4
5
Кері байланыстың маңызы
1. Оқу үдерісіндегі кері байланыс.
4
2. Қалыптастырушы бағалау үдерісіндегі кері байланыстың маңызы. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
4
2-апта. Критериалды бағалау жүйесін енгізуді басқару
6
Жиынтық бағалауға кіріспе
1. Жиынтық бағалаудың құрылымы.
4
2. Бөлім/ортақ тақырып бойынша жиынтық бағалау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
4
7
Тоқсандық жиынтық бағалау
1. Тоқсандық жиынтық бағалау үдерісі.
4
2. Тоқсандық жиынтық бағалауды ұйымдастыру. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
4
8
Жиынтық бағалау қорытындыларын талдау

1. Модерация результатов суммативного оценивания за четверть. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
8
9
Механизм выставления оценок системе критериального оценивания
1. Регистрация результатов учебных достижений учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
4
2. Механизм выставления оценок.
4
10
Управление внедрением системы критериального оценивания

1. Тоқсандық жиынтық бағалау нәтижелерін модерациялау. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: ойлау сипаты.
8
9
Критериалды бағалау жүйесінде баға қою механизмі
1. Оқушылардың оқу жетістіктері нәтижелерін тіркеу. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
4
2. Баға қою механизмі.
4
10
Критериалды бағалау жүйесін енгізуді басқару

1. Управление процессом внедрения системы критериального оценивания.
4
2. Деятельность регионального и школьного координаторов.
4
Всего: 80 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 54
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 54 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Билингвальный учитель-предметник"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Билингвальный учитель-предметник" (далее - Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации учителей общеобразовательных школ по предметам "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика".
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций в условиях перехода на трехъязычную модель образования учителей предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика".
3. Программа реализуется на английском языке вне зависимости от языка обучения организации среднего образования. Программа обеспечивает интегрированный подход в обучении английскому языку для совершенствования уровня владения английским языком и улучшения навыков применения методики преподавания.
4. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 480 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
5. Цель Программы:
повышение языковой и профессиональной компетенции учителей – предметников, а также ознакомление с терминологией и методикой преподавания предмета на английском языке.
6. Задачи Программы:
1) повысить языковую компетенцию учителей;
2) научить приемам коммуникативного обучения;
3) научить методам и приемам развития навыков критического мышления.
7. Результаты обучения:
1) повышение языковой компетенции учителей;
2) знание и понимание приемов коммуникативного обучения;
3) умение использовать методы и приемы развития навыков критического мышления.
Глава 3. Структура и содержание Программы
8. Программа предполагает обучение по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе в зависимости от уровня владения преподавателей английским языком.
9. Учебный план включают в себя модули по языковой подготовке и по коммуникативному методу преподавания английского языка с элементами интегрированной подготовки.

1. Критериалды бағалау жүйесін енгізу үдерісін басқару.
4
2. Өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің қызметі.
4
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы 45 минутты құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 54-қосымша
"Билингвалды пән мұғалімі" біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 54-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Билингвалды пән мұғалімі" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (әрі қарай - Бағдарлама) "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндері мұғалімдерінің біліктілігін арттыруын реттейді.
2. Бағдарламада "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндері оқытушыларының үш тілді білім беру моделіне көшу жағдайында кәсіби құзыреттіліктерін дамыту және оларды дайындау жайлы толық мәліметтер көрсетілген.
3. Бағдарлама оқыту тіліне қарамастан ағылшын тілінде жүзеге асырылады. Осы Бағдарлама ағылшын тілін меңгеруді оқытудың әдіс-тәсілдерін жетілдіре дамытуды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті
4. Бағдарламаның мақсаты: пән мұғалімдерінің тілдік және кәсіби құзіреттіліктерін дамыту, сондай-ақ пәннің терминологиясымен және ағылшын тілінде оқытудың әдістемесімен таныстыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) кәсіби біліктілікті арттыру;
2) тілдік құзіреттілікті арттыру;
3) сабақ берудің комуникативті әдістемесін үйрету;
4) сыни тұрғыдан ойлауды дамыту әдістемесін үйрету;
5) CLIL элементтерін пайдалана отырып сабақты жүргізуді үйрету;
6) ағылшын тілінде сабақты жоспарлауды және қосымша дереккөздерді пайдалануға үйрету;
7) ағылшын тілінде оқу шараларын ұйымдастыруға және сабақты жүргізуді үйрету.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы және мазмұны
6. Бағдарлама мұғалімнің ағылшын тілін меңгеру дәрежесіне қарай осы Бағдарламаның қосымшасында берілген оқу жоспарына сәйкес оқытылады.
7. Оқу жоспарларына тілдік дайындық бойынша модульдар мен біріктірілген ағылшын тілінің дайындық элементтері бар оқытудың қатысымдық әдістемесі кіреді.
7. Тілдік деңгейді анықтау үшін Кэмбридж университеті дайындаған Кэмбридждік деңгей анықтайтын он-лайн тесті мен деңгейді растау үшін әңгімелесу өткізіледі.
9. Әрбір курс аяқталғаннан кейін тілді меңгергенін растау үшін қорытынды тесті өткізіледі.

10. Для определения уровня проводится тестирование, разработанное университетом Кэмбридж и устное собеседование для подтверждения уровня.
11. По окончании каждого курса проводится итоговый тест и устное собеседование для подтверждения уровня владения английским языком.
12. По окончании курса учителя предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" повысят уровень владения английским языком до уровня В1 (уровень самостоятельного владения) по общеевропейской шкале, овладеют коммуникативной методикой преподавания, методикой развития навыков критического мышления и научатся ведению урока, используя элементы предметно - языкового обучения, планирования урока и использованию дополнительных ресурсов для организации учебной деятельности на английском языке.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Билингвальный учитель -предметник"
в рамках перехода на трехъязычную модель
образования Республики Казахстан
Учебный план
Содержание курса для преподавателей предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" с начальным уровнем владения английским языком
Количество часов
Недели 1-9: А1 – Начальный уровень
1
Повышение исходного уровня владения языком до уровня А1 – Начальный уровень: освоение простых лексических и грамматических структур, необходимых для элементарного владения английским языком, разговорная практика, использование английского языка в знакомых ситуациях.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с уровнем.
120
Недели 10-20: A 2 – Элементарное владение
2
Понимание основных идей сообщений на разные темы. Умение общаться в большинстве ситуаций, которые возникают в профессиональной деятельности. Описание впечатлений, событий, стремлений. Умение изложить и обосновать свое мнение и планы на будущее. Умение систематически применять методы всестороннего анализа языка с целью выявления структуры, типов языковых единиц, их форм и способов образования, целесообразности их использования в тексте.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа с текстами в соответствии с профилем, составление мини-лекций, презентаций, поурочных планов, написание академического эссе.
144
Недели: 21-30: В1 - Самостоятельное владение
3
Умение детально изложить переживания, описать свои чувства и реакции. Умение передать детали неожиданных событий, представить сравнительно хорошо прослеживаемые переживания. Умение обобщить информацию и ход рассуждений, взятых из различных источников. Умение представить обоснованно аргументы за и против, разъясняя преимущества и недостатки возможных точек зрения. Умение написать аргументированный доклад или текст, читать неадаптированную литературу на английском языке, пересказывать содержание сложных текстов.
144

10. Оқытудың курсы аяқталғаннан кейін "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пән мұғалімдері ағылшын тілін меңгерудің жалпы европалық шкаласы (еркін меңгеру) деңгейіне жетеді; оқытудың қатысымдық әдістемесін меңгереді; сыни тұрғыдан ойлау әдістемесін үйренеді; оқытудың пәндік - тілдік элементтерін пайдалана отырып сабақ өткізуге үйренеді; сабақты жоспарлауға және қосымша ресурстарды пайдаланана білуге үйренеді; оқыту мен сабақ барысын ұйымдастыруға үйренеді.
Қазақстан Республикасының
білім жүйесінің үш тілді білім
беру моделіне көшу аясында
"Билингвалды пән мұғалімі"
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Тілді бастапқы деңгейде меңгерген "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндері оқытушыларына арналған курстың мазмұны
Сағат саны
1-9 апталар: A1- Бастапқы деңгейі
1
Оқытушылардың тілдік деңгейін A1 - бастапқы деңгейге көтеру; ағылшын тілін бастапқы деңгейде білу үшін жеңіл лексикалық және грамматикалық құрылымдарды меңгеру; күнделікті және кәсіби өмірдегі тақырыптар бойынша сұхбаттасу практикасы; таныс жағдаяттарда ағылшын тілін қолдана білу; сондай-ақ тілдің деңгейіне сәйкес мәтінді және тілді түсіну.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, деңгейге сәйкес мәтіндермен өз бетінше жасалатын жұмыстар.
120 сағат
10-20 апталар: A2 - Қарапайым деңгей
2
Күнделікті өмірде кездесетін тақырыптар бойынша идеяларды түсіне алуы. Таныс жағдаяттарда немесе кәсіби өмірде ағылшын тілін қолдана білуі. Өз әсерлерімен ұмтылыстарын сипаттай алуы. Өзінің болашақтағы жоспарларымен ойларын жеткізе алуы. Мәтіндердің құрылымын, сондай-ақ олардың жасалуын жүйле түрде талдау жасай алуы.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, деңгейге сәйкес мәтіндермен өз бетінше жасалатын жұмыстар, кішігірім баяндамалар, презентациялар, сабақ жоспарлары, академиялық эсселер жазу.
144 сағат
21-30 апталар: В1 - Еркін деңгейі
3
Өз сезімдері мен көңіл күйлерін нақты жеткізе алуы.
Күтпеген жағдайлардың ерекшеліктерін жеткізе алу, салыстыра қарағанда жақсы ішкі сезімдерін жеткізе алуы.
Әртүрлі дереккөздерден келген мәліметтерді жалпылай алуы.
Қарсылықты деректердің артықшылықтарымен кемшіліктерін түсіндіре отырып ұсына білуі. Дәйекті баяндаманы немесе басқа да тексттерді жаза алуы, үйреншікті емес ағылшын тіліндегі әдебиеттерді оқи алуы, күрделі мәтіндерді мазмұндай алуы.
144 сағат

Недели 31-33: Модуль коммуникативной методики преподавания предметов "Биология", "Химия", "Физика", "Информатика" на английском языке с элементами интегрированной подготовки
4
Английский язык для планирования урока: умение использовать учебные пособия, ресурсы и материалы; ведение и ход урока, управление процессом обучения.
Применение навыков преподавания и изучения предметов посредством английского языка.
Проектная работа: практические занятия, промежуточные проверочные работы, самостоятельная работа, планирование и презентация уроков с элементами предметно-языкового интегрированного обучения.
70
Всего: 480 академических часов
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут
Приложение 55
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 55 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Система управления общеобразовательной школой в условиях обучения на трех языках" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Система управления школой в условиях обучения на трех языках" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования.
2. Программа направлена на стратегические, системные обновления в управлении педагогической системой, подготовку менеджеров, внедряющих эффективное управление и лидерство в преподавании и обучении, удовлетворяющих запросы современного общества и принципы образовательной политики Республики Казахстан.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
развитие межкультурной коммуникативной парадигмы современного языкового образования в управлении школой.
5. Задачи Программы:
1) расширить профессиональные компетенции директоров школ по управлению образовательным процессом путем интеграции новых форм, методов и средств обучения в условиях введения трехъязычного образования;
2) сформировать коммуникативные навыки руководителей школ в процессе интегрированного предметно-языкового обучения (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее - CLIL);

31-33 апталар: Біріктірілген дайындық элементтері бар "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндерін оқытудың қатысымдық әдістемесінің модулі
1
Сабақты жоспарлауға арналған ағылшын тілі; оқу құралдарын, ресурстар мен материалдарды пайдалана білу; сабақ барысы және сабақ өткізу; оқыту процесін басқару.
Пәндерді ағылшын тілінде оқыту мен үйрету дағдысын қалыптастыру.
Жобалау жұмыстары: практикалық сабақтар, аралық тексеру жұмыстары, өз бетінше жасайтын жұмыстар, біріктірілген пәндік-тілдік элементтері (CLIL - Content and Language Integrated Learning) бар сабақтарды жоспарлау және көрсету.
70 сағат
Барлығы: 480 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 55-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларына арналған "Үш тілде оқыту жағдайында жалпы орта білім беретін мектепті басқару жүйесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 55-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларына арналған "Үш тілде оқыту жағдайында жалпы орта білім беретін мектепті басқару жүйесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Білімді жаңарту аясында мектеп директорларының біліктілігін арттыруға арналған бұл бағдарлама, педагогикалық жүйені басқарудың стратегиялық жүйесін өзгертуге, оқыту мен тәрбиелеу процесін басқаруда көшбасшылық қабілеті бар менеджерлер дайындауға, қазіргі қоғамның сұраныстары мен Қазақстан Республикасының білім беру саясатын жүзеге асыруға бағытталады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
мектепті басқаруда заманауи тілдік білімнің мәдениетаралық коммуникативтік парадигмасын дамыту.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беруде үштілділікті енгізу жағдайында оқытудың жаңа түрлерін, әдістері мен құралдарын кіріктіру арқылы білім беру процесін басқару саласындағы мектеп директорларының кәсіби құзырлылығын кеңейту;
2) пән мен тілді кіріктіріп оқыту (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (бұдан әрі - CLIL) бойынша мектеп директорларының коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру;

3) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений на основе стратегического и тактического планирования, информационно-коммуникационных технологии (далее - ИКТ), ИКТ-стратегий в изучении языков;
4) усовершенствовать языковые знания и навыки руководителя-лидера для осуществления управленческой, организационной, проектно-исследовательской, административно-хозяйственной и инновационной деятельности;
5) cформировать навыки эффективного управления внедрением в учебный процесс преподавания учебных предметов на казахском, русском и английском языках и организации контроля за результатами обучения на трех языках.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями концептуальных основ нового Государственного общеобязательного стандарта среднего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, в условиях внедрения трехъязычия; управленческих основ стратегического и тактического планирования; методики CLIL; современных подходов к управлению образовательным процессом; ИКТ-стратегий в области изучения языков;
2) умение слушателями осуществлять стратегическое и тактическое планирование в применении языков обучения; организовать работу команды в коллаборативной среде для формирования языковых навыков; использовать ИКТ-стратегии для планирования и управления обучения на трех языках; применять медиаресурсы для эффективного управления в условиях внедрения трехъязычия; эффективно управлять внедрением в учебный процесс учебных предметов на казахском, русском и английском языках;
3) владение слушателями навыками эффективного использования трехъязычия в стратегическом и тактическом планировании; разработки структуры плана урока и планирования на трех языках микропреподавания; организации контроля за результатами обучения на трех языках, способностью формировать языковые навыки с использованием средств технологий электронного обучения (E-Learning – Э-ленинг), смарт-обучения (Smart-Learning – смарт-ленинг), мобильного обучения (M-Learning – М-ленинг).
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.

3) тілді үйренудегі стратегиялық және тактикалық жоспарлау, ақпараттық-коммуникациялық технология (бұдан әрі – АКТ) негізінде басқарушылық шешім қабылдаудың тиімді үлгісін қалыптастыру;
4) басқару, ұйымдастыру, жобалау-зерттеу, әкімшілік-шаруашылық және инновациялық қызметін іске асыру үшін көшбасшы-жетекшінің тілдік білімі мен дағдыларын жетілдіру;
5) оқу процесіне оқу пәндерін қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде оқытуды енгізу мен үш тілде оқыту нәтижелерін бақылауды ұйымдастыруды тиімді басқару дағдыларын қалыптастыру;
6. Оқыту нәтижелері:
1) үштілділікті енгізу жағдайында орта білім берудің Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1080 Қаулысымен 2012 жылғы 23 тамызда бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының тұжырымдамалық негіздерін; көшбасшы-жетекші қызметінің мазмұнын, стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың басқарушылық негізін; CLIL әдістемесін; білім беру үрдісін басқарудың заманауи тәсілдерін; тілді үйренудегі АКТ-стратегияларын біледі және түсінеді;
2) стратегиялық және тактикалық жоспарлауды тілдік бағытта іске асыруды; тілдік дағдыларды қалыптастыру үшін коллаборативті ортада командалық жұмысты; тілді үйренуде басқару мен оқыту, жоспарлау үшін АКТ-стратегияларын; үштілділікті енгізу жағдайында тиімді басқарудың медиаресурстарын; оқу процесінің оқыту пәндерінде қазақ, орыс және ағылшын тілдерін енгізуді тиімді басқара алады;
3) тілді үйренудің базалық дағдыларын; стратегиялық және тактикалық жоспарлауда үштілділікті тиімді қолдана алу дағдыларын; тиімді басқару және көшбасшылық қасиеттерінің дағдыларын; үштілділікті енгізу жағдайында сабақ жоспарының құрылымын, ықшам оқыту арқылы үш тілде жоспарлау дағдыларын (E-Learning – Э-ленинг) электронды оқыту, (Smart-Learning – смарт-ленинг) смарт-оқыту, (M-Learning – М-ленинг) мобильді оқыту технологиясының құралдарын пайдалану арқылы тілдік дағдыларды қалыптастыру қабілеттерін, оқыту нәтижелерін үш тілде ұйымдастыруды бақылау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.

11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Система управления
общеобразовательной школой в условиях обучения
на трех языках" для директоров
организаций среднего образования
с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1.
Нормативно-правовой модуль.
2
4
6
1.1

11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, шебер-сыныптар, бейнефильмдерді, бейнесабақтарды талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлерін жасайды және олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларына
арналған "Үш тілде оқыту
жағдайында жалпы орта білім
беретін мектепті басқару
жүйесі" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1 апта
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
2
4
6
1.1

Сноска. Приказ дополнен приложением 56 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным процессом обучения в начальной школе в условиях обновления содержания среднего образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным процессом обучения в начальной школе в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования.
2. Программа направлена на практико-ориентированное обучение, учитывает актуальные вопросы слушателей, раскрывает особенности формирования современной модели начальной школы и результаты освоения основной образовательной программы начального общего образования.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня профессиональных компетенций заместителей директоров организаций образования по учебной работе, необходимых для организации эффективной управленческой деятельности в условиях обновления содержания среднего образования.
5. Задачи Программы:
1) изучить приоритетные направления обновления содержания среднего образования; новшества, изменения и дополнения, внесенные в действующие нормативно-правовые документы Республики Казахстан для системы среднего образования;
2) изучить современные образовательные технологии и методики обучения детей с особыми образовательными потребностями;
3) развивать навыки эффективного использования технологии развития критического мышления при организации образовательного процесса в начальных классах;
4) анализировать, обобщать, использовать на практике результаты международного исследования по оценке качества математического и естественно-научного образования (Trendsin International Mathematics and Science Study – Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (далее - TIMSS), международного исследования качества чтения и понимания текста (Progressin International Reading Literacy Study – Прогрессин Интернейшинал Ридинг Литераси Стади) (далее - PIRLS);

Ескерту. Бұйрық 56-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш мектепте оқытудың инновациялық процесін басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада тыңдаушылардың өзекті мәселелерін есепке ала отырып, бастауыш жалпы білім берудің негізгі бағдарламаларын игеру нәтижелері мен бастауыш мектептің заманауи моделін қалыптастырудың ерекшеліктерін жаңартуға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тиімді басқарушылық қызметті ұйымдастыру үшін қажетті, білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілік деңгейлерін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесінде Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық құжаттарының өзгерістері мен толықтыруларын қолданысқа енгізу; орта білім берудің мазмұнын жаңартудың басым бағыттарын зерделеу;
2) ерекше білім беруді қажет ететін балаларды оқытудың заманауи технологиялары мен әдістерін үйрету;
3) бастауыш сыныптардың оқыту процесін ұйымдастыруда сыни тұрғыдан ойлау технологиясын тиімді пайдалану дағдыларын дамыту;
4) бастауыш сынып оқушыларының функционалдық сауаттылығын қалыптастырудағы халықаралық бағалауды зерттеу (TIMSS, PIRLS) (Trendsin International Mathematics and Science Study – Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (бұдан әрі - TIMSS), мәтінді түсіну мен оқу сапасын халықаралық зерттеу (Progressin International Reading Literacy Study – Прогрессин Интернейшинал Ридинг Литераси Стади) (бұдан әрі - PIRLS); нәтижелерінің тәжірибесін пайдалану, талдау, жинақтау.

5) сформировать навыки успешного использования системы критериального оценивания учебных достижений младших школьников;
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями стратегического направления развития системы образования и науки Республики Казахстан, изменения и дополнения, внесенные в действующие нормативно-правовые акты Республики Казахстан для системы среднего образования; теорию эволюции управленческой мысли, объективную необходимость и закономерность перехода к нетрадиционным системам управления; принципы успешной организации управленческой деятельности и развития мотивации профессионального и личностного роста педагогического коллектива;
2) умение слушателями осуществлять основные принципы инновационной деятельности лидера-руководителя в условиях обновленного содержания среднего образования; планировать стратегическое и тактическое управление в организации начального образования; использовать современный менеджмент в принятии управленческих решений;
3) владение системой критериального оценивания учебных достижений младших школьников; навыками проектирования образовательного процесса с применением современных методов электронного обучения (E-Learning – Э-ленинг), смарт-обучения (Smart-Learning – смарт-ленинг), мобильного обучения (M-Learning – М-ленинг); навыками эффективного управления и лидерства в организации начального образования; основами рефлексивной деятельности, самоконтроля и самоменджмента в развитии профессиональной деятельности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, мастер классы, совместное решение вопросов.

5) төменгі сынып оқушыларының оқудағы жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін табысты пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) орта білім беру жүйесінде Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық құжаттарының өзгерістері мен толықтыруларын қолданысқа енгізу, Қазақстан Республикасы ғылым және білім беру жүйесін дамытудың стратегиялық бағыттары; басқарудың дәстүрлі емес жүйесіне көшудің объективті қажеттілігі мен заңдылығын, басқарушылық ойлар теориясының эволюциясын; тиімді басқаруды ұйымдастырудың психологиялық ерекшеліктерін; педагогикалық ұжымның тұлғалық және кәсіби өсуіне басқарушылық қызметі мен мотивациясының дамуын ұйымдастырудың принциптерін біледі;
2) орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында инновациялық қызметті жүзеге асырудағы көшбасшының негізгі ұстанымдарын жүзеге асыруды; бастауыш білім беру ұйымдарында стратегиялық және тактикалық жоспарлауды басқаруды; басқарушылық шешімдерін қабылдауда заманауи басқару тәсілдерін қолдана алады;
3) төменгі сынып оқушыларының оқудағы жетістіктерін критериалды бағалаудың жүйесін; "M-Learning", "Smart-оқыту", "Lesson Study" (E-Learning – Э-ленинг), смарт-оқыту (Smart-Learning – смарт-ленинг), мобильді оқыту (M-Learning – М-ленинг) заманауи оқыту әдістерін қолдануда білім беру процесін жобалаудың дағдыларын; бастауыш білім беру ұйымдарын тиімді басқару мен көшбасшылық дағдыларын, кәсіби қызметін дамытуда өзін-өзі басқару, өзін-өзі бақылау және рефлексивті қызметінің негіздерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптарымен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, тренингтер, жобалар әдісі, шебер-сыныптар, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.

Примечание: 1 академический час – 45 минут
24
8
20
10
10
2
6
80
Приложение 57
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 57 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным развитием школы в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
24
8
20
10
10
2
6
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 57-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектептің инновациялық дамуын басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 57-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным развитием школы в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования.
2. Программа направлена на совершенствование управленческих компетентностей по планированию и управлению учебно-воспитательным процессом в контексте обновления содержания образования.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня управленческих компетентностей и личного самосовершенствования директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования в системном использовании педагогических и информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ), способствующих инновационному развитию школы в условиях обновления содержания образования.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание ключевых приоритетов и механизмов управления инновационным развитием школы;
2) развить навыки стратегического планирования и управления в системе образования, ориентированного на результат;
3) научить проектированию краткосрочных планов урока с применением активных методов обучения;
4) научить применять критериальное оценивание учебных достижений учащихся;
5) научить создавать эффективную систему контрольной деятельности за образовательным процессом, образовательным пространством с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями концептуальных основ Государственного общеобязательного стандарта среднего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, управленческие основы стратегического и тактического планирования, современные подходы к управлению образовательным процессом; подходов критериального оценивания, исследовательской практики в школе, активных методов обучения, Web-сервисные технологии в управлении современной школой; подходы формирования функциональной грамотности учащихся;
2) умение слушателями осуществлять стратегическое и тактическое планирование, создавать коллаборативную среду для командообразования; применять ИКТ для планирования, управления и обучения; выявлять проблемы и принимать решения по вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями; создавать эффективную систему контрольной деятельности за образовательным процессом с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров, использовать критериальную систему оценивания учебных достижений учащихся;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектептің инновациялық дамуын басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) орта білім беру ұйымдары директорларын, директордың оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада орта білім беру ұйымдары басшыларының жалпы педагогикалық жүйені басқарудағы стратегиялық жүйелік жаңартулар бойынша біліктілігін арттыру көзделген.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты:
орта білім беру ұйымдары директорларының, директордың оқу ісі жөніндегі орынбасарларының жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында мектептің инновациялық дамуына ықпал ететін педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) жүйелі қолданудағы өзіндік даму және басқарушылық құзіреттілік деңгейлерін арттыру.
5. Бағдарлама міндеттері:
1) мектептің инновациялық дамуын басқару механизмдері мен негізгі басымдықтарын білуді қамтамасыз ету;
2) нәтижеге бағытталған білім беру жүйесінде стратегиялық жоспарлау мен басқару дағдыларын дамыту;
3) оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып, қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жобалауға үйрету;
4) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдануға үйрету;
5) педагог кадрлардың, білім алушылардың рейтингтік мониторингін білім беру процесінде жүзеге асыратындай тиімді жүйені құра білу дағдысын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті орта білім беру стандартының тұжырымдамалық негіздерін 2012 жылғы 23 тамыздағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1080 Қаулысымен екітілген, стратегиялық және тактикалық жоспарлауды негіздерін, білім беру процесін басқарудың заманауи тәсілдерін, бірыңғай ақпараттық білім кеңістігіндегі мектепішілік басқаруды, критериалды бағалаудың тәсілдерін, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау түрлерін, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру тәсілдерін біледі;
2) тиімді басқару үшін медиа ресурстарды қолдануды, жоспарлау, басқару және оқыту үшін АКТ стратегияларын қолдануды, коллаборативті орта құруды; оқушылардың оқу жетістігін бағалауда критериалды бағалауды қолдануды, ерекше білім беруді қажет ететін балаларды тәрбиелеу мен оқыту сұрақтары бойынша шешім қабылдауды, стратегиялық және тактикалық жоспарлауды жүзеге асыруды, педагог кадрлардың, білім алушылардың рейтингтік мониторингін білім беру процесінде жүзеге асыратын, жүргізетін тиімді жүйені құруды жүзеге асырады;

3) владение навыками создания структуры плана урока, электронного портфолио, визуализации информации, планирования микропреподавания фрагмента урока; навыками технологизации мониторинговой деятельности для управления качеством образования.
Глав 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы слушателей, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
Программе курса повышения
квалификации педагогических кадров
"Управление инновационным развитием школы
в условиях обновления содержания образования"
для директоров, заместителей директоров
по учебной работе организаций
среднего образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

3) сабақ жоспарының құрылымын, электронды портфолио, ақпаратты визуализациялауды, ықшам сабақты жоспарлау; білім берудің сапасын басқарудың мониторингтік қызметін технологияландыру дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, шебер-сыныптар, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлерін жасайды және олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының директорларына,
директорларының оқу ісі
жөніндегі орынбасарларына
арналған "Білім беру мазмұнын
жаңарту жағдайында мектептің
инновациялық дамуын басқару"
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу- тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

6.10
Формирование профессиональной и информационной компетентностей директора, заместителя директора школы по учебной работе через образовательные сообщества.
Всего: 80 академических часов
Примечание: 1 академический час – 45 минут
10
8
14
16
6
8
6
4
4
2
2
80
Приложение 58
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 58 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в начальных классах в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

6.10
Білім беру қоғамдастығы арқылы мектеп директорының, директордың оқу жұмысы бойынша орынбасарының кәсіби және ақпараттық құзіреттіліктерін қалыптастыру.
Барлығы: 80 академиялық сағат
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
10
8
14
16
6
8
6
4
4
2
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 58-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш сыныптарда білім беру процесін ұйымдастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 58-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в начальных классах в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров организаций образования по учебной работе.
2. Программа направлена на обновление содержания учебных дисциплин начальных классов, на изучение особенностей организации учебно-воспитательного процесса, управления, планирования, применения критериев оценки учебных достижений учащихся начальных классов.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня профессиональных компетенций заместителей директоров организаций образования по учебной работе, в соответствии с новой образовательной парадигмой.
5. Задачи Программы:
1) определение путей организации эффективной работы с одаренными учениками в условиях обновления содержания образования и выявление особенностей обучения детей с особыми образовательными потребностями;
2) освоение предметных особенностей и путей организации учебного процесса начальной ступени в условиях обновления содержания образования;
3) развитие профессиональных компетенций в рамках информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ);
4) предоставление дополнительной информации в целях удовлетворения потребностей слушателей;
5) предоставление дополнительной информации в целях удовлетворения запросов слушателей.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основных путей обновления содержания образования; теории педагогического менеджмента в условиях обновления содержания образования; новых способов в управлении процессом образования; философии инновационных технологий и интерактивных методов; системы критериального оценивания.
2) умение слушателями применять новые способы преподавания дисциплин в условиях обновления содержания образования; проводить мониторинг качества образования, анализировать, планировать и прогнозировать учебно-воспитательный процесс;
3) владение слушателями способами оказания психолого-педагогической помощи в условиях инклюзивного образования, средствами диагностики одаренных детей и методами работы с ними, навыками планирования учебно-воспитательного процесса, современными ИКТ.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш сыныптарда білім беру процесін ұйымдастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама бастауыш сыныптардың оқу пәндерінің мазмұнын жаңартуға, оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктерін меңгеруге, басқару, жоспарлау, бастауыш сынып оқушыларының оқу жетістіктеріне бағалау критерийлерін қолдануға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
білім берудің жаңа парадигмасына сәйкес білім беру процесін ұйымдастыру мен сапасын басқару бойынша білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дарынды оқушылармен тиімді жұмыс ұйымдастыру жолдарын анықтау және мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту ерекшеліктерін айқындау;
2) білім беру процесін ұйымдастыру, сапасын басқаруды жоспарлау, диагностикалау және мониторинг жасау бойынша біліктіліктері мен басқару қызметіндегі ұйымдастыру мәдениетін дамыту;
3) білім беру мазмұнының жаңаруына байланысты бастауыш сыныпта оқытылатын пәндердің ерекшеліктері мен оқу процесін ұйымдастырудың жолдарын меңгерту;
4) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) аясында кәсіби құзыреттіліктерін арттыру;
5) тыңдаушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында қосымша ақпараттар беру.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар білім беру мазмұнын жаңартудың негізгі жолдарын; педагогикалық менеджменттің теориясын; білім беру процесін басқарудың жаңа тәсілдерін; интерактивті әдістер мен инновациялық технологиялардың философиясын, критериалды бағалау жүйесін біледі және түсінеді;
2) тыңдаушылар білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында пәндерді оқытудың жаңа тәсілдерін қолдана алады; білім сапасын мониторингілей, оқу-тәрбие процесін жоспарлай, талдай және болжай алады;
3) тыңдаушылар инклюзивті білім беру жағдайында психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету тәсілдерін, дарынды балаларды анықтау жолдары мен жұмыс жасаудың әдістерін, оқу-тәрбие процесін жаңаша жоспарлау дағдыларын, қазіргі заманғы АКТ меңгереді.

Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение Образовательной программе
курсов повышения квалификации
"Организация учебно-воспитательного процесса
в начальных классах в условиях
обновления содержания образования"
для заместителей директоров
по учебной работе организаций
среднего образования с казахским
и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекции
Лекции по выбору
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита мини-урока
Всего
Неделя 1
1
Нормативно-правовой модуль.
6
6
1.1

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына ОТЖ-ға жоспарға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптарымен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тестің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, тренингтер, жобалар әдісі, шебер-сыныптар, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
оқу ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
"Білім беру мазмұнын жаңарту
жағдайында бастауыш
сыныптарда білім беру процесін
ұйымдастыру" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік-сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

Примечание: 1 академический час – 45 минут
18
8
12
12
16
4
4
2
4
80
Приложение 59
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 58 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора по профильному обучению в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
18
8
12
12
16
4
4
2
4
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 59-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарының кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 59-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора по профильному обучению в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров организаций среднего образования по профильному обучению.
2. Программа направлена необходимому объему знаний по организации образовательного процесса в соответствии с программными документами в области среднего образования и формированию у учащихся мотивационно-ценностного отношения к избранной профессии.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение уровня профессиональных компетентностей и личного самосовершенствования заместителей директоров организаций образования по профильному обучению в условиях обновления содержания образования.
5. Задачи Программы:
1) ознакомить слушателей с ключевыми приоритетами и направлениями государственной политики Республики Казахстан, обуславливающими обновление содержания профильного образования Республики Казахстан;
2) сформировать умения работы со стратегическими документами в области образования;
3) развить умения по использованию инновационных образовательных технологий в образовательном процессе;
4) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности;
5) содействовать формированию готовности у заместителей директоров организаций среднего образования к профессиональному саморазвитию;
6) повысить информационно-коммуникационную технологическую (далее - ИКТ) компетентность заместителей директоров по профильному обучению.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями приоритетных направлении развития среднего образования в рамках обновления содержания среднего образования;
2) умение слушателями проектировать образовательный процесс по профильному обучению в условиях обновления содержания образования; проектировать технологии современного менеджмента, инновационные образовательные технологии; создавать условия для дифференциации содержания обучения старшеклассников с возможностями построения индивидуальных образовательных траекторий;
3) владение навыками проведения мониторинга, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в профильной школе; навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарының кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру саласындағы бағдарламалық құжаттарға сәйкес білім беру процесін ұйымдастыру бойынша қажетті білім көлеміне және оқушылардың бойында таңдаған мамандықтарына уәждік-құндылықтық көзқарасты қалыптастыруға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектеп директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілік деңгейлері мен жеке өздігінен жетілдіруін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларды Қазақстан Республикасындағы бейінді білім беру мазмұнын жаңартуды түсіндіретін Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары және бағыттарымен таныстыру;
2) білім беру саласындағы стратегиялық құжаттармен жұмыс жасау біліктерін қалыптастыру;
3) білім беру процесінде инновациялық білім беру технологияларын қолдану бойынша біліктерін дамыту;
4) кәсіби қызметте өз-өзіне талдау жасау біліктерін қалыптастыру;
5) орта білім беру ұйымдары директорлары орынбасарларының өз кәсіби дамуларына дайындықтарын қалыптастыруға ықпал ету;
6) мектеп директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларының ақпараттық-коммуникативтік технологияларды (бұдан әрі - АКТ) игеру құзыреттіліктерін арттыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында орта білім беруді дамытудың басым бағыттарын біледі және түсінеді;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бейінді оқыту бойынша білім беру процесін жобалауды; заманауи менеджмент технологияларын, инновациялық білім беру технологияларын жобалауды; жоғары сынып оқушыларын оқыту мазмұнын жеке білім беру траекториясын құру мүмкіндіктерімен дифференциациялау үшін жағдай жасау;
3) бейінді мектептегі білім беру үрдісін ұйымдастыру сапасын бағалау мен мониторинг, диагностика жүргізу дағдыларын, заманауи ғылыми зерттеу негізінде басқару тәжірибесін жетілдіру дағдыларын, өз і-әрекетіне зерттеу мен талдау жасауды меңгереді.

Примечание: 1 академический час – 45 минут
14
4
8
2
12
18
2
6
2
6
4
2
80
Приложение 60
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 60 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика интегрированного обучения языку и предмету" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут
14
4
8
2
12
18
2
6
2
6
4
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 60-қосымша
Ұйғыр, тәжік, өзбек тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 60-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика интегрированного обучения языку и предмету" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения основным принципам и стратегиям интегрированного предметно-языкового обучения (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее – CLIL).
2. Программа направлена на формирование и развитие профессиональных компетенций учителей-предметников национальных школ по методике интегрированного обучения CLIL.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
формирование профессиональных компетенций учителей-предметников по методике CLIL в целях обучения обучающихся учебным предметам посредством целевого (второго) языка.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить правовые знания в области многоязычного образования Республики Казахстан и передового опыта мирового сообщества;
2) обеспечить знание психолого-лингвистических характеристик возрастных школьных групп и умение использовать их в педагогическом процессе;
3) обеспечить знание особенностей и критериев учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
4) научить проектировать современный урок с интеграцией языка и предмета с использованием активных методов обучения;
5) научить использовать формативное и суммативное оценивание учебных языковых и предметных достижений учащихся.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями современного состояния и основных направлений государственной политики в области полиязычного образования; основных понятий, принципов полиязычного образования; психолого-лингвистических характеристик возрастных школьных групп; специфику и критерии учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
2) умение слушателями организовывать интерактивную среду, отвечающую образовательным потребностям детей; применять методы критериального оценивания учебных достижений обучающихся; использовать стратегии активного обучения для развития функциональной грамотности обучающихся; применять новые подходы в микропреподавании;
3) владение слушателями навыками организации, планирования и ведения образовательного процесса в рамках методики CLIL; решения профессиональных проблем педагогов полиязычного образования; использования дистанционных технологий в полиязычном образовании.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ұйғыр, тәжік, өзбек тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (әрі қарай - Бағдарлама) (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (әрі қарай – CLIL) стратегиясы мен негізгі қағидаларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама ұлттық мектеп пән мұғалімдерінің CLIL тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі бойынша кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру мен дамытуға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспарға бойынша (одан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты:
мақсатты (екінші) тілге оқу пәндері арқылы білім алушыларды оқыту мақсатында CLIL әдістемесі бойынша пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру
5. Бағдарлама міндеттері:
1) әлемдік қауымдастықтың үздік тәжірибесі мен Қазақстан Республикасында көптілді білім беру аясында құқықтық білім беруді қамтамасыз ету;
2) оқушы топтарының жас ерекшеліктерінің психологиялық-лингвистикалық мінездемесін білуін және оны педагогикалық үдерісте қолдана алуын қалыптастыру;
3) тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі негізінде оқу процесінің ерекшеліктері және критерийлерін түсінеді;
4) оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып тіл мен пән кіріктірілген заманауи сабақтың жобасын дайындауға үйрету;
5) оқушылардың пәндік және тілдік оқу жетістіктерін қалыптастырушы және жиынтық бағалауға үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар көптілді білім беру мәселесі бойынша мемлекеттік саясаттың қазіргі жағдайы мен негізгі бағыттарын; көптілді білім берудің негізгі ұғымдарын, көптілді білім беру принциптерін; мектеп топтарының жас шамасына қарай психологиялық-лингвистикалық сипаттамасын біледі; тіл мен пәнді кіріктіріп оқытудың негізгі әдістемелері негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктері және критерийлерін түсінеді және біледі;
2) балалардың оқу қажеттіліктеріне жауап беретін интербелсенді ортаны ұйымдастыруды; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін; оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру үшін оқытудың белсенді стратегияларын қолдана алады; ықшам оқыту барысында жаңа тәсілдерді қолданады;
3) тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесі (CLIL) негізінде оқу процесін ұйымдастыру, жоспарлау, жүзеге асыру дағдыларын үйренеді, педагогтердің көптілді білім беруге қатысты кәсіби мәселелерін шешуді, көптілді білім беруде қашықтан оқыту технологиясын пайдалану дағдысын меңгереді.

Примечание: 1 академический час – 45 минут
16
6
18
12
14
2
2
8
2
80
Приложение 61
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 61 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning - CLIL" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
16
6
18
12
14
2
2
8
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 61-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Content and Language Integrated Learning - CLIL" тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін игеру бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 61-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональных компетентностей учителя-предметника естественно-математического цикла по освоению методики интеграции языка и предмета – "Content and Language Integrated Learning - CLIL" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей-предметников естественно-математического направления (далее – ЕМН), владеющих английским языком на уровне В1-В2 согласно общеевропейским компетенциям владения иностранным языком (Common European Framework of Reference – комон юрепиан фреймуорк оф референс) (далее - CEFR).
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетенции учителя-предметника ЕМН в освоении методики интегрированного преподавания языка и предмета (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее - CLIL) и формирование навыка интеграции языка и предмета в соответствии с целями урока.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
формирование профессиональных компетенций учителей-предметников ЕМН по применению методики CLIL в обучении обучающихся учебным предметам посредством английского языка.
5. Задачи Программы:
1) сформировать правовые знания в области трехъязычного образования Республики Казахстан и ознакомить с передовым опытом мирового сообщества;
2) сформировать знания психолого-лингвистических характеристик возрастных школьных групп и умение использовать их в педагогическом процессе;
3) ознакомить с особенностями учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
4) сформировать умение проектировать уроки по методике CLIL с использованием активных методов обучения;
5) сформировать навыки использования инструментария формативного и суммативного оценивания учебных, языковых и предметных достижений обучающихся.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями современного состояния и основных направлений государственной политики в области трехъязычного образования; определения основных понятий, принципов трехъязычного образования; специфики и критериев учебного процесса на основе методики CLIL; психолого-лингвистические характеристики возрастных школьных групп;
2) умение слушателями выстраивать организационно-методические мероприятия на основе диагностики образовательных потребностей детей; организовывать интерактивную среду; применять методы критериального оценивания учебных достижений учащихся;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Content and Language Integrated Learning - CLIL" тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін игеру бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) жаратылыстану-математика бағытындағы (бұдан әрі – ЖМБ), (Common European Framework of Reference – комон юрепиан фреймуорк оф референс) (бұдан әрі - CEFR) сәйкес В1-В2 деңгейінде ағылшын тілін меңгерген пән мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесін (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (бұдан әрі – CLIL) меңгеру аясында ЖМН мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігінің дамуына бағытталған бағдарлама және сабақтың мақсатына сәйкес пән мен тілді кіріктіріп оқыту дағдыларын қалыптастыру.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша (одан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
ағылшын тілі арқылы оқу пәндерін білім алушыларға оқытуда CLIL әдістемесін колдану бойынша ЖМБ пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
5. Бағдарлама міндеттері:
1) әлемдік қауымдастықтың озат тәжірибесімен таныстыру және Қазақстан Республикасында үштілді білім беру аясында құқықтық білімді қалыптастыру;
2) оқушы топтарының жас ерекшеліктерінің психологиялық-лингвистикалық мінездемесін білуін және оны педагогикалық процесінде қолдана алуын қалыптастыру;
3) тім мен пәнді кіріктіріп оқытудың әдістемесі негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерімен таныстыру;
4) оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып сабақтарды CLIL әдістемесі бойынша жобалау дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың пән және тілдік оқу жетістіктерін қалыптастырушы және жиынтық бағалау дағдыларын қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) үштілді білім беру бойынша мемлекеттік саясаттың қазіргі жағдайы мен негізгі бағыттарын; көптілді білім берудің негізгі ұғымдарын, принциптерін анықтауды; CLIL тіл мен пәнді кіріктіріп оқытудың негізгі әдістемелері негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктері мен өлшемдерін; оқушы топтарының жас ерекшеліктерінің психолого-лингвистикалық мінездемесін біледі;
2) балалардың оқу қажеттіліктерін диагностикалау негізінде ұйымдастырушылық-әдістемелік шаралар қатарын құрастыруды; интербелсенді ортаны ұйымдастыруды; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін қолданады;

3) владение слушателями навыками организации, планирования и ведения образовательного процесса в рамках методики CLIL; решения профессиональных проблем педагогов трехъязычного образования; применения дистанционных технологий в трехъязычном образовании.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Развитие профессиональной компетентности
учителей по освоению методики
интеграции языка и предмета
"Content and Language Integrated
Learning - CLIL" для учителей
физики, химии, биологии, информатики
школ с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
ВПЗ
Конференция
Презентация мини-урока
Защита проекта
итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно-правовой модуль.
4
2
6
1.1

3) CLIL тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі аясында білім беру үдерісін жүргізу, жоспарлау және ұйымдастыру дағдыларын; үштілді білім беруші педагогтердің кәсіби мәселесінің шешімін табуды, үштілді білім беру барысында қашықтықтан оқыту технологиясын қолдануды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптарымен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тестің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (әрі қарай - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлері жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің физика,
химия, биология, информатика
мұғалімдеріне арналған
"Content and Language Integrated
Learning - CLIL" тіл мен пәнді
кіріктіру әдістемесін игеру
бойынша мұғалімдердің кәсіби
құзыреттілігін дамыту"
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша.
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Жобаны қорғау
Қорытынды тест
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
18
6
4
16
14
8
6
2
4
2
80
Приложение 62
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 62 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению инновационных методик преподавания предмета на английском языке" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
18
6
4
16
14
8
6
2
4
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 62-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Пәнді ағылшын тілінде оқытудың инновациялық әдістерін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 62-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению инновационных методик преподавания предмета на английском языке" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей школ, преподающих в старших классах физику, химию, биологию и информатику, имеющих уровень владения английским языком не менее В1.
2. В Программе отражен подход спиралевидного совершенствования уровня английского языка в каждом модуле с опорой на методики преподавания предметов естественно-математического направления на английском языке через развитие профессиональных компетенций на основе методики преподавания на английском языке (Teaching Knowledge Test – тичинг нолидж тест) (далее – ТКТ) и методики интегрированного обучения языка и предмета (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (далее – ТКТ CLIL).
3. Продолжительность курсового обучения составляет 470 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование уровня владения английским языком от уровня В1 до уровня В2 согласно общеевропейской шкале языковых компетенций (Common European Framework of Reference - комон юрепиан фреймуорк оф референс) (далее – CEFR) и освоение учителями методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметы ЕМН) на английском языке.
5. Задачи Программы:
1) поэтапно совершенствовать уровень владения английским языком до необходимого уровня преподавания предмета на английском языке;
2) изучить особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке TKT CLIL;
3) сформировать умение проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века;
4) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основ современной коммуникативной педагогики; инновационных подходов и методики преподавания предмета на английском языке;
2) умение слушателями использовать инновационные подходы, учебные материалы для развития языковых компетенций учащихся, разрабатывать дидактические материалы по предметам на английском языке, адаптировать программы предметов под соответствующие языковые знания и образовательные потребности учеников; создавать речевые ситуации проблемного характера на уроках на английском языке; проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием активных методов обучения, организовать творческую и исследовательскую деятельность учащихся на английском языке;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Пәнді ағылшын тілінде оқытудың инновациялық әдістерін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) ағылшын тілін кемінде В1 дәрежесінде меңгерген физика, химия, биология, информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада Тeaching Кnowledge Test (тичинг нолидж тест) және Тeaching Кnowledge Test Content and Language Integrated Learning (тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі – ТКТ (ағылшын тілінде оқыту әдістемесі) және TKT CLIL (тілді және пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі) базасында кәсіби құзыреттілікті дамыту арқылы жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесіне сүйене отырып, әрбір модулде ағылшын тілі деңгейін спираль тәріздес амал негізінде жетілдіру көзделген.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспарға бойынша (бұдан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 470 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
шет тілдерін меңгеру деңгейлерін айқындайтын жалпы еуропалық тілдік құзыреттілік параметрлеріне сәйкес (Common European Framework of Reference – комон юрепиан фреймворк оф референс) (бұдан әрі - CEFR) B1 деңгейінен В2 деңгейіне дейін мұғалімдердің ағылшын тілін меңгеру деңгейін жетілдіру және ағылшын тілінде жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді (бұдан әрі – ЖМБ пәндері) оқыту әдістемесін меңгерту.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) ағылшын тілін меңгеру деңгейін ағылшын тілінде пәнді оқытудың қажетті деңгейіне дейін кезең-кезеңмен жетілдіру;
2) ағылшын тілінде ТКT CLIL ЖМБ пәндерді тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқытудың ерекшеліктерін зерттеу;
3) оқытудың белсенді әдістерін XXI ғасыр дағдыларының талаптарына сай пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау біліктерін қалыптастыру;
4) оқу үдерісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша педагогтердің құзіреттілігін қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) тыңдаушылар заманауи коммуникативтік педагогиканың негіздерін; ағылшын тілінде пәнді инновациялық оқыту әдістемесін біледі;
2) тыңдаушылар инновациялық амалдарды, оқушылардың тілдік құзыреттіліктерін дамыту үшін оқу материалдарды қолданады, пәндер бойынша ағылшын тілінде дидактикалық материалдарды әзірлейді, пәндердің бағдарламаларын оқушылардың тілдік білімі мен білім қажеттіліктеріне сәйкес бейімдейді, ағылшын тілінде сабақтарда проблемалық жағдаяттарды құрастырады; оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалайды, ағылшын тілінде оқушылардың зерттеушілік және шығармашылық іс-әрекетін ұйымдастырады;

3) владение слушателями английским языком на уровне В2, методами коммуникативной педагогики для достижения целей программы обучения на трех языках в среднем образовании, методикой ТКТ CLIL, информационно-коммуникационными технологиями.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 2 модулей:
1) модуль 1 - педагогическое мастерство учителя (TKT) – 220 часов;
2) модуль 2 - методика интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке (TKT CLIL) – 250 часов.
8. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с УТП данной Программы согласно приложению к Программе.
9. При организации образовательного процесса будет проводиться ежедневная рефлексия, индивидуальная презентация серии мини-уроков, самостоятельная работа слушателя, а также защита портфолио.
10. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
11. В качестве контроля усвоения методики преподавания предметов ЕМН на английском языке предусмотрен экзамен университета Кембридж TKT CLIL по завершению обучения.
12. Уровень владения слушателями английским языком определяется итоговым оцениванием через международный экзамен Cambridge English: First Certificate of English (далее - FCE) (Кембридж инглиш: ферст сертификейт оф инглиш), проводимым Экзаменационным советом Университета Кембридж (Cambridge English Language Assessment – Кембридж инглиш лангуидж ассесмент) на базе авторизованного экзаменационного центра Английский для неносителей языка (English Speakers of Other Languages – инглиш спикез оф азе лангуиджиз, ESOL).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Развитие профессиональной
компетентности учителей по освоению
инновационных методик преподавания
предмета на английском языке"
для учителей физики, химии, биологии,
информатики школ с казахским
и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Работа в паре
Практическая работа
Работа в малых группах
Анализ ситуаций
Презентация мини-мероприятия
СРСП
Рефлексия
Всего
1
Педагогическое мастерство учителя
(Teaching Knowledge - тичинг нолидж) 220 ч.

3) ағылшын тілін В2 деңгейінде, орта білім беруде үштілді білім беру бағдарламасының мақсатына жету үшін коммуникативтік педагогика әдістерін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 2 модульден тұрады:
1) 1-модуль – мұғалімнің педагогикалық шеберлігі (TKТ) – 220 сағат;
2) 2-модуль – ЖМБ пәндерді кіріктіріп оқыту әдістемесі (TKT CLIL) – 250 сағат.
8. Модульдердің мазмұнында Бағдарламаның қосымшасына сәйкес Бағдарламаның оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша негізгі сұрақтар қарастырылады.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында күнделікті рефлексия, материалдарды меңгеру және алған білімін тәжірибеде қолдану деңгейін анықтау мақсатында шағын сабақтар тізбегінің жекелей таныстырылымы, тыңдаушының оқытушымен бірлескен өзіндік жұмысы, сонымен қатар портфолио қорғау жүргізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
11. ЖМБ пәндерін ағылшын тілінде оқыту әдістемесін меңгеруді бақылау мақсатында оқу аяқталған соң Кембридж университетінің TKT CLIL емтиханы көзделген.
12. Тыңдаушылардың ағылшын тілін меңгеру деңгейі English Speakers of Other Languages (ағылшын тілі ағылшын тілінде сөйлемейтіндер үшін - инглиш спикез оф азэ лагуиджиз, ESOL) авторизацияланған Емтихан орталығының базасында Кембридж Университеті емтихан орталығы (Cambridge English Language Assesstment- Кэмбридж Инглиш Лангуидж Ассессмент) өткізетін қорытынды бағалау - Cambridge English: First Certificate of English (FCE) (Кэмбридж Инглиш: ферст сертификейт оф инглиш) емтиханы арқылы анықталады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің физика,
химия, биология, информатика
мұғалімдеріне арналған "Пәнді
ағылшын тілінде оқытудың
инновациялық әдістерін меңгеру
бойынша мұғалімнің кәсіби
құзыреттілігін дамыту"
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Тематика занятий
Жұппен жұмыс жасау
Практикалық жұмыс
Шағын топта жұмыс жасау
Жағдаяттарды талдау
Шағын-шаралар таныстырылымы
ТОӨЖ
Рефлексия
Барлығы
1
Мұғалімнің педагогикалық шеберлігі (Teaching Knowledge) 220 сағ.

2.10
Экзамен университета -Кембридж TKT CLIL
4
2.11
Защита портфолио
8
Всего: 470 часов.
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 63
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 63 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование предметной и коммуникативно-языковой компетентности учителей в условиях обучения на трех языках" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров: "Формирование предметной и коммуникативно-языковой компетентности учителей в условиях обучения на трех языках" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей школ, преподающих в старших классах физику, химию, биологию и информатику, имеющих уровень владения английским языком не менее А2.
2. В Программе отражен подход спиралевидного совершенствования уровня английского языка в каждом модуле с опорой на методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметов ЕМН) на английском языке через развитие профессиональных компетенций на основе методики преподавания на английском языке (Teaching Knowledge Test - тичинг нолидж тест) (далее - ТКТ) и методики интегрированного обучения языка и предмета (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (далее – ТКТ CLIL).
3. Продолжительность курсового обучения составляет 640 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
совершенствование уровня владения английским языком от уровня А2 до уровня В2 согласно общеевропейской шкале языковых компетенций (Common European Framework of Reference - комон юрэпиен фреймворк оф референс) (далее – CEFR) и освоение учителями методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметы ЕМН) на английском языке.
5. Задачи Программы:
1) поэтапно совершенствовать уровень владения английским языком до необходимого уровня преподавания предмета на английском языке;

2.10
Кембридж университетінің емтиханы - TKT CLIL
4
2.11
Портфолионы қорғау
8
Барлығы: 470 сағат
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 63-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Үш тілде оқыту жағдайында мұғалімдердің пәндік және тілдік-қатысымдық құзыреттіліктерін қалыптастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 63-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Үш тілде оқыту жағдайында мұғалімдердің пәндік және тілдік-қатысымдық құзыреттіліктерін қалыптастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) ағылшын тілін А2 кем емес деңгейден меңгерген физика, химия, биология, информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламада ағылшын тілінде оқыту әдістемесі (Teaching Knowledge - тичинг нолидж) (бұдан әрі – ТКТ) және тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі – ТКТ CLIL) базасында кәсіби құзіреттіліктерді дамыту арқылы ағылшын тілінде жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді (бұдан әрі – ЖМБ пәндер) оқыту әдісі тіректері әр модульде ағылшын тілі деңгейін спиральді тәсілмен жетілдіру айқындалған.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспарға бойынша (бұдан әрі - ОТЖ) оқыту курсының ұзақтығы 640 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4.Бағдарламаның мақсаты:
шет тілдерін меңгеру деңгейлерін айқындайтын жалпы еуропалық тілдік құзыреттілік параметрлеріне (Common European Framework of Reference - комон юрэпиен фреймворк оф референс) (бұдан әрі - CEFR) сәйкес А2 деңгейінен В2 деңгейіне дейін мұғалімдердің ағылшын тілін меңгеру деңгейін жетілдіру және ағылшын тілінде жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді оқыту әдістемесін меңгеруі болып табылады.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) ағылшын тілін меңгеру деңгейін ағылшын тілінде пәнді оқытудың қажетті деңгейіне дейін кезең кезеңмен жетілдіру;

2) изучить особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке ТKT CLIL;
3) сформировать умение проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века по предметам ЕМН;
4) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основ современной коммуникативной педагогики; инновационных подходов и методики преподавания предмета на английском языке;
2) умение слушателями использовать инновационные подходы, учебные материалы для развития языковых компетенций учащихся, разрабатывать дидактические материалы по предметам ЕМН на английском языке, адаптировать программы предметов ЕМН под соответствующие языковые знания и образовательные потребности учеников; создавать речевые проблемные ситуации на уроках по предметам ЕМН на английском языке, организовать и вести дискуссию в различных формах полемического общения на актуальные темы по предметам на английском языке; проектировать урок по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения, организовать творческую и исследовательскую деятельность учащихся на английском языке по предметам ЕМН, применять стратегии критического мышления;
3) владение слушателями английским языком на уровне В2; методами коммуникативной педагогики для достижения целей программы обучения на трех языках в среднем образовании; методикой ТКТ CLIL и ИКТ.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 3 модулей:
1) модуль 1 - интенсивный английский язык для учителей предметов ЕМН (Intensive English Language for Subject Teachers - интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) – 170 часов;
2) модуль 2 - педагогическое мастерство учителя (TKT) – 220 часов;
3) модуль 3 - методика интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке (TKT CLIL) – 250 часов.
8. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии УТП данной Программы согласно приложению к Программе.
9. При организации образовательного процесса будет проводиться ежедневная рефлексия, индивидуальная презентация серии мини-уроков в целях выявления уровня усвоения материала и применении в собственной практической деятельности, самостоятельная работа слушателя, а также защита портфолио.
10. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.

2) TКT CLIL ағылшын тілінде ЖМБ пәндерін кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқытудың ерекшеліктерін зерттеу;
3) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың белсенді әдістерін пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау біліктерін қалыптастыру;
4) оқу үдерісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша педагогтердің құзіреттілігін қалыптастыру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) заманауи коммуникативтік педагогиканың негіздерін; ағылшын тілінде пәнді оқыту әдістемесін біледі;
2) оқушылардың тілдік құзыреттіліктерін дамытуда оқу материалдарын инновациялық амалдарды қолдануды, ағылшын тілінде ЖМБ пәндері бойынша дидактикалық материалдарды әзірлеуді, ЖМБ пәндердің бағдарламаларын оқушылардың тілдік білімі мен білім қажеттіліктеріне сәйкес бейімдеуді; ағылшын тілінде ЖМБ пәндері бойынша сабақтарда проблемалық сипаттағы сөйлеу жағдаяттарын құрастыруды; ағылшын тілінде оқытылатын ЖМБ пәндері бойынша полемикалық қарым-қатынастың әр түрлі формасында түрлі тақырыптарда пікірталас өткізу мен ұйымдастыруды, оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақтар жобалауды; ағылшын тілінде оқушылардың зерттеушілік және шығармашылық іс-әрекетін ұйымдастыруды, сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолданады;
3) ағылшын тілін В2 деңгейінде, орта білім беруде үштілді білім беру бағдарламасының мақсатына жету үшін коммуникативтік педагогика әдістерін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 3 модульден тұрады:
1) 1-модуль – ЖМБ пәндердің мұғалімдеріне арналған үдемелі ағылшын тілі (Intensive English Language for Subject Teachers - интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) -170 сағат;
2) 2-модуль – мұғалімнің педагогикалық шеберлігі (TKT) – 220 сағат;
3) 3-модуль – ЖМБ пәндерді пән мен тілді кіріктіріп оқыту әдістемесі (TKT CLIL) – 250 сағат.
8. Модульдердің мазмұнында Бағдарламаның қосымшасына сәйкес Бағдарламаның оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі - ОТЖ) бойынша негізгі сұрақтар қарастырылады.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында күнделікті рефлексия, материалдарды меңгеру және алған білімін тәжірибеде қолдану деңгейін анықтау мақсатында шағын сабақтар тізбегінің жекелей таныстырылымы, тыңдаушының оқытушымен бірлескен өзіндік жұмысы, сонымен қатар портфолио қорғау жүргізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.

11. В качестве контроля усвоения методики преподавания предметов ЕМН на английском языке предусмотрен экзамен университета Кембридж TKT CLIL по завершению обучения.
12. Уровень владения слушателями английским языком определяется итоговым оцениванием через международный экзамен (Cambridge English - кэмбридж инглиш): First Certificate of English – (Первый Кембриджский сертификат - ферст сертификейт оф инглиш) (FCE), проводимым Экзаменационным советом Университета Кембридж (Cambridge English Language Assessment - Кэмбридж Инглиш Лангуидж Ассессмент) на базе авторизованного экзаменационного центра (English Speakers of Other Languages - английский для не носителей языка - Инглиш Спикез оф азэ лангуиджиз, ESOL).
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Формирование предметной и
коммуникативно-языковой компетентности
учителей в условиях обучения
на трех языках" для учителей
физики, химии, биологии, информатики
школ с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Работа в паре
Практическая работа
Работа в малых группах
Анализ ситуаций
Презентация мини-мероприятия
СРСП
Рефлексия
Всего
1

11. ЖМБ пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесін меңгеруді бақылау мақсатында оқу аяқталған соң Кембридж университетінің TKT CLIL емтиханы көзделген.
12. Тыңдаушылардың ағылшын тілін меңгеру деңгейі (English Speakers of Other Languages - инглиш спикез оф азэ лангуиджиз, ESOL) (ағылшын тілі ағылшын тілінде сөйлемейтіндер үшін) авторизацияланған Емтихан орталығының базасында Кембридж Университеті емтихан орталығы (Cambridge English Language Assesstment - Кэмбридж Инглиш Лангуидж Ассессмент) өткізетін қорытынды бағалау (Cambridge English: First Certificate of English - Кэмбридж инглиш: ферст сертификейт оф инглиш) (FCE) емтиханы арқылы анықталады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің физика,
химия, биология, информатика
мұғалімдеріне арналған
"Үш тілде оқыту жағдайында
мұғалімдердің пәндік және
тілдік-қатысымдық
құзыреттіліктерін
қалыптастыру" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Жұппен жұмыс жасау
Практикалық жұмыс
Шағын топта жұмыс жасау
Жағдаяттарды талдау
Шағын-шаралар таныстырылым ы
ТОӨЖ
Рефлексия
Барлығы
1

3.10
Экзамен университета Кембридж TKT CLIL
4
3.11
Защита портфолио
8
Всего: 640 часов.
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 64
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 64 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика изучения химии в условиях обучения на трех языках в школе" для учителей химии школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика изучения химии в условиях обучения на трех языках в школе" для учителей химии школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей химии школ.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности учителей по методике преподавания химии в условиях перехода на трехъязычное образование. Новизна Программы заключается в разработке методики преподавания химии в организации среднего образования в условиях интеграции с английским языком.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение профессиональной компетентности учителей по методике преподавания химии в условиях перехода на трехъязычное образование.
5. Задачи Программы:
1) рассмотреть психолого-педагогические аспекты обучения химии в условиях трехъязычного образования;
2) изучить концептуальные основы проектирования образовательного процесса по химии в условиях перехода на трехъязычное образование;
3) выявить возможности использования информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) при обучении химии;
4) овладеть приемами трехъязычного обучения химии на основе интеграции с государственным и английским языками.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями поэтапного внедрения трехъязычного образования; концептуальных основ проектирования образовательного процесса по химии в условиях трехъязычного образования; особенностей оценивания знаний обучающихся в рамках методики предметно-языкового обучения (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Лернинг) (далее - CLIL);
2) умение слушателями составлять терминологический словарь по химии на английском, казахском и русском языках; применять методику CLIL при изучении и запоминании химической терминологии на английском языке; составлять тексты и задания по химии с использованием химической терминологии на казахском, русском и английском языках; проектировать интегрированный урок: "химия-английский язык", "химия-казахский язык"; способы и формы представления предметного содержания по конкретной теме;

3.10
Кембридж университетінің емтиханы - TKT CLIL.
4
3.11
Портфолионы қорғау.
8
Барлығы: 640 сағат
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 64-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің химия мұғалімдеріне арналған "Мектепте үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 64-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің химия мұғалімдеріне арналған "Мектепте үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) химия мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқытудың әдістемесі бойынша мұғалімнің кәсіби құзіреттілігін арттыруға бағытталған. Бағдарламаның жаңашылдығы орта білім беру ұйымында химия пәнін ағылшын тілімен кіріктіру жағдайындағы оқыту әдістемесін әзірлеу болып табылады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспар (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты:
үштілді білім беру жүйесіне көшу жағдайында химияны оқытудың әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) үштілді білім беру жағдайында химияны оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін қарастыру;
2) үштілді білім беру жүйесіне көшу жағдайында химиядан білім беру үдерісін жобалаудың тұжырымдамалық негіздерін зерделеу;
3) химияны оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолданудың мүмкіндіктерін ашу;
4) мемлекеттік және ағылшын тіліндерімен кіріктіру негізінде химияны үштілде оқытудың тәсілдерін меңгеру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) үштілді білім беруді кезең-кезеңмен енгізуді тыңдаушылардың білуі мен түсінуі; үштілді білім беру жағдайында химия пәні бойынша оқыту процесін тұжырымдамалық негізде жобалауды, пән және тілді кіріктіріп оқыту әдістемесі (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Лернинг) (бұдан әрі - CLIL) аясында оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау ерекшеліктерін біледі;
2) химия пәнінен қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде терминологиялық сөздік құрастыру, химиялық терминдерді ағылшын тілінде оқу және есте сақтау, меңгеру барысында (CLIL) әдістемесін қолдану, қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде химиялық терминологияны қолданып мәтіндер мен тапсырмалар құрастыруды, "химия-ағылшын тілі", "химия-қазақ тілі" кіріктірілген сабақтар жобалауды, нақты тақырып бойынша (CLIL) пән мазмұнында көрсетілген амалдар мен формалар арқылы жасай алады;

3) владение слушателями современными образовательными технологиями преподавания и обучения; методами интерактивного взаимодействия в условиях трехъязычного образования; терминологией по химии на английском, казахском и русском языках в процессе проведения лабораторных опытов и практических занятий; методикой организации внеклассной работы по химии в условиях трехъязычного образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП курса согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в УМК курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Методика изучения химии в
условиях обучения на трех языках
в школе" для учителей химии
школ с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно – правовой модуль.
4
2
6
1.1

3) қазіргі заманауи білім беру технологияларын, үштілді білім беру жағдайында интерактивтік әдістермен байланыстыруды, зертханалық тәжірибелер мен практикалық сабақтарды өткізу процесінде қазақ және орыс тілдеріндегі химиялық терминологияны, үштілді білім беру жағдайында химиядан сабақтан тыс жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік- құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жоба жұмыстары, ықшам-сабақтар (ықшам-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнесабақтарды, бейнефильмдерді талқылау, шеберлік сыныптар, бірлесіп мәселелерді шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлерін әзірлейді, олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің химия
мұғалімдеріне арналған
"Мектепте үштілді білім беруге
көшу жағдайында химияны
оқыту әдістемесі" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
Ссеминар
Шеберлік сынып
Дөңгелек үстел
Шағынсабақ таныстырылымы
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік–құқықтық модуль
4
2
6
1.1

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
12
8
34
6
10
2
2
4
2
80
Приложение 65
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 65 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование STEM - технологии в преподавании информатики в условиях обучения на трех языках" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
12
8
34
6
10
2
2
4
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 65-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған "Үш тілде білім беру жағдайында информатика пәнін оқытуда STEM технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 65-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование STEM - технологии в преподавании информатики в условиях обучения на трех языках" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей информатики.
2. Основным направлением Программы является внедрение STEM обучения (Science Technology Engineering Maths - сайнс текнолоджи инжениеринг мэс) (далее – STEM) в образовательный процесс с целью формирования нового мышления обучающихся и педагогов.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
развитие профессиональной компетентности учителей информатики через освоение STEM технологий в условиях трехъязычного образования.
5. Задачи Программы:
1) изучить поэтапное внедрение трехъязычного образования в Республике Казахстан;
2) овладеть элементами предметно-языкового интегрированного обучения (Content and Language Integrated Learning - контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (далее – CLIL) в контексте преподавания информатики на основе интеграции предмета и языка;
3) определить проблемы внедрения системы STEM-learning (стэм ленинг) в образовательный процесс в условиях трехъязычного образования;
4) научиться проектировать занятия по информатике с учетом возможностей системы STEM-learning (стэм ленинг) и материально-технической базы школы;
5) уметь разрабатывать и внедрять в практику цифровые образовательные контенты; овладеть техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании информатики.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями международного опыта по использованию системы STEM-learning (стэм ленинг); элементов предметно-языкового интегрированного обучения CLIL в контексте преподавания информатики; проблем внедрения системы STEM-learning (стэм ленинг) в образовательный процесс в условиях трехъязычного образования;
2) умение слушателями составлять SWOT-анализ (Opportunities, Threats, Strengths, Weaknesses - сильные стороны, слабые стороны, возможности, угрозы – стренс, уикнесис, опотьюнитис, сретс) по внедрению STEM-learning (стем ленинг) на уроках информатики; проектировать занятия по информатике с учетом возможностей систем STEM-learning и материально-технической базы школы; разрабатывать и внедрять в практику цифровые образовательные контенты;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған "Үш тілде білім беру жағдайында информатика пәнін оқытуда STEM технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламаның негізгі бағыты педагогтер мен тыңдаушылардың жаңаша ойлауын қалыптастыру мақсатында білім беру процесіне (Science Technology Engineering Math - сайнс текнолоджи инжениеринг мэс) (бұдан әрі - STEM) оқытуды енгізу болып табылады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспар (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
үштілді білім беру жағдайында STEM технологиялары негізінде информатика мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасында үштілді білім беруді сатылай енгізуді үйрету;
2) Пән және тілді кіріктіру негізінде информатиканы оқыту аясында (Content and language integrated learning - контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі - CLIL) пән және тілді кіріктіріп оқытудың элементтерін меңгеру;
3) үштілді білім беру жағдайында білім беру процесінде STEM learning (стэм ленинг) жүйесін енгізудің мәселелерін анықтау;
4) STEM learning (стэм ленинг) жүйесі мен мектептің материалдық-техникалық базасын есепке ала отырып, информатика бойынша сабақтарды жобалауды үйрену;
5) тәжірибеде сандық білім беру контенттерін әзірлеу мен енгізуді білу; информатиканы оқытуда заманауи мультимедия-ресурстары, "бұлтты" және ғаламтор сервистерін пайдалану техникасын меңгеру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) STEM learning (стэм ленинг) жүйесін пайдалану бойынша халықаралық тәжірибе; информатиканы оқытуда CLIL пән және тілді кіріктіріп оқытудың элементтерін, үштілді білім беру жағдайында білім беру процесіне STEM learning (стэм ленинг) жүйесін енгізу мәселелерін біледі;
2) информатика сабақтарында STEM learning енгізу бойынша SWOT-талдау (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats – күшті жақтары, әлсіз жақтары, мүмкіндіктері, қауіптер – стренс, уикнесис, опотьюнитис, сретс) құра алады, STEM learning (стэм ленинг) жүйесі мүмкіндіктері мен мектептің материалдық-техникалық базасын есепке ала отырып, информатика бойынша сабақтарды жобалайды, тәжірибеде сандық білім беру контенттерін әзірлейді, енгізеді және жасай алады;

3) владение слушателями техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании информатики.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. Содержание модулей основывается УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Использование STEM-технологии
в преподавании информатики
в условиях обучения на трех языках"
для учителей информатики школ
с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическая работа
Тренинги
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1
Нормативно-правовой модуль.
6
6
1.1

3) тыңдаушылар информатиканы оқытуда заманауи мультимедия-ресурстарын, "бұлтты" және ғаламтор сервистерін пайдалану техникасын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9.Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, ықшам-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары, тестің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнесабақтарды, бейнефильмдерді талқылау, шеберлік сыныптар, бірлесіп мәселелерді шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық оқытушылық құрамы Бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірлейді, олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің
информатика пәнінің
мұғалімдеріне арналған
"Үш тілде білім беру
жағдайында информатика пәнін
оқытуда STEM технологияларды
пайдалану" педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Дәріс-тандау
Тәжірибелік сабақ
Семинар
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Жобаны қорғау
Қорытынды тест
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

Сноска. Приказ дополнен приложением 66 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на уроках информатики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на уроках информатики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей информатики.
2. Программа обучает построению учебной программы предмета "Информатика" с использованием средств робототехники, позволяет выработать систему оценки знаний и организацию межпредметных связей в процессе преподавания предмета.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
повышение профессиональных компетентностей учителя информатики по поддержке и развитию информационной и технической грамотности обучающихся в области применения средств робототехники в рамках обновления содержания образования.
5. Задачи Программы:
1) сформировать правовые знания в области профессиональной деятельности учителей информатики;
2) ознакомить слушателей курсов с основами психолого-педагогического взаимодействия с обучающимися в процессе обучения информатике;
3) ознакомить слушателей с новыми подходами в обучении информатики с использованием средств робототехники, в условиях обновления содержания образования;
4) научить применять средства робототехники в преподавании информатики, организовывать проектную деятельность обучающихся в области конструирования и применения робототехнических изделий;
5) ознакомить слушателей курса с дополнительными возможностями открываемыми предметом робототехника для организации внеурочной и факультативной деятельности.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание слушателями основ конструирования и управления роботами; основных методик планирования и проектирования траектории развития информационной грамотности ребенка;
2) умение слушателями учитывать баланс возрастных и индивидуальных особенностей детей и основные принципы работы с одаренными детьми, правильно и эффективно строить процессы коммуникации;

Ескерту. Бұйрық 66-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" курсының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) информатика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама пәнді оқыту процесіндегі пәнаралық байланысты ұйымдастыру және білімді бағалау жүйесін өңдеуге мүмкіндік береді, робототехника құралдарын қолданып "Информатика" пәнінің оқу бағдарламасын құруға үйретеді.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
білім беру мазмұнын жаңарту аясында робототехника құралдарын қолдану барысында оқушылардың ақпараттық және техникалық сауаттылығын дамытуды қолдау бойынша информатика мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби қызметі аясында құқықтық білімдерін қалыптастыру;
2) курс тыңдаушыларын информатика сабағы барысында оқушылармен психологиялық-педагогикалық өзара әрекеттесу негіздерімен таныстыру;
3) білім беру мазмұнын жаңарту аясында робототехника құралын қолдану арқылы информатика пәнін оқытудың жаңа амалдарымен таныстыру;
4) информатика пәнін оқыту барысында робототехника құралдарын қолдануға үйрету, робототехника бұйымдарын құрау және қолдану аясында оқушылардың жобалау қызметтерін ұйымдастыру;
5) сабақтан тыс және факультативтік қызметті ұйымдастыру үшін курс тыңдаушыларын робототехника пәнін оқытуда пайда болған қосымша мүмкіндіктерімен таныстыру.
6. Оқыту нәтижелері:
1) роботтарды басқару және конструкциялау негіздерін, баланың ақпараттық сауаттылығын дамытудағы траекторияны жоспарлау және жобалаудың негізгі әдістемелерін біледі;
2) балалардың жас және жеке ерекшеліктерінің теңгерімін және дарынды балалармен жұмыс істеудің негізгі қағидаларын, коммуникациялау процесін дұрыс және тиімді құруын қолдана алады;

3) владение слушателями навыками планирования и организации учебно-воспитательного процесса по информатике с применением средств робототехники; способами проектирования урока информатики с применением средств робототехники для развития информационной компетентности учащихся; навыками планирования внеклассной и кружковой работы по предмету "Робототехника".
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. Содержание модулей основывается на УТП согласно приложению к настоящей Программе.
9. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП курса согласно приложению к настоящей Программе. При организации однонедельных курсов количество часов и тем в УТП сокращается в два раза, форма проведения занятий остается без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеоуроков, видеофильмов, мастер-классы, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Использование средств робототехники
на уроках информатики в условиях
обновления содержания среднего образования"
для учителей информатики школ
с казахским и русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
Неделя 1
1.
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

3) робототехника құралдарын қолдану арқылы информатика пәні бойынша оқу-тәрбие барысын ұйымдастыру және жоспарлау дағдыларын, оқушының ақпараттық біліктілігін дамыту үшін робототехника құралдарын қолданумен қатар информатика сабағында жобалай алу мүмкіндіктерін; "робототехника" пәні бойынша сыныптан тыс және үйірме жұмыстарында жоспарлау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ-ға негізделеді.
9. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
10. Білім беру процесі осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ тақырыптары мен сағат саны екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жоба жұмыстары, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрамы бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау өлшемдерін әзірлейді, олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын мектептердің
информатика мұғалімдеріне
арналған "Орта білім беру
мазмұнын жаңарту жағдайында
информатика сабақтарында
робот техникасы құралдарын
қолдану" курсының педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Дәріс-тандау
Тәжірибелік сабақ
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Жобаны қорғау
Қорытынды тест
Барлығы
1 апта
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
16
8
24
4
10
10
2
4
2
80
Приложение 67
к приказу Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 67 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.01.2017 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование Smart - технологий в преподавании физики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей физики школ с казахским и русским языками обучения

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
16
8
24
14
10
2
4
2
80
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 67-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физиканы оқытуда Smart технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық 67-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.01.2017 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование Smart - технологий в преподавании физики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей физики школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей физики.
2. Основным направлением Программы является повышение уровня образования учителей городских и сельских школ посредством использования международного открытого образовательного пространства с целью расширения доступа к образованию, способствующего самостоятельному конструированию профессиональной траектории роста.
3. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов по учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы:
использование Smart технологий (Specific Measurable Attainable Relevant Time-bounded – конкретность, измеримость, достижимость, релевантность, определенность во времени – специфик, межирабл, атейнебл, релевант, тайм баундид) (далее - Smart) в системе повышения квалификации учителей физики в условиях обновления содержания среднего образования.
5. Задачи Программы:
1) изучить нормативные и стратегические документы в области обновления содержания образования;
2) рассмотреть международный опыт в области применения Smart обучения;
3) изучить основные направления развития Smart обучения;
4) планировать проведение уроков физики с использованием возможностей Smart обучения при соответствующей материально-технической базе;
5) использовать Smart устройства для создания и использования цифрового образовательного контента.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание стратегических направлений образовательной системы страны; методической основы деятельности учителей физики; внедрение Smart-обучающей системы для обновления содержания образования; использование мобильного и Smart-обучения на основе изучения международного опыта;
2) умения слушателями планировать уроки физики, используя Smart технологии и возможности материально-технической базы школы; использовать цифровой лабораторный комплекс для демонстрации при изучении основ современной физики и проведения экспериментов; использовать смарт устройства для создания цифрового образовательного контента;
3) владение слушателями навыками использования Smart технологиями на уроках физики; мобильными устройствами на уроках физики; техниками создания цифрового образовательного контента, проведения лабораторных работ, использования "облачных" интернет-технологий при изучении физики.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физиканы оқытуда Smart технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) физика мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарламаның негізгі бағыты тәуелсіз жобалау кәсіби өсу траекториясын насихаттау, білім алуға қол жеткізуін кеңейту мақсатында жаһандық ашық білім беру кеңістігін пайдалану арқылы қалалық және ауылдық мектептерде мұғалімдердің білім деңгейін арттыру болып табылады.
3. Осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша курстың оқыту ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты:
орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физика мұғалімдерінің біліктіліктерін арттыру жүйесінде (Specific Measurable Attainable Relevant Time-bounded – нақтылық, өлшемділігі, қолжетімділік, релеванттық, уақыттағы нақтылық - специфик, межирабл, атейнебл, релевант, тайм баундид) (бұдан әрі - Smart) технологияларын қолдану.
5. Бағдарлама міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңарту саласында нормативтік және стратегиялық құжаттарды зерттеу;
2) Smart оқытуды қолдану саласындағы халықаралық тәжірибені қарастыру;
3) Smart оқыту дамытудың негізгі бағыттарын зерттеу;
4) материалдық-техникалық базасына тиісті Smart оқытудың мүмкіндіктерін пайдалана отырып физика сабақтарын өткізуді жоспарлау;
5) цифрлық білім беру контентін пайдалану мен құру үшін Smart құрылғыларды қолдану.
6. Оқыту нәтижелері:
1) елдің білім беру жүйесінің стратегиялық бағыттарын; физика пәні мұғалімдері қызметінің әдістемелік негіздері; білім мазмұнын жаңарту үшін Smart-оқыту жүйесін енгізу; халықаралық тәжірибені оқыту негізінде мобильді және Smart-оқытуды қолдануды біледі және түсінеді;
2) мектептің материалдық-техникалық базасының мүмкіндіктері мен Smart технологиясын пайдалана отырып, физика сабақтарын жоспарлауға; эксперименттер жүргізуге және қазіргі заманғы физика негіздерін зерттеуді көрсету үшін сандық зертханалық кешенін қолдануға; сандық білім беру контентін құру үшін Smart құрылғыларын тыңдаушылар қолдана алады;
3) физика сабағында Smart технологияларды пайдалану дағдыларын қолдануға, физика сабағында мобильді құрылғыларды, сандық білім беру контентін техникасымен құруға, зертханалық жұмыстарды жүргізуге, физиканы зерттеу кезінде "бұлтты" интернет-технологияларды тыңдаушылар меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации руководителей малокомплектных школ "Лидерство и управление в малокомплектной школе" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации и направлена на оказание методической поддержки руководителям малокомплектных школ в контексте обновления содержания среднего образования.
2. Настоящей Программе представлены материалы по подготовке руководителей малокомплектных школ и овладению ими знаниями и практическими навыками, адекватными современным представлениям об успешности организации образования, управлением изменениями.
3. Продолжительность курсового обучения руководителей составляет 640 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: совершенствование педагогического и управленческого мастерства руководителей малокомплектных школ и оказание им поддержки в контексте обновления учебных программ по образовательным областям и уровням образования и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) развить понимание роли и миссии современного руководителя, личного и профессионального самосовершенствования;
2) сформировать ключевые компетенции в области лидерства, управления, стратегического планирования, менеджмента и прогнозирования;
3) научить навыкам, методам, формам и подходам по улучшению собственной деятельности и деятельности учителей и учащихся;
4) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с учебными программами по образовательным областям и уровням образования и спецификой малокомплектной школы и систему критериального оценивания для достижения целей обучения;
5) понимать и оказывать поддержку педагогическому коллективу в условиях обновления содержания среднего образования;
6) сформировать практические навыки по установлению профессионального и социального партнерства, созданию сетевого сообщества.
6. Результаты обучения:
1) понимание роли и миссии современного руководителя, личного и профессионального самосовершенствования, поддержки профессионального развития учителей;
2) сформированность у руководителей ключевых компетенций в области лидерства и управления, стратегического планирования, менеджмента и прогнозирования;
3) понимание и применение руководителями навыков, методов, форм и подходов по улучшению собственной деятельности и деятельности учителей и учащихся;
4) использование педагогических подходов и учебных материалов в соответствии с учебными программами по образовательным областям и уровням образования и спецификой малокомплектных школ и системы критериального оценивания для достижения целей обучения;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару" шағын жинақты мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) біліктілікті арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді және орта білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде шағын жинақты мектеп басшыларына әдістемелік қолдау көрсетуге бағытталған.
2. Осы Бағдарламада шағын жинақты мектеп басшыларын дайындауға, олардың табысты білім беру ұйымын және өзгерістерді басқаруға қажетті білім мен практикалық дағдыларды игеруіне арналған материал берілген.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша басшыларды оқыту курсының ұзақтығы 640 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: шағын жинақты мектеп басшыларының педагогикалық және басқару шеберлігін жетілдіру, білім беру салалары мен деңгейлері бойынша жаңартылған оқу бағдарламалары мен критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде оларға әдістемелік қолдау көрсету.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) заманауи басшының рөлі мен миссиясы, жеке тұлға ретінде және кәсіби тұрғыдан өзін-өзі жетілдіру туралы түсінігін дамыту;
2) басшылардың көшбасшылық және басқару, стратегиялық жоспарлау және болжау салаларында түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыру;
3) басшыларға өзінің қызметін, мұғалімдер мен оқушылардың қызметін жақсартуға бағытталған дағдыларды, жұмыс түрлерін, әдістер мен тәсілдерді үйрету;
4) шағын жинақты мектеп ерекшеліктеріне және білім беру салалары мен деңгейлері бойынша оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын, оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету;
5) орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогикалық ұжымға қолдау көрсету туралы түсінігін дамыту;
6) кәсіби және әлеуметтік әріптестік орнату, желілік қоғамдастық құру жөніндегі тәжірибелік дағдыларды қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) заманауи басшының рөлі мен миссиясы, жеке тұлға ретінде және кәсіби тұрғыдан өзін-өзі жетілдіру, мұғалімдердің кәсіби дамуына қолдау көрсету туралы түсінігі дамиды;
2) басшылардың көшбасшылық және басқару, стратегиялық жоспарлау және болжау салаларында түйінді құзыреттіліктері қалыптасады;
3) басшылар өзінің қызметін, мұғалімдер мен оқушылардың қызметін жақсартуға бағытталған дағдыларды, жұмыс түрлерін, әдістер мен тәсілдерді үйренеді;
4) шағын жинақты мектеп ерекшеліктеріне және білім беру салалары мен деңгейлері бойынша оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын, оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолданады;

5) понимание и оказание поддержки педагогическому коллективу в условиях обновления содержания среднего образования;
6) владение умениями и навыками по установлению профессионального и социального партнерства, созданию сетевого сообщества.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программы состоит из четырех профессиональных практик:
1) руководство преподаванием и учением;
2) саморазвитие;
3) руководство совершенствованием, внедрением инноваций и изменениями;
4) вовлечение местного сообщества в совместную работу.
8. Содержание Программы предполагает интегрированный подход, соединяющий теорию и практику обучения в следующей логической последовательности:
1) обзор идей на этапе теоретического обучения (выполнение предкурсовых заданий);
2) приобретение и понимание основных направлений и содержания Программы в период аудиторного обучения, знакомство с результатами международных исследований по проблемам лидерства и управления, освоение учебных планов и учебных программ по образовательным областям и уровням образования.
9. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций "Лидерство и управление в малокомплектной школе";
2) методическое пособие для руководителя;
3) предкурсовые задания;
4) задания в период практики в школе;
5) руководство для тренера;
6) раздаточный материал.
10. Образовательный процесс состоит из трех этапов и включает следующие формы обучения:
1) "Лицом к лицу" (аудиторное обучение) - 320 часов;
2) "Первая практика в школе" (асинхронное обучение) - 80 часов;
3) "Вторая практика в школе" (асинхронное обучение) - 240 часов.
11. Учебный план предусматривает сочетание самостоятельного, аудиторного обучения и обучения при асинхронной поддержке тренера.
12. В процессе аудиторного обучения ежедневно по завершении тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижения целей обучения.
13. Аудиторный этап обучения служит основанием для подготовки к этапу практики в школе и процессу взаимодействия с коллегами в рамках сети школ. На данном этапе в школах по месту работы выполняются задания, имеющие развивающую направленность.
14. Оценка руководителей по итогам курса проводится на основе саморефлексии в соответствии с конкретными критериями оценивания, по результатам выполнения задания в ходе практики для подготовки отчета.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения руководителей
общеобразовательных организаций
"Лидерство и управление в
малокомплектных школах"
Учебный план
Предкурсовые задания
(Сбор исходных данных о школе)
Выполнение заданий является неотъемлемой частью Программы.
Внутренняя эвалюация школы включает:
информацию о школе;
информацию об учителях;
данные о достижениях обучающихся;
результаты исследования родителей, в том числе их среды и мнений;
результаты исследования учителей, в том числе их профессиональных характеристик и мнений;
результаты исследования обучающихся, в том числе их среды и мнений.
Первый аудиторный этап "Лицом к лицу" (4 недели)
Каждое занятие представляет собой вводную лекцию о научных исследованиях с последующей работой в малых группах и написанием индивидуального рефлексивного отчета.
День
Тема дня
Тематика занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Концепции и основные направления Программы
1
Приоритеты обновленного содержания среднего образования
Общая характеристика малокомплектных школ: отечественный и зарубежный опыт. Обновление содержания среднего образования. Структура и содержание обновленной учебной программы. Система критериального оценивания.
8
2
Управление образованием и школой
Сущность, значение и принципы управления образованием и школой. Обзор научных подходов и направлений. Нормативное правовое обеспечение. Организация учебно-воспитательного процесса на основе патриотических ценностей.
8
3
Лидерство и менеджмент
Лидерство и управление в малокомплектной школе. Концептуальные особенности лидерства и управления. Виды и стили лидерства. Распределенное и обучающее лидерство. Ресурсный центр – модель эффективной интеграции ресурсов в обучении учащихся малокомплектных школ.
8
4
Школьная культура
Школьная культура. Изучение теорий о школьной культуре. Моделирование школьной культуры.
8
5
Планирование сценария
Сценарное планирование. Стратегии планирования сценария и решение проблем.
8
Неделя 2: Анализ состояния школы
1
Сбор данных о школе.
Учет мнения учеников
Система мониторинга в школах. Этапы и процедуры мониторинга. Триангуляция как способ обработки и анализа данных. Анализ полученных данных, собранных школами и вариантов их использования для определения целей развития.
Обсуждение и обмен идеями о способах использования данных для осуществления мониторинга прогресса и определения целей для улучшения учения учеников.
Осуществление рефлексии по результатам опроса учеников. Анализ данных международных исследований. Овладение информацией об исследовании процедуры консультирования с учениками и барьерах при его осуществлении в школах.
Изучение методики исследований на основе анкетирования, обучение составлению анкет. Консультирование учеников по сбору доказательств о голосе учащихся.
8
2
Учет мнения родителей и сообщества
Осуществление рефлексии по результатам опроса родителей. Анализ данных международных исследований о связи родителей и сообщества. Определение роли групп учителей, учеников, родителей, руководящих органов и других в процессе внутренней эвалюации и развития школы.
8
3
Учет мнения педагогического коллектива
Осуществление рефлексии о сильных сторонах педагогического коллектива и рассмотрение результатов опроса учителей. Овладение информацией о сильных и слабых сторонах школы на основе эмпирических данных, собранных в своей школе.
8
4
Рефлексия по собранным данным
Презентация 1. Анализ результатов триангуляции на основе собранных данных от обучающихся, родителей и учителей. Подготовка индивидуальных рефлексивных отчетов (А, В).
8
5
Эффективное обучение и профессиональное сообщество
Содержание уровневых/модернизированных программ курсов повышения квалификации. Анализ методической работы в школе в рамках каждой программы: "Эффективное обучение" – среднесрочное планирование серии последовательности уроков; "Лидерство учителя в школе" – наставничество и коучинг; "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" – профессиональное обучающееся сообщество. Развитие профессионального сообщества.
8
Неделя 3: Стратегии развития школы
1
Организация процесса обучения в малокомплектной школе
Особенности обучения в малокомплектных школах. Стратегии эффективного преподавания и учения. Применение стратегий активного обучения по уровням образования. Эффективные вопросы. Уровни мыслительных навыков, таксономия Блума.
8
2
Индивидуализация и дифференциация обучения. Применение стратегий дифференцированного обучения. Исследовательское обучение. Разновозрастное обучение. Планирование урока.
8
3
Лидерство учителя
Профессиональное развитие учителя через процесс коучинга. Реализация наставничества в условиях школы.
8
4
Исследовательская деятельность в школе
Исследование действий как эффективный метод планирования, эвалюации и развития школы.
8
5
Исследование урока как эффективный метод планирования, эвалюации и развития школы.
8
Неделя 4: Планирование развития школы и эвалюация
1
Модели планирования развития школы
Обзор успешных стран по планированию развития школы. Модель планирования развития казахстанской малокомплектной школы.
8
2
Сущность эффективного планирования развития школы
Характеристики, принципы и формы планирования развития школы с учетом специфики малокомплектной школы.
8
3
Определение направлений развития школы. Составление подробного плана развития школы и критериев оценивания.
8
4
Способы эвалюации развития школы
Анализ и эвалюация эффективности планирования развития школы.
8
5
Оценивание
Сущность и содержание отчета. Критерии оценивания.
Задания в период практики в школе.
Информирование руководителей о процедуре оценивания их работы.
Информирование руководителей о требованиях к содержанию отчета для предоставления им возможности сбора необходимой информации и составления отчета в период этапа практики в школе.
8
Всего:
160
Первый этап Практики в школе (4 недели)
Исследование действий:
Руководитель в своей школе с небольшой группой учителей и учащихся осуществляет разработку и эвалюацию Плана развития школы.
Всего:
80
Второй аудиторный этап "Лицом к лицу" (4 недели)
День
Тема дня
Тематика занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Рефлексия о проведенной работе на первом этапе практики в школе
1
Исследование действий
Обратная связь по первому этапу практики в школе. Сходство и различие с практикой коллег. Подготовка к ознакомлению с работой по Исследованию действий.
8
2
Ознакомление с результатами Исследования действий.
8
3
Оценивание плана развития школы. Взаимооценка.
8
4
Результаты задания D для выполнения в период практики в школе. Оформление отчета и презентации. Взаимооценка коллег.
8
5
Результаты задания E, F для выполнения в период практики в школе. Оформление отчета и презентации. Взаимооценка коллег.
8
Неделя 2: Эвалюация учителей и рефлексивный отчет
1
Сущность отчетности учителей
Непрерывное профессиональное развитие руководителя. Улучшение практики учителя. Отчетность учителей.
8
2
Примеры отчетности учителей
Примеры эффективной отчетности и наблюдений учителей в международной практике и исследованиях. Использование данных результатов анкетирования по анкетам TALIS (ТАЛЛИС). Рефлексивный отчет G.
8
3
Мониторинг и эвалюация результатов обучения
Отчетность учителей и процесс мониторинга и эвалюации результатов обучения учеников.
8
4
Разработка модели отчетности учителей
Подготовка плана отчетности и наблюдения эффективности работы учителей для малокомплектной школы. Разработка формы отчетности и наблюдения эффективности работы учителей.
8
5
Анализ результатов обучения учащихся как показатель качества работы учителя
Обмен информацией о формах отчетности и обратная связь коллег и тренера.
Рефлексивный отчет H.
8
Неделя 3: Планирование программы отчетности школы
1
Рефлексия текущей ситуации
Определение стратегических приоритетов. Определение сильных сторон своей школы и стратегий развития школьной команды.
8
2
Отчетность учителей и контроль эффективности их работы
Изучение планов учителей и организация наблюдения
в классе. Среднесрочное планирование – инструмент изменения практики преподавания. Подготовка к внедрению планов отчетности учителей школы.
8
3
Совместная работа учителей
Совместная работа учителей по совершенствованию практики преподавания. Внесение в план развития школы дополнений по работе учителей.
8
4
Управление внедрением в школе программ наставничества и коучинга
Наставничество и коучинг для обучения учителей. Разработка плана проведения коучинга и наставничества. Демонстрация и взаимооценка плана проведения коучинга и наставничества.
8
5
Работа в школьных и внешкольных сообществах
Обзор и анализ работы в школьных и внешкольных сообществах.
8
Неделя 4: Разработка планирования развития школы, отчетности учителей. Мониторинг, эвалюация и сбор данных для отчета
1
Планирование развития школы
Рефлексия по первому этапу планирования развития школы. Внесение изменений и дополнений в план развития школы. Обратная связь с коллегами и тренером.
8
2
Улучшение плана развития школы
Индивидуальная модель плана развития школы.
8
3
Оценка в соответствии с критериями оценивания коллегами и тренером.
8
4
Подготовка ко второму этапу практики в школе
Задания в период второй практики в школе.
Требования к отчету.
8
5
Критерии оценивания. Мониторинг, эвалюация и сбор данных для отчета.
8
Всего:
160
Второй этап Практики в школе (6 месяцев)
Внедрение Плана развития в практику школы.
Внедрение программы отчетности учителей и наблюдения эффективности их работы.
Проведение мониторинга и оценки процесса внедрения Плана развития школы и программы отчетности учителей и наблюдения.
Диагностика результатов обучения обучающихся.
Проведение анкетирования среди родителей, учителей и обучающихся.
Всего:

5) орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогикалық ұжымға қолдау көрсетумен байланысты білік, дағдылары қалыптасады;
6) кәсіби және әлеуметтік әріптестік орнату, желілік қоғамдастық құру жөніндегі тәжірибелік дағдылары қалыптасады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама төрт кәсіби тәжірибеге сәйкес құрылымдалған:
1) оқыту мен оқуға жетекшілік ету;
2) өзінің дамуы;
3) тәжірибені жетілдіруге, инновациялар мен өзгеріс енгізуге жетекшілік ету;
4) жергілікті қауымды бірлескен жұмысқа тарту.
8. Бағдарламаның мазмұны теория мен практиканы кіріктіру арқылы оқытуды көздейді және келесі логикалық тәртіпке негізделген:
1) теориялық оқу кезеңінде идеяларды зерделеу (курсалды тапсырмаларды орындау);
2) аудиториялық оқу кезеңінде Бағдарламаның негізгі бағыттары мен мазмұнын түсіну, көшбасшылық және басқару проблемалары бойынша халықаралық зерттеулердің нәтижелерімен танысу, білім беру салалары мен деңгейлері бойынша оқу жоспарлары мен оқу бағдарламаларын меңгеру.
9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) "Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару" шағын жинақты мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) басшыға арналған әдістемелік құрал;
2) курсалды тапсырмалар;
4) мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар;
5) тренерге арналған нұсқаулық;
6) үлестірме материал.
10. Білім беру үдерісі үш кезеңнен тұрады және мынадай оқу нысандарын қамтиды:
1) "Бетпе бет" (аудиториялық оқу) - 320 сағат;
2) "Бірінші мектептегі тәжірибе" (синхронды емес оқу) – 80 сағат;
3) "Екінші мектептегі тәжірибе" (синхронды емес оқу) - 240 сағат;
11. Оқу жоспарында өз бетінше оқу, аудиториялық оқу және тренердің қолдауымен синхронды емес оқу көзделген.
12. Аудиториялық оқу процесінде күнделікті сабақтардың соңында басшылар рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
13. Аудиториялық оқу кезеңі мектептегі тәжірибе кезеңіне және мектептер желісінің аясында әріптестерімен қарым-қатынас жасауға дайындалуға негіз болады. Бұл кезеңде басшылар өз мектебінде дамытуға бағытталған тапсырмаларды орындайды.
14. Курс нәтижесі бойынша басшыларды бағалау нақты бағалау критерийлеріне сәйкес өзіндік рефлексия жасау негізінде мектептегі тәжірибе кезінде есеп дайындауға арналған тапсырмаларды орындау нәтижелері бойынша жүргізіледі.
"Көшбасшылық және шағын
жинақты мектепті басқару"
шағын жинақты мектеп
басшыларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Курсалды тапсырмалар
(Мектеп туралы бастапқы деректерді жинау)
Тапсырмаларды орындау Бағдарламаның ажырамас бөлігі болып табылады.
Мектептің бағамдауы төмендегілерді қамтиды: мектеп туралы ақпарат;
мұғалімдер туралы ақпарат;
оқушылардың үлгерімі туралы деректер;
ата-аналарды зерттеу нәтижелері, соның ішінде олардың пікірлері;
мұғалімдерді зерттеу нәтижелері, соның ішінде олардың кәсіби сипаттамалары мен пікірлері;
оқушыларды зерттеу нәтижелері, соның ішінде олардың пікірлері.
Бірінші "Бетпе-бет" кезеңі (4 апта)
Әр сабақ ғылыми зерттеулер туралы кіріспе дәрістен басталып, әрі қарай шағын топтардағы жұмыс және жеке рефлексиялық есеп жазу түрінде жалғасады.
Күні
Күн тақырыбы
Сабақтың мазмұны
Сағат саны
1-апта: Бағдарламаның тұжырымдамалары және негізгі бағыттары
1
Жаңартылған орта білім мазмұнының басымдықтары
Шағын жинақты мектептердің жалпы сипаттамасы: отандық және шетелдік тәжірибе. Орта білім мазмұнын жаңарту. Жаңартылған оқу бағдарламасының құрылымы мен мазмұны. Критериалды бағалау жүйесі.
8
2
Білім беруді және мектепті басқару
Білім беруді және мектепті басқарудың мән-маңызы және қағидаттары. Ғылыми тәсілдер мен бағыттарға шолу. Нормативтік-құқықтық база. Патриоттық құндылықтар негізінде оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
8
3
Көшбасшылық және басқару
Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару. Көшбасшылық пен басқарудың тұжырымдамалық ерекшеліктері. Көшбасшылықтың түрлері мен стильдері. Бөлінген көшбасшылық және оқытушы көшбасшылық. Ресурстық орталық – шағын жинақты мектеп оқушыларын оқытуда ресурстарды тиімді ықпалдастыру моделі.
8
4
Мектеп мәдениеті
Мектеп мәдениеті. Мектеп мәдениеті туралы теорияларды зерделеу. Мектеп мәдениетін модельдеу.
8
5
Сценарийді жоспарлау
Сценарийлік жоспарлау. Сценарийді жоспарлау әдістері және проблемаларды шешу.
8
2-апта: Мектептің жағдайын талдау
1
Мектеп туралы деректерді жинақтау. Оқушылардың пікірін зерделеу.
Мектепте мониторинг жүргізу жүйесі. Мониторинг жүргізудің кезеңдері мен рәсімдері.
Деректерді өңдеу мен талдауда деректерді үш түрлі көзден жинақтау тәсілі (триангуляция). Дамыту мақсаттарын белгілеу үшін мектептер жинаған деректерді және оларды пайдалану жолдарын сараптау. Алға жылжудың мониторингін жүргізу және оқушылардың оқуын жақсарту мақсаттарын анықтау үшін деректерді қолдану тәсілдері туралы идеялармен алмасу және оларды талқылау.
Оқушылармен жүргізілген сауалнама нәтижесі бойынша рефлексия жасау. Халықаралық зерттеулердің қорытындыларын сараптау. Оқушылардан кеңес алу рәсімі туралы зерттеулер мен оны мектепте жүзеге асырудағы кедергілер туралы ақпаратты білу.
Сауалнама негізінде зерттеу әдістерін зерделеу, сауалнама құрастыруды үйрену. Оқушы үні туралы дәлелдер жинау мақсатында оқушылармен кеңесу.
8
2
Ата-аналар мен жұртшылықтың пікірін зерделеу
Ата-аналармен жүргізілген сауалнама нәтижесі бойынша рефлексия жасау. Ата-аналармен және жұртшылықпен байланыс туралы халықаралық зерттеулердің нәтижелерін сараптау. Мектептің ішкі бағамдау және дамыту үдерісіндегі мұғалім, оқушы, ата-ана, басқарушы ұйымдардың рөлін анықтау.
8
3
Мектеп ұжымының пікірін зерделеу
Педагогтер ұжымының күшті жақтары туралы ойлану және мұғалімдермен жүргізілген сауалнама нәтижесін қарастыру. Өз мектебінде тәжірибе негізінде жинақталған деректерден алынған мектептің күшті және әлсіз жақтары туралы ақпаратты білу.
8
4
Деректер жинау бойынша рефлексия
1-таныстырылым. "Оқушылардан, ата-аналардан және қызметкерлерден жинақталған деректерге негізделген триангуляция нәтижелерін талдау". Жеке рефлексиялық есептерін дайындау (А, В).
8
5
Тиімді оқыту және кәсіби қоғамдастық
Біліктілікті арттыру курстарының деңгейлі/ жаңғыртылған бағдарламаларының мазмұны. Жаңғыртылған бағдарламалар аясындағы мектептегі негізгі жұмыс әдістері: "Тиімді оқыту мен оқу" – тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімді жоспарлау; "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" – тәлімгерлік және коучинг; "Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" – білім алушылардың кәсіби қоғамдастығы. Кәсіби қоғамдастықты дамыту.
8
3-апта: Мектепті дамыту тәсілдері
1
Шағын жинақты мектепте оқу үдерісін ұйымдастыру
Шағын жинақты мектепте оқыту ерекшеліктері. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері. Білім беру деңгейлері бойынша белсенді оқу әдістерін қолдану.
Тиімді сұрақтар. Ойлау дағдысының деңгейлері, Блум таксономиясы.
8
2
Даралап және саралап оқыту. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану. Зерттеуге негізделген оқуды ұйымдастыру. Әртүрлі жастағы балаларды оқыту. Сабақ жоспарлау.
8
3
Мектептегі мұғалім көшбасшылығы
Коучинг үдерісі арқылы мұғалімнің кәсіби дамуы. Мектеп жағдайында тәлімгерлік үдерісін іске асыру.
8
4
Мектептегі зерттеу жұмысы
Мектепті жоспарлау, бағамдау және дамытудың тиімді әдісі ретінде Іс-әрекеттегі зерттеуді зерделеу.
8
5
Мектепті жоспарлау, бағамдау және дамытудың тиімді әдісі ретінде Сабақты зерттеу тәсілін зерделеу.
8
4-апта: Мектепті дамытуды жоспарлау және бағамдау
1
Мектепті дамытуды жоспарлау модельдері
Басқа елдердегі мектепті дамытуды жоспарлаудың табысты тәжірибелеріне шолу. Қазақстанда шағын жинақты мектепті дамытуды жоспарлау моделі.
8
2
Мектепті дамытуды тиімді жоспарлау мәні
Шағын жинақты мектептің ерекшелігіне сәйкес мектепті дамыту жоспарының сипаттамасы, қағидаттары мен нысандары.
8
Мектепті дамыту бағыттарын айқындау. Мектепті дамыту жоспарын жасау және бағалау критерийлерін дайындау.
8
4
Мектепті дамытуды бағамдау тәсілдері
Мектепті дамыту жоспарының тиімділігін талдау және бағамдау.
8
5
Бағамдау
Есептердің мазмұны. Бағалау критерийлері.
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар.
Басшыларды олардың жұмысын бағалау рәсімі туралы ақпараттандыру.
Мектептегі тәжірибе кезеңі барысында қажетті ақпаратты жинап, есеп жазуға кірісуге мүмкіндік беру үшін басшыларды есептердің мазмұнына қойылатын талаптармен таныстыру.
8
Барлығы:
160
Бірінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңі (4 апта)
Іс-әрекеттегі зерттеу:
Басшы өз мектебіндегі мұғалімдердің шағын тобымен және оқушыларымен бірлесіп мектепті дамыту жоспарын әзірлейді және бағамдайды.
Барлығы:
80
Екінші "Бетпе-бет" кезеңі (4 апта)
Күні
Күн тақырыбы
Сабақтың мазмұны
Сағат саны
1-апта: Бірінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде
жасалған жұмыс бойынша рефлексия
1
Іс-әрекеттегі зерттеу
Бірінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңі бойынша кері байланыс. Әріптестердің тәжірибесімен салыстырғанда ұқсастықтары мен айырмашылығы. Іс-әрекеттегі зерттеу жұмысын таныстыруға дайындалу.
8
2
Іс-әрекеттегі зерттеу нәтижелерін таныстыру.
8
3
Мектепті дамыту жоспарын бағалау. Әріптестердің өзара бағалауы.
8
4
Мектептегі тəжірибе кезеңіндегі D тапсырма. Есептер мен таныстырылымдарды жетілдіру. Əріптестердің өзара бағалауы.
8
5
Мектептегі тəжірибе кезеңіндегі E, F тапсырмалар. Есептер мен таныстырылымдарды жетілдіру. Əріптестердің өзара бағалауы.
8
2-апта: Мұғалімдерді бағамдау және рефлексиялық есеп
1
Мұғалімнің жауапкершілігі
Басшының үздіксіз кәсіби дамуы. Мұғалімдердің тәжірибесін жақсарту. Мұғалімнің жауапкершілігі.
8
2
Мұғалім жауапкершілігінің мысалдары
Халықаралық зерттеу тәжірибесінен алынған мұғалім жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылаудың табысты мысалдары. TALIS нысаны бойынша жүргізілген сауалнама деректерін пайдалану. G рефлексиялық есебі.
8
3
Оқыту нәтижелерінің мониторингін жүргізу және бағамдау
Мұғалімдердің жауапкершілігі мен оқушылар үлгерімінің мониторингін жүргізіп, бағамдау арасында байланыс орнату.
8
4
Мұғалім жауапкершілігінің моделін әзірлеу
Шағын жинақты мектеп мұғалімдерінің жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау жоспарын жасау. Мұғалім жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау үлгісін әзірлеу.
8
5
Мұғалім жұмысының сапалық көрсеткіші ретінде оқушылардың оқу нәтижелерін талдау
Мұғалім есептілігінің үлгілері туралы ақпарат алмасу және тренер мен әріптестердің кері байланысы.
Н рефлексиялық есебі.
8
3-апта: Мектептің есептілігі бағдарламасын жоспарлау
1
Мектептің ағымдағы жағдайы туралы рефлексия
Стратегиялық басымдықтарды айқындау.
Өз мектебінің күшті жақтары мен артықшылықтарын және өз ұжымын дамыту тәсілдерін анықтау.
8
2
Мұғалімнің жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау
Мұғалімдердің жоспарын зерделеу және сыныпты қадағалауды ұйымдастыру. Орта мерзімді жоспарлау – оқыту тәжірибесін өзгерту құралы ретінде. Мектеп мұғалімдерінің жауапкершілігі жоспарын енгізуге дайындалу.
8
3
Мұғалімдердің бірлескен жұмысы
Оқыту тәжірибесін дамытуға бағытталған мұғалімдердің бірлескен жұмысы. Мектепті дамыту жоспарына мұғалімдердің жұмысы бойынша толықтырулар енгізу.
8
4
Мектепте тәлімгерлік және коучинг бағдарламарын енгізуді басқару
Мұғалімдерді оқытудағы коучинг және тәлімгерлік. Коучинг және тәлімгерлік жүргізу жоспарын дайындау. Коучинг және тәлімгерлік жүргізу жоспарын көрсету және өзара бағалау.
8
5
Мектептің және мектептен тыс қоғамдастықтардың жұмысы
Мектептегі және мектептен тыс қоғамдастықтардың жұмысына шолу және талдау.
8
4-апта: Мектепті дамыту жоспарын және мұғалім жауапкершілігін бақылау жоспарын әзірлеу. Мониторинг және бағамдау, есеп жазуға арналған деректер жинау
1
Мектепті дамытуды жоспарлау
Мектепті дамытуды жоспарлаудың бірінші кезеңі туралы рефлексия. Мектептің даму жоспарына өзгертулер мен толықтырулар енгізу. Әріптестер мен тренердің кері байланысы.
8
2
Мектепті дамыту жоспарын жетілдіру
Мектепті дамыту жоспарының дербес моделі.
8
3
Әріптестер мен тренердің бағалау критерийлері бойынша бағалауы.
8
4
Екінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңіне дайындық.
Екінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар.
Есептердің мазмұны.
8
5
Бағалау критерийлері. Мониторинг және бағамдау, есеп жазуға арналған деректер жинау.
8
Барлығы:
160
Екінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңі (6 ай)
Мектепті дамыту жоспарын мектеп тәжірибесіне енгізу.
Мұғалімнің жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау бағдарламасын енгізу.
Мектепті дамыту жоспарын енгізу үдерісінің, мұғалім жауапкершілігін бақылау бағдарламасының мониторингін жүргізу және бағамдау.
Оқушылардың оқу нәтижелерін өлшеу.
Ата-аналардан, мұғалімдер мен оқушылардан сауалнама алу.
Барлығы:

240
Итого:
640
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 69
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 69 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2018 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Художественный труд"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Художественный труд" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предмету "Художественный труд" (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 40 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебной программы и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебной программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями цели, задач, структуры и содержания Учебной программы по предмету;
2) умение учителями использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации, анализа научной литературы. Учителя рассматривают содержание, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.
8. Содержание курса направлено на изучение учебной программы и учебного плана по предмету.
9. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров;
2) руководство для учителя;
3) презентации и раздаточный материал;
4) задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) руководство для тренера.

240
Жиынтығы:
640
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 69-қосымша
"Көркем еңбек" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 09.07.2018 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көркем еңбек" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 40 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пән бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің Оқу бағдарламасының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер Оқу бағдарламасының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы біліктілікті арттыру курсының мақсатын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Бағдарламаның мазмұны пән бойынша Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын зерделеуге бағытталған.
9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) тренерге арналған нұсқаулық.

10. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
11. В соответствии с учебным планом учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
12. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
13. Оценка деятельности учителей осуществляется по следующим критериям: понимание обновленной учебной программы, навыки обучении, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный, адаптивный, моделирующий и системный).
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Художественный труд"
Учебный план
День
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
1
Обновленная учебная программа и учебные планы
1. Введение в курсовое обучение.
2

10. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
11. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
12. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
13. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Көркем еңбек" пәні бойынша
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
2

2. Содержание обновленной учебной программы.
2
3. Структура учебной программы и учебных планов.
2
4. Принцип спиральной учебной программы.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное преподавание и учение
1. Методы эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
4
3. Реализация межпредметных связей.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оцениваия. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Реализация обновленной учебной программы:
планирование
1. Особенности долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования.
2

2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
3. Көркем еңбекті оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
2. Критериалды бағалау жүйесі.
2
3. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Жиынтық бағалау үдерісі. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлаудың ерекшеліктері.
2

2. Подготовка заданий на развитие творческих навыков учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3. Планирование уроков по предмету "Художественный труд".
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
5
Реализация обновленной учебной программы в классе
1. Микропреподавание.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Оценка микропреподавания и обратная связь.
3. Оценка микропреподавания и обратная связь.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, критериальное оценивание.
2

2. Оқушылардың шығармашылық дағдыларын дамытуға арналған жаттығу әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3. "Көркем еңбек" пәні бойынша сабақ жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
5
Сыныпта жаңартылған оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабаққа дайындық.
2
2. Ықшамсабақ өткізу
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Ықшамсабақты бағамдау және кері байланыс
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол
жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, критериалды бағалау.
2

4. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего:
40
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 70
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 70 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2018 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Исследования в практике учителя"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Исследования в практике учителя" (далее – Программа) регулирует процесс профессионального развития педагогических кадров внутри школы.
2. Программа направлена на изучение следующих подходов: Исследование урока и Исследование действий.
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: содействие развитию исследовательских навыков учителей в рамках реализации подходов Исследование урока и Исследование действий.
5. Задачи Программы:
1) проводить исследования собственного опыта и оценивать результаты;
2) изучить стадии процессов Исследование урока и Исследование действий.
6. Ожидаемые результаты Программы:
1) проводят исследования собственной практики и знакомятся с методами оценки его результатов;
2) знают и понимают стадии подходов Исследование урока и Исследование действий.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации, анализа научной литературы. Учителя рассматривают содержание, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.

4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы:
40
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 70-қосымша
"Мұғалім практикасындағы зерттеу" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 09.07.2018 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Мұғалім практикасындағы зерттеу" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепте педагог кадрлардың кәсіби даму процесін реттейді.
2. Бағдарлама Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу тәсілдерін зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу тәсілдерін іске асыру шеңберінде мұғалімдердің зерттеу дағдыларын дамытуға көмектесу.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) өз тәжірибесіне зерттеу жүргізіп, оның нәтижесін бағамдау тәсілдерін зерделеу;
2) Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу процестерінің әрбір сатысын зерделеу.
6. Бағдарламадан күтілетін нәтижелер:
1) өз тәжірибесіне зерттеу жүргізіп, оның нәтижесін бағамдау тәсілдерімен танысады;
2) Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу процестерінің сатыларын біледі және түсінеді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы біліктілікті арттыру курсының мақсатын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады.

8. Содержание Программы направлено на изучение и внедрение подхода Исследование в действии.
9. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу профессионального развития педагогов;
2) руководство для учителя;
3) руководство для школьного тренера;
4) раздаточные материалы и презентации.
10. Исследование урока – подход, направленный на улучшение преподавания и учения и предусматривающий совместное планирование в малых группах, проведение, наблюдение и совершенствование урока.

8. Бағдарламаның мазмұны Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу тәсілдерін зерделеуге және енгізуге бағытталған.
9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың кәсіби даму бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Мектеп тренеріне арналған нұсқаулық;
4) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар.
10. Сабақты зерттеу – мұғалімдердің шағын топта бірлесіп сабақты жоспарлауын, өткізуін, қадағалауын және жетілдіруін көздейтін оқыту мен оқуды жетілдіру тәсілі.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации специалистов методических кабинетов управлений (отделов) образования (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации специалистов методических кабинетов областных, городов республиканского значения, столицы и районных (городских) отделов образования (далее - Специалисты).
2. Программа направлена на ознакомление Специалистов с целями, задачами, структурой и содержанием образовательных программ повышения квалификации педагогических кадров и обновленных учебных программ общего среднего образования (далее – Учебные программы).
3. Продолжительность курсового обучения специалистов составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: совершенствование профессионального мастерства специалистов в контексте обновления содержания среднего образования и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) ознакомить специалистов с целями, задачами, структурой и содержанием обновленных учебных программ;
2) понимать и уметь использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленными учебными программами;
3) понимать и уметь использовать систему критериального оценивания;
4) ознакомить специалистов со структурой, содержанием, целями и задачами программ повышения квалификации педагогических кадров;
5) понимать и оказывать поддержку учителям и руководителям во внедрении в учебный процесс обновленного содержания среднего образования.
6. Результаты обучения:
4) знание и понимание специалистами структуры, содержания, цели и задач обновленных учебных программ;
5) понимание и умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленными учебными программами;
6) понимание и применение системы критериального оценивания;
7) знание и понимание специалистами структуры, содержания, цели и задач программ повышения квалификации педагогических кадров;
8) владение умениями и навыками и оказания поддержки учителям и руководителям во внедрении в учебный процесс обновленного содержания среднего образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программа начинается с обзора цели и задач курса повышения квалификации, анализа научной литературы. Специалисты рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты учебных программ по предметам в контексте более широкой работы по внедрению в учебный процесс обновленного содержания среднего образования.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Білім басқармаларының (бөлімдерінің) әдістемелік кабинеті мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және аудандық (қалалық) білім беру бөлімдерінің әдістемелік кабинеті мамандарының (бұдан әрі – Мамандар) біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Бағдарлама мамандарды орта білім берудің жаңартылған оқу бағдарламалары (бұдан әрі – Оқу бағдарламалары) мен педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламаларының мақсат-міндеттерімен, құрылымы және мазмұнымен таныстыруға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мамандарды оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: орта білім беру мазмұнын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу шеңберінде мамандардың педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мамандарды жаңартылған оқу бағдарламаларының мақсатымен, міндеттерімен, құрылымы және мазмұнымен таныстыру;
2) мамандардың жаңартылған оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) мамандардың критериалды бағалау жүйесін түсініп, қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мамандарды педагог кадрлардың біліктілін арттыру бағдарламаларының мақсатымен, міндеттерімен, құрылымы және мазмұнымен таныстыру;
5) жаңартылған орта білім мазмұнын оқу процесіне енгізуде мұғалімдер мен мектеп басшыларына қолдау көрсетумен байланысты білік, дағдыларын дамыту.
6. Оқу нәтижелері:
1) мамандар жаңартылған оқу бағдарламаларының мақсатын, міндеттерін, құрылымы мен мазмұнын біледі және түсінеді;
2) оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын түсінеді және қолданады;
3) критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолданады;
4) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларының мақсатын, міндеттерін, құрылымы мен мазмұнын біледі және түсінеді;
5) жаңартылған орта білім мазмұнын оқу процесіне енгізуде мұғалімдер мен мектеп басшыларына қолдау көрсетумен байланысты білік, дағдылары қалыптасады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мамандар орта білім беру мазмұнын жаңарту тұрғысында әзірленген пәндердің Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін және түрлі аспектілерін қарастырады.

8. Содержание курса направлено на изучение учебной программы и учебного плана по предмету, педагогических подходов к преподаванию. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, совместно с коллегами пересматриваются задачи саморефлексии, каждому слушателю предлагается обратная связь для абстрактной концептуализации, выполняются задания для мониторинга достижений целей обучения.
9. Программа предусматривает соблюдение принципа преемственности всех уровней среднего образования (начального, основного среднего и общего среднего образования) как в Программе курсового обучения (единые методы и подходы в обучении), так и в обновленных учебных программах (спиральность в построении учебных программ и общность разделов и подразделов, кратко-, средне- и долгосрочное планирование, система критериального оценивания).
10. В соответствии с учебным планом учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
11. В ходе обучения специалисты проводят "эксперимент" и применяют новое понимание к новым заданиям, связанным с темой дня.
12. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу курсов повышения квалификации специалистов;
2) руководство для специалистов;
3) презентации и раздаточный материал;
4) руководство для тренера.

8. Бағдарламаның мазмұны орта білім беретін мектептерге арналған жаңартылған оқу бағдарламаларының мазмұнын және педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларында қарастырылған педагогикалық әдіс-тәсілдерді зерделеуге бағытталған. Күнделікті сабақтардың соңында рефлексия жасап, әріптестерімен бірге өзіндік рефлексия жасауға арналған тапсырмаларды талқылайды. Қорытынды тұжырым жасау үшін әр тыңдаушыға кері байланыс ұсынылады, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Бағдарлама курста оқытуда (оқудағы ортақ әдіс-тәсілдер) және жаңартылған оқу бағдарламасында (спиральділік қағидаты, бөлімдер мен бөлімшелердің ортақтығы, ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау, критериалды бағалау жүйесі) орта білім берудің барлық деңгейлерінің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) сабақтастығы қағидатының сақталуын қарастырады.
10. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
11. Оқу барысында мамандар "эксперимент" жасап, сабақта қарастырылған тапсырмаларға жаңашыл түсінік қолданады.
12. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) мамандардың біліктілігін арттыру курсының бағдарламасы;
2) маманға арналған нұсқаулық;
3) таныстырылымдар мен үлестірме материал;
4) тренерге арналған нұсқаулық.

13. Самооценка деятельности специалистов проводится по заданиям на саморефлексию в соответствии с критериями оценивания.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов методических
кабинетов управлений (отделов) образования
Учебный план
День
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
1
Особенности содержания обновленных учебных программ и учебных планов
1. Предпосылки обновления содержания образования. Особенности содержания и структуры обновленных учебных программ.
2

13. Мамандардың өзін-өзі бағамдауы берілген критерийлерге сәйкес өзіндік рефлексия жасау тапсырмалары арқылы орындалады.
Білім басқармаларының
(бөлімдерінің) әдістемелік
кабинеті мамандарының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Cағат саны
1
Жаңартылған оқу бағдарлама-сының және оқу жоспарлары
ның мазмұндық ерекшелігі
1. Білім беру мазмұнын жаңартудың алғышарттары. Жаңартылған оқу бағдарламаларының құрылымы және мазмұндық ерекшеліктері.
2

2. Учебная программа: система целей обучения и долгосрочное планирование. Принцип спиральной учебной программы. Учебные программы по предметам начальных классов.
2
3. Структура и содержание учебной программы. Значение языковых задач, среднесрочный план.
2
4. Краткосрочное планирование. Работа с учебниками и учебно-методическим комплексом.
2
2
Особенности учебных программ по образовательным областям
1. Учебные программы естественно-математического направления. Непрерывность и преемственность содержания учебных программ.
2
2. Учебные планы: долгосрочный, среднесрочный и краткосрочный. Учебно-методический комплекс к уроку.
2
3. Учебные программы по языковым предметам. Специфика языковых предметов.
2
4. Особенности преподавания предметов "Художественный труд" и "Физическая культура": учебные программы и учебные планы.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Теоретические основы системы крите-риального оценивания. Обратный дизайн. Таксономия целей обучения.
2
3. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания.
2
4. Планирование и организация формативного оценивания.
Методы формативного оценивания.
2
4
Организация процесса оценивания
1. Подготовка заданий для форматив-ного оценивания. Работа с учебниками.
2
2. Обратная связь. Значение обратной связи в процессе оценивания.
2
3. Процесс суммативного оценивания. Планирование и организация суммативного оценивания по разделу/сквозной теме.
2
4. Планирование и организация сумма-тивного оценивания за четверть.
2
5
Эффективное обучение
1. Стратегии эффективного преподавания и учения.
2
2. Применение стратегий активного обучения. Эффективные вопросы. Уровни навыков мышления. Таксономия Блума.
2
3. Применение стратегий дифференцированного обучения. Исследовательское обучение.
2
4. Планирование краткосрочного планирования. Работа с учебниками и учебно-методическим комплексом начальных классов. Системно-методический комплекс.
2
6
Микропреподавание
1. Планирование урока: дифференцированное обучение. Педагогические методы и подходы при организации учебного процесса. Применение способов формативного оценивания.
4
2. Микропреподавание. Оценивание мик-ропреподавания и обратная связь. Улучшение краткосрочного плана.
4
7
1. Планирование урока: исследовательское обучение. Учебно-методический комплекс по предмету. Развитие у учащихся навыков выполнения проектных работ.
4
2. Микропреподавание. Анализ и оценка урока. Улучшение плана урока.
4
8
1. Планирование урока: межпредметные связи, использование информационно-коммуникационных технологий. Задания для формативного оценивания.
4

2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттарының жүйесі, ұзақ мерзімді жоспар. Пән мазмұнының спиральділігі. Бастауыш сынып пәндері бойынша оқу бағдарламалары.
2
3. Оқу жоспарының құрылымы және мазмұны. Тілдік мақсаттардың маңызы, орта мерзімді жоспар.
2
4. Қысқа мерзімді жоспарлау. Оқулықтар және оқу-әдістемелік кешенмен жұмыс.
2
2
Оқу бағдарлама-ларының білім беру саласы бойынша ерекшеліктері
1. Жаратылыстану-математикалық бағыттағы оқу бағдарламалары. Оқу бағдарламаларының мазмұндық үздіксіздігі және сабақтастығы.
2
2. Оқу жоспарлары: ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлар. Пәндердің оқу-әдістемелік кешені.
2
3. Тілдік пәндер бойынша оқу бағдарламалары. Тілдік пәндерді оқыту ерекшеліктері.
2
4. "Көркем еңбек" және "Дене шынықтыру" пәндерін оқыту ерекшеліктері: оқу бағдарламалары мен оқу жоспарлары.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалау жүйесінің теориялық негіздері. Кері дизайн. Оқу мақсаттарының таксономиясы.
2
3. Критериалды бағалаудың құрылымы. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру. Қалыптастырушы бағалау әдістері.
2
4
Бағалау үдерісін ұйымдастыру
1. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын әзірлеу. Оқулықпен жұмыс.
2
2. Кері байланыс. Бағалау үдерісіндегі кері байланыстың маңызы.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі. Бөлім/ортақ тақырып бойынша жиынтық бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
4. Тоқсандық жиынтық бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
5
Тиімді оқыту
және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Белсенді оқу әдістерін қолдану. Тиімді сұрақтар. Ойлау дағдыларының деңгейлері, Блум таксономиясы.
2
3. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану. Зерттеуге негізделген оқуды ұйымдастыру.
2
4. Қысқа мерзімді жоспарлау. Бастауыш сынып оқулықтары мен оқу-әдістемелік кешенімен жұмыс. Жүйелі әдістемелік кешен.
2
6
Ықшамсабақ
1. Сабақ жоспарлау: саралап оқыту. Оқу үдерісін ұйымдастырудағы педагогикалық әдіс-тәсілдер. Қалыптастырушы бағалау әдістерін қолдану.
4
2. Ықшамсабақ өткізу. Ықшамсабақты бағамдау және кері байланыс. Қысқа мерзімді жоспарды жетілдіру.
4
7
1. Сабақ жоспарлау: зерттеуге негізделген оқу. Пәннің оқу-әдістемелік кешені. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
4
2. Ықшамсабақ өткізу. Сабақты талдау және бағамдау. Сабақ жоспарын жақсарту.
4
8
1. Сабақ жоспарлау: пәнаралық байланыс, ақпараттық коммуникация технологияны қолдану. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.
4

2. Микропреподавание. Оценивание микро-преподавания и обратная связь.
4
9
Практика суммативного оценивания
1. Суммативное оценивание. Подготовка заданий для суммативного оценивания по разделу/сквозной теме и их оценка.
4
2. Подготовка заданий для суммативного оценивания за четверть и их оценка.
2
3. Модерация результатов суммативного оценивания за четверть. Регистрация результатов учебных достижений обучающихся. Механизм оценивания.
2
10
Оценка и рефлексия
1. Исследовательская практика учителей.
4

2. Ықшамсабақ өткізу. Ықшамсабақты бағамдау және кері байланыс.
4
9
Жиынтық бағалау тәжірибесі
1. Жиынтық бағалау. Бөлім/ортақ тақырып бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын дайындау және тапсырмаларды бағамдау.
4
2. Тоқсан бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын дайындау және тапсырмаларды бағамдау.
2
3. Тоқсандық жиынтық бағалау қорытындысын модерациялау. Оқушылардың оқу жетістіктері нәтижелерін тіркеу. Баға қою механизмі.
2
10
Бағамдау және рефлексия
1. Мұғалімнің зерттеу тәжірибесі.
4

2. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
4
Всего:
80
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 72
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 72 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2018 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров в области оценивания.
2. Настоящая Программа направлена на изучение подходов к разработке и экспертизе инструментов оценивания (критериев оценивания, заданий, дескрипторов и схемы выставления баллов), подходов к организации процесса оценивания.
3. Продолжительность курса обучения учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: повышение профессионального уровня педагогов в области разработки и экспертизы заданий для оценивания в рамках обновления содержания среднего образования.
5. Задачи Программы:
1) раскрыть основные подходы к разработке и экспертизе инструментов оценивания;
2) раскрыть типы и характеристики заданий, используемых в процессе оценивания;
3) научить разрабатывать и проводить экспертизу инструментов оценивания.
6. Ожидаемые результаты:
1) знать и понимать основные подходы к разработке и экспертизе инструментов оценивания;
2) использовать навыки при разработке и экспертизе заданий для оценивания;
3) использовать систему оценивания для достижения целей обучения.
3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программы направлена на формирование умений и навыков по разработке и экспертизе заданий для оценивания.
8. Содержание Программы предполагает интегрированный подход, соединяющий теорию и практику обучения в следующей последовательности:
1) особенности оценивания;
2) принципы оценивания;
3) подходы к разработке заданий;
4) процесс разработки заданий;
5) экспертиза разработанных заданий.

2. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
4
Барлығы:
80
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 72-қосымша
Қазақ тілінде оқытатын "Қазақ тілі" мен "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 09.07.2018 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын "Қазақ тілі" мен "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бағалау саласында педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама бағалау құралдарын (бағалау критерийлері, тапсырмалар, дескрипторлар мен балл қою кестелері) әзірлеу және сараптау тәсілдерін, бағалау процесін ұйымдастыру тәсілдерін меңгеруге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында бағалау тапсырмаларын әзірлеу және сараптама жасау саласында педагогтердің кәсіби шеберлігін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жасаудың негізгі тәсілдерін көрсету;
2) бағалау процесінде қолданылатын тапсырмалардың түрлері мен сипатын көрсету;
3) бағалау құралдарын әзірлеу мен сараптама жасауды үйрету.
6. Оқу нәтижесі:
1) мұғалімдер бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жасаудың
1) мұғалімдер бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жасаудың негізгі тәсілдерін біледі және түсінеді;
2) бағалау тапсырмаларын әзірлеу және сараптама жасау дағдыларын қолданады;
3) оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолданады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау дағдысын қалыптастыруға бағытталған.
8. Бағдарламаның мазмұны төмендегі ретпен теория мен оқу тәжірибесін біріктіретін ықпалдастырылған тәсілді көздейді:
1) бағалаудың ерекшеліктері;
2) бағалау қағидаттары;
3) тапсырма әзірлеу тәсілдері;
4) тапсырма әзірлеу процесі;
5) әзірленген тапсырмалар сараптамасы.

9. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе эмпирической модели обучения, разработанной Дэвидом Колба.
10. Учителя рассмотрят цели курса повышения квалификации, выполнят практические задания, научатся разрабатывать и проводить экспертизу задания для оценивания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) образовательную программу;
2) руководство для учителя;
3) руководство для тренера;
4) рабочую тетрадь;
5) презентационный материал.
12. В ходе обучения учителя обсудят и апробируют разработанные задания в процессе взаимооценивания. По завершении ежедневного обучения осуществляется саморефлексия для определения следующих необходимых действий в обучении.
Приложение
к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Разработка и экспертиза заданий для
оценивания" по предметам "Казахский
язык" и "Казахская литература" в школах
с казахским языком обучения
Учебный план
День
Тема дня
Тема занятия
Кол-во часов
1 неделя: Подходы к разработке заданий
1
Теоретические аспекты оценивания
1. Особенности оценивания.
2

9. Оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
10. Мұғалімдер біліктілікті арттыру курсының мақсатымен танысып, тәжірибелік тапсырмалар орындайды, бағалауға арналған тапсырмалар әзірлеп, сараптама жасауды үйренеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) білім беру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) тренерге арналған нұсқаулық;
4) жұмыс дәптері;
5) таныстырылымдар.
12. Мұғалімдер оқу барысында әзірлеген тапсырмаларды талдап, өзара бағалау арқылы апробациялайды. Оқу мақсаттарына жетудің келесі қадамдарын белгілеу үшін күнделікті сабақтардың соңында рефлексия жасайды.
Қазақ тілінде оқытатын
"Қазақ тілі" мен
"Қазақ әдебиеті" пәндері
бойынша "Бағалауға арналған
тапсырмаларды әзірлеу және
сараптау" педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күні
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Тапсырмаларды әзірлеу тәсілдері
1
Бағалаудың теориялық аспектілері
1. Бағалаудың ерекшеліктері.
2

2. Взаимооценивание заданий.
2
5
1. Практическая работа "Разработка заданий для суммативного оценивания за четверть".
6
2. Подведение итогов курсового обучения.
2
Всего:
80
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 73
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 73 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2018 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения

2. Тапсырманы өзара бағалау.
2
5
1. Тәжірибелік жұмыс: Тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмасын әзірлеу.
6
2. Курсты қорытындылау.
2
Барлығы:
80
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 73-қосымша
Орыс тілінде оқытатын "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 09.07.2018 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Взаимооценивание заданий.
2
5
1. Практическая работа "Разработка заданий для суммативного оценивания за четверть".
6
2. Подведение итогов курсового обучения.
2
Всего:
80
Примечание: продолжительность 1 академический час составляет 45 минут
Приложение 74
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 74 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2018 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения

2. Тапсырманы өзара бағалау.
2
5
1. Тәжірибелік жұмыс: Тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмасын әзірлеу.
6
2. Курсты қорытындылау.
2
Барлығы:
80
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 74-қосымша
Орыс тілінде оқытатын "Орыс тілі" мен "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 09.07.2018 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Взаимооценивание заданий.
2
5
1. Практическая работа "Разработка заданий для суммативного оценивания за четверть".
6
2. Подведение итогов курсового обучения.
2
Всего:
80
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 84
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Сноска. Приказ дополнен приложением 84 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2018 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров
"Программирование, робототехника и 3D-принтинг"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Программирование, робототехника и 3D-принтинг" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров Республики Казахстан.
2. Программа направлена на изучение принципов программирования, робототехники и 3D-принтинга учителями информатики для использования в процессе обучения по предмету "Информатика".
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 72 академических часа по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цели и задачи Программы
4. Цель Программы: повышение педагогического мастерства учителей информатики в программировании, робототехнике и 3D-принтинге для использования в процессе обучения по предмету "Информатика".
5. Задачи Программы:
1) ознакомить учителей с основами программирования, робототехники, и 3D-принтинга;
2) углубить навыки использования информационно-коммуникационных технологий;
3) ознакомить и научить учителей использовать педагогические подходы, способствующие развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков у учащихся.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями принципов программирования, робототехники и 3D-принтинга;
2) формирование навыков использования информационно-коммуникационных технологий;
3) знание и применение учителями педагогических подходов, способствующих развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков у учащихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программы предполагает процесс программирования, развития робототехники и 3D-принтинга.
8. Содержание Программы начинается с обзора цели курса повышения квалификации, с ознакомления принципов программирования, робототехники и 3D-принтинга. Учителя знакомятся с основным оборудованием курса, рассмотрят элементы компиляции и программирования автономных мобильных роботов, моделирование моделей для 3D-принтинга и структуру среды программирования для учеников.

2. Тапсырманы өзара бағалау.
2
5
1. Тәжірибелік жұмыс: Тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмасын әзірлеу.
6
2. Курсты қорытындылау.
2
Барлығы:
80
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 84-қосымша
"Бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 09.07.2018 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Информатика" пәні бойынша оқу үдерісінде пайдалану үшін информатика мұғалімдерінің бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг мәселелерін зерделеуіне бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: "Информатика" пәні бойынша оқу үдерісінде пайдалану үшін мұғалімдердің бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтингтегі педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдерді бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг негіздерімен таныстыру;
2) ақпараттық-коммуникация технологияларын қолдану дағдыларын тереңдету;
3) мұғалімдерді оқушылардың шығармашылық, жобалау-зерттеу және құрастыру дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық әдіс-тәсілдермен таныстыру және қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг қағидаттарын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдерде ақпараттық-коммуникация технологияларын қолдану дағдылары қалыптасады;
3) мұғалімдер оқушылардың шығармашылық, жобалау-зерттеу және құрастыру дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық әдіс-тәсілдерін біледі және қолданады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы бағдарламалау процесін, робот техникасы мен 3D-принтингті дамытуды көздейді.
8. Бағдарлама мазмұны біліктілікті арттыру курсының мақсатын шолудан, бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг негіздерімен танысудан басталады. Мұғалімдер курстың негізгі жабдықтарымен танысады, автономды ұтқыр роботтарды құрастыру және бағдарламалау элементтерін, үш өлшемді баспаға арналған үлгілерді модельдеу жолдарын, оқушыларға арналған бағдарламалау орталарының құрылымын қарастырады.

9. Учебно-методический комплекс Программы:
1) образовательная программа;
2) руководство для учителя;
3) руководство для тренера;
4) презентационный и раздаточный материал.
10. Учителям предоставляется методическая поддержка в использовании соответствующих педагогических подходов на основе базовых концепций программирования, робототехники и 3D-принтинга.
11. Ежедневно по окончании каждого занятия проводится рефлексия по выполнению заданий и освоению целей обучения.

9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) білім беру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) тренерге арналған нұсқаулық;
4) таныстырылымдар мен үлестірме материалдар.
10. Мұғалімдерге жобаларды тәжірибе жүзінде орындау қағидаты негізінде құрылған тиісті педагогикалық әдіс-тәсілдерді қолдану тұрғысынан әдістемелік қолдау көрсетіледі.
11. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

12. По окончании обучения учителя выбирают одно из направлений: программирование, робототехника или 3D-принтинг, комбинируют и составляют серию последовательных уроков (минимум 4 плана урока) с целью демонстрации навыков использования и интеграции робототехники, 3D-принтинга и программирования в уроки по информатике.
Приложение
к Образовательной
программе курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Программирование,
робототехника и 3D-принтинг"
Учебный план
День
Тема дня
Тема занятий
Кол-во часов
1.
Введение в курс
1. Введение в курс по программированию робототехнике и 3D-принтингу.
2
Программирование

12. Оқуды аяқтағанда мұғалімдер бір бағытты (робот техникасы, үш өлшемді баспа және бағдарламалау) немесе бірнеше бағытты таңдап, оларды қолдану дағдыларын және информатика сабағына қалай ықпалдастыратынын көрсететін тізбектелген сабақтар топтамасының жоспарын (кем дегенде 4 сабақтың жоспарын) ұсынады.
"Бағдарламалау, робот
техникасы және 3D-принтинг"
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курсының білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Курсқа кіріспе
1. Бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг бойынша курсқа кіріспе.
2
Бағдарламалау