Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13239.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан.
2. Начальнику Департамента образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2021 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 37
Правила
перевода и восстановления в военные учебные заведения,
подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила перевода и восстановления в военные, в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан (далее - ВУЗ).
2. Вопросы перевода из одного учебного заведения в другое или восстановления обучающихся рассматриваются принимающим ВУЗом по распоряжению начальника структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования в период летнего или зимнего каникулярного отпуска на основании личных рапортов.
Перевод обучающегося с одной специальности на другую внутри ВУЗа осуществляется на основании рапорта обучающегося по решению ученого совета если разница в дисциплинах составляет не более 15 кредитов.
Перевод курсантов, переведенных с летного обучения на другие специальности осуществляется по решению ученого совета. Если разница в дисциплинах составляет более 15 кредитов, то курсант переводится на курс ниже.

Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13239 болып тіркелді.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Білім және ғылым департаментінің бастығы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2021 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс Министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 37 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына (бұдан әрі - ӘОО) ауыстыру және қайта қабылдау тәртібін айқындайды.
2. Білім алушыларды бір оқу орнынан басқаға ауыстыру немесе қайта қабылдау мәселелерін қабылдаушы ӘОО әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше бастығының өкімі бойынша жазғы немесе қысқы каникулдық демалыс кезеңінде жеке баянаттар негізінде қарайды.
Егер пәндер айырмашылығы 15 кредиттен артық емес болса, білім алушыны ӘОО ішінде бір мамандықтан басқаға ауыстыру білім алушының баянаты негізінде оқу кеңесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Жазғы мезгілде оқудан басқа мамандықтарға ауыстырылған курсанттарды ауыстыру оқу кеңесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады. Егер пәндер айырмашылығы 15 кредиттен артық құрайтын болса, онда курсант бір курсқа төмен ауыстырылады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2021 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. При переводе или восстановлении обучающихся в ВУЗы, определяется академическая разница между дисциплинами, отраженными в транскрипте, или академической справке (далее – академическая справка или транскрип), выдаваемой лицам, не завершившим образование, и рабочим учебным планом принимающего ВУЗа.
4. Допускается перезачет, определенный в качестве пререквизита учебной дисциплины другой учебной дисциплиной или блоком смежных по содержанию учебных дисциплин, при условии их соответствия содержанию и объему дисциплин.
5. Перезачет освоенных кредитов (часов), а также курс обучения устанавливается на основе сравнения образовательных программ, содержания перечня освоенных дисциплин, их объемов, приобретенных знаний, умений, навыков и компетенций, а также результатов обучения.
При перезачете освоенных часов по учебным дисциплинам различие в формах итогового контроля и в технологиях обучения не учитывается.
6. Для ликвидации академической разницы в дисциплинах рабочих учебных планов обучающийся самостоятельно изучает дисциплины по индивидуальному графику в течение текущего академического периода, сдает все виды текущего контроля, получает допуск к итоговому контролю.
7. Академическая разница считается академической задолженностью и ликвидируется до начала следующего периода промежуточной аттестации. Обучающийся, не ликвидировавший академическую задолженность, отчисляется от обучения по неуспеваемости.
При получении неудовлетворительной оценки при ликвидации академической разницы по дисциплине, повторная сдача не допускается, а обучающиеся подлежат отчислению за академическую неуспеваемость из ВУЗа.
8. При переводе или восстановлении, обучающегося из зарубежной организации образования представляется академическая справка или транскрипт.
При переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования, получившего общее среднее или техническое и профессиональное образование за рубежом, предоставляется документ о завершении образования, который прошел процедуру признания или нострификации в Республике Казахстан в порядке, установленными Правилами признания и нострификации документов об образовании, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5135).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2021 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Білім алушыларды ӘОО-ларға ауыстыру және қайта қабылдау кезінде транскрипте немесе білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін академиялық анықтамада (бұдан әрі - академиялық анықтама немесе транскрипт) көрсетілген пәндер және қабылдаушы ӘОО-ның оқу жұмыс жоспары арасындағы академиялық айырмашылық айқындалады.
4. Пәндердің мазмұны мен көлемі сәйкес келген жағдайда оқу пәнінің пререквизиті ретінде айқындалған басқа оқу пәнімен немесе мазмұны бойынша аралас оқу пәндеріне блогымен қайта сынақ тапсыруға жол беріледі.
5. Меңгерілген кретиттерді (сағаттарды), қайта сынақ тапсыру сондай-ақ оқу курсы білім беру бағдарламаларын салыстыру, меңгерілген пәндер тізбесінің мазмұны, олардың көлемі, алынған білімдері, дағдылары, машықтары мен құзыреттілігі, сондай-ақ оқыту нәтижелері негізінде белгіленеді.
Оқу пәндері бойынша меңгерілген сағаттардан қайта сынақ тапсыру кезінде қорытынды бақылау нысандарындағы және оқыту технологияларындағы айырмашылық ескерілмейді.
6. Жұмыстық оқу жоспарлары пәндеріндегі академиялық айырмашылықты жою үшін білім алушы ағымдағы академиялық кезең ішінде жеке график бойынша өз бетінше пәндерді оқиды, аралық бақылаудың барлық түрлерін тапсырады, қорытынды бақылауға рұқсатнама алады.
7. Академиялық айырмашылық академиялық берешек болып саналады және аралық аттестаттаудың келесі кезеңі басталғанға дейін жойылады. Академиялық берешекті жоймаған білім алушы үлгермеуіне байланысты оқудан шығарылады.
Академиялық айырмашылықты жою кезінде пән бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған кезде қайта тапсыруға жол берілмейді, ал білім алушы академиялық үлгермеуіне байланысты ӘОО-дан шығарылады.
8. Шетелдік білім беру ұйымынан білім алушыны ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде академиялық анықтама немесе транскрипт беріледі.
Шетелде жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік білім алған шетелдік білім беру ұйымынан білім алушы ауыстырылған немесе қайта қабылданған кезде, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген) білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларымен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында тану немесе нострификациялау рәсімінен өткен білім алуды аяқтағаны туралы құжат ұсынылады.

2. Порядок перевода в ВУЗы
9. Перевод обучающихся в ВУЗы осуществляется с одной специальности на другую внутри того же ВУЗа, из одного ВУЗа в другой, из другой организации образования (далее – учебное заведение), обучавшегося на военной кафедре.
10. Перевод обучающегося из одного учебного заведения в другое осуществляется в следующем порядке:
1) обучающийся подает рапорт (заявление) о переводе на имя руководителя учебного заведения или ВУЗа, где он обучается, с приложением поясняющих причину перевода документов;
2) при получении письменного согласия на перевод от руководителя учебного заведения или ВУЗа, рапорт вместе с академической справкой или транскриптом и характеристикой направляется в структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования;
3) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течении десяти рабочих дней на основании представленных документов, принимает решение о переводе обучающегося в ВУЗ или отказе в переводе, при положительном решении в течении трех рабочих дней направляет документы в ВУЗ, в который переводится обучающийся;
4) руководитель учебного заведения или ВУЗа, где ранее обучался обучающийся, при получении от структурного подразделения, курирующее вопросы военного образования положительного решения, в течении семи рабочих дней издает приказ об отчислении обучающегося с формулировкой "отчислен в связи с переводом" и в течение трех рабочих дней со дня издания приказа об отчислении направляет обучающегося с предписанием, пересылает личное дело обучающегося по адресу принимающего ВУЗа;
5) руководитель принимающего ВУЗа по прибытию обучающегося издает приказ о зачислении.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2021 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок восстановления в ВУЗы
11. Восстановление обучающихся в ВУЗ осуществляется по соответствующему уровню образования, если ими ранее было успешно завершено не менее одного семестра.
12. Восстановление на обучение граждан осуществляется в следующем порядке:
1) гражданин подает заявление в произвольной форме на имя руководителя структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования о восстановлении в выбранный им ВУЗ. К заявлению о восстановлении прилагаются документы согласно пункту 21 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 и копии, академической справки или транскрипта;

2. ӘОО-ларға ауыстыру тәртібі
9. Білім алушыларды ӘОО-ларға бір мамандықтан басқасына сол ӘОО ішінде бір ӘОО-дан басқасына, әскери кафедрада білім алушыны басқа білім беру ұйымынан (бұдан әрі – оқу орны) ауыстыру жүзеге асырылады.
10. Білім алушыны бір оқу орнынан басқасына ауыстыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) білім алушыны оқып жатқан оқу орны немесе ӘОО басшысының атына ауысу себебін түсіндіретін құжаттарды қоса бере отырып, ауысу туралы баянат (өтініш) береді;
2) оқу орнының немесе ӘОО-ның басшысынан ауысуға жазбаша келісім алған кезде, академиялық анықтамамен немесе транскриптпен және мінездемемен бірге баянат әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеге жолданады;
3) әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар негізінде білім алушыны ӘОО-ға ауыстыру немесе ауыстырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, оң шешім қабылданған кезде үш жұмыс күні ішінде білім алушы ауысатын ӘОО-ға құжаттар жолданады;
4) бұрын білім алушы оқыған оқу орнының немесе ӘОО-ның басшысы әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеден оң шешім алғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде "ауысуына байланысты оқудан шығарылды" деген тұжырыммен білім алушыны оқудан шығару туралы бұйрық шығарады және оқудан шығару туралы бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде білім алушыны нұсқамамен жібереді, білім алушының жеке ісін қабылдайтын ӘОО-ның мекенжайына жолдайды;
5) қабылдайтын ӘОО-ның басшысы білім алушы келісімен оқуға қабылдау туралы бұйрық шығарады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2021 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ӘОО-ларға қайта қабылдау тәртібі
11. Білім алушыларды ӘОО-ларға қайта қабылдау, егер олар бұдан бұрын кемінде бір семестрді табысты аяқтаса, тиісті білім беру деңгейі бойынша жүзеге асырылады.
12. Азаматтарды оқуға қайта қабылдау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) азамат еркін нысанда әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше басшысының атына өзі таңдаған ӘОО-ға қайта қабылдау туралы өтініш береді. Қайта қабылдау туралы өтінішке Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 21-тармағына сәйкес құжаттар, академиялық анықтама немесе транскрипт қоса беріледі;

2) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течении десяти рабочих дней на основании представленных документов, принимает решение о восстановлении в ВУЗ или отказе, при положительном решении в течении трех рабочих дней направляет документы в выбранный гражданином ВУЗ;
3) ВУЗ в течении трех рабочих дней после получения решения от структурного подразделения, курирующего вопросы военного образования, определяет академическую разницу, специальность и курс обучения и информирует структурное подразделение, курирующего вопросы военного образования о наличии академической разницы;
4) структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования в течение десяти рабочих дней, извещает ВУЗ и гражданина о принятом решении, гражданин прибывает в ВУЗ в определенный ему срок с подлинниками удостоверения личности, академической справки или транскрипта;
5) руководитель ВУЗа после проверки подлинников документов издает приказ о восстановлении на обучение.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2021 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар негізінде ӘОО-ға қайта қабылдау немесе бас тарту туралы шешім қабылдайды, оң шешім қабылданған кезде үш жұмыс күні ішінде азамат таңдаған ӘОО-ға құжаттары жолданады;
3) ӘОО әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеден шешімді алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде академиялық ерекшелікті, мамандықты және оқу курсын айқындайды және академиялық ерекшеліктің бар екені туралы әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшені хабардар етеді;
4) әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде азаматқа және ӘОО-ға қабылданған шешім туралы хабарлайды, азамат ӘОО-ға оған айқындалған мерзімде жеке куәліктің түпнұсқасымен, академиялық анықтамамен немесе транскриптпен келеді;
5) ӘОО басшысы құжаттардың түпнұсқасын тексергеннен кейін оқуға қайта қабылдау туралы бұйрық шығарады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2021 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.