Об утверждении Правил проведения внешней оценки учебных достижений
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 94. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2016 года № 13287. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 204.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2021 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 10.03.2017 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения внешней оценки учебных достижений.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 10.03.2017 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 151 "Об утверждении Инструкции по проведению внешней оценки учебных достижений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7553, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 18 апреля 2012 года № 106-107(26925-26926)).
3. Комитету по контролю в сфере образования и науки (Нюсупов С.Н.) в установленном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта 3.

Оқу жетістіктеріне сырттай бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 94 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 ақпанда № 13287 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 204 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2021 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыптың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 10.03.2017 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Оқу жетістіктеріне сырттай бағалау жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 10.03.2017 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Оқу жетістіктерін сырттай бағалау нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 151 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 11 сәуірде № 7553 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2012 жылғы 18 сәуірдегі газетінің № 162-163 (27237) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Н. Нүсіпов) белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiнде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы 2-тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Нюсупова С.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2017 года № 94
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 10.03.2017 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила проведения внешней оценки учебных достижений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения внешней оценки учебных достижений (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее - Закон) и определяют порядок проведения внешней оценки учебных достижений (далее - ВОУД) в:
1) начальной школе – выборочно, с целью мониторинга учебных достижений;
2) основной школе – выборочно, с целью мониторинга учебных достижений и оценки эффективности организации учебного процесса;
3) общей средней школе – с целью оценивания уровня учебных достижений;
4) в организации высшего и (или) послевузовского образования – выборочно с целью мониторинга освоения типовых учебных программ цикла общеобразовательных дисциплин.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) спецификация теста – документ, в котором описывается общая характеристика теста, количество и содержание заданий, время тестирования по конкретному предмету и дисциплине для определенного экзамена.
3. В организациях начального, основного среднего, общего среднего образования ВОУД осуществляется в целях оценки качества образовательных услуг и определения уровня освоения обучающимися общеобразовательных учебных программ, предусмотренных государственными общеобязательными стандартами образования.
В организациях высшего и (или) послевузовского образования ВОУД осуществляется в целях оценки качества образовательных услуг и определения уровня освоения обучающимися типовых учебных программ цикла общеобразовательных дисциплин, предусмотренных государственным общеобязательным стандартом высшего образования.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы С.Н. Нүсіповке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 94 бұйрығымен
бекітілген
Оқу жетістіктеріне сырттай бағалау жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 10.03.2017 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оқу жетістіктеріне сырттай бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар)"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқу жетістіктеріне сырттай бағалау (бұдан әрі - ОЖСБ) жүргізу тәртібін:
1) бастауыш мектепте – оқу жетістіктерін мониторингтеу мақсатында іріктеліп;
2) негізгі мектепте – оқу жетістіктерін мониторингтеу және оқу процесін ұйымдастырудың тиімділігін бағалау мақсатында іріктеліп;
3) жалпы орта мектепте – оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау мақсатында;
4) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында - жалпы білім беретін пәндер циклінің үлгілік оқу бағдарламаларын меңгеруді мониторингтеу мақсатында іріктеліп жүргізіледі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) тест спецификациясы – бұл тесттің жалпы сипаттамасы, тапсырманың саны мен мазмұны, белгіленген емтихан үшін нақты пән бойынша тестілеудің уақыты сипатталған құжат.
3. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында оқу жетістіктерін сырттай бағалау білім беру қызметтерінің сапасын бағалау және білім алушылардың мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарында көзделген жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын меңгеру деңгейін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқу жетістіктерін сырттай бағалау білім беру қызметтерінің сапасын бағалау және білім алушылардың мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары білім беру стандартында көзделген жалпы білім беретін пәндер циклінің үлгілік оқу бағдарламаларын меңгеру деңгейін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Правила распространяются на организации среднего (начального, основного среднего, общего среднего), высшего и (или) послевузовского образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, видов.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. ВОУД проводится в форме комплексного тестирования на бумажных носителях или с применением информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) на языке обучения.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Перечень организаций среднего, высшего и (или) послевузовского образования, на базе которых проводится ВОУД, (далее - базовый ОВПО) и прикрепленные к ним организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – линейный ОВПО) ежегодно определяются уполномоченным органом в области образования (далее – уполномоченный орган) в соответствии с пунктом 6 статьи 55 Закона.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Количество и форма заданий, а также количество часов, отводимое на тестирование, определяются спецификацией теста в разрезе каждого предмета и дисциплины. Спецификация теста разрабатывается и утверждается уполномоченным органом.
8. Контроль над соблюдением Правил проведения ВОУД в организациях образования осуществляют уполномоченные представители Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство) и территориальные департаменты по контролю в сфере образования Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства (далее – ДКСО).
9. Техническое обеспечение процедур тестирования осуществляет Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр тестирования" Министерства (далее - НЦТ).
10. При проведении ВОУД уполномоченными представителями Министерства и ДКСО проводится разъяснительная работа с обучающимися по заполнению материалов тестирования и порядку проведения процедуры.
11. Тестируемые лица не разговаривают с другими тестируемыми лицами, не обмениваются материалами и (или) не совершают их умышленное повреждение (порчу), не используют информацию на бумажных, электронных и иных носителях.
Во время прохождения тестирования тестируемый не использует калькулятор, справочную литературу (кроме таблицы Менделеева и таблицы растворимости солей), корректирующую жидкость, электронные записные книжки и принимающие - передающие электронные устройства (в том числе мобильные телефоны и иные электронные оборудования).
В случае нарушения тестируемым настоящих Правил, уполномоченный представитель Министерства и ДКСО принимают решение об удалении тестируемого из аудитории, составляют акт выявления запрещенных предметов и удаления из аудитории тестируемого по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, результаты данного тестируемого аннулируются.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қағидалар меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына, түрлеріне қарамастан орта (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына таратылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ОЖСБ оқыту тілінде қағаз тасымалдағышта немесе ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) пайдалана отырып, кешенді тестілеу түрінде жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ОЖСБ жүргізілетін орта білім беру ұйымдарының және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - базалық ЖБҰ) және оларға бекітілген желілік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - желілік ЖБҰ) тізбесін Заңның 55-бабының 6-тармағына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) жыл сайын айқындайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тапсырмалар саны мен мазмұны, сондай-ақ тестілеуге бөлінетін сағат саны әр пән бойынша тесттің спецификациясына сәйкес айқындалады. Тест спецификациясын уәкілетті орган әзірлеп, бекітеді.
8. Білім беру ұйымдарында ОЖСБ-ны өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) және Министрліктің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің Білім саласындағы бақылау департаменттерінің уәкілетті өкілдері (бұдан әрі - БСБД) жүзеге асырады.
9. Тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз етуді Министрліктің "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі - ҰТО) жүзеге асырады.
10. ОЖСБ өткізу кезінде Министрліктің және БСБД-ның уәкілетті өкілдері білім алушылармен тестілеу материалдарын толтыру және рәсімді өткізу тәртібін түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
11. Тестіленуші басқа тестіленушілермен сөйлеспейді, материалдармен алмаспайды және (немесе) оларды қасақана бүлдірмейді (жыртпайды), қағаз, электрондық және өзге де ақпараттарды қолданбайды.
Тестілеу барысында тестіленуші калькуляторды, анықтамалық әдебиеттерді (Менделеев және тұздардың ерігіштігі кестесінен басқасын), түзету сұйықтығын, электрондық жазба кітапшаларын және қабылдайтын-беретін электрондық құрылғылар (оның ішінде ұялы телефондар мен өзге де электрондық жабдықтар) қолданбайды.
Тестіленуші осы Қағидаларды бұзған жағдайда Министрліктің және БСБД-ның уәкілетті өкілі тестіленушіні аудиториядан шығару туралы шешім шығарып,осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тыйым салынған заттың тәркіленуі және тестіленушіні аудиториядан шығару туралы акті нысанын жасайды, тестілеу нәтижелерін жояды.

12. Выход из аудитории предусмотрен только при сопровождении дежурного по коридору.
13. При проведение ВОУД для определения факторов, влияющих на качество знаний обучающихся, проводится анкетирование среди тестируемых, учителей и администрации организаций среднего образования.
14. Завершением рабочего дня каждой группы тестируемых считается заполнение и отправка в НЦТ статистики о ходе тестирования.
15. После завершения тестирования всех групп тестируемых использованные книжки-вопросники уничтожаются и составляется акт об уничтожении книжек-вопросников тестирования ВОУД согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Не использованные книжки-вопросники доставляются в НЦТ.
16. После завершения проведения ВОУД представитель Министерства направляет полный отчет о ходе его проведения в НЦТ на бумажном носителе или с применением ИКТ.
Информация об итогах ВОУД размещается на интернет-ресурсах уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Результаты ВОУД используются уполномоченным органом в качестве критерия системы оценки рисков при проведении проверок на соблюдение законодательства в сфере образования.
18. Результаты ВОУД могут использоваться организациями, проводящими рейтинговые исследования, и включаться в Национальный доклад о состоянии и развитии системы образования в Республике Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения ВОУД в организациях среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего) и организациях высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения ВОУД в организациях среднего (начального, основного среднего, общего среднего) образования
19. ВОУД проводится на базе организаций среднего образования, в которых обучаются тестирумые.
20. В начальной школе ВОУД проводится среди обучающихся 4 классов в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 55 Закона.
21. ВОУД в 4 классах проводится с применением бумажных носителей по двум предметам, ежегодно определяемым уполномоченным органом.
22. В основной школе ВОУД проводится среди обучающихся 9 классов в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 55 Закона.
23. ВОУД в 9 классах проводится в форме комплексного тестирования, как с применением бумажных носителей, так и с использованием современных информационных технологий, по казахскому языку и другим общеобразовательным предметам, перечень и количество которых ежегодно определяются уполномоченным органом.

12. Аудиториядан шығу тек дәліз кезекшісінің алып жүруімен ғана қарастырылған.
13. ОЖСБ өткізу кезінде білім алушылардың білім сапасына ықпал етуші факторларды айқындау үшін, білім беру ұйымдарының тестіленушілері, мұғалімдері және әкімшілігі арасында сауалнама жүргізіледі.
14. Тестілеудің барысы туралы статистиканы толтыру және ҰТО-ға жіберу әр тестіленуші топтың жұмыс күнінің аяқталуы болып саналады.
15. Барлық тестіленуші топтарда тестілеу аяқталған соң пайдаланылған сұрақ-кітапшалары жойылады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес білім беру ұйымдарында ОЖСБ тестілеуі сұрақ-кітапшаларын жою туралы акт жасалады. Пайдаланылмаған сұрақ кітапшалары ҰТО-ға жеткізіледі.
16. ОЖСБ-ны өткізу аяқталғаннан кейін Министрліктің өкілі ҰТО-ға қағаз тасымалдағышта немесе АКТ-ны пайдалана отырып ОЖСБ-ны өткізу барысы туралы толық есепті жолдайды.
ОЖСБ қорытындылары туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. ОЖСБ нәтижелерін уәкілетті орган білім беру саласындағы заңнаманы қадағалау барысында жүргізілген тексеру кезінде тәуекелдерді бағалау жүйесінің өлшем шарты ретінде пайдаланады.
18. ОЖСБ нәтижелерін рейтингтік зерттеулер жүргізетін ұйымдар пайдалануы мүмкін және Қазақстан Республикасындағы білім беру жүйесінің жағдайы мен дамуы туралы Ұлттық баяндамаға енгізіледі.
2-тарау. Орта (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта) және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында ОЖСБ-ны жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Орта білім (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта) беру ұйымдарында ОЖСБ-ны жүргізу тәртібі
19. ОЖСБ тестіленушілер білім алып жатқан орта білім беру ұйымдарының базасында жүргізіледі.
20. Бастауыш мектепте Заңның 55-бабының 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ОЖСБ 4-сынып білім алушылары арасында жүргізіледі.
21. ОЖСБ 4-сыныпта қағаз тасымалдағыш қолдана отырып, жыл сайын уәкілетті орган айқындайтын екі пән бойынша жүргізіледі.
22. Негізгі мектепте ОЖСБ Заңның 55-бабының 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 9-сынып білім алушылары арасында жүргізіледі.
23. ОЖСБ 9-сыныпта қағаз тасымалдағышты,қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды қолдана отырып, қазақ тілі және басқа да жалпы білім беретін пәндер бойынша жүргізіледі, оның тізбесі мен санын жыл сайын уәкілетті орган айқындайды.

24. В общей средней школе ВОУД проводится в 11 классах в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 55 Закона.
25. ВОУД в 11 классах проводится в форме комплексного тестирования, как с применением бумажных носителей, так и с использованием современных информационных технологий, по трем предметам, ежегодно определяемым уполномоченным органом.
26. Содержание тестовых заданий для проведения ВОУД в организациях среднего образования разрабатывается на основе общеобразовательных учебных программ, и не выходит за их рамки.
27. Обработка результатов ВОУД производится в филиалах НЦТ.
28. Результаты ВОУД доводятся до сведения организаций образования в течение трех календарных дней после дня его окончания.
29. После проведения ВОУД в течение десяти календарных дней ДКСО сдается акт выполненных работ по проведению ВОУД в организациях среднего образования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Проведение ВОУД в организациях высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В организациях высшего и (или) послевузовского образования, ВОУД проводится для студентов третьего курса, обучающихся по очной форме, в соответствии с подпунктом 4) пункта 5 статьи 55 Закона.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Для проведения ВОУД в организациях высшего и (или) послевузовского образования используются тестовые задания по типовым учебным программам цикла общеобразовательных дисциплин.
Перечень образовательных программ и дисциплин, по которым проводится ВОУД, определяется ежегодно уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключена приказом Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Обучающимся явившимся на тестирование, необходимо иметь при себе пропуск и документ, удостоверяющий личность.
34. ВОУД проводится при участии в нем 100 процентов контингента обучающихся, подлежащих тестированию.

24. Жалпы орта мектепте ОЖСБ Заңның 55-бабының 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес 11-сыныпта жүргізіледі.
25. ОЖСБ 11-сыныпта қағаз тасымалдағышты, қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды қолдана отырып жыл сайын уәкілетті орган айқындайтын үш пән бойынша кешенді тестілеу түрінде жүргізіледі.
26. Орта білім беру ұйымдарындағы ОЖСБ-ны жүргізу үшін тест тапсырмаларының мазмұны жалпы білім беретін оқу бағдарламаларының негізінде әзірленеді, олардың мазмұны көрсетілген бағдарламалардың шеңберінен шықпайды.
27. ОЖСБ-ның нәтижелерін өңдеу ҰТО-ның филиалдарында жүргізіледі.
28. ОЖСБ нәтижелері білім беру ұйымдарының назарына тестілеу аяқталғаннан кейін күнтізбелік 3 күн ішінде жеткізіледі.
29. ОЖСБ рәсімі толық аяқталғаннан кейін БСБД күнтізбелік 10 күн ішінде ҰТО-ға орта білім беру ұйымдарында ОЖСБ өткізудегі атқарылған жұмыстар актісін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырады.
2-параграф. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім білім беру ұйымдарында ОЖСБ-ны жүргізу
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім білім беру ұйымдарында ОЖСБ Заңның 55-бабының 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес оқытудың күндізгі нысаны бойынша білім алатын үшінші курс студенттері үшін жүргізіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында ОЖСБ өткізу үшін жалпы білім беретін пәндер циклінің үлгілік оқу бағдарламалары бойынша тест тапсырмалары пайдаланылады.
ОЖСБ өткізілетін оқу бағдарламалары мен пәндер тізбесін жыл сайын уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Тестілеуге келген білім алушының өзімен бірге рұқсаттамасы және жеке тұлғасын куәландыратын құжаты болуы тиіс.
34. ОЖСБ тестілеуге жататын қатысушы білім алушылар контингенті құрамының 100 пайыз қатысушы болғанда жүргізіледі.

35. После закрытия приема заявлений формируются пропуски на тестирование, которые передаются ответственным лицам базовых и линейных ОВПО. Ответственное лицо линейного ОВПО передает корешки пропусков на тестирование представителю организации или в базовый ОВПО.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При тестировании на бумажных носителях вскрытие мешков с материалами тестирования и проверка их целостности производится ответственным представителем базового ОВПО в присутствии представителей Министерства и руководителя организации высшего или послевузовского образования.
Рассадка студентов производится в строгом соответствии посадочному листу.
В присутствии студентов вскрываются материалы тестирования (книжки-вопросники и листы ответов), которые раздаются в строгом соответствии с листом распределения вариантов.
Дежурный проигрывает аудиозапись с диска о правилах поведения на тестировании и порядке его проведения.
Студентами заполняются листы ответов после их раздачи. Время начала тестирования фиксируется с момента заполнения студентами титульного листа книжки-вопросника.
Студенты по мере завершения тестирования или окончания времени тестирования сдают листы ответов и книжки-вопросники дежурному, который проверяет заполнение всех служебных секторов листа ответов.
В случае отказа тестируемым сдачи материала тестирования по истечению отведенного на тестирование времени, представителем Министерства в присутствии тестируемого составляется акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Результаты тестирования опубликовываются на официальном интернет-ресурсе НЦТ www.testcenter.kz.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. Өтініштерді қабылдау жабылғаннан кейін тестілеуге кіру рұқсаттамалары қалыптастырылып, базалық және желілік ЖБҰ-лардың жауапты тұлғаларына беріледі. Желілік ЖБҰ-лардың жауапты тұлғалары тестілеуге рұқсаттамалардың түбіртектерін ұйымның өкіліне немесе базалық ЖОО-ға тапсырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Қағаз тасымалдағышта тестілеуді өткізу кезінде базалық ЖБҰ-ның жауапты өкілі тестілеу материалдары салынған қапшықтарды ашу және олардың бүтіндігін тексеру Министрлік өкілдері мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары басшысының қатысуымен қапшықтарды ашуды жүргізеді.
Студенттерді орналастыру отырғызу парағы қатаң түрде жүргізіледі.
Студенттердің қатысуымен тестілеу материалдары (сұрақ кітапшалары және жауап парақтары) ашылады, олар нұсқаларды тарату парағына сәйкес сұрақ кітапшаларын үйлестіруді жүргізеді.
Кезекші тестілеудің тәртіп ережесі және тестілеуді өткізу реті жазылған дискті қосады.
Жауап парақтары таратылған соң студенттер оларды толтырады.
Сұрақ кітапшаларын үлестіргеннен кейін және студенттер сұрақ кітапшаларының титул парағын толтырған сәттен бастап тестілеу уақыты белгіленеді.
Тестілеуді аяқтауына қарай немесе тестілеу уақыты біткеннен кейін, студенттер жауап парақтарын және сұрақ кітапшаларын аудитория кезекшісіне тапсырады.
Тестілеуге берілген уақыт аяқталған кезде тестіленуші тестілеу материалдарын тапсырудан бас тартқан жағдайда Министрліктің өкілі тестіленушінің қатысуымен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу материалдарын уақытылы тапсырмау фактілерінің анықталғандығы туралы акт жасалады.
Тестілеу нәтижелері ҰТО-ның www.testcenter.kz ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

40. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Для тестирования с применением ИКТ представитель НЦТ проверяет готовность компьютерных аудиторий.
Студенты занимают места, в строгом соответствии посадочному листу, которые распечатываются в день тестирования согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Дежурный проигрывает аудиозапись с диска о правилах поведения на тестировании и порядке его проведения с применением ИКТ. Время начала тестирования с применением ИКТ фиксируется с момента входа студента на портал.
Результаты студентов отображаются на экране компьютера по завершению тестирования с применением ИКТ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 47 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. В случае выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование, в ходе проведения тестирования уполномоченным представителем Министерства и ДКСО в присутствии подставного лица составляется акт выявления подставного лица в ходе запуска или проведения тестирования по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Подставное лицо и сам обучающийся не допускаются на тестирование, результаты аннулируются.

40. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. АКТ-ны пайдалана отырып, тестілеу өткізу кезінде ҰТО өкілі компьютерлік аудиториялардың дайындығын тексереді.
Студенттер қатаң түрде отырғызу парағына сәйкес орындарға отырады, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес тестілеу күні отырғызу парағын басып шығарады.
Кезекші тестілеу кезіндегі тәртіп ережесі және оны АКТ-ны пайдалана отырып өткізу тәртібі жазылған дискіні қосады. АКТ-ны пайдалана отырып студент порталға кірген сәттен бастап тестілеу уақыты белгіленеді
АКТ-ны пайдалана отырып тестілеу аяқталған соң студенттердің тестілеу нәтижелері компьютердің экранына шығарылады.
Ескерту. 47-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Тестілеуге кіргізу барысында, тестілеу өткізу кезінде бөгде адам анықталған жағдайда Министрліктің және БСБД-ның өкілдері бөгде адамның қатысуымен осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге кіргізу немесе тестілеу өткізу кезінде бөгде адамды анықтау актісін жасайды. Бөгде адам мен білім алушының өзі тестілеуге жіберілмейді, нәтижелері жойылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 48 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Во время тестирования в аудиторию входят только представитель Министерства, сотрудник ДКСО и руководитель организации высшего или послевузовского образования в сопровождении руководителя группы представителей Министерства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения внешней
оценки учебных достижений
Форма
Акт
выявления запрещенных предметов и удаления из аудитории тестируемого
Организация образования__________________________________________________________
код                   наименование
"______" _________________20____год __________часов_______________минут
Представитель Министерства ______________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
Дежурный по аудитории __________________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
У тестируемого: Ф.И.О (при его наличии)____________________________, ИКС________________ из аудитории №______, место № _______,
вариант №_____________ во время тестирования обнаружили
________________________________________________________________________________
(наименование (марка, количество) обнаруженного предмета)
что является нарушением Правил проведения внешней оценки учебных достижений
Учитывая данный факт, постановили:
изъять материал тестирования;
удалить из аудитории №______ и аннулировать результаты тестирования:
Ф.И.О (при его наличии)_________________________________, ИКС ____________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
подписи и Ф.И.О (при его наличии) лиц, составивших настоящий акт
С актом ознакомлены:
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии) тестируемого)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии) ДКСО)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии) представителя Министерства)
Дата_______________
Приложение 2
к Правилам проведения внешней
оценки учебных достижений
Форма
Акт
об уничтожении книжек-вопросников тестирования ВОУД
"_____"__________20__ год
Область ____________ ____________________________________________________________
(код)                               (наименование)
Район/Базовый вуз ______ _________________________________________________________
(код)                         (наименование)
Мы, нижеподписавшиеся, составили настоящий акт об уничтожении книжек-вопросников
тестирования ВОУД в организациях образования
________________________________________________________________________________
(код и наименование организации образования)
Представители Министерства:
1. _____________ ________________________________________________________________
(подпись)                         Ф.И.О (при его наличии)
2. _____________ ________________________________________________________________
(подпись)                         Ф.И.О (при его наличии)
Представитель ДКСО:
1. _____________ ________________________________________________________________
(подпись)                         Ф.И.О (при его наличии)
2. _____________ ________________________________________________________________
(подпись)                         Ф.И.О (при его наличии)
Сотрудник филиала НЦТ № _____: _____________ ___________________________________
(подпись)             Ф.И.О (при его наличии)
Группа/
Класс
Количество книжек-вопросников
Количество уничтоженных книжек-вопросников
использованные
неиспользованные
всего
Итого
Книжки-вопросники уничтожены путем:
__________________________________________________________________________
(указать способ уничтожения - механическое измельчение или сжигание)
__________________________________________________________________________
(указать место уничтожения)
Настоящий акт составлен в двух экземплярах.
Приложение 3
к Правилам проведения внешней
оценки учебных достижений
Форма
Акт
выполненных работ по проведению ВОУД
в организациях среднего образования
Дата: "___"____________ 20__ г.
ДКСО ___________________________________ области.
(наименование области)
Для прохождения ВОУД в организациях среднего образования по области
запланировано количество школ ___________, из них провели тестирования ВОУД в
организациях среднего образования в __________ школах.
Составили настоящий акт об использовании материалов тестирования ВОУД в
организациях среднего образования.
От Национального центра тестирования (далее – НЦТ) получены экзаменационные
материалы в количестве:
Книжки-вопросники ________(________________________________________) штук.
Листы ответов ________(_____________________________________________) штук.
Из них использованы и уничтожены книжки-вопросники ________ (______________
____________________________ штук, не использованы и уничтожены книжки-вопросники
_______(______________________________________________) штук.
Листы ответов (использованные и неиспользованные) переданы в филиалы НЦТ, в
количестве ______________________________________________________________ штук.
Неиспользованные материалы тестирования образования, не прошедшие ВОУД в
организациях среднего образования переданы в Базовый филиал НЦТ №_______:
- листы ответов в количестве _______(___________________________________) штук,
- книжки-вопросники уничтожены в количестве ________ (_______________________
________________________________) штук.
Настоящий акт составлен в двух экземплярах.
Сотрудник НЦТ: _______________
(подпись) ______________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
Руководитель ДКСО: ______________
(подпись) ______________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам проведения внешней
оценки учебных достижений
Акт       выявления подставного лица в ходе запуска или проведения тестирования

Ескерту. 48-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Тестілеу кезінде аудиторияға тек Министрліктің өкілі және БСБД-ның қызметкері және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының басшысы Министрлік өкілдерінің топ жетекшісінің алып жүруімен кіре алады.
Ескерту. 49-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Оқу жетістіктеріне
сырттай бағалау
жүргізу қағидаларына
1 – қосымша
Нысан
Аудиторияда тыйымсалынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған тестіленушіні аудиториядан шығару туралы акт
Білім беру ұйымы __________ ________________________________________________
(код) (атауы)
"_____" __________________ 20 _____жыл________сағат ________ минут
Министрлік өкілі _____________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Аудитория кезекшісі __________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестілеу уақытында: №_____ аудиторияның, №_____ орнында отырған тестіленуші
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ___________________________________________________,
СЖК________________ нұсқа №_________
Оқу жетістіктеріне сырттай бағалау жүргізу қағидаларын бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттар табылды:
______________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы (маркасы, саны))
Аталған деректі ескере отырып,
Емтихан материалын алу;
тестіленуші: Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ________________________________, СЖК_______________, № _______
Аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою туралы шешім қабылданды ______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолдары)
Актімен таныстым:
______________________________________________________________________________
(тестіленушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(БСБД-ның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(Министрлік өкілінің қолы және Т.А.Ә (бар болған жағдайда).)
Күні _____________
Оқу жетістіктеріне
сырттай бағалау
жүргізу қағидаларына
2 – қосымша
Нысан
ОЖСБ тестілеу кітапшаларын жою туралы акт
"_____"__________20__ жыл
Облыс ____________ ______________________________________________________
(код) (атауы)
Аудан/Базалық ЖОО ____ __________________________________________________
(код) (атауы)
Біз, төменде қол қойғандар, білім беру ұйымдарындағы ОЖСБ тестілеу кітапшаларын жою туралы осы актіні жасадық
__________________________________________________________________________
(код және білім беру ұйымының атауы)
Министрлік өкілдері:
1. _________ ________________________________________________________________
(қолы) (Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
2 _________ ________________________________________________________________
(қолы) (Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
БСБД өкілдері:
1 _________ ________________________________________________________________
(қолы) (Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
2 _________ ________________________________________________________________
(қолы) (Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
№ __:ҰТО филиалының қызметкері/ ОЖСБ жауаптысы _____ ____________________
(қолы) (ТАӘ (бар болған жағдайда)
Топ/
Сынып
Сұрақ кітапшаларының саны
Жойылған сұрақ кітапшаларының саны
пайдаланылған
пайдаланылмаған
барлығы
Барлығы
Сұрақ кітапшалары:______________________________________________ арқылы жойылды.
(жою жолын көрсету қажет – механикалық, ұсақтау немесе өртеу )
___________________________________________________________________________
(жою орнын көрсету )
Осы акт екі данада жасалды
Оқу жетістіктеріне
сырттай бағалау
жүргізу қағидаларына
3 – қосымша
Нысан
Орта білім беру ұйымдарында
ОЖСБ өткізудегі атқарылған жұмыстар актісі
Мерзімі: "___"____________ 20__ ж.
___________________________________________ облысы БСБД.
(атауы)
Орта білім беру ұйымдарында ОЖСБ жоспар бойынша облыста өткізілетін мектептер саны _____, оның ішінде
орта білім беру ұйымдарында ОЖСБ тестілеуі өткізілген мектептер саны __________ .
Орта білім беру ұйымдарында ОЖСБ тестілеуі материалдарын пайдалану туралы осы акт құрылды.
Ұлттық тестілеу орталығынан (бұдан әрі – ҰТО) алынған емтихан материалдарының саны:
Сұрақ-кітапшалары _________________________________________________ дана.
Жауап парақтары __________________________________________________ дана.
Оның ішінде қолданылған және жойылған сұрақ-кітапшаларының саны _________ дана.
Оныңі шінде қолданылмаған және жойылған сұрақ-кітапшаларының саны _______ дана.
Жауап парақтары (қолданылған және қолданылмаған) ҰТО филиалына _____________________________ данада тапсырылды.
Орта білім беру ұйымдарында ОЖСБ-ға қатыспаған білім беру ұйымының қолданылмаған емтихан материалдары
ҰТО-ның №______ базалық филиалына:
Жауап парақтары ______________________________________ данада тапсырылды,
Сұрақ-кітапшалары ____________________________________ данада жойылды.
Осы акт екі данада құрылды.
БСБД басшысы:
________
(қолы)
___________________________
(Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
ҰТО қызметкері:
(қолы)
___________________________
(Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
Оқу жетістіктеріне
сырттай бағалау
жүргізу қағидаларына
4 – қосымша
Тестілеуге кіргізу/тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт

Сноска. Приложение 4 утратило силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам проведения внешней
оценки учебных достижений
от 28 января 2016 года № 94
Форма
Акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Организация образования________________________________________________
(код) (наименование) "______" ______________20____год______ часов __________минут
Представитель Министерства____________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
Дежурный по аудитории ________________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
Тестируемый: Ф.И.О (при его наличии) ___________________________________________,
ИКС______________ из аудитории №_____, место № ______, вариант №_______________
отказался своевременно сдать экзаменационные материалы в связи с окончанием времени
тестирования, что является нарушением Правил проведения внешней оценки учебных достижений.
Учитывая данный факт, постановили: изъять экзаменационный материал; удалить из
аудитории №______ и аннулировать результаты тестирования:
Тестируемый _______________________________________________________________,
Ф.И.О. (при его наличии)
ИКС _______________________________________________________________________
(подписи и Ф.И.О (при его наличии) лиц, составивших настоящий акт)
С актом ознакомлены:_________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии) студента)
Представитель Министерства
_____________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии)
_____________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии)
_____________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии)
Дата_______________
Приложение 6
к Правилам проведения внешней
оценки учебных достижений
от 28 января 2016 года № 94
Форма
ПОСАДОЧНЫЙ ЛИСТ
Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Тестируемого (для проведения в электронном формате)
Пункт проведения тестирования: _____________________________________________
(наименование)
Дата/время тестирования: _________________________________________________________
Данные студента
Параметры тестирования
Иностранный язык
№ варианта
№ посадочного места (заполняется вручную)
Подпись студента
Ф.И.О.(при его наличии)
ИИН
Язык сдачи тестирования
1
2
3
Приложение 7
к Правилам проведения внешней
оценки учебных достижений
от 28 января 2016 года № 94
Форма
Акт выявления подставного лица в ходе запуска или проведения тестирования

Ескерту. 4-қосымша алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Оқу жетістіктеріне сырттай
бағалау жүргізу қағидаларына
5–қосымша
Нысан
Тестілеуге берілген уақыт аяқталған кезде тестіленуші емтихан материалдарын тапсырудан бас тартқан фактіні тіркеу туралы акт
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру ұйымы ________________________________________________________
(код)            (атауы)
"_____" __________________ 20 _____жыл________сағат ________ минут
Министрлік өкілі _________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Аудитория кезекшісі ______________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестіленуші: ______________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
СЖК_______________________, № ______аудитория, № ______ орын, № _________ нұсқа,
тестілеу уақытының аяқталуына байланысты, емтихан материалдарын дер кезінде тапсырудан
бас тартқан себепті Оқу жетістіктеріне сырттай бағалау жүргізу қағидалары бұзылды.
Аталған деректі ескере отырып, емтихан материалын алу;
Аудиториядан шығару және тестілеу нәтижелерін жою туралы шешім қабылданды.
Тестіленуші:_____________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
СЖК___________________________________________________________________________,
________________________________________________________________________________
(осы актіні құрған тұлғалардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолдары)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________________
(Студенттің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Министрлік өкілі
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Күні _________
Оқу жетістіктеріне сырттай
бағалау жүргізу қағидаларына
6–қосымша
Нысан
Тестіленушінің отырғызу парағы
(электронды формат бойынша)
Ескерту. 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу өткізу пунктте
__________________________________________________________
(атауы)
Аудитория: ___________________________
Тестілеу күні/ уақыты: __________________________________
Студент туралы мәлімет
Тестілеу
параметрі
Шет тілі
Вариант №
№ отырғызу орны (қолмен толтырылады)
Студенттің қолы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН
Тестілеу тапсыру тілі
1
2
3
Оқу жетістіктеріне сырттай
бағалау жүргізу қағидаларына
7–қосымша
Нысан
Тестілеуге кіргізу/тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт

Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.01.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Организация образования ___________________________________________________
(код) (наименование) "______" ______________20____год______ часов __________минут
Представитель Министерства ______________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
Выявлен факт попытки входа в здание организации образования для ВОУД сдачи тестирования вместо тестируемого
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИКС)
гражданина______________________________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
Учитывая данный факт, постановили: Тестируемый/у тестируемого
________________________________________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)
в здание организации образования для сдачи тестирования не допускать/изъять
экзаменационный материал и удалить из аудитории №______ с аннулированием результатов тестирования
________________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
ИКС ______________ С актом ознакомлены:
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии)
Представитель Министерства
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О (при его наличии) студента /подставного лица (при его наличии))

Ескерту. 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.01.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру ұйымы __________________________________________________________
(код)      (атауы)
"_____" __________________ 20 _____жыл________сағат ________ минут
Министрлік өкілі _______________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ОЖСБ тестілеу өткізілетін білім беру ұйымының ғимаратына кіру/тестілеу тапсыру кезінде тестіленуші ____________________________________________________________________
(тестіленушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және СЖК
орнына бөгде тұлғаның___________________________________________________________
(бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
кіру дерегі анықталды
Аталған деректі ескере отырып:
Тестіленуші/тестіленушінің
_____________________________________________________________________________
(тестіленушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және СЖК
тестілеу өткізілетін білім беру ұйымының ғимаратына тест тапсыру үшін
кіргізбеуге/емтихан материалдарын алу, № ____аудиториядан шығару және тестілеу
нәтижелерін жою туралы шешім қабылданды.
Акті мен таныстырылды:
Министрлік өкілі
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)