Об утверждении Правил государственного учета ядерных материалов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 марта 2016 года № 13470.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" и подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственного учета ядерных материалов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 83 "Об утверждении Правил организации государственных систем учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10471, опубликованный 4 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету атомного и энергетического контроля и надзора Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Б. Иманалиев

Ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 44 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 наурызда № 13470 болып тіркелді.
"Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 11) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. "Ядролық материалдар мен иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 83 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10471 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төрағасының міндетін атқарушы
_________________ Б. Иманәлиев

12 февраля 2016 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 9 февраля 2016 года № 44
Правила государственного учета ядерных материалов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственного учета ядерных материалов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" и определяют порядок государственного учета ядерных материалов.
2. Настоящие Правила распространяются на физические и юридические лица, осуществляющие обращение с ядерными материалами.
3. Государственный учет ядерных материалов обеспечивает определение наличного количества ядерных материалов, их перемещения и местонахождения при обращении с ними.
Государственный учет ядерных материалов ведется, начиная со стадии их начального производства и до окончательного захоронения.
Государственному учету подлежат ядерные материалы, содержащие изотопы урана, включая природный уран и его производные на всех стадиях переработки, урана-235, урана-233, плутония и тория, в том числе входящие в состав радиоизотопных приборов.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) уполномоченный орган в области использования атомной энергии (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования атомной энергии;
2) отчетные документы – отчеты о перемещении ядерных материалов, отчет об изменении инвентарного количества ядерных материалов, список фактически наличного количества ядерного материала, материально-балансовый отчет;
3) партия материала (партия) – часть ядерного материала, используемая в качестве единицы измерения для целей учета в ключевой точке измерения, состав и количество которой определяются единым комплексом спецификаций или измерений;
4) зона баланса материалов – зона в установке или вне ее, где определяется количество ядерного материала при каждом перемещении в зону баланса или из нее и где определяется фактически наличное количество ядерного материала;
5) материально-балансовый отчет – отчет, содержащий начальное и конечное зарегистрированное количество ядерного материала, увеличение (уменьшение) количества ядерного материала за отчетный период, конечное фактически наличное количество и инвентаризационную разницу количества ядерного материала в зоне баланса материала;
6) ключевая точка измерений (КТИ) – место, где ядерный материал находится в такой форме, что он может быть измерен для определения потока материала или инвентарного количества;

2016 жылғы 12 ақпан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 9 ақпандағы
№ 44 бұйрығымен
бекітілген
Ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар ядролық материалдармен жұмыс істеуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Ядролық материалдарды мемлекеттiк есепке алу ядролық материалдардың қолда бар санын, олардың орын ауыстыруын және олармен жұмыс істеу кезінде орналасқан жерін айқындауды қамтамасыз етеді:
Ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу оларды бастапқы өндіру кезеңінен бастап және оларды түпкілікті көмгенге дейін жүргізіледі.
Мемлекеттік есепке алуға құрамында табиғи уранды және оның қайта өңдеудің барлық кезеңіндегі туындыларын, құрамында уран-235, уран-233, плутоний мен торийді қоса алғанда, оның ішінде радиоизотоптық құралдардың құрамына кіретін уран изотоптары бар ядролық материалдар жатады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – атом энергиясын пайдалану саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) есеп беру құжаттары - ядролық материалдардың орын ауыстыруы туралы есептер, ядролық материалдардың түгендеу санының өзгергені туралы есеп, ядролық материалдың нақты қолда бар санының тізімі, материалдық-теңгерімдік есеп;
3) материал партиясы (партия) – негізгі өлшем нүктесінде құрамы мен саны ерекшеліктің немесе өлшемнің бірыңғай кешенімен айқындалатын есепке алу мақсаты үшін өлшем бірлігі ретінде пайдаланылатын ядролық материалдың бір бөлігі;
4) материалдардың теңгерім аймағы – ядролық материалды теңгерім аймағына немесе одан әрбір орын ауыстыру кезіндегі саны айқындалатын және ядролық материалдың нақты қолда бар саны айқындалатын қондырғыдағы немесе одан тыс аймақ;
5) материалдық-теңгерімдік есеп – ядролық материалдың бастапқы және соңғы тіркелген санын, ядролық материал санының есепті кезең ішінде ұлғаюын (азаюын), материалдың теңгерім аймағындағы ядролық материалдың соңғы нақты қолда бар саны мен санын түгендеу айырмашылығын қамтитын есеп;
6) негізгі өлшем нүктесі (НӨН) – материалдың ағынын немесе түгендеу санын айқындау үшін ядролық материалды өлшеуге болатындай нысанда болатын жер;

7) инвентарное количество – количество ядерного материала, находящееся на установке или в месте нахождения вне установок;
8) отчет об изменении инвентарного количества – отчет, содержащий сведения о всех изменениях в инвентарных количествах ядерного материала;
9) физическая инвентаризация – проверка фактического количества и состояния ядерного материала в зоне баланса материалов;
10) фактически наличное количество ядерного материала - сумма всех измеренных или оцененных количеств ядерного материала по партиям, фактически имеющихся в наличии в данное время в зоне баланса материалов, полученных в соответствии с установленными процедурами;
11) список фактически наличного количества ядерного материала – перечень учетных единиц и/или партий ядерного материала с указанием количества ядерного материала в каждой единице или партии, определенного в результате физической инвентаризации;
12) баланс ядерного материала – сравнительный итог зарегистрированного ядерного материала с фактически наличным количеством ядерного материала.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственный учет ядерного материала осуществляется на основании отчетов физических и юридических лиц о наличии, перемещении и местонахождении ядерных материалов.
6. Отчеты физических и юридических лиц о наличии, перемещении и местонахождении ядерных материалов основываются на достоверных данных учета, осуществляемого в соответствии с разработанными внутренними документами.
7. Учет ядерных материалов физическими и юридическими лицами, являющимися их собственниками и (или) осуществляющими их эксплуатацию, основывается на сведениях об их наличии, перемещении и местонахождении, в том числе, полученных по результатам ежегодной инвентаризации, а также данных о постановке и снятии с учета ядерных материалов.
2. Порядок государственного учета ядерных материалов, не достигших состава и чистоты, необходимых для изготовления ядерного топлива или для обогащения урана по изотопу U-235 (урановой продукции)
8. Государственный учет ядерных материалов, не достигших состава и чистоты, необходимых для изготовления ядерного топлива или для обогащения урана по изотопу U-235 (далее - урановая продукция) осуществляется на основании отчетов о фактических перемещениях, предоставляемых физическими и юридическими лицами.
9. Физическое или юридическое лицо не позднее тридцати календарных дней до даты предполагаемого перемещения за территорию Республики Казахстан (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции предоставляет в уполномоченный орган предварительное уведомление о предстоящем перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае принятия решения о внеплановом перемещении (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции, предварительное уведомление о предстоящем перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, направляется не позднее одного календарного дня до даты предполагаемой отгрузки.

7) түгендеу саны – қондырғыдағы немесе қондырғыдан тыс болу орнындағы ядролық материалдың саны;
8) түгендеу санының өзгеруі туралы есеп – ядролық материалдың түгендеу санындағы барлық өзгерістер туралы мәліметтерді қамтитын есеп;
9) физикалық түгендеу – материалдық теңгерім аймағындағы ядролық материалдың нақты саны мен жай-күйін тексеру;
10) ядролық материалдың нақты қолда бар саны - белгіленген рәсімдерге сәйкес алынған материалдың теңгерім аймағында қазіргі кезде нақты қолда бар партиялар бойынша ядролық материалдың барлық өлшенген немесе бағаланған санының сомасы;
11) ядролық материалдың нақты қолда бар санының тізімі – физикалық түгендеу нәтижесінде айқындалған ядролық материалдың әрбір бірліктегі немесе партиядағы саны көрсетілген ядролық материалдың есептік бірліктерінің және/немесе партияларының тізбесі;
12) ядролық материалдың теңгерімі – тіркелген ядролық материалдың ядролық материалдың нақты қолда бар санымен салыстырмалы жиыны.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
5. Ядролық материалды мемлекеттік есепке алу жеке және заңды тұлғалардың ядролық материалдардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы есептері негізінде жүзеге асырылады.
6. Жеке және заңды тұлғалардың ядролық материалдардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы есептері әзірленген ішкі құжаттарға сәйкес жүзеге асырылатын есептің сенімді деректеріне негізделеді.
7. Ядролық материалдардың меншік иесі болып табылатын және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың ядролық материалдарды есепке алуы олардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан орны туралы, оның ішінде жыл сайынғы түгендеудің нәтижесі бойынша алынған мәліметтерге, сондай ақ ядролық материалдарды есепке қою және одан алу туралы деректерге негізделеді.
2. Ядролық отынды дайындау үшін немесе U-235 изотопы бойынша уранды байыту үшін қажетті құрам мен тазалыққа жетпеген ядролық материалдарды (уран өнімі) мемлекеттік есепке алу тәртібі
8. Ядролық отынды дайындау үшін немесе U-235 изотопы бойынша уранды байыту үшін қажетті құрам мен тазалыққа жетпеген ядролық материалдарды (бұдан әрі - уран өнімі) мемлекеттік есепке алу жеке және заңды тұлғалар ұсынатын нақты орын ауыстыру туралы есептер негізінде жүзеге асырылады.
9. Жеке немесе заңды тұлға уран өнімін Қазақстан Республикасының аумағынан болжалды орын ауыстыру (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) күніне дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшыға сәйкес нысан бойынша уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алдағы орын ауыстыруы (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) туралы алдын ала хабарлама береді.
Уран өнімін жоспардан тыс орын ауыстыруы туралы шешім қабылдаған жағдайда (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) осы Қағидаларға 1-қосымшыға сәйкес нысан бойынша уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алдағы орын ауыстыруы (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) туралы алдын ала хабарлама болжалды жөнелту күніне дейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей жіберіледі.

10. Физическое или юридическое лицо в течение пяти рабочих дней после фактического перемещения урановой продукции за территорию Республики Казахстан (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) предоставляет в уполномоченный орган уведомление о перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и копию таможенной декларации на товары.
11. Физическое или юридическое лицо не позднее тридцати календарных дней до даты предполагаемого перемещения на территорию Республики Казахстан (импорт или переработка на таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции предоставляет в уполномоченный орган предварительное уведомление о предстоящем перемещении на территорию Республики Казахстан (импорт или переработка на таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае внепланового перемещения (импорт или переработка на таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции предварительное уведомление о предстоящем перемещении на территорию Республики Казахстан (импорт или переработка на таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, направляется немедленно после получения.
12. Физическое или юридическое лицо в течение пяти календарных дней после фактического перемещения на территорию Республики Казахстан (импорт или переработка на таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции предоставляет в уполномоченный орган уведомление о перемещении на территорию Республики Казахстан (импорт или переработка на таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и копию декларации на товары.
13. Физическое или юридическое лицо ежеквартально, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет в уполномоченный орган отчет о перемещенной за территорию Республики Казахстан урановой продукции за отчетный период по форме Ф1, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
14. Физическое или юридическое лицо ежеквартально, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет в уполномоченный орган отчет о перемещенной (полученной) на территорию Республики Казахстан урановой продукции за отчетный период по форме Ф2, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

10. Жеке немесе заңды тұлға уран өнімін Қазақстан Республикасының аумағынан нақты өткізгеннен кейін (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орын ауыстыруы (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) туралы хабарламаны және тауарға арналған декларацияның көшірмесін береді.
11. Жеке немесе заңды тұлға уран өнімін Қазақстан Республикасының аумағына болжалды өткізу (импорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу) күніне дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағына алдағы орын ауыстыруы (импорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу) туралы алдын ала хабарлама береді.
Уран өнімін жоспардан тыс алып өткен жағдайда (импорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағына алдағы орын ауыстыруы (импорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу) туралы алдын ала хабарлама алғаннан кейін дереу жіберіледі.
12. Жеке немесе заңды тұлға уран өнімін Қазақстан Республикасының аумағына нақты өткізгеннен кейін (импорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу) бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағына орын ауыстыру (импорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу) туралы хабарламаны және тауарға арналған декларацияның көшірмесін береді.
13. Жеке немесе заңды тұлға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Ф1-нысан бойынша есепті кезең ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орнын ауыстырған уран өнімі туралы есеп береді.
14. Жеке немесе заңды тұлға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Ф2-нысан бойынша есепті кезең ішінде Қазақстан Республикасының аумағына орнын ауыстырған (алынған) уран өнімі туралы есеп береді.

15. Уполномоченный орган проводит сверку данных, предоставляемых физическими и юридическими лицами в предварительных уведомлениях, уведомлениях и отчетах, с предыдущими данными. Проводит проверку информации о регистрационных данных физического или юридического лица, предоставившего информацию, наличия лицензии на соответствующий вид деятельности в области использования атомной энергии, наличия лицензии на экспорт или импорт. Данные вносятся в единую базу о наличии, перемещении и местонахождении урановой продукции в Республике Казахстан.
16. На основании полученных данных уполномоченный орган формирует ежеквартальные отчеты о наличии, перемещении и местонахождении урановой продукции в Республике Казахстан.
17. Информация о наличии, перемещении и местонахождении урановой продукции используется при проведении проверки уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.11.2017 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Сведения, содержащиеся в базе данных об урановой продукции, предоставляются в Международное агентство по атомной энергии в соответствии с международными обязательствами Республики Казахстан.
3. Порядок государственного учета ядерных материалов, достигших
состава и чистоты, необходимых для изготовления ядерного
топлива или для обогащения урана по изотопу U-235
19. Государственный учет ядерных материалов, достигших состава и чистоты, необходимых для изготовления ядерного топлива или для обогащения урана по изотопу U-235 ведется по зонам баланса. В каждой зоне баланса устанавливаются ключевые точки измерений, где определяются инвентарные количества и потоки (изменения) ядерных материалов.
20. Все перемещения ядерных материалов отражаются в отчетных документах.
21. Физическое или юридическое лицо не позднее тридцати календарных дней до даты предполагаемого перемещения за территорию Республики Казахстан (экспорта) ядерного материала предоставляет в уполномоченный орган предварительное уведомление о предполагаемом перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорте) ядерных материалов по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае принятия решения о внеплановом экспорте предварительное уведомление о предполагаемом перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорте) ядерных материалов по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, направляется не позднее одного календарного дня до даты предполагаемого экспорта.
22. Физическое или юридическое лицо не позднее тридцати календарных дней до даты предполагаемого перемещения на территорию Республики Казахстан (импорта) ядерного материала, предоставляет в уполномоченный орган Предварительное уведомление о предполагаемом перемещении на территорию Республики Казахстан (импорте) ядерных материалов по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
В случае внепланового импорта ядерного материала предварительное уведомление о предполагаемом перемещении на территорию Республики Казахстан (импорте) ядерных материалов по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, направляется не позднее одного календарного дня до даты предполагаемого импорта.

15. Уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалар беретін алдын ала хабарламалардағы, хабарламалардағы және есептердегі деректерді бұрынғы деректермен салыстырып-тексеруді жүргізеді. Ақпаратты ұсынған жеке немесе заңды тұлғалардың тіркеу деректері туралы ақпаратқа, атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті қызмет түріне лицензиясының бар-жоғына, экспортқа немесе импортқа лицензиясының бар-жоғына тексеру жүргізеді. Деректер Қазақстан Республикасында уран өнімінің бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы бірыңғай қорға енгізіледі.
16. Алынған деректер негізінде уәкілетті орган Қазақстан Республикасында уран өнімінің бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы тоқсан сайын есеп жасайды.
17. Уран өнімінің қолда бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы ақпарат уәкілетті орган тексеру жүргізген кезде пайдаланылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.11.2017 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен
18. Уран өнімі туралы дерекқордағы мәліметтер Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелеріне сәйкес Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттікке беріледі.
3. Ядролық отынды дайындау үшін немесе U-235 изотопы бойынша уранды байыту үшін қажетті құрам мен тазалыққа жеткен ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу тәртібі
19. Ядролық отынды дайындау үшін немесе U-235 изотопы бойынша уранды байыту үшін қажетті құрам мен тазалыққа жеткен ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу теңгерім аймақтары бойынша жүргізіледі. Әрбір теңгерім аймағында ядролық материалдардың түгенделетін саны мен ағыны (өзгерістері) айқындалатын негізгі өлшем нүктелері белгіленеді.
20. Ядролық материалдардың барлық орын ауыстыруы есепке алу құжаттарында көрініс табады.
21. Жеке немесе заңды тұлға ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағынан тыс болжалды орын ауыстыру (экспорт) күніне дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағынан тыс болжалды орын ауыстыруы (экспорты) туралы алдын ала хабарлама береді.
Жоспардан тыс экспорттау туралы шешім қабылданған жағдайда осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағынан тыс болжалды орын ауыстыруы (экспорты) туралы алдын ала хабарлама болжалды экспорттау күніне дейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей жіберіледі.
22. Жеке немесе заңды тұлға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдың Қазақстан Республикасының аумағына болжалды орын ауыстыруы (импорты) туралы алдын ала хабарламаны ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағына болжалды орын ауыстыру (импорты) күніне дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға береді.
Ядролық материалды жоспардан тыс импорттау жағдайында осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағына болжалды орын ауыстыруы (импорты) туралы алдын ала хабарлама болжалды импорттау күніне дейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей жіберіледі.

23. Физическое или юридическое лицо не позднее тридцати календарных дней до даты предполагаемого перемещения ядерного материала по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов) предоставляет в уполномоченный орган предварительное уведомление о предполагаемом перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов) по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
В случае принятия решения о внеплановом перемещении ядерного материала по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов) предварительное уведомление о предполагаемом перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов) по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, направляется не позднее одного календарного дня до даты предполагаемого перемещения.
24. Физическое или юридическое лицо не позднее тридцати календарных дней до даты предполагаемого перемещения ядерного материала по территории Республики Казахстан (получение в зону баланса материалов), предоставляет в уполномоченный орган предварительное уведомление о предполагаемом перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (получение в зону баланса материалов) по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
В случае внепланового перемещения ядерного материала по территории Республики Казахстан (получение в зону баланса материалов) предварительное уведомление о предполагаемом перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (получение в зону баланса материалов) по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, направляется не позднее одного календарного дня до даты предполагаемого перемещения.
25. Физическое или юридическое лицо в течение пяти календарных дней после фактического перемещения за территорию Республики Казахстан (экспорта) ядерного материала предоставляет в уполномоченный орган уведомление о перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорте) ядерных материалов по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, и копию таможенной декларации на товары.
26. Физическое или юридическое лицо в течение пяти календарных дней после фактического перемещения ядерного материала по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов) предоставляет в уполномоченный орган уведомление о перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов) по форме, согласно Приложению 12 к настоящим Правилам.

23. Жеке немесе заңды тұлға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы болжалды орын ауыстыру (материалдардың теңгерім аймағынан әкету) туралы алдын ала хабарламаны ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы болжалды орын ауыстыру (материалдың теңгерім аймағынан әкету) күніне дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға береді.
Ядролық материалдың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жоспардан тыс орын ауыстыруы туралы (материалды теңгерім аймағынан әкету) шешім қабылданған жағдайда осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы болжалды орнын ауыстыру (материалдардың теңгерім аймағынан әкету) туралы алдын ала хабарлама болжалды орын ауыстыру күніне дейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей жіберіледі.
24. Жеке немесе заңды тұлға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы болжалды орнын ауыстыру (материалдардың теңгерім аймағына алу) туралы алдын ала хабарламаны ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы болжалды орын ауыстыру (материалды теңгерім аймағына алу) күніне дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға береді.
Ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жоспардан тыс орын ауыстыруы жағдайында (материалдардың теңгерім аймағына алу) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы болжалды орнын ауыстыру (материалдардың теңгерім аймағына алу) туралы алдын ала хабарлама болжалды орын ауыстыру күніне дейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей жіберіледі.
25. Жеке немесе заңды тұлға ядролық материалдың Қазақстан Республикасының аумағынан тыс нақты орын ауыстырғаннан (экспортынан) кейін бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орнын ауыстыруы (экспорты) туралы хабарламаны және тауарға арналған кедендік декларацияның көшірмесін береді.
26. Жеке немесе заңды тұлға ядролық материалдың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы нақты орын ауыстыруынан (материалды теңгерім аймағынан әкету) кейін бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы орнын ауыстыру (материалдардың теңгерім аймағынан әкету) туралы хабарлама береді.

27. Физическое или юридическое лицо в течение пяти календарных дней после фактического перемещения на территорию Республики Казахстан (импорта) ядерного материала предоставляет в уполномоченный орган уведомление о перемещении на территорию Республики Казахстан (импорте) ядерных материалов по форме, согласно Приложению 13 к настоящим Правилам, и копию таможенной декларации на товары.
28. Физическое или юридическое лицо в течение пяти календарных дней после фактического перемещения ядерного материала по территории Республики Казахстан (получение в зону баланса материалов) предоставляет в уполномоченный орган уведомление о перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (получение в зону баланса материалов) по форме, согласно Приложению 14 к настоящим Правилам.

27. Жеке немесе заңды тұлға ядролық материалдың Қазақстан Республикасының аумағына нақты орын ауыстыруынан (импортынан) кейін бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағына орнын ауыстыру (импорты) туралы хабарламаны және тауарға арналған кедендік декларацияның көшірмесін береді.
28. Жеке немесе заңды тұлға ядролық материалдың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы нақты орын ауыстыруынан (материалды теңгерім аймағына алу) кейін бес күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы орнын ауыстыру (материалдың теңгерім аймағына алу) туралы хабарлама береді.

29. Физические и юридические лица предоставляют в уполномоченный орган отчеты о наличии, перемещении и местонахождении ядерных материалов (отчет об изменении инвентарного количества, один раз в месяц, в течение десяти календарных дней по окончании месяца, за который предоставляется отчет, список фактически наличного количества ядерного материала и материально-балансовый отчет, в течение десяти календарных дней после проведения физической инвентаризации), согласно приложению 15 к настоящим Правилам, в бумажном и электронном виде.

29. Жеке және заңды тұлғалар ядролық материалдардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы есептерді (физикалық түгендеу жүргізгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде есеп, ядролық материалдың нақты қолда бар санының тізімі және материалдық-теңгерімдік есеп ұсынылатын ай аяқталған соң он күнтізбелік күн ішінде айына бір рет түгендеу санының өзгергені туралы есеп) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес қағаз және электронды түрде уәкілетті органға береді.

30. Уполномоченный орган проводит сверку данных, предоставляемых физическими и юридическими лицами в предварительных уведомлениях, уведомлениях и отчетах, с предыдущими данными. Проводит проверку информации о регистрационных данных физического или юридического лица, предоставившего информацию, наличия лицензии на соответствующий вид деятельности в области использования атомной энергии, наличия лицензии на экспорт или импорт. Данные вносятся в единую базу о наличии, перемещении и местонахождении ядерных материалов в Республике Казахстан.

30. Уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалар беретін алдын ала хабарламалардағы, хабарламалардағы және есептердегі деректерді бұрынғы деректермен салыстырып тексеру жүргізеді. Ақпаратты ұсынған жеке немесе заңды тұлғалардың тіркеу деректері туралы ақпаратқа, атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті қызмет түріне лицензиясының бар-жоғына, экпортқа немесе импортқа лицензиясының бар-жоғына тексеру жүргізеді. Деректер Қазақстан Республикасында ядролық материалдардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы бірыңғай дерекқорға енгізіледі.

31. На основании полученных данных уполномоченный орган формирует ежемесячные и годовые отчеты о наличии, перемещении и местонахождении ядерных материалов в Республике Казахстан.
32. Информация о наличии, перемещении и местонахождении ядерных материалов используется при проведении проверки уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.11.2017 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

31. Алынған деректер негізінде уәкілетті орган Қазақстан Республикасында ядролық материалдардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы айсайынғы және жылдық есептер жасайды.
32. Ядролық материалдардың бар-жоғы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы ақпарат уәкілетті орган тексеру жүргізген кезде пайдаланылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.11.2017 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен

33. Сведения, содержащиеся в базе данных о ядерных материалах, предоставляются в Международное агентство по атомной энергии в соответствии с международными обязательствами Республики Казахстан.
34. Применение мер государственного учета в отношении ядерного материала прекращается после установления факта его полного использования или разбавления таким образом, что он более не пригоден для дальнейшего использования или стал практически невосстанавливаемым.
Приложение 1
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма
Предварительное уведомление* о предстоящем перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции

33. Ядролық материалдар туралы дерекқордағы мәліметтер Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелеріне сәйкес Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттікке беріледі.
34. Ядролық материалға қатысты мемлекеттік есепке алу шараларын қолдану оны толық пайдалану немесе ол одан әрі пайдалану үшін жарамсыз немесе іс жүзінде қайта қалпына келтірілмейтіндей сұйылту фактісі анықталғаннан кейін тоқтатылады.
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алдағы орын ауыстыруы (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) туралы алдын ала хабарлама*

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, его реквизиты (адрес, телефон, адрес электронной почты, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
2.
Наименование продукции
3.
Предполагаемая дата отгрузки
4.
Вес материала в партии в килограммах
5.
Номер договора
6.
Дата договора
7.
Покупатель
8.
Страна покупателя
9.
Получатель
10.
Страна получателя
11.
Отправитель
12.
Изготовитель (объем, килограмм)
13.
Переработчик (объем, килограмм)
Примечание: * - для каждой партии отгружаемой продукции оформляется отдельное уведомление.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя физического лица или юридического лица
________________
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________
Дата заполнения "___" _________ 20___ года
подпись руководителя физического лица
Приложение 2
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма
Уведомление* о перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорт или переработка вне таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, его реквизиты (адрес, телефон, адрес электронной почты, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
2.
Наименование продукции
3.
Номер договора
4.
Дата договора
5.
Номер лицензии на экспорт (разрешения**)
6.
Дата выдачи лицензии (разрешения)
7.
Объем по лицензии на экспорт (разрешения)
8.
Номер партии / поставки
9.
Дата отгрузки
10.
Вес материала в партии в килограммах
11.
Номер декларации на товары или накладной
12.
Дата декларации на товары или накладной
13.
Изготовитель (объем, килограмм)
14.
Переработчик (объем, килограмм)
15.
Отправитель
16.
Покупатель
17.
Страна покупателя
18.
Получатель
19.
Страна получателя
20.
Пункт (точка) и дата, где и когда страна-получатель взяла на себя ответственность за урановую продукцию
21.
Путь следования
Примечания: * - для каждой партии отгружаемой продукции оформляется отдельное уведомление.
** - разрешение на переработку вне таможенной территории Республики Казахстан.
Приложение: копия лицензии на экспорт или разрешения на переработку вне таможенной территории Республики Казахстан с приложением (если есть приложение);
копия таможенной декларации на товары (накладной).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя физического лица или юридического лица
________________
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________
Дата заполнения "___" _________ 20___ года
подпись руководителя физического лица
Приложение 3
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма
Предварительное уведомление* о предстоящем перемещении на территорию Республики Казахстан (импорт или переработка на таможенной территории Республики Казахстан) урановой продукции

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, оның деректемелері (мекенжай, телефон, электронды пошта мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі /бизнес сәйкестендіру нөмірі)
2.
Өнімнің атауы
3.
Жөнелтудің болжамды күні
4.
Партиядағы материалдың салмағы, килограмм
5.
Шарт нөмірі
6.
Шарттың күні
7.
Сатып алушы
8.
Сатып алушының елі
9.
Алушы
10.
Алушының елі
11.
Жөнелтуші
12.
Дайындаушы (мөлшері, килограмм)
13.
Қайта өңдеуші (мөлшері, килограмм)
Ескертпе: * - жөнелтілетін өнімнің әрбір партиясына бөлек хабарлама ресімделеді.
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда)
________________
Толтырылған күні 20___жылғы "___" __________
жеке тұлғаның басшысының қолы
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орын ауыстыруы (экспорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу) туралы хабарлама*
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, оның деректемелері (мекенжай, телефон, электронды пошта мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі /бизнес сәйкестендіру нөмірі)
2.
Өнімнің атауы
3.
Шарт нөмірі
4.
Шарттың күні
5.
Экспортқа лицензияның нөмірі (рұқсат**)
6.
Лицензияның (рұқсат) берілген күні
7.
Экспортқа лицензия (рұқсат) бойынша көлем
8.
Партияның / жеткізілімнің нөмірі
9.
Жөнелтілу күні
10.
Партиядағы материалдың салмағы, килограмм
11.
Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың нөмірі
12.
Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың күні
13.
Дайындаушы (мөлшері килограмм)
14.
Қайта өңдеуші (мөлшері килограмм)
15.
Жөнелтуші
16.
Сатып алушы
17.
Сатып алушының елі
18.
Алушы
19.
Алушының елі
20.
Қашан және қай жерде алушы ел уран өнімі үшін өзіне жауапкершілік алған орын (нүкте) және күн:
21.
Жүру жолы
Ескертпелер: * - жөнелтілген өнімнің әрбір партиясына бөлек хабарлама ресімделеді.
** - Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеуге рұқсат
Қосымша: экспортқа лицензияның немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеуге рұқсаттың қосымшамен көшірмесі (егер қосымша бар болған жағдайда);
тауарға кедендік декларацияның (жүкқұжаттың) көшірмесі.
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда)
________________
Толтырылған күні 20___жылғы "___" __________
жеке тұлғаның басшысының қолы
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Уран өнімінің Қазақстан Республикасының аумағына алдағы орын ауыстыруы (импорт немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеу) туралы алдын ала хабарлама*

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, его реквизиты (адрес, телефон, адрес электронной почты, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
2.
Наименование продукции
3.
Номер договора
4.
Дата договора
5.
Номер партии / поставки
6.
Дата получения
7.
Вес материала в партии в килограммах
8.
Номер лицензии на импорт (разрешения**)
Дата выдачи лицензии (разрешения)
Объем по лицензии (разрешения)
9.
Номер декларации на товары или накладной
Дата декларации на товары или накладной
10.
Продавец
Страна продавца
11.
Отправитель
Страна отправителя
12.
Покупатель в Республике Казахстан
13.
Получатель в Республике Казахстан
14.
Пункт (точка) и дата, где и когда получатель взял на себя ответственность за урановую продукцию
15.
Путь следования
Примечания: * - для каждой партии отгружаемой продукции оформляется отдельное уведомление.
** - разрешение на переработку на таможенной территории Республики Казахстан.
Приложение: копия лицензии на экспорт или разрешения на переработку на таможенной территории Республики Казахстан с приложением (если есть приложение);
копия таможенной декларации на товары (накладной).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя физического лица или юридического лица
________________
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________
Дата заполнения "___" _________ 20___ года
подпись руководителя физического лица
Приложение 5
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о перемещенной за территорию Республики Казахстан урановой продукции

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, оның деректемелері (мекенжай, телефон, электронды пошта мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі /бизнес сәйкестендіру нөмірі)
2.
Өнімнің атауы
3.
Шарттың нөмірі
4.
Шарттың күні
5.
Партияның / жеткізілімнің нөмірі
6.
Алу күні
7.
Партиядағы материалдың салмағы, килограмм
8.
Импортқа (рұқсат**) лицензияның нөмірі
Лицензияның (рұқсат) берілген күні
Лицензия (рұқсат) бойынша көлемі
9.
Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың нөмірі
Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың күні
10.
Сатушы
Сатушының елі
11.
Жөнелтуші
Жөнелтушінің елі
12.
Қазақстан Республикасындағы сатып алушы
13.
Қазақстан Республикасындағы алушы
14.
Қашан және қай жерде алушы уран өнімі үшін өзіне жауапкершілік алған орын (нүкте) және күн:
15.
Жүру жолы
Ескертпе: * - жөнелтілген өнімнің әрбір партиясына бөлек хабарлама ресімделеді.
** - Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеуге рұқсат
Қосымша: импортқа лицензияның немесе Қазақстан Республикасының кедендік аумағында қайта өңдеуге рұқсаттың қосымшаменкөшірмесі (егер қосымша бар болған жағдайда);
тауарға кедендік декларацияның (жүкқұжаттың) көшірмесі.
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда)
________________
Толтырылған күні 20___жылғы "___" __________
жеке тұлғаның басшысының қолы
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 5-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны

Сноска. Приложение 5 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: форма Ф1
Периодичность: квартальная
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Круг лиц представляющих информацию:
физическое или юридическое лицо, осуществившее поставки за пределы Республики Казахстан урановой продукции, не достигшей состава и чистоты, необходимых для изготовления ядерного топлива или для обогащения урана по изотопу U-235.
Отчет о перемещении за территорию Республики Казахстан урановой продукции
Форма-Ф1
Код операции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица
Наименование продукции
Номер договора купли-продажи
Дата договора купли-продажи
Номер лицензии на экспорт (разрешения*)
Дата выдачи лицензии (разрешения)
Объем по лицензии (разрешению)
Номер партии поставки
Дата отправки урановой продукции
Изготовитель урановой продукции
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Переработчик урановой продукции
Отправитель урановой продукции
Вес материала в партиив килограммах
Страна покупателя урановой продукции
Код страны
Покупатель урановой продукции
Страна получателя урановой продукции
Код страны
Получатель урановой продукции
Номер декларации на товары или накладной
Пункт и дата передачи ответственности за урановую продукцию
Маршрут поставки урановой продукции
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Примечание: * - разрешение на переработку вне таможенной территории Республики Казахстан
Наименование
____________________
____________________
Адрес
____________________
____________________
Телефоны
____________________
Адрес электронной почты
____________________
Исполнитель
_____________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о перемещенной за территорию Республики Казахстан урановой продукции" (квартальная)
1. Общие требования:
1) каждая характеристика вносится в одну графу (ячейку) таблицы независимо от длины записи;

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне жыл сайын есепті жылдан кейінгі айдың 10 күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде ұсынылады
Әкімшілік дереккөздер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орнын ауыстырған уран өнімі туралы есеп
Индекс: Ф1 нысан
Есептік кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
Мерзімділігі: тоқсан сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
ядролық отынды дайындау үшін немесе U-235 изотопы бойынша уранды байыту үшін қажетті құрам мен тазалыққа жетпеген уран өнімін Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге жеткізуді жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлға.
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орнын ауыстырған уран өнімі туралы есеп
Ф1 нысан
Операция коды
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлганың атауы
Уран өнімнің атауы
Сатып алу-сату шартының нөмірі
Сатып алу-сату шартының күні
Экспортқа лицензияның (рұқсат*) нөмірі
Лицензияның (рұқсат) берілген күн
Лицензия (рұқсат) бойынша көлем
Жеткізілім партиясының нөмірі
Уран өнімін жөнелту күні
Уран өнімін дайындаушы
Уран өнімін қайта өңдеуші
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Уран өнімін жөнелтуші
Партиядағы материалдың салмағы, килограмм
Уран өнімін сатып алушының елі
Елдің коды
Уран өнімін сатып алушы
Уран өнімін алушының елі
Елдің коды
Уран өнімін алушы
Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың нөмірі
Уран өніміне жауапкершілікті беру күні және орны
Уран өнімін жеткізу маршруты
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
* - Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеуге рұқсат
Атауы
________________
________________
Мекенжайы
________________
________________
Телефондар
________________
Электронды поштаның мекенжайы
________________
Орындаушы
_____________________________
________________
тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшысы немесе оның
міндеттерін атқаратын тұлға
_____________________________
________________
тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлер
болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік дереккөздер нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орнын ауыстырған уран өнімі туралы есеп" (тоқсандық)
1. Жалпы талаптар:
1) әрбір сипаттама жазбаның ұзындығына қарамастан кестенің бір бағанына (ұяшығына) енгізіледі;

2) не допустимы разбитие и переносы одной записи в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;
3) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких партий или использование общепринятых знаков (например, -"- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится идентичная информация предыдущей;
4) в случае отсутствия информации в соответствующих графах вносится запись – данных нет;
5) в случае, если информация не помещается в графах или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись "(смотреть приложение №___ на... листах)". В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Форма административных данных подписывается исполнителем и руководителем физического или юридического лица и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
4. Пояснение по заполнению формы
1) В графе 1 "Код операции" указывается один из кодов операций:
ЭКС - соответствует отгрузке (поставке) по экспорту;
ПВТ - соответствует отгрузке (поставке) на переработку вне таможенной территории Республики Казахстан.
2) В графе 2 "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, представляющего отчет;
3) В графе 3 "Наименование урановой продукции" указывается наименование отгружаемой урановой продукции, включая химическую форму.
4) В графе 4 "Номер договора купли-продажи" указывается номер внешнеэкономического договора (контракта), на основании которого была выдана лицензия на экспорт урановой продукции или разрешение.
5) В графу 5 "Дата договора купли-продажи" вносится дата договора (контракта), указанного в графе 4.
6) В графе 6 "Номер лицензии на экспорт (разрешения)" указывается номер лицензии на экспорт или разрешения, в соответствии с которой осуществлялась отгрузка урановой продукции.
7) В графу 7 "Дата выдачи лицензии (разрешения)" вносится дата выдачи лицензии на экспорт или разрешения, указанного в графе 6.
8) В графу 8 "Объем по лицензии (разрешению)" вносится количество урановой продукции, заявленной в лицензии на экспорт или разрешении, указанного в графе 6.
9) В графу 9 "Номер партии поставки" указывается номер партии, присвоенный Отправителем для целей идентификации каждой отгрузки урановой продукции.
В случае отгрузки нескольких партий урановой продукции по одной лицензии сохраняется их сквозная нумерация.

2) бір жазбаны әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әрбір жолында тұрған ұяшықтарды біріктіруге болмайды;
3) ұқсас ақпаратты ұяшықтарды бірнеше партияға біріктіруге немесе жалпы көпшілік қабылдаған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
4) ақпарат болмаған жағдайда тиісті бағанға мәлімет жоқ деген жазба енгізіледі;
5) егер ақпарат бағандарға сыймаған немесе аббревиатура пайдаланылған жағдайда нысанға қосымша рәсімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__ қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Көрсеткіштер есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-күніндегі нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
3. Әкімшілік дереккөздер нысанына орындаушы және жеке немесе заңды тұлғаның басшысы қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
4. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1) "Операцияның коды" деген 1-бағанда операция кодтарының бірі көрсетіледі:
ЭКС – экспорт бойынша жөнелтуге (жеткізуге) сәйкес келеді;
КТҚӨ - Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеуге жөнелтуге (жеткізуге) сәйкес келеді;
2). "Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы" деген 2-бағанда есеп беретін жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
3). "Уран өнімнің атауы" деген 3-бағанда химиялық нысанын қоса алғанда, жөнелтілетін уран өнімінің атауы көрсетіледі.
4) "Сатып алу-сату шартының нөмірі" деген 4-бағанда негізінде уран өнімінің экспортына лицензия немесе рұқсат берілген сыртқы экономикалық шарттың (келісімшарттың) нөмірі көрсетіледі.
5) "Сатып алу-сату шартының күні" деген 5-бағанға 4-бағанда көрсетілген шарттың (келісімшарттың) күні енгізіледі.
6) "Экспортқа лицензияның (рұқсаттың) нөмірі" деген 6-бағанда уран өнімін жөнелту жүзеге асырылған экспортқа лицензияның немесе рұқсаттың нөмірі көрсетіледі.
7) "Лицензия (рұқсат) берілген күн" деген 7-бағанда 6-бағанда көрсетілген экспортқа лицензия немесе рұқсат берілген күн енгізіледі.
8) "Лицензия (рұқсат) бойынша көлем" деген 8-бағанға 6-бағанда көрсетілген экспортқа лицензияда немесе рұқсатта мәлімделген уран өнімінің көлемі енгізіледі.
9) "Жеткізілім партиясының нөмірі" деген 9-бағанда уран өнімін әр жөнелтуді сәйкестендіру мақсаты үшін Жөнелтуші берген партияның нөмірі көрсетіледі.
Бір лицензия бойынша уран өнімінің бірнеше партиясын жөнелткен жағдайда оларды рет-ретімен нөмірлеуі сақталады.

10) В графе 10 "Дата отправки урановой продукции" указывается дата фактической отгрузки урановой продукции.
11) В графе 11 "Изготовитель урановой продукции" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, добывшего урановую продукцию.
12) В графе 12 "Переработчик урановой продукции" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, переработавшего ураносодержащее сырье (руду).
13) В графу 13 "Отправитель урановой продукции" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, которое непосредственно осуществило отгрузку партии урановой продукции, указанной в графе 9.
14) В графе 14 "Вес материала в партии, килограмм" указывается фактический вес концентрата урановой продукции в партии.
15) В графе 15 "Страна покупателя урановой продукции" указывается название страны покупателя.
16) В графе 16 "Код страны" указывается код страны покупателя согласно Депозитарию классификаторов технико-экономической информации "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
17) В графу 17 "Покупатель урановой продукции" вносится наименование иностранной компании, с которой был заключен внешнеэкономический контракт (договор), указанный в графе 5.
18) В графе 18 "Страна получателя урановой продукции" указывается страна получателя.
19) В графе 19 "Код страны" указывается код страны получателя согласно Депозитарию классификаторов технико-экономической информации "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
20) В графе 20 "Получатель урановой продукции" указывается наименование иностранной компании, которая непосредственно получает урановую продукцию для дальнейшего использования или на переработку.
21) В графе 21 "Номер декларации на товары или накладной" указывается номер грузовой таможенной декларации, накладной или иного документа, оформляемого при пересечении границы Республики Казахстан.
22) В графе 22 "Пункт и дата передачи ответственности за урановую продукцию" указывается пункт и дата, когда получатель берет на себя ответственность за полученную урановую продукцию.
23) В графе 23 "Маршрут поставки урановой продукции" указываются наименование пункта отправки, пункта пересечения границы Республики Казахстан и пункт передачи, в котором получатель берет на себя ответственность за урановую продукцию.
Приложение 6
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма административных данных
Предоставляется в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан" ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.kaenk.energo.gov.kz
Отчет о перемещенной на территорию Республики Казахстан урановой продукции

10) "Уран өнімін жөнелту күні" деген 10-бағанда уран өнімін нақты жөнелткен күн көрсетіледі.
11) "Уран өнімін дайындаушы" деген 11-бағанда уран өндіретін жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
12) "Уран өнімін қайта өңдеуші" деген 12-бағанда құрамында ураны бар шикізатты (кенді) қайта өңдеген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
13) "Уран өнімін жөнелтуші" деген 13-бағанға уран өнімінің партиясын жөнелтуді тікелей жүзеге асырған 9-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі.
14) "Партиядағы материалдың салмағы, килограмм" деген 14-бағанда партиядағы уран өнімі концентратының нақты салмағы көрсетіледі.
15) "Уран өнімін сатып алушының елі" деген 15-бағанда сатып алушының елінің атауы көрсетіледі.
16) "Елдің коды" деген 16-бағанда Депозитариялық техникалық-экономикалық ақпараттың жіктеуішіне сәйкес "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім Елдер кодтары" сатып алушы елдің коды көрсетіледі.
17) "Уран өнімін сатып алушы" деген 17-бағанға 5-бағанда көрсетілген сыртқы экономикалық келісімшарт (шарт) жасалған шетелдік компанияның атауы енгізіледі.
18) "Уран өнімін алушының елі" деген 18-бағанда алушының елі көрсетіледі.
19) "Елдің коды" деген 19-бағанда Депозитариялық техникалық-экономикалық ақпараттың жіктеуішіне сәйкес "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім Елдер кодтары" алушы елдің коды көрсетіледі.
20) "Уран өнімін алушы" деген 19-бағанда уран өнімін одан әрі пайдалану немесе қайта өңдеу үшін тікелей алатын шетелдік компанияның атауы көрсетіледі.
21) "Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың нөмірі" деген 19-бағанда Қазақстан Республикасының шекарасын кесіп өткен кезде ресімделетін кедендік жүк декларациясының, жүкқұжаттың немесе басқа құжаттың нөмірі көрсетіледі.
22) "Уран өніміне жауапкершілікті беру күні және орны" деген 20-бағанда алушы алынған уран өнімі үшін өзіне жауапкершілік алатын күн және орын көрсетіледі.
23) "Уран өнімін жеткізу жолы" деген 21-бағанда жөнелту пунктінің, және Қазақстан Республикасының шекарасын қиып өткен пункттің және алушы уран өнімі үшін өзіне жауапкершілік алатын табыстау пунктінің атауы көрсетіледі.
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 6-қосымша
Әкімшілік дереккөздер нысаны

Сноска. Приложение 6 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: форма Ф2
Периодичность: квартальная
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Круг лиц представляющих информацию:
физическое или юридическое лицо, получившие из-за пределов Республики Казахстан урановую продукцию, не достигшую состава и чистоты, необходимых для изготовления ядерного топлива или для обогащения урана по изотопу U-235.
Код операции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица
Наименование урановой продукции
Номер договора купли-продажи
Дата договора купли-продажи
Номер лицензии (разрешения*)
Дата выдачи лицензии (разрешения)
Объем по лицензии (разрешению)
Номер партии получения
Дата получения урановой продукции
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Отправитель урановой продукции
Страна отправителя урановой продукции
Код страны
Покупатель урановой продукции
Вес материала в партии в килограммах
Получатель урановой продукции
Переработчик урановой продукции
Номер декларации на товары или накладной
Пункт и дата передачи ответственности за урановую продукцию
Маршрут получения урановой продукции
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Примечание: * - разрешение на переработку на таможенной территории Республики Казахстан
Отчет о перемещении на территорию Республики Казахстан урановой продукции
Форма- Ф2
Наименование
____________________
____________________
Адрес
____________________
____________________
Телефоны
____________________
Адрес электронной почты
____________________
Исполнитель
_____________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о перемещенной (полученной) на территорию Республики Казахстан урановой продукции"
1. Общие требования:
1) каждая характеристика вносится в одну графу (ячейку) таблицы не зависимо от длины записи;
2) не допустимы разбитие и переносы одной записи в различные ячейки, равно как и объединение ячеек, находящихся в различных строках таблицы;

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне жыл сайын есепті жылдан кейінгі айдың 10 күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде ұсынылады.
Әкімшілік дереккөздер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Қазақстан Республикасының аумағына орнын ауыстырған (алынған) уран өнімі туралы есеп
Индекс: Ф2 нысан
Есептік кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
Мерзімділігі: тоқсан сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
ядролық отынды дайындау үшін немесе U-235 изотопы бойынша уранды байыту үшін қажетті құрам мен тазалыққа жетпеген уран өнімін Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерден алған жеке немесе заңды тұлға.
Қазақстан Республикасының аумағына орнын ауыстырған (алынған) уран өнімі туралы есеп
Ф2 нысан
Операция коды
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы
Уран өнімінің атауы
Сатып алу-сату шартының нөмірі
Сатып алу-сату шартыңың күні
Лицензияның (рұқсат*) нөмірі
Лицензияның (рұқсат) берілген күні
Лицензия (рұқсат) бойынша көлем
Алу партиясының нөмірі
Уран өнімін алу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Уран өнімін жөнелтуші
Уран өнімін жөнелтушінің елі
Елдің коды
Уран өнімін сатып алушы
Партиядағы материалдың салмағы, килограмм
Уран өнімін алушы
Уран өнімін қайта өндеуші
Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың нөмірі
Уран өніміне жауапкершілікті беру күні және орны
Уран өнімін алу жолы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
* - Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеуге рұқсат
Атауы
________________
________________
Мекенжайы
________________
________________
Телефондар
________________
Электронды поштаның мекенжайы
________________
Орындаушы
_____________________________
________________
тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшысы немесе оның
міндеттерін атқаратын тұлға
_____________________________
________________
тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлер
болып табылатын
тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік дереккөздер нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Қазақстан Республикасының аумағына орнын ауыстырған (алынған) уран өнімі туралы есеп"
1. Жалпы талаптар:
1) әрбір сипаттама жазбаның ұзындығына қарамастан кестенің бір бағанына (ұяшығына) енгізіледі;
2) бір жазбаны әртүрлі ұяшыққа ауыстыруға және бөлуге, сол сияқты кестенің әр түрлі жолында тұрған ұяшықтарды біріктіруге болмайды;

3) недопустимо объединение ячеек с однотипной информацией для нескольких партий или использование общепринятых знаков (например, -"- или -----) для обозначения того, что в последующей ячейке содержится информация идентичная предыдущей;
4) в случае отсутствия информации в соответствующих графах вносится запись – данных нет;
5) в случае, если информация не помещается в графах или используется аббревиатура, оформляется приложение к форме, а в соответствующей графе делается запись "(смотреть приложение №___ на... листах)". В приложение вносится полная информация или дается расшифровка аббревиатуры.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Форма административных данных, подписывается исполнителем и руководителем физического или юридического лица и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
4. Пояснение по заполнению формы
1) В графе 1 "Код операции" указывается один из кодов операций:
ИМП - соответствует отгрузке (поставке) по импорту.
ПНТ - соответствует отгрузке (поставке) на переработку на таможенной территории Республики Казахстан.
2) В графе 2 "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, предоставляющего отчет.
3) В графе 3 "Наименование урановой продукции" указывается наименование полученной урановой продукции, включая химическую форму.
4) В графе 4 "Номер договора купли-продажи" указывается номер внешнеэкономического договора (контракта), на основании которого была выдана лицензия на импорт урановой продукции или разрешение.
5) В графу 5 "Дата договора купли-продажи" вносится дата договора (контракта), указанного в графе 4.
6) В графе 6 "Номер лицензии (разрешения)" указывается номер лицензии на импорт или разрешения, в соответствии с которыми была получена урановая продукция.
7) В графу 7 "Дата выдачи лицензии (разрешения)" вносится дата выдачи лицензии на импорт или разрешения, указанного в графе 6.
8) В графу 8 "Объем по лицензии (разрешению)" вносится количество урановой продукции, заявленной в лицензии на импорт или разрешении, указанной в графе 6.
9) В графе 9 "Номер партии получения" указывается номер партии, присвоенный Отправителем для целей идентификации каждой отгрузки урановой продукции (если имеется).
В случае отгрузки нескольких партий урановой продукции по одной лицензии сохраняется их сквозная нумерация.

3) ұқсас ақпаратты ұяшықтарды бірнеше партияға біріктіруге немесе жалпы көпшілік қабылдаған белгілерді (мысалы -"- немесе -----) келесі ұяшықта алдындағымен бірдей ақпарат бар екендігін көрсету үшін қолдануға болмайды;
4) ақпарат болмаған жағдайда тиісті бағанға мәлімет жоқ деген жазба енгізіледі;
егер ақпарат бағандарға сыймаған немесе аббревиатура пайдаланылған жағдайда нысанға қосымша рәсімделеді, ал тиісті бағанға жазба жасалады (№__ қосымшаны қара... парақта). Қосымшаға толық ақпарат енгізіледі немесе аббревиатураның толық мағынасы беріледі.
2. Көрсеткіштер есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-күніндегі нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
3. Әкімшілік дереккөздер нысанына орындаушы және жеке немесе заңды тұлғаның басшысы қол қояды және мөрмен куәландырады (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
4. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1) "Операцияның коды" деген 1-бағанда операция кодтарының бірі көрсетіледі:
ИМП – импорт бойынша қабылдауға (жеткізуге) сәйкес келеді;
КТҚӨ - Қазақстан Республикасының кедендік аумағында өңдеуге жөнелтуге (жеткізуге) сәйкес келеді;
2) "Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы" деген 2-бағанда есеп беретін жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) "Уран өнімінің атауы" деген 3-бағанда химиялық нысанын қос алғанда, алынған уран өнімінің атауы көрсетіледі;
4) "Сатып алу-сату шартының нөмірі" деген 4-бағанда негізінде уран өнімінің экспортына лицензия немесе рұқсат берілген сыртқы экономикалық шарттың (келісімшарттың) нөмірі көрсетіледі;
5) "Сатып алу-сату шартының күні" деген 5-бағанға 4-бағанда көрсетілген шарттың (келісімшарттың) күні енгізіледі;
6) "Лицензияның (рұқсат) нөмірі" деген 6-бағанда уран өнімі алынған импортқа лицензияның немесе рұқсаттың нөмірі көрсетіледі;
7) "Лицензияның (рұқсат) берілген күні" деген 7-бағанға 6-бағанда көрсетілген импортқа лицензияның немесе рұқсаттың берілген күні енгізіледі;
8) "Лицензия (рұқсат) бойынша көлем" деген 8-бағанға 6-бағанда көрсетілген импортқа лицензияда немесе рұқсатта мәлімделген уран өнімінің көлемі енгізіледі;
9) "Алу партиясының нөмірі" деген 9-бағанда уран өнімін әр жіберуді сәйкестендіру мақсаты үшін Жөнелтуші берген партияның нөмірі көрсетіледі (бар болса);
Бір лицензия бойынша уран өнімінің бірнеше партиясын жөнелткен жағдайда оларды рет-ретімен нөмірлеу сақталады;

10) В графе 10 "Дата получения урановой продукции" указывается дата фактического получения урановой продукции.
11) В графу 11 "Отправитель урановой продукции" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, которое непосредственно осуществило отгрузку партии урановой продукции, указанной в графе 9.
12) В графу 12 "Страна отправителя урановой продукции" вносится название страны отправителя.
13) В графе 13 "Код страны" указывается код страны отправителя согласно Депозитарию классификаторов технико-экономической информации "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
14) В графу 14 "Покупатель урановой продукции" вносится фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в Республике Казахстан, которое заключило внешнеэкономический контракт (договор), указанный в графе 4.
15) В графе 15 "Вес материала в партии, килограмм" указывается фактический вес концентрата урановой продукции в партии.
16) В графе 16 "Получатель урановой продукции" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в Республике Казахстан, которое непосредственно получило урановую продукцию.
17) В графе 17 "Переработчик урановой продукции" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, перерабатывающего ураносодержащее сырье (руду).
18) В графе 18 "Номер декларации на товары или накладной" указывается номер грузовой таможенной декларации, накладной или иного документа, оформляемых при пересечении границы Республики Казахстан.
19) В графе 19 "Пункт и дата передачи ответственности за урановую продукцию" указывается пункт и дата, когда получатель берет на себя ответственность за полученную урановую продукцию.
20) В графу 20 "Маршрут получения урановой продукции" указываются наименование пункта отправки, пункта пересечения границы Республики Казахстан и пункт передачи, в котором получатель берет на себя ответственность за урановую продукцию.
Приложение 7
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма
Предварительное уведомление о предполагаемом перемещении за территорию Республики Казахстан (экспорте) ядерных материалов

10) "Уран өнімін алу күні" деген 10-бағанда уран өнімінің нақты алынған күні көрсетіледі;
11) "Уран өнімін жөнелтуші" деген 11-бағанға 9-бағанда көрсетілген уран өнімінің партиясын жөнелтуді тікелей жүзеге асырған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
12) "Уран өнімін жөнелтушінің елі" деген 12-бағанға жөнелтушінің елінің атауы еңгізіледі;
13) "Елдің коды" деген 13-бағанда Депозитариялық техникалық-экономикалық ақпараттың жіктеуішіне сәйкес "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім Елдер кодтары" жөнелтуші елдің коды көрсетіледі;
14) "Уран өнімін сатып алушы" деген 14-бағанға Қазақстан Республикасында сыртқы экономикалық келісімшарт (шарт) жасаған 4-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы енгізіледі;
15) "Партиядағы материалдың салмағы, килограмм" деген 15-бағанда партиядағы уран өнімі концентратының нақты салмағы көрсетіледі;
16) "Уран өнімін алушы" деген 16-бағанда Қазақстан Республикасында уран өнімін тікелей алған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
17) "Уран өнімін қайта өңдеуші" деген 17-бағанда құрамында ураны бар шикізатты (кенді) қайта өңдеген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
18) "Тауарға декларацияның немесе жүкқұжаттың нөмірі" деген 18-бағанда Қазақстан Республикасының шекарасын кесіп өткен кезде ресімделетін кедендік жүк декларациясының, жүкқұжаттың немесе басқа құжаттың нөмірі көрсетіледі;
19) "Уран өніміне жауапкершілікті беру күні және орны" деген 19-бағанда алынған уран өнімі үшін алушы өзіне жауапкершілік алатын күн және орын көрсетіледі;
20) "Уран өнімін алу жолы" деген 19-бағанда жөнелту пунктінің, Қазақстан Республикасының шекарасын кесіп өту пунктінің және алушы өзіне уран өнімі үшін жауапкершілік алатын табыстау пунктінің атауы көрсетіледі.
Ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағынан тыс болжалды орын ауыстыруы (экспорты) туралы алдын ала хабарлама

Сноска. Приложение 7 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, его реквизиты (адрес, телефон, адрес электронной почты, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
2.
Номер договора
Дата договора
3.
Количество
грамм суммарного веса элемента
грамм делящегося изотопа (ов), если имеются
4.
Химический состав
Физическая форма
Обогащение и изотопный состав
5.
Приблизительное количество инвентарных единиц
6.
Дата готовности к отправке
Код зоны баланса, из которой вывозится ядерный материал
7.
Описание контейнеров (тип)
8.
Страна назначения
Место назначения (если известно)
9.
Средства транспортировки
10.
Предполагаемая дата отправки
Ожидаемая дата прибытия в пункт назначения
11.
Предполагаемые пункт и дата, где и когда получатель возьмет на себя ответственность за ядерный материал
12.
Цель вывоза
Предполагаемая дата возврата ядерного материала
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя физического лица или юридического лица
________________
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________
Дата заполнения "___" _________ 20___ года
подпись руководителя физического лица
Приложение 8
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма
Предварительное уведомление о предполагаемом перемещении на территорию Республики Казахстан (импорте) ядерных материалов

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, оның реквизиттері (мекенжай, телефон, электронды поштаның мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі /бизнес сәйкестендіру нөмірі)
2.
Шарттың нөмірі
Шарттың күні
3.
Көлемі
элементтің жиынтық салмағы грамм
бөлінетін изотоптың (-тардың) грамм, егер бар болса
4.
Химиялық құрамы
Физикалық құрамы
Байыту және изотоптық құрамы
5.
Түгендеу бірліктердің шамамен алғандағы саны
6.
Жөнелтуге дайындық күні
Ядролық материал әкетілетін теңгерім аймағының коды
7.
Контейнерлердің сипаттамасы (типі)
8.
Белгіленген елі
Межелі орын (егер белгілі болса)
9.
Тасымалдау құралдары
10.
Жөнелтудің болжамды күні
Межелі орынға келудің күтілген күні
11.
Алушы ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алатын болжалды пункт және күн
12.
Әкету мақсаты
Ядролық материалды қайтарудың болжалды күні
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
________________
Толтырылған күні 20___жылғы "___" __________
жеке тұлғаның
басшысының қолы
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Ядролық материалдардың Қазақстан Республикасының аумағына болжалды орын ауыстыруы (импорты) туралы алдын ала хабарлама

Сноска. Приложение 8 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, его реквизиты (адрес, телефон, адрес электронной почты, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
2.
Номер договора
Дата договора
3.
Количество
грамм суммарного веса элемента
грамм делящегося изотопа(ов), если имеются
4.
Химический состав
Физическая форма
Обогащение и изотопный состав
5.
Количество инвентарных единиц
6.
Описание контейнеров (тип)
7.
Предприятие-отправитель
Страна отправителя
8.
Средства транспортировки
9.
Предполагаемая дата прибытия в пункт назначения
10.
Код зоны баланса материала, в которую ввозится получаемый ядерный материал
11.
Предполагаемые пункт и дата где и когда, получатель возьмет на себя ответственность за ядерный материал
12.
Предполагаемые пункт и дата, где и когда ядерный материал может быть распакован и идентифицирован
13.
Цель ввоза
Предполагаемая дата возврата ядерного материала
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя физического лица или юридического лица
________________
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________
Дата заполнения "___" _________ 20___ года
подпись руководителя физического лица
Приложение 9
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма
Предварительное уведомление о предполагаемом перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов)

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, оның реквизиттері (мекенжай, телефон, электронды поштаның мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі /бизнес сәйкестендіру нөмірі)
2.
Шарттың нөмірі
Шарттың күні
3.
Көлемі
элементтің жиынтық салмағы грамм
бөлінетін изотоптың (-тардың) грамм, егер бар болса
4.
Химиялық құрамы
Физикалық құрамы
Байыту және изотоптық құрамы
5.
Түгендеу бірліктердің саны
6.
Контейнерлердің сипаттамасы (типі)
7.
Жөнелтуші кәсіпорын
Жөнелтушінің елі
8.
Тасымалдау құралдары
9.
Межелі орныға келудің болжалды күні
10.
Алынатын ядролық материал әкелінетін материалдың теңгерім аймағының коды
11.
Алушы қашан және қайда ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алатын болжалды пункт және күн
12.
Ядролық материал шешілуі және сәйкестендірілуі мүмкін болжалды күн және орын
13.
Әкелу мақсаты
Ядролық материалды қайтарудың болжалды күні
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
________________
Толтырылған күні 20___жылғы "___" __________
жеке тұлғаның
басшысының қолы
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Ядролық материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы болжалды орнын ауыстыру (материалдардың теңгерім аймағынан әкету) туралы алдын ала хабарлама

Сноска. Приложение 11 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 25.09.2019 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, его реквизиты (адрес, телефон, адрес электронной почты, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
2.
Номер договора
Дата договора
3.
Номер лицензии на экспорт или разрешения*
Дата выдачи лицензии или разрешения
4.
Объем по лицензии или разрешению
килограмм
5.
Номер декларации на товары или накладной
Дата декларации на товары или накладной
6.
Изготовитель (объем)
килограмм
7.
Переработчик (объем)
килограмм
8.
Отправитель
9.
Наименование продукции
10.
Номер партии/поставки
Дата отправки
Вес материала в партии в килограммах
11.
Количество
грамм суммарного веса элемента
грамм делящегося изотопа(ов)
12.
Химический состав
Физическая форма
Обогащение и изотопный состав
13.
Количество инвентарных единиц
14.
Описание контейнеров (тип)
15.
Покупатель
Страна покупателя
16.
Получатель,
Страна получателя
Место назначения (если известно)
17.
Средства транспортировки
18.
Код зоны баланса материала, из которой вывозится ядерный материал
19.
Пункт и дата, где и когда страна-получатель взяла на себя ответственность за ядерный материал
20.
Цель вывоза
Предполагаемая дата возврата ядерного материала
Примечание: * - разрешения на переработку на таможенной территории Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя физического лица или юридического лица
________________
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
________________
Дата заполнения "___" _________ 20___ года
подпись руководителя физического лица
Приложение 12
к Правилам государственного учета
ядерных материалов
Форма
Уведомление о перемещении ядерных материалов по территории Республики Казахстан (вывоз из зоны баланса материалов)

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 25.09.2019 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, оның реквизиттері (мекенжай, телефон, электронды поштаның мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі /бизнес сәйкестендіру нөмірі)
2.
Шарттың нөмірі
Шарттын күні
3.
Экспортқа лицензияның немесе рұқсаттың* нөмірі
Лицензияны немесе рұқсатты берген күні
4.
Лицензия немесе рұқсат бойынша көлем
килограмм
5.
Тауарларға декларацияның немесе жүкқұжаттың нөмірі
Тауарларға декларацияның немесе жүкқұжаттың күні
6.
Дайындаушы (көлем)
килограмм
7.
Өңдеуші (көлем)
килограмм
8.
Жөнелтуші
9.
Өнімнің атауы
10.
Партияның/ жеткізілімнің нөмірі
Жөнелту күні
Партиядағы материалдың салмағы, килограмм
11.
Көлемі
элементтің жиынтық салмағы грамм
бөлінетін изотоптың (-тардың) грамм
12.
Химиялық құрамы
Физикалық құрамы
Байыту және изотоптық құрамы
13.
Түгендеу бірліктердің саны
14.
Контейнерлердің сипаттамасы (типі)
15.
Сатып алушы
Сатып алушының елі
16.
Алушы
Алушының елі
Межелі орын (егер белгілі болса)
17.
Тасымалдау құралдары
18.
Ядролық материал әкетілетін материалдың теңгерім аймағының коды
19.
Алушы ел қашан және қайда ядролық материал үшін өзіне жауапкершілік алатын болжалды пункт және күн
20.
Әкету мақсаты
Ядролық материалды қайтарудың болжалды күні
Ескертпе: * - Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеуге рұқсат
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
________________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Толтырылған күні 20___жылғы "___" __________
жеке тұлғаның
басшысының қолы
Ядролық материалдарды
мемлекеттік есепке алу
қағидаларына 12-қосымша
Нысан
Ядролық материалдарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы орнын ауыстыру (материалдардың теңгерім аймағынан әкету) туралы хабарлама

1. Отчеты, представляются в уполномоченный орган в меточном формате и содержат следующую информацию:
1) отчет об изменении инвентарного количества (далее – ОИИК) используется для отчетности об изменениях в инвентарных количествах ядерного материала (далее – ЯМ), таких как: увеличение (импорт, внутригосударственные получения, производство ЯМ, передача из сохраняемых отходов, случайные прибавления); уменьшение (экспорт, внутригосударственные отправления, потери ЯМ, измеренные безвозвратные потери, передача в сохраняемые отходы, неядерное использование, случайные потери); уточнение (расхождения в данных отправителя и получателя), перегруппировка партий (изменения в структуре или идентификации партий).
2) список фактически наличного количества ЯМ (далее – СФНК) представляет собой перечень партий ЯМ в данной зоне баланса материала (далее – ЗБМ) на день проведения физической инвентаризации. Для каждой партии дается ее идентификация и соответствующие учетные данные.
3) материально-балансовый отчет (далее – МБО) показывает баланс ЯМ, основанный на проверке фактически наличного количества ЯМ, находящегося в ЗБМ. Отрезок времени, отраженный в МБО, охватывает один период баланса ЯМ, который представляет собой отрезок времени между проведением двух последовательных инвентаризаций. Начальной датой МБО является дата предыдущей физической инвентаризации.
Составление материально-балансового баланса:
ИР = НК + Ув – Ум – РОП – КК,
где ИР (инвентаризационная разница) – разница между зарегистрированным количеством материала и фактически наличным количеством ядерного материала;
НК – начальное зарегистрированное количество ядерного материала;
Ув – сумма увеличений инвентарного количества ядерного материала (получение, производство);
Ум – сумма уменьшений инвентарного количества ядерного материала (отправки, выгорание);
РОПразница в данных отправителя и получателя;
КК – конечное фактически наличное количество ядерного материала.
2. В приведенной ниже таблице перечисляются все пункты, которые указываются в отчетных документах (СФНК, ОИИК и МБО). Каждый элемент данных кратко описан с указанием отчета, в котором данный элемент содержится.
Таблица 1. Элементы данных, указываемые в отчетных документах
Элемент данных
Отчет
Номер отчета: уникальный номер данного отчета, используемый во всех ссылках на него
ОИИК, МБО, СФНК
Номер записи/общее количество записей: идентифицирует данную запись и определяет общее число записей в данном отдельном отчете
ОИИК, МБО, СФНК
Дата отчета: дата подготовки отчета
ОИИК, МБО, СФНК
Имя заполнившего лица: фамилия, имя, отчество лица, ответственного за подготовку отчет
ОИИК, МБО, СФНК
Тип отчета: определяет тип данного отчета
ОИИК, МБО, СФНК
Отчетный период: период времени, охватываемый отчетом. В СФНК - дата проведения физической инвентаризации ЯМ
ОИИК, МБО, СФНК
Номер дополнительных замечаний: в дополнительных замечаниях дается ссылка на отчет в целом или на его отдельную запись
ОИИК, МБО, СФНК
Код установки: идентифицирует подотчетное предприятие
ОИИК, МБО, СФНК
Код ЗБМ: идентифицирует подотчетную зону баланса материалов
ОИИК, МБО, СФНК
Статус записи и код ссылки: показывает, является ли запись новой, недействительной, коррекцией, дополнением или уничтожением. В корректирующих записях также определяется корректируемая запись при помощи номера отчета и номера записи
ОИИК, МБО, СФНК
Отправитель полученного ЯМ: идентифицирует страну и ЗБМ, откуда прибыл ЯМ
ОИИК
Получатель отправляемого ЯМ: идентифицирует страну и ЗБМ, в которую был отправлен ЯМ
ОИИК
Индикатор дополнительных замечаний: показывает наличие дополнительных замечаний
ОИИК, МБО, СФНК
Текст дополнительных замечаний: пояснения, дополнения и другая неформатированная информация
ОИИК, МБО, СФНК
Код ключевой точки измерений: обозначает код ключевой точки измерения потока или инвентарного количества для данной партии
ОИИК, СФНК
Тип изменения инвентарного количества: определяет тип изменений количества ЯМ, отражаемых в отчете
ОИИК, МБО
Дата изменения инвентарного количества: дата, когда была произведена запись об изменении инвентарного количества ЯМ
ОИИК
Код описания ЯМ: код, определенный уполномоченным органом в области использования атомной энергии и описывающий физическую и химическую форму партии ЯМ, его контейнер и его качество
ОИИК, СФНК
Код описания ЯМ оператора: код, используемый оператором для идентификации ЯМ
ОИИК, СФНК
Описание ЯМ оператора (текст): неформатированное описание партии свободным текстом
ОИИК, СФНК
Идентификация нелатинского алфавита: код, показывающий, что в отчете был использован нелатинский алфавит, и определяющий этот алфавит
ОИИК, МБО, СФНК
Наименование партии: уникальный идентификатор партии ЯМ, используемой в качестве учетной единицы
ОИИК, СФНК
Наименование партии отправителя: идентифицирует наименование партии отправителя при составлении ОИИК для получения материала ЯМ
ОИИК
Идентификационный код измерения: определяет, где и когда были проведены последние измерения партии
ОИИК, СФНК
Количество учетных единиц партии: количество предметов или учетных единиц, составляющих партию
ОИИК, СФНК
Весовые данные: количество ЯМ, отражаемого в данной записи, выраженное в весе химических элементов и делящихся изотопов. При необходимости приводится изотопный состав
ОИИК, МБО, СФНК

1. Есептер уәкілетті органға таңба пішім түрінде ұсынылады және мынадай ақпаратты қамтиды:
1) түгендеу санының өзгеруі туралы есеп (бұдан әрі – ТСӨЕ): ұлғаю (импорт, мемлекетішілік алулар, ядролық материалдарды өндіру, сақталатын қалдықтардан беру, кездейсоқ қосылыс); азаю (экспорт, мемлекетішілік жөнелту, ядролық материалдарың жоғалуы, өлшенген қайтарылмайтын шығыстар, сақталатын қалдықтарды беру, ядролық емес пайдалану, кездейсоқ шығыстар); нақтылау (жөнелтуші мен алушының деректеріндегі алшақтықтар); партияларды қайта топтастыру (құрылымдағы өзгерістер немесе партияларды сәйкестендіру) сияқты ядролық материалдың (бұдан әрі – ЯМ) түгендеу санындағы өзгерістер туралы есептілік үшін пайдаланылады.
2) ЯМ нақты қолда бар санының тізімі (бұдан әрі – НҚСТ) нақты түгендеу жүргізген күні осы материалдардың теңгерім аймағындағы (бұдан әрі – МТА) ЯМ партияларының тізбесін білдіреді. Әрбір партия үшін оның сәйкестендірілуі және тиісті есептік деректер беріледі.
3) материалдық-теңгерімдік есеп (бұдан әрі – МТЕ) МТА-дағы ЯМ нақты қолда бар санын тексеруге негізделген ЯМ теңгерімін көрсетеді. МТЕ-да көрсетілген уақыт бөлігі екі бірізді түгендеу жүргізу аралығындағы уақыт бөлігін білдіретін ЯМ теңгерімінің бір кезеңін қамтиды. МТЕ-нің бастапқы күні алдыңғы нақты түгендеу күні болып табылады.
Материалдық-теңгерімдік теңгерім жасау:
ТА = НК + Ув – Ум – АЖА – КК,
мұнда ТА (түгендемелік айырмашылық) – материалдың тіркелген саны мен ядролық материалдың нақты қолда бар саны арасындағы айырмашылық;
БС – ядролық материалдың бастапқы тіркелген саны;
Ұс – ядролық материалдың түгендеу санын ұлғайту сомасы (алу, өндіру);
Ас – ядролық материалдың түгендеу санын азайту сомасы (жөнелту, күйіп кету);
ЖАА – жөнелтуші мен алушының деректеріндегі айырмашылық;
СС – ядролық материалдың соңғы нақты қолда бар саны.
2. Төменде келтірілген кестеде есеп беру құжаттарында (НСТ, ТСӨЕ және МТЕ) көрсетілетін барлық тармақтар аталады. Деректердің әрбір элементі осы элемент қамтылған есепті көрсете отырып, қысқаша сипатталған.
1-кесте. Есеп беру құжаттарында көрсетілетін деректер элементтері
Деректер элементі
Есеп
Есеп нөмірі: оған барлық сілтемелерде пайдаланылатын осы есептің бірегей нөмірі
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Жазбаның нөмірі/жазбалардың жалпы саны: осы жазбаны сәйкестендіреді және осы жеке есепте жазбалардың жалпы санын айқындайды
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Есеп беру күні: есепті дайындау күні
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Толтырған тұлғаның аты: есепті дайындауға жауапты ресми тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Есептің типі: осы есептің типін айқындайды
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Есепті кезең: есеп қамтитын уақыт кезеңі. НБКТ-те – ЯМ нақты түгендеу жүргізу күні
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Қосымша ескертулер нөмірі: Қосымша ескертулерде есепке тұтас немесе оның жеке жазбасына сілтеме береді
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Қондырғының коды: есеп беруге тиісті кәсіпорынды сәйкестендіреді
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
МТА коды: есеп беруге тиісті материалдың теңгерім аймағын сәйкестендіреді
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Жазба мәртебесі және сілтеме коды: жазба жаңа, жарамсыз, түзетілген, толықтырылған немесе жойылған болып табылатындығын көрсетеді. Түзетуші жазбаларда есеп нөмірінің және жазба нөмірінің көмегімен түзетілетін жазбалар айқындалады.
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Жөнелтуші алынған ЯМ: материал келген елді және МТА сәйкестендіреді
ТСӨЕ
Алушы жөнелтілетін ЯМ: материал жөнелтілген елді және МТА сәйкестендіреді
ТСӨЕ
Қосымша ескертулердің индикаторы: Қосымша ескертулердің болуына назар аударады
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Қосымша ескертулердің мәтіні: түсініктеме, толықтыру және басқа түзетілмеген ақпарат
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Негізгі өлшем нүктесінің коды: ағымның негізгі өлшем нүктесінің кодын білдіреді немесе осы партия үшін түгендеу санын білдіреді
ТСӨЕ, НБКТ
Түгендеу санының өзгеру типі: есепте көрсетілген ЯМ санының өзгеру типін айқындайды
ТСӨЕ, МТЕ
Түгендеу санының өзгерген күні: ЯМ түгендеу санының өзгеруі туралы жазба жасалған күн
ТСӨЕ
ЯМ сипаттау коды: атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган айқындаған және ЯМ партиясының физикалық және химиялық пішінін, оның контейнерін және оның сапасын сипаттайтын код
ТСӨЕ, НСТ
Оператордың ЯМ сипаттау коды: ЯМ сәйкестендіру үшін оператор пайдаланатын код
ТСӨЕ, НСТ
Оператордың ЯМ сипаттау (мәтін): партияны еркін мәтінмен түзетпей сипаттау
ТСӨЕ, НСТ
Латын емес алфавитті сәйкестендіру: есепте латын емес алфавит пайдаланылғанын көрсететін және осы алфавитті айқындайтын код
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ
Партияның атауы: есептік бірлік ретінде пайдаланылатын ЯМ партиясының бірегей анықтағышы
ТСӨЕ, НСТ
Жөнелтуші партиясының атауы: ЯМ алу үшін ТСӨЕ жасау кезінде жөнелтуші партиясының атауын сәйкестендіреді
ТСӨЕ
Өлшемнің сәйкестендіру коды: партияның соңғы өлшемі қайда және қашан жүргізілгендігін айқындайды
ТСӨЕ, НСТ
Партияның есептік бірліктерінің саны: заттардың немесе партияны құрайтын есептік бірліктердің саны
ТСӨЕ, НСТ
Салмақ деректері: осы жазбада көрсетілген, химиялық элементтер салмағында көрсетілген ЯМ және бөлінетін изотоптардың саны.
Қажеттігіне қарай изотоптық құрам келтіріледі
ТСӨЕ, МТЕ, НСТ

3. Элемент данных идентифицируется уникальным трехзначным цифровым кодом, называемым меткой. Значения, которые может принимать элемент данных, отделяются от метки разделителем. Метка может идентифицировать одиночный или сложный элемент данных. Во втором случае компоненты также отделяются друг от друга разделителями.
4. В записях данных отчетов используются следующие разделители:
1) : - отделяет номер метки и содержимое элемента данных;
2) / - разделяет части данных внутри сложного элемента данных;
3) ; - разделяет части данных внутри сложного элемента данных;
4) # - показывает конец элемента данных.
5. Описанные выше разделители входят в состав элементов данных и обязательно включаются в соответствующие данные.
6. Все элементы данных имеют переменную длину. Ниже в таблице 2 приводятся метки, форматы и описания элементов данных, включаемых в отчеты.
Таблица 2. Метки, форматы и описания элементов данных,
включаемых в отчеты
Метка
Элемент данных, формат и описание
001
Номер отчета
001:**/**;***...***#
элемент данных
формат записи
Описание: Алфавитно-цифровой элемент данных, единственным образом определяющий номер отчета при его заполнении, обработке, сортировке и ссылках на него. Формат данных слева направо:
код "OI" для учетных записей или код "NC" для дополнительных замечаний;
косая черта;
код страны;
точка с запятой;
последние четыре цифры текущего года и сразу за ними номер отчета, определенный отчитывающимся предприятием, который состоит из цифр. Он уникален для данной ЗБМ.
Все отчеты - ОИИК, СФНК и МБО - нумеруются последовательно для данной ЗБМ, независимо от их типа. В частности, номер ОИИК не меньше номера МБО, относящегося к предыдущему периоду, также как и ОИИК не может стоять после МБО для периода времени, к которому относится этот ОИИК. Исключения составляют только коррекции записей предыдущих отчетов. Так же, номера СФНК будут либо непосредственно перед номером МБО, к которому они относятся, либо непосредственно за ним.
002
Номер записи/Общее число записей
002:***...***/***...***#
Цифровой код, определяющий отдельную запись в общем наборе записей данного отчета: Он включает последовательно:
номер текущей записи, начиная с 1 в каждом отчете;
косая черта;
полное число записей в данном отчете (это обязательно только для первой записи в отчете; в последующих записях эта часть элемента данных может быть опущена вместе с косой чертой).
003
Дата отчета
003:******#
указывается дата составления отчета, которая содержит:
четыре цифры текущего года;
двух - цифровое обозначение месяца;
двух - цифровое обозначение дня месяца.

3. Деректер элементі белгі деп аталатын бірегей үш таңбалы цифрлық кодпен сәйкестендіріледі. Деректер элементін қабылдайтын мән, бөлуші белгісімен айқындалады. Белгі бір немесе күрделі деректер элементімен сәйкестендірілуі мүмкін. Екінші жағдайда, компоненттер бір бірінен бөлгіштермен айқындалады.
4. Есептердің деректер жазбаларында мынадай ажыратқыштар қолданылады:
1) : - белгі нөмірін және деректер элементінің құрамын ажыратады;
2) / - күрделі деректер элементінің ішіндегі деректер бөлігін ажыратады;
3) ; - күрделі деректер элементінің ішіндегі деректер бөлігін ажыратады;
4) # - деректер элементінің соңын көрсетеді.
5. Жоғарыда сипатталған ажыратқыштар деректер элементтерінің құрамына кіреді және міндетті түрде тиісті деректерге кіреді.
6. Деректердің барлық элементтері айнымалы ұзындыққа ие. Төменде 2-кестеде есепте қамтылатын деректер элементтерінің белгілері, пішімдері және сипаттамалары келтіріледі.
2-кесте. Есепте қамтылатын деректер элементтерінің белгілері, пішімдері және сипаттамалары
Белгі
Деректер элементі, пішімі және сипаттамасы
001
Есептің нөмірі
001:**/**;***...***#
деректер элементі
жазба пішімі
Сипаттамасы: Алфавитті-цифрлы деректер элементі, есеп нөмірін оны толтырғанда, өңдегенде, сұрыптағанда және оға сілтемелер жасағанда жалғыз айқындаушы. Деректер пішімі солдан оңға қарай:
"ОІ" коды есептік жазбалар үшін және "NC" коды қосымша ескертпелер үшін
қиғаш сызық;
ел коды;
нүктелі үтір;
осы жылдың соңғы төрт саны және олардан кейін сандардан тұратын есеп беруші кәсіпорын айқындаған есеп нөмірі. Ол берілген МТА үшін бірегей болып табылады.
Барлық есептер – ТСӨЕ, НСТ және МТЕ – осы МТА үшін типіне қарамастан кезекпен нөмірленеді. Атап айтқанда, ТСӨЕ нөмірі алдыңғы кезеңге жататын МТЕ нөмірінен кем емес, сонымен қатар осы ТСӨЕ жататын уақыт кезеңі үшін МТЕ-дан кейін тұра алмайды. Ерекшелікті тек алдыңғы есеп жазбаларын түзету ғана құрайды. Сонымен қатар, НСТ нөмірлері олар жататын не МТЕ нөмірінің тікелей алдында, не тікелей одан кейін болады.
002
Жазба нөмірі/Жазбалардың жалпы саны
002:***...***/***...***#
Осы есептің жалпы жазбалар жиынындағы жеке жазбаны айқындайтын цифрлық код: ол бір ізділікті қамтиды:
әрбір есепте 1-ден бастап ағымдағы жазбаның нөмірі;
қиғаш сызық;
осы есептегі жазбалардың толық саны (бұл есептегі алғашқы жазба үшін ғана міндетті; одан кейінгі жазбаларда деректер элементінің осы бөлігі қиғаш сызықпен бірге түсірілуі мүмкін).
003
Есеп беру күні
003:******#
мыналарды қамтитын есепті жасаған күн көрсетіледі:
осы жылдың төрт цифрі;
екі – айды санмен белгілеу;
екі – ай күндерін санмен белгілеу.

006
Имя заполнившего лица
006:***...***#
Вводится фамилия и после запятой инициалы. Используются только заглавные буквы.
010
Тип отчета
010:*#
Показывается тип отчета. Вводится однозначный код из следующего набора:
I - для отчета по изменениям инвентарного количества;
Р - для списка физического наличного количества;
М - для материально-балансового отчета
015
Отчетный период
015:******/******#
Указывается начальный и конечный период времени, к которому относится ОИИК и МБО. Для СФНК - это дата окончания физической инвентаризации, который совпадает с конечной датой соответствующего МБО. Элемент имеет следующий формат:
восемь цифр начальной даты, как в метке 003 выше;
косая черта (для СФНК не обязательно);
восемь цифр для конечной даты (в случае СФНК отсутствует).
099
Ссылка дополнительных замечаний
099:*/***...***#
Этот элемент данных используется только в записях Дополнительных замечаний. Он указывает на отчет в целом или отдельную учетную запись в отчете. Формат:
буква R при ссылке на отчет в целом или буква Е при ссылке на отдельную запись отчета. Во втором случае, далее следует:
косая черта;
номер записи, к которой относится замечание.
207
Код установки
207:****#
Четырехзначный код установки, определенный в соответствующем соглашении с предприятием - определяется и согласуется с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
307
Код ЗБМ
307:****#
Четырехзначный код зоны баланса материалов, к которой относится отчет - определяется и согласуется с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
309
Статус записи и код ссылки
309:*/***;***...***/***...***# или 309:*#
Этот элемент описывает статус записи и, когда необходимо, дает ссылку на ранее произведенную запись. Формат элемента следующий:
односимвольный код, определяющий статус записи:
N для новой записи;
U для недействительной записи (они будут игнорированы);
С для записи, корректирующей ранее произведенные записи. Остальная часть записи содержит те же элементы данных и величины за исключением исправляемых;
D для уничтожения ранее произведенной записи, на которую дается ссылка в этой записи;
А для записи, добавляемой к более раннему отчету.
косая черта, обязательная вместе с кодами ссылки, если код статуса записи С, D или А. Для кодов статуса N и U они не обязательны;
код страны (тот же, что и в метке 001);
точка с запятой;
четыре цифры текущего года, показанные в метке 001 записи, на которую дается ссылка. Затем следует остальная часть номера отчета с записью, на которую дается ссылка;
косая черта;
номер записи, на которую дается ссылка (первая часть метки 002 этой записи), или в случае А - номер добавляемой записи в соответствующем последовательном порядке для отчета, в который добавляется данная запись.

006
Толтырған тұлғаның аты
006:***...***#
Тегі және үтірден кейін аты-жөні енгізіледі. Тек бас әріптер ғана қолданылады.
010
Есеп беру түрі
010:*#
Есеп беру түрі көрсетіледі. Төмендегі жиынтықтан бір қатарлы код енгізіледі:
I - түгендеу санының өзгеруі бойынша есеп беру үшін;
Р - нақты қолда бар сандар тізімі үшін;
М - материалдық-теңгерімдік есеп беру үшін
015
Есеп беру кезеңі
015:******/******#
ТСӨЕ және МТЕ жататын уақыттың бастапқы және соңғы кезеңі көрсетіледі. НСТ үшін – бұл күн тиісті МТЕ-нің соңғы күнімен үйлесетін нақты түгендеудің аяқталған күні. Элемент мына пішімдерге ие:
жоғарыдағы 003 белгідегідей бастапқы күннің сегіз цифрі;
қиғаш сызық (НБКТ үшін міндетті емес);
соңғы күн үшін сегіз цифр (НБКТ жағдайында жоқ).
099
Қосымша ескертпелердің сілтемесі
099:*/***...***#
Бұл деректер элементі Қосымша ескертулер жазбаларында ғана қолданылады. Ол жалпы есепті немесе есептегі жеке есептік жазбаны көрсетеді. Пішімі:
R әрпі жалпы есепке сілтеме кезінде немесе Е әрпі есептің жеке жазбасына сілтеме кезінде. Екінші жағдайда мыналар жасалады:
қиғаш сызық;
ескертуге қатысты жазбаның нөмірі.
207
Қондырғы коды
207:****#
Кәсіпорынмен тиісті келісімде айқындалған қондырғының төр таңбалы коды – атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен айқындалады және келісіледі.
307
МТА коды
307:****#
Есеп беру жататын материалдың теңгерім аймағының төрт таңбалы коды - атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен айқындалады және келісіледі.
309
Жазба мәртебесі және сілтеме коды
309:*/***;***...***/***...***# немесе 309:*#
Осы элемент жазбалардың мәртебесін сипаттайды және қажет болғанда бұрын жазылған жазбаға сілтеме береді. Элементтің пішімі мынадай:
жазбаның мәртебесін айқындайтын бір символды код:
N жаңа жазба үшін;
U жарамсыз жазба үшін (олар ескерілмейді);
С бұрын жасалған жазбаны түзейтін жазба үшін. Жазбаның қалған бөлігі деректердің сол элементтерін және түзетілетіндерді қоспағанда, көлемді қамтиды;
D осы жазбада сілтеме берілетін бұрын жасалған жазбаны жою үшін;
А бұрынғы есепке қосылатын жазба үшін.
егер жазба мәртебесінің коды С, D немесе А болса, сілтеме кодтарымен бірге міндетті қиғаш сызық. N және U мәртебесінің кодтары үшін ол міндетті емес;
ел коды (001 белгісіндегідей);
үтірлі нүкте;
сілтеме берілген 001 белгісінде көрсетілген жазбаның, осы жылғы төрт саны. Кейін сілтеме берілген жазбасы бар есеп нөмірінің қалған бөлігі жазылады;
қиғаш сызық;
сілтеме берілетін жазба нөмірі (осы жазбаның 002 белгісінің бірінші бөлігі), немесе А жағдайында – аталған жазба қосылатын есеп беру үшін тиісті жүйелі тәртіпте қосылатын жазбаның нөмірі.

370
Отправитель полученного материала
370:**/****#
Этот элемент данных обязателен при включении в ОИИК данных по получению ЯМ внутри Республики Казахстан или его импорте из другой страны; в других случаях он может быть опущен. Данный элемент указывает на страну и ЗБМ, из которых был отправлен ЯМ. При включении в отчет импорта достаточно дать только код страны, если ЗБМ отправителя или ее код неизвестны получателю. Формат элемента следующий:
код страны;
косая черта;
код ЗБМ.
372
Получатель отправляемого ЯМ
372:**/****#
Этот элемент данных обязателен при включении в ОИИК отправки ЯМ внутри Республики Казахстан или его экспорта; в других случаях он может быть опущен. Элемент указывает страну и ЗБМ, куда отправляется ЯМ. При включении записи об экспорте достаточно дать только код страны, если код принимающей ЗБМ неизвестен. Формат элемента следующий:
код страны;
косая черта;
код ЗБМ.
390
Индикатор дополнительных замечаний
390:*#
Это необязательный элемент данных, служащий для привлечения внимания к дополнительным замечаниям, включенным в отчет или каким-либо другим способом, прилагаемым к нему. Формат:
буква Y.
391
Текст дополнительных замечаний
391:***...***#
Вводится текст дополнительных замечаний в свободном формате. Используются только заглавные латинские буквы, цифры и разрешенные специальные символы.
407
Код Ключевой Точки Измерений
407:**# или 407:****# (для поправок на округление)
Указывается соответствующий код КТИ, определенный и согласованный с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
411
Тип изменения инвентарного количества, тип учетной записи
411:**# или 411:****# (для поправок на округление)
В ОИИК все стандартные коды изменений инвентарного количества ЯМ состоят из двух алфавитных символов. Коды типа учетной записи, используемые в МБО, также состоят из двух букв за исключением кодов поправок на округление. Существуют стандартные типы изменения инвентарного количества ЯМ. Показанные ключевые слова могут использоваться в декодированных сообщениях. В ОИИК все записи об изменениях и операции относятся к отдельным партиям материала. В МБО те же коды определяют объединенные записи (суммы всех отдельных операций с одинаковым кодом за весь период баланса ЯМ). В дополнение, МБО содержат записи, относящиеся к данным инвентаризации и округлению, которые не включаются в ОИИК. Коды изменений приведены в таблице 3 настоящего приложения.
412
Дата изменения инвентарного количества
412:******#
Этот элемент данных показывает дату, когда произошло изменение, инвентарного количества ЯМ или когда оно было установлено и была произведена соответствующая запись. Формат:
шестизначный код, представляющий:
четыре цифры года,
месяц и
день месяца.

370
Алынған ЯМ жөнелтуші
370:**/****#
Осы деректер элементі Қазақстан Республикасының ішінде ЯМ алу немесе басқа елден оның импорты бойынша деректерді ТСӨЕ-ге енгізу кезінде міндетті; басқа жағдайларда төмен түсуі мүмкін. Аталған элемент ЯМ жөнелтілген елді және МТА-ны көрсетеді. Импортты есепке енгізу кезінде, егер жөнелтушінің МТА немесе оның коды алушыға мәлім болмаса тек елдің кодын беру жеткілікті. Элемент пішімі мынадай:
ел коды;
қиғаш сызық;
МТА коды.
372
Жөнелтілетін ядролық материалды алушы
372:**/****#
Осы деректер элементі Қазақстан Республикасының ішінде ядролық ЯМ жөнелтуді немесе басқа елден оның экспортын ТСӨЕ-ге енгізу кезінде міндетті; басқа жағдайда төмен түсірілуі мүмкін. Элемент ЯМ жөнелтілетін елді және МТА-ны көрсетеді. Экспорт туралы жазба енгізу кезінде егер қабылдаушы МТА коды мәлім болмаса, тек елдің кодын беру жеткілікті. Элемент пішімі мынадай:
ел коды;
қиғаш сызық;
МТА коды.
390
Қосымша ескертулер индикаторы
390:*#
Есепке енгізілген немесе оған қандай болмасын басқа тәсілмен қоса берілген қосымша ескертулерге назар аудару үшін қызмет ететін деректердің міндетті емес элементі. Пішімі:
Y әрпі.
391
Қосымша ескертулер мәтін
391:***...***#
Қосымша ескертулер мәтіні еркін форматта енгізіледі. Тек латынша бас әріптер, цифрлар және рұқсат берілген арнайы символдар ғана қолданылады.
407
Негізгі Өлшем Нүктелерінің коды
407:**# немесе 407:****# (дөңгелектеуге түзету үшін)
Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган айқындаған және келіскен НӨН тиісті коды көрсетіледі.
411
Түгендеу санының өзгеру типі, Есептік жазба типі
411:**# немесе 411:****# (дөңгелектеуге түзету үшін)
ТСӨЕ-де ЯМ түгендеу санының өзгеруінің барлық стандарттық коды екі алфавиттік символдан тұрады. МТЕ-де қолданылатын есептік жазба типінің коды да дөңгелектеуге түзету кодтарын қоспағанда, екі әріптен тұрады. ЯМ түгендеу саны өзгеруінің стандарттық типтері бар. Көрсетілген негізгі сөздер қайта кодталған хабарламаларда пайдаланылуы мүмкін. ТСӨЕ-де өзгерістер туралы барлық жазбалар және операциялар материалдың жеке партияларына жатады. МТЕ-де сол кодтар біріккен жазбалармен айқындалады (материалдық баланстың барлық кезеңінде бірдей кодтары бар барлық жеке операциялардың жиынтығы). Қосымша ретінде, МТЕ-де ТСӨЕ-ге кірмейтін түгендеу мен дөңгелектеу деректеріне жататын жазбалар қамтылған. Өзгерістер коды осы қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
412
Түгендеу санының өзгерген күні
412:******#
Бұл деректер элементі ЯМ түгендеу санының өзгерістері қашан болған немесе ол қашан қойылған және тиісті жазба қашан жазылған күнін көрсетеді. Пішімі:
мыналарды білдіретін алты таңбалы код:
жылдың төрт цифры,
ай және
ай күні.

430
Код описания материала
430:*/*/*/*#
Этот четырехзначный код показывает физическую и химическую форму материала, упаковку и качество ЯМ в партии. Отправка данной партии ЯМ из одной ЗБМ и получение его в другой ЗБМ представляются в отчетах с тем же самым кодом описания ЯМ. Коды описания приведены в таблице 4 настоящего приложения.
435
Код описания ЯМ оператором
435:*/***...***#
Это необязательный элемент данных. Он может быть использован, чтобы показать, что код описания ЯМ оператора идентичен коду, используемому уполномоченным органом в области использования атомной энергии. Если они отличаются, то может быть показан собственный код оператора:
буква Y показывает, что коды идентичны;
буква N означает, что далее после косой черты следует код оператора для описания ЯМ.
436
Описание ЯМ оператором (текст)
436:***...***#
Этот необязательный элемент данных позволяет включить в отчет текстовое описание партии, если оператор желает или, в некоторых случаях, по договоренности. Формат записи свободный с использованием только заглавных латинских букв, цифр и разрешенных символов.
445
Идентификация нелатинского алфавита
445:***...***#
Если в записи использованы нелатинские буквы (например, в наименовании партии), то здесь указывается код, согласованный с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.
446
Наименование партии
446:***...***#
Здесь приводится наименование партии ЯМ. В частности, для записей ОИИК по получению ЯМ может быть указано наименование партии, присвоенное ей в ЗБМ получения ЯМ, или то же наименование, которое было использовано отправителем и которое приводится в метке 447. Необходимым условием является уникальность наименования партии, указанного в метке 446, для подотчетной ЗБМ.
447
Наименование партии отправителя
447:***...***# или 447:UNKNOWN#
Этот элемент данных используется только в записях ОИИК по получению ЯМ и содержит наименование партии, использованное отправителем в своем ОИИК в записи по отправке данной партии. Если наименование партии отправителя неизвестно, то дается ключевое слово UNKNOWN ("неизвестно").
469
Идентификационный код измерения
469:*/***...***/***...***#
Этот элемент данных состоит из трех частей, первая из которых приводится для любой партии. Вторая и третья части приводятся только по необходимости. Формат:
код базиса измерений, состоящий из одной из следующих букв:
N, если данные партии приведены на основании измерений в другой ЗБМ,
L, если данные партии приведены на основании измерений в другой ЗБМ и ранее сообщались для данной в ЗБМ в предыдущих ОИИК или СФНК,
М, если данные партии приведены на основании свежих измерений в данной ЗБМ,
Т, если данные партии приведены на основании измерений, проведенных в данной ЗБМ, и они ранее сообщались в предыдущих ОИИК или СФНК; измерения не повторялись;
косая черта (если следуют другие данные);
в случаях с кодом М выше, здесь показывается КТИ, где проведены измерения, если она отлична от КТИ, показанной в метке 407; если КТИ совпадают, то эта часть может быть опущена;
косая черта (если далее следуют другие данные);
в случаях с кодами М или Т выше, здесь указывается метод, использованный для измерений; коды методов измерений, применяемых на предприятии, согласовываются с уполномоченным органом в области использования атомной энергии.

430
Материалды сипаттау коды
430:*/*/*/*#
Осы төрт таңбалы код материалдың физикалық және химиялық пішінін, партиядағы ЯМ орамын және сапасын көрсетеді. ЯМ осы партиясын бір МТА-дан жөнелту және оны басқа МБ-дан алу ЯМ сол сипаттау кодымен есептерде беріледі. Сипаттау кодтары осы қосымшаның 4-кестесінде келтірілген.
435
Оператордың ЯМ сипаттау коды
435:*/***...***#
Бұл деректердің міндетті емес элементі. Ол оператор ЯМ сипаттау коды атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган пайдаланатын кодқа сәйкес екендігін көрсету үшін қолданылуы мүмкін. Егер олар ерекшеленсе, онда оператордың өзіндік коды көрсетілуі мүмкін:
Y әрпі кодтар бірдей екенін көрсетеді;
N әрпі одан әрі қиғаш сызықтан кейін ЯМ сипаттау үшін оператор коды жазылатынын көрсетеді.
436
Оператордың ЯМ сипаттауы (мәтін)
436:***...***#
Осы деректердің міндетті емес элементі есепке егер оператор қаласа, немесе кейбір жағдайларда уағдаласушылық бойынша партияның мәтінді сипаттамасын енгізуге мүмкіндік береді. Жазба пішімі тек бас латын әріптерін, цифрларды және рұқсат берілген символдарды қолданып, еркін жасалады.
445
Латын алфавиті еместерді сәйкестендіру
445:***...***#
Егер жазбада латын әріптері қолданылмаса (мысалы, партия атауында), онда мұнда атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген код көрсетіледі.
446
Партия атауы
446:***...***#
Мұнда ЯМ партиясының атауы болады. Атап айтқанда, ЯМ алу бойынша ТСӨЕ жазбасы үшін ЯМ алған МТА берген партия атауы немесе жөнелтуші қолданған және 447 белгіде келтірілген атау да көрсетілуі мүмкін. Есеп беруге тиісті МТА үшін 446 белгіде көрсетілген партия атауының бірегейлігі қажетті шарт болып табылады.
447
Жөнелтуші партиясының атауы
447:***...***# или 447:UNKNOWN#
Бұл деректер элементі ЯМ алған бойда тек ТСӨЕ жазбаларында ғана қолданылады және осы партияны жөнелту бойынша жазбада өзінің ТСӨЕ-де жөнелтуші қолданған партия атауын қамтиды. Егер жөнелтуші партиясының атауы мәлім болмаса, онда негізгі сөз UNKNOWN ("мәлім емес") беріледі.
469
Өлшемнің сәйкестендіру коды
469:*/***...***/***...***#
Бұл деректер элементі үш бөліктен тұрады, олардың біріншісі кез келген партия үшін келтіріледі. Екінші және үшінші бөлігі тек қажет болғанда келтіріледі. Пішімі:
мына әріптердің бірінен тұратын өлшем базисінің коды:
N, егер партия деректері басқа МТА-дағы өлшем негізінде келтірілсе,
L, егер партия деректері басқа МТА-дағы өлшем негізінде келтірілсе және осы МТА үшін алдыңғы ТСӨЕ-де немесе НСТ-да бұрын хабарланса,
М, егер партия деректері осы МТА-дағы жаңа өлшемдер негізінде келтірілсе,
Т, егер партия деректері осы МТА-да жүргізілген өлшемдер негізінде келтірілсе, және олар алдыңғы ТСӨЕ-де немесе НСТ-да бұрын хабарланса; өлшемдер қайталанбаса;
қиғаш сызық (егер басқа деректер болса);
жоғарыдағы М коды жағдайында, мұнда өлшемдер жүргізілген НӨН көрсетіледі, егер ол 407 белгіде көрсетілген НӨН-нен ерекшеленсе; егер НӨН дәл келсе, онда осы бөлік төмен түсірілуі мүмкін;
қиғаш сызық (егер одан әрі басқа деректер тұрса);
жоғарыдағы М және т кодтары жағдайында, мұнда өлшем үшін қолданылған әдіс көрсетіледі; кәсіпорында қолданылған өлшемдер әдістемесінің коды атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
жоғарыдағы М немесе Т кодтарымен болған жағдайларда, мұнда өлшемдер үшін пайдаланылған әдіс, кәсіпорындарға қолданылатын өлшем әдістерінің кодтары көрсетіліп, атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.

470
Количество учетных единиц партии
В этом элементе приводится количество одинаковых учетных единиц, из которых состоит партия. В случае ЯМ в балк-форме или, в более общем случае, когда это число не будет иметь смысла, здесь ставится цифра 0.
600-800
Данные веса
600:***...***#
610:***...***#
620:***...***#... и т.д....
800:***...***#
Этот элемент данных представляет количества ЯМ, к которому относится данная запись. Эти весовые данные, относящиеся либо к определенному химическому элементу, либо к его изотопам или их комбинации, как показано ниже в таблице:
600
"обобщенный" уран
вес элемента
610
природный уран
вес элемента
620
обедненный уран
вес элемента
630
обогащенный уран
вес элемента
670
U-235
вес изотопа
700
Плутоний
вес элемента
800
Торий
вес элемента
Эти данные о весе выражаются в следующих единицах:
граммы плутония (и его изотопов, при необходимости);
граммы общего количества урана для обогащенного урана;
граммы изотопов урана;
килограммы природного урана, обедненного урана и тория.
При необходимости данные могут округляться. При этом, необходимо сначала сложить веса учетных единиц ЯМ, составляющих партию, а затем округлить полученную сумму.
Настоящий элемент данных состоит из ряда частей одинакового формата, каждая из которых начинается с собственной цифровой метки, за которой следует двоеточие (:). Затем идет численное выражение, представляющее соответствующий вес, указываемый цифровой меткой (элемента, изотопа или комбинации изотопов), и буква G, соответствующая измерениям в граммах.
7. В таблице 3 приводятся коды, используемые в отчетах при описании изменений инвентарных количеств ЯМ.
Таблица 3. Коды изменений инвентарных количеств ЯМ
Ключевое слово
Код
Пояснения
Получение из-за рубежа
RF
Импорт ЯМ в Республику Казахстан (импорт)
Получение внутри страны
RD
Получение ЯМ из другой ЗБМ, находящейся в Республике Казахстан
Получение на начальной точке
RS
Получение ЯМ внутри Республики Казахстан в начальной точке применения гарантий, например, когда в процессе переработки материал переходит в категорию специального учета
Получение из негарантийной деятельности
RN
Получение ЯМ внутри Республики Казахстан из деятельности, не находящейся под гарантиями (например, разрешенное военное применение)
Ядерное производство
NP
Производство делящихся материалов в реакторе, (например, Pu, U-233)
Повторная постановка под гарантии в связи с
использованием
DU
Возобновление применения гарантий к ЯМ, ранее выведенному из-под гарантий в связи с его использованием в неядерной деятельности (в контрольно-измерительных приборах или в связи с превышением концентрации изотопа Pu-238 уровня 80 %)
Возвращение, количество
DQ
Возобновление применения гарантий к ЯМ, ранее выведенному из-под гарантий в связи с малым его количеством
Отправка за рубеж
SF
Экспорт ЯМ за пределы Республики Казахстан
Внутренняя отправка
SD
Передача ЯМ в другую ЗБМ внутри Республики Казахстан
Возвращение в догарантийное состояние
SS
Возвращение ЯМ, находящегося под гарантиями, в догарантийное состояние
Отправка в негарантийную деятельность
SN
Передача ЯМ внутри Республики Казахстан для использования в деятельности, не находящейся под гарантиями (например, разрешенное военное применение)
Ядерные потери
LN
Расходование ЯМ, связанное с его превращениями в другие элементы и изотопы в результате ядерных реакций
Измеренные безвозвратные потери
LD
Производственные потери (потери при обработке измеренных или оцененных на основе измерений количеств ЯМ, если этот материал сохраняется в виде, непригодном для дальнейшего использования в ядерном производстве)
Передача в сохраняемые отходы
TW
Передача измеренного количества ЯМ в категорию сохраняемых отходов, которые не предполагается регенерировать и которые будут сохраняться в данной ЗБМ, но подлежат списанию с баланса ЗБМ
Возвращение из сохраняемых отходов
FW
Возвращение в инвентарный список ЯМ, который хранился в данной ЗБМ в качестве сохраняемых отходов. Такая запись производится всякий раз, когда ЯМ извлекается из сохраняемых отходов либо для работы в данной ЗБМ, либо для отправки из ЗБМ
Исключение в связи с использованием
EU
Исключение ЯМ из учета под гарантиями при передаче его для использования в контрольно-измерительных приборах (малые количества), в неядерной деятельности (если ЯМ является регенерируемым) или при превышении концентрации изотопа Pu-238 уровня 80 %
Исключение по количеству
EQ
Исключение малых количеств ЯМ из учета под гарантиями
Прекращение гарантий, неядерное использование
TU
Прекращение действия гарантий на ЯМ при его неядерном использовании, например, производство сплавов, керамик, если регенерация материала невозможна или нецелесообразна
Случайные потери
LA
Невосполнимые непредусмотренные потери известного количества ЯМ в результате различных производственных инцидентов
Случайный приход
GA
ЯМ, случайно обнаруженный в ЗБМ, за исключением случаев его обнаружения во время проведения физической инвентаризации
Изменение категории (с соответствующим указанным кодом)
EN
ED
NE
ND
DE
DN
Количество урана, категория которого была изменена в результате смешивания, обогащения, обеднения или выгорания. Первая буква обозначает исходную категорию, вторая буква – итоговую категорию (Е = обогащенный, N = природный, D = обедненный уран).

470
Партияның есептік бірліктерінің саны
Бұл элементте партияны құрайтын бірдей есептік бірліктердің саны келтіріледі. Балк-нысандағы ЯМ жағдайында, барынша жалпы жағдайда, бұл санның мәні болмаған кезде, мұнда 0 саны қойылады.
600-800
Салмақ деректері
600:***...***#
610:***...***#
620:***...***#... және т.б....
800:***...***#
Бұл деректер элементі осы жазба қатысты ЯМ санын білдіреді. Бұл салмақ деректері төмендегі кестеде көрсетілгендей не белгілі бір химиялық элементке не олардың изотоптарына немесе олардың комбинациясына жатады:
600
"жалпыланған" уран
элемент салмағы
610
табиғи уран
элемент салмағы
620
кемітілген уран
элемент салмағы
630
байытылған уран
элемент салмағы
670
U-235
изотоп салмағы
700
Плутоний
элемент салмағы
800
Торий
элемент салмағы
Салмақ туралы бұл деректер мына бірліктерден көрінеді:
плутоний грамдары (қажеттілігіне қарай және оның изотоптарының);
байытылған уран үшін жалпы уран мөлшерінің грамдары;
уран изотоптарының грамдары;
табиғи уранның, кемітілген уранның және торийдің килограмдары.
Қажеттілігіне қарай деректер дөңгелектенуі мүмкін. Бұл ретте партияны құрайтын ЯМ есептік бірліктерінің салмақтарын ең алдымен көбейтіп, одан кейін алынған жиынтығын дөңгелектеу қажет.
Осы деректер элементі әрқайсысы өзінің цифрлық таңбасынан басталатын бірдей форматтағы бірқатар бөліктерден тұрады, одан кейін (:) қос нүкте қойылады. Кейін сандық белгімен (элемент, изотоп немесе изотоптар құрамасы) көрсетілетін тиісті салмақты білдіретін сандық көрініс және граммен өлшемдерге сәйкес G әрпі болады.
7.3-кестеде ЯМ түгендеу санының өзгеруін сипаттау кезінде есептерде пайдаланылатын кодтар келтіріледі.
3-кесте. ЯМ түгендеу санының өзгеру кодтары
Негізгі сөз
Код
Түсініктеме
Шетелден алу
RF
Қазақстан Респуликасына ЯМ импорты (импорт)
Елдің ішінен алу
RD
Қазақстан Республикасындағы басқа МТА-дан ЯМ алу
Бастапқы нүктеде алу
RS
ЯМ Қазақстан Республикасының ішінде кепілдіктерді қолданудың бастапқы нүктесінде алу, мысалы материалды қайта өңдеу үдерісі арнайы есепке алу санатына өтуі
Кепілдіксіз қызметтен алу
RN
ЯМ Қазақстан Республикасының ішінде кепілдікте болмайтын қызметтен (мысалы, рұқсат етілген әскери қолдану) алу
Ядролық өндіріс
NP
Реакторда бөлінетін материалдарды өндіру (мысалы, Pu, U-233 )
Пайдаланумен байланысты кепілдікке қайта қою
DU
Оның ядролық емес қызметте пайдалануына байланысты бұрын кепілдіктен шығарылған ЯМ кепілдіктерді қолдануды қайтадан бастау (бақылау-өлшеу аспаптарында немесе Pu-238 изотопы концентрациясының 80% деңгейінен асып кетуіне байланысты)
Қайтару, саны
DQ
Оның аз санына байланысты бұрын кепілдіктен шығарылған ЯМ кепілдіктерді қолдануды қайта бастау
Шетелге жөнелту
SF
ЯМ Қазақстан Республикасынан тысқары экспорты
Ішкі жөнелтім
SD
ЯМ Қазақстан Республикасының ішінде басқа МТА-ға беру
Кепілдікке дейінгі жағдайына қайтару
SS
Кепілдікте тұрған ЯМ кепілдікке дейінгі жағдайға қайтару
Кепілдікті емес қызметке жіберу
SN
Кепілдікте тұрмаған қызметте пайдалану үшін (мысалы, рұқсат етілген әскери қолдану) ЯМ Қазақстан Республикасының ішінде беру
Ядролық шығындар
LN
Оның ядролық реакциялар нәтижесінде басқа элементтерге және изотоптарға айналуымен байланысты ЯМ тұтыну
Өлшенген қайтарымсыз шығындар
LD
Өндірістік шығындар, яғни егер бұл материал ядролық өндірісте одан әрі пайдалану үшін жарамсыз түрде сақталса, ЯМ өңдеу кезінде оның санын өлшеу негізінде өлшенген немесе бағаланған шығындар
Сақталатын қалдықтарға беру
TW
ЯМ өлшенген санын қалпына келтіруге болатынын және осы МТА-да сақталатын қалдықтар санатына беру, бірақ МТА теңгерімі есебінен шығарылуы тиіс
Сақталатын қалдықтардан қайтару
FW
Осы МТА-да сақталатын қалдықтар ретінде сақталған ЯМ түгендеу есебіне қайтару. Мұндай жазба ЯМ сақталатын қалдықтардан алынатын жағдайда не осы МТА-дағы жұмыс үшін не МТА-дан жөнелту үшін әрдайым жүргізіледі
Пайдалануға байланысты алып тастау
EU
ЯМ ядролық емес қызметте (егер материал қалпына келтірілген болып табылса) бақылау-өлшеу аспаптарында пайдалану үшін беру кезінде немесе Pu-238 изотоп концентрациясы 80% деңгейінен асып кеткен кезде оны кепілдікпен есептен алып тастау
Саны бойынша алып тастау
EQ
ЯМ аз санын кепілдікпен есептен алып тастау
Кепілдіктерді тоқтату, ядролық емес пайдалану
TU
Егер материалды қалпына келтіру мүмкін болмаса немесе орынсыз болса ЯМ ядролық емес пайдалану, мысалы қорытпалар, керамикалар өндіру кезінде оған кепілдіктердің қолданысын тоқтату.
Кездейсоқ шығындар
LA
Әртүрлі өндірістік оқиғалар нәтижесінде ЯМ белгілі мөлшерінің орны толмайтын көзделмеген шығындары
Кездейсоқ кіріс
GA
Оның нақты түгендеу жүргізу кезінде байқалған жағдайларды қоспағанда, МТА-да кездейсоқ табылған ЯМ
Санаттарды өзгерту (тиісті көрсетілген кодпен)
EN
ED
NE
ND
DE
DN
Араластыру, байыту, жұтаңдану немесе жану нәтижесінде санаты өзгерген уран көлемі. Бірінші әріп бастапқы санатты, екінші әріп – қорытынды санатты (Е = байытылған, N = табиғи, D = жұтаңданған уран) білдіреді.

Кодами описания материала (метки 430 и при необходимости 435) будут коды для итогового материала. Данные о весе указываются как для исходной, так и для итоговой категории. Эти вводы сводятся в балансы ЯМ для обеих категорий.
Кроме определенных выше кодов изменений инвентарных количеств ЯМ в дополнение к записям в СФНК, для которых этот элемент данных необязателен, могут использоваться следующие коды:
Разность между данными отправителя и получателя
DI
Разность между количеством ЯМ в партии, представленным в отчете сразу по его получении (дается всегда по данным отправителя), и количеством материала в этой же партии, определенным по измерениям оператора в ЗБМ, получившей ЯМ
Уменьшение содержания партии
RM
Количество ЯМ, на которое уменьшается содержание партии при процедурах перегруппировки ЯМ
Увеличение содержания партии
RP
Количество ЯМ, добавленное в данную партию из другой в процессе перегруппировки ЯМ.
При перегруппировке ЯМ записи об уменьшении и увеличении партий вносятся в отчет одновременно под отдельными номерами. В любом данном ОИИК сумма по записям с кодом RM равна сумме по записям с кодом RP. Поскольку эти записи не относятся к изменениям общего количества ЯМ, они игнорируются при подсчете баланса материала.
Коды, следующие ниже, используются в записях только в МБО:
Начальное фактическое инвентарное количество
РВ
Начальное фактическое инвентарное количество ЯМ - оно совпадает с конечным инвентарным количеством соответствующего ЯМ в предыдущем МБО
Конечное зарегистрированное количество материала
BE
Алгебраическая сумма первоначального фактически наличного количества ЯМ и изменений инвентарного количества, за исключением любых округлений о которых сообщается в MБО.
Расхождение в данных отправителя и получателя
DI
Один суммарный ввод в отношении всех расхождений в данных отправителя и получателя за весь отчетный период, если это применимо.
Скорректированное конечное балансовое количество
ВА
Алгебраическая сумма начального фактического количества ЯМ и всех изменений инвентарного количества по отчетному периоду с учетом поправок на разность между данными отправителя и получателя
Конечное фактическое инвентарное количество
РЕ
Сумма всех измеренных и оцененных инвентарных количеств в партиях ЯМ, имеющегося на дату проведения физической инвентаризации
КНМ
MF
Количество неучтенного материала (КНМ) рассчитывается как разность между исправленным конечным балансовым количеством ЯМ и его фактическим инвентарным количеством
Поправка на округление к записи XX
RAXX
Величина, которая прибавляется к округленной сумме величин, чтобы она была равна сумме их округленных значений. Поправка на округление дается для записи в МБО, по которой уполномоченный орган в области использования атомной энергии был ранее информирован из других отчетов (ОИИК и СФНК), чтобы привести в согласие запись в МБО с соответствующими цифрами, полученными на основании ОИИК и СФНК.
В случае конечного балансового инвентарного количества ЯМ используется следующая формула:
RABE = PB + ICMBR - BE
RABA = РВ + ICMBR- DI - ВА,
а для случая КНМ:
RAMF = ВА - РЕ - MF,
где ICМВR представляет сумму всех изменений инвентарного количества, отраженных в МБО, взятых с соответствующим знаком (минус, в случае уменьшения). Все остальные обозначения соответствуют описанным выше для данного элемента.
Для начального фактического инвентарного количества ЯМ никаких поправок на округление не требуется.
Поправки на округление кодируются как RAXX, где XX означает код записи, к которой относится данная поправка на округление, например, RALN означает поправку на округление для итоговой записи по ядерным потерям.
8. В таблице 4 приводятся коды, используемые в отчетах при описании материала.
Таблица 4. Коды описания ЯМ
Ключевое слово
Объяснение
Код

Материал сипаттамасының коды (430 және қажеттілігіне қарай 435 таңбалары) қорытынды материалға арналған код болады. Салмақ туралы деректер бастапқы және қорытынды санатқа арналған ретінде көрсетіледі. Бұл енгізулер ек санат үшін де ЯМ теңгеріміне келтіріледі.
Жоғарыда айқындалған ЯМ түгендеу санының өзгеру кодтарынан басқа осы деректер элементі міндетті емес НҚСТ-дағы жазбаларға қосымшада мынадай кодтар пайдаланылуы мүмкін:
Жөнелтуші мен алушы деректерінің арасындағы айырма
DI
Оны алған бойда (әрқашан жөнелтушінің деректері бойынша беріледі) ұсынылған есепте партиядағы ЯМ саны мен ЯМ алған МТА-дағы оператордың өлшемдері бойынша айқындалған осы партиядағы материал санының арасындағы айырма
Партия құрамының азаюы
RM
ЯМ қайта топтастыру рәсімдері кезінде партияның құрамындағы мөлшері азаятын ЯМ саны
Партия құрамының ұлғаюы
RP
ЯМ қайта топтастыру үдерісінде осы партияға басқа партиядан қосылған ЯМ саны.
ЯМ қайта топтастыру кезінде партияның азаюы немесе ұлғаюы туралы жазбалар есепке бір мезгілде жеке нөмірлермен енгізіледі. ТСӨЕ-нің кез келген деректерінде RM коды бар жазба бойынша сома RP коды бар жазба бойынша сомаға тең. Бұл жазбалар ЯМ жалпы санының өзгерістеріне жатпайтындықтан материал теңгерімін есептеу кезінде ескерілмейді.
Төмендегі кодтар тек МТА-дағы жазбаларда пайдаланылады:
Бастапқы нақты қолда бар түгендеу саны
РВ
ЯМ бастапқы нақты қолда бар түгендеу саны – ол алдыңғы МБЕ-дегі тиісті ЯМ соңғы түгендеу санына дәл келеді
Материалдың соңғы тіркелген саны
BE
МБЕ-де хабарланатын кез келген дөңгелектеулерді қоспағанда, ЯМ бастапқы нақты қолда бар санының және түгендеу санының өзгерістерінің алгебралық сомасы
Жөнелтуші мен алушының деректеріндегі алшақтық
DI
Егер бұл қолданылатын болса барлық есептік кезең үшін жөнелтуші мен алушының деректеріндегі барлық алшақтықтарға қатысты бір жиынтық енгізу.
Түзетілген соңғы теңгерімдік сан
ВА
ЯМ бастапқы нақты қолда бар санының және жөнелтуші мен алушының деректерінің арасындағы айырмаға жасалған түзетулерді ескере отырып, есептік кезең бойынша түгендеу санының барлық өзгерістерінің алгебралық сомасы
Соңғы нақты қолда бар түгендеу саны
РЕ
Нақты түгендеу жүргізу күні қолда бар ЯМ партияларындағы барлық өлшенген және бағаланған түгендеу сандарының сомасы
ЕМС
MF
Есепке алынбаған материал саны (ЕМС) – ЯМ түзетілген соңғы теңгерімдік саны мен оның нақты түгендеу санының арасындағы айырма ретінде есептеледі
XX жазбасын дөңгелектеуге түзету
RAXX
Ол олардың дөңгелектелген мәндерінің сомасына тең болуы үшін шамалардың дөңгелектелген сомасына қосылатын шама. МБЕ-дегі жазбаны ТСӨЕ мен НҚСТ негізінде алынған тиісті сандарға сәйкес келтіру үшін атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган бұрын басқа есептерден (ТСӨЕ және НҚСТ) хабардар болған дөңгелектеуге арналған түзету МБЕ-дегі жазба үшін беріледі.
ЯМ соңғы теңгерімдік түгендеу саны жағдайында мынадай формула пайдаланылады:
RABE = PB + ICMBR - BE
RABA = РВ + ICMBR DI - ВА,
ЕМС жағдайы үшін:
RAMF = ВА - РЕ - MF,
Мұнда ICМВR тиісті белгімен (азайған жағдайда минус) алынған МБЕ-де көрсетілген түгендеу санының барлық өзгерістерінің сомасын білдіреді. Барлық қалған белгілер жоғарыда сипатталған бұл элементке сәйкес келеді.
ЯМ бастапқы нақты қолда бар түгендеу саны үшін дөңгелектеуге ешқандай түзету қажет емес.
Дөңгелектеуге арналған түзету RAXX ретінде кодталады, мұнда XX дөңгелектеуге арналған бұл түзету жататын жазба кодын білдіреді, мысалы, RALN ядролық шығындар бойынша қорытынды жазбалар үшін дөңгелектеуге арналған түзетуді білдіреді.
8.4-кестеде материалды сипаттау кезінде есептерде пайдаланылатын кодтар келтіріледі.
4-кесте. ЯМ сипаттау кодтары
Негізгі сөз
Түсініктеме
Код

1. Физическая форма
топливный элемент
целый топливный элемент для данного типа реактора (например, сборки или блоки)
В
компоненты топлива
компоненты топливных элементов (например, стержни или пластины)
D
порошки
порошки (некерамические) - любой порошкообразный материал, кроме окисей и карбидов в виде керамики
F
порошки, керамика
порошки в виде керамики: обожженные окиси или карбиды, специально подготовленные для изготовления керамического топлива
G
сформованный,
неспеченный
неспеченные таблетки и частицы, сформованные путем прессования или гранулирования смесей керамических порошков со связывающим веществом перед спеканием
Н
керамика
керамические таблетки и частицы: как выше, после удаления связывающего вещества и спекания
J
частицы с покрытием
керамические частицы, на которые нанесено защитное покрытие (например, SiC)
К
твердые вещества, другие
твердые материалы, кроме перечисленных выше (например, слитки заготовки, экструзивные элементы), но несмешанные материалы. В эту же категорию включается и UF6
O
жидкости
Водосодержащие растворы, органические или другие жидкости
N
отходы, скрап
отходы и скрап, образующиеся в процессе производства, которые предполагается возвратить в производство или восстановить
R
закрытые источники
закрытые источники излучения, содержащие делящиеся материалы
Q/S2
отходы твердые
твердые отходы, предназначенные для захоронения
Т
отходы жидкие
жидкие отходы, предназначенные для захоронения
U
образцы малые, пробы
аналитические образцы или пробы, собранные вместе в одну партию.
Небольшие образцы, представляемые в отчетах в виде одной партии, имеют коды VOAE или VOAM независимо от химической формы и качества. Стандарты для контроля качества или неразрушающего анализа, представляемые в виде одной партии имеют код VOAB.
V
2. Химическая форма
элемент
металл, исключая сплавы
D
фторид
любой фторид за исключением гексафторидов
Е
гекс
гексафторид
G
нитрат
нитрат
J
диуранат
диуранат аммония
К
диоксид
диоксид
Q
триоксид
триоксид
Т
оксид 3/8
оксид с формулой М3О8
U
другие оксиды
другие оксиды, включая смеси различных оксидов одного элемента
R
окислы отравляющие
окислы или комбинации оксидов, содержащие ядерные отравители
V
карбиды
карбиды
W
оксид/графит
смесь оксид-графит (например, топливо ВТР)
X
карбид/графит
смесь карбида с графитом (например, топливо ВТР)
Y
нитрид
нитрид
Z
органика
органические соединения
1
другие соединения
другие соединения, соли и их смеси
2
сплавы алюминия
сплавы алюминия и сплавы алюминия с кремнием
3
сплавы кремния
кремниевые сплавы (кроме сплавов алюминия с кремнием) и силициды
4
сплавы циркония
циркониевые сплавы
5
сплавы молибдена и титана
двойные и тройные сплавы с молибденом и титаном
6
другие сплавы
другие сплавы, за исключением перечисленных выше
7
различные материалы
материалы различной химической формы, собранные вместе в одну партию (например, аналитические образцы и пробы)
O

1. Физикалық нысаны
отын элементі
реактордың осы типіне арналған тұтас отын элементі (мысалы, құрастырмалар немесе блоктар)
В
отын компоненттері
отын элементтерінің компоненттері (мысалы, өзектер немесе тіліктер)
D
ұнтақтар
ұнтақтар (керамикалық емес) – керамика түріндегі тотықтар мен карбидтерден басқа, кез келген ұнтақ тәрізді материал
F
ұнтақтар, керамика
керамика түріндегі ұнтақтар: күйдірілген тотықтар немесе керамикалық отын дайындау үшін арнайы дайындалған карбидтер
G
қалыпталған, пісірілмеген
пісірілмеген таблеткалар және пісіру алдында керамикалық ұнтақтар қоспасын байланыстырушы затпен баспалау немесе ұсақтау арқылы қалыпталған бөлшектер
Н
керамика
керамикалық таблеткалар мен түйірлер: жоғарыдағыдай, бірақ байланыстырушы затты жойғаннан және пісіргеннен кейін
J
жабыны бар бөлшектер
қорғауыш жабыны түсірілген керамикалық түйірлер (мысалы, SiC)
К
қатты заттар, басқалары
жоғарыда аталғандардан басқа, қатты материалдар (мысалы құймалар, дайындамалар, экструзивті элементтер), бірақ араласпаған материалдар (мысалы дайындамалардың құймалары. Бұл санатқа UF6-да қосылады.
O
сұйықтықтар
Құрамында су бар ерітінділер, органикалық немесе басқа да сұйықтықтар
N
қалдықтар, скраптар
өндіріске қайтару немесе қалпына келтіру болжанатын, өндіріс үдерісінде қалыптасатын қалдықтар мен скраптар
R
жабық көздер
құрамында бөлінетін материалдар бар жабық сәуле шығару көздері
Q/SІ
қатты қалдықтар
көмуге арналған қатты қалдықтар
Т
сұйық қалдықтар
көмуге арналған сұйық қалдықтар
U
шағын үлгілер, сынамалар
бір партияға бірге жиналған талдамалық үлгілер немесе сынамалар.
Есептерде бір партия түрінде ұсынылатын шағын үлгілердің химиялық нысаны мен сапасына қарамастан VOAE немесе VOAM кодтары бар. Бір партия түрінде ұсынылатын сапаны бақылауға немесе бұзбай талдауға арналған стандарттардың VOAB коды бар.
V
2. Химиялық нысаны
элемент
қорытпаларды қоспағанда, металл
D
фторид
гексафторидтерді қоспағанда, кез келген фторид
Е
гекс
гексафторид
G
нитрат
нитрат
J
диуранат
аммоний диуранаты
К
диоксид
диоксид
Q
триоксид
триоксид
Т
оксид 3/8
М3О8 формуласы бар оксид
U
басқа да оксидтер
бір элементтің әртүрлі оксидтерінің қоспасын қоса алғанда, басқа да оксидтер
R
уландырғыш тотықтар
құрамында ядролық улаушылары бар тотықтар немесе оксидтер комбинациялары
V
карбидтер
карбидтер
W
оксид/графит
оксид-графит қоспасы (мысалы, ВТР отыны)
X
карбид/графит
графитті карбид қоспасы (мысалы, ВТР отыны)
Y
нитрид
нитрид
Z
органика
органикалық қосылыстар
1
басқа да қосылыстар
басқа да қосылыстар, тұздар мен олардың қоспалары
2
алюминий қорытпалары
алюминий қорытпалары және кремниі бар алюминий қорытпалары
3
кремний қорытпалары
кремний қорытпалары (кремниі бар алюминий қорытпаларынан басқа) және силицидтер
4
цирконий қорытпалары
цирконий қорытпалары
5
молибден және титан қорытпалары
молибдені және титаны бар екі қабат және үш қабат қорытпалар
6
басқа қорытпалар
жоғарыда аталғандарды қоспағанда, басқа да қорытпалар
7
әртүрлі материалдар
бір партияға бірге жиналған әртүрлі химиялық нысандардың материалдары (мысалы, талдамалық үлгілер мен сынамалар)
O

3. Упаковка
неупакованный
ЯМ без какого-либо контейнера - свободно стоящие учетные единицы, включая топливные элементы и компоненты без установки в стойки (в эту категорию включается и облученное топливо в бассейнах охлаждения)
1
топливные единицы
дискретные топливные единицы и компоненты в контейнерах для перевозки или хранения
2
контейнер
экранированный контейнер для облученного топлива и других ЯМ с высоким уровнем облучения
3
в активной зоне
только топливные элементы, находящиеся внутри активной зоны реактора
4
сосуд калиброванный
технологические емкости и баки, калиброванные
5
сосуд некалиброванный
технологические емкости и баки, некалиброванные; трубопроводы
6
поддон
открытые поддоны, стеллажи, скипы
7
обрешетки
специальные безопасные по критичности контейнеры
8
Контейнеры для хранения, классифицированные по объему (типы контейнеров приводятся только для примера - основная классификация производится по их объему)
Ключевое слово
Объяснение
Литры
Код
"контейнер" и его объем
емкости для проб и другие небольшие контейнеры
< 0,5
А
емкости, банки, пластиковая упаковка
> 0,5 - 1
Е
емкости, банки, пластиковая упаковка
> 1 - 5
G
емкости, банки, пластиковая упаковка и цилиндры UF6
> 5 - 10
Н
пластиковая упаковка, банки
> 10 - 15
J
пластиковая упаковка, бочки
> 15 - 20
К
бочки
> 20 - 50
L
бочки
> 50 - 100
М
бочки, большие бочки
> 100 - 200
N
барабаны, большие бочки
> 200 - 500
Q
Цилиндры для UF6 (2 т)
> 500 - 1000
R
Цилиндры для UF6 (10-14 т)
> 1000 - 5000
U
большие контейнеры, например, автоцистерны
> 5000
V
другие контейнеры
О
4. Облучение и качество
Ключевое слово
Объяснение
необлученный
облученный
свежее топливо
свежие топливные элементы или сборки
F
облученное
облученное топливо до переработки
G
Начиная с этого места, выбирается один код, в зависимости от облучения материала. В этом контексте термин "облученный" относится к материалу, из которого продукты деления, образованные во время облучения в реакторе, не удалялись
изготовленное
изготовленные детали, за исключением собранных топливных элементов, для которых невозможно взятие проб, но которые могут быть исследованы неразрушающими измерениями
А
Н
чистый, стабильный
однородный материал, который был произведен по строгой спецификации, определяющей его чистоту и стабильность его химической и физической формы (например, продукт, промежуточный продукт, некоторые исходные материалы)
В
J
чистый
материал, удовлетворяющий по спецификации высокой чистоте, который может быть немного неоднородным или менее стабильным, чем вышеописанные (например, некоторые промежуточные продукты, чистый скрап и перерабатываемые отходы, исходные материалы). В эту категорию относятся и растворяющие или травящие смеси (с кодом К)
С
К
неоднородный
неоднородный материал с одинаковым в общем составом, который не удовлетворяет спецификациям чистоты (например, большинство скрапа и перерабатываемых отходов)
D
L
переменный
неоднородный материал переменного и/или смешанного состава, который может содержать, возможно, малые количества ЯМ (например, грязный скрап, остатки травления, отходы)
Е
М

3. Орама
оралмаған
қандай да бір контейнерсіз материал – бағанға қойылмаған отын элементтері мен компоненттерін қоса алғанда, бос тұрған есептік бірліктер (бұл санатқа салқындату бассейндеріндегі сәулеленген отын да қосылады)
1
отын бірліктері
тасымалдауға немесе сақтауға арналған контейнерлердегі дискретті отын бірліктері мен компоненттері
2
контейнер
сәулеленген отынға және сәулелену деңгейі жоғары басқа материалдарға арналған экрандалған контейнер
3
белсенді аймақта
тек реактордың белсенді аймағының ішіндегі отын элементтері
4
калибрленген ыдыс
калибрленген технологиялық ыдыстар мен бактар
5
калибрленбеген ыдыс
калибрленбеген технологиялық ыдыстар мен бактар, құбырлар
6
табандық
ашық табандықтар, сөрелер, скиптер
7
тор жәшіктер
күрделілігі бойынша арнайы қауіпсіз контейнерлер
8
Көлемі бойынша жіктелген сақтауға арналған контейнерлер (контейнерлер типтері тек мысал үшін келтіріледі – негізгі жіктелім – олардың көлемі бойынша жүргізіледі)
Негізгі сөз
Түсіндірме
Литрлер
Коды
"контейнер" және оның көлемі
сынамаларға арналған сыйымдылықтар және басқа да шағын контейнерлер
< 0,5
А
сыйымдылықтар, банкалар, пластикалық орама
> 0,5 - 1
Е
сыйымдылықтар, банкалар, пластикалық орама
> 1 - 5
G
сыйымдылықтар, банкалар, пластикалық орама және UF6 цилиндрлері
> 5 - 10
Н
пластика орама, банкалар
> 10 - 15
J
пластика орама, бөшкелер
> 15 - 20
К
бөшкелер
> 20 - 50
L
бөшкелер
> 50 - 100
М
бөшкелер, үлкен бөшкелер
> 100 - 200
N
барабандар, үлкен бөшкелер
> 200 - 500
Q
UF6 (2 т) арналған цилиндрлер
> 500 - 1000
R
UF6 (10-14 т) арналған цилиндрлер
> 1000 - 5000
U
үлкен контейнерлер, мысалы автоцистерналар
> 5000
V
басқа да контейнерлер
О
4. Сәулелену және сапа
Негізгі сөз
Түсініктеме
сәулеленбеген
сәулеленген
жаңа отын
жаңа отын элементтері мен құрастырмалар
F
сәулеленген
қайта өңдеуге дейінгі сәулеленген отын
G
Осы жерден бастап материалдың сәулеленуіне байланысты бір код таңдалады. Осы мәнмәтіндегі "сәулеленген" деген термин реакторда сәулелену кезінде пайда болған бөлу өнімінен алынбаған материалға қатысты
дайындалған
сынама алу мүмкін емес, бірақ бұзылмайтын өзгерістермен зерттелуі мүмкін құрастырма отын элементтерін қоспағанда, дайындалған детальдар
А
Н
таза, тұрақты
оның тазалығы мен тұрақтылығын, оның химиялық және физикалық нысандарын айқындайтын қатаң ерекшелік бойынша өндірілген біртекті материал (мысалы, өнім, аралық өнім, кейбір бастапқы материалдар)
В
J
таза
азғана әр текті немесе жоғарыда сипатталғандарға қарағанда тұрақтылығы аздау болуы мүмкін ерекшілігі бойынша жоғары тазалықты қанағаттандыратын материал (мысалы, кейбір аралық өнімдер, таза скрап және қайта өңделетін қалдықтар, бастапқы материалдар). Бұл санатқа ерітетін немесе улайтын қоспалар жатады (К кодымен)
С
К
әр текті
ерекшеліктері тазалықты қанағаттандырмайтын бірдей жалпы құрамы бар әр текті материал (мысалы, скраптың және қайта өңделетін қалдықтардың көпшілігі)
D
L
ауыспалы
мүмкіндігінше ЯМ аз мөлшерін қамтитын ауыспалы және/немесе аралас құрамның әр текті материалы (мысалы, лас скрап, улау қалдығы, қалдықтар)
Е
М

9. Каждый отдельный отчет по учету ЯМ содержит ряд меток с соответствующими элементами данных.
10. Набор элементов данных, логически связанных между собой, составляет одну запись (строку), набор которых (относящихся к одной и той же ЗБМ) считается отчетом.
11. Все элементы данных представляются на магнитном носителе (дискете). Кроме специально оговоренных случаев, каждый тип записи включает все определенные для нее элементы данных.
12. Каждый отчет СФНК ЯМ может состоять из записей двух типов:
1) первый тип записи в СФНК используется для представления данных по партиям ЯМ;
2) второй тип записи в СФНК используется для Дополнительных замечаний, которые дают дополнительную текстовую информацию, не включаемую ни в один из элементов записей первого типа.
13. Каждый СФНК содержит, по крайней мере, одну запись первого типа. Первый тип записей в СФНК включает следующие элементы данных (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 - не обязательно; в случае, если к данной записи или к СФНК в целом имеются дополнительные замечания, прилагаемые к данному СФНК;
2) 407, 430;
3) 435 - не обязательно; используется, если код описания ЯМ оператора отличается от кода уполномоченного органа в области использования атомной энергии, приведенного в метке 430;
4) 436 - не обязательно;
5) 445 - обязательно, если в наименовании партии использованы нелатинские буквы;
6) 446, 469, 470 и все необходимые данные под метками 600-800, которые описывают содержание партии и вес ЯМ;
7) если использованы метки 600 или 630, то обязательно представляется информация под меткой 670.
14. Каждая запись второго типа в СФНК включает элементы данных со следующими метками: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (метка 099 необязательна).
15. Если произведена запись второго типа (Дополнительные замечания), то данные, записанные под метками 001, 207 и 307 такие же, как и приведенные в записи первого типа, к которой относятся данные дополнительные замечания, за исключением того, что в метке 001 код OI заменяется на код NC.
16. Каждый отчет по изменениям инвентарного количества ЯМ может содержать записи двух типов:
1) запись первого типа в ОИИК используется для представления изменений инвентарного количества ЯМ;
2) запись второго типа в ОИИК используется для Дополнительных замечаний и дает дополнительную текстовую информацию, не включаемую ни в один из элементов данных записей первого типа.
17. Каждый ОИИК содержит, по крайней мере, одну запись первого типа.
18. Запись первого типа в ОИИК включает следующие элементы данных (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):

9. ЯМ есепке алу бойынша әрбір жеке есеп деректердің тиісті элементтері бар бірнеше таңбаны қамтиды.
10. Өзара қисынды байланысты деректер элементтерінің жиынтығы бір жазбаны (жолды) құрайды, олардың жиыны (бір МТА-ға қатысты) есеп болып есептеледі.
11. Деректердің барлық элементтері магниттік тасығышта (дискіде) ұсынылады. Арнайы ескерілген жағдайлардан басқа, жазбаның әрбір түрі өзі үшін айқындалған барлық деректердің элементтерін қамтиды.
12. ЯМ НҚСТ әрбір есебі екі үлгідегі жазбадан тұруы мүмкін:
1) ЯМ партиялары бойынша мәліметтерді ұсыну үшін НҚСТ-тегі жазбаның бірінші үлгісі пайдаланылады;
2) НҚСТ жазбаның екінші үлгісі бірінші үлгідегі элементтердің ешқайсысын қоспайтын, қосымша мәтінді ақпаратты беретін қосымша ескертулер үшін пайдаланылады.
13. Әрбір НҚСТ ең болмағанда бірінші үлгідегі бір жазбаны қамтиды. НҚСТ-тегі жазбалардың бірінші үлгісі мынадай деректердің элементтерін қамтиды (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 – міндетті емес; егер НҚСТ мәліметтеріне қоса берілетін осы жазбаға немесе НҚСТ-ға жалпы қосымша ескертулер болған жағдайда;
2) 407, 430;
3) 435 – міндетті емес; егер 430 таңбада келтірілген атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органның кодынан оператордың ЯМ сипаттамасының кодынан айырмашылығы болса, пайдаланылады;
4) 436 – міндетті емес;
5) 445 – егер партияның атауында латын емес әріптер пайдаланылғанда, міндетті;
6) партиялардың мөлшерін және ЯМ салмағын сипаттайтын 600-800 таңбаларындағы 446, 469, 470 және барлық қажетті мәліметтер;
7) егер 600 немесе 630 таңбалары пайдаланылса, онда ақпарат міндетті түрде 670 таңбасымен беріледі.
14. НҚСТ екінші үлгідегі әрбір жазба мынадай таңбалы 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (099 таңбасы міндетті емес) деректердің элементтерін қамтиды.
15. Егер екінші үлгідегі жазба жазылса (қосымша ескертулер), онда оның қосымша ескертулердің мәліметтері жататын бірінші үлгідегі жазбада келтірілген сияқты 001, 207 және 307 таңбаларымен жазылған мәліметтерді қоспағанда 001 таңбасындағы OI коды NC кодына ауыстырылады.
16. ЯМ түгендеу санының өзгеруі бойынша әрбір есеп екі үлгідегі жазбаны қамтуы мүмкін:
1) ЯМ түгендеу санының өзгеруін ұсыну үшін ТСӨЕ-дегі бірінші үлгінің жазбасы пайдаланылады;
2) ТСӨЕ-дегі екінші үлгінің жазбасы қосымша ескертулер үшін пайдаланылады және бірінші үлгідегі жазбалардың ешқандай деректер элементтерін қамтымайтын қосымша мәтінді ақпарат береді.
17. Әрбір ТСӨЕ ең болмағанда бірінші үлгідегі бір жазбадан тұрады.
18. ТСӨЕ-те бірінші үлгідегі жазба мынадай деректердің элементтерін қамтиды (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):

1) 370, 372 - обязательны для импорта, экспорта и передачи ЯМ между ЗБМ внутри Республики Казахстан;
2) 390 - указывается обязательно для случая, если к данному ОИИК прилагаются Дополнительные замечания к данной записи или к ОИИК в целом;
3) 407, 411, 412, 430;
4) 435 – дополнительная, если код описания материала оператора отличается от согласованного с уполномоченным органом в области использования атомной энергии кода, приведенного в метке 430;
5) 436 - не обязательно;
6) 445 - обязательно, если наименование партии содержит нелатинские буквы;
7) 446 - наименование партии;
8) 447 - наименование партии отправителя или ключевое слово UNKNOWN для записи о получении материала;
9) 469, 470 и соответствующие данные под метками 600-800, которые описывают содержание партии и вес ЯМ;
10) если использованы метки 600 или 630, то представляется информация под меткой 670.
19. Каждая запись второго типа в ОИИК включает элементы данных с метками: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (метка 099 не обязательна).
20. Если произведена запись второго типа (Дополнительные замечания), то данные под метками 001, 207 и 307 такие же, как и представленные в записи первого типа, к которой относятся Дополнительные замечания, за исключением того, что в метке 001 код OI заменяется кодом NC.
21. Каждый материально-балансовый отчет может содержать записи двух типов:
1) запись первого типа в МБО используется для представления данных по балансу ЯМ,
2) запись второго типа в МБО используется для Дополнительных замечаний, содержащих дополнительную текстовую информацию, не представленную ни в одном из элементов данных записей первого типа.
3) Каждый МБО имеет, по крайней мере, одну запись первого типа.
22. Запись первого типа в МБО включает следующие элементы данных (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 - указывается обязательно, если к МБО прилагаются Дополнительные замечания к записи или к МБО в целом;
2) 411 и соответствующие данные с метками от 600 до 800, которые описывают составы и веса ЯМ, для которых представляется отчет о балансе. Если используются метки 600 или 630, то обязательно представляется информация под меткой 670.
23. Записи второго типа в МБО включают элементы данных со следующими метками: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (данные 099 не обязательны).
24. Ecли произведена запись второго типа (Дополнительные замечания), данные, записанные под метками 001, 207 и 307 такие же, как и представленные в записях первого типа этого же отчета, за исключением того, в метке 001 код OI замещается кодом NC.

1) 370, 372 – импорты, экспорты және Қазақстан Республикасының ішінде МТА арасында ЯМ беру үшін міндетті;
2) 390 – егер ТСӨЕ-ның деректеріне жалпы осы жазбаға немесе ТСӨЕ-ға қосымша ескертулер қоса берілген жағдайда міндетті түрде көрсетіледі;
3) 407, 411, 412, 430;
4) 435 – егер оператор материалының сипаттама коды 430 таңбада келтірілген атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген кодтан айырмашылығы болса, қосымша;
5) 436 – міндетті емес;
6) 445 - егер партияның атауында латын емес әріптер болса, міндетті;
7) 446 – партияның атауы;
8) 447 – материалды алу туралы жазба үшін жөнелтушінің партиясының атауы немесе негізгі сөз UNKNOWN;
9) партиялардың мөлшері және ЯМ салмағын сипаттайтын 600-800 таңбасындағы 469, 470 және тиісті деректер;
10) егер 600 немесе 630 таңбалары пайдаланылса, онда 670 таңбасымен ақпарат ұсынылады.
19. ТСӨЕ екінші үлгідегі әрбір жазба қамтиды: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (099 таңбасы міндетті емес) таңбалы деректердің элементтерін қамтиды.
20. Егер екінші үлгідегі жазба (қосымша ескертулер) жазылса, онда оның қосымша ескертулерге жататын бірінші үлгідегі жазбада келтірілген сияқты 001, 207 және 307 таңбаларымен жазылған мәліметтерді қоспағанда, 001 таңбасындағы OI коды NC кодына ауыстырылады.
21. Әрбір материалдық-теңгерімдік есеп екі үлгідегі жазбаны қамтуы мүмкін:
1) ЯМ теңгерімі бойынша мәліметтерді ұсыну үшін МТЕ-дегі бірінші үлгінің жазбасы пайдаланылады,
2) МТЕ-дегі жазбаның екінші үлгісі бірінші үлгідегі элементтердің ешқайсысында ұсынылмаған, қосымша мәтінді ақпаратты қамтитын қосымша ескертулер үшін пайдаланылады.
3) Әрбір МТЕ ең болмағанда бірінші үлгідегі бір жазбасы бар.
22. МТЕ-дегі бірінші үлгідегі жазба мынадай деректердің элементтерін қамтиды (001, 002, 003, 006, 010, 015, 207, 307, 309):
1) 390 - егер МТЕ-ге жалпы осы жазбаға немесе МТЕ-ге Қосымша ескертулер қоса берілгенде міндетті түрде көрсетіледі;
2) 411 және теңгерім туралы есеп ұсынылатын, ЯМ құрамын және салмағын сипаттайтын 600-ден 800-ге дейін таңбасы бар тиісті деректер. Егер 600 немесе 630 таңбалары пайдаланылса, онда ақпарат міндетті түрде 670 таңбасымен ұсынылады.
23. МТЕ-ның екінші үлгідегі жазбасы мынадай таңбалары бар деректердің элементтерін қамтиды: 001, 002, 003, 099, 207, 307, 391 (099 таңбасы міндетті емес).
24. Егер екінші үлгідегі жазба (Қосымша ескертулер) жазылса, осы есептің бірінші үлгісінің жазбасында ұсынылған сияқты 001, 207 және 307 таңбаларымен жазылған деректерді қоспағанда 001 таңбасындағы OI коды NC кодына ауыстырылады.

25. В дополнение к форматированным отчетам можно присылать в уполномоченный орган в области использования атомной энергии свободно сформулированную текстовую информацию в электронном формате. Она представляется в виде отдельного ряда записей, называемых текстовыми отчетами (далее - ТО), которые можно считать отдельно представляемыми дополнительными замечаниями.
26. Каждый такой ТО имеет отдельный уникальный порядковый номер и состоит, по крайней мере, из одной записи. Длина одного ТО не превышает 2040 символов. Если сообщение длиннее этого предела, то оно делится на соответствующее число отдельных ТО.
27. Каждый ТО включает элементы данных с метками 001, 002, 003 и 391 (с использованием в метке 001 кода NC).
28. Если текст ТО относится только к определенному предприятию и/или ЗБМ, то для их определения можно использовать метки 207 и/или 307. Если требуется сослаться на определенный отчет, то можно использовать также и метку 099; при этом метка 099 заполняется следующим образом:
099:R/***...***# или 099:Е/***...***/**'*...***#
29. Если использована буква R, то за ней следует косая черта и номер отчета, к которому относятся замечания. Если использована буква Е, то за ней следует косая черта, номер отчета, еще одна косая черта и номер записи в отчете, к которой относятся замечания.

25. Қалыптасқан есептерге қосымша электрондық форматта еркін қалыптасқан мәтіндік ақпаратты атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органға жіберуге болады. Ол қосымша ескертулермен жеке ұсынылатын мәтіндік есептер (МЕ) деп аталатын жекелеген бірқатар жазбалар түрінде ұсынылады.
26. Әрбір осындай МЕ жеке бірегей реттік нөмірі бар және ең болмағанда бір жазбадан тұрады. Бір МЕ ұзындығы 2040 символдан аспайды. Егер хабарлама осы шектен ұзын болса, онда ол жеке МЕ-нің тиісті санына бөлінеді.
27. Әрбір МЕ 001, 002, 003 және 391 (001 таңбасында NC кодын пайдалана отырып) таңбалары бар деректердің элементтерін қамтиды.
28. Егер МЕ мәтіні тек белгілі бір кәсіпорынға және/немесе МТА жататын болса, онда оларды анықтау үшін 207 және/немесе 307 таңбаларын пайдалануға болады. Егер айқындалған есепке сілтеме талап етілетін болса, онда 099 таңбасын пайдалануға болады; бұл ретте 099 таңбасы былайша толтырылады:
099:R/***...***# немесе 099:Е/***...***/**'*...***#
29. Егер R әрпі пайдаланылған болса, онда ескертуге жататын қиғаш сызық және есеп нөмірі болады. Егер Е әрпі пайдаланылған болса, онда ескертулерге жататын қиғаш сызық, есеп нөмірі, ескертулер жататын есепте тағы бір жанама кескін мен жазба нөмірі болады.