Об утверждении Правил организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2016 года № 13658.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия).
2. Ректору Академии Байжанову У.С. обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан Меркеля И.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 марта 2016 года № 61
Правила
организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию
и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических
комплексов в Академии правоохранительных органов при
Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".

Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында оқулық басылымдары мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 сәуірде № 13658 болып тіркелді.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында (бұдан әрі – Академия) оқулық басылымдары мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Академияның Ректоры Ұ.С. Байжанов:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары И.Д. Меркельге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 61 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары
академиясында оқулық басылымдары мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау,
сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi
жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында оқулық басылымдары мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. Правила определяют порядок организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия).
3. В Правилах применяются следующие термины и определения:
1) автор – физическое лицо, творческим трудом которого подготовлено учебное издание, учебно-методический комплекс;
2) авторский коллектив – группа физических лиц, выступающих в качестве соавторов;
3) учебно-методический комплекс (далее – УМК) – совокупность единичных учебных и методических изданий, направленных на обеспечение освоения обучающимися содержания учебных предметов (дисциплин), включающих полную информацию, достаточную для прохождения дисциплины;
4) мониторинг учебных изданий, учебно-методических комплексов – сбор, хранение, обработка и распространение информации по результатам внедрения учебных изданий, учебно-методических комплексов в образовательный процесс;
5) апробация учебных изданий, учебно-методических комплексов – внедрение и комплексное изучение практики использования учебных изданий, учебно-методических комплексов в учебном процессе в организациях образования;
6) экспертиза учебных изданий, учебно-методических комплексов – оценка соответствия содержания требованиям Государственного общеобязательного стандарта образования, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669) (далее – ГОСО), типовым учебным планам и типовым учебным программам, целям обучения, воспитания и развития обучающихся, современным научным представлениям и требованиям психолого-педагогической науки;
7) учебное издание – издание, содержащее систематизированные сведения научного, прикладного характера, изложенные в форме, удобной для изучения и преподавания, рассчитанное на обучающихся определенной академической степени, предназначенное для использования в образовательном процессе по конкретной образовательной (учебной) программе;
8) эксперт – физическое лицо, имеющее соответствующую квалификацию и опыт работы не менее пяти лет в сфере образования, науки, техники и других отраслей, привлекаемое для проведения экспертизы;
9) учебное издание на электронных носителях – издание, представленное как совокупность цифровой, текстовой, графической, аудио, видео и другой информации, которое предназначено для автоматизации обучения, соответствует учебному курсу и обеспечивает различные виды учебных работ.

2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында (бұдан әрі – Академия) оқулық басылымдары мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
3. Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) автор – шығармашылық еңбегімен шығарма, ғылыми зерттеу, соның ішінде оқу және әдістемелік материалдарды дайындаған жеке тұлға;
2) авторлық ұжым – серіктес авторлар ретінде жинақталған жеке тұлғалар тобы;
3) оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – ОӘК) – білім алушының пәнді өту үшін жетімді, толық ақпаратты қамтитын оқу пәні (пәндер) мазмұнын меңгеруін қамтамасыз етуге бағытталған жекелеген оқулық және әдістемелік басылымдардың жиынтығы;
4) оқулық басылымдары, оқу-әдістемелік кешендерінің мониторингі – оқулық басылымын, оқу-әдістемелік кешендерін білім беру процесіне енгізу нәтижелері жөніндегі ақпаратты жинақтау, сақтау, өңдеу және тарату;
5) оқулық басылымдарын, оқу-әдiстемелiк кешендерін сынамақтан өткізу – білім беру ұйымдарының оқыту процесінде оқулық басылымдарын, оқу-әдiстемелiк кешендердің пайдалану тәжірибесін енгізу және кешенді зерделеу;
6) оқулық басылымдарына, оқу-әдiстемелiк кешендеріне сараптама – мазмұны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) (бұдан әрі – МЖМБС) , үлгілік оқу жоспарының және үлгілік оқу бағдарламаның ның талаптарына, оқыту, тәрбиелеу және дамыту мақсаттарына, қазіргі заманғы ғылыми түсініктерге және ғылымның психологиялық-педагогикалық талаптарына сәйкестілік бағасы;
7) оқулық басылымы – жүйеленген ғылыми, қолданбалы сипаттағы мәліметі бар, оқуға және оқыту үшін қолайлы түрде мазмұндалған, белгілі бір академиялық дәрежеде оқитындарға есептеліп, нақты білім беру (оқу) бағдарламасы бойынша білім беру процесінде пайдалануға арналған басылым;
8) сарапшы – сараптама жүргізуге тартылатын, білім беру, ғылым, техника және басқа да салаларда кем дегенде бес жыл еңбек өтілі және тиісті біліктілігі бар жеке тұлға;
9) электрондық жеткізгіштердегі оқулық басылымы – оқытуды автоматтандыруға арналған, оқу курсына сәйкес келетін және оқу жұмыстарының әр-алуан түрлерін қамтамасыз ететін, сандық, мәтіндік, графикалық, аудио, бейне және өзге ақпараттың жиынтығы ретінде ұсынылған басылым.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. С целью повышения эффективности учебно-методического обеспечения образовательного процесса и стимулирования работы профессорско-преподавательского состава в Академии проводится конкурс на лучшее учебное издание, УМК.
Порядок проведения конкурса определяется Академией самостоятельно.
2. Порядок подготовки учебных изданий,
учебно-методических комплексов
5. Подготовка учебных изданий, УМК осуществляется автором (авторским коллективом) в соответствии с ГОСО, типовыми учебными планами и типовыми учебными программами по учебному предмету (дисциплине) с учетом следующих требований:
1) включение наиболее актуальных знаний по учебному предмету (дисциплине);
2) достоверность представленного учебного и методического материала;
3) учет контингента обучающихся (с учетом вида образовательной программы);
4) профессиональная, практическая направленность содержания учебного материала.
6. В состав авторского коллектива учебных изданий, УМК входят ученые, преподаватели, научные сотрудники, сотрудники правоохранительных органов, специалисты и методисты по профилю учебного издания.
7. Подготовленные учебные издания и УМК рассматриваются на заседаниях соответствующей кафедры Институтов послевузовского образования (далее – ИПВО), повышения профессионального уровня (далее – ИППУ), центра Межведомственного научно-исследовательского института (далее – МНИИ) Академии.
В процессе рассмотрения учебные издания и УМК проверяются на предмет наличия в них заимствований в порядке, установленном приказом ректора Академии.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. По результатам рассмотрения учебных изданий, УМК кафедрами ИПВО, ИППУ, центром МНИИ Академии принимается одной из следующих решений:
1) о направлении учебного издания, УМК на научную и педагогическую экспертизу;
2) о доработке учебного издания, УМК.
Решение о доработке учебного издания, УМК принимается в случаях, если результат проверки на предмет наличия в них заимствований менее допустимого уровня, установленного приказом ректора Академии.
Выписка из протокола заседания кафедры, центра направляется автору (авторскому коллективу) в течение трех рабочих дней после вынесения решения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Білім беру процесін оқу-әдiстемелiк қамтамасыз етудің тиімділігін арттыру және профессорлық-оқытушылық құрамның жұмысын ынталандыру мақсатымен Академияда үздік оқулық басылымына, ОӘК байқау жүргізіледі.
Байқауды жүргізу тәртібі Академиямен дербес айқындалады.
2. Оқулық басылымдарын, оқу-әдiстемелiк кешендерін дайындау тәртібі
5. Оқулық басылымдарын, оқу-әдiстемелiк кешендерін әзірлеу автормен (авторлық ұжыммен) МЖБС-на, оқу пәні (пәндері) бойынша үлгілік оқу бағдарламасы және үлгілік оқу жоспарларына сәйкес келесі талаптарды ескере отырып жүргізіледі:
1) оқу пәні (пәндері) бойынша неғұрлым өзекті білімдерді енгізу;
2) ұсынылған оқу және әдістемелік материалдардың дұрыстығы;
3) білім алушылардың контингентін ескеру (білім беру бағдарламасын ескере отырып);
4) оқу материалы мазмұнының кәсіби, тәжірибелік бағыттылығы.
6. Оқулық басылымдарының, ОӘК авторлық ұжымының құрамына ғалымдар, оқытушылар, ғылыми қызметкерлер, құқық қорғау органдарының қызметкерлері, оқу басылымның бейіні бойынша мамандар және әдіскерлер кіреді.
7. Дайындалған оқу басылымдары мен ОӘК академияның жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру институтының (бұдан әрі – ЖОКБИ), кәсіби деңгейді арттыру институтының (бұдан әрі – КДАИ) тиісті кафедрасының, Академияның ведомствоаралық ғылыми-зерттеу институтының (бұдан әрі – ВҒЗИ) орталығының тиісті отырыстарында қарастырылады.
Оқу басылымдарын және ОӘК қарау барысында Академияда оларда сәйкестіктің бар болуы тұрғысынан Академия ректорының бұйрығымен белгіленген тәртіпте тексеріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Оқу басылымдарын, ОӘК қарастыру нәтижесі бойынша Академияның ЖОКБИ, КДАИ-дың кафедралары, ВҒЗИ орталығы мынадай:
1) оқу басылымын, ОӘК ғылыми және педагогикалық сараптамаға жіберу туралы;
2) оқу басылымын, ОӘК пысықтау туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Оқу басылымын, ОӘК пысықтау туралы шешім, егер тексеру нәтижесі оларда Академия ректорының бұйрығымен белгіленген сәйкестіктің рұқсат етілген деңгейінен кем болған жағдайда қабылданады.
Кафедра, орталық отырысы хаттамасының көшірмесі авторға (авторлық ұжымға) шешім шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. При наличии положительного экспертного заключения учебное издание, УМК подлежат рассмотрению на заседании учебно-методического совета Академии (далее – УМС Академии) и Ученого совета Академии.
3. Порядок экспертизы учебных изданий,
учебно-методических комплексов
9. Для оценки соответствия содержания предлагаемых к использованию в образовательной деятельности учебных изданий и УМК требованиям ГОСО, типовым учебным планам и программам, научным исследованиям, целям обучения, развития обучающихся, современным требованиям психолого-педагогической науки проводится их экспертиза.
10. Экспертиза организуется структурным подразделением Академии, курирующим вопросы редакционно-издательской деятельности (далее – подразделение).
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Автор (авторский коллектив) для проведения экспертизы учебного издания или УМК представляет в Подразделение следующие материалы:
1) рапорт (заявление) в произвольной форме о проведении экспертизы учебного издания, УМК, где указываются автор (авторский коллектив) в соответствии с его титульным листом, название, язык издания;
2) выписку из протокола заседания кафедры ИПВО, ИППУ, центра МНИИ;
3) два экземпляра учебных изданий, УМК или CD/DVD-диск для электронного учебного издания;
4) пояснительную записку к учебному изданию, УМК, которая содержит основные концептуальные идеи издания, актуальность разработки, реализацию требований ГОСО, типовой учебной программы;
5) две рецензии – внутренняя и внешняя;
6) руководство по установке и руководство для пользователя в свободной форме – для электронных учебных изданий, УМК;
7) справку, отчет Академии о результатах проверки учебного издания, УМК на предмет наличия в них заимствований.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Для проведения экспертизы учебных изданий, УМК подразделением привлекаются эксперты не более трех человек из числа профессорско-преподавательского состава, сотрудников Академии, имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук) или степень доктора философии (PhD), практических работников, являющихся специалистами в той сфере, в которой подготовлено учебное издание, УМК.

8. Оңтайлы сараптау қорытындысы болған жағдайда оқулық басылымы, ОӘК Академияның оқу-әдістемелік кеңесінде және Академияның Ғылыми кеңесінде қарастырылуға жатады.
3. Оқулық басылымдарына, оқу-әдiстемелiк кешендерге
сараптау жүргізу тәртібі
9. Білім беру қызметінде пайдалануға ұсынылатын оқулық басылымдары, ОӘК мазмұнынның МЖБС талаптарына, үлгілі оқу жоспарлары мен бағдарламаларына, ғылыми зерттеулерге, оқытудың, білім алушылардың даму мақсаттарына, психологиялық-педагогикалық ғылымның қазіргі кезеңдегі талаптарына, ОӘК әдістемелік және ғылыми аппаратына қойылатын талаптарға сәйкестігін бағалау үшін оларға сараптау жүргізіледі.
10. Сараптаманы Академияның редакциялық-баспа қызметін ұйымдастыру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) ұйымдастырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Автор (авторлық ұжым) оқулық басылымына және ОӘК сараптау жүргізу үшін бөлімшеге мынадай материалдарды жолдайды:
1) авторы (авторлық ұжым), титулды бетіне сәйкес атауы, тілі, басылымнан шығу жылы көрсетілген оқулық басылымына, ОӘК сараптау жүргізу туралы баянатты (өтінішті);
2) ЖОКБИ, КДАИ кафедраларының, ВҒЗИ орталығы отырысының хаттамасынан көшірме;
3) оқулық басылымының, ОӘК екі данасы немесе электронды оқулық басылымы үшін CD (DVD)-дискісі;
4) басылымның негізгі тұжырымдамалық ойларын, әзірленуінің өзектілігін, МЖБС, үлгілік оқу бағдарлама талаптарының іске асуын, ал қайта басылып шығарылатын оқулық басылымдары үшін – автормен (авторлық ұжыммен, әзірлеушімен) енгізілген өзгерістері мен толықтыруларын қамтитын оқу басылымына, ОӘК түсіндірме жазба;
5) екі сын-пікір – ішкі және сыртқы;
6) электронды оқулық басылымдары, ОӘК үшін - орнату бойынша нұсқаулық және пайдаланушы үшін басшылыққа алынатын еркін нысандағы нұсқаулық;
7) Академияның оқу басылымын оларда сәйкестіктің бар-жоғына тексеру нәтижесі туралы анықтама, есеп.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Оқу басылымдарына, ОӘК сараптама жүргізу үшін бөлімшемен ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы) немесе (PhD) философия докторы дәрежесі бар Академияның профессор-оқытушылық құрамының, қызметкерлерінің және оқу басылымы әзірленген саланың мамандары болып табылатын практикалық қызметкерлер қатарынан үш адамнан аспайтын сарапшылар тартылады.

Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Экспертам передается весь пакет документов, представленный автором (авторским коллективом).
14. Экспертиза одного учебного издания, УМК организуется в течение шестидесяти рабочих дней после принятия соответствующего решения на заседании кафедры ИПВО, ИППУ, центра МНИИ Академии.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В экспертном заключении указывается одно из следующих решений:
1) рекомендуется к изданию и (или) использованию в учебном процессе;
2) требует доработки;
3) не рекомендуется к изданию и/или использованию в учебном процессе.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Автор (авторский коллектив) извещается Подразделением о результатах экспертизы в течение трех рабочих дней после вынесения экспертного заключения.
17. На основании положительного заключения экспертов УМС, Ученым советом Академии рекомендуется учебное издание, УМК к изданию и (или) использованию в учебном процессе.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае несогласия автора (авторского коллектива) с результатами экспертизы, по решению кафедры ИПВО, ИППУ, центра МНИИ Академии проводится дополнительная экспертиза учебных изданий, УМК, производство которой поручается иным экспертам в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
Дополнительная экспертиза организуется подразделением.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 04.12.2018 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Доработанные на основании заключения экспертов учебные издания, УМК проходят экспертизу в соответствии с пунктами 11-14 настоящих Правил.
20. В случае повторного вынесения экспертами заключения о доработке учебного издания, УМК, последующая их экспертиза проводится не ранее чем через один год после вынесения соответствующего решения.
4. Порядок апробации, проведения мониторинга и издания
учебных изданий и учебно-методических комплексов

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Сарапшыларға автормен (авторлық ұжыммен) ұсынылған құжаттардың барлық жиынтығы беріледі.
14. Бір оқу басылымының, ОӘК сараптамасы, тиісті шешім қабылданғаннан кейін алпыс жұмыс күні ішінде Академияның ЖОКБИ, КДАИ кафедраларының, ВҒЗИ орталығының отырысында ұйымдастырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Сараптамалық қорытындыда мынадай шешімдердің бірі көрсетіледі:
1) басылымға және (немесе) оқу процесінде пайдалануға ұсынылады;
2) пысықтауды талап етеді;
3) басылымға және/немесе оқу процесінде пайдалануға ұсынылмайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Автор (авторлық ұжым) сараптау нәтижелері туралы сараптау қорытындысы шыққаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Бөлімшемен хабарландырылады.
17. ОӘК сарапшыларының оң қорытындысы негізінде Академияның Ғылыми кеңесі оқу басылымын, ОӘК баспаға және/немесе оқу процесінде пайдалануға ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Автор (авторлық ұжым) сараптама нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Академияның ЖОКБИ, КДАИ кафедраларының, ВҒЗИ орталығының шешімі бойынша оқу басылымдарына, ОӘК қосымша сараптама жүргізіледі, оны жүргізу осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес өзге сарапшыларға тапсырылады.
Қосымша сараптаманы бөлімше ұйымдастырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 04.12.2018 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Сарапшылардың қорытындысы негізінде пысықталған оқулық басылымдарына, ОӘК осы Қағидаларадың 11-14 тармақтарына сәйкес сараптау жүргізіледі.
20. Оқулық басылымын, ОӘК пысықтау туралы қорытынды сарапшылармен қайта шығарылған жағдайда, оларды кейін сараптау сәйкес шешім шығарылған соң кемінде бір жылдан соң жүргізіледі.
4. Оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді сынамақтан
өткізу, оларға мониторинг жүргізу және басып шығару тәртібі

21. Апробация вновь разработанных учебных изданий проводится в течение одного учебного года.
22. Апробация проводится с целью последующего внедрения учебного издания в учебный процесс.
23. Апробация УМК (или отдельных его элементов) проводится не менее одного учебного года.
24. Апробация учебных изданий, УМК проводится в учреждениях образования.
25. Результаты апробации подлежат рассмотрению на заседании УМС Академии с участием автора (авторского коллектива) для принятия решения о возможности использования в образовательной деятельности учебного издания, УМК.
В случае наличия предложений по совершенствованию учебного издания, УМК, выработанных по итогам апробации, они подлежат передаче в Подразделение для учета при мониторинге учебных изданий, УМК.
Решение УМС действительно в течение одного года со дня его принятия.
26. Мониторинг учебных изданий, УМК проводится Подразделением систематически с целью:
1) проведения анализа по вопросам обеспечения образовательного процесса, учебных программ в Академии современными учебными изданиями;
2) улучшения качества учебных изданий, учебно-методических комплексов, используемых в учебном процессе и необходимости их актуализации.
По результатам мониторинга Подразделение вырабатывает предложения и вносит их на рассмотрение УМС и Ученого совета Академии.
27. В целях внедрения положительного опыта Академия осуществляет обмен собственными учебными изданиями, с последующим внедрением их в учебный процесс организаций образования.
28. Учебные издания, УМК издаются за счет средств Академии и/или автора (авторского коллектива).
Выпуск учебного издания, УМК осуществляется на основании решения УМС и Ученого совета Академии.
29. Редактирование и верстка учебного издания, УМК обеспечивается Подразделением, после завершения которых осуществляется их тиражирование.

21. Жаңадан әзірленген оқулық басылымдарын сынамақтан өткізу бір оқу жылы ішінде жүргізіледі.
22. Сынамақтан өткізу оқулық басылымды кейіннен оқу процесіне енгізу мақсатымен жүргізіледі.
23. ОӘК (немесе оның жекелеген элементтерін) сынамақтан өткізу кем дегенде бір оқу жылында жүргізіледі.
24. Оқулық басылымдарын, ОӘК сынамақтан өткізу білім беру мекемелерінде жүргізіледі.
25. Сынамақтан өткізу нәтижелері автордың (авторлық ұжымның) қатысуымен Академияның оқу-әдістемелік кеңесінде оқулық басылымын, ОӘК білім беру қызметінде пайдалану мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін қаралуға жатады.
Сынамақтан өткізу нәтижелері бойынша оқулық басылымын, ОӘК жетілдіру бойынша ұсыныстар шығарылған жағдайда, олар оқулық басылымдарына, ОӘК мониторинг жүргізу кезінде есепке алу үшін Бөлімшеге тапсырылады.
Оқу-әдістемелік кеңестің шешімі қабылданған күнінен бастап бір жыл ішінде күшінде болады.
26. Бөлімше оқулық басылымдарын, ОӘК мониторингін келесі мақсаттарда жүргізеді:
1) Академияда білім беру процесін, оқу бағдарламаларын қазіргі заманғы оқулық басылымдарыгмен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша талдау жасау;
2) оқу процесінде пайдаланылатын оқулық басылымдары, оқу-әдістемелік кешендерінің сапасын жақсарту және оларды өзектендіру қажеттігінде.
Мониторинг нәтижелері бойынша Бөлімше ұсыныстар шығарады және оларды Академияның оқу-әдістемелік кеңесі және Ғылыми кеңесінің қарауына енгізеді.
27. Оңтайлы тәжірибені енгізу мақсатында Академия өзінің оқу басылымдарымен айырбас жасауды кейіннен оларды білім беру ұйымдарының оқу процесіне енгізумен жүргізеді.
28. Оқулық басылымдары, ОӘК Академияның және/немесе автордың (авторлық ұжымның) қаражаты есебінен басылып шығарылады.
Оқулық басылымын, ОӘК басып шығару Академияның оқу-әдістемелік кеңесі және Ғылыми кеңесінің шешімі негізінде жүзеге асырылады.
29. Оқулық басылымын, ОӘК редакциялау және теру Бөлімшемен қамтамасыз етіледі, бұл аяқталған соң олардың таралымы жүргізіледі.