О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан и Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 17 ноября 2016 года № 496. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2016 года № 14537. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан и Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - Перечень).
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации на официальное опубликование в периодические печатные издания, информационно-правовую систему "Әділет" и в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 1, 5, 7 и 9 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Утвержден
приказом и.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
от 17 ноября 2016 года № 496
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики
Казахстан и Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің және Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 17 қарашадағы № 496 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 20 желтоқсанда № 14537 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің және Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен бастап оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1, 5, 7 және 9-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Мырзағалиев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің м.а.
2016 жылғы 17 қарашадағы
№ 496 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің және Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 10.06.2021 № 193 (вводится в действие с 01.07.2021).
2. В приказе Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 148-ө "Об утверждении Правил конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7688, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 4 июля 2012 года № 211-212 (27030-27031)):
в Правилах конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) единицы проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов - единицы сокращения выбросов, единицы сертифицированного сокращения выбросов, единицы внутреннего сокращения выбросов и единицы поглощения парниковых газов.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Конвертация единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот осуществляется при наличии соответствующего количества единиц на соответствующем субсчете и счете в Государственном реестре углеродных единиц Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Оператор Государственного реестра углеродных единиц принимает решение об отказе в конвертации в случае отсутствия необходимого количества единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов на счету заявителя в Государственном реестре углеродных единиц.";
пункт 15 исключить.
3. В приказе Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 11 мая 2012 года № 150-ө "Об утверждении Правил подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7689, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 22 августа 2012 года № 280-281 (27099-27100)):
Правила подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему перечню.
4. В приказе Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 156-ө "Об утверждении Правил разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов и перечня отраслей и секторов экономики, в которых они могут осуществляться" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7730, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 23 августа 2012 года № 282-283 (27101-27102)):
в Правилах разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов и перечня отраслей и секторов экономики, в которых они могут осуществляться, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

1. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 10.06.2021 № 193 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 148-ө бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7688 болып тiркелген, 2012 жылғы 4 шілдеде № 211-212 (27030-27031)) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру қағидаларында:
2-тармақтың 3-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктер бірліктері – шығарындыларды азайту бірліктері, шығарындыларды сертификатталған азайту бірліктері, шығарындыларды ішкі азайту бірліктері және парниктік газдар сіңірулерінің бірліктері.".
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктер бірліктерін квоталар бірліктеріне айырбастау тиісті қосалқы шотта және Қазақстан Республикасының көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі шотта бірліктердің тиісті саны болған кезде жүзеге асырылады."
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі өтініш берушінің есеп шотында парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктер бірліктерінің қажетті мөлшері болмаған жағдайда айырбастаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.".
15-тармақ алып тасталсын.
3. "Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарауға және мақұлдауға, есепке алуға, есептілік пен мониторингке дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 11 мамырдағы № 150-ө бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7689 болып тiркелген, 2012 жылғы 22 тамызда № 280-281 (27099-27100) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарауға және мақұлдауға, есепке алуға, есептілік пен мониторингке дайындау қағидалары осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу тәртібін және олардың жүзеге асырылуы мүмкін экономика салалары мен секторларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 156-ө бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7730 болып тiркелген, 2012 жылғы 23 тамызда № 282-283 (27101-27102) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) базовый сценарий – сценарий, отражающий уровень выбросов парниковых газов или уровень поглощения парниковых газов в случае отсутствия предлагаемого внутреннего проекта, в сравнении с которым оценивается достигнутый объем сокращения выбросов и (или) поглощения парниковых газов;
2) внутренний проект по сокращению выбросов (далее – внутренний проект) - деятельность или виды деятельности, направленные на сокращение выбросов парниковых газов или увеличение поглощения парниковых газов, осуществляемые на основе механизма внутреннего сокращения выбросов парниковых газов и изменяющие условия, идентифицированные в базовом сценарии.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Разработка внутренних проектов осуществляется заявителем проекта.";
подпункты 4) и 5) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) разработка процедур количественной оценки и мониторинга в отношении сокращений и увеличения поглощения парниковых газов на основе национальных или международных методик;
5) подготовка проектной документации и плана мониторинга проекта на основе национальных или международных методик.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Заявитель проекта проводит оценку базового сценария внутреннего проекта на основе:
1) сведений о фактических выбросах парниковых газов из источников и (или) их абсорбции поглотителями;
2) учета возможных неопределенностей в отношении условий реализации внутреннего проекта;
3) учета стратегических планов, программ и действия регулирующих норм по соответствующим видам экономической деятельности;
4) одной из утвержденных национальных или международных методик.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заявитель проекта разрабатывает процедуры количественного определения сокращения выбросов парниковых газов или увеличения их поглощения по отношению к базовому сценарию проекта.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Описание разработанных или использованных заявителем проекта процедур количественного определения и мониторинга включается в план мониторинга, который составляется по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
в приложении 1 к указанному приказу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Информация о заявителе внутреннего проекта: Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица; регистрационные данные, адрес; контактное лицо по проекту; основной вид деятельности.";
в Перечне отраслей и секторов экономики, в которых могут осуществляться внутренние проекты, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) базалық сценарий – парниктік газдар шығарындыларын және (немесе) сіңірулерін азайтудың қол жеткізілген көлемі салыстырылатын ұсынылған ішкі жоба болмаған жағдайда, парниктік газдар шығарындыларының деңгейін немесе парниктік газдар сіңірулерінің деңгейін бейнелейтін сценарий;
2) парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) парниктік газдар сіңірулерін ұлғайту жөніндегі ішкі жоба (бұдан әрі – ішкі жоба) - парниктік газдар шығарындыларын азайтуға немесе парниктік газдар сіңірулерін ұлғайтуға бағытталған парниктік газдар шығарындыларын ішкі азайту тетігі негізінде жүзеге асырылатын және базалық сценарийде сәйкестендірілген жағдайларды өзгертетін қызметтер немесе қызмет түрлері.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ішкі жобаларды әзірлеуді жобаның өтініш берушісі жүзеге асырады.";
4-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ұлттық немесе халықаралық әдістемелердің негізінде парниктік газдарды азайтуға және сіңірулерін ұлғайтуға қатысты сандық бағалау және мониторинг рәсімдерін әзірлеу;
5) ұлттық немесе халықаралық әдістемелердің негізінде жобалық құжаттаманы және жобаның мониторинг жоспарын дайындау.".
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жобаның өтініш берушісі жобаның базалық сценарийіне мыналардың негізінде бағалау жүргізеді:
1) көздерден және (немесе) олардың сіңірулерінің абсорбциясынан парниктік газдардың нақты шығарындылары туралы мәліметтер;
2) жобаны іске асыру шартына қатысты мүмкін болатын белгісіздіктер есебі;
3) экономикалық қызметтің тиісті түрлері бойынша реттейтін норманың стратегиялық жоспарлар, бағдарламалар және іс-қимылдар есебі;
4) бекітілген ұлттық немесе халықаралық әдістемелердің бірі.".
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жобаның өтініш берушісі парниктік газдар шығарындыларын азайтудың немесе олардың сіңірулерін жобаның базалық сценарийімен салыстырғанда ұлғайтудың мөлшерлік анықтау рәсімін әзірлейді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жобаның өтініш берушісімен әзірленген немесе қолданылған мониторинг және мөлшерлік анықтау рәсімінің сипаттамасы осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрылатын мониторингі жоспарына енгізіледі.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ішкі жоба бастамашысы туралы ақпарат: жеке тұлғаның ТАӘ немесе заңды тұлғаның атауы; тіркеу деректері; мекенжайы; жоба бойынша байланысатын тұлға; негізгі қызмет түрі.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі жобалар жүзеге асырылуы мүмкін экономика секторлары мен салаларының тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Отрасли экономики:
1) горнодобывающая и металлургическая (в части проектов утилизации шахтного метана);
2) сельское хозяйство;
3) жилищно-коммунальное хозяйство;
4) озеленение лесных и степных территорий;
5) предотвращение деградации земель;
6) возобновляемые источники энергии;
7) переработка коммунальных и промышленных отходов;
8) транспорт;
9) энергоэффективное строительство;
10) энергосбережение и повышение энергоэффективности.".
5. В приказе Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 157-ө "Об утверждении Правил ведения мониторинга, учета и отчетности по углеродным единицам выбросов парниковых газов для целей торговли" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7729, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 18 августа 2012 года № 276-278 (27095-27097)):
Правила ведения мониторинга, учета и отчетности по углеродным единицам выбросов парниковых газов для целей торговли, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему перечню.
6. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 76 "Об утверждении Правил реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10447, опубликованный от 27 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) базовый сценарий – сценарий, отражающий уровень выбросов парниковых газов или уровень поглощения парниковых газов в случае отсутствия предлагаемого внутреннего проекта, в сравнении с которым оценивается достигнутый объем сокращения выбросов и (или) поглощения парниковых газов;
2) проектный период – срок, в течение которого производится или может производиться выпуск проектных углеродных единиц на основе периодического подтверждения и утверждения результатов проекта;
3) проектные углеродные единицы - единицы внутреннего сокращения выбросов, единицы сокращения выбросов, единицы сертифицированного сокращения выбросов;
4) проектный механизм - последовательный процесс разработки и реализации проектов, направленных на сокращение выбросов и (или) увеличение поглощений парниковых газов в соответствии с порядком и критериями, установленными Киотским протоколом к Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата и (или) экологическим законодательством Республики Казахстан;

"1. Экономика салалары:
1) тау-кен өндіру және металлургия (шахталық метанды кәдеге жарату жобалары бөлігінде);
2) ауыл шаруашылығы;
3) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық;
4) орман және далалы аумақтарды көгалдандыру;
5) жердің тозуының алдын алу;
6) жаңартылатын энергия көздері;
7) коммуналдық және өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу;
8) көлік;
9) энергия тиімді жұмсалатын құрылыс;
10) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру.".
5. "Сауда мақсаты үшін парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторинг, есепке алуды және есептілікті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 157-ө бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7729 болып тiркелген, 2012 жылғы 18 тамызда № 276-278 (27095-27097) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сауда мақсаты үшін парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторинг, есепке алуды және есептілікті жүргізу қағидалары осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы №76 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10447 болып тiркелген, 2015 жылғы 27 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық сценарий – парниктік газдар шығарындыларын және (немесе) сіңірулерін азайтудың қол жеткізілген көлемі салыстырылатын ұсынылған ішкі жоба болмаған жағдайда, парниктік газдар шығарындыларының деңгейін немесе парниктік газдар сіңірулерінің деңгейін бейнелейтін сценарий;
2) жобалық кезең – жоба нәтижелерін мерзімді растау және бекіту негізінде көміртегі бірліктерінің жобалық шығарылымы жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін болатын мерзім;
3) жобалық көміртегі бірліктері - шығарындыларды ішкі азайту бірліктері, шығарындыларды азайту бірліктері, шығарындыларды сертификацияланған азайту бірліктері;
4) жобалық тетік - Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясына Киото хаттамасында және/немесе Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген тәртіппен және өлшемшарттарға сәйкес парниктік газдар шығарындыларын азайтуға немесе сіңірулерін ұлғайтуға бағытталған жобаларды әзірлеу мен іске асырудың бірізді процесі;

5) базовый уровень поглощения парниковых газов - выраженная в тоннах эквивалента двуокиси углерода величина поглощения парниковых газов за определенный период при существующих условиях эксплуатации без реализации проекта, направленного на увеличение поглощения парниковых газов;
6) увеличение поглощения парниковых газов - расчетное увеличение поглощения парниковых газов по отношению к базовому сценарию;
7) сокращение выбросов парниковых газов - расчетное снижение выбросов парниковых газов по отношению к базовому сценарию;
8) базовый уровень выбросов парниковых газов - выраженная в тоннах эквивалента двуокиси углерода величина выбросов парниковых газов, произведенных объектом выбросов этих газов за определенный период при условии использования существующих на данном объекте технологий, оборудования и при других наиболее вероятных условиях, которые могут иметь место без реализации проекта, направленного на сокращение выбросов парниковых газов;
9) трэк I - способ осуществления проектов по механизму совместного осуществления, который позволяет самой стране при условии соответствия требованиям, установленным Киотским протоколом к Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (далее - Киотский протокол), верифицировать данные проекты и вводить в обращение соответствующее количество единиц сокращения выбросов;
10) трэк II - способ осуществления проектов по механизму совместного осуществления, в рамках которого данные проекты проходят процедуру верификации под надзором уполномоченного международного органа;
11) субъект администрирования - оператор установки, объем выбросов парниковых газов которой составляет от десяти до двадцати тысяч тонн эквивалента двуокиси углерода в год, в следующих регулируемых сферах деятельности: нефтегазовой, электроэнергетической, горнодобывающей, металлургической, химической, обрабатывающей в части производства стройматериалов: цемента, извести, гипса и кирпича.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Решение о признании реализации проекта на условиях одного из проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов принимается уполномоченным органом при условии соответствия проекта требованиям, установленным Киотским протоколом и (или) экологическим законодательством Республики Казахстан.";
пункты 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"19. В случаях, предусмотренных настоящими Правилами по соответствующему виду проектного механизма, проводится валидация проектной документации и плана мониторинга аккредитованным органом по валидации и верификации.

5) парниктік газдар сіңірулерінің базалық деңгейі - парниктік газдар сіңірулерін ұлғайтуға бағытталған жобаларды іске асырмастан пайдаланудың қолданыстағы жағдайларында белгілі бір кезеңде көміртегінің қостотығы баламасы тоннасында көрсетілген парниктік газдар сіңірулерінің шамасы;
6) парниктік газдар сіңірулерін ұлғайту - базалық сценарийге қатысты парниктік газдар сіңірулерінің есептік ұлғаюы;
7) парниктік газдар шығарындыларын азайту - базалық сценарийге қатысты парниктік газдар шығарындыларының есептік төмендеуі;
8) парниктік газдар шығарындыларының базалық деңгейі - белгілі бір кезеңде осы объектіде қолданыстағы технологияларды, жабдықтарды пайдалану шартымен және парниктік газдар шығарындыларын азайтуға бағытталған жобаны іске асырмастан басқа да аса ықтимал жағдайларда осы газдар шығарындыларын объекті өндірген көміртегінің қостотығы баламасы тоннасында көрсетілген парниктік газдар шығарындыларының шамасы;
9) 1 трэк - Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясына Киото хаттамасында (бұдан әрі - Киото хаттамасы) белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда елдің өзінде осы жобаларды верификациялауға және шығарындыларды азайтудың тиісті бірліктер санын айналымға енгізуге мүмкіндік беретін бірлесіп жүзеге асыру тетігі бойынша жобаларды жүзеге асыру тәсілі;
10) II трэк - бірлесіп жүзеге асыру тетіктері бойынша жобаларды жүзеге асыру тәсілі, оның шеңберінде аталған жобалар уәкілетті халықаралық органның қадағалауымен верификациялау рәсімінен өтеді;
11) әкімшілендіру субъектісі - мұнай-газ, электр энергетикасы, тау-кен өндірісі, металлургия, химия, өңдеу сияқты реттелетін қызмет салаларында құрылыс материалдарын: цемент, әк, гипс және кірпіш өндіру бөлігінде парниктік газдар шығарындылары жылына көміртегі қостотығының оннан жиырма мың тоннасына дейін баламасын құрайтын қондырғы операторы";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жоба Киото хаттамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда, уәкілетті орган парниктік газдар шығарындылары және сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірінің шарттарында жобаны іске асыруды тану туралы шешім қабылдайды.";
19, 20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Осы Қағидаларда көзделген жағдайларда жобалық тетіктердің тиісті түрі бойынша жобалық құжаттаманың және мониторинг жоспарының валидациясын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган жүргізеді.

20. Мониторинг сокращения выбросов и (или) увеличения поглощения парниковых газов относительно определенного в проектном предложении базового сценария осуществляется на основе плана мониторинга проекта.
21. При подаче отчетности по результатам реализации проекта в уполномоченный орган заявитель проекта предоставляет информацию о любых существенных отклонениях от одобренного плана мониторинга в соответствии с требованиями настоящих Правил по соответствующему проектному механизму.";
пункты 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"26. Заявленные в периодических отчетах результаты по сокращению выбросов парниковых газов либо увеличению их поглощения в случае проектов, реализуемых на территории Республики Казахстан, подлежат верификации.
27. Верификация по проектам по механизмам совместного осуществления по трэку I осуществляется аккредитованными органами по валидации и верификации.".
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Порядок участия субъектов администрирования в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов
36. Субъекты администрирования участвуют в проектах по механизмам совместного осуществления, чистого развития только после прохождения Республикой Казахстан международных процедур по определению установленного количества в соответствии с Рамочной Конвенцией Организации Объединенных Наций об изменении климата, ратифицированной Указом Президента Республики Казахстан от 4 мая 1995 года № 2260, и представления соответствующих данных по стране в международный регистрационный журнал операций.
37. Субъекты администрирования участвуют в качестве заявителя проекта, направленного на сокращение выбросов и поглощение парниковых газов.
38. Уполномоченный орган на основе представленного субъектом администрирования отчета об инвентаризации парниковых газов определяет соответствие субъекта администрирования требованиям по квотированию выбросов парниковых газов согласно статьи 94-2 Кодекса. В случае, если объем выбросов парниковых газов превышает эквивалент двадцати тысяч тонн двуокиси углерода в год, субъект администрирования подает документы на оформление квоты на выбросы парниковых газов на соответствующую установку (установки) в уполномоченный орган, в порядке установленным Правилами выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 292 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14012), начиная с текущего года.

20. Парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) сіңірулерін ұлғайту мониторингі базалық деңгейдің белгіленген жобалық ұсыныстарына қатысты мониторинг жоспары негізінде жүзеге асырылады.
21. Уәкілетті органға жобаны іске асыру нәтижесі бойынша есептілік беру кезінде жобаның өтініш берушісі тиісті жобалық тетік бойынша осы Қағидалардың талаптарына сәйкес мақұлданған мониторинг жоспарынан кез келген елеулі ауытқулықтар туралы ақпарат береді.";
26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Парниктік газдар шығарындыларын азайту немесе олардың сіңірулерін ұлғайту бойынша мерзімді есептерде мәлімделген нәтижелер Қазақстан Республикасының аумағында іске асырылатын жобаларда кездескен жағдайда верификациялауға жатады.";
27. I трэк бойынша бірлесіп жүзеге асыру тетіктерінің жобалары бойынша верификацияны валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдар жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруға қатысу тәртібі
36. Әкімшілендіру субъектілері бірлесіп жүзеге асыру, таза дамыту тетіктері бойынша жобаларға Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 4 мамырдағы №2260 Жарлығымен ратификацияланған Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі жөніндегі Негіздемелік Конвенциясына сәйкес белгіленген мөлшерді анықтау жөніндегі халықаралық рәсімнен Қазақстан Республикасы өтіп, операцияларды халықаралық тіркеу журналына ел бойынша тиісті деректерді ұсынғаннан кейін ғана қатысады.
37. Әкімшілендіру субъектілері парниктік газдар шығарындыларын азайту мен сіңіруге бағытталған жобаның өтініш берушісі ретінде қатысады.
38. Уәкілетті орган әкімшілендіру субъектісі ұсынған парниктік газдарды түгендеу туралы есеп негізінде Кодекстің 94-2-бабына сәйкес әкімшілендіру субъектісінің парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарға сәйкестігін анықтайды. Егер парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына көміртегі қос тотығының жиырма мың тоннасына барабар мөлшерден асқан жағдайда, әкімшілендіру субъектісі Кодекстің 94-2-бабымен белгіленген тәртіппен уәкілетті органға ағымдағы жылдан бастап тиісті қондырғыға (қондырғыларға) парниктік газдар шығарындыларына квотаны ресімдеуге құжат тапсырады.

39. Проекты внутреннего сокращения выбросов парниковых газов не осуществляются физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан в отношении установки (установок), которая подпадает под требования по квотированию выбросов парниковых газов.".
7. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от
12 февраля 2015 года № 79 "Об утверждении Правил создания и обращения частей установленного количества, единиц сокращения выбросов, единиц сертифицированного сокращения выбросов, единиц поглощения парниковых газов и других производных, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10449, опубликованный от
23 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в заголовок и пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах создания и обращения частей установленного количества, единиц сокращения выбросов, единиц сертифицированного сокращения выбросов, единиц поглощения парниковых газов и других производных, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в наименование и пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Создание и обращение углеродных единиц на территории Республики Казахстан осуществляется на основе проведения операций в государственном реестре углеродных единиц Республики Казахстан, который формируется и ведется оператором, являющимся подведомственной организацией по регулированию выбросов парниковых газов уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее - уполномоченный орган) в соответствии с Правилами ведения государственного реестра углеродных единиц, утвержденных приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 147-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7702).".
8. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 10.06.2021 № 193 (вводится в действие с 01.07.2021).
9. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 221 "Об утверждении Правил мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10850, опубликованный от 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) оператор установки – физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится установка;";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) план мониторинга выбросов парниковых газов (далее – план мониторинга) – документ, разрабатываемый оператором установки на период действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период или на срок реализации проектов и программ по сокращению выбросов и увеличению поглощения парниковых газов;";
подпункт 12) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"12) уровень заверения – степень достоверности данных, которая требуется от органа по валидации и верификации при верификации отчета об инвентаризации парниковых газов для выявления в нем существенных ошибок, упущений или ошибочных толкований и соответствия Формам отчетов об инвентаризации парниковых газов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11818).";

39. Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі жобалар парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптардың қолданысына түсетін қондырғыларға қатысты Қазақстан Республикасының аумағында жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырыла алмайды".
7. "Шығарындылардың белгіленген мөлшері бөліктерін, азайту бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайту бірліктерін, парниктік газдарды сіңіру бірліктерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туындыларды құру және айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 79 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10449 болып тiркелген, 2015 жылғы 23 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шығарындылардың белгіленген мөлшері бөліктерін, азайту бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайту бірліктерін, парниктік газдарды сіңіру бірліктерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туынды бірліктерді құру және айналымы қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Шығарындылардың белгіленген мөлшері бөліктерін, азайту бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайту бірліктерін, парниктік газдарды сіңіру бірліктерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туынды бірліктерді құру және айналымы бекіту қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шығарындылардың белгіленген мөлшері бөліктерін, азайту бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайту бірліктерін, парниктік газдарды сіңіру бірліктерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туындыларды құру және айналымы қағидаларында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шығарындылардың белгіленген мөлшері бөліктерін, азайту бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайту бірліктерін, парниктік газдарды сіңіру бірліктерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туынды бірліктерді құру және айналымы қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шығарындылардың белгіленген мөлшері бөліктерін, азайту бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайту бірліктерін, парниктік газдарды сіңіру бірліктерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туынды бірліктерді құру және айналымы бекіту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленген және шығарындылардың белгіленген мөлшері бөліктерін, азайту бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайту бірліктерін, парниктік газдарды сіңіру бірліктерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туынды бірліктерді құру және айналымы тәртібін айқындайды (бұдан әрі – көміртегі бірліктері).
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының аумағындағы көміртегі бірліктерін құру және онымен жұмыс жасау Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 147-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 7702 болып тiркелген) Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның парниктік газдар шығарындыларын реттеу жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымы болып табылатын оператор қалыптастыратын және жүргізетін Қазақстан Республикасының көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі жүргізілетін операциялар негізінде жүзеге асырылады.".
8. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 10.06.2021 № 193 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 221 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10850 болып тiркелген, 2015 жылғы 15 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау қағидаларында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қондырғы операторы – меншігінде немесе өзге заңды пайдалануында қондырғысы бар жеке немесе заңды тұлға;";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) парниктік газдар шығарындыларының мониторинг жоспары (бұдан әрі – мониторинг жоспары) – тиісті кезеңге немесе парниктік газдар шығарындыларын азайту және сіңірулерін ұлғайту бойынша жобалар мен бағдарламаларды іске асыру мерзіміне бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңінде қондырғы операторы әзірлейтін құжат;";
3-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) куәландыру деңгейі – парниктік газдарды түгендеу туралы есепті верификациялау кезінде ондағы айтарлықтай қателіктерді, кемшіліктерді немесе қате түсіндірулерді және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11818 тіркелген) Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарына сәйкестігін анықтау үшін верификация және валидация жөніндегі органнан талап етілетін деректер дәйектілігінің дәрежесі.";

пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. Оператор установки разрабатывает и представляет в уполномоченный орган валидированный план мониторинга до первого апреля первого года действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.
7. Оператор установки осуществляет мониторинг парниковых газов в соответствии с планом мониторинга, валидированным аккредитованным органом по валидации и верификации. Любые отклонения от плана мониторинга, выявленные ошибки в определении объемов выбросов парниковых газов фиксируются оператором установки в его внутренней документации, которая является доступной для аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию отчета об инвентаризации парниковых газов.
8. План мониторинга применяется оператором установки в течение всего периода действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.";
подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) данные паспорта установки;";
подпункт 1) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"1) идентификационные данные по установке и ее оператору, включая название, адрес, контактное лицо по отчетности, вид деятельности, по которому квотируются выбросы парниковых газов и отчетный год;";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Верификация ежегодных отчетов операторов установок об инвентаризации парниковых газов проводится аккредитованными органами по валидации и верификации. При этом не подлежат верификации отчеты об инвентаризации парниковых газов, предоставляемые субъектами администрирования.
19. Верификация ежегодного отчета об инвентаризации парниковых газов проводится в период с 1 января до 1 апреля года, следующего за отчетным.";
пункт 20 исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Контроль инвентаризации парниковых газов осуществляется путем рассмотрения уполномоченным органом ежегодного верифицированного отчета об инвентаризации парниковых газов на предмет соответствия подпункту 29) статьи 17 Кодекса, полноты представленных в нем данных и информации.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Оператор установки представляет ежегодный верифицированный отчет об инвентаризации парниковых газов или заполняют электронную форму отчета в системе Государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов до 1 апреля года, следующего за отчетным.".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра энергетики Республики Казахстан
и Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения

6,7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қондырғы операторы валидацияланған мониторинг жоспарын тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылатын алғашқы жылының бірінші сәуіріне дейін әзірлейді және уәкілетті органға ұсынады.
7. Қондырғы операторы парниктік газдар мониторингін валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган растаған мониторинг жоспарына сәйкес жүзеге асырады. Мониторинг жоспарынан кез келген ауытқулар, парниктік газдар шығарындыларының көлемін анықтауда табылған қателерді қондырғы операторы парниктік газдарды түгендеу туралы есепті растауды жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген ұйымдарға қолжетімді болып табылатын оның ішкі құжаттамасында тіркейді.
8. Мониторинг жоспарын қондырғы операторы тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспарының бүкіл қолданылу кезеңі ішінде қолданады.";
16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қондырғы паспортының деректері;";
17-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қондырғы және оның операторы жөніндегі сәйкестендіру деректері, оның ішінде атауы, мекенжайы, есептілік бойынша байланысатын тұлға, парниктік газдар шығарындылары квоталанатын қызмет түрі, есептік жыл;";
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Парниктік газдарды түгендеу туралы қондырғы операторларының жыл сайынғы есептерін растауды валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдар жүргізеді. Бұл ретте әкімшілендіру субъектілері ұсынатын парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептер верификациялауға жатпайды.";
19. Парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы есепті верификациялау есептік жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтары мен 1 сәуірі аралығындағы кезеңде жүргізіледі.";
20-тармақ алып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Парниктік газдарды түгендеуді бақылауды уәкілетті орган парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы верификацияланған есептің Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкестігін, онда ұсынылған деректер мен ақпараттардың толықтығын қарау арқылы жүзеге асырады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қондырғы операторы есептік жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған жыл сайынғы есепті ұсынады немесе Парниктік газдар шығарындылары көздерінің және сіңірулерінің мемлекеттік кадастрының жүйесінде есептің электрондық нысанын толтырады.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің және
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша

Сноска. Приложение 1 утратило силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 10.06.2021 № 193 (вводится в действие с 01.07.2021).
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министра энергетики Республики Казахстан
и Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Утверждены
приказом Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 11 мая 2012 года № 150-ө
Правила подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности
и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов
парниковых газов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов (далее - Правила) определяют порядок подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) маломасштабный проект – проект, связанный с возобновляемыми источниками энергии мощностью до 15 мегаватт либо направленный на улучшение энергоэффективности со снижением потребления энергии в объеме до 7380 тонн условного топлива в год, либо позволяющий снизить выбросы парниковых газов в пределах до 60 метрических килотонн эквивалента диоксида углерода за проектный период;
2) базовый сценарий – сценарий, отражающий уровень выбросов парниковых газов или уровень поглощения парниковых газов в случае отсутствия предлагаемого внутреннего проекта, в сравнении с которым оценивается достигнутый объем сокращения выбросов и (или) поглощения парниковых газов;
3) заявитель проекта – физическое или юридическое лицо, представляющее проект на рассмотрение и одобрение уполномоченному органу в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган);
4) тип проекта - обычный проект, маломасштабный проект, связанный проект, проект, относящийся к изменению землепользования либо к повышению лесистости;
5) проектный период – срок, в течение которого производится выпуск проектных углеродных единиц на основе периодического подтверждения и утверждения результатов проекта;
6) утечка - воздействие на выбросы или поглощение парниковых газов вне места реализации проекта, обусловленное деятельностью по проекту, но не включенное в его границы;
7) уровень существенности - количественное пороговое значение, которое используется для подготовки заключения о верификации отчета о реализации внутреннего проекта по сокращению выбросов парниковых газов;

Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 10.06.2021 № 193 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің және
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің
2012 жылғы 11 мамырдағы
№ 150-ө бұйрығымен
бекітілді
Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарауға және мақұлдауға, есепке алуға, есептілік пен мониторингке дайындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарауға және мақұлдауға, есепке алуға, есептілік пен мониторингке дайындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарау және мақұлдау, есепке алу, есептілік пен мониторингті дайындау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) шағын масштабты жоба – 15 мегаваттқа дейін қуатты энергия көздерінің жаңарылуымен байланысты немесе жылына шартты отынның 7380 тоннасына дейінгі көлемде энергияның тұтылуын төмендетумен энергия тиімділігін жақсартуға немесе жобалық кезең ішінде көміртегінің қос тотығы 60 метрикалық килотонна эквивалентіне дейінгі шекте парниктік газдар шығарындыларын азайту мүмкіндігін беруге бағытталған жоба;
2) базалық сценарий – парниктік газдар шығарындыларын және (немесе) сіңірулерін азайтудың қол жеткізілген көлемі салыстырылатын ұсынылған ішкі жоба болмаған жағдайда парниктік газдар шығарындыларының деңгейін немесе парниктік газдар сіңірулерінің деңгейін бейнелейтін сценарий;
3) жобаның өтініш берушісі - жобаны қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) қарауына және мақұлдауына ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
4) жобаның типі - кәдімгі жоба, аз ауқымды жоба, байланысқан жоба, жерді пайдалануды өзгертуге немесе орманды өңірін көбейтуге қатысты жоба;
5) жобалық кезең – жоба нәтижелерін мерзімді растау және бекіту негізінде көміртегі бірліктерінің жобалық шығарылымы жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін болатын мерзім;
6) ағып кету - жоба қызметімен негізделген, бірақ оның шегіне енгізілмеген жобаны іске асыру орнынан тыс парниктік газдар шығарындыларына және сіңірулеріне әсер етуі;
7) маңыздылық деңгейі - парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаны іске асырудың верификация есебі туралы қорытындыны дайындау үшін қолданылатын бастапқы сандық мағына;

8) мониторинг - проводимая по внутренним проектам непрерывная или периодическая оценка выбросов и поглощения парниковых газов или других сопутствующих данных по деятельности, связанных с выбросами и/или поглощением парниковых газов;
9) внутренний проект (далее - проект) - деятельность или виды деятельности, направленные на сокращение выбросов парниковых газов и (или) увеличение поглощения парниковых газов, осуществляемые на основе механизма внутреннего сокращения выбросов парниковых газов и изменяющие условия, идентифицированные в базовом сценарии.
Глава 2. Порядок подготовки рассмотрения и одобрения внутренних
проектов по сокращению выбросов парниковых газов
3. Для принятия решения о возможности реализации проекта, заявитель проекта представляет последовательно на рассмотрение уполномоченного органа следующие документы:
1) концепция проекта (проектная идея);
2) проектная документация;
3) план мониторинга.
4. Рассмотрение и одобрение проектов проводится уполномоченным органом в одну или две стадии.
5. При одностадийной процедуре рассмотрения от заявителя проекта не требуется представления концепции проекта (проектной идеи) для принятия решения об одобрении проекта и определения целесообразности разработки проектной документации и плана мониторинга.
6. При двустадийной процедуре рассмотрения уполномоченный орган первоначально рассматривает концепцию проекта (проектную идею). В случае одобрения проекта заявитель проекта разрабатывает проектную документацию и план мониторинга для их последующей подачи на рассмотрение уполномоченного органа.
7. Одностадийная процедура рассмотрения применяется к следующим маломасштабным проектам:
1) проекты по использованию ветровой энергии;
2) проекты по использованию солнечной энергии;
3) восстановление и строительство малых гидроэлектростанций;
4) проекты по использованию биогаза;
5) перевод угольных теплоэлектростанций на газ;
6) утилизация свалочного метана;
7) перевод общественного автотранспорта на газ и электричество;
8) утилизация попутного газа на нефтяных месторождениях;
9) утилизация метана и коксового газа угольных шахт;
10) утилизация отходящих газов производства феррохрома.
8. Не позднее, чем за 20 календарных дней до подачи проектной документации и плана мониторинга на рассмотрение уполномоченного органа заявитель проекта обеспечивает общественный доступ к проектной документации, а также к плану мониторинга с целью предоставления возможностей обсуждения проекта заинтересованными сторонами.
9. Заявитель проекта отражает результаты обсуждения проекта в проектной документации.

8) мониторинг - парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін немесе парниктік газдар шығарындыларын немесе/және сіңірулермен байланысты ілеспе деректерді ішкі жобалар бойынша өткізілетін үздіксіз немесе кезеңдік бағалау;
9) ішкі жоба - парниктік газдар шығарындылары ішкі тетігінің және базалық сценарийде сәйкестендірілген шарттардың өзгеруі негізінде жүзеге асырылатын парниктік газдар шығарындыларының азаюына немесе парниктік газдар шығарындылары сіңіруінің ұлғаюына бағытталған қызметтер немесе қызмет түрлері.
2-тарау. Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларын қарауға және мақұлдауға дайындау тәртібі
3. Парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша жобаны іске асыру туралы шешім қабылдау үшін жобаның өтініш берушісі мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жобаның тұжырымдамасы (жобалық идея);
2) жобалық құжаттама;
3) мониторинг жоспары.
4. Уәкілетті орган парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша ішкі жобаны қарау және мақұлдауды бір немесе екі сатыда өткізеді.
5. Бір сатылық қарау рәсімі кезінде жобаның өтініш берушісінен жобаны алдын ала мақұлдау туралы шешім қабылдау және жобалық құжаттама мен мониторинг жоспарын әзірлеудің негізділігін анықтау үшін жобаның тұжырымдамасы (жобалық идея) талап етілмейді.
6. Екі сатылы қарау рәсімі кезінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган біріншіден жобаның тұжырымдамасын (жобалық идея) қарастырады. Жоба алдын ала мақұлданған жағдайда, жобаның өтініш берушісі әрі қарай уәкілетті органға ұсыну үшін жобалық құжаттама мен мониторинг жоспарын әзірлеу жұмыстарына кіріседі.
7. Бір сатылық қарау рәсімі мынадай аз ауқымды жобаларға, басымды ішкі жобаларға қатысты қолданылады:
1) жел энергиясын пайдалану жобалары;
2) күн энергиясын пайдалану жобалары;
3) шағын су электр станцияларын қалпына келтіру және құру;
4) биогазды пайдалану жобалары;
5) көмір жылу электр станцияларын газға көшіру;
6) қоқыс метанын кәдеге жарату;
7) қоғамдық автокөлікті газға және электрге ауыстыру;
8) мұнай кен орындарындағы ілеспе газды кәдеге жарату;
9) көмір шахталарының метанын және коксты газын кәдеге жарату;
10) феррохром өндірісінде бөлінген газды кәдеге жарату.
8. Жобаның өтініш берушісі жобаны мүдделі тараптардың талқылау мүмкіндігі үшін жобалық құжаттама мен мониторинг жоспарын уәкілетті органға ұсынудан бұрын 20 күнтізбелік күннен кешіктірмей жобалық құжаттамаға, сондай-ақ мониторинг жоспарына қоғамдық қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
9. Жобаны талқылау нәтижесін жобаның өтініш берушісі жобалық құжаттамада көрсетеді.

10. Проектная документация и план мониторинга до подачи в уполномоченный орган подлежат валидации аккредитованным органом по верификации и валидации (далее – аккредитованный орган).
11. Решение по представленной на рассмотрение концепции проекта (проектной идеи) принимается уполномоченным органом в течение тридцати календарных дней с даты их получения.
Решение по представленным на рассмотрение проектной документации и плану мониторинга принимается уполномоченным органом в течение тридцати календарных дней с даты их получения.
12. Решение об одобрении проекта принимается уполномоченным органом на основании документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил.
13. Отрицательное решение по проекту принимается уполномоченным органом в следующих случаях:
1) представленные заявителем проекта документы содержат неполные, ненадлежащим образом подготовленные или недостоверные сведения;
2) отсутствие возможностей для реализации проекта по месту расположения, указанному в проектной документации.
14. Одобрение проекта уполномоченным органом является основанием для последующей реализации проекта и получения единиц внутреннего сокращения выбросов парниковых газов в установленном уполномоченным органом порядке.
Глава 3. Порядок учета внутренних проектов по сокращению
выбросов парниковых газов
15. Уполномоченный орган осуществляет учет одобренных проектов.
16. Информация об одобренных проектах размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа с указанием следующих сведений:
1) наименование проекта;
2) сведение о заявителе проекта;
3) о месте расположения, на котором предполагается реализация проекта;
4) заявленный по проекту объем сокращений выбросов.
Глава 4. Порядок мониторинга и отчетности внутренних проектов
по сокращению выбросов парниковых газов
17. Для получения единиц внутреннего сокращения выбросов по одобренным проектам в течение периода их реализации проводится мониторинг сокращений выбросов парниковых газов и (или) увеличения поглощения парниковых газов, а также предоставляются ежегодные отчеты о реализации проекта уполномоченному органу.
18. Заявитель проекта проводит мониторинг сокращений выбросов парниковых газов и (или) увеличения их поглощения в течение всего периода выпуска углеродных единиц по проекту на основе плана мониторинга, одобренного уполномоченным органом.
19. Процедуры мониторинга, применяемые по проектам, определяют:
1) цель мониторинга;
2) виды данных и информации, включая единицы измерений;
3) источник (источники) данных;
4) способы мониторинга (метод расчета, метод измерения);

10. Жобалық құжаттама және мониторинг жоспары уәкілетті органға қарастыруға берілгенге дейін валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органмен (бұдан әрі – аккредиттелген орган) валидациялауға жатады.
11. Қарауға ұсынылған жоба тұжырымдамасы бойынша шешімді уәкілетті орган оларды алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қабылдайды.
Қарауға ұсынылған жоба тұжырымдамасы және мониторинг жоспары бойынша шешімді уәкілетті орган оларды алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қабылдайды.
12. Жобаны мақұлдау туралы шешімді осы Қағидалардың 10- тармағында аталған құжаттар негізінде уәкілетті орган қабылдайды.
13. Жобаны қабылдамау туралы шешімді уәкілетті орган мынадай жағдайларда қабылдайды:
1) жобаның өтініш берушісімен ұсынылған құжаттар толық емес, тиісті түрде дайындалмаған немесе дәйексіз мәліметтерден тұрса;
2) жобалық құжаттамада көрсетілген орын бойынша жобаны іске асыру мүмкіншіліктері болмаса.
14. Жобаны уәкілетті органның мақұлдауы уәкілетті органмен белгіленген тәртіпте парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды іске асыру және парниктік газдар шығарындыларын азайтудың ішкі бірліктерін алу үшін негіз болады.
3-тарау. Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды есепке алу тәртібі
15. Уәкілетті орган мақұлданған жобаларды есепке алуды жүзеге асырады.
16. Уәкілетті органның интернет-ресурсында барлық мақұлданған жобалар бойынша ақпарат орналастырылады, онда мынадай мәліметтер:
1) жобаның атауы;
2) жобаның өтініш берушісі туралы мәлімет;
3) жоба жүзеге асырылатын болжамды орын;
4) жоба бойынша өтініш берілген парниктік газдар шығарындыларын азайту көлемі көрсетіледі.
4-тарау. Парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобалардың есептілігі мен мониторинг тәртібі
17. Мақұлданған ішкі жобалар бойынша шығарындыларды ішкі азайту бірліктерін алу үшін олардың жүзеге асыру кезеңінде парниктік газдар шығарындыларын азайту және / немесе сіңірулерін ұлғайту мониторингі жүргізіледі, сонымен қатар уәкілетті органға жобаны іске асыру туралы жыл сайынғы есептер ұсынылады.
18. Жобаның өтініш берушісі уәкілетті орган мақұлдаған мониторинг жоспары негізінде барлық көміртегі бірліктерін шығару кезеңі барысында парниктік газдар шығарындыларын азайту немесе/және сіңіруін ұлғайтуға мониторинг жүргізеді.
19. Ішкі жобалар бойынша қолданылатын мониторинг рәсімдері:
1) мониторинг мақсатын;
2) өлшем бірліктерін қоса алғандағы деректер және ақпараттар түрін;
3) деректер көзін (көздері);
4) мониторинг тәсілін (есептеу, өлшеу әдісі);

5) применяемые методики мониторинга;
6) время проведения мониторинга и его периодичность;
7) обязанности участников мониторинга;
8) систему управления мониторинговой информацией.
20. В рамках проведения мониторинга проводится количественная оценка по каждому из парниковых газов, на сокращение выбросов и (или) увеличение поглощения которых направлен проект, с последующим их пересчетом в эквивалент тонны двуокиси углерода.
21. При использовании измерительного оборудования и оборудования для проведения мониторинга заявитель проекта обеспечивает калибровку данного измерительного оборудования.
22. В случае отсутствия утвержденной методики расчета выбросов парниковых газов оператор установки вправе разработать собственную методику, которая подлежит согласованию с уполномоченным органом.
23. Подготовка и представление в уполномоченный орган ежегодного отчета осуществляются заявителем проекта за предыдущий отчетный год.
24. Подача отчетов о реализации проектов является добровольной. Непредоставление или несвоевременное предоставление отчета не рассматривается в качестве нарушения заявителем проекта.
25. Отчеты о реализации проектов, предоставляемые в уполномоченный орган включают следующую информацию:
1) данные о заявителе проекта;
2) краткое описание проекта, включая название и тип проекта, его масштабы и границы, место проведения, продолжительность периода выпуска углеродных единиц и виды выполняемых по проекту работ;
3) указание отчетного периода;
4) данные о выбросах парниковых газов и/или их поглощении, по которым проводится мониторинг в рамках проекта, с указанием общего их объема за отчетный период в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
5) данные о достигнутом сокращении выбросов парниковых газов и/или увеличении их поглощения в результате реализации проекта за отчетный период;
6) сведения о верификации заявленных сокращений выбросов парниковых газов и/или увеличении их поглощения;
7) описание базового сценария проекта;
8) информация о любых существенных отклонениях при реализации проекта от одобренной проектной документации и плана мониторинга;
9) описание критериев, процедур и документов, использованных в качестве основы для расчетов сокращения выбросов парниковых газов и/или увеличения их поглощения;
10) подпись заявителя проекта (ФИО), печать;
11) отчет о реализации проекта подтвержден аккредитованным органом:
полное наименование аккредитованного органа, осуществляющего верификацию, БИН;
номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
юридический адрес аккредитованного органа;
телефон, факс;
электронная почта;
ФИО, ответственного за верификацию;
подтверждение сокращения выбросов или поглощения парниковых газов в следующем объеме:
_____ тонн двуокиси углерода;
_____ тонн общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода;
подпись руководителя аккредитованного органа (ФИО), печать.

5) қолданылатын мониторинг әдістемелерін;
6) мониторинг өткізу әдісі және кезеңділігін;
7) мониторингке қатысушылардың міндеттерін;
8) мониторингтік ақпаратты басқару жүйесін анықтайды.
20. Мониторинг өткізу шеңберінде шығарындыларды азайту немесе сіңіруін ұлғайтуға бағытталған жобаның әрбір парниктік газдар бойынша сандық баға жүргізіледі, кейіннен олар көміртегі қос тотығының тонна эквивалентіне ауыстырылады.
21. Өлшеу жабдықтарын және мониторинг өткізуге арналған жабдықтарды қолданған кезде жобаның өтініш берушісі аталған өлшеу жабдықтарын калибрлеуді қамтамасыз етеді.
22. Егер мақұлданған парниктік газдар шығарындыларын есептеудің бекітілген әдістемесі болмаған жағдайда, жобаның өтініш берушісі уәкілетті органның өзінің келісімі бойынша әдістемесін әзірлеуге құқылы.
23. Уәкілетті органға жыл сайынғы есепті дайындау және ұсынуды жобаның өтініш берушісі өткен есепті жыл үшін жүзеге асырады.
24. Ішкі жобаларды іске асыру туралы есептерді ұсыну ерікті болып саналады. Ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау жобаның өтініш берушісінің бұзушылығы ретінде қарастырылмайды.
25. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынылатын жобаларды іске асыру туралы есептер мынадай ақпараттан тұрады:
1) жобаға өтініш беруші туралы деректер;
2) жобаны қысқаша сипаттау, оның ішінде жобаның атауы, типі, көлемі, ауқымы мен шекарасы, өткізілу орны, көміртегі бірліктерін шығару кезеңінің ұзақтылығы және жоба бойынша атқарылатын жұмыстардың түрі;
3) есептік кезеңді көрсету;
4) жоба шеңберінде өткізілетін мониторинг бойынша парниктік газдар шығарындылары немесе/және сіңірулері туралы деректер, есептік кезеңдегі көміртегі қос тотығының тонна эквивалентіндегі көлемін көрсету;
5) есептік кезеңде жобаны іске асыру барысында парниктік газдар шығарындыларын азайту немесе/және сіңіруін ұлғайту туралы қол жеткізілген деректер;
6) мәлімделген парниктік газдар шығарындылары немесе/және сіңіруінің верификациясы туралы мәлімет;
7) жобаның базалық сценарийінің сипаттамасы;
8) мақұлданған жобалық құжаттама мен мониторинг жоспарынан жобаны іске асыру кезінде пайда болған айтарлықтай кез келген ауытқушылықтар туралы ақпарат;
9) парниктік газдар шығарындыларын немесе/және сіңірулерін есептеудің негізі ретінде қолданған өлшемшарттарды, рәсімдер мен құжаттарды сипаттау;
10) жобаға өтініш берушінің қолы (ТАӘ), мөр;
11) есепті валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген
орган растады.
верификацияны жүзеге асыратын аккредиттелген органның толық атауы, БСН;
аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімі немесе күні, сериясы;
аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
телефон, факс;
электрондық мекенжайы;
верификацияға жауапты адамның ТАӘ көлемдегі: _____ тонна көміртегі қос тотығының парниктік газдар шығарындылары;
______ тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін ПГ жалпы шығарындылары растауы;
аккредиттелген орган басшысының қолы (ТАӘ), мөр.

26. До подачи в уполномоченный орган отчет о реализации проекта подлежит верификации аккредитованным органом.
27. Уровень существенности для проведения верификации отчетов о реализации проектов составляет 5 %.
28. Уполномоченный орган принимает решение об утверждении либо о неутверждении отчета о реализации проекта в течение тридцати календарных дней со дня его получения.
29. Уполномоченный орган принимает решение о неутверждении отчета по следующим основаниям:
1) представление недостоверной информации в отчете;
2) выявление несоблюдения заявителем проекта установленных законодательством Республики Казахстан требований;
3) отсутствие верификации.
30. В случае утверждения отчета о реализации проекта его заявитель приобретает право на получение единиц внутреннего сокращения выбросов в количестве, заявленном в утвержденном отчете о реализации проекта.
Приложение 3
к перечню некоторых приказов
Министра энергетики Республики Казахстан
и Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Утверждены
приказом Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 157-ө
Правила ведения мониторинга, учета и отчетности по углеродным
единицам выбросов парниковых газов для целей торговли
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения мониторинга, учета и отчетности по углеродным единицам выбросов парниковых газов для целей торговли (далее – Правила) определяют порядок ведения мониторинга, учета и отчетности по углеродным единицам выбросам парниковых газов для целей торговли в Республике Казахстан и операций проводимых с ними и распространяют свое действие на единицы установленного количества, единицы квоты, единицы внутреннего сокращения выбросов, единицы сокращения выбросов, единицы сертифицированных сокращений выбросов и единицы поглощения.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) отчетный период - календарный год, по которому оператор установки, подпадающей под требования по квотированию выбросов парниковых газов в Республике Казахстан, предоставляет отчетность по инвентаризации парниковых газов;
2) погашение квот на выбросы парниковых газов – ежегодное изъятие из обращения (списание) углеродных единиц Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период, согласно отчету об инвентаризации выбросов парниковых газов за отчетный год, осуществляемое в Государственном реестре углеродных единиц;
3) учет углеродных единиц - учет информации об углеродных единицах, введенных в обращение Республикой Казахстан, а также операций с углеродными единицами, производимых в государственном реестре углеродных единиц;

26. Жобаны іске асыру туралы есеп уәкілетті органға тапсырылғанға дейін аккредиттелген ұйымның верификациясына жатады.
27. Ішкі жобаларды іске асыру туралы есеп верификациясын өткізу деңгейі 5% құрайды.
28. Уәкілетті орган ішкі жобаны іске асыру туралы есепті бекіту немесе бекітпеу туралы шешімді оны алған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қабылдайды.
29. Уәкілетті орган ішкі жобаны іске асыру туралы есепті бекітпеу туралы шешімді мынадай жағдайларда қабылдайды:
1) есепте дәйексіз ақпарат ұсыну;
2) жобаның өтініш берушісінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамауы;
3) верификация болмаған жағдайда;
30. Жобаны іске асыру туралы есеп бекітілген жағдайда, жобаның өтініш берушісі жобаны іске асыру туралы бекітілген есепте берілген мөлшерде шығарындыларды ішкі азайту бірлігін алу құқығына ие болады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 17 қарашадағы
№ 496 бұйрығының тізбесіне
3- қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 157-ө бұйрығымен
бекітілген
Сауда мақсаты үшін парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторинг, есепке алуды және есептілікті жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сауда мақсаты үшін парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторинг, есепке алуды және есептілікті жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасында сауда мақсатында парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторинг, есепке алу және есептілікті жүргізу тәртібін және олармен жүргізілетін операцияларды анықтайды және белгіленген мөлшер бірліктеріне, квоталар бірліктеріне, шығарындылардың ішкі азайту бірліктеріне, шығарындылардың азайту бірліктеріне, шығарындыларды азайтудың сертификатталған бірліктері мен сіңірулер бірліктеріне қолданылады.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) есептік кезең - Қазақстан Республикасындағы парниктік газдар шығарындыларын квоталау бойынша талаптарға түсетін қондырғы операторының парниктік газдарды түгендеу бойынша есеп ұсынатын күнтізбелік жылы;
2) парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеу – Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінде жүзеге асырылатын, есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепке сәйкес тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспарының көміртегі бірліктерін жыл сайынғы айналымнан алып тастау (есептен шығару);
3) көміртегі бірліктерін есепке алу - Қазақстан Республикасымен айналымға енгізілген көміртегі бірліктері, сондай-ақ көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінде көміртегі бірліктерімен жасалатын операциялар жөніндегі ақпаратты есепке алу;

4) аннулированные углеродные единицы - углеродные единицы, полностью выведенные из обращения;
5) международные углеродные единицы - единицы установленного количества, единицы сокращения выбросов, единицы сертифицированного сокращения выбросов, единицы поглощения и другие производные от них углеродные единицы.
3. Мониторинг международных углеродных единиц и операций, проводимых с ними через государственный реестр углеродных единиц, реализуется в рамках операций по их одобрению международным регистрационным журналом операций, а также процедур, проводимых в соответствии с требованиями, установленными в рамках Киотского протокола к Рамочной Конвенции Организаций Объединенных Наций об изменении климата.
Глава 2. Порядок ведения мониторинга по углеродным единицам
выбросов парниковых газов
4. По углеродным единицам выбросов парниковых газов и проводимым с ними операциям через государственный реестр углеродных единиц осуществляются внутренний и внешний мониторинг.
5. Внутренний мониторинг углеродных единиц выбросов парниковых газов проводится Оператором государственного реестра углеродных единиц Республики Казахстан посредством автоматической проверки проводимых с ними операций.
6. Внешний мониторинг углеродных единиц выбросов парниковых газов и проводимых с ними операций организуется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды с привлечением к его проведению международных экспертов и аккредитованных органов по валидации и верификации.
Глава 3. Порядок учета по углеродным единицам выбросов
парниковых газов
7. Учет по углеродным единицам выбросов парниковых газов осуществляется в Республике Казахстан через государственный реестр углеродных единиц.
8. Оператором государственного реестра углеродных единиц каждой углеродной единице выбросов парниковых газов присваивается уникальный идентификационный номер.
9. В целях раздельного учета вводимых и выводимых из обращения Республикой Казахстан углеродных единиц выбросов парниковых газов оператором государственного реестра углеродных единиц открываются и обслуживаются операции по следующим видам счетов:
1) счет выпуска единиц квот;
2) счет аннулирования углеродных единиц;
3) счет погашения квот;
4) счет резерва объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, включающий также следующие субсчета:
субсчет распределения квот на выбросы парниковых газов для новых установок;

4) жойылған көміртегі бірліктері - айналымнан толық шығарылған көміртегі бірліктері;
5) халықаралық көміртегі бірліктері - белгіленген мөлшер бірліктері, шығарындыларды азайту бірліктері, шығарындыларды азайтудың сертификатталған бірліктері, сіңірулер бірліктері және олардан туындаған басқа көміртегі бірліктері.
3. Халықаралық көміртегі бірліктерін және көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі арқылы олармен жүргізілетін операцияларды мониторингтеу операцияларды халықаралық тіркеу журналымен оларды мақұлдау бойынша операциялар, сондай-ақ Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясына Киото хаттамасы аясында белгіленген талаптарына сәйкес рәсімдер шеңберінде іске асырылады.
2-тарау. Парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторинг жүргізу тәртібі
4. Парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері және көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі бойынша олармен жүргізілетін операциялар арқылы ішкі және сыртқы мониторинг жүзеге асырылады.
5. Парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктерінің ішкі мониторингін Қазақстан Республикасы көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы олармен жүргізілетін операцияларды автоматты түрде тексеру арқылы жүргізеді.
6. Парниктік газдар шығарындылары көміртегі бірліктерінің және олармен жүргізілетін операциялардың сыртқы мониторингін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган оны жүргізуге халықаралық сарапшылар мен валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдарды тарту арқылы ұйымдастырады.
3-тарау. Парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша есепке алу тәртібі
7. Қазақстан Республикасында парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша есепке алу көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі арқылы жүзеге асырылады.
8. Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы әрбір парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктеріне бірегей сәйкестендіру нөмірін береді.
9. Қазақстан Республикасының айналымға енгізетін және айналымнан шығаратын парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктерін жеке есепке алу мақсатында көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің шоттарының және қосалқы шоттардың мынадай түрлерін:
1) квота бірліктерін шығару шотын;
2) көміртегі бірліктерін жою шотын;
3) квоталарды өтеу шотын;
4) квоталарды мынадай қосалқы шоттардан тұратын парниктік газдар шығарындыларына Ұлттық жоспардың квоталар көлемі қорының шотын:
жаңа қондырғыларға парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу қосалқы шотын;

субсчет выдачи дополнительных квот в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 94-4 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс);
субсчет распределения квот на выбросы парниковых газов для установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса;
субсчет выдачи углеродных единиц для внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов и (или) увеличению поглощения парниковых газов;
субсчет продажи квот на условиях аукциона;
5) счета операторов установок;
6) счета заявителя внутренних проектов по сокращению выбросов и (или) увеличению поглощения парниковых газов (далее - счета заявителя проектов);
7) счет оператора государственного реестра.";
10. Учет единиц, погашаемых на основе верифицированных отчетов, представляемых операторами установок ежегодно, проводится оператором государственного реестра.
Глава 4. Порядок отчетности по углеродным единицам
выбросов парниковых газов
11. Оператор государственного реестра углеродных единиц предоставляет в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды отчеты по углеродным единицам выбросов парниковых газов и проведенным операциям с ними ежеквартально.
12. Отчеты оператора государственного реестра углеродных единиц по углеродным единицам выбросов парниковых газов включают следующую информацию:
1) номера счетов;
2) наименования и контактные данные владельцев счетов в Государственном реестре углеродных единиц;
3) количество различных типов углеродных единиц на счетах;
4) количество единиц сокращений выбросов и единиц сертифицированных сокращений выбросов, переданных в государственный реестр углеродных единиц из реестров углеродных единиц других государств и реестра механизма чистого развития с указанием реестров и данных о держателях счетов;
5) количество единиц сокращений выбросов, переданных в реестры углеродных единиц других государств с указанием реестров и данных о держателях счетов;
6) количество аннулированных углеродных единиц;
7) количество погашенных квот на выбросы парниковых газов;
8) количество состоявшихся торгов и проданных единиц квот на товарной бирже;
9) количество несостоявшихся торгов и единиц квот, планированных на продажу на товарной бирже.

2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 94-4 бабының 1-тармағымен (бұдан әрі – Кодекс) көзделген жағдайда қосымша квоталарды беру қосалқы шотын;
квоталарды парниктік газдар шығарындыларына бөлу Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңінде Кодекстің 94-2 бабының 1-тармағының талаптарына сәйкес келетін әкімшілендіру, пайдалану субъектілерін орнату үшін парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу қосалқы шотын;
парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) парниктік газдар сіңірулерін ұлғайту бойынша ішкі жобаларға арналған көміртегі бірліктерін беру қосалқы шотын;
аукцион жағдайларында квоталарды сату қосалқы шотын;
5) квоталанатын қондырғылар операторларының қосалқы шотын;
6) парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) сіңірулерін ұлғайту бойынша ішкі жобаның өтініш берушісінің (бұдан әрі ˗ жобаның өтініш берушісінің қосалқы шотын;
7) мемлекеттік тізілім операторының шоты бойынша операцияларды ашады және қызмет көрсетеді.
10. Қондырғы операторлары жыл сайын ұсынатын верификацияланған есептер негізінде өтелетін бірліктер есебін мемлекеттік тізілімінің операторы жүргізеді.
4-тарау. Парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша есептілік тәртібі
11. Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері және олармен жүргізілген операциялар бойынша есептерді тоқсан сайын ұсынады.
12. Парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі операторының есептеріне мынадай ақпараттар енгізіледі:
1) шоттардың нөмірлері;
2) Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі шоттар иелерінің атаулары мен байланыс деректері;
3) шоттардағы көміртегі бірліктерінің әртүрлі типтерінің саны;
4) тізілімдер мен шот ұстаушы туралы деректерді көрсете отырып, көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміне басқа мемлекеттердің көміртегі бірліктерінің тізілімі мен таза дамыту тетігінің тізілімінен берілген шығарындыларды азайту бірліктері мен шығарындыларды азайтудың сертификатталған бірліктерінің саны;
5) тізілімдер мен шот ұстаушы туралы деректерді көрсете отырып, басқа мемлекеттердің көміртегі бірліктерінің тізілімінен берілген шығарындыларды азайту бірліктерінің саны;
6) жойылған көміртегі бірліктерінің саны;
7) парниктік газдар шығарындыларына өтелген квоталардың саны.
8) тауарлық биржада болған сауда-саттық және сатылған квоталар бірліктерінің саны;
9) тауарлық биржада сату үшін жоспарланған болмаған сауда-саттық және квоталар бірліктерінің саны.

13. В отношении единиц квот и счетов операторов установок, получивших квоты на выбросы парниковых газов, отчет также включает следующую дополнительную информацию:
1) уникальный идентификационный номер единиц квот;
2) номер установки;
3) объемы выданных единиц квот на выбросы парниковых газов;
4) объемы подтвержденных выбросов парниковых газов по установкам (по отчетным годам);
5) объемы погашенных квот по установкам (по отчетным годам);
6) информация о соблюдении операторами требований, относящихся к мониторингу и отчетности по выбросам от установки.
14. В отношении счетов операторов внутренних проектов по сокращению выбросов и (или) увеличению поглощения парниковых газов и операторов проектов совместного осуществления, реализуемых на территории Республики Казахстан, отчет включает следующую информацию:
1) названия проектов и их мест расположения, дат введения в действие углеродных единиц по результатам реализации проектов;
2) количество единиц, введенных в обращение единиц внутреннего сокращения выбросов и единиц сокращения выбросов.
15. С целью обеспечения прозрачности системы торговли углеродными единицами выбросов парниковых газов оператором государственного реестра углеродных единиц публикуются на его интернет-ресурсе ежеквартально обновляемые отчеты.
Приложение 4
к перечню некоторых приказов
Министра энергетики Республики Казахстан
и Министра охраны окружающей среды
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Сноска. Приложение 4 утратило силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 10.06.2021 № 193 (вводится в действие с 01.07.2021).

13. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар алған қондырғылар операторларының квоталар бірліктері мен шоттарына қатысты есепке мынадай қосымша ақпарат енгізіледі:
1) квота бірліктерінің бірыңғай сәйкестендіру нөмірі;
2) қондырғы нөмірі;
3) парниктік газдар шығарындыларына берілген квоталар бірліктерінің көлемі;
4) қондырғылар бойынша расталған парниктік газдар шығарындыларының көлемі (есептік жылдар бойынша);
5) қондырғылар бойынша өтелген квоталардың көлемі (есептік жылдар бойынша);
6) квоталанатын қондырғы шығарындылары бойынша мониторинг және есеп беруге қатысты талаптарды операторлардың орындауы туралы ақпарат.
14. Қазақстан Республикасының аумағында іске асырылатын парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) сіңірулерін ұлғайту бойынша ішкі жобалар операторлары мен бірлесіп жүзеге асыру жобалары операторларының шоттарына қатысты есепке мынадай ақпарат енгізіледі:
1) жобалардың атаулары мен олардың орналасқан жерлері, жобаны іске асыру нәтижелері бойынша көміртегі бірліктерін қолданысқа енгізу күні;
2) шығарындыларды азайтудың ішкі бірліктері мен шығарындыларды азайту бірліктерінің айналымға енгізілген бірліктерінің саны.
15. Парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктерімен сауда жасау жүйесінің айқындығын қамтамасыз ету мақсатында көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінің операторы өзінің интернет-ресурсында тоқсан сайын жаңартылатын есептерді жариялап отырады.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасы Энергетика
министрінің және Қазақстан
Республикасы Қоршаған ортаны
қорғау министрінің кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 10.06.2021 № 193 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.