Об утверждении Правил оказания жилищной помощи
Решение Жалагашского районного маслихата Кызылординской области от 5 июля 2017 года № 13-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 2 августа 2017 года за № 5915. Утратило силу решением Жалагашского районного маслихата Кызылординской области от 22 февраля 2019 года № 37-3
Сноска. Утратило силу решением Жалагашского районного маслихата Кызылординской области от 22.02.2019 № 37-3 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" Жалагашский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи.
2. Признать утратившими силу некоторых нормативных правовых решений Жалагашского районного маслихата согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель 13 сессии
Жалагашского районного маслихата
МАХАТОВА А.
Секретарь Жалагашского районного
маслихата
ЕСПАНОВ М.
Приложение к решению Жалагашского районного маслихата от "05" июля 2017 года №13-3
Перечень утративших силу некоторых нормативных правовых решений Жалагашского районного маслихата
1. Решение Жалагашского районного маслихата от 26 сентября 2012 года № 11-8 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4328, опубликовано в газете "Жалагаш жаршысы" от 03 ноября 2012 года);
2. Решение Жалагашского районного маслихата от 20 декабря 2012 года № 14-9 О внесении изменении в решение Жалагашского районного маслихата от 26 сентября 2012 года №11-8 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4385, опубликовано в газете "Жалагаш жаршысы" от 02 февраля 2013 года);
3. Решение Жалагашского районного маслихата от 23 января 2014 года № 28-3 "О внесении изменений в решение Жалагашского районного маслихата от 26 сентября 2012 года №11-8 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4593, опубликовано в газете "Жалагаш жаршысы" от 15 февраля 2014 года);
4. Решение Жалагашского районного маслихата от 22 июля 2015 года № 45-14 "О внесении изменений в некоторые решения Жалагашского районного маслихата" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5100, опубликовано в газете "Жалагаш жаршысы" от 19 августа 2015 года).

Тұрғын үй көмегін көрсету Қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облысы Жалағаш аудандық мәслихатының 2017 жылғы 5 шілдедегі № 13-3 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 2 тамызда № 5915 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы Жалағаш аудандық мәслихатының 2019 жылғы 22 ақпандағы № 37-3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Жалағаш аудандық мәслихатының 22.02.2019 № 37-3 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабының 2-тармағына және "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына сәйкес, Жалағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған тұрғын үй көмегін көрсету Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Жалағаш аудандық мәслихатының кейбір нормативтік құқықтық шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жалағаш аудандық мәслихатының
13 - сессиясының төрағасы
А. МАХАТОВА
Жалағаш аудандық мәслихатының хатшысы М. ЕСПАНОВ
2017 жылғы "05" шілдедегі №13-3 Жалағаш аудандық мәслихатының шешiмiне қосымша
Жалағаш аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық шешімдерінің тізбесі
1. "Тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы" Жалағаш аудандық мәслихатының 2012 жылғы 26 қыркүйектегі № 11-8 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 4328 нөмірімен тіркелген, 2012 жылғы 03 қарашада "Жалағаш жаршысы" газетінде жарияланған);
2. "Жалағаш аудандық мәслихатының шешіміне 2012 жылғы 26 қыркүйектегі №11-8 "Тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы" өзгерістер енгізу туралы" Жалағаш аудандық мәслихатының 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 14-9 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 4385 нөмірімен тіркелген, 2013 жылғы 02 ақпанда "Жалағаш жаршысы" газетінде жарияланған);
3. "Тұрғын үй көмегін көрсету Қағидасын бекіту туралы" Жалағаш аудандық мәслихатының 2012 жылғы 26 қыркүйектегі №11-8 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Жалағаш аудандық мәслихатының 2014 жылғы 23 қаңтардағы № 28-3 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 4593 нөмірімен тіркелген, 2014 жылғы 15 ақпанда "Жалағаш жаршысы" газетінде жарияланған);
4. "Жалағаш аудандық мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Жалағаш аудандық мәслихатының 2015 жылғы 22 шілдедегі № 45-14 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5100 нөмірімен тіркелген, 2015 жылғы 19 тамызда "Жалағаш жаршысы" газетінде жарияланған).

Утверждены решением Жалагашского районного маслихата от "05" июля 2017 года №13-3
Правила оказания жилищной помощи
Настоящие Правила оказания жилищной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" и определяют порядок и размеры оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Жалагашского района.
Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) малообеспеченные семьи (граждане) - лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи;
2) государственная корпорация - Жалагашское районное отделение департамента "Межведомственный расчетный центр социальных выплат" - филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Кызылординской области;
3) совокупный доход семьи (гражданина) - общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
4) портал – веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz;
5) уполномоченный орган – коммунальное государственное учреждение "Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния Жалагашского района" финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющее назначение жилищной помощи;
6) доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно - допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах.
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Жалагашском районе на оплату:
1) расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;

Жалағаш аудандық мәслихатының 2017 жылғы "05" шілдедегі №13-3 шешiмiмен бекiтiлген
Тұрғын үй көмегін көрсету Қағидалары
Осы тұрғын үй көмегін көрсету Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабының 2-тармағына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына сәйкес әзірленді және Жалағаш ауданындағы аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібін және мөлшерлерін айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар;
2) мемлекеттік корпорация – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Қызылорда облысы бойынша филиалы – "Әлеуметтік төлемдерді ведомствоаралық есептеу орталығы" Департаментінің Жалағаш аудандық бөлімшесі;
3) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсандағы отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;
4) портал – "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы;
5) уәкілетті орган – жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын "Жалағаш аудандық жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматтың) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы.
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Жалағаш ауданында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғынжайларда тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
2) тұрғынжайдың меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;

3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
3. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов в пределах установленных норм устанавливается в размере десяти процентов от совокупного дохода семьи (гражданина).
4. Жилищная помощь, оказывается, по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания), за счет средств местного бюджета семьям (гражданам), постоянно проживающим на территории Жалагашского района.
2. Порядок и размеры оказания жилищной помощи
5. Для получения жилищной помощи малообеспеченные семьи (граждане) обращаются с заявлением в уполномоченный орган либо в государственную корпорацию и предоставляют документы, указанные в пункте 4 правил предоставления жилищной помощи утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года №2314.
6. В случае обращения посредством портала для получения жилищной помощи, малообеспеченные семьи (граждане) предоставляют документы, указанные в подпункте 2) пункта 9 стандарта государственной услуги "Назначение жилищной помощи" утвержденный приложением 1 Приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11015).
7. Жилищная помощь назначается с начала месяца подачи заявления на текущий квартал.
8. Назначение жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) производится в соответствии нижеследующим нормам потребления:
1) Нормы потребления электроэнергии на 1 месяц:
для семьи до трех человек- 100 киловатт;
для семьи более трех человек - 150 киловатт;

3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге беріледі;
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
3. Тұрғын үй көмегі телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Белгіленген нормалар шегіндегі шекті жол берілетін шығыстар үлесі отбасының (азаматтың) жиынтық табысының он пайызы мөлшерінде белгіленеді.
4. Жалағаш ауданының аумағында тұрақты тұратын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу, жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
2. Тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібі және мөлшерлері
5. Тұрғын үй көмегін алу үшін аз қамтылған отбасылар (азаматтар) уәкілетті органға немесе мемлекеттік корпорацияға өтінішпен жүгінеді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысымен бекітілген тұрғын үй көмегін көрсету ережесінің 4-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
6. Тұрғын үй көмегін алу үшін портал арқылы өтініш жасаған жағдайда, аз қамтылған отбасылар (азаматтар) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11015 нөмірімен тіркелген) 1-қосымшасымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
7. Тұрғын үй көмегі өтініш берген айдан бастап ағымдағы тоқсанға тағайындалады.
8. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау төмендегі пайдалану нормаларына сәйкес жүргізіледі:
1) Электр қуатын пайдалану нормалары 1 айға:
үш адамға дейінгі отбасына – 100 киловатт;
үш адамнан жоғары отбасына – 150 киловатт;

2) Нормы потребления газа на 1 месяц:
для семьи до трех человек- 10 килограмм;
для семьи более трех человек – 20 килограмм;
3) Нормы потребления топлива:
Нормы потребления топлива каждой семье (гражданину) на отопительный сезон: на октябрь-ноябрь месяцы по 500 килограммов, на декабрь-январь-февраль месяцы по 1000 килограммов, на март-апрель месяцы по 500 килограммов.
4) Нормы расходов и их тарифы по водоснабжению, теплоснабжению, вывозу мусора, расходов на содержание жилья предоставляются поставщиками услуг.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением Жалагашского районного маслихата Кызылординской области от 28.02.2018 № 21-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Финансирование и выплата
9. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на соответствующий финансовый год.
10. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня.
4. Заключительное положение
11. Отношения, не урегулированные настоящими Правилами, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

2) Газ пайдалану нормалары 1 айға:
үш адамға дейінгі отбасына – 10 килограмм;
үш адамнан жоғары отбасына – 20 килограмм;
3) Отын пайдалану нормалары:
Отын пайдалану әр отбасыға (азаматқа) от жағу маусымына: қазан - қараша айларына 500 килограммнан, желтоқсан – қаңтар – ақпан айларына 1000 килограммнан, наурыз - сәуір айларына 500 килограммнан.
4) Тұрғын үйді қамтамасыз етуге қажетті сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау, қоқыс шығару шығыстарын пайдалану нормалары мен тарифтерін қызмет көрсететіндер ұсынады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қызылорда облысы Жалағаш аудандық мəслихатының 28.02.2018 № 21-5 шешімімен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қаржыландыру және төлеу
9. Тұрғын үй көмегiн төлеудi қаржыландыру аудан бюджетінен тиiстi қаржы жылына қарастырылған қаражат шегiнде жүзеге асырылады.
10. Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырады.
4. Қорытынды ереже
11. Осы Қағидалармен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.