Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Павлодарскому району на 2018 - 2019 годы
Решение маслихата Павлодарского района Павлодарской области от 21 декабря 2017 года № 25/138. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 5 января 2018 года № 5783. Утратило силу решением маслихата Павлодарского района Павлодарской области от 8 августа 2018 года № 36/192 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Павлодарского района Павлодарской области от 08.08.2018 № 36/192 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Павлодарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Павлодарскому району на 2018 - 2019 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам экономической политики, индустриально-инновационного развития и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Кашитов
Секретарь маслихата А. Шайхимов
Утвержден
решением Павлодарского
районного маслихата
№ 25/138
от 21 декабря 2017 года
План по управлению пастбищами и их использованию
по Павлодарскому району на 2018 - 2019 годы
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Павлодарскому району на 2018 - 2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Павлодар ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар аудандық мәслихатының 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 25/138 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 5 қаңтарда № 5783 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар аудандық мәслихатының 2018 жылғы 8 тамыздағы № 36/192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар аудандық мәслихатының 08.08.2018 № 36/192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономикалық саяси, индустриялық-инновациялық даму және экология мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Кашитов
Мәслихат хатшысы А. Шайхимов
Павлодар аудандық
мәслихатының 2017
жылғы 21 желтоқсандағы
№ 25/138 шешімімен
бекітілді
Павлодар ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Павлодар ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 173 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.

3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Павлодарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Павлодарского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Павлодарского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Павлодарского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Павлодарского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Павлодарского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда района
5. Павлодарский район образован в 1928 году, расположен вокруг областного центра, на правом берегу реки Иртыш. С севера граничит с Качирским районом, с юга – с Лебяжинским районом, с восточной стороны – с Щербактинским районом, с северо-восточной стороны – с Успенским районом. Административно-территориальное деление состоит из 38 сельских населенных пунктов, расположенных в 12 сельских округах и одном селе.

3. Жоспарда:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Павлодар ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданы аумағында су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Аудан жер қорының жағдайы
5. Павлодар ауданы 1928 жылы құрылған, облыс орталығы төңірігінде, Ертіс өзенінің оң жағалауында орналасқан. Солтүстік батысында Качир ауданымен, оңтүстік батысында Лебяжі ауданымен, шығысында Шарбақты ауданымен, ал солтүстік-шығыс жағында Успен ауданымен шектеседі. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 12 ауылдық округте және бір ауылда орналасқан 38 елді мекендерден тұрады.

Климат резко континентальный, но благодаря близости Иртыша более мягкий, средняя температура января от минус 18 градусов Цельсия до минус 19 градусов Цельсия, средняя температура июля от плюс 21 градусов Цельсия до плюс 23 градусов Цельсия. Годовое количество атмосферных осадков составляет 272 миллиметров. Господствуют юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
6. Общая площадь земель района 582280,7 гектаров (далее – га), из них пастбищные земли – 246055,2 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 369362 га;
земли населенных пунктов – 87599 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 5785 га;
земли лесного фонда – 23054 га;
земли водного фонда – 8685 га;
земли запаса – 94564,3 га.
3. Описание пастбищ
7. Почвенный покров представлен тҰмно-каштановыми образованиями, местами – солонцами и солончаками. Почвы имеют слабо выраженную структуру и бедны перегнойными веществами.
В гидрографическом отношении район имеет выгодное положение, так как вдоль района протекает река Иртыш, которая имеет многочисленные протоки, рукава. Имеются также озҰра: Коряковское, Маралды, Зункамыс.
Растительность в основном однообразная, степная с преобладанием типчака, ковыля и полыни. В пойме реки Иртыш произрастают злаковые травы. Из лесных насаждений встречаются акация, черҰмуха, тополь, берҰза. На севере района распространены тҰмно-каштановые почвы, а на юге – каштановые почвы.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 7,7 центнеров.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170 – 180 дней.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 35431 голов крупного рогатого скота, 37441 голов мелкого рогатого скота, 10626 лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
118 стад крупного рогатого скота;
68 отар мелкого рогатого скота;
106 табунов лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
11. В районе действуют 47 ветеринарно-санитарных объектов, из них 21 скотомогильник, 13 ветеринарных пунктов, 13 пунктов для искусственного осеменения.
6. Сервитуты для прогона скота
12. В Павлодарском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Павлодарскому
району на 2018 - 2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Павлодарского района
в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Павлодарскому
району на 2018 - 2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Павлодарского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Павлодарскому
району на 2018 - 2019 годы
Карта Павлодарского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Павлодарскому
району на 2018 - 2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам), составленную согласно норме потребления воды
на территории Павлодарского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Павлодарскому
району на 2018 - 2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища,
и перемещения его на предоставляемые пастбища
на территории Павлодарского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Павлодарскому
району на 2018 - 2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе на территории Павлодарского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Павлодарскому
району на 2018 - 2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа, села
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Григорьевский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
2
Ефремовский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
3
Зангарский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
4
Заринский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
5
Кенесский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
6
Красноармейский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
7
Луганский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
8
Мичуринский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
9
Село Ольгинка
Первая декада мая
Третья декада октября
10
Рождественский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
11
Чернорецкий сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
12
Черноярский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
13
Шакатский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября

Климаты - шұғыл континенттік, бірақ Ертістің жақын орналасуы арқасында тым жұмсақ, қаңтардың орташа температурасы минус 18 градус Цельсийдан минус 19 градус Цельсийға дейін, шілденің орташа температурасы плюс 21 градус Цельсийдан плюс 23 градус Цельсийға дейін. Жылдық атмосфералық жауын-шашын мөлшері 272 миллиметрді құрайды. Оңтүстік-батыс және солтүстік желдер басым, шығыс аңызақ жел жиі соғып тұрады.
6. Аудан жерлерінің жалпы жер көлемі 582280,7 гектар (бұдан әрі - га). Соның ішінде жайылымдар – 246055,2 га.
Санаттары бойынша жерлер келісідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 369362 га;
елді мекендердің жерлері – 87599 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5785 га;
орман қорының жерлері – 23054 га;
су қорының жерлері – 8685 га;
қордағы жерлері – 94564,3 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Топырақ жамылғысы күңгірт-құба түзінділермен ұсынылған, кей жерлерде – сортаң және тақыршық. Топырақтың әлсіз айқын құрылымы бар және қарашірік заттарға кедей.
Гидрографиялық жағынан аудан тиімді орналасқан, себебі аудан бойымен Ертіс өзені ағып жатыр, оның көптеген ағыстары мен тармақтары бар. Сондай-ақ мынадай көлдері бар: Коряков, Маралды, Ұзынқамыс.
Өсімдіктері негізінен біртекті, далалы, бетеге, селеу және жусан басым. Ертіс өзенінің алқабында астық тұқымдас шөптер өседі. Орман егістерінен қараған, мойыл, терек, қайың кездеседі. Ауданның солтүстігінде күңгірт-құба, ал оңтүстігінде – қызғылт топырақ таралған.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 7,7 центнерді құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары тағайындалған жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 35431 бас ірі қара мал, 37441 бас қой-ешкі, 10626 жылқы құрайды.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 118 үйір;
ұсақ мал 68 отар;
жылқылар 106 табын.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 47 объектілері қызмет істейді, соның ішінде 21 мал көмінділері, 13 мал дәрігерлік пункттер, қолдан ұрықтандыруға арналған 13 пункт.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Павлодар ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Павлодар ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер
учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Павлодар ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Павлодар ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Павлодар ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Павлодар ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Павлодар ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Павлодар ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Павлодар ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың
су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге,
өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Павлодар ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Павлодар ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және
(немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының
мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу
және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Павлодар ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Павлодар ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын
шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Павлодар ауданы бойынша
2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
№ р/с
Ауылдық округ, ауыл атауы
Жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Григорьевка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
2
Ефремовка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
3
Заңғар ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
4
Заря ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
5
Кеңес ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
6
Красноармейка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
7
Луганск ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
8
Мичурин ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
9
Ольгинка ауылы
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
10
Рождественка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
11
Чернорецк ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
12
Черноярка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
13
Шақат ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі