Об утверждении Правил регистрации или отказа в регистрации пассажирской таможенной декларации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 236. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16483.
В соответствии с пунктом 4 статьи 182 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации или отказа в регистрации пассажирской таможенной декларации.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 236
Правила регистрации или отказа в регистрации пассажирской таможенной декларации
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила регистрации или отказа в регистрации пассажирской таможенной декларации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 182 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республики Казахстан" и определяют порядок регистрации или отказа в регистрации пассажирской таможенной декларации.
Глава 2. Порядок регистрации или отказа в регистрации пассажирской таможенной декларации
2. Регистрация пассажирской таможенной декларации в электронной форме (за исключением пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов до внедрения ее электронной версии) производится путем присвоения такой декларации регистрационного номера, сформированного информационной системой органа государственных доходов в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.

Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 236 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16483 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 182-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 236 бұйрығымен
бекітілген
Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 182-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленген және жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібін айқындайды.
2-тарау. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі
2. Электрондық нысандағы жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу (оның электрондық нұсқасын енгізгенге дейін экспресс-жүктер үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияны қоспағанда) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған тіркеу нөмірін осындай декларацияға беру жолымен жүргізіледі.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Должностное лицо органа государственных доходов (далее – уполномоченное должностное лицо) регистрирует пассажирскую таможенную декларацию не позднее одного часа рабочего времени органа государственных доходов с момента ее подачи.
4. В случае подачи пассажирской таможенной декларации на бумажном носителе уполномоченное должностное лицо проставляет сформированный информационной системой органа государственных доходов регистрационный номер в левом верхнем углу пассажирской таможенной декларации, который заверяется оттиском личной номерной печати.
4-1. В случае подачи пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов на бумажном носителе уполномоченное должностное лицо регистрирует его в журнале регистрации пассажирских таможенных деклараций для экспресс-грузов в бумажном и (или) электронном виде по форме согласно приложению к настоящим Правилам, с проставлением регистрационного номера в левом верхнем углу указанной декларации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Регистрационный номер пассажирской таможенной декларации формируется следующим образом:
XXXXX/XXXXXX/XXXXXXX, где
1            2             3
элемент 1 – код органа государственных доходов, зарегистрировавшего пассажирскую таможенную декларацию, в соответствии с кодом органа государственных доходов Республики Казахстан, используемых для таможенных целей;
элемент 2 – дата регистрации пассажирской таможенной декларации (день, месяц, две последние цифры года);
элемент 3 – порядковый номер, сформированный информационной системой.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы (бұдан әрі – уәкілетті лауазымды адам) жолаушыларға арналған кедендік декларацияны оны берген кезден бастап мемлекеттік кірістер органы жұмыс уақытының бір сағатынан кешіктірмей тіркейді.
4. Жолаушыларға арналған кедендік декларация қағаз тасымалдағышында берілген жағдайда уәкілетті лауазымды адам жеке нөмірлі мөрінің бедерімен куәландырыланған жолаушыларға арналған кедендік декларацияның жоғарғы сол жақ бұрышына мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған тіркеу нөмірін қояды.
4-1. Экспресс-жүктер үшін жолаушыларға арналған кедендік декларация қағаз тасымалдағышында берілген жағдайда уәкілетті лауазымды адам оны осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және (немесе) электрондық түрдегі экспресс-жүктер үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу журналында көрсетілген декларацияның жоғарғы сол жақ бұрышына тіркеу нөмірін қоя отырып тіркейді.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияның тіркеу нөмірі мынадай жолмен қалыптастырылады:
XXXXX/XXXXXX/XXXXXXX, мұнда
1 2 3
1-элемент – кедендік мақсатта пайдаланылатын Қазақстан Республикасы
мемлекеттік кірістер органының кодына сәйкес жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеген мемлекеттік кірістер органының коды;
2-элемент – жолаушыларға арналған кедендік декларацияның тіркелген күні (күні, айы, жылдың соңғы екі цифры);
3-элемент – ақпараттық жүйеде қалыптастырылған реттік нөмірі.

6. Отказ в регистрации пассажирской таможенной декларации оформляется путем внесения уполномоченным должностным лицом в информационную систему органа государственных доходов информации о причинах и дате отказа. Информация о причинах отказа направляется декларанту в электронной форме с использованием информационных систем.
7. Уполномоченное должностное лицо отказывает в регистрации пассажирской таможенной декларации не позднее одного часа рабочего времени органа государственных доходов с момента ее подачи.

6. Жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуден бас тартуды уәкілетті лауазымды адам бас тарту себептері мен күні туралы ақпаратты мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесіне енгізу арқылы ресімдейді. Бас тарту себептері туралы ақпарат декларантқа электронды нысанда ақпараттық жүйелерді қолдана отырып жолданады.
7. Уәкілетті лауазымды адам жолаушыларға арналған кедендік декларацияны оны берген кезден бастап мемлекеттік кірістер органы жұмыс уақытының бір сағатынан кешіктірмей тіркеуден бас тартады.

8. Отказ в регистрации пассажирской таможенной декларации, поданной на бумажном носителе, оформляется уполномоченным должностным лицом путем проставления в разделе "Для служебных отметок" основного формуляра пассажирской таможенной декларации записи: "Отказано в регистрации в связи с..." с указанием мотивированной причины и даты отказа. Запись заверяется оттиском личной номерной печати уполномоченного должностного лица.
Пассажирская таможенная декларация с оформленным отказом в регистрации возвращается декларанту.
Приложение к Правилам
регистрации или отказа в
регистрации пассажирской
таможенной декларации
форма
Журнал регистрации пассажирских таможенных деклараций для экспресс-грузов

8. Қағаз тасымалдағышында берілген жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту жолаушыларға арналған кедендік декларацияның негізгі формулярының "Қызметтік белгілер үшін" бөлімінде бас тартудың дәлелді себебін және күнін көрсете отырып "... байланысты тіркеуден бас тартылды" деген жазба жасау арқылы уәкілетті лауазымды адаммен ресімделеді. Жазба уәкілетті лауазымды адамның жеке нөмірлі мөрінің бедерімен куәландырылады.
Тіркеуден бас тарту болып ресімделген жолаушыларға арналған кедендік декларация декларантқа қайтарылады.
Жолаушыларға арналған
кедендік декларацияны тіркеу
немесе тіркеуден бас тарту
қағидаларына қосымша
нысан
Экспресс-жүктер үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу журналы

Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2020 № 691 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата регистрации пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов (день, месяц, две последние цифры года)
Код органа государственных доходов, зарегистрировавшего пассажирскую таможенную декларацию для экспресс-грузов
Регистрационный номер
Декларант (таможенный перевозчик)
Количество товаров, штук
Общий вес (брутто), килограмм
Общая стоимость, тенге
Фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного должностного лица, зарегистрировавшего пассажирскую таможенную декларацию для экспресс-грузов
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Ескерту. Қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 28.07.2020 № 691 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Экспресс-жүктер үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеу күні (күні, айы, жылдың соңғы екі цифры)
Экспресс-жүктер үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеген мемлекеттік кірістер органының коды
Тіркеу нөмірі
Декларант (кедендік тасымалдау шы)
Тауардың саны, дана
Жалпы салмағы (брутто), килограмм
Жалпы құны, теңге
Экспресс-жүктер үшін жолаушыларға арналған кедендік декларацияны тіркеген уәкілетті лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10