Об утверждении Правил представления органом государственных доходов уполномоченным государственным органам сведений о представленных декларациях о доходах и имуществе, с указанием даты представления и кода органа государственных доходов, лицами, на которых Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена такая обязанность
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 220. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2018 года № 16495.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.07.2022 № 764 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.07.2022 № 764 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления органом государственных доходов уполномоченным государственным органам сведений о представленных декларациях о доходах и имуществе, с указанием даты представления и кода органа государственных доходов, лицами, на которых Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена такая обязанность.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.07.2022 № 764 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Мемлекеттік кірістер органының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осындай міндет жүктелген адамдар тапсыру күні мен мемлекеттік кірістер органының кодын көрсете отырып, тапсырған кірістер мен мүлік туралы декларациялар туралы мәліметтерді уәкілетті мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 220 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 наурызда № 16495 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.07.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.07.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осындай міндет жүктелген адамдар тапсыру күні мен мемлекеттік кірістер органының кодын көрсете отырып, тапсырған кірістер мен мүлік туралы декларациялар туралы мәліметтерді уәкілетті мемлекеттік органдарға ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.07.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
_________________А. Шпекбаев
"__" _____________20___ года
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 № 220
Правила представления органом государственных доходов уполномоченным государственным органам сведений о представленных декларациях о доходах и имуществе, с указанием даты представления и кода органа государственных доходов, лицами, на которых Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена такая обязанность
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.07.2022 № 764 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органом государственных доходов уполномоченным государственным органам сведений о представленных декларациях о доходах и имуществе, с указанием даты представления и кода органа государственных доходов, лицами, на которых Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена такая обязанность (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок представления органом государственных доходов уполномоченным государственным органам сведений о представленных декларациях о доходах и имуществе (далее – Сведения), с указанием даты представления и кода органа государственных доходов, лицами, на которых Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон) возложена такая обязанность.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.07.2022 № 764 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Сведения предоставляются уполномоченным государственным органам в целях реализации статьи 22 Закона.
Глава 2. Порядок представления сведений
3. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) предоставляет доступ к информационному сервису "Сведения о сдаче декларации о доходах и имуществе" (далее – ИС) работникам департаментов государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – департамент) на основании приказов руководителей департаментов о наделении полномочиями работника по администрированию ИС (далее – администратор).
Администратор предоставляет доступ к ИС работнику государственного органа на основании акта государственного органа о наделении полномочиями работника по выявлению фактов неисполнения обязательств по представлению деклараций о доходах и имуществе (далее – пользователь).

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
А.Шпекбаев _________________
20___ жылғы "__" _____________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 220 бұйрығына қосымша
Мемлекеттік кірістер органының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осындай міндет жүктелген адамдар тапсыру күні мен мемлекеттік кірістер органының кодын көрсете отырып, тапсырған кірістер мен мүлік туралы декларациялар туралы мәліметтерді уәкілетті мемлекеттік органдарға ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.07.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осындай міндет жүктелген адамдар тапсыру күні мен мемлекеттік кірістер органының кодын көрсете отырып, тапсырған кірістер мен мүлік туралы декларациялар туралы мәліметтерді уәкілетті мемлекеттік органдарға ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі – Заң) осындай міндет жүктелген адамдар тапсыру күні мен мемлекеттік кірістер органының кодын көрсете отырып, тапсырған кірістер мен мүлік туралы декларациялар туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәлімет) уәкілетті мемлекеттік органдарға ұсыну тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.07.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мәлімет уәкілетті мемлекеттік органға Заңның 22-бабын іске асыру мақсатында ұсынылады.
2-тарау. Мәліметті тапсыру тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Комитет) ақпараттық жүйені әкімшілендіру бойынша қызметкерге (бұдан әрі – әкімші) өкілеттік беру туралы департамент басшылары бұйрықтарының негізінде облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер департаменттерінің (бұдан әрі – департамент) қызметкерлеріне "Кірістер мен мүлік туралы декларацияларды тапсыру туралы мәліметтер" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – АЖ) қол жеткізуді ұсынады.
Әкімші кірістер мен мүлік туралы декларацияларды табыс ету бойынша міндеттемелерді орындамау фактілерін анықтау бойынша қызметкерге өкілеттік беру туралы мемлекеттік орган актісінің негізінде мемлекеттік органның қызметкеріне (бұдан әрі – пайдаланушы) АЖ қол жеткізуді ұсынады.

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 532 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Доступ к ИС Комитетом предоставляется в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения копии приказа и информации об администраторе с указанием его логина (имя пользователя на интернет-ресурсе), индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и должности.
5. Для получения доступа к ИС, государственным органом не позднее 15 марта текущего года направляется в департамент копия акта и информация о пользователе с указанием его логина (имя пользователя на интернет-ресурсе), ИИН и должности.
6. Доступ к ИС администратором предоставляется в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
7. При изменении данных по пользователю и администратору в течение 3 (трех) рабочих дней со дня внесения изменении извещается:
государственным органом – департамент;
департаментом – Комитет.
В случаях прекращения полномочий пользователя либо администратора ограничение в доступе к ИС соответствующим органом обеспечивается в течение 1 (одного) рабочего дня.
Глава 3. Заключительное положение
8. При выявлении факта нарушения лицами, на которых Законом возложена обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе, сроков представления деклараций о доходах и имуществе, государственные органы в срок не позднее 30 октября текущего года уведомляют о таких фактах департамент либо уполномоченный орган по противодействию коррупции по месту своего нахождения.
В уполномоченный орган по противодействию коррупции информация, предусмотренная частью первой настоящего пункта, представляется в следующем порядке:
центральные государственные органы – в центральный аппарат;
остальные государственные органы – в территориальные подразделения по месту своего нахождения.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 28.07.2022 № 764 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. За разглашение сведений предусмотрена ответственность в соответствии со статьей 473 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03,.06.2019 № 532 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Комитет АЖ-ге қол жеткізуді бұйрықтың көшірмесін және логинін (пайдаланушының интернет-ресурсындағы аты), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсете отырып, әкімші туралы ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) күннің ішінде ұсынады.
5. АЖ қол жеткізуді алу үшін мемлекеттік орган ағымдағы жылдың 15 наурызынан кешіктірмей актінің көшірмесін және логинін (пайдаланушының интернет-ресурсындағы аты), ЖСН және лауазымын көрсете отырып, пайдаланушы туралы ақпаратты департаментке жолдайды.
6. Әкімші АЖ қол жеткізуді осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) күннің ішінде береді.
7. Пайдаланушы және әкімші бойынша мәліметтер өзгерген кезде өзгеріс енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
мемлекеттік органы – департаментке;
департамент – Комитетке хабарлайды.
Пайдаланушының не әкімшінің өкілеттігі тоқтатылған жағдайда, тиісті орган АЖ қол жеткізуді шектеуді 1 (бір) жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді.
3-тарау. Қорытынды ереже
8. Заңмен кірістер мен мүлік туралы декларацияны тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың кірістер мен мүлік туралы декларацияны тапсыру мерзімдерін бұзу фактілері анықталған кезде, мемлекеттік органдар ағымдағы жылдың 30 қазанынан кешіктірмей осындай фактілер туралы өзінің орналасқан жері бойынша департаментке не сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті органға хабарлайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті органға мынадай тәртіпте:
орталық мемлекеттік органдар – орталық аппаратқа;
қалған мемлекеттік органдар – өзінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімшелерге табыс етеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 28.07.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 473-бабына сәйкес жауаптылық көзделген.