Об утверждении формы программы развития переработки сырого газа
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2018 года № 16956.
В соответствии с пунктом 3 статьи 147 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму программы развития переработки сырого газа.
2. Департаменту развития газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Утверждена
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 05 мая 2018 года
№ 165
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
первый руководитель
уполномоченного
органа в области углеводородов
___________________________
(фамилия, инициалы)
дата _______________________
подпись ____________________
Программа развития переработки сырого газа*
1. Содержание.
2. Введение.
3. Общая часть:
1) общие сведения о месторождении: краткие сведения о месторождении,
географическое месторасположение, имеющаяся инфраструктура;

Шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 165 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 мамырда № 16956 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 147-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау қорына енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 05 мамырдағы
№ 165 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
көмірсутектер саласындағы
уәкілетті органның бірінші
басшысы
___________________________
(тегі, аты-жөні)
күні _______________________
қолы ____________________
Шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасы*
1. Мазмұны.
2. Кіріспе.
3. Жалпы бөлім:
1) кен орны туралы жалпы мәліметтер: кен орны туралы қысқаша ақпарат,
географиялық орналасуы, қолдағы бар инфрақұрылымы;

2) основание для проектирования;
3) запасы нефти и газа (оценочные и разведанные);
4) физико-химические свойства нефти и газа месторождения;
5) текущее состояние разработки месторождения;
6) технологические проектные показатели разработки;
7) газовый фактор (проектный, фактический и динамика изменения газового
фактора за последние 5 лет);
8) прогноз добычи нефти и газа в рамках утвержденных проектных документов;
9) существующая система сбора и подготовки нефти и газа;
10) динамика изменения переработки/утилизации сырого газа (за последние 5 лет).
4. Обоснование объема сжигания сырого газа:
1) при испытании объектов скважин (VIII);
2) в период пробной эксплуатации месторождения (VIV);
3) при технологически неизбежном сжигании сырого газа (VV);
4) при проведении пусконаладочных работ технологического оборудования (V6);
5) при эксплуатации технологического оборудования (V7);
6) при техническом обслуживании и ремонтных работах технологического оборудования
(V8);
7) при технологических сбоях, отказах и отклонениях в работе технологического
оборудования (V9).
5. Технология переработки/утилизации и перечень объектов использования/утилизации
сырого газа на месторождении.
6. Баланс газа на месторождении.
7. Планы по дальнейшему развитию переработки сырого газа.
8. Заключение:
Приложение А - Копии разрешительных документов и отчет об исполнении Программы
развития переработки сырого газа;
Приложение Б – Спецификация, паспорта и план-графики технического обслуживания и
ремонтных работ технологического оборудования;
Приложение В - Расчет объемов сжигания сырого газа.
Примечание*:
Программа развития переработки сырого газа подлежит обновлению каждые три года в
соответствии с пунктом 3 статьи 147 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года
"О недрах и недропользовании".

2) жобалауға негіздеме;
3) мұнай және газ қорлары (бағаланған және барланған);
4) мұнай және газ кен орнының физикалық, химиялық қасиеттері;
5) кен орындарын игерудің қазіргі жағдайы;
6) игерудің технологиялық жобалау көрсеткіштері;
7) газ факторы (жобалық, нақты және соңғы 5 жылдағы газ факторының өзгеру
динамикасы);
8) бекітілген жобалық құжаттар шеңберіндегі мұнай және газ өндіруді болжау;
9) мұнай мен газды жинау және дайындаудың қолданыстағы жүйесі;
10) шикі газды өңдеудегі/кәдеге жаратудағы өзгерістердің динамикасы (соңғы 5 жыл
ішінде).
4. Шикі газды жағу көлемін негіздеу:
1) ұңғыма объектілерін сынау кезінде (VIII);
2) кен орнын сынамалап пайдалану кезеңінде (VIV);
3) шикі газды технологиялық тұрғыдан еріксіз жағу кезінде (VV);
4) технологиялық жабдықты іске қосу-баптау кезінде (V6);
5) технологиялық жабдықты пайдалану кезінде (V7);
6) технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары
кезінде (V8);
7) технологиялық жабдықтың жұмысындағы технологиялық іркілістер, істен шығу мен
ауытқулар кезінде (V9).
5. Өңдеу / кәдеге жарату технологиясы және кен орнында шикі газды пайдалану / кәдеге
жарату объектілерінің тізбесі.
6. Кен орнындағы газ балансы.
7. Шикі газды қайта өңдеуді әрі қарай дамыту жоспарлары;
8. Қорытынды:
А Қосымшасы - Шикі газды қайта өңдеуді дамыту жөніндегі бағдарламаны орындау
туралы есеп және рұқсат құжаттарының көшірмелері;
Б Қосымшасы – Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу
жұмыстарының ерекшелігі, паспорты және жоспар-графиктері;
B Қосымшасы - шикі газды жағу көлемін есептеу.
Ескертпе*:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасының Кодексі 147-бабының 3-тармағына сәйкес Шикі газды
қайта өңдеуді дамыту бағдарламасы әр үш жыл сайын жаңартылуға тиіс.