Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Решение Панфиловского районного маслихата Алматинской области от 17 мая 2018 года № 6-36-223. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 1 июня 2018 года № 4735. Утратило силу решением Панфиловского районного маслихата Алматинской области от 11 июня 2019 года № 6-55-336
Сноска. Утратило силу решением Панфиловского районного маслихата Алматинской области от 11.06.2019 № 6-55-336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах",Панфиловский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Панфиловского районного маслихата "По вопросам законности, охраны прав граждан, окружающей среды, коммунальных услуг".
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Панфиловского районного
маслихата М. Турлыбеков
Секретарь Панфиловского
районного маслихата Е. Шокпаров
Приложение к решению Панфиловского районного маслихата от "17" мая 2018 года № 6-36-223 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы"
План по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловского района на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Панфилов аудандық мәслихатының 2018 жылғы 17 мамырдағы № 6-36-223 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 1 маусымда № 4735 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Панфилов аудандық мәслихатының 2019 жылғы 11 маусымдағы № 6-55-336 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Алматы облысы Панфилов аудандық мәслихатының 11.06.2019 № 6-55-336 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Панфилов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Панфилов аудандық мәслихатының "Заңдылық, азаматтардың құқығын, қоршаған ортаны қорғау, коммуналдық қызмет мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Панфилов аудандық
мәслихатының сессия
төрағасы М. Тұрлыбеков
Панфилов аудандық
мәслихатының хатшысы Е. Шоқпаров
Панфилов аудандық мәслихатының 2018 жылғы "17" мамырдағы "Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 6-36-223 шешіміне қосымша
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әр – Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғыз бау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собствеников земельных участков и землепользователей на основании право устанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоистчником (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных обьектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
По административно-территориальному делению в Панфиловском районе имеются 1 город, 13 сельских округов, 42 населенных пунктов.
Общая площадь территории Панфиловского района - 1058252 гектаров, из них пастбищные земли- 586031 гектаров.
Земли Панфиловского районо подразделяется по следуещим категориям:
земли сельскохозяйственного назначения 321296 гектаров;.
земли населенных пунктов 21787 гектаров;
земли промышленности и транспорта всего 10248 гектаров;
земли лесного фонда всего 187394 гектаров;
земли водного фонда 342 гектаров;
земли запаса всего 389108 гектар.
Климатическая зона области континентальная, зима относительно прохладная, лето жаркое и сухое. Среднегодовая средняя температура января составляет –8; –12 С, в июле +22; +24 С.
Растительный покров района разнобразный, включает примерно 225 видов. Растительный покров включает полынь, кустарник, ши, тростник, саксаул, можжевельник, ель.
В пределах района выделяются следующие природно-хозяйственные зоны:

1)осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2)осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3)осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;
4)осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5)осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6)осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7)осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдалынушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшіліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Панфилов ауданында 1 қала, 13 ауылдық округ, 42 елді мекен бар.
Панфилов ауданының жалпы көлемі - 1058252 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер - 586031 гектар.
Панфилов ауданының жерлері келесі санат бойынша бөлінеді:
ауылшаруашылығы мақсатына арналған жерлер 321296 гектар;
елді мекен жерлері 21787 гектар;
өнеркәсіп, көлік, қорғаныс, байланыс және ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлері 10248 гектар;
орман қоры жері 187394 гектар;
су қорының жері 342 гектар;
босалқы жерлер 389108 гектар.
Ауданның климаттық зонасы континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауданың жылдық орташа температурасы қаңтар айында –8; –12 С, шілде айында +20;+25 С.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 225 түрлері. Өсімдік жамылғысында жусан, көкпек, ши, жыңғыл, қамыс, құрақ, сексеуіл, арша, шырша.
Аудан аумағында төмендегідей табиғи шаруашылықтық аймақ бөлінеді:

1. высоко-горная зона;
2. горная и межгорная зона;
3. предгорная зона;
4. степная зона.
Почвенный покров горной и высокогорной зоны представлен горными черноземами, горные и межгорная зона черноземы характеризуются интенсивной черной окраской, предгорной зоне, развиты светло-каштановые почвы, почвенный покров степной зоны представлен светлыми сероземы.
Толщина плодородной почвы 40-50 сантиметров.
В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 14 пунктов для искусственного осеменения крупно рогатого скота, 14 пунктов для искусственного осеменения мелко рогатого скота, 3 купка овец и 13 типовых скотомогильников.
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Панфиловского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительным каналам, трубчатых или шахтным) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Панфиловскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Айдарлинский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
2
Бирликский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
3
Баскунчинский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
4
Коктальский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
5
Конуроленский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
6
Улкенагашский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
7
Улкеншыганский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
8
Пенжимский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
9
Талдынский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
10
Сарыбельский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
11
Ушаральский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
12
Шолакайский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
13
Жаркентский городской округ
первая половина апреля
вторая декада октября
14
Жаскентский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября

1. жоғары таулы аймақ;
2. тау және тауаралық аймақ;
3. тау етегі аймағы;
4. далалық аймақ.
Тау және жоғары таулы аймақтың топырақтары таулы қара топырақты болып келеді, тау және тауаралық аймақта қара қоңыр топырақ, тау етегінің топырағы ашық қоңыр түсті, дала аймағының топырақ жамылғысы ашық-сұр.
Топырақтың құнарлы қабаттың қалындығы 40-50 сантиметр.
Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 14 ірі қара мүйізді малды қолдан ұрықтандыру пункті, 14 ұсақ мүйізді малды қолдан ұрықтандыру пункті, 3 мал тоғыту орындары және 13 типтік мал көмінділері бар.
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлісінде Панфилов ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралы мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізі схемасы
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Ауыл, ауылды округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз еетілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғылардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруалығы жануарларының мал басын орналастыру ұшін жайылымдарды қайта бөлі және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Панфилов ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Айдарлы ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
2
Басқұнша ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
3
Бірлік ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
4
Көктал ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
5
Қоңырөлең ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
6
Улкенағаш ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
7
Улкешыған ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
8
Пенжім ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
9
Талды ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
10
Сарбел ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
11
Ушарал ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
12
Шолақай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
13
Жаркент қалалық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
14
Жаскент ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі