Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Шымкент на 2018-2019 годы
Решение Шымкентского городского маслихата Южно-Казахстанской области от 19 марта 2018 года № 26/226-6с. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 6 апреля 2018 года № 4504. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по городу Шымкент на 2018-2019 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат Шымкентского городского маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядок обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения маслихата направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории города Шымкент;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Шымкентского городского маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
городского маслихата Г. Ахметбаев
Секретарь городского маслихата Н. Бекназаров
Утвержден
решением Шымкентского
городского маслихата
от 19 марта 2018 года
№ 26/226-6с
План по управлению пастбищами и их использованию в города Шымкент на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по города Шымкент на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Шымкент қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Шымкент қалалық мәслихатының 2018 жылғы 19 наурыздағы № 26/226-6с шешiмi. Оңтүстiк Қазақстан облысының Әдiлет департаментiнде 2018 жылғы 6 сәуірде № 4504 болып тiркелдi. Мерзiмi өткендiктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Шымкент қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. "Шымкент қалалық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімнің аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы мәслихат шешімі мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолданылуын;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Шымкент қаласы аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолдануын;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қалалық мәслихаттың интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы Ғ.Ахметбаев
Қалалық мәслихат хатшысы Н.Бекназаров
Шымкент қалалық мәслихатының
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 26/226-6с шешiмiмен бекiтiлген
Шымкент қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөнiндегi 2018-2019 жылдарға арналған жоспары
Осы Шымкент қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөнiндегi жоспар (бұдан әрi - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2017 жылғы 24 сәуiрдегi № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекiту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 28 сәуiр 2017 жылы № 15090 тiркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2015 жылғы 14 сәуiрдегi № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетiн жүктеменiң шектi рұқсат етiлетiн нормасын бекiту туралы" (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тiркелген) бұйрығына сәйкес әзiрлендi.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттiлiктi тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерiн болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории города Шымкент составляет 116 280 гектаров, из них 62 971 гектар используются в целях сельского хозяйства, а именно: пахотные земли составляют 39 612 гектар, из них пастбищные земли - 19 371 гектар, сенокосные земли - 244 гектар.
По категориям земли:

1) құқық белгiлейтiн құжаттар негiзiнде жер санаттары, жер учаскелерiнiң меншiк иелерi және жер пайдаланушылар бөлiнiсiнде әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның iшiнде маусымдық жайылымдардың сыртқы және iшкi шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектiлерi белгiленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткiзу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшiн жайылымдарды қайта бөлу және оны берiлетiн жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етiлмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгiлейтiн жайылымдарды пайдалану жөнiндегi күнтiзбелiк графигi;
8) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшiн қажеттi өзге де талаптарды қамтуға тиiс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйi туралы мәлiметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерiн-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлерi мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйiрлердiң, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшiн ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәлiметтер, екпе және аридтiк жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшелiктерi, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәлiметтер, мемлекеттiк органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескерiле отырып қабылданды.
Шымкент қаласы Оңтүстік Қазақстан облысының оңтүстік орталық аумағында орналасқан және территориялық аймақ бойынша Ордабасы, Сайрам, Төлеби, Қазығұрт аудандарымен шектеседі.
Қала 4 аудан, 40 елді мекеннен құралған.
Шымкент қаласы аумағының барлық жер көлемі 116 280 гектарды құрайды, оның ішінде 62 971 гектар жер ауыл шаруашылығы мақсатында пайдалынады. Атап айтқанда, егістік жерлер 39 612 гектар, жайылымдық жерлер 19371 гектар, шабындық жерлер 244 гектар.
Жер санаттары бойынша:

земли используемые в сельскохозяйственных целях 62 971 гектар;
земли населенных пунктов 37 575 гектар;
земли используемые не в целях в промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 6 258 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий 171 гектар;
земли лесного фонда 4 330 гектар;
земли водного фонда 1 520 гектар;
земли специального фонда 3 455 гектар.
В целом по городу Шымкент работают 4152 сельскохозяйственных товаро производителей. Из них: 3908 крестьянские хозяйства и индивидуальные предприниматели, 244 товарищество с ограниченной ответственностью и производственные кооперативы.
Структуры управления водным хозяйством:
Производственный отдел "Бадам су" и филиал "Су метрология" ЮКОФ РГП на правах хозяйственного ведения "Қазсушар" обеспечивают водой поливные земли города Шымкент.

ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 62 971 гектар;
елді мекендердің жерлері 37 575 гектар;
өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 6258 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 171 гектар;
орман қорының жерлері 4330 гектар;
су қорының жерлері 1520 гектар;
арнайы жер қоры 3455 гектар;
Жалпы Шымкент қаласында 4152 ауыл шаруашылығы тауар өндірушілер қызмет етеді. Атап айтқанда: 3908 шаруа қожалықтар мен жеке кәсіпкерлер, 244 жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер мен өндірістік кооперативтер.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөнiндегi жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жұртшылық шаруашылық малдарын жемшөпке деген қажеттiлiктi тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерiн болғызбау – негiзгi мақсат болып табылады.
Су шаруашылығын басқару құрылымдары.
Шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қазсушар" РМК ОҚФ-ның "Бадам-су" өндірістік бөлімі және "Қазсушар" РМК "Су метрология" филиалы Шымкент қаласының суармалы жерлерін сумен қамтамасыз етеді.

В составе филиала "Су метрология" РГП на правах хозяйственного ведения "Қазсушар" находится водный узел "Сайрам-су", который берет начало с реки Сайрам. Существует магистральный канал "Левобережье Сайрамсу" длиной 5,4 км и межхозяйственный канал Темир длиной 2,1 км.
На балансе ГКП "Табигат коргау" управления сельского хозяйства Южно-Казахстанской области находятся водохранилища Текесу, Ақжар.
Город Шымкент и прилегающие территории расположены в предгорьях Тянь-Шаня между водоразделами рек Сайрам и Бадам на высоте 506 метров над уровнем моря.
Самая высшая точка города расположена на пересечении проспектов имени Т. Рыскулова и Д. Кунаева. Ее высота составляет 580,6 метров над уровнем моря. При формировании форм рельефа земли города главную роль сыграли водно-эрозийные процессы аллювиальных отложений четвертичного периода.
В засушливую жаркую полупустынную зону входят жилые массивы Жанаталап, Алтынтобе, Акжар, Актас, Жулдыз. Рельеф этой зоны холмистая равнина, постепенно повышающаяся с юга на восток. Климат теплый, отличающийся засушливостью. Зима короткая, в большей степени теплая. По расчетам толщина снега не превышает 14 см.

Қазсушар РМК "Су метрология" филилының құрамында "Сайрам-су" су торабы бар. Сайрамсу өзенінен бастау алады. МК Солжағалау Сайрамсу ұзындығы 5,4 км және шаруашылық аралық канал Темір ұзындығы 2,1 км.
Оңтүстік Қазақстан облысының ауыл шаруашылығы басқармасына қарасты "Табиғат қорғау" МКК-ның теңгерімінде Текесу, Ақжар су қоймалары бар.
Шымкент қаласы және төңірегінің территориясы Тянь-Шань тауларының тау алды етегі жазығында Сайрам және Бадам өзендерінің арасындағы суайырықта теңіз деңгейінен 506 м биіктікте орналасқан.
Қаланың жер бедерінің қалыптасуында Қошқарата өзенінің ықпалы маңызды болды, өзеннің аллювиальдық шөгінділері Сайрам және Бадам өзендерінің шөгінділерінен қалыптасқан аллювиальдық жазықты өзгертіп, қазіргі салыстырмалы биік төбелерді қалыптастырады.
Қаланың ең биік нүктесі Тұрар Рысқұлов және Д. Қонаев атындағы даңғылдары қиылысқан жерінде орналасқан, оның биіктігі 580,6 м. Жер бедері пішіндерінің қалыптасуында төрттік кезеңінде қалыптасқан аллювиальдық шөгіділердің су эрозиялық процестері басты рольді атқарады.
Құрғақ ыстықты шөлейт аймағына Жаңаталап, Алтынтөбе, Ақжар, Ақтас, Жұлдыз тұрғын алабтары енеді. Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болып, оңтүстіктен-шығысқа қарай жайлап жоғарылай бастайды. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, көбінесе жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 14 см-ден аспайды.