Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по Бородулихинскому району
Решение маслихата Бородулихинского района Восточно-Казахстанской области от 30 марта 2018 года № 20-7-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 16 апреля 2018 года № 5613
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Бородулихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по Бородулихинскому району годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии В. Мокроусова
Секретарь районного маслихата У. Майжанов
Утвержден
решением Бородулихинского
районного маслихата
от 30 марта 2018 года
№ 20-7-VI
План по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по Бородулихинскому району
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по Бородулихинскому району (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

Бородулиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2018 жылғы 30 наурыздағы № 20-7-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 16 сәуірде № 5613 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13 - баптарына сәйкес Бородулиха аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бородулиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы В. Мокроусова
Аудандық мәслихатының хатшысы У. Майжанов
Бородулиха аудандық
мәлихаттың
2018 жылдың 30 наурыздағы
№ 20-7-VI шешімімен бекітілді
Бородулиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Бородулиха ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 номірімен тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 номірімен тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Бородулихинском районе имеются 17 сельских и 1 поселковый округ, 67 сельских населенных пунктов и 1 поселок. Общая площадь территории Бородулихинского района 698992,0 га, из них пастбищные угодья составляют 186947,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 465880,5 га;
земли населенных пунктов – 96425,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 6126,0 га;

2) осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушылар-дың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бородулиха ауданында 17 ауылдық және 1 кенттік округ, 67 ауылдық елді - мекендер және 1 кент орналасқан. Бородулиха ауданының жалпы алаңы 698992,0 га, оның ішінде жайылымдық алқаптар 186947,0 га құрайды.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 465880,5 га;
елді мекен жерлері – 96425,0 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық
қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 6126,0 га;

земли особо охраняемых природных территорий – 99383,0 га;
земли водного фонда – 10357,0 га;
земли запаса – 20820,5 га.
Климат района резко континентальный, с большими сезонными и суточными перепадами температур. Лето - жаркое и умеренно сухое, тогда как зима является холодной и снежной. Средние температуры января колеблются от – 27° С до – 33° С, однако при вторжении Арктических воздушных масс температура может опускаться до - 52° С. Регулярным явлением зимой являются метели. Средние температуры июля составляют от + 32° С до + 37° С. Тем не менее, при отсутствии дождя, летние температуры могут достичь отметки + 45° С – + 47° С. Среднегодовой уровень осадков составляет от 300 мм до 600 мм.
Территория Бородулихинского района располагается в сухостепной подзоне степной зоны с темно-каштановыми почвами. В растительном покрове доминантами - эдинтификаторами являются типчак, ковыли. Подчиненное положение занимают полукустарники и степное разнотравье.
В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 24 скотомогильника, 14 убойных площадок и 1 пункт осеменения.
В настоящее время в Бородулихинском районе насчитывается крупного рогатого скота 38366 голов, мелкого рогатого скота 39720 голов, 5258 голов лошадей, 10500 свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Бородулихинскому району имеются всего 186947,0 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 68266,0 га пастбищных угодий, в землях запаса имеются 10738,5 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток пастбищных угодий.
Для решения этих проблем необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Бородулихинского района.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
на 2018-2019 годы по
Бородулихинскому району
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
на 2018-2019 годы по
Бородулихинскому району
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
на 2018-2019 годы по
Бородулихинскому району
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию на 2018-2019
годы по Бородулихинскому
району
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию на 2018-2019
годы по Бородулихинскому
району
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию на 2018-2019
годы по Бородулихинскому
району
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию на 2018-2019
годы по Бородулихинскому
району
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Сроки начала выпаса скота
Сроки окончания выпаса скота
Примечание
1
Андреевский
1 мая
1 октября
2
Бакинский
1 мая
1 октября
3
Бель-Агачский
1 мая
1 октября
4
Бородулихинский
1 мая
1 октября
5
Дмитриевский
1 мая
1 октября
6
Жерновский
1 мая
1 октября
7
Жезкентский
1 мая
1 октября
8
Зубаирский
1 мая
1 октября
9
Красноярский
1 мая
1 октября
10
Кунарлинский
1 мая
1 октября
11
Новопокровский
1 мая
1 октября
12
Новошульбинский
1 мая
1 октября
13
Новодворовский
1 мая
1 октября
14
Переменовский
1 мая
1 октября
15
Петропавловский
1 мая
1 октября
16
Подборный
1 мая
1 октября
17
Степной
1 мая
1 октября
18
Таврический
1 мая
1 октября

ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 99383,0 га;
су қорының жерлері – 10357,0 га;
қордағы жерлер – 20820,5 га.
Ауданның климаты шұғыл континенталды, үлкен маусымдық және тәуліктік температураның ауыспалығымен. Жазы ыстық және қоныржай құрғақ, ал қысы суық және қарлы болады. Қаңтардың орташа температурасы -27° С – - 33° С дейін аутқиды, алайда Арктикалық ауа массаларының басып кіру кезінде сирек температура - 52° С дейін түсу мүмкін. Қыста тұрақты құбылыс бұрқасын болып табылады. Шілденің орташа температуралары + 32° С – + 37° С дейін құрайды. Алайда, жаңбыр болмаған жағдайда жаздық температураның белгілері + 45° С – + 47° С дейін көтеріледі. Орташа жылдық жауын-шашынның деңгейі 300 мм – 600 мм дейін құрайды.
Бородулиха ауданының аумағы күңгірт қара-қоңыр топырақтармен дала аумағының құрғақ дала кіші аймағында орналасқан. Өсімдік жамылғысында семіздік пен селеу доминанттар болып табылады. Бағынатын орынды бұталар мен даланың әр-түрлі шөптері алады.
Ауданда 14 ветеринариялық пункті, 24 мал қорымы, 14 сою алаңы және 1 ұрықтандыру пункті бар.
Қазіргі уақытта Бородулиха ауданында ірі қара 38366 бас, ұсақ мал 39720 бас, 5258 бас жылқы, 10500 бас шошқа саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Бородулиха ауданы бойынша барлығы 186947,0 га жайылымдық алқаптары бар. Елді мекен шегінде 68266,0 га жайылымдық алқаптар есептелуде, қордағы жерлерде 10738,5 га жайылымдық алқаптар бар.
Кейбір ауылдық округтерде жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Бородулиха ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Бородулиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 - қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бородулиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бородулиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Бородулиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 - қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бородулиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 – қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бородулиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 - қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бородулиха ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 - қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Малдардың жайылымға айдап шығарылу мерзімі
Малдарды жайылымнан қайтару мерзімі
Ескерту
1
Андреевка
1 мамыр
1 қазан
2
Бақы
1 мамыр
1 қазан
3
Белағаш
1 мамыр
1 қазан
4
Бородулиха
1 мамыр
1 қазан
5
Дмитриевка
1 мамыр
1 қазан
6
Жерновка
1 мамыр
1 қазан
7
Жезкент
1 мамыр
1 қазан
8
Зубаир
1 мамыр
1 қазан
9
Красный Яр
1 мамыр
1 қазан
10
Құнарлы
1 мамыр
1 қазан
11
Новопокровка
1 мамыр
1 қазан
12
Новошульба
1 мамыр
1 қазан
13
Новодворовка
1 мамыр
1 қазан
14
Переменовка
1 мамыр
1 қазан
15
Петропавловка
1 мамыр
1 қазан
16
Подборный
1 мамыр
1 қазан
17
Степной
1 мамыр
1 қазан
18
Таврия
1 мамыр
1 қазан

Календарный график по использованию пастбищ, устанавливает сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, продолжительность пастбищного периода в зависимости от почвенно-климатической зоны, видов сельскохозяйственных животных, а также продуктивности пастбищ. Продолжительность пастбищного периода в лесной зоне составляет 130-160 дней, в лесостепной и степной – 150-200 дней, в полупустыне – 220-280 дней, в пустыне – более 300 дней или круглый год.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га - гектар;
С - показатель Цельсия;
мм - миллиметр;
с/о - сельский округ.

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың, айдаудың маусымдық маршруттарын және топырақ-климаттық аймаққа байланысты жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі белгілейді. Жайылымдық кезеңнің ұзақтығы 130-160 күнді құрайды, орман дала мен далада - 150-200 күн, шөлейтте - 220-280 күн, шөлде - 300 күннен астам немесе жыл бойы.
Ескерту: қысқартулардың түсіндірмесі:
га – гектар;
- Цельсийдің көрсеткіші;
мм - миллиметр;
а /о - ауылдық округ.