О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 763 "Об утверждении Квалификационных требований, предъявляемых к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 июня 2019 года № 460. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2019 года № 18971
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 763 "Об утверждении Квалификационных требований, предъявляемых к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8786, опубликован 18 февраля 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 33 (27654), следующие изменения:
подпункт 7) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"7) экзаменатор (оценщик) – физическое лицо, обладающее соответствующей квалификацией, уполномоченное и назначенное уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) проводить оценку теоретических знаний и/или практических навыков авиационного персонала, специалистов с целью выдачи/продления свидетельств/квалификационных отметок и допуска к самостоятельной деятельности;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Определяются следующие виды экзаменаторов для пилотов:
1) летный экзаменатор – (FE);
2) экзаменатор по типу ВС – (ТRE);
3) экзаменатор по классу ВС – (СRE);
4) экзаменатор по допуску к полетам по приборам – (IRE);
5) экзаменатор на тренажере – (SFE);
6) экзаменатор летных инструкторов – (FIE).";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Кандидат на получение квалификации по типу "самолет" - ТRE(А) многочленного экипажа воздушного судна имеет не менее 1500 часов налета в качестве пилота на воздушном судне с многочленным экипажем, из которых не менее 500 часов в качестве командира ВС, и имеет квалификацию ТRI(A).
16. Кандидат на получение квалификации по типу "вертолет" - ТRE(Н) имеет не менее 1500 часов налета в качестве пилота на вертолете с многочленным экипажем, из которых не менее 500 часов в качестве командира ВС, и имеет квалификацию ТRI(Н).";
подпункт 6) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"6) присвоение, по согласованию c уполномоченной организацией, квалификации TRE(A).";
подпункт 5) пункта 20 изложить в следующей редакции:

"Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 763 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 28 маусымдағы № 460 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 шілдеде № 18971 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 763 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8786 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің № 33 (28257) санында 2014 жылғы 18 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
4-тармақтын 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) емтихан алушы (бағалаушы) - тиісті біліктілігі бар, куәліктер/біліктілік белгілерін беру/мерзімін ұзарту және өздігінен қызмет етуге рұқсат беру мақсатында авиациялық персоналдың; мамандардың теоретикалық білімін және/немесе практикалық дағдысын бағалауды жүргізуге уәкілетті және азаматтық авиация саласындағы ұйым тағайындаған жеке тұлға;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ұшқыштар үшін емтихан алушылардың мынадай тағайындаулар айқындалады:
1) ұшу емтиханын алушы - (FE).
2) ӘК типі бойынша емтихан алушы - (ТRE).
3) ӘК сыныбы бойынша емтихан алушы - (СRE).
4) аспап бойынша ұшуға жөніндегі рұқсат беру емтихан алушы - (IRE).
5) жаттықтыру емтихан алушы - (SFE).
6) ұшу нұсұқаушыларынан емтихан алушы - (FIE).";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Әуе кемесінің көп мүшелік экипажының "ұшақ" - ТRE(А) типі бойынша біліктілігін алуға кандидаттың көп мүшелік экипажы бар әуе кемесінің ұшқышы ретінде кемінде 1500 ұшу сағаты бар, олардың кемінде 500 сағаты ӘК командирі ретінде және ТRI(A) біліктілігіне ие.
16. "Тікұшақ" - ТRE(Н) типі бойынша біліктілігін алуға кандидаттың көп мүшелік экипажы бар тікұшақтың ұшқышы ретінде кемінде 1500 ұшу сағаты бар, олардың кемінде 500 сағаты ӘК командирі ретінде және ТRI(Н) біліктілігіне ие.";
19-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) уәкілетті ұйыммен келісу бойынша TRE(A) біліктілігін беру.";
20-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"5) присвоение, по согласованию c уполномоченной организацией, квалификации TRE(H)";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Квалификационные требования к экзаменатору по допуску к полетам по приборам – IRE";
пункты 24, 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"24. Кандидат на получение квалификации экзаменатора по допуску к полетам по приборам - IRE(А) имеет:
1) квалификационную отметку IRI(A);
2) не менее 2000 часов налета в качестве пилота самолета в том числе не менее 500 часов налета по приборам, из них 250 часов в качестве инструктора.
25. Кандидат на получение квалификации экзаменатора по допуску к полетам по приборам IRE(Н) имеет:
1) квалификационную отметку IRI(Н);
2) не менее 2000 часов налета в качестве пилота вертолета, в том числе 300 часов налета по приборам, из них 200 часов в качестве инструктора.
26. Кандидат на получение квалификации экзаменатора на тренажере самолета - SFE(A) имеет свидетельство линейного пилота авиакомпании АТPL(A) и не менее 1500 часов налета в качестве пилота многочленного экипажа и имеет квалификационную отметку SFI(A).";
подпункт 3) пункта 30 изложить в следующей редакции:
"3) присвоения, продления или возобновления срока действия, по согласованию c уполномоченной организацией, квалификаций FE, CRE, TRE или FIE соответствующего вида ВС;
выдачи, продления или возобновления срока действия квалификации FI, CRI, IRI и TRI при условии наличия соответствующей квалификации у проверяемого инструктора.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр

"5) уәкілетті ұйыммен келісу бойынша TRE(H) біліктілігін беру.";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. IRE - аспабы бойынша ұшуға рұқсат беру жөніндегі емтихан алушыға қойылатын біліктілік талаптары.";
24, 25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. IRE(А) - аспап бойынша ұшуға рұқсат беру жөніндегі біліктіліктен емтихан алушының біліктілігін алуға кандидатта IRE(А):
1) IRI(A) біліктілік белгісі;
2) ұшақтың ұшқышы ретінде кемінде 2000 ұшу сағаты, оның ішінде аспаптар бойынша кемінде 500 ұшу сағаты, олардың ішінде нұсқаушы ретінде 250 сағат бар.
25. IRE(Н) - аспап бойынша ұшуға рұқсат беру жөніндегі біліктіліктен емтихан алушының біліктілігін алуға кандидатта IRE(Н):
1) IRI(Н) біліктілік белгісі;
2) тікұшақтың ұшқышы ретінде кемінде 2000 ұшу сағаты, оның ішінде аспаптар бойынша 300 ұшу сағаты, олардың ішінде нұсқаушы ретінде 200 сағат бар.
26. SFE(A) Ұшақтың жаттықтыру құрылғысында емтихан алушының біліктілігін алуға кандидаттың АТPL(A) әуекомпаниясының желілік ұшқыш куәлігі және көп мүшелік экипажды ұшқышы ретінде кемінде 1500 ұшу сағаты мен SFI(A) біліктілік белгісі бар.";
30-тармақтын 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) азаматтық авацияның уәкілетті ұйыммен келісу бойынша ӘК тиісті түрінің FE, CRE, TRE немесе FIE біліктілігін иелену, қолданылу мерзімін ұзарту немесе қалпына келтіру;
тексерілетін нұсқаушыда тиісті біліктілік болатын жағдайда, FI, CRI, IRI және TRI біліктіліктерін беру, қолданылу мерзімін ұзарту немесе қалпына келтіру.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр