О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 267. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2020 года № 19843.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2020 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и в целях совершенствования ведения бухгалтерского учета Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2020 года.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 267
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793, опубликовано 7 октября 2011 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 267 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 қаңтарда № 19843 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және бухгалтерлік есепті жүргізуді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 267 қаулысына
қосымша
Бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі
"Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, 2011 жылғы 7 қазанда Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 11 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарында:
1-тарауда:

в пункте 8 название группы счетов 2200 изложить в следующей редакции:
"2200
Обязательства перед клиентами и прочими кредиторами";
в главе 2:
в параграфе 1:
название счета 1054 изложить в следующей редакции:
"1054
Резервы (провизии) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций";
после счета 1257 дополнить счетом 1258 следующего содержания:
"1258
Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного месяца)";
после счета 1267 дополнить счетами 1268 и 1269 следующего содержания:
"1268
Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного года)
1269
Сберегательные вклады, размещенные в других банках (более одного года)";
название счета 1463 изложить в следующей редакции:
"1463
Резервы (провизии) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
название счета 1477 изложить в следующей редакции:
"1477
Резервы (провизии) по инвестициям в субординированный долг";
название счета 1486 изложить в следующей редакции:
"1486
Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости";
название счета 1495 изложить в следующей редакции:
"1495
Резервы (провизии) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";
название счета 1655 изложить в следующей редакции:
"1655
Активы в форме права пользования";
название счета 1657 изложить в следующей редакции:
"1657
Капитальные затраты по активам в форме права пользования";
после счета 1662 дополнить счетом 1691 следующего содержания:
"1691
Начисленная амортизация по инвестиционному имуществу";
название счета 1695 изложить в следующей редакции:
"1695
Начисленная амортизация по активам в форме права пользования";
название счета 1697 изложить в следующей редакции:
"1697
Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования";
название счета 1757 изложить в следующей редакции:
"1757
Начисленные доходы по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";
название счета 1845 изложить в следующей редакции:
"1845
Резервы (провизии) по начисленным и просроченным комиссионным доходам";
названия счетов 1876, 1877 и 1878 изложить в следующей редакции:
"1876
Резервы (провизии) по прочей банковской деятельности
1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
1878
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью";
в параграфе 2:
названия счетов 2034 и 2035 изложить в следующей редакции:
"2034
Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга

8-тармақта 2200-шоттары тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2200
Клиенттер және басқа да кредиторлар алдындағы міндеттемелер";
2-тарауда:
1-параграфта:
1054-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1054
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтер (провизиялар)";
1257-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1258-шотпен толықтырылсын:
"1258
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын)";
1267-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1268 және 1269-шоттармен толықтырылсын:
"1268
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан аспайтын)
1269
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан астам)";
1463-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1463
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтер (провизиялар)";
1477-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1477
Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтер (провизиялар)";
1486-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1486
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар)";
1495-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1495
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)";
1655-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1655
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер";
1657-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1657
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар";
1662-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1691-шотпен толықтырылсын:
"1691
Инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизация";
1695-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1695
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация";
1697-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1697
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация";
1757-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1757
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша есептелген кірістер";
1845-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1845
Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтер (провизиялар)";
1876, 1877 және 1878-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"1876
Басқа да банк қызметі бойынша резервтер (провизиялар)
1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1878
Негізгі емес қызметпен байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)";
2-параграфта:
2034 және 2035-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"2034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған қысқа мерзімді заемдар

2035
Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга";
названия счетов 2037 и 2038 изложить в следующей редакции:
"2037
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга
2038
Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга";
названия счетов 2067 и 2068 изложить в следующей редакции:
"2067
Полученный финансовый лизинг
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу";
после счета 2131 дополнить счетом 2132 следующего содержания:
"2132
Сберегательные вклады других банков (не более одного месяца)";
после счета 2133 дополнить счетом 2134 следующего содержания:
"2134
Сберегательные вклады других банков (не более одного года)";
после счета 2140 дополнить счетами 2141 и 2143 следующего содержания:
"2141
Сберегательные вклады других банков (более одного года)
2143
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам других банков";
название счета 2200 изложить в следующей редакции:
"2200
Обязательства перед клиентами и прочими кредиторами";
после счета 2213 дополнить счетом 2214 следующего содержания:
"2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)";
после счета 2217 дополнить счетом 2218 следующего содержания:
"2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)";
после счета 2219 дополнить счетом 2220 следующего содержания:
"2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)";
название счета 2227 изложить в следующей редакции:
"2227
Обязательства по аренде";
после счета 2228 дополнить счетом 2229 следующего содержания:
"2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)";
название счета 2230 изложить в следующей редакции:
"2230
Просроченная задолженность по обязательствам по аренде";
после счета 2240 дополнить счетом 2243 следующего содержания:
"2243
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов";
название счета 2706 изложить в следующей редакции:
"2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу";
после счета 2708 дополнить счетом 2709 следующего содержания:
"2709
Начисленные расходы по сберегательным вкладам других банков";
после счета 2723 дополнить счетом 2724 следующего содержания:
"2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов";
название счета 2745 изложить в следующей редакции:
"2745
Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде";
в параграфе 3:
название счета 3540 изложить в следующей редакции:
"3540
Резервы переоценки основных средств и активов в форме права пользования";
название счета 3562 изложить в следующей редакции:
"3562
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
название счета 3564 изложить в следующей редакции:
"3564
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
в параграфе 4:

2035
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның құнын оң түзету шоты";
2037 және 2038-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"2037
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның құнын теріс түзету шоты
2038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек";
2067 және 2068-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"2067
Алынған қаржы лизингі
2068
Заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек";
2131-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2132-шотпен толықтырылсын:
"2132
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір айдан аспайтын)";
2133-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2134-шотпен толықтырылсын:
"2134
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)";
2140-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2141 және 2143-шоттармен толықтырылсын:
"2141
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2143
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек";
2200-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2200
Клиенттер және басқа да кредиторлар алдындағы міндеттемелер";
2213-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2214-шотпен толықтырылсын:
"2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)";
2217-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2218-шотпен толықтырылсын:
"2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)";
2219-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2220-шотпен толықтырылсын :
"2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)";
2227-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2227
Жалдау бойынша міндеттемелер";
2228-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2229-шотпен толықтырылсын:
"2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)";
2230-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2230
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешек";
2240-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2243-шотпен толықтырылсын:
"2243
Клинеттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек";
2706-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2706
Заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар";
2708-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2709-шотпен толықтырылсын:
"2709
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар";
2723-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2724-шотпен толықтырылсын:
"2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар";
2745-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2745
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар";
3-параграфта:
3540-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"3540
Негізгі құралдарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалау резервтері";
3562-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"3562
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар)";
3564-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"3564
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар)";
4-параграфта:

после счета 4257 дополнить счетами 4258 и 4259 следующего содержания:
"4258
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного месяца)
4259
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного года)";
после счета 4312 дополнить счетами 4313 и 4314 следующего содержания:
"4313
Доходы, возникающие при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией
4314
Доходы, возникающие при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с их модификацией и (или) корректировке займов, полученных по нерыночной ставке процента";
название счета 4431 изложить в следующей редакции:
"4431
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций и национального управляющего холдинга";
название счета 4435 изложить в следующей редакции:
"4435
Доходы по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
названия счетов 4540, 4560, 4570, 4580, 4590, 4591, 4593 и 4594 изложить в следующей редакции:
"4540
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
4560
Доходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам
4570
Доходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте
4580
Доходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам
4590
Доходы от переоценки финансовых фьючерсов
4591
Доходы от переоценки операций опцион
4593
Доходы от переоценки операций своп
4594
Доходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами";
название счета 4704 изложить в следующей редакции:
"4704
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов";
название счета 4709 изложить в следующей редакции:
"4709
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
номер и название счета 4710 исключить;
название счета 4711 изложить в следующей редакции:
"4711
Доходы от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования";
название счета 4730 изложить в следующей редакции:
"4730
Доходы от переоценки";
номер и название счета 4732 исключить;
названия счетов 4733 и 4734 изложить в следующей редакции:
"4733
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

4257-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4258 және 4259-шоттармен толықтырылсын:
"4258
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер (бір айдан аспайтын)
4259
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер (бір жылдан аспайтын)";
4312-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4313 және 4314-шоттармен толықтырылсын:
"4313
Берілген заемдардың жалпы баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын кірістер
4314
Алынған заемдардың баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған заемдарды түзету кезінде туындайтын кірістер";
4431-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4431
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның құнын теріс түзету түріндегі кірістер";
4435-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4435
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша кірістер";
4540, 4560, 4570, 4580, 4590, 4591, 4593 және 4594-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"4540
Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер
4560
Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4570
Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4580
Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4590
Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын кірістер
4591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4593
Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4594
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын кірістер";
4704-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4704
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын кірістер";
4709-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4709
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнының өзгеруінен болатын кірістер";
4710-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
4711-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4711
Негізгі құралдардың және пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер";
4730-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4730
Қайта бағалаудан болатын кірістер";
4732-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
4733 және 4734-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"4733
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын кірістер

4734
Доходы от прочей переоценки";
после счета 4955 дополнить счетом 4956 следующего содержания:
"4956
Доходы от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций";
после счета 4960 дополнить счетами 4961, 4962 и 4963 следующего содержания:
"4961
Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности
4962
Доходы от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг
4963
Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";
в параграфе 5:
название счета 5063 изложить в следующей редакции:
"5063
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу";
после счета 5070 дополнить счетами 5071 и 5072 следующего содержания:
"5071
Расходы, возникающие при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) корректировке займов, предоставленных по нерыночной ставке процента
5072
Расходы, возникающие при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с их модификацией";
после счета 5130 дополнить счетами 5131 и 5132 следующего содержания:
"5131
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного месяца)
5132
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного года)";
после счета 5138 дополнить счетом 5139 следующего содержания:
"5139
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (более одного года)";
после счета 5217 дополнить счетом 5218 следующего содержания:
"5218
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (не более одного года)";
после счета 5219 дополнить счетом 5220 следующего содержания:
"5220
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (более одного года)";
название счета 5227 изложить в следующей редакции:
"5227
Процентные расходы по обязательствам по аренде";
название счета 5237 изложить в следующей редакции:
"5237
Расходы по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
названия счетов 5450, 5451, 5452, 5453 и 5455 изложить в следующей редакции:
"5450
Расходы на формирование резервов (провизий)
5451
Расходы на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках
5452
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам

4734
Басқа да қайта бағалаудан болатын кірістер";
4955-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4956-шотпен толықтырылсын:
"4956
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер";
4960-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4961, 4962 және 4963-шоттармен толықтырылсын:
"4961
Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4962
Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4963
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер";
5-параграфта:
5063-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5063
Қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5070-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5071 және 5072-шоттармен толықтырылсын:
"5071
Берілген заемдардың жалпы баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген заемдарды түзету кезінде туындайтын шығыстар
5072
Алынған заемдардың баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын шығыстар";
5130-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5131 және 5132-шоттармен толықтырылсын:
"5131
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір айдан аспайтын)
5132
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан аспайтын)";
5138-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5139-шотпен толықтырылсын:
"5139
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан астам)";
5217-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5218-шотпен толықтырылсын:
"5218
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан аспайтын)";
5219-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5220-шотпен толықтырылсын:
"5220
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан астам)";
5227-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5227
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар";
5237-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5237
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша шығыстар";
5450, 5451, 5452, 5453 және 5455-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5450
Резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5451
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5452
Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар

5453
Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
5455
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам";
после счета 5455 дополнить счетом 5456 следующего содержания:
"5456
Расходы на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций";
название счета 5457 изложить в следующей редакции:
"5457
Расходы на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам";
после счета 5457 дополнить счетом 5458 следующего содержания:
"5458
Расходы на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности";
название счета 5459 изложить в следующей редакции:
"5459
Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью";

5453
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5455
Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар";
5455-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5456-шотпен толықтырылсын:
"5456
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар";
5457-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5457
Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар";
5457-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5458-шотпен толықтырылсын:
"5458
Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар";
5459-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5459
Негізгі емес қызметпен байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар";

после счета 5459 дополнить счетами 5461 и 5462 следующего содержания:
"5461
Расходы на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5462
Расходы на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг";
названия счетов 5464, 5465, 5468 и 5469 изложить в следующей редакции:
"5464
Расходы на формирование резервов (провизий) по ценным бумагам

5459-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5461 және 5462-шоттармен толықтырылсын:
"5461
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5462
Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар";
5464, 5465, 5468 және 5469-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5464
Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар

5465
Расходы на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам
5468
Расходы на формирование оценочных обязательств
5469
Расходы на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
название счета 5540 изложить в следующей редакции:
"5540
Расходы по списанию балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов";
названия счетов 5560, 5570, 5580, 5590, 5591, 5593 и 5594 изложить в следующей редакции:
"5560
Расходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам
5570
Расходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте
5580
Расходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам

5465
Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5468
Бағалау міндеттемелерін қалыптастыруға арналған шығыстар
5469
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстары";
5540-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5540
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құнын есептен шығару бойынша шығыстар";
5560, 5570, 5580, 5590, 5591, 5593 және 5594-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5560
Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5570
Шетел валютасындағы форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5580
Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар

5590
Расходы от переоценки финансовых фьючерсов
5591
Расходы от переоценки операций опцион
5593
Расходы от переоценки операций своп
5594
Расходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами";
название счета 5704 изложить в следующей редакции:
"5704
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов";
название счета 5709 изложить в следующей редакции:
"5709
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
номер и название счета 5710 исключить;
название счета 5711 изложить в следующей редакции:
"5711
Расходы от обесценения основных средств и активов в форме права пользования";
название счета 5730 изложить в следующей редакции:
"5730
Расходы от переоценки активов";
номер и название счета 5732 исключить;

5590
Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын шығыстар
5591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5593
Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5594
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын шығыстар";
5704-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5704
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын шығыстар";
5709-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5709
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болатын шығыстар";
5710-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
5711-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5711
Негізгі құралдардың және пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар";
5730-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5730
Активтерді қайта бағалаудан болатын шығыстар";
5732-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;

названия счетов 5733 и 5734 изложить в следующей редакции:
"5733
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5734
Расходы от прочей переоценки";
названия счетов 5780, 5781, 5782, 5783, 5784, 5785, 5786, 5787 и 5788 изложить в следующей редакции:
"5780
Расходы по амортизации
5781
Расходы по амортизации зданий и сооружений
5782
Расходы по амортизации компьютерного оборудования
5783
Расходы по амортизации прочих основных средств
5784
Расходы по амортизации активов в форме права пользования

5733 және 5734-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5733
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын шығыстар
5734
Басқа да қайта бағалаудан болатын шығыстар";
5780, 5781, 5782, 5783, 5784, 5785, 5786, 5787 және 5788-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5780
Амортизация бойынша шығыстар
5781
Үйлерді және ғимараттарды амортизациялау бойынша шығыстар
5782
Компьютер жабдығын амортизациялау бойынша шығыстар
5783
Басқа да негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар
5784
Пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстар

5785
Расходы по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду
5786
Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования
5787
Расходы по амортизации транспортных средств
5788
Расходы по амортизации нематериальных активов";
название счета 5853 изложить в следующей редакции:
"5853
Расходы от безвозмездной передачи основных средств, нематериальных активов и запасов";
в параграфе 7:
название счета 7220 изложить в следующей редакции:
"7220
Арендованные активы";
название счетов 7664 и 7665 изложить в следующей редакции:
"7664
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
7665
Доходы по курсовой разнице";
номера и названия счетов 7666 и 7667 исключить;
названия счетов 7684 и 7685 изложить в следующей редакции:
"7684
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
7685
Расходы по курсовой разнице";
номера и названия счетов 7686 и 7687 исключить;
название счета 7888 изложить в следующей редакции:
"7888
Расходы по амортизации основных средств";
в главе 3:
в параграфе 1:
название и описание счета 1054 изложить в следующей редакции:
"1054. Резервы (провизии) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по корреспондентским счетам, открытым в других банках, текущим счетам ипотечных организаций.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по корреспондентским счетам, открытым в других банках, текущим счетам ипотечных организаций.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по корреспондентским счетам, открытым в других банках, текущим счетам ипотечных организаций.";
описание счета 1105 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан, над суммой фактически размещенных денег по вкладам, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с представлением вклада по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически размещенных денег по вкладу, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с представлением вклада по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по размещенным вкладам и (или) списание суммы несамортизированного дисконта при прекращении признания.";
описание счета 1106 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан, сумм корректировки валовой балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки валовой балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по размещенным вкладам и (или) списание суммы несамортизированной премии при прекращении признания.";
описание счета 1205 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над стоимостью их приобретения, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над стоимостью их приобретения, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.";
описание счета 1206 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над их номинальной стоимостью, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над их номинальной стоимостью, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.";
описание счета 1208 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, при их погашении, продаже или списании с баланса.";
описание счета 1209 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.";

5785
Жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар
5786
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстар
5787
Көлік құралдарын амортизациялау бойынша шығыстар
5788
Материалдық емес активтерді амортизациялау бойынша шығыстар";
5853-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5853
Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және қорларды өтеусіз беруден болатын шығыстар";
7-параграфта:
7220-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7220
Жалға алынған активтер";
7664 және 7665-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"7664
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын кірістер
7665
Бағамдық айырма бойынша кірістер";
7666 және 7667-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
7684 және 7685-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"7684
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын шығыстар
7685
Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
7686 және 7687-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
7888-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7888
Негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар";
3-тарауда:
1-параграфта:
1054-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1054. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде ашылған корреспонденттік шоттар, ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде ашылған корреспонденттік шоттар, ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде ашылған корреспонденттік шоттар, ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.";
1105-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнды түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыздың мөлшерлемесі бойынша салым беруге қатысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомалары, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнды түзету сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, нарықтық емес пайыздың мөлшерлемесі бойынша салым беруге қатысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.";
1106-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салым бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.";
1205-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, бағалы қағаздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша сатып алуға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған бағалы қағазды сатып алумен немесе құрумен байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған бағалы қағазды сатып алумен немесе құрумен байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1206-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1208-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомаларын олар өтелген, сатылған немесе баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.";
1209-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын теріс түзету сомасын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 1257 дополнить номером, названием и описанием счета 1258 следующего содержания:
"1258. Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного месяца) (активный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в других банках на срок не более одного месяца.
По дебету счета проводятся суммы сберегательных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм, размещенных сберегательных вкладов, при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.";
описание счета 1259 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по вкладам, размещенным в другом банке.";
описание счета 1265 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, размещенным в других банках, над суммой фактически размещенных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически размещенных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта и (или) списание суммы несамортизированного дисконта при прекращении признания.";
описание счета 1266 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), размещенным в других банках, над возвращаемой суммой денег по вкладам, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии и (или) списание суммы несамортизированной премии при прекращении признания.";

1257-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 1258-шоттың нөмірі, аты және сипатымен толықтырылсын:
"1258. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын) (актив).
Шоттың мақсаты: Бір айдан аспайтын мерзімге басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.";
1259-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған салымдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған салымдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1265-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салым бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша дисконтты амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған дисконт сомасын есептен шығару жазылады.";
1266-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) нақты орналастырылған ақша сомасының салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салым бойынша (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) нақты орналастырылған ақша сомасының салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомасын жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйлықақыны амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 1267 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1268 и 1269 следующего содержания:
"1268. Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного года) (активный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в других банках на срок не более одного года.
По дебету счета проводятся суммы сберегательных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм, размещенных сберегательных вкладов, при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.
1269. Сберегательные вклады, размещенные в других банках (более одного года) (активный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в других банках, на срок более одного года.
По дебету счета проводятся суммы сберегательных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных сберегательных вкладов при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.";
описание счета 1312 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного займа с учетом затрат по сделке, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с представлением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного займа; сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с представлением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, предоставленным другим банкам.";
описание счета 1313 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, предоставленным другим банкам.";
описание счета 1319 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.";
описание счета 1332 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1333 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1428 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по предоставленным займам и финансовому лизингу.";
описание счета 1434 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с представлением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного займа, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с представлением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, предоставленным клиентам.";
описание счета 1435 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, предоставленным клиентам.";
описание счета 1453 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1454 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1456 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1457 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
название и описание счета 1463 изложить в следующей редакции:

1267-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 1268 және 1269-шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттарымен толықтырылсын:
"1268. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан аспайтын) (актив).
Бір жылдан аспайтын мерзімге басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1269. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан астам) (актив).
Бір жылдан астам мерзімге басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.";
1312-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Заемның өтелетін сомасының нақты берілген заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем беруге байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемның өтелетін сомасының нақты берілген заем сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем беруге байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерге берілген заемдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1313-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Нақты берілген заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1319-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген заемдар мен қаржылық лизингі бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1332-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының оң түзету сомалары есептен шығарылады.";
1333-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
1428-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1434-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Заемды өтеу сомасының нақты берілген заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем беруге байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемның өтелетін сомасының нақты берілген заем сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем беруге байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1435-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Нақты берілген заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1453-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету сомаларын, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған бағалы қағаздарды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың жалпы баланстық құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған бағалы қағаздарды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1454-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияның сомасы және (немесе)әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы есептен шығарылады.";
1456-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының оң түзету сомалары есептен шығарылады.";
1457-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының теріс түзету сомалары есептен шығарылады.";
1463-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"1463. Резервы (провизии) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.";
название и описание счета 1477 изложить в следующей редакции:
"1477. Резервы (провизии) по инвестициям в субординированный долг (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по инвестициям в субординированный долг.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по инвестициям в субординированный долг.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по инвестициям в субординированный долг.";
описание счета 1482 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
описание счета 1483 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
название и описание счета 1486 изложить в следующей редакции:

"1463. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1477-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1477. Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа инвестициялар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1482-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған бағалы қағаздарды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомалары, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомалары, кредиттік-құнсызданған бағалы қағаздарды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1483-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының олардың номиналдық құнынан сыйлықақылар сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін қолдана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1486-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"1486. Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
описание счета 1492 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов по нерыночной ставке процента, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов по нерыночной ставке процента, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
описание счета 1493 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости приобретения прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
название и описание счета 1495 изложить в следующей редакции:

"1486. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1492-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кету түріндегі дисконт сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, қаржы активтерін пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша сатып алуға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған бағалы қағазды сатып алуға немесе жасауға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кету түріндегі дисконт сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыздық мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған бағалы қағазды сатып алуға немесе жасауға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1493-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнды түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
1495-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"1495. Резервы (провизии) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
название и описание счета 1655 изложить в следующей редакции:
"1655. Активы в форме права пользования (активный).
Назначение счета: Учет стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводятся стоимость активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду, сумма корректировки стоимости активов в случае переоценки обязательства по аренде, сумма корректировки стоимости при изменении условий договора аренды.
По кредиту счета проводятся списание стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду, при истечении срока действия аренды, при обесценении, при корректировке стоимости в случае переоценки обязательства по аренде, при корректировке стоимости в связи с изменением условий договора аренды.";
название и описание счета 1657 изложить в следующей редакции:
"1657. Капитальные затраты по активам в форме права пользования (активный).
Назначение счета: Учет стоимости капитальных затрат на достройку, расширение, реконструкцию, капитальный ремонт активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится стоимость капитальных затрат на достройку, расширение, реконструкцию, капитальный ремонт по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных капитальных затрат при окончании срока действия договора имущественного найма (аренды).";
после описания счета 1662 дополнить номером, названием и описанием счета 1691 следующего содержания:
"1691. Начисленная амортизация по инвестиционному имуществу (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по инвестиционному имуществу.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по инвестиционному имуществу.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по инвестиционному имуществу.";
название и описание счета 1695 изложить в следующей редакции:

"1495. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1655-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1655. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құны, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау жағдайында активтердің құнын түзету сомасы, жалдау шартының талаптары өзгерген кезде құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдаудың қолданылу мерзімі өткен кезде, құнсыздану кезінде, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау жағдайында құнын түзету кезінде, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты құнын түзету кезінде жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есептен шығару жазылады.";
1657-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1657. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар (актив).
Шоттың мақсаты: Жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтерді салып бітіруге, кеңейтуге, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге жұмсалатын күрделі шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша салып бітіруге, кеңейтуге, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге жұмсалатын күрделі шығындардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мүліктік жалдау (жалға алу) шартының қолданылу мерзімі аяқталған кезде жүргізілген күрделі шығындардың құнын есептен шығару жазылады.";
1662-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 1691-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"1691. Инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизацияның сомалары есептен шығарылады.";
1695-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"1695. Начисленная амортизация по активам в форме права пользования (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования.";
название и описание счета 1697 изложить в следующей редакции:
"1697. Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по активам в форме права пользования.";
название и описание счета 1845 изложить в следующей редакции:
"1845. Резервы (провизии) по начисленным и просроченным комиссионным доходам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по начисленным и просроченным комиссионным доходам.";
названия и описания счетов 1876, 1877 и 1878 изложить в следующей редакции:
"1876. Резервы (провизии) по прочей банковской деятельности (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочей банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочей банковской деятельности.
1877. Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.

"1695. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомалары есептен шығарылады.";
1697-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1697. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомалары есептен шығарылады.";
1845-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1845. Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1876, 1877 және 1878-шоттардың аттары мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"1876. Басқа да банк қызметі бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да банк қызметі бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да банк қызметі бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да банк қызметі бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1877. Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.

1878. Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности связанной с неосновной деятельностью.";
описание счета 2031 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга.";
описание счета 2032 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга.";

1878. Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) құрылған сомаларын есептен шығару жазылады.";
2031-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) заемның өтелетін сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) заемның өтелетін сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизация сомасы және (немесе) есептен шығару сомасы жазылады.";
2032-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) заемның өтелетін сомасының асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) заемның өтелетін сомасының асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 2034 и 2035 изложить в следующей редакции:
"2034. Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов.
2035. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа.";
названия и описания счетов 2037 и 2038 изложить в следующей редакции:
"2037. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа.

2034 және 2035-шоттардың аттары мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"2034. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған қысқа мерзімді заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен бір жылдан аспайтын мерзімге алынған заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған қысқа мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2035. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
2037 және 2038-шоттардың аттары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2037. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемның есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомалары есептен шығарылады.

2038. Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам.";
описание счета 2041 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от международных финансовых организаций (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от международных финансовых организаций (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, полученным от международных финансовых организаций.";
описание счета 2042 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от международной финансовой организации (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от международной финансовой организации (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, полученным от международных финансовых организаций.";

2038. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есептен шығару жазылады.";
2041-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған нақты заем сомасынан заемның өтелетін сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған нақты заем сомасынан заемның өтелетін сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2042-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымынан нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымынан нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы және (немесе) есептен шығару сомасы жазылады.";

названия и описания счетов 2067 и 2068 изложить в следующей редакции:
"2067. Полученный финансовый лизинг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм основного долга по финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии.
По кредиту счета проводятся суммы основного долга по полученному финансовому лизингу.
По дебету счета проводится списание сумм основного долга по полученному финансовому лизингу при их погашении.
2068. Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам и финансовому лизингу.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам и финансовому лизингу при их погашении.";
описание счета 2069 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по полученным займам.";
описание счета 2070 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по полученным займам.";

2067 және 2068-шоттардың аттары мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"2067. Алынған қаржы лизингі (пассив).
Шоттың мақсаты: Лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2068. Заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заем мен лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.";
2069-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығарылады.";
2070-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Заемның өтелетін сомасының нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заемды алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заемның өтелетін сомасының нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заемды алуға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті алынған заем бойынша дисконт амортизациясы және (немесе) есептен шығарылу жазылады.";

после описания счета 2131 дополнить номером, названием и описанием счета 2132 следующего содержания:
"2132. Сберегательные вклады других банков (не более одного месяца) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного месяца.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.";
после описания счета 2133 дополнить номером, названием и описанием счета 2134 следующего содержания:
"2134. Сберегательные вклады других банков (не более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.";
описание счета 2139 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков и других банков (с учетом затрат по сделке), над возвращаемой суммой денег по вкладам, сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков и других банков.";
описание счета 2140 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков и других банков, над суммой фактически полученных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков и других банков.";

2131-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 2132-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2132 Басқа банктердің жинақ салымдары (бір айдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша бір айдан аспайтын мерзімге басқа банктерден қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
2133-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 2134-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2134. Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша бір жылдан аспайтын мерзімге басқа банктерден қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
2139-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден және басқа банктерден тартылған салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салым бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден және басқа банктерден тартылған салым бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2140-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден және басқа банктерден тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомаларын, салымды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын, салымды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден және басқа банктерден тартылған салым бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";

после описания счета 2140 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2141 и 2143 следующего содержания:
"2141. Сберегательные вклады других банков (более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.
2143. Просроченная задолженность по сберегательным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам.";
описание счета 2213 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) физических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка).
По дебету счета проводится списание сумм денег (вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка) в соответствии с условиями договоров банковского вклада, о залоге и законодательством Республики Казахстан.";
после описания счета 2213 дополнить номером, названием и описанием счета 2214 следующего содержания:
"2214. Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от физических лиц на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от физических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.";
после описания счета 2217 дополнить номером, названием и описанием счета 2218 следующего содержания:

2140-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2141 және 2143-шоттарының нөмірлерімен, аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"2141. Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан астам) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.
2143. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерден қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есептен шығару жазылады.";
2213-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде банктік салым шарты және кепіл шарты бойынша қабылданған, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банк шоты болып табылады.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын ақша (салым) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жеке тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, банктік салым, кепіл туралы шарттардың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес иеленуді және пайдалануды кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есептен шығару жазылады.";
2213-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2214-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2214. Жеке тұлғалардың жинақтық салымдары (бір жылдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан аспайтын жеке тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.";
2217-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2218-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:

"2218. Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц на срок более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм, принятых сберегательных вкладов.";
после описания счета 2219 дополнить номером, названием и описанием счета 2220 следующего содержания:
"2220. Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.";
описание счета 2223 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) юридических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (вклада) юридических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком.
По дебету счета проводится списание сумм денег (вклада) юридических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, в соответствии с условиями договора банковского вклада и о залоге и законодательством Республики Казахстан.";
название и описание счета 2227 изложить в следующей редакции:
"2227. Обязательства по аренде (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости обязательств по аренде.
По кредиту счета проводятся приведенная стоимость арендных платежей, сумма корректировки стоимости обязательств по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировки, связанной с модификацией условий договора аренды.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по аренде при их погашении, сумма корректировки стоимости обязательств по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировки, связанной с модификацией условий договора аренды.";
после описания счета 2228 дополнить номером, названием и описанием счета 2229 следующего содержания:
"2229. Сберегательные вклады физических лиц (более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов физических лиц со сроком более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от физических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.";
название и описание счета 2230 изложить в следующей редакции:

"2218. Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан астам заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.";
2219-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2220-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2220. Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан аспайтын заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.";
2223-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Заңды тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша қабылданған, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған ақша (салым) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың банктік салым және кепіл туралы шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған ақша (салым) сомасын есептен шығару жазылады.";
2227-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"2227. Жалдау бойынша міндеттеме (пассив).
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттеменің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау төлемінің келтірілген құны, жалдау бойынша міндеттеме құнының түзету сомасы, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау, жалдау шартының талаптарын модификациялауға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өтелген жағдайда жалдау бойынша міндеттеме сомасын, жалдау бойынша міндеттеме құнының түзету сомасын, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау, жалдау шартының талаптарын модификациялауға байланысты түзету сомасын есептен шығару жазылады.";
2228-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2229-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2229. Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан астам жеке тұлғалардың жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есептен шығару жазылады.";
2230-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"2230. Просроченная задолженность по обязательствам по аренде (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по обязательствам по аренде.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по обязательствам по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по обязательствам по аренде при их погашении.";
описание счет 2238 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладам, привлеченным от клиентов (с учетом затрат по сделке), над возвращаемой суммой денег по вкладам, сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по вкладам, привлеченным от клиентов.";
описание счета 2239 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, привлеченным от клиентов, над суммой фактически полученных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по вкладам, привлеченным от клиентов.";

"2230. Жалдау бойынша міндеттеме бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттеменің негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау бойынша міндеттеменің негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша міндеттеменің негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары өтелген кезде есептен шығару жазылады.";
2238-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттерден тартылған салымдар бойынша нақты алынған ақша сомаларының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салымдар бойынша нақты алынған ақша сомаларының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификация кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден тартылған салымдар бойынша амортизациялау сомасын жүргізу және (немесе) сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.";
2239-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттерден тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша салымды тартуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салым бойынша қайтарылатын ақша сомасының салым бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлщерлемесі бойынша салымды тартуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";

после описания счета 2240 дополнить номером, названием и описанием счета 2243 следующего содержания:
"2243. Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности.";
описание счета 2304 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумм корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумма корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.";
описание счета 2305 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумм корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумм корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумма корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумма корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение.";
описание счета 2403 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости размещения субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумм корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости размещения субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумма корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по выпущенным в обращение субординированным облигациям.";
описание счета 2404 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумм корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумм корректировки, связанной с выпуском в обращение субординированных облигаций по нерыночной ставке процента, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумма корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумма корректировки, связанной с выпуском в обращение субординированных облигации по нерыночной ставке процента, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по субординированным облигациям, выпущенным в обращение.";
описание счета 2407 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой долга, сумм корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой долга, сумма корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по субординированному долгу.";
описание счета 2408 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы долга над суммой фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумм корректировки, связанной с получением субординированного долга по нерыночной ставке процента, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы долга над суммой фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумма корректировки, связанной с получением субординированного долга по нерыночной ставке процента, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по субординированному долгу.";
описание счета 2706 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по займам и финансовому лизингу.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по полученным займам и финансовому лизингу при их погашении.";

2240-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2243-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2243. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есептен шығару жазылады.";
2304-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2305-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды тартуға байланысты түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды тартуға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2403-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигацияларды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигацияларды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2404-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша реттелген облигацияларды тартуға байланысты түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасы, реттелген облигацияларды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2407-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Нақты алынған реттелген борыш сомаcының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған реттелген борыш сомаcының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борыш бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2408-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Нақты алынған реттелген борыш сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомаcының асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасын, реттелген борышты нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты алынған реттелген борыш сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомаcының асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасы, реттелген борышты нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борыш бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2706-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заем мен лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.";

после описания счета 2708 дополнить номером, названием и описанием счета 2709 следующего содержания:
"2709. Начисленные расходы по сберегательным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по сберегательным вкладам других банков.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по сберегательным вкладам других банков.
По дебету счета проводится списание начисленных расходов по сберегательным вкладам других банков.";
после описания счета 2723 дополнить номером, названием и описанием счета 2724 следующего содержания:
"2724. Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по сберегательным вкладам, принятым от клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по сберегательным вкладам, принятым от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по сберегательным вкладам, принятым от клиентов.";
название и описание счета 2745 изложить в следующей редакции:
"2745. Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм процентных расходов по обязательствам по аренде.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных процентных расходов по обязательствам по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных процентных расходов по обязательствам по аренде.";
описание счета 2861 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм резервов на отпускные выплаты работникам.
По кредиту счета проводятся суммы резервов на отпускные выплаты работникам.
По дебету счета проводится списание сумм резервов на отпускные выплаты работникам, подлежащие оплате.";
описание счета 2869 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты" стоимости выданной гарантии.
По кредиту счета проводится стоимость выданной гарантии.
По дебету счета проводится списание стоимости выданной гарантии при исполнении банком обязательств по выданной гарантии или аннулировании и истечении срока гарантии в корреспонденции с балансовым счетом № 4958.";
название и описание счета 3540 изложить в следующей редакции:
"3540. Резервы переоценки основных средств и активов в форме права пользования (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов переоценки основных средств и активов в форме права пользования, образовавшихся в результате переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы положительной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при увеличении их балансовой стоимости.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при уменьшении их балансовой стоимости, а также списание сумм положительной переоценки основных средств на балансовый счет № 3580 по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств.";
название и описание счета 3562 изложить в следующей редакции:

2708-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2709-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2709. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.";
2723-шоттың сипатынан кейін мына мазмұндағы 2724-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"2724. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылдаған жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден қабылдаған жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден қабылдаған жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.";
2745-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"2745. Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.";
2861-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Қызметкерлерге төленетін демалыс төлемақыларына арналған резервтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қызметкерлерге төленетін демалыс төлемақыларына арналған резервтердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қызметкерлерге төленетін демалыс төлемақыларына арналған резервтерді есептен шығару жазылады.";
2869-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IFRS) сәйкес берілген кепілдіктің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген кепілдіктің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген кепілдіктің құны берілген кепілдік бойынша міндеттемелерді банк орындаған немесе күші жойылған жағдайда № 4958 баланстық шотпен байланыстыра отырып есептен шығару жазылады.";
3540-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"3540. Негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активті қайта бағалау резервтері (пассив).
Шоттың мақсаты: Қайта бағалау нәтижесінде пайда болған негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша баланстық құны ұлғайған кезде негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалаудан болған оң айырма сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланстық құны азайған кезде негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомалары жазылады, сондай-ақ пайдалану шамасына қарай немесе негізгі құралдардың істен шығу сәтінде № 3580 баланстық шотқа негізгі құралдарды оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару.";
3562-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"3562. Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их аннулировании, при реклассификации или списании требования по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с баланса.";
название и описание счета 3564 изложить в следующей редакции:
"3564. Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их аннулировании, при реклассификации или списании требования по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
после описания счета 4257 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 4258 и 4259 следующего содержания:
"4258. Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного месяца).
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада на срок не более одного месяца.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

"3562. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар) (пассив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын олар жойылған кезде, баланстан басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша талаптарды есептен шығару немесе қайта жіктеу кезінде есептен шығару жазылады.";
3564-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"3564 Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтері (провизиялар) (пассив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын олар жойылған кезде, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша талаптарды қайта есептен шығару немесе жіктеу кезінде есептен шығару жазылады.";
4257-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 4258 және 4259-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"4258. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын) бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерде бір айдан аспайтын мерзімге орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4259. Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного года).
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 4312 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 4313 и 4314 следующего содержания:
"4313. Доходы, возникающие при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией.
Назначение счета: Учет сумм доходов, возникающих при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, возникающих при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4314. Доходы, возникающие при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с их модификацией и (или) корректировке займов, полученных по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм доходов, возникающих при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов и (или) при первоначальном признании полученных займов по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, возникающих при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов и (или) при первоначальном признании полученных займов по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4431 изложить в следующей редакции:
"4431. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций и национального управляющего холдинга.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4435 изложить в следующей редакции:

4259. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан аспайтын) бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерде бір жылдан аспайтын мерзімге орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4312-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 4313 және 4314-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"4313. Берілген заемдардың жалпы баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын кірістер.
Шоттың мақсаты: Берілген заемдардың жалпы баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдардың жалпы баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын берілген заемдар бойынша тиісті дисконттар (сыйақылар) шоттарымен байланыстыра отырып модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4314. Алынған заемдардың баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған заемдарды түзету кезінде туындайтын кірістер.
Шоттың мақсаты: Алынған заемдардың баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын модификациялауға байланысты түзету кезінде және (немесе) алынған заемдарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемдардың баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын модификациялауға байланысты түзету кезінде және (немесе) алынған заемдарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған заемдар бойынша тиісті дисконттар (сыйақылар) шоттарымен байланыстыра отырып бастапқы тану кезінде туындайтын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4431-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"4431. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және халықаралық қаржы ұйымдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және халықаралық қаржы ұйымдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4435-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"4435. Доходы по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм доходов при выбытии и (или) при реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма доходов при выбытии и (или) при реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм дохода на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4540 изложить в следующей редакции:
"4540. Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов.
Назначение: Учет сумм доходов от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма доходов от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
названия и описания счетов 4560, 4570, 4580, 4590, 4591, 4593 и 4594 изложить в следующей редакции:
"4560. Доходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4570. Доходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4580. Доходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4590. Доходы от переоценки финансовых фьючерсов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки финансовых фьючерсов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки финансовых фьючерсов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4591. Доходы от переоценки операций опцион.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки по операций опцион.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки по операций опцион.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

"4435. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдарды шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдарды шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4540-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"4540. Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер.
Мақсаты: Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4560, 4570, 4580, 4590, 4591, 4593 және 4594-шоттардың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"4560. Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4570. Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4580. Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4590. Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Қаржы фьючерстерін оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржы фьючерстерін оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4591. Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Опцион операциялары бойынша оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операциялары бойынша оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4593. Доходы от переоценки операций своп.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки по операций своп.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки по операций своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4594. Доходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4704 изложить в следующей редакции:
"4704. Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.";
описание счета 4705 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) отрицательной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) отрицательной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
описание счета 4707 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) отрицательной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) отрицательной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 4709 изложить в следующей редакции:
"4709. Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 4710 исключить;
название и описание счета 4711 изложить в следующей редакции:

4593. Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Своп операциялары бойынша оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциялары бойынша оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4594. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4704-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"4704. Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдардың әділ құнын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың әділ құнын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4705-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) сомаларын есепке алу және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды теріс қайта бағалау.
Шоттың кредиті бойынша заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4707-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) сомаларын есепке алу және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды теріс қайта бағалау.
Шоттың кредиті бойынша валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) сомалары жазылады және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4709-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"4709. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнының өзгеруінен болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4710-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
4711-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"4711. Доходы от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования, учитываемых на балансовом счете № 5711.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 4732 исключить;
названия и описания счетов 4733 и 4734 изложить в следующей редакции:
"4733. Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение: Учет сумм положительной переоценки при выбытии и (или) реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки при выбытии и (или) реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм положительной переоценки на балансовый счет № 4999.
4734. Доходы от прочей переоценки.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов, и (или) отрицательной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов, и (или) отрицательной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов.
По дебету счета проводится списание сумм дохода на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 4955 дополнить номером, названием и описанием счет 4956 следующего содержания:
"4956. Доходы от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";

"4711. Негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болған зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болған зиянды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша № 5711 баланстық шотта есепке алынған негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болған зиянды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4732-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
4733 және 4734-шоттардың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"4733. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын кірістер.
Мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шығару кезінде оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шығару кезінде оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оң қайта бағалау сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4734. Басқа қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу және (немесе) кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді теріс қайта бағалау.
Шоттың кредиті бойынша кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді оң қайта бағалау сомалары және (немесе) кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4955-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 4956-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"4956. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден, қайта жіктеуден және басқа жағдайларда кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 4960 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 4961, 4962 и 4963 следующего содержания:
"4961. Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4962. Доходы от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4963. Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5063 изложить в следующей редакции:
"5063. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5070 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 5071 и 5072 следующего содержания:

4960-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 4961, 4962 және 4963-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"4961. Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден, қайта жіктеуден және басқа жағдайларда кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4962. Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4963. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5063-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5063. Қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5070-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5071 және 5072-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:

"5071. Расходы, возникающие при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) корректировке займов, предоставленных по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм расходов, возникающих при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов и (или) при первоначальном признании предоставленных займов по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся суммы расходов, возникающих при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов и (или) при первоначальном признании предоставленных займов по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5072. Расходы, возникающие при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с их модификацией.
Назначение счета: Учет сумм расходов, возникающих при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов.
По дебету счета проводятся суммы расходов, возникающих при корректировке балансовой стоимости полученных займов в связи с модификацией денежных потоков указанных займов в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5130 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 5131 и 5132 следующего содержания:
"5131. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного месяца).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного месяца.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5132. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";

"5071. Берілген заемдардың жалпы баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген заемдарды түзету кезінде туындайтын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Берілген заемдардың жалпы баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын модификациялауға байланысты түзету кезінде және (немесе) берілген заемдарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдардың жалпы баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын модификациялауға байланысты түзету кезінде және (немесе) берілген заемдарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған заемдар бойынша тиісті дисконттар (сыйақылар) шоттарымен байланыстыра отырып бастапқы тану кезінде туындайтын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шығыстар сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5072. Алынған заемдардың баланстық құнын оларды модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Алынған заемдардың баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдардың баланстық құнын көрсетілген заемдардың ақша ағындарын алынған заемдар бойынша тиісті дисконттар (сыйақылар) шоттарымен байланыстыра отырып модификациялауға байланысты түзету кезінде туындайтын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5130-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5131 және 5132-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"5131. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша (бір айдан аспайтын) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір айдан аспайтын мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы №4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5132. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан аспайтын) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан аспайтын мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";

после описания счета 5138 дополнить номером, названием и описанием счета 5139 следующего содержания:
"5139. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5217 дополнить номером, названием и описанием счета 5218 следующего содержания:
"5218. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (не более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5219 дополнить номером, названием и описанием счета 5220 следующего содержания:
"5220. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада на срок более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5227 изложить в следующей редакции:
"5227. Процентные расходы по обязательствам по аренде.
Назначение счета: Учет сумм процентных расходов, связанных с обязательствами по аренде.
По дебету счета проводятся суммы процентных расходов по обязательствам по аренде.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных процентных расходов по обязательствам по аренде на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5237 изложить в следующей редакции:
"5237. Расходы по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки при выбытии и (или) при реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводятся сумма отрицательной переоценки при выбытии и (или) реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";

5138-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5139-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"5139. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан астам) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан астам мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5217-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5218-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"5218. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан аспайтын) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден бір жылдан аспайтын мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылдаған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5219-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5220-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"5220. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан астам) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден бір жылдан астам мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5227-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5227. Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау міндеттемелері бойынша келтірілген пайыздық шығыстар № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5237-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5237. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдарды шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдарды есептен шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 5451, 5452, 5453 и 5455 изложить в следующей редакции:
"5451. Расходы на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5452. Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5453. Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5455. Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5455 дополнить номером, названием и описанием счета 5456 следующего содержания:
"5456. Расходы на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5457 изложить в следующей редакции:

5451, 5452, 5453 және 5455-шоттардың аттары мен сипаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5451. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5452. Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5453. Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5455. Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5455-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5456-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"5456. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5457-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"5457. Расходы на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5457 дополнить номером, названием и описанием счета 5458 следующего содержания:
"5458. Расходы на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5459 изложить в следующей редакции:
"5459. Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5459 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 5461 и 5462 следующего содержания:
"5461. Расходы на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5462. Расходы на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";

"5457. Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5457-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5458-шоттың нөмірімен, атымен және сипатымен толықтырылсын:
"5458. Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5459-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылған:
"5459. Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5459-шоттың сипатынан кейін мынадай мазмұндағы 5461 және 5462-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттарымен толықтырылсын:
"5461. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5462. Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 5464, 5465, 5468 и 5469 изложить в следующей редакции:
"5464. Расходы на формирование резервов (провизий) по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5465. Расходы на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5468. Расходы на формирование оценочных обязательств.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование оценочных обязательств.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование оценочных обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5469. Расходы на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5540 изложить в следующей редакции:
"5540. Расходы по списанию балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
Назначение: Учет сумм расходов от списания балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится сумма расходов от списания балансовой стоимости приобретенных аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";
названия и описания счетов 5560, 5570, 5580, 5590, 5591, 5593 и 5594 изложить в следующей редакции:
"5560. Расходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5464, 5465, 5468 және 5469-шоттардың аттары мен сипаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5464. Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5465. Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арнғалған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5468. Бағалау міндеттемелерін қалыптастыру шығыстары.
Шоттың мақсаты: Бағалау міндеттемелерін қалыптастыруға жұмсалған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалау міндеттемелерін қалыптастыруға жұмсалған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5469. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5540-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5540. Тазартылған бағалы металдардың баланстық құнын есептен шығару бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдардың баланстық құнын есептен шығарудан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың баланстық құнын есептен шығарудан болатын шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5560, 5570, 5580, 5590, 5591, 5593 және 5594-шоттардың аттары мен сипаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5560. Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалаудың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5570. Расходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5580. Расходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5590. Расходы от переоценки финансовых фьючерсов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки финансовых фьючерсов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки финансовых фьючерсов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5591. Расходы от переоценки операций опцион.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки операций опцион.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки операций опцион.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5593. Расходы от переоценки операций своп.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки операций своп.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки операций своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5594. Расходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5704 изложить в следующей редакции:
"5704. Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.";
описание счета 5705 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) положительной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) положительной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";
описание счета 5708 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) положительной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) положительной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5709 изложить в следующей редакции:

5570. Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5580. Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5590. Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қаржы фьючерстерін теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржы фьючерстерін теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5591. Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Опцион операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5593. Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Своп операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5594. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5704-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5704. Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдардың әділ құнын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың әділ құнын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5705-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) сомаларын және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5708-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5709-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"5709. Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 5710 исключить;
название и описание счета 5711 изложить в следующей редакции:
"5711. Расходы от обесценения основных средств и активов в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм расходов от обесценения основных средств и активов в форме права пользования, по которым отсутствует или недостаточен накопленный резерв переоценки на балансовом счете № 3540.
По дебету счета проводятся суммы расходов от обесценения основных средств и активов в форме права пользования, по которым отсутствует или недостаточен накопленный резерв переоценки основных средств на балансовом счете № 3540.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 5732 исключить;
названия и описания счетов 5733 и 5734 изложить в следующей редакции:
"5733. Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение: Учет сумм отрицательной переоценки при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки при выбытии и (или) реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5734. Расходы от прочей переоценки.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов и (или) положительной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов и (или) положительной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.";

"5709. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5710-шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
5711-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5711. Негізгі құралдардың және пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: № 3540 баланстық шотындағы негізгі құрал-жабдықтарды пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалаудың жинақталған резерві жоқ немесе жеткіліксіз негізгі құрал-жабдықтардың құнсыздануынан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша № 3540 баланстық шотындағы негізгі құралдарды қайта бағалаудың жинақталған резерві жоқ немесе жеткіліксіз негізгі құралдардың құнсыздануынан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5732-шоттың нөмірі, аты мен сипаты алып тасталсын;
5733 және 5734-шоттардың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5733. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шыққан кезде теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шот дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шыққан кезде теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5734. Басқа да қайта бағалаудан шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді теріс қайта бағалау және (немесе) шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді теріс қайта бағалау және (немесе) шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 5781, 5782, 5783, 5784, 5785, 5786, 5787 и 5788 изложить в следующей редакции:
"5781. Расходы по амортизации зданий и сооружений.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации зданий и сооружений.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации зданий и сооружений.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5782. Расходы по амортизации компьютерного оборудования.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации компьютерного оборудования.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации компьютерного оборудования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5783. Расходы по амортизации прочих основных средств.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации прочих основных средств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации прочих основных средств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5784. Расходы по амортизации активов в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации активов в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации активов в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5785. Расходы по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5786. Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5781, 5782, 5783, 5784, 5785, 5786, 5787 және 5788-шоттардың аттары мен сипаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"5781. Үйлер мен ғимараттарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Үйлер мен ғимараттарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша үйлер мен ғимараттарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5782. Компьютер жабдығын амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Компьютер жабдығын амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша компьютер жабдығын амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5783. Басқа да негізгі құрал-жабдықтарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да негізгі құрал-жабдықтарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да негізгі құрал-жабдықтарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5784. Пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5785. Жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5786. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5787. Расходы по амортизации транспортных средств.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации транспортных средств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации транспортных средств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5788. Расходы по амортизации нематериальных активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации нематериальных активов.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5853 изложить в следующей редакции:
"5853. Расходы от безвозмездной передачи основных средств, нематериальных активов и запасов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от безвозмездной передачи основных средств, нематериальных активов и запасов.
По дебету счета проводятся суммы расходов от безвозмездной передачи основных средств, нематериальных активов и запасов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
название и описание счета 5923 изложить в следующей редакции:
"5923. Расходы по аренде.
Назначение счета: Учет сумм расходов по аренде.
По дебету счета проводятся суммы расходов по аренде.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
описание счета 7160 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет стоимости имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательств.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательства.
По расходу счета проводится списание стоимости обеспечения (залога) при их возврате или реализации заложенного имущества в случае неисполнения обязательств.";
название и описание счета 7220 изложить в следующей редакции:
"7220. Арендованные активы.
Назначение счета: Учет общей суммы будущих расходов, относящихся к аренде активов с низкой стоимостью и краткосрочной аренде.
По приходу счета проводится общая сумма будущих расходов, связанных с арендой активов с низкой стоимостью и с краткосрочной арендой.
По расходу счета проводится списание общей суммы будущих расходов, связанных с арендой активов с низкой стоимостью и с краткосрочной арендой, при их возврате в связи с истечением срока действия заключенного договора или выкупе с последующим зачислением их на баланс.";

5787. Көлік құралдарын амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Көлік құралдарын амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша көлік құралдарын амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5788. Материалдық емес активтерді амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтерді амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша материалдық емес активтерді амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5853-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5853. Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және қорларды өтеусіз беруден болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және қорларды өтеусіз беруден шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және қорларды өтеусіз беруден шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5923-шоттың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"5923. Жалдау бойынша шығыстар.
Шоттың шоттары: Жалдау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша шығыстар сомалары жүргізіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7160-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүліктің (ақшаны қоспағанда) құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік (ақшаны қоспағанда) құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша қамтамасыз етудің (кепілдің) құны оларды қайтарған немесе міндеттемелер орындалмаған жағдайда кепілге салынған мүлікті сату кезде есептен шығару жазылады.";
7220-шоттың аты мен сипаты мынада редакцияда жазылсын:
"7220. Жалға алынған активтер.
Шоттың мақсаты: Құны төмен активтерді жалдауға және қысқа мерзімді жалдауға байланысты болашақ шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша құны төмен активтерді жалдауға және қысқа мерзімді жалдауға байланысты болашақ шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша құны төмен активтерді жалдауға және қысқа мерзімді жалдауға байланысты болашақ шығыстардың жалпы сомасын оларды жасалған шарттың қолданыс мерзімі аяқталуына байланысты қайтарған немесе оларды кейіннен балансқа есепке алумен сатып алу кезінде есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 7664 и 7665 изложить в следующей редакции:
"7664. Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов от положительного изменения стоимости активов, полученных при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7651.
7665. Доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма доходов от положительного изменения курса иностранной валюты, полученных при ее выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7651.";
номера, названия и описания счетов 7666 и 7667 исключить;
названия и описания счетов 7684 и 7685 изложить в следующей редакции:
"7684. Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма расходов от отрицательного изменения стоимости активов, понесенных при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7651.
7685. Расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма расходов от отрицательного изменения курса иностранной валюты, понесенных при ее выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7651.";
номера, названия и описания счетов 7686 и 7687 исключить;
название и описание счета 7888 изложить в следующей редакции:

7664 және 7665-шоттардың аты мен сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"7664. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтер құнының оң өзгеруінен оларды есептен шығару кезінде алынған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7665. Бағамдық айырма бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасының оларды шығынға жазу кезінде алынған құнының оң өзгеруінен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.";
7666 және 7667-шоттардың нөмірлері, аттары мен сипаттары алып тасталсын;
7684 және 7685-шоттардың аттары мен сипаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"7684. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыстар.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер құнының олар есептен шығарылған кезде теріс өзгеруінен болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7685. Бағамдық айырма бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валюта бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бағамы құнының ол есептен шығарылған кезде теріс өзгеруінен болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.";
7686 және 7687-шоттарының нөмірлері, аттары және сипаттары алып тасталсын;
7888-шоттың аты және сипаты мынадай редакцияда жазылсын:

"7888. Расходы по амортизации основных средств.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 7851.".

"7888. Негізгі құралды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құралды амортизациялау бойынша есептелген шғыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.".

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета исламскими банками" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15117, опубликовано в газете "Казахстанская правда" от 15 февраля 2018 года № 32 (28661)) следующие изменения:
В Инструкции по ведению бухгалтерского учета исламскими банками, утвержденной указанным постановлением:
пункт 36 изложить в следующей редакции:

2. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Ислам банктерінің бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 46 Қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15117 тіркелді, 2017 жылғы 1 желтоқсандағы № 232 (29213) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ислам банктерінің бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. При классификации заключенного договора лизинга (аренды) в целях бухгалтерского учета в качестве операционной аренды приобретенное имущество амортизируется с периодичностью, предусмотренной учетной политикой, следующей бухгалтерской записью:
Дт
7888
"Расходы по амортизации основных средств"
Кт
7809
"Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства".";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. При выдаче банковского займа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт

"36. Бухгалтерлік есеп мақсатында операциялық жалдау ретінде жасалған лизинг (жалдау) шартын сыныптау кезінде сатып алынған мүлік мынадай бухгалтерлік жазбамен, есеп саясатында көзделген кезеңділікпен амортизацияланады:
Дт
7888
"Негізгі құралды амортизациялау бойынша шығыстар"
Кт
7809
"Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа құралдар".";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Банк заемын беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

1302
"Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1303
"Займы овернайт, предоставленные другим банкам"
1304
"Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам"
1411
"Краткосрочные займы, предоставленные клиентам"
1417
"Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
1429
"Прочие займы, предоставленные клиентам".";
пункты 56, 57, 58, 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"56. При поступлении денег в счет погашения просроченного долга по банковскому займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
"Наличность в кассе"
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
Кт
1306
"Просроченная задолженность других банков по займам"
1424
"Просроченная задолженность клиентов по займам".
57. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения банковских займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5452
"Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
5455
"Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт
1319
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
1428
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам".
58. При погашении или улучшении кредитного качества банковского займа уменьшаются ранее сформированные резервы (провизии) и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1319
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
1428
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт
4952
"Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
4955
"Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам".
59. В случае принятия банком решения о списании с баланса неоплаченного просроченного банковского займа в порядке и сроки, установленные внутренними документами банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на основную сумму банковского займа в тенге:
Дт
1319
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
1428
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт
1306
"Просроченная задолженность других банков по займам"
1424
"Просроченная задолженность клиентов по займам";

1302
"Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1303
"Басқа банктерге берілген овернайт заемдары"
1304
"Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1411
"Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар"
1417
"Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
1429
"Клиенттерге берілген басқа да заемдар".";
56, 57, 58, 59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Банктік заем бойынша мерзімі өткен берешекті өтеу шотына ақша түскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
"Кассадағы қолма-қол ақша"
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт
1306
"Басқа банктердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі"
1424
"Клиенттердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі".
57. Банктік заемдардың құнсыздануынан болған шығындарды өтеуге резервтер (провизиялар) құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5452
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар"
5455
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар"
Кт
1319
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
1428
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)".
58. Банктік заемды өтеу немесе кредиттік сапасын жақсарту кезінде бұрын қалыптастырған резервтер (провизиялар) азаяды және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1319
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
1428
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
Кт
4952
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер"
4955
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер".
59. Банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және мерзімде төленбеген мерзімі өткен банктік заемды баланстан есептен шығару туралы банк шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) теңгемен көрсетілген банктік заемның негізгі сомасына:
Дт
1319
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
1428
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
Кт
1306
"Басқа банктердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі"
1424
"Клиенттердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі";

2) на сумму несамортизированного дисконта, связанного с первоначальным признанием займа по справедливой стоимости:
Дт
1312
"Дисконт по займам, предоставленным другим банкам"
1434
"Дисконт по займам, предоставленным клиентам"
Кт
4312
"Доходы по амортизации дисконта по займам, предоставленным другим банкам"
4434
"Доходы по амортизации дисконта по займам, предоставленным клиентам".
60. При погашении заемщиком задолженности по банковскому займу, списанной с баланса, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
"Наличность в кассе"
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
Кт
4952
"Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
4955
"Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам".";
подпункт 3) пункта 63 изложить в следующей редакции:
"3) при завершении производства (изготовления) товара:
Дт
1602
"Прочие запасы"
1610
"Долгосрочные активы, предназначенные для продажи"
Кт
1651
"Строящиеся (устанавливаемые) основные средства".";
пункты 64 и 65 изложить в следующей редакции:
"64. В случае приобретения банком товара на сумму фактической стоимости с учетом затрат, непосредственно связанных с его приобретением, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1602
"Прочие запасы"
1610
"Долгосрочные активы, предназначенные для продажи"
Кт
1001
"Наличность в кассе"
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках".
65. При передаче товара клиенту в соответствии с договором о коммерческом кредите осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1426
"Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности"
Кт
1602
"Прочие запасы"

2) заемды әділ құны бойынша бастапқы танумен байланысты толық амортизацияланбаған дисконт сомасына:
Дт
1312
"Басқа банктерге берілген заемдар бойынша дисконт"
1434
"Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт"
Кт
4312
"Басқа банктерге берілген заемдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер"
4434
"Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер".
60. Заем алушы баланстан есептен шығарылған банктік заем бойынша берешекті өтеу кезінде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1001
"Кассадағы қолма-қол ақша"
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт
4952
"Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер"
4955
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер".";
63-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тауар өндіру (дайындау) аяқталған кезде:
Дт
1602
"Басқа да қорлар"
1610
"Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер"
Кт
1651
"Салынып жатқан (орнатылып жатқан) негізгі құралдар".";
64 және 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Банк тауар сатып алған жағдайда, оны сатып алуға тікелей байланысты шығынды ескере отырып нақты құн сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1602
"Басқа да қорлар"
1610
"Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер"
Кт
1001
"Кассадағы қолма-қол ақша"
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар".
65. Коммерциялық кредит туралы шартқа сәйкес клиентке тауарды өткізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1426
"Клиентке сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша қойылатын талаптар"
Кт
1602
"Басқа да қорлар"

1610
"Долгосрочные активы, предназначенные для продажи"
2794
"Доходы будущих периодов" (на сумму наценки);
одновременно на сумму ранее полученной предоплаты от клиента, числящейся на балансовом счете 2799 "Прочие предоплаты":
Дт
2799
"Прочие предоплаты"
Кт
1426
"Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности".";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение требований по договору о коммерческом кредите. В случае создания резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1610
"Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер"
2794
"Болашақ кезеңдер кірістері" (үстеме баға сомасына).
бір мезгілде 2799 "Басқа да алдын ала ақы төлеу" баланс шотында есепте тұрған клиенттен бұрын алынған алдын ала ақы сомасына:
Дт
2799
"Басқа да алдын ала ақы төлеу"
Кт
1426
"Клиентке сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша қойылатын талаптар".";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Банк коммерциялық кредит туралы шарт бойынша талаптардың құнсыздануына банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, бірақ есепті күннен жиі емес тест жүргізеді. Құнсызданудан болған зиянды өтеуге резервтер (провизиялар) құрылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

5455
"Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт
1428
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам".";
пункты 87, 88, 89, 90, 91 и 92 изложить в следующей редакции:
"87. При классификации заключенного договора лизинга (аренды) в целях бухгалтерского учета в качестве операционной аренды приобретенное имущество амортизируется с периодичностью, предусмотренной учетной политикой банка, следующей бухгалтерской записью:
Дт

5455
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар"
Кт
1428
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)".";
87, 88, 89, 90, 91 және 92-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Операциялық жалдау ретінде бухгалтерлік есеп мақсатында жасалған лизинг (жалдау) шартын сыныптау кезінде сатып алынған мүлік банктің есеп саясатында көзделген кезеңділікпен келесі бухгалтерлік жазбамен амортизацияланады:
Дт

5785
"Расходы по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду"
Кт
1696
"Начисленная амортизация по основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду".
88. При классификации заключенного договора лизинга (аренды) в целях бухгалтерского учета в качестве финансовой аренды осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при предоставлении лизингополучателю имущества в лизинг (аренду):
Дт
1305
"Финансовый лизинг другим банкам"
1420
"Финансовый лизинг клиентам"
Кт
1656
"Основные средства, предназначенные для сдачи в аренду";
2) дополнительно к бухгалтерской записи, предусмотренной пунктом 84 Инструкции, согласно условиям договора лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

5785
"Жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар"
Кт
1696
"Жалға тапсыруға арналған негізгі құралдар бойынша есептелген амортизация".
88. Қаржылық жалдау ретінде бухгалтерлік есеп мақсатында жасалған лизинг (жалдау) шартын сыныптау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) лизинг алушыға мүлікті лизингке (жалға) беру кезінде:
Дт
1305
"Басқа банктерге берілетін қаржы лизингі"
1420
"Клиенттерге берілетін қаржы лизингі"
Кт
1656
"Жалға беруге арналған негізгі құралдар";
2) Нұсқаулықтың 84-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбаға қосымша лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
1001
"Наличность в кассе"
Кт
1305
"Финансовый лизинг другим банкам"
1420
"Финансовый лизинг клиентам";
3) дополнительно к бухгалтерской записи, предусмотренной пунктом 85 Инструкции, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1309
"Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу"
1421
"Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу"
Кт
1305
"Финансовый лизинг другим банкам"
1420
"Финансовый лизинг клиентам".
89. При оплате клиентом просроченного платежа по договору лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
"Наличность в кассе"
1051
"Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан"
1052
"Корреспондентские счета в других банках"
Кт
1772
"Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды"
1309
"Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу"
1421
"Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу".
90. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение требований по договору лизинга (аренды). В случае создания резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5453
"Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью"
5452
"Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
5455
"Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт
1877
"Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью"
1319
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
1428
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам".
91. В случае принятия уполномоченным органом банка решения о списании неоплаченных просроченных требований по договору лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1877
"Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью"
1319
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
1428
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт
1772
"Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды"
1309
"Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу"

1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
1001
"Кассадағы қолма-қол ақша"
Кт
1305
"Басқа банктерге берілетін қаржы лизингі"
1420
"Клиенттерге берілетін қаржы лизингі";
3) Нұсқаулықтың 85-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбаға мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1309
"Басқа банктердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі"
1421
"Клиенттердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі"
Кт
1305
"Басқа банктерге берілетін қаржы лизингі"
1420
"Клиенттерге берілетін қаржы лизингі".
89. Клиент лизинг (жалдау) шарты бойынша мерзімі өткен төлемді төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
"Кассадағы қолма-қол ақша"
1051
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот"
1052
"Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар"
Кт
1772
"Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек"
1309
"Басқа банктердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі"
1421
"Клиенттердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі".
90. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, алайда есепті күннен сирек емес банк лизинг (жалдау) шарты бойынша талаптардың құнсыздануына тест жүргізеді. Құнсызданудан болған зияндарды өтеуге резервтер (провизиялар) құру жағдайында мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5453
"Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар"
5452
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар"
5455
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстары"
Кт
1877
"Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)"
1319
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
1428
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер".
91. Банктің уәкілетті органы лизинг (жалдау) шарты бойынша төленбеген мерзімі өткен талаптарды есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1877
"Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)"
1319
"Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
1428
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
Кт
1772
"Жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек"
1309
"Басқа банктердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі"

1421
"Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу".
92. В случае погашения или улучшения кредитного качества требований по договору лизинга (аренды) ранее сформированные резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения уменьшаются следующей бухгалтерской записью:
Дт
1877
"Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью"
1319
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"

1421
"Клиенттердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі".
92. Лизинг (жалдау) шарты бойынша талаптардың кредиттік сапасын өтеу немесе жақсарту жағдайында құнсызданудан болған зиянды өтеуге бұрын қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мынадай бухгалтерлік жазбамен азайтылады:
Дт
1877
"Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)"
1319
"Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"

1428
"Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам"
Кт
4953
"Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью"
4952
"Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам"
4955
"Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам".".

1428
"Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)"
Кт
4953
"Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер"
4952
"Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер"
4955
"Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер".".

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 134 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5089) следующие изменения:
В Инструкции по ведению бухгалтерского учета доверительных операций и кастодиальной деятельности банками второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При проведении переоценки по справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов над их учетной стоимостью:
Дт
7602
"Аффинированные драгоценные металлы"
Кт
7664
"Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости";
2) при превышении учетной стоимости аффинированных драгоценных металлов над их справедливой стоимостью:
Дт
7684
"Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости"
Кт
7602
"Аффинированные драгоценные металлы".";
подпункты 4) и 5) пункта 15 исключить;
пункт 18 изложить в следующей редакции:

3. "Екінші деңгейдегі банктердің сенімгерлік операцияларды және кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы № 134 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5089 тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің сенімгерлік операцияларды және кастодиандық қызметті бухгалтерлік есепке алуды жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тазартылған бағалы металдардың әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған бағалы металдардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт
7602
"Тазартылған бағалы металдар"
Кт
7664
"Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын кірістер";
2) тазартылған бағалы металдардың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
7684
"Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар"
Кт
7602
"Тазартылған бағалы металдар".";
15-тармақтың 4) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. В случае если вклад размещен в иностранной валюте осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при повышении рыночного курса обмена валют:
Дт
7604
"Вклады размещенные"
Кт
7665
"Доходы по курсовой разнице";
2) при понижении рыночного курса обмена валют:
Дт
7685
"Расходы по курсовой разнице"
Кт
7604
"Вклады размещенные".";
подпункты 2) и 3) пункта 20 исключить;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При определении результата доверительного управления активами за отчетный период осуществляются следующие бухгалтерские записи:

"18. Егер салым шетел валютасымен орналастырылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көтерілген кезде:
Дт
7604
"Орналастырылған салымдар"
Кт
7665
"Бағамдық айырма бойынша кірістер";
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы төмендеген кезде:
Дт
7685
"Бағамдық айырма бойынша шығыстар"
Кт
7604
"Орналастырылған салымдар".";
20-тармақтың 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Есепті кезең үшін активтерді сенімгерлік басқару нәтижесін айқындау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады: