О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 "Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 мая 2020 года № 186. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2020 года № 20732
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 "Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032, опубликован 30 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
от 26 мая 2020 года № 186
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 15-08/590
Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" (далее – Закон), подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок охраны территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов.

"Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 26 мамырдағы № 186 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 мамырда № 20732 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған") мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 26 мамырдағы
№ 186 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-08/590 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) акт изъятия – акт изъятия подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений по форме согласно приложению 1 к Правилам по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 15-4/513 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11753) (далее – Приказ);
2) лабораторная экспертиза – исследование образцов подкарантинной продукции, вредителей, возбудителей болезней растений и сорняков с целью определения их видового состава и принадлежности их к карантинным объектам и чужеродным видам;
3) обеззараживание – совокупность действий в отношении подкарантинной продукции, направленных на уничтожение карантинных объектов;
4) охрана территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов – комплекс карантинных фитосанитарных мер, направленных на обеспечение порядка и процедуры ввоза, вывоза, внутригосударственных перевозок и реализации подкарантинной продукции, а также на проведение мероприятий по карантину растений;
5) карантинная фитосанитарная экспертиза – комплекс процедур по исследованию образцов (проб) подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), карантинных объектов и регулируемых некарантинных вредных организмов и выдаче заключения карантинной фитосанитарной экспертизы;
6) партия подкарантинной продукции – количество подкарантинной продукции, предназначенной для отправки одним транспортным средством в один пункт назначения одному получателю;
7) карантинная лаборатория – стационарная лаборатория уполномоченной организации по карантину растений, оборудованная приборами и литературой по карантинным объектам, в которой проводится лабораторная экспертиза образцов ввозимой и отечественной подкарантинной продукции на предмет выявления в ней карантинных объектов и устанавливается принадлежность объектов к карантинным и чужеродным видам;
8) карантинный досмотр – визуальное обследование партии подкарантинной продукции, связанное со вскрытием упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находится или может находиться подкарантинная продукция, позволяющее обследовать любую часть подкарантинной продукции, а также осуществить отбор образцов от различных частей подкарантинной продукции;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алып қою актісі – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 15-4/513 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11753 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген Карантинді объектілермен залалданған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатпайтын карантинге жатқызылған өнімді алып қою және жою жөніндегі қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор беретін карантиндік объектілермен залалданған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатпайтын карантинге жатқызылған өнімді алып қою актісі;
2) зертханалық сараптама – карантинге жатқызылған өнімнің үлгілерін, зиянкестерді, өсімдік ауруларын қоздырғыштарды және арамшөптерді олардың түрлік құрамын және карантиндік объектілерге және бөтен текті түрлерге тиесілілігін айқындау мақсатында зерттеу;
3) залалсыздандыру – карантиндік объектілерді жоюға бағытталған карантинге жатқызылған өнімге қатысты іс-қимылдар жиынтығы;
4) Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау – карантинге жатқызылған өнімді әкелу, әкету, мемлекетішілік тасымалдау және өткізу тәртібі мен рәсімдерін қамтамасыз етуге, сондай-ақ өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды өткізуге бағытталған карантиндік фитосанитариялық шаралар кешені;
5) карантиндік фитосанитариялық сараптау – карантинге жатқызылған өнімнің (карантинге жатқызылған жүктердің, карантинге жатқызылған материалдардың, карантинге жатқызылған тауарлардың), карантиндік объектілердің және реттелетін карантинге жатпайтын зиянды организмдердің үлгілерін (сынамаларын) зерттеу және карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысын беру жөніндегі рәсімдер кешені;
6) карантинге жатқызылған өнім партиясы – бір көлік құралымен бір межелі пунктке бір алушыға жіберуге арналған карантинге жатқызылған өнім саны;
7) карантиндік зертхана – әкелінетін және отандық карантинге жатқызылған өнім үлгілеріне карантиндік объектілерді анықтау мәніне зертханалық сараптама жүргізетін, объектілердің карантиндік және бөтен текті түрлерге тиесілілігі белгіленетін, аспаптармен және карантиндік объектілер жөніндегі әдебиетпен жабдықталған өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті ұйымның стационарлық зертханасы;
8) карантиндік тексеріп-қарау – карантинге жатқызылған өнімнің кез келген бөлігін зерттеп-қарауға, сондай-ақ карантинге жатқызылған өнімнің әртүрлі бөліктерінен үлгілерді іріктеп алуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тауарлар қаптамасын ашуға байланысты карантинге жатқызылған өнім партиясын немесе көлік құралының жүк жайын не сыйымдылықтарды, контейнерлерді және карантинге жатқызылған өнім болатын немесе болуы мүмкін өзге де орындарды көзбен зерттеп-қарау;

9) акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора – документ, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, свидетельствующий о карантинном состоянии подкарантинной продукции и грузового помещения транспортного средства на момент карантинного досмотра;
10) акт возврата подкарантинной продукции – документ, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений на возврат не подлежащей к ввозу импортной подкарантинной продукции, или при отказе перевозчика подкарантинной продукции предъявлять подкарантинную продукцию для контроля и надзора по карантину растений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
11) карантинное донесение – документ, уведомляющий уполномоченный орган по карантину растений о предстоящем поступлении подкарантинной продукции, ее состоянии и (или) необходимости детального досмотра в пункте ее назначения;
12) карантинный осмотр – визуальное обследование подкарантинной продукции, в том числе транспортных средств (кабин, салонов, багажных и грузовых отделений транспортных средств, контейнеров), ручной клади и багажа физических лиц, а также грузовых емкостей, без вскрытия тары, упаковки и отбора образцов;
13) штамп – печать, проставляемая государственным инспектором по карантину растений на карантинном, фитосанитарном сертификатах, транспортных (перевозочных) документах и актах карантинного фитосанитарного контроля и надзора в качестве подтверждения подписи и решения принятого по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора проводимого в местах прибытия и в местах доставки;
14) государственный инспектор по карантину растений – должностное лицо ведомства уполномоченного органа по карантину растений или его территориального подразделения, непосредственно осуществляющее государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор;
15) растения – живые растения и их части, включая семена;
16) растительные вложения – продукция растительного происхождения в почтовых отправлениях, ручной клади и багаже пассажиров, подлежащая контролю и надзору по карантину растений;
17) внешний карантин растений – карантин растений, направленный на предотвращение ввоза с импортируемой территории и вывоза с экспортируемой территории подкарантинной продукцией карантинных объектов;
18) продукция растительного происхождения – не переработанный материал растительного происхождения (сырье), который по своей природе и (или) способу переработки представляет риск проникновения на территорию Республики Казахстан и (или) распространения на ней карантинных объектов;

9) карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі –карантиндік тексеру сәтінде карантинге жатқызылған өнімнің және көлік құралының жүк жайының карантиндік жай-күйі туралы куәландыратын, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беретін құжат;
10) карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісі – әкелуге жатпайтын импорттық карантинге жатқызылған өнімді қайтару жөнінде немесе карантинге жатқызылған өнімді тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині жөніндегі бақылау мен қадағалауға көрсетуден бас тартқан жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беретін құжат;
11) карантиндік хабарлама – өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органды алдағы уақытта карантинге жатқызылған өнімнің келіп түсетіні, оның жай-күйі және (немесе) оның межелі пунктінде егжей-тегжейлі тексеріп қарау қажеттігі туралы хабардар ететін құжат;
12) карантиндік қарап-тексеру – ыдысты, ораманы ашпастан және үлгілерді іріктеп алмастан карантинге жатқызылған өнімді, оның ішінде көлік құралдарын (көлік құралдарының кабиналарын, салондарын, багаж және жүк бөлімшелерін, контейнерлерді), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажын көзбен зерттеп-қарау;
13) мөртаңба – өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың қолтаңбасын және келу орындары мен жеткізу орындарында жүргізілген карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша қабылданған шешімді растау үшін карантиндік, фитосанитариялық сертификаттарда, көліктік (тасымалдау) құжаттарда және карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актілеріне қоятын мөр;
14) өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор – мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды тікелей жүзеге асыратын өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы;
15) өсімдіктер – тұқымдарды қоса алғанда, тірі өсімдіктер және олардың бөліктері;
16) өсімдік салымдары – почта жөнелтімдеріндегі, жолаушылардың қол жүгіндегі және багажындағы өсімдіктер карантині жөніндегі бақылау мен қадағалауға жататын өсімдіктен алынатын өнім;
17) өсімдіктердің сыртқы карантині – карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің карантинге жатқызылған өніммен бірге импортталатын аумақтан әкелінуін және экспортталатын аумақтан әкетілуін болдырмауға бағытталған өсімдіктер карантині;
18) өсімдіктен алынатын өнім – өзінің табиғаты және (немесе) өңдеу тәсілі бойынша карантиндік объектілердің Қазақстан Республикасының аумағына ену және (немесе) онда таралу қаупін төндіретін өңделмеген өсімдіктен алынатын материал (шикізат);

19) внутренний карантин растений – карантин растений, направленный на предотвращение распространения карантинных объектов внутри Республики Казахстан, своевременное выявление, локализацию и ликвидацию очагов карантинных объектов;
20) уполномоченный орган по карантину растений (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области карантина растений;
21) уполномоченная организация по карантину растений – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан, осуществляющая функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22) страна транзита – страна, через которую подкарантинная продукция проходит без хранения, деления на части, переупаковывания и не подвергается риску заражения карантинными объектами в этой стране.
3. Проведение мероприятий по карантину растений направлено на охрану территории Республики Казахстан от карантинных объектов, их выявление, локализацию и ликвидацию, обеззараживание, техническую переработку, очистку и уничтожение зараженной подкарантинной продукции, обеззараживание и очистку помещений и транспортных средств, возврат подкарантинной продукции, осуществление контроля и надзора за соблюдением законодательства в области карантина растений.
4. Мероприятия по карантину растений распространяются на:
посевной и посадочный материал сельскохозяйственных, лесных и декоративных культур, растения и их части (черенки, луковицы, клубни, плоды), а также любая другая продукция растительного происхождения, которая может быть переносчиком карантинных объектов;
возбудители болезней растений - культуры живых грибов, вирусов, бактерий, а также нематоды, клещи и насекомые;
коллекции насекомых, возбудителей болезней растений, гербарии и коллекции семян;
сельскохозяйственные машины и орудия для обработки почвы, транспортные средства, все виды тары, древесины упаковочные материалы (за исключением синтетических), промышленные товары и изделия из растительных материалов, монолиты и образцы почвы, которые могут быть переносчиками карантинных объектов;
растительные вложения в почтовых отправлениях, ручной клади и багаже пассажиров;
транспортные средства, прибывшие из других государств или из карантинных зон;
территории и помещения организаций, крестьянских (фермерских), приусадебных и дачных хозяйств, производящих, заготавливающих, складирующих, перерабатывающих реализующих продукцию растительного происхождения;
земли сельскохозяйственного и другого назначения, а также лесного и водного фонда;
объекты внутренней торговли, железнодорожные вокзалы, автовокзалы, речные порты, пристани, производственные объекты операторов почты;
соблюдение местными исполнительными органами законодательства Республики Казахстан в области карантина растений.

19) өсімдіктердің ішкі карантині – карантиндік объектілердің Қазақстан Республикасының ішінде таралуының алдын алуға, карантиндік объектілердің ошақтарын уақтылы анықтауға, оқшаулауға және жоюға бағытталған өсімдіктер карантині;
20) өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өсімдіктер карантині саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
21) өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес функцияларды жүзеге асыратын ұйым;
22) транзит елі – карантинге жатқызылған өнім сақталмай, бөліктерге бөлінбей, қайта оралмай өтетін және осы елде карантиндік объектілермен залалдану қатеріне ұшырамайтын ел.
3. Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден қорғауға, оларды анықтауға, оқшаулауға және жоюға, залалданған карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруға, техникалық қайта өңдеуге, тазалауға және жоюға, үй-жайлар мен көлік құралдарын залалсыздандыруға және тазалауға, карантинге жатқызылған өнімді қайтаруға, өсімдіктер карантині саласындағы заңнаманың сақталуын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға бағытталған.
4. Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар:
ауыл шаруашылығы, орман және сәндік дақылдардың себілетін және отырғызылатын материалына, өсімдіктерге және олардың бөліктеріне (қалемшелер, баданалар, түйнектер, жемістер), сондай-ақ карантиндік объектілерді тасымалдаушы болуы мүмкін басқа да өсімдіктен алынатын кез келген өнімге;
өсiмдiктер ауруларын қоздырушылары - тiрi саңырауқұлақтар, вирустар, бактериялар өсiмдерiне, сондай-ақ нематодаларға, кенелер мен жәндіктерге;
жәндіктердің, өсімдіктер ауруларын қоздырушылардың коллекцияларына, гербарийлерге және тұқымдар коллекцияларына;
карантиндiк объектiлердi тасымалдағыштар болуы мүмкiн ауыл шаруашылығы машиналарына және топырақ өңдеуге арналған құралдарға, көлiк құралдарына, ыдыстың барлық түріне, буып-түю материалдарына, өсiмдiк материалдарынан жасалған өнеркәсiп тауарлары мен бұйымдарына, топырақ құймалары мен үлгiлерiне;
почта жөнелтімдеріндегі, жолаушылардың қол жүгі мен багажындағы өсімдік салымдарына;
басқа мемлекеттерден немесе карантиндік аймақтардан келген көлік құралдарына;
өсімдіктен алынатын өнімді өңдіретін, дайындайтын, жинайтын, өңдейтін және өткізетін ұйымдардың, шаруа (фермер), үй жанындағы және саяжай шаруашылықтарының аумағына және үй-жайларына;
ауыл шаруашылығына және басқа мақсатқа арналған жерлерге, сондай-ақ орман, су қоры жерлеріне;
ішкі сауда объектілері, теміржол вокзалдары, автовокзалдар, өзен порттары, айлақтар, почта операторларының өндірістік объектілеріне;
жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын сақтауына қолданылады.

5. Физические лица, руководители организаций, деятельность которых связана с производством, заготовкой, реализацией, транспортировкой растительной продукции, определяют в этих организациях ответственных лиц за выполнение карантинных фитосанитарных мероприятий и обеспечивают условия для их работы.
Глава 2. Порядок охраны территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов
Параграф 1. Охрана при ввозе подкарантинной продукции (внешний карантин растений)
6. Поставщик при заключении договоров на поставку подкарантинной продукции на территорию Республики Казахстан получает от уполномоченного органа необходимую информацию о карантинных фитосанитарных требованиях, карантинных фитосанитарных мерах по предупреждению ввоза карантинных объектов и обеспечивает выполнение условий ввоза, определенных Едиными карантинными фитосанитарными требованиями, предъявляемыми к подкарантинной продукции и подкарантинным объектам на таможенной границе и на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Совета Евразийской Экономической Комиссии от 30 ноября 2016 года № 157 (далее – Единые карантинные фитосанитарные требования).
7. Ввоз в Республику Казахстан, начало и завершение транзита по территории Республики Казахстан подкарантинной продукции осуществляются только через фитосанитарные контрольные посты.
8. Подкарантинная продукция, а также транспортные средства ввозятся на территорию Республики Казахстан свободными от карантинных объектов и чужеродных видов согласно перечню карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, утвержденному приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11739) (далее – Перечень).
На фитосанитарных контрольных постах проводится первичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор за ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукцией.
В пунктах назначения подкарантинной продукции проводится вторичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор.
В случае необходимости при проведении карантинного фитосанитарного контроля и надзора отбираются образцы для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы и (или) лабораторной экспертизы с учетом фитосанитарной характеристики территории и места происхождения подкарантинной продукции, пункта назначения, а также зон, мест, участков производства, свободных или имеющих ограниченное распространение карантинных объектов и (или) чужеродных видов.
В случае обнаружения организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, чужеродными видами, симптомами болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами и чужеродными видами государственным инспектором по карантину растений образцы направляются на лабораторную экспертизу для установления видового состава вредителей, болезней растений и сорняков и составляется акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора с записью об условиях использования этой продукции.
Для транспортировки отобранных образцов применяются емкости из стекла или синтетических материалов с необходимой вместимостью с герметично закрывающимися пробками либо крышками, либо пакеты из полимерных материалов, либо пергаментную бумагу.
Материалы для упаковки, контактирующие с образцом продукции должны быть водостойкими и жиростойкими, не растворимыми и несорбирующими, обеспечивающими целостность отобранных проб.
Отобранные для исследования пробы помещают в сухую чистую стеклянную, полиэтиленовую посуду, в одноразовые пробирки или в мешки из плотного полиэтилена, бумаги.
Стеклянную, полиэтиленовую посуду, пробирки, мешки обертывают пергаментной бумагой, обвязывают шпагатом или плотно скрепляют. Каждый образец опечатывается.
После опечатывания государственный инспектор по карантину растений удостоверяется, что образец изолирован, обеспечена целостность отобранных проб, с целью исключения их взаимного смешивания, просыпания и возможности доступа к образцам без повреждения оттиска печати при транспортировке в карантинную лабораторию.
Каждый образец снабжается этикеткой (сохраняется до конца исследований) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, заполняемой государственным инспектором по карантину растений.

5. Қызметі өсімдіктен алынатын өнімді өндіруге, дайындауға, өткізуге, тасымалдауға байланысты жеке адамдар, ұйымдардың басшылары осы ұйымдарда карантиндік фитосанитариялық іс-шаралардың орындалуына жауапты адамдарды айқындайды және олардың жұмыс істеуіне жағдайлар жасайды.
2-тарау. Қазақстан Республикасы аумағын карантиндік және бөтен текті түрлерден қорғау тәртібі
1-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді әкелу кезіндегі қорғау (өсімдіктердің сыртқы карантині)
6. Жеткізуші карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағына жеткізуге шарт жасасқан кезде уәкілетті органнан карантиндік объектілерді әкелудің алдын алу жөніндегі карантиндік фитосанитариялық талаптар, карантиндік фитосанитариялық шаралар туралы қажетті ақпаратты алады және Еуразиялық Экономикалық Комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 157 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы және кедендік аумағындағы карантинге жатқызылған өнімге және карантинге жатқызылған объектілерге қойылатын бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптармен (бұдан әрі – Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптар) айқындалған әкелу шарттарының орындалуын қамтамасыз етеді.
7. Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттің басталуы мен аяқталуы фитосанитариялық бақылау бекеттері арқылы ғана жүзеге асырылады.
8. Карантинге жатқызылған өнім, сондай-ақ көлік құралдары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11739 болып тіркелген) бекітілген өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес Қазақстан Республикасының карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден таза аумағына әкелінеді.
Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге бастапқы карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізіледі.
Карантинге жатқызылған өнімнің межелі пункттерінде қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізіледі.
Қажет болған жағдайда, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізу кезінде карантинге жатқызылған өнімнің аумағы мен шыққан жерінің, межелі пунктінің, сондай-ақ карантиндік объектілерден және (немесе) бөтен текті түрлерден таза немесе олардың таралуы шектеулі аймақтардың, орындардың, өндіріс учаскелерінің фитосанитариялық сипаттамасы ескеріле отырып, карантиндік фитосанитариялық сараптама және (немесе) зертханалық сараптама жүргізу үшін үлгілер іріктеледі.
Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге, өсімдік ауруларының белгілеріне ұқсас организмдер, карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен зақымдану белгілері анықталған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор зиянкестердің, өсімдік ауруларының және арамшөптердің түрлік құрамын анықтау үшін үлгілерді зертханалық сараптамаға жібереді және бұл өнімді пайдалану шарттары туралы жазылған карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау бойынша акті жасайды.
Іріктеліп алынған үлгілерді тасымалдау үшін тиісті сыйымдылығы, герметикалық жабылатын тығыны немесе қақпағы бар шыны немесе синтетикалық материалдардан жасалған ыдыстар не полимерлі материалдардан жасалған пакеттер не пергамент қағазы қолданылады.
Өнімнің үлгісімен жанасатын орауға арналған материалдар су өткізбейтін және майға төзімді, ерімейтін және сіңірмейтін, іріктелген үлгінің бүтіндігін қамтамасыз ететін болуы тиіс.
Зерттеуге іріктелген сынамаларды құрғақ таза шыны, полиэтиленді ыдысқа, біржолғы түтіктерге немесе полиэтиленнен, қағаздан жасалған қаптарға салады.
Шыны, полиэтиленді ыдыстарды, түтіктерді, қаптарды пергамент қағазға орайды, жіппен байлайды немесе тығыз бекітіп тастайды. Әр үлгі мөрленеді.
Мөрлегеннен кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантиндік зертханаға тасымалдау кезінде олардың өзара араласуын, шашылуын және мөрдің бедерін бүлдірмей үлгілерге қол жеткізу мүмкіндігін болдырмау мақсатында үлгінің оқшауланғанына, іріктелген сынамалардың бүтіндігі қамтамасыз етілгеніне көз жеткізеді.
Әр үлгі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор толтыратын жапсырмамен (зерттеулердің соңына дейін сақталады) жабдықталады.

9. Ввозимая подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и на других видах грузовых транспортных средств.
Владелец подкарантинной продукции уведомляет территориальное подразделение области (города республиканского значения, столицы, района, города областного значения) ведомства уполномоченного органа (далее – территориальные подразделение (услугодатель)) о прибытии подкарантинной продукции любым доступным способом и предъявляет подкарантинную продукцию для осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора на месте назначения, доставки не позднее одного рабочего дня, следующего за днем прибытия.
10. Подкарантинная продукция, носящая скрытую форму заражения карантинными объектами и чужеродными видами, завозится с условием ее проверки в интродукционно-карантинных питомниках:
образцов посевного и посадочного материала, в том числе для научно-селекционных целей и сортоиспытания;
образцов посевного и посадочного материала в порядке обмена между научно-исследовательскими учреждениями и ботаническими садами.
11. Без предъявления фитосанитарного сертификата национальных карантинных служб стран-экспортеров не допускается ввоз подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 13 Закона.
12. Таможенная очистка и оформление таможенных документов ввозимой подкарантинной продукции в пунктах назначения, местах временного хранения, зонах таможенного контроля, или в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза осуществляется после проведения вторичного карантинного фитосанитарного контроля и надзора государственным инспектором по карантину растений, с проставлением соответствующего штампа о прохождении карантинного фитосанитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, на фитосанитарных сертификатах, товарно-транспортных документах и акте карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
13. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор в области карантина растений подкарантинной продукции на фитосанитарных контрольных постах осуществляется государственными инспекторами по карантину растений фитосанитарных контрольных постов территориального подразделения (услугодателя).

9. Әкелінетін карантинге жатқызылған өнім Қазақстан Республикасының аумағында жабық немесе изотермиялық, жарамды және пломбаланған контейнерлерде, герметикалық орамдарда, вагондарда, автофургондарда, авторефрижераторларда және жүк көлік құралдарының басқа да түрлерінде тасымалданады.
Карантинге жатқызылған өнімнің иеленушісі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесін (бұдан әрі – аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші)) карантинге жатқызылған өнімнің келгені туралы кез келген қолжетімді әдіспен хабардар етеді және келген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жеткізу, межелі орнында карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыру үшін карантинге жатқызылған өнімді көрсетеді.
10. Карантиндік объектілер және бөтен текті түрлермен залалданудың жасырын нысаны бар карантинге жатқызылған өнім интродукциялық-карантиндік питомниктерде:
себу мен отырғызу материалының үлгілерін, оның ішінде ғылыми-селекциялық және сорттық сынау мақсаттары үшін;
ғылыми-зерттеу мекемелері және ботаникалық бақтар арасында алмасу тәртібімен себу мен отырғызу материалының үлгілерін міндетті тексеру шартымен әкелінеді.
11. Заңның 13-бабы 2-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес экспорттаушы елдердің ұлттық карантин қызметтерінің фитосанитариялық сертификатын көрсетпей жоғары фитосанитариялық тәуекелді карантинге жатқызылған өнімдерді әкелуге тыйым салынады.
12. Межелі пунктерде, уақытша сақтау орындарында, кедендік бақылау аймақтарында немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде әкелінетін карантинге жатқызылған өнімді кедендік тазарту және кедендік құжаттарды ресімдеуді өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификаттарда, тауар-көлік құжаттарында және карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісінде карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы тиісті мөртаңба қоя отырып, қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізгеннен кейін жүзеге асырады.
13. Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті беруші) фитосанитариялық бақылау бекеттерінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүзеге асырады.

14. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор в области карантина растений, а также досмотр подкарантинной продукции на фитосанитарных контрольных постах, в местах назначения, в местах временного хранения или зоне таможенного контроля в местах доставки, определенных в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) законодательством Республики Казахстан, осуществляется до таможенной очистки подкарантинной продукции с оформлением соответствующего акта карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
15. Государственный инспектор по карантину растений разъясняет владельцам подкарантинной продукции законодательство Республики Казахстан в области карантина растений, проверяет соответствие ввозимой подкарантинной продукции Единым карантинным фитосанитарным требованиям, устанавливает наличие фитосанитарного сертификата на подкарантинную продукцию высокого фитосанитарного риска, проводит внешний осмотр транспорта, подкарантинной продукции.
16. В случае, если перевозчик отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для проведения государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора, то она подлежит возврату в страну-экспортер за счет средств ее владельца, о чем государственный инспектор по карантину растений составляет акт возврата подкарантинной продукции, ставит в известность соответствующее территориальное подразделение (услугодателя), пограничные органы и органы государственных доходов Республики Казахстан при осуществлении возврата подкарантинной продукции в страну-экспортер.
17. В случае невозможности определения карантинных объектов на месте образцы и объекты передаются в уполномоченную организацию для подтверждения видовой принадлежности объектов к карантинным видам.
Изъятие подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) осуществляется государственным инспектором по карантину растений, о чем составляется акт изъятия.
18. После прохождения карантинного досмотра подкарантинной продукции и проведения необходимых мероприятий по карантину растений государственный инспектор по карантину растений проставляет на сопроводительных товарно-транспортных документах соответствующий штамп о прохождении карантинного фитосанитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдает владельцу акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
Грузовые операции (перегрузка с одного транспортного средства на другое транспортное средство) с подкарантинной продукцией на фитосанитарных контрольных постах производятся ее владельцем по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора и карантинного досмотра.
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора при отсутствии нарушений законодательства в области карантина растений оформляется в течение 1 (одного) рабочего дня.

14. Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде, межелі орындарда, уақытша сақтау орындарында немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталған жеткізу орындарындағы кедендік бақылау аумақтарында карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау, сондай-ақ жете тексеру карантинге жатқызылған өнімді тиісті карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін ресімдей отырып, кедендік тазалауға дейін жүзеге асырылады.
15. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнім иеленушілерге Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын түсіндіреді, әкелінетін карантинге жатқызылған өнімнің Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін тексереді, фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімге фитосанитариялық сертификаттың болуын белгілейді, көлікке, карантинге жатқызылған өнімге сыртқы тексеру жүргізеді.
16. Егер тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнімді мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізу үшін көрсетуден бас тартса, онда ол экспорттаушы елге оның иеленушісінің қаражаты есебінен қайтарылуға жатады, бұл туралы өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісін жасайды, карантинге жатқызылған өнімді экспорттаушы елге қайтаруды жүзеге асыру кезінде тиісті аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні), Қазақстан Республикасының шекара органдарын және мемлекеттік кірістер органдарын хабардар етеді.
17. Карантиндік объектілерді сол жерде айқындау мүмкін болмаған жағдайда, үлгілер мен объектілер объектілердің карантиндік түрлерге түрлік тиесілілігін растау үшін уәкілетті ұйымға жіберіледі.
Карантинге жатқызылған өнімді алып қоюды (оның ішінде почта жөнелтімдерінен, қол жүгінен және багаждан) өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор немесе автомобиль өткізу пунктіндегі уәкілетті адам жүзеге асырады, ол туралы алып қою актісі жасалады.
18. Карантинге жатқызылған өнім карантиндік тексеруден өткеннен және өсімдіктер карантині жөніндегі қажетті іс-шаралар жүргізілгеннен кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор ілеспе тауарлық-көлік құжаттарына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы тиісті мөртабан қояды және карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін иеленушіге береді.
Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнімдермен жүргізілетін жүк операцияларын (бір көлік құралынан басқа көлік құралына қайта тиеуді) өсімдіктер карантині жөніндегі фитосанитариялық бақылау және қадағалау өткізілгеннен кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың рұқсаты бойынша оның иеленушілері жүргізеді.
Өсімдіктер карантині саласындағы заңнаманы бұзушылықтар болмаған жағдайда, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресімделеді.

19. Вторичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор подкарантинной продукции и транспортных средств проводится в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 7 Закона.
Отбор образцов на анализ и экспертизу в пункте назначения подкарантинной продукции для окончания таможенного оформления осуществляются государственными инспекторами по карантину растений. При обнаружении организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, чужеродными видами, симптомов болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами и чужеродными видами образцы направляются на лабораторную экспертизу для установления видового состава вредителей, болезней растений и сорняков, по результатам которых составляется акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора с записью об условиях использования этой продукции.
Принадлежность объектов к карантинным видам подтверждается уполномоченной организацией по карантину растений.
Сроки определения видового состава карантинных объектов с выдачей свидетельства лабораторной экспертизы определяются согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Временные карантинные фитосанитарные меры
20. Ведомство уполномоченного органа вводит временные карантинные фитосанитарные меры в следующих случаях:
1) ухудшение карантинной фитосанитарной ситуации на территории Республики Казахстан;
2) получение от соответствующих международных организаций, государств-членов Евразийского экономического союза и (или) третьих стран информации о принимаемых карантинных фитосанитарных мерах;
3) если соответствующее научное обоснование применения карантинных фитосанитарных мер является недостаточным или отсутствует возможность представить его в необходимые сроки;
4) систематическое выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции (подкарантинных грузах, подкарантинных материалах, подкарантинных товарах), ввозимой из третьих стран.
21. Ведомство уполномоченного органа принимает решение об отмене введенных временных карантинных фитосанитарных мер на основе:
1) одобрения поступившей информации от национальной службы по карантину растений экспортирующей страны об устранении причин и условий способствовавших введению временных карантинных фитосанитарных мер;
2) одобрения запроса об отмене введенных временных карантинных фитосанитарных мер под гарантии национальной службы по карантину растений экспортирующей страны, о недопущении фактов нарушения карантинных фитосанитарных мер и требований, в случае отмены введенных временных карантинных фитосанитарных мер;

19. Карантинге жатқызылған өнімді және көлік құралдарын қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау Заңның 7-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жүргізіледі.
Карантинге жатқызылған өнімнің межелі пунктінде кедендік ресімдеуді аяқтау үшін талдау мен сараптауға үлгілерді іріктеуді өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор жүзеге асырады. Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге ұқсас организмдер, өсімдіктер ауруларының белгілері, карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен, бөтен текті түрлермен залалдану белгілері анықталған кезде, үлгілер зиянкестердің, өсімдіктер ауруларының және арамшөптердің түрлік құрамын анықтау үшін зертханалық сараптамаға жіберіледі, олардың нәтижелері бойынша осы өнімді пайдалану шарттарын жаза отырып, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі жасалады.
Объектілердің карантиндік түрлерге тиесілілігін өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті ұйым растайды.
Зертханалық сараптама куәлігін бере отырып, карантиндік объектілердің түрлік құрамын айқындау мерзімдері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
2-параграф. Уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралар
20. Уәкілетті органның ведомствосы мынадай жағдайларда уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды енгізеді:
1) Қазақстан Республикасының аумағында карантиндік фитосанитариялық жағдайдың нашарлауы;
2) тиісті халықаралық ұйымдардан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден және (немесе) үшінші елдерден қабылданатын карантиндік фитосанитариялық шаралар туралы ақпараттың алынуы;
3) егер карантиндік фитосанитариялық шараларды қолданудың тиісті ғылыми негіздемесі жеткіліксіз болып табылса немесе оны қажетті мерзімдерде ұсынуға мүмкіндік болмаса;
4) үшінші елдерден әкелінетін карантинге жатқызылған өнімде (карантинге жатқызылған жүктерде, карантинге жатқызылған материалдарда, карантинге жатқызылған тауарларда) карантиндік объектілердің жүйелі түрде анықталуы.
21. Уәкілетті органның ведомствосы мыналардың негізінде енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралардың күшін жою туралы шешім қабылдайды:
1) уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды енгізуге ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы экспорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі ұлттық қызметінен келіп түскен ақпараттың мақұлдануы;
2) енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралардың күші жойылған жағдайда, экспорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі ұлттық қызметінің кепілдігімен енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды жою туралы, карантиндік фитосанитариялық шаралар мен талаптарды бұзу фактілеріне жол бермеу туралы сұранымның мақұлдануы;

3) пересмотра карантинных фитосанитарных мер и (или) карантинных фитосанитарных требований на основе анализа фитосанитарного риска;
4) результатов аудита системы обеспечения карантина растений экспортирующей страны и (или) инспектирования зон, мест, участков производства.
Параграф 3. Вывоз подкарантинной продукции
22. Вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан осуществляется на условиях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан в области карантина растений, а также требованиями национальных служб по карантину растений страны-импортера.
23. Вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан при соблюдении требований Закона и настоящих Правил,разрешается при наличии фитосанитарного сертификата по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, выдаваемого соответствующим территориальным подразделением (услугодателем), в соответствии с карантинными фитосанитарными требованиями страны-импортера.
24. Карантинное состояние вывозимой за пределы территории Республики Казахстан подкарантинной продукции на соответствие карантинным фитосанитарным требованиям страны-импортера удостоверяется государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки и вторично - в морских и речных портах (пристанях), аэропортах, на железнодорожных станциях, производственных объектах операторов почты, объектах внутренней торговли, автовокзалах (автостанциях) и иных объектах при перегрузке (формировании) экспортных партий.
При обнаружении сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, симптомов болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами образцы направляются на карантинную фитосанитарную экспертизу для установления соответствия карантинным фитосанитарным требованиям импортирующей страны и (или) на лабораторную экспертизу для установления принадлежности видового состава вредителей, болезней растений и сорняков к карантинным объектам импортирующей страны, по результатам которых составляется акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора с записью об условиях использования этой продукции.
При вывозе без перегрузки на пограничном пункте и фитосанитарном контрольном посту осуществляется надзор только за правильным оформлением фитосанитарного сертификата, выданного с места отгрузки.
25. Для получения фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) обращается в соответствующее территориальное подразделение (услугодателю) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, (далее – портал), либо через канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) и представляет:

3) фитосанитариялық тәуекелді талдау негізінде карантиндік фитосанитариялық шараларды және (немесе) карантиндік фитосанитариялық талаптардың қайта қаралуы;
4) экспорттаушы елдің өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жүйесі аудитінің және (немесе) өндіріс аймақтарын, орындарын, учаскелерін инспекциялау нәтижелері.
3-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді шығару
22. Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы халықаралық шарттарында, сондай-ақ импорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі ұлттық қызметтерінің талаптарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
23. Заңның және осы Қағидалардың талаптары сақталған кезде карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге импорттаушы елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкес тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) беретін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификат болған кезде рұқсат етіледі.
24. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге әкетілетін карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік жай-күйінің карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін бастапқы тиеп-жөнелту орындарында және қайталама - теңіз және өзен порттарында (айлақтарында), әуежайларда, темір жол станцияларында, почта операторларының өндірістік объектілерінде, ішкі сауда объектілерінде, автовокзалдарда (автостанцияларда) және экспорттық партияларды қайта тиеу (қалыптастыру) кезінде өзге де объектілерде импорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары куәландырады.
Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге ұқсас организмдер, өсімдіктер ауруларының белгілері, карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен, бөтен текті түрлермен залалдану белгілері анықталған кезде, үлгілер зиянкестердің, өсімдіктер ауруларының және арамшөптердің түрлік құрамын анықтау үшін зертханалық сараптамаға жіберіледі, олардың нәтижелері бойынша осы өнімді пайдалану шарттарын жаза отырып, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі жасалады.
Жүкті қайта тиемей әкету кезiнде шекаралық пунктте және фитосанитариялық бақылау бекетінде тиеп-жөнелту орнынан берiлген фитосанитариялық сертификаттың дұрыс ресiмделуiн ғана қадағалау жүзеге асырылады.
25. Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы не аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы не "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы тиісті аумақтық бөлімшеге жүгінеді және мыналарды ұсынады:

1) заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, и (или) документ, удостоверяющий полномочия представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности при обращении в канцелярию территориального подразделения (услугодателя) и Государственную корпорацию).
При обращении через портал сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя территориальное подразделение (услугодатель) и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к выдаче фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения изложены в стандарте государственной услуги "Выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
26. Фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в бумажной форме в срок не более 3 (трех) рабочих дней с даты подачи заявления.
При обращении в Государственную корпорацию день приема заявления не входит в срок оказания государственной услуги.
27. При обращении услугополучателя в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо на портал:
1) работник канцелярии территориального подразделения (услугодателя) в день поступления регистрирует заявление на выдачу фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений:
рассматривает представленные документы и сведения, содержащиеся в заявление, на полноту и достоверность в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления заявления;
выезжает на досмотр подкарантинной продукции для установления фитосанитарного состояния подкарантинной продукции, при необходимости с отбором образцов в присутствии услугополучателя;
на основании досмотра подкарантинной продукции в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора;
на основании акта карантинного фитосанитарного контроля и надзора оформляет фитосанитарный сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в его выдаче с использованием единой автоматизированной системы управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture" (далее – ИС ЕАСУ);
передает подготовленный фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче в канцелярию территориального подразделения (услугодателя);

1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) өкілеттігін куәландыратын құжат (аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне және Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі).
Портал арқылы жүгінген кезде жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы мәліметтерді аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) және көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беруге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
26. Фитосанитариялық сертификат немесе оны беруден уәжді бас тарту өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қағаз нысанда ресімделеді.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде өтінішті қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
27. Көрсетілетін қызметті алушы аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне не порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беруге арналған өтінішті келіп түскен күні тіркейді және оны аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды;
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор:
өтініш келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толықтығын және дұрыстығын қарайды;
карантинге жатқызылған өнімнің фитосанитариялық жай-күйін анықтау үшін қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының қатысуымен үлгілерді іріктей отырып, карантинге жатқызылған өнімді тексеріп қарауға барады;
карантинге жатқызылған өнімді тексеріп қарау негізінде 1 (бір) жұмыс күні ішінде карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін ресімдейді;
карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісінің негізінде "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесін (бұдан әрі – ББАЖ АЖ) пайдалана отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді.
дайындалған фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне береді;

3) канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует и выдает услугополучателю подготовленный фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче.
28. Оформление фитосанитарного сертификата или мотивированного отказа в его выдаче осуществляется в течение 3 (трех) рабочих часов при поступлении заявления на выдачу фитосанитарного сертификата для вывоза с территории Республики Казахстан скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) с приложением к заявлению заключения карантинной фитосанитарной экспертизы подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления.
При поступлении заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует их и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений рассматривает представленные документы и сведения, содержащиеся в заявление, на полноту и достоверность и в случае установления факта неполноты и не достоверности представленных документов и сведений, содержащихся в заявление, и представления документов с истекшим сроком действия, дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений на основании поступившего заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления оформляет фитосанитарный сертификат на вывозимую с территории Республики Казахстан скоропортящуюся подкарантинную продукцию (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) или мотивированный отказ в его выдаче с использованием ИС ЕАСУ.
29. В случае обращения услугополучателя в Государственную корпорацию:

3) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі дайындалған фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
28. Фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдеу өтінішке карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса берілген карантинге жатқызылған жылдам бұзылатын өнімді (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасының аумағынан әкету үшін фитосанитариялық сертификат беруге арналған өтініш келіп түскен кезде 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса берілген өтініш келіп түскен кезде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оларды тіркейді және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толықтығын және дұрыстығын қарайды және ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толық еместігі және дұрыс еместігі фактісі және қолданылу мерзімі өткен құжаттардың ұсынылуы анықталған жағдайда, өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту береді.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса берілген, келіп түскен өтініштің негізінде Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге әкетілетін жылдам бұзылатын карантинге жатқызылған өнімге (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді.
29. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген жағдайда:

1) работник Государственной корпорации проверяет правильность заполнения заявления.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку с указанием отсутствующего документа;
2) при предоставлении всех необходимых документов работник Государственной корпорации регистрирует их в информационной системе "Интегрированная информационная система для Центров обслуживания населения" (далее – ИИС ЦОН);
3) после идентификации личности услугополучателя, соответствующая информация об услугополучателе и список поданных документов вносятся в ИИС ЦОН и направляются ИС ЕАСУ и выдается услугополучателю расписка о приеме соответствующих документов.
Фитосанитарные сертификаты направляются в Государственную корпорацию канцелярией территориального подразделения (услугодателя).
Государственная корпорация в срок, указанный в расписке, выдает результат оказания государственной услуги услугополучателю.
В случаях, когда услугополучатель не обратился за результатом государственной услуги в указанный срок, Государственная корпорация обеспечивает его хранение 1 (один) месяц, после чего передает его в территориальное подразделение (услугополучателю).
30. Фитосанитарный сертификат выдается и заверяется личной подписью и печатью (штампом) государственного инспектора по карантину растений.
Фитосанитарный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и удостоверяет ее карантинное состояние, содержит сведения о проведенном обеззараживании, выполнении других дополнительных карантинных фитосанитарных требований по поставке этой продукции.
31. Основаниями для мотивированного отказа в выдаче фитосанитарного сертификата являются:
1) непредъявление услугополучателем вывозимой подкарантинной продукции для досмотра, за исключением случаев оформления фитосанитарного сертификата в соответствии с пунктом 28 Правил;
2) выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции, за исключением случаев, когда требованиями страны-импортера (при экспорте) допускается наличие в подкарантинной продукции выявленных карантинных объектов;
3) выявление несоответствия требованиям страны-импортера (при экспорте);
4) неоднократное (два и более раза) неуведомление о прибытии или непредъявление подкарантинной продукции для досмотра должностному лицу уполномоченного органа государства – члена Евразийского экономического союза, является основанием для отказа в выдаче фитосанитарного сертификата в течение тридцати календарных дней после получения информации от соответствующего уполномоченного государственного органа государства – члена Евразийского экономического союза, за исключением случаев изменения места назначения;

1) Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініштің дұрыс толтырылуын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және жоқ құжатты көрсете отырып, қолхат береді;
2) барлық қажетті құжаттар ұсынылған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері оларды "Халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ХҚО ИАЖ) тіркейді;
3) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіргеннен кейін көрсетілетін қызметті алушы туралы тиісті ақпарат және берілген құжаттардың тізімі ХҚО ИАЖ-ға енгізіледі және ББАЖ АЖ-ға жіберіледі және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Фитосанитариялық сертификаттарды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Мемлекеттік корпорация қолхатта көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алуға келмеген жағдайда, Мемлекеттік корпорация оның 1 (бір) ай сақталуын қамтамасыз етеді, одан кейін оны аумақтық бөлімшеге (көрсетілетін қызметті алушыға) береді.
30. Фитосанитариялық сертификат өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың жеке қолы мен мөрі (мөртабан) қойылып беріледі және куәландырылады.
Фитосанитариялық сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір партиясына беріледі және оның карантиндік жай-күйін куәландырады, жүргізілген залалсыздандыру, осы өнімді жеткізу жөніндегі басқа да қосымша карантиндік фитосанитариялық талаптардың орындалуы туралы мәліметтерді қамтиды.
31. Фитосанитариялық сертификатты беруден уәжді бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) Қағидалардың 28-тармағына сәйкес фитосанитариялық сертификатты ресімдеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының әкетілетін карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге ұсынбауы;
2) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарымен карантинге жатқызылған өнімде анықталған карантиндік объектілердің болуы рұқсат етілетін жағдайларды қоспағанда, карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілердің анықталуы;
3) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарына сәйкессіздіктің анықталуы;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының лауазымды адамына карантинге жатқызылған өнімнің келуі туралы бірнеше рет (екі және одан көп рет) хабарламау және жете тексеруге ұсынбау бұл межелі орынның өзгеру жағдайын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік уәкілетті органынан ақпарат алынғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде фитосанитариялық сертификатты беруден бас тартуға негіз болып табылады;

5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения фитосанитарного сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, подкарантиннной продукции, данных и сведений, необходимых для выдачи фитосанитарного сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанного с получением фитосанитарного сертификата.
32. Оригинал фитосанитарного сертификата выдается отправителю подкарантинной продукции, копия хранится в деле территориального подразделения (услугодателя).
Параграф 4. Ввоз на территорию Республики Казахстан карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях
33. Ввоз в научно-исследовательских целях карантинных объектов (карантинных вредных организмов) согласно Перечню осуществляется на основании письма-согласования на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, выдаваемого соответствующим территориальным подразделением (услугодателем), где находится подкарантинный объект.
34. Услуголучатель для получения согласования на ввоз карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях посредством портала подает заявление на ввоз карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, территориальное подразделение (услугодатель) и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к согласованию ввоза карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения изложены в стандарте государственной услуги "Согласование ввоза карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях" согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
35. Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в срок не более 3 (трех) рабочих дней с даты подачи заявления.

5) көрсетілетін қызметті алушы фитосанитариялық сертификатты алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) фитосанитариялық сертификатты беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, карантинге жатқызылған өнімнің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты фитосанитариялық сертификатты алумен байланысты оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
32. Фитосанитариялық сертификаттың түпнұсқасы карантинге жатқызылған өнімді жөнелтушіге беріледі, көшірмесі аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) іс қағазында сақталады.
4-параграф. Қазақстан Республикасының аумағына карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсаттарында әкелу
33. Тізбеге сәйкес карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсатында әкелу карантинге жатқызылған объект орналасқан тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) беретін осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді әкелуге келісім-хат негізінде жүзеге асырылады.
34. Көрсетілетін қызметті алушы ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуге келісім алу үшін портал арқылы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуге өтініш береді.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы мәліметтерді аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) және көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге келісуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес "карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуді келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
35. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге келісім-хат немесе оны беруден уәжді бас тарту өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ресімделеді.

36. Работник канцелярии территориального подразделения (услугодателя) в день поступления регистрирует заявление на ввоз карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
37. Ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 3 (трех) рабочих дней с даты поступления заявления:
рассматривает представленные документы и сведения, содержащиеся в заявление, на полноту и достоверность;
выезжает на осуществление контроля лаборатории на соответствие перечню условий изоляции в лаборатории для карантинных объектов различного уровня биологической безопасности, изложенным в приложении 13 к настоящим Правилам, и подготавливает результат оказания государственной услуги.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственный государственный инспектор по карантину растений дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В течение указанного срока готовит и вносит результат оказания государственной услуги – письмо-согласование или мотивированный отказ на рассмотрение руководству.
38. В течение 1 (одного) рабочего дня руководство территориального подразделения (услугодателя) подписывает и передает письмо-согласование либо мотивированный отказ в канцелярию территориального подразделения (услугодателя). В указанный срок канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует и направляет через портал услугополучателю письмо-согласование либо мотивированный отказ в форме электронного документа.
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя территориального органа (услугодателя).
39. Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях выдается на каждый карантинный объект и действует в течение 6 (шести) месяцев с даты его выдачи.
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях не используется более одного раза.
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях выдается по результатам проведения контроля по определению соответствия лаборатории требованиям, изложенным в перечне условий изоляции в лаборатории для карантинных объектов различного уровня биологической безопасности согласно приложению 13 к настоящим Правилам.

36. Аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған өтінішті келіп түскен күні тіркейді және оны өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайтын аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді.
37. Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толықтығын және дұрыстығын қарайды;
зертхананың осы Қағидаларға 13-қосымшада баяндалған биологиялық қауіпсіздіктің әртүрлі деңгейіндегі карантиндік объектілерге арналған зертханадағы оқшаулау шарттарының тізбесіне сәйкестігін бақылауды жүзеге асыруға барады және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін дайындайды.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды береді.
Көрсетілген мерзім ішінде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін – келісу-хатты немесе уәжді бас тартуды басшылықтың қарауына дайындайды және енгізеді.
38. 1 (бір) жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшылығы келісім-хатқа немесе уәжді бас тартуға қол қояды және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне береді. Көрсетілген мерзімде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі келісім-хатты немесе электрондық құжат нысанындағы уәжді бас тартуды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы жолдайды. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге келісім-хат немесе оны беруден уәжді бас тарту аумақтық орган (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында ресімделеді.
39. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хат әрбір карантиндік объектіге беріледі және берілген күннен бастап 6 (алты) ай бойы жарамды болады.
Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хат бір реттен артық пайдаланылмайды.
Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хат зертхананың осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес биологиялық қауіпсіздіктің әр түрлі деңгейіндегі карантиндік объектілерге арналған зертханаларда оқшаулау шарттарының тізбесінде баяндалған талаптарға сәйкестігін айқындау бойынша бақылау жүргізу нәтижелерімен беріледі.

40. Основаниям для мотивированного отказа в выдаче письма-согласования на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях являются:
1) несоответствие перечню условий по изоляции карантинных объектов различного уровня биологической безопасности;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения письма-согласования на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, подкарантиннной продукции, данных и сведений, необходимых для выдачи письма-согласования на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях, требованиям, установленным настоящими Правилами;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанного с получением письма-согласования на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях.
41. Карантинные объекты ввозятся на территорию Республики Казахстан в специальных контейнерах (емкостях), исключающих их распространение в пути следования.
42. Содержание карантинных организмов осуществляется в условиях изоляции в лабораториях. Услугополучатели уведомляют территориальное подразделение (услугодателя) о завершении научных исследований с использованием карантинных объектов для последующего уничтожения карантинных объектов в присутствии государственного инспектора по карантину растений и проведения обеззараживания соответствующей лаборатории. Затраты, связанные с уничтожением карантинного объекта и обеззараживанием соответствующей лаборатории, несет услугополучатель.
43. Услугополучатели, которые завезли карантинный объект в научно-исследовательских целях, принимают карантинные фитосанитарные меры для предотвращения распространения карантинного объекта на территории Республики Казахстан.
44. Научно-исследовательскую работу с карантинными объектами проводят в пределах заявленной лаборатории, при этом не допускается проведение работ на открытом грунте и использование карантинных объектов не в научно-исследовательских целях.
45. В целях предотвращения распространения карантинных объектов, ввезенных в научно-исследовательских целях на территорию Республики Казахстан, государственные инспектора по карантину растений проводят постоянный контроль и надзор за соблюдением услугополучателями ограничений, связанных с использованием карантинного объекта в научно-исследовательских целях.

40. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хатты беруден уәжді бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) карантиндік объектілердің биологиялық қауіпсіздіктің түрлі деңгейіндегі оқшаулау шарттарының тізбесіне сәйкес келмеуі;
2) карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хатты алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігінің анықталуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, карантинге жатқызылған өнімнің, карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хатты беру үшін қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хатты алуға байланысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы.
41. Карантиндік объектілер Қазақстан Республикасы аумағына жүру жолында олардың таралуын болдырмайтын арнайы контейнерлерде (сыйымдылықтарда) әкелінеді.
42. Карантиндік организмдерді ұстау зертханаларда оқшаулау жағдайында жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушылар кейіннен өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың қатысуымен карантиндік объектілерді жою үшін аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті беруші) карантиндік объектілерді пайдалана отырып жүргізілген ғылыми зерттеулердің аяқталғаны және тиісті зертханада залалсыздандыру жүргізілгендігі туралы хабардар етеді. Карантиндік объектілерді жоюға және тиісті зертхананы залалсыздандыруға байланысты жұмсалған шығындарды көрсетілетін қызметті алушы төлейді.
43. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелген көрсетілетін қызметті алушылар карантиндік объектілердің Қазақстан Республикасының аумағында таралуының алдын алу үшін карантиндік фитосанитариялық шаралар қабылдайды.
44. Карантиндік объектілермен жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмысын мәлімделген зертхана шегінде жүргізеді, бұл ретте жұмыстарды ашық топырақта жүргізуге және карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатынан тыс пайдалануға жол берілмейді.
45. Қазақстан Республикасының аумағына ғылыми-зерттеу мақсаттарында әкелінген карантиндік объектілердің таралуының алдын алу мақсатында өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар көрсетілетін қызметті алушылардың карантиндік объектіні ғылыми-зерттеу мақсатында пайдалануға байланысты шектеулерді сақтауларына тұрақты бақылауды мен қадағалауды жүргізеді.

Параграф 5. Охрана при внутригосударственных перевозках подкарантинной продукции (внутренний карантин растений).
46. Межобластные перевозки подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и вывоз подкарантинной продукции из карантинных зон осуществляются при наличии карантинного сертификата по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, выдаваемого соответствующим территориальным подразделением (услугодателем) через портал.
Карантинное состояние подкарантинной продукции при межобластных перевозках удостоверяется государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки и вторично - в местах назначения подкарантинной продукции.
47. Услугополучатели для получения карантинного сертификата посредством портала направляют заявление на получение карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, территориальное подразделение (услугодатель) и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к выдаче карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения изложены в стандарте государственной услуги "Выдача карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан" согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
48. Карантинный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в срок не более 1 (одного) рабочего дня.
49. При обращении услугополучателя на портал:
1) работник канцелярии территориального подразделения (услугодателя) в день поступления регистрирует заявление на выдачу карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений:
рассматривает представленные документы и сведения, содержащиеся в заявление, на полноту и достоверность в течение 1 (одного) рабочего дня с даты поступления заявления;
выезжает на досмотр подкарантинной продукции для установления фитосанитарного состояния подкарантинной продукции, при необходимости с отбором образцов в присутствии услугополучателя;
на основании досмотра подкарантинной продукции в течение указанного срока оформляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора;
на основании акта карантинного фитосанитарного контроля и надзора оформляет карантинный сертификат, или мотивированный отказ в его выдаче с использованием ИС ЕАСУ;
передает подготовленный карантинный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче в канцелярию территориального подразделения (услугодателя);

5-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді мемлекетішілік тасымалдау (өсімдіктердің ішкі карантині) кезіндегі қорғау тәртібі
46. Фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді облысаралық тасымалдау және карантинге жатқызылған өнімді карантиндік аймақтардан әкету осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) портал арқылы беретін карантиндік сертификат болған кезде жүзеге асырылады.
Облысаралық тасымалдау кезінде карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік жай-күйін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар бастапқы тиеп-жөнелту орындарында және қайталама карантинге жатқызылған өнім пайдаланылатын жерде куәландырады.
47. Көрсетілетін қызметті алушылар портал арқылы карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат алу үшін осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді тіркеу туралы мәліметтерді не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаны аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) және көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын, карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға арналған карантиндік сертификат беруге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес "Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
48. Карантиндік сертификат немесе оны беруден уәжді бас тарту 1 (бір) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ресімделеді.
49. Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат беруге арналған өтінішті келіп түскен күні тіркейді және оны өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайтын аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді;
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор:
өтініш келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толықтығын және дұрыстығын қарайды;
карантинге жатқызылған өнімнің фитосанитариялық жай-күйін анықтау үшін карантинге жатқызылған өнімді, қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының қатысуымен үлгілерді іріктей отырып, тексеріп қарауға барады;
карантинге жатқызылған өнімді тексеріп қарау негізінде көрсетілген мерзім ішінде карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін ресімдейді;
карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісінің негізінде ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді;
дайындалған карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне береді;

3) канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует и выдает услугополучателю подготовленный карантинный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче.
50. Оформление карантинного сертификата или мотивированного отказа в его выдаче осуществляется в течение 3 (трех) рабочих часов при поступлении заявления на выдачу карантинного сертификата на перемещение скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) на территории Республики Казахстан с приложением к заявлению заключения карантинной фитосанитарной экспертизы подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям утвержденных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 131 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20432) (далее - Приказ № 131), по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления.
При поступлении заявления, подтверждающего соответствие заявленной партии Приказу № 131, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует их и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений рассматривает представленные документы и сведения, содержащиеся в заявление, на полноту и достоверность и в случае установления факта неполноты и не достоверности представленных документов и сведений, содержащихся в заявление, представленных документов с истекшим сроком действия, дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений на основании поданного заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции Приказу № 131, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления оформляет карантинный сертификат на перевозимую скоропортящуюся подкарантинную продукцию (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры), или мотивированный отказ в его выдаче с использованием ИС ЕАСУ.

3) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі дайындалған карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
50. Карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдеу өтінішке карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 131 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20432 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 131 бұйрық) бекітілген карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін растайтын, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса беріле отырып карантинге жатқызылған жылдам бұзылатын өнімді (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат беруге өтініш келіп түскен кезде 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының № 131 бұйрыққа сәйкестігін растайтын, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса берілген өтініш келіп түскен кезде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оларды тіркейді және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толықтығын және дұрыстығын қарайды және ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толық еместігі және дұрыс еместігі фактісі және қолданылу мерзімі өткен құжаттардың ұсынылуы анықталған жағдайда, өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту береді.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының № 131 бұйрыққа сәйкестігін растайтын, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса беріле отырып келіп түскен өтініштің негізінде Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге әкетілетін жылдам бұзылатын карантинге жатқызылған өнімге (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді.

51. Карантинный сертификат выдается в форме электронного документа и заверяется электронной цифровой подписью государственного инспектора по карантину растений.
Карантинный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и удостоверяет ее карантинное состояние с указанием сведений о выполнении карантинных фитосанитарных требований по поставке этой продукции.
52. Основаниями для мотивированного отказа в выдаче карантинного сертификата являются:
1) непредъявление услугополучателем подкарантинной продукции для досмотра, за исключением случаев оформления карантинного сертификата в соответствии с пунктом 50 Правил;
2) выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции, за исключением зерна и продуктов его переработки, засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.), при условии направления на переработку услугополучателям получившим учетный номер, плодов и ягод с наличием вируса шарки (оспы) слив (PlumPoxPotyvirus), карантинных видов ложнощитовок и щитовок;
3) неоднократное (2 раза и более) неуведомление о прибытии или непредъявление подкарантинной продукции государственному инспектору по карантину растений территориального подразделения (услугодателя)для досмотра является основанием для отказа в выдаче карантинного сертификата в течение тридцати календарных дней после получения информации от соответствующего территориального подразделения (услугодателя), за исключением случаев изменения места назначения;
4) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения карантинного сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
5) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов подкарантинной продукции, данных и сведений, необходимых для выдачи карантинного сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанного с получением карантинного сертификата.
53. Переадресовка подкарантинной продукции в пути следования или пункте назначения производится с разрешения территориального подразделения (услугодателя), на территории которого осуществляется эта операция.
Переадресовка подкарантинной продукции, вывезенной из карантинной зоны Республики Казахстан, в пути следования не допускается.
Перемещаемая подкарантинная продукция вторично подлежит карантинному досмотру в пункте ее назначения.

51. Карантиндік сертификат өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куаландырылған электрондық құжат нысанында беріледі.
Карантиндік сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір партиясына беріледі және осы өнімді жеткізу бойынша карантиндік фитосанитариялық талаптардың орындалғаны туралы мәліметтер көрсетіле отырып, оның карантиндік жай-күйін куәландырады.
52. Карантиндік сертификатты беруден уәжді бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес карантиндік сертификатты ресімдеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге ұсынбауы;
2) есепке алу нөмірін алған көрсетілетін қызметті алушылар қараөріктің шарка вирусы (Plum pox potyvіrus) бар жемістер мен жидектерді, қалқаншалы және жалған қалқаншалы сымырлардың карантиндік түрлерін өңдеуге жіберген жағдайда, карантиндік арамшөптермен (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) залалданған астық пен оның өңделген өнімдерін қоспағанда, карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілердің анықталуы;
3) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторына карантинге жатқызылған өнімнің келгені туралы бірнеше рет (2 және одан көп рет) хабарламау және жете тексеруге ұсынбау, бұл межелі орнының өзгеру жағдайын қоспағанда, тиісті аумақтық бөлімшеден (көрсетілетін қызметті берушіден) ақпарат алынғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде карантиндік сертификатты беруден бас тартуға негіз болып табылады;
4) көрсетілетін қызметті алушы карантиндік сертификатты алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) карантиндік сертификатты алу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, карантинге жатқызылған өнімнің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты карантиндік сертификатты байланысты оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
53. Жүру жолында немесе межелі пунктінде карантинге жатқызылған өнімнің баратын мекенжайын өзгерту аумағында осы операциялар жүзеге асырылатын аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) рұқсатымен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының карантиндiк аймағынан әкетiлген карантинге жатқызылған өнiмдi жүру жолында басқа мекенжайға жiберуге жол берілмейді.
Тасымалданатын карантинге жатқызылған өнім оның межелі, жеткізу пунктінде қайталама рет карантиндік тексеріп қаралуы тиіс.

54. Владелец подкарантинной продукции уведомляет территориальное подразделение (услугодателя) о прибытии подкарантинной продукции любым доступным способом и предъявляет подкарантинную продукцию для осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора в месте назначения, доставки не позднее рабочего дня, следующего за днем прибытия.
В случае если перевозчик отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для проведения государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора, то она подлежит возврату отправителю за счет средств ее владельца, о чем составляется акт возврата подкарантинной продукции согласно приложению 2 к настоящим Правилам, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность соответствующее территориальное подразделение (услугодателя).
Параграф 6. Проведение обеззараживания подкарантинной продукции и очистки транспортных средств
55. Обеззараживание подкарантинной продукции и очистка транспортных средств проводятся в соответствии с пунктом 6 статьи 13 Закона.
56. Подготовка транспортных средств и подкарантинной продукции к фумигации выполняется ее владельцами или транспортной организацией под руководством специалистов фумигационных отрядов.
57. При проведении обеззараживания подкарантинной продукции в других государствах ввозимая продукция проверяется специалистами фумигационных отрядов на содержание остаточного количества фумигантов.
58. Обеззараживание и очистка, возврат или переработка зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции, вскрытие и упаковка грузов, багажа, посылок, доставка их к месту обеззараживания и обратно осуществляются за счет средств владельцев подкарантинной продукции.
Параграф 7. Переработка зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировка древесного упаковочного материала
59. Организациям (объектам) осуществляющим переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала (далее – объект производства) присваивается учетные номера.
60. Учетный номер, состоящий из кода, включающий вид деятельности и номер объекта производства, определяется согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Код, включающий вид деятельности состоит из буквенных символов вида деятельности объекта производства. Номер объекта производства состоит из кода страны, литерного кода области, города республиканского значения, столицы, порядковых номеров района (города областного значения) и объекта производства.
Порядковый номер объекта производства определяется согласно очередности регистрации заявления на присвоение учетного номера объекту производства осуществляющего переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала.
Учетный номер выдается на весь период деятельности.
Объектам производства, осуществляющим экспорт, в учетный номер дополнительно вносится символ "Е".

54. Карантинге жатқызылған өнім иеленушісі аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні) карантинге жатқызылған өнімнің келгені туралы кез келген қолжетімді әдіспен хабардар етеді және келген күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей межелі, жеткізу орнында карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыру үшін карантинге жатқызылған өнімді көрсетеді.
Егер тасымалдаушы мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүргізу үшін карантинге жатқызылған өнімді көрсетуден бас тартса, онда ол иеленушінің қаражаты есебінен жөнелтушіге қайтарылуы тиіс, бұл туралы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісі жасалады, бұл туралы өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор тиісті аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті беруші) хабардар етедi.
6-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды және көлік құралдарын тазартуды жүргізу
55. Карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру және көлік құралдарын тазалау Заңның 13-бабы 6-тармағына сәйкес жүргізіледі.
56. Көлік құралдарын және карантинге жатқызылған өнімді фумигациялауға дайындауды оның иеленушілері немесе фумигациялық жасақтар мамандарының басшылығымен көліктік ұйым орындайды.
57. Карантинге жатқызылған өнімді басқа мемлекеттерде залалсыздандыруды жүргізген кезде фумигациялық жасақтардың мамандары әкелінетін өнімде фумиганттардың қалдық мөлшерінің болуын тексереді.
58. Карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру мен тазарту, қайтару немесе өңдеу, жүктерді, багажды, сәлемдемелерді ашу мен буып-түю, оларды залалсыздандыру орындарына және кері жеткізу карантинге жатқызылған өнім иеленушілердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
7-параграф. Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалау
59. Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын ұйымдарға (объектілерге) есепке алу нөмірлері беріледі.
60. Қызмет түрі мен өндіріс объектісінің нөмірін қамтитын кодтан тұратын есепке алу нөмірі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес айқындалады. Қызмет түрін қамтитын код өндіріс объектісінің қызмет түрінің әріптік символдарынан тұрады. Өндіріс объектісінің нөмірі елдің кодынан, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың литерлік кодынан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және өндіріс объектісінің реттік нөмірінен тұрады.
Өндіріс объектісінің реттік нөмірі астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге арналған өтінішті тіркеу кезектілігіне сәйкес айқындалады.
Есепке алу нөмірі қызметтің бүкіл кезеңіне беріледі.
Экспортты жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің есепке алу нөміріне "Е" символы қосымша енгізіледі.

61. Учетный номер объекту производства присваивается соответствующим территориальным подразделением (услугодателем).
62. Для присвоения учетного номера объекту производства услугополучатель предоставляет в соответствующее территориальное подразделение (услугодателю) посредством портала, либо через канцелярию территориального подразделения (услугодателя):
1) заявление на присвоение учетного номера объекту производства по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, и (или) документ, удостоверяющий полномочия представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности при обращении в канцелярию территориального подразделения (услугодателя)).
При подаче заявления посредством портала сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, территориальное подразделение (услугодатель) и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Информационное взаимодействие портала и информационных систем осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
Перечень основных требований к присвоению учетного номера объекту производства, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения изложены в стандарте государственной услуги "Присвоение учетного номера объектам, осуществляющим переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала" согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
63. Присвоение учетного номера объекту производства или мотивированный отказ в его присвоении оформляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты подачи заявления на его получение.
64. При обращении услугополучателя в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо на портал:
1) работник канцелярии территориального подразделения (услугодателя) в день поступления регистрирует заявление на присвоение учетного номера объекту производства и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений:
рассматривает представленные документы и сведения, содержащиеся в заявление, на полноту и достоверность, в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подачи заявления и в случае установления факта неполноты представленных документов, дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления;

61. Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) береді.
62. Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру үшін көрсетілетін қызметті алушы тиісті аумақтық бөлімшеге (көрсетілетін қызметті берушіге) портал арқылы немесе аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы:
1) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге өтінішті;
2) көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) өкілеттігін куәландыратын құжат (аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне жүгінген кезде жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) ұсынады.
Өтінішті портал арқылы берген кезде жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) және көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Портал мен ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес "Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын объектілерге есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
63. Өндіріс объектісіне есептік нөмір беру немесе оны беруден уәжді бас тарту оны алуға өтініш берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
64. Көрсетілетін қызметті алушы аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне немесе порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге арналған өтінішті келіп түскен күні тіркейді және оны аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор тағайындайды.
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор:
өтініш берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар мен өтініште қамтылған мәліметтердің толықтығын және дұрыстығын қарайды және ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, аумақтық бөлімше (қызмет беруші) көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартады;

в течение 8 (восьми) рабочих дней выезжает на осмотр подкарантинного объекта на соответствие требованиям разделов 9 и 10 Единых карантинных фитосанитарных требований;
на основании осмотра подкарантинного объекта оформляет подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства (далее – подтверждение) по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в его присвоении.
Подтверждение или мотивированный отказ направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, либо распечатывается, подписывается руководителем территориального подразделения (услугодателя), заверяется печатью, и выдается нарочно через канцелярию территориального подразделения (услугодателя), а копии направляются в ведомство уполномоченного органа.
65. Ведомство уполномоченного органа ведет реестр учетных номеров объектов производства, осуществляющих переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
66. Основаниями для мотивированного отказа в выдаче учетного номера являются:
1) несоответствие подкарантинного объекта предъявляемым карантинным фитосанитарным требованиям;
2) выявление очагов распространения карантинных объектов на территории подкарантинного объекта;
3) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения учетного номера, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, подкарантиннной продукции, данных и сведений, необходимых для выдачи учетного номера, требованиям, установленным настоящими Правилами;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанного с получением учетного номера.
67. Основаниями для отзыва учетного номера являются:
1) выявление очагов распространения карантинных объектов на территории подкарантинного объекта;
2) нарушение карантинных фитосанитарных требований;
3) выявление живых и (или) жизнеспособных карантинных объектов в продукции, полученной путем переработки зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности;

8 (cегіз) жұмыс күні ішінде карантинге жатқызылған объектінің Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптардың 9 және 10-бөлімдерінің талаптарына сәйкестігіне тексеруге барады;
карантинге жатқызылған объектіні қарау негізінде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруді растауды (бұдан әрі – растау) немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді.
Растау немесе уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі не басып шығарылады, аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысының қолы қойылып, мөрмен расталады және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі, ал көшірмелер уәкілетті органның ведомствосына жіберіледі.
65. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын өңдіріс объектілерінің есепке алу нөмірлерінің тізілімін жүргізеді.
66. Есепке алу нөмірін беруден уәжді бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) карантинге жатқызылған объектінің қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеуі;
2) карантинге жатқызылған объект аумағында карантиндік объектілердің таралу ошақтарының анықталуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының есепке алу нөмірін алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, карантинге жатқызылған өнімнің, есепке алу нөмірін беру үшін қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты есептік нөмір алуға байланысты қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
67. Есепке алу нөмірін кері қайтарып алуға мыналар негіз болып табылады:
1) карантинге жатқызылған объект аумағында карантиндік объектілердің таралу ошақтарының анықталуы;
2) карантиндік фитосанитариялық талаптардың бұзылуы;
3) астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу арқылы алынған өнімде тірі және (немесе) тіршілік етуге қабілетті карантиндік объектілердің анықталуы;

4) выявление живых и (или) жизнеспособных карантинных объектов в обеззараженном и маркированном древесном упаковочном материале.
Параграф 8. Проведение карантинных фитосанитарных мер физическими и юридическими лицами
68. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с производством, заготовкой, переработкой, хранением, транспортировкой, реализацией, ввозом, вывозом и обеззараживанием подкарантинной продукции:
1) соблюдают и выполняют требования законодательства Республики Казахстан в области карантина растений и предписания государственного инспектора по карантину растений о проведении соответствующих мероприятий по карантину растений в соответствии с подпунктом 1) статьи 9 Закона;
2) проводят за счет собственных средств мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и чужеродных видов согласно подпункту 1) пункта 2 статьи 18 Закона, за исключением карантинных объектов и чужеродных видов, включенных в Перечень карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения осуществляются за счет бюджетных средств, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2020 года № 26 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19973);
3) проводят за счет собственных средств обеззараживание, техническую переработку, очистку и уничтожение зараженной подкарантинной продукции, возврат подкарантинной продукции, обеззараживание и очистку помещений и транспортных средств согласно подпунктам 2) и 3) пункта 2 статьи 18 Закона;
4) предъявляют по требованию государственных инспекторов по карантину растений сведения о наличии подкарантинной продукции и карантинных объектов в соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона;
5) обеспечивают систематическое обследование посевов, территорий, складов, где хранится подкарантинная продукция в соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона;
6) при выявлении карантинных объектов в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляют территориальное подразделение (услугодателя) в соответствии с подпунктом 4) статьи 9 Закона;
7) оказывают содействие при проведении локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и чужеродных видов в соответствии с подпунктом 6) статьи 9 Закона;
8) соблюдают требования введенных временных карантинных фитосанитарных мер в соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона;
9) при межобластных и межгосударственных перевозках подкарантинной продукции уведомляют территориальное подразделение (услугодателя) о прибытии подкарантинной продукции любым доступным способом и предъявляют подкарантинную продукцию для осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора в местах назначения, доставки не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем прибытия в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 12-1 Закона.

4) залалсыздандырылған және таңбаланған сүректі қаптама материалында тірі және (немесе) тіршілік етуге қабілетті карантиндік объектілердің анықталуы.
8-параграф. Жеке және заңды тұлғалардың карантиндік фитосанитариялық шараларды жүргізуі
68. Қызметі карантинге жатқызылған өнімді өндірумен, дайындаумен, өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен, өткізумен, әкелумен, шығарумен және залалсыздандырумен байланысты жеке және заңды тұлғалар:
1) Заңның 9-бабы 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын және өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың өсімдіктер карантині жөніндегі тиісті іс-шараларды жүргізу туралы нұсқамасын сақтайды және орындайды;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 30 қаңтардағы 2020 жылғы № 26 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19973 болып тіркелген) бекітілген Таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесіне енгізілген карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлерді қоспағанда, Заңның 18-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өз қаражаты есебінен карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;
3) Заңның 18-бабы 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес өз қаражаты есебінен залалданған карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды, техникалық қайта өңдеуді, тазартуды және жоюды, карантинге жатқызылған өнімді қайтаруды, үй-жайлар мен көлік құралдарын залалсыздандыруды және тазартуды жүргізеді;
4) Заңның 9-бабы 2) тармақшасына сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың талап етуi бойынша карантинге жатқызылған өнiм мен карантиндiк объектiлердiң бар-жоғы туралы мәлiметтердi табыс етеді;
5) Заңның 9-бабы 3) тармақшасына сәйкес егiстiктi, аумақты, карантинге жатқызылған өнiм сақталатын қоймаларды жүйелi тексерiп отыруды қамтамасыз етеді;
6) Заңның 9-бабы 4) тармақшасына сәйкес карантиндік объектілер анықталған кезде, 1 (бір) жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етеді;
7) Заңның 9-бабы 6) тармақшасына сәйкес карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулауды және жоюды жүргізу кезінде жәрдем көрсетеді;
8) Заңның 9-бабы 8) тармақшасына сәйкес енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралар талаптарын сақтайды;
9) Заңның 12-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес карантинге жатқызылған өнімді облысаралық және мемлекетаралық тасымалдау кезінде карантинге жатқызылған өнімнің келгені аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні) туралы кез келген қолжетімді әдіспен хабардар етеді және карантинге жатқызылған өнімді келген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей межелі, жеткізу орындарында карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыру үшін көрсетеді.

Параграф 9. Проведение карантинных фитосанитарных мер местными исполнительными органами
69. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган) ведут учет распространения карантинных объектов и предоставляют информацию уполномоченному органу и заинтересованным лицам в соответствии с подпунктом 1) статьи 9-1 Закона.
70. По предписанию государственных инспекторов по карантину растений в карантинных зонах на железнодорожных станциях, в морских и речных портах (пристанях), аэропортах, автовокзалах (автостанциях), на объектах внутренней торговли, в организациях почтовой связи и на иных объектах организуют проведение мероприятий по карантину растений физическими и юридическими лицами – владельцами этих объектов, а также государственными органами в соответствии с подпунктом 2) статьи 9-1 Закона.
Параграф 10. Выявление карантинных объектов
71. В целях выявления карантинных объектов, определения границ очагов их распространения систематическому обследованию подлежат земельные и лесные угодья, посевы и насаждения сельскохозяйственных, декоративных, лекарственных и других культур, здания, строения, контейнеры, склады, иные объекты и территории организаций, связанных с производством, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции, и иные объекты, которые могут быть источником заражения и распространения карантинных объектов.
Выполнение этих работ обеспечивается физическими и юридическими лицами по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений, а также республиканским государственным учреждением "Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов" Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Государственные инспектора по карантину растений проводят контрольные обследования указанных объектов. Результаты контрольного обследования оформляются актом о проведении контроля и надзора по карантину растений по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Параграф 11. Экстренные меры
72. В случае выявления очагов распространения впервые или вновь выявленных на территории Республики Казахстан карантинных объектов, ведомство уполномоченного органа организует и контролирует проведение мероприятий по незамедлительной локализации и ликвидации.
73. Проведение экстренных мер по незамедлительной локализации и ликвидации очагов распространения впервые или вновь выявленных на территории Республики Казахстан карантинных объектов осуществляется за счет бюджетных средств.

9-параграф. Жергілікті атқарушы органдардың карантиндік шараларды жүргізуі
69. Заңның 9-1-бабы 1) тармақшасына сәйкес облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) карантиндік объектілердің таралуын есепке алуды жүргізеді және уәкілетті орган мен мүдделі адамдарға ақпарат ұсынады.
70. Заңның 9-1-бабы 2) тармақшасына сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың нұсқамасы бойынша теміржол станцияларындағы, теңіз және өзен порттарындағы (айлақтардағы), әуежайлардағы, автовокзалдардағы (автостанциялардағы), ішкі сауда объектілеріндегі, почта байланысы ұйымдарындағы және өзге де объектілердегі карантиндік аймақтарда жеке және заңды тұлғалардың - осы объектілерді иеленушілердің, сондай-ақ мемлекеттік органдардың өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуін ұйымдастырады.
10-параграф. Карантиндік объектілерді анықтау
71. Карантиндік объектілерді анықтау, олардың таралу ошақтарының шекараларын айқындау мақсатында жер және орман алқаптары, егістер, ауыл шаруашылығы, сәндік, дәрілік және басқа дақылдардың екпелері, ғимараттар, құрылыстар, контейнерлер, қоймалар, өзге объектілер карантинге жатқызылған өнімді өндірумен, өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткізумен байланысты ұйымдардың аумақтары және карантиндік объектілерді залалдандыру және тарату көздері болуы мүмкін өзге объектілер жүйелі түрде зерттеп-қаралуы тиіс.
Осы жұмыстарды орындауды өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың нұсқамалары бойынша жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің "Республикалық фитосанитариялық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары көрсетілген объектілерге бақылау зерттеп-қарауды жүргізеді. Бақылау зерттеп-қарау нәтижелері осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі бақылау және қадағалау жүргізу туралы актімен рәсімделеді.
11-параграф. Шұғыл шаралар
72. Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет немесе жаңадан анықталған карантиндік объектілердің таралу ошақтары анықталған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы дереу оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін ұйымдастырады және бақылайды.
73. Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет немесе жаңадан анықталған карантиндік объектілердің таралу ошақтарын дереу оқшаулау және жою жөнінде шұғыл шаралар жүргізу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

74. Закуп товаров и услуг необходимых для проведения экстренных мер осуществляется в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
75. Проведение экстренных мер относится к государственной монополии и осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Фитосанитария" Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Параграф 12. Наложение и снятие карантина
76. При выявлении карантинных объектов устанавливаются карантинные зоны по виду карантинного объекта с указанием границ его распространения.
Решение об установлении карантинной зоны на территории области, города республиканского значения, столицы принимается соответствующим местным исполнительным органом, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления представления территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 3) статьи 9-1 Закона.
Решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на территории двух или более областей (за исключением случаев локального распространения карантинного объекта на территории областей), принимается ведомством уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 7 Закона.
77. В карантинных зонах запрещаются или вводятся ограничения на вывоз зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции, разрабатываются и осуществляются мероприятия по карантину растений.
Зараженная продукция, вывезенная из карантинной зоны, подлежит возврату, очистке, обеззараживанию либо передаче ее перерабатывающим организациям.
Зараженная продукция, при невозможности ее обеззараживания и переработки, подлежит изъятию и уничтожению в соответствии с Приказом.
Перечень карантинных ограничений и мероприятий по карантину растений доводится до сведения физических, юридических лиц и населения карантинной зоны.
78. Снятие карантинной зоны осуществляется по результатам систематического обследования.
В случае, если на протяжении 3 (трех) лет с момента установления карантинной зоны не выявлены карантинные объекты, то с данной территории снимается карантинная зона по представлению ведомства уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 3) статьи 9-1 Закона.
Глава 3. Порядок обжалования по вопросам оказания государственных услуг
79. Жалоба на решение, действие (бездействие) территориального подразделения (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя территориального подразделения (услугодателя), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

74. Шұғыл шаралар жүргізу үшін қажетті тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
75. Шұғыл шаралар жүргізу мемлекеттік монополияға жатады және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің "Фитосанитария" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жүзеге асырады.
12-параграф. Карантин белгілеу және алу
76. Карантиндік объектілер анықталған кезде таралу шекарасын көрсете отырып, карантиндік объектінің түрі бойынша карантиндік аймақтар белгіленеді.
Заңның 9-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында карантиндік аймақты белгілеу туралы шешімді уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің ұсынымы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
Заңның 7-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес екі немесе одан да көп облыс аумағында карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу немесе оны жою туралы шешімді (облыс аумағында карантиндік объектінің жергілікті таралу жағдайларын қоспағанда) уәкілетті органның ведомствосы қабылдайды.
77. Карантиндiк аймақтарда карантиндiк объектiлер залалдаған карантинге жатқызылған өнiмдi әкетуге тыйым салынады немесе шектеу енгiзiледi, өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар әзірленіп, жүзеге асырылады.
Карантиндiк аймақтан әкетiлген залалданған өнiм қайтарылуға, тазартуға, залалсыздандырылуға немесе өңдеушi ұйымдарға берiлуі тиiс.
Залалданған өнiмдi залалсыздандыру немесе өңдеу мүмкiн болмаған жағдайда, Бұйрыққа сәйкес ол алынуы және жойылуы тиiс.
Карантиндiк шектеулер және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар тiзбесi карантиндiк аймақтың жеке, заңды тұлғаларына және халқына хабарланады.
78. Карантиндік аймақты алу жүйелі зерттеп-қарау нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
Заңның 9-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес егер карантиндік аймақ белгіленген сәттен бастап 3 (үш) жыл бойы карантиндік объектілер анықталмаса, онда осы аумақтан уәкілетті орган ведомствосының ұсынысы бойынша карантиндік аймақ алынады.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымдану тәртібі
79. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес территориального подразделения (услугодателя), в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан о государственных услугах, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
_________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа,
выдавшего документ)
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________
(дата выдачи)
№ __________
Мною, уполномоченным должностным лицом, __________________________
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
проведен карантинный фитосанитарный контроль и надзор подкарантинной продукции:
_________________________________________________________________________
(наименование и количество подкарантинной продукции)
и транспортных средств: __________________________________________________,
(номер транспортного средства)
поступивших из: __________________________________________________________
(наименование страны)
происхождением: _________________________________________________________
(наименование страны)
фитосанитарный сертификат: ______________________________________________,
(номер фитосанитарного сертификата, дата выдачи)
выданный: ______________________________________________________________
(наименование страны)
экспортер (отправитель): __________________________________________________
(наименование организации, адрес)
импортер (получатель): ___________________________________________________
(наименование организации, адрес)
В результате ____________________________________________________________
(наименование мероприятия)
установлено: ___________________________________________________________
Для анализа или карантинной фитосанитарной или лабораторной экспертизы
подкарантинной продукции отобраны образцы (пробы) в количестве
_______________________________________________________________________
(в соответствующих единицах измерения)
Действие с образцом: _____________________________________________
Предписываются следующие карантинные фитосанитарные мероприятия:
____________________________________________________________________
Акт составлен в присутствии собственника (представителя) груза: _________
_________________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Государственный инспектор по карантину растений:
___________ ______________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Приложение к акту
карантинного фитосанитарного
контроля и надзора
№ п/п
Наименование подкарантинной продукции
Номер фитосанитарного сертификата
Количество подкарантинной продукции (в соответствующих единицы измерения)
Отобранные средние образцы (пробы)
количество
единицы измерения
действие с образцом
Государственный инспектор по карантину растений
Место печати ___________ _________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа
по карантину растений)
Акт возврата подкарантинной продукции № ____
Настоящий акт составлен государственным инспектором по карантину растений
__________________________________________________________________________
в присутствии представителя железнодорожной станции (пункта пропуска) и (или)
представителей таможенных и пограничных органов
_________________________________________________________________________.
"__" _________ 20___года поступил из_________________________________
подкарантинная продукция ___________________________________________
№ вагонов _________________________________________________________
в количестве __________________ тонн/килограмм, _________________ мест
Отправитель _______________________________________________________
Экспедитор ________________________________________________________
Получатель ________________________________________________________
Указанный груз возвращен по причине ____________________________ согласно пункту 5 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений".
Государственный инспектор по карантину растений
______________ _______________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Копия акта вручена __________ __________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"__" _____________ 20___года
Приложение 3 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Жапсырма/Этикетка
Карантинге жатқызылған өнімнің шыққан жері/Происхождение подкарантинной продукции
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
(ел, облыс, аудан/страна, область, район)
Өнімнің атауы/Наименование продукции____________________________
_____________________________________________________________________;
Партия көлемі (салмағы, орын)/Объем партии (вес, мест)______________
_____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің мақсаты/ Назначение подкарантинной продукции
_____________________________________________________________________;
(өткізу, тұқымдық, отырғызылатын/реализация, семенной, посадочный)
Үлгілер іріктеу шарттары (температура, ылғалдылық, химиялық өңдеу)/
Условия отбора образцов (температура, влажность, химическая обработка)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
Үлгінің көлемі (салмағы)/Объем (вес) образца _______________________;
Жөнелтуші/Отправитель__________________________________________
_____________________________________________________________________;
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
наименование юридического или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица)
Алушы/Получатель ______________________________________________;
(фирма, шаруашылық/фирма, хозяйство)
Қосымша ақпарат (тікелей арналған немесе транзиттік жүк, қайта тиеу орны)/
Дополнительная информация (груз прямого назначение или транзитный, место перегрузки)
______________________________________________________________________;
Үлгі иесінің (өкілдің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) собственника образца (представителя)
______________________________________________________________________;
Қолы/Подпись_________________________;
Үлгіні іріктеп алған өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений отобравшего образец
_____________________________________________________________________;
Үлгі алынған күні/ Дата отбора образца_____________________________;
Қолы/Подпись______________;
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың мөрі
немесе мөртаңбасының орны/место печати или штампа государственного инспектора по карантину растений
Үлгіні қабылдаған зертхана маманы/специалист лаборатории принявший образец
______________________________________________________________________;
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Күні/Дата ______________________ ;
Қолы/Подпись__________________;
*Көрсетілген үлгі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидалардың 8-тармағына сәйкес қайтарылады (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қыркүйекте № 12032 болып тіркелді)/*Указанный образец возвращается в соответствии с пунктом 8 Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032)
______________________________________________________________;
Зертхана маманы/специалист лаборатории __________________________
____________________________________________________________________;
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата _______________________;
Қолы/Подпись___________________;
Жапсырма көшірмесі өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторға берілді/
Копия этикетки вручена государственному инспектору по карантину растений
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата ____________________;
Қолы/Подпись_________________;
Ескертпе/Примечание: *үлгі қайтарылған жағдайда зертхана қызметкері толтырады/*заполняется сотрудником лаборатории в случае возврата образца.
Приложение 4 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Штамп о прохождении карантинного фитосанитарного контроля и надзора
1.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль инадзор
01-001
Ввоз разрешен
Подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту доставки
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
2.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Ввоз запрещен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
3.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Транзит разрешен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
4.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Транзит запрещен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
5.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Выпуск разрешен без права реализации
Акт карантинного фитосанитарного контроля инадзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля (надзора)_______________________________________
Подпись __________________
6.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Выпуск разрешен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора____________________________________
Подпись ______________________________________
7.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Выпуск запрещен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_____________________________________
Подпись __________________
8.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту выгрузки
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора____________________________________
Подпись __________________
Указания по применению штампов:

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
1-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(құжатты берген уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің атауы)
Карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі
_________________
(берілген күні)
№ ____________
Мен, уәкілетті лауазымды адам, ___________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
____________________________________________________________________
_________________________________________________________ келіп түскен
(елдің атауы)
________________________________________________________ шыққан
(елдің атауы)
фитосанитариялық сертификат _________________________________________
(фитосанитариялық сертификаттың нөмірі, берілген күні)
________________________________________________________ берілген
(елдің атауы)
____________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімнің атауы мен саны)
карантинге жатқызылған өнімге және __________________________ көлік
құралына карантиндік бақылау және қадағалау жүргіздім.
экспорттаушы (жөнелтуші): ________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы)
импорттаушы (алушы): ____________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы)
_______________________ нәтижесінде ____________________анықталды
(іс-шараның атауы)
________________________________________________________________
Карантинге жатқызылған өнімді талдау немесе сараптау үшін
____________________ мөлшерінде үлгілер (сынамалар) іріктеліп алынды
(тиісті өлшем бірлігінде)
_______________________________________________ үлгісімен іс-әрекет
Мынадай карантиндік фитосанитариялық іс-шаралар белгіленеді: _______
________________________________________________________________
Акт жүк иесінің (өкілінің) қатысуымен жасалды: _______________________
(қолы)
________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор:
_______________             _____________________________________
(қолы)                   (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мөрдің орны
Карантиндік фитосанитариялық
және бақылау және қадағалау
актісіне
қосымша
р/с №
Карантинге жатқызылған өнімнің атауы
Фитосанитариялық сертификаттың нөмірі
Карантинге жатқызылған өнімнің саны (тиісті өлшем бірлігінде)
Іріктеліп алынған орташа үлгілер (сынамалар)
саны
өлшем бірлігі
үлгімен іс-қимыл
Өсімдіктер карантині жөніндегі
мемлекеттік инспектор
_____________             ___________             ________________________________
Мөрдің орны                   (қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
2-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің атауы)
№ ___ карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісі
Осы актіні мемлекеттік өсімдіктер карантині жөніндегі инспектор
________________________________________________________________
________________________________________________________________
теміржол станциясы, өткізу пункті өкілінің және (немесе) кеден және
шекара органдары өкілдерінің _____________________________________
______________________________________________ қатысуымен жасады.
20__ жылғы "__"____________ _____________________________________
вагондардың нөмірлері____________________________________________
мөлшері__________ тонна/килограмм, _________________________ орын
карантинге жатқызылған өнім _______________________келіп түсті.
Жөнелтуші_______________________________________________________
Экспедитор ______________________________________________________
Алушы __________________________________________________________
Көрсетілген жүк "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы
Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 5-тармағына сәйкес _________
______________________________________ себебі бойынша қайтарылды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі
мемлекеттік инспектор
________                   _____________________________________
(қолы)                   (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Актінің көшірмесі берілді _______             ______________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20___ жылғы "__" ____________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Жапсырма/Этикетка
Карантинге жатқызылған өнімнің шыққан жері /
Происхождение подкарантинной продукции ____________________________________
____________________________________________________________________;
(ел, облыс, аудан/страна, область, район)
Өнімнің атауы/Наименование продукции____________________________
____________________________________________________________________;
Партия көлемі (салмағы, орын)/Объем партии (вес, мест)______________
____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің мақсаты/ Назначение подкарантинной
продукции __________________________________________________________;
(өткізу, тұқымдық, отырғызылатын/реализация, семенной, посадочный)
Үлгілерді іріктеу шарттары (температура, ылғалдылық, химиялық өңдеу) /
Условия отбора образцов (температура, влажность, химическая обработка)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
Үлгінің көлемі (салмағы)/Объем (вес) образца _______________________;
Жөнелтуші/Отправитель___________________________________________
____________________________________________________________________;
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
наименование юридического или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Алушы/Получатель ______________________________________________;
(фирма, шаруашылық/фирма, хозяйство)
Қосымша ақпарат (тікелей арналған немесе транзиттік жүк, қайта тиеу орны)/Дополнительная информация (груз прямого назначение или транзитный, место перегрузки) ____________________________________________________;
Үлгі иесінің (өкілдің) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі / фамилия, имя, отчество
(при его наличии) собственника образца (представителя) ___________
____________________________________________________________________;
Қолы/Подпись_________________________;
Үлгіні іріктеп алған өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений отобравшего образец
_____________________________________________________________;
Үлгі алынған күні/ Дата отбора образца_____________________________;
Қолы/Подпись______________;
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың мөрі немесе мөртаңбасының орны/место печати или штампа государственного инспектора по карантину растений
Үлгіні қабылдаған зертхана маманы/специалист лаборатории принявший образец
_____________________________________________________________;
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі /фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата ______________________ ;
Қолы/Подпись__________________;
* Көрсетілген үлгі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидалардың 8-тармағына сәйкес қайтарылады/*Указанный образец возвращается в соответствии с пунктом 8 Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032)
__________________________________;
Зертхана маманы/специалист лаборатории __________________________
____________________________________________________________________;
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі /фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата _______________________;
Қолы/Подпись___________________;
Жапсырма көшірмесі өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторға берілді/
Копия этикетки вручена государственному инспектору по карантину растений
________________________________________________
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі /фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата ____________________;
Қолы/Подпись_________________;
*Ескертпе/*Примечание: *үлгі қайтарылған жағдайда зертхана қызметкері толтырады/*заполняется сотрудником лаборатории в случае возврата образца.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Фитосанитариялық бақылау мен қадағалаудан өткендігі туралы мөртаңба
1.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Әкелуге рұқсат етілген
Жеткізу орны бойынша карантиндік фитосанитариялық
бақылануы және қадағалануы тиіс
______________ № ___________________
Фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын
уәкілетті органның лауазымды адамы______________________________
Қолы __________________
2.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Әкелуге тыйым салынған
______________ № ____________________
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы _________________________________
Қолы __________________
3.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Транзитке рұқсат етілген
______________ № ___________________
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы__________________________________
Қолы __________________
4.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Транзитке тыйым салынған
______________ № ___________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау
және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын
уәкілетті органның лауазымды адамы__________________________________
Қолы __________________
5.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Өткізу құқығынсыз шығаруға рұқсат етілген
______________ № ___________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы ________________________________
Қолы __________________
6.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Шығаруға рұқсат етілген
______________ № ___________________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы__________________________________
Қолы __________________
7.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Шығаруға тыйым салынған
_______________________ № ___________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы _________________________________
Қолы __________________
8.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Түсіру орны бойынша карантиндік фитосанитариялық
бақылануы және қадағалануы тиіс
______________ № ____________________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы _________________________________
Қолы __________________
Мөртабандарды қолдану бойынша нұсқаулық

Размер штампов: 60 миллиметров х 35 миллиметров.
Условные обозначения, используемые при изготовлении штампов карантинного фитосанитарного контроля и надзора:
В правом верхнем углу обозначается - код региона и трехзначный код пограничного пункта по карантину растений (фитосанитарного контрольного поста), который располагается под кодом региона.
В левом верхнем углу: одно условное обозначение Евразийского экономического союза – KZ.
Штамп 1 "Ввоз разрешен, подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту доставки" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора принято решение о разрешении ввоза партии подкарантинной продукции.
Штамп 2 "Ввоз запрещен" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора принято решение о запрете ввоза партии подкарантинной продукции.
Штамп 3 "Транзит разрешен" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора подкарантинной продукции принято решение о разрешении ее перемещения.
Штамп 4 "Транзит запрещен" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора подкарантинной продукции принято решение о запрете ее пропуска через таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Штамп 5 "Выпуск разрешен без права реализации" – проставляется в местах завершения таможенного оформления подкарантинной продукции, в случаях необходимости проведения карантинного фитосанитарного мероприятия по месту назначения груза.
Штамп 6 "Выпуск разрешен" – проставляется в местах завершения таможенного оформления (местах доставки) подкарантинной продукции, в случаях ее соответствия карантинным фитосанитарным требованиям.
Штамп 7 "Выпуск запрещен" – проставляется в местах завершения таможенного оформления (местах доставки) подкарантинной продукции, в случаях несоответствия карантинным фитосанитарным требованиям.
Штамп 8 "Подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту выгрузки" – проставляется на рейде морских и речных судов на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе до выгрузки в речных и морских пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, в целях проведения карантинных фитосанитарных мероприятий по месту выгрузки.
Приложение 5 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Сроки определения видового состава карантинных объектов
Наименование метода исследования
Объект исследования
Срок проведения, количество рабочих дней*
Энтомологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов

Мөртабандардың өлшемі: 60 миллиметр х 35 миллиметр.
Карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау мөртабандарын дайындау кезінде пайдаланылатын шартты белгілер:
Оң жақ жоғарғы бұрышында - өңірдің коды және өсімдіктер карантині жөніндегі шекаралық пункттің (фитосанитариялық бақылау бекетінің) үш таңбалы коды белгіленеді, ол өңірдің кодының астында орналасады.
Сол жақ жоғарғы бұрышында: Еуразиялық экономикалық одақтың шартты бір белгісі - KZ.
"Әкелу рұқсат етілген, жеткізу орны бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылануы және қадағалануы тиіс" деген 1-мөртаңба - егер карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша карантинге жатқызылған өнім партиясын әкелуге рұқсат беру туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатта және көліктік (тасымалдау) құжатта қойылады.
"Әкелуге тыйым салынған" деген 2-мөртаңба - егер карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша карантинге жатқызылған өнім партиясын әкелуге тыйым салу туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатқа және көліктік (тасымалдау) құжатқа қойылады.
"Транзитке рұқсат етілген" деген 3-мөртаңба - егер карантинге жатқызылған өнімді карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша оны өткізуге рұқсат беру туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатқа және көліктік (тасымалдау) құжатқа қойылады.
"Транзитке тыйым салынған" деген 4-мөртаңба - егер карантинге жатқызылған өнімді карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатта және көліктік (тасымалдау) құжатта қойылады.
"Өткізу құқығынсыз шығаруға рұқсат етілген" деген 5-мөртаңба -карантинге жатқызылған өнімді кедендік ресімдеу аяқталған орындарда, жүктің межелі орны бойынша карантиндік фитосанитариялық іс-шараларды жүргізу қажет болған жағдайларда қойылады.
"Шығаруға рұқсат етілген" деген 6-мөртаңба карантинге жатқызылған өнімді кедендік ресімдеу аяқталған жерлерде (жеткізу орындарында), карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келген жағдайда қойылады.
"Шығаруға тыйым салынған" деген 7-мөртабан карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда карантинге жатқызылған өнімді кедендік ресімдеу аяқталған (жеткізу орындарында) орындарға қойылады.
"Түсіру орны бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылануы және қадағалануы тиіс" деген 8-мөртаңба - түсіру орны бойынша карантиндік фитосанитариялық іс-шараларды жүргізу мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өзен және теңіз өткізу пункттерінде түсірілгенге дейін фитосанитариялық сертификатта және көліктік (тасымалдау) құжатта теңіз және өзен кемелерін тексеру кезінде қойылады.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
5-қосымша
Карантиндік объектілердің түрлік құрамын айқындау мерзімдері
Зерттеу әдісінің атауы
Зерттеу объектісі
Өткізу мерзімі, жұмыс күндерінің саны*
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) энтомологиялық зерттеу

1. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов)
1 образец (проба)
1
2. Выделение насекомых (членистоногих) из феромонных или цветовых ловушек
1 ловушка
1
3. Выделение насекомых (членистоногих) из пищевых приманок, сметок ручным методом или просеиванием
1 приманка (сметка)
1
4. Выделение насекомых (членистоногих) из пищевых приманок, сметок методом флотации
1 приманка (сметка)
1
5. Выделение насекомых (членистоногих) из световых ловушек
1 ловушка
1
6. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) при скрытой зараженности методом флотации, окрашивания, люминесценции, рентгеноскопии или аудиоскопии
1 образец (проба)
2
7. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) с доращиванием (для получения стадии пригодной для идентификации)
1 образец (проба)
30
8. Идентификация насекомых (членистоногих) визуально и (или) методом микроскопии и морфометрии без приготовления микропрепарата
1 идентификация
1
9. Идентификация насекомых (членистоногих) методом микроскопии и морфометрии с приготовлением микропрепарата
1 идентификация
2
10. Идентификация насекомых (членистоногих) с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
11. Идентификация насекомых (членистоногих) методом секвенирования дезоксирибонуклеиновой кислоты (далее – ДНК)
1 идентификация
5
Микологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
12. Выделение возбудителя рака картофеля из образца (пробы) клубней картофеля
1 образец (проба)
1
13. Выделение возбудителя рака картофеля из образца (пробы) почвы
1 образец (проба)
2
14. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) визуальным методом
1 образец (проба)
1
15. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования во влажной камере
1 образец (проба)
20
16. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования на (в) питательной среде
1 образец (проба)
20
17. Выделение грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом биологических приманок
1 образец (проба)
20

1. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөлу
1 үлгі (сынама)
1
2. Феромонды немесе түсті ұстағыштардан жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 тұзақ
1
3. Тағамдық қармақжемнен, сыпырындылардан қолмен немесе елеу әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 қармақжем (сыпырынды)
1
4. Тағамдық қармақжемнен, сыпырындылардан флотация әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 қармақжем (сыпырынды)
1
5. Жарық ұстағыштардан жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 тұзақ
1
6. Жасырын залалдану кезінде флотация, бояу, люминесценция, рентгеноскопия немесе аудиоскопия әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
7. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) жәндіктерді (буынаяқтыларды) өсіріп бөліп алу (сәйкестендіру үшін жарамды сатыны алу үшін)
1 үлгі (сынама)
30
8. Жәндіктерді (буынаяқтыларды) көзбен шолып және (немесе) микроскопия және морфометрия әдісімен микропрепарат дайындаусыз сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
9. Микропрепарат дайындау арқылы микроскопия және морфометрия әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
10. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, жәндіктерді (буынаяқтыларды) сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
11. Дезоксирибонуклеин қышқылын (бұдан әрі – ДНҚ) секвенирлеу әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) микологиялық зерттеу
12. Картоп түйнегінің үлгісінен (сынамадан) картоп обырының қоздырғышын бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
13. Топырақ үлгісінен (сынамадан) картоп обырының қоздырғышын бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
14. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді көзбен шолу әдісімен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
15. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді ылғалды камерада өсіру әдісімен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
20
16. Қоректік ортада өсіру әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді бөліп алу
1 үлгі (сынама)
20
17. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) биологиялық қармақжем әдісімен саңырауқұлақ тектес организмдерді бөліп алу
1 үлгі (сынама)
20

18. Выделение грибов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом смыва спор и центрифугирования
1 образец (проба)
2
19. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом микроскопии и морфометрии
1 идентификация
2
20. Идентификация грибов и грибоподобных организмов с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
21. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
22. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
23. Тест на патогенность для грибов и грибоподобных организмов
1 идентификация
60
24. Идентификация грибов (грибоподобных организмов) методом масс-спектрометрии
1 идентификация
1
Бактериологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
25. Выделение бактерий из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) в экстрагирующий буфер
1 образец (проба)
2
26. Выделение бактерий из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования на (в) питательной среде (в том числе селективной)
1 образец (проба)
14
27. Идентификация бактерий биохимическим методом
1 идентификация
20
28. Идентификация бактерий биологическим методом
1 идентификация
60
29. Идентификация бактерий методом иммунофлуоресцентного анализа (ИФ)
1 идентификация
1
30. Идентификация бактерий методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
31. Идентификация бактерий с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
32. Идентификация бактерий методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
33. Идентификация бактерий методом иммунохроматографического анализа (ИХА)
1 идентификация
1
34. Идентификация бактерий методом масс-спектрометрии
1 идентификация
1
35. Идентификация бактерий методом анализа профиля жирных кислот
1 идентификация
2
Вирусологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
36. Выделение вирусов, вироидов, фитоплазм из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) в экстракт
1 образец (проба)
2

18. Спораларды жуу және центрифугалау әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтарды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
19. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
20. Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
21. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді иммуноферменттік талдау (ИФА) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
22. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
23. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерге арналған патогендік тест
1 сәйкестендіру
60
24. Саңырауқұлақтарды (саңырауқұлақ тектес организмдерді) масс-спектрометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) бактериологиялық зерттеу
25. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен экстрагирлейтін буферге бактерияларды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
26. Карантинге жатқызылған өнімнің (материалдардың) үлгісінен (сынамасынан) қоректік ортада (оның ішінде селективті) өсіру әдісімен бактерияларды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
14
27. Бактерияларды биохимиялық әдіспен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
20
28. Бактерияларды биологиялық әдіспен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
60
29. Бактерияларды иммунофлуоресценттік талдау (ИФ) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
30. Бактерияларды иммуноферменттік талдау (ИФА) әдісімен талдау
1 сәйкестендіру
2
31. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, бактерияларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
32. Бактерияларды ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
33. Бактерияларды иммунохроматографиялық талдау (ИХА) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
34. Бактерияларды масс-спектрометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
35. Бактерияларды майлы қышқылдардың профилін талдау әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) вирусологиялық зерттеу
36. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сығындыға бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2

37. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
38. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
39. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
40. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом биотеста на растениях-индикаторах
1 идентификация
60
Нематологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
41. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом Бермана
1 образец (проба)
2
42. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) вороночным и вороночно-флотационным методом (в том числе с использованием цистовыделителя)
1 образец (проба)
1
43. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) ручным методом
1 образец (проба)
1
44. Идентификация нематод методом микроскопии и морфометрии
1 идентификация
1
45. Идентификация нематод с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
46. Идентификация нематод методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
47. Определение жизнеспособности цистообразующих нематод методом микроскопирования
1 циста
1
Гербологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
48. Выделение семян и (или) плодов растений из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) ручным методом и (или) просеиванием
1 образец (проба)
1

37. Иммуноферменттік талдау (ИФА) әдісімен вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
38. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
39. ДНҚ секвенирлеу әдісімен вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
40. Биотест әдісімен индикатор өсімдіктерде вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
60
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) нематологиялық зерттеу
41. Берман әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) нематодтарды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
42. Карантинге жатқызылған өнімнің (материалдардың) үлгісінен (сынамасынан) түкті және түкті-флотациялық әдіспен (оның ішінде циста бөлгішті пайдалана отырып) нематодтарды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
43. Карантинге жатқызылған өнімнің (материалдардың) үлгісінен (сынамасынан) нематодтарды қолмен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
44. нематодтарды микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
45. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, нематодтарды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
46. ДНҚ секвенирлеу әдісімен нематодтарды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
47. Микроскопирлеу әдісімен цистоқұраушы нематодтардың тіршілік ету қабілетін анықтау
1 циста
1
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) гербологиялық зерттеу
48. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) қол әдісімен және (немесе) елеу арқылы өсімдіктер тұқымдарын және (немесе) жемістерін бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1

49. Выделение семян и (или) плодов растений из образца (пробы) почвы методом отмывки
1 образец (проба)
2
50. Идентификация растений визуально и (или) методом микроскопии и морфометрии без приготовления микропрепарата
1 идентификация
1
51. Идентификация растений методом микроскопии и морфометрии с приготовлением микропрепарата
1 идентификация
2
52. Идентификация растений с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3

49. Топырақ үлгісінен (сынамасынан) өсімдіктердің тұқымдарын және (немесе) жемістерін жуу әдісімен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
50. Өсімдіктерді көзбен шолып және (немесе) микроскопия және морфометрия әдісімен микропрепарат дайындамай сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
51. Өсімдіктерді микроскопия және морфометрия әдісімен микропрепарат дайындап сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
52. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып өсімдіктерді сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3

53. Идентификация растений методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
54. Определение жизнеспособности семян растений тетразольным методом
1 исследование
2
55. Определение жизнеспособности семян растений методами окрашивания, изучения плазмолиза и (или) люминесценции
1 исследование
2
56. Определение жизнеспособности семян растений контрольным методом (всхожесть семян)
1 исследование
10
Примечание: *при применении различных методов в одном исследовании сроки проведения суммируются. Отсчет сроков проведения начинается с момента поступления образцов (проб) в карантинную фитосанитарную (испытательную) лабораторию. При поступлении образцов в лабораторию во второй половине рабочего дня этот день не учитывается в сроках проведения исследования. В случае выявления карантинного объекта в зависимости от методики назначаются дополнительные исследования, сроки проведения продлеваются до полной идентификации.
Приложение 6 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Фитосанитарный сертификат
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АУЫЛ
ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛІГІ
АГРОӨНЕРКӘСІПТІК КЕШЕНДЕГІ
МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКЦИЯ
КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF AGRICULTURE
COMMITTEE OF STATE INSPECTION
IN THE AGROINDUSTRIAL
COMPLEX
(1) Экспорттаушы және оның мекенжайы
Name and address of exporter
(2) ФИТОСАНИТАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТ
PHYTOSANITARY CERTIFICATE
№______________________________________
(3) Мәлімделген алушы және оның мекенжайы
Declared name and address of consignee
(4) Кімге: Өсімдіктер кapaнтині және оларды қорғау жөніндегі ұйымға (елі)
ТО: Plant Protection and Quarantine Organization(s) of (country)
(5) Мәлімделген әкелу пункті
Declared point of entry
(6) Шыққан жері
Place of origin
(7) Мәлімделген тасымалдау тәсілі
Declared means of conveyance
(8) Өнімнің атауы; орын саны және буып-түюдің сипаттамасы;
айрықша белгілер (таңбалау); өсімдіктің ботаникалық атауы
Name of produce; number and description of packages.
Distinguishing marks and botanical name of plants
(9) Мәлімделген саны
quantity declared
(10) Жоғарыда көрсетілген өсімдіктер, өсімдік өнімдері немесе басқа да карантинге жатқызылған материалдар тиісті ресми рәсімдерге сәйкес зерттелді және/немесе талданды және импорттаушы келісуші тарап мәлімдеген карантиндік зиянкес организмдерден таза деп танылды және реттелетін карантиндік емес зиянкес организмдерге арналғандарын қоса, импорттаушы келісуші тараптың қолданыстағы фитосанитариялық қағидаларына сәйкес келеді деп танылды.
This is to certify that the plants, plant products or other regulated articles described herein have been inspected and/or tested according to appropriate official procedures and are considered to be free from the quarantine pests specified by the importing contracting party and to conform with the current phytosanitary requirements of the importing contracting party, including those for regulated non-quarantine pests
(11) Қосымша декларация
Additional declaration
Залалсыздандыру
disinflation and/or disinfection treatment
Берілген жері
Place of issue
(12) Өндеу тәсілі /Treatment
(13) Химикат (белсенді зат)
Chemical (active ingredient
(14) Экспозициясы және температурасы
Duration and temperature
Күні
Date
Уәкілетті инспектордың тегі
Name of authorizedofficer
(15) Концентрация/Concentration
(16) Күні /Date
(17) Қосымша ақпарат/Additional information
Қолы
Signature
Ұйымның мөpi
Stamp of organization
Оборотная сторона фитосанитарного сертификата
Приложение 7 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
В___________________________
(территориальное подразделение
ведомства
____________________________
уполномоченного органа по
карантину растений)
от__________________________
(полное наименование
юридического лица или
____________________________
фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный идентификационный номер)
Заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз
подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан
Прошу выдать фитосанитарный сертификат на вывоз из Республики Казахстан следующей подкарантинной продукции:
наименование_______________________________________________________;
объем подкарантинной продукции, ее характеристики _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
количество мест и описание упаковки, отличительные знаки, маркировка
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
*Ботаническое название растений ______________________________________
Грузополучатель, адрес грузополучателя подкарантинной продукции ________
____________________________________________________________________
Пункт назначения подкарантинной продукции____________________________
____________________________________________________________________
Требование в области карантина растений национальной службы по карантину растений страны-импортера
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сведения, которые необходимо указать в дополнительной декларации фитосанитарного сертификата
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения о проведенном обеззараживании: способ обеззараживания подкарантинной продукции,
предусмотренный в фитосанитарных требованиях, либо контракте (договоре)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
наименование пестицида, использованного при проведении обеззараживания
(фумигации) подкарантинной продукции _________________________________
____________________________________________________________________;
выдержанная экспозиция при проведении обеззараживания (фумигации)
подкарантинной продукции ____________________________________________
____________________________________________________________________;
при какой температуре проводилось обеззараживание (фумигация)
подкарантинной продукции____________________________________________
____________________________________________________________________;
концентрация пестицида, использованного при проведении обеззараживания
(фумигации) подкарантинной продукции_________________________________
____________________________________________________________________
Дополнительная информация о подкарантинной продукции_________________
____________________________________________________________________
Название страны-импортера ___________________________________________
Адрес назначения подкарантинной продукции ___________________________
____________________________________________________________________
Вид транспорта, номер транспортного средства, наименование судна, способ
перевозки___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Маршрут следования подкарантинной продукции_________________________
____________________________________________________________________
Дата отгрузки, место отгрузки _________________________________________
Название пограничного пункта страны-импортера, через который предполагается ввоз
подкарантинной продукции ____________________________________________
____________________________________________________________________
Страна-происхождения подкарантинной продукции _______________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Руководитель: _______________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" ____________ 20__ года
Примечание: *поля не обязательные к заполнению
Приложение 8 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Стандарт государственной услуги "Выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

53. ДНҚ секвенирлеу әдісімен өсімдіктерді сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
54. Өсімдіктер тұқымдарының тіршілік ету қабілетін тетразол әдісімен анықтау
1 зерттеу
2
55. Өсімдік тұқымдарының тіршілік ету қабілетін бояу, плазмолизді зерттеу және (немесе) люминесценция әдістерімен анықтау
1 зерттеу
2
56. Өсімдіктер тұқымдарының тіршілік ету қабілетін бақылау әдісімен анықтау (тұқымның өнгіштігі)
1 зерттеу
10
Ескерту: * бір зерттеуде әртүрлі әдістерді қолдану кезінде өткізу мерзімдері қосылады. Жүргізу мерзімдерін есептеу үлгілер (сынамалар) карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханаға келіп түскен сәттен басталады. Үлгілер зертханаға жұмыс күнінің екінші жартысында келіп түскен кезде, бұл күн зерттеу жүргізу мерзімінде ескерілмейді. Карантиндік объект анықталған жағдайда, әдістемеге қарай қосымша зерттеулер тағайындалады, жүргізу мерзімдеріі толық сәйкестендірілгенге дейін ұзартылады.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
6-қосымша
Нысан
Фитосанитариялық сертификат
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛІГІ АГРОӨНЕРКӘСІПТІК КЕШЕНДЕГІ МЕМЛЕКЕТТІК ИНСПЕКЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN MINISTRY OF AGRICULTURE COMMITTEE OF STATE INSPECTION IN THE AGROINDUSTRIAL COMPLEX
(1) Экспорттаушы және оның мекенжайы
Name and address of exporter
(2) ФИТОСАНИТАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТ
PHYTOSANITARY CERTIFICATE
№______________________________________
(3) Мәлімделген алушы және оның мекенжайы
Declared name and address of consignee
(4) Кімге: Өсімдіктер кapaнтині және оларды
қорғау жөніндегі ұйымға (елі)
ТО: Plant Protection and Quarantine Organization(s) of (country)
(5) Мәлімделген әкелу пункті
Declared point of entry
(6) Шыққан жері
Place of origin
(7) Мәлімделген тасымалдау тәсілі
Declared means of conveyance
(8) Өнімнің атауы; орын саны және буып-түюдіңсипаттамасы; айрықша белгілер (таңбалау);өсімдіктің ботаникалық атауы
Name of produce; number and description of packages.
Distinguishing marks and botanical name of plants
(9) Мәлімделген саны
quantity declared
(10) Жоғарыда көрсетілген өсімдіктер, өсімдік өнімдері немесе басқа да карантинге жатқызылған материалдар тиісті ресми рәсімдерге сәйкес зерттелді және/немесе талданды және импорттаушы келісуші тарап мәлімдеген карантиндік зиянкес организмдерден таза деп танылды және реттелетін карантиндік емес зиянкес организмдерге арналғандарын қоса, импорттаушы келісуші тараптың қолданыстағы фитосанитариялық қағидаларына сәйкес келеді деп танылды.
This is to certify that the plants, plant products or other regulated articles described herein have been inspected and/or tested according to appropriate official procedures and are considered to be free from the quarantine pests specified by the importing contracting party and to conform with the current phytosanitary requirements of the importing contracting party, including those for regulated non-quarantine pests
(11) Қосымша декларация
Additional declaration
Залалсыздандыру
disinflation and/or disinfection treatment
Берілген жері
Place of issue
(12) Өндеу тәсілі /Treatment
(13) Химикат (белсенді зат)
Chemical (active ingredient
(14) Экспозициясы және температурасы
Duration and temperature
Күні
Date
Уәкілетті инспектордың тегі
Name of authorizedofficer
(15) Концентрация/Concentration
(16) Күні /Date
(17) Қосымша ақпарат/ Additional information
Қолы
Signature
Ұйымның мөpi
Stamp of organization
Фитосанитариялық сертификаттың артқы жағы
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
7-қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті орган
____________________________
ведомствосының аумақтық
бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке
____________________________
тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш
Қазақстан Республикасынан мынадай карантинге жатқызылған өнімді әкетуге
фитосанитариялық сертификат беруді сұраймын:
карантинге жатқызылған өнімнің атауы ______________________________
________________________________________________________________,
көлемі, оның сипаттамасы _________________________________________
________________________________________________________________,
орын саны және орамасының сипаттамасы, айырым белгілері, таңбалануы
_____________________________________________________________________;
* Өсімдіктердің ботаникалық атауы _________________________________;
Жүк алушы, карантинге жатқызылған өнім жүгін алушының мекенжайы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің межелі орны ________________________
_____________________________________________________________________;
Импорттаушы елдiң өсiмдiктер карантинi жөніндегі ұлттық қызметiнiң өсiмдiктер
карантинi саласындағы талабы _________________________________
_____________________________________________________________________
Фитосанитариялық сертификаттың қосымша декларациясында көрсетілуі тиіс
мәліметтер ________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
Залалсыздандыру жүргізілгені туралы мәліметтер: фитосанитариялық талаптарда не
келісімшартта (шартта) көзделген карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру
тәсілі ________________________________________________
_____________________________________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды (фумигациялауды) жүргізу
кезінде пайдаланылған пестицидтің атауы__________________________
_____________________________________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру (фумигациялауды) жүргізу кезіндегі
тұрақты экспозиция ____________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру (фумигациялау) қандай
температурада жүргізілді _______________________________________________
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды (фумигациялауды) жүргізу
кезінде пайдаланылған пестицидтің концентрациясы ________________
_____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнім туралы қосымша ақпарат ________________
_________________________________________________________________;
Импорттаушы елдің атауы__________________________________________;
Карантинге жатқызылатын өнімнің межелі мекенжайы__________________
_________________________________________________________________;
Көлік түрі, көлік құралының нөмірі, кеменің атауы, тасымалдау түрі _______
_________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің жүру маршруты______________________
_________________________________________________________________;
Тиеп жөнелту күні, тиеп жөнелту орны _______________________________;
Карантинге жатқызылған өнімді әкелу болжанатын импортаушы елдiң шекаралық
пунктiнiң атауы _____________________________________________
_____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнім шығарылған ел _________________________
_____________________________________________________________________;
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дұрыс емес мәлімет бергенім үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Басшы ___________             __________________________________________
(қолы,                   аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 __ жылғы "___" _____________
*Ескертпе: толтыру міндетті емес жолдар
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
8-қосымша
"Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:

1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, (далее – портал);
3) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
3
Срок оказания государственной услуги
1. С момента подачи заявления услугодателю, в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) рабочих дней.
2. С момента подачи заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления, услугодателю, в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) рабочих часов.
При обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Услугодатель с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту и достоверность представленных документов в течение:
1) двух рабочих дней при подаче заявления в соответствии с пунктом 25 Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032) (далее – Правила);
2) двух рабочих часов при подаче заявления в соответствии с пунктом 28 Правил.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная или бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю, в Государственную корпорацию – фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ.
На портале – уведомление о готовности разрешительного документа в форме электронного документа с указанием даты и места получения результата оказания государственной услуги.
Форма предоставления результата государственной услуги – бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодексу) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1. Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға, сондай-ақ порталға жүгінген кезде - өтініш берілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
2. Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса беріле өтініш берілген сәтінен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын және дұрыстығын:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалардың (бұдан әрі - Қағидалар) 25-тармағына сәйкес өтініш берген кезде екі жұмыс күнінде;
2) Қағидалардың 28-тармағына сәйкес өтініш берген кезде екі жұмыс сағаты ішінде тексереді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық немесе қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – фитосанитариялық сертификат немесе уәжді бас тарту.
Порталда – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен орнын көрсете отырып, электрондық құжат нысанындағы рұқсат беру құжатының дайын екендігі туралы хабарлама.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны – қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.;

2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением выходных и праздничных дней согласно Кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя – www.gov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Услугодателю или в Государственную корпорацию:
1) заявление
2) документ, удостоверяющий личность, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство услугополучателя (требуется для идентификации личности).
на портале:
заявление в форме электронного документа.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) непредъявление услугополучателем вывозимой подкарантинной продукции для досмотра, за исключением случаев оформления фитосанитарного сертификата в соответствии с пунктом 28 Правил;
2) выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции, за исключением случаев, когда требованиями страны-импортера (при экспорте) допускается наличие в подкарантинной продукции выявленных карантинных объектов;
3) выявление несоответствия требованиям страны-импортера (при экспорте);
4) неоднократное (два и более раза) неуведомление о прибытии или непредъявление подкарантинной продукции для досмотра должностному лицу уполномоченного органа государства – члена Евразийского экономического союза, является основанием для отказа в выдаче фитосанитарного сертификата в течение тридцати календарных дней после получения информации от соответствующего уполномоченного государственного органа государства – члена Евразийского экономического союза, за исключением случаев изменения места назначения;

2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады;
3) Мемлекеттік корпорация – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге немесе Мемлекеттік корпорацияға:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат және көрсетілетін қызметті алушының өкілдігіне өкілеттікті куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі).
порталда:
электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады:
1) Қағидалардың 28-тармағына сәйкес фитосанитариялық сертификатты ресімдеу жағдайларын қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының әкетілетін карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге ұсынбауы;
2) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарымен карантинге жатқызылған өнімде анықталған карантиндік объектілердің болуы рұқсат етілетін жағдайларды қоспағанда, карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілердің анықталуы;
3) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарына сәйкессіздіктің анықталуы;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының лауазымды адамына карантинге жатқызылған өнімнің келуі туралы бірнеше рет (екі және одан көп рет) хабарламау және жете тексеруге ұсынбау бұл межелі орынның өзгеру жағдайын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік уәкілетті органынан ақпарат алынғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде фитосанитариялық сертификатты беруден бас тартуға негіз болып табылады;

5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения фитосанитарного сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, подкарантиннной продукции, данных и сведений, необходимых для выдачи фитосанитарного сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанного с получением фитосанитарного сертификата.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414.
Приложение 9 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйінің карантиндік фитосанитариялық сараптамасы/
Заключение карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции
__________________________
қала, облысы/город, область
"___"_________202_ жыл/года
Берілді(кімге)/Выдано (кому)___________________________________________
____________________________________________________________________
Тапсырысқа сәйкес/Согласно заявления №_______от_____________ 20___ жыл/год
Сараптама күні /Дата проведения экспертизы ____________________________
Өнімнің аты және көлемі/Наименование и общий вес продукции____________
____________________________________________________________________
Өнімнің шыққан жері/Происхождение___________________________________
____________________________________________________________________
Кімнен келген өнім (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))/от кого поступил материал
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))____________________________________
_________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қандай жерге (пунктке) барады/ пункт назначения ________________________
____________________________________________________________________
Сараптама нәтижелері/Результаты анализа
Анықталған нысандар/Выявленные объекты:
Зиянкестер/Вредители ________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өсімдіктер аурулары/ Болезни растений _________________________________
____________________________________________________________________
Арамшөптер/ Сорные растения _________________________________________
____________________________________________________________________
Соның ішінде карантинге жататындар/в том числе карантинные _____________
____________________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель _____________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы/ фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
мөр орны/место печати
Номер бланка строгой отчетности
Приложение 10 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті
_________________________________ (өсімдіктер карантині жөніндегі _________________________________ уәкілетті орган ведомствосының _________________________________ аумақтық бөлімшесінің атауы)
Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
_______________________________ (наименование территориального ________________________________ подразделения ведомства ________________________________ уполномоченого органа по карантину растений)
Номер: ________
Дата выдачи: _____________
________________________________ (наименование юридического ________________________________ лица или фамилия, имя, ________________________________ отчество (при его наличии) ________________________________ физического лица) ________________________________ Адрес физического и юридического лица
Письмо-согласование ввоза карантинных объектов в научно-исследовательских целях

5) көрсетілетін қызметті алушы фитосанитариялық сертификатты алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) фитосанитариялық сертификатты беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, карантинге жатқызылған өнімнің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты фитосанитариялық сертификатты алумен байланысты оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
9-қосымша
Нысан
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйінің карантиндік фитосанитариялық сараптамасының қорытындысы/ Заключение карантиннойфитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции
__________________________
қала, облысы/город, область
"___"_________202_ жыл/года
Берілді(кімге)/Выдано (кому)_______________________________________
________________________________________________________________
Өтінішке сәйкес/Согласно заявления № ___ от___________ 20 ___ жыл/год
Сараптама өткізілген күн /Дата проведения экспертизы _________________
Өнімнің атауы және жалпы салмағы/Наименование и общий вес продукции
_________________________________________________________________
Өнімнің шыққан жері/Происхождение________________________________
_________________________________________________________________
Материал кімнен келді (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)/от кого поступил
материал (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) __________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Межелі пункті/ пункт назначения ___________________________________
________________________________________________________________
Сараптама нәтижелері/Результаты анализа
Анықталған нысандар/Выявленные объекты:
Зиянкестер/Вредители ____________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Өсімдіктер аурулары/ Болезни растений _____________________________
________________________________________________________________
Арамшөптер/ Сорные растения _____________________________________
________________________________________________________________
оның ішінде карантиндік/в том числе карантинные ____________________
________________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель _________________________________________
________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),тегі, қолы/ фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Мөрдің орны/место печати
Қатаң есептілік бланкісінің нөмірі
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
10-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ АУЫЛ
ШАРУАШЫЛЫҒЫ
МИНИСТРЛІГІНІҢ
АГРОӨНЕРКӘСІПТІК
КЕШЕНДЕГІ МЕМЛЕКЕТТІК
ИНСПЕКЦИЯ КОМИТЕТІ
_________________________
(өсімдіктер карантині
жөніндегі
_________________________
уәкілетті орган
ведомствосының
________________________
аумақтық бөлімшесінің атауы)
КОМИТЕТ ГОСУДАРСТВЕННОЙ
ИНСПЕКЦИИ В
АГРОПРОМЫШЛЕННОМ
КОМПЛЕКСЕ МИНИСТЕРСТВА
СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_________________________
(наименование территориального
_________________________
подразделения ведомства
__________________________
уполномоченного органа по
карантину растений)
Нөмірі:______________
Берілген күні:_______
_________________________
(заңды тұлғаның атауы
__________________________
немесе жеке тұлғаның тегі, аты,
__________________________
әкесінің аты (бар болған
__________________________
жағдайда))
__________________________
(жеке және заңды тұлғаның
__________________________
мекенжайы)
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді әкелуге келісім-хат

1. Выдано на заявление от № _______________________________________
2. Научное название карантинного объекта ___________________________
3. Тип материала _________________________________________________
4. Количество материала __________________________________________
5. Обоснование необходимости ввоза карантинных объектов
________________________________________________________________
________________________________________________________________
6. Сроки выполнения научных исследований (дата начала) _____________
7. Сроки выполнения научных исследований (дата окончания) __________
8. Характер выполнения научных исследований _______________________
9. Задачи выполнения научных исследований _________________________
10. Предполагаемые сроки ввоза карантинных объектов с (дата начала) __
11. Предполагаемые сроки ввоза карантинных объектов до (дата окончания)
________________________________________________________________
12. Способ доставки ______________________________________________
13. Страна экспортер ______________________________________________
14. Экспортер (адрес поставщика) ___________________________________
15. Страны транзита _______________________________________________
16. Страны обитания ______________________________________________
17. Пункт пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
________________________________________________________________
18. Место доставки _______________________________________________
19. Условия хранения _____________________________________________
Руководитель территориального
подразделения ведомства уполномоченного
органа по карантину растений
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 11 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
В___________________________
(территориальное подразделение ведомства
____________________________
уполномоченного органа
по карантину растений)
от__________________________
(полное наименование юридического
____________________________
лица или фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный идентификационный номер)
Заявление на ввоз карантинных объектов (карантинных вредных организмов)
в научно-исследовательских целях
Прошу выдать письмо-согласование на ввоз на территорию Республики Казахстан
карантинных объектов в научно-исследовательских целях _________________________
____________________________________________________________________________
(научное название карантинного объекта)
____________________________________________________________________________
(тип материала)
___________________________________________________________________________
(количество материала)
1. Обоснование необходимости ввоза карантинных объектов ________________
_____________________________________________________________________

1. _________№_________________________________ өтінішке берілді.
2. Карантиндік объектінің ғылыми атауы _________________________
3. Материал типі _____________________________________________
4. Материал мөлшері _________________________________________
5. Карантиндік объектілерді әкелу қажеттілігінің негіздемесі ________
____________________________________________________________
6. Ғылыми зерттеулерді орындау мерзімдері (басталған күні) ________
7. Ғылыми зерттеулерді орындау мерзімдері (аяқталған күні) ________
8. Ғылыми зерттеулерді орындау сипаты _________________________
9. Ғылыми зерттеулерді орындау міндеттері ______________________
10. Карантиндік объектілерді әкелудің болжанатын мерзімдері (басталған
күні) ________________________________________________________
11. Карантиндік объектілерді әкелудің болжанатын мерзімдері (аяқталған
күні) ________________________________________________________
12. Жеткізу тәсілі ______________________________________________
13. Экспорттаушы ел ___________________________________________
14. Экспорттаушы (жеткізушінің мекенжайы) ______________________
15. Транзит елдері _____________________________________________
16. Мекендеу елдері ___________________________________________
17. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу
пункті _______________________________________________________
18. Жеткізу орны ______________________________________________
19. Сақтау шарттары ___________________________________________
Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті
орган ведомствосы аумақтық
бөлімшесінің басшысы ________ ________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
11-қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті орган ведомствосының
___________________________
аумақтық бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық
атауы немесе жеке
____________________________
тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуге арналған өтініш
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантинді объектілерді Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге келісім-хат беруді сұраймын:
_________________________________________________________________
(карантиндік объектінің ғылыми атауы)
_________________________________________________________________
(материалдың типі)
_________________________________________________________________
(материалдың саны)
Карантиндік объектілерді әкелу қажеттілігінің негіздемесі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

2. Сроки, характер и задачи выполнения научных исследований _____________
_____________________________________________________________________
3. Предполагаемые сроки ввоза карантинных объектов _____________________
4. Способ доставки ____________________________________________________
5. Страна-экспортер (включая адрес поставщика) __________________________
6. Страны транзита ____________________________________________________
7. Страны обитания ___________________________________________________
8. Пункт пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
9. Место доставки и условия хранения ___________________________________
_____________________________________________________________________
(адрес и описание помещений, условия изоляции
__________________________________________________________________________
при которых объект будет содержаться)
10. Предполагаемые стандартные рабочие процедуры, включая, при необходимости методы уничтожения карантинного объекта по окончании научных исследований
_____________________________
11. Готов обеспечить доступ государственного инспектора по карантину растений в лабораторию, где непосредственно будут проводиться научные исследования
Приложение:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Подписано и отправлено услугополучателем в ___ часов "__" ______ 20__ года
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) услугополучателя:
_____________________
Дата и время подписания ЭЦП: ____________
Уведомление о принятии заявления:
Заявление принято в _____часов "__" ______ 20__ года
Данные из ЭЦП территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области карантина растений: _______________
Дата и время подписания ЭЦП: ______________
Приложение 12 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Стандарт государственной услуги "Согласование ввоза карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях"
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через "веб-портал" "электронного правительства" www.egov.kz, (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 3 (трех) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях или мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

2. Ғылыми зерттеулерді орындаудың мерзімдері, сипаты және міндеттері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Карантиндік объектілерді әкелудің болжамды мерзімдер _____________
4. Жеткізу тәсілі ___________________________________________________
5. Экспорттаушы ел (жеткізушінің мекенжайын қоса алғанда) ____________
6. Транзит елі _____________________________________________________
7. Мекендейтін елі ________________________________________________
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу
пункті ________________________________________________________________
_________________________________________________________________
9. Жеткізу орны және сақтау шарттары ________________________________
(объекті ұсталатын үй-жайлардың
______________________________________________________________________
мекенжайы және сипаттамасы, оқшаулау шарттары)
10. Ғылыми зерттеулер аяқталғаннан кейін, қажет болған жағдайда, карантиндік
объектіні жою әдістерін қоса алғанда, жүргізілетін болжамды стандартты жұмыс
рәсімдері _____________________________________________
______________________________________________________________________
11. Тікелей ғылыми зерттеулер жүргізілетін зертханаға өсімдіктер карантині жөніндегі
мемлекеттік инспектордың кіруін қамтамасыз етуге дайынмын
Қосымша:
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәлімет бергенім үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушы 20__ жылғы "__" ______ сағат______-де қол қойып, жіберді.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасының (бұдан әрі – ЭЦҚ) деректері:
_____________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты: ____________
Өтінішті қабылдау туралы хабарлама:
Өтініш ________20__ жылғы "__" ______ сағат______-де қабылданды.
Өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің ЭЦҚ-нан алынған деректер: _______________
ЭЦҚ қою күні және уақыты: ______________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
12-қосымша
"Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуді келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні ішінде.
4
Көрсету нысаны мемлекеттік қызмет көрсетудің
Электрондық
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсаттарында әкелуге арналған келісу-хат немесе уәжді бас тарту
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі

Дата выдачи "__" _____ 20_ года Действителен до "__"______ 20_ года
1. Выдан ____________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
___________________________________________________________________________
(его почтовый адрес (при наличии)
на вывоз в _______________________________________________________________
(куда, кому, указать точное наименование и адрес получателя)
следующей под карантинной продукции: ________________________________
____________________________________________________________________
2. Общее количество мест (штук) _______________________________________
3. Общий вес (тонн, килограмм) ______________________________________________
4. Станция (пункт) отправления ______________________________________________
5. Станция (пункт) назначения _______________________________________________
6. Удостоверяется на основании обследования, проверки или карантинной фитосанитарной
и (или) лабораторной экспертизы (нужное подчеркнуть), что
___________________________________________________________________________
(отметка о карантинном состоянии подкарантинной продукции и проведенных карантинных
фитосанитарных мероприятиях)
7. Устанавливаются следующие карантинные фитосанитарные мероприятия и условия при
отправке, хранении, получении, реализации и использовании подкарантинной продукции
___________________________________________________________________________
8. Выдан на основании ______________________________________________________
(какого документа)
Государственный инспектор по карантину растений
__________ __________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Примечание:
Сертификат выдается на каждую отдельную партию подкарантинной продукции, транспортную единицу, контейнер, вагон и действителен в подлиннике.
Переадресовка подкарантинной продукции в пути следования без специального разрешения территориального органа уполномоченного органа по карантину растений не разрешается.
Срок действия сертификата устанавливается в зависимости от времени пребывания подкарантинной продукции в пути следования.
Приложение 15 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
В___________________________
(территориальное подразделение ведомства
____________________________
уполномоченного органа
по карантину растений)
от__________________________
(полное наименование юридического
____________________________
лица или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный идентификационный номер)
Заявление на получение карантинного сертификата на перемещение
подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан
Прошу выдать карантинный сертификат на вывоз из ______________________
_______________________________________ следующей подкарантинной продукции:
(области, города)

Берілген күні 20__ жылғы _____ "__". 20__ жылғы "__" _____дейін жарамды
1. _______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________________________________________________________
(почталық мекенжайы (бар болса))
_________________________________________________________________
мынадай карантинге жатқызылған өнімді _____________________________
_________________________________________________________________
(қайда, кімге, алушының нақты атауы мен мекенжайы көрсетілсін)
___________________________________________________ әкетуге берілді.
2. Жалпы орындардың саны (дана)___________________________________
3. Жалпы салмағы (тонна, килограмм)________________________________
4. Жөнелту станциясы (пункті) ______________________________________
5. Межелі станциясы (пункті) _______________________________________
6. Зерттеп-қарау, тексеру немесе карантиндік фитосанитариялық және (немесе) зертханалық сараптама негізінде
(керектісінің асты сызылсын) ____________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік
_______________________________________________ туралы куәландырылады.
жай-күйі және жүргізілген карантиндік фитосанитариялық іс-шаралар туралы белгі)
7. Карантинге жатқызылған өнімді жөнелту, сақтау, алу, өткізу және
пайдалану кезінде мынадай карантиндік фитосанитариялық іс-шаралар мен шарттар
белгіленеді ________________________________________________________
8. ________________________________________________ негізінде берілді.
(қандай құжаттың)
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік
инспектор __________ ________________________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мөрдің орны
Ескертпе:
Сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір жеке партиясына, көлік бірлігіне, контейнерге, вагонға беріледі және түпнұсқа түрінде жарамды.
Алып жүру жолында карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің арнайы рұқсатынсыз басқа жаққа жіберуге рұқсат етілмейді.
Сертификаттың қолданылу мерзімі карантинге жатқызылған өнімнің жолда болған уақытына байланысты белгіленеді.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
15-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті
____________________________
орган ведомствосының
____________________________
аумақтық бөлімшесі)
Кімнен______________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке тұлғаның
____________________________
аты, әкесінің аты
____________________________
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат алуға арналған өтініш
___________________________________ мынадай карантинге жатқызылған
(облыстан, қаладан)
өнімді әкетуге карантиндік сертификат беруіңізді сұраймын:

1. Наименование и объем подкарантинной продукции, ее характеристики
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
количество мест и описание упаковки, отличительные знаки ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
цель назначения _____________________________________________________
____________________________________________________________________;
2. *Ботаническое название растений _______________________________;
3. Наименование области (города), адрес назначения подкарантинной продукции
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
4. Сроки и место отгрузки подкарантинной продукции) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
5. Наименование станции отправления _____________________________;
6. Наименование станции назначения_______________________________;
7. Грузополучатель, адрес грузополучателя подкарантинной продукции
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Подписано и отправлено услугополучателем в ___ часов "__" ______ 20__ года
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) услугополучателя:
_____________________
Дата и время подписания ЭЦП: ____________
Уведомление о принятии заявления:
Заявление принято в _____часов "__" ______ 20__ года
Данные из ЭЦП территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области карантина растений: _______________
Дата и время подписания ЭЦП: ______________
Примечание: *поля не обязательные к заполнению.
Приложение 16 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Стандарт государственной услуги "Выдача карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через "веб-портал" "электронного правительства" www.egov.kz, (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги

1. Карантинге жатқызылған өнімнің атауы мен көлемі, оның сипаттамасы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________,
орын саны және орама сипаттамасы, айырым белгілері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________,
межелі мақсаты ___________________________________________________
_________________________________________________________________;
2. *Өсімдіктердің ботаникалық атауы_________________________________
_________________________________________________________________;
3. Облыстың (қаланың) атауы, карантинге жатқызылған өнімнің межелі мекенжайы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________;
4. Карантинге жатқызылған өнімді тиеп-жөнелту күні және орны
_________________________________________________________________;
5. Жөнелту станциясының атауы _____________________________________
_________________________________________________________________;
6. Межелі станцияның атауы ________________________________________
________________________________________________________________;
7. Жүк алушы, карантинге жатқызылған өнім жүгін алушының мекенжайы
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________;
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дұрыс емес мәлімет бергенім үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушы 20__ жылғы "__" ______ сағат______-де қол қойып, жіберді.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасының (бұдан әрі – ЭЦҚ) деректері:
_____________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты: ____________
Өтінішті қабылдау туралы хабарлама:
Өтініш ________20__ жылғы "__" ______ сағат______-де қабылданды.
Өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің ЭЦҚ-нан алынған деректер: _______________
ЭЦҚ қою күні және уақыты: ______________
*Ескертпе: толтыру міндетті қажетті емес жолдар
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
16-қосымша
"Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1) с момента подачи заявления услугодателю через портал – в течение:
1 (одного) рабочего дня;
2) с момента подачи заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям утвержденным Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 131 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20432), выданным не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления услугодателю, через портал – в течение 3 (трех) рабочих часов.
Услугодатель с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов в течение:
1) двух рабочих дней при подаче заявления в соответствии с пунктом 47 Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032) (далее – Правила);
2) двух рабочих часов при подаче заявления в соответствии с пунктом 50 Правил.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги – карантинный сертификат или мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодексу) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе – www.gov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги услугополучатель заполняет на портале заявление в форме электронного документа.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Подтверждением принятия заявления является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя о принятии запроса для оказания государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті портал арқылы берген сәттен бастап – 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті берушіге карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 131 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20432 болып тіркелген) бекітілген карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) күнтізбелік күннен асырмай берілген карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысы қоса беріле өтініш берілген сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалардың (бұдан әрі - Қағидалар) 47-тармағына сәйкес өтініш берген кезде екі жұмыс күні;
2) Қағидалардың 50-тармағына сәйкес өтініш берген кезде екі жұмыс сағаты ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды береді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – карантиндік сертификат немесе уәжді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтінішті электрондық құжат нысанында жолдайды.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" тиісті мәртебе өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады:

Пример: KZ C.01/ОМ-0001/E
KZ - код страны;
С - литерный код области (города республиканского значения, столицы);
01 - код (порядковый номер) района (города областного значения);
G1 - вид деятельности объекта производства;
0001 - порядковый номер объекта производства;
Е - экспортер.
Приложение 18 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
В___________________________
(территориальное подразделение ведомства
____________________________
уполномоченного органа
по карантину растений)
от__________________________
(полное наименование юридического
____________________________
лица или фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный идентификационный номер)
Заявление на присвоение учетного номера объекту производства
Прошу присвоить, подтвердить учетный номер (нужное подчеркнуть)
____________________________________________________________________
(наименование, вид деятельности объекта производства)
Расположенному по адресу:____________________________________________
Контактные телефоны __________________ E-mail____________________
________________________________________________ ____________ 20__ год
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись услугополучателя)
Приложение 19 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Стандарт государственной услуги "Присвоение учетного номера объектам, осуществляющим переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала"
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя, "веб-портал" "электронного правительства" www.egov.kz, (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства или мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная/бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

Мысалы: КZ С. 01/ОМ-0001/Е
KZ-елдің коды;
С - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) литерлік коды;
01-ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коды (реттік нөмірі);
G1-өндіріс объектісі қызметінің түрі;
0001-өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
Е-экспорттаушы.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
18-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
____________________________
уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесі)
кімнен______________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі )
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі/
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өндіріс объектісіне есептік нөмір беруге арналған өтініш
________________________________________________________________
(өндіріс объектісінің атауы, қызмет түрі)
есепке алу нөмірін беруді, растауды(қажеттісінің астын сызу) сұраймын.
___________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
Байланыс телефондары __________________ E-mail
_________________________________________________ _______________
20 __ жылғы ____________
________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
19-қосымша
"Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын объектілерге есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
"Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын объектілерге есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі, www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні.
4
Көрсету нысаны мемлекеттік қызмет көрсетудің
Электрондық / қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру туралы растау немесе уәжді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны - электрондық/қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, выходные и праздничные дни, согласно установленного услугодателем графика рабочего времени согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ, (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Кодексу, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя – www.gov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Услугодателю:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность, и документ, удостоверяющий полномочия представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности).
на портале:
заявление в форме электронного документа.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) несоответствие подкарантинного объекта предъявляемым карантинным фитосанитарным требованиям;
2) выявление очагов распространения карантинных объектов на территории подкарантинного объекта;
3) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения учетного номера, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, подкарантиннной продукции, данных и сведений, необходимых для выдачи учетного номера, требованиям, установленным настоящими Правилами;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанного с получением учетного номера.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414.
Приложение 20 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Өндіріс объектісіне есептік нөмір беру туралы растау/
Подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства
Осы растау/Настоящее подтверждение выдано
________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса),
заңды___________________________________________________________________
тұлғаның атауы/ наименование
________________________________________________________________________
юридического лица)
________________________________________________________________________
бойынша қызметті жүзеге асырушы/
осуществляющему деятельность по
________________________________________________________________________
(қызмет түpiн көрсету/
указать вид деятельности)
_________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2015_ жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қыркүйекте № 12032 болып тіркелді) сәйкес оған 202_ жылғы "___" ______ № ____ есептік нөмері берілді/в том, что в соответствии с Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032), ему присвоен учетный номер _____ от "___" _______ 20__ года.
Басшы/Руководитель
______________________________________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/                   (қолы/подпись)
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Мөрдің орны/Место печати
"___" _______ 20____ жыл/год
Приложение 21 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Реестр учетных номеров объектов производства, осуществляющих переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала
п/п
Наименование организации
Владелец
Адрес организации
Вид деятельности
Регистрационный номер и дата выдачи
1
2
3
4
5
6
Приложение 22
к Правилам по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов
Форма
Акт о проведении контроля и надзора по карантину растений

1)көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат және көрсетілетін қызметті алушының өкілдігіне өкілеттікті куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі).
порталда:
электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады:
1) карантинге жатқызылған объектінің қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеуі;
2) карантинге жатқызылған объект аумағында карантиндік объектілердің таралу ошақтарының анықталуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының есепке алу нөмірін алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, карантинге жатқызылған өнімнің, есепке алу нөмірін беру үшін қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты есептік нөмір алуға байланысты қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
20-қосымша
Нысан
Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірі берілгені туралы растау/ Подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства
Осы растау/Настоящее подтверждение выдано
_________________________________________________________________
бойынша қызметті жүзеге асырушы/осуществляющему деятельность по
_________________________________________________________________
(қызмет түpiн көрсету/указать вид деятельности)
_________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы/фамилия, имя,
___________________________________________________________ берілді.
отчество (при его наличии) физического лица, наименование юридического лица)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015_ жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларға сәйкес оған 202_ жылғы "___" ______ № ____ есептік нөмері берілді/в том, что в соответствии с Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032), ему присвоен учетный номер _____ от "___" _______ 20__ года
Басшы/Руководитель ______________________________ _______________
(аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/             (қолы/подпись)
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Мөрдің орны/Место печати
"___" _______ 20____ жыл/год
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
21-қосымша
Нысан
Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің есепке алу нөмірлерінің тізілімі
№ р/с
Ұйымның атауы
Иеленуші
Ұйымның мекенжайы
Қызмет түрі
Тіркеу нөмірі және берілген күні
1
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
22-қосымша
Нысан
Өсімдіктер карантині бойынша бақылау және қадағалау жүргізу туралы акті

Мной, _______________________________________ государственным инспектором по карантину растений на основании Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений", Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032) проведена проверка выполнения карантинных фитосанитарных мероприятий
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его
_________________________________________________________________________
наличии) физического лица)
1. При проверке установлено (указать за какой период и по каким документам проверено и что установлено)
_________________________________________________________________________
2. Заключение по результатам проверки и предписания государственного инспектора по карантину растений (указать карантинные фитосанитарные мероприятия, обязательные к выполнению, сроки, лиц, ответственных за выполнение)
____________________________________________________________________
Акт составлен в двух экземплярах - из них первый вручается представителю физического или юридического лица, второй после проверки выполнения задания и предписания государственного инспектора по карантину растений остается в деле карантинного инспектора, при неисполнении составляется протокол.
Государственный инспектор по карантину растений _______________________
_____________________________________________________________________
Первый экземпляр акта получил
Владелец (представитель) _____________________________________________
Дата _________________________
Результат проверки выполнения предписаний государственного инспектора по карантину растений
Проверка проведена, ________________________ в присутствии владельца
(представителя) ____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
проверкой установлено (выполнение (не выполнение) заданий): ______________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Государственный инспектор по карантину растений _____________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Владелец (представитель) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))

Мен, _____________________________________ өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының, 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалардың негізінде
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
карантиндік фитосанитариялық і-шараларды орындауына тексеру жүргіздім.
1. Тексеру барысында мыналар анықталды (қандай мерзімде және қандай құжаттар бойынша тексерілгенін және не анықталғанын көрсету қажет)
________________________________
2. Тексеру нәтижесі бойынша қорытынды және өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың нұсқамасы (орындалуы міндетті карантиндік фитосанитариялық іс-шараны, мерзімдерін, орындауға жауапты адамдарды көрсету қажет)
__________________________________________
Акт 2 данада жасалды - оның біріншісі заңды немесе жеке тұлға өкіліне беріледі, екіншісі өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың тапсырмасының және нұсқамасының орындалуын тексергеннен кейін карантиндік инспектордың ісінде қалады, орындалмаған жағдайда хаттама толтырылады.
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор __________
Актінің бірінші данасын алдым.
Иеленуші (өкілі) ________________________________________________
Күні __________________________________________________________