О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления валютных операций в Республике Казахстан и представления отчетности страховыми (перестраховочными) организациями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2020 года № 93. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2020 года № 21014
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам осуществления валютных операций в Республике Казахстан и представления отчетности страховыми (перестраховочными) организациями (далее – Перечень).
2. Департаменту платежного баланса в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 93
Перечень
некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам осуществления валютных операций в Республике Казахстан и представления отчетности страховыми (перестраховочными) организациями

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 20 шiлдедегi № 93 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 шiлдеде № 21014 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Төлем балансы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдедегі
№ 93 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512, опубликовано 22 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9.1. По валютным операциям, связанным с услугами перестрахования в иностранной валюте от участников Международного финансового центра "Астана", страховые (перестраховочные) организации Республики Казахстан представляют в Национальный Банк в том числе отчет о перестраховочной деятельности по форме согласно приложению 22 к постановлению Правления Национального Банка от 31 декабря 2019 года № 275 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером и Правил ее представления", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19927.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Юридические лица-резиденты (за исключением уполномоченных банков) покупают в одном уполномоченном банке в один рабочий день безналичную иностранную валюту за национальную валюту на цели, не связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте, в сумме, не превышающей пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте.
К целям, не связанным с исполнением обязательств в иностранной валюте, относятся перевод иностранной валюты на собственные счета в иностранных банках, безвозмездные переводы денег в иностранной валюте, а также зачисление и (или) перевод иностранной валюты на собственные счета в уполномоченных банках.
20. При оформлении заявки на покупку безналичной иностранной валюты за национальную валюту на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, юридическое лицо-резидент (за исключением уполномоченного банка) указывает цель покупки, а также прилагает к заявке копию валютного договора и счет либо иной документ на оплату, во исполнение которого покупается безналичная иностранная валюта. При этом к заявке на покупку безналичной иностранной валюты за национальную валюту юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) прилагается указание уполномоченному банку в случае еҰ неиспользования в течение десяти рабочих дней со дня покупки на заявленные цели продать данную валюту за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 20-1 Правил.
Не допускается использование безналичной иностранной валюты, купленной в соответствии с настоящим пунктом Правил, на цели, не связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте, за исключением случая, предусмотренного пунктом 22 Правил.
Если на валютный договор распространяется требование получения учетного номера, то представляется копия валютного договора с отметкой о присвоении учетного номера, или копией регистрационного свидетельства, или копией свидетельства об уведомлении.
Покупка уполномоченными организациями безналичной иностранной валюты за национальную валюту у уполномоченного банка осуществляется на основании действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и действительного приложения (действительных приложений) к ней.";

1. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген, 2019 жылғы 22 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9.1. Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушылардан оның ішінде шетел валютасында қайта сақтандыру қызметтерімен байланысты валюталық операциялар бойынша Ұлттық Банкке Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19927 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің есеп беру тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 275 қаулысына 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта сақтандыру қызметі туралы есепті ұсынады.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Резидент-заңды тұлғалар (уәкілетті банктерді қоспағанда) шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты емес мақсаттарға бір уәкілетті банктен бір жұмыс күні ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын елу мың АҚШ доллары баламасынан аспайтын сомаға сатып алады.
Шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты емес мақсаттарға шетел валютасын шетел банктеріндегі өзінің шоттарына аудару, шетел валютасындағы өтеусіз ақша аударымдары, сондай-ақ шетел валютасын уәкілетті банктердегі өзінің шоттарына есепке алу және (немесе) аудару жатады.
20. Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) елу мың АҚШ долларынан баламасы асатын сомада ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға өтінімді ресімдеу кезінде сатып алу мақсатын көрсетеді, сондай-ақ өтінімге валюталық шарттың көшірмесі мен шотты не орындау үшін қолма-қол ақшасыз шетел валютасы сатып алынатын төлемге арналған өзге құжатты қоса береді. Бұл ретте резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) Қағидалардың 20-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға арналған өтінімге уәкілетті банкке оны сатып алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мәлімделген мақсаттарға пайдаланбаған жағдайда, осы валютаны кейінгі үш жұмыс күні ішінде ұлттық валютаға сату нұсқауын қоса береді.
Қағидалардың осы тармағына сәйкес сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын Қағидалардың 22-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, шетел валютасындағы міндеттемелерді орындаумен байланысты емес мақсаттарға пайдалануға рұқсат етілмейді.
Егер валюталық шартқа есептік нөмірді алу талабы қолданылатын болса, онда есептік нөмір тағайындау туралы белгімен немесе тіркеу куәлігінің көшірмесімен, немесе хабарлама туралы куәліктің көшірмесімен бірге валюталық шарттың көшірмесі ұсынылады.
Уәкілетті ұйымдардың уәкілетті банктен ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензия және оған қолданыстағы қосымшаның (қолданыстағы қосымшалардың) негізінде жүзеге асырылады.";

дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. При покупке юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) безналичной иностранной валюты на цели выплаты чистого дохода или его части, распределяемого данным юридическим лицом-резидентом между его акционерами, учредителями, участниками, представление уполномоченному банку указания, предусмотренного пунктом 20 Правил, не требуется.
При покупке юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) в соответствии с пунктом 20 Правил безналичной иностранной валюты на цели погашения обязательств в иностранной валюте перед нерезидентом Республики Казахстан по полученным внешним займам, сумма валютного договора по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и облигациям, выпущенным в иностранной валюте, номинальная сумма, согласно проспекту выпуска по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и по которым исполнение обязательств наступает в течение девяноста календарных дней со дня покупки безналичной иностранной валюты, юридическим лицом-резидентом прилагаются заявление на открытие отдельного банковского счета в соответствующей иностранной валюте, указание уполномоченному банку зачислить купленную безналичную иностранную валюту на отдельный банковский счет в иностранной валюте, указание уполномоченному банку в случае еҰ неиспользования в течение девяноста календарных дней со дня покупки на заявленные цели продать данную валюту за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней, а также документы, подтверждающие сумму и сроки исполнения обязательств (кредитный договор и график платежей, иные документы). Уполномоченный банк зачисляет купленную юридическим лицом-резидентом безналичную иностранную валюту на отдельный банковский счет и обеспечивает ее использование юридическим лицом-резидентом исключительно на заявленные цели.";
пункты 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"21. При исполнении заявки юридического лица-резидента (за исключением уполномоченного банка) на покупку безналичной иностранной валюты за национальную валюту на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк сверяет указанные в заявке цели покупки и сумму иностранной валюты с валютным договором и счетом либо иным документом на оплату, подтверждающими цель и сумму покупки безналичной иностранной валюты, а также с имеющимися сведениями о ранее осуществленных в соответствии с Правилами покупках безналичной иностранной валюты за национальную валюту на основании данного валютного договора.
Не допускается превышение общей суммы покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту по валютному договору над суммой валютного договора. Общая сумма покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту по валютному договору рассчитывается на основании заявок юридического лица-резидента и (или) информации других уполномоченных банков об осуществленных покупках иностранной валюты в рамках данного валютного договора.

мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) осы резидент-заңды тұлға өзінің акционерлері, құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза кірісті немесе оның бір бөлігін төлеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде уәкілетті банкке Қағидалардың 20-тармағында көзделген нұсқауды ұсыну талап етілмейді.
Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) Қағидалардың 20-тармағына сәйкес міндеттемелерді орындау қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде басталатын шарт сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын алынған сыртқы қарыздар және шығарылым проспектісіне сәйкес номиналдық сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын шетел валютасында шығарылған облигациялар бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденті алдындағы шетел валютасындағы міндеттемелерін өтеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде резидент-заңды тұлға тиісті шетел валютасында жекелеген банктік шотты ашуға өтінішті, уәкілетті банкке сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын шетел валютасындағы жеке шотқа есепке алу нұсқауын, уәкілетті банкке сатып алған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде оны мәлімдеген мақсаттарға пайдаланбаған жағдайда, кейінгі үш жұмыс күні ішінде осы валютаны ұлттық валютаға сату нұсқауын, сондай-ақ міндеттемелерді орындау сомасы мен мерзімін растайтын құжаттарды (кредиттік шартты және төлем кестесін, өзге құжаттарды) қоса береді. Уәкілетті банк резидент-заңды тұлға сатып алған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын жекелеген банктік шотқа есепке алады және оны резидент-заңды тұлға мәлімделген мақсатқа қана пайдалануын қамтамасыз етеді.";
21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Резидент-заңды тұлғаның (уәкілетті банкті қоспағанда) елу мың АҚШ долларынан астам баламасындағы сомаға ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға өтінімін орындау кезінде уәкілетті банк өтінімде көрсетілген қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу мақсаты мен сомасын валюталық шартпен және шотпен не шетел валютасын сатып алу мақсаты мен сомасын растайтын өзге төлем құжатымен, сондай-ақ осы валюталық шарт негізінде Қағидаларға сәйкес бұрын жүзеге асырылған ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу туралы қолда бар мәліметтерімен салыстырып тексерді.
Валюталық шарт бойынша ұлттық валютаға қолма қол ақшасыз шетел валютасын сатып алудың жалпы сомасы валюталық шарт сомасынан асып кетуіне жол берілмейді. Валюталық шарт бойынша ұлттық валютаға қолма қол ашасыз шетел валютасын сатып алудың жалпы сомасы резидент-заңды тұлғаның өтінімдері және (немесе) басқа уәкілетті банктердің осы валюталық шарттың шеңберінде жүзеге асырылған шетел валютасын сатып алу ақпараты негізінде есептеледі.

22. Допускается использование безналичной иностранной валюты, приобретенной в соответствии с пунктами 19 и 20 Правил, на цели, связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте по другому валютному договору, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 20-1 Правил, при представлении юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) в уполномоченный банк дополнительной заявки, оформленной в соответствии с частью первой пункта 20 Правил, к ранее оформленной заявке, согласно которой приобретена безналичная иностранная валюта.
При переводе юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) ранее приобретенной в соответствии с пунктом 20 Правил безналичной иностранной валюты на собственный счет в другом уполномоченном банке в целях исполнения обязательств в иностранной валюте по валютному договору, уполномоченный банк одновременно с переводом денег направляет другому уполномоченному банку информацию о ранее приобретенной в соответствии с пунктом 20 Правил безналичной иностранной валюте для осуществления дальнейшего валютного контроля.
23. Уполномоченный банк отказывает в исполнении заявки юридического лица-резидента (за исключением уполномоченного банка) на покупку безналичной иностранной валюты за национальную валюту, оформленной не в соответствии с пунктами 19, 20, 20-1 и 22 Правил, а также, если:
сумма покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту по одному валютному договору, рассчитанная на основании заявок юридического лица-резидента и (или) информации других уполномоченных банков об осуществленных покупках иностранной валюты, превышает сумму такого валютного договора и счета либо иного документа на оплату;
сумма покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту одним юридическим лицом-резидентом через один уполномоченный банк в один рабочий день на цели, не связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте, рассчитанная на основании заявок юридического лица-резидента, превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам осуществления валютных операций в Республике Казахстан и представления отчетности страховыми (перестраховочными) организациями (далее – Перечень);
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544, опубликовано 25 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:

22. Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) қолма-қол ақшасыз шетел валютасы сатып алынған бұрын ресімделген өтінімге Қағидалардың 20-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес ресімделген қосымша өтінімді уәкілетті банкке ұсынған кезде Қағидалардың 20-1 тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қағидалардың 19 және 20-тармақтарына сәйкес сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын басқа валюталық шарт бойынша шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты мақсаттарға пайдалануға рұқсат беріледі.
Резидент-заңды (уәкілетті банкті қоспағанда) тұлға валюталық шарт бойынша шетел валютасындағы міндеттемелерін орындау мақсатында Қағидалардың 20-тармағына сәйкес бұрын сатып алған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын басқа уәкілетті банктегі өзінің шотына аударған кезде уәкілетті банк ақшаны аудара отырып бірмезгілде басқа уәкілетті банкке бұдан әрі валюталық бақылауды жүзеге асыру үшін Қағидалардың 20-тармағына сәйкес бұрын сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасы туралы ақпаратты жолдайды.
23. Уәкілетті банк резидент-заңды тұлғаның (уәкілетті банкті қоспағанда) Қағидалардың 19, 20, 20-1 және 22-тармақтарына сәйкес ресімделген ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға өтінімін, сондай-ақ егер:
резидент-заңды тұлғаның өтінімі және (немесе) басқа уәкілетті банктердің шетел валютасын сатып алу жүзеге асырылғаны туралы ақпараты негізінде есептелген бір валюталық шарт бойынша ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасы осындай валюталық шарттың және шоттың не төлемге арналған өзге құжаттың сомасынан асып кетсе;
бір резидент-заңды тұлға бір уәкілетті банк арқылы резидент-заңды тұлғаның өтінімі негізінде есептелген шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты емес мақсаттарға бір жұмыс күніндегі ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, орындауға қабылдамайды.";
1-қосымша Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, 2019 жылғы 25 сәуірде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"34. Уполномоченный банк ежемесячно до 18 (восемнадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет о проведенных валютных операциях по форме согласно приложению 9 к Правилам, включающий в том числе проведенные по поручению клиента валютные операции, сумма которых равна или превышает 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте, а также информацию о покупке и продаже по поручению клиента иностранной валюты независимо от суммы.";
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 223 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой и исламской страховой (перестраховочной) организацией и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19701, опубликовано 11 декабря 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
таблицу 2 приложения 2 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 275 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19927, опубликовано 29 января 2020 в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
приложение 22 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню.
Приложение 1 к Перечню
некоторых постановлений
Правления Национального
Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
осуществления валютных
операций в
Республике Казахстан
и представления отчетности
страховыми
(перестраховочными)
организациями
Приложение 1 к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 30 марта 2019 года № 40
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном
интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Карточка по нарушению № _______
Индекс формы административных данных: KN1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ________ месяц ________ года
Круг лиц, представляющих информацию: уполномоченный банк
Срок представления: ежемесячно, в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным
Код строки
Вид информации
Информация по нарушению
10
Информация по клиенту банка:
11
наименование (для юридических лиц или филиалов (представительств) юридических лиц), ФИО (для физических лиц)
12
БИН (для юридических лиц или филиалов (представительств) юридических лиц)
13
ИИН (для физических лиц)
14
признак клиента:
1 – юридическое лицо, 2 – физическое лицо, 3 – филиал (представительство) юридического лица
15
место постоянного проживания (нахождения)
16
код области
20
Информация по валютной операции:
21
дата
22
сумма
23
валюта
30
Информация по нарушению:
31
вид
32
описание нарушения
33
номер валютного договора (указывается без пробелов)
34
дата валютного договора (в формате ДД/ММ/ГГГГ)
35
учетный номер (при наличии)
36
иная информация по валютному договору (при наличии)
37
дополнительные сведения по нарушению
Наименование____________________ Адрес__________________________
Телефон_________________________________________________________
Адрес электронной почты__________________________________________
Исполнитель ______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение к форме
"Карточка по нарушению"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Карточка по нарушению
(индекс – KN1, периодичность – ежемесячная)

"34. Уәкілетті банк ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 18 (он сегізіне) (қоса алғанда) дейін Ұлттық Банктің орталық аппаратына Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген, оның ішінде клиенттің тапсырмасы бойынша жүргізілген, сомасы 50 000 (елу мың) АҚШ доллары баламасына тең немесе одан асатын валюталық операцияларды қамтитын валюталық операциялар туралы есепті, сондай-ақ сомасына қарамастан, клиенттің тапсырмасы бойынша шетел валютасын сатып алу және сату туралы ақпаратты ұсынады.";
9-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 223 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19701 болып тіркелген, 2019 жылғы 11 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-қосымшаның 2-кестесі осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру брокері есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 275 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19927 болып тіркелген, 2020 жылғы 20 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
22-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру және сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының есептілікті ұсыну
мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 қаулысына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған № _______ бұзушылық бойынша карточка
Әкімшілік деректер нысанының индексі: KN1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: ________ жылғы ________ айға
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде
Жол коды
Ақпарат түрі
Бұзушылық бойынша ақпарат
10
Банк клиентi бойынша ақпарат:
11
атауы (заңды тұлғалар немесе заңды тұлғалардың филиалдары (өкілдіктері) үшiн),
аты-жөні (жеке тұлғалар үшiн)
12
БСН (заңды тұлғалар немесе заңды тұлғалардың филиалдары (өкілдіктері) үшiн)
13
ЖСН (жеке тұлғалар үшiн)
14
клиент белгісі:
1 – заңды тұлға, 2 – жеке тұлға,
3 – заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі)
15
тұрақты тұратын (орналасқан) жері
16
облыс коды
20
Валюталық операция бойынша ақпарат:
21
күні
22
сомасы
23
валютасы
30
Бұзушылық жөнiндегi ақпарат:
31
түрi
32
бұзушылықтың сипаты
33
валюталық шарттың нөмірі (бос орынсыз көрсетіледі)
34
валюталық шарттың күні (ЖЖЖЖ/АА/КК форматында)
35
есептік нөмірі (бар болса)
36
валюталық шарт бойынша өзге ақпарат (бар болса)
37
бұзушылық бойынша қосымша мәліметтер
Атауы ____________________ Мекенжайы ______________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы____________________________________
Орындаушы ______________________________________       _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________                  _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                         қолы, телефоны
Күні 20 ____ жылғы "____" _____________
"Бұзушылық бойынша
карточка" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Бұзушылық бойынша карточка (индексі – KN1, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Карточка по нарушению" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
Глава 2. Заполнение Формы
3. Информация представляется в случаях, указанных в пункте 8 Правил.
4. В строке с кодом 11 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица либо наименование юридического лица или филиала (представительства) юридического лица.
5. В строке с кодом 16 указываются первые 2 цифры кода области согласно государственному классификатору Республики Казахстан ГК РК 11-2009 "Классификатор административно-территориальных объектов".
6. Строки с кодами 21, 22, 23 не заполняются для случаев нарушения сроков представления документов или информации.
7. В строке с кодом 21 указывается дата проведения валютной операции с нарушением валютного законодательства.
8. В строке с кодом 22 указывается сумма валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, в тысячах единиц валюты операции.
9. В строке с кодом 23 указывается буквенное обозначение кода валюты по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
10. В строке с кодом 31 указывается вид нарушения в текстовом и (или) числовом формате.
11. В строке с кодом 32 приводится краткое описание нарушения в текстовом формате.
12. Строки с кодами 34, 35, 36 заполняются при наличии валютного договора по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства.
Приложение 2 к Перечню
некоторых постановлений
Правления Национального
Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
осуществления валютных
операций в
Республике Казахстан
и представления отчетности
страховыми
(перестраховочными)
организациями
Приложение 2 к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 30 марта 2019 года № 40
Форма
Сведения о валютной операции
Код уполномоченного банка _____________
Номер платежного документа _____________
Дата __________________
Код строки
Вид информации
Информация
01
Код валютной операции
02

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бұзушылық бойынша карточка" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. Ақпарат Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
4. Коды 11-жолда жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның немесе заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) атауы көрсетіледі.
5. Коды 16-жолда ҚР МС 11-2009 "Әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышы бойынша" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес облыс кодының бастапқы 2 цифры көрсетiледi.
6. Коды 21, 22, 23-жолдар құжаттар немесе ақпарат беру мерзiмдерi бұзылған жағдайлар үшін толтырылмайды.
7. Коды 21-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып валюталық операция жүргiзiлген күн көрсетiледi.
8. Коды 22-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операцияның сомасы операция валютасының мың бiрлiгiмен көрсетiледi.
9. Коды 23-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша валюта кодының ҚР ҰС 07 ISO 4217-2012 "Валюталарды және қорларды белгiлеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес әріппен берілген белгісі көрсетiледi.
10. Коды 31-жолда мәтіндік және (немесе) сандық форматтағы бұзушылықтың түрi көрсетiледi.
11. Коды 32-жолда бұзушылықтың қысқаша сипаты мәтiндiк форматта келтiрiледi.
12. Коды 34, 35, 36-жолдар валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша валюталық шарт болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру және сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының есептілікті ұсыну
мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 қаулысына
2-қосымша
Нысан
Валюталық операциялар туралы мәліметтер
Уәкілетті банктің коды _____________
Төлем құжатының нөмірі _____________
Күні __________________
Жолдың коды
Ақпарат түрі
Ақпарат
01
Валюталық операцияның коды
02

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет требования по заполнению формы "Сведения о валютной операции" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма заполняется как приложение к соответствующему платежному документу.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Строки 01, 02, 11, 12 заполняются клиентами-резидентами и нерезидентами. Строки 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 41, 42, 43, 44, 45 заполняются только резидентами.
5. Строка 01 заполняется в соответствии с таблицей кодов валютных операций, являющейся приложением к Пояснению.
6. В строках 11, 12, 35, 45 указывается двузначный код страны резидентства в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Страна резидентства – страна регистрации юридического лица, структурного подразделения юридического лица или страна постоянного проживания физического лица (на основе гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства).
7. Строки 31, 34, 41, 44 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
Приложение к пояснению
по заполнению формы
"Сведения о валютной
операции"
Таблица
Коды валютных операций
Коды валютных операций
Название операций

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Валюталық операция туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы 2018 жылғы 2 шілдедегі Заңының 5-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысан тиісті төлем құжатына қосымша ретінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 01, 02, 11, 12-жолдарды резидент-клиенттер мен бейрезиденттер толтырады. 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 41, 42, 43, 44, 45-жолдарды тек резиденттер толтырады.
5. 01-жол Түсіндірмеге қосымша болып табылатын валюталық операциялар кодының кестесіне сәйкес толтырылады.
6. 11, 12, 35, 45-жолдарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" 06 ИСО 3166.1 - 2013 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіне сәйкес резиденттілік елінің екі мәнді коды көрсетіледі.
Резиденттілік елі – заңды тұлғаны, заңы тұлғаның құрылымдық бөлімшесін тіркеу елі немесе жеке тұлғаның тұрақты тұру елі (азаматтық немесе Қазақтан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес ұсынылған құқық негізінде).
7. 31, 34, 41, 44-жолдар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады.
"Валюталық операция
туралы мәліметтер" нысанын
толтыру бойынша түсіндірмеге
қосымша
Кесте
Валюталық операциялар кодтары
Валюталық операциялар кодтары
Операциялардың атауы

1. Операции с использованием банковских счетов
11. Внешнеторговые операции (товары, работы, услуги), в том числе по договорам комиссии и приобретению/погашению электронных денег
11.1 платежи за товары:
1111
платежи за товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан
1112
платежи за товары, вывозимые с территории Республики Казахстан
1113
платежи за товары, приобретенные или проданные на территории Республики Казахстан и без их вывоза за пределы Республики Казахстан
1114
платежи за товары, приобретенные или проданные за пределами Республики Казахстан и без их ввоза на территорию Республики Казахстан
11.2 платежи за работы и услуги:
1121
платежи за работы или услуги, выполненные или оказанные нерезидентом резиденту
1122
платежи за работы или услуги, выполненные или оказанные резидентом нерезиденту
1123
платежи за работы или услуги, оказываемые резидентом резиденту.
1124
платежи за работы или услуги, выполняемые или оказываемые нерезидентом нерезиденту
11.3 операции с электронными деньгами
1131
операции с электронными деньгами, эмитентом которых является резидент
1132
операции с электронными деньгами, эмитентом которых является нерезидент
11.4 иные платежи:
1141
сопутствующие платежи по договорам на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг
1142
возврат ошибочно перечисленных сумм, а также оплаты за непредставленные товары, не оказанные услуги, невыполненные работы
1143
иные платежи по договорам на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг
12. Операции с недвижимым имуществом, иным оборудованием и транспортными средствами (кроме покупки или продажи), непроизведенными нефинансовыми активами, объектами интеллектуальной собственности, нематериальными активами
12.1. приобретение права собственности, включая долевое участие в жилищном строительстве, полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1211
приобретение права собственности на недвижимость, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, непроизведенные нефинансовые активы (земля, ее недра)
1212
приобретение права собственности на имущество, приравненное к недвижимости
1213
приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1214
приобретение права собственности на иные нематериальные активы
12.2. текущая аренда (включая право недропользования), частичное приобретение исключительного права

1. Банктік шоттарды қолдана отырып жүргізілетін операциялар
11. Сыртқы сауда-саттық операциялары (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер), оның ішінде комиссиялар және электрондық ақшаны сатып алу/өтеу шарттары бойынша
11.1 тауарлар үшін төлемдер:
1111
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар үшін төлемдер;
1112
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін тауарлар үшін төлемдер;
1113
Қазақстан Республикасының аумағында және оларды Қазақстан Республикасынан тыс әкетпей сатып алынған немесе сатылған тауарлар үшін төлемдер;
1114
Қазақстан Республикасынан тыс және оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелмей сатып алынған немесе сатылған тауарлар үшін төлемдер;
11.2 жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер үшін төлемдер:
1121
бейрезиденттің резидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер;
1122
резиденттің бейрезидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер;
1123
резиденттің резидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер;
1124
бейрезиденттің бейрезидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер
11.3 электрондық ақшалармен операциялар
1131
эмитенті резидент болып табылатын электрондық ақшаларды қолдана отырып жүргізілетін операциялар
1132
эмитенті бейрезидент болып табылатын электрондық ақшаларды қолдана отырып жүргізілетін операциялар
11.4 өзге төлемдер:
1141
тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттары бойынша ілеспе төлемдер
1142
қате есепке жазылған сомаларды, ұсынылмаған тауарлар, көрсетілмеген қызметтер, орындалмаған жұмыстар үшін төлемдерді қайтару
1143
тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге шарттар бойынша өзге төлемдер
12. Жылжымайтын мүлікті, басқа жабдықты және көлік құралдарын (сатып алу және сатудан басқа), өндірілмеген қаржылық емес активтерді, зияткерлік меншік нысандарын, материалдық емес активтерді қолдана отырып жүргізілген операциялар
12.1. тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды, зияткерлік меншік нысандарына толығымен айырықша құқықты қоса алғанда, меншік құқығын иелену
1211
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті, өндірілмеген қаржылық емес активтерді (жер, оның қойнауы) қоспағанда, жылжымайтын мүлікке меншік құқығын иелену
1212
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікке меншік құқығын иелену
1213
зияткерлік меншік нысандарына толығымен айырықша құқықты иелену
1214
өзге материалдық емес активтерге меншік құқығын иелену
12.2. ағымдағы жалдау (жер қойнауын пайдалану құқығын қоса алғанда), айырықша құқықты ішінара иелену

1221
аренда недвижимости, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, непроизведенных нефинансовых активов (земли, ее недр)
1222
аренда имущества, приравненного к недвижимости
1223
аренда оборудования и транспортных средств
1224
приобретение частично исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1225
лицензионные и иные платежи за использование иных нематериальных активов
12.3. финансовый лизинг или аренда с последующим выкупом
1231
аренда недвижимости, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, с последующим выкупом
1232
финансовый лизинг имущества, приравненного к недвижимости
1233
финансовый лизинг оборудования и транспортных средств
12.4. иные платежи
1241
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие платежи по операциям с недвижимым имуществом, иным оборудованием и транспортными средствами (кроме покупки или продажи), непроизведенными нефинансовыми активами, объектами интеллектуальной собственности, нематериальными активами
13. Операции с финансовыми инструментами
13.1. займы, инструменты участия в капитале, ценные бумаги, производные финансовые инструменты
1311
платежи по финансовым инструментам: займам (выдача и погашение), инструментам участия в капитале (формирование уставного капитала, покупка, продажа), ценным бумагам (покупка, продажа, погашение) и выплата доходов по ним (вознаграждение, дивиденды, распределенная прибыль)
1312
платежи по производным финансовым инструментам и выплата доходов по ним
13.2. в рамках договоров на брокерское обслуживание, инвестиционное управление портфелем (если нет возможности определения финансового инструмента)
1321
операции по договорам, заключенным с брокером, управляющей компанией - резидентом
1322
операции по договорам, заключенным с брокером, управляющей компанией, инвестиционным банком - нерезидентом
13.3. доверительное управление имуществом, трасты
1331
операции по договорам, заключенным с доверительным управляющим - резидентом
1332
операции по договорам, заключенным с доверительным управляющим - нерезидентом
13.4. исполнение обязательств участника совместной деятельности (за исключением операций, включенных в разделы 1, 2)
1341
операции по договорам, предусматривающим осуществление совместной деятельности на территории Республики Казахстан
1342
операции по договорам, предусматривающим осуществление совместной деятельности за пределами Республики Казахстан
13.5. иные платежи
1351
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие платежи по операциям с финансовыми инструментами, электронными деньгами, по договорам брокерского обслуживания, инвестиционного управления портфелем, доверительного управления, траста, совместной деятельности

1221
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті, өндірілмеген қаржылық емес активтерді (жер, оның қойнауы) қоспағанда, жылжымайтын мүлікті жалдау
1222
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті жалдау
1223
жабдықты және көлік құралдарын жалдау
1224
зияткерлік меншік нысандарына ішінара айырықша құқықты иелену
1225
өзге материалдық емесе активтерді пайдаланғаны үшін лицензиялық және өзге төлемдер
12.3. қаржы лизингі немесе кейіннен сатып алумен жалдау
1231
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті қоспағанда, кейіннен сатып алумен жылжымайтын мүлікті жалдау
1232
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүліктің қаржылық лизингі
1233
жабдықтың және көлік құралдарының қаржылық лизингі
12.4. өзге төлемдер
1241
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате есепке жазылған сомаларды қайтару және жылжымайтын мүлікті, басқа жабдықты және көлік құралдарын (сатып алу және сатудан басқа), өндірілмеген қаржылық емес активтерді, зияткерлік меншік нысандарын, материалдық емес активтерді қолдана отырып жүргізілген операциялар бойынша басқа да төлемдер
13. Қаржы құралдарымен операциялар
13.1. қарыздар, капиталға қатысу құралдары, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары
1311
қаржы құралдары бойынша төлемдер: қарыздар (беру және өтеу), капиталға қатысу құралдары (жарғылық капиталды қалыптастыру, сатып алу, сату), бағалы қағаздар (сатып алу, сату, өтеу) және олар бойынша кірістерді төлеу (сыйақы, дивидендтер, бөлінген пайда)
1312
туынды қаржы құралдары бойынша төлемдер және олар бойынша кірістерді төлеу
13.2. брокерлік қызмет көрсету, портфельді инвестициялық басқару (егер қаржы құралын анықтау мүмкіндігі болмаса) шарттарының шеңберінде
1321
брокермен, басқарушы компания - резидентпен жасалған шарттар бойынша операциялар
1322
брокермен, басқарушы компаниямен, бейрезидент - инвестициялық банкпен жасалған шарттар бойынша операциялар
13.3. мүлікті сенімгерлік басқару, трастілер
1331
резидент-сенімгерлік басқарушымен жасалған шарттар бойынша операциялар
1332
бейрезидент-сенімгерлік басқарушымен жасалған шарттар бойынша операциялар
13.4. бірлескен қызмет қатысушысының міндеттемелерін орындауы (1, 2-бөлімдерге енгізілген операцияларды қоспағанда)
1341
бірлескен қызметті Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруды көздейтін шарттар бойынша операциялар
1342
бірлескен қызметті Қазақстан Республикасынан тыс жүзеге асыруды көздейтін шарттар бойынша операциялар
13.5. өзге төлемдер
1351
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате есепке жазылған сомаларды қайтару және қаржы құралдарын, электрондық ақшаларды қолдана отырып жүргізілген операциялар бойынша, брокерлік қызмет көрсету, портфельді инвестициялық басқару, сенімгерлік басқару, траст, бірлескен қызмет шарттары бойынша басқа да төлемдер

14. Платежи и (или) переводы денег по собственным счетам и неторговые операции
14.1. по собственным счетам
1411
перевод денег на собственный счет (с собственного счета) в другом банке-резиденте
1412
перевод денег с (на) собственного (собственный) счета (счет) в иностранном банке
1413
снятие наличной иностранной валюты со счета в банке-резиденте
1414
внесение наличной иностранной валюты для пополнения счета в банке-резиденте
1415
покупка банком иностранной валюты от клиента за национальную валюту, за исключением операции, предусмотренной кодом 1419
1416
продажа банком иностранной валюты клиенту за национальную валюту
1417
покупка (продажа) банком иностранной валюты от клиента (клиенту) за другую иностранную валюту
1418
покупка/продажа иных валютных ценностей
1419
продажа клиентом ранее купленной и неиспользованной в установленные сроки иностранной валюты
14.2. платежи и (или) переводы денег в пользу третьих лиц (государственных органов, других организаций или физических лиц)
1421
безвозмездные переводы денег, безвозмездная финансовая помощь, членские взносы и прочие платежи и (или) переводы денег в пользу третьих лиц
1422
внесение наличной иностранной валюты для пополнения счета третьего лица в банке-резиденте
1423
платежи с использованием платежной карты (если операция иначе не классифицируется)
1424
оплата пошлин, налогов, штрафов, судебных решений и тому подобное
1425
выплата пенсий, заработной платы, командировочных расходов

14. Меншік шоттары және сауда-саттық емес операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
14.1. меншік шоттары бойынша
1411
басқа резидент-банктегі меншік шотқа (меншік шоттан) ақша аудару
1412
шетелдік банктегі меншік шоттан (меншік шотқа) ақша аудару
1413
резидент-банктегі шоттан қолма-қол шетел валютасын алу
1414
резидент-банктегі шотты толтыру үшін қолма-қол шетел валютасын салу
1415
1419 кодында көзделген операцияны қоспағанда, банктің клиенттен ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуы
1416
банктің клиентке ұлттық валютаға шетел валютасын сатуы
1417
банктің клиенттен (клиентке) шетел валютасын басқа шетел валютасына сатып алуы (сатуы)
1418
өзге валюталық құндылықтарды сатып алу/сату
1419
клиенттің бұрын сатып алған және белгіленген мерзімде пайдаланбаған шетел валютасын сатуы
14.2. үшінші тұлғалардың (мемлекеттік органдардың, басқа ұйымдар мен жеке тұлғалардың) пайдасына төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
1421
өтеусіз аударымдар, өтеусіз қаржылық көмек, мүшелік жарналар және үшінші тұлғалардың пайдасына басқа да төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
1422
резидент-банкте үшінші тұлғаның шотын толтыру үшін қолма-қол шетел валютасын енгізу
1423
төлем карталарын қолдана отырып жүргізілген төлемдер (егер операция басқаша жіктелмесе)
1424
баждар, салықтар, айыппұлдар, сот шешімдерін және басқаларды төлеу
1425
зейнетақы, жалақы, іссапар шығындарын төлеу

1426
вознаграждение и комиссии по банковским счетам
14.3. сопутствующие платежи
1431
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие операции, не включенные в разделы 14.1, 14.2
2. Операции без использования банковских счетов
21. Покупка валютных ценностей от клиентов (за исключением наличной иностранной валюты)
2101
покупка чеков, векселей, других платежных документов

1426
банктік шоттар бойынша сыйақы және комиссиялар
14.3. ілеспе төлемдер
1431
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате аударылған сомаларды қайтару және 14.1, 14.2-бөлімдерге енгізілмеген басқа да операциялар
2. Банктік шоттарды қолданбай жүргізілген операциялар
21. Клиенттерден валюталық құндылықтарды сатып алу (қолма-қол шетел валютасын қоспағанда)
2101
чектер, вексельдер және басқа төлем құжаттарын сатып алу

2102
покупка мерных слитков из аффинированного золота и прочих валютных ценностей
22. Продажа валютных ценностей клиентам (за исключением наличной иностранной валюты)
2201
продажа чеков, векселей, других платежных документов
2202
продажа мерных слитков из аффинированного золота и прочих валютных ценностей
23. Платежи и (или) переводы денег без открытия счета
2301
платеж и (или) перевод денег на территории Республики Казахстан

2102
тазартылған алтыннан жасалған өлшеуіш құймаларды және басқа да валюталық құндылықтарды сатып алу
22. Клиенттерге валюталық құндылықтарды сату (қолма-қол шетел валютасын қоспағанда)
2201
чектер, вексельдер және басқа төлем құжаттарын сату
2202
тазартылған алтыннан жасалған өлшеуіш құймаларды және басқа да валюталық құндылықтарды сату
23. Шот ашпай жүргізілетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
2301
Қазақстан Республикасының аумағындағы төлем және (немесе) ақша аударымы

2302
платеж и (или) перевод денег, отправленный за пределы Республики Казахстан или полученный из-за рубежа
Приложение 3 к Перечню
некоторых постановлений
Правления Национального
Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
осуществления валютных
операций в
Республике Казахстан
и представления отчетности
страховыми
(перестраховочными)
организациями
Приложение 9 к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 10 апреля 2019 года № 64
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат
Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном
интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о проведенных валютных операциях
Индекс формы административных данных: ПР-9
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: _______ месяц ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: уполномоченный банк
Срок представления: до 18 (восемнадцатого) числа (включительно) месяца, следующего
за отчетным периодом
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) уполномоченного банка
_________________________________________________________________________

2302
Қазақстан Республикасынан тыс жіберілген немесе шетелден алынған төлем және (немесе) ақша аударымы
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру және сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының есептілікті ұсыну
мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 10 сәуірдегі
№ 64 қаулысына
9-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ПР-9 Кезеңділігі: ай сайын Есепті кезең: ____ жылғы _______ ай Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 18 (он сегізінші) күніне дейін (қоса алғанда)
Уәкілетті банктің бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _____________________________________________________________

7. Получатель денег по валютному договору
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН, ИИН
Код страны
Признак резидентства
Код сектора экономики
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
продолжение таблицы
8. Примечание
Наименование ______________________ Адрес______________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель _________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее обязанности
____________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) подпись, телефон
Дата "___" _____________ 20__ года
Приложение к форме
"Отчет о проведенных
валютных операциях"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о проведенных валютных операциях
(индекс – ПР – 9, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о проведенных валютных операциях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле).
3. Форма представляется уполномоченным банком ежемесячно и включает информацию о проведенных им валютных операциях, в том числе по поручению клиента валютные операции, сумма которых равна или превышает 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте, а также информацию о покупке и продаже по поручению клиента иностранной валюты независимо от суммы.
4. Руководитель или главный бухгалтер и исполнитель подписывают Форму с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии).
Глава 2. Заполнение Формы
5. В Форму включается информация по валютным операциям за отчетный период на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте, за исключением валютных операций по покупке и продаже по поручению клиента иностранной валюты, которые включаются в отчет независимо от суммы.
6. В Форму не включается информация по валютным операциям участников Международного финансового центра "Астана", совершаемых на его территории, а также по покупке (продаже) наличной иностранной валюты через обменные пункты.
7. Валютные операции отражаются в Форме:
по платежам и (или) переводам денег по поручениям клиентов (в том числе осуществленным с использованием платежных карточек) – на дату зачисления денег на банковский счет клиента в уполномоченном банке (списания денег с банковского счета клиента в уполномоченном банке);
по собственным платежам и (или) переводам денег уполномоченного банка – на дату зачисления денег на корреспондентский счет уполномоченного банка (списания денег с корреспондентского счета уполномоченного банка);
по другим валютным операциям – на дату совершения операции.
Информация по платежам и (или) переводам денег по валютным операциям, осуществленным с использованием платежных карточек, исправляется уполномоченным банком по мере получения информации о таких платежах и (или) переводах денег от резидента или нерезидента.

7. Валюталық шарт бойынша ақша алушы
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН,
ЖСН
Елдің коды
Резиденттілік белгісі
Экономика секторының коды
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
кестенің жалғасы
8. Ескертпе
Атауы ______________________ Мекенжайы ____________________
Телефоны __________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ___________________________
Орындаушы ________________________________             _____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
___________________________________________             ______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "___" _____________
"Жүргізілген валюталық
операциялар туралы есеп"
нысанына
қосымша
Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – ПР – 9, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) 5-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті банк ай сайын ұсынады және өзі жүргізген валюталық операциялар, оның ішінде клиенттің тапсырмасы бойынша сомасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына баламасы тең немесе одан асатын валюталық операциялар туралы ақпаратты, сондай-ақ клиенттің тапсырмасы бойынша сомасына қарамастан шетел валютасын сатып алу және сату туралы ақпаратты қамтиды.
4. Нысанға басшы немесе бас бухгалтер және орындаушы тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. Нысан, клиенттің тапсырмасы бойынша сомасына қарамастан есепке енгізілетін шетел валютасын сатып алу және сату бойынша валюталық операцияларды қоспағанда, есепті кезеңде сомасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттары долларына баламасы тең немесе одан асатын валюталық операциялар бойынша ақпаратты қамтиды.
6. Нысанға "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының, оның аумағында жасалатын валюталық операциялар бойынша, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасын айырбастау пунктері арқылы сатып алу (сату) бойынша ақпарат кірмейді.
7. Валюталық операциялар Нысанда:
клиенттердің тапсырмалары бойынша (оның ішінде төлем карточкаларын қолдана отырып жүзеге асырылған) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары – клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотына ақша есептеу (клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотынан ақша есептен шығару) күні;
уәкілетті банктің меншікті төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша – уәкілетті банктің корреспонденттік шотына ақша есептеу (уәкілетті банктің корреспонденттік шотынан ақша есептен шығару) күні;
басқа валюталық операциялар бойынша – операциялар жасау күні көрсетіледі.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ақпаратты уәкілетті банк резиденттен немесе бейрезиденттен осындай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты алуына қарай түзетеді.

8. Части 1, 6 и 7 Формы заполняются в случае проведения валютных операций на основании валютного договора.
9. В части 1 Формы указываются реквизиты валютного договора. Графа 1.3 заполняется, если валютному договору присвоен учетный номер.
10. В частях 2 и 3 Формы указывается информация об отправителе денег и бенефициаре в соответствии с платежным документом.
В графах 2.3, 3.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя денег, бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графы 2.4, 2.5, 3.4, 3.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365, (далее – Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей).
При внесении (снятии) наличных денег с банковского счета в частях 2 и 3 заполняется информация о владельце счета, за исключением случаев внесения наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица. При внесении наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица в части 2 заполняется информация о лице, которое вносит деньги, в части 3 – о владельце счета.
При продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация об уполномоченном банке, в части 3 Формы – о клиенте-покупателе. При покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация о клиенте-продавце, в части 3 Формы – об уполномоченном банке.
11. В части 4 Формы указывается информация о валютной операции.
Графа 4.2 заполняется в соответствии с приложением 2 к Правилам осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512.

8. Нысанның 1, 6 және 7-бөліктері валюталық шарт негізінде валюталық операциялар жүргізілген жағдайда толтырылады.
9. Нысанның 1-бөлігінде валюталық шарттың деректемелері көрсетіледі. 1.3-баған валюталық шартқа есептік нөмір берілсе толтырылады.
10. Нысанның 2 және 3-бөліктерінде төлем құжатына сәйкес ақша жөнелтуші және бенефициар туралы ақпарат көрсетіледі.
2.3, 3.3-бағандарда ақша жөнелтушінің, бенефициардың тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес екі әріптік коды толтырылады.
2.4, 2.5, 3.4, 3.5-бағандар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 тіркелген "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары) сәйкес толтырылады.
Жеке тұлғаның банктік шотына үшінші тұлға қолма-қол ақша енгізген жағдайларды қоспағанда, банктік шоттан қолма-қол ақша салған (алған) кезде Нысанның 2 және 3 бөліктерінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады. Жеке тұлғаның банктік шотына үшінші тұлға қолма-қол ақша салғанда 2-бөлігінде ақша енгізетін тұлға туралы, 3-бөлігінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады.
Уәкілетті банк шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатқан кезде Нысанның 2-бөлігінде уәкілетті банк туралы, Нысанның 3-бөлігінде сатып алушы клиент туралы ақпарат көрсетіледі. Уәкілетті банк шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатып алған кезде Нысанның 2-бөлігінде сатушы клиент туралы ақпарат, Нысанның 3-бөлігінде уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі.
11. Нысанның 4-бөлігінде валюталық операция туралы ақпарат көрсетіледі.
4.2-баған Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.

Графа 4.3 заполняется в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
В графе 4.5 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
В графе 4.6 указывается "01" – для отправленных платежей или перевода денег, операции по снятию наличной иностранной валюты или продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей, "02" – для входящих платежей или перевода денег, операции по зачислению наличной иностранной валюты или покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей.
В графе 4.7 указывается "1", если платеж и (или) перевод денег осуществляется между юридическим лицом и его структурными подразделениями или между структурными подразделениями одного юридического лица, в остальных случаях указывается "0".
Графа 4.8 заполняется в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона о валютном регулировании и валютном контроле следующим образом:
"1" – финансовый заем, предусматривающий предоставление нерезидентом денег резиденту (за исключением уполномоченного банка), если условиями соответствующего валютного договора не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
"2" – финансовый заем, предусматривающий возникновение у резидента (за исключением уполномоченного банка) требований к нерезиденту по возврату денег, если условиями соответствующего валютного договора не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
"3" – финансовый заем, предусматривающий предоставление резидентом денег нерезиденту, не являющемуся аффилированным лицом, на срок свыше 720 (семисот двадцати) дней без выплаты вознаграждения за пользование предметом финансового займа;
"4" – операции по экспорту, если условиями соответствующего валютного договора предусмотрено, что срок исполнения обязательств по оплате экспорта нерезидентом превышает 720 (семьсот двадцать) дней с даты исполнения обязательств резидентом;
"5" – операции по оплате импорта, если условиями соответствующего валютного договора предусмотрено, что срок исполнения обязательств по возврату денег (авансового платежа или полной предоплаты) нерезидентом в случае неисполнения нерезидентом своих обязательств по импорту превышает 720 (семьсот двадцать) дней с даты исполнения обязательств резидентом;
"0" – в остальных случаях.
По признаку "5" под сроком исполнения обязательств понимается срок исполнения обязательств нерезидентом по возврату денег (авансового платежа или полной предоплаты) в случае непоставки товара (неоказания услуги, невыполнения работы). Если условиями валютного договора отдельный срок для возврата денег в случае непоставки товара (неоказания услуги, невыполнения работы) не предусмотрен, то под сроком исполнения обязательств понимается срок поставки товара (оказания услуги, выполнения работы).

4.3-баған Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады.
4.5-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюталардың үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
4.6-бағанда "01" – жөнелтілген төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын алуы немесе шетел валютасын сатуы бойынша операциялары, чектер, вексельдер, басқа да төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін, "02" – кіріс төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын есептеуі немесе шетел валютасын сатып алуы бойынша операциялары, чектер, вексельдер, басқа төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін көрсетіледі.
4.7-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелері немесе бір заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасында жүзеге асырылса "1" белгісі, қалған жағдайларда "0" белгісі көрсетіледі.
4.8-баған Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңының 21-бабының 2-тармағына сәйкес мынадай түрде толтырылады:
"1" – тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезиденттен резиденттің уәкілетті банктеріндегі банктік шотына алуға жататын ақша аударымын жүзеге асыру көзделмесе, бейрезиденттің резидентке (уәкілетті банкті қоспағанда) ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
"2" – тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезиденттен резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шотына алуға жататын ақша аударымын жүзеге асыру көзделмесе, резидентте (уәкілетті банкті қоспағанда) бейрезидентке ақша қайтару бойынша талаптардың туындауы көзделетін қаржылай қарыз;
"3" – резиденттің қаржылай қарыз мәнін пайдаланғаны үшін сыйақы төлемей 720 (жеті жүз жиырма) күннен астам мерзімге үлестес тұлға болып табылмайтын бейрезидентке ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
"4" – егер тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезиденттің экспортқа ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап 720 (жеті жүз жиырма) күннен асса экспорт бойынша операциялар;
"5" – егер тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезиденттің импорт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда бейрезиденттің ақша қайтару бойынша міндеттемелерін орындау мерзімі (аванстық төлем немесе толық алдын ала ақы) импортқа ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап 720 (жеті жүз жиырма) күннен асса импортқа ақы төлеу бойынша операциялар;
"0" – қалған жағдайларда.
"5" белгісі бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі деп бейрезидент тауар жеткізілмеген (қызметтер көрсетілмеген, жұмыстар орындалмаған) жағдайда ақшаны (аванстық төлемді немесе толық ақыны) қайтару бойынша міндеттемелердің мерзімі түсініледі. Егер валюталық шарт талаптарында тауар жеткізілмеген (қызметтер көрсетілмеген, жұмыстар орындалмаған) жағдайда ақшаны қайтару үшін бөлек мерзім көзделмесе, онда міндеттемелерді орындау мерзімі деп тауарды жеткізу (қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау) мерзімі түсініледі.

12. В части 5 Формы указывается информация об организации (банке) контрагента по валютной операции - организации (банке) отправителя денег для полученных платежей и (или) переводов денег, организации (банке) бенефициара для отправленных платежей и (или) переводов денег. По внутрибанковским валютным операциям указывается информация об отчитывающемся уполномоченном банке. При отсутствии в документах, на основании которых проводится платеж и (или) перевод денег, информации об организации (банке) отправителя денег часть 5 не заполняется.
В графе 5.3 указывается двухбуквенный код страны организации (банка) отправителя денег или бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". Для внутрибанковских валютных операций указывается код "KZ".
13. В частях 6 и 7 Формы указываются сведения об отправителе денег или получателе денег по валютному договору. Если отправитель (получатель) денег по валютному договору совпадает с отправителем денег (бенефициаром) по платежному документу, то в части 6 (7) заполняется информация аналогично части 2 (3) Формы.
В графах 6.3. и 7.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя или получателя денег по валютному договору в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графы 6.4, 6.5, 7.4, 7.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
14. В части 8 Формы указывается дополнительная информация, не включенная в части 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 Формы: информация об объекте инвестирования, эмитенте ценных бумаг, стране объекта недвижимости, особые условия платежа, дата зачисления денег на счет хранения указаний отправителя по валютному законодательству.
15. Отсутствие уточняющей информации в части 8 Формы не является нарушением. Включение в Форму валютных операций на сумму менее установленного порогового значения не является нарушением.
16. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.

12. Нысанның 5-бөлігінде валюталық операциялар бойынша контрагенттің ұйымы (банк) - төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін ақша жөнелтуші ұйым (банк), жөнелтілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін бенефициар ұйым (банк) туралы ақпарат көрсетіледі. Банкішілік валюталық операциялар бойынша есеп беретін уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі. Негізінде төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүргізілетін құжаттарда ақша жөнелтуші ұйым (банк) туралы ақпарат болмаған кезде 5-бөлік толтырылмайды.
5.3-бағанда ақша жөнелтуші ұйым (банк) немесе бенефициар елінің "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес екі әріптік коды толтырылады. Банкішілік валюталық операциялар үшін "KZ" коды көрсетіледі.
13. Нысанның 6 және 7-бөліктерінде валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші немесе ақша алушы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші (алушы) төлем құжаты бойынша ақша жөнелтушімен (бенефициармен) сәйкес келетін болса, онда 6 (7) - бөлікте Нысанның 2 (3) - бөлігіне ұқсас ақпарат толтырылады.
6.3. және 7.3-бағандарда валюталық шарт бойынша ақша жөнелтушінің немесе алушының тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес екі әріптік коды толтырылады.
6.4, 6.5, 7.4, 7.5-бағандар Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады.
14. Нысанның 8-бөлігінде Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бөліктерінде енгізілмеген қосымша ақпарат: инвестициялау объектісі, бағалы қағаздардың эмитенті, жылжымайтын мүлік объектісінің елі, төлемнің ерекше талаптары туралы ақпарат, валюталық заңнама бойынша жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шотына ақша есептеу күні көрсетіледі.
15. Нақтылайтын ақпараттың Нысанның 8-бөлігінде болмауы бұзушылық болып табылмайды. Нысанға белгіленген шекті мәннен аз сомадағы валюталық операцияларды енгізу бұзушылық болып табылмайды.
16. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.

17. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после установленного пунктом 34 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан срока представления.
Приложение 4 к Перечню
некоторых постановлений
Правления Национального
Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
осуществления валютных
операций в
Республике Казахстан
и представления отчетности
страховыми
(перестраховочными)
организациями
Таблица 2. Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации
(в тысячах тенге)
Наименование перестраховочной организации
Рейтинговая оценка перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Объем обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования, всего
Процент от объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования

17. Нысанға түзетулер өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 34-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру және сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының есептілікті ұсыну
мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
2-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы
(мың теңге)
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкаласы бойынша қайта сақтандырушының рейтингтiк бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлген (берiлетін) міндеттемелер көлемі, барлығы
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлген (берiлетін) міндеттемелер көлемінің пайызы
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының ең төмен мөлшерiнiң ұлғаю сомасы

> 1,1
0,5%
Группа 13
>= 1,0
3,8%
Группа 14
1,0
5%
Договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-резидентами участниками МФЦА
Договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-стран-участниц Договора о ЕАЭС
Группа 15
с "ВВВ+" по "ВВВ-"
0%
Группа 16
с "ВВ+" по "ВВ-"
0,2%
Группа 17
с "В+" по "В-"
0,5%
Группа 18
ниже "В- " или отсутствует
22%
Итого:
ххх
ххх
Приложение 5 к Перечню
некоторых постановлений
Правления Национального
Банка Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
осуществления валютных
операций в
Республике Казахстан
и представления отчетности
страховыми
(перестраховочными)
организациями
Приложение 22 к
постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 275
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена
на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о перестраховочной деятельности
Индекс формы административных данных: 22 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих: страховая (перестраховочная) организация, исламская страховая (перестраховочная) организация
Форма
Таблица "Перестраховочная деятельность"
№ п/п
Наименование перестраховочной организации
Материнская компания
Рейтинг
Наименование рейтингового агентства
Местонахождение (страна) перестраховочной организации
Наименование страхового брокера
наименование
код страны
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты
1.1
2
Страховые (перестраховочные) организации резиденты
2.1
3
Страховые (перестраховочные) организации резиденты – участники МФЦА
3.1
4
Всего
продолжение таблицы:
Местонахождение (страна) страхового брокера - нерезидента
Наименование иностранной валюты (в тысячах единиц валюты)
Объем обязательств, переданных на перестрахование (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Объем обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Страховые премии, переданные перестраховочной организации (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
наименование
код страны
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Страховые премии, переданные перестраховочной организации (за период с начала текущего года), в тысячах иностранной валюты
Страховые премии, переданные перестраховочной организации по действующим договорам страхования (перестрахования), в тысячах тенге
Возмещение по рискам, полученное по договорам перестрахования (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Страховые премии, принятые по договорам перестрахования (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
Страховые выплаты по договорам, принятым на перестрахование (за период с начала текущего года), в тысячах тенге
15
16
17
18
19
продолжение таблицы:
Вид перестрахования (факультативное/облигаторное)
Форма перестрахования (пропорциональное/непропорциональное)
Наименование класса страхования
20
21
22
Наименование ______________________________________________________
Адрес______________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________
Адрес электронной почты_____________________________________________
Исполнитель________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение к форме
отчета о перестраховочной
деятельности
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о перестраховочной деятельности
(индекс - 22 - I(R)O_M, периодичность - ежемесячная)

> 1,1
0,5%
13-топ
>= 1,0
3,8%
14-топ
1,0
5%
АХҚО қатысушылары резидент-қайта сақтандырушылармен жасалған қайта сақтандыру шарттары
ЕАЭО туралы шартқа қатысушы елдердің қайта сақтандырушыларымен жасалған қайта сақтандыру шарттары
15-топ
"ВВВ+"-пен "ВВВ-" аралығы
0%
16-топ
"ВВ+"-пен "ВВ-" аралығы
0,2%
17-топ
"В+"-пен "В-" аралығы
0,5%
18-топ
"В-"-тен төмен немесе жоқ
22%
Жиынтығы:
ххх
ххх
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру және сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының есептілікті ұсыну
мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 275 қаулысына
22-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 22 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Нысан
"Қайта сақтаныдыру қызметі" кестесі
Р/с №
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Негізгі компания
Рейтингі
Рейтингтік агенттіктің атауы
Қайта сақтандыру ұйымының орналасқан жері (елі)
Сақтандыру брокерінің атауы
атауы
ел коды
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
1.1
2
Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
2.1
3
Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары – АХҚО қатысушылары
3.1
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Бейрезидент - сақтандыру брокерінің орналасқан жері (елі)
Шетел валютасының атауы (валютаның мың бірлігімен)
Қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер көлемі (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер көлемі, мың теңгемен
Қайта сақтандыру ұйымдарына берілген сақтандыру сыйлықақылары,
(ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
атауы
ел коды
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылары (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың шетел валютасымен
Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылары, мың теңгемен
Қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған тәуекелдер бойынша өтемақы (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдері (ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін), мың теңгемен
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандыру түрі (факультативтік/ облигаторлық)
Қайта сақтандыру нысаны
(тепе-тең/ тепе-тең емес)
Сақтандыру сыныбының атауы
20
21
22
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _____________________________________            ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________________             ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                               қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
________________________________________________             ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                               қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қайта сақтандыру қызметі
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп (индекс - 22 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о перестраховочной деятельности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В столбце 2 указывается полное наименование страховой (перестраховочной) организации (без использования аббревиатур и сокращений).
6. В столбцах 3 и 8 указывается полное наименование (без использования аббревиатур и сокращений).
7. В столбце 4 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При отсутствии рейтинга в столбце 4 указывается "нет рейтинга".
8. В столбце 11 указывается наименование вида иностранной валюты.
9. Объем обязательств в столбце 12 указывается по договорам перестрахования, заключенным за период с начала отчетного периода.
10. Сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) резидентам Республики Казахстан, по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" столбца 13 соответствует итоговой сумме столбца 9 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
11. Сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) нерезидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" столбца 13 соответствует итоговой сумме столбца 10 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан астам сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер не олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы (аббревиатураларды және қысқартуларды қолданусыз) көрсетіледі.
6. 3 және 8-бағандарда толық атауы (аббревиатураларды және қысқартуларды қолданусыз) көрсетіледі.
7. 4-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингтік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтингі көрсетіледі. Рейтингі болмаған кезде 4-бағанда "рейтингісі жоқ" деп көрсетіледі.
8. 11-бағанда шетел валютасы түрінің атауы көрсетіледі.
9. 12-бағанда міндеттемелер көлемі есептік кезеңнің басынан басталған кезеңде жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша көрсетіледі.
10. 13-бағанның "Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 9-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
11. 13-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 10-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.

12. Итоговая сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) в столбце 13, соответствует сумме столбцов 9 и 10 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
13. Сумма страховых премий переданных резидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" столбца 14 соответствует итоговой сумме столбца 14 отчета о страховых премиях.
14. Сумма страховых премий, переданных нерезидентам Республики Казахстан, по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" столбца 14 соответствует итоговой сумме столбца 15 отчета о страховых премиях.
15. Итоговая сумма страховых премий, переданных перестраховочной организации в столбце 14 соответствует итоговой сумме столбца 13 отчета о страховых премиях.
16. В столбце 15 указывается сумма страховых премий в иностранной валюте, переданных перестраховочной организацией за период с начала отчетного периода.
17. В столбце 17 указываются данные о возмещении по рискам, полученным по договорам перестрахования.
18. В столбце 19 указываются суммы страховых выплат по договорам, принятым на перестрахование.
19. В столбце 22 указывается наименование класса страхования. В случае если одной перестраховочной организации были переданы страховые премии по разным классам страхования, перечень классов страхования указывается в одной строке.
20. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.

12. 13-бағанда қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің жиынтық сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 9 және 10-бағандарының сомасына сәйкес келеді.
13. 14-бағанның "Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы сақтандыру сыйлықақылары туралы есептің 14-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
14. 14-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы сақтандыру сыйлықақылары туралы есептің 15-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
15. 14-бағанда қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақылардың жиынтық сомасы сақтандыру сыйлықақылары туралы есептің 13-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
16. 15-бағанда есепті кезеңнің басынан басталатын кезеңде қайта сақтандыру ұйымына берілген шетел валютасындағы сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
17. 17-бағанда қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған тәуекелдер бойынша өтемақы туралы деректер көрсетіледі.
18. 19-бағанда қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
19. 22-бағанда сақтандыру сыныбының атауы көрсетіледі. Егер әртүрлі сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары бір қайта сақтандыру ұйымына берілген жағдайда, сақтандыру сыныптарының тізбесі бір жолда көрсетіледі.
20. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.