О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 294. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2020 года № 21249
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 294
Перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение
1. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2014 года № 16-07/296 "Об утверждении Правил проведения диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9578, опубликован 1 октября 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 191 (27812)):
в Правилах проведения диагностических исследований, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения диагностических исследований";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Отбор проб биологического и патологического материала для диагностики заболеваний животных, определения показателей пищевой безопасности продукции и сырья животного происхождения и кормов осуществляется в соответствии с Правилами отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11618) (далее – Правила отбора).";

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 294 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 қыркүйекте № 21249 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 294 бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Диагностикалық зерттеулерді жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 11 маусымдағы № 16-07/296 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9578 болып тіркелген, 2014 жылғы 1 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 191 (28414) болып жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Диагностикалық зерттеулерді жүргізу қағидасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Диагностикалық зерттеулерді жүргізу тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жануарлар ауруларын диагностикалау үшін, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың және азықтардың тамақ қауіпсіздігі көрсеткіштерін анықтау үшін, биологиялық және патологиялық материалдардан сынама іріктеп алу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11618 болып тіркелген) бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларына (бұдан әрі – Іріктеп алу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.";

подпункты 3) и 4) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) соответствие количества биологического материала для диагностических исследований, указанных в сопроводительных документах (описи взятия проб крови) со сведениями о наличии поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и других группировках животных) в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных и соответствие количества взятых проб крови с наличием поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных) с целью обеспечения охвата и одновременного проведения исследования имеющегося поголовья животных в гурте, стаде, отаре, хозяйствующем субъекте и других группировках животных (зависит от вида болезней животных и кратности диагностических исследований, предусмотренных в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940)) (далее – Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила);
4) соответствие биологического и патологического материала для диагностических исследований Правилам отбора;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При приеме биологического и патологического материала для диагностического исследования, за исключением случаев несоответствия подпункту 2) пункта 9 настоящих Правил, сотрудниками ветеринарной лаборатории, осуществляющими прием биологического и патологического материала для диагностического исследования, в двух экземплярах составляется акт приема-передачи биологического и патологического материала по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае несоответствия подпункту 2) пункта 9 настоящих Правил акт приема-передачи биологического и патологического материала составляется в течение пяти рабочих дней после получения пробы биологического и патологического материала от остального поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных).
При не направлении (непредставлении) в течение пяти рабочих дней проб биологического материала от остального поголовья животных (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных) в случае несоответствия подпункту 2) пункта 9 настоящих Правил, ветеринарная лаборатория по истечении указанного срока утилизирует пробы биологического и патологического материала с участием государственного ветеринарно-санитарного инспектора, подписавшего опись взятия проб крови, которым по результатам утилизации проб подписывается соответствующий акт утилизации проб крови, составленный в произвольной форме.

8-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ілеспе құжаттарда (қан сынамаларын алу тізімдемелері) көрсетілген диагностикалық зерттеулерді жүргізуге арналған биологиялық материал санының ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордағы жануарлар басы (үйір, табын, отар, шаруашылық субъектісі және жануарлардың басқа да топтары) санының бар-жоғы туралы мәліметтерге сәйкестігін және үйірдегі, табындағы, отардағы, шаруашылық субъектісіндегі және жануарлардың басқа да топтарындағы жануарларды (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда (бұдан әрі – Ветеринариялық-санитариялық қағидалар) көзделген жануарлар ауруының түріне және диагностикалық зерттеулердің жиілігіне байланысты) қамтуды және бір уақытта зерттеу жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында алынған қан сынамалары санының жануарлар басы (табындағы, топтағы, отардағы, шаруашылық субъектісіндегі және жануарлардың басқа да топтарындағы) санына сәйкестігін;
4) диагностикалық зерттеулерді жүргізуге арналған биологиялық және патологиялық материалдың Іріктеп алу қағидаларына сәйкестігін;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келмеу жағдайларын қоспағанда, диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдаған жағдайда, диагностикалық зерттеулерді жүргізуге арналған биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдауды жүзеге асыратын ветеринариялық зертхананың қызметкерлері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада биологиялық және патологиялық материалдарды қабылдау-беру актісін толтырады.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, қабылдау-беру актісі қалған жануарлар басынан (үйір, табын, отар, шаруашылық субъектісі және жануарлардың басқада топтары) биологиялық материал сынамасы алынғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде толтырылады.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, қалған жануарлар басынан (үйір, табын, отар, шаруашылық субъектісі және жануарлардың басқа да топтары) алынған биологиялық материал сынамалары бес жұмыс күні ішінде жолданбаған (ұсынылмаған) кезде ветеринариялық зертхана көрсетілген мерзім өткеннен кейін биологиялық материал сынамасын қан сынамаларын алу тізімдемесіне қол қойған мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың қатысуымен кәдеге жаратады, ол кәдеге жарату нәтижелері бойынша еркін нысанда жасалған тиісті қан сынамаларын кәдеге жарату актісіне қол қояды.

При не направлении (непредставлении) в течение пяти рабочих дней проб взамен проб биологического и патологического материала не соответствующим подпункту 4) пункта 8 настоящих Правил, ветеринарная лаборатория по истечении указанного срока информирует терподразделение.
Терподразделение информирует местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц с выдачей предписания в соответствии с формами предписаний, Правилами их составления и выдачи, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 16-07/333 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8662).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Диагностические исследования в зависимости от болезней животных проводятся с использованием методов, предусмотренных в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, международных и национальных стандартах, а также стандартах, предписаниях и рекомендациях, разработанных под эгидой Международного эпизоотического бюро.".
2. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 16-07/332 "Об утверждении Правил планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9639, опубликован 2 сентября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных, утвержденных указанным приказом:
пункты 4 и 4-1 изложить в следующей редакции:
"4. Ветеринарные мероприятия против особо опасных болезней животных (далее – ветеринарные мероприятия) в зависимости от вида болезней, проводятся согласно Ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940), с соблюдением специалистами в области ветеринарии мер безопасности по недопущению заболевания, передачи и распространения болезни от заболевшего человека, животного к здоровому человеку (использование средств индивидуальной защиты (специальная одежда, маски и перчатки, средства защиты глаз/пластиковая маска для лица), антисептиков и другие меры безопасности), включая в период введения ограничительных мероприятий, карантина.
4-1. По окончании проведения ветеринарных мероприятий составляется акт о проведенном ветеринарном мероприятии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которому прилагается опись животных подвергнутых вакцинации, аллергическому исследованию, обработке по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Осы Қағидалардың 8-тармағының 4) тармақшасына сәйкес келмейтін биологиялық және паталогиялық материал сынамасының орнына бес жұмыс күні ішінде сынама жолданбаған (ұсынылмаған) кезде, ветеринариялық зертханакөрсетілген мерзім өткеннен кейін аумақтық бөлімшені хабардар етеді.
Аумақтық бөлімше Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 16-07/333 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8862 болып тіркелген) бекітілген Нұсқамалар нысандарына, оларды жасау және беру қағидаларына сәйкес нұсқама бере отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарын хабардар етеді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Диагностикалық зерттеулер жануарлардың ауруларына байланысты Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда, халықаралық және ұлттық стандарттарда, сондай-ақ Халықаралық эпизоотиялық бюроның қолдауымен әзірленген стандарттарда, нұсқамаларда және ұсынымдарда көзделген әдістерді пайдалана отырып жүргізіледі.".
2. "Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 16-07/332 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9639 болып тіркелген, 2014 жылғы 2 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидаларында:
4 және 4-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар (бұдан әрі – ветеринариялық іс-шаралар) аурулардың түріне қарай Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға сәйкес шектеу іс-шараларын, карантинді енгізу кезеңдерін қоса алғанда, ветеринария саласындағы мамандардың ауру адамнан, жануардан сау адамға (жеке қорғаныш құралдарын (арнайы киім, бетперделер мен қолғаптар, көзді қорғау құралдары/пластикалық бетперде), антисептиктерді және басқа да қауіпсіздік шараларын қолдану) ауруды болдырмау, аурудың берілуі мен таралуына жол бермеу жөніндегі қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүргізіледі.
4-1. Ветеринариялық іс-шаралар аяқталғаннан кейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар туралы акт жасалады, оған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша вакцинациядан, аллергиялық тексеруден, өңдеуден өткен жануарлардың тізімдемесі қоса беріледі.

Сведения о проведенных ветеринарных мероприятиях вносятся в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, утвержденном приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 "Об утверждении Правил формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6321) (далее – Правила ИСЖ).";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Допускается внесение изменений и дополнений в план ветеринарных мероприятий в период проведения ветеринарных мероприятий, включая по предложениям МИО.
Внесение изменений и дополнений в план ветеринарных мероприятий допускается не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до планируемого месяца проведения ветеринарных мероприятий. При внесении изменений и дополнений в план ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике особо опасных болезней животных также учитываются сведения по поголовью животных имеющиеся в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных, сроки проведения идентификации животных, наличие изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Проведение ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней (вакцинация/аллергическое исследование животных, взятие и доставка проб крови в ветеринарную лабораторию) осуществляются государственными ветеринарными организациями, созданными МИО области, городов республиканского значения, столицы, с ветеринарными пунктами (далее – организации МИО).
Проведение ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных считаются завершенными при выполнении мероприятий, предусмотренных пунктами 4-1 и 15 настоящих Правил.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Отбор проб крови и ее транспортировка (доставка) в ветеринарную лабораторию осуществляется в соответствии с Правилами отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11618), с использованием систем забора проб крови, получаемых от ветеринарной лаборатории и составлением акта взятие проб крови по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. К этому акту прилагается опись животных по взятым пробам крови по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Взятие проб крови от животных сельскохозяйственных предприятий, крестьянских, фермерских хозяйств допускается ветеринарными врачами данных сельскохозяйственных предприятий, крестьянских, фермерских хозяйств, имеющими трудовые отношения с организацией МИО.
Сведения о проведенных ветеринарных мероприятиях (взятие и доставка проб крови в ветеринарную лабораторию) и их результатах вносятся в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных в соответствии с Правилами ИСЖ.".

Жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар туралы мәліметтер "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірме беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6321 болып тіркелген) (бұдан әрі – АЖБ қағидалары) бекітілген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. ЖАО ұсыныстары бойынша қоса алғанда, ветеринариялық іс-шаралар жүргізу кезеңінде ветеринариялық іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Ветеринариялық іс-шаралар жоспарына ветеринариялық іс-шаралар жүргізудің жоспарланған айына дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күнтізбелік күн бұрын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі. Жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордағы жануарлар басы бойынша мәліметтер, жануарларды бірдейлендіруді жүргізу мерзімдері, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдардың (құралдардың) болуы ескеріледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Аса қауіпті ауруларға қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді (жануарларды вакциналау/аллергиялық зерттеу, қан сынамаларын алу және ветеринариялық зертханаға жеткізу) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ЖАО-сы құрған ветеринариялық пункттері бар мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрі – ЖАО ұйымдары) жүзеге асырады.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жүргізу осы Қағидалардың 4-1 және 15-тармақтарында көзделген іс-шараларды орындаған жағдайда аяқталған болып есептеледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қан сынамаларын алу және оны ветеринариялық зертханаға тасымалдау (жеткізу) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11618 болып тіркелген) бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын іріктеу қағидаларына сәйкес ветеринариялық зертханадан алынатын қан сынамаларын алу жүйесін пайдалана отырып және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қан сынамаларын алу актісін жасай отырып жүзеге асырылады. Осы актіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған қан сынамалары бойынша жануарлардың тізімдемесі қоса беріледі.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа, фермер қожалықтарының жануарларынан осы ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа, фермер қожалықтарының ЖАО ұйымымен еңбек қатынастары бар ветеринариялық дәрігерлеріне қан сынамаларын алуға жол беріледі.
Жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар (қан сынамаларын алу және ветеринариялық зертханаға жеткізу) және олардың нәтижелері туралы мәліметтер АЖБ қағидаларына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға енгізіледі.".

3. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 7-1/700 "Об утверждении Правил карантинирования животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10223, опубликован 12 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила карантинирования животных, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
4. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/394 "Об утверждении Правил ведения, представления ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11265, опубликован 16 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила ведения, представления ветеринарного учета и отчетности, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнение
Утверждены
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года
№ 7-1/700
Правила карантинирования животных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила карантинирования животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-17) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок карантинирования животных.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) зона наблюдения – зона, установленная между буферной (защитной) и благополучной зонами;
2) буферная (защитная) зона – зона, устанавливаемая для защиты зоосанитарного статуса субпопуляции животных в благополучном регионе или регионе с неустановленным статусом путем проведения ветеринарных мероприятий с целью недопущения заноса возбудителя болезни животных;
3) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
4) территориальные подразделения ведомства (далее – терподразделение) – территориальные подразделения, расположенные на соответствующих административно-территориальных единицах;
5) ветеринарный осмотр животного – клинический осмотр животного, проводимый с целью определения общего состояния его здоровья ветеринарным врачом, государственным ветеринарно-санитарным инспектором;
6) карантинирование животных – обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;

3. "Жануарларды карантиндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 7-1/700 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10223 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарларды карантиндеу қағидалары осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/394 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11265 болып тіркелген, 2015 жылғы 16 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, ұсыну қағидалары осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 7-1/700 бұйрығымен
бекітілген
Жануарларды карантиндеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларды карантиндеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 46-17) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарларды карантиндеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) бақылау аймағы – буферлік (қорғаныш) жәнесаламатты аймақтар арасында белгіленген аймақ;
2) буферлік (қорғаныш) аймақ – жануарлар ауруы қоздырғышының әкелінуіне жол бермеу мақсатында ветеринариялық іс-шаралар жүргізу жолымен саламатты өңірде немесе мәртебесі белгіленбеген өңірде жануарлардың субпопуляциясының зоосанитариялық мәртебесін қорғау үшін белгіленетін аймақ;
3) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті;
4) ведомствоның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде орналасқан аумақтық бөлімшелер;
5) жануарды ветеринариялық қарап-тексеру – жануардың саулығының жалпы жай-күйін айқындау мақсатында ветеринариялық дәрігер, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор жүргізетін жануарды клиникалық қарап-тексеру;
6) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулер жүргізу мақсатында жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;

7) благополучная зона – зона, свободная от заразных болезней животных;
8) неблагополучная зона – зона, на которой установлены заразные болезни животных.
3. Физические и юридические лица проводят карантинирование животных вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
Ввоз, приобретение, вывоз, перемещение, прибытие животных не осуществляется:
1) с неблагополучной зоны, за исключением их реализации для проведения санитарного убоя на объектах убоя животных (мясоперерабатывающие предприятия) при соблюдении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940) и указании сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
2) из буферной (защитной) зоны в благополучную зону;
3) в неблагополучную зону;
4) из благополучной зоны с вакцинацией в благополучную зону без вакцинации;
5) из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией без проведения соответствующих ветеринарных обработок.
4. Карантинирование животных не проводится в случаях, если животные вновь прибывают, ввозятся, приобретаются, вывозятся, перемещаются:
1) по территории республики при благополучии в эпизоотическом отношении или одинаковом типе деления территории на зоны пункта отправки и пункта назначения и указании сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
2) при доставке животных для последующего санитарного убоя на объектах убоя животных (мясоперерабатывающие предприятия) с указанием сведений по ним в ветеринарных документах и базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
5. Продолжительность карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или перемещаемых между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимых из республики в третьи страны составляет не менее 21 (двадцати одного) календарного дня, если иное не предусмотрено ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями по конкретному виду животных.
Животные, ввозимые из третьих стран или перемещаемые между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимые из республики в третьи страны карантинируются в стране отправителя и стране получателя, если иное не предусмотрено ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями по конкретному виду животных.
Необходимость, продолжительность и условия карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или перемещаемых между государствами-членами Евразийского экономического союза, вывозимых из республики в третьи страны определяются терподразделением, на территорию которой планируется осуществить ввоз животных.

7) саламатты аймақ – жануарлардың жұқпалы ауруларынан таза аймақ;
8) саламатсыз аймақ– жануарлардың жұқпалы аурулары белгіленген аймақ.
3. Жеке және заңды тұлғалар осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, диагностикалық зерттеулер және ветеринариялық өңдеулер жүргізу мақсатында жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларға карантиндеу жүргізеді.
Мыналардан (ға):
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар сақталған және ветеринариялық құжаттар мен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорында олар бойынша мәліметтер көрсетілген жағдайда, жануарларды сою объектілерінде (ет өңдеу кәсіпорындары) санитариялық союды жүргізу үшін оларды өткізуді қоспағанда, саламатсыз аймақтан;
2) буферлік (қорғау) аймақтан саламатты аймаққа;
3) саламатсыз аймаққа;
4) вакциналанған саламатты аймақтан вакциналанбаған саламатты аймаққа;
5) вакциналанған саламатты аймақтан тиісті ветеринариялық өңдеулерді жүргізбей вакциналанбаған саламатты аймаққа жануарларды әкелу, сатып алу, әкету, орнын ауыстыру, келтіру жүзеге асырылмайды.
4. Егер:
1) республика аумағы бойынша аумақ эпизоотиялық тұрғыдан саламаттыболғанда немесе жөнелту пункті мен межелі пункт аймақтарына бірдей типпен бөлінгенде және олар бойынша мәліметтер ветеринариялық құжаттарда және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда көрсетілген кезде;
2) жануарларды кейіннен санитариялық сою үшін жануарларды сою объектілеріне (ет өңдеу кәсіпорындары) олар бойынша мәліметтерді ветеринариялық құжаттарда және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда көрсете отырып, жеткізу кезіндежануарлар жаңадан келтірілсе, әкелінсе, сатып алынса, әкетілсе, орны ауыстырылса, онда жануарларды карантиндеу жүргізілмейді.
5. Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында өткізілетін, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарларды карантиндеу ұзақтығы, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда өзгеше көзделмесе, кемінде күнтізбелік 21 (жиырма бір) күнді құрайды.
Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында тасымалданатын, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарлар, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда өзгеше көзделмесе, жөнелтуші елде және алушы елде карантинделеді.
Үшінші елдерден әкелінетін немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында тасымалданатын, республикадан үшінші елдерге әкетілетін жануарларды карантиндеу қажеттігін, ұзақтығын және шарттарын аумағына жануарларды әкелу жоспарланып отырған аумақтық бөлімше айқындайды.

6. Продолжительность карантинирования животных, вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) составляет не менее 7 (семи) календарных дней.
Животные, перемещаемые внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) карантинируются в хозяйствующем субъекте отправителя, если иное не предусмотрено ветеринарными требованиями по конкретному виду животных.
Необходимость, продолжительность и условия карантинирования вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) определяются терподразделением, на территорию которой планируется осуществить ввоз (перемещение) животных.
7. В случае подозрения в заболевании или выявления больных животных при карантинировании животных сроки их карантинирования продлеваются соответственно государственным ветеринарно-санитарным инспектором, государственным ветеринарным врачом соответствующей административно-территориальной единицы на период необходимый для выяснения эпизоотической ситуации и проведения дополнительных диагностических исследований по установлению окончательного диагноза.
Если в период карантинирования в стране отправителя (третьи страны или государств-члены Евразийского экономического союза) или в пункте назначения (при перемещении животных внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией)) и по результатам диагностических исследований у животных выявятся положительные (серологические, аллергические и другие исследования) реакции, то ведомство отказывает в ввозе всей партии карантинируемых животных или тех карантинируемых животных, у которых установлены такие реакции.
Если в период карантинирования в пункте назначения животных ввезенных из третьих стран или государств-члена Евразийского экономического союза по результатам диагностических исследований у животных выявятся положительные (серологические, аллергические и другие исследования) реакции, ведомство отказывает в ввозе всей партии карантинируемых животных или тех карантинируемых животных, у которых установлены такие реакции.
В случае невозможности вывоза таких животных за пределы республики (третьи страны или государств-члены Евразийского экономического союза), такие животные утилизируются или уничтожаются в соответствии с Правилами обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891).

6. Республика ішінде аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа) эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктерден (ке) жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу ұзақтығы кемінде күнтізбелік 7 (жеті) күнді құрайды.
Республика ішінде эпизоотиялық тұрғыдансаламатты әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) аймақтарғатүрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа) орны ауыстырылатын жануарлар, егер жануарлардың нақты түрі бойынша ветеринариялық-санитариялықталаптарда өзгеше көзделмесе, жөнелтушінің шаруашылық субъектісіндекарантинделеді.
Республика ішінде эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанғанн саламатты аймаққа) жаңадан келген, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу қажеттігін, ұзақтығын және шарттарын аумағына жануарларды әкелу (орнын ауыстыру) жоспарланып отырған аумақтық бөлімше айқындайды.
7. Жануарларды карантиндеу кезінде ауруға күдікті немесе ауру жануарлар анықталған жағдайда, оларды карантиндеу мерзімін тиісті мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық дәрігері эпизоотиялық ахуалды анықтау және соңғы диагнозды белгілеу бойынша қосымша диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін қажетті кезеңге ұзартады.
Егер карантиндеу кезеңінде жөнелтуші елде (үшінші елдер немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер) немесе межелі пунктте (жануарлар республика ішінде эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктен (ке) аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа орын ауыстырғанда)) және диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша жануарларда оң (серологиялық, аллергиялық және басқа да зерттеулер) реакциялар анықталса, онда ведомство карантинделетін жануарлардың барлық партиясын немесе осындай реакциялар белгіленген карантинделетін жануарларды әкелуден бас тартады.
Егер карантиндеу кезеңінде үшінші елдерден немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген жануарларды жеткізу пунктінде диагностикалық зерттеулер нәтижелері бойынша жануарлардан оң (серологиялық, аллергиялық және басқа да зерттеулер) реакциялар анықталса, ведомство карантинделген жануарлардың барлық партиясын немесе осындай реакциялар белгіленген карантинделген жануарларды әкелуден бас тартады.
Мұндай жануарларды республикадан тыс жерлерге (үшінші елдер немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер) әкету мүмкін болмаған жағдайда, ондай жануарлар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 704 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 тіркелген) бекітілген Жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларына сәйкес кәдеге жаратылады немесе жойылады.

8. В период карантинирования животных, животные содержатся обособленно от поголовья, имеющегося в хозяйствующем субъекте и до завершения периода карантинирования животных принимаются меры по недопущению прямого или косвенного контакта с другими животными.
Глава 2. Порядок карантинирования животных
9. Физические и юридические лица в письменной форме перед планируемым прибытием, ввозом, приобретении, вывозе, перемещении животных извещают об этом терподразделения, подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии (далее – подразделения МИО), но не позднее 30(тридцати) календарных дней до планируемого прибытия, ввоза, приобретения, вывоза, перемещения животных.
10. На основе полученной информации от физических и юридических лиц в течение не более 7 (семи) рабочих дней терподразделения по согласованию с подразделениями МИО разрабатывают и утверждают план карантинирования животных.
Копия утвержденного плана карантинирования животных терподразделением направляется физическому и юридическому лицу, от которого получена соответствующая информация, в течение3 (трех) рабочих дней с момента утверждения.
В плане карантинирования животных указываются продолжительность и условия карантинирования ввезенных животных, перечень болезней животных, подлежащих диагностическим исследованиям, ветеринарным обработкам с указанием даты их проведения, ответственные лица за выполнение ветеринарных мероприятий, включая мероприятия при выявлении подозрительных в заболевании животных, больных животных.
При планировании проведения диагностических исследований в период карантинирования животных учитываются сведения о ранее проведенных ветеринарных обработках, вакцинациях животных с целью исключения получения недостоверных результатов диагностических исследований, деление территории на зоны и обязательные диагностические исследования крупного рогатого скота на бруцеллез и туберкулез, мелкого рогатого скота, верблюдов и свиней на бруцеллез, лошадей на сап, случную болезнь, ослов и мулл на сап, а также дополнительных исследований племенных животных на паратуберкулез, трихомоноз (Trichomonasfetus), кампилобактериоз (Campylobacterfetusvenerealis) для быков, хламидиоз, лептоспироз (если не были вакцинированы или обработаны с профилактической целью дегидрострептомицином или веществом, дающим эквивалентный эффект), на инфекционный ринотрахеит и вирусную диарею крупного рогатого скота (если животные не были предварительно вакцинированы). При планировании проведения диагностических исследований в период карантинирования животных ввозимых из третьих стран или государств-члена Евразийского экономического союза в пункте назначения учитывается проведение мониторинговых диагностических исследований на болезнь Шмалленберга.
Исследование на другие болезни животных проводится только в том случае, если на территории получателя проводятся программы по профилактике и/или искоренению этих болезней.

8. Жануарларды карантиндеу кезеңінде жануарлар шаруашылық субъектісінде бар мал басынан бөлек күтіп-бағылады және жануарларды карантиндеу кезеңі аяқталғанға дейін басқа жануарлармен тікелей немесе жанама байланыста болуын болдырмау шаралары қабылданады.
2-тарау. Жануарларды карантиндеу тәртібі
9. Жеке және заңды тұлғалар жануарлардың жоспарлы келуі, әкелінуі, сатып алынуы, әкетілуі, орнын ауыстыруы алдында бұл туралы аумақтық бөлімшелерге, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелеріне (бұдан әрі – ЖАО бөлімшелері) жазбаша түрде жануарлардың жоспарланған келуіне, әкелінуіне, сатып алуына, әкетілуіне, орын ауыстыруына дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарлайды.
10. Жеке және заңды тұлғалардан алынған ақпарат негізінде аумақтық бөлімшелер 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ЖАО бөлімшелерімен бірлесіп жануарларды карантиндеу жоспарын әзірлейді және бекітеді.
Жануарларды карантиндеудің бекітілген жоспарының көшірмесін аумақтық бөлімше бекітілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті ақпарат алынған жеке және заңды тұлғаға жібереді.
Жануарларды карантиндеу жоспарында әкелінген жануарларды карантиндеу ұзақтығы мен шарттары, жүргізілген күні, ветеринариялық іс-шараларды орындауға жауапты тұлғалар, ауруға күдікті жануарлар, ауру жануарлар анықталған кездегі іс-шаралар қоса көрсетіле отырып, диагностикалық зерттеулерге, ветеринариялық өңдеулерге жататын жануарлар ауруларының тізбесі көрсетіледі.
Жануарларды карантиндеу кезеңінде диагностикалық зерттеулер жүргізуді жоспарлаған кезде бұрын жүргізілген ветеринариялық өңдеулер, диагностикалық зерттеулердің дұрыс емес қорытындыларын алуды болдырмау мақсатында жануарларды вакциналау, аумақты аймақтарға бөлу және мүйізді ірі қара малды бруцеллез бен туберкулезге, ұсақ малды, түйелер мен шошқаларды бруцеллезге, жылқыларды маңқа, күйек ауруына, есектер мен қашырларды маңқаға міндетті диагностикалық зерттеу, сондай-ақ асыл тұқымды жануарларды паратуберкулез, трихомоноз, (Trіchomonasfetus), бұқалар үшін кампилобактериоз (Campylobacterfetusvenerealіs), хламидиоз, лептоспироз (егер вакциналанбаған болса немесе профилактикалық мақсатта дегидрострептомицинмен немесе эквивалентті әсер беретін заттармен өңделмеген болса), инфекциялық ринотрахейт пен ірі қара малдың вирустық деареясына (егер жануарлар алдын ала вакциналанбаған болса) қосымша зерттеулер туралы мәліметтер ескеріледі. Үшінші елдерден немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше-мемлекеттерден әкелінетін жануарларды карантиндеу кезінде межелі пунктте диагностикалық зерттеулерді жүргізуді жоспарлаған кезде межелі орында Шмалленберг ауруына мониторингтік диагностикалық зерттеу жүргізу ескеріледі.
Егер алушы елдің аумағында жануарлардың басқа ауруларының профилактикасы және/немесе жойылуы бойынша бағдарламалар жүргізілсе ғана, осы ауруларға зерттеулер жүргізіледі.

11. Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных при их ввозе из третьих стран или перемещаемые между государствами-членами Евразийского экономического союза осуществляются с соблюдением Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденных Решением Комиссии Евразийского экономического союза от 18 июня 2010 года № 317 и Положения о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2014 года № 94. Диагностические исследования и ветеринарные обработки животных проводятся против болезней, указанных в ветеринарном сертификате, которым сопровождались карантинируемые животные и пункте 10 настоящих Правил.
Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных при их перемещении внутри республики из (в) административно-территориальных(ую) единиц(у) благополучных в эпизоотическом отношении с различными типами деления на зоны (из зоны наблюдения в благополучную зону или из благополучной зоны в зону наблюдения или из буферной (защитной) зоны в зону наблюдения или из зоны наблюдения в буферную (защитную) зону или из благополучной зоны без вакцинации в благополучную зону с вакцинацией) определяются терподразделением соответствующей административно-территориальной единицы, на территорию которой планируется осуществить ввоз (перемещение) животных в зависимости от эпизоотической ситуации и проводимых ветеринарных мероприятий по конкретной нозологической единице в месте прибытия (ввоза) животных и пункта 10 настоящих Правил.
Проведение дополнительных диагностических исследований и ветеринарных обработок (включая вакцинацию) допускается по запросу страны-получателя или хозяйствующего субъекта получателя или при возникновении подозрения на особо опасные болезни животных в случае наличия клинических признаков у животных в период их карантинирования.
12. Ветеринарные мероприятия, проводимые в период карантинирования животных, осуществляются в соответствии с планом карантинирования животных.
13. В период карантинирования животных проводится:
1) ветеринарный осмотр животных, термометрия животных;
2) ветеринарные обработки и диагностические исследования против болезней животных, определенных планом карантинирования животных.
Информация о карантинируемых животных вносятся в журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий и журнал для регистрации заболеваний животных (в случае регистрации заболевания) по формам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9342).

11. Жануарларды үшінші елдерден әкелу немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында тасымалдау кезінде карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар Еуразиялық экономикалық одақ Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 94 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлескен тексерулер жүргізудің және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ережені сақтай отырып жүзеге асырылады. Жануарлардың диагностикалық зерттеулері және ветеринариялық өңдеулері карантинге жатқызылған жануарлармен ілесіп жүретін ветеринариялық сертификатта және осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген ауруларға қарсы жүргізіледі.
Жануарларды республика ішінде аймақтарға түрлі бөлу типтерімен (бақылау аймағынан саламатты аймаққа немесе саламатты аймақтан бақылау аймағына немесе буферлік (қорғау) аймақтан бақылау аймағына немесе бақылау аймағынан буферлік (қорғау) аймаққа немесе вакциналанбаған саламатты аймақтан вакциналанған саламатты аймаққа) эпизоотиялық тұрғыдан саламатты әкімшілік-аумақтық бірліктерден (ке) тасымалдау кезінде карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларды эпизоотиялық ахуалға және жануарлар келген (әкелінген) жердегі нақты нозологиялық бірлік жөніндегі жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларға және осы Қағидалардың 10-тармағына байланысты аумағына жануарларды әкелуді (тасымалдауды) жүзеге асыру жоспарланатын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумақтық бөлімшесі айқындайды.
Қосымша диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулер (вакциналауды қоса алғанда) жүргізуге алушы-елдің немесе алушының шаруашылық субъектісінің сұрауы бойынша немесе жануарлардың аса қауіпті ауруларына күдік туындағанда жануарларды карантиндеу кезеңінде оларда клиникалық белгілер болған жағдайда жол беріледі.
12. Жануарларды карантиндеу кезеңінде жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар жануарларды карантиндеу жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Жануарларды карантиндеу кезеңінде:
1) жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру, жануарлардың термометриясы;
2) жануарларды карантиндеу жоспарында айқындалған жануарлар ауруларына қарсы ветеринариялық өңдеулер және диагностикалық зерттеулер жүргізіледі.
Карантинделетін жануарлар туралы ақпарат "Ветеринариялық есеп және есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналға және жануарлар ауруларын (ауру тіркелген жағдайда) тіркеуге арналған журналға енгізіледі.

14. Диагностические исследования проводятся государственной ветеринарной организацией, осуществляющей функции, отнесенные к государственной монополии. Ветеринарные обработки животных проводятся государственной ветеринарной организацией, созданной местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы.
Проведение диагностических исследований и ветеринарных обработок при карантинировании животных осуществляется за счет владельцев объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 35 Закона.
15. Если в ходе исследований на территории страны отправителя или хозяйствующем субъекте отправителе получены положительные или сомнительные результаты диагностических исследований, об этом немедленно извещается уполномоченный орган в области ветеринарии страны получателя или терподразделения по месту расположения хозяйствующего субъекта получателя. Если в ходе исследований на территории страны получателя или хозяйствующего субъекта получателя получены положительные или сомнительные результаты диагностических исследований, об этом немедленно извещается уполномоченный орган в области ветеринарии страны отправителя или терподразделения по месту расположения хозяйствующего субъекта отправителя.
16. По результатам карантинирования с учетом результатов диагностических исследований государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы проводится эпизоотологическое обследование и в течение 3 (трех) рабочих дней составляется акт эпизоотологического обследования по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам
карантинирования животных
Форма
Акт эпизоотологического обследования
_________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта и его адрес)
Мною __________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, проводившего эпизоотологическое
обследование) проведено эпизоотологическое обследование
______________________________________________________________________________
(наименование объекта эпизоотического обследования, адрес)
При этом было установлено: Период приобретения животных (ввоз, ввод в
хозяйствующий субъект) ________________________________________________________
_______________________________________________________________ (дата, месяц, год)
Начало карантинирования животных ________________________________________
(дата, месяц, год)
Завершение карантинирования животных ____________________________________
(дата, месяц, год)
Характеристика хозяйства (специализация, виды разводимых животных) _________
______________________________________________________________________________
Количество животных, поставленных на карантинирование по видам и возрастным
группам с указанием индивидуальных номеров _____________________________________
______________________________________________________________________________
Откуда поступили животные _______________________________________________
______________________________________________________________________________
Обособленность содержания животных, находящихся на карантинировании от
имеющегося поголовья животных в хозяйствующем субъекте _________________________
______________________________________________________________________________
Кормление животных _____________________________________________________
Характеристика водопоя __________________________________________________
Характеристика пастбищ __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Обеззараживание сточных вод ______________________________________________
_______________________________________________________________________________
Уборка навоза и навозохранилища ___________________________________________
_______________________________________________________________________________
Условия заготовки и хранения кормов ________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Реализация продукции животного происхождения, условия обезвреживания _______
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Другие хозяйственные связи (расстояние от больших проезжих и прогонных дорог,
населенных пунктов, объектов внутренней торговли, свалок, мясоперерабатывающих
предприятий, заводов по изготовлению мясокостной муки)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Поставка и обеспеченность кормами животных ________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Диагностические исследования животных, проведенные до постановки их на
карантинирование (наименование болезни, дата проведения и результаты)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Обработка животных, проведенная до их постановки на карантинирование _________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование болезни, дата проведения, вид препарата, вакцины, способ введения)
Отдаленность животноводческих построек от жилых построек и способы ограждения
от доступа посторонних лиц ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Как часто посещают посторонние лица хозяйствующие субъекты _________________
_______________________________________________________________________________
Наличие в хозяйствующем субъекте безнадзорных собак и кошек ________________
_______________________________________________________________________________
Ветеринарно-санитарная характеристика хозяйствующего субъекта
Количество специалистов в области ветеринарии _______________________________
________________________________________________________________________________
Обеспечение ветеринарного персонала специальной одеждой, хозяйства -
дезинфицирующими средствами, ветеринарными препаратами.
Условия их хранения _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Наличие других ветеринарно-санитарных объектов (санитарных пропускников,
дезинфекционных барьеров, перевалочных площадок)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Характеристика помещений для животных _____________________________________
________________________________________________________________________________
Работа механизмов навозоудаления, теплоносителей, приточно-вытяжной системы
вентиляции _____________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Укомплектованность хозяйствующего объекта обслуживающим персоналом
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Как проводятся чистка, мытье и прогулки животных?
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Наличие мышевидных грызунов и меры борьбы с ними _________________________
_______________________________________________________________________________
Эпизоотическая ситуация хозяйствующего субъекта ____________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Характеристика противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период
карантинирования
Диагностические исследования животных, проведенные в период карантинирования
(наименование болезни, дата проведения и результаты по видам животных)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Ветеринарный осмотр животных ____________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Описание проведенных ветеринарных мероприятий согласно плану
карантинирования животных ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дополнительная информация (при выявлении животных с признаками заболевания,
больных животных) ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заключение
Оценка эффективности проведенных противоэпизоотических и профилактических
мероприятий ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Результаты карантинирования животных (завершение, продление) ________________
________________________________________________________________________________
Причины и сроки продления периода карантинирования животных (при
возникновении случаев) ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Рекомендуемые дополнительные противоэпизоотические и профилактические
мероприятия ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор ___________________________
________________________________________________________________________________
(наименование административно-территориальной единицы) (подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
Специалист в области ветеринарии__________________ _________________________
________________________________________________________________________________
наименование административно-территориальной единицы) (подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнение
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан

14. Диагностикалық зерттеулерді мемлекеттік монополияға жатқызылған функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық ұйым жүргізеді. Жануарларды ветеринариялық өңдеулерді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйым жүргізеді.
Жануарларды карантиндеу кезінде диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық өңдеулер жүргізу Заңның 35-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін иеленушілер есебінен жүзеге асырылады.
15. Егер жіберуші елдің аумағында немесе жөнелтушінің шаруашылық субъектісінде зерттеулер барысында диагностикалық зерттеулердің оң немесе күмәнді нәтижелері алынса, бұл туралы алушы елдің ветеринария саласындағы уәкілетті органына немесе алушының шаруашылық субъектісінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімшеге дереу хабарланады. Егер алушы елдің аумағындағы немесе алушының шаруашылық субъектісіндегі зерттеулер барысында диагностикалық зерттеулердің оң немесе күмәнді нәтижелері алынса, бұл туралы жіберуші елдің ветеринария саласындағы уәкілетті органына немесе жіберушінің шаруашылық субъектісінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімшеге дереу хабарланады.
16. Карантиндеу нәтижелері бойынша диагностикалық зерттеулер нәтижелерін ескере отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргізеді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін жасайды.
Жануарларды карантиндеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Эпизоотикалық зерттеп-қарау актісі ______________________________________________________________ (шаруашылық субъектісінің атауы және оның мекенжайы)
Мен __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(эпизоотиялық зерттеп-қарау жүргізген адамның аты, әкесінің аты (барболса),
тегі, лауазымы)
___________________________________________ эпизоотиялық зерттеп-қарау
(эпизоотиялық зерттеп-қарау объектісінің атауы, мекенжайы)
жүргіздім.
Бұл ретте, мыналар анықталды:
Жануарды сатып алу (әкелу, шаруашылық субъектісіне келтіру)
кезеңі _____________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Жануарларды карантиндеудің басталуы ________________________________
(күні, айы, жылы)
Жануарлардыкарантиндеудің аяқталуы ________________________________
(күні, айы, жылы)
Шаруашылықтың сипаттамасы (мамандануы, өсірілетін жануарлардың түрлері)
_______________________________________________________________
Сәйкестендіру нөмірлері көрсетілген, түрі мен жасына қарай топтарға бөлініп
карантиндеуге қойылған жануарлардың саны ____________________________
___________________________________________________________________
Жануарлар қайдан әкелінді ___________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінде бар жануарлар басынан карантиндеуде тұрған
жануарларды күтіп-бағудың өзгешелігі _________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды тамақтандыру __________________________________________
Суат сипаттамасы____________________________________________________
Жайылымдар сипаттамасы ___________________________________________
Ағынды судың зарарсыздандырылуы ___________________________________
___________________________________________________________________
Көң қоймасы мен көңді жинау _________________________________________
___________________________________________________________________
Азықты дайындау және сақтау шарттары ________________________________
___________________________________________________________________
Жануарлардан алынатын өнімді өткізу, залалсыздандыру шарттары ________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқа да шаруашылық байланыстар (үлкен жүретін және айдайтын жолдардан,
елді мекендерден, базар, ішкі сауда объектілерінен, қоқыс үйінділерінен, ет өңдеу
кәсіпорындарынан, ет-сүйек ұнын жасайтын зауыттардан ара қашықтығы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларға азық жеткізу және қамтамасызету _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеуге қойғанға дейін жүргізілген олардың
диагностикалық зерттеулері (аурудың атауы, өткізілген күні және нәтижелері)
___________________________________________________________________
Жануарларды карантинтеуге қойғанға дейін жүргізілген олардың өңдеуі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(аурудың атауы, өткізілген күні, препараттың түрі, вакцина, қолдану тәсілі)
___________________________________________________________________
Жануарларға арналған құрылыстардың тұрғын үйлерден алыстығы және бөгде адамдар
қатынасынан қоршау тәсілдері _________________________________
___________________________________________________________________
Бөгде адамдар шаруашылық субъектісіне қаншалықты жиі келеді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінде қараусызиттер мен мысықтардың бар-жоғы
___________________________________________________________________
Шаруашылық жүргізу субъектісінің ветеринариялық-санитариялық сипаттамасы
Ветеринария саласындағы мамандардың саны __________________________
___________________________________________________________________
Ветеринариялық персоналды арнайы жұмыс киімімен, шаруашылықты
дезинфекциялау құралдарымен, ветеринариялық препараттармен қамтамасыз
ету. Оларды сақтау шарттары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқа ветеринариялық-санитариялық объектілердің (санитариялық өткізу
пунктері, дезинфекциялық кедергілер, өткізу алаңдары) бар-жоғы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларға арналған қора-жайлар сипаттамасы ________________________
___________________________________________________________________
Көңкетіру механизмдерінің, жылу тасығыштардың, ағынды-сорғылы желдету
жүйесінің жұмысы __________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық объектісінің қызмет көрсетуші персоналмен жинақталуы______
___________________________________________________________________
Жануарларды тазалау, жуындыру және серуендету қалай өтеді?____________
___________________________________________________________________
Тышқан тәріздес кеміргіштердің бар-жоғы және олармен күресу шаралары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шаруашылық субъектісінің эпизоотикалық ахуалы _______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралардың сипаттамасы
Карантиндеу кезеңінде жүргізілген жануарлардың диагностикалық зерттеулері
(аурудың атауы, өткізілген күні және жануарлардың түрлері бойынша нәтижелері)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу жоспарына сәйкес өткізілген ветеринариялық іс-
шараларды сипаттау ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қосымша ақпарат (ауру белгілері бар жануарлар, ауру жануарлар анықталған
жағдайда) __________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қорытынды
Жүргізілген эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралардың
тиімділігін бағалау ___________________________________________________
___________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу нәтижелері (аяқтау, ұзарту) ____________________
___________________________________________________________________
Жануарларды карантиндеу кезеңін ұзарту себептері мен мерзімдері _________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қосымша ұсынылған эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар__
__________________________________________________________________
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ___________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтықбірліктіңатауы) (қолы, аты, әкесініңаты (бар болса), тегі)
Ветеринария саласындағы маман _________________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтықбірліктіңатауы) (қолы, аты, әкесініңаты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

от 30 апреля 2015 года
№ 7-1/394
Правила ведения, представления ветеринарного учета и отчетности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения, представления ветеринарного учета и отчетности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 45) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок ведения, представления ветеринарного учета и отчетности.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно коммуникационных технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений о ветеринарных отчетах в информационной системе "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture";
2) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) территориальные подразделения ведомства (далее – территориальное подразделение) – территориальные подразделения, расположенные на соответствующих административно-территориальных единицах.
3. Ветеринарный учет и отчетность осуществляются с целью ведения мониторинга и оценки эпизоотической ситуации, ветеринарно-санитарного состояния объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, и соблюдения Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940), а также объема и эффективности проводимых ветеринарных мероприятий и представляются:
1) физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;
2) подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющими деятельность в области ветеринарии (далее – подразделения МИО);
3) государственными ветеринарными организациями;
4) территориальными подразделениями, с ветеринарными контрольными постами.
4. Ведение, представление ветеринарного учета и отчетности осуществляется по формам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9342) (далее – приказ).
5. Ветеринарная отчетность осуществляется в информационной системе, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью ответственного лица.
В случае сбоя информационной системы ветеринарная отчетность направляется получателям(ю) в бумажной форме (в виде оригинала или копии).

2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 7-1/394 бұйрығымен
бекітілген
Ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 45) тармақшасына сәйкес әзірленді және ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізу, ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттық жүйе – "Агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың "e-Agrіculture"бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінде ветеринариялық есептер туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
2) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті;
3) ведомствоның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде орналасқан аумақтық бөлімшелер.
3. Ветеринариялық есепке алу және есептілік эпизоотиялық ахуалды және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерініңветеринариялық-санитариялық жай-күйінжәне Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың сақталуын, сондай-ақ жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралардың көлемі мен тиімділігін мониторингтеу және бағалау мақсатында жүзеге асырылады және оны:
1) ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
2) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелері (бұдан әрі – ЖАО бөлімшелері);
3) мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар;
4) ветеринариялық бақылау бекеттері бар аумақтық бөлімшелер ұсынады.
4. Ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу, ұсыну "Ветеринариялық есеп пен есептілік нысандарын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық) бекітілген нысандар бойынша жүзеге асырылады.
5. Ветеринариялық есептілік жауапты тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында ақпараттық жүйеде жүзеге асырылады.
Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, ветеринариялық есептілік алушы (лар) ға қағаз нысанында (түпнұсқа немесе көшірме түрінде) жіберіледі.

6. Журналы ветеринарного учета прошнуровываются, пронумеровываются, скрепляются соответственно печатью организации, осуществляющей ведение журнала:
подразделений МИО;
государственных ветеринарных организаций;
территориальными подразделениями, с ветеринарными контрольными постами.
Физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии журналы ветеринарного учета прошнуровываются, пронумеровываются и скрепляются подписью тех лиц, которые осуществляют ведение журнала.
Записи в журналах ветеринарного учета ведутся в процессе выполнения соответствующей работы или непосредственно по ее окончанию.
7. На титульном листе журнала ветеринарного учета указывают наименование журнала, даты начала и окончания записей, фамилия, имя, отчество (при его наличии), а также должность лица ответственного за ведение соответствующего журнала.
8. Журналы ветеринарного учета подлежат хранению в течение трех лет со времени окончания в них записи (за исключением подлежащего постоянному хранению журнала для записи эпизоотической ситуации административно-территориальных единиц).
Глава 2. Порядок ведения ветеринарного учета и представления отчетности физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии
9. Физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, ведут следующие журналы ветеринарного учета в зависимости от вида осуществляемой ими предпринимательской деятельности в области ветеринарии:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий по ветучету, форме № 1-вет согласно приложению 1 к приказу;
2) журнал для регистрации заболеваний животных по ветучету, форме № 2-вет согласно приложению 2 к приказу;
3) журнал учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения по ветучету, форме № 3-вет согласно приложению 3 к приказу;
4) журнал ветеринарно-санитарной экспертизы мяса, рыбы, морепродуктов и яйца в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы на объектах внутренней торговли по ветучету, форме № 4-вет согласно приложению 4 к приказу;
5) журнал учета ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы по ветучету, форме № 5-вет согласно приложению 5 к приказу;
6) журнал экспертизы меда в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы по ветучету, форме № 6-вет согласно приложению 6 к приказу.

6. Ветеринариялық есепке алу журналдары тігіледі, нөмірленеді және тиісінше:
ЖАО бөлімшелерінің;
мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың;
ветеринариялық бақылау бекеттері бар аумақтық бөлімшелердің журналын жүргізуді жүзеге асыратын ұйымның мөрімен бекемделеді.
Ветеринария саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар ветеринариялық есепке алу журналдарын тігеді, нөмірлейді және журналды жүргізуді жүзеге асыратын адамдардың қолымен бекемделеді.
Ветеринариялық есепке алу журналдарындағы жазбалар тиісті жұмысты орындау барысында немесе ол аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
7. Ветеринариялық есепке алу журналының титулдық парағында журналдың атауы, жазбалардың басталу және аяқталу күні, тиісті журналды жүргізуге жауапты адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, сондай-ақ лауазымы көрсетіледі.
8. Ветеринариялық есепке алу журналдары (әкімшілік-аумақтық бірліктердің эпизоотиялық ахуалын жазуға арналған тұрақты сақталуы тиіс журналды қоспағанда) оларда жазба аяқталған уақыттан бастап үш жыл бойы сақталуы тиіс.
2-тарау. Ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың ветеринариялық есепке алуды жүргізу және есептілікті ұсыну тәртібі
9. Ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар олардың ветеринария саласында жүзеге асыратын кәсіпкерлік қызметінің түріне қарай ветеринариялық есепке алудың мынадай журналдарын жүргізеді:
1) бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 1-вет нысан бойынша ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журнал;
2) бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 2-вет нысан бойынша жануарлардың ауруларын тіркеуге арналған журнал;
3) бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 3-вет нысан бойынша жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын объектілерде ет пен субөнімдердің ветеринариялық-санитариялық сараптамасын есепке алу журналы;
4) бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 4-вет нысан бойынша ішкі сауда объектілеріндегі ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасында етті, балықты, теңіз өнімдерін және жұмыртқаны ветеринариялық-санитариялық сараптау журналы;
5) бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 5-вет нысан бойынша ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасында сүт және сүт өнімдерінің ветеринариялық-санитариялық сараптамасын есепке алу журналы;
6) бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 6-вет нысан бойынша ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасында балды сараптау журналы.

10. Журналы, указанные в подпунктах 3) - 6) пункта 9 настоящих Правил, ведут лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность по ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения.
11. На основании данных журналов учета, указанных в пункте 10 настоящих Правил, физическими и юридическими лицами представляются следующие формы отчетности:
1) отчет о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения на объектах осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 33 к приказу.
При заполнении данного отчета, используются данные журнала, указанного в подпункте 3) пункта 9 настоящих Правил;
2) отчет о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения на объектах внутренней торговли (рынках)по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 34 к приказу. Исходными данными для составления отчета являются журналы, указанные в подпунктах 3) - 6) пункта 9 настоящих Правил;
3) отчет о производстве ветеринарных биопрепаратов юридическими лицами по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 36 к приказу;
4) отчет о применении ветеринарных препаратов, и использовании кормов и кормовых добавок по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 38 к приказу.
12. Ветеринарная отчетность, указанная в подпунктах 1) - 4) пункта 11 настоящих Правил, представляется физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, к пятому числу месяца, следующего за отчетным периодом, в территориальное подразделение соответствующей административно-территориальной единицы.
Глава 3. Порядок ведения ветеринарного учета и представления отчетности государственными ветеринарными организациями
13. Государственные ветеринарные организации (далее - государственные организации), в зависимости от осуществляемых функций ведут следующие журналы ветеринарного учета:
1) журналы ветеринарного учета, указанные в подпунктах 1) - 6) пункта 9 настоящих Правил;
2) журнал регистрации поступивших материалов в ветеринарные лаборатории по ветучету, форме № 7-вет согласно приложению 7 к приказу;
3) журнал бактериологических исследований по ветучету, форме № 8-вет согласно приложению 8 к приказу;
4) журнал вирусологических исследований по ветучету, форме № 9-вет согласно приложению 9 к приказу;

10. Осы Қағидалардың 9-тармағының 3) - 6) тармақшаларында көрсетілген журналдарды жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарға ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар жүргізеді.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген есепке алу журналдарының деректері негізінде жеке және заңды тұлғалар есептіліктің мынадай нысандарын ұсынады:
1) бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өндіруді, дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын объектілерде жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасы туралы есеп.
Аталған есепті толтырғандаосы Қағидалардың 9-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген журналдың деректері пайдаланылады;
2) бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша ішкі сауда объектілеріндегі (базарлардағы) жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасы туралы есеп. Осы Қағидалардың 9-тармағының 3) - 6) тармақшаларында көрсетілген журналдар есепті жасау үшін бастапқы деректер болып табылады;
3) бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша заңды тұлғалардың ветеринариялық биопрепараттар өндіруі туралы есеп;
4) бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша ветеринариялық препараттарды қолдану және азық пен азықтық қоспаларды пайдалану туралы есеп.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көрсетілген ветеринариялық есептілікті ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар есепті кезеңнен кейінгі айдың бесінші күніне қарай тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
3-тарау. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринариялық есепке алуды жүргізу және есептілікті ұсыну тәртібі
13. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрі – мемлекеттік ұйымдар) жүзеге асырылатын функцияларына байланысты ветеринариялық есепке алудың мынадай журналдарын жүргізеді:
1) осы Қағидалардың 9-тармағының 1) - 6) тармақшаларында көрсетілген ветеринариялық есепке алу журналдары;
2) бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 7-вет нысан бойынша зертханаларға келіп түскен материалдарды тіркеу журналы;
3) бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 8-вет нысан бойынша бактериологиялық зерттеулер журналы;
4) бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 9-вет нысан бойынша вирусологиялық зерттеулер журналы;

5) журнал серологических исследований по ветучету, форме № 10-вет согласно приложению 10 к приказу;
6) журнал гематологических исследований по ветучету, форме № 11-вет согласно приложению 11 к приказу;
7) журнал гистологических исследований по ветучету, форме № 12-вет согласно приложению 12 к приказу;
8) журнал исследований проб кожевенного и мехового сырья на сибирскую язву по ветучету, форме № 13-вет согласно приложению 13 к приказу;
9) журнал учета лабораторных исследований на паразитарные болезни животных по ветучету, форме № 14-вет согласно приложению 14 к приказу;
10) журнал микотоксикологических исследований кормов и других материалов по ветучету, форме № 15-вет согласно приложению 15 к приказу;
11) журнал химико-токсикологических исследований по ветучету, форме № 16-вет согласно приложению 16 к приказу;
12) журнал биохимических и лабораторно-клинических исследований по ветучету, форме № 17-вет согласно приложению 17 к приказу;
13) журнал гидрохимических и токсикологических исследований рыбохозяйственных водоемов по ветучету, форме № 18-вет согласно приложению 18 к приказу;
14) журнал учета исследований радиологического отдела ветеринарной лаборатории по ветучету, форме № 19-вет согласно приложению 19 к приказу;
15) журнал учета движения штаммов микроорганизмов используемых в ветеринарии по ветучету, форме № 20-вет согласно приложению 20 к приказу;
16) журнал учета лабораторных животных, зараженных возбудителями инфекционных, инвазионных и грибковых заболеваний животных по ветучету, форме № 21-вет согласно приложению 21 к приказу;
17) журнал выдачи штаммов микроорганизмов по ветучету, форме № 22-вет согласно приложению 22 к приказу;
18) журнал регистрации результатов проверки свойств штаммов микроорганизмов по ветучету, форме № 23-вет согласно приложению 23 к приказу;
19) журнал регистрации уничтожения биоматериала, культур штаммов микроорганизмов по ветучету, форме № 24-вет согласно приложению 24 к приказу;
20) журнал регистрации результатов экспертизы пищевых продуктов, полуфабрикатов и сырья животного происхождения по ветучету, форме № 25-вет согласно приложению 25 к приказу;
21) журнал регистрации результатов молекулярно-генетических исследований по ветучету, форме № 26-вет согласно приложению 26 к приказу;
22) журнал о дезинфекции транспортных средств на ветеринарных контрольных постах по ветучету, форме № 27-вет согласно приложению 27 к приказу;

5) бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 10-вет нысан бойынша серологиялық зерттеулер журналы;
6) бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 11-вет нысан бойынша гематологиялық зерттеулер журналы;
7) бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 12-вет нысан бойынша гистологиялық зерттеулер журналы;
8) бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 13-вет нысан бойынша сібір жарасына былғары және үлбір шикізатының сынамаларын зерттеу журналы;
9) бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 14-вет нысан бойынша жануарлардың паразиттік ауруларына зертханалық зерттеулерді есепке алу журналы;
10) бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 15-вет нысан бойынша азықтарды және басқа да материалдарды микотоксикологиялық зерттеулер журналы;
11) бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 16-вет нысан бойынша химиялық-токсикологиялық зерттеулер журналы;
12) бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 17-вет нысан бойынша биохимиялық және зертханалық-клиникалық зерттеулер журналы;
13) бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 18-вет нысан бойынша балық шаруашылығы су айдындарын гидрохимиялық және токсикологиялық зерттеулер журналы;
14) бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 19-вет нысан бойынша ветеринариялық зертхананың радиологиялық бөлімінің ветеринариялық есеп бойынша зерттеулерін есепке алу журналы;
15) бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 20-вет нысан бойынша ветеринарияда пайдаланылатын микроорганизмдер штамдарының қозғалысын есепке алу журналы;
16) бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 21-вет нысан бойынша ветеринариялық есеп бойынша жануарлардың инфекциялық, инвазиялық және саңырауқұлақ ауруларының қоздырғыштарын жұқтырған зертханалық жануарларды есепке алу журналы;
17) бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 22-вет нысан бойынша микроорганизмдер штамдарын беру журналы;
18) бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 23-вет нысан бойынша микроорганизмдер штамдарының қасиеттерін тексеру нәтижелерін тіркеу журналы;
19) бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 24-вет нысан бойынша биоматериалдарды, микроорганизмдер штамдарының өсінділерін жоюды тіркеу журналы;
20) бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 25-вет нысан бойынша тамақ өнімдерін, жартылай фабрикаттарды және жануарлардан алынатын шикізатты сараптау нәтижелерін тіркеу журналы;
21) бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 26-вет нысан бойынша молекулярлық-генетикалық зерттеулердің нәтижелерін тіркеу журналы;
22) бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 27-вет нысан бойынша ветеринариялық бақылау бекеттерінде көлік құралдарын дезинфекциялау туралы журнал;

23) журнал по хранению и поступлению республиканского запаса ветеринарных препаратов по ветучету, форме № 28-вет согласно приложению 28 к приказу.
14. Государственные организации в форме республиканских государственных предприятий в зависимости от осуществляемых функций представляют следующие виды отчетности:
1) отчет о деятельности ветеринарных лабораторий по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 40 к приказу;
2) отчет о деятельности референтной лаборатории по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 41 к приказу.
15. Ветеринарная отчетность, указанная в подпункте 1) пункта 14 настоящих Правил, составляется районными филиалами государственной организации и представляется в областные филиалы государственной организации и в территориальное подразделение района к десятому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Филиалы государственной организации в областях, городах областного и республиканского значения, столице представляют в центральный аппарат государственной организации ветеринарную отчетность к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Центральный аппарат государственной организации ведет, сводит и проводит анализ ветеринарной отчетности, после чего представляет ее в ведомство к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
16. Ветеринарная отчетность, указанная в подпункте 2) пункта 14 настоящих Правил, составляется филиалом в городе республиканского значения государственной организации и представляет в центральный аппарат государственной организации ветеринарную отчетность к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Центральный аппарат государственной организации ведет, сводит и проводит анализ ветеринарной отчетности, после чего представляет ее в ведомство к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
17. Государственная организация в форме республиканского государственного учреждения представляет отчет о ликвидации очагов особо опасных болезней животных, по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 42 к приказу, который составляется на основе актов выполненных работ.
Ветеринарная отчетность составляется областными филиалами государственной организации и представляется в центральный аппарат государственной организации к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Центральный аппарат государственной организации сводит и проводит анализ ветеринарной отчетности, после чего представляет ее в ведомство к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.

23) бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 28-вет нысан бойынша ветеринариялық препараттардың республикалық қорын сақтау және түсу жөніндегі журнал.
14. Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар нысанындағы мемлекеттік ұйымдар жүзеге асырылатын функцияларға байланысты есептіліктің мынадай нысандарын ұсынады:
1) бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша ветеринариялық зертханалардың қызметі туралы есеп;
2) бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша референттік зертхананың қызметі туралы есеп.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ветеринариялық есептілікті мемлекеттік ұйымның аудандық филиалдары жасайды және есептік кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне қарай мемлекеттік ұйымның облыстық филиалдарына және ауданның аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
Мемлекеттік ұйымның облыстардағы, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы филиалдары ветеринариялық есептілікті есептік кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күніне қарай мемлекеттік ұйымның орталық аппаратына ұсынады.
Мемлекеттік ұйымның орталық аппараты ветеринариялық есептілікті жүргізеді, жинақтайды және талдауды жүргізеді, содан кейін оны есептік кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне қарай ведомствоға ұсынады.
16. Осы Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ветеринариялық есептілікті мемлекеттік ұйымның республикалық маңызы бар қаладағы филиалы жасайды және ветеринариялық есептілікті есептік кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күніне қарай мемлекеттік ұйымның орталық аппаратына ұсынады.
Мемлекеттік ұйымның орталық аппараты ветеринариялық есептілікті жүргізеді, жинақтайды және талдауды жүргізеді, содан кейін оны есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне қарай ведомствоға ұсынады.
17. Республикалық мемлекеттік мекеме нысанындағы мемлекеттік ұйым орындалған жұмыстар актілерінің негізінде жасалатын бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошақтарын жою туралы есепті ұсынады.
Ветеринариялық есептілікті мемлекеттік ұйымның облыстық филиалдары жасайды және есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күніне қарай мемлекеттік ұйымның орталық аппаратына ұсынады.
Мемлекеттік ұйымның орталық аппараты ветеринариялық есептілікті жинақтап, талдау жүргізеді, содан кейін есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне қарай оны ведомствоға ұсынады.

18. Государственные организации, созданные местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц, (далее – государственные организации МИО) ведут следующие журналы ветеринарного учета, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 9 настоящих Правил.
19. Государственные организации МИО представляют следующие виды отчетности:
1) отчет о наличии и расходовании биопрепаратов, полученных по государственному заказу по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 35 к приказу;
2) отчет о болезнях животных по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 37 к приказу;
3) отчет, указанный в подпункте 4) пункта 11 настоящих Правил.
20. Ветеринарная отчетность, указанная в подпунктах 1) - 3) пункта 19 настоящих Правил, составляется ветеринарным пунктом в городе районного значения, селе, поселке и сельском округе и представляется в центральный аппарат государственной организации МИО области к пятому числу месяца следующего за отчетным периодом.
Центральный аппарат государственной организации МИО области ведет, сводит и проводит анализ ветеринарной отчетности, после чего представляет ее в подразделение МИО области к десятому числу месяца, следующего за отчетным периодом и второй экземпляр отчетности в соответствующее территориальное подразделение.
Государственная организация МИО в городе областного и республиканского значения, столице ведет и проводит анализ ветеринарной отчетности, после чего представляет ее в подразделение МИО города областного и республиканского значения, столицы к десятому числу месяца, следующего за отчетным периодом и второй экземпляр отчетности в соответствующее территориальное подразделение.
Глава 4. Порядок ведения ветеринарного учета и представления отчетности подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющими деятельность в области ветеринарии
21. Подразделения МИО представляют следующие виды отчетности:
1) отчеты, указанные в подпунктах 1) - 3) пункта 19 настоящих Правил;
2) отчет о вопросах строительства ветеринарно-санитарных объектов, лицензирования, численности ветеринарных врачей, оказывающих услуги в области ветеринарии и идентификации животных, по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 39 к приказу.
22. Подразделения МИО представляют отчетность в следующем порядке:
1) подразделения МИО областей после свода и анализа отчетов, представленных государственными организациями МИО областей, представляют ветеринарную отчетность к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом в территориальные подразделения областей и ведомство;

18. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ұйымдар (бұдан әрі – ЖАО мемлекеттік ұйымдары) осы Қағидалардың 9-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ветеринариялық есепке алу журналдарын жүргізеді.
19. ЖАО мемлекеттік ұйымдары есептіліктің мынадай түрлерін ұсынады:
1) бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша мемлекеттік тапсырыс бойынша алынған биопрепараттардың бар-жоғы және жұмсалуы туралы есеп;
2) бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша жануарлардың аурулары туралы есеп;
3) осы Қағидалардың 11-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген есеп.
20. Осы Қағидалардың 19-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген ветеринариялық есептілікті аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі және ауылдық округтегі ветеринариялық пункт жасайды және есептік кезеңнен кейінгі айдың бесінші күніне қарай облыстың ЖАО мемлекеттік ұйымының орталық аппаратына ұсынады.
Облыстың ЖАО мемлекеттік ұйымының орталық аппараты ветеринариялық есептілікті жүргізеді, жинақтайды және талдауды жүргізеді, содан кейін есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне қарай оны облыстың ЖАО бөлімшесіне және есептіліктің екінші данасын тиісті аумақтық бөлімшеге ұсынады.
Облыстық және республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы ЖАО-ның мемлекеттік ұйымы ветеринариялық есептілікті жүргізеді және талдайды, содан кейін есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне қарай оны облыстық және республикалық маңызы бар қаланың,астананың ЖАО бөлімшесіне және есептіліктің екінші данасын тиісті аумақтық бөлімшеге ұсынады.
4-тарау. Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар бөлімшелерінің ветеринариялық есепке алуды жүргізу және есептілікті ұсыну тәртібі
21. ЖАО бөлімшелері есептіліктің мынадай түрлерін ұсынады:
1) осы Қағидалардың 19-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген есептер;
2) бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша ветеринариялық-санитариялық объектілерді салу мәселелері, лицензиялау, ветеринария және жануарларды бірдейлендіру саласында қызмет көрсететін ветеринариялық дәрігерлердің саны туралы есеп.
22. ЖАО бөлімшелері есептілікті мынадай тәртіппен ұсынады:
1) облыстардың ЖАО бөлімшелері облыстардың ЖАО мемлекеттік ұйымдары ұсынған есептерді жинақтағаннан және талдағаннан кейін ветеринариялық есептілікті есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне қарай облыстардың аумақтық бөлімшелеріне және ведомствоға ұсынады;

2) подразделениями МИО города республиканского значения, столицы на основе отчетов, представленных государственными организациями МИО города республиканского значения, столицы, сводят и представляют ветеринарную отчетность к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом в территориальные подразделения города республиканского значения, столицы и ведомство.
Глава 5. Порядок ведения ветеринарного учета и представления отчетности территориальными подразделениями и ветеринарными контрольными постами
23. Территориальные подразделения, в том числе ветеринарные контрольные посты ведут следующие журналы ветеринарного учета:
1) журнал учета и осмотра перемещаемых (перевозимых) животных на пограничном ветеринарно-санитарном контрольном посту по ветучету, форме № 29-вет согласно приложению 29 к приказу;
2) журнал учета результатов осмотра убойных животных и ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и мясопродуктов на убойных пунктах (площадках) и мясокомбинатах по ветучету, форме № 30-вет согласно приложению 30 к приказу;
3) журнал регистрации животных, продукция и сырье животного происхождения, реализуемых, на объектах внутренней торговли (рынках) по ветучету, форме № 31-вет согласно приложению 31 к приказу;
4) журнал регистрации присвоения учетных номеров объектам производства по ветучету, форме № 32-вет согласно приложению 32 к приказу.
24. Территориальные подразделения, в том числе ветеринарные контрольные посты представляют следующие виды отчетности:
1) отчеты, указанные в пункте 11 настоящих Правил;
2) отчет об осмотре подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору объектов перемещаемых (перевозимых) через государственную границу по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 43 к приказу;
3) отчет о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре и результатах ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения на объектах, осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 44 к приказу;
4) отчет о проверке физических и юридических лиц и подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, а также выявленных нарушений законодательства в области ветеринарии по форме, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 45 к приказу.
25. Ветеринарная отчетность, указанная в пункте 24 настоящих Правил, составляется территориальными подразделениями, в том числе ветеринарными контрольными постами и представляется в областные территориальные подразделения к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Территориальные подразделения областей (города республиканского значения, столицы) представляют в ведомство ветеринарную отчетность к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Ведомство анализирует отчеты, представленные территориальными подразделениями областей, города республиканского значения, столицы, подразделениями МИО областей, городов республиканского значения, столицы и государственных организаций.

2) республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖАО бөлімшелері республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖАО мемлекеттік ұйымдары ұсынған есептер негізінде ветеринариялық есептілікті жинақтап, есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне қарай республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық бөлімшелеріне және ведомствоға ұсынады.
5-тарау. Ветеринариялық есепке алуды жүргізу және аумақтық бөлімшелердің және ветеринариялық бақылау бекеттерінің есептілікті ұсыну тәртібі
23. Аумақтық бөлімшелер, оның ішінде ветеринариялық бақылау бекеттері мынадай ветеринариялық есепке алу журналдарын жүргізеді:
1) бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 29-вет нысан бойынша шекаралық ветеринариялық-санитариялық бақылау бекетінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарларды есепке алу және қарап-тексеру журналы;
2) бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 30-вет нысан бойынша сою пункттерінде (алаңдарында) және ет комбинаттарында сойылған жануарларды қарап-тексеру және ет пен ет өнімдерін ветеринариялық-санитариялық сараптау нәтижелерін есепке алу журналы;
3) бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 31-вет нысан бойынша ішкі сауда объектілерінде (базарларда) өткізілетін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты тіркеу журналы;
4) бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес ветесеп, № 32-вет нысан бойынша өндіріс объектілеріне есептік нөмірлер беруді тіркеу журналы.
24. Аумақтық бөлімшелер, оның ішінде ветеринариялық бақылау бекеттері есептіліктің мынадай түрлерін ұсынады:
1) осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген есептер;
2) бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша мемлекеттік шекара арқылы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау бақылауындағы объектілерді қарап-тексеру туралы есеп;
3) бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өндіруді, дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын объектілерде жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау және ветеринариялық-санитариялық сараптама нәтижелері туралы есеп;
4) бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды және жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін тексеру туралы есеп.
25. Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген ветеринариялық есептілікті аумақтық бөлімшелер, оның ішінде ветеринариялық бақылау бекеттері жасайды және есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күніне қарай облыстық аумақтық бөлімшелерге ұсынады.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумақтық бөлімшелері ветеринариялық есептілікті есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне қарай ведомствоға ұсынады.
Ведомство облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық бөлімшелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ЖАО бөлімшелері және мемлекеттік ұйымдар ұсынған есептерді талдайды.

26. Ведомство на основании полученных отчетных данных формирует сводный отчет по республике для планирования ветеринарных мероприятий и прогнозирования возможности возникновения, развития и ликвидации болезней животных.

26. Ведомство алынған есептік деректердің негізінде ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және жануарлар ауруларының пайда болу, даму және жою мүмкіндігін болжау үшін республика бойынша жиынтық есеп қалыптастырады.