О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № 452. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2020 года № 21489.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16137, опубликован 15 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Методику подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства образования науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о Министра Б. Асылова
Приложение
к приказу И.о
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 20 октября 2020 года № 452
Утверждена
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 ноября 2017 года № 597
Методика подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения

"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2020 жылғы 20 қазандағы № 452 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 қазанда № 21489 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 15 қаңтарда жарияланды) мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Бюджеттік жоспарлау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а Б. Асылова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің м.а
2020 жылғы 20 қазаны
№ 452 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қарашадағы
№ 597 бұйрығымен
бекітілді
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 46-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон), определяет единый подход при расчете подушевого норматива финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – все уровни образования) и применяется для планирования объема подушевого нормативного финансирования организаций образования и объема государственного образовательного заказа.
Действие настоящей Методики не распространяется на отношения между местными исполнительными органами и организациями высшего и (или) послевузовского образования, возникающие при финансировании последних за счет средств местного бюджета.
2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) академический кредит – унифицированная единица измерения объема научной и (или) учебной работы (нагрузки) обучающегося и (или) преподавателя;
2) образовательная среда – совокупность социальных, материальных, бытовых условий, необходимых для обеспечения реализации учебно-воспитательного процесса;
3) образовательный процесс – учебно-воспитательный процесс в рамках реализации общеобразовательных учебных программ начального, основного среднего, общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и послевузовского образования;
4) норматив стоимости одного академического кредита – соотношение подушевого норматива финансирования на одного обучающегося за полный срок обучения в зависимости от уровня образования (высшее или послевузовское) и области образования к общей трудоемкости образовательной программы в академических кредитах;
5) подушевой норматив финансирования – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения на всех уровнях образования;
6) объем подушевого нормативного финансирования – финансирование расходов образовательного процесса и образовательной среды, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есеп алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 46-1) тармақшасына сәйкес әзірленіп, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің (бұдан әрі – білім берудің барлық деңгейлері) жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеуде бірыңғай тәсілдемені айқындайды және білім беру ұйымының жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мен мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін жоспарлау үшін қолданылады.
Осы Әдістеменің күші жергілікті атқарушы органдар мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының арасындағы соңғыларды жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру кезінде туындайтын қатынастарға қолданылмайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) академиялық кредит – білім алушының және (немесе) оқытушының ғылыми және (немесе) оқу жұмысы (жүктемесі) көлемінің біріздендірілген өлшем бірлігі;
2) білім беру ортасы – оқу-тәрбие процесінің іске асырылуын қамтамасыз ету үшін қажетті әлеуметтік, материалдық және тұрмыстық жағдайлардың жиынтығы;
3) білім беру процесі – бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі жалпы білім берудің, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыру шеңберіндегі оқу-тәрбие процесі;
4) бір академиялық кредит құнының нормативі – білім беру деңгейіне (жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және білім беру саласына байланысты оқудың толық мерзімі үшін бір білім алушыға шаққандағы жан басына қаржыландыру нормативінің академиялық кредиттердегі білім беру бағдарламасының еңбек сыйымдылығына ара салмағы;
5) жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – білім берудің барлық деңгейлеріндегі мемлекеттік кепілдендірілген оқыту құнының қаржылық қамсыздандырылу нормативі;
6) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің негізінде анықталатын білім беру процесіне және білім беру ортасына арналған шығыстарды қаржыландыру;

7) кредитная технология обучения – обучение на основе выбора и самостоятельного планирования обучающимся последовательности изучения дисциплин с накоплением академических кредитов.
3. При расчете подушевого норматива финансирования всех уровней образования используются следующие общие показатели:
1) базовый должностной оклад (далее – БДО), установленный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
2) месячный расчетный показатель (далее – МРП), установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Глава 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения
4. Расчет объема подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения (далее – ДВиО) и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:
1) Vпф – объем подушевого нормативного финансирования ДВиО, рассчитывается по формуле:
где:
Контz – фактический ежемесячный контингент воспитанников (но не превышающий проектную мощность);
z – индекс по группам назначения (группы общего назначения, детские группы коррекционного типа, группы для детей с туберкулезными, аллергическими заболеваниями, с заболеванием сахарного диабета, ослабленных и часто болеющих детей).
При наличии в одной организации ДВиО нескольких видов дошкольных групп, объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива на одного воспитанника по группе назначения и виду образовательных программ;
2) Nz – подушевой норматив финансирования на одного воспитанника в месяц рассчитывается по следующей формуле:
где:
Еz– норма расходов образовательного процесса на одного воспитанника в месяц;
L – норма расходов образовательной среды на одного воспитанника в месяц;
3) Еz – норма расходов образовательного процесса по группам назначения на одного воспитанника в месяц рассчитывается по следующей формуле:
где:
Т – месячный фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе, в расчете на одного воспитанника в месяц;
X – учебные расходы, связанные с образовательным процессом, в расчете на одного воспитанника в месяц, составляют 0,3 МРП;
4) Т рассчитывается по следующей формуле:
где:
Тосн. – месячный фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
Ткомп. – месячный объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников;
W – фонд оплаты труда педагогов в месяц;
kр – поправочный коэффициент к установленному размеру должностного оклада, составляет:

7) кредиттік оқыту технологиясы – академиялық кредиттерді жинақтай отырып, білім алушылардың пәндерді оқып зерделеу дәйектілігін таңдауы және дербес жоспарлауы негізіндегі оқыту.
3. Білім берудің барлық деңгейлерінің жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеуде мынадай жалпы көрсеткіштер қолданылады:
1) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілетін базалық лауазымдық айлықақы (бұдан әрі – БЛА);
2) Республикалық бюджет туралы заңмен тиісті жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК).
2-тарау. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі
4. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың (бұдан әрі – МДТО) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – МДТО-ны жан басына шаққандағы қаржыландыру көлемі, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Контz – тәрбиеленушілердің нақты ай сайынғы контингенті (бірақ жобалық қуаттылығынан аспайды);
z – міндеттегі топтар (жалпы міндеттегі топтар, балаларға арналған түзету үлгісіндегі топтар, туберкулез, аллергия ауруымен ауыратын, қант диабетімен ауыратын, әлжуаз және жиі ауыратын балаларға арналған топтар) бойынша индекс;
Бір МДТО ұйымында мектепке дейінгі топтардың бірнеше түрі болған жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі міндеттегі топ пен білім беру бағдарламаларының түрі бойынша бір тәрбиеленушіге есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nz – бір айда бір тәрбиеленушіні қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Еz – айына бір тәрбиеленушіге арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы;
L – айына бір тәрбиеленушіге арналған білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
3) Еz – міндеттегі топтар бойынша бір айда бір тәрбиеленушіге арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Т – білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтардың бір айда бір тәрбиеленушіге есептегендегі айлық еңбекақы қоры;
X – бір айда бір тәрбиеленушіге есептелген білім беру процесіне байланысты оқу шығыстары, 0,3 АЕК-ті құрайды;
4) Т мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тнег. – білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтардың өтемақылық төлемдерсіз айлық еңбекақы қоры;
Төтем. – қызметкердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың айлық көлемі;
W – педагогтардың айлық еңбекақы қоры;
kр – лауазымдық айлықақының белгіленген мөлшеріне түзету коэффициенті:

на 2020 год – 1,25;
на 2021 год – 1,5;
на 2022 год – 1,75;
на 2023 и последующие годы – 2;
е – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (далее – Закон о защите пострадавших вследствие экологического бедствия) – 0,025.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, e равняется 0;
r – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – Закон о защите пострадавших на ядерном полигоне) – 0,028.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, r равняется 0;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0855;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2020 год – 1,02;
на 2021 год – 1,02;
на 2022 и последующие годы – 1,03;
mv – коэффициент дето-часа составляет:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,04;
для воспитанников в группе с 9-часовым режимом пребывания – 0,08;
для воспитанников в группе с 10,5-часовым режимом пребывания – 0,09;
для воспитанников в группе с туберкулезными, аллергическими заболеваниями, с заболеванием сахарного диабета, ослабленных и часто болеющих детей с 10,5-часовым режимом пребывания – 0,15;
для воспитанников в группе коррекционного типа с 10,5-часовым режимом пребывания – 0,1875;
5) W – фонд оплаты труда педагогов, задействованных в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
где:
ДО – должностной оклад педагогов, участвующих в образовательном процессе, в месяц, который определяется путем умножения БДО на коэффициент 4,21;
f – коэффициент расчета фонда заработной платы управленческого персонала, участвующего в образовательном процессе:
на 2020 год – 0,936;
на 2021 год – 1,123;
на 2022 год – 1,310;
на 2023 и последующие годы – 1,497;
ks – коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городских организаций ДВиО – 1;
для сельских – 1,25;
Доу1 – коэффициент надбавки за особые условия труда управленческого персонала и педагогов, участвующих в образовательном процессе:

2020 жылға – 1,25;
2021 жылға – 1,5;
2020 жылға – 1,75;
2023 жылға және одан кейінгі жылдарға – 2;
е – "Арал өңiрiндегі экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заң) сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін жыл сайынғы қосымша ақылы демалысқа үстемеақы коэффициенті – 0,025.
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, e 0-ге тең болады;
r – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заң) 13-бабының 3-тармағына сәйкес радиациялық қауіпті аймақтарда тұрғаны үшін жыл сайын ақысы төленетiн қосымша демалысқа үстемақы коэффициенті - 0,028.
Егер осы қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, r 0-ге тең болады;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті – 1,0855;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2020 жылға – 1,02;
2021 жылға – 1,02;
2022 және одан кейінгі жылдарға – 1,03;
mv – бала-сағат коэффициенті мыналардан құралады:
жарты күн болатын топтағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,04;
болу режимі 9 сағаттық топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,08;
болу режимі 10,5 сағаттық топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,09;
туберкулез, аллергия ауруымен ауыратын, қант диабетімен ауыратын, әлжуаз және жиі ауыратын балаларға арналған 10,5 сағаттық топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,15;
түзету үлгісіндегі 10,5 сағаттық топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,1875;
5) W – білім беру процесіне қатыстырылған педагогтардың айлық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЛА – білім беру процесіне қатысатын педагогтардың БЛА-ны 4,21 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын лауазымдық айлықақысы;
f – білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың еңбекақы төлеу қорын есептеу коэффициенті:
2020 жылға – 0,936;
2021 жылға – 1,123;
2022 жылға – 1,310;
2023 және одан кейінгі жылдарға – 1,497;
ks – мамандарға ауылдық жердегі жұмыс үшін төленетін қосымша ақы коэффициенті мынаны құрайды:
қалалық МДТО ұйымдары үшін – 1;
ауылдық ұйымдар үшін – 1,25;
Қеж1 – білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың және педагогтардың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті:

на 2020 год – 0,620;
на 2021 год – 0,744;
на 2022 год – 0,868;
на 2023 и последующие годы – 0,992;
uz – коэффициент доплат педагогам в группах с туберкулезными, аллергическими заболеваниями, с заболеванием сахарного диабета, ослабленных и часто болеющих детей, а также в группах коррекционного типа за работу с детьми с особыми образовательными потребностями – 0,380;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия управленческого персонала и педагогов, участвующих в образовательном процессе:
на 2020 год – 1,860;
на 2021 год – 2,231;
на 2022 год – 2,603;
на 2023 и последующие годы – 2,975.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke1 равняется 0;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R равняется 0;
kзам – коэффициент доплаты за замещение сотрудников:
на 2020 год – 0,898;
на 2021 год – 1,039;
на 2022 год – 1,177;
на 2023 и последующие годы – 1,315;
6) Экомп1 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, управленческого персонала и педагогов, участвующих в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;
7) L – норма расходов образовательной среды ДВиО на одного воспитанника в месяц рассчитывается по формуле:
где:
Q – месячный фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного воспитанника в месяц;
S – норма расходов на текущее содержание дошкольной организации образования на одного воспитанника в месяц, которая составляет:
для Алматинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской, Туркестанской областей и городов Алматы и Шымкент – 3,75 МРП;
для Акмолинской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской областей и города Нур-Султан – 3,92 МРП;
для Северо-Казахстанской области – 4,08 МРП;
для Кызылординской области – 4,25 МРП.
При расчете нормы расходов на текущее содержание для воспитанников в группе с неполным днем пребывания показатель S делится на 2;

2020 жылға – 0,620;
2021 жылға – 0,744;
2022 жылға – 0,868;
2023 және одан кейінгі жылдарға – 0,992;
uz – туберкулез, аллергия ауруларымен ауыратын, қант диабетімен ауыратын, әлжуаз және жиі ауыратын балаларға арналған топтарда, сондай-ақ түзету үлгісіндегі топтарда ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалармен жұмыс үшін педагогтарға қосымша ақы коэффициенті – 0,380;
ke1 – білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың және педагогтардың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
2020 жылға – 1,860;
2021 жылға – 2,231;
2022 жылға – 2,603;
2023 және одан кейінгі жылдарға – 2,975.
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, ke1 0-ге тең болады;
R – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақта тұрғаны үшін қосымша ақы – 1,5 АЕК.
Егер осы қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, r 0-ге тең болады;
Kалм. – қызметкерлердің орнын алмастырғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
2020 жылға – 0,898;
2021 жылға – 1,039;
2022 жылға – 1,177;
2023 және одан кейінгі жылдарға – 1,315;
6) Эөтем1 – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың және педагогтардың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мына формула бойынша есептеледі:
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, Эөтем1 0-ге тең болады;
7) L – МДТО-ның білім беру ортасы шығыстарының бір айда бір тәрбиеленушіге шаққандағы нормасы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Q – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір айда бір тәрбиеленушіге есептелген айлық еңбекақы төлеу қоры;
S – бір айда бір тәрбиеленушіге шаққандағы мектепке дейінгі білім беру ұйымын ағымды күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасы мынаны құрайды:
Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Түркістан облыстары және Алматы мен Шымкент қалалары үшін – 3,75 АЕК;
Ақмола, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қостанай, Павлодар облыстары және Нұр-Сұлтан қаласы үшін – 3,92 АЕК;
Солтүстік Қазақстан облысы үшін – 4,08 АЕК;
Қызылорда облысы үшін – 4,25 АЕК.
Жарты күндік топтағы тәрбиеленушілер үшін ағымдағы күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасын есептеу кезінде S көрсеткіші 2-ге бөлінеді;

8) Q – рассчитывается по формуле:
где:
Qосн. – месячный фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
Qкомп. – месячный объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, не участвующих в образовательном процессе;
12 – количество месяцев в году;
Экомп2 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
где:
с – коэффициент удельного веса заработной платы квалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, к заработной плате педагогов, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, классов предшкольной подготовки при общеобразовательных школах – 1,631;
для воспитанников в остальных группах – 1,822;
q – коэффициент удельного веса заработной платы неквалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, для которого не предусмотрена выплата пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,723;
для воспитанников в остальных группах – 2,417;
Доу2 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,235;
для воспитанников в остальных группах – 0,424;
ke2 – коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,706;
для воспитанников в остальных группах – 1,272.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.
Глава 3. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования среднего образования

8) Q мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Qнег – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың өтемақылық төлемдерсіз айлық еңбекақы төлеу қоры;
Qөтем – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақыларды төлеу шығыстарының айлық көлемі;
12 – бір жылдағы айлар саны;
Эөтем2 – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда Эөтем2 0-ге тең болады;
F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір айдағы еңбекақы төлеу қоры, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
с – білім беру процесіне қатыспайтын білікті персонал жалақысының педагогтың жалағысына қарағандағы үлес салмағының коэффициенті, мынаған тең:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 1,631;
басқа топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 1,822;
q – қызметкерлердің еңбек демалысына жыл сайын төленетін сауықтыруға арналған төлем көзделмеген, білім беру процесіне қатыспайтын білікті емес қызметкерлер жалақысының үлес салмағының коэфициенті, мынаған тең:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,723;
басқа топтар үшін – 2,417;
Қеж2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,235;
басқа топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,424;
ke2 - Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,706;
басқа топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 1,272;
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңмен қарастырылмаған жағдайда ke2 0-ге тең болады.
3-тарау. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі

Параграф 1. Показатели расчета подушевого нормативного финансирования среднего образования
5. При расчете объема подушевого нормативного финансирования среднего образования используются следующие показатели:
1) количество часов в неделю в соответствии с Типовыми учебными планами (далее – ТУП 1), утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8170), по уровням образования:
29,75 часа – среднее число часов в 1-4 классах;
45,1 часа – среднее число часов в 5-9 классах;
56,25 часа – среднее число часов в 10-11 классах;
32,75 часа – среднее число часов в 1-4 классах коррекционно-развивающего обучения;
40,25 часа – среднее число часов в 5-10 классах коррекционно-развивающего обучения;
43 часа – среднее число часов в 11-12 классах коррекционно-развивающего обучения;
8 часов – число часов обучения на дому обучающихся 1-4 классов;
10 часов – обучение на дому обучающихся 5-9 классов;
12 часов – обучение на дому обучающихся 10-11 классов;
2) расчетная наполняемость классов в соответствии с государственными общеобязательными стандартами начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (далее – ГОСО) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 17669), Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 611 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15681):
в городских общеобразовательных школах – 24 обучающихся;
в сельских общеобразовательных школах – 20 обучающихся;
в специальных (коррекционных) классах – 12 обучающихся;
3) нормативная учебная нагрузка в неделю, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога" (далее – Закон о статусе педагога), для педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в государственных организациях образования:
18 часов для организаций среднего образования.

1-параграф. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу көрсеткіштері
5. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеуде мына көрсеткіштер қолданылады:
1) "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарларына (бұдан әрі – ҮОЖ 1) сәйкес білім беру деңгейлері бойынша аптадағы сағаттар саны:
29,75 сағат – 1-4 сыныптардағы орташа сағат саны;
45,1 сағат – 5-9 сыныптардағы орташа сағат саны;
56,25 сағат – 10-11 сыныптардағы орташа сағат саны;
32,75 сағат – 1-4 түзете-дамыта оқыту сыныптардағы орташа сағат саны;
40,25 – 5-10 түзете-дамыта оқыту сыныптардағы орташа сағат саны;
43 сағат – 10-12 түзете-дамыта оқыту сыныптардағы орташа сағат саны;
8 сағат – 1-4 сынып оқушыларын үйде оқыту сағаттарының саны;
10 сағат – 5-9 сынып оқушыларын үйде оқыту сағаттарының саны;
12 сағат – 10-11 сынып оқушыларын үйде оқыту сағаттарының саны;
2) "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелді) бекітілген бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына (бұдан әрі – МЖМБС), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 611 бұйрығымен бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15681 болып тіркелген) сәйкес сыныптардың есептелген толықтырылуы:
қалалық жалпы білім беретін мектептерде – 24 оқушы;
ауылдық жалпы білім беретін мектептерде – 20 оқушы;
арнайы (түзету) сыныптарында – 12 оқушы;
3) "Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Педагог мәртебесі туралы заң) 8-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтар үшін бір аптаға нормативтік оқу жүктемесі:
орта білім беру ұйымдары үшін 18 сағат.

Параграф 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования среднего образования
6. Расчет объема подушевого нормативного финансирования среднего образования и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования организации среднего образования, рассчитывается по формуле:
При реализации в одной организации среднего образования более одного вида образовательной программы объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по видам образовательных программ, уровням образования;
2) Nz – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
z – индекс, отражающий обучающихся по соответствующему уровню образования (начальное, основное среднее, общее среднее), в том числе обучающихся с особыми образовательными потребностями;
Еz – норма расходов образовательного процесса на одного обучающегося в год.
Еz для обучающегося с особыми образовательными потребностями умножается на 2;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
k1 – коэффициент наполняемости школ по фактическому среднегодовому контингенту составляет:
до 400 учащихся – 1;
от 401 до 500 учащихся – 0,85;
от 501 до 800 учащихся – 0,75;
от 801 до 1000 учащихся – 0,65;
от 1001 до 1200 учащихся – 0,6;
от 1201 до 1400 учащихся – 0,58;
от 1401 до 1600 учащихся – 0,56;
от 1601 до 2000 учащихся – 0,52;
от 2001 до 2500 учащихся – 0,49;
от 2501 до 3000 учащихся – 0,45;
от 3001 до 4000 учащихся – 0,40;
от 4001 учащегося и более – 0,38;
k2 – коэффициент наполняемости школ по фактическому среднегодовому контингенту, превышающему проектную мощность школы, составляет:
до 150 % – 0,3;
от 151 до 170 % – 0,29;
от 171 до 190 % – 0,28;
от 191 до 210 % – 0,27;
от 211 до 230 % – 0,26;
от 231 до 250 % – 0,25;
от 251 до 270 % – 0,24;
от 271 до 290 % – 0,23;
от 291 до 310 % – 0,22;
от 311 % и более – 0,21.
Корректирующие коэффициенты k1 и k2 не применяются для классов, сформированных из числа обучающихся с особыми образовательными потребностями, в государственных учреждениях среднего образования, а также для частных организаций среднего образования, за исключением объектов государственных организаций среднего образования, находящихся в доверительном управлении у частных организаций среднего образования;
А1 – норма расходов на амортизацию зданий и сооружений, амортизацию/приобретение оборудования, на одного обучающегося, которая составляет:
6 МРП в год – для обучающихся во всех действующих школах вне зависимости от формы собственности;
12 МРП – для обучающихся, проживающих в интернате при частной организации среднего образования, в частной школе-интернате;
А2 – норма расходов на амортизацию зданий, за каждое фактически занятое обучающимся вновь введенное ученическое место в объектах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, но не выше их проектной мощности.

2-параграф. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеу алгоритмі
6. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) VЖҚ – орта білім беру ұйымын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Бір орта білім беру ұйымында білім беру бағдарламаларының бірнеше түрі іске асырылатын жағдайда білім беру процесін қаржыландыру көлемі білім беру бағдарламаларының түрлері, білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің негізінде жиынтық түрде анықталады.
2) Nz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
z – орта білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін сыныптарындағы білім беру деңгейін (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру), оның ішінде дамуында ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушыларды көрсететін индекс;
Еz – бір жылда бір білім алушыға шаққандағы білім беру процесі шығыстарының нормасы.
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушы үшін Еz 2-ге көбейтіледі;
L – бір жылда бір оқушыға шаққандағы білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
k1 – нақты орташа жылдық контингент бойынша мектептердің толықтырылу коэффициенті:
400 оқушыға дейін – 1;
401-ден 500 оқушыға дейін – 0,85;
501-ден 800 оқушыға дейін – 0,75;
801-ден 1000 оқушыға дейін – 0,65;
1001-ден 1200 оқушыға дейін – 0,6;
1201-ден 1400 оқушыға дейін – 0,58;
1401-ден 1600 оқушыға дейін – 0,56;
1601-ден 2000 оқушыға дейін – 0,52;
2001-ден 2500 оқушыға дейін – 0,49;
2501-ден 3000 оқушыға дейін – 0,45;
3001-ден 4000 оқушыға дейін – 0,40;
4001-ден бастап одан көп оқушы – 0,38;
k2 – мектептің жобалық қуаттылығынан асатын нақты орташа жылдық контингент бойынша мектептердің толықтырылу коэффициенті:
150 %-ға дейін – 0,3;
151-ден 170 %-ға дейін – 0,29;
171-ден 190 % -ға дейін – 0,28;
191-ден 210 % -ға дейін – 0,27;
211-ден 230 %-ға дейін – 0,26;
231-ден 250 %-ға дейін – 0,25;
251-ден 270 %-ға дейін – 0,24;
271-ден 290 %-ға дейін – 0,23;
291-ден 310 %-ға дейін – 0,22;
311% және одан көп – 0,21.
k1 және k2 түзету коэффициенттері жекеменшік білім беру ұйымдарының сенімгерлік басқаруындағы мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының объектілерін қоспағанда, мемлекеттік орта білім беру мекемелерінде ерекше білім беру қажеттілігі бар білім алушыларға арналып ұйымдастырылған сыныптарға, сондай-ақ жекеменшік орта білім беру ұйымдарына қолданылмайды;
А1 – бір оқушыға шаққандағы ғимараттың және құрылыстың амортизациясына, жабдықтардың амортизациясына/сатып алынуына арналған шығыстардың нормасы:
жылына 6 АЕК – меншік нысанына қарамастан барлық жұмыс жасап тұрған мектептерде оқитындар үшін;
12 АЕК – жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернатта, жекеменшік мектеп-интернатта тұратын білім алушылар үшін;
А2 – орта білім беру ұйымының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымы объектілерінде жаңадан енгізілген, бірақ олардың жобалық қуаттылығынан аспайтын, оқитындар нақты орналасқан әрбір оқушы орны үшін ғимараттың амортизациясына арналған шығыстар нормасы.

Вновь вводимыми ученическими местами являются места в объектах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, введенных в эксплуатацию после 20 июля 2018 года путем строительства или реконструкции, а равно в частной собственности учредителей данных организаций среднего образования или их близких родственников.
А2 выплачивается в течение 8 (восьми) лет организациям образования:
претендующим на получение А2 – после наложения обременения права на изменение целевого назначения объекта организации среднего образования сроком на двадцать лет;
получавшим А2 в период до 14 февраля 2020 года – после принятия обязательств по наложению в течение 2020 года обременения права на изменение целевого назначения объекта организации среднего образования сроком на двадцать лет. При этом срок выплат А2 уменьшается соразмерно сроку его выплат, произведенных до принятия указанных обязательств.
В случае изменения собственника объекта частной организации среднего образования срок выплат А2 уменьшается соразмерно сроку его выплат у предыдущего собственника объекта частной организации среднего образования.
А2 составляет:
при строительстве – 96 МРП в год;
при реконструкции – 47 МРП в год.
Во всех остальных случаях, в том числе по истечении 8 (восьми) лет выплат А2 за вновь введенные ученические места, А2 равняется 0;
А3 – норма расходов на амортизацию зданий, за каждое фактически занятое обучающимся вновь введенное место проживания в объектах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, но не выше их проектной мощности.
Вновь введенными местами проживания обучающихся являются места в интернатах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, введенных в эксплуатацию после 1 января 2020 года путем строительства или реконструкции, а равно в частной собственности учредителей данных организаций среднего образования или их близких родственников.
А3 выплачивается в течение 8 (восьми) лет после наложения обременения права на изменение целевого назначения интерната организации среднего образования сроком на двадцать лет. При этом, в случае изменения собственника объекта частной организации среднего образования, срок выплат А3 уменьшается соразмерно сроку его выплат у предыдущего собственника интерната частной организации среднего образования.
А3 составляет:
при строительстве – 122 МРП в год;
при реконструкции – 47 МРП в год.
Во всех остальных случаях, в том числе по истечении 8 (восьми) лет выплат А3 за вновь введенные места проживания обучающихся, А3 равняется 0;

Жаңадан енгізілетін оқушы орны 2018 жылғы 20 шілдеден кейін құрылыс салу немесе реконструкция жасау жолымен пайдалануға енгізілген орта білім беру ұйымдарының жеке меншігіндегі, сол сияқты осы орта білім беру ұйымдары құрылтайшыларының немесе олардың жақын туыстарының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымдары объектілеріндегі орындар болып табылады.
А2 мына білім беру ұйымдарына 8 (сегіз) жыл ішінде төленеді:
А2-ні алуға үміткер ұйымға – орта білім беру объектісінің нысаналы мақсатын өзгертуге жиырма жылға дейін тыйым салатын ауыртпалық құқығы салынғаннан кейін;
2020 жылғы 14 ақпанға дейін А2-ны алған ұйымдарға – 2020 жылдың ішінде орта білім беру ұйымы объектісінің нысаналы мақсатын жиырма жылға дейін өзгертуге тыйым салатын құқық ауыртпалығын салу жөніндегі міндеттемелер қабылданғаннан кейін. Бұл ретте, А2-ні төлеу мерзімі осы міндеттемелер қабылданғанға дейін жүргізілген оны төлеу мерзіміне барабар азайтылады.
Жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің меншік иесі ауысқан жағдайда А2-ні төлеу мерзімі жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің бұрынғы меншік иесіне төленген мерзімге барабар қысқартылады.
А2 мынаны құрайды:
құрылыс салынған жағдайда – жылына 96 АЕК;
реконструкция жасалған жағдайда – жылына 47 АЕК.
Басқа жағдайларда, оның ішінде жаңадан енгізілген оқушы орындары үшін А2 төленетін 8 (сегіз) жыл өткенде А2 0-ге тең болады;
А3 – орта білім беру ұйымының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымы объектілерінде жаңадан енгізілген, бірақ олардың жобалық қуаттылығынан аспайтын, білім алушылар нақты орналасқан әрбір тұру орны үшін ғимараттың амортизациясына арналған шығыстар нормасы.
Білім алушылар нақты орналасқан тұру орны 2020 жылғы 1 қаңтардан кейін құрылыс салу немесе реконструкция жасау жолымен пайдалануға енгізілген орта білім беру ұйымдарының жеке меншігіндегі, сол сияқты осы орта білім беру ұйымдары құрылтайшыларының немесе олардың жақын туыстарының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымдарының интернаттарындағы орындар болып табылады.
А3 орта білім беру ұйымы интернатының нысаналы мақсатын өзгертуге жиырма жылға дейін тыйым салатын ауыртпалық құқығы салынғаннан кейін 8 (сегіз) жыл ішінде төленеді. Бұл ретте жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің меншік иесі ауысқан жағдайда А3-ті төлеу мерзімі жекеменшік орта білім беру ұйымы интернатының бұрынғы меншік иесіне төленген мерзімге барабар қысқартылады.
А3 мынаны құрайды:
құрылыс салынған жағдайда – жылына 122 АЕК;
реконструкция жасалған жағдайда – жылына 47 АЕК.
Басқа жағдайларда, оның ішінде жаңадан енгізілген білім алушылардың тұру орындарына А3 төленетін 8 (сегіз) жыл өткенде А3 0-ге тең болады;

3) Контz – среднегодовой контингент обучающихся рассчитывается по формулам:
при планировании годового объема подушевого нормативного финансирования на предстоящий год:
Контz = прогнозный контингент на 1 сентября текущего года;
при уточнении годового объема подушевого нормативного финансирования:
где:
Контz1 – фактический контингент обучающихся на 1 января текущего года;
Контz2 – фактический контингент обучающихся на 1 сентября текущего года;
8, 4, 12 – количество месяцев;
4) Еz – норма расходов образовательного процесса организации среднего образования по уровням образования в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
где:
Тz– годовой фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе организации среднего образования, в расчете на одного обучающегося в год;
Х – расходы, связанные с образовательным процессом, которые составляют 1,2 МРП в год в расчете на одного обучающегося;
5) Тz рассчитывается по формуле в зависимости от уровня образования (z):
где:
где:
Тz осн. – годовой фонд оплаты труда управленческого и основного персонала, задействованного в образовательном процессе организации среднего образования, без учета компенсационных выплат;
Тz комп. – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников организации среднего образования;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W – фонд оплаты труда педагогов в месяц;
ДО – должностной оклад одной педагогической ставки в месяц, который определяется путем умножения БДО на коэффициент 5,12;
kр – поправочный коэффициент к установленному размеру должностного оклада, составляет:
на 2020 год – 1,25;
на 2021 год – 1,5;
на 2022 год – 1,75;
на 2023 и последующие годы – 2;
f – коэффициент расчета фонда оплаты труда управленческого персонала:
на 2020 год – 1,811;
на 2021 год – 2,173;
на 2022 год – 2,535;
на 2023 и последующие годы – 2,897;
е – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия – 0,30.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, e равняется 0;
r – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 0,33.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, r равняется 0;

3) Контz – оқушылардың орташа жылдық контингенті, мына формула бойынша есептеледі:
алдағы жылға жан басына шаққандағы қаржыландырудың жылдық көлемін жоспарлау кезінде:
Контz = ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне болжамды контингент;
Жан басына шаққандағы қаржыландырудың жылдық көлемін нақтылау кезінде:
мұндағы:
Контz1 – ағымдағы жылдың 1 қаңтарына оқушылардың нақты контингенті,
Контz2 – ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне оқушылардың нақты контингенті,
8, 4, 12 – айлар саны;
4) Еz – білім беру деңгейлері бойынша орта білім беру ұйымдарының бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тz – орта білім беру ұйымының білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтардың бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Х – бір білім алушыға есептегенде жылына 1,2 АЕК-ті құрайтын білім беру процесімен байланысты шығыстар;
5) Тz білім беру деңгейіне (z) байланысты мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
мұндағы:
Тz нег. – орта білім беру ұйымының білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық және негізгі персоналдың өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Тz өтем. – орта білім беру ұйымы қызметкерінің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
W – педагогтардың айлық еңбекақы қоры,
ЛА – БЛА-ны 5,12 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын бір педагогикалық мөлшерлеменің лауазымдық айлықақысы;
kр – лауазымдық айлықақының белгіленген мөлшеріне түзету коэффициенті:
2020 жылға – 1,25;
2021 жылға – 1,5;
2020 жылға – 1,75;
2023 және одан кейінгі жылдарға – 2;
f – басқарушылық персоналдың еңбекақы төлеу қорын есептеу коэффициенті:
2020 жылға – 1,811;
2021 жылға – 2,173;
2020 жылға – 2,535;
2023 және одан кейінгі жылдарға – 2,897;
е – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін жыл сайынғы қосымша ақылы демалысқа қосымша ақы коэффициенті – 0,30.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда е 0-ге тең болады;
r – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақтарда тұрғаны үшін жыл сайын ақысы төленетiн қосымша демалысқа қосымша ақы коэффициенті – 0,33.
Егер мұндай қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда r 0-ге тең болады;

St – стимулирующая составляющая в размере 0,135 БДО в год на одного обучающегося;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0855;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2020 год – 1,02;
на 2021 год – 1,02;
на 2022 и последующие годы – 1,03;
mvz – коэффициент ученико-часа (соотношение количества учебных часов на одного обучающегося с учетом нормативной учебной нагрузки), рассчитывается по формуле:
где:
tz – количество часов в неделю по ТУП 1;
n – нормативная учебная нагрузка в неделю;
d – расчетная наполняемость класса. При расчете mvz для обучения на дому d = 1;
ks – коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городских школ – 1,0;
для сельских школ – 1,25;
Экомп1 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
в случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;
6) W – фонд оплаты труда педагогов в месяц, рассчитывается по формуле:
где:
Доу1 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, участвующего в образовательном процессе:
на 2020 год – 0,821;
на 2021 год – 0,985;
на 2022 год – 1,149;
на 2023 и последующие годы – 1,314;
uz – коэффициент педагогических доплат и надбавок, составляет:
для обучающихся общеобразовательных классов:
до 31 августа 2020 года – 0,224;
с 1 сентября 2020 года – 2,352;
на 2021 год – 2,736;
на 2022 год – 3,120;
на 2023 и последующие годы – 3,504;
для обучающихся специальных (коррекционных) классов и обучающихся на дому:
до 31 августа 2020 года – 0,624;
с 1 сентября 2020 года – 2,752;
на 2021 год – 3,136;
на 2022 год – 3,520;
на 2023 и последующие годы – 3,904;
h – коэффициент доплат за квалификационный уровень педагогов, составляет:
на 2020 год – 0,102;
на 2021 и последующие годы – 0;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, для персонала, участвующего в образовательном процессе:
на 2020 год – 2,46;
на 2021 год – 2,96;
на 2022 год – 3,45;
на 2023 и последующие годы – 3,94.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия ke1 равняется 0;

St – бір білім алушыға 0,135 БЛА мөлшеріндегі ынтыландыру құрамдауышы;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті – 1,0855;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2020 жылға – 1,02;
2021 жылға – 1,02;
2022 және одан кейінгі жылдарға – 1,03;
mvz – оқушы-сағат коэффициенті (нормативті оқу жүктемесін есепке алғандағы бір оқушыға шаққандағы оқу сағаттары санының ара салмағы) мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы
tz – ҮОЖ 1 бойынша аптадағы сағат саны;
n – аптадағы нормативтік оқу жүктемесі;
d – сыныптардың есептелген толықтырылуы. Үйде оқыту үшін mvz -ны есептеуде d = 1;
ks – мамандарға ауылдық жердегі жұмыс үшін төленетін қосымша ақы коэффициенті:
қала мектептері үшін – 1,0;
ауыл мектептері үшін – 1,25;
Эөтем1 – білім беру процесіне қатысатын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда Эөтем1 0-ге тең болады;
6) W – педагогтардың айына еңбекақы төлеу қоры, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Қеж1 – білім беру процесіне қатысатын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті:
2020 жылға – 0,821;
2021 жылға – 0,985;
2022 жылға – 1,149;
2023 және кейінгі жылдарға – 1,314;
uz – педагогикалық қосымша ақылар мен үстеме ақылардың коэффициенті, мынаны құрайды:
жалпы білім беретін сыныптарда оқитындар үшін:
2020 жылғы 31 тамызға дейін – 0,224;
2020 жылғы 1 қыркүйектен бастап – 2,352;
2021 жылға – 2,736;
2022 жылға – 3,120;
2023 және кейінгі жылдарға – 3,504;
арнайы (түзету) сыныптарында оқитындар және үйде оқитындар үшін:
2020 жылғы 31 тамызға дейін – 0,624;
2020 жылғы 1 қыркүйектен бастап – 2,752;
2021 жылға – 3,136;
2022 жылға – 3,520;
2023 және кейінгі жылдарға – 3,904;
h – педагогтардың біліктілік деңгейі үшін қосымша ақы коэффициенті:
2020 жылға – 0,102;
2021 және кейінгі жылдарға – 0;
ke1 – білім беру процесіне қатысатын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
2020 жылға – 2,46;
2021 жылға – 2,96;
2022 жылға – 3,45;
2023 және кейінгі жылдарға – 3,94.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда ke1 0-ге тең болады;

R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне R равняется 0;
7) L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
где:
Q – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
S – норма расходов на текущее содержание организаций среднего образования в год на одного обучающегося, которая составляет:
для организаций среднего образования в организационно-правовой форме "государственное учреждение" – 6,69 МРП (за исключением коммунальных расходов и расходов на интернет);
для государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и частных организаций среднего образования показатель S различается в зависимости от объемов потребления коммунальных услуг, услуг интернета и их тарифов в регионах:
для Атырауской, Костанайской, Мангистауской областей – 10,19 МРП;
для Актюбинской, Алматинской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Туркестанской областей и городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент – 11,19 МРП;
для Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей – 12,69 МРП;
для Акмолинской, Жамбылской областей – 13,19 МРП;
для Кызылординской области – 14,69 МРП.
При расчете нормы расходов образовательной среды обучающегося, проживающего в интернате (школе-интернате) при частной организации среднего образования, показатель S умножается на 2.
При расчете нормы расходов образовательной среды обучения на дому показатель S равняется 0;
Р – норма расходов на питание обучающегося, проживающего в интернате при школе (школе-интернате) при частной организации среднего образования, различается в зависимости от цен на основные продукты питания в регионах и составляет:
для Актюбинской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей – 90 МРП;
для Акмолинской, Алматинской, Карагандинской, Костанайской, Туркестанской областей и города Шымкент – 97 МРП;
для Восточно-Казахстанской, Атырауской, Мангистауской областей, городов Алматы и Нур-Султан – 109 МРП;
8) Q – рассчитывается по формуле:
где:
где:
Qосн. – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе;

R – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақта тұрғаны үшін қосымша ақы – 1,5 АЕК.
Егер мұндай қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда R 0-ге тең болады;
7) L – білім беру ортасы шығыстарының бір жылда бір білім алушыға шаққандағы нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Q – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
S – бір жылда бір білім алушыға шаққандағы орта білім беру ұйымын ағымды күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасы:
"мемлекеттік мекеме" ұйымдық-құқықтық нысанындағы орта білім беру ұйымы үшін – 6,69 АЕК (коммуналдық шығыстар мен интернетке арналған шығыстарды қоспағанда);
шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар мен жеке меншік орта білім беру ұйымдары үшін S көрсеткіші коммуналдық қызметтерді, интернет қызметтерін тұтыну көлемдері мен олардың өңірлердегі тарифтеріне байланысты ерекшеленеді:
Атырау, Қостанай, Маңғыстау облыстары үшін – 10,19 АЕК;
Ақтөбе, Алматы, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Түркістан облыстары мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары үшін – 11,19 АЕК;
Шығыс Қазақстан, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары үшін – 12,69 АЕК;
Ақмола, Жамбыл облыстары – 13,19 АЕК;
Қызылорда облысы үшін – 14,69 АЕК.
Жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернатта (мектеп- интернатта) тұратын білім алушының білім беру ортасына арналған шығыстардың нормасын есептеу кезінде S 2-ге көбейтіледі.
Үйде оқыту жағдайындағы білім беру ортасы шығыстарының нормасын есептеуде S көрсеткіші 0-ге тең болады.
Р – Жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы мектеп жанындағы интернатта (мектеп-интернатта) тұратын білім алушының тамақтануына арналған шығыстар нормасы өңірлердегі негізгі азық-түліктің бағасына байланысты ерекшеленеді және мынаны құрайды:
Ақтөбе, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары үшін – 91 АЕК;
Ақмола, Алматы, Қарағанды, Қостанай, Түркістан облыстары мен Шымкент қаласы үшін – 98 АЕК;
Шығыс Қазақстан, Атырау, Маңғыстау облыстары, Алматы және Нұр-Сұлтан қалалары үшін –110 АЕК;
8) Q мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
мұндағы:
Qнег. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың еңбекақы төлеу қоры;

с – коэффициент удельного веса заработной платы квалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, к заработной плате педагогов, равняется 1,11, для квалифицированного персонала в интернате при частной организации среднего образования или в частной школе-интернате с равняется 4,55;
q – коэффициент удельного веса заработной платы неквалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, для которого не предусмотрена выплата пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, равняется 1,54, для неквалифицированного персонала в интернате при частной организации среднего образования или в частной школе-интернате q равняется 4,63;
mvср – показатель среднего значения коэффициентов mvz, который равняется 0,1012;
Qкомп. – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, не участвующих в образовательном процессе;
Экомп2 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
9) F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
где:
Доу2 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, не участвующего в образовательном процессе - 0,265, для персонала в интернате при частной организации среднего образования или в частной школе-интернате Доу2 равняется 0,918;
ke2 – коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе – 0,795.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.
Глава 4. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования технического и профессионального, послесреднего образования
Параграф 1. Показатели расчета подушевого нормативного финансирования технического и профессионального, послесреднего образования
7. При расчете объема подушевого нормативного финансирования технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО и ПО) используются следующие показатели:
1) количество часов в неделю в соответствии с ГОСО:

с – білім беру процесіне қатыспайтын білікті персонал жалақысының педагогтардың жалағысына қарағандағы үлес салмағының коэффициенті 1,11-ге тең, жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернаттың немесе жекеменшік мектеп-интернаттың білікті персоналы үшін 4,55-ке тең;
q – қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақының төленуі көзделмеген, білім беру процесіне қатыспайтын білікті емес қызметкерлер жалақысының үлес салмағының коэфициенті 1,54-ке тең, жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернаттың немесе жекеменшік мектеп-интернаттың білікті емес персоналы үшін 4,63-ке тең;
mvор – mvz коэффициенттері мәнінің орташа көрсеткіші, 0,1012-ге тең;
Qөтем. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақыларды төлеу шығыстарының жылдық көлемі;
Эөтем2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек, мынадай формула бойынша есептеледі:
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда Эөтем2 0-ге тең болады;
9) F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір айдағы еңбекақы төлеу қоры, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Қеж2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,265, жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернаттың немесе жекеменшік мектеп-интернаттың персоналы үшін Қеж2 0,918-ге тең;
ke2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,795.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңмен қарастырылмаған жағдайда ke2 0-ге тең болады.
4-тарау. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі
1-параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу көрсеткіштері
7. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің (бұдан әрі – ТжКБ және ОБК) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеуде мына көрсеткіштер қолданылады:
1) МЖМБС-ға сәйкес аптадағы сағаттар саны:

40,91 часа – среднее количество часов в неделю по всем нормативным срокам освоения образовательных программ, за исключением образовательных программ, предусматривающих индивидуальные занятия;
32,45 часа – среднее количество часов в неделю по всем нормативным срокам освоения образовательных программ, предусматривающих индивидуальные занятия;
2) количество часов в неделю в соответствии с Типовыми учебными планами (далее – ТУП 2), утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11690):
7,2 часа – среднее количество часов в неделю при проведении лабораторных работ, практических занятий;
8,46 часа – среднее количество часов в неделю с учетом индивидуальных занятий по всем нормативным срокам освоения образовательных программ;
3) расчетная наполняемость групп в соответствии с Типовыми правилами деятельности видов организаций технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 сентября 2013 года № 369 "Об утверждении Типовых правил деятельности видов организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8828):
25 человек при очной форме обучения;
при проведении лабораторных работ, практических занятий, в том числе по физическому воспитанию, и занятий по отдельным предметам учебные группы делятся на подгруппы численностью не более 13 человек;
4) нормативная учебная нагрузка в неделю, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 8 Закона о статусе педагога, для педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в государственных организациях образования:
18 часов для организаций образования, реализующих образовательные программы ТиПО и ПО.
Параграф 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования ТиПО и ПО
8. Расчет объема подушевого нормативного финансирования ТиПО и ПО и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования организации ТиПО и ПО, рассчитывается по формуле:
где:
Nz – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год;
z – индекс профиля обучения по группам затратности;
Контz – среднегодовой контингент обучающихся по профилю образования рассчитывается по следующей формуле:
Контz = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение -
1/2 ожидаемого выпуска обучающихся - ожидаемый отсев обучающихся +
ожидаемое прибытие обучающихся;
При наличии в одной организации ТиПО и ПО нескольких видов профилей образования, объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по профилям образования;

40,91 сағат – жеке сабақтарды көздейтін білім беру бағдарламаларын қоспағанда, білім беру бағдарламаларын меңгерудің барлық нормативтік мерзімдері бойынша аптадағы орташа сағат саны;
32,45 часа – жеке сабақтарды көздейтін білім беру бағдарламаларын меңгерудің барлық нормативтік мерзімдері бойынша аптадағы орташа сағат саны;
2) "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11690 болып тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарларына (бұдан әрі – ҮОЖ2) сәйкес аптадағы сағат саны:
7,2 сағат – зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды өткізу жағдайында аптадағы орташа сағаттар саны;
8,46 сағат – білім беру бағдарламаларын меңгерудің барлық нормативтік мерзімдері бойынша аптадағы орташа сағат саны;
3) "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 11 қыркүйектегі № 369 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8828 болып тіркелген) бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес топтардың есептелген толықтырылуы:
оқытудың күндізгі нысанында 25 адам;
зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды, оның ішінде дене тәрбиесі және жекелеген пәндер бойынша сабақтар өткізу жағдайында оқу топтары 13 адамнан аспайтын шағын топтарға бөлінеді;
4) Педагог мәртебесі туралы заңның 8-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтар үшін бір аптаға нормативтік оқу жүктемесі:
ТжКБ және ОБК-нің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін 18 сағат.
2-параграф. ТжКБ және ОБК-ның жан басына шаққандағы қаржыландыруды есептеу алгоритмі
8. ТжКБ және ОБК-ның жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) ТжКБ және ОБК ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі Vжқ, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Nz – бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
z – шығындылық топтары бойынша оқыту бейінінің индексі;
Контz – білім беру бейіні бойынша білім алушылардың орташа жылдық контингенті мына формула бойынша есептеледі:
Контz = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 - оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны;
Бір ТжКБ және ОБК ұйымында білім беру бейіндерінің бірнеше түрі болған жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі білім беру бейіндері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;

2) Nz – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
Еz – норма расходов образовательного процесса на одного обучающегося в год.
Еz для обучающегося с особыми образовательными потребностями умножается на 2;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
3) Еz – норма расходов образовательного процесса по профилям образования в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
Т – годовой фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Y – учебники, учебно-методическая литература и пособия, в год на одного обучающегося, которые составляют 5 МРП;
Xz – учебные расходы, связанные с образовательным процессом, в том числе при прохождении производственного обучения и профессиональной практики, в год в расчете на одного обучающегося. Значения Xz определяются в зависимости от профиля образования, в соответствии с перечнем профессий и специальностей по срокам обучения и уровням образования для технического и профессионального, послесреднего образования в соответствии с классификатором, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 65 "Об утверждении перечня профессий и специальностей по срокам обучения и уровням образования для технического и профессионального, послесреднего образования в соответствии с классификатором" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13149), и составляют:
группа А (образование: дошкольное воспитание и обучение, организация воспитательной работы, физическая культура и спорт, начальное образование, технология, музыкальное образование, безопасность жизнедеятельности и валеология, лаборант организации образования, основное среднее образование, исламоведение; право; метрология, стандартизация и сертификация; искусство и культура: библиотечное дело, инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады, артист исполнитель, звукооператор концертных программ) – 6 МРП;
группа Б (сервис, экономика и управление: социальная работа, обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники, слесарное дело, химическая чистка и крашение изделий, фотодело, организация обслуживания гостиничных хозяйств, обувное дело, делопроизводство и архивоведение, туризм, переводческое дело, маркетинг, оценка, менеджмент, финансы, статистика, учет и аудит, экономика, логистика, гостиничный бизнес: управление рестораном/ отелем, организация и обслуживание мероприятий; сельское хозяйство, ветеринария и экология; связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника; образование: профессиональное обучение) – 8 МРП;
группа В (искусство и культура: дизайн, социально-культурная деятельность и народное художественное творчество, хоровое дирижирование, теория музыки, пение, хореографическое искусство, актерское искусство, цирковое искусство, театрально-декоративное искусство, живопись, скульптура и графика, декоративно-прикладное искусство и народные промыслы, реставрация, ювелирное дело, дизайн промышленной продукции, ландшафтный дизайн, дизайн в строительстве, дизайн интерьера; сервис, экономика и управление: парикмахерское искусство и декоративная косметика, организация питания; образование: изобразительное искусство и черчение; нефтегазовое и химическое производство энергетика; производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта; геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых; металлургия и машиностроение; строительство и коммунальное хозяйство; транспорт (по отраслям): авиационная техника, транспортная техника, технологические машины и оборудование, военное дело и безопасность) – 19 МРП;
группа Г (транспорт (по отраслям): морская техника) – 44 МРП;

2) Nz – бір жылда бір білім алушыны қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Еz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесі шығыстарының нормасы.
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушылар үшін Еz 2-ге көбейтіледі;
L – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
3) Еz – білім беру бейіндері бойынша бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Т – білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтардың бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Y – бір жылда бір білім алушыға 5 АЕК-ті құрайтын оқулықтар, оқу-әдістемелік әдебиет және құралдар.
Хz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесіне байланысты, оның ішінде өндірістік оқыту және кәсіби тәжірибеден өту кезіндегі оқу шығыстары. Xz мәні білім беру бейініне қарай, "Сыныптауышқа сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім үшін оқыту мерзімдері және білім беру деңгейлері бойынша кәсіптер мен мамандықтардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 65 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13149 болып тіркелген) бекітілген Сыныптауышқа сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім үшін оқыту мерзімдері және білім беру деңгейлері бойынша кәсіптер мен мамандықтардың тізбесіне сәйкес анықталады және мынаны құрайды:
А тобы (білім беру: мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, тәрбие жұмысын ұйымдастыру, дене шынықтыру және спорт, бастауыш білім беру, технология, музыкалық білім беру, өмір қауіпсіздігі және валеология, білім беру ұйымдарындағы зертханашы, негізгі орта білім беру, исламтану; құқық; метрология, стандарттау және сертификаттау; өнер және мәдениет: кітапхана ісі, аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы, әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы) – 6 АЕК,
Б тобы (қызмет көрсету, экономика және басқару: әлеуметтік жұмыс, телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету, слесарлық іс, бұйымдарды химиялық тазалау және бояу, фото ісі, қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру, аяқ киім ісі, іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану, туризм, аударма ісі, маркетинг, бағалау, менеджмент, қаржы, статистика, есеп және аудит, экономика; ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология;байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар; электрондық техника; білім беру: кәсіптік оқыту) – 8 АЕК;
В тобы (өнер және мәдениет: дизайн, әлеуметтік-мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы, хор дирижеры, Музыка теориясы, ән салу, хореография өнері, актерлік өнер, цирк өнері, театр-декорациясы өнері, кескіндеу, мүсіндеу және графика, сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік, қайта қалпына келтіріп жөндеу, зергерлік ісі; қызмет көрсету, экономика және басқару: шаштараз өнері және сәндік косметика, тамақтандыруды ұйымдастыру; білім беру: бейнелеу өнері және сызу; мұнай-газ және химия өндірісі; энергетика, электроэнергетика; өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану; геология, тау-кен өнеркәсібі және пайдалы қазбаларды өндіру; металлургия және машина жасау; құрылыс және коммуналдық шаруашылық; (салалар бойынша) транспорт: авиациялық техника, транспорттық техника, технологиялық машиналар және жабдықтар, әскери іс және қауіпсіздік) – 19 АЕК;
Г тобы ((салалар бойынша) транспорт: теңіз техникасы) – 44 АЕК;

4) Т рассчитывается по формуле:
где:
Тосн. – годовой фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе, организации ТиПО и ПО (c учетом лабораторных работ и практических, индивидуальных занятий), без учета компенсационных выплат;
Ткомп. – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников организации ТиПО и ПО;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W – фонд оплаты труда педагогов и управленческого персонала организации ТиПО и ПО в месяц;
е – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия – 0,30.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, e равняется 0;
r – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 0,33.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, r равняется 0;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0855;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2020 год – 1,02;
на 2021 год – 1,02;
на 2022 и последующие годы – 1,03;
mv – коэффициент часа-обучающегося (соотношение количества учебных часов к одному обучающемуся с учетом нормативной учебной нагрузки), который зависит от расчетной наполняемости групп;
mvg – коэффициент часа-обучающегося (соотношение количества учебных часов к одному обучающемуся с учетом проведения лабораторных работ и практических занятий);
g – индекс лабораторных работ и практических занятий;
mvi – коэффициент часа-обучающегося (соотношение количества индивидуальных часов на одного обучающегося к нормативной учебной нагрузке);
Экомп1 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия педагогам и управленческому персоналу, задействованному в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;

4) Т мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тнег. – ТжКБ және ОБК ұйымдарының білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтардың өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры (зертханалық жұмыстарды және практикалық, жеке сабақтарды қоса есептегенде);
Төтем. – ТжКБ және ОБК қызметкерінің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
W – ТжКБ және ОБК ұйымдары педагогтарының және басқарушылық персоналының айына еңбекақы төлеу қоры;
е – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін жыл сайынғы қосымша ақылы демалысқа үстемеақы коэффициенті – 0,30;
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда е 0-ге тең болады;
r – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңына сәйкес радиациялық қауіпті аймақтарда тұрғаны үшін жыл сайын ақысы төленетiн қосымша демалысқа үстемақы коэффициенті – 0,33.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда r 0-ге тең болады;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті – 1,0855;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2020 жылға – 1,02;
2021 жылға – 1,02;
2022 және одан кейінгі жылдарға – 1,03;
mv – топтардың есептелген толықтырылуына байланысты болатын сағат-білім алушы коэффициенті (нормативті оқу жүктемесін есепке алумен бір білім алушыға шаққандағы оқу сағаттары санының ара салмағы);
mvg – сағат-білім алушы коэффициенті (зертханалық жұмыстарды және практикалық сабақтарды өткізуді есепке алумен бір білім алушыға шаққандағы оқу сағаттары санының ара салмағы);
g – зертханалық және тәжірибелік сабақтардың индексі;
mvi – сағат-білім алушы коэффициенті (бір білім алушыға арналған жеке сағаттар санының нормативтік оқу жүктемесіне арақатынасы);
Эөтем1 – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес педагогтарға және білім беру процесіне қатыстырылған басқарушы персоналға жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда Эөтем1 0-ге тең болады;

5) W – фонд оплаты труда педагогов и управленческого персонала, задействованного в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
где:
ДО – должностной оклад основного персонала, участвующего в образовательном процессе в месяц, определяется путем умножения БДО на коэффициент 5,03;
ks – коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городской организации ТиПО и ПО – 1;
для сельской организации ТиПО и ПО – 1,25;
f – коэффициент расчета фонда заработной платы управленческого персонала, участвующего в образовательном процессе - 1,084;
Доу1 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, участвующего в образовательном процессе - 0,611;
u – коэффициент доплат преподавателям и мастерам производственного обучения:
до 31 августа 2020 года – 0,499;
с 1 сентября 2020 года – 0,571;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, участвующего в образовательном процессе – 1,83.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, коэффициент, ke1 равняется 0;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R равняется 0;
6) mv рассчитывается по формуле:
mvg рассчитывается по формуле:
mvi рассчитывается по формуле:
где:
t – количество часов в неделю по ГОСО ТиПО и ПО;
tg – количество часов лабораторных работ и практических занятий в неделю по ТУП 2;
ti – количество индивидуальных часов в неделю по ТУП 2;
i – индекс индивидуальных занятий;
n – нормативная учебная нагрузка в неделю;
d – расчетная наполняемость групп;
dg – наполняемость групп при проведении лабораторных работ и практических занятий.
При расчете mvi, для индивидуальных часов d равен 1.
В случае отсутствия индивидуальных часов в учебном плане mvi равняется 0;
7) Dual – расходы, передаваемые организациями ТиПО и ПО предприятиям (организациям) при дуальном обучении, рассчитываются в пределах объема подушевого нормативного финансирования по следующей формуле:
где:
Zp – норма оплаты труда мастеров производственного обучения на одного обучающегося, которая составляет 2,7 БДО;
b – среднее плановое количество часов производственного обучения и профессиональной практики при дуальном обучении, которое составляет 1013 часов в год;
Chf – фактическое количество часов производственного обучения и профессиональной практики при дуальном обучении;
Кy – фактическое количество обучающихся, проходящих производственное обучение и профессиональную практику на данном предприятии (организации).
Требования настоящего подпункта не распространяются на предприятия (организации), несущие затраты на дуальное обучение самостоятельно;

5) W – білім беру процесіне қатыстырылған педагогтардың және басқарушылық персоналдың айлық еңбекақы қоры, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЛА – білім беру процесіне қатысатын негізгі персоналдың БЛА-ны 5,03 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын лауазымдық айлықақысы;
ks – мамандарға ауылдық жердегі жұмыс үшін төленетін қосымша ақы коэффициенті мынаны құрайды:
қалалық ТжКБ ТжКБ және ОБК ұйымы үшін – 1;
ауылдық ТжКБ және ОБК ұйымы үшін – 1,25;
f – білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың еңбекақы төлеу қорын есептеу коэффициенті – 1,084;
Қеж1 – білім беру процесіне қатысатын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,611;
u – оқытушыларға және өндірістік оқыту шеберлеріне қосымша ақы коэффициенті:
2020 жылғы 31 тамызға дейін – 0,499;
2020 жылғы 1 қыркүйектен бастап – 0,571;
ke1 – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті – 1,83.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда ke1 0-ге тең болады;
R – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақта тұрғаны үшін қосымша ақы – 1,5 АЕК.
Егер мұндай қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда R 0-ге тең болады;
6) mv мына формула бойынша есептеледі:
mvg мына формула бойынша есептеледі:
mv i мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
t – ТжКБ және ОБК-ның МЖМБС бойынша аптадағы сағат саны;
tg – ҮОЖ2 бойынша аптадағы зертханалық жұмыстар мен практикалық сабақтардың сағат саны;
ti - ҮОЖ2 бойынша аптадағы жеке сабақтардың сағат саны;
i – жеке сабақтар индексі;
n – аптадағы нормативтік оқу жүктемесі;
d – топтардың есептелген толықтырылуы;
dg – зертханалық жұмыстарды және практикалық сабақтарды өткізу кезіндегі топтардың толықтырылуы.
Жеке сабақтардың сағат саны үшін mv i,-ны есептеуде d 1-ге тең.
Оқу жоспарында жеке сабақтар саны болмаған жағдайда mvi 0-ге тең болады;
7) Dual – дуальды оқыту кезінде ТжКБ және ОБК ұйымдарының кәсіпорындарға (ұйымдарға) беретін шығыстары жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі шегінде мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Zр – бір білім алушыға шаққандағы өндірістік оқыту шеберлерінің еңбекақы төлеу нормасы 2,7 БЛА-ны құрайды;
b – жылына 1013 сағатты құрайтын дуальды оқыту кезіндегі өндірістік оқыту мен кәсіптік практика сағаттарының орташа жоспарлы саны;
Chf – дуалды оқыту кезіндегі өндірістік оқыту мен кәсіптік практика сағаттарының нақты саны;
Кy – сол кәсіпорында (ұйымда) өндірістік оқыту мен кәсіптік практикадан өтіп жатқан білім алушылардың нақты саны.
Осы тармақшаның талаптары дуальды оқытуға шығындарды өз бетінше көтеретін кәсіпорындарға (ұйымдарға) қолданылмайды.

8) L – норма расходов образовательной среды рассчитывается по формуле:
где:
Q – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
S – норма расходов на текущее содержание организаций ТиПО и ПО в год на одного обучающегося, которая различается в зависимости от объемов потребления коммунальных услуг, услуг интернета и их тарифов в регионах:
для Мангистауской области, города Алматы – 17 МРП;
для Алматинской, Актюбинской, Атырауской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Туркестанской областей, городов Нур-Султан и Шымкент – 22 МРП;
для Западно-Казахстанской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей – 29 МРП;
для Акмолинской, Восточно-Казахстанской областей – 39 МРП;
9) Q рассчитывается по формуле:
где:
Qосн. – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
Qкомп. – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, не участвующих в образовательном процессе;
Экомп2 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
10) F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
где:
h – коэффициент удельного веса заработной платы квалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, к заработной плате педагогов – 1,423;
q – коэффициент удельного веса заработной платы неквалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, для которого не предусмотрена выплата пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников – 1,161;
Доу2 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, не участвующего в образовательном процессе – 0,258;
ke2 – коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе – 0,775.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.
Подушевой норматив финансирования ТиПО и ПО не распространяется на обучающихся, проходящих краткосрочное профессиональное обучение в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек".

8) L – білім беру ортасы шығыстарының нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Q – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
S – коммуналдық қызметтерді, интернет қызметтерін тұтыну көлемдеріне және өңірлердегі олардың тарифтеріне байланысты ерекшеленетін бір жылда бір білім алушыға есептелген ТжКБ және ОБК ұйымдарын ағымды күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасы:
Маңғыстау облысы, Алматы қаласы үшін – 17 АЕК;
Алматы, Ақтөбе, Атырау, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда, Түркістан облыстары, Нұр-Сұлтан, Шымкент қалалары үшін – 22 АЕК;
Батыс Қазақстан, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары үшін – 29 АЕК;
Ақмола, Шығыс Қазақстан облыстары үшін – 39 АЕК;
9) Q мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Qнег. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың өтемақы төлемдерісіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Qөтем. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақыларды төлеу шығыстарының жылдық көлемі;
Эөтем2 – экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, Эөтем2 0-ге тең болады;
10) F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың еңбекақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
h – білім беру процесіне қатыспайтын білікті персонал жалақысының педагогтардың еңбекақысына үлес салмағының коэффициенті - 1,423;
q – қызметкерлердің еңбек демалысына жыл сайын төленетін сауықтыруға арналған төлем көзделмеген білім беру процесіне қатыспайтын білікті емес персонал жалақысының үлес салмағының коэфициенті - 1,161;
Қеж2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,258;
ke2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,775.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңмен қарастырылмаған жағдайда ke2 0-ге тең болады.
ТжКБ және ОБК-ны қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтуші білім алушыларға қолданылмайды.

Глава 5. Алгоритм расчета объема подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
9. Расчет объема подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования организации высшего и (или) послевузовского образования рассчитывается по формуле:
где:
Nzb – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Nzm – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре;
Nzd – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в докторантуре;
Контzb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контzm – среднегодовой контингент обучающихся в магистратуре;
Контzd – среднегодовой контингент обучающихся в докторантуре;
Контzb, Контzm, Контzd рассчитываются по следующей формуле:
Конт zb, zm, zd = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
z – индекс профиля обучения по группам затратности.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по направлениям подготовки кадров, уровням образования;
2) Nzb– подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате рассчитывается по следующей формуле:
где:
Еz – норма расходов образовательного процесса по направлениям подготовки кадров на одного обучающегося в год;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
A – норма амортизации учебных приборов и оборудования для областей образования:
"Информационно-коммуникационные технологии"; "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 64 МРП;
для всех остальных областей образования А равняется 0.
Для определения значения А за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;
Dp – норма расходов, связанных с прохождением профессиональной практики по направлениям подготовки области образования "Педагогические науки";

5-тарау. Кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеу алгоритмі
9. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Nzb – бакалавриатта бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nzm - магистратурада бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nzd – докторантурада бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контzb – бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контzm – магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контzd – докторантурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контzb, Контzm, Контzd мына формула бойынша есептеледі:
Контzb,zm,zd = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 - күтілетін түлектер санының 1/2 - оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны;
z – шығындылық топтары бойынша оқыту бейінінің индексі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары, білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nzb – бакалавриатта бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Еz – кадрларды даярлау бағыттары бойынша бір жылда бір білім алушыға арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы;
L – бір жылда бір білім алушыға арналған білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
A – білім беру салалары үшін оқу құралдары мен жабдықтарының амортизациялану нормасы:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 64 АЕК;
білім берудің басқа салалары үшін А 0-ге тең болады.
А-ның мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК-тің мөлшері негізге алынады.
Dp – "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласындағы даярлау бағыттары бойынша кәсіптік практикадан өтумен байланысты шығыстар нормасы;

в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом – 27,98 МРП;
в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования – 24,94 МРП;
Для определения значения показателя Dp за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;
3) Nzm – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре рассчитывается по следующей формуле:
где:
Km – корректирующий коэффициент, применяемый при расчете норматива подушевого финансирования одного обучающегося в магистратуре организаций высшего и (или) послевузовского образования.
Km в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,426287;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 0,4829171;
"Педагогические науки" – 0,455516;
"Искусство и гуманитарные науки" – 0,495253;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 0,493154;
Km в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,294059;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 0,3387865;
"Искусство и гуманитарные науки" – 0,348732;
"Педагогические науки" – 0,3191132;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 0,347034;
4) Nzd– подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в докторантуре рассчитывается по следующей формуле:
где:
Kd – корректирующий коэффициент, применяемый при расчете норматива подушевого финансирования одного обучающегося в докторантуре в организациях высшего и (или) послевузовского образования.
Kd в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,9399359;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 1,0305798;

ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында – 27,98 АЕК;
басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында – 24,94 АЕК;
Dp мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК-тің мөлшері негізге алынады.
3) Nzm – магистратурада бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Km – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының магистратурасында бір білім алушыны жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу кезінде қолданылатын түзету коэффициенті.
Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Km мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,426287;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 0,4829171;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,455516;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 0,495253;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,493154;
Басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Km мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,294059;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 0,3387865;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 0,348732;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,3191132;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,347034;
4) Nzd – докторантурада бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Kd – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында докторантурада бір білім алушыны жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу кезінде қолданылатын түзету коэффициенті.
Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Kd мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,9399359;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 1,0305798;

"Искусство и гуманитарные науки" – 1,0495576;
"Педагогические науки" – 0,9874598;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 1,0463463;
Kd в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 1,074812;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 1,1949993;
"Искусство и гуманитарные науки" – 1,220591;
"Педагогические науки" – 1,143187;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 1,21625;
5) Еz – норма расходов образовательного процесса по направлениям подготовки кадров на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
Т – годовой фонд оплаты труда административно-управленческого персонала (далее – АУП) и профессорско-преподавательского состава (далее – ППС), задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Xz – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования в расчете на одного обучающегося в год.
Значения Xz определяются в зависимости от области образования, в соответствии с классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом и без особого статуса:
по направлениям подготовки кадров области образования "Педагогические науки" – 20 МРП;
по направлениям подготовки кадров областей образования "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 19 МРП;
по направлениям подготовки кадров областей образования "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 9 МРП;
по направлениям подготовки области образования "Искусство и гуманитарные науки" –7 МРП.
Для определения значения показателя Xz за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;
6) Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
где:
Тосн. – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
Ткомп. – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников;

"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 1,0495576;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,9874598;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 1,0463463;
Басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Kd мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 1,074812;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 1,1949993;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 1,220591;
"Педагогикалық ғылымдар" – 1,143187;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 1,21625;
5) Еz – кадрларды даярлау бағыттары бойынша бір жылда бір білім алушыға арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Т – білім беру процесіне қатыстырылған әкімшілік-басқарушы персоналдың (бұдан әрі - ӘБП) және профессорлық-оқытушылық құрам (бұдан әрі – ОПҚ) персоналдың бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Xz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде оқу-әдістемелік әдебиетті сатып алуға, зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарды ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары.
Xz мәндері ерекше мәртебесі бар және ерекше мәртебесі жоқ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес білім беру саласына байланысты айқындалады:
"Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 20 АЕК;
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары"; "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" білім беру салаларындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 19 АЕК;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" білім беру салаларындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 9 АЕК;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 7 АЕК;
Xz көрсеткішінің мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
6) Т – білім беру процесіне қатыстырылған ӘБП мен ОПҚ-ның бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тнег. – білім беру процесіне қатыстырылған ӘБП мен ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
W – ӘБП мен ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
Төтем. – қызметкерлердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі;

kст – коэффициент доплат к установленным размерам должностных окладов ППС и руководящих работников организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющей особый статус, согласно подпункту 19-2) статьи 1 Закона и Положению об особом статусе организаций высшего и (или) послевузовского образования, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 66 "Об утверждении Положения об особом статусе организаций высшего и (или) послевузовского образования":
для организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющей особый статус – 1,2;
для прочих организаций высшего и (или) послевузовского образования – 1;
mv1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
в бакалавриате по направлениям подготовки областей образования:
"Искусство и гуманитарные науки"; "Ветеринария" – 0,125;
"Педагогические науки" – 0,1;
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Естественные науки, математика и статистика"; "Социальные науки, журналистика и информация"; "Бизнес, управление и право"; "Услуги" – 0,083;
в магистратуре – по всем направлениям подготовки областей образования – 0,167;
в докторантуре – по всем направлениям подготовки областей образования – 0,25;
7) W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц рассчитывается по следующей формуле:
где:
ДО – должностной оклад ППС в месяц определяется путем умножения БДО на коэффициент 14,402;
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате ППС – 4,88;
u – коэффициент доплаты за ученую степень – 0,685;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0855;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2020 год – 1,02;
на 2021 год – 1,02;
на 2022 год и последующие годы – 1,03;
8) L – норма расходов образовательной среды рассчитывается по формуле:
где:
Q – годовой фонд оплаты труда учебно-вспомогательного (далее – УВП), обслуживающего и прочего персонала (далее – ОПП), не участвующего в образовательном процессе, на одного обучающегося в год;
S – норма расходов на текущее содержание организации высшего и (или) послевузовского образования, включает в себя расходы, связанные с услугами банка, связи и интернета, охраны, коммунальных служб, по текущему ремонту, содержанию и обслуживанию зданий, компьютерной и оргтехники, по приобретению оборудования, канцелярских товаров, медикаментов, моющих средств, хозяйственных товаров – 42,79 МРП.

kст – Заңның 1-бабының 19-2) тармақшасына және "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 66 қаулысымен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі туралы ережеге сәйкес ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ОПҚ мен басшы жұмыскерлерінің белгіленген лауазымдық айлықақы мөлшерлеріне қосымша ақылар коэффициенті:
ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін – 1,2;
басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін – 1;
mv1 – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арасалмақ коэффициенті мынаны құрайды:
бакалавриатта білім беру салаларының даярлау бағыттары бойынша:
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар"; "Ветеринария" – 0,125;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,1;
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,083;
магистратурада – білім беру салаларындағы кадрларды даярлаудың барлық бағыттары бойынша – 0,167;
докторантурада – білім беру салаларындағы кадрларды даярлаудың барлық бағыттары бойынша – 0,25;
7) W – ӘБП мен ОПҚ-ның айына еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЛА – БЛА-ны 14,402 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын ОПҚ-ның лауазымдық айлықақысы;
f – ӘБП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 4,88;
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,685.
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті – 1,0855;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2020 жылға – 1,02;
2021 жылға – 1,02;
2022жылға және одан кейінгі жылдарға – 1,03;
8) L – білім беру ортасына шығыстардың нормасы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Q – білім беру процесіне қатыспайтын оқу-қосалқы персоналдың (бұдан әрі – ОҚП), қызмет көрсетуші және басқадай персоналдың (бұдан әрі – ҚКБП) бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
S – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын ағымдағы күтіп-ұстауға арналған шығыстар нормасы банк, байланыс, интернет және күзет қызметтерін, коммуналдық қызметтерді сатып алумен байланысты шығыстарды, ғимаратты, компьютерлік және кеңсе техникасын ағымдағы жөндеу, ұстау және оған қызмет көрсету бойынша шығыстарды, жабдықтарды, кеңсе тауарларын, дәрі-дәрмек, жуғыш құралдарды, шаруашылық тауарларын сатып алу бойынша шығыстарды қамтиды – 42,79 АЕК;

Для определения значения показателя S за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;
9) Q – годовой фонд оплаты труда УВП и ОПП, не участвующего в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
Qувп. – годовой фонд оплаты труда УВП рассчитывается по следующей формуле:
где:
Qосн.увп. – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат рассчитывается по следующей формуле:
где:
mv2 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП – 0,037;
Fувп. – месячный фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
где:
q – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате ППС – 5,11;
10) Qкомп.увп. – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
11) Qопп. – годовой фонд оплаты труда ОПП рассчитывается по следующей формуле:
где:
Qосн.опп. – годовой фонд оплаты труда ОПП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
где:
Fопп. – месячный фонд оплаты труда ОПП рассчитывается по формуле:
где:
h – коэффициент удельного веса заработной платы ОПП в заработной плате ППС – 3,2;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника ОПП – 0,125;
Qкомп.опп. – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
12) объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
где:
Kz – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
13) Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским направлением рассчитывается по формуле:
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО.

S көрсеткішінің мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады.
9) Q – білім беру процесіне қатыспайтын ОҚП мен ҚКБП-ның бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Qоқп. – ОҚП-ның жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Qнег.оқп. – ӘБҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
mv2 – ОҚП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті – 0,037;
Fоқп – ОҚП-ның айлық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
q – ОҚП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 5,11;
10) Qоқп.өтем. – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
11) Qопқ. – ОПҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Qопқ.нег. – ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Fопқ. – ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
h – ҚКБП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 3,2;
mv3 – ОПҚ-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті – 0,125;
Qопқ. өтем. – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
12) Кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі (Vk) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Kz – бір білім алушыға арналған кредиттердің жоспарланған жылдық саны;
Nz. cred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісіндегі бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрлар даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда кредиттік оқыту технологиясы ескерілген жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім беру деңгейлері бойынша білім берудің кредиттік оқыту технологиясы ескеріле отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемдерін қосу жолымен анықталады;
13) Nz cred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі бағыттағы кадрларды даярлау бағыттары бөлінісіндегі бір академиялық кредит құнының нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
60 – МЖМБС-ға сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.