О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 384 "Об утверждении Положения о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 июня 2021 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2021 года № 23446
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 384 "Об утверждении Положения о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17494) следующее изменение:
Положение о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту газа и нефтегазохимии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) и настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
Приложение
к приказу министр энергетики
Республики Казахстан
от 30 июня 2021 года № 219
Утверждено
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 сентября 2018 года № 384
Положение о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 18-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении".
2. Комиссия по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – Комиссия) осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящим Положением.

"Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 384 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 30 маусымдағы № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 шiлдеде № 23446 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 384 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17494 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ереже осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ және мұнайгаз-химия департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 30 маусымдағы
№ 219 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 384 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 18-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Глава 2. Задача и функции Комиссии
3. Задачей Комиссии является формирование плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – план поставки).
4. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) определяет обоснованность и полноту предоставленных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган) данных в сводных заявках на поставку сжиженного нефтяного газа;
2) принимает решение об одобрении сводной заявки соответствующего местного исполнительного органа и включении ее в план поставки;
3) принимает мотивированное решение об изменении сводной заявки на основании данных мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа и уведомляет об этом соответствующий местный исполнительный орган;
4) принимает решение о пропорциональном изменении объемов поставки сжиженного нефтяного газа для всех получателей, указанных в соответствующей сводной заявке;
5) принимает решение об одобрении плана поставки.
Глава 3. Порядок организации деятельности Комиссии
5. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов Комиссии и секретаря. Секретарь Комиссии не является ее членом.
6. Председателем Комиссии является курирующий вице-министр энергетики Республики Казахстан. Во время отсутствия председателя Комиссии его функции выполняет заместитель председателя.
7. В состав Комиссии, помимо представителей уполномоченного органа в сфере газа и газоснабжения (далее – уполномоченный орган), включаются (по согласованию) председатель Общественного совета Министерства энергетики Республики Казахстан, представители общественных организаций, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, политических партий и республиканских общественных объединений.
В состав Комиссии не включаются представители лиц, осуществляющих оптовую и (или) розничную реализацию сжиженного нефтяного газа, промышленных потребителей, использующих сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции, а также ассоциаций (союзов) индивидуальных предпринимателей и (или) юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке сжиженного нефтяного газа.
Уполномоченный орган ежегодно (срок отсчитывается со дня утверждения состава Комиссии) пересматривает и актуализирует состав Комиссии.
8. Рабочим органом Комиссии является структурное подразделение уполномоченного органа, курирующее соответствующую отрасль.

2-тарау. Комиссияның міндеттері мен функциялары
3. Комиссияның міндеті Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын (бұдан әрі – өнім беру жоспары) қалыптастыру болып табылады.
4. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) сұйытылған мұнай газын беруге арналған жиынтық өтінімдеріндегі берілген деректердің негізділігін және толықтығын анықтайды;
2) тиісті жергілікті атқарушы органның жиынтық өтінімін мақұлдау және оны өнім беру жоспарына енгізу туралы шешім қабылдайды;
3) сұйытылған мұнай газын өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингінің деректері негізінде жиынтық өтінімді өзгерту туралы уәжді шешім қабылдайды және тиісті жергілікті атқарушы органды бұл жөнінде хабардар етеді;
4) тиісті жиынтық өтінімде көрсетілген барлық алушылар үшін сұйытылған мұнай газын беру көлемдерін пропорционал өзгерту туралы шешім қабылдайды;
5) өнім беру жоспарын мақұлдау туралы шешім қабылдайды.
3-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру тәртібі
5. Комиссия құрамына Комиссия төрағасы, комиссия төрағасының орынбасары, мүшелері және хатшы кіреді. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
6. Жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министрі Комиссия төрағасы болып табылады. Комиссия төрағасы болмаған жағдайда, оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
7. Комиссия құрамына газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) өкілдерінен басқа, Қазақстан Республика Энергетика министрлігі Қоғамдық кеңесінің төрағасы, қоғамдық ұйымдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, саяси партиялардың және республикалық қоғамдық бірлестіктердің (келісім бойынша) өкілдері енгізіледі.
Комиссияның құрамына сұйытылған мұнай газын көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың, сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылардың, сондай-ақ сұйытылған мұнай газы нарығында қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар қауымдастықтарының (одақтарының) өкілдері енгізілмейді.
Уәкілетті орган (мерзімі Комиссия құрамы бекітілген күннен бастап есептеледі) жыл сайын Комиссия құрамын қайта қарайды және жаңартып отырады.
8. Уәкілетті органның тиісті салаға жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.

9. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
10. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют более половины от общего числа членов Комиссии.
11. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на ее заседании.
12. В целях прозрачности и гласности работы Комиссии во время каждого заседания Комиссии непрерывно ведется аудио-, видеозапись.
13. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии или лицо его замещающее.
14. Председатель Комиссии:
1) созывает заседания Комиссии;
2) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
3) планирует работу Комиссии;
4) председательствует на заседаниях Комиссии;
5) осуществляет общий контроль над реализацией решений Комиссии.
15. Члены Комиссии:
1) знакомятся с представленными сводными заявками местных исполнительных органов;
2) знакомятся с проектом плана поставки на планируемый период;
3) знакомятся с данными мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа;
4) вносят предложения в отношении сводных заявок и проекта плана поставки;
5) рассматривают вопросы, подлежащие разрешению на заседании Комиссии;
6) участвуют в голосованиях по вопросам, являющимся предметом деятельности Комиссии.
16. При возникновении у члена комиссии конфликта интересов, член комиссии, у которого возник конфликт интересов, в письменной форме уведомляет остальных членов комиссии о возникшем конфликте интересов.
Остальные члены комиссии по обращению члена комиссии, у которого возник конфликт интересов, своевременно принимают следующие меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов:
1) отстраняют члена комиссии, у которого возник конфликт интересов, от участия в работе комиссии. Решение об отстранении члена комиссии, у которого возник конфликт интересов, принимается комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов путем открытого голосования и оглашается в присутствии члена комиссии, у которого возник конфликт интересов. При равном количестве голосов голос председателя комиссии является решающим;
2) в течение 1 (одного) календарного дня пересматривают состав комиссии.
17. Секретарь комиссии:
1) формирует повестку дня заседания Комиссии;
2) оповещает членов Комиссии о дате и месте проведения заседания Комиссии не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до даты заседания;

9. Комиссия Төрағасы оның отырыстарын қажеттілік бойынша, бірақ айына кемінде бір рет шақырады.
10. Комиссия отырыстары, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санынан тең жартысынан астамы қатысатын болса, заңды болып саналады.
11. Комиссия шешімдері Комиссия отырысына қатысып отырған Комиссия мүшелері жалпы санының көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
12. Комиссия жұмысының ашықтығы мен жариялылығы мақсатында Комиссияның әрбір отырысы кезінде аудио-, бейнежазба үздіксіз жүргізіледі.
13. Шешім қабылдау кезінде Комиссия мүшелері тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссиия төрағасы немесе оны алмастыратын адам дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
14. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия отырыстарын шақырады;
2) Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
3) Комиссия жұмысын жоспарлайды;
4) Комиссия отырыстарына төрағалық етеді;
5) Комиссия шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
15. Комиссия мүшелері:
1) жергілікті атқарушы органдар тапсырған жиынтық өтінімдермен танысады;
2) жоспарланған кезеңге арналған өнім беру жоспарының жобасымен танысады;
3) сұйытылған мұнай газын өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингінің деректерімен танысады;
4) жиынтық өтінімдерге және өнім беру жоспарының жобасына қатысты ұсыныстар енгізеді;
5) Комиссия отырысында шешілуі тиіс мәселелерді қарайды;
6) Комиссия қызметінің мәні болып табылатын мәселелер бойынша дауыс беруге қатысады.
16. Комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесі қалған комиссия мүшелерін туындаған мүдделер қақтығысы туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
Қалған комиссия мүшелері мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесінің өтініші бойынша мүдделер қақтығысын болғызбау және реттеу бойынша мынадай шараларды уақтылы қабылдайды:
1) мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесін комиссия жұмысына қатысудан шеттетеді. Мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесін шеттету туралы шешімді комиссия ашық дауыс беру жолымен оның мүшелерінің көпшілік дауысымен жазбаша нысанда қабылдайды және ол мүдделер қақтығысы туындаған комиссия мүшесінің қатысуымен жария етіледі. Дауыстар саны тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады;
2) күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде комиссия құрамын қайта қарайды.
17. Комиссия хатшысы:
1) Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады;
2) Комиссия отырысын өткізу күні мен орны туралы Комиссия мүшелеріне отырыс күніне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей хабарлайды;

3) обеспечивает подготовку необходимых документов, материалов, оформляет протокол заседания Комиссии после его проведения (далее – протокол).
18. При несогласии с принимаемым решением член Комиссии излагает особое мнение в письменной форме, которое прилагается к протоколу.
19. Решение Комиссии оформляется в виде протокола, подписывается и визируется полистно председателем, заместителем, секретарем, присутствующими членами Комиссии.
20. Решение Комиссии выносится в срок не позднее, чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
21. План поставки формируется на основании решения Комиссии и визируются полистно председателем, заместителем, секретарем, присутствующими членами Комиссии.
22. Решение Комиссии, план поставки, аудио-, видеозапись заседания Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней с даты проведения заседания Комиссии размещаются на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.

3) қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді, Комиссия отырысы өткен соң оның хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) ресімдейді.
18. Қабылданатын шешіммен келіспеген жағдайда Комиссия мүшесі жазбаша нысанда хаттамаға қоса берілетін ерекше пікірін жазады.
19. Комиссия шешімі хаттама түрінде ресімделеді және Комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшысы, қатысушы мүшелері оның әр бетіне қол қояды және бұрыштама қояды.
20. Комиссияның шешімі жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде шығарылады.
21. Өнім беру жоспары Комиссия шешімінің негізінде қалыптастырылады және Комиссия төрағасы, орынбасары, хатшысы, қатысып отырған мүшелері оның әр бетіне бұрыштама қояды.
22. Комиссия отырысының шешімі, өнім беру жоспары, Комиссия отырысының аудио-, бейнежазбасы Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.