Об утверждении Перечня должностей старшего и высшего начальствующего состава в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки для лиц, впервые поступающих на службу в органы гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № 413. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2021 года № 24173. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 33.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2022 № 33 (вводится в действие с 11.09.2022).
В соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и пункта 4 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень должностей старшего и высшего начальствующего состава в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения конкурса и стажировки для лиц, впервые поступающих на службу в органы гражданской защиты, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Департамент кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Азирбаев Ш.М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 24 августа 2021 года № 413
Перечень должностей старшего и высшего начальствующего состава в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе
Должности старшего и высшего начальствующего состава:

Азаматтық қорғау органдарындағы конкурстық негізде орналасатын аға және жоғары басшы құрам лауазымдарының тізбесін, азаматтық қорғау органдарына қызметке алғаш рет кіретін адамдар үшін конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № 413 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 тамызда № 24173 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2022 жылғы 18 тамыздағы № 33 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 18.08.2022 № 33 (11.09.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына және "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 100-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғау органдарындағы конкурстық негізде орналасатын аға және жоғары басшы құрам лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғау органдарына қызметке алғаш рет кіретін адамдар үшін конкурс пен тағылымдама өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаментіне (Ш.М. Әзірбаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
қызмет істері агенттігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 24 тамыздағы
№ 413 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық қорғау органдарындағы конкурстық негізде орналасатын аға және жоғары басшы құрам лауазымдарының тізбесі
Аға және жоғары басшы құрам лауазымдары:

1) аппарата и ведомств Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) территориальных органов и государственных учреждений Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 24 августа 2021 года № 413
Правила проведения конкурса, стажировки, для лиц, впервые поступающих на службу в органы гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса и стажировки для лиц, впервые поступающих на службу в органы гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон), пункта 4 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок и условия проведения конкурса для лиц, впервые поступающих на службу в органы гражданской защиты (далее – ОГЗ), а также порядок организации стажировки для кандидатов, впервые поступающих на службу в ОГЗ (далее – стажировка).
2. Участником конкурса является гражданин Республики Казахстан, успешно прошедший тестирование на знание законодательства Республики Казахстан, включая оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы в соответствии с приказом председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, впервые поступающих на правоохранительную службу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14317), медицинское и психофизиологическое освидетельствование в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21580) (далее – приказ № 758), в том числе полиграфическое исследование в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах Республики Казахстан", признанный военно-врачебной комиссией годным к службе и подавший необходимые документы в кадровую службу ОГЗ после опубликования объявления о проведении конкурса.

1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппаратының және ведомстволарының;
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органдары мен мемлекеттік мекемелерінің;
3) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 24 тамыздағы
№ 413 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғау органдарына қызметке алғаш рет кіретін адамдар үшін конкурс пен тағылымдама өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы азаматтық қорғау органдарына қызметке алғаш рет кіретін адамдар үшін конкурс пен тағылымдама өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 2-тармағына және "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 100-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi және азаматтық қорғау органдарына (бұдан әрі – АҚО) қызметке алғаш рет кіретін адамдар үшін конкурс өткізу тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ АҚО-ға қызметке алғаш рет қабылданушы кандидаттар үшін тағылымдама (бұдан әрі – тағылымдама) ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. "Құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін азаматтарды тесттен өткізу қағидаларын, бағдарламаларын және оны ұйымдастыруды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 758 бұйрық) медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысына сәйкес полиграфологиялық зерттеуден табысты өткен, әскери-дәрігерлік комиссия қызметке жарамды деп таныған және конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін АҚО кадр қызметіне қажетті құжаттарды тапсырған Қазақстан Республикасының азаматы конкурсқа қатысушы болып табылады.

3. До объявления конкурса:
1) граждане, впервые поступающие на службу в ОГЗ, за исключением поступающих на обучение в Академию гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, проходят тестирование на знание законодательства Республики Казахстан, включая оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы;
2) кадровые службы ОГЗ при наличии в интегрированной информационной системе "Е-кызмет" сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и заключения о прохождении оценки личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы выдают гражданам перечень необходимых документов в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил, разъясняют предъявляемые квалификационные требования, утверждаемых в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона (далее – квалификационные требования), и направляют их для прохождения медицинского и психофизиологического освидетельствования в военно-врачебных комиссиях органов внутренних дел, в том числе полиграфологического исследования для определения их годности к службе.
4. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса;
2) формирование конкурсной комиссии;
3) прием документов от граждан и предварительное рассмотрение их на соответствие квалификационным требованиям к должностям;
4) сдача кандидатами нормативов по физической подготовке;
5) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией;
6) решение конкурсной комиссии.
5. Расходы по участию в конкурсе (проезд к месту проведения конкурса и обратно, наем жилого помещения, проживание) граждане производят за счет собственных средств.
6. В случаях реорганизации или ликвидации, а также сокращения должности, на которую объявлен конкурс, объявленный конкурс подлежит отмене на любом этапе его проведения с оповещением в течении трех рабочих дней на интернет-ресурсе ОГЗ.
7. К участию в конкурсе не допускаются граждане, указанные в пункте 2 статьи 6 Закона.
8. Действие настоящих Правил распространяются в отношении кандидатов, претендующих на должности ОГЗ, которым присваиваются специальные звания "гражданской защиты".
Глава 2. Публикация объявления о проведении конкурса
9. При проведении конкурса в подразделениях центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС) объявления публикуются на интернет-ресурсе МЧС и уполномоченного органа по делам государственной службы.
Объявления о проведении конкурса в территориальных подразделениях ОГЗ публикуются на интернет-ресурсах ОГЗ и в территориальных подразделениях уполномоченного органа по делам государственной службы.

3. Конкурс жарияланғанға дейін:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясына оқуға түсетіндерді қоспағанда, АҚО-ға қызметке алғаш рет кіретін азаматтар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өтеді;
2) АҚО-ның кадр қызметтері "Е-қызмет" біріктірілген ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өту туралы сертификаты болған кезде және мемлекеттік қызмет істері бойынша уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалаудан өткені туралы қорытынды болған кезде осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес азаматтарға қажетті құжаттар тізбесін береді, Заңның 29-бабы 3-тармағына сәйкес қойылатын біліктілік талаптарын (бұдан әрі – біліктілік талаптар) түсіндіреді және олардың қызметке жарамдылығын айқындау үшін АҚО-ның әскери-дәрігерлік комиссиясында медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтуге жібереді.
4. Конкурс бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялау;
2) конкурстық комиссия құру;
3) азаматтардан құжаттар қабылдау және олардың лауазымдарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн алдын ала қарау;
4) кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы;
5) конкурстық комиссияның кандидаттармен өткізетін әңгімелесуі;
6) конкурстық комиссияның шешімі.
5. Азаматтар конкурсқа қатысу шығыстарын (конкурс өтетiн жерге келу және қайту, тұрғын үй-жайды жалдау, тұру) өздерiнiң қаражаты есебiнен жүргiзедi.
6. АҚО қайта ұйымдастырылған немесе таратылған, сондай-ақ конкурс жарияланған лауазым қысқартылған жағдайларда жарияланған конкурс, оны өткізудің кез-келген кезеңінде АҚО-ның интернет-ресурсында үш жұмыс күні ішінде міндетті түрде жариялай отырып, тоқтатылуға жатады.
7. Заңның 6-бабы 2-тармағында көрсетілген азаматтар конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
8. Осы Қағидалардың күші "азаматтық қорғау" арнаулы атағы берілетін АҚО лауазымдарына үміткер кандидаттарға қатысты қолданылады.
2-тарау. Конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялау
9. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ) орталық аппаратының бөлімшелерінде конкурс өткізу кезінде ТЖМ және мемлекеттік қызмет істері бойынша уәкілетті органының интернет-ресурсында хабарландыру жарияланады.
АҚО-ның аумақтық бөлімшелерінде конкурс өткізу туралы хабарландыру АҚО-ның және мемлекеттік қызмет істері бойынша уәкілетті органда аумақтылығы бойынша интернет-ресурстарында жарияланады.

10. После опубликования объявления о проведении конкурса на занятие вакантной должности, назначение (перемещение) граждан (сотрудников) на объявленную должность до окончания конкурсных процедур не допускается.
11. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:
1) наименование ОГЗ с указанием его местонахождения, почтового и электронного адресов, номеров телефонов и факса кадровой службы;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных должностных инструкций;
3) перечень документов перечисленных в пункте 20 настоящих Правил, необходимых для участия в конкурсе;
4) формы заявления, анкеты, личного листка по учету кадров, автобиографии для участия в конкурсе;
5) основные требования к участнику конкурса в соответствии с квалификационными требованиями;
6) срок и место приема документов;
7) информацию о возможности присутствия наблюдателей на заседании конкурсной комиссии.
Объявление о проведении конкурса может содержать дополнительную информацию, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан.
Глава 3. Формирование конкурсной комиссии
12. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, который рассматривает поданные участниками конкурса документы, проводит собеседование с участниками и осуществляет отбор участников на занятие вакантных должностей в ОГЗ.
13. ОГЗ, объявивший конкурс, формирует конкурсную комиссию, уполномоченную осуществлять отбор кандидатов на занятие вакантной должности.
14. Конкурсная комиссия создается приказом руководителя ОГЗ, объявившего конкурс.
15. Конкурсная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
Секретарь конкурсной комиссии (представитель кадровой службы) осуществляет организационное обеспечение ее работы и не принимает участие в голосовании.
16. Председатель конкурсной комиссии является одним из членов конкурсной комиссии и назначается по решению лица, указанного в пункте 14 настоящих Правил, утвердившего состав конкурсной комиссии.
17. Конкурсная комиссия легитимна при наличии не менее двух третей членов комиссии.
18. В состав конкурсной комиссии включаются руководители (при отсутствии руководящих должностей, главные специалисты) подразделений кадровой и юридической служб, инспекций по личному составу, общественных объединений и структурных подразделений ОГЗ, проводящего конкурс, а также его структурных подразделений, имеющих вакантные должности, на занятие которых проводится конкурс.
19. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
Глава 4. Прием документов от граждан и предварительное рассмотрение их на соответствие квалификационным требованиям к должностям

10. Бос лауазымға орналасуға конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін азаматтарды (қызметкерлерді) жарияланған лауазымдарға тағайындауға (ауыстыруға) конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін жол берілмейді.
11. Конкурс өткiзу туралы хабарландыру мынадай мәлiметтерді қамтиды:
1) АҚО-ның орналасқан жерін, пошталық және электрондық мекенжайын, кадр қызметінің телефондары мен факс нөмiрлерiн көрсете отырып, оның атауы;
2) негiзгi лауазымдық нұсқаулықтарды көрсете отырып, бос лауазымдардың атауы;
3) байқауға қатысушы үшін қажетті, осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесі;
4) конкурсқа қатысу үшін өтініш, сауалнама, кадр есебi бойынша толтырылған жеке iс парағы және өмірбаян нысаны;
5) бiлiктiлiк талаптарға сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негiзгi талаптар;
6) құжаттарды қабылдау мерзiмi және орны;
7) конкурстық комиссияның отырысында бақылаушылардың қатысу мүмкіндігі туралы ақпарат.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн қосымша ақпараттарды қамтуы мүмкін.
3-тарау. Конкурстық комиссия құру
12. Конкурстық комиссия қатысушылармен әңгiмелесу өткiзетін және АҚО-дағы бос лауазымдарға орналасуға кандидаттарды iрiктеудi жүзеге асыратын, конкурсқа қатысушылар тапсырған құжаттарды қарайтын алқалы орган болып табылады.
13. Конкурс жариялаған АҚО бос лауазымға орналасуға кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыруға уәкілетті конкурстық комиссияны құрады.
14. Конкурстық комиссия конкурс жариялаған АҚО басшысының бұйрығымен құрылады.
15. Конкурстық комиссия бестен кем емес мүшеден, оның ішінде төрағадан тұрады.
Конкурстық комиссияның хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылықпен қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатыспайды.
16. Конкурстық комиссияның төрағасы конкурс комиссиясы мүшелерінің бірі болып табылады және осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген конкурстық комиссияның құрамын бекіткен адамның шешімі бойынша тағайындалады.
17. Комиссия құрамының кемінде үштен екісі болған жағдайда, конкурстық комиссия заңды болады.
18. Конкурстық комиссия құрамына конкурс өткізетін АҚО құрылымдық бөлімшелерінің кадр және заң қызметтерінің, жеке құрам бойынша инспекциясының, қоғамдық бірлестіктердің басшылары (басшылық лауазымдар болмаған жағдайда, бас мамандар), сондай-ақ оларға орналасуға конкурс өткізілетін бос лауазымдары бар аумақтық бөлімшелердің басшылары енгізіледі.
19. Конкурстық комиссияның қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
4-тарау. Азаматтардан құжаттар қабылдау және олардың лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін алдын ала қарау

20. Граждане, желающие принять участие в конкурсе, подают в кадровую службу ОГЗ, проводящего конкурс, следующие документы, помещенные в скоросшиватель, с указанием перечня прилагаемых документов, переданные ими нарочным порядком в установленные сроки приема документов:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) анкету по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заполненный личный листок по учету кадров;
4) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно и в отпечатанном виде;
5) копии документов об образовании;
6) копии документов, подтверждающих трудовую деятельность (при наличии);
7) копия военного билета или удостоверения о приписке к призывному участку (при наличии);
8) характеристику с последнего места работы (учебы) или воинской части, где кандидат проходил воинскую службу;
9) четыре фотографии размером 3х4 см.;
10) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
11) справка о наличии либо отсутствии сведений по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения по форме в соответствии с Правилами ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667);
12) дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы и профессионального уровня (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых (академических) степеней и званий, документы, подтверждающие спортивные достижения, характеристики, рекомендации, научные публикации и прочие) (при наличии);
13) справки о сдаче декларации о доходах и имуществе на себя и супругу (а) в двух экземплярах.
Представление неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении.
21. При приеме копий документов, предусмотренных подпунктами 5), 6) и 7) пункта 20 настоящих Правил производится их сравнение с оригиналами или принимаются нотариально засвидетельствованные копии.
22. Срок приема документов составляет семь рабочих дней, который исчисляется со следующего рабочего дня после публикации объявления о проведении конкурса.

20. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтар конкурс өткiзетiн АҚО-ның кадр қызметіне қолма-қол тәртіпте құжаттарды қабылдаудың белгіленген мерзімдерінде қоса берілетін құжаттар тізбесін көрсете отырып, құжаттар тігетін мұқабатыста орналастырылған мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiшті;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнаманы;
3) кадр есебi бойынша толтырылған жеке iс парағын;
4) өз қолымен жазылған және басылған түрде толық толтырылған өмірбаянды;
5) бiлiмi туралы құжаттардың көшiрмелерiн;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттардың көшiрмесiн (болған кезде);
7) әскери билеттің немесе шақыру учаскесіне тіркелгені туралы куәлігінің көшiрмесiн (болған кезде);
8) кандидаттың соңғы жұмыс (оқу) орнынан немесе әскери қызметін өтеген әскери бөлімнен мінездемені;
9) 3х4 см өлшемдегі төрт фотосуретті;
10) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
11) Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық арнайы есебін жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есептері бойынша адамның қылмыстық бұзушылықты жасағаны туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы анықтаманы;
12) біліміне, жұмыс тәжірибесі мен кәсіби деңгейіне қатысты қосымша ақпарат (біліктілігін арттыру, ғылыми (академиялық) дәрежелер мен атақтар беру туралы, спорттық жетістіктерін дәлелдейтін құжаттардың, мінездемелердің, ұсынымдардың, ғылыми жарияланымдардың және тағы басқаларының көшірмелерін) (болған кезде);
13) екі данада өзіне және жұбайына кірістер мен мүлкі туралы декларация тапсырғаны туралы анықтамалар тапсырады.
Құжаттар пакетін толық ұсынбау оларды қараудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
21. Осы Қағидалардың 20-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін қабылдау кезінде олардың түпнұсқаларымен салыстыру жүргізіледі немесе нотариалды куәландырылған көшірмелері қабылданады.
22. Құжаттарды қабылдау мерзімі жеті жұмыс күнін құрайды, ол конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі.

23. К документам кандидата кадровая служба приобщает справку о медицинском освидетельствовании, выданную военно-врачебной комиссией, по форме, согласно приложению 6 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденным приказом № 758.
24. Рассмотрение и изучение документов на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, осуществляется в течении четырех рабочих дней со дня окончания приема документов.
25. В случае несоответствия квалификационным требованиям к соответствующей должности о результатах рассмотрения кандидату направляется мотивированный ответ об отказе не позднее трех рабочих дней со дня начала рассмотрения и изучения документов.
26. Список кандидатов, допущенных к сдаче нормативов по физической подготовке размещается на информационных стендах ОГЗ в местах, доступных для всеобщего обозрения, а также на его интернет-ресурсе не позднее трех рабочих дней со дня начала рассмотрения документов.
27. Участник при прохождении любого из этапов конкурса предъявляет документ, удостоверяющий его личность.
28. Документы участников конкурса, не прошедших конкурсный отбор, а также зачисленных в резерв кандидатов для дальнейшего замещения соответствующих вакантных должностей, хранятся у секретаря конкурсной комиссии (в кадровой службе) в течение года.
Глава 5. Сдача кандидатов нормативов по физической подготовке
29. Сдача нормативов по физической подготовке кандидатами, поступающими на службу в ОГЗ (далее – кандидаты) проводится не позднее трех рабочих дней со дня опубликования списка кандидатов, допущенных к сдаче нормативов по физической подготовке.
Прием нормативов осуществляется подразделением ОГЗ, ответственным за организацию профессиональной служебной и физической подготовки.
30. При сдаче нормативов по физической подготовке кандидаты делятся на:
категории "А" и "Б" кандидатов на службу в ОГЗ по физической подготовке согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
медико-возрастные группы кандидатов на службу в ОГЗ согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
31. Уровень физической подготовки кандидатов категорий "А" и "Б" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – подтягивание на перекладине, либо поднятие туловища в упоре на брусьях;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо комплекс силовых упражнений (отжимание в упоре лежа, переход с упора лежа в положение полного приседа, выпрыгивание из положения полного приседа, поднятие туловища из положения лежа на спине);

23. Кандидаттың құжаттарына кадр қызметі № 758 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери-дәрігерлік комиссия берген медициналық куәландыру туралы анықтаманы қосады.
24. Құжаттарды кандидаттардың біліктілік талаптарына сәйкестігіне қарау және зерделеу құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
25. Тиісті лауазымға белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда құжаттарды қарау және зерделеу басталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қарау нәтижелері туралы кандидатқа бас тарту туралы дәлелді жауап жолданады.
26. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберілген кандидаттардың тізімі жалпыға бірдей көрінетін жерлерде АҚО-ның ақпараттық стендтерінде, сондай-ақ оның интернет-ресурсында құжаттарды қарау басталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырылады.
27. Қатысушы конкурстың кез-келген кезеңінен өту кезінде оның жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
28. Конкурстық iрiктеуден өтпеген конкурсқа қатысушылардың, сондай-ақ одан әрі тиісті бос лауазымдарға орналастыру үшін кадр резервіне тіркелген кандидаттардың құжаттары конкурстық комиссияның хатшысында (кадр қызметiнде) бір жыл бойы сақталады.
5-тарау. Кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы
29. АҚО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың (бұдан әрі – кандидаттар) дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберілген кандидаттардың тізімін жариялаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей өткізіледі.
Нормативтерді қабылдауды кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын ұйымдастыру үшін жауапты АҚО бөлімшесі жүзеге асырады.
30. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру кезінде кандидаттар:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру даярлығы бойынша АҚО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың "А" және "Б" санаттарына;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес АҚО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың медициналық-жас топтарына бөлінеді.
31. "А" және "Б" санаты кандидаттардың дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) ерлер:
таңдау арқылы – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдау арқылы – аспаға тартылу не сырыққа таянып тұрып денені көтеру;
таңдау арқылы – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не күш жаттығуларының кешені (жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, жатып тірену қалпынан толық отыру қалпына ауысу, арқаға жатып денені көтеру).

2) женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – поднятие туловища из положения лежа на спине, либо отжимание в упоре лежа;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо выпрыгивание из положения упора лежа.
32. Выполнение нормативов кандидатами категорий "А" и "Б" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОГЗ категорий "А" и "Б" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
33. Индивидуальные оценки кандидатов категорий "А" и "Б" по физической подготовке определяются с учетом набранных баллов при выполнении нормативов по таблице оценки уровня физической подготовки кандидатов на службу в ОГЗ согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
В случае получения "0" баллов кандидатами категорий "А" и "Б" по одному из нормативов, выставляется оценка "неудовлетворительно" по физической подготовке, что является основанием отказа кандидату в его дальнейшем участии в конкурсе.
34. Ход сдачи нормативов по физической подготовке фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
Также кандидаты могут использовать технические средства записи, если это не мешает ходу сдачи нормативов по физической подготовке.
35. Результаты сдачи нормативов по физической подготовке кандидатами вносятся в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОГЗ категорий "А" и "Б" согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Глава 6. Собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией
36. Список кандидатов, допущенных к собеседованию размещается на информационных стендах ОГЗ в местах, доступных для всеобщего обозрения, а также на его интернет-ресурсе не позднее трех рабочих дней со дня сдачи нормативов по физической подготовке.
37. Собеседование проводится не позднее трех рабочих дней со дня опубликования списка кандидатов, допущенных к собеседованию.
38. Целью собеседования является оценка профессиональных и личностных качеств кандидатов.
39. При оценке профессиональных и личностных качеств кандидатов, конкурсная комиссия исходит из результатов тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, оценки личных качеств, медицинского и психофизиологического освидетельствования, в том числе полиграфологического исследования, сдачи нормативов по физической подготовке, соответствия квалификационных требований и должностных инструкции к соответствующей должности ОГЗ.
40. Ход собеседования с каждым участником фиксируется с помощью технических средств записи.
О применении конкурсной комиссией технических средств записи производится отметка в протоколе заключительного заседания конкурсной комиссии.
Материалы, зафиксированные в ходе собеседования с помощью технических средств записи, хранятся в кадровой службе не менее трех месяцев с момента завершения конкурса.
Также кандидаты могут использовать технические средства записи, если это не мешает ходу заседания конкурсной комиссии.

2) әйелдер:
таңдау арқылы – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдау арқылы – арқаға жатып денені көтеру не жатып тіреніп кеудені жерден көтеру;
таңдау арқылы – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не жатып тірену қалпынан секіру.
32. "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес АҚО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың баллдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
33. "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша жеке бағалары осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес АҚО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы деңгейін бағалау кестесі бойынша нормативтерді орындаған жағдайда жинаған баллдарды ескере отырып айқындалады.
"А" және "Б" санаты бойынша кандидаттар "0" балл алған жағдайда дене шынықтыру даярлығы бойынша "қанағаттанарлықсыз" бағасы қойылады, бұл кандидаттың конкурске одан әрі қатысуына бас тартуға негіз болады.
34. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру барысы техникалық бейнежазу құралдарының көмегімен тіркеледі.
Сондай-ақ, егер дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға кедергі келтірмесе, кандидаттар техникалық жазу құралдарын пайдалана алады.
35. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың нәтижелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес АҚО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне енгізіледі.
6-тарау. Конкурстық комиссияның кандидаттармен өткізетін әңгiмелесуі
36. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі жалпыға бірдей көрінетін жерлерде АҚО-ның ақпараттық стендтерінде, сондай-ақ оның интернет-ресурсында дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырылады.
37. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімін жариялаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей әңгімелесу өткізіледі.
38. Әңгімелесудің мақсаты кандидаттардың кәсіби және жеке қасиеттерін бағалау болып табылады.
39. Конкурстық комиссия кандидаттардың кәсіби және жеке қасиеттерін бағалау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеу, жеке қасиеттерін бағалау, медициналық және психофизиологиялық куәландыру, оның ішінде полиграфологиялық зерттеу, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру және АҚО-ның тиісті лауазымына біліктілік талаптарының және лауазымдық нұсқаулықтарының сәйкестігі нәтижелеріне сүйенеді.
40. Әрбiр қатысушымен әңгiмелесу барысы техникалық жазу құралдарының көмегiмен тіркеледі.
Конкурстық комиссияның техникалық жазу құралдарын қолдануы туралы конкурстық комиссияның соңғы отырысының хаттамасында белгі жасалады.
Әңгімелесу барысында техникалық жазу құралдарының көмегімен тіркелген материалдар конкурс аяқталған сәттен бастап кемінде үш ай кадр қызметінде сақталады.
Сондай-ақ, егер конкурстық комиссия отырысының өткізілуіне кедергі келтірмесе, кандидаттар техникалық жазу құралдарын пайдалана алады.

41. Для обеспечения прозрачности и объективности работы конкурсной комиссии на ее заседание приглашаются наблюдатели.
42. В качестве наблюдателей на заседании конкурной комиссии могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, аккредитованные представители средств массовой информации, других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий, сотрудники уполномоченного органа по делам государственной службы.
43. Для присутствия на заседании конкурсной комиссии в качестве наблюдателя лицо регистрируется в кадровой службе не позднее одного рабочего дня до начала проведения собеседования. Для регистрации лицо предоставляет в кадровую службу копию документа, удостоверяющего личность.
44. В процессе собеседования наблюдатели не задают кандидатам вопросы. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, конкурсных процедур, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
45. До начала проведения собеседования секретарь конкурсной комиссии ознакамливает наблюдателей с памяткой для наблюдателя по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
46. При собеседовании председатель и члены конкурсной комиссии задают по 5 вопросов, в том числе по 1-му вопросу по каждой категории (профильный, ситуационный, мотивационный) одного уровня сложности кандидатам, претендующим на одну и ту же должность.
47. Результаты оценки заносятся в лист оценки кандидата по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Глава 7. Решение конкурсной комиссии
48. Решение конкурсной комиссии принимается в отсутствие участника путем открытого голосования. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее двух третей от ее состава.
49. Конкурсная комиссия принимает решение о соответствии кандидатов на основании представленных документов и результатов проведенного собеседования.
50. Участник получает положительное заключение конкурсной комиссии в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. При равенстве голосов при голосовании решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
51. По итогам собеседования конкурсная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать к приему на службу в ОГЗ;
2) рекомендовать к зачислению в ведомственный банк данных кандидатов на службу для дальнейшего замещения соответствующих вакантных должностей;

41. Конкурстық комиссия жұмысының ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін оның отырысына байқаушылар шақырылады.
42. Конкурстық комиссияның отырысына байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихаттардың депутаттары, Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте аккредиттелген бұқаралық ақпарат құралдарының, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның қызметкерлері қатыса алады.
43. Байқаушы ретінде конкурстық комиссияның отырысына қатысу үшін адамдар әңгімелесу басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей кадр қызметіне тіркеледі. Тіркелу үшін адам кадр қызметіне жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
44. Байқаушылар әңгімелесу процесінде кандидаттарға сұрақтар қоймайды. Байқаушыларға конкурстық комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың дербес деректеріне, кандидаттар қатысатын конкурстық рәсімдерге қатысты мәліметтерді жариялауға, олардың техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
45. Конкурстық комиссияның хатшысы байқаушыларды әңгімелесу басталғанға дейін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байқаушыларға арналған жаднамамен таныстырады.
46. Әңгімелесу кезінде конкурстық комиссиясының төрағасы мен оның мүшелері бірдей лауазымға үміткер кандидаттарға қиындығы бір деңгейдегі 5 сұрақтан, оның ішінде әрбір санат (бейінді, ситуациялық, уәждемелік) бойынша кемінде 1 сұрақтан қояды.
47. Бағалау нәтижелері осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидатты бағалау парағына енгізіледі.
7-тарау. Конкурстық комиссияның шешімі
48. Конкурстық комиссияның шешiмi қатысушының қатысуынсыз ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Егер отырысқа конкурстық комиссия құрамының кемінде үштен екісі қатысса, оның шешімі заңды деп есептеледi.
49. Конкурстық комиссия ұсынылған құжаттар және өткізілген әңгімелесудің нәтижелері негізінде кандидаттардың сәйкестігі туралы шешім қабылдайды.
50. Егер қатысушыға комиссия құрамында қатысып отырғандардың көпшiлiгi дауыс берсе, ол оң қорытынды алады. Дауыс беру кезінде дауыстар тең болған жағдайда конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
51. Әңгімелесу қорытындылары бойынша конкурстық комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) АҚО-ға қызметке қабылдауға ұсыну;
2) одан әрі тиісті бос лауазымдарға орналастыру үшін қызметке кандидаттарды ведомстволық деректер банкіне тіркеуге ұсыну;

3) отказать в приеме на службу.
52. Принятое конкурсной комиссией решение оформляется в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование. Ход обсуждения фиксируется с помощью технических средств записи.
53. В случае несогласия с принятым решением конкурсной комиссии, кандидат обращается в вышестоящие или судебные органы.
54. Списки участников, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, а также список кандидатов на службу в ОГЗ, зачисленных в ведомственный банк данных, размещаются на информационных стендах соответствующего ОГЗ, а также на его интернет-ресурсе в течение одного рабочего дня после проведения конкурса.
55. Участник, в отношении которого конкурсной комиссией принято положительное заключение о приеме на службу в ОГЗ проходит специальную проверку и стажировку.
Глава 8. Проведение стажировки, прием на службу
56. Стажировка для кандидатов, прошедших конкурсный отбор, начинается с момента назначения стажером по соответствующей должности.
57. Решение руководителя ОГЗ о назначении стажером на соответствующую должность и закреплением за ним руководителя стажировки оформляется приказом.
58. На период прохождения стажировки со стажером заключается трудовой договор.
Продолжительность стажировки должна быть не менее одного месяца со дня назначения кандидата стажером по соответствующей должности.
59. Стажеру, в соответствии с трудовым договором, за время прохождения стажировки выплачивается должностной оклад, предусмотренный по занимаемой должности штатным расписанием, а также производятся другие выплаты, установленные для соответствующих категорий сотрудников, не имеющих специальных званий.
60. Стажировку у одного и того же руководителя стажировки проходят не более двух стажеров одновременно.
61. Стажер, наряду с выполнением основных обязанностей и поручений по должности, проходит стажировку по месту службы под руководством непосредственного руководителя стажировки.
62. Стажировка носит индивидуальный характер и предусматривает:
1) самостоятельную теоретическую подготовку;
2) приобретение профессиональных и организаторских навыков;
3) изучение организации служебной деятельности;
4) изучение законодательства Республики Казахстан и применение его в практической деятельности;
5) участие в подготовке проектов нормативных правовых актов и организационно-распорядительных документов.
63. Организация стажировки возлагается на руководителей служб и подразделений ОГЗ.
Руководители служб и подразделений ОГЗ:

3) қызметке қабылдаудан бас тарту.
52. Конкурстық комиссия қабылдаған шешiм хаттама түрiнде ресiмделедi, оған конкурстық комиссия төрағасы мен мүшелерi, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды. Талқылау барысы техникалық жазу құралдарының көмегімен тіркеледі.
53. Конкурстық комиссия қабылдаған шешiммен келіспеген жағдайда кандидат жоғары тұрған органға немесе сотқа жүгінеді.
54. Конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған, сондай-ақ одан әрі тиісті бос лауазымдарға орналастыру үшін ведомстволық деректер банкіне тіркелген АҚО-ға қызметке кандидаттардың тізімдері тиісті АҚО-ның ақпараттық стендттерінде, сондай-ақ оның интернет-ресурсына конкурс өткізілгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде орналастырылады.
55. Конкурстық комиссияның оған қатысты АҚО-ға қызметке қабылдау туралы оң қорытындысы қабылданған қатысушы арнайы тексерістен және тағылымдамадан өтеді.
8-тарау. Тағылымдама өткізу, қызметке қабылдау
56. Конкурстық іріктеуден өткен кандидаттарға арналған тағылымдама, тиісті лауазымдар бойынша тағылымдамашы болып тағайындалған күннен бастап басталады.
57. Тағылымдамашы ретінде тиісті лауазымға тағайындау және оған тағылымдама жетекшісін бекіту туралы АҚО басшысының шешімі бұйрықпен ресімделеді.
58. Тағылымдамадан өту кезеңінде тағылымдамашымен еңбек келісімшарты жасалады.
Тағылымдаманың ұзақтығы кандидат тиісті лауазым бойынша тағылымдамашы болып тағайындалған күннен бастап бір айдан кем болмауы тиіс.
59. Тағылымдамашыға тағылымдамадан өту уақытында еңбек шартына сәйкес штаттық кестеде атқарып отырған лауазымы бойынша көзделген лауазымдық жалақы төленеді, сондай-ақ арнаулы атақтары жоқ тиісті қызметкерлер санаты үшін белгіленген басқа да төлемдер жүргізіледі.
60. Бiр тағылымдама жетекшісінен екеуден артық емес тағылымдамашы бiр уақытта тағылымдамадан өте алады.
61. Тағылымдамашы лауазым бойынша негізгі міндеттерді және тапсырмаларды орындаумен қатар қызмет орны бойынша тікелей бастығының басшылығымен тағылымдамадан өтеді.
62. Тағылымдама жеке сипатқа ие және:
1) дербес теориялық даярлықты;
2) кәсіби және ұйымдастырушылық дағдыларды игеруді;
3) қызметтік жұмысты ұйымдастыруды зерделеуді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін зерделеуді және оларды практикалық қызметте пайдалануды;
5) нормативтік құқықтық актілердің және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысуды көздейді.
63. Тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру АҚО-ның қызметтері мен бөлімшелерінің басшыларына жүктеледі.
АҚО-ның қызметтері мен бөлімшелерінің басшылары:

1) определяют время (период), место стажировки, количество стажирующихся, руководителей стажировки;
2) утверждают индивидуальный план стажировки по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и отчет о проделанной работе в период стажировки по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) контролируют работу руководителей стажировки и кандидатов, проходящих стажировку;
4) проводят собеседования со стажерами по изучаемым вопросам.
64. Руководитель стажировки:
1) разрабатывает индивидуальный план стажировки и утверждает должностным лицом, на которого возложена организация стажировки;
2) ознакамливает стажера с должностными инструкциями, организацией работы ОГЗ;
3) оказывает необходимую методическую и практическую помощь в изучении вопросов, предусмотренных планом стажировки;
4) контролирует ход стажировки и своевременное выполнение индивидуального плана стажировки.
65. Стажер:
1) ознакамливается с требованиями нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ОГЗ;
2) принимает участие в занятиях по профессиональной подготовке и других мероприятиях, проводимых по месту стажировки;
3) ведет учет проделанной работы;
4) составляет отчет о проделанной работе в период стажировки.
Документами, удостоверяющими прохождение стажировки, являются индивидуальный план стажировки и отчет по ее итогам, которые приобщаются к личному делу стажера.
66. Со стажером трудовые отношения могут быть прекращены до окончания стажировки в порядке и по основаниям, предусмотренным трудовым законодательством.
67. При успешном окончании стажировки стажером, руководителем ОГЗ утверждается заключение о приеме на службу в органы гражданской защиты (далее – заключение) по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Основанием для издания приказа о назначении на должность с испытательным сроком до трех месяцев является протокол решения конкурсной комиссии и заключение.
Приложение 1
к Правилам проведения
конкурса и стажировки
для лиц, впервые поступающих
на службу в органы гражданской защиты
Форма
Начальнику
________________________
(органа гражданской защиты,
____________________________
звание, фамилия, имя,
(отчество при наличии))
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие вакантной должности
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
С условиями и порядком проведения конкурса на занятие вакантной должности в органах гражданской защиты ознакомлен (ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
Я предупрежден (а) об ответственности за подлинность представленных документов.
____________________________
(подпись) (фамилия, имя, (отчество при наличии))
"____"___________ 20____ года
Приложение 2 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу в
органы гражданской защиты
Форма
АНКЕТА (заполняется собственноручно)

1) тағылымдама уақытын (кезеңін), орнын, тағылымдамадан өтушілердің санын, тағылымдама жетекшілерін айқындайды;
2) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағылымдаманың жеке жоспарын және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағылымдама кезеңінде атқарылған жұмыс туралы есепті бекітеді;
3) тағылымдама жетекшілерінің және тағылымдамадан өтетін кандидаттардың жұмысын бақылайды;
4) зерделенетін мәселелер бойынша тағылымдамашылармен әңгімелесулер өткізеді.
64. Тағылымдама жетекшісі:
1) тағылымдаманың жеке жоспарын әзірлейді және оны тағылымдаманы ұйымдастыру жүктелген лауазымды адам бекітеді;
2) тағылымдамашыны лауазымдық нұсқаулықтармен, АҚО жұмысының ұйымдастырылуымен таныстырады;
3) тағылымдама жоспарында көзделген мәселелерді зерделеуде қажетті әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) тағылымдама барысын және тағылымдаманың жеке жоспарының уақтылы орындалуын бақылайды.
65. Тағылымдамашы:
1) АҚО-ның қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарымен танысады;
2) тағылымдамадан өту орнында өткізілетін кәсіби даярлық бойынша сабақтарға және басқа да іс-шараларға қатысады;
3) атқарылған жұмыстың есебін жүргізеді;
4) тағылымдама кезеңінде атқарылған жұмыс туралы есеп жасайды.
Тағылымдамадан өтуді куәландыратын құжаттар тағылымдаманың жеке жоспары және оның қорытындылары бойынша есеп болып табылады, олар тағылымдамашының жеке ісіне тігіледі.
66. Тағылымдамашымен еңбек қатынастары тағылымдама аяқталғанға дейін еңбек заңнамасында көзделген тәртіпте және негіздер бойынша тоқтатылуы мүмкін.
67. Тағылымдамашы тағылымдаманы сәтті аяқтаған жағдайда АҚО-ның басшысы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғау органдарына қызметке қабылдау туралы қорытынды (бұдан әрі – қорытынды) бекітеді.
Үш ай сынақ мерзімімен лауазымға тағайындау туралы бұйрықты шығаруға конкурстық комиссия шешімінің хаттамасы және қорытынды негіз болып табылады.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
___________________ бастығы
(азаматтық қорғау органының
атауы,
____________________________
атағы, тегі, аты, (әкесінің аты
болған кезде)
Өтініш
Мені
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
бос лауазымына орналасу үшін конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында бос лауазымға орналасу конкурсын өткізу шарттарымен және тәртібімен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Маған ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
___________________________________
(тегі, аты, (әкесінің аты болған
кезде), қолы)
20____жылғы "____"_________
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
САУАЛНАМА (өз қолымен толтырылады)

1. Фамилия (если изменяли, то укажите прежнюю) ___________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) __________________________________________
2. Гражданство __________________________________________________
Если изменяли, то укажите, когда __________________________________
3. Были ли Вы судимы, когда и за что _______________________________
4. Учеба или работа за границей ____________________________________
Страна пребывания _______________________________________________
Время пребывания _______________________________________________
Место работы или учебы __________________________________________
5. Признавались ли Вы недееспособным или ограниченно дееспособным решением суда, когда и за что _____________________________________________________
6. Лишались ли Вы права занимать государственные должности в течение определенного срока, когда и за что _______________________________________
7. Являетесь ли Вы близким родственником (родителем, сыном, дочерью, усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком, супругом или супругой) сотрудника органов гражданской защиты, занимающего должность:
1) находящуюся в непосредственной подчиненности должности, на которую Вы претендуете; ______________________________________________
2) в непосредственной подчиненности к которой находится должность, на которую Вы претендуете ______________________________________________
8. Налагалось ли на Вас в течение года перед поступлением на службу в судебном порядке административное взыскание за умышленное правонарушение,
когда и за что ______________________________________
9. Налагалось ли на Вас в течение трех лет перед поступлением на службу в судебном порядке административное взыскание за совершение коррупционного правонарушения, когда и за что __________________________________________________________________
10. Состояли ли Вы ранее на государственной службе _________________, если да, то укажите мотивы увольнения ________________
"___"_________________ 20____ года ______________ (подпись)
Приложение 3 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Категории "А" и "Б" кандидатов на службу в органы гражданской защиты по физической подготовке
1. Сотрудники категории "А":
1) должности подразделений пожаротушения и аварийно-спасательных работ;
2) должности подразделений мобилизационной подготовки;
3) должности кадровых подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки.

1. Тегі (егер өзгертсеңіз, бұрынғыны көрсетіңіз) ______________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде)_______________________________________
2. Азаматтығы __________________________________________________
Егер өзгертсеңіз, онда қашан екенін көрсетіңіз ______________________
3. Сіз сотталдыңыз ба, қашан және не үшін __________________________
4. Шет елдегі оқуы немесе жұмысы ________________________________
Болған елі ______________________________________________________
Болған уақыты __________________________________________________
Жұмыс істеген немесе оқу орны ___________________________________
5. Сот шешімімен Сіз қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп танылдыңыз ба, қашан,
не үшін __________________________________________________
6. Сіз белгіленген мерзім ішінде мемлекеттік лауазымды атқару құқығынан
айырылдыңыз ба, қашан, не үшін___________________________________
7. Сіз мына лауазымды атқаратын азаматтық қорғау органдары қызметкерінің жақын
туысы (ата-анасы, баласы, қызы, балалыққа алушы, толық немесе толық емес ағасы
және апасы, атасы, әжесі, немересі, күйеуі немесе әйелі) боласыз ба:
1) Сіз үміттенген лауазымға тікелей бағыныстағы______________________
2) Сіз үміттенген лауазым тікелей бағынатын _________________________
8. Қызметке қабылданар алдында орналасу алдында бір жыл ішінде қасақана құқық
бұзғаныңыз үшін сот тәртібімен әкімшілік жазаға тартылдыңыз ба, қашан, не
үшін ___________________________________________________
9. Қызметке қабылданар алдында үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылық жасағаныңыз үшін әкімшілік жазаға тартылдыңыз ба, қашан, не үшін
_________________________________________________________
10. Сіз бұрын мемлекеттік қызметте болдыңыз ба ____________________,
егер болсаңыз жұмыстан шығу себебін көрсетіңіз _____________________
20____ жылғы "___"_____________ ______________
(қолы)
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
3-қосымша
Азаматтық қорғау органдарына қызметке тұруға кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша "А" және "Б" санаттары
1. "А" санаты бойынша қызметкерлер:
1) өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары бөлімшелерінің лауазымдары;
2) жұмылдыру даярлығы бөлімшелерінің лауазымдары;
3) кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты кадрлар бөлімшелерінің лауазымдары.

2. Сотрудники категории "Б":
1) должности штабных, кадровых подразделений (кроме подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки), а также подразделений информатизации, цифровизации и связи;
2) должности подразделений специальной работы;
3) должности подразделений государственного пожарного контроля, предупреждении и ликвидации чрезвычайных ситуаций, организации пожаротушения и проведения аварийно-спасательных работ;
4) должности подразделений управления в кризисных ситуациях;
5) должности медико-психологических служб;
6) постоянный состав Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Приложение 4 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы гражданской защиты категорий "А" и "Б"
Медико-возрастная группа
Возраст, пол
Мужчины
Женщины
1.
I группа
до 23 лет
до 23 лет
2.
II группа
23 – 29 лет
23 – 29 лет
3.
III группа
30 – 34 лет
30 – 34 лет
4.
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Приложение 5 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Балловая система оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в органы гражданской защиты категорий "А" и "Б"

2. "Б" санаты бойынша қызметкерлер:
1) штабтық, кадрлық (кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты бөлімшелерден басқа), сонымен қатар ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс бөлімшелерінің лауазымдары;
2) арнайы жұмыс бөлімшелерінің лауазымдары;
3) мемлекеттік өрт бақылау, төтенше жағдайлардың алдын алу, төтенше жағдайларды жою, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру бөлімшелерінің лауазымдары;
4) дағдарыс жағдайларында басқару бөлімшелерінің лауазымдары;
5) медициналық-психологиялық қызмет бөлімшелерінің лауазымдары;
6) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының тұрақты құрамы.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
4-қосымша
"А" и "Б" санаты бойынша азаматтық қорғау органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
Медициналық - жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1.
I топ
23 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2.
II топ
23 – 29 жас аралығы
23 – 29 жас аралығы
3.
III топ
30 – 34 жас аралығы
30 – 34 жас аралығы
4.
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
5-қосымша
"А" и "Б" санаты бойынша азаматтық қорғау органдарына қызметке тұруға кандидатардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерінің баллдық жүйедегі бағалары

4) поднятие туловища из положения лежа на спине выполняется из исходного положения – горизонтальное положение тела лицом вверх, лопатки касаются пола, руки согнуты в локтях, ладони за головой, либо руки согнуты в локтях и скрещены, ладони на плечах, ноги прямые сомкнуты, либо согнуты в коленях, стопы касаются пола.
Упражнение считается выполненным при поднятии туловища от пола на 90 градусов и более. Не допускается срыв хвата рук за голову и плечи при выполнении поднятия туловища.
На месте сдачи зачета подаются команды "ПРИГОТОВИТЬСЯ!", "ПРИСТУПИТЬ!".
Интервал между повторениями в каждом упражнении 1-2 секунды, не допускается отдых (остановка) более 3 секунд между повторениями в каждом виде упражнения, а также более 10 секунд между комплексами.
Выпрыгивание из положения в упоре лежа
Женщины
Количество раз
Баллы
21

4) отырған орнында денені көлденең беті жоғары қараған күйде жату жағдайынан көтеру, жауырыны еденге тиіп тұруы керек, қолы шынтағынан бүгілген, алақаны басында, аяғы түзу біріккен, табаны еденге тиуі тиіс.
Жаттығу дененің еденнен 90 градуска көтерілуі және қайтадан орнына келу мезетінде орындалды деп есептелінеді. Денені көтеру кезінде қолдың бастан алынып тастауына тыйым салынады.
Сынақ тапсыру орнында "ДАЙЫНДАЛ", "ОРЫНДАУҒА КІРІС" деген команда беріледі. Әрбір жаттығуды қайталау аралығы 1-2 секундты құрайды. 3 секундтан артық демалыс немесе тоқтауға тыйым салынады. Және де кешен арасындағы демалыс 10 секундтан аспауы тиіс.
Толық жату жағдайынан секіру
Әйелдер
Саны
Баллдары
21

130
Примечание: при получении "0" баллов по одному из нормативов физической подготовки выставляется оценка "неудовлетворительно".
Приложение 7 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в органы гражданской защиты категорий "А" и "Б"
_________________________________________________________________
(наименование подразделения)
"_____" _________ 20____ года                               город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Дата рождения
Физическая подготовка
Скорость
вид норматива
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Выносливость
Сила
вид норматива
результат
баллы
вид норматива
результат
баллы
__________________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия, имя, (отчество при его наличии),
подписи лиц, принимавших нормативы)
Приложение 8 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Форма
Памятка для наблюдателя
1. Наблюдатель имеет возможность:
1) знакомиться с информацией об участниках конкурса;
2) присутствовать при собеседовании с ними;
3) высказывать свое мнение о процедуре проведения собеседования после его завершения;
4) давать оценку в целом о ходе проведения собеседования;
5) знакомиться c протоколами заседаний конкурсной комиссии;
6) представлять свое мнение о работе конкурсной комиссии в письменной форме руководству государственного органа и уполномоченному органу по делам государственной службы.
2. Наблюдатель:
1) не разглашает персональные данные участников конкурса;
2) не вмешивается в процесс проведения собеседования, не препятствует ходу заседания конкурсной комиссии;
3) не оказывает какое-либо содействие участникам конкурса;
4) не воздействует на членов конкурсной комиссии при принятии ими решений;
5) публично не оценивает и не выражает мнение о конкретных участниках конкурса, их личных качествах.
Приложение 9 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Форма
Лист оценки кандидата
1. Фамилия, имя, (отчество при его наличии) кандидата _______________
2. Должность ___________________________________________________
3. Вопрос 1 (номер в общем списке вопросов) ________________________
4. Вопрос 2 (номер в общем списке вопросов) ________________________
5. Вопрос 3 (номер в общем списке вопросов) ________________________
Критерий
Вес
Балл *
1.
Ответ на вопрос 1 (профильный)
2.
Ответ на вопрос 2 (ситуационный)
3.
Ответ на вопрос 3 (мотивационный)
4.
Профессиональный опыт
5.
Уровень образования
6.
Коммуникативные навыки
Итого
Примечание:

130
Ескерту: дене шынықтыру даярлығының бір нормативінен "0" балл алған жағдайда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
7-қосымша
"А" және "Б" санаты бойынша азаматтық қорғау органдарына қызметке тұруға кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру ведомосі _________________________________________________________________ (бөлімшенің атауы)
202____ жылғы "_____" _________                   ______________ қаласы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Дене шынықтыру даярлығы
Жылдамдығы
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Жиналған балдар саны
Бағасы
Төзімділігі
Күші
Норматив тің түрі
Қорытынды сы
балл
Норматив тің түрі
қорытындысы
балл
_____________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Байқаушыға жаднама
1. Байқаушының:
1) конкурс қатысушысы туралы ақпаратпен танысуға;
2) олармен әңгімелесуге қатысуға;
3) әңгімелесу өткізу рәсімі туралы ол аяқталғаннан кейін өз пікірін білдіруге;
4) әңгімелесу өткізу барысы туралы жалпы баға беруге;
5) конкурстық комиссия отырысының хаттамаларымен танысуға;
6) конкурстық комиссияның жұмысы туралы мемлекеттік органның басшылығына және мемлекеттік қызметтік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға өздерінің пікірлерін жазбаша түрде беруге мүмкіндігі бар.
2. Байқаушы:
1) конкурс қатысушыларының жеке басы деректерін жарияламайды;
2) әңгімелесу өткізу процесіне араласпайды, конкурстық комиссия отырысының барысына кедергі жасамайды;
3) конкурс қатысушыларына қандай да бір жәрдемдеспейді;
4) конкурстық комиссияның мүшелеріне олардың шешім қабылдауында әсер етпейді;
5) нақты конкурс қатысушысы туралы, оның жеке қасиеттері туралы жария бағаламайды және пікірін білдірмейді.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Кандидатты бағалау парағы
1. Кандидаттың тегі, аты, (әкесінің аты болған кезде) ___________________
2. Лауазымы _____________________________________________________
3. 1-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі)______________________
4. 2-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) _____________________
5. 3-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) _____________________
Өлшемшарт
Салмағы
Балл *
1.
1-сұраққа жауап (бейінді)
2.
2-сұраққа жауап (ситуациялық)
3.
3-сұраққа жауап (уәждемелік)
4.
Кәсіби тәжірибе
5.
Білім деңгейі
6.
Коммуникативтік дағдылар
Барлығы
Ескертпе:

* выставляется от 0 до 5 баллов.
1. Ответ на вопрос 1 (профильный):
1) 0 баллов – кандидат не ответил на вопрос;
2) 1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме заданного вопроса;
3) 3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса;
4) 5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса.
2. Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
1) 0 баллов – кандидат не представил ответ;
2) 1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации;
3) 3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не представил полный алгоритм действий;
4) 5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил обоснованный алгоритм действий.
3. Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
1) 0 баллов – кандидат не представил ответ;
2) 1 – 2 балла – обоснование кандидата о выборе должности слабо аргументировано, непоследовательно, кандидат не имеет ясного представления о дальнейших планах;
3) 3 – 4 балла – обоснование кандидата о выборе должности и дальнейшие планы в целом аргументированы, но не обозначены четкие цели;
4) 5 баллов – обоснование кандидата о выборе должности и дальнейшие планы последовательны, аргументированы, направлены на успешное достижение поставленных целей.
4. Профессиональный опыт:
1) 0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих функциональным направлениям должности, отсутствует;
2) 1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет;
3) 3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет;
4) 4 – соответствующий профессиональный опыт от трех до четырех лет;
5) 5 баллов – соответствующий профессиональный опыт свыше 5 лет.
5. Уровень образования:
1) 1 балл – соответствует образованию;
2) 2 балла – магистра в соответствующей сфере;
3) 3 балла – доктора PhD в соответствующей сфере;
4) 4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере;
5) 5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере.
6. Коммуникативные навыки:
1) 0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу;
2) 1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы;
3) 2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы;
4) 4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике, но теряет логику рассуждений при ситуационных и мотивационных вопросах;
5) 5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему.
Приложение 10 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник __________________
(наименование органа
гражданской защиты, звание,
____________________________
фамилия, имя,
(отчество при наличии), подпись)
"____" ________ 20____ года
Хранить в личном деле
Индивидуальный план стажировки
________________________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, (отчество при наличии), должность занимаемая
стажером на момент стажировки, наименование органа (подразделения, учреждения)
гражданской защиты))
Дата рождения: ___________________________________________________
Образование: _____________________________________________________
Проходил стажировку по должности _________________________________
Время стажировки: с ______________ по _____________ 20___ года
Причина стажировки: ______________________________________________
Руководитель стажировки: __________________________________________
Наименование изучаемых вопросов
Дата и время отработки
Отметка о выполнении
Замечания
1
2
3
4
5

* 0-ден 5 баллға дейін қойылады.
1. 1-сұраққа жауап (бейінді):
1) 0 балл – кандидат сұраққа жауап бермеді;
2) 1 – 2 балл – кандидаттың қойылған сұрақ тақырыбы бойынша жалпы түсінігі бар;
3) 3 – 4 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы біледі;
4) 5 баллов – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толығымен меңгерген.
2. 2-сұраққа жауап (ситуациялық):
1) 0 балл – кандидат жауабын ұсынбады;
2) 1 – 2 балл – кандидат жағдайға тиімсіз тәсілді сипаттады;
3) 3 – 4 балл – кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ әрекет етудің толық алгоритмін ұсына алмады;
4) 5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, әрекет етудің негізделген алгоритмін ұсынды.
3. 3-сұраққа жауап (уәждемелік):
1) 0 балл – кандидат жауабын ұсынбады;
2) 1 – 2 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі нашар дәлелденген, жүйесіз, кандидаттың одан әрі жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ;
3) 3 – 4 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жалпы дәлелденген, бірақ анық мақсаттары көрсетілмеген;
4) 5 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жүйелі, дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты жетуге бағытталған.
4. Кәсіби тәжірибе:
1) 0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ;
2) 1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе;
3) 2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе;
4) 3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе;
5) 4 балл – үш жылдан төрт жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе;
6) 5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі 5 жылдан астам.
5. Білім деңгейі:
1) 1 балл – білімі сәйкес келеді;
2) 2 балл – тиісті саладағы магистр;
3) 3 балл – тиісті саладағы PhD доктор;
4) 4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар;
5) 5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар.
6. Коммуникативтік дағдылар:
1) 0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді;
2) 1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді;
3) 2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді;
4) 4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді, бірақ ситуациялық және уәждемелік сұрақтар кезінде ойлау қисынын жоғалтады;
5) 5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
____________________ бастығы
(азаматтық қорғау органының
атауы,
____________________________
атағы, тегі, аты, (әкесінің аты
болған кезде), қолы)
20____ жылғы "____" _______
Жеке істе сақталсын
Тағылымдаманың жеке жоспары _________________________________________________________________ (атағы, тегі, аты, (әкесінің аты болған кезде), тағылымдамадан өту
____________________________________________________________________
кезіндегі тағылымдамашының лауазымы, азаматтық қорғау органы бөлімшесінің,
мекемесінің атауы)
Туған күні: __________________________________________________________
Білімі:______________________________________________________________
_____________________________ лауазымы бойынша тағылымдамадан өтті.
Тағылымдама мерзімі: 20 ____жылғы__________ бастап ___________ дейін
Тағылымдама себебі: _______________________________________________
Тағылымдама жетекшісі: ___________________________________________
Зерделенетін мәселелер атауы
Тексеру күні, уақыты
Орындалуы туралы белгі
Ескертулер
1
2
3
4
5

1. В ходе стажировки приняты зачеты
1) Знание должностных инструкций _____________________________ оценка
2) Знание нормативных документов _____________________________ оценка
3) Знание регламентирующих документов ________________________ оценка
2. Уровень подготовленности стажера
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Вывод по итогам стажировки
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель стажировки:
___________________ ___________ _____________________________________
(должность, звание)       (подпись)       (фамилия, имя, (отчество при наличии))
Примечание: в пункте 2 должны быть отражены объем и уровень полученных стажером знаний и практических навыков, а также оценка профессиональной подготовленности, деловых качеств и способностей стажера самостоятельно принимать конкретные решения.
Приложение 11 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник __________________
(наименование органа
гражданской защиты, звание,
____________________________
фамилия, имя,
(отчество при наличии),
подпись)
"____" ________ 20____ года
Отчет о проделанной работе в период стажировки
1. Что проведено, какие получены результаты:
2. Что положительного дала стажировка, какие были трудности методического и практического характера.

1. Тағылымдама барысында сынақтар қабылданды
1) Лауазымдық нұсқаулықтарды білуі __________________________ бағасы
2) Нормативтік құжаттарды білуі _____________________________ бағасы
3) Регламенттейтін құжаттарды білуі __________________________ бағасы
2. Тағылымдамашының даярлық деңгейі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Тағылымдама нәтижелері бойынша қорытынды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тағылымдама жетекшісі:
____________________ _______ _______________________________
(лауазымы, атағы)       (қолы)       (тегі, аты (әкесінің аты болған кезде)
Ескертпе: 2-тармақта тағылымдамашының алған білімі және практикалық дағдыларының көлемі мен деңгейі, сондай-ақ кәсіби даярлығының, іскерлік қасиеті мен тағылымдамашының өз бетімен нақты шешімдер қабылдау қабілетінің бағасы көрсетілуі тиіс.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
____________________ бастығы
(азаматтық қорғау органының
атауы,
____________________________
атағы тегі, аты (әкесінің аты
болған кезде қолы)
20____ жылғы "____" _______
Тағылымдама кезеңінде атқарылған жұмыс туралы ЕСЕП
1. Не өткізілді, қандай нәтижелер алынды:
___________________________________________________________________
2. Тағылымдама қандай оң нәтиже берді, қандай әдістемелік және практикалық сипаттағы қиыншылықтар кездесті.

3. Предложения по улучшению подготовки стажировки и ее организация.
4. Невыполненными оказались следующие вопросы:
_______________________________________________________________
(перечислить)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Причины невыполнения ________________________________________
(указать какие)
_______________________________________________________________
6. Общие итоги по стажировке: ____________________________________
_______________________________________________________________
Стажер: ________________________________________________________
(фамилия, имя, (отчество при наличии), подпись))
Руководитель стажировки:
___________ _____________________ ______________________________
(должность, звание)       (подпись)       (фамилия, имя, (отчество при наличии))
Приложение 12 к Правилам
проведения конкурса и
стажировки для лиц, впервые
поступающих на службу
в органы гражданской защиты
УТВЕРЖДАЮ
_________________________
(начальник органа гражданской
защиты, пользующийся правом
назначения на должность)
_________________________
_________________________
Заключение
о приеме на службу в органы гражданской защиты
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата в родительном падеже)
________________________________________________________________________
1. Справка о результатах предварительного изучения кандидата*
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
указываются фамилии лиц, изучавших кандидата, результаты изучения, характеризующие кандидата данные, должность и участок работы, на которых предполагается использовать
________________________________________________________________________
кандидата, кто рекомендовал кандидата для службы в ОГЗ и другие данные, имеющие существенное значение для принятия решения
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(начальник органа, подразделения, специальное звание)
__________________________________________________ подпись ______________
"____" _____________ 20___ г.
2. Результаты проверки ____________________________________________________
________________________________________________________________________
______________________________________________ подпись __________________
(должность, специальное звание) (инициалы, фамилия)
________________________________________________________________________
"____" _____________ 20___ г.

3. Тағылымдаманың дайындығы мен ұйымдастырылуын жақсарту бойынша ұсыныстар.
4. Мынадай мәселелер орындалмай қалды:
____________________________________________________________________
(санамалау)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Орындалмау себептері ______________________________________________
(қандай екені көрсетілсін)
____________________________________________________________________
6. Тағылымдама бойынша жалпы қорытынды: ____________________________
____________________________________________________________________
Тағылымдамашы:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, (әкесінің аты болған кезде)
Тағылымдама жетекшісі:
____________________ _______ ________________________________________
(лауазымы, атағы)       (қолы)       (тегі, аты (әкесінің аты болған кезде)
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке алғаш рет кіретін
адамдар үшін конкурс пен
тағылымдама өткізу
қағидаларына
12-қосымша
БЕКІТЕМІН
____________________________
(лауазымға тағайындау құқығы
бар азаматтық қорғау
органының бастығы)
____________________________
____________________________
Азаматтық қорғау органдарына қызметке қабылдау туралы ҚОРЫТЫНДЫ
____________________________________________________________________
(кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) табыс септігінде)
____________________________________________________________________
1. Кандидатты алдын-ала зерттеп білу нәтижелері туралы анықтама*
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(органның, бөлімшенің бастығы, арнайы атағы)
__________________________________________________ Қолы _____________
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
20___ ж. "__" _____________
2. Тексеріс нәтижелері ______________________________________________
____________________________________________________________________
______________________________________________ Қолы _________________
(лауазымы, арнайы атағы)
(тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
____________________________________________________________________
20___ ж. "__" _____________

3. Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата к службе в органах гражданской защиты
________________________________________________________________________
Результаты психофизиологического обследования кандидата
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
__________________________________________________ подпись ______________
(должность, специальное звание) (инициалы, фамилия)
________________________________________________________________________
"____" _____________ 20___ г.
4. Результаты изучения кандидата
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Вывод по результатам изучения кандидата
________________________________________________________________________
(назначить на конкретную должность с указанием органа гражданской защиты;
________________________________________________________________________
направить на учебу с указанием учебного заведения МЧС; продолжить изучение кандидата с указанием причин, времени на дополнительное изучение,
________________________________________________________________________
должностного лица, ответственного за изучение кандидата; включить в резерв на пополнение; исключить из кандидатов на службу в органы гражданской защиты)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
1._______________________________________________________________________
(начальник органа, подразделения, специальное звание фамилия, инициалы)
"____" _____________ 20___ г.

3. Кандидаттың азаматтық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылығы
туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
____________________________________________________________________
Кандидатты психофизиологиялық тексеру қорытындылары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________ Қолы _____________
(лауазымы, арнайы атағы) (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
____________________________________________________________________
20___ ж. "__" _____________
4. Кандидатты зерттеп білу нәтижелері ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кандидатты зерттеп білу нәтижелері бойынша қорытынды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(азаматтық қорғау органын көрсете отырып, нақты лауазымға тағайындау;
ТЖМ-нің оқу орнын көрсете отырып, оқуға жіберу; себебін, қосымша зерттеу
____________________________________________________________________
уақытын, кандидатты зерттеуге жауапты лауазымды адамды көрсете отырып,
____________________________________________________________________
кандидатты зерттеуді жалғастыру; толықтыру үшін резервке қосу; азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке кандидаттар қатарынан алып тастау
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1.___________________________________________________________________
(органның, салалық бөлімшенің бастығы (тегі, аты-жөні (болған жағдайда) арнайы атағы)/
____________________________________________________________________
20_____ ж. "____" __________________

2. ________________________ ______________________________________________
(заместитель начальника органа, подразделения по кадровой работе,
специальное звание, фамилия, инициалы,
________________________________________________________________________
"____" _____________ 20___ г.
3. ______________________________________________________________________
(заместитель начальника органа, отраслевого подразделения
по курируемой службе специальное звание фамилия инициалы)
________________________________________________________________________
"____" _____________ 20___ г.
4. ______________________________________________________________________
(начальник кадрового аппарата, специальное звание, фамилия, инициалы
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
"____" _____________ 20___ г.
5._______________________________________________________________________
(начальник отдела Управления, специальное звание, фамилия инициалы),
"____" _____________ 20___ г.
6. ______________________________________________________________________
(заместитель начальника Управления по курируемой службе
специальное звание, фамилия, инициалы,
________________________________________________________________________
"____" _____________ 20___ г.
* В процессе изучения личности кандидата выясняется состояние его здоровья, соответствие имеющегося у него образования и специальной подготовки, уровень физического развития (результаты приобщаются к личному делу кандидата), соответствие требованиям, предъявляемым к должности (в том числе на соответствие профессиональным компетенциям), на которую он назначается, семейное положение и окружение кандидата, основные черты характера. Кандидат проверяется по информационному сервису Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан. Результаты изучения отражаются в рапорте сотрудника кадрового аппарата, осуществляющего проверку.

2. ________________________ _________________________________________
(орган, салалық бөлімше бастығының кадр жұмысы жөніндегі орынбасары,
арнайы атағы (тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
_________________________________________________________________
20_____ ж. "____" _______________
3. __________________________________________________________________
(орган, салалық бөлімше бастығының қызмет бойынша жетекшілік ететін орынбасары,
арнайы атағы тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
____________________________________________________________________
20_____ ж. "____" _____________
4. __________________________________________________________________
(Басқарма кадр аппаратының бастығы, (тегі, аты-жөні (болған жағдайда),
арнайы атағы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
20_____ ж. "____" _____________
5.___________________________________________________________________
(Басқарма бөлімінің бастығы, (арнайы атағы тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
____________________________________________________________________
20_____ ж. "____" ____________
6. __________________________________________________________________
(Жетекшілік ететін қызмет бойынша Басқарма бастығының орынбасары
(арнайы атағы тегі, аты-жөні (болған жағдайда)),
____________________________________________________________________
20_____ ж. "____" _____________
* Кандидаттың жеке басын зерделеу процесінде оның денсаулық жағдайы, оның білімі мен арнайы даярлығының сәйкестігі, дене шынықтыру дамуының деңгейі (нәтижелері кандидаттың жеке ісіне тігіледі), ол тағайындалатын лауазымға қойылатын талаптарға сәйкестігі (оның ішінде кәсіби құзыреттерге сәйкестігі), кандидаттың отбасылық жағдайы мен оның әлеуметтік ортасы, мінезі айқындалады. Кандидат Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық сервисі бойынша тексеріледі. Зерделеу нәтижелері тексерісті жүзеге асыратын кадр аппараты қызметкерінің баянатында көрсетіледі.