О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам сбора административных данных и представления отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 января 2022 года № 2. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2022 года № 26679
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 января 2022 года № 2
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 24 қаңтардағы № 2 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қаңтарда № 26679 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2022 жылғы 24 қаңтардағы
№ 2 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Для формирования обзора финансового сектора составляются следующие сведения:
сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Инструкции;
сведения об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме согласно приложению 2 к Инструкции;
сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах по форме согласно приложению 3 к Инструкции;
сведения о требованиях и обязательствах по секторам экономики по форме согласно приложению 4 к Инструкции.";
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 1 к Инструкции, сведения об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний согласно приложению 2 к Инструкции и сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах согласно приложению 3 к Инструкции составляются на основании Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793, счета параграфов 1, 2 и 3 главы 2 которого детализируются по признакам резидентства, сектора экономики и группе валют.
9. Признак резидентства указывается в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
10. Секторы экономики указываются в соответствии со следующей кодификацией:
1) секторы органов государственного управления:
код "1" – центральные органы управления;
код "2" – органы местного государственного управления;
2) секторы финансовых организаций:
код "3" – центральные (национальные) банки;
код "4" – другие депозитные организации;
код "5" – другие финансовые организации;
3) секторы нефинансовых организаций:
код "6" – государственные нефинансовые организации;
код "7" – негосударственные нефинансовые организации;
4) сектор некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства:
код "8" – некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства;
5) сектор домашних хозяйств:
код "9" – домашние хозяйства.";
абзац первый пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. Код группы валюты указывается в соответствии со следующей кодификацией:";
пункт 20 исключить;
пункты 21, 22, 23, 24 и 25 изложить в следующей редакции:

"6. Қаржы секторын шолуды қалыптастыру үшін мынадай мәліметтер жасалады:
Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер;
Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер;
Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер;
Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономика секторлары бойынша талаптар мен міндеттемелер туралы мәліметтер.";
8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер, Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер және Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспары негізінде жасалады, оның 2-тарауының 1, 2 және 3-параграфтарының шоттары резиденттік белгілері, экономика секторы және валюталар тобы бойынша нақтыланады.
9. Резиденттік белгісі мынадай кодтарға сәйкес көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
10. Экономика секторлары мынадай кодтарға сәйкес көрсетіледі:
1) мемлекеттік басқару органдары секторлары:
"1" коды – орталық басқару органдары;
"2" коды – жергілікті мемлекеттік басқару органдары;
2) қаржы ұйымдары секторлары:
"3" коды – орталық (ұлттық) банктер;
"4" коды – басқа депозиттік ұйымдар;
"5" коды – басқа қаржы ұйымдары;
3) қаржылық емес ұйымдар секторлары:
"6" коды – мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар;
"7" коды – мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар;
4) үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар секторы:
"8" коды – үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар;
5) үй шаруашылықтары секторы:
"9" коды – үй шаруашылықтары.";
19-тармақтың бірінші абзацы:
"19. Валюта тобының коды мынадай кодтарға сәйкес көрсетіледі:";
20-тармақ алып тасталсын;
21, 22, 23, 24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"21. Детализация активов производится по резидентству и сектору экономики дебитора (эмитента), детализация обязательств – по резидентству и сектору экономики кредитора.
22. В Инструкции принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
1) краткосрочные – до одного года включительно;
2) долгосрочные – свыше одного года.
23. Банки второго уровня, Банк Развития Казахстана, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечные организации представляют сведения в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
24. Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Инструкции представляются ежемесячно по состоянию на последний рабочий день месяца:
1) Банком Развития Казахстана – не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) ипотечными организациями – не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
25. Сведения об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме согласно приложению 2 к Инструкции представляются ежемесячно по состоянию на последний рабочий день месяца банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
При отсутствии данных сведения не представляются.";
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. Сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах по форме согласно приложению 3 к Инструкции представляются банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежегодно не позднее тридцать первого марта года после отчетного периода.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности (далее – Перечень);
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.

"21. Активтерді нақтылау дебитордың (эмитенттің) резиденттігі және экономика секторы бойынша, міндеттемелерді нақтылау – кредитордың резиденттігі және экономика секторы бойынша жүргізіледі.
22. Нұсқаулықта мерзімдері бойынша активтер мен міндеттемелерді мынадай сыныптау қабылданды:
1) қысқа мерзімді – қоса алғанда бір жылға дейін;
2) ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
23. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және ипотекалық ұйымдар мәліметтерді "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде береді.
24. Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтерді айдың соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша ай сайын:
1) Қазақстанның Даму Банкі – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) ипотекалық ұйымдар – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Қазақстанның Даму Банкі және ипотекалық ұйымдар жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
25. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтерді ай сайын айдың соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Деректер болмаған кезде мәліметтер берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтерді жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың отыз бірінші наурызынан кешіктірмей ұсынады.";
1-қосымша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679) следующие изменения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе следующих ежедневных отчетов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан:
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474;
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22323.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Статус выполнения минимальных резервных требований формируется в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления банком отчета, указанного в пункте 10 Правил, за последний рабочий день периода формирования.
16. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за выполнением минимальных резервных требований посредством формирования информации о выполнении минимальных резервных требований по форме согласно приложению 4 к Правилам на седьмой рабочий день, следующий за последним днем периода формирования, на основании данных, представленных банком посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".";
пункт 17 исключить;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22323) следующие изменения и дополнения:

2. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ең төмен резервтік талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне ұсынылатын мынадай күн сайынғы есептер негізінде есептеледі:
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22323 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысына 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ең төменгі резервтік талаптарды орындау мәртебесі банк Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы банк ұсынған деректер негізінде қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі жетінші жұмыс күні Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ең төмен резервтік талаптардың орындалуы туралы ақпаратты қалыптастыру арқылы ең төмен резервтік талаптардың орындалуын бақылайды.";
17-тармақ алып тасталсын;
4-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22323 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) перечень отчетности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета по межбанковским активам и обязательствам согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о структуре портфеля ценных бумаг согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета о прочих классифицируемых активах согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) форму отчета по счетам и вкладам клиентов-резидентов согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки, согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) форму отчета о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) форму отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 15 к настоящему постановлению.
2. Филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан представляют в электронном формате в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) отчет, предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
2) отчеты, предусмотренные подпунктами 3), 4) и 5) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес өзге де сыныпталатын активтер туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі мен сыйақы мөлшерлемелері бойынша есептің нысаны;
9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес резидент-клиенттердің шоттары және салымдары бойынша есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес шығындарға әкеп соқтырған операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының-бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есептің нысаны;
14) осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшамен операциялар туралы есептің нысаны;
15) осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта мыналарды:
1) есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептерді қоспағанда:
осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген есепті – күн сайын, есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) осы қаулының 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген есептерді – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

3) отчеты, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
4) отчет, предусмотренный подпунктом 8) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
5) отчет, предусмотренный подпунктом 9) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
6) отчет, предусмотренный подпунктом 10) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
7) отчет, предусмотренный подпунктом 11) пункта 1 настоящего постановления:
в части реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, – при изменении или получении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце;
в части сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и дополнительных сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
8) отчет, предусмотренный подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления, – ежеквартально, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
9) отчет, предусмотренный подпунктом 13) пункта 1 настоящего постановления, – ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
10) отчет, предусмотренный подпунктом 14) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 8 к Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 9 к Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 10 к Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 11 к Перечню;
дополнить приложением 8 согласно приложению 12 к Перечню;
дополнить приложением 9 согласно приложению 13 к Перечню;
дополнить приложением 10 согласно приложению 14 к Перечню;
дополнить приложением 11 согласно приложению 15 к Перечню;

3) осы қаулының 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген есептерді – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) осы қаулының 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
5) осы қаулының 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
6) осы қаулының 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей;
7) осы қаулының 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген есепті:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей – есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген немесе алынған кезде;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
8) осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есепті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей;
9) осы қаулының 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген есепті – жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде;
10) осы қаулының 1-тармағының 14) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей ұсынады.";
1-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес 9-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес 10-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес 11-қосымшамен толықтырылсын;

дополнить приложением 12 согласно приложению 16 к Перечню;
дополнить приложением 13 согласно приложению 17 к Перечню;
дополнить приложением 14 согласно приложению 18 к Перечню;
дополнить приложением 15 согласно приложению 19 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 1
к Инструкции по представлению
банками второго уровня,
Банком Развития Казахстана,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
и ипотечными организациями
в Национальный Банк
Республики Казахстан сведений
для формирования
обзора финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы административных данных: 700-N(D)
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "__" ________ 20___ года
Круг лиц, представляющих сведения: Банк Развития Казахстана, ипотечные организации
Срок представления формы административных данных:
1) Банком Развития Казахстана ежемесячно за последний рабочий день месяца не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) ипотечными организациями ежемесячно за последний рабочий день месяца не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Форма
Таблица. Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме сведений
об остатках на балансовых
и внебалансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах (индекс – 700-N(D), периодичность – ежемесячная)

Тізбеге 16-қосымшаға сәйкес 12-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 17-қосымшаға сәйкес 13-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 18-қосымшаға сәйкес 14-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 19-қосымшаға сәйкес 15-қосымшамен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, Қазақстан
Республикасы бейрезидент-
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының
және ипотекалық ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді ұсынуы жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 700-N(D)
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстанның Даму Банкі, ипотекалық ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
1) Қазақстанның Даму Банкі – ай сайын айдың соңғы жұмыс күні үшін есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей;
2) ай сайын айдың соңғы жұмыс күні үшін есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей;
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шоттың нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Баланстық және баланстан тыс
шоттардағы қалдықтар туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
(индексі – 700-N(D), кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно, заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня месяца.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно, заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
8. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
9. В строках 2, 3 и 4 коды признака резидентства, сектора экономики и группы валют указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 12, 13 и 15 Пояснения.
10. В строке 2 для счетов 1007, 1009, 1603 и 1604:
для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, указывается код "1";
для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан указывается код "2".
11. В строках 2 и 3:
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан ай сайын жасалады, айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
Қосымша есеп жыл сайын Нысан бойынша жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
8. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
9. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісінің, экономика секторы мен валюталар тобының кодтары Түсіндірменің 12, 13 және 15-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
10. 1007, 1009, 1603 және 1604 шоттары үшін 2-жолда:
ақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған ұлттық валютадағы бағалы металдардан жасалған монеталар және коллекциялық монеталар үшін "1" коды көрсетіледі;
бағалы металдардан жасалған монеталар және Қазақстан Республикасының бейрезиденті эмитенттердің коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі.
11. 2 және 3-жолдарда:
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864 шоттары бойынша вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторы көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757 шоттары үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторы коды көрсетіледі;

для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги – указывается признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
12. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651-1699, 1854, 1857, 1873, 1874, 2854, 2857, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 и 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов.
13. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2041, 2042, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2231, 2704, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.
14. В строке 3 по вкладам, размещенным в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или в акционерном обществе "Казпочта" и отраженным на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках", указывается кода сектора экономики "5".
15. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
16. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Приложение 2
к Инструкции по представлению
банками второго уровня,
Банком Развития Казахстана,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
и ипотечными организациями
в Национальный Банк
Республики Казахстан сведений
для формирования обзора
финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об остатках на балансовых счетах по операциям
филиалами и представительствами иностранных компаний
Индекс формы административных данных: 700-DF
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20___ года
Круг лиц, представляющих сведения: банки второго уровня, Банк Развития
Казахстана, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: не позднее 7 (семи)
рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца
Форма
Таблица. Сведения об остатках на балансовых счетах по операциям
с филиалами и представительствами иностранных компаний
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме сведений об остатках
на балансовых счетах
по операциям с филиалами
и представительствами
иностранных компаний
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний
(индекс – 700-DF, периодичность – ежемесячная)

2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406 шоттары үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторы коды көрсетіледі, бағалы қағазды ұстаушыны дәйекті анықтауға мүмкіндік болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушының (сенім білдірілген меншік иесінің) резиденттік белгісі мен экономика секторы коды көрсетіледі.
12. 2, 3 және 4-жолдарда 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651-1699, 1854, 1857, 1873, 1874, 2854, 2857, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 және 3599 шоттары бойынша, Үлгі шот жоспарының 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныптарының шоттары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
13. 3-жолда 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2041, 2042, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2231, 2704, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564 шоттары бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
14. 3-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда немесе "Қазпошта" акционерлік қоғамында орналастырылған және 1250 "Басқа банктерге орналастырылған салымдар" тобының шоттарында көрсетілген салымдар бойынша "5" экономика секторы коды көрсетіледі.
15. 4-жолда 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717 шоттары бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
16. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, Қазақстан
Республикасы бейрезидент-
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының
және ипотекалық ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді ұсынуы
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 700-DF
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шоттың нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Шетелдік компаниялардың
филиалдарымен және
өкілдіктерімен операциялар
бойынша баланстық шоттардағы
қалдықтар туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар
бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер (индексі – 700-DF,
кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно, заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня месяца.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых счетах первого и второго класса счетов Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов), отражающих наличие у респондента требований или обязательств по отношениям с филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан и относящимися к нерезидентам Республики Казахстан в следующих секторах экономики:
код "5" – другие финансовые организации;
код "6" – государственные нефинансовые организации;
код "7" – негосударственные нефинансовые организации;
код "8" – некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства.
6. Строки 1, 2, 3 и 4 заполняются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан":
В строке 1 указывается четырехзначный номер счета Типового плана счетов из списка, который выбирается из справочника в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан";
В строке 2 указывается код резидентства филиала или представительства иностранной компании;
В строке 3 указывается код сектора экономики филиала или представительства иностранной компании, который соответствуют сектору экономики головной компании;
в строке 4 указывается код группы валют.
7. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
8. Для каждого счета, указанного в строке 1, при наличии ненулевого значения в строке 5 заполнение значений в строках 2, 3 и 4 является обязательным.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан ай сайын жасалады, айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) респондентте өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және мынадай экономика секторларында Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне жататын шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен қатынастар бойынша талаптардың немесе міндеттемелердің болуын көрсететін бірінші немесе екінші сыныпты шоттарының баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі:
басқа қаржы ұйымдары – "5" коды;
мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – "6" коды;
мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – "7" коды;
үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – "8" коды.
6. 1, 2, 3 және 4-жолдар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес толтырылады:
1-жолда "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесіндегі анықтамалықтан таңдалатын тізімнен Үлгі шот жоспарының төрт таңбалы шот нөмірі көрсетіледі;
2-жолда шетелдік компания филиалының немесе өкілдігінің резиденттік коды көрсетіледі;
3-жолда бас компанияның экономика секторына сәйкес келетін шетелдік компания филиалының немесе өкілдігінің экономика секторының коды көрсетіледі;
4-жолда валюталар тобының коды көрсетіледі.
7. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
8. 5-жолда нөлдік емес мән болған кезде 1-жолда көрсетілген әрбір шот үшін 2, 3 және 4-жолдарда мәндерді толтыру міндетті болып табылады.

9. При отсутствии данных сведения не представляются.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 3
к Инструкции по представлению
банками второго уровня,
Банком Развития Казахстана,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
и ипотечными организациями
в Национальный Банк
Республики Казахстан сведений
для формирования обзора
финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах
Индекс формы административных данных: FA_INTFLOWS_11SB
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за 20__ год
Круг лиц, представляющих сведения: банки второго уровня, Банк Развития
Казахстана, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежегодно не позднее тридцать первого марта года после отчетного периода
Форма
Таблица. Сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Код сектора экономики
3
Код группы валют
4
Изменения в результате проведения операций
5
Переоценка стоимости
6
Другие изменения
7
Расшифровка вида других изменений
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение к форме
сведений об изменениях
в финансовых активах
и пассивах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах
(индекс – FA_INTFLOWS-11SB, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах" (далее – Форма).

9. Деректер болмағанда кезде мәліметтер ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының, Қазақстан
Республикасы бейрезидент-
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының
және ипотекалық ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді ұсынуы
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FA_INTFLOWS_11SB
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың отыз бірінші наурызынан кешіктірмей
Нысан
Кесте. Қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шоттың нөмірі
2
Экономика секторының коды
3
Валюталар тобының коды
4
Операцияларды жүргізу нәтижесіндегі өзгерістер
5
Құнды қайта бағалау
6
Басқа өзгерістер
7
Басқа өзгерістердің түрін ашып жазу
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы________________________________________
Орындаушы ______________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қаржы активтері мен
пассивтеріндегі өзгерістер
туралы мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер (индексі –
FA_INTFLOWS_11SB, кезеңділігі – жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежегодно, заполняется за отчетный год.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения об изменениях за отчетный период на балансовых счетах первого и второго класса счетов Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793, отражающих наличие у респондента требований или обязательств по отношениям с резидентами Республики Казахстан.
6. Строки 1, 2, и 3 заполняются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. В строках 4, 5 и 6 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
8. В строке 4 отражаются изменения в результате проведения операций – финансовые потоки, которые возникают по взаимному согласию институциональных единиц в результате создания, ликвидации или перехода прав собственности на финансовые активы или пассивы. Переход права собственности происходит путем продажи, передачи или освобождения в иной форме от всех прав, обязательств и рисков, связанных с финансовым активом или пассивом.
9. В строке 5 отражается переоценка стоимости – финансовые потоки, возникающие в результате изменений рыночной стоимости и (или) изменений обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, сказывающихся на стоимости активов и пассивов, выраженных в иностранной валюте.
10. В строке 6 отражаются другие изменения – финансовые потоки, возникающие вследствие изменений в активах и пассивах, кроме изменений в результате проведения операций и переоценки стоимости, отражаемых в строках 4 и 5. Эта категория включает одностороннее списание требований, изменение классификации активов и пассивов.
11. Сумма строк 4, 5 и 6 равна разнице между остатками на соответствующем балансовом счете на конец отчетного периода и на конец предыдущего отчетного периода.
12. Строка 7 заполняется при наличии ненулевого значения в строке 6.
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 4
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Информация о выполнении минимальных резервных требований
БИН ______________________________________
Наименование банка _________________________
Таблица 1. Ежедневные данные для формирования информации о выполнении минимальных резервных требований
Период определения минимальных резервных требований: с ______ по _______
Период формирования резервных активов: с ______ по _______
Период определения минимальных резервных требований
Обязательства банка в национальной валюте, тысячах тенге
Обязательства банка в иностранной валюте, тысячах тенге
День
Дата
Краткосрочные
Долгосрочные
Краткосрочные
Долгосрочные
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Усредненное значение
продолжение таблицы:
Период формирования резервных активов
Остатки денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте, тысячах тенге
Наличные деньги в национальной валюте в кассе банка, тысячах тенге
День
Дата
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Усредненное значение
Примечание: для выходного или праздничного дня заполняются значения предыдущего рабочего дня.
Таблица 2. Выполнение минимальных резервных требований
Показатель
Сумма, в тысячах тенге
1
2
3
1
Минимальные резервные требования
1.1
по краткосрочным обязательствам банка в национальной валюте
1.2
по долгосрочным обязательствам банка в национальной валюте
1.3
по краткосрочным обязательствам банка в иностранной валюте
1.4
по долгосрочным обязательствам банка в иностранной валюте
2
Резервные активы
2.1
усредненный остаток на корреспондентском счете банка в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2.2
усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 50 (пятьдесят) процентов от минимальных резервных требований за период определения
3
Выполнение минимальных резервных требований
( ) Да
( ) Нет
Приложение 5
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Перечень отчетности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
Отчетность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан включает в себя:

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын жасалады, есепті жыл үшін толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының респондентте Қазақстан Республикасының резиденттерімен қатынастар бойынша талаптардың немесе міндеттемелердің болуын көрсететін бірінші және екінші сыныпты шоттарының баланстық шоттарында есепті кезеңдегі өзгерістер туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. 1, 2 және 3-жолдар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес толтырылады.
7. 4, 5 және 6-жолдарда үтірден кейін екі таңбалы сан форматындағы сома теңгемен көрсетіледі.
8. 4-жолда операцияларды жүргізу нәтижесіндегі өзгерістер – қаржы активтеріне немесе пассивтеріне меншік құқығын құру, жою немесе ауыстыру нәтижесінде институционалдық бірліктердің өзара келісуі бойынша туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі. Меншік құқығы қаржы активіне немесе пассивіне байланысты барлық құқықтан, міндеттемелерден және тәуекелдерден сату, беру немесе өзге нысанда босату жолымен ауысады.
9. 5-жолда құнды қайта бағалау – шетел валютасында көрсетілген активтер мен пассивтердің құнына әсер ететін ұлттық валютаның шетел валюталарына нарықтық құнының өзгерістері және (немесе) айырбастау бағамының өзгерістері нәтижесінде туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі.
10. 6-жолда басқа өзгерістер – 4 және 5-жолдарда көрсетілетін операцияларды жүргізу және құнды қайта бағалау нәтижесіндегі өзгерістерден басқа, активтер мен пассивтердегі өзгерістер салдарынан туындайтын қаржы ағындары көрсетіледі. Бұл санат талаптарды біржақты есептен шығаруды, активтер мен міндеттемелерді сыныптаудың өзгеруін қамтиды.
11. 4, 5 және 6-жолдардың сомасы есепті кезеңнің соңындағы және алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы тиісті баланстық шоттағы қалдықтар арасындағы айырмаға тең.
12. 7-жол 6-жолда нөлдік емес мәні болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 4-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
4-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпарат
БСН ______________________________________
Банктің атауы ______________________________
1-кесте. Ең төмен резервтік талаптарды орындау туралы ақпаратты қалыптастыруға арналған күн сайынғы деректер
Ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі: ______ бастап _______ аралығы
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі: ______ бастап _______ аралығы
Ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі
Банктің ұлттық валютадағы міндеттемелері, мың теңгемен
Банктің шетел валютасындағы міндеттемелері, мың теңгемен
Күн
Күні
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
Қысқа мерзімді
Ұзақ мерзімді
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Орташа алынған мәні
кестенің жалғасы:
Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттарындағы ұлттық валютамен ақша қалдығы, мың теңгемен
Банк кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақша, мың теңгемен
Күн
Күні
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Орташа алынған мәні
Ескертпе: демалыс және мереке күндері үшін алдыңғы жұмыс күнінің мәндері толтырылады.
2-кесте. Ең төмен резервтік талаптарды орындау
Көрсеткіш
Сомасы, мың теңгемен
1
2
3
1
Ең төмен резервтік талаптар
1.1
банктің ұлттық валютадағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша
1.2
банктің ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша
1.3
банктің шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелері бойынша
1.4
банктің шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелері бойынша
2
Резервтік активтер
2.1
банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шотындағы ұлттық валютадағы орташа алынған қалдығы
2.2
анықтау кезеңінде ең төмен резервтік талаптардан 50 (елу) пайыз аспайтын көлемдегі банк кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған қалдығы
3
Ең төмен резервтік талаптарды орындау
( ) Иә
( ) Жоқ
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесі
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілігінде мыналар:

1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах;
2) отчет по межбанковским активам и обязательствам;
3) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
4) отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц;
5) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним;
6) отчет о прочих классифицируемых активах;
7) отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц;
8) отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов;
9) отчет об основных источниках привлеченных денег;
10) отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними;
11) отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки;
12) отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
13) отчет об операциях с наличными деньгами.
Приложение 6
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы административных данных: FBN_700-N(D)
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем
Форма
Таблица. Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета
об остатках на балансовых
и внебалансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – FBN_700-N(D), периодичность – ежедневная)

1) баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
2) банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп;
3) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
5) берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемесі туралы есеп;
6) басқа сыныпталатын активтер туралы есеп;
7) жеке тұлғалар депозиттерінің сыйақысы көлемі мен мөлшерлемесі бойынша есеп;
8) резидент клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп;
9) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
10) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
11) зиянға әкелген операциялық тәуекел оқиғаларына мониторинг туралы есеп;
12) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп;
13) қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп қамтылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_700-N(D)
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ үшін
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептерді қоспағанда, есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын
Нысан
Кесте. Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Баланстық және баланстан
тыс шоттардағы қалдықтар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі –
BN_700-N(D), кезеңділігі – күн сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежедневно, заполняется по состоянию на конец отчетного дня.
Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
6. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
9. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строках 2, 3 и 4 коды, соответствующие признаку резидентства, кодам сектора экономики и группы валют, указываются для счетов, по которым такая детализация применима в соответствии с Пояснением.
10. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
11. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары күн сайын жасайды, есепті күннің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құны бойынша көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбамен санмен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күні "ЖЖЖЖ. КК.АА" форматында көрсетіледі, мұнда "ЖЖЖЖ" – жылы, "АА" – айы, "КК" - күні.
6. Нысан мен Түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Шоттардың үлгі жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісіне, экономика секторының және валюталар тобының кодтарына сәйкес келетін кодтар Түсіндірмеге сәйкес осындай нақтылау қолданылатын шоттар үшін көрсетіледі.
10. 1-жолда Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
11. 2-жолда мына кодификацияға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.

12. Код сектора экономики в строке 3 и код группы валют в строке 4 указываются в соответствии с кодификацией, предусмотренной Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274.
13. В строках 2 и 3 по активам указывается признак резидентства и код сектора экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код сектора экономики кредитора.
14. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
15. В строке 2 для счетов 1007, 1009, 1603 и 1604:
для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, указывается код "1";
для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан указывается код "2".
16. В строках 2 и 3:
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги – указывается признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя ценной бумаги.
17. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651-1699, 1854, 1857, 1873, 1874, 2854, 2857, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов.
18. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2041, 2042, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2231, 2704, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.

12. 3-жолда экономика секторының коды және 4-жолда валюта топтарының коды Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықта көзделген кодификацияға сәйкес көрсетіледі.
13. Активтер бойынша 2 және 3-жолдарда резиденттік белгісі және дебитордың (эмитенттің) экономика секторының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі және кредитордың экономика секторының коды көрсетіледі.
14. Нысанда мерзімі бойынша активтер мен міндеттемелердің мынадай сыныптамасы қабылданды:
қысқа мерзімді – бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
15. 2-жолда 1007, 1009, 1603 және 1604 шоттар үшін:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы металдардан жасалған монеталар және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталар үшін "1" коды көрсетіледі;
Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің бағалы металдардан жасалған монеталары және коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі.
16. 2 және 3-жолдарда:
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864 шоттар үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі.
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757 шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406 шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттігі белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі, бағалы қағазды ұстаушыны дұрыс анықтауға мүмкіндік болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі.
17. 2, 3 және 4-жолдарда 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651-1699, 1854, 1857, 1873, 1874, 2854, 2857, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599 шоттар, 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныпты шоттар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 3-жолда 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2041, 2042, 2044, 2045, 2046, 2047, 2048, 2231, 2704, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564 шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.

19. В строке 3 по вкладам, размещенным в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или в акционерном обществе "Казпочта" и отраженным на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках", указывается код сектора экономики "5".
20. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Индекс формы административных данных: FBN_INTERBNK_03
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о контрагенте:
1.1
наименование
1.2
вид идентификатора
1.3
идентификатор
1.4
код сектора экономики
1.5
признак резидентства
1.6
страна регистрации
2
Референс (код) сделки
3
Вид актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств
4
Код валюты
5
Дата заключения сделки
6
Дата исполнения требований, обязательств
7
Обороты по вкладам и привлеченным займам:
7.1
привлечено (размещено) средств за отчетный период, в единицах валюты
7.2
привлечено (размещено) средств за отчетный период, эквивалент в тенге
8
Ставка вознаграждения
9
Стоимостные показатели актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств:
9.1
вид стоимостного показателя
9.2
номер счета
9.3
сумма
10
Стадия (кредитного) риска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета
по межбанковским
активам и обязательствам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по межбанковским активам и обязательствам
(индекс – FBN_INTERBNK_03, периодичность – ежемесячная)

19. 3-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамында орналастырылған және "Басқа банктерде орналастырылған салымдар" 1250-тобының шоттарында көрсетілген салымдар бойынша экономика секторының "5" коды көрсетіледі.
20. 4-жолда 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_INTERBNK_03
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын
Нысан
Кесте. Банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Контрагент туралы мәліметтер:
1.1
атауы
1.2
идентификатор түрі
1.3
идентификатор
1.4
экономика секторының коды
1.5
резиденттік белгісі
1.6
тіркелген елі
2
Мәміле референсі (коды)
3
Актив, міндеттеме, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
4
Валюта коды
5
Мәмілені жасасу күні
6
Талаптарды, міндеттемелерді орындау күні
7
Салымдар және тартылған қарыздар бойынша айналымдар:
7.1
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, валюта бірлігімен
7.2
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, теңгемен баламасы
8
Сыйақы мөлшерлемесі
9
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің құны бойынша көрсеткіштері:
9.1
құны бойынша көрсеткіштің түрі
9.2
шот нөмірі
9.3
сомасы
10
(Кредиттік) тәуекел сатысы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Банкаралық активтер мен
міндеттемелер бойынша
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп (индексі –
BN_INTERBNK_03, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Межбанковские активы, сведения по которым представляются по Форме, включают активы и условные (возможные) требования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по отношению к финансовым организациям-резидентам и финансовым организациям-нерезидентам, за исключением выданных займов, операций обратное РЕПО, условных и возможных требований по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Межбанковские обязательства, сведения по которым представляются по Форме, включают обязательства и условные (возможные) обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед финансовыми организациями-резидентами и финансовыми организациями-нерезидентами, за исключением условных и возможных обязательств по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
4. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца – для стоимостных показателей межбанковских активов и межбанковских обязательств и за отчетный месяц – по операциям привлечения (размещения) вкладов и займов.
Сведения по стоимостным показателям межбанковских активов и обязательств составляются в тенге. Сведения об оборотах за отчетный месяц по межбанковским активам или обязательствам измеряются в единицах соответствующей валюты и в тенге для отражения эквивалента в национальной валюте. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
7. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Берілген қарыздарды, кері РЕПО операцияларын, болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал талаптарды қоспағанда, мәліметтері Нысан бойынша берілетін банкаралық активтерде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі-филиалының резидент қаржы ұйымдарына және бейрезидент қаржы ұйымдарына қатысты активтері мен шартты (ықтимал) талаптары қамтылады.
Болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, мәліметтері Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық міндеттемелерде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резидент қаржы ұйымдары және бейрезидент қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелері мен шартты (ықтимал) міндеттемелері қамтылады.
4. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары банкаралық активтер мен банкаралық міндеттемелердің құны бойынша көрсеткіштер үшін – есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын және салымдар мен қарыздарды тарту (орналастыру) операциялары бойынша – есепті ай үшін жасайды.
Банкаралық активтер мен міндеттемелердің құны бойынша көрсеткіштер жөніндегі мәліметтер теңгемен жасалады. Банкаралық активтер немесе міндеттемелер бойынша есепті айдағы айналымдар туралы мәліметтер ұлттық валютадағы баламаны көрсету үшін тиісті валюта бірліктерімен және теңгемен өлшенеді. Құны бойынша көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күні "ЖЖЖЖ.КК.АА" форматында көрсетіледі, мұнда "ЖЖЖЖ" – жылы, "АА" – айы, "КК" - күні.
7. Нысан мен Түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Шоттардың үлгі жоспарына) сәйкес көрсетіледі.

8. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
9. В Форме указываются сведения по межбанковским активам и межбанковским обязательствам по следующим контрагентам:
банкам-резидентам Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан и акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
банкам-нерезидентам Республики Казахстан;
финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов;
финансовым организациям-нерезидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов.
10. В строках 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 и 10 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Сведения по Форме заполняются по каждому контрагенту, по которому на отчетную дату имеются требования и (или) обязательства, и (или) с которым проводились операции в течение отчетного периода.
По контрагентам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющимся финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов, раскрываются сведения только по остаткам на балансовых счетах 1052, 1054, 1264 и 1267 в соответствии с Типовым планом счетов.
12. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется Национальным Банком Республики Казахстан, наполняется и актуализируется на основе информации, предоставляемой филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковский идентификационный код (Bank Identifier Code)".
13. В строке 1.4 указывается код сектора экономики контрагента – "3", "4" или "5" в соответствии со следующей кодификацией:
код "3" – центральные (национальные) банки;
код "4" – другие депозитные организации;
код "5" – другие финансовые организации.
В строке 1.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".

8. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
9. Нысанда мына контрагенттер:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының резидент- банктері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері;
банктік шоттарды ашуды және жабуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымдары;
банктік шоттарды ашуды және жабуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары бойынша банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 және 10-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Нысан бойынша мәліметтер есепті күні талаптары және (немесе) міндеттемелері бар және (немесе) есепті кезеңде операциялар жүргізілген әрбір контрагент бойынша толтырылады.
Банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагенттері бойынша Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес 1052, 1054, 1264 және 1267 баланстық шоттардағы қалдықтар бойынша ғана мәліметтер ашылады.
12. 1.1-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жүргізілетін конрагенттер анықтамалығына сәйкес конрагенттің атауы көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылады және жаңартылады.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда идентификаторлардың мына түрлері және олардың мәндері:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның "Банктік сәйкестендіру коды (Bank Identifier Code)" 9362 халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
13. 1.4-жолда мынадай кодификацияға сәйкес контрагенттің экономика секторының "3", "4" немесе "5" коды көрсетіледі:
"3" коды – орталық (ұлттық) банктер;
"4" коды – басқа депозиттік ұйымдар;
"5" коды – басқа қаржы ұйымдары.
1.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.

В строке 1.6 указывается код страны регистрации (инкорпорации) контрагента.
14. В строке 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
15. В строке 4 указываются коды валют расчетов по сделке в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
16. В строках 5 и 6 указываются дата заключения сделки, дата исполнения требований (обязательств) по сделке по условиям договора.
17. В строке 7.1 отражаются суммы полученных в течение отчетного периода займов и размещенных (привлеченных) в течение отчетного периода вкладов сроком до 1 (одного) года (включительно), в национальной и иностранной валюте. В строке 7.2 указывается эквивалент данных сумм в пересчете в тенге.
При пролонгации договоров, по которым были получены суммы займов или размещены (привлечены) суммы вкладов, ранее отраженные в Форме, то суммы по пролонгированным договорам на последующие отчетные даты в Форме не указываются.
В строках 7.1 и 7.2 не учитывается сумма капитализации начисленного вознаграждения по ранее полученным займам и размещенным (привлеченным) вкладам.
В строках 7.1 и 7.2 не учитываются суммы размещенные (привлеченные) на текущих и корреспондентских счетах, условные и возможные требования и обязательства.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2 показатели не представляются.
18. В строке 8 указывается ставка вознаграждения (по договору) по займам полученным, вкладам размещенным (привлеченным) в течение отчетного периода, указанным в строках 7.1 и 7.2.
По показателю указывается значение в процентном выражении с двумя знаками после запятой.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2, показатель в строке 8 не представляется.
19. В строках 9.2. и 9.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов и соответствующие им стоимостные значения для всех счетов, на которых учитываются суммы межбанковских активов, обязательств по данной сделке по состоянию на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 9.1, 9.2 и 9.3 не представляются.
Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном значении как положительное число.
20. В строке 10 указывается стадия (кредитного) риска, к которой отнесены активы, обязательства, условные и возможные требования и обязательства по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Приложение 8
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Индекс формы административных данных: FBN_PORTF_04
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения о транзакциях по ценным бумагам, входящим в портфель ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN)
2
Референс транзакции
3
Вид операции
4
Признак соответствия ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
5
Дата транзакции
6
Количество ценных бумаг
7
Покупная стоимость ценной бумаги
8
Рейтинг ценной бумаги на дату приобретения
Таблица 2. Сведения о структуре портфеля ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN)
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
5
В обременении всего:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
В обременении по операциям РЕПО:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование ______________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета о структуре
портфеля ценных бумаг
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг (индекс – FBN_PORTF_04, периодичность – ежемесячная)

1.6-жолда контрагенттің тіркелген (инкорпорация) елінің коды көрсетіледі.
14. 2-жолда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей идентификаторы болатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
15. 4-жолда "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес мәміле бойынша есеп айырысу валюталарының кодтары көрсетіледі.
16. 5 және 6-жолдарда мәміленің жасалған күні, шарт талаптары бойынша мәміле бойынша талаптардың (міндеттемелердің) орындалған күні көрсетіледі.
17. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздар мен есепті кезең ішінде 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімі бар орналастырылған (тартылған) салымдардың сомасы ұлттық және шетел валютасымен көрсетіледі. 7.2-жолда теңгемен қайта есептегенде осы сомалардың баламасы көрсетіледі.
Қарыз сомалары алынған немесе бұрын Нысанда көрсетілген салымдар сомасы орналастырылған (тартылған) шарттардың мерзімін ұзарту кезінде ұзартылған шарттар бойынша сомалар келесі есепті күндерге Нысанда көрсетілмейді.
7.1 және 7.2-жолдарда бұрын алынған қарыздар және орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша есептелген сыйақыны капиталдандыру сомасы есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдарда ағымдағы және корреспонденттік шоттарда орналастырылған (тартылған) сомалар, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 8-жолда 7.1 және 7.2-жолдарда көрсетілген есепті кезең ішінде алынған қарыздар, орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша сыйақы мөлшерлемесі (шарт бойынша) көрсетіледі.
Көрсеткіш бойынша үтірден кейін екі таңбамен пайызбен көрсетудегі мән көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде 8-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.
19. 9.2. және 9.3-жолдарда Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі жағдай бойынша осы мәміле бойынша банкаралық активтердің, міндеттемелердің сомалары есепке алынатын барлық шоттар үшін оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі. Егер құны бойынша мән нөлге тең болса, 9.1, 9.2 және 9.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң саны ретінде көрсетіледі.
20. 10-жолда "Қаржы құралдары" 9 (International Financial Reporting Standards – IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша активтер, міндеттемелер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер жатқызылған (кредиттік) тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының
тізбесіне 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_PORTF_04
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
1-кесте. Бағалы қағаздар портфеліне кіретін бағалы қағаздар бойынша транзакциялар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
2
Транзакция референсі
3
Операция түрі
4
Бұдан бұрын кепіл ретінде қабылданған және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігіне өткен бағалы қағаздарға сәйкес келу белгісі
5
Транзакция күні
6
Бағалы қағаздар саны
7
Бағалы қағаздың сатып алу құны
8
Сатып алу күніндегі бағалы қағаздың рейтингі
2-кесте. Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі
(код ISIN)
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфель түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздар саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздарды құны бойынша көрсеткіштері:
4.1
құны бойынша көрсеткіш түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
5
Ауыртпалықта тұрғаны барлығы:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
РЕПО операциялары бойынша ауыртпалықта тұрғаны:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Есепті күні эмитенттің рейтингі
8
Есепті күні бағалы қағаздың рейтингі
9
Кердиттік тәуекел сатысы
10
Есепті күн
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – FBN_PORTF_04,
кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
6. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о вложениях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц.
9. В строках 1, 3 и 8 таблицы 1 и строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Таблица 1 Формы заполняется отдельно по каждой проведенной в отчетном месяце транзакции с ценными бумагами.
Таблица 2 Формы заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного месяца.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құны бойынша көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күні "ЖЖЖЖ. КК.АА" форматында көрсетіледі, мұнда "ЖЖЖЖ" – жылы, "АА" – айы, "КК" - күні.
6. Нысан мен Түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) салымдарды және олар бойынша мәліметтер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп нысанында көрсетілетін заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына өзге де қатысуды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 3 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Нысанның 1-кестесі есепті айда бағалы қағаздармен жүргізілген әрбір транзакция бойынша жеке толтырылады.
Нысанның 2-кестесі есепті айдың соңында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке толтырылады.

11. В строках 1 таблицы 1 и таблицы 2 указывается международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN).
12. В строке 2 таблицы 1 указывается референс (код) транзакции, который служит уникальным идентификатором транзакции в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
13. В строке 4 таблицы 1 по ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается значение "1", в иных случаях – значение "0".
Если в строке 4 таблицы 1 указано значение "1", то в качестве даты транзакции в строке 5 таблицы 1 указывается дата перехода ценных бумаг в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего отчетность.
14. В строке 6 таблицы 1 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
15. В строке 7 таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют на дату транзакции, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
16. В строке 8 таблицы 1 и строках 7 и 8 таблицы 2 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318.
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

11. 1-кестенің және 2-кестенің 1-жолдарында бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) көрсетіледі
12. 1-кестенің 2-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалының ақпараттық жүйесінде транзакцияның бірегей идентификаторы болатын транзакция референсі (коды) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында бұрын кепіл ретінде қабылданған және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігіне өткен бағалы қағаздар бойынша "1" мәні, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
Егер 1-кестенің 4-жолында "1" мәні көрсетілсе, онда транзакция күні ретінде 1-кестенің 5-жолында есептілікті ұсынатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігіне бағалы қағаздардың өту күні көрсетіледі.
14. 1-кестенің 6-жолында үтірден кейін екі таңбамен ондық түрінде көрсетілетін бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге рұқсат етіледі.
15. 1-кестенің 7-жолында облигациялар бойынша номиналды құны, акциялар бойынша – сатып алу құны көрсетіледі. Құн көрсеткіші теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін теңгемен құнның баламасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған транзакция күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
16. 1-кестені 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктердің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша неғұрлым жаңа рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің кемінде бір жаңа мәні сәйкес келеді.

Значения рейтингов в строке 8 таблицы 1 и строках 7 и 8 таблицы 2 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами.
17. В строке 2 таблицы 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
18. В строках 4.2 и 4.3 таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии с Типовым планом счетов.
Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном значении как положительное число.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 таблицы 2 не представляются.
19. В строках 5.2 и 6.2 таблицы 2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости).
Показатели в строках 5.1 и 5.2 таблицы 2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2 таблицы 2.
20. В строке 9 таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
21. По строке 10 таблицы 2 указывается дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 9
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц
Индекс формы административных данных: FBN_INVEST_05
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс сделки
2
Сведения о юридическом лице:
2.1
наименование
2.2.
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
вид участия
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
тип юридического лица
3
Инвестиции на дату приобретения:
3.1
дата приобретения
3.2
покупная стоимость
3.3
удельный вес в капитале юридического лица, %
4
Инвестиции на отчетную дату:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
4.4
количество акций (штук)
4.5
удельный вес в капитале юридического лица, %
5
Стадия (кредитного) риска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета
об инвестициях филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан в капитал
других юридических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц
(индекс – FBN_INVEST_05, периодичность – ежемесячная)

1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында рейтингтердің мәндері Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
17. 2-кестенің 2-жолында есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
18. 2-кестенің 4.2 және 4.3-жолдарында осы бағалы қағаз бойынша сомалар есепке алынатын Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күні оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі.
Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес 3-сыныпты шоттарда көрсетілген күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) көрсетіледі.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң саны ретінде көрсетіледі.
Егер құны бойынша мән нөлге тең болса, 2-кестенің 4.1, 4.2 және 4.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
19. 2-кестенің 5.2 және 6.2-жолдарында сатып алу құнын, дисконтты (сыйлықақыны), есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) қоса алғанда, есепті күнгі бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі.
2-кестенің 5.1 және 5.2-жолдарындағы көрсеткіштер, оның ішінде 2-кестенің 6.1 және 6.2-жолдарында көрсетілген көрсеткіштердің мәндерін қамтиды.
20. 2-кестенің 9-жолында "Қаржы құралдары" 9 (International Financial Reporting Standards – IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
21. 2-кестенің 10-жолы бойынша тиісті деректер жағдайы бойынша ұсынылатын күн көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_INVEST_05
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Мәмілелер референсі
2
Заңды тұлға туралы мәліметтер:
2.1
атауы
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
қатысу түрі
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
заңды тұлғаның тип
3
Санып алу күніндегі инвестициялары:
3.1
сатып алу күні
3.2
сатып алу құны
3.3
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
4
Есепті күнгі инвестициялар:
4.1
құны бойынша көрсеткіштің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
4.4
акциялар саны (данасы)
4.5
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі филиалының
басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялары
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды
тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп (индексі – FBN_INVEST_05,
кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о размере инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
11. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии со справочником контрагентов, который ведется Национальным Банком Республики Казахстан, наполняется и актуализируется на основе информации, предоставляемой филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, оның ішінде бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысан мен Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күндер мынадай форматта: "ЖЖЖЖ.КК.АА" көрсетіледі, мұнда "ЖЖЖЖ" – жылы, "КК" – күні, "АА" – айы.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, және басқа да заңды тұлғалардың капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-жолда есеп беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
11. 2.1-жолда есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылатын және өзектендірілетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.

Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковский идентификационный код (Bank Identifier Code)", при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации (инкорпорации) юридического лица, в капитале которого участвует отчитывающийся филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.
12. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
13. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
14. В строках 4.2 и 4.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном значении как положительное число. При отсутствии провизий, данные по показателю не представляются.
15. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4. допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.

Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік сәйкестендіру коды (Bank Identifier Code)" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.
2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда капиталына есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қатысатын заңды тұлғаның тіркелген (инкорпорация) елі көрсетіледі.
12. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
13. 3.3 және 4.5-жолдарда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
14. 4.2 және 4.3-жолдарда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа да заңды тұлғалардың капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестицияларының сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі. Провизиялар болмаған кезде көрсеткіш бойынша деректер ұсынылмайды.
15. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данада) көрсетіледі. 4.4-жолда. ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) үтірден кейін екі белгімен көрсетуге жол беріледі.

13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета о выданных займах и
ставках вознаграждения по ним
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним (индекс – FBN_LOANS_06, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2)] части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан в отчет включаются исламские финансовые инструменты, относящиеся к сделкам торгового финансирования.
Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
6. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

13.1
құндық көрсеткіштің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің аяғындағы қалдық сомасы
14
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Берілген қарыздар және олар
бойынша сыйақы
мөлшерлемелері туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме
Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп (индексі
– FBN_LOANS_06, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды).
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды. Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы үшін есепке сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары енгізіледі.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күндер мынадай форматта: "ЖЖЖЖ.КК.АА" көрсетіледі, мұнда "ЖЖЖЖ" – жылы, "КК" – күні, "АА" – айы.
6. Нысан мен Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары дегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Банктердің үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.

7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о выданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи и погашения таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам. Для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан сведения представляются по исламским финансовым инструментам, относящимся к сделкам торгового финансирования, и применимым к ним торговым наценкам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции обратное РЕПО, контрагентом по которым выступают такие банки или организации.
9. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Справочник кодов регионов соответствует классификатору административно-территориальных объектов.
10. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
11. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", по займам, выданным в национальной валюте, указывается "0".
13. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
14. Займы, выданные по кредитным картам, и не идентифицируемые по иным целям кредитования, в строке 9 относятся к займам на потребительские цели.
15. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
16. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
17. В строках 12.1 и 12.2 указывается сумма займов, выданных и погашенных соответственно в течение отчетного месяца. В строке 12.2 указывается сумма фактически внесенных заемщиком денежных средств в течение отчетного периода в счет погашения всех обязательств заемщика по данному займу, включающих основной долг, вознаграждение, штрафы и пени, комиссии по займу.

7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері және есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы үшін мәліметтер сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары және оларға қолданылатын сауда үстеме бағалары бойынша ұсынылады.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын өзге де қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын кері РЕПО операциялары кірмейді.
9. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14 жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады. Өңірдің кодтары бойынша анықтамалық әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес келеді.
10. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
11. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
12. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, ұлттық валютамен берілген қарыздар бойынша "0" көрсетіледі.
13. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
14. Кредиттік карталар бойынша берілген және кредиттеудің өзге мақсаттары бойынша сәйкестендірілмейтін қарыздар 9-жолда тұтынушылық мақсаттарға берілген қарыздарға жатады.
15. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
16. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
17. 12.1 және 12.2-жолдарда тиісінше есепті ай ішінде берілген және өтелген қарыздар сомасы көрсетіледі. 12.2-жолда негізгі борышты, сыйақыны, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, қарыз бойынша комиссияларды қамтитын осы қарыз бойынша қарыз алушының барлық міндеттемелерін өтеу есебіне есепті кезең ішінде қарыз алушы нақты енгізген ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.

18. В строке 12.3 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rn – ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn– объем n-го займа, выданного в отчетном периоде.
Для филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан в строке 12.3 указывается средневзвешенный показатель торговой наценки по осуществленным в отчетном периоде сделкам торгового финансирования.
19. В строках 13.2 и 13.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы займов (торгового финансирования), выданных (осуществленного) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2 и 13.3 не представляются.
Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном значении как положительное число.
20. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Приложение 11
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о прочих классифицируемых активах
Индекс формы административных данных: FBN_ASSETS_07
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия (кредитного) риска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета о прочих
классифицируемых активах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о прочих классифицируемых активах
(индекс – FBN_ASSETS_07, периодичность – ежемесячная)

18. 12.3-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жол бойынша ұсынылады. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rn - n қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn - есепті кезеңде берілген n-қарыздың көлемі
Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары үшін 12.3-жолда есепті кезеңде жүзеге асырылған сауданы қаржыландыру мәмілелері бойынша сауда үстеме бағасының орташа сараланған көрсеткіші көрсетіледі.
19. 13.2 және 13.3-жолдарда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы берген (жүзеге асырған) қарыздардың (саудалық қаржыландырудың) сомалары және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2 және 13.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі.
20. 14-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_ASSETS_07
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Нысан
Кесте. Сыныпталатын активтер туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің аяғындағы құны (активтер тобы бойынша сома):
2.1
құндық көрсеткіштің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
(Кредиттік) тәуекел сатысы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Өзге сыныпталатын активтер
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп (индексі – FBN_ASSETS_07, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прочих классифицируемых активах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
6. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, не включенных в формы отчета по межбанковским активам и обязательствам, отчета о структуре портфеля ценных бумаг, отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц и отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним.
9. В строках 2.1, 2.2 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары Нысанды ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасының веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күндер мынадай форматта: "ЖЖЖЖ.КК.АА" көрсетіледі, мұнда "ЖЖЖЖ" – жылы, "КК" – күні, "АА" – айы.
6. Нысан мен Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы №3 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есеп, бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп және берілген қарыздар мен олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп нысандарына енгізілмеген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша сыныпталуға жататын өзге активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.1, 2.2 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасының веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

10. В строках 2.2 и 2.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 не представляются.
Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном значении как положительное число.
11. В строке 3 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Приложение 12
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц
Индекс формы административных данных: FBN_INDDEP_08
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Сроки представления: ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Отчет по депозитам физических лиц
(в тысячах тенге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 3 (трех) месяцев включительно

10. 2.2 және 2.3-жолдарда өзге сыныпталатын активтердің сомалары есепке алынатын Банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 2.1, 2.2 және 2.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі.
11. 3-жолда 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша өзге де жіктелетін активтер жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№22 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_INDDEP_08
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктердің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша есеп
(мың теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
Қоса алғанда 3 (үш) айға дейін

От 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
От 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев
1
2
3
4
5
6
1
Всего депозитов физических лиц в национальной и иностранной валютах, в том числе:
1.1
Депозиты в национальной валюте, в том числе:
1.1.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.1.1
Условные вклады, в том числе:
1.1.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.1.3
Справочно: условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.1.2
Срочные вклады, в том числе:
1.1.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.2.3
Справочно: срочные вклады в национальной валюте лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.1.3
Справочно: вклады, соответствующие условиям срочности, с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.2.3
Справочно: вклады, соответствующие условиям срочности, без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3
Сберегательные вклады, в том числе:
1.1.3.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.3.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.1.3
Справочно: сберегательные вклады с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.3.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.2.3
Справочно: сберегательные вклады без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.4
Текущие счета, в том числе:
1.1.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.4.3
Справочно: текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями

Қоса алғанда 3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейін
1
2
3
4
5
6
1
Жеке тұлғалардың ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерінің барлығы, оның ішінде:
1.1
Ұлттық валютадағы депозиттер, оның ішінде:
1.1.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
1.1.1.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде::
1.1.2.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.2.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.2.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
1.1.3.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде::
1.1.3.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.3.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен жинақ салымдары
1.1.3.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.3.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.3.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары
1.1.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
1.1.4.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.4.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары

1.1.5
Вклады до востребования, в том числе:
1.1.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.5.3
Справочно: вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2
Депозиты в иностранной валюте, в том числе:
2.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.1.1
Условные вклады, в том числе:
2.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.1.3
Справочно: условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.1.2
Срочные вклады, в том числе:
2.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.2.3
Справочно: срочные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.2.3
Справочно: вклады, соответствующие условиям срочности лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.3
Сберегательные вклады, в том числе:
2.3.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.3.3
Справочно: сберегательные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.4
Текущие счета, в том числе:
2.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.4.3
Справочно: текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.5
Вклады до востребования, в том числе:
2.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.5.3
Справочно: вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
3
Вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы), в том числе:
3.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
3.3
Справочно: вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
4
Вклады в национальной валюте с плавающей процентной ставкой, в том числе:
4.1
Срочные вклады, в том числе:

1.1.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
1.1.5.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.5.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2
Шетел валютасындағы депозиттер, оның ішінде:
2.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
2.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
2.1.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
2.1.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
2.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
2.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
2.3.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.3.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың жинақ салымдары
2.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
2.4.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.4.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары
2.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
2.5.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.5.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
3
Сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдар (тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде), оның ішінде:
3.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
3.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдары (тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жиазахстан особыми отношениями
4
Өзгермелі пайыздық мөлшерлемесімен ұлттық валютадағы салымдар, оның ішінде:
4.1
Мерзімді салымдар, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Вклады (депозиты) распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады (депозиты) классифицируются на вклады (депозиты):
до 3 (трех) месяцев включительно;
от 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
от 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев;
12 (двенадцать) месяцев;
свыше 12 (двенадцати) месяцев;
без установленного срока (текущие счета, вклады до востребования, условные вклады).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении таблицы 1 филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан раскрывают сведения о вкладах (депозитах) физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
7. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378 (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на отчетную дату.
8. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
9. По графам 3 и 10 таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и (или) в иностранной валюте.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі мен сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Салымдар (депозиттер) клиенттермен жасалған банктік салым шарттары негізінде мерзімі бойынша бөлінеді. Салымдар (депозиттер) мерзімі бойынша:
3 (үш) айға дейінгі, қоса алғанда;
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейінгі, қоса алғанда;
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейінгі;
12 (он екі) ай;
12 (он екі) айдан астам;
белгіленген мерзімі жоқ (ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар) салымдарға (депозиттерге) жіктеледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестені толтыру кезінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары жеке тұлғалардың, оның ішінде нөлдік қалдықтары бар салымдары (депозиттері) туралы мәліметтерді ашады.
7. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (бұдан әрі – № 15 қаулы және № 99 бұйрық) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеледі.
8. Депозиттердің сомасына қарай депозиттерді топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
9. 1-кестенің 3 және 10-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.

10. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по срокам.
11. В графах 9 и 16 таблицы 1, кроме текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) филиал банка-нерезидента Республики Казахстан пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
12. В строке 3 таблицы 1 указываются сведения о вкладах, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) или предусмотрены премии государства.
13. В строке 4 таблицы 1 указываются сведения о депозитах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
14. Строки "Справочно: Вклады (депозиты) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 таблицы 1.
Признак в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. В таблице 2 указываются обороты по вкладам (депозитам) физических лиц за отчетный месяц.
16. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.
17. В графах 3 и 4 таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку.

10. 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша бөле отырып көрсетіледі.
11. 1-кестенің 9 және 16-бағандарында ағымдағы шоттардан, талап етілгенге дейінгі салымдардан және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы шектеулердің болуы ескеріле отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ клиент салымды талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
12. 1-кестенің 3-жолында сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын (тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) немесе мемлекеттің сыйлықақысы көзделген салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында сыйақы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін депозиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. "Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың салымдары (депозиттері)" жолдары 1-кестенің тиісті 11.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізіліп қойған.
Тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
15. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы салымдары (депозиттері) бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сомалар шетел валютасымен операциялар жүргізілген күнгі № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
17. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында жеке тұлғалар есепті айда ашқан депозиттердің сомасы және шоттарының саны мерзімі бойынша бөліне отырып көрсетіледі.

18. В графах 5 и 6 таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце.
19. В графах 7 и 8 таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации). При этом в графах 7 и 8 таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.
20. В графах 9 и 10 таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
21. В графах 11 и 12 таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
22. В строках 13 и 14 таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
23. В строке 1 таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем вкладам (депозитам) физических лиц филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Фондом, без учета встречных требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к депозиторам.
24. В строке 2 таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к депозиторам.
25. В строке 3 таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
26. В строке 3.1 таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются несколько счетов в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.
27. В строке 4 таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
28. В таблице 4 указываются сумма и количество счетов по вкладам (депозитам) физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета представляются с нулевыми остатками.

18. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында есепті айда мерзімі ұзартылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында есепті айда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар толтырған шоттардың саны және депозиттердің сомасы (капиталдандыруды қоспағанда) көрсетіледі. Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында берешекті өтеу мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы клиентінің шоттарына бұрын акцептсіз тәртіппен есептен шығарылған ақшаны қайтару көрсетілмейді.
20. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассалық өкімдеріне сәйкес жасалған шарттар негізінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы клиентінің, оның сенім білдірілген адамының тапсырмасы бойынша, үшінші тұлғалардың талап етуі бойынша ақша ішінара алынған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
21. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында шарт мерзімінің аяқталуына байланысты есепті айда жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар да көрсетіледі.
22. 2-кестенің 13 және 14-жолдарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы көрсетіледі.
23. 3-кестенің 1-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларға қарсы талаптарын есептемегенде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық салымдары бойынша Қор төлеуге тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуге тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
26. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиентінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.
27. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдығы бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
28. 4-кестеде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тиісті филиалдарына сәйкес (банк филиалдарының орналасқан жеріне қатысты) жеке тұлғалардың өңірлер бойынша бөлінген салымдары (депозиттері) бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Филиалдарда депозиттер болмаса есептің тиісті бағаналары нөлдік қалдықпен ұсынылады.

29. Таблица 5 отчета заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц с фиксированной процентной ставкой филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
30. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
31. При пролонгации договора банковского вклада (счета) филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по продленному договору банковского вклада (счета).
32. В графе 3 таблицы 5 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, привлеченных за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
33. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.
34. В графе 4 таблицы 5 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано).
35. В графе 5 таблицы 5 указывается средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения, которая рассчитывается отдельно по каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВср. вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
Vi – сумма вновь привлеченных депозитов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
36. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более одного десятичного знака, оно подлежит округлению до десятых долей следующим образом:

29. Есептің 5-кестесі есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы күніне (қоса алғанда) дейінгі аралық кезеңдегі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың тартылған салымдары (депозиттері) және ағымдағы шоттары бойынша толтырылады.
30. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
31. Банктік салым (шот) шартының мерзімін ұзарту кезінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәліметтерде ұзартылған банктік салым (шот) шарты бойынша ең жоғары сыйақы мөлшерлемесін көрсетеді.
32. 5-кестенің 3-бағанында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
33. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
34. 5-кестенің 4-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
35. 5-кестенің 5-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) әрбір санаты бойынша жеке есептелетін орташа алынған жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМорт.мөлш. – депозиттің белгілі бір санаты бойынша орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – депозиттің белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған депозиттердің сомасы (барлық түсімдер).
Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің сомасын есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық түсімдер есепке алынады.
36. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның бірден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен ондық үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:

если сотая доля больше или равна 5 (пяти), десятая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если сотая доля меньше 5 (пяти), десятая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
37. Таблица 6 заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
38. Для заполнения графы 3 таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по уровню инфляции – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average) и ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
39. В графе 4 таблицы 6 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
40. В графе 5 таблицы 6 указывается значение ставки процентного спрэда, который рассчитывается и устанавливается филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан самостоятельно по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой.
41. В графе 6 таблицы 6 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца.
42. При отсутствии депозитов по одной или нескольким категориям, графы и соответствующие строки не подлежат заполнению.
43. В графе 2 таблицы 7 указывается наличие или отсутствие агентской сети для привлечения вкладов (депозитов) физических лиц (да или нет).
44. При отсутствии сведений (то есть указание "нет" в графе 2 таблицы 7), графы 3, 4, 5 и 6 таблицы 7 не заполняются.
45. В графе 3 указывается количество агентов-физических лиц, с которыми у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан заключены договоры (соглашения) по привлечению депозитов физических лиц.

егер жүздік үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, ондық үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер жүздік үлес 5 (бестен) аз болса, ондық үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.
37. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары (депозиттері) бойынша толтырылады.
38. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
инфляция деңгейі бойынша – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average) және ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.
39. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
40. 6-кестенің 5-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы дербес есептейтін және белгілейтін пайыздық спрэд мөлшерлемесінің мәні көрсетіледі.
41. 6-кестенің 6-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
42. Бір немесе бірнеше санат бойынша депозиттер болмаса бағандар мен тиісті жолдар толтырылмайды.
43. 7-кестенің 2-бағанында жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
44. Мәліметтер болмаса (яғни 7-кестенің 2-бағанында "жоқ" деп көрсету) 7-кестенің 3, 4, 5 және 6-бағандары толтырылмайды.
45. 3-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында жеке тұлғалардың депозиттерін тарту бойынша шарттар (келісімдер) жасалған жеке тұлғалардың - агенттердің саны көрсетіледі.

46. В графе 4 таблицы 7 указывается количество агентов-юридических лиц, с которыми у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан заключены договоры (соглашения) по привлечению депозитов физических лиц.
47. В графе 5 таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан депозитов физических лиц посредством услуг агента (да или нет).
48. В графе 6 таблицы 7 указывается привлечение депозитов физических лиц посредством жилищного строительного сберегательного банка и (или) Национального оператора почты (выбирается из списка).
Приложение 13
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
Индекс формы административных данных: FBN_RESDEP_09
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о вкладчиках и регионе банка:
2.1
категория контрагента
2.2
код региона
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
код группы валют
3.3
срок вклада
3.4
средневзвешенная годовая ставка вознаграждения, %
3.5
поступление за отчетный период
3.6
выбытие за отчетный период
3.7
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета
по счетам и вкладам
клиентов-резидентов
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
(индекс – FBN_RESDEP_09, периодичность – ежемесячная)

46. 7-кестенің 4-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында жеке тұлғалардың депозиттерін тарту бойынша шарттар (келісімдер) жасалған заңды тұлғалардың - агенттердің саны көрсетіледі.
47. 7-кестенің 5-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының агент қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
48. 7-кестенің 6-бағанында тұрғын үй құрылыс жинақ банкі және (немесе) Ұлттық пошта операторы арқылы (тізімнен таңдалады) жеке тұлғалардың депозиттерін тарту көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау
және есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RESDEP_09
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Банк салымшылары және өңірі туралы мәліметтер:
2.1
контрагент санаты
2.2
өңірдің коды
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның) түрі
3.2
валюта тобының коды
3.3
салым мерзімі
3.4
орташа алынған жылдық сыйақы мөлшерлемесі, %
3.5
есепті кезеңдегі түсімдер
3.6
есепті кезеңнің шығуы
3.7
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Резидент-клиенттердің
шоттары мен салымдары
бойынша есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп (индексі –
FBN_RESDEP_09, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
8. При заполнении Формы филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан раскрывают сведения о счетах и вкладах клиентов-резидентов.
9. Информация указывается по счетам и вкладам клиентов-резидентов Республики Казахстан, отнесенных к секторам экономики "6", "7", "8" или "9", в разбивке по сроку (отсутствию срока), регионам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в которых обслуживаются счета клиентов, в тенге и в иностранной валюте.
Код сектора экономики указывается в соответствии со следующей кодификацией:
код "6" – государственные нефинансовые организации;
код "7" – негосударственные нефинансовые организации;
код "8" – некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства;
код "9" – домашние хозяйства.
10. В строке 2.1 указывается код "1", если контрагентом (вкладчиком) является юридическое лицо, код "2", если контрагентом (вкладчиком) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
11. В строке 2.2 указывается код региона филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в котором обслуживается счет, в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес, күні "ЖЖЖЖ. КК.АА.", мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "АА" – ай, "КК" - күн форматында көрсетіледі.
6. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуға міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. Нысанды толтыру кезінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары туралы мәліметтерді ашады.
9. Ақпарат Қазақстан Республикасының резидент-клиенттерінің "6", "7", "8" немесе "9" экономика секторларына тиесілі шоттары мен салымдары бойынша, мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша, клиенттердің шоттарына теңгемен және шетел валютасымен қызмет көрсетілетін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өңірі бойынша бөліне отырып көрсетіледі.
Экономика секторының коды мынадай кодификацияға сәйкес көрсетіледі:
"6" коды – мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар;
"7" коды – мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар;
"8" коды – үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар;
"9" коды – үй шаруашылықтары.
10. 2.1-жолда, егер контрагент (салымшы) заңды тұлға болып табылса, "1" коды, егер контрагент (салымшы) жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) болып табылса, "2" коды көрсетіледі.
11. 2.2-жолда шотқа қызмет көрсететін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өңірдің коды әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.

12. В строке 3.3 счета, вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами.
13. В строке 3.4 отражаются средневзвешенные ставки вознаграждения по договорам по фактически привлеченным суммам денег на счета, вклады клиентов-резидентов за отчетный месяц.
14. Если в течение отчетного месяца по счетам, вкладам в иностранной валюте проводились операции пролонгирования, пополнения, частичного снятия, суммы поступления, выбытия в строках 3.5 и 3.6 соответственно пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378 (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на дату проведения операций с иностранной валютой.
15. В строке 3.7 по счетам, вкладам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на отчетную дату.
В строке 3.7 указывается сумма обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по счетам, вкладам на конец отчетного периода, без учета начисленного вознаграждения.
Приложение 14
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об основных источниках привлеченных денег
Индекс формы административных данных: FBN_FUND_10
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет об основных источниках привлеченных денег
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату, в том числе:
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета об основных
источниках привлеченных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс – FBN_FUND_10, периодичность – ежемесячная)

12. Шоттың 3.3-жолында салымдар клиенттермен жасалған банктік салым шарттары негізінде мерзімі бойынша бөлінеді.
13. 3.4-жолда есепті айда резидент-клиенттердің шоттарына, салымдарына нақты тартылған ақша сомасы бойынша шарттар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемелері көрсетіледі.
14. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы шоттар, салымдар бойынша ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, 3.5 және 3.6-жолдардағы түскен, шыққан сомалар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (бұдан әрі – № 15 қаулы және № 99 бұйрық) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетел валютасымен операциялар жүргізу күніне қайта есептеледі.
15. 3.7-жолда шетел валютасындағы шоттар, салымдар бойынша сомалар есепті күнге № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
3.7-жолда есептелген сыйақыны есепке алмағанда, есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау
және есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_FUND_10
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
компаниялар тобына тиесілігі
3
Қорландыру түрі
4
Валюталық белгісі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны, оның ішінде:
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп (индексі – FBN_FUND_10, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
6. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о крупнейших депозиторах (кредиторах) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан – физических и юридических лицах, сумма обязательств (совокупная сумма обязательств) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед которыми составляет не менее 10 (десяти) миллионов тенге и входит в число 30 (тридцати) наибольших значений перечня депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если депозиторами (кредиторами) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего депозитора (кредитора) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан рассматривается совокупная сумма обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед указанными лицами.
Если депозиторами (кредиторами) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес, күні "ЖЖЖЖ. КК.АА.", мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "АА" – ай, "КК" - күн форматында көрсетіледі.
6. Нысан мен Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуға міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторлары (кредиторлары) - жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің сомасы (міндеттемелерінің жиынтық сомасы) кемінде 10 (он) миллион теңгені құрайды және міндеттемелер сомасының кемуі бойынша қалыптастырылған банк депозиторлары (кредиторлары) тізбесінің 30 (отыз) ең үлкен мәндерінің қатарына кіреді.
Егер заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторы (кредиторы) мәртебесін айқындау мақсатында аталған тұлғалар алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда Нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.

9. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным и сберегательным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
10. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Если в число крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
12. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 8 и 11 Пояснения обновляются филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на начало каждого календарного месяца.
13. В число крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не включается акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.
14. В строке 2.1 указывается наименование контрагента (депозитора, кредитора) в соответствии со справочником, который ведется отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан. По физическим лицам показатель в строке 2.1 не представляется.
Для идентификации крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан: для юридического лица – бизнес-идентификационный номер; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан: для юридического лица – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковский идентификационный код (Bank Identifier Code)"; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, и для юридического лица (при отсутствии у него банковского идентификационного кода) – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

9. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді және жинақ салымдары, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
10. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
11. Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда Нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
12. Түсіндірменің 8 және 11-тармақтарының мақсатында заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша жаңартады.
13. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына қаражатын өзі дербес орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кірмейді.
14. 2.1-жолда есеп беретін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес контрагенттің (депозитордың, кредитордың) атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша: заңды тұлға үшін –бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша: заңды тұлға үшін – Халықаралық стандарттау жөніндегі ұйымның 9362 "Банктік сәйкестендіру коды (Bank Identifier Code)" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін және заңды тұлға үшін (банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде) – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.

15. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором (депозитором) является юридическое лицо, код "2", если кредитором (депозитором) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
16. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. В строке 2.7 указывается наименование компании верхнего уровня группы (при ее наличии), к которой принадлежит контрагент.
18. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", по обязательствам в национальной валюте указывается "0".
19. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
20. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
21. Филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан строка 5 заполняется с учетом остатков на балансовом счете 7830 "Обязательства по договору об инвестиционном депозите" в соответствии с Типовым планом счетов.
22. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 15
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними
Индекс формы административных данных: FBN_AFFIL_11
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления:
в части реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, – при изменении или получении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце;
в части сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и дополнительных сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид идентификатора
2
Идентификатор
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид идентификатора
2
Идентификатор
3
Сведения о сделке по условиям договора:
3.1
референс (код) сделки
3.2
номер договора
3.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
3.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
3.5
вид операции
3.6
цель сделки
3.7
код валюты
3.8
сумма сделки
3.9
ставка вознаграждения
4
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
4.1
номер
4.2
дата
5
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
6
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
6.1
вид стоимостного показателя
6.2
номер счета
6.3
сумма
Таблица 3. Дополнительные сведения о сделках с лицами,
связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета о лицах,
связанных с филиалом
банка-нерезидента
Республики Казахстан
особыми отношениями,
и сделках с ними
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – FBN_AFFIL_11, периодичность – ежемесячная)

15. 2.4-жолда егер кредитор (депозитор) заңды тұлға болып табылса "1" коды, егер кредитор (депозитор) жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
16. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. 2.7-жолда контрагент тиесілі топтың (ол бар болса) жоғарғы деңгейдегі компанияның атауы көрсетіледі.
18. 4-жолда шетел валютасындағы міндеттемелер бойынша "1" мәні көрсетіледі, ұлттық валютадағы міндеттемелер бойынша "0" көрсетіледі.
19. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
20. 5-жолдағы мән 5.1-жолдағы мәнді қамтиды.
21. Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары 5-жолды Үлгі шот жоспарына сәйкес 7830 "Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер" баланстық шотындағы қалдықтарды ескере отырып толтырады.
22. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау
және есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_AFFIL_11
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімдері:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі бөлігінде – есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген немесе алынған кезде, – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Идентификатор түрі
2
Идентификатор
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
7
Тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізіліміне енгізілген күн
8
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінен тұлға алып тасталған күн
2-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Идентификатор түрі
2
Идентификатор
3
Шарт талаптары бойынша мәміле туралы мәліметтер:
3.1
мәміленің референсі (коды)
3.2
шарттың нөмірі
3.3
шарт жасалған (мәміле талаптарын орындауды бастаған) күн
3.4
шарттың қолданысы (мәміле талаптарының орындалуы) аяқталған күн
3.5
операция түрі
3.6
мәміле мақсаты
3.7
валюта коды
3.8
мәміле сомасы
3.9
сыйақы мөлшерлемесі
4
Уәкілетті орган (тұлға) шешімінің деректемелері:
4.1
нөмірі
4.2
күні
5
Үлгі шарттарға сәйкес мәміле жасау белгісі
6
Есепті күндегі мәміле құнының көрсеткіштері:
6.1
құндық көрсеткіштің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
сомасы
3-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалымен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғалар
және олармен жасалған
мәмілелер туралы есептің
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше
қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп
(индексі – FBN_AFFIL_11, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день.
6. Номера счетов в Форме и Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются:
в таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
в таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с такими лицами, заключенных в течение отчетного месяца, и (или) действующих на отчетную дату;
в таблице 3 – дополнительные сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күні "ЖЖЖЖ. КК.АА" форматында көрсетіледі, мұнда "ЖЖЖЖ" – жылы, "АА" – айы, "КК" - күні.
6. Нысан мен Түсіндірмеде шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Шоттардың үлгі жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда:
1-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының осындай тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыстағы барлық мәмілелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы есептің көрсеткіштері бойынша мәндер;
3-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер көрсетіледі. .

9. В строках 1, 5 и 6 таблицы 1, строках 1, 3.5, 3.6, 3.7, 6.1 и 6.2 таблицы 2, строке 1 таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Признак в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
11. В таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в течение отчетного периода.
Для идентификации лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, особыми отношениями, в строках 1 и 2 таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан: для юридического лица – бизнес-идентификационный номер; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан: для юридического лица – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковский идентификационный код (Bank Identifier Code)"; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, и для юридического лица (при отсутствии у него банковского идентификационного кода) – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 3 таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, который ведется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
12. В строке 4 таблицы 1 по лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, являющемуся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
13. В строке 6 таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в строке 6 таблицы 1 указываются все признаки.

9. 1-кестенің 1, 5 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1, 3.5, 3.6, 3.7, 6.1 және 6.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
11. 1-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты және есепті кезең ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1 және 2-жолдарында идентификаторлардың мынадай түрлері және олардың мәндері:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша: заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша: заңды тұлға үшін – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның "Банктік сәйкестендіру коды (Bank Identifier Code)" 9362 халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін және заңды тұлға үшін (оның банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде) – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
1-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (жеке тұлға үшін) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
13. 1-кестенің 6-жолында бір мезгілде бірнеше өзекті мәндерді көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғада Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысудың бірнеше белгілері болса, 1- кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.

14. В строке 7 таблицы 1 указывается дата, с которой филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
15. В таблице 2 указываются сведения обо всех сделках филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями и методике расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Нормативные значения).
16. В строке 3.1 таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
17. При выборе вида операции в строке 3.5 таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" в строке 3.3 таблицы 2 указывается дату выплаты и дату получения дивидендов соответственно.
В строке 3.8 таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 6.3 таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.

14. 1-кестенің 7-жолында тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланыстылық белгісінің (белгілерінің) болуы туралы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына белгілі болған күн көрсетіледі.
Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары тұлғаларды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізіліміне енгізу немесе шығару фактісі бойынша толтырылады.
15. 2-кестеде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың сомасы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысымен белгіленген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндеріне және оларды есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – нормативтік мәндер) сәйкес есептелетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде қабылданатын активтер мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан асады.
16. 2-кестенің 3.1-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей идентификаторы болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
17. 2-кестенің "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар төлеген дивидендтер" деген 3.5-жолында Операция түрін таңдаған кезде 2-кестенің 3.3-жолында тиісінше дивидендтерді төлеу күні және алу күні көрсетіледі.
2-кестенің 3.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы, ал 2-кестенің 6.3-жолында "есептелген кірістер, шығыстар" құндық көрсеткішінің түрі бойынша есептелген дивидендтердің сомасы көрсетіледі.

18. При пролонгации действия договора, в строке 3.4 таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 6.3 таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" – сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
19. В строке 3.6 таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком Республики Казахстан, наполняется и актуализируется на основе информации, предоставляемой филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
20. В строке 3.7 таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
21. В строке 3.8 таблицы 2 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату заключения договора.
22. В строке 3.9 таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
23. В строках 4.1 и 4.2 таблицы 2 отражаются реквизиты решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан сделки с лицом, связанным с ним особыми отношениями.
Показатели в строках 4.1 и 4.2 таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 5 таблицы 2 указано значение "1".
Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, значения в строках 4.1 и 4.2 таблицы 2 не представляются.
24. В строке 5 таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными советом директоров филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, указывается "1", в ином случае указывается "0".
25. В строках 6.2 и 6.3 таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы сделок филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными с ним особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.

18. Шарттың қолданылуы ұзартылса, 2-кестенің 3.4-жолында шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 6.3-жолында "негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – ұзартылған мәміле шартының қолданылуы кезеңіндегі есепті күнге баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 3.6-жолында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүргізетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылатын және өзектендірілетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
20. 2-кестенің 3.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
21. 2-кестенің 3.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша шетел валютасындағы мәміле сомасы шарт жасалған күні Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген, "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
22. 2-кестенің 3.9-жолда шарт талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
23. 2-кестенің 4.1 және 4.2-жолдарында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен мәміле жасағаны (жасауы) туралы уәкілетті органның (тұлғаның) шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 5-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, 2- кестенің 4.1 және 4.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.
Егер мәміле жасау кезінде тұлғада Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысу белгісі болмаса, 2-кестенің 4.1 және 4.2-жолдарындағы мәндер ұсынылмайды.
24. 2-кестенің 5-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының директорлар кеңесі бекіткен және үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгілік шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
25. 2-кестенің 6.2 және 6.3-жолдарында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.

Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 6.1, 6.2 и 6.3 таблицы 2 не представляются.
Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном значении как положительное число.
26. По виду стоимостного показателя в строке 6.1 таблицы 2 "Доходы, расходы", в строке 6.3 таблицы 2 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах 4 и 5 классов в соответствии с Типовым планом счетов.
27. В таблице 3 указываются сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в общей сумме, без раскрытия в разрезе субъектов и сделок.
Строка 1 таблицы 3 заполняется в соответствии со справочником, размещенным в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан":
общая сумма сделок банка второго уровня с лицами, связанными с ним особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций банка второго уровня с лицом, связанным с ним особыми отношениями, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера собственного капитала банка второго уровня, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями, по состоянию на отчетную дату;
общая сумма займов клиентов банка второго уровня, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком второго уровня, по состоянию на отчетную дату.
Приложение 16
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
Индекс формы административных данных: FBN_RISK_12
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально – не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. События операционного риска, повлекшие убытки
(в тысячах тенге)
Описание события операционного риска, при котором были понесены убытки (причины убытков)
Форма и размер последствий от реализации событий операционного риска
Наложенные и взысканные штрафы по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан
Судебные издержки, взыскания по решению суда
Внесудебные компенсации работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Внесудебные компенсации клиентам
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Досрочное списание материальных активов
Затраты на устранение последствий реализации операционного риска
Прочие убытки, не покрытые резервами
Снижение стоимости активов
Иные (указать какие)
7
8
9
10
11
Таблица 2. Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование показателя
Сумма
1
2
3
1
Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета о мониторинге
событий операционного риска,
повлекших убытки
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
(индекс – FBN_RISK_12, периодичность – ежеквартальная)

Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 6.1, 6.2 және 6.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі.
26. 2-кестенің "Кірістер, шығыстар" 6.1-жолындағы құндық көрсеткіштің түрі бойынша 2-кестенің 6.3-жолында Шоттың үлгі жоспарына сәйкес 4 және 5-сыныптардың тиісті баланстық шоттарында көрсетілген есепті күнге мәміле бойынша пайыздық кірістердің, шығыстардың сомасы көрсетіледі.
27. 3-кестеде субъектілер мен мәмілелер бойынша жарияламастан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер жалпы сомада көрсетіледі.
3-кестенің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалыққа сәйкес толтырылады:
екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелерінің жалпы сомасы, оның сомасы екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы есепті күнгі жағдай бойынша Нормативтік мәндерге сәйкес есептелетін екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталы мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан аспайды;
есепті күнгі жағдай бойынша екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымында сақтандырылған екінші деңгейдегі банк клиенттерінің қарыздарының жалпы сомасы.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының
тізбесіне 16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RISK_12
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын – есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғалары
(мың теңгемен)
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғасының сипаты (зиян себебі)
Операциялық тәуекел оқиғаларын іске асыру салдарының нысаны және мөлшері
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген негіздер бойынша салынған және өндіріп алынған айыппұлдар
Сот шығасылары, соттың шешімі бойынша өндіріп алулар
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қызметкерлеріне соттан тыс өтемақылар
Клиенттерге соттан тыс өтемақылар
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жою шығындары
Резервтермен өтелмеген өзге зиян
Активтер құнын төмендету
Өзгелері (қандай екенін көрсету)
7
8
9
10
11
2-кесте. Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
1
2
3
1
Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Зиян келтірген операциялық
тәуекел оқиғаларының
мониторингі туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп (индексі
– FBN_RISK_12, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежеквартально по состоянию на конец отчетного квартала.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 таблицы 1 раскрывается отдельное событие операционного риска (причины убытков), реализованное в отчетном периоде, повлекшее убыток в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
Сумма убытка отражается с учетом возмещения.
6. В таблице 2 указывается общая сумма всех убытков с учетом возмещения, понесенных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан с начала текущего календарного года по состоянию на отчетную дату, в том числе убытки в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 17
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: FBN_RExe_13
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица. Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Должность руководящего работника филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Курируемый вид деятельности
1
2
3
4
5
1
2
Итого
х
х
х
продолжение таблицы:
Наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения (да, нет)
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде (в тысячах тенге)
Вознаграждение, приостановленное в отчетных периодах, предшествующих отчетному периоду, и выплаченное в отчетном периоде (в тысячах тенге)
выплаченное фиксированное
нефиксированное
выплаченное
приостановленное
год n
год n-1
год n-2
6
7
8
9
10
11
12
13
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета о доходах,
выплаченных руководящим
работникам филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
(индекс – FBN_RExe_13, периодичность – ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 2-бағанында есепті кезеңде іске асырылған, 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшерде зиян келтірген операциялық тәуекелдің жеке оқиғасы (зиян себептері) ашылады.
Зиян сомасы өтем ескеріле отырып көрсетіледі.
6. 2-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдың басынан бастап Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы шеккен өтемді ескере отырып, барлық зиянның жалпы сомасы, оның ішінде 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшердегі зиян көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаса Нысан нөлдік қалдықтармен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының
тізбесіне 17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RExe_13
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің лауазымы
Жетекшілік етілетін қызмет түрі
1
2
3
4
5
1
2
Итого
х
х
х
кестенің жалғасы:
Белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы (иә/жоқ)
Есепті кезеңде есептелген сыйақы (мың теңгемен)
Есепті кезеңнің алдындағы есепті кезеңдерде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы (мың теңгемен)
төленген белгіленген
белгіленбеген
төленген
тоқтатыла тұрған
n жыл
n-1 жыл
n-2 жыл
6
7
8
9
10
11
12
13
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі
филиалының басшы
қызметкерлеріне төленген
кіріс туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне
төленген кіріс туралы есеп (индексі – FBN_RExe_13, кезеңділігі – жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежегодно по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отчета отражаются сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение финансового года.
6. Суммы доходов отражаются на брутто основе с учетом обязательных платежей в бюджет.
7. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения в течение отчетного периода.
8. В отчете отражаются сведения по руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе, уволенным в отчетном периоде.
9. Ячейки, отмеченные символом "х", не заполняются. В графах 7, 8, 9, 10, 11 и 12 заполняются значения только по строке "Итого".
10. В графе 10 указывается сумма вознаграждения, приостановленного в периоде, предшествующем отчетному, и выплаченного в отчетном периоде (где год "n" – год, предшествующий отчетному периоду). В графах 11, 12 и 13 и далее (где "год n-1", "год n-2" – годы, предшествующие году "n") указываются суммы вознаграждения, выплата которого была приостановлена в соответствующем периоде и осуществлена в отчетном периоде. Количество дополнительных граф, начиная с графы 13, соответствует количеству лет, предшествующих отчетному году "n-2", за которые в отчетном периоде осуществлена выплата приостановленного вознаграждения.
Приложение 18
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях с наличными деньгами
Индекс формы административных данных: FBN_CASH_14
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих отчет: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения по операциям клиентов
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Код региона
3
Расчетно-кассовое отделение
4
Категория операций
5
Тип клиента
6
Категории субъектов предпринимательства
7
Код вида экономической деятельности клиента
8
Вид операций
9
Сумма
Таблица 2. Сведения по кассовым операциям
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Код региона
3
Категория операций
4
Вид операций
5
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "___" __________20___года
Приложение
к форме отчета
об операциях
с наличными деньгами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об операциях с наличными деньгами
(индекс – FBN_CASH_14, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есеп нысанында қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Кіріс сомасы бюджетке төленетін міндетті төлемдерді ескере отырып, брутто негізде көрсетіледі.
7. 6-бағанда есепті кезең ішінде белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.
8. Есепте Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері, оның ішінде есепті кезеңде жұмыстан шығарылғандар бойынша мәліметтер көрсетіледі
9. "Х" таңбасымен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды. 7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандарда мәндер тек "Жиынтығы" деген жол бойынша толтырылады.
10. 10-бағанда есепті кезеңнің алдындағы кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы сомасы көрсетіледі (мұнда "n" жылы – есепті кезеңнің алдындағы жыл). 11, 12 және 13-бағандарда және одан әрі қарай (мұнда "n-1 жыл", "n-2 жыл" – "n" жылының алдындағы жылдар) төлемі тиісті кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде жүзеге асырылған сыйақы сомасы көрсетіледі. 13-бағаннан бастап қосымша бағандардың саны есепті кезеңде тоқтатыла тұрған сыйақы төлеу жүзеге асырылған "n-2" есепті жылдың алдындағы жылдар санына сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_CASH_14
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Клиенттердің операциялары бойынша мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңірдің коды
3
Есеп айырысу-касса бөлімшесі
4
Операциялар санаты
5
Клиент түрі
6
Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары
7
Клиенттің экономикалық қызметі түрінің коды
8
Операция түрі
9
Сомасы
2-кесте. Кассалық операциялар бойынша мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңірдің коды
3
Операциялар санаты
4
Операция түрі
5
Сомасы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қолма-қол ақшамен
операциялар туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп (индексі – FBN_CASH_14, кезеңділігі –
ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Сведения составляются в тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. В Форме используются следующие понятия:
электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег или для осуществления иных видов операций, формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляется выдача наличных денег.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
9. Строка 1 таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Референс является уникальным для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
10. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 таблицы 2 значения заполняются в соответствии с кодами справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Справочник кодов регионов соответствует классификатору административно-территориальных объектов.
11. В строке 3 таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын жасайды
4. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанда мына ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, банкоматтар, электрондық терминалдар және қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға немесе операциялардың өзге түрлерін жүзеге асыруға, тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда заңды (меншіктің барлық нысандарындағы), жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассалары, электрондық құрылғылары және POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1 және 2-кестелердің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде есеп жолының идентификаторы ретінде қызмет ететін референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы үшін бірегей болып табылады.
10. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың кодтарына сәйкес толтырылады. Өңірдің кодтары бойынша анықтамалық әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес келеді.
11. 1-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының есеп айырысу-касса бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар мен POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен жасалатын кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.

12. В строке 6 таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
13. В строке 7 таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности.
14. В зависимости от категории операции (приход или расход наличных денег), выбранной в строке 4 таблицы 1, вид операции в строке 8 таблицы 1 указывается в соответствии со следующей классификацией приходных и расходных статей:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

12. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
14. 1-кестенің 4-жолында таңдалған операцияның санатына (қолма-қол ақшаның кірісі немесе шығысы) қарай 1-кестенің 8-жолында операцияның түрі мынадай кіріс және шығыс баптарының жіктелуіне сәйкес көрсетіледі:
1) қолма-қол ақша кірісі бабы:
"тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден және орындалған жұмыстардан түсетін түсімдер" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
заңды тұлғалардан, барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерден;
сауда және саудаға жатпайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстардың түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңдық, жөндеу-құрылыс, салттық қызметтер және білім беру саласындағы қызметтер;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның түсуі (бюджетке төленетін төлемдерді қабылдауға арналған бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бұл ретте Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, қызметтердің басқа түрлерін көрсетуден түсетін қолма-қол ақша түсімдері;
"шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассаларына түсетін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпай) бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдар жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды және олар бойынша есептелген сыйақыны өтеу есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақшаның түсімдері, басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпай төлемдерді қабылдауы көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаның түсуі" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына қолма-қол ақшаның түсуі көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған қолма-қол ақша түсімдері" бабында "Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған барлық өзге түсімдер көрсетіледі.";

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен меншіктің барлық нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарлар, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу үшін, іссапар, шаруашылық және өкілдік шығыстарына, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен металдарды, өнер заттарын, антиквариат және қолөнер-қолдан жасалған бұйымдарын сатып алуға, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдысты сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға қолма-қол ақша беру;
"Шоттардан беру" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтару көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелден біржолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша қабілетсіздік кезінде еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығыстарды өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқаларды қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында "Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаны өзге де беру көрсетіледі.

15. В зависимости от категории операции (приход или расход наличных денег), выбранной в строке 3 таблицы 2, вид операции в строке 4 таблицы 2 указывается в соответствии со следующей классификацией приходных и расходных статей:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в операционные кассы других банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

15. 2-кестенің 3-жолында таңдалған операцияның санатына (қолма-қол ақша кірісі немесе шығысы) қарай 2-кестенің 4-жолында операцияның түрі мынадай кіріс және шығыс баптарының жіктелуіне сәйкес көрсетіледі
1) қолма-қол ақша кірісі баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассаларын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының касса торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына;
екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды жүктеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды бекіту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында қолма-қол ақша беру көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассалық торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларына;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан басқа екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына.

16. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 таблицы 2.
Приложение 19
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам сбора
административных данных
и представления отчетности
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности) и определяют порядок представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. В целях заполнения форм отчетности используются понятия, предусмотренные Законом о банках и банковской деятельности, и следующие понятия:
заем – осуществление банком, филиалом банка нерезидента Республики Казахстан банковских заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций, осуществление исламским банком, филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан операций, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 52-5 Закона о банках и банковской деятельности, учет векселей, операции обратное РЕПО;
страна регистрации (инкорпорация) – страна, в которой (по законодательству которой) создано и зарегистрировано в качестве налогоплательщика юридическое лицо;
пролонгация – изменение условий договора в части продления конечного срока действия договора;
условное обязательство – обязательство:
признание которого возможно только при наступлении (ненаступлении) одного или более неопределенных будущих событий, которые не находятся под полным контролем филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
принятое филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан за клиента в пользу третьих лиц и несущее кредитные риски клиента, вытекающие из условий договора.

16. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беруді қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының әкімшілік
деректер жинау және есептілік
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының
тізбесіне 19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
15-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептілік нысандарын толтыру мақсатында Банктер және банк қызметі туралы заңда көзделген ұғымдар және мынадай ұғымдар пайдаланылады:
қарыз – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының Банктер және банк қызметі туралы заңның 52-5-бабы 1- тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген банктік қарыз, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операцияларды жүзеге асыруы, ислам банкінің Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің вексельдерді есепке алуды, кері РЕПО операциясын жүзеге асыруы;
тіркелген ел (инкорпорация) – заңды тұлға құрылған және салық төлеуші ретінде тіркелген ел (заңнамасы бойынша);
мерзімді ұзарту – шарттың қолданылуының түпкілікті мерзімін ұзарту бөлігінде шарттың талаптарын өзгерту;
шартты міндеттеме:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының толық бақылауында болмайтын, бір немесе бірнеше айқындалмаған болашақ оқиғалар туындаған (туындамаған) кезде ғана танылуы мүмкін;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының үшінші тұлғаның пайдасына клиент үшін қабылдаған және шарт талаптарынан туындайтын клиенттің кредиттік тәуекелдерін көтеретін міндеттеме.

Глава 2. Порядок представления отчетности
3. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет в Национальный Банк отчетность, включающую данные по всем своим филиалам.
4. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Подписание отчетности электронно-цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее третьего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.
6. Отчетность, подписанная посредством электронно-цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
7. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
8. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, является уникальным для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего отчетность и неизменным в течение периода взаимоотношений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с данным лицом.
9. Резидентство клиента и (или) контрагента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
10. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов – отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";
последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан референса (кода) сделки (транзакции) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан может использоваться алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта.

2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы Ұлттық Банкке өзінің барлық филиалдары бойынша деректерді қамтитын есептілікті ұсынады.
4. Есептілік "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады.
5. Есептілікке басшының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қоюы есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап үшінші жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
7. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін қамтамасыз етеді.
8. Баламалы сәйкестендіру нөмірі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының Қазақстан Республикасының бейрезидент-контрагенттерінің сәйкестендірушілерінің бірі ретінде қызмет етеді, есеп беретін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін бірегей және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының осы тұлғамен өзара қарым-қатынас жасау кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
9. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
10. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздейтін нысандарда мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі, ол есеп беретін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылады. Референс мәнінің жолы мәтіндік деректер форматына ие және мәтіндік және сандық элементтерді қамтуы мүмкін.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде мынадай тәртіппен қалыптастырылатын ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі:
алғашқы сегіз таңба – "ЖЖЖЖККАА" форматындағы есептік күн, мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "КК" – күн, "АА" – ай;
бір таңба – белгіленген бөлгіш "_";
соңғы алты таңба – реттік нөмірі (000001-ден 999999-ға дейін).
Есеп беретін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) болмаған кезде осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдалана алады.

11. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на отчетную дату.
12. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, сведения по ней не представляются, о чем филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан информируют Национальный Банк Республики Казахстан в письменном виде в срок не позднее срока представления сведений по данной таблице.

11. Есептілікті жасау мақсатында активтер мен шетел валютасындағы міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіпте айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеліп көрсетіледі.
12. Есеп нысандары кестелерінің кез келгені бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер берілмейді, бұл туралы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары осы кесте бойынша мәліметтерді ұсыну мерзімінен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жазбаша түрде хабарлайды.