О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 7 "Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 июня 2022 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2022 года № 28459
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 7 "Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20006) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга по реализации операционного плана";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 119 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, реализации, проведения мониторинга по реализации операционного плана.";
Правила разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического анализа и развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
Приложение к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 июня 2022 года № 45
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 февраля 2020 года № 7
Правила разработки, реализации, проведения мониторинга по реализации операционного плана

"Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 7 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 маусымда № 28459 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 7 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20006 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, іске асырылуы бойынша мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 119-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, іске асырылуы бойынша мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Стратегиялық талдау және даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 14 маусымдағы
№ 45 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 3 ақпандағы
№ 7 бұйрығымен
бекітілген
Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, іске асырылуы бойынша мониторинг жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга по реализации операционного плана (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 119 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, и определяют порядок разработки, реализации, проведения мониторинга по реализации операционного плана государственного органа (далее – операционный план).
Глава 2. Порядок разработки, реализации, проведения мониторинга по реализации операционного плана
2. Для реализации плана развития государственный орган ежегодно разрабатывает операционный план.
3. Операционный план представляет собой документ, содержащий конкретные действия государственного органа в текущем финансовом году, увязанные по ресурсам, ответственным исполнителям и срокам осуществления мероприятий по достижению целей и целевых индикаторов плана развития, а также иных задач, определенных положением о государственном органе.
4. Операционный план содержит мероприятия, необходимые для достижения стратегических направлений, макроиндикаторов, целей и целевых индикаторов, предусмотренных в плане развития государственного органа на текущий финансовый год и иных задач, определенных положением о государственном органе и охватывает сферу его деятельности, включая деятельность структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
5. Операционный план разрабатывается государственными органами по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на основе предложений структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
6. Операционный план разрабатывается ежегодно и утверждается первым руководителем либо руководителем аппарата в течение десяти календарных дней со дня подписания плана развития государственного органа.
7. Реализация операционного плана осуществляется путем выполнения мероприятий, предусмотренных в операционном плане.
8. Для сбора, систематизации и анализа информации о реализации операционного плана государственного органа осуществляется мониторинг операционного плана.
9. Целью мониторинга операционного плана является улучшение хода его реализации для обеспечения надлежащего и своевременного достижения стратегических направлений, макроиндикаторов, целей и целевых индикаторов плана развития государственного органа.
10. Мониторинг операционного плана обеспечивает:
1) регулярность получения информации о текущем состоянии реализации операционного плана;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, іске асырылуы бойынша мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 119-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органның операциялық жоспарын (бұдан әрі – операциялық жоспар) әзірлеу, іске асыру, іске асырылуы бойынша мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, іске асырылуы бойынша мониторинг жүргізу тәртібі
2. Даму жоспарын іске асыру үшін мемлекеттік орган жыл сайын операциялық жоспар әзірлейді.
3. Операциялық жоспар мемлекеттік органның ресурстар, жауапты орындаушылар және даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу жөніндегі іс-шараларды, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өзге де міндеттерді жүзеге асыру мерзімдері бойынша байланыстырылған ағымдағы қаржы жылындағы нақты іс-қимылдарын қамтитын құжатты білдіреді.
4. Операциялық жоспар мемлекеттік органның ағымдағы қаржы жылына арналған даму жоспарында көзделген стратегиялық бағыттарға, макроиндикаторларға, мақсаттары мен нысаналы индикаторларына және мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өзге де міндеттерге қол жеткізу үшін қажетті іс-шараларды қамтиды және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін қоса алғанда, оның қызметінің бүкіл саласын қамтиды.
5. Операциялық жоспар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұсыныстары негізінде әзірленеді.
6. Операциялық жоспар жыл сайын әзірленеді және оны бірінші басшы не аппарат басшысы мемлекеттік органның даму жоспарына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бекітеді.
7. Операциялық жоспарды іске асыру операциялық жоспарда көзделген іс-шараларды орындау жолымен жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік органның операциялық жоспарының іске асырылуы туралы ақпаратты жинау, жүйелендіру және талдау үшін операциялық жоспарға мониторинг жүргізу жүзеге асырылады.
9. Операциялық жоспарға мониторинг жүргізудің мақсаты мемлекеттік органның даму жоспарының стратегиялық бағыттарына, макроиндикаторларына, мақсаттары мен нысаналы индикаторларына тиісінше және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін оның іске асырылу барысын жақсарту болып табылады.
10. Операциялық жоспарға мониторинг жүргізу:
1) операциялық жоспарды іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпарат алудың тұрақтылығын;

2) согласованность действий структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа в реализации операционного плана;
3) своевременную актуализацию операционного плана для достижения запланированных целевых индикаторов плана развития государственного органа.
11. Для мониторинга операционного плана структурные подразделения и подведомственные организации государственного органа в пределах своей компетенции представляют информацию о выполнении операционного плана в структурное подразделение, ответственное за проведение мониторинга.
12. Информация, представляемая структурными подразделениями и подведомственными организациями государственного органа, содержит в себе информацию об исполненных и неисполненных запланированных мероприятиях (с указанием причин неисполнения) в разрезе целей и целевых индикаторов.
13. Информация о реализации операционного плана предоставляется ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
14. Руководитель структурного подразделения или подведомственной организации государственного органа обеспечивает достоверность, полноту и своевременность представляемой информации.
15. На основе информации, представляемой структурными подразделениями и подведомственными организациями государственного органа, структурным подразделением, ответственным за проведение мониторинга, подготавливается и представляется должностным лицам, указанным в пункте 6 настоящих Правил, отчет о реализации операционного плана на ежеквартальной основе до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Отчет о реализации операционного плана содержит информацию о ходе реализации операционного плана, рекомендации по принятию должностными лицами необходимых мер по обеспечению своевременной реализации запланированных мероприятий и предложения по внесению изменений и дополнений в операционный план.
17. По результатам мониторинга должностные лица, указанные в пункте 6 настоящих Правил, выносят решения, нацеленные на:
повышение эффективности реализации запланированных мероприятий (определение иных мероприятий) для достижения стратегических целей государственного органа;
принятие мер по выявленным проблемным вопросам.
18. По итогам мониторинга операционного плана и в случае внесения изменений и/или дополнений в план развития государственного органа операционный план подлежит корректировке.
Приложение 1
к Правилам разработки,
реализации, проведения
мониторинга по реализации
операционного плана
Форма
Операционный план
_______________________________________
(наименование государственного органа)
на _____ год
Мероприятия государственного органа
№ п/п
Наименование
Код бюджетной программы
Ответственный исполнитель
Срок исполнения
Форма завершения
1
2
3
4
5
6
I. Мероприятие по достижению целей и целевых индикаторов стратегического плана
Стратегическое направление 1
Макроиндикатор 1
Мероприятия
Макроиндикатор 2
Мероприятия
Цель 1.1.
Целевой индикатор 1
Мероприятия
Целевой индикатор n
Мероприятия
Стратегическое направление 2
Макроиндикатор 1
Мероприятия
Макроиндикатор 2
Мероприятия
Цель 2.1.
Целевой индикатор 1
Мероприятия
Целевой индикатор n
Мероприятия
II. Мероприятие для решения иных задач, определенных положением государственного органа
Руководитель структурного подразделения, ответственного за разработку
операционного плана
________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 2
к Правилам разработки,
реализации, проведения
мониторинга по реализации
операционного плана
Форма
Отчет о реализации операционного плана
________________________________________
(наименование государственного органа)
за ______________ год отчетный период
Мероприятия государственного органа
№ п/п
Наименование
Ответственный исполнитель
Срок исполнения
Форма завершения
Фактическое исполнение мероприятий
Причины неисполнения
Рекомендации, в том числе предложения по внесению изменений в операционный план
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Мероприятие по достижению целей и целевых индикаторов стратегического плана
Стратегическое направление 1
Макроиндикатор 1
Мероприятия
Макроиндикатор 2
Мероприятия
Цель 1.1.
Целевой индикатор 1
Мероприятия
Целевой индикатор n
Мероприятия
Стратегическое направление 2
Макроиндикатор 1
Мероприятия
Макроиндикатор 2
Мероприятия
Цель 2.1.
Целевой индикатор 1
Мероприятия
Целевой индикатор n
Мероприятия
II. Мероприятие для решения иных задач, определенных положением государственного органа
Руководитель структурного подразделения, ответственного за формирование отчета
о реализации операционного плана
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)

2) операциялық жоспарды іске асыруда мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының іс-қимылдарының келісушілігін;
3) мемлекеттік органның даму жоспарының жоспарланған нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін операциялық жоспарды уақтылы өзектілендіруді қамтамасыз етеді.
11. Операциялық жоспарға мониторинг жүргізу үшін мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары өз құзыреті шегінде мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге операциялық жоспардың орындалуы туралы ақпаратты ұсынады.
12. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары ұсынатын ақпарат мақсаттар мен нысаналы индикаторлар бөлінісінде орындалған және орындалмаған жоспарланған іс-шаралар (орындалмау себептерін көрсете отырып) туралы ақпаратты қамтиды.
13. Операциялық жоспардың іске асырылуы туралы ақпарат тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін беріледі.
14. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің немесе ведомстволық бағынысты ұйымының басшысы ұсынылатын ақпараттың дұрыстығын, толықтығын және уақтылығын қамтамасыз етеді.
15. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары ұсынатын ақпараттың негізінде мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін операциялық жоспардың іске асырылуы туралы есеп дайындайды және осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген лауазымды тұлғаларға ұсынады.
16. Операциялық жоспардың іске асырылуы туралы есеп операциялық жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты, лауазымды тұлғалардың жоспарланған іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды қабылдауы жөніндегі ұсынымдарды және операциялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстарды қамтиды.
17. Мониторинг жүргізудің нәтижесі бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген лауазымды тұлғалар:
мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу мақсатында жоспарланған іс-шаралардың іске асырылу тиімділігін арттыруға (өзге де іс-шараларды айқындауға);
анықталған проблемалық мәселелер бойынша шаралар қабылдауға бағытталған шешімдер шығарады.
18. Операциялық жоспарды мониторинг жүргізудің қорытындысы бойынша және мемлекеттік органның даму жоспарына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда, операциялық жоспар түзетілуге жатады.
Операциялық жоспарды
әзірлеу, іске асыру, іске
асырылуы бойынша мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________________________ (мемлекеттік органның атауы) _____ жылға арналған операциялық жоспары
Мемлекеттік органның іс-шаралары
Р/с №
Атауы
Бюджеттік бағдарламаның коды
Жауапты орындаушы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
I. Стратегиялық жоспардың мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу жөніндегі іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт
1-макроиндикатор
Іс-шаралар
2-макроиндикатор
Іс-шаралар
1.1-мақсаты
1-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
n-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
2-стратегиялық бағыт
1-макроиндикатор
Іс-шаралар
2-макроиндикатор
Іс-шаралар
2.1-мақсаты
1-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
n-нысаналы индикатор
Іс-шара
II. Мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өзге де міндеттерді шешуге арналған іс-шаралар
Операциялық жоспарды әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
_________________________________________________________________________
(Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі (қолы)
Операциялық жоспарды
әзірлеу, іске асыру, іске
асырылуы бойынша мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
(мемлекеттік органның атауы) ______________ жыл бойынша (есептік кезең) операциялық жоспарды іске асыру туралы есебі
Мемлекеттік органның іс-шаралары
№ р/с
Атауы
Жауапты орындаушы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
Іс-шаралардың нақты орындалуы
Орындалмау себептері
Ұсынымдар, оның ішінде операциялық жоспарға өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстар
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Стратегиялық жоспардың мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу бойынша іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт
1-макроиндикатор
Іс-шаралар
2-макроиндикатор
Іс-шаралар
1.1-мақсаты
1-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
n-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
2-стратегиялық бағыт
1-макроиндикатор
Іс-шаралар
2-макроиндикатор
Іс-шаралар
2.1-мақсаты
1-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
n-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
II. Мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өзге де міндеттерді шешуге арналған іс-шаралар
Операциялық жоспардың іске асырылуы туралы есепті қалыптастыруға жауапты
құрылымдық бөлімшенің басшысы
_________________________________________________________________________
(Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі (қолы)