Об утверждении типового положения о комиссиях по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 18 ноября 2022 года № 330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2022 года № 30634
В соответствии с подпунктом 6) пункта 9 Положения о Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое типовое положение о комиссиях по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей.
2. Комитету по делам архивов и управления документацией Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности министра Н. Дауешов
Утверждено приказом
исполняющий обязанности министра
от 18 ноября 2022 года № 330
Типовое положение о комиссиях по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее типовое положение о комиссиях по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с подпунктом 6) пункта 9 Положения о Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 и определяет порядок деятельности комиссий по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей (далее – Комиссия).
2. Комиссии является консультативно-совещательным органом при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей.

Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2022 жылғы 18 қарашадағы № 330 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 қарашада № 30634 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ереженің 9-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы үлгілік ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Архив істері және құжаттаманы басқару комитеті белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министрдің міндетін атқарушы Н. Дауешов
министрдің міндетін атқарушы
2022 жылғы 18 қарашадағы
№ 330 Бұйрығымен
бекітілген
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы үлгілік ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы осы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығымен бекітілген ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) туралы ереженің 9-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Комиссиялар Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Типовым положением.
Глава 2. Задачи, функции и права Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются выработка предложений по вопросам:
1) реализации государственной политики в области изучения, пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
2) формирования у граждан Республики Казахстан, а также лиц, находящихся на территории Республики, уважительного отношения к государственным символам Республики Казахстан;
3) пропаганды и применения государственных символов Республики Казахстан, формирования государственного стиля на соответствующей административно-территориальной единице;
4) пропаганды и внедрения символов государственной идентификации, изучения процессов самоидентификации государства.
4. Функции Комиссии:
1) вносит местному исполнительному органу соответствующей административно-территориальной единицы предложения о проведении исследований по проблемам формирования государственного стиля;
2) участвует в разработке процедурных правил по применению государственных символов при проведении официальных мероприятий в различных сферах деятельности общества, а также воинской и иной атрибутики;
3) участвует в обсуждении проектов геральдических знаков и выдает по ним заключения;
4) в установленном порядке взаимодействует с органами государственной власти, неправительственными организациями, а также средствами массовой информации;
5) сотрудничает с международными организациями, участвует в конференциях, совещаниях, семинарах по вопросам пропаганды и применения государственных символов.
5. Права Комиссии:
1) вносить Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград предложения по совершенствованию законодательства в сфере пропаганды и применения государственных символов;
2) изучать, анализировать, обобщать итоги работы местных исполнительных органов и организаций по вопросам пропаганды и применения государственных символов;
3) координировать деятельность комиссий по государственным символам при акимах районов, заслушивать отчеты об их деятельности;
4) запрашивать необходимую информацию у местных исполнительных органов, должностных лиц и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;

3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ осы Үлгілік ережені басшылыққа алады.
2-тарау. Комиссияның міндеттері, функциялары және құқықтары
3. Комиссияның негізгі міндеттері келесі мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады:
1) мемлекеттік рәміздерді зерделеу, насихаттау және қолдану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру, мемлекеттік стиль қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасы азаматтары, сондай-ақ Республика аумағында жүрген адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарауын қалыптастыру;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін насихаттау және қолдану мәселелері, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік стильді қалыптастыру;
4) мемлекеттің өзін-өзі сәйкестендіру процестерін зерделеу, мемлекеттік сәйкестендіру рәміздері мен геральдикалық белгілерді насихаттау және енгізу.
4. Комиссияның функциялары:
1) жергілікті атқарушы органдарға тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік стиль қалыптастыру проблемалары жөнінде зерттеулер жүргізу туралы ұсыныстар енгізеді;
2) қоғам қызметінің әртүрлі салаларында ресми іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік рәміздерді, сондай-ақ әскери және басқа да атрибутиканы қолдану жөніндегі рәсімдік қағидаларын әзірлеуге қатысады;
3) геральдикалық белгілердің жобаларын талқылауға қатысады және олар бойынша қорытындылар береді;
4) мемлекеттік билік органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен белгіленген тәртіппен өзара іс-қимыл жасайды;
5) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды, конференцияларға, кеңестерге, семинарларға қатысады.
5. Комиссияның құқықтары:
1) мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссияға мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану саласындағы заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері жөнінде жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың жұмыс қорытындыларын зерделеуге, талдауға, жинақтауға;
3) аудан әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялардың қызметін үйлестіруге және бақылауға, олардың қызметі туралы есептерін тыңдауға;
4) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер жөнінде жергілікті атқарушы органдардан, лауазымды адамдар мен ұйымдардан қажетті ақпарат сұратуға;

5) заслушивать на заседаниях Комиссии ответственных руководителей местных исполнительных органов, по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии.
Глава 3. Организация деятельности Комиссии
6. Состав Комиссии утверждается акимом городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей.
7. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Комиссии.
Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
8. Комиссию возглавляет председатель.
9. Рабочим органом Комиссии является структурное подразделение при акиматах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей (далее – Рабочий орган).
Рабочий орган:
1) обеспечивает информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Комиссии;
2) осуществляет сбор, обработку информации, анализ практики применения и пропаганды государственных символов, вырабатывает предложения по совершенствованию работы в этой области;
3) ведет с местными исполнительными органами, должностными лицами и организациями переписку по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;
4) осуществляет подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола Комиссии;
5) осуществляет иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Комиссии.
10. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются председателем Комиссии.
11. Материалы рабочих заседаний Комиссии после согласования с председателем доводятся до каждого члена Комиссии не позднее чем за три рабочих дня до заседания.
12. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
13. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует более половины членов Комиссии.
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества присутствующих на заседании членов Комиссии.
При равенстве голосов считается принятым решение, за которое проголосовал председательствующий на заседании Комиссии.
15. Решения Комиссии носят рекомендательный характер и оформляются протоколом.

5) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдардың жауапты өкілдерін Комиссия отырыстарында тыңдауға құқылы.
3-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияның құрамын Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері бекітеді.
7. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия мүшелері отырыстарға алмастыру құқығынсыз қатысады.
8. Комиссияны төраға басқарады.
9. Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктерінің құрылымдық бөлімшесі Комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс органы) болып табылады.
Жұмыс органы:
1) Комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етеді;
2) ақпаратты жинауды, өңдеуді, мемлекеттік рәміздерді қолдану және насихаттау практикасын талдауды жүзеге асырады, осы саладағы жұмысты жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдайды;
3) Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен хат жазысуды жүргізеді;
4) Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және Комиссияның хаттамасын ресімдеуді жүзеге асырады;
5) Комиссияның қызметін қамтамасыз етуге қажетті өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
10. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ олардың өтетін орны мен уақытын Комиссияның төрағасы айқындайды.
11. Комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін отырысқа дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей Комиссияның әрбір мүшесінің назарына жеткізіледі.
12. Комиссия отырыстарын қажеттігіне қарай, жылына кемінде екі рет шақырады.
13. Егер Комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысатын болса, Комиссия отырыстары заңды болып есептеледі.
14. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп саналады.
Дауыстар тең болған кезде, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
15. Комиссия шешімдері ұсынымдық сипатта болады және хаттамамен ресімделеді.