О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 ноября 2022 года № 97. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2022 года № 30799.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности (далее – Перечень), согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Тайшибаева Д.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Шолпанкулова Б.Ш.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
5. Приостановить до 1 января 2024 года действие:
1) абзацев двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого и тридцать второго пункта 3 Перечня, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"16. В Национальный Банк ежеквартальную/ежемесячную финансовую отчетность:
1) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации представляют не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 9 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 10 к Правилам;";
2) абзацев семьдесят восьмого и семьдесят девятого пункта 3 Перечня, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 21 қарашадағы № 97 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 қарашада № 30799 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Д.А. Тайшыбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Шолпанқұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
5. 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) Тізбенің 3-тармағының жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші және отыз екінші абзацтары тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы абзацтардың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"16. Ұлттық Банкке тоқсан сайынғы/ай сайынғы қаржылық есептілікті:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;";
2) Тізбенің 3-тармағының жетпіс сегізінші және жетпіс тоғызыншы абзацтары тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы абзацтардың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"9-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;".
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председатель Национального
Банка Казахстана
Г. Пирматов
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1 к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 21 ноября 2022 года № 97
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций и юридических лиц, ранее являвшихся дочерними банками), профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, страховыми брокерами, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций (далее – организации), на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности, а также для группировки и текущего отражения элементов отчетности по данным бухгалтерского учета в стоимостном выражении филиалами страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления отчетности по данным бухгалтерского учета.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

10-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;".
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 97 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (ипотекалық ұйымдарды және бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептілік элементтерін топтастыру және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық мәнде ағымдағы көрсетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – ұйымдар) бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік элементтерін топтастыру және бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық мәнде ағымдағы көрсетуге арналған.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Счета, предусмотренные параграфами с 1 по 5 главы 2 Плана счетов, отражаются в бухгалтерском балансе организации.
Счета, предусмотренные параграфами 6 и 7 главы 2 Плана счетов, отражаются в отчете о прибылях и убытках организации.
Счета, предусмотренные параграфом 8 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета условных и возможных требований и обязательств организации.
Счета, предусмотренные параграфом 9 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и являются счетами меморандума.
Счета, предусмотренные параграфом 10 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении.
Счета 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11 предназначены для учета операций организаций, которые составляют финансовую отчетность в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса.";
в главе 2:
в параграфе 1:
после счета 1140 05 дополнить счетами 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09 и 1140 10 следующего содержания:
"1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи";
после счета 1290 26 дополнить счетом 1290 27 следующего содержания:
"1290 27
Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи";
в параграфе 2:
после счета 2030 05 дополнить счетами 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09 и 2030 10 следующего содержания:
"2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи";
в параграфе 5:
после счета 5440 дополнить счетом 5440 01 следующего содержания:

"5. Шоттар жоспарының 2-тарауының 1 - 5 аралығындағы параграфтарында көзделген шоттар ұйымның бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 6 және 7-параграфтарында көзделген шоттар ұйымның пайда және зиян туралы есебінде көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 8-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және ұйымның шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерін есепке алуға арналған.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 9-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және меморандум шоттары болып табылады.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 10-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерін есепке алуға арналған.
1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11-шоттар шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес қаржылық есептілікті жасайтын ұйымдардың операцияларын есепке алуға арналған.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1140 05-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09 және 1140 10-шоттармен толықтырылсын:
"1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
1290 26-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1290 27-шотпен толықтырылсын:
"1290 27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)";
2-тарауда:
2-параграфта:
2030 05-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09 және 2030 10-шоттармен толықтырылсын:
"2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
2-тарауда:
5-параграфта:
5440-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5440 01-шотпен толықтырылсын:

"5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи";
после счета 5470 дополнить счетом 5470 01 следующего содержания:
"5470 01
Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи";
в параграфе 6:
после счета 6150 04 дополнить счетом 6150 05 следующего содержания:
"6150 05
Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи";
после счета 6240 25 дополнить счетом 6240 26 следующего содержания:
"6240 26
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи";
в параграфе 7:
после счета 7440 03 дополнить счетом 7440 04 следующего содержания:
"7440 04
Расходы по формированию резервов (провизий) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи";
после счета 7470 10 дополнить счетом 7470 11 следующего содержания:
"7470 11
Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи";
в главе 3:
в параграфе 1:
после описания счета 1140 05 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09 и 1140 10 следующего содержания:
"1140 06 "Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
1140 07 "Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости приобретенных краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью ее приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.

"5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв";
5470-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5470 01-шотпен толықтырылсын:
"5470 01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв";
2-тарауда:
6-параграфта:
6150 04-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6150 05-шотпен толықтырылсын:
"6150 05
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс";
6240 25-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6240 26-шотпен толықтырылсын:
"6240 26
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс";
2-тарауда:
7-параграфта:
7440 03-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7440 04-шотпен толықтырылсын:
"7440 04
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс";
7470 10-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7470 11-шотпен толықтырылсын:
"7470 11
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс";
3-тарауда:
1-параграфта:
1140 05-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09 және 1140 10-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1140 06 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
1140 07 "Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

1140 08 "Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над ее номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
1140 09 "Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
1140 10 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.";
после описания счета 1290 26 дополнить номером, названием и описанием счета 1290 27 следующего содержания:
"1290 27 "Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.";

1140 08 "Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
1140 09 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1140 10 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
1290 26-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1290 27-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1290 27 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығындарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығындарды өтеуге құрылған резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) жойылған кезде немесе сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын есептен шығару кезінде олардың сомаларын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 2030 05 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09 и 2030 10 следующего содержания:
"2030 06 "Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, при их реализации, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.
2030 07 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
2030 08 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.

2030 05-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09 және 2030 10-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2030 06 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді қаржы активтерін сату, қаржы активтерінің басқа санатына ауыстыру, сондай-ақ төлемнің мерзімін өткізіп алу кезінде олардың номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
2030 07 "Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
2030 08 "Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.

2030 09 "Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
2030 10 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.";
после описания счета 5440 дополнить номером, названием и описанием счета 5440 01 следующего содержания:
"5440 01 "Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.";
после описания счета 5470 дополнить номером, названием и описанием счета 5470 01 следующего содержания:
"5470 01 "Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости займов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости займов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости займов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.";

2030 09 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2030 10 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
5440-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5440 01-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5440 01 "Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып шығарылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып ауыстырылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомалары жазылады.";
5470-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5470 01-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5470 01 "Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қарыздардың құнын қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қарыздардың құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып шығарылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қарыздардың құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып ауыстырылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомалары жазылады.";

после описания счета 6150 04 дополнить номером, названием и описанием счета 6150 05 следующего содержания:
"6150 05 "Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет суммы доходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма доходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 6240 25 дополнить номером, названием и описанием счета 6240 26 следующего содержания:
"6240 26 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм, восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 7440 03 дополнить номером, названием и описанием счета 7440 04 следующего содержания:
"7440 04 "Расходы по формированию резервов (провизий) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 7470 10 дополнить номером, названием и описанием счета 7470 11 следующего содержания:
"7470 11 "Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм расходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма расходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

6150 04-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6150 05-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6150 05 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6240 25-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6240 26-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6240 26 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған, қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7440 03-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 04-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7440 04 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7470 10-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7470 11-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7470 11 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде шығыс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.".
2. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета операций по размещению собственных денег во вклады, займы, ценные бумаги, производные финансовые инструменты, аффинированные драгоценные металлы, иностранную валюту, операций хеджирования, а также операций РЕПО и обратного РЕПО единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций и юридических лиц, ранее являвшихся дочерними банками), профессиональными участниками рынка ценных бумаг, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, страховыми брокерами и филиалами страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций (далее – организация).";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың (ипотекалық ұйымдарды және бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғаларды қоспағанда), бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушылардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру брокерлерінің және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның (бұдан әрi - ұйым) меншiктi ақшаны салымдарға, қарыздарға, бағалы қағаздарға, туынды қаржы құралдарына, аффинирленген бағалы металдарға, шетел валютасына орналастыру операцияларының, хеджирлеу операцияларының, сондай-ақ РЕПО және керi РЕПО операцияларының бухгалтерлiк есебін жүргiзуді нақтылайды.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"34. При переоценке долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
пункт 65 исключить;
дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
"65-1. При переоценке предоставленных займов, отнесенных к категории "имеющиеся в наличии для продажи" в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при превышении справедливой стоимости займа над его учетной стоимостью, на сумму разницы превышения:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
5470 01
Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи;
при превышении учетной стоимости займа над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт
5470 01
Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.";

"34. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.";
65-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 65-1-тармақпен толықтырылсын:
"65-1. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық стандартқа сәйкес "сату үшін қолда бар" санатына жатқызылған берілген қарыздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
қарыздың әділ құны оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда, асып кетудің айырма сомасына:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
Кт
5470 01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв;
қарыздың есептік құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайтудың айырма сомасына:
Дт
5470 01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету;
қарыздардың әділ құнының есептегі оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету.";

дополнить пунктом 77-1 следующего содержания:
"77-1. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения займов, имеющихся в наличии для продажи, в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам";
при сторнировании сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт

мынадай мазмұндағы 77-1-тармақпен толықтырылсын:
"77-1. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық стандартқа сәйкес сату үшін қолда бар қарыздардың құнсыздануынан болған шығындарды жабуға резервтер (провизиялар) құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 21
Берілген қарыздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт
1290 21
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша резервтер (провизиялар)";
қарыздардың құнсыздануынан болған шығындарды жабуға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзеткен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт

6240 21
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, представленным клиентам.";
дополнить главой 16 следующего содержания:
"Глава 16. Бухгалтерский учет финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса
Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
138. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категорию "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:

6240 21
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс.";
мынадай мазмұндағы 16-тараумен толықтырылсын:
"16-тарау. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық стандартқа сәйкес сату үшін қолда бар қаржы активтерінің бухгалтерлік есебі
1-параграф. Сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
138. "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" санатына сыныпталған борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде (мәміле бойынша шығындарды қамтитын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
139. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1) авансты брокерге аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алуға байланысты шығындарды қамтитын сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) бұрынғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс.
139. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы есептелген кезде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
140. При начислении расходов в виде корпоративного подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долговой ценной бумаги, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7710
Расходы по корпоративному подоходному налогу
Кт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
141. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
140. Борыштық бағалы қағаздың эмитенті төлем көзінен ұсталуы тиіс корпоративтік табыс салығы түріндегі шығысты есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7710
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыс
Кт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
141. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизацияланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт

7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
142. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 139 и 141 Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
143. При переоценке долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
на сумму положительной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
на сумму отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.

7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясына байланысты шығыс
Кт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кіріс.
142. Сыйақы есептелгеннен және сыйлықақы немесе дисконт амортизацияланғаннан кейін Нұсқаулықтың 139 және 141-тармақтарына сәйкес ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнының есептегі оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
143. Сату үшін қолда бар, құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
валюталардың айырбастау бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кіріс;
бірмезгілде, теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыс
Кт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
Борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасына:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
валюталардың айырбастау бағамы азайған кезде теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
бірмезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кіріс;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету сомасына:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.

144. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
145. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 139, 141 и 142 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
Дт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
3) на сумму накопленной положительной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи

144. Эмитенттен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынған сыйақы сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына:
Дт
3110 01
Төленуге тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы.
145. Сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сату кезінде Нұсқаулықтың 139, 141 және 142-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясынан және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету

2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
4) на сумму накопленной отрицательной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
5) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
6) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
7) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
8) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
6150 05
Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
9) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости:
Дт
7470 11
Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
146. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 139, 141 и 142 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
4) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
5) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
6) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс;
7) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
8) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кіріс сомасына:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 05
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс;
9) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыс сомасына:
Дт
7470 11
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
146. Эмитент сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды өтеу кезінде Нұсқаулықтың 139, 141 және 142-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясынан және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
147. На каждую отчетную дату оценивается наличие объективных признаков обесценения приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи. В случае их обесценения рассчитывается сумма убытка от обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и при создании (увеличении) резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
147. Әрбір есепті күнге сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар құнсыздануының объективті белгілерінің болуы бағаланады. Олар құнсызданған жағдайда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құнсызданудан болған залал сомасы есептеледі және құнсызданудан болған шығындарды жабуға резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7440 04
Расходы по формированию резервов (провизий) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1290 27
Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
при наличии сумм отрицательной переоценки на счете капитала по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи, одновременно осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.

7440 04
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт
1290 27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар);
сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша капитал шотында теріс қайта бағалау сомасы болған кезде бір мезгілде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.

148. При уменьшении (аннулировании) в случаях, предусмотренных международными стандартами финансовой отчетности, резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 27
Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
6240 26
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.

148. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген жағдайларда сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құнсызданудан болған шығындарды жабуға арналған резервтерді (провизияларды) азайту (жою) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 26
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс.

149. При списании финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 27
Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи.
150. При погашении эмитентом финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, списанных за баланс за счет резервов (провизий), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

149. Сату үшін қолда бар қаржы активтерін баланстан құрылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері.
150. Эмитент резервтер (провизиялар) есебінен баланстан тыс есептен шығарылған сату үшін қолда бар қаржы активтерін өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6240 26
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
Параграф 2. Учет приобретенных долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
151. При покупке долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6240 26
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс".
2-параграф. Сату үшін қолда бар сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды есепке алу
151. Сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге аванс аудару кезінде:
Дт

1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долевой ценной бумаги с учетом затрат по сделке:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) в случае превышения суммы сделки по покупке долевых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
4) в случае превышения справедливой стоимости долевых ценных бумаг над суммой сделки их по покупке:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
152. При начислении причитающихся дивидендов по долевым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6120
Доходы по дивидендам.
153. При начислении расходов в виде корпоративного подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долевых ценных бумаг, осуществляется бухгалтерская запись согласно пункту 140 Инструкции.
154. При переоценке приобретенных долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
если учетная стоимость долевых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.

1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, сатып алынған үлестік бағалы қағаздың таза құнына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) үлестік бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) үлестік бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс.
152. Сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздар бойынша тиесілі дивидендтерді есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6120
Дивидендтер бойынша кіріс.
153. Үлестік бағалы қағаздар эмитенті төлем көзінен ұсталуы тиіс корпоративтік табыс салығы түріндегі шығысты есептеу кезінде Нұсқаулықтың 140-тармағына сәйкес бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады.
154. Сату үшін қолда бар сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептiк құнынан жоғары болса:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер үлестік бағалы қағаздардың есептiк құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнының есептегі оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.

155. При переоценке долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
156. При выплате эмитентом дивидендов по долевым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам;
на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
157. При продаже или выкупе эмитентом долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, после переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пункту 154 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт

155. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.
156. Эмитент сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздар бойынша дивиденд төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс;
ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына:
Дт
3110
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс.
157. Эмитент сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сатқан немесе сатып алған кезде осы Нұсқаулықтың 154-тармағына сәйкес үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт

1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт

1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт

6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
6) на сумму доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс;
5) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып түскен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан түскен кіріс сомасына:
Дт

5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
6150 05
Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
7) на сумму расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющимся в наличии для продажи:
Дт
7470 11
Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.".

5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 05
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс;
7) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан болған шығыс сомасына:
Дт
7470 11
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.".

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах представления финансовой отчетности финансовыми организациями:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления финансовой отчетности финансовыми организациями (далее – организации), включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления.";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. В Национальный Банк ежегодно в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, представляют годовую финансовую отчетность, а в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – отдельную и консолидированную годовую финансовую отчетность в электронном формате, составленные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, и в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, подтвержденные аудиторской организацией, которые включают бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к Правилам, отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе по форме согласно приложению 2 к Правилам, отчет о движении денежных средств по форме согласно приложению 3 к Правилам и отчет об изменениях в капитале по форме согласно приложению 4 к Правилам, следующие организации:
1) банки второго уровня;
2) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры;

3. "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес сәйкес әзірленді және қаржылық есептілік нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және ұсыну мерзімін қоса алғанда, қаржы ұйымдарының (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептiлiктi ұсыну тәртібін айқындайды.";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ұлттық Банкке жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 31 мамырға (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жылдық қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда аудиторлық ұйым растаған, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есепті қамтитын жекелеген және шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта мынадай ұйымдар:
1) екінші деңгейдегі банктер;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері;

3) единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам;
4) добровольные накопительные пенсионные фонды по собственным активам;
5) организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг;
6) управляющие инвестиционным портфелем;
7) организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг;
8) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей);
9) общества взаимного страхования;
10) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
10. Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом, представляют в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения годовую финансовую отчетность в электронном формате, составленную в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности или международными стандартами финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса, которая включает бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к Правилам, отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе по форме согласно приложению 2 к Правилам, отчет о движении денежных средств по форме согласно приложению 3 к Правилам и отчет об изменениях в капитале по форме согласно приложению 4 к Правилам.
11. Единый накопительный пенсионный фонд и добровольные накопительные пенсионные фонды представляют годовую финансовую отчетность по пенсионным активам в Национальный Банк ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом, в электронном формате, подтвержденную аудиторской организацией в соответствии с пунктом 4 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", которая включает отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 5 к Правилам и отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 6 к Правилам.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. В территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения представляют ежеквартальную финансовую отчетность:

3) меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры;
4) меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары;
5) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
6) инвестициялық портфельді басқарушылар;
7) бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда);
9) өзара сақтандыру қоғамдары;
10) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым ұсынады.
10. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капиталдағы өзгерістер туралы есепті қамтитын, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына немесе шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта ұсынады.
11. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары Ұлттық Банкке жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 30 сәуірге (қоса алғанда) дейінгі мерзімде "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 4-тармағына сәйкес аудиторлық ұйым растаған, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті, Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті қамтитын зейнетақы активтері бойынша жылдық қаржылық есептілікті электрондық форматта ұсынады.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті:

1) по формам согласно приложениям 7 и 8 к Правилам:
микрофинансовые организации, применяющие международные стандарты финансовой отчетности, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) по формам согласно приложениям 8-1 и 8-2 к Правилам:
микрофинансовые организации, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
16. В Национальный Банк ежемесячную финансовую отчетность:
1) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации представляют не позднее 8 (восьмого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 9 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 10 к Правилам;
2) единый накопительный пенсионный фонд представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 11 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 12 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 13 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 14 к Правилам;
3) добровольные накопительные пенсионные фонды представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 11 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 12 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 13 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 14 к Правилам;
4) организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 15 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 16 к Правилам;
5) управляющие инвестиционным портфелем представляют не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 15 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 16 к Правилам;
бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
отчет о чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 19 к Правилам;
отчет об изменениях в чистых пенсионных активах по форме согласно приложению 20 к Правилам;

1) Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша:
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей;
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей;
2) Қағидаларға 8-1 және 8-2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша:
шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей;
шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей ұсынады.
16. Ұлттық Банкке ай сайынғы қаржылық есептілікті:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары есепті айдан кейінгі айдың 8 (сегізінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;
4) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
5) инвестициялық портфельді басқарушылар есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есепті;
Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтері туралы есепті;
Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есепті ұсынады;

6) страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, представляют не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
7) Национальный оператор почты представляет не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 21 к Правилам;
8) центральный депозитарий представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам;
9) организатор торгов представляет не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 7 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 8 к Правилам;
10) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, представляет не позднее 5 (пятого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем, по следующим формам:
бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 22 к Правилам;
отчет о прибылях и убытках по форме согласно приложению 23 к Правилам.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности (далее – Перечень);
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 8 к Перечню;
дополнить приложением 8-1 в редакции согласно приложению 9 к Перечню;

6) "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
7) Ұлттық пошта операторы есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
8) орталық депозитарий есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
9) сауда-саттықты ұйымдастырушы есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады;
10) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай нысандар бойынша:
Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бухгалтерлік балансты;
Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайда мен зиян туралы есепті ұсынады.";
1-қосымша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда 8-1-қосымшамен толықтырылсын;

дополнить приложением 8-2 в редакции согласно приложению 10 к Перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 11 к Перечню;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 12 к Перечню;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 13 к Перечню;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 14 к Перечню;
приложение 14 излагается в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 15 к Перечню;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 16 к Перечню;
приложение 17 изложить в редакции согласно приложению 17 к Перечню;
приложение 18 изложить в редакции согласно приложению 18 к Перечню;
приложение 19 излагается в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 20 излагается в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 21 изложить в редакции согласно приложению 19 к Перечню;
дополнить приложением 22 в редакции согласно приложению 20 к Перечню;
дополнить приложением 23 в редакции согласно приложению 21 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления финансовой отчетности
Приложение 1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс
Индекс формы административных данных: Ф1.
Периодичность: ежегодная/ежеквартальная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
Срок представления:

Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда 8-2-қосымшамен толықтырылсын;
9-қосымша Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді;
15-қосымша Тізбеге 16-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша Тізбеге 17-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
17-қосымша Тізбеге 18-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
18-қосымша Тізбеге 19-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
19-қосымша Тізбеге 20-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді;
20-қосымша Тізбеге 21-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді;
21-қосымша Тізбеге 22-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 23-қосымшаға сәйкес редакцияда 22-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 24-қосымшаға сәйкес редакцияда 23-қосымшамен толықтырылсын;
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н.
Кезеңділігі: жыл сайын/тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым.
Ұсыну мерзімі:

1) банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций – ежегодно в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
2) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность – ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
3) банки второго уровня – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств – в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
На конец отчетного периода
На конец предыдущего года
1
2
3
Итого активы
….
Итого обязательства
Итого капитал
Итого обязательства и капитал
Наименование
______________________________________
Адрес __________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________
__________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных, "Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1, периодичность: ежегодная/ежеквартальная)

1) екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым - есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар - есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
3) екінші деңгейдегі банктер - есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
4) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар - активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
Активтер жиынтығы
Міндеттемелер жиынтығы
Капитал жиынтығы
Міндеттемелер мен капитал жиынтығы
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 1Н, кезеңділігі: жыл сайын/тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования представляют отдельный бухгалтерский баланс и консолидированный бухгалтерский баланс.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный бухгалтерский баланс и консолидированный бухгалтерский баланс, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций организации.
7. В графе 2 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын және тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары жеке бухгалтерлік балансты және шоғырландырылған бухгалтерлік балансты ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жеке бухгалтерлік балансты және шоғырландырылған бухгалтерлік балансты ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары ұйымның операцияларына сүйене отырып, еркін толтырылады.
7. 2-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.

2) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность – ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
3) банки второго уровня – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств – в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
Чистая прибыль/чистый убыток до налогообложения
Расходы по подоходному налогу
Чистая прибыль/чистый убыток
Наименование
_______________________________
Адрес __________________________
Телефон ______________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________
_______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных,
"Отчет о прибылях и убытках/
отчет о совокупном доходе"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе" (индекс – Ф2, периодичность: ежегодная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования представляют отдельный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе и консолидированный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе и консолидированный отчет о прибылях и убытках/отчет о совокупном доходе, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.

2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар - есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
3) екінші деңгейдегі банктер - есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
4) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар - активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Өткен жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
Салық салынғанға дейінгі таза пайда/таза зиян
Табыс салығы бойынша шығыс
...
Таза пайда/таза зиян
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Пайда мен зиян туралы есеп/
жиынтық кіріс туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп/жиынтық кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 2Н, кезеңділігі: жыл сайын / тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян туралы есеп/жиынтық кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын және тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары жеке пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті және шоғырландырылған пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жеке пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті және шоғырландырылған пайда мен зиян туралы есепті/жиынтық кіріс туралы есепті ұсынады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении денежных средств" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования представляют отдельный отчет о движении денежных средств и консолидированный отчет о движении денежных средств.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный отчет о движении денежных средств и консолидированный отчет о движении денежных средств, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций организации.
7. В графе 2 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын және тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары жеке ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті және шоғырландырылған ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жеке ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті және шоғырландырылған ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есепті ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары ұйымның операцияларына сүйене отырып, еркін толтырылады.
7. 2-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезең үшін деректер көрсетіледі.

2) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность – ежегодно в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом;
3) банки второго уровня – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств – в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Уставный капитал
Наименование компонента собственного капитала
Итого капитал
1
2
n
На конец предыдущего отчетного года
Прочий совокупный доход
Общий совокупный доход/убыток за период
Остаток на отчетную дату
Наименование
______________________________________
Адрес
__________________________
Телефон ______________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
__________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных,
"Отчет об изменениях в капитале"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об изменениях в капитале" (индекс – Ф4, периодичность: ежегодная/ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об изменениях в капитале" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно и ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода.
В случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций), банки второго уровня, страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры, единый накопительный пенсионный фонд по собственным активам, добровольный накопительный пенсионный фонд по собственным активам, организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, организации, осуществляющие трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся дочерним банком (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), общества взаимного страхования отдельно представляют отдельный отчет об изменениях в капитале и консолидированный отчет об изменениях в капитале.
Организации, принявшие активы и обязательства в результате операции по одновременной передаче активов и обязательств в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляют отдельный отчет об изменениях в капитале и консолидированный отчет об изменениях в капитале, за отчетный год, в котором произошла операция по одновременной передаче активов и обязательств.

2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар - есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде жыл сайын;
3) екінші деңгейдегі банктер – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тоқсан сайын;
4) активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция нәтижесінде активтер мен міндеттемелер қабылдаған ұйымдар – активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырына (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Жарғылық капитал
Меншікті капитал құрауышының атауы
Капитал жиынтығы
1
2
n
Өткен есепті жылдың соңында
Басқа да жиынтық кіріс
Кезең ішіндегі жалпы жиынтық кіріс/зиян
Есепті кезеңге қалдықтар
Атауы ______________________________________
Мекенжайы
__________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Капиталдағы өзгерістер туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 4Н, кезеңділігі: жыл сайын / тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын және тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда, екінші деңгейдегі банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері, меншікті активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, меншікті активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлға (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пунктттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамдары жеке капиталдағы өзгерістер туралы есепті және шоғырландырылған капиталдағы өзгерістер туралы есепті жеке ұсынады.
Еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияның нәтижесінде активтер мен міндеттемелерді қабылдаған ұйымдар активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операция болған есепті жыл үшін жеке капиталдағы өзгерістер туралы есепті және шоғырландырылған капиталдағы өзгерістер туралы есепті жеке ұсынады.

4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. Наименования статей графы 1 заполняются произвольно, исходя из операций организации.
7. Количество граф "Наименование компонента собственного капитала" в форме определяется организацией самостоятельно исходя из операций организации. Наименование граф "Наименование компонента собственного капитала", включенных в форму, указывается организацией исходя из специфики деятельности и операций организации и заполняются произвольно с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
8. Вид финансовой отчетности: отдельная и консолидированная.
Приложение 5
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 5
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о чистых пенсионных активах
Индекс формы административных данных: Ф1ПА1-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд,
добровольный накопительный пенсионный фонд.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года,
следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
На конец отчетного года
На конец предыдущего года
1
2
3
Итого активы
….
Итого обязательства
Чистые пенсионные активы
Наименование _______________________
Адрес __________________________
Телефон _____________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________
________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Отчет о чистых пенсионных активах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о чистых пенсионных активах" (индекс – Ф1ПА1-ЕиДНПФ, периодичность: ежегодная)

4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанның баптарының атаулары ұйымның операцияларына сүйене отырып, еркін толтырылады.
7. Нысандағы "Меншікті капитал құрамдасының атауы" бағандарының санын ұйым операцияларына сүйене отырып, ұйым дербес айқындайды. Нысанға енгізілген "Меншікті капитал құрамдасының атауы" бағандарының атауын ұйым қызметінің және операцияларының ерекшелігін негізге ала отырып көрсетеді және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып, өз бетінше толтырады.
8. Қаржылық есептілік түрі: жеке және шоғырландырылған.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Таза зейнетақы активтері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1НЗА1-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңында
Алдыңғы жылдың соңында
1
2
3
Активтер жиынтығы
….
Міндеттемелер жиынтығы
Таза зейнетақы активтері
Атауы ______________________________________
Мекенжайы
__________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Таза зейнетақы активтері
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Таза зейнетақы активтері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 1НЗА1-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "ПА1-ЕиДНПФ" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионном фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного года.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные на конец отчетного года, включая последний день отчетного года.
8. В графе 3 указываются данные на конец предыдущего года.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 6
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 6
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах
Индекс формы административных данных: Ф2ПА1-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд,
добровольные накопительные пенсионные фонды.
Срок представления: в срок до 30 (тридцатого) апреля (включительно) года,
следующего за отчетным годом.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статей
За период с начала текущего года
(с нарастающим итогом)
За аналогичный период с начала предыдущего года
(с нарастающим итогом)
1
2
3
Итого доходов
Итого расходов
Чистая прибыль за год
Изменения в чистых пенсионных активах
Чистые пенсионные активы на начало периода
Чистые активы на конец периода
Наименование
______________________________________
Адрес
_________________________
Телефон ______________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________
__________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Отчет об изменениях
в чистых пенсионных активах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах" (индекс – Ф2ПА1-ЕиДНПФ, периодичность: ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "ЗА1-БжЕЖЗҚ" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін толтырылады.
7. 2-бағанда есепті жылдың соңғы күнін қоса алғанда, есепті жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 3-бағанда өткен жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2НЗА1-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары.
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 30 (отызыншы) сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімд
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
Кіріс жиынтығы
Шығыс жиынтығы
Жыл ішіндегі таза пайда
Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер
Кезең басындағы таза зейнетақы активтері
Кезең соңындағы таза активтер
Атауы __________________________________
Мекенжайы
__________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Таза зейнетақы активтеріндегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 2НЗА1-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об изменениях в чистых пенсионных активах" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма представляется ежегодно единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в 1000 (тысячах) тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 1 наименования статей заполняются произвольно, исходя из операций единого накопительного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов.
7. В графе 2 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 3 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 7
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 7
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс
Индекс формы административных данных: Ф1- МФОиСБ.
Периодичность: ежеквартальная/ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: Национальный оператор почты, центральный депозитарий, организатор торгов, страховые брокеры, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность.
Сроки представления:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Таза зейнетақы активтеріндегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі 1000 (мың) теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанды толтыру кезінде баптардың атаулары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялары негізге алына отырып, еркін толтырылады.
7. 2-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өсу қорытындысымен) көрсетіледі.
8. 3-бағанда алдыңғы жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өсу қорытындысымен) көрсетіледі.
9. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-МҚҰжСБ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы, орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы, сақтандыру брокерлері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі:

1) страховые брокеры – ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа) и микрофинансовые организации – ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

1) сақтандыру брокерлері - есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей тоқсан сайын;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда) және микроқаржы ұйымдары - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей;

54.1
отчетного периода
54.2
Итого капитал
55
Итого капитал и обязательства
56
Наименование
______________________________________
Адрес
__________________________
Телефон ______________________________________
Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель ___________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________
________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-МФОиСБ, периодичность: ежеквартальная/ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), страховым брокером и организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность и ежемесячно Национальным оператором почты, центральным депозитарием, организатором торгов по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в 1000 (тысячах) тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.

54.1
есепті кезеңнің
54.2
Капитал жиынтығы
55
Капитал мен міндеттемелердің жиынтығы
56
Атауы __________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 1Н-МҚҰжСБ, кезеңділігі: тоқсан сайын, ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), сақтандыру брокері және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым тоқсан сайын және Ұлттық пошта операторы, орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі 1000 (мың) теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.

Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 56 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Строки 28, 35, 45.1 и 45.2 заполняются только акционерными обществами при осуществлении соответствующей деятельности.
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 8
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 8
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: Ф2-МФОиСБ.
Периодичность: ежеквартальная/ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: центральный депозитарий, организатор торгов, страховые брокеры, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность.
Сроки представления:

2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 - 56 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпараттың негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
9. 28, 35, 45.1 және 45.2-жолдарды тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде акционерлік қоғамдар ғана толтырады.
10. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н-МҚҰжСБ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын/ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы, сақтандыру брокерлері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі:

1) страховые брокеры – ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа) и микрофинансовые организации – ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

1) сақтандыру брокерлері - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда) және микроқаржы ұйымдары - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей;

14.1
расходы от осуществления клиринговых операций
14.2
расходы от осуществления кассовых операций
14.3
расходы от осуществления сейфовых операций
14.4
расходы от осуществления инкассации
14.5
Расходы по созданию резервов на возможные потери по финансовым активам
15
Операционные расходы
16
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные
16.1
амортизационные отчисления
16.2
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
16.3
Расходы по операционной аренде
16.4
Расходы от реализации или безвозмездной передачи активов
17
Прочие расходы
18
Итого расходов
19
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
20
Корпоративный подоходный налог
21
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
22
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
23
Итого чистая прибыль (убыток) за период
24
Наименование
______________________________________
Адрес _________________________
Телефон _______________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________
_______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Отчет о прибылях и убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (индекс – Ф2-МФОиСБ, периодичность: ежемесячная/ежеквартальная)

14.1
клирингтік операцияларды жүзеге асырудан болған шығыс
14.2
кассалық операцияларды жүзеге асырудан болған шығыс
14.3
сейфтік операцияларды жүзеге асырудан болған шығыс
14.4
инкассациялаудан болған шығыс
14.5
Қаржы активтері бойынша ықтимал залалдарға резервтер құру бойынша шығыс
15
Операциялық шығыс
16
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығысы
16.1
амортизациялық аударымдар
16.2
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс
16.3
Операциялық жалдау бойынша шығыс
16.4
Активтерді сатудан немесе өтеусіз беруден болған шығыс
17
Басқа шығыс
18
Шығыс жиынтығы
19
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
20
Корпоративтік табыс салығы
21
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
22
Тоқтатылған қызметтен болған пайда (зиян)
23
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
24
Атауы __________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Пайда мен зиян туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі –2Н-МҚҰжСБ, кезеңділігі: ай сайын/тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком, центрального депозитария, организатора торгов, брокеров и (или) дилеров, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа), страховым брокером и организацией, осуществляющей микрофинансовой деятельности и ежемесячно центральным депозитарием, организатором торгов по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 24 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Строки 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 14.3, 14.4 и 14.5 заполняются при осуществлении соответствующей деятельности.
12. Строки 12.1 и 12.4 заполняются только акционерными обществами при осуществлении соответствующей деятельности.
13. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 9
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына берген лицензиясы негізінде қызметін тек айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды, және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны, орталық депозитарийді, сауда-саттықты ұйымдастырушыны, уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда), сақтандыру брокері және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым тоқсан сайын және орталық депозитарий, сауда-саттықты ұйымдастырушы ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда алдыңғы жылдың осындай кезеңдегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бері осындай кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1 – 24 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
11. 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 14.3, 14.4 және 14.5-жолдар тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде толтырылады.
12. 12.1 және 12.4-жолдарды тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде акционерлік қоғамдар ғана толтырады.
13. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Қаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсыну
қағидаларына

Приложение 8-1
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс
Индекс формы административных данных: Ф1-МФО.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовые организации, кредитные товарищества и ломбарды, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса.
Срок представления:

8-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-МҚҰ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"__________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: шағын және орта бизнеске арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер және ломбардтар.
Ұсыну мерзімі:

32.1
отчетного периода
32.2
Итого капитал
33
Итого капитал и обязательства
34
Наименование
______________________________________
Адрес
__________________________
Телефон _________________________________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________
________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-МФО, периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально микрофинансовой организацией, кредитным товариществом и ломбардом, применяющими международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 34 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 10
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности

32.1
есепті кезеңнің
32.2
Капиталдың жиынтығы
33
Капиталдың және міндеттемелердің жиынтығы:
34
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 1Н-МҚҰ, кезеңділігі: тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды шағын және орта бизнеске арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын қолданатын микроқаржы ұйымдар, кредиттік серіктестіктер және ломбардтар есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 34 аралығындағы жолдарда бас кітаптан алынған немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Қаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi
ұсыну қағидаларына

54.1
отчетного периода
54.2
Итого капитал
55
Итого капитал и обязательства
56
Наименование
______________________________________
Адрес
__________________________
Телефон ______________________________
Адрес электронной почты ___________________________
Исполнитель ______________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
_________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-СО, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 56 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 12
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Сноска. Приложение 12 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: Ф2-СО.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации.
Срок представления: не позднее 8 (восьмого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы
Доходы от страховой деятельности
1
Страховая выручка
2
Доход от рисковой поправки на нефинансовый риск
3
Доходы по формированию актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
4
Доход от амортизации маржи за предусмотренные договором услуги
5
Доходы в виде комиссионного вознаграждения по страховой деятельности
6
Финансовые доходы по страхованию
7
Прочие доходы от страховой деятельности
8
Доходы от инвестиционной деятельности / Инвестиционный доход
9
Доходы, связанные с получением вознаграждения
10
в том числе:
доходы в виде вознаграждения по ценным бумагам

54.1
есепті кезеңнің
54.2
Капиталдың жиынтығы
55
Капиталдың және міндеттемелердің жиынтығы
56
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________ ___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 1Н-СҰ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 56 аралығындағы жолдарда бас кітаптан алынған немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н -СҰ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 8 (сегізінші ) жұмыс күнінен кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңде
Ағымдағы жылдың басынан басталған кезеңде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың ұқсас кезеңінде
Алдыңғы жылдың басынан бастап осыған ұқсас кезеңде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Кіріс
Сақтандыру қызметінен кіріс
1
Сақтандыру түсімі
2
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзетуден кіріс
3
Қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастыру бойынша кіріс
4
Шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясынан кіріс
5
Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы түріндегі кіріс
6
Сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
7
Сақтандыру қызметінен басқа да кіріс
8
Инвестициялық қызметтен кіріс / Инвестициялық кіріс
9
Сыйақы алуға байланысты кіріс
10
оның ішінде:
бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі кіріс

39.6
Амортизационные отчисления
39.7
Прочие расходы
40
Итого расходов
41
Прибыль (убыток) за период
42
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
43
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
44
Корпоративный подоходный налог
45
в том числе:
от основной деятельности
45.1
от иной деятельности
45.2
Итого чистая прибыль (убыток) после уплаты налогов
46
Наименование _____________________
_________________________________
Адрес _______________
____________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер ___________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его
обязанности __________________________
_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" согласно Приложению к Приложению 10 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями.
Приложение
к Приложению 10 к Правилам
представления финансовой
отчетности финансовыми
организациями
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках"
(индекс – Ф2-СО, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).

39.6
амортизациялық аударымдар
39.7
Басқа шығыс
40
Шығыс жиынтығы
41
Кезеңдегі пайда (зиян)
42
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)
43
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
44
Корпоративтік табыс салығы
45
оның ішінде:
негізгі қызметтен
45.1
өзге қызметтен
45.2
Салық төлегеннен кейінгі таза пайда (шығын) жиынтығы
46
Атауы _____________________________ Мекенжайы _________________
__________________________________ ___________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы,       телефоны
Бас бухгалтер ____________________________________ ________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы             күні
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы адам______________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Ескертпе: нысан "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес, Қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларына 10-қосымшаға қосымшаға сай толтырылады.
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
10-қосымшаға қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" (индексі – 2Н-СҰ, кезеңділігі: ай сайын) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңге деп белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқаратын адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан басталған кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.

47.1
отчетного периода
47.2
Итого капитал
48
Итого капитал и обязательства
49
Наименование _______________________________
Адрес
__________________________
Телефон ____________________________________
Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель ____________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________
____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-БДиУИП, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно организацией, осуществляющей брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющей инвестиционным портфелем по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 49 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Строки 16.7 и 16.8 заполняются только управляющими инвестиционным портфелем.
10. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 16
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 16
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: Ф2-БДиУИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем.
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы, связанные с получением вознаграждения
1
в том числе:
по размещенным вкладам
1.1
по приобретенным ценным бумагам
1.2
в том числе:
по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

47.1
есепті кезеңдегі
47.2
Капитал жиынтығы
48
Капитал мен міндеттемелер жиынтығы
49
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушы_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1Н-БДжИПБ, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын, инвестициялық портфельді басқаратын ұйым ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлік мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 49 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
9. 16.7 және 16.8-жолдарды инвестициялық портфельді басқарушылар ғана толтырады.
10. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
17-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н-БДжИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын, инвестициялық портфельді басқаратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезең үшін (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың осындай кезеңі үшін
Алдыңғы жылдың басынан бері осындай кезең үшін (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Сыйақы алуға байланысты кіріс
1
оның ішінде:
орналастырылған салымдар бойынша
1.1
сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
1.2
оның ішінде:
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша

1.2.1
в том числе:
доходы в виде дивидендов по акциям, находящимся в портфеле ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1.​2.​1.​1
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1.​2.​1.​2
по ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка

1.2.1
оның ішінде:
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар портфеліндегі акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кіріс
1. 2. 1. 1
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
1. 2. 1. 2
өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша

1.2.2
в том числе:
доходы в виде дивидендов по акциям, находящимся в портфеле ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка
1.​2.​2.​1
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости
1.​2.​2.​2
по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1.2.3
в том числе:
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1.​2.​3.​1
по операциям "обратное РЕПО"
1.3
прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
1.4
Комиссионные вознаграждения
2
в том числе:
от консалтинговых услуг
2.1
в том числе:
аффилированным лицам

1.2.2
оның ішінде:
өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар портфеліндегі акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кіріс
1. 2. 2. 1
әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
1. 2. 2. 2
амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша
1.2.3
оның ішінде:
амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс
1. 2. 3. 1
"кері РЕПО" операциялары бойынша
1.3
сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс
1.4
Комиссиялық сыйақылар
2
оның ішінде:
консалтингтік қызметтерден
2.1
оның ішінде:
үлестес тұлғаларға

10. В строках с 1 по 33 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Строки 2.8 и 2.9 заполняются только управляющими инвестиционным портфелем.
12. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 17
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 17
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)
Индекс формы административных данных: Ф1-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.
Сроки представления:

10. 1 – 33 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
11. 2.8 және 2.9-жолдарды инвестициялық портфельді басқарушылар ғана толтырады.
12. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
18-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1Н-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары.
Ұсыну мерзімі:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и страховыми организациями, имеющими лицензию в отрасли "страхование жизни", и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика в разрезе каждого клиента по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на начало отчетного периода.
8. В строках с 1 по 23 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 18
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 18
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)
Индекс формы административных данных: Ф2-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.
Сроки представления:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша әрбір клиент бөлігінде сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлік мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің басындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 23 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
19-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептiлiктi ұсыну қағидаларына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2Н-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары.
Ұсыну мерзімі:

19.5
Прочие расходы
20
Итого расходов
21
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
22
Корпоративный подоходный налог
23
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
24
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
25
Итого чистая прибыль (убыток) за период
26
Наименование ______________________________
Адрес __________________________
Телефон ______________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель _____________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ______________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Отчет о прибылях и убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (индекс – Ф2-Нацпочта, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно Национальным оператором почты по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 26 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных и сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.

19.5
Басқа да шығыс
20
Шығыс жиынтығы
21
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
22
Корпоративтік табыс салығы
23
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
24
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)
25
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
26
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Пайда мен зиян туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – Ф2-Ұлттық пошта, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Ұлттық пошта операторы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда өткен жылдың осындай кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда өткен жылдың басынан бергі осындай кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1-26 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.

65.1
отчетного периода
65.2
Итого капитал
66
Итого капитал и обязательства
67
Наименование
______________________________________
Адрес __________________________
Телефон __________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель _________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Главный бухгалтер ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
__________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных,
"Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (индекс – ФГСВ-01, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 67 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 21
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета
и представления
финансовой отчетности
Приложение 23
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Отчет о прибылях и убытках
Индекс формы административных данных: ФГСВ-02
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
Срок представления: в срок до 5 (пятого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы и расходы по активам организации
Доходы, связанные с получением вознаграждения
1
в том числе:
по размещенным вкладам
1.1
по приобретенным ценным бумагам
1.2
по операциям "обратное РЕПО"
1.3
прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
1.4
Доходы (расходы) по финансовым активам (нетто)
2
в том числе:
доходы (расходы) от купли-продажи финансовых активов (нетто)
2.1
доходы (расходы) от изменения стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка (нетто)
2.2
Доходы (расходы) от переоценки иностранной валюты (нетто)
3
Доходы от восстановления резервов на возможные потери по финансовым активам
4
Доходы от реализации активов
5
Прочие доходы
6
Итого доходов
7
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
8
в том числе:
по полученным займам
8.1
по обязательствам по аренде
8.2
по операциям "РЕПО"
8.3
прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
8.4
Комиссионные расходы
9
в том числе:
вознаграждение брокеру
9.1
вознаграждение за кастодиальное обслуживание
9.2
Операционные расходы
10
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные

65.1
есепті кезеңнің
65.2
Капитал жиынтығы
66
Капитал мен міндеттемелердің жиынтығы
67
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы, телефоны
Бас бухгалтер ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), қолы, күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), қолы
"Бухгалтерлік баланс"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі – СТКҚ -01, кезеңділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтанушыларға (сақтандырылған адамдарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын ұсынады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда өткен жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 - 67 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын ескере отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу
және қаржылық есептілікті
ұсыну мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
24-қосымша
Қаржы ұйымдарының қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларына
23-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Пайда мен зиян туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: СТКҚ -02
Кезеңділігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылған адамдарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде.
Нысан
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңде
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңде (өспелі жиынтығымен)
Өткен жылдың осындай кезеңінде
Өткен жылдың басынан бергі осындай кезеңде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Ұйым активтерінің кірісі мен шығысы
Сыйақы алуға байланысты кіріс
1
оның ішінде:
орналастырылған салымдар бойынша
1.1
сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
1.2
"кері РЕПО" операциялары бойынша
1.3
сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс
1.4
Қаржы активтері бойынша кіріс (шығыс) (нетто)
2
оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу-сатудан түскен кіріс (шығыс) (нетто)
2.1
өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын қаржы активтері құнының өзгеруінен болған кіріс (шығыс) (нетто)
2.2
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кіріс (шығыс) (нетто)
3
Қаржы активтері бойынша ықтимал залалдарға резервтерді қалпына келтіруден болған кіріс
4
Активтерді өткізуден болған кіріс
5
Басқа да кіріс
6
Кіріс жиынтығы
7
Сыйақы төлеуге байланысты шығыс
8
оның ішінде:
алынған қарыздар бойынша
8.1
жалдау міндеттемелері бойынша
8.2
"РЕПО" операциялары бойынша
8.3
сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыс
8.4
Комиссиялық шығыс
9
оның ішінде:
брокерге сыйақы
9.1
кастодиандық қызмет көрсету үшін сыйақы
9.2
Операциялық шығыс
10
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығысы

8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 46 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Вид финансовой отчетности: отдельная.

8. 5-бағанда алдыңғы жылдың ұқсас кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бастап ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1-46 аралығындағы жолдарда бас кітаптан немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
11. Қаржылық есептілік түрі: жеке.