Об утверждении типового положения о Комиссии по вопросам портала социальных услуг
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2023 года № 32599
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с пунктом 3 статьи 167 Социального Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о Комиссии по вопросам портала социальных услуг.
2. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2023 года № 180
Типовое положение о Комиссии по вопросам портала социальных услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее типовое положение о Комиссии по вопросам портала социальных услуг (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 167 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
2. Комиссия по вопросам портала социальных услуг (далее – Комиссия) является постоянно действующим коллегиальным органом на территории соответствующих административно-территориальных единиц.

Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 180 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 мамырда № 32599 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 167-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғанынан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1 және 2-тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік жасайтын Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі 2023 жылғы
26 мамырдағы № 180
/бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 167-бабының 3-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді.
2. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.

3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Глава 2. Организация деятельности Комиссии
4. Состав утверждается распоряжением акима области (города республиканского значения и столицы).
5. Комиссия состоит из Председателя, заместителя Председателя и членов комиссии. Общий состав Комиссии формируется из нечетного количества, но не менее семи человек.
Состав Комиссии формируется из числа представителей заинтересованных государственных органов местного исполнительного органа на территории соответствующих административно-территориальных единицы, а также неправительственных организаций, советник акима области (города республиканского значения и столицы) по вопросам лиц с инвалидностью.
6. Председатель и заместитель председателя избираются на первом заседании Комиссии из числа ее членов открытым голосованием простым большинством голосов.
7. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
8. Подготовку решений и протоколов заседаний комиссии осуществляет секретарь Комиссии.
9. Заседания Комиссии проводится ежеквартально при наличии не менее двух третей от общего числа ее членов.
10. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов путем открытого голосования и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего числа участвующих членов Комиссии.
11. По результатам заседания Комиссии составляется протокол, который подписывается Председателем и присутствующими членами Комиссии по форме согласно приложению к настоящему Положению.
На основании решения членов Комиссии в модуле "Рабочее место сотрудника государственного органа" на Портале социальных услуг секретаря комиссии в электронном виде формируется протокол по форме, определенной в Правилах регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятие с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг, утвержденных уполномоченным государственным органом в соответствии с абзацем двадцать четвертым подпункта 5) статьи 12 Кодекса.
12. Решения Комиссии являются основанием для регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг.

3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру
4. Құрам облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) әкімінің өкімімен бекітіледі.
5. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және Комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссияның жалпы құрамы тақ санын құралады, бірақ жеті адамнан аспауға тиіс.
Комиссияның құрамына тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы жергілікті атқарушы органның мүдделі мемлекеттік органдарының, сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің мүгедектігі бар адамдардың мәселелері жөніндегі кеңесшісі кіреді.
6. Төраға және төрағаның орынбасары Комиссияның бірінші отырысында оның мүшелері арасынан ашық дауыс беру арқылы қарапайым көпшілік дауыспен сайланады.
7. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған кезде, оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
8. Комиссия отырыстарының шешімдері мен хаттамаларын дайындауды Комиссия хатшысы жүзеге асырады.
9. Комиссия отырыстары тоқсан сайын оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған кезде өткізіледі.
10. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру жолымен жай көпшілік дауыспен қабылданады және егер оларға қатысушы Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
11. Комиссия отырысының нәтижелері бойынша хаттама жасалады, оған төраға және қатысып отырған Комиссия мүшелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қояды.
Комиссия мүшелерінің шешімі негізінде Комиссия хатшысының "Мемлекеттік орган қызметкерінің жұмыс орны" модулінде электрондық түрде Кодекстің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма төртінші абзацына сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ, тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидаларында айқындалған нысан бойынша хаттама қалыптастырылады.
12. Комиссия шешімі тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу үшін негіз болып табылады.

Глава 3. Основные задачи и функции Комиссии
13. Основными задачами Комиссии являются:
1) коллегиальное рассмотрение материалов в заявлениях лица с инвалидностью/поставщиков товаров и услуг и вынесение по ним решений;
2) мониторинг заявленных поставщиком характеристик товаров и (или) услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, на соответствие классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью.
14. Комиссия в пределах своей компетенции обеспечивает объективное, всестороннее и своевременное рассмотрение обращений лиц с инвалидностью по вопросу деятельности Портала социальных услуг.
15. Комиссия рассматривает обращения местного исполнительного органа, лиц с инвалидностью и поставщиков товаров и услуг, зарегистрированных на портале социальных услуг, при выявлении нарушений направляет уведомление о необходимости устранения.
В случае неустранения в течение 14 календарных дней, указанного в уведомлении, комиссия принимает решение о снятии поставщика с портала социальных услуг.
16. К основным функциям Комиссии относятся:
1) рассмотрение заявлений претендентов на регистрацию на портале социальных услуг в качестве поставщиков товаров, услуг;
2) снятие с регистрации поставщиков товаров, услуг на портале социальных услуг;
3) рассмотрение информации о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении поставщиком взятых на себя обязательств, размещенной лицами с инвалидностью на портале социальных услуг;
4) выявление фактов предоставления товаров, услуг ненадлежащего качества и (или) не соответствующих представленным характеристикам.
Приложение
к Правилам по утверждению
типового положения Комиссии
по вопросам портала
социальных услуг
Форма
Протокол № ____ от __ ___________ 20___года
Комиссия, ________________________________________________________
рассмотрев заявление на регистрацию на портале социальных услуг полное
наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) поставщика
_________________________________________________________________
Бизнес идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер
поставщика ______________________________________________________
вид деятельности поставщика _______________________________________
вынесла решение:
о допуске и регистрации;
об отказе по причине:
недостоверности внесенных сведений поставщика, указанных в пункте ___ Правил
регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации
на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал
социальных услуг от __ апреля 2023 года №___;
отсутствия в представленных документах необходимых реквизитов;
наличия в представленных документах нечетких и неразборчивых записей,
явных подчисток, приписок, зачеркнутых слов, нерасшифрованных сокращений,
исправлений, за исключением исправлений, заверенных подписью
уполномоченного лица и скрепленных печатью (при наличии);

3-тарау. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары
13. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) мүгедектігі бар адамның/тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің өтініштеріндегі материалдарды алқалы түрде қарау және олар бойынша шешімдер шығару:
2) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына өнім беруші мәлімдеген сипаттамалардың сәйкес келуін мониторингтеу болып табылады.
14. Комиссия өз құзыреті шегінде әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының қызметі мәселесі бойынша мүгедектігі бар адамдардың өтініштерін объективті, жан-жақты және уақтылы қарауды қамтамасыз етеді.
15. Комиссия жергілікті атқарушы органның, мүгедектігі бар адамдардың және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркелген тауарлар мен қызметтерді берушілердің өтініштерін қарайды, бұзушылықтар анықталған кезде жою қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген күнтізбелік 14 күн ішінде жойылмаған жағдайда, Комиссия өнім берушіні әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталынан шығару туралы шешім қабылдайды.
16. Комиссияның негізгі функцияларына:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тауарларды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілер ретінде тіркеуге үміткерлердің өтініштерін қарау;
2) тауарларды, көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығару;
3) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында мүгедектігі бар адамдар орналастырған, өнім берушінің өзіне алған міндеттемелерін орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы туралы ақпаратты қарау;
4) тиісті емес сападағы және (немесе) ұсынылған сипаттамаларға сәйкес келмейтін тауарларды, көрсетілетін қызметтерді ұсыну фактілерін анықтау жатады.
Әлеуметтік көрсетілетін
қызметтер порталы мәселелері
жөніндегі комиссияның
үлгілік ережеге
қосымша
Нысан
Хаттама 20___жылғы __ ___________№ ____
Комиссия_____________________________________________________
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына тіркелуге арналған өтінішті қарап,
_____________________________________________________________
өнім берушінің толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) атауы
өнім берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру
нөмірі________________________________________________________
өнім берушінің қызмет түрі _____________________________________
мынадай шешім шығарды:
рұқсат беру және тіркеуге туралы;
мынадай себеп бойынша бас тарту туралы:
өнім беруші енгізген 2023 жылғы __ ____________ № ___ Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ, тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидаларының ___ -тармағында көрсетілген мәліметтердің дәйексіздігі;
ұсынылған құжаттарда қажетті деректемелердің болмауы;
уәкілетті адамның қолымен куәландырылған және мөрмен (бар болса) бекітілген түзетулерді қоспағанда, ұсынылған құжаттарда анық емес және түсініксіз жазбалардың, анық өшірулердің, қосып жазулардың, сызылған сөздердің болуы, шифрланбаған қысқартулардың, түзетулердің болуы;

несоответствия требованиям пункта 6 статьи 167 Кодекса.
_______________________
(решение члена комиссии)
Удостоверено электронной цифровой подписью
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
члена комиссии)
________________________
(решение члена комиссии)
Удостоверено электронной цифровой подписью
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
члена комиссии)
________________________
(решение председателя комиссии)
Удостоверено электронной цифровой подписью
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
председателя комиссии)
Удостоверено электронной цифровой подписью
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
секретаря комиссии)

Кодекстік 167-бабының 6-тармағына сәйкес келмеуі.
________________________ (комиссия мүшесінің шешімі)
Электрондық цифрлық қолтанбамен куәландырылды ________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________ (комиссия мүшесінің шешімі)
Электрондық цифрлық қолтанбамен куәландырылды ________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________ (комиссия төрағасының шешімі)
Электрондық цифрлық қолтанбамен куәландырылды _________________________________________________
(комиссия төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Электрондық цифрлық қолтанбамен куәландырылды _________________________________________________
(комиссия хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)