О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 683 "Об утверждении Типового договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 208. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2023 года № 32691
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 683 "Об утверждении Типового договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12522) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 7) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовом договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1:
дополнить подпунктами 16), 17) и 18) следующего содержания:
"16) банковская гарантия – письменный документ, оформленный в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14915), и выданный банком клиенту (лицу-должнику) на основании его заявления в пользу третьего лица (лица-кредитора), согласно которому банк обязуется выплатить ограниченную сумму денег третьему лицу (лицу-кредитору) на указанных в нем условиях (выпускается по системе SWIFT);
17) финансовое обеспечение – финансовые ресурсы в виде банковской гарантии или резервного аккредитива.
18) резервный аккредитив – обязательство банка уплатить в пользу бенефициара по аккредитиву сумму по наступлению случая неисполнения лицом-должником обязательств перед бенефициаром (резервный аккредитив выпускается по системе SWIFT).";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Субъект обязуется оказывать, а Единый закупщик покупать и оплачивать услугу по поддержанию готовности электрической мощности (далее – услуга по поддержанию) в соответствии с настоящим Договором и требованиями законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
пункт 9:
дополнить подпунктами 4), 5), 6) и 7) cледующего содержания:

"Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 683 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 208 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 маусымда № 32691 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 683 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12522 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартты бекіту туралы қағидаларында:
1-тармақ:
мынадай мазмұндағы 16), 17 және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) банк кепілдігі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14915 тіркелген) Банк кепілдіктері мен кепілгерлігін беру қағидаларына сәйкес ресімделген және банк клиентке (борышкер тұлғаға) оның өтініші негізінде үшінші тұлғаның (кредитор тұлғаның) пайдасына беретін жазбаша құжат (SWIFT жүйесі бойынша шығарылады), осы құжат негізінде онда көрсетілген шарттарға сәйкес банк шекті соманы үшінші тұлғаға (кредитор тұлғаға) төлеуге міндеттенеді
17) қаржылық қамтамасыз ету – банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив түріндегі қаржы ресурстары;
18) резервтік аккредитив – борышкер тұлға бенефициар алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайдың басталуы кезіндегі соманы аккредитив бойынша бенефициардың пайдасына төлеу жөніндегі банктің міндеттемесі (резервтік аккредитив SWIFT жүйесі бойынша шығарылады).";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес Субъект электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көрсетуге (бұдан әрі – әзірлікті ұстап тұру бойынша қызмет көрсету), ал Бірыңғай сатып алушы көрсетілетін қызметті сатып алуға және ол үшін ақы төлеуге міндеттенеді.";
9-тармақ:
мынадай мазмұндағы 4), 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:

"4) при надлежащем исполнении Субъектом подпункта 21) пункта 11 настоящего Договора, направить письмо в банк (банки) о возврате (освобождении) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, указанного в подпункте 23) пункта 11 настоящего Договора, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня введения в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, обеспечивающих исполнение Субъектом его обязательств, согласно Закону;
5) при исполнении Субъектом требований подпункта 4) пункта 12 настоящего Договора, направить письмо в банк (банки) о возврате (освобождении) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения третьим лицом финансового обеспечения исполнения условий Договора в соответствии с подпунктом 23) пункта 11 настоящего Договора;
6) выставлять требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву при не предоставлении копии уведомления о начале строительно-монтажных работ вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение настоящего Договора), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль в течение 18 (восемнадцати) месяцев с даты подписания настоящего Договора для газовых электростанций, в течение 24 (двадцати четырех) с даты подписания настоящего Договора для гидроэлектростанций Договора - в размере 30 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора;
7) выставлять требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву при не предоставлении копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение настоящего Договора), утвержденного в соответствии с пунктом 4 статьи 74 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о строительной деятельности) в течение 36 (тридцати шести) месяцев с даты подписания настоящего Договора для газовых электростанций, в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания настоящего Договора, для гидроэлектростанций - в размере 100 % от суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора, а при удержания части финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора в соответствии с подпунктом 6) настоящего пункта – 70 % суммы финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора.".
пункт 11:
подпункт 5) изложить в новой редакции:

"4) Cубъект осы Шарттың 11-тармағының 21) тармақшасын тиісінше орындаған кезде осы Шарттың 11-тармағының 23) тармақшасында көрсетілген осы Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасын қайтару (босату) туралы хатты Заңға сәйкес Субъектінің өз міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ететін генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға берген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде банкке (банктерге) жолдауға;
5) Субъект осы Шарттың 12-тармағының 4) тармақшасының талаптарын орындаған кезде, осы Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді үшінші тұлға енгізген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Шарттың 11-тармағының 23) тармақшасына сәйкес банкке (банктерге) осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді қайтару (босату) туралы хат жолдауға;
6) газ электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде, ал гидроэлектр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, генерацияның маневрлік режимі бар (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі берілмеген кезде – осы Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасынан 30 % мөлшерінде тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша төлемге талап қоюға;
7) газ электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, ал гидроэлектр станциялары үшін - осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 74-бабының 4-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Құрылыс қызметі туралы заң) айқындалған тәртіппен бекітілген генерацияның маневрлік режимі бар (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі берілмеген кезде – осы Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қаматамасыз ету сомасынан 100 %, ал осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес осы Шарттың талаптарынын орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігін ұстап қалған жағдайда – осы Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің 70 % сомасы мөлшерінде тиісті банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив бойынша төлемге талап қоюға міндетті.";
11-тармақта:
5) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:

"5) ежедневно, до 11:00 часов текущих суток (по времени города Астана), предоставлять системному оператору информацию о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования, при этом, при не поступлении до 16:00 часов текущих суток (по времени города Астана) от системного оператора уведомления о дате планируемой подачи тестовой команды, в течение предстоящих суток допускается однократная (один раз в сутки) корректировка данной информации при выводе из ремонта генерирующего оборудования (при условии подачи соответствующей заявки системному оператору на вывод оборудования из ремонта), а также дополнительная корректировка данной информации при предоставлении системному оператору копии распоряжения об изменении водного режима, поступившего в течение соответствующих суток от бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов расходов воды.";
дополнить подпунктами 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24) и 25) cледующего содержания:
"18) ежегодно заключать с системным оператором договор по регулированию в порядке, определяемом в соответствии с Правилами включения потребителей в перечень электростанций, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 169 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20554);
19) участвовать на балансирующем рынке электрической энергии в порядке, определяемом в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10532;
20) предоставить копию уведомления о начале строительно-монтажных работ, вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение настоящего Договора), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, для газовых электростанций - в течение 18 (восемнадцати) месяцев с даты подписания настоящего Договора, для гидроэлектростанций - в течение 24 (двадцати четырех) с даты подписания настоящего Договора;
21) предоставить копию акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение настоящего Договора), утвержденного в порядке, определенном Законом о строительной деятельности, в течение для газовых электростанций - в течение 36 (тридцати шести) месяцев с даты подписания настоящего Договора, для гидроэлектростанций - в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания настоящего Договора;

"5) күн сайын, ағымдағы тәуліктегі сағат 11:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) жүйелік операторға алдағы жоспарлау тәуліктеріне энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының генерациядағы жұмыс электр қуаттарының, технологиялық және техникалық минимумдарының мәндері туралы ақпарат беруге, бұл ретте жүйелік оператордан ағымдағы тәуліктегі сағат 16:00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) тесттік команданы берудің жоспарланған күні туралы хабарлама түспеген кезде, алдағы тәулік ішінде генерациялайтын жабдықты жөндеуден шығарғанда (жабдықты жөндеуден шығаруға жүйелік операторға тиісті өтінім берген жағдайда) осы ақпаратты бір рет (тәулігіне бір рет) түзетуге, сондай-ақ су шығыстарының су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардан тиісті тәуліктер ішінде келіп түскен су режимін өзгерту туралы өкімнің көшірмесін жүйелік операторға ұсынғанда осы ақпаратты қосымша түзетуге жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24) және 25) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 169 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20554 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Тұтынушыларды электр станцияларының тізбесіне енгізу қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіппен жыл сайын жүйелік оператормен реттеу шартын жасасуға;
19) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына сәйкес айқындалатын тәртіппен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығына қатысуға;
20) газ электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде, гидроэлектростанциялар үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, генерацияның маневрлік режимі бар (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсынуға;
21) газ электр станциялары үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, гидроэлектростанциялар үшін осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс ай) ішінде Құрылыс қызметі туралы заңда айқындалған тәртіппен бекітілген генерацияның маневрлік режимі бар (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсынуға;

22) по запросу Единого закупщика направлять информацию о ходе строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение настоящего Договора);
23) предоставить финансовое обеспечение исполнения условий настоящего Договора Единому закупщику в течении 30 (тридцати) календарных дней после подписания настоящего Договора путем предоставления банковской гарантии или резервного аккредитива, оформленных в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, или резервного аккредитива, выпущенных по системе SWIFT.
Банковская гарантия или резервный аккредитив представляются победителем от банков-резидентов Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте которых не ниже "В" по Standard&Poor’s или "В-" по Fitch или "В3" по Moody’sInvestorsService либо рейтинг родительской организации (которой принадлежит более 50 % акций банка-резидента Республики Казахстан) не ниже уровня "BВB" по Standard&Poor’s или "ВВВ" по Fitch или "Ваа2" по Moody’sInvestorsService.
При этом, банковская гарантия или резервный аккредитив от банков-нерезидентов Республики Казахстан подтверждаются банками-резидентами путем выпуска гарантии под контр-обязательства нерезидентов.
Банкам-нерезидентам Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте, которых не ниже "ВВВ" по Standard&Poor’s, "ВВВ" по Fitch "Ваа2" по Moody’s Investors Service разрешается выпускать банковскую гарантию или резервный аккредитив без выпуска соответствующих контр-обязательств.
Необходимый объем финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора составляет _________ тенге и определяется как произведение удельного значения финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора (в тенге/МВт) и объема услуги по поддержанию (в МВт).
Удельное значение финансового обеспечения исполнения условий договора покупки электрической мощности составляет 1 000 000 (один миллион) тенге/МВт.
Банковская гарантия или резервный аккредитив, указанные в настоящем подпункте, являются безотзывными, предусматривают их исполнение полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара), со сроком действия не менее 38 (тридцати восьми) месяцев с даты подписания настоящего Договора;
24) оплатить все банковские комиссии и расходы, связанные с финансовым обеспечением исполнения условий настоящего Договора, в том числе и банка получателя (бенефициара);
25) уведомлять Единого закупщика до заключения Субъектом договора уступки прав и обязанностей.";
пункт 12:

22) Бірыңғай сатып алушының сұрау салуы бойынша генерацияның маневрлік режимі бар (осы Шарттың орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салудың барысы туралы ақпаратты жіберуге;
23) осы Шартқа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Бірыңғай сатып алушыға Банк кепілдіктері мен кепілгерлігін беру қағидаларына сәйкес ресімделген, SWIFT жүйесі арқылы шығарылған банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті ұсыну арқылы осы Шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсынуға міндетті.
Жеңімпаз банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor's бойынша "В" немесе Fitch бойынша "В-" немесе Moody'sInvestorsService бойынша "В3" төмен емес немесе (Қазақстан Республикасының резидент банкінің 50 % астам акциялары тиесілі) бас ұйымның рейтингі Standard&Poor ' s бойынша "ВВВ" немесе Fitch бойынша "ВВВ" немесе Moody’sInvestorsService бойынша "Ваа2" деңгейінен төмен емес Қазақстан Республикасының резидент банктерінен береді.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің банктік кепілдігін немесе резервтік аккредитивін резидент емес банктер резидент еместердің қарсы міндеттемелері бойынша кепілдік шығару жолымен растайды.
Шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor's бойынша "ВВВ"-ден, Fitch бойынша "ВВВ", Moody'sInvestorsService бойынша "Ваа2" төмен емес Қазақстан Республикасының резидент емес банктері тиісті қарсы міндеттемелерді шығармастан банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті шығара алады.
Осы Шарттың талаптарын орындау үшін қаржылық қамтамасыз етудің қажетті мөлшері _____________ теңгені құрайды және осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің үлестік құнының (теңге/МВт) және оның қолдау қызметі көлемінің көбейтіндісі ретінде айқындалады (МВт).
Электр қуатын сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің үлестік құны 1 000 000 (бір миллион ) теңге/МВт құрайды.
Осы тармақшада көрсетілген банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив қайтарылмайтын болып табылады, оларды алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша толық немесе ішінара орындалуын қамтамасыз етеді, қолданылу мерзімі – осы Шартқа қол қойған күннен бастап кемінде 38 (отыз сегіз) ай;
24) алушының (бенефициардың) банкін қоса алғанда, осы Шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуге байланысты барлық банктік комиссияларды және шығыстарды төлеуге;
25) Субъект құқықтар мен міндеттерді басқаға беру шартын жасасқанға дейін Бірыңғай сатып алушыны хабардар етуге міндетті.";
12-тармақ:

дополнить подпунктами 3), 4) и 5) cледующего содержания:
"3) требовать возврат (освобождение) финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора или его части при своевременном вводе в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, обеспечивающих исполнение его обязательств по настоящему Договору, согласно Закону.
4) уступать свои права и обязанности третьему лицу по настоящему Договору, и Третьим лицом, принимающим права и требования по настоящему Договору.
Уступка прав и обязанностей по настоящему Договору, осуществляется после предоставления третьим лицом, принимающим права и обязанности по настоящему Договору, финансового обеспечения исполнения условий настоящего Договора согласно подпункту 23) пункта 11 настоящего Договора.
После осуществления всех требований настоящего пункта третье лицо признается победителем аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации;
5) требовать от Единого закупщика возврат (освобождение) финансового обеспечения исполнения Договора после исполнения условий, указанного в части третьей подпункта 4) настоящего пункта;";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Если Единый закупщик оспаривает правильность выставленного счета-фактуры, он уведомляет субъекта в течении десяти рабочих дней после утверждения фактического баланса производства-потребления электрической энергии в Республики Казахстан и предоставляет Субъекту письменное заявление с изложением возражений. При этом, Единый закупщик обязан оплатить не оспоренную часть счета-фактуры согласно части первой пункта 13 настоящего Договора.
При изменении значений безразмерных коэффициентов, определяемых Системным оператором, срок, указанный в части первой, считать со дня получения уведомления от Системного оператора.";
пункт 26 изложить в новой редакции:
"26. Если споры и разногласия, вытекающие из настоящего Договора, не разрешаются путем переговоров, то такие споры и разногласия подлежат разрешению в судах по местонахождению Единого закупщика в соответствии со статьей 29 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. Действие подпунктов 16), 17), 18) пункта 1, подпунктов 4), 5), 6), 7) пункта 9, подпунктов 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25) пункта 11, подпунктов 3), 4), 5) пункта 12 настоящего Договора распространяются исключительно в отношении энергопроизводящих организаций, заключивших настоящий Договор в соответствии с подпунктами 1), 1-1) пункта 3-1 статьи 15-3 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике";

мынадай мазмұндағы 3), 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) Заңға сәйкес осы Шарт бойынша оның міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ететін, маневрлік генерациялау режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар уақтылы пайдалануға берілген кезде осы Шарттың немесе оның бір бөлігінің талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасын қайтаруды (босатуды) талап етуге;
4) өзінің құқықтары мен талаптарын осы Шарт бойынша үшінші тұлғаға және осы Шарт бойынша құқықтар мен талаптарды қабылдайтын үшінші тұлғаға беру.
Осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді басқаға беру осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді қабылдайтын үшінші тұлға осы Шарттың 11-тармағының 23) тармақшасына сәйкес осы Шарттың талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді бергеннен кейін жүзеге асырылады.
Осы тармақтың барлық талаптары жүзеге асырылғаннан кейін үшінші тұлға генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықтардың жеңімпазы болып танылады;
5) осы тармақтың 4) тармақшасының үшінші бөлігінде көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін Бірыңғай сатып алушыдан Шарттың орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді қайтаруды (босатуды) талап етуге құқылы.";
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Егер Бірыңғай сатып алушы ұсынылған шот-фактураның дұрыстығын дауласа, ол Қазақстан Республикасында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі бекітілгеннен кейін субъектіні 10 жұмыс күні ішінде хабардар етеді және Субъектіге қарсылықтары баяндалған жазбаша өтініш береді. Бұл ретте Бірыңғай сатып алушы осы Шарттың 13-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес шот-фактураның даулы емес бөлігін төлеуге міндетті.
Бұл ретте Жүйелік оператор айқындайтын өлшемсіз коэффициенттердің мәндері өзгерген жағдайда, бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім жүйелік оператордан хабарлама алған күннен бастап есептелсін.";
26-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Егер осы Шарттан туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешілмесе, онда мұндай даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 29-бабына сәйкес Бірыңғай сатып алушының орналасқан жері бойынша соттарда шешілуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 33-1-тармақпен толықтырылсын:
"33-1. Көрсетілген 1-тармақтың 16), 17), 18) тармақшалары, 9-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшалары, 11-тармақтың 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25) тармақшалары, 12-тармақтың 3), 4), 5) тармақшалары осы Шартта "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабы 3-1-тармағының 1, 1-1) тармақшаларына сәйкес осы Шартты жасасқан энергия өндіруші ұйымдар үшін ғана қолданылады және солар үшін жарамды.";

приложения 1 и 3 к Типовому договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.

Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы үлгілік шартқа 1 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.

*** - данный столбец не заполняется в случае, если договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности относится к договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемым в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 7) пункта 11 Правил рынка мощности.
**** - срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности Субъекта для каждого его периода указывается одинаковым в формате: 20___ - 20___ гг.
Приложение 2 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 208
Приложение 3
к Типовому договору
о покупке услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления, максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка и максимальная электрическая мощность экспорта Субъекта по годам.*
№ п/п
Период, год**
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления, МВт
В том числе:
Максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка, МВт
Максимальная электрическая мощность экспорта, МВт
максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций, МВт***
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.

*** - егер электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт Қуат нарығы қағидаларының 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларына сәйкес жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қатысты болған жағдайда бұл баған толтырылмайды.
**** - Субъектінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі оның әр кезеңі үшін бірдей форматта көрсетіледі: 20___ - 20___ жж.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 208 Бұйрығына
2-қосымша
Электр қуатының әзірлігін
ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып
алу туралы үлгілік шартқа
3-қосымша
Субъектінің өзі тұтынатын электр қуатының максималды мәні, бөлшек сауда нарығының субъектілеріне жеткізудің максималды электр қуаты және жылдар бойынша экспортының максималды электр қуаты*
№ р/с
Кезең, жыл**
өзі тұтынатын электр қуатының максималды мәні, МВт
оның ішінде:
Бөлшек сауда нарығының субъектілеріне жеткізілетін максималды электр қуаты, МВт
Экспорттың максималды электр қуаты, МВт
Электр станцияларының өз қажеттіліктеріне арналған электр қуатының максималды мәні, МВт***
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері ондыққа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;

** - периоды должны соответствовать периодам, отраженным в приложении 1 к настоящему Договору, и указываться в формате: 20___ г.
*** - максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций Субъекта, включающее в себя как максимальное значение электрической мощности всех собственных нужд электрических станций Субъекта, так и соответствующее максимальное значение электрической мощности всех хозяйственных и производственных нужд данных электрических станций Субъекта.
В случае заключения договоров согласно подпунктам 1), 1-1) и 2-1) пункта 3-1 статьи 15-3 Закона "Об электроэнергетике", данное приложение заполняется после проведения аттестации электрической мощности.

** - кезеңдер осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген кезеңдерге сәйкес келуі тиіс және мына форматта көрсетіледі: 20___ ж.
*** - Субъектінің электр станцияларының барлық жеке қажеттіліктеріне жұмсалатын электр қуатының максималды мәнінен, сондай-ақ Субъектінің осы электр станцияларының барлық шаруашылық және өндірістік қажеттіліктеріне жұмсалатын электр қуатының тиісті максималды мәнінен тұратын Субъектінің электр станцияларының жеке қажеттіліктеріне жұмсалатын электр қуатының ең максималды мәні.
Шарттар "Электр энергетикасы туралы" Заңның 15-3-бабы 3-1-тармағының 1), 1-1) және 2-1) тармақшаларына сәйкес жасалған жағдайда, осы қосымша электр қуатын аттестаттау жүргізілгеннен кейін толтырылады.