Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2023 года № 32740.
В соответствии подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республике Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 106
Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие принципы и требования к оказанию медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан.
2. В настоящем Стандарте используются следующие понятия:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) первичный уровень – уровень оказания медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;

Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 маусымда № 32740 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 106 Бұйрыққа
1-қосымша
Cтационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бейінді маман - жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) бірінші деңгей - медициналық-санитариялық алғашқы көмек мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;

3) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
4) научная организация в области здравоохранения (далее – научная организация) – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
5) вторичный уровень – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;
6) высокотехнологичная медицинская услуга (далее – ВТМУ) – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
7) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
8) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
9) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
10) медицинская организация (далее – МО) – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
11) система обязательного социального медицинского страхования (далее – система ОСМС) – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
12) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
13) медицинская помощь в стационарозамещающих условиях – медицинская помощь, не требующая круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающая медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
14) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;

3) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым (бұдан әрі – ғылыми ұйым) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
5) екінші деңгей - мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
6) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – ЖТМКК) - диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
7) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
8) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) - денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
9) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) - адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді алғашқы қол жеткізу орны;
10) медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ) – медициналық ұйым - негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
11) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС жүйесі) – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
12) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
13) стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек - тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеу көзделетін стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілетін медициналық көмек;
14) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) - бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;

15) медицинская помощь на дому – медицинская помощь, оказываемая при вызове медицинского работника, мобильной бригады, активном патронаже медицинскими работниками, организации лечения на дому (стационар на дому);
16) третичный уровень – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней;
3. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях оказывается организациями здравоохранения, имеющими лицензию на осуществление медицинской деятельности, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
4. Основными задачами и направлениями деятельности организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарозамещающих условиях, являются:
1) оказание медицинской помощи, не требующей круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающей медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
2) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в стационарозамещающих условиях с применением современных технологий и методов диагностики и лечения, в том числе ВТМУ, основанных на принципах доказательной медицины, с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи.
5. Для оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях при организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях и (или) стационарных условиях, в том числе научных организациях, организуются дневные стационары.
Дневные стационары работают ежедневно с 8.00 до 20.00 часов. В праздничные и выходные дни работает дежурный персонал по скользящему графику.
6. Штатная численность дневных стационаров рекомендуется согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
7. Оснащение дневных стационаров медицинскими изделиями осуществляется согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
8. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях оказывается:
1) в рамках ГОБМП (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан");
2) в системе ОСМС (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования");

15) үйде көрсетілетін медициналық көмек - медицина қызметкерін, мобильдік бригаданы шақырған, медицина қызметкерлерінің белсенді патронажы кезінде, емдеу үйде (үйдегі стационар) ұйымдастырылған кезде көрсетілетін медициналық көмек;
16) үшінші деңгей - жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі.
3. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмекті медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
4. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары:
1) тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеу көзделетін стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету;
2) заманауи технологиялар мен диагностика мен емдеу әдістерін, оның ішінде дәлелді медицина қағидаттарына негізделген ЖТМҚ қолдана отырып, стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету болып табылады.
5. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін амбулаториялық және (немесе) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының, оның ішінде ғылыми ұйымдардың жанынан күндізгі стационарлар ұйымдастырылады.
Күндізгі стационарлар күнделікті сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін жұмыс істейді. Мереке және демалыс күндері жылжымалы кесте бойынша кезекші персонал жұмыс істейді.
6. Күндізгі стационарлардың штат саны осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
7. Күндізгі стационарлардың медициналық бұйымдармен жарақтандыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек:
1) ТМККК шеңберінде ("Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес);
2) МӘМС жүйесінде ("Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес);

3) на платной основе в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).
9. Направление пациентов на получение медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и системе ОСМС осуществляется в соответствии:
с перечнем заболеваний по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (далее – МКБ-10) согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
с перечнем операций и манипуляций по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, девятого пересмотра (далее – МКБ-9), согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
10. После определения кодов заболевания, операций и манипуляций согласно приложениям 3 и 4 к настоящему Стандарту проводятся клинико-диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) исследования, консультации профильных специалистов в соответствии с диагнозом и КП.
Оформляется выписка из медицинской карты амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР-ДСМ -175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (далее – приказ № ҚР-ДСМ -175/2020), (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
Регистрация пациента в единой системе электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и системе ОСМС осуществляется ответственным специалистом направляющей организации здравоохранения с указанием планируемой даты госпитализации и основного диагноза по кодам МКБ-10. В случае направления на оперативное лечение указывается код операции по кодам МКБ-9.
Окончательную дату госпитализации, определяет принимающая организация здравоохранения с учетом очередности.
При направлении на получение услуг гемодиализа и перитонеального диализа дополнительно указывается уточняющий код: Z49.1 Экстракорпоральный диализ (диализ почечный) и (или) Z49.2 Другой вид диализа (перитонеальный диализ).

3) ақылы негізде "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ 170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
9. Пациенттерді ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек алуға жіберу:
осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес оныншы қайта қаралған Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің (бұдан әрі - АХЖ-10) кодтары бойынша аурулар тізбесіне;
осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес басым түрде стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілетін тоғызыншы қайта қаралған Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің (бұдан әрі - АХЖ-9) кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
10. Осы Стандартқа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес аурудың, операциялардың және манипуляциялардың кодтары айқындалғаннан кейін клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулер, диагнозға және КХ-ға сәйкес бейінді мамандардың консультациялары өткізіледі.
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 052/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан үзінді ресімделеді.
ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде, пациенттерді стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге жатқызуға жолдамаларды электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесінде пациентті тіркеуді АХЖ–10 кодтары бойынша негізгі диагнозды көрсетіп, жоспарлы емдеуге жатқызу күні көрсетіп, жолдама берген денсаулық сақтау ұйымының жауапты маманы жүзеге асырады. Операциялық емдеуге жолдама берілген жағдайда АХЖ–9 кодтары бойынша операция коды көрсетіледі.
Емдеуге жатқызудың соңғы күнін кезектілікті ескере отырып, қабылдаушы денсаулық сақтау ұйымы айқындайды.
Гемодиализ және перитонеалдық диализ қызметтерін алуға жіберілген кезде қосымша нақтылайтын код көрсетіледі: Z49.1 Экстракорпоралдық диализ (бүйрек диализі) және (немесе) Z49.2 диализдің басқа түрі (перитонеалдық диализ).

11. Медицинская помощь предоставляется после получения информированного согласия пациента на получение медицинской помощи по форме, утвержденной приказом № ҚР-ДСМ -175/2020.
12. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях при психических расстройствах и расстройствах поведения (класс V МКБ-10), оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21712).
13. Медицинская реабилитация в стационарозамещающих условиях осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381).
14. При лечении в стационарозамещающих условиях детей в возрасте до пяти лет, а также больных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению врачей в дополнительном уходе, матери (отцу) или иному лицу, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться с ним с выдачей листа или справки о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (далее – приказ № ҚР ДСМ-198/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660).
15. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях оказывается в плановой форме по уровням медицинской помощи (первичный, вторичный, третичный).
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.12.2023 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Оказание медицинской помощи в стационарозамещающих условиях
Параграф 1. Оказание медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на первичном уровне
16. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на первичном уровне оказывается по месту прикрепления пациента и (или) на дому (стационар на дому) по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи.
17. Показаниями для оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на первичном уровне являются:

11. Медициналық көмек № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша пациенттің медициналық көмек алуға хабардар етілген келісімін алғаннан кейін ұсынылады.
12. Психикалық бұзылушылық және мінез-құлықтық бұзылышылық кезінде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек (АХЖ-10 V сыныбы) "Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21712 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
13. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық оңалту "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
14. Бес жасқа дейінгі балаларды, сондай-ақ дәрігерлердің қорытындысы бойынша қосымша күтімге мұқтаж ересек жастағы науқас балаларды стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу кезінде балаға күтімді тікелей жүзеге асыратын анасына (әкесіне) немесе өзге адамға "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ–198/2020 бұйрығына (бұдан әрі- № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын бере отырып онымен бірге болу мүмкіндігі беріледі.
15. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек медициналық көмектің деңгейлері (бірінші, екінші, үшінші) бойынша жоспарлы түрде көрсетіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.12.2023 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету
1-параграф. Бірінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету
16. Стационарды алмастыратын жағдайларда бірінші деңгейде медициналық көмекті бекітілген жері бойынша және (немесе) үйде (үйдегі стационар) медициналық-санитариялық алғашқы көмек маманның жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
17. Бірінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін көрсетілімдер:

1) острое заболевание и (или) обострение хронических заболеваний, не требующие круглосуточного медицинского наблюдения, в том числе по направлению фельдшера (врача) бригады отделения скорой медицинской помощи при организации ПМСП после обслуживания вызовов 4 категории.
2) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению;
3) долечивание пациента в стационарозамещающих условиях после выписки из круглосуточного стационара при наличии показаний;
4) проведение курсов медицинской реабилитации третьего этапа.
18. Показаниями для оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на дому являются:
1) орфанные заболевания у детей, сопряженные с высоким риском инфекционных осложнений и требующие изоляции в период сезонных вирусных заболеваний, для получения регулярной заместительной ферментативной и антибактериальной терапии.
2) инфекционные заболевания в случаях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
3) состояние пациента при острых и хронических заболеваниях и (или) травмах, не позволяющее самостоятельно посетить медицинскую организацию.
19. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на первичном уровне включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по показаниям;
2) забор материала на лабораторные исследования согласно КП (при оказании медицинской помощи на дому);
3) диагностические услуги по медицинским показаниям для динамической оценки состояния пациента;
4) лечение основного заболевания, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, с проведением медицинских манипуляций (внутримышечных и внутривенных инъекций, перевязок);
5) оказание паллиативной медицинской помощи и сестринского ухода;
6) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
7) оформление и ведение учетной документации в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020) с вводом данных в медицинские информационнные системы и отчетной документации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.12.2023 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін жіті және (немесе) созылмалы аурулардың асқынуы, соның ішінде 4-санатты шақыртуға қызмет көрсеткеннен кейін МСАК ұйымдары жанынан жедел медициналық көмек бөлімшесі бригадасы фельдшерінің (дәрігердің) жолдамасы бойынша;
2) динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттер тобын белсенді жоспарлы сауықтыру;
3) көрсетілімдер болған кезде тәулік бойы стационардан шығарылғаннан кейін пациентті стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуді жалғастыру;
4) үшінші кезеңдегі медициналық оңалту курстарын өткізу болып табылады.
18. Үйде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін көрсетілімдер:
1) балалардағы инфекциялық асқынулардың жоғары қатерімен үйлесетін және тұрақты алмастырушы ферментативті және бактерияға қарсы терапия алу үшін маусымдық вирустық аурулар кезеңінде оқшаулауды талап ететін орфандық аурулар;
2) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін жағдайларда инфекциялық аурулар;
3) пациенттің жіті және созылмалы аурулар және (немесе) жарақаттар кезінде өз бетінше медициналық ұйымға баруға мүмкіндік бермейтін жай-күйі болып табылады.
19. Бірінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек:
1) дәрігердің қарап-тексеруін, көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультацияларын;
2) КХ сәйкес зертханалық зерттеулерге материал жинау (медициналық көмекті үйде көрсеткенде);
3) пациенттің жай-күйін динамикалық бағалау үшін медициналық көрсетілімдер бойынша көрсетілетін диагностикалық қызметтер;
4) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, медициналық манипуляциялар жүргізу арқылы негізгі ауруды емдеуді (бұлшық ет ішіне және вена ішіне инъекциялар таңу);
5) паллиативтік медициналық көмек және мейіргерлік күтім көрсетуді;
6) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес уақытша еңбекке жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру;
7) № ҚР-ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес медициналық ақпараттық жүйеге енгізумен есепке алу құжаттамасын мәліметтерді енгізумен және "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР- ДСМ-313/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР- ДСМ-313/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеу және жүргізуді қамтиды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.12.2023 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

20. Врач дневного стационара осматривает пациента ежедневно в рабочие дни, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов, согласно стандартам в области здравоохранения и КП. В праздничные и выходные дни осмотр и назначения осуществляются дежурным персоналом.
21. При ухудшении состояния в дневном стационаре, медицинскими работниками организации ПМСП, в которой находится пациент, оказывается неотложная медицинская помощь. При наличии медицинских показаний пациент для продолжения лечения направляется в круглосуточный стационар.
22. При улучшении состояния и необходимости продолжения лечения в амбулаторных условиях пациент направляется под наблюдение участкового врача.
23. Медицинская помощь на дому оказывается участковым врачом, медицинской сестрой и (или) мобильными бригадами (при осложнении эпидемиологической ситуации по инфекционным заболеваниям, для обслуживания пациентов, нуждающихся в паллиативной медицинской помощи).
Мобильные бригады (далее – МБ) организуются при организации ПМСП. Состав МБ утверждается приказом руководителя организации.
В состав МБ входят: врач (врачи), средний (средние) медицинский (медицинские) работник (работники), психолог, специалист по социальной работе в области здравоохранения (социальный работник).
Для работы МБ выделяется специализированный автотранспорт, помещения для хранения медицинского оснащения, комплектации укладок для забора материала на лабораторные исследования и текущего запаса медикаментов;
24. Выезды МБ осуществляются в рабочие дни с 8.00 до 20.00. часов.
Первый выезд МБ осуществляется с врачом и (или) фельдшером в сопровождении медицинской сестры.
Последующие выезды осуществляются средними медицинскими работниками для выполнения врачебных назначений.
Повторные выезды врача осуществляются при ухудшении состояния пациента и по завершению курса лечения для решения вопроса дальнейшей тактики ведения пациента.
25. Длительность лечения в стационарозамещающих условиях на первичном уровне составляет не более восьми рабочих дней, за исключением пациентов, находящихся на медицинской реабилитации, получающих паллиативную медицинскую помощь, нуждающихся в сестринском уходе.
Длительность лечения пациентов, находящихся на медицинской реабилитации, определяется в соответствии с программой реабилитации.
Длительность лечения пациентов, получающих паллиативную медицинскую помощь и (или) нуждающихся в сестринском уходе, определяется с учетом состояния пациента.

20. Күндізгі стационар дәрігері пациентті күн сайын жұмыс күндері қарайды, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер мен емдеуді түзетеді, қажет болған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға және КЖ сәйкес қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды. Мереке және демалыс күндері қарап-тексеру мен тағайындауларды кезекші персонал жүзеге асырады.
21. Күндізгі стационарда жағдайы нашарлаған кезде пациент жатқан МСАК ұйымының медицина қызметкерлері кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді. Медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент емдеуді жалғастыру үшін тәулік бойы стационарға жіберіледі.
22. Жағдайы жақсарған кезде және амбулаториялық жағдайда емдеуді жалғастыру қажет болған жағдайда пациент учаскелік дәрігердің бақылауына жіберіледі.
23. Үйде медициналық көмекті учаскелік дәрігер, мейіргер және (немесе) мобильдік бригадалар (инфекциялық аурулар бойынша эпидемиологиялық жағдай асқынған кезде, паллиативтік медициналық көмекке мұқтаж пациенттерге қызмет көрсету үшін) көрсетеді.
Мобильді бригадалар (бұдан әрі-МБ) МСАК ұйымының жанынан ұйымдастырылады.
МБ құрамы ұйым басшысының бұйрығымен бекітіледі.
МБ құрамына: дәрігер (дәрігерлер), орта (орта) медицина қызметкері, психолог, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (әлеуметтік қызметкер) кіреді.
МБ жұмысы үшін арнайы автокөлік, медициналық жабдықтарды сақтауға арналған үй-жайлар, зертханалық зерттеулерге және дәрі-дәрмектердің ағымдағы қорына материал алуға арналған жинақтамалар бөлінеді;
24. МБ шығуы жұмыс күндері сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін жүзеге асырылады.
МБ-ның бірінші шығуы мейіргердің алып жүріумен дәрігер және (немесе) фельдшер жүзеге асырады.
Одан кейінгі шығуларды дәрігердің тағайындауын орындау үшін орта медицина қызметкерлері жүзеге асырады.
Дәрігердің қайта шығуы пациенттің жағдайы нашарлаған кезде және емдеу курсы аяқталғаннан кейін пациентті одан әрі қадағалап қарау тактикасы мәселесін шешу үшін жүзеге асырылады.
25. Медициналық оңалтудағы, мейіргер күтіміне паллиативтік медициналық көмек алуға мұқтаж пациенттерді қоспағанда, стационарды алмастыратын жағдайларда бірінші деңгейде емдеу ұзақтығы сегіз жұмыс күнінен аспайтын уақытты құрайды.
Медициналық оңалтудағы пациенттерді емдеу ұзақтығы оңалту бағдарламасына сәйкес айқындалады.
Паллиативтік медициналық көмек алатын және (немесе) мейіргерлік күтімге мұқтаж пациенттерді емдеу ұзақтығы пациенттің жай-күйі ескеріле отырып айқындалады.

Параграф 2. Оказание медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на вторичном уровне
26. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на вторичном уровне оказывается по направлению специалистов первичного и (или) вторичного уровней.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.12.2023 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Показаниями для оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на вторичном уровне являются:
1) проведение операций и (или) манипуляций со специальной предоперационной подготовкой и реанимационной поддержкой;
2) проведение диагностических исследований, требующих специальной предварительной подготовки, и (или) не доступных на первичном уровне;
3) проведение лечения с переливанием препаратов крови, кровезамещающих жидкостей, специфической гипосенсибилизирующей терапии, инъекций сильнодействующих препаратов, внутрисуставных введений лекарственных средств;
4) долечивание пациента по показаниям в стационарозамещающих условиях при ранней выписке из круглосуточного стационара;
5) химиотерапия, лучевая терапия при состояниях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
6) коррекция патологических состояний, возникших после проведения специализированного лечения онкологическим пациента;
7) коррекция нежелательных явлений на прием противотуберкулезных препаратов у пациентов, получающих лечение в амбулаторных условиях.
28. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на вторичном уровне в специализированных медицинских организациях и (или) отделениях соответствующего профиля оказывается пациенту по заключению профильного специалиста со следующими заболеваниями:
1) психическое расстройство и расстройство поведения, связанное с употреблением психоактивных веществ;
2) злокачественные новообразования;
3) инфекционные и паразитарные заболевания (кишечные инфекции, бактериальные зоонозы, вакциноуправляемые инфекции);
4) кожные (контагиозные дерматозы, инфестации) и венерические заболевания.
29. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на вторичном уровне включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по медицинским показаниям;
2) диагностические услуги, в том числе лабораторные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно КП;
3) лечение основного заболевания, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, с проведением медицинских манипуляций и (или) операций;

2-параграф. Екінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету
26. Екінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек бірінші және (немесе) екінші деңгейлердің мамандардың жолдамасы бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.12.2023 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Екінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін көрсетілімдер:
1) операция алдындағы арнайы дайындық және реанимациялық қолдаумен операциялар және (немесе) манипуляциялар жүргізу;
2) арнайы алдын ала дайындықты талап ететін және (немесе) бастапқы деңгейде қолжетімді емес диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) қан препараттарын, қан алмастыратын сұйықтықтарды құюмен емдеуді, арнайы гипосенсибилидейтін терапияны, күшті әсер ететін препараттардың инъекциясы, дәрілік заттарды буын ішіне енгізу;
4) тәулік бойы стационардан ерте шығару кезінде пациентті көрсетілімдер бойынша стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуді жалғастыру;
5) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін жағдайларда химиотерапия, сәулелік терапия;
6) онкологиясы бар пациенттерге мамандандырылған емдеу жүргізгеннен кейін пайда болған патологиялық жағдайларды түзету;
7) амбулаториялық жағдайларда ем алатын пациенттерде туберкулезға қарсы препараттарды қабылдауда жағымсыз әсерін түзету.
28. Тиісті бейіндегі бөлімшелерде мамандандырылған медициналық ұйымдарда және (немесе) екінші деңгейдегі стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек пациентке бейінді маманның қорытындысы бойынша мынадай аурулар бойынша көрсетіледі:
1) психикалық бұзылушылық және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты мінез-құлықтық бұзылушылық;
2) қатерлі ісіктер;
3) инфекциялық және паразиттік аурулар (ішек инфекциялары, бактериялық зооноздар, вакцинамен басқарылатын инфекциялар);
4) тері (контагиозды дерматоздар, инфестациялар) және венерологиялық аурулар.
29. Екінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек:
1) дәрігердің қарап-тексеруі, медициналық көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультацияларын;
2) КХ сәйкес диагностикалық, оның ішінде зертханалық, аспаптық және патологиялық анатомиялық қызметтерді (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер);
3) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, медициналық манипуляциялар мен операциялар жүргізу арқылы негізгі ауруды емдеуді;

4) проведение гемодиализа и перитонеального диализа;
5) проведение химио и лучевой терапии;
6) медицинскую реабилитацию;
7) обеспечение кровью, ее компонентами в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ-140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил переливания крови, ее компонентов" (далее - приказ№ ҚР ДСМ-140/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21478);
5) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
6) оформление и ведение учетной документации в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020 с вводом данных в МИС и отчетной документации в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
30. Врач дневного стационара осматривает пациента ежедневно в рабочие дни, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов, согласно стандартам в области здравоохранения и КП. В праздничные и выходные дни осмотр и назначения осуществляются дежурным персоналом по скользящему графику.
Пациенты, находящиеся на программной терапии (эфферентная терапия, гемодиализ, перитонеальный диализ, ультрафильтрация, химиотерапия, радиотерапия), осматриваются при обращении согласно программе лечения.
31. При ухудшении состояния в дневном стационаре, медицинскими работниками организации здравоохранения, в которой находится пациент, оказывается неотложная медицинская помощь. При наличии медицинских показаний пациент для продолжения лечения направляется в круглосуточный стационар.
32. При улучшении состояния и необходимости продолжения лечения в амбулаторных условиях пациент направляется под наблюдение специалиста ПМСП по месту прикрепления.
33. Длительность лечения в стационарозамещающих условиях на вторичном уровне с момента госпитализации пациента не превышает восьми рабочих дней, за исключением пациентов, находящихся на гемодиализе, перитонеальном диализе, химио- и лучевой терапии, программной терапии и медицинской реабилитации и получающих лечение по поводу нежелательных явлений на прием противотуберкулезных препаратов.
Длительность лечения пациентов, находящихся на гемодиализе, перитонеальном диализе, химио- и лучевой терапии, программной терапии, определяется в соответствии с программой лечения.
Длительность лечения пациентов, находящихся на медицинской реабилитации, определяется в соответствии с программой реабилитации.
Длительность лечения пациентов, получающих лечение по поводу нежелательных явлений на прием противотуберкулезных препаратов составляет не более десяти рабочих дней

4) гемодиализ және перитонеалды диализді жүргізуді;
5) химия және сәулелік терапия жүргізуді;
6) медициналық оңалтуды;
7) "Қанды және оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу номенклатурасын, қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ-140/2020 бұйрығына (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-140/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21478 болып тіркелген) сәйкес қанмен, оның компоненттерімен қамтамасыз етуді;
8) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беруді);
9) № ҚР-ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес МАЖ деректерін енгізуімен есепке алу құжаттаманы және № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрыққа сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеу және жүргізуді қамтиды.
30. Күндізгі стационар дәрігері пациентті күн сайын жұмыс күндері қарайды, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер мен емдеуді түзетеді, қажет болған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға және КЖ сәйкес қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды. Мереке және демалыс күндері қарап-тексеру мен тағайындауларды кезекші персонал жүзеге асырады.
Бағдарламалық терапиядағы пациенттер (эфферентті терапия, гемодиализ, перитонеалдық диализ, ультрафильтрация, химиотерапия, радиотерапия) емдеу бағдарламасына сәйкес жүгінген кезде қарап-тексеріледі.
31. Күндізгі стационарда жағдайы нашарлаған кезде пациент жатқан денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлерімен кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетіледі. Медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент емдеуді жалғастыру үшін тәулік бойы стационарға жіберіледі.
32. Жағдайы жақсарған және амбулаториялық жағдайда емдеуді жалғастыру қажет болған кезде пациент тіркелген жері бойынша МСАК маманының қадағалауына жіберіледі.
33. Екінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу ұзақтығы гемодиализдегі, перитонеалдық диализдегі, химия және сәулелік терапиядағы, бағдарламалық терапиядағы және медициналық оңалтудағы және туберкулезге қарсы препараттарды қабылдауда жағымсыз әсеріне байланысты ем алып журген пациенттерді қоспағанда, пациентті емдеуге жатқызу сәтінен бастап сегіз жұмыс күнінен аспайтын мерзімі құрайды.
Гемодиализдегі, перитонеалдық диализдегі, химия және сәулелік терапиядағы, бағдарламалық терапиядағы пациенттерді емдеу ұзақтығы емдеу бағдарламасына сәйкес айқындалады.
Медициналық оңалтудағы пациенттерді емдеу ұзақтығы оңалту бағдарламасына сәйкес айқындалады.
Туберкулезге қарсы препараттарды қабылдауда жағымсыз әсеріне байланысты ем алып жүрген пациенттерді емдеу ұзақтығы он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.

Параграф 3. Оказание медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на третичном уровне
34. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на третичном уровне оказывается организациями здравоохранения, имеющими заключение о соответствии к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи.
Направление пациентов для получения медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на третичном уровне осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (далее – приказ № ҚР ДСМ-238/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
35. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях на третичном уровне включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по медицинским показаниям;
2) диагностические услуги, в том числе лабораторные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно КП;
3) лечение основного заболевания с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, с проведением медицинских манипуляций и (или) операций, в том числе с предоставлением высокотехнологичных медицинских услуг в соответствии с перечнем видов высокотехнологичной медицинской помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020 "Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21471) и с перечнем операций и манипуляций по кодам МКБ-9, оказываемых в стационарозамещающих условиях, согласно приложению 4 к настоящему Стандарту;
4) обеспечение кровью, ее компонентами в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-140/2020;
5) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
6) оформление и ведение учетной документации в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020 с вводом данных в МИС и отчетной документации в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
36. Врач дневного стационара осматривает пациента ежедневно, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов, согласно стандартам в области здравоохранения и КП. В праздничные и выходные дни осмотр и назначения осуществляются дежурным персоналом.

3-параграф. Үшінші деңгейдестационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету
34. Үшінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындысы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
Пациенттерді үшінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмекті алу үшін жіберу "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандығы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
35. Үшінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек:
1) дәрігердің қарап-тексеруі, көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультацияларын;
2) КХ сәйкес диагностикалық, оның ішінде зертханалық, аспаптық және патологиялық анатомиялық қызметтерді (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер);
3) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдаланып, медициналық манипуляцияларды және (немесе) операциялар жүргізу арқылы, оның ішінде "Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21471 болып тіркелген) бекітілген жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің тізбесіне және осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілетін АХЖ-9 кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялар тізбесіне сәйкес жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұсынумен негізгі ауруды емдеуді;
4) № ҚР ДСМ-140/2020 бұйрыққа сәйкес қанмен, оның компоненттерімен қамтамасыз ету;
5) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беруді;
6) № ҚР-ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес есепке алу құжаттаманы және № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрыққа сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеу және жүргізуді қамтиды.
36. Күндізгі стационар дәрігері пациентті күн сайын жұмыс күндері қарайды, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер мен емдеуді түзетеді, қажет болған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға және КЖ сәйкес қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды. Мереке және демалыс күндері қарап-тексеру мен тағайындауларды кезекші персонал жүзеге асырады.

37. При ухудшении состояния в дневном стационаре, медицинскими работниками организации здравоохранения, в которой находится пациент, оказывается неотложная медицинская помощь. При наличии медицинских показаний пациент для продолжения лечения направляется в круглосуточный стационар.
38. Длительность лечения в стационарозамещающих условиях на третичном уровне с момента госпитализации пациента составляет не более восьми рабочих дней, за исключением пациентов, находящихся на лучевой терапии.
Длительность лечения пациентов, находящихся на лучевой терапии, определяется в соответствии с программой лечения и КП.
Приложение 1
к стандарту оказания
медицинской помощи
в стационарозамещающих
условиях
Рекомендуемая штатная численность дневных стационаров*
Наименование должностей
Количество должностей
Заведующий дневным стационаром
1 должность на 20 коек
Врач ординатор
На 20 коек:
не менее 1 должности врача-ординатора терапевтического профиля в смену;
не менее 1 должности врача-ординатора хирургического профиля в смену
Медицинская сестра дневного стационара
Не менее 2 должностей на 20 коек в смену
Медицинская сестра процедурного кабинета
Не менее 1 должности в смену
Медицинская сестра перевязочного кабинета
Не менее 1 должности в смену
* - штатная численность дневных стационаров, оказывающих услуги гемодиализа, устанавливается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № ҚР ДСМ-114 "Об утверждении Стандарта организации оказания нефрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 30187).
Приложение 2
к стандарту оказания
медицинской помощи
в стационарозамещающих
условиях
Оснащение дневных стационаров медицинскими изделиями*
Наименование функционального блока
Кол-во
Палата общего пребывания
Облучатель бактерицидный стационарный
1 на палату
Кровать медицинская
В соответствии площади палаты и коечной мощности
Тумба медицинская прикроватная
1 на койку
Штатив для внутривенных вливаний
1 на койку
Процедурный кабинет
Холодильник медицинский
1
Облучатель бактерицидный стационарный
1
Стол инструментальный передвижной
1
Стол для стерильных инструментов
1
Штатив для внутривенных вливаний
1
Шкаф для медикаментов
1
Шкаф для медикаментов группы А и Б
1
Термометр медицинский
5
Тонометр
1
Фонендоскоп
1
Шпатель медицинский
20
Набор для оказания скорой и неотложной медицинский помощи
1
*- оснащение дневных стационаров при организациях здравоохранения, оказывающих хирургическую помощь, осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 41 "Об утверждении стандарта организации оказания хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 32111).
Приложение 3
к стандарту оказания
медицинской помощи
в стационарозамещающих
условиях
Перечень заболеваний по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем десятого пересмотра, связанных со здоровьем, подлежащих лечению в стационарозамещающих условиях
№ пп
Код МКБ 10
Наименование
1

37. Күндізгі стационарда жағдайы нашарлаған кезде пациент жатқан денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлері шұғыл медициналық көмек көрсетеді. Медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент емдеуді жалғастыру үшін тәуліктік стационарға жіберіледі.
38. Сәулелік терапиядағы пациенттерді қоспағанда, үшінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу ұзақтығы пациентті емдеуге жатқызу сәтінен бастап кемінде сегіз жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
Сәулелік терапиядағы пациенттерді емдеу ұзақтығы емдеу бағдарламасына және КХ-ға сәйкес айқындалады.
Стационарды алмастыратын
жағдайларда медициналық
көмек көрсету стандартына
1-қосымша
Күндізгі стационарлардың ұсынылатын штат саны
Лауазымдардың атауы
Лауазымдардың саны
Күндізгі стационар меңгерушісі
20 төсекке1 лауазым
Ординатор дәрігер
20 төсекке:
ауысымда терапевтік бейіндегі ординатор-дәрігердің кемінде 1 лауазымы;
ауысымда хирургиялық бейіндегі ординатор-дәрігердің кемінде 1 лауазымы
Күндізгі стационардың меиіргері
Ауысымда 20 төсекке кемінде 2 лауазым
Емдеу кабинетінің меиіргері
Ауысымда кемінде 1 лауазым
Таңу кабинетінің меиіргері
Ауысымда кемінде 1 лауазым
Гемодиализ қызметтер көрсететін күндізгі стационарлардың штат саны "Қазақстан Республикасында нефрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 14 қазандағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30187 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Стационарды алмастыратын
жағдайларда медициналық
көмек көрсету стандартына
2-қосымша
Күндізгі стационарларды медициналық бұйымдармен жарақтандыру*
Функционалдық блоктың атауы
Кол-во
Жалпы болу палатасы
Стационарлық бактерицидті сәулелендіргіш
Палатаға - 1
Медициналық төсек
Палатаның аланы мен төсек қуатына сәйкес
Медициналық төсек үстелі
1 төсекке
Көктамыр ішіне құюға арналған Штатив
1 төсекке
Процедуралық кабинет
Медициналық тоңазытқыш
1
Стационарлық бактерицидті сәулелендіргіш
1
Жылжымалы аспаптық үстел
1
Стерильді құралдарға арналған үстел
1
Көктамыр ішіне құюға арналған Штатив
1
Дәрі-дәрмектерге арналған шкафы
1
А және В тобындағы дәрі-дәрмектерге арналған Шкаф
1
Медициналық Термометр
5
Тонометр
1
Фонендоскоп
1
Медициналық шпатель
20
Жедел және шұғыл медициналық көмекке арналған жинақ
1
*- хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарларды жарақтандыру "Қазақстан Республикасында хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 41 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32111 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Стационарды алмастыратын
жағдайларда медициналық
көмек көрсету стандартына
3-қосымша
Стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге жататындарды оныншы қайта қаралған Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемісінің кодтары бойынша аурулар тізбесі
АХЖ-10 коды
Атауы
1

1712
N02.6
Рецидивирующая и устойчивая гематурия, болезнь плотного осадка
1713
N03.0
Хронический нефритический синдром, незначительные гломерулярные нарушения
1714
N03.1
Хронический нефритический синдром, очаговые и сегментарные гломерулярные повреждения
1715
N03.8
Хронический нефритический синдром, другие изменения
1716
N04.0
Нефротический синдром, незначительные гломерулярные нарушения
1717
N04.1
Нефротический синдром, очаговые и сегментарные гломерулярные повреждения
1718
N04.6
Нефротический синдром, болезнь плотного осадка
1719
N04.8
Нефротический синдром, другие изменения
1720
N05.0
Нефритический синдром неуточненный, незначительные гломерулярные нарушения
1721
N05.1
Нефритический синдром неуточненный, очаговые и сегментарные гломерулярные повреждения
1722
N05.2
Нефритический синдром неуточненный, диффузный мембранозный гломерулонефрит
1723
N05.3
Нефритический синдром неуточненный, диффузный мезангиальный пролиферативный гломерулонефрит
1724
N05.4
Нефритический синдром неуточненный, диффузный эндокапиллярный пролиферативный гломерулонефрит
1725
N05.5
Нефритический синдром неуточненный, диффузный мезангиокапиллярный гломерулонефрит
1726
N05.6
Нефритический синдром неуточненный, болезнь плотного осадка
1727
N05.7
Нефритический синдром неуточннный диффузный серповидный гломерулонефрит
1728
N05.8
Нефритический синдром неуточненный, другие изменения
1729
N06.0
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, незначительные гломерулярные нарушения
1730
N06.1
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, очаговые и сегментарные гломерулярные повреждения
1731
N06.2
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, диффузный мембранозный гломерулонефрит
1732
N06.3
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, диффузный мезангиальный пролиферативный гломерулонефрит
1733
N06.4
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, диффузный эндокапиллярный пролиферативный гломерулонефрит
1734
N06.5
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, диффузный мезангиокапиллярный гломерулонефрит
1735
N06.6
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, болезнь плотного осадка
1736
N06.7
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, диффузный серповидный гломерулонефрит
1737
N06.8
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, другие изменения
1738
N06.9
Изолированная протеинурия с уточненным морфологическим поражением, неуточненное изменение
1739
N07.0
Наследственная нефропатия, не классифицированная в других рубриках, незначительные гломерулярные нарушения

1712
N02.6
Қайталанатын жəне нық гематурия, тығыз тұнба ауруы
1713
N03.0
Бүйректің созылмалы қабыну синдромы, болмашы гломерулалық бұзылулар
1714
N03.1
Бүйректің созылмалы қабыну синдромы, Ошақтық жəне сегменттік гломерулалық(шумақтық) зақымдар
1715
N03.8
Бүйректің созылмалы қабыну синдромы, басқа өзгерулер
1716
N04.0
Нефроздық синдром, болмашы гломеруралық бұзулар
1717
N04.1
Нефроздық синдром, ошақтық жəне сегменттік гломерулалық(шумақтық) зақымдар
1718
N04.6
Нефроздық синдром. Тығыз тұнба ауруы
1719
N04.8
Нефроздық синдром, басқа өзгерулер
1720
N05.0
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы, болмашы гломеруралық бұзулар
1721
N05.1
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы. Ошақтық және сегменттік шумақтық зақымдар
1722
N05.2
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы. Жайылған жарғақтық гломерулонефрит
1723
N05.3
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы. Таралған мезангиалды пролиферативті гломерулонефрит
1724
N05.4
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы. Жайылған қылтамыріші пролиферациялық гломерулонефриті
1725
N05.5
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы, таралған мезангио-қылтамырлық гломерулонефрит
1726
N05.6
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы. Тығыз тұнба ауруы
1727
N05.7
Диффузиялық орақша гломерулонефрит неуточннный нефритикалық синдромы
1728
N05.8
Бүйректің анықталмаған қабыну синдромы, басқа өзгертулер
1729
N06.0
Анықтап алған морфологиялық ұтылумен шеттетiлген протеинурия, болмашы гломерулярлық бұзушылықтар
1730
N06.1
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия, ошақтық жəне сегменттік гломерулалық(шумақтық) зақымдар
1731
N06.2
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия. Жайылған жарғақтық гломерулонефрит
1732
N06.3
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия. Таралған мезангиалды пролиферативті гломерулонефрит
1733
N06.4
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия. Жайылған қылтамыріші пролиферациялық гломерулонефриті
1734
N06.5
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия. Жайылған мезангиоқылтамырлық гломерулонефрит
1735
N06.6
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия. Тығыз тұнба ауруы
1736
N06.7
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия. Диффузды орақ тәрізді гломерулонефрит
1737
N06.8
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия, басқа өзгерулер
1738
N06.9
Анықталған морфологиялық зақымдану қабаттасқан оқшауланған протеинурия, анықталмаған өзгеру
1739
N07.0
Бүйректің басқа айдарларда жіктелмеген тұқым қуалайтын дерті, болмашы гломерулалық бұзылулар

548
92.247
Дистанционная лучевая терапия с использованием фотонов на линейном ускорителе
549
92.203
Высокодозная брахитерапия при раке женских половых органов
550
92.201
Высокодозная брахитерапия рака предстательной железы
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 106
Перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, утративших силу
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12106).

548
92.247
Сызықтық үдеткіште фотондарды қолдану арқылы қашықтықтан сәулелік терапия
549
92.203
Әйел жыныс ағзаларының обыры кезіндегі жоғары дозалы брахитерапия
550
92.201
Қуықасты безі обырының жоғары мөлшердегі брахитерапиясы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 106 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген).

2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года № 997 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16244).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-47 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 18593).
4. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 августа 2019 года № ҚР ДСМ-110 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 19225).
5. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-119 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 19316).
6. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-32/2020 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20368).
7. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июля 2020 года № ҚР ДСМ-85/2020 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20995).

2. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 997 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16244 болып тіркелген).
3. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 24 сәуірдегі № ҚР ДСМ-47 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18593 болып тіркелген).
4. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2019 жылғы 8 тамыздағы № ҚР ДСМ-110 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19225 болып тіркелген).
5. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № ҚР ДСМ-119 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19316 болып тіркелген).
6. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 сәуірдегі № ҚР ДСМ-32/2020 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20368 болып тіркелген).
7. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 17 шiлдедегi № ҚР ДСМ-85/2020 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20995 болып тіркелген).