Об утверждении квалификационных требований, предъявляемые к частным агентствам занятости, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июня 2023 года № 223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2023 года № 32829
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с абзацем девятым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования, предъявляемые к частным агентствам занятости, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 254 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к частным агентствам занятости, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17168);
2) пункт 1 Перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 345 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18912).
3. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 16 маусымдағы № 223 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 маусымда № 32829 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексінің 12-бабы 5-тармақшасының тоғызыншы абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1)"Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингін ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 255 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 17193 болып тіркелді);
2)"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 345 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 18912 болып тіркелді).
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау жетекшілік ететін вице-министрге жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 223
Квалификационные требования, предъявляемые к частным агентствам занятости, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие квалификационные требования установлены к частным агентствам занятости, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения.
2. Частными агентствами занятости являются физическое или юридическое лицо, оказывающее трудовое посредничество, зарегистрированное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Частные агентства занятости, претендующие на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения, должны иметь соответствующий опыт, материальные и трудовые ресурсы, достаточные для исполнения обязательств по договору об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения.
Глава 2. Квалификационные требования, предъявляемые к частным агентствам занятости
4. К частным агентствам занятости, являющимся юридическими лицами, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения устанавливаются следующие квалификационные требования:
1) наличие опыта в осуществлении деятельности по оказанию услуг в сфере занятости населения не менее одного года;
2) наличие штатных сотрудников, состоящих из квалифицированного состава руководителей, специалистов, имеющих высшее (или послевузовское), техническое и профессиональное образование и опыт практической работы не менее 1 (одного) года по оказанию услуг в сфере занятости населения и (или) кадрового обеспечения;
3) наличие материальных ресурсов для исполнения обязательств по договору об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения, включающих оснащенность рабочими местами штатных сотрудников, офисных столов, компьютеров либо ноутбуков, подключенными к сети интернет, с установленными программными обеспечениями, необходимыми для оказания услуг, принтер, копировальный аппарат и сканер;
4) платежеспособность и отсутствие налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам;
5) наличие помещения или здания на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды, размещенного в административном здании, офисе и обеспечивающие надлежащие условия для приема безработных;

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 223 бұйрығына
қосымша
Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне қойылатын біліктілік талаптары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы біліктілік талаптары жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне белгіленген.
2. Жұмыспен қамтудың жекеше агенттiгi еңбек делдалдығын көрсететін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркелген жеке немесе заңды тұлға болып табылады.
3. Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінде халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін тиісті тәжірибесі, жеткілікті материалдық және еңбек ресурстары болуға тиіс.
2-тарау. Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне қойылатын біліктілік талаптары
4. Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер заңды тұлға болып табылатын жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне келесідей біліктілік талаптары белгіленеді:
1) халықты жұмыспен қамту саласында қызметтер көрсету бойынша қызметті жүзеге асыруда кемінде бір жыл тәжірибесінің болуы;
2) жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), техникалық және кәсіптік білімі және халықты жұмыспен қамту және (немесе) кадрлық қамсыздандыру саласында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс өтілі бар білікті басшылардан, мамандардан тұратын штаттық қызметшілерінің болуы;
3) штаттық қызметкерлерді жұмыс орындарымен жарақтандыру, офис үстелдерін, интернетке қосылған, бағдарламалық қамтылымы бар компьютер не ноутбукті, қызмет көрсету үшін қажет принтерді, көшіру аппаратын және сканерді қамтитын халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті материалдық ресурстардың болуы;
4) төлем жасау қабiлеттілігінің болуы және салық берешегінің болмауы;
5) әкімшілік ғимаратта, офиста орналасқан және жұмыссызды қабылдау үшін тиісті жағдайды қамтамасыз ететін меншік (шаруашылық жүргізу немесе оперативтік басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы тұрғын жайдың болуы;

6) наличие государственной регистрации юридического лица в органах юстиции;
7) не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации.
5. К частным агентствам занятости, являющимся физическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения устанавливаются следующие квалификационные требования:
1) наличие опыта в осуществлении деятельности по оказанию услуг в сфере занятости населения не менее одного года;
2) наличие не менее одного специалиста, имеющего высшее (или послевузовское) либо техническое и профессиональное образование, а также имеющий опыт работы не менее 1 (одного) года по оказанию услуг в сфере занятости населения и (или) кадрового обеспечения;
3) наличие материальных ресурсов для исполнения обязательств по договору об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения, включающих оснащенность рабочими местами штатных сотрудников, офисных столов, компьютеров либо ноутбуков, подключенными к сети интернет, с установленными программными обеспечениями, необходимыми для оказания услуг, принтер, копировальный аппарат и сканер;
4) платежеспособность и отсутствие налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам;
5) наличие помещения или здания на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды, размещенного в административном здании, офисе и обеспечивающие надлежащие условия для приема безработных;
6) наличие государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя в налоговых органах;
7) не подлежать процедуре банкротства.

6) заңды тұлғаның әділет органдарында мемлекеттік тіркелуінің болуы;
7) таратылу немесе банкроттық рәсімдеріне жатпауға тиіс.
5. Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын, жеке тұлға болып табылатын жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне келесідей біліктілік талаптары белгіленеді:
1) халықты жұмыспен қамту саласында қызметтері көрсету бойынша қызметті жүзеге асыруда кемінде бір жыл тәжірибесінің болуы;
2) жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), техникалық және кәсіптік білімі бар, сондай-ақ халықты жұмыспен қамту және (немесе) кадрлық қамсыздандыру саласында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс өтілі бар кемінде бір маманның болуы;
3) штаттық қызметкерлерді жұмыс орындарымен жарақтандыру, офис үстелдерін, интернетке қосылған, бағдарламалық қамтылымы бар компьютер не ноутбукті, қызмет көрсету үшін қажет принтерді, көшіру аппаратын және сканерді қамтитын халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті материалдық ресурстардың болуы;
4) төлем жасау қабiлеттілігінің болуы және салық берешегінің болмауы;
5) әкімшілік ғимаратта, офиста орналасқан және жұмыссызды қабылдау үшін тиісті жағдайды қамтамасыз ететін меншік (шаруашылық жүргізу немесе оперативтік басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы тұрғын жайдың болуы;
6) дара кәсіпкер ретінде салық органдарында мемлекеттік тіркелуінің болумен расталады;
7) банкроттық рәсімдеріне жатпауға тиіс.