Об утверждении Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2023 года № 33059.
В соответствии с подпунктами 265) и 271) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) Инструкцию по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту правовой политики Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Ескараев
Утверждены приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 11 июля 2023 года № 472
Правила ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 265) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, и определяют порядок ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидаларын, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шiлдедегi № 472 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 шiлдеде № 33059 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ереженің 14-тармағының 265) және 271) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргізу қағидалары;
2) Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқықтық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 11 шілдедегі
№ 472 Бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ереженің 14-тармағының 265) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее – Государственный реестр) – единая система государственного учета нормативных правовых актов Республики Казахстан, содержащая реквизиты нормативных правовых актов и другие сведения информационно-справочного характера об этих актах;
2) Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее – Эталонный контрольный банк) – совокупность нормативных правовых актов на бумажном носителе и электронная система нормативных правовых актов в форме электронного документа, сведения о которых внесены в государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) система электронного документооборота – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) электронная цифровая подпись - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Государственный реестр и Эталонный контрольный банк создаются с целью обеспечения единого государственного учета нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Ведение Государственного реестра и Эталонного контрольного банка осуществляет республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ИЗПИ).
5. Нормативные правовые акты, внесенные в Эталонный контрольный банк, подлежат учету в хронологическом порядке.
6. Для нормативных правовых актов, внесенных в Эталонный контрольный банк, срок хранения постоянный.
7. Нормативные правовые акты с пометкой "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати" размещаются в Эталонном контрольном банке в электронном виде в виде реквизитов в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) статьи 22 Закона.
Не подлежат включению в Государственный реестр и Эталонный контрольный банк нормативные правовые акты с грифом "особой важности", "совершенно секретно", "секретно".
Глава 2. Порядок ведения Государственного реестра и Эталонного контрольного банка
8. Копии нормативных правовых актов Президента Республики Казахстан, Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан и его палат, Конституционного Суда Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан направляются государственными органами в ИЗПИ в бумажном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня подписания в одном экземпляре на казахском и русском языках, заверенные печатью государственного органа и удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.
Нормативные правовые акты Правительства Республики Казахстан направляются в ИЗПИ только в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) – нормативтік құқықтық актілердің деректемелерін және осы актілер туралы басқа да ақпараттық-анықтамалық сипаттағы мәліметтерді қамтитын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік есепке алудың бірыңғай жүйесі;
2) Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкi (бұдан әрі – Эталондық бақылау банкі) – олар туралы мәлiметтер Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген қағаз жеткізгіштегі нормативтік құқықтық актілер жиынтығы және электрондық құжат нысанындағы нормативтік құқықтық актілердің электрондық жүйесі;
3) электрондық құжат айналымы жүйесі – қатысушылары арасындағы қатынастар "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттар алмасу жүйесі;
4) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
3. Мемлекеттік тізілім және Эталондық бақылау банкі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін бірыңғай мемлекеттік есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
4. Мемлекеттік тізілімді және Эталондық бақылау банкін жүргізуді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ЗҚАИ) жүзеге асырады.
5. Эталондық бақылау банкіне енгізілген нормативтік құқықтық актілер хронологиялық тәртіппен есепке алуға жатады.
6. Эталондық бақылау банкіне енгізілген нормативтік құқықтық актілер үшін сақтау мерзімі тұрақты.
7. Заңның 22-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларына сәйкес "Қызмет бабында пайдалану үшін", "Баспасөзде жариялаусыз", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілер электрондық түрде Эталондық бақылау банкіне деректемелер түрінде орналасады.
"Аса маңызды", "өте құпия", "құпия" деген белгісі бар нормативтік құқықтық актілер Мемлекеттік тізілімге және Эталондық бақылау банкіне енгізілуге жатпайды.
2-тарау. Мемлекеттік тізілімді және Эталондық бақылау банкін жүргізу тәртібі
8. Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының, Қазақстан Республикасының Парламенті мен оның палаталарының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік органның мөрімен расталған және Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған көшірмелерін қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде бір данада қағаз және электрондық түрде ЗҚАИ-ға жібереді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық актілері ЗҚАИ-ға Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында ғана жіберіледі.

9. Нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, руководителей ведомств центральных государственных органов, нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов, нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов, нормативные правовые решения акимов и нормативные правовые постановления ревизионных комиссий, прошедшие государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции) или его территориальных органах, направляются органами юстиции в ИЗПИ посредством информационной системы согласования проектов нормативных правовых актов (далее – ИССП) в электронном виде, на казахском и русском языках, автоматически в течение одного дня с момента их внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов.
В случае отсутствия доступа к ИССП нормативные правовые акты, прошедшие государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан и (или) его территориальных органах, направляются государственными органами-разработчиками в ИЗПИ в бумажном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в одном экземпляре на казахском и русском языках, заверенные печатью государственного органа и удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.
Нормативные правовые акты с пометками "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати", прошедшие государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан и (или) его территориальных органах, направляются государственными органами в ИЗПИ в электронном виде в виде реквизитов в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации на казахском и русском языках, удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.
10. Нормативные правовые акты, указанные в части первой пункта 9 настоящих Правил, не подлежащие государственной регистрации в Министерстве юстиции или его территориальных органах, направляются государственными органами в ИЗПИ в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня их подписания на казахском и русском языках, удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.

9. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде (бұдан әрі – Әділет министрлігі) немесе оның аумақтық органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларын, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері және тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулыларын әділет органдары ЗҚАИ-ға олар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне енгізілген сәттен бастап бір күн ішінде автоматты түрде қазақ және орыс тілдерінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісудің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖКАЖ) арқылы жібереді.
ЖКАЖ-қа қолжетімділік болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде және (немесе) оның аумақтық органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен, мемлекеттік органның мөрімен расталған және Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуші мемлекеттік органдар мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде бір данада қағаз және электрондық түрде ЗҚАИ-ға жібереді.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде және (немесе) оның аумақтық органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен, ""Қызмет пайдалану үшін", "Баспасөзде жариялаусыз", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік органдар мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылып, электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ЗҚАИ-ға деректемелер түрінде жібереді.
10. Осы Қағидалардың 9-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, Әділет министрлігінде немесе оның аумақтық органдарында мемлекеттік тіркеуге жатпайтын нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік органдар ЗҚАИ-ға оларға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жібереді.

11. Направление в ИЗПИ нормативных правовых актов в электронном виде, предусмотренных пунктом 8, частями второй и третьей пункта 9, а также пунктом 10 настоящих Правил, производится посредством системы электронного документооборота.
Подписание электронной цифровой подписью совместных нормативных правовых актов обеспечивается уполномоченным органом, определенным ответственным за разработку нормативного правового акта.
12. Регистрация поступившего нормативного правового акта в Эталонном контрольном банке осуществляется при его наличии в бумажном и электронном виде.
Регистрация поступивших нормативных правовых актов, указанных в части второй пункта 8, в частях первой и третьей пункта 9, а также в пункте 10 настоящих Правил, осуществляется без их наличия в бумажном виде.
13. Поступившие в электронном виде нормативные правовые акты проходят процедуру проверки подлинности электронно-цифровой подписи, посредством которой они удостоверены, в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации. Реквизиты и текст нормативного правового акта проверяются на принадлежность их к одному нормативному правовому акту.
В случае отрицательного результата проверки, нормативные правовые акты в электронном виде считаются неполученными, о чем отправителю направляется уведомление с указанием причин неполучения документа из информационной системы Эталонного контрольного банка в систему электронного документооборота.
Повторно нормативные правовые акты в электронном виде направляются государственными органами в ИЗПИ в течение двух рабочих дней со дня получения уведомления о неполучении документа.
14. Нормативные правовые акты, подлежащие внесению в Государственный реестр, включаются в него в течение пяти рабочих дней с момента их поступления в ИЗПИ, за исключением нормативных постановлений Конституционного Суда Республики Казахстан, срок для внесения в Эталонный контрольный банк по которым составляет не более трех рабочих дней со дня их поступления в ИЗПИ и им присваиваются регистрационные номера.
15. Внесение в Эталонный контрольный банк поступивших нормативных правовых актов осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня их поступления в ИЗПИ, за исключением нормативных постановлений Конституционного Суда Республики Казахстан, срок для внесения в Эталонный контрольный банк по которым составляет не более трех рабочих дней со дня их поступления в ИЗПИ.
16. Нормативные правовые акты, включенные в Эталонный контрольный банк, поддерживаются в контрольном состоянии посредством внесения в них текущих изменений и дополнений, признания отдельных частей нормативных правовых актов утратившими силу либо приостановления их действия.
При внесении изменений и дополнений в нормативные правовые акты, признании отдельных частей нормативных правовых актов утратившими силу либо приостановлении их действия в их текст вносятся отметки, точно отражающие формулировку вносимых норм, а также информацию о форме, дате принятия и номере акта.

11. Осы Қағидалардың 8-тармағында, 9-тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде, сондай-ақ 10-тармағында көзделген электрондық түрдегі нормативтік құқықтық актілерді ЗҚАИ-ға жіберу электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жүргізіледі.
Бірлескен нормативтік құқықтық актілерге электрондық цифрлық қолтаңбаның қойылуын нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге жауапты болып белгіленген уәкілетті орган қамтамасыз етеді.
12. Эталондық бақылау банкіне келіп түскен нормативтік құқықтық актіні тіркеу ол қағаз және электрондық түрде болған кезде жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 8-тармағының екінші бөлігінде, 9-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде, сондай-ақ 10-тармағында көрсетілген, келіп түскен нормативтік құқықтық актілерді тіркеу олар қағаз түрінде болмаса да жүзеге асырылады.
13. Электрондық түрде келіп түскен нормативтік құқықтық актілер ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен расталған электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалылығын тексеру рәсімінен өтеді. Нормативтік құқықтық актілердің деректемелері мен мәтіні бір нормативтік құқықтық актіге тиесілігі тұрғысынан тексеріледі.
Тексерудің нәтижесі теріс болған жағдайда, нормативтік құқықтық актілер электрондық түрде алынбаған деп есептеледі, бұл туралы жөнелтушіге құжаттың алынбау себептері көрсетіле отырып, Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінен электрондық құжат айналымы жүйесіне хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік органдар құжаттың алынбауы туралы хабарлама алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЗҚАИ-ға нормативтік құқықтық актілерді электрондық түрде қайта жібереді.
14. Мемлекеттік тізілімге енгізілуге тиіс нормативтік құқықтық актілер, Эталондық бақылау банкіне енгізу мерзімі ЗҚАИ-ға келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын Қазақстан Республикасы Конституциялық Соттың нормативтік қаулыларын қоспағанда, ЗҚАИ-ға келіп түскен кезден бастап бес жұмыс күні ішінде енгізіледі және оларға тіркеу нөмірі беріледі.
15. Келіп түскен нормативтік құқықтық актілерді, Эталондық бақылау банкіне енгізу мерзімі ЗҚАИ-ға келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын Қазақстан Республикасы Конституциялық Соттың нормативтік қаулыларын қоспағанда, Эталондық бақылау банкіне енгізу ЗҚАИ-ға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
16. Эталондық бақылау банкіне енгізілген нормативтік құқықтық актілер оларға ағымдағы өзгерістер мен толықтыруларды енгізу, нормативтiк құқықтық актілердің жекелеген бөлiктерiнiң күшi жойылды деп тану не олардың қолданылуын тоқтата тұру арқылы бақыланатын жағдайда ұсталады.
Нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізілген, нормативтік құқықтық актілердің жекелеген бөліктерінің күші жойылды деп танылған не олардың қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде олардың мәтініне енгізілетін нормалардың тұжырымын, сондай-ақ актінің нысаны, қабылданған күні мен нөмірі туралы ақпарат нақты көрсетілетін белгілер енгізіледі.

17. При признании нормативного правового акта утратившим силу либо приостановлении его действия на определенный срок производятся соответствующие записи в Государственном реестре и отметка на бумажном и (или) электронном тексте нормативного правового акта, внесенного в Эталонный контрольный банк, о признании его утратившим силу либо приостановлении его действия со ссылкой на соответствующий нормативный правовой акт.
18. При формировании Эталонного контрольного банка сверка текстов нормативных правовых актов на казахском и русском языках не производится.
Утверждена приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 11 июля 2023 года № 472
Инструкция по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 271) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, и детализирует формирование Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений.
2. Ведение Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее – Эталонный контрольный банк) осуществляет республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ИЗПИ).
3. Для применения настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) автоматизированная система управления - подсистема информационной системы Эталонного контрольного банка в электронном виде, предназначенная для организации автоматического рабочего места администратора и оператора;
2) оператор, администратор автоматизированной системы управления – сотрудник ИЗПИ, осуществляющий функции по ведению Эталонного контрольного банка в электронном виде;
3) информационная система - организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
4) удостоверяющий центр - юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;

17. Нормативтiк құқықтық актінің күшi жойылды деп танылған не оның қолданылуы белгiлі бiр мерзiмге тоқтатыла тұрған кезде Мемлекеттiк тiзiлiмге тиiстi жазбалар және Эталондық бақылау банкіне енгiзiлген нормативтiк құқықтық актінің қағаз және (немесе) электрондық мәтініне тиiстi нормативтiк құқықтық актіге сiлтеме жасай отырып, оның күшi жойылды деп тану не қолданылуын тоқтата тұру туралы белгi жасалады.
18. Эталондық бақылау банкiн қалыптастыру кезiнде нормативтiк құқықтық актілердің қазақ және орыс тiлдеріндегi мәтiндерi салыстырылып тексерілмейді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 11 шілдедегі
№ 472 Бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі осы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы Ереженің 14-тармағының 271) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыруды, сондай-ақ оған мәліметтер енгізілуді нақтылайды.
2. Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін (бұдан әрі – Эталондық бақылау банкі) жүргізуді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ЗҚАИ) жүзеге асырады.
3. Осы Нұсқаулықты қолдану үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған басқару жүйесі - әкімші мен оператордың автоматты жұмыс орнын ұйымдастыруға арналған Эталондық бақылау банкінің электрондық түрдегі ақпараттық жүйесінің кіші жүйесі;
2) автоматтандырылған басқару жүйесінің операторы, әкімшісі – Эталондық бақылау банкін электрондық түрде жүргізу жөніндегі функцияны жүзеге асыратын ЗҚАИ қызметкері;
3) ақпараттық жүйе - белгілі бір технологиялық әрекеттерді ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
4) куәландырушы орталық - электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дәйектілігін растайтын заңды тұлға;

5) электронная копия нормативного правового акта - документ в электронно-цифровой форме, идентичный подлинному документу и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи;
6) цифровой код - система условных обозначений, сигналов, передающих информаци.
4. Включению в Эталонный контрольный банк подлежат нормативные правовые акты, указанные в пунктах 8, 9, 10 Правил.
5. Подписание нормативных правовых актов должно осуществляться регистрационным свидетельством удостоверяющего центра, которое используется для электронной цифровой подписи (при проверке значения поля "Использование ключа" (KeyUsage) регистрационного свидетельства содержатся значения "Цифровая подпись" и "Неотрекаемость") в соответствии с Правилами проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12864).
6. На нормативные правовые акты, направляемые государственными органами, в системе электронного документооборота, а также в ИССП, заполняется карточка, включающая реквизиты нормативных правовых актов и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте (далее – карточка).
В тексты нормативных правовых актов в формате DOCX реквизиты нормативных правовых актов и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте, за исключением заголовка, не включаются.
Требования по составлению сведений карточки нормативного правового акта приведены в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Глава 2. Формирование Эталонного контрольного банка в бумажном и электронном виде
7. Нормативные правовые акты, указанные в пунктах 8, 9, 10 Правил, подлежат учету и систематизации, включающих сбор, регистрацию и расположение по форме нормативного правового акта в хронологическом порядке.
Нормативные правовые акты в бумажном виде регистрируются ИЗПИ в журнале учета нормативных правовых актов по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции. В запись о нормативном правовом акте вносится отметка о наличии электронной копии нормативного правового акта.
Учет и систематизация нормативных правовых актов производятся в полном объеме и своевременно.
8. В ходе формирования Эталонного контрольного банка в электронном виде при необходимости оператор автоматизированной системы управления информационной системы Эталонного контрольного банка использует нормативный правовой акт в бумажном виде.
Выдача и возврат нормативных правовых актов в бумажном виде фиксируется ИЗПИ в журнале выдачи и возврата нормативных правовых актов по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.

5) нормативтік құқықтық актінің электрондық көшірмесі - түпнұсқа құжатқа ұқсас және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжат;
6) цифрлық код - ақпаратты беретін шартты белгілер, сигналдар жүйесі;
4. Қағидалардың 8, 9, 10-тармақтарында көрсетілген нормативтік құқықтық актілер Эталондық бақылау банкіне енгізілуге жатады.
5. Нормативтік құқықтық актілерге қол қою Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген) Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба (тіркеу куәлігінің "Кілтті пайдалану" (KeyUsage) орнының мәнін тексеру кезінде "Цифрлық қолтаңба" және "Бастартпаушылық" мәндері қамтылады) үшін пайдаланылатын куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігімен жүзеге асырылуға тиіс.
6. Мемлекеттік органдар жіберетін нормативтік құқықтық актілерге электрондық құжат айналымының жүйесінде, сондай-ақ ЖКАЖ-та нормативтік құқықтық актілердің деректемелерін және нормативтік құқықтық акт туралы анықтамалық-ақпараттық деректерді қамтитын карточка (бұдан әрі – карточка) толтырылады.
Нормативтік құқықтық актілердің DOCX форматындағы мәтіндеріне тақырыпты қоспағанда, нормативтік құқықтық актілердің деректемелері және нормативтік құқықтық актілер туралы анықтамалық-ақпараттық деректер енгізілмейді.
Нормативтік құқықтық акт карточкаларының мәліметтерін құрастыру жөніндегі талаптар осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтірілген.
2-тарау. Қағаз және электрондық түрдегі Эталондық бақылау банкін қалыптастыру
7. Қағидалардың 8, 9, 10-тармақтарында көрсетілген нормативтік құқықтық актіні жинақтауды, тіркеуді және нормативтік құқықтық актілердің нысаны бойынша хронологиялық тәртіппен орналастыруды қамтитын есепке алынуға және жүйеленуге жатады.
Нормативтік құқықтық актілерді қағаз түрінде осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нормативтік құқықтық актілерді есепке алу журналында ЗҚАИ тіркейді. Нормативтік құқықтық акт туралы жазбаға нормативтік құқықтық актінің электрондық көшірмесінің болуы туралы белгі соғылады.
Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу және жүйелеу толық көлемде және уақтылы жүргізіледі.
8. Эталондық бақылау банкін электрондық түрде қалыптастыру барысында Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесінің операторы қажеттілігіне қарай нормативтік құқықтық актіні қағаз түрінде пайдаланады.
Нормативтік құқықтық актілерді қағаз түрінде беруді және қайтаруды ЗҚАИ осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нормативтік құқықтық актілерді беру және қайтару журналында тіркейді.

9. Формирование Эталонного контрольного банка в электронном виде осуществляется посредством информационной системы (далее - система), состоящей из трех подсистем:
автоматизированная система управления - предназначена для подготовки нормативных правовых актов;
хранилище - выполняет задачи единого централизованного депозитария для хранения нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде и предоставляет средства для хранения информации о внесенных изменениях и дополнениях в них (далее - хранилище);
веб-портал - предназначен для просмотра нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде в режиме 24 часа в сутки 7 дней в неделю, а также доступа к дополнительным функциональным возможностям (далее - веб-портал).
10. Подсистема "веб-портал" информационной системы Эталонного контрольного банка является единой точкой входа в систему для всех заинтересованных лиц в среде Интернет, в том числе посредством современных мобильных устройств (смартфонов, планшетов и др.).
11. Во входящем нормативном правовом акте системой производится:
проверка легитимности электронной цифровой подписи путем отправки запроса в удостоверяющий центр на предмет действия электронной цифровой подписи (отозвано, действительно, просрочено);
форматно-логический контроль на предмет целостности цифрового кода, читабельности.
В случае положительного результата проверки, нормативный правовой акт в электронном виде считается поступившим, о чем отправителю направляется отметка о доставке нормативного правового акта в Эталонный контрольный банк.
Также оператором автоматизированной системы управления информационной системы Эталонного контрольного банка в течение трех рабочих дней со дня поступления нормативного правового акта проверяются его реквизиты и текст на принадлежность их одному нормативному правовому акту.
В случае отрицательного результата проверки, нормативные правовые акты в электронном виде считаются неполученными, о чем отправителю направляется уведомление с указанием причин неполучения документа из информационной системы Эталонного контрольного банка в систему электронного документооборота.
Нормативный правовой акт, не прошедший проверку на легитимность электронной цифровой подписи или форматно-логический контроль, подлежит сохранению в хранилище системы в разделе "Непринятые файлы".
Повторно нормативные правовые акты в электронном виде направляются государственными органами в ИЗПИ в течение двух рабочих дней со дня получения уведомления о неполучении документа.
12. На принятый нормативный правовой акт в автоматизированной системе управления информационной системы Эталонного контрольного банка заполняется регистрационная карточка, включающая реквизиты и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте.
Сведения о реквизитах нормативного правового акта указываются в соответствии со статьей 22 Закона.
Справочно-информационные данные включают номер Государственного реестра, дату вступления в силу, изменения документа, регион действия, сведения об официальном опубликовании, сфере правоотношений.

9. Эталондық бақылау банкін электрондық түрде қалыптастыру ақпараттық жүйе (бұдан әрі - жүйе) арқылы жүзеге асырылады, бұл жүйе үш кіші жүйеден тұрады:
автоматтандырылған басқару жүйесі - нормативтік құқықтық актілерді дайындауға арналған;
қойма - Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін электрондық түрде сақтауға арналған бірыңғай орталықтандырылған депозитарийдің міндетін атқарады және оларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты сақтауға арналған құралдарды ұсынады (бұдан әрі- қойма);
веб-портал - Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін электрондық түрде аптасына 7 күн тәулігіне 24 сағат режімінде қарауға, сондай-ақ қосымша функционалдық мүмкіндіктерге қол жеткізуге арналған (бұдан әрі - веб-портал).
10. Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің "веб-портал" кіші жүйесі Интернет ортадағы барлық мүдделі адамдар үшін, соның ішінде заманауи мобильді құрылғылар (смартфондар, планшеттер және т.с.с.) арқылы жүйеге кірудің бірыңғай нүктесі болып табылады.
11. Енгізілетін нормативтік құқықтық актіде жүйе:
куәландырушы орталыққа электрондық цифрлық қолтаңбаның жарамдылығы мәніне сұрау салуды жіберу арқылы электрондық цифрлық қолтаңбаның легитимділігін (қайтарып алынған, жарамды, мерзімі өткен) тексеруді;
цифрлық кодтың тұтастығы, оқылатындығы мәніне форматтық-логикалық бақылауды жүргізеді.
Тексеру нәтижесі оң болған жағдайда, нормативтік құқықтық акт электрондық түрде түскен деп есептеледі, бұл туралы жөнелтушіге нормативтік құқықтық актінің Эталондық бақылау банкіне жеткізілгені туралы белгілеме жіберіледі.
Сондай-ақ Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесінің операторы нормативтік құқықтық акт келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның деректемелерін және мәтіннің бір нормативтік құқықтық актіге тиесілілігін де тексереді.
Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда, нормативтік құқықтық актілер электрондық түрде алынбаған деп есептеледі, бұл туралы жөнелтушіге құжаттың алынбау себептері көрсетіле отырып, Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінен электрондық құжат айналымы жүйесіне хабарлама жіберіледі.
Электрондық цифрлық қолтаңбаның легитимділігіне тексеруден немесе форматтық-логикалық бақылаудан өтпеген нормативтік құқықтық акт жүйе қоймасының "Қабылданбаған файлдар" бөлімінде сақталуға тиіс.
Мемлекеттік органдар құжаттың алынбағандығы туралы хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЗҚАИ-ға нормативтік құқықтық актілерді электрондық түрде қайта жібереді.
12. Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесіне қабылданған нормативтік құқықтық актіге нормативтік құқықтық акт туралы деректемелерді және ақпараттық-анықтамалық деректерді қамтитын тіркеу карточкасы толтырылады.
Нормативтік құқықтық акт деректемелері туралы мәліметтер Заңның 22-бабына сәйкес көрсетіледі.
Анықтамалық-ақпараттық деректер Мемлекеттік тізілім нөмірін, күшіне ену, құжаттың өзгертілген күнін, қолданылу өңірін, ресми жариялануын, құқықтық қатынастар саласы туралы мәліметтерді қамтиды.

13. Поступившим нормативным правовым актам системой в автоматическом режиме присваивается и сохраняется в регистрационной карточке номер Государственного реестра.
Приложение 1
к Инструкции по формированию
Эталонного контрольного банка
нормативных правовых актов
Республики Казахстан,
а также внесению в него сведений
Требования по составлению сведений карточки нормативного правового акта, заполняемой государственными органами в системе электронного документооборота и ИССП
1. В карточке нормативного правового акта подлежат отражению следующие учетные сведения о нормативном правовом акте:
в реквизите 1 - заголовок нормативного правового акта на казахском языке (обязательно для заполнения);
в реквизите 2 - заголовок нормативного правового акта на русском языке (обязательно для заполнения);
в реквизите 3 - характер вопроса; выбирается из справочника "Характер вопроса" значение "нормативный правовой акт в Эталонный контрольный банк" (обязательно для заполнения);
в реквизите 4 - форма акта; выбирается из справочника "Вид документа" в соответствии с подпунктом 2) статьи 22 Закона (обязательно для заполнения);
в реквизите 5 - язык документа; выбирается из списка языков (обязательно для заполнения);
в реквизите 6 - государственный орган-разработчик; выбирается из справочника "Корреспонденты";
в реквизите 7 - орган, принявший акт; выбирается из справочника "Корреспонденты" (возможно введение нескольких значений в случае, если это совместный нормативный правовой акт государственных органов (обязательно для заполнения);
в реквизите 8 - регистрационный номер нормативного правового акта; указывается номер принятия нормативного правового акта в государственном органе (в случае если совместный нормативный правовой акт, то указывается номер принятия нормативного правового акта в государственном органе, направившем нормативный правовой акт в Эталонный контрольный банк) (обязательно для заполнения);
в реквизите 9 - дата принятия; указывается дата принятия нормативного правового акта в государственном органе (в случае если совместный нормативный правовой акт, то указывается дата принятия нормативного правового акта в государственном органе, направившем нормативный правовой акт в Эталонный контрольный банк) (обязательно для заполнения);
в реквизите 10 - место принятия; выбирается из справочника "Регионы" (обязательно для заполнения);
в реквизите 11 - номер государственной регистрации; указывается номер государственной регистрации, присвоенный в органах юстиции Республики Казахстан (обязательно для заполнения для нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан);
в реквизите 12 - дата государственной регистрации; указывается дата государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан (обязательно для заполнения для нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан);
в реквизите 13 - орган государственной регистрации; выбирается из справочника "Корреспонденты" (обязательно для заполнения для нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан);
в реквизите 14 - регион действия; выбирается из справочника "Регионы" (обязательно для заполнения);
в реквизите 15 - источник опубликования; при наличии выбирается из справочника "Источники опубликования" (не обязательно для заполнения);

13. Жүйе келіп түскен нормативтік құқықтық актілерге автоматты режимде Мемлекеттік тізілімнің нөмірін береді және тіркеу карточкасында сақтайды.
Қазақстан Республикасы
нормативтік құқықтық
актілерінің Эталондық бақылау
банкін қалыптастыру,
сондай-ақ оған мәліметтер
енгізу жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Электрондық құжат айналымы жүйесінде және ЖКАЖ мемлекеттік органдар толтыратын нормативтік құқықтық актілер карточкасының мәліметтерін құрастыру бойынша қойылатын талаптар
1. Нормативтік құқықтық актінің карточкасында нормативтік құқықтық акт туралы мынадай есепке алу мәліметтері көрсетілуі тиіс:
1-деректемеде - нормативтік құқықтық актінің қазақ тіліндегі атауы (толтырылуы міндетті);
2-деректемеде - нормативтік құқықтық актінің орыс тіліндегі атауы (толтырылуы міндетті);
3-деректемеде - мәселенің сипаты; "Мәселенің сипаты" анықтамалығынан "Эталондық бақылау банкіне нормативтік құқықтық акт" мәні таңдалады (толтырылуы міндетті);
4-деректемеде - акт нысаны; Заңның 22-бабы 2) тармақшасына сәйкес "Құжаттың түрі" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті);
5-деректемеде - құжат тілі; тілдер тізімінен таңдалады (толтырылуы міндетті);
6-деректемеде - әзірлеуші мемлекеттік орган; "Корреспонденттер" анықтамалығынан таңдалады;
7-деректемеде - актіні қабылдаған орган; "Корреспонденттер" анықтамалығынан таңдалады (егер бұл мемлекеттік органдардың бірлескен нормативтік құқықтық актісі болған жағдайда, бірнеше мағына енгізілуі мүмкін) (толтырылуы міндетті);
8-деректемеде - нормативтік құқықтық актінің тіркеу нөмірі; мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау нөмірі көрсетіледі (егер бірлескен нормативтік құқықтық акт болған жағдайда, нормативтік құқықтық актіні Эталондық бақылау банкіне жіберген мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау нөмірі көрсетіледі) (толтырылуы міндетті);
9-деректемеде - қабылдау күні; мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау күні көрсетіледі (егер бірлескен нормативтік құқықтық акт болған жағдайда, нормативтік құқықтық актіні Эталондық бақылау банкіне жіберген мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау күні көрсетіледі) (толтырылуы міндетті);
10-деректемеде - қабылдау орыны; "Аймақтар" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті);
11-деректемеде - мемлекеттік тіркеу нөмірі; Қазақстан Республикасы әділет органдарында берілген мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі (Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері үшін толтырылуы міндетті);
12-деректемеде - мемлекеттік тіркеу күні; Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеу күні көрсетіледі (Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері үшін толтырылуы міндетті);
13-деректемеде - мемлекеттік тіркеу органы; "Корреспонденттер" анықтамалығынан таңдалады (Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері үшін толтырылуы міндетті);
14-деректемеде - қолдану аймағы; "Аймақтар" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті);
15-деректемеде - жарияланым дереккөзі; болған кезде "Жарияланым дереккөздері" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті емес);

в реквизите 15.1 - номер издания опубликования; при наличии указывается номер издания (не обязательно для заполнения);
в реквизите 15.2 - дата опубликования; при наличии указывается дата опубликования издания (не обязательно для заполнения);
в реквизите 16 - Ф.И.О руководителя(ей) государственного(ых) органа(ов), подписавшего(ых) нормативный правовой акт; указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного(ых) лиц(а), подписавшего(ых) нормативный правовой акт (обязательно для заполнения);
в реквизите 17 – прикрепление файлов; вложение файлов формата DOCX (обязательно для заполнения);
в реквизите 18 - листы/приложения; указывается количество листов нормативного правового акта (основного, производного) и листов приложения (если приложение отсутствует указывается цифра "0") (обязательно для заполнения);
в реквизите 19 - электронная цифровая подпись руководителя; подписание нормативного правового акта электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты (обязательно для заполнения);
в реквизите 20 - электронная цифровая подпись канцелярии; подписание отправляемых данных электронной цифровой подписью сотрудника канцелярии (обязательно для заполнения);
в реквизите 21 - тип носителя; указывается тип носителя, принимающего значения: = 1 (подлинник электронного документа), = 3 (электронная копия бумажного документа) (обязательно для заполнения).
2. К нормативному правовому акту в электронном виде предъявляются следующие требования:
1) электронный документ должен полностью воспроизводить вид и информацию нормативного правового акта в бумажном виде (при наличии);
2) нормативный правовой акт, включая каждое вложение (основной вид нормативного правового акта, производный вид нормативного правового акта, приложение(я) заверяются электронной цифровой подписью только Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан или Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан;
3) нормативные правовые акты предоставляются на казахском и русском языках, общий размер которых не должен превышать 60 Мб. В случае превышения объема более 60 Мб нормативные правовые акты могут предоставляться в архивированном формате RAR, ZIP;
4) в тексте нормативного правового акта объем одной фотографии не должен превышать более 200 Кб;
5) нормативные правовые акты (основной, производный(ые) и приложение (я) к нему) предоставляются в формате MicrosoftWord (расширение DOCX);
6) общее количество предоставляемых файлов на двух языках - не более шести. В случае превышения количества файлов допускается объединение их содержимого в один файл с соблюдением формирования электронной копии нормативного правового акта на одном языке в один электронный файл;

15.1-деректемеде - жарияланым басылымының нөмірі; болған кезде басылым нөмірі көрсетіледі (толтырылуы міндетті емес);
15.2-деректемеде - жариялану күні; болған кезде басылымда жариялану күні көрсетіледі (толтырылуы міндетті емес);
16-деректемеде - нормативтік құқықтық актіге қол қойған мемлекеттік орган(дар) басшысының(ларының) Т.А.Ә.; нормативтік құқықтық актіге қол қойған уәкілетті адамның(дардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі (толтырылуы міндетті);
17-деректемеде – файлдарды бекіту; DOCX форматындағы файлдарды салу (толтырылуы міндетті);
18-деректемеде - парақтар/қосымшалар; нормативтік құқықтық акті (негізгі, туынды) парақтарының және қосымша (егер қосымша болмаса "0" цифрі көрсетіледі) парақтарының саны көрсетіледі (толтырылуы міндетті);
19-деректемеде - басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы; нормативтік құқықтық актіге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен нормативтік құқықтық актіге қол қою (толтырылуы міндетті);
20-деректемеде - кеңсенің электрондық цифрлық қолтаңбасы; жіберілетін деректерге кеңсе қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою (толтырылуы міндетті);
21-деректемеде - жеткізгіш түрі; мынадай мағыналарды: = 1 (электрондық құжаттың төлнұсқасы), = 3 (қағаз құжаттың электрондық көшірмесі) қабылдайтын жеткізгіштің түрі көрсетіледі (толтырылуы міндетті).
2. Электрондық түрдегі нормативтік құқықтық актіге мынадай талаптар қойылады:
1) электрондық құжат қағаз түріндегі нормативтік құқықтық актінің түрін және ақпаратын толығымен көрсетуге тиіс (болған жағдайда);
2) нормативтік құқықтық акт әрбір салынымды қоса алғанда, (нормативтік құқықтық актінің негізгі түрі, нормативтік құқықтық актінің туынды түрі, қосымшалар) тек Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының немесе Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады;
3) нормативтік құқықтық актілер қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады, олардың жалпы көлемі 60 Мб аспауы тиіс. Көлемі 60 Мб асқан жағдайда, нормативтік құқықтық актілер RAR, ZIP мұрағатталған пішімде ұсынылуы мүмкін.
4) нормативтік құқықтық актінің мәтінінде бір фотосуреттің көлемі 200 Кб- дан аспауы тиіс;
5) нормативтік құқықтық актілер (негізгі, туынды (лар) және оған қосымша (лар) Microsoft Word форматында (кеңейтілімі DOCX) ұсынылады;
6) екі тілде ұсынылатын файлдардың жалпы саны - алтыдан аспайды. Файл саны асқан жағдайда, бір тілдегі нормативтік құқықтық актінің электрондық көшірмесін бір электрондық файлда қалыптастыруды сақтай отырып, олардың ішіндегісін бір файлға біріктіру рұқсат етіледі;

7) соответствие порядка вложений файла, а при наличии бумажного подлинника согласно последнему:
основной вид нормативного правового акта;
производный (е) вид (ы) нормативного правового акта;
приложения в порядке возрастания нумерации (1, 2, 3 и т.д.);
8) оформление нумерованных списков в электронных документах нормативного правового акта вручную, без использования автонумерации - встроенной функции MicrosoftWord;
9) прикрепление файла с вложениями осуществляется поочередно, на каждом языке, при наличии бумажного подлинника в соответствии с последним.
3. Оформление таблиц необходимо осуществлять в точном соответствии с бумажным подлинником, с обязательным применением функционала MicrosoftWord (Таблица).
Приложение 2
к Инструкции по формированию
Эталонного контрольного банка
нормативных правовых актов
Республики Казахстан,
а также внесению в него сведений
Форма
Журнал учета нормативных правовых актов
№ п/п
Дата поступления
Форма, номер и дата принятия нормативного правового акта
Отметка об электронной копии
1
2
3
4
Приложение 3
к Инструкции по формированию
Эталонного контрольного банка
нормативных правовых актов
Республики Казахстан,
а также внесению в него сведений
форма
Журнал выдачи и возврата нормативных актов
№ п/п
Дата выдачи
Форма, номер и дата принятия нормативного правового акта
Ф.И.О. (при его наличии) лица, получающего нормативный правовой акт
Подпись в получении
Дата возврата и подпись
1
2
3
4
5
6
Приложение к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от "_" "____" "____" года № __
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан
1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2016 года № 786 "Об утверждении Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № № 14270).
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 18 июня 2019 года № 330 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 сентября 2016 года № 786 "Об утверждении Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 18886).
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № 510 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 сентября 2016 года № 786 "Об утверждении Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № № 19486).

7) қағаз төлнұсқадағы нормативтік құқықтық актінің мәтініне сай файлдар салынымдары тәртібінің сәйкестігі:
нормативтік құқықтық актінің негізгі түрі;
нормативтік құқықтық актінің туынды түр (лер)і;
қосымшалар нөмірлеудің өсу тәртібімен (1, 2, 3, және т.б.);
8) нормативтік құқықтық актінің электрондық құжаттарында нөмірленген тізімдерді, Microsoft Word ішіне салынған функциясы - автонөмірлеуді пайдаланбастан, қолмен ресімдеу;
9) ішіне салынымдары бар файлдарды бекіту қағаз түріндегі нормативтік құқықтық акті мәтінінің жазылу тәртібін сақтай отырып, әрбір тілде кезекпен жүзеге асырылады, соңғысына сәйкес қағаз түпнұсқасы болған кезде.
3. Кестелерді ресімдеу MicrosoftWord (кесте) функционалын міндетті түрде қолдана отырып, қағаз түпнұсқасына дәл сәйкес жүргізілуі керек.
Қазақстан Республикасы
нормативтік құқықтық
актілерінің Эталондық бақылау
банкін қалыптастыру,
сондай-ақ оған мәліметтер
енгізу жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу журналы
№ р/б
Келіп түскен күні
Нормативтік құқықтық актінің нысаны, нөмірі және қабылданған күні
Электрондық көшірме туралы белгі
1
2
3
4
Қазақстан Республикасы
нормативтік құқықтық
актілерінің Эталондық бақылау
банкін қалыптастыру,
сондай-ақ оған мәліметтер
енгізу жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Нормативтік құқықтық актілерді беру және қайтару журналы
№ р/б
Берілген күні
Нормативтік құқықтық актінің нысаны, нөмірі және қабылданған күні
Нормативтік құқықтық актіні алған тұлғаның Т.А.Ә. (болған кезде)
Алғандығы туралы қолы
Қайтару күні және қолы
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 11 шілдедегі
№ 472 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 22 қыркүйектегі № 786 бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14270 болып тіркелді).
2. "Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 22 қыркүйектегі № 786 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 18 маусымдағы № 330 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 маусымда № 18886 болып тіркелді);
3. "Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 22 қыркүйектегі № 786 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 17 қазандағы № 510 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 18 қазанда № 19486 болып тіркелді);

4. Пункт 1 приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 14 июня 2021 года № 500 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 23026).

4. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 14 маусымдағы № 500 бұйрығының 1-тармағы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 маусымда № 23026 болып тіркелді).