Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов питьевого водоснабжения населенных пунктов, уязвимых в террористическом отношении
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 508. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2023 года № 33119
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов питьевого водоснабжения населенных пунктов, уязвимых в террористическом отношении, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Местным исполнительным органам в течении шести месяцев после утверждения данного приказа предусмотреть выделение бюджетных средств на материально-техническое оснащение стратегических объектов, принадлежащих юридическим лицам, в уставном капитале которых государство прямо или косвенно владеет контрольным пакетом акций (долей).
4. Первым руководителям объектов питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере водоснабжения в течении шести месяцев после утверждения данного приказа предусмотреть мероприятия в инвестиционных программах на материально-техническое оснащение стратегических объектов.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 14 июля 2023 года № 508
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов питьевого водоснабжения населенных пунктов, уязвимых в террористическом отношении

Террористік тұрғыдан осал елді мекендерді ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 508 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 шiлдеде № 33119 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес террористік тұрғыдан осал елді мекендерді ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Жергілікті атқарушы органдар осы бұйрық бекітілгеннен кейін алты ай ішінде жарғылық капиталында мемлекет акциялардың (үлестердің) бақылау пакетін тікелей немесе жанама иеленетін заңды тұлғаларға тиесілі стратегиялық объектілерді материалдық-техникалық жарақтандыруға бюджет қаражатын бөлуді көздесін.
4. Осы бұйрық бекітілгеннен кейін алты ай ішінде сумен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал ауыз сумен жабдықтау объектілерінің бірінші басшылары стратегиялық объектілерді материалдық-техникалық жарақтандыруға арналған инвестициялық бағдарламаларда іс-шараларды көздесін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсiн.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 14 шілдедегі
№ 508 Бұйрыққа
қосымша
Террористік тұрғыдан осал елді мекендердегі ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов питьевого водоснабжения населенных пунктов, уязвимых в террористическом отношении (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 и определяют требования к организации антитеррористической защиты объектов питьевого водоснабжения населенных пунктов, уязвимых в террористическом отношении.
2. Инструкция предназначена для использования хозяйствующими субъектами в отрасли водоснабжения Республики Казахстан с целью организации защиты объектов питьевого водоснабжения.
Инструкция распространяется на объекты питьевого водоснабжения, в том числе: водозаборные сооружения, обеспечивающие подачу питьевой воды водопотребителям в количестве более 5000 (пять тысяч) человек отнесенные к объектам, уязвимым в террористическом отношении, в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительством Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее - Правила).
Инструкция детализирует подходы к обеспечению защиты производственных объектов в отрасли водоснабжения населенных пунктов Республики Казахстан, в том числе их инженерно-технической укрепленности, порядку организации охраны, осуществления пропускного и внутри объектового режимов, а также ведению соответствующей документации.
3. Основными задачами инструкции являются определение отраслевых требований по обеспечению безопасности объектов питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении, с целью предупреждения и пресечения противоправных посягательств.
4. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) меры первичного реагирования – комплекс первоочередных мероприятий, предпринимаемый персоналом объекта и сотрудниками, работниками субъекта охранной деятельности, направленный на своевременное информирование уполномоченных государственных органов об угрозе или совершении акта терроризма, а также действий по минимизации и ликвидации возможных последствий акта терроризма (оказание помощи в осуществлении первичных и следственных действий силами экстренного (первичного) реагирования, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, эвакуация и так далее);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Террористік тұрғыдан осал елді мекендердегі ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес әзірленді және террористік тұрғыдан осал елді мекендердегі ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Нұсқаулық ауызсумен жабдықтау объектілерін қорғауды ұйымдастыру мақсатында Қазақстан Республикасының сумен жабдықтау саласындағы шаруашылық жүргізуші субъектілердің пайдалануына арналған.
Нұсқаулық ауызсумен жабдықтау объектілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемдеріне (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған 5000 (бес мың) адамнан астам су тұтынушыларға ауызсу беруді қамтамасыз ететін су жинау құрылыстарына қолданылады.
Нұсқаулық Қазақстан Республикасының елді мекендерін сумен жабдықтау саласындағы өндірістік объектілерді қорғауды, оның ішінде олардың инженерлік-техникалық нығаюын, күзетті ұйымдастыру, өткізу режимдерін және объект ішінде жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ тиісті құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз ету тәсілдерін нақтылайды.
3. Нұсқаулықтың негізгі міндеттері заңсыз қол сұғушылықтардың алдын алу және жолын кесу мақсатында террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі салалық талаптарды айқындау болып табылады.
4. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алғашқы ден қою шаралары – терроризм актісінің қатері немесе жасалғаны туралы уәкілетті мемлекеттік органдарды уақтылы хабардар етуге бағытталған, объект персоналы және күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері қабылдайтын бірінші кезектегі іс-шаралардың, сондай-ақ терроризм актісінің ықтимал салдарын барынша азайту және жою (шұғыл (алғашқы) ден қою күштерінің алғашқы және тергеу әрекеттерін жүзеге асыруына көмек көрсету, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету, эвакуациялау және басқалары) жөніндегі іс-қимылдардың кешені;

2) питьевое водоснабжение – технологический процесс, обеспечивающий забор, подготовку, хранение, транспортировку и подачу питьевой воды водопотребителям;
3) контрольно-пропускной пункт – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;
4) система видеонаблюдения – совокупность функционирующих видеоканалов, программных и технических средств записи и хранения видеоданных, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
5) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;
6) инженерно-техническая укрепленность – конструктивные элементы, инженерные, технические средства и (или) их совокупность, обеспечивающие необходимое противодействие несанкционированному проникновению на объект либо его части;
7) система охранной сигнализации – совокупность совместно действующих технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного проникновения в охраняемую зону (участок), нарушения целостности охраняемой зоны (участка), сбора, обработки, передачи и представления информации в заданном виде о нарушении целостности охраняемой зоны (участка);
8) система контроля и управления доступом – совокупность технически совместимых аппаратных средств и (или) программного обеспечения, предназначенных для контроля доступа, разграничения прав на вход и (или) выход на объект и (или) его отдельные зоны персонала и посетителей, сбора и хранения информации;
9) персонал объектов – руководители, работники, сотрудники объекта, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
10) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
11) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места возможного массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;

2) ауызсумен жабдықтау – ауызсуды алуды, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды және су тұтынушыларға беруді қамтамасыз ететін технологиялық процесс;
3) бақылау-өткізу пункті – адамдарды және көлік құралдарын бақылауды, өткізуді, тексеріп қарауды қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;
4) бейнебақылау жүйесі – өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған бейнеарналардың, бейнедеректерді жазу мен сақтаудың бағдарламалық және техникалық құралдарының, сондай-ақ бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
5) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін және объектідегі адамдар мен көлік құралдарын көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;
6) инженерлік-техникалық нығайтылу – объектіге не оның бөліктеріне санкциясыз енуге қарсы қажетті іс-қимылды қамтамасыз ететін құрылымдық элементтер, инженерлік, техникалық құралдар және (немесе) олардың жиынтығы;
7) күзет дабылы жүйесі – күзетілетін аймаққа (учаскеге) санкциясыз енуді, күзетілетін аймақ (учаске) тұтастығының бұзылуын анықтауға, күзетілетін аймақ (учаске) тұтастығының бұзылуы туралы ақпаратты берілген түрде жинауға, өңдеуге, беруге және ұсынуға арналған, бірге жұмыс істейтін техникалық құралдардың жиынтығы;
8) кіруді бақылау және басқару жүйесі – кіруді бақылауға, объектіге және (немесе) оның жекелеген аймақтарына персонал мен келушілердің кіру және (немесе) шығу құқықтарын шектеуге, ақпаратты жинауға және сақтауға арналған, техникалық жағынан үйлесімді аппараттық құралдардың және (немесе) бағдарламалық қамтылымның жиынтығы;
9) объектілердің персоналы – объектінің, оның ішінде оның жалға алынған алаңдарында қызметін жүзеге асыратын басшылары, жұмысшылары, қызметкерлері;
10) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
11) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері – объектінің аумақтық бөлінген, жарылыс-өрт қаупі бар, қауіпті химиялық заттар, қару мен оқ-дәрілер, уытты заттар мен препараттар, технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері қолданылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын аймақтары (учаскелері), құрылымдық және технологиялық элементтері, объектінің қауіпті аймақтары, сондай-ақ объектідегі адамдар көп болуы, терроризм актісінің жасалуы өмір мен денсаулыққа залал келтіруі, аварияның, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдарға әкеп соғатын төтенше жағдай қаупінің туындауы, кейіннен терроризм актісін жасауда пайдалану мақсатында қауіпті заттар мен материалдардың ұрлануы ықтимал орындар;

12) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и сотрудников, работников субъекта охранной деятельности, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
13) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
14) водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов (поверхностных, подземных или иных источников), ее подготовки и транспортировки потребителям;
15) противотаранные устройства (заграждения) – инженерно-технические изделия, предназначенные для принудительного замедления и (или) остановки транспортных средств;
16) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
17) эксперимент – мероприятие по оценке готовности соответствующих водозаборных сооружений, уязвимых в террористическом отношении, к воспрепятствованию совершению акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации его последствий.
Иные понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области противодействия терроризму и водного законодательства Республики Казахстан.
5. Меры по обеспечению антитеррористической защиты объектов питьевого водоснабжения, направлены на создание условий, препятствующих совершению актов терроризма (снижение риска их совершения) на территории объектов, минимизацию и (или) ликвидацию последствий возможных террористических угроз.
Организация мер защиты строится на принципах заблаговременности, дифференцированного подхода, адекватности и комплексности.
6. Воспрепятствование совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма) на объектах питьевого водоснабжения обеспечивается:
1) проведением организационных мероприятий по обеспечению антитеррористической защищенности объектов с учетом характера и специфики возможных террористических угроз, определяемых органами национальной безопасности, и их возможных последствий;
2) определением возможных причин и условий, способствующих совершению акта терроризма на объектах питьевого водоснабжения, и их устранением;

12) оқу (профилактикалық) іс-шаралары – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақтар түрінде жүзеге асырылатын алдын ала тәсілдері;
13) өткізу режимі – адамдардың санкциясыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін жоққа шығаратын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
14) су тарту құрылысы – су объектілерінен (жерүсті, жерасты немесе басқа су көздері) су алуға, оны дайындау мен тұтынушыларға тасымалдауға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені;
15) таранға қарсы құрылғылар (бөгеттер) – көлік құралдарын мәжбүрлеп баяулатуға және (немесе) тоқтатуға арналған инженерлік-техникалық бұйымдар;
16) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
17) эксперимент – тиісті су жинау құрылыстарының терроризм актісін жасауға кедергі жасауға дайындығын бағалау, оның салдарын азайту мен жоюды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шара.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
5. Ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар объектілер аумағында терроризм актілерін жасауға (оларды жасау тәуекелін төмендетуге) кедергі келтіретін жағдайлар жасауға, ықтимал террористік қауіптердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға бағытталған.
Қорғау шараларын ұйымдастыру алдын ала, сараланған тәсіл, сәйкестік және кешенділік қағидаттарына негізделген.
6. Ауызсумен жабдықтау объектілерінде терроризм актісін жасауға кедергі келтіру (терроризм актісін жасау тәуекелін төмендету):
1) ұлттық қауіпсіздік органдары айқындайтын ықтимал террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігін және олардың ықтимал салдарын ескере отырып, объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
2) объектіде терроризм актісін жасауға ықпал ететін ықтимал себептер мен жағдайларды айқындау және оларды жою;

3) оснащением необходимыми инженерно-техническими средствами, в том числе видеонаблюдением на объектах питьевого водоснабжения;
4) обеспечением установленного пропускного режима;
5) организацией подготовки (обучением) персонала объектов и сотрудников, работников субъектов охранной деятельности к первичному реагированию на угрозы совершения акта терроризма (выявление признаков совершения акта терроризма, информирование об этом руководства, правоохранительных и (или) специальных государственных органов);
6) контролем за соблюдением требований к обеспечению антитеррористической защищенности.
7. Минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз на объектах питьевого водоснабжения обеспечиваются:
1) своевременным информированием органов национальной безопасности и (или) внутренних дел Республики Казахстан о планируемом и (или) совершенном акте терроризма;
2) участием персонала объекта питьевого водоснабжения в учениях, тренировках и экспериментах по вопросам реагирования на террористические проявления, а также минимизации и (или) ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма, при проведении их уполномоченными государственными органами и организациями, органами оперативного управления;
3) обучением персонала объекта питьевого водоснабжения и сотрудников, работников субъектов охранной деятельности навыкам первичного реагирования на угрозы террористического характера;
4) организацией оповещения и эвакуации персонала и посетителей в случае совершения акта терроризма на объектах питьевого водоснабжения;
5) своевременным составлением и поддержанием в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении, его надлежащим хранением;
6) формированием сил и средств, необходимых для организации мер первичного реагирования, направленных на ликвидацию и минимизацию последствий акта терроризма, за исключением случаев, прямо угрожающих жизни и здоровью людей, до прибытия основных спасательных, аварийных и иных служб;
7) подготовкой и организацией экстренных мер по обеспечению безопасности систем жизнеобеспечения и безопасности объектов питьевого водоснабжения в населенных пунктах страны, персонала определением путей эвакуации, обеспечением персонала средствами защиты, определением ответственных лиц за указанные участки деятельности.
8. В организациях по водоснабжению и (или) водоотведению различных форм собственности, приказом руководителя определяется лицо и (или) подразделение, обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении.
Выбор и назначение ответственного сотрудника за обеспечение проведения мероприятий по антитеррористической защищенности объекта питьевого водоснабжения производится с учетом компетенции и должностных обязанностей последнего, наиболее соответствующих специфике антитеррористической деятельности.
Руководителем объекта питьевого водоснабжения издается соответствующий приказ, функция сотрудника включается в должностные обязанности.

3) қажетті инженерлік-техникалық құралдармен жарақтандыру, оның ішінде ауызсумен жабдықтау объектілерінде бейнебақылау;
4) белгіленген өткізу режимін қамтамасыз ету;
5) объект персоналы мен күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін терроризм актісін жасау қатеріне алғашқы ден қоюға (терроризм актісін жасау белгілерін анықтау, бұл туралы басшылыққа, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға хабарлау) даярлауды (оқытуды) ұйымдастыру;
6) терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету қойылатын талаптардың сақталуын бақылау арқылы қамтамасыз етіледі.
7. Ауызсумен жабдықтау объектілерінде ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайту және (немесе) жою:
1) жоспарлаған және (немесе) жасалған терроризм актісі туралы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік және (немесе) ішкі істер органдарын уақтылы хабардар ету;
2) уәкілетті мемлекеттік органдар мен ұйымдар, жедел басқару органдары террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ терроризм актісінің жасалуы салдарынан туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайту және (немесе) жою мәселелері бойынша оқу-жаттығулар, жаттығулар және эксперименттер өткізген кезде оларға ауызсумен жабдықтау объектісі персоналының қатысуы;
3) ауызсумен жабдықтау объектісінің персоналы мен күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін террористік сипаттағы қатерлерге алғашқы ден қою дағдыларына оқыту;
4) ауызсумен жабдықтау объектіде терроризм актісі жасалған жағдайда персонал мен келушілерді хабардар етуді және эвакуациялауды ұйымдастыру;
5) террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалуы паспортын уақтылы жасау және өзекті жай-күйде ұстау, оны тиісінше сақтау;
6) негізгі құтқару, авариялық және өзге де қызметтер келгенге дейін адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндіретін жағдайларды қоспағанда, терроризм актісінің салдарын жоюға және барынша азайтуға бағытталған алғашқы ден қою шараларын ұйымдастыру үшін қажетті күштер мен құралдарды қалыптастыру;
7) елдің елді мекендеріндегі тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің қауіпсіздігін және ауызсумен жабдықтау объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шұғыл шараларды дайындау және ұйымдастыру, эвакуациялау жолдарын айқындау, персоналды қорғану құралдарымен қамтамасыз ету, аталған қызмет учаскелері үшін жауапты адамдарды белгілеу арқылы қамтамасыз етіледі.
8. Әртүрлі меншік нысандарындағы сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдарда басшының бұйрығымен террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін тұлға және (немесе) бөлімше айқындалады.
Ауызсумен жабдықтау объектісінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ету үшін жауапты қызметкерді таңдау және тағайындау терроризмге қарсы іс-әрекеттің ерекшелігіне неғұрлым сәйкес келетін соңғысының құзыреті мен лауазымдық міндеттері ескеріле отырып жүргізіледі.
Ауызсумен жабдықтау объектісінің басшысы тиісті бұйрық шығарады, қызметкердің функциясы лауазымдық міндеттеріне енгізіледі.

9. При получении информации об угрозе совершения акта терроризма для своевременного и адекватного реагирования на возникающие террористические угрозы и предупреждения совершения актов терроризма на объектах питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении, собственниками, владельцами, руководителями и должностными лицами объектов, осуществляются меры, соответствующие установленному уровню террористической опасности в соответствии с Правилами организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 (далее – Правила оповещения).
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
10. Настоящая глава определяет требования к организации пропускного режима на объектах питьевого водоснабжения, соответствующие целям обеспечения антитеррористической защищенности объектов.
11. На объектах питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении, организуется принцип ограниченного и контролируемого доступа на объекты.
Пропускной режим предназначен для организации санкционированного допуска лиц и автотранспортных средств на объект, выявления лиц с противоправными намерениями, выявления запрещенных предметов и веществ, защиты потенциально опасных участков объекта и критических зон и исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц.
12. Пропускной режим на объектах питьевого водоснабжения, подлежащих государственной охране, осуществляется согласно порядку организации пропускного и внутриобъектового режима, который разрабатывается администрацией объекта совместно с территориальными подразделениями органов внутренних дел и утверждается приказом руководителя и подразделения, осуществляемого государственную охрану.
Для объектов питьевого водоснабжения не подлежащих государственной охране, организация пропускного и внутриобъектового режимов устанавливается администрацией объекта самостоятельно с учетом требований настоящей Инструкции.
13. Охрана объектов питьевого водоснабжения, осуществляется на основании заключенных договоров об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности, имеющих соответствующую лицензию на право осуществления охраны объектов, уязвимых в террористическом отношении. Руководитель объекта указывает в договоре об оказании охранных услуг мероприятия реализуемые субъектом охранной деятельности по обеспечению антитеррористической защищенности и должного уровня безопасности, к которым относятся:

9. Туындаған террористік қатерлерге уақтылы және барабар ден қою әрі террористік тұрғыдан осал объектілерде терроризм актілері жасалуының алдын алу үшін терроризм актісінің жасалу қаупі туралы ақпарат алған кезде объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары және лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығымен бекітілген Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуі қағидаларына сәйкес террористік қауіптіліктің белгіленген деңгейіне сай келетін шараларды жүзеге асырады.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
10. Осы тарау объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарына сәйкес келетін ауызсумен жабдықтау объектілерінде өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптарды айқындайды.
11. Террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектілерінде объектілерге шектеулі және бақыланатын қолжетімділік қағидаты ұйымдастырылады.
Өткізу режимі адамдар мен автокөлік құралдарын объектіге санкцияланған түрде жіберуді ұйымдастыруға, құқыққа қайшы ниеті бар адамдарды анықтауға, тыйым салынған заттар мен бұйымдарды анықтауға, объектінің ықтимал қауіпті учаскелері мен сыни аймақтарды қорғауға және оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуын болдырмауға арналған.
12. Мемлекеттік күзетуге жататын ауызсумен жабдықтау объектілеріндегі өткізу режимі объектінің әкімшілігі Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп әзірлейтін және мемлекеттік күзетуді жүзеге асыратын бөлімше мен басшының бұйрығымен бекітілетін өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қорғалуға жатпайтын ауызсумен жабдықтау объектілері үшін өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыруды осы Нұсқаулықтың талаптарын ескере отырып, объектінің әкімшілігі дербес белгілейді.
13. Ауызсумен жабдықтау объектілерін күзету террористік тұрғыдан осал объектілерді күзетуді жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы жасалған шарттар негізінде жүзеге асырылады. Объектінің басшысы күзет қызметтерін көрсету туралы шартта терроризмге қарсы қорғалуды және қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі күзет қызметі субъектісі іске асыратын іс-шараларды көрсетеді, оларға мыналар жатады:

1) организация санкционированного допуска сотрудников, транспортных средств на объект или его части (зоны);
2) выявление на территории объекта лиц с противоправными намерениями, а также предметов и веществ, которые используются для их реализации;
3) охрана объекта, защита (контроль) потенциально опасных участков объекта и критических зон, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
4) организация учебных мероприятий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) надлежащее использование технических средств защиты, установленных на объекте питьевого водоснабжения согласно требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренным главой 6 настоящей Инструкции.
14. В случае отсутствия договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности предусматривается назначение лиц, ответственных за непосредственное выполнение пропускного режима.
15. Порядок организации пропускного режима для объектов питьевого водоснабжения предусматривает:
1) график работы сотрудников объектов и порядок их пропуска в рабочее и не рабочее время;
2) порядок пропуска на объект посетителей;
3) порядок вноса (выноса), ввоза (вывоза) материальных ценностей;
4) перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу на объекты согласно Приложению 1 к настоящей Инструкции, если это не предусмотрено правовыми актами;
5) перечень потенциально опасных участков объектов (водозаборные сооружения, насосные станции первого подъема, водоочистные сооружения, резервуары чистой питьевой воды, входные ворота, входная дверь, запасной выход, окна первого этажа, склады с реагентами).
16. Руководитель или собственник объекта питьевого водоснабжения, определяет критические зоны и потенциально опасные участки, уязвимые в террористическом отношении, в зависимости от уровня вероятности исполнения неправомерных действий, привлекательности объекта и потенциального ущерба для организации.
17. Доступ персонала (посетителей) на объекты питьевого водоснабжения, уязвимые в террористическом отношении, в обязательном порядке осуществляется через контрольно-пропускные пункты объекта с прохождением проверки документов посетителей со стороны объектового подразделения охраны.
Документ, дающим право на:
1) вход (выход) рабочих, служащих и посторонних лиц на территорию (с территории) объекта является пропуск (электронный);

1) адамдар мен көлік құралдарының объектіге немесе оның бөліктеріне (аймағына) рұқсатпен өтуін ұйымдастыру;
2) құқыққа қарсы ниеттері бар адамдарды, сондай-ақ оларды іске асыру үшін пайдаланылуы мүмкін құралдар мен заттарды анықтау;
3) объектіні күзету, объектінің ықтимал қауіпті учаскелерін және өте қауіпті аймақтарды қорғау, оның ішінде оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуына жол бермеу арқылы қамтамасыз етеді;
4) жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдармен оқу іс-шараларын ұйымдастыру;
5) осы Нұсқаулықтың 6-тарауында көзделген террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес ауызсумен жабдықтау объектісінде белгіленген техникалық қорғау құралдарын тиісінше пайдалану.
14. Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт болмаған жағдайда өткізу режимін тікелей орындауға жауапты адамдарды тағайындау көзделеді.
15. Ауызсумен жабдықтау объектілері үшін өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі:
1) объектілер қызметкерлерінің жұмыс кестесі және оларды жұмыс және жұмыс уақытынан тыс уақытта өткізу тәртібі;
2) келушілерді объектіге өткізу тәртібі;
3) материалдық құндылықтарды енгізу (шығару), әкелу (әкету) тәртібі;
4) егер құқықтық актілерде көзделмесе, осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес объектілерге әкелуге тыйым салынған заттар мен бұйымдардың тізбесі;
5) объектілердің ықтимал қауіпті учаскелерінің тізбесі (су жинау құрылыстары, бірінші көтергіш сорғы станциялары, су тазарту құрылыстары, таза ауызсу резервуарлары, кіреберіс қақпалар, кіреберіс есік, қосалқы шығу, бірінші қабаттың терезелері, реагенттері бар қоймалар).
16. Ауызсумен жабдықтау объектісінің басшысы немесе меншік иесі заңсыз іс-әрекеттерді орындау ықтималдығының деңгейіне, объектінің тартымдылығына және ұйым үшін ықтимал залалға байланысты террористік тұрғыдан осал сындарлы аймақтар мен ықтимал қауіпті учаскелерді айқындайды.
17. Персоналдың (келушілердің) террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектілеріне кіруі міндетті түрде күзет объектісі бөлімшесі тарапынан келушілердің құжаттарын тексеруден өтіп, объектінің бақылау-өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылады.
Құқық белгілейтін құжат:
1) жұмысшылардың, қызметшілердің және бөгде адамдардың объектінің аумағына (аумағына) кіруі (шығуы) (электронды);

2) вынос (вывоз) имущества, ценностей и грузов, - материальный пропуск (допускается электронный).
18. Пропуска и накладные являются документами строгой отчетности, выдача, учет и списание, которых производится в установленном порядке.
Пропуска на право входа (выхода) по срокам действия подразделяются на постоянные и временные. По внешнему виду они должны отличаться друг от друга.
19. В рамках пропускного режима на объектах питьевого водоснабжения используются системы контроля и управления доступом, досмотрового оборудования и технических средств.
20. Лицами, обеспечивающими пропускной режим, на контрольно-пропускном пункте используется следующая документация:
1) должностная инструкция сотрудника, работника субъекта охраной деятельности;
2) правила (инструкция) по пропускному и внутриобъектовому режимам, технике безопасности и охране труда, по действиям должностных лиц и персонала объекта в чрезвычайных ситуациях, пользования техническими средствами охраны (в зависимости от характера объекта допускается объединение отдельных организационных документов в единый);
3) образцы пропусков, накладных, подписей материально-ответственных и уполномоченных лиц их подписывать, оттиски печатей, пломб, штампов (где применимо);
4) журнал регистрации посетителей и автотранспорта, в случае отсутствия электронной системы контроля доступа; журнал учета накладных ввозимых (вывозимых), вносимых (выносимых) товарно-материальных ценностей;
5) план-схема расположения охраняемых обособленных помещений на территории объекта с указанием маршрута безопасного движения работников охраны;
6) список телефонов дежурных служб, центрального и соседних постов, руководителей объекта и субъекта охранной деятельности.
7) документы по усмотрению руководителя службы безопасности объекта.
21. Сотрудник, работник субъекта охранной деятельности, несущий дежурство на объекте, уязвимом в террористическом отношении, обеспечивает соответствующий уровень пропускного режима на основании функциональных обязанностей, отраженных в должностной инструкции.
22. Подразделения субъекта охранной деятельности на контрольно-пропускном пункте обеспечивают проведение осмотра личных вещей, недопущение прохода нарушителей пропускного режима, контроль ввоза (вывоза) и (или) проноса (выноса) запрещенных предметов, контроль работы приборов охранной, охранно-пожарной и тревожной сигнализации, элементов систем охранной телевизионной, установленных на контрольно-пропускном пункте.

2) мүлікті, құндылықтар мен жүктерді әкету (әкету), - материалдық өткізу (электронды рұқсат етіледі).
18. Рұқсаттамалар мен жүкқұжаттар қатаң есептілік құжаттары болып табылады, оларды беру, есепке алу және есептен шығару белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Жарамдылық мерзімі бойынша кіру (шығу) құқығына рұқсаттамалар тұрақты және уақытша болып бөлінеді. Сыртқы түрі бойынша олар бір-бірінен ерекшеленуі керек.
19. Ауызсумен жабдықтау объектілеріндегі өткізу режимі шеңберінде кіруді бақылау және басқару жүйесі, жете тексеру жабдығы және техникалық құралдар пайдаланылады.
20. Өткізу режимін қамтамасыз ететін адамдар бақылау-өткізу пунктінде мынадай құжаттаманы пайдаланады:
1) күзет қызметі субъектісі қызметкерінің, қызметкерінің лауазымдық нұсқаулығы;
2) өткізу және объектішілік режимдер, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы, төтенше жағдайларда объектінің лауазымды адамдары мен персоналының іс-қимылдары, күзетудің техникалық құралдарын пайдалану жөніндегі қағидалар (нұсқаулық) (объектінің сипатына қарай жекелеген ұйымдастыру құжаттарын біртұтас етіп біріктіруге жол беріледі);
3) рұқсаттамалардың, жүкқұжаттардың, материалдық-жауапты және оларға қол қоюға уәкілеттік берілген адамдардың қолдарының үлгілері, мөрлердің, пломбалардың, мөртабандардың бедерлері (қолданылатын жерде);
4) кіруді бақылаудың электрондық жүйесі болмаған жағдайда келушілерді және автокөлікті тіркеу журналы; әкелінетін (әкетілетін), енгізілетін (шығарылатын) тауар-материалдық құндылықтардың жүкқұжаттарын есепке алу журналы;
5) күзет қызметкерлерінің қауіпсіз қозғалыс бағытын көрсете отырып, объектінің аумағында күзетілетін оқшауланған үй-жайлардың орналасу жоспары-схемасы;
6) кезекші қызметтердің, орталық және көрші бекеттердің, объектінің және күзет қызметі субъектісінің басшыларының телефондарының тізімі.
7) объектінің қауіпсіздік қызметі басшысының қалауы бойынша құжаттар.
21. Террористік тұрғыдан осал объектіде кезекшілік атқаратын күзет қызметі субъектісінің қызметкері, қызметкері лауазымдық нұсқаулықта көрсетілген функционалдық міндеттер негізінде өткізу режимінің тиісті деңгейін қамтамасыз етеді.
22. Бақылау-өткізу пунктіндегі күзет қызметі субъектісінің бөлімшелері жеке заттарына тексеру жүргізуді, өткізу режимін бұзушылардың өтуіне жол бермеуді, тыйым салынған заттардың әкелінуін (әкетілуін) және (немесе) әкелінуін (шығарылуын) бақылауды, Күзет, күзет-өрт және дабыл сигнализациясы аспаптарының, бақылау - өткізу пунктінде орнатылған күзет теледидары элементтерінің жұмысын бақылауды қамтамасыз етеді.

23. Доступ автотранспортных средств на территорию объектов питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении, осуществляется на основании транспортного пропуска или разрешительного документа, утвержденного руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении или его уполномоченным лицом.
24. Лица, имеющие непосредственный доступ к организации системы охраны, предупреждаются администрацией объекта о недопустимости разглашения сведений о режиме охраны объекта и правилах пользования техническими средствами охраны.
25. Руководитель или собственник объекта в целях обеспечения пропускного режима:
1) организует охрану объекта и проводит регулярные, а также внеплановые проверки организации его охраны, технической укрепленности, оснащенности средствами охранной сигнализации и системами охранной телевизионной и выполнения сторонами обязанностей по договору;
2) проводит совместно с руководителем службы безопасности (или лицом, назначенным приказом по учреждению ответственным за безопасность) детальный анализ особенностей охраны объекта с определением уязвимых мест; разрабатывает исходные требования на оборудование объекта техническими средствами охраны;
3) организует разработку планов обеспечения безопасности объекта, принимает меры организационного характера (издание соответствующих приказов, иной документации) по совершенствованию системы охраны;
4) обеспечивает контроль за неразглашением особенностей функционирования аппаратуры сигнализации и связи, и систем охранной телевизионной, разъясняет персоналу объекта необходимость соблюдения этого требования;
5) своевременно разрабатывает и актуализирует инструкции о пропускном и внутриобъектовом режиме, обеспечивает соответствующий контроль по его соблюдению;
6) обеспечивает своевременный капитальный ремонт инженерных коммуникаций, кабельных линий, модернизацию технических средств охраны;
7) совместно с должностными лицами подразделения охраны организует обучение руководящего состава, сотрудников службы безопасности и персонала объекта действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций;
8) проводит совместно с руководителем службы безопасности (охраны) (или лицом, назначенным приказом по учреждению ответственным за безопасность) тренировки с сотрудниками охранных структур для выработки и приобретения навыков по осуществлению мероприятий как при обнаружении подозрительных лиц и предметов, взрывных устройств, признаков подготовки терактов, так и при локализации и минимизации его последствий;

23. Автокөлік құралдарының террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектілерінің аумағына кіруі көліктік рұқсаттама немесе террористік тұрғыдан осал объектінің басшысы немесе оның уәкілетті тұлғасы бекіткен рұқсат беру құжаты негізінде жүзеге асырылады.
24. Күзет жүйесін ұйымдастыруға тікелей рұқсаты бар адамдарды объектінің әкімшілігі объектіні күзету режимі және күзетудің техникалық құралдарын пайдалану қағидалары туралы мәліметтерді жария етуге жол бермеу туралы ескертеді.
25. Өткізу режимін қамтамасыз ету мақсатында объектінің басшысы немесе меншік иесі:
1) объектіні күзетуді ұйымдастырады және оны күзетуді ұйымдастыруды, оның техникалық нығаюын, күзет сигнализациясы құралдарымен және күзет теледидары жүйелерімен жарақтандырылуын және тараптардың шарт бойынша міндеттерді орындауын тұрақты, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулер жүргізеді;
2) қауіпсіздік қызметінің басшысымен (немесе қауіпсіздікке жауапты мекеме бойынша бұйрықпен тағайындалған тұлғамен) бірлесіп осал жерлерді айқындай отырып, объектіні күзету ерекшеліктеріне егжей-тегжейлі талдау жүргізеді; объектіні техникалық күзет құралдарымен жабдықтауға қойылатын бастапқы талаптарды әзірлейді;
3) объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарларын әзірлеуді ұйымдастырады, күзет жүйесін жетілдіру бойынша ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар қабылдайды (тиісті бұйрықтар, өзге де құжаттамалар шығару);
4) сигнал беру және байланыс аппаратурасының және күзет теледидары жүйелерінің жұмыс істеу ерекшеліктерін жария етпеуді бақылауды қамтамасыз етеді, объект персоналына осы талапты сақтау қажеттігін түсіндіреді;
5) өткізу және объектішілік режим туралы нұсқаулықтарды уақтылы әзірлейді және өзектендіреді, оның сақталуы бойынша тиісті бақылауды қамтамасыз етеді;
6) инженерлік коммуникацияларды, кабель желілерін уақтылы күрделі жөндеуді, күзеттің техникалық құралдарын жаңғыртуды қамтамасыз етеді;
7) күзет бөлімшесінің лауазымды адамдарымен бірлесіп төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимылдарға объектінің басшы құрамын, қауіпсіздік қызметінің қызметкерлерін және персоналын оқытуды ұйымдастырады;
8) қауіпсіздік (күзет) қызметінің басшысымен (немесе қауіпсіздікке жауапты мекеме бойынша бұйрықпен тағайындалған адаммен) бірлесіп, күдікті адамдар мен заттарды, жарылғыш құрылғыларды, террористік актілерді дайындаудың басқа да белгілерін анықтаған кезде де, оны оқшаулау және оның салдарларын азайту кезінде де қажетті іс-шараларды жүзеге асыру бойынша дағдыларды пысықтау және игеру үшін күзет құрылымдарының қызметкерлерімен жаттығулар өткізеді;

9) всесторонне оценивает обстановку вблизи охраняемых объектов, периодически проводить поисковые мероприятия вблизи охраняемых объектов;
10) поддерживает взаимодействие с региональными подразделениями полиции, Комитета национальной безопасности и Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
11) устанавливает единую систему сигналов оповещения.
26. В целях организации надежной антитеррористической защиты объекта рекомендуется разработка Перечня документов в области антитеррористической защиты согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
27. Целью проведения профилактических и учебных мероприятий является обеспечение мер, направленных на предупреждение и пресечение возможностей совершения актов терроризма на объектах питьевого водоснабжения населенных пунктов, а также обучение сотрудников действиям в условиях совершения или угрозы совершения актов терроризма, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации с объекта сотрудников и работников.
28. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей и занятий (практические и теоретические) и экспериментов.
Варианты тематик занятий по вопросам антитеррористической безопасности приведены в Приложении 3 к настоящей Инструкции.
29. Инструктажи и занятия (практические и теоретические) с руководителями и сотрудниками, обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов питьевого водоснабжения населенных пунктов, уязвимых в террористическом отношении, организуются на постоянной основе местными исполнительными органами при координации антитеррористических комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – антитеррористическая комиссия).
Инструктажи и занятия (практические и теоретические) с сотрудниками организации по водоснабжению и (или) водоотведению организуются руководителями данных организаций.
Профилактические и учебные мероприятия с сотрудниками субъектов охранной деятельности, осуществляющими пропускной режим на объектах питьевого водоснабжения, проводятся руководством субъекта охранной деятельности.
30. Антитеррористической комиссией координируются профилактические мероприятия, направленные на повышение информированности:
1) об актуальных угрозах террористического характера;
2) о нормативной правовой базе Республики Казахстан в сфере противодействия терроризму в части обеспечения антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;

9) күзетілетін объектілердің маңындағы жағдайды жан-жақты бағалайды, күзетілетін объектілердің маңында іздестіру іс-шараларын кезең-кезеңімен жүргізеді;
10) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті мен Төтенше жағдайлар министрлігінің Өңірлік полиция бөлімшелерімен өзара іс-қимылды қолдайды;
11) хабарлау сигналдарының бірыңғай жүйесін орнатады.
26. Объектіні терроризмге қарсы сенімді қорғауды ұйымдастыру мақсатында осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес терроризмге қарсы қорғау саласындағы құжаттар тізбесін әзірлеу ұсынылады.
3-тарау. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
27. Профилактикалық және оқу іс-шараларын жүргізудің мақсаты Елді мекендерді ауызсумен жабдықтау объектілерінде терроризм актілерін жасау мүмкіндіктерінің алдын алуға және жолын кесуге бағытталған шараларды қамтамасыз ету, сондай-ақ қызметкерлерді терроризм актілерін жасау немесе жасау қаупі жағдайында іс-қимылдарға, оның зардаптарынан қорғау тәсілдеріне, қызметкерлер мен қызметкерлерді объектіден қауіпсіз және уақтылы эвакуациялауға үйрету болып табылады.
28. Профилактикалық және оқу іс-шаралары нұсқамалар мен сабақтар (практикалық және теориялық) және эксперименттер түрінде жүргізіледі.
Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша сабақтар тақырыптарының нұсқалары осы Нұсқаулыққа 3-қосымшада келтірілген.
29. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың терроризмге қарсы комиссияларын (бұдан әрі – терроризмге қарсы комиссия) үйлестіру кезінде жергілікті атқарушы органдар террористік тұрғыдан осал елді мекендердің ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін басшылармен және қызметкерлермен нұсқамалар мен сабақтарды (практикалық және теориялық) тұрақты негізде ұйымдастырады.
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның қызметкерлерімен нұсқаулықтар мен сабақтарды (практикалық және теориялық) осы ұйымдардың басшылары ұйымдастырады.
Ауызсумен жабдықтау объектілерінде өткізу режимін жүзеге асыратын күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен профилактикалық және оқу іс-шараларын күзет қызметі субъектісінің басшылығы жүргізеді.
30. Терроризмге қарсы комиссия ақпараттандыруды арттыруға бағытталған профилактикалық іс-шараларды үйлестіреді:
1) террористік сипаттағы өзекті қатерлер туралы;
2) террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету бөлігінде терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық базасы туралы;

3) о создании условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижения риска совершения акта терроризма в отношении объекта), а также способствующих минимизации и (или) ликвидации последствий от возможных террористических угроз.
31. Руководством оперативного штаба по борьбе с терроризмом санкционируются и организуются профилактические мероприятия, осуществляемые путем проведения экспериментов.
Эксперименты направлены на оценку готовности к первоочередным действиям, в случае угрозы террористического характера персонала объекта и подразделений объекта питьевого водоснабжения, отвечающих за пропускной режим, а также субъектов, осуществляющих охранную деятельность на них, к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий.
По результатам проведенного эксперимента руководителю объекта направляется акт с оценками и рекомендациями.
32. Руководитель или собственник объекта питьевого водоснабжения, уязвимого в террористическом отношении, независимо от форм собственности с целью предупреждения террористической деятельности, а также антитеррористической защиты объекта и соблюдения должного уровня его безопасности:
1) реализует мероприятия по проведению профилактических и учебных мероприятий по обучению персонала действиям в условиях совершения или угрозы совершения акта (актов) терроризма, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации с объекта посетителей и персонала;
2) планирует и отрабатывает совместные действия с заинтересованными государственными органами и организациями по ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма.
33. Профилактические мероприятия проводятся на постоянной основе и включают себя:
1) плановый антитеррористический инструктаж сотрудников объектов питьевого водоснабжения населенных пунктов, проводимый должностными лицами подразделений кадровой политики, ликвидации чрезвычайных ситуаций и (или) гражданской обороны не реже одного раза в год;
2) внеплановый антитеррористический инструктаж, проводимый руководителем объекта питьевого водоснабжения населенного пункта на одной из территории или по указанию должностным лицом, в случаях:
введения в регионе, где находится объект, уровня террористической опасности;
наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам;
подготовки к проведению охранных мероприятий.
Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения;

3) терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін (объектіге қатысты терроризм актісін жасау тәуекелін төмендету), сондай-ақ ықтимал Террористік қатерлердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға ықпал ететін жағдайлар жасау туралы.
31. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың басшылығы эксперименттер жүргізу арқылы жүзеге асырылатын профилактикалық іс-шараларға санкция береді және ұйымдастырады.
Эксперименттер өткізу режиміне жауапты объект персоналы мен ауызсумен жабдықтау объектісі бөлімшелерінің, сондай-ақ оларда күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілердің терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге, салдарларды барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуге террористік сипаттағы қатер төнген жағдайда бірінші кезектегі іс-қимылдарға дайындығын бағалауға бағытталған.
Өткізілген эксперимент нәтижелері бойынша объектінің басшысына бағалары мен ұсынымдары бар акт жіберіледі.
Объектінің басшысы немесе уәкілетті тұлға Ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарын әр түрлі адамдар тобының іс-қимыл алгоритмдерін пысықтау бойынша жоспарланған практикалық сабақ туралы кемінде бес тәулік бұрын хабардар етеді.
32. Террористік әрекеттің алдын алу, сондай-ақ объектіні терроризмге қарсы қорғау және оның қауіпсіздігінің тиісті деңгейін сақтау мақсатында меншік нысанына қарамастан, террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектісінің басшысы немесе меншік иесі:
1) терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатері жағдайында персоналды іс-әрекетке, оның зардаптарынан қорғау тәсілдеріне, келушілер мен персоналды объектіден қауіпсіз және уақтылы эвакуациялауға оқыту жөніндегі профилактикалық және оқу іс-шараларын жүргізу жөніндегі іс-шараларды іске асырады.
2) жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою жөніндегі мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлескен іс-қимылдарды жоспарлайды және пысықтайды.
33. Алдын алу шаралары тұрақты негізде жүргізіледі және мыналарды қамтиды:
1) кадр саясаты, төтенше жағдайларды жою және (немесе) азаматтық қорғаныс бөлімшелерінің лауазымды адамдары жылына кемінде бір рет жүргізетін елді мекендерді ауызсумен жабдықтау объектілері қызметкерлерінің терроризмге қарсы жоспарлы нұсқамасы;
2) елді мекенді ауызсумен жабдықтау объектісінің басшысы қандай да бір аумақта немесе оның нұсқауы бойынша лауазымды адам жүргізетін терроризмге қарсы жоспардан тыс нұсқама:
объект орналасқан өңірде террористік қауіптілік деңгейін енгізу;
терроризм актісін жасау қаупі туралы ақпараттың болуы;
жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындық;
күзет іс-шараларын өткізуге дайындық.
Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады;

3) информационное обеспечение сотрудников объектов питьевого водоснабжения, визуальная и звуковая информация о мерах реагирования при возникновении или угрозе акта терроризма;
4) эксперименты, проводимые по указанию руководителя оперативного штаба по борьбе с терроризмом, с целью оценки режима готовности объектов питьевого водоснабжения к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечение минимизации и ликвидации последствий.
34. Учебные мероприятия включают в себя организацию и проведение теоретических и практических (тренировок) занятий с руководителями и личным составом объектов питьевого водоснабжения, а также с сотрудниками, охранной деятельности заступающими на суточное дежурство.
Учебные мероприятия обеспечивают обучение сотрудников к действиям в условиях совершения или угрозы совершения акта (актов) терроризма, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации с подразделения сотрудников.
35. Теоретические и практические занятия с сотрудниками объектов питьевого водоснабжения проводятся в соответствии с графиком проведения, утвержденным руководителем с периодичностью не реже одного раза в год способствует обучению навыкам и действиям по своевременному предотвращению возможных последствий актов терроризма, использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств, приемам и способам спасения и эвакуации людей, а также товарно-материальных ценностей.
В ходе теоретических занятий сотрудникам объектов питьевого водоснабжения доводится соответствующая информация, в ходе практических занятий (тренировок) отрабатываются меры реагирования при возникновении или угрозе акта терроризма в соответствии с алгоритмом действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера, согласно Приложению 4 к настоящей Инструкции.
Руководитель объекта или уполномоченное лицо не менее чем за пять суток уведомляет органы национальной безопасности и внутренних дел о планирующемся практическом занятии по отработке алгоритмов действий различного круга лиц.
36. О проведении инструктажей и занятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке, по форме согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции, а по окончанию составляется отчет о проведении занятия и тренировки согласно Приложению 6 к настоящей Инструкции.
37. Журнал прошнуровывается и скрепляется печатью, а также подписью первого руководителя. Заполнение журнала производится с соблюдением строгой последовательности.

3) ауызсумен жабдықтау объектілерінің қызметкерлерін ақпараттық қамтамасыз ету, терроризм актісі туындаған немесе қауіп төнген кезде ден қою шаралары туралы көрнекі және дыбыстық ақпарат;
4) ауызсумен жабдықтау объектілерінің терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге дайындық режимін бағалау мақсатында терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб басшысының нұсқауы бойынша жүргізілетін эксперименттер, салдарларды барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз ету.
34. Оқу іс-шараларына ауызсумен жабдықтау объектілерінің басшыларымен және жеке құрамымен, сондай-ақ тәуліктік кезекшілікке түсетін күзет қызметі қызметкерлерімен теориялық және практикалық (жаттығу) сабақтарды ұйымдастыру және өткізу кіреді.
Оқу іс-шаралары қызметкерлерді терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі жағдайында іс-әрекетке, оның зардаптарынан қорғау тәсілдеріне, қызметкерлер бөлімшесінен қауіпсіз және уақтылы эвакуациялауға оқытуды қамтамасыз етеді.
35. Ауызсумен жабдықтау объектілерінің қызметкерлерімен теориялық және практикалық сабақтар басшысымен бекіткен өткізу кестесіне сәйкес жылына кемінде бір рет кезеңділікпен терроризм актілерінің ықтимал салдарларын уақтылы болдырмау, терроризмге қарсы қорғаныстың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану, үй-жайларды тексеру техникасы, жарылғыш заттарды салудың ықтимал орындарын анықтау бойынша дағдылар мен іс-қимылдарға үйретуге ықпал етеді адамдарды, сондай-ақ тауарлық-материалдық құндылықтарды құтқару және эвакуациялау тәсілдері мен тәсілдері.
Теориялық сабақтар барысында тиісті ақпарат жеткізіледі, практикалық сабақтар (жаттығулар) барысында осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес Террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объектілердің әртүрлі тұлғаларының іс-қимыл алгоритміне сәйкес терроризм актісі туындаған немесе қауіп төнген кезде ден қою шаралары пысықталады.
Объектінің басшысы немесе уәкілетті тұлға Ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарын әр түрлі адамдар тобының іс-қимыл алгоритмдерін пысықтау бойынша жоспарланған практикалық сабақ туралы кемінде бес тәулік бұрын хабардар етеді.
36. Нұсқамалар мен сабақтарды өткізу туралы осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналына жазу жүргізіледі, ал өткізу аяқталғаннан осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес сабақ және жаттығу өткізу туралы есеп жасалады.
37. Журнал тігіліп, мөрмен, сондай-ақ бірінші басшының қолымен бекітіледі. Журналды толтыру қатаң реттілікті сақтай отырып жүргізіледі.

38. За ведение журнала и проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта первым руководителем объекта питьевого водоснабжения определяется ответственное лицо.
39. При проведении инструктажа или занятии документирование указанного мероприятия осуществляется в виде протокола.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
40. Взаимодействие персонала объектов питьевого водоснабжения, специализированных охранных подразделений отделов внутренних дел, частных охранных организаций, имеющих соответствующую лицензию с уполномоченными государственными органами и оперативными штабами организуется в целях профилактики и предупреждения актов терроризма, обучения и подготовки работников объекта, в том числе представителей субъектов охранной деятельности к действиям в случае угрозы или совершения акта терроризма на объектах.
41. Взаимодействие с антитеррористической комиссией устанавливается на этапе планирования профилактических и учебных мероприятий путем уточнения наиболее вероятных для объекта угроз террористического характера.
42. Исходя из наиболее вероятных угроз террористического характера на объектах питьевого водоснабжения, особенностей объекта (тип объекта, реализуемые программы обучения, количество работников и сотрудников, работников субъектов охранной деятельности), на объектах питьевого водоснабжения уточняются алгоритмы действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера, приведенные в Приложении 4 к настоящей Инструкции.
43. Данные алгоритмы, отрабатываются в ходе теоретических и практических занятий, проводимых с участием уполномоченных государственных органов, а также подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, оценки антитеррористической защиты объектов питьевого водоснабжения (эксперимент), проводимых согласно планам оперативных штабов по борьбе с терроризмом.
44. В случае задействования объекта питьевого водоснабжения оперативным штабом по борьбе с терроризмом в проведении антитеррористических учений, тренировок, проведения оценки объекта питьевого водоснабжения к воспрепятствованию совершения акта терроризма и минимизации (ликвидации) его последствий руководитель объекта, а также руководитель субъекта охранной деятельности, заключивший договор об оказании охранных услуг объекту оказывают содействие, обеспечивают привлечение и участие необходимых групп работников, сотрудников, работников охраны к проведению указанных мероприятий.

38. Журнал жүргізгені және объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізгені үшін ауызсумен жабдықтау объектісінің бірінші басшысы жауапты адамды айқындайды.
39. Нұсқама немесе сабақ өткізу кезінде аталған іс-шараны құжаттау хаттама түрінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
40. Ауызсумен жабдықтау объектілері персоналының, ішкі істер бөлімдерінің мамандандырылған күзет бөлімшелерінің, тиісті лицензиясы бар жеке күзет ұйымдарының уәкілетті мемлекеттік органдармен және жедел штабтармен өзара іс-қимылы терроризм актілерінің алдын алу және олардың алдын алу, объект қызметкерлерін, оның ішінде күзет қызметі субъектілерінің өкілдерін объектілерде терроризм актісіне қауіп төнген немесе жасалған жағдайда іс-әрекеттерге оқыту және дайындау мақсатында ұйымдастырылады.
41. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл объектінің террористік сипаттағы ең ықтимал қауіптерін нақтылау арқылы профилактикалық және оқу іс-шараларын жоспарлау кезеңінде белгіленеді.
42. Ауызсумен жабдықтау объектілеріндегі террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қауіптерге, объектінің ерекшеліктеріне (объектінің типі, іске асырылатын оқыту бағдарламалары, күзет қызметкерлері мен қызметкерлерінің саны, объектінің орналасқан жері) сүйене отырып, ауызсумен жабдықтау объектілерінде осы Нұсқаулыққа 4-қосымшада келтірілген террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге әртүрлі адамдар тобының әрекет ету алгоритмдері нақтыланады.
43. Бұл алгоритмдер уәкілетті мемлекеттік органдардың қатысуымен өткізілетін практикалық сабақтар, сондай-ақ терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтардың жоспарларына сәйкес жүргізілетін терроризмге қарсы түрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды дайындау және өткізу, ауызсумен жабдықтау объектілерін терроризмге қарсы қорғауды бағалау (эксперимент) барысында пысықталады.
44. Терроризмге қарсы жаттығулар, жаттығулар өткізуге, ауызсумен жабдықтау объектісіне терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге және оның зардаптарын азайтуға (жоюға) бағалау жүргізуге ауызсумен жабдықтау объектісі тартылған жағдайда объектінің басшысы, сондай-ақ объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан мемлекеттік күзет және 1-санаттағы лицензиясы бар күзет ұйымдарының басшысы жәрдем көрсетеді, оның тартылуын және қатысуын қамтамасыз етеді аталған іс-шараларды өткізуге қажетті қызметкерлер топтары, күзет қызметкерлері.

45. По итогам проведения антитеррористических учений, тренировок, оценки антитеррористической защиты объекта (эксперимент) в соответствующие планы, графики и алгоритмы вносятся коррективы.
46. Одной из задач взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, является своевременное информирование территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан о фактах и признаках подготовки актов терроризма и реализация мер направленных на их недопущение.
47. Руководители объектов питьевого водоснабжения и субъекта охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекта, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозу совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритмы первичного реагирования:
1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации с органов национальной безопасности и внутренних дел об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
3) по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма.
48. Руководители, сотрудники объектов питьевого водоснабжения, сотрудники, работники субъекта охранной деятельности при совершении акта терроризма или об угрозе его совершения информируют территориальные органы национальной безопасности, подразделения органов внутренних дел и заинтересованных лиц согласно алгоритмам действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера, представленным в Приложении 4 к настоящей Инструкции.
При представлении информации указываются полученные сведения о совершении акта терроризма или об угрозе его совершения, наименование и адрес объекта, время происшествия, наличие пострадавших, их местонахождение и состояние, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, передающего сообщение, и занимаемая им должность.
Отсутствие полных данных не освобождает ответственных лиц от немедленного доклада.
49. В соответствии с установленным уровнем террористической опасности собственниками, владельцами, руководителями или должностными лицами объектов питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении, в соответствии с Правилами оповещения применяются следующие меры безопасности:
1) при умеренном ("желтом") уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объектах питьевого водоснабжения;
усиление режимных мер в ходе проведения досмотровых мероприятий посетителей, персонала и транспортных средств с использованием специальных технических средств;
инструктаж субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, персонала, служащих и работников объектов питьевого водоснабжения, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций, с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующей сфере;
информирование персонала о возможной угрозе совершения акта терроризма и соответствующих действиях;

45. Терроризмге қарсы жаттығулар, жаттығулар өткізу, объектіні терроризмге қарсы қорғауды бағалау (эксперимент) қорытындылары бойынша тиісті жоспарларға, кестелер мен алгоритмдерге түзетулер енгізіледі.
46. Террористік көріністерге ден қою мәселелері бойынша өзара іс-қимыл міндеттерінің бірі Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын терроризм актілерін дайындау фактілері мен белгілері туралы уақтылы хабардар ету және оларға жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру болып табылады.
47. Ауызсумен жабдықтау объектілерінің басшылары, объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан мемлекеттік күзет және 1-санаттағы лицензиясы бар күзет ұйымдарының басшылары терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде алғашқы ден қою алгоритмдерін әзірлейді:
1) терроризм актісінің (актілерінің) жасалуы немесе жасалу қаупі туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар етуі бойынша;
2) уәкілетті мемлекеттік органдардан терроризм актісінің (актілерінің) жасалуы немесе жасалу қаупі туралы ақпарат алған кездегі;
3) жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған бастапқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша іс-қимылының алгоритмін әзірлейді.
48. Ауызсумен жабдықтау объектілерінің басшылары, қызметкерлері, мемлекеттік күзет қызметкерлері терроризм актісін жасау кезінде немесе оны жасау қатері туралы осы Нұсқаулыққа 4-қосымшада ұсынылған террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объектілердің әртүрлі адамдар тобының іс-қимыл алгоритмдеріне сәйкес аумақтық ұлттық қауіпсіздік органдарын, ішкі істер органдарының бөлімшелерін және мүдделі тұлғаларды хабардар етеді.
Ақпарат беру кезінде терроризм актісінің жасалғаны туралы немесе оның жасалу қаупі туралы алынған мәліметтер, объектінің атауы мен мекенжайы, оқиға болған уақыты, зардап шеккендердің болуы, олардың орналасқан жері мен жай-күйі, хабарламаны беретін адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және ол атқаратын лауазымы көрсетіледі.
Толық деректердің болмауы жауапты тұлғаларды дереу баяндамадан босатпайды.
49. Террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектілерінің меншік иелері, иелері, басшылары немесе лауазымды адамдары террористік қауіптіліктің белгіленген деңгейіне сәйкес құлақтандыру қағидаларына сәйкес мынадай қауіпсіздік шараларын қолданады:
1) террористік қауіптіліктің орташа ("сары") деңгейінде:
ауызсумен жабдықтау объектілерінде өткізу режимін күшейту;
арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып, келушілерді, персоналды және көлік құралдарын тексеру іс-шараларын жүргізу барысында режимдік шараларды күшейту;
тиісті салада алынған ақпаратқа байланысты мамандарды тарта отырып, дағдарыстық жағдайларды оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілеріне, ауызсумен жабдықтау объектілерінің персоналына, қызметшілері мен қызметкерлеріне нұсқама беру;
терроризм актісін жасаудың ықтимал қаупі және тиісті іс-қимылдар туралы персоналды хабардар ету;
объектінің шұғыл немесе шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету, сондай-ақ терроризм актісі нәтижесінде физикалық зиян келтірілетін адамдарды медициналық эвакуациялауды ұйымдастыру жөніндегі мүмкіндіктерін бағалау;

2) при высоком ("оранжевом") уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
проверка готовности персонала и подразделений объекта, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций, и отработка их возможных действий по пресечению акта терроризма и спасению людей;
усиление охраны объектов субъектом охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, персонала, служащих и работников объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций;
усиление контроля за передвижением транспортных средств по территории объекта, проведение досмотра транспортных средств с применением технических средств обнаружения оружия и взрывчатых веществ;
3) при установлении критического ("красного") уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасанию людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
перевод объекта в чрезвычайный режим.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
50. Паспорт антитеррористической защищенности объектов питьевого водоснабжения, уязвимого в террористическом отношении (далее – паспорт) предназначен для использования заинтересованными органами, осуществляющими противодействие терроризму, при планировании ими мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте.
51. Паспорт является документом, содержащим информацию с ограниченным доступом.
Руководителями организации по водоснабжению и (или) водоотведению принимают меры по ограничению доступа к паспорту лицам, не задействованным в его разработке, обеспечении антитеррористической защищенности объектов питьевого водоснабжения, контроле состояния антитеррористической защищенности объектов, в деятельности оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
52. Руководителем организации по водоснабжению и (или) водоотведению назначается лицо (лица), ответственное (ответственные) за разработку паспорта, его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
53. Паспорт разрабатывается согласно типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2013 года № 1217 в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.

2) террористік қауіптіліктің жоғары ("қызғылт сары") деңгейі кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" деңгейін белгілеу кезінде қабылданатын шаралармен қатар):
дағдарыстық жағдайларды оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектінің персоналы мен бөлімшелерінің дайындығын тексеру және олардың терроризм актісінің жолын кесу және адамдарды құтқару жөніндегі ықтимал іс-қимылдарын пысықтау;
күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің объектілерді күзетуін күшейту, дағдарыс жағдайларын оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектілердің персоналын, қызметшілері мен қызметкерлерін;
объектінің аумағы бойынша көлік құралдарының қозғалысын бақылауды күшейту, қару мен жарылғыш заттарды анықтаудың техникалық құралдарын қолдана отырып, көлік құралдарына тексеру жүргізу;
терроризм актісі нәтижесінде физикалық және моральдық залал келтірілетін адамдарды қабылдауға объектінің жоғары даярлық режимін жай-күйіне келтіру;
3) террористік қауіптіліктің сыни ("қызыл") деңгейін белгілеу кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлерін енгізу кезінде қолданылатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмысына жәрдемдесу жөнінде шұғыл шаралар қабылдау;
объектіні төтенше режимге ауыстыру.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
50. Сумен жабдықтау объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі-паспорт) терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мүдделі органдар объектідегі терроризм актілерінің салдарларының алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлаған кезде оларды пайдалануға арналған.
51. Паспорт қол жетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжат болып табылады.
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның басшылары оны әзірлеуге, ауызсумен жабдықтау объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге, объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылауға, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың қызметіне тартылмаған адамдардың паспортқа қолжетімділігін шектеу жөнінде шаралар қабылдайды.
52. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның басшысы болып паспортты әзірлеуге, оны сақтауға және паспорт деректерін уақтылы жаңартуға жауапты (жауапты) тұлға (тұлғалар) тағайындалады.
53. Паспорт Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 қарашадағы № 1217 қаулысымен бекітілген Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес (бұдан әрі – үлгілік паспорт) бір мезгілде электрондық нұсқаны әзірлей отырып, екі данада әзірленеді.

54. В случаях, когда объект располагается в здании, сооружении (комплексе зданий и сооружений), имеющим несколько правообладателей, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между ними, совместно всеми правообладателями объектов или одним из них.
55. Проект паспорта составляется в течение сорока пяти рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы (далее – территориальный перечень).
56. Разработанный проект паспорта согласовывается с руководителями территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта питьевого водоснабжения в течении десяти календарных дней после составления.
Срок согласования проекта паспорта не превышает пятнадцати рабочих дней со дня поступления паспорта должностному лицу, указанному в типовом паспорте.
57. При наличии замечаний к проекту паспорта, возвращается с указанием причин, послуживших причиной возврата.
Проект паспорта дорабатывается в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня возврата.
Срок согласования проекта паспорта, поступившего повторно, (во исполнение ранее указанных замечаний) не должен превышать семь рабочих дней.
58. Обжалование замечаний к проекту паспорта и действия (бездействия) должностного лица, согласующего паспорт, осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
59. В течение десяти рабочих дней после согласования паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем организации по водоснабжению и (или) водоотведению.
60. Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится согласно требованиям, предъявляемым к организации работы с информацией с ограниченным доступом, у ответственного лица или в подразделении объекта, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта.
61. Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее десяти календарных со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
62. Паспорт подлежит корректировке в случае изменения:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта питьевого водоснабжения;
3) наименования объекта питьевого водоснабжения;
4) основного предназначения объекта водоснабжения;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;

54. Объект бірнеше құқық иеленушілері бар ғимаратта, құрылыста (ғимараттар мен құрылыстар кешенінде) орналасқан жағдайларда паспорт жасау олардың арасындағы жазбаша келісім бойынша жүзеге асырылады: объектілердің барлық құқық иеленушілері немесе олардың біреуі бірлесіп.
55. Паспорттың жобасы объектінің басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізу туралы тиісті хабарлама алған кезден бастап қырық бес жұмыс күні ішінде жасалады.
56. Әзірленген паспорттың жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде ауызсумен жабдықтау объектісінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшыларымен келісіледі.
Паспорттың жобасын келісу мерзімі үлгілік паспортта көрсетілген лауазымды адамға паспорт келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайды.
57. Паспорт жобасына ескертулер болған кезде қайтаруға себеп болған себептер көрсетіле отырып қайтарылады.
Паспорттың жобасы қайтарылған күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықталады.
Қайта келіп түскен паспорт жобасын келісу мерзімі (бұрын көрсетілген ескертулерді орындау үшін) жеті жұмыс күнінен аспауға тиіс.
58. Паспорттың жобасына ескертулерге және паспортты келісетін лауазымды адамның әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
59. Келісілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның басшысы бекітеді.
60. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) рұқсаты шектеулі ақпаратпен жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес жауапты тұлғада немесе объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған объектінің бөлімшесінде сақталады.
61. Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (электрондық ақпарат тасығышта PDF форматында) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
62. Паспорт өзгерген жағдайда түзетуге жатады:
1) меншік құқығы;
2) ауызсумен жабдықтау объектісінің басшысы;
3) ауызсумен жабдықтау объектісінің атауы;
4) сумен жабдықтау объектісінің негізгі мақсаты;
5) Объектінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақты салу немесе күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылыстар мен құрылыстарды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау аяқталғаннан кейін, егер конструкцияда өзгерістер жүргізілген болса;

6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
63. Внесение корректив в паспорт осуществляется в течение двадцати рабочих дней с момента возникновения причины его изменения. В отдельных случаях по решению антитеррористической комиссии устанавливаются дополнительные сроки исходя из сложности объекта и вносимых изменений.
При продлении сроков разработки паспорта, внесения в него корректив (с учетом сложности объекта) руководитель объекта инициирует соответствующее обращение в антитеррористическую комиссию по месту расположения объекта, с указанием причин и сроков продления.
64. В паспорте сотрудником, ответственным за хранение, делаются отметки о внесенных изменениях и дополнениях с указанием причин и дат изменения, заверенных подписью руководителя объекта или лица, уполномоченного подписывать паспорт. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения. Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя организации, являющейся правообладателем объекта, направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта.
65. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) при внесении корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
Утративший силу паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта.
Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
66. Паспорт используется в случае проведения антитеррористической операции, учений, тренировок и экспериментов.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
67. Оснащение объектов питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении и подлежащих государственной охране, обеспечивается в соответствии с требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151.
Оснащение инженерно-техническим оборудованием объектов питьевого водоснабжения, не подлежащих государственной охране, осуществляется в соответствии с требованиями настоящей Главы.
68. Объекты питьевого водоснабжения, имеющие территорию, оборудуется по периметру ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта.

6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар.
63. Паспортқа түзетулер енгізу оның өзгеру себебі туындаған сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Жекелеген жағдайларда терроризмге қарсы комиссияның шешімі бойынша объектінің күрделілігіне және енгізілетін өзгерістерге сүйене отырып, қосымша мерзімдер белгіленуі мүмкін.
Паспортты әзірлеу, оған түзетулер енгізу мерзімдерін ұзарту кезінде (объектінің күрделілігін ескере отырып) объектінің басшысы ұзарту себептері мен мерзімдерін көрсете отырып, объектінің орналасқан жері бойынша терроризмге қарсы комиссияға тиісті өтініш жасауға бастамашылық жасайды.
64. Паспортта сақтауға жауапты қызметкер Енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы объект басшысының немесе паспортқа қол қоюға уәкілетті тұлғаның қолымен расталған өзгерістердің себептері мен күндерін көрсете отырып, белгі қояды. Өзгерістер болған паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады. Бір мезгілде объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың екінші данасына қоса тіркелу үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына жіберіледі.
65. Паспорт толық ауыстырылуға жатады:
1) кемінде бес жылда бір рет;
2) паспорт мәтінінің жартысынан астамына түзетулер енгізген кезде.
Күші жойылған паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға тиіс.
Акт объектінің құқық иесі болып табылатын ұйымда қалады.
Актінің көшірмесі паспорттың екінші данасының сақтау орны бойынша жіберіледі.
66. Паспорт терроризмге қарсы операция, жаттығулар, жаттығулар мен эксперименттер кезінде қолданылады.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
67. Террористік тұрғыдан осал және мемлекеттік қорғалуға жататын ауызсумен жабдықтау объектілерін жарақтандыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуы жөніндегі талаптарға сәйкес қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік күзетуге жатпайтын ауызсумен жабдықтау объектілерін инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру осы тараудың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
68. Аумағы бар ауызсумен жабдықтау объектілері, адамдардың еркін өтуіне және көлік құралдарының объектіге және объектіден өтуіне кедергі келтіретін периметрі бойынша қоршаумен жабдықталады.

69. Ограждение является капитальным сооружением и строятся по разработанным проектам.
70. Ограждение должно иметь:
1) высоту и заглубленность в грунт, исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта;
2) простоту в конструкции, высокую прочность и долговечность;
3) отсутствие узлов и конструкций, облегчающих его преодоление.
71. Во внешнем ограждении не допускается наличие не запираемых дверей, ворот, калиток, а также лазов, проломов и повреждений.
72. Ворота устанавливаются на автомобильных въездах на территорию объекта.
По периметру территории объекта устанавливаются как основные, так эвакуационные ворота.
На отдельных участках периметра объектов и (или) с внешней стороны ворот, граничащих с дорогами общего пользования, устанавливаются специальные устройства для ограничения скорости движения автотранспорта. Установка дополнительных средств безопасности обосновываются в соответствии с уровнем угрозы и риска по отношению к объекту.
73. При использовании замков в качестве запирающих устройств основных ворот используются замки гаражного типа или навесные.
Запасные или аварийные ворота со стороны охраняемой территории допускается запирать на засовы, которые невозможно открыть с наружной стороны.
74. На участках с повышенной опасностью периметр укрепляется путем установки противотаранных и (или) дополнительных заградительных устройств.
Помимо инженерно-технических конструкций периметр оснащается средствами освещения, связи и системой видеонаблюдения.
75. Инженерно-технические конструкции для обеспечения безопасности периметра объектов должны соответствовать следующим характеристикам:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;
2) защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
76. Объект на котором установлен пропускной режим, должен оборудоваться контрольно-пропускными пунктами для прохода людей и проезда транспорта.
Осмотр автотранспорта на контрольно-пропускных пунктах осуществляется с использованием специальных предназначенных для осмотра средств, визуально на смотровых площадках или эстакадах.
77. Количество контрольно-пропускных пунктов определяется с учетом обеспечения необходимой пропускной способности людей и транспортных средств.
Автотранспортный контрольно-пропускной пункт должен располагаться вблизи центрального контрольно-пропускного пункта для прохода людей.
Контрольно-пропускной пункт для проезда автомобильного и железнодорожного транспорта допускается делать совмещенным.

69. Қоршау күрделі құрылыс болып табылады және әзірленген жобалар бойынша салынады.
70. Қоршау мынадай болуы тиіс:
1) еркін еңсеруді болдырмайтын және объектінің режимдік жағдайларын қанағаттандыратын топыраққа биіктігі мен көмілуі;
2) құрылымдағы қарапайымдылық, жоғары беріктік және беріктік;
3) оны жеңуді жеңілдететін тораптар мен құрылымдардың болмауы.
71. Сыртқы қоршауда құлыпталмайтын есіктердің, қақпалардың, шарбақтардың, сондай-ақ лаздардың, сынықтардың және басқа да зақымдардың болуына жол берілмейді.
72. Қақпалар объект аумағына автомобиль кіреберістерінде орнатылады.
Қорғалатын объект аумағының периметрі бойынша негізгі, сондай-ақ эвакуациялық қақпалар орнатылады.
Объектілер периметрінің жекелеген учаскелерінде және (немесе) қақпаның сыртқы жағынан жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен шектесетін объектілерде автокөлік қозғалысының жылдамдығын шектеуге арналған арнайы құрылғылар, таранға қарсы құрылғылар немесе таранға қарсы қақпа жүйесі орнатылады. Қосымша қауіпсіздік құралдарын орнату объектіге қатысты қауіп пен тәуекел деңгейіне сәйкес негізделеді.
73. Құлыптарды негізгі қақпаның құлыптау құрылғылары ретінде пайдаланған кезде гараж түріндегі құлыптар немесе топсалы құлыптар пайдаланылады.
Күзетілетін аумақ жағынан қосалқы немесе авариялық қақпаларды сыртқы жағынан ашуға болмайтын бекітпелерге бекітуге жол беріледі.
74. Қауіптілігі жоғары учаскелерде периметр таранға қарсы және (немесе) қосымша тосқауыл құрылғыларын орнату жолымен нығайтылады.
Инженерлік-техникалық құрылымдардан басқа, периметр жарықтандыру, байланыс және бейнебақылау жүйелерімен жабдықталған.
75. Объектілер периметрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін инженерлік-техникалық конструкциялар мынадай сипаттамаларға сәйкес болуы тиіс:
1) барлық маусымдардың және тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторларына төзімділік;
2) көлік құралдары тудыратын индустриялық кедергілерден және кедергілерден, құстар мен жануарлардың әсерінен қорғалуы.
76. Өткізу режимі орнатылған объект адамдардың өтуі және көліктің өтуі үшін бақылау-өткізу пункттерімен жабдықталуы тиіс.
Бақылау-өткізу пункттерінде автокөлікті қарау қарау алаңдарында немесе эстакадаларда көзбен шолып қарауға арналған арнайы құралдарды пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
77. Бақылау-өткізу пункттерінің саны адамдар мен көлік құралдарының қажетті өткізу қабілетін қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.
Автокөлік бақылау-өткізу пункті адамдардың өтуі үшін орталық бақылау-өткізу пунктінің жанында орналасуы тиіс.
Автомобиль және теміржол көлігінің өтуіне арналған бақылау-өткізу пунктін бірге жасауға жол беріледі.

78. Расположение пешеходных и автотранспортных контрольно-пропускных пунктов определяется в зависимости от особенностей местности объекта, и расстояние регулируется в зависимости от расположения подъездных дорог и ситуационного плана объекта.
79. Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (помещений) контрольно-пропускных пунктов должны быть устойчивыми к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, и иметь хороший обзор.
80. Контрольно-пропускной пункт оборудуется камерой хранения личных вещей рабочих и служащих, комнатой досмотра, служебным помещением для размещения сотрудников подразделений охраны, техническими системами безопасности (концентраторами, пультами, видеоконтрольными устройствами охранной телевизионной), устройствами управления механизма открывания прохода (проезда), охранного освещения и санузлом.
81. В контрольно-пропускном пункте устанавливаются автоматизированные или механические ручные устройства, турникеты, калитки для предотвращения несанкционированного прохода людей.
Допускается оборудовать контрольно-пропускной пункт стационарными и ручными средствами для производства досмотра, способными распознавать различные типы металлов в зависимости от необходимости или служебной потребности.
82. Контрольно-пропускной пункт для транспортных средств оборудуется типовыми раздвижными или распашными воротами с электроприводом и дистанционным управлением, устройствами для их аварийной остановки и открытия вручную. Ворота оснащаются ограничителями или стопорами для предотвращения произвольного открывания (движения). Контрольно-пропускной пункт для автотранспортных средств оборудуется смотровыми площадками или эстакадами для их осмотра, шлагбаумами.
83. Пульт управления воротами располагается в местах, исключающих доступ к ним посторонних лиц.
84. Помещение контрольно-пропускного пункта оснащается средствами связи, пожаротушения и оборудуется системой тревожной сигнализации с подключением на пульт централизованного наблюдения.
85. Объекты оснащаются системами охранными телевизионными в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте и (или) его потенциально опасных участках, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения для оценки ситуации и фиксирования действий нарушителей с интеграцией видеокамер объектов к Центрам оперативного управления Департаментов полиции на соответствующей территории.
86. Системы видеонаблюдения, входящие в состав системы охранной телевизионной объектов питьевого водоснабжения, подлежат подключению к Национальной системе видеомониторинга в соответствии с Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21693) (далее – Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга).

78. Жаяу жүргіншілер және автокөлік бақылау-өткізу пункттерінің орналасуы объектінің жергілікті жерінің ерекшеліктеріне байланысты айқындалады және қашықтық кірме жолдардың орналасуына және объектінің ахуалдық жоспарына байланысты реттеледі.
79. Бақылау-өткізу пункттері ғимараттарының (үй-жайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалары мен жабындары) құқыққа қайшы сипаттағы әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді болуға және жақсы көрінуге тиіс.
80. Бақылау-өткізу пункті жұмысшылар мен қызметшілердің жеке заттарын сақтау камерасымен, тексеру бөлмесімен, күзет бөлімшелерінің қызметкерлерін орналастыруға арналған қызметтік үй-жаймен, техникалық қауіпсіздік жүйелерімен (концентраторлармен, пульттермен, күзет телевизиялық бейнебақылау құрылғыларымен), өту жолын (өтуді) ашу механизмін басқару құрылғыларымен, күзет жарығымен және санитариялық тораппен жабдықталады.
81. Бақылау-өткізу пунктінде адамдардың рұқсатсыз өтуін болдырмау үшін автоматтандырылған немесе механикалық қол құрылғылары, турникеттер, қақпалар орнатылады.
Бақылау-өткізу пунктін қажеттілікке немесе қызметтік қажеттілікке байланысты металдардың әртүрлі түрлерін тануға қабілетті тексеру жүргізу үшін стационарлық және қол құралдарымен жабдықтауға жол беріледі.
82. Көлік құралдарына арналған бақылау-өткізу пункті электр жетегі бар және қашықтан басқарылатын үлгілік жылжымалы немесе бұрылмалы қақпалармен, оларды авариялық тоқтатуға және қолмен ашуға арналған құрылғылармен жабдықталады. Қақпа еркін ашылуын (қозғалысын) болдырмау үшін шектегіштермен немесе тығындармен жабдықталады. Автокөлік құралдарына арналған бақылау-өткізу пункті оларды қарау үшін қарау алаңдарымен немесе эстакадалармен, шлагбаумдармен жабдықталады.
83. Қақпаны басқару пульті оларға бөгде адамдардың кіруін болдырмайтын орындарда орналасады.
84. Бақылау-өткізу пунктінің үй-жайы байланыс, өрт сөндіру құралдарымен жарақтандырылады және орталықтандырылған бақылау пультіне қосылған дабыл сигнализациясы жүйесімен жабдықталады.
85. Объектілер объектідегі және (немесе) оның ықтимал қауіпті учаскелеріндегі жағдайға бақылау жүргізу, сондай-ақ жағдайды бағалау және объектілердің бейнекамераларын тиісті аумақтағы полиция департаменттерінің жедел басқару орталықтарына интеграциялай отырып, бұзушылардың әрекеттерін тіркеу үшін рұқсатсыз кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында күзет телевизиялық жүйелермен жарақтандырылады.
86. Ауызсумен жабдықтаудың телевизиялық күзет объектілері жүйесінің құрамына кіретін бейнебақылау жүйелері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық бейнебақылау жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына (бұдан әрі – Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары) сәйкес Ұлттық бейнебақылау жүйесіне қосылуға жатады.

87. Технические характеристики систем видеонаблюдения, входящих в систему охранную телевизионную объекта питьевого водоснабжения, должны соответствовать минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренных Приложением 2 к Правилам функционирования Национальной системы видеомониторинга.
88. Системой охранной телевизионной оборудуется:
1) периметр территории при отсутствии возможности просмотра периметра с камер, установленных на объекте;
2) контрольно-пропускные пункты;
3) главные и запасные входы;
4) помещения по усмотрению собственника объекта или по рекомендации службы безопасности объекта.
89. Допускается установка одной камеры на несколько дверей при условии, что входы расположены в непосредственной близости.
90. В темное время суток в условиях недостаточной освещенности, при освещенности охраняемой зоны ниже чувствительности телевизионных камер объект (зона объекта) оборудуется средствами, обеспечивающими освещение. Зоны освещения должны совпадать с зоной обзора телевизионных камер.
91. Периметр территории, здания объекта оборудуется системой освещения. Система освещения обеспечивает условия видимости ограждения территории, периметра здания. Освещение обеспечивает возможность видеть противоправные действия.
92. Сеть системы освещения по периметру объекта и на территории совмещается с сетью наружного освещения, если выполняются требуемые условия освещенности.
93. Если на объектах имеются системы защиты периметра, которые позволяют обнаружить нарушителей на определенных его участках, то отдельной системы освещения периметра, выполняющую такую же роль, не требуется.
94. Система контроля и управления доступом обеспечивает:
1) ограничение доступа сотрудников и посетителей объекта в охраняемые помещения через пункты контроля;
2) фиксацию времени прихода и ухода каждого сотрудника и посетителя объекта;
3) открывание преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал или по команде оператора;
4) запрет открывания преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому не разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал;
5) санкционированное изменение (добавление, удаление) идентификационных признаков в устройствах управления и обеспечение связи их с зонами доступа (помещениями) и временными интервалами доступа;
6) защиту от несанкционированного доступа к программным средствам устройства управления для изменения (добавления, удаления) идентификационных признаков;

87. Ауызсумен жабдықтау объектісінің телевизиялық күзет жүйесіне кіретін бейнебақылау жүйелерінің техникалық сипаттамалары Ұлттық бейнебақылау жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына 2-қосымшада көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық шарттарына сәйкес келуге тиіс.
88. Телевизиялық күзет жүйесімен жабдықталады:
1) объектіде орнатылған камералардан периметрді көру мүмкіндігі болмаған кезде аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері;
3) негізгі және қосалқы кіреберістер;
4) үй-жайлар объект иесінің қалауы бойынша немесе объектінің қауіпсіздік қызметінің ұсынымы бойынша беріледі.
89. Кіреберістер жақын орналасқан жағдайда бір камераны бірнеше есікке орнатуға рұқсат етіледі.
90. Тәуліктің қараңғы уақытында жеткіліксіз жарық жағдайында қорғалатын аймақ телевизиялық камералардың сезімталдығынан төмен жарықтандырылған кезде объект (объект аймағы) жарықтандыруды қамтамасыз ететін құралдармен жабдықталады. Жарықтандыру аймақтары теледидар камераларының көру аймағына сәйкес келуі керек.
91. Қорғалатын объект аумағының, ғимаратының периметрі жарықтандыру жүйесімен жабдықталады. Жарықтандыру жүйесі аумақты қоршаудың, ғимараттың периметрінің көріну жағдайларын қамтамасыз етеді. Жарықтандыру заңсыз әрекеттерді көруге мүмкіндік керек.
92. Объектінің периметрі бойынша және аумақта жарықтандыру жүйесінің желісі, егер жарықтандырудың қажетті шарттары орындалса, сыртқы жарықтандыру желісімен біріктірілуі мүмкін.
93. Егер объектілерде оның белгілі бір учаскелерінде бұзушыларды анықтауға мүмкіндік беретін периметрді қорғау жүйелері болса, онда бірдей рөл атқаратын периметрді жарықтандырудың жеке жүйесі қажет емес.
94. Кіруді басқару және басқару жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) бақылау пункттері арқылы күзетілетін үй-жайларға объектінің қызметкерлері мен келушілерінің кіруін шектеу;
2) объектінің әрбір қызметкері мен келушісінің келу және кету уақытын белгілеу;
3) осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығында немесе оператордың командасы бойынша кіруге рұқсат етілген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысын ашу;
4) осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығына кіруге рұқсат етілмеген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысын ашуға тыйым салу;
5) басқару құрылғыларындағы сәйкестендіру белгілерін санкцияланған өзгерту (қосу, жою) және олардың кіру аймақтарымен (үй-жайларымен) және қол жеткізудің уақыт аралықтарымен байланысын қамтамасыз ету;
6) сәйкестендіру белгілерін өзгерту (қосу, жою) үшін басқару құрылғысының бағдарламалық құралдарына рұқсатсыз кіруден қорғау;

7) защиту технических и программных средств от несанкционированного доступа к элементам управления, установки режимов и информации;
8) сохранение настроек и базы данных идентификационных признаков при отключении электропитания;
9) ручное, полуавтоматическое или автоматическое открывание преграждающих устройств для прохода при чрезвычайных ситуациях, пожаре, технических неисправностях в соответствии с правилами установленного режима и правилами противопожарной безопасности;
10) открывание или блокировку любых дверей, оборудованных системой доступа, с рабочего места оператора системы;
11) автоматическое закрытие преграждающего устройства при отсутствии факта прохода через определенное время после считывания разрешенного идентификационного признака;
12) закрывание преграждающего устройства на определенное время и выдачу сигнала тревоги при попытках подбора идентификационных признаков (кода);
13) регистрацию и протоколирование текущих и тревожных событий;
14) автономную работу считывателя с преграждающего устройства в каждой точке доступа при отказе связи с устройства управления.
95. Системой контроля и управления доступом оборудуются:
1) главные и служебные входы на объект;
2) двери в критические служебные помещения;
3) главные и служебные двери зданий контрольно-пропускных пунктов подразделений охраны, при этом, если контрольно-пропускные пункты используются в режиме 24/7 и в нем постоянно находятся сотрудники, работники субъекта охранной деятельности, выполняющие свои непосредственные обязанности, то оборудовать помещение контрольно-пропускного пункта системой контроля и управления доступом не требуется;
4) главные и служебные двери помещений пульта централизованного наблюдения;
5) здания и помещения по усмотрению руководства или владельца объекта.
96. Допускается использование системы охранной телевизионной в качестве охранной сигнализации при наличии возможности оповещения о вторжении оператора централизованного пульта безопасности.
97. В обоснованных случаях допускается для защиты отдельных конструктивных элементов объекта и уязвимых мест использовать только системы контроля и управления доступом или системой охранной телевизионной, при наличии в них устройств, выполняющих аналогичные функции систем охранной и тревожной сигнализации.
98. Структура системы охранной сигнализации для повышения безопасности объекта определяется, исходя из:
1) режима работы этого объекта;
2) особенностей расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
99. В целях обмена информацией для управления силами и средствами подразделений субъекта охранной деятельности объекты питьевого водоснабжения оснащаются системами и средствами оперативной связи.

7) техникалық және бағдарламалық құралдарды басқару элементтеріне рұқсатсыз кіруден, режимдер мен ақпаратты орнатудан қорғау;
8) электр қуатын өшіру кезінде параметрлерді және сәйкестендіру белгілерінің дерекқорын сақтау;
9) белгіленген режим қағидаларына және өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларына сәйкес төтенше жағдайлар, өрт, техникалық ақаулар кезінде өту үшін тосқауыл құрылғыларын қолмен, жартылай автоматты немесе автоматты түрде ашу;
10) жүйе операторының жұмыс орнынан кіру жүйесімен жабдықталған кез келген есіктерді ашу немесе бұғаттау;
11) рұқсат етілген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін белгілі бір уақыттан кейін өту фактісі болмаған кезде тосқауыл құрылғысын автоматты түрде жабу;
12) сәйкестендіру белгілерін (кодын) іріктеу әрекеттері кезінде тосқауыл құрылғысын белгілі бір уақытқа жабу және дабыл сигналын беру;
13) ағымдағы және алаңдатарлық оқиғаларды тіркеу және хаттамалау;
14) басқару құрылғысынан байланыс істен шыққан кезде әрбір кіру нүктесінде тосқауыл құрылғысынан оқырманның автономды жұмысы.
95. Кіруді бақылау және басқару жүйесімен:
1) объектіге негізгі және қызметтік кіреберістер;
2) сыни қызметтік үй-жайларға есіктер;
3) күзет бөлімшелерінің бақылау-өткізу пункттері ғимараттарының басты және қызметтік есіктері, бұл ретте, егер бақылау-өткізу пункттері 24/7 режимінде пайдаланылса және онда өзінің тікелей міндеттерін орындайтын күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері, қызметкерлері тұрақты болса, онда бақылау-өткізу пунктінің бақылау және басқару жүйесімен кіруді жабдықтау талап етілмейді;
4) орталықтандырылған бақылау пульті үй-жайларының басты және қызметтік есіктері;
5) басшылықтың немесе объект иесінің қалауы бойынша ғимараттар мен үй-жайлар жабдықталады.
96. Орталықтандырылған қауіпсіздік пульті операторының басып кіруі туралы хабарлау мүмкіндігі болған кезде күзет телевизиялық жүйесін күзет дабылы ретінде пайдалануға жол беріледі.
97. Негізделген жағдайларда объектінің жекелеген конструктивтік элементтерін және осал жерлерді қорғау үшін оларда күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерінің ұқсас функцияларын орындайтын құрылғылар болған кезде күзет теледидарының кіруін немесе жүйесін бақылау және басқару жүйелерін ғана пайдалануға жол беріледі.
98. Объектінің қауіпсіздігін арттыру үшін күзет дабылы жүйесінің құрылымы мыналарға сүйене отырып айқындалады:
1) осы объектінің жұмыс режимі;
2) ғимараттар ішіндегі үй-жайлардың орналасу ерекшеліктері;
3) қорғалатын аймақтардың саны.
99. Күзет қызметі субъектісі бөлімшелерінің күштері мен құралдарын басқару үшін ақпарат алмасу мақсатында ауызсумен жабдықтау объектілері жедел байланыс жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.

100. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования персонала и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершения акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
101. Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые обеспечивают:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, действий, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта;
3) допускается трансляция речевой информации при помощи средств оперативной связи.
Доведение сигналов оповещения осуществляется согласно нормам Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
Коммуникации систем оповещения допускается проектировать совмещенными с радиотрансляционной сетью объекта.
102. При проектировании строительства, реконструкции, модернизации, капитального ремонта руководитель объекта определяет в соответствии с критериями отнесения объекта, к уязвимым в террористическом отношении и предусматривает, при необходимости, соответствующее инженерно-техническое оснащение.
103. По решению руководителя или должностного лица объекта, уязвимого в террористическом отношении, возможно установка дополнительного инженерно-технического оборудования.
104. Для проектирования и оснащения объектов инженерно-техническим оборудованием собственники, владельцы, руководители объектов, уязвимых в террористическом отношении, определяют его потенциально опасные участки.
На направлениях, ведущим к этим участкам, обеспечивается наибольшая плотность инженерно-технического оснащения.
105. Срок завершения мероприятий по оснащению объекта инженерно-техническим оборудованием составляет не более шести месяцев с момента получения уведомления о придании объекту статуса уязвимого в террористическом отношении для объектов, входящих в территориальный перечень.
В случае невозможности оснащения объекта инженерно-техническим оборудованием в течение шести месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководством объекта принимаются меры для планирования средств на оснащение объекта, а в антитеррористическую комиссию на согласование представляется проект плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта питьевого водоснабжения.
106. Инженерно-техническое оборудование объекта необходимо поддерживать в рабочем состоянии.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов питьевого водоснабжения
населенных пунктов, уязвимых
в террористическом отношении
Перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу на объекты

100. Объектілер персоналды және объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-қимылдарын үйлестіру мақсатында хабарлау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
101. Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады, олар қамтамасыз етуі тиіс:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық және (немесе) жарық сигналдарын беру;
2) қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, персонал мен объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын тарату;
3) жедел байланыс құралдарының көмегімен сөйлеу ақпаратын таратуға жол беріледі.
Ескерту сигналдарын жеткізу "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
Ескерту жүйелерінің коммуникацияларын объектінің радиотрансляциялық желісімен біріктірілген жобалауға жол беріледі.
102. Объектіні салуды, реконструкциялауды, жаңғыртуды, күрделі жөндеуді жобалау кезінде объектінің басшысы террористік тұрғыдан осал деп жіктеу өлшемдеріне сәйкес айқындауы және қажет болған жағдайда тиісті инженерлік-техникалық жарақтандыруды көздеуі қажет.
103. Террористік тұрғыдан осал объектілер басшысының немесе лауазымды адамның шешімі бойынша объектіде қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатылуы мүмкін.
104. Объектілерді жобалау және инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру үшін террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары оның ықтимал қауіпті учаскелерін айқындайды.
Осы учаскелерге апаратын бағыттарда инженерлік-техникалық жарақтандырудың ең жоғары тығыздығы қамтамасыз етіледі.
105. Объектіні инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталу мерзімі аумақтық тізбеге кіретін объектілер үшін объектіге террористік тұрғыдан осал мәртебе беру туралы хабарлама алынған сәттен бастап алты айдан аспайды.
Объектіні террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне енгізгеннен кейін алты ай ішінде инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыру мүмкін болмаған жағдайда объектінің басшылығы объектіні жарақтандыруға арналған қаражатты жоспарлау үшін шаралар қабылдайды, ал терроризмге қарсы комиссияға келісуге сумен жабдықтау объектісін инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы ұсынылады.
106. Объектінің инженерлік-техникалық жабдықтары әрқашан жұмыс күйінде сақталуы керек.
Террористік тұрғыдан
осал елді мекендерді ауызсумен
жабдықтау объектілерін
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Объектілерге әкелуге тыйым салынған заттар мен бұйымдардың тізбесі

1. Оружие:
огнестрельное;
бесствольное с патронами травматического, газового и светозвукового действия;
газовое;
электрическое;
пневматическое;
холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию;
метательное;
сигнальное;
оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения;
предметы, имитирующие вышеперечисленные виды оружия;
предметы, которые используются в качестве оружия (предметы ударно-дробящего, метательного и колюще-режущего действия);
боеприпасы к оружию и составные части к нему.
2. Механические и аэрозольные распылители, устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и негативным воздействием на организм человека.
3. Вещества:
взрывчатые;
наркотические;
психотропные;
ядовитые;
отравляющие;
радиоактивные;
едкие;
пиротехнические;
легковоспламеняющиеся.
4. Фото и видеоаппаратура (требуется специальное разрешение).
Приложение 2
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов питьевого водоснабжения
населенных пунктов, уязвимых
в террористическом отношении
Перечень документов в области антитеррористической защиты
1. Перечень документов в области антитеррористической защиты требующих разработки организациями по водоснабжению и (или) водоотведению:
1) План охраны (по защите и прикрытию) объекта при угрозе или совершении террористического акта (утверждается руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом компании или организации за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта, согласуется с соответствующими государственными органами. Такой план разрабатывается в рамках плана по аварийному реагированию;
2) Инструкцию по пропускному и внутриобъектовому режиму (утверждается руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта, согласуется с руководителем подразделения охраны и доводится всем сотрудникам объекта);
3) Памятку (алгоритм действий) о первичных действиях службы безопасности и охраны при возникновении угрозы террористического характера;
4) Положение об организации охраны и защиты объекта (утверждается руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта);

1. Қару:
атыс қаруы;
зақымдаушы, газды және жарық-дыбыстық әсер ететін патрондары бар оқпансыз қару;
газды;
электрлік;
пневматикалық;
суық қару, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын әртүрлі пышақтар;
лақтыратын қару;
сигналдық;
зақымдаушы әсері радиоактивті сәулелену мен биологиялық әсерді пайдалануға негізделген қару мен заттар;
зақымдайтын әсері электромагниттік, жарық, жылу, инфрадыбыстық немесе ультрадыбыстық сәулеленуді пайдалануға негізделген қару мен заттар;
жоғарыда аталған қару түрлерін имитациялайтын заттар;
қару ретінде пайдаланылуы мүмкін заттар (соққы-жару, лақтыру және тесу-кесу әрекеттері заттары);
қаруға оқ-дәрілер және оның құрамдас бөліктері.
2. Механикалық және аэрозольдік тозаңдатқыштар, адам ағзасына жас ағызатын, тітіркендіретін және теріс әсер ететін құралдармен жарақталған құрылғылар.
3. Заттар:
жарылғыш;
есірткі;
психотроптық;
улы;
уландырғыш;
радиоактивті;
күйдіргіш;
пиротехникалық;
тез тұтанғыш.
4. Фото және бейнеаппаратура (арнайы рұқсатты талап етеді).
Террористік тұрғыдан осал
елді мекендерді ауызсумен
жабдықтау объектілерін
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Терроризмге қарсы қорғау саласындағы құжаттар тізбесі
1. Сумен қамтамасыз ету және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың әзірлеуін талап ететін терроризмге қарсы қорғау саласындағы құжаттар тізбесі:
1) Террористік актіге қауіп төнген немесе жасалған кезде объектіні қорғау (қорғау және жабу жөніндегі) жоспары (кәсіпорын басшысы не уәкілетті тұлға бекітеді, объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін компанияның немесе ұйымның жауапты тұлғасы қол қояды, тиісті мемлекеттік органдармен келісіледі. Мұндай жоспар төтенше жағдайларды жою жоспары аясында әзірленеді;
2) Өткізу және объектішілік режим жөніндегі нұсқаулық (кәсіпорын басшысы не уәкілетті тұлға бекітеді, объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты тұлғасы қол қояды, күзет бөлімшесінің басшысымен келіседі және объектінің барлық қызметкерлеріне жеткізіледі);
3) Террористік сипаттағы қауіп туындаған кезде қауіпсіздік және күзет қызметінің алғашқы әрекеттері туралы жадынама (іс-қимыл алгоритмі);
4) Объектіні күзетуді және қорғауды ұйымдастыру туралы ереже (кәсіпорын басшысы не уәкілетті тұлға бекітеді, объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты тұлғасы қол қояды);

5) Должностные инструкции сотрудникам подразделения охраны (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта, согласуются с руководством подразделения охраны);
6) План аварийного реагирования и ликвидации чрезвычайной ситуации (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по гражданской обороне и предупреждению чрезвычайной ситуации;
7) Антитеррористический паспорт защищенности объекта (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта, согласуется с соответствующими государственными органами); Из проекта замены Постановления №191: детализировать порядок разработки, согласования, учета, хранения и (или) уничтожения экземпляров паспортов в Инструкциях, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан. Порядок должен обеспечивать актуальность паспорта и его своевременную выдачу руководителю оперативного штаба;
8) Схему оповещения сотрудников, привлекаемых в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций;
9) Перспективный план оборудования объекта инженерно-техническими средствами охраны и обеспечения безопасности (как правило, составляется на 3–5 лет с указанием ответственных за реализацию пунктов плана) (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта);
10) Функциональные обязанности должностного лица компании, ответственного за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта (подписываются руководителем предприятия).
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов питьевого водоснабжения
населенных пунктов, уязвимых
в террористическом отношении
Варианты тематик занятий по вопросам антитеррористической безопасности
1. Меры первичного реагирования при угрозе террористического характера.
2. Действия при обнаружении подозрительного предмета, похожего на взрывное устройство.
3. Действия при поступлении угрозы в письменной форме.
4. Действия при захвате заложников. Действия лиц, ставшими объектом захвата (заложниками).
5. Меры по усилению бдительности персонала объекта в целях недопущения террористических актов.
6. Порядок обеспечения, соответствующего пропускного и внутриобъектового режима. Методика использования досмотрового оборудования и металлодетекторов.

5) Күзет бөлімшесінің қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары (кәсіпорын басшысы не уәкілетті тұлға бекітеді, объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты тұлғасы қол қояды, күзет бөлімшесінің басшылығымен келісіледі);
6) Төтенше жағдайға авариялық ден қою және оны жою жоспары (кәсіпорын басшысы не уәкілетті тұлға бекітеді, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайдың алдын алу жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты тұлғасы қол қояды;
7) Объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (кәсіпорын басшысымен не уәкілетті тұлғамен бекітіледі, объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты тұлғасы қол қояды, тиісті мемлекеттік органдармен келісіледі); № 191 қаулыны ауыстыру жобасынан: нұсқаулықтарда паспорттардың даналарын әзірлеу, келісу, есепке алу, сақтау және (немесе) жою тәртібін егжей-тегжейлі көрсету, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбеген. Тәртіп паспорттың өзектілігін және оны жедел штаб басшысына уақтылы беруді қамтамасыз етуі тиіс;
8) Штаттан тыс жағдайлардың салдарын болғызбау немесе жою жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлерді хабардар ету схемасы;
9) Объектіні күзетудің және қауіпсіздікті қамтамасыз етудің инженерлік-техникалық құралдарымен жабдықтаудың перспективалық жоспары (әдетте, жоспардың тармақтарын іске асыруға жауаптылар көрсетіле отырып, 3-5 жылға жасалады) (кәсіпорын басшысы не уәкілетті тұлға бекітеді, объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты тұлғасы қол қояды);
10) Объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды орындауға жауапты компания лауазымды адамының функционалдық міндеттері (кәсіпорын басшысы қол қояды).
Террористік тұрғыдан осал
елді мекендерді ауызсумен
жабдықтау объектілерін
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша сабақтар тақырыптарының нұсқалары
1. Террористік сипаттағы қатер төнген кезде алғашқы ден қою шаралары.
2. Жарылғыш құрылғыға ұқсас күдікті затты анықтаудағы әрекеттер.
3. Қауіп жазбаша нысанда түскен кездегі іс-қимыл.
4. Кепілге алу кезіндегі іс-қимыл. Басып алу объектісіне айналған адамдардың (кепілге алынған адамдардың) іс-қимылы.
5. Террористік актілерге жол бермеу мақсатында объект персоналының қырағылығын күшейту жөніндегі шаралар.
6. Тиісті өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету тәртібі. Тексеру жабдықтары мен металл детекторларын пайдалану әдістемесі.

7. Отработка алгоритма действий при поступлении сигнала сработки извещателей средства обнаружения неисправностей (средства обнаружения угроз). Выработка механизма взаимодействия с территориальным отделом внутренних дел, центром оперативного управления департамента полиции областей (оповещение, ориентирование, задержание лиц, фиксация преступных действий и механизмов).
8. Действия личного состава охраны при получении анонимного сообщения о заложенном взрывном устройстве на охраняемом объекте.
9. Ликвидация угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма.
10. Отражение нападения на стационарный (обходной) пост охраняемого объекта, применение оружия и спецсредств, приемов рукопашного боя, передача информации по каналам экстренной связи).
11. Должностные (функциональные) обязанности персонала охраны в сфере противодействия терроризму;
12. Правила безопасности при обращении с оружием и специальными средствами.
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов питьевого водоснабжения
населенных пунктов, уязвимых в
террористическом отношении
Алгоритм действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера
1. Ответственное лицо и (или) подразделение, определенное приказом руководителя, обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов питьевого водоснабжения, уязвимых в террористическом отношении принимает предупредительные меры, при существующей угрозе совершения акта терроризма (меры профилактики):
1) ограничить режим пропуска на территорию подразделения;
2) ежедневно осуществлять обход и осмотр территории и помещений с целью обнаружения подозрительных предметов;
3) тщательно проверять поступающее имущество, товары, оборудование по количеству предметов, состоянию упаковки;
4) проводить тщательный подбор сотрудников и обслуживающего персонала (дежурных, ремонтников, уборщиков);
5) разработать план эвакуации сотрудников, посетителей и пострадавших;
6) проверять работоспособность средств оповещения;
7) организовать подготовку сотрудников подразделений совместно с правоохранительными органами путем практических занятий по действиям в условиях акта терроризма;
8) не допускать загромождение эвакуационных выходов и лестничных пролетов;
9) довести до всех сотрудников номера телефонов, по которым необходимо поставить в известность определенные органы при обнаружении подозрительных предметов или признаков угрозы проведения акта терроризма.
Действия при обнаружении подозрительного предмета

7. Ақаулықтарды анықтау құралы (қауіп-қатерді анықтау құралы) детекторларының іске қосу сигналы келіп түскен кездегі іс-қимыл алгоритмін пысықтау. Облыстардың полиция департаментінің аумақтық ішкі істер бөлімімен, жедел басқару орталығымен өзара іс-қимыл тетігін әзірлеу (адамдарды құлақтандыру, бағдарлау, ұстау, қылмыстық әрекеттерді және тетіктерді тіркеу).
8. Күзетілетін объектіде салынған жарылғыш құрылғы туралы анонимді хабарлама алған кездегі күзет жеке құрамының іс-қимыл.
9. Жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою.
10. Күзетілетін объектінің стационарлық (айналма) бекетіне шабуылды тойтару, қару мен арнайы құралдарды, қоян-қолтық ұрыс тәсілдерін қолдану, шұғыл байланыс арналары арқылы ақпарат беру).
11. Терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы күзет персоналының лауазымдық (функционалдық) міндеттері;
12. Қару мен арнайы құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары.
Террористік тұрғыдан
осал елді мекендерді ауызсумен
жабдықтау объектілерін
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объектілердің әртүрлі адамдар тобының іс-қимыл алгоритмі
1. Террористік тұрғыдан осал ауызсумен жабдықтау объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін жауапты тұлға және (немесе) басшының бұйрығымен айқындалған бөлімше терроризм актісін жасау қаупі (алдын алу шаралары) болған кезде:
1) бөлімше аумағына өткізу режимін шектеуге;
2) күдікті заттарды табу мақсатында күн сайын аумақты және үй-жайларды аралап, қарап-тексеруді жүзеге асыруға;
3) келіп түсетін мүлікті, тауарларды, жабдықты заттардың саны, қаптаманың жай-күйі бойынша мұқият тексеруге;
4) қызметкерлер мен қызмет көрсетуші персоналды (кезекшілерді, жөндеушілерді, тазалаушыларды) мұқият іріктеуді жүргізуге;
5) қызметкерлерді, келушілерді және зардап шеккендерді эвакуациялау жоспарын әзірлеу;
6) құлақтандыру құралдарының жұмыс қабілеттілігін тексеру;
7) терроризм актісі жағдайындағы іс-қимыл бойынша практикалық сабақтар арқылы құқық қорғау органдарымен бірлесіп бөлімше қызметкерлерін даярлауды ұйымдастыруға;
8) эвакуациялық шығулар мен баспалдақ аралықтарын үйіп тастауға жол бермеуге;
9) күдікті заттар немесе терроризм актісін өткізу қаупі белгілері анықталған кезде белгілі бір органдарға хабарлау қажет телефон нөмірлерін барлық қызметкерлерге жеткізуге арналған алдын алу шараларын қабылдайды.
Күдікті зат табылған кездегі іс-қимыл

1. Под подозрительным предметом понимаются бесхозные сумка, пакет, ящик, коробка, игрушка с торчащими проводами, веревками, изолентой, издающего подозрительные звуки (щелчки, тиканье часов, издаваемые предметом) и необычные, характерные запахи (например, миндаля, хлора, аммиака). Такой предмет может оказаться взрывным устройством или быть начиненным отравляющими химическими веществами (ОХВ), или биологическими агентами (возбудителями опасных инфекций, сибирской язвы, натуральной оспы, туляремии);
2. Действия руководства:
1) незамедлительное информирование правоохранительных, специальных государственных органов о выявлении подозрительного человека или об обнаружении бесхозного предмета;
2) организация оцепления места обнаружения бесхозного подозрительного предмета на необходимом удалении;
3) организация эвакуации людей с объекта, оповещение о нештатной ситуации на объекте;
4) обеспечение обхода помещений и осмотра территорий с целью обнаружения иных подозрительных предметов;
5) организация взаимодействия с прибывающими силами правоохранительных и (или) специальных государственных органов, оперативного штаба по борьбе с терроризмом, предоставление необходимой информации.
3. Действия сотрудников объекта:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета (в городских условиях – не ближе 5 метров, в условиях открытой местности – не ближе 15 метров);
4) по возможности зафиксировать время и место обнаружения;
5) при выявлении подозрительных лиц или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества и обнаружении подозрительных предметов немедленно информировать охрану, персонал объекта, дежурные части территориальных органов Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности;
6) описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) руководитель объекта питьевого водоснабжения с целью исключения паники об угрозе взрыва сообщает только определенному кругу лиц;
8) руководитель объекта питьевого водоснабжения по возможности организовывает с сотрудниками, работниками субъектами охранной деятельности, ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
9) помочь обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;

1. Күдікті зат деп күдікті дыбыстар (шертулер, сағаттың тықылы, зат шығаратын күдікті дыбыстар) және ерекше иістер шығаратын (бадам, хлор, аммиак) иесіз сөмкелер, пакет, жәшік, қорап, шығыңқы сымдары, жіптері, электр таспасы бар ойыншықтар түсіндіріледі. Мұндай зат жарылғыш немесе улы химикатты заттармен (УХЗ) немесе биологиялық агенттермен (қауіпті инфекциялардың қоздырғыштары, мысалы, күйдіргі, шешек, туляремия) толтырылуы мүмкін.
2. Басшылықтың іс-қимылы:
1) күдікті адамның анықталғаны немесе иесіз заттың табылғаны туралы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарды дереу хабардар ету;
2) иесіз күдікті зат табылған жерді қажетті қашықтықта қоршауды ұйымдастыру;
3) адамдарды объектіден эвакуациялауды ұйымдастыру, объектідегі тосын жағдай туралы құлақтандыру;
4) өзге де күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды аралап шығуды және аумақтарды қарап-тексеруді қамтамасыз ету болып табылады;
5) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру, қажетті ақпарат беру болып табылады.
3. Объект қызметкерлерінің іс-қимылы:
1) қол тигізбеңіз, жақындамаңыз, қозғалмаңыз;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрастыру;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тартуға (қалалық жағдайларда – 5 метрден жақын емес, ашық жерлерде – 15 метрден жақын емес);
4) мүмкіндігінше табу уақыты мен орнын белгілеп алу;
5) күдікті адамдар немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары болуы мүмкін адамдар тобы анықталған және күдікті заттар табылған кезде Ішкі істер министрлігінің, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органдарының күзетіне, объектінің персоналына, кезекші бөлімдеріне дереу хабарлауға міндетті;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны анықтаудың елеулі мән-жайларын сипаттауға дайын болуға тиіс;
7) ауызсумен жабдықтау объектісінің басшысы дүрбелең туғызбау мақсатында белгілі бір адамдар тобына жарылыс қаупі туралы хабарлайды;
8) ауызсумен жабдықтау объектісінің басшысы мүмкіндігінше қызметкерлерімен, күзет қызметі субъектілерінің жұмыскерімен зат пен қауіпті аймаққа күдікті адамдардың кіруін шектеуді ұйымдастыруға міндетті;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз етуге көмектесу;
10) қажет болған жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышы, бағана, қалың ағаш, автомашина) жасырынуға, бақылау жүргізуге;

11) оказать содействие руководству и охране в организации эвакуации посетителей;
12) покинуть объект, при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на удаленном расстоянии вести наблюдение.
4. Действия дежурных сотрудников при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) по возможности зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охране, персоналу объекта либо в дежурные части территориальных органов Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности;
6) описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) ограничить доступ посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне на необходимом удалении;
9) организовать эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) Информировать руководство объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, внешние признаки наличия взрывного устройства, оружия, оснащение, возраст, клички, национальность).
Действия при возникновении угрозы вооруженного нападения
1. Действия персонала объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) информировать любым способом территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности.
2. Действия работников, сотрудников субъекта охранной деятельности при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) выявить вооруженного злоумышленника;
2) блокировать его продвижение к охраняемым и местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте вооруженного нападения;
4) принять меры по обеспечению безопасности людей на объекте;

11) келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыруда басшылық пен күзетке көмек көрсету;
12) объектіден шығу, мүмкін болмаған жағдайда - күрделі құрылысқа жасырыну және қажетті қашықтықта бақылау жүргізу.
4. Кезекші қызметкерлердің іс-қимылы күдікті зат табылған жағдайда:
1) ұстама емес, бөлуге емес, жылжытуға;
2) иесіз қалған заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағылардан сұрау;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы заттың жанында пайдаланудан бас тартуға;
4) мүмкіндігінше анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
5) күзетте күдікті заттың табылғаны туралы объект персоналына немесе Ішкі істер министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті аумақтық органдарының кезекші бөлімдеріне дереу хабарлау;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны анықтаудың маңызды жағдайларын сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең туғызбау үшін не болғанын білу керек адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламаңыз;
8) қажетті қашықтықта күдікті зат пен қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеу;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды эвакуациялауды ұйымдастыру;
10) қажет болған жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышы, бағана, қалың ағаш, автомашина) жасырынуға, бақылау жүргізуге;
11) Күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары бар адамдар тобы (саны, жырылыс құрылғының болуының сыртқы белгілері, қару, жарықтану, жасы, лақап аты, ұлты) анықталған жағдайда, объект басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға хабарлау.
Қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кездегі келушілердің іс-қимылы
1. Қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кезіндегі объекті персоналының іс-қимылы:
1) аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету;
2) қорғануға, ғимараттан білінбей кетуге немесе үй-жайға тығылуға, есікті бұғаттауға, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту.
2. Күзет қызметі субъектілері қызметкерлерінің, жұмысшыларының қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кездегі іс-қимылы:
1) қарулы қаскүнемді анықтау;
2) объектіде адамдар жаппай болатын орындарға оның жылжуын бұғаттау;
3) қарулы шабуыл жасау фактісі туралы объект басшылығына, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлау;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қолдану;

5) обеспечить собственную безопасность.
3. Действия руководства объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) организовать мероприятие по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) обеспечить взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
Действия персонала при возникновении угрозы захвата заложников
1. Действия персонала при возникновении угрозы захвата заложников:
1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка или возможности безопасности покинуть здание;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и(или) территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
2. Действия руководства объекта:
1) незамедлительно информировать правоохранительные, специальные государственные органы любым доступным способом о факте и обстоятельствах попытки захвата заложников;
2) по возможности организация мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте и др.);
3) по возможности организовать взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
3. Действия дежурных сотрудников:
1) выявить вооруженных злоумышленников;
2) по возможности блокировать его (их) продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и (или) специальные государственных органов о факте и обстоятельствах покушения на захват заложников;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров на пути злоумышленников);
5) обеспечить собственную безопасность (избежать попадания в заложники).
4. В случае, если Вы оказались в заложниках, следует:
1) сохранять спокойствие;
2) не допускать действий, способных спровоцировать захватчиков к применению физической силы или оружия (разговаривать спокойно; не смотреть захватчикам в глаза; не противоречить и не оказывать активного сопротивления; по возможности выполнять их указания; спрашивать разрешения на любые действия; не пытаться бежать, если нет полной уверенности в успехе побега);

5) өз қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету.
3. Объект басшылығының қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кездегі іс-қимылы:
1) қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету;
2) объектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараны ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, объектідегі тосын жағдай туралы хабарлау);
3) объект персоналының терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
Адамдарды кепілге алу қаупі туындаған кездегі персоналдың іс-қимылы
1. Адамдарды кепілге алу қаупі туындаған кездегі персоналдың іс-қимылы:
1) қорғануға, кепілге алынбауға, ғимараттан байқаусыз кетуге немесе үй-жайға тығылуға, есікті бұғаттауға, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері келгенге дейін ұстау;
2) аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алудың мән-жайлары мен қаскүнемдер (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдік берілген қамтамасыз ету шартымен ғана хабардар ету.
2. Объекті басшылығының іс-қимылы:
1) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарды және/немесе үшінші тұлғаларды кепілге алуға әрекет жасау фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген қолжетімді тәсілмен дереу хабардар ету;
2) мүмкіндігінше объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, объектідегі тосын жағдай туралы хабарлау);
3) мүмкіндігінше терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
3. Кезекші қызметкерлердің іс-қимылы:
1) қарулы шабуылдаушыларды анықтау;
2) мүмкіндігінше олардың объектідегі адамдардың жаппай болатын жерлеріне қарай жылжуына тосқауыл қоюға;
3) объектінің, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшылығын кепілге алуға оқталу фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар етуге міндетті;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға (эвакуациялау, зиянкестердің жолындағы ішкі кедергілерді бұғаттау);
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету (кепілге алынбау).
4. Егер сіз кепілге алынған болсаңыз:
1) сабырлы болыңыз;
2) басқыншыларды физикалық күш немесе қару қолдануға итермелейтін әрекеттерге жол бермеу (тыныш сөйлесу; басқыншылардың көзіне қарамау; қайшы келмеу және белсенді қарсылық көрсету; мүмкіндігінше олардың нұсқауларын орындау; кез келген әрекетке рұқсат сұрау; қашудың сәттілігіне толық сенімділік болмаса, жүгіруге тырыспау);

3) запомнить, как можно больше информации о захватчиках (количество, вооружение, как выглядят, особенности внешности, телосложения, наличие акцента, тематика разговора, темперамент, манера поведения);
4) постараться, определить место своего нахождения (заточения);
5) при наличии возможности, используя любой доступный способ связи, без риска для жизни, попытаться сообщить о произошедшем в правоохранительные и (или) специальные государственные органы, подразделение безопасности или службу охраны объекта;
6) не пренебрегать пищей;
7) в случае ранения, постараться самостоятельно оказать себе первую доврачебную помощь;
8) расположится подальше от окон, дверей и самих захватчиков (для обеспечения безопасности в случае штурма помещения или стрельбы снайперов);
9) при проведении сотрудниками спецподразделений операции по освобождению заложников необходимо соблюдать следующие требования:
10) лечь на пол лицом вниз, по возможности прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
11) ни в коем случае не бежать навстречу сотрудникам спецподразделений или от них;
12) при возможности держаться подальше от проемов дверей и окон;
13) отнестись с пониманием, если при штурме и захвате с заложниками поступают некорректно, как с вероятными захватчиками: обыскивают, ограничивают движения, подвергают допросу (в подобных ситуациях такие действия спецподразделений до окончательной идентификации всех лиц и выявления истинных захватчиков считаются оправданными).
Действия при получении угрозы по телефону (руководитель, персонал, сотрудник, работник субъекта охранной организации)
1. Действия получателя угрозы по телефону (руководитель, персонал, сотрудник, работник субъекта охранной деятельности):
1) по ходу разговора отметьте пол, возраст звонившего и особенности его речи:
2) голос (громкий или тихий, низкий или высокий);
3) темп речи (быстрый или медленный);
4) произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
5) манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
6) обратите внимание на звуковой фон (шум автомобильного или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса, другое), характер звонка (городской, междугородный);
7) зафиксируйте точное время начала разговора и его продолжительность;
8) постарайтесь в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
какие конкретные требования он выдвигает?
выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц?
на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного?
как и когда с ним можно связаться?
кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?

3) басқыншылар туралы мүмкіндігінше көп ақпаратты есте сақтаңыз (саны, қару-жарақ, сыртқы келбеті, дене бітімі, екпіннің болуы, әңгіме тақырыбы, темперамент, мінез-құлық);
4) тырысып көріңіз, орналасқан жеріңізді анықтаңыз (түрмеде);
5) мүмкіндік болған жағдайда, өмірге қауіп төндірмей, байланыстың кез келген қолжетімді тәсілін пайдалана отырып, болған оқиға туралы құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға, қауіпсіздік бөлімшесіне немесе объектіні күзет қызметіне хабарлауға тырысуға;
6) тамақты назардан тыс қалдырмаңыз;
7) жарақат алған жағдайда дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуге тырысыңыз;
8) терезелерден, есіктерден және басқыншылардың өздерінен алыс орналасыңыз (бөлмеге шабуыл жасау немесе мергендерді ату кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін);
9) арнайы бөлімшелердің қызметкерлері кепілге алынғандарды босату жөніндегі операцияны жүргізген кезде мынадай талаптарды сақтау қажет:
10) еденге төмен қаратып жатыңыз, мүмкін болса қабырғаға басыңыз, басыңызды қолыңызбен жабыңыз және қозғалмаңыз;
11) ешқандай жағдайда арнайы бөлімшелердің қызметкерлерімен кездесуге немесе олардан қашуға болмайды;
12) мүмкін болса, есіктер мен терезелердің саңылауларынан аулақ болу керек;
13) егер шабуыл жасау және басып алу кезінде ықтимал қылмыскер сияқты біршама дұрыс әрекет етпесе: тінтуге, қолдарына кісен салуға, байлауға, эмоциялық немесе физикалық жарақат келтіруге, жауап алуға түсіністікпен қарау керек (мұндай жағдайда мындай арнайы бөлімшелердің іс-қимылы барлық адамдарды түпкілікті сәйкестендіруге және шынайы қылмыскерлерді анықтауға дейін ақталған болып саналады).
Қауіп-қатерді телефон арқылы алған кездегі іс-қимыл (күзет қызметі субъектілерінің басшысы, персоналы, жұмыскерлері)
1. Телефон арқылы қорқыту сөздерін алушының (басшы, қызметкері, күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін) іс-қимылдары:
1) әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және оның сөйлеу ерекшеліктерін белгілеңіз:
2) даусы (қатты немесе жай, төмен немесе жоғары);
3) сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу);
4) айтылуы (айқын, бұрмаланған, кекіру, сыбырлап, екпінмен немесе диалектімен);
5) сөйлеу тәсілі (күлкілі, мазақ, әдепсіз сөздермен);
6) дыбыстық фонға (автомобиль немесе теміржол көлігінің шуы, теле - немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар, басқалар), қоңырау сипатына (қалалық, қалааралық) назар аударыңыз;
7) сөйлесудің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын белгілеңіз;
8) әңгімелесу барысында мынадай сұрақтарға жауап алуға тырысыңыз:
бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалады?
ол қандай нақты талаптар қояды?
жеке талап қояды немесе делдал ретінде әрекет етеді және қандай да бір адамдар тобын білдіреді ме?
ол немесе олар қандай шарттарда ойдан бас тартуға келіседі?
онымен қалай және қашан байланысуға болады?
сіз бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?

9) постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия руководством объекта решений или совершения каких-либо действий;
10) в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству объекта питьевого водоснабжения о телефонной угрозе.
Приложение 5
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов питьевого водоснабжения
населенных пунктов, уязвимых
в террористическом отношении
Форма
Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
(титульный лист)
_______________________________________________________________________
(наименование организации)
Журнал № ___ учета проведения учебных мероприятий по
антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала "___" _____ 20__ года
Дата окончания ведения журнала "___" _____ 20__ года
(внутренняя сторона)
1 Раздел. Инструктаж
№ п/п
Дата проведения инструктажа
ФИО (отчество при наличии) и должность инструктируемого
Вид инструктажа
ФИО (отчество при наличии) и должность лица, проводившего инструктаж
Подпись инструктируемого
Подпись лица, проводившего инструктаж
1
2
3
4
5
6
7
2 Раздел. Занятия
1. Дата проведения занятия;
2. Тема занятия;
3. Учебные вопросы;
4. Количество присутствующих работников;
__________________________________________________       ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) разборчиво)       (подпись)
лица, проводившего занятия
Приложение 6
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов питьевого водоснабжения
населенных пунктов, уязвимых
в террористическом отношении
Форма
Отчет о проведении занятия и тренировки
Тема занятия:
__________________________________________________
Дата проведения: _______________________________________________
Место проведения: ______________________________________________
Состав участников: ______________________________________________
Сведения о ходе проведения: ______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Выводы: _______________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Ответственный за обеспечение
антитеррористической защищенности
__________________ (должность)
______________________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) разборчиво)

9) объект басшылығы шешім қабылдау немесе қандай да бір іс-әрекет жасау үшін қоңырау шалушыдан барынша көп уақыт аралығына қол жеткізуге тырысыңыз;
10) әңгімелесу барысында немесе әңгімелесу аяқталғаннан кейін дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және ауызсумен жабдықтау объектісінің басшылығына телефон қатері туралы хабарлау қажет.
Террористік тұрғыдан
осал елді мекендерді ауызсумен
жабдықтау объектілерін
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы (титул парағы) _______________________________________________________________________________ (ұйымның атауы) Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын өткізуді есепке алу № ___ журналы
Журналды жүргізуді бастау күні 20__ жылғы "___" _____
Журналды жүргізудің аяқталу күні 20__ жылғы "___" _____
(ішкі жағы)
1-бөлім. Нұсқама
Р/с №
Нұсқама өткізу күні
Нұсқама алушының аты-жөні (әкесінің аты бар болса) және лауазымы
Нұсқама
түрі
Нұсқама жүргізген тұлғаның аты-жөні (әкесінің аты бар болса) және лауазымы
Нұсқама берушінің қолы
Нұсқама жүргізген адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
2-бөлім. Сабақтар
1. Сабақты өткізу күні;
2. Сабақ тақырыбы;
3. Оқу мәселелері;
4. Қатысатын қызметкерлердің саны;
_____________________________________________________ _____________________
(Сабақты өткізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) түсінікті)       (қолы)
Террористік тұрғыдан осал
елді мекендерді ауызсумен
жабдықтау объектілерін
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
Сабақ және жаттығу өткізу туралы есеп Сабақ тақырыбы: ________________________________________________________
Өткізу күні: __________________________________________________________
Өткізу орны: _________________________________________________________
Қатысушылар құрамы: ________________________________________________
Өткізу барысы туралы мәліметтер:_______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қорытындылар: ______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз етуге жауапты
__________________________ __________________________________________
(лауазымы)                         (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) түсінікті)