О внесении изменений приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 ноября 2016 года № 41 "Об утверждении Правил конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 12 октября 2023 года № 331. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2023 года № 33549
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 ноября 2016 года № 41 "Об утверждении Правил конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14487) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
В Правилах конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, антикоррупционной службой (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок конвоирования антикоррупционной службой задержанных и лиц, заключенных под стражу, подозреваемых в совершении уголовных правонарушений, задержанных на основании и в порядке статей 128, 131 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК), а также обвиняемых в совершении преступлений, в отношении которых судом санкционирован арест на основании статьи 147 УПК РК (далее – задержанные и лица, заключенные под стражу).
2. Для выполнения задач по конвоированию задержанных и лиц, заключенных под стражу, в департаментах Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по областям и городу Шымкенту (далее – территориальный орган антикоррупционной службы) приказом руководителя (лица, его замещающего) создаются группы, а в территориальных органах антикоррупционной службы по городам Астане и Алматы – создаются штатные конвойные подразделения.";

"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 3 қарашадағы № 41 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 12 қазандағы № 331 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2023 жылғы 16 қазанда № 33549 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 3 қарашадағы № 41 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14487 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жасылсын:
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 128, 131-баптары негізінде және тәртібінде ұсталған, қылмыстың жасалуына сезікті, сондай-ақ ҚР ҚПК-нің 147-бабы негізінде сот қамауға алуға санкция берген, қылмыстың жасалуына айыпты ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды (бұдан әрі – ұсталғандар және күзетпен қамауға алынған адамдар) айдауылмен алып жүру тәртібін айқындайды.
2. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру бойынша міндеттерді орындау үшін, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) облыстар және Шымкент қаласы бойынша департаменттерінде (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органы) басшының (оны алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен топтар, ал Астана және Алматы қалалары бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органдарында штаттық айдауылмен алып жүру бөлімшелері құрылады.";

подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) от специальных транспортных средств, либо легковых служебных транспортных средств – к камерам для содержания в зданиях судов, органа антикоррупционной службы в режимную зону изолятора временного содержания (далее – ИВС), следственного изолятора (далее – СИ), к месту производства следственных действий, в лечебные учреждения;";
в части второй пункта 19:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивает постоянную готовность специального транспортного средства к эксплуатации, строго соблюдает Правила дорожного движения, утвержденные приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33003) (далее – Правила дорожного движения);";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) имеет при себе документы в соответствии с Правилами дорожного движения.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. В помещении, где производится прием задержанных и лиц, заключенных под стражу, находятся только лица, сдающие и принимающие их для конвоирования.
При сомнении в личности задержанного и лица, заключенного под стражу, старший конвоя обращается за соответствующими разъяснениями к дежурному ИВС, СИ и в дальнейшем действует согласно полученным разъяснениям.
Подлежащие конвоированию задержанные и лица, заключенные под стражу, заявившие о болезни, осматриваются врачом (фельдшером), который производит запись в справке о состоянии здоровья, по форме согласно приложению 2 к Правилам оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28669).
Во всех случаях конвоирования задержанных и лиц, заключенных под стражу, больных туберкулезом, конвоирам и задержанным и лицам, заключенным под стражу, выдаются марлевые повязки на лицо либо медицинские маски.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) арнайы көлік құралдарында не қызметтік жеңіл көлік құралдарында соттардың, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының ғимараттарындағы ұстауға арналған камераларға, уақытша ұстау изоляторінің (бұдан әрі – УҰИ), тергеу изоляторының (бұдан әрі – ТИ) режимдік аймағына, тергеу әрекеттерін жүргізу орындарына, емдеу мекемелеріне дейін;";
19-тармақтың екінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) арнайы көлік құралының пайдалануға үнемі дайындығын ұдайы қамтамасыз етеді, "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) (бұдан әрі – Жол жүрісі қағидалары) қатаң сақтайды;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өзімен бірге Жол жүрісі қағидаларына сәйкес құжаттары болуға тиіс.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Ұсталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды қабылдау жүргізілетін үй-жайларда айдауылмен алып жүру үшін, оларды тапсырушы және қабылдаушы тұлғалар ғана болады.
Ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың жеке басына күмән болатын жағдайларда, айдауыл жетекшісі тиісті түсіндірмелер алу үшін УҰИ, ТИ кезекшісіне өтініш жасайды және одан әрі алынған түсіндірмелерге сәйкес әрекет етеді.
Айдауылмен жүруге тиіс, науқасы туралы мәлімдеген ұсталушыны және күзетпен қамауға алынған адамды дәрігер (фельдшер) қарайды, "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығымен бекетілген Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28669 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтамаға жазба жасайды.
Туберкулез ауруымен ауыратын және күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүрудің барлық жағдайында айдауылшылар мен айдауылмен жүрушілердің беттеріне тағатын дәке таңғыштар немесе медициналық маскалар беріледі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"42. Конвоиры обеспечивают, чтобы у задержанных и лиц, заключенных под стражу, не было с собой веществ и предметов, запрещенных для перевозки на воздушных судах, указанных в Перечне опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам в перевозке на гражданских воздушных судах, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении Перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33197).";
абзац третий пункта 64 изложить в следующей редакции:
"из судебного учреждения или помещений антикоррупционной службы – конвоир немедленно переходит на преследование бежавших, старший конвоя оповещает руководителя территориального органа антикоррупционной службы (лицо его замещающее), если бежавшие не вышли из здания судебного учреждения или антикоррупционной службы, силами конвоя организуется тщательный поиск бежавших внутри здания.";
часть третью пункта 69 изложить в следующей редакции:
"КВС располагаются на первом этаже здания (расположение в цокольных, подвальных этажах не допускается), в отдельном кабинете (помещении) площадью не менее 6 квадратных метров, ограждаются перегородками до потолка, дверью из ударопрочного прозрачного материала, оборудуются скрепленным с полом скамейкой, вентиляцией, замками на дверях, системами безопасности (металлические решетки на окнах, видеонаблюдение с выводом на мониторы дежурной части, тревожной кнопкой вызова наряда), рабочим местом конвоя.".
2. Организационно-контрольному департаменту (Штабу) Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) после его официального опубликования.

"42. Айдауылшылар ұсталғандардың және күзетпен қамауға алынған адамдардың өздерімен бірге "Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 548 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33197 болып тіркелген) бекітілген Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен бұйымдардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесінде көрсетілген әуе кемесінде тасымалдауға тыйым салынған заттардың болмауын қамтамасыз етеді.";
64-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"сот мекемесінен немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің үй-жайларынан қашқан жағдайда – айдауылшы дереу қашушылардың ізіне түседі, айдауыл жетекшісі сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысын (оны алмастыратын тұлғаны) хабардар етеді, егер қашушылар сот мекемесінің немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің ғимаратынан шықпаса, айдауылдардың күшімен ғимарат ішінде қашушыларды мұқият іздеу ұйымдастырылады.";
69-тармақтың үшінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"УҰБ ғимараттың бірінші қабатында (шатырасты, жертөле қабаттарында орналасуына үзілді-кесілді жол берілмейді) ауданы кемінде 6 шаршы метр жеке бөлмеде орналастырылады, төбеге дейін қалқандармен қоршалады, есігі соққыға төзімді шыны материалдан, еденге бекітілген орындықпен, желдеткішпен, есіктері құлыптармен, қауіпсіздік жүйелерімен (терезелерінде металл торлары, кезекші бөлімнің мониторына шығарылған бейнебақылау, нарядты шақыратын дабыл тетігі), айдауылдың жұмыс орнымен жабдықталған болуға тиіс.
Тергеу әрекеттерін жүргізуге арналған бөлмелер ғимараттың бірінші қабатында (шатырасты, жертөле қабаттарында орналасуына үзілді-кесілді жол берілмейді) орналастырылады, УҰБ-ға ұқсас қауіпсіздік жүйелерімен, сондай-ақ тергеушінің, қорғаушының (қоғамдық өкілдің) жұмыс орнымен, сезікті, айыпталушы үшін жеке орындармен (төбеге дейін соққыға төзімді шыны қалқандармен қоршалған, еденге бекітілген орындықпен, желдеткішпен, есіктері құлыптармен жабдықталған), тергеу әрекетінің екі қатысушысының, айдауылдың жеке орындарымен, нарядты шақыратын дабыл тетігімен жабдықталған болуға тиіс.".
2. Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ұйымдастыру-бақылау департаменті (Штаб) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
А. Жұмағали

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасы
А. Жұмағали