О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 73 "Об утверждении Правил совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2024 года № 145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2024 года № 34159
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 73 "Об утверждении Правил совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16346) следующее изменение:
Правила совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2024 года № 145
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 января 2018 года № 73
Правила совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 144, пунктом 3 статьи 148, пунктом 7 статьи 180, пунктом 9 статьи 182, пунктом 5 статьи 185, пунктом 11 статьи 187, пунктами 4 и 9 статьи 190, пунктом 4 статьи 192, пунктом 10 статьи 194, подпунктом 5) пункта 3 статьи 536 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют Порядок совершения таможенной очистки товаров должностными лицами территориальных органов государственных доходов по областям, городам республиканского значения, столицы (далее – уполномоченное должностное лицо), Главного диспетчерского управления Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ГДУ) при оказании государственной услуги таможенной очистки товаров.

"Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 73 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 15 наурыздағы № 145 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 18 наурызда № 34159 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16346 болып тіркелінген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Репсубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 15 наурыздағы
№ 145 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 73 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидалары
1–тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-бабының 1-тармағына, 148-бабының 3-тармағына, 180-бабының 7-тармағына, 182-бабының 9-тармағына, 185-бабының 5-тармағына, 187-бабының 11-тармағына, 190-баптың 4 және 9-тармақтарына, 192-бабының 4-тармағына, 194-бабының 10-тармағына, 536-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – уәкілетті лауазымды адамдар), Бас деспечерлік басқармасы (бұдан әрі – БДБ) лауазымды адамдарының тауарларды кедендік тазарту мемлекеттік қызметін көрсету кезінде тауарларды кедендік тазартуды жасау тәртібін айқындайды.

2. Государственная услуга "Таможенная очистка товаров" оказывается уполномоченным должностным лицом, ГДУ (далее – услугодатель) посредством информационных систем органов государственных доходов (далее – ИС).
3. Таможенная очистка товаров осуществляется услугодателем, уполномоченным совершать такие таможенные операции в соответствии с должностными (функциональными) обязанностями, и начинается с момента подачи таможенной декларации в виде декларации на товары или заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары и завершается выпуском товаров.
4. Таможенное декларирование в электронной форме осуществляется в соответствии с главой 2 настоящих Правил с использованием декларации на товары в виде электронного документа (далее – ЭДТ).
5. Таможенное декларирование в письменной форме осуществляется в соответствии с главой 3 настоящих Правил с использованием декларации на товары в виде документа на бумажном носителе (далее – ДТ) в территориальном органе государственных доходов по областям, городам республиканского значения, столицы.
6. В соответствии с пунктом 5 статьи 393 Кодекса проведение таможенного контроля при таможенном декларировании товаров осуществляется только на основании автоматизированной системы управления рисками, которая определяет формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля, а также при наличии признаков несоблюдения требований таможенного законодательства Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и Республики Казахстан, ставших известными услугодателю при применении иных форм таможенного контроля, предусмотренных Кодексом.
7. При таможенной очистке товаров декларация на товары, вне зависимости от ее формы, подается декларантом или таможенным представителем (далее – услугополучатель) услугодателю, в зоне деятельности, которого находятся товары под таможенным контролем, за исключением случаев, установленных пунктом 2 статьи 180 Кодекса, либо товары в случаях, определенных Евразийской экономической комиссией (далее – ЕЭК) в соответствии с пунктом 3 статьи 180 Кодекса, не находятся на территории Республики Казахстан.
8. ЭДТ после ее заполнения, а также документы, подтверждающие заявленные в ней сведения, представленные в электронном виде в случаях, определенных настоящими Правилами, заверяются электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
9. Действия услугодателя, связанные с уведомлением услугополучателя о статусах ЭДТ (подана, принята, зарегистрирована, отказана в регистрации, выпуск разрешен, выпуск приостановлен, отозвана, условный выпуск), осуществляются посредством ИС в режиме реального времени, за исключением действий, предусмотренных частью второй настоящего пункта.

2. "Тауарларды кедендік тазарту" уәкілетті лауазымды адамдар, БДБ (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) арқылы көрсетеді.
3. Тауарларды кедендік тазартуды лауазымдық (функционалдық) міндеттерге сәйкес мұндай кедендік операцияларды жүргізуге уәкілетті көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады және тауарларға арналған декларация немесе тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш тіркелген сәттен басталады және көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақытын ескере отырып тауарларды шығару аяқталады.
4. Электронды түрдегі кедендік декларациялау осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес электрондық құжат түрінде тауарларға арналған декларацияны (бұдан әрі – ЭТД) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
5. Жазбаша нысандағы кедендік декларациялау облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органында қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі тауарларға арналған декларацияны (бұдан әрі – ТД) пайдалана отырып, осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Кодекстің 393-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік бақылау тек кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды айқындайтын тәуекелдерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі негізінде, сондай-ақ Кодексте көзделген кедендік бақылаудың өзге нысандарын қолдану кезінде көрсетілетін қызметті берушіге белгілі болған, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының талаптарын сақтамау белгілері болған кезде ғана жүзеге асырылады.
7. Тауарларды кедендік тазарту кезінде оның нысанына қарамастан, декларант немесе кеден өкілі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушының) Кодекстің 180-бабының 2-тармағында жағдайларды, немесе Кодекстің 180-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық Комиссия (бұдан әрі – ЕЭК) айқындаған жағдайлардағы тауарларды қоспағанда, қызмет аймағында кедендік бақылаудағы тауарлар бар қызмет берушіге тауарлардың декларациясын береді.
8. ЭТД оны толтырғаннан кейін, сондай-ақ осы Қағидаларда айқындалған жағдайларда электрондық түрде ұсынылған, онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады.
9. Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының ЭТД мәртебесі (берілді, қабылданды, тіркелді, тіркеуден бас тартылды, шығаруға рұқсат берілді, шығару тоқтатыла тұрды, кері қайтарып алынды, шартты түрде шығару) туралы хабардар етуге байланысты қызмет берушінің іс-әрекеттері нақты уақыт режимінде ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші:
лауазымды адамның қатысуынсыз тауарларды шығарумен (автоматты түрде шығару);

Услугодателем посредством ИС формируются и направляются услугополучателю электронные документы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам при совершении таможенных операций, связанных с:
выпуском товаров без участия должностного лица (далее – автоматический выпуск);
отказом в выпуске товаров;
аннулированием выпуска товаров.
10. По обращению услугополучателя уполномоченным должностным лицом не позднее 30 (тридцати) минут с момента поступления обращения, распечатывается бумажный экземпляр ЭДТ.
При этом уполномоченное должностное лицо проставляет в такой декларации на товары в бумажном виде отметки о выпуске товаров и заверяет личной номерной печатью, которым осуществлен выпуск товаров.
При автоматическом выпуске товаров отметка о выпуске товаров проставляется уполномоченным должностным лицом зоны деятельности органа государственных доходов, в которой осуществлен выпуск товаров.
11. Услугополучатель для получения государственной услуги предоставляет услугодателю посредством ИС либо через веб-портал "Электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) ЭДТ.
Основные требования к оказанию государственной услуги приведены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Таможенная очистка товаров" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия от услугополучателя документов, поданных услугодателю в письменной форме, является отметка на описи документов, прилагаемых к ДТ, содержащая дату, время, подпись, фамилию, имя и отчество (при его наличии) лица услугодателя принявшего пакет документов.
При обращении через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из ИС, не допускается.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в ИС мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
При внесении изменений и (или) дополнений в порядок оказания государственных услуг, определяемый настоящими Правилами, Министерство финансов Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта направляет информацию о порядке оказания государственных услуг услугодателям, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.

тауарларды шығаруды жоюмен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде АЖ арқылы осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаға сәйкес электронды құжаттарды қалыптастырады және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.
10. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша уәкілетті лауазымды адам өтініш түскен сәттен бастап 30 (отыз) минуттан кешіктірмей ЭТД-ның қағаз данасын оның электрондық түрінен басып шығарады.
Бұл ретте, тауарларды шығаруды жүзеге асырған уәкілетті лауазымды адам қағаз түріндегі осындай тауарларға арналған декларацияға тауарларды шығару туралы белгі қояды және жеке нөмірлік мөрмен растайды.
Тауарлардың автоматты түрде шығару кезінде тауарларды шығару туралы белгіні тауарларды шығару жүзеге асырылған мемлекеттік кірістер органдарының қызмет аймағындағы уәкілетті лауазымды адам қояды.
11. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге АЖ не www.egov.kz "Электронды үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі - портал) ЭТД ұсынады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Тауарларды кедендік тазарту" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың Тізбесінде келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттар топтамасын қабылдаған көрсетілетін қызметті беруші адамның қолы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), күні, уақыты қамтылған ТД қоса берілетін құжаттар тізімдемесіндегі белгі көрсетілетін қызметті берушіге жазбаша нысанда берілген құжаттардың қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш түскен кезде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді сұратуға жол берілмейді.
Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларда айқындалған мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі тиісті нормативтік құқықтық акті әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге, "электронды үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жолдайды.

12. При установлении сбоя ИС при таможенном декларировании товаров услугополучателем направляется уведомление в службу поддержки посредством электронной почты, с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, регистрационному номеру заявления для получения государственной услуги, индивидуальному идентификационному номеру (ИИН), или бизнес-идентификационному номеру (БИН), наименованию услугополучателя, описанию последовательности действий, приводящих к ошибке, скриншоты, подтверждающие сбой ИС.
Глава 2. Порядок регистрации или отказа в регистрации ЭДТ посредством ИС услугодателя без участия услугодателя
Параграф 1. Действия услугодателя при таможенной очистке товаров с применением таможенного декларирования в электронной форме
13. Таможенные операции, связанные с регистрацией или отказом в регистрации ЭДТ, осуществляются в соответствии с Инструкцией о порядке регистрации или отказа в регистрации декларации на товары (далее – Инструкция о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары), утвержденной решением Коллегии ЕЭК от 2 июля 2014 года № 98, а в части не урегулированной Инструкцией о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары применяются положения настоящей главы.
14. Регистрация или отказ в регистрации ЭДТ осуществляется услугодателем посредством ИС без участия услугодателя (далее – автоматическая регистрация ЭДТ) в соответствии с пунктом 3 статьи 148 Кодекса.
При подаче ЭДТ услугодатель посредством ИС проверяет наличие или отсутствие оснований для отказа в регистрации ЭДТ, в сроки, предусмотренные Инструкцией о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары.
После проведения указанной проверки услугодатель регистрирует или отказывает в регистрации ЭДТ в срок не более 2 (двух) часов с момента подачи ЭДТ.
15. Дата и время подачи ЭДТ фиксируются услугодателем посредством ИС.
При этом контроль сроков подачи ЭДТ, установленных статьей 181 Кодекса, осуществляется услугодателем посредством ИС.
При подаче ЭДТ с нарушением сроков принимаются меры, предусмотренные статьей 538 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП).
16. Подача ЭДТ не сопровождается представлением услугодателю документов, подтверждающих сведения, заявленные в ней, за исключением случая, установленного пунктом 7 статьи 180 Кодекса.

12. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде АЖ істен шыққан кезде, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініштің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), көрсетілетін қызметті алушының атауы, қатеге әкеп соқтырған іс-қимылдар реттілігінің сипаттамасы бойынша ақпараттарды, АЖ істен шығуын растайтын скриншоттарды міндетті түрде ұсына отырып электрондық пошта арқылы қолдау қызметіне хабарлама жолдайды.
2-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз көрсетілетін қызметті берушінің АЖ арқылы ЭТД тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі
1-параграф. Электронды нысанда кедендік декларацияны қолдана отырып, тауарларды кедендік тазарту кезіндегі көрсетілетін қызметті берушінің іс-әрекеті
13. ЭТД тіркеуге немесе тіркеуден бас тартуға байланысты кедендік операциялар ЕЭК Алқасының 2014 жылғы 2 шілдедегі № 98 шешімімен бекітілген, Тауарларға арналған декларацияларды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Тауарларға арналған декларацияларды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулық) сәйкес жүзеге асырылады, ал Тауарларға арналған декларацияларды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулықта реттелмеген бөлігінде осы тараудың ережелері қолданылады.
14. ЭТД тіркеу немесе тіркеуден бас тартуды Кодекстің 148-бабы 3-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз АЖ арқылы көрсетілетін қызметті беруші (бұдан әрі – ЭТД автоматты түрде тіркеу) жүзеге асырады.
ЭТД беру кезінде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы Тауарларға арналған декларацияларды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі туралы нұсқаулықта көзделген мерзімде ЭТД тіркеуден бас тарту үшін негіздердің болуын немесе болмауын тексереді.
Көрсетілген тексеруді жүргізгеннен соң көрсетілетін қызметті беруші ЭТД берілген сәттен бастап 2 (екі) сағаттан көп емес уақытта ЭТД тіркейді немесе тіркеуден бас тартады.
15. ЭТД беру күні мен уақытын көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы тіркейді.
Бұл ретте, Кодекстің 181-бабында белгіленген ЭТД беру мерзімдерін бақылауды АЖ арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
Мерзімдерді бұза отырып ЭТД берілген кезде, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 538-бабында көзделген шаралар қолданылады.
16. ЭТД беру Кодекстің 180-бабының 7-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, көрсетілетін қызметті берушіге онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды табыс етумен сүйемелденбейді.

17. До регистрации ЭДТ услугополучателем, услугодателем посредством ИС обеспечивается проверка на отсутствие оснований для отказа в регистрации ЭДТ в соответствии с пунктом 5 статьи 182 Кодекса путем проведения форматно-логического контроля.
При выдаче в результате форматно-логического контроля ошибки по ЭДТ, в ИС отображается соответствующее сообщение.
При наличии оснований для отказа в регистрации ЭДТ услугодателем посредством ИС осуществляется отказ в регистрации ЭДТ в соответствии с Инструкцией о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары.
При регистрации ЭДТ, либо отказе в регистрации ЭДТ соответствующее уведомление услугополучателю направляется посредством ИС в течение 5 (пяти) минут с момента регистрации ЭДТ, либо об отказе в регистрации ЭДТ.
18. Регистрация ЭДТ осуществляется услугодателем посредством ИС с направлением услугополучателю уведомления о статусе зарегистрированной ЭДТ.
Параграф 2. Действия услугодателя при совершении таможенных операций после регистрации декларации на товары до выпуска товаров
19. После регистрации ЭДТ для проверки сведений, заявленных в ней, услугодателем посредством ИС для целей определения форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, используется система управления рисками.
20. Проверка на наличие документов, сведений о документах и (или) сведений из них, указанных в статье 179 Кодекса, осуществляется услугодателем посредством ИС согласно пункту 2 статьи 146 Кодекса.
При наличии товаров, подпадающих под действие запретов и ограничений, услугодателем посредством ИС осуществляется проверка на достоверность заявленных услугополучателем в ЭДТ сведений с информацией о документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, содержащихся в информационных системах "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД "Е-Лицензирование") и "Единое окно по экспортно-импортным операциям" (далее – ИС "Е-окно").
При отсутствии документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений в ИС ГБД "Е-Лицензирование" и ИС "Е-окно", услугодатель осуществляет проверку соответствия заявленных сведений о разрешительных документах путем:
сопоставления таких сведений с данными, содержащимися в ИС, услугодателем в рамках информационного взаимодействия с государственным органом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 8 Кодекса;
сопоставления таких сведений со сведениями о таких документах (из таких документов), указанных в официальных источниках государственных органов (организаций) государств-членов ЕАЭС, отвечающих за их выдачу;
сопоставления таких сведений с информацией, размещенной на сайте ЕЭК, на котором публикуется соответствующая информация, в том числе связанная с единым реестром документов, подтверждающих соответствие товаров требованиям технического регламента ЕАЭС.

17. Көрсетілетін қызметті алушы ЭТД тіркегенге дейін, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы, формат-логикалық бақылауды жүргізу жолымен Кодекстің 182-бабының 5-тармағына сәйкес ЭТД тіркеуден бас тарту үшін негіздердің болмауын тексеруді жүзеге асырады.
Формат-логикалық бақылау нәтижесінде ЭТД бойынша қателерді беру кезінде АЖ-да тиісті хабарлама бейнеленеді.
ЭТД тіркеуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы Тауарларға арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулыққа сәйкес ЭТД тіркеуден бас тартуды жүзеге асырады.
ЭТД тіркеу не ЭТД тіркеуден бас тарту кезінде АЖ арқылы ЭТД тіркеу сәтінен бастап 5 (бес) минут ішінде не ЭТД тіркеуден бас тарту туралы тиісті хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға жолданады.
18. ЭТД тіркеуді көрсетілетін қызметті беруші тіркелген ЭТД мәртебесі туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушыға жібере отырып, АЖ арқылы жүзеге асырады.
2-параграф. Тауарлар шығарылғанға дейін тауарларға арналған декларация тіркелгеннен кейін кедендік операцияларды жасау кезіндегі көрсетілетін қызметті берушінің іс-қимылы
19. ЭТД тіркелгеннен кейін, онда мәлімделген мәліметтерді тексеру үшін көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ету шараларын айқындау мақсаттары үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолданады.
20. Құжаттардың, құжаттар туралы мәліметтердің және (немесе) оларда Кодекстің 179-бабында көрсетілген мәліметтердің болуын тексеруді Кодекстің 146-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы жүзеге асырылады.
Тыйым салулар мен шектеулердің қолданылуына жататын тауарлар болған кезде, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы "Е-лицензиялау" Мемлекеттік деректер базасы" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-лицензиялау" МДБ АЖ) және "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" (бұдан әрі – "Е-терезе" АЖ) қамтылған тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар туралы ақпаратпен көрсетілетін қызметті алушы ЭТД-да мәлімдеген мәліметтердің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады.
"Е-лицензиялау" МДБ АЖ-да және Е-терезе АЖ-да тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар және (немесе) мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші:
мұндай мәліметтерді Кодекстің 8-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде көрсетілетін қызметті берушінің АЖ-да қамтылған деректермен салыстыру;
мұндай мәліметтерді ЕАЭО мүше мемлекеттердің оларды беруге жауапты мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ресми ақпарат көздерінде көрсетілген осындай құжаттар туралы (мұндай құжаттардан алынған) мәліметтермен салыстыру;
мұндай мәліметтерді тиісті, оның ішінде ЕАЭО техникалық регламентінің талаптарына тауарлардың сәйкестігін растайтын құжаттардың бірыңғай тізілімімен байланысты ақпараттар жарияланатын, ЕЭК сайтында орналастырылған ақпараттармен салыстыру жолымен рұқсат беру құжаттары туралы мәлімделген мәліметтердің сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

При невозможности получения сведений о таких документах и (или) сведения из таких документов услугодателем посредством ИС в соответствии с пунктом 2 статьи 146 Кодекса, услугополучатель представляет документы в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
21. При определении системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, услугодатель применяет такие меры.
C момента определения системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля услугополучателю посредством ИС в течении 30 (тридцати) минут направляется уведомление о назначенных системой управления рисками мерах по минимизации рисков, с отображением данных об услугодателе, который осуществляет таможенный контроль.
22. Применение мер по минимизации риска, определенных системой управления рисками, осуществляется услугодателем с учетом следующих положений:
1) при проведении таможенного контроля в виде формы проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, услугополучателю посредством ИС направляется запрос о представлении документов, подтверждающих сведения, заявленные в ЭДТ.
Проверка документов, которые представляются услугополучателем, осуществляется услугодателем в соответствии со статьей 410 Кодекса и главой 2 настоящих Правил.
Проверка правильности классификации товаров осуществляется услугодателем в соответствии с Правилами принятия решения о классификации товаров, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 210 "Об утверждении Правил принятия и формы решения о классификации товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16482).
При предоставлении документов и завершения их проверки до выпуска товаров, либо, когда результаты таможенного контроля в иных формах, в том числе таможенной экспертизы товаров, подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, выпуск товаров осуществляется согласно пункту 30 настоящих Правил.
При предоставлении документов, не содержащих сведения или должным образом не подтверждающие заявленные сведения в ЭДТ, влияющие на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, услугодатель посредством ИС уведомляет услугополучателя о возможности произвести выпуск товаров с соблюдением требований статьи 195 Кодекса, а также с условием предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.

Кодекстің 146-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің АЖ арқылы осындай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) осындай құжаттардан мәліметтерді алуы мүмкін болмаған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес құжаттарды табыс етеді.
21. Тәуекелдерді басқару жүйесі кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ету шараларын айқындау кезінде, көрсетілетін қызметті беруші осындай шараларды қолданады.
Тәуекелдерді басқару жүйесі кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ету шараларын айқындау сәтінен бастап 30 (отыз) минут ішінде көрсетілетін қызметті беруші туралы деректерді көрсете отырып, АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға тәуекелдерді басқару жүйесінде тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралардың тағайындалғаны туралы хабарлама жолданады.
22. Тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды қолдануды көрсетілетін қызметті беруші мынадай ережелерді ескере отырып жүзеге асырады:
1) кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру нысаны түрінде кедендік бақылауды жүргізу кезінде көрсетілетін қызметті алушыға АЖ арқылы ЭТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсыну туралы сұрау салу жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын құжаттарды тексеруді Кодекстің 410-бабына және осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
Тауарларды сыныптау дұрыстығын тексеруді "Тауарларды сыныптау туралы шешімді қабылдау қағидаларын және нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 210 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16482 болып тіркелген) бекітілген Тауарларды сыныптау туралы шешімді қабылдау қағидаларына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
Құжаттар ұсынылған және тауарлар шығарылғанға дейін оларды тексеру аяқталған, не кедендік бақылау нәтижелері өзге нысандарда, оның ішінде тауарлардың кедендік сараптамасында тексерілетін мәліметтердің анықтығын және (немесе) толықтығын растаған кезде, осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес тауарларды шығару жүзеге асырылады.
Мәліметтер қамтылмаған немесе кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшеріне әсер ететін, ЭТД-да мәлімделген мәліметтерді тиісті дәрежеде растамайтын құжаттар ұсынылған кезде, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға Кодекстің 195-бабының талаптарын сақтай отырып, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну шартымен тауарларды шығаруды жүргізу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.

При этом услугодатель посредством ИС направляет услугополучателю расчет размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин по форме, установленной решением Коллегии ЕЭК от 4 сентября 2017 года № 112 "О расчете размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин" (далее – ФРРО).
При внесении услугополучателем обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, услугодатель посредством ИС производит регистрацию обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и осуществляет выпуск товаров до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в соответствии со статьей 195 Кодекса.
При выставлении ФРРО услугодателем посредством ИС направляется услугополучателю уведомление о согласии или несогласии с расчетом ФРРО.
При согласии услугополучателя с расчетом ФРРО, услугодателем посредством ИС осуществляется выпуск товаров, согласно пункту 30 настоящих Правил.
При несогласии услугополучателя с расчетом ФРРО, услугодателем посредством ИС направляется уведомление о продолжении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, начатой до выпуска, после выпуска товаров в соответствии с пунктами 4 и 8 статьи 409 Кодекса.
При непредставлении услугополучателем обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, услугодателем, в соответствии с пунктом 2 статьи 410 Кодекса в срок не позднее, чем за 4 (четыре) часа до окончания рабочего дня, следующего за днем регистрации ЭДТ услугодатель посредством ИС осуществляет отказ в выпуске товаров путем направления электронного документа об отказе в выпуске товаров по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При выявлении нарушения таможенного законодательства ЕАЭС, которые в соответствии с абзацами вторым и третьим подпункта 9) пункта 1 статьи 201 Кодекса при их устранении не будут являться основанием для отказа в выпуске товаров, и услугодателем для устранения таких нарушений установлена необходимость изменения (дополнения) сведений, заявленных в ЭДТ, такие сведения изменяются (дополняются) услугополучателем по требованию услугодателя, выявившего нарушение, в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктами 3 и 6 статьи 193 Кодекса;

Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызмет алушыға "Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінің есебі туралы" ЕЭК Алқасының 2017 жылғы 4 қыркүйектегі № 112 шешімімен (бұдан әрі – ФРРО) белгіленген нысан бойынша кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінің есебін жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді енгізген кезінде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді тіркеуді жүргізеді және Кодекстің 195-бабына сәйкес кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталғанға дейін тауарларды шығаруды жүзеге асырады.
ФРРО қойылған кезде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға ФРРО есебімен келісуі немесе келіспеуі туралы хабарламаны жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы ФРРО есебімен келіскен кезде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес тауарларды шығару жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы ФРРО есебімен келіспеген кезде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы Кодекстің 409-бабының 4 және 8-тармақтарына сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін, шығарылғанға дейін басталған кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді жалғастыру туралы хабарламаны жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбаған кезде, көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 410-бабы 2-тармағына сәйкес ЭТД тіркеген күннен кейінгі жұмыс күні аяқталғанға дейін 4 (төрт) сағаттан кеш емес мерзімде АЖ арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды шығарудан бас тарту туралы электрондық құжатты жіберу жолымен тауарларды шығарудан бас тартуды жүзеге асырады.
ЕАЭО кеден заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде, Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 9) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес олар жойылған кезде тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болмайды және көрсетілетін қызметті беруші осындай бұзушылықтарды жою үшін ЭТД мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) қажеттігін айқындаған, бұзушылықты анықтаған көрсетілетін қызметті берушінің талап етуі бойынша Кодекстің 193-бабы 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде осындай мәліметтер өзгертіледі (толықтырылады);

2) при проведении таможенной экспертизы, уполномоченное должностное лицо осуществляет действия, определенные главой 54 Кодекса, а также пунктом 35 настоящих Правил;
3) при проведении проверки соответствия заявленных сведений о товарах, сведениям, содержащимся в таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности и в едином таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности государств-членов ЕАЭС, а также дополнительным сведениям о товарах, не включенных в вышеуказанные реестры объектов интеллектуальной собственности, позволяющим уполномоченному должностному лицу выявить товары с нарушением прав интеллектуальной собственности, уполномоченное должностное лицо принимает меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в соответствии со статьями 198 и 199 Кодекса, а также совершает действия, определенные пунктом 36 настоящих Правил;
4) при проведении таможенного досмотра (осмотра) товаров уполномоченное должностное лицо осуществляет действия по проведению указанной формы таможенного контроля в соответствии с пунктом 2 статьи 413 Кодекса и с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 188 "Об утверждении Правил проведения таможенных досмотра и осмотра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16464).
Для проведения таможенного досмотра (осмотра) товаров услугодатель посредством ИС направляет уведомление в специализированное подразделение (досмотровую группу) в течение 1 (одного) рабочего дня, уполномоченными должностными лицами которого осуществляется таможенный досмотр (осмотр) (при ее наличии).
При обнаружении, в ходе проведения таможенного досмотра (осмотра) товаров признаков административного правонарушения, уполномоченное должностное лицо в течении 1 (одного) рабочего дня письменно информирует руководителя услугодателя либо лицо, его замещающее, о выявленных нарушениях и принимает меры в соответствии с КоАП.
При выявлении по результатам таможенного досмотра (осмотра) товаров нарушений, содержащих признаки уголовного правонарушения, уполномоченное должностное лицо передает информацию о таких нарушениях в соответствующее подразделение органа по финансовому мониторингу, в чью компетенцию входят вопросы, связанные с рассмотрением уголовных правонарушений.
23. По результатам применения мер по минимизации рисков, определенных системой управления рисками, услугодатель завершает контроль с указанием сведений о результатах принятых мер по минимизации рисков в ИС.
После завершения контроля услугодатель посредством ИС направляет уведомление услугополучателю о завершении контроля в режиме реального времени.

2) кедендік сараптаманы жүргізуі кезінде уәкілетті лауазымды адам Кодекстің 54-тарауында, сондай-ақ осы Қағидалардың 35-тармағында айқындалған әрекеттерді жүзеге асырады.
3) тауарлар туралы мәлімделген мәліметтердің зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімінде және ЕАЭО мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімінде қамтылған мәліметтерге, сондай-ақ уәкілетті лауазымды адамға зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарларды анықтауға мүмкіндік беретін, жоғарыда көрсетілген зияткерлік меншік объектілерінің тізіліміне енгізілмеген тауарлар туралы қосымша мәліметтерге сәйкестігін тексеру жүргізу кезінде уәкілетті лауазымды адам Кодекстің 198 және 199-бабына сәйкес зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарын қорғау бойынша шараларды қабылдайды, сондай-ақ осы Қағидалардың 36-тармағында айқындалған әрекеттерді жасайды;
4) тауарларды кедендік жете тексеруді (қарап тексеруді) жүргізу кезінде уәкілетті лауазымды адам Кодекстің 413-бабы 2-тармағына және "Кедендік жете тексеруді және қарап-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 188 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16464 болып тіркелген) сәйкес тауарларды кедендік бақылаудың көрсетілген нысанын жүргізу бойынша әрекеттерді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы тауарларды кедендік жете тексеруді (қарап тексеруді) жүргізу үшін кедендік жете тексеруді (қарап тексеруді) (ол болған кезде) жүзеге асыратын уәкілетті лауазымды адамдар мамандандырылған бөлімшеге 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін (жете тексеру тобына) хабарлама жолдайды.
Тауарларға кедендік жете тексеруді (қарап тексеруді) жүргізу барысында әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған кезде, уәкілетті лауазымды адам 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызмет берушінің басшысын не оны алмастыратын адамды анықталған бұзушылықтар туралы жазбаша хабардар етеді және ӘҚБтК-ге сәйкес шаралар қабылдайды.
Тауарларды кедендік жете тексеру (қарап тексеру) нәтижелері бойынша қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар бұзушылықтар анықталған кезде, уәкілетті лауазымды адам қаржылық мониторинг органының қылмыстық құқық бұзушылықтарды қарауға байланысты мәселелер құзыретіне кіретін тиісті бөлімшесіне осындай бұзушылықтар туралы ақпаратты береді.
23. Тәуекелдерді басқару жүйесі айқындаған тәуекелдерді азайту бойынша шаралар қабылдаудың нәтижесі бойынша көрсетілетін қызметті беруші АЖ-да тәуекелдерді азайту бойынша шаралар қабылдаудың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсете отырып бақылауды аяқтайды.
Бақылау аяқталғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға нақты уақыт режимінде бақылаудың аяқталғаны туралы хабарламаны жолдайды.

24. Контроль за уплатой таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов производится услугодателем посредством ИС в соответствии со статьей 398 Кодекса.
25. При отсутствии мер по минимизации рисков, услугодателем осуществляется выпуск товаров в соответствии со статьей 192 Кодекса.
При этом услугополучателю посредством ИС направляется уведомление о выпуске товаров в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок контроля документов, подтверждающих сведения о происхождении товаров, соблюдении запретов и ограничений, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены услугодателем
26. При заявлении услугополучателем в ЭДТ сведений о происхождении товаров, такие сведения подтверждаются путем представления их оригиналов до подачи или после подачи ЭДТ до выпуска товаров.
В случае заявления услугополучателем в ЭДТ сведений о соблюдении запретов и ограничений, услугополучатель представляет документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, до подачи или после подачи ЭДТ до выпуска товаров в электронном виде (сканированная копия) указанных документов.
При этом проверку представленных документов услугодатель осуществляет в сроки, установленные пунктом 3 статьи 193 Кодекса, в результате которой услугодателем посредством ИС направляется уведомление услугополучателю об отсутствии таких документов и (или) сведений о документах или выпуске товара в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил.
27. После получения услугополучателем посредством ИС уведомления об отсутствии документов и (или) сведений о документах, услугополучатель представляет их услугодателю в порядке, определенном пунктом 26 настоящих Правил, не позднее сроков, указанных в статье 193 Кодекса.
28. При непредставлении документов услугополучателем в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил, услугодатель отказывает в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 Кодекса.
29. При представлении услугодателю документов, определенных пунктом 26 настоящих Правил, услугодатель осуществляет проверку таких документов на соответствие заявленных о них сведений в ЭДТ и в случае их подтверждения после получения уведомления посредством ИС о завершении контроля, осуществляет действия, предусмотренные пунктом 30 настоящих Правил.

24. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың төленуін бақылауды осы Кодекстің 398-бабына сәйкес АЖ арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүргізеді.
25. Тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралар болмаған кезде, көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 192-бабына сәйкес тауарларды шығаруды жүзеге асырады.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушыға АЖ арқылы осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес тауарларды шығару туралы хабарлама жолданады.
3-параграф. Егер тауарлардың шығарылған жері, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді растайтын құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің алуы мүмкін болмаса, мұндай құжаттарды бақылау тәртібі
26. Көрсетілетін қызметті алушы тауарлардың шығарылған жері туралы мәліметтерді ЭТД мәлімдеген кезде, мұндай мәліметтер ЭТД бергенге дейін немесе берілгеннен кейін тауарларды шығарғанға дейін олардың түпнұсқаларын табыс ету жолымен расталады.
Көрсетілетін қызметті алушы тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді ЭТД мәлімдеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ЭТД бергенге дейін немесе берілгеннен кейін тауарларды шығарғанға дейін көрсетілген құжаттарды электрондық түрде (көшірмелерін сканерлеп) тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттарды тексеруді Кодекстің 193-бабы 3-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырады, нәтижесінде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес осындай құжаттардың және (немесе) құжаттар немесе тауарларды шығару туралы мәліметтердің болмауы туралы хабарлама жолдайды.
27. Көрсетілетін қызметті алушы АЖ арқылы құжаттардың және (немесе) құжаттар туралы мәліметтердің болмауы туралы хабарламаны алғаннан кейін, көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 26-тармағында айқындалған тәртіппен, Кодекстің 193-бабында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей оларды көрсетілетін қызметті берушіге табыс етеді.
28. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес құжаттарды табыс етпеген кезде, Кодекстің 201-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші тауарларды шығарудан бас тартады.
29. Көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидалардың 26-тармағында айқындалған құжаттарды ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті беруші осындай құжаттарды ЭТД-да олар туралы мәлімделген мәліметтерге сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және олар расталған жағдайда, АЖ арқылы бақылауды аяқтау туралы хабарлама алғаннан кейін осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асырады.

Параграф 4. Действия услугодателя, связанные с выпуском товаров при таможенном декларировании товаров в электронной форме
30. Выпуск товаров производится услугодателем посредством ИС в сроки, установленные статьей 193 Кодекса, с соблюдением услугополучателем условий помещения товаров под заявленную таможенную процедуру в соответствии с пунктом 1 статьи 192 Кодекса, а также при отсутствии оснований для отказа в выпуске товаров, установленных статьей 201 Кодекса.
Выпуск товаров осуществляется в соответствии с Порядком совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, приостановлением срока выпуска товаров, отказом в выпуске товаров, и аннулированием выпуска товаров, утвержденным решением Коллегии ЕЭК от 19 декабря 2017 года № 188 "О некоторых вопросах, связанных с выпуском товаров" (далее – Порядок о выпуске товаров).
31. При автоматической регистрации ЭДТ, а также отсутствии рекомендаций по минимизации рисков, определенных системой управления рисками, услугодателем посредством ИС осуществляется автоматический выпуск товаров в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
При этом услугодателем посредством ИС услугополучателю направляется электронный документ об автоматическом выпуске товаров согласно приложению 2 к настоящим Правилам, заверенный ЭЦП услугодателя, осуществляющий выпуск товаров.
Контроль в отношении таких ЭДТ осуществляется в сроки исковой давности, установленные статьей 550 Кодекса.
32. При выпуске товаров услугодателем в соответствии с Порядком о выпуске товаров услугополучателю посредством ИС направляется уведомление о выпуске товаров.
Изменение статуса ЭДТ после выпуска посредством ИС отображается в режиме реального времени.
33. Отказ в выпуске товаров оформляется услугодателем в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
При этом услугодателем посредством ИС услугополучателю направляется электронный документ об отказе в выпуске товаров согласно приложению 1 к настоящим Правилам, заверенный ЭЦП с указанием причин, послуживших основанием для отказа в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 Кодекса.
34. При несоблюдении условий для выпуска товаров в отношении отдельных товаров, заявленных в ЭДТ, услугодатель отказывает в выпуске таких товаров.
При этом под номером 2 в графе "C" основного и добавочных листов ЭДТ, на которых заявлены сведения об указанных товарах, услугодателем вносятся сведения: "Товар № (порядковый номер товара, указанный в графе 32 ЭДТ) – отказано в выпуске" с указанием даты и времени отказа в выпуске.

4-параграф. Электрондық нысанда тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларды шығаруға байланысты көрсетілетін қызметті берушінің іс-әрекеттері
30. Көрсетілетін қызметті беруші тауарларды шығаруды Кодекстің 193-бабында белгіленген мерзімде, көрсетілетін қызметті алушы осы Кодекстің 192-бабының 1-тармағына сәйкес мәлімделген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру шарттарын сақтай отырып, сондай-ақ Кодекстің 201-бабында белгіленген тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіздер болмаған кезде жүргізеді.
Тауарларды шығару "Тауарларды шығаруға байланысты кейбір мәселелер туралы" ЕЭК Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 188 шешімімен бекітілген (бұдан әрі – Тауарларды шығару туралы тәртіп) Тауарларды шығарумен, тауарларды шығарудың мерзімін тоқтата тұрумен, тауарларды шығарудан бас тартумен және тауарлардың шығаруды жоюмен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
31. ЭТД автоматты түрде тіркелген, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған тәуекелдерді азайту жөніндегі ұсыныстар болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы Тауарларды шығару туралы тәртіпке сәйкес тауарларды автоматты түрде шығару жүзеге асырылады.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға тауарларды шығаруды жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ куәландырылған, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тауарларды автоматты түрде шығару туралы электрондық құжатты жолдайды.
Мұндай ЭТД қатысты бақылау Кодекстің 550-бабында белгіленген талап қою мерзімінде жүзеге асырылады.
32. Тауарларды шығарған кезде көрсетілетін қызметті беруші Тауарларды шығару туралы тәртіпке сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға АЖ арқылы тауарларды шығару туралы хабарламаны жолдайды.
АЖ арқылы шығарылғаннан кейін ЭТД мәртебесін өзгерту нақты уақыт режимінде көрсетіледі.
33. Тауарларды шығарудан бас тартуды көрсетілетін қызметті беруші Тауарларды шығару тәртібіне сәйкес ресімдейді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Кодекстің 201-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту себептерін көрсете отырып, ЭЦҚ куәландырылған, тауарларды шығарудан бас тарту туралы электрондық құжатты жолдайды.
34. ЭТД-да мәлімделген, жекелеген тауарларға қатысты тауарларды шығару үшін шарттар сақталмаған кезде, көрсетілетін қызметті беруші мұндай тауарларды шығарудан бас тартады.
Бұл ретте, көрсетілген тауарлар туралы мәліметтер мәлімделген, ЭДТ негізгі және қосымша парағының "С" бағанында 2-нөмірмен көрсетілетін қызметті беруші: шығарудан бас тарту күні мен уақыты көрсетіле отырып "№ тауар (ЭТД 32-бағанында көрсетілген тауарлардың реттік нөмірі) – шығарудан бас тартылды" деген мәлімет енгізіледі.

Указанные сведения услугодатель вносит в ИС с проставлением кода принятого решения в соответствии с классификатором решений, утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных документов" (далее – Классификатор решений).
Выпуск остальных товаров осуществляется с соблюдением условий и порядка, установленных настоящими Правилами.
35. Выпуск товаров при совершении действий, указанных в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил, производится уполномоченным должностным лицом посредством ИС с учетом положений статьи 196 Кодекса.
36. При совершении действий, указанных в подпункте 3) пункта 22 настоящих Правил, уполномоченным должностным лицом посредством ИС осуществляется приостановление срока выпуска товаров с учетом положений статей 198 и 199 Кодекса.
Решение о приостановлении срока выпуска товаров принимается руководителем территориального органа государственных доходов или лицом, его замещающим в течении 1 (одного) рабочего дня, после чего уполномоченным должностным лицом посредством ИС направляется услугополучателю уведомление в течении 30 (тридцати) минут с момента принятия решения о приостановлении срока выпуска товаров, с указанием причин и срока приостановления выпуска товаров.
При принятии решения о приостановлении срока выпуска или выпуске товаров уполномоченным должностным лицом в графе "C" ЭДТ под номером 3 (три) указываются сведения о таком приостановлении. Выпуск остальных товаров осуществляется с соблюдением условий и порядка, установленных настоящими Правилами.
Указанные сведения вносятся в ЭДТ с проставлением кода принятого решения в соответствии с Классификатором решений.
37. По мотивированному обращению услугополучателя услугодателю, в зоне деятельности которого была подана ЭДТ, зарегистрированная ЭДТ отзывается как до, так и после выпуска товаров в случаях, определенных статьей 184 Кодекса.
Решение об отзыве ЭДТ принимается руководителем территориального органа государственных доходов или лицом, его замещающим в течение 1 (одного) рабочего дня, после чего уполномоченным должностным лицом посредством ИС направляется услугополучателю уведомление об отзыве ЭДТ в течение 30 (тридцати) минут с момента принятия решения.
38. Допускается аннулирование выпуска товаров уполномоченным должностным лицом посредством ИС в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
При аннулировании выпуска товаров уполномоченным должностным лицом посредством ИС услугополучателю направляется электронный документ об аннулировании выпуска товаров, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо решение об отказе в аннулировании выпуска товаров в сроки, установленные Порядком о выпуске товаров.

Көрсетілетін қызметті беруші "Кедендік құжаттарды толтыруда қолданылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешімдер жіктеуіші) бекітілген шешімдер жіктеуішіне сәйкес қабылданған шешімге код қоя отырып көрсетілген мәліметтерді АЖ-ға енгізеді.
Қалған тауарларды шығару осы Қағидаларда белгіленген шарттар мен тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
35. Осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген іс-қимылдарды жасау кезінде тауарларды шығаруды уәкілетті лауазымды адам Кодекстің 196-бабының ережелерін ескере отырып, АЖ арқылы жүзеге асырады.
36. Осы Қағидалардың 22-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген іс-әрекеттер аяқталғаннан кейін уәкілетті лауазымды адам АЖ арқылы Кодекстің 198 және 199-баптарының ережелерін ескере отырып, тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру жүзеге асырылады.
Тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешімді аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының басшысы немесе оны алмастыратын адам 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды, сонан соң уәкілетті лауазымды адам АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға тауарларды шығаруды тоқтата тұрудың себептері мен мерзімдерін көрсете отырып, тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру туралы шешім қабылданған сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде хабарлама жібереді.
Тауарларды тоқтата тұру немесе шығару туралы шешім қабылдаған кезде мынадай әрекеттер орындалады:
Тауарларды шығару мерзімін немесе шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған кезде уәкілетті лауазымды адам ЭТД-ның "С" бағанында 3 (үш) нөмірімен мұндай тоқтата тұру туралы мәліметті көрсетіледі. Қалған тауарларды шығару осы Қағидаларда белгіленген шарттар мен тәртіпті сақтай отырып жүзеге асырылады.
Көрсетілген мәлімет ЭТД-ға Шешімнің классификаторына сәйкес қабылданған шешімнің кодын қоя отырып енгізіледі.
37. Көрсетілетін қызметті алушының дәлелді өтініші бойынша қызмет аймағында ЭТД берілген, ЭТД тіркелген көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 184-бабында көрсетілген жағдайларда тауарлар шығарылғанға дейін де, кейін де бас тарта алады.
ЭТД кері қайтарып алу туралы шешімді аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының басшысы немесе оны алмастыратын адам 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды, сонан соң уәкілетті лауазымды адам АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға шешім қабылданған сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде ЭТД кері қайтарып алу туралы хабарламаны жолдайды.
38. Тауарларды шығару туралы тәртіпке сәйкес уәкілетті лауазымды адамның АЖ арқылы тауарлардың шығарылуын жоюына жол беріледі.
Уәкілетті лауазымды адам тауарлар шығарылымының күшін жойған кезде АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тауарлар шығарылымының күшін жою туралы электрондық құжат не Тауарлар шығару туралы тәртіпте белгіленген мерзімдерде тауарлар шығарылымының күшін жоюдан бас тарту туралы шешім жіберіледі.

39. После принятия решения о выпуске, приостановлении выпуска, отказе в выпуске либо аннулировании выпуска товаров, услугополучатель в режиме реального времени посредством ИС получает экземпляр ЭДТ с одним из вышеперечисленных статусов.
40. Решение о выпуске, приостановлении срока выпуска, отказе в выпуске, аннулировании выпуска либо условном выпуске товаров принимается услугодателем посредством ИС путем внесения сведений в графы "С" ЭДТ в порядке, установленном Порядком заполнения декларации на товары и формы декларации на товары, утвержденные Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 257 "О форме декларации на товары и порядке ее заполнения".
41. При принятии услугодателем решения об условном выпуске товаров в соответствии со статьей 202 Кодекса, информация о таком решении направляется посредством ИС в подразделение, ответственное за проведение таможенного контроля после выпуска товаров, для завершения таможенного контроля после выпуска товаров с информацией о регистрационном номере ЭДТ.
Глава 3. Порядок совершения таможенных операций, связанных с регистрацией таможенной декларации либо отказом в такой регистрации при неисправности информационных систем услугодателя
Параграф 1. Действия уполномоченного должностного лица при таможенной очистке товаров с применением таможенного декларирования товаров в письменной форме
42. В соответствии с пунктом 5 статьи 175 Кодекса при отсутствии у услугодателя возможности обеспечить реализацию услугополучателем таможенного декларирования в электронной форме, в связи с неисправностью используемых услугодателем ИС, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), а также отключением электроэнергии, используется ДТ, которая подается услугодателю, у которого находятся товары.
43. В соответствии с пунктами 5 и 7 статьи 180 Кодекса подача ДТ сопровождается представлением услугодателю документов на бумажном носителе, подтверждающих сведения, заявленные в ДТ, а также ее электронного вида.
К таким документам относятся:
документы, подтверждающие совершение сделки с товарами, а в случае отсутствия такой сделки – иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, а также иные коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении услугополучателя;
транспортные (перевозочные) документы;
документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка;
документы о происхождении товаров;
документы, подтверждающие уплату таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
документы, подтверждающие соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных платежей, налогов.

39. Тауарларды шығару, шығаруды тоқтата тұру, шығарудан бас тарту немесе шығаруды жою туралы шешім қабылданғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы АЖ арқылы нақты уақыт режимінде жоғарыда көрсетілген мәртебелердің бірімен ЭДТ көшірмесін алады.
40. "Тауарларға арналған декларацияның нысаны және оларды толтыру тәртібі" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамыр № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінде және тауарларға арналған декларация нысанында белгіленген тәртіппен ЭТД-ның "С" бағанына мәліметтерді енгізу жолымен АЖ арқылы көрсетілетін қызметті беруші тауарларды шығару, шығаруды тоқтата тұру, шығарудан бас тарту, шығаруды жою немесе шартты түрде шығару туралы шешімді қабылдайды.
41. Көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 202-бабына сәйкес тауарларды шартты түрде шығару туралы шешім қабылдаған кезде, мұндай шешім туралы ақпарат АЖ арқылы ЭТД-ның тіркеу нөмірі туралы ақпаратпен тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылауды аяқтау үшін тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізуге жауапты бөлімшеге жолданады.
3-тарау. Кедендік декларацияны тіркеуге не көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйелерінің ақаулығы кезінде мұндай тіркеуден бас тартуға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
1-параграф. Жазбаша нысанда тауарларды кедендік декларациялауды қолдана отырып, тауарларды кедендік тазарту кезіндегі уәкілетті лауазымды адамның іс-әрекеті
42. Кодекстің 175-бабының 5-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушіде көрсетілетін қызметті беруші пайдаланатын АЖ техникалық іркілістерден, байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет желілері) жұмысының бұзылуынан, сондай-ақ электр энергиясының сөндірілуінен істен шығуына байланысты көрсетілетін қызметті алушының кедендік декларациялауды электрондық нысанда іске асыруын қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаған кезде, көрсетілетін қызметті берушіге берілеттін тауарлар мәлімделген ТД пайдаланылады.
43. Кодекстің 180-бабының 5 және 7-тармақтарына сәйкес ТД-ны ұсыну көрсетілетін қызметті берушіге ТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын қағаз тасымалдағышта, сондай-ақ оның электронды нысанда ұсынумен қатар жүреді.
Мұндай құжаттарға мыналар:
тауарлармен мәміле жасасуды растайтын құжаттар, ал мұндай мәмілелер болмаған жағдайда - тауарларға иелік ету, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын өзге де құжаттар, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының билік етуінде бар, өзге коммерциялық құжаттар;
көліктік (тасымалдау) құжаттар;
тыйым салулар мен шектеулердің, ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттар;
тауардың шығарылған жері туралы құжаттар;
кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының төленгенін растайтын және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін құжаттар;
кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу кезінде жеңілдіктер беру мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар жатады.

44. В соответствии с пунктом 9 статьи 182 Кодекса, а также при наступлении случая, установленного пунктом 42 настоящих Правил, порядок совершения таможенных операций, связанных с регистрацией или отказом в регистрации ДТ производится в соответствии с Инструкцией о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары.
45. Уполномоченное должностное лицо проверяет сроки подачи ДТ, установленные статьей 181 Кодекса.
При подаче ДТ с нарушением сроков, уполномоченное должностное лицо принимает меры, предусмотренные КоАП.
46. Подача ДТ и документов, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил, подтверждается путем проставления уполномоченным должностным лицом на 2 (двух) экземплярах описи даты и времени ее подачи, с указанием его фамилии, имени и отчества (при его наличии), подписи и оттиска личной номерной печати в журнале регистрации ДТ, который ведется в бумажном виде по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
47. После регистрации или отказа в регистрации декларации на товары уполномоченным должностным лицом осуществляется соответствующая запись в журнале регистрации ДТ.
Параграф 2. Действия уполномоченного должностного лица, связанные с проведением таможенного контроля и выпуска товаров с применением таможенного декларирования товаров в письменной форме
48. При отсутствии возможности обеспечить реализацию услугополучателем таможенного декларирования в электронной форме, согласно пункту 42 настоящих Правил, после регистрации ДТ уполномоченное должностное лицо осуществляет таможенный контроль с применением форм таможенного контроля, связанных с проверкой таможенных, иных документов и (или) сведений, проведением таможенного досмотра (осмотра) товаров, в том числе таможенной экспертизы товаров.
При этом уполномоченное должностное лицо вручает услугополучателю под подпись письменное уведомление о формах и мерах по проведению таможенного контроля в произвольной форме.
49. Таможенный контроль осуществляется уполномоченным должностным лицом на основании представленных документов в соответствии с пунктом 7 статьи 180 Кодекса.
По результатам проведения таможенного контроля уполномоченное должностное лицо принимает решение о выпуске, приостановлении выпуска, отказе в выпуске либо аннулировании выпуска товаров в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
50. Выпуск товаров производится уполномоченным должностным лицом путем внесения (проставления) соответствующих отметок в (на) ДТ, сопроводительных документах, а также записи в журнале регистрации ДТ согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

44. Кодекстің 182-бабының 9-тармағына сәйкес, сондай-ақ осы Қағидалардың 42-тармағында белгіленген жағдайда туындаған кезде, ТД-ны тіркеуге немесе тіркеуден бас тартуға байланысты кедендік операцияларды жүргізу тәртібі Тауарларға арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
45. Уәкілетті лауазымды адам Кодекстің 181-бабында белгіленген ТД беру мерзімдерін тексереді.
ТД беру мерзімі бұзылған кезде уәкілетті лауазымды адам ӘҚБтК көзделген шараларды қабылдайды.
46. ТД және осы Қағидалардың 43-тармағында көзделген құжаттарды беру осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде жүргізілетін ТД тіркеу журналында уәкілетті лауазымды адамның тегі, аты мен әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып, оның қолын және жеке нөмірлі мөр бедерін қойып, ол берілген күні мен уақытын көрсете отырып тізімдемені 2 (екі) данада беру жолымен расталады.
47. Уәкілетті лауазымды адам тауарларға арналған декларацияларды тіркегеннен немесе тіркеуден бас тартқаннан кейін TД тіркеу журналында тиісті жазбаны жүзеге асырады.
2-параграф. Жазбаша нысанда кедендік декларацияны қолдана отырып, кедендік бақылауды жүргізу және тауарларды шығарумен байланысты уәкілетті лауазымды адамның іс-әрекеті
48. Көрсетілетін қызметті берушінің Осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес электрондық нысанда кедендік декларациялауды іске асыруды қамтамасыз етуге мүмкіндігі болмаған кезде ТД тіркелгеннен кейін уәкілетті лауазымды адам кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруге, тауарларға кедендік жете тексеру (қарап тексеру), оның ішінде тауарларға кедендік сараптама жүргізуге байланысты кедендік бақылау нысандарын қолдана отырып, кедендік бақылауды жүзеге асырады.
Бұл ретте, уәкілетті лауазымды адам көрсетілетін қызметті алушыға кедендік бақылауды жүргізу нысандары мен шаралары туралы жазбаша хабарламаны еркін нысанда, қолын қойдырып табыс етеді.
49. Кедендік бақылауды уәкілетті лауазымды адам Кодекстің 180-бабының 7-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар негізінде жүзеге асырады.
Кедендік бақылаудың нәтижелері бойынша уәкілетті лауазымды адам Тауарларды шығару тәртібіне сәйкес тауарларды шығару, тоқтата тұру, шығарудан бас тарту немесе шығаруды жою туралы шешім қабылдайды.
50. Уәкілетті лауазымды адам тауарларды шығаруды ТД-ға, ілеспе құжаттарға тиісті белгілерді қою (қою), сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ТД тіркеу журналына жазба енгізу арқылы жүзеге асырады.

51. После возобновления работоспособности ИС уполномоченным должностным лицом осуществляется загрузка ЭДТ посредством ИС услугодателя.
52. После возобновления работоспособности ИС действия, связанные с проведением таможенного контроля с использованием системы управления рисками по ДТ, загруженной в ЭДТ, уполномоченным должностным лицом повторно не осуществляются.
Параграф 3. Форма и порядок ведения журнала регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации
53. Регистрация заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации осуществляется в соответствии с пунктом 10 статьи 194 Кодекса в порядке, утвержденном Решением Коллегии ЕЭК от 13 декабря 2017 года № 171 "О заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары" (далее – Порядок заполнения заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары).
54. Уполномоченное должностное лицо заполняет журнал регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации (далее – Журнал регистрации) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
55. Журнал регистрации ведется на бумажном носителе, пронумеровывается, прошнуровывается и заверяется подписью и печатью (при наличии) уполномоченного должностного лица. Записи в Журнал регистрации вносятся полно, четко, аккуратно, исправления и подчистки не допускаются. Ошибочные записи оговариваются и заверяются подписью уполномоченного должностного лица.
Нумерация порядкового номера в Журнале регистрации начинается каждый календарный год с единицы.
Глава 4. Особенности проведения таможенного контроля услугодателем в отношении товаров, заявленных исходя из особенностей таможенного декларирования
Параграф 1. Особенности таможенного декларирования и выпуска товаров при периодическом таможенном декларировании
56. При совокупном соблюдении условий, установленных статьей 187 Кодекса, применяется периодическое таможенное декларирование.
57. При периодическом таможенном декларировании услугодатель посредством ИС совершает таможенные операции, предусмотренные настоящей главой, а также осуществляет фактический учет и контроль за перемещением каждой поставки партии товаров в течение всего заявленного периода поставки.
В соответствии с пунктом 2 статьи 187 Кодекса под периодом поставки понимается заявляемый услугополучателем период, который не превышает 31 (тридцать один) календарный день и в течение которого планируется:

51. АЖ-ның жұмыс істеу мүмкіндігі жаңартылғаннан кейін уәкілетті лауазымды адам көрсетілетін қызметті берушінің АЖ арқылы ЭТД-ны жүктеуді жүзеге асырады.
52. АЖ-ның жұмыс істеу мүмкіндігі жаңартылғаннан кейін уәкілетті лауазымды адамның ЭТД-ға жүктелген ТД бойынша тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, кедендік бақылауды жүргізуге байланысты әрекеттерді қайта жүзеге асырылмайды.
3-параграф. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту журналын жүргізу нысаны мен тәртібі
53. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту "Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш туралы" ЕЭК Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 171 шешімімен бекітілген тәртіпте (бұдан әрі – Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті толтыру тәртібі) Кодекстің 194-бабының 10-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
54. Уәкілетті лауазымды адам осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту журналын (бұдан әрі – Тіркеу журналы) толтырады.
55. Тіркеу журналы қағаз тасымалдағышта жүргізіледі, нөмірленеді, тігіледі және уәкілетті лауазымды адамның қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылады. Тіркеу журналына жазбалар толық, анық, ұқыпты енгізіледі, түзетулер мен өшіруге жол берілмейді. Қате жазбалар келісіліп, уәкілетті лауазымды адамның қолымен куәландырылады.
Тіркеу журналындағы реттік нөмірді нөмірлеу күнтізбелік әр жылда бір санынан басталады.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің кедендік декларациялау ерекшеліктерін негізге ала отырып мәлімделген тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу ерекшеліктері
1-параграф. Кедендік декларациялау және мерзімдік кедендік декларациялау кезінде тауарларды шығару ерекшеліктері
56. Кодекстің 187-бабында белгіленген шарттардың жиынтығы сақтала отырып, мерзімдік кедендік декларациялау қолданылады.
57. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы осы тарауда көзделген кедендік операцияларды жасайды, сондай-ақ мәлімделген жеткізудің барлық кезеңі ішінде тауарлардың әрбір жеткізу партиясының өткізілуін іс жүзінде есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады.
Кодекстің 187-бабының 2-тармағына сәйкес жеткізу кезеңі деп көрсетілетін қызметті алушы мәлімдейтін кезең түсініледі, ол күнтізбелік 31 (отыз бір) күннен аспайды және ол кезеңде:

1) предъявить услугодателю товары, ввозимые на таможенную территорию ЕАЭС;
2) отгрузить товары, вывозимые с таможенной территории ЕАЭС (сдать товары перевозчику, который будет осуществлять международную перевозку товаров, либо первому перевозчику при осуществлении международной перевозки товаров с перегрузкой (перевалкой) на другое транспортное средство в целях вывоза товаров с таможенной территории ЕАЭС).
58. Таможенный контроль по ЭДТ, подаваемой до начала заявляемого периода поставки, осуществляется услугодателем при перемещении каждой поставки партии товаров, в течение всего заявленного периода поставки.
При этом в соответствии с пунктом 11 статьи 187 Кодекса, фактический учет и контроль товаров, декларируемых по ЭДТ, ведется услугодателем в электронном журнале учета товаров, декларируемых с использованием периодической декларации на товары посредством ИС по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
59. Выпуск товаров по ЭДТ, поданной до начала заявляемого периода поставки, осуществляется уполномоченным должностным лицом посредством ИС с соблюдением требований и сроков, определенных статьей 187 Кодекса.
Параграф 2. Особенности и случаи совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров с применением предварительного декларирования товаров, которые могут размещаться (находиться) в зоне таможенного контроля, а также подлежать выпуску и совершению таможенных операций, связанных с выпуском товаров по декларации на товары в зоне деятельности услугодателя, отличного от услугодателя, зарегистрировавшего декларацию на товары
60. Таможенная очистка товаров с применением особенности предварительного таможенного декларирования (далее – ПТД), осуществляется услугодателем посредством ИС с соблюдением требований и условий, предусмотренных статьей 185 Кодекса, а также с совершением таможенных операций, предусмотренных параграфом 2 главы 4 настоящих Правил.
61. В соответствии с пунктом 5 статьи 185 Кодекса товары, в отношении которых осуществлено ПТД, размещаются (находятся) в зоне таможенного контроля, находящейся в регионе деятельности услугодателя отличного от услугодателя, зарегистрировавшего ЭДТ при ПТД, в случаях:
1) применения особенностей совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров в местах прибытия в соответствии с пунктом 4 статьи 192 Кодекса;
2) при аварии, которая влечет за собой вредное по своим последствиям происшествие технического, технологического или иного характера, произошедшее с транспортными средствами, которые не вызваны преднамеренными действиями собственника и (или) лица, во владении которого товары находились на момент такого происшествия, а также вследствие действия непреодолимой силы, в результате которых товары не могут быть доставлены в зону таможенного контроля, расположенную в зоне деятельности услугодателя, зарегистрировавшего ЭДТ при ПТД.

1) көрсетілетін қызметті берушіге ЕАЭО-ның кедендік аумағына әкелінетін тауарларды көрсету;
2) ЕАЭО-ның кедендік аумағынан әкетілетін тауарларды тиеп-жөнелту (тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыға не тауарларды ЕАЭО-ның кедендік аумағынан әкету мақсатында тауарларды халықаралық тасымалдауды басқа көлік құралына тией отырып (ауыстырып тией отырып) жүзеге асырған кезде бірінші тасымалдаушыға тауарларды тапсыру) жоспарланады.
58. Көрсетілетін қызметті беруші мәлімделген жеткізу кезеңі басталғанға дейін ұсынылған ЭТД-ға кедендік бақылауды мәлімделген жеткізудің барлық кезеңі ішінде тауарлардың әрбір жеткізу партиясы өткізілген кезде жүзеге асырады.
Бұл ретте Кодекстің 187-бабының 11-тармағына сәйкес ЭТД бойынша декларацияланатын тауарларды іс жүзінде есепке алуды және бақылауды көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АЖ арқылы тауарларға арналған мерзімдік декларацияны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды есепке алудың электрондық журналында жүргізеді.
59. Мәлімделген жеткізу кезеңі басталғанға дейін берілген ЭТД бойынша тауарларды шығаруды уәкілетті лауазымды адам Кодекстің 187-бабында айқындалған талаптар мен мерзімдерді сақтай отырып, АЖ арқылы жүзеге асырады.
2-параграф. Кедендік бақылау аймағында орналастырылуы (болуы) мүмкін, сондай-ақ тауарларға арналған декларацияны тіркеген көрсетілетін қызметті берушіден өзге көрсетілетін қызметті берушінің қызмет аймағында тауарларға арналған декларация бойынша тауарларды шығаруға және тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасауға жататын тауарларды алдын ала декларациялауды қолдана отырып, тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері мен жағдайлары
60. Алдын ала кедендік декларациялау (бұдан әрі – АКД) ерекшеліктерін қолдана отырып, тауарларды кедендік тазартуды көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 185-бабында көзделген талаптар мен шарттарды сақтай, сондай-ақ осы Қағидалардың 4-тарауының 2-параграфында көзделген кедендік операцияларды жасай отырып АЖ арқылы жүзеге асырады.
61. Кодекстің 185-бабының 5-тармағына сәйкес АКД жүзеге асырылған тауарлар:
1) Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес тауарларды келу орындарына шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері қолданылған жағдайда;
2) меншік иесінің және (немесе) иелігінде тауарлар осындай оқиға болған кезде болған тұлғаның қасақана іс-әрекеттерінен туындамаған көлік құралдарымен болған, сондай-ақ нәтижесінде тауарлар АКД кезінде ЭТД-ны тіркеген көрсетілетін қызмет берушінің қызмет аймағында орналасқан кедендік бақылау аймағына жеткізілуі мүмкін емес еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан болған, салдары тұрғысынан зиянды техникалық, технологиялық немесе өзге сипаттағы оқиғаға әкеп соқтыратын авария кезінде АКД кезінде ЭТД-ны тіркеген көрсетілетін қызметті берушіден өзге көрсетілетін қызметті берушінің қызмет аймағындағы кедендік бақылау аймағында орналастырылады (болады).

62. Особенности совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 Кодекса, а также в случаях, предусмотренных пунктом 61 настоящих Правил, осуществляются в зоне деятельности услугодателя, отличного от услугодателя, зарегистрировавшего ЭДТ при ПТД, с момента внедрения в эксплуатацию соответствующих подсистем.
63. Услугополучатель уведомляет услугодателя, зарегистрировавший ЭДТ при ПТД, о размещении товаров в зоне таможенного контроля и нахождении товаров в месте прибытия до совершения действий, определенных частью второй настоящего пункта.
Услугополучатель представляет услугодателю, зарегистрировавшему ЭДТ при ПТД и в котором планируется осуществление выпуска товаров, незаявленные либо уточненные сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в ЭДТ при ПТД, либо уведомляет об отсутствии необходимости внесения таких изменений (дополнений).
64. Уполномоченным должностным лицом, которому подается ЭДТ при ПТД в отношении товаров, находящихся в зоне деятельности иного органа государственных доходов, осуществляется проверка заявленных в ЭДТ при ПТД сведений в целях ее регистрации.
65. Регистрация или отказ в регистрации ЭДТ при ПТД осуществляется уполномоченным должностным лицом, которому подается ЭДТ при ПТД в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
66. С целью проведения таможенного контроля, при определении системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо, которому подана ЭДТ при ПТД, направляет в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся товары, уведомление о принятии мер по минимизации риска в течении 1 (одного) рабочего дня.
67. По окончании проведения таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо территориального органа государственных доходов, в зоне деятельности которого находится товар, посредством ИС информирует о результатах проведения форм таможенного контроля услугодателя, которому подана ЭДТ при ПТД, путем направления отчета, с приложением документов, свидетельствующих о проведении таможенного контроля (акт таможенного досмотра (осмотра), с приложениями фото – видеоматериалов, а также акта отбора проб и образцов товаров и других документов).
68. При выявлении в результате таможенного контроля признаков правонарушения, услугодатель, в зоне деятельности которого находится товар, уведомляет об этом услугодателя, которому подана ЭДТ при ПТД в течение 30 (тридцати) минут с момента принятия решения.
Услугодатель, которому подана ЭДТ при ПТД, после получения уведомления принимает меры, предусмотренные КоАП.

62. Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес, сондай-ақ осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген жағдайларда тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері тиісті кіші жүйелерді пайдалануға енгізу сәтінен бастап АКД кезінде ЭТД-ны тіркеген көрсетілетін қызметті берушіден өзге көрсетілетін қызметті берушінің қызмет аймағында жүзеге асырылады.
63. Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың екінші бөлігінде айқындалған әрекеттерді жасамас бұрын тауарларды кедендік бақылау аймағында орналастыру және тауарлардың келген жерінде орналасқаны туралы АКД кезінде ЭТД тіркеген қызмет берушіге хабарлайды.
Көрсетілетін қызметті алушы АКД кезінде ЭТД тіркеген және тауарларды шығаруды жүзеге асыру жоспарланып отырған көрсетілетін қызметті берушіге АКД кезінде ЭТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) жолымен мәлімделмеген не нақтыланған мәліметтерді ұсынады не осындай өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттілігінің жоқтығы туралы хабардар етеді.
64. Басқа мемлекеттік кірістер органының қызмет аймағында орналасқан тауарларға қатысты АКД кезінде ЭТД берілетін уәкілетті лауазымды адам оны тіркеу үшін АКД кезінде ЭТД-да мәлімделген мәліметтерді тексеруді жүзеге асырады.
65. АКД кезінде ЭТД-ны тіркеуді немесе тіркеуден бас тартуды осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес АКД кезінде ЭТД берілетін уәкілетті лауазымды адам жүзеге асырады.
66. Кедендік бақылау жүргізу мақсатында, тәуекелдерді басқару жүйесі кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ету шараларын айқындау кезінде АКД кезінде ЭТД берілген уәкілетті лауазымды адам қызмет аймағында тауарлар бар аумақтық мемлекеттік кірістер органына 1 (бір) жұмыс күні ішінде тәуекелдерді азайту жөніндегі шараларды қабылдау туралы хабарлама жібереді.
67. Кедендік бақылау жүргізу аяқталғаннан кейін қызмет аймағында тауар бар аумақтық мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы АЖ арқылы кедендік бақылау жүргізу туралы куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып (фото – бейнематериалдар қоса бере отырып, кедендік жете тексеру (қарап тексеру) актісі, сондай-ақ тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу актісі және басқа да құжаттар) есепті жіберу жолымен АКД кезінде ЭТД берілген көрсетлетін қызметті берушіні кедендік бақылау нысандарын жүргізу нәтижелері туралы хабардар етеді.
68. Кедендік бақылау нәтижесінде құқық бұзушылық белгілері анықталған кезде, қызмет аймағында тауар бар аумақтық орган бұл туралы АКД кезінде ЭТД берілген қызмет берушіге шешім қабылданған сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде хабарлайды.
АКД кезінде ЭТД берілген көрсетлетін қызметті беруші хабарламаны алғаннан кейін ӘҚБтК-да көзделген шараларды қабылдайды.

69. В отношении ЭДТ при ПТД услугодателем, зарегистрировавшим ЭДТ при ПТД (осуществляющим выпуск товаров), совершаются действия, предусмотренные параграфом 2 главы 4 настоящих Правил.
70. С момента помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, находящихся в зоне деятельности территориального органа государственных доходов, отличного от территориального органа государственных доходов, зарегистрировавшего ЭДТ при ПТД, такие товары считаются выпущенными, и в отношении данной ЭДТ при ПТД завершается таможенный контроль.
Параграф 3. Действия услугодателя при таможенной очистке товаров, декларируемых с использованием временного таможенного декларирования путем подачи временной декларации на товары
71. При таможенной очистке товаров, декларируемых с использованием временного таможенного декларирования путем подачи временной декларации на товары (далее - ВТД), услугодатель выполняет следующие действия:
1) совершает таможенные операции, предусмотренные главой 4 настоящих Правил, а также проверяет соблюдение требований и условий применения временного таможенного декларирования товаров, предусмотренных статьей 189 Кодекса;
2) осуществляет контроль за фактическим перемещением товаров в течение всего периода осуществления поставки товаров по ВТД.
Учет товаров, декларируемых с использованием ВТД, ведется уполномоченным должностным лицом в журнале учета товаров, декларируемых с использованием ВТД посредством ИС по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
72. При осуществлении таможенного контроля за фактическим перемещением товаров в течение всего периода осуществления поставки товаров, уполномоченное должностное лицо проверяет наличие коммерческих, транспортных (перевозочных) документов на каждую отправляемую партию (поставку) товара.
73. Уполномоченное должностное лицо проверяет соответствие сведений, указанных в коммерческих, транспортных (перевозочных) документах со сведениями, указанными в ВТД, результатам проведенного таможенного досмотра (осмотра) товаров или таможенной экспертизы, указанным в акте таможенного досмотра (осмотра) или заключении таможенной экспертизы.
При соответствии сведений, указанных в документах, результатам проведенного таможенного досмотра (осмотра) или заключению таможенной экспертизы, уполномоченное должностное лицо посредством ИС вносит сведения в ЭДТ "Временное декларирование", "Выпуск разрешен" с указанием даты выпуска товаров, номера ВТД в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил.

69. АКД кезінде ЭТД-ға қатысты, АКД кезінде ЭДТ-ны тіркеген (тауарларды шығаруды жүзеге асырған) көрсетлетін қызметті беруші осы Қағидалардың 4-тарауының 2-параграфында көзделген іс-қимылдарды жасайды.
70. АКД кезінде ЭТД тіркеген аумақтық мемлекеттік кірістер органынан басқа аумақтық мемлекеттік кірістер органының қызмет аймағындағы ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру сәтінен бастап мұндай тауарлар шығарылған болып есептеледі және АКД кезінде осы ЭТД қатысты кедендік бақылау аяқталады.
3-параграф. Тауарларға арналған уақытша декларацияны уақытша кедендік декларациялауды пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды кедендік тазарту кезінде көрсетілетін қызметті берушінің іс-әрекеті
71. Тауарларға арналған уақытша декларацияны (бұдан әрі – УКД) уақытша кедендік декларациялауды пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды кедендік тазарту кезінде көрсетілетін қызметті беруші мынадай іс-әрекеттерді орындайды:
1) осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген кедендік операцияларды жасайды, сондай-ақ Кодекстің 189-бабында көзделген тауарларды уақытша кедендік декларациялаудың талаптары мен шарттарының сақталуын тексереді;
2) УКД бойынша тауарларды жеткізуді жүзеге асырудың барлық кезеңі ішінде тауарлардың іс жүзінде өткізілуіне бақылауды жүзеге асырады.
Уәкілетті лауазымды адам УКД-ны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды есепке алуды осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АЖ арқылы УКД-ны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды есепке алу журналында жүргізеді.
72. Уәкілетті лауазымды адам тауарларды жеткізуді жүзеге асырудың барлық кезеңі ішінде тауарлардың іс жүзінде өткізілуіне кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде тауарлардың әрбір жөнелтілу партиясына (жеткізілу) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарының болуын тексереді.
73. Уәкілетті лауазымды адам коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарда көрсетілген мәліметтерді УКД-да, кедендік жете тексеру (қарап тексеру) актісінде немесе кедендік сараптама қорытысында көрсетілген, жүргізілген тауарларды кедендік жете тексеру (қарап тексеру) немесе кедендік сараптама нәтижелерінде көрсетілген мәліметтермен сәйкестігін тексереді.
Құжаттарда көрсетілген мәліметтердің жүргізілген кедендік жете тексеру (қарап тексеру) немесе кедендік сараптама қорытысында нәтижелерімен сәйкес келген кезде уәкілетті лауазымды адам АЖ арқылы осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес ЭТД-ға тауарларды шығару күнін, УКД нөмірін көрсете отырып, "Уақытша декларациялау", "Шығаруға рұқсат етілді" мәліметтерін енгізеді.

74. При проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, таможенная очистка которых производится у одного территориального органа государственных доходов, а приборы учета находятся в зоне деятельности другого территориального органа государственных доходов:
уполномоченное должностное лицо, выпустившее товары по ВТД, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня выпуска таких товаров, направляет копию ВТД территориальному органу государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся места установки приборов учета;
территориальный орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся места установки приборов учета, обеспечивает контроль за фактическим количеством товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, а также ежемесячное снятие показаний с приборов учета, составляет акты о снятии показаний с приборов учета по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и направляет до 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным, территориальному органу государственных доходов, производившему выпуск ВТД, подтверждение о фактически перемещенном объеме таких товаров;
подтверждение фактически перемещенного объема товаров осуществляется в письменном виде, в разрезе ВТД, на основании актов о снятии показаний с приборов учета, актов о фактических поставках товаров по внешнеторговому договору, актов сдачи-приемки, сертификатов качества товаров, информации, получаемой в рамках Технологии обмена информацией о товарах, перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводным транспортом, в том числе при осуществлении смешанных перевозок с использованием трубопроводного транспорта, утвержденной решением Объединенной коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза от 4 июня 2015 года № 15/6, и других аналогичных документов, подтверждающих адресное распределение объемов произведенных, поставленных и потребленных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом за один календарный месяц поставки.
75. В соответствии с пунктом 9 статьи 189 Кодекса, если товары не вывезены с таможенной территории ЕАЭС по истечении установленного указанным пунктом срока ВТД подлежит отзыву в порядке, определенном статьей 184 Кодекса.
Параграф 4. Порядок совершения таможенной очистки и особенности проведения таможенного контроля товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
76. Порядок совершения таможенной очистки и особенности проведения таможенного контроля товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемых через таможенную границу ЕАЭС (далее – таможенное декларирование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде), установленный в настоящем параграфе, разработан в соответствии с пунктами 4 и 9 статьи 190 Кодекса, а также производится с соблюдением положений указанной статьи и определяет последовательность действий услугодателя и форму уведомления о планируемых поставках компонентов товара.

74. Кедендік тазарту бір көрсетлетін қызметті берушіде жүргізілетін, ал есепке алу аспаптары басқа көрсетлетін қызметті берушінің қызмет аймағында орналасқан құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу кезінде:
УКД бойынша тауарларды шығарған уәкілетті лауазымды адам осындай тауарлар шығарылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қызмет аймағында есепке алу аспаптарын орнату орындары бар көрсетлетін қызметті берушіге УКД көшірмесін жолдайды;
қызмет аймағында есепке алу аспаптарын орнату орындары бар көрсетлетін қызметті беруші құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың нақты санын бақылауды, сондай-ақ есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді ай сайын алуды қамтамасыз етеді, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу туралы актілер жасайды және есепті айдан кейінгі айдың 5-і (бесі) күніне дейін УКД шығаруды жүргізген көрсетлетін қызметті берушіге мұндай тауарлардың іс жүзінде өткізілген көлемі туралы растаманы жібереді;
тауарлардың іс жүзінде өткізілген көлемін растау есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу туралы актілер, сыртқы сауда шарты бойынша тауарларды іс жүзінде жеткізу туралы актілер, тапсыру-қабылдау актілері, тауарлардың сапа сертификаттары, Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден қызметтері біріккен алқасының 2015 жылғы 4 маусымдағы № 15/6 шешімімен бекітілген Электр беру желілері арқылы және құбыржол көлігімен, оның ішінде құбыржол көлігін пайдаланумен аралас тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде өткізілетін тауарлар туралы ақпарат алмасудың технологиясы шеңберінде алынған ақпарат және жеткізудің күнтізбелік бір айы ішінде құбыржол көлігімен өткізілетін өндірілген, жеткізілген және тұтынылған тауарлар көлемінің атаулы бөлінуін растайтын басқа да ұқсас құжаттардың негізінде, УКД бөлігінде жазбаша түрде жүзеге асырылады.
75. Кодекстің 189-бабының 9-тармағына сәйкес егер тауарлар ЕАЭО кедендік аумағынан тармақта көрсетілген мерзімі бергіленген өткеннен кейін әкетілмесе, УКД Кодекстің 184-бабында айқындалған тәртіппен кері қайтарылуға жатады.
4-параграф. Құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жасақталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауарларды кедендік тазарту жасау тәртібі және кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері
76. Осы параграфте белгіленген ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізілетін құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жасақталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауарларды кедендік тазарту жасау тәртібі және кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері (бұдан әрі – құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жасақталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауарды кедендік декларациялау) Кодекстің 190-бабының 4 және 9-тармақтарына сәйкес әзірленді, сондай-ақ көрсетілген баптың ережелері сақтала отырып жүргізіледі және көрсетілетін қызметті беруші әрекетінің дәйектілігін және жоспарланған тауардың құрауыш бөліктерін жеткізу туралы хабарламаның нысанын айқындайды.

Под товаром в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого через таможенную границу ЕАЭС понимаются товары (включая комбинации товаров), оборудование, механизмы, установки, аппараты или иные устройства, классифицируемые в товарных группах 84, 85 или 90 по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности ЕАЭС (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) в соответствии с пунктом 3 статьи 41 Кодекса.
Под компонентом товара понимается составная часть товара в комплектном или завершенном виде, которая указана в качестве такой части в решении о классификации товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, принимаемом в соответствии с пунктом 3 статьи 41 Кодекса (далее – решение о классификации товаров).
После получения решения о классификации товаров до подачи декларации на товары, в отношении первого компонента товара, услугополучателем подается уполномоченному должностному лицу уведомление о планируемых поставках компонентов товара по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Регистрация уведомления о планируемых поставках компонентов товара осуществляется уполномоченным должностным лицом посредством ИС в журнале регистрации уведомлений о планируемых поставках компонентов товара согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
77. При таможенном декларировании товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде услугодателем посредством ИС совершает таможенные операции, предусмотренные параграфом 4 настоящих Правил.
78. При таможенном декларировании товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде услугодатель проводит таможенный контроль в соответствии с системой управления рисками, а выпуск компонентов товара в соответствии с параграфом 4 настоящих Правил осуществляет уполномоченное должностное лицо.
79. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов при таможенном декларировании компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде применяются ставки, установленные в отношении комплектного или завершенного товара и действующие на день регистрации услугодателем таможенной декларации на компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
Сбор за таможенное декларирование уплачивается до или одновременно с подачей декларации на товары на каждый компонент товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, а также при подаче последней декларации на товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.

ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізілетін құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жасақталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар деп Кодекстің 41-бабының 3-тармағына сәйкес ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) бойынша 84, 85 немесе 90 тауар топтарында сыныпталатын тауарлар (тауарлар комбинациясын қоса алғанда), жабдықтар, тетіктер, қондырғылар, аппараттар немесе өзге де құрылғылар түсініледі.
Тауардың құрауышы деп осы Кодекстің 41-бабының 3-тармағына сәйкес қабылданатын құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауарларды сыныптау туралы шешімде (бұдан әрі – тауарларды сыныптау туралы шешім) осындай бөлік ретінде көрсетілген тауардың жиынтықталған немесе жасалып біткен түрдегі құрауыш бөлігі түсініледі.
Тауарларды сыныптау туралы шешімді алғаннан кейін тауардың бірінші құрауышына қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін уәкілетті лауазымды адам уәкілетті лауазымды адамға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспарланған тауар құрауыштарын жеткізу туралы хабарлама береді.
Жоспарланған тауар құрауыштарын жеткізу туралы хабарламаны тіркеуді уәкілетті лауазымды адам АЖ арқылы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес жоспарланған тауар құрауыштарын жеткізу туралы хабарламаларды тіркеу журналында жүзеге асырады.
77. Құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауарды кедендік декларациялау кезінде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы осы Қағидалардың 4-параграфында көзделген кедендік операцияларды жасайды.
78. Құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауарды кедендік декларациялау кезінде көрсетілетін қызметті беруші тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес кедендік бақылауды жүргізеді, ал осы Қағидалардың 4-параграфына сәйкес тауар құрамдауыштарын шығаруды уәкілетті лауазымды адам жүзеге асырады.
79. Құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауар құрауыштарын кедендік декларациялау кезінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін жиынтықталған немесе аяқталған тауарға қатысты белгіленген және құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауар құрауыштарына кедендік декларацияны көрсетілетін қызметті беруші тіркеген күні қолданыста болған мөлшерлемелер қолданылады.
Кедендік декларациялау үшін алым құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауардың әрбір құрауышына тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін немесе бір мезгілде, сондай-ақ құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауарға соңғы декларацияны берген кезде төленеді.

80. Уполномоченное должностное лицо посредством ИС осуществляет фактический учет и контроль за перемещением каждого компонента товара в течение всего заявленного периода поставки компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде в журнале учета компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Допускается монтаж (сборка) ввезенных на таможенную территорию ЕАЭС компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, до выпуска товара по декларации на товары в отношении последнего компонента товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
81. В соответствии с пунктом 7 статьи 190 Кодекса в отношении последнего компонента товара в комплектном или завершенном виде ЭДТ подается в срок, не превышающий два года со дня регистрации ЭДТ, в отношении первого компонента такого товара, за исключением случаев продления указанного срока.
Параграф 5. Порядок совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и выпуском товаров услугодателем, отличном от услугодателя, в зоне деятельности которого находятся товары
82. Осуществление уполномоченными экономическими операторами таможенного декларирования товаров, находящихся в зоне деятельности иного органа государственных доходов (далее – удаленный выпуск), производится посредством ИС услугодателя с момента внедрения в эксплуатацию соответствующих подсистем.
83. Удаленный выпуск не применяется в отношении товаров, декларируемых в соответствии со статьями 190 и 194 Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 9 настоящих Правил.
84. Уполномоченным должностным лицом, которому подается ЭДТ в отношении товаров, находящихся в зоне деятельности иного органа государственных доходов, осуществляется проверка заявленных в ЭДТ сведений в целях ее регистрации.
85. Регистрация или отказ в регистрации ЭДТ осуществляется уполномоченным должностным лицом, которому подается ЭДТ в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
86. С целью проведения таможенного контроля, при определении системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо, которому подана ЭДТ, направляет в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся товары, уведомление о принятии мер по минимизации риска, определенных системой управления рисками.

80. Уәкілетті лауазымды адам АЖ арқылы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауар құрауыштарын есепке алу журналында құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауар құрауыштарын жеткізудің барлық мәлімделген кезеңі ішінде тауардың әрбір құрауыштарының өткізілуін нақты есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады.
ЕАЭО кедендік аумағына әкелінген құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауардың соңғы құрауышына қатысты тауарларға арналған декларация бойынша тауар шығарылғанға дейін құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрде тауар құрауыштарын монтаждауға (құрастыруға) жол беріледі.
81. Кодекстің 190-бабының 7-тармағына сәйкес жиынтықталған немесе аяқталған түрде тауардың соңғы құрауышына қатысты ЭТД-да көрсетілген мерзімді ұзарту жағдайларын қоспағанда, осындай тауардың бірінші құрауышына қатысты ЭТД тіркелген күннен бастап екі жылдан аспайтын мерзімде беріледі.
5-параграф. Қызмет аймағында тауарлар бар көрсетлетін қызметті берушіден көрсетлетін қызметті берушіде тауарларды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
82. Уәкілетті экономикалық операторлардың өзге мемлекеттік кірістер органының қызмет аймағындағы тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыруы (бұдан әрі – қашықтан шығару) тиісті кіші жүйелерді пайдалануға енгізген сәттен бастап көрсетілетін қызметті берушінің АЖ арқылы жүргізіледі.
83. Қашықтан шығару осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кодекстің 190 және 194-баптарына сәйкес декларациялатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
84. Басқа мемлекеттік кірістер органының қызметі аймағында орналасқан тауарларға қатысты ЭТД ұсынылған уәкілетті лауазымды адамы ЭТД-да мәлімделген мәліметтерді оны тіркеу мақсатында тексеруді жүзеге асырады.
85. ЭТД-ны тіркеуді немесе тіркеуден бас тартуды осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес ЭТД берілген уәкілетті лауазымды адам жүзеге асырады.
86. Кедендік бақылау жүргізу мақсатында, тәуекелдерді басқару жүйесі кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды айқындау кезінде ЭТД берілген уәкілетті лауазымды адам қызмет аймағында тауарлар орналасқан мемлекеттік кірістер органына тәуекелдерді басқару жүйесімен айқындалған тәуекелді барынша азайту жөніндегі шараларды қабылдау туралы хабарлама жібереді.

87. По окончании проведения таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо в зоне деятельности органа государственных доходов, которого находится товар, посредством ИС информирует о результатах проведения форм таможенного контроля услугодателя, которому подана ЭДТ, путем направления отчета, с приложением надлежащим образом оформленных документов, свидетельствующих о проведении таможенного контроля (акт таможенного досмотра (осмотра), с приложениями фото – видеоматериалов, а также акта отбора проб и образцов товаров и других документов).
88. При выявлении в результате таможенного контроля признаков правонарушения, услугодатель, в зоне деятельности которого находится товар, в течение 30 (тридцати) минут уведомляет об этом услугодателя, которому подана ЭДТ.
Услугодатель, которому подана ЭДТ после получения уведомления, принимает меры, предусмотренные КоАП.
89. Сроки выпуска товаров при использовании удаленного выпуска не должны превышать предельные сроки, установленные статьей 193 Кодекса.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
90. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
91. Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

87. Кедендік бақылау жүргізу аяқталғаннан кейін қызмет аймағында тауар орналасқан мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы АЖ арқылы ЭТД берілген көрсетілетін қызметті берушінің кедендік бақылау жүргізу туралы куәландыратын тиісті түрде ресімделген құжаттарды (фото – бейнематериалдарды қоса бере отырып кедендік жете тексеру (қарап тексеру) актісі, сондай-ақ тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу актісі және басқа да құжаттар) қоса бере отырып, есепті жолдау арқылы кедендік бақылау нысандарын жүргізу нәтижелері туралы хабардар етеді.
88. Кедендік бақылау нәтижесінде құқық бұзушылық белгілері анықталған кезде, қызмет аймағында тауар орналасқан көрсетлетін қызметті беруші 30 (отыз) минут ішінде ЭТД ұсынылған көрсетлетін қызметті берушіге бұл туралы хабар етеді.
ЭТД ұсынылған қызметті беруші хабарламаны алғаннан кейін ӘҚБтК-да көзделген шараларды қолданады.
89. Қашықтан шығаруды пайдалану кезінде тауарларды шығару мерзімі Кодекстің 193-бабында белгіленген шекті мерзімнен аспауы тиіс.
5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
90. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
91. Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны әкімшілік істі және шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

92. Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Электронный документ об отказе в выпуске товаров
по
порядку
Регистрационный номер таможенного документа
Код решения, принятого органом государственных доходов, в соответствии с Классификатором решений
Дата в формате (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время отказа в выпуске товаров
Причины, послужившие основанием для отказа в выпуске товаров, и рекомендации по их устранению
Сведения о услугодателе, осуществившем отказ в выпуске товаров, личная номерная печать, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
6
Примечание:
Классификатор решений – классификатор решений, применяемый таможенными органами, утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций"
Приложение 2
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Электронный документ о выпуске товаров без участия услугодателя
№ по порядку
Регистрационный номер таможенного документа
Код решения, принятого услугодателем, в соответствии с Классификатором решений
Дата в формате (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время выпуска
Срок таможенного транзита, примененные средства идентификации (в случае, если такие средства применены) и место доставки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (для транзитной декларации)
1
2
3
4
5
Примечание:
Классификатор решений – классификатор решений, применяемый таможенными органами, утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций"
Приложение 3
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Электронный документ об аннулировании выпуска товаров
№ по порядку
Регистрационный номер таможенного документа
Код решения, принятого услугодателем, в соответствии с Классификатором решений
Дата в формате (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время отказа в выпуске товаров
Сведения о должностном лице, осуществившем аннулирование выпуска товаров, личная номерная печать, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
Примечание:
Классификатор решений – классификатор решений, применяемый таможенными органами, утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций"
Приложение 4
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Таможенная очистка товаров"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения, столицы и Главное диспетчерское управление Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги

92. Егер Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тауарларды шығарудан бас тарту туралы электрондық құжат
р/с №
Кедендік құжаттың тіркеу нөмірі
Шешімдер жіктеуішіне сәйкес мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешім коды*
Тауарларды шығарудан бас тарту кк.аа.жж. форматындағы күні (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) және уақыты
Тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болған себептер және оларды жою жөніндегі ұсынымдар
Тауарларды шығарудан бас тартуды жүзеге асырған көрсетілетін қызметті беруші туралы мәлімет, жеке нөмірлік мөрі, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
Шешімдер жіктеуіші – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген кеден органы қабылдайтын шешімдер жіктеуіші.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Лауазымды тұлғалардың қатысуынсыз тауарларды шығару туралы электрондық құжат
р/с №
Кедендік құжаттың тіркеу нөмірі
Шешімдер жіктеуішіне сәйкес мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешім коды *
Тауарларды шығарудың кк.аа.жж. форматындағы күні (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) және уақыты
Сәйкестендіру құралдары қолданылған кедендік транзит мерзімі (ол болған кезде) және, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды жеткізу орны (транзиттік декларация үшін)
1
2
3
4
5
Ескертпе:
Шешімдер жіктеуіші – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген кеден органы қабылдайтын шешімдер жіктеуіші.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды адамдарының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тауарларды шығаруды жою туралы электрондық құжат
р/с №
Кедендік құжаттың тіркеу нөмірі
Шешімдер жіктеуішіне сәйкес мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешім коды *
Тауарларды шығарудан бас тарту форматындағы күні (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) және уақыты
Тауарларды шығаруды жоюды жүзеге асырған лауазымды адам туралы мәлімет, жеке нөмірлік мөрі, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
Ескертпе:
Шешімдер жіктеуіші – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген кеден органы қабылдайтын шешімдер жіктеуіші.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Тауарларды кедендік тазарту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, республикалық маңызы бар қалалары, астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органдары және Бас деспечерлік басқармасы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

1) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz далее – портал)
2) услугодатель.
3
Срок оказания государственной услуги
Сроки выпуска товаров установлены нормами статьи 193 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).
1. Выпуск товаров должен быть завершен в течение 4 (четырех) часов с момента регистрации декларации на товары в виде электронного документа (далее – ЭДТ) либо с момента наступления одного из обстоятельств, указанных в подпункте 2) статьи 193 Кодекса, а в случаях, если таможенная декларация зарегистрирована менее чем за 4 (четыре) часа до окончания времени работы услугодателя либо одно из обстоятельств, указанных в подпункте 2) пункта 2 статьи 193 Кодекса, наступило менее чем за 4 (четыре) часа до окончания времени работы услугодателя – в течение 4 (четырех) часов с момента начала времени работы этого услугодателя, за исключением случаев, предусмотренных статьей 193 Кодекса.
2. При предварительном таможенном декларировании товаров сроки выпуска товаров, предусмотренные статьей 193 Кодекса, исчисляются с момента наступления одного из следующих обстоятельств:
1) изменение (дополнение) сведений, заявленных в таможенной декларации, – при условии, что услугополучателем, зарегистрировавшим таможенную декларацию, получено уведомление о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, – услугодателем выдано разрешение на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 Кодекса;
2) получение услугодателем, зарегистрировавшим таможенную декларацию, уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, – выдача услугодателем разрешения на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 Кодекса, – при условии, что услугодатель уведомлен об отсутствии необходимости внесения изменений (дополнений) в поданную таможенную декларацию либо изменения (дополнения) внесены в сведения, заявленные в таможенной декларации до получения услугодателем уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, или получения разрешения на выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 Кодекса в отношении товаров, перевозимых водными судами.

1) "электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті беруші.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Тауарларды шығару мерзімдері "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 193-бабының нормаларында белгіленген.
1. Тауарларды шығару электронды түрдегі тауарларға арналған декларация (бұдан әрі – ЭТД) тіркелген кезден бастап не Кодекстің 193-бабының 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған сәттен бастап 4 (төрт) сағаттың ішінде, ал, егер кедендік декларация көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты аяқталғанға дейін 4 (төрт) сағаттан аз уақыт қалғанда тіркелген не Кодекстің 193-бабының 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты аяқталғанға дейін 4 (төрт) сағаттан аз уақыт қалғанда басталған жағдайларда, Кодекстің 193-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты басталған кезден бастап 4 (төрт) сағаттың ішінде аяқтауға тиіс.
2. Тауарларды алдын ала кедендік декларациялау кезінде Кодекстің 193-бабында көзделген тауарларды шығару мерзімдері мынадай мән-жайлардың бірі:
1) кедендік декларацияны тіркеген көрсетілетін қызметті алушы кедендік декларацияда көрсетілген тауарларды кедендік бақылау аймағында орналастыру туралы хабарламаны алған кезде, ал су кемелері тасымалдайтын тауарларға қатысты,
– көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында оларды түсіруге рұқсат берген болса,
– кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру);
2) кедендік декларацияны тіркеген көрсетілетін қызметті беруші кедендік декларацияда көрсетілген тауарларды кедендік бақылау аймағында орналастыру туралы хабарламаны алуы, ал су кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты
– көрсетілетін қызметті беруші берілген кедендік декларацияға өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігінің жоқ екендігі туралы хабардар етілген не өзгерістер (толықтырулар) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге көрсетілетін қызметті беруші кедендік декларацияда көрсетілген тауарларды кедендік бақылау аймағына орналастыру туралы хабарламаны алғанға немесе су кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты осы Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында түсіруге рұқсатты алғанға дейін енгізілген жағдайда Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес оларды кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында түсіруге арналған рұқсатты көрсетілетін қызметті берушінің беруі басталған сәттен бастап есептеледі.

3. Выпуск товаров должен быть завершен не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 193 Кодекса, если в течение времени, указанного в пункте 1 статьи 193 Кодекса, наступило одно из следующих обстоятельств:
1) услугодателем в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 410 Кодекса запрошены документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) принято решение о проведении таможенного контроля в иных формах либо о применении мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) услугополучатель обратился к услугодателю с мотивированным обращением об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 1 статьи 183 Кодекса;
3) услугополучателем не выполнено требование услугодателя об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 183 Кодекса.
4. Срок выпуска товаров, указанный в пункте 3 статьи 193 Кодекса, продлевается на время, необходимое для:
1) проведения или завершения начатого таможенного контроля с применением предусмотренных Кодексом форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) выполнения требования услугодателя об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 183 Кодекса;
3) предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьями 195 и 196 Кодекса.
5. Срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя услугодателя либо лиц, их замещающих.
6. При продлении срока выпуска товаров выпуск товаров должен быть завершен услугодателем не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 193 Кодекса, если иное не установлено Кодексом.
При продлении срока выпуска товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выпуск товаров должен быть завершен услугодателем не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации транзитной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 193 Кодекса.

3. Егер Кодекстің 193-бабының 1-тармағында көрсетілген уақыттың ішінде мынадай мән-жайлардың бірі:
1) көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 410-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға сұрау салған және (немесе) кедендік бақылауды өзге нысандарда жүргізу туралы не кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану туралы шешім қабылданған;
2) көрсетілетін қызметті алушы Кодекстің 183-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы дәлелді өтінішпен көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген;
3) көрсетілетін қызметті алушы Кодекстің 183-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы көрсетілетін қызметті берушінің талабын орындамаған жағдайда, тауарларды шығару кедендік декларация тіркелген күннен не Кодекстің 193-бабының 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей аяқталуға тиіс.
4. Кодекстің 193-бабының 3-тармағында көрсетілген тауарларды шығару мерзімі:
1) Кодексте көзделген кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдана отырып, кедендік бақылауды жүргізу немесе басталған кедендік бақылауды аяқтау;
2) көрсетілетін қызметті берушінің Кодекстің 183-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын орындау;
3) Кодекстің 195 және 196-баптарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну үшін қажет уақытқа ұзартылуы мүмкін.
5. Тауарларды шығару мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының, ол уәкілеттік берген көрсетілетін қызметті беруші басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың рұқсатымен ұзартылады.
6. Тауарларды шығару мерзімін ұзарту кезінде, егер Кодексте өзге белгіленбесе, тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші кедендік декларация тіркелген күннен кейінгі күннен бастап не Кодекстің 193-бабының 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауға тиіс. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды шығару мерзімін ұзарту кезінде тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші транзиттік декларация тіркелген күннен кейінгі күннен бастап, не Кодекстің 193-бабының 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күннен кешіктірмей аяқтауға тиіс.

7. При незавершении в срок проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, установленный пунктом 6 статьи 193 Кодекса, и при неосуществлении выпуска товаров в соответствии с пунктом 5 статьей 195 Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя услугодателя либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 статьи 193 Кодекса, на срок проведения такой проверки.
8. При назначении таможенной экспертизы и для ее завершения необходим более продолжительный срок, чем срок, установленный пунктом 6 статьи 193 Кодекса, и когда не предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 196 Кодекса, либо выпуск товаров в соответствии со статьей 196 Кодекса не осуществляется согласно пункта 5 статьи 196 Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя услугодателя либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 статьи 193 Кодекса, на срок проведения таможенной экспертизы.
9. При продлении срока выпуска товаров в соответствии с пунктами 4, 5, 6, 7 и 8 статьи 193 Кодекса услугодатель направляет услугополучателю уведомление о таком продлении с указанием оснований продления срока выпуска товаров не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем выдачи разрешения.
При этом продление срока выпуска товаров осуществляется уполномоченным лицом ГДУ по всем ЭДТ, находящимся на контроле в ГДУ, в том числе по ЭДТ при совместном контроле с территориальным органом.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная) и/или бумажная.
В бумажной (письменной) форме осуществляется при отсутствии у услугодателя возможности обеспечить реализацию услугополучателем таможенного декларирования в электронной форме в связи с неисправностью, используемых услугодателем, информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и Интернета), отключением электроэнергии, аварией, действием непреодолимой силы, или иными обстоятельствами, приведшими к неисправности используемых услугодателем информационных систем).
5
Результат оказания государственной услуги
Выпуск товаров заверенный электронной цифровой подписью (ЭЦП) должностного лица услугодателя осуществляется автоматически, посредством информационной системы и уведомление либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в виде решения об отказе в выпуске товаров по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги также направляется посредством информационной системы.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За оказание государственной услуги "Таможенная очистка товаров", взимаются таможенные сборы за таможенное декларирование товаров, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2018 года № 171 "Об утверждении ставок таможенных сборов, взимаемых органами государственных доходов". На основании статьи 460 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза при декларировании товаров, перемещаемых в рамках контрактов на недропользование, действующих в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", таможенные сборы за таможенное оформление товаров, перемещаемых юридическими и физическими лицами взимаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 1995 года "О ставках таможенных платежей" в размере 0,2 % от таможенной стоимости, за таможенное оформление товаров и транспортных средств вне определенных для этого мест и вне времени работы услугодателя в размере 0,4 % от таможенной стоимости.
7
График работы услугодателя и объектов информации

7. Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру Кодекстің 193-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімде аяқталмаған кезде және Кодекстің 195-бабы 5-тармағына сәйкес тауарларды шығару жүзеге асырылмаған кезде, тауарларды шығару мерзімі Кодекстің 193-бабының 6-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі күннен бастап көрсетілетін қызметті беруші басшысының, ол уәкілеттік берген көрсетілетін қызметті беруші басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың рұқсатымен осындай тексеру жүргізу мерзіміне ұзартылады.
8. Кедендік сараптама тағайындалған және оны аяқтау үшін Кодекстің 193-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімге қарағанда анағұрлым ұзақ мерзім қажет болған және Кодекстің 196-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылмаған не Кодекстің 196-бабына сәйкес тауарларды шығару Кодекстің 196-бабының 5-тармағына сәйкес жүзеге асырылмаған кезде, тауарларды шығару мерзімі Кодекстің 193-бабының 6-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі күннен бастап көрсетілетін қызметті беруші басшысының, ол уәкілеттік берген көрсетілетін қызметті беруші басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамның рұқсатымен кедендік сараптама жүргізу мерзіміне ұзартылады.
9. Кодекстің 193-бабының 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат берілген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей тауарларды шығару мерзімін ұзарту негіздерін көрсете отырып, осындай ұзарту туралы хабарлама жібереді.
Бұл ретте, тауарларды шығару мерзімін ұзартуды БДБ бақылауындағы барлық ЭТД бойынша, оның ішінде аумақтық органдармен бірлескен бақылау кезінде ЭТД бойынша БДБ уәкілетті адамы жүзеге асырады.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған, ішінара автоматтандырылған) және/немесе қағаз түрінде. Қағаз (жазбаша) нысанда егер көрсетілетін қызметті берушіде техникалық іркілістерден, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілер мен Интернет) жұмысындағы ақаулықтардан, электр энергиясының ажыратылуынан, авариядан, еңсерілмейтін күштің әсерінен немесе көрсетілетін қызметті беруші пайдаланатын ақпараттық жүйелердің жарамсыздығына әкеп соққан өзге де мән-жайлардан туындаған, көрсетілетін қызметті беруші пайдаланатын ақпараттық жүйелердің ақаулығына байланысты көрсетілетін қызметті алушының электрондық нысанда кедендік декларациялауды іске асыруын қамтамасыз етуге мүмкіндігі болмаса, қағаз (жазбаша) нысанда жүзеге асырылуы мүмкін).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (ЭЦҚ) куәландырылған тауарларды шығару ақпараттық жүйе арқылы автоматты түрде жүзеге асырылады және осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша тауарларды шығарудан бас тарту туралы шешім түріндегі мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама не дәлелді жауап ақпараттық жүйе арқылы жолданады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
"Тауарларды кедендік тазарту" мемлекеттік қызмет көрсет үшін "Мемлекеттік кірістер органдары өндіріп алатын кедендік алымдардың мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 5 сәуірдегі № 171 қаулысымен белгіленген тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендік алымдар алынады. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 460-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында Кодекс күшіне енгенге дейін және ол күшіне енгеннен кейін туындайтын жер қойнауын пайдалану (отын-энергетика секторы) саласында туындайтын құқықтық қатынастарда "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы Заңы қолданылады, оған сәйкес келісімшарт қолданылады. "Кеден төлемдерінің ставкалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы қаулысына сәйкес заңды және жеке тұлғалар өткізетін тауарларды кедендік ресімдеу үшін кедендік құнның 0,2%-ы мөлшерінде, тауарлар мен көлік құралдарын ол үшін белгіленген орындардан тыс және көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақытынан тыс кедендік ресімдегені үшін кедендік құнның 0,4% мөлшерінде кедендік алымдар өндіріп алынады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі және ақпараттар объектісі

1) Услугодатель (территориальные органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы) – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, за исключением услугодателя, для которого установлен круглосуточный режим работы.
2) услугодатель (территориальные органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы) – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, и Закону Республики Казахстан "О праздниках за исключением услугодателя, для которого уполномоченным органом в сфере таможенного дела установлен круглосуточный режим работы;
3) портал и информационная система: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Подача ЭДТ не сопровождается представлением услугодателю документов, подтверждающих сведения, заявленные в ней, за исключением определения системой управления рисками формы таможенного контроля в виде проверки таможенных, иных документов и (или) сведений.
К таким документам относятся:
1) документы, подтверждающие совершение сделки с товарами, а при отсутствии такой сделки – иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, а также иные коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении услугополучателя;
2) транспортные (перевозочные) документы;
3) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка;
4) документы о происхождении товаров;
5) документы, подтверждающие уплату таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) документы, подтверждающие соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных платежей, налогов.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті беруші (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органдары) – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, тәулік бойы жұмыс режимі белгіленген көрсетілетін қызметті берушіні қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін;
2) көрсетілетін қызметті беруші (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органдары) – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, кеден ісі саласындағы уәкілетті органдар үшін тәулік бойы жұмыс режимі белгіленген көрсетілетін қызметті берушіні қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін;
3) портал және ақпараттық жүйе: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
ЭДТ беру, тәуекелдерді басқару жүйесінің кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру түріндегі кедендік бақылау нысанын айқындауды қоспағанда, онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге ұсынумен сүйемелденбейді. Мұндай құжаттарға мыналар жатады:
1) тауарлармен мәміле жасалғанын растайтын құжаттар, ал мұндай мәміле болмаған кезде – тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығын растайтын өзге де құжаттар, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының иелігіндегі өзге де коммерциялық құжаттар;
2) көліктік (тасымалдау) құжаттар;
3) тыйым салулар мен шектеулердің, ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттар;
4) тауарлардың шығарылған жері туралы құжаттар;
5) кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының төленгенін және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжаттар;
6) кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер беру мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1. В соответствии с пунктом 5 статьи 182 Кодекса услугодатель отказывает в регистрации таможенной декларации по следующим основаниям:
1) таможенная декларация подана услугодателю, неправомочному регистрировать таможенные декларации;
2) таможенная декларация подана неуполномоченным лицом и (или) не подписана либо не удостоверена надлежащим образом;
3) не соблюдена форма таможенного декларирования;
4) в таможенной декларации не указаны сведения, подлежащие указанию в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, и (или) таможенная декларация заполнена не в соответствии с установленным порядком ее заполнения;
5) таможенная декларация на бумажном носителе составлена не по установленной форме, и (или) структура и формат электронной таможенной декларации или электронного вида таможенной декларации на бумажном носителе не соответствуют установленным структурам и форматам таких документов;
6) товары, в отношении которых подается таможенная декларация, за исключением товаров, указанных в пункте 2 статьи 180 Кодекса, либо товаров в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 180 Кодекса, не находятся на территории Республики Казахстан;
7) не совершены действия, которые в соответствии с Кодексом и (или) законодательством Республики Казахстан должны совершаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации;
8) не соблюдены особенности таможенного декларирования товаров, определенные статьями 188 и 189 Кодекса, которые должны соблюдаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации;
9) не уплачен таможенный сбор за таможенное декларирование, за исключением случаев предоставления льгот по уплате таможенных сборов, случаев, когда таможенные сборы не уплачиваются в соответствии со статьей 80 Кодекса.
2. В соответствии со статьей 201 Кодекса услугодатель отказывает в выпуске товаров по следующим основаниям:
1) невыполнение условий, при которых услугодатель производит выпуск товаров, в том числе условий, предусмотренных статьями 194, 195, 196 и 197 Кодекса, а также в отношении товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки и припасов;
2) невыполнение требований услугодателя об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 183 Кодекса;
3) наступление при предварительном таможенном декларировании обстоятельств, предусмотренных пунктом 7 статьи 185 Кодекса;
4) несоблюдение при периодическом таможенном декларировании особенностей такого таможенного декларирования, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 187 Кодекса, и (или) наличие у услугополучателя не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов и (или) пеней;

1. Кодекстің 182-бабының 5-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мынадай:
1) кедендік декларация кедендік декларацияларды тіркеуге құқығы жоқ көрсетілетін қызметті берушіге берілген;
2) кедендік декларацияны уәкілеттігі жоқ адамға берілген және (немесе) оған қол қойылмаған не тиісті түрде куәландырылмаған;
3) кедендік декларациялау нысаны сақталмаған;
4) кедендік декларацияда Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес көрсетілуге жататын мәліметтер көрсетілмеген және (немесе) кедендік декларация оны толтырудың белгіленген тәртібіне сәйкес толтырылмаған;
5) қағаз жеткізгіштегі кедендік декларация белгіленген нысан бойынша жасалмаған және (немесе) қағаз жеткізгіштегі электрондық кедендік декларацияның немесе кедендік декларацияның электрондық түрінің құрылымы мен форматы осындай құжаттардың белгіленген құрылымдары мен форматтарына сәйкес келмеған;
6) Кодекстің 180-бабының 2-тармағында көрсетілген тауарларды не Кодекстің 180-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайлардағы тауарларды қоспағанда, оларға қатысты кедендік декларация берілетін тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында болмаған;
7) Кодекске және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін немесе берумен бір мезгілде жасалуға тиіс әрекеттер жасалмаған;
8) Кодекстің 188, 189-баптарында айқындалған, кедендік декларацияны бергенге дейін немесе берумен бір мезгілде сақталуға тиіс тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктері сақталмаған;
9) кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер беру жағдайларын, Кодекстің 80-бабына сәйкес кедендік алымдар төленбейтін жағдайларды қоспағанда, кедендік декларациялау үшін кедендік алым төленбеген негіздер бойынша кедендік декларацияны тіркеуден бас тартады.
2. Кодекстің 201-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мынадай:
1) көрсетілетін қызметті берушінің тауарларды шығару кезінде жүргізетін шарттардың, оның ішінде Кодекстің 194, 195, 196 және 197-баптарында көзделген шарттардың, сондай-ақ жеке пайдалануға арналған тауарларға, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына қатысты шарттардың орындамауы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің Кодекстің 183-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талаптарын орындамау;
3) алдын ала кедендік декларациялау кезінде Кодекстің 185-бабының 7-тармағында көзделген мән-жайлардың басталуы;
4) мерзімді кедендік декларациялау кезінде Кодекстің 187-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген осындай кедендік декларациялау ерекшеліктерінің сақталмауы және (немесе) көрсетілетін қызметті алушыда кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, пайыздарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу бойынша белгіленген мерзімде орындалмаған міндеттің болуы;

5) непредъявление товара по требованию услугодателя в пределах сроков выпуска товаров, установленных пунктами 3 и 6 статьи 193 Кодекса;
6) невозобновление срока выпуска товаров в случаях, предусмотренных пунктами 6 и 11 статьи 198 Кодекса;
7) невыполнение требований, предусмотренных пунктами 2 и 7 статьи 410 Кодекса;
8) не отнесение товаров, заявленных в пассажирской таможенной декларации, к товарам для личного пользования в соответствии с пунктом 4 статьи 339 Кодекса;
9) выявление при проведении таможенного контроля товаров услугодателя нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) таможенного, и иного законодательства Республики Казахстан, за исключением случаев, когда:
выявленные нарушения, не являющиеся основаниями для возбуждения административного или уголовного дела, устранены;
выявленные нарушения устранены и декларируемые товары не изъяты и на них не наложен арест в соответствии с законами Республики Казахстан;
возбуждено в отношении услугополучателя дело о банкротстве.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Электронная (полностью автоматизированная) услуга предоставляется без участия услугодателя. Электронная (частично автоматизированная) услуга предоставляется с участием услугодателя при определении системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.kgd.gov.kz, www.minfin.gov.kz. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, Единого контакт-центра. Контактные телефоны Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 5
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал регистрации декларации на товары
на 20___ год _____________________________________
(код таможенного поста)
№ по порядку
Подача декларации на товары
Регистрация декларации на товары
Продление декларации на товары
Выпуск товаров
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) и подпись уполномоченного должностного лица, и номер его личной номерной печати
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) декларанта
Дата
Время
Дата
Время
Регистрационный номер декларации на товары/ при отказе в регистрации декларации на товары - причины
Дата
Время
Причины
Дата
Время
В случае принятия решения об отказе в выпуске товаров - причины
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 6
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации
на товары или отказа в его регистрации на 20___ год
_____________________________________
(код таможенного поста)
№ по порядку
Регистрационный номер заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации
Наименование заявите ля (ИИН/ БИН)*
Дата/время подачи заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного должностного лица
Дата/время регистрации либо отказа в регистрации (с указанием причины отказа) заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Номер декларации на товары, в отношении товаров, выпуск которых произведен по заявлению о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Дата окончания срока подачи декларации на товары
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 7
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал учета товаров, декларируемых с использованием периодической декларации
на товары на 20___ год __________________________________________________
(код таможенного поста)
№ по порядку
Периодическая декларация на товары
Декларант
Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара
Вес брутто (в килограммах)
Регистрационный номер транспортного средства/номер контейнера
Дата предъявления/отгрузки товара
Код таможенного поста места убытия
Дата фактического вывоза товаров
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, проводившего таможенный контроль
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 8
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами
органов государственных доходов
Форма
Журнал учета товаров, декларируемых с использованием временного
таможенного декларирования путем подачи временной декларации на товары
на 20 ___ год (код таможенного поста)
№ по порядку
Декларант
Временная декларация на товары
Наименование товара
Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Вес брутто (в килограммах)
Вес нетто (в килограммах)
Статистическая стоимость
Таможенная стоимость
Страна отправления/ назначения
Номера ж/д вагонов-цистерн
Номера железнодорожных накладных
Дата отбора проб и образцов товара (номер решения о назначении таможенной экспертизы)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, проводившего таможенный контроль
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 9
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами
органов государственных доходов
Форма
Акт о снятии показаний с приборов учета от "___" ___________ 20__ год
Мы, нижеподписавшиеся ________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
составили настоящий акт о снятии показаний с приборов учета товаров,
перемещаемых трубопроводным транспортом и по линии электропередачи
за ___________20___год Департаментом государственных доходов
по ____________________________________________________________
№ по порядку
Наименование узла (прибора) учета
Показания приборов учета на начало месяца
Показания приборов учета на конец расчетного периода
Объем перемещенного товара (тонн, тысяча кубических метров, киловатт часов)
1
2
3
4
5
Представитель узла (прибора) учета ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись, дата)
Уполномоченное должностное лицо органа государственных доходов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись, дата)
Приложение 10
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами
органов государственных доходов
Форма
Уведомление о планируемых поставках компонентов товара
Уведомление
№ ______________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование декларанта, юридический адрес)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(общие сведения о документах)
№ Решения о классификации товара по Товарной номенклатуре
внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
(далее – ЕАЭС) в несобранном виде
________________________________________________________________
Наименование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе
в некомплектном или незавершенном виде и его классификационный код
по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности ЕАЭС
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Наименование составных элементов товара в несобранном или разобранном
виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде и их
классификационный код по Товарной номенклатуре внешнеэкономической
деятельности ЕАЭС
________________________________________________________________
Стоимость товара в несобранном или разобранном виде, в том числе
в некомплектном или незавершенном виде по контракту
________________________________________________________________
________________________________________________________________
орган государственных доходов, где будет проводиться таможенная очистка
________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов (таможенного поста))
Срок ввоза товара ________________________________________________
Иные сведения ___________________________________________________
________________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
________________ (подпись)
Приложение 11
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами
органов государственных доходов
Форма
Журнал регистрации уведомлений о планируемых поставках компонентов товара
№ порядку
Регистрационный номер уведомления
№ Решения о классификации товаров
Срок действия решения о классификации товаров (ДДММГГ)
Наименование декларанта
Реквизиты договора (контракта/спецификации)
Код товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Стоимость товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по контракту
Срок осуществления поставки всех компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Иные сведения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:
Номер уведомления формируется следующим образом:
ХХХХХ/ДДММГГ/0000, где:

5) Кодекстің 193-бабының 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімдері шегінде көрсетілетін қызметті берушінің талабы бойынша тауарды көрсетпеу;
6) Кодекстің 198-бабының 6 және 11-тармақтарында көзделген жағдайларда тауарларды шығару мерзімін жаңартпау;
7) Кодекстің 410-бабының 2 және 7-тармақтарында көзделген талаптарды орындамау;
8) жолаушылар кедендік декларациясында мәлімделген тауарларды Кодекстің 339-бабының 4-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызбау;
9) көрсетілетін қызметті берушінің тауарларына кедендік бақылау жүргізу кезінде:
әкімшілік немесе қылмыстық іс қозғау үшін негіз болып табылмайтын анықталған бұзушылықтар жойылған; анықталған бұзушылықтар жойылған және декларацияланатын тауарлар алынбаған және оларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тыйым салынбаған; көрсетілетін қызметті алушыға қатысты банкроттық туралы іс қозғалған жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын және (немесе) кедендік және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасын бұзушылықтарды анықтау негіздер бойынша тауарларды шығарудан бас тартады.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда ызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Электрондық (толық автоматтандырылған) қызмет көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз ұсынылады. Электрондық (ішінара автоматтандырылған) қызмет тәуекелдерді басқару жүйесі кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды айкындаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің қатысумен ұсынылады. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған – www. kgd. gov. kz, www. minfin. gov. kz. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет", Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар. Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 1414, 8-800-080-7777.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған декларацияны тіркеу журналы _________ (кеден бекетінің коды)
р/ с№
Тауарларға арналған декларацияны беру
Тауарларға арналған декларацияны тіркеу
Тауарларға арналған декларацияны ұзарту
Тауарларды шығару
Лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы, оның жеке нөмірлі мөрі
Декларанттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Күні
Уақыты
Күні
Уақыты
Тауарларға арналған декларацияны тіркеу нөмірі/ тауарларға арналған декларацияны тіркеуде бас тарту кезіндегі себептері
Күні
Уақыты
Мәселелері
Күні
Уақыты
Тауарларды шығаруда бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту журналы ________________________ (кеден бекетінің коды)
р/с№
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту №
Өтініш берушінің атауы (ЖСН/БСН)*
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің күні/уақыты
Уәкілетті лауазымды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде)
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу не тіркеуден бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) күні/уақыты
Шығарылымы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш бойынша жүргізілген тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны нөмірі
Тауарларға арналған декларацияны беру мерзімінің аяқталу күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* Ескертпе:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған мерзімдік декларацияларды пайдалана отырып, декларацияланатын тауарларды есепке алу журналы ____________________________ (кеден бекетінің коды)
№р/с
Мерзімдік тауарларға арналған декларация
Декларант
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды
Тауардың атауы
Брутто салмағы (килограмм)
Көлік құралының тіркеу нөмірі/ контейнер нөмірі
Тауарды табыс ету/тиеп жөнелту күні
Кету орнының кеден бекетінің коды
Тауарлардың іс жүзінде шығарылған күні
Кедендік бақылауды жүргізген лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған уақытша декларацияларды уақытша кедендік декларациялауды пайдалана отырып, декларацияланатын тауарларды есепке алу журналы ____________________________ (кеден бекетінің коды)
№р/с
Декларант
Уақытша атауарларға арналған декларация
Тауардың атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды
Брутто салмағы (килограмм)
Нетто салмағы (килограмм)
Статистикалық құн
Кедендік құн
Жөнелтуші/ межелі ел
Теміржол вагондарының цистерналарының нөмірлері
Теміржол жүкқұжаттарының нөмірлері
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу күні (кедендік сараптаманы тағайындау туралы шеші
Кедендік бақылауды жүргізген лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" ____________ есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу туралы акті
Біз, төменде қол қойған __________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті 20___жылғы __________ үшін құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілген тауарларды есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу туралы осы актіні жасадық.
р/с №
Есепке алу торабының (аспабының) атауы
Есепке алу аспабының айдың басындағы көрсеткіші
Есепке алу аспабының есепті кезең соңындағы көрсеткіші
Өткізілген тауар көлемі (тонна, мың текше метр, киловатт сағат)
1
2
3
4
5
Есепке алу торабының (аспабының) өкілі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы, күні)
Мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды тұлғасы
__________________________________________________________________
______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы, күні)
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Тауар құрамдауыштарының жоспарланып отырған жеткізілімдері туралы хабарлама
Хабарлама № ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(декларанттың атауы, заңды мекенжайы)
____________________________________________________________________
(құжаттар туралы жалпы мәліметтер)
Жиналмаған түрінде Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша тауарларды сыныптау туралы шешімнің
№ ____________________________________________________________________
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауардың атауы және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша сыныптау
коды ____________________________________________________________________
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдас элементтерінің атауы және олардың Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша сыныптау коды ____________________________________________________________________
Келісім-шарт бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құны
____________________________________________________________________
Кедендік тазарту жүргізілетін мемлекеттік кірістер органы
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының (кеден бекетінің) атауы)
Тауарды әкелу мерзімі _________________________________________________
Өзге мәліметтер ________________________________________________________
___________тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _________ (қолы)
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Тауар құрамдауыштарының жоспарланып отырған жеткізілімдері туралы хабарламаны тіркеу журналы
р/с №
Хабарламаның тіркеу нөмірі
Тауарды сыныптау туралы шешімнің №
Тауарларды сыныптау туралы шешімнің қолдану мерзімі (ККААЖЖ)
Декларанттың атауы
Шарттың (келісішарттың/ерекшеліктері) деректемелері
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың коды
Келісішарт бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құны
жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың барлық құрамдастарын жеткізу мерзімі
Өзге де мәліме
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:
Рұқсаттың нөмірі мына түрде қалыптастырылады:
ХХХХХ/ККААЖЖ/0000, мұнда:

1 2 3
1) ХХХХХ – код территориального органа государственных доходов, который будет проводить таможенную очистку товаров;
2) ДДММГГ – дата выдачи уведомления (день, месяц и последние 2-цифры текущего года);
3) 0000 – порядковый номер уведомления.
Приложение 12
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами
органов государственных доходов
Форма
Журнал учета компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
№ по порядку
Декларант
№ и дата договора, спецификации
Наименование и количество товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплект ном или незавершенном виде (дополнительная единица измерения)
Наименование и количество компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплект ном или незавершенном виде (дополнительная единица измерения)
№ декларации на товары на компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
№ декларации на товары в отношении последнего компонента товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного должностного лица, проводившего таможенную очистку
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
в журнале указываются данные по каждой поставке компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.

1 2 3
1) ХХХХХ – кедендік тазартуды жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органының коды;
2) ККААЖЖ – хабарламаның берілген күні (күні, айы және ағымдағы жылдың соңғы 2 цифры);
3) 0000 – хабарламаның реттік нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарын есепке алу журналы
р/с №
Декларант
Шарттың, ерекшеліктің № және күні
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауардың атауы және саны (қосымша өлшем бірлігі)
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарының атауы және саны (қосымша өлшем бірлігі)
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарына арналған тауарларға арналған декларация №
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарына арналған соңғы тауарларға арналған декларация №
кедендік тазартуды жүргізген уәкілетті лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе:
журналда жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарының әр жеткізілімі бойынша деректер көрсетіледі.