Инструкция N 41 О налогообложении недропользователей
Утверждена Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1997 г. N 1. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.01.1998 г. за № 442. Утратила силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1997 года N 1 "... утверждении Инструкции N 41 "О налогообложении недропользователей"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 1997 года N 200-1 ЗРК Z970200_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести следующие изменения и дополнения в инструкции Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан N 33 "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога с юридических лиц", N 34 "О порядке исчисления и уплаты земельного налога", N 36 "О порядке исчисления и уплаты акцизов", N 37 "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость", N 38 "О порядке исчисления и уплаты налога на имущество", N 39 "О порядке исчисления и уплаты налога на транспортные средства", N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц", N 43 "Об административных положениях по налогам и другим обязательным платежам в бюджет".
2. Утвердить Инструкцию N 35 "О порядке уплаты сбора за регистрацию эмиссии ценных бумаг" и N 41 "О налогообложении недропользователей".
3. Признать утратившим силу приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 года "Об утверждении Инструкции N 35 "О порядке уплаты налога на операции с ценными бумагами".
4. Направить указанные изменения и дополнения к вышеназванным инструкциям в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрации.
Председатель
Инструкция N 41
О налогообложении недропользователей <*>
Сноска.
В тексте Инструкции ссылка на "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235" заменена ссылкой на "Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235" согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
Раздел I. Общие положения
Глава 1. Регулируемые вопросы
1. Настоящая Инструкция "О налогообложении Недропользователей" разработана на основании Закона Республики Казахстан, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235, с учетом изменений и дополнений, внесенных по состоянию на 01 января 2000 года и нормативных актов, принятых во исполнение его положений. <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
2. Положения настоящей Инструкции регулируют следующие вопросы налогообложения Недропользователей:
1) общие положения по налогообложению Недропользователей;
2) порядок исчисления и уплаты Специальных платежей и налогов недропользователей по действующим Контрактам на недропользование;
3) порядок исчисления и уплаты Доли Республики Казахстан по разделу продукции, уплачиваемой Недропользователями в соответствии с условиями Контрактов о разделе продукции ("Доля Республики Казахстан по разделу продукции");
4) порядок исчисления и уплаты суммы возмещения Исторических затрат;
5) порядок исчисления и уплаты платежей, уплачиваемых Недропользователями до момента заключения Контрактов на недропользование;
6) порядок осуществления контроля органами налоговой службы за соблюдением Недропользователями Налогового законодательства и условий Контрактов на недропользование.
3. При применении положений Настоящей Инструкции необходимо учитывать, что условия налогообложения, определенные в Контрактах на недропользование, заключенных между Правительством Республики Казахстан или Компетентным органом и отечественными или иностранными Недропользователями до 1 января 1996 года, а также в Контрактах на недропользование, заключенных после указанной даты и прошедших обязательную Налоговую экспертизу, сохраняются на срок их действия, с учетом положений пункта 24 Настоящей Инструкции. К данным Контрактам на недропользование применяются положения законодательства Республики Казахстан, действующего на момент их заключения. <*>
Сноска. Пункт 3 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62 V980551_ .
Глава 2. Определения

N 41 Нұсқаулық Жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi 1997 жылғы 29 желтоқсан N 1. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 26 қаңтар N 442 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
29. "Жер қойнауды пайдаланушыларға салық салу" N 41 Нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі Салық комитетiнiң 1997 жылғы 29 желтоқсандағы N 1 V970442_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi Төрағасының 1997 жылғы 29 желтоқсандағы N 1 бұйрығымен бекiтiлген
Ескерту: Нұсқаудың мәтiніндегi "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi
төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан
Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар N 2235 Жарлығы"
деген сiлтеме кез-келген септеуде "Салық және бюджетке басқа
да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi
Қазақстан Республикасының N 2235 Заңы" деген тиiстi
септеумен ауыстырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
I Бөлiм
Жалпы ережелер
1 тарау. Реттелетiн мәселелер
1. Осы Нұсқаулық "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының N 2235 Z952235_ Заңының негiзiнде, 2000 жылдың 1 қаңтарына дейiнгi жағдай бойынша енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларды және оның ережелерiн орындау үшiн қабылданған нормативтiк актiлердi ескере отырып әзiрлендi. <*>
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
2. Осы Нұсқаулықтың ережелерi Жер қойнауын пайдаланушыларға салық салудың мынадай мәселелерiн реттейдi:
1) Жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу жөнiндегi жалпы ережелер;
2) Жер қойнауын пайдалануда қолданылып жүрген Шарттар бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдер мен салықтарды есептеуiнiң және төленуiнiң тәртiбi;
3) Өнiмдердi бөлу туралы шарттардың жағдайларына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар төлейтiн өнiмдердi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн ("Өнiмдердi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн") есептеудiң және төлеудiң тәртiбi;
4) тарихи шығындардың орнын толтыру сомаларын есептеудiң және төлеудiң тәртiбi;
5) жер қойнауын пайдалану шарттарын жасасу сәтiне дейiн жер қойнауын пайдаланушылардың төлейтiн төлемдерiн есептеудiң және төлеудiң тәртiбi;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың Салық заңдарын және жер қойнауын пайдалану Шарттарының талаптарын сақтауын Салық қызметi органдарының бақылауын жүзеге асырудың тәртiбi.
3. Осы Нұсқаулықтың ережелерін қолданған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Құзыретті орган мен отандық немесе шетелдік жер қойнауын пайдаланушылар арасында 1996 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану жөніндегі Шарттарда, сондай-ақ аталған уақыттан кейін жасалған және міндетті түрде салықтық сараптамадан өткізілген шарттарда айқындалған салық салудың ережелері, осы Нұсқаулықтың 24-тармағының ережелері есептеле отырып, олардың әрекет ету мерзімінде сақталатынын ескеру қажет. Аталған жер қойнауын пайдалану жөніндегі шарттарға оларға қол қойылған сәтте қолданыста болған Қазақстан Республикасы заңдарының ережелері қолданылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
2 тарау. Анықтама

4. Термины "Активы", "Бонус", "Внутренняя норма прибыли", "Добыча", "Дивиденды", "Доход из казахстанского источника", "Исторические затраты", "Коммерческое обнаружение", "Компетентный орган", "Контракт на недропользование" ("Контракт"), "Контрактная территория", "Лицензия", "Месторождение", "Налоговая экспертиза", "Налоговое законодательство", "Налоговый год", "Налоговый режим", "Недра", "Недропользователь", "Операции по недропользованию", "Основные средства", "Общераспространенные полезные ископаемые", "Полезное ископаемое", "Разведка", "Роялти", "Сверхприбыль недропользователя", "Совокупный годовой доход", "Техногенные минеральные образования" и "Чистый доход", используемые в настоящей Инструкции, применяются в значениях, определенных в Законе Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235 и Указе Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона U962828_ "О недрах и недропользовании" от 27 января 1996 года N 2828.
4-1. К геологоразведочным работам (геологическое изучение, разведка и подготовительные работы к добыче природных ресурсов) относятся:
проведение мониторинга состояния недр, сейсмопрогнозирование;
геологические, географические, гидрогеологические, инженерно-геологические, геоэкологические съемки;
изучение геологического строения территории Республики в целом с определением перспектив на полезные ископаемые;
морские геолого-физические, научные и тематические исследования;
научно-геологические исследования;
создание государственных геологических карт, являющихся информационной основой недропользования;
разведка месторождений полезных ископаемых и их оценка;
транспортировка имущества, необходимого для проведения геологоразведочных работ;
лабораторные, топографо-геодезические, картосоставительские, буровые, горнопроходческие и другие работы, относящиеся к геологоразведочным работам;
работы, связанные с подготовкой месторождения к добыче полезных ископаемых, кроме работ, связанных с извлечением полезных ископаемых из недр на поверхность. <*>
Сноска. Глава 2 дополнена новым пунктом 4-1 согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
5. В тексте настоящей Инструкции, термин "Контракт на недропользование" или "Контракт" применяется исключительно в отношении Контрактов на недропользование, заключенных и прошедших государственную регистрацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Раздел II. Общие положения по налогообложению
Недропользователей
Глава 3. Установление Налогового режима в Контрактах на
недропользование

4. Осы Нұсқаулықта пайдаланылған: "Активтер", "Бонус", "Кiрiстiң iшкi нормасы", "Өнiм шығару", "Дивидендтер", "Қазақстандық кiрiс көзiнiң табысы", "Тарихи шығындар", "Коммерциялық байқаулар", "Құзырлы орган", "Жер қойнауын пайдалануға арналған Шарт", ("Шарт"), "Шарттық аумақ", "Лицензия", "Кен орны", "Салық сараптамасы", "Салық заңдары", "Салық жылы", "Салық режимi", "Жер қойнауы", "Жер қойнауын пайдаланушы", "Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар", "Негiзгi құралдар", "Жалпы таралған пайдалы қазбалар", "Пайдалы қазбалар", "Барлау", "Роялти", "Жер қойнауын пайдаланушының артық кiрiсi", "Жиынтық жылдық табыс", "Техногендiк минералдық құрылымдар" және "Таза пайда" деген терминдер Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 U962828_ Жарлықтарында анықталған мағынасы бойынша қолданылады.
4-1. Геологиялық барлау жұмыстарына (геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндiруге дайындық жұмыстары) мыналар жатады:
жер қойнауының жағдайына мониторинг жүргiзу, сейсмикалық болжау;
геологиялық, географиялық, гидрогеологиялық, инженерлiк-геологиялық, геоэкологиялық суретке түсiрулер;
пайдалы қазбаларға перспективаларды айқындаумен жалпы Республика аумағының геологиялық құрылымын зерттеу;
теңiздiк геологтiк-физикалық, ғылыми және тақырыптық зерттеулер;
ғылыми-геологиялық зерттеулер;
жер қойнауын пайдаланушылар үшiн ақпараттық негiз болып табылатын мемлекеттiк геологиялық карталарды жасау;
пайдалы қазбалардың орындарын барлау және оларды бағалау;
геологиялық барлау және геологиялық iздестiру жұмыстарын жүргiзу үшiн қажеттi мүлiктi тасымалдау;
лабораториялық, топографтiк-геодезиялық, карта жасаушылық, бұрғылау, кен қазу және геологиялық барлауға жататын басқа жұмыстар;
пайдалы қазбаларды жер қойнауының бетiне шығарумен байланысты
жұмыстардан басқа пайдалы қазбаларды өндiруге кен орнын дайындаумен
байланысты жұмыстар.
<*>
Ескерту: 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
5. Осы Нұсқаулықтың мәтiнiнде "Жер қойнауын пайдалануға арналған
Шарт" терминi немесе "Шарт" тек қана Қазақстан Республикасының заңдарында
белгiленген тәртiпте жасасқан және мемлекеттiк тiркеуден өткен Шарттар
үшiн ғана қолданылады.
II Бөлiм
Жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу
жөнiндегi Жалпы ережелер
3 тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған Шарттарда
Салық режимiн белгiлеу

6. Требования по уплате налогов и других обязательных платежей (Налоговый режим), устанавливаемые для Недропользователей, определяются в Контрактах на недропользование, заключаемых в порядке, установленном законодательством.*
Примечание. Порядок заключения Контрактов на недропользование установлен Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О недрах и недропользовании" от 27 января 1996 года N 2828 и постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 1996 года N 1092 P961092_ "Об утверждении Положения о порядке заключения Контрактов на проведение операций по недропользованию в Республики Казахстан".
7. Для определения Налогового режима, в том числе для установления Специальных платежей и налогов недропользователей, все заключаемые Контракты на недропользование до момента их заключения должны проходить обязательную Налоговую экспертизу в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.* Данное положение также распространяется на изменения и дополнения, вносимые в ранее заключенные Контракты и связанные с вопросами уплаты налогов и платежей.
Примечание. Порядок проведения налоговой экспертизы установлен постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. N 999 P970999_ "Об утверждения порядка проведения налоговой экспертизы".
8. Запрещается включение вопросов, относящихся к уплате налогов и платежей, в лицензии и другие акты, связанные с осуществлением Операции по недропользованию, в том числе в договора по приватизации и управлению объектами государственной собственности, за исключением Контрактов на недропользование.
9. Установленный Контрактом Налоговый режим применяется к Недропользователю с даты вступления Контракта в силу, если иное не предусмотрено условиями Контракта.
10. До момента вступления Контракта в силу Недропользователи производят исчисление налогов и платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательств. <*>
Сноска. Пункт 10 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
11. Налоговый режим, устанавливаемый Контрактом, должен соответствовать законодательству Республики Казахстан, регулирующему уплату налогов и других обязательных платежей, действующему на дату заключения Контракта. <*>
Сноска. Пункт 11 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
11-1. В случае заключения нового Контракта на недропользование с тем же Недропользователем или его правопреемником, во исполнение ранее заключенного Контракта, применяется Налоговый режим ранее заключенного Контракта, только в пределах предусмотренного частичного или полного переноса Налогового режима в будущий Контракт на недропользование на том же участке Недр. <*>
Сноска. Глава 3 дополнена новым пунктом 11-1 согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .

6. Жер қойнауын пайдаланушылар үшiн белгiленетiн салықты және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу жөнiндегi талаптар (Салық режимi) заңдарда белгiленген тәртiппен жасасқан Жер қойнауын пайдалануға арналған Шарттарда анықталады. <*>
<*> Ескерту. Жер қойнауын пайдалану шарттарын жасасудың тәртiбi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Жер қойнауын және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 Жарлығымен және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған Шарттарды жасасудың тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы" қаулысымен бекiтiлген.
7. Салық режимiн, оның iшiнде Жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдердi белгiлеу үшiн және салықтарын анықтау үшiн, Жер қойнауын пайдаланудың барлық жасалатын Шарттары, олар жасалатын уақытқа дейiн, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен мiндеттi Салықтық сараптамадан өткiзiлуге тиiс. <**> Бұл ереже, сондай-ақ салықтар мен төлемдердi төлеу мәселелерiне тiкелей немесе жанама қатысы бар, бұрын жасалған Шарттарға енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтыруларға қолданылады.
<**> Ескерту. Салықтық сараптамаларды жүргiзудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 20 маусымдағы N 999 P970999_ "Салықтық сараптамаларды жүргiзу туралы" қаулысымен бекiтiлген.
8. Шарттарды қоспағанда, салықтар мен төлемдердi төлеуге қатысты мәселелердi Жер қойнауын пайдалануға байланысты лицензиялар мен басқа да актiлерге, оның iшiнде Жер қойнауын пайдалануды жүзеге асыратын кәсiпорындарды жекешелендiру және олардың акцияларын сатып алу-сату мәселелерiн реттейтiн келiсiм-шарттарға енгiзуге тыйым салынады.
9. Шартпен бекiтiлген Салық режимi, егер Шарттың жағдайларында өзгеше қаралмаса, Шарт күшiне енген уақыттан бастап Жер қойнауын пайдаланушыға қолданылады.
10. Шарт күшiне енетiн уақытқа дейiн Жер қойнауын пайдаланушылар салықтар мен төлемдердiң есебiн Қазақстан Республикасының мiндеттемелер пайда болған уақытқа дейiн қолданылып келген заңдарына сәйкес жүргiзедi. <*>
Ескерту: 10-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
11. Шартпен белгiленетiн Салықтық режим Қазақстан Республикасының Шарт жасалған уақытқа дейiн қолданылып келген, салықтарды және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеудi реттейтiн заңдарына сәйкес болуға тиiс.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ сөйлеммен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_ бұйрығымен.
11-1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі жаңа шарт сол жер қойнауын пайдаланушымен немесе оның мирасқорымен жасалған жағдайда бұрын жасалған шартты орындау үшін, салық режимі тек сол жерде жер қойнауын пайдаланудың болашақ шартына ішінара немесе толық ауыстыру көзделген шектерде ғана қолданылады. <*>
Ескерту: 11-тармақтың екінші сөйлемі 11-1-тармақ болып саналды - ҚР
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы
N 1571 бұйрығымен. V991055_

12. Положения Контрактов, относящиеся к уплате налогов и других обязательных платежей, противоречащие положениям пункта 11 Настоящей Инструкции, считаются недействительными и подлежат пересмотру в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и положениями Контрактов в целях приведения условий контракта в части налогообложения в соответствие с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим на дату заключения контракта. <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62; приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
Глава 4. Модели налогового режима Контрактов на
недропользование
13. Налогообложение Недропользователей, исходя из основных видов Контрактов на недропользование, разделяется на две модели.
14. Первая модель Налогового режима применяется во всех видах Контрактов, за исключением Контрактов вида "О разделе продукции", для которых устанавливается вторая модель Налогового режима.
15. Первая модель предусматривает уплату Недропользователями всех видов налогов и других обязательных платежей, установленных законодательными актами Республики Казахстан. Данная модель предусматривает распространение общего Налогового режима, применяемого для налогоплательщиков в соответствии с Налоговым законодательством Республики Казахстан, состоящим из Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235, изменений и дополнений к нему на дату заключения Контракта, других законов и Указов Президента Республики Казахстан, решений, постановлений и других подзаконных актов министерств и ведомств Республики Казахстан, регулирующих уплату налогов и платежей в бюджет Республики Казахстан.
16. Вторая модель предусматривает уплату (передачу) Недропользователями Доли Республики Казахстан по разделу продукции, а также уплату следующих видов налогов и других обязательных платежей:
1) подоходного налога с юридических лиц, в том числе, подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
2) налога на Чистый доход постоянного учреждения иностранного юридического лица;
3) налога на добавленную стоимость;
4) бонусов;
5) роялти;
5-1) социального налога;
6) сбора за государственную регистрацию юридических лиц;
7) сборов за право занятия отдельными видами деятельности;

12. Шарттардың салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді төлеуге қатысты, осы Нұсқаулықтың 11-тармағының ережелеріне қайшы келетін ережелері жарамсыз деп саналады және Шарттардың ережелерінде келiсiм-шарт жасау күнiнде қолданылған Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес салық салу бөлшегiнде келiсiм-шарт қағидаларын әкелу мақсатында белгіленген тәртіппен қайта қаралуға жатады. <*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
Ескерту: 12-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
4 Тарау. Жер қойнауын пайдалану Шарттарының
салықтық режимiнiң үлгiлерi
13. Жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу, Жер қойнауын пайдалану Шарттарының негiзгi түрлерiне қарай екi үлгiге бөлiнедi.
14. Салық режимiнiң бiрiншi үлгiсi, Салық режимiнiң екiншi үлгiсi арналған, Шарттардың "Өнiмдердi бөлу туралы" түрiн қоспағанда, Шарттардың барлық түрлерiне қолданылады.
15. Бiрiншi үлгi Жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген, салықтарды және басқа да мiндеттi төлемдердiң барлық түрлерiн төлеуiн көздейдi. Осы үлгi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Жарлығынан, оның Шарт жасалған уақытқа дейiн өзгерiстерi мен толықтыруларынан, Қазақстан Республикасының басқа да Заңдарынан, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтарынан, Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының және Қазақстан Республикасының бюджетiне түсетiн салықтар мен төлемдердiң төленуiн реттейтiн шешiмдерiнен, қаулыларынан және заңға қосымша актiлерiнен тұратын, Қазақстан Республикасы Салық заңдарына сәйкес Жер қойнауын пайдаланушылар үшiн қолданылатын жалпы Салық режимiн қолдануды көздейдi.
16. Екiншi үлгi Жер қойнауын пайдаланушылардың өнiмдердi бөлу бойынша
Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеуiн (беруiн), сондай-ақ салықтарды
және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеудi салықтардың және басқа да
мiндеттi төлемдердiң мынадай түрлерiн төлеудi көздейдi:
1) Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығын, сондай-ақ төлем көзiнен
ұсталатын табыс салығын;
2) шетелдiк заңды тұлғаның тұрақты мекемесiнiң таза табысына
салынатын салықты;
3) Қосылған құн салығын;
4) Бонустарды;
5) Роялтилердi;
5-1) әлеуметтiк салықты;
<*>
6) Заңды тұлғалардан мемлекеттiк тiркеу үшiн алынатын алымдарды;
7) әрекеттiң жекелеген түрлерiмен шұғылдану құқығы үшiн алымдарды;
8)
<*>

9) других обязательных платежей, установленных законодательными
актами Республики Казахстан и не предусмотренных статьей 3 Закона
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
от 24 апреля 1995 года N 2235.
<*>
Сноска. Пункт 16 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571
V991055_
.
Раздел III. Особенности исчисления и уплаты налогов
и платежей, предусмотренных Налоговым законодательством
для Недропользователей
Глава 5. Общие особенности налогообложения Недропользователей
17. Недропользователи самостоятельно производят исчисление и
уплату налогов и платежей, предусмотренных в первой или второй модели
Налогового режима.
18. Недропользователи, в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и условиями Контрактов на недропользование,
уплачивают Специальные платежи и налоги недропользователей, которые
включают в себя:
1) Бонусы:
а) подписной;
б) коммерческого обнаружения;
в) добычи - для контрактов, заключенных до 01.07.98 г.
2) Роялти.
3) Налог на сверхприбыль.
4) Долю Республики Казахстан по разделу продукции.
5) другие платежи за пользование Недрами, установленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями заключенных Контрактов, в том числе возмещение в бюджет сумм Исторических затрат. <*>
Сноска. Пункт 18 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62; приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
19. Специальные платежи и налоги недропользователей выплачиваются в денежной форме, за исключением установления выплаты в натуральной форме Роялти и Доли Республики Казахстан по разделу продукции в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.*
Примечание. Пункт 4) статьи 1 Указа "О недрах и недропользовании" от 27 января 1996 года N 2828. Пункт 11) статьи 1 - порядок установления выплаты Роялти и Доли Республики Казахстан в Контрактах о разделе продукции в натуральной форме определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 года N 1329 P971329_ .
20. Специальные платежи и налоги недропользователей исчисляются и уплачиваются в национальной валюте, за исключением случаев, когда условиями Контрактов предусмотрено их исчисление и уплата в иностранной валюте.
21. Недропользователь, в состав которого входят организации и физические лица, осуществляющие деятельность по одному Контракту, в целях налогообложения считается единым налогоплательщиком и обязан выплачивать налоги и платежи, установленные в Контракте.
Пример. Компания "ОНЭНП Актобе ЛТД" заключила Контракт на Добычу углеводородов в Актюбинской области. Компания "ОНЭНП Актобе ЛТД" создана для осуществления указанного Контракта в форме консорциума пятью юридическими лицами "А.Х. ЛТД", "А.Я. ЛТД", "В.Т. ЛТД", "Р.У. ЛТД" и "А.Е.А. ЛТД".
Единым налогоплательщиком по налогам и платежам, выплачиваемым на основании заключенного Контракта (в том числе по Бонусам, Роялти, налогу на сверхприбыль, подоходному налогу с юридических лиц, налогу на имущество, налогу на добавленную стоимость, отчислениям в дорожный фонд и другим), является Консорциум, который становится на налоговый учет в налоговый орган по данным налогам и платежам.
Для обеспечения данного положения участники Консорциума компании "А.Х. ЛТД", "А.Я. ЛТД", "В.Т. ЛТД", "Р.У. ЛТД" и "А.Е.А. ЛТД" определяют оператора консорциума (компания из числа участников консорциума либо другая компания) или другой рабочий орган, которому поручается от лица участников консорциума вести единый (общий) бухгалтерский и налоговый учет по деятельности консорциума. Оператор либо рабочий орган, от имени консорциума, несет ответственность перед государством (органом налоговой службы) за соблюдением Налогового законодательства и условий Контракта на недропользование, в том числе за полноту и своевременность уплаты налогов и платежей.
При возникновении необходимости получения отдельным участником документов от налоговой службы о выплаченных им суммах налогов и платежей, оператор либо рабочий орган самостоятельно производит распределение сумм объектов налогообложения и определяет долю каждого участника в общей сумме налогов и платежей, выплаченных консорциумом и подает справку о таких суммах в налоговый орган. При необходимости, на основании данной справки, орган Налоговой службы выдает участникам консорциума документальное подтверждение о выплаченной каждым из них сумме налога.

9) Қазақстан Республикасының Заң актiлерiмен белгiленген және
Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi
төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235
Z952235_
Заңының 3-бабымен
көзделмеген басқа да мiндеттi төлемдердi.
Ескерту: 16-тармақ толықтырылады, өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
III бөлiм
Жер қойнауын пайдаланушылар үшiн Салық
заңдарында көзделген салықтар мен төлемдердi
есептеу мен төлеудiң ерекшелiктерi
5 тарау. Жер қойнауын пайдаланушыларға салық
салудың жалпы ерекшелiктерi
17. Жер қойнауын пайдаланушылар бiрiншi және екiншi үлгiлi Салық
режимi көзделген салықтар мен төлемдердi есептеудi және төлеудi өздiгiнен
жүргiзедi.
18. Жер қойнауын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының заңдарына
және Жер қойнауын пайдалану шарттарының жағдайларына сәйкес Жер қойнауын
пайдаланушылардың Арнаулы төлемдерi мен салықтарын төлейдi, олар мыналарды
қамтиды:
1) Бонустарды;
а) жазылымды;
б) коммерциялық байқауды;
в) өнiм шығару - 1998 жылдың 1 шiлдесiне дейiн жасалынған
келiсiм-шарттар үшiн;
<*>
2) Роялтилердi;
3) Артық кiрiс салығын;
4) өнiмдердi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн.
5) Қазақстан Республикасының заңдарына және жасалған шарттардың
ережелеріне сәйкес белгіленген жер қойнауын пайдалану жөніндегі басқа да
төлемдер, оның ішінде бюджетке тарихи шығындарды өтеу.
<*>
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
Ескерту: 18-тармақ толықтырылады - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
19. Жер қойнауын пайдаланушылардың Арнаулы төлемдерi мен салықтары, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен өнiм бөлу бойынша табиғи түрдегi Роялтилер мен Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудi белгiленгеннен басқасы, ақшалай түрде төленедi. <*>
<*> Ескерту. "Жер қойнауы және Жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылдың 27 қаңтарындағы N 2828 U962828_ Жарлықтың 1 бабының 4) тармағы.
1 бапты 11) тармағы - табиғи түрдегi бөлу туралы шарттардағы Роялтилер мен Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудi белгiлеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қыркүйектегi N 1329 P971329_ қаулысымен анықталған.
20. Жер қойнауын пайдаланушылардың Арнаулы төлемдерi мен салықтары, Шарттардың жағдайларымен оларды шетелдiк валютада есептеу және төлеу көзделген жағдайларды қоспағанда, Ұлттық валютада есептеледi және төленедi.
21. Құрамында әрекетiн бiр контракт бойынша жүзеге асыратын ұйымдар мен жеке тұлғалар енетiн Жер қойнауын пайдаланушы салық салу мақсатында бiртұтас салық төлеушi болып саналады және Шартта белгiленген салықтар мен төлемдердi төлеуге мiндеттi.
Мысалы. "ОНЭНП Ақтөбе ЛТД" көмiрлi оттегiн өндiруге шарт жасасты. "ОНЭНП Ақтөбе ЛТД" компаниясын бес заңды тұлға "А.Х.ЛТД", "А.Я.ЛТД", "В.Т.ЛТД", "Р.У.ЛТД" және "А.Е.А.ЛТД" Консорциум түрiнде аталған Шартты жүзеге асыру үшiн құрылған.
Жасалған контракт негiзiнде төленетiн салықтар мен төлемдер бойынша (оның iшiнде Бонустар, Роялтилер, Артық кiрiс салығы, заңды тұлғалардың Табыс салығы, Мүлiк салығы, қосылған құн салығы, Жол қорына аударымдар және басқалар бойынша) бiртұтас Жер қойнауын пайдаланушы болып Консорциум саналады, ол аталған салықтар мен төлемдер бойынша салық органында салықтық есепте тұрады.
Консорциумға қатысушы "А.Х.ЛТД", "А.Я.ЛТД", "В.Т.ЛТД", "Р.У.ЛТД" және "А.Е.А.ЛТД" компаниялары аталған ереженi қамтамасыз ету үшiн консорциумның операторын (консорциумға қатысушы компанияны яки басқа компанияны) немесе басқа жұмыс органын белгiлейдi, оған консорциумға қатысушылар атынан консорциумның "iс-әрекетi бойынша бiртұтас (жалпы) бухгалтерлiк және салықтық есеп жүргiзу тапсырылады. Оператор яки жұмыс органы консорциумның атынан Салық заңдарының және Жер қойнауын пайдалану Шарты жағдайларының орындалуы үшiн, оның iшiнде салықтар мен төлемдердiң толық және уақытында төленуi үшiн мемлекет (салық қызметi органы) алдында жауап бередi.
Жекелеген қатысушының олар төлеген салықтар мен төлемдер туралы салық қызметiнен құжаттар алу қажеттiгi пайда болған кезде, оператор яки жұмыс органы салық салынатын объектiлердiң сомаларын өз бетiмен бөледi және консорциум төлеген салықтар мен төлемдердiң жалпы сомасындағы әрбiр қатысушының үлесiн анықтайды және салық органына осы сомалар туралы анықтама бередi. Қажет болса, аталған анықтаманың негiзiнде салық қызметi органы консорциумның мүшелерiне олардың әрқайсысы төлеген салықтың сомасы туралы құжаттық растама бередi.

22. Налоговая граница.
1) Недропользователи не могут объединять доходы и вычеты по Контракту на недропользование для целей исчисления налогов и платежей с доходами и вычетами по деятельности, выходящей за рамки данного Контракта на недропользование. <*>
Сноска. Подпункт 1) - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
2) Данное положение не распространяется на Контракты по Добыче Общераспространенных полезных ископаемых, при условии, что эти Контракты не предусматривают Добычу других видов Полезных ископаемых.
23. Налоговый режим по операциям, не относящимся к осуществлению Недропользования.
В случае осушествления Недропользователем деятельности, не предусмотренной Контрактом, он обязан выплачивать по такой деятельности налоги и платежи, установленные законодательством Республики Казахстан на момент возникновения обязательств по их уплате. Для обеспечения точности в исчислении налогов и платежей Недропользователь обязан вести по данной деятельности раздельный налоговый учет.
Пример: Совместное предприятие "К.S.S. Ltd" осуществляет свою деятельность на территории Республики Казахстан в соответствии с Контрактом на Разведку и Добычу углеводородов. Кроме того, это предприятие открыло завод по производству минеральной воды.
В данном случае деятельность по производству минеральной воды не предусмотрена в Контракте на Разведку и Добычу углеводородов и поэтому это предприятие обязано вести по данной деятельности отдельный налоговый учет и выплачивать по ней налоги и платежи, установленные законодательством Республики Казахстан на момент осуществления такой деятельности.
24. Стабильность налогового режима.
1) Налоговый режим, установленный Контрактом на недропользование, заключенным в установленном порядке и прошедшим обязательную Налоговую экспертизу, действует неизменно до окончания срока действия данного Контракта, за исключением случаев, предусмотренных в подпункте 2) данного пункта.
2) Изменения в Налоговый режим, установленный Контрактом, могут вноситься исключительно по соглашению сторон Контракта. В том числе, изменения в Налоговый режим Контракта должны вноситься в случае внесения изменений в законодательство или в положения международных договоров после даты подписания Контракта, которые приводят к невозможности дальнейшего соблюдения первоначальных условий Контракта или приводят к существенному изменению его общих экономических условий.
Внесение таких изменений не должно изменять соотношения экономических интересов Республики Казахстан и Недропользователя по Контракту, сложившихся по состоянию на дату вступления Контракта в силу.

22. Салықтық шекара.
1) жер қойнауын пайдаланушылар салықтар мен төлемдерді есептеп шығару мақсатында жер қойнауын пайдалану жөніндегі Шарттар бойынша кірістер мен шегерімдерді жер қойнауын пайдалану жөніндегі аталған Шарттың шеңберінен тысқары әрекеттер бойынша кірістермен және шегерімдермен біріктіре алмайды; <*>
2) Аталған ереже, Пайдалы қазбалардың басқа түрлерiн өндiрудi көздемеген жағдайда, Жалпы таралған пайдалы қазбаларды өндiру жөнiндегi Шарттарға қолданылмайды.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
23. Жер қойнауын пайдалануды жүзеге асыруға қатысы жоқ операциялар жөнiндегi Салық режимi.
Жер қойнауын пайдаланушы Шартта көзделмеген әрекеттi жүзеге асырған жағдайда, олардың төлемдерi бойынша мiндеттемелер пайда болған сәтте, ол осы қызметi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген салықтар мен төлемдердi төлеуге мiндеттi. Салықтар мен төлемдердi есептеуде дәлдiктi қамтамасыз ету үшiн Жер қойнауын пайдаланушы аталған iс-әрекет бойынша бөлек салықтық есебiн жүргiзуге мiндеттi.
Мысалы. "К; S.S. Ltd" бiрлескен кәсiпорны өзiнiң әрекетiн барлау және көмiрлi-су тегiн өндiру Шартына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырады. Одан басқа, бұл кәсiпорын минералды су өндiру жөнiнде зауыт ашты.
Бұл жағдайда, минералды су өндiру жөнiндегi әрекет барлау және көмiрсутегiн өндiру Шартында қарастырылмаған, сондықтан бұл кәсiпорын аталған әрекетi бойынша жеке салықтық есеп жүргiзуге және ол бойынша осындай әрекет жүзеге асырылған уақытқа дейiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген салықтар мен төлемдердi төлеуге мiндеттi.
24. Салық режимiнiң тұрақтылығы.
1) Белгiленген тәртiппен жасалған және мiндеттi Салықтық сараптамадан өткен, Жер қойнауын пайдалану Шартында белгiленген Салық режимi осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзгерiссiз аталған Шарттың әрекет ету мерзiмi бiткенге дейiн сақталады.
2) Шартта белгіленген Салық режиміне өзгерістер тек шарттың тараптарымен келісім бойынша ғана енгізілуі мүмкін. Оның ішінде Шарттық Салық режиміне өзгерістер заңдарға немесе халықаралық келісім-шарттарының ережелеріне өзгерістер енгізілген жағдайда, шарттың бастапқы ережелерін бұдан әрі сақтау мүмкін болмайтын немесе оның жалпы экономикалық қағидаларын елеулі өзгерістерге ұшырататын сәттен кейін енгізіледі. <*>
Мұндай өзгерістердің енгізілуін Шарт күшіне енген сәттегі жағдай бойынша қалыптасқан, Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушының Шарт жөніндегі экономикалық мүдделерінің арасалмағын өзгертпеуге тиіс. <*>

Пример 1. Иностранная корпорация заключила Контракт на Добычу углеводородов в Атырауской области 1 декабря 1994 года сроком на 25 календарных лет. Проект Добычи осуществляется на основе создания совместного предприятия. В соответствии с Налоговым законодательством Корпорация должна уплачивать налог на дивиденды в размере 15% по прибыли, распределяемой совместным предприятием участникам. С 1 января 1996 года вступает в силу Соглашение между Правительствами двух государств об устранении двойного налогообложения, в соответствии с которым ставка налога на дивиденды устанавливается в размере 5%.
Таким образом, с 1 января 1996 года законодательство разрешает совместному предприятию удерживать налог на дивиденды по прибыли, распределяемой Корпорации, в размере 5%. Однако, в таком случае Республика Казахстан имеет право на денежную компенсацию потерь казахстанской стороны в результате снижения налога на дивиденды и такое право может быть реализовано путем повышения размеров (ставок) других платежей или налогов (как правило Роялти), не подпадающих под действие вышеуказанного соглашения.
Пример 2. Компания "Мунай" заключила Контракт на недропользование в 1996 году. В соответствии с законодательством 1996 г. Подписной бонус, уплачиваемый компанией, не относился на вычеты при исчислении подоходного налога с юридических лиц, а ставка налога на имущество составляла 0,5% от суммы объекта обложения. В соответствии с изменениями и дополнениями, внесенными в Налоговое законодательство с 1 января 1997 г., Подписной бонус включается в сумму вычетов, ставка налога на имущество составляет 1 % от объекта обложения. При отсутствии принятия решения, в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции, компания "Мунай" обязана соблюдать условия налогообложения, соответствующие законодательству 1996 г., без учета изменений законодательства, внесенных после даты вступления Контракта в силу. <*>
Сноска. Пункт 24 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
25. Налогообложение переуступки прав.
Доходы, получаемые от переуступки прав, предоставляемых Контрактом, подлежат налогообложению в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. N 2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Пример. Компания "М.S.М. Лтд. " заключила Контракт с Правительством Республики Казахстан на добычу углеводородов в Атырауской области. В ходе проведения переговоров Компанией было затрачено 100 млн. тенге на приобретение лицензии, оплату консультантов, приобретение геологической информации, командировочные расходы и т.д. Не приступив к добыче углеводородов, она произвола переуступку прав по данному Контракту Компании "R.S.К. end GYL Лтд." за 200 млн. тенге, получив таким образом доход в сумме 100 млн. тенге. Полученный доход должен быть обложен налогами и платежами, действующими на момент переуступки прав, для которых такой доход является объектом налогообложения. При этом, следует учитывать, что исчисление и уплата подоходного налога с юридических лиц, в том числе подоходного налога с юридических лиц, удерживаемого у источника выплаты, в отношении операций по переуступке прав, производится в порядке, установленном Налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату переуступки, а также то, что операции по переуступке прав, предоставленных Контрактом на недропользование, освобождаются от налога на добавленную стоимость. <*>
Сноска. Пункт 25 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
Глава 6. Особенности порядка исчисления подоходного
налога с юридических лиц

1-мысал. Шетелдiк корпорация 1994 жылдың 1 қаңтарында Атырау облысында көмiрлi-су тегiн өндiруге 25 күнтiзбелiк жылға Шарт жасасты. Өнiм өндiру Жобасы бiрiккен кәсiпорын құру негiзiнде жүзеге асырылады. Салық заңдарына сәйкес Корпорация бiрлескен кәсiпорын қатысушыларға бөлетiн кiрiс бойынша 15% көлемiнде дивидендтерге салық төлеуге тиiстi. 1996 жылдың 1 қаңтарынан екi мемлекет Үкiметтерiнiң арасында қосарланған салықты жою туралы Келiсiм күшiне енедi, Оған сәйкес дивидендтерге салынатын салықтың ставкасы 5% мөлшерiнде белгiленген.
Осылайша, заңдар 1996 жылдың 1 қаңтарынан бастап бiрлескен кәсiпорынның Корпорацияға бөлiнетiн кiрiстер бойынша дивидендтерден 15% мөлшерiнде салық ұстауына рұқсат етедi. Алайда, мұндай жағдайда Қазақстан Республикасының Дивидендтер салығының төмендетiлуi салдарынан Қазақстан тарапының шығынын ақшалай өтетуге құқығы бар және мұндай құқық жоғарыда аталған келiсiмнiң әрекетiне ұшырамайтын, басқа төлемдердiң немесе салықтардың (әдетте Роялтилердiң) мөлшерiн (ставкаларын) арттыру жолымен iске асырылуы мүмкiн.
2-мысал. "Мұнай" компаниясы Жер қойнауын пайдалануға 1996 жылға Шарт жасасты. Заңға сәйкес 1996 ж. Компания төлейтiн Жазылымды бонус заңды тұлғалардан табыс салығын шығарған кезде шегеруге жатпайтын болды. Салық заңдарына енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес, 1997 жылдың 1 қаңтардан бастап Жазылымды бонус шегерiмдер сомасына енгiзiледi, мүлiк салығының ставкасы салық салынатын объектiнiң 1 процентiн құрайды. Осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес шешiм қабылданбаған жағдайда, "Мұндай" компаниясы заңның Шарт күшiне енген Уақыттан кейiн енгiзiлген өзгерiстерiн есепке алмастан, 1996 ж. заңдарына сәйкес салық салудың жағдайларын сақтауға мiндеттi. <*>
ЕСКЕРТУ. 24-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
25. Құқықтардың басқаға берiлуiне салық салу.
Шартта берiлген құқықты өткiзiп беруден алынатын табыстар Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Заңында белгiленген тәртiппен салық салуға жатқызылады.
Мысалы. "М.S.М. Лтд" компаниясы Атырау облысында көмiрлi-су тегiн өндiруге Қазақстан Республикасының Үкiметiмен Шарт жасасты. Келiссөздер жүргiзу барысында Компания лицензияларды сатып алуға, кеңесшiлерге ақы төлеуге, геологиялық ақпараттарды сатып алуға, iссапар шығындарына және т.б. 100 млн. теңге шығындады. Көмiрлi-су тегiн өндiруге кiрiспестен, ол аталған Шарт бойынша "R.S.К & GYL Лтд" компаниясына құқықтарын өткізiп берудi 200 млн. теңгеге жүзеге асырып, сонымен 100 млн. теңге табысқа ие болды. Алынған табысқа, мұндай табысты салық салу объектiсi болып табылатын құқықты өткiзiп берген уақытқа дейiн қолданылып келген, салықтар салынуға тиiс.
Бұл орайда заңды тұлғалардың табыс салығын, оның ішінде құқықтарды тапсырып беру жөніндегі операцияларға қатысты заңды тұлғалардың төлем көздерінен ұсталатын табыс салығын есептеу және төлеу тапсырып беру сәтінде қолданыста болған Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген тәртіппен жүргізілетін, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану жөніндегі шартта белгіленген құқықтарды тапсырып беру жөніндегі операциялардың қосылған құн салығынан босатылатынын ескеру керек. <*>
ЕСКЕРТУ. 25-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
6 Тарау. Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығын
есептеу тәртiбiнiң ерекшелiктерi

26. Недропользователь, осуществляющий деятельность на основании Контракта на недропользование (добычу полезных ископаемых, в том числе общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод), при определении суммы облагаемого дохода, кроме вычетов, предусмотренных для всех налогоплательщиков, имеет право на вычет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, следующих видов расходов:
1) сумм Бонусов и Роялти;
2) сумм отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождения (резервный фонд), связанных с завершением операций по Недропользованию на Контрактной территории (Размер и порядок отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений устанавливается Контрактом на недропользование на весь срок разработки месторождения в ходе проведения Налоговой экспертизы Контрактов по согласованию с Компетентным органом, исходя из проектных сумм затрат на ликвидацию последствий разработки месторождения). В случае, если фактические затраты по ликвидации последствий разработки месторождений ниже произведенных отчислений в указанный фонд, положительная разница подлежит включению в налогооблагаемый доход Недропользователя;
3) расходы, фактически понесенные Недропользователем на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов в пределах сумм, установленных Контрактами на недропользование;
4) фактически выплаченные в бюджет суммы возмещения Исторических затрат, произведенных государством на Контрактной территории. <*>
Сноска. Пункт 26 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62; приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
27. При исчислении облагаемого дохода убытки, образующиеся в связи с деятельностью, осуществляемой по Контрактам на недропользование, переносятся Недропользователем на срок до семи лет включительно. При этом, по Контрактам, заключенным на Разведку и Добычу, перенос убытков, образовавшихся в связи с затратами на Разведку и обустройство месторождения, начинается с года, в котором начата Добыча Полезных ископаемых.
Пример. Компания "Тулпар" заключила Контракт на разведку и Добычу углеводородов. В ходе деятельности по данному Контракту компания проводила работы по Разведке в течение 4-х лет, обнаружила на 5-й год месторождение нефти, имеющее коммерческий интерес, и приступила в данном году к разработке данного месторождения и добыче нефти.
В данном случае, все затраты, понесенные компанией на геологическое изучение, Разведку и подготовительные работы к Добыче Полезных ископаемых, выплату Подписного бонуса и Бонуса коммерческого обнаружения должны капитализироваться в течение всех лет, предшествующих году, в котором начата Добыча и только в этом году начинают относиться на вычеты. Образующаяся сумма убытков, оnределяемая в соответствии с Налоговым законодательством, начинает переноситься начиная с года, в котором начата добыча нефти - с 5 года и убытки каждого года могут переноситься на срок до семи последующих лет.

26. Жер қойнауын пайдалану Шарты (пайдалы қазбаларды, оның iшiнде жалпы таралған пайдалы қазбалар мен жер асты суларын өндiру) негiзiнде әрекет етушi Жер қойнауын пайдаланушы салық салынатын табыстың сомасын анықтаған кезде, барлық салық төлеушiлер үшiн көзделген шегерiмдерден басқа шығыстардың мынадай түрлерiн шегеруге құқығы бар Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес: <*>
1) Бонустар мен роялтилердiң сомаларын;
2) Шарттық аумақта Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялардың аяқталуына байланысты, кен орындарын игерудiң салдарын жою қорына (резерв қорына) бөлiнген аударымдардың сомасын (кен орындарын игерудiң салдарын жою қорына аударымдардың мөлшерi мен тәртiбiн Жер қойнауын пайдалану Шартымен кен орындарын игерудiң салдарын жоюға арналған шығындардың жобалық сомасын ескере отырып, Құзырлы органның келiсiмi бойынша Шарттардың Салықтық сараптамадан өткiзiлуi барысында кен орнын игерудiң бүкiл мерзiмiне белгiленедi). Егер кен орындарын игерудiң салдарын жою жөнiндегi iс жүзiндегi шығындар аталған қорғау жасалған аударымдардан кем болған жағдайларда, айырмашылықтың артығы Жер қойнауын пайдаланушының салық салынатын табысына қосуға жатқызылады. <*>
3) Жер қойнауын пайдаланушылардың қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтiк салаларын дамытуға Жер қойнауын пайдалану Шарттарында белгiленген сомалардың шегiнде iс жүзiнде жұмсаған шығындарын;
4) мемлекет Шарттық аумақта жұмсаған Тарихи шығындарды қайтарудың iс жүзiнде бюджетке төленген сомасын.
ЕСКЕРТУ. 26-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
Ескерту: 26-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_
27. Салық салынатын табысты есептеген кезде, Жер қойнауын пайдалану Шарттары бойынша жүзеге асырылған әрекетке байланысты жинақталған зияндарды Жер қойнауын пайдаланушы жетi жылды қамтитын мерзiмге дейiн кейiн қалдырады. Бұл орайда барлау және кен орнын жасақтау шығындарына байланысты жинақталған зияндарды ауыстыру пайдалы қазбаларды өндiру басталған жылдан басталады.
Мысалы. "Тұлпар" компаниясы көмiрсутегiн барлауға және өндiруге Шарт жасасты. Аталған Шарт бойынша әрекет етудiң барысында компания 4 жыл бойы барлау жұмыстарын жүргiзiп, 5-шi жылы коммерциялық маңызы бар мұнай кен орнын тапты және сол жылы аталған кен орнын игеруге және мұнай өндiруге кiрiстi.
Бұл жайда, компанияның геологиялық зерделеуге, барлауға және Пайдалы қазбаны игеруге дайындық жұмысына, Жазылымды бонус пен коммерциялық байқау бонусын төлеуге жұмсаған барлық шығындары өнiм өндiру басталған жылдың алдындағы барлық уақыттың iшiнде жинақтала беруге тиiс және осы жылы ғана шегеруге жатқызыла бастайды. Салық заңдарына сәйкес анықталатын зияндардың жинақталған сомасы өндiрiле бастаған жыл - 5-шi жылдан бастап ауыстырыла бастайды және әрбiр жылдың зияны одан кейiнгi жетi жылға дейiнгi мерзiмге ауыстырылуы мүмкiн.

28. Помимо норм, регулирующих порядок начисления амортизационных отчислений, для определения вычетов по Основным средствам, для Недропользователей, осуществляющих деятельность на основании Контрактов на недропользование, применяются следующие положения:
1) по контрактам, заключенным с 1 июля 1998 года, расходы, произведенные Недропользователями на Геологическое изучение, Разведку и подготовительные работы к Добыче Полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы и расходы, связанные с выплатой Подписного бонуса и Бонуса коммерческого обнаружения, подлежат вычету из Совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений и образуют отдельную группу. Амортизационные отчисления по данной группе производятся с момента начала Добычи Полезных ископаемых по нормам, определяемым по усмотрению Недропользователя, но не выше предельной нормы амортизации Основных средств группы 2 (25 процентов).
Пример. Компания "Мунай" заключила Контракт на Разведку и Добычу углеводородов в Актюбинской области 3 июля 1998 года.
В ходе деятельности по данному Контракту компания проводила работы по Разведке в течение 4-х лет, обнаружила на 5-й год месторождение нефти, имеющее коммерческий интерес, и приступила в данном году к разработке данного месторождения и Добыче нефти.
В данном случае, все затраты, понесенные компанией на Геологическое изучение, Разведку и подготовительные работы к Добыче Полезных ископаемых, выплату Подписного бонуса и Бонуса коммерческого обнаружения и другие затраты, понесенные во исполнения Контракта, должны капитализироваться в течение всех лет, предшествующих году, в котором начата Добыча и образуют отдельную группу для начисления амортизации.
2) По контрактам, заключенным в период с 1 января 1997 года по 1 июля 1998 года расходы, произведенные Недропользователями до даты начала Добычи на Геологическое изучение, Разведку и подготовительные работы к Добыче Полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы и расходы, связанные с выплатой Подписного Бонуса и Бонуса коммерческого обнаружения, подлежат вычету из Совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений и образуют отдельную группу. Амортизационные отчисления по данной группе производятся с года, в котором начата Добыча Полезных ископаемых в течение первых пяти лет по предельной норме амортизации Основных средств группы 1, а остальная часть стоимости - по истечении пяти лет вычитается в любой момент последующего амортизационного периода по нормам, определяемым по усмотрению Недропользователя.

28. Амортизациялық алымдарды есептеудің тәртібін реттейтін нормалардан басқа, Негізгі қорлар жөніндегі шегерімдерді айқындау үшін, жер қойнауын пайдалану жөніндегі Шарттардың негізінде әрекет ететін Жер қойнауын пайдаланушылар үшін мынадай ережелер қолданылады:
1) 1998 жылғы 1 шілдеден кейін қол қойылған шарттар бойынша Жер қойнауын пайдаланушылар Геологиялық зерделеуге, пайдалы қазбаларды өндіруге арналған Барлау және дайындық жұмыстарына жұмсалған шығыстары, бағалау, жағдай жасау жөніндегі шығыстарды қоса, жалпы әкімшілік шығыстар мен Қол қойылатын бонус пен коммерциялық байқау бонусын төлеуге байланысты шығыстар амортизациялық аударымдар түрінде жылдық жиынтық табыстан шегерімге жатады және жеке топ құрайды. Бұл топ жөніндегі амортизациялық аударымдар жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша белгіленетін нормаларға сәйкес пайдалы қазбалар өндіріле бастаған сәттен бастап жүргізіледі, бірақ 2-топтың негізгі құралдарын пайдаланудың шекті нормасынан (25 проценттен) аспауға тиіс.
МЫСАЛЫ. "Мұнай" компаниясы 1998 жылғы 3 шілдеде Ақтөбе облысында көмірлі-сутегін барлау және өндіру жөнінде Шарт жасасты.
Осы Шарт бойынша әрекет ету барысында компания 4 жыл бойы барлау жұмыстарын жүргізіп, 5-жылы коммерциялық мүддесі бар мұнай кен орнын тапты, осы жылы аталған кен орнын игеруге және Мұнай өндіруге кірісті.
Бұл жағдайда компанияның Геологиялық зерделеуге, Барлауға және Пайдалы қазбаларды Өндіру үшін дайындық жұмыстарына, Қол қойылатын бонус пен Коммерциялық байқау бонусын төлеуге жұмсаған барлық шығындары және Шартты орындау жолында ұшыраған басқа да шығындары өндіру басталған осы жылдың алдындағы барлық жылдар ішінде жинақталуға тиіс және амортизацияны есептеу үшін жеке топ құрайды.
2) 1997 жылғы 1 қаңтардан 1998 жылғы 1 шілдеге дейінгі кезеңде қол қойылған шарттар бойынша Жер қойнауын пайдаланушының Геологиялық зерделеуге, пайдалы қазбаларды өндіруге арналған Барлау және дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстары, бағалау, жағдай жасау жөніндегі шығыстарды қоса, жалпы әкімшілік шығыстар мен Қол қойылатын бонус пен Коммерциялық байқау бонусын төлеуге байланысты шығыстар амортизациялық аударымдар түрінде жылдық жиынтық табыстан шегерімге жатады және жеке топ құрайды. Бұл топ жөніндегі амортизациялық аударымдар Пайдалы қазбаларды Өндіру басталған жылдан алғашқы бес жыл ішінде 1-топтың негізгі қорларын пайдаланудың шекті нормасы бойынша жүргізіледі, ал құнның қалған бөлігі бес жыл өткен соң жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша белгіленетін нормалар бойынша келесі пайдалану кезеңнің кез келген сәтінде шегеріледі.

Пример. Компания "Тулпар" заключила Контракт на Разведку и Добычу углеводородов в Кызылординской области 20 марта 1998 года.
В ходе деятельности по данному Контракту компания проводила работы по Разведке в течение 4-х лет, обнаружила на 5-й год месторождение нефти, имеющее коммерческий интерес, и приступила в данном году к разработке данного месторождения и Добыче нефти.
В данном случае, все затраты, понесенные компанией на геологическое изучение, Разведку и подготовительные работы к Добыче Полезных ископаемых, выплату Подписного Бонуса и Бонуса коммерческого обнаружения и другие затраты, понесенные во исполнение Контракта, должны капитализироваться в
течение всех лет, предшествующих году, в котором начата Добыча и образуют
отдельную группу для начисления амортизации.
Сумма всех затрат Компании за 4 года составила 500 млн.тенге.
Амортизационные отчисления по данной группе могут начисляться
компанией по предельной ставке 30 процентов в течение первых пяти лет,
начиная с 5 года действия Контракта, в том числе:
за 5 год         150 млн.тенге;
за 6 год         105 млн.тенге;
за 7 год          73,5 млн.тенге;
за 8 год          51,45 млн.тенге;
за 9 год          36,015 млн.тенге
Всего за 5 лет максимальная сумма амортизационных отчислений по данным затратам может составить 415,97 млн.тенге. Остаточная стоимость по группе (84,035 млн.тенге) относится Компанией на вычеты путем начисления амортизации по ставке от 0% до 100%, выбираемой по усмотрению Компании, в любой год, начиная с 10-го года осуществления Контракта в случае, если такие расходы произведены после даты коммерческого обнаружения.
3) По контрактам, заключенным до 1 января 1997 года, расходы на Геологическое изучение, подготовительные работы к Добыче Полезных ископаемых подлежат вычету из Совокупного годового дохода в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан на дату заключения Контракта и положениями Контрактов на недропользование. <*>
Сноска. Пункт 28 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
28-1. При исчислении сумм расходов, подлежащих вычету из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений с начала этапа добычи - расходов, образовавшихся за весь период деятельности недропользователя, связанных с проведением геологического изучения территорий (разведки) и работ, связанных с подготовкой месторождений к добыче полезных ископаемых, указанных в статье 23 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" N 2235 от 24.04.95 г., - из указанных сумм расходов вычитаются суммы доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта.
Пример
Компания "А" заключила контракт на разведку полезного ископаемого. После того, как произошло коммерческое обнаружение, компания "А" заключила контракт на добычу полезного ископаемого.

МЫСАЛЫ. "Тұлпар компаниясы 1998 жылдың 20 наурызында Қызылорда облысында көмірлі-сутегін барлау және Өндіру жөнінде Шарт жасасты.
Осы Шарт бойынша әрекет ету барысында компания 4 жыл бойы барлау жұмыстарын жүргізіп, 5-жылы коммерциялық мүддесі бар мұнай кен орнын тапты, осы жылы аталған кен орнын игеруге және Мұнай өндіруге кірісті.
Бұл жағдайда компанияның Геологиялық зерделеуге, Барлауға және Пайдалы қазбаларды Өндіру үшін дайындық жұмыстарына, Қол қойылатын бонус пен Коммерциялық байқау бонусын төлеуге жұмсаған барлық шығындары және Шартты орындау жолында ұшыраған басқа да шығындары өндіру басталған осы жылдың алдындағы барлық жылдар ішінде жинақталуға тиіс және амортизацияны
есептеу үшін жеке топ құрайды.
Компанияның 4 жылдағы барлық шығындарының сомасы 500 млн. теңгені
құрады.
Компания аталған топ бойынша амортизациялық аударымдарды алғашқы
5 жыл ішінде 30 проценттік шектеулі ставка бойынша, ал Шарт әрекетінің
5-жылынан бастап, оның ішінде:
5 жыл үшін 150 млн. теңге;
6 жыл үшін 105 млн. теңге;
7 жыл үшін 73,5 млн. теңге;
8 жыл үшін 51,45 млн. теңге;
9 жыл үшін 36,015 млн. теңге төлей алады;
Аталған шығыстар бойынша амортизациялық аударымдардың ең көп сомасы 5 жыл ішінде барлығы 415,97 млн. теңгені құрауы мүмкін. Топ бойынша қалдық құнды (84,035 млн. теңге) компания өз қалауы бойынша, егер мұндай шығыстар коммерциялық байқау сәтінен соң жүргізілген жағдайда Шартты жүзеге асырудың 10-жылынан басталған кез келген жылы 0%-тен 100%-ке дейінгі ставка бойынша амортизация есептеу жолымен шегерімге жатқызады.
3) 1997 жылғы 1 қаңтарға дейін қол қойылған шарттар бойынша Геологиялық зерделеуге, Пайдалы қазбаларды Өндіру үшін дайындық жұмыстарына жұмсалған шығыстар Шартқа қол қойылған сәттегі Қазақстан Республикасының заңдарында және жер қойнауын пайдалану шарттарының ережелерінде белгіленген тәртіппен Жылдық жиынтық кірістен шегерілуге жатады. <*>
ЕСКЕРТУ. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
28-1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабында көрсетiлген пайдалы қазбаларды өндiруге кен орындарын дайындаумен байланысты жұмыстар және аумақтарды геологиялық зерттеу (барлау) жүргiзу бойынша жер қойнауын пайдаланушы қызметiнiң барлық кезеңi үшiн жинақталған өндiру кезеңi басынан бастап - шығыстар амортизациялық аударымдар түрiнде жиынтық жылдық кiрiстен ұстап қалуға жататын, шығыстар сомасын есептеу кезiнде аталған шығыстар сомасынан жасалған келiсiм-шарт шегiнде жүргiзiлетiн қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушымен алынған кiрiстер сомасы ұстап қалынады.
Мысал
"А" компаниясы пайдалы қазбаны барлауға келiсiм-шарт жасады. Коммерциялық табу болғаннан кейiн "А" пайдалы қазбаны өндiруге келiсiм-шарт жасады.

В ходе проведения работ по контракту на разведку компания "А" представила затраты на общую сумму 70,155 млн.тг, из которых:
20 000 тыс.тг. затраты, связанные с приобретением основных средств, для ведения разведочных работ,
50 000 тыс.тг. составили текущие затраты,
100 тыс.тг. - выплата подписного бонуса,
40 тыс.тг. - фонд оплаты труда работников,
15 тыс.тг. - внепроизводственные и прочие расходы.
За период деятельности по разведке Компанией был получен доход в виде выплат банком процентов по депозиту в сумме 5 000 тыс.тг., доход от реализации опытно-промышленной партии - 90 тыс.тг., 80 тыс.тг. было получено от сдачи в лизинг технологического оборудования и 100 тыс.тг. - от сдачи в аренду помещений субподрядчикам, привлеченных для проведения геолого-разведочных работ на контрактной территории.
При определении сумм расходов, произведенных на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и дальнейшей их амортизации из 70,155 млн.тг. вычитаются:
сумма, полученная от реализации опытно-промышленных партий - 90 тыс.тг.,
сумма дохода, полученного от сдачи в аренду - 100 тыс.тг.,
и, тем самым, амортизируется сумма в 69,965 млн.тг.
При исчислении сумм амортизируемых расходов не подлежат вычету из общей суммы затрат 70,155 млн. тг. следующие доходы:
- доходы, полученные в виде процентов - 5 000,0 тыс.тг., которые подлежат исключению из совокупного годового дохода согласно статье 13 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235;
- доходы, полученные от сдачи технологического оборудования в лизинг;
- 80,0 тыс.тг., так как они подлежат вычету из совокупного годового дохода согласно статье 34 вышеназванного Закона. <*>
Сноска. Глава 6 дополнена новым пунктом 28-1 согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
29. Расходы, понесенные Недропользователем в рамках осуществления деятельности по Контракту, подлежат вычету из Совокупного дохода, полученного им по этому Контракту.
В случае, если Недропользователь осуществляет деятельность по Контракту на Разведку или на Разведку и Добычу и на Контрактной территории не произошло Коммерческого обнаружения и/или не предусматривается Добыча Полезных ископаемых, то все расходы, понесенные Недропользователем, не являются возмещаемыми затратами и не относятся на вычеты при определении налогооблагаемого Дохода как по деятельности, предусмотренной указанным Контрактом, так и при определении налогооблагаемого Дохода по деятельности, не относящейся к такому Контракту.

Барлауға келiсiм-шарт бойынша жұмыстарды жүргiзу кезiнде "А" жалпы сомасы 70,155 млн. теңгенi шығыстарға жатқызды, олардан:
20 000 теңге барлау жұмыстарын жүргiзу үшiн негiзгi қаражаттарды алумен байланысты шығыстар,
50 000 теңгенi ағымдағы шығыстар құрады,
100 мың теңге - жазылу бонусын төлеу,
40 мың теңге - қызметкерлердiң еңбекақысын төлеу қоры,
15 мың теңге - өндiрiстен тыс және басқа да шығындар.
Барлау бойынша қызмет кезеңiнде компания 5 000 теңге сомасында депозит бойынша банкiнiң төлемi түрiнде кiрiс алды, 150 мың теңге мөлшерiнде пайдалы қазбаларды сатудан алынған кiрiс, оның iшiнде өнеркәсіптiк-партияны сатудан алынған кiрiс - (осы операциялар бойынша 60 мың теңге сомасында жағымды курстық айырым алынды) 90 мың теңге, 80 мың теңге лизингке жабдықты беруден және 100 мың теңге - қосалқы мердiгерлерге жайды жалға беруден алынды.
Геологиялық зерттеу мен табиғат ресурстарын өндiруге дайындық жұмыстары жүргiзiлген шығыстар сомасын айқындау кезiнде және заңдарға сәйкес амортизацияға жататын 70,155 млн. теңгеден мыналар ұсталып қалынады:
тәжiрибелiк-өнеркәсiптiк партияларды сатудан алынған сома - 90 мың теңге,
жабдықты жалға беруден алынған кiрiс сомасы - 100 мың теңге,
сонымен 69,965 млн. теңге сома амортизацияланады.
Ескерту: 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_
29. Осы Шарт бойынша алынған Шарт бойынша iс-әрекетiн жүзеге асыру шеңберiнде Жер қойнауын пайдаланушы жұмсаған шығыстар Жиынтық табыстан ғана шегеруге жатқызылады.
Егер Барлауға немесе Барлауға және Кен өндiруге жасалған Шарт бойынша аумақта әрекет етушi Жер қойнауын пайдаланушы Коммерциялық кен орнын таба алмаса және/немесе пайдалы қазбаны өндiру қарастырылмаса, онда мұндай Жер қойнауын пайдаланушының жұмсаған барлық шығындары қайтарылмайтын шығындар
болып табылады және аталған Шарт iске асырылатын әрекет жөнiнде болсын -
салық салынатын Табысты анықтаған кезде де, бұл Шартқа қатысы жоқ әрекет
жөнiнде салық салынатын Табысты анықтаған кезде шығыстар қайтарылатын
болып табылмайды және шегеруге жатқызылмайды.

30. При исчислении налогооблагаемого Дохода не относятся на вычеты суммы начисленного Налога на сверхприбыль.
Глава 7. Особенности порядка исчисления налога на
добавленную стоимость и акцизов
31. Недропользователи имеют следующие особенности при исчислении налога на добавленную стоимость:
освобождаются от уплаты Налога на добавленную стоимость;
геологоразведочные работы, указанные в пункте 4-1 настоящей инструкции, с учетом того, что:
- перечень конкретных видов геологических работ, включая специальные, сопутствующие работы и затраты, их объем и стоимость должны определяться в проектно-сметной документации каждого геологического (научно-геологического) объекта, исходя из целей исследования и особенностей геологического объекта, научно-технических возможностей, геолого-методических требований к производству геологических работ, требований по охране недр и окружающей среды;
- отдельные виды специальных работ (чертежно-оформительские, экспертиза и так далее) могут выполняться силами других специализированных предприятий и являются составной частью геологоразведочных работ.
Необходимость выполнения этих работ основывается и указывается в проектно-сметной документации геологического объекта. При этом льгота применяется только к тем организациям, с которыми непосредственно заключены договоры на выполнение этих работ геологоразведочной организацией;
переуступка прав, предоставляемая Контрактом на недропользование. <*>
Сноска. Пункт 31 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62; приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
32. Недропользователи, осуществляющие Добычу нефти до момента заключения Контракта на недропользование, а также Недропользователи, заключившие Контракт на недропользование с установлением Налогового режима по первой модели Налогового режима, производят уплату акциза на сырую нефть, включая газовый конденсат сумма которого определяется и выплачивается в установленном законодательством порядке с учетом особенностей в исчислении акциза, установленного в Контрактах на недропользование. <*>
Сноска. Пункт 32 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
33. При передаче на промышленную переработку сырой нефти, добытой на территории Республики Казахстан, акциз уплачивается на момент ее передачи.
Раздел IV. Бонусы
Глава 8. Общие положения о Бонусах
34. Бонусы являются фиксированными платежами Недропользователей и выплачиваются только в денежной форме в размерах и порядке, установленных в Контракте на недропользование.

30. Салық салынатын Табысты есептеген кезде артық кiрiске салынған
салықтың сомасы шегеруге жатқызылмайды.
7 тарау. Қосылған құн мен акциздерге салық салу
тәртiбiнiң ерекшелiктерi
31. Жер қойнауын пайдаланушылардың қосылған құн салығын есептеген
кезде мынадай ерекшеліктері бар:
Қосылған құн салығын төлеуден босатылады:
- осы Нұсқаудың 4-1-тармағында көрсетiлген геологиялық барлау
жұмыстарының есебiмен былай болады:
- нақты геологиялық, арнайы жұмыстардың түрлерiн Қоса тiзбесi, олардың көлемi мен құны геологиялық жұмыстарды өндiру талаптарының геологиялық-әдiстемелiк, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау талаптарының зерттеу және геологиялық объектiнiң ерекшелiктерiнен, ғылыми-техникалық мүмкiндiктерiнен шыға отыра әрбiр геологиялық (ғылыми-геологиялық) объектiнiң жобалық-сметалық құжаттамасында айқындалуы тиiс;
- арнайы жұмыстардың кейбiр түрлерi (сызба-безендiру, сараптау және сол сияқтылар) басқа мамандандырылған кәсiпорындардың күштерiмен орындалуы мүмкiн және геологтық барлау жұмыстарының құрамды бөлшегi болып табылады.
Осы жұмыстарды орындаудың қажеттiлiгi әрбiр геологтық объектiнiң жобалық-сметалық құжаттамасы негiзделедi және көрсетiледi. Мұның өзiнде, жеңiлдiк осы геологиялық мекемелермен жұмыстарды орындауға келiсiм-шартты тiкелей жасаған геологтық барлау ұйымдарға ғана қолданылады; <*>
жер қойнауын пайдалану жөніндегі Шартта берілген құқықтарды тапсырып беру. <*>
ЕСКЕРТУ. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62 V980551_ бұйрығымен.
Ескерту: 31-тармақтың үшінші абзацы жаңа редакцияда жазылды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы
22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
32. Жер қойнауын пайдалану Шарты жасалған уақытқа дейiн мұнай өндiрудi жүзеге асырып келген Жер қойнауын пайдаланушылар, сондай-ақ Салық режимiнiң бiрiншi үлгiсi бойынша Салық режимi белгiленуiмен Жер қойнауын пайдалану Шартын жасасқан Жер қойнауын пайдаланушылар сомасы заңдарда белгiленген тәртiппен жер қойнауын пайдалану жөніндегі Шарттарда
белгіленген акцизді есептеудегі ерекшеліктерді ескере отырып анықталатын
және төленетiн Шикi мұнай акцизiн газ конденсатын қоса есептегенде
төлейтін болады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 32-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
33. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген шикi мұнай
өнеркәсiптiк өңдеуге берiлген кезде Акциз оны берген сәтте төленедi.
IV бөлiм
Бонустар
8 тарау. Бонустар туралы жалпы ережелер
34. Бонустар Жер қойнауын пайдаланушылардың бекiтiлген төлемдерi
болып табылады және Жер қойнауын пайдалану Шартында белгiленген мөлшермен
және тәртiппен ақшалай түрде ғана төленедi.

35. Недропользователи, исходя из индивидуальных условий заключенных Контрактов на недропользование, выплачивают следующие виды бонусов: <*>
- Подписной бонус;
- Бонус коммерческого обнаружения;
- Бонус добычи. <*>
Сноска. Пункт 35 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
36. В соответствии с условиями Контрактов Недропользователи уплачивают один или несколько видов Бонусов. Начиная с 1 июля 1998 года Бонус добычи в заключаемых Контрактах на недропользование не устанавливается. <*>
Сноска. Пункт 36 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
Глава 9. Подписной бонус
37. Подписной бонус является разовым фиксированным платежом за право пользования Недрами и уплачивается Недропользователями при условии заключения в установленном законодательством порядке Контракта на соответствующие операции.
38. Размер и срок уплаты Подписного бонуса.
1) Размер Подписного бонуса устанавливается в Контракте на Недропользование в порядке, определенном Законодательством Республики Казахстан.
2) Декларация по Подписному бонусу представляется плательщиками органам Налоговой службы по месту налоговой регистрации в течение 10 дней с даты заключения Контракта, но не позднее даты срока уплаты Подписного Бонуса по форме, приведенной в приложении N 1 к настоящей Инструкции.
3) Срок уплаты Подписного бонуса устанавливается Контрактом или соглашением сторон Контракта, но не позднее тридцати календарных дней с даты заключения Контракта. <*>
Сноска. Пункт 38 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
39. Условия по выплате Подписного бонуса, установленные в Контракте, подлежат выполнению Недропользователем.
Глава 10. Бонус коммерческого обнаружения
40. Бонус коммерческого обнаружения является фиксированным платежом и уплачивается Недропользователем за каждое Коммерческое обнаружение на Контрактной территории, в том числе за обнаружение Полезных ископаемых в ходе проведения дополнительной Разведки открытых Месторождений, приводящее к увеличению их первоначально установленных извлекаемых запасов.
Пример. Компания "Мунай" заключила Контракт на Добычу углеводородов по Контрактной территории (месторождению), находящейся в Атырауской области. Бонус коммерческого обнаружения установлен в размере 0,05% от стоимости извлекаемых запасов. Кроме этого, Недропользователь будет уплачивать Бонус коммерческого обнаружения за каждое обнаружение полезных ископаемых в ходе дополнительной Разведки открытых Месторождений.

35. Жер қойнауын пайдаланушылар, жер қойнауын пайдалану жөнінде қол
қойылған Шарттардың жеке жағдайларына қарай, Бонустардың мынадай түрлерiн
төлейдi:
<*>
- Жазылымды бонус;
- Коммерциялық байқау бонусы;
- Кен өндiру бонусы.
ЕСКЕРТУ. 35-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
36. Шарттардың ережелерiне сәйкес Жер қойнауын пайдаланушылар
бонустардің бiр немесе бiрнеше түрлерiн төлейдi. 1998 жылғы 1 шілдеден
бастап жер қойнауын пайдалану жөніндегі қол қойылған Шарттарда Өндіру
бонусы белгіленбейді.
<*>
ЕСКЕРТУ. 36-тармақ сөйлеммен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
9 тарау. Жазылымды бонус
37. Жазылымды бонус Жер қойнауын құқығы үшiн бiр мәртелiк бекiтiлген төлем болып табылады және Жер қойнауын пайдаланушылар заңда белгiленген тәртiппен тиiстi операцияларға Шарт жасасқан жағдайда төленедi.
38. Жазылымды бонусты төлеудiң мөлшерi мен мерзiмi:
1) Жазылымды бонустың мөлшерi Қазақстан Республикасының заңдарында анықталған тәртiппен Жер қойнауын пайдалану Шартында белгiленедi.
2) Жазылымды бонус жөнiндегi декларацияны, Шарт жасалған уақыттан бастап 10 күннiң iшiнде, бiрақ Жазылымды бонусты төлемдер түсетiн мерзiмнен кешiктiрмей, осы Нұсқаулықтың процентi 1-қосымшасында келтiрiлген нұсқа бойынша Салықтық тiркеу орнындағы Салықтық қызмет органдарына Төлеушiлер тапсырады. <*>
3) Жазылымды бонусты төлеудiң мерзiмi Шартпен немесе Шарт тараптарының келiсiмiмен, бiрақ Шарт жасалған уақыттан бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей, белгiленедi.
Ескерту: 38-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
39. Жазылымды бонусты төлеу жөнiндегi, Шартта белгiленген ережелердi Жер қойнауын пайдаланушылар орындауға тиiс.
10 тарау. Коммерциялық байқау бонусы
40. Коммерциялық байқау бонусы бекiтiлген төлем болып табылады және Жер қойнауын пайдаланушы Шарттық аумақтағы әрбiр Коммерциялық байқау үшiн, оның iшiнде ашылған кен орындарына қосымша барлау жүргiзу барысында байқалған, олардың алғашқыда белгiленген өндiрiлетiн қорын ұлғайтуға мүмкiндiк беретiн Пайдалы қазбалар үшiн төлейдi.
Мысалы: "Мұнай" компаниясы Атырау облысында орналасқан Шарттық аумақ (кен орыны) бойынша көмiрсутегiн өндiруге Шарт жасасты. Коммерциялық байқау Бонусы өндiрiлетiн қор құнының 0,05 процентi мөлшерiнде белгiленген. Мұның сыртында, Жер қойнауын пайдаланушы ашылған кен орындарын қосымша Барлау барысында байқалған әрбiр пайдалы қазба үшiн Коммерциялық байқау бонусын төлейтiн болады.

41. Бонус коммерческого обнаружения не выплачивается по Контрактам на Разведку Месторождений Полезных ископаемых, не предусматривающим последующей их Добычи.
42. Размер и срок уплаты Бонуса коммерческого обнаружения:
1) Бонус коммерческого обнаружения уплачивается Недропользователем за каждое Коммерческое обнаружение на Контрактной территории в размере, установленном в Контракте на недропользование.
2) Декларация по Бонусу коммерческого обнаружения представляется плательщиками органам налоговой службы по месту налоговой регистрации в течение 20 дней с даты подтверждения Коммерческого обнаружения по форме, приведенной в приложениях N 2 и N 3 к настоящей Инструкции.
3) Бонус коммерческого обнаружения уплачивается не позднее тридцати календарных дней с даты подтверждения Коммерческого обнаружения в соответствии с установленным порядком. <*>
Сноска. Пункт 42 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
Глава 11. Бонус добычи
43. Бонус добычи является фиксированным платежом и уплачивается Недропользователем периодически при достижении определенных Контрактом объемов Добычи.
44. Размер и срок уплаты Бонуса добычи.
1) Бонус добычи, исходя из условий осуществления Недропользования, и в зависимости от видов добываемых Полезных ископаемых, исчисляется и уплачивается на основе накопленного объема Добычи один или несколько раз в течение периода действия Контракта на недропользование в размерах и сроки, установленные Контрактом.
2) Декларация по Бонусу добычи представляется плательщиками органам Налоговой службы по месту налоговой регистрации до десятого числа месяца, следующего за месяцем в котором был достигнут каждый из установленных уровней Добычи по форме, приведенной в приложениях N 3 и 4 к настоящей Инструкции.
3) Бонус добычи уплачивается не позднее двадцатого числа месяца, следующего за месяцем, в котором был достигнут каждый из установленных Контрактом уровней Добычи. <*>
Сноска. Пункт 44 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
Раздел V. Роялти
Глава 12. Общие положения о Роялти
45. Роялти являются платежом за право пользования Недрами в процессе Добычи Полезных ископаемых в том числе общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод и переработки Техногенных минеральных образований. <*>
Сноска. Пункт 45 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
46. Плательщиками Роялти являются Недропользователи, осуществляющие Добычу Полезных ископаемых в том числе общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод и/или переработку Техногенных минеральных образований. <*>
Сноска. Пункт 46 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .

41. Коммерциялық байқау бонусы Пайдалы қазбалардың Кен орындарына Барлауға арналған, кейiннен оларды өндiрудi көздемейтiн Шарттар бойынша төленбейдi.
42. Коммерциялық байқау бонусын төлеудiң мөлшерi мен мерзiмi:
1) Коммерциялық байқау бонусын Жер қойнауын пайдаланушы Шарттық аумақтағы әрбiр Коммерциялық байқау үшiн Жер Қойнауын пайдалану Шартында белгiленген мөлшерде төлейдi.
2) Коммерциялық байқау бонусы жөнiндегi декларацияны Коммерциялық байқау расталған уақыттан бастап 20 күннiң iшiнде Осы Нұсқаулықтың N 2 және N 3-қосымшаларында келтiрiлген нұсқа бойынша Төлеушiлер тапсырады. <*>
3) Коммерциялық байқау расталған уақыттан бастап 30 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей, белгiленген тәртiпке сәйкес төленедi.
Ескерту: 42-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
11 тарау. Кен өндiру бонусы
43. Кен өндiру бонусы бекiтiлген төлем болып табылады және Жер қойнауын пайдаланушы шартта белгiленген кен өндiру көлемiне жеткен кезде мезгiл-мезгiл төлейдi.
44. Кен өндiру бонусын төлеудiң мөлшерi мен мерзiмi:
1) Кен өндiру бонусы, Жер қойнауын пайдалануды iске асырудың жағдайларына қарай және өндiрiлетiн Пайдалы қазбалардың түрлерiне байланысты есептеледi және жинақталған өнiмнiң көлемi негiзiнде Жер қойнауын пайдалану Шартының бүкiл әрекет ету кезеңi бойынша Шартта белгiленген мөлшерде және мерзiмде бiр немесе бiрнеше рет төленедi.
2) Кен өндiру бонусы бойынша декларацияны Салықтық тiркеу орны
бойынша Салық қызметi органдарына кен өндiру деңгейiнiң әрқайсысына қол
жеткен айдан кейiнгi айдың оныншы жұлдызына дейiн осы Нұсқаулықтың N 3
және N 4-қосымшаларында келтiрiлген нұсқау бойынша Төлеушiлер
тапсырады.
<*>
3) Кен өндiру бонусы Шартта белгiленген кен өндiру деңгейiнiң
әрқайсысына қол жеткен айдан кейiнгi айдың 20 жұлдызынан кешiктiрмей
төленедi.
Ескерту: 44-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен.
V991055_
V Бөлiм
Роялти
12 тарау. Роялти туралы жалпы ережелер
45. Роялти Жер қойнауын Пайдалы қазбалар оның iшiнде жалпы таралған пайдалы қазбалар мен жер асты суларды өндiру және Техногендiк минералдық құрылымдарды өңдеу процестерiнде пайдалану құқығы үшiн төлемдер болып табылады. <*>
Ескерту: 45-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571 бұйрығымен. V991055_
46. Роялтилердiң төлеушiлерi Пайдалы қағазбалар оның iшiнде жалпы таралған пайдалы қазбалар мен жер асты суларды өндiрудi және/немесе Техногендiк минералды құрылымдарды өңдеудi жүзеге асыратын Жер қойнауын пайдаланушылар болып табылады. <*>
Ескерту: 46-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_

47. Роялти выплачивается Недропользователями по всем видам Полезных ископаемых в том числе общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод в порядке и размерах, установленных в Контрактах на недропользование в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. N 2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет". Порядком установления размеров Роялти, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 года N 1330 "Об утверждении порядка установления размеров Роялти при заключении Контрактов на недропользование в Республике Казахстан" и настоящей Инструкцией. <*>
Сноска. Пункт 47 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
47-1. Для недропользователей, реализующих продукцию разных марок и
сортов, цена ее реализации устанавливается как средняя на объем
выпускаемых сортов и марок.
Пример
Горнообогатительный комбинат добыл 280 000 тонн хромовой руды с
содержанием окиси хрома 40% и отгрузил 100 000 тонн руды и 50 000 тонн
хромового концентрата с содержанием окиси хрома 60%.
На счет комбината за реализованную продукцию поступило:
за руду - 1 600 000 тенге
за концентрат - 1 500 000 тенге
Первоначально рассчитываем содержание окиси хрома в руде:
1 00 000 х 0,4 = 40 000 тонн,
и в концентрате:
50 000 х 0,6 = 30 000 тонн
Затем получаем общий вес окиси хрома:
40 000 + 30 000 = 70 000 тонн,
и рассчитываем среднюю взвешенную цену реализации 1 тонны окиси
хрома, которая равняется
1 600 000 + 1 500 000
Ц = ----------------------------- = 44,29
70 000 тенге/тонн
Потом определяем количество окиси хрома в добытых запасах руды:
280 000 х 0,4 = 112 000 тонн
Отсюда, размер Роялти составит:
Ц х С х Зд       44,29 х 0,81 х 112 000
Р = --------------- = ------------------------------ = 40 180 тенге,
100                    100
где С - ставка роялти.
<*>
Сноска. Глава 12 дополнена новым пунктом 47-1 согласно приказу МГД РК
от 22 декабря 1999 года N 1571
V991055_
.
48. Форма выплаты Роялти.
1) Выплата Роялти в Контрактах на недропользование устанавливается в денежной форме, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
2) В ходе осуществления деятельности по Контрактам денежная форма выплаты Роялти может быть заменена на натуральную форму выплаты в порядке, определенном пунктами 74 - 83 настоящей Инструкции.
Глава 13. Общие условия исчисления Роялти
49. Роялти исчисляются Недропользователями по ставкам, установленным в Контрактах на недропользование, в зависимости от видов Полезных ископаемых:

47. Роялтидi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Жарлығына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 1 қыркүйектегi N 1330 P971330_ "Қазақстан Республикасында Жер қойнауын пайдалану Шарттарын тiркеген кезде роялтидiң мөлшерiн белгiлеудiң Тәртiбiн бекiту туралы" қаулысымен және осы Нұсқаулықпен бекiтiлген, Роялтидiң мөлшерiн белгiлеудiң тәртiбiне сәйкес Жер қойнауын пайдалану Шартында белгiленген тәртiппен және мөлшермен пайдалы қазбалар оның iшiнде жалпы таралған пайдалы қазбалар мен жер асты суларының барлық түрлерi бойынша
Жер қойнауын пайдаланушылар төлейдi.
<*>
Ескерту: 47-тармақ толықтырылды  - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
47-1. Әртүрлi маркалар мен сорттар өнiмiн сататын жер қойнауын
пайдаланушылар үшiн оны сату бағасы шығарылған сорттар мен маркалардың
өлшенген орташа көлемi ретiнде белгiленедi.
Мысал
Кен байыту комбинаты құрамында 40% хром тотығы бар хром рудасының
280 000 тоннасын өндiрдi және 100 000 тонна руда мен құрамында 60% хром
тотығы бар хром концентратының 50 000 тоннасын жiбердi.
Комбинаттың шотына сатылған өнiм үшiн келiп түстi:
руда үшiн - 1 600 000 теңге
концентрат үшiн - 1 500 000 теңге
Бастапқыда рудадағы хром тотығының құрамын былай есептеп шығарамыз:
1 00 000 х 0,4 = 40 000 тонна,
және концентратта:
50 000 х 0,6 = 30 000 тонна
Одан кейiн хром тотығының жалпы салмағын аламыз:
40 000 + 30 000 = 70 000
1 тонна хром тотығын сатудың орташа есептелген
бағасын есептеймiз, ол мынаған тең
1 600 000 + 1 500 000
Б = ---------------------------- = 44,29
70 000 теңге/тонна
Одан кейiн руданың өтелген запастарындағы
хром тотығының санын айқындаймыз:
280 000 х 0,4 = 112 000 тонна
Осыдан келiп, роялти мөлшерi мынаны құрайды:
Б х С х Зп     44,29 х 0,81 х 112 000
Т = ----------- = ------------------------- = 40 180 теңге
<*>
100                  100
Ескерту: 47-1-тармақпен толықтырылды  - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
48. Роялти төлеудiң түрлерi:
1) Жер қойнауын пайдалану Шарттарында Роялтидi төлеу, осы тармақтың
2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, ақшалай түрде
белгiленедi.
2) Шарттар бойынша әрекет ету барысында Роялти төлеудiң ақшалай түрi осы Нұсқаулықтың 74-83-тармақтарында анықталған тәртiппен төлемнiң табиғи түрiне ауыстырылуы мүмкiн.
13-тарау. Роялтилердi есептеудiң жалпы жағдайлары
49. Роялтидi Жер қойнауын пайдаланушылар Пайдалы қазбалардың барлық түрлерiне байланысты, Жер қойнауын пайдалану Шарттарында белгiленген ставкалар бойынша есептейдi:

1) по Общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам по фиксированным ставкам, указанным в пункте 51 настоящей Инструкции;
2) по всем остальным Полезным ископаемым по ставкам, установленным индивидуально в каждом Контракте.
50. Роялти по Общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам исчисляются всеми Недропользователями, в том числе осуществляющими деятельность по Контрактам на Добычу других видов Полезных ископаемых.
ПРИМЕР. Компания "ОНЭНП Актобе ЛТД" осуществляет Добычу углеводородов в Актюбинской области по нефтегазовому Месторождению, по которому является рентабельным как Добыча нефти, так и Добыча газа. В данном случае ставка Роялти исчисляется отдельно для нефти и газа. Кроме того, при Добыче Компанией "ОНЭНП Актобе ЛТД" на Контрактной территории Общераспространенных Полезных ископаемых, по которым исчисляются фиксированные ставки Роялти, компания обязана выплачивать такие Роялти в установленном законодательством порядке, как в случае реализации данных Полезных ископаемых, так и в случае использования их для собственных нужд.
Глава 14. Ставки Роялти по Общераспространенным полезным
ископаемым и Подземным водам.
51. Роялти по Общераспространенным полезным ископаемым и Подземным водам, добываемым в коммерческих целях, а также безвозмездно переданным или используемым для собственных нужд, исчисляются по следующим фиксированным ставкам:*
Примечание. Постановление Правительства Республики Казахстан от
12 сентября 1997 года N 1330 "Об утверждении Порядка установления
ставок роялти при заключении контрактов на недропользование в
Республике Казахстан. Порядка определения внутренней нормы прибыли
для исчисления налога на сверхприбыль и Порядка исчисления бонуса
коммерческого обнаружения и бонуса добычи при заключении контрактов
на недропользование в Республике Казахстан.
---------------------------------------------------------------------
N |   Наименование Полезного ископаемого         |Ставка Роялти, в%
п/п|                                              |
---------------------------------------------------------------------
1  |                       2                      |         3
---------------------------------------------------------------------
1   Нерудное сырье для металлургии                         1
2   Формовочные пески, глиноземсодержащие породы           1
(полевой шпат, пегматит), известняки, доломиты,
известняково-доломитовые породы
3   Известняки для пищевой промышленности                  1
4   Прочее нерудное сырье                                  3,5
5   Огнеупорные глины, каолин, вермикулит                  3,5
6   Соль поваренная                                        3,5
7   Местные строительные материалы                         4,5
8   Вулканические пористые породы, вулканические           4,5
водосодержащие стекла и стекловидные породы
(перлит, обсидиан), галька и гравий,
гравийно-песчаная смесь, гипс, гипсовый камень,
ангидрит, гажа, глина и глинистые породы
(тугоплавкие и легкоплавкие глины, суглинки,
аргиллиты, алевролиты, глинистые сланцы), мел,
мергель, мергельно-меловые породы, кремнистые
породы (трепел, опоки, диатомит),
кварцево-полевошпатные породы, камень бутовый,
осадочные, изверженные и метаморфические породы
(гранит, базальт, диабаз, мрамор), песок
(строительный, кварцевый,
кварцево-полевошпатный), кроме формовочного,
песчаник, природные пигменты, ракушечник
9   Подземные воды                                         10
-------------------------------------------------------------------
<*>
Сноска. Пункт 51 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22
декабря 1999 года N 1571
V991055_
.
Глава 15. Объект обложения Роялти

1) Жалпы таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша осы Нұсқаулықтың 51-тармағында көрсетiлген, бекiтiлген ставкалар бойынша;
2) барлық басқа Пайдалы қазбалар бойынша - әрбiр Шартта жеке белгiленген ставкалар бойынша.
50. Жалпы таралған Пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша Роялтидi барлық Жер қойнауын пайдаланушылар, оның iшiнде Пайдалы қазбалардың басқа да түрлерiн Өндiру Шарттары бойынша әрекет ететiндер есептейдi.
Мысалы. "ОНЭНП Ақтөбе ЛТД" компаниясы Ақтөбе облысында мұнай-газ кенорыны бойынша көмiрсутегiн өндiрумен шұғылданады, бұл орайда мұнай өндiруден де, газ өндiруден де рентабелдi болып отыр. Мұндай жағдайда Роялтидiң ставкасы мұнай мен газ үшiн бөлек есептеледi. Одан басқа, "ОНЭНП Ақтөбе ЛТД" компаниясы Шарттық аумақта Роялтилер бекiтiлген ставкалар бойынша есептелетiн Жалпы таралған Пайдалы қазбаларды өндiрген кезде, бұл Пайдалы қазбаларды сатқан жағдайда да, сондай-ақ оларды өз мұқтаждары үшiн пайдаланған жағдайларда да, Компания мұндай Роялтилердi заңдарда белгiленген тәртiппен төлеуге мiндеттi.
14 тарау. Жалпы таралған Пайдалы қазбалар мен жерасты
сулары бойынша Роялтилердiң ставкалары
51. Коммерциялық мақсаттарда өндiрiлетiн сондай-ақ тегiн берiлген және өз қажеттiлiгi үшiн пайдаланылатын, Жалпы таралған Пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша Роялтилер мынадай бекiтiлген ставкалар бойынша есептеледi <*> :
<*>
Ескерту. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12
қыркүйегiндегi N 1330
P971330_
"Қазақстан Республикасында жер қойнауын
пайдалануға шарт жасасқан кезде роялти ставкаларын, Үстеме сқж есептеу
үшiн табыстың iшкi нормаларын анықтау Тәртiбiн Қазақстан Республикасында
жер қойнауын пайдалануға шарт жасасқан кезде коммерциялық байқау бонусы
мен өндiру бонусын есептеу Тәртiбiн бекiту туралы"
___________________________________________________________________
Рет|         Пайдалы қазбаның атауы               | Роялти
N |                                              | ставкасы %
___________________________________________________________________
1 |                      2                       |        3
___________________________________________________________________
1. |металлургиялық рудасыз шикiзаттар             |    1
2. |Қалыптық құмдар, саз-балшықты жыныстар (дала  |    1
|шпаты, пегматит), әктер, доламиттер,әк-доламит|
|жыныстары                                     |
___________________________________________________________________
3. |Тамақ өнеркәсiбiне арналған әктер             |    1
___________________________________________________________________
4. |Өзге рудасыз шикiзат                          |    3,5
___________________________________________________________________
5. |Отқа төзiмдi саздар, каолин, вермикулит       |    3,5
___________________________________________________________________
6. |Ас тұзы                                       |    3,5
___________________________________________________________________
7. |Жергiлiктi құрылыс материалдары               |    4,5
___________________________________________________________________
8. |Жанартаулық тығыз жыныстар, жанартаулық сулы  |    4,5
|әйнектер мен әйнектi жыныстар (перлит,        |
|обсидиан), малта тастар мен шағылдар,         |
|шағыл-құм қоспасы, енгидрит, гажа, саз бен    |
|сазды жыныстар (ауыр балқитын және жеңiл      |
|балқитын саздар, суглинка, аргиллит, алевролит|
|сазды сланецтер), бор, мергель, мергель-бор   |
|жыныстары, (трепел, опок, диатомит),          |
|киарц-дала шпаты жыныстары, бут тастары,      |
|шөгiндi, жанартаулық және метаморф жыныстары  |
|(гранит, базальт, диабаз, мәрмәр), құм        |
|(құрылыстық, кварцтық, кварц-дала шпатындық), |
|қалыптық емес құм, табиғи пигменттер, ұлутас  |
___________________________________________________________________
9. |Жерасты сулары                                |      10
___________________________________________________________________
Ескерту: 51-тармақпен толықтырылды  - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
15 тарау. Роялти алынатын объект

52. Объектом обложения роялти является объем добытых полезных ископаемых (в т.ч. общераспространенных и подземных вод), независимо от того, предназначены они для продажи, безвозмездной передачи или использования для собственных нужд, исчисленный в стоимостном выражении, исходя из средней цены реализации первого товарного продукта, с учетом положений пунктов 55 и 60. Стоимость объекта обложения Роялти определяется в соответствии с главой 16 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 52 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
Глава 16. Порядок определения стоимости объекта обложения
Роялти по видам Полезных ископаемых
53. Стоимость объекта обложения Роялти по видам Полезных ископаемых в
том числе общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод
определяется исходя из средней цены реализации за отчетный период первого
товарного продукта, полученного из добытых Полезных ископаемых, с учетом
положений пункта 60 настоящей главы.
<*>
Сноска. Пункт 53 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571
V991055_
.
54. Первой товарной продукцией может быть:
1) собственно Полезные ископаемые, прошедшие первичную
обработку:
а) нефть, природный газ и газовый конденсат;
б) уголь и горючие сланцы;
в) товарные руды;
г) подземные воды, в том числе прошедшие первичную обработку;
д) слюда, асбест, сырье для производства строительных
материалов;
е) нерудное сырье для металлургии;
ж) другие Полезные ископаемые, в том числе прошедшие первичную
обработку;
2) драгоценные металлы - химически чистый металл в песке, руде,
или самородках;
3) концентраты черных, цветных, редких и радиоактивных металлов,
горно-химического сырья;
4) драгоценные камни, камнесамоцветное и пьезооптическое сырье -
по выходу кондиционного продукта;
5) по другим Полезным ископаемым - минеральное сырье, прошедшее
первичную обработку.
<*>
Сноска. Пункт 54 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом
Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
55. За среднюю цену реализации единицы первого товарного продукта по золоту, серебру и платине за отчетный период принимается фактически сложившаяся средневзвешенная цена реализации единицы этих металлов на Лондонской бирже металлов за отчетный период.
Пример
Предприятием, приступившим к отработке месторождения, было добыто за отчетный период 1 000 тыс.тн. медной руды со средним содержанием золота в ней 2 г/тн. За данный период предприятием было реализовано 1500 кг. аффинированного золота по цене 4 $/гр. Средняя же цена реализации на Лондонской бирже металлов на золото составила 9 $/гр.
Объекта обложения роялти рассчитывается следующим образом:
2 000кг х 9 = 18 000 $. <*>
Сноска. Пункт 55 - в новой редакции согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .

52. Роялти салу объектiсi болып 55 және 60 тармақтар ережелерiнiң
есебiмен, бiрiншi тауар өнiмiн сатудың орташа бағасын ескерiп, құндық
негiзде есептелген өз қажеттiлiгi үшiн пайдалануға немесе тегiн беруге,
сатуға арналғанына қарамастан пайдалы қазбаны өндiру (оның iшiнде, жалпы
таралған және жер асты сулары) көлемi табылады. Роялти алынатын объектiнiң
құны осы Нұсқаулықтың 16-тарауына сәйкес анықталады.
<*>
Ескерту: 52-тармақ өзгертілді  - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
16 тарау. Пайдалы қазбалардың түрлерi бойынша Роялти
алынатын объектiнiң құнын анықтаудың тәртiбi
53. Пайдалы қазбалар оның iшiнде жалпы таралған пайдалы қазбалар мен
жер асты сулардың түрлерi бойынша Роялти алынатын объектiнiң құны
өндiрiлген Пайдалы қазбалардан алынған бiрiншi тауарлы өнiмдi сатудың
орташа бағасына қарай, осы тараудың ережелерiн ескере отырып 60-тармақ
анықталады.
<*>
Ескерту: 53-тармақ өзгертілді  - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
54. Бiрiншi тауарлы өнiмнiң мынадай болуы мүмкiн:
1) Алғашқы өңдеуден өткен пайдалы қазбалардың өзi:
<*>
а) мұнай, табиғи газ және газ конденсаты;
б) көмiр мен жанғыш сланецтер;
в) тауарлы кендер;
г) жерасты сулары, оның iшiнде алғашқы өңдеуден өткендерi;
д) слюда, асбест, құрылыс материалдарын өндiруге арналған
шикiзаттар;
е) металлургияға арналған рудасыз шикiзат;
ж) басқа да Пайдалы қазбалар, оның iшiнде алғашқы өңдеуден
өткендерi;
2) қымбат бағалы металдар - құмдағы, кендегi,
немесе саф өнімдердегі химиялық таза металл;
<*>
3) қара, түстi, сирек және радиоактивтi металдардың концентраттары,
кен-химия шикiзаты;
4) қымбат бағалы тастар, жалтырауық тастар мен пьезооптикалық шикiзат
- қаныққан өнiмнiң шығысы бойынша;
5) басқа да Пайдалы қазбалар бойынша - алғашқы өңдеуден өткен
минералды шикiзаттар.
ЕСКЕРТУ. 54-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
55. Есептi кезеңдегi алтын, күмiс және платина бойынша бiрiншi тауар өнiмiнiң бiрлiгiн сатудың орташа бағасы үшiн есептi кезеңдегi Лондон металлдар биржасындағы осы металлдарды сатудың нақты өлшенген орташа бағасы қабылданады.
Мысал
Кен орнын өңдеуге кiрiскен кәсiпорын онда 2 г/тонна орташа алтын құрамы бар 1 000 мың тонна мыс рудасын есептi кезеңде өндiрдi. Осы кезеңде кәсiпорын 4 $/гр бағасы бойынша 1500 кг тазартылған алтын сатты. Лондон металлдар биржасындағы алтынның орташа сату бағасы 9 $/гр.
Роялтидiң салық салу объектiсi мынадай тәсiлмен есептеледi:
200 кг х 9 = 18 000 $. <*>
Ескерту: 55-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_

56. За среднюю цену реализации единицы первого товарного продукта по углеводородам принимается средневзвешенная цена его реализации без учета косвенных налогов (относимых на данную единицу) и уменьшенная на сумму фактических расходов на транспортировку до места продажи (относимую на данную единицу) за отчетный период.
Пример
Компания А.Р. за отчетный период реализовало углеводороды двум НПЗ:
НПЗ "К" приобрело 55 000 тонн по средней цене за 1 тн. 50 $,
НПЗ "Г" - 5 000 тонн по средней цене за 1 тн. 41 $.
При этом, на весь объем реализованной продукции, акциз составил 132 тыс.$, НДС - 519 тыс.$ и расходы по транспортировке - 50 тыс.$.
При исчислении средневзвешенной цены реализации 1 тн. необходимо: (55 * 50 + 5 * 41) - (132 + 519 + 50) 2 254 --------------------------------------- = ---------- = 37,57 $/тн. <*>
55 + 5 60
Сноска. Пункт 56 - в новой редакции согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
56-1. За среднюю цену реализации единицы первого товарного продукта по общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам принимается фактически сложившаяся средневзвешенная цена реализации единицы добытых полезных ископаемых и подземных вод, без учета косвенных налогов (относимых на данную единицу) и сумм фактических расходов на транспортировку от места отгрузки (относимую на данную единицу) за отчетный период. <*>
Сноска. Глава 16 дополнена новым пунктом 56-1 согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
57-58. <*>
Сноска. Пункты 57-58 - исключены согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
59. По остальным полезным ископаемым средней ценой реализации за отчетный период первого товарного продукта является средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта данных полезных ископаемых без учета только косвенных налогов (относимых на данную единицу). <*>
Сноска. Пункт 59 - в новой редакции согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
59-1. В случае отсутствия в отчетном периоде реализации полезных ископаемых, за исключением полезных ископаемых, указанных в пункте 1 статьи 100-1 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235, за среднюю цену реализации, принимается средняя цена реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта) того периода, в котором имела место последняя реализация.
При полном отсутствии реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта), за исключением указанных в пункте 1 статьи 100-1 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235, для исчисления объекта обложения роялти за отчетный период за среднюю цену реализации принимаются фактически сложившиеся затраты на добычу полезных ископаемых.
При этом недропользователь обязан произвести последующую корректировку роялти, исходя из фактической цены реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта).
Пример
Недропользователь, приступивший к этапу добычи, первый год не проводил реализацию продукции, а складировал ее.
При этом роялти уплачивал исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу.
После заключения Договора на поставку, была реализована первая партия ранее добытой и заскладированной продукции. При этом Недропользователь в отчетном периоде, в котором произведена реализация первой товарной продукции, производит корректировку роялти исходя из средней цены реализации продукции за отчетный период по фактически реализованному объему продукции, по которому роялти ранее уплачивалось исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу. <*>
Сноска. Глава 16 дополнена новым пунктом 59-1 согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .

56. Есептi кезең үшiн көмiрсутегi бойынша бiрiншi тауар өнiмiнiң бiрлiгiн сатудың орташа бағасы үшiн есептi кезеңдегi сату орнына дейiнгi (осы бiрлiкке жатқызылатын) тасымалдауға нақты шығыстар сомасына азайту және жанама салықтарды (осы бiрлiкке жатқызылатын) есептемей оны сатудың өлшенген орташа бағасы қабылданады.
Мысал
А.Р компаниясы есептi кезеңде екi МӨЗ-ге көмiрсутегiн сатты:
"К" МӨЗ-і 55 000 тоннаны орташа баға бойынша 1 тонна үшiн 50 $ сатып
алды,
"Г" МӨЗ-i 5 000 тоннаны орташа баға бойынша 1 тонна үшiн 41 $ сатып
алды.
Мұның өзiнде, сатылған өнiм көлемiнiң барлығына акциз 132 $, ҚҚС-519
мың $ және тасымалдау бойынша шығыстар - 50 мың $ құрады.
1 тоннаға өлшенген орташа бағаны сатуды есептеу кезiнде мыналар қажет:
(55 * 50 + 5 * 41) - (132 + 519 + 50)     2254
---------------------------------------- = ------ = 37,57 $/тонна.
<*>
Ескерту: 56-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
56-1. Есептi кезеңдегi жалпы таралған пайдалы қазбалар мен жер асты сулары бойынша бiрiншi тауар өнiмiнiң бiрлiгiн сатудың орташа бағасы үшiн есептi кезеңдегi тиеу орнынан (осы бiрлiкке жатқызылатын) тасымалдауға нақты шығыстар сомасы мен жанама салықтар (осы бiрлiкке жатқызылатын) есебiнсiз өндiрiлген пайдалы қазбалар мен жер асты суларының бiрлiгiн сатудың нақты қалыптасқан өлшенген орташа бағасы қабылданады. <*>
Ескерту: 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_
57. <*>
58. <*>
ЕСКЕРТУ. 57-58-тармақтар алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_ бұйрығымен.
59. Есептi кезеңдегi қалған пайдалы қазбалар бойынша орташа сату бағасы тек жанама салықтардың (осы бiрлiкке жататын) есебiнсiз осы пайдалы қазбалардың бiрiншi тауарлық өнiмiнiң бiрлiгiн сатудың өлшенген орташа бағасы болып табылады. <*>
Ескерту: 56-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_
59-1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының N 2235 Заңы 100-1 бабының 1-тармағында көрсетiлген пайдалы қазбалардан басқа пайдалы қазбаларды сатудың есептi кезеңi болмаған жағдайда сатудың орташа бағасы үшiн пайдалы қазбаларды (алғашқы тауарлық өнiмнiң) сатудың сол кезеңде соңғы сату болған кезеңдегi орташа бағасы қабылданады.
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының N 2235 Заңы 100-1 бабының 1-тармағында көрсетiлген пайдалы қазбалардан (алғашқы тауарлық өнiм) басқа пайдалы қазбаларды сату жоқ болған кезде сатудың орташа бағасы үшiн есептi кезеңде роялтидiң салық салу объектiсiн есептеу үшiн пайдалы қазбаны өндiруге нақты қалыптасқан шығыстар қабылданады.
Мұның өзiнде, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбалардың нақты сату бағасын (алғашқы тауарлық өнiмдi) ескерiп роялтидiң одан кейiнгi түзету енгiзуiн жүргiзуге мiндеттi.
Мысал
Өндiру кезеңiне кiрiскен жер қойнауын пайдаланушы бiрiншi жылы өнiмдi сатуды жүргiзген жоқ, тек оны жинақтады.
Мұның өзiнде, роялти оны өндiруге нақты қалыптасқан шығындарды ескерiп төлендi.
Жеткiзуге келiсiм-шарт жасалынғаннан кейiн бұрын өндiрiлген және қоймада жинақталған өнiмнiң бiрiншi партиясы сатылды. Мұның өзiнде, алғашқы тауар өнiмiн сату жүргiзiлген кезеңде жер қойнауын пайдаланушы өнiмнiң нақты сатылған көлемi бойынша есептi кезең үшiн өнiмнiң орташа сату бағасын ескерiп роялти түзету енгiзуiн жүргiзедi, ол бойынша роялти оларды өндiруге нақты қалыптасқан шығыстарды ескерiп бұрын төлендi. <*>
Ескерту: 59-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_

60. При отсутствии реализации Общераспространенных полезных ископаемых или в случае их полного использования для собственных нужд, за среднюю цену реализации первого товарного продукта принимается фактически сложившаяся сумма затрат на Добычу и первичную обработку данных Общераспространенных Полезных ископаемых, увеличенная на среднюю рентабельность предприятия за отчетный период. Рентабельность в данном случае определяется как соотношение чистой прибыли после налогообложения и суммы затрат на Добычу и переработку Общераспространенных полезных ископаемых за отчетный период.
Глава 17. Порядок уплаты Роялти
61. Отчетным периодом по определению платежей Роялти является календарный месяц, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 62 настоящей Инструкции.
62. Если среднемесячные платежи за квартал по Роялти составляют менее 1000 минимальных месячных расчетных показателей, то по согласованию с органом налоговой службы, для Недропользователя может быть установлен отчетный период - календарный квартал.
63. Декларация по Роялти представляются плательщиками органам налоговой службы по месту налоговой регистрации до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом по форме, приведенной в приложении N 4 к настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 63 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
64. Роялти уплачивается не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Раздел VI. Доля Республики Казахстан по разделу продукции
Глава 18. Общие положения по Доле Республики Казахстан
по разделу продукции
65. Доля Республики Казахстан по разделу продукции является платежом и устанавливается для Недропользователей, осуществляющих Добычу Полезных ископаемых на основании заключенных Контрактов вида "О разделе продукции".
66. Доля Республики Казахстан по разделу продукции является источником республиканского и местных бюджетов и поступает в доходы соответствующих бюджетов в порядке, определенном законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной год.
67. Плательщиками Доли Республики Казахстан по разделу продукции являются Недропользователи, осуществляющие Добычу Полезных ископаемых на основании заключенных Контрактов вида "О разделе продукции".
68. Форма выплаты Доли Республики Казахстан по разделу продукции.
1) Выплата Доли Республики Казахстан по разделу продукции в Контрактах на недропользование устанавливается в денежной форме, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
2) В ходе осуществления деятельности по Контрактам денежная форма выплаты Доли Республики Казахстан по разделу продукции может быть заменена на натуральную форму выплаты в порядке, определенном пунктами 74 - 83 настоящей Инструкции.

60. Жалпы таралған Пайдалы қазбалар өткiзiлмеген жағдайда немесе олар толықтай өзiндiк мұқтаж үшiн пайдаланылған жағдайда, алғашқы тауарлы өнiмдi өткiзудiң орташа бағасы үшiн Жалпы таралған Пайдалы қазбаларды өндiру және алғашқы өңдеу шығындарының iс жүзiнде қалыптасқан сомасы, кәсiпорынның есептi кезеңдегi орташа рентабелдiлiгiне көбейтiлiп қабылданады. Мұндай жағдайда рентабелдiлiк салық алынғаннан кейiнгi таза кiрiс пен есептi кезеңдегi Жалпы таралған Пайдалы қазбаларды өндiру және өңдеу шығындары сомасының арақатынасы ретiнде анықталады.
17 тарау. Роялти төлеудiң тәртiбi
61. Роялти төлемдерiн анықтау жөнiндегi есептi кезең осы Нұсқаулықтың
62-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, күнтiзбелiк ай болып
табылады.
62. Егер роялти жөнiндегi орташа айлық төлемдер бiр тоқсанда 1000 ең
аз айлық есеп көрсеткiштерiнен кем болса, онда Салық қызметi органының
келiсiмi бойынша, Жер қойнауын пайдаланушы үшiн есептi кезең - күнтiзбелiк
тоқсан болып белгiленуi де мүмкiн.
63. Роялти бойынша Декларацияны салықтық тiркеу орыны бойынша салық
қызметi органдарына есептi кезеңнен кейiнгi айдың оныншы жұлдызына дейiн
осы Нұсқаулықтың N 4-қосымшасында келтiрiлген үлгi бойынша, Төлеушiлер
тапсырады.
<*>
Ескерту: 63-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
64. Роялти есептi кезеңнен кейiнгi айдың он бесiншi жұлдызынан
кешiктiрмей төленедi.
VI бөлiм
Өнiмдi бөлу бойынша
Қазақстан Республикасының Үлесi
18 тарау. Өнiмдi бөлу бойынша
Қазақстан Республикасының Үлесi жөнiндегi
жалпы ережелер
65. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесi төлемдер болып табылады және "Өнiмдi бөлу туралы" түрдегi Шарттардың негiзiнде Пайдалы қазбаларды өндiрудi жүзеге асыратын Жер қойнауын пайдаланушылар үшiн белгiленедi.
66. Өнiм бөлу жөнiндегi Қазақстан Республикасының Үлесi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң көзi болып табылады және Қазақстан Республикасының келесi жылға арналған республикалық бюджет туралы заңында көрсетiлген тәртiппен тиiстi бюджеттердiң кiрiстерiне түседi.
67. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеушiлер "Өнiмдi бөлу туралы" түрдегi Шарттар жасалған негiзде Пайдалы қазбалар өндiрудi жүзеге асыратын Жер қойнауын пайдаланушылар болып табылады.
68. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудiң түрi:
1) Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеу
Шартында осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда,
ақшалай түрде белгiленедi.
2) Шарт бойынша әрекет ету барысында Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан
Республикасының Үлесiн төлеудiң ақшалай түрi осы Нұсқаулықтың
74-83-тармақтарында көрсетiлген тәртiппен төлеудiң табиғи түрiне
ауыстырылуы мүмкiн.

69. Порядок исчисления и выплаты Доли Республики Казахстан по разделу продукции устанавливаются в Контракте на недропользование.
70. В случае добычи по одному Контракту нескольких видов Полезных ископаемых Доля Республики Казахстан по разделу продукции устанавливается и уплачивается по каждому виду Полезных ископаемых, по группам Полезных ископаемых или по их совокупности.
Глава 19. Порядок уплаты Доли Республики Казахстан
по разделу продукции
71. Отчетный период по определению платежей Доли Республики Казахстан по разделу продукции устанавливается Контрактом.
72. Расчеты по Доле Республики Казахстан по разделу продукции представляются плательщиками органам налоговой службы по месту налоговой регистрации до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом по форме, разрабатываемой и утверждаемой Министерством финансов для каждого Контракта, в зависимости от установленного Контрактом порядка раздела продукции.
73. Доля Республики Казахстан по разделу продукции уплачивается не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом или в иной срок, установленный Контрактом на недропользование.
Глава 20. Порядок установления и выплаты Роялти и
Доли Республики Казахстан по разделу продукции
в натуральной форме
74. В ходе осуществления деятельности по Контрактам на недропользование денежная форма выплаты Роялти и Доли Республики Казахстан по разделу продукции на основании дополнительного соглашения сторон, может быть заменена на натуральную форму выплаты.
75. Дополнительное соглашение сторон до момента его подписания в обязательном порядке проходит правовую и Налоговую экспертизы.
76. Замена денежной формы выплаты Роялти или Доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных в Контракте на недропользование, может быть произведена временно, полностью или частично.
76-1. В случае продления срока действия контрактов на добычу полезных ископаемых, за исключением полезных ископаемых, для которых установлены фиксированные ставки роялти, Компетентный орган вправе пересмотреть ставки роялти в сторону увеличения.
Пример
В ходе проведения налоговой экспертизы проекта Контракта на добычу золота, сроком действия на 20 лет, была установлена ставка роялти 1,5%. При этом внутренняя норма прибыли составила 13%.
По истечении указанного срока Недропользователь подал заявку на продление срока действия Контракта.
Исходя из расчета, при продолжении работ по добыче золота, внутренняя норма прибыли проекта составит, при ставке роялти 1,5%, - 13,9%.
Компетентный орган, при принятии решения о продлении срока действия Контракта, может принять решение об установлении иного размера ставки роялти. <*>
Сноска. Глава 20 дополнена новым пунктом 76-1 согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .

69. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн есептеудiң
тәртiбi мен төлемдерi Жер қойнауын пайдалану Шартында белгiленедi.
70. Бiр ғана Шарт бойынша Пайдалы қазбалардың бiрнеше түрлерi
өндiрiлген жағдайда Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесi
Пайдалы қазбалардың әрбiр түрi, топтары немесе олардың жиынтығы бойынша
белгiленедi және төленедi.
19 тарау. Өнiмдi бөлу бойынша
Қазақстан Республикасының Үлесiн
төлеудiң тәртiбi
71. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесi төлемдерiн
анықтаудың есептi кезеңi Шартпен белгiленедi.
72. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесi есептердi
салықтық тiркеу орны бойынша Салық қызметi органдарына есептi кезеңнен
кейiнгi айдың 10 жұлдызына дейiн, өнiмдi бөлудiң Шартпен белгiленген
тәртiбiне байланысты, Қаржы министрлiгi әрбiр шарт үшiн әзiрлеген және
бекiткен нұсқа бойынша, Төлеушiлер тапсырады.
73. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесi есептi
кезеңнен кейiнгi айдың 15 жұлдызынан кешiктiрмей немесе Жер қойнауын
пайдалану Шартымен белгiленген өзге мерзiмде төленедi.
20 тарау. Роялтидi және табиғи түрдегi өнiмдi
бөлу бойынша Қазақстан Республикасының
Үлесiн белгiлеудiң және төлеудiң тәртiбi
74. Жер қойнауын пайдалану шарттары бойынша әрекет ету барысында Роялтидi және өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудiң ақшалай түрi тараптардың қосымша келiсiмi негiзiнде төлеудiң табиғи түрiне ауыстырылуы мүмкiн.
75. Тараптардың қосымша келiсiмi оған қол қойылатын сәтке дейiн мiндеттi түрде құқықтық және Салықтық сараптамадан өтедi.
76. Жер қойнауын пайдалану Шартында белгiленген Роялтидi және өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудiң ақшалай түрiн ауыстыру уақытша, толық немесе iшiнара болуы мүмкiн.
76-1. Олар үшiн роялтидiң кесiмдi ставкасы белгiленген пайдалы қазбаларды өндiруге басқа пайдалы қазбаларды өндiруге келiсiм-шарттардың мерзiмiн ұзартқан жағдайда Құзыреттi орган роялти ставкасын ұлғайту жағына қайта қарауға құқықты.
Мысал
Қолданыс мерзiмi 20 жыл, алтын өндiруге келiсiм-шарт жобасының салық сараптамасын жүргiзу кезiнде 1,5% роялти ставкасы белгiлендi.
Аталған мерзiм аяқталғаннан кейiн жер қойнауын пайдаланушы Келiсiм-шарттың қолдану мерзiмiн ұзартуға өтiнiш бердi.
Алтын өндiру бойынша жұмысты жалғастыру кезiнде есептi ескерiп ЖҰӨ жобасы роялти ставкасы кезiнде 1,5% - 13,9% құрайды.
Келiсiм-шарттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы шешiмдi қабылдау кезiнде Құзыреттi орган өзге роялти мөлшерiн белгiлеу туралы шешiмдi қабылдай алады.
Ескерту: 76-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен. V991055_

77. Натуральная форма выплаты Роялти и Доли Республики Казахстан по разделу продукции должна быть эквивалентна установленной в Контракте для данных платежей денежной форме выплаты.
78. При установлении натуральной формы выплаты Роялти и Доли Республики Казахстан по разделу продукции, в описании порядка выплаты обязательно указываются:
1) получатель от имени государства части продукции, приходящейся на Роялти и Долю республики (далее - Получатель);
2) пункт и условия поставки.
79. Сроки передачи Недропользователем продукции, передаваемой в счет уплаты Роялти и Доли Республики Казахстан в Контрактах о разделе продукции должны соответствовать сроку уплаты этих платежей, установленному в Контракте на недропользование для выплаты в денежной форме (далее - срок уплаты платежей). При этом, Недропользователь передает продукцию получателю не позднее срока уплаты платежей, за исключением случаев, когда получатель устанавливает более поздний срок такой передачи.
80. Получатель в срок уплаты платежей перечисляет в государственный бюджет сумму Роялти и Доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в денежной форме, исчисленной Недропользователем в соответствии с условиями Контракта на недропользование.
81. Получатель самостоятельно осуществляет контроль за своевременностью и полнотой передачи ему Недропользователем соответствующего объема продукции.
82. Недропользователь и получатель представляют в Налоговые органы отчетность о размерах и сроках уплаты (передачи) Роялти и Доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в натуральной форме в сроки, установленные Контрактом на недропользование.
83. За нарушение сроков и полноты перечисления в бюджет средств
за полученную продукцию получатель несет ответственность в
соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе к
нему применяются финансовые санкции, установленные Налоговым
законодательством.
Раздел VII. Налог на сверхприбыль
Глава 21. Общие положения по Налогу на сверхприбыль
84. Недропользователи, за исключением осуществляющих
деятельность по Контрактам "О разделе продукции", а также по
Контрактам на Добычу Общераспространенных Полезных ископаемых и
подземных вод, при условии, что данные Контракты не предусматривают
Добычу других видов Полезных ископаемых, облагаются Налогом на
сверхприбыль.
Глава 22. Объект обложения и порядок исчисления
Налога на сверхприбыль
85. Объектом обложения Налогом на сверхприбыль является сумма Чистого дохода Недропользователя по каждому Контракту за отчетный год, по которому Недропользователем получена Внутренняя норма прибыли выше двадцати процентов.

77. Роялтидi және өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудiң табиғи түрi осындай төлемдер үшiн Шартта белгiленген төлемдердiң ақшалай түрiне барабар болуға тиiс.
78. Роялтидi және өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудiң табиғи түрiн белгiлеген кезде, төлеудiң тәртiбiн сипаттаған кезде мыналар мiндеттi түрде көрсетiледi:
1) Роялтиге және республиканың Үлесiне тиесiлi өнiмнiң бөлiгiн мемлекеттiң атынан алушы (бұдан әрi - Алушы);
2) жеткiзiлетiн пункт пен жағдайлар.
79. Жер қойнауын пайдаланушының Роялтидi және Қазақстан Республикасының Үлесiн төлеудiң есебiне беретiн өнiмдерiн берудiң мерзiмi ақшалай түрдегi төлемдер үшiн Жер қойнауын пайдалану Шартында белгiленген осы төлемдердiң төлену мерзiмiне (әрi қарай төлемдердi төлеу мерзiмi) сәйкес болуға тиiс.
80. Алушы төлемдердi төлеу мерзiмiнде Жер қойнауын пайдалану шартының ережесiне сәйкес Жер қойнауын пайдаланушы аударған, Роялтидің және Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының Үлесiнiң сомасын ақшалай түрде мемлекеттiк бюджетке аударады.
81. Алушы өзiне Жер қойнауын пайдаланушы өнiмнiң тиiстi көлемiн
уақытында және толық беруiне өз бетiмен бақылау жасайды.
82. Жер қойнауын пайдаланушы мен алушы салық органдарына табиғи
түрдегi өнiмдердi бөлу туралы шарттардағы Роялтидi және Қазақстан
Республикасының Үлесiн төлеудiң (берудiң) мөлшерлерi мен мерзiмдерi
туралы, Жер қойнауын пайдалану Шарттарында белгiленген мерзiмде, есептер
тапсырады.
83. Алынған өнiм үшiн қаржыларды бюджетке мерзiмiнде және толық
аударуды бұзғаны үшiн алушы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
жауап бередi, бұл орайда оған салық заңдарында белгiленген қаржылық
санкциялар қолданылады.
VII Бөлiм
Артық кiрiс салығы
21 тарау. Артық кiрiс салығы жөнiндегi жалпы ережелер
84. "Өнiмдi бөлу туралы" Шарттар, сондай-ақ Жалпы таралған Пайдалы
қазбалар мен жерасты суларын өндiруге арналған Шарттар бойынша әрекет
ететiндердi қоспағанда, аталған Шарттар Пайдалы қазбалардың басқа түрлерiн
өндiрудi көздемеген жағдайда, Жер қойнауын пайдаланушыларға артық кiрiс
салығы салынады.
<*>
Ескерту: 84-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
22 тарау. Артық кiрiс салығын салу объектiсi
және есептеу тәртiбi
85. Артық табыс салығы салынатын объект, Жер қойнауын пайдаланушы
Iшкi кiрiс нормасын жиырма проценттен артық алған, әрбiр Шарт бойынша Жер
қойнауын пайдаланушының есептi жыл бойындағы Таза табысының сомасы болып
табылады.

86. Налог на сверхприбыль исчисляется по ставкам, указанным в Главе 24 настоящей Инструкции, исходя из достигнутого уровня Внутренней нормы прибыли на конец отчетного года.
Глава 23. Порядок определения Внутренней нормы прибыли
87. Внутренняя норма прибыли исчисляется на основе откорректированных на индекс инфляции годовых денежных потоков Недропользователя в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан и Министерством финансов Республики Казахстан пунктами 88 - 96 настоящей Инструкции.
88. Определение внутренней нормы прибыли, установленное в
настоящей главе, применяется для исчисления Налога на сверхприбыль по
Контрактам на недропользование, а также для расчета Внутренней нормы
прибыли в технико-экономических расчетах проектов заключаемых
Контрактов, без учета корректировки денежных потоков на индекс
инфляции.
89. Внутренняя норма прибыли исчисляется на основе
откорректированных на Индекс Инфляции годовых денежных потоков
Недропользователя по следующей формуле:
формула
F001.BMP
где: ВНП - Внутренняя норма прибыли - коэффициент окупаемости
производимых инвестиций;
ЧПС - Чистая приведенная (текущая) стоимость - расчетный
показатель стоимости возврата вложенных инвестиций,
рассчитанной исходя из денежных потоков наличности с
корректировкой на изменение стоимости денег во
времени и ставку дисконтирования;
г 1 - ставка дисконтирования (процентная ставка), при
которой ЧПС равна наименьшему положительному
(ЧПС(г1)) значению;
r 2 - ставка дисконтирования (процентная ставка), при
которой ЧПС равна наименьшему отрицательному (ЧПС
(г2)) значению;
Для получения более точного результата Внутренней нормы прибыли,
необходимо чтобы ставки дисконтирования, при которой ЧПС равна
наименьшему положительному и наименьшему отрицательному значению,
были приближены между собой, как показано в приведенном ниже примере.
90. Чистая приведенная стоимость (ЧПС) определяется по следующей
формуле:
формула
F002.BMP
где: ЧПС - чистая приведенная (текущая) стоимость;
ДПО - откорректированный поток денежной наличности;
@ r - ставка дисконтирования, при которой ЧПС равна
наименьшему положительному (ЧПС (г1)) и
отрицательному (ЧПС(г2)) значениям;
r - ставка дисконтирования (процентная ставка);
1, 2, ... n - период времени (год).
91. Годовой денежный поток Недропользователя (ДПН) определяется как разница между Совокупным годовым доходом Недропользователя и затратами, произведенными Недропользователем при осуществлении деятельности Контракта на недропользование в отчетный год.
92. Сумма Совокупного годового дохода, полученного Недропользователем по деятельности в рамках Контракта на недропользование, определяется в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на дату заключения Контракта.

86. Артық табыс салығы есептi жылдың аяғында Iшкi кiрiс нормасының
қол жеткен деңгейiне қарай, осы Нұсқаулықтың 24-тармағында көрсетiлген
ставкалар бойынша есептеледi.
23-тарау. Iшкi кiрiс нормасын анықтаудың тәртiбi
87. Iшкi кiрiс нормасы Жер қойнауын пайдаланушының инфляция индексiне үйлестiрiлген жылдық ақша ағысының негiзiнде, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен, осы Нұсқаулықтың 88-96-тармақтарында көрсетiлген тәртiппен есептеледi.
88. Осы тарауда көрсетiлген Iшкi кiрiс нормасының анықтамасы, ақшаның
ағысын инфляцияның индексiне үйлестiрудi есептеместен, Жер қойнауын
пайдалану Шарты бойынша Артық кiрiс салығын есептеу үшiн, сондай-ақ
жасалатын шарттар жобаларының техника-экономикалық есептемелерiнде Iшкi
кiрiс нормасын есептеу үшiн қолданылады.
89. Жер қойнауын пайдаланушының инфляция индексiне үйлестiрiлген
жылдық ақша ағысының негiзiнде, мынадай формула бойынша есептеледi:
ТКҚ (r1)
КIН = r1+____________________х(r2 - r1)
ТКҚ (r1)  - ТКҚ(r2)
мұнда: КIН - Кiрiстiң iшкi нормасы-берiлген инвестициялардың
қайтымдылық коэффициентi;
ТКҚ - ақша құны мен дискотирлеу ставкасының өзгеруiне
үйлестiрiлген қолма-қол ақшаның ағысына қарай
есептелiп енгiзiлген инвестициялардың қайтару
құнының есептiк көрсеткiшi;
r1  - дисконтирлеу ставкасы - бұл жағдайда ТКҚ ең кiшi
оң дәрежеге (ТКҚ (r1)) тең;
r2  - дисконтирлеу ставкасы, бұл жағдайда ТКҚ ең кiшi
терiс дәрежеге (ТКҚ (r2)) тең;
Кiрiстiң iшкi нормасының неғұрлым нақты нәтижесiн алу үшiн, ТКҚ ең
кiшi оң және кiшi терiс дәрежеге тең болатын, дисконтирлеудiң ставкалары
төменде келтiрiлген мысалда көрсетiлгенiндей, өзара жақындастырылған болуы
қажет.
90. Таза келтiрiлген құн (ТКҚ) мынадай формула бойынша анықталады:
AYA1          AYA2          AYAn
ТКҚ@r = ________  +  ________ + ...+______
1           2             n
(1+r)       (1+r)         (1+r)
мұнда: ТКҚ - таза келтiрiлген (ағымдағы) құн;
AYA - ақшаның үйлестiрiлген ағысы;
@r  - дисконтирлеу ставкасы - бұл жағдайда ТКҚ тең
кiшi оң (ТКҚ (r1)) және ең кiшi терiс (ТКҚ (r2))
дәрежелерге тең;
r   - дисконтирлеу ставкасы;
1,2,..n - уақыт кезеңi (жыл).
91. Жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақшалай ағысы Жер қойнауын пайдаланушының Жиынтық жылдық табысы мен Жер қойнауын пайдаланушының есептi жылда Жер қойнауын пайдалану Шартының iс-әрекетiн жүзеге асырған кезде шығарған шығындарының арасындағы айырмашылық ретiнде анықталады.
92. Жер қойнауын пайдаланушының Жер қойнауын пайдалану Шарты шеңберiндегi әрекетi бойынша алған Жиынтық жылдық табысының сомасы Шарт жасалған уақытқа дейiн қолданылып келген Салық заңдарына сәйкес анықталады.

93. К затратам, произведенным Недропользователем в рамках действия Контракта в отчетном году, относятся следующие виды расходов, фактически произведенные Недропользователем по деятельности, связанной с Недропользованием в рамках Контракта на недропользование в отчетном году:
1) капитальные затраты - затраты, капитализируемые в ходе осуществления Операций по недропользованию и амортизируемые в соответствии с налоговым законодательством (по Контрактам, заключаемым по территориям, на которых имеются открытые Месторождения, к капитальным затратам первого года относится остаточная стоимость основных фондов, имеющихся на дату заключения Контракта);
2) затраты, относимые на вычеты в соответствии с Налоговым законодательством, за исключением начисленных сумм амортизации по капитальным затратам и вознаграждений (интереса) по заемным средствам;
3) суммы Подоходного налога Недропользователя и Налога на
дивиденды, начисленные за отчетный год, а также сумма Налога на
сверхприбыль, начисленного за год, предшествующий отчетному,
исчисленные в соответствии с Налоговым законодательством.
94. Исчисленная, в соответствии с пунктами 91, 92 и 93 настоящей
Инструкции, сумма годового денежного потока наличности, для целей
исчисления Внутренней нормы прибыли при расчете Налога на
сверхприбыль, корректируется на Индекс Инфляции.
95. Корректировка годовых денежных потоков производится, начиная
со второго года деятельности по следующей формуле:
ДПН(n)
ДПО (n) = ----------------------------------
(1+ИИ1) х (1+ИИ2) х ...х (1+ИИn-1)
где:
ДПН - денежный поток Недропользователя отчетного года,
исчисленный в соответствии с пунктами 91-93
настоящей Инструкции;
ДПО - Откорректированный Денежный Поток на Индекс
Инфляции;
ИИ  - Индекс Инфляции;
1, 2, ...n - период времени (год).
96. Индекс инфляции на соответствующий год определяется
уполномоченным государственным органом.
Пример: Компания, заключившая Контракт на недропользование,
осуществляла деятельность по разработке Месторождения и Добыче
углеводородов в течение 10 лет. В результате осуществления деятельности у
нее сложились следующие результаты:
(млн.тенге)
___________________________________________________________________________
№ !     Показатели   !1-й !2-й !3-й !4-й !5-й !6-й !7-й  ! 8-й !9-й !10-й
п/п!                  !год !год !год !год !год !год !год  ! год ! год !год
___!__________________!____!____!____!____!____!____!_____!_____!_____!___
_1_!_______2__________!_3__!__4_!_5__!__6_!__7_!__8_!__9__!__10_!__11_!_12
1 Доход от основной  !    !    !    !    !    !    !     !     !     !
деятельности       !    !400 !500 !800 !1000!1200!1400 !1500 !1400 !1400
___________________________________________________________________________
2 Прочий доход,
связанный с
осуществлением
деятельности,
предусмотренной
Контрактом                         50                   80         50
___________________________________________________________________________
3 Совокупный
годовой доход
(стр.1 + стр.2)          400  500  850  1000 1200 1400 1580  1400  1450
___________________________________________________________________________
4 Роялти - 5%

93. Жер қойнауын пайдаланушының есептi жылда Шарттың ықпал шеңберiнде жұмсаған шығындарына есептi жылы Жер қойнауын пайдалану Шарты шеңберiнде Жер қойнауын пайдалануға байланысты әрекеттер бойынша Жер қойнауын пайдаланушының iс жүзiнде жұмсаған шығындарының мынадай түрлерi жатқызылады:
1) күрделi шығындар - Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi Операцияларды жүзеге асыру барысында жинақталатын және салық заңдарына (ашық кен орындары бар аумақтар бойынша жасалған Шарттар бойынша, бiрiншi жылдың күрделi шығындарына Шарт жасалған уақытта болған негiзгi қорлардың қалдық құны жатқызылады) сәйкес пайдаланылатын шығындар;
2) күрделi шығындар бойынша есептелген пайдалану ақысының және заем қаржылары жөнiндегi сыйақылардың сомаларын (мүдделердi) қоспағандағы, Салық заңдарына сәйкес шегеруге жатқызылатын шығындар;
3) Жер қойнауын пайдаланушының табыс салығының және жыл бойында
есептелген дивидендтер салығының сомалары, сондай-ақ есептi жылдың
алдындағы жылы алынған, Салық заңдарына сәйкес есептелген Артық кiрiс
салығының сомасы.
94. Осы Нұсқаулықтың 91, 92 және 93-тармақтарына сәйкес есептелген,
жылдық қолма-қол ақша ағысының сомасы, Iшкi кiрiс нормасын есептеу үшiн
Артық кiрiс салығын есептеп шығарған кезде, Инфляцияның Индексiне
үйлестiрiледi.
95. Жылдық ақшалар ағыстарын үйлестiру әрекет етудiң екiншi жылынан
бастап, мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
ЖАА(n)
AYA(n) = ___________________________________
(1+ИИ1) х (+ИИ2) х...х (1+ИИn-1)
мұнда: ЖАА - Осы Қаулының 97-99 парақтарына сәйкес есептелген,
Жер қойнауын  пайдаланушының ақша ағысы;
AYA - Ақшаның үйлестiрiлген ағысы;
ИИ  - Инфляция Индексi;
1,2,..n - уақыт кезеңi (жыл).
96. Тиiстi жылға арналған Инфляцияның Индексiн өкiлеттi мемлекеттiк
орган айқындайды.
МЫСАЛЫ. жер қойнауын пайдалану жөнінде Шарт жасасқан Компания
көмірлі-сутегілерінің Кен орынын барлау және Өндіру жөнінде 10 жыл бойы
әрекет етті. Әрекетті жүзеге асыру барысында мынадай нәтижелер қалыптасты:
(млн. теңге)
___________________________________________________________________________
|Р | Көрсеткіштер| 1-  | 2-  | 3- | 4-  | 5-  | 6-  | 7-  | 8-  | 9-  |10-
|N |             | жыл | жыл | жыл| жыл | жыл | жыл | жыл | жыл | жыл |жыл
|__|_____________|_____|_____|____|_____|_____|_____|_____|_____|_____|____
|1 |      2      |  3  |  4  |  5 |  6  |  7  |  8  |  9  | 10  | 11  | 12
|__|_____________|_____|_____|____|_____|_____|_____|_____|_____|_____|____
|1 |   Негізгі   |     |  400| 500|  800| 1000| 1200| 1400| 1500|1400 |1400
|  |  әрекеттен  |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  |түскен кіріс |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|__|_____________|_____|_____|____|_____|_____|_____|_____|_____|_____|____
|2 |   Шартты    |     |     |    |   50|     |     |     |   80|     | 50|
|  |  көзделген  |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  |  әрекетті   |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  |жүзеге асыру.|     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  |ға байланыс. |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  |ты, өзге де  |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  |  кірістер   |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|__|_____________|_____|_____|____|_____|_____|_____|_____|_____|_____|____
|3 |   Жылдық    |     |  400| 500|  850| 1000| 1200| 1400| 1580| 1400|1450
|  |  жиынтық    |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  | кіріс (1+2- |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|  |   жолдар)   |     |     |    |     |     |     |     |     |     |
|__|_____________|_____|_____|____|_____|_____|_____|_____|_____|_____|____
|4 | Роялти - 5% |     |   20|  25|   40|   50|   60|   70|   75|   70|  70

ДПО (1) = -600
-240
ДПО (2) = _____________ = -233
(1+0,03)
33,5
ДПО (3) = _________________ = 31,6
(1+0,03)х(1+0,03)
574
ДПО(10)______________________________________________________________=
407,9
(1+0,03)х(1+0,03)х(1+0,04)х(1+0,04)х(1+0,04)х(1+0,05)х(1+0,04)х
(1+0,04)х(1+0,03)
После корректировки денежных потоков рассчитывается Чистая
Приведенная Стоимость (ЧПС) для каждого года. При этом, надо учесть, что
подсчет следует производить, если в сумме рассчитываемых
откорректированных годовых потоков денежной наличности получается
положительный результат. В данном примере это происходит на 6-й год.
-600 + (-233) + 31,6 + 305,4 + 427 + 477,3 = 408,3
Рассчитаем ЧПС для 6-го года
-600      -233      31,6      305,4       427       477,3
ЧПС(11)= _______ + _______ + _______ + ________ + ________ + _______ =
2         3          4          5          6
(1+0,11)  (1+0,11)  (1+0,11)   (1+0,11)   (1+0,11)   (1+0,11)
= (-540,54) + (-189,1) + 23,1 + 201,18 + 253,4 + 255,18 = 3,22
-600      -233      31,6      305,4       427       477,3
ЧПС(12)= _______ + _______ + _______ + ________ + ________ + _______ =
2         3         4          5          6
(1+0,12) (1+0,12)  (1+0,12)  (1+0,12)   (1+0,12)   (1+0,12)
= (-535,7) + (-185,75) + 22,5 + 194,1 + 242,3 + 241,8 = -20,75
ВНП для 6-го года
3.22                          3,22
ВНП=0,11+_____________х(0,12-0,11)=0,11+________х 0,01=0,1113=11,13%
3,22-(-20,75)                   23,97
Аналогично производится расчет для последующих лет.
<*>
Сноска. Пример в пункте 96 - в новой редакции согласно приказу
Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
Глава 24. Ставки и сроки уплаты Налога на сверхприбыль
97. Ставки Налога на сверхприбыль установлены в следующих
размерах:
---------------------------------------------------------------------
Внутренняя норма прибыли (ВНП), %       | Ставка Налога на сверх-
| прибыль в % к Чистому
| Доходу за отчетный год
---------------------------------------------------------------------
менее или равна 20                              О
более 20, но менее или равна 22                      4
более 22, но менее или равна 24                      8
более 24, но менее или равна 26                      12
более 26, но менее или равна 28                      18

AYA (1) = -600
-240
AYA (2) = ---------- = - 233
(1+0,03)
33,5
AYA (3) = --------------------- = 31,6
(1+0,03) x (1+0,03)
574
AYA (10) =--------------------------------------------------- = 407,9
(1+0,03)х(1+0,03)х(1+0,04)х(1+0,04)х(1+0,04)х(1+0,05)
х(1+0,04)х(1+0,04)х(1+0,03)
Ақша ағыстарын үйлестіргеннен кейін әр жылға арналған Таза
Келтірілген Құн (ТКҚ) есептеледі. Бұл орайда егер есептелген қолма-қол
ақшаның үйлестірілген жылдық ағыстары сомасында оң нәтиже алынса, есептеу
жүргізуге болатынын ескеру керек.
- 600 + (-233) + 31,6 + 305,4 + 427 + 477,3 = 408,3
6-жыл үшін ТКҚ-ны есептейік.
-600      -233      31,6     305,4      427       477,3
ТКҚ (11) = ------- + -------- + ------ + -------- + ------- + ------- =
2          3         4         5          6
(1+0,11) (1+0,11)   (1+0,11)  (1+0,11)  (1+0,11)   (1+0,11)
= (-540,54) + (-189,1) + 23,1 + 201,1 + 253,4 + 255,18 = 3,22
-600      -233      31,6       305,4     427          477,3
ТКҚ (12) = ------- + -------- + ------- + ------- + -------- + --------- =
2         3         4          5          6
(1+0,12)  (1+0,12)   (1+0,12)  (1+0,12)  (1+0,12)   (1+0,12)
= (-535,7) + (-185,75) + 22,5 + 194,1 + 242,3 + 241,8 = -20,75
6-жыл үшін ПІН-ді есептейік.
3,22                              3,22
ПІН = 0,11 + --------------- х (0,12-0,11) = 0,11 + ----- х 0,01 = 0,1113=
11,13%
3,22 - (-20,75)                        23,97
Кейінгі жылдар үшін де есеп осылай жүргізіледі.
<*>
ЕСКЕРТУ. 96-тармақ мысал жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы
министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
24 тарау. Артық кiрiс салығының ставкалары
мен мерзiмi
97. Артық кiрiс салығының ставкалары мынадай мөлшерде
белгiленген:
____________________________________________________________________
Кiрiстiң iшкi нормасы           |Артық табыс салығының ставкасы,
(КIН), %                  |есептi жылдың таза табысына -
|процентпен
____________________________________________________________________
20-дан кем немесе тең                |           0
____________________________________________________________________
20-дан астам, 22-ден кем немесе тең  |           4
____________________________________________________________________
22-ден астам, 24-тен кем немесе тең  |           8
____________________________________________________________________
24-тен астам, 26-дан кем немесе тең  |           12
____________________________________________________________________
26-дан астам, 28-ден кем немесе тең  |           18
____________________________________________________________________

более 28, но менее или равна 30                      24
более 30                                  30
---------------------------------------------------------------------
98. Декларация по Налогу на сверхприбыль представляются Недропользователями органам Налоговой службы по месту налоговой регистрации до десятого апреля года, следующего за отчетным по форме, установленной в Приложении N 7 к настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 98 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
99. Налог на сверхприбыль уплачивается до пятнадцатого апреля года, следующего за отчетным.
100. Налог на сверхприбыль выплачивается в денежной форме.
Раздел VIII. Порядок установления и уплаты
Исторических затрат
Глава 25. Порядок установления размера
исторических затрат, срок уплаты сумм
возмещения исторических затрат и отчетность <*>
Сноска. Название главы - в новой редакции согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
101. Историческими затратами являются суммарные прошлые затраты государства, связанные с поисками и разведкой Месторождений на Контрактной территории и обустройством открытых на ней Месторождений и подлежащие возмещению при эксплуатации этих Месторождений.
102. Размер Исторических затрат устанавливается в соответствии с Положением, утвержденным совместным приказом Министерства финансов Республики Казахстан и Министерства энергетики и природных ресурсов "О порядке определения и возмещения исторических затрат, понесенных государством на геологическое изучение Контрактной территории, и порядке приобретения геологической информации" от 18 августа 1997 года.
103. Фактически выплаченные Недропользователем в бюджет суммы возмещения Исторических затрат, произведенных государством на Контрактных территориях, подлежат вычету из Совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений в порядке, определенном пунктом 28 Настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 103 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
103-1. Порядок, сроки уплаты сумм возмещения исторических затрат и отчетность по данным суммам устанавливаются индивидуально в каждом контракте на недропользование. <*>
Сноска. Глава 25 дополнена новым пунктом 103-1 согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .
104. Суммы возмещения Исторических затрат уплачиваются в бюджет в сроки и порядке, установленные в Контрактах на недропользование.
Раздел VIII-I. Платежи недропользователей,
подлежащие уплате в бюджет до
заключения Контракта на недропользование <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым разделом VIII-I согласно приказу МГД РК от 22 декабря 1999 года N 1571 V991055_ .

28-ден астам, 30-дан кем немесе тең  |           24
____________________________________________________________________
30-дан астам                         |           30
____________________________________________________________________
98. Артық кiрiс салығы жөнiндегi Декларацияны, салықтық тiркеу орыны
бойынша Салық қызметi органдарына есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 сәуiрiне
дейiн осы Нұсқаулықтың N 7-қосымшасында көрсетiлген нұсқа бойынша, Жер
қойнауын пайдаланушылар тапсырады.
<*>
Ескерту: 63-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
99. Артық кiрiс салығы есептi жылдан кейiнгi жылдың 15-шi
сәуiрiне дейiн төленедi.
100. Артық кiрiс салығы ақшалай түрде төленедi.
VIII бөлiм
Тарихи шығындарды белгiлеудiң және төлеудiң тәртiбi
25-тарау. Тарихи шығыстар мөлшерiн белгiлеу
тәртiбi, есеп беру мен тарихи
шығыстарды өтеу сомасын төлеу мерзiмi.
<*>
Ескерту: 25-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
101. Тарихи шығындар Шарттық аумақта кен орындарын iздестiруге және барлауға және онда ашылған Кен орындарын жабдықтауға байланысты және бұл кен орындары iске қосылған кезде қайтарылуға тиiстi, мемлекеттiң жинақталған бұрынғы шығындары болып табылады.
102. Тарихи шығындардың мөлшерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiмен "Шарттық аумақты геологиялық зерделеуге мемлекет жұмсаған тарихи шығындарды анықтау мен қайтарудың тәртiбi және ақпараттар алудың тәртiбi туралы" 1997 жылғы 18 тамыздағы бұйрығымен өзара бекiтiлген Ережеге сәйкес белгiленедi.
103. Мемлекет келісімді аумақтарда жұмсаған Тарихи шығындарды
толтырудың жер қойнауын пайдаланушы бюджетке іс жүзінде төлеген сомалары
Осы Нұсқаулықтың 28-тармағында белгіленген тәртіппен жылдық жиынтық
кірістен пайдалану аударымдары ретінде шегерілуге жатады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
103-1. Тарихи шығыстарды өтеу сомасын төлеудiң тәртiбi, мерзiмi және
осы сомалар бойынша есеп беру жер қойнауын пайдалануға әрбiр
келiсiм-шартта дербес белгiленедi.
<*>
Ескерту: 103-1 тармағымен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_
104. Тарихи шығындарды қайтарудың сомалары Жер қойнауын пайдалану
шарттарында белгiленген мерзiмiмен және тәртiппен бюджетке төленедi.
26-тарау.
<*>
ЕСКЕРТУ. 26-тарау алынып тасталынды - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
YIII-I тарау. Жер қойнауын пайдалануға Келiсiм-шарт
жасалғанға дейiн бюджетке төленуге тиiс жер қойнауын
пайдаланушылардың төлемдерi
Ескерту: YIII-I тараумен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 22 желтоқсандағы N 1571
бұйрығымен.
V991055_

Глава 26-1. Общие положения о платежах
104-1. Отчисления, ранее вносимые недропользователями в Республиканский фонд охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы и фиксированные рентные платежи, по полезным ископаемым, до заключения контрактов на недропользование (далее - плата), зачисляемые в доход республиканского бюджета в виде роялти, являются обязательными платежами недропользователей, независимо от форм собственности.
104-2. Обязательства по внесению платы наступают у недропользователей при следующих необходимых условиях:
добываемое ими полезное ископаемое находится на государственном учете как балансовые запасы, за исключением подземных вод, по которым обязательства по внесению платы наступают с момента их использования;
проектом разработки месторождения предусматривается использование этого полезного ископаемого;
получение в уполномоченном органе соответствующей лицензии на право добычи полезного ископаемого.
104-3. Выплата платы производится в денежной форме.
Глава 26-2. Общие условия
исчисления и сроки внесения платы
104-4. Основанием для исчисления платы является добыча полезных ископаемых.
104-5. Плата исчисляется на основе ставок возмещения затрат на геологоразведочные работы по воспроизводству минерально-сырьевой базы и фиксированных (рентных) платежей на нефть, газ и уголь (далее - "Ставки"), размеры которых устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
104-6. Недропользователи, эксплуатирующие месторождения комплексных руд, производят плату за каждый полезный компонент в руде.
104-7. Уплаченная плата, в пределах начисленной, подлежит вычету из совокупного годового дохода недропользователя.
Глава 26-3. Объект обложения платой
104-8. Объектом обложения платой является стоимость объема добытых полезных ископаемых за отчетный период, рассчитанная по средней цене реализации (с учетом положений пунктов 55, 56, 56-1, 59 и 60 настоящей Инструкции) первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых за отчетный период.
104-9. В случае отсутствия у водопользователя средств учета
добываемой воды, плата начисляется на объем потребления, согласованный с
соответствующими территориальными органами по водному хозяйству Комитета
по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей
среды Республики Казахстан, исходя из технологических норм водопотребления
и реальных (фактических) сроков эксплуатации тех или иных водоисточников.
Глава 26-4. Порядок определения размера платы
104-10. Исчисление платы (за исключением фиксированных рентных
платежей на нефть, газ и уголь) в денежном выражении производится по
формуле:
Ц * С * Зп
П = --------------- ,

26-1-тарау. Төлемдер туралы жалпы ережелер
104-1. Пайдалы қазбалар бойынша Республикалық жер қойнауын қорғау қорына жер қойнауын пайдаланушылармен бұрын енгiзiлген және минералдық-шикiзат базасын қалпына келтiру және кесiмдi ренталық төлемдер жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарт жасалғанға дейiн роялти түрiнде республикалық бюджет кiрiсiне есептелетiн аударулар меншiк нысанына қарамастан жер қойнауын пайдаланушылардың мiндеттi төлемдерi болып табылады.
104-2. Төлем енгiзу бойынша мiндеттемелер мынадай қажеттi жағдайлар
кезiнде жер қойнауын пайдаланушыларда туындайды:
олар өндiретiн пайдалы қазба жер асты суларынан басқа баланстық
запастар ретiндегi мемлекеттiк есепте орналасқан, олар негiзiнде төлем
енгiзу бойынша мiндеттемелер оларды пайдалану сәтiнен бастап басталады;
кен орнын әзiрлеу жобасымен осы пайдалы қазбаны пайдалану
қарастырылады;
пайдалы қазбаны өндiру құқығына тиiстi лицензияны уәкiлеттi органнан
алу.
104-3. Төлем төлеу ақшалай нысанда жүргiзiледi.
26-2-тарау. Есептеудiң жалпы жағдайлары және төлемдi енгiзу мерзiмi
104-4. Төлемдi есептеу үшiн негiз болып пайдалы қазбаларды өндiру
табылады.
104-5. Төлем мұнай, газ (бұдан әрi - "Ставкалар") және көмiрге
кесiмдi (ренталық) төлемдер мен минералдық-шикiзат базасын қалпына келтiру
бойынша геологиялық iздестiру жұмыстарына шығыстарды өтеу ставкасының
негiзiнде есептеледi, олардың мөлшерлерiн Қазақстан Республикасының
Үкiметi белгiлейдi.
104-6. Кешендi руданың кен орнын пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушылар рудадағы әрбiр жағымды компонент үшiн төлем жүргiзедi.
104-7. Есептелген мөлшерлердегi төленген төлем жер қойнауын пайдаланушылардың жиынтық жылдық кiрiсiнен ұстап қалуға жатады.
26-3-тарау. Төлем салық салу объектiсi
104-8. Төлем салық салу объектiсi есептi кезеңдегi нақты өндiрiлген пайдалы қазбалардан алынған бiрiншi тауарлық өнiмдi сатудың орташа бағасы бойынша (осы Нұсқаудың 55, 56, 56-1, 59 және 60-тармақтары ережелерiнiң есебiне сәйкес) есептелген, есептi кезеңдегi өндiрiлген пайдалы қазбалар көлемiнiң құны болып табылады.
104-9. Су пайдаланушыда өндiрiлетiн судың есебi қаражатының жоқтығы
жағдайында сору жабдығының өнiмдiлiгi мен су көздерiнiң сол немесе басқа
нақты жабдықтау мерзiмдерiнiң есебiмен суды пайдаланудың технологиялық
нормасының есебiнен Қазақстан Республикасының Табиғат ресурстары мен
қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Су ресурстары жөнiндегi комитеттiң
су шаруашылығы бойынша тиiстi аймақтық органдармен келiсiлген тұтыну
мөлшерiне төлем есептеледi.
26-4-тарау. Төлем мөлшерiн айқындау тәртiбi
104-10. Ақша түрiндегi төлемдi есептеу (мұнайға, газға және көмiрге
кесiмдi (ренталық) төлемдерден басқа) мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Б * С * Зп
Т = -------------,

100
где: П - плата;
Ц - средняя цена реализации единицы конечной продукции;
С - размер ставки в процентах от цены реализации;
Зп - количество добытых полезных ископаемых за отчетный период.
Глава 26-5. Порядок уплаты платы
104-11. Отчетным периодом по определению платежей платы является
календарный месяц.
104-12. Плательщики ежемесячно, а если среднемесячные платежи за квартал составляют менее 1 000 месячных расчетных показателей, то ежеквартально, не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляют налоговым органам по месту своего нахождения декларацию по форме, установленной в Приложении 6 к настоящей Инструкции.
104-13. Учет начисленных и поступивших платежей осуществляется налоговыми органами на карточках лицевых счетов налогоплательщиков по установленной форме.
Раздел IХ. Административные положения по налогообложению
Недропользователей
Глава 27. Общие положения по организации
контрольно-экономической работы органов налоговой
службы по вопросам обеспечения полноты и
своевременности уплаты Недропользователями
налогов и платежей и соблюдения условий
Контрактов на недропользование, относящихся
к Налоговому режиму
105. В организации и проведении контрольно-экономической работы по вопросам обеспечения полноты и своевременности уплаты Недропользователями налогов и платежей и соблюдения условий Контрактов на недропользование, относящихся к Налоговому режиму, органы налоговой службы руководствуются положениями Налогового законодательства Республики Казахстан, в том числе положениями настоящей Инструкции и положениями заключенных Контрактов.
106. Органы налоговой службы должны своевременно обеспечить постановку на налоговый учет Недропользователей, работающих на основании Контрактов на недропользование. При этом, необходимо учитывать, что налоговый учет ведется по каждому Контракту отдельно и налогоплательщик, осуществляющий деятельность по нескольким Контрактам на недропользование, обязан встать на налоговый учет по каждому такому Контракту в отдельности.
107. При постановке на налоговый учет Недропользователем предоставляются в орган налоговой службы нотариально заверенные копии Контракта на недропользование и Лицензии, помимо документов, предоставляемых в установленном порядке для всех налогоплательщиков.
108. Для обеспечения стабильности Налогового режима Контрактов на недропользование органы налоговой службы обязаны:
1) осуществлять контроль за соблюдением законодательства, действующего на момент заключения Контракта в пределах своей компетенции;
2) осуществлять контроль за соблюдением условий уплаты Специальных платежей и налогов недропользователей;

100
мұндағы: Т-Төлем;
Б - соңғы өнiм бiрлiгiн сатудың орташа бағасы;
С - сату бағасынан проценттегi ставка мөлшерi;
Зп - есептi кезеңдегi өндiрiлген пайдалы қазба (лар) саны.
26-5-тарау. Төлем төлеу тәртiбi
104-11. Төлем төлеудi айқындау бойынша есептi кезең болып күнтiзбелiк
ай саналады.
104-12. Төлем төлеушiлер ай сайын, ал егер тоқсан үшiн орташа айлық
төлемдер 1000 айлық есептiк көрсеткiштен кемдi құрайтын болса, онда тоқсан
сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 15-i күнiнен кешiктiрмей осы Нұсқауға
6-қосымшада белгiленген нысан бойынша өзiнiң орналасқан жерi бойынша салық
органдарына декларацияны ұсынады.
104-13. Есептелген және келiп түскен төлемдердiң есебiн белгiленген
нысан бойынша салық төлеушiлердiң жеке шоттарындағы карточкаларда салық
органдары жүзеге асырады."
IХ бөлiм
Жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу
жөнiндегi әкiмшiлiк ережелер
27-тарау. Салық қызметi органдарының Жер қойнауын
пайдаланушылардың салықтар мен төлемдердi толық
және уақытында төлеуiн Жер қойнауын пайдалану
Шарттарының Салықтық режимге қатысты ережелерi
сақталуын қамтамасыз ету мәселелерi бойынша
бақылау-экономикалық жұмысын ұйымдастыру
жөнiндегi жалпы ережелер
105. Салық қызметi органдарының Жер қойнауын пайдаланушылардың салықтар мен төлемдердi толық және уақытында төлеуiн Жер қойнауын пайдалану Шарттарының Салықтық режимге қатысты ережелерi сақталуын қамтамасыз ету мәселелерi бойынша бақылау-экономикалық жұмысын ұйымдастыруда және жүргiзуде салық қызметiнiң органдары Қазақстан Республикасы Салық заңдарының ережелерiн, оның iшiнде осы Нұсқаулықтың ережелерiн және жасалған Шарттардың ережелерiн басшылыққа алады.
106. Салық қызметiнiң органдары Жер қойнауын пайдалану Шарттарының негiзiнде жұмыс iстейтiн Жер қойнауын пайдаланушыларды салықтық есепке қоюды уақытында қамтамасыз етуге тиiс. Бұл орайда салықтық есеп әрбiр Шарт бойынша жүргiзiлетiнiн және бiрнеше Жер қойнауын пайдалану Шарты бойынша әрекет ететiн Жер қойнауын пайдаланушы әрбiр Шарт бойынша бөлек салықтық есепке тұруға мiндеттi екенiн ескеру қажет.
107. Салықтық есепке қойған кезде Жер қойнауын пайдаланушы Салық қызметi органына, барлық Жер қойнауын пайдаланушылар белгiленген тәртiппен тапсыратын құжаттардан басқа, Жер қойнауын пайдалану Шартының және лицензияның нотариалдық расталған көшiрмелерiн тапсырады.
108. Жер қойнауын пайдалану Шарттарының Салық режимiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету үшiн салық қызметiнiң органдары:
1) өзiнiң құзыретi шегiнде Шарт жасалған уақытта қолданылып келген заңдарды қадағалауға бақылауды жүзеге асыруға;
2) Жер қойнауын пайдаланушылардың Арнаулы төлемдерi мен салықтарын төлеудiң ережелердi қадағалауға бақылауды жүзеге асыруға;

3) в случае изменений законодательства или вступления в силу новых нормативных актов, приводящих к невозможности соблюдения положений действующих Контрактов на недропользование и существенному изменению их общих экономических условий, ставить вопрос о пересмотре условий этих Контрактов на недропользование для восстановления баланса экономических интересов Республики Казахстан, существовавшего на момент заключения Контракта.
Глава 28. Составление и хранение учетной документации
109. Недропользователи обязаны вести и хранить учетную документацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан, актами Министерства финансов Республики Казахстан и Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.
110. В случае, если отдельные документы Недропользователя составлены на иностранных языках, финансовые органы и налоговая служба вправе потребовать их перевода на казахский или русский языки.
Глава 29. Подача налоговых деклараций и сведений
о доходах и имуществе
111. Недропользователи представляют органам налоговой службы налоговые декларации и сведения о доходах и имуществе в сроки и по формам, установленным законодательством Республики Казахстан, а по отдельным видам налогов и платежей в сроки и по формам, установленным настоящей Инструкцией или Контрактом.
112. Недропользователь представляет в органы налоговой службы отдельные декларации по каждому контракту на недропользование и сведения о доходах и имуществе.
113. Налоговые декларации и сведения о доходах и имуществе должны быть подписаны Недропользователем или, в случае отсутствия или недееспособности Недропользователя, его законным представителем, аудитором, оказывающим услуги по составлению налоговых деклараций и сведений о доходах и имуществе Недропользователя, который обязан подписать указанные декларации и сведения о доходах и имуществе, проставить печать и указать свой регистрационный номер налогоплательщика.
114. Продление сроков предоставления налоговых деклараций и сведений о доходах и имуществе производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан на основании просьбы Недропользователя.
Глава 30. Порядок применения финансовых санкций
115. Штрафные санкции и пени, за нарушения Налогового законодательства и несвоевременное внесение в бюджет налогов и платежей применяются к Недропользователям в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на момент обнаружения нарушений.
Глава 31. Уплата и зачисление налогов и платежей

3) Заңдарға өзгерiстер енгiзiлген немесе қолданылып келген Жер қойнауын пайдалану Шарттарының ережелерiн сақтаудың мүмкiнсiздiгiне және осы Шарттардың экономикалық тиiмдiлiгi кемуiне соқтырған, басқа нормативтiк актiлер күшiне енген жағдайларда, Қазақстан Республикасы экономикалық мүдделерiнiң Шарт жасалған уақытта болған балансын қалпына келтiру үшiн қажеттi Жер қойнауын пайдалану Шарттарының ережелерiн қайтадан қарау туралы мәселенi қоюға тиiстi.
28 тарау. Есеп құжаттарын жинау және сақтау
109. Жер қойнауын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң актiлерiне сәйкес есеп құжаттарын жүргiзуге және сақтауға мiндеттi.
110. Егер Жер қойнауын пайдаланушының жекелеген құжаттары шетел тiлдерiнде жасалған жағдайда, қаржылық органдар мен Салық қызметi оларды қазақ немесе орыс тiлдерiне аударуды талап етуге құқықты.
29 тарау. Табыстар және мүлiк туралы салықтық
декларациялар мен мәлiметтер беру
111. Жер қойнауын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мерзiмде және нұсқаулар бойынша табыстар мен мүлiк туралы, ал осы Нұсқаулықта немесе Шартта белгiленген мерзiмде және нұсқалар бойынша жекелеген салықтар мен төлемдердiң түрлерi бойынша Салық қызметi органдарына салықтық декларациялар мен мәлiметтер тапсырады.
112. Жер қойнауын пайдаланушы салық қызметi органдарына жер қойнауын пайдалануға әрбiр шарт бойынша жеке декларациялар және табыстар мен мүлiктер туралы мәлiметтер тапсырады.
113. Табыстар мен мүлiк туралы салықтық декларациялар мен мәлiметтерге Жер қойнауын пайдаланушы немесе Жер қойнауын пайдаланушының болмауы немесе қабiлетсiз болуы жағдайында, Жер қойнауын пайдаланушыға табыстар мен мүлiк туралы салықтық декларациялар мен мәлiметтер жасауға
қызмет көрсетiп келген, әрi аталған Табыстар мен мүлiк туралы салықтық
декларациялар мен мәлiметтерге қол қоюға мiндеттi өкiл, аудитор қол қоюға,
мөр басуға және Жер қойнауын пайдаланушының өзiнiң тiркеу нөмiрiн
көрсетуге тиiстi.
114. Жер қойнауын пайдаланушының өтiнiшiнiң негiзiнде, декларациялар
және табыстар мен мүлiк туралы мәлiметтер тапсырудың мерзiмiн ұзарту
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
30 тарау. Қаржылық санкцияларды қолданудың
тәртiбi
115. Салық заңдарын бұзғаны және бюджетке салықтар мен төлемдердi
уақытында тапсырмағаны үшiн айыппұл санкциялары мен айыпақылар Жер
қойнауын пайдаланушыларға тәртiп бұзушылық байқалғанға дейiн қолданылып
келген салық заңдарына сәйкес қолданылады.
31 тарау. Салықтар мен төлемдердi төлеу және есептеу

1               |  2   |     3     |    4
---------------------------------------------------------------------
Объем добытых полезных          010
ископаемых за_______________
Средняя цена реализации         020
полезных ископаемых
за_____________________
Объект обложения роялти         030
за__________________________
(стр.010* стр.020)
Ставка роялти                   040
за_______________________
Сумма роялти, к уплате в        050
бюджет
за_______________________
(стр.030* стр.040/100)
---------------------------------------------------------------------
Наименование всех банков, в которых имеются расчетные и другие счета
предприятия:
Наименование учреждения банка                   Номер счета
_____________________________                   __________________
Руководитель предприятия             Руководитель органа налоговой
(объединения, организации)                         службы
_____________________________            _________________________
(подпись)                                    (подпись)
Главный бухгалтер                          Начальник отдела
_____________________________            _________________________
(подпись)                                    (подпись)
____________________
(номер телефона)
Я заявляю, что представленная здесь информация является полной и
достоверной. Я знаю, что нарушение Налогового кодекса ведет к
ответственности перед бюджетом.
Примечание: Форма декларации может меняться по согласованию с
налоговым органом по месту регистрации налогоплательщика в
зависимости от условий, установленных контрактом на недропользование.
Приложение N 7
к Инструкции Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от "29" декабря 1997 г. N 1 <*>
Сноска. Приложение 7 - в новой редакции согласно приказу Налогового
комитета Минфина РК от 10.7.98г. N 62.
____________________________       Налоговое управление по_____________
(регистрационный номер             ____________________________________
налогоплательщика)                          (району, городу)
____________________________       Срок представления__________________
(полное наименование
плательщика)                       Фактически представлено_____________
_______________________________________________________________________
(полное наименование Контракта на недропользование)
Декларация
по налогу на сверхприбыль
за____________________год
___________________________________________________________________________
Показатель       !  Код   !    По данным      !По данным налогового
! строки ! налогоплательщика !     управления
_________________________!________!___________________!___________________

1               |  2  |         3       |     4
___________________________________________________________________
Алынған пайдалы қазбалардың  | 010 |                 |
көлемi_______________ үшiн   |     |                 |
___________________________________________________________________
Пайдалы қазбаларды сатудың   | 020 |                 |
орташа бағасы ___________үшiн|     |                 |
___________________________________________________________________
Роялти салынатын объект      | 030 |                 |
________________________үшiн |     |                 |
(010 бет.* 020 бет)          |     |                 |
___________________________________________________________________
Роялтидiң ставкасы           | 040 |                 |
_______________________үшiн  |     |                 |
___________________________________________________________________
Бюджетке төленетiн роялтидiң | 050 |                 |
сомасы ________________үшiн  |     |                 |
(030 бет * 040/100 бет)      |     |                 |
___________________________________________________________________
Кәсiпорынның есеп айырысу және басқа шоттары бар барлық банктiң
атаулары
Банк мекемелерiнiң атауы                     Шот нөмiрi
_______________________________            _____________________
Кәсiпорынның басшысы                    Салық басқармасының басшысы
(Бiрлестiктiң, ұйымның)
_________________________               ___________________________
(қолы)                                     (қолы)
Бас бухгалтер                          Бөлiм бастығы
______________                        ________________
(қолы)                                     (қолы)
Телефон нөмiрi:
___________________________________________________________________
Мен осында көрсетілген ақпараттың толық және растығын мәлімдеймін.
Мен Салық кодексін бұзушылық бюджет алдында жауапкершілікке әкелетінін
білемін.
<*>
Ескерту: Жер қойнауын пайдалану шарттарында белгiленген
жағдайларға байланысты салық төлеушiнiң тiркелу орны бойынша салық
органымен келiсе отырып өзгертiлуi мүмкiн.
ЕСКЕРТУ. 6-қосымша абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің
1998 ж. "__"__________
N _______ Нұсқаулығына
N 7 қосымша
<*>
ЕСКЕРТУ. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің Салық
комитеті Төрағасының 1998.07.10. N 62
V980551_
бұйрығымен.
___________________________________
_________________________________
(салық төлеушінің тіркеу нөмірі)                   (аудан, қала)
________ бойынша Салық басқармасы
___________________________________       Тапсыру мерзімі _________________
(салық төлеушінің толық атауы)          Іс жүзінде тапсырылды ___________
___________________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану жөніндегі Шарттың толық атауы)
___________ жыл үшін
үстеме табысқа салынатын салық бойынша
ДЕКЛАРАЦИЯ
_________________________________________________________________________
|          Көрсеткіш            |Кодтың |Салық салушының |     Салық
|                               | жолы  | дерегі бойынша | басқармасының
|                               |       |                | дерегі бойынша
|_______________________________|_______|________________|________________|

____________1____________!____2___!_________3_________!_________4_________
Сумма чистого дохода за
отчетный период              010
Внутренняя норма прибыли
на конец отчетного
периода (%)                  020
Ставка налога (%)            030
Сумма налога на
сверхприбыль, к
уплате в бюджет              040
_____________________
(стр.010*стр.030/100)
___________________________________________________________________________
Наименование всех банков, в которых имеются расчетные и другие счета
предприятия
Наименование учреждения банка               Номер счета
_______________________________             _______________________
Руководитель предприятия                    Руководитель органа
(объединения, организации)                  налоговой службы
_______________________________             _______________________
(подпись)                                   (подпись)
Главный бухгалтер                           Начальник отдела
_______________________________             _______________________
(подпись)                                   (подпись)
_______________________________
(номер телефона)
Я заявляю, что представленная здесь информация является полной и достоверной. Я знаю, что нарушение Налогового кодекса ведет к ответственности перед бюджетом.
Примечание: Форма декларации может меняться по согласованию с налоговым органом по месту регистрации налогоплательщика, в зависимости от условий, установленных контрактом на недропользование.

|                1              |   2   |        3       |        4
|_______________________________|_______|________________|________________|
|Есепті кезеңдегі таза кірістің |  010  |                |
|сомасы                         |       |                |                |
|_______________________________|_______|________________|________________|
|Есепті кезеңнің аяғындағы      |       |                |                |
|пайданың ішкі нормасы (%)      |  020  |                |                |
|_______________________________|_______|________________|________________|
|Салық ставкасы (%)             |  030  |                |
|_______________________________|_______|________________|________________|
|Бюджетке төленетін, үстеме     |  040  |                |                |
|пайдаға салынатын салықтың     |       |                |                |
|салығы ______________________  |       |                |                |
|       (010*-030/100-жолдар)   |       |                |                |
|_______________________________|_______|________________|________________|
Кәсіпорынның есеп және басқа шоттары бар банктердің атаулары
Банк мекемесінің атауы                    Шот нөмірі
__________________________________        __________________________
Кәсіпорынның басшысы                      Салық қызметі органының
(бірлестіктің, ұйымның)                   басшысы
__________________________________        __________________________
(қолы)                                  (қолы)
Бас бухгалтер                             Бөлім бастығы
__________________________________        __________________________
(қолы)                                  (қолы)
__________________________________
(телефон нөмірі)
Мен осында көрсетілген ақпараттың толық және растығын мәлімдеймін. Мен Салық кодексін бұзушылық бюджет алдында жауапкершілікке әкелетінін білемін.
Ескерту: Декларацияның нысаны салық төлеуші тіркелген орын бойынша салық органымен келісе отырып, жер қойнауын пайдалану жөніндегі шартта белгілеген ережелерге байланысты өзгертілуі мүмкін.