Об утверждении изменений и дополнений в Положение "Об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 июня 1998 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.07.1998 г. за № 557. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях приведения действующего валютного законодательства в соответствие с Законом Республики Казахстан Z970154_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности" от 11 июля 1997 года Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Положение V970381_ "Об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 года N 295, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К.):
1) зарегистрировать настоящее постановление и изменения и дополнения в Положение "Об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Положение "Об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" до сведения областных (территориальных) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Налибаева А.З.
Председатель
Изменения и дополнения
в Положение "Об организации обменных операций
с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
В Положение "Об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 года N 295, внести следующие изменения и дополнения:
1. Переименовать Положение в Инструкцию "Об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан".
2. В преамбуле слова "Настоящее Положение разработано" заменить словами "Настоящая Инструкция разработана".

Қазақстан Республикасында қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасында Ұлттық банкі басқармасының Қаулысы 1998 жылғы 19 маусым N 119 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 шілде N 557 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Қолданылып жүрген валюта заңдарын "Қазақстан Республикасының банк қызметінің мәселелері жөніндегі кейбір заң актілеріне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы Қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 25 шілдедегі N 295 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және ол Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаментті (Өртембаев А.Қ.):
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды тіркесін;
2) осы қаулыны және Қазақстан Республикасында қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап екі апта мерзімде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық (аумақтық) басқармаларына (филиалдарына) және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.З. Нәлібаевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 25 шілдедегі N 295 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы ережеге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасында қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы ереже Нұсқаулық болып аталсын.
2. Кіріспедегі "Осы Ереже" деген сөздер "Осы Нұсқаулық" деген сөздермен ауыстырылсын.

3. В тексте Инструкции:
1) римские цифры "I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX" заменить соответственно арабскими цифрами "1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9";
2) слова "настоящего Положения", "настоящим Положением", "настоящему Положению" заменить соответственно словами "настоящей Инструкции", "настоящей Инструкцией", "настоящей Инструкции";
3) слова "областное (территориальное) управление", "областном (территориальном) управлении", "Областное (территориальное) управление", "областным (территориальным) управлением", "областного (территориального) управления", "об областном (территориальном) управлении" заменить соответственно словами "филиал", "филиале", "Филиал", "филиалом", "филиала, "о филиале".
4. В пункте 1.1:
в абзаце втором слово "проведение" заменить словом "организацию";
дополнить абзацем следующего содержания:
"обменные операции с наличной иностранной валютой - операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты".
5. В пунктах 2.5, 3.8 слово "обязано" заменить словом "обязан".
6. Абзац пятый пункта 2.6 заменить абзацами следующего содержания:
"- акт приемки в эксплуатацию средств охранной и пожарной сигнализации обменного пункта;
- договор на охрану обменного пункта с приложением копии лицензии Министерства внутренних дел Республики Казахстан на осуществление данного вида деятельности при осуществлении охраны обменного пункта соответствующими службами вооруженной охраны;
- копию приказа, согласно которому охрана обменного пункта возлагается на собственную службу безопасности уполномоченного банка, положение о структурном подразделении уполномоченного банка, предназначенном для его охраны, при осуществлении охраны собственной службой безопасности уполномоченного банка;
- акт приемки в эксплуатацию средств тревожной сигнализации обменного
пункта при отсутствии вооруженной охраны в обменном пункте.".
7. В пункте 2.9 слова "проведение обменных операций" заменить словами
"организацию обменных операций с иностранной валютой".
8. В пункте 3.1:
- слово "фонд" заменить словом "капитал";
-  дополнить абзацем следующего содержания:
"Не допускается создание уполномоченной организации в форме
производственного кооператива".
9. В пункте 3.7:
- в абзаце пятом слово "фонд" заменить словом "капитал";
- абзац седьмой исключить;
- абзац девятый заменить абзацами следующего содержания:
"- акт приемки в эксплуатацию средств охранной и пожарной
сигнализации обменного пункта;
- договор на охрану обменного пункта с приложением копии лицензии
Министерства внутренних дел Республики Казахстан на осуществление данного
вида деятельности при осуществлении охраны обменного пункта
соответствующими службами вооруженной охраны либо акт приемки в
эксплуатацию средств тревожной сигнализации обменного пункта;".

3. Нұсқаулықтың мәтініндегі:
1) "I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX" рим сандары "1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9," араб сандарымен ауыстырылсын;
2) "Осы Ереженің", "осы Ережеде", "осы Ережеге" деген сөздер тиісінше "Осы Нұсқаулықтың", "осы Нұсқаулықта", "осы Нұсқаулыққа"" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) "облыстық (аумақтық) басқармасы", "облыстық (аумақтық) басқармасында", "облыстық (аумақтық) басқармасына", "облыстық (аумақтық) басқармасынан", "облыстық (аумақтық) басқармасының", "облыстық (аумақтық) басқармалары" деген сөздер "филиалы", "филиалында", "филиалына", "филиалынан", "филиалының", "филиалдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4. 1.1-тармақтың:
екінші азатжолындағы "жүргізуге" деген сөз "ұйымдастыруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операциялары - қолма-қол шет ел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар".
5. Қазақша мәтіні өзгермейді.
6. 2.6-тармақтың бесінші азатжолы мынадай мазмұндағы азатжолдармен ауыстырылсын:
"- айырбастау пунктінің күзет және өрт дабылдары құралдарын пайдалануға қабылдап алу актісі;
- айырбастау пунктін күзетуді тиісті қарулы күзет қызметі жүзеге асыратын болса, айырбастау пунктін күзету шартымен қоса Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің осы қызмет түрін жүзеге асыруға берген лицензиясының көшірмесі;
- күзетті уәкілетті банктің өзінің қауіпсіздік қызметі жүзеге асыратын болса, айырбастау пунктін күзету уәкілетті банктің өзінің қауіпсіздік қызметіне жүктелуіне байланысты бұйрықтың көшірмесі, оны күзету үшін тағайындалған уәкілетті банктің құрылымдық бөлімшесі туралы ереже;
- айырбастау пунктінде қарулы күзет болмаса, айырбастау пунктінің қауіп-қатер дабылы құралдарын пайдалануға қабылдау актісі."
7. 2.9-тармақтағы "Айырбастау операцияларын жүргізуге" деген сөздер "Шет ел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
8. 3.1-тармақтағы:
- "қоры" деген сөз "капиталы" деген сөзбен ауыстырылсын;
- мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Өндірістік кооператив түріндегі уәкілетті ұйым құруға болмайды".
9. 3.7-тармақтың:
- бесінші азатжолындағы "қорға" деген сөз "капиталға" деген сөзбен ауыстырылсын;
- жетінші азатжолы алынып тасталсын;
- тоғызыншы азатжолы мынадай азатжолдармен ауыстырылсын:
"- айырбастау пунктінің күзет және өрт дабылдары құралдарын пайдалануға қабылдап алу актісі;
- айырбастау пунктін күзетуді тиісті қарулы күзет қызметі жүзеге асыратын болса, айырбастау пуктін күзету шартына қоса Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің осы қызмет түрін жүзеге асыруға берген лицензиясының көшірмесі не, айырбастау пунктінің қауіп-қатер дабылы құралдарын пайдалануға қабылдап алу актісі."

10. В абзаце пятом пункта 3.13 слово "фонд" заменить словом
"капитал".
11. В пункте 3.16 слова "областном управлении" заменить словом
"филиале".
12. Абзац четвертый пункта 3.17 заменить абзацами следующего
содержания:
"- акт приемки в эксплуатацию средств охранной и пожарной
сигнализации обменного пункта;
- договор на охрану обменного пункта с приложением копии лицензии Министерства внутренних дел Республики Казахстан на осуществление данного вида деятельности при осуществлении охраны обменного пункта соответствующими службами вооруженной охраны либо акт приемки в эксплуатацию средств тревожной сигнализации обменного пункта;".
13. Пункты 4.2 и 4.3 изложить в следующей редакции:
"4.2. В помещениях обменных пунктов уполномоченных организаций или уполномоченных банков, арендующих или занимающих отдельно расположенное сооружение, помещение с отдельным входом в нежилых зданиях или квартиру в жилом доме, обязательно наличие металлических решеток на окнах и входных металлических дверей. Обслуживание клиентов производится только через кассовое окно (окна).
4.3 Независимо от места нахождения обменного пункта обязательно наличие в нем средств охранной и пожарной сигнализации, а также тревожной сигнализации или служб вооруженной охраны, имеющих лицензию Министерства внутренних дел Республики Казахстан на осуществление данного вида деятельности, или собственных служб безопасности уполномоченного банка.".
14. В пункте 4.4 слова "денежных средств" заменить словом "денег".
15. Пункт 4.6 изложить в следующей редакции:
"4.6. Обменные пункты уполномоченных банков независимо от места нахождения обменного пункта, а также обменные пункты уполномоченных организаций при проведении обменных операций с наличной иностранной валютой обязаны использовать зарегистрированные в налоговых органах контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью или компьютеры, оснащенные фискальной картой.".
16. Пункт 4.8 дополнить абзацем следующего содержания:
"В обменных пунктах уполномоченных организаций допускается проведение
только обменных операций.".
17. В абзаце втором пункта 5.1 слова "рабочего дня" заменить словами
"рабочего времени обменного пункта".
18. В пункте 5.8:
- в абзаце первом слова "в течение дня" заменить словами "в момент
проведения операции";
- в абзаце втором слова "денежных средств" заменить словом "денег".
19. Пункт 5.9 исключить.
20. В пункте 5.11 слова "за чеки или" исключить.
21. В пункте 6.2 слова "и выручки" исключить.

10. 3.13-тармақтың бесінші азатжолындағы "қорға" деген сөз "капиталға" деген сөзбен ауыстырылсын;
11. 3.16-тармақтағы "облыстық басқармасында" деген сөз "филиалында" деген сөзбен ауыстырылсын;
12. 3.17-тармақтың төртінші азатжолы мынадай азатжолдармен толықтырылсын:
"- айырбастау пунктінің күзет және өрт дабылдарын пайдалануға қабылдап алу актісі;
- айырбастау пунктін күзетуді тиісті қарулы күзет қызметі жүзеге асыратын болса, айырбастау пунктін күзету шартымен қоса Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің осы қызмет түрін жүзеге асыруға берген лицензиясының көшірмесі не айырбастау пунктінің қауіп-қатер дабылы құралдарын пайдалануға қабылдап алу актісі."
13. 4.2 және 4.3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4.2. Уәкілетті ұйымдар немесе уәкілетті банктер жалға алған немесе орналасқан жеке тұрған ғимараттың, тұрғын үйге жатпайтын кіретін есігі жеке үйдің немесе тұрғын үйдегі пәтердің, терезесінде металл торы бар және есігі металдан жасалған болуы тиіс. Клиенттерге тек қана касса терезесі (терезелері) арқылы қызмет көрсетіледі.
4.3. Айырбастау пунктінің тұрған орнына қарамастан онда міндетті түрде күзет және өрт дабылы құралдарының, сондай-ақ қызметтің осы түрін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің немесе уәкілетті банктің өзінің қауіпсіздік қызметінің лицензиясы бар қауіп-қатер дабылы немесе қарулы күзет қызметі болуы тиіс."
14. 4.4-тармақтағы "ақша қаражаты" деген сөздер "ақшаны" деген сөзбен ауыстырылсын;
15. 4.6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4.6. Айырбастау пунктінің тұрған жеріне қарамастан уәкілетті банктердің айырбастау пункттері, сондай-ақ уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын жүргізген кезде салық органдарында тіркелген фискальды жадылы бақылау-касса аппаратын немесе фискальды картамен жабдықталған компьютерлерді пайдалануға міндетті."
16. 4.8-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерінде тек қана айырбастау операцияларын жүргізуге рұқсат етіледі".
17. 5.1-тармақтың екінші азатжолындағы "жұмыс күні" деген сөздер "айырбастау пунктінің жұмыс уақыты" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. 5.8-тармақтың:
- бірінші азатжолындағы "сол күні" деген сөздер "операция жүргізген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
- екінші азатжолдағы "ақша қаражатының" деген сөздер "ақша" деген сөзбен ауыстырылсын.
19. 5.9-тармақ алынып тасталсын.
20. 5.11-тармақтағы "чекке немесе" деген сөздер алынып тасталсын.
21. 6.2-тармақтағы "және түсім мөлшері" деген сөздер алынып тасталсын.

22. В абзаце втором пункта 7.1 слово "покупку" заменить словом
"оплату".
23. Абзац первый пункта 8.2 изложить в следующей редакции:
"При выявлении нарушений порядка проведения обменных операций с
наличной иностранной валютой обменными пунктами уполномоченных банков
и уполномоченных организаций Национальный Банк и его филиалы имеют
право:".
24. В приложениях N 1, N 2, N 3, N 4 слова "областного
(территориального) управления" заменить словом "филиала", в приложении N 3
слово "управление" заменить словом "филиал", в приложении N 4 слово
"управлением" заменить словом "филиалом".
Председатель

22. 7.1-тармақтың екінші азатжолындағы "сатып алуды" деген сөздер "төлеуді" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. 8.2-тармақтың бірінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерінің қолма-қол шет ел валютасымен айырбастау операцияларын жүргізу тәртібін бұзуы анықталған кезде Ұлттық Банк пен оның филиалдары:".
24. N 1, N 2, N 3, N 4 қосымшалардағы "облыстық (аумақтық) басқармасының" деген сөздер "филиалының" деген сөзбен ауыстырылсын, N 3 қосымшадағы "басқарма" деген сөз "филиал" деген сөзбен ауыстырылсын, N 4 қосымшадағы "басқарманың" деген сөз "филиалының" деген сөзбен ауыстырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы