Об утверждении Правил регистрации валютных операций, связанных с движением капитала
Постановление Правления Национального банка Республики Казахстан от 27.10.1998 года N 204. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.02.1999 г. за N 695. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 31 марта 2001 г. N 88 ~V011555
В целях приведения действующего валютного законодательства в соответствие с Законом Республики Казахстан Z970154_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности" от 11 июля 1997 г. Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом исследований и статистики (Айманбетова Г.З.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту исследований и статистики (Айманбетова Г.З.) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, до сведения областных (территориальных) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Признать утратившим силу Положение о порядке регистрации
валютных операций, связанных с движением капитала, утвержденное
постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от
24 апреля 1997 г. N 129
V970313_
, со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан Правил регистрации валютных
операций, связанных с движением капитала.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Аханова С.А.
Председатель
Национального Банка
Правила
регистрации валютных операций,
связанных с движением капитала
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О валютном регулировании" Z960054_ от 24.12.1996 г. (статьи 5 и 11) и "О внешнем заимствовании и управлении внешним долгом" Z970090_ от 10.04.97 г. (статья 15) и вытекающими из них полномочиями Национального Банка Республики Казахстан по установлению порядка проведения и организации учета операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) средств от нерезидентов в пользу резидентов.

Капитал қозғалысымен байланысты валюта операцияларын тiркеу ережесiн бекiту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 1998 жылғы 27 қазан N 204 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 27 ақпанда N 695 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы N 88 қаулысымен. ~V011555
Қолданылып жүрген валюта заңдарын "Қазақстан Республикасының банк қызметi мәселелерi жөнiндегi кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z970154_ 1997 жылғы 11 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Басқармасы қаулы етеді:
1. Ұсынылып отырған Капитал қозғалысымен байланысты валюта операцияларын тiркеу ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (Сизова С.И.) Зерттеу және статистика департаментiмен (Айманбетова Г.З.) бiрлесiп осы қаулыны және Капитал қозғалысымен байланысты валюта операцияларын тiркеу ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркесiн.
3. Зерттеу және статистика департаментi (Айманбетова Г.З.) осы қаулыны және Капитал қозғалысымен байланысты валюта операцияларын тiркеу ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап екi апта мерзiмде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (аумақтық) басқармаларына (филиалдарына) және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Капитал қозғалысымен байланысты валюта операцияларын тiркеу ережесi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 129 V970313_ қаулысымен бекiтiлген Капитал қозғалысымен байланысты валюта операцияларын тiркеу тәртiбi туралы ереженiң күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары С.А. Ахановқа жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Ұлттық Банк
Басқармасының қаулысымен Бекітілген 27 қазан 1998 жыл N 204
Капитал қозғалысымен байланысты валюталық
операцияларды тіркеу тәртібі туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 24 желтоқсандағы "Валюталық реттеу туралы" (5 және 11-баптар) және 1997 жылғы 10 сәуiрдегi "Сыртқы қарыз алу және сыртқы борышты басқару туралы" заңдарына (15-бап) және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрi - Ұлттық Банк) қаржының резидент еместерден резиденттердің пайдасына өтуiн (ауысуын) қарастыратын капитал қозғалысымен байланысты операциялар жасау және есебін жүргiзудi ұйымдастыру тәртібін белгiлеу жөнiнде осылардан туындайтын өкiлеттiгiне сәйкес жасалды.

2. Настоящими Правилами определен порядок регистрации следующих видов валютных операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) средств от нерезидентов в пользу резидентов:
- получения кредитов на срок более 180 дней;
- осуществления расчетов, связанных с кредитованием нерезидентами экспортных сделок резидентов на срок более 180 дней;
- осуществления расчетов, связанных с кредитованием резидентами нерезидентов на срок более 180 дней, при экспортных сделках;
- осуществления расчетов, связанных с кредитованием нерезидентами резидентов по импортным сделкам на срок более 180 дней;
- инвестиций нерезидентов в Республику Казахстан;
- переводов в оплату имущественных и иных прав на недвижимость.
3. Валютные операции, связанные с движением капитала, предусматривающие переход (перемещение) средств от нерезидентов в пользу резидентов, осуществляются без ограничений.
Регистрации подлежат валютные операции, связанные с движением капитала, предусматривающие поступления средств в Республику Казахстан в сумме, превышающей 100 тысяч долларов США или соответствующий эквивалент в другой валюте.
4. Регистрация в соответствии с настоящими Правилами производится в целях осуществления статистического учета информации по операциям, связанным с движением капитала, осуществляемым нерезидентами в Республику Казахстан.
5. Регистрация операций, связанных с движением капитала, производится в соответствующих областных филиалах Национального Банка Республики Казахстан (далее - филиал) в течение месяца после вступления в силу соответствующего договора, кредитного или инвестиционного соглашения, контракта и т.д. (далее - Договор) по месту нахождения резидента-участника операции или банка, обслуживающего Договор, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 24 главы 3 настоящих Правил.
6. Порядок регистрации включает регистрацию представленного Договора и последующее ежеквартальное представление сведений в филиал о фактическом движении средств.
7. Регистрация в филиале операций, связанных с движением капитала, осуществляется в течение 10 рабочих дней с момента представления полного перечня необходимых документов. После проведения регистрации выдается свидетельство о регистрации установленного образца (Приложение 1).
8. Ответственность за осуществление регистрации операций, связанных с движением капитала, несет резидент-участник операции (сторона Договора).
2. Регистрация операций, связанных
с получением резидентами кредитов
9. Резиденты Республики Казахстан, осуществляющие негосударственное внешнее заимствование, обязаны регистрировать Договоры о внешних займах, имеющих государственные гарантии - в Министерстве финансов Республики Казахстан, не имеющих государственных гарантий - в Национальном Банке Республики Казахстан. Импорт товаров и услуг, поступающий по кредитам, имеющим государственную гарантию или по линии официальных займов Правительства Республики Казахстан регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан не подлежит.

2. Осы Ережеде қаржының резидент еместерден резиденттердiң пайдасына өтуiн (ауысуын) қарастыратын капитал қозғалысымен байланысты валюта операцияларының мынадай түрлерiн тiркеу тәртiбi белгiлендi:
- 180 күннен астам мерзiмге кредит алу;
- 180 күннен астам мерзімге резидент еместердің экспорттық мәмiлелерiн резиденттерге кредиттеумен байланысты есеп айырысуларды жүзеге асыру;
- экспорттық мәмiлелер барысында, 180 күннен астам мерзiмге президенттердiң резидент еместердi кредиттеумен байланысты есеп айырысуларды жүзеге асыру;
- 180 күннен астам мерзiмге резидент еместердiң резиденттердi импорттық мәмiлелер бойынша кредиттеумен байланысты есеп айырысуларды жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасындағы резидент еместерге инвестициялар;
- қозғалмайтын мүлікке мүліктік және басқа құқықтық төлем аударымдары.
3. Қаржының резидент еместерден резиденттердің пайдасына өтуін (ауысуын) қарастыратын капиталын қозғалысымен байланысты валюта операцияларды шектеусіз жүргізіледі.
Қазақстан Республикасына 100 мың АҚШ долларынан асатын сомада немесе басқа валютадағы соған сәйкес балама сомада қаржы түсуін қарастыратын капитал қозғалысымен байланысты валюта операциялары тіркелуге тиіс.
4. Осы Ережеге сәйкес тіркеу Қазақстан Республикасындағы резидент еместер жүзеге асыратын капитал қозғалысымен байланысты валюта операциялар бойынша ақпараттардың статистикалық есебін жүргізуді жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
5. Капитал қозғалысымен байланысты операцияларды тіркеу тиісті шарт, кредиттік немесе инвестициялық келісім, контракт және т.т. (бұдан әрі - Шарт) күшіне енгеннен кейін 1 ай ішінде, осы Ереженің 3-тарауының 24-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, операцияға қатысушы-резиденттің немесе Шартқа қызмет көрсететін банктің мекен-жайы бойынша Ұлттық Банктің тиісті облыстық филиалдарында (бұдан әрі - филиал) жүргізіледі.
6. Тіркеу тәртібіне ұсынылған Шартты тіркеу және қаржының нақты қозғалысы туралы филиалдарда алдағы тоқсандық мәліметтер беру жатады.
7. Капитал қозғалысымен байланысты операцияларды филиалдарда тіркеу қажетті құжаттардың толық тізбесі берілген сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Тіркелгеннен кейін белгіленген үлгідегі тіркеу туралы куәлік беріледі (1-қосымша).
8. Капитал қозғалысымен байланысты операцияларды тіркеуді жүзеге асыруға қатысушы-резидент (Шарт жасаушы жақ) жауап береді.
2. Резиденттердiң кредит алуымен байланысты операцияларды тiркеу
9. Мемлекеттiк емес сыртқы қарыздарды жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының резиденттерi мемлекеттiк кепiлдiктерi бар сыртқы қарыздар туралы шартты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде, мемлекеттiк кепiлдiгi жоқ сыртқы қарыздар туралы шартты Ұлттық Банкте тiркеуге мiндеттi. Мемлекеттiк кепiлдiктерi бар кредиттер бойынша және Қазақстан Республикасы Үкiметiнің ресми қарыздары саласы бойынша түсетiн импорт тауарларымен қызмет көрсетулер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде тiркеуге жатпайды.

10. Для регистрации Договоров в соответствующий филиал необходимо представить следующие документы:
- заявление на регистрацию Договора (приложение 2);
- копию Договора;
- график поступления средств (освоения) и погашения задолженности (приложение 3);
- подтверждение (для небанковских юридических лиц) уполномоченного банка-резидента, о согласии обслуживания кредита.
11. Все изменения и дополнения, возникающие в период действия Договора, сообщаются резидентом-участником операции в филиал.
12. Резиденты-участники операции представляют в филиал сведения, отражающие фактическое движение средств по зарегистрированному Договору, по установленной форме (приложение 4) до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
13. Резиденты-участники операции (банки) представляют сведения в филиал, отражающие фактическое движение средств по зарегистрированному кредитному Договору, по установленной форме отчетности (приложение 5) до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
14. Резиденты-участники операции, привлекающие иностранные кредиты и обслуживаемые через счета в иностранных банках за рубежом, обязаны представлять сведения по всем иностранным кредитам до 15 числа после отчетного квартала в Департамент исследований и статистики Национального Банка Республики Казахстан по установленной форме (приложение 4).
15. Регистрация Договоров, предусматривающих осуществление расчетов, связанных с кредитованием резидентами и нерезидентами экспортных и нерезидентами импортных сделок на срок более 180 дней, осуществляется в соответствии с пунктами 9-14 главы 2 настоящих Правил. При регистрации операций, по которым завершено таможенное оформление, необходимо представлять копии грузовых таможенных деклараций (ГТД). Ежеквартально, для подтверждения сведений по представленной форме отчетности (приложение 4), предъявлять в филиал копии ГТД.
3. Регистрация иных операций, связанных с движением капитала
К иным операциям, связанным с движением капитала, относятся иностранные прямые и портфельные инвестиции, осуществляемые в Республику Казахстан.
Прямые инвестиции - вложения капитала, имеющие основной целью приобретение прямо или косвенно контроля над юридическим лицом (т.е. более 10 % уставного капитала): взносы в акционерный и приравненный к нему капитал (в том числе в товарной форме), кредиты, займы прямого инвестора (в том числе в товарной форме), независимо от срока предоставления; реинвестиции.
Портфельные инвестиции - вложения капитала в виде приобретения
ценных бумаг, основной целью которых является получение доходов на
вложенный капитал.

10. Шартты тиiстi филиалдарда тiркеу үшiн мынадай құжаттарды беруi қажет:
- Шартты тiркеуге өтiнiш (2-қосымша);
- Шарттың көшiрмесi;
- қаржының түсуi (игеру) және қарыздарды өтеу кестесi (3-қосымша);
- кредитке қызмет көрсетуге келiсiм беру туралы өкiлеттi резидент банктiң (банктiк емес заңды тұлғалар үшiн) растауы.
11. Шарттың қолданылуы кезеңiнде туындаған барлық өзгертулер мен толықтыруларды қатысушы-резидент филиалдарға хабарлап отырады.
12. Операцияларға қатысушы резиденттер филиалдарға тiркелген Шарт бойынша нақты қаржы қозғалыстары көрсетiлген мәлiметтердi белгiленген нысанда (4-қосымша) есеп берiлiп отырған тоқсаннан кейiнгi айдың 10-на дейiн бередi.
13. Операцияларға (банктер) қатысушы резиденттер филиалдарға тiркелген Кредит шарты бойынша нақты қаржы қозғалыстары көрсетiлген мәмiлелердi есеп берудiң белгiленген мемлекеттiк нысаны бойынша (5-қосымша) есеп берiлiп отырған тоқсаннан кейiнгi айдың 10-на дейiн бередi.
14. Шет ел кредиттерiн тартушы және шет елдегi шетел банктерiндегi шоттар арқылы қызмет көрсетiлетiн операцияларға қатысушы резиденттер белгiленген нысанда (4-қосымша) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң Зерттеу және статистика департаментiне есеп берiлiп отырған тоқсаннан кейiнгi айдың 15-не дейiн барлық шет ел кредиттерi жөнiнде мәлiметтер беруге мiндеттi.
15. 180 күннен астам мерзiмге резиденттерді және резиденттiк емес экспорттық және резиденттiк емес импорттық мәмiлелерге кредит берумен байланысты есеп айырысуларды жүзеге асыруды көздейтiн Шарттарды тiркеу осы Ереженiң 2-тарауының 9-14-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады. Кедендік ресімдеуі аяқталған операцияларды тiркеу кезiнде кеден жүк декларациясының көшiрмесiн (КЖД) беруi қажет. Тоқсан сайын, ұсынылған есеп беру нысаны (4-қосымша) бойынша мәлiметтердi растау үшiн КЖД көшiрмесiн көрсетуi керек.
3. Капитал қозғалысымен байланысты басқа да операцияларды тiркеу
Капитал қозғалысымен байланысты басқа операцияларға Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын тікелей шетелдік инвестициялар мен портфелдiк инвестициялар жатады.
Тікелей инвестициялар дегеніміз - негізгі мақсаты заңды тұлғаларға тікелей немесе жанама бақылау жасауды иелену болып табылатын күрделі қаржы қосу (яғни жарғы капиталының 10 %-нен астамы): акционерлік және оған теңестірілген капитал (оның ішінде тауарлық нысандағы) жарналары, кредиттер, берілген мерзіміне қарамастан тікелей инвестордың (оның ішінде тауарлық нысандағы) қарыздары; қайталанған инвестициялар.
Портфельдік инвестициялар дегеніміз - негізгі мақсаты күрделі
қаржыдан кіріс алу болып табылатын бағалы қағаздарды сатып алу түрінде
күрделі қаржы қосу.

16. Для регистрации прямых инвестиций в соответствующий филиал
необходимо представить следующие документы:
- заявление на регистрацию иных операций, связанных с движением
капитала (приложения 6, 7, 8);
- копию свидетельства о государственной регистрации юридического
лица - резидента;
- копию ГТД по инвестициям, осуществляемым в товарной форме, по
которым завершено таможенное оформление;
- для физических лиц - документы, удостоверяющие личность
(паспорт и его копия);
- копию Договора.
17. Кредиты, займы прямых инвесторов подлежат регистрации согласно
пунктам 10-14 главы 2 настоящих Правил.
18. Для регистрации портфельных инвестиций в соответствующий филиал
необходимо представить следующие документы:
- заявление на регистрацию иных операций, связанных с движением
капитала (приложения 6, 8);
- копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица
- резидента;
- для физических лиц - документы, удостоверяющие личность (паспорт
и его копия);
- копию Договора.
19. Регистрация прямых и портфельных инвестиций, переводов в оплату имущественных и иных прав на недвижимость, осуществляется при каждом изменении условий Договора, включая изменение сроков его действия.
20. Для операций, связанных с движением капитала в форме покупки государственных ценных бумаг Республики Казахстан в иностранной валюте, регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан подлежат сделки с ценными бумагами в иностранной валюте, осуществляемые на первичном рынке ценных бумаг. Информация об обращении ценных бумаг в иностранной валюте на вторичном рынке ценных бумаг запрашивается Национальным Банком Республики Казахстан в Министерстве финансов.
21. Орган, осуществляющий регистрацию сделок с государственными ценными бумагами Республики Казахстан (Уполномоченный депозитарий), ежемесячно представляет Национальному Банку Республики Казахстан информацию по операциям, связанным с движением капитала в форме государственных ценных бумаг Республики Казахстан, осуществляемым на первичном и на вторичном рынках ценных бумаг.
22. Резидент, до окончательного осуществления зарегистрированной операции ежеквартально представляет в филиал информацию о фактическом осуществлении платежей по установленной форме (приложение 9) до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
23. Регистрация переводов в оплату имущественных и иных прав на недвижимость осуществляется в соответствии с пунктом 16 главы 3 настоящих Правил.
24. Сделки, представляющие собой иные операции, связанные с движением капитала в виде продажи нерезидентам государственного пакета акций предприятий или приобретения нерезидентами прав на недвижимость, одной из сторон которых являются органы государственного управления Республики Казахстан, подлежат регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан.

16. Тікелей инвестицияларды тиісті филиалдарда тіркеу үшін мынадай
құжаттар берілуі тиіс:
- капитал қозғалысымен байланысты басқа да операцияларды тіркеу
өтініші (6, 7, 8-қосымшалар);
- заңды тұлға-резидентті мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің
көшірмесі;
- аяқталған кедендік ресімдеу бойынша тауарлық нысанда жүзеге
асырылатын инвестиция жөніндегі КЖД көшірмесі;
- жеке тұлғалар үшін - жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорт
және оның көшірмесі);
- Шарттың көшірмесі.
17. Тікелей инвестордың кредиттері, қарыздары осы Ереженің 2-тарауының 10-14-тармақтарына сәйкес тіркелуі тиіс.
18. Портфельдік инвестицияларды тиісті филиалдарда тіркеу үшін мынадай құжаттар берілуі тиіс:
- капитал қозғалысымен байланысты басқа да операцияларды тiркеу өтiнiшi (6, 8-қосымшалар);
- заңды тұлға-резиденттi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
- жеке тұлғалар үшін - жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорт және оның көшірмесi);
- Шарттың көшiрмесi.
19. Тiкелей және портфельдiк инвестицияларды, қозғалмайтын мүлiкке мүлiктiк және басқа құқықтардың төлем аударымдарын тіркеу Шарттың жағдайлары өзгерген сайын жүзеге асырылады, бұған оның қолданылу мерзiмi де кiредi.
20. Қазақстан Республикасының шет ел валютасындағы мемлекеттiк бағалы қағаздарды сатып алу нысанындағы капитал қозғалысымен байланысты операциялар үшiн бағалы қағаздардың алғашқы рыногында жүзеге асырылатын шет ел валютасындағы бағалы қағаздармен жасалған мәмілелер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде тiркелуге тиiс. Бағалы қағаздардың қайталама рыногындағы шет ел валютасындағы бағалы қағаздар айналысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қаржы министрлiгiнен талап етіп отырады.
21. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелерін тiркеуді жүзеге асыратын орган (Уәкiлдiк берiлген депозитарий) ай сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiне бағалы қағаздардың алғашқы және қайталама рыноктарында жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздар нысанындағы капитал қозғалысымен байланысты операциялар бойынша ақпараттар берiп отырады.
22. Тіркелген операцияларды түпкілікті жүзеге асырғанға дейін резидент тоқсан сайын филиалдарға белгіленген нысан бойынша (9-қосымша) есеп беріліп отырған тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін төлемдердің нақты жүзеге асырылғаны туралы ақпараттар береді.
23. Жылжымайтын мүлікке мүліктік және басқа құқықтық төлем аударымдарын тіркеу осы Ереженің 3-тарауы 16-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Капитал қозғалысымен байланысты басқа да операцияларда резидент еместерге кәсiпорындардың мемлекеттiк акция пакетiн сату немесе жақтың бiрi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары болып табылатын резидент еместердiң қозғалмайтын мүлiктi сатып алу құқығы
түрiндегi мәмiлелер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде тiркеуге
жатады.

Приложение N 1 к форме 16-ИК
"Отчет по использованию и погашению иностранных средств"
Расшифровка погашения основного долга и
сопутствующих платежей по их видам (назначению)
за ____________________квартал 19___г.
______________________________________________________________________
Кредитная линия!Номер меж!Наи!Общая!Вид         !Дата!Сумма!Источ!Штраф
(банк-кредитор)!банковско!ме-!сумма!(назначение)!пла-!плате!ник  !за
!го кредит!но-!плате!платежа     !тежа!жа   !финан!про-
!ного сог-!ва-!жей  !------------!    !     !сиро-!сроч-
!лашения  !ние!за   !Комиссия по !    !     !вания!ку
!         !ва-!отчет!обработке   !    !     !плате!пла-
!         !лю-!ный  !Страховой   !    !     !жа   !тежа
!         !ты !пери-!взнос       !    !     !     !
!         !   !од   !Проценты за !    !     !     !
!         !   !     !кредит      !    !     !     !
!         !   !     !Погашение   !    !     !     !
!         !   !     !кредита     !    !     !     !
!         !   !     !Комиссия по !    !     !     !
!         !   !     !остаткам    !    !     !     !
----------------------------------------------------------------------
Примечание: Изменение, дополнение перечня видов (комиссия по обработке (кредитору), страховой взнос (платежи), проценты за кредит, комиссия по остаткам платежей, погашение кредита (амортизационный платеж и др.), платежей, зафиксированных в указаниях по составлению данной отчетности, производится только по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан. А20
Инструкция по заполнению отчета
Отчет предназначен для учета задолженности, освоения и погашения иностранных кредитов, предоставленных Правительству Республики Казахстан, банкам, предприятиям и организациям под гарантию Правительства Казахстан, также субъектам хозяйствования Республики Казахстан под гарантии уполномоченных банков и других организаций.
В отчет включается информация по всем без исключения индивидуальным (межбанковским) кредитным соглашениям и прямым договорам (контрактам) организаций Республики Казахстан с инофирмами-экспортерами.
Отчет составляется в разрезе кредитных линий (рамочных или генеральных кредитных соглашений Республики Казахстан с другими государствами) с подведением итоговой строки "Всего": по всем числовым графам (гр.5-гр.15) в валюте отчета - долларах США (US$).
По кредитной линии в гр. А указывается ее наименование, включающее наименование страны и банка-кредитора в гр. Г - наименование валюты, в которой подводятся итоги по данной кредитной линии. Отчитывающиеся банки (организации) могут использовать любую валюту, по которой устанавливается курс к тенге Национальным банком Республики Казахстан.
По межбанковским индивидуальным кредитным соглашениям (ИКС), входящим в кредитную линию, в гр. указывается ее номер. В гр. Д указывается наименование валюты, в которой по данной ИКС заполняются все ее показатели отчета, в гр. 1 - сумма кредита. В гр. 2, 3, 4, 5, 6 заполняются сводные (по обслуживаемым контрактам) суммы освоения кредитных средств. В гр. 7-17 заполняется информация по остаткам, произведенным платежам к прогнозируемым суммам платежей по кредитным обязательствам. В графе 7 отражается остаток подлежащего погашению основного долга на начало отчетного квартала, в гр.8-10 - суммы погашения основного долга с начала выплат и за отчетный период. В гр. 11-1 суммы всех выплаченных сопутствующих кредитам платежей (авансовые платежи, страховые взносы, проценты за кредит Комиссии участникам кредитных соглашений и т.д.), осуществленных с начала их выплат (гр.11), в отчетном периоде (гр.12) включая штрафы за просрочку платежей. В гр.13 - суммы процентов за кредит с начала освоения. В гр. 14-15 заполняются платежи в счет погашения процентов за кредит в отчетном периоде.

16-ИК нысанына N 1 қосымша
"Шетелдік кредитті пайдалану және өтеу жөнінде есеп"
Негізгі борышты және олардың түрлері бойынша
(саласы) ілеспе төлемдердің өтемін талдау
19____ ж. ___________ тоқсан
---------------------------------------------------------------------------
Кредиттің!Банкара-!Валю-!Есепті   ! Төлемнің түрі !Төлем!Төлем!Төлем-!Төлем
бағыты   !лық кре-!таның!кезеңдегі!  (саласы)     !күні !сома-!ді    !ді
(кредитор!дит ке- !атауы!төлемнің !               !     !сы   !қаржы-!кеші.
банк)    !лісімі- !     !жалпы со-!               !     !     !ланды-!ктір.
!нің нө- !     !масы     !               !     !     !ру кө-!гені
!мірі    !     !         !               !     !     !зі    !үшін
!        !     !         !               !     !     !      !айып
!        !     !         !               !     !     !      !пұл
---------------------------------------------------------------------------
!        !     !         !Өңдеу жөніндегі!     !     !      !
!        !     !         !комиссия Сақтық!     !     !      !
!        !     !         !жарнасы; Кредит!     !     !      !
!        !     !         !үшін % Кредитті!     !     !      !
!        !     !         !өтеу Қалдық    !     !     !      !
!        !     !         !бойынша комиссия     !     !      !
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту: Осы есепті жасау бойынша тіркелген төлемдер, кредит өтеу (амортизациялық төлем), төлемдер қалдығы бойынша комиссия, кредит үшін проценттер, сақтандыру жарнасы (төлемдер), өңдеу бойынша (кредиторға) комиссия, түрлердің тізбесін өзгерту, толықтыру Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келісімі бойынша ғана жүргізіледі. А20
Есепті толтыру жөнінде нұсқау
Есеп Қазақстан Республикасының Үкіметіне, банктерге, кәсіпорындар мен ұйымдарға Қазақстан Үкіметінің кепілдігімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектілеріне уәкілді банктер мен басқа ұйымдардың кепілдігімен берілген шетелдік кредиттерді игеруге және өтеуге, қарыз есебін жүргізуге арналған.
Есепке Қазақстан Республикасындағы ұйымдардың экспортер-шет ел фирмаларымен барлық жеке (банкаралық) кредит келісімдер мен тікелей шарттары (келісімдері) бойынша ақпараттар енгізіледі.
Есеп "Барлығы" деген бағандағы жиынтық жолдар: АҚШ долларымен (US$) есеп валютасының барлық сандық бағандары (5-баған-15-баған) бойынша жиынтығы шығарыла отырып кредит желісімен жасалады.
Кредит желісімен А бағанында елдің және кредитор-банктің атауы көрсетіледі, Г бағанында осы кредит жүйесі бойынша жиынтығы шығарылатын валютаның атауы көрсетіледі. Есеп беретін банктер (ұйымдар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі теңгеге қатысты бағам белгілейтін кез-келген валютаны пайдалана алады.
Кредит желісіне кіретін банкаралық жеке кредит келісімі бойынша (ЖКК) А бағанында оның нөмірі көрсетіледі. Д бағанында осы ЖКК бойынша оның барлық есеп көрсеткіші толтырылатын валютаның атауы көрсетіледі, 1-бағанда кредит сомасы толтырылады. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарға жинақтық (қызмет көрсетілетін контракт бойынша) игерілген кредит қаражатының сомасы толтырылады. 7-17-бағандарға кредиттік міндеттемелер бойынша төлемнің болжалданған сомасына жасалған төлем қалдықтары жөнінде ақпараттар толтырылады. 7-бағанда есепті тоқсан басындағы өтелуге тиісті негізгі борыштың қалдығы көрсетіледі, 8-10-бағандарда төлем басталғаннан бері және есепті кезеңдегі негізгі борышты өтеу сомасы көрсетіледі. 11-12-бағандарда төлемдердің (аванстық төлемдер, сақтық жарналары, кредит үшін проценттер, кредит келісіміне қатысушыларға комиссиялар және т.б.) олар төленгеннен бастап барлық төленген ілеспе кредиттерінің (11-баған) есепті кезеңде мерзімі өткен төлемдер үшін айыппұлдарды қоса (12-баған) жүзеге асырылған сомалары көрсетіледі. 14-15-бағандарда есепті кезеңде кредит үшін процент өтеу есебіндегі төлемдер толтырылады.

В гр.16-17 показываются прогнозируемые общие суммы выплат, подлежащие обязательному погашению в следующем квартале и до конца года.
В гр. 18-21 - общие суммы задолженности, не погашенной в срок по основному долгу, и по сопутствующим платежам.
Если ИКС обслуживает один контракт, то в гр.Б и В указывается импортер и экспортер соответственно. Если ИКС обслуживает более одного контракта, отражение информации по освоению кредитов производится путем заполнения строк де в гр. А указывается номер контракта, в гр. Б и В - импортер и экспортер соответственно. Для каждого контракта (если один, то в строке ИКС) заполняются гр. 2, 3 и 4. В случае отражения более одного факта освоения (гр. 3 и 4), используются следующие ниже строки отчета. В последней строке по данному контракту (если он один, то в строке ИКС) заполняются гр. и 6.
Если по кредитной линии заполняется информация более, чем по одному индивидуальному кредитному соглашению или по прямому договору, то необходимо по всем графам отчета (исключая графы (А, Б, В, Г) рассчитать и заполнить строку "Итого:" по кредитной линии в валюте, выбранной для данной кредитной линии. Показатели ИКС, учитываемые в валютах, отличной от выбранной, переводятся в нее по курсу валют к тенге Национального банка Республики Казахстан, установленному на последний календарный день отчетного квартала.
По завершению заполнения отчета информацией по обслуживаемым кредитам аналогичным образом расчитывается и заполняется строка "Всего:" (в долларах США).
Суммы, указанные в графах 9, 12 подлежат расшифровке по видам и датам платежей в Приложении N 1 к отчету. "Расшифровка погашения основного долга и сопутствующих платежей по их видам (назначению)". Перечень видов платежей устанавливается условиями, подписанными сторонами и зарегистрированных в Министерстве финансов кредитных соглашений. По каждому платежу в расшифровке заполняется его вид, (гр.2), дата платежа (гр.3), сумма платежа (гр.4), источник финансирования платежа (гр.5) и сумма штрафа за просрочку платежа (гр. 6). Сумма всех видов платежей штрафов по данной ИКС в расшифровке должна быть равна сумме граф 9 и 12 по этой ИКС в форме отчета.
При заполнении отчета за третий квартал в графах 6, 17 следует указывать суммы прогнозируемого освоения погашения кредита с сопутствующими расходами в четвертом квартале текущего года и всего следующего года. В отчете за четвертый квартал в графах 5, 6, 16, 17 указываются соответствующие суммы следующего за отчетным года и его первого квартала.
Отчет подписывается ответственным исполнителем и первым руководителем уполномоченного банка (организации).
Приложение 2
К Правилам регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, утвержденным постановлением Правления Нацбанка Республики Казахстан от 27 октября 1998 года N 204
Национальный Банк
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ N___
От ____________________________________________
На регистрацию договора
гор.___________________                     "____"______________19__г.
Договор N____ от "____"____________19___г.  _________________________
(цель и назначение кредита или ссуды)
Составлено на срок __________________________________________________
Представлены следующие документы:

16-17-бағандарда келесі тоқсанда және жылдың аяғына дейін міндетті түрде өтелуге тиіс төлемдердің болжанған жалпы сомаларды көрсетіледі.
18-21-бағандарда негізгі қарыз бойынша және ілеспе төлемдер бойынша мерзімінде өтелмеген қарыздардың жалпы сомалары көрсетіледі.
Егер Жеке Кредиттік Келісім бір контрактіге қызмет көрсететін болса, онда А және В бағандарында тиісінше импортер мен экспортер көрсетіледі. Егер Жеке Кредиттік Келісім бірнеше контрактіге қызмет көрсететін болса, кредиттерді игеру бойынша ақпараттар бағандарды толтыру жолымен көрсетіледі, А бағанында контракт нөмірі, Б және В бағандарында тиісінше импортер мен экспортер көрсетіледі. Әрбір контракт үшін (егер ол бір ғана контракт болса, ЖКК бағанына) 2, 3 және 4-бағандар толтырылады. Игерудің бірден де көп фактісі көрсетілген жағдайда (3 және 4-бағандар) есеп бағанынан кейінгі төмендегілер қолданылады. Осы контракт бойынша соңғы бағанда (егер ол біреу болса, онда ЖКК бағанына) 5 және 6-бағандар толтырылады.
Егер кредит жүйесі бойынша жеке кредиттік келісім немесе тікелей шарт жөнінде бір немесе бірнеше ақпарат толтырылса, онда есептің барлық бағандары (А, Б, В, Г бағандарын қоспағанда) бойынша есептеліп, "Жиынтығы" деген баған осы кредиттік желі үшін таңдап алынған валютада кредиттік жүйе бойынша толтырылады. Таңдап алынған валютадан басқа валютада есептелген ЖКК көрсеткіштері есеп берілетін тоқсанның соңғы күнтізбелік күнінде белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің теңгеге валюта бағамы бойынша ауыстырылады.
Қызмет көрсетілетін кредит бойынша ақпарат есебін толтыру аяқталғаннан кейін сондай түрде "Барлығы" деген баған (АҚШ долларымен) есептеліп, толтырылады.
9, 12-бағандарда көрсетілген сомалардың "Негізгі борыштың және ілеспе төлемдердің олардың түрлері бойынша (пайдаланылуы) өтеудің шифрын ашу" деген есепке N 1 Қосымшадағы төлемдердің түрлері мен күні бойынша шифры ашылуы тиіс. Төлемдердің түрлерінің тізбесі тараптардың қолдары қойылған және Қаржы министрлігінде кредиттік келісімдер тіркелген шарттармен белгіленеді. Әрбір төлем бойынша шифр таратқанда оның түрі (2-баған), төлем күні (3-баған), төлем сомасы (4-баған), төлемді қаржыландыру көзі (5-баған) және мерзімі кешіккен төлем үшін айыппұл сомасы (6-баған) толтырылады. Осы ЖКК бойынша төлемдердің барлық түрлерінің сомалары мен айыппұлдардың шифрын таратқанда есеп нысанындағы осы ЖКК бойынша 9 және 12-бағандардың сомаларына тең болуы тиіс.
Үшінші тоқсандағы есепті толтырған кезде 6 және 17-бағандарда болжалданған игеру сомасы мен үстіміздегі жылдың төртінші тоқсанындағы және барлық келесі жылдағы ілеспе шығыстарымен қоса кредитті өтеудің сомасы көрсетілуі керек. Төртінші тоқсандағы есепте 5, 6, 16, 17-бағандарда келесі есепті жылдың және оның бірінші тоқсанының тиісті сомалары көрсетіледі.
Есепке жауапты орындаушы мен уәкілді банктің (ұйымның) бірінші басшысы қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 27 қазанда N 204 қаулысымен бекітілген капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу Ережесіне 6 қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Капитал қозғалысымен байланысты операцияларды тіркеуге
Өтініш N
___________ қаласы                          "__" ____________ 19___ ж.
"__" ____________ 19___ ж. N _____ Шарт _____________________________
(экономика секторы және
_____________________________________________________________________
инвестицияның мақсаты)
Негізгі шартқа енгізілуі мүмкін өзгертулер, толықтырулар:

Заявление принимается к рассмотрению только с приложениями 1 или 2 к
Заявлению.
Приложение 1 к Заявлению
Приложение  7
К Правилам регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, утвержденным постановлением Правления Нацбанка Республики Казахстан от 27 октября 1998 года N 204
Заполняется клиентом при подаче заявления на регистрацию в
Национальном Банке Казахстана иных операций, связанных с движением
капитала, осуществляемых с применением валюты Республики Казахстан,
иностранной валюты.
1. Наименование, номер, дата договора, контракта и т.д. ______________
___________________________________________________________________
2. Участвующие стороны:
а) резидент Республики Казахстан  _________________________________
______________________________________________________________________
(наименование, почтовый адрес, телефон, факс)
б) нерезидент Республики Казахстан_________________________________
______________________________________________________________________
(наименование, страна, почтовый адрес, телефон, факс)
3. Суть операции    __________________________________________________
______________________________________________________________________
4. Сумма сделки   ____________________________________________________
______________________________________________________________________
(цифрами, прописью)
5. Суммы, полученные ранее юридическим лицом-резидентом по данному
договору от нерезидента: __________________________________________
___________________________
(указать даты и суммы платежей)
______________________________________________________________________
6. Дата регистрации юридического лица-резидента РК, регистрационный
N__________________
7. Уставный капитал юридического лица-резидента по уставным документам
______________________________________________________________________
(сумма)
8. Уставный капитал юридического лица-резидента фактический, на дату
заполнения заявления    ___________________________________________
(сумма)
9. Доля инвестора в уставном капитале объекта инвестирования на дату
заполнения заявления:
- в % ________________________________________
- в стоимостном выражении ____________________
(сумма)
в том числе:
- в виде денег  ______________________________
- в виде товаров, оборудования и т.д. ________
10. Дополнительная информация:  ______________________________________
______________________________________________________________________
________________________________   ___________________________________
(наименование клиента)               (Ф.И.О., телефон)
________________________________
(уполномоченное лицо, должность)
________________________________    __________________________________
(дата заполнения)                       (подпись)
Приложение 2 к Заявлению
Приложение 8
К Правилам регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, утвержденным постановлением Правления Нацбанка Республики Казахстан от 27 октября 1998 года N 204
Заполняется  клиентом при подаче заявления на регистрацию в
Национальном Банке Казахстана иных операций, связанных с движением
капитала, осуществляемых с использованием ценных бумаг.

Өтініш оған қоса берілетін N 1 немесе N 2 қосымшалармен ғана қарауға
қабылданады.
Өтінішке 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 27 қазанда N 204 қаулысымен бекітілген капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу Ережесіне 7 қосымша
Қазақстан Республикасының валютасын, шетелдік валютаны қолдану
арқылы жүзеге асырылатын капитал қозғалысымен байланысты операцияларды
Ұлттық Банкте тіркеуге өтініш берген кезде клиент толтырады.
1. Шарттың, контрактінің және т.б. атауы, нөмірі, күні _______________
______________________________________________________________________
2. Қатысушы жақтар:
а) Қазақстан Республикасының резиденті ______________________________
(атауы, почта мекен-жайы, телефон, факс)
_______________________________________________________________________
б) Қазақстан Республикасының резидент емесі ______________________
(атауы, почта мекен-жайы, телефон, факс)
3. Операцияның мәні _________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
4. Мәміле сомасы _____________________________________________________
(цифрмен, сөзбен)
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
5. Резидент еместен (пайдасына) осы шарт бойынша бұрын резидент-
заңды тұлғаның алған (жүзеге асырған) сомалары: _____________________
______________________________________________________________________
(төлем күні мен сомасы көрсетілсін)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
6. ҚР резидент-заңды тұлғаны тіркеу датасы, тіркеу N ________________
______________________________________________________________________
7. Жарғы құжаттары бойынша резидент-заңды тұлғаның жарғылық қоры ____
_____________________________________________________________________
(сома)
8. Резидент-заңды тұлғаның өтінішті жазған күнге нақты жарғылық
қоры ____________________
(сома)
9. Инвестициялау объектісінің жарғылық қорына өтінішті жазған
күнге инвестордың үлесі:
- % __________________________________________
- құн түрінде ________________________________
(сома)
оның ішінде: - ақша түрінде __________________
- тауар, құрал-жабдық және т.б. түрінде ____________
10. Қосымша ақпараттар: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________
(клиенттің атауы)
_________________________________          ___________________________
(сенім көрсетілген адам, қызметі)               (Аты-жөні, телефоны)
_________________________________          __________________________
(толтырылған күні)                                (қолы)
Өтінішке 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 27 қазанда N 204 қаулысымен бекітілген капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу Ережесіне N 8 қосымша
Бағалы қағаздарды пайдалану арқылы жүзеге асырылатын капитал
қозғалысымен байланысты операцияларды Ұлттық Банкте тіркеуге
өтініш берген кезде клиент толтырады.

1. Наименование, номер, дата договора, контракта и т.д. ______________
______________________________________________________________________
2. Участвующие стороны:
а) резидент Республики Казахстан __________________________________
(наименование, почтовый адрес, телефон, факс)
___________________________________________________________________
б) нерезидент Республики Казахстан ________________________________
(наименование, страна, почтовый адрес, телефон, факс)
___________________________________________________________________
3. Эмитент ___________________________________________________________
4. Вид ценных бумаг  _________________________________________________
5. Суть операции  ____________________________________________________
6. Номинальная стоимость 1 шт. ц.б. ________________________
7. Количество ценных бумаг
(их фактическая доля в уставном капитале эмитента, в %) ___________
8. Сумма сделки ______________________________________________________
(цифрами, прописью)
9. Суммы, полученные ранее юридическим лицом-резидентом по данному
договору от нерезидента: __________________________________________
(указать даты и суммы платежей)
10. Дата регистрации юридического лица-резидента РК, регистрационный
номер ____________________________________________________________
11. Регистрация эмиссии ц.б. в Национальной комиссии
по ценным бумагам_________________________________________________
(дата, регистрационный номер)
12. Уставный капитал юридического лица-резидента
по уставным документам____________________________________________
(сумма)
13. Уставный капитал юридического лица-резидента
фактический, на дату заполнения заявления_________________________
(сумма)
14. Доля инвестора в уставном капитале объекта инвестирования, на дату
заполнения заявления:
- в % ____________________________________________________________
- в стоимостном выражении_________________________________________
(сумма)
- в том числе:
- в виде денег____________________________________________________
- в виде товаров, оборудования и т.д. ____________________________
15. Дополнительная информация:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_____________________________________
(наименование клиента)
_____________________________________     ________________________
(уполномоченное лицо, должность)           (Ф.И.О., телефон)
_____________________________________     ________________________
(дата заполнения)                   (подпись)
Приложение 9
К Правилам регистрации валютных операций, связанных с движением капитала, утвержденным постановлением Правления Нацбанка Республики Казахстан от 27 октября 1998 года N 204
Сведения по иностранным прямым
и портфельным инвестициям
за _____ квартал 199__ г.
Наименование организации______________________________________________
Почтовый адрес, телефон, факс_________________________________________
Номера регистрационных
свидетельств НБК______________________________________________________
______________________________________________________________________
Наименование показателя !Код   !Накоплен-!Операции за!Накопленная
!строки!ная стои-!отчетный   !стоимость на
!      !мость на !период     !конец
!      !начало от!           !отчетного
!      !четного  !           !периода
!      !периода  !           !
!      !----!----!------!----!-------!-----
!      !тыс.!тыс.!тыс.  !тыс.!тыс.   !тыс.
!      ! $  !тенг!  $   !тенг!  $    !тенге
______________________________________________________________________
Уставный капитал
- по уставным документам     10
- фактический                11
Доля иностранного капитала
в уставном капитале
организации:
- по уставным документам (%) 20        Х *         Х            Х
- фактическая доля (%)       21        Х           Х            Х
Прямые инвестиции, всего:
(31 + 34 + 38)                30
1) взносы в уставный
капитал (32 + 33)            31
в том числе в виде:
а) денег                     32
б) оборудования, товаров,
и др.                        33
2) кредиты (ссуды, займы),
полученные от зарубежных
совладельцев организации
(35 - 37)                    34
в том числе:
а) освоено                   35
б) подлежало погашению       36
в) погашено                  37
3) прочее (расшифровать)     38
Портфельные инвестиции - всего
(42 + 43 + 44)                40
- фактическая доля в
уставном капитале
организации (%)              41        Х           Х            Х
1) акции                     42
2) долговые ценные бумаги    43
3) прочее (расшифровать)     44
Доходы  прямых инвесторов -
всего (51 + 52 +53)           50
1) выплаченные дивиденды     51
2) реинвестированный чистый
доход                        52
3) начисленное вознаграждение
(интерес)                    53
из них оплачено              54    Х     Х                Х     Х
Доходы портфельных
инвесторов - всего (61 + 62)  60
1) выплаченные дивиденды     61
2) начисленные доходы по
долговым ценным бумагам      62
из них оплачено              63    Х     Х                Х     Х
----------------------------------------------------------------------
Примечание. В оригинале - графы, помеченные "Х" - заштрихованы.
Справочно:         Общие сведения об иностранных инвесторах
______________________________________________________________________
Фирма(ы)-партнер(ы)!Основной вид деятельности!Страна!Доля в уставном
!                         !      !капитале в %
----------------------------------------------------------------------
"___"_________199__г.               Руководитель____________
____________________               Исполнитель_____________
Фамилия и номер
телефона исполнителя
Указания по заполнению
В Сведениях отражается состояние обязательств организации (предприятия) резидента Республики Казахстан, возникающих на основе Договоров, предусматривающих операции, связанные с движением капитала в форме прямых и портфельных инвестиций в Республику Казахстан, включая кредиты (ссуды, займы) прямых инвесторов независимо от срока их действия и прочую задолженность кредиторам-инвесторам. Общие сведения об этих инвесторах отражаются в справочной части.
Кредиты, полученные от иных нерезидентов, в данном отчете не отражаются.
Накопленная стоимость на начало и на конец отчетного периода отражает фактическую рыночную стоимость обязательств на последнюю дату месяца, предшествующего отчетному периоду и на последнюю дату отчетного периода соответственно.
Обязательства, деноминированные в иных валютах, чем доллары США и казахстанские тенге, оцениваются сначала в исходной валюте, затем переводятся в тенге и в доллары по официальному курсу Национального Банка на соответствующую дату.
В случае затруднительности оценки по рыночной стоимости,
достаточно отразить соответствующие сведения на основе балансового
отчета организации (предприятия).
Операции за отчетный период отражаются по их фактической
стоимости. Данные, выраженные в иных валютах, переводятся в тенге и в
доллары по курсу на дату совершения операции.
По вопросам заполнения обращаться в Национальный Банк, 480070,
г. Алматы, "Коктем-3", 21.
Управление Платежного баланса и движения капитала
тел. 50-49-25; 50-48-24.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Сельдемирова И.Г.)

1. Шарттың, контрактінің және т.б. атауы, нөмірі, күні_______________
_____________________________________________________________________
2. Қатысушы жақтар:
а) Қазақстан Республикасының резиденті________________________________
(атауы, почта мекен-жайы, телефон, факс)
______________________________________________________________________
б) Қазақстан Республикасының резидент еместері________________________
(атауы, почта мекен-жайы, телефон, факс)
_____________________________________________________________________
3. Эмитент____________________________________________________________
4. Бағалы қағаздың түрі_______________________________________________
______________________________________________________________________
5. Операцияның мәні___________________________________________________
______________________________________________________________________
6. 1 дана б.қ. нақты құны_________________________________________
7. Бағалы қағаздың саны_______________________________________________
(Олардың эмитенттің жарғылық қорындағы нақты үлесі,%)________________
8. Мәміле сомасы______________________________________________________
(цифрмен, сөзбен)
9. Резидент еместен (пайдасына) осы шарт бойынша бұрын
резидент-заңды тұлғаның алған (жүзеге асырған) сомалары:______________
______________________________________________________________________
(төлем күні мен сомасы көрсетілсін)
10. ҚР резидент-заңды тұлғаны тіркеу датасы, тіркеу N________________
11. Бағалы қағаздар бойынша Ұлттық комиссияда б.қ. эмиссиясын тіркеу_
(күні, тіркеу нөмірі)
12. Жарғы құжаттары бойынша резидент-заңды тұлғаның жарғылық қоры____
(сома)
13. Резидент-заңды тұлғаның өтінішті
жазған күнге нақты жарғылық қоры______________________________________
14. Инвестициялау объектісінің жарғылық қорына инвестордың үлесі:
%________________________________________________
- құн түрінде______________________________________
(сома)
оның ішінде: - ақша түрінде__________________________________________
- тауар, құрал-жабдық және т.б.    түрінде_______________
15. Қосымша ақпараттар:_____________________________________________
_________________________________
(клиент атауы)
_________________________________             ___________________
(сенім көрсетілген адам, қызметі)              (Аты-жөні,телефон)
_________________________________             ___________________
(толтырылған күні)                                  (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 27 қазанда N 204 қаулысымен бекітілген капитал қозғалысымен байланысты валюталық операцияларды тіркеу Ережесіне N 9 қосымша
Шетелдік Тікелей инвестициялар (ШТИ)
және портфелдік инвестициялар бойынша мәліметтер
19__ж.______тоқсан
Кәсіпорынның атауы___________________________________________________
Почта мекен-жайы, телефон, факс______________________________________
ҚҰБ тіркеу куәлігінің нөмірі_________________________________________
_______________________________________________________________________
| Көрсеткіштің атауы    |жол|Есепті кезең  |Есепті кезең.|Есепті кезең
|                       |дар|басындағы жи. |дегі операция|нің соңында.
|                       |ко |нақталған құн |             |ғы жинақтал
|                       |ды |              |             |ған құн
|                       |   |              |             |
|_______________________|___|______________|_____________|____________
|                       |   |мың $ |мың    |мың $ |мың   |мың $ |мың
|                       |   |      |теңге  |      |теңге |      |теңге
_______________________|___|______|_______|______|______|______|______
|Жарғылық капитал       |10 |
|- жарғылық құжаттар бой.   |
|ынша                   |   |
|_______________________|___|
|-  нақтысы             |11 |
|_______________________|___|
|Ұйымның жарғы капиталы.|20 |
|ндағы шетелдік капитал.|   |
|дың үлесі:             |   |
|- жарғылық құжаттар    |   |
|бойынша (%)            |   |
|_______________________|___|
|- нақты үлесі (%)      |21 |
|_______________________|___|
|Тікелей инвестициялар, |30 |
|барлығы: (31+34+38)    |   |
|_______________________|___|
|1) жарғы капиталына жар|31 |
|налар (32+33)          |   |
|б) портфельдік инвести.|   |
|циялар                 |   |
|_______________________|___|
|оның ішінде:           |32 |
|а) ақша түрінде        |   |
|_______________________|___|
|б) құрал-жабдықтар,тау.|33 |
|арлар және т.б. түрінде|   |
|_______________________|___|
|2) ұйымның шетелдік бі.|   |
|рігіп иеленушілерден ал|   |
|ған кредиттері (несие. |34 |
|лер, займдар)          |   |
|  (35-37)              |   |
|_______________________|___|
|    оның ішінде:       |   |
|  а) игерілгені        |35 |
|_______________________|___|
|  б) өтелуге жатқызыл. |36 |
|     ғаны              |   |
|_______________________|___|
|  в) өтелгені          |37 |
|_______________________|___|
|3) басқалары (ашып жазу|38 |
|   керек)              |   |
|_______________________|___|
|_______________________|___|
|_______________________|___|
|_______________________|___|
|_______________________|___|
|Портфельдік инвестиция.|40 |
|лар, барлығы           |   |
|  (42+43+44)           |   |
|_______________________|___|
|- ұйымның жарғы капита.|41 |
|лы бойынша (%)         |   |
|_______________________|___|
|1) акциялар            |42 |
|_______________________|___|
|2) борыштық бағалы қа. |43 |
|ғаздар                 |   |
|_______________________|___|
|3) өзгелері (ашып жазу |44 |
|керек)                 |   |
|_______________________|___|
|Инвестициядан тіке түс |50 |
|кен табыс, барлығы     |   |
|  (51+52+53)           |   |
|_______________________|___|
|1) төленген дивидендтер|51 |
|_______________________|___|
|2) қайта инвестициялан.|52 |
|ған таза табыс         |   |
|_______________________|___|
|3) есепке жазылған сый.|53 |
|ақылар (мүдде)         |   |
|_______________________|___|
|  оның ішінде:         |54 |
|  өтелгендері          |   |
|_______________________|___|
|Портфельдік инвесторлар|60 |
|дың табысы, барлығы    |   |
|   (61+62)             |   |
|_______________________|___|
|1) төленген дивидендтер|61 |
|_______________________|___|
|2) құнды борыш қағаздар|62 |
|бойынша есепке жазылған|   |
|табыстар               |   |
|_______________________|___|
|оның ішінде өтелгендері|63 |
|_______________________|___|
|_______________________|___|
|_______________________|___|_________________________________________
Анықтамалық             Шет ел инвесторлары туралы мәліметтер
______________________________________________________________________
|Фирма(лар)-Әріптес(тер)|Қызметінің негізгі түрі|Елі|Жарғылық
|                       |                       |   |капиталдағы үлесі
|                       |                       |   |%
|____________________________________________________________________
|                       |                       |   |
"__" ___________ 199__ ж.               Басшы ________________________
_________________________               Орындаушы ____________________
Аты-жөні, орындаушының
телефон номері
Толтыру жөніндегі нұсқаулар
Шетелдік тікелей және портфелдік инвестициялар жөніндегі мәліметтерде ҚР резиденті ұйымының (кәсіпорынның) Қазақстан Республикасына әкелінетін тікелей және портфелдік инвестициялар нысанындағы капитал қозғалысымен байланысты операцияларды көздейтін Шарттары негізінде туындайтын міндеттемелерінің жай-күйі, оған қоса тікелей инвесторлардың кредиттері (несиелері, қарыздары), олардың қолданылу мерзімі ескерілмейді және кредитор-инвесторларға өзге де қарызы көрсетіледі. Мұндай инвесторлар туралы жалпы мәліметтер анықтама бөлігінде көрсетілмейді.
Бұл есепте өзге резидент еместерден алынған кредиттер көрсетілмейді.
Есеп беру кезеңінің басында және аяғында жинақталған құн тиісінше алдыңғы есеп беру кезеңінің соңғы күні мен есеп беріліп отырған кезеңнің соңғы күніндегі міндеттемелердің нақты нарықтық құнын көрсетеді.
АҚШ доллары мен Қазақстан теңгесімен салыстырғанда, өзге валютамен деноминирленген міндеттемелер ең алдымен сол валютамен бағаланады, сонан соң Ұлттық Банктің тиісті күндері ресми бағамы бойынша теңгеге және долларға ауыстырылады.
Нарықтық құны бойынша бағалау қиын болған жағдайда, тиісті
мәліметтерді ұйымның (кәсіпорынның) баланстық есебі негізінде көрсетсе де
жеткілікті.
Есеп беру кезеңіндегі операциялар олардың нақты құны бойынша
көрсетіледі. Өзге валютамен көрсетілген мәліметтер операция жасалған күнгі
бағам бойынша теңгеге және долларға ауыстырылады.
Толтыру жөніндегі мәселелер бойынша мына мекен-жайға хабарласуға
болады: Ұлттық Банк, 480070, Алматы қаласы, "Көктем-3", 21 үй.
Төлем балансы және капитал қозғалысы басқармасы, тел. 50-49-25;
50-48-24.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.