Об утверждении Правил розничной торговли алкогольной продукции (кроме пива)
Приказ Министра государственных доходов от 9 августа 1999 года N 205 Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 13 сентября 1999 года N 872. Утратил силу - (Письмо Мингосдоходов РК от 24 сентября 1999г. N Кап-1/6719)
Во исполнение Закона Республики Казахстан Z990429_ "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" от 16 июля 1999 года приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила розничной торговли алкогольной продукции (кроме пива).
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр
Утверждены
приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 августа 1999 года N 205
Правила
розничной торговли алкогольной продукции (кроме пива)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" от 16 июля 1999 года и направлены на упорядочение розничной реализации алкогольной продукции.
2. Осуществление розничной торговли алкогольной продукцией (кроме пива) допускается лишь при наличии лицензии на розничную торговлю алкогольной продукцией (кроме пива), выдаваемых организациям розничной торговли и общественного питания, независимо от форм собственности в установленном порядке городскими, районными Аппаратами акимов.
2. Основные понятия
3. В настоящих Правилах розничной торговли алкогольной продукцией используются следующие понятия:
1) алкогольная продукция - пищевая продукция с объемной долей этилового спирта, произведенного из пищевого растительного сырья, более 1,5 процента;
2) оптовая реализация - отпуск алкогольной продукции со складских помещений без ограничения объемов, согласно документам, утвержденным уполномоченным органом, для последующей реализации;
3) розничная торговля - реализация алкогольной продукции (кроме пива) для ее потребления или некоммерческого использования, осуществляемая в стационарных помещениях, оборудованных торговым залом, а также на летних площадках при стационарных помещениях и оснащенных контрольно-кассовым аппаратом с фискальной памятью;
4) хранение - размещение (складирование) алкогольной продукции в складских помещениях;
5) стационарные помещения - капитальные здания, сооружения или их часть, оборудованные водоснабжением, энергоснабжением и канализацией, имеющие фундамент, и перемещение которых невозможно без нанесения ущерба их несущей конструкции;

Алкоголь өнімімен (сырадан басқа) бөлшек сауда жасаудың тәртібін бекіту туралы
Бұйрық Мемлекеттік Кіріс Министрлігінің 1999 жылғы 9 тамыз N 204 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 20 тамызда тіркелді. Тіркеу N 872. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 24 қыркүйектегі N Кап-1/6719 хатымен.
"Этиль спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі N 429-1 Z990429_ Заңын орындау үшін бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Алкоголь өнімімен (сырадан басқа) бөлшек сауда жасаудың тәртібі бекітілсін.
2. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Мемлекеттік кіріс
министрінің бұйрығымен бекітілген 1999 жылғы 9 тамыз N 204
Алкоголь өнiмiмен (сырадан басқа)
бөлшек сауда жасаудың тәртiбi
1. Жалпы Ережелер
1. Осы Ереже "Этиль спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрленген және алкоголь өнiмiн бөлшек сатуды тәртiпке келтiруге бағытталған.
2. Алкоголь өнiмiмен (сырадан басқа) бөлшек сауда жасауды жүзеге асыру бөлшек сауда және қоғамдық тамақтандыру мекемелерiне берiл етiн жеке меншiк түрiне байланыссыз қалалық, аудандық әкiм аппараттары бекiткен тәртiппен алкоголь өнiмiмен (сырадан басқа) бөлшек сауда жасауға берген лицензиясы болғанда ғана босатылады.
2. Негiзгi ұғымдар
3. Алкоголь өнiмiмен (сырадан басқа) бөлшек сауда жасаудың осы Ережесiнде келесi ұғымдар пайдаланылады:
1) алкоголь өнiмi - тамақтық өсімдік шикізатынан өндірілген этиль спиртінің 1,5 пайызынан астам көлемдік үлесіндегі тамақ өнімі;
2) көтерме сату - өкiлеттi орган бекiткен құжаттарға сәйкес, қойма жайларынан шектеусiз көлемдерде алкоголь өнiмiн одан ары сату үшiн босату;
3) бөлшек сауда - алкоголь өнiмiн оны фискальдық жады бар бақылау-кассалық аппараты болуы кезiнде стационарлық жайлардың жабдықталған сауда алаңдарында, сондай-ақ стационарлық жайлардың жанындағы жазғы алаңдарында тұтыну және коммерциялық емес пайдалану үшiн сату;
4) сақтау - алкоголь өнiмдерiн қойма жайларында орналастыру (жинақтау);
5) стационарлық үй-жайлар - су жабдығымен, энергия және канализациямен жабдықталған, iргетасы және оларды ұстап тұрған құрастырмалы залал келтірусіз орнынан қозғау мүмкiн емес iргелi құрылыс, ғимарат не оның бiр бөлiгi;

6) организации розничной торговли - физические и юридические лица, занимающиеся розничной торговлей алкогольной продукцией.
3. Продажа алкогольной продукции
4. Розничная реализация алкогольной продукцией осуществляется при наличии лицензии, выдаваемой в установленном порядке.
5. Реализация алкогольной продукции осуществляется только в местах, указанных в лицензии.
6. Покупателю должна быть предоставлена информация о номере лицензии, об органе, выдавшем эту лицензию (путем вывешивания в торговом зале или другим способом), а также информация о режиме работы предприятия, установленного собственником или руководителем организации.
7. Организации розничной торговли и общественного питания, независимо от форм собственности несут ответственность за реализацию алкогольной продукцией ненадлежащего качества в установленном порядке.
8. Продаже подлежит алкогольная продукция, соответствующая по качеству обязательным требованиям стандартов, технических условий, медико-биологическим требованиям и гигиенического заключения (сертификата). Продавец этой продукции, в том числе импортной, должен иметь транспортную накладную, заверенную подписью и печатью предыдущего собственника и содержащую сведения о наличии сертификата соответствия по каждому наименованию продукции с указанием учетного и регистрационного номеров, срока его действия и органа, выдавшего сертификат. Указанная информация должна быть предоставлена покупателю и контролирующим органам по первому требованию.
9. Организации розничной торговли алкогольной продукцией обязаны:
1) осуществлять реализацию алкогольной продукции с применением контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью;
2) руководствоваться нормативными правовыми актами и технической документацией, регламентирующей деятельность предприятий, занятых розничной торговлей алкогольной продукцией с целью обеспечения требований безопасности для жизни и здоровья потребителей (санитарные нормы и правила, ГОСТы, устанавливающие требования к упаковке, приему и хранению алкогольной продукции, нормы и правила пожарной безопасности, охраны окружающей среды и т.д.);
3) вести первичный бухгалтерский учет и оформлять транспортные накладные по форме, установленной государственным органом, осуществляющим контроль над производством и оборотом алкогольной продукции;
4) соблюдать соответствующие условия хранения, установленные требованиями нормативных документов на соответствующий вид продукции, не допускающие потери качества алкогольной продукции при хранении.
10. Запрещается розничная реализация алкогольной продукции:

6) бөлшек сауданы ұйымдастыру - алкоголь өнiмiнiң бөлшек саудасымен айналысатын жеке және заңды тұлғалар.
3. Алкоголь өнiмдерiн сату
4. Алкоголь өнiмiн бөлшек сату белгiленген тәртiппен берiлген лицензиясы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
5. Алкоголь өнiмiн сату тек лицензияда көрсетiлген орында ғана сатылады.
6. Сатып алушыға лицензияның нөмірi осы лицензияны берген орган туралы (сату залына iлу жолымен немесе басқа тәсiлмен), сондай-ақ меншiк иесi немесе ұйым басшысы орнатқан өндiрiстiң жұмыс тәртiбi туралы ақпарат берiлуi керек.
7. Жекеменшiк формасына байланыссыз, бөлшек сауданы ұйымдастырушылар және қоғамдық тамақтандыру орындары сапасыз алкоголь өнiмдерiн сатқаны үшiн белгіленген тәртiппен жауапкершілікке тартылады.
8. Сапасына мiндеттi талап қойылған стандартқа сәйкес, техникалық жағдайлары, дәрiгерлiк-биологиялық талаптар мен гигиеналық қорытындысы (сертификат) бар алкоголь өнiмдерi сатылуға жатады. Осы өнiмдердi, соның iшiнде шет елдiк өнiмдердi сатушыда, сертификатты берушi орган мен оның қызмет ету мерзiмi, есептегi және тiркелген нөмірi көрсетiлген, әрбiр өнiмнiң атауына сәйкестiк сертификаты жөнiнде мәлiметтер мазмұндалған меншiк иесiнiң қолы және мөрiмен расталған көлiк жөнелтпе құжаты болуы керек.
9. Алкоголь өнiмдерiн бөлшектеп сататын ұйымның мiндетi:
1) фискальды жады бар бақылау кассалық аппараттарын пайдалана отырып, алкоголь өнiмдерiн сатуды жүзеге асыруға;
2) құқықтық нормативтiк актiлердi басшылыққа ала отырып, адам өмiрiне қауiпсiздiк талаптарын қамтамасыз ету және тұтынушылардың денсаулығын қорғау мақсатында алкоголь өнiмiмен бөлшек сауда жасаумен айналысатын кәсiпорындардың әрекетiн ретке келтiру (орам ада алкоголь өнiмдерiн қабылдау және сақтауға тазалық нормасы мен тәртiбi, ГОСТ - белгiлеген талаптарға сәйкестiгi, өрт қауiпсiздiгiнiң нормасы мен тәртiбi, қоршаған ортаны қорғау, және с.с.);
3) алғашқы бухгалтерлiк есептi жүргiзу және алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган формада көлiк жөнелтпе құжаттарын ресiмдеуге;
4) сақтау кезiнде алкоголь өнiмдерiнiң сапасын жоғалтпауына жол бермейтiн өнiмнiң тиiстi түрiне арналған нормативтi құжаттар талаптарына сәйкес сақтау шарттарын сақтау;
10. Алкоголь өнiмiн бөлшек сатуға мына жағдайда тиым салынады:

1) с истекшим сроком годности, а также алкогольной продукции, на которой не установлен срок годности;
2) в бутылках без этикеток, грязных (внутри или снаружи), с явными признаками боя (скол горла, трещины), с поврежденной укупоркой, бутылках, имеющих общее помутнение, посторонние включения, осадок (кроме коллекционных вин);
3) не установленного происхождения;
4) без наличия на них марок акцизного сбора (кроме пива);
5) лицам, не достигшим восемнадцатилетнего возраста;
6) в детских, учебных и лечебно-профилактических учреждениях и на прилегающих к ним территориях в радиусе не менее 100 метров;
7) на базарах, оптовых рынках, в киосках, в палатках, в ларьках, с рук, лотков, автомашин, а также в иных неустановленных местах (кроме пива);
8) без маркировки на государственном и русском языках в соответствии с действующими стандартами;
9) без наличия марок акцизного сбора.
11. При продаже алкогольной продукции продавец к образцам имеющегося в продаже товара прикрепляет ценники с наименованием продукции, цены, включающей стоимость посуды и расфасовки. При продаже вин и пива в розлив в ценнике указывается наименование и цена за 1 литр и 0,1 литра (в отношении вин).
12. На предприятиях общественного питания в прейскурантах на алкогольную продукцию должны быть указаны: наименование напитков, емкость бутылки, цена за всю емкость бутылки, а также за 100 или 50 граммов (кроме пива).
13. Рабочие места продавцов, буфетчиков, барменов и других лиц, которые осуществляют продажу алкогольной продукции в розлив, должны быть оснащены соответствующим торговым оборудованием, мерным инвентарем, посудой.
14. При осуществлении продажи алкогольной продукции продавец обязан выдавать покупателю погашенный кассовый чек.
15. Организации розничной торговли алкогольной продукцией не имеют право осуществлять оптовую реализацию алкогольной продукции с торговых площадей, предназначенных для осуществления розничной торговли.
16. Организации розничной торговли обязаны покупать алкогольную продукцию только у организаций, имеющих лицензию на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции. Фирменные специализированные магазины производителей алкогольной продукции обязаны реализовывать алкогольную продукцию, полученную непосредственно с завода, которому они принадлежат.
17. Организации розничной торговли при приобретении алкогольной продукции от организаций, занимающихся хранением и оптовой реализацией алкогольной продукции, обязаны требовать копию лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции, заверенную подписью первого руководителя и печатью организации-продавца. 18. Приобретаемая организациями розничной торговли алкогольная продукция может храниться в складских помещениях, расположенных только на территории магазина. 4. Контроль и ответственность за несоблюдение настоящих Правил 19. Нарушение Правил розничной торговли алкогольной продукцией влечет установленную действующим законодательством Республики Казахстан ответственность. 20. Контроль за соблюдением требований настоящих Правил осуществляют уполномоченные органы, а также органы налоговой службы, внутренних дел, аппаратов Акимов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. (Специалисты: Цай Л.Г. Склярова И.В.)

1) пайдалану мерзiмi өткен, сондай-ақ пайдалану мерзiмi көрсетiлмеген алкоголь өнiмдерi;
2) этикеткасы жоқ, лас (iшi немесе сырты), шытынаған белгiсi бар (аузы сынық, жарықшағы бар), тығыны бүлiнген, қалдығы, бөгде қоспасы бар, жалпы лайланған шөлмектер (коллекциялық шараптардан басқа);
3) шығу тегi белгiсiз;
4) акциздiк алым маркалары жоқ (сырадан басқа);
5) он сегiз жасқа толмағандарға;
6) балалар, оқу мен емдеу - сауықтыру мекемелерi және оған жақын жататын радиусы 100 метрден кем емес аумақтарда;
7) базарларда, көтерме сауда базарына, дүңгiршiктерде, шатырларда, ларектерде, қолда, лотоктарда, автомашиналарда, сонымен бiрге басқа да белгiленбеген орындарда;
8) қазiргi стандартқа сәйкес, мемлекеттiк және орыс тiлiндегi таңбалары жоқ болса;
9) акциздiк алым маркалары жоқ болса;
11. Алкоголь өнiмiн сатуда сатушы үлгi ретiнде сатылуға қойылған тауарға өнiмнiң атауы, шөлмектiң бағасы мен өлшенген құны енгiзiлген баға көрсеткiштi iледi. Шарап пен сыраны құйып сатқанда баға көрсеткiшке атауы және 1 литрлiк, 0,1 литрлiк (шарапқа қатысты) құны көрсетiледi.
12. Қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарында алкоголь өнiмдерi прейскуранттарында сусынның атауы, шөлмектiң сиымдылығы, шөлмектегi бүкiл сиымдылықтың құны, сондай-ақ 100 не 50 грамдық (сырадан басқа) құны.
13. Сатушылардың, буфетшiлердiң, бармендердiң және алкоголь өнiмiн құйып сатуды жүзеге асыратын басқа да адамдардың жұмыс орны талапқа сай сауда құрал жабдықтарымен, өлшеуiш инвентарьмен, ыдысаяқпен жабдықталған болуы керек.
14. Сатушы алкоголь өнiмiн сатуды жүргiзгенде алушыға төлеген кассалық чектi мiндеттi түрде беруi керек.
15. Алкоголь өнiмiмен бөлшек сауда жасаушы мекемелер бөлшек сауда жасауға арналған сауда алаңдарында алкоголь өнiмiнiң көтерме саудасын жасауға құқығы жоқ.
16. Алкоголь өнiмiмен бөлшек сауда жасаушы мекемелер алкоголь өнiмiн тек, сақтауға және көтерме сатуға лицензиясы бар мекемелерден сатып алуға мiндеттi. Алкоголь өнiмiн өндiрушiлер өздерiне жататын зауыттардан алынған алкоголь өнiмiн мiндеттi түрде арнаулы фирмалық магазиндерiнде сатуы керек.
17. Бөлшек сауда жасаушы мекемелер алкоголь өнiмiн сақтауға және көтерме сатумен айналысатын мекемелерден алкоголь өнiмiн сақтауға және сатуға арналған сатушы-мекеменiң бiрiншi басшысының қолымен және мөрмен расталған лицензияның көшiрмесiн мiндеттi түрде талап етуi қажет.
18. Алкоголь өнiмiмен бөлшек сауда жасаушы мекемелер алған өнiмдерiн тек қана магазиннiң аймағында орналасқан қойма жайларында сақтауына болады.
4. Бақылау және осы Ереженi сақтамағаны үшiн жауапкершілiк
19. Алкоголь өнiмiнiң бөлшек саудасының осы Ережесiн бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының қазiргi заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
20. Қазақстан Республикасының белгiленген заңдарына сәйкес Осы Ережедегi талаптардың сақталуына бақылау жасауды өкiлеттi органдар, сонымен бiрге белгiленген тәртiппен салық қызметiндегiлер, iшкi iстер, әкiмшiлiк аппараты жүзеге асырады.