О внесении дополнений в Закон Республики Казахстан "О страховой деятельности"
Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года N 436
Внести в Закон  Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406) следующие дополнения:
1) пункт 4 статьи 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"Законодательными актами Республики Казахстан может быть предусмотрено обязательное участие страховых организаций в фонде, гарантирующем осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования.";
2) в пункте 1 статьи 37:
часть первую дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в фонде, гарантирующем осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования, если обязательное участие страховой организации в таком фонде установлено законодательными актами Республики Казахстан.";
часть вторую после цифр "5)-8)" дополнить цифрой ", 10)";
3) пункт 1 статьи 54 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных или чрезвычайных взносов в неполном объеме два и более раза в течение последних двенадцати месяцев в фонд, гарантирующий осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования.";
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 72 дополнить словами ", а также требования фонда, гарантирующего осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования, по осуществленным гарантийным выплатам".
Президент
Республики Казахстан

"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 436-II Заңы
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат) мынадай толықтырулар енгізілсін:
1) 11-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылардың (сақтандырушылардың, пайда алушылардың) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін қорға сақтандыру ұйымдарының міндетті қатысуы Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделуі мүмкін.";
2) 37-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлігінің 9) тармақшасындағы "табыс етуге тиіс." деген сөздер алып тасталып, "(сақтандыру брокері үшін)" деген сөздерден кейін нүктелі үтір қойылып, осы бөлік мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) егер сақтандыру ұйымының сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін қорға міндетті түрде қатысуы Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген болса, сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) мұндай қорға қатысу шартының нотариатта куәландырылған көшірмесін табыс етуге тиіс.";
екінші бөлігі "5)-8)" цифрларынан кейін ", 10)" цифрымен толықтырылсын;
3) 54-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокері лицензиясының қолданылуы алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады." деген сөздер алып тасталып, "анықталған" деген сөзден кейін нүктелі үтір қойылып, осы бөлік мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін қорға міндетті немесе төтенше жарналарды соңғы он екі айдың ішінде екі және одан да көп рет төлемеген, уақытылы төлемеген не толық көлемінде төлемеген жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокері лицензиясының қолданылуы алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.";
4) 72-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "талаптары" деген сөзден кейін ", сондай-ақ сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде, міндетті сақтандыру шарттары бойынша, жүзеге асырылған кепілдік төлемдері бойынша сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін қордың талаптары" деген сөздермен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті