О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам связи
Закон Республики Казахстан от 21 ноября 2008 года № 89-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 11-12, ст. 168; 2002 г., № 6, ст. 73, 75; № 19-20, ст. 171; 2003 г., № 1-2, ст. 6; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 15, ст. 133, 139; № 21-22, ст. 160; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; № 14, ст. 82; № 20, ст. 116; № 23, ст. 140, 142; № 24, ст. 153; 2005 г., № 7-8, ст. 23; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4, 5; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45, 46; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 77, 79; № 13, ст. 85; № 16, ст. 97, 98, 103; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 37, 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 14, ст. 102, 105; № 15, ст. 106; № 18, ст. 144; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 6-7, ст. 27):
1) пункт 2 статьи 39 дополнить словами ", а также сотовой связи";
2) пункт 7-1 статьи 62 дополнить словами ", а также сотовой связи";
3) пункт 2 статьи 480 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) физические лица, использующие номиналы радиочастотного спектра радиолюбительской службы.";
4) заголовок главы 87-1 дополнить словами ", а также сотовой связи";
5) в статье 484-1 :
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи (далее - плата) взимается за право предоставления:
1) междугородной и (или) международной телефонной связи;
2) сотовой связи.";
пункт 2 после слов "междугородной и (или) международной телефонной связи" дополнить словами ", а также сотовой связи";
6) статью 484-2 после слов "междугородной и (или) международной телефонной связи," дополнить словами "а также сотовой связи,";
7) в статье 484-4 :
в пункте 1 слова "в соответствии с количеством абонентов, указываемых в разрешительных документах," заменить словами "исходя из доходов плательщиков от предоставления услуг электрической связи (телекоммуникаций)";
пункт 2 после слов "междугородной и (или) международной телефонной связи" дополнить словами ", а также сотовой связи";
пункт 4 дополнить словами ", а также сотовой связи".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 8-9, ст. 53; № 20, ст. 116; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 77, 79; № 13, ст. 86; № 16, ст. 97; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16; № 4, ст. 28; № 13, ст. 98; № 16, ст. 129; № 20, ст. 152; № 23, ст. 176; 2008 г., № 6-7, ст. 27):
подпункт 16) пункта 1 статьи 46 дополнить словами ", а также сотовой связи".
3. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 202; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 10, ст. 52; 2007 г., № 20, ст. 152):
статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Язык в области связи
В области связи в пределах Республики Казахстан обеспечивается функционирование государственного и русского языков. Почтово-телеграфные отправления за пределы Республики Казахстан производятся согласно установленным международным правилам.".

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне байланыс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 21 қарашадағы N 89-ІV Заңы
Ескерту. Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан  қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар, N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 102, 105-құжаттар; N 15, 106-құжат; N 18, 144-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат):
1) 39-баптың 2-тармағы "қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 62-баптың 7-1-тармағы "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 480-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "салық төлеушілер төлемақы төлеушілер болып табылмайды." деген сөздер "салық төлеушілер;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) радио әуесқойлық қызметтің радиожиілік спектрінің номиналдарын пайдаланатын жеке тұлғалар төлемақы төлеушілер болып табылмайды.";
4) 87-1-тараудың тақырыбы "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 484-1-бапта :
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы (бұдан әрі - төлемақы):
1) қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын;
2) ұялы байланысты беру құқығы үшін алынады.";
2-тармақ "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 484-2-бап "қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланыс" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 484-4-бапта :
1-тармақтағы "рұқсат құжаттарында көрсетілген абоненттердің санына сәйкес" деген сөздер "төлеушілердің электр байланысы (телекоммуникация) қызметтерін көрсетуден түсетін табыстарын негізге ала отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланысты" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат; N 4, 28-құжат; N 13, 98-құжат; N 16, 129-құжат; N 20, 152-құжат; N 23, 176-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат):
46-баптың 1-тармағының 16) тармақшасы "қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланысты" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 202-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат):
22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Тіл - байланыс саласында
Қазақстан Республикасының шегінде байланыс саласында мемлекеттік тілдің және орыс тілінің қолданылуы қамтамасыз етіледі. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге почта-телеграф жөнелтілімдері белгіленген халықаралық ережелерге сәйкес жүргізіледі.".

4. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 12; № 15-16, ст. 232; 2003 г., № 19-20, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 18, ст. 145):
пункт 1 статьи 19 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) оказания услуг по предоставлению непроизводственных площадей хлебоприемного предприятия для установки средств телекоммуникаций.".
5. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148):
1) внесены изменения по всему тексту на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
2) пункт 2 статьи 1 после слов "и вычислительной техники" дополнить словами ", а также информационных систем";
3) в статье 2 :
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) абонент - физическое или юридическое лицо, с которым заключен договор на оказание услуг связи с выделением для этих целей абонентской линии, абонентского номера и (или) идентификационного кода;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) служебная информация об абонентах - сведения об абонентах (телефонные номера, идентификационные коды, адреса электронной почты, почтовый адрес, паспортные данные, регистрационный номер налогоплательщика для физических лиц и реквизиты (данные свидетельства о государственной регистрации, статистической карты, свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость) для юридических лиц), биллинговые сведения и сведения о предоставляемых абонентам услугах;";
дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 7-1), 18-1), 18-2), 18-3), 28-1), 30-1), 32-1), 38-1), 38-2), 39-1), 39-2), 39-3), 39-4), 47-1), 48-1), 48-2), 50-1) следующего содержания:
"2-1) абонентская линия - линия связи, являющаяся частью местной сети телекоммуникаций и соединяющая абонентское устройство со средствами телекоммуникаций этой сети;
2-2) абонентское устройство - средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора связи;";

4. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 2, 12-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 9, 67-құжат; N 18, 145-құжат):
19-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) телекоммуникация құралдарын орнату үшін астық қабылдау кәсіпорынының өндірістік емес алаңдарын беру жөнінде қызмет көрсету.".
5. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 14, 81-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 19, 148-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "телекоммуникацияның жергілікті желісінің", "телекоммуникацияның жергілікті желілері" деген сөздер тиісінше "жергілікті телекоммуникация желісінің", "жергілікті телекоммуникация желілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 2-тармағы "және есептеу техникасы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ақпараттық жүйелер" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 2-бапта :
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) абонент - байланыс қызметін көрсету мақсатында абоненттік жол, абоненттік нөмір және (немесе) сәйкестендіру коды бөліне отырып, осындай қызмет көрсету үшін шарт жасасқан жеке немесе заңды тұлға;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) абоненттер туралы қызметтік ақпарат - абоненттер туралы мәліметтер (жеке тұлғалар үшін телефон нөмірлері, сәйкестендіру кодтары, электрондық почтаның мекен-жайы, почталық мекен-жайы, паспортының деректері, салық төлеушінің тіркеу нөмірі және заңды тұлғалар үшін реквизиттер (мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, статистикалық картаның, қосылған құн салығы бойынша есепке қойылғандығы туралы куәліктің деректері), биллингтік мәліметтер және абоненттерге көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтер;";
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 7-1), 18-1), 18-2), 18-3), 28-1), 30-1), 32-1), 38-1), 38-2), 39-1), 39-2), 39-3), 39-4), 47-1), 48-1), 48-2), 50-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) абоненттік жол - жергілікті телекоммуникация желісінің бір бөлігі болып табылатын және абоненттік құрылғыны осы желінің телекоммуникация құралдарымен жалғайтын байланыс жолы;
2-2) абоненттік құрылғы - абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және байланыс операторының желісіне қосылатын жеке пайдаланылатын байланыс құралы;";

"7-1) канал связи - комплекс средств телекоммуникаций и среды распространения, обеспечивающий передачу сигнала между средствами телекоммуникаций в полосе частот или со скоростью передачи, характерной для данного канала связи. В зависимости от вида связи каналы подразделяются на телефонные, телеграфные, передачи данных, а по территориальному признаку - на международные, междугородные, зоновые и местные;";
"18-1) биллинг - программно-аппаратный комплекс, предназначенный для автоматического выполнения операций учета услуг, предоставляемых абонентам, а также их тарификации и выставления счетов для оплаты;
18-2) соединительная линия - комплекс технических средств, включающих в себя линию связи и части станционного оборудования, обеспечивающий взаимодействие между присоединяющей и присоединяемой сетями телекоммуникаций;
18-3) стандартная точка присоединения (подключения) - средства телекоммуникаций, предназначенные для присоединения одной сети к другой с использованием типовых технических условий и в соответствии с типовым договором присоединения;";
"28-1) комбинированная система оплаты услуг - система оплаты, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени состоит из:
постоянной составляющей - платы за предоставление абонентской линии независимо от ее типа в постоянное пользование абоненту и определенное количество единиц тарификации местных соединений;
повременной составляющей - платы за предоставление телефонного соединения в зависимости от его фактической продолжительности в единицах тарификации;";
"30-1) сеть телекоммуникаций общего пользования - сеть телекоммуникаций, доступная для пользования физическим и юридическим лицам;";
"32-1) радиолюбительская служба - служба радиосвязи для целей самообучения, переговорной связи и технических исследований, осуществляемая физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение;";
"38-1) идентификационный код - код абонентского устройства, присваиваемый заводом-изготовителем, который передается в сеть оператора сотовой связи при подключении к ней этого устройства;
38-2) единица тарификации - единица измерения времени, количества или объема информации, за которые взимается плата для соответствующего вида услуги связи, являющаяся обязательной для операторов связи и владельцев сетей всех категорий, входящих в единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан;";
"39-1) сеть телекоммуникаций - совокупность средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций, состоящая из коммутационного оборудования (станций, подстанций, концентраторов), линейно-кабельных сооружений (абонентских, соединительных линий и каналов), систем передачи и абонентских устройств;

"7-1) байланыс арнасы - жиіліктер белдеуінде телекоммуникация құралдарының арасында немесе осы байланыс арнасына тән беру жылдамдығымен сигнал беруді қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен тарату ортасының кешені. Байланыс түріне қарай арналар телефондық, телеграфтық, деректерді беру арналары болып, ал аумақтық белгілері бойынша - халықаралық, қалааралық, аймақтық және жергілікті арналар болып бөлінеді;";
"18-1) биллинг - абоненттерге көрсетілетін қызметтерді есепке алу операцияларын автоматты түрде орындауға, сондай-ақ оларды тарифтеуге және ақы төлеу үшін шоттар беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешен;
18-2) жалғау жолы - телекоммуникацияның жалғайтын және жалғанатын желілерінің арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін, байланыс жолы мен станциялық жабдықтау бөлігін қамтитын техникалық құралдар кешені;
18-3) жалғаудың (қосудың) стандартты нүктесі - үлгілік техникалық талаптарды пайдалана отырып және жалғаудың үлгілік шартына сәйкес бір желіні басқа желіге жалғауға арналған телекоммуникация құралдары;";
"28-1) қызметке ақы төлеудің аралас жүйесі - белгілі бір уақыт кезеңі үшін байланысты пайдаланушының төлем сомасы:
тұрақты құрамдас бөліктен - абоненттік жолдың түріне қарамастан, оның абонентке тұрақты пайдалануға берілгені және жергілікті жалғаулардың тарифтеу бірлігінің белгілі бір көлемі үшін төлемақыдан;
уақытына қарай құрамдас бөліктен - телефондық қосылыс берілгені үшін оның тарифтеу бірлігімен алғандағы нақты ұзақтығына қарай төлемақыдан тұратын ақы төлеу жүйесі;";
"30-1) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі - жеке және заңды тұлғалардың пайдалануы үшін қолжетімді телекоммуникация желісі;";
"32-1) радиоәуесқойлық қызмет - тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалар жүзеге асыратын өздігінен үйрену, сөйлесу байланысы және техникалық зерттеу мақсатына арналған радиобайланыс қызметі;";
"38-1) сәйкестендіру коды - әзірлеуші зауыт беретін, ұялы байланыс операторының желісіне осы құрылғыны қосу кезінде берілетін абоненттік құрылғының коды;
38-2) тарифтеу бірлігі - Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының бірыңғай желісіне кіретін байланыс операторлары мен барлық санаттағы желі иелері үшін міндетті болып табылатын, байланыс қызметінің тиісті түрі үшін төлемақы алынатын уақытты, ақпарат санын немесе көлемін өлшеу бірлігі;";
"39-1) телекоммуникация желісі - коммутациялық жабдықтардан (станциялардан, кіші станциялардан, концентраторлардан), жол-кабельдік құрылыстардан (абоненттік, жалғау жолдары мен арналарынан), тарату жүйелері мен абоненттік құрылғылардан тұратын телекоммуникация хабарламаларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен байланыс жолдарының жиынтығы;

39-2) владелец сети телекоммуникаций - физическое или юридическое лицо, которому принадлежит часть сети телекоммуникаций общего пользования и (или) соответствующая категория единой сети телекоммуникаций;
39-3) средства телекоммуникаций (средства связи) - технические устройства, оборудование, системы и программные средства, позволяющие формировать, передавать, принимать, хранить, обрабатывать, коммутировать электромагнитные или оптические сигналы или управлять ими;
39-4) сообщения телекоммуникаций - информация, передаваемая с помощью средств телекоммуникаций;";
"47-1) прямой провод - физическая линия, являющаяся частью местной сети телекоммуникаций, обеспечивающая прямую связь между средствами телекоммуникаций;";
"48-1) сотовая связь - вид электрической связи, использующий деление обслуживаемой территории на ряд ячеек, обеспечивающий возможность непрерывности связи при перемещении абонента из ячейки в ячейку и предназначенный для двустороннего (многостороннего) обмена информацией преимущественно в виде речи, передаваемой посредством радиоволн;
48-2) оператор сотовой связи - оператор связи, предоставляющий услуги сотовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
"50-1) физическая линия - металлические провода или оптические волокна, образующие направляющую среду для передачи сообщений телекоммуникаций;";
подпункт 11) исключить;
подпункт 42) изложить в следующей редакции:
"19-1) местная сеть телекоммуникаций - сеть и средства телекоммуникаций, предназначенные для осуществления электрической связи на территории населенного пункта. Местные сети телекоммуникаций подразделяются на городские и сельские в зависимости от статуса населенного пункта;";
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
"28-2) повременная система оплаты услуг - система оплаты услуг, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени включает плату за предоставление телефонного соединения в зависимости от его фактической продолжительности в единицах тарификации;";
4) в статье 7 :
подпункт 5) после слова "международной" дополнить словом "телефонной";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) утверждение перечня универсальных услуг телекоммуникаций и правил субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций;";
дополнить подпунктом 14-2) следующего содержания:
"14-2) утверждение правил проведения конверсии радиочастотного спектра и методики технико-экономического обоснования затрат на проведение конверсии радиочастотного спектра;";

39-2) телекоммуникация желісінің иесі - ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің бір бөлігі және (немесе) телекоммуникацияның бірыңғай желісінің тиісті санаты тиесілі жеке немесе заңды тұлға;
39-3) телекоммуникация құралдары (байланыс құралдары) - электромагниттік немесе оптикалық сигналдарды қалыптастыруға, беруге, қабылдауға, сақтауға, өңдеуге, коммутациялауға немесе оларды басқаруға мүмкіндік беретін техникалық құрылғылар, жабдықтар, жүйелер және бағдарламалық құралдар;
39-4) телекоммуникация хабарламалары - телекоммуникация құралдарының көмегімен берілетін ақпарат;";
"47-1) тікелей сым-өткізгіш - телекоммуникация құралдарының арасында тікелей байланысты қамтамасыз ететін жергілікті телекоммуникация желісінің бөлігі болып табылатын физикалық жол;";
"48-1) ұялы байланыс - қызмет көрсетілетін аумақты бірқатар ұяшықтарға бөлуді пайдаланатын, абонент ұяшықтан ұяшыққа өткен кезде байланыстың үзіліссіз болу мүмкіндігін қамтамасыз ететін және радиотолқындар арқылы көбінесе сөйлесу түрінде берілетін екіжақты (көпжақты) ақпарат алмасуға арналған электр байланысының түрі;
48-2) ұялы байланыс операторы - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұялы байланыс қызметін көрсететін байланыс операторы;";
"50-1) физикалық жол - телекоммуникация хабарламаларын беру үшін бағыттайтын ортаны қалыптастыратын металл сым-өткізгіштер немесе оптикалық талшықтар;";
11) тармақша алып тасталсын;
42) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1) жергілікті телекоммуникация желісі - елді мекеннің аумағында электр байланысын жүзеге асыруға арналған телекоммуникация желісі мен құралы. Жергілікті телекоммуникация желілері елді мекеннің мәртебесіне қарай қалалық және ауылдық болып бөлінеді;";
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28-2) қызметке уақытына қарай ақы төлеу жүйесі - белгілі бір уақыт кезеңі үшін байланысты пайдаланушының төлем сомасы тарифтеу бірлігімен алғандағы нақты ұзақтығына қарай телефондық қосылыстың берілгені үшін төлемақыны қамтитын қызметке ақы төлеу жүйесі;";
4) 7-бапта :
5) тармақшадағы "халықаралық байланыс" деген сөздер "халықаралық телефон байланысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің тізбесін және телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің құнын субсидиялау ережелерін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 14-2) тармақшамен толықтырылсын:
"14-2) радиожиілік спектрінің конверсиясын жүргізудің ережелері мен радиожиілік спектрінің конверсиясын жүргізуге жұмсалатын шығындардың техникалық-экономикалық негіздемесінің әдістемесін бекіту;";

5) в пункте 1 статьи 8 :
подпункт 8) после слова "границы," дополнить словами "порядка регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств радиолюбительских служб,";
в подпункте 19-2) слова "почтовой связи" заменить словами "общедоступных услуг почтовой связи";
6) в статье 11 :
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Радиочастотный спектр является национальным ресурсом в области связи.";
пункт 3 после слова "ограниченным" дополнить словом "национальным";
в пункте 4:
слова "обеспечивает разработку и выполнение процедур по" заменить словами "в пределах своей компетенции обеспечивает разработку и утверждает";
в подпункте 1):
слово "порядку" заменить словом "порядок";
слова "проектирования, строительства," исключить;
подпункт 2) перед словом "обязательной" дополнить словом "порядок";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) порядок проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;";
подпункт 4) перед словом "международной" дополнить словом "порядок";
в пункте 5 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
7) в статье 12 :
подпункт 2) пункта 1 после слова "право" дополнить словом "равного";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. В случае неиспользования радиочастотного спектра в течение одного года разрешение на использование радиочастотного спектра изымается в порядке, установленном уполномоченным органом.";
8) пункт 1 статьи 13 после слова "также" дополнить словами "их изъятие и";
9) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Взаимодействие операторов связи с органами,
осуществляющими оперативно-розыскную деятельность
1. Операторы связи, осуществляющие свою деятельность на территории Республики Казахстан, обязаны в соответствии с законодательством Республики Казахстан обеспечивать органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность на сетях связи, организационные и технические возможности проведения оперативно-розыскных мероприятий на всех сетях связи, доступ к служебной информации об абонентах, а также принимать меры по недопущению раскрытия форм и методов проведения указанных мероприятий.
Требования к сетям и средствам связи для целей проведения оперативно-розыскных мероприятий определяются уполномоченным органом по согласованию с органами национальной безопасности, осуществляющими специальные оперативно-розыскные мероприятия.
Операторы связи обязаны устанавливать на сетях связи необходимые технические средства, а также обеспечить соответствие своего оборудования установленным требованиям.

5) 8-баптың 1-тармағында:
8) тармақша "тәртібін," деген сөзден кейін "радиоәуесқойлық қызметтің радиоэлектрондық құралдары мен жоғары жиілікті құрылғыларын тіркеу және пайдалану тәртібін," деген сөздермен толықтырылсын;
19-2) тармақшадағы "почта байланысы" деген сөздер "почта байланысының жалпыға қолжетімді қызметі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 11-бапта :
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Радиожиілік спектрі байланыс саласындағы ұлттық ресурс болып табылады.";
3-тармақ "Шектеулі" деген сөзден кейін "ұлттық" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақта :
"уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "өз құзыреті шегінде" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада :
"тәртібі" деген сөз "тәртібін" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жобалау, салу," деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақша "міндетті түрде тіркеу" деген сөздерден кейін "тәртібін" деген сөзбен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін есептеу тәртібін;";
4) тармақша "үйлестіру жөніндегі рәсімдерді әзірлеу мен орындауды қамтамасыз етеді" деген сөздер "үйлестіру тәртібін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 12-бапта :
1-тармақтың 2) тармақшасы "спектріне" деген сөзден кейін "тең" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Радиожиілік спектрі бір жыл бойы пайдаланылмаған жағдайда, радиожиілік спектрін пайдалануға берілген рұқсат уәкілетті орган белгілеген тәртіппен алып қойылады.";
8) 13-баптың 1-тармағындағы "тәртібін, сондай-ақ" деген сөздер ", сондай-ақ оларды алып қою тәртібін және" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Байланыс операторларының жедел-іздестіру қызметін
жүзеге асыратын органдармен өзара іс-қимылы
1. Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын байланыс операторлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, байланыс желілерінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға барлық байланыс желілерінде жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізудің ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндіктерін, абоненттер туралы қызметтік ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ аталған іс-шараларды жүргізу нысандары мен әдістерінің жария болуына жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу мақсаттары үшін байланыс желілері мен құралдарына қойылатын талаптарды арнаулы жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асыратын ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісе отырып уәкілетті орган айқындайды.
Байланыс операторлары байланыс желілерінде қажетті техникалық құралдарды орнатуға, сондай-ақ өз жабдықтарының белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етуге міндетті.

2. Операторы сотовой связи обязаны вести реестр идентификационных кодов абонентских устройств, работающих в их сети.
В случае обнаружения в сети нескольких абонентских устройств с идентичными идентификационными кодами оператор сотовой связи обязан уведомить об этом соответствующие органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. В случае использования средств связи в преступных целях, наносящих ущерб интересам личности, общества и государства, уполномоченные органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан вправе приостанавливать деятельность любых сетей и средств связи.
4. Взаимоотношения операторов связи с уполномоченными государственными органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, регулируются в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности.
5. Операторы сотовой связи обязаны приостанавливать либо возобновлять по идентификационному коду работу абонентского устройства в своей сети по заявлению владельца абонентского устройства.";
10) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Тарифы на услуги связи
1. Тарифы на услуги связи устанавливаются операторами связи самостоятельно на основе обоснованных затрат, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
2. Уполномоченным органом утверждаются тарифы (цены, ставки сбора):
1) на универсальные услуги телекоммуникаций;
2) в сферах естественных монополий в области телекоммуникаций и общедоступных услуг почтовой связи.
Порядок утверждения тарифов (цен, ставок сбора) на услуги, указанные в настоящем пункте, определяется уполномоченным органом.
3. Уполномоченным органом регулируются цены на товары (работы, услуги) субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарных рынках в области телекоммуникаций и почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Операторы связи в порядке, установленном уполномоченным органом, обеспечивают предоставление пользователям услугами связи бесплатных соединений с экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной, справочной и другими службами, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.";
11) в статье 21 :
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) до завершения модернизации сетей телекоммуникаций общего пользования, основанной на замене технологии коммутации каналов пакетными технологиями передачи и коммутации, при технической необходимости устанавливает требования к условиям присоединения и взаимодействия сетей операторов связи, предоставляющих услуги фиксированной телефонной связи, в зависимости от выбранного ими способа организации предоставления услуг.";
в пункте 6:
в части первой:
подпункт 2) после слова "присвоенный" дополнить словом "ранее";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) оказание услуг связи операторами этих сетей телекоммуникаций осуществляется на основании лицензий.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Технологии и средства связи, применяемые для организации выделенных сетей, а также принципы построения и система нумерации устанавливаются владельцами этих сетей. Нумерация (негеографический код) из национального ресурса для этой категории сетей не выделяется.";

2. Ұялы байланыс операторлары өз желілерінде жұмыс істейтін абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтарының тізілімін жүргізуге міндетті.
Желіде сәйкестендіру кодтары бірдей бірнеше абоненттік құрылғы байқалған жағдайда, ұялы байланыс операторы бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын тиісті органдарды хабардар етуге міндетті.
3. Байланыс құралдары жеке адамның, қоғам мен мемлекеттің мүдделеріне нұқсан келтіретін қылмыстық мақсаттарда пайдаланылған жағдайда, жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кез келген байланыс желілері мен құралдарының қызметін тоқтата тұруға құқылы.
4. Байланыс операторларының жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара қарым-қатынасы осы Заңға және Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес реттеледі.
5. Ұялы байланыс операторлары абоненттік құрылғы иесінің өтініші бойынша өз желісіндегі абоненттік құрылғының жұмысын сәйкестендіру коды бойынша тоқтата тұруға не оны қайта бастауға міндетті.";
10) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Байланыс қызметтеріне арналған тарифтер
1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, байланыс операторлары байланыс қызметтеріне арналған тарифтерді негізделген шығындарды негізге ала отырып дербес белгілейді.
2. Уәкілетті орган:
1) телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне;
2) телекоммуникация және почта байланысының жалпыға қолжетімді қызметі саласындағы табиғи монополиялар аясында тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) бекітеді.
Осы тармақта аталған қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) бекіту тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
3. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, телекоммуникация және почта байланысы саласындағы тауарлар нарығында басым (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) белгілеген бағасын реттейді.
4. Байланыс операторлары уәкілетті орган белгілеген тәртіппен байланыс қызметтерін пайдаланушыларға шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, авариялық, анықтамалық қызметтерді және тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын басқа да қызметтерді тегін жалғауды қамтамасыз етеді.";
11) 21-бапта :
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) арналарды коммутациялау технологияларын хабар беру мен коммутациялаудың пакеттік технологияларымен ауыстыруға негізделген ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерін жаңғыртуды аяқтағанға дейін техникалық қажеттілік туындаса, қызметтер көрсетуді ұйымдастырудың өздері таңдаған тәсіліне қарай тіркелген телефон байланысы қызметтерін көрсететін байланыс операторлары желілерінің қосылу және өзара әрекет жасау шарттарына қойылатын талаптарды белгілейді.";
6-тармақта :
бірінші бөлікте:
2) тармақша "желіге" деген сөзден кейін "бұрын" деген сөзбен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы телекоммуникация желілері операторларының байланыс қызметін көрсетуі лицензияның негізінде жүзеге асырылады.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бөлектелген желілерді ұйымдастыру үшін қолданылатын байланыс технологиялары мен құралдарын, сондай-ақ құру принциптері мен нөмірлеу жүйесін осы желілердің иелері белгілейді. Желілердің осы санатына ұлттық ресурстан нөмірлер (географиялық емес код) бөлінбейді.";

12) пункт 3 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"3. Предоставление линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, осуществляется на договорной основе по ценам (тарифам), регулируемым уполномоченным органом, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
13) в пункте 2 статьи 25 слова "по согласованию с антимонопольным органом" исключить;
14) в статье 26 :
в пункте 1:
после слов "доминирующих операторов" дополнить словом "связи";
слова "который утверждается уполномоченным органом в порядке, установленном" заменить словами "типовая форма которого утверждается";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Операторы междугородной и (или) международной телефонной связи обязаны публиковать перечень стандартных точек присоединения в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
15) пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1. Сети и средства телекоммуникаций, радиочастотный спектр и орбитальные позиции спутников связи находятся под защитой государства.
Порядок определения убытков от повреждения сети и средств телекоммуникаций определяется уполномоченным органом.";
16) статью 29 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Проектирование и прокладка внутриквартальных сетей и линий связи, других объектов инженерной инфраструктуры, включая кабельную канализацию, осуществляются в соответствии с планами строительства сооружений связи, линий телекоммуникаций и других объектов инженерной инфраструктуры.";
17) дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
"Статья 29-1. Предоставление в пользование прямого провода
Владелец местной сети телекоммуникаций по обращению владельцев сети телекоммуникаций и (или) операторов связи может предоставлять на договорных условиях в пользование прямые провода, в том числе являющиеся частью абонентских линий, для оказания услуг доступа к сети Интернет.
Абонент имеет право выбора оператора связи, предоставляющего услуги доступа к сети Интернет.";
18) в статье 32 :
в пункте 3:
слова "на сети телекоммуникаций общего пользования в государственный" заменить словами ", а также сотовой связи в республиканский";
после слов "предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи" дополнить словами ", а также сотовой связи";

12) 23-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының мұқтаждықтары үшін техникалық құралдарды орналастыруға қажетті байланыс жолдары мен арналарын, кабель кәріздеріндегі арналар мен алаңдарды беру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен уәкілетті органдар реттейтін бағалар (тарифтер) бойынша шарттық негізде жүзеге асырылады.";
13) 25-баптың 2-тармағындағы "монополияға қарсы органмен келісе отырып" деген сөздер алып тасталсын;
14) 26-бапта :
1-тармақ:
"басым" деген сөзден кейін "байланыс" деген сөзбен толықтырылсын;
"оны Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен уәкілетті орган бекітеді" деген сөздер "оның үлгілік нысанын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторлары уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жалғаудың стандартты нүктелерінің тізбесін жариялауға міндетті.";
15) 28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Телекоммуникация желілері мен құралдары, радиожиілік спектрі және байланыс жер серіктерінің орбиталық позициялары мемлекеттің қорғауында болады.
Телекоммуникация желілері мен құралдары бүлінген кезде келтірілген шығындарды анықтау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
16) 29-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Кабельдік кәрізді қоса алғанда, кварталдар ішіндегі желілер мен байланыс жолдарын, инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілерін жобалау және тарту байланыс ғимараттарын, телекоммуникация жолдарын және инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілерін салу жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.";
17) мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
"29-1-бап. Тікелей сым-өткізгішті пайдалануға беру
Жергілікті телекоммуникация желісінің иесі телекоммуникация желісі иелерінің және (немесе) байланыс операторларының өтініші бойынша шарттық талаптарымен тікелей сым-өткізгіштерді, оның ішінде Интернет желісіне қол жеткізу қызметін көрсету үшін абоненттік жолдардың бір бөлігі болып табылатын тікелей сым-өткізгіштерді пайдалануға бере алады.
Абонент Интернет желісіне қол жеткізу қызметін көрсететін байланыс операторын таңдауға құқылы.";
18) 32-бапта :
3-тармақта:
"Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын беру құқығы үшін мемлекеттік" деген сөздер "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты беру құқығы үшін республикалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ұялы байланыс" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. План ребалансирования тарифов на универсальные услуги телекоммуникаций утверждается уполномоченным органом.";
19) в статье 34 :
в заголовке слова "Компенсации за оказание" заменить словом "Субсидирование";
в пункте 1:
в части первой слово "компенсации" заменить словом "субсидированию";
в части второй слово "компенсируются" заменить словами "подлежат субсидированию";
в пункте 2:
в части первой слово "компенсации" заменить словом "субсидий";
в части второй слова "компенсации операторов универсального обслуживания" заменить словом "субсидий";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень универсальных услуг телекоммуникаций и правила субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
пункт 4 исключить;
20) статью 35 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Нормы, обеспечивающие техническую совместимость сетей и средств телекоммуникаций, показатели качества услуг связи, размеры единиц тарификации утверждаются уполномоченным органом.";
21) в статье 36 :
в части первой пункта 6 слова "абонентскую или повременную" заменить словами "абонентскую, повременную или комбинированную";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Размер и порядок компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам определяются Правительством Республики Казахстан.";
22) статью 37 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Оператор сотовой связи обеспечивает передачу информационных, коротких текстовых сообщений на государственном и русском языках.".
6. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152):
в части третьей пункта 1 статьи 22 слово "законами" заменить словом "законодательством".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением пунктов 1, 2, абзацев шестого, седьмого, десятого подпункта 9), абзацев третьего, четвертого подпункта 18) и абзаца четвертого подпункта 21) пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года.
Президент
Республики Казахстан                             Н. Назарбаев

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтеріне тарифтерді қайта баланстау жоспарын уәкілетті орган бекітеді.";
19) 34-бапта :
тақырыптағы "көрсеткені үшін өтемақы" деген сөздер "субсидиялау" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "өтелуге" деген сөз "субсидиялануға" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "өтелмейді" деген сөз "субсидиялануға жатпайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта :
бірінші бөліктегі "Өтемақы" деген сөз "Субсидиялау" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "әмбебап қызмет көрсету операторларына өтемақы" деген сөздер "субсидиялау" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің тізбесін және телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің құнын субсидиялау ережелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
4-тармақ алып тасталсын;
20) 35-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Телекоммуникация желілері мен құралдарының техникалық үйлесімділігін қамтамасыз ететін нормаларды, байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін, тарифтеу бірліктері мөлшерлерін уәкілетті орган бекітеді.";
21) 36-бапта :
6-тармақтың бірінші бөлігіндегі "абоненттік немесе уақытына қарай" деген сөздер "абоненттік, уақытына қарай немесе аралас" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің мөлшері мен тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
22) 37-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ұялы байланыс операторы ақпараттық, шағын мәтіндік хабарламалардың мемлекеттік тілде және орыс тілінде берілуін қамтамасыз етеді.".
6. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат):
22-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "Заңдарында" деген сөз "заңнамасында" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1, 2-тармақтарын, 5-тармағы 9) тармақшасының алтыншы, жетінші, оныншы абзацтарын, 18) тармақшасының үшінші, төртінші абзацтарын және 21) тармақшасының төртінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                  Н. Назарбаев