Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің хатшысы – аппарат басшысының 2025 жылғы 24 ақпандағы № 10-9/12 өкімі.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-2-бабының 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы қызметінің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының Сот оқуы және біліктілік емтиханын ұйымдастыру бөліміне осы өкімді Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы өкім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғары Сот Кеңесінің
Төрағасы
Д. Малахов
Қазақстан Республикасы
Жоғары Сот Кеңесі
Төрағасының
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 10-9/12 өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы қызметінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-2-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясы (бұдан әрі – Академия) қызметінің тәртібін айқындайды, ол:
1) қызметін басқаруды;
2) білім беру және оқу-әдістемелік қызметтерін;
3) ғылыми және халықаралық қызметін;
4) Академияның магистратурасын бітірген тұлғалар үшін біліктілік емтиханын өткізуді ұйымдастыруды қамтиды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Академиялық бағдарламалар мен жобалар орталығы (бұдан әрі – АБЖО) – Академияның жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру бағдарламалары бойынша оқу процесін ұйымдастыратын, оқу үдерісіне оқытудың инновациялық әдістерін енгізетін, сот ісі бойынша білім беру мәселелері бойынша соттармен өзара іс-қимыл жасайтын, Академияның ғылыми, зерттеу, жобалық жұмыстарын және халықаралық ынтымақтастығын үйлестіретін құрылымдық бөлімшесі;
2) Ақпараттық технологиялар қызметі (бұдан әрі – АТЖ) – ақпараттық технологияларды енгізуді және дамытуды, ақпараттық жүйелердің және Академияның интернет-ресурсының жұмыс істеуі мен қауіпсіздігін техникалық қамтамасыз етуді, бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға және Академияның ақпараттандырылуын енгізу және дамыту бойынша сатып алынған жабдықтар мен мен қызметтердің техникалық шарттарын әзірлеуге қатысуды жүзеге асыратын Академияның құрылымдық бөлімшесі.

Об утверждении Правил деятельности Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
Распоряжение Председателя Высшего Судебного Совета Республики Казахстан от 24 февраля 2025 года №10-9/12
В соответствии с подпунктом 3) статьи 5-2 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 10) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан":
1. Утвердить Правила деятельности Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Отделу судебного образования и организации квалификационного экзамена Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан обеспечить размещение настоящего распоряжения на официальном интернет-ресурсе Высшего Судебного Совета Республики Казахстан.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Высшего Судебного Совета
Республики Казахстан
Д. Малахов
Приложение
к распоряжению Председателя
Высшего Судебного Совета
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 г. № 10-9/12
Правила
деятельности Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 5-2 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Правила определяют порядок деятельности Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан (далее – Академия), включающий организацию:
1) управления деятельностью;
2) образовательной и учебно-методической деятельности;
3) научной и международной деятельности;
4) проведения квалификационного экзамена для лиц, окончивших обучение в магистратуре Академии.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) Центр академических программ и проектов (далее – ЦАПП) – структурное подразделение Академии, осуществляющее организацию учебного процесса по программам послевузовского
и дополнительного образования, внедрение инновационных методов преподавания в учебный процесс, взаимодействие по вопросам судебного образования с судами, координацию научной, исследовательской и проектной работы и международного сотрудничества Академии;
2) Служба информационных технологий (далее – СИТ) – структурное подразделение Академии, осуществляющее внедрение и развитие информационных технологий, техническое обеспечение функционирования и безопасности информационных систем и Интернет-ресурса Академии, участие в планировании бюджетных программ и подготовке технических спецификаций закупаемого оборудования и услуг по внедрению и развитию информатизации Академии, информационное обеспечение, а также обеспечение надлежащей и бесперебойной работы компьютерной и организационной техники;

3) Әкiмшiлiк-қаржылық қызмет (бұдан әрi – ӘҚҚ) – шаруашылық қызмет көрсету, материалдық және қаржылық ресурстарды ұтымды пайдалану, Академия мүлкiнiң сақталуын қамтамасыз ету, бухгалтерлік, материалдық-техникалық, құқықтық, кадрлық және құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылықты және бақылауды жүзеге асыратын Академияның құрылымдық бөлiмшесi;
4) білім алушы – магистратурада, докторантурада білім алушы тұлға;
5) Ғылыми-білім беру орталығы (бұдан әрі – ҒББО) – бір немесе бірнеше сабақтас пәндер бойынша оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік, ғылыми-зерттеу және сараптамалық-талдау қызметтерін, сондай-ақ білім беру процесі және ғылыми зерттеулер мәселелері бойынша соттармен, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын Академияның құрылымдық бөлімшесі;
6) докторантура – философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беретін білім беру бағдарламалары ғылыми, педагогикалық және (немесе) кәсіби сот қызметі үшін кадрлар даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
7) қосымша білім беру бағдарламасы – судьялардың, сот жүйесі қызметкерлерінің, заң қызметінің басқа да салаларының қызметкерлерінің және өзге де тұлғалардың қазіргі заманғы талаптарға сәйкес кәсіби құзыреттілігін дамыту, қайта даярлау, біліктілігін арттыру бағдарламасы, сондай-ақ судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыруға даярлау бағдарламасы;
8) магистратура – жоғары оқу орнынан кейінгі білім, заң ғылымдарының магистрі, құқық магистрі дәрежесін беріп, кадрлар даярлауға бағытталған білім беру бағдарламалары;
9) тыңдаушы – Академияда қосымша білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан тұлға.
2-тарау. Академияның қызметін басқаруды ұйымдастыру
4. Академияны басқару Жарлыққа және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
5. Академияның алқалы басқару органы Ғылыми кеңес болып табылады.
6. Тікелей басқаруды Жоғары Сот Кеңесінің (бұдан әрі – Кеңес) Төрағасы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Академия ректоры жүзеге асырады.
Академияның вице-ректоры Академия ректорының ұсынысы бойынша Кеңес Төрағасының өкімімен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
7. Академияның міндеттерін тиімді шешу және функцияларын орындау мақсатында Академия жарғысында көзделген тәртіппен құрылатын оқу-әдістемелік кеңес және өзге де алқалы органдар құрылады.

3) Административно-финансовая служба (далее – АФС) – структурное подразделение Академии, осуществляющее организационно-методическое руководство и контроль по вопросам хозяйственного обслуживания, рационального использования материальных и финансовых ресурсов, сохранности имущества Академии, бухгалтерский учет, материально-техническое, правовое, кадровое и документационное обеспечение;
4) обучающийся – лицо, проходящее обучение в магистратуре, докторантуре;
5) Научно-образовательный центр (далее – НОЦ) – структурное подразделение Академии, осуществляющее учебную, учебно-методическую, научно-методическую, научно-исследовательскую и экспертно-аналитическую деятельность по одной или нескольким смежным дисциплинам, а также взаимодействие с судами, государственными и негосударственными организациями по вопросам образовательного процесса и научных исследований;
6) докторантура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров для научной, педагогической и (или) профессиональной судебной деятельности, с присуждением степени доктора философии (PhD), доктора по профилю;
7) программа дополнительного образования – программа переподготовки, повышения квалификации судей, работников судебной системы, работников других сфер юридической деятельности и иных лиц, направленная на развитие профессиональных компетенций, соответствующих современным требованиям, а также программа подготовки к сдаче квалификационного экзамена на должность судьи;
8) магистратура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени магистра юридических наук, магистра права по образовательной программе;
9) слушатель – лицо, обучающееся в Академии по образовательным программам дополнительного образования.
Глава 2. Организация управления деятельностью Академии
4. Управление Академией осуществляется в соответствии с Уставом и настоящими Правилами.
5. Коллегиальным органом управления Академией является Ученый совет.
6. Непосредственное руководство Академией осуществляет ректор Академии, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Председателем Высшего Судебного Совета Республики Казахстан (далее – Совет).
Вице-ректор Академии назначается и освобождается от должности распоряжением Председателя Совета по представлению ректора Академии.
7. В целях эффективного решения задач и выполнения функций Академии образуются учебно-методический совет и иные коллегиальные органы, создаваемые в порядке, предусмотренном Уставом Академии.

8. Ғылыми хатшы және оқу-әдістемелік кеңестің төрағасы Ғылыми кеңес пен Оқу-әдістемелік кеңес туралы ережелерге сәйкес жұмысын ұйымдастырады.
9. Академияның құрылымдық бөлімшелері ретінде ҒББО, АБЖО, ӘҚҚ және АТҚ саналады. АБЖО-да оның қызмет бағыттары бойынша секторлар құрылуы мүмкін.
10. Академияның құрылымдық бөлімшелері өз қызметін Жарғының, осы Қағидалардың, Академияның тиісті құрылымдық бөлімшелері туралы ережелердің және Академияның жұмыс жоспарларының негізінде жүзеге асырады.
11. Академияның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысына басшылық жасау Академия ректорының бұйрығымен тағайындалатын және қызметтен босатылатын орталықтардың директорлары, қызмет басшысы тиісінше басқарады.
12. Академияның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысы Академия білім алушылары мен тыңдаушыларының кәсіби және тұлғалық құзыреттерін қалыптастыруға және нығайтуға бағытталған.
13. Академияда бюджеттік негізде білім алушылардың саны мемлекеттік білім беру тапсырысымен, ақылы негізде білім алушылардың саны Ғылыми кеңеспен айқындалады.
14. Академия қосымша білім беруді күндізгі және қашықтықтан оқыту форматында білім беру бағдарламаларын іске асырады.
15. Академиялық топтың толықтығы мен олардың қалыптасуын Академия дербес жүзеге асырады.
3-тарау. Академияның білім беру және оқу-әдістемелік қызметін ұйымдастыру
16. Академияның білім беру және оқу-әдістемелік қызметі жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру бағдарламаларына, зерттеушілік және халықаралық жобаларға сәйкес жүзеге асырылады.
17. Академиядағы оқу-әдістемелік жұмыс оқу және ғылыми процесті іске асырып, үйлестіретін барлық құрылымдық бөлімшелерде жүргізіледі.
18. Академияның оқу және ғылыми жұмыстарына Академияның оқу және ғылыми жұмыс жөніндегі вице-ректоры тікелей басшылық етеді.
19. Академияның оқу-әдістемелік жұмысы Кеңес Төрағасының өкімімен бекітілетін, Академияда оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Академия жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу және оқу-әдістемелік қызметінің мазмұнын, ұйымдастыру әдісін және құрылымын жоспарлауды оқытудың кредиттік технологиясының негізінде жүзеге асырады.
21. Академиядағы оқу жылының мерзімдері академиялық күнтізбе арқылы белгіленеді және академиялық кезеңдерге (семестрлерге) бөлінеді.
22. Академиялық кезеңнің ұзақтығын Академия дербес белгілейді.
23. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бойынша оқу қызметін ұйымдастыру академиялық күнтізбе, оқу жоспары және оқу сабақтарының кестесі, қосымша білім беру бойынша – күнтізбелік жылға арналған жоспар-кесте және оқу жоспары және тиісті курстардың бағдарламасы негізінде жүзеге асырылады.

8. Ученый секретарь и председатель учебно-методического совета организуют работу Ученого совета и Учебно-методического совета в соответствии с положениями о них.
9. Структурными подразделениями Академии являются НОЦ, ЦАПП, АФС и СИТ. В ЦАПП могут создаваться сектора по направлениям его деятельности.
10. Структурные подразделения Академии осуществляют свою деятельность на основе Устава, настоящих Правил, положений о соответствующих структурных подразделениях Академии и планов работы Академии.
11. Руководство работой структурных подразделений Академии осуществляют соответственно директора центров, руководители служб, назначаемые и освобождаемые от должности приказом ректора.
12. Работа структурных подразделений Академии направлена на формирование и укрепление профессиональных и личностных компетенций обучающихся и слушателей Академии.
13. Численность обучающихся в Академии на бюджетной основе определяется государственным образовательным заказом, на платной основе – Ученым советом.
14. Академия реализует образовательные программы дополнительного образования как в формате очного, так и дистанционного обучения.
15. Наполняемость академической группы и их формирование осуществляется Академией самостоятельно.
Глава 3. Организация образовательной и учебно-методической деятельности Академии
16. Образовательная и учебно-методическая деятельность Академии осуществляется в соответствии с образовательными программами послевузовского и дополнительного образования, исследовательскими и международными проектами.
17. Учебно-методическая работа в Академии осуществляется во всех структурных подразделениях, реализующих и координирующих учебный и научный процессы.
18. Непосредственное руководство учебной и научной работой Академии осуществляет вице-ректор Академии по учебной и научной работе.
19. Учебно-методическая работа Академии осуществляется в соответствии с Правилами организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в Академии, утверждаемыми распоряжением Председателем Совета.
20. Планирование содержания, способа организации и структуры учебной и учебно-методической деятельности послевузовского образования осуществляется Академией на основе кредитной технологии обучения.
21. Сроки учебного года в Академии устанавливаются академическим календарем и делятся на академические периоды (семестры).
22. Продолжительность академического периода Академия устанавливает самостоятельно.
23. Организация учебной деятельности по послевузовскому образованию осуществляется на основе академического календаря, учебного плана и расписания учебных занятий, по дополнительному образованию – плана-графика и учебного плана на календарный год и программы соответствующих курсов.

24. Оқу процесінің құрылымы оқу жүктемесінің көлемін, академиялық кезеңдердің ұзақтығын және академиялық сабақтардың түрлерін ескере отырып, құрылады.
25. Академия жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын дербес әзірлейді және оны Ғылыми Кеңестің шешімі негізінде ректор бекітеді.
26. Академиялық күнтізбе мен профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) орташа жылдық педагогикалық жүктемесін Ғылыми Кеңестің шешімі негізінде ректор бекітеді.
27. Аудиториялық жұмыстың және білім алушының өзіндік жұмысының бір академиялық сағаты 50 минутты құрайды.
28. Кәсіби практиканың, эксперименттік/ғылыми-зерттеу жұмыстарының, білім алушыларды қорытынды мемлекеттік аттестаттаудың бір академиялық сағаты 50 минутты құрайды.
29. Академияда оқу жұмыстарының мынадай негізгі түрлері белгіленеді: байланыс сағаттары, кеңес беру, бақылау жұмыстары, білім алушының өзіндік жұмысы, кәсіби практика, тағылымдама, магистрлік жоба, магистрлік және докторлық диссертация.
30. Кредит пен академиялық сағаттар көлемінің арақатынасын Академия дербес анықтайды.
31. Дәрістер оқуға және оқу сабақтарының басқа да түрлерін өткізуге, білім алушылардың эксперименттік/ғылыми-зерттеу жұмысын басқаруға орталықта директор, профессор, доцент лауазымдарын атқаратын оқытушылар, сондай-ақ судьялар, адвокаттар, сарапшылар және өзге де практик-мамандар тартылады.
32. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасы бойынша оқу жұмысы аудиториялық және аудиториядан тыс болып бөлінеді.
Аудиториялық жұмысқа байланыс сағаттары, тренингтер, шолу дәрістері, консультациялар, ағымдағы бақылау, аралық аттестация, жобаны/диссертацияны алдын ала қорғау, кәсіби практика мен тағылымдама есептерін қабылдау, аттестация комиссиясының, апелляция комиссиясының құрамына қатысу жатады.
Аудиториядан тыс жұмысқа оқу жұмысының қалған барлық түрлері жатады.
33. Қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстарындағы оқу сабақтары дәрістерге, семинарларға, практикалық және зертханалық сабақтарға, тренингтерге және сабақтардың, оның ішінде қашықтықтан оқыту форматындағы сабақтардың өзге де түрлеріне бөлінеді.
34. Академия білім алушылар мен тыңдаушылардың жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру бағдарламаларын меңгеруі үшін барынша қолайлы жағдай жасай отырып, оқытудың нысандарын, әдістері мен құралдарын айқындайды.
35. Білім алушыларды оқу сабақтарынан және аудиторлық емес жұмыстан алаңдатуға Академия ректорымен келісілген Академияның оқу және ғылыми жұмыс жөніндегі вице-ректорының рұқсатымен ғана жол беріледі.
36. Білім беру бағдарламасы пәндерден тұрады, олардың тізбесі мен мазмұны оқу жоспарлары мен бағдарламалары арқылы айқындалады.

24. Структура образовательной деятельности формируется с учетом объема учебной нагрузки, продолжительности академических периодов и видов академических занятий.
25. Образовательные программы послевузовского образования разрабатываются Академией самостоятельно и утверждаются ректором на основе решения Ученого Совета.
26. Академический календарь и среднегодовая педагогическая нагрузка профессорско-преподавательского состава (далее – ППС) утверждаются ректором на основе решения Ученого Совета.
27. Один академический час аудиторной работы и самостоятельной работы обучающегося составляет 50 минут.
28. Один академический час профессиональной практики, экспериментальной/научно-исследовательской работы, итоговой государственной аттестации обучающихся составляет 50 минут.
29. В Академии устанавливаются следующие основные виды учебных работ: контактные часы, консультации, контрольные работы, самостоятельная работа обучающегося, профессиональная практика, стажировка, магистерский проект, магистерская и докторская диссертация.
30. Соотношение объема кредита и академических часов определяется Академией самостоятельно.
31. К чтению лекций и проведению других видов учебных занятий, руководству экспериментальной/научно-исследовательской работой обучающихся допускаются преподаватели, занимающие в центре должности директора, профессора, доцента, а также судьи, судьи в отставке, адвокаты, эксперты и иные специалисты-практики.
32. Учебная работа по программе послевузовского образования подразделяется на аудиторную и внеаудиторную.
Аудиторная работа включает контактные часы, тренинги, обзорные лекции, консультации, текущий контроль, промежуточную аттестацию, проведение предварительной защиты проекта/диссертации, прием отчетов по итогам профессиональной практики и стажировки, участие в составе аттестационной комиссии, апелляционной комиссии.
К внеаудиторной работе относятся все остальные виды учебной работы.
33. Учебные занятия на курсах переподготовки и повышения квалификации подразделяются на лекции, семинары, практические и лабораторные занятия, тренинги и иные формы занятий, в том числе в формате дистанционного обучения.
34. Академия определяет формы, методы и средства обучения, необходимые для освоения обучающимися и слушателями образовательных программ послевузовского и дополнительного образования.
35. Отвлечение обучающихся от учебных занятий и внеаудиторной работы допускается только с разрешения вице-ректора Академии по учебной и научной работе, согласованного с ректором Академии.
36. Образовательная программа состоит из дисциплин, перечень и содержание которых определяются учебными планами и программами.

37. Даярлау, қайта даярлау, біліктілікті арттыру және судья лауазымына орналасу үшін біліктілік емтиханын тапсыруға дайындықтағы оқыту тілдері – қазақ және орыс тілдерінде.
38. Кәсіби практика, тағылымдама, эксперименттік/ғылыми-зерттеу жұмысы және білім алушыларды қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеге сәйкес жүргізіледі.
39. Астана қаласының соттары кәсіби практика базалары болып табылады. Академия білім алушылардың кәсіби практикадан өтуін ұйымдастыру үшін Астана қаласының сотымен кәсіби практикадан өтуге шарт жасасады.
Форс-мажорлық жағдайлар туындаған жағдайда (стихиялық құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай және басқалары) Академия, Жоғары Сот Кеңесінің келісімі бойынша білім алушылардың кәсіби практикадан өтуіне шарттар жасай отырып, Қазақстан Республикасының басқа да жергілікті соттарын практика базалары ретінде айқындай алады.
40. Кәсіби практикадан өтуге жолдама мерзімі, сот атауы және практика жетекшісі көрсетіле отырып, Академия ректорының бұйрығымен ресімделеді.
41. Білім алушының ғылыми жетекшісін және зерттеу тақырыбын Ғылыми кеңестің шешімі негізінде Академия ректоры бекітеді.
42. Магистранттардың, докторанттардың ғылыми жетекшілері Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 5 қаңтардағы "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" № 4 бұйрығына сәйкес тағайындалады.
43. Магистранттың және докторанттың жеке жұмыс жоспарына сәйкес эксперименттік/ғылыми-зерттеу жұмысы шеңберінде тағылымдамадан өту қарастырылады.
44. Оқу сабақтарын өткізу, кәсіби практикаларды, тағылымдамаларды ұйымдастыру және өткізу, магистрлік жобаларды, магистрлік және докторлық диссертацияларды дайындау мақсатында Академия сот білімінің үзілмеуін қамтамасыз ету және заң ғылымы мен тәжірибесі арасындағы байланысты нығайту үшін Қазақстан Республикасы соттарының оқу орталықтарымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
45. Игерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру, сондай-ақ Академияда білім алушылардың оқу жетістіктерін есепке алуды АБЖО жүргізеді.
46. Судьялар мен сот жүйесі қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру курстарын (бұдан әрі – Курстар) ұйымдастыру және өткізу тәртібі Академия Ректорының бұйрығымен бекітілген Қағидалар арқылы реттеледі.
4-тарау. Академияның ғылыми және халықаралық қызметін ұйымдастыру

37. Языками обучения подготовки, переподготовки, повышения квалификации и подготовки к сдаче квалификационного экзамена на должность судьи являются казахский и русский.
38. Профессиональная практика, стажировка, экспериментальная/научно-исследовательская работа и итоговая аттестация обучающихся проводятся согласно академическому календарю.
39. Базами профессиональных практик являются суды города Астана. Для организации прохождения профессиональной практики обучающимися Академией заключается договор на прохождение профессиональной практики с судом города Астана.
В случае возникновения форс-мажорных ситуаций (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и иные) Академия, по согласованию с Советом, может определить в качестве баз практики другие местные суды Республики Казахстан, с которыми заключаются договоры на прохождение обучающимися профессиональной практики.
40. Направление на прохождение профессиональной практики оформляется приказом ректора Академии с указанием сроков, наименования суда и руководителя практики.
41. Научный руководитель и тема исследования обучающегося утверждается ректором на основе решения Ученого Совета.
42. Научные руководители магистрантов, докторантов назначаются в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 января 2024 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечня документов, подтверждающих соответствие им".
43. В соответствии с индивидуальным планом работы магистранта и докторанта, в рамках экспериментальной/научно-исследовательской работы, предусматривается прохождение стажировки.
44. В целях проведения учебных занятий, организации и проведения профессиональной практики, стажировки, подготовки магистерских проектов, магистерских и докторских диссертаций Академия осуществляет взаимодействие с учебными центрами судов Республики Казахстан для обеспечения непрерывности судебного образования и укрепления связи между юридической наукой и практикой.
45. Учет освоенных кредитов, организацию промежуточной и итоговой аттестации, а также ведение учета учебных достижений обучающихся в Академии осуществляет ЦАПП.
46. Порядок организации и проведения курсов переподготовки и повышения квалификации судей и работников судебной системы (далее – Курсы) регулируется Правилами, утвержденными приказом ректора Академии.
Глава 4. Организация научной и международной деятельности Академии

47. Академияның ғылыми жұмысы сот жүйесінің және сот білімін беру проблемаларын зерттеуге, сот төрелігін іске асыру сапасын арттыру мақсатында ғылым, білім және сот қызметін интеграциялау негізінде практикалық проблемаларды шешуде ғылыми ұстанымдарды қалыптастыруға бағытталған.
48. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын (бұдан әрі – ҒЗЖ) ұйымдастыруды және жүргізуді орталықтар жүзеге асырады, ғылыми-зерттеу жұмыстарын үйлестіруді АБЖО қамтамасыз етеді.
49. Ғылыми зерттеу жұмыстарын ПОҚ қатарындағы тұлғалар, білім алушылар жүзеге асырады.
50. ҒЗЖ Академия жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
51. Академияның ҒЗЖ мына жұмыстар кіреді:
1) іргелі, қолданбалы ғылыми-зерттеу және ақпараттық-талдау жұмыстарын жүргізу;
2) оқу процесіне оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеуді және енгізу;
3) ғылыми зерттеу нәтижелерін оқу процесіне және құқықтық практикаға енгізу;
4) өз ғылыми мектептерін қалыптастыруды және дамытуды, ҒЗЖ ғылыми-педагогикалық қызметкерлер мен білім алушыларды белсенді тарту;
5) білім алушылар мен тыңдаушылардың ҒЗЖ ұйымдастыруды және басқару.
52. Академия сот кадрларын даярлау, зерттеу және жобалау жұмыстары саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.
53. Халықаралық ынтымақтастық Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Жоғары Сот Кеңесінің шетелдік мемлекеттердің тиісті мекемелерімен жасасқан келісімдеріне, Академия жасасқан меморандумдар мен екіжақты шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
54. Академия өз құзыретінің шеңберінде, шетелдік серіктестермен судья кадрларын даярлау, ғылыми зерттеулер жүргізу, ПОҚ-тың және Академия қызметкерлерінің біліктілігін арттыру саласында ынтымақтастық туралы келісім жасасады.
55. Академия халықаралық ынтымақтастықты мынадай нысандарда жүзеге асырады:
1) Академияның білім алушыларын, ПОҚ-ын және басқа да қызметкерлерін екіжақты және көпжақты алмасу бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жіберу;
2) ғылыми конференцияларға, форумдарға, семинарларға және басқа да іс-шараларға қатысу;
3) шетелдік білім беру мекемелерінің оқытушыларын, судьяларды, практикалық заңгерлерді дәріс оқуға, практикалық сабақтар өткізуге, конференциялар мен басқа да іс-шараларға қатысуға тарту;
4) ПОҚ-ды, магистранттарды, докторанттарды, қызметкерлерді шетелдік ғылыми және оқу мекемелеріне педагогикалық, ғылыми тағылымдамаға, сондай-ақ біліктілігін арттыруға жіберу;
5) бірлескен іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу, ғылыми еңбектерді, оқу және оқу-әдістемелік әдебиеттерді бірлесіп басып шығару;
6) ғылыми-әдістемелік деректер базасымен алмасу;

47. Научная работа Академии направлена на исследование проблем судебной системы и судебного образования, выработку научного подхода в решении практических проблем на основе интеграции науки, образования и судебной деятельности в целях повышения качества отправления правосудия.
48. Организация и проведение научно-исследовательских работ (далее – НИР) осуществляется центрами, координацию научно-исследовательских работ обеспечивает ЦАПП.
49. НИР выполняется лицами из числа ППС, обучающимися.
50. НИР осуществляется в соответствии с планом Академии.
51. НИР Академии включает:
1) проведение фундаментальных, прикладных научно-исследовательских и информационно-аналитических работ;
2) разработку и внедрение инновационных технологий обучения в учебный процесс;
3) внедрение результатов научных исследований в учебный процесс и юридическую практику;
4) формирование и развитие собственных научных школ, активное привлечение к НИР научно-педагогических сотрудников и обучающихся;
5) организацию и руководство НИР обучающихся и слушателей.
52. Академия осуществляет международное сотрудничество в области подготовки судейских кадров, исследовательской и проектной работы.
53. Международное сотрудничество осуществляется в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, соглашениями, заключенными Советом с соответствующими учреждениями зарубежных государств, меморандумами и двусторонними договорами, заключенными Академией.
54. Академия, в рамках своей компетенции, заключает с зарубежными партнерами соглашения о сотрудничестве в сфере подготовки судейских кадров, проведения научных исследований и повышения квалификации ППС и сотрудников Академии.
55. Академия осуществляет международное сотрудничество в следующих формах:
1) направление обучающихся, ППС и других работников Академии по программам двустороннего и многостороннего обмена за пределы Республики Казахстан;
2) участие в научных конференциях, форумах, семинарах и других мероприятиях;
3) привлечение зарубежных преподавателей образовательных учреждений, судей, практикующих юристов для чтения лекций, проведения практических занятий, участия в конференциях и других научных мероприятиях;
4) направление ППС, магистрантов, докторантов, работников в зарубежные научные и учебные учреждения на педагогическую, научную стажировку, а также повышение квалификации;
5) проведение совместных фундаментальных и прикладных научных исследований, совместное издание научных трудов, учебной и учебно- методической литературы;
6) обмен научно-методическими базами данных;

7) шетелдік серіктестермен бірлесіп, түрлі оқу бағдарламалары мен ғылыми зерттеулерге қатысу.
5-тарау. Академия магистратурасында оқу бітірген тұлғалар үшін біліктілік емтиханын өткізу
56. Тұлғаны судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыруға жіберу үшін Академияның магистратурасында магистр дәрежесін алып оқуды аяқтау негіз болып табылады.
57. Академияны бітірген тұлғаны судья лауазымына біліктілік емтиханын тапсыруға жіберу туралы шешім оқу және ғылыми жұмыс жөніндегі вице-ректордың ұсынысы бойынша Академия ректорының бұйрығымен ресімделеді.
58. Академияда оқуды бітірген тұлғадан судья лауазымына біліктілік емтиханын қабылдауды оның білім деңгейін және оларды практикада қолдану қабілетін айқындау үшін біліктілік комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
59. Комиссия құрамына Кеңес мүшесі, Жоғарғы Соттың судьясы, адвокат қоғамдастығының өкілі, сондай-ақ Академияның ПОҚ-ы кіреді.
Комиссия құрамына кіретін адамдардың заң саласында кәсіби білімі, заң мамандығы бойынша кемінде он жыл жұмыс тәжірибесі және мінсіз беделі болуы қажет.
60. Комиссия құрамы төрағадан және төрт мүшеден тұрады, оның екеуі заң ғылымдарының докторы немесе кандидаты, немесе PhD болып табылады.
Комиссияның құрамы біліктілік емтиханы басталғанға дейін кемінде бір ай бұрын Кеңес Төрағасының келісімі бойынша Академия ректорының бұйрығымен бекітіледі.
61. Академия біліктілік емтиханын өткізу орны мен уақыты туралы Комиссия мүшелерін кемінде 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етеді.
62. Комиссия төрағасы:
1) Комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
2) емтихан материалдарының (кейстер, эссе, тізімдемелер) құпиялылық режимінің және ақпараттық қауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз етеді;
3) форс-мажорлық жағдайлар туындаған жағдайда (стихиялық құбылыстар, әскери әрекеттер, төтенше жағдай және басқалары) және басқа жағдайларда (кешігу, келмеу және басқалары) Комиссия жұмысын ұйымдастыру жөнінде шешім қабылдайды.
63. Комиссия мүшелері:
1) Комиссия төрағасынан жұмысты ұйымдастыру жөнінде нұсқаулықтар алады;
2) құпиялылықты, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің белгіленген тәртібін сақтайды және осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес құпия ақпаратты жария етпеу туралы міндеттемеге қол қояды.
64. Комиссияның төрағасы мен мүшелері өздеріне жүктелген функцияларды этикалық және моральдық нормаларды сақтай отырып, жоғары кәсіби деңгейде орындайды.
65. Комиссия бөгде адамдардың кіруін шектеуге және ақпараттық қауіпсіздік режимінің және құжаттаманы сақтаудың тиісті шарттарының сақталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін, оның жұмысы үшін арнайы бөлінген үй-жайларға орналасады.

7) участие в различных образовательных программах и научных исследованиях совместно с иностранными партнерами.
Глава 5. Проведение квалификационного экзамена для лиц, окончивших обучение в магистратуре Академии
56. Основанием для допуска лица к сдаче квалификационного экзамена на должность судьи является окончание обучения в магистратуре Академии с присвоением степени магистра.
57. Решение о допуске лица, окончившего обучение в Академии, к сдаче квалификационного экзамена оформляется приказом ректора Академии по представлению вице-ректора по учебной и научной работе.
58. Прием квалификационного экзамена на должность судьи у лица, окончившего обучение в Академии, для определения уровня его знаний и способности применять их на практике осуществляет Квалификационная комиссия (далее – Комиссия).
59. Комиссия формируется в составе члена Совета, судьи Верховного Суда, представителя адвокатского сообщества, а также ППС Академии.
Лицам, входящим в состав Комиссии, необходимо обладать профессиональными знаниями в области юриспруденции, опытом работы по юридической специальности не менее десяти лет и иметь безупречную репутацию.
60. Комиссия состоит из председателя и четырех членов, двое из которых являются докторами или кандидатами юридических наук, либо PhD.
Состав Комиссии утверждается приказом ректора Академии по согласованию с Председателем Совета не позднее месяца до начала квалификационного экзамена.
61. О времени и месте проведения квалификационного экзамена члены Комиссии извещаются Академией не позднее чем за десять календарных дней до его начала.
62. Председатель Комиссии:
1) организует работу Комиссии;
2) обеспечивает соблюдение конфиденциальности и режима информационной безопасности материалов экзамена (кейсов, эссе, ведомостей);
3) принимает решение по организации работы Комиссии в случае возникновения форс-мажорных ситуаций (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и т.п.) и иных обстоятельств (опоздание, неявка и т.п.).
63. Члены Комиссии:
1) инструктируются председателем Комиссии по организации работы;
2) соблюдают конфиденциальность, установленный порядок обеспечения информационной безопасности и подписывают обязательство о неразглашении конфиденциальной информации, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
64. Председатель и члены Комиссии выполняют возложенные на них функции на высоком профессиональном уровне, соблюдая этические и моральные нормы.
65. Комиссия размещается в специально выделенном для ее работы помещении, позволяющем ограничить доступ посторонних лиц и обеспечить соблюдение режима информационной безопасности и надлежащих условий хранения документации.

66. Комиссияның іс қағаздарын шешім қабылдау кезінде дауыс беруге қатыспайтын хатшы жүргізеді.
67. Комиссия төрағасы мен мүшелері өздерінің жұбайларына, жақын туыстарына немесе жекжаттарына қатысты мәселелерді қарау кезінде отырысқа қатыспайды.
68. Отырыстар, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі. Шешімдер қатысушылардың қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
69. Комиссия отырысында қабылданған шешімдер Комиссия отырысы аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде төрағалық етуші қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
70. Комиссия отырысының хаттамасында қатысқан Комиссия мүшелері, талқыланатын мәселелердің атауы және мәні, қабылданған шешім және (немесе) ұсынымдар көрсетіледі. Комиссияның шешімі бойынша отырыстың аудио - және/немесе бейнежазбасы жүргізіледі.
71. Академия біліктілік емтиханының кестесін қорытынды аттестаттау аяқталғанға дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жасайды. Форс-мажорлық жағдайлар (стихиялық құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай және басқалары) туындаған кезде Комиссия уәжді шешім бойынша біліктілік емтиханын өткізудің басқа күнін белгілейді.
72. Біліктілік емтиханын тапсыру рәсімі үш кезеңді қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін компьютерлік тестілеу (бұдан әрі – компьютерлік тестілеу);
2) сот практикасынан жағдайларды модельдейтін тапсырмаларды шешу негізінде емтихан тапсырушының меңгерген білімін практикада қолдану қабілетін тексеру (бұдан әрі – кейс шешу);
3) эссе жазу.
73. Құқық салаларының тізбесі мен біліктілік емтиханының бағдарламасы Академияның Ғылыми кеңесінің отырысында қазақ және орыс тілдерінде бекітіледі.
74. Кейстер мен эссе тақырыптарын әзірлеуді Академия ұйымдастырады.
75. Біліктілік емтиханын қабылдау жүзеге асырылатын электрондык жүйе ақпаратқа рұқсатсыз қол жеткізуді, ақпаратты жинаудың, өңдеудің, жинақтаудың, сақтаудың, іздеудің және берудің бағдарламалық-техникалық құралдарының жұмыс істеуінің бұзылуын, көрсетілген құралдардың істен шығуын болғызбайтын тиісті қауіпсіздік шараларымен қамтамасыз етілуге тиіс.
76. Біліктілік емтиханын тапсыру үшін бөгде пайдаланушылардың қол жеткізуіне жол бермейтін автономды желіге біріктірілген компьютерлер пайдаланылады.
77. Біліктілік емтиханын қабылдайтын орын-жайға бөгде адамдардың кіруіне жол берілмейді.
78. Біліктілік емтиханын өткізу алдында емтихан тапсырушыларға емтихан тапсыру қағидалары туралы ақпаратпен таныстыруды қамтитын нұсқаулық беріледі.

66. Делопроизводство Комиссии ведет секретарь, который не принимает участие в голосовании при принятии решения.
67. Председатель и члены Комиссии не участвуют в заседании при рассмотрении вопросов в отношении супругов, близких родственников или свойственников.
68. Заседания считаются правомочными, если на них присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии. Решения принимаются простым большинством голосов от числа присутствующих. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
69. Решения, принятые на заседании Комиссии, оформляются протоколом в течение пяти рабочих дней со дня завершения заседания Комиссии и подписываются председательствующим.
70. В протоколе заседания Комиссии указываются присутствующие члены Комиссии, наименование и предмет обсуждаемого вопроса, принятое решение и (или) рекомендации. На заседании Комиссии производится аудио- и/или видеозапись заседания.
71. Расписание квалификационного экзамена составляется Академией не позднее чем за десять календарных дней до окончания итоговой аттестации. В случае возникновения форс-мажорных ситуаций (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и иные) Комиссия по мотивированному решению устанавливает другую дату проведения квалификационного экзамена.
72. Процедура сдачи квалификационного экзамена включает в себя три этапа:
1) компьютерное тестирование на знание законодательства Республики Казахстан (далее – компьютерное тестирование);
2) проверку способности экзаменуемого применять знания на практике на основе решения задач, моделирующих ситуации из судебной практики (далее –решение кейса);
3) написание эссе.
73. Перечень отраслей права и программа квалификационного экзамена утверждаются на заседании Ученого совета Академии на казахском и русском языках.
74. Разработку кейсов и тематики эссе организует Академия.
75. Электронная система, посредством которой осуществляется прием квалификационного экзамена должна быть обеспечена соответствующими мерами безопасности, исключающими несанкционированный доступ к информации, нарушение функционирования программно-технических средств сбора, обработки, накопления, хранения, поиска и передачи информации, выведение указанных средств из строя.
76. Для сдачи квалификационного экзамена используются компьютеры, объединенные автономной сетью, исключающей доступ посторонних пользователей.
77. В помещение, где проводится прием квалификационного экзамена, нахождение посторонних лиц не допускается.
78. Перед началом проведения квалификационного экзамена с экзаменуемыми проводится инструктаж, который включает в себя ознакомление с информацией о правилах сдачи экзамена.

79. Емтихан тапсырушы біліктілік емтиханын өзінің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілінде тапсырады.
80. Біліктілік емтиханын тапсыру кезінде емтихан тапсырушының оқу, ғылыми, анықтамалық және өзге де материалдарды пайдалануына, басқа емтихан тапсырушылармен тілдесуіне, электрондық не мобильді байланыс құралдарын қолдануына, Комиссия мүшелерінің рұқсатынсыз орын ауыстыруына жол берілмейді.
Мұндай фактілер анықталған жағдайда емтихан тапсырушы аудиториядан, бұл туралы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес біліктілік емтиханын өткізудің белгіленген тәртібін бұзғаны үшін адамдарды емтиханнан шығарып жіберу туралы акт жасай отырып, шығарылады. Емтихан тапсырушы бұл емтиханды аяқтамайды, емтихан нәтижелері жойылады.
81. Компьютерлік тестілеу "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы" РМҚК базасында Кеңес ұсынған тест тапсырмалары бойынша ұйымдастырылады.
82. Емтихан тапсыратын адамдарды компьютерлік тестілеу біліктілік емтиханына шығарылған, Кеңес регламентіне сәйкес құқық салаларын қамтитын 100 тест тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
83. Компьютерлік тестілеуден өтуге 90 минут беріледі, осы мерзім біткен кезде тестілеу автоматты түрде аяқталады.
84. Компьютерлік тестілеудің қорытындысы бойынша емтихан тапсырушыға дұрыс жауаптардың санына қарай мынадай балл:
75-тен 89-ға дейінгі дұрыс жауаптары үшін – 4 деген баға;
90-нан 100-ге дейінгі дұрыс жауаптары үшін – 5 деген баға қойылады.
4-тен төмен баға алған тұлға емтиханның (тестілеу) бірінші кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
Тестілеу қорытындысы бойынша 4 және одан жоғары баға алған тұлға кейсті шешуге жіберіледі.
85. Кейс шешуді бастамас бұрын емтихан тапсырушыларға емтихан билеттері бар үш пакетті таңдау ұсынылады.
Қалауы бойынша емтихан тапсырушылар арасынан кез келген адам топ үшін бір емтихан билеті бар пакетті таңдайды және ашады.
86. Емтихан билеті сот ісін жүргізудің төрт нысанынан құралған тапсырмаларды қамтитын: азаматтық, әкімшілік, қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық туралы аралас кейстен тұрады. Сот ісін жүргізудің әрбір нысаны бойынша екі сұрақ қарастырылады: материалдық және процестік құқық бойынша.
Кейсті шешу компьютерде open book (емтихан қабылдаушыларға біліктілік емтиханына енгізілген құқық салаларындағы кодтарды пайдалануға рұқсат етіледі) форматында жүзеге асырылады. Кодекстердің мәтіндеріне қолжетімділікті Академия қамтамасыз етеді.
Кейсті шешуге емтихан тапсырушыларға 2 сағат беріледі.
87. Емтихан тапсырушылардың жауаптары қойылған сұрақ бойынша өз ұстанымдарын егжей-тегжейлі және нақты баяндай отырып, негізделген болуы тиіс.
Қойылған сұрақ бойынша емтихан тапсырушының тек қана өз пікірін білдіріп қысқа жауап беруіне және кейс мәтінінде және кодекстерде жауаптардың қайталануына жол берілмейді.

79. Экзаменуемый сдает квалификационный экзамен по своему выбору на казахском или русском языке.
80. Во время сдачи квалификационного экзамена не допускается использование учебных, научных, справочных и иных материалов, общение с другими экзаменуемыми, применение электронных или мобильных средств связи, перемещение без разрешения членов Комиссии.
В случае выявления таких фактов экзаменуемый удаляется из аудитории с составлением об этом акта об удалении лица за нарушение установленного порядка проведения квалификационного экзамена согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Экзаменуемый не завершает данный экзамен, результаты экзамена аннулируются.
81. Компьютерное тестирование организуется на базе РГКП "Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан" по тестовым заданиям, предоставленным Советом.
82. Компьютерное тестирование экзаменуемого осуществляется по 100 тестовым заданиям, охватывающим отрасли права, вынесенным на квалификационный экзамен в соответствии с Регламентом Совета.
83. На прохождение компьютерного тестирования отводится 90 минут, по истечении которых тестирование автоматически завершается.
84. По итогам компьютерного тестирования экзаменуемый получает в зависимости от количества правильных ответов следующее количество баллов:
от 75 до 89 правильных ответов – оценка 4;
от 90 до 100 правильных ответов – оценка 5.
Лицо, набравшее оценку менее 4, считается не прошедшим первый этап экзамена (тестирование).
Лицо, набравшее по итогам тестирования оценку 4 и более, допускается к решению кейса.
85. Перед началом решения кейса экзаменуемым предоставляется на выбор три пакета с экзаменационными билетами.
По желанию любое лицо из числа экзаменуемых выбирает и вскрывает пакет с одним экзаменационным билетом для потока.
86. Экзаменационный билет состоит из комбинированного кейса, содержащего задания по четырем формам судопроизводства: гражданскому, административному, уголовному и по делам об административных правонарушениях. По каждой форме судопроизводства предусматриваются два вопроса: по материальному и процессуальному праву.
Решение кейса выполняется на компьютере в формате open book (экзаменуемым разрешается использование кодексов по отраслям права, вынесенным на квалификационный экзамен). Доступ к текстам кодексов обеспечивается Академией.
На решение кейса экзаменуемым отводится 2 часа.
87. Ответы экзаменуемых должны быть обоснованными, с детальным и четким изложением своей позиции по поставленному вопросу.
Не допускаются краткий ответ только с указанием мнения экзаменуемого по поставленному вопросу, дублирование в ответе текста кейса и кодексов.

88. Кейс шешімі осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес өлшемшарттар бойынша бағаланады.
89. Кейсті шешу аяқталғаннан кейін осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес емтихан бланкі басып шығарылады және Комиссия хатшысы оны емтихан тапсырушыға қол қою үшін ұсынады. Емтихан тапсырушы емтихан бланкінің жыртып алынатын бөлігіне қол қояды, оны Комиссия хатшысы Академияның вице-ректорына тапсырады. Академияның вице-ректоры кейс шешімдері бойынша емтихан бланкін шифрлайды.
90. Комиссияның әрбір мүшесі осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес кейстерді шешу бойынша біліктілік комиссиясы мүшесінің жеке тізімдемесін толтырады, онда кейстегі сот ісін жүргізудің әрбір нысаны бойынша сұрақтарға жауаптар 100 балдық шкала бойынша бағаланады. Содан кейін Комиссияның әр мүшесі тұтастай кейс шешуді арифметикалық орташа шаманы шығару арқылы бағалайды.
91. Комиссияның әрбір мүшесі қол қойған жеке тізімдемелер осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес қорытынды бағалары бар кейстің шешімі бойынша жалпы тізімдемені құрастыру үшін Комиссия хатшысына тапсырылады.
92. Емтихан тапсырушының кейсті шешу бойынша қорытынды бағасы Комиссияның әрбір мүшесінің бағаларынан орташа арифметикалық шама ретінде шығарылады.
93. Жалпы тізімдеме шифрсыздандыру үшін Академияның жалпы тізімдемені шифрсыздандыруды жүргізетін және осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес емтихан тапсырушының тегін, атын, әкесінің атын көрсете отырып, жалпы емтихан тізімдемесін (кейс шешу) қалыптастыруды қамтамасыз ету үшін Комиссия төрағасына беретін вице-ректорына беріледі. Кейс шешу бойынша шифрсыздандырылған жалпы тізімдемеге Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
94. Кейсті шешудің қорытындысы бойынша емтихан тапсырушыға алынған қорытынды бағаға байланысты мынадай балл қойылады:
75-нен 89-ға дейінгі балл – 4;
90-нан 100-ге дейінгі балл – 5.
4-тен төмен баға алған тұлға емтиханның (кейсті шешу) екінші кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
Кейс шешудің қорытындысы бойынша 4 және одан жоғары баға алған тұлға эссе жазуға жіберіледі.
95. Эссе өзекті құқықтық тақырыптардың бірі бойынша жазылады.
96. Эссе жазуды бастамас бұрын емтихан тапсырушыларға эссе тақырыптары бар үш пакет ұсынылады. Емтихан тапсырушылардың бірі бүкіл топ үшін эссе тақырыбы бар пакетті таңдайды және ашады.
97. Эссе мәтіні компьютерде теріледі. Эссенің ең үлкен көлемі – 500 сөз. Эссе жазуға емтихан тапсырушыға 2 сағаттан аспайтын уақыт беріледі.
98. Эссе осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес өлшемшарттар бойынша бағаланады.
99. Эссе жазу аяқталғаннан кейін осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес емтихан бланкісін басып шығарылады және Комиссия хатшысы оны емтихан тапсырушыға қол қою үшін ұсынады. Емтихан тапсырушы емтихан бланкінің жыртып алынатын бөлігіне қол қояды, оны Комиссия хатшысы Академияның вице-ректорына тапсырады. Академияның вице-ректоры эссе жазу бойынша емтихан бланкілерін шифрлауды жүзеге асырады.

88. Решение кейса оценивается по критериям согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
89. По завершению решения кейса распечатывается экзаменационный бланк согласно приложению 4 к настоящим Правилам и предоставляется секретарем Комиссии экзаменуемому для подписи. Экзаменуемый ставит подпись на отрывной части экзаменационного бланка, который секретарем Комиссии передается вице-ректору Академии. Вице-ректор Академии осуществляет шифровку экзаменационных бланков по решению кейсов.
90. Каждый член Комиссии заполняет индивидуальную ведомость по решению кейса члена квалификационной комиссии, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, где ответы на вопросы по каждой форме судопроизводства, содержащиеся в кейсе, оцениваются по 100-балльной шкале. Затем каждый член Комиссии оценивает решение кейса в целом путем выведения среднего арифметического значения.
91. Подписанные каждым членом Комиссии индивидуальные ведомости передаются секретарю Комиссии для формирования общей ведомости по решению кейса с итоговыми оценками согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
92. Итоговая оценка экзаменуемому по решению кейса выводится как среднее арифметическое значение из оценок каждого члена Комиссии.
93. Общая ведомость передается для дешифровки вице-ректору Академии, который производит дешифровку общей ведомости и передает председателю Комиссии для обеспечения формирования общей экзаменационной ведомости (решение кейса) с указанием фамилии, имени, отчества экзаменуемого согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Дешифрованная общая ведомость по решению кейса подписывается всеми членами Комиссии.
94. По итогам решения кейса экзаменуемый получает в зависимости от итоговой оценки следующее количество баллов:
от 75 до 89 баллов – оценка 4;
от 90 до 100 баллов – оценка 5.
Лицо, набравшее оценку менее 4, считается не прошедшим второй этап экзамена (решение кейса).
Лицо, набравшее по итогам решения кейса оценку 4 и более, допускается к написанию эссе.
95. Эссе пишется по одной из актуальных правовых тем.
96. Перед началом написания эссе экзаменуемым предоставляется на выбор три пакета с темами эссе. Один из числа экзаменуемых выбирает и вскрывает пакет с темой эссе для всего потока.
97. Текст эссе набирается на компьютере. Максимальный объем эссе составляет 500 слов. На написание эссе экзаменуемому отводится 2 часа.
98. Эссе оценивается по критериям согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
99. По окончанию написания эссе распечатывается экзаменационный бланк согласно приложению 9 к настоящим Правилам и предоставляется секретарем Комиссии экзаменуемому для подписи. Экзаменуемый ставит подпись на отрывной части экзаменационного бланка, который секретарем Комиссии передается вице-ректору Академии. Вице-ректор Академии осуществляет шифровку экзаменационных бланков по написанию эссе.

100. Комиссияның әрбір мүшесі осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес эссе жазу бойынша біліктілік комиссиясы мүшесінің жеке емтихан тізімдемесін толтырады, онда эссе 100 балдық шкала бойынша бағаланады.
101. Комиссияның әрбір мүшесі қол қойған жеке тізімдемелер осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес, эссе бойынша қорытынды бағалары бар жалпы тізімдемені құрастыру үшін Комиссия хатшысына тапсырылады.
102. Емтихан тапсырушының эссе бойынша қорытынды бағасы Комиссияның әрбір мүшесінің бағаларынан орташа арифметикалық шама ретінде шығарылады.
103. Жалпы тізімдеме шифрсыздандыру үшін осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес емтихан тапсырушының тегін, атын, әкесінің атын көрсете отырып, эссе жазу бойынша жалпы емтихан тізімдемесін (эссе) қалыптастыруды қамтамасыз ету үшін Комиссия төрағасына беретін Академияның вице-ректорына беріледі. Эссе жазу бойынша шифрсыздандырылған жалпы тізімдемеге Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
104. Эссе жазудың қорытындысы бойынша емтихан тапсырушы алынған қорытынды бағаға байланысты мынадай балл алады:
75-нен 89-ға дейінгі балл үшін – 4;
90-нан 100-ге дейінгі балл – 5.
4-тен төмен баға алған тұлға емтиханның (эссе жазу) үшінші кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
Үш кезеңнің әрқайсысында 4 немесе 5 деген баға алған тұлға біліктілік емтиханын сәтті тапсырған болып саналады.
105. Біліктілік емтиханының әрбір кезеңінің нәтижелері емтихан тапсырушыға хабарланады.
106. Біліктілік емтиханының тиісті кезеңінің нәтижесімен келіспеген тұлға (бұдан әрі – апеллянт) оның нәтижесі жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күні 13 сағат 00 минутқа дейін апелляциялық өтініш бере алады.
107. Апелляциялық арыздар оларды беру мерзімі аяқталған сәттен бастап бір күнтізбелік күннің ішінде қаралады.
108. Апелляция өткізу үшін Академия Ректорының бұйрығымен апелляциялық комиссия құрылады. Комиссия құрамына тиісті біліктілігі бар Кеңес мүшелері мен Академия оқытушылары кіреді.
109. Апелляциялық комиссия мынадай негіздемелермен уәжделген апелляциялық өтінішті (бұдан әрі – өтініш) қабылдайды және қарайды:
1) біліктілік емтиханын өткізу рәсімін бұзу;
2) тест тапсырмасын, кейс шарттарын және оның сұрақтарын немесе эссе тақырыптарын дұрыс тұжырымдамау.
110. Апелляциялық комиссияның хаттамасын дауыс беруге қатыспайтын хатшы жүргізеді.
111. Апелляциялық комиссия әрбір апеллянтпен жеке тәртіппен жұмыс істейді. Өтініш апеллянттың қатысуымен ғана қаралады. Апеллянт апелляциялық комиссия отырысына келмеген жағдайда өтініш қаралмайды.

100. Каждый член экзаменационной комиссии заполняет индивидуальную экзаменационную ведомость по написанию эссе члена квалификационной комиссии согласно приложению 10 к настоящим Правилам, где эссе оценивается по 100-балльной шкале.
101. Подписанные каждым членом Комиссии индивидуальные ведомости передаются секретарю Комиссии для формирования общей ведомости по эссе с итоговыми оценками согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
102. Итоговая оценка экзаменуемому по эссе выводится как среднее арифметическое значение из оценок каждого члена Комиссии.
103. Общая ведомость передается для дешифровки вице-ректору Академии, который производит дешифровку общей ведомости и передает председателю Комиссии для обеспечения формирования общую экзаменационную ведомость (эссэ) с указанием фамилии, имени, отчества экзаменуемого согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Дешифрованная общая ведомость по написанию эссе подписывается всеми членами Комиссии.
104. По итогам написания эссе экзаменуемый получает в зависимости от выведенной итоговой оценки следующее количество баллов:
от 75 до 89 баллов – оценка 4;
от 90 до 100 баллов – оценка 5.
Лицо, набравшее оценку менее 4, считается не прошедшим третий этап экзамена (написание эссе).
Лицо, получившее оценку 4 или 5 на каждом из трех этапов, считается успешно сдавшим квалификационный экзамен.
105. Результаты каждого этапа квалификационного экзамена объявляются экзаменуемому.
106. Лицо, не согласное с результатом соответствующего этапа квалификационного экзамена (далее – апеллянт), может подать апелляционное заявление до 13 часов 00 минут следующего рабочего дня после объявления его результата.
107. Апелляционные заявления рассматриваются в течение одного календарного дня с момента окончания срока их подачи.
108. Для проведения апелляции приказом ректора Академии создается апелляционная комиссия. В состав комиссии входят члены Совета и преподаватели Академии, имеющие соответствующую квалификацию.
109. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает апелляционное заявление (далее – заявление), мотивированное следующими основаниями:
1) нарушение процедуры проведения квалификационного экзамена;
2) некорректная формулировка тестового задания, условий кейса и вопросов к нему или темы эссе.
110. Протокол апелляционной комиссии ведет секретарь, который не принимает участие в голосовании.
111. Апелляционная комиссия работает с каждым апеллянтом в индивидуальном порядке. Заявление рассматривается с обязательным участием апеллянта. В случае неявки апеллянта на заседание апелляционной комиссии заявление не рассматривается.

112. Арызды қарау қорытындылары бойынша апелляциялық комиссия оны қанағаттандыру және қойылған бағаны өзгерту қажеттігі туралы не оны қанағаттандырудан бас тарту және біліктілік емтиханы кезеңінің нәтижесін күшінде қалдыру туралы шешім шығарады. Бұрын қойылған емтихан бағасын төмендетуге жол берілмейді.
113. Апелляциялық комиссияның шешімі оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
114. Апелляциялық комиссияның шешімі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясының апелляциялық комиссиясы отырысының апелляцияны қарау нәтижелері бойынша хаттамамен ресімделеді. Хаттамаға төраға, оның барлық мүшелері қол қояды және апеллянтқа хабарланады.
115. Апелляциялық комиссияның шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарауға жатпайды.
116. Біліктілік емтиханын сәтті тапсырған адамға емтихан тапсырған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде нәтижелері туралы анықтама беріледі.
117. Академияда біліктілік емтиханын сәтті тапсыру нәтижесі төрт жыл бойы жарамды болады.
118. Біліктілік емтиханының нәтижелері кемінде бес жыл мерзімге сақтау үшін Академия мұрағатына беріледі.
119. Біліктілік емтиханын тапсыра алмаған тұлға Академияда оны қайта тапсыруға жіберілмейді.
Қазақстан Республикасы
Жоғары Сот Кеңесінің
жанындағы
Сот төрелігі академиясы
қызметінің қағидаларына
1-қосымша
Құпия ақпаратты жария етпеу туралы
МІНДЕТТЕМЕ
Мен, _________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ҚР Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясында құрылған судья лауазымына біліктілік емтиханын қабылдау жөніндегі біліктілік комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) төрағасы/мүшесі, Комиссия жұмысы кезеңінде маған құпия ақпаратқа (оның ішінде дербес деректерге) рұқсат берілетіні туралы ескертілдім. Осы арқылы мен өз еркіммен келесі міндеттемелерді қабылдаймын:
1) маған сеніп тапсырылған (сеніп тапсырылатын) немесе белгілі болатын құпия мәліметтерді жария етпеуге;
2) маған сеніп тапсырылған (сеніп тапсырылатын) немесе белгілі болатын құпия мәліметтерді басқаға бермеуге немесе жария етпеуге;
3) үшінші тұлғалар менен құпия мәліметтер алуға тырысқан жағдайда бұл туралы Комиссия төрағасына хабарлауға;
4) пайда алу мақсатында құпия мәліметтерді пайдаланбауға;
5) құпия мәліметтерді (оның ішінде дербес деректерді) қорғау мәселелерін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарын орындауға;

112. По итогам рассмотрения заявления апелляционная комиссия выносит решение об его удовлетворении и необходимости изменения выставленной оценки либо об отказе в его удовлетворении и оставлении без изменения результата этапа квалификационного экзамена. Понижение ранее выставленной экзаменационной оценки не допускается.
113. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа ее членов. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
114. Решение апелляционной комиссии оформляется протоколом заседания апелляционной комиссии Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан по результатам рассмотрения апелляции согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Протокол подписывается председателем, всеми ее членами и доводится до сведения апеллянта.
115. Решение апелляционной комиссии является окончательным и пересмотру не подлежит.
116. Лицу, успешно сдавшему квалификационный экзамен, выдается справка о результатах в течение пяти рабочих дней со дня сдачи экзамена.
117. Успешный результат сдачи квалификационного экзамена в Академии действителен в течение четырех лет.
118. Результаты квалификационного экзамена передаются в архив Академии для хранения на срок не менее пяти лет.
119. Лицо, не сдавшее квалификационный экзамен, к пересдаче в Академии не допускается.
Приложение 1
к Правилам деятельности
Академии правосудия
при Высшем Судебном Совете
Республики Казахстан
ОБЯЗАТЕЛЬСТВО
о неразглашении конфиденциальной информации
Я,____________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при наличии))
председатель/член квалификационной комиссии по принятию квалификационного экзамена на должность судьи, созданной в Академии правосудия при Высшем Судебном Совете РК (далее – Комиссия), предупрежден(а), что на период работы Комиссии мне будет предоставлен допуск к конфиденциальной информации (в том числе и персональным данным). Настоящим добровольно принимаю на себя обязательство:
1) не разглашать конфиденциальные сведения, которые мне доверены (будут доверены) или станут известными;
2) не передавать и не раскрывать конфиденциальные сведения, которые мне доверены (будут доверены) или станут известными;
3) в случае попытки третьих лиц получить от меня конфиденциальные сведения сообщать об этом председателю Комиссии;
4) не использовать конфиденциальные сведения с целью получения выгоды;
5) выполнять требования нормативных правовых актов, регламентирующих вопросы защиты конфиденциальных сведений (в том числе персональных данных);