Автомобиль жолдарында көпір құрылыстарының деформациялық жіктерін құру жөніндегі ҰСЫНЫМДАР
ҚР Ұ 218-132-2016. ҚР ИДМ автомобиль жолдары Комитетінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 171 бұйрығымен бекітіліп қолданысқа енгізілді.
Алғы сөз
1 Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы ("ҚазжолҒЗИ" АҚ) ДАЙЫНДАП ЕНГІЗДІ
2 Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының 30.11.2016 ж. № 171 бұйрығымен БЕКІТІЛІП ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛДІ
3 "ҚазАвтоЖол"ҰК" Акционерлік қоғамымен 2016 жылғы 15 қыркүйектегі № 03/14-2-2629-И КЕЛІСІЛДІ
4 БІРІНШІ ТЕКСЕРУ МЕРЗІМІ                   2021 жыл
ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢДІЛІГІ                         5 жыл
5 АЛҒАШҚЫ РЕТ ЕНГІЗІЛГЕН
Осы ұсынымдарды Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің рұқсатынсыз толықтай немесе ішінара қайта басып шығаруға, көбейтуге және таратуға болмайды
Мазмұны
1 Қолданылу саласы
5
2 Нормативтік сілтемелер
5
3 Терминдер мен анықтамалар
9
4 Белгілер мен қысқартулар
10
5 Жалпы талаптар
11
6 Деформациялық жіктерді құру бойынша жұмыстар өндірісінің технологиясы
13

РЕКОМЕНДАЦИИ по устройству конструкций деформационных швов мостовых сооружений на автомобильных дорогах
Приказ Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 171.
Предисловие
1 РАЗРАБОТАН И ВНЕСЕН
Акционерным обществом "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт"
(АО "КаздорНИИ")
2 УТВЕРЖДЕНЫ И ВВЕДЕНЫ
В ДЕЙСТВИЕ
Приказом Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 11. 2016 г. № 171
3 СОГЛАСОВАН
Акционерным обществом
"НК "КазАвтоЖол"
"15" сентября 2016 г. № 03/14-2-2629-И
4 СРОК ПЕРВОЙ ПРОВЕРКИ
2021 год
ПЕРИОДИЧНОСТЬ ПРОВЕРКИ
5 лет
5 ВВЕДЕНЫ ВПЕРВЫЕ
Настоящие рекомендации не могут быть полностью или частично воспроизведены, тиражированы и распространены без разрешения Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
СОДЕРЖАНИЕ
1 Область применения
2 Нормативные ссылки
3 Термины и определения
4 Обозначение и сокращения
5 Общие требования
6 Технология производства работ по устройству деформационных швов

6.1 Дайындық жұмыстарына қойылатын жалпы талаптар
13
6.2 Жұмыстар өндірісіне қойылатын жалпы талаптар
16
6.3 Жабық типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстар
18
6.4 Тіреу тілімшесі бар жабық типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
18
6.5 Компенсаторы бар жабық типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
20
6.6 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстар
21
6.7 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
23
6.8 Толтырылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстар
26
6.9 Толтырылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
27
6.10 Қайта жабылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстар
30
6.11 Қайта жабылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
31
6.12 Резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстар
36
6.13 Резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
39
6.14 Резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер құрылымдарын ірілендіріп жинау жұмыстары
45
6.15 Полимербетон құйылмаларын құру жұмыстарының технологиясы
47
7 Ұсынылатын материалдар мен оларға қойылатын талаптар
49
7.1 Саңылаулар герметиктері мен тығыздағыштары
49
7.2 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымдары штрабын толтыру материалдары
55
7.3 Су бұрғыш науалар материалдары
56
7.4 Бетондар мен бетон қоспалары
57
7.5 Полимербетондар
58
7.6 Соққыға төзімді бетон
58
7.7 Пластбетон
60
7.8 Өтпе жолақтарын құруға арналған материалдар
62
7.9 Көпір төсемі жабындысын арматуралауға арналған материалдар
69
7.10 Гидрооқшаулағыш материалдар
69

6.1 Общие требования к подготовительным работам
6.2 Общие требования к производству работ
6.3 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов закрытого типа
6.4 Технология устройства конструкций деформационных швов закрытого типа с опорной пластиной
6.5 Технология устройства конструкций деформационных швов закрытого типа с компенсатором
6.6 Подготовительные работы при устройстве конструкций щебеночно-мастичных деформационных швов
6.7 Технология устройства конструкций щебеночно - мастичных деформационных швов
6.8 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов заполненного типа
6.9 Технология устройства конструкций деформационных швов заполненного типа
6.10 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов перекрытого типа
6.11 Технология устройства конструкций деформационных швов перекрытого типа
6.12 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов с резиновыми компенсаторами
6.13 Технология устройства конструкций деформационных швов с резиновыми компенсаторами
6.14 Работы по укрупнительной сборке конструкций деформационных швов с резиновыми компенсаторами
6.15 Технология работ по устройству полимербетонных приливов
7 Рекомендуемые материалы и требования, предъявляемые к ним
7.1 Герметики и уплотнители зазоров
7.2 Материалы заполнения штрабы конструкций щебеночно-мастичных деформационных швов
7.3 Материалы водоотводных лотков
7.4 Бетоны и бетонные смеси
7.5 Полимербетоны
7.6 Ударостойкий бетон
7.7 Пластбетон
7.8 Материалы для устройства переходных полос
7.9 Материалы для армирования одежды мостового полотна
7.10 Гидроизоляционные материалы

1.1 Осы ұсыныстар көпір құрылыстарының (автожол және жаяу өтпе жол көпірлерінің, өтпе жол, виадуктар, эстакадалар) деформациялық жіктеріне таралады және оларды құру ережелерін белгілейді.
1.2 Осы ұсыныстар ережелері:
- көпір құрылыстары жобаларын әзірлеу (А қосымшасы бойынша жіктер құрылымдарын таңдау);
- деформациялық жіктер құрылымдарын әзірлеу;
- көпір құрылыстарын құру және жөндеу кезінде қолдануға арналған.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы ұсыныстарды қолдану үшін мынадай сілтемелік нормативтік құжаттар қажет:
ҚР СТ 1025-2010 Стирол-бутадиен-стирол типті блок-сополимерлер негізіндегі тұтқыр полимерлік-битумдық жолдық. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1276-2004 Асфальтбетон және органикалық минералды қоспаларға арналған минералды ұнтақ. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1226-2003 Битумдер мен битумдық тұтқырлар. Ине өту тереңдігін анықтау әдісі.
ҚР СТ 1227-2003 Битумдер мен битумдық тұтқырлар. Шығыршық және шар әдісімен жұмсарту нүктесін анықтау.
ҚР СТ 1274-2004 Битумдер мен битумдық тұтқырлар. Жол эмульсиялары. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1284-2004 Құрылыс жұмыстарына арналған тығыз тау жыныстарынан алынған шағыл тас пен қиыршық тас. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1373-2013 Битумдер мен битумдық тұтқырлар. Мұнай жол тұтқыр битумдер. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 2367-2013 Битумдық жол, аэродромдық мастика. Техникалық шарттар. Осы стандартқа сілтеу мақсатқа сай деп санаймыз.
ҚР СТ 2371-2013 Жол және аэродромдық жамылғыларға арналған битумдық мастикалар. Сынақ әдістері.
ҚР СТ 2597-2014 Автомобиль жолдарындағы көпір құрылыстары мен су өткізетін құбырлар. Шағыл тасты-мастикалы аралық құрылыстардың деформациялық жіктері
ГОСТ 9.010-80 Тоттанудан және тозудан қорғаудың бірыңғай жүйесі. Лакты-сырлық материалдарды шашыратуға арналған қысылған ауа. Техникалық талаптар және бақылау әдістері.
ГОСТ 9.026-74 Тоттанудан және тозудан қорғаудың бірыңғай жүйесі. Резеңке. Озондық және терможарықозондық тозуға төзімділікке тездетілген сынақтар әдістері.
ГОСТ 9.402-2004 Лакты сырлық жамылғылар. Сырлауға металл беттерді дайындау.
ГОСТ 263-75 Резеңке. Шору А бойынша қаттылықты анықтау әдісі.
ГОСТ 269-66 Резеңке. Физика-механикалық сынақтарды жүргізуге қойылатын жалпы талаптар
ГОСТ 270-75 Резеңке. Созылу кезінде тығыздық-беріктік қасиеттерін анықтау әдісі.
ГОСТ 380-2005 Жай сапалы көміртекті болат. Маркалар.
ГОСТ 2084 -77 Автомобиль бензиндері. Техникалық шарттар.
ГОСТ 2168-83 Техникалық диметиланилин. Техникалық шарттар.
ГОСТ 2208-2007 Жез жұқалтыр, таспалар, табақтар мен тақталар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 2678-94 Жабындық және гидрооқшаулағыш орамдық материалдар. Сынақ әдістері

1.1 Настоящие рекомендации распространяются на деформационные швы мостовых сооружений (автодорожных и пешеходных мостов, путепроводов, виадуков, эстакад) и устанавливают правила их устройства.
1.2 Положения настоящих рекомендаций предназначены для применения при:
- разработке проектов мостовых сооружений (выбор конструкции шва по приложению А);
- разработке конструкций деформационных швов;
- устройстве и ремонте мостовых сооружений.
2 Нормативные ссылки
Для применения настоящих рекомендаций необходимые следующие ссылочные нормативные документы:
СТ РК 1025-2010 Вяжущие полимерно-битумные дорожные на основе блок-сополимеров типа стирол-бутадиен-стирол. Технические условия.
СТ РК 1276-2004 Порошок минеральный для асфальтобетонных и органических минеральных смесей. Технические условия.
СТ РК 1226-2003 Битумы и битумные вяжущие. Метод определения глубины проникания иглы.
СТ РК 1227-2003 Битумы и битумные вяжущие. Определение точки размягчения методом кольца и шара.
СТ РК 1274-2004 Битумы и битумные вяжущие. Эмульсии дорожные. Технические условия.
СТ РК 1284-2004 Щебень и гравий из плотных горных пород для строительных работ. Технические условия.
СТ РК 1373-2013 Битумы и битумные вяжущие. Битумы нефтяные дорожные вязкие. Технические условия.
СТ РК 2367-2013 Мастика битумная дорожная, аэродромная. Технические условия.
СТ РК 2371-2013 Мастики битумные для дорожных и аэродромных покрытий. Методы испытания.
СТ РК 2597-2014 Сооружения мостовые и водопропускные трубы на автомобильных дорогах. Швы деформационные щебеночно-мастичные пролетных строений
ГОСТ 9.010-80 Единая система защиты от коррозии и старения. Воздух сжатый для распыления лакокрасочных материалов. Технические требования и методы контроля.
ГОСТ 9.026-74 Единая система защиты от коррозии и старения. Резины. Методы ускоренных испытаний на стойкость к озонному и термосветоозонному старению.
ГОСТ 9.402-2004 Покрытия лакокрасочные. Подготовка металлических поверхностей к окрашиванию.
ГОСТ 263-75 Резина. Метод определения твердости по Шору А.
ГОСТ 269-66 Резина. Общие требования к проведению физико-механических испытаний
ГОСТ 270-75 Резина. Метод определения упругопрочностных свойств при растяжении.
ГОСТ 380-2005 Сталь углеродистая обыкновенного качества. Марки.
ГОСТ 2084 -77 Бензины автомобильные. Технические условия.
ГОСТ 2168-83 Диметиланилин технический. Технические условия.
ГОСТ 2208-2007 Фольга, ленты, листы и плиты латунные. Технические условия.
ГОСТ 2678-94 Материалы рулонные кровельные и гидроизоляционные. Методы испытаний

ГОСТ 2768-84 Техникалық ацетон. Техникалық шарттар.
ГОСТ 2770-74 Сүректі сіңіруге арналған тас көмір майы. Техникалық шарттар.
ГОСТ 3134-78 Уайт-спирит. Техникалық шарттар.
ГОСТ 3282-74 Жалпы болат төмен көміртекті сым. Техникалық шарттар.
ГОСТ 3647-80 Тегістеу материалдары. Жіктеу. Түйірлігі және түйірлік құрамы. Бақылау әдістері.
ГОСТ 3900-85 Мұнай және мұнай өнімдері. Тығыздықты анықтау әдістері.
ГОСТ 5264-80 Қолмен дәнекерлеу. Дәнекерлеу қосылыстыры. Негізгі типтер, сындарлы элементтер мен өлшемдер.
ГОСТ 5781-82 Темірбетон құрылымдарды арматуралауға арналған ыссы илемделген болат. Техникалық шарттар.
ГОСТ 6713-91 Көпір салуға арналған төмен легирленген құрылымдық прокат. Техникалық шарттар.
ГОСТ 7473-2010 Бетон қоспалары. Техникалық шарттар.
ГОСТ 7502-98 Өлшегіш металл рулеткалар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 7798-70 В дәлдік класты алты қырлы басы бар бұрандама. Құрылымдар мен өлшемдер.
ГОСТ 7885-86 Резеңке өндіруге арналған техникалық көміртек. Техникалық шарттар.
ГОСТ 7912-74 Резеңке. Сынғыштықтың температуралық шегін анықтау әдісі.
ГОСТ 8407-89 Қайталама резеңке шикізат. Шиналар қақпақшасы мен камералары. Техникалық шарттар.
ГОСТ 8509-93 Ыссы илемделген тең сөрелі болат бұрыштар. Сұрыптама.
ГОСТ 8510-86 Ыссы илемделген тең сөрелі емес болат бұрыштар. Сұрыптама.
ГОСТ 8728-88 Пластификаторлар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 9070 -75 Лакты сырлық материалдардың шарттық тұтқырлығын анықтауға арналған вискозөлшегіш. Техникалық шарттар.
ГОСТ 9548-74 Жабындық мұнай битумдері. Техникалық шарттар.
ГОСТ 10060-2012 Бетондар. Аязға төзімділікті анықтау әдістері.
ГОСТ 10178-85 Портландцемент және қожпортландцемент. Техникалық шарттар.
ГОСТ 10180-2012 Бетондар. Бақылау үлгілері боойынша беріктікті анықтау әдістері.
ГОСТ 10587-93 Эпоксидно-дианды қатаймаған шайырлар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 10885-85 Ыссы илемделген екі қабат тоттануға берік табақты болат. Техникалық шарттар.
ГОСТ 11362-96 Мұнай өнімдері және майлау материалдары. Бейтараптау саны. Потенциометрлік титрлеу әдісі.
ГОСТ 11508-74 Мұнай битумдері. Мәрмәрмен және құммен битумның ұстасуын анықтау әдісі.
ГОСТ 11775 -74 Қалыптық ағыш балға. Құрылымы.
ГОСТ 11964-81 Техникалық шойын және болат бытыра. Жалпы техникалық шарттар.
ГОСТ 12730.3-78 Бетондар. Су жұтқыштықты анықтау әдісі.
ГОСТ 12730.5-84 Бетондар. Су өтпеушілікті анықтау әдістері.
ГОСТ 12801-98 Жол және аэродромдық құрылысқа арналған органикалық тұтқырлар негізіндегі материалдар. Сынақ әдістері.
ГОСТ 12871-93 Хризотилді асбест - хризотил. Жалпы техникалық шарттар.

ГОСТ 2768-84 Ацетон технический. Технические условия.
ГОСТ 2770-74 Масло каменноугольное для пропитки древесины. Технические условия.
ГОСТ 3134-78 Уайт-спирит. Технические условия.
ГОСТ 3282-74 Проволока стальная низкоуглеродистая общего назначения. Технические условия.
ГОСТ 3647-80 Материалы шлифовальные. Классификация. Зернистость и зерновой состав. Методы контроля.
ГОСТ 3900-85 Нефть и нефтепродукты. Методы определения плотности.
ГОСТ 5264-80 Ручная сварка. Соединения сварные. Основные типы, конструктивные элементы и размеры.
ГОСТ 5781-82 Сталь горячекатаная для армирования железобетонных конструкций. Технические условия.
ГОСТ 6713-91 Прокат низколегированный конструкционный для мостостроения. Технические условия.
ГОСТ 7473-2010 Смеси бетонные. Технические условия.
ГОСТ 7502-98 Рулетки измерительные металлические. Технические условия.
ГОСТ 7798-70 Болты с шестигранной головкой класса точности В. Конструкция и размеры.
ГОСТ 7885-86 Углерод технический для производства резины. Технические условия.
ГОСТ 7912-74 Резина. Метод определения температурного предела хрупкости.
ГОСТ 8407-89 Сырье вторичное резиновое. Покрышки и камеры шин. Технические условия.
ГОСТ 8509-93 Уголки стальные горячекатаные равнополочные. Сортамент.
ГОСТ 8510-86 Уголки стальные горячекатаные неравнополочные. Сортамент.
ГОСТ 8728-88 Пластификаторы. Технические условия.
ГОСТ 9070 -75 Вискозиметры для определения условной вязкости лакокрасочных материалов. Технические условия.
ГОСТ 9548-74 Битумы нефтяные кровельные. Технические условия.
ГОСТ 10060-2012 Бетоны. Методы определения морозостойкости.
ГОСТ 10178-85 Портландцемент и шлакопортландцемент. Технические условия.
ГОСТ 10180-2012 Бетоны. Методы определения прочности по контрольным образцам.
ГОСТ 10587-93 Смолы эпоксидно-диановые неотвержденные. Технические условия.
ГОСТ 10885-85 Сталь листовая горячекатаная двухслойная коррозионно-стойкая. Технические условия.
ГОСТ 11362-96 Нефтепродукты и смазочные материалы. Число нейтрализации. Метод потенциометрического титрования.
ГОСТ 11508-74 Битумы нефтяные. Методы определения сцепления битума с мрамором и песком.
ГОСТ 11775 -74 Киянки формовочные. Конструкция.
ГОСТ 11964-81 Дробь чугунная и стальная техническая. Общие технические условия.
ГОСТ 12730.3-78 Бетоны. Метод определения водопоглощения.
ГОСТ 12730.5-84 Бетоны. Методы определения водонепроница-емости.
ГОСТ 12801-98 Материалы на основе органических вяжущих для дорожного и аэродромного строительства. Методы испытаний.
ГОСТ 12871-93 Асбест хризотиловый - хризотил. Общие технические условия.

ГОСТ 13087-81 Бетондар. Желінушілікті анықтау әдістері.
ГОСТ 14098-91 Темір бетон құрылымдардың арматура мен төсеме бұйымдарының дәнекерлеу қосылыстары. Типтер, құрылымдар мен өлшемдер.
ГОСТ 14231-88 Карбамидформальдегидті шайырлар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 14710-78 Мұнай толуолы. Техникалық шарттар.
ГОСТ 14888-95 Техникалық бензоил перексиді. Техникалық шарттар.
ГОСТ 15140-78 Лакты сырлық материалдар. Жабысулықты анықтау әдістері.
ГОСТ 15588-86 Көбікполистиролды тақталар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 15836-79 Битумдық-резеңке оқшаулағыш мастика. Техникалық шарттар.
ГОСТ 17139-2000 Шыны талшығы. Ровингтер. Техникалық шарттар.
ГОСТ 18793-80 Қысу серіппелері. Құрылымы және өлшемдері.
ГОСТ 20282-86 Жалпы полистирол. Техникалық шарттар.
ГОСТ 20370-74 Метилді метакрилді қышқылдар эфирі. Техникалық шарттар.
ГОСТ 20477-86 Жабысқақ қабаты бар полиэтилен таспа. Техникалық шарттар.
ГОСТ 21779-82 Құрылыстағы геометриялық параметрлері дәлдігін қамтамасыз ету жүйесі. Технологиялық рұқсаттар.
ГОСТ 22567.5-93 Жуғыш синтетикалық құралдар мен беттік белсенді заттар. Сутекті иондар концентрацияларын анықтау әдістері.
ГОСТ 23258-78 Созылмалы майлар. Атауы және белгілері.
ГОСТ 23279-85 Темірбетон құрылымдар мен бұйымдарға арналған арматуралық дәнекерлеу торлары. Жалпы техникалық шарттар.
ГОСТ 23407-78 Құрылыс алаңдары мен құрылыс-жинақтау жұмыстары өндірісі учаскелерінің түгендемелік қоршаулары. Техникалық шарттар.
ГОСТ 23672-79 Шыны өнеркәсібіне арналған доломит. Техникалық шарттар.
ГОСТ 23683-89 Қатты мұнай парафиндері. Техникалық шарттар.
ГОСТ 24211-2008 Бетондар мен құрылыс ерітінділеріне арналған қоспалар. Жалпы техникалық шарттар.
ГОСТ 24544-81 Бетондар. Отыру мен сырғыштық деформацияларын анықтау әдістері.
ГОСТ 25696-83 Инфрақызыл сәулеленудің газ жанарғылары. Жалпы техникалық талаптар және қабылдау.
ГОСТ 25818-91 Бетондарға арналған жылу электр станциялардың ұшпа күлдері. Техникалық шарттар.
ГОСТ 25945-98 Материалы и изделия полимерные строительные герметизирующие нетвердеющие. Сынақтар әдістері.
ГОСТ 26633-2012 Ауыр және ұсақ түйірлі бетондар. Техникалық ша-рттар.
ГОСТ 26589-94 Жабындық және гидрооқшаулағыш мастикалар. Сынақ әдістері.
ГОСТ 27952-88 Полиэфирлі қанықпаған шайырлар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 28960-91 Фурфурилді спирт. Техникалық шарттар
ГОСТ 29334-92 Реактивтер. Суда және басқа ерітінділерде ерімейтін құрамбөлікті анықтау әдістері.
ГОСТ 30740-2000 Аэродромдық жамылғылар жіктеріне арналған герметикалайтын материалдар. Жалпы техникалық шарттар.
ГОСТ 31015-2002 Асфальтбетон қоспалары және шағыл тасты-мастикалы асфальтбетон. Техникалық шарттар.

ГОСТ 13087-81 Бетоны. Методы определения истираемости.
ГОСТ 14098-91 Соединения сварные арматуры и закладных изделий железобетонных конструкций. Типы, конструкции и размеры.
ГОСТ 14231-88 Смолы карбамидоформальдегидные. Технические условия.
ГОСТ 14710-78 Толуол нефтяной. Технические условия.
ГОСТ 14888-95 Бензоила перексид технический. Технические условия.
ГОСТ 15140-78 Материалы лакокрасочные. Методы определения адгезии.
ГОСТ 15588-86 Плиты пенополистирольные. Технические условия.
ГОСТ 15836-79 Мастика битумно-резиновая изоляционная. Технические условия.
ГОСТ 17139-2000 Стекловолокно. Ровинги. Технические условия.
ГОСТ 18793-80 Пружины сжатия. Конструкция и размеры.
ГОСТ 20282-86 Полистирол общего назначения. Технические условия.
ГОСТ 20370-74 Эфир метиловый метакриловой кислоты. Технические условия.
ГОСТ 20477-86 Лента полиэтиленовая с липким слоем. Технические условия.
ГОСТ 21779-82 Система обеспечения точности геометрических параметров в строительстве. Технологические допуски.
ГОСТ 22567.5-93 Средства моющие синтетические и вещества поверхностно-активные. Методы определения концентрации водородных ионов.
ГОСТ 23258-78 Смазки пластичные. Наименование и обозначение.
ГОСТ 23279-85 Сетки арматурные сварные для железобетонных конструкций и изделий. Общие технические условия.
ГОСТ 23407-78 Ограждения инвентарные строительных площадок и участков производства строительно-монтажных работ. Технические условия.
ГОСТ 23672-79 Доломит для стекольной промышленности. Технические условия.
ГОСТ 23683-89 Парафины нефтяные твердые. Технические условия.
ГОСТ 24211-2008 Добавки для бетонов и строительных растворов. Общие технические условия.
ГОСТ 24544-81 Бетоны. Методы определения деформаций усадки и ползучести.
ГОСТ 25696-83 Горелки газовые инфракрасного излучения. Общие технические требования и приемка.
ГОСТ 25818-91 Золы-уноса тепловых электростанций для бетонов. Технические условия.
ГОСТ 25945-98 Материалы и изделия полимерные строительные герметизирующие нетвердеющие. Методы испытаний.
ГОСТ 26633-2012 Бетоны тяжелые и мелкозернистые. Технические условия.
ГОСТ 26589-94 Мастики кровельные и гидроизоляционные. Методы испытаний.
ГОСТ 27952-88 Смолы полиэфирные ненасыщенные. Технические условия.
ГОСТ 28960-91 Спирт фурфуриловый. Технические условия
ГОСТ 29334-92 Реактивы. Методы определения компонентов, нерастворимых в воде и других растворителях.
ГОСТ 30740-2000 Материалы герметизирующие для швов аэродромных покрытий. Общие технические условия.
ГОСТ 31015-2002 Смеси асфальтобетонные и асфальтобетон щебеночно-мастичный. Технические условия.

ГОСТ 31356-2007 Цемент тұтқырдағы құрғақ құрылыс қоспалары. Сынақ әдістері.
ГОСТ 31357-2007 Цемент тұтқырдағы құрғақ құрылыс қоспалары. Жалпы техникалық шарттар.
ГОСТ 32703-2014 "Жалпы қолданылатын автомобиль жолдары. Шағыл тас және тау жыныстарынан алынған қиыршық тас. Техникалық талаптар"
ГОСТ 32761-2014 "Жалпы қолданылатын автомобиль жолдары. Минералды ұнтақ. Техникалық талаптар"
ГОСТ 32824-2014 "Жалпы қолданылатын автомобиль жолдары. Табиғи құм. Техникалық талаптар"
ГОСТ 33143-2014 "Жалпы қолданылатын автомобиль жолдары. Мұнай жол тұтқыр битумдер. Фраас бойынша сынғыштық температурасын анықтау әдісі"
Ескертпе - Осы ұсыныстарды пайдалану кезінде ағымдағы жылдың жағдайы бойынша құрастырылған жыл сайын басылып шығарылатын "Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар" ақпараттық сілтемесі бойынша және ағымдағы жылда жарияланған тиісті ай сайын басылып шығарылатын ақпараттық сілтемелер бойынша сілтемелік құжаттардың қолданысын тексерген дұрыс. Егер сілтемелік құжат ауыстырылса (өзгертілсе), онда осы ұсыныстарды пайдалану кезінде ауыстырылған (өзгертілген) стандартты басшылыққа алуға тиіс. Егер сілтемелік құжат ауыстырылмай жойылса, онда оған сілтеме берілген ереже осы сілтемені қозғамайтын бөлікте қолданылады.
3 Терминдер мен анықтамалар
Осы Ұсыныстарда тиісті анықтамалары бар мынадай терминдер қолданылады:
3.1 Деформациялық жікті толтыру: Жүретін бөлік деңгейінде саңылауды толтыратын деформациялық жік құрылымының элементі.
3.2 Өтпелі аумақ (жік жанындағы): Көпір төсемі мен деформациялық жік жабындысының түйісетін құрылымдары бузылуын алдын алу үшін жасалған деформациялық жік құрылымдарына тікелей жалғасқан көпір төсемінің учаскесі.
Ескертпе – Жалпы жағдайда жік жанындағы өтпелі аумақ деформациялық жік немесе бетон құйылмасы (олардың жүретін бөлік бетінің деңгейіне шығу кезінде) және өтпелі жолақ құрылымдарының анкерлік элементтерін тұтас құю бетоны учаскесінен тұрады.
3.3 Компенсатор: Деформациялық жік құрылымының элементі, оның түрі өзгеруі есебінен аралық құрылыс ұштары жылжу өтемі қамтамасыз етіледі және жіктердің герметикалығы сақталады.
3.4 Деформациялық жік құрылымы: Аралық құрылыстар немесе аралық құрылыс пен аралық құрылыстардың және көпір тіректерінің негізгі құрылымдары бар анкерлік құрылғылармен байланысты өзара жылжуларға кедергі болмайтын және көлік құралдарынан, температура мен басқа факторлар әсерінен оларға күш беретін тірек арасындағы саңылауларды жабатын немесе толтыратын көпір төсемінің сындарлы элементі.
3.5 Толтыру материалы: Өзінің түрі өзгертуі есебінен және төсеуден кейін қажетті тұтыну сапасына ие болатын аралық құрылымдар жылжуын қабылдайтын деформациялық жік құрылымының герметикалығын қамтамасыз ету үшін қолданылатын материал.

ГОСТ 31356-2007 Смеси сухие строительные на цементном вяжущем. Методы испытаний.
ГОСТ 31357-2007 Смеси сухие строительные на цементном вяжущем. Общие технические условия.
ГОСТ 32703-2014"Дороги автомобильные общего пользования. Щебень и гравий из горных пород. Технические требования"
ГОСТ 32761-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Порошок минеральный. Технические требования"
ГОСТ 32824-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Песок природный. Технические требования"
ГОСТ 33143-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Битумы нефтяные дорожные вязкие. Метод определения температуры хрупкости по Фраасу"
Примечание - При пользовании настоящими рекомендациями целесообразно проверить действие ссылочных документов по ежегодно издаваемому информационному указателю "Нормативные документы по стандартизации", составленному по состоянию на текущий год и соответствующим ежемесячно издаваемым информационным указателям, опубликованным в текущем году. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании настоящими рекомендациями следует руководствоваться замененным (измененным) стандартом. Если ссылочный документ отменен без замены, то положение, в котором дана ссылка на него, применяется в части, не затрагивающей это ссылку.
3 Термины и определения
В настоящих рекомендациях применяются следующие термины с соответствующими определениями:
3.1 Заполнение деформационного шва: Элемент конструкции деформационного шва, заполняющий зазор в уровне проезжей части.
3.2 Зона переходная (пришовная): Участок мостового полотна, непосредственного примыкающий к конструкции деформационного шва, устраиваемый для предотвращения преждевременного разрушения сопрягаемых конструкций одежды мостового полотна и деформационного шва.
3.3 Компенсатор: Элемент конструкции деформационного шва, за счҰт деформации которого обеспечивается компенсация перемещений концов пролҰтного строения и сохраняется герметичность швов.
3.4 Конструкция деформационного шва: Конструктивный элемент мостового полотна, перекрывающий или заполняющий зазор между пролҰтными строениями или между пролҰтным строением и опорой, не препятствующий их взаимным перемещениям, связанный анкерными устройствами с несущей конструкцией пролҰтных строений и опор моста и передающий на них усилия от взаимодействия транспортных средств, температуры и других факторов.
3.5 Материал заполнения: Материал, применяемый для обеспечения герметичности конструкции деформационного шва, воспринимающий перемещения пролетных строений за счет собственной деформации и приобретающий необходимые потребительские качества после его укладки.

3.6 Деформациялық жікті жиектеу: Түйісетін құрылымдардың ұштарын жиектейтін және олармен қосылған және көлік құралдарының әсерінде бұзылудан жиектелген құрылымдарды қорғауға арналған деформациялық жік құрылымдарының элементтері.
Ескертпе – Деформациялық жікті жиектеу металл профильді элементтер, деформациялық жіктердің көп профильді (модульді) құрылымдарының шеткі арқалығы түрінде, сондай-ақ бетон немесе полимербетон құйылмалары түрінде орындалуы мүмкін.
3.7 Тіреу тілімшесі (тоқтату жолағы): Аралық құрылыстардың бойлай жылжуына кедергі болмайтын және шағыл тасты-мастикалық деформациялық жіктердің құрылымдарында шағыл тасты-мастикалық толтыру материалы үшін және жабық типті деформациялық жіктер құрылымдарында –жүретін бөлікті жабу үшін негіз болып қызмет ететін көпір құрылысының аралық құрылыстары арасында саңылауды жабатын тілімше түрінде орындалған деформациялық жік құрылымдарының металл элементі.
3.8 Көпір төсемі: Көлік құралдары мен жаяу жүргінші қозғалысына қаупсіздік пен қалыпты жағдайларды қамтамасыз етуге, сондай-ақ жүретін бөліктен суды бұруға арналған аралық құрылыстарының жүретін бөлігі тақтасында орналасқан барлық элементтер жиынтығы. Жүру жамылғысы төсемін, жаяужолдарды, қоршайтын құрылғыларды, су бұру, қыздыру мен жарықтандыру құрылғыларын, деформациялық жіктерді және кіре берістері бар көпірмен түйіндестіруді қамтиды.
3.9 Саңылауды тығыздағыш: Деформациялық жік құрылымдарының компенсаторына салынатын серпінді материал.
3.10 Деформациялық жік (деформациялық саңылау): Сабақтас аралық құрылыстар бүйірлері немесе аралық құрылыс бүйірлері және тіреудің шкаф қабырғасы немесе тіректің басты бөлігі арасындағы саңылау.
3.11 Жабық типті деформациялық жік: Деформациялық жік үстіне үзіліссіз салынған көпір төсемі жабындысының түрін өзгертуі есебінен герметикалықты бұзбай аралық құрылыстар бүйірлерінің жылжуын қабылдауды қамтамасыз ететін деформацялық жік.
3.12 Толтырылған типті деформациялық жік: Толтыру материалы түрін өзгертуі есебінен герметикалықты бұзбай аралық құрылыстар бүйірлерінің жылжуын қабылдауды қамтамасыз ететін деформацялық жік.
3.13 Деформациялық жік штрабасы: Аралық құрылымдардың бетондалып аяқталмаған арнайы бөлшектенген учаскесі (шкаф қабырғасы, шеткі тірек), онда бұдан әрі қарай тұтасқұйып деформациялық жік құрылымын анкерлеуді жайғастыру үшін пайдаланылады және ЩМДШ құру кезінде көпір төсемінің жол төсемі жамылғысында да орналастырылады.
3.14 Битумдық праймер: Мұнай битумын (битумды жұмсарту температурасы 80°С төмен емес) және органикалық еріткішті (уайт-спирит) араластыру жолымен өндірілетін көбінесе қара түсті біркелкі құрам.
4 Белгілер мен қысқартулар
Осы ұсыныстарда мынадай белгілер мен қысқартулар пайдаланылды:
ДШ – деформациялық жік;
ДШР - резеңке толтырғышы бар деформациялық жік;
ДШ-МЗ - мастикалық толтырғышы бар деформациялық жік;
ДШ-МЗ-О - мастикалық толтырғышы және металл жиектері бар деформациялық жік;
ДШ-МЗ-ОП - мастикалық толтырғышы және металл жиектері және бетон (полимербетон) құйылмасы бар деформациялық жік;
ДШ-З-ЩМ – шағыл тас-мастикалық толтырғышы бар деформациялық жік;
ЩМДШ – шағыл тас-мастикалық деформациялық жік;
ДШТ - Т-тәрізді резеңке компенсаторы бар деформациялық жік;
ДШ-РК - резеңке таспалы компенсаторы бар деформациялық жік;
ОП-ДШ - резеңке таспалы компенсаторыбар бір профильді деформациялық жіктер;
МП-ДШ – резеңке таспалы компенсаторы бар көп профильді (модульді) деформациялық жіктер;
ДШ-ПС – жалпақ сырғымалы табағы бар деформациялық жік;
ДШ-ПС-С – кесілген сырғымалы табағы бар деформациялық жік;
ДШ-ПС-СП – құбылмалы сырғымалы табағы бар деформациялық жік;
ДШМ – сырғымалы металл тақтасы бар айыр типті деформациялық жік;
ДШР - айыр типті сырғымалы резеңке-металл тақтасы бар деформациялық жік;
ДШ-ПГ-К – тарақ тәрізді консольді тақтасы бар деформациялық жік;
ДШ-ПО - откатты тақталары бар деформациялық жік;
ДШ-ПГ-С - сырғымалы тақтасы бар тарақ тәрізді деформациялық жік;
ДШ-РМП - резеңке-металл тақтасы бар деформациялық жік
5 Жалпы талаптар

3.6 Окаймление деформационного шва: Элементы конструкции деформационного шва, окаймляющие концы сопрягаемых конструкций, соединенные с ними и предназначенные для предохранения окаймляемых конструкций от разрушения при воздействии транспортных средств.
3.7 Пластина опорная (полоса перекрывающая): Металлический элемент конструкции деформационного шва, выполненный в виде пластины, перекрывающий зазор между торцами пролетных строений мостового сооружения, не препятствующий продольным перемещениям пролетного строения и служащий основанием для щебеночно-мастичного материала заполнения в конструкциях щебеночно-мастичных деформационных швов и для покрытия проезжей части – в конструкциях деформационных швов закрытого типа.
3.8 Полотно мостовое: Совокупность всех элементов, расположенных на плите проезжей части пролетных строений, предназначенных для обеспечения нормальных условий и безопасности движения транспортных средств и пешеходов, а также для отвода воды с проезжей части. Включает одежду ездового полотна, тротуары, ограждающие устройства, устройства для водоотвода, обогрева и освещения, деформационные швы и сопряжение моста с подходами.
3.9 Уплотнитель зазора: Упругий материал, укладываемый в компенсатор конструкции деформационного шва.
3.10 Шов деформационный (зазор деформационный): Зазор между торцами смежных пролетных строений или торцом пролетного строения и шкафной стенкой устоя или головной частью опоры.
3.11 Шов деформационный закрытого типа: Шов деформационный, обеспечивающий восприятие перемещений торцов пролетных строений без нарушения герметичности за счет деформации одежды мостового полотна, уложенной без разрыва над деформационным швом.
3.12 Шов деформационный заполненного типа: Шов деформационный, обеспечивающий восприятие перемещений торцов пролетных строений без нарушения герметичности за счет деформации материала заполнения.
3.13 Штраба деформационного шва: Недобетонированный или специально разобранный участок пролетных строений (шкафной стенки, крайней опоры), используемый для размещения в нем анкеровки конструкции деформационного шва с последующим омоноличиванием и устраивается и в покрытии дорожной одежды мостового полотна при утройстве ЩМДШ.
3.14 Битумный праймер: Однородный состав, преимущественно черного цвета, который производится путем смешивания битума нефти (температура размягчения битума не ниже 80°С и органического растворителя (уайт-спирит).
4 Обозначения и сокращения
В настоящих рекомендациях использованы следующие обозначения и сокращения:
ДШ - деформационный шов;
ДШР - деформационный шов с резиновым заполнителем;
ДШ-МЗ - деформационный шов с мастичным заполнением;
ДШ-МЗ-О - деформационный шов с мастичным заполнением и металлическим окаймлением;
ДШ-МЗ-ОП - деформационный шов с заполнением мастикой, металлическим окаймлением и бетонным (полимербетонным) приливом;
ДШ-З-ЩМ - деформационный шов с щебеночно-мастичным заполнением;
ЩМДШ - щебеночно-мастичный деформационный шов;
ДШТ - деформационный шов с Т-образным резиновым компенсатором;
ДШ-РК - деформационный шов с резиновым ленточным компенсатором;
ОП-ДШ - однопрофильные деформационные швы с резиновым ленточным компенсатором;
МП-ДШ - многопрофильные (модульные) деформационные швы с резиновым ленточным компенсатором;
ДШ-ПС - деформационный шов с плоским скользящим листом;
ДШ-ПС-С - деформационный шов со скошенным скользящим листом;
ДШ-ПС-СП - деформационный шов с плавающим скользящим листом;
ДШМ - деформационный шов вилочного типа со скользящей металлической плитой;
ДШР - деформационный шов вилочного типа со скользящей резино-металлической плитой;
ДШ-ПГ-К - деформационный шов с гребенчатыми консольными плитами;
ДШ-ПО - деформационный шов с откатными плитами;
ДШ-ПГ-С - деформационный шов гребенчатый с скользящей плитой;
ДШ-РМП - деформационный шов с резино-металлической плитой
5 Общие требования

5.1 Деформациялық жіктерді белгіленген тәртіпте бекітілген осы ұсыныстар мен жобалық құжаттама талаптарына сәйкес орындауға тиіс.
5.2 Әр бір объектіге деформациялық жіктерді құруға арналған жобалық құжаттама негізінде [1] талаптарына сәйкес жұмыстар өндірісі жобалары әзірленуге тиіс, олардың құрамына деформациялық жіктерді құруға арналған технологиялық карталар кіреді.
5.3 Деформациялық жіктердің құрылымын тежеуді, ұзақ деформацияларды (бетонның отыруы және сырғуы) және бойлай, көлденең және тік бағыттарда температуралық құбылуларды қоса алғанда (құбылулар сенімділік коэффициентімен анықталады 1,2), уақытша жүктемеден аралық құрылымдар ұштарының есептік жылжулары бойынша белгілеуге тиіс.
5.4 Деформациялық жіктер Қазақстан Республикасының тиісті климаттық аумақтары үшін есептік құбылулар шектерінде барлық бағыттарда қозғалғыштыққа ие болуға тиіс.
5.5 Деформациялық жіктерді құру кезінде қолданылатын материалдар қолданыстағы нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес болуға және сапа туралы құжатты болуға тиіс.
5.6 Деформациялық жіктерді құру үшін қолданылатын материалдарды тасымалдау, қоймаға салу және сақтау осы өнімнің нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
5.7 Деформациялық жіктерді 5 °С төмен емес қоршаған ауаның жағымды температурасында жасауға тиіс. Деформациялық жіктерді, егер бұл өндірушіден жік материалының жолдама құжаттамасында рұқсат етілсе, жағымсыз температурада да жасауға болады.
5.8 Көпір құрылыстарының деформациялық жіктері мынадай талаптарды қанағаттандыруға тиіс:
- нормативтік температуралық ауқымдағы мүмкіндіктерде барлық бағыттарда және жазықтықтарда аралық құрылымдардың жылжуын қабылдау және жіктер элементтері арасындағы саңылауларды біркелкі реттеуге тиіс;
- барынша төмен шу эмиссиясымен түрлі бағытарда көлік құралдарының ыңғайлы жүруін қамтамасыз ету;
- ұзақ мерзімділік пен жұмысқа қабілеттілік;
- су өткізбеушілік;
- құрылымда және жөндеуге жарамдылықта бекіту сеніміділігі;
- жөндеу қажет болса жинақтаудағы және бөлшектеудегі ыңғайлық пен жайлық;
- пайдалану кезіндегі барынша төмен шығындарда.
5.9 Деформациялық жіктерді аралық құрылымның ұзындығына байланысты аз, орташа және үлкен тиіпті жылжуларға бөлуге тиіс.
Жылжудың аз типті жіктерін 5 тен 20 мм дейін аралық құрылыстардың ұштық учаскелерінің сызықтық жылжуларында қолдануға тиіс.
Жылжудың орташа типті жіктерін 20 дан 80 мм дейін аралық құрылыстардың ұштық учаскелерінің жылжуларында қолдануға тиіс
Жылжудың үлкен типті жіктерін 80 мм астам аралық құрылыстардың ұштық учаскелерінің жылжуларында қолдануға тиіс

5.1 Деформационные швы следует выполнять в соответствии с требованиями настоящих рекомендаций и проектной документации, утвержденной в установленном порядке.
5.2 На основании проектной документации для устройства деформационных швов на каждый объект следует разрабатывать проект производства работ в соответствии с требованиями , в состав которого должны входить технологические карты на устройство деформационных швов.
5.3 Конструкцию деформационных швов следует назначать по расчетным перемещениям концов пролетных строений от временной нагрузки, включая торможение, длительных деформаций (усадки и ползучести бетона) и температурных перемещений в продольном, поперечном и вертикальном направлениях (перемещения определяются с коэффициентом надежности 1,2).
5.4 Деформационные швы должны обладать подвижностью во всех направлениях в пределах расчетных перемещений для соответствующей климатической зоны Республики Казахстан.
5.5 Материалы, применяемые при устройстве деформационных швов, должны соответствовать требованиям действующих нормативных документов и иметь документ изготовителя о качестве.
5.6 Транспортирование, складирование и хранение материалов, применяемых для устройства деформационных швов, следует осуществлять в соответствии с требованиями нормативных документов на данную продукцию.
5.7 Деформационные швы следует устраивать при положительной температуре окружающего воздуха не ниже 5 °С. Допускается устройство деформационных швов при отрицательной температуре, если это разрешено сопроводительной документацией на материалы шва от производителя.
5.8 Деформационные швы мостовых сооружений должны удовлетворять следующим требованиям:
- возможности в нормативном температурном диапазоне воспринимать перемещения пролетных строений во всех направлениях и плоскостях и равномерно регулировать зазоры между элементами швов;
- обеспечению комфортного проезда транспортных средств в различных направлениях с максимально низкой шумовой эмиссией;
- долговечности и работоспособности;
- водонепроницаемости;
- надежности закрепления в конструкции и ремонтопригодности;
- простоте и удобству монтажа и демонтажа при необходимости ремонта;
- минимальным затратам при эксплуатации.
5.9 Деформационные швы в зависимости от длины пролетного строения следует подразделять на швы малого, среднего и большого типа перемещения.
Швы малого типа перемещения следует применять при линейных перемещениях концевых участков пролетных строений от 5 до 20 мм.
Швы среднего типа перемещения следует применять при перемещениях концевых участков пролетных строений от 20 до 80 мм.
Швы большого типа перемещения следует применять при перемещениях концевых участков пролетных строений свыше 80 мм.

5.10 Сындарлы шешім бойынша деформациялық жіктерді алты негізгі түрлерге бөлуге тиіс:
- жабық типті деформациялық жіктер;
- мастикалы толтырулары бар толтырылған типті деформациялық жіктер;
- шағыл тасты-мастикалы толтырулармен толтырылған типті деформациялық жіктер;
- металл жиектері және резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер;
- резеңке металл компенсаторлары бар деформациялық жіктер;
- қайта жабылғын типті деформациялық жіктер (болат сырғыма табағымен, тарақ тәрізді тақтасымен).
Ұсынылатын материалдары бар деформациялық жіктердің көбірек қолданылатын құрылымдарының каталогы А қосымшасында берліген.
5.11 Деформациялық жік ұшымен және асфальтбетон жамылғысының арасындағы учаске өзгермелі қаттылықты қамтамасыз етуі тиіс, бұған ауыспалы аймақ құрылғысымен жетуге болады. Ауыспалы аймақ ДШ-дің екі жағынан асфальтбетон жымылғысының жоғарғы қабатында тереңдігі 70 мм және ені 300 мм етіп салынады. Асфальтбетон жамылғысында кесілген штраб ҚР СТ 2597 бойынша шағыл тасты-мастикалы материалмен толтырылады.
5.12 Деформациялық жіктердің жиектеу құрылымдары жиектеудің арматуралық элементтерін тұтасқұю арқылы аралық құрылыстардың негізгі құрылымдарында анкерленуге тиіс. Тесіктің негізгі құрылымдарына бұрғыланғае және жиектеудің арматуралық элементтерімен қосылған желімдік құрамдарға қондырылған анкерлер көмегімен жиектеуді бекітуге болады.
5.13 Жүретін бөлікте аралық құрылыстардың негізгі құрылымдарымен арматуралық байланыссыз көпір төсемінің қабаттар қалыңдығы шектерінде тұтас құйып жіктердің жиектерін анкерлеуге болмайды.
5.14 Серпінді компенсаторы бар деформациялық жік құрылымында ауыр бетонға, тез қататын қоспалар негізіндегі бетонға, отырмайтын бетонға, шағыл тасты-мастикалық немесе дірілмен құйылған асфальтбетоннан жасалған деформациялық жікке (компенсаторға немесе металл жиектеуге) жол төсемі жанасуының ауыспалы аумағын құруға тиіс.
6 Деформациялық жіктерді құру бойынша жұмыс өндірісінің технологиясы
6.1 Дайындық жұмыстарына қойылатын жалпы талаптар
6.1.1 Деформациялық жіктердің құрылымдары:
- жинақтауға дайын толық жиналған күйінде;
- жинақтау процесінде белгіленген элементтермен бірге жиынтықта ішінара жиналған күйінде;
- жинақтау алдында ірілендіріп жинауға жататын ішінара жиналған күйінде тұтас тасымалданатын құрылымдармен;
- жинақтау процесінде жинау және дайындау үшін пайдаланатын жеке сындарлы элементтер мен материалдар (құрамбөліктер) түрінде жеткізілуі мүмкін.
6.1.2 Жабық, толтырылған типті деформациялық жіктердің құрылымдары және шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктерді құрылымдары қолданылу алдында дайындау үшін пайдаланатын жеке элементтер (тіреу тілімшелері, жиектеулер) материалдар (құрамбөліктер) түрінде жеткізіледі.

5.10 По конструктивному решению деформационные швы следует разделять на шесть основных видов:
- деформационные швы закрытого типа;
- деформационные швы заполненного типа с мастичным заполнением;
- деформационные швы заполненного типа со щебеночно-мастичным заполнением;
- деформационные швы с металлическим окаймлением и резиновым компенсатором;
- деформационные швы с резинометаллическим компенсатором;
- деформационные швы перекрытого типа (со стальным скользящим листом, с гребенчатой плитой).
Каталог наиболее применяемых конструкций деформационных швов с рекомендуемыми материалами представлен в приложении А.
5.11 Участок между концом деформационного шва и асфальтобетоном покрытия должен обеспечивать плавно изменяющуюся жесткость, что достигается устройством переходной зоны. Переходная зона устраивается с двух сторон от ДШ в верхнем слое асфальтобетонного покрытия на глубину от 70 мм и шириной от 300 мм. Вырезанный в асфальтобетонном покрытии штраба заполняется щебеночно- мастичным материалом по СТ РК 2597.
5.12 Конструкции окаймлений деформационных швов должны быть заанкерены в несущих конструкциях пролетных строений посредством омоноличивания арматурных элементов окаймлений. Допускается крепление окаймления с помощью анкеров, устанавливаемых на клеевые составы в пробуренные в несущих конструкциях отверстия и соединенных с арматурными элементами окаймлений.
5.13 Анкеровка окаймлений шва омоноличиванием их в пределах толщины слоев мостового полотна без арматурной связи с несущими конструкциями пролетных строений на проезжей части не допускается.
5.14 В конструкции деформационного шва с упругим компенсатором следует устраивать переходную зону примыкания дорожной одежды к деформационному шву (компенсатору или металлическому окаймлению) из тяжелого бетона, бетона на основе быстротвердеющих смесей, безусадочного бетона, щебеночно-мастичного или вибролитого асфальтобетона.
6 Технология производства работ по устройству деформационных швов
6.1 Общие требования к подготовительным работам
6.1.1 Конструкции деформационных швов могут поставляться:
- в полностью собранном состоянии, готовом для монтажа;
- в частично собранном состоянии в комплекте с элементами, устанавливаемыми в процессе монтажа;
- цельноперевозимыми конструкциями в частично собранном состоянии, подлежащими укрупнительной сборке перед монтажом;
- в виде отдельных конструктивных элементов и материалов (компонентов), используемых для сборки и приготовления в процессе монтажа.
6.1.2 Конструкции деформационных швов закрытого, заполненного типов и конструкции щебеночно-мастичных деформационных швов поставляются в виде отдельных элементов (опорных пластин, окаймлений) и материалов (компонентов), используемых для приготовления перед применением.

6.1.3 Деформациялық жіктерді құру алдында деформациялық жіктер құрылымдарының бұзылған металл және металл емес элементтерін қалпына келтіруге тиіс.
6.1.4 Түріне қарамастан деформациялық жіктер құрылымдарын қою алдында қою температурасына байланысты ұстап тұратын саңылау шамасы анықталуға тиіс.
Қондыру температурасынан қондыру саңылауының шамасы [1] талаптарына сәйкес деформациялық жік құрылымының немесе жобалық құжаттама дайындаушысымен анықталады.
6.1.5 Жинақтау жұмыстары алдында жұмыс орындары ГОСТ 23407 сәйкес ұйымдастырылуы және қоршалуы, қажетті аспаппен, жабдықпен және инженерлік коммуникациялармен жиынтықталуы керек. Жинақтау орнына құрылымдар мен материалдарды дер кезінде беру ұйымдастырылуға тиіс.
6.1.6 Лакты сырлық және гидрооқшаулағыш жамылғыларды түсіру алдында металл бетін дайындау ГОСТ 9.402 талаптарына сәйкес 5 °С төмен емес қоршаған орта температурасында орындалуға тиіс.
6.1.6.1 Металл беттерде қылау, радиусы 2,0 мм кем үшкір жиектер, дәнекерлеу шашырандыларды, күйдірулер, флюс қалдықтары рұқсат етілмейді. Майланған металл беттер ластан тазартылады және майсыздандырылады.
6.1.6.2 Майсыздандыру таза немесе еріткіштер көмегімен жүргізіледі.
Таза сумен майсыздандыру қысым астында ыстық (70 °С төмен емес) таза сумен беттерді жуудан тұрады.
Бетті майсыздандыру үшін еріткіш ретінде ГОСТ 3134 бойынша уайт-спирит пайдаланады, ол қолмен шүберек көмегімен металл бетке түсіріледі. Шүберекті жиірек ауыстыруға тиіс.
6.1.6.3 Бетті дайындау қолмен, механикалану тәсілімен немесе құрғақ бүріккіш абразивті өңдеу тәсілімен беттің бастапқы жағдайына байланысты жүргізіледі.
Механикаланған тазалауды айналмалы сымдық щеткаларды және тегістеу құрылғыларының түрлі типтерін пайдаланып жүргізіледі. Қолмен тазалау сым щеткаларды, қалақшалар, қырғыштар мен абразивті түрпі қағазды пайдаланып механикаланған тазалау үшін қолжетімсіз жерлерде жүргізіледі.
Құрғақ абразивті бүріккіш тазалау 3,0 мм кем емес өңделген металл қалыңдығында ГОСТ 9.402 берілген әдістеме бойынша орындалады. Сонымен шойын немесе болат бытыра ГОСТ 11964 бойынша немесе тегістелген материалдар ГОСТ 3647 бойынша пайдаланады.
Абразив ретінде пайдаланатын кварцты құмда ГОСТ 8736 бойынша 0,75-2,0 мм фракциясы және ылғалдығы 2% артық емес болуы керек. Тау кварцты құмын пайдалану ұсынылады.
Қысылған ауа ГОСТ 9.010 сәйкес болуы және 6,9-8,0 кгс/см қысымда берілуі керек.

6.1.3 Перед устройством деформационных швов необходимо восстановить поврежденные металлические и неметаллические элементы конструкции деформационных швов.
6.1.4 Перед началом установки конструкций деформационных швов, независимо от их типа, должна быть определена величина установочного зазора, зависящая от температуры установки.
Величины установочного зазора от температуры установки определяется изготовителем конструкции деформационного шва или проектной документацией в соответствии с требованиями .
6.1.5 Перед началом работ по монтажу рабочие места должны быть организованы и огорожены в соответствии с ГОСТ 23407, укомплектованы необходимым инструментом, оборудованием и инженерными коммуникациями. Должна быть организована своевременная подача конструкций и материалов к месту монтажа.
6.1.6 Подготовку поверхности металла перед нанесением лакокрасочных и гидроизоляционных покрытий выполняют в соответствии с требованиями ГОСТ 9.402 при температуре окружающей среды не ниже 5 °С.
6.1.6.1 На металлических поверхностях не допускаются заусенцы, острые кромки радиусом менее 2,0 мм, сварочные брызги, прижоги, остатки флюса. Замасленные металлические поверхности очищают от грязи и обезжиривают.
6.1.6.2 Обезжиривание проводят при помощи чистой воды или растворителей.
Обезжиривание чистой водой заключается в промывке поверхностей струей горячей (не ниже 70 °С) чистой воды под давлением.
В качестве растворителя для обезжиривания поверхности используют уайт-спирит по ГОСТ 3134, который вручную наносят на металлическую поверхность ветошью. Ветошь следует менять как можно чаще.
6.1.6.3 Подготовку поверхности проводят в зависимости от исходного состояния поверхности ручным, механизированным способом или способом сухой струйной абразивной обработки.
Механизированную очистку проводят с использованием вращающихся проволочных щеток и различного типа шлифовальных приспособлений. Ручную очистку проводят в местах, недоступных для механизированной очистки с использованием проволочных щеток, шпателей, скребков и абразивных шкурок.
Сухая абразивная струйная очистка выполняется при толщине обрабатываемого металла не менее 3,0 мм по методике, приведенной в ГОСТ 9.402. При этом используют чугунную или стальную дробь по ГОСТ 11964 или шлифовальные материалы по ГОСТ 3647.
Используемый в качестве абразива кварцевый песок ГОСТ 32824 по должен иметь фракцию 0,75-2,0 мм и влажность не более 2%. Рекомендуется использовать горный кварцевый песок.
Сжатый воздух должен соответствовать ГОСТ 9.010 и подаваться под давлением 6,9-8,0 кгс/см.

6.1.6.4 Механикалық өңдеуден кейін қысылған ауамен ГОСТ 9.010 бойынша бетті үрлеу жолымен беттер шаңсыздандырылады.
6.1.6.5 Бетті дайындау аяқталу және лакты сырлық немесе гидрооқшаулағыш материалдарды түсіруарасындағы уақыт аралығы
6 сағаттан артық емес болуы керек. Бұл кезеңде росы нүктесінен 3°С жоғары өңделген құрылымдар температурасын қамтамасыз етуі және су тиюден, өңделген беттерді коррозиялық-белсенді сұйықтықтар мен олардың буларынан қорғауға тиіс.
6.1.7 Гидрооқшаулаға, тегістеуге бетонн беттерді дайындау және адгезиялық қабаттарды түсіру 6.1.7.1 - 6.1.7.4 берілген тәртіпте жүргізіледі.
6.1.7.1 Бетон ГОСТ 26633 берілген көрсеткіштерге сәйкес бақыланады. Бетонның гидрооқшауланған беттерінде тереңдігі 10 мм-ден 15 мм-ге дейін жеке бұдырлық табылған кезде олар цемент тұтқырда отырмайтын құрғақ құрылыс қоспаларымен, ал дөңес кедір-бұдырлар механикалық тегістеумен жойылады;
6.1.7.2 Бетон беттер ерітінді жайылмаларынан, ластан, майлы дақтардан, ал қысқы уақытта-мұздан, қардан және қыраудан тазартылады. Цемент сүтінің үлдірін алу құрғақ бүріккіш-абразивті тазалаумен 6.1.6.3 сәйкес жүргізіледі;
6.1.7.3 Шаңды соңғы рет жою үрлеумен қысылған ауамен 6.1.6.4 сәйкес жүргізіледі.
6.1.7.4 Бетон инфрақызыл сәулелену жаңарғысы көмегімен ГОСТ 25696 бойынша кептіріледі.
6.1.8 Астарлау және сырлау 5 °С тан 30 °С дейін ауа температурасында, 80% артық емес ауаның салыстырмалы ылғалдығында, жауын-шашындар, тұман, шық және агрессивті агенттер әсері жоқ кезде жүргізіледі, егер басқалар технологиялық регламентте ескертілмесе. Жұмыстар мүмкіндігінше желсіз ауа райында жүргізілді. 10 м/с артық жел жылдамдығында жұмыстарды жүргізуге болмайды. Ылғал беттерге жамылғыларды төсеуге болмайды.
Деформациялық жіктердің орналасу аумағында деформациялық жіктер құрылымдары элементтерін және құрылыс құрылымдарын тоттанудан қорғау [2] талаптарына сәйкес жүргізілуге тиіс.
6.1.9 Деформациялық жіктер құрылымдары элементтерін және көпір құрылысы құрылымдарын битум негізіндегі материалдармен өңдеу мынадай түрде жүргізілуге тиіс:
- алдын ала полимерлік-битумдық мастика қыздырылады;
- тұрақты араластыру кезінде бойлер типті балқыту-құю құрылғысында. Қыздыру және араластыру балқыту біркелкілігін қамтамасыз етеді. Диапазон рабочей Қыздырудың жұмыс температурасының ауқымы және пайдалануға дейін мастиканы балқыту уақыты мастиканы өндіруші нұсқаулығына сәйкес белгіленуге тиіс;

6.1.6.4 После механической обработки проводят обеспыливание поверхностей путем обдува поверхности сжатым воздухом по ГОСТ 9.010.
6.1.6.5 Промежуток времени между окончанием подготовки поверхности и нанесением лакокрасочных или гидроизоляционных материалов должен составлять не более 6 часов. На этот период следует обеспечить температуру обработанных конструкций на 3°С выше точки росы и защитить обработанные поверхности от попадания воды, коррозионноактивных жидкостей и их паров.
6.1.7 Подготовку бетонных поверхностей под гидроизоляцию, подгрунтовку и нанесение адгезионных слоев производят в порядке, приведенном в 6.1.7.1 - 6.1.7.4.
6.1.7.1 Бетон контролируют на соответствие показателям, приведенным в ГОСТ 26633. При выявлении на гидроизолируемой поверхности бетона отдельных неровностей глубиной от 10 до 15 мм их устраняют шпатлеванием безусадочными сухими строительные смесями на цементном вяжущем, а бугорчатые неровности устраняют механической шлифовкой;
6.1.7.2 Бетонные поверхности очищают от наплывов раствора, грязи, жировых пятен, а в зимнее время - от наледи, снега и инея. Снятие пленки цементного молока производят сухой струйно-абразивной очисткой в соответствии с 6.1.6.3;
6.1.7.3 Окончательное удаление пыли производят продувкой сжатым воздухом согласно 6.1.6.4.
6.1.7.4 Просушку бетона производят при помощи горелок инфракрасного излучения по ГОСТ 25696.
6.1.8 Нанесение грунтовок и окрашивание производят при температуре воздуха от 5 °С до 30 °С, относительной влажности воздуха не более 80%, при отсутствии осадков, тумана, росы и воздействия агрессивных агентов, если иное не оговорено в технологическом регламенте. Работы проводят по возможности в безветренную погоду. При скорости ветра более 10 м/с работы производить запрещается. Не допускается нанесение покрытий по влажной поверхности.
Защиту элементов конструкций деформационных швов и строительных конструкций в зоне расположения деформационных швов от коррозии следует производить в соответствии с требованиями [2].
6.1.9 Обработка элементов конструкций деформационных швов и конструкций мостового сооружения материалами на основе битума должна производиться следующим образом:
- предварительно разогревают полимерно-битумную мастику;
- в плавильно-заливочном устройстве бойлерного типа при постоянном перемешивании. Обогрев и перемешивание должны обеспечивать однородность плавления. Диапазон рабочей температуры разогрева и время от начала плавления мастики до ее использования должны быть установлены в соответствии с инструкцией производителя мастики;

- 6.1.6 немесе 6.1.7 сәйкес беттер дайындалады;
- бетке ыстық полимер-битумдық мастиканы бояу жаққышпен барлық жақтарын қажетті қабаттар санымен түсіру орындалады, бұған қоса әрбір кейінгі қабат алдыңғысы қатудан кейін түсіріледі. Сонымен бірге
6.1.7 баяндалған талаптар сақталады.
6.1.10 Битумдық праймермен астарлауға жататын бетон беті
6.1.7 сәйкес дайындалады. Сосын өңделген бетке битумдық праймер капрон щҰткалармен немесе 6.1.7 баяндалған талаптарды сақтап бояу жаққышпен түсіріледі.
Астарлау және бұдан кейінгі жұмыстар алдындағы аралық (гидрооқшаулағыш қабаттар құрылғысы немесе компенсаторларды қою)
2 сағатан кем емес және 16 сағаттан артық емес болуы керек.
6.1.11 Тұтас құю алдында бетон беттерді штрабыны дайындау және құйманы жайғастыру үшін бетон негізді дайындау 6.1.7.2 және 6.1.7.4 сәйкес жүзеге асырылады. Дайындалған бетон беттерде қоқыс, майлар іздері және мұнай өнімдері болмауы керек.
6.2 Жұмыс өндірісіне қойылатын жалпы талаптар
6.2.1 Деформациялық жіктер құрылымдары көпір құрылысының тірек бөлігін жобалық жағдайға қою, олардың жағдайын түзету (егер қажет болса) және қабылдау жұмыстарын аяқтаудан кейін жайғастырлуға тиіс .
6.2.2 Деформациялық жіктер құрылымдарын құру бойынша жұмыстардан кейін осы операцияны орындау кезінде деформациялық жіктер құрылымдары сақталуын қамтамасыз ететін арнайы әзірленген жобалық шешімсіз тіректердегі аралық құрылыстарды көтеру және түсіру бойынша жұмыстарды жүргізуге болмайды.
6.2.3 Егер қайта жабылған типті деформациялық жік құрылымы немесе резеңке компенсаторлары бар деформациялық жік жүретін бөліктің ортотропты тақтасы бар металл аралық құрылысы мен темірбетон аралық құрылысы (тіреу) арасына қондырылса, алдымен анкерлік элементтер (жиектеу) металл аралық құрылымға, сосын – жүретін бөліктің темірбетон тақсасына (тіреудің шкаф қабырғасы) бекітіледі, сосын саңылау фиксаторы демонтаждалады.
6.2.4 Атмосфералық жауын-шашындар уақытында және қөатты желде жұмыстарды жүргізуге болмайды.
Деформациялық жіктерді және жік жанындағы ауыспалы аумақтарды 10 °С төмен емес қоршаған ауаның орташа тәуліктік температурасында құру жұмыстарын жүргізу ұсынылады.5°С төмен емес қоршаған ауаның орташа тәуліктік температурасында және 0°С төмен барынша аз температурасында жұмыстарды жұмыстар өндірісінің тиісті жобаларын немесе қысқы уақытта жұмыстарды орындау регламенттерін сақтап жылы үйшікте орындауға тиіс.

- выполняют подготовку поверхностей в соответствии с 6.1.6 или 6.1.7;
- выполняют нанесение на поверхности горячей полимерно-битумной мастики кистью со всех сторон с необходимым числом слоев, причем каждый последующий слой наносят после остывания предыдущего. При этом соблюдают требования, изложенные в 6.1.7.
6.1.10 Поверхность бетона, подлежащую подгрунтовыванию битумным праймером, подготавливают в соответствии с 6.1.7. Затем на обрабатываемую поверхность наносят битумный праймер капроновыми щҰтками или кистями с соблюдением требований, изложенных в 6.1.7.
Интервал между нанесением подгрунтовки и началом последующих работ (устройство гидроизоляционных слоев или установка компенсаторов) должен быть не менее 2 часов и не более 16 часов.
6.1.11 Подготовку бетонных поверхностей штрабы перед омоноличиванием и подготовку бетонного основания для устройства на нем прилива осуществляют в соответствии с 6.1.7.2 и 6.1.7.4. На подготовленных бетонных поверхностях не допускается наличие мусора, следов масел и нефтепродуктов.
6.2 Общие требования к производству работ
6.2.1 Конструкции деформационных швов должны устраиваются после завершения работ по выставлению опорных частей мостового сооружения в проектное положение, корректировки их положения (если необходимо) и приемки.
6.2.2 Не допускается производить работы по подъему и опусканию пролетных строений на опорах после работ по устройству конструкций деформационных швов без специально разработанного проектного решения, обеспечивающего сохранность конструкций деформационных швов при выполнении данной операции.
6.2.3 В случае если конструкция деформационного шва перекрытого типа или деформационного шва с резиновыми компенсаторами устанавливается между металлическим пролетным строением с ортотропной плитой проезжей части и железобетонным пролетным строением (устоем), сначала производят закрепление анкерных элементов (окаймления) на металлическом пролетном строении, а затем - в железобетонной плите проезжей части (шкафной стенке устоя), после чего демонтируются фиксаторы зазора.
6.2.4 Производить работы во время атмосферных осадков и при сильном ветре не допускается.
Рекомендуется производить работы по устройству деформационных швов и пришовных переходных зон при среднесуточной температуре окружающего воздуха не ниже 10 °С.
При среднесуточной температуре окружающего воздуха ниже 5°С и минимальной температуре ниже 0 °С работы следует выполнять в тепляках с соблюдением соответствующих проектов производства работ или регламентов на выполнение работ в зимнее время.

6.2.5 Жылу үйшікті қолданбай 10°С төмен орташа тәуліктік температурада жүретін бөліктің ортотропты тақтасымен металл көпірлерде жік қасындағы ауыспалы аумақтар құрылығысы рұқсат етілмейді.
6.2.6 Монтаждау алдында барлық қатынастағы беттер 6.1.6, 6.1.7 және 6.1.11 берілген талаптарға және технологияларға сәйкес дайындалуға тиіс.
6.2.7 Қолданылатын қалып [4] сәйкес болуға тиіс. Қалыптың дәлдік класы ГОСТ 21779 бойынша бетондалатын құрылымдардың дәлдік класынан бір класс жоғары болуы керек.
Алынбайтын қалыпты қолдануға болмайды.
Белгіленген деформациялық жіктер құрылымдарын қабылдау алдында, көпір құрылысының аралық құрылымдары арасындағы саңылауда орналасқан қалып толық бөлшектенген.
6.2.8 Деформациялық жік құрылымымен жүретін бөлік және жаяужолдарды гидрооқшаулау түйіспесі суды өткізбеуі керек. Герметикалау жобалық құжаттамаға сәйкес орындалуы керек.
6.2.9 Жүретін бөлік беті жағынан бетон, асфальтбетон және металл құрылымдар арасындағы түйіспе 6.2.9.1 - 6.2.9.3 сәйкес герметикалануы керек.
6.2.9.1 Учаскелердің түйіспе сызығына бойлай әр текті материалдармен алмас кесу дискімен жіктерді кескішпен ені 10 нан 15 мм дейін (кұйылған асфальтбетоннан жасалған жамылғымен түйіскен жерде 30 мм дейін) технологиялық саңылау орындалады. Сонымен төмендегі құрылымдарды бұзбау үшін кескінді дискіні батыру тереңдігін бақылауға тиіс.
Кескінді дискінің сипаттамасы өңделген материал қасиеттеріне сүйеніп таңдалады. Құрғақ кесу орындалуы ұсынылады.
6.2.9.2 Саңылау деформациялық жіктер құрылымдарын толтыру материалдары үшін 6.9.11-6.9.14 сипатталған технологияға сәйкес мастикамен (герметикпен) толтырылады.
6.2.9.3 Жіктерді кесу және оларды бұдан әрі қарай герметикалау жұмыстары өңделген материалға байланысты:
- бетонның тұтасқұю (құйма) жинағы 15 - 20 МПа;
- қасындағы құрылымдар температурасына дейін жүретін бөліктің салынған жамылғысының қатуы (жамылғыны төсеу аяқталған соң 3 сағаттан ерте емес) кейін басталады.
6.2.10 Жүретін бөліктің металл ортотропты тақтасы бар аралық құрылымдарында көпір төсемін құру кезінде жамылғымен қатынаста болатын деформациялық жік құрылымдарының металл элементтеріне барлық аралық құрылыста ортотропты тақтаның қорғайтын-тіркейтін қабатын құру үшін қабылданғанға ұқсас тәртіпте қорғайтын-тіркейтін қабат түсіріледі.
6.2.11 Барлық жұмыстар [5] талаптарына сәйкес орындалуы қажет. Жұмыстар аяқталған соң, оларды жүргізу орны тазартылуға тиіс, аспап пен жабдық жиналуы, монтаждаудан кейін қалған материалдар мен құрылымдар тұрақты қоймалау орнына ауыстырылуы керек.

6.2.5 Устройство пришовных переходных зон на металлических мостах с ортотропной плитой проезжей части при среднесуточной температуре ниже 10 °С без использования тепляков не допускается.
6.2.6 Перед монтажом все контактные поверхности должны быть подготовлены в соответствии с требованиями и технологией, приведенными в 6.1.6, 6.1.7 и 6.1.11.
6.2.7 Применяемая опалубка должна соответствовать. Класс точности опалубки по ГОСТ 21779 должен быть на один класс выше класса точности бетонируемых конструкций.
Несъемную опалубку применять не допускается.
Перед приемкой установленных конструкций деформационных швов необходимо убедиться, что опалубка, располагавшаяся в зазоре между пролетными строениями мостового сооружения, полностью демонтирована.
6.2.8 Стык гидроизоляции проезжей части и тротуаров с конструкцией деформационного шва не должен пропускать воду. Герметизация должна выполняться в соответствии с проектной документацией.
6.2.9 Стыки между бетонными, асфальтобетонными и металлическими конструкциями со стороны поверхности проезжей части должны быть загерметизированы в соответствии с 6.2.9.1 - 6.2.9.3
6.2.9.1 Вдоль линии контакта участков разнородными материалами нарезчиком швов с алмазным отрезным диском выполняют технологический зазор шириной от 10 до 15 мм (до 30 мм на стыке с покрытием из литого асфальтобетона). При этом следует контролировать глубину погружения отрезного диска, чтобы не повредить нижележащие конструкции.
Характеристики отрезного диска подбираются исходя из свойств обрабатываемого материала. Рекомендуется выполнять сухую резку.
6.2.9.2 Зазор заполняют мастикой (герметиком) в соответствии с технологией, описанной в 6.9.11-6.9.14 для материалов заполнения конструкций деформационных швов.
6.2.9.3 Работы по нарезке швов и их последующей герметизации начинают в зависимости от обрабатываемого материала после:
- набора бетоном омоноличивания (прилива) 15 - 20 МПа;
- остывания уложенного покрытия проезжей части до температуры прилегающих конструкций (но не ранее чем через 3 часа после окончания укладки покрытия).
6.2.10 На пролетных строениях с металлической ортотропной плитой проезжей части при устройстве мостового полотна на металлические элементы конструкции деформационного шва, контактирующие с покрытием, наносят защитно-сцепляющий слой в порядке, аналогичном принятому для устройства защитно-сцепляющего слоя ортотропной плиты на всем пролетном строении.
6.2.11 Все работы должны выполняться в соответствии с требованиями [5]. По окончании работ, место их проведения должно быть очищено, инструмент и оборудование убраны, материалы и конструкции, оставшиеся после монтажа, должны быть перемещены в места постоянного складирования.

6.3 Жабық тиіпті деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстары
6.3.1 Жұмыстар алдында тегістейтін қабат беті тексеріледі және дайындалады.
6.3.2 Егер жоба бойынша тегістейтін қабаттың бетон беті битумдық праймермен астарлануға жатса, оны 6.1.10 сәйкес өңделген бетке түсіруге тиіс.
6.3.3 Металл пластиналардың және компенсаторлардың элементтері тазартылады, 6.1.6 - 6.1.9 баяндалған талаптарға және технологияларға сәйкес полимерлік-битумдық мастикамен жабылады және дайындалады.
6.3.4 Көпір құрылысының құрылымдарына деформациялық жік осінің жай-күйі түсіріледі.
6.4 Тіреу тілімшесі бар жабық типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
6.4.1 Деформациялық жік құрылымдарын құру жерінде аралық құрылымдар беттеріндегі гидрооқшаулау қабаты бір уақытта көпір төсемі жабындысын гидрооқшаулау қабатымен төселеді.
6.4.2 Деформациялық жік осінен симметриялы аралық құрылым бетіне остік шығарылған маркерлерін басшылыққа алып тартылған жіп бойынша тіреу тілімшесі элементтерін төсеу үшін сызықтарды белгілейді. Тартылған жіп арасындағы қашықтық тіруі тілімшесі еніне тең болуға тиіс.
6.4.3 Металл тіреу тілімшелері аралықсыз қондырылады, олардың арасында қисықтық және бір біріне қатысты биіктігі бойынша құлама болмауы керек.
6.4.4 6.5.3-ке сәйкес қорғайтын қабаты бар көпір төсемі жабындысының құрылымдарын құру кезінде деформациялық жік үстінде ені 20 мм қорғайтын қабатының үзілісін көздеуге тиіс.
ҚР СТ 2367 бойынша үзілісті жұмыс температурасына дейін алдын ала қыздырылған битумдық-полимер мастикасымен толтыру қажет.
6.4.5 Егер жобамен деформациялық жік құрылымдары аумағында арматураланған қабаттың геоторынан орындалған құрылғы көзделген жағдайда, арматуралау жұмыстары мынадай тізбектілікті сақтап жүргізіледі:
- мынадай түрде геосетка негізін дайындау орындалады:
а) негіз ластан тазартылады (қажет болса);
б) қысылған ауамен негізі шаңсыздандырылады;
в) геосеткадан арматуралайтын қабатты төсеу орны белгіленеді (геосетка жолағынан 0,15 м кең);
- астарлау орындалады. Тұтқырды құю 0,6 дан 0,8 л/м дейін есебінен жүргізіледі;
- жұмыстарды орындау процесінде негіз алаңы бойынша ("жолдар" жоқтығы) тарату біркелкілігін қамтамасыз етіп тұтқыр шығыны түзетіледі. Негіз бетінің жоғары кедір-бұдырлығында немесе ұсақ ақауларды толық емес жойған кезде бірінші кезеңдегі астарлау шығыны 0,1 ден 0,2 л/м дейін шамасында көбейтілуі мүмкін;

6.3 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов закрытого типа
6.3.1 Перед началом работ выполняют проверку и подготовку поверхности выравнивающего слоя.
6.3.2 В случае если поверхность бетона выравнивающего слоя по проекту подлежит подгрунтовыванию битумным праймером, его следует наносить на обрабатываемую поверхность в соответствии с 6.1.10.
6.3.3 Элементы металлических пластин и компенсаторов очищают, подготавливают и покрывают полимерно-битумной мастикой в соответствии с требованиями и технологией, изложенными в 6.1.6 - 6.1.9.
6.3.4 Наносят на конструкции мостового сооружения маркеры положения оси деформационного шва.
6.4 Технология устройства конструкций деформационных швов закрытого типа с опорной пластиной
6.4.1 Слой гидроизоляции на поверхностях пролетных строений в области устройства конструкции деформационного шва укладывают одновременно со слоем гидроизоляции одежды мостового полотна.
6.4.2 На поверхности пролетного строения симметрично от оси деформационного шва размечают линии для укладки элементов опорных пластин по натянутой нити, руководствуясь вынесенными маркерами оси. Расстояние между натянутыми нитями должно быть равно ширине опорной пластины.
6.4.3 Металлические опорные пластины устанавливают без промежутков, между ними не должно быть перекосов и перепадов по высоте относительно друг друга.
6.4.4 При устройстве конструкции одежды мостового полотна с защитным слоемв соответствии с 6.5.3, необходимо предусмотреть разрыв защитного слоя шириной 20 мм над деформационным швом.
Разрыв необходимо заполнить битумно-полимерной мастикой по СТ РК 2367, разогретой предварительно до рабочей температуры.
6.4.5 В случае если проектом предусмотрено устройство выполненного из геосетки армирующего слоя в зоне конструкции деформационного шва, работы по армированию производятся с соблюдением следующей последовательности:
- выполняют подготовку основания геосетки следующим образом:
а) очищают основание от грязи (при необходимости);
б) обеспыливают основание сжатым воздухом;
в) размечают место укладки армирующего слоя из геосетки (шире полосы геосетки на 0,15 м);
- выполняют подгрунтовку. Розлив вяжущего производят из расчета от 0,6 до 0,8 л/м;
- корректируют в процессе выполнения работ расход вяжущего с обеспечением равномерности распределения по площади основания (отсутствие "дорожек"). При повышенной шероховатости поверхности основания или неполном устранении мелких дефектов расход на первом этапе подгрунтовки может быть увеличен на величину от 0,1 до 0,2 л/м;

- тұтқырды тарату ені жолақтың әр бір жағынан геоторды төсеу енінен 0,15 м артуы керек;
- 1,0 ден 2,0 с. ұзақтықпен технологиялық үзіліс жасалады. Үзілістің жеткілікті ұзақтылығымен қоңырдан қараға эмульсия түсі өзгеруі болып табылады;
- болат тығырықтары бар дюбель-шегелермен жамылғының төменгі қабатына бекітіп және жамылғыларды қайта жауып геотор төселеді. Ен жобасымен берілген геосетка орамын дөрекі щеткамен басып жамылғыны бойлай тартып жаю керек. Жамылғы құрылыс тапаншасы көмегімен көлденең және бойлай бағытта негіз бетіне жабыстырылуы керек. Дюбельдер қадамы
1,0 ден 1,5 м дейін юелгіленуге тиіс;
- геоторды бекітуден кейін шығыны 0,4 л/м қайта астарлау орындалады;
- жоғарғы асфальтбетон жамылғысын төсеуден кейін ұзақтылығы 2-3 сағат технологиялық үзіліс көзделеді.
6.4.6 Асфальтбетон жамылғыларындағы кесік жіктерді кесу көмегімен көпір төсемі жабындысының жоғарғы қабатын төсеуден кейін жасалады және ол битумды-полимерлі мастикамен ҚР СТ 2367 бойынша толтырылады.
6.4.7 Асфальтбетон жамылғысындағы кесікті жасау мынадай тәртіпте орындалады:
- асфальтбетон жамылғысы қажетті беріктікті жинаудан кейін (сыртқы ауа температурасына дейін қатудан соң, жамылғыны төсеу бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін 3 сағаттан ерте емес) көпір құрылысының таянышына алдын ала түсірілген маркерлермен кесік жай-күйінің сызығы белгіленеді;
- қолмен басқарып жіктерді кесу көмегімен және кесу шеңберімен жобалық ен мен тереңдікті кесу орындалады. Құрғақтай кесу ұсынылады. Кесік деформациялық жік құрылымдары осіне қатар қосарлас болуы және деформациялық саңылау аумағында орналасуы керек;
- кесік қысылған ауамен үрленеді;
- кесік ыстық битумды-полимерлі мастикамен ҚР СТ 2367 бойынша 6.9.11-6.9.14 берілген технологияға сәйкес толтырылады.
6.5 Компенсаторы бар жабық типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
6.5.1 1-типті компенсаторлар көпір құрылысының жүретін бөлігі тақтасында тегістейтін қабат құрудан кейін қондырылады.
6.5.1.1 Компенсатормен қатынаста болатын жерлерде компенсатор қондыру алдында тегістейтін қабат беті 6.1.10 сәйкес астарланады.
6.5.1.2 Металл компенсатор элементтері ГОСТ 11775 бойынша ағаш балға көмегімен немесе ұқсас қол аспабымен жобалық жағдайға қойылады.
Егер компенсатор усті-үстіне түйістірілген бірнеше элементтерден тұрады, ұзындығы бойынша қайта жабу 150 мм кем болуы керек.
Элементтер арасында биіктігі бойынша қисықтар мен құламалар рұқсат етілмейді.

- ширина распределения вяжущего должна на 0,15 м превышать ширину укладки геосетки с каждой стороны полосы;
- делают технологический перерыв продолжительностью от 1,0 до 2,0 ч. Признаком достаточной продолжительности перерыва является изменение цвета эмульсии с коричневого на черный;
- выполняют укладку геосетки с перекрытием полотен и креплением к нижнему слою покрытия дюбель-гвоздями со стальными шайбами. Рулон геосетки заданной проектом ширины следует раскатывать с небольшим продольным натяжением полотна, прижимая грубой щеткой. Полотно должно быть прикреплено к поверхности основания в поперечном и продольном направлениях при помощи строительного пистолета. Шаг дюбелей должен назначаться от 1,0 до 1,5 м;
- выполняют повторную подгрунтовку с расходом 0,4 л/м после крепления геосетки;
- до укладки верхнего асфальтобетонного покрытия предусматривают технологический перерыв продолжительностью в 2-3 часа.
6.4.6 Прорезь в асфальтобетонном покрытии устраивают после укладки верхнего слоя одежды мостового полотна при помощи нарезчика швов и заполняют ее битумнополимерной мастикой по СТ РК 2367.
6.4.7 Устройство прорези в асфальтобетонном покрытии выполняют в следующем порядке:
- после набора асфальтобетонным покрытием необходимой прочности (после остывания покрытия до температуры наружного воздуха, но не ранее, чем через 3 часа после завершения работ по укладке покрытия) по нанесенным предварительно на перила мостового сооружения маркерам размечают линию положения прорези;
- выполняют с помощью нарезчика швов с ручным управлением и отрезными кругами прорезь проектной ширины и глубины. Рекомендуется производить сухую резку. Прорезь должна быть строго параллельна оси конструкции деформационного шва и расположена в зоне деформационного зазора;
- продувают прорезь сжатым воздухом;
- заполняют прорезь горячей битумно-полимерной мастикой по СТ РК 2367 в соответствии с технологией, приведенной в 6.9.11-6.9.14.
6.5 Технология устройства конструкций деформационных швов закрытого типа с компенсатором
6.5.1 Компенсаторы Типа 1 устанавливают после устройства выравнивающего слоя на плите проезжей части мостового сооружения.
6.5.1.1 Поверхность выравнивающего слоя перед установкой компенсатора в местах контакта с компенсатором подгрунтовывают в соответствии с 6.1.10.
6.5.1.2 Элементы металлического компенсатора устанавливают в проектное положение с помощью киянки по ГОСТ 11775 или подобного ручного инструмента.
Если компенсатор состоит из нескольких элементов, стыкуемых по внахлестку, перекрытие по длине должно составлять не менее 150 мм.
Перекосы и перепады по высоте между элементами не допускаются.

6.5.1.3 Саңылауға қойылған компенсатор оны бекіту алдында ағаш сыналармен әрбір 2 м қағылуы керек.
6.5.1.4 Компенсатор қадамы 200 мм-ден 250 мм-ге дейін деформациялық жік осіне бойылай остің екі жағынан құрылыс тапаншасы көмегімен атылған дюбельдермен текістейтін қабатқа бекітілуі керек.
6.5.2 2-типті компенсаторлар жүретін бөлік тақтасының ұштық учаскесін тұтас құймалауға дейін белгіленеді.
6.5.2.1 Компенсатордың қайырылған ұшына жүретін бөліктің тақта арматурасына ГОСТ 3282 бойынша дәнекерлеумен немесе тоқыма сыммен бекітілетін ГОСТ 5781 бойынша А-I тегіс профильді бойлай арматуралық өзек белгіленеді.
6.5.2.2 Қойылған компенсаторымен жүретін бөлік тақтасының ұштық учаскесі тұтасқұймаланады және тегістейтін қабат жасалады.
6.5.2.3 5.1.6 берілген шарттарды сақтап бетоннан ерікті металл компенсатор беті мұқият тазартылады және 5.1.9 сәйкес екі қабаттап битум мастикасын (немесе битум праймерін) жағу жолымен тоттануға қарсы қорғау орындалады.
6.5.3 Көпір төсемінің деңгейінен жоғары орналасқан жаяужолға қондырылған компенсатор жаяужол блогының тақтадасынғы және қабрғасындағы саңылауды бір элементпен жабуға тиіс.
6.5.4 Аралық құрылыстың жүретін бөлігі тақтасының беттеріне деформациялық жікті қоса алғанда, гидроқшаулау қабаты төселеді.
Деформациялық саңылауда компенсатор науасына материал ілмегін түсіріп гидрооқшаулау материалынан жасалған екі қабат су бұрғыш науа жасалады.
6.5.5 Деформациялық жік еніне тең енімен бетонның қорғайтын қабатында саңылауды бір уақытта құрып жобаға сәйкес көпір төсемі жабындысының қорғайтын қабаты құрылады.
Саңылау деформациялық жіктің барлық ұзындығына компенсатор қуысына қондырылған суда суланған салма тақтай көмегімен құрылады. Қорғайтын қабаттағы арматуралық тор қолмен қайырылады.
Операциялар орындалу кезінде компенсаторға енгізілген гидрооқшаулау сақталуы бақыланады.
Бетон жобалық тақтайдан 70 % кем емес беріктіктің қорғайтын қабатын жинаудан кейін алынады, компенсаторда гидрооқшаулау беті тщательно бетон және сүті ағуынан ақырын қол аспабымен және шүберекпен сүт тазарылады және төселген қорғайтын қабаттың жоғарғы жағына дейін тығыздағышпен толтырылады.
Толтыру кезінде тығыздағыш ширақ 20% диаметрден кем еме сығылуы керек.
Тығыздағыш, компенсатор мен қорғайтын қабат арасындағы тығыз еместіктер полимерлі-битум мастикасымен деформациялық жік ұзындығының метріне 1,5 ден 2,0 л дейін толтырылады.
Қорғайтын қабатты құруға дейін компенсаторды тығыздағышпен толтыру ұсынылады. Бұл жағдайда тақтай пайдаланбайды, қорғайтын қабатта саңылау пайда болуы үшін тығыздағыш бетіне қорғайтын қабат қалыңдығының шектерінде орналасқан ГОСТ 15588 бойынша пенопласттан кесілген тақтайша қойылады. Тақтайша үстін белгілеу қажетті еңістерді есепке алып қорғайтын қабат белгілеріне сәйкес болуы керек. Сосын қорғайтын қабат құрылады, пенопласт тақтайша бетондаудан кейін саңылауды тығыздау құрамында қорғайтын қабатта қалдырылады.
Саңылау тығыздағышының ширағы жаяужол блоктары арасында болатын компенсатор секциясының ілмегіне кіргізуі керек.

6.5.1.3 Установленный в зазор компенсатор перед его фиксацией необходимо расклинивать деревянными клиньями через каждые 2 м.
6.5.1.4 Компенсатор крепят к выравнивающему слою дюбелями, пристреливаемыми при помощи строительного пистолета с шагом от 200 до 250 мм вдоль оси деформационного шва с обеих сторон от оси.
6.5.2 Компенсаторы Типа 2 устанавливают до омоноличивания концевого участка плиты проезжей части.
6.5.2.1 В отогнутые концы компенсатора устанавливают продольные арматурные стержни гладкого профиля А-I по ГОСТ 5781, которые крепят сваркой или вязальной проволокой по ГОСТ 3282 к арматуре плиты проезжей части.
6.5.2.2 Омоноличивают концевой участок плиты проезжей части с установленным компенсатором и устраивают выравнивающий слой.
6.5.2.3 Тщательно очищают свободную от бетона поверхность металлического компенсатора с соблюдением условий, приведенных в 5.1.6, и выполняют антикоррозийную защиту путем нанесения битумной мастики (или битумного праймера) в два слоя в соответствии с 5.1.9.
6.5.3 Компенсатор, устраиваемый в тротуаре, расположенном выше уровня мостового полотна, должен закрывать зазор в плите и стенке тротуарного блока одним элементом.
6.5.4 Укладывают слой гидроизоляции на поверхностях плиты проезжей части пролетных строений, включая деформационный шов.
В деформационном зазоре выполняют двухслойный водоотводной лоток из гидроизоляционного материала опусканием петли материала в желоб компенсатора.
6.5.5 Устраивают защитный слой одежды мостового полотна в соответствии с проектом с одновременным устройством зазора в защитном слое бетона шириной, равной ширине деформационного шва.
Зазор образуют при помощи вымоченной в воде закладной доски, устанавливаемой в полость компенсатора на всю длину деформационного шва. Арматурную сетку в защитном слое при этом вручную отгибают.
При выполнении операций следят за сохранностью гидроизоляции, заведенной в компенсатор.
После набора бетоном защитного слоя прочности не менее 70 % от проектной доску извлекают, поверхность гидроизоляции в компенсаторе тщательно очищают от протечек бетона и цементного молока ручным инструментом и ветошью и заполняют уплотнителем до верха уложенного защитного слоя.
Жгут уплотнителя при заполнении должен быть обжат не менее чем на 20% диаметра.
Неплотности между уплотнителем, компенсатором и защитным слоем заполняют полимерно-битумной мастикой с расходом от 1,5 до 2,0 л на метр длины деформационного шва.
Рекомендуется заполнять уплотнителем компенсатор до устройства защитного слоя. В этом случае доску не используют, а для образования зазора в защитном слое поверх уплотнителя устанавливают рейку, вырезанную из пенопласта по ГОСТ 15588, расположенную в пределах толщины защитного слоя. Отметки верха рейки должны соответствовать отметкам верха защитного слоя с учетом необходимых уклонов. Затем устраивают защитный слой, причем пенопластовую рейку после бетонирования оставляют в защитном слое в составе уплотнителя зазора.
Жгут уплотнителя зазора следует заводить в петлю секции компенсатора, находящуюся между тротуарными блоками.

Бұдан кейінгі жұмыстар 6.4.5 - 6.4.7 тармақтарға сәйкес жүргізіледі.
Жабық типті деформациялық жік компенсаторларының құрылымы Б қосымшасында көрсетілген.
6.6 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстары
6.6.1 Жұмыстар басталуы алдында жүретін бөлік жамылғысының және көпір қоршаулары құрылымының және таяныштарының бетіне сырмен түсірілген маркерлер мен суреттер көмегімен штрабыны мынадай тәртіпте белгілеу орындалады:
- деформациялық жік саңылауы осінің жай-күйін көпір құрылысы таянышына шығарылады;
- деформациялық саңылау осінің жай-күйі бойынша (таянышка түсірілген тәуекелдік бойынша), жүретін бөліктің жамылғы бетінде размечают положение оси деформациялық жік құрылымдары осінің жай-күйі белгіленеді;
- деформациялық жік құрылымдары осінен ормамамен ГОСТ 7502 бойынша штрабы енінің жартысы өлшенеді және остің екі жағынан штрабы шектерінің сызықтары түсіріледі;
- өлшеуішпен ГОСТ 7502 бойынша остен қашықтықтың бірнеше жерлерінде өлшеп деформациялық жік құрылымдарының осіне қатысты олардың симметриялығы және штрабы шектері желілерінің қосарластығы тексеріледі.
6.6.2 Деформациялық жіктер орналасу аумағында гидрооқшаулау бетінде аралық құрылыстар арасындағы саңылау уақытша металл немесе тақтай табағымен жабылады, үстіне барлық көпір құрылысының жамылғысы құрылғысымен бір уақытта көпір төсемінің төсемі төселеді.
6.6.3 Барлық көпір құрылысында көпір төсемінің төсемі төселеді.
6.6.4 Деформациялық жік құрылымдарын құру үшін штрабыны дайындау орындалады, ол үшін штрабы шектерінің белгіленген желісі бойынша (6.3.1 қараңыз) кесілген алмас шеңбермен жабдықталған жіктерді кескіш қолданып көпір төсемінің төсемі кесіледі. Құрғақтай кесу ұсынылады.
Деформациялық жікте саңылау құратын орымдық гидрооқшаулауы бар құрылымдарды құру кезінде ( 1-сурет), жік кескішпен алынатын пропил көпір төсемінің гидрооқшаулауына дейін жетпеуі керек (5 мм шамасындағы қашықтықта).
Гидрооқшаулауды қорғау үшін көпір төсемінің төсемін төсеу алдында төселген табақтар деформациялық жік штрабы шектеріне шықпайтындай жылжудан бекітіліп қалыңдығы 10 мм фанера табақтарын гидрооқшаулауға қосымша төсеуге тиіс.
Штраб құрылған соң, уақытша тақтайлар алынып тасталады.
6.6.5 Үзілген гидрооқшаулауы бар құрылымдарды құру кезінде штраба екі кезеңде орындалады.
6.6.5.1 Алдымен ені 160 мм-ге талап етілетін еннен аз штрабы орындалады (әрбір жағынан 80мм белгіленген шектен штрабы ішіне шегініп), ал тереңдігі тегістейтін қабатқа жетеді. Ондайда гидрооқшаулау кесіледі, көпір төсемінің жабынды материалы 6.12.6 сәйкес алынады.

Дальнейшие работы производят согласно пунктам 6.4.5 - 6.4.7
Конструкции компенсаторов деформационного шва закрытого типа приведены в приложении Б.
6.6 Подготовительные работы при устройстве конструкций щебеночно-мастичных деформационных швов
6.6.1 До начала работ должна быть выполнена разметка штрабы с помощью маркеров и рисок, наносимых краской на поверхность покрытия проезжей части и конструкции мостовых ограждений и перил в следующем порядке:
- положение оси деформационного зазора выносят на перила мостового сооружения;
- по положению оси деформационного зазора (по рискам, нанесенным на перила), на поверхности покрытия проезжей части размечают положение оси конструкции деформационного шва;
- от оси конструкции деформационного шва рулеткой по ГОСТ 7502 отмеряют половину ширины штрабы и по обе стороны оси наносят линии границ штрабы;
- проверяют параллельность линий границ штрабы и их симметричность относительно оси конструкции деформационного шва измерением в нескольких местах расстояний от оси рулеткой по ГОСТ 7502.
6.6.2 В зоне расположения деформационных швов зазор между пролетными строениями поверх гидроизоляции временно перекрывают листом металла или доской, поверх которых укладывают одежду мостового полотна одновременно с устройством покрытия на всем мостовом сооружении.
6.6.3 Устраивают одежду мостового полотна на всем мостовом сооружении.
6.6.4 Выполняют подготовку штрабы для устройства конструкции деформационного шва, для чего по размеченным линиям границ штрабы (см. 6.3.1) выполняют прорезку одежды мостового полотна с применением нарезчика швов, оборудованного алмазным отрезным кругом. Рекомендуется производить сухую резку.
При сооружении конструкции с рулонной гидроизоляцией, образующей петлю в деформационном зазоре (рисунок 1), полученный нарезчиком швов пропил не должен доходить до гидроизоляции мостового полотна (на расстояние около 5 мм).
Для защиты гидроизоляции допускается перед укладкой одежды мостового полотна дополнительно укладывать на гидроизоляцию листы фанеры толщиной 10 мм, зафиксированные от смещения так, чтобы уложенные листы не выходили за границы штрабы деформационного шва.
После образования штрабы, временные доски удаляются.
6.6.5 При сооружении конструкции с прерывающейся гидроизоляцией, штрабу выполняют в два этапа.
6.6.5.1 Вначале выполняют штрабу, ширина которой на 160 мм меньше требуемой ширины (отступая вовнутрь штрабы от размеченных границ по 80 мм с каждой стороны), а глубина достигает выравнивающего слоя. При этом гидроизоляцию прорезают, а материал одежды мостового полотна извлекают согласно 6.12.6.

6.6.5.2 Сосын жіктерді кесу көмегімен 6.6.4 сәйкес гидрооқшаулауды бұзбай штрабының белгіленген шектеріне бойлай кесік орындалады.
Көпір төсемінің жабынды материалының қалған жолағы мұқият гидрооқшаулаудың жоғарғы бетінен бөлінеді және 6.6.7 сәйкес алынады. Осылайша, штрабы ішінде әр бір аралық құрылым жағынан 80 мм ұзындығында гидрооқшаулаудың бұзылмаған учаскесінде қалады.
6.6.6 Жоюға жататын көпір төсемі жабындысының материалы кен балғасы көмегімен бұзылады және штрабыдан алынады.
Сонымен бірге жүретін бөлік жамылғысының жиектері бұзылмауын бақылау керек.
1 – аралық құрылыс құрылымдары; 2 - гидрооқшау;
3 - көпір төсемі жабындысының төменгі қабаты; 4 - көпір төсемі жабындысының
жоғарғы қабаты; 5 – тіреу тілімшесі; 6 - орамдық гидрооқшаулау ілмегі
1-сурет - Көпір төсемі жабындысында штрабын құру
6.6.7 Гидрооқшаулаудан жамылғы материалының кесектері қол аспаптары көмегімен бөлінеді (кескіш, әндеме, қалақша және т.б.). Күрек пен щеткалар көмегімен мұқият бөлінген материалдың барлық қалдықтары жойылады.
6.6.8 Деформациялық жік штрабындағы дайындық жұмыстар 6.12.1 ұқсастығына қарай деформациялық саңылау осіне симметриялы тіреу тілімшесін төсеуге арналған жолақ белгілеулерімен аяқталады.
6.6.9 Металл тіреу пластиналарын 6.3.3 сәйкес монтаджауға дайындау.
6.6.10 Жұмыстар алдында 6.1.7 талаптарына сәйкес қою температурасы анықталуға тиіс, оған сүйеніп деформациялық жік құрылымдары штрабын толтыру материалының жобалық санын (штраб өлшемі) қайта есептеу талап етілуі мүмкін.
6.7 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
6.7.1 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымы [6] талаптарына сәйкес құрғақ ауа райында жазда при летом төмен емес 5 °С төмен емес температурада, ал күзде - 10 °С төмен емес температурада жасалады.
6.7.2 Деформациялық жік арқылы жұмыстарды өндіру уақытында құрылыс машиналарын өткізу қажеттілігінде арнайы жұмыс көпіршелері жасалады.
6.7.3 Белгілеу бойынша штрабыға металл тіреу тілімшесі элементтерін қондыру орындалады (6.6.1 сәйкес). Сонымен бірге құрылыс тапаншасы көмегімен, егер бұны деформациялық жік құрылымы талап етсе, түйіскен темірбетон аралық құрылыстарының бірінде тығырықтары бар дюбель-шегелермен тіреу тілімшесі бекітіледі. Аралық құрылыстарына жылжулар шектеулері бар тіреу тілімшелері бекітілмейді.
Металл тіреу тілімшелері аралықсыз деформациялық жік ұзындығы бойынша қондырылады. Тіреу тілімшелері арасында биіктігі бойынша қисықтар мен құламалар болмауға тиіс.

6.6.5.2 Затем при помощи нарезчика швов выполняют прорези вдоль размеченных границ штрабы без повреждения гидроизоляции в соответствии с 6.6.4.
Оставшиеся полосы материала одежды мостового полотна аккуратно отделяют от верхней поверхности гидроизоляции и извлекают согласно 6.6.7. Таким образом, внутри штрабы остаются неповрежденные участки гидроизоляции на длине по 80 мм со стороны каждого пролетного строения.
6.6.6 Материал одежды мостового полотна, подлежащий удалению, разрушают при помощи отбойного молотка и вынимают из штрабы.
При этом следует следить за тем, чтобы не были повреждены кромки покрытия проезжей части.
1 - конструкция пролетного строения; 2 - гидроизоляция; 3 - нижний слой
одежды мостового полотна; 4 - верхний слой одежды мостового полотна;
5 - опорная пластина; 6 - петля рулонной гидроизоляции
Рисунок 1 - Образование штрабы в одежде мостового полотна
6.6.7 Куски материала покрытия от гидроизоляции отделяют при помощи ручных инструментов (зубило, мастерок, шпатель и т.п.). С помощью лопаты и щетки тщательно удаляют все остатки отделенного материала.
6.6.8 Подготовительные работы в штрабе деформационного шва завершают разметкой полосы для укладки опорных пластин симметрично оси деформационного зазора по аналогии с 6.12.1.
6.6.9 Выполняют подготовку к монтажу металлических опорных пластин в соответствии с 6.3.3.
6.6.10 Перед работами должна быть определена температура установки согласно требованиям 6.1.7, исходя из которой может потребоваться пересчет проектного количества материала заполнения штрабы конструкции деформационного шва (размера штрабы).
6.7 Технология устройства конструкций щебеночно-мастичных деформационных швов
6.7.1 Конструкцию щебеночно-мастичного деформационного шва устраивают в сухую погоду при температуре летом не ниже 5 °С, а осенью - не ниже 10 °С в соответствии с требованиями .
6.7.2 При необходимости пропуска строительных машин во время производства работ через деформационный шов устраивают специальные рабочие мостики.
6.7.3 Выполняют установку элементов металлических опорных пластин в штрабу по разметке (согласно 6.6.1). При этом производят закрепление опорных пластин дюбель-гвоздями с шайбами на одном из сопрягаемых железобетонных пролетных строений с помощью строительного пистолета, если этого требует конструкция деформационного шва. Опорные пластины с ограничителем перемещений на пролетных строениях не закрепляют.
Металлические опорные пластины устанавливают по длине деформационного шва без промежутков. Между опорными пластинами не должно быть перекосов и перепадов по высоте.

6.7.4 Құрылған штрабының барлық беттері ГОСТ 25696 бойынша сым щеткамен тазартылуы, жоғары температуралық жанарғымен берілген ыстық ауы көмегімен тазартылуы және кептірілуі керек.
6.7.5 Ұстап тұратын қапсырма төселеді, аралық құрылымдар бүйірлері арасындағы саңылау ұстайтын қапсырмаға салынатын тығыздағышпен зазора из пенополиуретаннан немесе кендір арқаннан (ширақ) жасалған саңылау тығыздағышпен толтыралады.
6.7.6 Кеуекті пенополиуретанды пайдалану кезінде саңылауды толтырғыш ссаңылау енінен 15-20 мм-ден көп болуға тиіс.
Жүретін бөлік тақтасының үстіне қатысты саңылау тығыздағышы үстін белгілеу полимербитумды тұтқырды толтыру есебінен герметикалайтын қабатты құру үшін 20-25 мм-ден төмен болуы керек.
6.7.7 Бетті тазалаудан және тығыздағышты қоюдан кейін, 30 мин ішінде, штраба ыстық полимербитумды тұтқырдың (астарлау) жіңішке қабатымен жабылуға тиіс.
6.7.8 Тығыздағыш үстіндегі саңылауға герметикалайтын қабатты құру үшін полимербитумды тұтқырды құяды.
Қатпаған герметикке қадамы 1000 мм шегелері көмегімен ДШ осі бойынша бекітілетін алюминийлі немесе болат жабатын жолақтар төселеді. Оларды дереу қалыңдығы 3 мм полимербитумды тұтқырдың ыстық қабатымен жабуға тиіс. Жобаға сәйкес жүретін бөлік тақтасына дренажды арналар қондырылады. Қарайтылған тас материалы штрабаға төгіледі және тырмалармен қалыңдығы 20-40 мм қабатпен жайылады.
6.7.9 Штрабадағы гидрооқшаулауды тұтқырмен жабуға болмайды ( 2-сурет).
6.7.10 Еріткіштерді пайдаланып алынған битумдық праймермен және басқа материалдармен штрабы бетін астарлауға болмайды.
6.7.11 Штрабаға 180 - 195 °С дейін қыздырылған текше тәрізді шағыл тас төгіледі. Қабат қалыңдығы 20 мм шамасында болуы, ал қармау ұзындығы - 2,0 м-ден артық емес болуы керек.
Шағыл тасты қыздыру араластырғыштың тесілген оның жоғары температуралық жанарғысымен ГОСТ 25696 бойынша жүргізіледі және қыздыру температурасы бақыланады.
1 – аралық құрылыс; 2 – тегістейтін қабат; 3 - Hatelit торы бойынша төселген гидрооқшаулағыш мастика; 4 - асфальтбетон (қорғайтын қабат); 5 - құйылған асфальтбетон; 6 – саңылауды тығыздағыш; 7 - герметик; 8 – тоқтатушы жолақ;
9 – шағыл тасты-мастикалық қоспа; 10 – шағыл тасы бар полимербитумды тұтқыр; 11 - полимербитумды тұтқырдың қабаты; 12 – шағылтас төгілген полимербитумды тұтқыр; 13 - қапсырма
2-сурет - ЩМДШ сұлбасы (құйылмалы асфальтбетонмен)
6.7.12 Ыстық тұтқыр қажетті арақатынаста төселген шағыл тасы бар штрабаға төгіледі және шағыл тастың әрбір түірі тұтқырмен жабылуы және барлық аралықтар шағыл таспен толтырылуы үшін оларды тырмамен араластырады.

6.7.4 Все поверхности образованной штрабы должны быть зачищены проволочной щеткой, очищены и высушены с помощью горячего воздуха, подаваемого высокотемпературной горелкой по ГОСТ 25696.
6.7.5 Укладывают удерживающие скобы, после чего зазор между торцами пролетных строений заполняют уплотнителем зазора из пенополиуретана или пенькового каната (жгута), который укладывают на удерживающие скобы.
6.7.6 При использовании пористого пенополиуретана уплотнитель зазора должен быть на 15-20 мм больше ширины зазора.
Отметка верха уплотнителя зазора относительно верха плиты проезжей части должна быть на 20-25 мм ниже для создания герметизирующего слоя за счет заполнения полимербитумным вяжущим.
6.7.7 После очистки поверхности и установления уплотнителя, в течение 30 мин, штраба должна быть покрыта тонким слоем горячего полимербитумного вяжущего (огрунтовка).
6.7.8 В зазор над уплотнителем заливают полимербитумное вяжущее для создания герметизирующего слоя.
На неостывший герметик укладывают алюминиевые или стальные перекрывающие полосы, которые фиксируют по оси ДШ с помощью гвоздей с шагом 1000 мм. Их сразу покрывают горячим слоем полимербитумного вяжущего толщиной 3 мм. На плите проезжей части согласно проекту устраивают дренажные каналы. Черненный каменный материал засыпают в штрабу и граблями распределяют слоем толщиной 20-40 мм.
6.7.9 Гидроизоляцию, находящуюся в штрабе, вяжущим покрывать не следует (рисунок 2).
6.7.10 Не допускается грунтовать поверхность штрабы битумным праймером и другими материалами, полученными с использованием растворителей.
6.7.11 В штрабу засыпают разогретый до 180 - 195 °С кубовидный щебень. Толщина слоя должна составлять около 20 мм, а длина захватки - не более 2,0 м.
Разогрев щебня производят в перфорированном барабане мешалки с подогревом его высокотемпературной горелкой по ГОСТ 25696 и контролем температуры разогрева.
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляционная мастика, уложенная по сетке Hatelit; 4 - асфальтобетон (защитный слой); 5 - литой асфальтобетон; 6 - уплотнитель зазора; 7 - герметик; 8 - перекрывающая полоса;
9 - щебеночно-мастичная смесь; 10 - смесь полимербитумного вяжущего со щебнем;
11 - слой полимербитумного вяжущего; 12 - полимербитумное вяжущее с посыпкой щебнем; 13 - скоба
Рисунок 2 - Схема ЩМДШ (с литым асфальтобетоном)
6.7.12 Горячее вяжущее выливают в штрабу с уложенным щебнем в необходимом соотношении и производят их перемешивание граблями для того, чтобы каждое зерно щебня было покрыто вяжущим и заполнены все промежутки между щебенками.

6.7.13 6.7.5 және 6.7.7 бойынша қармаудағы әрекеттерді қайталап, қосымша тығыздағышсыз қалыңдығы 20 мм шамасында қабаттармен (бірақ 40 мм-ден артық емес) деформациялық жік штрабасын жүретін бөлік жамылғысының бетімен анықталған құрылымдар үстіне дейін 20 ден 30 мм дейін жетпей толтырады.
Қармау ұзындығы 2,0 м-ден аспауы тиіс.
6.7.14 Төсеуді жүретін бөліктің көлденең еңісі бағытына қарсы бағытқа қозғалып, беттің ең аз биіктік белгісімен жүретін бөлік жағынан бастауға тиіс.
6.7.15 Шағыл тас қабаттарының өзара және негізбен ұстасуын қамтамасыз ету үшін штрабыны тазалау, шағыл тасты қалау, тұтқырды құю бойынша барлық операцияларды ұзақ үзіліссіз, бір сағаттан артық емес жасауға тиіс.
6.7.16 Қыздырылған шағылтасы бар араластырғышқа штрабыны толтырудың соңғы кезеңінде шағыл тас түйірін бүркеу үшін қажет мөлшерде қыздырылған тұтқыр құйылады және мұқият араластырылады.
6.7.17 Тұтқыры бар шағылтас қоспасын штрабыға төселген толтыру материалына шағыл тас түйірі қалыңдығының жартысына жүретін бөлік жамылғысы бетінің деңгейі үстіне көтерілетіндей түсіріледі.
6.7.18 Төселген қоспа мұқият катокпен немесе салмағы 85 кг кем емес қолмен тығыздалатын дірілтақтасымен деформациялық жік құрылымдарының беті жүретін бөлік жамылғысы бетімен тегістелгенше тығыздалады.
6.7.19 Деформациялық жік құрылымдарына толық су өтпейтіндікті беру үшін тығыздалған қабат үстіне герметикалайтын қабат төселеді. Бұл үшін этого вдоль продольных границ деформациялық жік штрабының бойлай шектеріне, сыртына қарай 50 мм шегініп, ені 50 - 100 мм жабысқақ таспа (скотч) желімденеді.
Ыстық тұтқыр ұзындығы 2,0 м-ге дейін қармауда жабысқақ таспамен шектелген алаң шектеріне құйылады. Оны барлық қуысты толтырып тығыздалған шағыл тасты-мастикалы материал бетіне ескекпен жаяды. Сонымен, герметикалайтын қабат кесі жазықтығын жабады.
6.7.20 Герметикалайтын қабат үстіне орындалған қармауда кедір-бүдір қабатты құрып ұсақ текше тәрізді шағыл тас төгіледі және домалатын әкелінеді.
6.7.21 Жұмыс көпіршелерді қолданбай деформациялық жік арқылы көлік құралдарының қозғалысын жүретін бөлік маңайындағы жамылғы температурасына дейін шағыл тасты-мастикалы толтыру қатқан соң ғана ашуға тиіс.
Ескертпе – Егер бұл технологиялық тұрғыдан мүмкін болса, шағыл тасты-мастикалы деформациялық жік құрылымдарын құрған соң бір тәуліктен кейін қозғалысты ашу ұсынылады.
6.7.22 Герметикалайтын қабаттың төселетін шағыл тасты-мастикалы қоспасын және шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктің дайын құрылымдарын мәхбүрлі салқындатуға болмайды.
6.8 Толтырылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстары

6.7.13 Повторяя на захватках действия по 6.7.5 и 6.7.7, слоями толщиной около 20 мм (но не более 40 мм) без дополнительного уплотнения заполняют штрабу деформационного шва, не доходя от 20 до 30 мм до верха конструкции, определяемого поверхностью покрытия проезжей части.
Длина захваток не должна превышать 2,0 м.
6.7.14 Начинать укладку следует со стороны проезжей части с наименьшей высотной отметкой поверхности, двигаясь в направлении против направления поперечного уклона проезжей части.
6.7.15 Для обеспечения сцепления слоев щебня между собой и с основанием все операции по очистке штрабы, укладке щебня, заливке вяжущего следует производить без продолжительных перерывов, не более часа.
6.7.16 На последнем этапе заполнения штрабы в мешалку с нагретым щебнем заливают разогретое вяжущее в количестве, необходимом только для обволакивания зерен щебня, и тщательно перемешивают.
6.7.17 Смесь щебня с вяжущим выгружают на уложенный в штрабу материал заполнения с таким расчетом, чтобы она возвышалась над уровнем поверхности покрытия проезжей части примерно на половину толщины зерна щебня.
6.7.18 Уложенную смесь тщательно уплотняют катком или ручной уплотняющей виброплитой массой не менее 85 кг до тех пор, пока поверхность конструкции деформационного шва не сравняется с поверхностью покрытия проезжей части.
6.7.19 Поверх уплотненного слоя для придания конструкции деформационного шва полной водонепроницаемости устраивают герметизирующий слой. Для этого вдоль продольных границ штрабы деформационного шва, отступив от них наружу 50 мм, наклеивают клейкую ленту (скотч) шириной 50 - 100 мм.
Горячее вяжущее разливают в пределах площади, ограниченной клейкой лентой на захватках длиной до 2,0 м. Его распределяют с помощью гребка поверх уплотненного щебеночно-мастичного материала, заполняя все полости. Таким образом, герметизирующий слой перекрывает плоскости реза.
6.7.20 Поверх герметизирующего слоя на выполненной захватке рассыпают и прикатывают мелкий кубовидный щебень, образуя шероховатый слой.
6.7.21 Движение транспортных средств через деформационный шов без применения рабочих мостиков следует открывать только после остывания щебеночно-мастичного заполнения до температуры прилегающего покрытия проезжей части.
6.7.22 Принудительное охлаждение укладываемой щебеночно-мастичной смеси герметизирующего слоя и готовой конструкции щебеночно-мастичного деформационного шва не допускается.
6.8 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов заполненного типа

6.8.1 Толтыру материалы ретінде екі құрамбөлікті герметикті пайдалану кезінде, оны дайындау үшін негізгі құрамбөлік пен қатырғышты алдын ала материал өндірушісінің нұсқаулығына сәйкес біркелкі қоспаға дейін алдын ала араластырады.
6.8.1.1 Құрамбөліктерді араластыруға арналған ыдыс таза және құрғақ болуға тиіс. Толтырудың көп құрамбөлікті материалдарының құрамбөліктерін араластыру өндірушімен белгіленген материалдардан төмен емес қоршаған ауа температурасында өндіру ұсынылады.
Құрамбөліктерді қалақты араластырғышпен араластыру ұсынылады.
6.8.1.2 Араластырылатын қоспаның біркелкілігіне жету үшін, араластырғышты жоғарыдан төмен және кері, сондай-ақ ыдыстың ортасынан шетіне қарай және шетінен ортасына қарай араластыру қажет.
Таяқшалар, арматура кесіктері мен басқа оларға ұқсас заттар көмегімен қолмен араластыруға тыйым салынады.
Құрамбөліктерді араластыру кезінде еріткіштерді қоспаға қосуға тыйым салынады.
6.8.1.3 Негізгі құрамбөлікке және қатпаған герметикке ылғал (су, жаңбыр және т.б.) тиюіне рұқсат етілмейді.
6.8.2 Ыстықтай қолданылатын толтыру материалдары өндіруші нұсқаулығына сәйкес тасымалдануы, сақталуы және дайындалуы керек.
Қолданылу алдында толтыру материалдары материал өндірушісі талаптарына байланысты қажетті температураға дейін қыздырылады.
6.8.2.1 Толтыру материалын қыздыру процесінде өндірушімен белгіленген температуралық режімді сақтау қажет, онда қасиеттерді сақтау, сондай-ақ қыздыру уақытына кепілдік беріледі. Рұқсат етілетін температурадан артық қыздыру материалдың термиялық ыдырауына келтіреді.
Температуралық режимді сақтау кезінде материалды бір рет қайта қыздыруға рұқсат етіледі.
6.8.2.2 200°С артық температураға дейін материалды қыздыруға және
8 сағаттан артық қыздырылған күйінде сақтауға тыйым салынады.
6.6.3 Металл жиектері бар деформациялық жік құрылымдарын құру жағдайында, толтыру материалын төсеу алдында металл беті алдын ала
6.1.6-да берілген тәртіпте дайындалады.
6.8.4 Бетонды түйіспелі беттеріне адгезиялық қабатты түсіру алдында 6.1.7 сәйкес оларға дайындық жүргізу қажет.
Тікелей адгезиялық қабатты түсіру алдында механикалық кез келген қолжетімді тәсілмен дайындалған материалды араластыру қажет.
6.9 Толтырылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
6.9.1 Металл компенсаторларды тегістейтін қабатты құрудан және 6.5-те берілген жабық типті деформациялық жік құрылымдары компенсаторын құру технологиясына ұқсас тәртіпте жеткілікті төзімділікке жетуден кейін монтаждалатын 3-суретте көрсетілген асфальтбетон жамылғыларының деформациялық жік құрылымдарын қоспағанда, әдеттегідей, бір күн ішінде орындап, тегістейтін қабатты құруға дейін қондырады және бекітеді.

6.8.1 При использовании в качестве материала заполнения двухкомпонентного герметика, для его приготовления к работе основной компонент и отвердитель предварительно перемешивают до однородной массы в соответствии с инструкцией производителя материала.
6.8.1.1 Емкость для смешивания компонентов должна быть чистой и сухой. Перемешивание компонентов многокомпонентных материалов заполнения рекомендуется производить при температурах окружающего воздуха не ниже установленных производителем материала.
Смешивание компонентов рекомендуется выполнять с помощью лопастной мешалки.
6.8.1.2 Для достижения однородности перемешиваемой смеси, мешалку необходимо перемещать сверху вниз и обратно, а также от центра к краям емкости и от края к центру.
Запрещается смешивать компоненты вручную при помощи палок, обрезков арматуры и других подобных им предметов.
Запрещается при смешивании компонентов добавлять в смесь растворители.
6.8.1.3 Не допускается попадание влаги (вода, дождь и т.п.) в основной компонент и в неотвержденный герметик.
6.8.2 Материалы заполнения горячего применения должны транспортироваться, храниться и приготавливаться в соответствии с инструкцией производителя.
Перед применением материалы заполнения разогревают до необходимой температуры в зависимости от требований производителя материала.
6.8.2.1 В процессе разогрева материала заполнения необходимо соблюдать температурный режим, установленный производителем, при котором гарантируется сохранение свойств, а также время разогрева. Перегрев сверх допустимой температуры приводит к термическому разложению материала.
Допускается лишь однократный повторный разогрев материала при условии соблюдения температурного режима.
6.8.2.2 Запрещается разогрев материала заполнения до температуры более 200°С и хранение более 8 ч в разогретом состоянии.
6.6.3 В случае устройства конструкции деформационного шва с металлическим окаймлением, поверхность металла перед началом укладки материала заполнения предварительно подготавливают в порядке, приведенном в 6.1.6.
6.8.4 Перед нанесением адгезионного слоя на бетонные контактные поверхности необходимо произвести их подготовку в соответствии с 6.1.7.
Непосредственно перед нанесением адгезионного слоя необходимо механически перемешать приготовленный материал любым доступным способом.
6.9 Технология устройства конструкций деформационных швов заполненного типа
6.9.1 Металлические компенсаторы устанавливают и крепят до устройства выравнивающего слоя, выполняя эти работы, как правило, в течение одного дня, за исключением конструкции деформационного шва для асфальтобетонных покрытий, изображенного на рисунке 3, который монтируют после устройства выравнивающего слоя и достижения им достаточной прочности в порядке, аналогичном технологии устройства компенсатора конструкции деформационного шва закрытого типа, приведенной в 6.5.

1 - жүретін бөлік тақтасы; 2 – тегістейтін қабат; 3 - гидрооқшаулау;
4 - қорғайтын қабат; 5 - көпір төсемі жабындысының жамылғысы; 6 - компенсатор;
7 – саңылау тығыздағышы; 8 – толтыру материалы
3-сурет - Асфальтбетон жамылғысындағы толтырылған типті деформациялық жік құрылымы
6.9.2 Саңылауға қондырылған компенсатор оны анкерлеу алдында әр 2 м сайын ағаш сынамен айыру керек. Жүретін бөлік шектерінде компенсатор 150 мм-ден кем емес қайта жабылған үсті үстіне түйіскен бернеше элементтерден тұруы мүмкін.
6.9.3 Компенсаторларды анкерлеу жүретін бөлік тақтасының бойлай бетондалатын түйіспелеріне бекітілген бойлай арматурамен қосылған металдың көлденең жолақтары көмегімен қосылған металдың көлденең жолақтары көмегімен тегістейтін бетон қабатында жүзеге асырылады.
6.9.4 Қондырылған компенсаторлар беті, бетонмен немесе ерітіндімен түйісетін учаскелерді қоспағанда, екі қабаттап битумдық лакпен өңделеді.
6.9.5 Металл емес компенсаторларды тегістейтін қабаттың тегіс және таза бетіне желімдеу қажет.
Тегістейтін қабатты дайындау 6.1.7 сәйкес орындалады.
Компенсаторлар жиектерін желімдеу процесінде түйіспе бетіне жиектерді жанастыруды қамтамасыз ету үшін жүктеу қажет.
Желімделетін учаске ені 100 мм кем емес болуға тиіс.
Компенсаторларда жік ұзындығы бойынша түйіспелер болмауға тиіс.
6.9.6 Гидрооқшаулауды компенсатордың көлденең сөресінде аяқтау қажет, егер ол түйіспесіз орындалса. Түйіспелер болған кезде гидрооқшаулауды компенсатор ілмегіне кіргізу қажет.
Жүретін бөлік пен жаяужолдарды гидрооқшаулаудың түйіндескен жерлерінде арматуралайтын материалды немесе орамдық гидрооқшаулау материалының төсемін оқшаулауда қатпарлар мен жайылмалар пайда болмайтындай пішу, ал сынған жерлерді орамдық гидрооқшаулаудың қосымша қабатымен қорғау қажет.
6.9.7 Қорғайтын қабат қалыңдығындағы саңылауды 40 мм, алдын ала суда суланған және бетондаудан кейін алынған қалыңдығы 40 мм артық емес салма тақтайша көмегімен жасау қажет.
6.9.8 Компенсатор ілмегін және қорғайтын қабаттағы саңылауды саңылауды тығыздағышпен кем дегенде екі қатар толтыру.
Саңылауды тығыздағыш ширақтарын төсеу алдында компенсатор қабырғасы мен саңылауды битум мастикасымен майлау қажет.
6.9.9 Бетон түйіспе беттерінде орындалған деформациялық жіктер құрылымдары үшін адгезиялық қабатты қолдану ұсынылады.
6.9.9.1 Салқын кйінде адгезиялық қабатты түсіру жұмыстары, ыстықтай қолданылатын толтыру материалын төсеу жұмыстары құрғақ ауа райында 5°С төмен емес қоршаған ауа температурасында жүргізілуі керек.

1 - плита проезжей части; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция;
4 - защитный слой; 5 - покрытие одежды мостового полотна; 6 - компенсатор;
7 - уплотнитель зазора; 8 - материал заполнения
Рисунок 3 - Конструкция деформационного шва заполненного типа
в асфальтобетонном покрытии
6.9.2 Установленный в зазор компенсатор перед его анкеровкой необходимо расклинивать деревянными клиньями через каждые 2 м. В пределах проезжей части компенсатор может состоять из нескольких элементов, стыкуемых внахлестку, с перекрытием не менее 150 мм.
6.9.3 Анкеровку компенсаторов осуществляют в выравнивающем бетонном слое с помощью горизонтальных полос металла, соединенных с продольной арматурой, закрепленной в продольных бетонируемых стыках плиты проезжей части.
6.9.4 Поверхности установленных компенсаторов, кроме участков, соприкасающихся с бетоном или раствором, обрабатывают битумным лаком в два слоя.
6.9.5 Неметаллические компенсаторы необходимо наклеивать на ровную и чистую поверхность выравнивающего слоя.
Подготовку выравнивающего слоя выполняют согласно 6.1.7.
В процессе приклейки кромки компенсаторов необходимо пригружать для обеспечения прилегания кромок к контактной поверхности.
Ширина приклеиваемого участка должна быть не меньше 100 мм.
Компенсаторы не должны иметь стыков по длине шва.
6.9.6 Гидроизоляцию необходимо заканчивать на горизонтальной полке компенсатора, если он выполнен без стыков. При наличии стыков гидроизоляцию необходимо заводить в петлю компенсатора.
В местах сопряжения гидроизоляции проезжей части и тротуаров армирующий материал или полотна рулонного гидроизоляционного материала необходимо раскраивать таким образом, чтобы в изоляции не образовывалось складок и наплывов, а места перелома необходимо защищать дополнительным слоем рулонной гидроизоляции.
6.9.7 Зазор в толще защитного слоя следует устраивать с помощью закладных досок толщиной не более 40 мм, предварительно вымоченных в воде и извлекаемых после бетонирования.
6.9.8 Петлю компенсатора и зазор в защитном слое следует заполнять уплотнителем зазора не менее чем в два яруса.
Перед укладкой жгутов уплотнителя зазора стенки компенсатора и зазора необходимо промазывать битумной мастикой.
6.9.9 Для конструкций деформационных швов, выполняемых при бетонных контактных поверхностях рекомендуется применять адгезионный слой.
6.9.9.1 Работы по нанесению адгезионного слоя в холодном состоянии, а также работы по укладке материала заполнения горячего применения должны производиться в сухую погоду при температуре окружающего воздуха не ниже 5°С.

6.9.9.2 Адгезиялық қабат құрамын өндіруші талаптарына сәйкес түйіспе беттеріне қабатты біркелкі түсіруді қамтамысыз ететін жаққышпен немесе кез келген шашыратқыпен түсіру қажет.
6.9.9.3 Адгезиялық қабаттың кебу ауа райы жағдайларына байланысты және астарланған бетке тию кезінде қағаздағы астарлау іздері жоқтығы бойынша белгіленеді.
6.9.10 Адгезиялық қабат кепкен соң толтыру материалы төселеді.
6.9.10.1 Толтыру материалын үзіліссіз және жайылмасыз саңылау тығыздағышына тірелгенше деформациялық саңылауға салынуға тиіс. Толтыру материалы немесе қалақшамен немесе механикаланып кез келген маркалы қол немесе пневматикалық шприцтерді пайдаланып төселеді. Төсеуден кеййін материалды тегістеу және оған антиадгезиялық ерітіндіге суланған арнайы тілу (қалақшамен) көмегімен ойыс бет беруге болады.
Деформациялық саңылаудың жеткілікті үлкен енінде толтыру материалын бірнеше рет жағу керек.
Толтыру материалы деформациялық жік шетінен ортасына қарай жағылады.
6.9.10.2 Толтыру материалы бетінен до верха покрытия жүретін бөлік жамылғысының үстіне дейінгі қашықтық жобалық мәнге сәйкес болуы керек.
6.9.10.3 Деформациялық жіктің түйіскен беттерінің әр бірінен түсірілетін толтыру материалының түйісу жолағының ені толтыру материалын (белгіленген өлшем) төсеу сәтіне деформациялық саңылау енінен 70%-дан төмен болмауы қажет.
6.9.11 Дайындаушы нұсқаулығына сәйкес анықталған жұмыс температурасына дейін қыздырылған ыстықтай қолданылған толтыру материалын төсеу қол аппликаторларын пайдаланып немесе мамандандырылған құюшылар жүзеге асыру қажет.
6.9.11.1 Мастиканың температуралық отыруынан кейін ыстықтай қолданылған толтыру материалын қайта құю ұсынылмайды.
6.9.11.2 Жүретін бөлік жамылғысына толтыру материалы төгілуі рұқсат етілмейді.
6.9.11.3 Дайындалған толтыру материалы сапа құжатында (төлқұжатында) көрсетілген тіршілікке қабілетті мерзім ішінде жаратылуы керек.
6.9.12 Ыстықтай қолданылған төселген толтыру материалының беті материалдың артықшылықтарын жоюдан және 6.9.13 тармаққа сәйкес бетке себуден тұрады.
6.9.13 Ыстықтай қолданылған толтыру материалын 25°С артық ауа температурасында төсеу кезінде герметикаланған жіктерді ұнтақталған доломитпен ГОСТ 23672 бойынша, бормен, талькпен, ұнтақталған резеңкемен ГОСТ 8407 бойынша немесе басқа жіңішеке дисперсиялы инертті материалдармен себуге тиіс.
6.9.14 Жұмыс көпіршелерінсіз жамылғы бойынша автомобиль көлігінің қозғалысы толтыру материалы төселгеннен кейін 24 сағаттан кейін, герметикалайтын материалдардың қалыптасуы шарттарына байланысты рұқсат етіледі.

6.9.9.2 Состав адгезионного слоя следует наносить в соответствие с требованиями производителя кистью или любым распылителем, обеспечивающим равномерное нанесение слоя на контактные поверхности.
6.9.9.3 Время высыхания адгезионного слоя зависит от погодных условий и устанавливается по отсутствию следов грунтовки на бумаге при прикосновении к огрунтованной поверхности.
6.9.10 После высыхания адгезионного слоя укладывается материал заполнения.
6.9.10.1 Материал заполнения необходимо укладывать в деформационный зазор до упора в уплотнитель зазора без разрывов и наплывов. Материал заполнения укладывают либо шпателем, либо механизировано, с использованием ручных или пневматических шприцев любых марок. После укладки материал необходимо разровнять и придать ему вогнутую поверхность с помощью специальной расшивки (шпателя), смоченной в антиадгезионном растворе.
При достаточно большой ширине деформационного зазора материал заполнения рекомендуется наносить в несколько приемов.
Материал заполнения наносят от краев деформационного шва, двигаясь к середине.
6.9.10.2 Расстояние от поверхности материала заполнения до верха покрытия проезжей части должно соответствовать проектному значению.
6.9.10.3 Ширина полосы контакта наносимого материала заполнения, с каждой из сопрягаемых поверхностей деформационного шва, должна быть не менее 70% от ширины деформационного зазора в момент укладки материала заполнения (установочного размера).
6.9.11 Нанесение материала заполнения горячего применения, разогретого до рабочей температуры, определяемой согласно инструкции изготовителя, необходимо осуществлять с использованием специализированных заливщиков или ручных аппликаторов.
6.9.11.1 Не рекомендуется проводить повторную доливку материала заполнения горячего применения после температурной усадки мастики.
6.9.11.2 Проливы материала заполнения на покрытие проезжей части не допускаются.
6.9.11.3 Приготовленный материал заполнения должен быть израсходован в течение срока жизнеспособности, указанного в документе качества (паспорте).
6.9.12 Обработка поверхности уложенного материала заполнения горячего применения, заключается в удалении излишков материала и присыпке поверхности в соответствии с пунктом 6.9.13.
6.9.13 При нанесении материала заполнения горячего применения при температуре воздуха более 25°С герметизированные швы следует присыпать молотым доломитом по ГОСТ 23672, мелом, тальком, дробленой резиной по ГОСТ 8407 или другими тонкодисперсными инертными материалами.
6.9.14 Движение автомобильного транспорта по покрытию без рабочих мостиков разрешается в зависимости от условий формирования герметизирующих материалов, но не раньше чем через 24 часа после укладки материала заполнения.

6.10 Қайта жабылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстары
6.10.1 Темірбетон, болаттемірбетон аралық құрылымдарында және устойларда жұмыстарды бастау алдында 6.1.1-ге сәйкес деформациялық жік штрабын дайындау бойынша шаралар орындалады.
6.10.2 Монтаждау жұмыстары басталу алдында, егер құрылымдар ішінара жиналған күйінде жеткізілсе, деформациялық жіктер құрылымдарын ірілеп жинау орындалуға тиіс.
Құрылымдардың үлкен салмағында жеке секциялармен монтаждауға болады.
6.10.3 Монтаждауға дейін [3] талаптарына сәйкес геодезиялық жоспарлық-биіктік бөлу орындалуы, және монтаждалған құрылымдар мен аралық құрылыстар құрылымдарына деформациялық жік құрылымдарын жобалық жағдайға қою үшін пайдаланатын рискилер мен маркерлерді қондыру қажет.
6.10.4 Штрабта орналасқан темірбетон аралық құрылыстар арматурасы должна быть механикалық тоттанудан тазартылуы және жобалық жағдайға деформациялық жік құрылымдарын қондыру және арматуралық шығарылымдармен анкерлік элементтерді бұдан әрі қарай біріктіру мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей түзетілуі керек.
Арматураны түзету үшін қыздыруды қолдануға болмайды.
6.10.5 Соңғыларды жобалық жағдайға қоюды жеңілдету үшін деформациялық жіктер құрылымдарын монтаждауға дейін штрабы шектерінде жүретін бөлік тақтасының көлденең арматурасын қондыруға немесе алдын ала бөлшектеуге болмайды. Арматуралау штрабыны тұтас құю бойынша жұмыстар басталуы алдында жобаға сәйкес қалпына келтірілуі керек.
6.10.6 Жобалық жағдайға құрылымдарды қою процесінде пайдаланатын қалыңдығы әртүрлі ағаш төсемдер мен сыналар дайындалуы керек.
6.10.7 Деформациялық жік құрылымдарын көтеру үшін пайдаланатын траверстер дайындалады. Пайдаланатын траверстер жұмыстар өндірісінің жобасын әзірлеу кезеңде монтаждау элементтерін көтеру кезінде пайда болатын жүктемеге арналған.
6.10.8 Металл су бұратын науалардың бетін 3 қабаттап майлайтын гидрооқшаулауды жағу жолымен 6.3.3-ке сәйкес тоттанудан қорғайды. Гидрооқшаулауды монтаждауға дейін құрылыс алаңшалары жағдайларында жүргізген жөн.
6.10.9 Тікелей монтаждау бойынша жұмыстар басталу алдында тексеру және, қажет болса, саңылау фиксаторын бұдан әрі қарай бекітіп деформациялық жік құрылымдарын ашудың талап етілетін шамасын қою орындалады.
Талап етілетін ашуды қою монтаждалатын құрылымдар элементтері салмағына байланысты таңдалған қол аспабы немесе көтергіштердің көмегімен орындалады.
Саңылау фиксаторы жоқ кезінде құрылым өндірушісі ұсыныстарына қатал сәйкес жиектерге және жабатын элементке деформациялық жік құрылымдарына дәнекерленген болат профильдер түрінде уақытша должны применяться временные фиксаторларды қолдануға тиіс. Осындау ұсыныстар жоқ болған жағдайда дәнекерлеуді қолдануға болмайды.

6.10 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов перекрытого типа
6.10.1 Перед началом работ на железобетонных, сталежелезобетонных пролетных строениях и устоях должны быть выполнены мероприятия по подготовке штрабы деформационного шва в соответствии с 6.1.11.
6.10.2 Перед началом монтажных работ должна быть выполнена укрупнительная сборка конструкций деформационных швов, если конструкции поставляются в частично собранном состоянии.
При большом весе конструкции допускается выполнять монтаж отдельными секциями.
6.10.3 До монтажа необходимо в соответствии с требованиями [3] выполнить геодезическую планово-высотную разбивку, и на монтируемые конструкции и конструкции пролетных строений нанести риски и маркеры, используемые для выставления конструкции деформационного шва в проектное положение.
6.10.4 Арматура железобетонных пролетных строений, расположенная в штрабе, должна быть механически очищена от коррозии и выправлена таким образом, чтобы обеспечить возможность установки конструкции деформационного шва в проектное положение и последующего объединения анкерных элементов с арматурными выпусками.
Применение нагрева для выправления арматуры не допускается.
6.10.5 Допускается не устанавливать или предварительно демонтировать поперечную арматуру плиты проезжей части в пределах штрабы до монтажа конструкций деформационных швов для облегчения установки последних в проектное положение. Армирование должно быть восстановлено в соответствии с проектом перед началом работ по омоноличиванию штрабы.
6.10.6 Должны быть заготовлены деревянные подкладки и клинья различной толщины, используемые в процессе выставления конструкции в проектное положение.
6.10.7 Подготавливаются траверсы, используемые для подъема конструкции деформационного шва. Используемые траверсы должны быть рассчитаны на нагрузки, возникающие при подъеме монтажных элементов на этапе разработки проекта производства работ.
6.10.8 Поверхность металлических водоотводных лотков защищают от коррозии в соответствии с 6.3.3 путем нанесения обмазочной гидроизоляции в 3 слоя. Нанесение гидроизоляции целесообразно проводить в условиях строительной площадки до их монтажа.
6.10.9 Непосредственно перед началом работ по монтажу выполняется проверка и, при необходимости, выставление требуемой величины раскрытия конструкции деформационного шва с последующим закреплением фиксаторов зазора.
Выставление требуемого раскрытия выполняется при помощи ручного инструмента или домкратов, подбираемых в зависимости от массы элементов монтируемой конструкции.
При отсутствии фиксаторов зазора, должны применяться временные фиксаторы в виде стальных профилей, привариваемых поверх конструкции деформационного шва к окаймлениям и перекрывающему элементу в строгом соответствии с рекомендациями производителя конструкции. В случае отсутствия таких рекомендаций, применение сварки не допускается.

6.11 Қайта жабылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
6.11.1 Темірбетон және болаттемірбетон аралық құрылыстары, сондай-ақ устойлар үшін деформациялық жік құрылымдарын жобалық жағдайға қою бойынша жұмыстар мынадай тәртіпте орындалуы керек:
6.11.1.1 Жұмыстар деформациялық жік штрабына жүк көтеретін жабдық көмегімен толық жиналған деформациялық жік құрылымдарын жылжытудан және ілмектеуден басталады.
Салмағы үлкен болғандықтан көп жылжуларға арналған деформациялық жіктер құрылымдары үшін траверсті пайдаланған жөн.
Жұмыстар кран жұмыстары өндірісі жобаларына сәйкес орындалады.
6.11.1.2 Жүк көтеретін жабдық көмегімен деформациялық жік құрылымы штрабыға салынады және оны жобалық жағдайға қою жұмыстары бойынша ілінген күйде ұсталады.
6.11.1.3 Деформациялық жік құрылымдарын жобалық жағдайға анкерлік элементтер мен штрабы бетоны арасына қағылған сына мен анкерлік элементтер астына ағаш төсем көмегімен алынған жағдайды бекітуді және құрылымдардың биіктік және жоспарлық жағдайын реттеу жолымен қойлады.
6.11.1.4 Деформациялық жік құрылымдарына дұрыс жобалық жағдайды және бұдан әрі қарай дәнекерлеу үшін анкерлік элементтер мен аралық құрылыс арматурасы арасындағы түйісуді қамтамасыз ету үшін қыздырусыз аралық құрылыстың арматуралық шығарылымын аздаған шектерде қайыруға болады.
6.11.1.5 Жобалық жағдайға үлкен жылжуларға арналған деформациялық жік құрылымдарын дәл қою үшін азгабаритті домкраттарды пайдалану ұсынылады.
6.11.1.6 Жобалық жағдайға деформациялық жік құрылымдарын қоюдан кейін барлық анкерлік элементтер мен штрабының екі жағынан аралық құрылыстардың арматурасы жартысының қармауларында (бірақ үш бөліктен кем емес) және ұзындығы бойынша біркелкі қадаммен дәнекерлеу жүргізіледі
Ескертпе - Саны бойыша әрбір бірінші немесе әрбір екінші анкерлі элементті дәнекерлеу ұсынылады.
6.11.1.7 Геодезиялық бақылауды орындаудан кейін барлық қосуға жататын анкерлік элементтерді және аралық құрылыстар арматурасына дәнекерлеу жүргізіледі және саңылау фиксаторы босатылады.
6.11.1.8 Аралық құрылыстар арматурасымен (тіреу) деформациялық жік құрылымдарының анкерлік элементтерінің қосылысы ГОСТ 14098 бойынша қолмен доғалық дәнекерлеу жолымен жүргізіледі.
Тоқыма сымды қолданып қосу рұқсат етілмейді.
6.11.1.9 Жобалық жағдайға қою бойынша жұмыстар аяқталған соң ағаш сыналар мен төсемдер қағылып және штрабыдан алынады, деформациялық жік құрылымы ілмектенеді және саңылау фиксаторы бөлшектенеді.
Ескертпе - 6.11.1.6 - 6.11.1.9 тармақтарында сипатталған жұмыстар саңылау фиксаторын босату (бөлшектеу) сәтіне дейін барынша қысқа мерзімде және күнмен олардың тікелей қыздырылуы жоқ кезде аралық құрылыстар температурасының барынша көп тұрақтылығы бар уақыт кезеңінде орындалады.
6.11.2 Жобалық жағдайға деформациялық жік құрылымдарын қою бойынша жұмыстар монтаждау жақтауларын қолданып орындалуы мүмкін
( 4 сурет). Жұмыс тәртібі негізінде 6.11.1 тармақта сипатталғаннан ешқандай ерекшеленбейді.
Ескертпе – Монтаждау жақтаулары деформациялық жік құрылымдары салмағынан жүктемені есепке алып жұмыстар өндірісі жобасынан әзірлеу кезеңінде есептелуге тиіс. Бұдан басқа, деформациялық жік осінен бойлай монтаждау жақтауларын қою қадамы мен саны анықталады. Монтаждау рамалары бір уақытта саңылау фиксаторының қызметін орындауы мүмкін.

6.11 Технология устройства конструкций деформационных швов перекрытого типа
6.11.1 Работы по выставлению конструкции деформационного шва в проектное положение для железобетонных и сталежелезобетонных пролетных строений, а также устоев, должны выполняться в следующем порядке:
6.11.1.1 Работы начинают со стропования и перемещения полностью собранной конструкции деформационного шва при помощи грузоподъемного оборудования в штрабу деформационного шва.
Для конструкций деформационных швов, рассчитанных на большие перемещения, ввиду их значительного веса целесообразно использование траверс.
Работы выполняют в соответствии с проектом производства крановых работ.
6.11.1.2 Конструкцию деформационного шва при помощи грузоподъемного оборудования помещают в штрабу и удерживают в подвешенном состоянии на всем протяжении работ по выставлению ее в проектное положение.
6.11.1.3 Производят выставление конструкции деформационного шва в проектное положение путем регулирования высотного и планового положения конструкции и фиксации полученного положения при помощи деревянных подкладок под анкерные элементы и клиньев, забиваемых между анкерными элементами и бетоном штрабы.
6.11.1.4 Допускается в небольших пределах подгибать без применения нагрева арматурные выпуски пролетного строения с тем, чтобы обеспечить правильное проектное положение конструкции деформационного шва и контакт между анкерными элементами и арматурой пролетного строения для последующей сварки.
6.11.1.5 Для точного выставления конструкции деформационного шва, рассчитанной на большие перемещения, в проектное положение рекомендуется также использование малогабаритных домкратов.
6.11.1.6 После установки конструкции деформационного шва в проектное положение, производят сварку на прихватках половины (но не менее трети) всех анкерных элементов и арматуры пролетного строения с обеих сторон штрабы и с равномерным шагом по длине
6.11.1.7 После выполнения геодезического контроля производят сварку всех подлежащих соединению анкерных элементов и арматуры пролетного строения и ослабляют фиксаторы зазора.
6.11.1.8 Соединение анкерных элементов конструкции деформационного шва с арматурой пролетных строений (устоя) должно производиться путем ручной дуговой сварки по ГОСТ 14098.
Соединение с применением вязальной проволоки не допускается.
6.11.1.9 После окончания работ по выставлению в проектное положение, деревянные клинья и подкладки выбивают и убирают из штрабы, конструкцию деформационного шва расстроповывают и фиксаторы зазора демонтируют.
6.11.2 Работы по выставлению конструкции деформационного шва в проектное положение также могут быть выполнены с применением монтажных рам (рисунок 4). Порядок работ при этом принципиально не отличается от описанного в пункте 6.11.1.

1 - аралық құрылыс; 2 - көпір төсемінің жабындысы; 3 - ағаш сынасы;
4 – ағаш төсемі; 5 - анкерлік элемент; 6 – монтаждау жақтауы;
7 - деформациялық жік құрылымы
4-сурет - Монтаждау жақтауларын қолданып деформациялық жік құрылымдарын орнату
6.11.3 Жобалық жағдайға деформациялық жік құрылымдарын орнату тәртібі жүретін бөліктің ортотропты тақтасы бар металл көпірлер үшін 6.11.1 тармақта сипатталғанға ұқсас, жобалық мәндерден ауытқуларды табу кезінде деформациялық жік құрылымдары ережелерін түзету үшін металл төсемдер пайдаланады. Төсемдер ені дәнекерлеу жіктерін жайғастыру жағдайларынан белгіленген әдіп шамасына жиектеу сүйену бетінің енінен көбірек таңдалады, бірақ 15 мм-ден кем емес. Төсемдер деформациялық жіктің барлық ұзындығының қармауларына қойылады және кейін жиектеуі бар жаппай жігімен және ортотропты тақтасымен дәнекерленеді.
6.11.4 Егер арматуралау ішінара деформациялық жік құрылымдарын қою үшін бөлшектенсе, немесе бұрын қондырлмаса, деформациялық жіктер құрылымдарын тұтас құю бойынша жұмыстар басталуына дейін штрабыда жобалық құжаттамаға сәйкес жүретін бөлік тақтасын көлденең арматуралау белгіленуі керек.
6.11.5 Қадамы 1,5 м ден 2,0 м дейін, егер олар деформациялық жік құрылымымен көзделмесе, жиектеуде тұтас құю үшін бетондау кезінде ауа шығу үшін тесік бұрғылануы керек ( 5-сурет).
5-сурет – Жиектеудегі тесіктерді орындау
6.11.6 Тесіктер диаметрі, егер бетондаудан кейін тығыз еместіктер табылған кезде ерітіндіні инъецирлеу талап етілге жағдайда, бар инъекциялық қондырғы жалғастығының диаметріне сүйеніп белгіленеді.
Деформациялық саңылау жағынан қойылған қалып тәжі немесе кергі көмегімен сенімді бекітілуі керек.
Егер қалыпты керіп босу пайдаланылса, температурадан аралық құрылыстар бүйірінің жылжулары салдарынан керу күшін босатпау (көбейту) үшін шаралар қабылдануы керек, мысалы, 6-суретте көрсетілгендей қалып пен кергіш арасындағы резеңке төсемді қондыру жолымен.
1 - аралық құрылыс; 2 - аралық құрылыстар арматурасы;
3 - жиектеу; 4 - қалып; 5 – серпінді төсем; 6 - кергіш
6-сурет - Деформациялық жік жағынан қалыпты орнату
Балама ретінде, деформациялық жікте пенопласттан жасалған қалып жайғастырылуы керек.
Қалыпқа қойылатын талаптар 6.2.7-де берілген.
6.11.7 Бетті бетондау алдында штрабы 6.1.11 сәйкес дайындалуы керек.
6.11.8 Бетондау кезінде өзі тығыздалатын бетон қоспаларын пайдалану ұсынылады.
Басқа жағдайларда бетонды тығыздау үшін қол дірілдеткіші пайдаланады. Дірілдеу кезінде бос жерлер пайда болуына жол бермеу мақсатында жиектеу және қораптар астында бетонның біркелкі таралуын ерекше бақылау қажет. Бақылау үшін жиектеуде тесіктер пайда болады.

1 - пролетное строение; 2 - одежда мостового полотна; 3 - деревянный клин;
4 - деревянная подкладка; 5 - анкерный элемент; 6 - монтажная рама;
7 - конструкция деформационного шва
Рисунок 4 - Установка конструкции деформационного шва
с применением монтажных рам
6.11.3 Порядок выставления конструкции деформационного шва в проектное положение для металлических мостов с ортотропной плитой проезжей части аналогично описанному в пункте 6.11.1 с тем отличием, что для корректировки положения конструкции деформационного шва при выявлении отклонений от проектных значений используются металлические подкладки. Подкладки выбирают шириной, большей ширины поверхности опирания окаймления на величину припуска, назначаемого из условия размещения сварных швов, но не менее 15 мм. Подкладки устанавливают на прихватках на всю длину деформационного шва и впоследствии сваривают сплошным швом с окаймлением и ортотропной плитой.
6.11.4 До начала работ по омоноличиванию конструкций деформационных швов, в штрабе должно быть установлено поперечное армирование плиты проезжей части согласно проектной документации, если армирование частично разбиралось для установки конструкции деформационного шва, либо не было установлено ранее.
6.11.5 До омоноличивания в окаймлениях с шагом от 1,5 м до 2,0 м должны быть просверлены отверстия для выхода воздуха при бетонировании, если они не предусмотрены конструкцией деформационного шва (рисунок 5).
Рисунок 5 - Выполнение отверстий в окаймлении
6.11.6 Диаметр отверстий назначается исходя из диаметра штуцера имеющейся инъекционной установки для случая, если потребуется инъецирование раствора при обнаружении неплотностей после бетонирования.
Опалубка, устанавливаемая со стороны деформационного зазора, должна быть надежно закреплена с помощью тяжей или враспор.
Если используется раскрепление опалубки враспор, должны быть предприняты меры для предотвращения ослабления (увеличения) усилия распора вследствие перемещений торцов пролетных строений от температуры, например, путем установки резиновых прокладок между опалубкой и распорками, как показано на рисунке 6.
1 - пролетное строение; 2 - арматура пролетного строения;
3 - окаймление; 4 - опалубка; 5 - упругая прокладка; 6 - распорка
Рисунок 6 - Установка опалубки со стороны деформационного шва
В качестве альтернативы, в деформационном шве может быть размещена опалубка из пенопласта.
Требования к опалубке приведены в 6.2.7.
6.11.7 Перед бетонированием поверхности штрабы должны быть подготовлены в соответствии с 6.1.11.
6.11.8 При бетонировании рекомендуется использовать самоуплотняемые бетонные смеси.
В других случаях для уплотнения бетона используют ручные вибраторы. При вибрировании необходимо особо следить за равномерным распределением бетона под окаймлениями и коробами с целью недопущения образования пустот. Для контроля используются отверстия в окаймлениях.

Бетонды төсеу бетон қоспасының бірдей мөлшерімен, штрабының тек бір жағының бетон салмағымен артық жүктелуіне жол бермей, деформациялық жік құрылымдарының екі жағы бойынша бір уақытта қалыңдығы 200-300 мм көлденең қабаттарымен жүргізуге тиіс.
6.11.9 Штрабыны бетондау аяқталған соң деформациялық жік құрылымдарының жағдайына геодезиялық бақылау орындау керек.
6.11.10 Қалыпты бөлшектеу беріктікті бетонмен тұтастап құюды жинаған кейін жобалық беріктікте көрсетілгеннен 70 %-дан кем емес жүргізіледі.
6.11.11 Су бұратын науаларды қою 5%-дан кем емес еңісті сақтап жүргізіледі.
6.11.12 Су бұратын науалар деформациялық жікке бойлай бағытта аралық құрылыстардың бір шетінен басқасына бойлай жөнделеді.
Аралық құрылыстар осінен шеттеріне немесе шеттерінен - аралық құрылыстар осіне қарай монтаждауды бастау ұсынылмайды.
6.11.13 Металл су бұратын науалар секцияларын тесіктерді нақыштап түйіскен жерлерді 150 мм жауып үсті-үстіне қойылады.
6.11.14 Резеңке және полимер су бұратын науалар, әдеттегідей, деформациялық жіктің барлық ұзындығында үзіліссіз болуға тиіс.
Осындай су бұратын науаларды түйістіру қажет болса, жеке секциялар кем дегенде 250 мм-ден кем емес түйіспелердегі аражабынмен төселуге тиіс.
6.11.15 Жиектеуден төмен аралық құрылыстарға су бұратын науаларды бекіту кезінде, су бұратын науадан жоғары орналасқан аралық құрылыстар бүйірінің бетон бетіне 5.1.9-ға сәйкес майлайтын гидрооқшаулау түсірілуге тиіс.
6.11.16 Деформациялық жік құрылымдарына гидрооқшаулау жанасу түйінін орындау кезінде, оның ішінде жанасуда жік жанындағы ауыспалы аумақты орындау кезінде 6.9-ға сәйкес жік жанындағы ауыспалы аумақ құрылғысы технологиясына осы стандарт талаптарын орындауға тиіс.
6.11.17 Қозғалыстың қарқындылығы төмен автомобиль жолдарында (жолақ бойынша тәулігінде 5000 көлік бірліктерінен кем) деформациялық жік құрылымдарына көпір төсемін гидрооқшаулауды жанастыру түйіні көпір төсемі жабындысы мен деформациялық жік құрылымы ( 7-сурет) арасындағы, немесе жиектеу астына орамдық гидрооқшаулауды кіргізіп ені 15 мм саңылауды мастикамен немесе герметикпен толтырып 30-50 мм биіктікте орамдық гидрооқшаулау төсемін тік жиектеу бетінің үсті-үстіне қойып орындауға тиіс (тарақты тақта)
Саңылау көпір төсемі жабындысының қалыңдығына тең биіктігі болуға тиіс. Сонымен көпір төсемінің гидрооқшаулауы үзілген жерде салынған дренажды түтіктерді пайдалану жөн.
6.11.18 Егер бұл деформациялық жік құрылымымен көзделсе, қысатын серіппені тарту алдында жабатын элемент астына жеткізу жиынтығына кіретін басқа төсемдер қойылуы керек.
1 - аралық құрылыс; 2 – тегістейтін қабат; 3 – көпір төсемін гидрооқшаулау және қорғайтын қабат; 4 - көпір төсемінің жамылғысы;

Укладку бетона следует производить горизонтальными слоями толщиной 200-300 мм одновременно по обе стороны конструкции деформационного шва примерно одинаковым количеством бетонной смеси, не допуская перегрузки весом бетона только одной стороны штрабы
6.11.9 После окончания бетонирования штрабы должен быть выполнен геодезический контроль положения конструкции деформационного шва.
6.11.10 Демонтаж опалубки производится после набора бетоном омоноличивания прочности не менее указанной 70 % от проектной прочности.
6.11.11 Установка водоотводных лотков производится с соблюдением уклона не менее 5%.
6.11.12 Водоотводные лотки должны монтироваться в направлении вдоль деформационного шва от одного края пролетного строения к другому.
Не рекомендуется начинать монтаж от оси пролетного строения к краям или от краев - к оси пролетного строения.
6.11.13 Секции металлических водоотводных лотков накладывают один на другой с перекрытием в стыках на 150 мм с зачеканкой щелей.
6.11.14 Резиновые и полимерные водоотводные лотки, как правило, должны быть непрерывными на всю длину деформационного шва.
При необходимости стыкования таких водоотводных лотков, отдельные секции должны укладываться с перекрытием в стыках не менее чем на 250 мм.
6.11.15 При закреплении водоотводных лотков к пролетным строениям ниже окаймлений, на поверхность бетона торцов пролетных строений, расположенную выше водоотводного лотка, должна быть нанесена обмазочная гидроизоляция в соответствии с 5.1.9.
6.11.16 При выполнении узла примыкания гидроизоляции к конструкции деформационного шва, в том числе и при выполнении пришовной переходной зоны на примыкании, следует выполнять требования настоящего стандарта к технологии устройства пришовных переходных зон в соответствии с 6.9.
6.11.17 Узел примыкания гидроизоляции мостового полотна к конструкции деформационного шва на автомобильных дорогах с низкой интенсивностью движения (менее 5000 транспортных единиц в сутки по полосе) может быть выполнен с нахлестом полотна рулонной гидроизоляции на вертикальную поверхность окаймления (гребенчатой плиты) на высоту 3050 мм с заполнением мастикой или герметиком зазора шириной 15 мм между одеждой мостового полотна и конструкцией деформационного шва (рисунок 7), либо с заведением рулонной гидроизоляции под окаймление.
Зазор должен иметь высоту, равную толщине одежды мостового полотна. При этом целесообразно также использование дренажных трубок, укладываемых в месте обрыва гидроизоляции мостового полотна.
6.11.18 Если это предусмотрено конструкцией деформационного шва, перед натяжением прижимных пружин под перекрывающий элемент должны быть установлены входящие в комплект поставки упругие подкладки.
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового
полотна и защитный слой; 4 - покрытие мостового полотна;

5 – герметикпен толтырылған саңылау; 6 – дренажды түтік;
7 - деформациялық жік құрылымы (фрагмент)
7-сурет - Деформациялық жік құрылымдарына көпір төсемінің гидрооқшауының жанасу түйінінің құрылымы
6.11.19 Металл элементтер мен деформациялық жіктің жөнделген құрылымы арасындағы жіктерді герметикалау ( 10-сурет) 6.11.11-6.11.14 берілген технология бойынша мастикамен немесе герметикпен орындалады.
6.11.20 Жұмыстар соңында қысу серіппе тартылады.
6.12 Резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстары
6.12.1 Аралық құрылыстарына тұтас құйылған резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезінде орындалатын дайындық жұмыстар 6.12.1 - 6.12.7 және 6.12.9 талаптарына сәйкес орындалады.
6.12.2 Аралық құрылыстарды арматуралау көппрофильді деформациялық жіктер құрылымдарының қораптары немесе басқа ірі габаритті сындарлы элементтер қораптарын сыйғызуға мүмкінді бермегені анықталса, жобалық (жұмыс) құжаттамасында аралық құрылыстарды арматуралауды өзгерту мақсатында көпір құрылысының жобалаушысына хабарласуға тиіс.
Деформациялық жік құрылымдарын жайғастыру үшін аралық құрылыстарды өзгертуге және арматураны өз бетімен кесуге тыйым салынады.
6.12.3 Көпір төсемі жабындысының шектерінде полимербетон құйылмаларында анкерленген және жүретін бөлік тақтасында штрабыны құруды талап етпейтін деформациялық жіктер құрылымдарының монтажына дайындау тәртібі 6.12.3.1 - 6.12.3.7 баяндалған.
6.12.3.1 Полимербетон құйылмалары астындағы негіз жүретін бөлік бетінің жобалық белгісі Н2 мен полимербетон құйылмасының негізі Н1 арасындағы белгілер айырмашылығы полимербетон құйылмасының биіктігіне тең болатындай ( 8-сурет) орындалуы керек.
сол жақтағы - жүру бөлігінің темірбетон тақтасына арналған
оң жақтағы - жүру бөлігінің ортотропты тақтасына арналған
1 – темір бетон аралық құрылымы; 2 - арматураланған бетон құйылмасы;
3 - металл аралық құрылымы; 4 – металл төсемдері; 5 - уақытша тоқтату табағы; 6 - көпір төсемі жабындысының контуры; 7 - көпір төсемін гидрооқшаулау; 8 - қорғайтын-ұстайтын қабат; 9 – жиектеу контуры; 10 - штраб контуры; Н1 – полимербетон құйылмасының негізін белгілеу; Н2 - жүру бөлігінің жамылғысының үстін белгілеу
8-сурет - Полимербетон құйылмаларында анкерленген деформациялық жік құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстары
6.12.3.2 Егер бұл жүретін бөлік тақтасының құрылымымен көзделмесе, полимербетон құйылмаларының негізін белгілеу жүретін бөліктің темірбетон тақтасы немесе көпір құрылысындағы металл көпірлерде жүретін бөліктің ортотропты тақтасына дәнекерленген металл төсемдер құрылғысы бар көпір құрылысындағы арматураланған бетон құйылмаларын құру жолымен көтерілуі керек.

5 - зазор, заполняемый герметиком; 6 - дренажная трубка;
7 - конструкция деформационного шва (фрагмент)
Рисунок 7 - Конструкция узла примыкания гидроизоляции мостового полотна к конструкции деформационного шва
6.11.19 Герметизацию швов между металлическими элементами смонтированной конструкцией деформационного шва (рисунок 10) выполняют мастикой или герметиком, по технологии, приведенной в 6.11.11-6.11.14.
6.11.20 В завершение работ, производят затяжку прижимных пружин.
6.12 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов с резиновыми компенсаторами
6.12.1 Подготовительные работы, выполняемые при устройстве конструкций деформационных швов с резиновыми компенсаторами, омоноличиваемых в пролетных строениях, выполняются в соответствии с требованиями 6.12.1 - 6.12.7 и 6.12.9.
6.12.2 В случае если выяснилось, что армирование пролетных строений не позволяет разместить короба многопрофильных конструкций деформационных швов или другие крупногабаритные конструктивные элементы, необходимо обратиться к проектировщику мостового сооружения с целью изменения армирования пролетных строений в проектной (рабочей) документации.
Запрещается самовольно обрезать арматуру и изменять армирование пролетных строений для размещения конструкций деформационного шва.
6.12.3 Порядок подготовки к монтажу конструкций деформационных швов, анкеруемых в полимербетонных приливах в пределах одежды мостового полотна и не требующих устройства штрабы в плите проезжей части, изложен в 6.12.3.1 - 6.12.3.7.
6.12.3.1 Основание под полимербетонные приливы должно быть выполнено таким образом, чтобы разность отметок между проектной отметкой поверхности проезжей части Н2 и основанием полимербетонного прилива Н1 была равна высоте полимербетонного прилива (рисунок 8).
слева - для железобетонной плиты проезжей части справа - для ортотропной плиты проезжей части
1 - железобетонное пролетное строение; 2 - армированный бетонный прилив;
3 - металлическое пролетное строение; 4- металлические подкладки; 5 - временный перекрывающий лист; 6 - контур одежды мостового полотна; 7 - гидроизоляция мостового полотна; 8 - защитно-сцепляющий слой; 9 - контур окаймления; 10 - контур штрабы; Н1 - отметка основания полимербетонного прилива; Н2 -отметка верха покрытия проезжей части
Рисунок 8 - Подготовительные работы при устройстве конструкции деформационного шва, анкеруемого в полимербетонных приливах
6.12.3.2 Если это не предусмотрено конструкцией плиты проезжей части, отметка основания полимербетонного прилива должна быть повышена путем устройства армированных бетонных приливов на мостовых сооружениях с железобетонной плитой проезжей части или устройством металлических подкладок, привариваемых к ортотропной плите проезжей части на металлических мостах.

6.12.3.3 Құйылмаларды арматуралау жобалық (жұмыс) құжаттамасында белгіленуге тиіс.
6.12.3.4 Жүретін бөлік жамылғысы құрылғысының алдында бетон құйылмалары (металл төсемдер) бетінің деформациялық жіктері үстінде полимербетон құйылмаларды қоса алғанда, деформациялық жік құрылымдарының еніне тең металдың немесе фанераның уақытша жабатын табағы жылжудан бекітілуі және жайғастырылуы керек.
6.12.3.5 Деформациялық жіктің орналасу аумағында көпір құрылысының жүретін бөлігінің жамылғысы 6.6.3 талаптарына сәйкес уақытша жабатын табақ пен төселген гидрооқшаулаудың үстінде тұтас жасалуы керек. Төселетін асфальтбетон жамылғысын қорғайтын төсеммін (фанера) бұл аумақта гидрооқшаулаумен бөлу ұсынылады.
6.12.3.6 Жүретін бөлік жамылғысында жұмыс түйіспелері екі жақтан деформациялық жік осінен 3,0 м кем емес қашықтықта (мүмкін болатын жерде 10,0 м ұсынылады) рұқсат етіледі.
6.12.3.7 Көпір төсемі жабындысының шектерінде полимербетон құйылмаларында анкерленген деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезіндегі дайындық жұмыстар жүретін бөліктің дайын жамылғысында штрабыны орындаудан тұрады және мынадай тәртіпте орындалады:
- 6.6.1 көрсетілген тәртіпте жүретін бөлік жамылғысының және көпір қоршаулары құрылымдарының және таяныштарының бетіне сырмен түсірілетін маркерлер мен рискілер көмегімен штрабыны белгілеу орындалады .
- штрабы шектерінің белгіленген желілері бойынша гидрооқшаулауды бұзбай 6.6.4 сәйкес көпір төсемі жабындысын кесу орындалады;
- 6.6.6 сәйкес штрабы ішінде көпір төсемі жабындысының материалы бұзылады;
- 6.6.7 сипатталғандай штрабының бұзылған материалы алынады;
- 20 градус тәртібінде бұрыш астында белгіленген фрезамен жіктерді кескішпен қайта өту жолымен штрабының тік қабырғаларын көлбеу орындау ұсынылады. Материалдың бөлінген призмаларын кертеді және штрабыдан жояды ( 9-сурет);
- көпір төсемінің гидрооқшаулауы деформациялық жікке бойлай кесіледі. Гидрооқшаулау артықшылықтары жойылады, ал қалған шеттері гидрооқшаулаудың полимербетон құйылмасын құру кезінде бетон негізі мен полимербетон құйылмасы арасында болмайтындай (егер басқасы деформациялық жік құрылымдары өндірушісімен көзделмесе) қайырылады;
1 - аралық құрылым; 2 - көпір төсемінің жабындысы; 3 - жойылатын материал призмасы; 4 - деформациялық жік осі.
9-сурет - Полимербетон құйылмаларында анкерленген деформациялық жік құрылымы штрабының көлбеу қабырғасын қалыптастыру
Ескертпе - Деформациялық жік құрылымдары өндірушісінің ұсыныстарында 10 мм тереңдікке полимербетон құйылмаларына гидрооқшаулау жүргізу көзделуі мүмкін.
- уақытша тоқтату табағы алынады.

6.12.3.3 Армирование приливов должно быть назначено в проектной (рабочей) документации.
6.12.3.4 Над деформационным швом поверх бетонных приливов (металлических подкладок) перед устройством покрытия проезжей части должен быть размещен и зафиксирован от смещения временный перекрывающий лист металла или фанеры, шириной, равной ширине конструкции деформационного шва, включая полимербетонные приливы.
6.12.3.5 Покрытие проезжей части мостового сооружения в зоне расположения деформационного шва должно быть устроено сплошным поверх временного перекрывающего листа и уложенной гидроизоляции в соответствии с требованиями 6.6.3. Рекомендуется отделять гидроизоляцию в этой зоне от укладываемого асфальтобетонного покрытия защитной прокладкой (фанера).
6.12.3.6 В покрытии проезжей части рабочие стыки допускаются на расстоянии не менее 3,0 м (рекомендуется 10,0 м там, где это возможно) от оси деформационного шва в обе стороны.
6.12.3.7 Подготовительные работы при устройстве конструкций деформационных швов, анкеруемых в полимербетонных приливах в пределах одежды мостового полотна, заключаются в выполнении штрабы в готовом покрытии проезжей части и выполняются в следующем порядке:
- выполняют разметку штрабы с помощью маркеров и рисок, наносимых краской на поверхность покрытия проезжей части и конструкции мостовых ограждений и перил в порядке, указанном в 6.6.1.
- по размеченным линиям границ штрабы выполняют прорезку одежды мостового полотна согласно 6.6.4 без повреждения гидроизоляции;
- разрушают материал одежды мостового полотна внутри штрабы в соответствии с 6.6.6;
- извлекают разрушенный материал из штрабы как описано в 6.6.7;
- рекомендуется выполнять вертикальные стенки штрабы наклонными, путем повторного прохода нарезчиком швов с фрезой, установленной под углом порядка 20 градусов. Отделенные призмы материала отламывают и удаляют из штрабы (рисунок 9);
- гидроизоляцию мостового полотна разрезают вдоль деформационного шва. Излишки гидроизоляции удаляют, а оставшиеся края отгибают так, чтобы при устройстве полимербетонного прилива гидроизоляция не оказалась между бетонным основанием и полимербетонным приливом (если иное не предусмотрено производителем конструкции деформационного шва);
1 - пролетное строение; 2 - одежда мостового полотна; 3 - призма удаляемого материала; 4 - ось деформационного шва.
Рисунок 9 - Формирование наклонных стенок штрабы конструкции деформационного шва, анкеруемого в полимербетонных приливах

6.12.4 Ірілеп жинауға жататын деформациялық жіктер құрылымдары секцияларын біріктіру бойынша жұмыстар 6.14 берілген талаптарға сәйкес орындалады.
6.13 Резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер құрылымдарын құру технологиясы
6.13.1 Деформациялық жік құрылымдарын (полимербетон құйылмаларына анкерленген құрылымдарды қоспағанда) жобалық жағдайға қою бойынша жұмыстар мынадай тәртіпте орындалады:
6.13.1.1 Жұмыстар 6.13.1.1 және 6.13.1.2 сипатталған тәртіпте деформациялық жік штрабысы көмегімен деформациялық жік құрылымдарын ілмектеуден және жылжытудан басталады.
6.13.1.2 Көп профильді құрылымдар үшін - штрабыға деформациялық жік құрылымдарын қоюға кедергі болатын арматуралық өзектер таңбаланады.
Деформациялық жік құрылымдарының дұрыс жобалық жағдайын және бұдан әрі қарай дәнекерлеу үшін аралық құрылыс арматурасы мен аралық анкерлік элементтер арасындағы қатынасты қамтамасыз ету үшін аралық құрылыстардың арматуралық шығарылымын қыздыруды қолданбай қайыруы керек.
1 - көпір төсемінің жабындысы; 2 - герметикпен толтырылған саңылау;
3 – жылжитын табақ секциясы; 4 – серпінді төсем
10-сурет - Деформациялық жік құрылымдары элементтері арасындағы сыңылауды герметикалау
Ескертпе – Әдеттегідей, мәселелер траверс қорабы сияқты деформациялық жіктер құрылымдарының ірі габаритті элементтерін жайғастыру кезінде пайда болады.
6.13.1.3 6.13.1.5 берілген ұсыныстарды есепке алып 6.13.1.3 тәртіпке сәйкес жобалық жағдайға деформациялық жік құрылымдар қою жүргізіледі.
Үлкен салмағы бар көп профильді деформациялық жіктер құрылымдары үшін әрбір қораптың екі жағынан немесе жиектеумен дәнекерленген, және штрабы түбіне бетонға тірелген ГОСТ 5781 бойынша арматуралық болаттан жасалған металл тіреу өзектерін пайдаланған жөн.
6.13.1.4 Жүретін бөліктің ортотропты тақтасымен металл көпір құрылыстарына қондырылған деформациялық жік құрылымдары жағдайын түзету 6.13.3 берілген тәртіпте жүргізіледі.
6.13.1.5 Деформациялық жік құрылымы жобалық жағдайды алған соң, геодезиялық бақылау орындалады және 6.13.1.7 және 6.13.1.8 сәйкес анкерлік элементтердің және аралық құрылыстар арматурасының қармауларында дәнекерлеу жүргізіледі. Деформациялық жік құрылымы осы кезеңде дәнекерлеумен тек бір аралық құрылыста (шеткі тіреудің) бекітіледі.
Жүретін бөліктің ортотропты тақтасымен металл көпір құрылыстары үшін деформациялық жік құрылымы жиектеуге бойлай әрбір 6 м сайын ұзындығы 50 мм дәнекерлеу жіктері қармалады.
6.13.1.6 Жеке секциялармен деформациялық жік құрылымдарына монтаждау орындалған жағдайда, түйісетін негізгі арқалықтар (жиектеу) бір түзуде орналасуы және қармауларда бір бірімен дәнекерлеу бекітілуі керек.

6.12.4 Работы по объединению секций конструкций деформационных швов, подлежащих укрупнительной сборке, выполняют в соответствии с требованиями, приведенном в 6.14.
6.13 Технология устройства конструкций деформационных
швов с резиновыми компенсаторами
6.13.1 Работы по выставлению конструкции деформационного шва, (за исключением конструкций, анкеруемых в полимербетонных приливах) в проектное положение должны выполняться в следующем порядке:
6.13.1.1 Работы начинают со стропования и перемещения конструкции деформационного шва при помощи в штрабу деформационного шва в порядке, описанном в 6.13.1.1 и 6.13.1.2.
6.13.1.2 Для многопрофильных конструкций - маркируют арматурные стержни, мешающие установке конструкции деформационного шва в штрабу.
Допускается в небольших пределах подгибать без применения нагрева арматурные выпуски пролетного строения с тем, чтобы обеспечить правильное проектное положение конструкции деформационного шва и контакт между анкерными элементами и арматурой пролетного строения для последующей сварки.
1 - одежда мостового полотна; 2 - зазор, заполняемый герметиком;
3 - секция скользящего листа; 4 - упругая подкладка
Рисунок 10 - Герметизация зазоров между элементами конструкции деформационного шва
6.13.1.3 Производят выставление конструкции деформационного шва в проектное положение согласно порядку, приведенному в 6.13.1.3 с учетом рекомендации, приведенной в 6.13.1.5.
Для многопрофильных конструкций деформационных швов, обладающих большим весом, целесообразно использование металлических упорных стержней из арматурной стали по ГОСТ 5781, привариваемых по обе стороны каждого короба или к окаймлениям, и упираемых в бетон дна штрабы.
6.13.1.4 Корректировку положения конструкции деформационного шва, устанавливаемого на металлических мостовых сооружениях с ортотропной плитой проезжей части производят в порядке, приведенном в 6.13.3.
6.13.1.5 После того, как конструкция деформационного шва занимает проектное положение, выполняют геодезический контроль и производят сварку на прихватках анкерных элементов и арматуры пролетного строения в соответствии с 6.13.1.7 и 6.13.1.8. Конструкция деформационного шва на данном этапе фиксируется сваркой только на одном пролетном строении (крайней опоры).
Для металлических мостовых сооружений с ортотропной плитой проезжей части конструкция деформационного шва прихватывается сварными швами длиной 50 мм через каждые 6 м вдоль окаймления.
6.13.1.6 В случае выполнения монтажа конструкции деформационного шва отдельными секциями, стыкуемые несущие балки (окаймления) должны быть расположены на одной прямой и зафиксированы одна с другой сваркой на прихватках.

6.13.1.7 Егер геодезиялық бақылаумен рұқсат етілетін мәндерден артық жобалық жағдайдан ауытқулар табылмаса, екінші аралық құрылыста анкерлік элементтер қармауларында (ортотропты тақтаға жиектеуді қармау) дәнекерлеу жүргізіледі және саңылау фиксаторы босатылады.
Ескертпе – Саңылау фиксаторын босату сәтіне дейін (бөлшектеу) бұл жұмыстар барынша қысқа мерзімде және аралық құрылыстар температурасының ең көп тұрақтылығымен уақыт кезеңінде олардың күнмен тікелей қызуы жоқ кезде орындалады.
6.13.1.8 Деформациялық жік құрылымдары осінен 6.13.1.8 сәйкес екі жақтан қосылуға жататын барлық анкерлік элементтер мен аралық құрылыстар арматурасына дәнекерлеу орындалады.
6.13.1.9 Жобалық жағдайға қою бойынша барлық жұмыстар аяқталған соң, ағаш сыналар мен төсемдер штрабыдан қағылып алынады, деформациялық жік құрылымы ілмектенеді, саңылау фиксаторы біржолата бөлшектенеді, ал жиектеумен оларды бекіту орын (негізгі арқалықпен) тазартылады және тегістеледі.
6.13.1.10 Жеке секциялармен деформациялық жік құрылымдарын монтаждау кезінде ұзындығы бойынша секциялардың негізгі арқалынтарын (жиектеулерін) дәнекерлеу көмегімен түйістіреді. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар мұндайда деформациялық жік құрылымдарын ірілеп жинау процессіне қойылатын талаптарға ұқсас.
6.13.2 Жобалық жағдайға деформациялық жік құрылымдарын қою бойынша жұмыстар монтажды жақтауларды қолданып орындалады ( 11-сурет). Сонымен жұмыстар тәртібі негізінде 6.13.1 сипатталғаннан ерекшеленбейді.
1 - аралық құрылыс; 2 – тегістейтін қабат; 3 - көпір төсемін гидрооқшаулау және қорғайтын қабат; 4 - көпір төсемінің жабындысы; 5 - анкерлік элемент;
6 – монтажды жиектеу; 7 – саңылау фиксаторы; 8 – монтажды тіреу өзегі;
9 - деформациялық жік құрылымы
11-сурет - Монтажды жақтаулар қолданылған деформациялық жік құрылымдарын орнату
Ескертпе – Монтажды жақтаулар деформациялық жік құрылымдары салмағынан жүктемені есепке алып жұмыстар өндірісі жобасын әзірлеу кезеңінде есептелуі керек. Бұдан басқа, деформациялық жік осіне бойлай монтажды жақтауларды қою қадамы мен саны анықталады. Монтажды жақтаулар біруақытта саңылау фиксаторының қызметін орындауы мүмкін.
6.13.3 Полимербетон құйылмаларға анкерленген деформациялық жіктер құрылымдары монтажды струбцинды қолданып жобалық жағдайға қоюға жатады (12-сурет). Сонымен жұмыстарды өндірудің мынадай тәртібі сақталады:
6.13.3.1 Металл жиектеулер 6.13.3.7 сәйкес орындалған штрабы қасына ағаш арқалықтарға жайылады.
6.13.3.2 Белгілі қою өлшеміне тең қашықтықта бір біріне қатысты жиектеулер жағдайы тегістеледі .

6.13.1.7 Если геодезическим контролем не выявлено отклонений от проектного положения свыше допускаемых значений, производят сварку на прихватках анкерных элементов (прихватку окаймления к ортотропной плите) на втором пролетном строении и ослабляют фиксаторы зазора.
Примечание - Эти работы вплоть до момента ослабления (демонтажа) фиксаторов зазора должны выполняться в максимально кратчайший срок и в период времени с наибольшей стабильностью температуры пролетных строений при отсутствии их прямого нагрева солнцем.
6.13.1.8 Выполняют сварку всех подлежащих соединению анкерных элементов и арматуры пролетного строения с обеих сторон от оси конструкции деформационного шва согласно 6.13.1.8.
6.13.1.9 После окончания работ по выставлению в проектное положение, деревянные клинья и подкладки выбивают и убирают из штрабы, конструкцию деформационного шва расстроповывают, фиксаторы зазора окончательно демонтируют, а места их крепления к окаймлениям (несущим балкам) зачищают и зашлифовывают.
6.13.1.10 При монтаже конструкции деформационного шва отдельными секциями, производят стыковку при помощи сварки несущих балок (окаймлений) секций по длине. Требования к проведению сварочных работ при этом аналогичны требованиям, предъявляемым к процессу укрупнительной сборки конструкции деформационного шва.
6.13.2 Работы по выставлению конструкции деформационного шва в проектное положение должны выполняться с применением монтажных рам (рисунок 11). Порядок работ при этом принципиально не отличается от описанного в 6.13.1.
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового полотна и защитный слой; 4 - одежда мостового полотна; 5 - анкерный элемент; 6 - монтажная рама; 7 - фиксатор зазора; 8 - монтажный упорный стержень; 9 - конструкция деформационного шва
Рисунок 11 - Установка конструкции деформационного шва с применением монтажных рам
6.13.3 Конструкции деформационных швов, анкеруемых в полимербетонных приливах, подлежат выставлению в проектное положение с применением монтажных струбцин (рисунок 12). При этом соблюдают следующий порядок производства работ:
6.13.3.1 Металлические окаймления раскладывают на деревянные бруски около штрабы, выполненной согласно 6.13.3.7.
6.13.3.2 Выравнивают положение окаймлений относительно друг друга на расстояние, равное определенному установочному размеру.

6.13.3.3 Қадамы 1,0 м жиектеуге бойлай қойылған монтажды струбцин көмегімен жиектеу бекітіледі.
6.13.3.4 Кран жұмыстары өндірісінің жобасына сәйкес жүк көтеретін жабдық көмегімен штрабыға бұрандама қысқыштармен бірге жиектеу жайғастырылады, және монтажды бұрандама қысқышының реттеу бұрандасы көмегімен жобалық жағдайға жиектеу қойылады ( 11-сурет)
6.13.4 Егер арматуралау ішінара деформациялық жік құрылымдарын қою үшін реттелсе, немесе бұрын қойылмаса, деформациялық жіктер құрылымдарын тұтас құю бойынша жұмыстар басталуына дейін штрабыда жобалық құжаттамаға сәйкес жүретін бөлік тақтасын көлденең арматуралау қондырылуы керек.
1 - аралық құрылым; 2 - тегістейтін қабат; 3 – көпір жамылғысын гидрооқшаулау және қорғайтын қабат; 4 – жүру бөлігінің жамылғысы; 5 - монтажды бұрандама қысқыш; 6 - жиектеу
12-сурет - Монтажды бұрандама қысқышты қолданып деформациялық жік құрылымдарын орнату
6.13.5 Кең көлденең жазықтығы бар жиектерде тұтас құюға дейін 6.13.5 сәйкес бетондау кезінде ауа шығу үшін тесік бұрғылануы керек.
6.13.6 Қалыпқа орналастыруға және бекітуге, сондай-ақ штрабыны тұтас құюға дайындауға қойылатын талаптар 6.13.6 және 6.13.7 көрсетілген талаптарға ұқсас.
6.13.7 Қалыптағы қуыстар мұқият тығыздалуы керек. Көп профильді деформациялық жіктер құрылымдарының деформациялық саңылау жағынан ашық траверс қораптары айналасында қуыстарды тығыздауға назар аударуға тиіс.
Бетонның және цемент сүтінің траверс қораптарына және траверстердің өзіне тиюіне болмайды.
6.13.8 Траверстер (қойылған компенсаторлар жоқ кезде) мен компенсаторлар жиектеу бетіне (аралық негізгі арқалықтар) деформациялық жік құрылымдарының барлық ұзындығына төселген фанера немесе или металл табағына бетон тиюден қорғауға тиіс. Табақтар жылжудан қорғалуы керек ( 13-сурет).
6.13.9 Бетондау 6.13.8 берілген талаптарға сәйкес және тәртіпте жүргізіледі.
6.13.10 Деформациялық жіктер құрылымдарын жиектеу анкерленетін полимербетон құйылмаларының құрылғысы, дайындау және төсеу процестерін қоса алғанда, жік қасындағы ауыспалы аумақтар мен 6.15 технологиясына арналған осы ұсыныстардың талаптарына сәйкес орындалуы керек.
6.13.11 Компенсаторлар мен траверстер бетонмен ластануы тексерілуі және қажет болса тазартылуы және жуылуы керек.
6.13.12 Қалыпты бөлшектеу бетонның беріктікті тұтас құюдан кейін жобалық беріктіктен 70 % кем емес өндіріледі.

6.13.3.3 Фиксируют окаймления при помощи монтажных струбцин, устанавливаемых с шагом 1,0 м вдоль окаймлений.
6.13.3.4 При помощи грузоподъемного оборудования в соответствии с проектом производства крановых работ перемещают окаймления вместе со струбцинами в штрабу, и при помощи регулировочных винтов монтажной струбцины выставляют окаймления в проектное положение (рисунок 11)
6.13.4 До начала работ по омоноличиванию конструкций деформационных швов, в штрабе должно быть установлено поперечное армирование плиты проезжей части согласно проектной документации, если армирование частично разбиралось для установки конструкции деформационного шва, либо не было установлено ранее.
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового
полотна и защитный слой; 4 - покрытие проезжей части; 5 - монтажная струбцина;
6 - окаймление
Рисунок 12 - Установка конструкции деформационного шва с применением монтажных струбцин
6.13.5 До омоноличивания в окаймлениях, имеющих широкие горизонтальные плоскости, должны быть просверлены отверстия для выхода воздуха при бетонировании согласно 6.13.5.
6.13.6 Требования к размещению и закреплению опалубки, а также к подготовке к омоноличиванию штрабы аналогичны требованиям, указанным в 6.13.6 и 6.13.7.
6.13.7 Щели в опалубке должны быть тщательно уплотнены. Особое внимание следует уделить уплотнению щелей опалубки вокруг открытых со стороны деформационного зазора коробов траверс многопрофильных конструкций деформационных швов.
Попадание бетона и цементного молока в короба траверс и на сами траверсы не допускается.
6.13.8 Траверсы (при отсутствии установленных компенсаторов) и компенсаторы должны быть защищены от попадания бетона листами фанеры или металла, укладываемыми без пропусков на всю длину конструкции деформационного шва поверх окаймлений (промежуточных несущих балок). Листы должны быть зафиксированы от смещения (рисунок 13).
6.13.9 Бетонирование производится в порядке и в соответствии с требованиями, приведенными в 6.13.8.
6.13.10 Устройство полимербетонных приливов, в которых анкеруются окаймления конструкций деформационных швов, включая процессы приготовления и укладки, должно выполняться в соответствии с требованиями настоящих рекомендаций к технологии устройства пришовных переходных зон и 6.15.
6.13.11 Компенсаторы и траверсы должны быть проверены на наличие загрязнения бетоном и при необходимости очищены и промыты.
6.13.12 Демонтаж опалубки производится после набора бетоном омоноличивания прочности не менее 70 % от проектной прочности.

6.13.13 Деформациялық жік құрылымдарына гидрооқшаулауды жанастыру түйінін орындау кезінде 6.13.16 және 6.13.17 талаптарын басшылыққа алуға тиіс.
1 - аралық құрылыс; 2 - көпір төсемінің жабындысы; 3 – жұмыс көпіршесі;
4 –қорапқа арналған ойығы бар қалып; 5 – серпінді төсем; 6 - кергіш;
7 - жылжудан бекітілген фанера немесе металл табағы;
8 - деформациялық жік құрылымы.
13-сурет - Деформациялық жік штрабын тұтас құюға дайындау
6.13.14 Штрабыны тұтас құю бетонының қызметін көпір төсемі жабындысының түйіспесінде құйылма қызметімен, деформациялық жік құрылымымен (14-сурет) үйлестіріп жиектеудің барлық биіктігіне деформациялық жік құрылымының штрабыны тұтас құюды орындау жағдайында:
- 6.15 берілген технология бойынша төселген полимербетонды тұтас құю үшін пайдалану;
- 6.13.20 және 6.13.19 ережелеріне сәйкес герметикпен толтырылған саңылауды жиектеу металлқұрылымдарымен және көпір төсемі жабындысымен тұтас құю учаскесі түйіспесінде орындау ұсынылады.
6.13.15 Герметикпен толтыру саңылауы кесік шеңберімен жабдықталған жік кескіші көмегімен орындалады. Сонымен төменде орналасқан элементтердің бұзылуын болдырмау үшін кесік тереңдігін бақылау қажет.
6.13.16 Егер деформациялық жік құрылымы қойылған резеңке компенсаторысыз жеткізілсе, онда олар барлық бетон жұмыстары аяқталған соң, сондай-ақ жік қасындағы ауыспалы аумақты және жүретін бөлік жамылғысын құру бойынша жұмыстардан кейін қондырылады (деформациялық жік құрылымдарының әр бір жағынан 3,0 м-ден кем емес). Резеңке компенсаторды құру барлық деформациялық жіктің ұзындығы бойынша жеке секцияларға бөлмей жүргізуге тиіс.
1 - аралық құрылыс; 2 - тегістейтін қабат; 3 - көпір төсемін гидрооқшаулау және қорғайтын қабат; 4 - жүретін бөлік жамылғысы; 5 - штрабыны тұтас құю бетон; 6 - герметикпен толтырылған ені 15 мм саңылау; 7 - деформациялық жік құрылымы (фрагмент)
14-сурет - Деформациялық жік құрылымдарына көпір төсемінің гидрооқшау жанасуларының түйінінің құрылымы
6.13.17 Резеңке компенсаторларды қоюға дейін жиектеу арасындағы кеңістік (шеткі және аралық негізгі арқалықтар) бөтен заттар, қоқыс, лас пен бетон, герметик және асфальтбетон шашырандысы тиюден қорғауға тиіс, және 12-суретте сұлбаға сәйкес бөтондау алдында қондырылған қорғайтын табақты пайдалану ұсынылады .
6.13.18 Тікелей резеңке компенсаторларды қою алдында тексеруге және қажет болса жиектеу паздарын қол аспабымен және шүберекпен қысылған ауамен паздарды бұдан әрі қарай үрлеп тазалауға тиіс (негізгі арқалықтар).

6.13.13 При выполнении узла примыкания гидроизоляции к конструкции деформационного шва следует руководствоваться требованиями 6.13.16 и 6.13.17
1 - пролетное строение; 2 - одежда мостового полотна; 3 - рабочий мостик;
4 - опалубка с вырезами под короба; 5 - упругая прокладка; 6 - распорка; 7 - лист фанеры или металла, зафиксированный от смещения; 8 - конструкция деформационного шва.
Рисунок 13 - Подготовка к омоноличиванию штрабы деформационного шва
6.13.14 В случае выполнения омоноличивания штрабы конструкции деформационного шва на всю высоту окаймления, совмещая функции бетона омоноличивания штрабы с функциями прилива на стыке одежды мостового полотна с конструкцией деформационного шва (рисунок 14), рекомендуется:
- использовать для омоноличивания полимербетон, укладываемый по технологии, приведенной в 6.15;
- выполнять на стыке участка омоноличивания с одеждой мостового полотна и металлоконструкциями окаймления зазоры, заполняемые герметиком в соответствии с положениями 6.13.20 и 6.13.19.
6.13.15 Зазоры для заполнения герметиком выполняются при помощи нарезчика швов, оснащенного отрезным кругом. При этом необходимо следить за глубиной реза, чтобы не допустить повреждения расположенных ниже элементов.
6.13.16 Если конструкция деформационного шва поставляется без установленных резиновых компенсаторов, то их устанавливают после завершения всех бетонных работ, а также после работ по устройству пришовных переходных зон и покрытия проезжей части (на расстоянии не менее 3,0 м с каждой стороны конструкции деформационного шва) Установку резинового компенсатора следует производить без разделения на отдельные секции на всй длине деформационного шва.
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового полотна и защитный слой; 4 - покрытие проезжей части; 5 - бетон омоноличивания штрабы; 6 - зазор, шириной 15 мм, заполняемый герметиком; 7 - конструкция деформационного шва (фрагмент)
Рисунок 14 - Конструкция узла примыкания гидроизоляции мостового полотна к конструкции деформационного шва
6.13.17 До установки резиновых компенсаторов пространство между окаймлениями (крайними и промежуточными несущими балками) должно быть защищено от попадания посторонних предметов, мусора, грязи и брызг бетона, герметиков и асфальтобетона для чего рекомендуется использовать защитный лист, устанавливаемый перед бетонированием согласно схеме на рисунке 12.
6.13.18 Непосредственно перед установкой резиновых компенсаторов следует проверить и при необходимости прочистить пазы окаймлений (несущих балок) ручным инструментом и ветошью с последующей продувкой пазов сжатым воздухом.

6.13.19 Таспалы резеңке компенсаторларды және монотақталы негізгі компенсаторларды компенсатордың механикалық бекітпелерімен запасовкалау өңделген (доғалданған) шеттері бар монтажды аспап көмегімен жүргізеді.
Алдымен компенсаторлар бір жиектеу пазына (негізгі арқалық) барлық ұзындық бойынша салынады.
Одан кейін екінші жиектеу пазына(негізгі арқалық) компенсатордың екінші жағымен запасовкалау жүргізіледі.
6.13.20 Запасовкалау алдында паздың ішкі бетіне түсірілетін желімдік құрам немесе герметиктерді қолданып жиектеу паздарына қойылатын (негізгі арқалық) резеңке компенсаторларды запасовкалау 6.12.19 көрсетілген тәртіпте жүргізіледі, бірақ озық 2 м аспайтынын бақылап, бір уақытта желімді немесе герметикті озық түсіру жүргізіледі.
6.13.21 Компенсаторды запасовкалау кезінде бір адам күшімен бос ұшынан тартып ұстау қажет.
Ұзындығы бойынша компенсаторды біркелкі запасовкалап, компенсаторды ұзарту запасовкадан кейін оның ұзындығының 5% аспау үшін күш жеткілікті, бірақ өте қатты емес болуға тиіс.
6.13.22 Егер бұл деформациялық жік құрылымымен көзделмесе, таспалы резеңке компенсаторлар үстінде жиектеу (негізгі арқалықтар) арасындағы кеңістікті мастикалармен немесе герметиктермен толтыруға болмайды.
6.13.23 6.12.20 - 6.12.22 бойынша жұмыстарды өндіру үшін қолданылатын материалдар, сондай-ақ рұқсаттар жобалық құжаттамаға сәйкес болуы керек.
6.13.24 Түрлі типті деформациялық жіктерді қолданудың тиімді саласы В қосымшасында берілген.
6.14 Резеңке компенсаторлары бар деформациялық жіктер құрылымдарын нығайтып жинау жұмыстары
6.14.1 Егер құрылымдар ішінара жиналған күйінде (ұзындығы бойынша бөлшектенген) жеткізілсе, монтаждау жұмыстары алдында деформациялық жіктер құрылымдарын нығайтып жинау орындалады.
6.14.2 Нығайтып жинау, әдеттегідей, жиектеудің тиісті учаскелері (шеткі негізгі арқалықтары) және аралық негізгі арқалықтарды дәнекерлеу жолымен құрылымдардың тұтас тасымалданатын секцияларының ұзындығы бойынша біріктіруден, сондай-ақ алынған дәнекерлеу жіктерін антикоррозиялық қорғаудан тұрады.
6.14.3 Дәнекерлеу жіктері орналасуы туралы ақпарат жобалық (жұмыс) құжаттамада жоқ кезде олар төмендегі талаптарды есепке алып белгіленеді.
Дәнекерлеу жіктерінің тұрған жері дәнекерлеу жігінің қимасында барынша аз күшті және бұл қиманың барынша аз жылжуын қамтамасыз ететіндей болуға тиіс.
Көлік құралдары дөңгелектері жылжуының ықтымал траекториясына жақын жерлерде дәнекерлеу жігін орналастыруға болмайды.
Дәнекерлеу жігін көлік құралдарынан жүктеменің тік әрекеті жоқ жерде аумаққа шығаруға тиіс.
Ескертпе – Мұндай аумаққа, мысалы, көпір қоршауларының, жаяужол мен бөлу жолағының орналасу аумағы жатады.
Деформациялық жіктердің көппрофильді (модульді) құрылымдары үшін дәнекерлеу жіктерін барынша аз ұзындығы бар негізгі арқалықтар арақтарында орналастыруға тиіс.
Ескертпе – Аралық негізгі арқалықтар аралығы негізгі траверске сүйену нүктелерінің осы ақрқалықтары арасында орналасқан қашықтық болып табылады. Арқалық ұзындығы көрші негізгі траверстер остері осы аралық негізгі арқалық осімен қиылысу нүктелері арасындағы қашықтықка сандық тең болуға тиіс.

6.13.19 Запасовку ленточных резиновых компенсаторов и моноплитных несущих компенсаторов с механическим креплением компенсатора производят при помощи монтажного инструмента с обработанными (скругленными) краями.
Сначала компенсаторы заправляют на всей длине в паз одного окаймления (несущей балки).
После этого производят запасовку второй стороны компенсатора в паз второго окаймления (несущей балки).
6.13.20 Запасовку резиновых компенсаторов, устанавливаемых в пазы окаймлений (несущих балок) с применением клеевых составов или герметиков, наносимых на внутренние поверхности пазов перед запасовкой, производят в порядке, указанном в 6.12.19, но одновременно производят опережающее нанесение клея или герметика, следя за тем, чтобы опережение не превышало 2 м.
6.13.21 При запасовке компенсатора необходимо держать его натянутым за свободный конец усилиями одного человека.
Усилие должно быть достаточным, чтобы обеспечить равномерную запасовку компенсатора по длине, но не слишком сильным, чтобы удлинение компенсатора после запасовки не превысило 5% его длины.
6.13.22 Не допускается заполнение мастиками или герметиками пространства между окаймлениями (несущими балками) над ленточными резиновыми компенсаторами, если это не предусмотрено конструкцией деформационного шва.
6.13.23 Применяемые для производства работ по 6.12.20 - 6.12.22 материалы, а также допуски должны соответствовать проектной документации.
6.13.24 Рациональная область применения деформационных швов различных типов приведены в приложении В.
6.14 Работы по укрупнительной сборке конструкций деформационных швов с резиновыми компенсаторами
6.14.1 Перед началом монтажных работ должна быть выполнена укрупнительная сборка конструкций деформационных швов, если конструкции поставляются в частично собранном состоянии (члененные по длине).
6.14.2 Укрупнительная сборка, как правило, заключается в объединении по длине цельноперевозимых секций конструкций путем сварки между собой соответствующих участков окаймлений (крайних несущих балок) и промежуточных несущих балок, а также в антикоррозионной защите полученных сварных швов.
6.14.3 При отсутствии в проектной (рабочей) документации информации о расположении сварных швов, они должны назначаться с учетом следующих требований.
Местоположение сварных швов должно быть таким, чтобы обеспечивать минимальные усилия в сечении сварного шва и минимальные перемещения этого сечения.
Располагать сварные швы в местах, близких к вероятной траектории движения колес транспортных средств не допускается.
Сварные швы следует выносить в зоны, где прямое действие нагрузки от транспортных средств отсутствует.
Для многопрофильных (модульных) конструкций деформационных швов сварные швы следует располагать в пролетах промежуточных несущих балок минимальной длины.

6.14.4 Жиектеулер мен шеткі негізгі арқалықтар (жиектеулер) С-17 типті дәнекерлеу жігімен ұшпа ұш ГОСТ 5264 бойынша дәнекерленеді.
6.14.5 Дәнекерлеу көмегімен аралық негізгі арқалықтарқы қосу деформациялық жік құрылымдарының дайындаушысы нұсқаулығына сәйкес өндіріледі.
6.14.6 Дәнекерлеу жіктерін төсеуден кейін, олардың беті қолмен тегістейтін машина және тегістейтін шеңбер көмегімен іргелес металл бетімен бір деңгейде тегістелуі керек, егер дәнекерлеу жігі көпір төсемінің жүретін бөлігі жағынан орналасса, немесе оның болуы құрылыммен қабылданатын жылжудың деформациялық жігін шектеуі мүмкін.
6.14.7 Дәнекерлеу кезінде қыздыруға сезімтал полимерлі сындарлы элементтер орналасуы жерінде металл деформациялық жіктер құрылымдары қызуына жол берілмейді.
Қажет болса, дәнекерлеу процесінде ірілендіріп жинау бойынша деформациялық жік құрылымдары дайындаушысының нұсқаулығына сәйкес дәнекерлеу жігінің орналасуы қасында металл элементтерден жылуды бұру қамтамасыз етілуге тиіс.
6.14.8 Егер дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу жағдайында резеңке В случае если во время проведения сварочных работ резиновые компенсаторлар жиектеу паздарына (негізгі арқалықтарға) қондырылса, оларды балқытылған металл шашырандысы мен ұшқындары тиюден фанера немесе болат табағымен қорғау қажет.
6.14.9 Құрылыс алаңшалары жағдайларында ұзындығы бойынша резеңке компенсаторларды тұтастыру ұсынылады. Егер резеңке компенсатор жинақтау процесінде бұзылса, оны ауыстыру мүмкін болмаса және онда компенсаторды дайындаушымен ұсынылған компенсатор түйіспесін вулканизациялау үшін жабдығы болса, тұтастыру жөндеу қажет болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
6.14.10 Компенсатор учаскелерінің түйіспесі жиектеудің дәнекерлеу жігі (аралық салмақ түсетін бөренелер) орналасуы жерімен үйлеспейтіндей орналасады.
6.14.11 Ұзындығы бойынша компенсаторларды тұтастыру вулканизация компенсаторының дайындаушы нұсқаулығына қатал сәйкес мынадай тәртіпте орындалады:
6.14.11.1 Түйісетін профильдер компенсатор осіне қарай тік бұрыш астында пышақпен кесіледі.
6.14.11.2 Кесі беті кедір-бұдыр бетті алу үшін металл щеткалармен өңделеді.
6.14.11.3 Кесу бетіне дайындаушы ұсынған компенсатор санынан еріткіш жағылады. Жұмыстарды жалғастыру алдында беттер кептірілуі керек.
6.14.11.4 Түйісетін беттерге компенсаторды дайындаушы ұсыныстарына сәйкес дымқыл резеңке жағылады.
6.14.11.5 Компенсатордың түйісетін учаскелеріне тасымалданатын вулканизатор төселеді.
Ескертпе - Вулканизатордың қыздырылатын беті барлық жақтарынан профиль пішініне сәйкес болуы және вулканизация процесінде бір біріне профильдерді қысудың қажетті күшінде компенсаторды біркелкі қыздыру қамтамасыз етілуі керек.

6.14.4 Окаймления и крайние несущие балки (окаймления) сваривают встык сварным швом типа С-17 по ГОСТ 5264.
6.14.5 Соединение промежуточных несущих балок при помощи сварки производят в соответствии с инструкциями изготовителя конструкции деформационного шва.
6.14.6 После наложения сварных швов, их поверхность должна быть зашлифована в один уровень с поверхностью прилежащего металла при помощи ручной шлифовальной машины и шлифовального круга, если сварной шов расположен со стороны проезжей части мостового полотна либо если его наличие может ограничить воспринимаемые конструкцией деформационного шва перемещения.
6.14.7 При сварке не допускается перегрев металлических конструкций деформационных швов в месте расположения полимерных конструктивных элементов, чувствительных к перегреву.
При необходимости, в процессе сварки должен быть обеспечен отвод тепла от металлических элементов вблизи местоположения сварного шва в соответствии с инструкцией изготовителя конструкции деформационного шва по укрупнительной сборке.
6.14.8 В случае если во время проведения сварочных работ резиновые компенсаторы уже установлены в пазы окаймлений (несущих балок), необходимо защищать их от попадания искр и брызг расплавленного металла листом фанеры или стали.
6.14.9 Не рекомендуется выполнять в условиях строительной площадки сращивание резиновых компенсаторов по длине. Сращивание допускается лишь в случае необходимости ремонта, если резиновый компенсатор был поврежден в процессе монтажа, при условии, что его замена не представляется возможной и в наличии имеется оборудование для вулканизации стыков компенсатора, рекомендованное изготовителем компенсатора.
6.14.10 Стыки участков компенсатора располагают таким образом, чтобы они не совпадали с местом расположения сварных стыков окаймлений (промежуточных несущих балок).
6.14.11 Сращивание компенсаторов по длине выполняют в строгом соответствии с инструкцией изготовителя компенсатора по вулканизации в следующем порядке:
6.14.11.1 Стыкуемые профили обрезают ножом под прямым углом к оси компенсатора.
6.14.11.2 Поверхности среза обрабатывают металлическими щетками до получения шероховатой поверхности.
6.14.11.3 На поверхности среза наносят растворитель из числа рекомендуемых изготовителем компенсатора. Перед продолжением работ поверхности должны высохнуть.
6.14.11.4 На стыкуемые поверхности наносят сырую резину в соответствии с рекомендациями изготовителя компенсатора.
6.14.11.5 Стыкуемые участки компенсатора укладывают в переносной вулканизатор.

6.14.11.6 Компенсатордың түйісетін учаскелері вулканизаторға бекітіледі және вулканизация жөніндегі дайындаушы нұсқаулығына сәйкес қысу күші құрылады. Қысу күші құрылмай вулканизация процесі басталмауы керек.
6.14.11.7 Вулканизатор қақпағы жабылады және дайындаушымен көрсетілген температураға дейін түйіспе учаскесі қыздырылады.
Вулканизация уақыты қолданылған материалдарға, компенсатор пішінінің типіне және қоршаған ауа температурасына байланысты. Вулканизацияның ұсынылған уақыты вулканизация жөніндегі нұсқаулықта компенсатор дайындаушысымен көрсетілуі керек.
6.14.11.8 Вулканизация процесі аяқталуы бойынша, компенсаторлар вулканизаторда 60 С тан 80 С температураға дейін қатуы керек, сосын вулканизатор қақпағы көтеріледі және компенсатор алынады.
6.14.12 Қондыру алдында қосылған компенсатор қоршаған ауа температурасына дейін салқындатылуы керек, одан кейін оны монтаждауға болады.
6.15 Полимербетон құйылмаларын құру бойынша жұмыстар технологиясы
6.15.1 Полимербетонды пайдаланып, бетон құйылмаларын құру мынадай кезеңдерден тұрады:
- құйылма табанының бетон бетін тазалау;
- бетон табаны бетіне кедір-бұдырлық беру;
- анкерлерді қою (қажет болса);
- дайындалған табанға материалды дайындау және төсеу.
6.15.2 Құйылма табанының бетон беті 6.1.11 ережелерге сәйкес дайындалуы керек.
6.15.3 Бетон құйылмасындағы анкерлік элементтерді қою жобаға сәйкес орындалады.
6.15.4 Егер жобамен ГОСТ 31357 бойынша құрғақ қоспалар негізінде жөндеу құрамы көмегімен құйылма астына табанды тегістеу көзделсе, жұмыстар 6.15.4.1- 6.15.4.2 талаптарды есепке алып орындалады.
6.15.4.1 Жөндеу құрамын араластыру 5-10 мин ішінде аударылған барабанмен бетон араластырғышында жүргізіледі. Қолмен араластыру ұсынылмайды. Әрдайым ашылған орама қабының барлық құрамын араластыру қажет.
Құрғақ қоспа құрамына су құрамының ара қатынасы қоспаны дайындаушы нұсқаулығына сәйкес қабылданады.
Дайын қоса икемді, гомогенді, түйірсіз және біркелкі таралған талшықтарымен болуы керек.
6.15.4.2 50 мм артық қалыңдығымен жөндеу құрамының қабатын құру қажет болса ірілігі 5 мм шағыл тасты толтырғышты қолдану ұсынылады. 50 мм қабат үшін ірілігі 3 мм артық толтырғыш талап етіледі. Толтырғыш шағыл тасты жуу үшін қондырғы көмегімен бөтен дақтардан тазартылуы дәне жуылуы керек.
6.15.5 Қоспаны төсеу алдында, көлік құралдары шиналарымен түйісетін деформациялық жіктер құрылымдары жиектерінің беті мен штрабы жиектері бойынша асфальтбетон жамылғысына полимербетон тиюден бетті қорғау мақсатында ГОСТ 20477 бойынша жабысқақ таспа желімденеді.

6.14.11.6 Стыкуемые участки компенсатора закрепляют в вулканизаторе и создают усилие прижатия в соответствии с инструкцией изготовителя по вулканизации. Без создания усилия прижатия начало процесса вулканизации не допускается.
6.14.11.7 Крышку вулканизатора закрывают и проводят нагрев участка стыка до температуры, указанной изготовителем.
Время вулканизации зависит от применяемых материалов, типа профиля компенсатора и температуры окружающего воздуха. Рекомендованное время вулканизации должно быть указано изготовителем компенсатора в инструкции по вулканизации.
6.14.11.8 По окончании процесса вулканизации, компенсаторы должны остыть в вулканизаторе до температуры от 60 С до 80 С, после чего крышку вулканизатора поднимают и компенсатор извлекают.
6.14.12 Соединенный компенсатор перед установкой должен остыть до температуры окружающего воздуха, после чего разрешается его монтаж.
6.15 Технология работ по устройству полимербетонных приливов
6.15.1 Устройство бетонного прилива с использованием полимербетона состоит из следующих этапов:
- очистка поверхности бетона основания прилива;
- придание шероховатости поверхности бетона основания;
- установка анкеров (при необходимости);
- приготовление и укладка материала прилива на подготовленное основание.
6.15.2 Поверхность бетона основания прилива должна быть подготовлена в соответствии с положениями 6.1.11.
6.15.3 Выполняют установку анкерных элементов в бетонном приливе в соответствии с проектом.
6.15.4 В случае если проектом предусмотрено выравнивание основания под прилив при помощи ремонтного состава на основе сухих смесей по ГОСТ 31357, работы выполняют с учетом требований 6.15.4.1- 6.15.4.2.
6.15.4.1 Замешивание ремонтного состава должно производиться в бетоносмесителе с опрокидываемым барабаном в течение 5-10 мин. Замешивание вручную не рекомендуется. Всякий раз необходимо замешивать все содержимое вскрытого упаковочного мешка.
Отношение содержания воды к содержанию сухой смеси принимают в соответствии с указаниями изготовителя смеси.
Готовая смесь должна быть пластичной, гомогенной, без комков и с равномерно распределенными волокнами.
6.15.4.2 При необходимости создания слоя ремонтного состава толщиной более 50 мм рекомендуется применение щебеночного заполнителя крупностью не менее 5 мм. Для слоя до 50 мм требуется заполнитель крупностью не более 3 мм. Заполнитель должен быть промыт и очищен от инородных вкраплений при помощи установки для промывки щебня.
6.15.5 Перед укладкой смеси, на асфальтобетонное покрытие по кромкам штрабы и поверхности окаймлений конструкций деформационных швов, контактирующие с шинами транспортных средств, наклеивают липкую ленту по ГОСТ 20477 с целью защитить поверхности от попадания на них полимербетона.

6.15.6 Қоспа асфальтбетон жамылғысының жиектері және деформациялық жік құрылымдарын жиектеу бойынша қалақшамен оның беті тегістеліп төселеді.
Үлкен еңісті бетке бетонды төсеу кезінде бетон қоспасын еңіске қарсы қалақшамен сырғып кетпейтіндей жылжытуға, немесе бетон қоспасы жайылмауы үшін көлденең қалып қоюға тиіс.
6.15.7 Полимербетондарды пайдаланып құйылмаларды құру кезінде бір илемде дайындалатын полимербетон қоспасы көлемімен анықталатын учаскелермен немесе бір ретте бетондау көлемінің барлығы толтырылады.
6.15.8 Полимербетон қоспасының құрамбөліктері санын және тізбектілігін материал дайындаушы белгілеуге тиіс.
6.15.9 Толтырғыштан басқа құрамбөліктерді қосу процесінде полимербетон қоспасы бұрғы көмегімен орындалған айналысы төмен (400 об/мин) бұлғауышпен араластырылады.
Араластыру уақытында қоспа дайындалған ыдыстың бүйір қабырғаларында да және түбінде де араласуын бақылау қажет.
Араластыру уақытында материалды дайындаушы белгілеген мәннен аспауға тиіс.
6.15.10 Алынған қоспа зорлықты әрекетті бетон араластырғышқа төгіледі, талап етілетін толтырғыш мөлшерінің жартысы шамасында салынады және толтырғыш бөлшектері толық суланғанша араластырылады. Сосын толтырғыштың қалған бөлігі қосылады және біркелкі полимербетон қоспасын алуға дейін қоспа мұқият араластырылады.
Араластыру уақыты материалды дайындаушы белгілеген мәннен аспауға тиіс.
6.15.11 Құю қалыпына полимербетон қоспасын түсіру тасымалдауға арналған басқа ыдысқа төгілмеуіне жол бермей тікелей бетон араластырғыштан араластырудан кейін жүргізіледі.
6.15.12 Жаңбар болу мүмкіндігі жағдайында жұмыстар тартылған тент астында жүргізілуге тиіс. Төсеу алдында құю негізі бетінің температурасы 5 °С төмен болуға тиіс.
6.15.13 Жиектеудің (сөрелер немесе анкерлік элементтер) көлденең элементтері астында орналасқан аумақта полимербетон қоспасын төсеу қалақша көмегімен іске асырылады.
6.15.14 Полимербетон қоспасы жарық пайда болдырмай жиектеудің (сөрелер немесе анкерлік элементтер) көлденең элементтері астында толық кеңістікті толтыруға тиіс.
Екі тізбекті төселетін илем арасындағы үзіліс уақыты полимербетон қабаттарының тиісті ұстасуын қамтамасыз ету жағдайларынан 30 минут аспауға тиіс.
Нормативтік мерзімнен асатын үзілісте газ жанарғысымен аздап балқу жағдайына дейін полимербетонның түйіспе беті қыздырылады.

6.15.6 Смесь укладывают с выравниванием ее поверхности мастерком по кромкам асфальтобетонного покрытия и окаймления конструкции деформационного шва.
При укладке бетона на поверхности с большим уклоном бетонную смесь следует сдвигать мастерком против уклона, не допуская его сползания, или устанавливать поперечную опалубку во избежание растекания бетонной смеси.
6.15.7 При устройстве прилива с использованием полимербетонов заполняют весь объем бетонирования за один раз или участками, определяемыми объемом полимербетонной смеси, приготавливаемой за один замес.
6.15.8 Последовательность и количество компонентов полимербетонной смеси должно быть установлено изготовителем материала.
6.15.9 Полимербетонную смесь в процессе добавления компонентов, кроме заполнителя, перемешивают низкооборотной (400 об/мин) мешалкой, выполненной на основе дрели.
Во время перемешивания необходимо следить чтобы, перемешивание происходило и у боковых стенок и у дна емкости, в которой приготавливается смесь.
Время перемешивания не должно превышать установленного изготовителем материала значения.
6.15.10 Полученную смесь выливают в бетономешалку принудительного действия, засыпают около половины требуемого количества заполнителя и смесь перемешивают до полного смачивания частиц заполнителя. Затем добавляют оставшуюся часть заполнителя и тщательно перемешивают смесь до получения однородной полимербетонной смеси.
Время перемешивания не должно превышать установленного изготовителем материала значения.
6.15.11 Выгрузку полимербетонной смеси в опалубку прилива производят сразу же после перемешивания непосредственно из бетономешалки, не допуская переливания в другую емкость для транспортирования.
6.15.12 В случае возможности дождя работы должны производиться под натянутым тентом. Температура поверхности основания прилива перед укладкой должна быть не ниже 5 °С.
6.15.13 Укладку полимербетонной смеси в зоне, расположенной под горизонтальными элементами (полками или анкерными элементами) окаймлений осуществляют с помощью мастерка.
6.15.14 Полимербетонная смесь должна полностью заполнять пространство под горизонтальными элементами (полками или анкерными элементами) окаймлений без образования трещин.
Время перерыва между двумя последовательно укладываемыми замесами не должно превышать 30 минут из условия обеспечения надлежащего сцепления слоев полимербетона.
При перерыве, превышающем нормативный срок, следует производить подогрев контактных поверхностей полимербетона газовой горелкой до состояния легкого расплавления.

6.15.15 Құру сатысында құйылмада ақау табылған жағдайда мынадай шаралар қолданылады:
- егер полимербетон беті асфальтбетон жамылғы немесе жиектеу деңгейінен төмен орналасса, алдын ала пропан жанарғысымен қыздырылған бетке полимербетон қоспасы қосымша құйылады, бұған қоса бұл үшін полимербетон қоспасын 6.8.4 бойынша 0-3 мм фракциялы толтырғышты пайдаланып дайындалады;
- егер полимербетон беті қажетті деңгейден жоғары орналасса, ерітінді артықшылықтары колмен тегістеу машинасы көмегімен кесіледі.
6.15.16 Полимербетон құйылмаларын құрудан соң дереу тікелей полимербетонды төсеуден кейін ГОСТ 8736 бойынша 2-3 мм фракциялы тегістелген және төселген кварцты құмды себу есебінен құйылманың жоғарғы бетінің кедір-бұдырлығын қамтамасыз етуге тиіс.
6.15.17 Штрабыны құю аяқталған соң монтажды құралдар алынады. Полимербетон қоспасын төсеудің технологиялық процесінде пайдаланған жабдықтар мен құрылғылар пайдаланудан кейін дереу тазартылады. Аспаптардың полимерленген материалы механикалық және күйдірумен жойылады.
7 Ұсынылатын материалдар мен оларға қойылатын талаптар
7.1 Саңылаулар герметиктері мен тығыздағыштары
7.1.1 Салқындай қолданылатын толтыру материалдары (герметиктер) ГОСТ 25945 бойынша қабылданады.
7.1.2 Ыстықтай қолданылатын толтыру материалдары (герметиктер) ҚР СТ 2367, ГОСТ 15836, ГОСТ 26589 бойынша қабылданады.
7.1.3 Минус 20 °С температурада үзіліс сәтінде мастикалар мен герметиктерді салыстырмалы ұзарту ГОСТ 26589 бойынша 40 % тан 100 % дейін және одан жоғары болуы керек.
7.1.4 Герметикалайтын материалдың икемділігі бойынша маркалар көпір құрылысының орналасу аймағының салқындау бес күндігінің ауа температурасына байланысты ҚР СТ 2367 бойынша анықталады және 1-кестеде берілген.
1-кесте - Герметикалайтын материалдың икемділігі бойынша маркалары
Салқындау бес күндіктің ауа температурасы, С (0,98 қамтамасыз етілгендікте)
ҚР СТ 2367 сәйкес икемділік бойынша герметикалайтын материал маркасы
Минус 25-тен жоғары
Г25, Г35, Г50
Минус 25-тен минус 35-ке дейін
Г35, Г50
Минус 35-тен төмен
Г50
7.1.5 Герметикалайтын материалдар мынадай көрсеткіштер бойынша
ҚР СТ 2367 сәйкес болуы керек:
- жабысқақтық температурасы;
- үзілу кезінде салыстырмалы ұзындық;
- ультракүлгін сәулелену әсеріндегі тозу;
- төзімділігі;
- су жұтқыштығы;
- тығыздығы.
7.1.6 Толтырылған типті деформациялық жіктердің саңылаулары құрылымдарын құру кезінде қолданылатын толтыру материалдарын қолдану саласы мен құрамы 2-кестеде көзделген.
2-кесте - Толтыру материалдарын қолдану саласы мен құрамы
Құрастырушы материалдар мен олардың саны, %
Жұмсару температурасы, °С
Жол санаты
Жол-климаттық аумағы
I. Мастикалар
РБВ-1
70
II - III
III

6.15.15 В случае обнаружения дефекта в приливе на стадии его устройства, поступают следующим образом:
- если поверхность полимербетона расположена ниже уровня асфальтобетонного покрытия или окаймления, выполняют дополнительную подливку полимербетонной смеси на поверхность, предварительно в разогретую пропановой горелкой, причем полимербетонную смесь для этого готовят с использованием заполнителя по 6.8.4 фракции 0-3 мм;
- если поверхность полимербетона расположена выше необходимого уровня, излишки раствора срезают при помощи ручной шлифовальной машины.
6.15.16 Сразу после устройства полимербетонных приливов следует обеспечить шероховатость верхней поверхности прилива за счет посыпания уложенной и выровненной поверхности кварцевым песком по ГОСТ 32824 фракции 2-3 мм непосредственно после укладки полимербетона.
6.15.17 После завершения заливки штрабы убирают монтажные приспособления. Используемые в технологическом процессе укладки полимербетонной смеси оборудования и приспособления очищают сразу после использования. Полимеризовавшийся материал с инструментов удаляют механически или выжиганием.
7 Рекомендуемые материалы и требования, предъявляемые к ним
7.1 Герметики и уплотнители зазоров
7.1.1 Материалы заполнения (герметики) холодного применения принимают по ГОСТ 25945.
7.1.2 Материалы заполнения (герметики) горячего применения принимают по СТ РК 2367, ГОСТ 15836, ГОСТ 26589.
7.1.3 Относительное удлинение мастик и герметиков в момент разрыва при температуре минус 20 °С должно составлять от 40 % до 100 % и выше по ГОСТ 26589.
7.1.4 Марка по гибкости герметизирующего материала определяется в зависимости от температуры воздуха наиболее холодной пятидневки района расположения мостового сооружения по СТ РК 2367 и приведена в таблице 1.
Таблица 1 - Марка по гибкости герметизирующего материала
Температура воздуха наиболее холодной пятидневки, С (при обеспеченности 0,98)
Марка герметизирующего материала по гибкости согласно СТ РК 2367
Выше минус 25
Г25, Г35, Г50
От минус 25 до минус 35
Г35, Г50
Ниже минус 35
Г50
7.1.5 Герметизирующие материалы должны соответствовать СТ РК 2367 по следующим показателям:
- температура липкости;
- относительно удлинение в момент разрыва;
- старение под воздействием ультрафиолетового излучения;
- выносливость;
- водопоглощение;
- плотность.
7.1.6 Состав и области применения материалов заполнения, применяемых при устройстве конструкций зазоров деформационных швов заполненного типа, предусмотрены в таблице 2.
Таблица 2 - Состав и области применения материалов заполнения
Составляющие материалы и их количество, %
Температура размягчения, °С
Категория дороги
Дорожно-климатическая зона
I. Мастики
РБВ-1
70
II - III
III

Битум БНД-60/90 - 60
Минералды ұнтақ - 20
Резеңке үгітіндісі - 10
Асбест үгітіндісі - 10
РБВ-2
80
II - III
III
Битум БНД-40/60 - 60
Минералды ұнтақ - 20
Резеңке үгітіндісі - 5
Асбест үгітіндісі - 15
ПБМ-1
70
II - III
III
БН-У - 33
БНД-60/90 - 48
бензиндегі ДСТ 15 %- ерітіндісі
А-72-14
Асбест үгітіндісі - 5
ПБМ-2
80
II - III
III
БН-У - 33
БНД-60/90 - 48
бензиндегі ДСТ 15 %- ерітіндісі
А-72 - 10
Асбест үгітіндісі - 9
МББГ-70
Битум IV - V - 70
Бутилкаучук - 10 - 15
Асбест үгітіндісі - 10 - 15
70
I - III
III - V
II. Герметиктер
Тас көмір шайыры бар "Гидром"
Герметикалайтын паста - 100
Тас көмір шайыры - 70
Қатыратын паста № 30 - 30
-
I - II
III - V
УТ-38Г
Герметикалайтын паста - 100
Тас көмір шайыры - 120
67 %-ды су ерітіндісі
бихромат - 20
-
I - II
III- V
Эластосил Э-11-06 (бірқұрамбөлікті)
-
I
IV
7.1.6.1 Құрылыс объектісі жағдайларында резеңкебитумдық мастикаларды дайындау үшін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес материалдар қолданылады, о.і.:
- ҚР СТ 1373 талаптарына сәйкес БНД-60/90 немесе БНД-40/60 маркалы битумдер;
- Минералды ұнтақ ҚР СТ 1276, ГОСТ 16557 бойынша;
- түйіршіктер ірілігі 1 мм-ден артық емес резеңке үгітіндісі;
- 6-шы немесе 7-ші сұрыпты асбест үгітіндісі ГОСТ 12871 бойынша;
- кумарон шайыры.
7.1.6.2 Полимерлі-битумды мастикаларды дайындау үшін (ПБМ):
- битум ГОСТ 9548 бойынша;
- БНД-60/90 маркалы мұнай жол битумы ҚР СТ 1373 бойынша;
- дивинилстиролды термоэластопласт (ДСТ);
- автомобиль бензині А-72 ГОСТ 2084 бойынша;
- асбест үгітіндісі ГОСТ 12871 қолданылады.
ДСТ деформативтік және адгезиялық қасиеттерін жақсарту үшін мастика құрамына енгізіледі.
7.1.6.3 Зауытта шығарылған битумды-бутилкаучукты мастика:
- ГОСТ 9548 бойынша битумнан;
- бутилкаучуктан;
- бутилкаучукты латексінен;
- асбест үгітіндісінен;
- ГОСТ 2770 бойынша пентахлорфенолдан немесе тас көмір майынан;
- керосиннен тұрады.
Битумды-бутилкаучукты мастиканы керосинсіз дайындау ұсынылады.
7.1.6.4 Тас көмірлі шайыры бар "Гидром" полимерлі герметик – мынадай құрамбөліктен тұратын тастар тәрізді консистенциялы материал:
- "Гидром" герметикалайтын паста;
- қайта өңделген (препарирленген) тас көмірлі шайыр;
- қатайтатын паста № 30.
"Гидром" герметигі мен тас көмірлі шайыр пайдалануға дайын өнеркәсіппен шығарылады. "Гидром" герметикалайтын паста ТСД немесе ТСН маркалы сұйық тиоколдан (тұтқырлығы 80 - 300 пз), эпоксидті шайырдан ЭД-5 немесе Э-40, полиэфирден П-9, каолиннен және күйеден ТМ-15 ГОСТ 7885 бойынша дайындалады. Қатайтатын паста № 30 марганец тотығынан, дибутилфталаттан, дифенилгуанидиннен, каолин мен судан тұрады.

Битум БНД-60/90 - 60
Минеральный порошок - 20
Резиновая крошка - 10
Асбестовая крошка - 10
РБВ-2
80
II - III
III
Битум БНД-40/60 - 60
Минеральный порошок - 20
Резиновая крошка - 5
Асбестовая крошка - 15
ПБМ-1
70
II - III
III
БН-У - 33
БНД-60/90 - 48
15 %-ный раствор ДСТ в бензине А-72-14
Асбестовая крошка - 5
Окончание таблицы 2
Составляющие материалы и их количество, %
Температура размягчения, °С
Категория дороги
Дорожно-климатическая зона
ПБМ-2
БН-У-33
БНД-60/90 - 48
15 %-ный раствор ДСТ в бензине А-72 - 10
Асбестовая крошка - 9
80
II - III
III
МББГ-70
Битум IV - V - 70
Бутилкаучук - 10 - 15
Асбестовая крошка - 10 - 15
70
I - III
III - V
II. Герметики
"Гидром" с каменноугольной смолой
Герметизирующая паста - 100
Каменноугольная смола - 70
Отверждающая паста № 30 - 30
-
I - II
III - V
УТ-38Г
Герметизирующая паста - 100
Каменноугольная смола - 120
67 %-ный водный раствор бихромата - 20
-
I - II
III- V
Эластосил Э-11-06 (однокомпонентный)
-
I
IV
7.1.6.1 Для приготовления резинобитумных мастик в условиях строительного объекта применяют материалы, соответствующие действующим нормативным документам, в т.ч.:
- битумы марок БНД-60/90 или БНД-40/60, отвечающие требованиям СТ РК 1373;
- минеральный порошок по СТ РК 1276, ГОСТ 32761;
- резиновую крошку с крупностью гранул не более 1 мм;
- асбестовую крошку 6-го или 7-го сортов по ГОСТ 12871;
- кумароновую смолу.
7.1.6.2 Для приготовления полимерно-битумных мастик (ПБМ) следует применять:
- битум по ГОСТ 9548;
- битум нефтяной дорожный марки БНД-60/90 по СТ РК 1373;
- дивинилстирольный термоэластопласт (ДСТ);
- бензин автомобильный А-72 по ГОСТ 2084;
- асбестовую крошку по ГОСТ 12871.
ДСТ вводят в состав мастики для улучшения ее деформативных и адгезионных свойств.
7.1.6.3 Битумно-бутилкаучуковая мастика заводского изготовления состоит из:
- битума по ГОСТ 9548;
- бутилкаучука;
- латекса бутилкаучука;
- асбестовой крошки;
- пентахлорфенола или масла каменноугольного по ГОСТ 2770;
- керосина.
Допускается изготовление битумно-бутилкаучуковой мастики без керосина.
7.1.6.4 Полимерный герметик "Гидром" с каменноугольной смолой - материал пастообразной консистенции, состоящий из следующих компонентов:
- герметизирующей пасты "Гидром";
- каменноугольной смолы вторичной переработки (препарированной);
- отверждающей пасты № 30.
Герметик "Гидром" и каменноугольная смола выпускаются промышленностью готовыми к употреблению. Герметизирующую пасту "Гидром" приготавливают из жидкого тиокола марок ТСД или ТСН (вязкость 80 - 300 пз), эпоксидной смолы ЭД-5 или Э-40, полиэфира П-9, каолина и сажи ТМ-15 по ГОСТ 7885. Отверждающая паста № 30 состоит из перекиси марганца, дибутилфталата, дифенилгуанидина, каолина и воды.

7.1.6.5 Өнеркәсіппен шығарылатын тиоколды-тас көмірлі УТ 38-Г - қалыпты температурада вулканизациялануға қабілеті бар қара-қоңыр түсті материал. Ол үш құрамбөліктер түрінде жеткізіледі:
- герметикалайтын паста УТ-38;
- қайта өңделген тас көмірлі шайыр (препарирленген);
- "Г" вулканизациялайтын агент.
Герметикалайтын паста УТ-38 – герметиктің негізгі бөлігі - тұтқырлығы 301 ден 500 пз дейін НВТС-0,5 маркалы сұйық тиокол негізінде толтырғышпен - ТМ-15 күйесімен үйлесімде дайындалады. Натрий бихроматы (қосхромқышқылды натрий) 67 %-ды концентрациялы су ерітіндісі түрінде қолданылады. Тас көмірлі шайыр бетонмен ұстасуды арттыру үшін герметик құрамына енгізіледі.

7.1.6.5 Тиоколо-каменноугольная композиция УТ 38-Г, выпускаемая промышленностью, - материал темно-бурого цвета, способный вулканизироваться при нормальной температуре. Он поставляется в виде трех компонентов:
- герметизирующей пасты УТ-38;
- каменноугольной смолы вторичной переработки (препарированной);
- вулканизирующего агента "Г".
Герметизирующая паста УТ-38 - основная часть герметика - готовится на основе жидкого тиокола марки НВТС-0,5 с вязкостью от 301 до 500 пз в сочетании с наполнителем - сажей ТМ-15. Бихромат натрия (двухромовокислый натрий) применяется в виде водного раствора 67 %-ной концентрации. Каменноугольная смола вводится в состав герметика для повышения сцепления с бетоном.

7.1.6.6 Эластосил Э-11-06 силикон герметигі – ашық түсті паста тәрізді консистенциялы бір құрамбөлікті материал, ауа ылғалы болуымен қоршаған орта жағдайларында қатаяды. Өнеркәсіппен пайдалануғадайын күйінде шығарылады.
7.1.7 Толтырылған типті деформациялық жіктер құрылымдарын құру кезінде қолданылатын тиоколды және бутилкөксағызды герметиктердің физика-механикалық сипаттамалары 3 және 4 кестелерде берілген.
3-кесте – Тиоколды герметиктер сипаттамалары
Герметик маркасы
Үзіліске кедергісі, МПа
Созылғыштығы, %
Түйіспе бетінен жұлынуға кедергісі, МПа
Пайдаланудың температуралық шектері,°С
Құрам-бөліктер саны
Түсі

7.1.6.6 Силиконовый герметик Эластосил Э-11-06 - однокомпонентный материал пастообразной консистенции светлых тонов, он отверждается в условиях окружающей среды в присутствии влаги воздуха. Выпускается промышленностью в готовом к употреблению виде.
7.1.7 Физико-механические характеристики тиоколовых и бутилкаучуковых герметиков, применяемых при устройстве конструкций деформационных швов заполненного типа, приведены в таблицах 3 и 4.
Таблица 3 - Характеристики тиоколовых герметиков
Марка гермети-ка
Сопротивле-ние разрыву, МПа
Растя-жи-мость, %
Сопротивле-ние отрыву от поверхности стыка, МПа
Температур-ные пределы эксплуатации, °С
Количест-во компо-нентов
Цвет

7.1.7.3 Эластосил-11-06 минус 55 С тан минус 200 °С дейін жұмыс температурасы аралығында пайдалануға тиіс. Бетонға оның адгезиясы 0,3 - 0,6 МПа құрайды, үзіліске беріктік шегі - 1,7 ден 2,6 МПа дейін, салыстырмалы ұзарту - 150 % ден 500 % дейін, 20 °С температурадағы - 0,5 ден 1 ч дейін тіршілікке қабілеті.
7.1.7.4 КО мастикасы толтырғыштар қосылып приготавливается на основе кремнийорганикалық эмальдер (КО-168, КО-296 и др.) негізінде дайындалады. Бұл үшін 450 об/мин шамасында қалақты білік айналысы жиілігімен араластырғыш пайдаланады. Жұмыстардың аздаған көлеміде мастиканы жұмыстар өндірісі жерінде дайындауға тиіс. Герметикалық жабық ыдыста мастиканы сақтау мерзімі- 48 с. Үзіліс кезіндегі беріктік шегі – 1,2 ден 1,8 МПа дейін, салыстырмалы ұзындығы - 300 %.
7.1.8 Егер герметикалау үшін жүретін бөліктің асфальтбетон жамылғысымен түйіндесуі кезінде ыстық асфальтбетон қоспасын төсеу алдында түйіспе бетіне желімденетін түйіспе полимерлік-битумдық таспалар қолданылса, олар 5-кестеде берілген талаптарға сәйкес болуы керек.
5-кесте - Битумды-полимерлік таспалардың физика-механикалық қасиеттер
Көрсеткіштің атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақ әдістері
Жұмсару температурасы, °С, төмен емес
90
ҚР СТ 1227
Икемділікті сипаттайтын температура, °С, жоғары емес
минус 25
ҚР СТ 2367 1-кесте
Төзімділік, циклдер саны, кем емес
30000
ГОСТ 30740
25 °С-да ине өту тереңдігі, 0,1мм, артық емес
60
ҚР СТ 1227
Су жұтқыштығы,%, артық емес
0,3
ГОСТ 2678
ГОСТ 30740
7.1.9 Пенопласт ГОСТ 15588 бойынша қабылданады.
7.1.10 Толтырудың полиуретан материалдары 6-кестеде берілген талаптарға сәйкес болуы керек.
6-кесте - Полиуретан негізіндегі саңылауды тығыздағыштың физика-механикалық қасиеттері
Көрсеткіш атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақ
әдістері
Созылу кезіндегі шарттық беріктік, МПа, кем емес
31
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Үзіліс кезіндегі салыстырмалы ұзындық, %, кем емес
300
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Ұзарту кезіндегі кернеу 300 %, МПа, кем емес
8
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Шор бойынша қаттылық А , бірліктер
87
ГОСТ 269
ГОСТ 263
7.1.11 Деформациялық жіктер құрылымдарының металл жиектеулерімен қатынаста қолданылатын мастикалар мен герметиктердің ГОСТ 15140 бойынша 1,0 МПа кем емес металға адгезиясы болуы керек.
7.2 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымдары штрабыларын толтыру материалдары

7.1.7.3 Эластосил-11-06 следует эксплуатировать в интервале рабочей температуры от минус 55 С до минус 200 °С. Его адгезия к бетону составляет 0,3 - 0,6 МПа, предел прочности при разрыве - от 1,7 до 2,6 МПа, относительное удлинение - от 150 % до 500 %, жизнеспособность при температуре 20 °С - от 0,5 до 1 ч.
7.1.7.4 Мастика КО приготавливается на основе кремнийорганических эмалей (КО-168, КО-296 и др.) с добавлением наполнителей. Для этого используются смесители с частотой вращения лопастного вала около 450 об/мин. При небольших объемах работ мастику следует готовить непосредственно на месте производства работ. Срок хранения мастики в герметически закрытой емкости - 48 ч. Предел прочности при разрыве – от 1,2 до 1,8 МПа, относительное удлинение - 300 %.
7.1.8 Если при сопряжении с асфальтобетонным покрытием проезжей части для герметизации применяются стыковочные полимерно-битумные ленты, наклеиваемые на поверхности контакта перед укладкой горячей асфальтобетонной смеси, они должны соответствовать требованиям, приведенным в таблице 5.
Таблица 5 - Физико-механические свойства битумно-полимерных лент
Наименование показателя
Значение показателя
Методы испытаний
Температура размягчения, °С, не ниже
90
СТ РК 1227
Температура, характеризующая гибкость, °С, не выше
минус 25
таб.1 СТ РК 2367
Выносливость, количество циклов, не менее
30000
СТ РК 2367
Глубина проникания иглы при 25 °С, 0,1мм, не более
60
СТ РК 1227
Водопоглощение, %, не более
0,3
ГОСТ 2678
ГОСТ 30740
7.1.9 Пенопласт принимают по ГОСТ 15588.
7.1.10 Полиуретановые материалы заполнения должны соответствовать требованиям, приведенным в таблице 6.
Таблица 6 - Физико-механические свойства уплотнителей зазора на основе полиуретана
Наименование показателя
Значение показателя
Методы испытаний
Условная прочность при растяжении, МПа, не менее
31
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Относительное удлинение при разрыве, %, не менее
300
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Напряжение при удлинении 300 %, МПа, не менее
8
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Твердость по Шору А , единицы
87
ГОСТ 269
ГОСТ 263
7.1.11 Мастики и герметики, применяемые на контакте с металлическими окаймлениями конструкций деформационных швов, должны иметь адгезию к металлу не менее 1,0 МПа по ГОСТ 15140.
7.2 Материалы заполнения штрабы конструкций щебеночно-мастичных деформационных швов

7.2.1 Толтырудың шағыл тасты-мастикалы қоспалары үшін тауы жыныстары атылуынан алынған ҚР СТ 1284 бойынша 15 тен 20 мм дейінгі өлшеммен шағыл тас қолданылады.
Кедір-бұдыр қабатты құру үшін қолданылатын ұсақ текше тәрізді шағыл тас 2,5-5,0 мм фракциясы болуы керек.
7.2.2 Полимерлік-битумдық тұтқырлар ҚР СТ 1025 сәйкес болуы және
ҚР СТ 1373 талаптарына сәйкес мұнай жол битумдері негізінде дайындалуы керек. Полимерлік-битумдық тұтқырғыштарды 7-кестеде берілген көрсеткішке сәйкестігін бақылауға тиіс.
7-кесте - Полимерлік-битумдық тұтқырғыштардың негізгі сипаттамалары
Көрсеткіш атауы
Полимерлік-битумдық тұтқырғыштардың мәні
Сынақтар әдістері
1 тип
2 тип
3 тип
Қолданудың климаттық аумақтары
III – IV
Барлық аумақтар
Барлық аумақтар
Диаметрі 20 мм өзектегі икемділік, °С, жоғары емес
- 25
- 35
- 50

7.2.1 Для щебеночно-мастичной смеси заполнения применяют щебень с размером зерен от 15 до 20 мм по СТ РК 1284 из изверженных горных пород.
Мелкий кубовидный щебень, применяемый для создания шероховатого слоя должен иметь фракцию 2,5-5,0 мм.
7.2.2 Полимерно-битумное вяжущее должно соответствовать СТ РК 1025 и быть приготовлено на основе битумов нефтяных дорожных, отвечающих требованиям СТ РК 1373. Полимерно-битумные вяжущие следует контролировать на соответствие показателям, приведенным в таблице 7.
Таблица 7 - Основные характеристики полимерно-битумных вяжущих
Наименование
показателя
Значение для полимерно-битумных вяжущих
Методы испытаний
Тип 1
Тип 2
Тип 3
Климатические зоны применения
III – IV
Все зоны
Все зоны
Гибкость на стержне диаметром 20 мм, °С, не выше
- 25
- 35
- 50

7.2.3 Органикалық тұтқырлар ретінде 8-кестеде көзделген мынадай негізгі сипаттамалары бар резеңкебитумды тұтқырғыштарды қолдануға болады.
8-кесте – Резеңке битумды тұтқырғыштардың негізгі сипаттамалары
Көрсеткіш атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақтар әдістері
Жұмсару температурасы, °С, төмен емес
70
ҚР СТ 1227
24 ч ішіндегі су жұтқыштығы, % салмағы бойынша артық емес
0,2
ГОСТ 25945
Созылу кезіндегі беріктік шегі, МПа, кем емес,
- +20 °С-та
- –20 °С-та (5 сағат)
0,1
0,3
ГОСТ 25945,
ГОСТ 26589
Үзіліс сәтіндегі тұтқырдың салыстырмалы ұзартылуы, %, кем емес,
- +20 °С-та
- –20 °С –та (5 сағат)
400
200
ГОСТ 26589
Жұлыну кезіндегі ұстасу беріктігі, МПа, кем емес,
- металмен
- бетонмен
0,5
0,5
ГОСТ 26589
Үзіліс кезіндегі бұзылу сипаттамасы
когезиялық
ГОСТ 25945
7.3 Су бұратын науалар материалдары
7.3.1 Резеңкеден жасалатын су бұратын науалар 9-кесте талаптарын қанағаттандыруға тиіс.
9-кесте - Су бұратын науалар материалының сипаттамалары
Сипаттама атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақтар әдістері
Үзіліс кезіндегі беріктік шегі, МПа, кем емес
8
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Үзіліс кезіндегі салыстырмалы ұзарту, %, кем емес
200
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Шор бойынша қаттылық А , бірліктер
50 - 75
ГОСТ 269
ГОСТ 263
Сынғыштық температурасы, °С, жоғары емес
-55
ГОСТ 269
ГОСТ 7912
Озонға беріктік (20 % созылу кезінде қалыңдығы 2мм үлгілерде және 0,001 % озон концентрациясында жарық пайда болу уақыты бойынша), ч, жоғары
3
ГОСТ 269
ГОСТ 9.026
7.4 Бетондар және бетон қоспалары
7.4.1 Бетон ең салқын бес күндік ауасының орташа температурасы бар аудандар үшін ГОСТ 26633 сәйкес болуы, ГОСТ 10180 бойынша В35 төмен емес класы болуы, су өткізгіштігі ГОСТ 12730.5 бойынша W8 төмен емес және ГОСТ 10060 бойынша хлорлы тұздарда сынау кезінде аязға беріктігі бойынша маркасы болуы керек:
- минус 10 °С-қа дейін қоса - F200;
- минус 10 °С төмен - F300.
7.4.2 Құйылма бетоны мен анкерлік элементтерді тұтас құю бетоны, егер ол жүретін бөлік бетінің деңгейіне шыққан жағдайда, 6.4.1талаптарын қанағаттандыруы және ГОСТ 10060 бойынша F300 төмен емес хлорлы тұздарда сынау кезінде аязға төзімділігі бойынша маркалары болуы керек.
7.4.3 Бетон қоспалары ГОСТ 7473 талаптарына сай болуы керек.
Бетон қоспасының суцементтік ара қатынасы 0,42 аспауға тиіс. Бетон қоспасындағы тартылған ауа көлемі 5 % аспауға тиіс. Бетон қоспасының қабыршақтануы 5 % артық емес болуға тиіс.
7.4.4 Инертті материалдар ГОСТ 26633 бойынша көлік құрылысы бетондарына арналған толтырғыштарға қойылатын талаптарға сәйкес болуы керек.
7.4.4.1 Шағыл тас ГОСТ 8267 сәйкес болуы керек.
7.4.4.2 Құм ГОСТ 8736 сәйкес болуы керек.
7.4.5 Бетон құйылмаларын құру кезінде қолданылатын ауыр арматураланған бетон ГОСТ 26633 сәйкес болуы және көлік құрылысында пайдаланатын ГОСТ 10178 бойынша портландцемент, ауа тартатын қоспасы бар кешенді модификатор және ГОСТ 24211 бойынша суперпластификатор негізінде дайындалуы керек. Бетон 7.4.1 талаптарын қанағаттандыруы керек.

7.2.3 В качестве органических вяжущих допускается применять резинобитумные вяжущие со следующими основными характеристиками, предусмотренными в таблице 8.
Таблица 8 – Основные характеристики резинобитумных вяжущих
Наименование показателя
Значение
Методы испытаний
Температура размягчения, °С, не ниже
70
СТ РК 1227
Водопоглощение в течение 24 ч, % по массе не более
0,2
ГОСТ 25945
Предел прочности при растяжении, МПа, не менее,
- при +20 °С
- при –20 °С (5 часов)
0,1
0,3
ГОСТ 25945,
ГОСТ 26589
Относительное удлинение вяжущего в момент разрыва, %, не менее,
- при +20 °С
- при –20 °С (5 часов)
400
200
ГОСТ 26589
Прочность сцепления на отрыв, МПа, не менее,
- с металлом
- с бетоном
0,5
0,5
ГОСТ 26589
Характер разрушения при отрыве
когезионный
ГОСТ 25945
7.3 Материалы водоотводных лотков
7.3.1 Водоотводные лотки, выполняемые из резины, должны удовлетворять требованиям таблицы 9.
Таблица 9 - Характеристики материала водоотводного лотка
Наименование характеристики
Значение
Методы испытаний
Предел прочности при разрыве, МПа, не менее
8
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Относительное удлинение при разрыве, %, не менее
200
ГОСТ 269
ГОСТ 270
Твердость по Шору А, единицы
50 - 75
ГОСТ 269
ГОСТ 263
Температура хрупкости, °С, не выше
-55
ГОСТ 269
ГОСТ 7912
Озоностойкость (по времени появления трещин в образцах толщиной 2 мм при растяжении на 20 % и концентрации озона 0,001 %), ч, выше
3
ГОСТ 269
ГОСТ 9.026
7.4 Бетоны и бетонные смеси
7.4.1 Бетон должен соответствовать ГОСТ 26633, иметь класс не ниже В35 по ГОСТ 10180, водопроницаемость не ниже W8 по ГОСТ 12730.5 и марку по морозостойкости при испытании в хлористых солях по ГОСТ 10060 для районов со средней температурой воздуха наиболее холодной пятидневки:
- до минус 10 °С включительно - F200;
- ниже минус 10 °С - F300.
7.4.2 Бетон приливов и бетон омоноличивания анкерных элементов, в случае если он выходит в уровень поверхности проезжей части, должен удовлетворять требованиям 6.4.1 и иметь марку по морозостойкости при испытании в хлористых солях по ГОСТ 10060 не ниже F300.
7.4.3 Бетонные смеси должны отвечать требованиям ГОСТ 7473.
Водоцементное отношение бетонной смеси не должно превышать 0,42. Объем вовлеченного воздуха в бетонной смеси не должен превышать 5 %. Расслаиваемость бетонной смеси должна быть не более 5 %.
7.4.4 Инертные материалы должны соответствовать требованиям к заполнителям для бетонов транспортного строительства по ГОСТ 26633.
7.4.4.1 Щебень должен соответствовать ГОСТ 32703.
7.4.4.2 Песок должен соответствовать ГОСТ 32824.
7.4.5 Тяжелый армированный бетон, применяемый при устройстве бетонных приливов, должен соответствовать ГОСТ 26633 и быть приготовлен на основе портландцемента по ГОСТ 10178, используемого в транспортном строительстве, комплексного модификатора, содержащего воздухововлекающую добавку и суперпластификатора по ГОСТ 24211. Бетон должен удовлетворять требованиям 7.4.1.

7.4.6 Өзі тығыздалатын бетон қоспаларында ГОСТ 7473 бойынша ыңғайлы төселуі бойынша П4 және П5 маркасы болуы және ГОСТ 24211 бойынша пластифицирлейтін қоспаларды қолданып дайындалуы керек.
7.4.7 Құрғақ қоспа негізінде ГОСТ 31357 бойынша отырмайтын бетон немесе құйылмаларды құру үшін қолданылатын бетондардың ұқсас түрлері ГОСТ 10180 бойынша 24 сағаттан кейін- 30 МПа, 28 тәуліктен кейін- 60 МПа қысуға беріктікті, ГОСТ 10180 бойынша 24 сағаттан кейін- 10 МПа, 28 тәуліктен кейін - 15 МПа созылуға беріктікті қамтамасыз етуге тиіс.
Бетонның аязға беріктігі ГОСТ 10060 бойынша F300 төмен емес болуы, су өткізбеушілік бойынша маркасы- ГОСТ 12730.5 бойынша W12 төмен емес болуы керек.
7.5 Полимербетондар
7.5.1 Құйылмаларды құру үшін қолданылатын беріктігі жоғары ұсақ түйірлі полимербетон кешенді органоминералды қоспамен түрлендірілген цементобетон болып табылады. Органоминералды қоспа микрокремнеземді немесе ГОСТ 25818 бойынша ұшпа-күлмен оның қоспасын, сондай-ақ ГОСТ 24211 бойынша органикалық бөлік – суперпластификаторды қамтитын минералды бөліктен тұрады.
Беріктігі жоғары полимербетонның физика-механикалық қасиеттерінің көрсеткіштері 10-кестеде берілген, ал беріктікті жинау жылдамдылығы - 11- кестеде берілген.
7.5.2 Кешенді түрлендірмелері бар беріктігі жоғары ұсақ түйірлі полимербетонда қолданылатын инертті материалдар 7.4.4 талаптарына сәйкес болуы керек.
10-кесте - Беріктігі жоғары ұсақ түйірлі полимербетонның физика-механикалық қасиеттері
Көрсеткіштер атауы
Көрсеткіштер мәні
Сынақтар әдістері
Қысу кезіндегі беріктік, МПа
> 100
ГОСТ 10180
Иілу кезіндегі қысу кезіндегі беріктік, МПа
> 10
Су жұтқыштығы, %
< 1,8
ГОСТ 12730.3
Үйкелушілік, г/см
< 0,4
ГОСТ 13087
Аязға беріктік
> F800
ГОСТ 10060
Су өткізбеушілік
> W20
ГОСТ 12730.5
11-кестеҚысуға және июге беріктігі жоғары ұсақ түйірлі полимербетонның беріктікті жинау жылдамдылығы
Уақыт, с
Параметр ГОСТ 10180 бойынша
Қысуға беріктік, МПа
Июге беріктік, МПа
4 с

7.4.6 Самоуплотняемые бетонные смеси должны иметь марку по удобоукладываемости П4 и П5 по ГОСТ 7473 и приготавливаться с применением пластифицирующих добавок по ГОСТ 24211.
7.4.7 Безусадочный бетон на основе сухой смеси по ГОСТ 31357 или аналогичные виды бетонов, применяемые для устройства приливов, должны обеспечивать прочность на сжатие по ГОСТ 10180 через 24 часа - 30 МПа, через 28 суток - 60 МПа, а прочность на растяжение по ГОСТ 10180 через 24 часа - 10 МПа, через 28 суток - 15 МПа.
Морозостойкость бетона должна быть не ниже F300 по ГОСТ 10060, марка по водонепроницаемости - не ниже W12 по ГОСТ 12730.5.
7.5 Полимербетоны
7.5.1 Высокопрочный мелкозернистый полимербетон, применяемый для устройства приливов, представляет собой цементобетон, модифицированный комплексной органоминеральной добавкой. Органоминеральная добавка должна состоять из минеральной части, включающей микрокремнезем или его смесь с золой-уноса по ГОСТ 25818, а также органической части - суперпластификатора по ГОСТ 24211.
Показатели физико-механических свойств высокопрочного мелкозернистого полимербетона приведены в таблице 10, а скорость набора прочности - в таблице 11.
7.5.2 Инертные материалы, применяемые в высокопрочных мелкозернистых полимербетонах с комплексными модификаторами, должны соответствовать требованиям 7.4.4.
Таблица 10 - Показатели физико-механических свойств высокопрочного мелкозернистого полимербетона
Наименование показателей
Значение показателей
Методы испытаний
Прочность при сжатии, МПа
> 100
ГОСТ 10180
Прочность при растяжении при изгибе, МПа
> 10
Водопоглощение, %
< 1,8
ГОСТ 12730.3
Истираемость, г/см
< 0,4
ГОСТ 13087
Морозостойкость
> F800
ГОСТ 10060
Водонепроницаемость
> W20
ГОСТ 12730.5
Таблица 11 - Скорость набора прочности высокопрочного мелкозернистого полимербетона на сжатие и изгиб
Время, ч
Параметр по ГОСТ 10180
Прочность на сжатие, МПа
Прочность на изгиб, МПа
4 ч

14,2
5,40
6 с
20,4
5,50
8 с
23,8
5,70
24 с
50,7
7,35
7.6 Соққыға төзімді бетон
7.6.1 Құйылмаларды құру үшін қолданылатын демпфирлейтін қоспалары бар бетон (соққыға төзімді бетон) қоспаларсыз нормаланған құрамның ГОСТ 10178 бойынша М400 немесе М500 маркалы портландцементіне негізделуі керек.
7.6.2 Соққыға беріктікті қамтамасыз ету, динамикалық төзімділікті, соққыға берік бетонның бетон құйылмаларының релаксациялық және деформативті қасиеттерін артыру үшін төмендегіден тұратын кешенді полифункционалды түрлендіргішті қолдану ұсынылады:
- ГОСТ 24211 сәйкес беттік белсенді заттары және қоспалары бар жоғары дисперсиялы толтырғыштың су композициясы;

14,2
5,40
6 ч
20,4
5,50
8 ч
23,8
5,70
24 ч
50,7
7,35
7.6 Ударостойкий бетон
7.6.1 Бетон с демпфирующими добавками (ударостойкий бетон), применяемый для устройства приливов, должен быть основан на портландцементе марок М400 или М500 по ГОСТ 10178 нормированного состава без добавок.
7.6.2 Для обеспечения ударостойкости, повышения динамической выносливости, релаксационных и деформативных свойств бетонного прилива из ударостойкого бетона рекомендуется применение комплексного полифункционального модификатора, состоящего из:
- водной композиции тонкодисперсного наполнителя с поверхностно-активными веществами и добавками, соответствующими ГОСТ 24211;

- ГОСТ 8407 бойынша ірілігі 0,1 ден 0,8 мм дейін қайталама шикізаттан алынған резеңке қоқым.
7.6.3 Цементтің минералогиялық құрамына байланысты соққыға төзімді бетонның ұсақ түйірлі толтырғ ышының су композициясының оңтайлы санын органикалық тұтқыр массасынан 1 % дан 2 % дейін шектерде қолданылуы керек.
Резеңке қоқым мөлшері ұсақ толтырғыш массасынан 4 % дан 6 % дейін шектерде белгіленеді.
7.6.4 Соққыға төзімді бетонға арналған жоғары дисперсиялы толтырғыштың су композициясының физика-химиялық көрсеткіштері 12-кестеде көрсетілген талаптар мен нормаларға сәйкес болуы керек.
12-кесте - Жұқа дисперсиялы толтырғыштың су композициясының физика-химиялық көрсеткіштері
Көрсеткіш атауы
Нормасы
Сынақтар әдістері
Қоспаның сыртқы түрі
Қара, тұтқыр, аздап жылжитын су дисперсиясы
Көзбен шолып
(20±2) °С температурадағы тығыздық, г/см3
1,06 - 1,09
ГОСТ 3900
Сутекті көрсеткіш рН

- резиновой крошки крупностью от 0,1 до 0,8 мм из вторсырья по ГОСТ 8407.
7.6.3 Оптимальное количество водной композиции тонкодисперсного наполнителя ударостойкого бетона в зависимости от минералогического состава цемента следует принимать в пределах от 1 % до 2 % от массы органического вяжущего.
Количество резиновой крошки назначают в пределах от 4 % до 6 % от массы мелкого заполнителя.
7.6.4 Физико-химические показатели водной композиции тонкодисперсного наполнителя для ударостойкого бетона должны соответствовать требованиям и нормам, указанным в таблице 12.
Таблица 12 - Физико-химические показатели водной композиции тонкодисперсного наполнителя
Наименование показателя
Норма
Методы испытания
Внешний вид добавки
Темная, вязкая, слабоподвижная водная дисперсия
Визуально
Плотность при температуре (20±2) °С, г/см3
1,06 - 1,09
ГОСТ 3900
Водородный показатель рН

6,0 - 7,0
ГОСТ 22567.5
Құрғақ қалдықтың массалық үлесі, %
14 кем емес
ГОСТ 29334
7.6.5 Соққыға төзімді бетонның резеңке қоқымы 13-кестеде берілген талаптарға сәйкес болуы керек.
7.6.6 Кешенді полифункционалды түрлендіргіші бар бетоннан жасалған үлгілердің физика-механикалық қасиеттерінің үлгілер көрсеткіштері 14-кестеде берілген.
13-кесте – Резеңке үгітіндісі қасиеттерінің көрсеткіштері
Көрсеткіш атауы
Нормасы
Електен өткен бөлшектердің массалық үлесі, %, кем емес:

6,0 - 7,0
ГОСТ 22567.5
Массовая доля сухого остатка, %
Не менее 14
ГОСТ 29334
7.6.5 Резиновая крошка для ударостойкого бетона должна соответствовать требованиям, приведенным в таблице 13.
7.6.6 Показатели физико-механических свойств образцов из бетона с комплексным полифункциональным модификатором приведены в таблице 14.
Таблица 13 - Показатели свойств резиновой крошки
Наименование показателя
Норма
Массовая доля частиц, прошедших через сито, %, не менее:

Шайыр ЭД-5 (ГОСТ 10587 бойынша)
100
Қатайтқыш (полиэтиленполиамин)
12
Толуол (ГОСТ 14710 бойынша)
Ұсақ түйірлі құм, кварцты
Цемент М500
24
23
600
250
7.7.3 Пластбетондардағы минералды толтырғыш ретінде 10 нан 20 мм дейін фракциялы гранитті шағыл тас, 1,25 до 0,63 мм фракциялы кварцты құм және 0,14 тен 0,07 мм дейін фракциялы кварцты құм пайдалануға тиіс. Көрсетілген материалдар 7.4.4 талаптарына сәйкес болуға тиіс.

Смола ЭД-5 (по ГОСТ 10587)
100
Отвердитель (полиэтиленполиамин)
12
Толуол (по ГОСТ 14710)
Песок мелкозернистый, кварцевый Цемент М500
24
23
600
250
7.7.3 В качестве минерального заполнителя в пластбетонах следует использовать гранитный щебень фракции от 10 до 20 мм, кварцевый песок фракции от 1,25 до 0,63 мм и кварцевый песок фракции от 0,14 до 0,07 мм. Указанные материалы должны соответствовать требованиям 7.4.4.

7.7.4 Гранитті толтырғышта мынадай құрамды (таразылы бөліктерде) пластбетонды пайдалану ұсынылады:
- шағыл тас – 730-дан 760-ке дейін;
- 1,25 тен 0,63 мм дейін- 320-дан 350-ке дейін фракциялы құм;
- 0,14 тен 0,07 мм дейін – 160-тан 210-ға дейін фракциялы құм;
- полимерлік тұтқыр - 100;
- қатайтқыш - 13.
7.7.5 Құйылмаларды құру үшін қолданылатын пластбетондар қасиеттері 16-кестеде берілген көрсеткішке сәйкес болуы керек.
16-кесте - Пластбетондар қасиеттерінің көрсеткіштері
Көрсеткіш атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақтар әдісі
Қысу кезіндегі беріктік, МПа
> 65
ГОСТ 10180
Ию кезінде созылуға беріктік, МПа
> 10
Су жұтқыштығы, %
< 1,9
ГОСТ 12730.3
Үйкелушілігі, г/см2
< 0,4
ГОСТ 13087
Отыру деформациясы, с-10-5
> 11,5
ГОСТ 24544
7.8 Өтпе жолақтарды салуға арналған материалдар
7.8.1 Жік маңындағы өтпе жолақтарда қолданылатын материалдар 17-кесте талаптарына сай болуға тиіс.
17-кесте - Климаттық аумаққа және қозғалыс қарқындылығына байланысты өтпе жолақ материалының сипаттамалары
Құрылыс климаттық аумақ [7] бойынша
Бір жолақ бойынша қозғалыс қарқындылығы, тәулігінде мыңдаған автомобильдер
Өтпе жолақ материалының сипаттамалары
Қысу кезіндегі беріктік шегі ГОСТ 12801 бойынша, МПа, мынадай температурада
Тұтқырды жұмсарту температурасы
ҚР СТ 1227 бойынша,
°С
50 °С
20 °С
I, IIA
до 5,0
-
-
55 төмен емес
5,0 < N < 10,0
>1,0
>2,0
10,0 < N < 15,0
>1,2
>2,5
N > 15,0
>1,3
>3,0
11Б, III
до 5,0
>1,1
-
65 төмен емес
5,0 < N < 10,0
>1,2
>2,5
10,0 < N < 15,0
>1,4
>3,0
N > 15,0
>1,6
>3,5
IV, V

7.7.4 Рекомендуется использовать пластбетон на гранитном заполнителе следующего состава (в весовых частях):
- щебень - от 730 до 760;
- песок фракции от 1,25 до 0,63 мм - от 320 до 350;
- песок фракции от 0,14 до 0,07 мм - от 160 до 210;
- полимерное вяжущее - 100;
- отвердитель - 13.
7.7.5 Свойства пластбетонов, применяемых для устройства приливов, должны соответствовать показателям, приведенным в таблице 16.
Таблица 16 - Показатели свойств пластбетонов
Наименование показателей
Значение
показателей
Метод
испытаний
Прочность при сжатии, МПа
> 65
ГОСТ 10180
Прочность на растяжение при изгибе, МПа
> 10
Водопоглощение, %
< 1,9
ГОСТ 12730.3
Истираемость, г/см2
< 0,4
ГОСТ 13087
Деформации усадки, с-10-5
> 11,5
ГОСТ 24544
7.8 Материалы для устройства переходных полос
7.8.1 Материалы, применяемые в переходных полосах пришовных переходных зон, должны отвечать требованиям таблицы 17.
Таблица 17 - Характеристики материала переходной полосы в зависимости от климатической зоны и интенсивности движения
Строительная климатическая зона по [7]
Интенсивность движения по одной полосе, тысяч автомобилей в сутки
Характеристики материала переходной полосы
Предел прочности при сжатии по ГОСТ 12801, МПа, при температуре
Температура размягчения вяжущего по
СТ РК 1227,
°С
50 °С
20 °С
I, IIA
до 5,0
-
-
Не ниже 55
5,0 < N < 10,0
>1,0
>2,0
10,0 < N < 15,0
>1,2
>2,5
N > 15,0
>1,3
>3,0
11Б, III
до 5,0
>1,1
-
Не ниже 65
5,0 < N < 10,0
>1,2
>2,5
10,0 < N < 15,0
>1,4
>3,0
N > 15,0
>1,6
>3,5
IV, V

7.8.4 Құйылған асфальтбетонның ауыспалы көрсеткіштерін қолдану кезінде оның қасиеттернің көрсеткіштері 19-кестеде берілген көрсеткіштерге сәйкес болуы керек.
7.8.4.1 Битумды-резеңке композициялық тұтқырда құйылған асфальтбетонды қолдану кезінде талап етілетін қасиеттер көрсеткіштері кестелерде берілген: машинамен төсеу кезінде – 20 кесте; қолмен төсеу кезінде- 21-кесте.
19-кесте - Құйылмалы асфальтбетонның физика-механикалық сипаттамалары
Көрсеткіш атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақтар әдістері
Асфальтбетон типі
I
[8]
Минералды остов кеуектілігі, % көлемі бойынша, артық емес
20
ГОСТ 12801
Сумен қанығу, % көлемі бойынша, артық емес
0,5
ГОСТ 12801
40 °С температурада қалыптың бату тереңдігі, мм
1 - 6
[9]
20-кесте - Машинамен төселген битумды-резеңке тұтқырғыштағы құйылмалы асфальтбетонның физика-механикалық сипаттамалары
Көрсеткіштер атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақтар әдістері
Сумен қанығу, %
0,0 - 0,1
ГОСТ 12801
Қысу кезіндегі беріктік шегі, МПа:
50 °С-та
0 °С-та

7.8.4 При применении для переходной полосы литого асфальтобетона показатели его свойств должны соответствовать показателям, приведенным в таблице 19.
7.8.4.1 При применении литого асфальтобетона на битумно-резиновом композиционном вяжущем, требуемые показатели свойств представлены в таблицах: при машинной укладке - в таблице 20; при ручной укладке - в таблице 21.
Таблица 19 - Физико-механические характеристики литого Асфальтобетона
Наименование показателей
Значение
Методы испытаний
Тип асфальтобетона
I
[8]
Пористость минерального остова, % по объему, не более
20
ГОСТ 12801
Водонасыщение, % по объему, не более
0,5
ГОСТ 12801
Глубина вдавливания штампа при температуре 40 °С, мм
1 - 6
[9]
Таблица 20 - Физико-механические характеристики литого асфальтобетона на битумно-резиновом вяжущем машинной укладки
Наименование показателей
Значение показателя
Методы
испытаний
Водонасыщение, %
0,0 - 0,1
ГОСТ 12801
Предел прочности при сжатии, МПа:
при 50 °С
при 0 °С

1,2 - 1,5
8,0 - 9,0
ГОСТ 12801
Суға төзімділік
1,0
ГОСТ 12801
Орташа тығыздық, г/см3
2,39 - 2,40
ГОСТ 12801
Қалыптың бату тереңдігі 50 °С температурада, мм
0,3 - 0,8
[9]
21-кесте - Қолмен төселген битумды-резеңке тұтқырғыштағы құйылмалы асфальтбетонның физика-механикалық сипаттамалары
Көрсеткіштер атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақтар әдістері
Қалыптың бату тереңдігі 50 °С температурада, мм
2 - 5
[9]
Стандартты тығыздауда сумен қанығу, %
0
ГОСТ 12801
Қысу кезіндегі беріктік шегі, МПа:
50 °С-та
0 °С-та

1,2 - 1,5
8,0 - 9,0
ГОСТ 12801
Водостойкость
1,0
ГОСТ 12801
Средняя плотность, г/см3
2,39 - 2,40
ГОСТ 12801
Глубина вдавливания штампа при 50 °С, мм
0,3 - 0,8
[9]
Таблица 21 - Физико-механические характеристики литого асфальтобетона на битумно-резиновом вяжущем ручной укладки
Наименование показателей
Значение показателя
Методы испытаний
Глубина вдавливания штампа при
50 °С, мм
2 - 5
[9]
Водонасыщение при стандартном уплотнении, %
0
ГОСТ 12801
Предел прочности при сжатии, МПа:
при 50 °С
при 0 °С

0,7 - 1,0
5,0 - 6,0
ГОСТ 12801
Орташа тығыздық, г/см3
2,20
ГОСТ 12801
7.8.4.2 Құйылған асфальтбетон қоспасы құрамындағы тұтқыр саны минералды материал массасынан 7,7 % кем емес болуы керек. Тұтқыр құрамында резеңке қоқым құрамын 8 % ден 10 % дейінгі шектерде белгілеу ұсынылады.
7.8.4.3 Дисперсиялық-созылмалы арматуралау қызметін орындайтын композициялық битумды-резеңке тұтқырларға қоршаған ауа температурасы өзгеруіне жоғары тұрақтылықты анықтайтын көрсеткіштер бойынша
ҚР СТ 1373 салыстырғанда жоғары талаптар ұсынылуға тиіс.
Композициялық битумды-резеңке тұтқырларға қойылатын техникалық сипаттамалар 22-кестеде берілген.
22-кесте - Битумды-резеңке тұтқырғыштарға қойылатын техникалық талаптар
Көрсеткіштер атауы
Көрсеткіштер мәні

0,7 - 1,0
5,0 - 6,0
ГОСТ 12801
Средняя плотность, г/см3
2,20
ГОСТ 12801
7.8.4.2 Количество вяжущего в составе литой асфальтобетонной смеси должно быть не менее 7,7 % от массы минерального материала. Содержание резиновой крошки в составе вяжущего рекомендуется назначать в пределах от 8 % до 10 %.
7.8.4.3 К композиционным битумно-резиновым вяжущим, выполняющим функцию дисперсно-эластичного армирования, должны предъявляться более высокие требования по сравнению с СТ РК 1373 по показателям, определяющим повышенную устойчивость к изменениям окружающей температуры.
Технические характеристики к композиционным битумно-резиновым вяжущим приведены в таблице 22.
Таблица 22 - Технические требования к битумно-резиновым вяжущим
Наименование показателей
Значение показателей

Созылғыштық 0 °С-та ҚР СТ 1025 бойынша, %, кем емес
30
Құммен жабысуы ГОСТ 11508 бойынша
№2 үлгі бойынша ұсталады
7.8.4.4 Битумды-резеңке тұтқырды алу үшін жоғары дисперсиялы резеңке қоқымды ГОСТ 8407 бойынша пайдалануға тиіс.
7.8.4.5 Құйылған асфальтбетонды қоспалар үшін органикалық тұтқыр ретінде ҚР СТ 1373 бойынша БНД 60/90 және БНД 40/60 маркалы тұтқырлар битумдер қолданылуға ұсынылады.
7.8.4.6 Пайдаланатын инертті материалдар (шағыл тас, табиғи құм мен тау жыныстарын ұсақтау қалдықтары, минералды ұнтақ) ҚР СТ 1276 талаптарына сай болуы керек.
7.8.5 Өтпе жолақта шағыл тасты-мастикалы деформациялық жіктер құрылымдарына арналған толтыру қоспаларын пайдалану кезінде осындай қоспалардың физика-механикалық қасиеттері 23-кестеде берілген көрсеткіштерге сәйкес болуы керек.
7.8.6 Жік маңындағы ауыспалы аумақта шағыл тасты-мастикалы асфальтбетонды, дисперсиялық-демпфирленген резеңке қоқымды ГОСТ 8407 бойынша қолдану кезінде, оның физика-механикалық сипаттамалары 24-кестеде берілген талаптарға сай болуы керек.
23-кесте - Шағыл тасты-мастикалы қоспалардың физика-механикалық қасиеттері
Көрсеткіш атауы
Көрсеткіш мәні
Сынақтар әдістері
Қысу кезіндегі беріктік шегі, МПа:
20 °С-та
50 °С-та

Эластичность при 0 °С по СТ РК 1025, %, не менее
30
Сцепление с песком по ГОСТ 11508
Выдерживает по образцу №2
7.8.4.4 Для получения битумно-резинового вяжущего следует использовать мелкодисперсную резиновую крошку по ГОСТ 8407.
7.8.4.5 В качестве органического вяжущего для литых асфальтобетонных смесей рекомендуются к применению вязкие битумы марок БНД 60/90 и БНД 40/60 по СТ РК 1373.
7.8.4.6 Используемые инертные материалы (щебень, песок природный и из отсевов дробления горных пород, минеральный порошок) должны соответствовать требованиям СТ РК 1276.
7.8.5 При использовании в переходной полосе смесей заполнения, предназначенных для конструкций щебеночно-мастичных деформационных швов, физико-механические свойства таких смесей должны соответствовать показателям, приведенным в таблице 23.
7.8.6 При применении в пришовной переходной зоне щебеночно-мастичного асфальтобетона, дисперсно-демпфированного резиновой крошкой по ГОСТ 8407, его физико-механические характеристики должны отвечать требованиям, приведенным в таблице 24.
Таблица 23 - Физико-механические свойства щебеночно-мастичных смесей
Наименование показателей
Значение
показателя
Методы
испытаний
Предел прочности при сжатии, МПа:
при 20 °С
при 50 °С

0,93
0,22
0,94
0,24
0,95
0,26
ГОСТ 12801
Тұтқырдың ағу көрсеткіші, %, артық емес
0,15
ГОСТ 31015
7.8.6.1 Шағыл тасты-мастикалы асфальтбетон қоспасының құрамы ГОСТ 31015 сәйкес болуы керек.
Ұсақталған резеңке бар қоспаның минералды бөлігінің түйірлік құрамдары ГОСТ 31015 сәйкес болуы керек. Қайталама шикізаттан алынған резеңке қоқымды ГОСТ 8407 бойынша қоспаның минералды бөліктері салмағынан 0,3 % дан 0,5 % дейін мөлшерде қоспа құрамына кіруге тиіс.
7.8.6.2 Асфальтбетон қоспаларын дайындау үшін қолданылатын ГОСТ 8407 резеңке қоқым 7.6.5 берілген талаптарға сай болуы керек.
Өлшемі 0,63 мм 80 % кем емес резеңке қоқымды қолдану ұсынылады.
7.8.6.3 Шағыл тасты-мастикалы асфальтбетон қоспаларының тұтқырлары ретінде ҚР СТ 1373 бойынша БНД 60/90, БНД 90/130 маркалы тұтқыр мұнай жол битумдері ұсынылады.
7.8.6.4 Шағыл тасты-мастикалы асфальтбетон қоспалардың жылжуға тұрықтылығын, беріктік сипаттамаларын арттрыру үшін катионды-адгезиялық қоспаны қолдану ұсынылады.
Катионды-адгезиялық қоспаны қолданып түрлендірілген битумдегі асфальтбетонның жақсартылған көрсеткіштері ГОСТ 17139 сәйкес оның массасынан және базальтты талшықтан 2 % мөлшерде 25-кестеде берілген.
Ескертпе - Катионды-адгезиялық қоспа С8 - С9 фракциялы қаныққан көмірсутектерді полимеризациялау өнімімен триэтаноламин негізінде катионды беттік-белсенді зат қоспасы болып табылады. Қасиеттер көрсеткіштері бойынша катионды-адгезиялық қоспа 26-кестеде берілген талаптарды қанағаттандыруға тиіс.
25-кесте - Базальтты талшықпен арматураланған Б типті, I маркалы полимерасфальтбетонның физика-механикалық қасиеттері
Көрсеткіш атауы
Жол-климаттық аумақтар үшін көрсеткіш мәні
Сынақтар әдістері
I
II, III
IV, V
Қысу кезіндегі беріктік шегі, МПа, мынадай температурада:
плюс 20 °С, кем емес
плюс 50 °С, кем емес
0 °С, артық емес
3,5
1,3
9
3,5
1,35
11
3,5
1,4
13
ГОСТ
12801
Ұзақ сумен қанығу кезіндегі суға төзімділік, кем емес
0,95
0,90
0,85
ГОСТ
12801
Жарыққа төзімділік - мынадай температурада сыну кезінде созылуға беріктік шегі:
0 °С, МПа:
кем емес
артық емес
3.5
5.5
4.0
6.0
4.5
6.5
ГОСТ
12801
Жылжуға беріктігі:
ішікі үйкелу коэффициенті, МПа, кем емес
50 °С температурада жылжу кезіндегі жабысқақтығы, МПа, кем емес
0,90
0,25
0,91

0,93
0,22
0,94
0,24
0,95
0,26
ГОСТ 12801
Показатель стекания вяжущего, %, не более
0,15
ГОСТ 31015
7.8.6.1 Состав щебеночно-мастичной асфальтобетонной смеси должен соответствовать ГОСТ 31015.
Зерновые составы минеральной части смеси с содержанием дробленой резины должны соответствовать ГОСТ 31015. Резиновую крошку из вторичного сырья по ГОСТ 8407 следует вводить в состав смеси в количестве от 0,3 % до 0,5 % от массы минеральной части смеси.
7.8.6.2 Резиновая крошка по ГОСТ 8407, применяемая для приготовления асфальтобетонных смесей, должна отвечать требованиям, приведенным в 7.6.5.
Рекомендуется применять резиновую крошку, содержащую не менее 80 % частиц размером 0,63 мм.
7.8.6.3 В качестве вяжущих щебеночно-мастичных асфальтобетонных смесей рекомендуются битумы нефтяные дорожные вязкие по СТ РК 1373 марок БНД 60/90, БНД 90/130.
7.8.6.4 Для повышения сдвигоустойчивости, прочностных характеристик щебеночно-мастичных асфальтобетонных смесей рекомендуется применение катионно-адгезионной добавки.
Улучшенные показатели асфальтобетона на модифицированном битуме с применением катионно-адгезионной добавки в количестве 2 % от его массы и базальтового волокна, соответствующего ГОСТ 17139, приведены в таблице 25.
Примечание - Катионно-адгезионная добавка представляет собой смесь катионного поверхностно-активного вещества на основе триэтаноламина с продуктом полимеризации ненасыщенных углеводородов фракции С8 - С9. По показателям свойств катионно-адгезионная добавка должна удовлетворять требованиям, приведенным в таблице 26.
Таблица 25 - Физико-механические свойства полимерасфальтобетона типа Б, марки I, армированного базальтовым волокном
Наименование показателей
Значение показателя для дорожно-климатических зон
Методы
испытаний
I
II, III
IV, V
Предел прочности при сжатии, МПа, при температуре:
плюс 20 °С, не менее
плюс 50 °С, не менее
0 °С, не более
3,5
1,3
9
3,5
1,35
11
3,5
1,4
13
ГОСТ
12801
Водостойкость при длительном водонасыщении, не менее
0,95
0,90
0,85
ГОСТ
12801
Трещиностойкость - предел прочности на растяжение при расколе при температуре
0 °С, МПа:
не менее
не более
3.5
5.5
4.0
6.0
4.5
6.5
ГОСТ
12801
Сдвигоустойчивость:
коэффициент внутреннего трения, МПа, не менее
сцепление при сдвиге при температуре 50 °С, МПа, не менее
0,90
0,25
0,91

Бақылау үлгілері бойынша сынақтарды шыдайды № 1 - № 2
ГОСТ 11508
50 °С температурада жылжу кезіндегі қоспаның жабысқақтығы, МПа
0,3 - 0,5
ГОСТ 12801
7.8.8 Битум маркасын таңдау ҚР СТ 1276 бар ұсыныстарға сәйкес орындауға тиіс.
7.8.9. Асфальтбетонның релаксациялық қабілетін арттыру, оның суға төзімділігін, жылжыуға тұрақтылығы көрсеткіштерін қамтамасыз ету үшін оның массасынан 2 % ден 3 % дейін мөлшерде кешенді катионды-адгезиялық қоспамнен түрлендірілген битумды қолдану ұсынылады.
7.8.10 Асфальтбетондарға арналған талшықты толтырғыштар ҚР СТ 1276, ГОСТ 31015 талаптарына сай болуы керек.
Базальтты талшық қоспаның минералды бөлігінің салмағы бойынша 0,35 % тен 0,40 % мөлшерде қосылады. Базальтты талшық сипаттамалары 27-кестеде берілген.
27-кесте - Ұсақталған базальтты талшық көрсеткіштері
Көрсеткіш атауы
ГОСТ 17139 бойынша көрсеткіштер мәні
Талшық диаметрі, мкм

Выдерживает испытание по контрольным образцам № 1 - № 2
ГОСТ 11508
Сцепление смеси при сдвиге при температуре 50 °С, МПа
0,3 - 0,5
ГОСТ 12801
7.8.8 Выбор марки битума следует выполнять в соответствии с рекомендациями, содержащимися в СТ РК 1276.
7.8.9. Для повышения релаксационной способности асфальтобетона, обеспечения его водостойкости, обеспечения показателей сдвигоустойчивости рекомендуется применять битум, модифицированный комплексной катионно-адгезионной добавкой в количестве от 2 % до 3 % от его массы.
7.8.10 Волокнистые наполнители для асфальтобетонов должны отвечать требованиям СТ РК 1276, ГОСТ 31015.
Базальтовое волокно добавляют в количестве от 0,35 % до 0,40 % по массе минеральной части смеси. Характеристики базальтового волокна приведены в таблице 27.
Таблица 27 - Показатели рубленого базальтового волокна
Наименование показателей
Значения показателей
по ГОСТ 17139
Диаметр волокна, мкм

8 - 17
Кесіктің ұзындығы, мм
5 - 15
Ылғалдығы, %, артық емес
0,27 - 0,5
Тығыздығы, г/см3
2,5 - 3,0
Су сіңіргіштігі 24 с, %
<0,2
Химиялық тұрақтылығы, 3 сағат суда қайнатудан кейін салмағын жоғалтуы, г
<1,6
7.9 Көпір төсемінің жамылғысын арматуралауға арналған материалдар
7.9.1 Деформациялық жік құрылымы үстінде көпір төсемі жыбындысын арматуралау үшін жылу төзімділігі 190 °С төмен емес және басқа 28-кестеде берілген физикалық- сипаттамалары бар баяу балқитын полимерлі талшықтардан жасалған геотор (полиэфир торларын және полиэстерден жасалған торларды) қолданылуы керек.

8 - 17
Длина отрезка, мм
5 - 15
Влажность, %, не более
0,27 - 0,5
Плотность, г/см3
2,5 - 3,0
Водопоглощение за 24 ч, %
<0,2
Химическая устойчивость, потеря в весе после 3-х часов кипячения в воде, г
<1,6
7.9 Материалы для армирования одежды мостового полотна
7.9.1 Для армирования одежды мостового полотна над конструкцией деформационного шва должна применяться геосетка из тугоплавких полимерных волокон (полиэфирные сетки и сетки из полиэстера) с теплостойкостью не ниже 190 °С и другими физико - характеристиками, приведенными в таблице 28.

28-кесте - Ұяшығы 20×20 мм-ден 50×50 мм-ге дейін полиэфир жіптерінен жасалған геоторлардың физика-механикалық сипаттамалары
Көрсеткіштер атауы
Көрсеткіш мәні
Төсем ені, см
150 - 450
Беттік тығыздығы [10] бойынша, г/м
140 - 50
Ұзындығы бойынша үзіліс жүктеме кН/м, кем емес:
- ұзындығы бойынша
50 - 90
- ені бойынша
50 - 90
Жүктеме бойынша ұзарту, %, артық емес:
- ұзындығы бойынша
12
- ені бойынша
12
7.10 Гидрооқшаулағыш материалдар
7.10.1 Деформациялық жік құрылымы орналасуы аумағында гидрооқшаулау үшін, егер басқаны деформациялық жік құрылым талап етпесе, жанасқан аралық құрылыстардағыдай гидрооқшаулауды қолдануға тиіс.

Таблица 28 - Физико-механические характеристики геосеток из полиэфирных нитей с ячейкой от 20×20 мм до 50×50 мм
Наименование показателей
Значение
Ширина полотна, см
150 - 450
Поверхностная плотность по [10], г/м
140 - 50
Разрывная нагрузка по длине кН/м, не менее:
- по длине
50 - 90
- по ширине
50 - 90
Удлинение при нагрузке, %, не более:
- по длине
12
- по ширине
12
7.10 Гидроизоляционные материалы
7.10.1 Для гидроизоляции в зоне расположения конструкции деформационного шва следует применять такую же гидроизоляцию, что и на примыкающих пролетных строениях, если иного не требует конструкция деформационного шва.

7.10.2 Гидрооқшаулау материалы оған белгілі типті асфальтбетонды төсеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін сипаттамалары болуы керек, атап айтқанда:
- тығыздайтын асфальтбетонды оған төсеу кезінде гидрооқшаулау материалының жылуға төзімділігі (145°С тығыздау сәтіндегі қоспа температурасы) 130 °С төмен емес болуы керек;
- шағыл тасты-мастикалық деформациялық жіктер құрылымдарында температурасы 220 °С дейін құйылған асфальтбетонды немесе шағыл тасты-мастикалық толтыру қоспасын төсеу кезінде гидрооқшаулау материалының жылуға төзімділігі 150 °С төмен емес болуы керек;
- үзіліс кезіндегі беріктік ені 50 мм материал жолағы үшін 1000 кН кем емес болуы керек;
- битумдық-полимерлік төменгі қабаттың қалыңдығы тығыздайтын асфальтбетонды төсеу кезінде 2,5 мм кем емес болуы керек;
- гидрооқшаулаудың жоғарғы қабатының қалыңдығы - құйылған асфальтбетонды немесе шағыл тасты-мастикалық деформациялық жіктер құрылымдарында шағыл тасты-мастикалық толтыру қоспасын төсеу кезінде 1 мм артық емес;
- құйылған асфальтбетонды төсеу кезінде 1 кг/м2 артық емес жоғарғы қабатта құмды сеппесі бар тұтқыр құрамы
- гидрооқшаулау материалы ГОСТ 2678 бойынша батыруға сыналуы керек.
Басқа битумды-полимерлі, полимерлі тозаңдатылған және орамдық резеңке тәрізді гидрооқшаулау материалдары, егер басқалар нақты гидрооқшаулау материалы өндірушісімен тікелей рұқсат етілмесе, ГОСТ 23279 бойынша дәнекерленген арматуралық тормен арматураланған қорғайтын бетон қабаты құрылғысын талап етеді.
7.11.3 Гидрооқшаулау материалдарын төсеуге бетті бітеу үшін қолданылатын цемент тұтқырдағы отырмайтын құрғақ құрылыс қоспалары ГОСТ 31357 сәйкес болуы және 0,8 МПа кем емес ГОСТ 31356 бойынша анықталған бетпен жабысу беріктігі болуға тиіс. Қатуды жылдамдату үшін ГОСТ 24211 бойынша жылдамдатқышты қолдану ұсынылады. Құрылыс материалдарының қысуға беріктігі, аязға төзімділігі және су өткізбеушілігі бойынша маркалар ГОСТ 31357 регламенттеледі, және түйіспе беттік бетонның тиісті маркаларынан төмен емес болуы керек.
7.11 Майлау материалдары
7.11.1 Тоттанудан қысатын серіппені қорғауға арналған созылмалы майлау материалдары ГОСТ 23258 сәйкес болуы, құрылыс ауданы үшін ауаның барынша аз орташа тәуліктік температурасынан жоғары емес барынша аз температурасы және қолданудың барынша көп температурасы -50 °С төмен емес болуы керек.
7.12 Деформациялық жіктер құрылымының болат элементтері
7.12.1 Жіктер құрылымдарының болат элементтері мынадай маркалы болаттардан дайындалады:
- табақты болаттан дайындалатын элементтер үшін–16 Д, 15ХСНД, 15ХСНД-2, 10ХСНД, 10ХСНД-2, 15ХСНД-3, 09Г2С және 09Г2СД ГОСТ 6713 бойынша;

7.10.2 Материал гидроизоляции должен иметь характеристики, обеспечивающие возможность укладки на него асфальтобетона определенного типа, а именно:
- теплостойкость гидроизоляционного материала при укладке на него уплотняемого асфальтобетона (температура смеси в момент уплотнения 145 °С) должна быть не ниже 130 °С;
- теплостойкость гидроизоляционного материала при укладке на него литого асфальтобетона с температурой до 220 °С или щебеночно-мастичной смеси заполнения в конструкциях щебеночно-мастичных деформационных швов должна быть не ниже 150 °С;
- прочность на растяжение при разрыве должна быть не менее 1000 кН для полосы материала шириной 50 мм;
- толщина битумно-полимерного нижнего слоя должна быть не менее 2,5 мм при укладке уплотняемого асфальтобетона;
- толщина верхнего слоя гидроизоляции - не более 1 мм при укладке литого асфальтобетона или щебеночно-мастичной смеси заполнения в конструкциях щебеночно-мастичных деформационных швов;
- содержание вяжущего с песчаной посыпкой в верхнем слое не более 1 кг/м2 при укладке литого асфальтобетона.
- гидроизоляционный материал должен быть испытан на продавливание по ГОСТ 2678.
Прочие битумно-полимерные, полимерные напыляемые и рулонные резиноподобные гидроизоляционные материалы требуют устройства защитного бетонного слоя, армированного сварной арматурной сеткой по ГОСТ 23279, если иное прямо не допускается производителем конкретного гидроизоляционного материала.
7.11.3 Безусадочные сухие строительные смеси на цементном вяжущем, применяемые для шпатлевания поверхности под укладку гидроизоляционных материалов, должны соответствовать ГОСТ 31357 и иметь прочность сцепления с поверхностью, определенную по ГОСТ 31356, не менее 0,8 МПа. Для ускорения твердения рекомендуется применение ускорителей твердения по ГОСТ 24211. Марки по прочности на сжатие, морозостойкости и водонепроницаемости строительных смесей регламентируются ГОСТ 31357, и должны быть не ниже соответствующих марок бетона контактной поверхности.
7.11 Смазочные материалы
7.11.1 Пластичные смазочные материалы для защиты прижимных пружин от коррозии должны соответствовать ГОСТ 23258, иметь минимальную температуру применения не выше минимальной среднесуточной температуры воздуха для района строительства и максимальную температуру применения - не ниже 50 °С.
7.12 Стальные элементы конструкции деформационных швов
7.12.1 Стальные элементы конструкций швов изготовляют из сталей следующих марок:
- 16 Д, 15ХСНД, 15ХСНД-2, 10ХСНД, 10ХСНД-2, 15ХСНД-3, 09Г2С и 09Г2СД по ГОСТ 6713 - для элементов, изготовляемых из листовой стали;

- профильді болаттан дайындалатын элементтер үшін- 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С және 09Г2СД - ГОСТ 8509 және ГОСТ 8510 бойынша;
- жиектеу үшін - ВСт-5сп2 ГОСТ 380 бойынша.
7.12.2 Анкерлік шығарылымдар мен жіктердің монолитті учаскелерін арматуралау үшін ГОСТ 5781 және ГОСТ 380 бойынша А-II класты кезеңділік профиль арматурасы қолданылады.
А қосымшасы (міндетті) Ұсынылатын материалдары бар деформациялық жіктер
ТІЗІМДЕМЕСІ
Деформациялық жік ЗШ-10
1 - мастика; 2 - жүретін бөлік жамылғысы; 3 – көпір төсемі жабындысын гидрооқшаулау; 4 - металл тіреу тілімшесі
А.1-кесте - Деформациялық жік құрылымы
А.1-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Жабық
I
5
2-3
2
10
II,III
7
IV
10
А.2 – кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Мастика
Ыстық битумды мастика
ҚР СТ 2367
Металл тіреу тілімшесі
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД
ГОСТ 6713
Деформациялық жік ЗШ-10А
1- мастика, 2 - арматуралайтын қабат, 3 – көпір төсемі жабындысын гидрооқшаулау; 4 - металл тіреу тілімшесі; 5 - жүретін бөлік жамылғысы
А.2- сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.3-кесте -Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Жабық
I
5
2-3
2
10
II,III
7
IV
10
А.4-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Мастика (герметик)
Ыстық битумды мастика
ҚР СТ 236
Металл тіреуіш тілімше
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД
ГОСТ 6713
Арматуралайтын қабат
Баяу балқитын полимер талшықтардан жасалатын геотор
6.9 т.
Деформациялық жік ДШМ-1-10
1 - металл тіреу тілімшесі; 2 – бөлетін төсем;
3 – тегістейтін қабат; 4 - гидрооқшаулау; 5 – қорғайтын қабат;
6 - асфальтбетон жамылғысы
А.3-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.5-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Жабық
I- IV
10
2-3
2
10
А.6-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Металл тіреуіш тілімше
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД
ГОСТ 6713
Бөлетін төсем
Ыстық битумды мастика
ҚР СТ 2367
Деформациялық жік ДШР-1-10
1 - саңылаудың резеңке тығыздағышы ; 2 - герметикалайтын мастика;
3 - гидрооқшаулау; 4 - қорғайтын қабат; 5 - асфальтбетон жамылғысы; 6 дренаж
А.4-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.7-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Жабық
I- IV
10
2-3
2
10
А.8-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
РРезеңке тығыздағыш

- 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С и 09Г2СД - по ГОСТ 8509 и ГОСТ 8510 - дл элементов, изготовляемых из профильной стали;
- ВСт-5сп2 по ГОСТ 380 - для окаймления.
7.12.2 Для анкерных выпусков и армирования монолитных участков у швов применяют арматуру периодического профиля класса А-II по ГОСТ 5781 и ГОСТ 380.
Приложение А
(обязательное)
КАТАЛОГ
деформационных швов с рекомендуемыми материалами
Деформационный шов ЗШ-10
1 - мастика; 2 - покрытие проезжей части; 3 - гидроизоляция одежды мостового полотна; 4 - металлическая опорная пластина
Рисунок А.1- Конструкция деформационного шва
Таблица А.1-Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Закрытый
I
5
2-3
2
10
II,III
7
IV
10
Таблица А.2 -Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Мастика
Горячая битумная мастика
СТ РК 2367
Металлическая
опорная пластина
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД
ГОСТ 6713
Деформационный шов ЗШ-10А
1- мастике, 2 - армирующая прослойка, 3 - зидроизоляция одежды мостового полотна; 4 - металлическая опорная пластина; 5 - покрытие проезжей части
Рисунок А.2- Конструкция деформационного шва
Таблица А.3 -Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Попереч
ные
Вертикаль
ные
Закрытый
I
5
2-3
2
10
II,III
7
IV
10
Таблица А.4 -Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Мастика (герметик)
Горячая битумная мастика
СТ РК 2367
Металлическая
опорная пластина
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД
ГОСТ 6713
Армирующая прослойка
Геосеткак из тугоплавких полимерных волокон
п.6.9
Деформационный шов ДШМ-1-10
1 - металлическая опорная пластина; 2 - отделяющая прокладка;
3
- выравнивающий слой; 4 - гидроизоляция; 5 - защитный слои;
6 - асфальтобетонное покрытие
Рисунок А.3 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.5 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Закрытый
I- IV
10
2-3
2
10
Таблица А.6 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Металлическая
опорная пластина
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД
ГОСТ 6713
Отделяющая прокладка
Горячая битумная мастика
СТ РК 2367
Деформационный шов ДШР-1-10
1 - резиновый уплотнитель зазора; 2 - герметизирующая мастика;
3 - гидроизоляция; 4 - защитный слой; 5 - асфальтобетонное покрытие; 6 дренаж
Рисунок А.4 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.7 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Закрытый
I- IV
10
2-3
2
10
Таблица А.8 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
РРезиновый
уплотнитель

Резеңке НО-68-1 (қатал жағдайларда қолдану үшін)
[11]
Мастика
Ыстық битумды мастика
ҚР СТ 2367
Деформациялық жік ДШ-3
1 - мастика; 2 – деформациялық саңылауда түйін құратын көпір төсемі жабындысын гидрооқшаулау; 3 - металл компенсатор: 4 - жүретін бөлік жамылғысы; 5 - тығыздағыш;6 - қорғайтын қабат; 7 – гидрооқшаулау жолағы; 8 – тегістейтін қабат
А.4-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.9-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Жабық
I
5
2-3
2
10
II,III
7
IV
10
А.10-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Мастика (герметик)
Ыстық (суық) битум мастикасы
ҚР СТ 2367
1 типті металл компенсатор
2 типті металл компенсатор
1. Қалыңдығы 1.5…2 мм жезді жолақты болат
2. Қалыңдығы 1,0…1,5 мм мырышталған болат
3.Арматура Ø 14…16 мм
ГОСТ 2208
ГОСТ 8075
ГОСТ 5781
Тығыздағыш
1.Пенопласт
2.Полиуретанды толтыру материалы
ГОСТ 15588
6.1.10 т.
Гидрооқшаулау
6.10 т.
Деформациялық жік ДШ - 3А
1 - мастика; 2 - геотордан жасалған арматуралайтын қабат;
3 - деформациялық саңылауда түйін құратын көпір төсемі жабындысын гидрооқшаулау; 4 - металл компенсатор; 5 - жүретін бөлік жамылғысы; б - тығыздағыш; 7 - қорғайтын қабат; 8 - гидрооқшаулау жолағы; 9 - тегістейтін қабат
А.5-суреттер - Деформациялық жік құрылымы
А.11-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Жабық
I
7
3
2
10
II,III
10
IV
13
А.12-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Мастика (герметик)
Ыстық (суық) битум мастикасы
ҚР СТ 2367
1 типті металл компенсатор
2 типті металл компенсатор
1. Қалыңдығы 1.5…2 мм жезді жолақты болат
2. Қалыңдығы 1,0…1,5 мм мырышталған болат
3.Арматура Ø 14…16 мм
ГОСТ 2208
ГОСТ 8075
ГОСТ5781
Тығыздағыш
1.Пенопласт
2.Полиуретанды толтыру материалы
ГОСТ 15588
6.1.10 т.
Гидрооқшаулау
6.10 т.
Арматуралайтын қабат
Баяу балқитын полимер талшықтардан жасалған геотор
6.9 т.
Деформациялық жік ДШ – МЗ-А
1 - жүретін бөлік тақтасы; 2 - тегістейтін қабат; 3 - гидрооқшаулау;
4 - қорғайтын қабат;5 - жүретін бөлік жамылғысы; 6 - компенсатор;
7 - саңылауды тығыздағыш; 8 – толтыру толтыру материалы
А.6-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.13 - кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлде-нең
Тік
Толтырылған
(мастикамен, асфальтбетон жамыл-ғысы деңгейінде)
I
10
6
4
10
II,III
12
IV
15
А.14-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе

Резина НО-68-1 (для применения суровых условиях)
[11]
Мастика
Горячая битумная мастика
СТ РК 2367
Деформационный шов ДШ-3
1 - мастика; 2 - гидроизоляция одежды мостового полотна, образующая петлю в деформационном зазоре; 3 - металлический компенсатор: 4 - покрытие проезжей части; 5 - уплотнитель;6 - защитный слой; 7 - полоса гидроизоляции; 8 - выравнивающий слой
Рисунок А.4 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.9 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Закрытый
I
5
2-3
2
10
II,III
7
IV
10
Таблица А.10 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Мастика (герметик)
Горячая (холодная) битумная мастика
СТ РК 2367
Металлический компенсатор типа 1 Металлический компенсатор типа 2
1.Латунная полосовая сталь толщина 1.5…2 мм
2.Оцинкованная сталь толщиной 1,0…1,5 мм
3.Арматура Ø 14…16 мм
ГОСТ 2208
ГОСТ 8075
ГОСТ5781
Уплотнитель
1.Пенопласт
2.Полиуретоновые материалы заполнения
ГОСТ 15588
п.6.1.10
Гидроизоляция
п.6.10
Деформационный шов ДШ - 3А
1 - мастика; 2 - армирующая прослойка из геосетки; 3 - гидроизоляция одежды мостового полотна,образующая петлю в деформационном зазоре; 4 - металлический компенсатор; 5 - покрытие проезжей части; б - уплотнитель; 7 - защитный слой; 8 - полоса гидроизоляции; 9 - выравнивающий слой
Рисунок А.5 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.11 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Закрытый
I
7
3
2
10
II,III
10
IV
13
Таблица А.12 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Мастика (герметик)
Горячая (холодная) битумная мастика СТ РК 2367
Металлический компенсатор типа 1 Металлический компенсатор типа 2
1.Латунная полосовая сталь толщина 1.5…2 мм
2.Оцинкованная сталь толщиной 1,0…1,5 мм
3.Арматура Ø 14…16 мм
ГОСТ 2208
ГОСТ 8075
ГОСТ5781
Уплотнитель
1.Пенопласт
2.Полиуретоновые материалы заполнения
ГОСТ 15588
п.6.1.10
Гидроизоляция
п.6.10
Армирующая
прослойка
Геосетка из тугоплавких полимерных волокон
п. 6.9
Деформационный шов ДШ – МЗ-А
1 - плита проезжей части; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция; 4 - защитный слой;5 - покрытие проезжей части; 6 - компенсатор; 7 - уплотнитель зазора;8 - материал заполнения
Рисунок А.6 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.13 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненный
(с мастикой в уровне
асфальтобетонного
покрытия)
I
10
6
4
10
II,III
12
IV
15
Таблица А.14 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание

1 типті компенсатор 2 типті компенсатор
1. Қалыңдығы 1.5…2 мм жезді жолақты болат
2. Қалыңдығы 1,0…1,5 мм мырышталған болат
ГОСТ 2208 ГОСТ 8075
Саңылауды тығыздағыш
Полуретинді пенопласт толтыру толтыру материалы
ГОСТ 15588
6.1.10 т.
Толтыру толтыру материалы
Салқындай қолданылатын герметиктер. Ыстықтай қолданылатын герметиктер
ГОСТ 25945 ГОСТ 30740 ГОСТ 15836 ГОСТ 26.589
Деформациялық жік ДШ – МЗ О
1 - жүретін бөлік тақтасы; 2 - жүретін бөлік жамылғысы; 3 - компенсатор; 4 - саңылауды тығыздағыш; 5 - толтыру толтыру материалы; 6 – жиектеу анкеровкасы; 7 – металды жиектеу:
А.7-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.15- кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған (болат жиектеумен)
I
15
6
4
10
II,III
17
IV
20
А.16 - кесте -Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Саңылауды тығыздағыш
Полуретинді пенопласт толтыру материалы
ГОСТ 15588
6.1.10 т.
Толтыру материалы
Салқындай қолданылатын герметиктер. Ыстықтай қолданылатын герметиктер.
ГОСТ 25945
ҚР СТ 2367
ГОСТ 15836 ГОСТ 26589
Жиектеуді анкерлеу
Арматура Ø25 мм.
Қалыңдығы 8 мм ВСт 3 сп 2 болаттан жасалған болат табақ
ГОСТ 5781 ГОСТ 380
Металл жиектеу
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД болатан жасалған 63x63x5 бұрыш
ГОСТ 5781
Деформациялық жік ДШ – МЗ – ОП
1-      жүретін бөлік тақтасы; 2 - тегістейтін қабат; 3 - гидрооқшаулау;
4 - қорғайтын қабат;5 - жүретін бөлік жамылғысы; 6 - компенсатор;
7 - саңылауды тығыздағыш;8 - толтыру материалы; 9 – бетонды құйылма;
10 – бетон құйылманы арматуралау;11 - герметик; 12 - дренаж;
13 – металл жиектеу
А.8-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.17-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған
(болат жиектеумен)
I
15
10
5
15
II,III
17
IV
20
А.18 -кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Саңылауды тығыздағыш
Полуретинді пенопласт толтыру материалы
ГОСТ 15588
6.1.10 т.
Толтыру материалы
Суықтай қолданылатын герметиктер.
Ыстықтай қолданылатын герметиктер
ҚР СТ 2367
ГОСТ 25945

Компенсатор тип 1 компенсатор тип 2
1. Латунная стальная полоса толщиной 1,5...2 мм
2. Оцинкованный лист толщиной 1,0.,,1,5 мм
ГОСТ 2208 ГОСТ 8075
Уплотнитель
зазора
Пенопласт полуретиновые материалы заполнение
ГОСТ 15588
п, 6.1.10
Материал
заполнения
Герметики холодного применения. Герметики горячего применения.
ГОСТ 25945 ГОСТ 30740 ГОСТ 15836 ГОСТ 26.589
Деформационный шов ДШ – МЗ - О
1 - плита проезжей части; 2 - покрытие проезжей части; 3 - компенсатор; 4 - уплотнитель зазора; 5 - материал заполнения; 6 - анкеровка окаймления; 7 - металлическое окаймление:
Рисунок А.7 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.15 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненный
(со стальным окаймлением)
I
15
6
4
10
II,III
17
IV
20
Таблица А.16 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Уплотнитель
зазора
Пенопласт полуретиновые материалы заполнение
ГОСТ 15588
п. 6.1.10
Материал
заполнения
Герметики холодного применения. Герметики горячего применения.
ГОСТ 25945
СТ РК 2367
ГОСТ 15836 ГОСТ 26589
Анкеровка окаймления
Арматура Ø25 мм.
Стальной лист толщиной 8 мм из стали ВСт 3 сп 2
ГОСТ 5781 ГОСТ 380
Металлическое
окаймления
Уголок 63x63x5 из стали 16Д, 15ХСНД, 10ХСНД
ГОСТ 5781
Деформационный шов ДШ – МЗ - ОП
1- плита проезжей части; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция;
4 - защитный слой;5 - покрытие проезжей части; 6 - компенсатор;
7 - уплотнитель зазора;8 - материал заполнения; 9 - бетонный пролив;
10 - армирование бетонного пролива;11 - герметик; 12 - дренаж;
13 - металлическое окаймление
Рисунок А.8 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.17 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненный
(со стальным окаймлением)
I
15
10
5
15
II,III
17
IV
20
Таблица А.18 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Уплотнитель
зазора
Пенопласт полуретиновые материалы заполнение
ГОСТ 15588
п. 6.1.10
Материал
заполнения
Герметики холодного применения.
Герметики горячего применения.
СТ РК 2367
ГОСТ 25945

ГОСТ 15836 ГОСТ 26589
Жиектеуді анкерлеу
Арматура Ø25 мм.
Қалыңдығы 8 мм ВСт 3 сп 2 болаттан жасалған болат табақ
ГОСТ 5781 ГОСТ 380
Металл жиектеу
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД болатан жасалған 63x63x5 бұрыш
ГОСТ 5781
Деформациялық жік ДШ – З ЩМ
1 - аралық құрылыс құрылымы; 2 - гидрооқшаулау; 3 – көпір төсемі жабындысының қорғайтын қабаты; 4 - көпір төсемі жабындысының жүретін бөлік жамылғысы; 5 – тіреуіш тілімше; 6 – ыстық мастиканы майлау қабаты ( гидрооқшаулаудан басқа); 7 - штрабыны шағыл тасты-мастикалы толтырудың бірінші қабаты; 8 - шағыл тасты-мастикалы толтырудың екінші қабаты; 9 –ыстықтай күйінде төселген герметик қабаты; 10 – ұсақ шағыл тас кедір-бұдыр қабат); 11 - орамдық гидрооқшаулау түйіні
А.9-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.19-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау үстіндегі шағыл тасты-мастикалы қоймамен

ГОСТ 15836 ГОСТ 26589
Анкеровка окаймления
Арматура Ø25 мм.
Стальной лист толщиной 8 мм из стали ВСт 3 сп 2
ГОСТ 5781 ГОСТ 380
Металлическое
окаймления
Уголок 63x63x5 из стали 16Д, 15ХСНД, 10ХСНД
ГОСТ 5781
Деформационный шов ДШ – З – ЩМ
1 - конструкции пролетного строении; 2 - гидроизоляция; 3 - защитный слой одежды мостового полотна; 4 - покрытие проезжей часто одежды мостового полотна; 5 - опорная пластина; 6 - слой обмазки горячей мастикой (кроме гидроизоляции); 7 - первый слой щебеночно-мастичного заполнения штрабы; 8 - второй слой щебеночно-мастичного заполнения штрабы; 9 - слой герметика, укладываемого в горячем состоянии; 10 - мелкий щебень шероховатый слой); 11 - петля рулонной гидроизоляции
Рисунок А.9 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.19 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
С щебеночно-мастичной вставкой над зазором

Резеңке: HO-68-I; 7-7097
ИРП-1347-1
[12]
[13]
Деформациялық жік ДШ-РК
1 - аралық құрылыс, 2 - тегістейтін қабат; 3 - көпір төсемін гидрооқшаулау;
4 - көпір төсемі жабындысының қабаты; 5 - полимербетон құйылма; 6 - жиектеу;
7 – компенсатор
А.13-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.27-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Жол жамылғысындағы бекіткішпен
I-IV
35
15
10
10
А.28 -кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сл 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Резеңке тығыздағыш
компенсатор
Резеңке HO-68-I
[11]
Полимербетон құйылма
7.5 т.
Деформациялық жік ОП-ДШ-35(3)
1 – жиектеу жолағы; 2 – қаттылық қабырғасы; 3 - анкер - қамыт 1; 4 - анкер - қамыт 2; 5 - фиксатор; 6 - резеңке тығыздағыш компенсатор; 7 - анкер – өзек
А.14-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.27-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Резеңке компенсатормен толтырылған
I-IV
35
15
10
10
А.28 -кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу жолағы
16Д немесе 15ХСНД маркалы болат
ГОСТ 6713
Қаттылық қабырғасы
Вст 3 сл 5 немесе В ст 5 сп 2 маркалы болат
ГОСТ 380
Анкер-қамыт
В ст 5 сп 2 маркалы болаттан жасалған А- II және А- III класты арматура
ГОСТ 5781
Фиксатор
09Г2 немесе 09Г2Д маркалы болат
ГОСТ 19281 ГОСТ 10885
Резеңке тығыздағыш
компенсатор
1 нұсқа: Резеңке МРП 1347 Нұсқа 2: резеңке НО-68-1
[11]
Анкер-өзек
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Деформациялық жік ОП - ДШ - 55(3)
1 - жиектеу; 2 – қаттылық қабырғасы; 3 - фиксатор; 4 - фиксатор заклинка;
5 - анкер-өзек; 6 - анкер-қамыт; 7 - К-8 типті резеңке тығыздағыш компенсатор
А.15-кесте - Деформациялық жік құрылымы
А.29-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Резеңке компенсатормен толтырылған
I-IV
55
25
10
15
А.30-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
16Д немесе 15ХСНД маркалы болаттан жасалған бұрыш
ГОСТ 6713
Жиектеу жолағы
16Д немесе15ХСНД маркалы болат
ГОСТ 6713
Қаттылық қабырғасы
Вст 3 сл 5 немесе Вст 5 сп 2 маркалы болат
ГОСТ 380
Фиксатор
09Г2 немесе 09Г2Д маркалы болат
ГОСТ 19281 ГОСТ 10885
Фиксатордың заклинкасы
ВстЗ сп5 маркалы (табақты) болат
ГОСТ 380
Анкер-өзек
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Анкер-қамыт
В ст 5 сп 2 маркалы болаттан жасалған А-II және А-III класты арматура
ГОСТ 5781
Резеңке тығыздағыш
компенсатор
1 нұсқа: Резеңке МРП 1347
2 нұсқа: Резеңке НО-68-1
[11]
Деформациялық жік ОП - ДШ – 70 (б)

Резина: HO-68-I; 7-7097
ИРП-1347-1
[12]
[13]
Деформационный шов ДШ-РК
1 - пролетное строение, 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового полотна;
4 - слои одежды мостового полотна; 5 - полимербетонный прилив; 6 - окаймление; 7 компенсатор
Рисунок А.13 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.27 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
С креплением в дорожном покрытии
I-IV
35
15
10
10
Таблица А.28 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймления
Крайняя балка из стали Ст 3 сл 5
ГОСТ 8509
Резиновый
компенсатор
Резина HO-68-I
[11]
Полимербетонный
прилив
п.7.5
Деформационный шов ОП-ДШ-35(3)
1 - полоса окаймления; 2 - ребро жесткости; 3 - анкер - хомут 1; 4 - анкер - хомут 2; 5 - фиксатор; 6 - резиновый компенсатор; 7 - анкер – стержень
Рисунок А.14 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.27 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненый с резиновы компенсатором
I-IV
35
15
10
10
Таблица А.28 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Полоса
окаймления
Сталь марки 16Д или 15ХСНД ГОСТ 6713
Ребро жесткости Сталь марки Вст 3 сл 5 или В ст 5 сп 2 ГОСТ 380
Анкер-хомут Арматура класса А- II и А- III из стали марки В ст 5 сп 2 ГОСТ 5781
Фиксатор
Сталь марки 09Г2 или 09Г2Д
ГОСТ 19281 ГОСТ 10885
Резиновый
компенсатор
Вариант 1: Резина МРП 1347 Вариант 2: Резина НО-68-1 [11]
Анкер-стержень Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Деформационный шов ОП - ДШ - 55(3)
1 - окаймление; 2 - ребро жесткости; 3 - фиксатор; 4 - заклинка фиксатора; 5 - анкер-стержень; 6 - анкер-хомут; 7 - резиновый компенсатор типа К-8
Рисунок А.15 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.29 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненый с резиновы компенсатором
I-IV
55
25
10
15
Таблица А.30 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Уголок из стали марок 16Д или 15ХСНД ГОСТ 6713
Полоса
окаймления
Сталь марки 16Д или 15ХСНД ГОСТ 6713
Ребро жесткости Сталь марки Вст 3 сл 5 или Вст 5 сп 2 ГОСТ 380
Фиксатор
Сталь марки 09Г2 или 09Г2Д ГОСТ 19281 ГОСТ 10885
Заклинка
фиксатора
Сталь (листовая) марок ВстЗ сп5 ГОСТ 380
Анкер-стержень Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Анкер-хомут Арматура класса А-II и А-III из стали марки В ст 5 сп 2 ГОСТ 5781
Резиновый
компенсатор
Вариант 1: Резина МРП 1347 Вариант 2: Резина НО-68-1 [11]
Деформационный шов ОП - ДШ – 70 (б)

1 - жиектеу: 2 - қаттылық қабырғасы; 3 – фиксатор тақта; 4 - сомын d 36;
5 - анкер - өзек; 6 - анкер - қамыт; 7 - резеңке тығыздағыш компенсатор;
8 - бұрандама М22; 9 - тығырық
А.16-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.31 - кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған резеңке компенсатормен
I-IV
55
25
10
15
А.32-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
16Д немесе 15ХСНД маркалы болаттан жасалған бұрыш
ГОСТ 6713
Қаттылық қабырғасы
Вст 3 сл 5 немесе Вст 5 сп 2 маркалы болат
ГОСТ 380
Тақта фиксатор
09Г2 немесе 09Г2Д маркалы болат
ГОСТ 19281 ГОСТ 10885
Анкер-өзек
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Анкер-қамыт
В ст 5 сп 2 маркалы болаттан жасалған А-II және А-III класты арматура
ГОСТ 5781
Резеңке тығыздағыш
компенсатор
1 нұсқа: Резеңке МРП 1347
2 нұсқа: Резеңке НО-68-1
[11]
Деформациялық жік ОП - ДШ – 70 (зп)
1 - аралық құрылыс; 2 - көпір төсемін гидрооқшаулау; 3 - жиектеу;
4 - компенсатор; 5 - анкерлік тілімше; 6 - бетон құйылманы арматуралау;
7 - бар арматура; 8 - жүретін бөлік жамылғысы; 9 - анкер-қамыт
А.17-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.33 –кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған резеңке компенсатормен
I-IV
70
35
15
20
А.34 -кесте Деформациялық жікті құруға арналған ұсыныс материалы
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
16Д немесе 15ХСНД маркалы болаттан жасалған бұрыш
ГОСТ 6713
Анкерлік тілімше
Вст 3 сп 5 немесе В ст 5 сп 2 маркалы болат
ГОСТ 380
Бетон құйылманы арматуралау
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Анкер-қамыт
В ст 5 сп 2 маркалы болаттан жасалған А-II және А-III класты арматура
ГОСТ 5781
Резеңке тығыздағыш
компенсатор
1 нұсқа: Резеңке МРП 1347
2 нұсқа: Резеңке НО-68-1
[11]
Деформациялық жік ОП-ДШ-100
1 - аралық құрылыс; 2 - көпір төсемін гидрооқшаулау; 3 - жиектеу;
4 - компенсатор; 5 - анкерлік тілімше; 6 - бетон құйылманы арматуралау;
7 - бар арматура; 8 - жүретін бөлік жамылғысы;
9 – шу басатын тілімшелер; 10 –ауыспалы аумақ
А.18-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.35-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған резеңке компенсатормен
I-IV
100
35
15
20
А.36-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Резеңке тығыздағыш Таспалы компенсатор
1 нұсқа: Протекторлық резеңке (әдеттегі жағдайларда қолдану үшін)

1 - окаймление: 2 - ребро жесткости; 3 - плита фиксатор; 4 - гайка d 36;
5 - анкер - стержень; 6 - анкер - хомут; 7 - резиновый компенсатор;
8 - болт М22; 9 - шайба
Рисунок А.16 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.31 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненый с резиновы компенсатором
I-IV
55
25
10
15
Таблица А. 32 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Уголок из стали марок 16Д или 15ХСНД ГОСТ 6713
Ребро жесткости Сталь марки Вст 3 сл 5 или Вст 5 сп 2 ГОСТ 380
Плита фиксатор Сталь марки 09Г2 или 09Г2Д ГОСТ 19281 ГОСТ 10885
Анкер-стержень Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Анкер-хомут Арматура класса А-II и А-III из стали марки В ст 5 сп 2 ГОСТ 5781
Резиновый
компенсатор
Вариант 1: Резина МРП 1347 Вариант 2: Резина НО-68-1 [11]
Деформационный шов ОП - ДШ – 70 (зп)
1 - пролетное строение; 2 - гидроизоляция мостового полотна; 3 - окаймление;
4 - компенсатор; 5 - анкерная пластина; 6 - армирование бетонного пролива;
7 - существующая арматура; 8 - покрытие проезжей части; 9 - анкер-хомут
Рисунок А.17 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.33 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненый с резиновы компенсатором
I-IV 70 35 15 20
Таблица А.34 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Уголок из стали марок 16Д или 15ХСНД ГОСТ 6713
Анкерная
пластана
Сталь марки Вст 3 сп 5 или В ст 5 сп 2 ГОСТ 380
Армирование бетонного прилива Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Анкер-хомут Арматура класса А-II и А-III из стали марки В ст 5 сп 2 ГОСТ 5781
Резиновый
компенсатор
Вариант 1: Резина МРП 1347 Вариант 2: Резина НО-68-1 [11]
Деформационный шов ОП-ДШ-100
1 - пролетное строение; 2 - гидроизоляция мостового полотна; 3 - окаймление;
4 - компенсатор; 5 - анкерная пластина; 6 - армирование бетонного пролива;
7 - существующая арматура; 8 - покрытие проезжей части;
9 - шумоподавляющие пластины; 10 - переходная зона
Рисунок А.18 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.35 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненный с резиновым компенсатором
I-IV
100
35
15
20
Таблица А.36 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Резиновый
ленточный
компенсатор
Вариант 1: Резина протекторная (для применения в обычных условиях)

2 нұсқа: Резеңке НО-68-1 (қатал жағдайларда қолдану үшін)
[11]
Бетон құйылмасын арматуралау
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Анкерлік тілімше
Вст 3 сп 5 немесе В ст 5 сп 2 маркалы болат
ГОСТ 380
Бар
арматура
09Г2С d=25 мм болаттан жасалған арматуралық болат.
ГОСТ 5781
Шу басатын тілімше
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД
ГОСТ 6713
Ауыспалы аумақ
Шағыл тасты-мастикалы толтыру материалы
ҚР 2597
Деформациялық жік МП-ДШ-160
(бетон-бетон)
1 - аралық құрылыс; 2 - көпір төсемін гидрооқшаулау; 3 - жиектеу;
4 - компенсатор; 5 - анкерлік тілімше; 6 - бетон құйылманы арматуралау;
7- бар арматура; 8 - арматура Ø16 АIII; 9 – аралық негізгі арқалық; 10 - ауыспалы аумақ
А.19-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.37-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған резеңке компенсатормен
I-IV
160
50
20
20
А.38-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Резеңке тығыздағыш
таспалы
компенсатор
1 нұсқа: Протекторлық резеңке (әдеттегі жағдайларда қолдану үшін)
2 нұсқа: Резеңке НО-68-1 (қатал жағдайларда қолдану үшін)
[11]
Бетон құйылмасын арматуралау
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Анкерлік
тілімше
Вст 3 сп 5 немесе В ст 5 сп 2 маркалы болат
ГОСТ 380
Бар
арматура
09Г2С d=25 мм болаттан жасалған арматуралық болат.
ГОСТ 5781
Ауыспалы аумақ
Шағыл тасты-мастикалық толтыру материалы
ҚР 2597
Деформациялық жік МП-ДШ-160
(бетон-металл)
1 - В35 W8 F300 кем емес бетон; 2 - көпір төсемін гидрооқшаулау; 3 - жиектеу;
4 - компенсатор; 5 - анкерлік тілімше; 6 - бетон құйылманы арматуралау;
7 - арматура 016 АIII қадамы 250 мм; 8 - арматура Ø16 AIII;
9 - аралық негізгі арқалық; 10 - ауыспалы аумақ
А.20-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.39 -кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған резеңке компенсатормен
I-IV
160
50
20
20
А.40-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Резеңке тығыздағыш
таспалы
компенсатор
1 нұсқа: Протекторлық резеңке (әдеттегі жағдайларда қолдану үшін)
2 нұсқа: Резеңке НО-68-1 (қатал жағдайларда қолдану үшін)
[11]
Бетон құйылманы арматуралау
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Анкерлік тілімше
Вст 3 сп 5 немесе В ст 5 сп 2 маркалы болат
ГОСТ 380
Бар арматура
09Г2С d=16 мм болаттан жасалған арматуралық болат.
ГОСТ 5781
Ауыспалы аумақ
Шағыл тасты-мастикалы толтыру материалы
ҚР 2597
Деформациялық жік МП-ДШ-240
(бетон-металл)

Вариант 2: Резина НО-68-1 (для применения суровых условиях)
[11]
Армирование бетонного прилива
Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Анкерная
пластина
Сталь марки Вст 3 сп 5 или В ст 5 сп 2 ГОСТ 380
Существующая
арматура
Арматурная сталь из стали 09Г2С d=25 мм. ГОСТ 5781
Щумоподавляющая
пластина
16Д, 15ХСНД, 10ХСНД, 09Г2С, 09Г2СД ГОСТ 6713
Переходная зона
Щебено-мастичные материалы заполнения
СТ РК 2597
Деформационный шов МП-ДШ-160
(бетон-бетон)
1 - пролетное строение; 2 - гидроизоляция мостового полотна; 3 - окаймление;
4 - компенсатор; 5 - анкерная пластина; 6 - армирование бетонного пролива;
7- существующая арматура; 8 - арматура Ø16 АIII; 9 - промежуточная несущая балка; 10 - переходная зона
Рисунок А.19 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.37 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненный с резиновым компенсатором
I-IV
160
50
20
20
Таблица А.38 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Резиновый
ленточный
компенсатор
Вариант 1: Резина протекторная (для применения в обычных условиях)
Вариант 2: Резина НО-68-1 (для применения суровых условиях)
[11]
Армирование бетонного прилива
Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Анкерная
пластина
Сталь марки Вст 3 сп 5 или В ст 5 сп 2 ГОСТ 380
Существующая
арматура
Арматурная сталь из стали 09Г2С d=25 мм. ГОСТ 5781
Переходная зона
Щебено-мастичные материалы заполнения
СТ РК 2597
Деформационный шов МП-ДШ-160
(бетон-металл)
1 - бетон не менее В35 W8 F300; 2 - гидроизоляция мостового полотна; 3 - окаймление;
4 - компенсатор; 5 - анкерная пластина; 6 - армирование бетонного пролива;
7 - арматура 016 АIII шаг 250 мм; 8 - арматура Ø16 AIII;
9 - промежуточная несущая балка; 10 - переходная зона
Рисунок А.20 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.39 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненный с резиновым компенсатором
I-IV
160
50
20
20
Таблица А.40 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Резиновый
ленточный
компенсатор
Вариант 1: Резина протекторная (для применения в обычных условиях)
Вариант 2: Резина НО-68-1 (для применения суровых условиях)
[11]
Армирование бетонного прилива
Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Анкерная пластина
Сталь марки Вст 3 сп 5 или В ст 5 сп 2 ГОСТ 380
Существующая
арматура
Арматурная сталь из стали 09Г2С d=16 мм. ГОСТ 5781
Переходная зона
Щебено-мастичные материалы заполнения
СТ РК 2597
Деформационный шов МП-ДШ-240
(бетон-металл)
1 окаймление; 2 - компенсатор: 3 - промежуточная несущая балка;

1- В40 W8F300 кем емес бетон; 2-жиектеу; 3-компексатор;4 - аралық негізгі арқалық; 5-ауыспалы аумақ; 6-гидрооқшаулау; 7 - арматура Ø16 AIII;
8 - бетон құйылманы арматуралау
А.24-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.47-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Толтырылған резеңке компенсатормен
I-IV
400
160
35
20
А.48 -кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Резеңке тығыздағыш
таспалы
компенсатор
1 нұсқа: Протекторлық резеңке (әдеттегі жағдайларда қолдану үшін)
2 нұсқа: Резеңке НО-68-1 (қатал жағдайларда қолдану үшін)
[11]
Бетон құйылманы арматуралау
A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Деформациялық жік ДШ-ПС
1 - аралық құрылыс; 2 - тегістейтін қабат; 3 - көпір төсемін гидрооқшаулау; 4 – гидрооқшаулау қабатында көпір төсемі жабындысының қабаты; 5 - анкерлік элемент; 6 - герметик;7 - жиектеу: 8 – су бұратын науа; 9 - бұрандама; 10 – қысатын серіппе; 11 - стакан;12 – жылжитын табақ; 13 – тығыз төсем
А.25-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.49-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау жилжитын болат табақтармен жабылған
I-IV
80
50
20
20
А.49-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Мастика
(герметик)
Ыстық (салқын) битумды мастика
ҚР СТ 2367
Анкерлік элемент
В ст, 5 сп, 2 маркалы болаттан жасалған А-II және А-III класты арматура
ГОСТ 5781
Су бұратын науа
6.3 т.
Бұрандама М24
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Қысатын серіппе
68ГА, 68А маркалы болат
ГОСТ 18793
Стакан
15ХСНД болат – табақты прокат
ГОСТ 10885
Жылжитын табақ
09Г2 және 09Г2Д болат- табақты прокат
ГОСТ 19281
Тығыз төсем
„Көпірпласт"
[14]
Деформациялық жік ДШ-ПС-С
1 - аралық құрылыс; 2 - тегістейтін қабат; 3 – көпір төсемін гидрооқшаулау; 4 - гидрооқшаулау қабатында көпір төсемі жабындысының қабаты; 5 - анкерлік элемент; 6 - герметик; 7 - жиектеу; 8 - су бұратын науа; 9 - бұрандама;
10- қысатын серіппе; 11 - стакан; 12 - жылжитын табақ
А.26-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.50-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау жилжитын болат табақтармен жабылған
I-IV

1-Бетон не менее В40 W8F300; 2-окаймление; 3-компексатор;4 - промежуточная несущая балка; 5-переходная зона; 6-гидроизоляция; 7 - арматура Ø16 AIII;
8 - армирование бетонного пролива
Рисунок А.24 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.47 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Заполненный с резиновым компенсатором
I-IV
400
160
35
20
Таблица А.48 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Резиновый
ленточный
компенсатор
Вариант 1: Резина протекторная (для применения в обычных условиях)
Вариант 2: Резина НО-68-1 (для применения суровых условиях)
[11]
Армирование бетонного прилива
Арматура класса A-III ГОСТ 5781
Деформационный шов ДШ-ПС
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового полотна;4 - слои одежды мостового полотна на слое гидроизоляции; 5 - анкерный элемент; 6 - герметик;7 - окаймление: 8 - водоотводный лоток; 9 - болт; 10 - прижимная пружина; 11 - стакан;12 - скользящий лист; 13 - упругая прокладка
Рисунок А.25 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.49 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт скользящими стальными листами
I-IV
80
50
20
20
Таблица А.49 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Мастика
(герметик)
Горячая (холодная ) битумная мастика
СТ РК 2367
Анкерный элемент Арматура класса А-II и А-III из стали марки В ст, 5 сп, 2 ГОСТ 5781
Водоотводный лоток
п, 6.3
Болт М24 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Прижимная пружина Сталь марки 68ГА, 68А ГОСТ 18793
Стакан Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Скользящий лист Сталь 09Г2 и 09Г2Д - листовой прокат ГОСТ 19281
Упругая прокладка „Мостопласт" [14]
Деформационный шов ДШ-ПС-С
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостовогополотна ;4 - слои одежды мостового полотна на слое гидроизоляции; 5 - анкерный элемент; 6 - герметик; 7 - окаймление; 8 - водоотводный лоток; 9 - болт;
10-прижимная пружина; 11 - стакан; 12 - скользящий лист
Рисунок А.26 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.50 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт скользящими стальными листами
I-IV

150
75
30
20
А.51-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Мастика (герметик)
Ыстық (салқын) битумды мастика
ҚР СТ 2367
ААнкерлік элемент
В ст, 5 сп, 2 маркалы болаттан жасалған А-II және А-III класты арматура
ГГОСТ 5781
Су бұратын науа
6.3 т.
Бұрандама М24
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Қысатын серіппе
68ГА, 68А маркалы болат
ГОСТ 18793
Стакан
15ХСНД-болат - табақты прокат
ГОСТ 10885
Жылжитын табақ
09Г2 және 09Г2Д болат - табақты прокат
ГОСТ 19281
Тығыз төсем
"Мостопласт"
[14]
Деформациялық жік ДШ-ПС-СП
1 - жиектеу; 2 - жылжитын табақ; 3 – шеңбердегі серіппе; 4 – жиектеудің қаттылық қабырғасы; 5 - анкерлер; 6 - мастика; 7 - қорғайтын қабат; 8 – табақтың кесілген ұшы; 9 - су бұратын науа; 10 – беріктігі жоғары бұрандама; 11 – қысатын арқалық
А.27-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.52-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау жилжитын болат табақтармен жабылған
I-IV
200-300
50
20
20
А.52-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
15ХСНД болаттан жасалған болат табақ
ГОСТ 10885
Жылжитын табақ
15ХСНД болаттан жасалған болат табақ
ГОСТ 10885
Шеңбердегі серіппе
68ГА, 68Г маркалы болат
ГОСТ 10885
Қаттылық қабырғасы
В Ст 3 немесе сп 5 болаттан жасалған болат табақ
Анкерлік элемент
В ст 5 сп 2 немесе 09Г2С маркалы болаттан жасалған А-ll және А-Ill класты арматура
ГОСТ 5781
Мастика
Ыстық (суық) битумдық мастика
ГОСТ 2367
Су бұратын науа
6.3 т.
Беріктігі жоғары бұрандама
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Қысатын арқалық
15ХСНД маркалы болат
ГОСТ 10885
Деформациялық жік ДШМ-4-200
1 - жылжитын табақ; 2 - бұрандама М24; 3 - анкер; 4 - қақпақ;
5 - поролоннан немесе кеуіекті резеңкеден жасалған тығыздағыш; 6 - анкер; 7 –қатпайтын герметик; 8 - мастика немесе вулканизациялайтын герметик
А.28-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.53-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау жилжитын болат табақтармен жабылған
I-IV
200
5
10
20
А.54-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жылжитын табақ
Болат 15ХСНД - табақты прокат
ГОСТ 10885
Бұрандама М24
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Анкер
ВстЗ пс5 маркалы болат
ГОСТ 7798
Қақпақ
15ХСНД болат – табақты прокат
ГОСТ 10885
Тығыздағыш
Кеуекті, борқылдақ тілімше
[15]
Герметик
Г25, Г35, Г50 маркалы икемділігі бойын-ша герметикалайтын толтыру материалы
ГОСТ 30740
Мастика
Ыстық (суық) битумдық мастика

150
75
30
20
Таблица А.51 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Мастика
(герметик)
Горячая (холодная ) битумная мастика СТ РК 2367
ААнкерный элемент
Арматура класса А-II и А-III из стали марки В ст, 5 сп, 2 ГГОСТ 5781
Водоотводный лоток
п, 6.3
Болт М24 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Прижимная пружина Сталь марки 68ГА, 68А ГОСТ 18793
Стакан Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Скользящий лист Сталь 09Г2 и 09Г2Д - листовой прокат ГОСТ 19281
Упругая прокладка „Мостопласт" [14]
Деформационный шов ДШ-ПС-СП
1 - окаймление; 2 - скользящий лист; 3 - пружина в обойме; 4 - ребро жесткости окаймления; 5 - анкеры; 6 - мастика; 7 - защитный слой; 8 - скошенный конец листа;
9 - водоотводный лоток; 10 - высокопрочный болт; 11 - прижимная балка
Рисунок А.27 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.52 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт скользящими стальными листами
I-IV
200-300
50
20
20
Таблица А.52 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Стальной лист из стали 15ХСНД ГОСТ 10885
Скользящий лист Стальной лист из стали 15ХСНД ГОСТ 10885
Пружина в обойме Сталь марки 68ГА, 68Г ГОСТ 10885
Ребро жесткости Стальной лист из стали В Ст 3 или сп 5
Анкерный элемент Арматура класса А-ll и А-Ill из стали марки В ст 5 сп 2 или 09Г2С ГОСТ 5781
Мастика Горячая (холодная) битумная мастика ГОСТ 2367
Водоотводныйлоток
п.6.3
Высокопрочный болт Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Прижимная балка Сталь марки 15ХСНД ГОСТ 10885
Деформационный шов ДШМ-4-200
1 - скользящий лист; 2 - болт М24; 3 - анкер; 4 - крышка;
5 - уплотнитель из поролона или губчатой резины; 6 - анкер; 7 - герметик не твердеющий; 8 - мастика или вулканизированный герметик
Рисунок А.28 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.53 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт гребенчатыми плитами
I-IV
200
5
10
20
Таблица А.54 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Скользящий лист Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Болт М24 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Анкер Сталь марки ВстЗ пс5 ГОСТ 7798
Крышка Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Уплотнитель Пластины губчатые, пористые [15]
Герметик Герметизирующий материал по гибкости марки Г25, Г35, Г50 ГОСТ 30740
Мастика Горячая (холодная) битумная мастика

6.1 т.
Деформациялық жік ДШМ-4-250
1 - жылжитын табақ; 2 - бұрандама М24; 3 - анкерлік элемент; 4 - қақпақ; 5 – су бұратын науа
А.29-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.55-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау тарақты тақталармен жабылған
I-IV
250
5
10
20
А.56-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жылжитын табақ
Болат 15ХСНД - табақты прокат
ГОСТ 10885
Бұрандама М24
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Анкерлік элемент
В ст 5 сп 2 маркалы болаттан жасалған -II және A-III класты арматура
ГОСТ 5781
Қақпақ
15ХСНД болат – табақты прокат
ГОСТ 10885
Су бұратын науа
6.3 т.
Деформациялық жік ДШМ-4-200
1 – төменгі табақ; 2 – қайта жабу табағы; 3 – төзімділігі жоғары бұрандама М24; 4 – резеңке тіреу бөліктері немесе басып өтудің резеңке тозуға берік тақталар:
5 - мастика немесе вулканизацияланған герметик; 6 – су бұратын науа;
7 –қысатын тақтайша; 8 - бұрандама М12
А.30-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.57-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау тарақты тақталармен жабылған
I-IV
200
5
10
20
А.58-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Төменгі табақ
Болат15ХСНД - табақты прокат
ГОСТ 10885
Жабын табағы
Болат 15ХСНД - табақты прокат
ГОСТ 10885
Бұрандама М24
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Резеңке тіреу бөліктері
Резеңке НО-63-1 (қатал жағдайларда қолдануға арналған)
[11]
Мастика
Ыстық (суық) битумдық мастика
6.1 т.
Су бұратын науа
6.3т.
Қысатын тақтайша
Протекторлық резеңке (әдеттегі жағдайларда қолдануға арналған)
[11]
Бұрандама М12
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Деформациялық жік ДШ – ПГ-К
1 - аралық құрылыс; 2 - тегістейтін қабат; 3 - көпір төсемін гидрооқшаулау; 4 - гидрооқшаулау қабатында көпір төсемі жабындысының қабаты; 5 - анкерлік элемент; б - герметик; 7 - жиектеу; 8 - су бұратын науа; 9 – тарақты тақта; 10 - тарақты тақтаны бұрандамалық бекіту
А.31-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.59-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау тарақты тақталармен жабылған
I-IV
150
5
10
20
А.60 -кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалыдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Мастика
(герметик)
Ыстық (салқын) битумды мастика
ГОСТ 30740
Анкерлік
элемент
В ст 5 сп 2 маркалы болаттан жасалған А II и А-III класты арматура
ГОСТ 5781
Су бұратын науа

п. 6.1
Деформационный шов ДШМ-4-250
1 - скользящий лист; 2 - болт М24; 3 - анкерный элемент; 4 - крышка; 5 - лоток водоотводный
Рисунок А.29 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.55 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт гребенчатыми плитами
I-IV
250
5
10
20
Таблица А.56 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Скользящий лист Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Болт М24 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Анкерный элемент Арматура класса А-II и A-III из стали марки В ст 5 сп 2 ГОСТ 5781
Крышка Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Водоотводный
лоток
п.6.3
Деформационный шов ДШМ-4-200
1 - нижний лист; 2 - лист перекрытия; 3 - болт высокопрочный М24;
4 - резиновые опорные части или резиновые износостойкие плиты переездов:
5 - мастика или вулканизированный герметик; 6 - лоток водоотводный;
7 - планка прижимная; 8 - болт М12
Рисунок А.30 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.57 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт гребенчатыми плитами
I-IV
200
5
10
20
Таблица А.58 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Нижний лист Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Лист перекрытия Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Болт М24 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Резиновые опорные части Резина НО-63-1 (для применения суровых условиях) [11]
Мастика Горячая (холодная) битумная мастика
п. 6.1
Водоотводный
лоток
п.6.3
Планка
прижимная
Резина протекторная (для применения в обычных условиях) [11]
Болт М12 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Деформационный шов ДШ – ПГ-К
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового полотне; 4 - слои одежды мостового полотна на слое гидроизоляции; 5 - анкерный элемент; б - герметик; 7 - окаймление; 8 - водоотводный лоток; 9 - гребенчатая плита; 10 - болтовое крепление гребенчатой плиты
Рисунок А.31 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.59 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт гребенчатыми плитами
I-IV
150
5
10
20
Таблица А.60 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Мастика
(герметик)
Горячая (холодная ) битумная мастика ГОСТ 30740
Анкерный
элемент
Арматура класса А II и А-III из стали марки В ст 5 сп 2 ГОСТ 5781
Водоотводный
лоток

6,3 т.
Бұрандамалық бекіту
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Қысатын серіппе
68ГА, 68А маркалы болат
ГОСТ 18793
Стакан
Болат 15ХСНД - табақты прокат
ГОСТ 10885
Тарақты тақта
Болат 09Г2 және 09Г2Д - табақты прокат
ГОСТ 19281
Деформациялық жік ДШ – ПГ-С
1 - аралық құрылыс; 2 - тегістейтін қабат; 3 - көпір төсемін гидрооқшаулау;
4- гидрооқшаулау қабатында көпір төсемі жабындысының қабаты; 5 - анкерлік элемент; 6 - герметик; 7 - жиектеу; 8 - су бұратын науа; 9 - бұрандама; 10 - қысатын серіппе; 11 - стакан; 12 - жылжитын табақ; 13 - тығыз төсем; 14 – қарсы тарақты тақта
А.32-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.61-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Саңылау тарақты тақталармен жабылған
I-IV
200
5
10
20
А.62-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Мастика
(герметик)
Ыстық (салқын) битумды мастика
ҚР СТ 2367
Анкерлік
элемент
В ст 5 сп 2 маркалы болаттан жасалған А II и А-III класты арматура
ГОСТ 5781
Су бұратын науа
6.3 т.
Бұрандамалық М24
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
қысатын серіппе
68ГА, 68А маркалы болат
ГОСТ 18793
Стакан
Болат 15ХСНД – табақты прокат
ГОСТ 10885
Жылжитын табақ
Болат 09Г2 және 09Г2Д – табақты прокат
ГОСТ 19281
Тығыз төсем
"Көпірпласт"
[14]
Тарақты тақта
Болат 09Г2 және 09Г2Д - табақты прокат
ГОСТ 19281
Деформациялық жік ДШ – ПО-400
1 - жүретін бөлік жамылғысы; 2 - жиектеу; 3 - жылжитын табақ;
4 – серіппеге арналған стакан; 5 – тіреуіш үстелше; 6 - антифрикциялық толтыру материалы; 7 – откатты тақта; 8 – резеңке тіреу төсемдері; 9 –ауыспалы тақта; 10 - аралық құрылыс; 11 - су бұратын науа; 12 - көлденең бетон тақта
А.33-сурет - Деформациялық жік құрылымы
А.63-кесте - Қолдану саласы
Құрылым түрі
Шекті жылжулар, мм
Ауыстыруға дейін пайдаланудың ұсынылатын барынша аз мерзімі, жыл
СКР
Бойлық
Көлденең
Тік
Домалату тақталарымен
I-IV
400
100
50
15
А.64-кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалы
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Жиектеу
Ст 3 сп 5 болаттан жасалған шеткі арқалық
ГОСТ 8509
Жылжитын табақ
Болат 09Г2 және 09Г2Д – табақты прокат
ГОСТ 19281
Серіппеге арналған стакан
Болат 15ХСНД – табақты прокат
ГОСТ 10885
Тіреу үстелшесі
ВстЗ пс5 маркалы болат
ГОСТ 7798
Антифрикциялық
толтыру материалы
„Көпірпласт"
[14]
Домалату тақтасы
Болат 15ХСНД - табақты прокат
ГОСТ 10885
Резеңке тіреу төсемі
Резеңке НО-68-1 (қатал жағдайларда қолдануға арналған)
[11]
Ауыспалы тақта
Болат-15ХСНД - табақты прокат
ГОСТ 10885
Су бұратын науа

п.6,3
Болтовое крепление Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Прижимная пружина Сталь марки 68ГА, 68А ГОСТ 18793
Стакан Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Гребенчатая плита Сталь 09Г2 и 09Г2Д - листовой прокат ГОСТ 19281
Деформационный шов ДШ – ПГ-С
1 - пролетное строение; 2 - выравнивающий слой; 3 - гидроизоляция мостового полотна;
- слои одежды мостового полотна на слое гидроизоляции; 5 - анкерный элемент; 6 - герметик; 7 - окаймление; 8 - водоотводный лоток; 9 - болт; 10 - прижимная пружина; 11 - стакан; 12 - скользящий лист; 13 - упругая прокладка; 14 - ответная гребенчатая плита
Рисунок А.32 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.61 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
Зазор перекрыт гребенчатыми плитами
I-IV
200
5
10
20
Таблица А.62 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Мастика
(герметик)
Горячая (холодная ) битумная мастика СТ РК 2367
Анкерный
элемент
Арматура класса АII и А III из стали марки В ст 5 сп 2 ГОСТ 5781
Водоотводный лоток
п.6.3
Болтовое М24 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Прижимная
пружина
Сталь марки 68ГА, 68А ГОСТ 18793
Стакан Сталь 15ХСНД – листовой прокат ГОСТ 10885
Скользящий лист Сталь 09Г2 и 09Г2Д – листовой прокат ГОСТ 19281
Упругая прокладка "Мостопласт" [14]
Гребенчатая плита Сталь 09Г2 и 09Г2Д - листовой прокат ГОСТ 19281
Деформационный шов ДШ – ПО-400
1 - покрытие проезжей части; 2 - окаймление; 3 - скользящий лист;
4 - стакан для пружины; 5 - опорный столик; 6 - антифрикционный материал;
7 - откатная плита; 8 - резиновые опорные прокладки; 9 -лереходная плита;
10 - пролетное строение; 11 - водоотводный лоток; 12 - поперечная бетонная плита
Рисунок А.33 - Конструкция деформационного шва
Таблица А.63 - Область применения
Вид
конструкции
Предельные перемещения, мм
Рекомендуемый минимальный срок эксплуатации до замены, лет
СКР
Продольные
Поперечные
Вертикальные
С откатными плитами
I-IV
400
100
50
15
Таблица А.64 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Окаймление Крайняя балка из стали Ст 3 сп 5 ГОСТ 8509
Скользящий лист Сталь 09Г2 и 09Г2Д – листовой прокат ГОСТ 19281
Стакан для пружины Сталь 15ХСНД – листовой прокат ГОСТ 10885
Опорный столик Сталь марки ВстЗ пс5 ГОСТ 7798
Антифрикционный
материал
„Мостопласт" [14]
Откатная плита Сталь 15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Резиновые опорные прокладки Резина НО-68-1 (для применения суровых условиях) [11]
Переходная плита Сталь-15ХСНД - листовой прокат ГОСТ 10885
Водоотводный
лоток

200
12
280
280
15
360
360
15
А.66 -кесте - Деформациялық жікті құруға арналған ұсынылатын материалдар
ДШ бөлшектерінің атауы
Материал
Нормативтік құжат
Ескертпе
Бұрандама М24
40Х маркалы болат
ГОСТ 7798
Тығын
Ыстық битумды мастика
ГОСТ 30740
Болат тілімше
Болат 09Г2 және 09Г2Д - табақтық илем
ГОСТ 19281
Тұтасқұйылған серіппелі профиль
Ысытылған болат элементтері бар резеңке тақта
Арматуралайтын болат табақтар
СтЗ ПС2 маркалы болат
ГОСТ 8509
Герметик
Ыстық битумды мастика
ГОСТ 30740
Б қосымшасы
(міндетті) Жабық типті деформациялық жік компенсаторларының құрылымы
1 - Компенсаторды бекіту осі; 2 - Арматуралық өзек
Б.1-сурет - Жабық типті деформациялық жік компенсаторларының құрылымы
Ұсынылатын материалдар
- ГОСТ 931-90 "Табақтар мен жез тілмелер. Техникалық шарттар" бойынша қалыңдығы 1,5..,2 мм жез тілмелері;
- ГОСТ 8075-56 "Жұқа табақты жаппа мырышталған және таттан тазартылған болат. Сортимент" бойынша қалыңдығы 1,0..,1,5 мм мырышталған темір;
- ГОСТ 5781-82 бойынша А-II немесе A-III класты d=16 мм аралық пішін арматурасы.
В қосымшасы
(ұсынылатын)
Деформациялық жіктердің ұсынылатын құрылымдары және олардың қолданылу саласы
В.1 Деформациялық жіктердің тиімді құрылымдарын және олардың қолданылу саласын табу үшін автожол көпірлерінің тән топтарын белгілеуге және олар үшін қолайлы жіктер типін анықтауға тиіс.
B.2 Пайдаланудың тән шарттары бойынша, жасанды құрылыстар тиісінше, жабық, шағыл тасты-мастикалы, толтырылған, қайта жабылған және резеңке компенсаторлары бар - деформациялық жіктерді қолдану ұсынылатын үш топтарға (А, Б, В) жатқызылуы керек.
В.3 А-тобына қала көпірлері мен өтпежол жатады, олардың аралық құрылыстары астында арнайы қызметтік жайлар бар - көлікжай, автомобильдер тұрақтары, пайдалану қызметтері және т.б.. Бұл көпірлерде тұрақты күтіп ұстауды талап етпейтін және автомобильдердің байқалатын тербелістері мен тықылдарын тудырмайтын жіктердің герметикалық құрылымдары қолданылуы керек, және де жүретін бөліктегі су жіктер элементтері арқылы тесіктерден өтпеуі керек.
В.4 Б-тобына I және II санатты жолдардағы және қарқынды қозғалыспен ерекшеленетін қалалық магистральды көшелердегі (А-тобына жататындардан басқа) көпірлер мен өтпежолдар жатады. Бұл құрылыстағы деформациялық жіктер шусыз болуы, ал герметикалығы құрылымдардың жоғарғы бөлігінде, сондай-ақ науалар арқылы құрылуы керек.
В.5 В-тобы – бұл деформациялық жіктер ішінара, сосын наулармен бұрылатын ылғалды және ласты өткізе алатын VI-V санатты автомобиль жолдарындағы көпірлер, ал шусыздық талаптары міндетті болып табылмайды. Бұл топтағы жіктер құрылымдары алдыңғыға қарағанда қарапайымдау, оларды дайындау үшін герметикалық пен шусыздықты қамтамасыз ету бойынша арнайы сындарлы және технологиялық шаралар талап етілмейді.

200
12
280
280
15
360
360
15
Таблица А.66 - Рекомендуемые материалы для устройства деформационного шва
Наименование
детали ДШ
Материал
Нормативный
документ
Примечание
Болт М24 Сталь марки 40Х ГОСТ 7798
Пробка Горячая битумная мастика ГОСТ 30740
Стальная пластина Сталь 09Г2 и 09Г2Д - листовой прокат ГОСТ 19281
Монолитный упругий профиль Резиновые плиты с завулканизированными стальными элементами
Армирующие стальные листы Сталь марки СтЗ ПС2 ГОСТ 8509
Герметик Горячая битумная мастика ГОСТ 30740
Приложение Б
(обязательное)
Конструкции компенсаторов деформационного шва
закрытого типа
1 - Оси крепления компенсатора; 2 - Арматурный стержень
Рисунок Б.1 - Конструкции компенсаторов деформационного шва закрытого типа
Рекомендуемые материалы
- латунь полосовую толщиной 1,5..,2 мм по ГОСТ 931-90 "Листы и полоса латунные. Технические условия";
- оцинкованное железо толщиной 1,0..,1,5 мм по ГОСТ 8075-56 "Сталь тонколистова кровельная оцинкованная и декапированная. Сортимент";
- арматура периодического профиля d=16 мм класса А-II или A-III по ГОСТ 5781-82.
Приложение В
(рекомендуемое)
Рекомендуемые конструкции деформационных швов
и области их применения
В.1 Для выявления рациональных конструкций деформационных швов и области их применения необходимо выделить характерные группы автодорожных мостов и установить приемлемые для них типы швов.
B.2 По характерным условиям эксплуатации, искусственные сооружения могут быть отнесены к трем (А, Б, В) группам, в которых рекомендуется применять, соответственно, деформационные швы - закрытые, щебеночно-мастичные, заполненные, перекрытые и с резиновыми компенсаторами.
В.3 К группе А относятся городские мосты и путепроводы, под пролетными строениями которых имеются специальные служебные помещения - гаражи, стоянки автомобилей, эксплуатационные службы и т.д. В этих мостах должны применяться герметичные конструкции швов, не требующие постоянного ухода и не вызывающие ощутимых колебаний автомобилей и стук, причем, вода с проезжей части не должна проникать в зазор через элементы швов.
В.4 К группе Б относятся мосты и путепроводы на дорогах I и II категорий и городских магистральных улицах (кроме относящихся к группе А), отличающихся большой интенсивностью движения. Деформационные швы в этих сооружениях должны быть также бесшумны, а герметичность может быть создана как в верхней части конструкции, так и за счет лотков.
В.5 Группа В - это мосты на автомобильных дорогах VI-V категорий, для которых деформационные швы могут пропускать частично влагу и грязь, отводимые затем лотками, а требование бесшумности не является обязательным. Конструкции швов в этой группе более простые, чем в предыдущих, для их изготовления не требуется специальных конструктивных и технологических мер по обеспечению герметичности и бесшумности.

В.6 Түрлі типті деформациялық жіктерді қолданудың тиімді саласы В.1-кестесінде берілген.
В.1 - Түрлі типті деформациялық жіктерді қолданудың тиімді саласы
Жік типі
Жік құрылымы
Индекс
Қолдану саласы
Ауыстырылуы, мм
Құрылыс санаты
Ауаның барынша төмен орташа тәуліктік температурасы
Жабық
Әдеттегі асфальтбетон-мен
ДШ-1-5
5-ке дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
ДШ-1-7
7-ге дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
ДШ-1-10
10
А, Б
шектеулерсіз
ДШ-3-5
5-ке дейін
А, Б
шектеулерсіз
ДШ-3-7
7-ге дейін
А, Б
шектеулерсіз
ДШ-3-10
10
А, Б
шектеулерсіз
ДШМ-1-10
10
А, Б
>-25
ДШР-1-10
10
А, Б
>-25
Арматураланғанасфальт-бетонмен
ДШ-1А-5
5-ке дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
ДШ-1А-7
7-ге дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
ДШ-1А-10
10-ға дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
ДШ-3А-5
5-ке дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
ДШ-3А-7
7-ге дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
ДШ-3А-10
10
А, Б, В
шектеулерсіз
Шағыл-тасты-мастикалы
ДШМ-2-25
25-ке дейін
А, Б
>-25
ДШР-2-25
25-ке дейін
А, Б
>-25
Thorma Joint
20-ға дейін
А, Б
>-30
Freyssinet
Viajoint
20-ға дейін
А, Б
>-25
WaBo
Expandex 2
20-ға дейін
А, Б
>-25
ДШТ
20-ға дейін
А, Б, В
шектеулерсіз
Толтырыл-ған
Мастикамен толтырып
ДШ-М3-А
10-ға дейін
А, Б
>-30
ДШ-М3-А
12-ге дейін
А, Б
>-30
ДШ-М3-А
15
В
>-25
ДШ-М3-О
15-ке дейін
А, Б
>-30
ДШ-М3-О
17-ге дейін
А, Б
>-30
ДШ-М3-О
20
В
>-25
ДШ-М3-ОП
15-ке дейін
А, Б
>-30
ДШ-М3-ОП
17-ге дейін
А, Б
>-30
ДШ-М3-ОП
20
В
>-25
Резеңке компенсаторлармен

В.6 Рациональная область применения деформационных швов различных типов приведена в Таблице В.1.
Таблица В.1 - Рациональная область применения
деформационных швов различных типов
Тип шва
Конструкция
шва
Индекс
Область применения
Переме-щения, мм
Категория
сооружения
Минимальная среднесуточная температура воздуха
Закрытый
С обычным асфальто-бетоном
ДШ-1-5
до 5
А, Б, В
без огран.
ДШ-1-7
до 7
А, Б, В
без огран.
ДШ-1-10
10
А, Б
без огран.
ДШ-3-5
до 5
А, Б
без огран.
ДШ-3-7
до 7
А, Б
без огран.
ДШ-3-10
10
А, Б
без огран.
ДШМ-1-10
10
А, Б
>-25
ДШР-1-10
10
А, Б
>-25
С армирован-ным асфальто-бетоном
ДШ-1А-5
до 5
А, Б, В
без огран.
ДШ-1А-7
до 7
А, Б, В
без огран.
ДШ-1А-10
до 10
А, Б, В
без огран.
ДШ-3А-5
до 5
А, Б, В
без огран.
ДШ-3А-7
до 7
А, Б, В
без огран.
ДШ-3А-10
10
А, Б, В
без огран.
Щебеночно-мастичные
ДШМ-2-25
до 25
А, Б
>-25
ДШР-2-25
до 25
А, Б
>-25
Thorma Joint
до 20
А, Б
>-30
Freyssinet
Viajoint
до 20
А, Б
>-25
WaBo
Expandex 2
до 20
А, Б
>-25
ДШТ
до 20
А, Б, В
без огран.
Заполненный
С заполнением мастикой
ДШ-М3-А
до 10
А, Б
>-30
ДШ-М3-А
до 12
А, Б
>-30
ДШ-М3-А
15
В
>-25
ДШ-М3-О
до 15
А, Б
>-30
ДШ-М3-О
до 17
А, Б
>-30
ДШ-М3-О
20
В
>-25
ДШ-М3-ОП
до 15
А, Б
>-30
ДШ-М3-ОП
до 17
А, Б
>-30
ДШ-М3-ОП
20
В
>-25
С резиновыми компенсаторами

65-200
А, Б
-30
ДШРМ-3-
50(80)
80-ге дейін
А, Б
-40
Жабылған
Жылжымалы табақтармен
ДШ-ПС
50-100
Б, В
шектеулерсіз
ДШ-ПС-С
100-200
В
шектеулерсіз
ДШ-ПС-СП
200-300
В
шектеулерсіз
ДШМ-1-200
200-ге дейін
Б, В
-50
ДШРМ-4-200
200-ге дейін
Б, В
-50
Жылжымалы тарақпен
ДШ-ПГ-К
В
шектеулерсіз
ДШ-ПГ-С
Б
шектеулерсіз
ДШМ-4-250
250-ге дейін
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerV
100-ге дейін
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerP
100-200
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerR
300-800
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerK
80 -240
Б, В
-50
Freyssinet
FT
30-500
Б
-30
Сырғымалы тақтамен
ДШРМ4-100
500-1000
В
шектеулерсіз
ОП-400
400
Б
шектеулерсіз
ОП-300
300
В
шектеулерсіз
Г қосымшасы
(ұсынылатын)
Деформациялық жіктердің құндылығы мен кемшіліктері
Г.1 Жабық типті деформациялық жік
Құндылықтары:
- құрылғының шектік қарапайымдылығы;
- құнының төменділігі;
- бөлшектердің аздылығы, күрделі түйіндердің жоқтығы және материалдың аз жұмсалуы;
- бетінің тегістігі, автомобиль дөңгелегімен жақсы ілінісуі;
- қар тазартқыштармен зақымданбауы.
Кемшіліктері:
- ДШ сипаттамаларының жол жамылғысы құрылымдарына тәуелділігі;
- ДШ сипаттамаларының жол жамылғысына, қолданылатын материалдарға, ауа температурасына тәуелділігі;
- әдеттегі асфальтбетон жамылғысында микросызаттың көп болуынан агрессивтік орта әсерлеріне (мұзды, мұнай өнімдерін жою құралдары) бейімділігі;
- тозуға төзімділігінің төмендігі;
- іс жүзінде толық жөндеуге жарамсыздылығы;
- әдеттегі асфальтбетон жамылғыларында су өткізгіштігі және ұзақ мерзімде қызмет етпеуі;
- бұрыштық және тік жылжуларда қанағаттанарлықсыз жұмысы (жол жамылғысын жылжыту және ию);
- созымды емес жамылғылары (мысалы, цементбетонды) бар көпірлерде қолданудың мүмкін еместігі.
Г.2 Шағыл тасты-мастикалы деформациялық жік
Құндылығы:
- ДШ құрылымдарының қарапайымдылығы;
- ДШ жөндеу және ауыстыру оңайлығы;
- ДШ құрылғысының жоғары жылдамдылығы;
- су өткізбеушілігі;
- төменгі шу эмиссиясы;
- беттің тегістігі;
- жол жамылғысына арналған тиісті коэффициентке жақын шинасы бар ДШ бетінің ілінісу коэффициенті;
- барлық бағыттардағы жылжымалығы;
- ДШ материалдары мен құрылғысы құрашыларын дайындау оңайлығы;
- күрделі емес бұзылуларда шағыл тасты-мастикалы массаның қалпына келуі;
- қолданылу тиімділігі;
- салыстырмалы төмен құны;
- қар тазартқыштармен бұзылуға бейімсіздігі.
Кемшіліктері:
- жоғары қоршаған ауа температурасында іздер пайда болуына бейімділігі, бұл көпір жамылғысында тегіс еместік пайда болуына келтіреді;
- төмен температураларда жарық пайда болуына бейімділігі, бұл ДШ су өткізбеушілігі бұзылуына келтіреді;
- әсіресе қоршаған ортаның жоғары температураларында жүктеме астындағы сырғыштығы, және, әсіресе ЩМДШ ауданында жылжу немесе тежеу кезінде жік штрабынан өткінші көлік дөңгелектерімен ДШ толтырғышын шығару;
- бұралуға жұмыс істейтін аралық құрылыстарда ЩМДШ ы, оның нәтижесі ДШ деформациялардың ұзындығы бойынша біркелкі еместіктер пайда болуы болып табылады;
- қисық аралық құрылыстарда ЩМДШ қанағаттанарлықсыз жұмысы косина бұрышы шамасына шектеулер;
- ДШ орналасу ауданында көпірдің барынша бойлай иілуіне шектеулер;
- қоршаған орта температурасына шағыл тасты- мастикалы (ЩМ) қоспалардың физика-механикалық сипаттамаларының байланыстылығы;
- геометриялық өлшемдеріне, төселген ЩМ қоспаларының мөлшеріне, оның құрамының дұрыстығына, төсеу технологиясының сақталуына ЩМДШ техникалық және пайдалану сипаттамаларының байланыстылығы.
Г.3 Толтырылған типті деформациялық жік
Құндылықтары:
- құрылымдар қарапайымдылығы;
- құрылғы жеделдігі;
- ДШ жөндеу және ауыстыру оңайлығы;
- толтырылған типті қазіргі КДШ су өткізбеушілігі;
- барлық бағыттағы жылжымалығы;
- саңылау толтырғышының және көлік дөңгелегінің түйіспесі жоқтығы (негізгі және жылжуды қабылдайтын элементтердің функционалдық белгісі бойынша құраушыларды бөлу);
- қар тазартқыштармен бұзылуға бейімсізділігі;
- жұмыс температуралардың кең ауқымында толтырылған типті қазіргі ДШ материалының жақсы деформативті қасиеттері, пайдаланудың қысқа мерзімінде табылған ультракүлгінге және озонға тұрақтылығы.
Кемшіліктері:
- қолданылатын материалдардан ДШ сипаттамаларының тікелей байланыстылығы, олардың жұмысын талдау және тиімді қолдану саласын табу қиындықтарына келтіреді;
- ДШ ескі құрылымдарының саңылау жиектерінің ашылуына және бұзылуға бейімділігі, көпке төзбейтіндігіне (металл жиектеу);
- көпірлерде толтырылған типті қазіргі ДШ жұмыстарының ерекшіліктері мен механизмнің жеикіліксіз зерттелуі. Олардың ұзақ уақыт қолдану нәтижелерінің жоқтығы (төзімділік деректері);
- ДШ жиектеуге мәнді жүктемелер;
- аралық құрылысқа динамикалық жүктеме (жүретін бөліктің үзілісі болуы салдарынан);
- аралық құрылыстар арасындағы барынша көп саңылауға шектеу;
- жаяужол аумағында толтырылған типті ДШ қолданумен байланысты қүрделіліктер;
- толтыру материалына талап етілетін адгезияны қамтамасыз ету мақсатында аралық құрылыстардың түйіспе беттерін дайындау сапасына қойылатын жоғары талаптар (аралық құрылыстар арасындағы аз қашықтықта);
- ДШ тек белгілі температурада құрылғы мүмкідігі;
- тиімділігі жоғары материалдарды қолдану жағдайындағы мәнді шығындар, оның нәтижесінде толтырылған типті ДШ-мен аз және орташа жылжулар үшін ДШ басқа белгілі түрлері бәсекелесе бастайды.
Г.4 Серпімді компенсаторлары бар деформациялық жік
Құндылықтары:
- ДШ құрылымдары мен типтік өлшемдерінің кең таңдаулары;
- көлденең бағыттағы үлкен жылжуларда қолдану;
- ауыспалы аумақта қаттылықтың ақырын өзгеруі;
- күшті және қатты анкерлеу, аралық құрылысқа жүктеме беруге мүмкіндік туғызатын берік негізгі құрылымдар;
- агрессивті заттар әсеріне тыс ДШ негізгі салмақ түсетін құрылымдарының орналасуы.
Кемшіліктері:
- ауыспалы аумақтардың бұзылуына бейімділік;
- түйідесуге бойлай жарықтардың орналасуы;
- көлік құралдарынан болатын дөңгелектің қысымы астындағы жиектердің иілімі;
- тығыз профильде қысатын кернеулердің релаксациясы және профиль мен жиектеу арасында ластың жиналуы;
- тығыз компенсатордың күштеніп-деформациялану жай-күйін анықтау күрделілігі;
- жоғары динамикалық жүктемедан болатын жоғары шу эмиссиясы;
- құрылымдар мен құрылыстар күрделілігі;
- салыстырмалы жоғары құны;
- тығыз компенсаторларды бұрандамалық бекіту.
Г.5 Жабылған типті деформациялық жіктер
Құндылықтары:
- жүретін бөліктің үздіксіздігі;
- ДШ құрылымдары мен типтік өлшемің кең таңдау;
- үлкен бойлай жылжуларды қабылдау мүмкіндігі;
- төмен шу эмиссиясы (тарақты ДШ үшін);
- көпір құрылысына қызмет көрсететін ұйымдар күштерімен ДШ жөндеу жүргізу мүмкіндігі.
Кемшіліктері:
- ДШ жөндеу және ауыстыру күрделілігі;
- қайта жабылғын типті ДШ төмен сенімділігі;
- қар тазартқыштармен бұзылуға төзімділігі;
- барлық бағытта жылжымалылығы жоқтығы (тек көлденең бойлай бағытта жылжу жақсы қамтамасыз етіледі);
- ДШ мәнді металды қажетсінуі;
- жүретін бөліктің тегіс еместігі (бір біріне қатысты аралық құрылыстардың тік жылжулары болған кезде );
- тоттануға ұшырағыштығы;
- ДШ сындарлы элементтерінің бекітпелері босап кетуге бейімділігі;
- элементтердің түрін өзгертуі немесе олардың бекітпелері босап кетуі жағдайында аралық құрылысқа көп динамикалық әсері;
- ДШ жапсарлас жамылғының жиектері бұзылуына бейімділігі;
- ДШ есептеудің толық әдістемесі жоқтығы.
Д қосымшасы
(ұсынылатын)
Көпір құрылыстарының деформациялық жіктеріндегі аралық құрылыстардың ұштарының жылжуын анықтау
Д.1 Температура әсерінен жылжулар

65-200
А, Б
-30
ДШРМ-3-
50(80)
до 80
А, Б
-40
Перекрытый
Со скользящими
листами
ДШ-ПС
50-100
Б, В
без огран.
ДШ-ПС-С
100-200
В
без огран.
ДШ-ПС-СП
200-300
В
без огран.
ДШМ-1-200
до 200
Б, В
-50
ДШРМ-4-200
до 200
Б, В
-50
Со скользящей
гребенкой
ДШ-ПГ-К
В
без огран.
ДШ-ПГ-С
Б
без огран.
ДШМ-4-250
до 250
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerV
до 100
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerP
100-200
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerR
300-800
Б, В
-50
Proceq Tensa- FlexFingerK
80 -240
Б, В
-50
Freyssinet
FT
30-500
Б
-30
С откатными плитами
ДШРМ4-100
500-1000
В
без огран.
ОП-400
400
Б
без огран.
ОП-300
300
В
без огран.
Приложение Г
(рекомендуемое)
Достоинства и недостатки деформационных швов
Г.1 Деформационный шов закрытого типа
Достоинства:
-. предельная простота устройства;
-. малая стоимость;
- минимум деталей, отсутствие сложных узлов и низкая материалоемкость;
- ровная поверхность, хорошее сцепление с колесом автомобиля;
- невосприимчивость к повреждению снегоочистителями.
Недостатки:
- зависимость характеристик ДШ от конструкции дорожной одежды,
что требует их индивидуального проектирования;
- зависимость характеристик ДШ от состояния дорожной одежды, применяемых материалов, температуры воздуха;
- подверженность воздействию агрессивной среды (средств удаления льда, нефтепродуктов) из-за большого количества микротрещин в покрытии из обычного асфальтобетона;
- плохая износостойкость;
- практически полная не ремонтопригодность;
- водопроницаемость и недолговечность в покрытиях из обычного асфальтобетона;
- неудовлетворительная работа на угловые и вертикальные перемещения (изгиб и сдвиг дорожной одежды);
- невозможность применения в мостах с непластичным покрытием (например, цементобетонным).
Г.2 Щебеночно-мастичный деформационный шов
Достоинства:
- простота конструкции ДШ;
- простота ремонта и замены ДШ;
- высокая скорость устройства ДШ;
- водонепроницаемость;
- низкая шумовая эмиссия;
- ровность поверхности;
- коэффициент сцепления поверхности ДШ с шиной, близкий к соответствующему коэффициенту для дорожной одежды;
- подвижность во всех направлениях;
- простота изготовления составляющих материалов и устройства ДШ;
- самовосстановление щебеночно-мастичной массы при неглубоких повреждениях;
- эффективность применения;
- относительно низкая стоимость;
- невосприимчивость к повреждению снегоочистителями.
Недостатки:
- склонность к образованию колейности, особенно при повышенных температурах окружающего воздуха, что приводит к появлению неровностей мостового полотна;
- склонность к трещинообразованию при пониженных температурах, что влечет за собой нарушение водонепроницаемости ДШ;
- ползучесть под нагрузкой, особенно при повышенных температурах окружающей среды, и вынос заполнителя ДШ из штрабы шва колесами проходящего транспорта, особенно при ускорении или торможении его в районе ЩМДШ;
- неудовлетворительная работа ЩМДШ на пролетных строениях, работающих на кручение, результатом которого является появление неравномерных по длине ДШ деформаций;
- неудовлетворительная работа ЩМДШ в косых пролетных строениях и ограничения на величину угла косины;
- ограничения на максимальный продольный уклон моста в районе расположения ДШ;
- зависимость физико-механических характеристик щебеночно- мастичной (ЩМ) смеси от температуры окружающей среды;
- зависимость технических и эксплуатационных характеристик ЩМДШ от геометрических размеров штрабы, количества уложенной ЩМ смеси, правильности ее состава, соблюдения технологии укладки.
Г.3 Деформационный шов заполненного типа.
Достоинства:
- простота конструкции;
- оперативность устройства;
- простота ремонта и замены ДШ;
- водонепроницаемость современных КДШ заполненного типа;
- подвижность во всех направлениях;
- отсутствие контакта заполнителя зазора и колес транспорта (разделение составляющих элементов по функциональному признаку на несущие и воспринимающие перемещения элементы);
- невосприимчивость к повреждению снегоочистителями;
- хорошие деформативные свойства материала современных ДШ заполненного типа в широком диапазоне рабочих температур, устойчивость к ультрафиолету и озону, выявляемые за короткий срок эксплуатации.
Недостатки:
- непосредственная зависимость характеристик ДШ от применяемых материалов, что влечет за собой трудности анализа их работы и выявления рациональной области применения;
- недолговечность, склонность к разгерметизации и разрушению кромок зазора (металлического окаймления) старых конструкций ДШ;
- недостаточная изученность механизма и особенностей работы современных ДШ заполненного типа в мостах. Отсутствие результатов их долговременного применения (данных по долговечности);
- значительные нагрузки на окаймление ДШ;
- динамическая нагрузка на пролетные строения (вследствие наличия разрыва проезжей части);
- ограничение на максимальный зазор между пролетными строениями;
- сложности, связанные с применением ДШ заполненного типа в пешеходной зоне;
- высокие требования к качеству подготовки контактных поверхностей пролетных строений с целью обеспечения требуемой адгезии к материалу заполнения (при малом расстоянии между пролетными строениями);
- возможность устройства ДШ только при определенной температуре;
- значительные затраты в случае применения высокоэффективных материалов, в результате чего с ДШ заполненного типа начинают конкурировать другие известные типы ДШ для малых и средних перемещений.
Г.4 Деформационный шов с упругими компенсаторами
Достоинства:
- широки выбор конструкций и типоразмеров ДШ;
- применение при больших перемещениях в горизонтальном направлении;
- плавное изменение жесткости переходных зон;
- мощная и жесткая анкеровка, прочные несущие конструкции, позволяющие передавать нагрузки на пролетное строение;
- расположение основных несущих конструкций ДШ вне зоны действия агрессивных веществ.
Недостатки:
- склонность к разрушению переходных зон;
- образование трещин вдоль сопряжения;
- изгиб окаймлений под давлением колес от транспортных средств;
- релаксация сжимающих напряжений в упругом профиле и скопление грязи между профилем и окаймлением;
- сложность определения напряженно-деформированного состояния упругого компенсатора;
- высокая шумовая эмиссия, из-за высоких динамических нагрузок;
- сложность конструкций и устройства;
- относительно высокая стоимость;
- болтовое крепление упругих компенсаторов.
Г.5 Деформационные швы перекрытого типа
Достоинства:
- непрерывность проезжей части;
- широкий выбор конструкций и типоразмеров ДШ;
- возможность восприятия больших продольных перемещений;
- низкая шумовая эмиссия (для гребенчатых ДШ);
- возможность проведения ремонта ДШ силами организации, обслуживающей мостовое сооружение.
Недостатки:
- сложность ремонта и замены ДШ;
- низкая надежность ДШ перекрытого типа;
- восприимчивость к повреждению снегоочистителями;
- отсутствие подвижности во всех направлениях (хорошо обеспечиваются только перемещения в горизонтальном продольном направлении);
- значительная металлоемкость ДШ;
- неровность проезжей части (при наличии вертикальных перемещений пролетных строений относительно друг друга);
- подверженность коррозии;
- подверженность разбалтыванию креплений конструктивных элементов ДШ;
- большое динамическое воздействие на пролетные строения в случае деформаций элементов или разбалтывания их креплений;
- склонность к разрушению кромок прилегающего к ДШ покрытия;
- отсутствие полных методик расчета ДШ.
Приложение Д
(рекомендуемое)
Определение перемещений концов пролетных строений в деформационных швах мостовых сооружений
Д.1 Перемещения от воздействия температур

Д.1.1 Көпірдің температуралық режімі және температуралық деформациялар:
- көпір орналасқан аудан ауа райына;
- көпір материалы;
- көпірдің сындарлы элементтерінің қалыңдығына;
- көпірсырланған түске;
- күн радиациясының қарқындылығына;
- күннің қозғалуына қатысты көпірдің бағдары;
- көпірде жинақтау, жөндеу жұмыстарының немесе оларға қызмет көрсету жұмыстарының технологиясына байланысты.
Д.1.2 Тік және қисық аралық құрылыстардың жоспарындағы температуралық жылжулар, әдеттегідей, ДШ барлық ұзындығы бойынша бірдей мәндері бар көпір осі бойынша бойлай бағыты бар.
Д.1.3 Аралық құрылыстың бос ұшының толық температуралық жылжуы мынадай формула бойынша анықталады:
DТ = gТ·a·L·DT
(Д.1)
мұнда gТ - температуралық әсерлердің сенімділік коэффициенті;
a – сызықтық температуралық кеңейту коэффициенті, К-1;
L – жылжулар жиналатын аралық құрылыс құрылымдарының есептік ұзындығы (аралық құрылыстардың "тізбек" есептік ұзындығы);
DT - құрылымдардың күнмен қыздырылуы салдарынан осы аралықты көбейтуді есепке алып Тmin дан Тmax дейін есептік температураларды өзгерту аралығы, оның ішінде біркелкі емес, және бірдей емес элемент қимасы бойынша температуралардың таралуы.

Д.1.1 Температурный режим моста и температурные деформации зависят от:
- климата района, где расположен мост;
- материала моста;
- толщин конструктивных элементов моста;
- цвета, в который покрашен мост;
- интенсивности солнечной радиации;
- ориентации моста относительно движения солнца;
- технологии монтажных, ремонтных работ на мосту, либо работ по его обслуживанию.
Д.1.2 Температурные перемещения для прямых и косых в плане пролетных строений имеют, как правило, продольное направление по оси моста с одинаковым значением по всей длине ДШ.
Д.1.3 Полное температурное перемещение свободного конца пролетного строения определяют по следующей формуле:
DТ = gТ·a·L·DT
(Д.1)
где gТ - коэффициент надежности для температурных воздействий;
a - коэффициент линейного температурного расширения, К-1;
L - расчетная длина конструкции пролетного строения, с которой собираются перемещения (расчетная длина "цепи" пролетных строений);
DT - интервал изменения расчетных температур от Тmin до Тmax с учетом увеличения данного интервала вследствие прогрева конструкции солнцем, в том числе неравномерного, и неодинакового распределения температур по сечению элемента.

Д.1.4 Температуралық әсерлер үшін сенімділік коэффициенті температуралық климаттық деформациялар мен әсерлер сияқты gТ 2.32* [16] сәйкес беріледі және 1,2 тең.
Д.1.5 Температуралық әсерлерден болатын жылжуларды есептеу кезінде сызықтық кеңейту коэффициентін a 2.27* [16] сәйкес болат және болаттемірбетон құрылымдар үшін 1,2·10-5 тең, ал темірбетон құрылымдар үшін - 1,0·10-5 қабылдау ұсынылады.
Д.1.6 Көпір элементтерінің температуралық жылжуларын есептеу кезінде түрлі материалдар үшін сызықтық температуралық кеңейтудің дәлдеу коэффициенттер мәндерін пайдалануға болады (Д.1-кесте).
Бұдан басқа, бойлай бағыттағы температуралық жылжулар қолданылатын тірек бөліктеріне және және олардың орналасуына және аралық құрылыстардың құрылымдарына байланысты.
Д.1-кесте
Құрылым материалы

Д.1.4 Коэффициент надежности для температурных воздействий gТ задается согласно 2.32* [16] как для температурных климатических деформаций и воздействий и равен 1,2.
Д.1.5 При расчете перемещений от температурных воздействий коэффициент линейного расширения a согласно 2.27* [16] рекомендуется принимать для стальных и сталежелезобетонных конструкций равным 1,2·10-5, а для железобетонных конструкций - 1,0·10-5.
Д.1.6 При расчетах температурных перемещений элементов мостов можно использовать более точные значения коэффициентов линейного температурного расширения для различных материалов (таблица Д.1).
Кроме того, температурные перемещения в продольном направлении зависят от применяемых опорных частей и их расположения и конструкции пролетных строений.
Таблица Д.1
Материал конструкции

200
Битум БНД 90/130 (-30°С)
310
Құмдағы портландцементтен жасалған ерітінді, салмағы бойынша құрамы:
- 1:1
11-13,3
- 1:2
10,1
- 1:3
11,2
- 1:6
9,2-10,4
- кварцты құмда
9,5-11,2
Д.1.7 Температуралық әсерлерден болатын жылжулар жиналатын аралық құрылымдардың "тізбек" есептік ұзындығы осы ДШ бұл ұчаскеде орналасқан жағдайда, көрші жылжымайтын тірек бөліктері арасынан алынған көпір бөлігінің ұзындығы деп аталады.
Д.1-суретте ДШ тіректе ℓ, жылжымайтын тірек бөліктері - 0 және 3 тіректерде орналасқан. Онда "тізбек" ℓ есептік ұзындығы мынаған тең ұзындық болады ℓ = ℓ1 +ℓ2 + ℓ3.
Д.1-сурет – Жылжуларды жинау үшін тізбектің есептік ұзындығын анықтауға арналған сұлба

200
Битум БНД 90/130 (-30°С)
310
Раствор из портландцемента на песке, состав по массе:
- 1:1
11-13,3
- 1:2
10,1
- 1:3
11,2
- 1:6
9,2-10,4
- на кварцевом песке
9,5-11,2
Д.1.7 Расчетной длиной "цепи" пролетных строений, с которых собираются перемещения от температурных воздействий, называется длина части моста, взятой между соседними неподвижными опорными частями, при условии, что данный ДШ расположен на этом участке.
На рисунке Д.1 ДШ расположен на опоре ℓ, неподвижные опорные части - на опорах 0 и 3. Тогда расчетной длиной "цепи" ℓ будет длина, равная ℓ = ℓ1 +ℓ2 + ℓ3.
Рисунок Д.1 - Схема к определению расчетной длины цепи
для сбора перемещений

Д.1.8 Егер материал бойынша аралық құрылыстар (немесе құрылымдар бойынша) түрлі типті орындалса (мысалы, ДШ болат және темірболат аралық құрылымдар түйіссе, немесе бір немесе екі аралық құрылыстарда температуралары бірдей емес таралған күрделі көлденең қима болса), онда олардың жылжуларын әрдайым формула қолданып жеке анықтаса болады (1). Сонымен бірге аралық құрылыстардың есептік құрылыстары есепке бөлікпен енгізіледі, олардың ұзындығы бойынша аралық құрылыстар параметрлерін бірдей деп анықтаса болады.
Аралық құрылыстардың резеңке металл тірек бөліктеріне (РТБ) тірелуі жағдайында есепке енгізілетін есептік ұзындығы бірнеше рет күрделі.
Д.1.9 Есептік температураларды өзгерту аралығы DT.
DТ = Тmax+|Тmin| + dТ
(Д.2)
мұнда Тmax - есептік температурды өзгертудің жоғарғы аралық шегі, °С;
Tmin - есептік температураларды өзгертудің төменгі аралық шегі, °С;
dT - құрылымдардың жаз уақытында күнмен қызуын ескеретін қоспа, құрылымдардың ұзындығы және қимасы бойынша біркелкі және біркелкі емес, қима бойынша температуралардың бірдей емес таралуы және т.б..
Температура Тmax [17] сәйкес қабылданады:
Tmax = tmax + 0,5·A
(Д.3)
мұнда tmax – [17] бойынша анықталатын, жылылау ай ауасының орташа барынша температурасы, °С,;
А - [17] бойынша анықталатын, жылылау ай ауасы температурасының орташа тәуліктік амплитудасы А, °С.
Д.1.10 Қабырлағлар, тақталар, сөрелер элементтерінің қалыңдығы 60 см артық үлкен темірбетон құрылымдар үшін температура Тmax ретінде мыналар қабылданады:
Tmax = tmax
(Д.4)
Д.1.11 Температура Tmin ретінде салқындау тәуліктер ауасының принимают температурасы tmin, °С, қамсыздандырылуы -бетон және темірбетон құрылымдары үшін -0,92 және болат құрылымдары мен болаттемірбетон құрылымдарының болат бөліктері үшін (1.39 [16] сәйкес)-0,98, үлкен темірбетон құрылымдар үшін – бес салқындау тәуліктің орташа ауа tmin температурасы (қамсыздандырылуы 0,92) қабылданады. Есептеу үшін қажет деректер [17] алынады.
Д.1.12 (Д.5) формуласының dТ қосылғышы есептік температураларды өзгерту аралығын кеңейтетін түрлі факторлардан қоспалар сомасын қамтиды. Олар үшін ең маңыздысы күнмен құрылымдардың қызуы, олар үшін дұрыс есептеу қажет. [16] 10°С-қа температуралардың есептік өзгеру ауқымын көбейтіп бұл қыздыруды ескеру ұсынылады. Құрылымдарды күнмен нақты қыздыру [16] белгіленген шаманы мәнді өзгертуі мүмкін.
Д.1.13 Жылжуларды бағалау кезінде пайдалану кезінде көпірдің сырлау түсін өзгерту мүмкіндігін есепке алу қажет.
[17] сәйкес қоспа dТ, жылы және салқын жыл кезеңдерінде орташа температуралардың нормативтік мәні (tw және tс тиісінше) және жылы vw және салқын жыл кезеңдерінде vc элементтер қимасы бойынша температуралардың құбылу мәндері мынадай формула бойынша анықталады:
dT1 = <dTw + dTc
(Д.5)

Д.1.8 Если пролетные строения по материалу (или по конструкции) выполнены разнотипными (к примеру, у ДШ сопрягаются стальное и железобетонное пролетные строения, либо если одно или оба пролетных строения имеют сложное поперечное сечение, температуры в котором распределяются неодинаково), то определять их перемещения следует отдельно, применяя каждый раз формулу (1). Соответственно расчетные длины пролетных строений вводятся в расчет частями, по длине которых параметры пролетных строений можно считать одинаковыми.
В случае опирания пролетных строений на резинометаллические опорные части (РОЧ) определение расчетной длины, вводимой в расчет, несколько сложнее.
Д.1.9 Интервал изменения расчетных температур DT.
DТ = Тmax+|Тmin| + dТ
(Д.2)
где Тmax - верхняя граница интервала изменения расчетных температур, °С;
Tmin - нижняя граница интервала изменения расчетных температур, °С;
dT - добавка, учитывающая прогрев конструкций летом солнцем, равномерный и неравномерный по длине и по сечению конструкции, неодинаковое распределение температур по сечению и т.п.
Температуру Тmax согласно [17] принимают:
Tmax = tmax + 0,5·A
(Д.3)
где tmax - средняя максимальная температура воздуха наиболее теплого месяца, °С, определяемая по [17];
А - средняя суточная амплитуда температуры воздуха наиболее; теплого месяца А, °С, определяемая по [17].
Д.1.10 Для массивных железобетонных конструкций с толщиной элементов стенок, плит, полок более 60 см за температуру Тmax принимают:
Tmax = tmax
(Д.4)
Д.1.11 За температуру Tmin принимают температуру воздуха наиболее холодных суток tmin, °С, обеспеченностью 0,92 - для бетонных и железобетонных конструкций и 0,98 - для стальных конструкций и стальных частей сталежелезобетонных конструкций (согласно 1.39 [16]), а для массивных железобетонных конструкций - среднюю за пять наиболее холодных суток tmin температуру воздуха (обеспеченностью 0,92). Необходимые для расчета данные берутся из [17].
Д.1.12 Слагаемое dТ формулы (Д.5) включает в себя сумму добавок от различных факторов, расширяющих интервал изменения расчетных температур. Наиболее важным из них является нагрев конструкций солнцем, правильный учет которого необходим. [16] рекомендует учитывать этот нагрев увеличением расчетного диапазона изменения температур на 10°С. Реальный же нагрев конструкций под солнцем может существенно превысить величину, установленную в [16].
Д.1.13 При оценке перемещений необходимо учитывать возможность изменения цвета окраски моста при его эксплуатации.
В соответствии с [17] добавка dТ, нормативные значения средних температур в теплое и холодное время года (tw и tс соответственно) и значения перепадов температур по сечениям элементов в теплое vw и холодное время года vc определятся по формулам:
dT1 = <dTw + dTc
(Д.5)

dTw = q1+q4
(Д.6)
uw = q5
(Д.7)
dTw = 0,5·q1
(Д.8)
uc=0
(Д.9)
мұнда dT1 - q1 және q4 шамаларына байланысты есептік температуралардың өзгеру аралығына қоспаның құрамдас бөлігі;
dTw – шамаға қоспа Tmax;
dTc - шамаға қоспа Tmin;
q1 - Д.2 кесте бойынша қабылданатын сыртқы ауа температурасының тәуліктік ауытқуынан температуралардың құбылуы және элемент қимасы бойынша орташа температураның көтерілуі;
q4, q5 - мынадай формула бойынша қабылданатын элемент қимасы бойынша орташа температураның көтерілуі және күн радиациясынан құбылуы,:

dTw = q1+q4
(Д.6)
uw = q5
(Д.7)
dTw = 0,5·q1
(Д.8)
uc=0
(Д.9)
где dT1 - составляющая добавки к интервалу изменения расчетных температур, зависящая от величин q1 и q4;
dTw - добавка к величине Tmax;
dTc - добавка к величине Tmin;
q1 - приращение средних по сечению элемента температур и перепада температур от суточных колебаний температуры наружного воздуха, принимаемое по таблице Д.2;
q4, q5 - приращения средних по сечению элемента температур и их перепада от солнечной радиации, принимаемые по формулам:

Smax - көлденең және тік беттер үшін табылған жиынтықты (тік және шашыраңқы) күн радиациясының барынша көп мәні Вт/м2 ([17] бойынша қабылданған). Осы ендік үшін Smax ретінде мына мән қабылданады:
Smax = Sqn,S+Sqр,S
(Д.12)
мұнда qn,S –күні бойы барынша көп тік күн радиациясы (әдеттегідей, күннің 11-12 сағатарныда ол ең көп);
qр,S - шашыраңқы күн радиациясының тиісті барынша көп мәні);
k – беттің бағдарына байланысты коэффициент; Д.4-кестесі бойынша қабылданады;
Д.4-кесте
Бет (беттер) түрі және бағдары
Коэффициент k
Көлденең
1,0
Тік, мынаған бағдарланған:
- оңтүстік
1,0
- батыс
0,9
- шығыс
0,7

Smax - максимальное значение суммарной (прямой и рассеянной) солнечной радиации, Вт/м2, найденное для горизонтальных и вертикальных поверхностей (принимаемое по [17]). В качестве Smax для данной широты принимается значение:
Smax = Sqn,S+Sqр,S
(Д.12)
где qn,S - прямая солнечная радиация, максимальная за день (как правило, она наибольшая в 11-12 часов дня);
qр,S - соответствующее максимальное значение рассеянной солнечной радиации);
k - коэффициент, зависящий от ориентации поверхности; принимается по таблице Д.4;
Таблица Д.4
Вид и ориентация поверхности (поверхностей)
Коэффициент k
Горизонтальная
1,0
Вертикальные, ориентированные на:
- юг
1,0
- запад
0,9
- восток
0,7

k1 – материалға байланысты коэффициент: Д.5-кестесі бойынша қабылданады.
Д.5-кесте
Құрылымдар
Коэффициент k1
Металл
0,7
Темірбетон, бетон, армотасты және тасты қалыңдығы, см:
15 дейін
0,6
15 тен 39 дейін
0,4
40 жоғары
0,3
Жоғарыда берілген формулалар (Д.5) - (Д.11 күнмен олардың тік немесе көлденең беттері қызу кезінде құрылымдар температурасы көтерілуін есептеу үшін қызмет етеді. Көлбеу беттер жағдайында есепке енгізілетін жиынтықты (тік және шашыраңқы) күн радиациясының Smax барынша көп мәнін қайта есептеу керек. Мұндай есептеуді беттің жиегіне қисаюы бұрышына aнакл, және көлбеу беттің күн азимутына Аs,нп.байланысты жасауға болады.
Көлбеу беттің күн азимуты Аs,нп град., күн азимуты мен көлбеу беттің азимуты айырмасымен анықталады:
Аs,нп = |Аs-Aнп|
(Д.13)
мұнда Аs – күн азимуты, град, (оңтүстікке бағыт және күн сәулесінің көлденең проекциясы арасындағы бұрыш). Түрлі ендіктерде күннің биіктігі hs мен азимуты As, град., нақты күн уақытына байланысты t Д.6-кестесінде берілген (мәндер шілдеге дейін берілген);

k1 - коэффициент, зависящий от материала: принимается по таблице Д.5.
Таблица Д.5
Конструкции
Коэффициент k1
Металлические
0,7
Железобетонные, бетонные, армокаменные и каменные толщиной, см:
до 15
0,6
от 15 до 39
0,4
св. 40
0,3
Приведенные выше формулы (Д.5) - (Д.11 служат для вычисления повышения температуры конструкции при нагреве ее вертикальных или горизонтальных поверхностей солнцем. В случае наклонных поверхностей необходимо пересчитать максимальное значение суммарной (прямой и рассеянной) солнечной радиации Smax, вводимое в расчет. Такой расчет можно сделать в зависимости от угла наклона поверхности к горизонту aнакл, и солнечного азимута наклонной поверхности Аs,нп.
Солнечный азимут наклонной поверхности Аs,нп град., определяется разностью углов азимута солнца и азимута наклонной поверхности:
Аs,нп = |Аs-Aнп|
(Д.13)
где Аs - азимут солнца, град, (угол между направлением на юг и горизонтальной проекцией солнечного луча). Высота hs и азимут As солнца на различных широтах, град., в зависимости от истинного солнечного времени t приведены в таблице Д.6 (значения даны для июля);

t = tп+4(lге-0,15N)
(Д.14)
мұнда tп – белдеулік уақыты;
lге – құрылыс орнының географиялық бойлығы, град.;
N – уақыттың белдеу нөмірі.
Декреттіге байланысты белдеу уақыты tп мынадай формула бойынша анықталады
tп = tД-n
(Д.15)
tд – декретті уақыт;
n – күн уақытынан белгіленген шегініс.
Д.1.19 Аспан кеңістігінің шығыс жартысы үшін Аs және Анп мәндері жағымсыз, батыс жартысы үшін жағымды.
Д.1.20 Есептеуде жарықтандырудың екі жағдайы есепке алынады; бірінші жағдайда сәуле Д.2-суретте көрсетілгендей; екінші жағдайда Д.2, б суретте көрсетілгендей бетке түседі.
Д.2-суретКөлбеу бетке сәуле түсу жағдайлары
Д.1.21 Көлбеу бетке тік және шашыраңқы күн радиациясының қарқындылығын, Вт/м2, qп,нп және qр,нп:
- бірінші жағдай үшін - 0° ≤ Аs,нп ≤ 90° немесе 270° ≤ Аs,нп ≤ 360° - мынадай формулалар бойынша анықтауға тиіс:
qп,нп = qп,г cosa+qп,в sina
(Д.16)
qp,нп = qp,г cosa+qp,в sina
(Д.17)
- екінші жағдай үшіня - 90° ≤ Аs,нп ≤ 270° - мынадай формулалар бойынша анықтауға тиіс:
qп,нп = qп,г cosa-q'п,в sina
(Д.18)
qp,нп = qp,г cosa-q'p,в sina
(Д.19
мұнда qп,г, qп,в, qр,г, qр,в - [17] бойынша қабылданған тік (п) және шашыраңқы (р) күн радиациясының қарқындылығы қарқындылығы, Вт/м2, тиісінше көлденең (г) және тік (в) беттер үшін бірінші жағдайдағы көлбеу бет бағдары сияқты (Д.2-сурет, а);
q'п,в, q'р,в - бағдары екінші жағдайға сәйкес (Д.2-сурет, б) және противоположна ориентации наклонной поверхности по рисунку Д.2-сурет, а бойынша көлбеу бер бағдарына қайшы тік бет үшін [17] бойынша қабылданған тік (п) және шашыраңқы (р) күн радиациясының қарқындылығы, Вт/м2;
a – көлденең жазықтыққа бет еңісінің бұрышы, град.
Д.1.22 Егер (Д.16) және (Д.18) формулалар бойынша есептеу кезінде qп шамасы жағымсыз болса, онда qп=0 деп санауға болады, өйткені бұл жағдайда бет көзге түспейді.
Онда (Д.12) формуласы құрылымдардың көлденең және тік бетіне тік және шашыраңқы күн радиациясының жиынтықты қарқындылығынан басқа, көлбеу бетке күн радиациясының тиісті қарқындылығын қамтиды:
Smax = qn,S + qр,S + qп,нп + qp,нп.
(Д.20)
Д.1.23 Температуралық әсерлерге болаттемірбетон аралық құрылыстарын есептеу кезінде қиманың темірбетон және болат бөліктері температураларының айырымын есепке алуға тиіс (5.10 [16]). Температуралық әсерлерге есептеулерді болаттемірбетон аралық құрылыстың ұзындыңы бойынша өзгермейтін қимада температуралар таралуын қабылдап, және темірбетон тақта мен болат құрылымдар температурасы айырымының мынадай нормативтік ең көп мәндеріне сүйеніп орындауға болады:
а) үстінен жүру кезінде тұтас қабырғасы бар болат арқалықтарымен аралық құрылыстар:

t = tп+4(lге-0,15N)
(Д.14)
где tп - поясное время;
lге - географическая долгота места строительства, град.;
N - номер пояса времени.
Поясное время tп в зависимости от декретного определяется по формуле
tп = tД-n
(Д.15)
tд - декретное время;
n - установленное отступление от солнечного времени.
Д.1.19 Значения Аs и Анп для восточной половины небосклона отрицательные, а для западной половины положительные.
Д.1.20 В расчете учитывается два случая освещения поверхности; в первом случае лучи падают на поверхность, как показано на рисунке Д.2, а; во втором как показано на рисунке Д.2, б.
Рисунок Д.2 - Случаи падения лучей на наклонные поверхности
Д.1.21 Интенсивность прямой и рассеянной солнечной радиации на наклонные поверхности, Вт/м2, qп,нп и qр,нп, следует определять:
- для первого случая - при 0° ≤ Аs,нп ≤ 90° или 270° ≤ Аs,нп ≤ 360° - по формулам:
qп,нп = qп,г cosa+qп,в sina
(Д.16)
qp,нп = qp,г cosa+qp,в sina
(Д.17)
- для второго случая - при 90° ≤ Аs,нп ≤ 270° - по формулам:
qп,нп = qп,г cosa-q'п,в sina
(Д.18)
qp,нп = qp,г cosa-q'p,в sina
(Д.19
где qп,г, qп,в, qр,г, qр,в - интенсивности прямой (п) и рассеянной (р) солнечной радиации, Вт/м2, принимаемые по [17] соответственно как для горизонтальной (г) и вертикальной (в) поверхностей той же ориентации, что и наклонная поверхность в первом случае (рисунок Д.2, а);
q'п,в, q'р,в - интенсивности прямой (п) и рассеянной (р) солнечной радиации, Вт/м2, принимаемые по [17] как для вертикальной поверхности, ориентация которого соответствует второму случаю (рисунок Д.2, б) и противоположна ориентации наклонной поверхности по рисунку Д.2, а;
a - угол наклона поверхности к горизонтальной плоскости, град.
Д.1.22 Если при вычислении по формулам (Д.16) и (Д.18) величина qп окажется отрицательной, то следует считать qп=0, т.к. в этом случае поверхность находится в тени.
Тогда формула (Д.12) будет включать, помимо суммарной интенсивности прямой и рассеянной солнечной радиации на горизонтальные и вертикальные поверхности конструкции, еще и соответствующие интенсивности солнечной радиации на наклонные поверхности:
Smax = qn,S + qр,S + qп,нп + qp,нп.
(Д.20)
Д.1.23 При расчете сталежелезобетонных пролетных строений на температурные воздействия следует учитывать разность температур железобетонной и стальной частей сечения (5.10 [16]). Расчеты на температурные воздействия допускается выполнять, принимая распределение температур в сечении неизменным по длине сталежелезобетонного пролетного строения и исходя из следующих нормативных наибольших значений разности температур железобетонной плиты и стальной конструкции:
а) для пролетных строений со стальными балками со сплошной стенкой при езде поверху:

- болат температурасы темірбетонға қарағада жоғары болса, және арқалық көкжиекке 30° және: 30 °С одан артық еңкейту кезінде күн сәулесі әсерінен қыздырылса;
- болат температурасы темірбетонға қарағада жоғары болса, және арқалық 1 °С күн сәулесі әсерінен қыздырылмаса;
- болат температурасы темірбетонға қарағанда: минус 15 °С төмен болса;
б) үстінен жүру кезінде торлы басты фермалармен аралық құрылыстар үшін;
- ферманың болат элементтерінің температурасы күнмен жарықтандыру шарттарына тәуелсіз темірбетонға қарағанда жоғары болса: 15 °С;
- ферманың болат элементтерінің температурасы темірбетонға қарағанда төмен болса: минус 10 °С;
в) тұтас қабырғасымен басты арқалығы немесе торлы басты фермалары бар және арасында орналасқан төмен немесе ортасында сырғитын темірбетон тақтасы бар аралық құрылыстар үшін:
- в случае, когда температура стали выше, чем темірбетона: 20 °С;
- болат температурасы темірбетонға қарағанда төмен болса: минус 15 °С;
г) темірбетон температурасы болатқа қарағанда 20 °С жоғары болса, жүретін төсем жабындысының жүретін бөлігінің темірбетон тақтасында құрусыз (дейін) үстімен жүріп автожол және қала көпірлерінің аралық құрылысында.
Д.2 Тұрақты және уақытша жылжымалы жүктемелерден болатын жылжулар
Д.2.1 Егер аралық құрылыстар ДШ қондырылған соң жүктелсе, тұрақты жүктемелерден болатын жылжулар есепке алынады.
Д.2.2 Жүктеме әсері бағытына және әсерлер пайда болудың физикалық табиғатына байланысты уақытша жүктемеден жылжулар мыналарға бөлінеді:
- тік және көлденеңбойлай (көлік құралының және адамдардың салмағына);
- көлденең және тік (көлік құралының тежеуіне немесе тарту күшіне);
- көлденең (көліктің көлденең соққысынан және ортадан тепкіш күш, жоспарда қисықта көпір орналасу кезінде).
Д.2.3 Уақытша тік жүктемеден (Д.3-сурет) тілінген арқалықты аралық құрылыс үшін тік жылжу:
(Д.21)
мұнда - аралық құрылыс консолі (тірек үстіндегі қимадан бүйірлік арқалық қимасына дейінгі қашықтық);
an – әдеттегі есептеумен анықталған уақытша жүктемеден болатын тірек үстіндегі қиманың бұрылыс бұрышы.
Д.3-сурет - Аралық құрылысты июден Dверт анықтау
Д.2.4 Уақытша тік жүктемеден болатын тілінген аралық құрылыс ұшынан бойлай жылжу мынадай формула бойынша анықталады:
(Д.22)
мұнда H1, және Н2 – арқалықтың жоғары және төмен жағына дейін бейтарап остен қашықтық;
EJ – арқалық қаттылығы;
aп.н – жылжымайтын тірек бөліктері үстіндегі қима бұрылысының бұрышы.
Д.2.5 Көлденең жүктемелерден болатын жылжулар (көлік құралдарының тежеуінен немесе тартым күшінен) резеңкеметалл тірек бөліктеріне (РТБ) қондырылған аралық құрылыстың икемді тіреулерінде және (және) тіреуіштерінде ғана анықталады. Жылжымайтын және жылжитын тірек бөліктері бар көлемді теректерде көлденең күштерден аралық құрылыстардың жылжулары есепке алынбайды. Жүретін бөліктің жоғарғы деңгейіне салынған тежеу күштері әсерінде аралық құрылыс құрылымы июледен болатын тік және көлденең жылжулар есепке алынбайды.

- в случае, когда температура стали выше, чем железобетона, и балка подвергается нагреву от воздействия солнечных лучей при наклоне их к горизонту 30° и более: 30 °С;
- в случае, когда температура стали выше, чем железобетона, не балка не подвергается нагреву от воздействия солнечных лучей: 1 °С;
- в случае, когда температура стали ниже, чем железобетона: минус 15 °С;
б) для пролетных строений с решетчатыми главными фермами при езде поверху;
- в случае, когда температура стальных элементов фермы выше, чем железобетона, независимо от условий освещения солнцем: 15 °С;
- в случае, когда температура стальных элементов фермы ниже, чем железобетона: минус 10 °С;
в) для пролетных строений с главными балками со сплошной стенкой или с решетчатыми главными фермами и расположенной между ними железобетонной плитой с ездой понизу или посредине:
- в случае, когда температура стали выше, чем железобетона: 20 °С;
- в случае, когда температура стали ниже, чем железобетона: минус 15 °С;
г) в пролетных строениях автодорожных и городских мостов с ездой поверху без (до) устройства на железобетонной плите проезжей пасти одежды ездового полотна в случае, когда температура железобетона выше, чем стали: 20 °С.
Д.2 Перемещения от постоянных и временных подвижных нагрузок
Д.2.1 Перемещения от постоянной нагрузки учитываются, если пролетные строения нагружаются после установки ДШ.
Д.2.2 Перемещения от временной нагрузки в зависимости от направления действия нагрузки и физической природы возникновения воздействия подразделяются на:
- вертикальные и горизонтальные продольные (от веса транспортных средств и людей);
- горизонтальные и вертикальные (от торможения или силы тяги транспортных средств);
- горизонтальные поперечные (от поперечных ударов транспорта и центробежной силы, при расположении моста на кривой в плане).
Д.2.3 Вертикальное перемещение (рисунок Д.3) для разрезного балочного пролетного строения от временной вертикальной нагрузки:
где
- консоль пролетного строения (расстояние от надопорного сечения до торцевого сечения балки);
an - угол поворота надопорного сечения от временной нагрузки, определяемый обычным расчетом.
Рисунок Д.3 - Определение Dверт от прогиба пролетного строения
Д.2.4 Продольное перемещение конца неразрезного пролетного строения от временной вертикальной нагрузки определяется по формуле:
(Д.22)
где H1, и Н2 - расстояния от нейтральной оси до верха и низа балок;
EJ - жесткость балок;
aп.н - угол поворота сечения над неподвижными опорными частями.
Д.2.5 Перемещения от горизонтальных нагрузок (от торможения или силы тяги транспортных средств) определяют только при гибких опорах и (или) опирании пролетных строений, установленных на резинометаллические опорные части (РОЧ). При массивных опорах с неподвижными и подвижными опорными частями перемещения пролетных строений от горизонтальных сил не учитывают. Не учитываются также вертикальные и горизонтальные перемещения от изгиба конструкций пролетных строений при действии тормозных сил, приложенных в уровне верха проезжей части.

Д.2.6 РТБ және икемді тіректер жағдайында көлік құралдарының тежеуінен немесе тартым күшінен болатын күш шамасы ретінде 2.19* [16] көрсетілген мәндерді мынадай жағдайларда қабылдауға тиіс;
- I-III санатты жолдарда және қала көпірлерінде - 96,04 кН (6,86К кН немесе 0,7К тс К көрсеткіші күрделі құрылыстар үшін- 14; ағаш көпірлері үшін – 0 тең қабылданатын белгіленген жүктеме класын білдіреді) күрделі автожол көпірлерінің ДШ есептеу кезінде;
- IV және V санатты - 68,6 кН (4,9К кН немесе 0,5К тс).
Д.2.7 Көлік құралдарының тежеуден болатын күші немесе тартым күші шектес аралықтардың әрбіріне өту деңгейінде салынады (және бір бірінен 1,9 м алыстатылған екі тең күш түрінде қабылданады), олардың арасында ДШ қондыру көзделеді. Аралық тіректер арасындағы тежеу екі ДШ бір уақытта жылжуларды тудырады. РТБ-ке аралық құрылыстары тірелу жағдайында толық ақпарат бұл жағдайда жүктелетін аралық ортасынан қаралатын ДШ дейінгі қашықтықтарға кері пропорционалды аралық құрылыстардың екі ұштары арасында бөлінеді.
Д.2.8 Тежеу күші мен тартымнан болатын бойлай жылжулар есептеледі және екі жағдайларда - аралық құрылыстың ең көп температурасы үшін (онда осы күш аралық құрылыстың созылуына ДШ жағына бағытталады, бұл ДШ одан да көп қысылуына, және барынша төмен температурасына көмектеседі (онда бұл күш тиісінше ДШ-дан, на сжатие аралық құрылыстың қысылуына бағытталады, бұл ДШ қосымша созылуына көмектеседі). Екі есептік жағдайлар ДШ қажетті жылжулар ауқымын көбейтеді және бірге есепке алынады.
Д.2.9 ДШ қондыру орнында аралық құрылыстардың екі бүйірі бойынша есептелген бойлар мынадай ережелер бойынша жиынтықталуы керек:
- бір белгінің жылжулары жиынтықталады;
- түрлі белгілердің жылжулары бөлек есепке алынады – біреуі жағымды жылжуларды, басқасы – жағымсыз жылжуларды анықтау кезінде.
РТБ-не және (немесе) иемді тіреулерге аралық құрылыстарды тіреу кезінде, тік және көлденең жылжулар шамасы тіреулердің биіктігі мен қаттылығын есепке алып есептеледі. РТБ-не икемді тіректерге қондырылған аралық құрылыстар тірелу кезінде бұл жылжулар аралық тіректердің берілген қаттылықтарын есепке алып анықталады. Тіреулер үшін берілген қаттылық РТБ қаттылығына тең болады.
Д.3 Бетонның отыруынан және сырғыштығынан болатын жылжулар
Д.3.1 Бетонның сырғыштығынан болатын жылжулар.
Бетонның сырғыштығынан болатын жылжулар [16] сәйкес ДШ құру сәтіне аралық құрылыстар бетонының жасын есепке алып анықталады. Жүретін бөлік деңгейінде жалпы ұзақ жылжулардан басқа, жиі қалай бұл жылжулар аралық құрылыстардың тілінетін арқалықты аралық құрылымдар ұштары арасында таралатынын білу қажет. Осындай жылжулардың шамасы мен бағытты арқалықтардың төменгі және жоғарғы бөлігінде сырғыштық жылжуыңа ғана емес (dН және dВ), бірақ оның тіректік бөліктерінің типіне де байланысты.

Д.2.6 В случаях РОЧ и гибких опор следует в качестве величины усилия от торможения или силы тяги транспортных средств принимать значения, указанные в 2.19* [16] в следующих случаях;
- при расчете ДШ капитальных автодорожных мостов на дорогах: I-III категорий и городских мостов - 96,04 кН (6,86К кН или 0,7К тс, где показатель К обозначает класс устанавливаемой нагрузки, который принимается равным: для капитальных сооружений - 14; для деревянных мостов - 10);
- IV и V категорий - 68,6 кН (4,9К кН или 0,5К тс).
Д.2.7 Сила от торможения или сила тяги транспортных средств прикладывается в уровне проезда (и принимается в виде двух равных сил, удаленных одна от другой на 1,9 м) к каждому из смежных пролетов, между которыми предусматривается установка ДШ. При этом торможение лад промежуточными опорами вызывает перемещения одновременно в двух ДШ. В случае опирания пролетных строений на ГОЧ полную деформацию при этом разделяют между двумя концами пролетного строения обратно пропорционально расстояниям от середины загружаемого пролета до рассматриваемого ДШ.
Д.2.8 Продольные перемещения от сил торможения и тяги вычисляются и двух случаях - для наибольшей температуры пролетного строения (тогда данное усилие направляется в сторону ДШ, на растяжение пролетного строения, что способствует еще большему сжатию ДШ, и минимальной температуры (тогда данное усилие соответственно направляется от ДШ, на сжатие пролетного строения, что способствует дополнительному растяжению ДШ). Оба расчетных случая увеличивают необходимый диапазон перемещений ДШ и должны учитываться совместно.
Д.2.9 Вычисленные продольные перемещения по обоим торцам пролетных строений в месте установки ДШ должны суммироваться по следующим правилам:
- перемещения одного знака суммируют;
- перемещения разных знаков учитывают раздельно - одно при определении положительных, другое - при определении отрицательных перемещений.
При опирании пролетных строений на РОЧ и (или) на гибкие опоры, величину вертикальных и горизонтальных перемещений рассчитывают с учетом высоты и жесткости опор. При опирании пролетных строений на РОЧ, установленные на гибких опорах, эти перемещения определяют с учетом суммы приведенных жесткостей промежуточных опор. Для устоев приведенная жесткость будет равна жесткости РОЧ.
Д.3 Перемещения от усадки и ползучести бетона
Д.3.1 Перемещения от ползучести бетона.
Перемещения от ползучести бетона определяют согласно [16] с учетом возраста бетона пролетных строений к моменту устройства ДШ. Помимо общих длительных перемещений в уровне проезжей части, часто необходимо знать, как эти перемещения распределяются между подвижными и неподвижными концами разрезных балочных пролетных строений. Величина и направление таких перемещений зависят не только от перемещений ползучести в нижнем и верхнем волокнах балок (dН и dВ), но и от типа опорных частей.

Д.3.2 Егер әрбір аралық құрылыстың сырғыштығы жылжуының тілінетін аралық құрылыстарында жоғары және төмен жағынан dBi мен dHi тиісінше белгіленсе, онда "тізбек" учаскесі бетонының сырғыштығынан жылжымайтын тірек бөлігіне дейін ДШ-де аралық құрылысы ұшының жылжуын мынадай формула бойынша есептеуге болады:
(Д.23)
мұнда Н – арқалық биіктігі;
Р - бетонның сырғыштығын тудыратын жүктеме.
Д.3.3 Қабыршықты резеңкелі құрамдастырылған немесе басқа жылжымалы тірек бөліктеріне барлық тізбек сүйену кезінде, тізбек ұштарына қондырылған ДШ-де бетон сырғыштығынан болатын жылжулар мынаған тең:
(Д.24)
Д.3.4 Темірбетон аралық құрылыстарында бетон сырғыштығынан болатын жылжулар жылжу векторы бағытында қолданылады және күш салынатын арматурасы бар кез келген темірбетон құрылымдары үшін, ал 15 м жоғары ұзындығында, әдеттегі арматурасы бар темірбетон аралық құрылыстары үшін анықталады. Сырғыштықтың жылжуы үш жазықтықта (ДШ осінің бойлай, тік және көлденең бағытында) есептеледі және ДШ ұзындығы бойынша біркелкі қабылданады.
Д.3.5 Қондырудан кейін ДШ орын алатын Dпб сырғыштығынан жылжуларды анықтау кезінде мыналар есепке алынуға тиіс:
- кезеңдер бойынша құрылымға күш беру кезінде бетонда sб кернеулер өзгеру кезінде;
- түрлі жаста бетонның кезеңділік жүктелу уақыты;
- ДШ монтаждаудан кейін деформацияның түрлі өлшемі.
Д.3.6 Бетон отырудан аралық құрылыстар ұштарының жылжулары бетон жасын және объекті жайғасуының климаттық ауданын есепке алып, отырудың нормативтік деформациялар мәні бойынша ([16] сәйкес) анықталады. Сонымен бірге отыру өтуінің нақты уақыты нормативтік мәннен асатынын естен шығармау керек. Бұл жағдайда бетон отыруынан болатын жылжуларды есептеу кезінде Д.7-кестесінің деректері пайдаланады.
Д.7-кесте
Қысуға беріктігі бойынша кластар бетоны үшін отырудың нормативтік деформациялар мәндері esn
В20
В22,5
В25

Д.3.2 Если в неразрезных пролетных строениях перемещения ползучести каждого пролетного строения сверху и снизу обозначить соответственно dBi и dHi, тогда перемещения конца пролетного строения в ДШ от ползучести бетона на участке "цепи" до неподвижной опорной части можно определить по формуле:
(Д.23)
где Н - высота балки;
Р - нагрузка, вызывающая ползучесть бетона.
Д.3.3 При опирании всей цепи на слоистые резиновые, комбинированные или другие подвижные опорные части, перемещения от ползучести бетона в ДШ, устроенных на концах цепи, будут равны:
(Д.24)
Д.3.4 Перемещения от ползучести бетона в железобетонных пролетных строениях действуют в направлении вектора перемещений и определяются для любых железобетонных конструкций с напрягаемой арматурой, а для железобетонных пролетных строений с обычной арматурой при их длине свыше 15 м. Перемещения ползучести вычисляют в трех плоскостях (продольные, вертикальные и поперечные в направлении оси ДШ) и принимают равномерными по длине ДШ.
Д.3.5 При определении перемещений от ползучести бетона Dпб, которые будут иметь место в ДШ после его установки, следует учитывать:
- изменение напряжений в бетоне sб при передаче усилий на конструкцию по этапам;
- время поэтапного нагружения бетона в различном возрасте; - остаточный размер деформации после монтажа ДШ.
Д.3.6 Перемещения концов пролетных строений от усадки бетона определяются по значениям нормативных деформаций усадки (согласно [16]) с учетом возраста бетона и климатического района размещения объекта. При этом также надо иметь в виду, что фактически время протекания усадки превышает нормативное значение. В этом случае при вычислении перемещений от усадки бетона пользуются данными таблицы Д.7.
Таблица Д.7
Значения нормативных деформаций усадки esn для бетона классов по прочности на сжатие
В20
В22,5
В25

Ескертпе - Д.8-кесте бетон отыруының шекті салыстырмалы деформацияларынан отыру деформациясының қандай пайызы esn (Д.8-кесте) осы сәтке болғанын көрсетеді. Яғни, жоғарыда қаралған ұзындығымен l көпірдің аралық құрылысы үшін, егер көпір оңтүстік ауданда орналасса, ал, мысалы, бетондау аяқталған соң бір жылдан кейін жасалса, отырудың 100% - 80% = 20% шекті ауытқулардың пайда болуын күтуге болады, тиісінше l·400·10-6 тең бетон отыру деформациясының шекті мәнінде 0,2·esn = 0,2·l·400·10-6 құрайды.
Аралық құрылыстардың темірбетоны отыруы көлденең жылжуларды тудырады, болаттемірбетон аралық құрылыстардың темірбетон тақтасы отыруы - көлденең және тік жылжулар.
Д.3.8 Отырудан аралық құрылыстар ұштары жылжуының есептік шамалары сенімділік коэффициентіне нормативтік мәндерді көбейтіп анықталады g = 1,1.
Д.4 Жылжулар шамасы бойынша деформациялық жіктер құрылымдары
Д.4.1 ДШ типтері мер құрылымдары үш бағыттарда аралық құрылыстар ұштарының жиынтықты есептеу жылжулары бойынша таңдалады: "+" немесе "-" белгілерін есепке алып бойлай, тік және көлденең.
Түрін өзгертуді тудыратын жүктемелер мен әсерлер тиісті сенімділік коэффициенттерімен gf және gt, қабылданады, яғни анықталатын жылжулар есептік болып табылады.
Д.4.2 Барлық көрсетілген жылжулар ДШ құрылымымен қабылданады. Егер ДШ осы типі ең болмаса бірі бойынша келмесе, оны қолдануға болмайды.
Д.4.3 Көлденең және бойлай есептік жылжулар жағымды (+) және жағымсыз (-) белгілер жылжуына бөлінеді:
Dпрод = Dпрод(+) + Dпрод(-)
(Д.25)
Dпоп = Dпоп(+) + Dпоп(-).
(Д.26)
Д.4.4 Көлденең бағыттағы ДШ көлденең жылжуларының орны бар, егер ДШ мен тірек бөліктің қозғалыс бағыты арасындағы бұрыш 90° тең емес (мысалы, қисық көпірлерде).
Д.4.5 Их және иу жылжулары мұндайда Д.4 және Д.5 суреттерде бейнеленген жағдайлар үшін төменде берілген формуллар бойынша (44) - (46) есептеледі.
Д.4-сурет – Қисық және жоспардағы көпір
Д.5-сурет – Қисық қондырылған тірек бөліктері
их = sinf·иeff
(Д.27)
иу = cosf·иeff
(Д.28)
(Д.29)
Д.4.6 Тиімді жылжулар иeff көпір осіне бойлай қолданылатын түрлі факторлардан болатын көлденең жылжулар осіне теңеледі (температура, сырғығыштық және бетонның отыру әсеріне және басқалар) .
Д.4.7 Жағымды және жағымсыз жылжулардың шарттық шектері әдетте белгілі температураға жатқызылады. Осы температура ДШ қондыру температурасы атына ие. Осы температурада болатын ДШ саңылауының ені, ДШ қою өлшемі деп аталады. Қондыру өлшемінен жылжулар векторындағы белгілер өзгеруінен басталады.
Көпір құрылыстарын және ДШ пайдалану тәжірибесінен, ресей жағдайлары үшін ДШ қондырудың оңтайлы температурасы 10°С тең болады. Осы температурада әрбір ДШ-да оның маңызды сипаттамасы болып табылатын кейбір бекітіп тұратын қондырғысы болады.
Д.5 Деформациялық жіктер құрылымдарын есептеу

Примечание - Таблица Д.8 показывает, какой процент усадочных деформаций от предельных относительных деформаций усадки бетона esn (см. таблицу Д.8) к данному моменту уже произошел. То есть, для пролетного строения моста длиной l, рассмотренного выше, если предположить, что мост расположен в южном районе, а ДШ устраиваются, к примеру, спустя год после окончания бетонирования, следует ожидать появления еще 100% - 80% = 20% предельных деформаций усадки, что составит соответственно 0,2·esn = 0,2·l·400·10-6 при предельном значении деформаций усадки бетона, равном l·400·10-6.
Усадка железобетона пролетных строений вызывает горизонтальные перемещения, а усадка железобетонной плиты сталежелезобетонных пролетных строений - горизонтальные и вертикальные перемещения.
Д.3.8 Расчетные величины перемещений концов пролетных строений от усадки определяют умножением нормативных значений на коэффициент надежности g = 1,1.
Д.4 Выбор конструкций деформационных швов по величине перемещений
Д.4.1 Типы и конструкции ДШ выбирают по суммарным расчетным перемещениям концов пролетных строений в трех направлениях: в продольном, вертикальном и поперечном с учетом их знаков "+" или "-".
Нагрузки и воздействия, вызывающие деформации, принимают с соответствующими коэффициентами надежности gf и gt, т.е. определяемые перемещения являются расчетными.
Д.4.2 Все указанные перемещения должны восприниматься конструкцией ДШ. Если данный тип ДШ не подходит хотя бы по одному из них, его применение не допускается.
Д.4.3 Продольные и поперечные расчетные перемещения разделяют на перемещения положительного (+) и отрицательного (-) знаков:
Dпрод = Dпрод(+) + Dпрод(-)
(Д.25)
Dпоп = Dпоп(+) + Dпоп(-).
(Д.26)
Д.4.4 Горизонтальные перемещения ДШ в поперечном направлении имеют место, если угол между ДШ и направлением движения опорной части не равен 90° (к примеру, в косых мостах).
Д.4.5 Перемещения их и иу при этом вычисляются по приведенным ниже формулам (44) - (46) для случаев, изображенных на рисунках Д.4 и Д.5.
Рисунок Д.4 - Косой и плане мост
Рисунок Д.5 - Косо установленные опорные части
их = sinf·иeff
(Д.27)
иу = cosf·иeff
(Д.28)
(Д.29)
Д.4.6 Эффективное перемещение иeff приравнивается к сумме горизонтальных перемещений от различных факторов, действующих вдоль оси моста (от воздействия температуры, ползучести и усадки бетона и пр.).
Д.4.7 Условную границу отрицательных и положительных перемещений обычно относят к определенной температуре. Данная температура носит название температуры установки ДШ. Ширина зазора ДШ, которую последний будет иметь при этой температуре, называется установочным размером ДШ. С установочного размера начинается изменение знака в векторе перемещений.
Из опыта эксплуатации мостовых сооружений и ДШ на них, оптимальная температура установки ДШ для российских условий будет равна 10°С. При этой температуре каждый ДШ имеет некоторый установочный размер, являющийся важной его характеристикой.
Д.5 Расчет конструкций деформационных швов

Д.5.1 Деформациялық жіктер құрылымдарына температура өзгеруінен, аралықтағы уақытша жылжымалы жүктемеден, бетон отыруынан және сырғыштығынан, аралық құрылыстары ұштарының жылжу жіктерінде тікелей орналасқан уақытша жылжымалы жүктемесе әсер етеді. Бұдан басқа, жіктердің мұздау, құрылыс жүктемелерінің, құрылымдардың жеке элементтерінің күн сәулесімен біркелкі емес қызуы әсерін ескеруге тиіс.
Д.5.2 Деформациялық жіктер құрылымдарын есепке алу кезінде:
а) жікте орналасқан уақытша жылжымалы тік жүктеме, және аралық құрылыстар ұштарының жылжулары әсерін қамтитын (уақытша жүктемеден болатын жылжуларды есепке алмай);
б) аралық құрылыстар ұштарының барынша жылжулары әсерін қамтитын негізгі (оның ішінде аралықтағы уақытша жүктемеден);
- жікте орналасқан уақытша жылжымалы тік жүктеме, деформациялық жік құрылымы элементтерінің біркелкі емес қызуы, деформациялық жіктер элементтері мұздаудан болатын жүктеме әсерін қамтитын қосымша;
- құрылыс жүктемелері мен температура өзгеруінен болатын аралық құрылыстар ұштарының жылжулары әсерін қамтитын ерекше жүктемелер мен әсерлердің мынадай үйлесімі ықтимал.
Д.5.3 Деформациялық жік құрылымына әсер ететін уақытша тік жүктеме ретінде 2-ші остік арбашадан 9,81·К болатын есептік жүктеме қабылданады.
Жиектеуді қамтитын жік құрылымына әсер ететін динамикалық коэффициент 1+m=2 тең қабылданады. Уақытша және басқа жүктемелер үшін артық жүктеу коэффициенттері көпірлерді жобалаудың нормативтік құжаттары бойынша қабылданады.
Аралық құрылыстар ұштарын жылжыту нормативтік жүктемелер мен әсерлер күші кезінде анықталады.
Д.5.4 Температура өзгеруінен болатын аралық құрылыстар ұштарының бойлай жылжуларының барынша көп амплитудасы мынадай формула бойынша анықталады
Dt=aо·Lпр· (Тmax min)
(Д.30)
мұнда aо - материалдың сызықтық кеңею коэффициенті, 1/°С;
Тmax, Тmin - жүретін бөлік деңгейінде аралық құрылыстардың есептік температураларының құбылуы,°С.
Аралық құрылыстардың есептік температуралары оның типіне байланысты мынадай формулалар бойынша анықталады:
- болат
Тmax = tа1 +2,5; Тmin= tа2 -2,5
(Д.31)
- элементтер қалыңдығы 60 см1) қалыңдығымен темірбетон
Тmax = tнж +2,5; Тmin= tнп -2,5
(Д.32)
- қалған жағдайларда
Тmax = tнж +0,5Аср+2,5; Тmin= tнс -2,5
(Д.33)
мұнда tа1, tа2 - құрылыс ауданы ауасының абсолютті барынша көп және барынша аз температурасы;
tнж, tнс - ыстықтау және салқындау тәуліктердің орташа ауа температурасы;
tнn- салқындау бескүндіктің орташа ауа температурасы;
Аср1 – жазда ауа температурасының тәуліктік ауытқуларының орташа амплитудаларынан ең көбі. Ауа температурасы [17] бойынша қабылданады.

Д.5.1 На конструкции деформационных швов воздействуют временная подвижная нагрузка, находящаяся непосредственно на шве, перемещения концов пролет н ых строений от изменения температуры, временной подвижной нагрузки в пролете, усадки и ползучести бетона. Кроме того, следует учитывать воздействия смерзания швов, строительных нагрузок, влияние неравномерного нагрева солнечными лучами отдельных элементов конструкции.
Д.5.2 При расчете конструкций деформационных швов возможны следующие сочетания нагрузок и воздействий;
- основные, включающие:
а) воздействия временной подвижной вертикаль ной нагрузки, расположенной на шве, и перемещений концов пролетных строений (без учета перемещений от временной нагрузки);
б) воздействия максимальных перемещений концов пролетных строений (в том числе от временной нагрузки в пролете);
- дополнительное, включающее воздействие временной подвижной вертикальной нагрузки, расположенной на шве, неравномерного нагрева элементов консрукции деформационного шва, и нагрузки от смерзания элементов деформационных швов;
- особое, включающее воздействие строительных нагрузок и перемещений концов пролетных строений от изменения температуры.
Д.5.3 В качестве временной вертикальной нагрузки, действующей на конструкцию деформационного шва, принимают расчетную нагрузку от 2-х осной тележки 9,81·К.
Динамический коэффициент временной нагрузки, действующей на конструкцию шва, включающую окаймления, принимают равным 1+m=2. Коэффициенты перегрузки для временных и прочих нагрузок принимают по нормативным документам на проектирование мостов.
Перемещения концов пролетных строений определяют при действии нормативных нагрузок и воздействий.
Д.5.4 Максимальные амплитуды продольных перемещений концов пролетных строений от изменения температуры определяют по формуле
Dt=aо·Lпр·(Тmaxmin)
(Д.30)
где aо - коэффициент линейного расширения материала, 1/°С;
Тmax, Тmin - перепад расчетных температур пролетного строения в уровне проезжей части,°С.
Расчетные температуры пролетного строения определяют, в зависимости от его типа, по формулам:
- стального
Тmax = tа1 +2,5; Тmin= tа2 -2,5
(Д.31)
- железобетонного с толщиной элементов более 60 см1)
Тmax = tнж +2,5; Тmin= tнп -2,5
(Д.32)
- в остальных случаях
Тmax = tнж +0,5Аср+2,5; Тmin= tнс -2,5
(Д.33)
где tа1, tа2 - абсолютные максимальная и минимальная температуры воздуха района строительства;
tнж, tнс - средние температуры воздуха наиболее жарких и наиболее холодных суток;
tнn- средняя температура воздуха наиболее холодной пятидневки;
Аср1 - наибольшая из средних амплитуд суточных колебаний температуры воздуха летом. Температуру воздуха принимают по [17].

Д.5.5 Жікте орналасқан уақытша жылжымалы жүктемеден болатын күш жігін жиектеуді есепке алу кезінде кесте бойынша (Д.30-сурет) жиектеу қаттылығына байланысты анықталатын енге L0 (жікке бойлай) таралады, мұнда в – қозғалысқа көлденең дөңгелектің сүйену алаңшасының ені; J – жиектеу қимасы инерциясының сәті; во – жоспардағы жиектеу ені; Dℓ - дөңгелекке жүк берілетін жиектеудің қосымша учаскесінің ұзындығы.
Д.5.6 Жіктерді жабатын элементтерді (сырғитын табақ, тақталар) есептеу кезінде жікте орналасқан уақытша жылжу жүктемесінің таралу ені мынаған тең қабылданады:
Lo =ℓп - a +в
(Д.34)
мұнда n жабатын элемент аралығы (қозғалысқа бойлай);
a – қозғалысқа бойлай дөңгелектің тірелу алаңшасының ұзындығы.
Д.5.7 Деформациялық жік құрылымдары элементтеріне әсер ететін көлденең жүктеме N, мынадай формула бойынша анықталады
N=P·fсц
(Д.35)
мұнда Р – есептік тік жүктеме;
fсц - металдың тегіс бетінде 0,5 және кедір бұдыр кезінде 0,7 тең қабылданатын металмен шиналардың ұстасу коэффициенті.
100 мм артық жиектеу ені кезінде оған берілетін есептік тік және көлденең күштер қолданыстағы жүктемелерге тең қабылданады. Жиектеудің ең аз енінде есептік күштер шамалары қысымының орташа мәнінен 1,5 рет асатын барынша көп ординатасымен парабола бойынша дөңгелектің тірелу алаңшасына біркелкі емес қысым таралуын есепке алып анықталады.
Д.5.8 Мұздап қату кезінде жіктердің жиектеуіне әсер ететін күш мұз төзімділігіне байланысты созылу кезінде 1,0 МПа (10 кгс/см2) тең, қысу кезінде 4,0 МПа, кесу кезінде 0,8 МПа, -15 °С төмен емес орташа ауа температурасымен аудардар үшін ғана анықталады.
Ид
1,0 А1(м)
в – дөңгелектің тірелу алаңшасының ені (қозғалысқа көлденең); J — жиектеу қимасы инерциясының сәті; в0 –жоспардағы жиектеу ені; Dl – дөңгелектен жүктеме берілетін жиектеудің қосымша учаскесінің ұзындығы
Д.6-сурет – Жік құрылымына уақытша жүктемеден күш таралудың есептік енін анықтау кестесі:
Күш шамасы:
- қайта жабылған типті жіктер үшін – жіктің бойлай қимасында жиектеумен мұзбен түйісетін ауданына;
- тиісінше қайта жабылған және толтырылған (жиектеумен) типті жіктер үшін – бордюр биіктігі 35 дейін және 35 см жоғары 200 және 400 см2 тең бордюрлермен бірге мұзбен түйісу ауданына тең қабылданатын мұздап қату өлшемі бойынша анықталады.
Д.5.9 Деформациялық жіктерді жиектеуді есептеу кезінде құрылыс жүктеме ретінде 100 кН/м (10 тс/м) дөңгелекке тік қысыммен және 20 кН/м (2 тс/м) тең жиектеудің үстіңгі деңгейінде көлденең күшпен асфальтбетон қоспасын тығыздайтын каток әсері қабылданады.

Д.5.5 При расчете окаймлений шва усилия от временной подвижной нагрузки, расположенной на шве, распределяют на ширину L0 (вдоль шва), определяемую в зависимости от жесткости окаймления по графику (рисунок Д.30), где в - ширина площадки опирания колеса поперек движения; J - момент инерции сечения окаймления; во - ширина окаймления в плане; Dℓ - длина дополнительного участка окаймления, на который передается нагрузка от колеса.
Д.5.6 При расчете перекрывающих шов элементов (скользящего листа, плиты) ширину распределения временной подвижной нагрузки, расположенной на шве, принимают равной:
Lo =ℓп - a +в
(Д.34)
где ℓn - пролет перекрывающего элемента (вдоль движения);
a - длина площадки опирания колеса вдоль движения.
Д.5.7 Горизонтальную нагрузку N, действующую на элементы конструкции деформационного шва, определяют по формуле
N=P·fсц
(Д.35)
где Р - расчетная вертикальная нагрузка;
fсц - коэффициент сцепления шин с металлом, принимаемый равным 0,5 при гладкой поверхно сти металла и 0,7 при рифленой.
При ширине окаймления более 100 мм расчетные вертикальные и горизонтальные усилия, передающиеся н а него, принимают равными действующим нагрузкам. При меньшей ширине окаймления величины расчетных усилий определяют с учетом неравномерного распределения дав ления на площадку опирания колеса по параболе с максимальной ординатой, превышающей среднее значение давления в 1,5 раза.
Д.5.8 Усилия, действующие на окаймление швов при смерзании, определяют только для районов со среднесуточной температурой воздуха ниже -15 °С в зависимости от прочности льда, равной при растяжении 1,0 МПа (10 кгс/см2), при сжатии 4,0 МПа, при срезе 0,8 МПа.
Ид
1,0 А1(м)
в - ширина площадки опирания колеса (поперек движения ); J — момент инерции сечения окаймления; в0 -ширина окаймления в плане; Dl -длина дополнительного участка окаймления, на который передается нагрузка от колеса
Рисунок Д.6 - График для определения расчетной ширины распределения усилия от временной нагрузки на конструкцию шва:
Величину усилия определяют по размерам площади смерзания, принимаемой равной:
- площади контакта льда с окаймлением в продольном сечении шва - для швов перекрытого типа;
- площади контакта льда с бордюрами, равной 200 и 400 см2 при высоте бордюра до 35 и свыше 35 см соответственно - для швов перекрытого и заполненного (с окаймлением) типов.
Д.5.9 В качестве строительной нагрузки при расчете окаймления деформационных швов принимают воздействие катка, уплотняющего асфальтобетонную смесь, с вертикальным давлением на колесо 100 кН/м (10 тс/м) и горизонтальным усилием в уровне верха окаймления, равным 20 кН/м (2 тс/м).

Д.5.10 Деформациялық жіктерді жиектеу қаттылығының қабырғасына және жиектеуі бар қабырға қосылатын дәнекерлеу жігіне металл мен бетон арасындағы температуралар ауытқуы тудыратын Nn бойлай күші (жікке бойлай) беріледі. Бұл күш мынадай формула бойынша анықталады.
Nn = Daо·Е·f·gf
(Д.36)
мұнда DТ - 5 °С тең қабылданатын температуралардың құбылуы;
Е – болат тығыздыңының модулі, МПа;
f - бетон деңгейінен жоғары жиектеу ауданы, м;
gf - жүктеме бойынша сенімділік коэффициенті.
Д.5.11 Жабық типті жікке рұқсат етілетін жылжулар аралық құрылыстар деформациясында жіктер үстінде арматураланған асфальтобетон жамылғысының арматураланбаған және жарыққа төзімділігі тұрақтылығына сүйеніп анықталады.
Арматураланбаған асфальтобетонды қолдану жағдайында рұқсат етілетін жылжулардың барынша жоғары амплитудасы 10мм құрайды, арматураланған жағдайында - tнc>-150C-та 15мм және tнc>-25°С-та10 мм.
Д.5.12 Мастикалармен толтырылған жіктерге рұқсат етілетін жылжулар саңылаудың шекті рұқсат етілетін енін есепке алып қолданылатын мастикалар қасиеттеріне сүйеніп арықталады (Д.9-кесте).
Д.9-кесте
Жамылғы
Саңылау ені d,мм
Рұқсат етілетін жылжулар, мм, мастикамен толтыру кезінде
РБВ-1, РБВ-2.
РБВ-50
Гидром-1
УТ-38Г
Асфальтбетон
dmin = 30
12
Цементбетон немесе бетон құйылмалары бар асфальтобетон
dmax= 65
18
19
17
Жиектеумен цементбетон
dmax= 80
22
18
16
Е.1.13 Резеңке компенсаторлары бар жіктерге рұқсат етілетін жылжулар, [D], мм, компенсатордың шекті деформациялары және саңылау ені бойынша анықталады, автокөлік құрылдарының бәсең жүруін қамтамасыз ету шарттарынан; көпір бойынша құралдары бойынша 80 м артық қабылданады.
[D]= 80- Dmin
(Д.37)
Компенсатордың шекті деформациялары резеңкенің ашық- және озонға төзімділігі шарттарынан анықталады, оны қамтамасыз ету үшін созылу кезінде резеңке компенсатордың жоғары талшықтарының салыстырмалы деформациялары 15% аспауға тиіс:
(Д.38)
Мұнда Do, Dmin – тиісінше бос және қысылған күйінде закругленной части компенсатордың дөңгелектенген бөлігінің диаметрі f, мм;
Tp - резеңке компенсатордың қалыңдығы, мм.
Д.5.14 Қайта жабылған типті жіктерге рұқсат етілетін жылжулар тегіс еместіктер, құрылған құрылымдар мен жүретін бөліктің жіктері бойынша автомобильдер қосзғалысының жаттықтығынан анықталады.
ПС типті жіктерде олардың арасындағы қашықтығы 60 м кем емес барынша үлкен саңылау жіктер арасындағы қашықтық 100м - 120мм артық болса (аралығы – интерполяция бойынша) 80мм аспауға тиіс.
ПС-С типті жіктерде тегіс еместік тереңдігі 16 мм, ал биіктігі - 13 мм (Д.7-сурет) аспауға тиіс.
Д.7-сурет – Жылжитын табақтары бар жік құрылымдарының жүретін бөлігінде құрылған тегіссіздік сұлбасы
ПС-С типті жіктерге рұқсат етілген жылжулардың осы шектеулерін есепке алып [D] мынадай формула бойынша анықталады
(Д.39)

Д.5.10 На ребра жесткости окаймлений деформадионных швов и на сварные швы, с помощью которых соединяются ребра с окаймлением, передается продольное (вдоль шва) усилие Nn, вызванное перепадом температур между металлом и бетоном. Это усилие определяют по формуле
Nn = Daо·Е·f·gf
(Д.36)
где DТ - перепад температур, принимаемый равным 5 °С;
Е - модуль упругости стали, МПа;
f - площадь окаймления выше уровня бетона, м;
gf - коэффициент надежности по нагрузке.
Д.5.11 Перемещения, допускаемые на швы закрытого типа, определяют исходя из устойчивости неармированного и трещиностойкости армированного асфальтобетонного покрытия над швом при деформациях пролетных строений.
Максимальная амплитуда допускаемых перемещений в случае применения неармированного асфальтобетона составляет 10мм, в случае армированного - 15мм при tнc>-150C и 10 мм при tнc>-25°С.
Д.5.12 Перемещения, допускаемые на швы с заполнением мастиками, определяют исходя из свойств применяемых мастик с учетом предельно допустимой ширины зазора (таблица Д.9).
Таблица Д.9
Покрытие
Ширина зазора d,мм
Допускаемые перемещения, мм, при заполнении мастикой
РБВ-1, РБВ-2.
РБВ-50
Гидром-1
УТ-38Г
Асфальтобетонное
dmin = 30
12
Цементобетонное или асфальтобетонное с бетонными приливами
dmax= 65
18
19
17
Цементобетонное с окаймлением
dmax= 80
22
18
16
Е.1.13 Перемещения [D], мм, допускаемые на швы с резиновыми компенсаторами, определяют по предельным деформациям компенсатора и ширине зазора, которую из условия обеспечения плавного проезда автотранспортных; средств по мосту принимают не более 80 м.
[D]= 80- Dmin
(Д.37)
Предельные деформации компенсатора определяют из условия свето- и озоностойкости резины, для обеспечения которой относительные деформации верхних волокон резинового компенсатора при растяжении не должны превышать 15%:
(Д.38)
где Do, Dmin - диаметр закругленной части компенсатор f соответственно в свободном и обжатом cостояниях, мм;
Tp - толщина резинового компенсатора, мм.
Д.5.14 Перемещения, допускаемые на швы перекрытого типа, определяют из условия плавности движения автомобилей по неровностям, образованным конструкциям и швов на проезжей части.
В швах типа ПС при расстояниях между ними менее 60 м максимальный зазор не должен превышать 80мм, при расстояниях между швами более 100м - 120мм (в промежутке - по интерполяции).
В швах типа ПС-С глубина неровности не должна превышать 16 мм, а высота - 13 мм (рисунок Д.7).
Рисунок Д.7 - Схемы неровностей, образованных в проезжей части конструкциями швов со скользящими листами
С учетом этих ограничений перемещения [D], допускаемые на швы типа ПС-С, определяют по формуле
(Д.39)

мұнда i1, i2 – тиісінше табақ пен жиектеудің ұштық учаскесінің еңісі;
tо – қисаю шетіндегі табақ қалыңдығы, мм.
Сырғымалы табақпен құрылған тегіссіздіктердің тереңдігі мен биіктігі (ПС-СП) тиісінше 13 және 10 мм аспауға тиіс (Е.2-суреттен қараңыз цифрлер жақшада). ПС-СП типті жіктерге рұқсат етілген бұл шектеулерді, жылжуларды [D] ескеріп, мынадай формула бойынша анықталады
(Д.40)
(5.4)
Д.5.15 Тарақты тақталары бар жіктерге рұқсат етілген жылжулар тістердің салыстырмалы қозғалтуларында құрылған тесіктердің шекті өлшемдерінің мәндеріне сүйеніп анықталады. Жоспардағы тік тістерде тесік ұзындығы 250 мм аспауы керек, егер оның ұзындығы 50 мм артық болса, және 50 мм дейінгі енде - 400 мм ( Д.8, а). Жоспардағы трапеция тірізді тістерде тістер арасындағы тесіктер ұзындығы 80 мм (Д.8, б-сурет) аспауы керек, тесік ауданы - 240 см2.
Сырғымалы тарақты тақтаны қолдану жағдайында жоспарда тақтаның ±3 см қисаю мүмкіндігі есепке алынады.
Д.5.16 Деформациялық жік құрылымын, жиектеуді және олардың анкеровкасын жобалау кезінде жүктемелердің негізгі немесе қосымша үйлесімі бойынша есептеледі; анкерлердегі бетон беріктігі, қата жабылатын элементтер, серіппелер мен жүретін бөлік деңгейінде орналасқан бөлшектер жүктемелердің негізгі үйлесімі бойынша есептеледі. Бұдан басқа, резеңке компенсаторлар мен су бұратын науаларды бекіту түйіндерін есептеу орындалады.
Д.8-сурет - Тік (а) және трапеция тәрізді (б) тістері бар тарақты тақталарымен жүретін бөлікте жік құрылымдарымен құрылған тегіссіздіктер сұлбасы
Д.5.17 Деформациялық жіктер жиектерінің анкерлері жиектердің жоғарғы деңгейіне салынған көлденең және тік жүктемелерге есептеледі. Сонымен жиектеудің есептік сұлбасы ретінде тірек-анкерлерге тірелетін жақтау қабылданады, олардың есептік ұзындығы жиектеуден бетонның негізгі құрылымдарының деңгейіне дейінгі қашықтыққа тең (қолмен жиектеу астына төгілетін бетонды есепке алмай). 4 см артық анкерлердің есептік ұзындығында олар тұрақтылыққа, аз болса – төзімділікке тексеріледі.
Жиектеуі бар қаттылық қабырғасын және анкерлерді қосатын дәнекерлеу жігіне берілетін есептік кесетін күш көпір осіне бойлай және көлденең бағытталған жүктемелерден тең әрекеттенетін бойынша анықталады. Дәнекерлеу жіктерінің ұзындығы кернеулер концентрациясының коэффициентімен b = 3,4 және ауыспалы кернеулер циклінің сипаттамасымен r = -0,7 төзімділік есебінен анықталады.
Деформациялық жіктер жиектеулерінің қаттылық қабырғасының талап етілетін ауданы металл мен бетон 5°С температуралары айырымынан туатын (Е.4 формуланы қараңыз) жікке бойлай салынатын күш Nп бойынша анықталады. Сонымен қабырға тығыз жартылай кеңістікке қыстырылған өзек сияқты қаралады.
Аумақ биіктігі е1, олардың шектерінде бетонға қысылатын күш беріледі, мынадай формула бойынша анықталады

где i1, i2 - уклон соответственно концевого участка листа и окаймления;
tо - толщина листа на конце скоса, мм.
Глубина и высота неровностей, образованных плава - ющим скользящим листом (ПС-СП), не должны превышать 13 и 10 мм соответственно (см.на рисунке Е.2 цифрьг в скобках).Учитывая эти ограничения, перемещения [D], мм, допускаемые на швы типа ПС-СП, определяют по формуле
(Д.40)
(5.4)
Д.5.15 Перемещения, допускаемые на швы с гребенчатыми плитами, определяют исходя из значений предельных размеров щелей, образованных при относительных смещениях зубьев. При прямых в плане зубьях длина щели не должна превышать 250 мм, если ее ширина более 50 мм, и 400 мм - при ширине до 50 мм (рисунок Д.8, а). При трапециевидных в плане зубьях длина щелей между зубьями не должна превышать 80 мм (рисунок Д.8, б), а площадь щели - 240 см2.
В случае применения плавающей гребенчатой плиты учитывают возможность перекоса плиты в плане на ±3 см.
Д.5.16 При проектировании конструкций деформационных швов, окаймления и их анкеровку рассчитывают по основному или дополнительному сочетаниям нагрузок; прочность бетона у анкеров, перекрывающие элементы, пружины и детали, располагаемые в уровне проезжей части, рассчитывают по основному сочетанию нагрузок. Кроме того, выполняют расчет узлов крепления резиновых компенсаторов и водоотводных лотков.
Рисунок Д.8 - Схемы неровностей, образованных в проезжей части конструкциями швов с гребенчатыми плитами с прямыми (а) и трапециевидными (б) зубьями
Д.5.17 Анкеры окаймлений деформационных швов рассчитывают на горизонтальные и вертикальные нагрузки, приложенные в уровне верха окаймлений. При этом за расчетную схему окаймления принимают раму, опирающуюся на опоры-анкеры, расчетная длина которых равна расстоянию от окаймления до уровня несущей конструкции бетона (без учета бетона, подбиваемого под окаймление вручную). При расчетной длине анкеров болee 4 см их проверяют на устойчивость, при меньшей - на прочность.
Расчетное срезывающее усилие, передаваемое на сварные швы, соединяющие анкеры и ребра жесткости с окаймлением, определяют по равнодействующей от нагрузок, направленных вдоль и поперек оси моста. Длину сварных швов определяют из расчета на выносливость с коэффициентом концентрации напряжений b = 3,4 и характеристикой цикла переменных напряжений r = -0,7.
Требуемую площадь ребер жесткости окаймлений деформационных швов определяют по действующему вдоль шва усилию Nп, вызванному разностью температур металла и бетона 5°С (см. формулу Е.4). При этом ребро рассматривают как стержень, защемленный в упругом полупространстве.
Высоту зоны е1, в пределах которой на бетон передаются сжимающие усилия, определяют по формуле

е1=8,5d3/4
(Д.41)
ал бетондағы кернеулер sd, Па, мынадай формула бойынша анықталады
(Д.42)
мұнда d және вр – қаттылық қабырғасының қалыңдығы мен ені, м.
Қаттылық қабырғасының толық биіктігі 3е1кем емес қабылданады
Бетондағы кернеулер дірілдеткішпен тығыздалған бетон үшін 0,8, және қолмен жиектеу астына төгілетін бетон үшін 0,5 тең коэффициентті m1 есепке алып Rпр шамасынан аспауға тиіс.
Д.5.19 Салынытан бөлшектерге таврға дәнекерленген анкерлер қимасының ауданы (Е.4,а-сурет) төзімділік есебінен мынадай формула бойынша анықталады
(Д.43)
мұнда А - Lo, м2 ұзындығында ең кернеу қатарында анкерлердің көлденең қималарының жиықтық ауданы
Ра1 - Lо ,Н ұзындығында аанкерлердің бір қатарына келетін уақытша жүктемеден болатын ең көп тартылатын күш:
,
(Д.44)
(5.8)
Ра2 - салынатын бөлшектің жоғары және төмен жағы арасындағы, оған деформациялық жік жиектеуін дәнекерлеу процесіндегі температуралар айырмашылығынан болатын бір қатарлы анкерлердің тартылатын күші, Н;
Nа - анкерлердің бір қатарына келетін кесетін күш, Н:
,
(Д.45)
М, Р, N – тиісінше сәт, Н·м, салынатын бөлшекке қолданылатын қалыпты және жылжытатын күш, Н, (сәт шамасы барлық анкерлердің ауырлық ортасы арқылы өтетін оське қатысты анықталады);
nа - анкерлер қатарының саны;
Zа - анкерлер қатарлары арасындағы қашықтық, м;
Rа - арматуралық болат созылуына есептік кедергі, Па.
Қаттылық қабырғасының қадамында (0,7÷1,5)ℓа
,
(Д.45)
мұнда: вз, dз – салынатын бөлшектің ені мен қалыңдығы, м;
ℓо – анкерлер қадамы (анкерлік бұрандамалар), м;
К - салынатын бөлшектің жоғары және төмен жағы арасындағы, температуралар құбылуына байланысты коэффициент:
при dз < 1,2 см К = 0,005, при dз > 1,2 см К=0,004.
(Д.47)
Д.5.20 Тік және көлденең өзектермен салынатын бөлшектерді анкерлеу кезінде тік анкерлер қимасының ауданы А (Д.45) формула бойынша анықталған 0,05Nа тең күшті жылжытатын күшті қабылдап (Д.43) формуласы бойынша анықталады. Көлденең Fг, м2, немесе көлбеу (g≤ 30°бұрышында) анкерлер қимасының ауданы мынадай формула бойынша анықталады:
,
(Д.48)
Д.9-сурет - Жік осіне (а) және аралыққа қарай көлденең жүктеме әсерінде жұлуға жиектеу анкерлерін есептеу сұлбасы)
Д.5.21 Бетонда орналасқан басы бар анкерлік бұрандаманы есептеу бұрандама оймасының беріктігі бойынша орындалады, (Д.43) формуласында қосымша тартылатын күшті Ра1 есепке алып, мынадай формула бойынша анықталады:
,
(Д.49)
мұнда EJ - салынатын бөлшектің қима қатылығы, кН, м2;

е1=8,5d3/4
(Д.41)
а напряжения в бетоне sd, Па, по формуле
(Д.42)
где d и вр - толщина и ширина ребра жесткости, м.
Полную высоту ребра жесткости принимают не менее 3е1.
Напряжения в бетоне не должны превышать величины Rпр с учетом коэффициента m1, равного 0,8 для бетона, уплотненного вибраторами, и 0,5 для бетона, подбиваемого под окаймление вручную.
Д.5.19 Площадь сечения анкеров, приваренных втавр к закладным деталям (рисунок Е.4,а), определяют из расчета на прочность по формуле
(Д.43)
где А - суммарная площадь поперечных сечений анкеров наиболее напряженного ряда на длине Lo, м2;
Ра1 - наибольшее растягивающее усилие от временной нагрузки, приходящееся на один ряд анкеров на длине Lо ,Н:
(Д.44)
(5.8)
Ра2 - растягивающее усилие в анкерах одного ряда от разницы температур между верхом и низом закладной детали в процессе приварки к ней окаймления деформационного шва, Н;
Nа - срезающее усилие, приходящееся на один ряд анкеров, Н:
(Д.45)
М, Р, N - соответственно момент, Н·м, нормальная и сдвигающая силы, Н, действующие на закладную деталь (величина момента определяется относительно оси, проходящей через центр тяжести всех анкеров);
nа - число рядов анкеров;
Zа - расстояние между рядами анкеров, м;
Rа - расчетное сопротивление растяжению арматурной стали, Па.
При шаге ребер жесткости (0,7÷1,5)ℓа
(Д.45)
где: вз, dз - ширина и толщина закладной детали, м;
ℓо - шаг анкеров (анкерных болтов), м;
К - коэффициент, зависящий от перепада температур между верхом и низом закладной детали:
при dз < 1,2 см К = 0,005, при dз > 1,2 см К=0,004.
(Д.47)
Д.5.20 При анкеровке закладной детали вертикальными и горизонтальными стержнями площадь сечения вертикальных анкеров А определяют по формуле (Д.43), принимая сдвигающее усилие равным 0,05Nа, определенного по формуле (Д.45). Площадь сечения горизонтальных Fг, м2, или наклонных ( под углом g≤ 30°) анкеров определяют по формуле:
,
(Д.48)
Рисунок Д.9 - Схемы для расчета анкеров окаймления на выдергивание при действии горизонтальной нагрузки в сторону оси шва (а) и в сторону пролета (б)
Д.5.21 Расчет анкерных болтов с головками, расположенными в бетоне, выполняют по прочности резьбы болта, цчитывая в формуле (Д.43) дополнительно растягивающее усилия Ра1, определяемое по формуле:
,
(Д.49)
где EJ - жесткость сечения закладной детали,кН, м2;

y - тең қабылданатын бұрандаманы тарту алдында бетон үстінде салынатын бөлшектің салбырауы0,01ℓа, м;
Кз - 2ℓа салынатын бөлшектің ұзындығында 0,9 тең кесілмеу коэффициенті; 5ℓадейін-0,8; 5ℓа жоғары- 0,75;
Рз - сомындарды тарту кезінде және ойма диаметріне байланысты бұрандамадағы қосымша күш: М10 - Рз=2кН (200 кгс) ойма кезінде; М 20 - Рз =5 кН (500 кгс) кезінде; басқа диаметрлерде – интерполяция бойынша.

y - зависание закладной детали над бетоном перед натяжением болтов, принимаемое равным 0,01ℓа, м;
Кз - коэффициент неразрезности, равный 0,9 при длине закладной детали 2ℓа; 0,8 - до 5ℓа; 0,75 - свыше 5ℓа;
Рз - дополнительное усилие в болте, возникающее при затяжке гаек и зависящее от диаметра резьбы: при резьбе М10 - Рз=2кН (200 кгс); при М 20 - Рз =5 кН (500 кгс); при других диаметрах - по интерполяции.

Д,5.22 Бетон беріктігі бойынша анкерді есептеу деформациялық жік осіне жақын анкерлер қатарына кіретін кесетін Na немесе тартылатын Раа1а2а3 күштер шамасы бойынша орындалады.
Жік осіне қарай көлденең жүктеме әсерінде (Д.9, а-сурет) бетон беріктігі мынадай шарттар бойынша тексеріледі:
Na < Тг·ma, Тг=2·С2·Rр·Кг
(Д.50)
ал аралыққа қарай көлденең жүктеме әсерінде (Д.9, б-суретті қараңыз) – мынадай шарттардан:
Рa < Тв·ma, Тв=pr2·Rр·Кв
(Д.51)
мұнда Тг, Тв - тиісінше анкерге жіберілетін, тік жүктемеге көлденең Н;
mа – жүктеме таралу еніне бір қатардағы анкерлер саны Lо;
С - анкерден құрылымдар жиектеріне дейінгі қашықтық, см;
Rр - бетон созылуына есептік кедергі, Па;
Кг- тік жүктемемен бетон жиектерін қосымша жүктеу әсерін есепке алатын коэффициент (Д.10-кесте);
r - бетондағы анкерді бітеу тереңдігі, м;
Кв - бетон төзімділігі бойынша анкердің негізгі қабілетін төмендетуді есепке алатын коэффициент, (Д.11-кестесі).
Д.10-кесте
Бетон жиегі бойынша кернеулер sсж; МПа
Коэффициент мәндері Кг мынадай маркалы бетондар үшін

Д,5.22 Расчет анкера по прочности бетона выполняют по величине срезающего Na или растягивающего Раа1а2а3 усилий, приходящихся на ряд анкеров, ближайших к оси деформационного шва.
При действии горизонтальной нагрузки в сторону оси шва (см.рисунок Д.9, а) прочность бетона проверяют из условия:
Na < Тг·ma, Тг=2·С2·Rр·Кг
(Д.50)
а при действии горизонтальной нагрузки в сторону пролета (см.рисунок Д.9, б) - из условия:
Рa < Тв·ma, Тв=pr2·Rр·Кв
(Д.51)
где Тг, Тв - соответственно горизонтальная к вертикальная нагрузки, допускаемые на анкер, Н;
mа - число анкеров в одном ряду на ширине распределения нагрузки Lо;
С - расстояние от анкера до кромки конструкции, см;
Rр - расчетное сопротивление растяжению бетона, Па;
Кг- коэффициент, учитывающий влияние дополнительного загружения кромок бетона вертикальной нагрузкой (таблица Д.10);
r - глубина заделки анкера в бетоне, м;
Кв - коэффициент, учитывающий снижение несущей способности анкера по прочности бетона (таблица Д.11).
Таблица Д.10
Напряжения sсж по кромке
бетона; МПа
Значения коэффициента Кг для бетона марки

Тегістейтін бетон қабатына салынатын бөлшектерді қою кезінде барлық көлденең күштер қағу конусына түсетін (Д.10, б-суреті) және бұл конус шектерінде тегіс және тиісінше арматураның кезеңділік профилі үшін 10 және 5 диаметрлерден кем емес ұзындығы бар бойлай арматураға беріледі. Бұл жағдайда жиек маңындағы бетон беріктігі 0,1Nа тең Nо күш бойынша тексеріледі.
1 - аралық құрылыстар тақтасы; 2 – салынатын бөлік; 3 - анкер; 4 - бетон жиегі бойынша қалыпты кернеу эпюрасы; 5 – көлденең жүктеме берілетін бетон маңы; 6 - анкерлердің қосымша арматурасы; 7 – тік жүктеме әсерінде бетонды қағу конусы
Д.10-сурет – Көлденең жылжытатын күшке анкерлердің шеткі қатарында (а,б) және тік қағатын күшке анкерлердің алыстағы қатарларында бетон төзімділігін есептеу сұлбасы (в)
Егер қағу конусына (Д.10, в-сурет) бойлай тақта арматурасы түссе, онда формула бойынша бетон беріктігін есептеу кезінде (Д.52) диаметрі 12 және 16 мм өзек әрбір конусқа түсетін өзектен 4 және 5% есептік тік жүктеме өсуі есепке алынады.
Д.5.23 Резеңке компенсаторларын механикалық бекітіп деформациялық жіктер құрылымында аралық құрылыстардың ұшы жылжуы кезінде және уақытша жүктемеден пайда болатын тартатын күш әсерінде оларды бекіту төзімділігі тексеріледі.
Дөңгелек тіректер көмегімен компенсаторды бекіту кезінде (Д.11-сурет) есептеу мынадай шарттарда орындалады
(Д.52)
мұнда - процесінде қыспақтан алынатын компенсаторды тартатын күш, Н; sсм – қыспақтағы резеңке жапырылу кернеуі, Па:
(Д.53)
Р1 - резеңке жапырылу күші, Н;
dу – мынадай шектерде қабылданатын тірелу диаметрі ;
sст – резеңке жылжудың статикалық модулі (Д.12-сурет), Па;
Dсм – қысудан жиектеуге дейін компенсатор қалыңдығы мен қашықтығы (әлсіз сәуле) арасындағы айырмашылық ретінде қабылданатын күш салып резеңкені жапыру деформациясы, м;
tp - компенсатор резеңкесінің қалыңдығы, м;
а - компенсатордың қаралатын учаскесінің ұзындығы, м.
1 - жиектеу; 2 – сыналанған жолақ; 3 - компенсатор;
4 – дөңгелек тірек; 5 – жалпақ тіреу
Д.11-сурет - Дөңгелек (а) және жалпақ (б) тіректер көмегімен резеңке компенсаторды бекіту К-8
Д.12-сурет - Температурадан резеңке жылжуының статикалық модулінің байланыстылығы
Жалпақ тіреулер көмегімен компенсаторды бекіту беріктігі жапырылу учаскесінің еніне всм компенсатор резеңкесінің қалыңдығын ауыстырып tp (Д.52) шарты бойынша тексеріледі (Д.11, б-суретті қараңыз). Жапырылу кернеуі мынадай формула бойынша анықталады
(Д.54)
мұнда Ер – қысу кезіндегі резеңке серпімділігінің модулі;
S – мынадай пішін коэффициенті: .      "

При установке закладной детали на выравниваюший бетонный слой все горизонтальное усилие передают на продольную арматуру, попадающую в конус выкалывания (рисунок Д.10, б) и имеющую в пределах этого конуса длину не менее 10 и 5 диаметров для гладкой и периодического профиля арматуры соответственно. В этом случае прочность бетона у кромки проверяют по усилию Nо, равному 0,1Nа.
1 - плита пролетного строения ; 2 - закладная деталь; 3 - анкер; 4 - эпюра нормальных напряжении по кромке бетона; 5 - область бетона, на которую передается горизонтальная нагрузка; 6 - дополнительная арматура у анкеров; 7 - конус выкалыва¬ния бетона при действии вертикальной нагрузки
Рисунок Д.10 - Схемы для расчета прочности бетона у крайнего ряда анкеров на горизонтальное сдвигающее усилие (а,б) и у дальнего ряда анкеров на вертикальное выдергивающее усилие (в)
Если в конус выкалывания (рисунок Д.10, в) попадает продольная арматура плиты, то при расчете прочности бетона по формуле (Д.52) учитывают возрастание расчетной вертикальной нагрузки на 4 и 5% от каждого попадающего в конус стержня диаметром 12 и 16 мм соответственно.
Д.5.23 В конструкциях деформационных швов с механическим креплением резиновых компенсаторов проверяют прочность их закрепления при воздействии выдергивающих усилий, возникающих при перемещениях концов пролетных строений и от временной нагрузки.
При закреплении компенсатора с помощью круглых упоров (рисунок Д.11) расчет выполняют из условия
(Д.52)
где - усилие, выдергивающее компенсатор из зажима в процессе эксплуатации, Н; sсм - напряжения смятия резины в зажиме, Па:
(Д.53)
Р1 - усилие смятия резины, Н;
dу - диаметр упора, принимаемый, пределах
;
sст - статический модуль сдвига резины (рисунок Д.12), Па;
Dсм - деформация смятия резины упором, принимаемая как разница между толщиной компенсатора и расстоянием (просветом) от прижима до окаймления, м;
tp - толщина резины компенсатора, м;
а - длина рассматриваемого участка компенсатора, м.
1 - окаймление; 2 - заклинивающая полоса; 3 - компенсатор;
4 - круглый упор; 5 - плоский упор
Рисунок Д.11 - Закрепление резинового компенсатора К-8
с помощью круглого (а) и плоского (б) упоров
Рисунок Д.12 - Зависимость статического модуля сдвига
резины от температуры
Прочность закрепления компенсатора с помощью плоских упоров проверяют по условию (Д.52) с заменой толщины резины компенсатора tp на ширину участка смятия всм (см.рисунок Д.11, б). Напряжения смятия определяют по формуле
(Д.54)
где Ер - модуль упругости резины при сжатии;
S - коэффициент формы: ."

Компенсаторды бекітетін болат элементтерін есептеу кезінде, тіреу күші резеңкедегі релаксациялық процестердің жылдамдылығын арттыратын жылдамдықпен жүктеу кезінде оның қаттылығын көбейту және резеңке қаттылығы шашылуын есепке алатын gf=1,5 жүктеме бойынша сенімділік коэффициентімен Р1 тең қабылданады.
Д.5.24 Жабылған типті деформациялық жіктер құрылымын жобалау кезінде жабатын элементтер беріктігі, серіппелердің негізгі қабілеті, су бұратын науларды бекіту есептеледі.
Д.5.25 Есептік сұлба ретінде жабатын элементтерді есептеу кезінде кесілетін арқалық қабылданады. Жабылатын элементтердің беріктігі арқалық ортасында және ұшында тексеріледі. Есептеуде ескерілетін элемент ұзындығы Д.13-сурет бойынша анықталады. Тарақты тақталар тісінің беріктігін есептеу кезінде дөңгелек қысымы дөңгелек ізі шектерінде бір тақтаның тістері арасында жартысы таралады.
Д.5.26 Жабатын элементті қысу күші (жылжитын табақ немесе тарақты тақта) серіппе жармасында жиектеумен оның түйіспесін қамтамасыз ету шарттарынан және серіппе арасында 2 мм учаскеде әлсіз сәуле шектеулерінен анықталады (Д.14, а -сурет):
у > yл
мұнда у – серіппені тарту күшінен аралықпен жабатын элемент жиектерін ию 2ℓпр (сурет Д.14, б);
yл – серіппені тартуға дейін жиектеу үстінде жабатын элемент жиегінің салбыраап тұруы ықтимал yл =0,008ℓпр;
ℓпр - 0,8-1,1 м шектерде қабылданатын серіппе қадамы.
Жылжитын элемент жиектерін қысудың барынша аз күші Рк, Н, (1 м ұзындыққа) мынадай формула бойынша анықталады
(Д.55)
мұнда ЕJл – табақтың көлденең қимасының қаттылығы;
mл - сырғымалы табақ 0,95 жіктер құрылымдары үшін қабылданатын табақ жұмысы шарттарының коэффициенті; жалпақ және кесілген табақтары бар жіктер құрылымдары үшін 0,80.
Д.13 -сурет – Жылжитын табақтың есептік ұзындығын анықтау сұлбасы Lл
Д.5.27 Серіппені тартудың есептік күші Рр жабатын элементтер ені бойынша олардың орналасуын есепке алып анықталады
(Д.56)
мұнда ℓп – жабатын элемент ені, м;
Z – жабатын элементтің жылжымайтын жиегінен серіппеге дейінгі қашықтық (жабатын элементтің осу бойынша серіппе орналасу кезінде Z=0,5ℓп, м;
Кп – серіппе қаттылығының коэффициенті, Н/см;
Уэ – пайдалану процесіндегі серіппенің тік деформациясы, м:
Уэ = Уг + Ув + Ун + Ур
(Д.57)
Уг, Ув – аралық құрылыстар ұштарының көлденең және тік жылжуларынан болатын серіппе осі бойынша жабатын элементтің тік жылжулары, м;
Ун – дәл емес тарту салдарынан серіппедегі қосымша деформациялар (бұрандама оймасының 0,5 қадамына тең);
Ур - релаксациямен негізделген серіппедегі қалдық деформациялар
Ур > (Уг + Ув + Ун)
(Д.58)
14-сурет – Жиектеуге жылжитын табақты қысу үшін серіппедегі күшті анықтау сұлбасы:
серіппені тартудан кейінгі (а) және оны тартуға дейінгі (б) табақ конфигурациясы
Цилиндрлік және тарелке тәрізді серіппені тарту күші кесілген сырғымалы табақты жіктерде тиісінше 0,55Рmax, 0,65Рmax және жалпақ және қалқымалы сырғымалы табақты жіктерде 0,75Рmax,0,80Рmax тең, сондай-ақ тарақты тақталары бар жіктерде (оның толық қысылуына сәйкес серіппедегі шексіз күш) олардың есептік негізгі қабілетінен аспауы керек [Р].

При расчете стальных элементов, закрепляющих компенсаторы, усилие отпора принимают равным Р1 с коэффициентом надежности по нагрузке gf=1,5, учитывающим разброс твердости резины и увеличение ее жесткости при нагружении со скоростью, превышающей скорость релаксационных процессов в резине.
Д.5.24 При проектировании конструкций деформационных швов перекрытого типа выполняют расчеты прочности перекрывающих элементов, несущей способности пружин, крепления водоотводных лотков.
Д.5.25 При расчете перекрывающих элементов в качестве расчетной схемы принимают разрезную балку. Прочность перекрывающих элементов проверяют в середине и на конце балки. При этом длину элемента, которую необходимо учитывать в расчете, определяют по рисунку Д.13. При расчете прочности зубьев гребенчатых плит давление колеса распределяют поровну между зубьями одной плиты в пределах следа колеса.
Д.5.26 Усилие прижатия перекрывающего элемента (скользящего листа или гребенчатой плиты) определяют из условия обеспечения его контакта с окаймлением в створе пружин и ограничения просвета на участке между пружинами 2 мм (рисунок Д.14, а):
у > yл
где у - прогиб кромки перекрывающего элемента пролетом 2ℓпр (рисунок Д.14, б) от усилия натяжения пружин;
yл - возможное зависание кромки перекрывающего элемента над окаймлением до натяжения пружин yл =0,008ℓпр;
ℓпр - шаг пружин, принимаемый в пределах 0,8-1,1 м.
Минимальное усилие прижатия кромки скользящего элемента Рк, Н, ( на 1 м длины) определяют по формуле
(Д.55)
где ЕJл - жесткость поперечного сечения листа;
mл - коэффициент условия работы листа, принимаемый для конструкции швов с плавающим листом 0,95; для конструкции швов с плоским и скошенным листами 0,80.
Рисунок Д.13 - Схемы к определению расчетной длины Lл
скользящего листа
Д.5.27 Расчетное усилие натяжения Рр пружин определяют с учетом их расположения по ширине перекрывающих элементов
(Д.56)
где ℓп - ширина перекрывающего элемента, м;
Z - расстояние от неподвижной кромки перекрывающего элемента до пружины (при расположении пружины по оси перекрывающего элемента Z=0,5ℓп, м;
Кп - коэффициент жесткости пружины, Н/см;
Уэ - вертикальная деформация пружины в процессе эксплуатации, м:
Уэ = Уг + Ув + Ун + Ур
(Д.57)
Уг, Ув - вертикальные перемещения перекрывающего элемента по оси пружины от горизонтального и вертикального перемещений концов пролетных строений, м;
Ун - дополнительные деформации в пружине вследствие неточного натяжения (равны 0,5 шага резьбы болта);
Ур - остаточные дефорации в пружине, обусловленные релаксацией
Ур > (Уг + Ув + Ун)
(Д.58)
Рисунок Д.14 - Схема к определению усилия в пружине для прижатия скользящего листа к окаймлению: конфигурация листа после натяжения пружины (а) и до ее натяжения (б)
Усилие натяжения цилиндрических и тарельчатых пружин не должно превышать их расчетной несущей способности [Р], равной соответственно 0,55Рmax, 0,65Рmax в швах со скошенным скользящим листом и 0,75Рmax,
0,80Рmax в швах с плоским и плавающим скользящими листами, а также в швах с гребенчатыми плитами (беспредельное усилие в пружине, соответствующее ее полному обжатию).

Е.1.28 Су бұратын науаларды бекіту бұрандамасы арасындағы қашықтық мынадай формула бойынша анықталады
(Д.59)
мұнда x – мынадай формула бойынша қаттылығы орташа резеңке үшін анықталатын бұрандамамен қысылатын учаске резеңкесінің иілгіштіқ коэффициенті, Па/м
(Д.60)
Eп·Jп – науаны бекітетін металл таратқыш жолақ қимасының қаттылығы, кН·м2.
Библиография
[1] ОДМ 218.2.025-2012 Автомобиль жолдарындағы көпір құрылыстарының деформациялық жіктері.
[2] ҚР ҚНжЕ 2.01-19-2004 Тоттанудан құрылыс құрылымдарын қорғау.
[3] ҚНжЕ 1.03-26-2004 Құрылыстағы геодезиялық жұмыстар.
[4] ГОСТ Р 52085 -2003 Қалып. Жалпы техникалық шарттар.
[5] ҚР ҚНжЕ 1.03-05-2001 Құрылыста еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы.
[6] ҚР ҚНжЕ 3.03-09-2006* Автомобиль жолдары.
[7] ҚР ҚНжЕ 2.04.01-2010 Құрылыс климатологиясы.
[8] Р ГОСТ 54401-2011 Жалпы қолданылатын автомобиль жолдары. Құйылған ыстық жол асфальтобетоны. Техникалық талаптар.
[9] Р ГОСТ 54400-2011 Жалпы қолданылатын автомобиль жолдары. Құйылған ыстық жол асфальтобетоны. Сынақтар әдістері.
[10] Р ГОСТ 50277-92 Геотоқыма материалдары. Беттік тығыздықты анықтау әдісі.
[11] ТШ 380051166-98 Авиациялық техникаға арналған резеңке вулканизацияланбаған қоспалар. Техникалық шарттар.
[12] ТШ 2500-295-00152106-93 Теміржолдың жылжымалы құрамдарына арналған резеңке техникалық бұйымдар және оларды дайындау үшін қолданылатын резеңкеге қойылатын талаптар. Техникалық шарттар.
[13] ВҚН 86-83 Көпірлердің полимерлік тірек бөліктерін жобалау және қондыру жөніндегі нұсқаулық.
[14] ТШ 5774-025-01393697-99 "Көпірпласт" - орамдық гидрооқшаулағыш балқытылатын битумды-полимерлі материал.
[15] ТШ 38.105867-90 Кеуекті тесік-тесік тілімшелер. Техникалық шарттар.
[16] ҚНжЕ 2.05.03-84*. Көпірлер мен құбырлар. - М.: ССРО Мемқұрылысы ОТЖИ , 1991. -200 б.
[17] ҚНжЕ 2.01.01-82, Құрылыс климатологиясы және геофизика. - М.: ГП ЦПП, 1996,- 115 б.
ӘОЖ 624.21.09 МСЖ 93.040 ЭҚТ ӨЖ 45.21.21
Түйінді сөздер: көпірлер, құрылыс, сапаны бақылау, жұмыстарды қабылдау, күтіп ұстау ережелері, деформациялық жіктер, деформациялық жіктер құрылымдары, көпір төсемі, деформациялық жікті жиектеу, толтыру материалы, саңылауды бітеу, деформациялық жік штробасы
ӘЗІРЛЕУШІЛЕР:
"ҚазжолҒЗИ" АҚ Президенті,
т.ғ.д., профессор
Б.Б Телтаев
Әзірлеме басшысы:
т.ғ.к.
Әзірлеушілер:
Е.Е. Айтбаев
т.ғ.д.
А.А. Шалқаров
А.С. Өскеленов
А.В. Кострыкина
М.А. Қасымбаев

Е.1.28 Расстояние между болтами крепления водоотводных лотков определяют по формуле
(Д.59)
где x - коэффициент податливости резины обжимаемого болтом участка, Па/м, определяемый для резины средней твердости по формуле
(Д.60)
Eп·Jп - жесткость сечения металлической распределительной полосы, крепящей лоток, кН·м2.
Библиография
[1] ОДМ 218.2.025-2012 Деформационные швы мостовых сооружений на автомобильных дорогах.
[2] СНиП РК 2.01-19-2004 Защита строительных конструкций от коррозии.
[3] СНиП 1.03-26-2004 Геодезические работы в строительстве.
[4] ГОСТ Р 52085 -2003 Опалубка. Общие технические условия.
[5] СНиП РК 1.03-05-2001 Охрана труда и техника безопасности в строительстве.
[6] СНиП РК 3.03-09-2006* Автомобильные дороги.
[7] СНиП РК 2.04.01-2010 Строительная климатология.
[8] ГОСТ Р 54401-2011 Дороги автомобильные общего пользования. Асфальтобетон дорожный литой горячий. Технические требования.
[9] ГОСТ Р 54400-2011 Дороги автомобильные общего пользования. Асфальтобетон дорожный литой горячий. Методы испытаний.
[10] ГОСТ Р 50277-92 Материалы геотекстильные. Метод определения поверхностной плотности.
[11] ТУ 380051166-98 Смеси резиновые невулканизованные для авиационной техники. Технические условия.
[12] ТУ 2500-295-00152106-93 Изделия резиновые технические для подвижного состава железных дорог и требования к резинам, применяемым для их изготовления. Технические условия.
[13] ВСН 86-83 Инструкция по проектированию и установке полимерных опорных частей мостов.
[14] ТУ 5774-025-01393697-99 "Мостопласт" - рулонный гидроизоляционный наплавляемый битумно-полимерный материал.
[15] ТУ 38.105867-90 Пластины губчатые, пористые. Технические условия.
[16] СНиП 2.05.03-84*. Мосты и трубы. - М.: ЦИТП Госстроя СССР, 1991. -200 с.
[17] СНиП 2.01.01-82, Строительная климатология и геофизика. - М.: ГП ЦПП, 1996,- 115 с.
УДК 624.21.09 МКС 93.040 КПВЭД 45.21.21
Ключевые слова: мосты, строительство, контроль качества, приемка работ, правила содержания. деформационные швы, конструкции деформационных швов, мостовое полотно, окаймление деформационного шва, материал заполнение, уплотнитель зазора, штроба деформационного шва
ИСПОЛНИТЕЛИ:
Президент, АО "КаздорНИИ"
д.т.н., профессор
Б.Б Телтаев
Рукаводитель разработки: к.т.н
Исполнители:
Е.Е. Айтбаев
д.т.н.
А.А. Шалкаров
А.С. Оскеленов
А.В. Кострыкина
М.А. Касымбаев