"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің "Достық" кедені, Астана және Алматы қалалары, облыстар бойынша мемлекеттік кірістер департаменттерінің және олардың аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 2016 жылғы 7 қыркүйектегі № 522 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының м.а. 2016 жылғы 29 қарашадағы № 687 бұйрығы
«Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы» 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің «Достық» кедені, Астана және Алматы қалалары, облыстар бойынша мемлекеттік кірістер департаменттерінің және олардың аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 2016 жылғы 7 қыркүйектегі № 522 бұйрығына («Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 26 қыркүйекте жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша мемлекеттік кірістер департаменттерінің және олардың аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы»;
1-тармақта:
11) тармақшасына орыс тілінде өзгеріс енгізілген, мемлекеттік тіліндегі мәтiнi өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 55-1) тармақшамен толықтырылсын:
«55-1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Алматы облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің «Достық» кедені туралы ережесі осы бұйрыққа 55-1-қосымшаға сәйкес бекітілсін;»;
67) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«67) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Шығыс Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Зырян ауданы - Зырян қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесі осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес;»;
71) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«71) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Шығыс Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Катонқарағай ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесі осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес;»;
74) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«74) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Шығыс Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Күршiм ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесі осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес»;
76) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесениии изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2016 года № 522 "Об утверждении положений Департаментов государственных доходов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, городам Астана и Алматы, таможни "Достык" и их территориальных органов"
Приказ и.о. Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 29 ноября 2016 года № 687.
О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2016 года № 522 "Об утверждении положений Департаментов государственных доходов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, городам Астана и Алматы, таможни "Достык" и их территориальных органов"
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008) года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2016 года № 522 "Об утверждении положений Департаментов государственных доходов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, городам Астана и Алматы, таможни "Достык" и их территориальных органов" (опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 26 сентября 2016 года) следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении положений Департаментов государственных доходов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, городам Астана и Алматы и их территориальных органов";
в пункте 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11. Положение об Управлении государственных доходов по Коргалжынскому району Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 11 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 55-1) следующего содержания:
"55-1) Положение о таможне "Достык" Департамента государственных доходов по Алматинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 55-1 к настоящему приказу;";
в подпункт 67) внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в подпункт 71) внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в подпункт 74) внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункт 76) изложить в следующей редакции:

«76) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Шығыс Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Шемонаиха ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесі осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес;»
110) тармақшаға орыс тілінде өзгеріс енгізілген, мемлекеттік тіліндегі мәтiнi өзгермейді;
154) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«154) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қостанай облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Науырзым ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесі осы бұйрыққа 154-қосымшаға сәйкес;»;
236) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Көкшетау қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесінде:
14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) «Ақпараттандыру туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттық жүйені қолданумен электрондық қызмет көрсету;»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Степногорск қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесінде:
14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) «Ақпараттандыру туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттық жүйені қолданумен электрондық қызмет көрсету»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Ақкөл ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесінде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Басқарманың заңды мекен-жайы: пошта индексі 020100, Қазақстан Республикасы, Ақмола облысы, Аккөл ауданы, Ақкөл қаласы, Шегебай Ұзақбай көшесі 21/1.»;
14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) «Ақпараттандыру туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттық жүйені қолданумен электрондық қызмет көрсету»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Астрахан ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесінде:
14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) «Ақпараттандыру туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттық жүйені қолданумен электрондық қызмет көрсету»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Атбасар ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесінде:
14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) «Ақпараттандыру туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттық жүйені қолданумен электрондық қызмет көрсету»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Сандықтау ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесінде:
14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) «Ақпараттандыру туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттық жүйені қолданумен электрондық қызмет көрсету»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік кірістер комитеті Ақмола облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің Аршалы ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы туралы ережесінде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"76) Положение об Управлении государственных доходов по Шемонаихинскому району Департамента государственных доходов по Восточно-Казахстанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 76 к настоящему приказу;"
подпункт 110) изложить в следующей редакции:
"110) Положение об Управлении государственных доходов по Каратобинскому району Департамента государственных доходов по Западно-Казахстанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 110 к настоящему приказу;";
в подпункт 154) внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункт 236) исключить;
в Положении об Управлении государственных доходов по городу Кокшетау Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в подпункт 8) пункта 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в Положении об Управлении государственных доходов по городу Степногорску Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в подпункт 8) пункта 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в Положении об Управлении государственных доходов по Аккольскому району Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Юридический адрес Управления: почтовый индекс 020100, Республика Казахстан, Акмолинская область, Аккольский район, город Акколь, улица Шегебай Узакбаева 21/1.";
в подпункт 8) пункта 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в Положении об Управлении государственных доходов по Астраханскому району Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в подпункт 8) пункта 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в Положении об Управлении государственных доходов по Атбасарскому району Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в подпункт 8) пункта 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в Положении об Управлении государственных доходов по Сандыктаускому району Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в подпункт 8) пункта 14 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в Положении об Управлении государственных доходов по Аршалынскому району Департамента государственных доходов по Акмолинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 55-1) тармақшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Заң басқармасы (А.М. Жетібаева) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі - Комитет) интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Комитеттің облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша Мемлекеттік кірістер департаменттерінің және олардың аумақтық органдарының басшылары осы бұйрықтың іске асырылуы үшін қажетті шараларды заңнамамен белгіленген тәртіпте қабылдасын.
4. Комитеттің Даму және үйлестіру департаменті Ұйымдастыру-қаржы басқармасы (Н.В. Стрельцова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша Мемлекеттік кірістер департаменттерінің және олардың аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер комитеті
төрағасының міндетін атқарушы                    Т. Жанғарашев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер комитеті
төрағасының
2016 жылғы 29 қарашадағы
№ 687 бұйрығына
55-1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер комитеті
төрағасының
2016 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 522 бұйрығына
55-1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік
кірістер комитетінің Алматы облысы бойынша Мемлекеттік
кірістер департаментінің «Достық» кедені туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Алматы облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің «Достық» кедені (бұдан әрі - кеден) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) заңнамада көзделген тәртіппен кедендік төлемдер мен салықтардың толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету жөніндегі, кеден ісі саласындағы саясатты іске асыруға қатысу, Қазақстан Республикасында Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағы арқылы тауарларды өткізуге және оларды Еуразиялық экономикалық одағының бірыңғай кедендік аумағы бойынша кедендік бақылаумен, уақытша сақтаумен, кедендік декларациялаумен, кедендік рәсімдерге сәйкес шығару мен пайдалануға байланысты қатынастарды кедендік реттеуді әзірлеуге және іске асыруға қатысу, кедендік бақылау, мемлекеттік кірістер органдары мен көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және билік ету құқықтарын іске асырушы тұлғалармен билік қарым-қатынастарын жүргізу жөніндегі мемлекеттік басқару және кеден ісі саласындағы бақылау, сондай-ақ өз құзыреті шегінде қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу жөніндегі функцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындауға уәкілетті аумақтық органы болып табылады.

дополнить приложением 55-1) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Юридическому управлению Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Джетибаева А.М.) в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет";
2) направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).
3. Руководителям Департаментов государственных доходов Комитета по областям, городам Астана и Алматы и их территориальных органов в установленном законодательством порядке принять меры, необходимые для реализации настоящего приказа.
4. Организационно-финансовому управлению Департамента развития и координации Комитета (Стрельцова Н.В.) настоящий приказ довести до сведения Департаментов государственных доходов Комитета по областям, городам Астана и Алматы и их территориальных органов.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
И.о. Председателя
Комитета государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
Т. Жангарашев
Приложение 55-1
к приказу Председателя
Комитета государственных
доходов Министерства
финансов Республики Казахстан
от 2 декабря 2016 года
№ 264
Приложение 55-1
к приказу Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от "7" сентября 2016 года
№ 522
Положение
о таможне "Достык" Департамента государственных доходов по Алматинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Таможня "Достык" Департамента государственных доходов по Алматинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - таможня) является территориальным органом Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет), уполномоченным на выполнение функций государственного управления и контроля в сфере таможенного дела, по обеспечению полноты и своевременности поступлений таможенных платежей и налогов, участие в реализации политики в сфере таможенного дела, участие в разработке и реализации таможенного регулирования в Республике Казахстан отношений, связанных с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, их перевозкой по единой таможенной территории Евразийского экономического союза под таможенным контролем, временным хранением, таможенным декларированием, выпуском и использованием в соответствии с таможенными процедурами, проведении таможенного контроля, властных отношений между органами государственных доходов и лицами, реализующими права владения, пользования и распоряжения указанными товарами, а также по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию преступлений и правонарушений в пределах своей компетенции и иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Кеден өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Кеден мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері және мөртабандары, белгіленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Кеден өз атынан азаматтық-құқықтық қарым-қатынастарға түceдi.
5. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған осы уәкiлеттiк берілсе, Кеденнің мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қарым-қатынастар тарапы ретінде түсуге құқығы бар.
6. Кеден өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кеден басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Штат санының құрылымы мен лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Кеденнің заңды мекенжайы: пошта индексі 040212, Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Алакөл ауданы, Достық станциясы, Т Паркі.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Алматы облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің «Достық» кедені республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже кеденнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Кеден қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Кеденнің функциялары болып табылатын мiндеттердiң орындалу пәніне кеденге кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуiне тыйым салынады.
Егер кеденге заң актiлерiнде кiрiс келтiретiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiс республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударылады.
2. Міндеттер, функциялар, құқықтар мен міндеттемелер
13. Кеденнің міндеттері:
1) құзыретінің шегінде мемлекеттің экономикалық қауіпсіздігін, кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің, қоғам мен мемлекеттің заңды құқықтары мен мүдделерін қамтамасыз ету;
2) экономикалық қызмет саласындағы қылмыстарды анықтау және тергеу жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыруды, сондай-ақ «көлеңкелі» экономикаға қарсы іс-қимыл жасауды қамтамасыз ететін стратегиялар мен бағдарламаларды іске асыру;
3) түсімдердің, кедендік баждардың және бюджетке төленетін салықтардың, сондай-ақ демпингке қарсы және өтемдік арнайы баждардың толықтығы мен уақтылы болуын қамтамасыз ету;

2. Таможня осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Таможня является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Таможня вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Таможня имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Таможня по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя таможни.
7. Структура и штатная численность утверждается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Юридический адрес таможни: почтовый индекс 040212, Республика Казахстан, Алматинская область, Алакольский район, станция Достык, Парк Т.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Таможня "Достык" Департамента государственных доходов по Алматинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом таможни.
11. Финансирование деятельности таможни осуществляется из республиканского бюджета.
12. Таможне запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями таможни.
Если таможне законодательными актами предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Задачи, функции, права и обязанности таможни
13. Задачи таможни:
1) обеспечение в пределах полномочий экономической безопасности государства, законных прав и интересов субъектов предпринимательской деятельности, общества и государства;
2) реализация стратегий и программ, обеспечивающих формирование государственной политики по выявлению и расследованию преступлений в сфере экономической деятельности, а также противодействие "теневой" экономике;
3) обеспечение полноты и своевременности поступления таможенных платежей и налогов в бюджет, а также специальных антидемпинговых и компенсационных пошлин;

4) Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасы арқылы Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің валютасын, бағалы қағаздарды және (немесе) валюталық құндылықтарды, жол чектерін өткізуді бақылауды жүзеге асыру кезінде өз құзыреті шегінде Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің ұлттық қауіпсіздігін, адамдардың өмірі мен денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктер дүниесін, қоршаған ортаны қорғау, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шартына сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
5) Еуразиялық экономикалық одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы мен Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасын орындаудың сақталуын қамтамасыз ету;
6) өз құзыреті шегінде кедендік-тарифтік реттеу шараларының, Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты тыйымдар мен шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету;
7) кедендік реттеу саласында тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз ету және Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдету үшін жағдай жасау;
8) кедендік операциялар жасау және соның ішінде өзара әкімшілік көмек көрсету шеңберінде кедендік бақылау жүргізу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, оларды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
14. Кеденнің функциялары:
1) кедендік төлемдер мен салықтардың, сондай-ақ демпингке қарсы және өтемдік арнайы баждардың толықтығын, уақтылы болуын көздейтін заңнаманың сақталуын бақылау;
2) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде және тиісті халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен халықаралық шарттардың ережелерін қолдану;
3) Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша басқа мемлекеттік органдармен өз құзыретінің шегінде өзара іс-қимыл жасау;
4) кеден құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерінің орындауын қамтамасыз ету;
5) Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасының, Қазақстан Республикасының салық, кеден және өзге де заңнамасының сақталуына бақылауды жүзеге асыру бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
6) кедендік әкімшілендіруді жүзеге асыру;

4) обеспечение в пределах своей компетенции мер по защите национальной безопасности государств-членов Евразийского экономического союза, жизни и здоровья человека, животного и растительного мира, окружающей среды, а также в соответствии с международным договором государств-членов Евразийского экономического союза - мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при осуществлении контроля за перемещением через таможенную границу Евразийского экономического союза валюты государств-членов Евразийского экономического союза, ценных бумаг и (или) валютных ценностей, дорожных чеков;
5) обеспечение соблюдения исполнения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан и иного законодательства Республики Казахстан;
6) обеспечение в пределах своей компетенции соблюдения мер таможенно-тарифного регулирования, запретов и ограничений в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза;
7) обеспечение соблюдения прав и законных интересов лиц в области таможенного регулирования и создание условий для ускорения товарооборота через таможенную границу Евразийского экономического союза;
8) совершение таможенных операций и проведение таможенного контроля, в том числе в рамках оказания взаимной административной помощи;
9) предупреждение, выявление, пресечение, раскрытие и расследование преступлений и правонарушений в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан;
10) выполнение иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Функции таможни:
1) контроль за соблюдением законодательства, предусматривающего полноту, своевременность поступлений таможенных платежей и налогов, а также специальных антидемпинговых и компенсационных пошлин;
2) применение положений международных договоров в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и соответствующими международными договорами;
3) взаимодействие в пределах компетенции с другими государственными органами по обеспечению экономической безопасности Республики Казахстан;
4) обеспечение выполнения международных обязательств Республики Казахстан в пределах компетенции таможни;
5) взаимодействие с государственными органами по осуществлению контроля за соблюдением таможенного законодательства Евразийского экономического союза, налогового, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
6) осуществление таможенного администрирования;

7) Еуразиялық экономикалық одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік бақылауды жүзеге асыру;
8) кедендік әкімшілендірудің бизнес-процестерін жаңғыртуға және ре-инжинирингтеуге қатысу;
9) «Ақпараттандыру туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттық жүйелерді қолдана отырып, электрондық қызметтер көрсету;
10) мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету;
11) тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалану;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың және өзге де ақшаның артық (қате) төленген немесе артық өндіріп алынған сомаларын қайтаруды (есепке жатқызуды) жүзеге асыру;
13) мемлекеттік кірістер органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Интернет-ресурсқа ақпаратты орналастыру;
14) декларанттың және кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де тұлғалардың мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде қарау;
15) хаттамалар жасау және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау, әкімшілік ұстауды жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген басқа да шараларды қолдану;
16) Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік тазартуын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жүзеге асыру;
17) құзыреті шегінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға бақылауды жүзеге асыру;
18) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына қатысты мәселелер және мемлекеттік кірістер органдарының құзыретіне кіретін өзге де мәселелер бойынша, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушыларды уақтылы ақпараттандыруды және консультация беруді тұрақты негізде қамтамасыз ету;
19) өз құзыреті шегінде Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік-тарифтік реттеу шараларының, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету;
20) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды ұлттық қауіпсіздік органдарымен және басқа да тиісті мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;

7) осуществление таможенного контроля в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан;
8) участие в модернизации и ре-инжиниринге бизнес-процессов таможенного администрирования;
9) оказание электронных услуг с применением информационных систем в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации";
10) оказание государственных услуг в соответствии со стандартами оказания государственных услуг;
11) использование системы управления рисками;
12) осуществление возврата (зачета) излишне (ошибочно) уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов и иных денег в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
13) размещение на Интернет-ресурсе информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, относящимся к компетенции органов государственных доходов;
14) рассмотрение жалоб декларанта и иных лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела на действия (бездействие) должностных лиц органов государственных доходов в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
15) составление протоколов и рассмотрение дел об административных правонарушениях, осуществление административного задержания, а также применение других мер, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
16) осуществление таможенной очистки товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, в том числе с использованием информационных технологий;
17) осуществление в пределах компетенции контроля за лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела;
18) обеспечение на постоянной основе своевременного информирования и консультирования участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела по вопросам, касающимся таможенного законодательства Республики Казахстан и иным вопросам, входящим в компетенцию органов государственных доходов, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенное законодательство Евразийского экономического союза и Республики Казахстан;
19) обеспечение в пределах компетенции соблюдения мер таможенно–тарифного регулирования, запретов и ограничений в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза;
20) в пределах компетенции осуществление во взаимодействии с органами национальной безопасности и другими соответствующими государственными органами мер по обеспечению защиты Государственной границы Республики Казахстан;

21) өз құзыретінің шегінде Еуразиялық экономикалық одағының кедендік шекарасын күзетуді және кедендік бақылау аймағы режимінің сақталуына бақылауды қамтамасыз ету, кедендік инфрақұрылым объектілерін күзету жүйесін ұйымдастыру;
22) дайындалудағы және жасалған қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы статистикалық және жедел ақпараттың жиналуын, қорытындылауын және талдауын жүзеге асыру;
23) Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыру;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпаратты қорғау және ақпараттық қорғау құралдарын пайдалану жөніндегі талаптардың сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
25) Қазақстан Республикасының қылмыстық процестік заңнамасымен көзделген тәртіпте кедендік төлемдерді, салықтарды және алымдарды төлеуден жалтарумен контрабандамен байланысты қылмыстар туралы істер бойынша анықтауды, сотқа дейінгі өндірісті (сотқа дейінгі оңайлатылған өндірісі) жүзеге асыру;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
15. Кеденнің құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату, алу және беру;
2) Кеденнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша түсіндірулер мен түсініктемелер беру;
3) сараптамалар, тексерулер мен консультациялар жүргізу үшін тиісті мемлекеттік органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен тәуелсіз сарапшыларды тарту;
4) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау, олар бойынша хаттамалар жасау және Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік жазалар қолдану;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Департаменттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап арыздар беру;
6) «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 4-тармағында белгіленген бір немесе бірнеше критерийлерге сай келетін күдікті операция белгілері анықталған жағдайда, ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операцияларды күнтізбелік үш күнге дейінгі мерзімге тоқтата тұру туралы шешім шығару;
7) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға байланысты мәліметтер мен ақпарат алмасу және оларды беру бойынша өзара іс-қимыл тәртібін құқық қорғау органдарымен және арнайы мемлекеттік органдармен бірлесіп айқындау;

21) обеспечение в пределах своей компетенции охраны таможенной границы Евразийского экономического союза и контроля за соблюдением режима зоны таможенного контроля, организация системы охраны объектов таможенной инфраструктуры;
22) осуществление сбора, обобщения и анализа статистической и оперативной информации о готовящихся и совершенных преступлениях и правонарушениях;
23) осуществление оперативно-розыскной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности;
24) осуществление контроля за соблюдением требований по защите информации и эксплуатации средств защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
25) осуществление досудебного производства (упрощенного досудебного производства), дознания по делам о преступлениях, связанных с контрабандой, уклонением от уплаты таможенных платежей, налогов и сборов в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
26) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности таможни:
1) запрашивать, получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, их должностных лиц и передавать им необходимую информацию и материалы;
2) давать разъяснения и комментарии по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию таможни;
3) привлекать специалистов соответствующих государственных органов, консультантов и независимых экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан и других государств для проведения экспертиз, проверок и консультаций;
4) рассматривать дела об административных правонарушениях, составлять по ним протокола и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) выносить решение о приостановлении операций с деньгами и (или) иным имуществом, в случае обнаружения признаков подозрительной операции, отвечающей одному или нескольким критериям, установленным пунктом 4 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", на срок до трех календарных дней;
7) определять совместно с правоохранительными и специальными государственными органами порядок взаимодействия по обмену и передаче сведений и информации, связанных с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма;

8) Кеденнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, арыздары мен шағымдарын қарау;
9) заңнамада айқындалған жағдайларда жеке және заңды тұлғалардан, қажетті құжаттарды, белгіленген нысандар бойынша есептіліктерді ұсынуды талап ету;
10) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған тәртіппен, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардың келісімі бойынша олардың бірлескен актілері негізінде басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау;
11) тиісті уәкілетті органның сұрау салуы бойынша өзінің ақпараттық жүйелерінен мәліметтерді Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен беру;
12) құзыреті шегінде темекі бұйымдарын өндірушілерге темекі бұйымдарының өндіруіне және олардың айналымына мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді беру туралы сұрау салуды жіберу;
13) оңалтуды басқарушының кандидатурасын тағайындаудан уәжді бас тартуды не оңалтуды басқарушыны тіркеуден алып тастау туралы хабарламаны кредиторлар жиналысына жіберу;
14) өндірісте бар материалдар мен қылмыстық істер бойынша құжаттарға, статистикалық деректер материалдарына және өзге мәліметтерге қол жеткізу, сондай-ақ олардың берілуін ұйым басшыларынан және басқа лауазымды адамдарынан, жеке тұлғалардан талап ету, олардың көшірмелерін түсіру, түсіндірулер алу;
15) өндірісте бар қылмыстық істер бойынша шақыру бойынша келуден жалтарған адамдарды мәжбүрлеп келтіру;
16) Қазақстан Республикасының қылмыстық процестік заңнамасына және әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды, тауарларды, заттарды немесе өзге де мүлікті алып қою немесе алуды жүзеге асыру;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тиісті уақытша ұстау изоляторларын, тергеу изоляторларын пайдалану;
18) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау және істерді қарау, әкімшілік ұстауды жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген басқа да шараларды қолдану;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда уәкілетті органдар мен лауазымды адамдардан түгендеулер, салықтық және басқа тексерулер, аудит және бағалау жүргізуді талап ету;
20) жеке және заңды тұлғаларға қылмыстар мен өзге құқық бұзушылықтарды жасауға ықпал еткен себептер мен шарттарды жою туралы орындалуы міндетті ұйғарымдар, ұсынымдар беру;

8) рассматривать обращения, заявления и жалобы физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию таможни;
9) требовать от физических и юридических лиц в случаях, определенных законодательством представление необходимых документов, отчетностей по установленным формам;
10) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательными актами Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с ними;
11) представлять по запросу соответствующего уполномоченного органа сведения из собственных информационных систем в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
12) направлять в пределах компетенции запрос производителям табачных изделий о предоставлении необходимых сведений для осуществления государственного регулирования производства и оборота табачных изделий;
13) направлять мотивированный отказ собранию кредиторов в назначении кандидатуры реабилитационного управляющего либо сообщение о снятии реабилитационного управляющего с регистрации;
14) по имеющимся в производстве материалам и уголовным делам иметь доступ к документам, материалам, статистическим данным и иным сведениям, а также требовать их представления от руководителей и других должностных лиц организаций, физических лиц, снимать с них копии, получать объяснения;
15) по имеющимся в производстве уголовным делам подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки по вызову;
16) изымать или производить выемку документов, товаров, предметов или иного имущества в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством и законодательством об административных правонарушениях Республики Казахстан;
17) использовать соответствующие изоляторы временного содержания, следственные изоляторы в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
18) составлять протоколы и рассматривать дела об административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также применять другие меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
19) требовать производства ревизий, налоговых и других проверок, аудита и оценки от уполномоченных органов и должностных лиц в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
20) давать обязательные для исполнения предписания, представления физическим и юридическим лицам об устранении причин и условий, способствовавших совершению преступлений и иных правонарушений;

21) мемлекеттік кірістер органдарына жүктелген міндеттердің шешуін қамтамасыз ететін ақпараттық жүйені пайдалану, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша өндіріс, алдын ала тергеу және анықтау барысында зерттеулер ұйымдастыру;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Кеденнің қызметін ұйымдастыру
16. Кеденнің басшылық етуін кеденге жүктелген міндеттерді орындау және оның өз функцияларын жүзеге асыру үшін дербес жауапкершілікте болатын Басшы жүзеге асырады.
17. Кеденнің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Кеденнің басшысында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлар бар.
19. Кеден басшысы мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) өз орынбасарларының, кеденнің құрылымдық бөлімшелері басшыларының, жұмыскерлер мен қызметкерлердің міндеттері мен өкілеттігін айқындайды;
2) кеденнің штат санының лимиті шегінде кеденнің штат санын бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеденнің жұмыскерлері мен қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте тәртіптік жауапкершілік шараларын қабылдайды;
5) кеденнің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте кеден басшысы орынбасарларының жұмыскерлері мен қызметкерлердің іссапарға жіберу, еңбек демалысын ұсыну, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемелерді төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша іс-шаралар үшін дербес жауапкершілікте болады;
8) Комитетке ұсынылатын ақпараттың дұрыстығына дербес жауапкершілікте болады;
9) барлық мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда кеденді білдіреді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Кеденнің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Кеденнің мүлігі
20. Кеденде Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшау мүлігі болуы мүмкін.
Кеденнің мүлігі оның меншігіне берілген мүліктің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған меншікті қызмет нәтижесінде және өзге көздерден алынған мүліктің (ақша кірісін қоса алғанда) есебінен қалыптастырылады.

21) использовать информационные системы, обеспечивающие решение возложенных на органы государственных доходов задач, организовывать исследования в ходе предварительного следствия, дознания, производства по делам об административных правонарушениях в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
22) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности таможни
16. Руководство таможней осуществляется Руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на таможню задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель таможни назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель таможни имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Руководитель таможни осуществляет следующие полномочия:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей, работников и сотрудников структурных подразделений таможни;
2) утверждает штатное расписание таможни в пределах лимита штатной численности таможни;
3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников и сотрудников таможни;
4) принимает меры дисциплинарной ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
5) утверждает положения о структурных подразделениях таможни;
6) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования заместителей руководителя таможни, работников и сотрудников таможни;
7) несет персональную ответственность за мероприятия по противодействию коррупции;
8) несет персональную ответственность за достоверность информации, предоставляемой в Комитет;
9) представляет таможню во всех государственных органах и иных организациях;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя таможни в период его отсутствия осуществляется лицом его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество таможни
20. Таможня может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество таможни формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

21. Кеденге тіркелген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Кеденде оған бекітілген мүлікті және Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, қаржылық жоспар бойынша оған берілген қаражат есебінен алынған мүлікті өз бетінше шектеуге немесе өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Кеденді қайта ұйымдастыру және тарату
23. Кеденнің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

21. Имущество, закрепленное за таможней, относится к республиканской собственности.
22. Таможня не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и ликвидация таможни
23. Реорганизация и упразднение таможни осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.