"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 4 шілдедегі № 315 бұйрығы
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1."Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9779 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 24 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ережеде:
11-тармақ алып тасталсын;
13-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемесін келіседі;";
мынадай мазмұндағы 14), 15), 16), 17), 18) 19) және 20) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу жөніндегі статистикалық әдіснаманы және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандарын бекітеді;
15) ұлттық санақтарды жүргізеді;
16) мемлекеттік органдардың қолдануы үшін метадеректерді қалыптастырудың үлгілік әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
17) респонденттер мен үй шаруашылықтары ұсынған деректерді қоспағанда, алғашқы статистикалық деректерді тіркеу қағидаларын бекітеді;
18) деректер базаларын ғылыми мақсаттарда сәйкестендірілмеген түрде ұсыну және пайдалану тәртібін бекітеді;
19) шаруашылық бойынша есепке алу деректерiнiң анықтығына нақтылау жүргізу қағидаларын бекітеді;
20) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну тәртібін бекітеді;";
14-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік статистика саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының талаптарын сақтау тұрғысындағы тексерулерді қоспағанда, мемлекеттік статистика саласында респонденттерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 10), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) әкімшілік дереккөздерге қатысты тексерудің және бақылаудың өзге де нысандарын жүргізу құқығымен мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33 "Об утверждении Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 июля 2016 года № 315
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 44 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33 «Об утверждении Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9779, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 24 октября 2014 года) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 11 исключить;
в пункте 13:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) согласовывает формы, предназначенные для сбора административных данных, а также методики расчета показателей;»;
дополнить подпунктами 14), 15), 16), 17), 18) 19), и 20) следующего содержания:
«14) утверждает статистическую методологию по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей;
15) проводит национальные переписи;
16) разрабатывает и утверждает типовую методику формирования метаданных для применения государственными органами;
17) утверждает правила регистрации первичных статистических данных, за исключением данных, представленных респондентами и домашними хозяйствами;
18) утверждает порядок представления и использования в научных целях баз данных в деидентифицированном виде;
19) утверждает правила проведения уточнения достоверности данных похозяйственного учета;
20) утверждает порядок представления административных данных на безвозмездной основе;»;
в пункте 14:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) осуществляет государственный контроль в области государственной статистики, за исключением проверок, на предмет соблюдения требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области государственной статистики в отношении респондентов;»;
дополнить подпунктами 10), 11), 12), 13), 14), и 15), следующего содержания:
«10) осуществляет государственный контроль в области государственной статистики с правом проведения проверки и иных форм контроля в отношении административных источников;

11) шаруашылық бойынша есепке алу деректерiнiң анықтығына нақтылау жүргізеді;
12) уәкілетті органның ресми дереккөздерден алған деректерін мониторингілеуді, талдауды және оларды салыстыруды жүзеге асырады;
13) респонденттер мен үй шаруашылықтары ұсынған деректерді қоспағанда, алғашқы статистикалық деректерді тіркеуді жүргізеді;
14) салықтық құпияны құрайтын мәліметтерге қолжетімділігі бар лауазымды тұлғалар тізбесін бекітеді;
15) салықтық құпияны құрайтын мәліметтер тізбесін және оларды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосына ұсыну тәртібін бекітеді;";
15-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен мемлекеттiк статистика саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;";
мынадай редакциядағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Парламент комитеттерінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі бөлімдерінің және өзге де мемлекеттік органдардын сұрау салулары бойынша ресми статистикалық ақпаратты тарату графигінде көзделмеген статистикалық ақпаратты ұсынады;";
16-тармақ мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) дербес деректерді қамтитын базаға иелік ету, пайдалану және билік ету;
11-2) байланыс операторларынан респонденттер бойынша байланыс деректерін алу;
22-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орталық аппаратпен келісу бойынша ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорынның басшысы мен оның орынбасарларын тағайындайды;".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмелерінің мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

11) проводит уточнение достоверности данных похозяйственного учета;
12) осуществляет мониторинг, анализ и сопоставление данных, полученных уполномоченным органом из официальных источников;
13) проводит регистрацию первичных статистических данных, за исключением данных, представленных респондентами и домашними хозяйствами;
14) утверждает перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну;
15) утверждает перечень сведений, составляющих налоговую тайну, и порядок их представления ведомству уполномоченного органа в области государственной статистики;»;
в пункте 15:
подпункт 3) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в области государственной статистики в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) представляет статистическую информацию, не предусмотренную графиком распространения официальной статистической информации, по запросу комитетов Парламента, отделов Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и иных государственных органов;»;
в пункте 16 дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
«11-1) владеть, пользоваться и распоряжаться базой, содержащей персональные данные;»;
11-2) получать контактные данные по респондентам от операторов связи;»;
в пункте 22:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) назначает по согласованию с центральным аппаратом руководителя подведомственного государственного предприятия и его заместителей в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;».
2. Комитету по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней с момента подписания, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасыны
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев

4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан                       К. Бишимбаев